ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
--- Results, Rankings, and Records ---
2000 USMS SC NATIONALS - 200 Free Relays
4/28/2000-4/28/2000
Indianapolis, IN USA



Event 15  Women 19+ 200 Yard Freestyle Relay
   19-24 NATL: 1:38.68  N  5/24/92    HOLMES LUMBER
                                      K BEATTIE, M ROEBUCK, L NEARY, S MILLER
   1  North Carolina Masters              A                                        1:39.61            22
      Swimmin
       1) Bruch, Rebecca 27      2) Hageman, Heather 29     3) Sullivan, Elizabeth 26 4) Mancini, Jennifer 24
        25.54   49.51 1:15.35  1:39.61
   
   2  Illinois Masters                    A                                        1:40.37            18
       1) David-Adams, Michelle  2) Zurick, Teresa 34       3) Carroll, Laura 21      4) Pugsley, Emily 25
       30
        25.06   51.37 1:16.33  1:40.37
   
   3  U.S.A. Water Bandits                A                                        1:43.92            16
       1) Schweitzer, Sarabeth 212) Hernandez, Jill 39      3) Brittingham, Regina 48 4) Bakker, Heather 23
        24.41   48.68 1:15.89  1:43.92
   
   4  Georgia Masters                     A                                        1:44.36            14
       1) Noyes, Penny 45        2) Hansen, Jill 25         3) Totz, Amber 21         4) Welting, Laureen 34
        25.04   51.39 1:19.61  1:44.36
   
   5  Arizona Masters                     A                                        1:45.25            12
       1) Gross, Peggy 31        2) Wygal, Dianne 34        3) Bullock, Kathi 46      4) Duke, Celestena 22
        23.28   49.97 1:20.50  1:45.25
   
   6  YMCA Indy SwimFit                   A                                        1:46.90            10
       1) Parenteau, Andrea 25   2) Houchens, Kris 32       3) Geary, Dahnya 25       4) Tillotson, Christina 23
        28.24   55.60 1:21.93  1:46.90
   
   7  Greater Columbus Masters            A                                        1:51.06             8
      Swim
       1) Konfal, Paula 24       2) Shook, Angie 29         3) Roller, Diane 39       4) Staursky, Karen 41
        26.36   55.58 1:24.53  1:51.06
   
   8  Greater Ohio Swim Team              A                                        1:57.08             6
       1) Koukis, Natalie 23     2) Ullman, Corey 23        3) Guins, Ann 46          4) Finke, Laurie 48
        29.32 1:00.81 1:29.87  1:57.08
   
   9  St. Pete Masters, Inc.              A                                        2:01.05             4
       1) Tibma, Judy 43         2) Quigley, Catherine 30   3) Beebe, Allison 23      4) Lambke, Jayne 60
        28.19 1:02.57 1:28.92  2:01.05
   
  10  DOC IU Masters Swimming             A                                        2:02.89             2
       1) Brooks, Jennifer 23    2) Kamberg, Rebekka 23     3) Toole, Kate 24         4) Johnson, Eva 21
        28.41   58.17 1:36.62  2:02.89
   
  11  North Carolina Masters              B                                        2:11.66              
      Swimmin
       1) Rector, Susan 23       2) Geiss, Angelique 35     3) Newell, Sally 62       4) Robbins-Bonitz, 
                                                                                      Suzanne 66
        40.35 1:12.74 2:11.70  2:11.66
   
Event 15  Women 25+ 200 Yard Freestyle Relay
   25-34 NATL: 1:37.40  N  5/7/89     LONE STAR
                                      L JACKSON, B HEUER, L, A PLESS
   1  San Diego Swim Masters              A                                        1:41.19            22
       1) Pipes-Neilsen, Karlyn  2) Buys, Jeni 31           3) Seubert-Miranda, Trish 4) Krattli, Caroline 38
       38                                                   31
        24.69   50.70 1:15.89  1:41.19
   
   2  Walnut Creek Masters                A                                        1:43.97            18
       1) Schultz, Debbie 31     2) Strong, Susan 28        3) Ghiggeri, Michelle 31  4) Hartnett, Kathleen 28
        26.82   53.21 1:19.01  1:43.97
   
   3  Virginia Masters Swim Team          A                                        1:46.69            16
       1) Baker, Beth 39         2) Martinez, Mary 27       3) Boxley, Susie 38       4) Powis, Patricia 39
        24.53   51.56 1:19.28  1:46.69
   
   4  Illinois Masters                    A                                        1:46.92            14
       1) Sullivan, Solvei 29    2) Smith, Erica 25         3) Hagestad, Maura 25     4) Leonard, Lyndsey 32
        26.16   52.89 1:19.93  1:46.92
   
   5  Rocky Mountain Masters              A                                        1:46.93            12
       1) Quaratino, Aimee 30    2) Shoemaker, Christy 31   3) Dullea, Melanie 38     4) Lee, Sarah 33
        26.78   54.66 1:21.87  1:46.93
   
