ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
--- Results, Rankings, and Records ---
USMS long course nationals, day 4
8/18/2008-8/18/2008
Gresham, OR USA

HY-TEK Meet Services                            8/17/2008 - 09:54AM
2008 USMS National Long Course Championships - 8/14/2008 to 8/17/200
     Mt Hood Community College, Gresham, OR, Sanction #: 378-08     
 
 Event 33  Women 18-24 400 LC Meter Freestyle
==================================================================
         NATL: N 4:16.72  7/5/2003  JULIA STOWERS
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Muir, Anne C           23 PMM               4:50.68    4:47.71  
                 33.26      1:08.72 (35.46)
        1:45.04 (36.32)     2:21.64 (36.60)
        2:58.39 (36.75)     3:35.17 (36.78)
        4:11.83 (36.66)     4:47.71 (35.88)
  2 White, Lisa A          24 TVM               4:50.00    4:57.42  
                 33.71      1:10.02 (36.31)
        1:46.91 (36.89)     2:24.43 (37.52)
        3:02.54 (38.11)     3:40.74 (38.20)
        4:19.30 (38.56)     4:57.42 (38.12)
  3 Pranke, Bridget A      24 ARIZ              5:16.18    5:03.99  
                 35.09      1:12.65 (37.56)
        1:50.93 (38.28)     2:29.78 (38.85)
        3:08.74 (38.96)     3:47.44 (38.70)
        4:26.00 (38.56)     5:03.99 (37.99)
  4 Murphy, Siobhan C      22 FLAQ              5:22.33    5:18.58  
                 34.36      1:13.36 (39.00)
        1:53.25 (39.89)     2:34.26 (41.01)
        3:14.77 (40.51)     3:56.26 (41.49)
        4:38.81 (42.55)     5:18.58 (39.77)
  5 Taylor, Victoria       23 TVM               5:27.00    5:22.36  
                 36.90      1:16.69 (39.79)
        1:57.76 (41.07)     2:38.84 (41.08)
        3:20.06 (41.22)     4:01.27 (41.21)
        4:42.59 (41.32)     5:22.36 (39.77)
  6 Prokopiak, Ashley R    20 UNAT              5:45.89    5:34.16  
                 36.70      1:17.16 (40.46)
        1:59.60 (42.44)     2:42.35 (42.75)
        3:26.05 (43.70)     4:09.65 (43.60)
        4:53.70 (44.05)     5:34.16 (40.46)
  7 Bowen, Kelsey C        23 OREG              5:18.23    5:34.30  
                 36.64      1:16.82 (40.18)
        1:59.58 (42.76)     2:42.88 (43.30)
        3:25.92 (43.04)     4:09.39 (43.47)
        4:52.72 (43.33)     5:34.30 (41.58)
  8 Snyder, Melissa        21 OREG              5:30.84    5:57.51  
                 39.10      1:24.22 (45.12)
        2:10.68 (46.46)     2:56.81 (46.13)
        3:42.29 (45.48)     4:28.14 (45.85)
        5:14.43 (46.29)     5:57.51 (43.08)
  9 Swieter, Erin          24 AKMS              5:40.48    6:00.90  
                 37.60      1:19.03 (41.43)
        2:03.47 (44.44)     2:50.34 (46.87)
        3:37.88 (47.54)     4:26.34 (48.46)
        5:14.24 (47.90)     6:00.90 (46.66)
 10 Pahl, Lauren N         19 TVM               5:55.22    6:04.95  
                 38.22      1:19.90 (41.68)
        2:05.00 (45.10)     2:51.80 (46.80)
        3:39.29 (47.49)     4:28.15 (48.86)
        5:17.18 (49.03)     6:04.95 (47.77)
 
 Event 33  Women 25-29 400 LC Meter Freestyle
==================================================================
        World: W 4:27.53  1989      SARA SHAND, USA
         NATL: N 4:13.03  12/2/1995 SHEILA TAORMINA
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Droubay, Christina L   27 TVM               4:45.00    4:39.04  
                 31.78      1:06.71 (34.93)
        1:42.58 (35.87)     2:18.35 (35.77)
        2:53.64 (35.29)     3:29.22 (35.58)
        4:04.86 (35.64)     4:39.04 (34.18)
  2 Kroemer, Maggie        25 COM               5:11.60    5:09.31  
                 34.94      1:12.16 (37.22)
        1:50.72 (38.56)     2:30.44 (39.72)
        3:10.50 (40.06)     3:50.71 (40.21)
        4:30.29 (39.58)     5:09.31 (39.02)
  3 Popelka, Erin M        27 OREG              5:08.00    5:16.96  
                 35.49      1:13.95 (38.46)
        1:53.40 (39.45)     2:33.56 (40.16)
        3:14.13 (40.57)     3:55.03 (40.90)
        4:36.41 (41.38)     5:16.96 (40.55)
  4 Aron, Vanessa          28 FLAQ              5:37.00    5:21.65  
                 35.56      1:13.81 (38.25)
        1:53.78 (39.97)     2:34.85 (41.07)
        3:15.96 (41.11)     3:58.27 (42.31)
        4:40.39 (42.12)     5:21.65 (41.26)
  5 Loper, Tracey E        25 CMS               5:21.32    5:22.38  
                 35.60      1:14.48 (38.88)
        1:55.28 (40.80)     2:36.63 (41.35)
        3:18.60 (41.97)     4:00.43 (41.83)
        4:41.35 (40.92)     5:22.38 (41.03)
  6 Gerson, Jennifer S     25 CMS               5:30.00    5:26.81  
                 37.55      1:17.86 (40.31)
        1:59.44 (41.58)     2:40.34 (40.90)
        3:22.32 (41.98)     4:03.78 (41.46)
        4:45.29 (41.51)     5:26.81 (41.52)
  7 Greasby, Tamara A      26 DAM               5:30.96    5:29.68  
                 37.63      1:18.85 (41.22)
        2:00.70 (41.85)     2:42.93 (42.23)
        3:24.76 (41.83)     4:07.02 (42.26)
        4:48.45 (41.43)     5:29.68 (41.23)
  8 Boomer, Allison R      25 PNA               5:32.00    5:37.17  
                 38.39      1:19.90 (41.51)
        2:02.74 (42.84)     2:45.23 (42.49)
        3:28.62 (43.39)     4:11.76 (43.14)
        4:54.97 (43.21)     5:37.17 (42.20)
  9 Cook, Shelley M        25 ISF               5:18.64    5:57.23  
                 37.66      1:20.42 (42.76)
        2:05.79 (45.37)     2:51.80 (46.01)
                                4:24.86 ( )
        5:11.34 (46.48)     5:57.23 (45.89)
 -- Kujawa, Jamie L        26 BOZE              5:30.00         NS  
 -- Fry, Jessica L         28 RMST              5:20.60         NS  
 
 Event 33  Women 30-34 400 LC Meter Freestyle
==================================================================
        World: W 4:27.11  5/5/2007  KIRSTEN CAMERON, NZL
         NATL: N 4:28.76  8/11/1996 K PIPES-NEILSEN
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Kagy-Schwartz, Michel  33 PAFC              4:47.90    4:49.82  
                 34.14      1:10.92 (36.78)
        1:48.13 (37.21)     2:25.34 (37.21)
        3:02.45 (37.11)     3:39.35 (36.90)
        4:15.84 (36.49)     4:49.82 (33.98)
  2 Lee, Kristi D          33 SAWS              4:50.12    4:50.95  
                 34.87      1:11.70 (36.83)
        1:48.07 (36.37)     2:25.04 (36.97)
        3:01.69 (36.65)     3:39.00 (37.31)
        4:16.03 (37.03)     4:50.95 (34.92)
  3 Hennessey, Katherine   30 NBAC              5:03.67    4:54.61  
                 34.33      1:11.01 (36.68)
        1:48.29 (37.28)     2:25.96 (37.67)
        3:03.85 (37.89)     3:41.92 (38.07)
        4:19.10 (37.18)     4:54.61 (35.51)
  4 Ackermann, Laura       33 FLAQ              5:35.37    5:31.85  
                 38.10      1:18.63 (40.53)
        1:59.57 (40.94)     2:41.49 (41.92)
        3:23.13 (41.64)     4:05.92 (42.79)
        4:49.17 (43.25)     5:31.85 (42.68)
  5 Kramer, Ellen M        33 OREG              5:21.56    5:41.07  
                 39.01      1:20.74 (41.73)
        2:03.23 (42.49)     2:46.94 (43.71)
        3:31.08 (44.14)     4:15.54 (44.46)
        4:59.75 (44.21)     5:41.07 (41.32)
  6 Cuccuini, Samantha A   31 RMST              5:37.48    5:57.91  
                 40.26      1:25.58 (45.32)
        2:11.81 (46.23)     2:57.66 (45.85)
        3:44.11 (46.45)     4:29.49 (45.38)
        5:14.80 (45.31)     5:57.91 (43.11)
  7 Austin, Julia E        34 CAST              5:35.22    6:07.61  
                 39.31      1:23.58 (44.27)
        2:10.03 (46.45)     2:57.62 (47.59)
        3:45.86 (48.24)     4:33.94 (48.08)
        5:21.95 (48.01)     6:07.61 (45.66)
 -- Arneson, Laura C       33 UTAH              5:09.49         NS  
 
 Event 33  Women 35-39 400 LC Meter Freestyle
==================================================================
        World: W 4:26.17  8/10/1997 K.PIPES-NEILSEN, USA
         NATL: N 4:26.17  8/10/1997 K PIPES-NEILSEN
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Poll, Claudia          36 EM                4:34.95    4:41.33  
                 32.56      1:07.84 (35.28)
        1:43.60 (35.76)     2:19.33 (35.73)
        2:55.11 (35.78)     3:31.05 (35.94)
        4:06.76 (35.71)     4:41.33 (34.57)
  2 Senkier, Kristine M    38 OREG              4:52.72    4:45.50  
                 33.57      1:10.11 (36.54)
        1:46.44 (36.33)     2:23.17 (36.73)
        2:59.28 (36.11)     3:35.46 (36.18)
        4:10.94 (35.48)     4:45.50 (34.56)
  3 Nelson, Sara Q         36 OREG              4:50.10    4:46.67  
                 34.01      1:10.01 (36.00)
        1:46.64 (36.63)     2:23.49 (36.85)
        2:59.76 (36.27)     3:35.91 (36.15)
        4:11.61 (35.70)     4:46.67 (35.06)
  4 Tomtan-Brayman, Brend  35 LVM               5:33.35    5:20.75  
                 35.83      1:15.63 (39.80)
        1:56.26 (40.63)     2:37.45 (41.19)
        3:19.42 (41.97)     4:00.28 (40.86)
        4:40.95 (40.67)     5:20.75 (39.80)
  5 Moore, Alison B        38 OREG              5:23.17    5:23.05  
                 37.38      1:16.82 (39.44)
        1:58.53 (41.71)     2:39.84 (41.31)
        3:21.37 (41.53)     4:02.61 (41.24)
        4:43.47 (40.86)     5:23.05 (39.58)
  6 Young, Susie S         39 OREG              5:14.21    5:26.63  
                 37.14      1:18.18 (41.04)
        1:59.91 (41.73)     2:42.06 (42.15)
        3:23.64 (41.58)     4:05.24 (41.60)
        4:46.92 (41.68)     5:26.63 (39.71)
  7 Lassen, Megan M        38 OREG              5:10.00    5:30.56  
                 37.55      1:19.43 (41.88)
        2:01.94 (42.51)     2:44.20 (42.26)
        3:26.67 (42.47)     4:09.29 (42.62)
        4:50.67 (41.38)     5:30.56 (39.89)
  8 Adams, Karin M         36 CAST              5:34.88    5:49.36  
                 39.19      1:22.44 (43.25)
        2:06.92 (44.48)     2:51.96 (45.04)
        3:37.60 (45.64)     4:22.63 (45.03)
        5:06.99 (44.36)     5:49.36 (42.37)
  9 Roberts, Kirsten L     39 OREG              5:50.00    5:55.81  
                 39.92      1:22.82 (42.90)
        2:08.19 (45.37)     2:54.32 (46.13)
        3:40.91 (46.59)     4:26.11 (45.20)
        5:12.48 (46.37)     5:55.81 (43.33)
 
 Event 33  Women 40-44 400 LC Meter Freestyle
==================================================================
        World: W 4:28.24  8/11/2002 K.PIPES-NEILSEN, USA
         NATL: N 4:28.24  8/11/2002 K PIPES-NEILSEN
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Smith, Laura K         42 ARIZ              4:52.80    4:51.70  
                 33.07      1:09.04 (35.97)
        1:45.43 (36.39)     2:22.42 (36.99)
        2:59.65 (37.23)     3:37.16 (37.51)
        4:14.79 (37.63)     4:51.70 (36.91)
  2 Schultz, Stephanie L   42 OREG              5:21.05    5:05.27  
                 35.75      1:14.52 (38.77)
        1:53.75 (39.23)     2:32.63 (38.88)
        3:11.48 (38.85)     3:50.17 (38.69)
        4:28.75 (38.58)     5:05.27 (36.52)
  3 Watkins, Elizabeth A   43 OREG              5:15.08    5:07.32  
                 35.79      1:14.69 (38.90)
        1:53.53 (38.84)     2:32.88 (39.35)
        3:11.58 (38.70)     3:50.52 (38.94)
        4:29.88 (39.36)     5:07.32 (37.44)
  4 Eden, Kim G            40 CMS               5:20.00    5:14.69  
                 35.60      1:14.34 (38.74)
        1:54.55 (40.21)     2:34.87 (40.32)
        3:15.42 (40.55)     3:55.27 (39.85)
        4:35.30 (40.03)     5:14.69 (39.39)
  5 Harris, Janet          43 TNYA              5:26.00    5:16.88  
                 36.54      1:16.85 (40.31)
        1:58.02 (41.17)     2:37.93 (39.91)
        3:17.59 (39.66)     3:58.27 (40.68)
        4:38.18 (39.91)     5:16.88 (38.70)
  6 Richell, Kelly A       43 MVN               5:38.75    5:17.53  
                 36.02      1:15.20 (39.18)
        1:55.25 (40.05)     2:35.84 (40.59)
        3:16.50 (40.66)     3:57.25 (40.75)
        4:38.01 (40.76)     5:17.53 (39.52)
  7 Hagadorn, Heather      43 CMS               5:15.00    5:24.51  
                 36.85      1:16.86 (40.01)
        1:57.51 (40.65)     2:38.36 (40.85)
        3:19.79 (41.43)     4:01.58 (41.79)
        4:43.35 (41.77)     5:24.51 (41.16)
  8 Jones, Paula E         40 VMST              5:33.02    5:30.73  
                 36.46      1:17.09 (40.63)
        1:59.12 (42.03)     2:41.75 (42.63)
        3:24.34 (42.59)     4:06.99 (42.65)
        4:49.58 (42.59)     5:30.73 (41.15)
  9 Bachman, Kari A        42 NMMS              5:29.29    5:39.36  
                 36.76      1:19.11 (42.35)
        2:01.41 (42.30)     2:46.48 (45.07)
        3:29.02 (42.54)     4:14.44 (45.42)
        4:56.39 (41.95)     5:39.36 (42.97)
 10 Topp, Suzanne M        41 UTAH              6:30.00    5:50.08  
                 39.57      1:24.04 (44.47)
        2:09.28 (45.24)     2:54.52 (45.24)
        3:39.42 (44.90)     4:23.77 (44.35)
        5:07.95 (44.18)     5:50.08 (42.13)
 11 Segnitz, Robin P       41 SKY               5:52.04    6:01.29  
                 38.60      1:22.80 (44.20)
        2:08.84 (46.04)     2:55.31 (46.47)
        3:41.28 (45.97)     4:28.33 (47.05)
        5:15.02 (46.69)     6:01.29 (46.27)
 12 Sullivan, Cameron N    40 TVM               5:55.00    6:10.89  
                 42.45      1:29.39 (46.94)
        2:16.76 (47.37)     3:04.38 (47.62)
        3:51.00 (46.62)     4:38.04 (47.04)
        5:24.95 (46.91)     6:10.89 (45.94)
 
 Event 33  Women 45-49 400 LC Meter Freestyle
==================================================================
        World: W 4:38.29  7/29/2007 K.PIPES-NEILSEN, USA
         NATL: N 4:38.29  7/29/2007 K PIPES-NEILSEN
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Jones, Elene Kay "ene  48 CMS               4:46.99    4:47.36  
                 31.87      1:06.87 (35.00)
        1:43.17 (36.30)     2:19.64 (36.47)
        2:56.51 (36.87)     3:33.42 (36.91)
        4:10.92 (37.50)     4:47.36 (36.44)
  2 Ferguson, Ellen        46 OREG              4:56.65    4:57.08  
                 34.27      1:10.80 (36.53)
        1:48.24 (37.44)     2:25.77 (37.53)
        3:03.61 (37.84)     3:41.78 (38.17)
        4:20.22 (38.44)     4:57.08 (36.86)
  3 Brown, Denise H        49 NOVA              4:58.85    5:00.73  
                 35.57      1:12.91 (37.34)
        1:50.81 (37.90)     2:29.06 (38.25)
        3:07.08 (38.02)     3:45.46 (38.38)
        4:23.60 (38.14)     5:00.73 (37.13)
  4 Meyer, Marguerite      49 TOC               5:20.00    5:04.46  
                 34.97      1:12.92 (37.95)
        1:51.21 (38.29)     2:29.99 (38.78)
        3:08.57 (38.58)     3:47.84 (39.27)
        4:26.68 (38.84)     5:04.46 (37.78)
  5 Roussain, Kerri C      49 GOLD              5:01.42    5:15.30  
                 35.14      1:12.94 (37.80)
        1:52.54 (39.60)     2:32.54 (40.00)
        3:13.31 (40.77)     3:53.94 (40.63)
        4:35.01 (41.07)     5:15.30 (40.29)
  6 Prokopiak, Judith P    45 UNAT              5:35.29    5:34.75  
                 36.66      1:16.72 (40.06)
        1:59.09 (42.37)     2:41.70 (42.61)
        3:24.65 (42.95)     4:08.00 (43.35)
        4:51.37 (43.37)     5:34.75 (43.38)
  7 Black, Jill            46 OREG              5:36.12    5:42.88  
                 38.80      1:21.56 (42.76)
        2:04.90 (43.34)     2:49.08 (44.18)
        3:33.06 (43.98)     4:17.10 (44.04)
        5:00.66 (43.56)     5:42.88 (42.22)
  8 Watanabe, Heidi S      45 WCM               5:31.05    5:42.93  
                 37.77      1:18.91 (41.14)
        2:02.84 (43.93)     2:46.09 (43.25)
        3:30.89 (44.80)     4:14.92 (44.03)
        4:59.93 (45.01)     5:42.93 (43.00)
  9 Tyynismaa, Terri L     46 OREG              5:59.55    5:44.08  
                 36.67      1:18.04 (41.37)
        2:01.14 (43.10)     2:45.72 (44.58)
        3:30.02 (44.30)     4:14.89 (44.87)
        5:00.16 (45.27)     5:44.08 (43.92)
 10 Mac Laren, Kathleen A  46 WCM               5:36.00    5:44.63  
                 38.50      1:20.79 (42.29)
        2:04.65 (43.86)     2:48.91 (44.26)
        3:34.04 (45.13)     4:18.35 (44.31)
        5:02.88 (44.53)     5:44.63 (41.75)
 11 Miller, Patricia M     47 VMST              5:38.12    5:49.24  
                 40.47      1:24.08 (43.61)
        2:08.46 (44.38)     2:52.65 (44.19)
        3:37.10 (44.45)     4:21.39 (44.29)
        5:06.16 (44.77)     5:49.24 (43.08)
 12 Speir, Kris            45 PNA               6:08.00    6:15.62  
                 42.01      1:29.74 (47.73)
        2:18.29 (48.55)     3:07.10 (48.81)
        3:55.58 (48.48)     4:43.77 (48.19)
        5:30.94 (47.17)     6:15.62 (44.68)
 13 Billings, Lori A       48 OREG              7:45.00    6:55.28  
                 47.08      1:39.19 (52.11)
        2:31.87 (52.68)     3:25.15 (53.28)
        4:17.90 (52.75)     5:11.07 (53.17)
        6:03.76 (52.69)     6:55.28 (51.52)
 -- Viales, Dianne         46 OREG              5:35.90         NS  
 
 Event 33  Women 50-54 400 LC Meter Freestyle
==================================================================
        World: W 4:42.37  4/24/2008 S.HEIM-BOWEN, USA
         NATL: N 4:47.93  7/14/2002 LAURA VAL
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Carlsen, Jeanne        50 CMSC              4:57.19    5:01.73  
                 35.21      1:12.87 (37.66)
        1:51.51 (38.64)     2:30.27 (38.76)
        3:08.49 (38.22)     3:46.48 (37.99)
        4:24.43 (37.95)     5:01.73 (37.30)
  2 Grilli, Tracy L        51 NEM               5:10.89    5:15.83  
                 36.71      1:16.15 (39.44)
        1:56.32 (40.17)     2:36.86 (40.54)
        3:16.89 (40.03)     3:57.51 (40.62)
        4:37.44 (39.93)     5:15.83 (38.39)
  3 Sweat, Mary            51 OREG              5:21.09    5:18.13  
                 37.33      1:16.99 (39.66)
        1:57.17 (40.18)     2:37.88 (40.71)
        3:18.12 (40.24)     3:58.96 (40.84)
        4:39.09 (40.13)     5:18.13 (39.04)
  4 Moore, Jo              53 PNA               5:34.00    5:22.85  
                 37.21      1:18.07 (40.86)
        1:59.79 (41.72)     2:41.31 (41.52)
        3:22.40 (41.09)     4:02.98 (40.58)
        4:43.35 (40.37)     5:22.85 (39.50)
  5 Wheeler, Barbara C     51 TAM               5:36.63    5:37.11  
                 38.45      1:20.17 (41.72)
        2:02.60 (42.43)     2:46.41 (43.81)
        3:29.46 (43.05)     4:12.85 (43.39)
        4:55.34 (42.49)     5:37.11 (41.77)
  6 Swigert, Debbie M      53 WCM               5:40.00    5:41.12  
                 37.66      1:19.28 (41.62)
        2:02.83 (43.55)     2:46.37 (43.54)
        3:30.89 (44.52)     4:14.85 (43.96)
        4:58.71 (43.86)     5:41.12 (42.41)
  7 Shake, Caron L         51 ARIZ              6:01.42    5:42.52  
                 41.68      1:25.01 (43.33)
        2:09.64 (44.63)     2:53.38 (43.74)
        3:36.94 (43.56)     4:19.39 (42.45)
        5:02.25 (42.86)     5:42.52 (40.27)
  8 Bracken, Judy W        51 TVM               5:48.21    5:42.92  
                 37.76      1:20.96 (43.20)
        2:06.26 (45.30)     2:51.46 (45.20)
        3:35.99 (44.53)     4:20.49 (44.50)
        5:04.12 (43.63)     5:42.92 (38.80)
  9 Hickel, Jessie J       50 PNA               5:45.00    5:44.09  
                 39.47      1:22.35 (42.88)
        2:04.84 (42.49)     2:48.73 (43.89)
        3:32.51 (43.78)     4:16.70 (44.19)
        5:01.61 (44.91)     5:44.09 (42.48)
 10 Pedersen, Christine E  50 ISF               5:58.10    5:48.16  
                 41.05      1:25.04 (43.99)
        2:10.16 (45.12)     2:55.18 (45.02)
        3:39.87 (44.69)     4:23.32 (43.45)
        5:06.42 (43.10)     5:48.16 (41.74)
 11 Burrows, Cindi         51 CVM               5:55.00    5:54.10  
                 39.69      1:23.60 (43.91)
        2:09.07 (45.47)     2:55.21 (46.14)
        3:41.12 (45.91)     4:27.53 (46.41)
        5:12.45 (44.92)     5:54.10 (41.65)
 12 Budd, Elizabeth        54 OREG              5:54.61    5:54.27  
                 39.80      1:22.93 (43.13)
        2:08.21 (45.28)     2:53.42 (45.21)
        3:39.34 (45.92)     4:25.46 (46.12)
        5:11.16 (45.70)     5:54.27 (43.11)
 13 Brown, Caroline J      51 PNA               5:47.00    6:01.79  
                 40.62      1:25.90 (45.28)
        2:12.28 (46.38)     2:58.72 (46.44)
        3:45.53 (46.81)     4:32.41 (46.88)
        5:18.23 (45.82)     6:01.79 (43.56)
 14 Braaten, Kitten        53 VMST              6:00.93    6:09.18  
                 42.74      1:29.39 (46.65)
        2:16.70 (47.31)     3:03.42 (46.72)
        3:50.31 (46.89)     4:37.22 (46.91)
        5:23.96 (46.74)     6:09.18 (45.22)
 15 Schuldt, Jill C        50 OREG              6:44.68    6:28.92  
                 45.62      1:35.13 (49.51)
        2:25.75 (50.62)     3:15.00 (49.25)
        4:04.66 (49.66)     4:53.35 (48.69)
        5:42.47 (49.12)     6:28.92 (46.45)
 16 Summers, Jeanna        54 OREG              7:00.00    6:37.45  
                 44.07      1:33.67 (49.60)
        2:25.12 (51.45)     3:16.47 (51.35)
        4:08.19 (51.72)     4:58.19 (50.00)
        5:48.45 (50.26)     6:37.45 (49.00)
 17 Boyer, Kathy M         54 MOST              6:01.90    6:38.58  
                 44.74      1:34.14 (49.40)
        2:23.77 (49.63)     3:15.98 (52.21)
        4:07.47 (51.49)     4:59.20 (51.73)
        5:49.27 (50.07)     6:38.58 (49.31)
 18 Mitchell, Alison A     54 MVN               6:46.12    6:39.22  
                 48.05      1:38.94 (50.89)
        2:29.05 (50.11)     3:18.59 (49.54)
        4:08.91 (50.32)     4:59.06 (50.15)
        5:50.09 (51.03)     6:39.22 (49.13)
 
