ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
--- Results, Rankings, and Records ---
USMS long course nationals
8/18/2008-8/18/2008
Gresham, OR USA

HY-TEK Meet Services                            8/16/2008 - 10:05AM
2008 USMS National Long Course Championships - 8/14/2008 to 8/17/200
     Mt Hood Community College, Gresham, OR, Sanction #: 378-08     
 
 Event 18  Men 18-24 400 LC Meter Freestyle
==================================================================
         NATL: N 4:04.68  8/13/2007 HYUN SEUNG LEE
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Benjamin, Jacob W      22 UNAT              5:26.38    5:16.59  
                 33.14      1:10.33 (37.19)
        1:50.26 (39.93)     2:30.26 (40.00)
        3:11.71 (41.45)     3:53.25 (41.54)
        4:35.38 (42.13)     5:16.59 (41.21)
  2 Henselman, Greg        22 OREG              5:20.00    5:24.20  
                 37.35      1:18.11 (40.76)
        1:59.37 (41.26)     2:40.25 (40.88)
        3:21.33 (41.08)     4:02.65 (41.32)
        4:44.43 (41.78)     5:24.20 (39.77)
  3 Alne, Thomas J         20 GSM               5:36.79    5:27.25  
                 34.53      1:14.62 (40.09)
        1:56.87 (42.25)     2:39.44 (42.57)
        3:22.06 (42.62)     4:05.27 (43.21)
        4:47.15 (41.88)     5:27.25 (40.10)
  4 Phelps, TJ             24 UNAT              6:18.25    5:57.30  
                 32.90      1:10.30 (37.40)
        1:54.23 (43.93)     2:42.12 (47.89)
        3:30.14 (48.02)     4:21.33 (51.19)
        5:09.43 (48.10)     5:57.30 (47.87)
 
 Event 18  Men 25-29 400 LC Meter Freestyle
==================================================================
         NATL: N 4:00.98  8/18/2002 HONZA VITAZKA
        World: W 4:00.98  8/18/2002 HONZA VITAZKA, USA
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Davie, Matthew G       27 TOC               4:40.00    4:29.27  
                 30.19      1:04.13 (33.94)
        1:38.66 (34.53)     2:13.45 (34.79)
        2:47.61 (34.16)     3:22.11 (34.50)
        3:56.07 (33.96)     4:29.27 (33.20)
  2 Kramer, Joshua D       27 HIMA              5:01.81    4:59.29  
                 32.71      1:10.07 (37.36)
        1:48.51 (38.44)     2:27.03 (38.52)
        3:05.49 (38.46)     3:44.09 (38.60)
        4:22.15 (38.06)     4:59.29 (37.14)
  3 Palmer, Bryan S        29 FLAQ              5:17.52    5:12.09  
                 34.58      1:12.63 (38.05)
        1:51.22 (38.59)     2:30.67 (39.45)
        3:09.58 (38.91)     3:50.42 (40.84)
        4:31.38 (40.96)     5:12.09 (40.71)
  4 Williams, Sumner H     29 NMMS              5:16.00    5:22.16  
                 35.64      1:14.67 (39.03)
        1:55.97 (41.30)     2:37.28 (41.31)
        3:18.22 (40.94)     4:00.24 (42.02)
        4:42.10 (41.86)     5:22.16 (40.06)
 
 Event 18  Men 30-34 400 LC Meter Freestyle
==================================================================
         NATL: N 4:05.61  8/11/2002 ERIK HOCHSTEIN
        World: W 4:05.19  11/16/2007C.EDUARDO PAVAO, BRA
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Harrigan, Matthew J    30 TOC               4:22.01    4:18.82  
                 28.96      1:00.21 (31.25)
        1:33.02 (32.81)     2:06.48 (33.46)
        2:40.33 (33.85)     3:14.31 (33.98)
        3:47.03 (32.72)     4:18.82 (31.79)
  2 Sixkiller, Jason M     31 ARIZ              5:05.96    4:45.17  
                 33.18      1:09.22 (36.04)
        1:45.58 (36.36)     2:22.24 (36.66)
        2:58.58 (36.34)     3:34.86 (36.28)
        4:10.55 (35.69)     4:45.17 (34.62)
  3 Everett, Travis J      32 SAWS              4:54.93    4:54.22  
                 32.22      1:07.40 (35.18)
        1:44.63 (37.23)     2:22.68 (38.05)
        3:00.69 (38.01)     3:38.49 (37.80)
        4:17.23 (38.74)     4:54.22 (36.99)
  4 Miller, Trevor         31 TVM               5:03.16    5:00.52  
                 34.91      1:12.93 (38.02)
        1:52.04 (39.11)     2:31.03 (38.99)
        3:08.96 (37.93)     3:46.26 (37.30)
        4:23.60 (37.34)     5:00.52 (36.92)
  5 Carlson, Ken           34 IM                5:10.50    5:10.09  
                 36.02      1:14.64 (38.62)
        1:55.07 (40.43)     2:34.84 (39.77)
        3:14.86 (40.02)     3:54.36 (39.50)
        4:33.54 (39.18)     5:10.09 (36.55)
  6 Jones, Paul A          33 OREG              6:30.00    6:03.94  
                 39.09      1:21.45 (42.36)
        2:06.59 (45.14)     2:53.21 (46.62)
        3:41.06 (47.85)     4:28.62 (47.56)
        5:16.88 (48.26)     6:03.94 (47.06)
 
 Event 18  Men 35-39 400 LC Meter Freestyle
==================================================================
         NATL: N 4:07.64  7/16/1995 ROWDY GAINES
        World: W 4:07.64  7/16/1995 ROWDY GAINES, USA
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Derks, Christopher S   38 IMSC              4:18.75    4:14.65  
                 30.52      1:02.52 (32.00)
        1:35.15 (32.63)     2:07.44 (32.29)
        2:39.58 (32.14)     3:11.54 (31.96)
        3:43.57 (32.03)     4:14.65 (31.08)
  2 Sway, David A          35 USF               4:22.63    4:23.91  
                 31.22      1:04.19 (32.97)
        1:37.78 (33.59)     2:11.68 (33.90)
        2:45.53 (33.85)     3:19.15 (33.62)
        3:52.46 (33.31)     4:23.91 (31.45)
  3 Mc Whorter, Michael C  35 TOC               4:40.00    4:25.81  
                 29.13      1:02.17 (33.04)
        1:35.85 (33.68)     2:10.12 (34.27)
        2:44.12 (34.00)     3:18.43 (34.31)
        3:52.62 (34.19)     4:25.81 (33.19)
  4 Mull, Alec             36 MICH              4:21.91    4:27.12  
                 29.29      1:02.08 (32.79)
        1:36.13 (34.05)     2:10.70 (34.57)
        2:45.51 (34.81)     3:19.97 (34.46)
        3:54.12 (34.15)     4:27.12 (33.00)
  5 Nelson, Kirk E         38 PNA               4:35.99    4:29.96  
                 31.50      1:05.28 (33.78)
        1:39.58 (34.30)     2:14.17 (34.59)
        2:48.67 (34.50)     3:23.17 (34.50)
        3:57.23 (34.06)     4:29.96 (32.73)
  6 Wegner, Dan            37 CAST              4:17.88    4:37.10  
                 29.25      1:01.68 (32.43)
        1:35.70 (34.02)     2:10.72 (35.02)
        2:47.04 (36.32)     3:23.72 (36.68)
        4:00.94 (37.22)     4:37.10 (36.16)
  7 Erickson, Kraig J      37 OREG              4:59.71    4:49.07  
                 32.48      1:08.08 (35.60)
        1:44.94 (36.86)     2:22.55 (37.61)
        3:00.10 (37.55)     3:37.49 (37.39)
        4:13.91 (36.42)     4:49.07 (35.16)
  8 Jelen, Doug            35 PNA               4:39.90    4:49.81  
                 33.73      1:10.45 (36.72)
        1:47.74 (37.29)     2:25.35 (37.61)
        3:01.38 (36.03)     3:37.55 (36.17)
        4:14.01 (36.46)     4:49.81 (35.80)
  9 Connolly, Darrin T     37 USF               5:00.00    4:50.19  
                 31.29      1:06.64 (35.35)
        1:43.66 (37.02)     2:21.56 (37.90)
        2:59.54 (37.98)     3:37.79 (38.25)
        4:15.26 (37.47)     4:50.19 (34.93)
 10 Breza, Scott           37 NBAC              4:30.00    4:55.82  
                 32.99      1:10.14 (37.15)
        1:47.57 (37.43)     2:26.21 (38.64)
        3:03.82 (37.61)     3:41.39 (37.57)
        4:18.78 (37.39)     4:55.82 (37.04)
 11 Dunn, Erin A           38 PNA               5:07.39    4:56.78  
                 34.33      1:11.32 (36.99)
        1:48.81 (37.49)     2:26.72 (37.91)
        3:04.72 (38.00)     3:42.64 (37.92)
        4:20.87 (38.23)     4:56.78 (35.91)
 12 Hiemke, Scott          36 DAMM              5:07.00    4:59.22  
                 32.90      1:09.16 (36.26)
        1:46.57 (37.41)     2:25.00 (38.43)
        3:03.29 (38.29)     3:42.62 (39.33)
        4:21.16 (38.54)     4:59.22 (38.06)
 13 Mattson, Mark E        38 IM                4:59.50    5:00.40  
                 33.41      1:10.06 (36.65)
        1:47.23 (37.17)     2:25.67 (38.44)
        3:04.77 (39.10)     3:43.68 (38.91)
        4:23.30 (39.62)     5:00.40 (37.10)
 14 Butcher, Rob           36 NCMS              4:45.00    5:00.50  
                 32.49      1:08.24 (35.75)
        1:45.46 (37.22)     2:23.44 (37.98)
        3:02.07 (38.63)     3:41.84 (39.77)
        4:22.51 (40.67)     5:00.50 (37.99)
 15 Margrave, David T      37 PNA               5:20.12    5:18.46  
                 36.67      1:16.40 (39.73)
        1:57.38 (40.98)     2:38.24 (40.86)
        3:18.09 (39.85)     3:58.40 (40.31)
        4:39.21 (40.81)     5:18.46 (39.25)
 16 Widmer, Bard           39 WCM               5:01.63    5:36.11  
                 37.25      1:18.38 (41.13)
        2:01.65 (43.27)     2:46.01 (44.36)
        3:30.40 (44.39)     4:15.11 (44.71)
        4:57.98 (42.87)     5:36.11 (38.13)
 17 Vegter, Brian          37 OREG              6:45.21    6:42.89  
                 38.44      1:23.78 (45.34)
        2:14.86 (51.08)     3:07.84 (52.98)
        4:03.20 (55.36)     4:57.85 (54.65)
        5:52.97 (55.12)     6:42.89 (49.92)
 -- Mahoney, Michael R     39 UNAT              5:14.00         NS  
 
 Event 18  Men 40-44 400 LC Meter Freestyle
==================================================================
         NATL: N 4:12.26  8/15/2005 DENNIS BAKER
        World: W 4:12.26  8/15/2005 DENNIS BAKER, USA
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Utsch, Jeffrey S       41 ARIZ              4:22.49    4:16.67  
                 30.22      1:02.35 (32.13)
        1:34.79 (32.44)     2:07.27 (32.48)
        2:39.84 (32.57)     3:12.20 (32.36)
        3:45.13 (32.93)     4:16.67 (31.54)
  2 Erwin, Jeff T          44 SAWS              4:26.22    4:17.73  
                 31.13      1:04.21 (33.08)
        1:37.39 (33.18)     2:10.19 (32.80)
        2:42.84 (32.65)     3:15.24 (32.40)
        3:47.23 (31.99)     4:17.73 (30.50)
  3 Stevenson, Chris L     44 VMST              4:24.00    4:18.77  
                 29.84      1:02.21 (32.37)
        1:35.26 (33.05)     2:07.96 (32.70)
        2:40.92 (32.96)     3:13.99 (33.07)
        3:46.82 (32.83)     4:18.77 (31.95)
  4 Gallaudet, Timothy C   41 UNAT              4:29.89    4:19.04  
                 31.07      1:03.22 (32.15)
        1:35.98 (32.76)     2:08.92 (32.94)
        2:41.56 (32.64)     3:14.54 (32.98)
        3:47.03 (32.49)     4:19.04 (32.01)
  5 Mackle, Rob J          44 SBSM              4:35.00    4:23.37  
                 29.99      1:02.55 (32.56)
        1:35.76 (33.21)     2:09.34 (33.58)
        2:43.23 (33.89)     3:17.49 (34.26)
        3:50.79 (33.30)     4:23.37 (32.58)
  6 Dickson, Kurt F        41 ARIZ              4:31.87    4:24.95  
                 31.07      1:04.48 (33.41)
        1:38.13 (33.65)     2:12.08 (33.95)
        2:45.55 (33.47)     3:19.27 (33.72)
        3:52.73 (33.46)     4:24.95 (32.22)
  7 Moreno, Alejandro      40 DAMM              4:25.00    4:30.39  
                 31.26      1:05.16 (33.90)
        1:39.72 (34.56)     2:14.46 (34.74)
        2:48.44 (33.98)     3:22.80 (34.36)
        3:56.96 (34.16)     4:30.39 (33.43)
  8 Kays, David E          41 PNA               4:28.00    4:32.05  
                 31.47      1:05.57 (34.10)
        1:40.12 (34.55)     2:15.08 (34.96)
        2:49.20 (34.12)     3:23.45 (34.25)
        3:57.98 (34.53)     4:32.05 (34.07)
  9 Gilson, Matthew R      41 NEM               4:41.01    4:37.18  
                 30.89      1:05.42 (34.53)
        1:40.64 (35.22)     2:16.64 (36.00)
        2:53.13 (36.49)     3:28.87 (35.74)
        4:04.24 (35.37)     4:37.18 (32.94)
 10 King, Phillip J        42 GOLD              4:35.51    4:38.10  
                 31.47      1:05.41 (33.94)
        1:40.24 (34.83)     2:16.04 (35.80)
        2:51.64 (35.60)     3:27.59 (35.95)
        4:03.24 (35.65)     4:38.10 (34.86)
 11 Jones, Kenton R        41 SDSM              4:43.33    4:40.71  
                 31.83      1:06.68 (34.85)
        1:42.26 (35.58)     2:18.69 (36.43)
        2:54.46 (35.77)     3:30.40 (35.94)
        4:06.80 (36.40)     4:40.71 (33.91)
 12 Drawz, Troy A          40 OREG              4:50.00    4:40.93  
                 32.23      1:07.08 (34.85)
        1:42.81 (35.73)     2:18.57 (35.76)
        2:54.95 (36.38)     3:30.88 (35.93)
        4:07.27 (36.39)     4:40.93 (33.66)
 13 Williams, John M       40 PNA               4:58.00    4:51.01  
                 31.99      1:06.55 (34.56)
        1:42.69 (36.14)     2:19.73 (37.04)
        2:57.54 (37.81)     3:34.89 (37.35)
        4:13.02 (38.13)     4:51.01 (37.99)
 14 Bockius, Edward C      42 NEM               4:32.05    4:56.08  
                 32.43      1:06.78 (34.35)
        1:42.95 (36.17)     2:20.93 (37.98)
        2:59.82 (38.89)     3:39.08 (39.26)
        4:18.23 (39.15)     4:56.08 (37.85)
 15 Wolf, Tim N            44 NEM               5:02.26    5:00.10  
                 34.39      1:12.72 (38.33)
        1:50.68 (37.96)     2:29.08 (38.40)
        3:07.38 (38.30)     3:46.02 (38.64)
        4:23.85 (37.83)     5:00.10 (36.25)
 16 Kaufman, Seth J        40 OREG              5:15.20    5:07.07  
                 33.62      1:11.07 (37.45)
        1:49.31 (38.24)     2:28.34 (39.03)
        3:07.51 (39.17)     3:47.29 (39.78)
        4:27.78 (40.49)     5:07.07 (39.29)
 17 Verst, David B         40 WCM               4:45.00    5:13.41  
                 34.21      1:12.25 (38.04)
        1:51.27 (39.02)     2:31.54 (40.27)
        3:11.88 (40.34)     3:52.93 (41.05)
        4:34.07 (41.14)     5:13.41 (39.34)
 18 Langan, David P        42 UNAT              5:02.50    5:41.89  
                 36.39      1:16.67 (40.28)
        1:58.96 (42.29)     2:42.90 (43.94)
        3:27.90 (45.00)     4:13.54 (45.64)
      5:41.89 (1:28.35)                    
 -- Power, Michael L       40 UCSB              4:56.23         NS  
 
 Event 18  Men 45-49 400 LC Meter Freestyle
==================================================================
         NATL: N 4:15.16  8/10/2006 DENNIS BAKER
        World: W 4:14.81  5/7/2006  MARCUS MATTIOLI, BRA
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Mc Cracken, Bill       47 TVM               4:34.85    4:32.78  
                 30.77      1:04.09 (33.32)
        1:38.33 (34.24)     2:12.94 (34.61)
        2:47.81 (34.87)     3:23.17 (35.36)
        3:58.56 (35.39)     4:32.78 (34.22)
  2 Asbury, Doug           49 OREG              4:49.50    4:35.61  
                 32.65      1:07.38 (34.73)
        1:42.91 (35.53)     2:17.98 (35.07)
        2:53.25 (35.27)     3:27.98 (34.73)
        4:02.69 (34.71)     4:35.61 (32.92)
  3 Kintner, Avery C       46 MVN               4:54.95    4:42.91  
                 32.24      1:07.14 (34.90)
        1:42.53 (35.39)     2:18.44 (35.91)
        2:54.45 (36.01)     3:30.48 (36.03)
        4:06.69 (36.21)     4:42.91 (36.22)
  4 Holmes, Robert C       46 SKY               4:40.20    4:46.37  
                 32.56      1:07.96 (35.40)
        1:44.61 (36.65)     2:21.60 (36.99)
        2:57.54 (35.94)     3:33.76 (36.22)
        4:09.87 (36.11)     4:46.37 (36.50)
  5 Valley, Eric S         47 PNA               4:50.34    4:46.58  
                 34.44      1:11.58 (37.14)
        1:48.28 (36.70)     2:25.38 (37.10)
        3:01.59 (36.21)     3:37.72 (36.13)
        4:13.05 (35.33)     4:46.58 (33.53)
  6 Varner, David J        48 FXCM              4:53.00    4:49.68  
                 32.84      1:08.98 (36.14)
        1:45.61 (36.63)     2:22.34 (36.73)
        2:59.17 (36.83)     3:36.52 (37.35)
        4:14.01 (37.49)     4:49.68 (35.67)
  7 Hathaway, David L      48 OREG              5:06.82    4:55.02  
                 34.40      1:12.09 (37.69)
        1:50.71 (38.62)     2:27.95 (37.24)
        3:04.39 (36.44)     3:41.30 (36.91)
        4:18.71 (37.41)     4:55.02 (36.31)
  8 Sikora, Rod            48 DAMM              5:07.94    4:58.14  
                 35.09      1:13.07 (37.98)
        1:51.75 (38.68)     2:30.29 (38.54)
        3:08.05 (37.76)     3:45.60 (37.55)
        4:22.54 (36.94)     4:58.14 (35.60)
  9 Cespedes, Tim M        49 OREG              5:12.02    4:59.16  
                 33.93      1:12.30 (38.37)
        1:51.00 (38.70)     2:30.13 (39.13)
        3:08.02 (37.89)     3:45.71 (37.69)
        4:22.93 (37.22)     4:59.16 (36.23)
 10 Lang, Joseph J         45 PNA               4:45.72    5:00.56  
                 34.31      1:12.28 (37.97)
        1:50.17 (37.89)     2:28.32 (38.15)
        3:06.64 (38.32)     3:44.79 (38.15)
        4:23.11 (38.32)     5:00.56 (37.45)
 11 Jones, Jeff C          46 WCM               4:55.12    5:10.20  
                 34.24      1:11.98 (37.74)
        1:50.62 (38.64)     2:30.82 (40.20)
        3:11.54 (40.72)     3:52.13 (40.59)
        4:32.60 (40.47)     5:10.20 (37.60)
 12 Keen, John M           45 FACT              5:15.67    5:15.52  
                 33.91      1:13.10 (39.19)
        1:53.65 (40.55)     2:34.68 (41.03)
        3:16.01 (41.33)     3:56.52 (40.51)
        4:36.66 (40.14)     5:15.52 (38.86)
 13 Campbell, Chris        47 MVM               5:30.00    5:27.16  
                 36.67      1:16.68 (40.01)
        1:58.02 (41.34)     2:39.24 (41.22)
        3:21.84 (42.60)     4:03.72 (41.88)
        4:45.83 (42.11)     5:27.16 (41.33)
 14 Thompson, Ron J        49 OREG              5:30.00    5:32.35  
                 35.46      1:16.30 (40.84)
        1:59.96 (43.66)     2:43.71 (43.75)
        3:27.23 (43.52)     4:09.96 (42.73)
        4:51.88 (41.92)     5:32.35 (40.47)
 15 Traynor, John          49 IM                5:30.00    5:44.88  
                 35.97      1:16.79 (40.82)
        1:59.78 (42.99)     2:44.29 (44.51)
        3:29.32 (45.03)     4:14.63 (45.31)
        5:00.11 (45.48)     5:44.88 (44.77)
 16 Bragg, Robin           48 OREG              7:04.92    7:13.72  
                 45.62      1:39.76 (54.14)
        2:35.45 (55.69)     3:32.59 (57.14)
        4:29.69 (57.10)     5:26.18 (56.49)
        6:21.52 (55.34)     7:13.72 (52.20)
 
 Event 18  Men 50-54 400 LC Meter Freestyle
==================================================================
         NATL: N 4:16.61  8/13/2007 DAN STEPHENSON
        World: W 4:16.61  8/13/2007 DAN STEPHENSON, USA
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Mann, Michael T        54 CMS               4:36.00    4:27.91  
                 31.41      1:05.14 (33.73)
        1:38.79 (33.65)     2:12.70 (33.91)
        2:46.53 (33.83)     3:20.78 (34.25)
        3:54.62 (33.84)     4:27.91 (33.29)
  2 Gandee, Bradford R     54 GMUP              4:40.00    4:39.42  
                 31.81      1:05.73 (33.92)
        1:40.67 (34.94)     2:15.97 (35.30)
        2:51.56 (35.59)     3:27.34 (35.78)
        4:03.00 (35.66)     4:39.42 (36.42)
  3 Callahan, Jim          51 WOR               4:32.55    4:40.50  
                 32.95      1:07.72 (34.77)
        1:43.05 (35.33)     2:18.67 (35.62)
        2:54.19 (35.52)     3:30.12 (35.93)
        4:05.72 (35.60)     4:40.50 (34.78)
  4 Strauss, Trip          50 ARKM              5:03.50    4:43.62  
                 33.91      1:09.85 (35.94)
        1:45.66 (35.81)     2:21.67 (36.01)
        2:57.06 (35.39)     3:32.75 (35.69)
        4:08.59 (35.84)     4:43.62 (35.03)
  5 Erickson, Tim D        52 FLAQ              4:39.24    4:44.17  
                 32.47      1:08.44 (35.97)
        1:44.69 (36.25)     2:20.98 (36.29)
        2:57.23 (36.25)     3:33.59 (36.36)
        4:09.53 (35.94)     4:44.17 (34.64)
  6 O''Brien, Kerry L       51 WCM               4:49.38    4:47.72  
                 32.03      1:08.43 (36.40)
        1:45.04 (36.61)     2:22.68 (37.64)
        2:59.42 (36.74)     3:36.57 (37.15)
        4:13.35 (36.78)     4:47.72 (34.37)
  7 Carlsen, Glenn         51 CMSC              4:44.42    4:50.84  
                 33.23      1:09.30 (36.07)
        1:46.12 (36.82)     2:23.51 (37.39)
        3:00.42 (36.91)     3:37.81 (37.39)
        4:14.91 (37.10)     4:50.84 (35.93)
  8 Glenn, Timothy P       52 STAN              4:45.95    4:52.60  
                 32.38      1:07.58 (35.20)
        1:44.83 (37.25)     2:21.86 (37.03)
        2:59.88 (38.02)     3:37.69 (37.81)
        4:15.94 (38.25)     4:52.60 (36.66)
  9 Maggiora, Ned S        53 HSAM              4:59.40    4:56.28  
                 34.12      1:11.09 (36.97)
        1:48.95 (37.86)     2:26.87 (37.92)
        3:05.20 (38.33)     3:43.20 (38.00)
        4:20.44 (37.24)     4:56.28 (35.84)
 10 Roth, Barry            54 ARIZ              5:03.72    4:57.00  
                 35.28      1:13.19 (37.91)
        1:52.17 (38.98)     2:30.29 (38.12)
        3:07.52 (37.23)     3:44.42 (36.90)
        4:21.17 (36.75)     4:57.00 (35.83)
 11 Copeland, Rob          52 GAJA              4:47.03    4:57.50  
                 33.14      1:09.18 (36.04)
        1:46.52 (37.34)     2:24.20 (37.68)
        3:02.46 (38.26)     3:41.03 (38.57)
        4:19.83 (38.80)     4:57.50 (37.67)
 12 Kevan, Stephen D       54 OREG              4:58.00    4:57.71  
                 35.57      1:13.75 (38.18)
        1:52.35 (38.60)     2:30.82 (38.47)
        3:09.16 (38.34)     3:46.71 (37.55)
        4:22.93 (36.22)     4:57.71 (34.78)
 13 Goodman, Doug          52 OREG              5:09.09    4:58.03  
                 34.82      1:13.15 (38.33)
        1:51.55 (38.40)     2:30.26 (38.71)
        3:07.58 (37.32)     3:45.11 (37.53)
        4:21.82 (36.71)     4:58.03 (36.21)
 14 Livingston, Gerald C   50 SDSM              4:57.48    5:00.03  
                 33.95      1:10.76 (36.81)
        1:49.00 (38.24)     2:27.69 (38.69)
        3:06.22 (38.53)     3:45.34 (39.12)
        4:23.72 (38.38)     5:00.03 (36.31)
 15 Blumenthal, Jeffrey S  54 IM                5:07.50    5:09.87  
                 34.36      1:11.84 (37.48)
        1:50.62 (38.78)     2:30.29 (39.67)
        3:10.73 (40.44)     3:51.62 (40.89)
        4:31.93 (40.31)     5:09.87 (37.94)
 16 Wright, Stephen S      50 SAMS              5:20.17    5:12.87  
                 35.72      1:15.40 (39.68)
        1:54.97 (39.57)     2:34.46 (39.49)
        3:14.13 (39.67)     3:53.67 (39.54)
        4:34.03 (40.36)     5:12.87 (38.84)
 17 Hendrick, Marty        50 FLAQ              4:59.56    5:14.53  
                 35.59      1:14.48 (38.89)
        1:53.88 (39.40)     2:32.90 (39.02)
        3:12.42 (39.52)     3:53.20 (40.78)
        4:34.47 (41.27)     5:14.53 (40.06)
 18 Piette, Jeffrey T      53 OREG              5:10.00    5:19.37  
                 36.86      1:16.97 (40.11)
        1:58.29 (41.32)     2:39.25 (40.96)
        3:20.46 (41.21)     4:01.22 (40.76)
        4:42.15 (40.93)     5:19.37 (37.22)
 
 Event 18  Men 55-59 400 LC Meter Freestyle
==================================================================
         NATL: N 4:25.34  8/15/2005 JIM MCCONICA
        World: W 4:25.34  8/15/2005 JIM MCCONICA, USA
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Kriger, Joel           55 DAM               4:50.00    4:46.95  
                 33.45      1:09.19 (35.74)
        1:45.89 (36.70)     2:21.87 (35.98)
        2:58.29 (36.42)     3:34.57 (36.28)
        4:10.99 (36.42)     4:46.95 (35.96)
  2 Mc Caffery, Michael G  55 STAN              5:00.00    4:48.81  
                 33.60      1:09.53 (35.93)
        1:45.87 (36.34)     2:22.55 (36.68)
        2:59.21 (36.66)     3:36.23 (37.02)
        4:13.15 (36.92)     4:48.81 (35.66)
  3 Walker, Rick B         58 SYSM              4:56.94    4:49.06  
                 33.11      1:08.96 (35.85)
        1:45.80 (36.84)     2:23.00 (37.20)
        2:59.98 (36.98)     3:36.77 (36.79)
        4:13.55 (36.78)     4:49.06 (35.51)
  4 Ferroggiaro, Fred      55 TOC               5:20.00    4:55.10  
                 33.30      1:09.92 (36.62)
        1:47.16 (37.24)     2:24.57 (37.41)
        3:02.18 (37.61)     3:40.46 (38.28)
        4:18.40 (37.94)     4:55.10 (36.70)
  5 Bright, David C        55 NEM               5:02.19    5:11.21  
                 34.82      1:13.11 (38.29)
        1:52.68 (39.57)     2:32.89 (40.21)
        3:12.63 (39.74)     3:53.21 (40.58)
        4:33.00 (39.79)     5:11.21 (38.21)
  6 Colella, Rick P        57 PNA               5:25.00    5:14.01  
                 31.75      1:10.08 (38.33)
        1:54.32 (44.24)     2:38.35 (44.03)
        3:21.66 (43.31)     4:05.43 (43.77)
        4:40.05 (34.62)     5:14.01 (33.96)
  7 Penn, William (Bill)   57 PNA               5:00.00    5:15.60  
                 34.95      1:15.30 (40.35)
        1:55.85 (40.55)     2:37.01 (41.16)
        3:17.35 (40.34)     3:57.96 (40.61)
        4:37.71 (39.75)     5:15.60 (37.89)
  8 Aakhus, Gregory P      58 OREG              5:23.11    5:15.84  
                 35.46      1:14.20 (38.74)
        1:55.12 (40.92)     2:35.55 (40.43)
        3:16.60 (41.05)     3:56.94 (40.34)
        4:37.54 (40.60)     5:15.84 (38.30)
  9 Foreaker, Don C        56 SRM               5:15.00    5:18.54  
                 36.27      1:15.56 (39.29)
        1:56.42 (40.86)     2:37.64 (41.22)
        3:19.11 (41.47)     3:59.74 (40.63)
        4:40.52 (40.78)     5:18.54 (38.02)
 10 Crane, John K          57 TVM               5:16.00    5:21.44  
                 34.57      1:13.82 (39.25)
        1:54.47 (40.65)     2:35.88 (41.41)
        3:18.37 (42.49)     3:58.95 (40.58)
        4:40.70 (41.75)     5:21.44 (40.74)
 11 Stephenson, Michael R  56 OREG              5:31.56    5:25.70  
                 36.32      1:16.61 (40.29)
        1:58.36 (41.75)     2:40.17 (41.81)
        3:22.18 (42.01)     4:03.93 (41.75)
        4:45.49 (41.56)     5:25.70 (40.21)
 12 Dasch, Vern E          59 OREG              5:41.00    5:34.45  
                 39.46      1:22.15 (42.69)
        2:05.41 (43.26)     2:49.39 (43.98)
        3:30.79 (41.40)     4:12.63 (41.84)
        4:54.22 (41.59)     5:34.45 (40.23)
 13 Goldberg, Bruce D      57 DAMM              5:27.90    5:38.64  
                 39.04      1:21.09 (42.05)
        2:04.63 (43.54)     2:48.17 (43.54)
        3:32.01 (43.84)     4:15.52 (43.51)
        4:58.15 (42.63)     5:38.64 (40.49)
 14 Scovazzo, Vincent A    56 HMS               5:35.00    5:44.37  
                 37.64      1:18.90 (41.26)
        2:02.15 (43.25)     2:46.53 (44.38)
        3:30.79 (44.26)     4:14.58 (43.79)
        4:59.73 (45.15)     5:44.37 (44.64)
 15 Foote, David E         58 VCM               5:35.00    6:02.93  
                 39.97      1:25.32 (45.35)
        2:12.23 (46.91)     2:59.84 (47.61)
        3:47.01 (47.17)     4:34.19 (47.18)
        5:20.38 (46.19)     6:02.93 (42.55)
 16 Carlton, Brian L       58 PNA               5:41.00    6:04.57  
                 40.77      1:26.89 (46.12)
        2:15.55 (48.66)     3:03.77 (48.22)
        3:50.21 (46.44)     4:36.63 (46.42)
        5:22.84 (46.21)     6:04.57 (41.73)
 17 Cheney, Bruce W        57 OREG              5:41.32    6:18.34  
                 40.56      1:25.65 (45.09)
        2:13.91 (48.26)     3:02.76 (48.85)
        3:52.71 (49.95)     4:41.87 (49.16)
        5:31.46 (49.59)     6:18.34 (46.88)
 18 Moore, Michael W       58 USF               6:25.32    6:22.74  
                 45.31      1:32.65 (47.34)
        2:20.77 (48.12)     3:10.10 (49.33)
        3:59.22 (49.12)     4:48.71 (49.49)
        5:37.57 (48.86)     6:22.74 (45.17)
 19 Figley, Dallas G       56 OREG              7:09.10    7:06.76  
                 48.26      1:40.85 (52.59)
        2:35.60 (54.75)     3:30.70 (55.10)
        4:26.31 (55.61)     5:21.72 (55.41)
        6:16.24 (54.52)     7:06.76 (50.52)
 -- Gruber, Glenn A        59 VCM               5:05.38         NS  
 -- Picker, Jon S          58 WMST              6:22.81         NS  
 -- Tennant, Mike J        55 OREG              5:01.20         NS  
 -- McIntyre, Frank        57 ARIZ              5:10.00         NS  
 