   6  Utah Masters Swimming               A                                        1:50.18            10
       1) Tobey, Stacey 31       2) Greenburg, Angela 30    3) Wheeler, Melinda 34    4) Oliver, Karen 40
        26.88   54.24 1:22.35  1:50.18
   
   7  New England Masters                 A                                        1:50.62             8
       1) Fox, Michele 30        2) Prescott, Carol 31      3) Grilli, Tracy 43       4) Cooper, Leslie 40
        27.67   54.77 1:22.86  1:50.62
   
   8  White Plains Masters                A                                        1:51.27             6
       1) Hendricks, Geneve 31   2) Surdoval, Nancy 46      3) Hyland, Kate 31        4) Kellachan, Jean 28
        27.92   57.59 1:25.43  1:51.27
   
   9  Music City Masters                  A                                        1:52.96             4
      Swimming
       1) Rietz, Heather 32      2) Nemeth, Jolita 43       3) Maher, Ginny 41        4) Bricker, Suzanne 33
        27.76   58.59 1:26.76  1:52.96
   
  10  YMCA Indy SwimFit                   A                                        1:54.19             2
       1) Gettelfinger, Cheryl 422) Pederson, Chris 41      3) Sawamura, Sachi 33     4) Welage, Anne 34
        28.96   58.20 1:26.49  1:54.19
   
  11  Illinois Masters                    B                                        1:55.75              
       1) Schaum, Cindy 33       2) Webster, Kathy 31       3) Watt, Fiona 28         4) Straube, Susie 27
        28.76   56.84 1:26.27  1:55.75
   
  12  Michigan Masters                    A                                        1:56.63              
       1) McKee, Erika 31        2) Klein, Jennifer 34      3) Bos, Barbara 51        4) Young, Danielle 27
        29.10   59.48 1:29.79  1:56.63
   
  13  Wildcat Masters                     A                                        2:00.92              
       1) Casey, Marci 35        2) Doty, Sarajane 44       3) Marlowe, Sandra 45     4) Howell, Jan 27
        28.77 1:01.81 1:32.62  2:00.92
   
  14  Missouri Valley                     C                                        2:27.36              
       1) Braden, Bobbie 58      2) Bohl, Nanette 71        3) Roof, Anna Lea 39      4) Elsener, Lisa 31
        37.65 1:14.76 1:57.41  2:27.36
   
Event 15  Women 35+ 200 Yard Freestyle Relay
   35-44 NATL: 1:42.61  N  5/21/95    NEW ENGLAND
                                      J LUKER, J FELDMANN, C HALLETT, G WETTACH
   1  Rocky Mountain Masters              A                                        1:43.42            22
       1) Garnier, Kathy 39      2) Nelson, Judy 39         3) Arredondo, Shelia 35   4) Crouch, Kim 38
        25.76   51.87 1:18.00  1:43.42
   
   2  New England Masters                 A                                        1:45.14            18
       1) Hallett, Constance 40  2) Handler, Barb 42        3) Roy, Michele 36        4) Feldmann, Joel 48
        27.16   53.10 1:19.72  1:45.14
   
   3  Arizona Masters                     A                                        1:47.16            16
       1) Pollard, Paula 36      2) Winslow, Laura 40       3) Schmidt, Jonelle 49    4) Hobbs, Liz 38
        25.99   54.26 1:22.80  1:47.16
   
   4  Illinois Masters                    A                                        1:47.23            14
       1) Heller, Becky 36       2) Block, Andrea 38        3) Verwijst, Julie 38     4) Peters, Carol 42
        27.35   54.48 1:22.12  1:47.23
   
   5  Wisconsin Masters Aquatic           A                                        1:47.39            12
      Club
       1) Lopus, Jennifer 38     2) Mann, Melinda 43        3) Alioto, Laurie 42      4) Fisher, Nancy-Leigh 48
        27.47   53.03 1:21.32  1:47.39
   
   6  YMCA Indy SwimFit                   A                                        1:47.78            10
       1) Childress-Brown, Tina  2) Riker, Debra 38         3) Schnieders, Ann 39     4) Norwood, Roberta 40
       36
        27.55   54.76 1:21.68  1:47.78
   
   7  Walnut Creek Masters                A                                        1:49.46             8
       1) Landers, Patricia 43   2) Hamway, Mindy 41        3) Hazlett, Colleen 37    4) Ward, Lisa 36
        28.35   56.26 1:23.75  1:49.46
   
   8  Naperville Waves SC                 A                                        1:49.51             6
       1) Hacker, Sara 35        2) Besso, Maria 35         3) Ruble, Amy 37          4) Welker, Sue 38
        27.60   56.29 1:23.49  1:49.51
   