 Event 33  Women 55-59 400 LC Meter Freestyle
==================================================================
        World: W 4:50.72  8/10/2006 LAURA VAL, USA
         NATL: N 4:50.72  8/10/2006 LAURA VAL
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Ciraulo, Christie      55 UCLA              5:17.59    5:09.03  
                 35.53      1:13.71 (38.18)
        1:53.02 (39.31)     2:32.66 (39.64)
        3:12.48 (39.82)     3:52.39 (39.91)
        4:31.90 (39.51)     5:09.03 (37.13)
  2 Miller, Celeste        58 SNM               5:45.00    5:29.24  
                 37.49      1:18.72 (41.23)
        2:00.89 (42.17)     2:42.83 (41.94)
        3:25.22 (42.39)     4:07.31 (42.09)
        4:49.25 (41.94)     5:29.24 (39.99)
  3 Stutz, Marie A         55 AMT               5:45.23    5:38.44  
                 36.48      1:17.81 (41.33)
        2:00.17 (42.36)     2:43.23 (43.06)
        3:25.90 (42.67)     4:10.18 (44.28)
        4:54.79 (44.61)     5:38.44 (43.65)
  4 Alexander, Martha A    59 WCM               6:21.25    6:03.29  
                 38.26      1:21.39 (43.13)
        2:08.19 (46.80)     2:55.92 (47.73)
        3:44.47 (48.55)     4:31.49 (47.02)
        5:19.66 (48.17)     6:03.29 (43.63)
  5 Thornton, Kim S        56 NOVA              6:08.38    6:12.77  
                 42.63      1:29.53 (46.90)
        2:17.89 (48.36)     3:05.25 (47.36)
        3:52.80 (47.55)     4:40.08 (47.28)
        5:26.87 (46.79)     6:12.77 (45.90)
  6 Fisher Campbell, Anne  56 ISF               6:12.50    6:31.13  
                 46.45      1:36.19 (49.74)
        2:25.71 (49.52)     3:15.43 (49.72)
        4:04.80 (49.37)     4:54.73 (49.93)
        5:43.72 (48.99)     6:31.13 (47.41)
  7 Wright, Jill M         57 SAWS              7:02.85    6:38.36  
                 43.64      1:32.90 (49.26)
        2:23.79 (50.89)     3:15.56 (51.77)
        4:06.13 (50.57)     4:56.99 (50.86)
        5:48.16 (51.17)     6:38.36 (50.20)
  8 Milner, Nancy J        57 OREG              6:40.50    7:03.18  
                 47.62      1:39.96 (52.34)
        2:34.00 (54.04)     3:28.39 (54.39)
        4:22.40 (54.01)     5:16.82 (54.42)
        6:11.22 (54.40)     7:03.18 (51.96)
  9 Baker, Gini M          58 SDSM              6:27.00    7:17.68  
                 47.19      1:39.77 (52.58)
        2:34.81 (55.04)     3:32.05 (57.24)
        4:28.80 (56.75)     5:26.23 (57.43)
        6:23.01 (56.78)     7:17.68 (54.67)
 10 Burke, Mary Leigh      56 MVM               8:39.82    8:37.98  
                 53.14    1:57.33 (1:04.19)
      3:04.65 (1:07.32)   4:11.75 (1:07.10)
      5:18.37 (1:06.62)   6:27.33 (1:08.96)
      7:35.46 (1:08.13)   8:37.98 (1:02.52)
 11 Moore, Jane A          58 PNA               9:00.00    9:11.76  
               1:02.66    2:13.45 (1:10.79)
      3:25.18 (1:11.73)   4:36.46 (1:11.28)
      5:47.13 (1:10.67)   6:57.50 (1:10.37)
      8:07.18 (1:09.68)   9:11.76 (1:04.58)
 
 Event 33  Women 60-64 400 LC Meter Freestyle
==================================================================
        World: W 5:21.79  8/10/2006 B.BARNETT-SALLEE, USA
         NATL: N 5:21.79  8/10/2006 B BARNETT-SALLEE
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Barnett, BettyAnn P    62 HIMA              5:30.00    5:28.69  
                 36.38      1:16.22 (39.84)
        1:57.81 (41.59)     2:39.73 (41.92)
        3:21.79 (42.06)     4:04.31 (42.52)
        4:47.22 (42.91)     5:28.69 (41.47)
  2 Williamson, Francine   60 GAJA              5:45.60    5:33.08  
                 37.17      1:18.05 (40.88)
        2:00.35 (42.30)     2:42.79 (42.44)
        3:26.79 (44.00)     4:09.50 (42.71)
        4:52.49 (42.99)     5:33.08 (40.59)
  3 Barry, Marcia L        60 VMST              5:58.44    5:52.46  
                 39.84      1:24.33 (44.49)
        2:09.72 (45.39)     2:55.46 (45.74)
        3:40.63 (45.17)     4:25.74 (45.11)
        5:10.55 (44.81)     5:52.46 (41.91)
  4 Shoenberger, Linda R   61 TAM               5:48.29    5:57.77  
                 42.36      1:27.17 (44.81)
        2:12.38 (45.21)     2:57.76 (45.38)
        3:43.11 (45.35)     4:28.60 (45.49)
        5:13.68 (45.08)     5:57.77 (44.09)
  5 Dills, Suzanne L       63 PNA               6:05.40    6:01.60  
                 43.00      1:29.09 (46.09)
        2:14.91 (45.82)     3:01.10 (46.19)
        3:46.75 (45.65)     4:31.64 (44.89)
        5:17.06 (45.42)     6:01.60 (44.54)
  6 Menard, Joanne C       60 ARIZ              5:57.70    6:03.37  
                 39.83      1:26.26 (46.43)
        2:14.13 (47.87)     3:01.56 (47.43)
        3:47.84 (46.28)     4:34.05 (46.21)
        5:19.78 (45.73)     6:03.37 (43.59)
  7 Montrella, Beverly J   62 MVN               6:18.37    6:11.40  
                 41.38      1:29.41 (48.03)
        2:17.18 (47.77)     3:05.52 (48.34)
        3:53.00 (47.48)     4:39.94 (46.94)
        5:26.67 (46.73)     6:11.40 (44.73)
  8 Veater, Betty B        62 GAJA              6:30.00    6:22.35  
                 43.93      1:31.71 (47.78)
        2:21.72 (50.01)     3:11.02 (49.30)
        4:00.21 (49.19)     4:49.04 (48.83)
        5:38.07 (49.03)     6:22.35 (44.28)
  9 Pohlmann, Mary M       63 SLAM              6:30.00    6:32.97  
                 42.70      1:31.31 (48.61)
        2:21.50 (50.19)     3:11.47 (49.97)
        4:01.27 (49.80)     4:51.81 (50.54)
        5:42.56 (50.75)     6:32.97 (50.41)
 10 Lebsack, Mel           60 PNA               7:17.99    6:42.76  
                 46.66      1:37.05 (50.39)
        2:28.11 (51.06)     3:19.49 (51.38)
        4:11.22 (51.73)     5:02.66 (51.44)
        5:53.65 (50.99)     6:42.76 (49.11)
 11 Prall, Winifred S      61 CMS               6:50.04    6:57.44  
                 47.84      1:40.15 (52.31)
        2:34.57 (54.42)     3:29.50 (54.93)
        4:21.22 (51.72)     5:14.39 (53.17)
        6:06.32 (51.93)     6:57.44 (51.12)
 12 Allen, Susan J         64 USF               7:05.00    7:03.50  
                 46.60      1:39.61 (53.01)
        2:34.66 (55.05)     3:29.79 (55.13)
        4:24.26 (54.47)     5:18.53 (54.27)
        6:12.38 (53.85)     7:03.50 (51.12)
 13 Beeler, Kirsten        62 ISF               7:40.00    7:16.80  
                 49.86      1:43.80 (53.94)
        2:39.10 (55.30)     3:34.37 (55.27)
        4:30.74 (56.37)     5:26.01 (55.27)
        6:21.76 (55.75)     7:16.80 (55.04)
 14 May, Jo B              60 MOST              7:09.75    7:19.79  
                 50.11      1:46.66 (56.55)
        2:42.56 (55.90)     3:38.38 (55.82)
        4:34.16 (55.78)     5:30.26 (56.10)
        6:25.85 (55.59)     7:19.79 (53.94)
 15 Litt, Arni H           62 PNA               6:47.00    7:29.26  
                 46.37      1:40.12 (53.75)
        2:36.03 (55.91)     3:32.24 (56.21)
        4:30.97 (58.73)     5:29.87 (58.90)
        6:28.86 (58.99)   7:29.26 (1:00.40)
 16 Lebsack, Linda M       62 CMS               7:24.00    7:37.09  
                 52.27      1:48.59 (56.32)
        2:46.58 (57.99)     3:45.38 (58.80)
        4:43.54 (58.16)     5:42.58 (59.04)
        6:40.68 (58.10)     7:37.09 (56.41)
 17 Sacks, Lynn S          63 OREG              8:42.00    8:41.33  
                                2:02.11 ( )
                                4:17.02 ( )
                                6:33.78 ( )
      8:41.33 (2:07.55)                    
 
 Event 33  Women 65-69 400 LC Meter Freestyle
==================================================================
        World: W 5:43.10  4/24/2008 JEN THOMASSON, AUS
         NATL: N 5:54.90  8/23/1998 LAVELLE STOINOFF
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Marr, Jackie M         65 SDSM              5:54.90    5:46.65N 
                 39.96                     
            2:08.50 ( )     2:55.22 (46.72)
        3:37.29 (42.07)     4:20.81 (43.52)
        5:05.13 (44.32)     5:46.65 (41.52)
  2 Katz, Jane             65 AGUA              7:05.50    6:37.36  
                 46.38      1:36.09 (49.71)
        2:24.93 (48.84)     3:14.91 (49.98)
        4:05.39 (50.48)     4:55.92 (50.53)
        5:46.76 (50.84)     6:37.36 (50.60)
  3 Calnek-Morris, Sue C   65 OREG              7:15.00    6:49.97  
                 46.43      1:38.56 (52.13)
        2:31.90 (53.34)     3:24.59 (52.69)
        4:16.44 (51.85)     5:08.76 (52.32)
        6:00.15 (51.39)     6:49.97 (49.82)
  4 Birkhead, Jane C       68 MOST              6:58.94    7:03.25  
                 46.69      1:37.94 (51.25)
        2:32.44 (54.50)     3:27.01 (54.57)
        4:21.73 (54.72)     5:16.49 (54.76)
        6:11.71 (55.22)     7:03.25 (51.54)
  5 Durrant, Betsy         67 VMST              7:10.22    7:04.93  
                 47.38      1:39.53 (52.15)
        2:33.79 (54.26)     3:28.32 (54.53)
        4:22.65 (54.33)     5:17.52 (54.87)
        6:12.80 (55.28)     7:04.93 (52.13)
  6 Leilich, Joann         69 WMST              7:30.00    7:14.76  
                 51.36      1:47.20 (55.84)
        2:43.69 (56.49)     3:39.83 (56.14)
        4:34.69 (54.86)     5:30.43 (55.74)
        6:24.75 (54.32)     7:14.76 (50.01)
  7 Stephens, MaryLou      66 GAJA              7:23.41    7:16.93  
                                1:46.50 ( )
                                3:38.34 ( )
                                5:28.72 ( )
      7:16.93 (1:48.21)                    
  8 Behse, Carolyn C       65 PNA               8:00.00    7:40.46  
                 52.84      1:50.71 (57.87)
        2:49.78 (59.07)     3:48.97 (59.19)
        4:47.77 (58.80)     5:46.37 (58.60)
        6:44.57 (58.20)     7:40.46 (55.89)
  9 Ackley, Ella B         66 UNAT              8:22.63    8:04.46  
                 50.46      1:49.61 (59.15)
      2:51.88 (1:02.27)   3:54.19 (1:02.31)
      4:57.88 (1:03.69)   6:00.35 (1:02.47)
      7:03.47 (1:03.12)   8:04.46 (1:00.99)
 10 Hutinger, Margie       68 FMM              10:30.68   10:21.84  
               1:05.01                     
            3:41.36 ( )                    
            6:25.29 ( )                    
            9:04.80 ( )  10:21.84 (1:17.04)
 -- Rattray, Kathryn T     68 BURL              8:01.74         NS  
 
 Event 33  Women 70-74 400 LC Meter Freestyle
==================================================================
        World: W 6:05.25  6/5/2004  JANE ASHER, GBR
         NATL: N 6:11.92  6/28/2003 LAVELLE STOINOFF
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Munn, Susan L          70 DAM               7:10.00    6:58.58  
                                1:41.82 ( )
                                3:29.34 ( )
                                5:16.16 ( )
      6:58.58 (1:42.42)                    
  2 Henderson, Martha J    72 FACT              8:22.59    8:19.41  
                 57.25    2:00.23 (1:02.98)
      3:05.18 (1:04.95)   4:12.15 (1:06.97)
      5:16.93 (1:04.78)   6:21.19 (1:04.26)
      7:23.59 (1:02.40)     8:19.41 (55.82)
  3 Chase, Lida G          70 HIMA              8:45.22    9:10.89  
               1:00.85    2:06.58 (1:05.73)
      3:16.72 (1:10.14)   4:26.95 (1:10.23)
      5:39.16 (1:12.21)   6:51.03 (1:11.87)
      8:03.24 (1:12.21)   9:10.89 (1:07.65)
 
 Event 33  Women 75-79 400 LC Meter Freestyle
==================================================================
        World: W 6:13.20  8/10/2006 JANE ASHER, GBR
         NATL: N 6:55.62  8/11/2002 JEAN TROY
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 McIntosh, Frances      75 GMM               8:19.97    8:08.60  
                 57.40                     
            3:02.34 ( )                    
            5:09.75 ( )                    
            7:11.55 ( )     8:08.60 (57.05)
  2 Gaschke, Lida A        76 WM                7:30.43    8:13.39  
                 55.20    2:00.19 (1:04.99)
      3:05.42 (1:05.23)   4:07.94 (1:02.52)
      5:10.79 (1:02.85)   6:13.00 (1:02.21)
      7:13.23 (1:00.23)   8:13.39 (1:00.16)
  3 Campbell, Joan K       78 FACT              8:24.61    8:33.57  
                 57.47    2:02.84 (1:05.37)
      3:09.81 (1:06.97)   4:16.55 (1:06.74)
      5:22.13 (1:05.58)   6:26.87 (1:04.74)
      7:31.90 (1:05.03)   8:33.57 (1:01.67)
  4 Kavadas, Janet D       77 PNA               9:46.00   10:18.12  
               1:13.43    2:30.27 (1:16.84)
      3:50.19 (1:19.92)   5:08.65 (1:18.46)
      6:28.19 (1:19.54)   7:45.90 (1:17.71)
      9:03.85 (1:17.95)  10:18.12 (1:14.27)
  5 Hertzberg, Ruth S      76 CMS              10:04.00   10:46.51  
               1:11.42    2:34.04 (1:22.62)
      3:54.03 (1:19.99)   5:17.42 (1:23.39)
      6:43.54 (1:26.12)   8:07.92 (1:24.38)
      9:30.99 (1:23.07)  10:46.51 (1:15.52)
 
 Event 33  Women 80-84 400 LC Meter Freestyle
==================================================================
        World: W 7:24.53  6/10/2007 JEAN TROY, USA
         NATL: N 7:24.53  6/10/2007 JEAN TROY
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Austen, Betsy M        81 OREG             11:00.00   11:49.72  
               1:17.12                     
            4:14.71 ( )                    
            7:15.76 ( )                    
           10:19.21 ( )  11:49.72 (1:30.51)
  2 Wolle, Marian E        80 SDSM             12:00.00   13:01.80  
               1:25.79    3:05.20 (1:39.41)
      4:43.88 (1:38.68)   6:25.55 (1:41.67)
      8:04.06 (1:38.51)   9:46.54 (1:42.48)
     11:27.63 (1:41.09)  13:01.80 (1:34.17)
 
 Event 33  Women 85-89 400 LC Meter Freestyle
==================================================================
        World: W 8:14.05  8/13/2007 MARGERY MEYER, USA
         NATL: N 8:14.05  8/13/2007 MARGERY MEYER
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Kornfeld, Maurine E    87 MVN               9:49.65    9:15.35  
               1:01.91    2:12.50 (1:10.59)
      3:25.80 (1:13.30)   4:35.67 (1:09.87)
      5:47.28 (1:11.61)   6:59.42 (1:12.14)
      8:10.76 (1:11.34)   9:15.35 (1:04.59)
 
 Event 33  Women 90-94 400 LC Meter Freestyle
==================================================================
        World: W 10:58.64  3/5/2006  WILLY VAN RYSEL, GBR
         NATL: N 11:17.74  9/29/2002 MAXINE MERLINO
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Simonton, Rita         90 GWSC              9:11.86    9:13.63W 
               1:01.35    2:10.19 (1:08.84)
      3:21.71 (1:11.52)   4:31.71 (1:10.00)
      5:44.58 (1:12.87)   6:54.79 (1:10.21)
      8:06.30 (1:11.51)   9:13.63 (1:07.33)



 HY-TEK Meet Services                            8/17/2008 - 11:00AM
2008 USMS National Long Course Championships - 8/14/2008 to 8/17/200
     Mt Hood Community College, Gresham, OR, Sanction #: 378-08     
 
 Event 35  Women 18-24 200 LC Meter Butterfly
==================================================================
         NATL: N 2:22.58  7/9/2006  LAURA DAVIS
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 White, Lisa A          24 TVM               2:33.00    2:41.83  
                 36.53      1:18.03 (41.50)
        1:59.82 (41.79)     2:41.83 (42.01)
  2 Lau, Choi-Ting         24 MVM               2:54.00    2:53.15  
                 35.23      1:19.00 (43.77)
        2:06.75 (47.75)     2:53.15 (46.40)
  3 Nelson, Christine M    24 ARIZ              3:06.50    3:00.24  
                 37.98      1:22.72 (44.74)
        2:11.32 (48.60)     3:00.24 (48.92)
 
 Event 35  Women 25-29 200 LC Meter Butterfly
==================================================================
        World: W 2:18.69  3/13/1992 S.PALMER-WHITE, AUS
         NATL: N 2:17.51  12/17/1995SHEILA TAORMINA
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Kroemer, Maggie        25 COM               2:45.29    2:54.53  
                 34.99      1:17.02 (42.03)
        2:03.55 (46.53)     2:54.53 (50.98)
  2 Boomer, Allison R      25 PNA               3:05.00    3:12.62  
                 43.32      1:31.08 (47.76)
        2:22.02 (50.94)     3:12.62 (50.60)
 
 Event 35  Women 30-34 200 LC Meter Butterfly
==================================================================
        World: W 2:13.60  5/7/2006  METTE JACOBSEN, DEN
         NATL: N 2:20.12  8/11/1996 K PIPES-NEILSEN
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Koch, Laura K          32 WMST              2:33.30    2:34.58  
                 34.19      1:13.09 (38.90)
        1:53.71 (40.62)     2:34.58 (40.87)
  2 Arneson, Laura C       33 UTAH              2:49.49    2:59.71  
                 37.39      1:21.42 (44.03)
        2:10.09 (48.67)     2:59.71 (49.62)
 
 Event 35  Women 35-39 200 LC Meter Butterfly
==================================================================
        World: W 2:20.21  8/10/1997 K.PIPES-NEILSEN, USA
         NATL: N 2:20.21  8/10/1997 K PIPES-NEILSEN
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Easton, Sandie         39 WCM               2:57.07    2:38.06  
                 34.47      1:13.79 (39.32)
        1:55.56 (41.77)     2:38.06 (42.50)
  2 Young, Susie S         39 OREG              3:03.33    3:17.16  
                 41.05      1:31.70 (50.65)
        2:24.45 (52.75)     3:17.16 (52.71)
  3 Cuero, Patricia S      39 MOST              4:05.01    4:15.96  
                 56.72    2:00.27 (1:03.55)
      3:09.14 (1:08.87)   4:15.96 (1:06.82)
 -- Harrington, Diana J    36 USF               3:27.29         DQ  
 
 Event 35  Women 40-44 200 LC Meter Butterfly
==================================================================
        World: W 2:24.78  7/23/2006 S.VON DER LIPPE, USA
         NATL: N 2:24.77  8/17/2003 K PIPES-NEILSEN
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Friedlander, Rebecca   42 CMS               2:55.66    2:46.88  
                 36.79      1:18.54 (41.75)
        2:02.37 (43.83)     2:46.88 (44.51)
  2 Schultz, Stephanie L   42 OREG              3:10.38    3:03.82  
                 39.00      1:24.83 (45.83)
        2:14.17 (49.34)     3:03.82 (49.65)
  3 Gee, Sharlene L        42 MVM               3:11.30    3:08.62  
                 40.56      1:27.76 (47.20)
        2:17.21 (49.45)     3:08.62 (51.41)
 
 Event 35  Women 45-49 200 LC Meter Butterfly
==================================================================
        World: W 2:27.33  8/5/2007  K.PIPES-NEILSEN, USA
         NATL: N 2:27.33  8/5/2007  K PIPES-NEILSEN
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Delmage, Arlene        46 OREG              2:35.00    2:36.02  
                 36.69      1:16.67 (39.98)
        1:56.75 (40.08)     2:36.02 (39.27)
  2 Brown, Denise H        49 NOVA              2:49.82    2:52.78  
                 39.69      1:23.09 (43.40)
        2:08.41 (45.32)     2:52.78 (44.37)
  3 Andrade, Rosana        48 MOST              3:16.22    3:37.91  
                 48.78      1:45.50 (56.72)
        2:43.69 (58.19)     3:37.91 (54.22)
  4 Dansby, Ami A          46 OREG              3:45.00    3:37.94  
                 46.10      1:40.85 (54.75)
        2:38.79 (57.94)     3:37.94 (59.15)
  5 Hooe, Donna L          46 GAJA              3:48.58    3:44.88  
                 43.30      1:41.90 (58.60)
      2:43.13 (1:01.23)   3:44.88 (1:01.75)
  6 Aguilar, Nancy C       47 UCLA              4:17.00    4:10.59  
                 52.32    1:56.57 (1:04.25)
      3:03.76 (1:07.19)   4:10.59 (1:06.83)
 
 Event 35  Women 50-54 200 LC Meter Butterfly
==================================================================
        World: W 2:31.55  8/18/2001 LAURA VAL, USA
         NATL: N 2:31.55  8/18/2001 LAURA VAL
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Cook, Jenny L          50 SCAQ              2:54.93    2:43.11  
                 36.31      1:19.47 (43.16)
        2:01.70 (42.23)     2:43.11 (41.41)
  2 Carlsen, Jeanne        50 CMSC              2:48.27    2:53.19  
                 36.65      1:18.89 (42.24)
        2:03.53 (44.64)     2:53.19 (49.66)
  3 Swigert, Debbie M      53 WCM               2:50.00    2:53.46  
                 36.41      1:19.30 (42.89)
        2:07.20 (47.90)     2:53.46 (46.26)
  4 Worden, Laura A        51 OREG              3:11.76    3:09.08  
                 41.87      1:30.10 (48.23)
        2:20.01 (49.91)     3:09.08 (49.07)
  5 Forre, Lena            52 FLAQ              3:45.77    3:29.96  
                 47.16      1:43.52 (56.36)
        2:41.83 (58.31)     3:29.96 (48.13)
  6 Braaten, Kitten        53 VMST              3:26.53    3:33.68  
                 47.56      1:41.99 (54.43)
        2:38.25 (56.26)     3:33.68 (55.43)
  7 Hickel, Jessie J       50 PNA               3:36.00    3:50.76  
                 49.79    1:50.47 (1:00.68)
      2:53.17 (1:02.70)     3:50.76 (57.59)
  8 Moss, Helen M          50 OREG              5:00.00    4:53.44  
               1:01.70    2:15.87 (1:14.17)
      3:33.55 (1:17.68)   4:53.44 (1:19.89)
 
 Event 35  Women 55-59 200 LC Meter Butterfly
==================================================================
        World: W 2:41.51  7/8/2007  LAURA VAL, USA
         NATL: N 2:41.51  7/8/2007  LAURA VAL
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Ciraulo, Christie      55 UCLA              3:14.58    3:05.77  
                 38.47      1:26.25 (47.78)
        2:16.93 (50.68)     3:05.77 (48.84)
  2 Staley, Darlene J      58 OREG              3:46.73    3:39.61  
                 49.23      1:43.99 (54.76)
        2:40.76 (56.77)     3:39.61 (58.85)
  3 Asleson, Elke M        56 OREG              3:48.29    3:53.93  
                 46.98      1:43.39 (56.41)
      2:46.83 (1:03.44)   3:53.93 (1:07.10)
  4 Weston, Susan E        57 SDSM             14:03.00    4:09.86  
                 53.99    1:57.92 (1:03.93)
      3:05.72 (1:07.80)   4:09.86 (1:04.14)
  5 Mayhew, Chris          55 MOST              4:12.00    4:18.77  
                 57.27    2:02.90 (1:05.63)
      3:11.70 (1:08.80)   4:18.77 (1:07.07)
  6 Callaway, Linda S      55 MOST              4:20.45    5:01.53  
               1:03.28    2:19.64 (1:16.36)
      3:42.14 (1:22.50)   5:01.53 (1:19.39)
 
 Event 35  Women 60-64 200 LC Meter Butterfly
==================================================================
        World: W 3:12.48  6/9/2004  JUDY WILSON, GBR
         NATL: N 3:26.38  6/10/2007 CAROLYN BOAK
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Welch, Sarah           61 PNA               3:35.50    3:29.21  
                 45.85      1:39.68 (53.83)
        2:35.45 (55.77)     3:29.21 (53.76)
  2 Gettling, Janet        60 OREG              3:49.00    3:44.34  
                 51.88      1:50.79 (58.91)
        2:47.87 (57.08)     3:44.34 (56.47)
  3 Magee, Carolyn M       63 HMS               3:49.67    4:10.56  
                 52.94    1:57.00 (1:04.06)
      3:05.56 (1:08.56)   4:10.56 (1:05.00)
  4 Young, Lydia L         60 CMS               4:06.90    4:19.54  
                 54.80    2:01.57 (1:06.77)
      3:11.09 (1:09.52)   4:19.54 (1:08.45)
  5 Prall, Winifred S      61 CMS               4:25.44    4:24.91  
                 57.94    2:05.04 (1:07.10)
      3:16.63 (1:11.59)   4:24.91 (1:08.28)
  6 May, Jo B              60 MOST              4:39.52    4:54.14  
               1:07.26    2:24.23 (1:16.97)
      3:41.36 (1:17.13)   4:54.14 (1:12.78)
 
