ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
--- Results, Rankings, and Records ---
USMS long course nationals
8/18/2008-8/18/2008
Gresham, OR USA

HY-TEK Meet Services                            8/15/2008 - 11:07AM
2008 USMS National Long Course Championships - 8/14/2008 to 8/17/200
     Mt Hood Community College, Gresham, OR, Sanction #: 378-08     
 
 Event 5  Women 18-24 400 LC Meter IM
==================================================================
         NATL: N 5:15.81  8/20/2000 SAMANTHA BAUSHER
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Trevino, Danielle      21 UNAT              5:50.66    5:38.30  
                 33.79      1:14.17 (40.38)
        1:59.44 (45.27)     2:42.61 (43.17)
        3:29.39 (46.78)     4:17.21 (47.82)
        4:58.51 (41.30)     5:38.30 (39.79)
  2 Gentry, Kelly M        22 TVM               6:10.22    6:12.26  
                 39.40      1:26.64 (47.24)
        2:17.05 (50.41)     3:05.67 (48.62)
        3:57.73 (52.06)     4:49.51 (51.78)
        5:31.86 (42.35)     6:12.26 (40.40)
 
 Event 5  Women 25-29 400 LC Meter IM
==================================================================
         NATL: N 5:06.34  7/30/1989 SARA SHAND
        World: W 5:02.78  11/5/2006 HITOMI MATSUDA, JPN
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Droubay, Christina L   27 TVM               5:30.00    5:22.72  
                 34.75      1:13.71 (38.96)
        1:56.60 (42.89)     2:39.01 (42.41)
        3:25.20 (46.19)     4:09.87 (44.67)
        4:46.74 (36.87)     5:22.72 (35.98)
  2 Hester, Heidi R        28 FLAQ              5:55.20    5:56.85  
                 38.04      1:22.37 (44.33)
        2:07.93 (45.56)     2:53.80 (45.87)
        3:49.28 (55.48)     4:43.96 (54.68)
        5:20.67 (36.71)     5:56.85 (36.18)
  3 Kujawa, Jamie L        26 BOZE              6:00.00    6:10.84  
                 36.78      1:21.30 (44.52)
        2:11.33 (50.03)     3:00.55 (49.22)
        3:52.28 (51.73)     4:45.02 (52.74)
        5:29.69 (44.67)     6:10.84 (41.15)
  4 Cook, Shelley M        25 ISF               6:29.73    6:17.12  
                 38.14      1:24.64 (46.50)
        2:13.54 (48.90)     3:02.94 (49.40)
        3:55.20 (52.26)     4:49.04 (53.84)
        5:34.37 (45.33)     6:17.12 (42.75)
  5 Peters, Emily K        26 OREG              6:30.29    6:32.83  
                 39.24      1:26.31 (47.07)
        2:13.60 (47.29)     3:00.39 (46.79)
        3:57.61 (57.22)     4:55.59 (57.98)
        5:44.46 (48.87)     6:32.83 (48.37)
  6 Marechal, Severine M   25 FLAQ              6:36.79    6:33.09  
                 38.36      1:27.32 (48.96)
        2:21.94 (54.62)     3:16.74 (54.80)
        4:11.21 (54.47)     5:06.34 (55.13)
        5:51.58 (45.24)     6:33.09 (41.51)
 
 Event 5  Women 30-34 400 LC Meter IM
==================================================================
         NATL: N 5:03.97  8/16/1996 K PIPES-NEILSEN
        World: W 5:03.25  1/20/2008 HITOMI MATSUDA, JPN
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Koch, Laura K          32 WMST              5:27.27    5:30.46  
                 33.74      1:12.59 (38.85)
        1:56.78 (44.19)     2:39.97 (43.19)
        3:25.92 (45.95)     4:13.51 (47.59)
        4:52.61 (39.10)     5:30.46 (37.85)
  2 Mayville, Janet C      34 NT                5:39.53    5:40.06  
                 33.62      1:13.10 (39.48)
        1:57.13 (44.03)     2:40.50 (43.37)
        3:29.38 (48.88)     4:20.19 (50.81)
        5:00.42 (40.23)     5:40.06 (39.64)
  3 Arneson, Laura C       33 UTAH              5:49.49    6:02.67  
                 37.63      1:21.51 (43.88)
        2:07.41 (45.90)     2:53.31 (45.90)
        3:48.34 (55.03)     4:44.98 (56.64)
        5:24.45 (39.47)     6:02.67 (38.22)
  4 Ellis, Emilie C        34 PNA               6:32.50    6:11.70  
                 38.82      1:26.93 (48.11)
        2:18.16 (51.23)     3:05.99 (47.83)
        3:57.43 (51.44)     4:49.16 (51.73)
        5:30.50 (41.34)     6:11.70 (41.20)
  5 Ackermann, Laura       33 FLAQ              6:28.44    6:37.15  
                 40.73      1:28.42 (47.69)
        2:19.83 (51.41)     3:10.97 (51.14)
        4:07.73 (56.76)     5:05.52 (57.79)
        5:52.17 (46.65)     6:37.15 (44.98)
 
 Event 5  Women 35-39 400 LC Meter IM
==================================================================
         NATL: N 5:02.67  8/15/1998 K PIPES-NEILSEN
        World: W 5:07.21  6/29/1997 K.PIPES-NEILSEN, USA
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Nelson, Sara Q         36 OREG              5:43.90    5:29.12  
                 34.20      1:12.97 (38.77)
        1:57.94 (44.97)     2:42.03 (44.09)
        3:28.23 (46.20)     4:16.29 (48.06)
        4:53.93 (37.64)     5:29.12 (35.19)
  2 Visser, Linda          38 FACT              5:44.51    5:36.22  
                 34.61      1:15.17 (40.56)
        1:58.80 (43.63)     2:41.41 (42.61)
        3:30.44 (49.03)     4:18.90 (48.46)
        4:58.07 (39.17)     5:36.22 (38.15)
  3 Rankin, Maureen T      38 ARIZ              6:00.33    5:48.34  
                 34.85      1:16.81 (41.96)
        2:03.76 (46.95)     2:49.66 (45.90)
        3:37.78 (48.12)     4:27.31 (49.53)
        5:07.94 (40.63)     5:48.34 (40.40)
  4 Moore, Alison B        38 OREG              6:21.32    6:10.96  
                 39.12      1:26.18 (47.06)
        2:16.50 (50.32)     3:05.58 (49.08)
        3:56.30 (50.72)     4:48.58 (52.28)
        5:30.71 (42.13)     6:10.96 (40.25)
  5 Sondgroth, Tracey A    36 PNA               6:10.16    6:15.64  
                 38.80      1:25.64 (46.84)
        2:13.78 (48.14)     3:02.56 (48.78)
        3:53.05 (50.49)     4:47.19 (54.14)
        5:32.09 (44.90)     6:15.64 (43.55)
 
 Event 5  Women 40-44 400 LC Meter IM
==================================================================
         NATL: N 5:09.83  8/1/2004  K PIPES-NEILSEN
        World: W 5:09.83  8/1/2004  K.PIPES-NEILSEN, USA
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Reynolds, Ellen M      44 SAWS              5:35.38    5:32.10  
                 35.94      1:17.43 (41.49)
        1:59.55 (42.12)     2:41.28 (41.73)
        3:29.61 (48.33)     4:19.24 (49.63)
        4:56.61 (37.37)     5:32.10 (35.49)
  2 Friedlander, Rebecca   42 CMS               6:18.19    6:10.66  
                 36.81      1:19.18 (42.37)
        2:09.60 (50.42)     2:58.85 (49.25)
        3:54.77 (55.92)     4:52.68 (57.91)
        5:32.70 (40.02)     6:10.66 (37.96)
  3 Kupan, Cheryl A        44 NEM               6:10.00    6:10.81  
                 37.44      1:20.62 (43.18)
        2:08.35 (47.73)     2:56.03 (47.68)
        3:49.84 (53.81)     4:46.04 (56.20)
        5:28.95 (42.91)     6:10.81 (41.86)
  4 Jones, Paula E         40 VMST              6:10.63    6:12.51  
                 39.41      1:26.35 (46.94)
        2:14.39 (48.04)     3:02.46 (48.07)
        3:56.87 (54.41)     4:52.34 (55.47)
        5:33.35 (41.01)     6:12.51 (39.16)
  5 Del Rio, Laura L       43 PNA               6:51.68    6:55.56  
                 44.71      1:37.40 (52.69)
        2:33.25 (55.85)     3:28.33 (55.08)
        4:23.71 (55.38)     5:20.29 (56.58)
        6:09.25 (48.96)     6:55.56 (46.31)
 -- Cialdella, Lynn A      41 OREG              6:50.00         DQ  
 -- Harris, Janet          43 TNYA              6:08.00         DQ  
 
 Event 5  Women 45-49 400 LC Meter IM
==================================================================
         NATL: N 5:19.44  3/24/2007 K PIPES-NEILSEN
        World: W 5:17.30  4/20/2008 K.PIPES-NEILSEN, FRA
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Brown, Denise H        49 NOVA              6:01.83    5:57.67  
                 37.26      1:19.01 (41.75)
        2:05.81 (46.80)     2:52.11 (46.30)
        3:46.00 (53.89)     4:40.70 (54.70)
        5:20.20 (39.50)     5:57.67 (37.47)
  2 Hafner, Hilary R       48 SRM               6:20.50    6:04.23  
                 36.84      1:25.92 (49.08)
        2:14.29 (48.37)     3:03.27 (48.98)
        3:50.40 (47.13)     4:41.01 (50.61)
        5:23.54 (42.53)     6:04.23 (40.69)
  3 Bunch, Brigid J        45 ARIZ              6:13.30    6:08.95  
                 35.90      1:23.23 (47.33)
        2:07.06 (43.83)     2:50.05 (42.99)
        3:42.77 (52.72)     4:37.49 (54.72)
        5:24.00 (46.51)     6:08.95 (44.95)
  4 DeLozier, Anna R       45 ARIZ              6:24.73    6:10.54  
                 40.06      1:27.51 (47.45)
        2:14.92 (47.41)     3:01.35 (46.43)
        3:54.36 (53.01)     4:48.62 (54.26)
        5:30.26 (41.64)     6:10.54 (40.28)
  5 Meyer, Marguerite      49 TOC               6:10.00    6:15.47  
                 39.73      1:25.39 (45.66)
        2:14.50 (49.11)     3:03.79 (49.29)
        3:59.48 (55.69)     4:57.12 (57.64)
        5:37.14 (40.02)     6:15.47 (38.33)
  6 Prokopiak, Judith P    45 UNAT              6:45.09    6:29.75  
                 39.29      1:26.26 (46.97)
        2:18.72 (52.46)     3:09.24 (50.52)
        4:05.55 (56.31)     5:02.93 (57.38)
        5:46.71 (43.78)     6:29.75 (43.04)
  7 James, Paula           49 LVM               6:25.25    6:30.19  
                 39.48      1:25.92 (46.44)
        2:17.87 (51.95)     3:07.82 (49.95)
        4:05.09 (57.27)     5:02.23 (57.14)
        5:47.58 (45.35)     6:30.19 (42.61)
  8 Hooe, Donna L          46 GAJA              6:44.23    6:53.29  
                 41.95      1:38.13 (56.18)
        2:30.75 (52.62)     3:23.48 (52.73)
      4:24.18 (1:00.70)   5:25.47 (1:01.29)
        6:09.54 (44.07)     6:53.29 (43.75)
  9 Goodman, Ann R         49 OREG              7:12.21    7:03.64  
                 49.20      1:48.90 (59.70)
        2:40.95 (52.05)     3:31.25 (50.30)
      4:31.48 (1:00.23)   5:32.02 (1:00.54)
        6:19.31 (47.29)     7:03.64 (44.33)
 10 Andrade, Rosana        48 MOST              6:43.00    7:21.37  
                 44.96      1:42.09 (57.13)
        2:41.05 (58.96)     3:38.89 (57.84)
      4:43.12 (1:04.23)   5:46.75 (1:03.63)
        6:35.48 (48.73)     7:21.37 (45.89)
 11 Bennett, Sarah L       45 FLAQ              7:24.85    7:38.68  
                 51.99    1:57.25 (1:05.26)
      3:00.31 (1:03.06)   4:00.38 (1:00.07)
      5:01.73 (1:01.35)   6:02.03 (1:00.30)
        6:51.38 (49.35)     7:38.68 (47.30)
 12 Farmer, Kiki W         49 NCMS              7:45.66    8:16.06  
                 53.92    2:03.52 (1:09.60)
      3:11.68 (1:08.16)   4:17.73 (1:06.05)
      5:25.32 (1:07.59)   6:32.30 (1:06.98)
        7:26.59 (54.29)     8:16.06 (49.47)
 
 Event 5  Women 50-54 400 LC Meter IM
==================================================================
         NATL: N 5:42.80  7/14/2002 LAURA VAL
        World: W 5:42.80  7/14/2002 LAURA VAL, USA
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Cook, Jenny L          50 SCAQ              5:52.29    5:49.32  
                 34.59      1:15.52 (40.93)
        2:04.26 (48.74)     2:51.45 (47.19)
        3:40.37 (48.92)     4:31.26 (50.89)
        5:10.87 (39.61)     5:49.32 (38.45)
  2 Carlsen, Jeanne        50 CMSC              5:50.53    5:50.27  
                 35.80      1:16.22 (40.42)
        2:03.36 (47.14)     2:49.36 (46.00)
        3:39.25 (49.89)     4:31.14 (51.89)
        5:11.24 (40.10)     5:50.27 (39.03)
  3 Heim-Bowen, Suzanne M  50 WCM               5:54.69    5:56.34  
                 35.43      1:16.15 (40.72)
        2:03.79 (47.64)     2:49.38 (45.59)
        3:45.97 (56.59)     4:42.04 (56.07)
        5:20.14 (38.10)     5:56.34 (36.20)
  4 Iseppi, Esther         50 AMT               5:59.00    6:04.14  
                 38.87      1:23.47 (44.60)
        2:13.07 (49.60)     3:00.52 (47.45)
        3:51.77 (51.25)     4:43.05 (51.28)
        5:23.99 (40.94)     6:04.14 (40.15)
  5 Worden, Laura A        51 OREG              6:46.58    6:34.89  
                 39.95      1:26.75 (46.80)
        2:19.54 (52.79)     3:09.42 (49.88)
        4:08.06 (58.64)     5:04.93 (56.87)
        5:50.61 (45.68)     6:34.89 (44.28)
  6 Sweat, Mary            51 OREG              6:21.61    6:44.43  
                 43.91      1:36.34 (52.43)
        2:26.57 (50.23)     3:16.46 (49.89)
        4:15.90 (59.44)   5:16.73 (1:00.83)
        6:01.96 (45.23)     6:44.43 (42.47)
  7 Quinn, Phyllis E       53 TOC               6:48.64    6:52.45  
                 46.47      1:39.80 (53.33)
        2:31.86 (52.06)     3:23.80 (51.94)
        4:21.83 (58.03)     5:21.54 (59.71)
        6:08.41 (46.87)     6:52.45 (44.04)
  8 Budd, Elizabeth        54 OREG              6:50.82    6:53.39  
                 46.05      1:40.71 (54.66)
        2:34.21 (53.50)     3:28.49 (54.28)
        4:26.75 (58.26)     5:26.45 (59.70)
        6:12.40 (45.95)     6:53.39 (40.99)
  9 Hair, Margaret         53 HMS               7:00.00    7:04.00  
                 46.35      1:41.47 (55.12)
        2:39.14 (57.67)     3:39.04 (59.90)
        4:36.14 (57.10)     5:32.84 (56.70)
        6:19.28 (46.44)     7:04.00 (44.72)
 10 Forre, Lena            52 FLAQ              8:07.51    7:21.88  
                 44.50    1:50.81 (1:06.31)
        2:48.45 (57.64)     3:44.63 (56.18)
      4:45.03 (1:00.40)     5:44.34 (59.31)
        6:35.61 (51.27)     7:21.88 (46.27)
 11 Larson, Linda L        53 FLAQ              8:00.00    7:36.22  
                 48.82    1:54.71 (1:05.89)
        2:51.95 (57.24)     3:47.07 (55.12)
      4:52.26 (1:05.19)   5:58.03 (1:05.77)
        6:48.39 (50.36)     7:36.22 (47.83)
 12 Mitchell, Alison A     54 MVN               7:08.40    7:40.21  
                 52.07    1:54.06 (1:01.99)
        2:52.58 (58.52)     3:49.93 (57.35)
      4:53.97 (1:04.04)   5:59.72 (1:05.75)
        6:50.61 (50.89)     7:40.21 (49.60)
 13 Ogden, Pamela C        51 MINN              9:30.00    8:26.88  
               1:03.66    2:09.31 (1:05.65)
      3:17.22 (1:07.91)   4:25.58 (1:08.36)
      5:35.58 (1:10.00)   6:44.57 (1:08.99)
        7:36.23 (51.66)     8:26.88 (50.65)
 -- Cherzan, Deidra        52 OREG              6:37.69         DQ  
 
 Event 5  Women 55-59 400 LC Meter IM
==================================================================
         NATL: N 6:07.72  8/6/2006  CHARLOTTE DAVIS
        World: W 6:07.72  8/6/2006  CHARLOTTE DAVIS, USA
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Vaca, Laura R          55 ANV               5:55.00    6:07.41W 
                 38.57      1:23.74 (45.17)
        2:12.89 (49.15)     3:00.79 (47.90)
        3:54.65 (53.86)     4:47.46 (52.81)
        5:27.61 (40.15)     6:07.41 (39.80)
  2 Kohn, Catherine K      55 SLAM              6:45.00    6:35.62  
                 46.02      1:38.49 (52.47)
        2:30.74 (52.25)     3:22.29 (51.55)
        4:15.12 (52.83)     5:08.47 (53.35)
        5:52.57 (44.10)     6:35.62 (43.05)
  3 Thornton, Kim S        56 NOVA              7:29.12    7:10.37  
                 48.19    1:49.32 (1:01.13)
        2:46.53 (57.21)     3:41.71 (55.18)
        4:39.96 (58.25)     5:37.79 (57.83)
        6:25.68 (47.89)     7:10.37 (44.69)
  4 Lyman, Carolyn B       58 UTAH              7:30.15    7:27.79  
                 51.82    1:53.86 (1:02.04)
        2:48.21 (54.35)     3:42.39 (54.18)
      4:45.61 (1:03.22)   5:47.75 (1:02.14)
        6:39.41 (51.66)     7:27.79 (48.38)
  5 Asleson, Elke M        56 OREG              7:29.35    7:37.80  
                 46.25      1:43.52 (57.27)
        2:41.69 (58.17)     3:40.05 (58.36)
      4:46.22 (1:06.17)   5:53.22 (1:07.00)
        6:47.94 (54.72)     7:37.80 (49.86)
  6 Buck, Kathleen P       58 OREG              7:53.46    7:54.38  
                 52.10    1:58.09 (1:05.99)
      3:05.78 (1:07.69)   4:09.49 (1:03.71)
      5:14.17 (1:04.68)   6:18.51 (1:04.34)
        7:07.48 (48.97)     7:54.38 (46.90)
  7 Weston, Susan E        57 SDSM              8:21.50    8:17.23  
                 53.61    1:54.22 (1:00.61)
      3:01.40 (1:07.18)   4:09.04 (1:07.64)
      5:21.37 (1:12.33)   6:32.93 (1:11.56)
        7:28.24 (55.31)     8:17.23 (48.99)
  8 Callaway, Linda S      55 MOST              8:47.57    8:56.35  
               1:00.81    2:13.49 (1:12.68)
      3:22.30 (1:08.81)   4:27.66 (1:05.36)
      5:47.32 (1:19.66)   7:06.86 (1:19.54)
        8:03.43 (56.57)     8:56.35 (52.92)
 
 Event 5  Women 60-64 400 LC Meter IM
==================================================================
         NATL: N 6:36.99  7/13/2003 JACKIE MARR
        World: W 6:22.61  8/6/2006  BRIGITTE MERTEN, GER
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Welch, Sarah           61 PNA               7:18.50    7:09.23  
                 45.48      1:39.00 (53.52)
        2:37.44 (58.44)     3:36.03 (58.59)
        4:34.01 (57.98)     5:33.62 (59.61)
        6:23.24 (49.62)     7:09.23 (45.99)
  2 Young, Lydia L         60 CMS               7:46.26    7:54.67  
                 55.35    2:01.73 (1:06.38)
      3:02.48 (1:00.75)   4:05.70 (1:03.22)
      5:10.17 (1:04.47)   6:14.69 (1:04.52)
        7:07.18 (52.49)     7:54.67 (47.49)
  3 Casey, Kathrine J      60 PNA               8:11.63    8:02.92  
                 57.74    2:03.45 (1:05.71)
      3:05.68 (1:02.23)   4:07.04 (1:01.36)
      5:15.07 (1:08.03)   6:24.11 (1:09.04)
        7:15.25 (51.14)     8:02.92 (47.67)
  4 Magee, Carolyn M       63 HMS               7:40.32    8:03.38  
                 51.11    1:56.74 (1:05.63)
      3:01.35 (1:04.61)   4:05.97 (1:04.62)
      5:13.57 (1:07.60)   6:21.38 (1:07.81)
        7:13.95 (52.57)     8:03.38 (49.43)
  5 Prall, Winifred S      61 CMS               8:13.93    8:06.42  
                 57.24    2:03.23 (1:05.99)
      3:08.06 (1:04.83)   4:10.77 (1:02.71)
      5:19.28 (1:08.51)   6:26.98 (1:07.70)
        7:17.83 (50.85)     8:06.42 (48.59)
  6 Allen, Susan J         64 USF               8:15.00    8:18.42  
                 50.99    2:04.48 (1:13.49)
      3:18.76 (1:14.28)   4:19.32 (1:00.56)
      5:26.86 (1:07.54)   6:37.56 (1:10.70)
        7:29.24 (51.68)     8:18.42 (49.18)
  7 Jarmakani, Brenda H    61 UCLA              9:15.09    8:41.18  
                 56.36    2:03.03 (1:06.67)
      3:11.31 (1:08.28)   4:18.77 (1:07.46)
      5:39.74 (1:20.97)   6:59.55 (1:19.81)
        7:50.82 (51.27)     8:41.18 (50.36)
  8 Litt, Arni H           62 PNA               8:12.00    8:48.15  
                 57.46    2:09.65 (1:12.19)
      3:26.85 (1:17.20)   4:41.14 (1:14.29)
      5:45.80 (1:04.66)   6:50.84 (1:05.04)
        7:49.85 (59.01)     8:48.15 (58.30)
  9 Lebsack, Linda M       62 CMS               8:49.00    9:12.00  
               1:02.50    2:13.12 (1:10.62)
      3:28.96 (1:15.84)   4:46.00 (1:17.04)
      6:03.72 (1:17.72)   7:18.28 (1:14.56)
        8:15.43 (57.15)     9:12.00 (56.57)
 10 May, Jo B              60 MOST              9:02.22    9:31.41  
               1:05.17    2:20.91 (1:15.74)
      3:40.51 (1:19.60)   4:59.68 (1:19.17)
      6:22.15 (1:22.47)   7:43.94 (1:21.79)
        8:38.16 (54.22)     9:31.41 (53.25)
 
 Event 5  Women 65-69 400 LC Meter IM
==================================================================
         NATL: N 7:09.69  8/23/1992 CLARA WALKER
        World: W 6:46.46  11/6/2005 YOSHIKO OSAKI, JPN
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Marr, Jackie M         65 SDSM              7:09.69    6:54.46N 
                 46.38      1:41.42 (55.04)
        2:38.64 (57.22)     3:33.31 (54.67)
        4:30.78 (57.47)     5:28.05 (57.27)
        6:12.71 (44.66)     6:54.46 (41.75)
  2 Meyers, Susan L        66 ISF               7:57.22    8:07.52  
                 53.33    1:57.26 (1:03.93)
      3:01.23 (1:03.97)   4:06.24 (1:05.01)
      5:10.74 (1:04.50)   6:16.54 (1:05.80)
        7:11.95 (55.41)     8:07.52 (55.57)
  3 Hlavacek, Ida M        66 VMST              8:54.55    9:20.76  
               1:01.92    2:17.68 (1:15.76)
      3:21.56 (1:03.88)   4:28.13 (1:06.57)
      5:57.00 (1:28.87)   7:25.34 (1:28.34)
        8:21.19 (55.85)     9:20.76 (59.57)
  4 Geoffrion, Helen       69 UCLA              9:26.72    9:41.24  
               1:12.81    2:38.86 (1:26.05)
      3:53.79 (1:14.93)   5:05.75 (1:11.96)
      6:23.88 (1:18.13)   7:42.68 (1:18.80)
      8:43.04 (1:00.36)     9:41.24 (58.20)
 -- Norris, Roswita D      66 DAM               9:55.59         DQ  
 
 Event 5  Women 70-74 400 LC Meter IM
==================================================================
         NATL: N 7:30.91  6/28/1996 JUNE KRAUSER
        World: W 7:25.26  6/2/2001  JANE ASHER, GBR
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Jordan, Betsy T        71 SDSM              8:10.00    8:04.75  
                 57.46    2:01.28 (1:03.82)
      3:03.11 (1:01.83)     4:02.83 (59.72)
      5:14.61 (1:11.78)   6:26.88 (1:12.27)
        7:16.24 (49.36)     8:04.75 (48.51)
  2 Livingston, Susan W    70 NEM               8:20.00    8:33.98  
                 57.74    2:06.11 (1:08.37)
      3:07.48 (1:01.37)   4:09.98 (1:02.50)
      5:26.16 (1:16.18)   6:42.98 (1:16.82)
        7:38.59 (55.61)     8:33.98 (55.39)
  3 Munger, Peony          74 HMS              11:29.73   11:37.44  
               1:27.62    3:19.65 (1:52.03)
      4:50.88 (1:31.23)   6:25.62 (1:34.74)
      7:49.38 (1:23.76)   9:16.11 (1:26.73)
     10:30.85 (1:14.74)  11:37.44 (1:06.59)
  4 Amiad, Chaya           70 PNA              12:21.07   15:01.06  
               2:02.77    4:15.93 (2:13.16)
                                7:30.95 ( )
      9:30.34 (1:59.39)  11:34.54 (2:04.20)
     13:17.14 (1:42.60)  15:01.06 (1:43.92)
 -- Varty, Eulah M         74 MSBC              9:55.00         DQ  
 