   9  Michigan Masters                    A                                        1:54.59             4
       1) Early, Marilyn 42      2) Howard, Jill 40         3) Childs, Martha 45      4) Cahill, Susan 37
        27.21   57.59 1:28.10  1:54.59
   
  10  Pacific Northwest                   A                                        1:56.17             2
       1) Kinsella, Maggie 42    2) Lippold, Mary 44        3) Bernier, Coral 45      4) Berg, Tonya 41
        28.65   58.04 1:29.67  1:56.17
   
  11  Rocky Mountain Masters              B                                        1:58.44              
       1) Haan, Mary 46          2) Golding, Sandy 36       3) Maleike, Corinna 39    4) Nolte, Susan 39
        30.78   59.95 1:26.73  1:58.44
   
  12  Niagara Masters                     A                                        1:58.97              
       1) Ryan, Wendy 42         2) MacMurray, Holly 49     3) Leous, Glenna 46       4) Skomra, Kim 39
        27.02   59.27 1:31.29  1:58.97
   
  13  Virginia Masters Swim Team          A                                        2:02.06              
       1) Gathright, Ellie 37    2) Maerki, Teri 37         3) Jeutter, Barger 42     4) Braaten, Kitten 44
        30.71   59.84 1:30.70  2:02.06
   
  14  Virginia Masters Swim Team          B                                        2:12.68              
       1) Walker, Laura 62       2) Kaufmann, Karen 35      3) Crouse, Jeanne M. 43   4) Miller, Nancy 50
        35.63 1:07.27 1:40.47  2:12.68
   
  15  Wildcat Masters                     A                                        2:20.88              
       1) Smath, Meg 43          2) Arnold, Tita 58         3) Kregor, Janice 43      4) Williams, Nancy 45
        34.69 1:13.45 1:49.09  2:20.88
   
Event 15  Women 45+ 200 Yard Freestyle Relay
   45-54 NATL: 1:53.98  N  5/16/94    LOS ALTOS
                                      A PROEBSTING, S ROY, K KING, C BOAK
   1  Tamalpais Aquatic Masters           A                                        1:48.24 N          22
       1) Jones-Roy, Susan 51    2) Ogier, Danielle 47      3) Ridout, Nancy 58       4) Val, Laura 48
        27.78   54.09 1:22.86  1:48.24
   
   2  Utah Masters Swimming               A                                        1:50.88 N          18
       1) Meakins, Gail 46       2) Odell, Sharon 46        3) Kawakami, Priscilla 49 4) Knapp, Lo 45
        27.52   56.63 1:24.72  1:50.88
   
   3  Illinois Masters                    A                                        1:55.38            16
       1) Stonesifer, Cynthia 47 2) David, Irene 56         3) Quill, Catherine 50    4) Jones, Cynthia 50
        26.91   41.56 1:27.42  1:55.38
   
   4  Pacific Northwest                   A                                        1:57.93            14
       1) Casey, Katherine 51    2) Dillon, Sally 53        3) Dills, Suzanne 55      4) Glassman, Debbie 46
        29.28 1:01.21 1:30.89  1:57.93
   
   5  YMCA Indy SwimFit                   A                                        2:00.26            12
       1) Diercks, Joan 52       2) Lambert, Holly 46       3) Stevens, Mary Ann 46   4) Francis, Susan 47
        32.79 1:03.66 1:31.78  2:00.26
   
   6  North Carolina Masters              A                                        2:03.08            10
      Swimmin
       1) Sansbury, Mary 47      2) Wilson, Debbie 46       3) Mitchell, Jeannie 53   4) Sims, Ann 48
        30.49 1:01.79 1:32.60  2:03.08
   
   7  Illinois Masters                    B                                        2:12.57             8
       1) Pohlmann, Mary 55      2) Kosiek, Joan 45         3) Taggart, Carol 50      4) Bennett, Betty 56
        32.36 1:07.10 1:42.77  2:12.57
   
   8  Walnut Creek Masters                A                                        2:16.48             6
       1) Kraetzer, Midge 61     2) Murphy, Bonnie 50       3) Alexander, Martha 50   4) Alexander, Joan 68
        33.33 1:06.66 1:36.26  2:16.48
   
   9  Music City Masters                  A                                        2:18.54             4
      Swimming
       1) Cox, Pearl 51          2) Russell, Georgianna 65  3) Allen, Suzanne 53      4) Allison, Diane 47
        34.02 1:15.79 1:48.72  2:18.54
   
Event 15  Women 55+ 200 Yard Freestyle Relay
   55-64 NATL: 2:02.97  N  4/20/97    D.C. MASTERS
                                      B FRID, J LEILICH, B ZAREMSKI, J BRUNER
   1  DC Masters                          A                                        2:09.95            22
       1) Frid, Barbara 58       2) Leilich, Joann 61       3) Zaremski, Barbara 62   4) Bruner, Jayne 65
        30.81 1:04.97 1:39.16  2:09.95
   