 Event 35  Women 65-69 200 LC Meter Butterfly
==================================================================
        World: W 3:29.68  4/21/2007 HANNELORE ROSE, GER
         NATL: N 3:36.25  7/9/1994  JUNE KRAUSER
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Hlavacek, Ida M        66 VMST              4:26.11    4:46.56  
               1:01.65    2:15.40 (1:13.75)
      3:31.69 (1:16.29)   4:46.56 (1:14.87)
 
 Event 35  Women 70-74 200 LC Meter Butterfly
==================================================================
        World: W 3:39.91  6/27/1996 JUNE KRAUSER, USA
         NATL: N 3:39.91  6/28/1996 JUNE KRAUSER
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Livingston, Susan W    70 NEM               4:24.00    4:31.71  
                 57.97    2:05.79 (1:07.82)
      3:18.16 (1:12.37)   4:31.71 (1:13.55)
  2 Munger, Peony          74 HMS               6:37.28    6:44.90  
               1:33.19    3:20.74 (1:47.55)
      5:09.32 (1:48.58)   6:44.90 (1:35.58)
  3 Amiad, Chaya           70 PNA               6:57.93    9:11.13  
               2:03.44    4:29.82 (2:26.38)
      6:56.76 (2:26.94)   9:11.13 (2:14.37)
 
 Event 35  Women 75-79 200 LC Meter Butterfly
==================================================================
        World: W 4:03.55  6/9/2004  SYLVIA NEUHAUSER, AUT
         NATL: N 4:10.69  6/24/2001 JUNE KRAUSER
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Kron, Lilly            77 O*H*              5:13.22    5:03.48  
               1:10.58    2:28.01 (1:17.43)
      3:48.15 (1:20.14)   5:03.48 (1:15.33)
  2 Campbell, Joan K       78 FACT              5:42.60    6:00.14  
               1:25.42    2:55.21 (1:29.79)
      4:34.74 (1:39.53)   6:00.14 (1:25.40)
 
 Event 35  Women 80-84 200 LC Meter Butterfly
==================================================================
        World: W 4:34.86  5/21/2004 LOIS KIVI NOCHMAN, USA
         NATL: N 4:34.86  5/21/2004 LOIS NOCHMAN
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Stupfel, Gloria M      82 SMMM              8:26.00   11:22.64  
               2:32.84    5:26.34 (2:53.50)
      8:31.20 (3:04.86)  11:22.64 (2:51.44)
 
 Event 35  Women 85-89 200 LC Meter Butterfly
==================================================================
        World: W 5:49.75  8/23/1999 JEAN DURSTON, USA
         NATL: N 5:49.75  8/23/1999 JEAN DURSTON
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
 -- Stevenin, Elfie J      87 OREG             10:38.54         NS  



 HY-TEK Meet Services                            8/17/2008 - 11:41AM
2008 USMS National Long Course Championships - 8/14/2008 to 8/17/200
     Mt Hood Community College, Gresham, OR, Sanction #: 378-08     
 
 Event 36  Men 18-24 200 LC Meter Butterfly
==================================================================
         NATL: N 2:08.62  8/13/2007 HYUN SEUNG LEE
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Ortiz, Daniel          21 EM                2:23.50    2:15.77  
                 30.28      1:04.57 (34.29)
        1:40.21 (35.64)     2:15.77 (35.56)
  2 Benjamin, Jacob W      22 UNAT              2:57.84    2:56.79  
                 35.85      1:19.94 (44.09)
        2:09.09 (49.15)     2:56.79 (47.70)
 -- Henselman, Greg        22 OREG              2:58.67         DQ  
 
 Event 36  Men 25-29 200 LC Meter Butterfly
==================================================================
        World: W 2:03.26  4/23/2008 SATOSHI TORATANI, JPN
         NATL: N 2:05.76  7/21/2002 JASON EADDY
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Cleary, Kevin H        25 OREG              2:53.31    2:54.69  
                 39.26      1:23.28 (44.02)
        2:10.29 (47.01)     2:54.69 (44.40)
 
 Event 36  Men 30-34 200 LC Meter Butterfly
==================================================================
        World: W 2:03.85  8/4/1995  BOBBY PATTEN, USA
         NATL: N 2:03.85  8/4/1995  BOBBY PATTEN
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Goltz, Jason           30 PNA               2:18.00    2:18.52  
                 30.73      1:05.98 (35.25)
        1:43.22 (37.24)     2:18.52 (35.30)
  2 Everett, Travis J      32 SAWS              2:31.59    2:32.58  
                 32.26      1:08.97 (36.71)
        1:49.18 (40.21)     2:32.58 (43.40)
 
 Event 36  Men 35-39 200 LC Meter Butterfly
==================================================================
        World: W 2:06.74  6/27/1996 JEFF STUART, USA
         NATL: N 2:06.74  6/28/1996 JEFF STUART
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Sway, David A          35 USF               2:17.17    2:16.30  
                 31.21      1:05.69 (34.48)
        1:40.79 (35.10)     2:16.30 (35.51)
  2 Mc Whorter, Michael C  35 TOC               2:27.00    2:17.72  
                 30.58      1:05.33 (34.75)
        1:41.20 (35.87)     2:17.72 (36.52)
  3 Jelen, Doug            35 PNA               2:21.50    2:28.39  
                 32.50      1:08.62 (36.12)
        1:46.04 (37.42)     2:28.39 (42.35)
 -- Kapfhammer, Eric       35 PNA               3:00.00        DNF  
                 33.13      1:13.20 (40.07)
        2:10.31 (57.11)                    
 
 Event 36  Men 40-44 200 LC Meter Butterfly
==================================================================
        World: W 2:05.55  7/11/2004 DENNIS BAKER, USA
         NATL: N 2:05.55  7/11/2004 DENNIS BAKER
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Shaffer, Mike G        43 VCM               2:14.65    2:10.65  
                 29.23      1:02.35 (33.12)
        1:36.34 (33.99)     2:10.65 (34.31)
  2 Sorensen, Michael J    40 AKMS              2:10.00    2:18.54  
                 29.90      1:04.48 (34.58)
        1:40.89 (36.41)     2:18.54 (37.65)
  3 Holland, Dave          41 VMST              2:14.28    2:18.62  
                 31.07      1:05.92 (34.85)
        1:42.56 (36.64)     2:18.62 (36.06)
  4 Fischer, Andy J        41 FLAQ              2:32.00    2:33.52  
                 32.82      1:09.73 (36.91)
        1:50.93 (41.20)     2:33.52 (42.59)
  5 Borton, Dan            40 ROSE              2:37.69    2:38.22  
                 32.98      1:11.13 (38.15)
        1:53.39 (42.26)     2:38.22 (44.83)
  6 Finney, Peter C        41 MAM               2:31.23    2:46.40  
                 35.76      1:18.77 (43.01)
        2:03.86 (45.09)     2:46.40 (42.54)
  7 Thompson, Anthony G    44 MOVY              2:49.35    3:01.70  
                 35.44      1:21.27 (45.83)
        2:13.01 (51.74)     3:01.70 (48.69)
 -- Moreno, Alejandro      40 DAMM              2:20.00         NS  
 
 Event 36  Men 45-49 200 LC Meter Butterfly
==================================================================
        World: W 2:06.94  8/9/2006  DENNIS BAKER, USA
         NATL: N 2:06.94  8/10/2006 DENNIS BAKER
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Ozun, Sabri            45 LVM               2:30.00    2:26.01  
                 32.02      1:09.05 (37.03)
        1:49.74 (40.69)     2:26.01 (36.27)
  2 Vicioso, Danilo        45 DOM               2:23.99    2:31.09  
                 31.70      1:09.17 (37.47)
        1:50.08 (40.91)     2:31.09 (41.01)
  3 Sikora, Rod            48 DAMM              2:37.69    2:35.70  
                 34.28      1:13.54 (39.26)
        1:53.81 (40.27)     2:35.70 (41.89)
  4 Osburn, Chris          45 RIDG              2:44.24    2:47.18  
                 35.17      1:18.24 (43.07)
        2:03.23 (44.99)     2:47.18 (43.95)
  5 Valley, Eric S         47 PNA               2:48.18    2:53.38  
                 43.18      1:31.42 (48.24)
        2:16.10 (44.68)     2:53.38 (37.28)
  6 Nelsen, Steve N        48 PCAT              2:54.00    3:13.65  
                 37.79      1:21.71 (43.92)
        2:09.67 (47.96)   3:13.65 (1:03.98)
 -- Holmes, Robert C       46 SKY               2:45.00         NS  
 
 Event 36  Men 50-54 200 LC Meter Butterfly
==================================================================
        World: W 2:15.29  1/19/2008 HUGO BREGMAN, NED
         NATL: N 2:21.40  7/25/2004 SCOTT LAUTMAN
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Carter, Paul V         51 CAST              2:15.00    2:18.57N 
                 29.25      1:03.10 (33.85)
        1:39.34 (36.24)     2:18.57 (39.23)
  2 O''Brien, Kerry L       51 WCM               2:32.55    2:28.67  
                 32.09      1:10.30 (38.21)
        1:49.96 (39.66)     2:28.67 (38.71)
  3 Erickson, Tim D        52 FLAQ              2:30.86    2:34.00  
                 33.74      1:11.98 (38.24)
        1:53.16 (41.18)     2:34.00 (40.84)
  4 Vandam, David K        53 TXLA              2:34.77    2:34.60  
                 32.85      1:09.77 (36.92)
        1:49.19 (39.42)     2:34.60 (45.41)
  5 Carlsen, Glenn         51 CMSC              2:45.00    2:40.22  
                 36.33      1:16.97 (40.64)
        1:59.37 (42.40)     2:40.22 (40.85)
  6 Maggiora, Ned S        53 HSAM              2:48.87    2:44.11  
                 36.99      1:19.45 (42.46)
        2:02.79 (43.34)     2:44.11 (41.32)
  7 Copeland, Rob          52 GAJA              2:36.09    2:45.32  
                 33.95      1:15.22 (41.27)
        2:00.12 (44.90)     2:45.32 (45.20)
  8 Wright, Stephen S      50 SAMS              3:05.87    3:12.13  
                 43.15      1:31.18 (48.03)
        2:23.13 (51.95)     3:12.13 (49.00)
  9 Christensen, Thomas F  52 LVM               3:39.64    3:35.86  
                 45.01      1:38.43 (53.42)
        2:36.40 (57.97)     3:35.86 (59.46)
 -- Robinson, Dan L        51 PNA               2:44.00         DQ  
 
 Event 36  Men 55-59 200 LC Meter Butterfly
==================================================================
        World: W 2:27.22  4/23/2008 JOHN MARCH, AUS
         NATL: N 2:25.35  7/16/2006 GREG SHAW
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Lautman, Scott M       56 PNA               2:26.40    2:29.80  
                 34.52      1:13.11 (38.59)
        1:52.51 (39.40)     2:29.80 (37.29)
  2 Kriger, Joel           55 DAM               2:50.00    2:51.03  
                 36.72      1:18.68 (41.96)
        2:04.13 (45.45)     2:51.03 (46.90)
  3 McIntyre, Frank        57 ARIZ              2:45.00    2:59.30  
                 38.62      1:22.34 (43.72)
        2:08.70 (46.36)     2:59.30 (50.60)
  4 Yensen, Kermit D       55 OREG              3:13.77    3:02.18  
                 38.04      1:23.61 (45.57)
        2:12.95 (49.34)     3:02.18 (49.23)
  5 Mc Gregor, Cary D      58 MAM               3:16.00    3:13.25  
                 44.85      1:34.51 (49.66)
        2:25.14 (50.63)     3:13.25 (48.11)
  6 Foote, David E         58 VCM               3:18.00    4:12.36  
                 47.75    1:51.16 (1:03.41)
      3:00.86 (1:09.70)   4:12.36 (1:11.50)
 
 Event 36  Men 60-64 200 LC Meter Butterfly
==================================================================
        World: W 2:33.72  7/20/2003 ROBERT POILETMAN, USA
         NATL: N 2:33.72  7/20/2003 ROBERT POILETMAN
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Burns, Joel J          62 FLAQ              2:55.77    2:54.36  
                 39.04      1:24.83 (45.79)
        2:13.18 (48.35)     2:54.36 (41.18)
  2 Baird, Fred C          60 UTAH              3:05.00    3:01.54  
                 38.02      1:24.02 (46.00)
        2:13.58 (49.56)     3:01.54 (47.96)
  3 Arneson, Gaard         60 MICH              3:04.70    3:11.67  
                 42.05      1:31.20 (49.15)
        2:21.70 (50.50)     3:11.67 (49.97)
  4 Martinez, Jorge E      61 UNAT              3:21.35    3:22.19  
                 42.14      1:31.03 (48.89)
        2:26.40 (55.37)     3:22.19 (55.79)
  5 Schwartz, Marvin B     60 ARKM              3:06.96    3:23.26  
                 42.47      1:33.66 (51.19)
        2:30.32 (56.66)     3:23.26 (52.94)
 -- Rudloff, Jr., Edward   61 TOC               3:09.76         DQ  
 
 Event 36  Men 65-69 200 LC Meter Butterfly
==================================================================
        World: W 2:51.07  11/14/2004BARRY YOUNG, NZL
         NATL: N 2:57.05  6/4/2005  RICHARD KITCHELL
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Pivovarov, Ivan        65 UNAT              3:15.90    3:12.66  
                 41.33      1:32.40 (51.07)
        2:24.47 (52.07)     3:12.66 (48.19)
  2 Cody, Frank J          68 MICH              3:36.22    3:30.32  
                 48.54      1:41.48 (52.94)
        2:36.13 (54.65)     3:30.32 (54.19)
  3 Perilman, Jim E        69 WCM               3:55.00    4:11.24  
                 55.20    1:59.54 (1:04.34)
      3:05.33 (1:05.79)   4:11.24 (1:05.91)
 
 Event 36  Men 70-74 200 LC Meter Butterfly
==================================================================
        World: W 3:13.74  4/23/2008 CLAUDIO NEGRI, ITA
         NATL: N 3:20.84  8/18/2001 RONALD JOHNSON
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Fasbender, Barry A     71 STAN              3:55.05    3:57.69  
                 54.87    2:00.07 (1:05.20)
      3:04.65 (1:04.58)     3:57.69 (53.04)
  2 Downs, George R        70 CMS               4:00.00    4:10.58  
                 54.75      1:53.87 (59.12)
      2:59.72 (1:05.85)   4:10.58 (1:10.86)
  3 Szasz, Ivan            72 MSBC              4:11.19    4:23.43  
                 55.33    2:02.14 (1:06.81)
      3:15.02 (1:12.88)   4:23.43 (1:08.41)
 
 Event 36  Men 75-79 200 LC Meter Butterfly
==================================================================
        World: W 3:32.16  3/18/2008 WERNER MUELLER, GER
         NATL: N 3:43.56  7/5/1992  ANTON CERER
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Grohe, William E       75 USF               7:10.89    5:51.24  
               1:19.00    2:47.15 (1:28.15)
      4:23.80 (1:36.65)   5:51.24 (1:27.44)
 
 Event 36  Men 80-84 200 LC Meter Butterfly
==================================================================
        World: W 3:54.51  8/9/2006  THOMAS MAINE, USA
         NATL: N 3:54.51  8/10/2006 THOMAS MAINE
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
 -- Strong, Doug           83 DOC              10:49.70         DQ  



 HY-TEK Meet Services                            8/17/2008 - 12:20PM
2008 USMS National Long Course Championships - 8/14/2008 to 8/17/200
     Mt Hood Community College, Gresham, OR, Sanction #: 378-08     
 
 Event 37  Women 18-24 100 LC Meter Backstroke
==================================================================
         NATL: N 1:04.87  8/20/2000 S SCHWEITZER
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Smith, Lorna           20 FLAQ              1:06.20    1:06.04  
                 31.95      1:06.04 (34.09)
  2 Jason, Dawn            21 FLAQ              1:08.99    1:09.95  
                 34.58      1:09.95 (35.37)
  3 Shortt-Harder, Kelsey  24 OREG              1:16.92    1:18.28  
                 37.07      1:18.28 (41.21)
  4 Shigley, Allison M     20 LVM               1:19.00    1:22.16  
                 39.78      1:22.16 (42.38)
 
 Event 37  Women 25-29 100 LC Meter Backstroke
==================================================================
        World: W 1:04.82  7/16/2007 AKIKO MIZUMOTO, JPN
         NATL: N 1:07.13  6/26/2005 PAMELA HANSON
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Willey, Kris B         26 TOC               1:11.73    1:09.96  
                 34.72      1:09.96 (35.24)
  2 Alden, Jennifer N      29 OREG              1:20.15    1:13.07  
                 35.40      1:13.07 (37.67)
  3 Cook, Shelley M        25 ISF               1:19.89    1:16.83  
                 37.90      1:16.83 (38.93)
  4 Liu, Ouida             28 USF               1:16.24    1:17.37  
                 37.13      1:17.37 (40.24)
  5 Fischbach, Elise M     26 OREG              1:26.40    1:19.47  
                 38.06      1:19.47 (41.41)
  6 Tyler, Rachel E        29 OREG              1:24.00    1:19.59  
                 38.74      1:19.59 (40.85)
  7 Loper, Tracey E        25 CMS               1:23.24    1:21.05  
                 38.46      1:21.05 (42.59)
  8 Peters, Emily K        26 OREG              1:22.89    1:21.71  
                 39.86      1:21.71 (41.85)
  9 Greasby, Tamara A      26 DAM               1:22.56    1:24.21  
                 41.12      1:24.21 (43.09)
 10 Gerson, Jennifer S     25 CMS               1:25.00    1:25.16  
                 41.16      1:25.16 (44.00)
 -- Paulson, Christine N   29 TVM               1:20.00         NS  
 -- Fry, Jessica L         28 RMST              1:16.36         NS  
 
 Event 37  Women 30-34 100 LC Meter Backstroke
==================================================================
        World: W 1:05.42  6/27/1996 D.GRANER-GALLAS, USA
         NATL: N 1:05.42  6/28/1996 D GRANER GALLAS
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Inada, Noriko          30 ARIZ              1:03.78    1:02.83W 
                 30.98      1:02.83 (31.85)
  2 Guzman, Shanna L       32 TOC               1:09.89    1:10.60  
                 34.42      1:10.60 (36.18)
  3 Kirkwood, Erin E       31 OREG              1:21.85    1:18.22  
                 36.64      1:18.22 (41.58)
  4 Rupp, Heidi J          32 UNAT              1:20.97    1:20.62  
                 39.39      1:20.62 (41.23)
  5 Jones, Rose            30 DOC               1:27.00    1:29.22  
                 44.15      1:29.22 (45.07)
 
 Event 37  Women 35-39 100 LC Meter Backstroke
==================================================================
        World: W 1:06.04  8/9/2006  SHERI HART, USA
         NATL: N 1:05.41  8/1/1997  K PIPES-NEILSEN
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Smith, Jody L          39 STAN              1:09.32    1:06.91  
                 32.83      1:06.91 (34.08)
  2 Senkier, Kristine M    38 OREG              1:12.80    1:09.99  
                 34.86      1:09.99 (35.13)
  3 Barber, Tori M         36 OREG              1:18.50    1:17.83  
                 38.16      1:17.83 (39.67)
  4 Burkart, Dana M        37 PAFC              1:26.00    1:21.02  
                 38.99      1:21.02 (42.03)
  5 Labusch, Meike M       36 USF               1:24.00    1:21.40  
                 39.35      1:21.40 (42.05)
  6 Wells, Janette         36 OREG              1:31.16    1:30.14  
                 44.12      1:30.14 (46.02)
  7 Topp, Deborah A        39 OREG              1:30.00    1:35.84  
                 46.28      1:35.84 (49.56)
 
 Event 37  Women 40-44 100 LC Meter Backstroke
==================================================================
        World: W 1:08.64  6/2/2007  SILVIA PAROCCHI, ITA
         NATL: N 1:07.69  6/8/2003  K PIPES-NEILSEN
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Gary, Kristin J        41 REDT              1:08.35    1:09.49  
                 33.81      1:09.49 (35.68)
  2 Ward, Lisa A           44 WCM               1:13.85    1:09.97  
                 34.17      1:09.97 (35.80)
  3 Reynolds, Ellen M      44 SAWS              1:11.00    1:10.22  
                 34.69      1:10.22 (35.53)
  4 Smith, Laura K         42 ARIZ              1:14.70    1:13.40  
                 35.82      1:13.40 (37.58)
  5 Frey, Meg M            41 OREG              1:28.00    1:33.50  
                 44.25      1:33.50 (49.25)
  6 Segnitz, Robin P       41 SKY               1:30.50    1:36.51  
                 46.38      1:36.51 (50.13)
 -- Baugh, Inge K          41 FLAQ              1:36.13         NS  
 -- Montgomery, Courtnay   44 GOLD              1:28.20         NS  
 
 Event 37  Women 45-49 100 LC Meter Backstroke
==================================================================
        World: W 1:09.66  8/13/2007 SUSAN WALSH, USA
         NATL: N 1:09.66  8/13/2007 SUSAN WALSH
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Pipes-Neilsen, Karlyn  46 SDSM              1:07.67    1:08.48W 
                 33.44      1:08.48 (35.04)
  2 Jenkins, Valerie G     45 OREG              1:13.59    1:12.90  
                 36.11      1:12.90 (36.79)
  3 Courtney, Zena H       49 PNA               1:15.58    1:16.14  
                 36.87      1:16.14 (39.27)
  4 Bunch, Brigid J        45 ARIZ              1:17.81    1:16.19  
                 36.85      1:16.19 (39.34)
  5 Brightwell, Kim M      48 RMST              1:19.40    1:22.51  
                 40.11      1:22.51 (42.40)
  6 DeLozier, Anna R       45 ARIZ              1:23.50    1:22.60  
                 39.76      1:22.60 (42.84)
  7 Black, Jill            46 OREG              1:31.65    1:22.78  
                 41.26      1:22.78 (41.52)
  8 Goodman, Ann R         49 OREG              1:24.76    1:23.35  
                 41.38      1:23.35 (41.97)
  9 Moe, Paula J           45 OREG              1:32.25    1:24.62  
                 40.29      1:24.62 (44.33)
 10 Eakle, Julie O         48 MOST              1:24.13    1:26.76  
                 42.20      1:26.76 (44.56)
 11 Fox, Christina M       48 OREG              1:35.00    1:40.99  
                 50.11      1:40.99 (50.88)
 -- Blaha, Sharon L        48 DAM               1:40.00         NS  
 -- Duran, Nancy F         46 HIMA              1:20.88         NS  
 
 Event 37  Women 50-54 100 LC Meter Backstroke
==================================================================
        World: W 1:14.19  7/10/2005 KAREN HUMPHREYS, USA
         NATL: N 1:14.19  7/10/2005 KAREN HUMPHREYS
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Andrus-Hughes, Karen   51 OREG              1:14.61    1:13.55W 
                 35.98      1:13.55 (37.57)
  2 Bilich, Bonnie M       50 TVM               1:16.00    1:14.09W 
                 35.66      1:14.09 (38.43)
  3 Cavanaugh, Debbie D    50 GOLD              1:20.00    1:18.33  
                 37.78      1:18.33 (40.55)
  4 Lumbert Gentry, Kerri  51 UNAT              1:33.94    1:29.59  
                 44.96      1:29.59 (44.63)
  5 James, Katryn S        53 ARIZ              1:26.00    1:29.99  
                 42.56      1:29.99 (47.43)
  6 Summers, Jeanna        54 OREG              1:32.00    1:32.81  
  7 Gordon, Vicki L        52 OREG              1:37.90    1:33.35  
                 44.33      1:33.35 (49.02)
  8 Larson, Linda L        53 FLAQ              1:30.87    1:33.74  
                 45.68      1:33.74 (48.06)
  9 Hickel, Jessie J       50 PNA               1:35.00    1:33.85  
                 46.47      1:33.85 (47.38)
 10 Snyder, Lynn R         52 OREG              1:36.82    1:43.76  
                 49.41      1:43.76 (54.35)
 -- Petersen, Jennifer L   54 TVM               1:45.51         NS  
 -- Senn, Ann C            50 MINN              1:22.70         NS  
 -- Osborn, Ahelee Sue M   50 NOVA              1:15.70         NS  
 -- Delanois, Barbara      53 IM                1:35.82         NS  
 -- Harsey, Laura E        50 OREG              1:18.72         NS  
 -- Cherzan, Deidra        52 OREG              1:27.36         NS  
 
 Event 37  Women 55-59 100 LC Meter Backstroke
==================================================================
        World: W 1:16.31  4/22/2006 LAURA VAL, USA
         NATL: N 1:16.31  4/22/2006 LAURA VAL
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Val, Laura B           57 TAM               1:20.00    1:14.41W 
                 35.02      1:14.41 (39.39)
  2 Lynch, Evie S          56 ARIZ              1:19.00    1:18.93  
                 37.62      1:18.93 (41.31)
  3 Dougherty, Mindy M     56 MVN               1:40.00    1:23.43  
                 41.37      1:23.43 (42.06)
  4 Denby, Karlene         55 ISF               1:25.46    1:24.92  
                 41.05      1:24.92 (43.87)
  5 Guins, Ann H           55 O*H*              1:26.75    1:28.28  
                 41.10      1:28.28 (47.18)
  6 Stutz, Marie A         55 AMT               1:29.00    1:31.26  
                 43.67      1:31.26 (47.59)
  7 Glassman, Debbie A     55 PNA               1:37.90    1:32.12  
                 47.62      1:32.12 (44.50)
  8 Brittingham, Regina    57 WCM               1:37.00    1:32.25  
                 45.10      1:32.25 (47.15)
  9 Royle, Mary Anne       56 OREG              1:33.17    1:37.38  
                 45.57      1:37.38 (51.81)
 10 Rowe, Margaret M       55 HLJ               1:38.92    1:41.15  
                 50.50      1:41.15 (50.65)
 11 Wright, Jill M         57 SAWS              1:35.19    1:41.70  
                 48.09      1:41.70 (53.61)
 12 Rienks, Penny W        57 OREG              1:39.81    1:43.03  
                 49.28      1:43.03 (53.75)
 13 Yoder, Margie E        56 CMS               2:00.00    2:05.77  
               1:03.54    2:05.77 (1:02.23)
 14 Coffeen, Linda A       57 OREG              2:11.43    2:15.41  
               1:05.22    2:15.41 (1:10.19)
 -- Fisher Campbell, Anne  56 ISF               1:38.50         NS  
 -- Hendryx, Teri L        55 OREG              1:35.00         NS  
 