 Event 18  Men 60-64 400 LC Meter Freestyle
==================================================================
         NATL: N 4:59.08  8/10/2006 JOHN CALVERT
        World: W 4:48.25  4/24/2008 GRAHAM CROFT, AUS
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Wendt, George F        61 IM                5:01.00    4:49.83N 
                 33.84      1:10.24 (36.40)
        1:46.58 (36.34)     2:23.68 (37.10)
        3:00.42 (36.74)     3:37.02 (36.60)
        4:13.74 (36.72)     4:49.83 (36.09)
  2 Johnson, Steve M       60 OREG              4:58.33    5:00.23  
                 34.60      1:11.66 (37.06)
        1:49.82 (38.16)     2:27.59 (37.77)
        3:06.14 (38.55)     3:43.84 (37.70)
        4:22.31 (38.47)     5:00.23 (37.92)
  3 Harrison, Lonny W      60 AMAM              5:07.30    5:03.91  
                 33.97      1:11.73 (37.76)
        1:50.56 (38.83)     2:29.90 (39.34)
        3:09.52 (39.62)     3:47.61 (38.09)
        4:26.26 (38.65)     5:03.91 (37.65)
  4 Rudloff, Jr., Edward   61 TOC               5:11.11    5:07.81  
                 35.76      1:14.94 (39.18)
        1:54.09 (39.15)     2:33.84 (39.75)
        3:13.23 (39.39)     3:53.13 (39.90)
        4:31.66 (38.53)     5:07.81 (36.15)
  5 Baird, Fred C          60 UTAH              5:12.00    5:11.66  
                 36.34      1:15.83 (39.49)
        1:55.72 (39.89)     2:35.84 (40.12)
        3:15.28 (39.44)     3:55.32 (40.04)
        4:34.23 (38.91)     5:11.66 (37.43)
  6 Couch, Bob E           61 AWJ               5:10.79    5:15.13  
                 34.65      1:14.46 (39.81)
        1:54.90 (40.44)     2:35.68 (40.78)
        3:16.20 (40.52)     3:56.59 (40.39)
        4:36.46 (39.87)     5:15.13 (38.67)
  7 Arneson, Gaard         60 MICH              5:14.50    5:16.38  
                 36.98      1:17.31 (40.33)
        1:58.17 (40.86)     2:38.88 (40.71)
        3:18.73 (39.85)     3:58.70 (39.97)
        4:38.52 (39.82)     5:16.38 (37.86)
  8 Schwartz, Marvin B     60 ARKM              5:05.42    5:19.41  
                 36.08      1:15.95 (39.87)
        1:56.49 (40.54)     2:37.27 (40.78)
        3:17.83 (40.56)     3:58.93 (41.10)
        4:39.82 (40.89)     5:19.41 (39.59)
  9 Kittel, Richard H      60 UTAH              5:15.00    5:19.69  
                 37.36      1:18.63 (41.27)
        2:00.26 (41.63)     2:42.63 (42.37)
        3:23.48 (40.85)     4:03.68 (40.20)
        4:42.09 (38.41)     5:19.69 (37.60)
 10 Cronin, Jed P          60 OREG              5:37.33    5:41.25  
                 37.39      1:19.13 (41.74)
        2:01.72 (42.59)     2:46.24 (44.52)
        3:30.74 (44.50)     4:15.65 (44.91)
        4:59.99 (44.34)     5:41.25 (41.26)
 11 Livoni, Donn           62 MM                5:50.38    5:44.29  
                 38.06      1:20.80 (42.74)
        2:04.87 (44.07)     2:49.31 (44.44)
        3:34.28 (44.97)     4:18.73 (44.45)
        5:02.84 (44.11)     5:44.29 (41.45)
 12 Ebel, Mark T           60 ECM               5:57.80    5:55.60  
                 41.87      1:27.63 (45.76)
        2:13.29 (45.66)     2:58.70 (45.41)
        3:43.88 (45.18)     4:28.54 (44.66)
        5:12.95 (44.41)     5:55.60 (42.65)
 13 Katz, Gary R           60 OREG              6:30.00    6:06.27  
                 39.46      1:23.51 (44.05)
        2:10.33 (46.82)     2:59.31 (48.98)
        3:47.48 (48.17)     4:35.43 (47.95)
        5:22.01 (46.58)     6:06.27 (44.26)
 14 Rutenberg, Howard      61 ARKM              6:40.00    6:26.91  
                 43.34      1:30.91 (47.57)
        2:20.16 (49.25)     3:09.87 (49.71)
        4:00.06 (50.19)     4:50.16 (50.10)
        5:39.57 (49.41)     6:26.91 (47.34)
 15 Burr, Ken M            64 WCM               6:30.00    6:41.63  
                 41.73      1:32.95 (51.22)
        2:26.52 (53.57)     3:19.24 (52.72)
        4:11.00 (51.76)     5:02.53 (51.53)
        5:53.08 (50.55)     6:41.63 (48.55)
 16 Gray, Daniel R         63 OREG              7:20.00    7:10.50  
                 51.06      1:44.10 (53.04)
        2:38.89 (54.79)     3:34.03 (55.14)
        4:28.61 (54.58)     5:23.35 (54.74)
        6:18.51 (55.16)     7:10.50 (51.99)
 17 Croft, John M          60 MM                9:15.00    9:47.09  
               1:03.74    2:16.46 (1:12.72)
      3:29.00 (1:12.54)   4:43.95 (1:14.95)
      6:00.38 (1:16.43)   7:16.44 (1:16.06)
      8:33.22 (1:16.78)   9:47.09 (1:13.87)
 -- Bruce, Bob A           60 OREG              5:11.26         NS  
 -- Jamison, Fred C        64 UNAT              8:00.00         NS  
 
 Event 18  Men 65-69 400 LC Meter Freestyle
==================================================================
         NATL: N 5:00.26  3/10/2007 TOM LANDIS
        World: W 5:00.26  3/10/2007 TOM LANDIS, USA
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Landis, Tom            66 OREG              5:00.26    5:08.54  
                 35.47      1:14.98 (39.51)
        1:55.81 (40.83)     2:35.95 (40.14)
        3:14.51 (38.56)     3:53.12 (38.61)
        4:32.32 (39.20)     5:08.54 (36.22)
  2 Pivovarov, Ivan        65 UNAT              5:39.50    5:35.48  
                 38.24      1:20.80 (42.56)
        2:03.54 (42.74)     2:47.80 (44.26)
        3:30.70 (42.90)     4:13.53 (42.83)
        4:57.23 (43.70)     5:35.48 (38.25)
  3 Dawson, Bill           66 MELO              5:45.00    5:36.73  
                 39.77      1:22.38 (42.61)
        2:05.09 (42.71)     2:48.34 (43.25)
        3:31.20 (42.86)     4:13.71 (42.51)
        4:56.46 (42.75)     5:36.73 (40.27)
  4 Willert, Dan T         66 WCM               5:31.48    5:40.05  
                 37.91      1:19.28 (41.37)
        2:02.69 (43.41)     2:46.79 (44.10)
        3:31.22 (44.43)     4:15.17 (43.95)
        4:58.83 (43.66)     5:40.05 (41.22)
  5 Galletly, Sandy        66 VMST              5:34.85    5:43.26  
                 39.60      1:22.99 (43.39)
        2:06.38 (43.39)     2:49.77 (43.39)
        3:33.01 (43.24)     4:16.48 (43.47)
        5:00.51 (44.03)     5:43.26 (42.75)
  6 Woods, Tom M           65 VMST              6:24.00    6:24.37  
                 45.54      1:33.15 (47.61)
        2:20.81 (47.66)     3:09.71 (48.90)
        3:58.26 (48.55)     4:47.38 (49.12)
        5:36.62 (49.24)     6:24.37 (47.75)
  7 Mohr, Ralph W          67 OREG              6:30.00    6:31.41  
                 44.94      1:35.06 (50.12)
        2:25.41 (50.35)     3:15.40 (49.99)
        4:05.55 (50.15)     4:55.29 (49.74)
        5:44.79 (49.50)     6:31.41 (46.62)
  8 Monahan, Richard S     67 METR              6:52.58    6:34.04  
                 44.62      1:34.12 (49.50)
        2:23.64 (49.52)     3:13.75 (50.11)
        4:04.87 (51.12)     4:55.21 (50.34)
        5:45.81 (50.60)     6:34.04 (48.23)
  9 Schiel, Doug           67 TVM               6:27.00    6:57.80  
                 45.44      1:38.43 (52.99)
        2:31.49 (53.06)     3:26.14 (54.65)
        4:21.12 (54.98)     5:14.32 (53.20)
        6:07.05 (52.73)     6:57.80 (50.75)
 10 Bergstrom, Robert W    67 FMT               7:00.25    6:58.18  
                 46.40      1:38.16 (51.76)
        2:32.50 (54.34)     3:26.35 (53.85)
        4:20.33 (53.98)     5:13.20 (52.87)
        6:06.93 (53.73)     6:58.18 (51.25)
 11 Cook, Herb S           66 PNA               7:15.00    7:27.74  
                 50.44      1:46.18 (55.74)
        2:43.75 (57.57)     3:41.32 (57.57)
        4:37.85 (56.53)     5:35.35 (57.50)
        6:32.12 (56.77)     7:27.74 (55.62)
 12 Leilich, Bob           68 WMST              7:35.00    7:41.41  
                 49.88      1:49.27 (59.39)
      2:50.42 (1:01.15)     3:49.65 (59.23)
        4:46.62 (56.97)     5:45.76 (59.14)
        6:44.85 (59.09)     7:41.41 (56.56)
 13 Pedersen, Lars         65 FLAQ              7:39.82    7:49.99  
                 48.76      1:47.07 (58.31)
      2:47.76 (1:00.69)   3:50.85 (1:03.09)
      4:51.93 (1:01.08)   5:54.80 (1:02.87)
      6:55.25 (1:00.45)     7:49.99 (54.74)
 
 Event 18  Men 70-74 400 LC Meter Freestyle
==================================================================
         NATL: N 5:12.05  5/4/2001  GRAHAM JOHNSTON
        World: W 5:12.05  5/4/2001  GRAHAM JOHNSTON, USA
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Radcliff, David A      74 OREG              5:22.23    5:22.73  
                 38.31      1:19.86 (41.55)
        2:02.49 (42.63)     2:43.97 (41.48)
        3:25.15 (41.18)     4:05.37 (40.22)
        4:45.54 (40.17)     5:22.73 (37.19)
  2 Clark, Jerry           71 NCMS              5:50.00    5:49.84  
                 41.89      1:26.45 (44.56)
        2:11.68 (45.23)     2:56.16 (44.48)
        3:40.76 (44.60)     4:24.80 (44.04)
        5:08.37 (43.57)     5:49.84 (41.47)
  3 Mennen, Marty A        72 ISF               6:15.00    5:54.23  
                 41.57      1:26.82 (45.25)
        2:12.07 (45.25)     2:57.74 (45.67)
        3:43.19 (45.45)     4:28.00 (44.81)
        5:13.23 (45.23)     5:54.23 (41.00)
  4 Van Horn, William G    70 TOC               5:50.00    6:24.95  
                 42.91      1:30.14 (47.23)
        2:19.48 (49.34)     3:09.01 (49.53)
        3:59.19 (50.18)     4:48.38 (49.19)
        5:38.36 (49.98)     6:24.95 (46.59)
  5 Medici, John C         70 O*H*              6:38.00    6:28.66  
                 41.41      1:27.38 (45.97)
        2:16.16 (48.78)     3:05.93 (49.77)
        3:55.00 (49.07)     4:45.65 (50.65)
        5:37.08 (51.43)     6:28.66 (51.58)
  6 Rauch, Will            74 LVM               6:20.00    6:32.69  
                 44.15      1:33.55 (49.40)
        2:24.32 (50.77)     3:16.23 (51.91)
        4:07.06 (50.83)     4:57.57 (50.51)
        5:48.65 (51.08)     6:32.69 (44.04)
  7 Lake, Brent L          70 OREG              6:23.00    6:33.95  
                 44.02      1:33.99 (49.97)
        2:25.47 (51.48)     3:16.41 (50.94)
        4:06.73 (50.32)     4:56.34 (49.61)
        5:46.22 (49.88)     6:33.95 (47.73)
  8 Zeller, Max            70 AMT               6:20.00    6:36.92  
                 44.72      1:34.73 (50.01)
        2:25.55 (50.82)     3:16.58 (51.03)
        4:07.57 (50.99)     4:58.40 (50.83)
        5:49.11 (50.71)     6:36.92 (47.81)
  9 Ellis, Earl N          72 HMS               6:42.03    6:39.81  
                 43.26      1:31.64 (48.38)
        2:22.29 (50.65)     3:12.60 (50.31)
        4:04.06 (51.46)     4:58.21 (54.15)
        5:50.65 (52.44)     6:39.81 (49.16)
 10 Norris, Robert F       70 DAM               6:41.18    6:42.51  
                 45.43      1:36.94 (51.51)
        2:27.67 (50.73)     3:18.81 (51.14)
        4:10.67 (51.86)     5:02.33 (51.66)
        5:53.19 (50.86)     6:42.51 (49.32)
 11 Sylva, Richard H       70 OREG              7:15.00    7:05.96  
                 46.90      1:39.04 (52.14)
        2:33.09 (54.05)     3:28.46 (55.37)
        4:23.53 (55.07)     5:19.15 (55.62)
        6:14.21 (55.06)     7:05.96 (51.75)
 12 Blake, William V       71 MOST              6:45.00    7:07.05  
                 44.15      1:36.87 (52.72)
        2:32.03 (55.16)     3:29.37 (57.34)
        4:25.25 (55.88)     5:20.72 (55.47)
        6:14.94 (54.22)     7:07.05 (52.11)
 
 Event 18  Men 75-79 400 LC Meter Freestyle
==================================================================
         NATL: N 5:32.06  8/10/2006 GRAHAM JOHNSTON
        World: W 5:32.06  8/10/2006 GRAHAM JOHNSTON, USA
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Johnston, Graham M     77 MOST              5:40.00    5:54.72  
                 40.45      1:24.99 (44.54)
        2:11.10 (46.11)     2:56.63 (45.53)
        3:42.55 (45.92)     4:27.94 (45.39)
        5:13.36 (45.42)     5:54.72 (41.36)
  2 Mayo, Robert W         75 WCM               6:40.00    6:24.05  
                 43.25      1:35.23 (51.98)
        2:26.61 (51.38)     3:16.03 (49.42)
        4:05.07 (49.04)     4:53.35 (48.28)
        5:41.51 (48.16)     6:24.05 (42.54)
  3 Rapperport, Alan S     75 GOLD              6:37.20    6:31.36  
                 41.64      1:29.06 (47.42)
        2:18.43 (49.37)     3:10.10 (51.67)
        4:01.40 (51.30)     4:51.98 (50.58)
        5:43.00 (51.02)     6:31.36 (48.36)
  4 King, Bill             75 OREG              6:46.00    7:02.99  
                 46.63      1:38.11 (51.48)
        2:32.70 (54.59)     3:28.40 (55.70)
        4:23.73 (55.33)     5:17.29 (53.56)
        6:11.17 (53.88)     7:02.99 (51.82)
  5 Bevier, Jack           76 HMS               7:00.00    7:44.49  
                 49.77      1:46.87 (57.10)
        2:45.63 (58.76)     3:45.56 (59.93)
        4:45.00 (59.44)     5:44.65 (59.65)
      6:45.09 (1:00.44)     7:44.49 (59.40)
  6 Baker, Donald J        77 SDSM              7:49.90    7:52.29  
                 48.35      1:45.04 (56.69)
      2:47.01 (1:01.97)   3:48.59 (1:01.58)
      4:50.89 (1:02.30)   5:54.09 (1:03.20)
      6:56.77 (1:02.68)     7:52.29 (55.52)
  7 Kimball, Ken           78 SDSM              8:05.41    8:07.76  
                 51.93    1:53.51 (1:01.58)
      3:01.63 (1:08.12)   4:06.96 (1:05.33)
      5:13.42 (1:06.46)   6:14.76 (1:01.34)
      7:16.51 (1:01.75)     8:07.76 (51.25)
  8 Rolph, Robert W        77 MVN               7:31.59    8:11.50  
                 55.89      1:55.20 (59.31)
      2:59.19 (1:03.99)   4:01.88 (1:02.69)
      5:05.48 (1:03.60)   6:07.85 (1:02.37)
      7:11.73 (1:03.88)     8:11.50 (59.77)
  9 Anderson, Paul N       75 RINC              7:58.07    8:17.64  
                 53.91    1:56.29 (1:02.38)
      3:00.62 (1:04.33)   4:07.22 (1:06.60)
      5:11.58 (1:04.36)   6:16.61 (1:05.03)
      7:19.60 (1:02.99)     8:17.64 (58.04)
 10 Sprenger, Fred W       77 OREG              8:18.00    8:33.24  
               1:01.27    2:06.40 (1:05.13)
      3:12.49 (1:06.09)   4:17.37 (1:04.88)
      5:21.85 (1:04.48)   6:25.63 (1:03.78)
      7:30.83 (1:05.20)   8:33.24 (1:02.41)
 
 Event 18  Men 80-84 400 LC Meter Freestyle
==================================================================
         NATL: N 6:36.12  5/22/2005 FRANK PIEMME
        World: W 6:33.71  4/24/2008 RODNEY BAKER, AUS
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Wolle, Jordan B        80 SDSM              8:13.57    8:28.53  
                 52.28    1:54.25 (1:01.97)
      3:00.61 (1:06.36)   4:07.18 (1:06.57)
      5:14.17 (1:06.99)   6:20.83 (1:06.66)
      7:27.25 (1:06.42)   8:28.53 (1:01.28)
  2 Stupfel, Don L         80 SMMM              9:32.00    9:59.74  
               1:06.57    2:19.96 (1:13.39)
      3:37.96 (1:18.00)   4:52.98 (1:15.02)
      6:10.30 (1:17.32)   7:27.72 (1:17.42)
      8:46.16 (1:18.44)   9:59.74 (1:13.58)
  3 Austen, Clark D        81 OREG             10:30.00   12:55.57  
               1:29.99    3:12.05 (1:42.06)
      4:51.48 (1:39.43)   6:33.56 (1:42.08)
      8:12.77 (1:39.21)   9:49.57 (1:36.80)
     11:24.96 (1:35.39)  12:55.57 (1:30.61)
 
 Event 18  Men 85-89 400 LC Meter Freestyle
==================================================================
         NATL: N 7:12.16  8/5/2001  JIM EUBANK
        World: W 7:05.53  7/16/2000 HIKOJI UEKI, JPN
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Lamb, Willard J        86 OREG              7:13.48    7:22.15  
                 45.08      1:38.40 (53.32)
        2:35.22 (56.82)     3:31.76 (56.54)
        4:31.13 (59.37)     5:29.51 (58.38)
        6:28.24 (58.73)     7:22.15 (53.91)
  2 Smith, Richard T       88 WCM              10:40.00   10:19.60  
               1:12.32    2:29.98 (1:17.66)
      3:49.38 (1:19.40)   5:08.23 (1:18.85)
      6:26.50 (1:18.27)   7:47.49 (1:20.99)
      9:04.37 (1:16.88)  10:19.60 (1:15.23)



 HY-TEK Meet Services                            8/16/2008 - 11:26AM
2008 USMS National Long Course Championships - 8/14/2008 to 8/17/200
     Mt Hood Community College, Gresham, OR, Sanction #: 378-08     
 
 Event 19  Mixed 72-99 200 LC Meter Medley Relay
====================================================================
         NATL: N 2:02.31  8/23/1992 UNIV SAN FRAN
                          G YANG, J HAUER, G MACKEM, C HINSHAW
    Team                                   Seed     Finals        
====================================================================
  1 FLAQ  ''A''                           1:59.90    2:03.49  
     1) Smith, Lorna W20              2) Edgar, Melanie W21           
     3) Nicholas, Dameon M19          4) Palmer, Bryan S M29          
                 33.56      1:08.66 (35.10)
        1:34.97 (26.31)     2:03.49 (28.52)
  2 OREG  ''A''                           2:16.00    2:14.96  
     1) Shortt-Harder, Kelsey E W24   2) Asleson, Kris C M20          
     3) Henselman, Greg M22           4) Gustafson, Aubree M W27      
                 36.05      1:08.75 (32.70)
        1:44.74 (35.99)     2:14.96 (30.22)
 
 Event 19  Mixed 100-119 200 LC Meter Medley Relay
====================================================================
         NATL: N 1:56.50  8/20/1990 HOUSTONIAN CLUB
                          C BRITT, L WETZEL-OSBORNE, S KNOWLES, R WETZEL
        World: W 1:51.99  7/17/2006 OAHU CLUB                -JPN
                          T KITASHITA, H MATSUDA, K KAWAMOTO, I MAEDA
    Team                                   Seed     Finals        
====================================================================
  1 TOC  ''A''                            2:02.00    2:01.03  
     1) Guzman, Shanna L W32          2) Marshall, Gary N M26         
     3) Willey, Kris B W26            4) Holsman, Trent T M28         
                 32.98      1:05.78 (32.80)
        1:37.67 (31.89)     2:01.03 (23.36)
  2 FLAQ  ''A''                           2:06.00    2:03.57  
     1) Jason, Dawn W21               2) Sottile, Domenico M31        
     3) Galvan-Sarabia, Luis F M23    4) Martin, Jennifer M W28       
                 33.45      1:07.84 (34.39)
        1:34.37 (26.53)     2:03.57 (29.20)
  3 OREG  ''A''                           2:10.00    2:07.95  
     1) Alden, Jennifer N W29         2) Kinder, John S M36           
     3) Popelka, Erin M W27           4) Tracy, Kennison C M19        
                 33.04      1:08.55 (35.51)
        1:41.07 (32.52)     2:07.95 (26.88)
  4 TVM  ''A''                            2:08.80    2:08.74  
     1) Taylor, Victoria W23          2) Gentry, Kelly M W22          
     3) Conway, Adam M M30            4) Miller, Trevor M31           
                 36.21      1:17.08 (40.87)
        1:41.95 (24.87)     2:08.74 (26.79)
  5 OREG  ''B''                           2:14.00    2:12.36  
     1) Pearson, Kevin M M26          2) Showell, Brianna W29         
     3) Cleary, Kevin H M25           4) Tyler, Rachel E W29          
                 34.61      1:11.80 (37.19)
        1:41.70 (29.90)     2:12.36 (30.66)
 
 Event 19  Mixed 120-159 200 LC Meter Medley Relay
====================================================================
         NATL: N 1:57.30  8/23/1998 GOLD
                          C CRAWFORD, S VAN NEERDEN, T MOLL, J HERRINGTON
        World: W 1:55.26  9/2/2007  TEAM DASH                -JPN
                          H OGAWA, H TOGO, M TSUKIOKA, Y SAKAMOTO
    Team                                   Seed     Finals        
====================================================================
  1 DAMM  ''A''                           1:58.80    1:54.81W 
     1) Yarid, Jay M45                2) McClelland, Katie W32        
     3) Sargent, Gregory O M41        4) Glass, Laura W28             
                 28.95      1:01.38 (32.43)
        1:27.46 (26.08)     1:54.81 (27.35)
  2 ARIZ  ''A''                           1:54.02    2:01.59  
     1) Inada, Noriko W30             2) Rankin, Maureen T W38        
     3) Kawamoto, Kohei M29           4) Smith, Paul L M49            
                 29.79      1:07.65 (37.86)
        1:35.57 (27.92)     2:01.59 (26.02)
  3 USF  ''A''                            2:15.00    2:10.51  
     1) Liu, Ouida W28                2) Chappell, Matthew D M44      
     3) Sway, David A M35             4) Labusch, Meike M W36         
                 34.93      1:10.58 (35.65)
        1:39.61 (29.03)     2:10.51 (30.90)
  4 FLAQ  ''A''                           2:06.00    2:11.16  
     1) Hester, Heidi R W28           2) Blavatnik, Alex M44          
     3) Dillon, Duffy M43             4) Murphy, Siobhan C W22        
                 37.77      1:11.56 (33.79)
        1:41.01 (29.45)     2:11.16 (30.15)
  5 OREG  ''B''                           2:07.00    2:11.68  
     1) Barber, Tori M W36            2) Hathaway, David L M48        
     3) Kirkwood, Erin E W31          4) Taylor, Curtis L M37         
                 37.42      1:14.23 (36.81)
        1:47.45 (33.22)     2:11.68 (24.23)
  6 ARIZ  ''B''                           2:10.02    2:12.44  
     1) Smith, Laura K W42            2) Adamavich, Doug P M39        
     3) Warman, Whitney M W25         4) Sixkiller, Jason M M31       
                 35.73      1:11.83 (36.10)
        1:44.96 (33.13)     2:12.44 (27.48)
  7 OREG  ''A''                           2:06.00    2:12.86  
     1) O''Shea, John J M45            2) Weeks, Nikki L W36           
     3) Sivertson, Kevin M M33        4) Elwonger, Stephanie L W30    
                 36.78      1:15.30 (38.52)
        1:43.79 (28.49)     2:12.86 (29.07)
  8 CAST  ''A''                           2:15.00    2:13.89  
     1) Wegner, Dan M37               2) Adams, Karin M W36           
     3) Follette, Diana W30           4) Carter, Paul V M51           
                 31.88                     
            1:46.94 ( )     2:13.89 (26.95)
  9 OREG  ''C''                           2:18.00    2:15.30  
     1) Morgan, Jason A M39           2) Moore, Alison B W38          
     3) Wallace, Colin C M30          4) Dhom, Gina M W30             
                 32.43      1:15.75 (43.32)
        1:44.52 (28.77)     2:15.30 (30.78)
 10 RMST  ''B''                           2:31.31    2:17.95  
     1) Fry, Jessica L W28            2) Davis, Cory M M28            
     3) Carlson, John M37             4) Dillenburg, Roberta G W45    
                 37.30      1:12.51 (35.21)
        1:43.70 (31.19)     2:17.95 (34.25)
 11 CMS  ''A''                            2:13.70    2:21.47  
     1) Ko, Scott Y M25               2) Keaten, Heather L W39        
     3) Rosinski, Thomas J M38        4) Eden, Kim G W40              
                 32.32      1:18.04 (45.72)
        1:50.53 (32.49)     2:21.47 (30.94)
 12 OREG  ''D''                           2:27.00    2:31.74  
     1) Pryor, Evelyn G W31           2) Lassen, Jason D M36          
     3) Darby, Brian C M35            4) Lassen, Megan M W38          
                 44.96      1:26.33 (41.37)
        2:00.18 (33.85)     2:31.74 (31.56)
 -- PNA  ''A''                            2:20.03         DQ  
     1) Ellis, Emilie C W34           2) Denton, Joe E M37            
     3) Margrave, David T M37         4) Boomer, Allison R W25        
 -- FLAQ  ''B''                           2:25.00         NS  
     1)                               2) Marechal, Severine M W25     
     3) Aron, Vanessa W28             4) Ward, James E M69            
 
 Event 19  Mixed 160-199 200 LC Meter Medley Relay
====================================================================
         NATL: N 1:58.35  8/10/2006 TEAM TYR
                          M MCCUE, M RUFFNER, R SMIT, S VON DER LIPPE
        World: W 1:56.86  6/7/2004  POLISPORTIV              -ITA
                          P FELOTTI, S SEMINATORE, R TARRICONE, M ALWINE EDE
    Team                                   Seed     Finals        
====================================================================
  1 OREG  ''A''                           2:03.00    2:00.86  
     1) Jenkins, Valerie G W45        2) Waud, Timothy P M41          
     3) Delmage, Arlene W46           4) Wan, Eric M42                
                 32.00      1:06.07 (34.07)
        1:35.87 (29.80)     2:00.86 (24.99)
  2 VMST  ''A''                           2:03.20    2:04.66  
     1) Stevenson, Chris L M44        2) Miller, Patricia M W47       
     3) Holland, Dave M41             4) Jones, Paula E W40           
                 27.95      1:07.66 (39.71)
        1:34.89 (27.23)     2:04.66 (29.77)
  3 TOC  ''A''                            2:09.00    2:08.10  
     1) Gaggero, David M32            2) Harrigan, Matthew J M30      
     3) Welting, Laureen W43          4) Felton, Anezka G W60         
                 30.59      1:01.77 (31.18)
        1:32.43 (30.66)     2:08.10 (35.67)
  4 TVM  ''A''                            2:07.50    2:10.53  
     1) Bilich, Bonnie M W50          2) Droubay, Christina L W27     
     3) Fattlar, Kenneth M M52        4) Mc Cracken, Bill M47         
                 34.60      1:12.63 (38.03)
        1:42.89 (30.26)     2:10.53 (27.64)
  5 CMS  ''A''                            2:12.20    2:11.57  
     1) Johnston, Mark A M48          2) Scott, Greg C M49            
     3) Friedlander, Rebecca L W42    4) Hagadorn, Heather W43        
                 34.31      1:06.95 (32.64)
        1:40.98 (34.03)     2:11.57 (30.59)
  6 OREG  ''C''                           2:10.00    2:11.60  
     1) Butcher, Gano M44             2) Buck, Donna W49              
     3) Drawz, Troy A M40             4) Ferguson, Ellen W46          
                 33.70      1:14.48 (40.78)
        1:43.04 (28.56)     2:11.60 (28.56)
  7 FLAQ  ''A''                           2:07.00    2:12.73  
     1) Hendrick, Marty M50           2) McLuckie, Lisa W29           
     3) Erickson, Tim D M52           4) Ackermann, Laura W33         
                 34.19      1:11.06 (36.87)
        1:40.76 (29.70)     2:12.73 (31.97)
  8 PNA  ''B''                            2:13.50    2:13.21  
     1) Jelen, Doug M35               2) Sondgroth, Tracey A W36      
     3) Nelson, Kirk E M38            4) Glassman, Debbie A W55       
                 32.95      1:13.69 (40.74)
        1:42.62 (28.93)     2:13.21 (30.59)
  9 PNA  ''A''                            2:11.00    2:14.03  
     1) Schutte, Tom F M39            2) Montgomery, Zac L M37        
     3) Moore, Jo W53                 4) Philipps, Colleen M W32      
                 33.59      1:09.21 (35.62)
        1:45.07 (35.86)     2:14.03 (28.96)
 10 WCM  ''A''                            2:15.00    2:14.16  
     1) Ward, Lisa A W44              2) Verst, David B M40           
     3) Easton, Sandie W39            4) Widmer, Bard M39             
                 33.65      1:11.40 (37.75)
        1:45.28 (33.88)     2:14.16 (28.88)
 11 NOVA  ''A''                           2:09.00    2:15.05  
     1) Benner, Tord E M49            2) Berg, Roy A M40              
     3) Simpson, Susanne B W48        4) Clark, Robyn D W30           
                 33.86      1:07.15 (33.29)
        1:41.58 (34.43)     2:15.05 (33.47)
 12 SAWS  ''A''                           2:15.00    2:16.09  
     1) Reynolds, Ellen M W44         2) Cleaver, Oliver M45          
     3) Fisk, Floyd M M56             4) Lee, Kristi D W33            
                 35.74      1:12.80 (37.06)
        1:46.81 (34.01)     2:16.09 (29.28)
 13 PAFC  ''A''                           2:18.00    2:17.01  
     1) Burkart, Dana M W37           2) Dougherty, Stephen P M57     
     3) Matz, Michael S M47           4) Kagy-Schwartz, Michelle C W33
                 38.18      1:16.66 (38.48)
        1:48.48 (31.82)     2:17.01 (28.53)
 14 OREG  ''D''                           2:12.00    2:18.71  
     1) Rodriguez, Rick A M46         2) Vincent, Nancy C W49         
     3) Rodgers, Jeff M M42           4) Viales, Dianne W46           
                 34.82      1:19.28 (44.46)
        1:46.73 (27.45)     2:18.71 (31.98)
 15 GAJA  ''A''                           2:22.00    2:19.28  
     1) Bugg, Bob M51                 2) Bryson, Ginny J W50          
     3) Copeland, Rob M52             4) Hooe, Donna L W46            
                 34.49      1:17.33 (42.84)
        1:48.33 (31.00)     2:19.28 (30.95)
 16 ARIZ  ''A''                           2:12.02    2:19.53  
     1) Dickson, Kurt F M41           2) Dickson, Kelsey A W19        
     3) Hammond, Ted W M55            4) DeLozier, Anna R W45         
                 31.52      1:16.77 (45.25)
        1:47.44 (30.67)     2:19.53 (32.09)
 17 SRM  ''A''                            2:32.00    2:20.22  
     1) Foreaker, Don C M56           2) Hafner, Hilary R W48         
     3) Hafner, Jason C M46           4) Hafner, Cara L W37           
                 37.62      1:16.27 (38.65)
        1:46.00 (29.73)     2:20.22 (34.22)
 18 OREG  ''B''                           2:08.00    2:20.57  
     1) McKenzie, Jean M W45          2) Boone, Lou M47               
     3) Christensen, Douglas A M45    4) Preston, Kristin K W43       
                 43.58      1:21.89 (38.31)
        1:49.98 (28.09)     2:20.57 (30.59)
 -- OREG  ''E''                           2:13.00         DQ  
     1) Black, Jill W46               2) Anderson, Anthony P M41      
     3) Caswell, Mary J W47           4) Sumerfield, Bill H M48       
 -- OREG  ''F''                           2:18.00         DQ  
     1) Volckening, Bill M42          2) Law, Cathy W41               
     3) Clydesdale, William L M41     4) Watkins, Elizabeth A W43     
 -- SKY  ''A''                            2:34.00         NS  
     1) Segnitz, Robin P W41          2) Smath, Meg W52               
     3) Haberek, Cork M51             4) Gill, Mark A M40             
 -- OREG  ''G''                           2:20.00         NS  
     1) Washburne, Brent C M47        2) Gaarder, Chris M43           
     3) Snider, Pam J W47             4) Chesler, Laurie K W45        
 
 Event 19  Mixed 200-239 200 LC Meter Medley Relay
====================================================================
         NATL: N 2:02.32  8/15/2005 SDSM
                          K PIPES-NEILSEN, C KRATTLI, S LAUTMAN, V VAN BAALE
        World: W 2:02.32  8/15/2005 SAN DIEGO SWIM MASTERS   -USA
                          K PIPES-NEILSEN, C KRATTLI, S LAUTMAN, V VAN BAALE
    Team                                   Seed     Finals        
====================================================================
  1 O*H*  ''A''                           2:15.00    2:10.23  
     1) Guins, Ann H W55              2) Groselle, Jack R M54         
     3) Stultz, Todd W M48            4) Kessler, Laura L W48         
                 38.92      1:10.91 (31.99)
        1:40.16 (29.25)     2:10.23 (30.07)
  2 ARIZ  ''A''                           2:11.02    2:10.86  
     1) Bunch, Brigid J W45           2) Jaegers, Al M46              
     3) Lynch, Evie S W56             4) Roth, Barry M54              
                 36.18      1:09.27 (33.09)
        1:45.17 (35.90)     2:10.86 (25.69)
  3 PNA  ''A''                            2:01.35    2:13.70  
     1) Courtney, Zena H W49          2) Dahl, Lisa A W47             
     3) Freeborn, Stephen L M53       4) Nuttman, John Mark M54       
                 35.69      1:13.36 (37.67)
        1:44.03 (30.67)     2:13.70 (29.67)
  4 ARIZ  ''B''                           2:25.02    2:17.91  
     1) Shake, Scott D M50            2) Mullaney, Amy B W48          
     3) McIntyre, Frank M57           4) Menard, Joanne C W60         
                 30.03      1:13.08 (43.05)
        1:44.23 (31.15)     2:17.91 (33.68)
  5 OREG  ''E''                           2:16.90    2:19.74  
     1) Djang, Philipp A M54          2) Hartman, Christy S W55       
     3) Metzger, Peter R M53          4) Van Dijk, Cindy W49          
                 32.02      1:13.47 (41.45)
        1:43.90 (30.43)     2:19.74 (35.84)
  6 OREG  ''B''                           2:17.00    2:21.58  
     1) Brockbank, Doug M55           2) Parisi, Robin B W54          
     3) Kevan, Stephen D M54          4) Budd, Elizabeth W54          
                 34.22      1:16.65 (42.43)
        1:46.58 (29.93)     2:21.58 (35.00)
  7 OREG  ''D''                           2:25.00    2:22.10  
     1) Royle, Mary Anne W56          2) Taylor, Charles R M52        
     3) Harsey, Laura E W50           4) Dwight, Charles B M53        
                 44.00      1:18.89 (34.89)
        1:53.99 (35.10)     2:22.10 (28.11)
  8 CMS  ''A''                            2:14.00    2:22.31  
     1) Young, Lydia L W60            2) Gray, David S M50            
     3) Rosener, Karen K W54          4) Mann, Michael T M54          
                 47.64      1:21.30 (33.66)
        1:56.28 (34.98)     2:22.31 (26.03)
  9 OREG  ''C''                           2:28.00    2:28.37  
     1) Mann, Edward R M51            2) Harrington, Susan E W51      
     3) Eckert-Mason, Kathy W51       4) Dasch, Vern E M59            
                 38.95      1:23.65 (44.70)
        1:59.12 (35.47)     2:28.37 (29.25)
 10 WCM  ''A''                            2:34.50    2:31.41  
     1) O''Brien, Kerry L M51          2) Perilman, Jim E M69          
     3) LeClercq, Toni M W60          4) Basaraba, Deni L W27         
                 34.70      1:18.19 (43.49)
        1:58.06 (39.87)     2:31.41 (33.35)
 11 NEM  ''A''                            2:35.00    2:32.72  
     1) Livingston, Susan W W70       2) Grilli, Tracy L W51          
     3) Wolf, Tim N M44               4) Gilson, Matthew R M41        
                 48.99      1:35.48 (46.49)
        2:06.40 (30.92)     2:32.72 (26.32)
 12 TVM  ''A''                            2:35.00    2:38.62  
     1) Crane, John K M57             2) Darling, Colleen M W34       
     3) Bracken, Judy W W51           4) Schiel, Doug M67             
                 38.60      1:26.88 (48.28)
        2:04.41 (37.53)     2:38.62 (34.21)
 13 MVN  ''A''                            3:28.00    2:45.50  
     1) Kondo, Ken K M43              2) Mitchell, Alison A W54       
     3) Richell, Kelly A W43          4) Rolph, Robert W M77          
                 35.51      1:24.95 (49.44)
        2:03.97 (39.02)     2:45.50 (41.53)
 -- OREG  ''A''                           2:08.00         DQ  
     1) Andrus-Hughes, Karen W51      2) Stark, Allen L M59           
     3) Worden, Laura A W51           4) Tennant, Mike J M55          
 -- WMST  ''A''                           2:08.00         NS  
     1) Davis, Ross C M42             2) Koch, Laura K W32            
 -- VMST  ''A''                           2:19.00         NS  
 