   2  Arizona Masters                     A                                        2:36.06            18
       1) Bolar, Sally 60        2) Copeland, Parkie 70     3) Bayly, Helen 63        4) Gruender, Edie 71
        31.90 1:16.13 1:57.41  2:36.06
   
   3  Michigan Masters                    A                                        2:38.53            16
       1) Kowalski, Joyce 58     2) Gogola, Laura 64        3) Williams, Mary 68      4) Parks, Jennifer 56
        34.22 1:13.77 2:02.28  2:38.53
   
Event 15  Women 65+ 200 Yard Freestyle Relay
   65-74 NATL: 2:17.37  N  5/21/95    GOLD COAST
                                      B GRAVER, J KRAUSER, M TIMMINS, C BRUCE
   1  Rocky Mountain Masters              A                                        2:47.57            22
       1) Mann, Dena 68          2) Jenkins, Louise 72      3) Buchannan, Peggy 67    4) Anderson, Jody 70
        37.61 1:24.78 2:06.58  2:47.57
   
   2  Illinois Masters                    A                                        3:05.59            18
       1) Stevens, Ann 66        2) Berning, Henrietta 66   3) Sotak, Clara 75        4) Hanes, Alice 68
        46.54 1:35.21 2:23.66  3:05.59
   
Event 15  Women 75+ 200 Yard Freestyle Relay
   75-84 NATL: 3:17.13  N  5/2/99     DC MASTERS
                                      MINNA HAMNER, RUTH THORSEN, MIMI LEE, ANNE WALKER
   1  DC Masters                          A                                        4:09.48            22
       1) Pullman, Hedy 88       2) Thorsen, Ruth 79        3) Walker, Anne 84        4) Lathram, Mary 84
      1:30.82 2:24.07 3:21.13  4:09.48
   
Event 16  Men 19+ 200 Yard Freestyle Relay
   19-24 NATL: 1:24.72  N  5/21/95    TEXAS SWIMMING
                                      J THIBAULT, D PUTTERMAN, R DUNNE, R KILLEEN
   1  Illinois Masters                    A                                        1:27.57            22
       1) Wojcik, Jerzy 24       2) Alcott, Christopher 25  3) Dawson, Ken 26         4) Winters, Bill 33
        22.61   44.39 1:06.05  1:27.57
   
   2  YMCA Indy SwimFit                   A                                        1:29.14            18
       1) Christoffel, Ben 24    2) Lathrop, George 26      3) Dawkins, Adam 24       4) Warren, Ryan 25
        21.18   44.31 1:06.71  1:29.14
   
   3  Anderson Masters                    A                                        1:29.84            16
       1) Heis, Kenneth 24       2) Raab, Scot 28           3) Hinckley, James 24     4) Andrews, Chuck 53
        20.64   42.23 1:03.93  1:29.84
   
   4  DOC IU Masters Swimming             A                                        1:31.69            14
       1) Skube, Josh 24         2) Bachrach, Daniel 27     3) Stager, Joel 47        4) Weeks, Matthew 23
        22.04   44.90 1:10.24  1:31.69
   
   5  Virginia Masters Swim Team          A                                        1:32.10            12
       1) Wolfle, James 31       2) Holland, Dave 32        3) Riordan, Corey 22      4) Malsbury, David 38
        23.50   47.02 1:09.74  1:32.10
   
   6  Greater Columbus Masters            A                                        1:33.00            10
      Swim
       1) Riegler, Jeff 27       2) Bordron, Patrice 32     3) Riegler, Steve 24      4) Fulling, Brian 24
        23.99   47.16 1:10.35  1:33.00
   
   7  Ventura County Masters              A                                        1:33.92             8
       1) Shaffer, Mike 34       2) Frank, Peter 38         3) Hedrick, Tim 36        4) Raffaelli, Ryan 23
        22.13   46.46 1:10.55  1:33.92
   
   8  YMCA Indy SwimFit                   C                                        1:34.91             6
       1) Hosna, Theodore 24     2) Birmelin, Noah 25       3) Anderson, Loren 33     4) Anderson, Tim 28
        24.32   48.67 1:12.27  1:34.91
   
   9  YMCA Indy SwimFit                   B                                        1:37.57             4
       1) Timmons, Jason 32      2) Houchens, Jeremy 30     3) Bridges, Greg 22       4) Dawkins, Todd 26
        24.96   49.36 1:12.90  1:37.57
   
  10  North Carolina Masters              A                                        1:38.45             2
      Swimmin
       1) Klein, Jonathan 42     2) Flowe, Layne 31         3) Van Der Horst, Charles 4) Stringer, Sean 24
                                                            48
        23.38   51.08 1:15.69  1:38.45
   