 Event 37  Women 60-64 100 LC Meter Backstroke
==================================================================
        World: W 1:18.91  8/9/2006  B.BARNETT-SALLEE, USA
         NATL: N 1:18.91  8/9/2006  B BARNETT-SALLEE
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Barnett, BettyAnn P    62 HIMA              1:20.00    1:20.65  
                 39.22      1:20.65 (41.43)
  2 Shaps, Ruth Y          61 MAM               1:26.00    1:24.34  
                 39.99      1:24.34 (44.35)
  3 Pohlmann, Mary M       63 SLAM              1:35.91    1:34.91  
                 46.20      1:34.91 (48.71)
  4 Casey, Kathrine J      60 PNA               1:50.44    1:41.42  
                 49.32      1:41.42 (52.10)
  5 Tevis, Maggie H        60 RHMS              1:53.13    1:51.21  
                 53.76      1:51.21 (57.45)
  6 Schreiber, Shirley J   61 HMS               2:03.41    1:56.62  
                 57.17      1:56.62 (59.45)
  7 Stark, Carol R         60 OREG              2:09.98    2:07.62  
               1:02.20    2:07.62 (1:05.42)
  8 Ludick, Jane H         63 LCM               2:17.64    2:24.42  
               1:06.36    2:24.42 (1:18.06)
 -- Montrella, Beverly J   62 MVN               1:41.64         DQ  
 
 Event 37  Women 65-69 100 LC Meter Backstroke
==================================================================
        World: W 1:24.67  7/16/2007 SATOKO TAKEUJI, JPN
         NATL: N 1:30.97  7/2/1991  CLARA WALKER
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Ward, Joy              66 OREG              1:33.50    1:38.37  
                 48.53      1:38.37 (49.84)
  2 Frid, Barbara          66 OREG              1:44.00    1:42.76  
                 50.05      1:42.76 (52.71)
  3 Durrant, Betsy         67 VMST              1:47.19    1:52.09  
                 55.14      1:52.09 (56.95)
  4 Proebsting, Arlene     65 TCAM              1:58.02    1:57.01  
                 58.63      1:57.01 (58.38)
  5 Arnold, Patricia F     69 SMS               2:04.54    2:10.50  
               1:04.51    2:10.50 (1:05.99)
  6 Norris, Roswita D      66 DAM               2:08.59    2:11.11  
               1:05.15    2:11.11 (1:05.96)
  7 Behse, Carolyn C       65 PNA               2:04.00    2:11.38  
               1:03.05    2:11.38 (1:08.33)
  8 Manheim, Lucy M        66 RMST              2:14.00    2:30.32  
               1:10.78    2:30.32 (1:19.54)
 
 Event 37  Women 70-74 100 LC Meter Backstroke
==================================================================
        World: W 1:33.49  9/25/2005 SHOKO YONEZAWA, JPN
         NATL: N 1:34.84  6/3/2007  BETSY JORDAN
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Jordan, Betsy T        71 SDSM              1:36.00    1:41.38  
                 48.79      1:41.38 (52.59)
  2 Livingston, Susan W    70 NEM               1:50.00    1:43.41  
                 50.90      1:43.41 (52.51)
  3 Zaremski, Barbara M    71 VMST              1:48.77    1:50.13  
                 52.77      1:50.13 (57.36)
  4 Mc Cubbin, Miek        73 SMMM              2:08.00    1:58.52  
                 58.00    1:58.52 (1:00.52)
  5 Whitehead, Dorothy A   73 IAMA              1:55.51    1:58.60  
                 59.08      1:58.60 (59.52)
  6 Gregoire, Eugenia      72 UNAT              2:02.64    2:08.07  
  7 Schroder, Kaleo B      72 OREG              2:24.70    2:28.64  
               1:11.05    2:28.64 (1:17.59)
  8 Fasbender, Alice J     70 ECYM              2:55.00    2:53.25  
               1:19.62    2:53.25 (1:33.63)
  9 Amiad, Chaya           70 PNA               2:32.16    2:56.86  
               1:25.06    2:56.86 (1:31.80)
 
 Event 37  Women 75-79 100 LC Meter Backstroke
==================================================================
        World: W 1:38.62  10/21/2006JANE ASHER, GBR
         NATL: N 1:39.06  8/23/1999 DORIS STEADMAN
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Kinney, Nancy          79 ARIZ              2:03.43    1:54.70  
                 53.73    1:54.70 (1:00.97)
  2 Gaschke, Lida A        76 WM                1:59.87    2:05.83  
               1:00.78    2:05.83 (1:05.05)
  3 Robbins-Bonitz, Suzan  75 NCMS              2:15.00    2:18.79  
               1:07.54    2:18.79 (1:11.25)
  4 Kavadas, Janet D       77 PNA               2:32.00    2:23.00  
               1:10.94    2:23.00 (1:12.06)
  5 L''Esperance, Beverly   76 OREG              3:00.00    2:58.97  
               1:28.38    2:58.97 (1:30.59)
 
 Event 37  Women 80-84 100 LC Meter Backstroke
==================================================================
        World: W 1:48.64  3/30/2002 BUNNY CEDERLUND, USA
         NATL: N 1:48.64  3/30/2002 BUNNY CEDERLUND
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Lorenzi, Betty S       81 FACT              1:50.61    1:51.26  
  2 Sievert, Sara M        83 MOST              3:26.93    3:32.05  
               1:43.63    3:32.05 (1:48.42)
 
 Event 37  Women 85-89 100 LC Meter Backstroke
==================================================================
        World: W 2:06.41  8/9/2006  BUNNY CEDERLUND, USA
         NATL: N 2:06.41  8/9/2006  BUNNY CEDERLUND
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Meyer, Margery         86 TOC               2:30.00    2:17.71  
               1:07.83    2:17.71 (1:09.88)
  2 Kornfeld, Maurine E    87 MVN               2:56.57    2:29.42  
               1:11.75    2:29.42 (1:17.67)
 -- Christian, Betty       87 MOVY              2:56.55         DQ  



 HY-TEK Meet Services                            8/17/2008 - 13:23PM
2008 USMS National Long Course Championships - 8/14/2008 to 8/17/200
     Mt Hood Community College, Gresham, OR, Sanction #: 378-08     
 
 Event 38  Men 18-24 100 LC Meter Backstroke
==================================================================
         NATL: N 58.92  8/13/2007 LEIF LYONS
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Galvan-Sarabia, Luis   23 FLAQ              1:04.00    1:07.33  
                 32.18      1:07.33 (35.15)
  2 Billings, John E       20 OREG              1:30.00    1:12.70  
                 34.88      1:12.70 (37.82)
 
 Event 38  Men 25-29 100 LC Meter Backstroke
==================================================================
        World: W 57.45  4/13/1997 JON WINTER, NZL
         NATL: N 58.24  8/23/1992 JOHN KEPPELER
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Leahy, James P         28 TOC               1:12.00    1:09.46  
                 32.37      1:09.46 (37.09)
  2 Ko, Scott Y            25 CMS               1:09.50    1:09.70  
                 33.64      1:09.70 (36.06)
  3 Pearson, Kevin M       26 OREG              1:14.33    1:14.12  
                 35.88      1:14.12 (38.24)
 
 Event 38  Men 30-34 100 LC Meter Backstroke
==================================================================
        World: W 57.24  6/2/2000  MARTIN HARRIS, GBR
         NATL: N 58.66  7/9/1994  SEAN MURPHY
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Gaggero, David         32 TOC               1:08.00    1:06.89  
                 32.83      1:06.89 (34.06)
  2 Sun, Alberto           30 CSPM              1:10.00    1:08.63  
                 32.62      1:08.63 (36.01)
  3 Wallace, Colin C       30 OREG              1:09.50    1:08.70  
                 32.71      1:08.70 (35.99)
 -- Cooley, Bryan          31 UNAT              1:15.00         NS  
 -- Sixkiller, Jason M     31 ARIZ              1:13.49         NS  
 
 Event 38  Men 35-39 100 LC Meter Backstroke
==================================================================
        World: W 59.18  8/9/2006  MICHAEL ROSS, USA
         NATL: N 59.18  8/10/2006 MICHAEL ROSS
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Fitzpatrick, William   35 OREG              1:06.32    1:06.91  
                 32.44      1:06.91 (34.47)
  2 Morgan, Jason A        39 OREG              1:12.00    1:10.92  
                 34.59      1:10.92 (36.33)
  3 Schutte, Tom F         39 PNA               1:13.50    1:11.15  
                 34.38      1:11.15 (36.77)
 
 Event 38  Men 40-44 100 LC Meter Backstroke
==================================================================
        World: W 1:00.64  7/16/2006 RICHARD SAEGER, USA
         NATL: N 1:00.64  7/16/2006 RICH SAEGER
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Stevenson, Chris L     44 VMST              1:01.35    1:00.56W 
                 29.46      1:00.56 (31.10)
  2 Davis, Ross C          42 WMST              1:02.68    1:04.44  
                 31.20      1:04.44 (33.24)
  3 Winters, Bill          41 VMST              1:08.00    1:07.20  
                 32.87      1:07.20 (34.33)
  4 Rodgers, Jeff M        42 OREG              1:03.99    1:07.42  
                 32.83      1:07.42 (34.59)
  5 Peters, Keith D        43 OREG              1:09.40    1:09.39  
                 33.49      1:09.39 (35.90)
  6 Mc Cormack, Bryan J    43 TOC               1:15.00    1:11.21  
                 34.49      1:11.21 (36.72)
  7 Butcher, Gano          44 OREG              1:10.97    1:11.79  
                 34.88      1:11.79 (36.91)
  8 Lind, Matthew A        44 PNA               1:15.87    1:14.07  
                 35.82      1:14.07 (38.25)
  9 Jones, Kenton R        41 SDSM              1:14.76    1:14.12  
                 36.72      1:14.12 (37.40)
 10 Wolf, Paul R           42 GERM              1:11.57    1:14.35  
                 35.71      1:14.35 (38.64)
 11 Parmentier, Steve D    43 OREG              1:15.95    1:14.73  
                 36.35      1:14.73 (38.38)
 12 Collins, Michael D     42 NOVA              1:14.00    1:14.81  
                 36.50      1:14.81 (38.31)
 13 Seibert, Richard J     44 PNA               1:18.23    1:16.80  
                 37.69      1:16.80 (39.11)
 14 Kondo, Ken K           43 MVN               1:17.49    1:20.48  
                 40.25      1:20.48 (40.23)
 -- Dillon, Duffy          43 FLAQ              1:14.89         NS  
 -- Perry, Sam W           40 ARIZ              1:05.00         NS  
 -- Mc Sweeney, Brian P    41 USF               1:16.52         NS  
 -- Volckening, Bill       42 OREG              1:17.54         NS  
 
 Event 38  Men 45-49 100 LC Meter Backstroke
==================================================================
        World: W 1:01.73  8/9/2006  STEVE WOOD, USA
         NATL: N 1:01.73  8/10/2006 STEVE WOOD
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Yarid, Jay             45 DAMM              1:03.18    1:02.79  
                 29.81      1:02.79 (32.98)
  2 Graham, Bart L         48 AWJ               1:07.90    1:06.40  
                 32.11      1:06.40 (34.29)
  3 Malsbury, David B      47 VMST              1:12.00    1:09.04  
                 32.69      1:09.04 (36.35)
  4 Benner, Tord E         49 NOVA              1:15.00    1:13.33  
                 34.64      1:13.33 (38.69)
  4 Busfield, Scott        49 HYAC              1:12.40    1:13.33  
                 36.22      1:13.33 (37.11)
  6 Washburne, Brent C     47 OREG              1:17.92    1:14.28  
                 35.77      1:14.28 (38.51)
  7 Littlefield, James R   48 PNA               1:14.00    1:14.72  
                 36.95      1:14.72 (37.77)
  8 Rodriguez, Rick A      46 OREG              1:14.02    1:16.11  
                 36.12      1:16.11 (39.99)
  9 Mc Ginley, Patrick B   45 ROSE              1:18.44    1:19.01  
                 37.38      1:19.01 (41.63)
 10 O''Shea, John J         45 OREG              1:21.22    1:24.53  
 11 Campbell, Chris        47 MVM               1:30.00    1:27.88  
                 42.20      1:27.88 (45.68)
 -- Christensen, Douglas   45 OREG              1:13.00         DQ  
 -- Radam, Thomas          46 IMSC              1:08.00         NS  
 -- Cespedes, Tim M        49 OREG              1:16.18         NS  
 
 Event 38  Men 50-54 100 LC Meter Backstroke
==================================================================
        World: W 1:04.83  8/15/2004 TOM WOLF, USA
         NATL: N 1:04.83  8/15/2004 TOM WOLF
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Shake, Scott D         50 ARIZ              1:06.50    1:05.81  
                 32.49      1:05.81 (33.32)
  2 Croshier, Mark W       53 SDSM              1:16.00    1:08.23  
                 32.31      1:08.23 (35.92)
  3 Djang, Philipp A       54 OREG              1:10.00    1:09.25  
                 33.39      1:09.25 (35.86)
  4 Schatz, Gary L         53 WMST              1:08.97    1:09.46  
                 33.81      1:09.46 (35.65)
  5 Metzger, Peter R       53 OREG              1:11.75    1:10.04  
                 32.86      1:10.04 (37.18)
  6 Graham, Donald         54 UTAH              1:14.00    1:10.95  
                 34.62      1:10.95 (36.33)
  7 Van Boer, Eric D       54 RHMS              1:12.00    1:11.60  
                 34.71      1:11.60 (36.89)
  8 Hendrick, Marty        50 FLAQ              1:12.20    1:13.22  
                 35.91      1:13.22 (37.31)
  9 Mitchell, Robert W     50 FMT               1:24.54    1:20.23  
                 38.65      1:20.23 (41.58)
 10 Casto, Paul R          50 PCM               1:29.95    1:26.45  
                 42.97      1:26.45 (43.48)
 11 Darnell, Stephen       54 OREG              1:44.00    1:37.25  
                 44.67      1:37.25 (52.58)
 -- Abbott, Rick E         53 AKMS              1:08.67         NS  
 -- Harrison, Michael A    50 WCM               1:16.86         NS  
 
 Event 38  Men 55-59 100 LC Meter Backstroke
==================================================================
        World: W 1:06.16  8/9/2006  GARY HALL, USA
         NATL: N 1:06.16  8/10/2006 GARY HALL
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Edwards, Wes           55 OREG              1:09.00    1:08.20  
                 33.38      1:08.20 (34.82)
  2 Pugliese, Mark D       56 ANCM              1:10.30    1:11.04  
                 34.66      1:11.04 (36.38)
  3 Yonych, Buster         57 UNAT              1:17.00    1:14.60  
                 36.93      1:14.60 (37.67)
  4 Bright, David C        55 NEM               1:14.50    1:15.21  
                 35.76      1:15.21 (39.45)
  5 Benson, Stan           55 CMS               1:20.76    1:15.61  
                 35.56      1:15.61 (40.05)
  6 Lucas, James B         58 LAAC              1:17.00    1:17.21  
                 37.76      1:17.21 (39.45)
  7 Warner, Frank          59 TYR               1:17.00    1:19.76  
                 37.75      1:19.76 (42.01)
  8 Fisk, Floyd M          56 SAWS              1:23.21    1:22.55  
                 41.01      1:22.55 (41.54)
  9 Koenig, Mike           57 PNA               1:24.21    1:22.71  
                 41.40      1:22.71 (41.31)
 10 Kramer, Steve C        59 UNAT              1:25.88    1:23.30  
                 40.32      1:23.30 (42.98)
 11 Miller, Jim W          58 VMST              1:25.50    1:24.70  
                 41.77      1:24.70 (42.93)
 12 Crane, John K          57 TVM               1:22.00    1:24.84  
                 40.20      1:24.84 (44.64)
 -- Buckley, Mark          55 SCAQ              1:25.95         NS  
 -- Shortt, Brian F        56 OREG              1:26.00         NS  
 
 Event 38  Men 60-64 100 LC Meter Backstroke
==================================================================
        World: W 1:08.77  6/2/2007  HUGH WILDER, USA
         NATL: N 1:08.77  6/2/2007  HUGH WILDER
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Galine, Donald L       63 WCM               1:18.88    1:16.91  
                 38.48      1:16.91 (38.43)
  2 Kittel, Richard H      60 UTAH              1:20.00    1:18.78  
                 38.48      1:18.78 (40.30)
  3 Stout, Jon             62 OREG              1:28.01    1:24.84  
                 40.86      1:24.84 (43.98)
  4 Parsons, Roger L       61 GOLD              1:25.93    1:26.40  
                 42.26      1:26.40 (44.14)
  5 Looye, Aart            64 MSBC              1:31.00    1:38.58  
                 45.23      1:38.58 (53.35)
 
 Event 38  Men 65-69 100 LC Meter Backstroke
==================================================================
        World: W 1:13.85  4/23/2008 RICHARD BURNS, USA
         NATL: N 1:16.78  8/23/1999 YOSHI OYAKAWA
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Burns, Richard         65 TAM               1:14.50    1:12.92W 
                 35.50      1:12.92 (37.42)
  2 Smith, Robert S        65 OREG              1:18.90    1:17.50  
                 37.13      1:17.50 (40.37)
  3 Rupert, Bill           65 MESC              1:21.00    1:21.88  
                 40.44      1:21.88 (41.44)
  4 Whitley, John K        65 LJSM              1:24.13    1:24.38  
                 40.78      1:24.38 (43.60)
  5 Quigley, George J      68 ISF               1:26.51    1:26.76  
                 43.03      1:26.76 (43.73)
  6 Reid, Walt E           68 PNA               1:33.16    1:34.07  
                 45.26      1:34.07 (48.81)
  7 Carlson, Lee A         68 PNA               1:38.59    1:42.58  
                 47.31      1:42.58 (55.27)
  8 Monahan, Richard S     67 METR              1:44.29    1:43.36  
                 51.06      1:43.36 (52.30)
  9 Whitten, Phillip       65 ARIZ              1:45.45    1:51.86  
                 51.25    1:51.86 (1:00.61)
 -- Van Baalen, Vinus      66 SDSM              1:18.05         DQ  
 -- Straka, Peter          65 TYMS              1:29.60         NS  
 -- Boak, Thomas D         65 WMST              1:32.00         NS  
 -- Bassi, Richard A       67 TOC               1:25.52         NS  
 
 Event 38  Men 70-74 100 LC Meter Backstroke
==================================================================
        World: W 1:19.12  8/8/2004  YOSHI OYAKAWA, USA
         NATL: N 1:19.12  8/8/2004  YOSHI OYAKAWA
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Mennen, Marty A        72 ISF               1:24.00    1:24.04  
                 41.08      1:24.04 (42.96)
  2 Norris, Robert F       70 DAM               1:32.31    1:30.96  
                 44.26      1:30.96 (46.70)
  3 Painter, David J       70 UNAT              1:31.18    1:31.18  
                 43.19      1:31.18 (47.99)
  4 Dykstra, Bill D        71 GOLD              1:35.40    1:34.31  
                 45.91      1:34.31 (48.40)
  5 McIntyre, David R      71 GOLD              1:31.75    1:34.39  
                 47.14      1:34.39 (47.25)
  6 Thayer, George D       72 OREG              1:31.82    1:34.82  
                 46.09      1:34.82 (48.73)
  7 Lake, Brent L          70 OREG              1:33.00    1:41.89  
                 51.73      1:41.89 (50.16)
  8 Smethurst, Everett W   73 NOVA              1:40.50    1:46.36  
                 52.80      1:46.36 (53.56)
 
 Event 38  Men 75-79 100 LC Meter Backstroke
==================================================================
        World: W 1:24.29  3/2/2008  S.SEKIKAWA, JPN
         NATL: N 1:26.00  8/13/2007 CLARKE MITCHELL
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Oyakawa, Yoshi         75 O*H*              1:22.00    1:22.78W 
                 40.42      1:22.78 (42.36)
  2 Mitchell, Clarke E     76 NCMS              1:29.00    1:27.86  
                 42.60      1:27.86 (45.26)
  3 Mayo, Robert W         75 WCM               1:43.00    1:32.80  
                 46.68      1:32.80 (46.12)
  4 Rapperport, Alan S     75 GOLD              1:34.90    1:35.22  
                 46.42      1:35.22 (48.80)
  5 Grave, John A          75 MSBC              1:34.97    1:37.63  
  6 Hubach, Eric           75 CROC              1:41.90    1:43.26  
                 51.70      1:43.26 (51.56)
  7 Manheim, Frank T       78 RMST              1:47.00    1:45.93  
                 53.05      1:45.93 (52.88)
  8 Kimball, Ken           78 SDSM              1:51.02    1:49.70  
                 52.94      1:49.70 (56.76)
  9 Marks, Milton R        78 OREG              1:45.88    1:51.40  
                 50.06    1:51.40 (1:01.34)
 10 Anderson, Paul N       75 RINC              2:05.25    2:21.13  
               1:05.30    2:21.13 (1:15.83)
 11 Sprenger, Fred W       77 OREG              2:18.00    2:31.32  
               1:11.85    2:31.32 (1:19.47)
 -- Mc Connell, Stan       77 HBSC              1:38.00         NS  
 -- Moretto, Bob           77 TOC               2:10.00         NS  
 
 Event 38  Men 80-84 100 LC Meter Backstroke
==================================================================
        World: W 1:26.97  7/21/2003 KEIJIRO NAKAMURA, JPN
         NATL: N 1:35.36  8/23/1999 RAY TAFT
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Webster, Dale A        82 SDSM              1:38.30    1:42.01  
                 50.76      1:42.01 (51.25)
  2 Hutinger, Paul         84 FMM               1:48.00    1:57.83  
                 57.64    1:57.83 (1:00.19)
  3 Miesen, Lee J          81 OREG              2:02.18    2:14.43  
               1:02.13    2:14.43 (1:12.30)
  4 Stupfel, Don L         80 SMMM              2:12.27    2:15.76  
               1:08.94    2:15.76 (1:06.82)
  5 Austen, Clark D        81 OREG              5:30.00    3:25.05  
               1:41.00    3:25.05 (1:44.05)
 -- Silverstein, Lou       82 ARIZ              2:07.21         NS  
 -- Gallaher, Jerry        80 PNA               2:19.15         NS  
 
 Event 38  Men 85-89 100 LC Meter Backstroke
==================================================================
        World: W 1:31.65  3/2/2008  KEIJIRO NAKAMURA, JPN
         NATL: N 1:49.54  7/14/2002 ALDO DA ROSA
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Scherbarth, James L    85 NCMS              2:40.19    2:56.73  
               1:19.46    2:56.73 (1:37.27)



 HY-TEK Meet Services                            8/17/2008 - 14:27PM
2008 USMS National Long Course Championships - 8/14/2008 to 8/17/200
     Mt Hood Community College, Gresham, OR, Sanction #: 378-08     
 
 Event 39  Women 18-24 200 LC Meter Breaststroke
==================================================================
         NATL: N 2:44.25  7/9/2006  LAURA DAVIS
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Edgar, Melanie         21 FLAQ              2:35.81    2:47.99  
                 38.30      1:20.72 (42.42)
        2:04.42 (43.70)     2:47.99 (43.57)
  2 Trevino, Danielle      21 UNAT              2:52.68    2:53.65  
                 39.96      1:23.62 (43.66)
        2:08.49 (44.87)     2:53.65 (45.16)
  3 O''Connor, Erin         23 UNAT              3:25.00    3:01.45  
                 41.37      1:28.15 (46.78)
        2:15.03 (46.88)     3:01.45 (46.42)
  4 Gentry, Kelly M        22 TVM               3:05.20    3:08.71  
                 43.08      1:31.53 (48.45)
        2:20.44 (48.91)     3:08.71 (48.27)
  5 Swieter, Erin          24 AKMS              3:25.01    3:29.80  
                 46.02      1:38.75 (52.73)
        2:33.63 (54.88)     3:29.80 (56.17)
 
 Event 39  Women 25-29 200 LC Meter Breaststroke
==================================================================
        World: W 2:35.46  7/17/2006 HITOMI MATSUDA, JPN
         NATL: N 2:45.04  8/20/2000 REBECCA BRUCH
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Showell, Brianna       29 OREG              2:57.30    2:52.79  
                 38.39      1:22.57 (44.18)
        2:07.75 (45.18)     2:52.79 (45.04)
  2 Droubay, Christina L   27 TVM               2:50.00    2:54.62  
                 40.30      1:24.07 (43.77)
        2:08.78 (44.71)     2:54.62 (45.84)
  3 McLuckie, Lisa         29 FLAQ              3:20.00    2:57.96  
                 40.08      1:24.61 (44.53)
        2:10.86 (46.25)     2:57.96 (47.10)
  4 Popelka, Erin M        27 OREG              3:04.57    3:05.88  
                 41.74      1:27.89 (46.15)
        2:16.38 (48.49)     3:05.88 (49.50)
  5 Marechal, Severine M   25 FLAQ              3:23.13    3:20.88  
                 44.79      1:35.72 (50.93)
        2:28.93 (53.21)     3:20.88 (51.95)
  6 Fabian, Catherine J    29 OREG              3:20.99    3:21.58  
                 45.33      1:36.98 (51.65)
        2:29.50 (52.52)     3:21.58 (52.08)
 