 Event 19  Mixed 240-279 200 LC Meter Medley Relay
====================================================================
         NATL: N 2:14.03  8/15/2005 TAMALPAIS
                          R BURNS, K FROST, L VAL, N RIDOUT
        World: W 2:14.03  8/15/2005 TAMALPAIS                -USA
                          RICHARD BURNS, KEN FROST, LAURA VAL, NANCY RIDOUT
    Team                                   Seed     Finals        
====================================================================
  1 TAM  ''A''                            2:18.00    2:13.23N 
     1) Burns, Richard M65            2) Frost, Kenneth A M64         
     3) Val, Laura B W57              4) Ridout, Nancy J W66          
                 32.65      1:07.25 (34.60)
        1:38.04 (30.79)     2:13.23 (35.19)
  2 SDSM  ''A''                           2:22.90    2:20.96  
     1) Pipes-Neilsen, Karlyn W46     2) Freshley, Mike R M67         
     3) Van Baalen, Vinus M66         4) Marr, Jackie M W65           
                 32.57      1:12.13 (39.56)
        1:45.71 (33.58)     2:20.96 (35.25)
  3 PNA  ''A''                            2:25.45    2:26.43  
     1) Dills, Suzanne L W63          2) Peterson, Steven B M62       
     3) Lautman, Scott M M56          4) Welch, Sarah W61             
                 44.95      1:22.76 (37.81)
        1:51.88 (29.12)     2:26.43 (34.55)
  4 GOLD  ''A''                           2:32.00    2:29.91  
     1) Dykstra, Bill D M71           2) Cavanaugh, Debbie D W50      
     3) McIntyre, David R M71         4) Roussain, Kerri C W49        
                 42.16      1:23.10 (40.94)
        1:58.96 (35.86)     2:29.91 (30.95)
  5 FLAQ  ''A''                           2:35.00    2:33.54  
     1) Larson, Linda L W53           2) Webb, Linda W63              
     3) Burns, Joel J M62             4) Pedersen, Lars M65           
                 43.38      1:28.83 (45.45)
        1:59.66 (30.83)     2:33.54 (33.88)
  6 VMST  ''A''                           2:31.40    2:36.09  
     1) Miller, Jim W M58             2) Durrant, Betsy W67           
     3) Malsbury, David B M47         4) Zaremski, Barbara M W71      
                 39.06      1:28.54 (49.48)
        1:57.88 (29.34)     2:36.09 (38.21)
  7 WCM  ''A''                            2:36.00    2:36.36  
     1) Galine, Donald L M63          2) Alexander, Martha A W59      
     3) Brittingham, Regina W57       4) Willert, Dan T M66           
                 36.81      1:19.43 (42.62)
        2:05.61 (46.18)     2:36.36 (30.75)
  8 OREG  ''A''                           2:40.00    2:37.90  
     1) Frid, Barbara W66             2) Smith, Robert S M65          
     3) Rousseau, Sandi W61           4) Cespedes, Tim M M49          
                 44.89      1:29.32 (44.43)
        2:09.88 (40.56)     2:37.90 (28.02)
  9 OREG  ''B''                           2:50.00    2:44.25  
     1) Stark, Carol R W60            2) Lambert, Roy D M62           
     3) Cronin, Jed P M60             4) Calnek-Morris, Sue C W65     
                 55.19      1:35.14 (39.95)
        2:07.51 (32.37)     2:44.25 (36.74)
 10 NOVA  ''A''                           2:28.00    2:44.48  
     1) Smethurst, Everett W M73      2) Thornton, Kim S W56          
     3) Brown, Denise H W49           4) Angell, Tom M68              
                 47.75      1:37.00 (49.25)
        2:14.80 (37.80)     2:44.48 (29.68)
 11 VMST  ''B''                           2:42.00    2:45.26  
     1) Winters, Bill M41             2) Galletly, Sandy M66          
     3) Hlavacek, Ida M W66           4) Schreiner, Beth W67          
                 31.31      1:15.76 (44.45)
        2:09.43 (53.67)     2:45.26 (35.83)
 12 RMST  ''A''                           2:55.55    2:51.40  
     1) Manheim, Frank T M78          2) Good, W Travis M48           
     3) Brightwell, Kim M W48         4) Manheim, Lucy M W66          
                 46.12      1:28.20 (42.08)
        2:04.12 (35.92)     2:51.40 (47.28)
 13 OREG  ''C''                           2:50.00    2:57.94  
     1) Stout, Jon M62                2) Schumann, Susanne W71        
     3) Petersen, Bert L M70          4) Whiter, Peggy S W65          
                 40.57      1:39.05 (58.48)
        2:13.51 (34.46)     2:57.94 (44.43)
 14 ARIZ  ''B''                           3:10.02    3:12.32  
     1) Kinney, Nancy W79             2) Haartz, F H Ted M80          
     3) Foster, Susan B W46           4) Fuller, Vern M61             
                 52.80      1:44.78 (51.98)
        2:39.18 (54.40)     3:12.32 (33.14)
 15 USF  ''A''                            3:02.00    3:22.31  
     1) Allen, Susan J W64            2) Burrell, Grendel S W57       
     3) Grohe, William E M75          4) Moore, Michael W M58         
                 48.17      1:35.07 (46.90)
      2:42.56 (1:07.49)     3:22.31 (39.75)
 -- NCMS  ''A''                           2:44.00         DQ  
     1) Robbins-Bonitz, Suzanne E W75 2) Newell, Sally W71            
     3) Phillips, John M M50          4) Mangrum, John W M45          
 -- ARIZ  ''A''                           2:36.02         DQ  
     1) James, Katryn S W53           2) Eisenklam, Peter A M65       
     3) Altman, Christie W59          4) Whitten, Phillip M65         
 -- WMST  ''A''                           2:16.90         NS  
     1) Schatz, Gary L M53            2) Leilich, Joann W69           
     3) Lodwig, Keefe L M65           4) Boak, Carolyn W63            
 
 Event 19  Mixed 280-319 200 LC Meter Medley Relay
====================================================================
         NATL: N 2:38.61  8/5/2007  SAN DIEGO
                          B JORDAN, A WILLIAMS, M FRESHLEY, B BEST
        World: W 2:38.61  8/5/2007  SAN DIEGO SWIM MASTERS   -USA
                          B JORDAN, A WILLIAMS, M FRESHLEY, B BEST
    Team                                   Seed     Finals        
====================================================================
  1 OREG  ''A''                           2:36.00    2:34.68N 
     1) Ward, Joy W66                 2) Pierson, Ginger L W62        
     3) Landis, Tom M66               4) Lamb, Willard J M86          
                 44.95      1:26.25 (41.30)
        1:57.78 (31.53)     2:34.68 (36.90)
  2 O*H*  ''A''                           2:45.00    2:44.97  
     1) Oyakawa, Yoshi M75            2) Kron, Lilly W77              
     3) Smith, Melinda J W56          4) Hall, Sid M73                
                 36.14      1:29.76 (53.62)
        2:11.29 (41.53)     2:44.97 (33.68)
  3 WCM  ''A''                            3:06.00    2:56.47  
     1) Mayo, Robert W M75            2) Hirsch, Ann M W77            
     3) Haworth, A Emory M72          4) Kraetzer, Midge S W70        
                 43.20      1:38.21 (55.01)
        2:15.79 (37.58)     2:56.47 (40.68)
  4 TOC  ''A''                            3:30.00    3:01.96  
     1) Meyer, Margery W86            2) Rudloff, G Edward M85        
     3) Rudloff, Jr., Edward M61      4) Meyer, Marguerite W49        
               1:03.84      1:58.84 (55.00)
        2:30.32 (31.48)     3:01.96 (31.64)
  5 MOST  ''A''                           2:58.00    3:06.48  
     1) Johnston, Graham M M77        2) Blake, William V M71         
     3) Kight, Betty G W67            4) Birkhead, Jane C W68         
                 45.47      1:36.39 (50.92)
        2:30.03 (53.64)     3:06.48 (36.45)
  6 MSBC  ''A''                           2:45.00    3:07.18  
     1) Grave, John A M75             2) Papadopoulos, Kenna S W67    
     3) Szasz, Ivan M72               4) Varty, Eulah M W74           
                 42.54      1:37.36 (54.82)
        2:20.33 (42.97)     3:07.18 (46.85)
  7 NCMS  ''A''                           3:25.00    3:22.64  
     1) Mitchell, Clarke E M76        2) Dockendorf, Pat W81          
     3) Page, Anne M W60              4) Clark, Jerry M71             
                 39.55                     
            2:50.47 ( )     3:22.64 (32.17)
  8 FMM  ''A''                            3:30.00    3:27.94  
     1) Hutinger, Paul M84            2) Guze, John J M63             
     3) Tullman, Patricia A W71       4) Hutinger, Margie W68         
                 52.84      1:40.96 (48.12)
        2:29.50 (48.54)     3:27.94 (58.44)
  9 SMMM  ''A''                           3:42.00    3:55.74  
     1) Mc Cubbin, Miek W73           2) Panko, Stanley E M70         
     3) Peterson, Dick A M71          4) Stupfel, Gloria M W82        
                 53.95      1:42.20 (48.25)
        2:32.08 (49.88)   3:55.74 (1:23.66)
 -- SDSM  ''B''                           3:53.10         NS  
     1) Wolle, Marian E W80           2) Baker, Gini M W58            
     3) Hubbard, Donald J M81         4) Wolle, Jordan B M80          
 -- SDSM  ''A''                           2:53.60         NS  
     1) Jordan, Betsy T W71           2) Baker, Donald J M77          
     3) Weston, Susan E W57           4) Webster, Dale A M82          



 HY-TEK Meet Services                            8/16/2008 - 12:04PM
2008 USMS National Long Course Championships - 8/14/2008 to 8/17/200
     Mt Hood Community College, Gresham, OR, Sanction #: 378-08     
 
 Event 21  Women 18-24 100 LC Meter Breaststroke
==================================================================
         NATL: N 1:13.62  8/20/1995 ELIZABETH NELSON
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Edgar, Melanie         21 FLAQ              1:13.87    1:19.58  
                 38.05      1:19.58 (41.53)
  2 Muir, Anne C           23 PMM               1:18.88    1:20.01  
                 38.20      1:20.01 (41.81)
  3 Trevino, Danielle      21 UNAT              1:22.45    1:21.24  
                 38.85      1:21.24 (42.39)
  4 Trembly, Katie F       24 SCLA              1:35.00    1:23.62  
                 39.03      1:23.62 (44.59)
  5 O''Connor, Erin         23 UNAT              1:33.00    1:24.70  
                 39.31      1:24.70 (45.39)
  6 Gentry, Kelly M        22 TVM               1:27.20    1:28.48  
                 41.51      1:28.48 (46.97)
  7 Snyder, Melissa        21 OREG              1:33.56    1:36.60  
                 44.15      1:36.60 (52.45)
  8 Maggard, Jocelyn N     21 MVN               1:38.03    1:36.63  
                 45.26      1:36.63 (51.37)
  9 Swieter, Erin          24 AKMS              1:31.95    1:36.69  
                 44.43      1:36.69 (52.26)
 -- Dinkel, Paloma         20 RAA               1:17.87         NS  
 
 Event 21  Women 25-29 100 LC Meter Breaststroke
==================================================================
         NATL: N 1:15.48  8/18/2002 HELEN SALCEDO
        World: W 1:12.65  9/24/2006 HITOMI MATSUDA, JPN
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Glass, Laura           28 DAMM              1:15.92    1:16.55  
                 34.96      1:16.55 (41.59)
  2 Showell, Brianna       29 OREG              1:21.48    1:19.45  
                 37.41      1:19.45 (42.04)
  3 Willey, Kris B         26 TOC               1:22.77    1:20.76  
                 38.03      1:20.76 (42.73)
  4 McLuckie, Lisa         29 FLAQ              1:30.53    1:21.98  
                 38.27      1:21.98 (43.71)
  5 Popelka, Erin M        27 OREG              1:25.97    1:24.27  
                 39.44      1:24.27 (44.83)
  6 Warman, Whitney M      25 ARIZ              1:27.34    1:26.30  
                 41.78      1:26.30 (44.52)
  7 Gustafson, Aubree M    27 OREG              1:31.83    1:28.73  
                 42.21      1:28.73 (46.52)
  8 Marechal, Severine M   25 FLAQ              1:32.78    1:31.54  
                 43.06      1:31.54 (48.48)
  9 Fabian, Catherine J    29 OREG              1:34.15    1:32.30  
                 43.16      1:32.30 (49.14)
 10 Bagley, Jessica A      25 UNAT              1:37.50    1:33.79  
                 43.58      1:33.79 (50.21)
 11 Aron, Vanessa          28 FLAQ              1:45.77    1:39.48  
                 47.99      1:39.48 (51.49)
 12 Nuffer, Lisa L         27 HMS               1:47.00    1:43.18  
                 50.09      1:43.18 (53.09)
 -- O''Reilly, Jennifer M   29 RMST              1:23.35         NS  
 
 Event 21  Women 30-34 100 LC Meter Breaststroke
==================================================================
         NATL: N 1:13.46  8/13/2007 KATIE MCCLELLAND
        World: W 1:12.28  3/2/2008  HITOMI MATSUDA, JPN
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 McClelland, Katie      32 DAMM              1:13.46    1:13.29N 
                 34.09      1:13.29 (39.20)
  2 Mayville, Janet C      34 NT                1:23.43    1:20.66  
                 37.74      1:20.66 (42.92)
  3 Ellis, Emilie C        34 PNA               1:37.90    1:32.03  
                 43.64      1:32.03 (48.39)
  4 Kramer, Ellen M        33 OREG              1:32.82    1:34.16  
                 45.47      1:34.16 (48.69)
  5 Harrington, Cortney L  33 UNAT              1:25.08    1:40.46  
                 48.01      1:40.46 (52.45)
  6 Darling, Colleen M     34 TVM               1:38.10    1:47.39  
                 50.83      1:47.39 (56.56)
 
 Event 21  Women 35-39 100 LC Meter Breaststroke
==================================================================
         NATL: N 1:13.81  8/17/2001 CAROLINE KRATTLI
        World: W 1:13.81  8/17/2001 CAROLINE KRATTLI, USA
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Tomac, Jayna M         36 OREG              1:19.90    1:21.63  
                 37.48      1:21.63 (44.15)
  2 Rankin, Maureen T      38 ARIZ              1:28.33    1:23.18  
                 39.14      1:23.18 (44.04)
  3 Visser, Linda          38 FACT              1:22.64    1:24.06  
                 39.84      1:24.06 (44.22)
  4 Farmer, LeAnne C       36 CARL              1:23.63    1:24.12  
                 39.66      1:24.12 (44.46)
  5 Weeks, Nikki L         36 OREG              1:25.17    1:25.46  
                 40.35      1:25.46 (45.11)
  6 Tomtan-Brayman, Brend  35 LVM               1:32.70    1:27.95  
                 41.16      1:27.95 (46.79)
  7 Wells, Janette         36 OREG              1:33.35    1:30.21  
                 42.36      1:30.21 (47.85)
  8 Bailie, Bridget A      39 ISF               1:34.96    1:32.23  
                 44.38      1:32.23 (47.85)
  9 White, Anna G          35 OREG              1:34.51    1:35.62  
                 45.96      1:35.62 (49.66)
 10 Adams, Karin M         36 CAST              1:36.41    1:41.74  
                 48.29      1:41.74 (53.45)
 -- Sondgroth, Tracey A    36 PNA               1:27.36         NS  
 -- Sanguinet, Amanda K    38 TOC               1:40.45         NS  
 -- Hafner, Cara L         37 SRM               1:28.00         NS  
 -- Rublein, Susanne P     38 MAM               1:26.87         NS  
 -- Rees, Karla E          36 MVM               1:35.00         NS  
 
 Event 21  Women 40-44 100 LC Meter Breaststroke
==================================================================
         NATL: N 1:13.34  6/18/2006 S VON DER LIPPE
        World: W 1:13.80  8/5/2007  S.VON DER LIPPE, USA
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Hamel, Laura           44 SYSM              1:32.79    1:27.23  
                 41.76      1:27.23 (45.47)
  2 Kupan, Cheryl A        44 NEM               1:28.88    1:28.44  
                 42.17      1:28.44 (46.27)
  3 Hall, Lisa C           41 WCM               1:35.22    1:31.71  
                 43.59      1:31.71 (48.12)
  4 Jones, Kristine M      40 OREG              1:35.00    1:33.91  
                 44.98      1:33.91 (48.93)
  5 Eddins, Kirsten L      40 LVM               1:39.00    1:36.18  
                 46.76      1:36.18 (49.42)
  6 O''Shea, Pam B          40 OREG              1:35.79    1:36.81  
                 45.97      1:36.81 (50.84)
  7 Del Rio, Laura L       43 PNA               1:36.90    1:37.19  
                 47.38      1:37.19 (49.81)
  8 Law, Cathy             41 OREG              1:36.13    1:38.72  
                 47.05      1:38.72 (51.67)
  9 Segnitz, Robin P       41 SKY               1:41.45    1:40.13  
                 47.29      1:40.13 (52.84)
 10 Shaw, Susan M          41 OREG              1:41.30    1:41.83  
                 48.94      1:41.83 (52.89)
 11 Fisher, Bonnie A       43 BSM               1:50.90    1:43.67  
                 49.25      1:43.67 (54.42)
 12 Gorman, Susan          42 OREG              1:41.46    1:51.63  
                 50.03    1:51.63 (1:01.60)
 -- Baugh, Inge K          41 FLAQ              1:34.25         NS  
 
 Event 21  Women 45-49 100 LC Meter Breaststroke
==================================================================
         NATL: N 1:15.65  8/5/2007  CAROLINE KRATTLI
        World: W 1:15.65  8/5/2007  CAROLINE KRATTLI, USA
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Hafner, Hilary R       48 SRM               1:27.90    1:23.23  
                 39.62      1:23.23 (43.61)
  2 Dawson-Cook, Susan E   45 ARIZ              1:29.90    1:25.56  
                 40.02      1:25.56 (45.54)
  3 Caswell, Mary J        47 OREG              1:32.59    1:29.06  
                 42.69      1:29.06 (46.37)
  4 Kessler, Laura L       48 O*H*              1:28.00    1:29.37  
                 42.31      1:29.37 (47.06)
  5 Miller, Patricia M     47 VMST              1:28.56    1:29.65  
                 43.43      1:29.65 (46.22)
  6 Buck, Donna            49 OREG              1:34.60    1:31.12  
                 41.75      1:31.12 (49.37)
  7 Vincent, Nancy C       49 OREG              1:32.22    1:33.39  
                 44.02      1:33.39 (49.37)
  8 Mullaney, Amy B        48 ARIZ              1:37.00    1:37.75  
                 45.83      1:37.75 (51.92)
  9 Hill, Jayne A          47 UNAT              1:39.41    1:38.26  
                 48.16      1:38.26 (50.10)
 10 Lamoureux, Lori E      49 OREG              1:39.03    1:38.90  
                 46.56      1:38.90 (52.34)
 11 Snider, Pam J          47 OREG              1:39.94    1:39.16  
                 45.84      1:39.16 (53.32)
 12 Speir, Kris            45 PNA               1:40.95    1:40.03  
                 47.73      1:40.03 (52.30)
 13 Redwine, Roxanne J     49 OREG              1:41.06    1:42.48  
                 47.98      1:42.48 (54.50)
 14 Bennett, Sarah L       45 FLAQ              1:41.48    1:43.11  
                 47.97      1:43.11 (55.14)
 15 Fox, Christina M       48 OREG              1:43.00    1:43.75  
                 48.83      1:43.75 (54.92)
 16 Dillenburg, Roberta G  45 RMST              1:40.16    1:44.56  
                 49.68      1:44.56 (54.88)
 17 Clutter, Cynthia G     48 HMS               1:44.90    1:44.65  
                 50.04      1:44.65 (54.61)
 18 Malloy, Janie L        46 OREG              1:49.48    1:48.78  
                 50.46      1:48.78 (58.32)
 19 Foster, Susan B        46 ARIZ              1:55.33    1:50.49  
                 52.37      1:50.49 (58.12)
 -- Lepinski, Cokie        49 RHMS              1:32.00         NS  
 
 Event 21  Women 50-54 100 LC Meter Breaststroke
==================================================================
         NATL: N 1:24.36  8/5/2006  MELINDA MANN
        World: W 1:19.91  4/19/2008 JENNY WHITELEY, AUS
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Estel, Beth A          52 NEM               1:28.50    1:26.35  
                 39.76      1:26.35 (46.59)
  2 Iseppi, Esther         50 AMT               1:28.00    1:27.83  
                 41.96      1:27.83 (45.87)
  3 Wheeler, Barbara C     51 TAM               1:38.00    1:31.61  
                 43.82      1:31.61 (47.79)
  4 Cavanaugh, Debbie D    50 GOLD              1:32.00    1:32.65  
                 42.92      1:32.65 (49.73)
  5 Utigard-Rathbun, Terr  50 PNA               1:38.25    1:33.64  
                 43.93      1:33.64 (49.71)
  6 Gettelfinger, Cheryl   51 ISF               1:33.30    1:34.27  
                 43.89      1:34.27 (50.38)
  7 Bryson, Ginny J        50 GAJA              1:37.23    1:34.90  
                 45.66      1:34.90 (49.24)
  8 Harrington, Susan E    51 OREG              1:42.07    1:38.56  
                 46.11      1:38.56 (52.45)
  9 Pujalet-Devitt, Miche  51 DAS               1:45.30    1:38.87  
                 47.90      1:38.87 (50.97)
 10 Kinnear, Renee J       54 SFA               1:41.13    1:42.70  
                 47.89      1:42.70 (54.81)
 11 Burrows, Cindi         51 CVM               1:42.12    1:42.77  
                 47.67      1:42.77 (55.10)
 12 Scovazzo, Mary L       53 HMS               1:48.39    1:43.47  
                 49.20      1:43.47 (54.27)
 13 Johnson, Janet S       54 PNA               1:47.50    1:44.65  
                 49.94      1:44.65 (54.71)
 14 Snyder, Lynn R         52 OREG              1:48.12    1:45.97  
                 51.13      1:45.97 (54.84)
 15 Walker, Lora A         52 UNAB              1:48.00    1:47.78  
                 50.85      1:47.78 (56.93)
 16 Smath, Meg             52 SKY               1:47.71    1:52.45  
                 53.34      1:52.45 (59.11)
 17 Miles, Carole A        53 OREG              1:58.00    1:57.76  
                 55.37    1:57.76 (1:02.39)
 -- Fletcher, Maribeth     50 SKY               2:00.00         DQ  
 -- Haynie, Dee A          53 TOC               1:46.00         NS  
 -- Aiu, Mavis D           53 HIMA              1:48.00         NS  
 
 Event 21  Women 55-59 100 LC Meter Breaststroke
==================================================================
         NATL: N 1:29.88  8/23/1992 JAYNE BRUNER
        World: W 1:27.40  6/18/2006 JENNIFER MERRITT, GBR
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Kohn, Catherine K      55 SLAM              1:40.00    1:34.95  
                 44.72      1:34.95 (50.23)
  2 Alexander, Martha A    59 WCM               1:40.94    1:35.26  
                 47.09      1:35.26 (48.17)
  3 Girard, Mikey G        55 ARIZ              1:40.00    1:39.59  
                 46.09      1:39.59 (53.50)
  4 Thornton, Kim S        56 NOVA              1:46.15    1:42.21  
                 49.25      1:42.21 (52.96)
  5 Smith, Melinda J       56 O*H*              1:42.00    1:43.15  
                 50.32      1:43.15 (52.83)
  6 Burrell, Grendel S     57 USF               1:40.17    1:43.20  
                 48.68      1:43.20 (54.52)
  7 Kassen, Elizabeth K    56 PNA               1:47.32    1:45.47  
                 49.38      1:45.47 (56.09)
  8 Buck, Kathleen P       58 OREG              1:50.10    1:47.09  
                 51.36      1:47.09 (55.73)
  9 Mayhew, Chris          55 MOST              1:56.00    1:51.65  
                 52.24      1:51.65 (59.41)
 10 Sherwood, Dianne       55 OREG              1:48.53    1:53.20  
                 51.06    1:53.20 (1:02.14)
 11 Rienks, Penny W        57 OREG              2:01.30    1:59.95  
                 55.36    1:59.95 (1:04.59)
 12 Baker, Gini M          58 SDSM              2:17.23    2:14.69  
               1:01.89    2:14.69 (1:12.80)
 -- Yoder, Margie E        56 CMS               1:56.00         DQ  
 
 Event 21  Women 60-64 100 LC Meter Breaststroke
==================================================================
         NATL: N 1:32.37  8/1/1999  JOANN LEILICH
        World: W 1:27.64  3/28/2002 BONNIE PRONK, CAN
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Pierson, Ginger L      62 OREG              1:35.00    1:32.69  
                 43.06      1:32.69 (49.63)
  2 Webb, Linda            63 FLAQ              1:45.24    1:44.22  
                 49.62      1:44.22 (54.60)
  3 Barnea, Daniela        64 STAN              1:50.25    1:45.06  
                 50.27      1:45.06 (54.79)
  4 Veater, Betty B        62 GAJA              1:50.00    1:45.39  
                 51.50      1:45.39 (53.89)
  5 Kay, Rebecca L         62 LVM               1:50.00    1:47.88  
                 50.69      1:47.88 (57.19)
  6 Montrella, Beverly J   62 MVN               1:52.75    1:48.58  
                 52.40      1:48.58 (56.18)
  7 Litt, Arni H           62 PNA               1:46.41    1:48.87  
                 50.62      1:48.87 (58.25)
  8 Schreiber, Shirley J   61 HMS               2:04.37    2:00.22  
                 57.63    2:00.22 (1:02.59)
  9 Vallandigham, Jeanett  62 HMS               1:50.87    2:12.20  
               1:01.56    2:12.20 (1:10.64)
 -- Gettling, Janet        60 OREG              1:42.00         NS  
 
 Event 21  Women 65-69 100 LC Meter Breaststroke
==================================================================
         NATL: N 1:36.29  8/13/2007 JOANN LEILICH
        World: W 1:33.69  3/2/2008  DIANE FORD, GBR
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Pronk, Bonnie L        66 MSBC              1:38.76    1:34.53  
                 44.38      1:34.53 (50.15)
  2 Leilich, Joann         69 WMST              1:40.00    1:37.79  
                 47.57      1:37.79 (50.22)
  3 Brooks, Nancy J        66 RINC              1:45.24    1:47.37  
                 51.23      1:47.37 (56.14)
  4 Meyers, Susan L        66 ISF               1:45.70    1:54.30  
                 54.78      1:54.30 (59.52)
  5 Durrant, Betsy         67 VMST              1:51.62    1:55.56  
                 54.52    1:55.56 (1:01.04)
  6 Kight, Betty G         67 MOST              1:58.34    1:58.03  
                 56.41    1:58.03 (1:01.62)
  7 Papadopoulos, Kenna S  67 MSBC              2:04.10    2:03.74  
                 58.16    2:03.74 (1:05.58)
  8 Kowalski, Joyce        66 MICH              2:09.00    2:07.82  
               1:00.07    2:07.82 (1:07.75)
  9 Norris, Roswita D      66 DAM               2:09.25    2:11.50  
               1:03.63    2:11.50 (1:07.87)
 
 Event 21  Women 70-74 100 LC Meter Breaststroke
==================================================================
         NATL: N 1:44.40  8/15/2005 DIANE STOWELL
        World: W 1:37.72  6/24/2007 SHOKO YONEZAWA, JPN
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Jebe, Margit H         70 SWIM              1:48.62    1:44.46  
                 48.54      1:44.46 (55.92)
  2 Stowell, Diane M       74 HIMA              1:54.00    1:53.11  
                 53.70      1:53.11 (59.41)
  3 Newell, Sally          71 NCMS              1:53.87    1:53.44  
                 54.21      1:53.44 (59.23)
  4 Varty, Eulah M         74 MSBC              2:06.00    2:02.51  
                 57.58    2:02.51 (1:04.93)
  5 Haworth, Joyce M       71 WCM               2:20.50    2:28.92  
               1:12.58    2:28.92 (1:16.34)
  6 Hastings, Patricia B   73 MM                2:25.88    2:38.55  
               1:12.55    2:38.55 (1:26.00)
  7 Munger, Peony          74 HMS               3:24.60    2:43.35  
               1:17.78    2:43.35 (1:25.57)
  8 Fasbender, Alice J     70 ECYM              2:58.00    2:54.42  
               1:23.07    2:54.42 (1:31.35)
 -- Schumann, Susanne      71 OREG              2:00.00         NS  
 
 Event 21  Women 75-79 100 LC Meter Breaststroke
==================================================================
         NATL: N 1:50.28  8/10/2006 ANN HIRSCH
        World: W 1:46.04  1/19/2008 ELIANE PELLIS, BEL
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Hirsch, Ann M          77 WCM               1:56.00    1:50.99  
                 53.15      1:50.99 (57.84)
  2 Kron, Lilly            77 O*H*              2:01.56    1:59.32  
                 59.04    1:59.32 (1:00.28)
  3 Graef, Margrit         77 MVN               2:17.77    2:13.36  
               1:02.13    2:13.36 (1:11.23)
  4 Waldbaum, Joan B       77 1776              2:21.50    2:21.33  
               1:02.63    2:21.33 (1:18.70)
  5 Goggin, Georgia L      79 MOST              2:26.04    2:29.54  
               1:11.88    2:29.54 (1:17.66)
  6 Rosik, Cynthia H       75 OREG              2:39.13    2:38.81  
               1:14.91    2:38.81 (1:23.90)
  7 Taylor, Bert           78 OREG              2:51.36    2:39.32  
               1:17.72    2:39.32 (1:21.60)
 -- Snyder, Hannelore      78 GCPS              2:45.00         NS  
 -- Bryce, Karen G         75 PNA               2:38.40         NS  
 
 Event 21  Women 80-84 100 LC Meter Breaststroke
==================================================================
         NATL: N 2:14.23  3/27/2002 BETTY CHRISTIAN
        World: W 2:01.21  8/18/2005 OLGA KOKORINA, RUS
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Dockendorf, Pat        81 NCMS              3:36.25    3:34.66  
               1:49.31    3:34.66 (1:45.35)
 
 Event 21  Women 85-89 100 LC Meter Breaststroke
==================================================================
         NATL: N 2:36.19  8/9/2006  BETTY CHRISTIAN
        World: W 2:29.10  10/23/2005LIS KNUTZEN, DEN
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Stone, Marjorie        85 GCPS              2:40.47    2:39.76  
               1:10.02    2:39.76 (1:29.74)
  2 Howell, Jae            86 WCM               2:53.00    3:01.33  
               1:24.72    3:01.33 (1:36.61)



 HY-TEK Meet Services                            8/16/2008 - 12:47PM
2008 USMS National Long Course Championships - 8/14/2008 to 8/17/200
     Mt Hood Community College, Gresham, OR, Sanction #: 378-08     
 
 Event 22  Men 18-24 100 LC Meter Breaststroke
==================================================================
         NATL: N 1:05.76  8/15/2005 DAVE ROLLINS
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Eddy, Ricky            24 UNAT              1:06.74    1:07.68  
                 30.60      1:07.68 (37.08)
  2 Asleson, Kris C        20 OREG              1:22.00    1:14.84  
                 35.26      1:14.84 (39.58)
  3 Johns, Brock C         24 OREG              1:18.56    1:15.53  
                 35.12      1:15.53 (40.41)
  4 Tracy, Kennison C      19 OREG              1:20.00    1:18.18  
                 36.04      1:18.18 (42.14)
  5 Phelps, TJ             24 UNAT              1:20.46    1:20.29  
                 35.49      1:20.29 (44.80)
 
 Event 22  Men 25-29 100 LC Meter Breaststroke
==================================================================
         NATL: N 1:04.60  7/30/1989 DAVID LUNDBERG
        World: W 1:02.65  8/30/2007 CHRISTOPHER JONES, GBR
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Marshall, Gary N       26 TOC               1:02.44    1:02.98N 
                 29.71      1:02.98 (33.27)
  2 Leahy, James P         28 TOC               1:15.00    1:18.80  
                 35.82      1:18.80 (42.98)
  3 Davis, Cory M          28 RMST              1:25.06    1:21.53  
                 37.32      1:21.53 (44.21)
  4 Carse, Michael R       29 FOG               1:25.05    1:24.86  
                 38.73      1:24.86 (46.13)
 
 Event 22  Men 30-34 100 LC Meter Breaststroke
==================================================================
         NATL: N 1:05.10  6/3/2007  JEFF COMMINGS
        World: W 1:04.40  8/29/2003 P.SCHMOLLINGER, AUT
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Campea, Scott          33 STAN              1:10.00    1:10.20  
                 34.49      1:10.20 (35.71)
  2 Walkenhorst, Jared W   34 NEM               1:13.00    1:11.24  
                 32.45      1:11.24 (38.79)
  3 Oleson, Ryan M         31 UNAT              1:09.00    1:11.71  
                 32.51      1:11.71 (39.20)
  4 Rosaria, Steven M      34 PNA               1:19.99    1:18.77  
                 36.59      1:18.77 (42.18)
  5 Sottile, Domenico      31 FLAQ              1:20.34    1:22.45  
                 37.67      1:22.45 (44.78)
  6 Perera, Boabdil        33 EM                1:25.90    1:23.50  
                 39.27      1:23.50 (44.23)
 -- Eliott, Scot J         34 OREG              1:22.56         NS  
 
 Event 22  Men 35-39 100 LC Meter Breaststroke
==================================================================
         NATL: N 1:05.00  4/1/2000  WALLY DICKS
        World: W 1:04.73  6/7/2004  NICK GILLINGHAM, GBR
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Jacobson, Brian L      35 MINN              1:05.00    1:09.20  
                 32.49      1:09.20 (36.71)
  2 Butcher, Rob           36 NCMS              1:09.00    1:13.48  
                 33.91      1:13.48 (39.57)
  3 Schutte, Tom F         39 PNA               1:15.50    1:17.21  
                 35.51      1:17.21 (41.70)
  4 Hooper, James CN       37 MSBC              1:15.50    1:17.24  
                 36.89      1:17.24 (40.35)
  5 Larson, Greg D         39 TOC               1:12.00    1:17.64  
                 36.29      1:17.64 (41.35)
  6 Jaworski, Chip         38 SKY               1:24.00    1:20.36  
                 37.76      1:20.36 (42.60)
  7 Adamavich, Doug P      39 ARIZ              1:19.50    1:20.41  
                 37.94      1:20.41 (42.47)
  8 Kinder, John S         36 OREG              1:23.55    1:22.79  
                 36.49      1:22.79 (46.30)
  9 Darby, Brian C         35 OREG              1:30.00    1:23.96  
                 39.86      1:23.96 (44.10)
 10 Loughrey, Brendan      38 UNAT              1:23.00    1:27.98  
                 41.07      1:27.98 (46.91)
 11 Lassen, Jason D        36 OREG              1:32.90    1:31.66  
                 43.32      1:31.66 (48.34)
 12 Denton, Joe E          37 PNA               1:26.39    1:31.97  
                 42.27      1:31.97 (49.70)
 -- Kickert, Brad J        36 PNA               1:26.39         NS  
 -- Rushman, Christopher   37 SKY               1:22.09         NS  
 