Event 16  Men 25+ 200 Yard Freestyle Relay
   25-34 NATL: 1:23.34  N  5/21/90    HOUSTONIAN CLUB
                                      JOHN SMITH, JEFF FREY, CLAY BRITT, SAM SEIPLE
   1  Montgomery Ancient                  A                                        1:25.16            22
      Mariners
       1) Fell, Michael 38       2) Boyd, Timothy 29        3) Britt, Clay 39         4) Roddin, Jeffrey 31
        21.19   42.47 1:03.72  1:25.16
   
   2  Utah Masters Swimming               A                                        1:26.74            18
       1) Hayes, Patrick 36      2) Crankshaw, Erik 27      3) Thorum, Thomas 27      4) Hanssen, Erik 28
        21.20   42.82 1:04.76  1:26.74
   
   3  Rocky Mountain Masters              A                                        1:28.77            16
       1) McCormick, Aaron 25    2) Smit, Robbert-Paul 31   3) Nasser, Rob 30         4) Gonzales, Mike 33
        22.06   43.75 1:05.65  1:28.77
   
   4  Georgia Masters                     A                                        1:30.20            14
       1) Cornell, Eric 30       2) Marshall, Christopher   3) Northcutt, Thomas 34   4) Vazhenin, Igor 36
                                 30
        22.00   44.84 1:07.35  1:30.20
   
   5  Illinois Masters                    A                                        1:30.67            12
       1) Cunningham, Brian 27   2) Keller, Matt 30         3) Ackermann, David 34    4) Ralph, James 27
        22.98   44.93 1:08.06  1:30.67
   
   6  Sierra Nevada Masters               A                                        1:32.17            10
       1) Bohlman, Lance 29      2) Laurie, Rob 33          3) Vidimos, David 39      4) Lawrie, Jim 53
        21.21   42.93 1:05.47  1:32.17
   
   7  White Plains Masters                A                                        1:32.85             8
       1) Rizzo, Don 35          2) Levy, Daniel 34         3) Miller, Steven 46      4) Ruggiero, Michael 31
        23.24   46.61 1:10.72  1:32.85
   
   8  Michigan Masters                    A                                        1:32.88             6
       1) Bailey, Jeff 33        2) Vagnoni, Adrian 38      3) Benner, Devin 34       4) Dunn, Mark 28
        23.12   46.05 1:09.72  1:32.88
   
   9  Missouri Valley                     A                                        1:32.91             4
       1) Layden, Trevor 33      2) Huston, Seth 35         3) Thompson, Anthony 36   4) Rezek, Tony 27
        22.71   45.73 1:10.09  1:32.91
   
  10  St. Pete Masters, Inc.              A                                        1:32.98             2
       1) Buresh, Bob 41         2) Galloway, John 34       3) Specht, William 42     4) Frazier, Russell 45
        23.36   46.59 1:09.47  1:32.98
   
  11  Wildcat Masters                     A                                        1:34.55              
       1) Crunkleton, David 33   2) Riegle, Chad 25         3) Timmons, Scott 34      4) Reed, Bryan 44
        23.44   47.89 1:10.86  1:34.55
   
  12  Illinois Masters                    B                                        1:35.10              
       1) Adams, Scott 29        2) Long, Thomas 32         3) Runkle, Scott 32       4) Deegan, Ed 28
        24.14   47.79 1:11.53  1:35.10
   
  13  New England Masters                 A                                        1:35.57              
       1) Wood, Chris 32         2) Henkel, Leonard 25      3) Kolb, Karl 39          4) Goldman, Mark 28
        23.73   47.12 1:12.55  1:35.57
   
  14  Los Angeles Peninsula               A                                        1:36.68              
      Swimmers
       1) Tremblay, Raymond 29   2) Tilley, Neil 30         3) McBride, Duncan 45     4) Hamm, Michael 42
        24.19   48.42 1:13.86  1:36.68
   
  15  Illinois Masters                    C                                        1:38.54              
       1) Benard, Michael 31     2) Strange, John 36        3) Lee, Edward 28         4) Black, Boyd 43
        25.21   51.46 1:15.60  1:38.54
   
  16  Greater Columbus Masters            A                                        1:38.67              
      Swim
       1) Fisher, Dennis 40      2) Callahan, Jim 42        3) McLeod, Mark 40        4) Davis, Eric 28
        23.99   49.48 1:14.17  1:38.67
   
  17  YMCA Indy SwimFit                   A                                        1:39.00              
       1) Fastrich, Greg 26      2) Fastrich, Jeff 29       3) Fastrich, John 58      4) Fastrich, George 30
        23.68   46.51 1:14.86  1:39.00
   
  18  Arizona Masters                     A                                        1:39.66              
       1) So, Stephen 25         2) Vaughn, Steve 35        3) Whitten, Phillip 56    4) Richardson, Rob 39
        22.96   48.82 1:16.13  1:39.66
   
  19  Bowling Green S U                   A                                        1:44.60              
       1) Haugen, Steven 31      2) Cook, Larry 45          3) Carveth, Richard 48    4) Comstock, Howard 59
        22.87   49.46 1:13.92  1:44.60
   