 Event 39  Women 30-34 200 LC Meter Breaststroke
==================================================================
        World: W 2:35.33  7/16/2007 HITOMI MATSUDA, JPN
         NATL: N 2:41.51  8/23/1999 WENKE HANSEN
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 McClelland, Katie      32 DAMM              2:41.69    2:41.63  
                 36.54      1:17.62 (41.08)
        1:59.74 (42.12)     2:41.63 (41.89)
  2 Koch, Laura K          32 WMST              2:58.58    2:58.75  
                 41.36      1:26.61 (45.25)
        2:13.31 (46.70)     2:58.75 (45.44)
  3 Mayville, Janet C      34 NT                3:04.19    3:00.71  
                 39.40      1:24.40 (45.00)
        2:12.11 (47.71)     3:00.71 (48.60)
  4 Kramer, Ellen M        33 OREG              3:43.00    3:27.57  
                 47.52      1:40.06 (52.54)
        2:34.25 (54.19)     3:27.57 (53.32)
 
 Event 39  Women 35-39 200 LC Meter Breaststroke
==================================================================
        World: W 2:41.76  8/19/2001 CAROLINE KRATTLI, USA
         NATL: N 2:41.76  8/19/2001 CAROLINE KRATTLI
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Nelson, Sara Q         36 OREG              3:03.90    2:53.71  
                 40.11      1:24.14 (44.03)
        2:09.63 (45.49)     2:53.71 (44.08)
  2 Visser, Linda          38 FACT              2:58.89    2:58.24  
                 41.06      1:25.99 (44.93)
        2:12.09 (46.10)     2:58.24 (46.15)
  3 Tomac, Jayna M         36 OREG              3:00.00    2:58.84  
                 39.56      1:24.97 (45.41)
        2:11.49 (46.52)     2:58.84 (47.35)
  4 Rankin, Maureen T      38 ARIZ              3:03.33    3:00.04  
                 41.09      1:26.57 (45.48)
        2:13.57 (47.00)     3:00.04 (46.47)
  5 Farmer, LeAnne C       36 CARL              2:58.40    3:03.81  
                 41.96      1:28.35 (46.39)
        2:16.07 (47.72)     3:03.81 (47.74)
  6 Moore, Alison B        38 OREG              3:19.91    3:17.12  
                 45.55      1:34.62 (49.07)
        2:25.83 (51.21)     3:17.12 (51.29)
  7 Wells, Janette         36 OREG              3:22.11    3:19.27  
                 43.74      1:34.02 (50.28)
        2:26.54 (52.52)     3:19.27 (52.73)
  8 Bailie, Bridget A      39 ISF               3:23.55    3:23.06  
                 46.50      1:38.29 (51.79)
        2:31.69 (53.40)     3:23.06 (51.37)
  9 White, Anna G          35 OREG              3:26.03    3:28.69  
                 49.87      1:42.79 (52.92)
        2:36.76 (53.97)     3:28.69 (51.93)
 
 Event 39  Women 40-44 200 LC Meter Breaststroke
==================================================================
        World: W 2:38.44  8/9/2006  S.VON DER LIPPE, USA
         NATL: N 2:38.44  8/9/2006  S VON DER LIPPE
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Hamel, Laura           44 SYSM              3:24.81    3:10.72  
                 41.98      1:30.75 (48.77)
        2:22.08 (51.33)     3:10.72 (48.64)
  2 Del Rio, Laura L       43 PNA               3:29.11    3:28.77  
                 48.09      1:42.14 (54.05)
        2:36.44 (54.30)     3:28.77 (52.33)
  3 Eddins, Kirsten L      40 LVM               3:38.00    3:30.18  
                 48.99      1:42.73 (53.74)
        2:38.10 (55.37)     3:30.18 (52.08)
  4 Cialdella, Lynn A      41 OREG              3:25.00    3:31.28  
                 48.58      1:43.91 (55.33)
        2:38.85 (54.94)     3:31.28 (52.43)
  5 O''Shea, Pam B          40 OREG              3:27.86    3:32.23  
                 46.94      1:40.49 (53.55)
        2:36.74 (56.25)     3:32.23 (55.49)
  6 Shaw, Susan M          41 OREG              3:40.01    3:43.07  
                 52.53      1:49.86 (57.33)
        2:46.86 (57.00)     3:43.07 (56.21)
 
 Event 39  Women 45-49 200 LC Meter Breaststroke
==================================================================
        World: W 2:45.20  8/5/2007  CAROLINE KRATTLI, USA
         NATL: N 2:45.20  8/5/2007  CAROLINE KRATTLI
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Hafner, Hilary R       48 SRM               3:20.20    3:05.72  
                 42.57      1:30.70 (48.13)
        2:20.42 (49.72)     3:05.72 (45.30)
  2 Dawson-Cook, Susan E   45 ARIZ              3:21.88    3:10.80  
                 43.70      1:33.29 (49.59)
        2:22.96 (49.67)     3:10.80 (47.84)
  3 Delmage, Arlene        46 OREG              3:11.17    3:10.90  
                 43.90      1:32.28 (48.38)
        2:22.17 (49.89)     3:10.90 (48.73)
  4 Bunch, Brigid J        45 ARIZ              3:14.57    3:11.95  
                 42.93      1:31.15 (48.22)
        2:21.48 (50.33)     3:11.95 (50.47)
  5 Miller, Patricia M     47 VMST              3:12.50    3:14.91  
                 45.60      1:35.02 (49.42)
        2:26.23 (51.21)     3:14.91 (48.68)
  6 Caswell, Mary J        47 OREG              3:23.78    3:16.20  
                 44.75      1:33.96 (49.21)
        2:25.09 (51.13)     3:16.20 (51.11)
  7 Vincent, Nancy C       49 OREG              3:22.08    3:23.10  
                 45.41      1:36.56 (51.15)
        2:29.93 (53.37)     3:23.10 (53.17)
  8 Hill, Jayne A          47 UNAT              3:25.77    3:29.90  
                 49.28      1:42.26 (52.98)
        2:36.51 (54.25)     3:29.90 (53.39)
  9 Speir, Kris            45 PNA               3:28.00    3:38.70  
                 49.28      1:44.50 (55.22)
        2:42.78 (58.28)     3:38.70 (55.92)
 10 Eakle, Julie O         48 MOST              3:35.73    3:39.60  
                 47.06      1:43.44 (56.38)
        2:43.34 (59.90)     3:39.60 (56.26)
 11 Redwine, Roxanne J     49 OREG              3:48.17    3:41.44  
                 50.37      1:47.19 (56.82)
        2:46.34 (59.15)     3:41.44 (55.10)
 12 Bennett, Sarah L       45 FLAQ              3:39.25    3:42.23  
                 50.88      1:47.45 (56.57)
        2:45.24 (57.79)     3:42.23 (56.99)
 13 Lamoureux, Lori E      49 OREG              3:47.85    3:43.57  
                 48.04      1:43.87 (55.83)
      2:44.07 (1:00.20)     3:43.57 (59.50)
 14 Fox, Christina M       48 OREG              3:43.00    3:46.05  
                 50.44      1:46.90 (56.46)
        2:46.49 (59.59)     3:46.05 (59.56)
 15 Dillenburg, Roberta G  45 RMST              3:49.64    3:56.13  
                 50.68      1:50.41 (59.73)
      2:53.80 (1:03.39)   3:56.13 (1:02.33)
 16 Foster, Susan B        46 ARIZ              4:03.41    4:06.73  
                 54.54    1:55.84 (1:01.30)
      3:01.98 (1:06.14)   4:06.73 (1:04.75)
 -- Mullaney, Amy B        48 ARIZ              3:35.00         DQ  
 
 Event 39  Women 50-54 200 LC Meter Breaststroke
==================================================================
        World: W 2:55.15  4/23/2008 JENNY WHITELEY, AUS
         NATL: N 3:08.65  8/5/2007  KAREN MELICK
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Iseppi, Esther         50 AMT               3:09.00    3:08.69  
                 43.30      1:30.80 (47.50)
        2:19.15 (48.35)     3:08.69 (49.54)
  2 Estel, Beth A          52 NEM               3:20.41    3:11.85  
                 40.59      1:31.54 (50.95)
        2:22.35 (50.81)     3:11.85 (49.50)
  3 Utigard-Rathbun, Terr  50 PNA               3:40.00    3:21.39  
                 44.98      1:35.53 (50.55)
        2:28.76 (53.23)     3:21.39 (52.63)
  4 Gettelfinger, Cheryl   51 ISF               3:21.00    3:24.85  
                 44.15      1:35.51 (51.36)
        2:30.19 (54.68)     3:24.85 (54.66)
  5 Bryson, Ginny J        50 GAJA              3:34.56    3:27.08  
                 47.72      1:39.64 (51.92)
        2:34.68 (55.04)     3:27.08 (52.40)
  6 Wheeler, Barbara C     51 TAM               3:31.11    3:27.94  
                 44.95      1:38.52 (53.57)
        2:32.71 (54.19)     3:27.94 (55.23)
  7 Kinnear, Renee J       54 SFA               3:38.93    3:39.06  
                 50.22      1:45.33 (55.11)
        2:42.63 (57.30)     3:39.06 (56.43)
  8 Snyder, Lynn R         52 OREG              3:52.18    3:44.42  
                 51.93      1:50.33 (58.40)
        2:47.74 (57.41)     3:44.42 (56.68)
  9 Johnson, Janet S       54 PNA               3:45.50    3:47.42  
                 53.42      1:51.34 (57.92)
        2:50.74 (59.40)     3:47.42 (56.68)
 10 Smath, Meg             52 SKY               3:55.97    4:03.14  
                 54.65    1:57.10 (1:02.45)
      3:01.03 (1:03.93)   4:03.14 (1:02.11)
 11 Boyer, Kathy M         54 MOST              4:03.57    4:20.35  
                 58.79    2:05.32 (1:06.53)
      3:14.95 (1:09.63)   4:20.35 (1:05.40)
 -- Cook, Jenny L          50 SCAQ              3:05.84         DQ  
 
 Event 39  Women 55-59 200 LC Meter Breaststroke
==================================================================
        World: W 3:09.28  3/5/2006  JENNIFER MERRITT, GBR
         NATL: N 3:18.16  6/24/2007 BARBARA HUMMEL
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Kohn, Catherine K      55 SLAM              3:20.00    3:20.96  
                 45.13      1:36.01 (50.88)
        2:28.41 (52.40)     3:20.96 (52.55)
  2 Alexander, Martha A    59 WCM               3:42.99    3:28.36  
                 48.70      1:41.10 (52.40)
        2:35.27 (54.17)     3:28.36 (53.09)
  3 Burrell, Grendel S     57 USF               3:33.46    3:42.01  
                 50.67      1:47.41 (56.74)
        2:46.53 (59.12)     3:42.01 (55.48)
  4 Thornton, Kim S        56 NOVA              3:47.71    3:43.15  
                 52.83      1:50.17 (57.34)
        2:48.71 (58.54)     3:43.15 (54.44)
  5 Smith, Melinda J       56 O*H*              3:45.00    3:44.43  
                 51.74      1:49.32 (57.58)
        2:48.02 (58.70)     3:44.43 (56.41)
  6 Sherwood, Dianne       55 OREG              3:52.65    3:55.41  
                 54.16    1:54.41 (1:00.25)
      2:58.77 (1:04.36)     3:55.41 (56.64)
  7 Buck, Kathleen P       58 OREG              3:54.42    3:56.03  
                 53.67    1:54.43 (1:00.76)
      2:55.66 (1:01.23)   3:56.03 (1:00.37)
  8 Yoder, Margie E        56 CMS               4:25.00    4:50.20  
               1:07.13    2:19.74 (1:12.61)
      3:36.01 (1:16.27)   4:50.20 (1:14.19)
 -- Hendryx, Teri L        55 OREG              3:40.00         NS  
 
 Event 39  Women 60-64 200 LC Meter Breaststroke
==================================================================
        World: W 3:14.49  3/26/2002 BONNIE PRONK, CAN
         NATL: N 3:23.62  7/25/1999 JOANN LEILICH
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Pierson, Ginger L      62 OREG              3:35.00    3:28.05  
                 45.88      1:38.30 (52.42)
        2:32.95 (54.65)     3:28.05 (55.10)
  2 Barnea, Daniela        64 STAN              3:50.00    3:42.64  
                 51.14      1:46.47 (55.33)
        2:45.77 (59.30)     3:42.64 (56.87)
  3 Webb, Linda            63 FLAQ              3:53.01    3:54.85  
                 54.35    1:55.74 (1:01.39)
      2:57.05 (1:01.31)     3:54.85 (57.80)
  4 Veater, Betty B        62 GAJA              3:55.00    3:56.17  
                 55.50    1:57.53 (1:02.03)
      2:58.93 (1:01.40)     3:56.17 (57.24)
  5 Young, Lydia L         60 CMS               4:02.56    4:00.10  
                 55.09      1:55.03 (59.94)
      2:57.67 (1:02.64)   4:00.10 (1:02.43)
  6 Litt, Arni H           62 PNA               3:50.00    4:15.47  
                 57.62    2:03.19 (1:05.57)
      3:10.90 (1:07.71)   4:15.47 (1:04.57)
  7 Lebsack, Mel           60 PNA               4:39.99    4:32.16  
               1:03.51    2:13.69 (1:10.18)
      3:23.73 (1:10.04)   4:32.16 (1:08.43)
  8 Lebsack, Linda M       62 CMS               4:53.00    4:46.88  
               1:09.43    2:21.04 (1:11.61)
      3:34.93 (1:13.89)   4:46.88 (1:11.95)
  9 Vallandigham, Jeanett  62 HMS               4:19.99    4:58.57  
               1:02.83    2:20.61 (1:17.78)
      3:42.41 (1:21.80)   4:58.57 (1:16.16)
 
 Event 39  Women 65-69 200 LC Meter Breaststroke
==================================================================
        World: W 3:26.88  4/21/2007 HANNELORE ROSE, GER
         NATL: N 3:26.98  8/28/2005 JOANN LEILICH
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Pronk, Bonnie L        66 MSBC              3:30.85    3:28.49  
                 46.61      1:40.64 (54.03)
        2:34.98 (54.34)     3:28.49 (53.51)
  2 Brooks, Nancy J        66 RINC              3:56.00    4:04.33  
                 55.12    1:55.28 (1:00.16)
      3:00.17 (1:04.89)   4:04.33 (1:04.16)
  3 Kight, Betty G         67 MOST              4:20.22    4:23.06  
                 56.58    2:02.25 (1:05.67)
      3:13.37 (1:11.12)   4:23.06 (1:09.69)
  4 Papadopoulos, Kenna S  67 MSBC              4:31.89    4:33.83  
               1:01.07    2:12.33 (1:11.26)
      3:24.80 (1:12.47)   4:33.83 (1:09.03)
  5 Norris, Roswita D      66 DAM               4:33.38    4:39.70  
               1:06.26    2:17.14 (1:10.88)
      3:29.31 (1:12.17)   4:39.70 (1:10.39)
  6 Arnold, Patricia F     69 SMS               4:47.60    4:53.63  
               1:09.50    2:25.33 (1:15.83)
      3:42.21 (1:16.88)   4:53.63 (1:11.42)
 
 Event 39  Women 70-74 200 LC Meter Breaststroke
==================================================================
        World: W 3:34.32  3/6/2005  SHOKO YONEZAWA, JPN
         NATL: N 3:46.18  6/27/2004 DIANE STOWELL
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Jebe, Margit H         70 SWIM              3:54.10    3:52.70  
                 51.56    1:52.31 (1:00.75)
      2:54.26 (1:01.95)     3:52.70 (58.44)
  2 Stowell, Diane M       74 HIMA              4:06.00    4:03.38  
                 54.79    1:56.23 (1:01.44)
      3:00.02 (1:03.79)   4:03.38 (1:03.36)
  3 Newell, Sally          71 NCMS              4:09.56    4:11.03  
                 56.37    2:00.67 (1:04.30)
      3:06.74 (1:06.07)   4:11.03 (1:04.29)
  4 Haworth, Joyce M       71 WCM               5:10.50    5:17.53  
               1:13.00    2:34.21 (1:21.21)
      3:58.54 (1:24.33)   5:17.53 (1:18.99)
  5 Hastings, Patricia B   73 MM                5:16.43    5:41.18  
               1:15.42    2:42.56 (1:27.14)
      4:12.58 (1:30.02)   5:41.18 (1:28.60)
 
 Event 39  Women 75-79 200 LC Meter Breaststroke
==================================================================
        World: W 3:53.56  4/23/2008 A.VAN OBBERGHEN, BEL
         NATL: N 3:59.30  8/10/2006 ANN HIRSCH
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Hirsch, Ann M          77 WCM               4:05.00    4:01.64  
                 55.74    1:57.36 (1:01.62)
      3:00.24 (1:02.88)   4:01.64 (1:01.40)
  2 Kron, Lilly            77 O*H*              4:18.00    4:21.65  
               1:00.79    2:08.57 (1:07.78)
      3:16.70 (1:08.13)   4:21.65 (1:04.95)
  3 Waldbaum, Joan B       77 1776              5:09.71    5:11.32  
               1:08.60    2:25.39 (1:16.79)
      3:46.66 (1:21.27)   5:11.32 (1:24.66)
  4 Rosik, Cynthia H       75 OREG              5:43.70    5:39.74  
               1:15.66    2:42.90 (1:27.24)
      4:12.49 (1:29.59)   5:39.74 (1:27.25)
 -- Graef, Margrit         77 MVN               5:03.12         NS  
 
 Event 39  Women 80-84 200 LC Meter Breaststroke
==================================================================
        World: W 4:26.18  8/9/2006  OLGA KOKORINA, RUS
         NATL: N 4:51.40  3/26/2002 BETTY CHRISTIAN
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Dockendorf, Pat        81 NCMS              7:39.18    7:52.38  
               1:55.00    3:56.54 (2:01.54)
      6:03.38 (2:06.84)   7:52.38 (1:49.00)



 HY-TEK Meet Services                            8/17/2008 - 15:27PM
2008 USMS National Long Course Championships - 8/14/2008 to 8/17/200
     Mt Hood Community College, Gresham, OR, Sanction #: 378-08     
 
 Event 40  Men 18-24 200 LC Meter Breaststroke
==================================================================
         NATL: N 2:25.57  7/25/1999 KEVIN RAAB
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Phelps, TJ             24 UNAT              3:14.55    3:11.15  
                 38.84      1:26.03 (47.19)
        2:19.70 (53.67)     3:11.15 (51.45)
 
 Event 40  Men 25-29 200 LC Meter Breaststroke
==================================================================
        World: W 2:20.25  10/7/2002 SIMON LEIGHFIELD, AUS
         NATL: N 2:26.32  8/25/1996 ABRAHAM SOLANO
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Marshall, Gary N       26 TOC               2:30.00    2:16.70W 
                 31.53      1:06.04 (34.51)
        1:41.37 (35.33)     2:16.70 (35.33)
  2 Aguilar, Giampiero     29 EM                2:45.93    2:47.35  
                 38.14      1:20.97 (42.83)
        2:04.15 (43.18)     2:47.35 (43.20)
  3 Davis, Cory M          28 RMST              3:10.87    2:54.70  
                 38.95      1:23.08 (44.13)
        2:10.02 (46.94)     2:54.70 (44.68)
  4 Carse, Michael R       29 FOG               3:10.92    3:08.52  
                 41.47      1:29.17 (47.70)
        2:20.77 (51.60)     3:08.52 (47.75)
  5 Cleary, Kevin H        25 OREG              3:20.20    3:14.53  
                 45.65      1:36.14 (50.49)
        2:26.14 (50.00)     3:14.53 (48.39)
 
 Event 40  Men 30-34 200 LC Meter Breaststroke
==================================================================
        World: W 2:20.43  8/25/1999 NICK GILLINGHAM, GBR
         NATL: N 2:24.06  8/18/1991 DAVID LUNDBERG
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Harrigan, Matthew J    30 TOC               2:35.01    2:34.22  
                 34.45      1:13.34 (38.89)
        1:54.05 (40.71)     2:34.22 (40.17)
  2 Polito, Chip           32 OREG              2:38.58    2:38.53  
                 36.85      1:16.87 (40.02)
        1:57.50 (40.63)     2:38.53 (41.03)
  3 Walkenhorst, Jared W   34 NEM               2:43.00    2:42.57  
                 35.05      1:15.25 (40.20)
        1:57.41 (42.16)     2:42.57 (45.16)
  4 Boal, Nathan J         31 OREG              3:03.03    3:03.63  
                 39.18      1:25.58 (46.40)
        2:14.84 (49.26)     3:03.63 (48.79)
 -- Oleson, Ryan M         31 UNAT              2:35.00         NS  
 -- Campea, Scott          33 STAN              2:30.00         NS  
 
 Event 40  Men 35-39 200 LC Meter Breaststroke
==================================================================
        World: W 2:20.29  6/5/2004  NICK GILLINGHAM, GBR
         NATL: N 2:21.87  7/29/2001 RON KARNAUGH
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Hooper, James CN       37 MSBC              2:55.00    2:49.67  
                 39.64      1:22.81 (43.17)
        2:07.41 (44.60)     2:49.67 (42.26)
  2 Schutte, Tom F         39 PNA               2:45.75    2:49.90  
                 38.62      1:22.35 (43.73)
        2:07.90 (45.55)     2:49.90 (42.00)
  3 Rushman, Christopher   37 SKY               3:05.01    2:54.85  
                 39.37      1:23.45 (44.08)
        2:09.34 (45.89)     2:54.85 (45.51)
  4 Adamavich, Doug P      39 ARIZ              2:52.00    2:56.83  
                 38.82      1:22.87 (44.05)
        2:09.40 (46.53)     2:56.83 (47.43)
  5 Lassen, Jason D        36 OREG              3:23.99    3:23.08  
                 47.39      1:38.67 (51.28)
        2:31.48 (52.81)     3:23.08 (51.60)
 -- Butcher, Rob           36 NCMS              2:32.00         NS  
 -- Kickert, Brad J        36 PNA               3:08.40         NS  
 
 Event 40  Men 40-44 200 LC Meter Breaststroke
==================================================================
        World: W 2:23.33  4/23/2008 ALBERTO MONTINI, ITA
         NATL: N 2:28.54  8/20/2000 DAVID GUTHRIE
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Finney, Peter C        41 MAM               2:45.13    2:47.84  
                 37.85      1:21.26 (43.41)
        2:05.43 (44.17)     2:47.84 (42.41)
  2 Waud, Timothy P        41 OREG              2:47.83    2:47.87  
                 38.23      1:21.48 (43.25)
        2:04.55 (43.07)     2:47.87 (43.32)
  3 Winters, Bill          41 VMST              3:00.00    2:54.18  
                 40.58      1:25.51 (44.93)
        2:10.25 (44.74)     2:54.18 (43.93)
  4 Thompson, Anthony G    44 MOVY              2:50.52    2:54.55  
                 39.60      1:24.17 (44.57)
        2:10.10 (45.93)     2:54.55 (44.45)
  5 Chappell, Matthew D    44 USF               3:06.01    2:56.26  
                 40.32      1:25.51 (45.19)
        2:10.84 (45.33)     2:56.26 (45.42)
  6 Blavatnik, Alex        44 FLAQ              3:00.98    2:57.26  
                 41.63      1:26.92 (45.29)
        2:13.46 (46.54)     2:57.26 (43.80)
  7 Borton, Dan            40 ROSE              3:10.14    2:59.07  
                 39.36      1:24.84 (45.48)
        2:12.14 (47.30)     2:59.07 (46.93)
  8 Gaarder, Chris         43 OREG              3:10.88    3:02.69  
                 41.05      1:26.98 (45.93)
        2:14.39 (47.41)     3:02.69 (48.30)
 
 Event 40  Men 45-49 200 LC Meter Breaststroke
==================================================================
        World: W 2:31.42  8/9/2006  DAVID GUTHRIE, USA
         NATL: N 2:31.42  8/10/2006 DAVID GUTHRIE
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Guthrie, David M       48 DAMM              2:30.44    2:27.79W 
                 33.89      1:10.56 (36.67)
        1:48.60 (38.04)     2:27.79 (39.19)
  2 Jaegers, Al            46 ARIZ              2:36.00    2:42.54  
                 36.03      1:16.32 (40.29)
        1:59.09 (42.77)     2:42.54 (43.45)
  3 Hasegawa, Brian J      45 GHM               2:42.50    2:42.79  
                 36.17      1:17.48 (41.31)
        2:00.18 (42.70)     2:42.79 (42.61)
  4 Scott, Greg C          49 CMS               2:44.00    2:43.20  
                 36.59      1:17.82 (41.23)
        2:00.37 (42.55)     2:43.20 (42.83)
  5 Matysek, Jim           49 MOVY              2:50.30    2:45.33  
                 38.94      1:20.91 (41.97)
        2:03.22 (42.31)     2:45.33 (42.11)
  6 Helgason, Tryggvi      45 LVM               2:44.08    2:48.23  
                 37.79      1:19.86 (42.07)
        2:03.73 (43.87)     2:48.23 (44.50)
  7 Smith, Daniel C        46 PNA               2:57.05    2:57.03  
                 38.97      1:23.58 (44.61)
        2:10.07 (46.49)     2:57.03 (46.96)
  8 Osburn, Chris          45 RIDG              2:57.04    2:59.67  
                 39.02      1:25.44 (46.42)
        2:13.87 (48.43)     2:59.67 (45.80)
 -- Yarid, Jay             45 DAMM              3:10.00         NS  
 -- Tongate, Terry L       48 NOVA              3:09.99         NS  
 