 Event 22  Men 40-44 100 LC Meter Breaststroke
==================================================================
         NATL: N 1:08.01  8/20/2000 DAVID GUTHRIE
        World: W 1:05.93  4/19/2008 ALBERTO MONTINI, ITA
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Corbeau, James L       44 OREG              1:11.00    1:08.92  
                 32.65      1:08.92 (36.27)
  2 Finney, Peter C        41 MAM               1:13.45    1:13.29  
                 34.72      1:13.29 (38.57)
  3 Anderson, Anthony P    41 OREG              1:15.50    1:13.48  
                 35.03      1:13.48 (38.45)
  4 Waud, Timothy P        41 OREG              1:17.78    1:17.14  
                 37.22      1:17.14 (39.92)
  5 Blavatnik, Alex        44 FLAQ              1:19.02    1:17.61  
                 37.15      1:17.61 (40.46)
  6 Esko, Kevin L          42 PNA               1:18.00    1:18.86  
                 37.13      1:18.86 (41.73)
  7 Thompson, Anthony G    44 MOVY              1:17.86    1:19.42  
                 38.02      1:19.42 (41.40)
  8 Chappell, Matthew D    44 USF               1:21.98    1:20.61  
  9 Cambias, Rob J         40 SMS               1:22.98    1:21.78  
                 38.29      1:21.78 (43.49)
 10 Gaarder, Chris         43 OREG              1:22.66    1:22.09  
                 37.80      1:22.09 (44.29)
 11 Breza, Paul M          41 UNAT              1:22.18    1:23.39  
                 39.53      1:23.39 (43.86)
 12 Badiozamani, Kas R     40 PNA               1:28.91    1:33.91  
                 43.49      1:33.91 (50.42)
 -- Paller, Craig A        42 UTAH              1:16.60         NS  
 -- Verst, David B         40 WCM               1:22.00         NS  
 -- Wan, Eric              42 OREG              1:21.00         NS  
 
 Event 22  Men 45-49 100 LC Meter Breaststroke
==================================================================
         NATL: N 1:09.67  8/15/2005 DAVID GUTHRIE
        World: W 1:09.38  3/28/2002 GLEN CHRISTIANSEN, SWE
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Guthrie, David M       48 DAMM              1:08.58    1:07.38W 
                 32.30      1:07.38 (35.08)
  2 Hasegawa, Brian J      45 GHM               1:12.10    1:11.28  
                 33.46      1:11.28 (37.82)
  3 Scott, Greg C          49 CMS               1:14.20    1:12.01  
                 34.13      1:12.01 (37.88)
  4 Malsbury, David B      47 VMST              1:20.00    1:15.35  
                 35.39      1:15.35 (39.96)
  5 Helgason, Tryggvi      45 LVM               1:14.23    1:15.39  
                 34.92      1:15.39 (40.47)
  6 Matysek, Jim           49 MOVY              1:16.86    1:16.14  
                 35.27      1:16.14 (40.87)
  7 Smith, Daniel C        46 PNA               1:20.97    1:20.18  
                 37.16      1:20.18 (43.02)
  8 Osburn, Chris          45 RIDG              1:20.24    1:20.87  
                 36.81      1:20.87 (44.06)
  9 Tongate, Terry L       48 NOVA              1:16.99    1:21.32  
                 38.35      1:21.32 (42.97)
 10 Ivelich, Jim A         46 OREG              1:25.19    1:21.57  
                 38.35      1:21.57 (43.22)
 11 Yalung, Patrick G      49 PNA               1:26.86    1:22.74  
                 38.80      1:22.74 (43.94)
 12 Sumerfield, Bill H     48 OREG              1:28.07    1:23.26  
                 41.53      1:23.26 (41.73)
 13 Boone, Lou             47 OREG              1:27.11    1:27.88  
                 40.99      1:27.88 (46.89)
 14 Thompson, Ron J        49 OREG              1:45.00    1:36.18  
                 46.16      1:36.18 (50.02)
 15 LaSota, Frank E        47 MICH              1:39.50    1:44.08  
                 47.52      1:44.08 (56.56)
 
 Event 22  Men 50-54 100 LC Meter Breaststroke
==================================================================
         NATL: N 1:11.49  6/13/2004 JACK GROSELLE
        World: W 1:11.49  6/7/2004  JACK GROSELLE, USA
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Allender, Patrick      50 OREG              1:17.69    1:12.82  
                 34.54      1:12.82 (38.28)
  2 Doyle, Benn W          50 GSM               1:14.75    1:12.83  
                 33.47      1:12.83 (39.36)
  3 Groselle, Jack R       54 O*H*              1:14.04    1:13.24  
                 34.82      1:13.24 (38.42)
  4 Holland, David A       50 WMAC              1:13.80    1:13.38  
                 34.15      1:13.38 (39.23)
  5 Gray, David S          50 CMS               1:15.60    1:14.34  
                 34.90      1:14.34 (39.44)
  6 Brenner, Bill          50 O*H*              1:19.00    1:16.01  
                 36.63      1:16.01 (39.38)
  7 Sherman, Bill          50 MOVY              1:19.18    1:18.19  
                 36.99      1:18.19 (41.20)
  8 Roth, Barry            54 ARIZ              1:20.65    1:18.98  
                 36.19      1:18.98 (42.79)
  9 Louie, Jamie           51 CMS               1:20.80    1:19.21  
                 36.05      1:19.21 (43.16)
 10 Haberek, Cork          51 SKY               1:19.77    1:19.25  
                 37.17      1:19.25 (42.08)
 11 Holmberg, Tom          50 IM                1:22.47    1:19.40  
                 36.07      1:19.40 (43.33)
 12 Doyley, Douglas        50 EBSC              1:19.80    1:19.94  
                 38.03      1:19.94 (41.91)
 13 McCarty, Dave          50 CMS               1:23.90    1:20.04  
                 37.23      1:20.04 (42.81)
 14 Patterson, Terry M     51 BDGR              1:20.00    1:20.34  
                 37.08      1:20.34 (43.26)
 15 Taylor, Charles R      52 OREG              1:25.75    1:20.41  
                 37.62      1:20.41 (42.79)
 16 Oliver, Gary M         51 OREG              1:23.30    1:20.57  
                 38.04      1:20.57 (42.53)
 17 Woodruff, David L      52 DAM               1:21.11    1:22.85  
                 40.12      1:22.85 (42.73)
 18 Dowd, Mike B           50 OREG              1:32.00    1:24.13  
                 39.36      1:24.13 (44.77)
 19 Westphal, Kent B       52 OREG              1:28.00    1:24.75  
                 40.07      1:24.75 (44.68)
 20 Dolan, Dan J           53 OREG              1:30.00    1:31.92  
                 41.41      1:31.92 (50.51)
 21 Adcock, Richard P      53 PNA               1:31.96    1:32.80  
                 44.24      1:32.80 (48.56)
 22 Munro, Stuart A        51 OREG              1:35.00    1:34.25  
                 44.42      1:34.25 (49.83)
 23 Morrison, Jeffrey W    53 PNA               1:40.15    1:41.19  
                 48.07      1:41.19 (53.12)
 -- Dozier, Earl E         50 TVM               1:19.37         NS  
 -- Battistini, Rick A     54 NEM               1:26.30         NS  
 -- Leonard, Dan P         54 SCAQ              1:19.50         NS  
 
 Event 22  Men 55-59 100 LC Meter Breaststroke
==================================================================
         NATL: N 1:14.80  8/17/2001 ROBERT STRAND
        World: W 1:11.13  4/19/2008 TIMOTHY SHEAD, RSA
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Colella, Rick P        57 PNA               1:13.00    1:14.30N 
                 36.15      1:14.30 (38.15)
  2 Walker, Rick B         58 SYSM              1:19.67    1:17.72  
                 36.08      1:17.72 (41.64)
  3 Stark, Allen L         59 OREG              1:17.55    1:18.17  
                 36.88      1:18.17 (41.29)
  4 Kerns, Hubie           59 VCM               1:19.79    1:18.56  
                 37.28      1:18.56 (41.28)
  5 Enright, Richard       56 DAMM              1:20.39    1:21.10  
                 38.41      1:21.10 (42.69)
  6 Brown, Robert V        56 AWJ               1:20.10    1:21.60  
                 38.37      1:21.60 (43.23)
  7 Devins, Jeff W         56 HIMA              1:25.50    1:22.84  
                 38.75      1:22.84 (44.09)
  8 Hoffman, Charles L     58 TERR              1:30.46    1:24.35  
                 39.71      1:24.35 (44.64)
  9 Dougherty, Stephen P   57 PAFC              1:25.17    1:25.82  
                 40.83      1:25.82 (44.99)
 10 Benson, Stan           55 CMS               1:33.73    1:28.45  
                 40.50      1:28.45 (47.95)
 11 Mc Gregor, Cary D      58 MAM               1:29.00    1:28.60  
                 41.89      1:28.60 (46.71)
 12 Dasch, Vern E          59 OREG              1:32.00    1:31.68  
                 43.50      1:31.68 (48.18)
 13 Bleakman, Richard N    55 NMMS              1:29.10    1:32.02  
                 44.30      1:32.02 (47.72)
 14 Sherwood, Reggie       57 OREG              1:33.56    1:33.16  
                 42.59      1:33.16 (50.57)
 15 Wikander, Carroll D    57 OREG              1:38.00    1:39.26  
                 46.95      1:39.26 (52.31)
 
 Event 22  Men 60-64 100 LC Meter Breaststroke
==================================================================
         NATL: N 1:16.38  8/10/2006 ROBERT STRAND
        World: W 1:16.38  8/5/2006  ROBERT STRAND, USA
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Strand, Robert         62 TOC               1:19.50    1:15.42N 
                 35.91      1:15.42 (39.51)
  2 Frost, Kenneth A       64 TAM               1:18.20    1:17.96  
                 36.44      1:17.96 (41.52)
  3 Wendt, George F        61 IM                1:23.00    1:21.27  
                 38.60      1:21.27 (42.67)
  4 Harding, Peter S       60 O*H*              1:22.45    1:22.87  
                 39.63      1:22.87 (43.24)
  5 Peterson, Steven B     62 PNA               1:26.55    1:26.04  
                 40.97      1:26.04 (45.07)
  6 Weinbrecht, John T     61 OREG              1:27.80    1:26.98  
                 40.75      1:26.98 (46.23)
  7 Wilson, Dennis J       60 TULS              1:27.50    1:28.85  
                 41.21      1:28.85 (47.64)
  8 Lambert, Roy D         62 OREG              1:33.01    1:29.34  
                 42.27      1:29.34 (47.07)
 -- Prentice, Douglas C    60 OREG              1:38.50         DQ  
 -- Russell, Gordon        61 DAMM              1:35.00         NS  
 
 Event 22  Men 65-69 100 LC Meter Breaststroke
==================================================================
         NATL: N 1:24.16  8/23/1998 MANUEL SANGUILY
        World: W 1:21.75  4/19/2008 GERSHON SHEFA, ISR
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Todd, Richard T        66 TCAM              1:24.00    1:22.82N 
                 39.22      1:22.82 (43.60)
  2 Gildea, David R        65 STAN              1:24.91    1:25.21  
                 40.78      1:25.21 (44.43)
  3 Boak, Thomas D         65 WMST              1:26.96    1:25.81  
                 40.23      1:25.81 (45.58)
  4 Davis, Roy             66 PNA               1:32.00    1:31.69  
                 43.46      1:31.69 (48.23)
  5 Shaw, Keith D          65 CMSC              1:34.24    1:32.55  
                 41.51      1:32.55 (51.04)
  6 Brown, Wayne R         66 HMS               1:35.12    1:37.78  
                 45.12      1:37.78 (52.66)
  7 Burgess, Thom          66 CMS               1:37.00    1:38.62  
                 46.05      1:38.62 (52.57)
  8 Reid, Walt E           68 PNA               1:39.86    1:39.04  
                 47.78      1:39.04 (51.26)
  9 Perilman, Jim E        69 WCM               1:39.00    1:39.86  
                 48.56      1:39.86 (51.30)
 10 Diamond, Louis H       69 ANCM              1:38.31    1:40.88  
                 48.13      1:40.88 (52.75)
 11 Pohlmann, John T       65 SLAM              1:43.16    1:43.20  
                 49.94      1:43.20 (53.26)
 12 Keudell, David J       68 OREG              1:44.00    1:43.37  
                 49.28      1:43.37 (54.09)
 13 Juhala, Richard H      65 OREG              1:44.01    1:49.86  
                 52.07      1:49.86 (57.79)
 14 Eisenklam, Peter A     65 ARIZ              1:57.80    1:53.18  
                 51.65    1:53.18 (1:01.53)
 15 Zuur, James            68 PCA               2:02.00    1:55.39  
                 54.87    1:55.39 (1:00.52)
 16 Mellow, Bill           67 OREG              1:48.60    2:00.06  
                 57.21    2:00.06 (1:02.85)
 -- Whitten, Phillip       65 ARIZ              2:01.48         DQ  
 -- Cody, Frank J          68 MICH              1:40.38         NS  
 
 Event 22  Men 70-74 100 LC Meter Breaststroke
==================================================================
         NATL: N 1:29.47  6/17/2001 JOHN KORTHEUER
        World: W 1:24.71  4/19/2008 KARL WIEDAMANN, USA
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Hopkins, Cyrus C       70 NEM               1:50.00    1:35.18  
                 46.10      1:35.18 (49.08)
  2 Downs, George R        70 CMS               1:40.46    1:37.08  
                 47.62      1:37.08 (49.46)
  3 Peterson, Dick A       71 SMMM              1:35.00    1:37.67  
                 47.12      1:37.67 (50.55)
  4 Patten, Bob W          74 CMS               1:38.80    1:39.90  
                 48.83      1:39.90 (51.07)
  5 Medici, John C         70 O*H*              1:48.00    1:43.96  
                 48.49      1:43.96 (55.47)
  6 Hall, Sid              73 O*H*              1:50.00    1:50.41  
                 52.22      1:50.41 (58.19)
  7 Panko, Stanley E       70 SMMM              1:50.00    1:52.61  
                 54.19      1:52.61 (58.42)
  8 Schieltz, Jon D        70 OREG              2:32.05    2:31.32  
               1:11.15    2:31.32 (1:20.17)
 -- Riddle, Peter E        70 SDSM              2:00.00         NS  
 
 Event 22  Men 75-79 100 LC Meter Breaststroke
==================================================================
         NATL: N 1:34.93  6/3/2006  JOHN KORTHEUER
        World: W 1:31.90  3/2/2008  TSUTOMU KAJIHARA, JPN
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Stupfel, Norman E      76 WCM               1:48.00    1:46.37  
                 50.06      1:46.37 (56.31)
  2 Marks, Milton R        78 OREG              1:51.92    1:49.62  
                 51.19      1:49.62 (58.43)
  3 Hubach, Eric           75 CROC              1:52.82    1:51.50  
                 52.43      1:51.50 (59.07)
  4 Smith, Christopher J   76 TYMS              1:48.71    1:51.62  
                 54.14      1:51.62 (57.48)
 -- Jelinek, Don P         75 MM                2:10.06         DQ  
 -- Sanguily, Manuel       75 CONN              1:35.00         NS  
 -- Furman, Joseph E       76 MINN              2:20.50         NS  
 
 Event 22  Men 80-84 100 LC Meter Breaststroke
==================================================================
         NATL: N 1:43.74  7/14/2007 AL CRAIG
        World: W 1:41.02  7/18/2005 TOSHIO TAJIMA, JPN
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Haartz, F H Ted        80 ARIZ              1:55.00    1:52.95  
                 56.39      1:52.95 (56.56)
  2 Greenberg, Barton H    84 OMAH              2:10.00    1:58.35  
                 57.59    1:58.35 (1:00.76)
  3 Gallaher, Jerry        80 PNA               2:02.42    2:20.83  
               1:06.08    2:20.83 (1:14.75)
 -- Cunningham, Robert F   81 SMMM              2:00.00         NS  
 
 Event 22  Men 85-89 100 LC Meter Breaststroke
==================================================================
         NATL: N 2:00.89  6/14/2003 ALDO DA ROSA
        World: W 1:53.70  7/16/2000 HIROMU YOSHIMOTO, JPN
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Rudloff, G Edward      85 TOC               2:01.89    2:14.43  
               1:05.71    2:14.43 (1:08.72)
  2 Young, Gilbert N       86 OREG              2:50.10    2:46.70  
               1:17.26    2:46.70 (1:29.44)
  3 Scherbarth, James L    85 NCMS              3:13.90    3:22.76  
               1:33.59    3:22.76 (1:49.17)


 HY-TEK Meet Services                            8/16/2008 - 13:18PM
2008 USMS National Long Course Championships - 8/14/2008 to 8/17/200
     Mt Hood Community College, Gresham, OR, Sanction #: 378-08     
 
 Event 23  Women 18-24 50 LC Meter Butterfly
==================================================================
         NATL: N 28.99  7/9/2006  LAURA DAVIS
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Butler, Katelyn B      22 RAA                 34.27      31.42  
  2 Dickson, Kelsey A      19 ARIZ                30.54      31.56  
  3 Kratz, Elaine K        23 UNAT                35.62      32.08  
  4 Lau, Choi-Ting         24 MVM                 33.30      33.59  
  5 Shortt-Harder, Kelsey  24 OREG                38.00      34.41  
  6 Nelson, Christine M    24 ARIZ                36.06      35.22  
  7 Pranke, Bridget A      24 ARIZ                39.34      36.24  
  8 Pahl, Lauren N         19 TVM                 34.54      36.53  
  9 Prokopiak, Ashley R    20 UNAT                37.42      37.36  
 10 DeLeone, Denise R      21 OREG                37.21      37.54  
 11 Taylor, Victoria       23 TVM                 37.38      37.75  
 12 Maggard, Jocelyn N     21 MVN                 37.78      38.39  
 
 Event 23  Women 25-29 50 LC Meter Butterfly
==================================================================
         NATL: N 28.19  8/3/2003  JENNIFER BROOKS
        World: W 28.09  10/26/1997MARJA PARSSINEN, FIN
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Marshall, Sarah        26 WCM                 33.89      29.51  
  2 Glass, Laura           28 DAMM                30.04      29.95  
  3 Alden, Jennifer N      29 OREG                35.15      32.15  
  4 Martin, Jennifer M     28 FLAQ                32.90      32.26  
  5 Howland, Heather       28 IM                  32.85      32.87  
  6 Tyler, Rachel E        29 OREG                36.00      33.00  
  7 Kroemer, Maggie        25 COM                 32.85      33.40  
  8 Warman, Whitney M      25 ARIZ                32.50      33.53  
  9 Gustafson, Aubree M    27 OREG                34.48      33.84  
 10 Liu, Ouida             28 USF                 36.79      34.82  
 11 Boomer, Allison R      25 PNA                 37.22      36.49  
 12 Basaraba, Deni L       27 WCM                 50.00      39.02  
 
 Event 23  Women 30-34 50 LC Meter Butterfly
==================================================================
         NATL: N 27.59  6/3/2000  ANGEL MARTINO
        World: W 27.59  6/3/2000  ANGEL MARTINO, USA
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Guzman, Shanna L       32 TOC                 34.20      30.79  
  2 Whyte, Erika           31 OREG                35.00      31.40  
  3 Elwonger, Stephanie L  30 OREG                32.64      31.48  
  4 Dhom, Gina M           30 OREG                34.78      33.46  
  5 Kirkwood, Erin E       31 OREG                35.88      33.95  
  6 Jones, Rose            30 DOC                 37.20      38.60  
  7 Cuccuini, Samantha A   31 RMST                36.87      38.95  
  8 Pryor, Evelyn G        31 OREG                39.42      39.00  
  9 Darling, Colleen M     34 TVM                 36.90      39.12  
 10 Clark, Robyn D         30 NOVA                36.40      41.85  
 -- McClintock, Sarah A    30 CMS                 37.00         NS  
 -- Philipps, Colleen M    32 PNA                 35.00         NS  
 
 Event 23  Women 35-39 50 LC Meter Butterfly
==================================================================
         NATL: N 28.32  8/23/1999 TRACIE MOLL
        World: W 28.32  8/23/1999 TRACIE MOLL, USA
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Santomauro, Laura E    39 WCM                 30.40      30.14  
  2 Weeks, Nikki L         36 OREG                31.39      30.79  
  3 Mortensen, Eva         38 SCSC                36.00      32.01  
  4 Murray, Alexis A       37 1776                32.49      32.51  
  5 Topp, Deborah A        39 OREG                35.50      35.16  
  6 White, Anna G          35 OREG                40.40      36.99  
  7 Keaten, Heather L      39 CMS                 37.17      37.25  
  8 Criscione, Anicia      35 OREG                40.50      39.08  
  9 Harrington, Diana J    36 USF                 39.00      39.26  
 10 Maxon, Robin M         37 OREG                48.27      43.51  
 -- Walters, Melinda J     38 OREG                41.57         NS  
 -- Simpson, Shauna M      37 OREG                38.20         NS  
 
 Event 23  Women 40-44 50 LC Meter Butterfly
==================================================================
         NATL: N 28.62  8/6/2006  S VON DER LIPPE
        World: W 28.62  8/6/2006  S.VON DER LIPPE, USA
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Ward, Lisa A           44 WCM                 34.00      30.02  
  2 Welting, Laureen       43 TOC                 32.58      30.98  
  3 Rietz, Heather         40 EXCL                33.50      32.88  
  4 Friedlander, Rebecca   42 CMS                 34.48      34.18  
  5 Gee, Sharlene L        42 MVM                 35.05      34.40  
  6 McNeil, Katie B        40 OREG                35.87      35.27  
  7 Hall, Lisa C           41 WCM                 35.70      35.77  
  8 Kilbourn, Laurie J     41 OREG                37.94      36.28  
  9 Fisher, Bonnie A       43 BSM                 40.02      41.00  
 
 Event 23  Women 45-49 50 LC Meter Butterfly
==================================================================
         NATL: N 29.68  7/29/2007 K PIPES-NEILSEN
        World: W 29.68  7/29/2007 K.PIPES-NEILSEN, USA
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Delmage, Arlene        46 OREG                30.48      30.04  
  2 Dahl, Lisa A           47 PNA                 31.16      30.08  
  3 Stuntzner-Gibson, Den  46 OREG                32.81      31.29  
  4 Jenkins, Valerie G     45 OREG                32.60      31.84  
  5 Jones, Elene Kay "ene  48 CMS                 31.29      32.53  
  6 Simpson, Susanne B     48 NOVA                32.58      33.79  
  7 Stone, Beverly         45 IMSC                35.50      33.83  
  8 Buck, Donna            49 OREG                34.50      35.40  
  9 Hill, Jayne A          47 UNAT                35.77      36.34  
 10 Mullaney, Amy B        48 ARIZ                40.00      37.62  
 11 Moe, Paula J           45 OREG                43.00      38.29  
 12 Chesler, Laurie K      45 OREG                37.50      41.39  
 13 Malloy, Janie L        46 OREG                46.81      45.38  
 14 Aguilar, Nancy C       47 UCLA                50.00      49.21  
 15 Tracy, Kay L           46 OREG                53.05      51.43  
 -- Murakowski, Courtenay  46 SMS                 37.31         NS  
 -- Black, Jill            46 OREG                40.20         NS  
 -- Lepinski, Cokie        49 RHMS                36.21         NS  
 -- Brightwell, Kim M      48 RMST                36.90         NS  
 
 Event 23  Women 50-54 50 LC Meter Butterfly
==================================================================
         NATL: N 30.72  8/19/2001 LAURA VAL
        World: W 30.24  6/4/2004  ANGELA ZINGLER, GER
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Heim-Bowen, Suzanne M  50 WCM                 33.38      32.05  
  2 Morrison, Karen A      50 WCM                 32.80      32.96  
  3 Senn, Ann C            50 MINN                33.30      33.27  
  4 Cherzan, Deidra        52 OREG                36.96      33.48  
  5 Rosener, Karen K       54 CMS                 33.90      33.60  
  6 Worden, Laura A        51 OREG                37.09      33.81  
  7 Swigert, Debbie M      53 WCM                 36.00      34.32  
  8 Moore, Jo              53 PNA                 37.00      34.38  
  9 Harsey, Laura E        50 OREG                35.86      34.66  
 10 Carpenter, Kelley C    51 SYSM                38.00      36.04  
 11 Hair, Margaret         53 HMS                 42.00      37.07  
 12 Bracken, Judy W        51 TVM                 37.54      38.41  
 13 Forre, Lena            52 FLAQ                39.18      38.62  
 14 Crookham, Kristi       50 SAWS                32.27      43.92  
 15 Snyder, Lynn R         52 OREG                45.75      46.66  
 16 Walker, Lora A         52 UNAB                39.00      48.18  
 17 Moss, Helen M          50 OREG                56.00      56.21  
 
 Event 23  Women 55-59 50 LC Meter Butterfly
==================================================================
         NATL: N 31.83  8/13/2007 LAURA VAL
        World: W 31.83  8/13/2007 LAURA VAL, USA
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Ciraulo, Christie      55 UCLA                33.93      32.57  
  2 Lynch, Evie S          56 ARIZ                37.10      35.08  
  3 Glassman, Debbie A     55 PNA                 37.50      35.27  
  4 Altman, Christie       59 ARIZ                38.50      37.43  
  5 Kassen, Elizabeth K    56 PNA                 41.29      40.42  
  6 Weston, Susan E        57 SDSM                41.10      40.98  
  7 Asleson, Elke M        56 OREG                42.05      42.33  
  8 Smith, Melinda J       56 O*H*                46.00      42.62  
  9 Burke, Mary Leigh      56 MVM                 43.30    1:00.85  
 -- Reid, Colleen G        59 HIMA                47.80         DQ  
 -- Roche, Carolyn M       57 CMS                 35.00         NS  
 -- Holloway, Colleen J    55 MOST                42.90         NS  
 
 Event 23  Women 60-64 50 LC Meter Butterfly
==================================================================
         NATL: N 35.62  8/18/2002 JOY WARD
        World: W 33.47  6/4/2004  JUDY WILSON, GBR
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Shaps, Ruth Y          61 MAM                 36.50      33.88N 
  2 Welch, Sarah           61 PNA                 39.40      36.84  
  3 Tyler, A Susan         60 SNM                 38.75      37.86  
  4 LeClercq, Toni M       60 WCM                 42.06      37.95  
  5 Rousseau, Sandi        61 OREG                40.00      38.83  
  6 Gettling, Janet        60 OREG                38.90      39.92  
  7 Page, Anne M           60 NCMS                39.00      42.08  
  8 Magee, Carolyn M       63 HMS                 42.37      43.66  
  9 Barnea, Daniela        64 STAN                49.30      44.59  
 10 Allen, Susan J         64 USF                 48.00      45.59  
 11 Tevis, Maggie H        60 RHMS                53.16      49.55  
 12 Felton, Anezka G       60 TOC                 48.20      49.97  
 13 Beeler, Kirsten        62 ISF                 51.00      50.00  
 -- Boak, Carolyn          63 WMST                36.66         NS  
 -- Mymryk, Penny M        61 RMSC                41.80         NS  
 
 Event 23  Women 65-69 50 LC Meter Butterfly
==================================================================
         NATL: N 38.47  6/10/2007 JOY WARD
        World: W 35.77  8/6/2006  CHRISTEL SCHULZ, GER
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Frid, Barbara          66 OREG                40.00      39.07  
  2 Ward, Joy              66 OREG                40.99      42.10  
  3 Meyers, Susan L        66 ISF                 45.36      46.74  
  4 Kowalski, Joyce        66 MICH                59.00      55.34  
 -- Rattray, Kathryn T     68 BURL                52.53         NS  
 
 Event 23  Women 70-74 50 LC Meter Butterfly
==================================================================
         NATL: N 41.26  7/9/2000  GAIL ROPER
        World: W 39.16  1/20/2008 HARUMI SUGIMOTO, JPN
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Tullman, Patricia A    71 FMM                 53.33      50.81  
  2 Kraetzer, Midge S      70 WCM               1:00.00      53.99  
  3 Henderson, Martha J    72 FACT                56.90      59.35  
  4 Kawabata, Geraldine L  74 OREG              1:09.85    1:11.87  
 -- Little, Jeanne         71 SDSM                46.17         NS  
 
 Event 23  Women 75-79 50 LC Meter Butterfly
==================================================================
         NATL: N 44.95  8/1/2004  GAIL ROPER
        World: W 41.99  8/6/2006  JANE ASHER, GBR
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Caldwell, Dionne B     76 NOVA                58.06      59.24  
  2 Waldbaum, Joan B       77 1776              1:04.63    1:03.46  
  3 Rosik, Cynthia H       75 OREG              1:17.51    1:17.52  
 
 Event 23  Women 80-84 50 LC Meter Butterfly
==================================================================
         NATL: N 57.43  7/18/2004 LOIS NOCHMAN
        World: W 57.43  7/18/2004 LOIS KIVI NOCHMAN, USA
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Stupfel, Gloria M      82 SMMM              1:45.00    2:21.19  
 -- Carr, Florence E       83 UNAT                59.62         NS  
 
 Event 23  Women 85-89 50 LC Meter Butterfly
==================================================================
         NATL: N 1:11.58  7/25/1999 JEAN DURSTON
        World: W 1:06.40  7/16/2007 YONE MURATA, JPN
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Howell, Jae            86 WCM               1:26.00    1:24.39  
  2 Stevenin, Elfie J      87 OREG              2:24.00    4:01.51  



 HY-TEK Meet Services                            8/16/2008 - 13:59PM
2008 USMS National Long Course Championships - 8/14/2008 to 8/17/200
     Mt Hood Community College, Gresham, OR, Sanction #: 378-08     
 
 Event 24  Men 18-24 50 LC Meter Butterfly
==================================================================
         NATL: N 25.44  7/16/2000 NEI-KUAN CHIA
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 McCallen, John R       21 UNAT                26.08      25.48  
  2 Nicholas, Dameon       19 FLAQ                26.91      26.78  
  3 Galvan-Sarabia, Luis   23 FLAQ                26.00      26.85  
  4 Goldman, Brian M       22 PNA                 26.50      27.17  
  5 Eddy, Ricky            24 UNAT                28.99      27.27  
  6 Ortiz, Daniel          21 EM                  28.50      27.97  
  7 Tracy, Kennison C      19 OREG                32.15      29.52  
  8 Johns, Brock C         24 OREG                30.49      30.40  
 -- Warlick, Sean          23 GAST                32.01         NS  
 
 Event 24  Men 25-29 50 LC Meter Butterfly
==================================================================
         NATL: N 25.16  1984      DEFORREST/BOTTOM
        World: W 24.48  6/12/2005 KOHEI KAWAMOTO, JPN
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Kawamoto, Kohei        29 ARIZ                23.87      23.71W 
  2 Bannan, Brett T        26 OREG                26.40      25.83  
  3 Holsman, Trent T       28 TOC                 27.96      26.36  
  4 McMillian, Brett J     26 GAST                26.50      27.05  
  5 Marshall, Gary N       26 TOC                 28.01      27.67  
  6 Pilman, Rodney S       26 RAA                 30.26      27.69  
  7 Leahy, James P         28 TOC                 27.50      28.17  
  8 Pearson, Kevin M       26 OREG                29.26      29.63  
  9 Ko, Scott Y            25 CMS                 30.50      29.81  
 10 Cleary, Kevin H        25 OREG                30.36      30.08  
 
 Event 24  Men 30-34 50 LC Meter Butterfly
==================================================================
         NATL: N 24.73  8/10/2006 OSWALDO QUEVEDO
        World: W 24.73  8/6/2006  OSWALDO QUEVEDO, USA
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Goltz, Jason           30 PNA                 27.30      26.34  
  2 Greenwood, Scott C     31 TOC                 27.00      27.21  
  3 Gaggero, David         32 TOC                 29.95      27.87  
  4 Sottile, Domenico      31 FLAQ                28.61      28.23  
  5 Sivertson, Kevin M     33 OREG                28.26      28.36  
  6 Romera, Joaquin B      34 OREG                28.57      28.89  
  7 Wallace, Colin C       30 OREG                28.50      29.14  
  8 Glass, Mark            34 DAMM                29.47      29.29  
  9 Brayman, Brook T       31 LVM                 31.00      29.71  
 -- Spalding, Joseph G     34 IAMA              1:24.63         DQ  
 -- Cooley, Bryan          31 UNAT                30.00         NS  
 -- Conway, Adam M         30 TVM                 25.68         NS  
 -- Linderman, Ross A      31 PNA                 29.67         NS  
 -- Schweiger, Joel B      32 RAA                 29.90         NS  
 
 Event 24  Men 35-39 50 LC Meter Butterfly
==================================================================
         NATL: N 25.00  8/18/2002 WADE KING
        World: W 24.70  8/19/2005 MARK FOSTER, GBR
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Mull, Alec             36 MICH                26.27      26.06  
  2 Riddle, Ed A           38 OREG                30.33      26.41  
  3 Taylor, Curtis L       37 OREG                29.50      27.45  
  4 McClung, Paton M       39 LJSM                28.58      28.85  
  5 Butcher, Rob           36 NCMS                27.50      29.53  
  6 Breza, Scott           37 NBAC                28.00      29.99  
  7 Montgomery, Zac L      37 PNA                 31.28      30.18  
  8 Kapfhammer, Eric       35 PNA                 31.34      30.73  
  9 Carlson, John          37 RMST                31.12      30.76  
 10 Rosinski, Thomas J     38 CMS                 31.00      31.07  
 11 Hiemke, Scott          36 DAMM                30.80      31.10  
 12 Sixkiller, Daniel      35 UNAT                32.67      31.82  
 13 Darby, Brian C         35 OREG                33.00      33.38  
 14 Brenes, Marco          37 EM                  31.30      35.31  
 
 Event 24  Men 40-44 50 LC Meter Butterfly
==================================================================
         NATL: N 25.87  8/20/2000 PAUL SMITH
        World: W 25.87  8/20/2000 PAUL SMITH, USA
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Hiltabiddle, Steve     42 JAM                 26.40      25.97  
  2 Sorensen, Michael J    40 AKMS                26.00      26.50  
  3 Sargent, Gregory O     41 DAMM                26.61      26.81  
  4 Segal, William N       44 JAM                 27.20      27.41  
  5 Rodgers, Jeff M        42 OREG                27.99      27.60  
  6 Power, Michael L       40 UCSB                27.59      27.70  
  7 Holland, Dave          41 VMST                27.70      27.74  
  8 Mc Cormack, Bryan J    43 TOC                 28.89      28.19  
  9 Drawz, Troy A          40 OREG                29.00      28.68  
 10 Smith, Schuyler A      40 CMS                 30.30      28.70  
 11 Lichtenwalter, Brian   42 CRUZ                30.00      28.83  
 12 Gill, Mark A           40 SKY                 29.25      29.14  
 13 Cambias, Rob J         40 SMS                 29.58      29.20  
 14 Wolf, Paul R           42 GERM                30.03      29.32  
 15 Dillon, Duffy          43 FLAQ                29.50      29.35  
 16 Williams, John M       40 PNA                 29.90      29.52  
 17 Jones, Kenton R        41 SDSM                30.36      29.66  
 17 Fischer, Andy J        41 FLAQ                30.30      29.66  
 19 Parmentier, Steve D    43 OREG                29.95      29.70  
 20 Esko, Kevin L          42 PNA                 29.50      29.71  
 21 Shoup, David J         42 OREG                29.80      30.05  
 22 Schwarm, Douglas R     43 UNAT                31.78      31.10  
 23 Langan, David P        42 UNAT                31.60      33.74  
 -- Eichler, Brad          42 ARKM                28.12         NS  
 -- Perry, Sam W           40 ARIZ                31.00         NS  
 -- Mc Sweeney, Brian P    41 USF                 30.56         NS  
 -- Lanterman, Scott J     43 MVM                 31.50         NS  
 -- McComish, John H       42 OREG                28.70         NS  
 -- Snoep, Peer            43 FLAQ                27.77         NS  
 