  20  Illinois Masters                    D                                        1:52.97              
       1) Sutlin, David 27       2) Carlson, Ken 25         3) Gehant, Luc 29         4) Peiser, Mark 34
        28.70   56.54 1:24.25  1:52.97
   
 ---  Utah Masters Swimming               B                                             DQ              
       1) Frohlich, Jon 27       2) Tesch, Dennis 34        3) Walters, Matthew 29    4) Kittel, Richard 51
        23.01   45.89 1:08.16       DQ
   
Event 16  Men 35+ 200 Yard Freestyle Relay
   35-44 NATL: 1:25.72  N  5/21/90    LONE STAR
                                      J MONTGOMERY, R HESS, T HEDRICK, D HAGUE
   1  Illinois Masters                    A                                        1:28.35            22
       1) Martin, John 44        2) Soltys, Ted 39          3) McCabe, Tom 42         4) Gibson, Dave 39
        22.32   44.60 1:06.21  1:28.35
   
   2  Ohio Masters Swim Club              A                                        1:28.93            18
       1) Groselle, Jack 45      2) Dropsey, Jeffery 41     3) Kazmaier, Karl 44      4) Reinhardt, Joe 38
        21.98   44.85 1:07.96  1:28.93
   
   3  Rocky Mountain Masters              A                                        1:30.49            16
       1) Lilley, James 40       2) Owsley, Steve 38        3) Lee, Marshall 41       4) Bank, Holden 40
        22.28   45.21 1:08.66  1:30.49
   
   4  Georgia Masters                     A                                        1:31.03            14
       1) Ericson, Eric 37       2) Reid, Mike 39           3) Brown, Robert 47       4) Justice, Steve 42
        21.89   44.80 1:08.73  1:31.03
   
   5  Walnut Creek Masters                A                                        1:32.44            12
       1) Patterson, Gary 40     2) O'Brien, Kerry 43       3) Remmert, Greg 37       4) Stahl, Stephen 35
        23.18   47.22 1:10.44  1:32.44
   
   6  Illinois Masters                    B                                        1:33.08            10
       1) Polly, Charles 37      2) Seibt, Andreas 42       3) Rea, Bruce 36          4) Reeves, Scott 39
        23.45   46.95 1:09.35  1:33.08
   
   7  Michigan Masters                    A                                        1:33.18             8
       1) Green, Michael 36      2) Melgar, Tom 38          3) Schuldinger, Mike 38   4) Dempsey, Michael 36
        22.58   45.80 1:10.63  1:33.18
   
   8  Pacific Northwest                   A                                        1:34.06             6
       1) Fish, Robert 36        2) Schaeffer, J. Michael   3) Sussex, Steve 44       4) Ruiter, Steven 35
                                 43
        23.03   48.11 1:11.40  1:34.06
   
   9  Empire State Masters                A                                        1:34.92             4
       1) Goldbloom, Robert 40   2) Needham, John 46        3) Ritter, Michael 36     4) Fochios, Dean 46
        22.54   47.47 1:11.29  1:34.92
   
  10  Wisconsin Masters Aquatic           A                                        1:37.12             2
      Club
       1) Kittilstad, Scott 37   2) Bart, David 40          3) Welton, Kevin 40       4) Schaser, Andrew 43
        24.98   49.99 1:13.46  1:37.12
   
  11  Rocky Mountain Masters              B                                        1:37.93              
       1) Melanson, Edward 37    2) Knight, Roger 36        3) Brackett, Bill 42      4) Nolte, Christopher 43
        23.97   48.86 1:13.37  1:37.93
   
  12  New England Masters                 A                                        1:37.99              
       1) Cromarty, Stuart 35    2) Vankuilenburg, Scott 35 3) Seltzer, Robert 49     4) Delaney, Mike 44
        22.54   48.32 1:13.46  1:37.99
   
  13  YMCA Indy SwimFit                   A                                        1:42.29              
       1) Davis, John 41         2) Sullivan, Michael 38    3) Wood, Anthony 38       4) Roby, Brad 39
        26.00   52.11 1:17.91  1:42.29
   
  14  Michigan Masters                    B                                        1:42.78              
       1) Spoelman, Bruce 43     2) Reest, Henry 60         3) Thompson, Frank 48     4) Chadwick, Paul 42
        24.51   52.05 1:18.29  1:42.78
   
  15  Greater Ohio Swim Team              A                                        1:50.09              
       1) Parr, Perry T. 37      2) Moon, Thomas 44         3) Lindemann, Ray 51      4) Simons, Randy 51
        26.15   56.46 1:26.14  1:50.09
   
 ---  DOC IU Masters Swimming             A                                             DQ              
       1) Lindsay, Michael 41    2) Winston, Wayne 50       3) Arnold, Jeff 37        4) Tanner, Dave 50
        30.47   55.28 1:18.98       DQ
   