 Event 5  Women 75-79 400 LC Meter IM
==================================================================
         NATL: N 7:51.71  6/10/2001 JUNE KRAUSER
        World: W 7:39.96  3/3/2006  JANE ASHER, GBR
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Hirsch, Ann M          77 WCM               8:50.00    8:40.51  
               1:02.41    2:12.43 (1:10.02)
      3:20.40 (1:07.97)   4:29.31 (1:08.91)
      5:34.17 (1:04.86)   6:40.51 (1:06.34)
      7:41.00 (1:00.49)     8:40.51 (59.51)
  2 Campbell, Joan K       78 FACT             10:17.50   10:44.89  
               1:24.29    2:56.66 (1:32.37)
      4:18.98 (1:22.32)   5:41.52 (1:22.54)
      7:09.51 (1:27.99)   8:35.94 (1:26.43)
      9:41.68 (1:05.74)  10:44.89 (1:03.21)
 -- Callison, Barbara F    75 RINC              9:30.00         DQ  
 -- Kron, Lilly            77 O*H*              9:58.54         NS  
 
 Event 5  Women 80-84 400 LC Meter IM
==================================================================
         NATL: N 9:32.43  6/10/2007 JEAN TROY
        World: W 9:32.43  6/10/2007 JEAN TROY, USA
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Stupfel, Gloria M      82 SMMM             15:51.00   18:48.66  
               2:23.48    5:22.63 (2:59.15)
      7:14.04 (1:51.41)                    
           12:02.45 ( )  15:22.82 (3:20.37)
     17:06.12 (1:43.30)  18:48.66 (1:42.54)
 
 Event 5  Women 85-89 400 LC Meter IM
==================================================================
         NATL: N 11:10.37  7/25/1999 JEAN DURSTON
        World: W 11:10.37  7/25/1999 JEAN DURSTON, USA
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Howell, Jae            86 WCM              12:40.00   12:21.90  
               1:27.89    3:08.86 (1:40.97)
      4:41.87 (1:33.01)   6:14.79 (1:32.92)
      7:49.26 (1:34.47)   9:29.35 (1:40.09)
     10:57.65 (1:28.30)  12:21.90 (1:24.25)
  2 Stevenin, Elfie J      87 OREG             20:26.34   22:27.05  
               3:19.22    7:12.86 (3:53.64)
      9:23.09 (2:10.23)  11:28.62 (2:05.53)
     14:37.59 (3:08.97)  17:49.05 (3:11.46)
     22:27.05 (4:38.00)                    



 HY-TEK Meet Services                            8/15/2008 - 11:07AM
2008 USMS National Long Course Championships - 8/14/2008 to 8/17/200
     Mt Hood Community College, Gresham, OR, Sanction #: 378-08     
 
 Event 6  Men 18-24 400 LC Meter IM
==================================================================
         NATL: N 4:44.83  8/19/2007 PETER GALAN
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Alne, Thomas J         20 GSM               6:41.00    6:28.01  
                 39.85      1:27.03 (47.18)
        2:18.18 (51.15)     3:06.39 (48.21)
      4:07.43 (1:01.04)     5:07.22 (59.79)
        5:47.69 (40.47)     6:28.01 (40.32)
 
 Event 6  Men 25-29 400 LC Meter IM
==================================================================
         NATL: N 4:32.19  8/18/2002 HONZA VITAZKA
        World: W 4:31.47  7/9/1994  NICOLAS GRANGER, FRA
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Aguilar, Giampiero     29 EM                5:06.41    5:02.96  
                 31.14      1:07.54 (36.40)
        1:50.24 (42.70)     2:31.62 (41.38)
        3:14.28 (42.66)     3:58.26 (43.98)
        4:31.95 (33.69)     5:02.96 (31.01)
  2 Palmer, Bryan S        29 FLAQ              5:59.50    6:03.51  
                 34.91      1:17.90 (42.99)
        2:05.78 (47.88)     2:54.65 (48.87)
        3:46.48 (51.83)     4:41.28 (54.80)
        5:22.33 (41.05)     6:03.51 (41.18)
 
 Event 6  Men 30-34 400 LC Meter IM
==================================================================
         NATL: N 4:40.22  7/9/1994  SEAN MURPHY
        World: W 4:38.36  4/20/2008 C.SORRENTINO, ITA
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Harrigan, Matthew J    30 TOC               4:59.01    4:47.29  
                 29.63      1:03.12 (33.49)
        1:41.38 (38.26)     2:18.38 (37.00)
        2:59.32 (40.94)     3:40.98 (41.66)
        4:15.05 (34.07)     4:47.29 (32.24)
  2 Goltz, Jason           30 PNA               5:00.00    5:00.68  
                 29.27      1:03.40 (34.13)
        1:43.99 (40.59)     2:23.87 (39.88)
        3:06.90 (43.03)     3:50.01 (43.11)
        4:26.20 (36.19)     5:00.68 (34.48)
  3 Everett, Travis J      32 SAWS              5:34.50    5:31.68  
                 31.72      1:08.70 (36.98)
        1:54.03 (45.33)     2:38.40 (44.37)
        3:28.03 (49.63)     4:17.37 (49.34)
        4:55.73 (38.36)     5:31.68 (35.95)
  4 Boal, Nathan J         31 OREG              6:05.06    5:57.16  
                 35.38      1:16.02 (40.64)
        2:07.96 (51.94)     3:00.47 (52.51)
        3:48.14 (47.67)     4:37.17 (49.03)
        5:17.66 (40.49)     5:57.16 (39.50)
  5 Spalding, Joseph G     34 IAMA             12:35.40   13:04.68  
               1:19.86                     
            5:02.73 ( )   7:03.94 (2:01.21)
      8:37.32 (1:33.38)  10:16.17 (1:38.85)
     11:38.64 (1:22.47)  13:04.68 (1:26.04)
 
 Event 6  Men 35-39 400 LC Meter IM
==================================================================
         NATL: N 4:34.10  7/29/2001 RON KARNAUGH
        World: W 4:42.45  3/28/2002 NICOLAS GRANGER, FRA
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Sway, David A          35 USF               4:53.08    4:52.88  
                 29.93      1:04.32 (34.39)
        1:42.59 (38.27)     2:19.87 (37.28)
        3:03.53 (43.66)     3:47.07 (43.54)
        4:20.70 (33.63)     4:52.88 (32.18)
  2 Nelson, Kirk E         38 PNA               5:14.13    5:11.28  
                 32.35      1:08.96 (36.61)
        1:51.96 (43.00)     2:32.86 (40.90)
        3:17.74 (44.88)     4:02.16 (44.42)
        4:37.87 (35.71)     5:11.28 (33.41)
  3 Jelen, Doug            35 PNA               5:13.00    5:21.87  
                 31.62      1:08.09 (36.47)
        1:50.82 (42.73)     2:32.09 (41.27)
        3:21.12 (49.03)     4:10.37 (49.25)
        4:47.23 (36.86)     5:21.87 (34.64)
  4 Porter, Drew A         35 SCLA              5:45.01    5:34.33  
                 33.54      1:14.06 (40.52)
        1:58.28 (44.22)     2:42.25 (43.97)
        3:30.84 (48.59)     4:18.93 (48.09)
        4:57.34 (38.41)     5:34.33 (36.99)
  5 Adamavich, Doug P      39 ARIZ              5:47.50    5:44.13  
                 34.75      1:16.03 (41.28)
        2:03.88 (47.85)     2:49.85 (45.97)
        3:39.19 (49.34)     4:27.96 (48.77)
        5:06.69 (38.73)     5:44.13 (37.44)
  6 Dunn, Erin A           38 PNA               5:41.10    5:48.66  
                 35.04      1:16.57 (41.53)
        2:06.78 (50.21)     2:55.10 (48.32)
        3:44.71 (49.61)     4:34.83 (50.12)
        5:12.47 (37.64)     5:48.66 (36.19)
  7 Rushman, Christopher   37 SKY               6:09.17    5:49.37  
                 35.52      1:19.09 (43.57)
        2:08.98 (49.89)     2:57.52 (48.54)
        3:45.33 (47.81)     4:33.34 (48.01)
        5:12.71 (39.37)     5:49.37 (36.66)
  8 Mattson, Mark E        38 IM                5:55.50    5:54.11  
                 35.29      1:18.04 (42.75)
        2:05.99 (47.95)     2:52.26 (46.27)
        3:42.21 (49.95)     4:33.68 (51.47)
        5:13.87 (40.19)     5:54.11 (40.24)
 
 Event 6  Men 40-44 400 LC Meter IM
==================================================================
         NATL: N 4:49.42  8/15/2005 DENNIS BAKER
        World: W 4:47.01  4/22/2007 PETER BERMEL, GER
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Shaffer, Mike G        43 VCM               5:07.05    4:58.50  
                 29.10      1:02.17 (33.07)
        1:43.59 (41.42)     2:23.79 (40.20)
        3:09.49 (45.70)     3:54.46 (44.97)
        4:27.45 (32.99)     4:58.50 (31.05)
  2 Erwin, Jeff T          44 SAWS              5:08.97    5:03.16  
                 33.71      1:10.66 (36.95)
        1:49.81 (39.15)     2:28.03 (38.22)
        3:12.43 (44.40)     3:57.28 (44.85)
        4:31.25 (33.97)     5:03.16 (31.91)
  3 Sargent, Gregory O     41 DAMM              4:58.41    5:03.51  
                 29.20      1:03.61 (34.41)
        1:44.72 (41.11)     2:24.06 (39.34)
        3:08.78 (44.72)     3:52.96 (44.18)
        4:29.14 (36.18)     5:03.51 (34.37)
  4 Kays, David E          41 PNA               5:08.00    5:16.44  
                 33.19      1:12.36 (39.17)
        1:56.41 (44.05)     2:41.13 (44.72)
        3:24.05 (42.92)     4:08.50 (44.45)
        4:43.40 (34.90)     5:16.44 (33.04)
  5 Jones, Kenton R        41 SDSM              5:37.84    5:23.28  
                 32.73      1:11.57 (38.84)
        1:56.73 (45.16)     2:41.56 (44.83)
        3:25.36 (43.80)     4:10.83 (45.47)
        4:47.87 (37.04)     5:23.28 (35.41)
  6 Finney, Peter C        41 MAM               5:10.45    5:32.85  
                 33.94      1:11.98 (38.04)
        1:57.71 (45.73)     2:42.63 (44.92)
        3:28.19 (45.56)     4:13.64 (45.45)
        4:53.64 (40.00)     5:32.85 (39.21)
  7 Waud, Timothy P        41 OREG              5:31.73    5:34.22  
                 36.40      1:17.32 (40.92)
        2:04.16 (46.84)     2:50.85 (46.69)
        3:36.31 (45.46)     4:21.40 (45.09)
        4:59.45 (38.05)     5:34.22 (34.77)
  8 Borton, Dan            40 ROSE              5:50.03    5:34.89  
                 32.98      1:11.69 (38.71)
        1:55.50 (43.81)     2:37.55 (42.05)
        3:28.03 (50.48)     4:18.88 (50.85)
        4:57.28 (38.40)     5:34.89 (37.61)
  9 Collins, Michael D     42 NOVA              5:38.00    5:35.41  
                 34.01      1:14.52 (40.51)
        2:00.59 (46.07)     2:43.99 (43.40)
        3:32.58 (48.59)     4:21.66 (49.08)
        4:59.76 (38.10)     5:35.41 (35.65)
 10 Fischer, Andy J        41 FLAQ              5:42.00    5:36.19  
                 32.93      1:10.59 (37.66)
        1:56.83 (46.24)     2:41.44 (44.61)
        3:29.46 (48.02)     4:18.03 (48.57)
        4:57.64 (39.61)     5:36.19 (38.55)
 11 Thompson, Anthony G    44 MOVY              5:47.30    6:08.31  
                 34.48      1:16.39 (41.91)
        2:08.04 (51.65)     2:56.81 (48.77)
        3:45.58 (48.77)     4:34.84 (49.26)
        5:22.71 (47.87)     6:08.31 (45.60)
 -- Moreno, Alejandro      40 DAMM              5:00.00         DQ  
 
 Event 6  Men 45-49 400 LC Meter IM
==================================================================
         NATL: N 4:50.73  8/10/2006 DENNIS BAKER
        World: W 4:50.73  8/6/2006  DENNIS BAKER, USA
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Djang, Lincoln P       49 OREG              5:09.83    5:02.06  
                 31.36      1:05.97 (34.61)
        1:45.45 (39.48)     2:24.02 (38.57)
        3:08.06 (44.04)     3:52.34 (44.28)
        4:27.93 (35.59)     5:02.06 (34.13)
  2 Jaegers, Al            46 ARIZ              4:55.00    5:04.60  
                 31.56      1:07.52 (35.96)
        1:47.39 (39.87)     2:27.68 (40.29)
        3:10.87 (43.19)     3:54.71 (43.84)
        4:30.36 (35.65)     5:04.60 (34.24)
  3 Radam, Thomas          46 IMSC              5:36.00    5:33.07  
                 33.32      1:13.08 (39.76)
        1:56.47 (43.39)     2:40.69 (44.22)
        3:29.89 (49.20)     4:20.10 (50.21)
        4:58.52 (38.42)     5:33.07 (34.55)
  4 Huggins, Thomas E      45 ISF               5:30.00    5:33.32  
                 34.16      1:14.10 (39.94)
        1:59.31 (45.21)     2:43.21 (43.90)
        3:31.97 (48.76)     4:21.65 (49.68)
        4:57.97 (36.32)     5:33.32 (35.35)
  5 Matysek, Jim           49 MOVY              5:46.50    5:38.41  
                 35.72      1:16.96 (41.24)
        2:02.89 (45.93)     2:47.42 (44.53)
        3:35.26 (47.84)     4:21.73 (46.47)
        5:00.95 (39.22)     5:38.41 (37.46)
  6 Holmes, Robert C       46 SKY               5:30.00    5:43.03  
                 33.68      1:12.84 (39.16)
        1:59.92 (47.08)     2:44.25 (44.33)
        3:38.29 (54.04)     4:31.46 (53.17)
        5:07.39 (35.93)     5:43.03 (35.64)
  7 Smith, Daniel C        46 PNA               5:49.35    5:45.06  
                 32.60      1:11.57 (38.97)
        2:03.64 (52.07)     2:53.15 (49.51)
        3:40.81 (47.66)     4:29.23 (48.42)
        5:08.54 (39.31)     5:45.06 (36.52)
  8 Cespedes, Tim M        49 OREG              5:48.47    5:45.24  
                 34.50      1:15.60 (41.10)
        2:01.75 (46.15)     2:46.56 (44.81)
        3:37.25 (50.69)     4:28.01 (50.76)
        5:07.48 (39.47)     5:45.24 (37.76)
  9 Osburn, Chris          45 RIDG              5:46.91    5:48.01  
                 33.78      1:15.81 (42.03)
        2:05.25 (49.44)     2:54.23 (48.98)
        3:42.88 (48.65)     4:31.08 (48.20)
        5:10.80 (39.72)     5:48.01 (37.21)
 10 Culbertson, Scott R    46 OREG              6:20.76    6:07.99  
                 37.40      1:21.50 (44.10)
        2:10.12 (48.62)     2:58.37 (48.25)
        3:52.90 (54.53)     4:46.70 (53.80)
        5:28.59 (41.89)     6:07.99 (39.40)
 11 Mangrum, John W        45 NCMS              6:22.63    6:35.54  
                 36.19      1:22.23 (46.04)
        2:14.61 (52.38)     3:04.27 (49.66)
        4:03.05 (58.78)   5:03.82 (1:00.77)
        5:49.38 (45.56)     6:35.54 (46.16)
 
 Event 6  Men 50-54 400 LC Meter IM
==================================================================
         NATL: N 5:05.82  8/17/2001 RICK COLELLA
        World: W 5:03.27  6/7/2004  LORENZO MARUGO, ITA
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Shake, Scott D         50 ARIZ              5:15.60    5:11.38  
                 32.93      1:10.59 (37.66)
        1:51.91 (41.32)     2:32.34 (40.43)
        3:17.39 (45.05)     4:02.32 (44.93)
        4:37.86 (35.54)     5:11.38 (33.52)
  2 Mann, Michael T        54 CMS               5:25.00    5:14.91  
                 33.16      1:11.74 (38.58)
        1:54.39 (42.65)     2:36.25 (41.86)
        3:20.82 (44.57)     4:05.72 (44.90)
        4:41.17 (35.45)     5:14.91 (33.74)
  3 Callahan, Jim          51 WOR               5:18.22    5:24.64  
                 33.43      1:11.47 (38.04)
        1:55.15 (43.68)     2:37.51 (42.36)
        3:23.90 (46.39)     4:12.27 (48.37)
        4:49.34 (37.07)     5:24.64 (35.30)
  4 Cholodenko, Don        52 NOVA              5:35.20    5:28.76  
                 33.32      1:12.85 (39.53)
        1:55.61 (42.76)     2:37.97 (42.36)
        3:22.69 (44.72)     4:09.72 (47.03)
        4:49.93 (40.21)     5:28.76 (38.83)
  5 Erickson, Tim D        52 FLAQ              5:32.99    5:34.71  
                 33.31      1:11.33 (38.02)
        1:56.62 (45.29)     2:39.90 (43.28)
        3:29.99 (50.09)     4:21.33 (51.34)
        4:59.62 (38.29)     5:34.71 (35.09)
  6 Haberek, Cork          51 SKY               5:42.55    5:40.29  
                 33.05      1:12.57 (39.52)
        1:59.92 (47.35)     2:46.58 (46.66)
        3:33.22 (46.64)     4:21.30 (48.08)
        5:02.22 (40.92)     5:40.29 (38.07)
  7 Louie, Jamie           51 CMS               5:46.90    5:43.81  
                 35.97      1:18.26 (42.29)
        2:03.55 (45.29)     2:47.85 (44.30)
        3:35.55 (47.70)     4:23.53 (47.98)
        5:03.41 (39.88)     5:43.81 (40.40)
  8 Maggiora, Ned S        53 HSAM              5:39.00    5:46.66  
                 35.21      1:16.86 (41.65)
        2:03.01 (46.15)     2:50.22 (47.21)
        3:41.39 (51.17)     4:32.36 (50.97)
        5:09.75 (37.39)     5:46.66 (36.91)
  9 Copeland, Rob          52 GAJA              5:42.88    5:47.54  
                 36.70      1:18.80 (42.10)
        2:04.75 (45.95)     2:50.04 (45.29)
        3:41.96 (51.92)     4:33.94 (51.98)
        5:12.25 (38.31)     5:47.54 (35.29)
 10 Kevan, Stephen D       54 OREG              5:45.07    5:48.08  
                 34.15      1:15.76 (41.61)
        2:02.29 (46.53)     2:48.20 (45.91)
        3:38.93 (50.73)     4:29.88 (50.95)
        5:09.20 (39.32)     5:48.08 (38.88)
 11 Moore, Hugh C          54 PNA               6:16.00    6:19.75  
                 37.40      1:19.33 (41.93)
        2:13.77 (54.44)     3:06.63 (52.86)
        4:00.37 (53.74)     4:55.34 (54.97)
        5:40.48 (45.14)     6:19.75 (39.27)
 12 Scoville, Brent H      51 OREG              6:20.98    6:28.19  
                 39.71      1:30.25 (50.54)
        2:19.95 (49.70)     3:09.37 (49.42)
        4:04.82 (55.45)     5:02.64 (57.82)
        5:45.94 (43.30)     6:28.19 (42.25)
 13 Christensen, Thomas F  52 LVM               6:43.94    6:54.05  
                 41.48      1:33.15 (51.67)
        2:28.93 (55.78)     3:22.93 (54.00)
      4:23.29 (1:00.36)     5:22.36 (59.07)
        6:09.67 (47.31)     6:54.05 (44.38)
 
 Event 6  Men 55-59 400 LC Meter IM
==================================================================
         NATL: N 5:17.10  8/15/2005 JIM MCCONICA
        World: W 5:17.10  8/15/2005 JIM MCCONICA, USA
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Brown, Robert V        56 AWJ               5:52.00    5:50.84  
                 35.94      1:19.60 (43.66)
        2:06.71 (47.11)     2:53.06 (46.35)
        3:42.43 (49.37)     4:31.29 (48.86)
        5:11.57 (40.28)     5:50.84 (39.27)
  2 Yensen, Kermit D       55 OREG              6:21.23    6:11.07  
                 38.59      1:22.87 (44.28)
        2:11.14 (48.27)     2:59.11 (47.97)
        3:52.62 (53.51)     4:47.46 (54.84)
        5:30.76 (43.30)     6:11.07 (40.31)
  3 Mc Gregor, Cary D      58 MAM               6:49.00    6:40.98  
                 43.07      1:31.87 (48.80)
        2:30.20 (58.33)     3:27.27 (57.07)
        4:19.28 (52.01)     5:12.94 (53.66)
        5:57.63 (44.69)     6:40.98 (43.35)
  4 Penn, William (Bill)   57 PNA               7:00.00    6:44.61  
                 51.86      1:50.23 (58.37)
        2:44.42 (54.19)     3:35.51 (51.09)
        4:30.05 (54.54)     5:26.05 (56.00)
        6:07.38 (41.33)     6:44.61 (37.23)
  5 Buckley, Mark          55 SCAQ              6:59.50    6:58.99  
                 40.93      1:30.91 (49.98)
        2:25.85 (54.94)     3:21.50 (55.65)
      4:26.56 (1:05.06)   5:31.91 (1:05.35)
        6:18.88 (46.97)     6:58.99 (40.11)
 
 Event 6  Men 60-64 400 LC Meter IM
==================================================================
         NATL: N 5:41.07  8/10/2006 JOHN CALVERT
        World: W 5:40.42  6/30/2007 J.LESTIDEAU, FRA
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Wendt, George F        61 IM                5:53.00    5:43.77  
                 37.33      1:24.41 (47.08)
        2:10.89 (46.48)     2:56.69 (45.80)
        3:43.89 (47.20)     4:31.83 (47.94)
        5:08.15 (36.32)     5:43.77 (35.62)
  2 Couch, Bob E           61 AWJ               6:04.58    6:14.86  
                 37.78      1:22.94 (45.16)
        2:14.85 (51.91)     3:04.20 (49.35)
        3:56.52 (52.32)     4:50.75 (54.23)
        5:34.03 (43.28)     6:14.86 (40.83)
  3 Schwartz, Marvin B     60 ARKM              6:15.00    6:16.51  
                 39.58      1:28.58 (49.00)
        2:17.23 (48.65)     3:03.95 (46.72)
        3:59.86 (55.91)     4:55.20 (55.34)
        5:36.42 (41.22)     6:16.51 (40.09)
  4 Bruce, Bob A           60 OREG              6:14.91    6:19.26  
                 40.71      1:28.43 (47.72)
        2:19.27 (50.84)     3:09.90 (50.63)
        4:03.54 (53.64)     4:59.33 (55.79)
        5:41.26 (41.93)     6:19.26 (38.00)
  5 Arneson, Gaard         60 MICH              6:25.60    6:25.39  
                 41.70      1:30.27 (48.57)
        2:21.30 (51.03)     3:13.37 (52.07)
        4:08.59 (55.22)     5:05.53 (56.94)
        5:46.27 (40.74)     6:25.39 (39.12)
  6 Martinez, Jorge E      61 UNAT              6:55.00    7:02.93  
                 39.70      1:27.46 (47.76)
        2:25.36 (57.90)     3:20.17 (54.81)
      4:26.88 (1:06.71)   5:31.59 (1:04.71)
        6:17.30 (45.71)     7:02.93 (45.63)
  7 Walker, Thomas W       61 PNA               8:30.00    9:05.69  
               1:02.28    2:19.15 (1:16.87)
      3:29.51 (1:10.36)   4:37.09 (1:07.58)
      5:52.93 (1:15.84)   7:11.12 (1:18.19)
      8:12.34 (1:01.22)     9:05.69 (53.35)
 -- Ebel, Mark T           60 ECM               6:38.84         NS  
 
 Event 6  Men 65-69 400 LC Meter IM
==================================================================
         NATL: N 6:03.31  6/10/2007 TOM LANDIS
        World: W 5:52.79  3/20/2004 BARRY YOUNG, NZL
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Freshley, Mike R       67 SDSM              6:22.22    6:23.16  
                 37.44      1:23.34 (45.90)
        2:14.38 (51.04)     3:06.95 (52.57)
        3:58.91 (51.96)     4:52.57 (53.66)
        5:37.62 (45.05)     6:23.16 (45.54)
  2 Dawson, Bill           66 MELO              7:00.00    6:55.43  
                 47.19      1:42.23 (55.04)
        2:37.40 (55.17)     3:31.70 (54.30)
        4:28.62 (56.92)     5:26.61 (57.99)
        6:12.38 (45.77)     6:55.43 (43.05)
  3 Cody, Frank J          68 MICH              7:27.41    7:18.31  
                 48.41      1:42.80 (54.39)
        2:39.01 (56.21)     3:36.94 (57.93)
        4:33.75 (56.81)     5:29.37 (55.62)
        6:24.54 (55.17)     7:18.31 (53.77)
  4 Juhala, Richard H      65 OREG              8:04.59    8:46.69  
               1:00.93    2:08.12 (1:07.19)
      3:16.31 (1:08.19)   4:23.93 (1:07.62)
      5:37.89 (1:13.96)   6:49.34 (1:11.45)
      7:51.98 (1:02.64)     8:46.69 (54.71)
 -- Shaw, Keith D          65 CMSC              7:40.00         NS  
 
 Event 6  Men 70-74 400 LC Meter IM
==================================================================
         NATL: N 6:32.11  8/2/2003  BURWELL JONES
        World: W 6:32.11  8/2/2003  BURWELL JONES, USA
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Hopkins, Cyrus C       70 NEM               8:00.00    7:21.41  
                 51.57      1:49.84 (58.27)
        2:48.09 (58.25)     3:47.93 (59.84)
        4:45.04 (57.11)     5:42.77 (57.73)
        6:32.85 (50.08)     7:21.41 (48.56)
  2 Goldstein, Mel E       70 ISF               7:55.00    7:25.13  
                 45.30      1:40.12 (54.82)
      2:40.30 (1:00.18)   3:40.71 (1:00.41)
      4:44.65 (1:03.94)   5:49.01 (1:04.36)
        6:36.75 (47.74)     7:25.13 (48.38)
  3 Painter, David J       70 UNAT              7:29.60    7:30.92  
                 48.02    1:48.53 (1:00.51)
        2:46.07 (57.54)     3:44.10 (58.03)
      4:47.47 (1:03.37)   5:52.21 (1:04.74)
        6:44.22 (52.01)     7:30.92 (46.70)
  4 Peterson, Dick A       71 SMMM              7:30.00    7:32.45  
                 53.18    1:58.61 (1:05.43)
      3:01.13 (1:02.52)     3:58.69 (57.56)
        4:55.12 (56.43)     5:51.17 (56.05)
        6:43.36 (52.19)     7:32.45 (49.09)
  5 Fasbender, Barry A     71 STAN              7:38.36    7:47.87  
                 53.25    1:54.93 (1:01.68)
      2:57.84 (1:02.91)   4:00.57 (1:02.73)
      5:05.12 (1:04.55)   6:07.46 (1:02.34)
        6:58.67 (51.21)     7:47.87 (49.20)
 