 Event 24  Men 45-49 50 LC Meter Butterfly
==================================================================
         NATL: N 25.90  8/10/2006 PAUL SMITH
        World: W 25.90  8/6/2006  PAUL SMITH, USA
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Smith, Paul L          49 ARIZ                25.90      26.06  
  2 Kenny, John            48 DAMM                27.80      27.13  
  3 Stiling, Jeff C        48 TS                  28.50      27.23  
  4 Christensen, Douglas   45 OREG                28.45      27.66  
  5 Washburne, Brent C     47 OREG                30.58      28.77  
  6 Radam, Thomas          46 IMSC                29.70      28.79  
  7 Johnston, Mark A       48 CMS                 29.13      28.95  
  8 Ozun, Sabri            45 LVM                 28.50      28.98  
  9 Hathaway, David L      48 OREG                30.22      29.67  
 10 Hafner, Jason C        46 SRM                 31.10      29.93  
 11 Cleaver, Oliver        45 SAWS                31.28      30.77  
 12 Sikora, Rod            48 DAMM                32.24      31.12  
 13 Rabe, Jim D            48 OREG                30.50      31.16  
 14 Asche, Carl V          47 UTAH                31.23      31.42  
 15 Littlefield, James R   48 PNA                 30.50      31.53  
 16 Ivelich, Jim A         46 OREG                31.91      31.55  
 17 Westlake, Robert       46 OREG                32.00      31.56  
 18 Matz, Michael S        47 PAFC                32.61      31.91  
 19 Boone, Lou             47 OREG                34.73      34.11  
 20 Traynor, John          49 IM                  34.17      34.64  
 21 Cattles, Steve         49 CMS                 32.51    1:07.77  
 -- Benner, Tord E         49 NOVA                31.50         NS  
 -- Golden, Larry          48 ARKM                27.81         NS  
 -- Mc Ginley, Patrick B   45 ROSE                33.01         NS  
 -- Mc Donald, Emeric J    46 MVM                 28.75         NS  
 
 Event 24  Men 50-54 50 LC Meter Butterfly
==================================================================
         NATL: N 26.23  7/18/2004 TRIP HEDRICK
        World: W 26.23  7/18/2004 TRIP HEDRICK, USA
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Carter, Paul V         51 CAST                26.01      25.88N 
  2 Schatz, Gary L         53 WMST                27.76      27.63  
  3 Croshier, Mark W       53 SDSM                30.00      27.83  
  4 Bugg, Bob              51 GAJA                28.20      27.85  
  5 Graham, Donald         54 UTAH                27.98      27.90  
  6 Phillips, John M       50 NCMS                28.25      28.25  
  7 Vandam, David K        53 TXLA                29.77      29.25  
  8 O''Brien, Kerry L       51 WCM                 29.93      29.42  
  9 Williams, Scott        53 TOC                 32.67      29.60  
 10 Kevan, Stephen D       54 OREG                30.42      30.13  
 11 Metzger, Peter R       53 OREG                30.70      30.14  
 12 Westphal, Kent B       52 OREG                31.00      30.16  
 13 Fattlar, Kenneth M     52 TVM                 31.00      30.41  
 14 Stiling, Douglas E     50 TS                  31.03      30.73  
 15 Freeborn, Stephen L    53 PNA                 29.97      30.92  
 16 Dwight, Charles B      53 OREG                31.58      31.39  
 17 Wren, Mark B           50 OREG                32.49      31.95  
 18 Peyton, Mike W         53 OREG                32.80      32.85  
 19 Moore, Hugh C          54 PNA                 33.00      32.88  
 20 Marsh, Gary            51 OREG                31.35      34.78  
 21 Nakhei, Toraj          53 OREG                41.20      37.89  
 -- Piette, Jeffrey T      53 OREG                32.61         NS  
 -- Grzeszczak, John S     50 GOLD                30.00         NS  
 -- Battistini, Rick A     54 NEM                 31.99         NS  
 -- Spencer, Donald L      51 PNA                 32.24         NS  
 -- Boytler, Bruce J       50 PNA                 31.00         NS  
 
 Event 24  Men 55-59 50 LC Meter Butterfly
==================================================================
         NATL: N 27.08  6/24/2007 GREG SHAW
        World: W 27.08  6/24/2007 GREG SHAW, USA
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Pugliese, Mark D       56 ANCM                29.20      28.96  
  2 Lautman, Scott M       56 PNA                 30.47      29.08  
  3 Cockburn, Alistair     55 UTAH                29.53      29.25  
  4 Hammond, Ted W         55 ARIZ                30.91      29.72  
  5 Brockbank, Doug        55 OREG                30.55      30.27  
  6 Glass, Ernie           59 NCMS                33.04      31.53  
  7 Buckley, Mark          55 SCAQ                33.23      32.02  
  8 Hoffman, Charles L     58 TERR                33.54      32.27  
  9 Fisk, Floyd M          56 SAWS                35.73      33.04  
 10 Cheney, Bruce W        57 OREG                34.39      36.69  
 11 Goldberg, Bruce D      57 DAMM                34.68      38.86  
 -- Bannan, Charles        56 OREG                32.00         DQ  
 -- Meltz, Steve Y         55 NEM                 31.00         NS  
 -- Yensen, Kermit D       55 OREG                32.19         NS  
 
 Event 24  Men 60-64 50 LC Meter Butterfly
==================================================================
         NATL: N 27.92  8/15/2005 RICHARD ABRAHAMS
        World: W 27.92  8/15/2005 RICHARD ABRAHAMS, USA
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Burns, Joel J          62 FLAQ                28.79      29.84  
  2 Baird, Fred C          60 UTAH                30.50      30.11  
  3 Prentice, Douglas C    60 OREG                34.40      31.91  
  4 Martinez, Jorge E      61 UNAT                32.83      32.87  
  5 Cronin, Jed P          60 OREG                34.20      33.28  
  6 Silvey, Michael R      63 OREG                34.50      33.52  
  7 Ebel, Mark T           60 ECM                 33.01      33.75  
  8 Stevens, Baz           60 OREG                35.55      34.02  
 -- Meyerhoff, Rick D      61 TAM                 34.00         DQ  
 -- Stout, Jon             62 OREG                37.01         NS  
 -- Beauregard, Charles R  61 OREG                34.42         NS  
 
 Event 24  Men 65-69 50 LC Meter Butterfly
==================================================================
         NATL: N 30.81  8/15/1998 RONALD JOHNSON
        World: W 30.33  7/17/2006 TOMOYASU IIDA, JPN
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Lodwig, Keefe L        65 WMST                32.00      28.68W 
  2 Smith, Robert S        65 OREG                35.90      31.55  
  3 Freshley, Mike R       67 SDSM                32.55      32.33  
  4 Straka, Peter          65 TYMS                34.92      33.23  
  5 Pivovarov, Ivan        65 UNAT                33.33      33.42  
  6 White, Bernard T       65 NCMS                35.50      34.07  
  7 Whitley, John K        65 LJSM                35.92      34.25  
  8 Nakata, Ronald K       69 OREG                36.55      35.40  
  9 Bassi, Richard A       67 TOC                 32.89      37.44  
 10 Perilman, Jim E        69 WCM                 39.10      38.85  
 
 Event 24  Men 70-74 50 LC Meter Butterfly
==================================================================
         NATL: N 32.11  8/19/2001 RONALD JOHNSON
        World: W 31.49  9/24/2007 HIROSHI MATSUMOTO, JPN
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Petersen, Bert L       70 OREG                31.99      32.49  
  2 Goldstein, Mel E       70 ISF                 36.46      35.35  
  3 Haworth, A Emory       72 WCM                 39.00      39.63  
  4 Szasz, Ivan            72 MSBC                43.52      42.55  
  5 Flores-Fiol, Oscar A   70 OREG                42.00      45.40  
  6 Schieltz, Jon D        70 OREG              1:01.99    1:01.10  
 -- McIntyre, David R      71 GOLD                35.00         DQ  
 -- Patten, Bob W          74 CMS                 42.70         NS  
 
 Event 24  Men 75-79 50 LC Meter Butterfly
==================================================================
         NATL: N 35.66  8/20/2000 FRANK PIEMME
        World: W 35.66  8/20/2000 FRANK PIEMME, USA
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Mitchell, Clarke E     76 NCMS                38.00      36.34  
 -- Park, George           75 PNA                 44.20         NS  
 -- Baker, Donald J        77 SDSM                52.70         NS  
 -- Bevier, Jack           76 HMS                 52.00         NS  
 -- Sanguily, Manuel       75 CONN                40.00         NS  
 -- Johnston, Graham M     77 MOST                40.00         NS  
 
 Event 24  Men 80-84 50 LC Meter Butterfly
==================================================================
         NATL: N 40.65  5/22/2005 FRANK PIEMME
        World: W 40.92  8/15/2005 FRANK PIEMME, USA
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Piemme, Frank M        83 LOST                43.25      42.19  
  2 Hubbard, Donald J      81 SDSM                54.55      54.42  
  3 Hutinger, Paul         84 FMM                 58.00    1:01.32  
 -- Miesen, Lee J          81 OREG              1:16.55         DQ  
 
 Event 24  Men 85-89 50 LC Meter Butterfly
==================================================================
         NATL: N 46.48  6/19/2004 ANDREW HOLDEN
        World: W 46.48  6/19/2004 ANDREW HOLDEN, USA
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
 -- Rudloff, G Edward      85 TOC                 47.48         DQ  



 HY-TEK Meet Services                            8/16/2008 - 15:52PM
2008 USMS National Long Course Championships - 8/14/2008 to 8/17/200
     Mt Hood Community College, Gresham, OR, Sanction #: 378-08     
 
 Event 25  Women 18-24 200 LC Meter IM
==================================================================
         NATL: N 2:24.14  7/9/2006  LAURA DAVIS
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Jason, Dawn            21 FLAQ              2:31.76    2:31.53  
                 33.37      1:11.31 (37.94)
        1:56.98 (45.67)     2:31.53 (34.55)
  2 Muir, Anne C           23 PMM               2:38.38    2:33.97  
                 33.59      1:15.91 (42.32)
        1:59.07 (43.16)     2:33.97 (34.90)
  3 Trevino, Danielle      21 UNAT              2:35.75    2:34.09  
                 32.87      1:14.41 (41.54)
        1:58.60 (44.19)     2:34.09 (35.49)
  4 Trembly, Katie F       24 SCLA              3:02.00    2:46.69  
                 36.67      1:21.10 (44.43)
        2:08.21 (47.11)     2:46.69 (38.48)
  5 Dickson, Kelsey A      19 ARIZ              2:46.86    2:51.37  
                 34.40      1:23.75 (49.35)
        2:14.96 (51.21)     2:51.37 (36.41)
  6 Gentry, Kelly M        22 TVM               2:50.02    2:51.90  
                 37.20      1:23.23 (46.03)
        2:12.49 (49.26)     2:51.90 (39.41)
  7 Bowen, Kelsey C        23 OREG              2:52.73    2:53.11  
                 36.94      1:23.17 (46.23)
        2:14.24 (51.07)     2:53.11 (38.87)
  8 Pranke, Bridget A      24 ARIZ              3:02.71    2:56.03  
                 37.37      1:24.92 (47.55)
        2:16.66 (51.74)     2:56.03 (39.37)
  9 Grier, Cassi M         22 OREG              2:57.34    2:58.74  
                 38.22      1:25.65 (47.43)
        2:18.10 (52.45)     2:58.74 (40.64)
 10 Kratz, Elaine K        23 UNAT              2:55.25    3:00.57  
                 36.79      1:24.07 (47.28)
        2:17.63 (53.56)     3:00.57 (42.94)
 11 Snyder, Melissa        21 OREG              2:55.27    3:06.49  
                 41.50      1:31.44 (49.94)
        2:23.09 (51.65)     3:06.49 (43.40)
 12 Swieter, Erin          24 AKMS              3:04.54    3:08.05  
                 37.65      1:24.78 (47.13)
        2:21.52 (56.74)     3:08.05 (46.53)
 13 Pahl, Lauren N         19 TVM               3:10.31    3:11.92  
                 38.70      1:27.48 (48.78)
        2:26.78 (59.30)     3:11.92 (45.14)
 
 Event 25  Women 25-29 200 LC Meter IM
==================================================================
        World: W 2:20.71  10/2/2005 HITOMI MATSUDA, JPN
         NATL: N 2:21.98  8/15/2005 ALLISON WAGNER
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Droubay, Christina L   27 TVM               2:40.00    2:29.21  
                 32.12      1:11.33 (39.21)
        1:55.29 (43.96)     2:29.21 (33.92)
  2 Willey, Kris B         26 TOC               2:36.43    2:36.58  
                 34.41      1:15.44 (41.03)
        2:00.00 (44.56)     2:36.58 (36.58)
  3 Showell, Brianna       29 OREG              2:43.27    2:38.77  
                 34.60      1:17.39 (42.79)
        2:01.02 (43.63)     2:38.77 (37.75)
  4 Popelka, Erin M        27 OREG              2:45.00    2:45.42  
                 33.20      1:19.53 (46.33)
        2:06.21 (46.68)     2:45.42 (39.21)
  5 Kujawa, Jamie L        26 BOZE              2:30.00    2:49.38  
                 35.05      1:19.83 (44.78)
        2:08.36 (48.53)     2:49.38 (41.02)
  6 Kroemer, Maggie        25 COM               2:46.19    2:50.33  
                 34.35      1:20.40 (46.05)
        2:11.92 (51.52)     2:50.33 (38.41)
  7 Peters, Emily K        26 OREG              3:00.29    3:01.13  
                 37.60      1:19.98 (42.38)
        2:15.75 (55.77)     3:01.13 (45.38)
  8 Marechal, Severine M   25 FLAQ              2:56.20    3:01.64  
                 38.81      1:28.42 (49.61)
        2:20.63 (52.21)     3:01.64 (41.01)
  9 Paulson, Christine N   29 TVM               3:00.00    3:12.00  
                 40.53      1:30.17 (49.64)
        2:26.84 (56.67)     3:12.00 (45.16)
 
 Event 25  Women 30-34 200 LC Meter IM
==================================================================
        World: W 2:21.59  10/7/2007 HITOMI MATSUDA, JPN
         NATL: N 2:23.12  1/14/1996 K PIPES-NEILSEN
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 McClelland, Katie      32 DAMM              2:34.42    2:31.44  
                 32.80      1:14.66 (41.86)
        1:55.78 (41.12)     2:31.44 (35.66)
  2 Koch, Laura K          32 WMST              2:40.40    2:34.10  
                 32.83      1:13.94 (41.11)
        1:57.97 (44.03)     2:34.10 (36.13)
  3 Elwonger, Stephanie L  30 OREG              2:48.58    2:41.54  
                 33.79      1:15.92 (42.13)
        2:03.85 (47.93)     2:41.54 (37.69)
  4 Arneson, Laura C       33 UTAH              2:44.49    2:49.00  
                 35.38      1:19.02 (43.64)
        2:12.45 (53.43)     2:49.00 (36.55)
  5 Ackermann, Laura       33 FLAQ              3:04.93    3:00.88  
                 37.44      1:24.99 (47.55)
        2:18.84 (53.85)     3:00.88 (42.04)
  6 Pryor, Evelyn G        31 OREG              3:14.50    3:11.38  
                 40.39      1:30.72 (50.33)
        2:27.34 (56.62)     3:11.38 (44.04)
  7 Clark, Robyn D         30 NOVA              3:06.47    3:24.63  
                 44.66      1:39.89 (55.23)
        2:37.01 (57.12)     3:24.63 (47.62)
 -- Ellis, Emilie C        34 PNA               3:03.20         NS  
 -- Philipps, Colleen M    32 PNA               2:55.00         NS  
 
 Event 25  Women 35-39 200 LC Meter IM
==================================================================
        World: W 2:25.31  6/29/1997 K.PIPES-NEILSEN, USA
         NATL: N 2:22.42  7/19/1997 K PIPES-NEILSEN
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Nelson, Sara Q         36 OREG              2:45.00    2:34.53  
                 33.11      1:15.39 (42.28)
        1:59.14 (43.75)     2:34.53 (35.39)
  2 Poll, Claudia          36 EM                2:34.60    2:34.67  
                 34.40      1:14.02 (39.62)
        2:01.96 (47.94)     2:34.67 (32.71)
  3 Rankin, Maureen T      38 ARIZ              2:52.03    2:37.27  
                 32.89      1:14.68 (41.79)
        2:00.49 (45.81)     2:37.27 (36.78)
  4 Easton, Sandie         39 WCM               2:57.07    2:38.04  
                 33.77      1:14.72 (40.95)
        2:02.16 (47.44)     2:38.04 (35.88)
  5 Visser, Linda          38 FACT              2:41.17    2:39.57  
                 34.55      1:15.69 (41.14)
        2:03.04 (47.35)     2:39.57 (36.53)
  6 Tomac, Jayna M         36 OREG              2:45.15    2:45.99  
                 36.26      1:21.65 (45.39)
        2:07.50 (45.85)     2:45.99 (38.49)
  7 Tomtan-Brayman, Brend  35 LVM               2:59.27    2:50.87  
                 37.11      1:21.09 (43.98)
        2:10.63 (49.54)     2:50.87 (40.24)
  8 Barber, Tori M         36 OREG              2:47.50    2:52.34  
                 36.07      1:17.77 (41.70)
        2:09.49 (51.72)     2:52.34 (42.85)
  9 Farmer, LeAnne C       36 CARL              2:50.49    2:53.20  
                 37.93      1:25.12 (47.19)
        2:12.83 (47.71)     2:53.20 (40.37)
 10 Lassen, Megan M        38 OREG              2:59.76    2:56.25  
                 38.21      1:23.97 (45.76)
        2:16.42 (52.45)     2:56.25 (39.83)
 11 Young, Susie S         39 OREG              2:57.82    3:00.63  
                 39.24      1:28.28 (49.04)
        2:21.24 (52.96)     3:00.63 (39.39)
 12 Criscione, Anicia      35 OREG              3:05.49    3:01.61  
                 40.77      1:26.96 (46.19)
        2:20.30 (53.34)     3:01.61 (41.31)
 13 Wells, Janette         36 OREG              3:15.83    3:07.69  
                 41.06      1:30.44 (49.38)
        2:20.92 (50.48)     3:07.69 (46.77)
 14 Topp, Deborah A        39 OREG              3:15.00    3:13.04  
                 37.19      1:29.86 (52.67)
        2:28.88 (59.02)     3:13.04 (44.16)
 15 Patterson, Breyer L    39 OREG              3:28.42    3:21.66  
                 43.23      1:38.28 (55.05)
        2:37.14 (58.86)     3:21.66 (44.52)
 -- Walters, Melinda J     38 OREG              3:23.13         NS  
 
 Event 25  Women 40-44 200 LC Meter IM
==================================================================
        World: W 2:25.03  8/5/2007  S.VON DER LIPPE, USA
         NATL: N 2:25.03  8/5/2007  S VON DER LIPPE
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Welting, Laureen       43 TOC               2:41.60    2:32.07  
                 33.23      1:14.02 (40.79)
        1:58.71 (44.69)     2:32.07 (33.36)
  2 Ward, Lisa A           44 WCM               2:46.00    2:33.27  
                 33.07      1:13.92 (40.85)
        1:57.43 (43.51)     2:33.27 (35.84)
  3 Reynolds, Ellen M      44 SAWS              2:39.62    2:34.16  
                 34.31      1:12.93 (38.62)
        1:59.61 (46.68)     2:34.16 (34.55)
  4 Harris, Janet          43 TNYA              2:48.86    2:44.52  
                 34.84      1:14.94 (40.10)
        2:04.87 (49.93)     2:44.52 (39.65)
  5 Kupan, Cheryl A        44 NEM               2:46.66    2:48.74  
                 36.06      1:19.49 (43.43)
        2:10.17 (50.68)     2:48.74 (38.57)
  6 Jones, Paula E         40 VMST              3:00.22    2:52.14  
                 37.83      1:22.80 (44.97)
        2:13.89 (51.09)     2:52.14 (38.25)
  7 Hamel, Laura           44 SYSM              3:07.27    2:55.62  
                 37.00      1:25.67 (48.67)
        2:16.50 (50.83)     2:55.62 (39.12)
  8 Gee, Sharlene L        42 MVM               2:59.14    2:57.35  
                 36.79      1:23.54 (46.75)
        2:17.90 (54.36)     2:57.35 (39.45)
  9 Hall, Lisa C           41 WCM               2:58.65    3:01.45  
                 37.44      1:25.76 (48.32)
        2:16.73 (50.97)     3:01.45 (44.72)
 10 Del Rio, Laura L       43 PNA               3:17.66    3:16.82  
                 42.66      1:36.38 (53.72)
        2:31.95 (55.57)     3:16.82 (44.87)
 
 Event 25  Women 45-49 200 LC Meter IM
==================================================================
        World: W 2:28.82  4/21/2008 K.PIPES-NEILSEN, FRA
         NATL: N 2:31.06  5/27/2007 K PIPES-NEILSEN
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Pipes-Neilsen, Karlyn  46 SDSM              2:28.82    2:27.57W 
                 31.37      1:08.97 (37.60)
        1:52.84 (43.87)     2:27.57 (34.73)
  2 Delmage, Arlene        46 OREG              2:44.40    2:41.77  
                 33.18      1:18.61 (45.43)
        2:07.16 (48.55)     2:41.77 (34.61)
  3 Ferguson, Ellen        46 OREG              2:43.00    2:43.40  
                 34.25      1:18.37 (44.12)
        2:07.23 (48.86)     2:43.40 (36.17)
  4 Bunch, Brigid J        45 ARIZ              2:50.27    2:48.83  
                 35.27      1:16.09 (40.82)
        2:07.14 (51.05)     2:48.83 (41.69)
  5 Hafner, Hilary R       48 SRM               2:54.18    2:50.70  
                 35.40      1:22.81 (47.41)
        2:10.91 (48.10)     2:50.70 (39.79)
  6 Courtney, Zena H       49 PNA               2:49.89    2:52.40  
                 36.49      1:20.26 (43.77)
        2:14.17 (53.91)     2:52.40 (38.23)
  7 Kessler, Laura L       48 O*H*              2:50.00    2:52.66  
                 37.20      1:24.03 (46.83)
        2:14.95 (50.92)     2:52.66 (37.71)
  8 DeLozier, Anna R       45 ARIZ              3:02.00    2:53.07  
                 36.39      1:20.48 (44.09)
        2:13.21 (52.73)     2:53.07 (39.86)
  9 Caswell, Mary J        47 OREG              2:50.96    2:53.21  
                 35.03      1:23.09 (48.06)
        2:13.79 (50.70)     2:53.21 (39.42)
 10 Dawson-Cook, Susan E   45 ARIZ              3:03.74    2:54.28  
                 35.93      1:23.35 (47.42)
        2:14.32 (50.97)     2:54.28 (39.96)
 11 Viales, Dianne         46 OREG              2:57.79    3:01.03  
                 36.65      1:23.98 (47.33)
        2:19.77 (55.79)     3:01.03 (41.26)
 12 Prokopiak, Judith P    45 UNAT              3:12.89    3:01.40  
                 38.03      1:26.20 (48.17)
        2:21.33 (55.13)     3:01.40 (40.07)
 13 James, Paula           49 LVM               3:03.03    3:03.03  
                 38.54      1:25.65 (47.11)
        2:21.01 (55.36)     3:03.03 (42.02)
 14 Snider, Pam J          47 OREG              3:12.74    3:15.34  
                 40.37      1:30.22 (49.85)
        2:26.94 (56.72)     3:15.34 (48.40)
 15 Goodman, Ann R         49 OREG              3:16.02    3:15.78  
                 42.44      1:31.43 (48.99)
        2:31.14 (59.71)     3:15.78 (44.64)
 16 Speir, Kris            45 PNA               3:15.00    3:19.75  
                 42.16      1:36.52 (54.36)
        2:33.93 (57.41)     3:19.75 (45.82)
 17 McKenzie, Jean M       45 OREG              4:00.00    3:40.30  
                 54.51      1:47.49 (52.98)
      2:48.43 (1:00.94)     3:40.30 (51.87)
 -- Stone, Beverly         45 IMSC              3:03.29         NS  
 
 Event 25  Women 50-54 200 LC Meter IM
==================================================================
        World: W 2:41.31  7/14/2002 LAURA VAL, USA
         NATL: N 2:41.31  7/14/2002 LAURA VAL
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Cook, Jenny L          50 SCAQ              2:45.25    2:39.49W 
                 34.02      1:16.91 (42.89)
        2:03.55 (46.64)     2:39.49 (35.94)
  2 Iseppi, Esther         50 AMT               2:49.50    2:50.09  
                 36.87      1:22.23 (45.36)
        2:11.10 (48.87)     2:50.09 (38.99)
  3 Worden, Laura A        51 OREG              3:12.25    3:04.19  
                 37.57      1:26.07 (48.50)
        2:22.25 (56.18)     3:04.19 (41.94)
  4 Budd, Elizabeth        54 OREG              3:19.77    3:15.44  
                 42.99      1:33.12 (50.13)
        2:33.08 (59.96)     3:15.44 (42.36)
  5 Lumbert Gentry, Kerri  51 UNAT              3:24.67    3:16.22  
                 40.60      1:31.49 (50.89)
        2:30.44 (58.95)     3:16.22 (45.78)
  6 James, Katryn S        53 ARIZ              3:16.00    3:21.39  
                 47.82      1:36.49 (48.67)
        2:34.94 (58.45)     3:21.39 (46.45)
  7 Mitchell, Alison A     54 MVN               3:22.45    3:35.42  
                 50.34      1:46.39 (56.05)
      2:49.82 (1:03.43)     3:35.42 (45.60)
  8 Scovazzo, Mary L       53 HMS               3:33.39    3:40.34  
                 49.02      1:48.26 (59.24)
        2:47.72 (59.46)     3:40.34 (52.62)
 -- Pujalet-Devitt, Miche  51 DAS               3:05.57         NS  
 -- Cherzan, Deidra        52 OREG              3:08.08         NS  
 
 Event 25  Women 55-59 200 LC Meter IM
==================================================================
        World: W 2:48.30  7/8/2007  LAURA VAL, USA
         NATL: N 2:48.30  7/8/2007  LAURA VAL
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Val, Laura B           57 TAM               2:50.00    2:43.45W 
                 33.65      1:14.71 (41.06)
        2:07.03 (52.32)     2:43.45 (36.42)
  2 Vaca, Laura R          55 ANV               2:49.05    2:54.30  
                 37.20      1:23.52 (46.32)
        2:15.15 (51.63)     2:54.30 (39.15)
  3 Kohn, Catherine K      55 SLAM              3:00.00    3:04.85  
                 42.94      1:31.82 (48.88)
        2:22.93 (51.11)     3:04.85 (41.92)
  4 Alexander, Martha A    59 WCM               3:19.30    3:12.29  
                 41.43      1:33.58 (52.15)
        2:29.08 (55.50)     3:12.29 (43.21)
  5 Kassen, Elizabeth K    56 PNA               3:29.43    3:23.16  
                 42.16      1:36.92 (54.76)
      2:39.86 (1:02.94)     3:23.16 (43.30)
  6 Thornton, Kim S        56 NOVA              3:25.12    3:23.92  
                 45.63      1:40.90 (55.27)
        2:38.17 (57.27)     3:23.92 (45.75)
  7 Asleson, Elke M        56 OREG              3:33.51    3:33.36  
                 44.25      1:39.01 (54.76)
      2:44.12 (1:05.11)     3:33.36 (49.24)
  8 Buck, Kathleen P       58 OREG              3:36.73    3:37.88  
                 51.40    1:51.88 (1:00.48)
      2:52.18 (1:00.30)     3:37.88 (45.70)
  9 Wright, Jill M         57 SAWS              3:41.53    3:46.54  
                 51.27      1:47.34 (56.07)
      2:56.05 (1:08.71)     3:46.54 (50.49)
 10 Milner, Nancy J        57 OREG              3:48.50    3:52.11  
                 50.28    1:56.60 (1:06.32)
      3:01.94 (1:05.34)     3:52.11 (50.17)
 11 Weston, Susan E        57 SDSM              3:42.40    3:56.02  
                 51.86    1:55.91 (1:04.05)
      3:07.08 (1:11.17)     3:56.02 (48.94)
 12 Yoder, Margie E        56 CMS               4:10.00    4:20.36  
                 59.71    2:13.48 (1:13.77)
      3:27.21 (1:13.73)     4:20.36 (53.15)
 -- Hendryx, Teri L        55 OREG              3:20.00         NS  
 -- Miller, Celeste        58 SNM               3:15.00         NS  
 
 Event 25  Women 60-64 200 LC Meter IM
==================================================================
        World: W 2:58.08  8/7/2006  BRIGITTE MERTEN, GER
         NATL: N 3:00.74  8/10/2006 CAROLYN BOAK
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Welch, Sarah           61 PNA               3:22.55    3:14.93  
                 39.47      1:34.08 (54.61)
        2:32.06 (57.98)     3:14.93 (42.87)
  2 Dills, Suzanne L       63 PNA               3:30.69    3:16.73  
                 42.98      1:33.79 (50.81)
        2:33.05 (59.26)     3:16.73 (43.68)
  3 Tyler, A Susan         60 SNM               3:28.04    3:29.16  
                 41.38      1:37.95 (56.57)
      2:43.41 (1:05.46)     3:29.16 (45.75)
  4 Young, Lydia L         60 CMS               3:41.97    3:40.37  
                 49.31      1:47.77 (58.46)
      2:48.63 (1:00.86)     3:40.37 (51.74)
  5 Allen, Susan J         64 USF               4:10.00    3:45.31  
                 49.44      1:46.47 (57.03)
      2:55.08 (1:08.61)     3:45.31 (50.23)
  6 Lebsack, Linda M       62 CMS               4:12.00    4:12.54  
                 58.01    2:06.20 (1:08.19)
      3:20.10 (1:13.90)     4:12.54 (52.44)
 -- Ludick, Jane H         63 LCM               5:29.96         DQ  
 -- Mymryk, Penny M        61 RMSC              3:29.00         NS  
 
 Event 25  Women 65-69 200 LC Meter IM
==================================================================
        World: W 3:08.85  8/7/2006  CHRISTEL SCHULZ, GER
         NATL: N 3:19.01  7/2/1991  CLARA WALKER
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Marr, Jackie M         65 SDSM              3:19.01    3:13.33N 
                 44.51      1:36.20 (51.69)
        2:31.50 (55.30)     3:13.33 (41.83)
  2 Pronk, Bonnie L        66 MSBC              3:20.71    3:17.26  
                 45.11      1:35.60 (50.49)
        2:30.38 (54.78)     3:17.26 (46.88)
  3 Meyers, Susan L        66 ISF               3:47.07    3:46.55  
                 53.52    1:54.64 (1:01.12)
      2:57.62 (1:02.98)     3:46.55 (48.93)
  4 Arnold, Patricia F     69 SMS               4:31.40    4:40.74  
               1:03.68    2:17.34 (1:13.66)
      3:37.64 (1:20.30)   4:40.74 (1:03.10)
 -- Geoffrion, Helen       69 UCLA              4:16.12         NS  
 
 Event 25  Women 70-74 200 LC Meter IM
==================================================================
        World: W 3:14.05  2/3/2008  YOSHIKO OSAKI, JPN
         NATL: N 3:32.94  8/8/1999  GAIL ROPER
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Jordan, Betsy T        71 SDSM              3:46.00    3:47.80  
                 53.93      1:50.23 (56.30)
      3:01.04 (1:10.81)     3:47.80 (46.76)
  2 Munn, Susan L          70 DAM               4:00.00    3:59.17  
                 55.92    2:01.57 (1:05.65)
      3:09.48 (1:07.91)     3:59.17 (49.69)
  3 Varty, Eulah M         74 MSBC              4:29.69    4:27.34  
               1:02.97    2:10.84 (1:07.87)
      3:23.90 (1:13.06)   4:27.34 (1:03.44)
  4 Henderson, Martha J    72 FACT              4:49.04    4:44.57  
               1:02.19    2:12.33 (1:10.14)
      3:45.68 (1:33.35)     4:44.57 (58.89)
  5 Munger, Peony          74 HMS               6:41.38    5:37.94  
               1:32.52    3:07.65 (1:35.13)
      4:32.50 (1:24.85)   5:37.94 (1:05.44)
 
 Event 25  Women 75-79 200 LC Meter IM
==================================================================
        World: W 3:38.46  1/29/2006 JANE ASHER, GBR
         NATL: N 3:48.59  6/24/2001 JUNE KRAUSER
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Hirsch, Ann M          77 WCM               4:05.00    3:57.16  
                 55.53      1:55.38 (59.85)
      3:00.50 (1:05.12)     3:57.16 (56.66)
  2 Callison, Barbara F    75 RINC              4:15.00    4:16.96  
                 58.97    2:02.79 (1:03.82)
      3:15.58 (1:12.79)   4:16.96 (1:01.38)
  3 Kinney, Nancy          79 ARIZ              4:35.09    4:19.78  
               1:02.28    2:04.91 (1:02.63)
      3:22.66 (1:17.75)     4:19.78 (57.12)
  4 Hertzberg, Ruth S      76 CMS               5:15.00    7:33.09  
               2:06.96                     
            6:14.76 ( )   7:33.09 (1:18.33)
 
 Event 25  Women 80-84 200 LC Meter IM
==================================================================
        World: W 4:18.72  6/10/2007 JEAN TROY, USA
         NATL: N 4:18.72  6/10/2007 JEAN TROY
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Stupfel, Gloria M      82 SMMM              7:32.00    8:12.28  
               2:25.63    4:08.78 (1:43.15)
      6:35.98 (2:27.20)   8:12.28 (1:36.30)
 
 Event 25  Women 85-89 200 LC Meter IM
==================================================================
        World: W 5:16.68  7/25/1999 JEAN DURSTON, USA
         NATL: N 5:16.68  7/25/1999 JEAN DURSTON
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Howell, Jae            86 WCM               5:40.00    5:55.72  
               1:27.25    2:59.48 (1:32.23)
      4:34.80 (1:35.32)   5:55.72 (1:20.92)
  2 Stevenin, Elfie J      87 OREG              8:18.91   11:32.31  
               3:42.13   11:32.31 (7:50.18)
 
 Event 25  Women 90-94 200 LC Meter IM
==================================================================
        World: W 6:35.70  8/11/2003 MAXINE MERLINO, USA
         NATL: N 6:35.70  8/11/2003 MAXINE MERLINO
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Simonton, Rita         90 GWSC              6:40.00    6:30.12W 
               1:41.59    3:03.53 (1:21.94)
      5:19.84 (2:16.31)   6:30.12 (1:10.28)



 HY-TEK Meet Services                            8/16/2008 - 16:14PM
2008 USMS National Long Course Championships - 8/14/2008 to 8/17/200
     Mt Hood Community College, Gresham, OR, Sanction #: 378-08     
 
 Event 26  Men 25-29 200 LC Meter IM
==================================================================
        World: W 2:06.33  8/18/2002 HONZA VITAZKA, USA
         NATL: N 2:06.33  8/18/2002 HONZA VITAZKA
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Aguilar, Giampiero     29 EM                2:22.47    2:21.31  
                 29.72      1:08.47 (38.75)
        1:50.45 (41.98)     2:21.31 (30.86)
  2 McMillian, Brett J     26 GAST              2:20.00    2:26.46  
                 29.44      1:06.80 (37.36)
        1:50.29 (43.49)     2:26.46 (36.17)
  3 Kramer, Joshua D       27 HIMA              2:44.28    2:43.03  
                 31.25      1:13.41 (42.16)
        2:03.92 (50.51)     2:43.03 (39.11)
  4 Carse, Michael R       29 FOG               3:07.97    3:02.85  
                 36.10      1:27.30 (51.20)
        2:18.59 (51.29)     3:02.85 (44.26)
 