Event 16  Men 45+ 200 Yard Freestyle Relay
   45-54 NATL: 1:31.98  N  5/18/97    OLYMPIC CLUB
                                      R STRAND, T BIRNIE, C YOURD, S CLARK
   1  Rocky Mountain Masters              A                                        1:30.79 N          22
       1) Abrahams, Richard 55   2) McCormick, Paul 53      3) MacDonald, Lee 48      4) Hess, Richard 45
        22.37   45.83 1:08.78  1:30.79
   
   2  Illinois Masters                    A                                        1:35.16            18
       1) Leech, J  Nathan 51    2) Long, Douglas 46        3) Kaplan, Larry 48       4) Dodson, Phil 47
        24.26   48.93 1:11.84  1:35.16
   
   3  Walnut Creek Masters                A                                        1:36.87            16
       1) Hart, Gene 47          2) DeLacy, James 53        3) Downer, Jr, John 49    4) Kent, Cary 48
        24.45   48.54 1:13.02  1:36.87
   
   4  Niagara Masters                     A                                        1:38.29            13
       1) Meade, Tom 52          2) Meade, John 48          3) Weber, Gregory 46      4) Meade, William 49
        24.27   46.71 1:11.10  1:38.29
   
   4  Sierra Nevada Masters               A                                        1:38.29            13
       1) Lintz, Steven 49       2) McKenzie, Don 52        3) Johnson, Clifford 48   4) Ryder, Mike 45
        24.58   49.13 1:13.74  1:38.29
   
   6  Ventura County Masters              A                                        1:40.40            10
       1) Derr, John 51          2) Raffaelli, Larry 57     3) Foote, David 50        4) McConica, Jim 49
        24.53   50.33 1:17.45  1:40.40
   
   7  DC Masters                          A                                        1:42.12             8
       1) Matyko, Gary 47        2) Stocksdale, Steve 46    3) Bettis, Lee 62         4) Casey, Robert 55
        24.76   48.94 1:17.33  1:42.12
   
   8  Crescent Hills Masters              A                                        1:42.70             6
      Swimmin
       1) Scott, E. Norman 55    2) Dodge, George 55        3) Huguenard, James 46    4) Grubbs, James 45
        25.07   53.05 1:18.74  1:42.70
   
   9  Rocky Mountain Masters              B                                        1:42.97             4
       1) Varner, Tim 49         2) Di Tolla, Robert 45     3) Abbott, William 53     4) Kiefer, Tony 47
        27.77   52.97 1:18.07  1:42.97
   
  10  Virginia Masters Swim Team          A                                        1:42.99             2
       1) Stringer, Rick 50      2) Miller, Jim 49          3) Brundage, Warner 57    4) Meem, Lang 45
        24.83   50.14 1:18.33  1:42.99
   
  11  Georgia Masters                     A                                        1:43.04              
       1) Laughlin, Patrick 45   2) Palmer, Terry 55        3) Sharpe, Kenneth 47     4) Saltzman, Edward 49
        24.05   51.90 1:15.75  1:43.04
   
  12  Illinois Masters                    B                                        1:43.43              
       1) Ostrander, Bob 45      2) Roman, Dan 49           3) Vogel, Matt 45         4) Fitzgerald, John 51
        25.19   52.76 1:19.27  1:43.43
   
  13  YMCA Indy SwimFit                   A                                        1:43.62              
       1) Thomas, Bob 47         2) Meyer, Bob 49           3) Olds, Jr., William H 504) Jones, Roger 52
        23.94   50.99 1:18.16  1:43.62
   
  14  Michigan Masters                    A                                        1:45.50              
       1) Kroeger, Donald 56     2) Parker, Randy 45        3) Wright, Paul 45        4) Chaffee, Paul 57
        24.98   52.62 1:19.78  1:45.50
   
  15  Pacific Northwest                   A                                        1:47.15              
       1) Reeder, Bill 47        2) Jacobs, Ronald 48       3) Reid, Walter 59        4) Moore, Hugh 45
        26.75   50.36 1:19.83  1:47.15
   
 ---  Gold Coast Masters                  A                                             DQ              
       1) Schmidt, George 50     2) Burns, Joel 53          3) Cavanaugh, Cav 64      4) Hawkins, Roger 51
        24.30   49.59 1:14.64       DQ
   
Event 16  Men 55+ 200 Yard Freestyle Relay
   55-64 NATL: 1:37.31  N  5/10/98    OLYMPIC CLUB
                                      J ELDER, C RAVEN, E CAZALETT, J KRUEGER
   1  Tamalpais Aquatic Masters           A                                        1:40.62            22
       1) Burns, Richard 56      2) Frost, Kenneth 55       3) Olson, Robert 55       4) Neuman, Carl 56
        24.80   51.51 1:15.21  1:40.62
   