 Event 40  Men 50-54 200 LC Meter Breaststroke
==================================================================
        World: W 2:35.08  6/5/2004  LORENZO MARUGO, ITA
         NATL: N 2:39.08  8/19/2001 RICK COLELLA
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Allender, Patrick      50 OREG              2:54.58    2:40.29  
                 35.60      1:15.41 (39.81)
        1:57.12 (41.71)     2:40.29 (43.17)
  2 Doyle, Benn W          50 GSM               2:45.72    2:41.02  
                 35.70      1:17.06 (41.36)
        1:58.80 (41.74)     2:41.02 (42.22)
  3 Holland, David A       50 WMAC              2:43.80    2:43.09  
                 36.36      1:17.62 (41.26)
        2:00.18 (42.56)     2:43.09 (42.91)
  4 Cholodenko, Don        52 NOVA              2:58.00    2:45.42  
                 36.79      1:18.30 (41.51)
        2:01.18 (42.88)     2:45.42 (44.24)
  5 Gray, David S          50 CMS               2:48.90    2:46.03  
                 36.14      1:18.88 (42.74)
        2:02.03 (43.15)     2:46.03 (44.00)
  6 Brenner, Bill          50 O*H*              3:00.00    2:52.32  
                 38.95      1:22.49 (43.54)
        2:08.85 (46.36)     2:52.32 (43.47)
  7 Doyley, Douglas        50 EBSC              2:51.10    2:53.39  
                 38.26      1:21.17 (42.91)
        2:06.68 (45.51)     2:53.39 (46.71)
  8 Louie, Jamie           51 CMS               2:57.00    2:54.54  
                 38.71      1:22.75 (44.04)
        2:08.79 (46.04)     2:54.54 (45.75)
  9 Haberek, Cork          51 SKY               2:59.14    2:54.69  
                 38.27      1:21.73 (43.46)
        2:08.50 (46.77)     2:54.69 (46.19)
 10 Holmberg, Tom          50 IM                2:54.67    2:57.65  
                 39.22      1:23.53 (44.31)
        2:09.78 (46.25)     2:57.65 (47.87)
 11 Oliver, Gary M         51 OREG              3:01.30    3:00.25  
                 41.49      1:28.51 (47.02)
        2:15.22 (46.71)     3:00.25 (45.03)
 12 Taylor, Charles R      52 OREG              3:14.52    3:04.38  
                 41.97      1:29.59 (47.62)
        2:17.36 (47.77)     3:04.38 (47.02)
 13 Dowd, Mike B           50 OREG              3:22.00    3:07.15  
                 42.12      1:30.45 (48.33)
        2:19.42 (48.97)     3:07.15 (47.73)
 14 Westphal, Kent B       52 OREG              3:10.00    3:08.03  
                 41.78      1:29.45 (47.67)
        2:20.09 (50.64)     3:08.03 (47.94)
 15 Munro, Stuart A        51 OREG              3:25.00    3:24.61  
                 46.86      1:39.08 (52.22)
        2:33.16 (54.08)     3:24.61 (51.45)
 16 Christensen, Thomas F  52 LVM               3:17.33    3:31.23  
                 48.80      1:42.07 (53.27)
        2:38.17 (56.10)     3:31.23 (53.06)
 17 Moon, Robert J         53 OREG              3:55.48    3:50.17  
                 51.73      1:49.15 (57.42)
      2:50.01 (1:00.86)   3:50.17 (1:00.16)
 -- Patterson, Terry M     51 BDGR              3:00.00         NS  
 
 Event 40  Men 55-59 200 LC Meter Breaststroke
==================================================================
        World: W 2:41.54  4/23/2008 TIMOTHY SHEAD, RSA
         NATL: N 2:46.31  7/15/2001 ROBERT STRAND
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Colella, Rick P        57 PNA               2:43.00    2:38.66W 
                 37.01      1:18.25 (41.24)
        1:58.74 (40.49)     2:38.66 (39.92)
  2 Stark, Allen L         59 OREG              2:53.33    2:53.51  
                 38.91      1:24.48 (45.57)
        2:09.69 (45.21)     2:53.51 (43.82)
  3 Kerns, Hubie           59 VCM               3:01.74    2:54.92  
                 40.13      1:24.79 (44.66)
        2:10.75 (45.96)     2:54.92 (44.17)
  4 Brown, Robert V        56 AWJ               3:01.10    3:00.78  
                 41.28      1:26.84 (45.56)
        2:13.59 (46.75)     3:00.78 (47.19)
  5 Devins, Jeff W         56 HIMA              3:12.00    3:01.07  
                 40.86      1:25.79 (44.93)
        2:14.03 (48.24)     3:01.07 (47.04)
  6 Hoffman, Charles L     58 TERR              3:22.36    3:11.69  
                 45.74      1:35.37 (49.63)
        2:24.21 (48.84)     3:11.69 (47.48)
  7 Mc Gregor, Cary D      58 MAM               3:15.00    3:12.56  
                 44.02      1:33.38 (49.36)
        2:23.27 (49.89)     3:12.56 (49.29)
  8 Dougherty, Stephen P   57 PAFC              3:11.94    3:15.09  
                 42.20      1:30.27 (48.07)
        2:21.81 (51.54)     3:15.09 (53.28)
  9 Bleakman, Richard N    55 NMMS              3:08.90    3:21.06  
                 46.31      1:37.17 (50.86)
        2:29.47 (52.30)     3:21.06 (51.59)
 
 Event 40  Men 60-64 200 LC Meter Breaststroke
==================================================================
        World: W 2:51.93  8/9/2006  ROBERT STRAND, USA
         NATL: N 2:51.93  8/10/2006 ROBERT STRAND
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Strand, Robert         62 TOC               2:58.50    2:51.10W 
                 38.70      1:21.94 (43.24)
        2:06.05 (44.11)     2:51.10 (45.05)
  2 Wendt, George F        61 IM                2:59.00    2:55.81  
                 40.61      1:25.68 (45.07)
        2:11.08 (45.40)     2:55.81 (44.73)
  3 Frost, Kenneth A       64 TAM               2:56.50    2:58.84  
                 38.12      1:22.15 (44.03)
        2:09.41 (47.26)     2:58.84 (49.43)
  4 Peterson, Steven B     62 PNA               3:06.55    3:06.67  
                 41.95      1:28.89 (46.94)
        2:18.71 (49.82)     3:06.67 (47.96)
  5 Harding, Peter S       60 O*H*              3:07.60    3:07.44  
                 45.10      1:32.49 (47.39)
        2:21.07 (48.58)     3:07.44 (46.37)
  6 Wilson, Dennis J       60 TULS              3:20.00    3:17.38  
                 41.88      1:32.16 (50.28)
        2:24.35 (52.19)     3:17.38 (53.03)
  7 Lambert, Roy D         62 OREG              3:32.01    3:19.60  
                 45.12      1:36.12 (51.00)
        2:28.26 (52.14)     3:19.60 (51.34)
  8 Smith, William R       63 OREG              4:00.00    3:57.37  
                 53.06      1:52.45 (59.39)
      2:55.05 (1:02.60)   3:57.37 (1:02.32)
 -- Weinbrecht, John T     61 OREG              3:24.14         NS  
 
 Event 40  Men 65-69 200 LC Meter Breaststroke
==================================================================
        World: W 2:59.99  4/23/2008 GERSHON SHEFA, ISR
         NATL: N 3:03.47  8/13/2007 RICHARD TODD
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Todd, Richard T        66 TCAM              3:03.47    3:02.85N 
                 40.23      1:25.83 (45.60)
        2:14.04 (48.21)     3:02.85 (48.81)
  2 Gildea, David R        65 STAN              3:20.00    3:06.74  
                 43.62      1:32.35 (48.73)
        2:20.58 (48.23)     3:06.74 (46.16)
  3 Davis, Roy             66 PNA               3:25.00    3:18.00  
                 46.47      1:36.92 (50.45)
        2:28.60 (51.68)     3:18.00 (49.40)
  4 Shaw, Keith D          65 CMSC              3:23.56    3:21.25  
                 43.25      1:34.44 (51.19)
        2:28.34 (53.90)     3:21.25 (52.91)
  5 Cody, Frank J          68 MICH              3:31.93    3:29.31  
                 49.76      1:42.44 (52.68)
        2:36.48 (54.04)     3:29.31 (52.83)
  6 Galletly, Sandy        66 VMST              3:32.68    3:34.42  
                 49.20      1:43.69 (54.49)
        2:39.75 (56.06)     3:34.42 (54.67)
  7 Brown, Wayne R         66 HMS               3:43.75    3:46.63  
                 49.11      1:47.05 (57.94)
      2:48.24 (1:01.19)     3:46.63 (58.39)
  8 Keudell, David J       68 OREG              3:56.36    3:49.74  
                 52.04      1:50.74 (58.70)
      2:51.13 (1:00.39)     3:49.74 (58.61)
  9 Diamond, Louis H       69 ANCM              3:49.79    3:54.38  
                 52.03      1:51.98 (59.95)
      2:54.86 (1:02.88)     3:54.38 (59.52)
 10 Pohlmann, John T       65 SLAM              3:51.43    3:55.48  
                 51.58    1:52.09 (1:00.51)
      2:54.28 (1:02.19)   3:55.48 (1:01.20)
 11 Mellow, Bill           67 OREG              4:26.45    4:14.50  
               1:01.21    2:09.70 (1:08.49)
      3:16.61 (1:06.91)     4:14.50 (57.89)
 12 Juhala, Richard H      65 OREG              3:56.76    4:17.14  
                 56.62    2:02.21 (1:05.59)
      3:10.28 (1:08.07)   4:17.14 (1:06.86)
 -- Eisenklam, Peter A     65 ARIZ              4:11.60         DQ  
 -- Freshley, Mike R       67 SDSM              3:11.00         NS  
 -- Burgess, Thom          66 CMS               3:35.00         NS  
 
 Event 40  Men 70-74 200 LC Meter Breaststroke
==================================================================
        World: W 3:07.50  4/23/2008 KARL WIEDAMANN, USA
         NATL: N 3:18.20  8/15/2004 BOB PATTEN
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Peterson, Dick A       71 SMMM              3:25.00    3:24.43  
                 48.36      1:40.16 (51.80)
        2:33.11 (52.95)     3:24.43 (51.32)
  2 Hopkins, Cyrus C       70 NEM               3:50.00    3:38.67  
                 50.28      1:46.52 (56.24)
        2:43.38 (56.86)     3:38.67 (55.29)
  3 Medici, John C         70 O*H*              3:52.00    3:47.02  
                 50.93      1:47.82 (56.89)
      2:48.10 (1:00.28)     3:47.02 (58.92)
  4 Fasbender, Barry A     71 STAN              3:53.71    3:55.16  
                 54.83    1:55.80 (1:00.97)
      2:57.80 (1:02.00)     3:55.16 (57.36)
  5 Hall, Sid              73 O*H*              3:55.00    4:02.60  
                 58.52    2:01.63 (1:03.11)
      3:04.50 (1:02.87)     4:02.60 (58.10)
  6 Haworth, A Emory       72 WCM               3:52.50    4:16.34  
                 58.10    2:04.01 (1:05.91)
      3:12.88 (1:08.87)   4:16.34 (1:03.46)
  7 Panko, Stanley E       70 SMMM              4:30.00    4:21.16  
                 59.37    2:10.15 (1:10.78)
      3:20.11 (1:09.96)   4:21.16 (1:01.05)
 -- Patten, Bob W          74 CMS               3:39.60         NS  
 
 Event 40  Men 75-79 200 LC Meter Breaststroke
==================================================================
        World: W 3:28.51  9/24/2007 SHUNSAKU TAKAHIRA, JPN
         NATL: N 3:32.60  8/15/2004 ROBERT MACDONALD
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Stupfel, Norman E      76 WCM               3:56.00    3:57.93  
                 52.45    1:52.93 (1:00.48)
      2:55.42 (1:02.49)   3:57.93 (1:02.51)
  2 Hubach, Eric           75 CROC              4:02.62    3:58.55  
                 53.73    1:56.55 (1:02.82)
      3:00.79 (1:04.24)     3:58.55 (57.76)
  3 Smith, Christopher J   76 TYMS              3:58.03    4:11.87  
                 57.90    2:01.88 (1:03.98)
      3:08.51 (1:06.63)   4:11.87 (1:03.36)
 -- Jelinek, Don P         75 MM                4:48.00         DQ  
 -- Baker, Donald J        77 SDSM              4:29.90         NS  
 
 Event 40  Men 80-84 200 LC Meter Breaststroke
==================================================================
        World: W 3:47.81  6/23/2007 AL CRAIG, USA
         NATL: N 3:47.81  6/23/2007 AL CRAIG
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Haartz, F H Ted        80 ARIZ              4:10.00    4:14.01  
                 58.08    2:05.14 (1:07.06)
      3:12.42 (1:07.28)   4:14.01 (1:01.59)
  2 Gallaher, Jerry        80 PNA               4:45.08    5:34.76  
               1:14.56    2:45.44 (1:30.88)
      4:12.93 (1:27.49)   5:34.76 (1:21.83)
 -- Greenberg, Barton H    84 OMAH              4:25.00         NS  
 
 Event 40  Men 85-89 200 LC Meter Breaststroke
==================================================================
        World: W 4:22.99  7/30/2000 HIROMU YOSHIMOTO, JPN
         NATL: N 4:25.31  7/13/2003 ALDO DA ROSA
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Rudloff, G Edward      85 TOC               4:26.31    4:57.32  
               1:07.83    2:23.06 (1:15.23)
      3:41.43 (1:18.37)   4:57.32 (1:15.89)



 HY-TEK Meet Services                            8/17/2008 - 15:59PM
2008 USMS National Long Course Championships - 8/14/2008 to 8/17/200
     Mt Hood Community College, Gresham, OR, Sanction #: 378-08     
 
 Event 41  Women 18-24 50 LC Meter Freestyle
==================================================================
         NATL: N 27.24  8/17/2003 JESSICA FOSCHI
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Butler, Katelyn B      22 RAA                 27.87      28.47  
  2 Edgar, Melanie         21 FLAQ                29.03      29.49  
  3 Taylor, Victoria       23 TVM                 31.34      30.62  
  4 Bowen, Kelsey C        23 OREG                32.90      31.18  
  5 Murphy, Siobhan C      22 FLAQ                30.98      31.45  
  6 Shigley, Allison M     20 LVM                 34.00      31.50  
  7 Shortt-Harder, Kelsey  24 OREG                34.00      31.73  
  8 Lau, Choi-Ting         24 MVM                 30.00      31.97  
  9 Snyder, Melissa        21 OREG                33.52      33.57  
 10 Maggard, Jocelyn N     21 MVN                 34.32      33.74  
 11 Stratman, Megan E      23 OREG                34.45      34.12  
 12 DeLeone, Denise R      21 OREG                36.54      36.19  
 -- Dinkel, Paloma         20 RAA                 28.64         NS  
 
 Event 41  Women 25-29 50 LC Meter Freestyle
==================================================================
        World: W 25.42  2/15/2004 ANNABEL KOSTEN, NED
         NATL: N 26.68  8/18/1991 SARA SHAND
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Glass, Laura           28 DAMM                27.91      28.07  
  2 Marshall, Sarah        26 WCM                 30.01      28.42  
  3 McLuckie, Lisa         29 FLAQ                30.48      28.81  
  4 Warman, Whitney M      25 ARIZ                30.57      29.63  
  4 Martin, Jennifer M     28 FLAQ                28.60      29.63  
  6 Gustafson, Aubree M    27 OREG                30.06      30.07  
  7 Alden, Jennifer N      29 OREG                32.18      30.34  
  8 Howland, Heather       28 IM                  30.22      30.68  
  9 Tyler, Rachel E        29 OREG                32.00      30.88  
 10 Basaraba, Deni L       27 WCM                 45.00      34.44  
 11 Fabian, Catherine J    29 OREG                32.50      34.64  
 -- Fry, Jessica L         28 RMST                30.35         NS  
 
 Event 41  Women 30-34 50 LC Meter Freestyle
==================================================================
        World: W 25.99  3/30/2002 TONI JEFFS, NZL
         NATL: N 26.18  6/20/2004 KATRINA RADKE
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Kagy-Schwartz, Michel  33 PAFC                29.53      28.69  
  2 Whyte, Erika           31 OREG                31.00      29.10  
  3 Elwonger, Stephanie L  30 OREG                30.33      29.35  
  4 Kirkwood, Erin E       31 OREG                30.80      29.55  
  5 Follette, Diana        30 CAST                30.88      29.66  
  6 Rupp, Heidi J          32 UNAT                31.28      29.69  
  7 Hennessey, Katherine   30 NBAC                30.43      31.21  
  8 Dhom, Gina M           30 OREG                31.23      31.59  
  9 Cuccuini, Samantha A   31 RMST                32.37      32.98  
 10 Clark, Robyn D         30 NOVA                34.47      34.46  
 11 Jones, Rose            30 DOC                 34.65      35.23  
 -- Lee, Kristi D          33 SAWS                29.63         NS  
 
 Event 41  Women 35-39 50 LC Meter Freestyle
==================================================================
        World: W 25.98  8/8/2006  DARA TORRES, USA
         NATL: N 25.98  8/8/2006  DARA TORRES
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Santomauro, Laura E    39 WCM                 28.73      28.74  
  2 Tomac, Jayna M         36 OREG                30.36      29.63  
  3 Labusch, Meike M       36 USF                 31.30      30.53  
  4 Burkart, Dana M        37 PAFC                31.58      31.42  
  5 Roberts, Kirsten L     39 OREG                34.00      32.21  
  6 Adams, Karin M         36 CAST                32.05      32.73  
  7 Maxon, Robin M         37 OREG                38.58      34.23  
  8 Osoinach, Ellen C      37 OREG                43.65      40.10  
 -- Stage, Devon M         37 UNAT                33.82         NS  
 -- Murray, Alexis A       37 1776                29.89         NS  
 -- Rublein, Susanne P     38 MAM                 30.42         NS  
 -- Sanguinet, Amanda K    38 TOC                 32.00         NS  
 
 Event 41  Women 40-44 50 LC Meter Freestyle
==================================================================
        World: W 26.59  4/21/2008 EDITH OTTERMANN, RSA
         NATL: N 26.88  8/17/2003 MARIA DOELGER
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Welting, Laureen       43 TOC                 28.70      28.66  
  2 Preston, Kristin K     43 OREG                31.00      29.62  
  3 Rietz, Heather         40 EXCL                30.00      29.77  
  4 Harris, Janet          43 TNYA                30.63      29.90  
  5 Gee, Sharlene L        42 MVM                 31.31      30.74  
  6 Topp, Suzanne M        41 UTAH                34.90      31.64  
  7 Bachman, Kari A        42 NMMS                32.08      31.84  
  8 Watkins, Elizabeth A   43 OREG                32.39      31.86  
  9 Richell, Kelly A       43 MVN                 33.34      32.06  
 10 Law, Cathy             41 OREG                33.06      32.83  
 11 Simmons, Stephanie J   42 OREG                35.16      35.47  
 11 Frey, Meg M            41 OREG                34.00      35.47  
 -- Baugh, Inge K          41 FLAQ                33.32         NS  
 -- Montgomery, Courtnay   44 GOLD                37.00         NS  
 -- Eden, Kim G            40 CMS                 31.04         NS  
 -- Squires, Lynn A        44 OREG                31.50         NS  
 -- Ozun, Toni H           44 LVM                 34.00         NS  
 
 Event 41  Women 45-49 50 LC Meter Freestyle
==================================================================
        World: W 27.44  8/13/2007 SUSAN WALSH, USA
         NATL: N 27.44  8/13/2007 SUSAN WALSH
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Dahl, Lisa A           47 PNA                 28.50      28.35  
  2 Ferguson, Ellen        46 OREG                29.00      29.03  
  3 Kessler, Laura L       48 O*H*                31.00      30.52  
  4 Buck, Donna            49 OREG                30.90      30.59  
  5 Meyer, Marguerite      49 TOC                 34.08      30.61  
  6 Mac Laren, Kathleen A  46 WCM                 34.00      31.27  
  7 Courtney, Zena H       49 PNA                 31.79      31.83  
  8 Hooe, Donna L          46 GAJA                32.57      32.02  
  9 Tyynismaa, Terri L     46 OREG                37.00      32.52  
 10 Vincent, Nancy C       49 OREG                32.72      32.91  
 11 Chesler, Laurie K      45 OREG                34.10      33.46  
 12 Lamoureux, Lori E      49 OREG                35.44      33.97  
 13 Lukens, Peggy          49 HIMA                34.10      35.56  
 14 Dillenburg, Roberta G  45 RMST                33.54      35.89  
 15 Van Dijk, Cindy        49 OREG                33.20      36.04  
 16 Sitton, Tia            46 OREG                35.30      36.54  
 17 Tracy, Kay L           46 OREG                39.85      38.54  
 -- Duran, Nancy F         46 HIMA                30.88         NS  
 -- Watanabe, Heidi S      45 WCM                 32.90         NS  
 -- Prokopiak, Judith P    45 UNAT                32.39         NS  
 
 Event 41  Women 50-54 50 LC Meter Freestyle
==================================================================
        World: W 28.22  8/18/2001 LAURA VAL, USA
         NATL: N 28.22  8/18/2001 LAURA VAL
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Senn, Ann C            50 MINN                29.98      29.20  
  2 Andrus-Hughes, Karen   51 OREG                29.48      30.16  
  3 Morrison, Karen A      50 WCM                 30.82      30.33  
  4 Harsey, Laura E        50 OREG                31.02      30.81  
  5 Moore, Jo              53 PNA                 32.05      31.71  
  6 Wheeler, Barbara C     51 TAM                 33.30      31.99  
  6 Carpenter, Kelley C    51 SYSM                32.20      31.99  
  8 Grilli, Tracy L        51 NEM                 31.56      32.07  
  9 Estel, Beth A          52 NEM                 32.03      32.26  
 10 Lumbert Gentry, Kerri  51 UNAT                32.29      32.39  
 11 Harrington, Susan E    51 OREG                34.14      33.89  
 12 Gettelfinger, Cheryl   51 ISF                 33.90      33.91  
 13 James, Katryn S        53 ARIZ                34.00      34.99  
 14 Gordon, Vicki L        52 OREG                35.95      35.31  
 15 Crookham, Kristi       50 SAWS                39.20      35.62  
 16 Brown, Caroline J      51 PNA                 37.00      36.47  
 17 Ogden, Pamela C        51 MINN                34.50      36.91  
 18 Tomlinson-Macias, Mel  50 HMS                 35.97      38.23  
 19 Young, Maggi           53 OREG                48.47      46.42  
 -- Petersen, Jennifer L   54 TVM                 35.89         NS  
 -- Rosener, Karen K       54 CMS                 31.90         NS  
 -- Aiu, Mavis D           53 HIMA                35.90         NS  
 -- Bracken, Judy W        51 TVM                 32.27         NS  
 
 Event 41  Women 55-59 50 LC Meter Freestyle
==================================================================
        World: W 28.84  8/13/2007 LAURA VAL, USA
         NATL: N 28.84  8/13/2007 LAURA VAL
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Val, Laura B           57 TAM                 30.00      28.69W 
  2 Glassman, Debbie A     55 PNA                 33.90      30.94  
  3 Denby, Karlene         55 ISF                 31.64      31.45  
  4 Altman, Christie       59 ARIZ                33.80      31.95  
  5 Girard, Mikey G        55 ARIZ                34.00      32.01  
  6 Guins, Ann H           55 O*H*                32.94      32.60  
  7 Brittingham, Regina    57 WCM                 36.50      32.99  
  8 Burrell, Grendel S     57 USF                 35.00      36.01  
  9 Buck, Kathleen P       58 OREG                37.46      37.00  
 10 Smith, Melinda J       56 O*H*                39.00      37.26  
 11 Reid, Colleen G        59 HIMA                38.20      37.57  
 12 Gray, Jane             57 OREG                40.13      39.22  
 13 Rowe, Margaret M       55 HLJ                 38.26      40.49  
 14 Sherwood, Dianne       55 OREG                41.33      40.53  
 15 Rienks, Penny W        57 OREG                40.29      41.13  
 16 Yoder, Margie E        56 CMS                 39.20      43.49  
 17 Burke, Mary Leigh      56 MVM                 38.00      49.95  
 -- Holloway, Colleen J    55 MOST                35.47         NS  
 -- Dougherty, Mindy M     56 MVN                 39.23         NS  
 
 Event 41  Women 60-64 50 LC Meter Freestyle
==================================================================
        World: W 31.40  4/9/2006  LYNETTE STEVENSON, AUS
         NATL: N 31.60  8/10/2006 CAROLYN BOAK
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Williamson, Francine   60 GAJA                32.60      31.91  
  2 Shaps, Ruth Y          61 MAM                 34.00      32.29  
  3 Kay, Rebecca L         62 LVM                 38.00      34.22  
  4 LeClercq, Toni M       60 WCM                 37.03      34.52  
  5 Menard, Joanne C       60 ARIZ                35.20      35.05  
  6 McFadden, Miki B       60 HIMA                37.50      35.11  
  7 Felton, Anezka G       60 TOC                 36.55      35.33  
  8 Shoenberger, Linda R   61 TAM                 36.88      35.53  
  9 Dillon, Sally A        62 PNA                 36.12      35.82  
 10 Webb, Linda            63 FLAQ                35.97      35.88  
 11 Page, Anne M           60 NCMS                34.00      35.91  
 12 Allen, Susan J         64 USF                 38.00      36.09  
 13 Rousseau, Sandi        61 OREG                37.00      36.65  
 14 Pierson, Ginger L      62 OREG                37.00      39.44  
 15 Tevis, Maggie H        60 RHMS                40.96      40.64  
 16 Vallandigham, Jeanett  62 HMS                 43.07      52.26  
 -- Coe, Helen             62 H2OL                42.32         NS  
 -- Boak, Carolyn          63 WMST                32.33         NS  
 -- Sheerer, Ann P         61 H2OL                33.07         NS  
 -- Peterson-Gerrior, Kar  62 H2OL                39.59         NS  
 