 Event 26  Men 30-34 200 LC Meter IM
==================================================================
        World: W 2:08.89  7/29/2000 NICOLAS GRANGER, FRA
         NATL: N 2:09.69  8/18/1991 DAVID LUNDBURG
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Harrigan, Matthew J    30 TOC               2:19.01    2:14.83  
                 28.29      1:03.42 (35.13)
        1:43.41 (39.99)     2:14.83 (31.42)
  2 Polito, Chip           32 OREG              2:20.68    2:17.37  
                 29.30      1:05.45 (36.15)
        1:45.26 (39.81)     2:17.37 (32.11)
  3 Goltz, Jason           30 PNA               2:19.00    2:18.35  
                 29.09      1:06.15 (37.06)
        1:47.44 (41.29)     2:18.35 (30.91)
  4 Oleson, Ryan M         31 UNAT              2:25.00    2:23.11  
                 28.65      1:06.95 (38.30)
        1:48.29 (41.34)     2:23.11 (34.82)
  5 Walkenhorst, Jared W   34 NEM               2:30.00    2:27.13  
                 30.82      1:11.91 (41.09)
        1:52.64 (40.73)     2:27.13 (34.49)
  6 Campea, Scott          33 STAN              2:20.00    2:31.64  
                 31.20      1:12.05 (40.85)
        1:55.25 (43.20)     2:31.64 (36.39)
  7 Sun, Alberto           30 CSPM              2:30.00    2:32.10  
                 29.76      1:06.88 (37.12)
        1:56.32 (49.44)     2:32.10 (35.78)
  8 Sivertson, Kevin M     33 OREG              2:31.39    2:39.98  
                 30.77      1:13.64 (42.87)
        2:02.36 (48.72)     2:39.98 (37.62)
  9 Spalding, Joseph G     34 IAMA              6:10.66    5:54.51  
               1:18.03    3:05.24 (1:47.21)
      4:36.37 (1:31.13)   5:54.51 (1:18.14)
 
 Event 26  Men 35-39 200 LC Meter IM
==================================================================
        World: W 2:08.19  8/3/2002  RON KARNAUGH, USA
         NATL: N 2:05.64  12/7/2002 RON KARNAUGH
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Larson, Greg D         39 TOC               2:17.00    2:23.19  
                 30.28      1:07.37 (37.09)
        1:50.21 (42.84)     2:23.19 (32.98)
  2 Nelson, Kirk E         38 PNA               2:27.06    2:25.77  
                 30.84      1:09.97 (39.13)
        1:53.59 (43.62)     2:25.77 (32.18)
  3 Erickson, Kraig J      37 OREG              2:35.75    2:29.43  
                 31.19      1:11.99 (40.80)
        1:56.20 (44.21)     2:29.43 (33.23)
  4 Porter, Drew A         35 SCLA              2:42.01    2:31.13  
                 32.58      1:12.50 (39.92)
        1:56.93 (44.43)     2:31.13 (34.20)
  5 Schutte, Tom F         39 PNA               2:35.50    2:31.43  
                 30.38      1:11.40 (41.02)
        1:54.31 (42.91)     2:31.43 (37.12)
  6 Adamavich, Doug P      39 ARIZ              2:41.00    2:36.02  
                 32.34      1:15.94 (43.60)
        2:00.25 (44.31)     2:36.02 (35.77)
  7 Colburn, Christopher   36 ABM               2:48.05    2:36.66  
                 31.06      1:12.58 (41.52)
        1:58.70 (46.12)     2:36.66 (37.96)
  8 Dunn, Erin A           38 PNA               2:42.10    2:41.40  
                 33.61      1:19.75 (46.14)
        2:06.91 (47.16)     2:41.40 (34.49)
  9 Mattson, Mark E        38 IM                2:39.40    2:41.51  
                 34.68      1:17.51 (42.83)
        2:05.15 (47.64)     2:41.51 (36.36)
 10 Jaworski, Chip         38 SKY               2:47.00    2:46.86  
                 32.99      1:19.16 (46.17)
        2:07.70 (48.54)     2:46.86 (39.16)
 11 Vegter, Brian          37 OREG              3:50.00    3:37.00  
                 49.13    1:51.00 (1:01.87)
      2:53.10 (1:02.10)     3:37.00 (43.90)
 -- Denton, Joe E          37 PNA               2:42.37         NS  
 
 Event 26  Men 40-44 200 LC Meter IM
==================================================================
        World: W 2:12.41  6/29/2007 PETER BERMEL, GER
         NATL: N 2:14.39  6/3/2007  LORENZO BENUCCI
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Sargent, Gregory O     41 DAMM              2:16.51    2:18.11  
                 28.63      1:05.34 (36.71)
        1:45.71 (40.37)     2:18.11 (32.40)
  2 Peters, Keith D        43 OREG              2:30.00    2:22.53  
                 30.15      1:05.92 (35.77)
        1:47.40 (41.48)     2:22.53 (35.13)
  3 Berg, Roy A            40 NOVA              2:17.00    2:23.72  
                 29.45      1:07.06 (37.61)
        1:49.36 (42.30)     2:23.72 (34.36)
  4 Hiltabiddle, Steve     42 JAM               2:28.46    2:24.90  
                 29.39      1:07.56 (38.17)
        1:51.41 (43.85)     2:24.90 (33.49)
  5 Holland, Dave          41 VMST              2:28.10    2:25.54  
                 30.11      1:09.27 (39.16)
        1:52.17 (42.90)     2:25.54 (33.37)
  6 Winters, Bill          41 VMST              2:30.00    2:27.72  
                 30.98      1:11.62 (40.64)
        1:54.60 (42.98)     2:27.72 (33.12)
  7 Fischer, Andy J        41 FLAQ              2:37.00    2:32.32  
                 31.20      1:13.31 (42.11)
        1:58.36 (45.05)     2:32.32 (33.96)
  8 Butcher, Gano          44 OREG              2:34.39    2:33.44  
                 30.82      1:11.96 (41.14)
        1:56.89 (44.93)     2:33.44 (36.55)
  9 Clydesdale, William L  41 OREG              2:43.57    2:37.36  
                 31.80      1:16.81 (45.01)
        2:02.00 (45.19)     2:37.36 (35.36)
 10 Waud, Timothy P        41 OREG              2:33.34    2:37.55  
                 34.03      1:18.63 (44.60)
        2:01.33 (42.70)     2:37.55 (36.22)
 11 Blavatnik, Alex        44 FLAQ              2:43.15    2:38.86  
                 33.61      1:15.24 (41.63)
        2:01.23 (45.99)     2:38.86 (37.63)
 12 Seibert, Richard J     44 PNA               2:46.66    2:39.69  
                 34.76      1:17.03 (42.27)
        2:05.84 (48.81)     2:39.69 (33.85)
 13 Anderson, Anthony P    41 OREG              2:40.50    2:40.26  
                 33.87      1:19.33 (45.46)
        2:04.23 (44.90)     2:40.26 (36.03)
 14 Wolf, Tim N            44 NEM               2:48.00    2:41.39  
                 32.33      1:15.44 (43.11)
        2:05.72 (50.28)     2:41.39 (35.67)
 15 Breza, Paul M          41 UNAT              2:35.38    2:44.88  
                 32.49      1:16.45 (43.96)
        2:06.26 (49.81)     2:44.88 (38.62)
 16 Gaarder, Chris         43 OREG              2:50.15    2:50.05  
                 34.47      1:20.50 (46.03)
        2:09.05 (48.55)     2:50.05 (41.00)
 17 Ferrero, Rick          44 PNA               2:52.00    2:54.37  
                 35.72      1:22.55 (46.83)
        2:15.49 (52.94)     2:54.37 (38.88)
 18 Verst, David B         40 WCM               2:40.00    3:01.51  
                 35.70      1:27.57 (51.87)
        2:21.69 (54.12)     3:01.51 (39.82)
 -- Collins, Michael D     42 NOVA              2:41.00         NS  
 -- King, Phillip J        42 GOLD              2:22.15         NS  
 
 Event 26  Men 45-49 200 LC Meter IM
==================================================================
        World: W 2:16.12  8/7/2006  DENNIS BAKER, USA
         NATL: N 2:16.12  8/10/2006 DENNIS BAKER
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Jaegers, Al            46 ARIZ              2:18.00    2:22.01  
                 30.53      1:07.34 (36.81)
        1:48.61 (41.27)     2:22.01 (33.40)
  2 Kenny, John            48 DAMM              2:25.00    2:25.26  
                 29.51      1:06.20 (36.69)
        1:51.21 (45.01)     2:25.26 (34.05)
  3 Vicioso, Danilo        45 DOM               2:46.99    2:26.82  
                 30.67      1:07.22 (36.55)
        1:53.14 (45.92)     2:26.82 (33.68)
  4 Scott, Greg C          49 CMS               2:30.00    2:27.90  
                 31.05      1:14.29 (43.24)
        1:54.91 (40.62)     2:27.90 (32.99)
  5 Helgason, Tryggvi      45 LVM               2:35.34    2:29.93  
                 32.00      1:12.99 (40.99)
        1:55.70 (42.71)     2:29.93 (34.23)
  6 Stultz, Todd W         48 O*H*              2:34.04    2:30.49  
                 31.79      1:11.36 (39.57)
        1:57.13 (45.77)     2:30.49 (33.36)
  7 Christensen, Douglas   45 OREG              2:33.00    2:32.65  
                 29.97      1:09.83 (39.86)
        1:56.09 (46.26)     2:32.65 (36.56)
  8 Johnston, Mark A       48 CMS               2:39.50    2:33.36  
                 31.50      1:13.03 (41.53)
        1:57.95 (44.92)     2:33.36 (35.41)
  9 Ozun, Sabri            45 LVM               2:35.00    2:35.50  
                 32.30      1:14.49 (42.19)
        2:00.45 (45.96)     2:35.50 (35.05)
 10 Matysek, Jim           49 MOVY              2:38.41    2:38.93  
                 34.90      1:17.25 (42.35)
        2:02.14 (44.89)     2:38.93 (36.79)
 11 Mangrum, John W        45 NCMS              2:58.46    2:58.61  
                 36.19      1:21.93 (45.74)
        2:18.60 (56.67)     2:58.61 (40.01)
 12 Winkle, Tiger L        47 OREG              2:47.93    3:01.96  
                 36.86      1:26.33 (49.47)
        2:20.06 (53.73)     3:01.96 (41.90)
 -- Yarid, Jay             45 DAMM              2:30.33         NS  
 -- Guthrie, David M       48 DAMM              2:25.75         NS  
 
 Event 26  Men 50-54 200 LC Meter IM
==================================================================
        World: W 2:23.06  6/4/2004  LORENZO MARUGO, ITA
         NATL: N 2:23.45  8/18/2001 RICK COLELLA
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Mann, Michael T        54 CMS               2:26.00    2:20.02W 
                 29.96      1:06.32 (36.36)
        1:47.49 (41.17)     2:20.02 (32.53)
  2 Shake, Scott D         50 ARIZ              2:27.35    2:26.11  
                 31.84      1:10.31 (38.47)
        1:52.64 (42.33)     2:26.11 (33.47)
  3 Abbott, Rick E         53 AKMS              2:35.89    2:26.94  
                 28.48      1:04.26 (35.78)
        1:49.22 (44.96)     2:26.94 (37.72)
  4 Allender, Patrick      50 OREG              2:40.00    2:29.70  
                 30.91      1:13.67 (42.76)
        1:54.33 (40.66)     2:29.70 (35.37)
  5 Doyle, Benn W          50 GSM               2:35.16    2:30.86  
                 30.06      1:11.23 (41.17)
        1:55.35 (44.12)     2:30.86 (35.51)
  6 Callahan, Jim          51 WOR               2:29.52    2:32.13  
                 32.31      1:13.20 (40.89)
        1:58.03 (44.83)     2:32.13 (34.10)
  7 Holland, David A       50 WMAC              2:30.00    2:33.01  
                 31.37      1:12.66 (41.29)
        1:56.27 (43.61)     2:33.01 (36.74)
  8 Vandam, David K        53 TXLA              2:44.77    2:33.95  
                 31.20      1:11.75 (40.55)
        1:59.50 (47.75)     2:33.95 (34.45)
  9 Haberek, Cork          51 SKY               2:37.79    2:37.46  
                 32.18      1:16.45 (44.27)
        2:01.45 (45.00)     2:37.46 (36.01)
 10 Doyley, Douglas        50 EBSC              2:38.70    2:37.55  
                 33.50      1:15.82 (42.32)
        2:01.35 (45.53)     2:37.55 (36.20)
 11 Gray, David S          50 CMS               2:40.50    2:38.75  
                 30.99      1:18.62 (47.63)
        2:02.55 (43.93)     2:38.75 (36.20)
 12 McCarty, Dave          50 CMS               2:39.90    2:39.37  
                 31.88      1:15.22 (43.34)
        2:01.90 (46.68)     2:39.37 (37.47)
 13 Oliver, Gary M         51 OREG              2:42.00    2:39.73  
                 34.59      1:18.82 (44.23)
        2:03.49 (44.67)     2:39.73 (36.24)
 14 Djang, Philipp A       54 OREG              2:35.00    2:40.49  
                 33.12      1:15.12 (42.00)
        2:02.66 (47.54)     2:40.49 (37.83)
 15 Kevan, Stephen D       54 OREG              2:37.07    2:40.75  
                 32.30      1:13.89 (41.59)
        2:02.90 (49.01)     2:40.75 (37.85)
 16 Robinson, Dan L        51 PNA               2:50.00    2:44.01  
                 33.99      1:20.68 (46.69)
        2:07.11 (46.43)     2:44.01 (36.90)
 17 Louie, Jamie           51 CMS               2:41.50    2:44.79  
                 35.67      1:18.87 (43.20)
        2:05.54 (46.67)     2:44.79 (39.25)
 18 Freeborn, Stephen L    53 PNA               2:41.00    2:54.26  
                 34.07      1:21.26 (47.19)
        2:16.01 (54.75)     2:54.26 (38.25)
 19 Scoville, Brent H      51 OREG              2:56.77    2:55.12  
                 37.39      1:22.18 (44.79)
        2:16.04 (53.86)     2:55.12 (39.08)
 20 Dolan, Dan J           53 OREG              3:15.00    2:58.99  
                 36.99      1:25.73 (48.74)
        2:17.33 (51.60)     2:58.99 (41.66)
 21 Moore, Hugh C          54 PNA               2:59.00    3:04.17  
                 35.27      1:25.12 (49.85)
        2:20.62 (55.50)     3:04.17 (43.55)
 22 Moon, Robert J         53 OREG              3:50.47    3:43.12  
                 48.96      1:47.29 (58.33)
      2:53.48 (1:06.19)     3:43.12 (49.64)
 -- Cholodenko, Don        52 NOVA              2:36.99         DQ  
 -- Patterson, Terry M     51 BDGR              2:53.90         NS  
 
 Event 26  Men 55-59 200 LC Meter IM
==================================================================
        World: W 2:24.16  4/21/2008 TIMOTHY SHEAD, RSA
         NATL: N 2:27.60  7/16/2006 GREG SHAW
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Colella, Rick P        57 PNA               2:25.00    2:24.12W 
                 30.89      1:10.55 (39.66)
        1:51.17 (40.62)     2:24.12 (32.95)
  2 Kerns, Hubie           59 VCM               2:39.09    2:37.49  
                 32.77      1:13.97 (41.20)
        2:00.74 (46.77)     2:37.49 (36.75)
  3 Lautman, Scott M       56 PNA               2:39.67    2:40.67  
                 33.68      1:19.84 (46.16)
        2:05.83 (45.99)     2:40.67 (34.84)
  4 Brown, Robert V        56 AWJ               2:43.20    2:42.11  
                 34.13      1:17.78 (43.65)
        2:05.06 (47.28)     2:42.11 (37.05)
  5 Dougherty, Stephen P   57 PAFC              2:47.70    2:46.11  
                 33.78      1:18.24 (44.46)
        2:07.48 (49.24)     2:46.11 (38.63)
  6 McIntyre, Frank        57 ARIZ              2:45.00    2:53.94  
                 35.91      1:24.00 (48.09)
        2:14.44 (50.44)     2:53.94 (39.50)
  7 Macaulay, Thomas M     59 OREG              2:59.50    3:02.26  
                 38.66      1:27.23 (48.57)
        2:22.27 (55.04)     3:02.26 (39.99)
  8 Buckley, Mark          55 SCAQ              3:09.65    3:06.96  
                 38.49      1:27.59 (49.10)
      2:29.40 (1:01.81)     3:06.96 (37.56)
  9 Scovazzo, Vincent A    56 HMS               3:05.00    3:12.29  
                 39.52      1:33.19 (53.67)
        2:30.83 (57.64)     3:12.29 (41.46)
 -- Lucas, James B         58 LAAC              2:54.56         DQ  
 -- Bleakman, Richard N    55 NMMS              2:53.80         NS  
 
 Event 26  Men 60-64 200 LC Meter IM
==================================================================
        World: W 2:36.07  8/7/2006  JOHN CALVERT, USA
         NATL: N 2:36.07  8/10/2006 JOHN CALVERT
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Harrison, Lonny W      60 AMAM              2:43.60    2:39.65  
                 33.65      1:14.59 (40.94)
        2:02.91 (48.32)     2:39.65 (36.74)
  2 Burns, Joel J          62 FLAQ              2:47.46    2:48.84  
                 33.68      1:18.71 (45.03)
        2:10.43 (51.72)     2:48.84 (38.41)
  3 Couch, Bob E           61 AWJ               2:47.89    2:50.45  
                 35.11      1:21.70 (46.59)
        2:12.28 (50.58)     2:50.45 (38.17)
  4 Frost, Kenneth A       64 TAM               2:47.00    2:54.84  
                 35.63      1:26.47 (50.84)
        2:13.59 (47.12)     2:54.84 (41.25)
  5 Peterson, Steven B     62 PNA               2:59.95    3:05.18  
                 40.33      1:34.31 (53.98)
        2:23.30 (48.99)     3:05.18 (41.88)
  6 Smith, William R       63 OREG              4:00.00    4:01.30  
                 53.21    2:01.68 (1:08.47)
      3:04.34 (1:02.66)     4:01.30 (56.96)
  7 Walker, Thomas W       61 PNA               4:10.00    4:17.67  
               1:02.55    2:07.58 (1:05.03)
      3:24.84 (1:17.26)     4:17.67 (52.83)
 -- Martinez, Jorge E      61 UNAT              3:15.02         DQ  
 -- Bruce, Bob A           60 OREG              2:52.01         NS  
 
 Event 26  Men 65-69 200 LC Meter IM
==================================================================
        World: W 2:44.44  4/21/2008 GERSHON SHEFA, ISR
         NATL: N 2:48.63  6/10/2007 TOM LANDIS
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Freshley, Mike R       67 SDSM              2:55.55    2:51.50  
                 33.97      1:20.39 (46.42)
        2:11.22 (50.83)     2:51.50 (40.28)
  2 Todd, Richard T        66 TCAM              2:53.01    2:54.04  
                 36.25      1:25.07 (48.82)
        2:14.16 (49.09)     2:54.04 (39.88)
  3 Dawson, Bill           66 MELO              3:16.00    3:10.12  
                 40.29      1:32.73 (52.44)
        2:26.71 (53.98)     3:10.12 (43.41)
  4 Nakata, Ronald K       69 OREG              3:25.00    3:13.57  
                 40.55      1:36.64 (56.09)
        2:31.31 (54.67)     3:13.57 (42.26)
  5 Rupert, Bill           65 MESC              3:29.00    3:28.73  
                 48.82      1:38.44 (49.62)
      2:42.62 (1:04.18)     3:28.73 (46.11)
  6 Shaw, Keith D          65 CMSC              3:32.00    3:36.48  
                 49.87    1:52.63 (1:02.76)
        2:48.64 (56.01)     3:36.48 (47.84)
 
 Event 26  Men 70-74 200 LC Meter IM
==================================================================
        World: W 2:58.06  7/6/2003  BURWELL JONES, USA
         NATL: N 2:58.06  7/6/2003  BURWELL JONES
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Painter, David J       70 UNAT              3:15.10    3:15.43  
                 44.87      1:33.47 (48.60)
        2:31.57 (58.10)     3:15.43 (43.86)
  2 Goldstein, Mel E       70 ISF               3:23.30    3:20.31  
                 42.97      1:39.57 (56.60)
        2:35.68 (56.11)     3:20.31 (44.63)
  3 Hopkins, Cyrus C       70 NEM               3:40.00    3:23.12  
                 47.01      1:45.08 (58.07)
        2:40.52 (55.44)     3:23.12 (42.60)
  4 Peterson, Dick A       71 SMMM              3:20.00    3:25.74  
                 49.60      1:45.12 (55.52)
        2:41.03 (55.91)     3:25.74 (44.71)
  5 Medici, John C         70 O*H*              3:40.00    3:38.98  
                 57.05      1:53.32 (56.27)
      2:54.95 (1:01.63)     3:38.98 (44.03)
  6 Fasbender, Barry A     71 STAN              3:39.74    3:40.65  
                 51.94      1:51.21 (59.27)
      2:52.43 (1:01.22)     3:40.65 (48.22)
 -- Haworth, A Emory       72 WCM               3:50.00         NS  
 
 Event 26  Men 80-84 200 LC Meter IM
==================================================================
        World: W 3:32.82  10/22/2005JAN ZIEGLER, CZE
         NATL: N 3:34.94  8/15/2005 FRANK PIEMME
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Piemme, Frank M        83 LOST              3:46.98    3:51.39  
                 50.50    1:54.78 (1:04.28)
      3:02.29 (1:07.51)     3:51.39 (49.10)
  2 Strong, Doug           83 DOC               8:00.69   13:20.02  
 
 Event 26  Men 85-89 200 LC Meter IM
==================================================================
        World: W 4:13.14  7/15/2001 ANTON CERER, USA
         NATL: N 4:13.14  7/15/2001 ANTON CERER
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Rudloff, G Edward      85 TOC               4:14.89    4:46.20  
               1:02.38    2:23.48 (1:21.10)
      3:43.38 (1:19.90)   4:46.20 (1:02.82)



 HY-TEK Meet Services                            8/16/2008 - 17:08PM
2008 USMS National Long Course Championships - 8/14/2008 to 8/17/200
     Mt Hood Community College, Gresham, OR, Sanction #: 378-08     
 
 Event 27  Women 18-24 100 LC Meter Freestyle
==================================================================
         NATL: N 58.94  8/3/2003  JESSICA FOSCHI
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Smith, Lorna           20 FLAQ              1:02.80    1:00.73  
                 29.58      1:00.73 (31.15)
  2 Butler, Katelyn B      22 RAA               1:00.08    1:01.57  
                 29.45      1:01.57 (32.12)
  3 White, Lisa A          24 TVM               1:04.00    1:03.72  
                 31.00      1:03.72 (32.72)
  4 O''Connor, Erin         23 UNAT              1:09.00    1:05.63  
                 30.90      1:05.63 (34.73)
  5 Taylor, Victoria       23 TVM               1:07.95    1:06.65  
                 32.19      1:06.65 (34.46)
  6 Murphy, Siobhan C      22 FLAQ              1:11.09    1:08.26  
                 32.78      1:08.26 (35.48)
  7 Shigley, Allison M     20 LVM               1:11.00    1:08.62  
                 33.38      1:08.62 (35.24)
  8 Bowen, Kelsey C        23 OREG              1:11.58    1:09.57  
                 33.86      1:09.57 (35.71)
  9 Lau, Choi-Ting         24 MVM               1:08.00    1:10.75  
                 33.76      1:10.75 (36.99)
 10 Prokopiak, Ashley R    20 UNAT              1:11.72    1:13.13  
                 34.73      1:13.13 (38.40)
 11 Maggard, Jocelyn N     21 MVN               1:17.43    1:15.79  
                 35.76      1:15.79 (40.03)
 12 Nunley, Jessica E      19 OREG              1:17.75    1:15.93  
                 36.07      1:15.93 (39.86)
 13 Stratman, Megan E      23 OREG              1:12.48    1:15.97  
                 35.42      1:15.97 (40.55)
 14 Snyder, Emily L        19 OREG              1:14.07    1:16.16  
                 35.75      1:16.16 (40.41)
 -- Dickson, Kelsey A      19 ARIZ              1:06.04         NS  
 
 Event 27  Women 25-29 100 LC Meter Freestyle
==================================================================
        World: W 58.22  5/30/1998 ALISON SHEPPARD, GBR
         NATL: N 57.76  3/18/1995 SHEILA TAORMINA
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 McLuckie, Lisa         29 FLAQ              1:11.04    1:02.52  
                 29.98      1:02.52 (32.54)
  2 Willey, Kris B         26 TOC               1:01.97    1:02.60  
                 30.33      1:02.60 (32.27)
  3 Hester, Heidi R        28 FLAQ              1:04.96    1:02.97  
                 30.39      1:02.97 (32.58)
  4 Marshall, Sarah        26 WCM               1:05.79    1:03.07  
                 30.77      1:03.07 (32.30)
  5 Warman, Whitney M      25 ARIZ              1:05.46    1:04.85  
                 31.82      1:04.85 (33.03)
  6 Cook, Shelley M        25 ISF               1:06.32    1:07.45  
                 32.38      1:07.45 (35.07)
  7 Howland, Heather       28 IM                1:10.95    1:07.68  
                 32.54      1:07.68 (35.14)
  8 Gustafson, Aubree M    27 OREG              1:08.12    1:07.89  
                 32.62      1:07.89 (35.27)
  9 Kujawa, Jamie L        26 BOZE              1:10.00    1:09.18  
                 32.72      1:09.18 (36.46)
 10 Fischbach, Elise M     26 OREG              1:13.40    1:09.29  
                 32.79      1:09.29 (36.50)
 11 Aron, Vanessa          28 FLAQ              1:12.29    1:09.65  
                 33.43      1:09.65 (36.22)
 12 Bagley, Jessica A      25 UNAT              1:11.50    1:11.28  
                 32.94      1:11.28 (38.34)
 13 Fabian, Catherine J    29 OREG              1:15.50    1:17.87  
                 35.72      1:17.87 (42.15)
 -- Basaraba, Deni L       27 WCM               1:27.00         NS  
 -- O''Reilly, Jennifer M   29 RMST              1:00.10         NS  
 
 Event 27  Women 30-34 100 LC Meter Freestyle
==================================================================
        World: W 57.09  6/3/2000  ANGEL MARTINO, USA
         NATL: N 57.09  6/3/2000  ANGEL MARTINO
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 McClelland, Katie      32 DAMM              1:02.39    1:01.93  
                 29.50      1:01.93 (32.43)
  2 Kagy-Schwartz, Michel  33 PAFC              1:05.17    1:02.63  
                 29.99      1:02.63 (32.64)
  3 Lee, Kristi D          33 SAWS              1:03.69    1:02.89  
                 31.23      1:02.89 (31.66)
  4 Follette, Diana        30 CAST              1:08.43    1:03.09  
                 30.10      1:03.09 (32.99)
  5 Whyte, Erika           31 OREG              1:11.00    1:04.71  
                 31.01      1:04.71 (33.70)
  6 Hennessey, Katherine   30 NBAC              1:06.48    1:04.97  
                 31.83      1:04.97 (33.14)
  7 Elwonger, Stephanie L  30 OREG              1:08.15    1:04.98  
                 31.50      1:04.98 (33.48)
  8 Rupp, Heidi J          32 UNAT              1:07.85    1:06.24  
                 31.01      1:06.24 (35.23)
  9 Kirkwood, Erin E       31 OREG              1:09.82    1:06.30  
                 31.39      1:06.30 (34.91)
 10 Dhom, Gina M           30 OREG              1:11.13    1:10.15  
                 34.06      1:10.15 (36.09)
 11 Kramer, Ellen M        33 OREG              1:10.35    1:10.76  
                 34.10      1:10.76 (36.66)
 12 Austin, Julia E        34 CAST              1:12.39    1:14.51  
                 34.71      1:14.51 (39.80)
 13 Pryor, Evelyn G        31 OREG              1:17.30    1:14.63  
                 35.81      1:14.63 (38.82)
 14 Jones, Rose            30 DOC               1:18.36    1:18.70  
                 38.44      1:18.70 (40.26)
 15 Harrington, Cortney L  33 UNAT              1:08.17    1:19.15  
                 38.47      1:19.15 (40.68)
 
 Event 27  Women 35-39 100 LC Meter Freestyle
==================================================================
        World: W 58.38  8/23/1998 TRACIE MOLL, USA
         NATL: N 58.87  7/2/1995  S NEILSON-BELL
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Smith, Jody L          39 STAN              1:02.21    1:01.36  
                 29.01      1:01.36 (32.35)
  2 Santomauro, Laura E    39 WCM               1:02.94    1:03.05  
                 29.75      1:03.05 (33.30)
  3 Weeks, Nikki L         36 OREG              1:03.78    1:03.78  
                 30.21      1:03.78 (33.57)
  4 Mortensen, Eva         38 SCSC              1:10.00    1:05.03  
                 30.80      1:05.03 (34.23)
  5 Easton, Sandie         39 WCM               1:14.07    1:05.98  
                 32.16      1:05.98 (33.82)
  6 Labusch, Meike M       36 USF               1:08.50    1:06.38  
                 31.98      1:06.38 (34.40)
  7 Keaten, Heather L      39 CMS               1:09.56    1:09.49  
                 33.59      1:09.49 (35.90)
  8 Adams, Karin M         36 CAST              1:12.39    1:12.60  
                 35.13      1:12.60 (37.47)
  9 Roberts, Kirsten L     39 OREG              1:14.00    1:13.15  
                 35.81      1:13.15 (37.34)
 10 Patterson, Breyer L    39 OREG              1:20.77    1:21.02  
                 39.45      1:21.02 (41.57)
 11 Colburn, Heather A     36 HMS               1:50.00    1:32.25  
                 42.82      1:32.25 (49.43)
 12 Osoinach, Ellen C      37 OREG              1:47.93    1:37.66  
                 43.14      1:37.66 (54.52)
 -- Murray, Alexis A       37 1776              1:09.50         NS  
 -- White, Anna G          35 OREG              1:19.00         NS  
 -- Sanguinet, Amanda K    38 TOC               1:13.40         NS  
 
 Event 27  Women 40-44 100 LC Meter Freestyle
==================================================================
        World: W 58.43  8/17/2003 MARIA DOELGER, USA
         NATL: N 58.43  8/17/2003 MARIA DOELGER
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Gary, Kristin J        41 REDT              1:01.90    1:01.34  
                 29.38      1:01.34 (31.96)
  2 Welting, Laureen       43 TOC               1:03.77    1:02.00  
                 30.06      1:02.00 (31.94)
  3 Rietz, Heather         40 EXCL              1:05.50    1:05.55  
                 31.81      1:05.55 (33.74)
  4 Jones, Paula E         40 VMST              1:08.68    1:06.64  
                 32.18      1:06.64 (34.46)
  5 Eden, Kim G            40 CMS               1:08.14    1:06.79  
                 32.25      1:06.79 (34.54)
  6 Hagadorn, Heather      43 CMS               1:08.00    1:07.74  
                 32.70      1:07.74 (35.04)
  7 Squires, Lynn A        44 OREG              1:04.20    1:07.95  
                 32.53      1:07.95 (35.42)
  8 Preston, Kristin K     43 OREG              1:10.00    1:08.13  
                 32.59      1:08.13 (35.54)
  9 Watkins, Elizabeth A   43 OREG              1:12.50    1:08.18  
                 32.70      1:08.18 (35.48)
 10 Richell, Kelly A       43 MVN               1:12.71    1:08.26  
                 33.57      1:08.26 (34.69)
 11 Bachman, Kari A        42 NMMS              1:09.24    1:09.67  
                 32.79      1:09.67 (36.88)
 12 McNeil, Katie B        40 OREG              1:15.24    1:14.59  
                 35.42      1:14.59 (39.17)
 13 Law, Cathy             41 OREG              1:15.57    1:15.03  
                 35.89      1:15.03 (39.14)
 14 Shaw, Susan M          41 OREG              1:19.49    1:18.45  
                 38.41      1:18.45 (40.04)
 15 O''Shea, Pam B          40 OREG              1:21.31    1:19.57  
                 38.28      1:19.57 (41.29)
 16 Sullivan, Cameron N    40 TVM               1:15.09    1:23.76  
                 38.33      1:23.76 (45.43)
 -- Ozun, Toni H           44 LVM               1:15.00         NS  
 -- Picard, Amanda         40 AMT               1:02.57         NS  
 -- Simmons, Stephanie J   42 OREG              1:19.60         NS  
 -- Gorman, Susan          42 OREG              1:15.17         NS  
 
 Event 27  Women 45-49 100 LC Meter Freestyle
==================================================================
        World: W 59.79  8/5/2007  K.PIPES-NEILSEN, USA
         NATL: N 59.79  8/5/2007  K PIPES-NEILSEN
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Pipes-Neilsen, Karlyn  46 SDSM                59.79    1:00.02  
  2 Jones, Elene Kay "ene  48 CMS               1:02.99    1:02.30  
                 29.84      1:02.30 (32.46)
  3 Ferguson, Ellen        46 OREG              1:03.78    1:03.18  
                 30.41      1:03.18 (32.77)
  4 Stuntzner-Gibson, Den  46 OREG              1:08.33    1:05.47  
                 32.24      1:05.47 (33.23)
  5 Meyer, Marguerite      49 TOC               1:11.00    1:06.91  
                 32.56      1:06.91 (34.35)
  6 Stone, Beverly         45 IMSC              1:13.25    1:07.24  
                 31.83      1:07.24 (35.41)
  7 Buck, Donna            49 OREG              1:09.90    1:10.00  
                 32.79      1:10.00 (37.21)
  8 Prokopiak, Judith P    45 UNAT              1:11.19    1:10.10  
                 32.97      1:10.10 (37.13)
  9 Watanabe, Heidi S      45 WCM               1:10.19    1:11.58  
                 34.20      1:11.58 (37.38)
 10 Tyynismaa, Terri L     46 OREG              1:23.00    1:11.98  
                 34.80      1:11.98 (37.18)
 11 Murakowski, Courtenay  46 SMS               1:15.00    1:13.92  
                 35.83      1:13.92 (38.09)
 12 Chesler, Laurie K      45 OREG              1:12.61    1:14.11  
                 34.84      1:14.11 (39.27)
 13 Vincent, Nancy C       49 OREG              1:12.43    1:15.50  
                 34.87      1:15.50 (40.63)
 14 Dillenburg, Roberta G  45 RMST              1:15.97    1:19.94  
                 37.83      1:19.94 (42.11)
 15 Sitton, Tia            46 OREG              1:17.87    1:26.10  
                 44.56      1:26.10 (41.54)
 16 Tracy, Kay L           46 OREG              1:29.21    1:28.48  
                 43.61      1:28.48 (44.87)
 17 Neumann, Susan C       48 OREG              1:45.00    1:43.51  
                 49.97      1:43.51 (53.54)
 -- Simpson, Susanne B     48 NOVA              1:04.00         NS  
 -- Mac Laren, Kathleen A  46 WCM               1:15.00         NS  
 -- Duran, Nancy F         46 HIMA              1:06.88         NS  
 -- Blaha, Sharon L        48 DAM               1:15.00         NS  
 