 Event 6  Men 75-79 400 LC Meter IM
==================================================================
         NATL: N 7:13.14  8/13/2007 GRAHAM JOHNSTON
        World: W 7:08.74  9/1/2007  GRAHAM JOHNSTON, USA
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Grohe, William E       75 USF               9:51.16   10:16.86  
               1:10.67    2:38.48 (1:27.81)
      3:56.88 (1:18.40)   5:15.23 (1:18.35)
      6:45.01 (1:29.78)   8:10.66 (1:25.65)
      9:14.88 (1:04.22)  10:16.86 (1:01.98)
 
 Event 6  Men 80-84 400 LC Meter IM
==================================================================
         NATL: N 7:47.73  8/10/2006 THOMAS MAINE
        World: W 7:38.09  10/21/2005JAN ZIEGLER, CZE
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
 -- Strong, Doug           83 DOC              15:23.68         DQ  



 HY-TEK Meet Services                            8/15/2008 - 12:22PM
2008 USMS National Long Course Championships - 8/14/2008 to 8/17/200
     Mt Hood Community College, Gresham, OR, Sanction #: 378-08     
 
 Event 7  Women 18-24 200 LC Meter Freestyle
==================================================================
         NATL: N 2:03.06  8/17/2003 JESSICA FOSCHI
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Jason, Dawn            21 FLAQ              2:10.21    2:12.79  
                 31.07      1:04.84 (33.77)
        1:39.14 (34.30)     2:12.79 (33.65)
  2 Smith, Lorna           20 FLAQ              2:12.90    2:13.09  
                 31.38      1:05.38 (34.00)
        1:39.52 (34.14)     2:13.09 (33.57)
  3 Muir, Anne C           23 PMM               2:16.81    2:17.80  
                 32.75      1:07.26 (34.51)
        1:42.85 (35.59)     2:17.80 (34.95)
  4 White, Lisa A          24 TVM               2:17.00    2:20.60  
                 32.78      1:08.75 (35.97)
        1:45.09 (36.34)     2:20.60 (35.51)
  5 Dickson, Kelsey A      19 ARIZ              2:22.52    2:23.82  
                 33.37      1:09.19 (35.82)
        1:46.46 (37.27)     2:23.82 (37.36)
  6 Taylor, Victoria       23 TVM               2:34.46    2:28.59  
                 34.56      1:12.41 (37.85)
        1:51.14 (38.73)     2:28.59 (37.45)
  7 Murphy, Siobhan C      22 FLAQ              2:32.99    2:29.71  
                 33.66      1:11.32 (37.66)
        1:50.22 (38.90)     2:29.71 (39.49)
  8 Pranke, Bridget A      24 ARIZ              2:29.88    2:31.90  
                 35.62      1:13.68 (38.06)
        1:53.03 (39.35)     2:31.90 (38.87)
  9 Prokopiak, Ashley R    20 UNAT              2:37.66    2:37.43  
                 35.36      1:14.93 (39.57)
        1:57.02 (42.09)     2:37.43 (40.41)
 10 Stratman, Megan E      23 OREG              2:24.45    2:55.88  
                 36.41      1:19.31 (42.90)
        2:09.54 (50.23)     2:55.88 (46.34)
 
 Event 7  Women 25-29 200 LC Meter Freestyle
==================================================================
         NATL: N 2:02.06  12/2/1995 SHEILA TAORMINA
        World: W 2:06.81  10/23/2005HITOMI MATSUDA, JPN
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Droubay, Christina L   27 TVM               2:15.00    2:11.14  
                 31.03      1:04.13 (33.10)
        1:37.76 (33.63)     2:11.14 (33.38)
  2 Hester, Heidi R        28 FLAQ              2:17.64    2:13.78  
                 31.24      1:04.72 (33.48)
        1:39.12 (34.40)     2:13.78 (34.66)
  3 Showell, Brianna       29 OREG              2:25.45    2:19.60  
                 31.95      1:06.69 (34.74)
        1:43.30 (36.61)     2:19.60 (36.30)
  4 Marshall, Sarah        26 WCM               2:19.03    2:19.81  
                 31.20      1:05.71 (34.51)
        1:42.53 (36.82)     2:19.81 (37.28)
  5 Aron, Vanessa          28 FLAQ              2:39.52    2:29.48  
                 33.90      1:10.59 (36.69)
        1:49.75 (39.16)     2:29.48 (39.73)
  6 Kujawa, Jamie L        26 BOZE              2:24.00    2:31.87  
                 35.21      1:14.50 (39.29)
        1:54.32 (39.82)     2:31.87 (37.55)
  7 Loper, Tracey E        25 CMS               2:33.12    2:32.72  
                 33.45      1:11.16 (37.71)
        1:51.60 (40.44)     2:32.72 (41.12)
  8 Howland, Heather       28 IM                2:45.00    2:35.17  
                 34.63      1:15.03 (40.40)
        1:56.59 (41.56)     2:35.17 (38.58)
  9 Gerson, Jennifer S     25 CMS               2:38.00    2:36.36  
                 37.82      1:17.66 (39.84)
        1:57.94 (40.28)     2:36.36 (38.42)
 10 Cook, Shelley M        25 ISF               2:25.67    2:36.47  
                 37.01      1:17.73 (40.72)
        1:58.75 (41.02)     2:36.47 (37.72)
 11 Sitzmann, Amy K        28 TVM               2:39.52    2:38.49  
                 36.58      1:16.35 (39.77)
        1:58.08 (41.73)     2:38.49 (40.41)
 12 Djang, Amanda B        28 OREG              3:43.98    3:29.34  
                 48.90      1:41.55 (52.65)
        2:36.21 (54.66)     3:29.34 (53.13)
 
 Event 7  Women 30-34 200 LC Meter Freestyle
==================================================================
         NATL: N 2:06.80  8/16/1996 K PIPES-NEILSEN
        World: W 2:06.87  9/2/2007  HITOMI MATSUDA, JPN
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Philipps, Colleen M    32 PNA               2:24.00    2:14.96  
                 32.18      1:07.18 (35.00)
        1:41.78 (34.60)     2:14.96 (33.18)
  2 Lee, Kristi D          33 SAWS              2:17.70    2:15.77  
                 32.09      1:05.95 (33.86)
        1:40.93 (34.98)     2:15.77 (34.84)
  3 Kagy-Schwartz, Michel  33 PAFC              2:19.26    2:16.89  
                 30.84      1:03.99 (33.15)
        1:39.65 (35.66)     2:16.89 (37.24)
  4 Hennessey, Katherine   30 NBAC              2:22.04    2:20.66  
                 32.13      1:06.79 (34.66)
        1:43.54 (36.75)     2:20.66 (37.12)
  5 Ellis, Emilie C        34 PNA               2:40.00    2:39.78  
                 36.16      1:15.93 (39.77)
        1:58.26 (42.33)     2:39.78 (41.52)
  6 Austin, Julia E        34 CAST              2:39.34    2:48.69  
                 36.96      1:19.49 (42.53)
        2:04.62 (45.13)     2:48.69 (44.07)
  7 Clark, Robyn D         30 NOVA              2:42.01    2:52.55  
                 37.86      1:20.59 (42.73)
        2:07.28 (46.69)     2:52.55 (45.27)
 
 Event 7  Women 35-39 200 LC Meter Freestyle
==================================================================
         NATL: N 2:06.62  8/15/1998 K PIPES-NEILSEN
        World: W 2:06.94  8/10/1997 K.PIPES-NEILSEN, USA
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Poll, Claudia          36 EM                2:11.35    2:11.95  
                 30.61      1:03.97 (33.36)
        1:38.17 (34.20)     2:11.95 (33.78)
  2 Senkier, Kristine M    38 OREG              2:18.64    2:14.04  
                 31.13      1:05.30 (34.17)
        1:39.60 (34.30)     2:14.04 (34.44)
  3 Smith, Jody L          39 STAN              2:14.44    2:15.22  
                 30.90      1:04.65 (33.75)
        1:39.63 (34.98)     2:15.22 (35.59)
  4 Santomauro, Laura E    39 WCM               2:21.69    2:24.79  
                 31.99      1:07.88 (35.89)
        1:46.64 (38.76)     2:24.79 (38.15)
  5 Tomtan-Brayman, Brend  35 LVM               2:40.30    2:30.92  
                 34.79      1:12.90 (38.11)
        1:52.03 (39.13)     2:30.92 (38.89)
  6 Lassen, Megan M        38 OREG              2:33.92    2:31.42  
                 33.41      1:10.48 (37.07)
        1:50.86 (40.38)     2:31.42 (40.56)
  7 Keaten, Heather L      39 CMS               2:34.70    2:33.75  
                 34.63      1:11.95 (37.32)
        1:53.11 (41.16)     2:33.75 (40.64)
  8 Moore, Alison B        38 OREG              2:39.88    2:34.35  
                 35.81      1:14.34 (38.53)
        1:54.81 (40.47)     2:34.35 (39.54)
  9 Sondgroth, Tracey A    36 PNA               2:34.46    2:34.53  
                 34.83      1:13.20 (38.37)
        1:53.50 (40.30)     2:34.53 (41.03)
 10 Bailie, Bridget A      39 ISF               2:56.11    2:45.86  
                 37.00      1:18.87 (41.87)
        2:03.08 (44.21)     2:45.86 (42.78)
 11 Walters, Melinda J     38 OREG              2:58.27    3:01.02  
                 41.63      1:28.17 (46.54)
        2:17.00 (48.83)     3:01.02 (44.02)
 12 Colburn, Heather A     36 HMS               3:50.00    3:23.19  
                 42.59      1:33.93 (51.34)
        2:29.46 (55.53)     3:23.19 (53.73)
 13 Cuero, Patricia S      39 MOST              3:30.01    3:36.25  
                 44.07      1:37.11 (53.04)
      2:37.13 (1:00.02)     3:36.25 (59.12)
 -- Burkart, Dana M        37 PAFC              2:39.00         DQ  
 
 Event 7  Women 40-44 200 LC Meter Freestyle
==================================================================
         NATL: N 2:09.00  5/25/2003 K PIPES-NEILSEN
        World: W 2:09.28  8/15/2005 K.PIPES-NEILSEN, USA
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Welting, Laureen       43 TOC               2:22.90    2:13.53  
                 31.64      1:05.07 (33.43)
        1:38.98 (33.91)     2:13.53 (34.55)
  2 Gary, Kristin J        41 REDT              2:15.40    2:16.64  
                 32.18      1:06.28 (34.10)
        1:41.09 (34.81)     2:16.64 (35.55)
  3 Smith, Laura K         42 ARIZ              2:19.10    2:19.29  
                 32.86      1:08.02 (35.16)
        1:43.91 (35.89)     2:19.29 (35.38)
  4 Rietz, Heather         40 EXCL              2:25.00    2:24.47  
                 33.22      1:09.64 (36.42)
        1:47.65 (38.01)     2:24.47 (36.82)
  5 Schultz, Stephanie L   42 OREG              2:31.39    2:25.27  
                 33.27      1:09.53 (36.26)
        1:47.62 (38.09)     2:25.27 (37.65)
  6 Hagadorn, Heather      43 CMS               2:24.00    2:25.97  
                 34.22      1:11.26 (37.04)
        1:48.94 (37.68)     2:25.97 (37.03)
  6 Eden, Kim G            40 CMS               2:29.72    2:25.97  
                 33.53      1:09.54 (36.01)
        1:48.61 (39.07)     2:25.97 (37.36)
  8 Watkins, Elizabeth A   43 OREG              2:30.70    2:26.50  
                 34.11      1:11.37 (37.26)
        1:49.51 (38.14)     2:26.50 (36.99)
  9 Squires, Lynn A        44 OREG              2:25.00    2:29.10  
                 34.11      1:11.46 (37.35)
        1:50.55 (39.09)     2:29.10 (38.55)
 10 Richell, Kelly A       43 MVN               2:36.88    2:29.54  
                 35.16      1:12.57 (37.41)
        1:51.06 (38.49)     2:29.54 (38.48)
 11 Bachman, Kari A        42 NMMS              2:34.86    2:39.74  
                 35.02      1:14.26 (39.24)
        1:56.41 (42.15)     2:39.74 (43.33)
 
 Event 7  Women 45-49 200 LC Meter Freestyle
==================================================================
         NATL: N 2:11.44  5/27/2007 K PIPES-NEILSEN
        World: W 2:11.44  5/27/2007 K.PIPES-NEILSEN, USA
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Jones, Elene Kay "ene  48 CMS               2:16.99    2:13.46  
                 30.59      1:03.81 (33.22)
        1:38.32 (34.51)     2:13.46 (35.14)
  2 Simpson, Susanne B     48 NOVA              2:15.27    2:18.18  
                 32.04      1:06.32 (34.28)
        1:42.64 (36.32)     2:18.18 (35.54)
  3 Jenkins, Valerie G     45 OREG              2:22.85    2:19.49  
                 33.32      1:07.72 (34.40)
        1:44.04 (36.32)     2:19.49 (35.45)
  4 Ferguson, Ellen        46 OREG              2:15.00    2:19.83  
                 31.25      1:05.04 (33.79)
        1:41.82 (36.78)     2:19.83 (38.01)
  5 Najjar, Ellie S        47 CMS               2:25.43    2:25.07  
                 33.88      1:10.15 (36.27)
        1:47.83 (37.68)     2:25.07 (37.24)
  6 Brown, Denise H        49 NOVA              2:25.70    2:25.23  
                 35.33      1:11.67 (36.34)
        1:48.84 (37.17)     2:25.23 (36.39)
  7 Meyer, Marguerite      49 TOC               2:32.00    2:25.65  
                 34.29      1:11.31 (37.02)
        1:49.10 (37.79)     2:25.65 (36.55)
  8 Stuntzner-Gibson, Den  46 OREG              2:26.99    2:25.92  
                 35.02      1:12.25 (37.23)
        1:49.95 (37.70)     2:25.92 (35.97)
  9 Kessler, Laura L       48 O*H*              2:30.00    2:26.75  
                 34.70      1:11.71 (37.01)
        1:49.54 (37.83)     2:26.75 (37.21)
 10 Roussain, Kerri C      49 GOLD              2:25.71    2:27.91  
                 34.30      1:10.97 (36.67)
        1:49.36 (38.39)     2:27.91 (38.55)
 11 Denney, Kris A         48 OREG              2:30.00    2:32.79  
                 34.59      1:12.30 (37.71)
        1:51.94 (39.64)     2:32.79 (40.85)
 12 Dawson-Cook, Susan E   45 ARIZ              2:55.00    2:34.95  
                 35.64      1:13.92 (38.28)
        1:54.75 (40.83)     2:34.95 (40.20)
 13 Watanabe, Heidi S      45 WCM               2:34.40    2:37.16  
                 35.98      1:14.49 (38.51)
        1:55.71 (41.22)     2:37.16 (41.45)
 14 Murakowski, Courtenay  46 SMS               2:38.55    2:40.67  
                 36.28      1:16.07 (39.79)
        1:59.07 (43.00)     2:40.67 (41.60)
 15 Viales, Dianne         46 OREG              2:37.19    2:41.31  
                 36.01      1:16.68 (40.67)
        1:58.96 (42.28)     2:41.31 (42.35)
 16 Chesler, Laurie K      45 OREG              2:39.35    2:46.41  
                 36.13      1:16.51 (40.38)
        2:00.04 (43.53)     2:46.41 (46.37)
 17 Dansby, Ami A          46 OREG              2:58.00    2:54.63  
                 39.77      1:22.73 (42.96)
        2:08.78 (46.05)     2:54.63 (45.85)
 18 Billings, Lori A       48 OREG              3:45.00    3:17.33  
                 46.38      1:35.84 (49.46)
        2:27.34 (51.50)     3:17.33 (49.99)
 
 Event 7  Women 50-54 200 LC Meter Freestyle
==================================================================
         NATL: N 2:15.37  8/17/2001 LAURA VAL
        World: W 2:15.00  4/20/2008 S.HEIM-BOWEN, USA
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Carlsen, Jeanne        50 CMSC              2:22.88    2:23.90  
                 34.43      1:10.83 (36.40)
        1:47.81 (36.98)     2:23.90 (36.09)
  2 Grilli, Tracy L        51 NEM               2:28.30    2:29.45  
                 35.00      1:12.69 (37.69)
        1:51.63 (38.94)     2:29.45 (37.82)
  3 Sweat, Mary            51 OREG              2:36.41    2:36.21  
                 36.95      1:16.48 (39.53)
        1:56.95 (40.47)     2:36.21 (39.26)
  4 Bracken, Judy W        51 TVM               2:42.53    2:39.16  
                 36.61      1:17.80 (41.19)
        1:59.89 (42.09)     2:39.16 (39.27)
  5 Morrison, Karen A      50 WCM               2:28.54    2:40.18  
                 36.31      1:17.14 (40.83)
        1:59.30 (42.16)     2:40.18 (40.88)
  6 Quinn, Phyllis E       53 TOC               2:46.64    2:41.04  
                 37.96      1:18.81 (40.85)
        2:00.76 (41.95)     2:41.04 (40.28)
  7 Lumbert Gentry, Kerri  51 UNAT              2:53.78    2:44.69  
                 36.97      1:19.07 (42.10)
        2:02.72 (43.65)     2:44.69 (41.97)
  8 Pedersen, Christine E  50 ISF               2:47.30    2:45.38  
                 38.84      1:20.81 (41.97)
        2:04.10 (43.29)     2:45.38 (41.28)
  9 Budd, Elizabeth        54 OREG              2:50.46    2:46.09  
                 38.66      1:20.69 (42.03)
        2:04.79 (44.10)     2:46.09 (41.30)
 10 Shake, Caron L         51 ARIZ              2:55.92    2:46.35  
                 38.83      1:20.72 (41.89)
        2:04.65 (43.93)     2:46.35 (41.70)
 11 Carpenter, Kelley C    51 SYSM              2:46.58    2:51.11  
                 38.37      1:21.24 (42.87)
        2:07.54 (46.30)     2:51.11 (43.57)
 12 Braaten, Kitten        53 VMST              2:56.12    2:57.33  
                 41.67      1:26.49 (44.82)
        2:12.97 (46.48)     2:57.33 (44.36)
 13 Petersen, Jennifer L   54 TVM               3:12.51    3:03.51  
                 39.60      1:24.90 (45.30)
        2:15.01 (50.11)     3:03.51 (48.50)
 14 Ogden, Pamela C        51 MINN              2:54.38    3:13.41  
                 45.32      1:34.29 (48.97)
        2:24.97 (50.68)     3:13.41 (48.44)
 15 Young, Maggi           53 OREG              4:00.30    3:57.93  
                 50.09    1:50.66 (1:00.57)
      2:54.48 (1:03.82)   3:57.93 (1:03.45)
 -- Boyer, Kathy M         54 MOST              2:55.86         NS  
 -- Brown, Caroline J      51 PNA               2:47.00         NS  
 
 Event 7  Women 55-59 200 LC Meter Freestyle
==================================================================
         NATL: N 2:18.04  8/6/2006  LAURA VAL
        World: W 2:18.04  8/6/2006  LAURA VAL, USA
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Val, Laura B           57 TAM               2:20.00    2:17.67N 
                 31.31      1:07.15 (35.84)
        1:43.13 (35.98)     2:17.67 (34.54)
  2 Lynch, Evie S          56 ARIZ              2:40.01    2:32.12  
                 34.98      1:12.53 (37.55)
        1:52.44 (39.91)     2:32.12 (39.68)
  3 Denby, Karlene         55 ISF               2:36.92    2:36.98  
                 35.79      1:15.34 (39.55)
        1:57.13 (41.79)     2:36.98 (39.85)
  4 Miller, Celeste        58 SNM               2:45.00    2:38.16  
                 36.37      1:16.31 (39.94)
        1:57.47 (41.16)     2:38.16 (40.69)
  5 Stutz, Marie A         55 AMT               2:38.86    2:41.28  
                 35.78      1:14.92 (39.14)
        1:57.57 (42.65)     2:41.28 (43.71)
  6 Altman, Christie       59 ARIZ              2:58.25    2:50.65  
                 38.79      1:22.93 (44.14)
        2:07.96 (45.03)     2:50.65 (42.69)
  7 Teisher, Jeanne M      57 OREG              2:55.45    2:55.85  
                 38.33      1:22.48 (44.15)
        2:09.59 (47.11)     2:55.85 (46.26)
  8 Lyman, Carolyn B       58 UTAH              3:06.15    3:07.29  
                 41.09      1:28.56 (47.47)
        2:18.02 (49.46)     3:07.29 (49.27)
  9 Mayhew, Chris          55 MOST              3:06.01    3:12.04  
                 44.03      1:32.68 (48.65)
        2:23.97 (51.29)     3:12.04 (48.07)
 10 Fisher Campbell, Anne  56 ISF               2:58.00    3:12.82  
                 44.32      1:34.69 (50.37)
        2:24.37 (49.68)     3:12.82 (48.45)
 11 Weston, Susan E        57 SDSM              3:13.00    3:21.39  
                 46.04      1:37.94 (51.90)
        2:30.55 (52.61)     3:21.39 (50.84)
 12 Baker, Gini M          58 SDSM              3:06.00    3:22.09  
                 44.21      1:34.77 (50.56)
        2:28.69 (53.92)     3:22.09 (53.40)
 13 Milner, Nancy J        57 OREG              3:18.64    3:24.72  
                 47.55      1:40.03 (52.48)
        2:32.93 (52.90)     3:24.72 (51.79)
 
 Event 7  Women 60-64 200 LC Meter Freestyle
==================================================================
         NATL: N 2:31.98  8/6/2006  B BARNETT-SALLEE
        World: W 2:31.98  8/6/2006  B.BARNETT-SALLEE, USA
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Barnett, BettyAnn P    62 HIMA              2:35.00    2:35.00  
                 36.20      1:14.97 (38.77)
        1:55.20 (40.23)     2:35.00 (39.80)
  2 Williamson, Francine   60 GAJA              2:40.60    2:37.91  
                 36.61      1:16.33 (39.72)
        1:57.52 (41.19)     2:37.91 (40.39)
  3 Barry, Marcia L        60 VMST              2:49.32    2:49.23  
                 39.09      1:22.66 (43.57)
        2:07.49 (44.83)     2:49.23 (41.74)
  4 Shoenberger, Linda R   61 TAM               2:44.15    2:51.44  
                 40.22      1:23.09 (42.87)
        2:06.62 (43.53)     2:51.44 (44.82)
  5 Dills, Suzanne L       63 PNA               2:59.88    2:51.57  
                 40.84      1:25.20 (44.36)
        2:09.53 (44.33)     2:51.57 (42.04)
  6 Menard, Joanne C       60 ARIZ              2:50.90    2:53.33  
                 38.66      1:23.05 (44.39)
        2:08.65 (45.60)     2:53.33 (44.68)
  7 Smith, Elizabeth       60 MSBC              2:50.68    2:53.71  
                 37.62      1:20.48 (42.86)
        2:06.39 (45.91)     2:53.71 (47.32)
  8 Dillon, Sally A        62 PNA               2:54.99    2:54.13  
                 39.87      1:24.01 (44.14)
        2:09.09 (45.08)     2:54.13 (45.04)
  9 Veater, Betty B        62 GAJA              3:05.00    3:03.44  
                 44.42      1:32.61 (48.19)
        2:20.50 (47.89)     3:03.44 (42.94)
 10 Tyler, A Susan         60 SNM               3:09.21    3:04.73  
                 43.32      1:31.49 (48.17)
        2:19.90 (48.41)     3:04.73 (44.83)
 11 Page, Anne M           60 NCMS              3:00.00    3:05.87  
                 41.65      1:28.44 (46.79)
        2:16.95 (48.51)     3:05.87 (48.92)
 12 Mymryk, Penny M        61 RMSC              3:01.36    3:06.93  
                 43.80      1:31.10 (47.30)
        2:19.49 (48.39)     3:06.93 (47.44)
 13 Prall, Winifred S      61 CMS               3:13.92    3:18.58  
                 46.62      1:38.27 (51.65)
        2:29.92 (51.65)     3:18.58 (48.66)
 14 Delgado, Joan D        63 PNA               3:18.54    3:23.67  
                 45.70      1:37.29 (51.59)
        2:31.61 (54.32)     3:23.67 (52.06)
 -- May, Jo B              60 MOST              3:26.55         NS  
 
 Event 7  Women 65-69 200 LC Meter Freestyle
==================================================================
         NATL: N 2:48.51  7/5/1992  CLARA WALKER
        World: W 2:42.26  4/20/2008 CHRISTEL SCHULZ, GER
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Ridout, Nancy J        66 TAM               3:10.00    3:02.31  
                 43.75      1:30.53 (46.78)
        2:17.19 (46.66)     3:02.31 (45.12)
  2 Schreiner, Beth        67 VMST              3:00.75    3:05.44  
                 43.20      1:31.88 (48.68)
        2:20.24 (48.36)     3:05.44 (45.20)
  3 Katz, Jane             65 AGUA              3:20.50    3:15.14  
                 46.23      1:36.05 (49.82)
        2:27.23 (51.18)     3:15.14 (47.91)
  4 Calnek-Morris, Sue C   65 OREG              3:40.00    3:15.39  
                 47.02      1:37.70 (50.68)
        2:29.56 (51.86)     3:15.39 (45.83)
  5 Meyers, Susan L        66 ISF               3:20.53    3:19.89  
                 44.34      1:33.96 (49.62)
        2:28.11 (54.15)     3:19.89 (51.78)
  6 Leilich, Joann         69 WMST              3:15.00    3:20.19  
                 47.74      1:39.27 (51.53)
        2:31.16 (51.89)     3:20.19 (49.03)
  7 Birkhead, Jane C       68 MOST              3:16.38    3:20.79  
                 46.46      1:38.31 (51.85)
        2:31.21 (52.90)     3:20.79 (49.58)
  8 Stephens, MaryLou      66 GAJA              3:33.89    3:30.91  
                 49.25      1:44.08 (54.83)
        2:38.85 (54.77)     3:30.91 (52.06)
  9 Proebsting, Arlene     65 TCAM              3:38.33    3:34.43  
                 48.02      1:44.01 (55.99)
        2:41.97 (57.96)     3:34.43 (52.46)
 10 Rattray, Kathryn T     68 BURL              3:44.79    4:18.38  
               1:01.88    2:05.92 (1:04.04)
      3:12.33 (1:06.41)   4:18.38 (1:06.05)
 11 Hutinger, Margie       68 FMM               5:05.29    4:58.39  
               1:05.30    2:22.19 (1:16.89)
      3:42.03 (1:19.84)   4:58.39 (1:16.36)
 -- Ackley, Ella B         66 UNAT              3:42.41         DQ  
 