 Event 41  Women 65-69 50 LC Meter Freestyle
==================================================================
        World: W 32.52  5/28/2005 CHRISTEL SCHULZ, GER
         NATL: N 33.55  8/20/2000 JAYNE BRUNER
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Schreiner, Beth        67 VMST                34.57      35.54  
  2 Ridout, Nancy J        66 TAM                 36.83      35.91  
  3 Frid, Barbara          66 OREG                36.50      36.05  
  4 Birkhead, Jane C       68 MOST                37.41      37.13  
  5 Calnek-Morris, Sue C   65 OREG                40.03      38.24  
  6 Brooks, Nancy J        66 RINC                38.68      39.04  
  7 Ward, Joy              66 OREG                35.62      39.48  
  8 Ackley, Ella B         66 UNAT                41.47      40.43  
  9 Proebsting, Arlene     65 TCAM                37.90      40.48  
 10 Kight, Betty G         67 MOST                42.74      41.41  
 11 Whiter, Peggy S        65 OREG                43.64      43.96  
 12 Behse, Carolyn C       65 PNA                 43.80      44.90  
 13 Manheim, Lucy M        66 RMST                53.00      47.98  
 14 Papadopoulos, Kenna S  67 MSBC                47.87      48.19  
 -- Malone, Bobbi          65 ARIZ                48.63         NS  
 -- Bello, Jeanette        65 OREG              1:00.32         NS  
 
 Event 41  Women 70-74 50 LC Meter Freestyle
==================================================================
        World: W 34.64  6/9/2004  JANE ASHER, GBR
         NATL: N 35.28  8/23/1999 GAIL ROPER
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Zaremski, Barbara M    71 VMST                37.37      36.87  
  2 Newell, Sally          71 NCMS                41.04      39.79  
  3 Kraetzer, Midge S      70 WCM                 50.00      40.90  
  4 Kawabata, Geraldine L  74 OREG                49.13      51.35  
  5 Billeter, Sharon G     71 ARIZ                46.00      51.61  
 -- Chase, Lida G          70 HIMA                43.86         NS  
 -- Little, Jeanne         71 SDSM                37.50         NS  
 
 Event 41  Women 75-79 50 LC Meter Freestyle
==================================================================
        World: W 34.85  3/3/2006  JANE ASHER, GBR
         NATL: N 36.87  8/15/2005 GAIL ROPER
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Kinney, Nancy          79 ARIZ                52.82      43.58  
  2 Callison, Barbara F    75 RINC                46.00      45.13  
  3 Goggin, Georgia L      79 MOST                48.74      47.47  
  4 Waldbaum, Joan B       77 1776                51.13      49.96  
  5 Graef, Margrit         77 MVN                 49.80      50.42  
  6 Robbins-Bonitz, Suzan  75 NCMS                55.00    1:01.11  
  7 Glancy, Barbara J      76 OREG              1:15.00    1:15.07  
 -- Bryce, Karen G         75 PNA                 54.50         NS  
 -- Stoinoff, Lavelle M    75 OREG                50.30         NS  
 -- Snyder, Hannelore      78 GCPS              1:11.00         NS  
 -- Gee, Nina F            75 OREG                58.50         NS  
 -- Rosik, Cynthia H       75 OREG              1:06.21         NS  
 
 Event 41  Women 80-84 50 LC Meter Freestyle
==================================================================
        World: W 40.45  8/15/2005 FLORENCE CARR, USA
         NATL: N 40.45  8/15/2005 FLORENCE CARR
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Lorenzi, Betty S       81 FACT              1:01.30      49.46  
  2 Sievert, Sara M        83 MOST              1:03.32    1:14.02  
 
 Event 41  Women 85-89 50 LC Meter Freestyle
==================================================================
        World: W 44.70  3/25/2006 OLGA JOHNSON, NZL
         NATL: N 48.76  8/13/2007 MARGERY MEYER
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Meyer, Margery         86 TOC                 51.07      47.85N 
  2 Christian, Betty       87 MOVY              1:02.22      54.74  
 -- Peterson, Virginia S   85 H2OL              1:03.31         NS  



 HY-TEK Meet Services                            8/17/2008 - 15:59PM
2008 USMS National Long Course Championships - 8/14/2008 to 8/17/200
     Mt Hood Community College, Gresham, OR, Sanction #: 378-08     
 
 Event 41  Women 18-24 50 LC Meter Freestyle
==================================================================
         NATL: N 27.24  8/17/2003 JESSICA FOSCHI
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Butler, Katelyn B      22 RAA                 27.87      28.47  
  2 Edgar, Melanie         21 FLAQ                29.03      29.49  
  3 Taylor, Victoria       23 TVM                 31.34      30.62  
  4 Bowen, Kelsey C        23 OREG                32.90      31.18  
  5 Murphy, Siobhan C      22 FLAQ                30.98      31.45  
  6 Shigley, Allison M     20 LVM                 34.00      31.50  
  7 Shortt-Harder, Kelsey  24 OREG                34.00      31.73  
  8 Lau, Choi-Ting         24 MVM                 30.00      31.97  
  9 Snyder, Melissa        21 OREG                33.52      33.57  
 10 Maggard, Jocelyn N     21 MVN                 34.32      33.74  
 11 Stratman, Megan E      23 OREG                34.45      34.12  
 12 DeLeone, Denise R      21 OREG                36.54      36.19  
 -- Dinkel, Paloma         20 RAA                 28.64         NS  
 
 Event 41  Women 25-29 50 LC Meter Freestyle
==================================================================
        World: W 25.42  2/15/2004 ANNABEL KOSTEN, NED
         NATL: N 26.68  8/18/1991 SARA SHAND
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Glass, Laura           28 DAMM                27.91      28.07  
  2 Marshall, Sarah        26 WCM                 30.01      28.42  
  3 McLuckie, Lisa         29 FLAQ                30.48      28.81  
  4 Warman, Whitney M      25 ARIZ                30.57      29.63  
  4 Martin, Jennifer M     28 FLAQ                28.60      29.63  
  6 Gustafson, Aubree M    27 OREG                30.06      30.07  
  7 Alden, Jennifer N      29 OREG                32.18      30.34  
  8 Howland, Heather       28 IM                  30.22      30.68  
  9 Tyler, Rachel E        29 OREG                32.00      30.88  
 10 Basaraba, Deni L       27 WCM                 45.00      34.44  
 11 Fabian, Catherine J    29 OREG                32.50      34.64  
 -- Fry, Jessica L         28 RMST                30.35         NS  
 
 Event 41  Women 30-34 50 LC Meter Freestyle
==================================================================
        World: W 25.99  3/30/2002 TONI JEFFS, NZL
         NATL: N 26.18  6/20/2004 KATRINA RADKE
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Kagy-Schwartz, Michel  33 PAFC                29.53      28.69  
  2 Whyte, Erika           31 OREG                31.00      29.10  
  3 Elwonger, Stephanie L  30 OREG                30.33      29.35  
  4 Kirkwood, Erin E       31 OREG                30.80      29.55  
  5 Follette, Diana        30 CAST                30.88      29.66  
  6 Rupp, Heidi J          32 UNAT                31.28      29.69  
  7 Hennessey, Katherine   30 NBAC                30.43      31.21  
  8 Dhom, Gina M           30 OREG                31.23      31.59  
  9 Cuccuini, Samantha A   31 RMST                32.37      32.98  
 10 Clark, Robyn D         30 NOVA                34.47      34.46  
 11 Jones, Rose            30 DOC                 34.65      35.23  
 -- Lee, Kristi D          33 SAWS                29.63         NS  
 
 Event 41  Women 35-39 50 LC Meter Freestyle
==================================================================
        World: W 25.98  8/8/2006  DARA TORRES, USA
         NATL: N 25.98  8/8/2006  DARA TORRES
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Santomauro, Laura E    39 WCM                 28.73      28.74  
  2 Tomac, Jayna M         36 OREG                30.36      29.63  
  3 Labusch, Meike M       36 USF                 31.30      30.53  
  4 Burkart, Dana M        37 PAFC                31.58      31.42  
  5 Roberts, Kirsten L     39 OREG                34.00      32.21  
  6 Adams, Karin M         36 CAST                32.05      32.73  
  7 Maxon, Robin M         37 OREG                38.58      34.23  
  8 Osoinach, Ellen C      37 OREG                43.65      40.10  
 -- Stage, Devon M         37 UNAT                33.82         NS  
 -- Murray, Alexis A       37 1776                29.89         NS  
 -- Rublein, Susanne P     38 MAM                 30.42         NS  
 -- Sanguinet, Amanda K    38 TOC                 32.00         NS  
 
 Event 41  Women 40-44 50 LC Meter Freestyle
==================================================================
        World: W 26.59  4/21/2008 EDITH OTTERMANN, RSA
         NATL: N 26.88  8/17/2003 MARIA DOELGER
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Welting, Laureen       43 TOC                 28.70      28.66  
  2 Preston, Kristin K     43 OREG                31.00      29.62  
  3 Rietz, Heather         40 EXCL                30.00      29.77  
  4 Harris, Janet          43 TNYA                30.63      29.90  
  5 Gee, Sharlene L        42 MVM                 31.31      30.74  
  6 Topp, Suzanne M        41 UTAH                34.90      31.64  
  7 Bachman, Kari A        42 NMMS                32.08      31.84  
  8 Watkins, Elizabeth A   43 OREG                32.39      31.86  
  9 Richell, Kelly A       43 MVN                 33.34      32.06  
 10 Law, Cathy             41 OREG                33.06      32.83  
 11 Simmons, Stephanie J   42 OREG                35.16      35.47  
 11 Frey, Meg M            41 OREG                34.00      35.47  
 -- Baugh, Inge K          41 FLAQ                33.32         NS  
 -- Montgomery, Courtnay   44 GOLD                37.00         NS  
 -- Eden, Kim G            40 CMS                 31.04         NS  
 -- Squires, Lynn A        44 OREG                31.50         NS  
 -- Ozun, Toni H           44 LVM                 34.00         NS  
 
 Event 41  Women 45-49 50 LC Meter Freestyle
==================================================================
        World: W 27.44  8/13/2007 SUSAN WALSH, USA
         NATL: N 27.44  8/13/2007 SUSAN WALSH
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Dahl, Lisa A           47 PNA                 28.50      28.35  
  2 Ferguson, Ellen        46 OREG                29.00      29.03  
  3 Kessler, Laura L       48 O*H*                31.00      30.52  
  4 Buck, Donna            49 OREG                30.90      30.59  
  5 Meyer, Marguerite      49 TOC                 34.08      30.61  
  6 Mac Laren, Kathleen A  46 WCM                 34.00      31.27  
  7 Courtney, Zena H       49 PNA                 31.79      31.83  
  8 Hooe, Donna L          46 GAJA                32.57      32.02  
  9 Tyynismaa, Terri L     46 OREG                37.00      32.52  
 10 Vincent, Nancy C       49 OREG                32.72      32.91  
 11 Chesler, Laurie K      45 OREG                34.10      33.46  
 12 Lamoureux, Lori E      49 OREG                35.44      33.97  
 13 Lukens, Peggy          49 HIMA                34.10      35.56  
 14 Dillenburg, Roberta G  45 RMST                33.54      35.89  
 15 Van Dijk, Cindy        49 OREG                33.20      36.04  
 16 Sitton, Tia            46 OREG                35.30      36.54  
 17 Tracy, Kay L           46 OREG                39.85      38.54  
 -- Duran, Nancy F         46 HIMA                30.88         NS  
 -- Watanabe, Heidi S      45 WCM                 32.90         NS  
 -- Prokopiak, Judith P    45 UNAT                32.39         NS  
 
 Event 41  Women 50-54 50 LC Meter Freestyle
==================================================================
        World: W 28.22  8/18/2001 LAURA VAL, USA
         NATL: N 28.22  8/18/2001 LAURA VAL
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Senn, Ann C            50 MINN                29.98      29.20  
  2 Andrus-Hughes, Karen   51 OREG                29.48      30.16  
  3 Morrison, Karen A      50 WCM                 30.82      30.33  
  4 Harsey, Laura E        50 OREG                31.02      30.81  
  5 Moore, Jo              53 PNA                 32.05      31.71  
  6 Wheeler, Barbara C     51 TAM                 33.30      31.99  
  6 Carpenter, Kelley C    51 SYSM                32.20      31.99  
  8 Grilli, Tracy L        51 NEM                 31.56      32.07  
  9 Estel, Beth A          52 NEM                 32.03      32.26  
 10 Lumbert Gentry, Kerri  51 UNAT                32.29      32.39  
 11 Harrington, Susan E    51 OREG                34.14      33.89  
 12 Gettelfinger, Cheryl   51 ISF                 33.90      33.91  
 13 James, Katryn S        53 ARIZ                34.00      34.99  
 14 Gordon, Vicki L        52 OREG                35.95      35.31  
 15 Crookham, Kristi       50 SAWS                39.20      35.62  
 16 Brown, Caroline J      51 PNA                 37.00      36.47  
 17 Ogden, Pamela C        51 MINN                34.50      36.91  
 18 Tomlinson-Macias, Mel  50 HMS                 35.97      38.23  
 19 Young, Maggi           53 OREG                48.47      46.42  
 -- Petersen, Jennifer L   54 TVM                 35.89         NS  
 -- Rosener, Karen K       54 CMS                 31.90         NS  
 -- Aiu, Mavis D           53 HIMA                35.90         NS  
 -- Bracken, Judy W        51 TVM                 32.27         NS  
 
 Event 41  Women 55-59 50 LC Meter Freestyle
==================================================================
        World: W 28.84  8/13/2007 LAURA VAL, USA
         NATL: N 28.84  8/13/2007 LAURA VAL
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Val, Laura B           57 TAM                 30.00      28.69W 
  2 Glassman, Debbie A     55 PNA                 33.90      30.94  
  3 Denby, Karlene         55 ISF                 31.64      31.45  
  4 Altman, Christie       59 ARIZ                33.80      31.95  
  5 Girard, Mikey G        55 ARIZ                34.00      32.01  
  6 Guins, Ann H           55 O*H*                32.94      32.60  
  7 Brittingham, Regina    57 WCM                 36.50      32.99  
  8 Burrell, Grendel S     57 USF                 35.00      36.01  
  9 Buck, Kathleen P       58 OREG                37.46      37.00  
 10 Smith, Melinda J       56 O*H*                39.00      37.26  
 11 Reid, Colleen G        59 HIMA                38.20      37.57  
 12 Gray, Jane             57 OREG                40.13      39.22  
 13 Rowe, Margaret M       55 HLJ                 38.26      40.49  
 14 Sherwood, Dianne       55 OREG                41.33      40.53  
 15 Rienks, Penny W        57 OREG                40.29      41.13  
 16 Yoder, Margie E        56 CMS                 39.20      43.49  
 17 Burke, Mary Leigh      56 MVM                 38.00      49.95  
 -- Holloway, Colleen J    55 MOST                35.47         NS  
 -- Dougherty, Mindy M     56 MVN                 39.23         NS  
 
 Event 41  Women 60-64 50 LC Meter Freestyle
==================================================================
        World: W 31.40  4/9/2006  LYNETTE STEVENSON, AUS
         NATL: N 31.60  8/10/2006 CAROLYN BOAK
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Williamson, Francine   60 GAJA                32.60      31.91  
  2 Shaps, Ruth Y          61 MAM                 34.00      32.29  
  3 Kay, Rebecca L         62 LVM                 38.00      34.22  
  4 LeClercq, Toni M       60 WCM                 37.03      34.52  
  5 Menard, Joanne C       60 ARIZ                35.20      35.05  
  6 McFadden, Miki B       60 HIMA                37.50      35.11  
  7 Felton, Anezka G       60 TOC                 36.55      35.33  
  8 Shoenberger, Linda R   61 TAM                 36.88      35.53  
  9 Dillon, Sally A        62 PNA                 36.12      35.82  
 10 Webb, Linda            63 FLAQ                35.97      35.88  
 11 Page, Anne M           60 NCMS                34.00      35.91  
 12 Allen, Susan J         64 USF                 38.00      36.09  
 13 Rousseau, Sandi        61 OREG                37.00      36.65  
 14 Pierson, Ginger L      62 OREG                37.00      39.44  
 15 Tevis, Maggie H        60 RHMS                40.96      40.64  
 16 Vallandigham, Jeanett  62 HMS                 43.07      52.26  
 -- Coe, Helen             62 H2OL                42.32         NS  
 -- Boak, Carolyn          63 WMST                32.33         NS  
 -- Sheerer, Ann P         61 H2OL                33.07         NS  
 -- Peterson-Gerrior, Kar  62 H2OL                39.59         NS  
 
 Event 41  Women 65-69 50 LC Meter Freestyle
==================================================================
        World: W 32.52  5/28/2005 CHRISTEL SCHULZ, GER
         NATL: N 33.55  8/20/2000 JAYNE BRUNER
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Schreiner, Beth        67 VMST                34.57      35.54  
  2 Ridout, Nancy J        66 TAM                 36.83      35.91  
  3 Frid, Barbara          66 OREG                36.50      36.05  
  4 Birkhead, Jane C       68 MOST                37.41      37.13  
  5 Calnek-Morris, Sue C   65 OREG                40.03      38.24  
  6 Brooks, Nancy J        66 RINC                38.68      39.04  
  7 Ward, Joy              66 OREG                35.62      39.48  
  8 Ackley, Ella B         66 UNAT                41.47      40.43  
  9 Proebsting, Arlene     65 TCAM                37.90      40.48  
 10 Kight, Betty G         67 MOST                42.74      41.41  
 11 Whiter, Peggy S        65 OREG                43.64      43.96  
 12 Behse, Carolyn C       65 PNA                 43.80      44.90  
 13 Manheim, Lucy M        66 RMST                53.00      47.98  
 14 Papadopoulos, Kenna S  67 MSBC                47.87      48.19  
 -- Malone, Bobbi          65 ARIZ                48.63         NS  
 -- Bello, Jeanette        65 OREG              1:00.32         NS  
 
 Event 41  Women 70-74 50 LC Meter Freestyle
==================================================================
        World: W 34.64  6/9/2004  JANE ASHER, GBR
         NATL: N 35.28  8/23/1999 GAIL ROPER
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Zaremski, Barbara M    71 VMST                37.37      36.87  
  2 Newell, Sally          71 NCMS                41.04      39.79  
  3 Kraetzer, Midge S      70 WCM                 50.00      40.90  
  4 Kawabata, Geraldine L  74 OREG                49.13      51.35  
  5 Billeter, Sharon G     71 ARIZ                46.00      51.61  
 -- Chase, Lida G          70 HIMA                43.86         NS  
 -- Little, Jeanne         71 SDSM                37.50         NS  
 
 Event 41  Women 75-79 50 LC Meter Freestyle
==================================================================
        World: W 34.85  3/3/2006  JANE ASHER, GBR
         NATL: N 36.87  8/15/2005 GAIL ROPER
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Kinney, Nancy          79 ARIZ                52.82      43.58  
  2 Callison, Barbara F    75 RINC                46.00      45.13  
  3 Goggin, Georgia L      79 MOST                48.74      47.47  
  4 Waldbaum, Joan B       77 1776                51.13      49.96  
  5 Graef, Margrit         77 MVN                 49.80      50.42  
  6 Robbins-Bonitz, Suzan  75 NCMS                55.00    1:01.11  
  7 Glancy, Barbara J      76 OREG              1:15.00    1:15.07  
 -- Bryce, Karen G         75 PNA                 54.50         NS  
 -- Stoinoff, Lavelle M    75 OREG                50.30         NS  
 -- Snyder, Hannelore      78 GCPS              1:11.00         NS  
 -- Gee, Nina F            75 OREG                58.50         NS  
 -- Rosik, Cynthia H       75 OREG              1:06.21         NS  
 
 Event 41  Women 80-84 50 LC Meter Freestyle
==================================================================
        World: W 40.45  8/15/2005 FLORENCE CARR, USA
         NATL: N 40.45  8/15/2005 FLORENCE CARR
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Lorenzi, Betty S       81 FACT              1:01.30      49.46  
  2 Sievert, Sara M        83 MOST              1:03.32    1:14.02  
 
 Event 41  Women 85-89 50 LC Meter Freestyle
==================================================================
        World: W 44.70  3/25/2006 OLGA JOHNSON, NZL
         NATL: N 48.76  8/13/2007 MARGERY MEYER
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Meyer, Margery         86 TOC                 51.07      47.85N 
  2 Christian, Betty       87 MOVY              1:02.22      54.74  
 -- Peterson, Virginia S   85 H2OL              1:03.31         NS  



 HY-TEK Meet Services                            8/17/2008 - 18:00PM
2008 USMS National Long Course Championships - 8/14/2008 to 8/17/200
     Mt Hood Community College, Gresham, OR, Sanction #: 378-08     
 
 Event 43  Women 72-99 200 LC Meter Medley Relay
====================================================================
         NATL: N 2:12.59  8/23/1992 UNIV SAN FRAN
                          C HINSHAW, J HAUER, N EFFA, B WICKLUND
    Team                                   Seed     Finals        
====================================================================
  1 FLAQ  ''A''                           2:09.00    2:11.85N 
     1) Jason, Dawn W21               2) Edgar, Melanie W21           
     3) Martin, Jennifer M W28        4) Murphy, Siobhan C W22        
                 33.19      1:09.28 (36.09)
        1:41.20 (31.92)     2:11.85 (30.65)
  2 TVM  ''A''                            2:21.20    2:16.52  
     1) White, Lisa A W24             2) Gentry, Kelly M W22          
     3) Droubay, Christina L W27      4) Taylor, Victoria W23         
                 35.37      1:15.52 (40.15)
        1:46.31 (30.79)     2:16.52 (30.21)
  3 OREG  ''A''                           2:34.00    2:32.45  
     1) Peters, Emily K W26           2) Stratman, Megan E W23        
     3) DeLeone, Denise R W21         4) Shortt-Harder, Kelsey E W24  
                 37.46      1:24.05 (46.59)
        2:01.63 (37.58)     2:32.45 (30.82)
 
 Event 43  Women 100-119 200 LC Meter Medley Relay
====================================================================
        World: W 2:04.99  10/8/2006 GOLD RUSH                -JPN
                          N SHIRATA, M MASEDA, A YAMAMOTO, M OKUHARA
         NATL: N 2:06.67  8/28/1988 HOLMES
                          BETH MAUER, DEB WALKER, TISH BUCHER, MARY HOLMES
    Team                                   Seed     Finals        
====================================================================
  1 FLAQ  ''A''                           2:11.00    2:18.82  
     1) Smith, Lorna W20              2) Marechal, Severine M W25     
     3) Aron, Vanessa W28             4) McLuckie, Lisa W29           
                 31.91      1:14.31 (42.40)
        1:50.58 (36.27)     2:18.82 (28.24)
  2 OREG  ''B''                           2:28.00    2:24.09  
     1) Snyder, Melissa W21           2) Popelka, Erin M W27          
     3) Dhom, Gina M W30              4) Bowen, Kelsey C W23          
                 39.95      1:19.01 (39.06)
        1:52.75 (33.74)     2:24.09 (31.34)
 -- OREG  ''A''                           2:14.00         DQ  
     1) Alden, Jennifer N W29         2) Showell, Brianna W29         
     3) Tyler, Rachel E W29           4) Whyte, Erika W31             
 
 Event 43  Women 120-159 200 LC Meter Medley Relay
====================================================================
        World: W 2:04.02  8/8/2006  GOLDRUSH                 -USA
                          N SHIRATA, M OKUHARA, C SAITO, Y OZAWA
         NATL: N 2:04.19  8/23/1998 GOLD
                          B GARDNER, S GEYER, T MOLL, J HERRINGTON
    Team                                   Seed     Finals        
====================================================================
  1 ARIZ  ''A''                           2:10.01    2:10.62  
     1) Inada, Noriko W30             2) Warman, Whitney M W25        
     3) Rankin, Maureen T W38         4) Smith, Laura K W42           
                 29.96      1:08.35 (38.39)
        1:40.72 (32.37)     2:10.62 (29.90)
  2 WCM  ''A''                            2:15.00    2:13.41  
     1) Marshall, Sarah W26           2) Ward, Lisa A W44             
     3) Santomauro, Laura E W39       4) Morrison, Karen A W50        
                 33.41      1:12.69 (39.28)
        1:43.56 (30.87)     2:13.41 (29.85)
  3 OREG  ''A''                           2:20.00    2:20.20  
     1) Barber, Tori M W36            2) Gustafson, Aubree M W27      
     3) Topp, Deborah A W39           4) Preston, Kristin K W43       
                 36.47      1:16.18 (39.71)
        1:50.51 (34.33)     2:20.20 (29.69)
  4 RMST  ''A''                           2:37.37    2:32.32  
     1) Fry, Jessica L W28            2) Dillenburg, Roberta G W45    
     3) Brightwell, Kim M W48         4) Cuccuini, Samantha A W31     
                 35.98      1:23.45 (47.47)
        1:59.06 (35.61)     2:32.32 (33.26)
  5 OREG  ''B''                           2:43.00    2:35.15  
     1) O''Shea, Pam B W40             2) Law, Cathy W41               
     3) Lassen, Megan M W38           4) Roberts, Kirsten L W39       
                 43.29      1:27.17 (43.88)
        2:03.15 (35.98)     2:35.15 (32.00)
  6 USF  ''A''                            2:31.00    2:38.21  
     1) Liu, Ouida W28                2) Burrell, Grendel S W57       
     3) Harrington, Diana J W36       4) Labusch, Meike M W36         
                 46.17      1:32.14 (45.97)
        2:07.78 (35.64)     2:38.21 (30.43)
 