   2  Walnut Creek Masters                A                                        1:46.69            18
       1) Burr, Ken 55           2) Bledsoe, Dennis 61      3) Mayo, Robert 66        4) Davis, Don 55
        26.55   52.34 1:21.80  1:46.69
   
   3  Greater Ohio Swim Team              A                                        1:46.77            16
       1) Wiedamann, Karl 61     2) Lammert, Joseph 60      3) Oyakawa, Yoshi 66      4) Willert, Dan 57
        28.85   54.97 1:20.78  1:46.77
   
   4  Illinois Masters                    A                                        1:51.76            14
       1) Schein, Howard 55      2) Barry, Andy 57          3) Keller, Lee 56         4) Andersen, Peter 56
        28.01   59.52 1:26.97  1:51.76
   
   5  Bowling Green S U                   A                                        1:52.82            12
       1) Lindahl, John 55       2) Longnecker, James 67    3) Atkinson, Paul 65      4) Walsh, Barry 59
        29.03   58.80 1:26.89  1:52.82
   
   6  North Carolina Masters              A                                        1:53.17            10
      Swimmin
       1) Clark, Jerry 62        2) Murphy, John 75         3) Mitchell, Clarke 67    4) Webber, Dick 70
        25.63   56.70 1:25.16  1:53.17
   
   7  San Diego Swim Masters              A                                        1:54.98             8
       1) Freshley, Mike 59      2) Earley, Bill 63         3) Hubbard, Donald 72     4) Labahn, Richard 71
        26.05   53.37 1:22.77  1:54.98
   
   8  YMCA Indy SwimFit                   A                                        2:01.40             6
       1) Troy, Michael 59       2) Goldstein, Mel 61       3) Quigley, George 59     4) Desserich, Russ 56
        33.63 1:02.10 1:32.75  2:01.40
   
   9  The Olympic Club                    A                                        2:08.62             4
       1) Fox, Robert 63         2) Grannis, Frank 75       3) Jones, Glynn 75        4) Elder, James 56
        34.15 1:05.11 1:44.75  2:08.62
   
  10  Wisconsin Masters Aquatic           A                                        2:14.07             2
      Club
       1) Byers, W. Morgan 72    2) Griesbach, Henry 70     3) Bauman, John 69        4) May, George 62
        32.25 1:08.32 1:43.92  2:14.07
   
 ---  Greater Ohio Swim Team              B                                             DQ              
       1) Medici, John 62                                   3) Abineri, David 56      4) Heuck, Jr, Kenneth 55
        29.98 1:02.03 1:32.82       DQ
   
Event 16  Men 65+ 200 Yard Freestyle Relay
   65-74 NATL: 1:52.53  N  5/12/96    SAN DIEGO
                                      D BAKER, J JONES, W PHILLIPS, K KIMBALL
   1  Michigan Masters                    A                                        2:06.91            22
       1) Ries, John 68          2) Weddell, Robert 69      3) Moss, Charles 71       4) Heritier, Robert 71
        31.76 1:05.51 1:38.28  2:06.91
   
   2  Rocky Mountain Masters              A                                        2:07.81            18
       1) Patten, Bob 65         2) Michie, Jim 67          3) Truby, Jack 75         4) King, Bill 66
        33.05 1:06.20 1:38.53  2:07.81
   
   3  Florida Maverick Masters            A                                        2:12.83            16
       1) Maloney, Alan 71       2) Kurtzman, Joseph 74     3) MacDonald, Robert 71   4) Hutinger, Paul 75
        32.65 1:10.19 1:42.03  2:12.83
   
   4  Niagara Masters                     A                                        2:26.42            14
       1) VanLandingham, Jack 66 2) Cranch, John 77         3) McVey, George 72       4) Howell, Jack 70
        29.28 1:04.25 1:40.62  2:26.42
   
   5  Arizona Masters                     A                                        2:35.21            12
       1) Gruender, Dan 70       2) Kelley, Art 74          3) Von Isser, Max 80      4) Bond, William 68
        38.06 1:18.50 2:01.03  2:35.21
   
 ---  Illinois Masters                    A                                             DQ              
       1) Talbot, Dick 66        2) Maine, Thomas 74        3) Scheidelman, Ronald 65 4) Leengran, Wayne 69
        34.01 1:10.49 1:47.05       DQ
   
Event 16  Men 75+ 200 Yard Freestyle Relay
   75-84 NATL: 2:14.12  N  1/31/98    OREGON
                                      E WALTER, G HUESTIS, G YOUNG, A HOLDEN
   1  Illinois Masters                    A                                        3:27.25            22
       1) Shea, Edward 85        2) Pierce, Elmer 85        3) Malbrough, Dave 87     4) Koblish, Arthur 76
        49.04 1:53.66 2:48.70  3:27.25
   
ADVERTISEMENT


ADVERTISEMENT