 Event 7  Women 70-74 200 LC Meter Freestyle
==================================================================
         NATL: N 2:57.28  7/13/2003 LAVELLE STOINOFF
        World: W 2:50.27  3/29/2002 JANE ASHER, GBR
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Munn, Susan L          70 DAM               3:20.00    3:14.65  
                 46.40      1:35.61 (49.21)
        2:26.32 (50.71)     3:14.65 (48.33)
  2 Zaremski, Barbara M    71 VMST              3:19.24    3:18.25  
                 43.07      1:32.52 (49.45)
        2:25.34 (52.82)     3:18.25 (52.91)
  3 Stowell, Diane M       74 HIMA              3:30.67    3:22.52  
                 49.72      1:40.85 (51.13)
        2:33.73 (52.88)     3:22.52 (48.79)
  4 Tullman, Patricia A    71 FMM               3:21.80    3:23.77  
                 45.45      1:36.10 (50.65)
        2:31.65 (55.55)     3:23.77 (52.12)
  5 Mc Cubbin, Miek        73 SMMM              3:43.00    3:34.90  
                 46.28      1:40.31 (54.03)
        2:38.11 (57.80)     3:34.90 (56.79)
  6 Henderson, Martha J    72 FACT              3:59.61    3:56.12  
                 53.61    1:56.45 (1:02.84)
      2:57.45 (1:01.00)     3:56.12 (58.67)
  7 Kawabata, Geraldine L  74 OREG              3:59.21    3:59.79  
                 53.90    1:54.92 (1:01.02)
      2:58.86 (1:03.94)   3:59.79 (1:00.93)
  8 Hastings, Patricia B   73 MM                4:17.00    4:15.76  
                 51.12    1:58.50 (1:07.38)
      3:09.63 (1:11.13)   4:15.76 (1:06.13)
 
 Event 7  Women 75-79 200 LC Meter Freestyle
==================================================================
         NATL: N 3:13.24  7/31/2005 GAIL ROPER
        World: W 2:56.57  4/20/2008 JANE ASHER, GBR
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 McIntosh, Frances      75 GMM               4:03.00    3:53.05  
                 56.17    1:56.46 (1:00.29)
      2:56.99 (1:00.53)     3:53.05 (56.06)
  2 Caldwell, Dionne B     76 NOVA              4:00.93    3:58.77  
                 53.29    1:55.78 (1:02.49)
      3:00.66 (1:04.88)     3:58.77 (58.11)
  3 Campbell, Joan K       78 FACT              4:04.52    4:07.80  
                 56.65    2:00.57 (1:03.92)
      3:05.89 (1:05.32)   4:07.80 (1:01.91)
  4 Goggin, Georgia L      79 MOST              4:29.07    4:28.01  
                 59.35    2:09.25 (1:09.90)
      3:22.49 (1:13.24)   4:28.01 (1:05.52)
  5 Gee, Nina F            75 OREG              4:44.63    4:40.07  
               1:03.45    2:15.37 (1:11.92)
      3:30.09 (1:14.72)   4:40.07 (1:09.98)
  6 L''Esperance, Beverly   76 OREG              5:34.00    5:05.19  
               1:10.81    2:28.46 (1:17.65)
      3:50.95 (1:22.49)   5:05.19 (1:14.24)
 -- Hertzberg, Ruth S      76 CMS               4:26.00         DQ  
 
 Event 7  Women 80-84 200 LC Meter Freestyle
==================================================================
         NATL: N 3:27.26  6/10/2007 JEAN TROY
        World: W 3:27.26  6/10/2007 JEAN TROY, USA
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Austen, Betsy M        81 OREG              6:00.00    5:42.38  
               1:19.49    2:46.46 (1:26.97)
      4:14.65 (1:28.19)   5:42.38 (1:27.73)
  2 Wolle, Marian E        80 SDSM              6:00.00    6:28.54  
            4:51.73 ( )   6:28.54 (1:36.81)
 
 Event 7  Women 85-89 200 LC Meter Freestyle
==================================================================
         NATL: N 3:56.11  8/13/2007 MARGERY MEYER
        World: W 3:56.11  8/13/2007 MARGERY MEYER, USA
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Meyer, Margery         86 TOC               4:10.00    4:12.69  
                 58.51    2:03.55 (1:05.04)
      3:09.74 (1:06.19)   4:12.69 (1:02.95)
  2 Kornfeld, Maurine E    87 MVN               4:53.29    4:21.21  
                 59.33    2:08.37 (1:09.04)
      3:18.10 (1:09.73)   4:21.21 (1:03.11)
  3 Stone, Marjorie        85 GCPS              4:44.37    4:29.99  
                 59.45    2:11.45 (1:12.00)
      3:22.83 (1:11.38)   4:29.99 (1:07.16)
 
 Event 7  Women 90-94 200 LC Meter Freestyle
==================================================================
         NATL: N 5:06.38  8/6/2006  AUDREY ETIENNE
        World: W 5:06.38  8/6/2006  AUDREY ETIENNE, USA
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Simonton, Rita         90 GWSC              4:32.04    4:31.26N 
               1:02.00    2:10.91 (1:08.91)
      3:22.98 (1:12.07)   4:31.26 (1:08.28)

 HY-TEK Meet Services                            8/15/2008 - 13:49PM
2008 USMS National Long Course Championships - 8/14/2008 to 8/17/200
     Mt Hood Community College, Gresham, OR, Sanction #: 378-08     
 
 Event 8  Men 18-24 200 LC Meter Freestyle
==================================================================
         NATL: N 1:52.74  8/16/1998 JOE TRISTAN
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Galvan-Sarabia, Luis   23 FLAQ              1:58.60    2:02.58  
                 27.93        58.32 (30.39)
        1:30.05 (31.73)     2:02.58 (32.53)
  2 Ortiz, Daniel          21 EM                2:12.00    2:05.12  
                 29.11      1:00.88 (31.77)
        1:34.03 (33.15)     2:05.12 (31.09)
  3 Benjamin, Jacob W      22 UNAT              2:25.46    2:23.28  
                 30.68      1:05.40 (34.72)
        1:43.04 (37.64)     2:23.28 (40.24)
  4 Alne, Thomas J         20 GSM               2:41.31    2:34.84  
                 34.99      1:15.29 (40.30)
        1:56.83 (41.54)     2:34.84 (38.01)
 
 Event 8  Men 25-29 200 LC Meter Freestyle
==================================================================
         NATL: N 1:51.00  3/12/1996 JOHN KEPPELER
        World: W 1:52.17  8/23/1992 JOHN KEPPELER, USA
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Davie, Matthew G       27 TOC               2:09.99    2:00.37  
                 27.89        58.51 (30.62)
        1:30.27 (31.76)     2:00.37 (30.10)
  2 Holsman, Trent T       28 TOC               2:04.56    2:01.83  
                 28.00        58.07 (30.07)
        1:29.19 (31.12)     2:01.83 (32.64)
  3 Kramer, Joshua D       27 HIMA              2:18.33    2:15.10  
                 29.88      1:03.54 (33.66)
        1:39.40 (35.86)     2:15.10 (35.70)
  4 Palmer, Bryan S        29 FLAQ              2:22.00    2:29.00  
                 32.24      1:08.51 (36.27)
        1:48.68 (40.17)     2:29.00 (40.32)
 
 Event 8  Men 30-34 200 LC Meter Freestyle
==================================================================
         NATL: N 1:54.04  7/15/1990 ROWDY GAINES
        World: W 1:54.04  7/13/1990 ROWDY GAINES, USA
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Harrigan, Matthew J    30 TOC               2:06.01    2:01.54  
                 28.56        59.20 (30.64)
        1:30.57 (31.37)     2:01.54 (30.97)
  2 Sixkiller, Jason M     31 ARIZ              2:19.83    2:12.61  
                 30.51      1:03.54 (33.03)
        1:38.37 (34.83)     2:12.61 (34.24)
  3 Brayman, Brook T       31 LVM               2:22.22    2:15.94  
                 30.46      1:04.16 (33.70)
        1:40.06 (35.90)     2:15.94 (35.88)
  4 Miller, Trevor         31 TVM               2:12.94    2:16.16  
                 30.96      1:05.17 (34.21)
        1:40.98 (35.81)     2:16.16 (35.18)
  5 Boal, Nathan J         31 OREG              2:23.38    2:19.20  
                 31.96      1:07.19 (35.23)
        1:43.80 (36.61)     2:19.20 (35.40)
  6 Carlson, Ken           34 IM                2:24.50    2:25.00  
                 33.65      1:10.35 (36.70)
        1:48.31 (37.96)     2:25.00 (36.69)
  7 Bard, Tim M            32 NEM               2:41.67    2:46.24  
                 35.41      1:16.93 (41.52)
        2:01.89 (44.96)     2:46.24 (44.35)
  8 Glass, Mark            34 DAMM              3:00.00    3:02.10  
                 27.48        59.33 (31.85)
      2:02.37 (1:03.04)     3:02.10 (59.73)
 
 Event 8  Men 35-39 200 LC Meter Freestyle
==================================================================
         NATL: N 1:52.84  8/6/2006  VLAD PYSHNENKO
        World: W 1:52.84  8/6/2006  VLAD PYSHNENKO, USA
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Mc Whorter, Michael C  35 TOC               2:06.00    1:59.99  
                 27.07        56.99 (29.92)
        1:28.40 (31.41)     1:59.99 (31.59)
  2 Mull, Alec             36 MICH              1:59.91    2:00.53  
                 26.87        56.81 (29.94)
        1:28.77 (31.96)     2:00.53 (31.76)
  3 Taylor, Curtis L       37 OREG              2:03.00    2:01.61  
                 27.90        57.98 (30.08)
        1:29.91 (31.93)     2:01.61 (31.70)
  4 Derks, Christopher S   38 IMSC              2:04.50    2:03.68  
                 29.96      1:01.04 (31.08)
        1:32.71 (31.67)     2:03.68 (30.97)
  5 Wegner, Dan            37 CAST              2:03.68    2:06.80  
                 28.50      1:00.13 (31.63)
        1:33.19 (33.06)     2:06.80 (33.61)
  6 Nelson, Kirk E         38 PNA               2:07.37    2:07.41  
                 30.39      1:02.37 (31.98)
        1:35.40 (33.03)     2:07.41 (32.01)
  7 Erickson, Kraig J      37 OREG              2:11.63    2:10.49  
                 30.28      1:02.51 (32.23)
        1:36.55 (34.04)     2:10.49 (33.94)
  8 Connolly, Darrin T     37 USF               2:15.00    2:13.14  
                 30.49      1:04.12 (33.63)
        1:39.08 (34.96)     2:13.14 (34.06)
  9 Rosinski, Thomas J     38 CMS               2:09.30    2:17.78  
                 29.25      1:02.53 (33.28)
        1:39.66 (37.13)     2:17.78 (38.12)
 10 Hiemke, Scott          36 DAMM              2:21.90    2:18.78  
                 31.71      1:06.42 (34.71)
        1:42.37 (35.95)     2:18.78 (36.41)
 11 Dunn, Erin A           38 PNA               2:23.44    2:19.99  
                 33.90      1:09.80 (35.90)
        1:45.47 (35.67)     2:19.99 (34.52)
 12 Margrave, David T      37 PNA               2:25.15    2:25.88  
                 35.07      1:12.03 (36.96)
        1:49.74 (37.71)     2:25.88 (36.14)
 13 Sanders, Drew Y        38 TOC               2:30.25    2:27.08  
                 35.15      1:13.49 (38.34)
        1:51.55 (38.06)     2:27.08 (35.53)
 14 Sixkiller, Daniel      35 UNAT              2:31.07    2:28.33  
                 33.34      1:10.32 (36.98)
        1:49.60 (39.28)     2:28.33 (38.73)
 15 Carlson, John          37 RMST              2:40.00    2:29.43  
                 36.65      1:15.31 (38.66)
        1:53.69 (38.38)     2:29.43 (35.74)
 16 Widmer, Bard           39 WCM               2:19.86    2:33.74  
                 32.70      1:09.92 (37.22)
        1:50.95 (41.03)     2:33.74 (42.79)
 17 Brenes, Marco          37 EM                2:22.89    2:41.33  
                 38.15      1:20.09 (41.94)
        2:02.55 (42.46)     2:41.33 (38.78)
 18 Lauritano, Giuseppe A  35 SDSM              3:49.00    3:31.45  
                 45.69      1:36.60 (50.91)
        2:34.76 (58.16)     3:31.45 (56.69)
 -- Mahoney, Michael R     39 UNAT              2:24.00         NS  
 
 Event 8  Men 40-44 200 LC Meter Freestyle
==================================================================
         NATL: N 1:55.06  8/10/2006 RICH SAEGER
        World: W 1:55.06  8/6/2006  RICHARD SAEGER, USA
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Utsch, Jeffrey S       41 ARIZ              2:01.59    1:58.66  
                 28.70        58.82 (30.12)
        1:29.16 (30.34)     1:58.66 (29.50)
  2 Davis, Ross C          42 WMST              2:00.00    1:59.93  
                 28.28        58.57 (30.29)
        1:29.49 (30.92)     1:59.93 (30.44)
  3 Gallaudet, Timothy C   41 UNAT              2:09.76    2:04.25  
                 29.84      1:01.02 (31.18)
        1:33.16 (32.14)     2:04.25 (31.09)
  4 Erwin, Jeff T          44 SAWS              2:06.17    2:04.99  
                 30.09      1:01.98 (31.89)
        1:34.09 (32.11)     2:04.99 (30.90)
  5 Gilson, Matthew R      41 NEM               2:09.50    2:05.78  
                 29.10      1:00.86 (31.76)
        1:33.39 (32.53)     2:05.78 (32.39)
  6 Dickson, Kurt F        41 ARIZ              2:06.10    2:07.04  
                 30.01      1:02.32 (32.31)
        1:35.41 (33.09)     2:07.04 (31.63)
  7 Kays, David E          41 PNA               2:06.00    2:07.78  
                 30.39      1:03.02 (32.63)
        1:36.15 (33.13)     2:07.78 (31.63)
  8 Segal, William N       44 JAM               2:07.10    2:08.30  
                 29.26      1:01.89 (32.63)
        1:36.54 (34.65)     2:08.30 (31.76)
  9 Smith, Schuyler A      40 CMS               2:09.44    2:08.67  
                 29.91      1:02.41 (32.50)
        1:35.67 (33.26)     2:08.67 (33.00)
 10 Wan, Eric              42 OREG              2:16.02    2:08.90  
                 28.55      1:00.91 (32.36)
        1:34.67 (33.76)     2:08.90 (34.23)
 11 Shoup, David J         42 OREG              2:17.55    2:14.84  
                 29.67      1:02.96 (33.29)
        1:38.92 (35.96)     2:14.84 (35.92)
 12 Wolf, Tim N            44 NEM               2:22.00    2:20.24  
                 31.44      1:06.17 (34.73)
        1:43.14 (36.97)     2:20.24 (37.10)
 13 Sorensen, Michael J    40 AKMS              2:03.00    2:20.58  
                 30.89      1:05.03 (34.14)
        1:42.54 (37.51)     2:20.58 (38.04)
 14 Bryan, Andrew C        43 OREG              2:31.35    2:26.58  
                 33.91      1:10.79 (36.88)
        1:49.65 (38.86)     2:26.58 (36.93)
 15 Gill, Mark A           40 SKY               2:21.99    2:29.10  
                 32.44      1:09.69 (37.25)
        1:49.70 (40.01)     2:29.10 (39.40)
 16 Power, Michael L       40 UCSB              2:07.64    2:31.03  
                 25.35      1:11.26 (45.91)
        1:51.86 (40.60)     2:31.03 (39.17)
 17 Butcher, Gano          44 OREG              2:16.28    2:31.86  
                 28.61      1:00.24 (31.63)
        1:48.54 (48.30)     2:31.86 (43.32)
 
 Event 8  Men 45-49 200 LC Meter Freestyle
==================================================================
         NATL: N 2:00.44  8/10/2006 PAUL SMITH
        World: W 1:59.56  8/6/2006  MARCUS MATTIOLI, BRA
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Smith, Paul L          49 ARIZ              2:00.44    2:00.58  
                 28.51        59.33 (30.82)
        1:30.62 (31.29)     2:00.58 (29.96)
  2 Mc Cracken, Bill       47 TVM               2:08.01    2:07.07  
                 30.27      1:02.35 (32.08)
        1:35.07 (32.72)     2:07.07 (32.00)
  3 Kenny, John            48 DAMM              2:10.00    2:07.18  
                 29.08      1:00.64 (31.56)
        1:33.09 (32.45)     2:07.18 (34.09)
  4 Scott, Greg C          49 CMS               2:12.00    2:09.30  
                 29.23      1:01.07 (31.84)
        1:34.36 (33.29)     2:09.30 (34.94)
  5 Stultz, Todd W         48 O*H*              2:10.97    2:10.29  
                 28.59      1:01.08 (32.49)
        1:35.67 (34.59)     2:10.29 (34.62)
  6 Asbury, Doug           49 OREG              2:16.50    2:11.26  
                 32.17      1:05.78 (33.61)
        1:38.87 (33.09)     2:11.26 (32.39)
  7 Johnston, Mark A       48 CMS               2:18.73    2:12.22  
                 30.94      1:04.45 (33.51)
        1:38.86 (34.41)     2:12.22 (33.36)
  8 Varner, David J        48 FXCM              2:22.14    2:13.08  
                 29.75      1:03.13 (33.38)
        1:38.11 (34.98)     2:13.08 (34.97)
  9 Valley, Eric S         47 PNA               2:15.92    2:13.34  
                 32.45      1:06.53 (34.08)
        1:40.61 (34.08)     2:13.34 (32.73)
 10 Holmes, Robert C       46 SKY               2:10.70    2:13.94  
                 30.51      1:03.75 (33.24)
        1:38.45 (34.70)     2:13.94 (35.49)
 11 Huggins, Thomas E      45 ISF               2:12.00    2:16.85  
                 31.09      1:05.28 (34.19)
        1:41.01 (35.73)     2:16.85 (35.84)
 12 Hathaway, David L      48 OREG              2:19.70    2:17.05  
                 31.89      1:05.88 (33.99)
        1:41.67 (35.79)     2:17.05 (35.38)
 13 Nelsen, Steve N        48 PCAT              2:22.60    2:17.56  
                 30.97      1:05.10 (34.13)
        1:41.46 (36.36)     2:17.56 (36.10)
 14 Sikora, Rod            48 DAMM              2:23.80    2:18.35  
                 32.44      1:07.05 (34.61)
        1:43.10 (36.05)     2:18.35 (35.25)
 15 Sumerfield, Bill H     48 OREG              2:22.00    2:20.28  
                 32.34      1:07.32 (34.98)
        1:43.30 (35.98)     2:20.28 (36.98)
 16 Schilling, Alexander   48 TOC               2:18.00    2:21.32  
                 32.71      1:07.85 (35.14)
        1:44.71 (36.86)     2:21.32 (36.61)
 17 Lang, Joseph J         45 PNA               2:15.54    2:23.48  
                 32.77      1:08.89 (36.12)
        1:46.34 (37.45)     2:23.48 (37.14)
 18 Rodriguez, Rick A      46 OREG              2:25.97    2:24.42  
                 32.15      1:08.21 (36.06)
        1:46.43 (38.22)     2:24.42 (37.99)
 19 Keen, John M           45 FACT              2:24.74    2:26.83  
                 32.47      1:09.21 (36.74)
        1:48.24 (39.03)     2:26.83 (38.59)
 20 Cleaver, Oliver        45 SAWS              2:18.07    2:27.43  
                 33.22      1:09.32 (36.10)
        1:48.91 (39.59)     2:27.43 (38.52)
 21 Asche, Carl V          47 UTAH              2:20.22    2:27.73  
                 32.01      1:08.43 (36.42)
        1:47.95 (39.52)     2:27.73 (39.78)
 22 Campbell, Chris        47 MVM               2:25.91    2:30.46  
                 34.83      1:11.97 (37.14)
        1:51.33 (39.36)     2:30.46 (39.13)
 23 Bragg, Robin           48 OREG              3:27.92    3:26.44  
                 45.35      1:39.04 (53.69)
        2:35.06 (56.02)     3:26.44 (51.38)
 -- Kintner, Avery C       46 MVN               2:12.51         NS  
 
 Event 8  Men 50-54 200 LC Meter Freestyle
==================================================================
         NATL: N 2:00.34  8/13/2007 DAN STEPHENSON
        World: W 2:00.34  8/13/2007 DAN STEPHENSON, USA
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Bugg, Bob              51 GAJA              2:02.50    2:03.01  
                 29.08        59.81 (30.73)
        1:31.29 (31.48)     2:03.01 (31.72)
  2 Groselle, Jack R       54 O*H*              2:07.25    2:07.23  
                 28.72      1:00.94 (32.22)
        1:34.28 (33.34)     2:07.23 (32.95)
  3 Gandee, Bradford R     54 GMUP              2:10.00    2:10.00  
                 30.62      1:03.28 (32.66)
        1:36.82 (33.54)     2:10.00 (33.18)
  4 Callahan, Jim          51 WOR               2:11.33    2:12.52  
                 31.50      1:05.10 (33.60)
        1:39.21 (34.11)     2:12.52 (33.31)
  5 Erickson, Tim D        52 FLAQ              2:11.61    2:12.74  
                 31.27      1:05.53 (34.26)
        1:40.08 (34.55)     2:12.74 (32.66)
  6 O''Brien, Kerry L       51 WCM               2:17.07    2:12.76  
                 30.44      1:04.48 (34.04)
        1:39.04 (34.56)     2:12.76 (33.72)
  7 Glenn, Timothy P       52 STAN              2:11.59    2:13.52  
                 30.32      1:04.22 (33.90)
        1:38.54 (34.32)     2:13.52 (34.98)
  8 Phillips, John M       50 NCMS              2:19.00    2:14.82  
                 32.15      1:07.29 (35.14)
        1:42.51 (35.22)     2:14.82 (32.31)
  9 Goodman, Doug          52 OREG              2:23.37    2:16.65  
                 32.06      1:07.51 (35.45)
        1:42.53 (35.02)     2:16.65 (34.12)
 10 Sherman, Bill          50 MOVY              2:14.10    2:16.71  
                 30.50      1:04.36 (33.86)
        1:40.37 (36.01)     2:16.71 (36.34)
 11 Carlsen, Glenn         51 CMSC              2:16.41    2:17.80  
                 32.12      1:07.47 (35.35)
        1:42.70 (35.23)     2:17.80 (35.10)
 12 Livingston, Gerald C   50 SDSM              2:17.33    2:18.65  
                 32.00      1:06.71 (34.71)
        1:43.30 (36.59)     2:18.65 (35.35)
 13 Maggiora, Ned S        53 HSAM              2:19.00    2:19.26  
                 32.95      1:08.90 (35.95)
        1:45.04 (36.14)     2:19.26 (34.22)
 14 Blumenthal, Jeffrey S  54 IM                2:16.50    2:19.76  
                 32.66      1:07.31 (34.65)
        1:43.90 (36.59)     2:19.76 (35.86)
 15 Wright, Stephen S      50 SAMS              2:22.97    2:24.69  
                 33.58      1:09.45 (35.87)
        1:46.75 (37.30)     2:24.69 (37.94)
 16 Parnell, Rick D        50 PNA               2:27.02    2:26.47  
                 33.18      1:10.01 (36.83)
        1:48.26 (38.25)     2:26.47 (38.21)
 17 Mitchell, Robert W     50 FMT               2:29.00    2:27.15  
                 35.32      1:12.47 (37.15)
        1:50.77 (38.30)     2:27.15 (36.38)
 18 Peyton, Mike W         53 OREG              2:29.75    2:30.65  
                 34.79      1:12.68 (37.89)
        1:51.53 (38.85)     2:30.65 (39.12)
 19 Mann, Edward R         51 OREG              2:29.89    2:31.54  
                 35.04      1:12.71 (37.67)
        1:52.00 (39.29)     2:31.54 (39.54)
 20 Wren, Mark B           50 OREG              2:36.00    2:33.08  
                 35.31      1:14.23 (38.92)
        1:54.36 (40.13)     2:33.08 (38.72)
 21 Ashe, Michael W        51 OREG              2:38.11    2:33.51  
                 35.38      1:13.22 (37.84)
        1:53.72 (40.50)     2:33.51 (39.79)
 22 White, James D         50 OREG              2:42.03    2:35.26  
                 36.31      1:14.77 (38.46)
        1:55.50 (40.73)     2:35.26 (39.76)
 23 Brunner, Theodore O    52 OREG              2:54.00    2:47.48  
                 38.21      1:21.08 (42.87)
        2:05.79 (44.71)     2:47.48 (41.69)
 24 Sugg, Stephen P        53 PNA               2:45.00    2:47.83  
                 37.71      1:19.48 (41.77)
        2:02.47 (42.99)     2:47.83 (45.36)
 25 Moon, Robert J         53 OREG              2:52.00    2:58.07  
                 41.00      1:24.62 (43.62)
        2:11.49 (46.87)     2:58.07 (46.58)
 -- Piette, Jeffrey T      53 OREG              2:28.68         NS  
 