 Event 27  Women 50-54 100 LC Meter Freestyle
==================================================================
        World: W 1:01.13  8/19/2001 LAURA VAL, USA
         NATL: N 1:01.13  8/19/2001 LAURA VAL
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Andrus-Hughes, Karen   51 OREG              1:04.81    1:05.39  
                 32.08      1:05.39 (33.31)
  2 Harsey, Laura E        50 OREG              1:08.03    1:07.10  
                 32.47      1:07.10 (34.63)
  3 Senn, Ann C            50 MINN              1:06.35    1:07.27  
                 31.67      1:07.27 (35.60)
  4 Moore, Jo              53 PNA               1:10.05    1:09.01  
                 33.64      1:09.01 (35.37)
  5 Grilli, Tracy L        51 NEM               1:08.23    1:09.57  
                 33.74      1:09.57 (35.83)
  6 Estel, Beth A          52 NEM               1:11.09    1:10.53  
                 33.93      1:10.53 (36.60)
  6 Morrison, Karen A      50 WCM               1:08.81    1:10.53  
                 33.78      1:10.53 (36.75)
  8 Rosener, Karen K       54 CMS               1:09.90    1:10.82  
                 35.14      1:10.82 (35.68)
  9 Carpenter, Kelley C    51 SYSM              1:13.29    1:12.69  
                 34.79      1:12.69 (37.90)
 10 Hickel, Jessie J       50 PNA               1:17.00    1:12.81  
                 36.27      1:12.81 (36.54)
 11 Bracken, Judy W        51 TVM               1:15.98    1:13.62  
                 35.56      1:13.62 (38.06)
 12 Burrows, Cindi         51 CVM               1:17.00    1:15.40  
                 36.64      1:15.40 (38.76)
 13 Shake, Caron L         51 ARIZ              1:20.16    1:15.64  
                 36.34      1:15.64 (39.30)
 14 Brown, Caroline J      51 PNA               1:17.00    1:18.49  
                 38.30      1:18.49 (40.19)
 15 Harrington, Susan E    51 OREG              1:22.73    1:19.18  
                 37.20      1:19.18 (41.98)
 16 Gordon, Vicki L        52 OREG              1:20.01    1:20.45  
                 38.11      1:20.45 (42.34)
 17 Bryson, Ginny J        50 GAJA              1:25.49    1:22.34  
                 39.00      1:22.34 (43.34)
 18 Petersen, Jennifer L   54 TVM               1:20.17    1:22.69  
                 39.30      1:22.69 (43.39)
 19 Boyer, Kathy M         54 MOST              1:19.24    1:22.95  
                 39.76      1:22.95 (43.19)
 19 Crookham, Kristi       50 SAWS              1:13.22    1:22.95  
                 36.39      1:22.95 (46.56)
 21 Ogden, Pamela C        51 MINN              1:20.00    1:23.43  
                 40.78      1:23.43 (42.65)
 22 Eckert-Mason, Kathy    51 OREG              1:25.91    1:24.84  
                 40.27      1:24.84 (44.57)
 23 Walker, Lora A         52 UNAB              1:15.00    1:34.42  
                 44.00      1:34.42 (50.42)
 24 Tomlinson-Macias, Mel  50 HMS               1:20.17    1:37.02  
                 40.78      1:37.02 (56.24)
 25 Young, Maggi           53 OREG              1:50.09    1:44.60  
                 48.39      1:44.60 (56.21)
 26 Miles, Carole A        53 OREG              1:51.00    1:48.89  
                 49.28      1:48.89 (59.61)
 -- Aiu, Mavis D           53 HIMA              1:20.00         NS  
 -- Lumbert Gentry, Kerri  51 UNAT              1:13.62         NS  
 -- De Sitter, Linda L     51 OREG              1:55.10         NS  
 -- Delanois, Barbara      53 IM                1:26.33         NS  
 
 Event 27  Women 55-59 100 LC Meter Freestyle
==================================================================
        World: W 1:02.02  8/13/2007 LAURA VAL, USA
         NATL: N 1:02.02  8/13/2007 LAURA VAL
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Val, Laura B           57 TAM               1:05.00    1:02.02W 
                 30.11      1:02.02 (31.91)
  2 Denby, Karlene         55 ISF               1:11.14    1:10.56  
                 34.04      1:10.56 (36.52)
  3 Glassman, Debbie A     55 PNA               1:16.90    1:11.92  
                 34.87      1:11.92 (37.05)
  4 Stutz, Marie A         55 AMT               1:14.14    1:13.62  
                 34.64      1:13.62 (38.98)
  5 Miller, Celeste        58 SNM               1:15.00    1:13.85  
                 34.73      1:13.85 (39.12)
  6 Dougherty, Mindy M     56 MVN               1:25.00    1:14.20  
                 36.83      1:14.20 (37.37)
  7 Altman, Christie       59 ARIZ              1:17.21    1:14.80  
                 36.44      1:14.80 (38.36)
  8 Brittingham, Regina    57 WCM               1:23.00    1:15.96  
                 36.34      1:15.96 (39.62)
  9 Girard, Mikey G        55 ARIZ              1:21.00    1:16.13  
                 35.14      1:16.13 (40.99)
 10 Guins, Ann H           55 O*H*              1:16.49    1:16.37  
                 35.76      1:16.37 (40.61)
 11 Teisher, Jeanne M      57 OREG              1:19.67    1:18.93  
                 37.23      1:18.93 (41.70)
 12 Burrell, Grendel S     57 USF               1:22.00    1:21.23  
                 39.01      1:21.23 (42.22)
 13 Reid, Colleen G        59 HIMA              1:28.20    1:26.81  
                 41.37      1:26.81 (45.44)
 14 Mayhew, Chris          55 MOST              1:24.83    1:28.19  
                 42.42      1:28.19 (45.77)
 15 Fisher Campbell, Anne  56 ISF               1:22.50    1:28.33  
                 41.24      1:28.33 (47.09)
 16 Baker, Gini M          58 SDSM              1:25.00    1:29.44  
                 41.51      1:29.44 (47.93)
 17 Gray, Jane             57 OREG              1:35.04    1:30.21  
                 42.87      1:30.21 (47.34)
 18 Burke, Mary Leigh      56 MVM               1:45.00    1:57.34  
                 53.68    1:57.34 (1:03.66)
 
 Event 27  Women 60-64 100 LC Meter Freestyle
==================================================================
        World: W 1:10.29  6/4/2004  CHRISTEL SCHULZ, GER
         NATL: N 1:10.60  8/10/2006 CAROLYN BOAK
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Williamson, Francine   60 GAJA              1:13.60    1:09.29W 
                 33.20      1:09.29 (36.09)
  2 Shaps, Ruth Y          61 MAM               1:14.50    1:10.51N 
                 33.62      1:10.51 (36.89)
  3 Dillon, Sally A        62 PNA               1:18.22    1:17.29  
                 38.60      1:17.29 (38.69)
  4 Menard, Joanne C       60 ARIZ              1:17.31    1:17.45  
                 37.32      1:17.45 (40.13)
  5 Shoenberger, Linda R   61 TAM               1:19.30    1:18.79  
                 39.71      1:18.79 (39.08)
  6 LeClercq, Toni M       60 WCM               1:28.06    1:20.85  
                 39.33      1:20.85 (41.52)
  7 Kay, Rebecca L         62 LVM               1:23.50    1:21.88  
                 40.23      1:21.88 (41.65)
  8 Rousseau, Sandi        61 OREG              1:24.00    1:22.79  
                 39.60      1:22.79 (43.19)
  9 Felton, Anezka G       60 TOC               1:27.50    1:23.93  
                 39.16      1:23.93 (44.77)
 10 Page, Anne M           60 NCMS              1:19.00    1:24.64  
                 39.73      1:24.64 (44.91)
 11 Webb, Linda            63 FLAQ              1:25.68    1:25.49  
                 38.42      1:25.49 (47.07)
 12 Sacks, Lynn S          63 OREG              1:59.00    1:49.16  
                 52.65      1:49.16 (56.51)
 13 Haynie, Sandra T       63 OREG              2:17.09    2:12.03  
               1:01.53    2:12.03 (1:10.50)
 -- Boak, Carolyn          63 WMST              1:12.90         NS  
 -- Delgado, Joan D        63 PNA               1:30.37         NS  
 
 Event 27  Women 65-69 100 LC Meter Freestyle
==================================================================
        World: W 1:12.00  8/19/2005 CHRISTEL SCHULZ, GER
         NATL: N 1:16.84  7/5/1992  CLARA WALKER
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Marr, Jackie M         65 SDSM              1:16.84    1:15.75N 
                 36.52      1:15.75 (39.23)
  2 Schreiner, Beth        67 VMST              1:19.11    1:21.74  
                 39.73      1:21.74 (42.01)
  3 Ridout, Nancy J        66 TAM               1:25.88    1:23.71  
                 40.52      1:23.71 (43.19)
  4 Birkhead, Jane C       68 MOST              1:24.93    1:24.46  
                 39.75      1:24.46 (44.71)
  5 Calnek-Morris, Sue C   65 OREG              1:35.00    1:27.61  
                 42.45      1:27.61 (45.16)
  6 Proebsting, Arlene     65 TCAM              1:31.90    1:29.33  
                 43.45      1:29.33 (45.88)
  7 Ackley, Ella B         66 UNAT              1:39.42    1:35.30  
                 43.49      1:35.30 (51.81)
  8 Stephens, MaryLou      66 GAJA              1:45.00    1:39.18  
                 47.95      1:39.18 (51.23)
  9 Kowalski, Joyce        66 MICH              1:48.00    1:47.12  
                 52.58      1:47.12 (54.54)
 10 Papadopoulos, Kenna S  67 MSBC              1:48.36    1:48.42  
                 51.40      1:48.42 (57.02)
 11 Malone, Bobbi          65 ARIZ              1:54.32    2:00.82  
               1:00.67    2:00.82 (1:00.15)
 12 Hutinger, Margie       68 FMM               2:20.43    2:16.30  
               1:03.78    2:16.30 (1:12.52)
 13 Bello, Jeanette        65 OREG              2:10.38    2:16.88  
               1:06.57    2:16.88 (1:10.31)
 -- Whiter, Peggy S        65 OREG              1:41.48         NS  
 
 Event 27  Women 70-74 100 LC Meter Freestyle
==================================================================
        World: W 1:16.50  4/19/2008 YOSHIKO OSAKI, JPN
         NATL: N 1:19.94  8/23/1999 GAIL ROPER
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Munn, Susan L          70 DAM               1:27.00    1:26.35  
                 41.96      1:26.35 (44.39)
  2 Zaremski, Barbara M    71 VMST              1:24.98    1:26.89  
                 42.27      1:26.89 (44.62)
  3 Tullman, Patricia A    71 FMM               1:31.90    1:32.20  
                 43.80      1:32.20 (48.40)
  4 Stowell, Diane M       74 HIMA              1:34.00    1:34.42  
                 45.90      1:34.42 (48.52)
  5 Newell, Sally          71 NCMS              1:38.91    1:35.46  
                 44.06      1:35.46 (51.40)
  6 Mc Cubbin, Miek        73 SMMM              1:48.00    1:37.47  
                 45.34      1:37.47 (52.13)
  7 Kawabata, Geraldine L  74 OREG              1:50.69    1:49.41  
                 49.91      1:49.41 (59.50)
  8 Chase, Lida G          70 HIMA              1:46.17    1:51.63  
                 50.31    1:51.63 (1:01.32)
  9 Hastings, Patricia B   73 MM                1:55.19    1:52.26  
                 50.68    1:52.26 (1:01.58)
 10 Fasbender, Alice J     70 ECYM              2:42.00    2:32.99  
               1:11.23    2:32.99 (1:21.76)
 -- Kraetzer, Midge S      70 WCM               1:40.00         NS  
 -- Little, Jeanne         71 SDSM              1:28.00         NS  
 
 Event 27  Women 75-79 100 LC Meter Freestyle
==================================================================
        World: W 1:20.15  8/5/2006  JANE ASHER, GBR
         NATL: N 1:26.36  7/31/2005 GAIL ROPER
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 McIntosh, Frances      75 GMM               1:52.00    1:49.87  
                 54.93      1:49.87 (54.94)
  2 Goggin, Georgia L      79 MOST              1:54.00    1:51.94  
                 51.78    1:51.94 (1:00.16)
  3 Graef, Margrit         77 MVN               1:54.14    1:54.79  
                 54.31    1:54.79 (1:00.48)
  4 Bryce, Karen G         75 PNA               2:13.23    2:13.32  
               1:03.58    2:13.32 (1:09.74)
  5 Taylor, Bert           78 OREG              2:26.00    2:23.31  
               1:10.22    2:23.31 (1:13.09)
  6 Hertzberg, Ruth S      76 CMS               2:02.00    2:29.95  
               1:13.87    2:29.95 (1:16.08)
 -- Stoinoff, Lavelle M    75 OREG              1:50.05         NS  
 -- Caldwell, Dionne B     76 NOVA              1:47.84         NS  
 -- Snyder, Hannelore      78 GCPS              2:45.00         NS  
 -- Gee, Nina F            75 OREG              2:19.20         NS  
 
 Event 27  Women 80-84 100 LC Meter Freestyle
==================================================================
        World: W 1:35.64  6/10/2007 JEAN TROY, USA
         NATL: N 1:35.64  6/10/2007 JEAN TROY
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Sievert, Sara M        83 MOST              2:45.84    3:00.78  
               1:19.06    3:00.78 (1:41.72)
  2 Wolle, Marian E        80 SDSM              2:44.16    3:08.76  
               1:27.54    3:08.76 (1:41.22)
 -- Carr, Florence E       83 UNAT              1:49.95         NS  
 
 Event 27  Women 85-89 100 LC Meter Freestyle
==================================================================
        World: W 1:47.59  3/25/2006 OLGA JOHNSON, NZL
         NATL: N 1:48.02  7/8/2007  MARGERY MEYER
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Meyer, Margery         86 TOC               1:53.53    1:52.38  
                 51.98    1:52.38 (1:00.40)
  2 Christian, Betty       87 MOVY              2:10.42    2:05.98  
                 58.83    2:05.98 (1:07.15)
  3 Stone, Marjorie        85 GCPS              2:06.66    2:08.59  
                 58.97    2:08.59 (1:09.62)
 
 Event 27  Women 90-94 100 LC Meter Freestyle
==================================================================
        World: W 2:00.12  10/7/2007 HISAKO KOGA, JPN
         NATL: N 2:19.14  8/5/2006  AUDREY ETIENNE
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Simonton, Rita         90 GWSC              2:10.45    2:04.76N 
                 58.73    2:04.76 (1:06.03)



 HY-TEK Meet Services                            8/16/2008 - 18:07PM
2008 USMS National Long Course Championships - 8/14/2008 to 8/17/200
     Mt Hood Community College, Gresham, OR, Sanction #: 378-08     
 
 Event 28  Men 18-24 100 LC Meter Freestyle
==================================================================
         NATL: N 51.81  7/11/1999 JOE TRISTAN
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Nicholas, Dameon       19 FLAQ                55.11      57.85  
                 28.65        57.85 (29.20)
  2 Johns, Brock C         24 OREG                59.70      58.11  
                 28.80        58.11 (29.31)
  3 Billings, John E       20 OREG              1:15.00      59.96  
                 28.97        59.96 (30.99)
  4 Benjamin, Jacob W      22 UNAT              1:02.61    1:04.24  
                 29.96      1:04.24 (34.28)
 -- Warlick, Sean          23 GAST                58.82         NS  
 
 Event 28  Men 25-29 100 LC Meter Freestyle
==================================================================
        World: W 50.74  8/13/2000 NICK SHACKELL, USA
         NATL: N 50.74  8/13/2000 NICK SHACKELL
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Holsman, Trent T       28 TOC                 54.95      53.45  
                 26.06        53.45 (27.39)
  2 Pilman, Rodney S       26 RAA                 54.80      55.29  
                 26.34        55.29 (28.95)
  3 Ko, Scott Y            25 CMS                 59.00      58.65  
                 27.85        58.65 (30.80)
  4 Kramer, Joshua D       27 HIMA              1:00.84      59.56  
                 28.39        59.56 (31.17)
  5 Pearson, Kevin M       26 OREG              1:00.03    1:01.68  
                 29.01      1:01.68 (32.67)
  6 Davis, Cory M          28 RMST              1:04.22    1:06.88  
                 31.05      1:06.88 (35.83)
  7 Stiling, Ben           27 TS                1:06.00    1:17.15  
                 32.22      1:17.15 (44.93)
 -- Davie, Matthew G       27 TOC                 59.99         DQ  
 -- Pineyro, Markus        26 DAMM                57.00         NS  
 
 Event 28  Men 30-34 100 LC Meter Freestyle
==================================================================
        World: W 51.50  7/14/1991 ROWDY GAINES, USA
         NATL: N 51.50  7/12/1991 ROWDY GAINES
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Gaggero, David         32 TOC               1:00.01      57.87  
                 27.68        57.87 (30.19)
  2 Romera, Joaquin B      34 OREG                59.68      58.45  
                 27.82        58.45 (30.63)
  3 Glass, Mark            34 DAMM              1:00.02      58.54  
                 27.94        58.54 (30.60)
  4 Sun, Alberto           30 CSPM              1:02.00      59.93  
                 28.52        59.93 (31.41)
  5 Miller, Trevor         31 TVM               1:02.57    1:00.03  
                 28.54      1:00.03 (31.49)
  6 Wallace, Colin C       30 OREG              1:01.07    1:00.22  
                 27.95      1:00.22 (32.27)
  7 Sixkiller, Jason M     31 ARIZ              1:03.90    1:00.27  
                 29.19      1:00.27 (31.08)
  8 Brayman, Brook T       31 LVM               1:03.22    1:00.93  
                 28.86      1:00.93 (32.07)
  9 Rosaria, Steven M      34 PNA               1:01.59    1:02.76  
                 29.63      1:02.76 (33.13)
 10 Perera, Boabdil        33 EM                1:05.01    1:06.69  
                 31.89      1:06.69 (34.80)
 11 Bard, Tim M            32 NEM               1:13.63    1:12.44  
                 33.68      1:12.44 (38.76)
 -- Conway, Adam M         30 TVM                 54.47         NS  
 -- Schweiger, Joel B      32 RAA                 58.19         NS  
 -- Linderman, Ross A      31 PNA               1:02.11         NS  
 -- Milsom, Kent D         34 RAVE              1:07.00         NS  
 
 Event 28  Men 35-39 100 LC Meter Freestyle
==================================================================
        World: W 51.49  7/16/1995 ROWDY GAINES, USA
         NATL: N 51.49  7/16/1995 ROWDY GAINES
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Mc Whorter, Michael C  35 TOC                 58.00      53.88  
                 26.21        53.88 (27.67)
  2 Taylor, Curtis L       37 OREG                54.50      54.60  
                 26.40        54.60 (28.20)
  3 Jacobson, Brian L      35 MINN                52.95      54.64  
                 25.89        54.64 (28.75)
  4 Wegner, Dan            37 CAST                55.55      56.17  
                 26.76        56.17 (29.41)
  5 Larson, Greg D         39 TOC                 55.00      57.10  
                 27.48        57.10 (29.62)
  6 McClung, Paton M       39 LJSM                56.48      57.14  
                 27.39        57.14 (29.75)
  7 Montgomery, Zac L      37 PNA               1:04.96      59.61  
                 28.44        59.61 (31.17)
  8 Rosinski, Thomas J     38 CMS                 57.76      59.96  
                 28.54        59.96 (31.42)
  9 Breza, Scott           37 NBAC                56.00    1:00.27  
                 29.35      1:00.27 (30.92)
 10 Connolly, Darrin T     37 USF               1:00.00    1:00.60  
                 29.15      1:00.60 (31.45)
 11 Dunn, Erin A           38 PNA               1:03.90    1:00.90  
                 29.47      1:00.90 (31.43)
 12 Loughrey, Brendan      38 UNAT                59.00    1:01.76  
                 29.80      1:01.76 (31.96)
 13 Lonie, David H         35 UNAT              1:04.23    1:02.38  
                 29.55      1:02.38 (32.83)
 14 Margrave, David T      37 PNA               1:02.03    1:04.34  
                 30.88      1:04.34 (33.46)
 15 Fitzpatrick, William   35 OREG                59.30    1:04.39  
                 31.07      1:04.39 (33.32)
 16 Hiemke, Scott          36 DAMM              1:05.00    1:04.59  
                 29.98      1:04.59 (34.61)
 17 Sixkiller, Daniel      35 UNAT              1:04.85    1:04.92  
                 31.33      1:04.92 (33.59)
 18 Kapfhammer, Eric       35 PNA               1:05.00    1:05.07  
                 30.87      1:05.07 (34.20)
 19 Carlson, John          37 RMST              1:06.97    1:06.43  
                 32.02      1:06.43 (34.41)
 20 Widmer, Bard           39 WCM               1:02.84    1:06.61  
                 30.76      1:06.61 (35.85)
 21 Brenes, Marco          37 EM                1:05.01    1:09.27  
                 34.40      1:09.27 (34.87)
 22 Lauritano, Giuseppe A  35 SDSM              1:40.00    1:33.53  
                 44.49      1:33.53 (49.04)
 -- Jaworski, Chip         38 SKY               1:05.00         NS  
 -- Hooper, James CN       37 MSBC              1:04.90         NS  
 
 Event 28  Men 40-44 100 LC Meter Freestyle
==================================================================
        World: W 53.45  8/5/2006  RICHARD SAEGER, USA
         NATL: N 53.45  8/10/2006 RICHARD SAEGER
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Davis, Ross C          42 WMST                54.99      54.89  
                 26.24        54.89 (28.65)
  2 Smith, Schuyler A      40 CMS                 56.42      55.16  
                 26.84        55.16 (28.32)
  3 Hiltabiddle, Steve     42 JAM                 55.70      55.20  
                 26.93        55.20 (28.27)
  4 Wan, Eric              42 OREG                57.57      55.61  
                 26.68        55.61 (28.93)
  5 Segal, William N       44 JAM                 56.90      56.19  
                 27.65        56.19 (28.54)
  6 Power, Michael L       40 UCSB                56.62      56.29  
                 27.26        56.29 (29.03)
  7 Rodgers, Jeff M        42 OREG                56.99      56.43  
                 27.50        56.43 (28.93)
  8 Gilson, Matthew R      41 NEM                 57.97      57.40  
                 26.93        57.40 (30.47)
  9 Mackle, Rob J          44 SBSM              1:01.00      57.41  
                 27.93        57.41 (29.48)
 10 Mc Cormack, Bryan J    43 TOC                 57.62      57.91  
                 28.28        57.91 (29.63)
 11 Williams, John M       40 PNA                 57.40      58.60  
                 27.92        58.60 (30.68)
 12 Shoup, David J         42 OREG              1:00.24      59.33  
                 28.21        59.33 (31.12)
 13 Lichtenwalter, Brian   42 CRUZ              1:00.50      59.37  
                 28.03        59.37 (31.34)
 14 Jones, Kenton R        41 SDSM              1:00.68      59.77  
                 28.63        59.77 (31.14)
 15 Wolf, Paul R           42 GERM              1:00.53    1:00.13  
                 28.13      1:00.13 (32.00)
 16 Seibert, Richard J     44 PNA               1:02.67    1:01.10  
                 29.18      1:01.10 (31.92)
 17 Kaufman, Seth J        40 OREG              1:03.16    1:01.40  
                 30.15      1:01.40 (31.25)
 18 Rice, David S          41 OREG              1:02.04    1:01.93  
                 29.66      1:01.93 (32.27)
 19 Cambias, Rob J         40 SMS               1:03.50    1:02.83  
                 29.95      1:02.83 (32.88)
 20 Gill, Mark A           40 SKY               1:01.53    1:03.19  
                 29.57      1:03.19 (33.62)
 21 Breza, Paul M          41 UNAT              1:03.24    1:03.34  
                 30.16      1:03.34 (33.18)
 22 Schwarm, Douglas R     43 UNAT              1:05.86    1:04.31  
                 31.13      1:04.31 (33.18)
 23 Preston, Patrick J     42 PNA               1:05.00    1:05.22  
                 30.22      1:05.22 (35.00)
 24 Ferrero, Rick          44 PNA               1:05.30    1:06.04  
                 31.47      1:06.04 (34.57)
 25 Langan, David P        42 UNAT              1:05.80    1:08.95  
                 32.58      1:08.95 (36.37)
 -- Bockius, Edward C      42 NEM                 56.70         NS  
 -- Eichler, Brad          42 ARKM                57.50         NS  
 -- Scheiner, Andrew D     40 STAN              1:00.32         NS  
 -- Dickson, Kurt F        41 ARIZ                59.16         NS  
 -- Carrasco, Juan J       44 FLAQ              1:10.52         NS  
 -- Dillon, Duffy          43 FLAQ              1:01.00         NS  
 -- Battistelli, Jay D     44 PNA               1:25.24         NS  
 -- Hochstein, Erik        40 SCAQ                52.72         NS  
 -- Kays, David E          41 PNA                 58.50         NS  
 -- McComish, John H       42 OREG                59.50         NS  
 -- Berg, Roy A            40 NOVA                57.00         NS  
 -- Utsch, Jeffrey S       41 ARIZ                57.23         NS  
 
 Event 28  Men 45-49 100 LC Meter Freestyle
==================================================================
        World: W 53.77  8/19/2005 MARCO COLOMBO, ITA
         NATL: N 53.90  8/23/1999 JACK GROSELLE
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Smith, Paul L          49 ARIZ                54.41      54.15  
                 26.07        54.15 (28.08)
  2 Guthrie, David M       48 DAMM                58.88      56.74  
                 27.29        56.74 (29.45)
  3 Hasegawa, Brian J      45 GHM                 57.60      57.91  
                 28.05        57.91 (29.86)
  4 Vicioso, Danilo        45 DOM                 57.99      58.12  
                 28.11        58.12 (30.01)
  5 Stultz, Todd W         48 O*H*                58.13      58.63  
                 27.51        58.63 (31.12)
  6 Graham, Bart L         48 AWJ                 58.75      58.68  
                 28.30        58.68 (30.38)
  7 Mc Cracken, Bill       47 TVM                 59.73      59.32  
                 28.82        59.32 (30.50)
  8 Washburne, Brent C     47 OREG              1:03.99      59.56  
                 28.60        59.56 (30.96)
  9 Valley, Eric S         47 PNA               1:00.80      59.97  
                 29.33        59.97 (30.64)
 10 Varner, David J        48 FXCM              1:03.97    1:00.61  
                 29.40      1:00.61 (31.21)
 11 Nelsen, Steve N        48 PCAT              1:07.27    1:01.40  
                 29.27      1:01.40 (32.13)
 12 Jones, Jeff C          46 WCM               1:02.81    1:01.56  
                 28.95      1:01.56 (32.61)
 13 Christensen, Douglas   45 OREG              1:03.50    1:01.70  
                 29.77      1:01.70 (31.93)
 14 Ivelich, Jim A         46 OREG              1:03.03    1:01.94  
                 29.31      1:01.94 (32.63)
 15 Kintner, Avery C       46 MVN               1:01.00    1:02.20  
                 28.92      1:02.20 (33.28)
 16 Sumerfield, Bill H     48 OREG              1:04.83    1:02.25  
                 30.17      1:02.25 (32.08)
 17 Cleaver, Oliver        45 SAWS              1:01.47    1:02.46  
                 29.47      1:02.46 (32.99)
 18 Busfield, Scott        49 HYAC              1:04.67    1:04.81  
                 31.13      1:04.81 (33.68)
 19 Olson, Jeff            49 ROSE              1:05.72    1:05.20  
                 29.00      1:05.20 (36.20)
 20 Rodriguez, Rick A      46 OREG              1:02.63    1:05.25  
                 30.61      1:05.25 (34.64)
 21 O''Shea, John J         45 OREG              1:06.95    1:05.39  
                 30.71      1:05.39 (34.68)
 22 Keen, John M           45 FACT              1:04.94    1:05.45  
                 30.98      1:05.45 (34.47)
 23 Asche, Carl V          47 UTAH              1:06.21    1:06.23  
                 31.51      1:06.23 (34.72)
 24 Campbell, Chris        47 MVM               1:07.19    1:08.01  
                 33.01      1:08.01 (35.00)
 25 Winkle, Tiger L        47 OREG              1:07.27    1:12.31  
                 33.79      1:12.31 (38.52)
 26 Cattles, Steve         49 CMS               1:07.27    1:44.09  
                 45.03      1:44.09 (59.06)
 -- Schilling, Alexander   48 TOC               1:05.00         DQ  
 -- Mc Donald, Emeric J    46 MVM                 59.50         NS  
 -- Lang, Joseph J         45 PNA               1:03.52         NS  
 -- Golden, Larry          48 ARKM                59.25         NS  
 -- Rabe, Jim D            48 OREG              1:03.45         NS  
 -- Gjerde, Anders R       46 TVM               1:06.00         NS  
 
 Event 28  Men 50-54 100 LC Meter Freestyle
==================================================================
        World: W 55.11  8/13/2007 DAN STEPHENSON, USA
         NATL: N 54.93  3/21/2004 JACK GROSELLE
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Groselle, Jack R       54 O*H*                56.17      55.61  
                 26.51        55.61 (29.10)
  2 Bugg, Bob              51 GAJA                56.70      56.29  
                 27.15        56.29 (29.14)
  3 Schatz, Gary L         53 WMST                58.00      58.12  
                 27.11        58.12 (31.01)
  4 Roth, Barry            54 ARIZ                58.73      58.89  
                 27.82        58.89 (31.07)
  5 Sherman, Bill          50 MOVY                59.34      59.13  
                 28.27        59.13 (30.86)
  6 Gandee, Bradford R     54 GMUP                58.50      59.18  
                 28.89        59.18 (30.29)
  7 Phillips, John M       50 NCMS              1:00.50      59.42  
                 29.18        59.42 (30.24)
  8 Brenner, Bill          50 O*H*              1:01.10      59.91  
                 29.00        59.91 (30.91)
  9 Van Boer, Eric D       54 RHMS              1:00.90    1:00.00  
                 28.43      1:00.00 (31.57)
 10 Strauss, Trip          50 ARKM              1:05.00    1:00.01  
                 29.23      1:00.01 (30.78)
 11 Glenn, Timothy P       52 STAN                59.70    1:00.24  
                 28.54      1:00.24 (31.70)
 12 Livingston, Gerald C   50 SDSM              1:03.73    1:00.91  
                 29.35      1:00.91 (31.56)
 13 McCarty, Dave          50 CMS               1:02.90    1:02.19  
                 29.41      1:02.19 (32.78)
 14 Goodman, Doug          52 OREG              1:05.28    1:02.88  
                 30.55      1:02.88 (32.33)
 15 Mitchell, Robert W     50 FMT               1:05.08    1:02.89  
                 29.60      1:02.89 (33.29)
 16 Fattlar, Kenneth M     52 TVM               1:03.20    1:03.03  
                 30.08      1:03.03 (32.95)
 17 Bové, Kevin M          52 UNAT              1:08.80    1:03.09  
                 30.61      1:03.09 (32.48)
 18 Williams, Scott        53 TOC               1:07.63    1:03.16  
                 29.52      1:03.16 (33.64)
 19 Blumenthal, Jeffrey S  54 IM                1:01.99    1:03.23  
                 30.47      1:03.23 (32.76)
 20 Carlsen, Glenn         51 CMSC              1:04.58    1:04.65  
                 31.31      1:04.65 (33.34)
 21 Woodruff, David L      52 DAM               1:07.21    1:04.85  
                 31.35      1:04.85 (33.50)
 22 Parnell, Rick D        50 PNA               1:05.13    1:05.17  
                 30.19      1:05.17 (34.98)
 23 Peyton, Mike W         53 OREG              1:05.90    1:05.46  
                 31.96      1:05.46 (33.50)
 24 Dow, Keith C           53 OREG              1:07.04    1:06.15  
                 31.56      1:06.15 (34.59)
 25 Ashe, Michael W        51 OREG              1:07.23    1:06.25  
                 31.91      1:06.25 (34.34)
 26 Mann, Edward R         51 OREG              1:07.70    1:06.64  
                 32.73      1:06.64 (33.91)
 27 Stiling, Douglas E     50 TS                1:06.25    1:07.64  
                 31.16      1:07.64 (36.48)
 28 Casto, Paul R          50 PCM               1:08.19    1:08.48  
                 30.53      1:08.48 (37.95)
 29 White, James D         50 OREG              1:12.68    1:09.99  
                 33.88      1:09.99 (36.11)
 30 Morrison, Jeffrey W    53 PNA               1:12.12    1:10.20  
                 33.50      1:10.20 (36.70)
 31 Sugg, Stephen P        53 PNA               1:15.00    1:12.53  
                 35.31      1:12.53 (37.22)
 32 Nakhei, Toraj          53 OREG              1:12.50    1:13.21  
                 35.85      1:13.21 (37.36)
 33 Adcock, Richard P      53 PNA               1:18.00    1:14.84  
                 34.84      1:14.84 (40.00)
 34 Tanner, Tom            53 OREG              1:21.51    1:22.11  
                 39.65      1:22.11 (42.46)
 35 Macias, Jesse G        50 HMS               1:20.18    2:38.33  
               1:09.59    2:38.33 (1:28.74)
 -- Sorensen, James T      50 WCM                 56.50         NS  
 -- Abbott, Rick E         53 AKMS                57.68         NS  
 -- Spencer, Donald L      51 PNA               1:05.48         NS  
 -- Boytler, Bruce J       50 PNA               1:06.00         NS  
 -- Leonard, Dan P         54 SCAQ              1:07.50         NS  
 
 Event 28  Men 55-59 100 LC Meter Freestyle
==================================================================
        World: W 57.85  8/5/2006  ALEXANDER MILLS, NOR
         NATL: N 58.07  7/8/2006  PAUL TREVISAN
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Tennant, Mike J        55 OREG                59.27      58.18  
                 27.50        58.18 (30.68)
  2 Hammond, Ted W         55 ARIZ              1:02.10      59.51  
                 28.84        59.51 (30.67)
  3 Edwards, Wes           55 OREG              1:00.90    1:00.04  
  4 Devins, Jeff W         56 HIMA              1:04.20    1:02.31  
                 30.41      1:02.31 (31.90)
  5 Gruber, Glenn A        59 VCM               1:03.09    1:03.70  
                 30.20      1:03.70 (33.50)
  6 Glass, Ernie           59 NCMS              1:05.30    1:03.99  
                 30.38      1:03.99 (33.61)
  7 Aakhus, Gregory P      58 OREG              1:05.93    1:04.20  
                 31.11      1:04.20 (33.09)
  8 Dasch, Vern E          59 OREG              1:08.96    1:04.88  
                 32.37      1:04.88 (32.51)
  9 Warner, Frank          59 TYR               1:07.00    1:06.40  
                 32.06      1:06.40 (34.34)
 10 Crane, John K          57 TVM               1:08.00    1:06.74  
                 32.27      1:06.74 (34.47)
 11 Foreaker, Don C        56 SRM               1:07.00    1:07.98  
                 33.40      1:07.98 (34.58)
 12 Fisk, Floyd M          56 SAWS              1:09.65    1:08.11  
                 32.71      1:08.11 (35.40)
 13 Scovazzo, Vincent A    56 HMS               1:09.00    1:10.21  
                 33.91      1:10.21 (36.30)
 14 Duffield, Harry G      58 SDSM              1:07.00    1:10.39  
                 33.71      1:10.39 (36.68)
 15 Sherwood, Reggie       57 OREG              1:13.17    1:13.36  
                 35.05      1:13.36 (38.31)
 16 Cheney, Bruce W        57 OREG              1:11.48    1:16.95  
                 37.13      1:16.95 (39.82)
 17 Larson, Allen J        55 OREG              1:31.00    1:17.23  
                 37.34      1:17.23 (39.89)
 18 Bacon, Tom             56 OREG              1:48.17    1:36.78  
                 47.39      1:36.78 (49.39)
 -- Pineyro, Luis          56 DAMM              1:01.00         NS  
 -- Meltz, Steve Y         55 NEM               1:01.80         NS  
 -- Stevens, Craig W       55 1776              1:01.20         NS  
 -- Varner, Tim            57 CMS               1:14.00         NS  
 -- Brockbank, Doug        55 OREG              1:06.00         NS  
 -- Yensen, Kermit D       55 OREG              1:06.11         NS  
 -- Andrus-Hughes, Bruce   56 OREG              1:32.32         NS  
 