 Event 43  Women 160-199 200 LC Meter Medley Relay
====================================================================
        World: W 2:04.75  8/8/2006  TEAM TYR                 -USA
                          J STEIN, S VON DER LIPPE, B CLEARY, C SAPPEY
         NATL: N 2:04.75  8/8/2006  TEAM TYR
                          J STEIN, S VON DER LIPPE, B CLEARY, C SAPPEY
    Team                                   Seed     Finals        
====================================================================
  1 OREG  ''A''                           2:12.00    2:07.91  
     1) Jenkins, Valerie G W45        2) Tomac, Jayna M W36           
     3) Stuntzner-Gibson, Denise E W4 4) Ferguson, Ellen W46          
                 31.71      1:08.32 (36.61)
        1:39.22 (30.90)     2:07.91 (28.69)
  2 OREG  ''E''                           2:34.00    2:31.58  
     1) Summers, Jeanna W54           2) Caswell, Mary J W47          
     3) Moore, Alison B W38           4) Watkins, Elizabeth A W43     
                 43.54      1:24.21 (40.67)
        2:00.37 (36.16)     2:31.58 (31.21)
  3 OREG  ''D''                           2:31.00    2:39.17  
     1) Frey, Meg M W41               2) Vincent, Nancy C W49         
     3) Viales, Dianne W46            4) Sitton, Tia W46              
                 42.87      1:26.04 (43.17)
        2:03.22 (37.18)     2:39.17 (35.95)
  4 OREG  ''G''                           2:51.31    2:46.80  
     1) Osoinach, Ellen C W37         2) Lamoureux, Lori E W49        
     3) Kirkwood, Erin E W31          4) Schuldt, Jill C W50          
                 51.46      1:35.82 (44.36)
        2:09.39 (33.57)     2:46.80 (37.41)
 -- WCM  ''A''                            2:13.00         DQ  
     1) Brittingham, Regina W57       2) Alexander, Martha A W59      
     3) Mac Laren, Kathleen A W46     4) Basaraba, Deni L W27         
 -- OREG  ''B''                           2:29.00         DQ  
     1) Goodman, Ann R W49            2) Chesler, Laurie K W45        
     3) Harsey, Laura E W50           4) Simmons, Stephanie J W42     
 -- OREG  ''C''                           3:03.00         NS  
     1) Neumann, Susan C W48          2) De Sitter, Linda L W51       
     3) Glissmeyer, Margie W43        4)                              
 
 Event 43  Women 200-239 200 LC Meter Medley Relay
====================================================================
        World: W 2:15.21  8/8/2006  WALNUT CREEK             -USA
                          P LANDERS, L CRITTENDEN, S HEIM-BOWEN, R BRITTINGH
         NATL: N 2:15.21  8/8/2006  WALNUT CREEK
                          P LANDERS, L CRITTENDEN, S HEIM-BOWEN, R BRITTINGH
    Team                                   Seed     Finals        
====================================================================
  1 OREG  ''A''                           2:13.00    2:10.98W 
     1) Andrus-Hughes, Karen W51      2) Obletz, Becky C W49          
     3) Delmage, Arlene W46           4) Parisi, Robin B W54          
                 33.53      1:11.78 (38.25)
        1:41.05 (29.27)     2:10.98 (29.93)
  2 PNA  ''A''                            2:17.80    2:18.19  
     1) Courtney, Zena H W49          2) Dahl, Lisa A W47             
     3) Moore, Jo W53                 4) Glassman, Debbie A W55       
                 36.20      1:13.27 (37.07)
        1:47.28 (34.01)     2:18.19 (30.91)
  3 TOC  ''A''                            2:40.00    2:33.29  
     1) Guzman, Shanna L W32          2) Welting, Laureen W43         
     3) Meyer, Marguerite W49         4) Meyer, Margery W86           
                 33.18      1:09.50 (36.32)
        1:45.35 (35.85)     2:33.29 (47.94)
  4 GAJA  ''A''                           2:44.00    2:37.45  
     1) Williamson, Francine S W60    2) Bryson, Ginny J W50          
     3) Hooe, Donna L W46             4) Veater, Betty B W62          
                 41.58      1:24.62 (43.04)
        2:00.91 (36.29)     2:37.45 (36.54)
  5 TAM  ''A''                            2:40.00    2:39.06  
     1) Val, Laura B W57              2) Wheeler, Barbara C W51       
     3) Shoenberger, Linda R W61      4) Ridout, Nancy J W66          
                 34.44      1:16.25 (41.81)
        2:02.49 (46.24)     2:39.06 (36.57)
  6 FLAQ  ''A''                           2:36.00    2:39.61  
     1) Larson, Linda L W53           2) Webb, Linda W63              
     3) Forre, Lena W52               4) Ackermann, Laura W33         
                 43.16      1:28.48 (45.32)
        2:07.74 (39.26)     2:39.61 (31.87)
  7 OREG  ''B''                           2:31.00    2:40.08  
     1) Fox, Christina M W48          2) Hartman, Christy S W55       
     3) Harrington, Susan E W51       4) Van Dijk, Cindy W49          
                 45.90      1:26.54 (40.64)
        2:04.29 (37.75)     2:40.08 (35.79)
  8 PNA  ''B''                            2:49.00    2:47.40  
     1) Casey, Kathrine J W60         2) Johnson, Janet S W54         
     3) Welch, Sarah W61              4) Hickel, Jessie J W50         
                 46.39      1:31.55 (45.16)
        2:14.56 (43.01)     2:47.40 (32.84)
  9 OREG  ''C''                           2:46.00    2:50.53  
     1) Rienks, Penny W W57           2) Redwine, Roxanne J W49       
     3) Asleson, Elke M W56           4) Cialdella, Lynn A W41        
                 46.80      1:31.64 (44.84)
        2:14.17 (42.53)     2:50.53 (36.36)
 10 OREG  ''D''                           3:15.00    2:52.85  
     1) Royle, Mary Anne W56          2) Sherwood, Dianne W55         
     3) Buck, Kathleen P W58          4) Gray, Jane W57               
                 42.85      1:30.56 (47.71)
        2:14.47 (43.91)     2:52.85 (38.38)
 11 MOST  ''A''                           2:51.00    3:02.76  
     1) Andrade, Rosana W48           2) Eakle, Julie O W48           
     3) Callaway, Linda S W55         4) Boyer, Kathy M W54           
                 41.76      1:24.90 (43.14)
      2:25.02 (1:00.12)     3:02.76 (37.74)
 12 OREG  ''E''                           3:51.00    3:24.44  
     1) Stark, Carol R W60            2) Orner, Gayle A W46           
     3) Moss, Helen M W50             4) Whiter, Peggy S W65          
                 55.10      1:47.87 (52.77)
        2:39.12 (51.25)     3:24.44 (45.32)
 -- ARIZ  ''A''                           2:26.01         DQ  
     1) Bunch, Brigid J W45           2) Dawson-Cook, Susan E W45     
     3) Altman, Christie W59          4) James, Katryn S W53          
 -- VMST  ''A''                           2:32.00         NS  
     1) Jones, Paula E W40            2) Miller, Patricia M W47       
     3)                               4) Zaremski, Barbara M W71      
 -- WCM  ''A''                            2:17.00         NS  
 
 Event 43  Women 240-279 200 LC Meter Medley Relay
====================================================================
        World: W 2:30.69  4/22/2008 SPENCER                  -GBR
                          C FELLOWS, D FORD, A HEATH, J HOWARD-JONES
         NATL: N 2:33.52  8/8/2006  SAN DIEGO
                          B JORDAN, A WILLIAMS, K PIPES-NEILSEN, J MARR
    Team                                   Seed     Finals        
====================================================================
  1 OREG  ''A''                           2:40.00    2:42.17  
     1) Ward, Joy W66                 2) Pierson, Ginger L W62        
     3) Rousseau, Sandi W61           4) Frid, Barbara W66            
                 46.69      1:28.70 (42.01)
        2:06.78 (38.08)     2:42.17 (35.39)
  2 VMST  ''A''                           2:59.50    2:48.35  
     1) Barry, Marcia L W60           2) Durrant, Betsy W67           
     3) Braaten, Kitten W53           4) Schreiner, Beth W67          
                 42.68      1:33.10 (50.42)
        2:12.99 (39.89)     2:48.35 (35.36)
  3 HIMA  ''A''                           3:06.00    2:55.91  
     1) Reid, Colleen G W59           2) Stowell, Diane M W74         
     3) Lukens, Peggy W49             4) McFadden, Miki B W60         
                 48.73      1:43.62 (54.89)
        2:21.83 (38.21)     2:55.91 (34.08)
 -- FACT  ''A''                           3:17.25         DQ  
     1) Lorenzi, Betty S W81          2) Visser, Linda W38            
     3) Henderson, Martha J W72       4) Campbell, Joan K W78         
 
 Event 43  Women 280-319 200 LC Meter Medley Relay
====================================================================
        World: W 2:58.30  10/8/2006 OAHU CLUB KIOICHO        -JPN
                          K YAMADA, H OTSUBO, H SUGIMOTO, K KOYAMA
         NATL: N 3:09.93  8/15/2005 ARIZONA
                          N KINNEY, G ROPER, S BOLAR, E GRUENDER
    Team                                   Seed     Finals        
====================================================================
  1 MVN  ''A''                            3:28.00    3:10.84  
     1) Dougherty, Mindy M W56        2) Graef, Margrit W77           
     3) Montrella, Beverly J W62      4) Kornfeld, Maurine E W87      
                 38.95      1:35.78 (56.83)
        2:17.65 (41.87)     3:10.84 (53.19)
  2 NCMS  ''A''                           4:04.00    3:55.67  
     1) Robbins-Bonitz, Suzanne E W75 2) Dockendorf, Pat W81          
     3) Page, Anne M W60              4) Newell, Sally W71            
               1:02.72    2:33.13 (1:30.41)
        3:15.84 (42.71)     3:55.67 (39.83)
  3 MOST  ''A''                           3:11.00    4:07.76  
     1) Sievert, Sara M W83           2) Kight, Betty G W67           
     3) Mayhew, Chris W55             4) Goggin, Georgia L W79        
               1:41.40      2:33.15 (51.75)
        3:20.36 (47.21)     4:07.76 (47.40)
  4 OREG  ''B''                           5:17.00    7:00.78  
     1) Glancy, Barbara J W76         2) Rosik, Cynthia H W75         
     3) Stevenin, Elfie J W87         4) Kawabata, Geraldine L W74    
               1:27.82    2:41.90 (1:14.08)
      7:00.78 (4:18.88)                    
 -- OREG  ''A''                           3:37.00         NS  
     1)                               2) Schumann, Susanne W71        



 HY-TEK Meet Services                            8/17/2008 - 18:00PM
2008 USMS National Long Course Championships - 8/14/2008 to 8/17/200
     Mt Hood Community College, Gresham, OR, Sanction #: 378-08     
 
 Event 44  Men 100-119 200 LC Meter Medley Relay
====================================================================
        World: W 1:44.60  5/14/2005 MOBI DICK                -BRA
                          J SUMIDA, L DEFRANCA, E FISCHER, P HORST
         NATL: N 1:48.46  8/20/1990 HOUSTONION CLUB
                          C BRITT, D PUTTERMAN, R KILLEEN, J PRINGLE
    Team                                   Seed     Finals        
====================================================================
  1 FLAQ  ''A''                           1:58.00    1:57.52  
     1) Galvan-Sarabia, Luis F M23    2) Sottile, Domenico M31        
     3) Nicholas, Dameon M19          4) Dillon, Duffy M43            
                 30.44      1:05.11 (34.67)
        1:30.96 (25.85)     1:57.52 (26.56)
  2 OREG  ''A''                           1:54.00    1:58.38  
     1) Wallace, Colin C M30          2) Romera, Joaquin B M34        
     3) Asleson, Kris C M20           4) Johns, Brock C M24           
                 31.78      1:04.52 (32.74)
        1:32.62 (28.10)     1:58.38 (25.76)
 
 Event 44  Men 120-159 200 LC Meter Medley Relay
====================================================================
        World: W 1:47.09  7/10/2005 DDS MILANO               -ITA
                          G TIANO, A AGOSTINONE, F MARCHESI, M SAVINO
         NATL: N 1:48.58  8/8/2006  TEAM TYR
                          J COMMINGS, M RUFFNER, B HIBBARD, M EISENHUTH
    Team                                   Seed     Finals        
====================================================================
  1 PNA  ''A''                            2:01.00    1:59.65  
     1) Schutte, Tom F M39            2) Montgomery, Zac L M37        
     3) Williams, John M M40          4) Goldman, Brian M M22         
                 32.93      1:06.70 (33.77)
        1:35.69 (28.99)     1:59.65 (23.96)
  2 OREG  ''A''                           2:02.20    2:01.15  
     1) Fitzpatrick, William J M35    2) Boal, Nathan J M31           
     3) Sivertson, Kevin M M33        4) Kaufman, Seth J M40          
                 31.01      1:06.43 (35.42)
        1:34.52 (28.09)     2:01.15 (26.63)
  3 EM  ''A''                             2:07.00    2:06.10  
     1) Aguilar, Giampiero M29        2) Perera, Boabdil M33          
     3) Ortiz, Daniel M21             4) Brenes, Marco M37            
                 32.08      1:08.80 (36.72)
        1:36.61 (27.81)     2:06.10 (29.49)
 -- OREG  ''B''                           2:20.60         DQ  
     1) Shortt, Brian F M56           2) Lassen, Jason D M36          
     3) Cleary, Kevin H M25           4) Peters, Keith D M43          
 
 Event 44  Men 160-199 200 LC Meter Medley Relay
====================================================================
        World: W 1:47.72  8/8/2006  TEAM TYR                 -USA
                          R SAEGER, G RHODENBAUGH, P SMITH, J SMITH
         NATL: N 1:47.72  8/8/2006  TEAM TYR
                          R SAEGER, G RHODENBAUGH, P SMITH, J SMITH
    Team                                   Seed     Finals        
====================================================================
  1 ARIZ  ''A''                           1:52.02    1:51.22  
     1) Jaegers, Al M46               2) Roth, Barry M54              
     3) Kawamoto, Kohei M29           4) Smith, Paul L M49            
                 29.16      1:02.82 (33.66)
        1:27.02 (24.20)     1:51.22 (24.20)
  2 DAMM  ''A''                           1:48.00    1:55.05  
     1) Yarid, Jay M45                2) Guthrie, David M M48         
     3) Sikora, Rod M48               4) Glass, Mark M34              
                 29.21        59.42 (30.21)
        1:29.79 (30.37)     1:55.05 (25.26)
  3 VMST  ''A''                           1:54.20    1:55.46  
     1) Stevenson, Chris L M44        2) Malsbury, David B M47        
     3) Holland, Dave M41             4) Winters, Bill M41            
                 28.02      1:01.09 (33.07)
        1:28.95 (27.86)     1:55.46 (26.51)
  4 CMS  ''A''                            2:07.50    1:56.60  
     1) Ko, Scott Y M25               2) Scott, Greg C M49            
     3) Johnston, Mark A M48          4) Smith, Schuyler A M40        
                 31.86      1:04.15 (32.29)
        1:32.23 (28.08)     1:56.60 (24.37)
  5 OREG  ''A''                           1:56.60    1:57.36  
     1) Rodgers, Jeff M M42           2) Taylor, Curtis L M37         
     3) Christensen, Douglas A M45    4) Wan, Eric M42                
                 31.38      1:05.00 (33.62)
        1:32.38 (27.38)     1:57.36 (24.98)
  6 OREG  ''B''                           2:00.90    1:59.10  
     1) Butcher, Gano M44             2) Waud, Timothy P M41          
     3) Riddle, Ed A M38              4) Drawz, Troy A M40            
                 32.32      1:07.27 (34.95)
        1:33.28 (26.01)     1:59.10 (25.82)
  7 SKY  ''A''                            2:10.00    2:07.43  
     1) Gill, Mark A M40              2) Rushman, Christopher J M37   
     3) Haberek, Cork M51             4) Jaworski, Chip M38           
                 33.79      1:07.97 (34.18)
        1:39.75 (31.78)     2:07.43 (27.68)
  8 OREG  ''C''                           2:06.00    2:07.80  
     1) Volckening, Bill M42          2) Gaarder, Chris M43           
     3) Shoup, David J M42            4) Rice, David S M41            
                 34.23      1:10.31 (36.08)
        1:40.40 (30.09)     2:07.80 (27.40)
  9 TS  ''A''                             2:14.30    2:17.18  
     1) Stiling, Douglas E M50        2) Stiling, Greg C M54          
     3) Stiling, Jeff C M48           4) Stiling, Ben M27             
                 39.09      1:19.51 (40.42)
        1:46.49 (26.98)     2:17.18 (30.69)
 10 OREG  ''D''                           2:11.20    2:30.09  
     1) Clydesdale, William L M41     2) Ashe, Michael W M51          
     3) Larson, Allen J M55           4) White, James D M50           
                 35.32      1:16.11 (40.79)
        1:58.78 (42.67)     2:30.09 (31.31)
 
 Event 44  Men 200-239 200 LC Meter Medley Relay
====================================================================
        World: W 1:50.83  8/8/2006  COLORADO                 -USA
                          S WOOD, J GROSELLE, T HEDRICK, R ABRAHAMS
         NATL: N 1:50.83  8/8/2006  COLORADO
                          S WOOD, J GROSELLE, T HEDRICK, R ABRAHAMS
    Team                                   Seed     Finals        
====================================================================
  1 OREG  ''A''                           2:04.60    2:01.74  
     1) Edwards, Wes M55              2) Ivelich, Jim A M46           
     3) Washburne, Brent C M47        4) Brockbank, Doug M55          
                 31.21      1:06.82 (35.61)
        1:35.07 (28.25)     2:01.74 (26.67)
  2 TOC  ''A''                            2:05.50    2:04.43  
     1) Strand, Robert M62            2) Harrigan, Matthew J M30      
     3) Williams, Scott M53           4) Rudloff, Jr., Edward M61     
                 34.83      1:06.39 (31.56)
        1:35.92 (29.53)     2:04.43 (28.51)
  3 OREG  ''B''                           2:08.70    2:04.71  
     1) Metzger, Peter R M53          2) Djang, Philipp A M54         
     3) Westphal, Kent B M52          4) Oliver, Gary M M51           
                 31.88      1:07.99 (36.11)
        1:37.70 (29.71)     2:04.71 (27.01)
  4 FLAQ  ''A''                           2:01.00    2:05.58  
     1) Hendrick, Marty M50           2) Blavatnik, Alex M44          
     3) Burns, Joel J M62             4) Erickson, Tim D M52          
                 34.04      1:08.35 (34.31)
        1:38.44 (30.09)     2:05.58 (27.14)
  5 OREG  ''D''                           2:10.70    2:09.44  
     1) Hathaway, David L M48         2) Sumerfield, Bill H M48       
     3) Rabe, Jim D M48               4) Dasch, Vern E M59            
                 34.31      1:09.12 (34.81)
        1:39.91 (30.79)     2:09.44 (29.53)
  6 OREG  ''C''                           2:10.40    2:10.69  
     1) O''Shea, John J M45            2) Taylor, Charles R M52        
     3) Dwight, Charles B M53         4) Peyton, Mike W M53           
                 35.75      1:10.43 (34.68)
        1:42.26 (31.83)     2:10.69 (28.43)
  7 OREG  ''F''                           2:19.60    2:18.08  
     1) Mann, Edward R M51            2) Dolan, Dan J M53             
     3) Wren, Mark B M50              4) Yensen, Kermit D M55         
                 38.59      1:18.06 (39.47)
        1:49.87 (31.81)     2:18.08 (28.21)
  8 PNA  ''A''                            2:17.44    2:22.14  
     1) Parnell, Rick D M50           2) Nuttman, John Mark M54       
     3) Seibert, Richard J M44        4) Pilger, Robert T M65         
                 39.99      1:21.57 (41.58)
        1:52.37 (30.80)     2:22.14 (29.77)
  9 CMS  ''A''                            1:59.10    2:35.51  
     1) Rosinski, Thomas J M38        2) Louie, Jamie M51             
     3) Downs, George R M70           4) Cattles, Steve M49           
                 36.51      1:12.01 (35.50)
        1:51.26 (39.25)     2:35.51 (44.25)
 -- WCM  ''A''                            2:34.00         DQ  
     1) Galine, Donald L M63          2) Willert, Dan T M66           
     3) O''Brien, Kerry L M51          4) Jones, Jeff C M46            
 -- NOVA  ''A''                           2:00.00         NS  
     1) Benner, Tord E M49            2) Tongate, Terry L M48         
     3) Collins, Michael D M42        4) Angell, Tom M68              
 -- SDSM  ''A''                           2:04.90         NS  
     1) Van Baalen, Vinus M66         2) Jones, Kenton R M41          
     3) Croshier, Mark W M53          4) Livingston, Gerald C M50     
 -- OREG  ''E''                           2:19.00         NS  
     1) Marsh, Gary M51               2)                              
     3)                               4) Winkle, Tiger L M47          
 -- VMST  ''A''                           2:10.20         NS  
 
 Event 44  Men 240-279 200 LC Meter Medley Relay
====================================================================
        World: W 2:04.87  8/8/2006  THE OLYMPIC CLUB         -USA
                          TIM BIRNIE, ROBERT STRAND, JAMES ELDER, BILL DICK
         NATL: N 2:04.87  8/8/2006  OLYMPIC CLUB
                          TIM BIRNIE, ROBERT STRAND, JAMES ELDER, BILL DICK
    Team                                   Seed     Finals        
====================================================================
  1 O*H*  ''A''                           2:10.00    2:11.63  
     1) Oyakawa, Yoshi M75            2) Brenner, Bill M50            
     3) Groselle, Jack R M54          4) Medici, John C M70           
                 37.04      1:08.91 (31.87)
        1:36.58 (27.67)     2:11.63 (35.05)
  2 OREG  ''B''                           2:19.20    2:21.75  
     1) Stout, Jon M62                2) Sherwood, Reggie M57         
     3) Silvey, Michael R M63         4) Bruce, Bob A M60             
                 38.15      1:19.51 (41.36)
        1:53.00 (33.49)     2:21.75 (28.75)
  3 NCMS  ''A''                           2:31.00    2:23.53  
     1) Mitchell, Clarke E M76        2) Clark, Jerry M71             
     3) White, Bernard T M65          4) Glass, Ernie M59             
                 39.83      1:21.28 (41.45)
        1:55.49 (34.21)     2:23.53 (28.04)
  4 OREG  ''C''                           2:23.40    2:23.71  
     1) Macaulay, Thomas M M59        2) Lambert, Roy D M62           
     3) Cronin, Jed P M60             4) Prentice, Douglas C M60      
                 41.07      1:20.77 (39.70)
        1:55.54 (34.77)     2:23.71 (28.17)
  5 MSBC  ''A''                           2:18.00    2:35.18  
     1) Looye, Aart M64               2) Hooper, James CN M37         
     3) Szasz, Ivan M72               4) Grave, John A M75            
                 41.17      1:15.82 (34.65)
        2:00.41 (44.59)     2:35.18 (34.77)
  6 PNA  ''A''                            2:49.79    2:53.68  
     1) Carlson, Lee A M68            2) Gallaher, Jerry M80          
     3) Peterson, Steven B M62        4) Morrison, Jeffrey W M53      
                 47.53      1:46.39 (58.86)
        2:23.91 (37.52)     2:53.68 (29.77)
  7 OREG  ''D''                           3:11.60    3:09.54  
     1) Juhala, Richard H M65         2) Carriker, Buz L M61          
     3) Smith, William R M63          4) Jenkins, James D M61         
                 48.74      1:32.61 (43.87)
        2:25.64 (53.03)     3:09.54 (43.90)
 -- OREG  ''A''                           2:07.40         DQ  
     1) Smith, Robert S M65           2) Stark, Allen L M59           
     3) Landis, Tom M66               4) Tennant, Mike J M55          
 -- FLAQ  ''A''                           4:06.00         NS  
     1) Pedersen, Lars M65            2) Ward, James E M69            
     3) Fischer, Andy J M41           4) Degnan, John T M80           
 -- ARIZ  ''A''                           2:35.00         NS  
     1) McIntyre, Frank M57           2) Haartz, F H Ted M80          
     3) Rigley, Tom D M80             4) Hammond, Ted W M55           
 
 Event 44  Men 280-319 200 LC Meter Medley Relay
====================================================================
        World: W 2:21.46  8/8/2006  N CAROLINA               -USA
                          C MITCHELL, J KORTHEUER, R KITCHELL, J CLARK
         NATL: N 2:21.46  8/8/2006  N CAROLINA
                          C MITCHELL, J KORTHEUER, R KITCHELL, J CLARK
    Team                                   Seed     Finals        
====================================================================
  1 OREG  ''A''                           2:22.00    2:24.84  
     1) Thayer, George D M72          2) Von Tagen, Karl E M65        
     3) Petersen, Bert L M70          4) Radcliff, David A M74        
                 41.60      1:23.13 (41.53)
        1:55.27 (32.14)     2:24.84 (29.57)
  2 GOLD  ''A''                           2:40.00    2:32.13  
     1) Parsons, Roger L M61          2) Cavanaugh, Cav M73           
     3) McIntyre, David R M71         4) Rapperport, Alan S M75       
                 38.79      1:24.32 (45.53)
        1:58.49 (34.17)     2:32.13 (33.64)
  3 WCM  ''A''                            2:41.00    2:36.50  
     1) Mayo, Robert W M75            2) Stupfel, Norman E M76        
     3) Perilman, Jim E M69           4) Burr, Ken M M64              
                 41.48      1:26.70 (45.22)
        2:05.26 (38.56)     2:36.50 (31.24)
  4 OREG  ''B''                           2:47.20    2:43.64  
     1) Marks, Milton R M78           2) Keudell, David J M68         
     3) Nakata, Ronald K M69          4) Flores-Fiol, Oscar A M70     
                 46.74      1:31.46 (44.72)
        2:06.48 (35.02)     2:43.64 (37.16)
 
 Event 44  Men 320-359 200 LC Meter Medley Relay
====================================================================
        World: W 2:52.80  7/16/2007 JUEI CLUB                -JPN
                          K NAKAMURA, S SHIDA, I SHIMONO, I TAMURA
         NATL: N 3:00.89  8/17/2003 FLA.MAVERICK
                          P HUTINGER, B CLEAVELAND, J KURTZMAN, R BLAKE
    Team                                   Seed     Finals        
====================================================================
  1 OREG  ''A''                           3:17.40    3:17.65  
     1) Lake, Brent L M70             2) Miesen, Lee J M81            
     3) Holden, Andrew W M89          4) Lamb, Willard J M86          
                 44.18      1:40.12 (55.94)
      2:40.54 (1:00.42)     3:17.65 (37.11)
  2 SDSM  ''A''                           3:13.30    3:21.49  
     1) Webster, Dale A M82           2) Kimball, Ken M78             
     3) Hubbard, Donald J M81         4) Wolle, Jordan B M80          
                 51.10      1:48.92 (57.82)
        2:39.84 (50.92)     3:21.49 (41.65)

ADVERTISEMENT


ADVERTISEMENT