 Event 8  Men 55-59 200 LC Meter Freestyle
==================================================================
         NATL: N 2:08.03  8/15/2005 JIM MCCONICA
        World: W 2:08.03  8/15/2005 JIM MCCONICA, USA
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Krauser, Larry B       55 HMS               2:11.01    2:10.62  
                 30.78      1:03.63 (32.85)
        1:37.26 (33.63)     2:10.62 (33.36)
  2 Kriger, Joel           55 DAM               2:15.91    2:13.07  
                 31.78      1:04.81 (33.03)
        1:38.92 (34.11)     2:13.07 (34.15)
  3 Walker, Rick B         58 SYSM              2:16.51    2:16.24  
                 31.87      1:06.52 (34.65)
        1:41.72 (35.20)     2:16.24 (34.52)
  4 Tennant, Mike J        55 OREG              2:16.34    2:18.13  
                 32.74      1:08.39 (35.65)
        1:43.32 (34.93)     2:18.13 (34.81)
  5 Devins, Jeff W         56 HIMA              2:25.20    2:20.52  
                 33.34      1:08.44 (35.10)
        1:44.94 (36.50)     2:20.52 (35.58)
  6 Hammond, Ted W         55 ARIZ              2:23.00    2:24.18  
                 33.14      1:10.30 (37.16)
        1:47.24 (36.94)     2:24.18 (36.94)
  7 Gruber, Glenn A        59 VCM               2:22.14    2:25.02  
                 33.36      1:09.57 (36.21)
        1:47.65 (38.08)     2:25.02 (37.37)
  7 Aakhus, Gregory P      58 OREG              2:28.77    2:25.02  
                 32.93      1:08.93 (36.00)
        1:47.02 (38.09)     2:25.02 (38.00)
  9 Crane, John K          57 TVM               2:29.00    2:25.54  
                 32.48      1:09.28 (36.80)
        1:48.11 (38.83)     2:25.54 (37.43)
 10 Glass, Ernie           59 NCMS              2:36.71    2:27.19  
                 34.13      1:11.42 (37.29)
        1:50.15 (38.73)     2:27.19 (37.04)
 11 Foreaker, Don C        56 SRM               2:25.00    2:28.22  
                 34.80      1:12.49 (37.69)
        1:51.13 (38.64)     2:28.22 (37.09)
 12 Warner, Frank          59 TYR               2:27.00    2:29.00  
                 33.72      1:10.66 (36.94)
        1:49.38 (38.72)     2:29.00 (39.62)
 13 Stephenson, Michael R  56 OREG              2:33.65    2:31.25  
                 35.37      1:13.65 (38.28)
        1:52.65 (39.00)     2:31.25 (38.60)
 14 Dasch, Vern E          59 OREG              2:40.38    2:31.90  
                 35.30      1:14.69 (39.39)
        1:53.26 (38.57)     2:31.90 (38.64)
 15 Knowlton, Bill         56 PNA               2:41.47    2:36.16  
                 36.51      1:16.97 (40.46)
        1:58.26 (41.29)     2:36.16 (37.90)
 16 Miller, Jim W          58 VMST              2:40.00    2:36.39  
                 36.61      1:16.68 (40.07)
        1:57.76 (41.08)     2:36.39 (38.63)
 17 Macaulay, Thomas M     59 OREG              2:38.00    2:36.81  
                 35.48      1:15.15 (39.67)
        1:56.24 (41.09)     2:36.81 (40.57)
 18 Goldberg, Bruce D      57 DAMM              2:32.38    2:37.61  
                 37.19      1:16.76 (39.57)
        1:57.65 (40.89)     2:37.61 (39.96)
 19 Foote, David E         58 VCM               2:37.00    2:51.66  
                 39.71      1:24.23 (44.52)
        2:10.27 (46.04)     2:51.66 (41.39)
 20 Carlton, Brian L       58 PNA               2:42.00    2:52.71  
                 37.72      1:22.29 (44.57)
        2:09.82 (47.53)     2:52.71 (42.89)
 21 Sherwood, Reggie       57 OREG              2:49.10    2:52.94  
                 39.33      1:22.70 (43.37)
        2:07.98 (45.28)     2:52.94 (44.96)
 22 Larson, Allen J        55 OREG              3:10.00    3:01.85  
                 42.65      1:28.43 (45.78)
        2:15.75 (47.32)     3:01.85 (46.10)
 23 Moore, Michael W       58 USF               3:11.32    3:05.42  
                 42.44      1:29.78 (47.34)
        2:17.87 (48.09)     3:05.42 (47.55)
 24 Picker, Jon S          58 WMST              2:57.68    3:08.07  
                 41.45      1:28.99 (47.54)
        2:19.86 (50.87)     3:08.07 (48.21)
 25 Figley, Dallas G       56 OREG              3:29.10    3:22.82  
                 48.45      1:40.17 (51.72)
        2:33.00 (52.83)     3:22.82 (49.82)
 -- Cave, William J        58 WMST              2:51.59         NS  
 -- Ferroggiaro, Fred      55 TOC               2:24.00         NS  
 
 Event 8  Men 60-64 200 LC Meter Freestyle
==================================================================
         NATL: N 2:13.32  8/10/2006 JAMES DELACY
        World: W 2:13.32  8/6/2006  JAMES DELACY, USA
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Harrison, Lonny W      60 AMAM              2:21.70    2:18.39  
                 31.97      1:06.64 (34.67)
        1:42.51 (35.87)     2:18.39 (35.88)
  2 Rudloff, Jr., Edward   61 TOC               2:23.90    2:19.75  
                 32.30      1:07.85 (35.55)
        1:44.11 (36.26)     2:19.75 (35.64)
  3 Kittel, Richard H      60 UTAH              2:25.00    2:20.38  
                 32.37      1:07.11 (34.74)
        1:42.99 (35.88)     2:20.38 (37.39)
  4 Baird, Fred C          60 UTAH              2:27.00    2:23.26  
                 34.11      1:10.77 (36.66)
        1:47.77 (37.00)     2:23.26 (35.49)
  5 Johnson, Steve M       60 OREG              2:21.49    2:24.38  
                 33.43      1:09.33 (35.90)
        1:46.52 (37.19)     2:24.38 (37.86)
  6 Galine, Donald L       63 WCM               2:25.28    2:25.77  
                 33.18      1:10.66 (37.48)
        1:49.28 (38.62)     2:25.77 (36.49)
  7 Couch, Bob E           61 AWJ               2:23.96    2:27.70  
                 33.96      1:12.26 (38.30)
        1:51.24 (38.98)     2:27.70 (36.46)
  8 Arneson, Gaard         60 MICH              2:32.10    2:30.26  
                 36.10      1:14.38 (38.28)
        1:53.35 (38.97)     2:30.26 (36.91)
  9 Frost, Kenneth A       64 TAM               2:31.00    2:32.10  
                 35.07      1:13.22 (38.15)
        1:52.81 (39.59)     2:32.10 (39.29)
 10 Silvey, Michael R      63 OREG              2:42.00    2:37.12  
                 36.32      1:16.07 (39.75)
      2:37.12 (1:21.05)                    
 11 Livoni, Donn           62 MM                2:45.18    2:39.88  
                 36.11      1:16.53 (40.42)
        1:59.01 (42.48)     2:39.88 (40.87)
 12 Katz, Gary R           60 OREG              2:49.61    2:45.33  
                 36.43      1:18.53 (42.10)
        2:03.21 (44.68)     2:45.33 (42.12)
 13 Lambert, Roy D         62 OREG              2:58.01    2:46.69  
                 37.95      1:21.01 (43.06)
        2:04.74 (43.73)     2:46.69 (41.95)
 14 Andersen, Richard H    64 UNAT              2:52.01    2:50.18  
                 37.85      1:19.45 (41.60)
        2:05.28 (45.83)     2:50.18 (44.90)
 15 Carriker, Buz L        61 OREG              3:01.50    2:58.13  
                 39.80      1:25.29 (45.49)
        2:11.64 (46.35)     2:58.13 (46.49)
 16 McKenzie, Ron S        61 MSBC              2:44.56    2:58.83  
                 39.01      1:23.26 (44.25)
        2:11.73 (48.47)     2:58.83 (47.10)
 17 Burr, Ken M            64 WCM               3:14.00    3:00.89  
                 40.14      1:28.01 (47.87)
        2:16.52 (48.51)     3:00.89 (44.37)
 18 Looye, Aart            64 MSBC              3:05.00    3:05.50  
                 40.32      1:27.79 (47.47)
        2:17.15 (49.36)     3:05.50 (48.35)
 19 Gray, Daniel R         63 OREG              3:30.00    3:22.35  
                 47.97      1:39.32 (51.35)
        2:31.31 (51.99)     3:22.35 (51.04)
 20 Jenkins, James D       61 OREG              4:01.21    3:57.48  
                 46.62      1:45.14 (58.52)
      2:51.18 (1:06.04)   3:57.48 (1:06.30)
 21 Croft, John M          60 MM                4:25.00    4:30.31  
                 54.84    2:03.24 (1:08.40)
      3:18.37 (1:15.13)   4:30.31 (1:11.94)
 -- Jamison, Fred C        64 UNAT              4:00.00         NS  
 
 Event 8  Men 65-69 200 LC Meter Freestyle
==================================================================
         NATL: N 2:18.54  3/10/2007 TOM LANDIS
        World: W 2:18.54  3/10/2007 TOM LANDIS, USA
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Landis, Tom            66 OREG              2:17.43    2:18.53N 
                 31.78      1:06.77 (34.99)
        1:42.88 (36.11)     2:18.53 (35.65)
  2 Burns, Richard         65 TAM               2:26.00    2:22.56  
                 32.69      1:08.38 (35.69)
        1:45.76 (37.38)     2:22.56 (36.80)
  3 Lodwig, Keefe L        65 WMST              2:45.00    2:24.00  
                 31.36      1:06.58 (35.22)
        1:43.29 (36.71)     2:24.00 (40.71)
  4 Willert, Dan T         66 WCM               2:29.15    2:35.25  
                 34.61      1:12.42 (37.81)
        1:53.88 (41.46)     2:35.25 (41.37)
  5 Dawson, Bill           66 MELO              3:00.00    2:42.77  
                 40.01      1:21.59 (41.58)
        2:03.62 (42.03)     2:42.77 (39.15)
  6 Pilger, Robert T       65 PNA               2:51.00    2:44.71  
                 36.97      1:18.53 (41.56)
        2:02.53 (44.00)     2:44.71 (42.18)
  7 Gildea, David R        65 STAN              2:57.50    2:45.58  
                 37.67      1:19.26 (41.59)
        2:03.78 (44.52)     2:45.58 (41.80)
  8 Angell, Tom            68 NOVA              2:45.30    2:52.89  
                 37.71      1:20.51 (42.80)
        2:06.96 (46.45)     2:52.89 (45.93)
  9 Woods, Tom M           65 VMST              2:57.00    2:57.50  
                 42.18      1:27.50 (45.32)
        2:12.71 (45.21)     2:57.50 (44.79)
 10 Monahan, Richard S     67 METR              3:08.93    3:04.16  
                 42.81      1:30.42 (47.61)
        2:18.16 (47.74)     3:04.16 (46.00)
 11 Mohr, Ralph W          67 OREG              3:15.00    3:07.35  
                 43.06      1:31.90 (48.84)
        2:20.54 (48.64)     3:07.35 (46.81)
 12 Schiel, Doug           67 TVM               3:02.00    3:10.96  
                 44.17      1:33.12 (48.95)
        2:23.12 (50.00)     3:10.96 (47.84)
 13 Bergstrom, Robert W    67 FMT               3:22.78    3:21.98  
                 43.84      1:36.21 (52.37)
        2:29.64 (53.43)     3:21.98 (52.34)
 14 Pedersen, Lars         65 FLAQ              3:30.47    3:25.31  
                 43.26      1:37.01 (53.75)
        2:33.90 (56.89)     3:25.31 (51.41)
 15 Lewis, William         65 OREG              2:55.00    3:29.92  
                 44.54      1:38.22 (53.68)
        2:36.89 (58.67)     3:29.92 (53.03)
 16 Leilich, Bob           68 WMST              3:26.00    3:36.79  
                 44.72      1:37.68 (52.96)
      2:38.63 (1:00.95)     3:36.79 (58.16)
 17 Huber, Steven W        67 PNA               3:20.00    3:43.92  
                 45.36      1:38.76 (53.40)
      2:40.83 (1:02.07)   3:43.92 (1:03.09)
 -- Galletly, Sandy        66 VMST              2:54.45         NS  
 
 Event 8  Men 70-74 200 LC Meter Freestyle
==================================================================
         NATL: N 2:27.27  8/10/2006 DAVID RADCLIFF
        World: W 2:27.27  8/6/2006  DAVID RADCLIFF, USA
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Radcliff, David A      74 OREG              2:30.81    2:26.20N 
                 35.39      1:13.25 (37.86)
        1:50.85 (37.60)     2:26.20 (35.35)
  2 Cavanaugh, Cav         73 GOLD              2:37.10    2:33.77  
                 35.19      1:14.15 (38.96)
        1:53.70 (39.55)     2:33.77 (40.07)
  3 Clark, Jerry           71 NCMS              2:38.00    2:35.68  
                 35.56      1:14.07 (38.51)
        1:54.99 (40.92)     2:35.68 (40.69)
  4 Van Horn, William G    70 TOC               2:38.00    2:54.13  
                 39.72      1:24.02 (44.30)
        2:11.19 (47.17)     2:54.13 (42.94)
  5 Hall, Sid              73 O*H*              3:00.00    2:55.20  
                 41.28      1:26.23 (44.95)
        2:11.17 (44.94)     2:55.20 (44.03)
  6 Rauch, Will            74 LVM               3:00.00    2:58.40  
                 41.31      1:27.12 (45.81)
        2:14.67 (47.55)     2:58.40 (43.73)
  7 Zeller, Max            70 AMT               3:05.00    3:04.10  
                 41.49      1:28.41 (46.92)
        2:17.32 (48.91)     3:04.10 (46.78)
  8 Ellis, Earl N          72 HMS               3:12.50    3:04.26  
                 42.38      1:29.40 (47.02)
        2:17.57 (48.17)     3:04.26 (46.69)
  9 Blake, William V       71 MOST              3:05.00    3:05.35  
                 40.84      1:27.62 (46.78)
        2:18.08 (50.46)     3:05.35 (47.27)
 10 Sylva, Richard H       70 OREG              3:20.00    3:20.47  
                 45.78      1:37.53 (51.75)
        2:30.08 (52.55)     3:20.47 (50.39)
 
 Event 8  Men 75-79 200 LC Meter Freestyle
==================================================================
         NATL: N 2:36.30  8/6/2006  GRAHAM JOHNSTON
        World: W 2:36.30  8/6/2006  GRAHAM JOHNSTON, USA
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Johnston, Graham M     77 MOST              2:40.00    2:43.95  
                 38.75      1:21.58 (42.83)
        2:04.44 (42.86)     2:43.95 (39.51)
  2 Oyakawa, Yoshi         75 O*H*              2:40.00    2:56.81  
                 39.04      1:21.73 (42.69)
        2:08.41 (46.68)     2:56.81 (48.40)
  3 King, Bill             75 OREG              3:11.00    3:09.64  
                 43.03      1:32.04 (49.01)
        2:22.64 (50.60)     3:09.64 (47.00)
  4 Stupfel, Norman E      76 WCM               3:24.00    3:09.91  
                 41.50      1:30.39 (48.89)
        2:21.60 (51.21)     3:09.91 (48.31)
  5 Shechter, Stanley J    76 AGUA              2:57.00    3:13.75  
                 42.43      1:30.07 (47.64)
        2:20.22 (50.15)     3:13.75 (53.53)
  6 Smith, Christopher J   76 TYMS              3:18.35    3:15.81  
                 45.62      1:35.37 (49.75)
        2:26.93 (51.56)     3:15.81 (48.88)
  7 Baker, Donald J        77 SDSM              3:29.90    3:19.60  
                 44.75      1:36.33 (51.58)
        2:29.38 (53.05)     3:19.60 (50.22)
  8 Kimball, Ken           78 SDSM              3:31.11    3:27.36  
                 47.16      1:39.57 (52.41)
        2:36.57 (57.00)     3:27.36 (50.79)
  9 Bevier, Jack           76 HMS               3:04.63    3:30.37  
                 46.07      1:39.02 (52.95)
        2:34.74 (55.72)     3:30.37 (55.63)
 10 Manheim, Frank T       78 RMST              3:45.00    3:35.17  
                 47.68      1:42.12 (54.44)
        2:39.10 (56.98)     3:35.17 (56.07)
 11 Rolph, Robert W        77 MVN               3:27.36    3:43.15  
                 48.31      1:45.55 (57.24)
        2:44.37 (58.82)     3:43.15 (58.78)
 12 Anderson, Paul N       75 RINC              3:43.46    3:47.45  
                 46.34      1:43.90 (57.56)
      2:44.82 (1:00.92)   3:47.45 (1:02.63)
 
 Event 8  Men 80-84 200 LC Meter Freestyle
==================================================================
         NATL: N 3:04.65  8/15/2005 FRANK PIEMME
        World: W 2:59.28  2/3/2008  HIROSHI YOSHIMURA, JPN
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Piemme, Frank M        83 LOST              3:11.87    3:11.94  
                 41.67      1:30.47 (48.80)
        2:21.57 (51.10)     3:11.94 (50.37)
  2 Wolle, Jordan B        80 SDSM              3:52.28    3:54.51  
                 48.12      1:46.39 (58.27)
      2:51.42 (1:05.03)   3:54.51 (1:03.09)
  3 Popovich, Michael      81 OREG              4:55.05    4:42.07  
               1:06.49    2:20.10 (1:13.61)
      3:34.51 (1:14.41)   4:42.07 (1:07.56)
  4 Austen, Clark D        81 OREG              5:00.00    5:32.24  
               1:16.47    2:38.08 (1:21.61)
      4:07.44 (1:29.36)   5:32.24 (1:24.80)
 -- Degnan, John T         80 FLAQ              7:30.77         DQ  
 
 Event 8  Men 85-89 200 LC Meter Freestyle
==================================================================
         NATL: N 3:17.30  6/10/2001 JIM EUBANK
        World: W 3:13.78  7/16/2000 HIKOJI UEKI, JPN
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Lamb, Willard J        86 OREG              3:18.61    3:16.95N 
                 42.72      1:31.29 (48.57)
        2:24.35 (53.06)     3:16.95 (52.60)
  2 Smith, Richard T       88 WCM               5:20.00    4:47.15  
               1:06.18    2:19.21 (1:13.03)
      3:35.51 (1:16.30)   4:47.15 (1:11.64)



 HY-TEK Meet Services                            8/15/2008 - 14:16PM
2008 USMS National Long Course Championships - 8/14/2008 to 8/17/200
     Mt Hood Community College, Gresham, OR, Sanction #: 378-08     
 
 Event 9  Women 18-24 50 LC Meter Breaststroke
==================================================================
         NATL: N 33.66  8/20/1995 ELIZABETH NELSON
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Edgar, Melanie         21 FLAQ                34.04      35.90  
  2 Trembly, Katie F       24 SCLA                43.00      37.48  
  3 Butler, Katelyn B      22 RAA                 39.49      39.05  
  4 Murphy, Siobhan C      22 FLAQ                43.33      40.28  
  5 Kratz, Elaine K        23 UNAT                45.00      41.52  
  6 Grier, Cassi M         22 OREG                44.44      42.95  
  7 Stratman, Megan E      23 OREG                43.20      45.74  
  8 DeLeone, Denise R      21 OREG                49.20      47.87  
 -- Swieter, Erin          24 AKMS                44.26         NS  
 -- Dinkel, Paloma         20 RAA                 34.65         NS  
 
 Event 9  Women 25-29 50 LC Meter Breaststroke
==================================================================
         NATL: N 33.60  8/28/2005 PETRA MARTIN
        World: W 32.01  1989      S.SEMINATORE, ITA
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Glass, Laura           28 DAMM                33.89      33.85  
  2 Showell, Brianna       29 OREG                37.96      36.37  
  3 McLuckie, Lisa         29 FLAQ                41.56      36.91  
  4 Martin, Jennifer M     28 FLAQ                36.20      38.97  
  5 Warman, Whitney M      25 ARIZ                40.09      40.28  
  6 Gustafson, Aubree M    27 OREG                41.24      40.33  
  7 Bagley, Jessica A      25 UNAT                44.00      41.57  
  8 Fabian, Catherine J    29 OREG                43.43      43.03  
  9 Nuffer, Lisa L         27 HMS                 50.00      47.89  
 -- Djang, Amanda B        28 OREG              1:03.76         NS  
 
 Event 9  Women 30-34 50 LC Meter Breaststroke
==================================================================
         NATL: N 33.61  8/13/2007 KATIE MCCLELLAND
        World: W 33.12  10/7/2007 HITOMI MATSUDA, JPN
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 McClelland, Katie      32 DAMM                33.61      33.20N 
  2 Darling, Colleen M     34 TVM                 45.10      48.89  
 
 Event 9  Women 35-39 50 LC Meter Breaststroke
==================================================================
         NATL: N 33.91  8/18/2001 CAROLINE KRATTLI
        World: W 33.64  6/6/2004  SYLVIA GERASCH, GER
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Tomac, Jayna M         36 OREG                37.05      36.71  
  2 Rankin, Maureen T      38 ARIZ                38.03      38.07  
  3 Farmer, LeAnne C       36 CARL                37.54      38.29  
  4 Weeks, Nikki L         36 OREG                37.75      38.31  
  5 Visser, Linda          38 FACT                38.76      38.54  
  6 Murray, Alexis A       37 1776                39.87      39.80  
  7 Tomtan-Brayman, Brend  35 LVM                 41.36      39.98  
  8 Riddle, Marsha H       36 OREG                39.01      40.71  
  9 Wells, Janette         36 OREG                41.07      41.15  
 10 Bailie, Bridget A      39 ISF                 42.07      41.75  
 11 Adams, Karin M         36 CAST                44.35      44.79  
 12 White, Anna G          35 OREG                43.67      44.93  
 13 Maxon, Robin M         37 OREG                51.09      48.83  
 14 Patterson, Breyer L    39 OREG                50.43      50.69  
 -- Sanguinet, Amanda K    38 TOC                 45.01         NS  
 -- Rublein, Susanne P     38 MAM                 39.55         NS  
 
 Event 9  Women 40-44 50 LC Meter Breaststroke
==================================================================
         NATL: N 33.25  7/23/2006 S VON DER LIPPE
        World: W 33.25  7/23/2006 S.VON DER LIPPE, USA
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Harris, Janet          43 TNYA                39.98      37.85  
  2 Kupan, Cheryl A        44 NEM                 41.00      39.64  
  3 Hall, Lisa C           41 WCM                 44.20      41.08  
  4 Hamel, Laura           44 SYSM                42.39      42.56  
  5 Eddins, Kirsten L      40 LVM                 45.75      42.84  
  6 O''Shea, Pam B          40 OREG                43.83      43.06  
  7 Del Rio, Laura L       43 PNA                 45.02      43.69  
  8 Law, Cathy             41 OREG                43.06      44.47  
  9 McNeil, Katie B        40 OREG                45.50      45.34  
 10 Kilbourn, Laurie J     41 OREG                49.21      45.72  
 11 Fisher, Bonnie A       43 BSM                 46.09      46.77  
 12 Shaw, Susan M          41 OREG                46.02      46.92  
 -- Baugh, Inge K          41 FLAQ                42.35         NS  
 
 Event 9  Women 45-49 50 LC Meter Breaststroke
==================================================================
         NATL: N 33.98  8/5/2007  CAROLINE KRATTLI
        World: W 33.98  8/5/2007  CAROLINE KRATTLI, USA
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Dahl, Lisa A           47 PNA                 39.50      37.21  
  2 Hafner, Hilary R       48 SRM                 39.61      37.31  
  3 Dawson-Cook, Susan E   45 ARIZ                40.66      39.30  
  4 Miller, Patricia M     47 VMST                39.47      39.67  
  5 Kessler, Laura L       48 O*H*                40.00      40.03  
  6 Buck, Donna            49 OREG                40.90      40.88  
  7 Caswell, Mary J        47 OREG                42.76      40.91  
  8 Vincent, Nancy C       49 OREG                41.65      42.17  
  9 Brightwell, Kim M      48 RMST                42.50      42.92  
 10 Mullaney, Amy B        48 ARIZ                44.00      43.01  
 11 Eakle, Julie O         48 MOST                43.56      43.30  
 12 Lamoureux, Lori E      49 OREG                45.09      44.57  
 13 Hill, Jayne A          47 UNAT                44.15      44.70  
 13 Redwine, Roxanne J     49 OREG                45.42      44.70  
 15 Clutter, Cynthia G     48 HMS                 47.11      46.70  
 16 Sitton, Tia            46 OREG                46.35      48.71  
 17 Foster, Susan B        46 ARIZ                51.15      50.29  
 18 McKenzie, Jean M       45 OREG                44.00      50.97  
 19 Orner, Gayle A         46 OREG              1:02.34      53.44  
 -- Lepinski, Cokie        49 RHMS                41.00         NS  
 
 Event 9  Women 50-54 50 LC Meter Breaststroke
==================================================================
         NATL: N 37.51  8/7/2006  MELINDA MANN
        World: W 36.19  4/21/2008 JENNY WHITELEY, AUS
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Estel, Beth A          52 NEM                 39.50      39.37  
  2 Cavanaugh, Debbie D    50 GOLD                41.00      39.95  
  3 Wheeler, Barbara C     51 TAM                 43.65      41.38  
  4 Gettelfinger, Cheryl   51 ISF                 42.50      41.55  
  5 Utigard-Rathbun, Terr  50 PNA                 44.01      42.07  
  6 Bryson, Ginny J        50 GAJA                45.49      43.67  
  7 Rosener, Karen K       54 CMS                 43.90      43.89  
  8 Carpenter, Kelley C    51 SYSM                45.60      43.95  
  9 Hair, Margaret         53 HMS                 45.30      44.18  
 10 Harrington, Susan E    51 OREG                45.51      44.26  
 11 Pujalet-Devitt, Miche  51 DAS                 45.04      44.55  
 12 Johnson, Janet S       54 PNA                 47.50      45.63  
 13 Burrows, Cindi         51 CVM                 46.73      45.75  
 14 Walker, Lora A         52 UNAB                48.00      49.01  
 15 Brown, Caroline J      51 PNA                 46.00      50.19  
 16 Smath, Meg             52 SKY                 48.76      50.65  
 17 Fletcher, Maribeth     50 SKY                 51.00      51.12  
 18 Moss, Helen M          50 OREG                59.00    1:01.06  
 -- Haynie, Dee A          53 TOC                 43.00         NS  
 -- Aiu, Mavis D           53 HIMA                48.00         NS  
 
 Event 9  Women 55-59 50 LC Meter Breaststroke
==================================================================
         NATL: N 39.91  8/18/1991 JAYNE BRUNER
        World: W 38.30  7/28/2001 JAN WICKS, AUS
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Hartman, Christy S     55 OREG                42.00      42.49  
  2 Alexander, Martha A    59 WCM                 44.64      42.67  
  3 Girard, Mikey G        55 ARIZ                44.00      42.86  
  4 Burrell, Grendel S     57 USF                 45.00      46.45  
  5 Smith, Melinda J       56 O*H*                47.00      46.71  
  6 Sherwood, Dianne       55 OREG                47.93      47.67  
  7 Rienks, Penny W        57 OREG                51.38      52.52  
 -- Roche, Carolyn M       57 CMS                 43.00         NS  
 -- Holloway, Colleen J    55 MOST                48.54         NS  
 
 Event 9  Women 60-64 50 LC Meter Breaststroke
==================================================================
         NATL: N 41.43  8/23/1998 JAYNE BRUNER
        World: W 38.48  3/27/2002 MONIKA SENFTLEBEN, GER
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Pierson, Ginger L      62 OREG                43.00      42.11  
  2 Gettling, Janet        60 OREG                44.80      43.57  
  3 Kay, Rebecca L         62 LVM                 48.00      46.22  
  4 Barnea, Daniela        64 STAN                49.10      46.41  
  5 Webb, Linda            63 FLAQ                46.84      46.54  
  6 Dillon, Sally A        62 PNA                 46.19      47.60  
  7 Litt, Arni H           62 PNA                 50.32      49.05  
  8 Mymryk, Penny M        61 RMSC                48.50      49.52  
  9 Page, Anne M           60 NCMS                47.00      49.86  
 10 Smith, Elizabeth       60 MSBC                52.00      50.61  
 11 Felton, Anezka G       60 TOC                 49.95      51.40  
 12 Beeler, Kirsten        62 ISF                 53.00      53.58  
 13 Vallandigham, Jeanett  62 HMS                 48.61      55.92  
 14 Schreiber, Shirley J   61 HMS                 58.31      56.02  
 -- Lebsack, Mel           60 PNA               1:09.99         NS  
 