 Event 28  Men 60-64 100 LC Meter Freestyle
==================================================================
        World: W 58.61  8/15/2005 RICHARD ABRAHAMS, USA
         NATL: N 58.61  8/15/2005 RICHARD ABRAHAMS
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Kittel, Richard H      60 UTAH              1:05.00    1:02.02  
                 30.38      1:02.02 (31.64)
  2 Harrison, Lonny W      60 AMAM              1:05.60    1:03.32  
                 30.65      1:03.32 (32.67)
  3 Prentice, Douglas C    60 OREG              1:05.90    1:03.37  
                 30.77      1:03.37 (32.60)
  4 Galine, Donald L       63 WCM               1:03.88    1:03.63  
                 30.76      1:03.63 (32.87)
  5 Rudloff, Jr., Edward   61 TOC               1:05.53    1:03.79  
                 30.03      1:03.79 (33.76)
  6 Stout, Jon             62 OREG              1:07.91    1:05.95  
                 31.26      1:05.95 (34.69)
  7 Meyerhoff, Rick D      61 TAM               1:10.84    1:07.96  
                 33.70      1:07.96 (34.26)
  8 Silvey, Michael R      63 OREG              1:12.00    1:08.07  
                 33.52      1:08.07 (34.55)
  9 Fuller, Vern           61 ARIZ              1:14.91    1:12.41  
                 35.38      1:12.41 (37.03)
 10 Andersen, Richard H    64 UNAT              1:17.58    1:12.89  
                 34.47      1:12.89 (38.42)
 11 Parsons, Roger L       61 GOLD              1:15.56    1:12.98  
                 35.03      1:12.98 (37.95)
 12 Peterson, Steven B     62 PNA               1:12.55    1:13.16  
                 35.20      1:13.16 (37.96)
 13 Lambert, Roy D         62 OREG              1:16.01    1:14.91  
                 36.68      1:14.91 (38.23)
 14 Burr, Ken M            64 WCM               1:13.67    1:17.70  
                 36.25      1:17.70 (41.45)
 15 Carriker, Buz L        61 OREG              1:19.50    1:18.64  
                 37.83      1:18.64 (40.81)
 16 Cook, Frank H          63 UNAT              1:45.00    1:27.50  
                 38.15      1:27.50 (49.35)
 17 Ellis, John L          62 OREG              1:28.16    1:29.36  
                 42.58      1:29.36 (46.78)
 18 Jenkins, James D       61 OREG              1:43.06    1:41.67  
 -- Katz, Gary R           60 OREG              1:11.36         NS  
 
 Event 28  Men 65-69 100 LC Meter Freestyle
==================================================================
        World: W 1:02.79  3/25/2002 JEFF FARRELL, USA
         NATL: N 1:02.76  7/8/2007  TOM LANDIS
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Lodwig, Keefe L        65 WMST              1:05.00    1:01.75N 
                 29.61      1:01.75 (32.14)
  2 Landis, Tom            66 OREG              1:02.76    1:02.62N 
                 30.11      1:02.62 (32.51)
  3 Burns, Richard         65 TAM               1:04.50    1:03.01  
                 30.58      1:03.01 (32.43)
  4 Van Baalen, Vinus      66 SDSM              1:03.44    1:04.64  
                 31.50      1:04.64 (33.14)
  5 Willert, Dan T         66 WCM               1:06.09    1:09.49  
                 33.08      1:09.49 (36.41)
  6 Pilger, Robert T       65 PNA               1:11.40    1:09.98  
                 34.11      1:09.98 (35.87)
  7 Boak, Thomas D         65 WMST              1:08.98    1:10.29  
                 33.88      1:10.29 (36.41)
  8 Von Tagen, Karl E      65 OREG              1:10.05    1:10.47  
                 34.26      1:10.47 (36.21)
  9 Angell, Tom            68 NOVA              1:09.00    1:10.51  
                 33.11      1:10.51 (37.40)
 10 Gildea, David R        65 STAN              1:15.90    1:10.91  
                 34.21      1:10.91 (36.70)
 11 Quigley, George J      68 ISF               1:17.90    1:12.82  
                 35.61      1:12.82 (37.21)
 12 White, Bernard T       65 NCMS              1:21.00    1:17.08  
                 36.34      1:17.08 (40.74)
 13 Burgess, Thom          66 CMS               1:15.00    1:17.88  
                 36.93      1:17.88 (40.95)
 14 Brown, Wayne R         66 HMS               1:20.06    1:21.82  
                 37.76      1:21.82 (44.06)
 15 Schiel, Doug           67 TVM               1:22.00    1:23.27  
                 40.67      1:23.27 (42.60)
 16 Ward, James E          69 FLAQ              1:23.01    1:23.86  
                 41.55      1:23.86 (42.31)
 17 Diamond, Louis H       69 ANCM              1:23.20    1:25.02  
                 41.45      1:25.02 (43.57)
 18 Pedersen, Lars         65 FLAQ              1:23.62    1:26.04  
                 41.51      1:26.04 (44.53)
 19 Keudell, David J       68 OREG              1:40.00    1:30.57  
                 42.91      1:30.57 (47.66)
 20 Huber, Steven W        67 PNA               1:35.81    1:31.79  
                 42.45      1:31.79 (49.34)
 21 Leilich, Bob           68 WMST              1:40.00    1:34.17  
                 43.13      1:34.17 (51.04)
 22 Shibue, Charlie T      68 OREG              2:06.60    2:05.17  
 -- Whitley, John K        65 LJSM              1:07.08         DQ  
 -- Woods, Tom M           65 VMST              1:25.00         NS  
 
 Event 28  Men 70-74 100 LC Meter Freestyle
==================================================================
        World: W 1:05.40  8/15/2005 CAV CAVANAUGH, USA
         NATL: N 1:05.40  8/15/2005 CAV CAVANAUGH
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Cavanaugh, Cav         73 GOLD              1:09.10    1:07.52  
                 32.20      1:07.52 (35.32)
  2 Clark, Jerry           71 NCMS              1:09.50    1:09.35  
                 32.98      1:09.35 (36.37)
  3 Van Horn, William G    70 TOC               1:09.30    1:12.41  
                 34.94      1:12.41 (37.47)
  4 Dykstra, Bill D        71 GOLD              1:18.00    1:16.66  
                 37.26      1:16.66 (39.40)
  5 Rauch, Will            74 LVM               1:15.00    1:16.74  
                 38.30      1:16.74 (38.44)
  6 Hall, Sid              73 O*H*              1:16.00    1:17.52  
                 37.75      1:17.52 (39.77)
  7 Blake, William V       71 MOST              1:18.00    1:19.14  
                 37.26      1:19.14 (41.88)
  8 Szasz, Ivan            72 MSBC              1:22.20    1:23.28  
                 40.40      1:23.28 (42.88)
  9 Smethurst, Everett W   73 NOVA              1:33.50    1:31.68  
                 43.22      1:31.68 (48.46)
 -- Harrison, David P      71 1776              1:13.00         NS  
 -- McIntyre, David R      71 GOLD              1:13.20         NS  
 
 Event 28  Men 75-79 100 LC Meter Freestyle
==================================================================
        World: W 1:10.38  6/4/2006  GRAHAM JOHNSTON, USA
         NATL: N 1:10.38  6/4/2006  GRAHAM JOHNSTON
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Johnston, Graham M     77 MOST              1:12.00    1:13.24  
                 36.24      1:13.24 (37.00)
  2 Oyakawa, Yoshi         75 O*H*              1:13.00    1:16.16  
                 37.00      1:16.16 (39.16)
  3 Mayo, Robert W         75 WCM               1:20.08    1:16.48  
                 37.51      1:16.48 (38.97)
  4 Grave, John A          75 MSBC              1:22.69    1:21.11  
                 38.24      1:21.11 (42.87)
  5 King, Bill             75 OREG              1:24.00    1:24.48  
                 41.60      1:24.48 (42.88)
  6 Shechter, Stanley J    76 AGUA              1:18.00    1:24.62  
                 39.86      1:24.62 (44.76)
  7 Stupfel, Norman E      76 WCM               1:24.00    1:24.68  
                 39.37      1:24.68 (45.31)
  8 Bevier, Jack           76 HMS               1:22.16    1:29.94  
                 40.67      1:29.94 (49.27)
  9 Anderson, Paul N       75 RINC              1:41.07    1:42.08  
                 45.66      1:42.08 (56.42)
 -- Park, George           75 PNA               1:20.50         NS  
 -- Moretto, Bob           77 TOC               2:08.00         NS  
 
 Event 28  Men 80-84 100 LC Meter Freestyle
==================================================================
        World: W 1:17.11  7/21/2003 KEIJIRO NAKAMURA, JPN
         NATL: N 1:18.77  8/15/2005 FRANK PIEMME
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Piemme, Frank M        83 LOST              1:23.31    1:21.06  
                 37.69      1:21.06 (43.37)
  2 Webster, Dale A        82 SDSM              1:25.40    1:23.70  
                 41.67      1:23.70 (42.03)
  3 Hubbard, Donald J      81 SDSM              1:35.00    1:37.17  
                 46.87      1:37.17 (50.30)
  4 Wolle, Jordan B        80 SDSM              1:42.12    1:42.41  
                 47.37      1:42.41 (55.04)
  5 Haartz, F H Ted        80 ARIZ              1:43.00    1:45.91  
                 48.71      1:45.91 (57.20)
  6 Popovich, Michael      81 OREG              2:12.03    2:04.84  
                 59.15    2:04.84 (1:05.69)
 -- Degnan, John T         80 FLAQ              1:56.63         NS  
 
 Event 28  Men 85-89 100 LC Meter Freestyle
==================================================================
        World: W 1:26.48  9/29/2002 GORO KOBAYASHI, JPN
         NATL: N 1:23.87  6/2/2001  JIM EUBANK
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Lamb, Willard J        86 OREG              1:27.94    1:28.54  
                 39.17      1:28.54 (49.37)
  2 Fixott, Rupert E       87 OREG              2:20.00    2:29.73  



 HY-TEK Meet Services                            8/16/2008 - 18:37PM
2008 USMS National Long Course Championships - 8/14/2008 to 8/17/200
     Mt Hood Community College, Gresham, OR, Sanction #: 378-08     
 
 Event 29  Women 18-24 50 LC Meter Backstroke
==================================================================
         NATL: N 31.55  6/3/1990  TORI SMITH
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Smith, Lorna           20 FLAQ                31.70      32.10  
  2 Jason, Dawn            21 FLAQ                32.37      32.78  
  3 Edgar, Melanie         21 FLAQ                32.31      32.84  
  4 Nelson, Christine M    24 ARIZ                38.00      35.29  
  5 Shortt-Harder, Kelsey  24 OREG                37.00      35.83  
  6 Shigley, Allison M     20 LVM                 40.00      37.56  
  7 Kratz, Elaine K        23 UNAT                39.45      38.55  
  8 Nunley, Jessica E      19 OREG                49.41      40.81  
  9 Snyder, Emily L        19 OREG                40.18      41.85  
 -- Butler, Katelyn B      22 RAA                 37.63         NS  
 
 Event 29  Women 25-29 50 LC Meter Backstroke
==================================================================
        World: W 30.52  10/3/2004 NAHOMI ERIGUCHI, JPN
         NATL: N 30.80  8/20/1989 DIANE GRANER
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Glass, Laura           28 DAMM                31.67      32.29  
  2 Marshall, Sarah        26 WCM                 34.20      32.88  
  3 Alden, Jennifer N      29 OREG                34.24      33.31  
  4 Martin, Jennifer M     28 FLAQ                35.60      35.46  
  5 Liu, Ouida             28 USF                 34.54      35.65  
  6 Fischbach, Elise M     26 OREG                40.40      36.13  
  7 Tyler, Rachel E        29 OREG                39.00      36.31  
  8 Peters, Emily K        26 OREG                38.01      37.44  
  9 Greasby, Tamara A      26 DAM                 38.50      39.99  
 -- Fry, Jessica L         28 RMST                34.71         NS  
 
 Event 29  Women 30-34 50 LC Meter Backstroke
==================================================================
        World: W 30.82  10/8/2006 NAHOMI SHIRATA, JPN
         NATL: N 30.94  6/28/1996 D GRANER GALLAS
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Inada, Noriko          30 ARIZ                30.11      29.15W 
  2 Guzman, Shanna L       32 TOC                 34.40      32.66  
  3 Kirkwood, Erin E       31 OREG                36.11      34.65  
  4 Rupp, Heidi J          32 UNAT                36.27      36.63  
  5 Jones, Rose            30 DOC                 40.19      41.35  
  6 Dhom, Gina M           30 OREG                42.64      42.75  
 
 Event 29  Women 35-39 50 LC Meter Backstroke
==================================================================
        World: W 30.40  8/10/2006 SHERI HART, USA
         NATL: N 30.40  8/10/2006 SHERI HART
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Smith, Jody L          39 STAN                33.44      31.71  
  2 Senkier, Kristine M    38 OREG                35.64      32.85  
  3 Barber, Tori M         36 OREG                34.60      36.06  
  4 Burkart, Dana M        37 PAFC                38.00      37.14  
  5 Labusch, Meike M       36 USF                 38.50      37.34  
  6 Criscione, Anicia      35 OREG                40.50      41.99  
  7 Osoinach, Ellen C      37 OREG                53.92      48.63  
 -- Rublein, Susanne P     38 MAM                 36.28         NS  
 
 Event 29  Women 40-44 50 LC Meter Backstroke
==================================================================
        World: W 31.99  6/8/2004  BEVERLEY MCCARNEY, RSA
         NATL: N 32.19  5/26/2002 K PIPES-NEILSEN
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Gary, Kristin J        41 REDT                31.34      32.33  
  2 Reynolds, Ellen M      44 SAWS                33.79      33.01  
  3 Ward, Lisa A           44 WCM                 34.84      33.02  
  4 Smith, Laura K         42 ARIZ                35.00      34.39  
  5 McNeil, Katie B        40 OREG                39.80      39.34  
  6 Hagadorn, Heather      43 CMS                 40.00      40.36  
  7 Simmons, Stephanie J   42 OREG                42.52      41.78  
  8 Topp, Suzanne M        41 UTAH                50.90      42.42  
  9 Glissmeyer, Margie     43 OREG                59.99      48.09  
 -- Montgomery, Courtnay   44 GOLD                45.00         NS  
 -- Baugh, Inge K          41 FLAQ                40.32         NS  
 -- Ozun, Toni H           44 LVM                 40.00         NS  
 
 Event 29  Women 45-49 50 LC Meter Backstroke
==================================================================
        World: W 31.85  8/13/2007 SUSAN WALSH, USA
         NATL: N 31.85  8/13/2007 SUSAN WALSH
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Jenkins, Valerie G     45 OREG                32.41      32.00  
  2 Dahl, Lisa A           47 PNA                 34.60      34.59  
  3 Courtney, Zena H       49 PNA                 35.12      35.85  
  4 Black, Jill            46 OREG                40.85      37.38  
  5 Goodman, Ann R         49 OREG                39.26      37.75  
  6 Brightwell, Kim M      48 RMST                37.20      38.46  
  7 James, Paula           49 LVM                 40.40      38.63  
  8 Eakle, Julie O         48 MOST                37.88      39.46  
  9 Moe, Paula J           45 OREG                44.41      39.89  
 10 McKenzie, Jean M       45 OREG                41.00      45.47  
 11 Van Dijk, Cindy        49 OREG                41.27      45.97  
 -- Duran, Nancy F         46 HIMA                36.88         NS  
 
 Event 29  Women 50-54 50 LC Meter Backstroke
==================================================================
        World: W 32.87  8/18/2002 J.SWAGERTY-HILL, USA
         NATL: N 32.87  8/18/2002 J SWAGERTY-HILL
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Bilich, Bonnie M       50 TVM                 35.00      34.25  
  2 Andrus-Hughes, Karen   51 OREG                33.26      34.43  
  3 Cavanaugh, Debbie D    50 GOLD                36.00      36.23  
  4 Harsey, Laura E        50 OREG                36.71      36.73  
  5 Senn, Ann C            50 MINN                37.48      38.62  
  6 James, Katryn S        53 ARIZ                39.00      38.74  
  7 Pujalet-Devitt, Miche  51 DAS                 38.75      39.43  
  8 Larson, Linda L        53 FLAQ                42.94      42.98  
  9 Gordon, Vicki L        52 OREG                44.05      43.10  
 10 Snyder, Lynn R         52 OREG                45.00      46.52  
 11 Tomlinson-Macias, Mel  50 HMS                 44.05      47.59  
 12 Mitchell, Alison A     54 MVN                 47.54      47.72  
 13 Eckert-Mason, Kathy    51 OREG                40.78      48.03  
 14 Watson, Lisa L         54 GAJA                49.95      49.31  
 -- Delanois, Barbara      53 IM                  45.23         NS  
 
 Event 29  Women 55-59 50 LC Meter Backstroke
==================================================================
        World: W 33.96  8/13/2007 LAURA VAL, USA
         NATL: N 33.96  8/13/2007 LAURA VAL
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Lynch, Evie S          56 ARIZ                37.15      36.51  
  2 Dougherty, Mindy M     56 MVN                 45.00      38.52  
  3 Guins, Ann H           55 O*H*                38.11      38.56  
  4 Brittingham, Regina    57 WCM                 43.00      39.84  
  5 Hartman, Christy S     55 OREG                43.00      42.47  
  6 Royle, Mary Anne       56 OREG                45.58      43.64  
  7 Rienks, Penny W        57 OREG                44.67      44.49  
  8 Rowe, Margaret M       55 HLJ               1:49.88      45.36  
  9 Reid, Colleen G        59 HIMA                48.90      50.34  
 10 Sherwood, Dianne       55 OREG                49.97      56.08  
 11 Coffeen, Linda A       57 OREG              1:01.81    1:03.30  
 -- Holloway, Colleen J    55 MOST                43.26         NS  
 -- Hendryx, Teri L        55 OREG                41.00         NS  
 
 Event 29  Women 60-64 50 LC Meter Backstroke
==================================================================
        World: W 35.79  8/10/2006 B.BARNETT-SALLEE, USA
         NATL: N 35.79  8/10/2006 B BARNETT-SALLEE
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Barnett, BettyAnn P    62 HIMA                37.50      37.23  
  2 Shaps, Ruth Y          61 MAM                 38.50      38.39  
  3 Barry, Marcia L        60 VMST                43.50      42.27  
  4 Williamson, Francine   60 GAJA                42.60      42.44  
  5 Pohlmann, Mary M       63 SLAM                44.42      44.15  
  6 LeClercq, Toni M       60 WCM                 47.02      45.22  
  7 Casey, Kathrine J      60 PNA                 48.64      46.52  
  8 Pierson, Ginger L      62 OREG                45.00      47.89  
  9 Rousseau, Sandi        61 OREG                48.50      48.06  
 10 Tevis, Maggie H        60 RHMS                49.72      49.23  
 11 Schreiber, Shirley J   61 HMS                 56.46      53.59  
 12 Stark, Carol R         60 OREG                58.17      55.07  
 13 Haynie, Sandra T       63 OREG              1:17.63    1:19.31  
 
 Event 29  Women 65-69 50 LC Meter Backstroke
==================================================================
        World: W 37.93  10/7/2007 SATOKO TAKEUJI, JPN
         NATL: N 39.85  8/23/1992 CLARA WALKER
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Pronk, Bonnie L        66 MSBC                41.46      40.56  
  2 Frid, Barbara          66 OREG                44.50      44.98  
  3 Ward, Joy              66 OREG                43.59      45.33  
  4 Schreiner, Beth        67 VMST                45.30      46.85  
  5 Brooks, Nancy J        66 RINC                47.00      48.11  
  6 Kight, Betty G         67 MOST                51.27      52.20  
  7 Proebsting, Arlene     65 TCAM                53.10      52.91  
  8 Ackley, Ella B         66 UNAT                55.94      53.43  
  9 Stephens, MaryLou      66 GAJA                55.06      57.57  
 10 Manheim, Lucy M        66 RMST                57.00      58.06  
 11 Malone, Bobbi          65 ARIZ                54.20      58.51  
 -- Bello, Jeanette        65 OREG              1:21.36         NS  
 -- Katz, Jane             65 AGUA                47.50         NS  
 
 Event 29  Women 70-74 50 LC Meter Backstroke
==================================================================
        World: W 41.10  4/22/2008 PAMELA HUTCHINGS, AUS
         NATL: N 42.29  6/26/1996 DORIS STEADMAN
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Jordan, Betsy T        71 SDSM                43.00      43.74  
  2 Jebe, Margit H         70 SWIM                49.34      48.31  
  3 Zaremski, Barbara M    71 VMST                47.63      49.09  
  4 Whitehead, Dorothy A   73 IAMA                52.97      53.13  
  5 Mc Cubbin, Miek        73 SMMM                57.00      54.43  
  6 Gregoire, Eugenia      72 UNAT                51.68      54.58  
  7 Schroder, Kaleo B      72 OREG              1:03.83    1:03.26  
  8 Kawabata, Geraldine L  74 OREG              1:04.53    1:07.89  
  9 Billeter, Sharon G     71 ARIZ              1:02.00    1:09.16  
 10 Haworth, Joyce M       71 WCM               1:08.50    1:10.53  
 -- Livingston, Susan W    70 NEM                 50.00         NS  
 -- Chase, Lida G          70 HIMA                56.90         NS  
 
 Event 29  Women 75-79 50 LC Meter Backstroke
==================================================================
        World: W 43.93  10/22/2006JANE ASHER, GBR
         NATL: N 44.43  8/23/1999 DORIS STEADMAN
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Kinney, Nancy          79 ARIZ                59.21      51.44  
  2 Gaschke, Lida A        76 WM                1:12.29      55.87  
  3 Robbins-Bonitz, Suzan  75 NCMS                58.00      59.88  
  4 Bryce, Karen G         75 PNA               1:16.40    1:13.57  
  5 Glancy, Barbara J      76 OREG              1:25.00    1:22.46  
 
 Event 29  Women 80-84 50 LC Meter Backstroke
==================================================================
        World: W 46.39  3/29/2002 BUNNY CEDERLUND, USA
         NATL: N 46.39  3/29/2002 BUNNY CEDERLUND
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Lorenzi, Betty S       81 FACT                51.59      50.61  
  2 Austen, Betsy M        81 OREG              1:40.00    1:31.74  
  3 Sievert, Sara M        83 MOST              1:32.78    1:33.52  
 -- Carr, Florence E       83 UNAT                55.95         NS  
 
 Event 29  Women 85-89 50 LC Meter Backstroke
==================================================================
        World: W 53.44  8/10/2006 BUNNY CEDERLUND, USA
         NATL: N 53.44  8/10/2006 BUNNY CEDERLUND
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Meyer, Margery         86 TOC               1:05.00      58.34  
  2 Christian, Betty       87 MOVY              1:10.85    1:00.77  



 HY-TEK Meet Services                            8/16/2008 - 19:03PM
2008 USMS National Long Course Championships - 8/14/2008 to 8/17/200
     Mt Hood Community College, Gresham, OR, Sanction #: 378-08     
 
 Event 30  Men 18-24 50 LC Meter Backstroke
==================================================================
         NATL: N 26.91  8/15/2005 DAVE ROLLINS
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 McCallen, John R       21 UNAT                28.05      27.51  
  2 Galvan-Sarabia, Luis   23 FLAQ                29.00      30.32  
  3 Eddy, Ricky            24 UNAT                29.99      31.61  
  4 Tracy, Kennison C      19 OREG                36.42      35.15  
  5 Alne, Thomas J         20 GSM                 37.86      36.12  
 
 Event 30  Men 25-29 50 LC Meter Backstroke
==================================================================
        World: W 26.68  6/5/1994  MARTIN HARRIS, GBR
         NATL: N 27.42  8/22/1993 ROBERT HAUCK
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Marshall, Gary N       26 TOC                 28.01      30.50  
  2 Ko, Scott Y            25 CMS                 29.60      30.76  
  3 Leahy, James P         28 TOC                 29.00      31.35  
  4 Pearson, Kevin M       26 OREG                34.38      34.87  
  5 Palmer, Bryan S        29 FLAQ                34.95      35.82  
 -- Pilman, Rodney S       26 RAA                 31.54         NS  
 
 Event 30  Men 30-34 50 LC Meter Backstroke
==================================================================
        World: W 26.64  3/29/2002 MARTIN HARRIS, GBR
         NATL: N 27.26  7/9/1994  SEAN MURPHY
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Greenwood, Scott C     31 TOC                 30.00      29.93  
  2 Gaggero, David         32 TOC                 32.00      31.15  
  3 Wallace, Colin C       30 OREG                31.67      31.45  
  4 Sottile, Domenico      31 FLAQ                33.10      31.77  
  5 Sun, Alberto           30 CSPM                32.00      32.00  
  6 Rosaria, Steven M      34 PNA                 35.17      36.13  
 -- Cooley, Bryan          31 UNAT                33.00         NS  
 -- Schweiger, Joel B      32 RAA                 34.16         NS  
 
 Event 30  Men 35-39 50 LC Meter Backstroke
==================================================================
        World: W 27.50  8/15/2004 MICHAEL ROSS, USA
         NATL: N 27.50  8/15/2004 MICHAEL ROSS
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Wegner, Dan            37 CAST                28.09      30.00  
  2 Fitzpatrick, William   35 OREG                29.37      31.09  
  3 Morgan, Jason A        39 OREG                33.50      32.28  
  4 Colburn, Christopher   36 ABM                 33.33      32.69  
  5 Connolly, Darrin T     37 USF                 33.00      33.49  
 
 Event 30  Men 40-44 50 LC Meter Backstroke
==================================================================
        World: W 27.88  8/18/2002 J CLAY BRITT, USA
         NATL: N 27.88  8/18/2002 CLAY BRITT
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Stevenson, Chris L     44 VMST                28.23      28.08  
  2 Shaffer, Mike G        43 VCM                 30.59      29.74  
  3 Winters, Bill          41 VMST                31.00      31.57  
  4 Mc Cormack, Bryan J    43 TOC                 32.80      31.78  
  5 Peters, Keith D        43 OREG                31.33      32.48  
  6 Butcher, Gano          44 OREG                31.98      32.51  
  7 Parmentier, Steve D    43 OREG                32.85      32.59  
  8 Wolf, Paul R           42 GERM                32.35      33.91  
  9 Volckening, Bill       42 OREG                35.98      34.05  
 10 Kondo, Ken K           43 MVN                 33.78      34.83  
 11 Seibert, Richard J     44 PNA                 35.37      35.03  
 12 Ferrero, Rick          44 PNA                 35.12      36.68  
 -- Snoep, Peer            43 FLAQ                31.86         NS  
 -- Paller, Craig A        42 UTAH                32.74         NS  
 -- Perry, Sam W           40 ARIZ                30.50         NS  
 -- Lichtenwalter, Brian   42 CRUZ                33.50         NS  
 -- McComish, John H       42 OREG                32.40         NS  
 -- Lind, Matthew A        44 PNA                 34.69         NS  
 -- Mc Sweeney, Brian P    41 USF                 34.56         NS  
 
 Event 30  Men 45-49 50 LC Meter Backstroke
==================================================================
        World: W 28.60  8/13/2007 STEVE WOOD, USA
         NATL: N 28.60  8/13/2007 STEVE WOOD
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Yarid, Jay             45 DAMM                29.67      28.77  
  2 Jaegers, Al            46 ARIZ                29.50      29.36  
  3 Graham, Bart L         48 AWJ                 31.50      30.71  
  4 Malsbury, David B      47 VMST                32.00      31.13  
  5 Stiling, Jeff C        48 TS                  34.00      31.74  
  6 Benner, Tord E         49 NOVA                32.50      32.57  
  7 Rodriguez, Rick A      46 OREG                32.75      32.70  
  8 Busfield, Scott        49 HYAC                32.84      32.76  
  9 Washburne, Brent C     47 OREG                34.92      33.64  
 10 Littlefield, James R   48 PNA                 33.50      34.93  
 11 Matz, Michael S        47 PAFC                35.48      35.01  
 12 Mc Ginley, Patrick B   45 ROSE                32.43      35.40  
 13 Cleaver, Oliver        45 SAWS                34.07      35.47  
 14 Boone, Lou             47 OREG                35.00      37.63  
 15 Mangrum, John W        45 NCMS                36.04      37.82  
 16 O''Shea, John J         45 OREG                35.92      38.88  
 17 Cattles, Steve         49 CMS                 36.05    1:22.17  
 -- Radam, Thomas          46 IMSC                30.00         NS  
 -- Hafner, Jason C        46 SRM                 32.50         NS  
 
 Event 30  Men 50-54 50 LC Meter Backstroke
==================================================================
        World: W 29.81  8/15/2004 TOM WOLF, USA
         NATL: N 29.81  8/15/2004 TOM WOLF
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Shake, Scott D         50 ARIZ                30.80      30.12  
  2 Abbott, Rick E         53 AKMS                30.82      31.18  
  3 Djang, Philipp A       54 OREG                31.00      31.47  
  4 Croshier, Mark W       53 SDSM                38.00      31.74  
  5 Graham, Donald         54 UTAH                31.52      31.77  
  6 Metzger, Peter R       53 OREG                32.50      32.21  
  7 Hendrick, Marty        50 FLAQ                33.96      34.55  
  8 Freeborn, Stephen L    53 PNA                 32.32      38.03  
  9 Mann, Edward R         51 OREG                37.10      38.06  
 10 Marsh, Gary            51 OREG                35.09      39.15  
 11 Casto, Paul R          50 PCM                 40.32      41.90  
 12 Macias, Jesse G        50 HMS                 44.06    1:44.52  
 -- Harrison, Michael A    50 WCM                 36.89         NS  
 -- Grzeszczak, John S     50 GOLD                32.00         NS  
 
 Event 30  Men 55-59 50 LC Meter Backstroke
==================================================================
        World: W 30.37  8/8/2006  GARY HALL, USA
         NATL: N 30.37  8/10/2006 GARY HALL
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Cockburn, Alistair     55 UTAH                31.37      30.79  
  2 Pugliese, Mark D       56 ANCM                32.05      32.34  
  2 Brockbank, Doug        55 OREG                33.74      32.34  
  4 Ferroggiaro, Fred      55 TOC                 34.00      33.09  
  5 Yonych, Buster         57 UNAT                36.00      34.45  
  6 Benson, Stan           55 CMS                 35.57      34.72  
  7 Bright, David C        55 NEM                 35.00      35.11  
  8 Warner, Frank          59 TYR                 35.00      35.25  
  9 Koenig, Mike           57 PNA                 38.80      36.04  
 10 Fisk, Floyd M          56 SAWS                35.90      37.14  
 11 Kramer, Steve C        59 UNAT                39.68      38.04  
 12 Macaulay, Thomas M     59 OREG                40.25      40.40  
 -- Lucas, James B         58 LAAC                36.00         NS  
 -- Bacon, Tom             56 OREG              1:22.70         NS  
 -- Krauser, Larry B       55 HMS                 33.99         NS  
 -- Buckley, Mark          55 SCAQ                38.15         NS  
 -- Edwards, Wes           55 OREG                31.80         NS  
 
 Event 30  Men 60-64 50 LC Meter Backstroke
==================================================================
        World: W 31.46  6/2/2007  HUGH WILDER, USA
         NATL: N 31.46  6/2/2007  HUGH WILDER
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Galine, Donald L       63 WCM                 34.88      34.87  
  2 Strand, Robert         62 TOC                 34.50      35.20  
  3 Stout, Jon             62 OREG                36.71      37.09  
  4 Cronin, Jed P          60 OREG                38.34      38.74  
  5 Looye, Aart            64 MSBC                39.00      40.70  
  6 Guze, John J           63 FMM                 44.50      42.01  
  7 Walker, Thomas W       61 PNA                 40.45      51.39  
 -- Parsons, Roger L       61 GOLD                39.62         NS  
 
 Event 30  Men 65-69 50 LC Meter Backstroke
==================================================================
        World: W 32.75  4/22/2008 RICHARD BURNS, USA
         NATL: N 33.54  8/23/1999 YOSHI OYAKAWA
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Burns, Richard         65 TAM                 33.80      33.08N 
  2 Van Baalen, Vinus      66 SDSM                33.58      33.74  
  3 Smith, Robert S        65 OREG                35.00      33.87  
  4 Rupert, Bill           65 MESC                37.00      37.14  
  5 Straka, Peter          65 TYMS                38.78      38.64  
  6 Quigley, George J      68 ISF                 40.11      39.62  
  7 Bassi, Richard A       67 TOC                 36.98      41.57  
  8 Reid, Walt E           68 PNA                 40.33      42.41  
  9 Whitten, Phillip       65 ARIZ                45.09      45.37  
 10 Carlson, Lee A         68 PNA                 43.93      48.41  
 11 Keudell, David J       68 OREG                51.00      55.58  
 12 Ward, James E          69 FLAQ                54.67      55.69  
 13 Shibue, Charlie T      68 OREG              1:16.31    1:11.57  
 -- Gregor, Robert A       66 UCI                 45.00         NS  
 
 Event 30  Men 70-74 50 LC Meter Backstroke
==================================================================
        World: W 35.31  8/17/2003 YOSHI OYAKAWA, USA
         NATL: N 35.31  8/17/2003 YOSHI OYAKAWA
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Mennen, Marty A        72 ISF                 38.60      37.75  
  2 McIntyre, David R      71 GOLD                38.50      37.93  
  3 Painter, David J       70 UNAT                41.00      40.49  
  4 Dykstra, Bill D        71 GOLD                42.00      41.69  
  5 Norris, Robert F       70 DAM                 41.59      42.06  
  6 Thayer, George D       72 OREG                42.48      44.42  
  7 Lake, Brent L          70 OREG                42.10      45.58  
  8 Cavanaugh, Cav         73 GOLD                45.10      45.85  
  9 Smethurst, Everett W   73 NOVA                44.00      47.81  
 
 Event 30  Men 75-79 50 LC Meter Backstroke
==================================================================
        World: W 36.86  1/20/2008 S.SEKIKAWA, JPN
         NATL: N 38.08  8/13/2007 CLARKE MITCHELL
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Oyakawa, Yoshi         75 O*H*                36.65      36.54W 
  2 Mitchell, Clarke E     76 NCMS                39.00      39.37  
  3 Grave, John A          75 MSBC                42.29      42.27  
  4 Hubach, Eric           75 CROC                45.54      45.62  
  5 Marks, Milton R        78 OREG                45.74      47.23  
  6 Grohe, William E       75 USF                 48.90      48.54  
  7 Kimball, Ken           78 SDSM                49.01      49.12  
  8 Shechter, Stanley J    76 AGUA                45.00      55.15  
 -- Manheim, Frank T       78 RMST                47.00         DQ  
 -- Mc Connell, Stan       77 HBSC                44.00         NS  
 -- Rapperport, Alan S     75 GOLD                44.50         NS  
 -- Dillon, John           78 FLAQ              1:10.00         NS  
 
 Event 30  Men 80-84 50 LC Meter Backstroke
==================================================================
        World: W 38.41  7/21/2003 KEIJIRO NAKAMURA, JPN
         NATL: N 41.40  6/13/2004 PAUL HUTINGER
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Webster, Dale A        82 SDSM                45.08      46.44  
  2 Hutinger, Paul         84 FMM                 48.06      52.11  
  3 Rigley, Tom D          80 ARIZ              1:00.00      55.39  
  4 Stupfel, Don L         80 SMMM                53.82      56.53  
  5 Miesen, Lee J          81 OREG                56.21    1:01.69  
  6 Gallaher, Jerry        80 PNA               1:02.42    1:06.14  
 
 Event 30  Men 85-89 50 LC Meter Backstroke
==================================================================
        World: W 40.92  3/2/2008  KEIJIRO NAKAMURA, JPN
         NATL: N 44.52  8/10/2006 FRED VAN DYKE
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Young, Gilbert N       86 OREG              1:10.20    1:04.64  
  2 Scherbarth, James L    85 NCMS              1:13.51    1:11.80  
  3 Fixott, Rupert E       87 OREG              1:07.00    1:15.61  

ADVERTISEMENT


ADVERTISEMENT