 Event 9  Women 65-69 50 LC Meter Breaststroke
==================================================================
         NATL: N 43.57  8/28/2005 JOANN LEILICH
        World: W 41.69  6/10/2007 BONNIE PRONK, CAN
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Pronk, Bonnie L        66 MSBC                42.43      42.28  
  2 Leilich, Joann         69 WMST                45.00      43.92  
  3 Brooks, Nancy J        66 RINC                47.30      46.00  
  4 Frid, Barbara          66 OREG                48.00      46.87  
  5 Durrant, Betsy         67 VMST                49.80      49.88  
  6 Kight, Betty G         67 MOST                51.17      52.22  
  7 Papadopoulos, Kenna S  67 MSBC                55.90      54.43  
  8 Kowalski, Joyce        66 MICH                59.00      58.60  
  9 Geoffrion, Helen       69 UCLA                58.14    1:01.91  
 -- Whiter, Peggy S        65 OREG                59.78         NS  
 
 Event 9  Women 70-74 50 LC Meter Breaststroke
==================================================================
         NATL: N 46.80  8/15/2005 DIANE STOWELL
        World: W 43.45  12/4/2005 SHOKO YONEZAWA, JPN
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Jebe, Margit H         70 SWIM                49.34      47.33  
  2 Newell, Sally          71 NCMS                51.37      51.33  
  3 Schumann, Susanne      71 OREG              1:00.00      58.92  
  4 Haworth, Joyce M       71 WCM               1:03.50    1:05.31  
  5 Hastings, Patricia B   73 MM                1:16.19    1:09.19  
  6 Sachs, Janet G         71 CMS               1:07.68    1:09.20  
 
 Event 9  Women 75-79 50 LC Meter Breaststroke
==================================================================
         NATL: N 51.68  8/10/2006 ANN HIRSCH
        World: W 47.27  4/21/2008 ELIANE PELLIS, BEL
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Hirsch, Ann M          77 WCM                 54.00      51.55N 
  2 Kron, Lilly            77 O*H*                58.36      54.74  
  3 Graef, Margrit         77 MVN                 57.72      56.53  
  4 Callison, Barbara F    75 RINC              1:02.00    1:01.49  
  5 Waldbaum, Joan B       77 1776              1:03.35    1:02.62  
  6 Rosik, Cynthia H       75 OREG              1:12.38    1:11.79  
  7 Taylor, Bert           78 OREG              1:18.70    1:12.65  
  8 Robbins-Bonitz, Suzan  75 NCMS              1:20.00    1:14.99  
  9 Bryce, Karen G         75 PNA               1:08.20    1:15.27  
 -- Snyder, Hannelore      78 GCPS              1:10.65         NS  
 
 Event 9  Women 80-84 50 LC Meter Breaststroke
==================================================================
         NATL: N 56.34  8/18/2001 BETTY CHRISTIAN
        World: W 53.53  8/17/2005 OLGA KOKORINA, RUS
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Dockendorf, Pat        81 NCMS              1:36.19    1:33.60  
 -- Carr, Florence E       83 UNAT              1:02.21         NS  
 
 Event 9  Women 85-89 50 LC Meter Breaststroke
==================================================================
         NATL: N 1:06.48  8/10/2006 BETTY CHRISTIAN
        World: W 1:05.98  10/22/2005LIS KNUTZEN, DEN
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Stone, Marjorie        85 GCPS              1:10.21    1:07.23  
 -- Christian, Betty       87 MOVY              1:25.30         DQ  



 HY-TEK Meet Services                            8/15/2008 - 14:45PM
2008 USMS National Long Course Championships - 8/14/2008 to 8/17/200
     Mt Hood Community College, Gresham, OR, Sanction #: 378-08     
 
 Event 10  Men 18-24 50 LC Meter Breaststroke
==================================================================
         NATL: N 28.87  8/15/2005 DAVE ROLLINS
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 McCallen, John R       21 UNAT                34.02      31.67  
  2 Asleson, Kris C        20 OREG                33.00      32.54  
  3 Johns, Brock C         24 OREG                34.26      33.53  
  4 Nicholas, Dameon       19 FLAQ                35.55      34.28  
  5 Tracy, Kennison C      19 OREG                38.40      34.68  
  6 Phelps, TJ             24 UNAT                38.17      34.90  
 -- Eddy, Ricky            24 UNAT                29.76         NS  
 
 Event 10  Men 25-29 50 LC Meter Breaststroke
==================================================================
         NATL: N 28.98  8/18/1997 SETH VAN NEERDEN
        World: W 28.33  3/29/2008 EDUARDO FISCHER, BRA
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Burton, Michael H      28 OREG                31.08      30.20  
  2 Pilman, Rodney S       26 RAA                 34.77      34.38  
  3 Carse, Michael R       29 FOG                 37.16      36.91  
 
 Event 10  Men 30-34 50 LC Meter Breaststroke
==================================================================
         NATL: N 29.01  8/7/2006  JEFF COMMINGS
        World: W 29.01  8/7/2006  JEFF COMMINGS, USA
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Oleson, Ryan M         31 UNAT                31.00      31.69  
  2 Campea, Scott          33 STAN                32.50      32.12  
  3 Walkenhorst, Jared W   34 NEM                 32.42      32.13  
  4 Sottile, Domenico      31 FLAQ                35.70      34.26  
  5 Rosaria, Steven M      34 PNA                 35.18      35.25  
  6 Perera, Boabdil        33 EM                  38.10      37.17  
  7 Glass, Mark            34 DAMM                37.51      37.67  
  8 Bard, Tim M            32 NEM                 42.76      41.71  
 -- Greenwood, Scott C     31 TOC                 35.00         DQ  
 -- Schweiger, Joel B      32 RAA                 34.12         NS  
 
 Event 10  Men 35-39 50 LC Meter Breaststroke
==================================================================
         NATL: N 29.09  8/23/1998 WALLY DICKS
        World: W 28.95  8/29/2007 VLADISLAV BRAGIN, RUS
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Jacobson, Brian L      35 MINN                30.00      30.23  
  2 Butcher, Rob           36 NCMS                32.00      32.17  
  3 Taylor, Curtis L       37 OREG                33.00      33.40  
  4 Hooper, James CN       37 MSBC                33.00      33.84  
  5 Colburn, Christopher   36 ABM                 35.01      34.33  
  6 Kinder, John S         36 OREG                37.06      35.92  
  7 Adamavich, Doug P      39 ARIZ                36.50      36.23  
  8 Loughrey, Brendan      38 UNAT                36.00      37.79  
  9 Lonie, David H         35 UNAT                37.80      37.92  
 10 Darby, Brian C         35 OREG                40.00      38.50  
 11 Rosinski, Thomas J     38 CMS                 37.00      39.99  
 12 Sanders, Drew Y        38 TOC                 39.40      41.29  
 13 Lassen, Jason D        36 OREG                42.74      41.97  
 -- Rushman, Christopher   37 SKY                 36.04         NS  
 -- Kickert, Brad J        36 PNA                 37.90         NS  
 -- Manson, Jonathan T     39 STAN                30.84         NS  
 
 Event 10  Men 40-44 50 LC Meter Breaststroke
==================================================================
         NATL: N 30.78  8/19/2007 WALLY DICKS
        World: W 29.99  3/2/2008  YOZO FUJII, JPN
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Corbeau, James L       44 OREG                32.00      30.41N 
  2 Finney, Peter C        41 MAM                 32.23      32.52  
  3 Berg, Roy A            40 NOVA                31.50      32.98  
  4 Anderson, Anthony P    41 OREG                34.52      33.40  
  5 Blavatnik, Alex        44 FLAQ                35.11      33.83  
  6 Waud, Timothy P        41 OREG                34.78      34.13  
  7 Esko, Kevin L          42 PNA                 33.90      34.34  
  8 Larsen, Jon-Erik       41 OREG                35.33      34.77  
  9 Peters, Keith D        43 OREG                34.00      35.20  
 10 Thompson, Anthony G    44 MOVY                35.22      35.83  
 11 Cambias, Rob J         40 SMS                 35.49      35.86  
 12 Chappell, Matthew D    44 USF                 37.23      35.90  
 13 Gaarder, Chris         43 OREG                37.19      36.54  
 14 Rice, David S          41 OREG                36.31      36.55  
 15 Kondo, Ken K           43 MVN                 36.61      37.19  
 16 Volckening, Bill       42 OREG                38.40      37.45  
 17 Breza, Paul M          41 UNAT                36.52      37.92  
 18 Verst, David B         40 WCM                 37.00      38.09  
 -- Paller, Craig A        42 UTAH                32.69         NS  
 
 Event 10  Men 45-49 50 LC Meter Breaststroke
==================================================================
         NATL: N 31.03  8/10/2006 JON BLANK
        World: W 30.41  3/27/2002 GLEN CHRISTIANSEN, SWE
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Guthrie, David M       48 DAMM                30.59      30.97N 
  2 Hasegawa, Brian J      45 GHM                 31.90      32.17  
  3 Jaegers, Al            46 ARIZ                32.50      32.54  
  4 Scott, Greg C          49 CMS                 33.80      32.89  
  5 Malsbury, David B      47 VMST                35.00      33.12  
  6 Helgason, Tryggvi      45 LVM                 33.45      33.54  
  7 Stiling, Jeff C        48 TS                  36.00      33.94  
  8 Matysek, Jim           49 MOVY                34.78      33.97  
  9 Tongate, Terry L       48 NOVA                34.99      35.05  
 10 Smith, Daniel C        46 PNA                 35.17      35.42  
 11 Ivelich, Jim A         46 OREG                36.42      35.54  
 12 Osburn, Chris          45 RIDG                35.91      35.58  
 13 Yalung, Patrick G      49 PNA                 37.68      36.54  
 14 Cleaver, Oliver        45 SAWS                37.80      36.94  
 15 Boone, Lou             47 OREG                38.30      38.17  
 16 Matz, Michael S        47 PAFC                39.13      40.33  
 17 LaSota, Frank E        47 MICH                44.26      43.88  
 -- Golden, Larry          48 ARKM                34.70         NS  
 
 Event 10  Men 50-54 50 LC Meter Breaststroke
==================================================================
         NATL: N 31.37  6/2/2007  DOUG MALCOLM
        World: W 31.37  6/2/2007  DOUG MALCOLM, USA
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Doyle, Benn W          50 GSM                 33.27      32.23  
  2 Allender, Patrick      50 OREG                36.50      33.06  
  3 Gray, David S          50 CMS                 35.70      33.09  
  4 Holland, David A       50 WMAC                34.20      33.43  
  5 Brenner, Bill          50 O*H*                34.70      33.77  
  6 Van Boer, Eric D       54 RHMS                36.00      34.84  
  7 Louie, Jamie           51 CMS                 37.44      34.87  
  8 Patterson, Terry M     51 BDGR                34.74      35.06  
  9 Haberek, Cork          51 SKY                 35.81      35.67  
 10 Holmberg, Tom          50 IM                  36.69      35.75  
 11 Taylor, Charles R      52 OREG                38.12      35.85  
 12 Metzger, Peter R       53 OREG                36.90      35.96  
 13 Woodruff, David L      52 DAM                 39.46      36.95  
 14 Williams, Scott        53 TOC                 38.50      37.07  
 15 Oliver, Gary M         51 OREG                38.10      37.31  
 16 Westphal, Kent B       52 OREG                40.50      37.37  
 17 Stiling, Douglas E     50 TS                  39.49      38.24  
 18 Salvino, John A        50 CROC                39.52      38.94  
 19 Mann, Edward R         51 OREG                40.38      39.97  
 20 Tulin, William C       50 TAM                 39.60      40.10  
 21 Adcock, Richard P      53 PNA                 40.40      40.52  
 22 Stiling, Greg C        54 TS                  45.73      41.61  
 -- Groselle, Jack R       54 O*H*                33.51         DQ  
 -- Dozier, Earl E         50 TVM                 35.20         NS  
 -- Battistini, Rick A     54 NEM                 38.88         NS  
 -- Leonard, Dan P         54 SCAQ                36.00         NS  
 
 Event 10  Men 55-59 50 LC Meter Breaststroke
==================================================================
         NATL: N 33.32  3/27/2002 ROBERT STRAND
        World: W 32.07  4/21/2008 TIMOTHY SHEAD, RSA
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Walker, Rick B         58 SYSM                36.29      35.01  
  2 Stark, Allen L         59 OREG                35.08      35.19  
  3 Kerns, Hubie           59 VCM                 35.77      35.33  
  4 Devins, Jeff W         56 HIMA                37.70      35.87  
  5 Tennant, Mike J        55 OREG                38.20      36.04  
  6 Brown, Robert V        56 AWJ                 35.70      36.23  
  7 Enright, Richard       56 DAMM                36.21      36.26  
  8 Hoffman, Charles L     58 TERR                41.20      37.71  
  9 Dougherty, Stephen P   57 PAFC                38.79      37.72  
 10 Cockburn, Alistair     55 UTAH                38.72      37.84  
 11 Dasch, Vern E          59 OREG                43.00      38.84  
 12 Wikander, Carroll D    57 OREG                41.88      40.66  
 13 Benson, Stan           55 CMS                 40.15      41.02  
 14 Bleakman, Richard N    55 NMMS                39.90      41.14  
 15 Sherwood, Reggie       57 OREG                40.31      42.08  
 16 Macaulay, Thomas M     59 OREG                41.80      42.93  
 17 Wellinghoff, Stephen   58 AAAA                44.00      45.47  
 
 Event 10  Men 60-64 50 LC Meter Breaststroke
==================================================================
         NATL: N 34.04  7/16/2006 ROBERT STRAND
        World: W 34.20  8/7/2006  ROBERT STRAND, USA
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Strand, Robert         62 TOC                 35.00      33.41N 
  2 Frost, Kenneth A       64 TAM                 35.20      34.72  
  3 Harding, Peter S       60 O*H*                36.31      36.81  
  4 Peterson, Steven B     62 PNA                 38.55      37.75  
  5 Prentice, Douglas C    60 OREG                41.90      38.19  
  6 Weinbrecht, John T     61 OREG                39.90      38.67  
  7 Wilson, Dennis J       60 TULS                40.00      39.08  
  8 Lambert, Roy D         62 OREG                43.01      40.06  
  9 Carriker, Buz L        61 OREG                45.50      44.62  
 
 Event 10  Men 65-69 50 LC Meter Breaststroke
==================================================================
         NATL: N 36.42  8/23/1998 MANUEL SANGUILY
        World: W 35.56  6/6/2004  YOSHIHIKO OSAKI, JPN
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Todd, Richard T        66 TCAM                36.61      37.39  
  2 Boak, Thomas D         65 WMST                37.83      37.40  
  3 Smith, Robert S        65 OREG                40.40      37.75  
  4 Gildea, David R        65 STAN                38.31      37.77  
  5 Shaw, Keith D          65 CMSC                40.40      39.08  
  6 Davis, Roy             66 PNA                 42.00      40.85  
  7 Brown, Wayne R         66 HMS                 43.05      41.10  
  8 Burgess, Thom          66 CMS                 41.50      41.23  
  9 Reid, Walt E           68 PNA                 42.14      41.79  
 10 Pohlmann, John T       65 SLAM                42.25      42.35  
 11 Diamond, Louis H       69 ANCM                43.23      42.41  
 12 Perilman, Jim E        69 WCM                 42.60      42.54  
 13 Keudell, David J       68 OREG                46.02      45.42  
 14 Zuur, James            68 PCA                 47.70      46.52  
 15 Eisenklam, Peter A     65 ARIZ                59.90      47.77  
 16 Mellow, Bill           67 OREG                48.80      49.65  
 17 Juhala, Richard H      65 OREG                47.05      50.60  
 18 Whitten, Phillip       65 ARIZ                47.70      50.70  
 19 Ward, James E          69 FLAQ                56.32      58.55  
 
 Event 10  Men 70-74 50 LC Meter Breaststroke
==================================================================
         NATL: N 37.96  4/9/2000  CHARLES BALDWIN
        World: W 37.47  4/21/2008 KARL WIEDAMANN, USA
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Downs, George R        70 CMS                 41.60      41.78  
  2 Hopkins, Cyrus C       70 NEM                 48.00      42.60  
  3 Patten, Bob W          74 CMS                 43.50      45.14  
  4 Panko, Stanley E       70 SMMM                45.00      45.51  
  5 Flores-Fiol, Oscar A   70 OREG                43.00      51.12  
  6 Schieltz, Jon D        70 OREG              1:06.05    1:04.80  
 -- Cavanaugh, Cav         73 GOLD                50.10         DQ  
 -- Riddle, Peter E        70 SDSM                52.00         NS  
 -- Hall, Sid              73 O*H*                45.00         NS  
 
 Event 10  Men 75-79 50 LC Meter Breaststroke
==================================================================
         NATL: N 40.82  6/3/2006  JOHN KORTHEUER
        World: W 40.38  7/15/2001 TOSHIO TAJIMA, JPN
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Marks, Milton R        78 OREG                47.22      45.88  
  2 Stupfel, Norman E      76 WCM                 46.00      46.50  
  3 Smith, Christopher J   76 TYMS                48.25      48.28  
  4 Jelinek, Don P         75 MM                  57.06    1:00.87  
 -- Sanguily, Manuel       75 CONN                40.60         NS  
 -- Furman, Joseph E       76 MINN                58.53         NS  
 
 Event 10  Men 80-84 50 LC Meter Breaststroke
==================================================================
         NATL: N 46.09  8/15/2004 BARTON GREENBERG
        World: W 41.68  9/18/2006 TOSHIO TAJIMA, JPN
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Greenberg, Barton H    84 OMAH                57.00      49.67  
  2 Haartz, F H Ted        80 ARIZ                50.00      50.87  
  3 Miesen, Lee J          81 OREG                52.08      54.99  
  4 Gallaher, Jerry        80 PNA                 54.91      57.40  
 -- Cunningham, Robert F   81 SMMM              1:00.00         NS  
 
 Event 10  Men 85-89 50 LC Meter Breaststroke
==================================================================
         NATL: N 50.74  8/18/2002 PAUL KRUP
        World: W 46.23  3/3/2002  Y.MIYAMOTO, JPN
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Rudloff, G Edward      85 TOC                 51.74      54.89  
  2 Young, Gilbert N       86 OREG                59.02    1:11.60  
  3 Scherbarth, James L    85 NCMS              1:19.63    1:18.55  
  4 Holden, Andrew W       89 OREG              1:05.00    1:18.78  
 -- Fixott, Rupert E       87 OREG              1:20.00         DQ  


 HY-TEK Meet Services                            8/15/2008 - 15:49PM
2008 USMS National Long Course Championships - 8/14/2008 to 8/17/200
     Mt Hood Community College, Gresham, OR, Sanction #: 378-08     
 
 Event 11  Women 18-24 200 LC Meter Backstroke
==================================================================
         NATL: N 2:19.70  8/20/2000 S SCHWEITZER
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Jason, Dawn            21 FLAQ              2:27.03    2:26.27  
                 35.28      1:12.41 (37.13)
        1:50.49 (38.08)     2:26.27 (35.78)
  2 Smith, Lorna           20 FLAQ              2:24.20    2:26.38  
                 33.14      1:09.99 (36.85)
        1:49.72 (39.73)     2:26.38 (36.66)
  3 Nelson, Christine M    24 ARIZ              2:56.00    2:46.31  
                 37.85      1:19.74 (41.89)
        2:03.20 (43.46)     2:46.31 (43.11)
 
 Event 11  Women 25-29 200 LC Meter Backstroke
==================================================================
         NATL: N 2:19.97  8/20/1989 DIANE GRANER
        World: W 2:17.30  7/16/2007 KANA OHASHI, JPN
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Hester, Heidi R        28 FLAQ              2:49.78    2:46.73  
                 39.65      1:21.90 (42.25)
        2:05.15 (43.25)     2:46.73 (41.58)
  2 Liu, Ouida             28 USF               2:45.40    2:47.87  
                 37.21      1:19.20 (41.99)
      2:47.87 (1:28.67)                    
  3 Greasby, Tamara A      26 DAM               2:55.44    2:51.66  
                 41.60      1:24.48 (42.88)
        2:08.77 (44.29)     2:51.66 (42.89)
  4 Loper, Tracey E        25 CMS               3:11.77    2:53.08  
                 39.17      1:22.46 (43.29)
        2:08.56 (46.10)     2:53.08 (44.52)
  5 Peters, Emily K        26 OREG              2:55.11    2:54.79  
                 40.68      1:24.33 (43.65)
        2:09.71 (45.38)     2:54.79 (45.08)
  6 Fry, Jessica L         28 RMST              2:49.53    2:56.51  
                 40.80      1:25.22 (44.42)
        2:11.45 (46.23)     2:56.51 (45.06)
  7 Gerson, Jennifer S     25 CMS               3:00.00    2:59.24  
                 42.85      1:28.48 (45.63)
        2:14.66 (46.18)     2:59.24 (44.58)
  8 Sitzmann, Amy K        28 TVM               3:04.62    3:07.17  
                 44.28      1:31.26 (46.98)
        2:20.63 (49.37)     3:07.17 (46.54)
  9 Paulson, Christine N   29 TVM               2:55.00    3:14.22  
                 43.74      1:31.75 (48.01)
        2:23.13 (51.38)     3:14.22 (51.09)
 
 Event 11  Women 30-34 200 LC Meter Backstroke
==================================================================
         NATL: N 2:17.73  8/16/1996 K PIPES-NEILSEN
        World: W 2:18.98  8/11/1996 K.PIPES-NEILSEN, USA
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Guzman, Shanna L       32 TOC               2:30.89    2:29.45  
                 36.48      1:14.27 (37.79)
        1:52.00 (37.73)     2:29.45 (37.45)
  2 Ellis, Emilie C        34 PNA               3:08.00    3:03.19  
                 42.24      1:28.22 (45.98)
        2:15.83 (47.61)     3:03.19 (47.36)
 
 Event 11  Women 35-39 200 LC Meter Backstroke
==================================================================
         NATL: N 2:18.20  8/10/1997 K PIPES-NEILSEN
        World: W 2:18.20  8/10/1997 K.PIPES-NEILSEN, USA
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Smith, Jody L          39 STAN              2:28.43    2:22.07  
                 33.74      1:08.84 (35.10)
        1:45.42 (36.58)     2:22.07 (36.65)
  2 Senkier, Kristine M    38 OREG              2:37.64    2:31.06  
                 36.61      1:14.06 (37.45)
        1:52.62 (38.56)     2:31.06 (38.44)
  3 Easton, Sandie         39 WCM               3:00.77    2:41.94  
                 38.25      1:18.45 (40.20)
        2:00.62 (42.17)     2:41.94 (41.32)
  4 Barber, Tori M         36 OREG              2:52.50    2:44.52  
                 39.06      1:19.76 (40.70)
        2:02.36 (42.60)     2:44.52 (42.16)
  5 Labusch, Meike M       36 USF               2:58.00    2:53.21  
                 40.09      1:23.69 (43.60)
        2:09.19 (45.50)     2:53.21 (44.02)
 
 Event 11  Women 40-44 200 LC Meter Backstroke
==================================================================
         NATL: N 2:23.64  5/25/2003 K PIPES-NEILSEN
        World: W 2:25.91  8/11/2003 K.PIPES-NEILSEN, USA
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Gary, Kristin J        41 REDT              2:28.30    2:28.36  
                 35.21      1:11.83 (36.62)
        1:50.36 (38.53)     2:28.36 (38.00)
  2 Reynolds, Ellen M      44 SAWS              2:33.10    2:30.17  
                 36.04      1:13.64 (37.60)
        1:52.24 (38.60)     2:30.17 (37.93)
  3 Ward, Lisa A           44 WCM               2:46.27    2:31.28  
                 36.28      1:14.64 (38.36)
        1:53.28 (38.64)     2:31.28 (38.00)
  4 Smith, Laura K         42 ARIZ              2:34.70    2:31.34  
                 36.54      1:14.80 (38.26)
        1:53.05 (38.25)     2:31.34 (38.29)
  5 Jones, Paula E         40 VMST              3:05.45    3:02.76  
                 42.02      1:26.89 (44.87)
        2:15.15 (48.26)     3:02.76 (47.61)
  6 Rietz, Heather         40 EXCL              2:55.00    3:05.03  
                 42.43      1:29.03 (46.60)
        2:17.70 (48.67)     3:05.03 (47.33)
  7 Segnitz, Robin P       41 SKY               3:09.12    3:13.23  
                 45.96      1:35.27 (49.31)
        2:24.88 (49.61)     3:13.23 (48.35)
 
 Event 11  Women 45-49 200 LC Meter Backstroke
==================================================================
         NATL: N 2:28.42  8/5/2007  K PIPES-NEILSEN
        World: W 2:28.42  4/19/2008 K.PIPES-NEILSEN, FRA
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Pipes-Neilsen, Karlyn  46 SDSM              2:28.42    2:26.30N 
                 35.05      1:12.06 (37.01)
        1:49.67 (37.61)     2:26.30 (36.63)
  2 Jenkins, Valerie G     45 OREG              2:41.29    2:39.69  
                 37.29      1:17.63 (40.34)
        1:59.45 (41.82)     2:39.69 (40.24)
  3 Bunch, Brigid J        45 ARIZ              2:44.33    2:45.24  
                 37.59      1:18.57 (40.98)
        2:01.91 (43.34)     2:45.24 (43.33)
  4 Courtney, Zena H       49 PNA               2:42.68    2:46.77  
                 38.51      1:19.85 (41.34)
        2:03.46 (43.61)     2:46.77 (43.31)
  5 Najjar, Ellie S        47 CMS               2:49.20    2:53.55  
                 41.00      1:24.55 (43.55)
        2:09.74 (45.19)     2:53.55 (43.81)
  6 DeLozier, Anna R       45 ARIZ              3:03.78    2:55.31  
                 41.11      1:25.66 (44.55)
        2:11.51 (45.85)     2:55.31 (43.80)
  7 James, Paula           49 LVM               3:03.03    3:02.13  
                 42.24      1:27.89 (45.65)
        2:15.91 (48.02)     3:02.13 (46.22)
  8 Goodman, Ann R         49 OREG              3:06.32    3:02.75  
                 43.63      1:30.33 (46.70)
        2:17.84 (47.51)     3:02.75 (44.91)
  9 Hooe, Donna L          46 GAJA              3:17.03    3:10.66  
                 45.48      1:33.51 (48.03)
        2:23.13 (49.62)     3:10.66 (47.53)
 10 Eakle, Julie O         48 MOST              3:07.56    3:12.48  
                 44.30      1:32.53 (48.23)
        2:24.11 (51.58)     3:12.48 (48.37)
 11 Andrade, Rosana        48 MOST              3:05.61    3:16.77  
                 43.92      1:33.20 (49.28)
        2:26.07 (52.87)     3:16.77 (50.70)
 12 Fox, Christina M       48 OREG              3:25.00    3:29.84  
                 50.52      1:43.07 (52.55)
        2:36.79 (53.72)     3:29.84 (53.05)
 13 Orner, Gayle A         46 OREG              3:49.54    3:44.97  
                 56.71      1:53.54 (56.83)
        2:51.22 (57.68)     3:44.97 (53.75)
 14 Bennett, Sarah L       45 FLAQ              3:37.30    3:47.54  
                 54.29      1:51.93 (57.64)
        2:50.69 (58.76)     3:47.54 (56.85)
 15 Farmer, Kiki W         49 NCMS              3:45.66    4:01.36  
                 55.20    1:56.38 (1:01.18)
      3:00.29 (1:03.91)   4:01.36 (1:01.07)
 
 Event 11  Women 50-54 200 LC Meter Backstroke
==================================================================
         NATL: N 2:43.14  8/5/2006  PATTY LANDERS
        World: W 2:43.14  8/5/2006  PATTY LANDERS, USA
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Bilich, Bonnie M       50 TVM               2:46.00    2:41.88N 
                 37.87      1:18.83 (40.96)
        2:00.49 (41.66)     2:41.88 (41.39)
  2 Cavanaugh, Debbie D    50 GOLD              2:50.00    2:46.32  
                 38.98      1:20.48 (41.50)
        2:03.52 (43.04)     2:46.32 (42.80)
  3 Andrus-Hughes, Karen   51 OREG              2:48.63    2:48.52  
                 41.40      1:23.20 (41.80)
        2:06.45 (43.25)     2:48.52 (42.07)
  4 Pujalet-Devitt, Miche  51 DAS               2:58.88    3:05.98  
                 44.49      1:31.61 (47.12)
        2:20.45 (48.84)     3:05.98 (45.53)
  5 James, Katryn S        53 ARIZ              3:09.00    3:06.78  
                 43.25      1:31.38 (48.13)
        2:20.61 (49.23)     3:06.78 (46.17)
  6 Quinn, Phyllis E       53 TOC               3:13.31    3:14.32  
                 47.20      1:35.86 (48.66)
        2:26.78 (50.92)     3:14.32 (47.54)
  7 Larson, Linda L        53 FLAQ              3:15.89    3:20.60  
                 48.84      1:39.23 (50.39)
        2:31.21 (51.98)     3:20.60 (49.39)
  8 Watson, Lisa L         54 GAJA              3:44.09    3:32.49  
                 52.64      1:45.57 (52.93)
        2:39.65 (54.08)     3:32.49 (52.84)
  9 Pedersen, Christine E  50 ISF               3:36.20    3:33.30  
                 51.40      1:44.63 (53.23)
        2:40.51 (55.88)     3:33.30 (52.79)
 10 Mitchell, Alison A     54 MVN               3:49.45    3:42.11  
                 53.82      1:50.99 (57.17)
        2:47.84 (56.85)     3:42.11 (54.27)
 
 Event 11  Women 55-59 200 LC Meter Backstroke
==================================================================
         NATL: N 2:51.07  3/27/2002 B BARNETT-SALLEE
        World: W 2:51.07  3/27/2002 B.BARNETT-SALLEE, USA
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Lynch, Evie S          56 ARIZ              2:55.20    2:47.98N 
                 37.47      1:18.81 (41.34)
        2:03.34 (44.53)     2:47.98 (44.64)
  2 Dougherty, Mindy M     56 MVN               3:39.00    2:58.97  
                 42.84      1:27.82 (44.98)
        2:14.11 (46.29)     2:58.97 (44.86)
  3 Kohn, Catherine K      55 SLAM              3:15.00    3:05.72  
                 43.30      1:30.39 (47.09)
        2:18.79 (48.40)     3:05.72 (46.93)
  4 Denby, Karlene         55 ISF               3:08.74    3:08.16  
                 43.60      1:30.82 (47.22)
        2:20.32 (49.50)     3:08.16 (47.84)
  5 Hendryx, Teri L        55 OREG              3:12.00    3:11.99  
                 44.03      1:32.94 (48.91)
        2:23.35 (50.41)     3:11.99 (48.64)
  6 Stutz, Marie A         55 AMT               3:15.22    3:13.29  
                 44.58      1:33.13 (48.55)
        2:23.94 (50.81)     3:13.29 (49.35)
  7 Guins, Ann H           55 O*H*              3:20.00    3:19.70  
                 42.74      1:32.56 (49.82)
        2:27.41 (54.85)     3:19.70 (52.29)
  8 Lyman, Carolyn B       58 UTAH              3:22.15    3:22.10  
                 47.46      1:38.03 (50.57)
        2:32.26 (54.23)     3:22.10 (49.84)
  9 Brittingham, Regina    57 WCM               3:45.00    3:26.04  
                 50.13      1:43.52 (53.39)
        2:36.34 (52.82)     3:26.04 (49.70)
 10 Royle, Mary Anne       56 OREG              3:31.96    3:34.73  
                 46.96      1:40.39 (53.43)
        2:37.24 (56.85)     3:34.73 (57.49)
 11 Wright, Jill M         57 SAWS              3:30.40    3:35.98  
                 49.18      1:43.69 (54.51)
        2:40.30 (56.61)     3:35.98 (55.68)
 
 Event 11  Women 60-64 200 LC Meter Backstroke
==================================================================
         NATL: N 2:50.16  8/5/2006  B BARNETT-SALLEE
        World: W 2:50.16  8/5/2006  B.BARNETT-SALLEE, USA
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Smith, Elizabeth       60 MSBC              3:16.86    3:17.80  
                 45.51      1:34.89 (49.38)
        2:28.41 (53.52)     3:17.80 (49.39)
  2 Barry, Marcia L        60 VMST              3:24.13    3:20.15  
                 48.03      1:39.60 (51.57)
        2:30.74 (51.14)     3:20.15 (49.41)
  3 Dills, Suzanne L       63 PNA               3:28.70    3:24.51  
                 50.04      1:41.22 (51.18)
        2:33.60 (52.38)     3:24.51 (50.91)
  4 Pohlmann, Mary M       63 SLAM              3:26.44    3:26.39  
                 48.40      1:40.86 (52.46)
        2:34.04 (53.18)     3:26.39 (52.35)
  5 Casey, Kathrine J      60 PNA               3:46.03    3:43.09  
                 51.35      1:47.84 (56.49)
        2:45.69 (57.85)     3:43.09 (57.40)
  6 Tevis, Maggie H        60 RHMS              4:02.85    4:05.41  
                 57.87    1:59.27 (1:01.40)
      3:03.47 (1:04.20)   4:05.41 (1:01.94)
  7 Stark, Carol R         60 OREG              4:48.42    4:51.45  
               1:05.36    2:20.57 (1:15.21)
      3:37.91 (1:17.34)   4:51.45 (1:13.54)
  8 Ludick, Jane H         63 LCM               5:04.36    5:03.89  
               1:09.78    2:28.18 (1:18.40)
      3:49.50 (1:21.32)   5:03.89 (1:14.39)
 
 Event 11  Women 65-69 200 LC Meter Backstroke
==================================================================
         NATL: N 3:16.02  8/23/1998 LAVELLE STOINOFF
        World: W 3:06.41  4/19/2008 BONNIE PRONK, CAN
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Ward, Joy              66 OREG              3:21.17    3:32.00  
                 51.48      1:44.84 (53.36)
        2:40.04 (55.20)     3:32.00 (51.96)
  2 Katz, Jane             65 AGUA              3:45.50    3:44.14  
                 54.41      1:50.93 (56.52)
        2:48.33 (57.40)     3:44.14 (55.81)
  3 Hlavacek, Ida M        66 VMST              3:50.76    4:07.10  
                 58.35    1:59.86 (1:01.51)
      3:03.51 (1:03.65)   4:07.10 (1:03.59)
  4 Norris, Roswita D      66 DAM               4:25.37    4:30.90  
               1:06.03    2:13.74 (1:07.71)
      3:23.97 (1:10.23)   4:30.90 (1:06.93)
  5 Arnold, Patricia F     69 SMS               4:24.25    4:37.64  
               1:05.36    2:14.47 (1:09.11)
      3:28.16 (1:13.69)   4:37.64 (1:09.48)
 -- Rattray, Kathryn T     68 BURL              5:05.89         NS  
 
 Event 11  Women 70-74 200 LC Meter Backstroke
==================================================================
         NATL: N 3:28.69  8/27/1995 DORIS STEADMAN
        World: W 3:22.49  8/19/2005 V.JOHANSSON, SWE
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Jordan, Betsy T        71 SDSM              3:35.00    3:37.25  
                 52.41      1:47.70 (55.29)
        2:44.57 (56.87)     3:37.25 (52.68)
  2 Livingston, Susan W    70 NEM               3:50.00    3:44.63  
                 53.59      1:51.17 (57.58)
        2:48.74 (57.57)     3:44.63 (55.89)
  3 Whitehead, Dorothy A   73 IAMA              4:24.93    4:19.28  
               1:01.36    2:07.63 (1:06.27)
      3:13.92 (1:06.29)   4:19.28 (1:05.36)
  4 Mc Cubbin, Miek        73 SMMM              4:23.00    4:22.81  
               1:01.78    2:07.74 (1:05.96)
      3:17.91 (1:10.17)   4:22.81 (1:04.90)
  5 Schroder, Kaleo B      72 OREG              5:58.22    5:19.31  
               1:19.25    2:42.51 (1:23.26)
      4:08.28 (1:25.77)   5:19.31 (1:11.03)
  6 Amiad, Chaya           70 PNA               5:01.37    6:09.38  
               1:27.80    3:04.04 (1:36.24)
      4:42.46 (1:38.42)   6:09.38 (1:26.92)
 
 Event 11  Women 75-79 200 LC Meter Backstroke
==================================================================
         NATL: N 3:39.41  8/23/1999 DORIS STEADMAN
        World: W 3:34.35  6/16/2006 JANE ASHER, GBR
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Kinney, Nancy          79 ARIZ              4:18.49    4:06.47  
                 54.78    1:57.40 (1:02.62)
      3:03.03 (1:05.63)   4:06.47 (1:03.44)
  2 Gaschke, Lida A        76 WM                4:20.33    4:33.54  
               1:05.35                     
            3:26.59 ( )   4:33.54 (1:06.95)
  3 McIntosh, Frances      75 GMM               4:52.67    4:56.30  
               1:11.37    2:26.62 (1:15.25)
      3:42.68 (1:16.06)   4:56.30 (1:13.62)
  4 Kavadas, Janet D       77 PNA               5:03.00    5:06.62  
               1:14.44    2:31.94 (1:17.50)
      3:50.83 (1:18.89)   5:06.62 (1:15.79)
  5 Goggin, Georgia L      79 MOST              5:00.45    5:16.96  
               1:12.43    2:33.59 (1:21.16)
      3:59.10 (1:25.51)   5:16.96 (1:17.86)
  6 L''Esperance, Beverly   76 OREG              6:23.00    6:05.10  
               1:28.11    2:59.96 (1:31.85)
      4:36.37 (1:36.41)   6:05.10 (1:28.73)
 
 Event 11  Women 80-84 200 LC Meter Backstroke
==================================================================
         NATL: N 3:59.73  3/27/2002 BUNNY CEDERLUND
        World: W 3:59.73  3/27/2002 BUNNY CEDERLUND, USA
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Lorenzi, Betty S       81 FACT              4:07.13    4:01.04  
                 56.63                     
            3:03.76 ( )     4:01.04 (57.28)
 
 Event 11  Women 85-89 200 LC Meter Backstroke
==================================================================
         NATL: N 4:35.71  8/10/2006 BUNNY CEDERLUND
        World: W 4:29.16  8/29/2003 EDITH THEIN, ISR
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Kornfeld, Maurine E    87 MVN               5:29.57    5:25.86  
               1:17.20    2:40.38 (1:23.18)
      4:06.28 (1:25.90)   5:25.86 (1:19.58)



 HY-TEK Meet Services                            8/15/2008 - 16:43PM
2008 USMS National Long Course Championships - 8/14/2008 to 8/17/200
     Mt Hood Community College, Gresham, OR, Sanction #: 378-08     
 
 Event 12  Men 30-34 200 LC Meter Backstroke
==================================================================
         NATL: N 2:05.62  7/9/1994  SEAN MURPHY
        World: W 2:02.75  11/24/2000ROGERIO ROMERO, BRA
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Polito, Chip           32 OREG              2:25.43    2:19.28  
                 34.07      1:09.31 (35.24)
        1:44.45 (35.14)     2:19.28 (34.83)
  2 Carlson, Ken           34 IM                2:48.50    2:56.06  
                 42.86      1:27.54 (44.68)
        2:12.76 (45.22)     2:56.06 (43.30)
 
 Event 12  Men 35-39 200 LC Meter Backstroke
==================================================================
         NATL: N 2:07.16  7/29/2001 RON KARNAUGH
        World: W 2:09.26  7/9/2000  DANIEL VEATCH, USA
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Jelen, Doug            35 PNA               2:27.00    2:28.37  
                 35.54      1:12.59 (37.05)
        1:50.47 (37.88)     2:28.37 (37.90)
  2 Morgan, Jason A        39 OREG              2:35.56    2:37.17  
                 37.27      1:16.22 (38.95)
        1:56.52 (40.30)     2:37.17 (40.65)
  3 Colburn, Christopher   36 ABM               2:40.42    2:41.21  
                 37.69      1:19.10 (41.41)
        2:01.34 (42.24)     2:41.21 (39.87)
  4 Connolly, Darrin T     37 USF               2:45.00    2:41.49  
                 36.69      1:17.20 (40.51)
        2:00.21 (43.01)     2:41.49 (41.28)
  5 Mattson, Mark E        38 IM                2:42.40    2:46.38  
                 38.82      1:20.47 (41.65)
        2:04.03 (43.56)     2:46.38 (42.35)
 
 Event 12  Men 40-44 200 LC Meter Backstroke
==================================================================
         NATL: N 2:13.37  8/10/2006 SEAN MURPHY
        World: W 2:13.37  8/5/2006  SEAN MURPHY, USA
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Stevenson, Chris L     44 VMST              2:16.07    2:13.48  
                 31.51      1:04.93 (33.42)
        1:39.63 (34.70)     2:13.48 (33.85)
  2 Dickson, Kurt F        41 ARIZ              2:18.65    2:16.04  
                 32.62      1:07.42 (34.80)
        1:42.40 (34.98)     2:16.04 (33.64)
  3 Davis, Ross C          42 WMST              2:16.16    2:19.79  
                 32.49      1:07.21 (34.72)
        1:43.25 (36.04)     2:19.79 (36.54)
  4 Winters, Bill          41 VMST              2:30.00    2:31.29  
                 35.74      1:14.61 (38.87)
        1:53.80 (39.19)     2:31.29 (37.49)
  5 Borton, Dan            40 ROSE              2:43.16    2:35.67  
                 36.55      1:15.84 (39.29)
        1:56.03 (40.19)     2:35.67 (39.64)
  6 Collins, Michael D     42 NOVA              2:41.00    2:38.12  
                 38.17      1:18.45 (40.28)
        1:59.31 (40.86)     2:38.12 (38.81)
  7 Butcher, Gano          44 OREG              2:41.58    2:38.62  
                 37.15      1:17.05 (39.90)
        1:58.64 (41.59)     2:38.62 (39.98)
  8 Bryan, Andrew C        43 OREG              3:04.20    2:43.89  
                 40.06      1:20.47 (40.41)
        2:02.55 (42.08)     2:43.89 (41.34)
  9 Lind, Matthew A        44 PNA               2:42.96    2:48.62  
                 38.12      1:20.73 (42.61)
        2:04.80 (44.07)     2:48.62 (43.82)
 10 Ferrero, Rick          44 PNA               2:50.00    2:57.69  
                 41.55      1:25.53 (43.98)
        2:11.86 (46.33)     2:57.69 (45.83)
 11 Dillon, Duffy          43 FLAQ              3:00.09    3:04.24  
                 40.49      1:23.52 (43.03)
        2:11.44 (47.92)     3:04.24 (52.80)
 
 Event 12  Men 45-49 200 LC Meter Backstroke
==================================================================
         NATL: N 2:19.07  8/17/2003 FRITZ LEHMAN
        World: W 2:18.61  8/17/2003 WIESLAW MUSIAL, CAN
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Yarid, Jay             45 DAMM              2:20.54    2:19.11  
                 32.62      1:08.58 (35.96)
        1:44.47 (35.89)     2:19.11 (34.64)
  2 Graham, Bart L         48 AWJ               2:35.00    2:28.86  
                 34.10      1:11.72 (37.62)
        1:50.81 (39.09)     2:28.86 (38.05)
  3 Radam, Thomas          46 IMSC              2:28.05    2:33.97  
                 35.44      1:14.27 (38.83)
        1:54.92 (40.65)     2:33.97 (39.05)
  4 Sikora, Rod            48 DAMM              2:45.90    2:41.73  
                 39.50      1:20.58 (41.08)
        2:01.99 (41.41)     2:41.73 (39.74)
  5 Busfield, Scott        49 HYAC              2:41.07    2:42.78  
                 38.83      1:19.99 (41.16)
        2:02.29 (42.30)     2:42.78 (40.49)
  6 Benner, Tord E         49 NOVA              2:48.00    2:42.80  
                 37.52      1:21.12 (43.60)
        2:03.28 (42.16)     2:42.80 (39.52)
  7 Rodriguez, Rick A      46 OREG              2:44.14    2:46.27  
                 37.38      1:17.94 (40.56)
        2:02.52 (44.58)     2:46.27 (43.75)
  8 Littlefield, James R   48 PNA               2:41.00    2:52.68  
                 38.56      1:20.84 (42.28)
        2:06.97 (46.13)     2:52.68 (45.71)
  9 Culbertson, Scott R    46 OREG              2:58.19    2:57.38  
                 41.92      1:26.36 (44.44)
        2:12.39 (46.03)     2:57.38 (44.99)
 10 Mangrum, John W        45 NCMS              2:48.08    3:00.40  
                 42.51      1:26.82 (44.31)
        2:14.78 (47.96)     3:00.40 (45.62)
 -- Djang, Lincoln P       49 OREG              2:26.99         NS  
 
 Event 12  Men 50-54 200 LC Meter Backstroke
==================================================================
         NATL: N 2:20.51  8/15/2004 TOM WOLF
        World: W 2:20.51  8/15/2004 TOM WOLF, USA
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Shake, Scott D         50 ARIZ              2:23.50    2:23.28  
                 34.04      1:10.82 (36.78)
        1:47.92 (37.10)     2:23.28 (35.36)
  2 Schatz, Gary L         53 WMST              2:29.57    2:32.39  
                 35.45      1:13.09 (37.64)
        1:52.18 (39.09)     2:32.39 (40.21)
  3 Hendrick, Marty        50 FLAQ              2:35.26    2:36.26  
                 38.41      1:17.94 (39.53)
        1:58.06 (40.12)     2:36.26 (38.20)
  4 Van Boer, Eric D       54 RHMS              2:44.00    2:41.83  
                 38.01      1:19.14 (41.13)
        2:01.85 (42.71)     2:41.83 (39.98)
  5 Doyley, Douglas        50 EBSC              2:40.10    2:42.56  
                 38.32      1:18.63 (40.31)
        2:01.41 (42.78)     2:42.56 (41.15)
  6 Freeborn, Stephen L    53 PNA               2:36.72    2:54.46  
                 39.91      1:23.40 (43.49)
        2:09.48 (46.08)     2:54.46 (44.98)
  7 Scoville, Brent H      51 OREG              2:58.13    2:56.25  
                 42.65      1:27.45 (44.80)
        2:13.00 (45.55)     2:56.25 (43.25)
  8 Mitchell, Robert W     50 FMT               2:57.00    2:58.45  
                 39.58      1:22.80 (43.22)
        2:11.04 (48.24)     2:58.45 (47.41)
  9 Darnell, Stephen       54 OREG              3:50.00    3:41.42  
                 48.73      1:43.94 (55.21)
        2:42.78 (58.84)     3:41.42 (58.64)
 -- Djang, Philipp A       54 OREG              2:30.00         DQ  
 
 Event 12  Men 55-59 200 LC Meter Backstroke
==================================================================
         NATL: N 2:25.89  8/15/2005 JIM MCCONICA
        World: W 2:25.89  8/15/2005 JIM MCCONICA, USA
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Ferroggiaro, Fred      55 TOC               2:29.00    2:27.49  
                 35.32      1:12.74 (37.42)
        1:50.91 (38.17)     2:27.49 (36.58)
  2 Edwards, Wes           55 OREG              2:32.00    2:29.67  
                 35.15      1:13.60 (38.45)
        1:51.79 (38.19)     2:29.67 (37.88)
  3 Pugliese, Mark D       56 ANCM              2:39.83    2:40.08  
                 35.59      1:14.90 (39.31)
        1:58.01 (43.11)     2:40.08 (42.07)
  4 Bright, David C        55 NEM               2:39.96    2:42.54  
                 37.14      1:17.59 (40.45)
        1:59.38 (41.79)     2:42.54 (43.16)
  5 Yonych, Buster         57 UNAT              2:50.00    2:48.19  
                 40.83      1:23.47 (42.64)
        2:07.63 (44.16)     2:48.19 (40.56)
  6 Krauser, Larry B       55 HMS               2:43.38    2:50.25  
                 39.94      1:22.66 (42.72)
        2:06.83 (44.17)     2:50.25 (43.42)
  7 Lucas, James B         58 LAAC              2:52.51    2:51.32  
                 41.14      1:24.79 (43.65)
        2:09.28 (44.49)     2:51.32 (42.04)
  8 Knowlton, Bill         56 PNA               3:09.70    2:52.08  
                 40.71      1:23.74 (43.03)
        2:08.39 (44.65)     2:52.08 (43.69)
  9 Foreaker, Don C        56 SRM               2:52.50    2:52.69  
                 42.02      1:25.63 (43.61)
        2:09.86 (44.23)     2:52.69 (42.83)
 10 Warner, Frank          59 TYR               2:47.00    2:54.76  
                 40.76      1:25.01 (44.25)
        2:10.76 (45.75)     2:54.76 (44.00)
 11 Benson, Stan           55 CMS               3:09.00    2:55.77  
                 40.25      1:23.80 (43.55)
        2:10.18 (46.38)     2:55.77 (45.59)
 12 Koenig, Mike           57 PNA               3:06.61    3:04.97  
                 43.49      1:30.91 (47.42)
        2:18.14 (47.23)     3:04.97 (46.83)
 13 Miller, Jim W          58 VMST              3:15.00    3:10.83  
                 46.51      1:34.01 (47.50)
        2:23.69 (49.68)     3:10.83 (47.14)
 14 Wellinghoff, Stephen   58 AAAA              3:15.00    3:14.51  
                 45.59      1:34.99 (49.40)
        2:25.99 (51.00)     3:14.51 (48.52)
 15 Foote, David E         58 VCM               3:07.00    3:35.93  
                 50.58      1:46.59 (56.01)
        2:42.29 (55.70)     3:35.93 (53.64)
 
 Event 12  Men 60-64 200 LC Meter Backstroke
==================================================================
         NATL: N 2:39.01  8/10/2006 JOHN CALVERT
        World: W 2:39.01  8/5/2006  JOHN CALVERT, USA
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Harrison, Lonny W      60 AMAM              2:48.50    2:46.82  
                 39.26      1:20.96 (41.70)
        2:04.83 (43.87)     2:46.82 (41.99)
  2 Schwartz, Marvin B     60 ARKM              2:51.80    2:56.93  
                 40.99      1:25.02 (44.03)
        2:12.06 (47.04)     2:56.93 (44.87)
  3 Galine, Donald L       63 WCM               2:58.88    2:58.30  
                 42.22      1:27.87 (45.65)
        2:15.05 (47.18)     2:58.30 (43.25)
  4 Kittel, Richard H      60 UTAH              2:59.00    3:00.93  
                 42.69      1:28.10 (45.41)
        2:16.51 (48.41)     3:00.93 (44.42)
  5 Bruce, Bob A           60 OREG              2:57.50    3:02.16  
                 42.94      1:29.08 (46.14)
        2:16.10 (47.02)     3:02.16 (46.06)
  6 Parsons, Roger L       61 GOLD              3:08.50    3:09.02  
                 43.84      1:31.29 (47.45)
        2:20.38 (49.09)     3:09.02 (48.64)
  7 Livoni, Donn           62 MM                3:20.00    3:15.14  
                 47.26      1:35.98 (48.72)
        2:26.64 (50.66)     3:15.14 (48.50)
  8 Rutenberg, Howard      61 ARKM              3:40.00    3:24.63  
                 47.12      1:38.49 (51.37)
        2:32.23 (53.74)     3:24.63 (52.40)
  9 Looye, Aart            64 MSBC              3:20.90    3:39.46  
                 49.71      1:45.63 (55.92)
        2:44.98 (59.35)     3:39.46 (54.48)
 10 Walker, Thomas W       61 PNA               4:15.00    4:01.21  
                 56.92    2:00.73 (1:03.81)
      3:04.87 (1:04.14)     4:01.21 (56.34)
 
 Event 12  Men 65-69 200 LC Meter Backstroke
==================================================================
         NATL: N 2:51.11  8/13/2007 RICHARD TODD
        World: W 2:40.95  2/22/2008 BERND HORSTMANN, GER
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Burns, Richard         65 TAM               2:46.00    2:47.52N 
                 39.75      1:21.38 (41.63)
        2:06.27 (44.89)     2:47.52 (41.25)
  2 Todd, Richard T        66 TCAM              2:51.11    2:51.87  
                 41.29      1:24.65 (43.36)
        2:09.30 (44.65)     2:51.87 (42.57)
  3 Rupert, Bill           65 MESC              3:05.00    2:59.89  
                 42.01      1:27.29 (45.28)
        2:15.28 (47.99)     2:59.89 (44.61)
  4 Quigley, George J      68 ISF               3:09.99    3:04.85  
                 44.55      1:32.12 (47.57)
        2:19.93 (47.81)     3:04.85 (44.92)
  5 Van Baalen, Vinus      66 SDSM              3:03.21    3:06.05  
                 42.69      1:31.20 (48.51)
        2:20.47 (49.27)     3:06.05 (45.58)
  6 Galletly, Sandy        66 VMST              3:11.41    3:12.66  
                 46.88      1:35.40 (48.52)
        2:25.02 (49.62)     3:12.66 (47.64)
  7 Carlson, Lee A         68 PNA               3:41.50    3:45.05  
                 49.92      1:47.55 (57.63)
        2:47.41 (59.86)     3:45.05 (57.64)
  8 Monahan, Richard S     67 METR              3:48.45    3:49.50  
                 57.25      1:56.81 (59.56)
        2:55.79 (58.98)     3:49.50 (53.71)
  9 Bergstrom, Robert W    67 FMT               4:05.10    3:53.82  
                 58.02      1:57.48 (59.46)
      2:57.56 (1:00.08)     3:53.82 (56.26)
 
 Event 12  Men 70-74 200 LC Meter Backstroke
==================================================================
         NATL: N 2:55.19  8/15/2005 BURWELL JONES
        World: W 2:55.19  8/15/2005 BURWELL JONES, USA
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Mennen, Marty A        72 ISF               3:05.00    3:09.90  
                 45.63      1:33.61 (47.98)
        2:23.96 (50.35)     3:09.90 (45.94)
  2 Norris, Robert F       70 DAM               3:24.26    3:22.51  
                 47.73      1:38.69 (50.96)
        2:31.39 (52.70)     3:22.51 (51.12)
  3 Thayer, George D       72 OREG              3:28.69    3:30.15  
                 47.32      1:40.71 (53.39)
        2:38.19 (57.48)     3:30.15 (51.96)
  4 Peterson, Dick A       71 SMMM              3:30.00    3:32.99  
                 52.40      1:45.51 (53.11)
        2:41.34 (55.83)     3:32.99 (51.65)
  5 Medici, John C         70 O*H*              3:48.00    3:33.55  
                 51.00      1:44.73 (53.73)
        2:40.54 (55.81)     3:33.55 (53.01)
  6 Lake, Brent L          70 OREG              3:23.00    3:38.71  
                 50.73      1:47.55 (56.82)
        2:47.49 (59.94)     3:38.71 (51.22)
  7 Smethurst, Everett W   73 NOVA              3:51.00    3:59.33  
                 54.74      1:53.87 (59.13)
      2:58.96 (1:05.09)   3:59.33 (1:00.37)
 
 Event 12  Men 75-79 200 LC Meter Backstroke
==================================================================
         NATL: N 3:10.25  8/18/2002 ROGER FRANKS
        World: W 3:06.97  3/2/2008  S.SEKIKAWA, JPN
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Mitchell, Clarke E     76 NCMS              3:19.50    3:17.96  
                 45.44      1:34.89 (49.45)
        2:27.40 (52.51)     3:17.96 (50.56)
  2 Mayo, Robert W         75 WCM               3:45.00    3:26.41  
                 48.62      1:41.77 (53.15)
        2:36.89 (55.12)     3:26.41 (49.52)
  3 Rapperport, Alan S     75 GOLD              3:33.50    3:28.42  
                 47.24      1:38.26 (51.02)
        2:32.54 (54.28)     3:28.42 (55.88)
  4 Grave, John A          75 MSBC              3:29.34    3:38.36  
                 49.98      1:45.87 (55.89)
        2:43.44 (57.57)     3:38.36 (54.92)
  5 Hubach, Eric           75 CROC              3:40.29    3:41.21  
                                1:48.10 ( )
        2:47.86 (59.76)     3:41.21 (53.35)
  6 Marks, Milton R        78 OREG              3:57.45    3:54.44  
                 52.80    1:53.42 (1:00.62)
      2:56.60 (1:03.18)     3:54.44 (57.84)
  7 Kimball, Ken           78 SDSM              4:15.21    4:02.60  
                 54.88    1:58.74 (1:03.86)
      3:02.02 (1:03.28)   4:02.60 (1:00.58)
  8 Manheim, Frank T       78 RMST              3:58.00    4:15.46  
                 58.25    2:02.00 (1:03.75)
      3:11.44 (1:09.44)   4:15.46 (1:04.02)
  9 Grohe, William E       75 USF               4:09.58    4:30.81  
                 59.40    2:08.98 (1:09.58)
      3:21.58 (1:12.60)   4:30.81 (1:09.23)
 -- Sprenger, Fred W       77 OREG              4:50.00         DQ  
 
 Event 12  Men 80-84 200 LC Meter Backstroke
==================================================================
         NATL: N 3:30.76  6/13/2004 PAUL HUTINGER
        World: W 3:16.82  3/7/2004  KEIJIRO NAKAMURA, JPN
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Hutinger, Paul         84 FMM               4:05.00    4:22.26  
               1:06.60    2:15.96 (1:09.36)
      3:22.54 (1:06.58)     4:22.26 (59.72)
  2 Stupfel, Don L         80 SMMM              4:41.00    4:43.19  
               1:05.87    2:19.51 (1:13.64)
      3:35.64 (1:16.13)   4:43.19 (1:07.55)
 -- Webster, Dale A        82 SDSM              3:51.89         DQ  
 -- Strong, Doug           83 DOC               6:34.40         NS  
 
 Event 12  Men 85-89 200 LC Meter Backstroke
==================================================================
         NATL: N 4:07.72  7/14/2002 ALDO DA ROSA
        World: W 3:41.06  7/21/2002 GORO KOBAYASHI, JPN
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Lamb, Willard J        86 OREG              4:00.00    4:09.71  
                 58.16    2:03.18 (1:05.02)
      3:09.66 (1:06.48)   4:09.71 (1:00.05)

 HY-TEK Meet Services                            8/15/2008 - 17:47PM
2008 USMS National Long Course Championships - 8/14/2008 to 8/17/200
     Mt Hood Community College, Gresham, OR, Sanction #: 378-08     
 
 Event 14  Men 18-24 100 LC Meter Butterfly
==================================================================
         NATL: N 56.16  8/13/2007 HYUN SEUNG LEE
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Nicholas, Dameon       19 FLAQ                58.44      59.96  
                 28.14        59.96 (31.82)
  2 Galvan-Sarabia, Luis   23 FLAQ                57.47    1:00.02  
                 28.09      1:00.02 (31.93)
  3 Benjamin, Jacob W      22 UNAT              1:12.78    1:13.98  
                 33.61      1:13.98 (40.37)
 -- Warlick, Sean          23 GAST              1:08.50         NS  
 -- Ortiz, Daniel          21 EM                1:04.78         NS  
 
     

 HY-TEK Meet Services                            8/16/2008 - 00:03AM
2008 USMS National Long Course Championships - 8/14/2008 to 8/17/200
     Mt Hood Community College, Gresham, OR, Sanction #: 378-08     
 
 Event 13  Women 18-24 100 LC Meter Butterfly
==================================================================
         NATL: N 1:03.08  7/9/2006  LAURA DAVIS
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Dickson, Kelsey A      19 ARIZ              1:14.34    1:09.96  
                 32.52      1:09.96 (37.44)
  2 Trevino, Danielle      21 UNAT              1:16.86    1:10.93  
                 32.83      1:10.93 (38.10)
  3 White, Lisa A          24 TVM               1:11.00    1:11.39  
                 33.75      1:11.39 (37.64)
  4 O''Connor, Erin         23 UNAT              1:22.00    1:14.16  
                 33.40      1:14.16 (40.76)
  5 Grier, Cassi M         22 OREG              1:25.13    1:25.83  
                 38.12      1:25.83 (47.71)
  6 DeLeone, Denise R      21 OREG              1:35.20    1:29.52  
                 39.89      1:29.52 (49.63)
  7 Maggard, Jocelyn N     21 MVN               1:27.12    1:29.77  
                 39.44      1:29.77 (50.33)
  8 Pahl, Lauren N         19 TVM               1:25.38    1:31.85  
                 38.65      1:31.85 (53.20)
 
 Event 13  Women 25-29 100 LC Meter Butterfly
==================================================================
         NATL: N 1:01.04  7/19/2001 RACHEL KOMISARZ
        World: W 1:03.18  8/7/2006  SHELLY JOHNSTON, USA
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Tyler, Rachel E        29 OREG              1:20.00    1:18.74  
                 35.68      1:18.74 (43.06)
  2 Howland, Heather       28 IM                1:25.44    1:23.86  
                 38.63      1:23.86 (45.23)
  3 Marechal, Severine M   25 FLAQ              1:29.50    1:24.59  
                 38.91      1:24.59 (45.68)
 -- O''Reilly, Jennifer M   29 RMST              1:16.02         NS  
 
 Event 13  Women 30-34 100 LC Meter Butterfly
==================================================================
         NATL: N 1:00.03  7/23/2000 ANGEL MARTINO
        World: W 1:00.03  7/23/2000 ANGEL MARTINO, USA
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Guzman, Shanna L       32 TOC               1:12.50    1:07.76  
                 32.28      1:07.76 (35.48)
  2 Koch, Laura K          32 WMST              1:10.52    1:07.95  
                 32.08      1:07.95 (35.87)
  3 Follette, Diana        30 CAST              1:15.02    1:09.54  
                 32.39      1:09.54 (37.15)
  4 Elwonger, Stephanie L  30 OREG              1:13.35    1:09.88  
                 32.52      1:09.88 (37.36)
  5 Philipps, Colleen M    32 PNA               1:18.00    1:10.22  
                 32.75      1:10.22 (37.47)
  6 Arneson, Laura C       33 UTAH              1:18.09    1:19.11  
                 37.11      1:19.11 (42.00)
  7 Ackermann, Laura       33 FLAQ              1:21.41    1:23.30  
                 37.56      1:23.30 (45.74)
  8 Clark, Robyn D         30 NOVA              1:31.47    1:34.39  
                 43.39      1:34.39 (51.00)
 -- McClintock, Sarah A    30 CMS               1:24.22         NS  
 -- Harrington, Cortney L  33 UNAT              1:17.47         NS  
 
 Event 13  Women 35-39 100 LC Meter Butterfly
==================================================================
         NATL: N 1:03.79  8/23/1999 TRACIE MOLL
        World: W 1:03.79  8/23/1999 TRACIE MOLL, USA
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Easton, Sandie         39 WCM               1:22.77    1:08.89  
                 33.23      1:08.89 (35.66)
  2 Santomauro, Laura E    39 WCM               1:14.97    1:09.23  
                 33.16      1:09.23 (36.07)
  3 Weeks, Nikki L         36 OREG              1:15.95    1:12.10  
                 34.55      1:12.10 (37.55)
  4 Young, Susie S         39 OREG              1:19.60    1:23.17  
                 38.71      1:23.17 (44.46)
  5 Colburn, Heather A     36 HMS               1:55.00    1:54.99  
                 51.11    1:54.99 (1:03.88)
  6 Cuero, Patricia S      39 MOST              1:59.01    1:59.04  
                 55.85    1:59.04 (1:03.19)
 -- Simpson, Shauna M      37 OREG              1:24.68         NS  
 
 Event 13  Women 40-44 100 LC Meter Butterfly
==================================================================
         NATL: N 1:03.38  8/7/2006  S VON DER LIPPE
        World: W 1:03.38  8/7/2006  S.VON DER LIPPE, USA
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Kupan, Cheryl A        44 NEM               1:16.22    1:18.77  
                 34.99      1:18.77 (43.78)
  2 Schultz, Stephanie L   42 OREG              1:27.26    1:18.88  
                 35.92      1:18.88 (42.96)
  3 McNeil, Katie B        40 OREG              1:26.00    1:26.35  
                 39.64      1:26.35 (46.71)
 
 Event 13  Women 45-49 100 LC Meter Butterfly
==================================================================
         NATL: N 1:06.96  5/27/2007 K PIPES-NEILSEN
        World: W 1:06.53  3/15/2008 K.PIPES-NEILSEN, USA
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Delmage, Arlene        46 OREG              1:08.48    1:06.42W 
                 31.94      1:06.42 (34.48)
  2 Stuntzner-Gibson, Den  46 OREG              1:09.77    1:10.12  
                 33.33      1:10.12 (36.79)
  3 Simpson, Susanne B     48 NOVA              1:12.00    1:12.58  
                 34.95      1:12.58 (37.63)
  4 Caswell, Mary J        47 OREG              1:13.19    1:16.49  
                 34.24      1:16.49 (42.25)
  5 Murakowski, Courtenay  46 SMS               1:24.35    1:26.54  
                 38.26      1:26.54 (48.28)
  6 Mullaney, Amy B        48 ARIZ              1:35.00    1:31.50  
                 40.98      1:31.50 (50.52)
  7 Hill, Jayne A          47 UNAT              1:33.35    1:32.21  
                 40.78      1:32.21 (51.43)
  8 Dansby, Ami A          46 OREG              1:34.00    1:35.05  
                 44.94      1:35.05 (50.11)
  9 Aguilar, Nancy C       47 UCLA              1:59.00    1:53.44  
                 48.89    1:53.44 (1:04.55)
 
 Event 13  Women 50-54 100 LC Meter Butterfly
==================================================================
         NATL: N 1:07.81  8/17/2001 LAURA VAL
        World: W 1:07.81  8/17/2001 LAURA VAL, USA
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Heim-Bowen, Suzanne M  50 WCM               1:12.45    1:10.79  
                 33.37      1:10.79 (37.42)
  2 Swigert, Debbie M      53 WCM               1:20.00    1:16.00  
                 35.09      1:16.00 (40.91)
  3 Worden, Laura A        51 OREG              1:23.49    1:18.34  
                 37.35      1:18.34 (40.99)
  4 Cherzan, Deidra        52 OREG              1:25.36    1:20.56  
                 36.96      1:20.56 (43.60)
  5 Morrison, Karen A      50 WCM               1:24.83    1:23.75  
                 37.99      1:23.75 (45.76)
  6 Rosener, Karen K       54 CMS               1:23.50    1:25.78  
                 38.04      1:25.78 (47.74)
  7 Hair, Margaret         53 HMS               1:32.00    1:32.43  
                 43.45      1:32.43 (48.98)
  8 Braaten, Kitten        53 VMST              1:31.96    1:33.63  
                 43.73      1:33.63 (49.90)
  9 Forre, Lena            52 FLAQ              1:34.55    1:38.58  
                 45.29      1:38.58 (53.29)
 
 Event 13  Women 55-59 100 LC Meter Butterfly
==================================================================
         NATL: N 1:10.21  8/13/2007 LAURA VAL
        World: W 1:09.96  4/21/2008 LAURA VAL, USA
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Ciraulo, Christie      55 UCLA              1:26.26    1:17.14  
                 35.03      1:17.14 (42.11)
  2 Glassman, Debbie A     55 PNA               1:33.90    1:29.11  
                 41.04      1:29.11 (48.07)
  3 Altman, Christie       59 ARIZ              1:35.00    1:32.20  
                 39.90      1:32.20 (52.30)
  4 Asleson, Elke M        56 OREG              1:40.35    1:36.38  
                 44.59      1:36.38 (51.79)
  5 Milner, Nancy J        57 OREG              1:46.89    1:50.74  
                 52.53      1:50.74 (58.21)
  6 Callaway, Linda S      55 MOST              1:48.00    2:11.71  
               1:01.86    2:11.71 (1:09.85)
 -- Roche, Carolyn M       57 CMS               1:35.00         NS  
 
 Event 13  Women 60-64 100 LC Meter Butterfly
==================================================================
         NATL: N 1:24.97  8/13/2007 CAROLYN BOAK
        World: W 1:17.34  6/6/2004  JUDY WILSON, GBR
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Welch, Sarah           61 PNA               1:32.64    1:26.62  
                 40.03      1:26.62 (46.59)
  2 Tyler, A Susan         60 SNM               1:33.42    1:32.35  
                 43.89      1:32.35 (48.46)
  3 LeClercq, Toni M       60 WCM               1:45.20    1:36.64  
                 44.14      1:36.64 (52.50)
  4 Gettling, Janet        60 OREG              1:38.40    1:37.93  
                 41.97      1:37.93 (55.96)
  5 Rousseau, Sandi        61 OREG              1:42.00    1:39.78  
                 47.43      1:39.78 (52.35)
  6 Montrella, Beverly J   62 MVN               1:48.45    1:40.32  
                 44.77      1:40.32 (55.55)
  7 Barnea, Daniela        64 STAN              1:53.40    1:40.60  
                 46.84      1:40.60 (53.76)
  8 Young, Lydia L         60 CMS               1:41.94    1:43.81  
                 49.22      1:43.81 (54.59)
  9 Magee, Carolyn M       63 HMS               1:37.62    1:47.95  
                 50.54      1:47.95 (57.41)
 10 Felton, Anezka G       60 TOC               1:54.80    2:04.37  
                 55.63    2:04.37 (1:08.74)
 -- Boak, Carolyn          63 WMST              1:25.00         NS  
 
 Event 13  Women 65-69 100 LC Meter Butterfly
==================================================================
         NATL: N 1:35.57  8/15/2004 SALLY BOLAR
        World: W 1:27.73  7/21/2003 YOSHIKO OSAKI, JPN
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Hlavacek, Ida M        66 VMST              2:00.01    2:06.35  
                 58.69    2:06.35 (1:07.66)
  2 Kowalski, Joyce        66 MICH              2:05.00    2:10.07  
               1:02.50    2:10.07 (1:07.57)
  3 Geoffrion, Helen       69 UCLA              2:18.12    2:39.12  
               1:16.16    2:39.12 (1:22.96)
 
 Event 13  Women 70-74 100 LC Meter Butterfly
==================================================================
         NATL: N 1:40.85  6/28/1996 JUNE KRAUSER
        World: W 1:40.85  6/25/1996 JUNE KRAUSER, USA
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Jebe, Margit H         70 SWIM              1:52.33    1:55.51  
                 53.45    1:55.51 (1:02.06)
  2 Tullman, Patricia A    71 FMM               2:04.83    1:58.59  
                 54.22    1:58.59 (1:04.37)
  3 Henderson, Martha J    72 FACT              2:16.17    2:16.95  
               1:02.86    2:16.95 (1:14.09)
  4 Varty, Eulah M         74 MSBC              2:27.93    2:17.21  
               1:03.13    2:17.21 (1:14.08)
  5 Munger, Peony          74 HMS               3:13.84    3:07.41  
               1:30.50    3:07.41 (1:36.91)
 -- Sachs, Janet G         71 CMS               2:58.00         NS  
 -- Kraetzer, Midge S      70 WCM               2:00.00         NS  
 -- Amiad, Chaya           70 PNA               3:06.86         NS  
 
 Event 13  Women 75-79 100 LC Meter Butterfly
==================================================================
         NATL: N 1:54.14  8/1/2004  GAIL ROPER
        World: W 1:47.40  4/22/2007 JUDIE OLIVER, CAN
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Callison, Barbara F    75 RINC              2:20.00    2:23.81  
               1:05.28    2:23.81 (1:18.53)
 
 Event 13  Women 85-89 100 LC Meter Butterfly
==================================================================
         NATL: N 2:39.43  6/10/2000 JEAN DURSTON
        World: W 2:40.11  8/23/1999 JEAN DURSTON, USA
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Howell, Jae            86 WCM               3:09.00    3:09.95  
               1:31.52    3:09.95 (1:38.43)
 -- Stevenin, Elfie J      87 OREG              6:15.00         DQ  


 Event 14  Men 25-29 100 LC Meter Butterfly
==================================================================
         NATL: N 55.35  8/18/2002 HONZA VITAZKA
        World: W 54.29  3/2/2008  MATTHEW BOWE, GBR
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Kawamoto, Kohei        29 ARIZ                53.01      53.09W 
                 25.53        53.09 (27.56)
  2 Cleary, Kevin H        25 OREG              1:10.70    1:08.97  
                 32.48      1:08.97 (36.49)
 -- McMillian, Brett J     26 GAST              1:02.00         NS  
 -- Pineyro, Markus        26 DAMM              1:04.00         NS  
 
 Event 14  Men 30-34 100 LC Meter Butterfly
==================================================================
         NATL: N 56.25  8/15/2004 RAZVAN PETCU
        World: W 56.14  9/24/2007 HIROKI NAKAZONO, JPN
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Conway, Adam M         30 TVM                 57.27      58.09  
                 26.52        58.09 (31.57)
  2 Goltz, Jason           30 PNA               1:01.00      59.24  
                 27.38        59.24 (31.86)
  3 Polito, Chip           32 OREG              1:02.09    1:01.58  
                 29.01      1:01.58 (32.57)
  4 Oleson, Ryan M         31 UNAT              1:00.00    1:03.12  
                 28.56      1:03.12 (34.56)
  5 Sivertson, Kevin M     33 OREG              1:05.15    1:05.95  
                 29.93      1:05.95 (36.02)
  6 Everett, Travis J      32 SAWS              1:07.82    1:08.03  
                 31.00      1:08.03 (37.03)
  7 Brayman, Brook T       31 LVM               1:11.00    1:10.69  
                 32.88      1:10.69 (37.81)
 
 Event 14  Men 35-39 100 LC Meter Butterfly
==================================================================
         NATL: N 56.07  8/15/2004 MICHAEL ROSS
        World: W 56.07  8/15/2004 MICHAEL ROSS, USA
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Mull, Alec             36 MICH                58.91      58.99  
                 26.71        58.99 (32.28)
  2 Mc Whorter, Michael C  35 TOC               1:03.00      59.19  
                 27.13        59.19 (32.06)
  3 Riddle, Ed A           38 OREG              1:06.55    1:02.34  
                 29.64      1:02.34 (32.70)
  4 Jelen, Doug            35 PNA               1:04.00    1:04.65  
                 30.91      1:04.65 (33.74)
  5 Porter, Drew A         35 SCLA              1:10.01    1:06.77  
                 31.86      1:06.77 (34.91)
  6 Carlson, John          37 RMST              1:12.20    1:11.92  
                 34.19      1:11.92 (37.73)
  7 Margrave, David T      37 PNA               1:13.09    1:13.01  
                 34.01      1:13.01 (39.00)
 -- Sway, David A          35 USF               1:00.85         NS  
 -- Carroll, Adam          37 METR              1:06.12         NS  
 -- Hiemke, Scott          36 DAMM              1:16.99         NS  
 -- Kapfhammer, Eric       35 PNA               1:10.00         NS  
 
 Event 14  Men 40-44 100 LC Meter Butterfly
==================================================================
         NATL: N 57.57  8/17/2001 PAUL CARTER
        World: W 57.57  8/17/2001 PAUL CARTER, USA
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Hiltabiddle, Steve     42 JAM                 59.60      58.18  
                 27.18        58.18 (31.00)
  2 Stevenson, Chris L     44 VMST                59.12      58.29  
                 27.78        58.29 (30.51)
  3 Sorensen, Michael J    40 AKMS                57.00      58.31  
                 27.32        58.31 (30.99)
  4 Shaffer, Mike G        43 VCM                 59.74      59.12  
                 27.88        59.12 (31.24)
  5 Sargent, Gregory O     41 DAMM                59.46    1:00.38  
                 28.17      1:00.38 (32.21)
  6 Segal, William N       44 JAM               1:01.90    1:00.74  
                 28.32      1:00.74 (32.42)
  7 Berg, Roy A            40 NOVA                59.00    1:01.16  
                 28.47      1:01.16 (32.69)
  8 Holland, Dave          41 VMST              1:01.41    1:02.70  
                 29.43      1:02.70 (33.27)
  9 Power, Michael L       40 UCSB              1:04.78    1:03.57  
                 29.59      1:03.57 (33.98)
 10 Drawz, Troy A          40 OREG              1:05.50    1:04.05  
                 29.12      1:04.05 (34.93)
 11 Fischer, Andy J        41 FLAQ              1:07.13    1:05.24  
                 30.77      1:05.24 (34.47)
 12 Smith, Schuyler A      40 CMS               1:09.78    1:07.54  
                 31.69      1:07.54 (35.85)
 13 Breza, Paul M          41 UNAT              1:08.22    1:11.06  
                 32.57      1:11.06 (38.49)
 -- Bockius, Edward C      42 NEM               1:05.89         NS  
 -- McComish, John H       42 OREG              1:06.50         NS  
 -- Eichler, Brad          42 ARKM              1:01.29         NS  
 -- Snoep, Peer            43 FLAQ              1:03.77         NS  
 -- Gill, Mark A           40 SKY               1:08.09         NS  
 
 Event 14  Men 45-49 100 LC Meter Butterfly
==================================================================
         NATL: N 56.42  8/4/2002  PAUL CARTER
        World: W 56.85  8/11/2002 PAUL CARTER, USA
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Smith, Paul L          49 ARIZ                59.04      57.60  
                 26.88        57.60 (30.72)
  2 Kenny, John            48 DAMM              1:05.00      59.87  
                 27.78        59.87 (32.09)
  3 Stiling, Jeff C        48 TS                1:05.00    1:01.07  
                 29.02      1:01.07 (32.05)
  4 Vicioso, Danilo        45 DOM               1:01.99    1:02.63  
                 29.20      1:02.63 (33.43)
  5 Ozun, Sabri            45 LVM               1:02.15    1:03.05  
                 29.28      1:03.05 (33.77)
  6 Christensen, Douglas   45 OREG              1:05.27    1:04.64  
                 29.51      1:04.64 (35.13)
  7 Helgason, Tryggvi      45 LVM               1:06.50    1:05.17  
                 30.83      1:05.17 (34.34)
  8 Johnston, Mark A       48 CMS               1:08.00    1:05.85  
                 31.07      1:05.85 (34.78)
  9 Hathaway, David L      48 OREG              1:10.52    1:09.42  
                 32.41      1:09.42 (37.01)
 10 Stultz, Todd W         48 O*H*              1:08.06    1:10.03  
                 31.30      1:10.03 (38.73)
 11 Nelsen, Steve N        48 PCAT              1:11.50    1:10.37  
                 32.95      1:10.37 (37.42)
 12 Asche, Carl V          47 UTAH              1:10.52    1:20.61  
                 33.25      1:20.61 (47.36)
 -- Mc Donald, Emeric J    46 MVM               1:09.00         NS  
 -- Golden, Larry          48 ARKM              1:03.99         NS  
 -- Djang, Lincoln P       49 OREG              1:05.83         NS  
 -- Asbury, Doug           49 OREG              1:11.50         NS  
 
 Event 14  Men 50-54 100 LC Meter Butterfly
==================================================================
         NATL: N 59.49  8/15/2004 TRIP HEDRICK
        World: W 59.49  8/15/2004 TRIP HEDRICK, USA
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Carter, Paul V         51 CAST                56.98      57.23N 
                 26.65        57.23 (30.58)
  2 Phillips, John M       50 NCMS              1:03.50    1:02.04  
                 28.82      1:02.04 (33.22)
  3 Bugg, Bob              51 GAJA              1:03.90    1:02.95  
                 29.17      1:02.95 (33.78)
  4 O''Brien, Kerry L       51 WCM               1:05.22    1:03.52  
                 29.83      1:03.52 (33.69)
  5 Croshier, Mark W       53 SDSM              1:09.50    1:03.98  
                 28.44      1:03.98 (35.54)
  6 Vandam, David K        53 TXLA              1:07.77    1:04.62  
                 30.27      1:04.62 (34.35)
  7 Mann, Michael T        54 CMS               1:10.00    1:05.76  
                 30.29      1:05.76 (35.47)
  8 Westphal, Kent B       52 OREG              1:12.00    1:07.87  
                 31.63      1:07.87 (36.24)
  9 Graham, Donald         54 UTAH              1:06.29    1:08.16  
                 31.97      1:08.16 (36.19)
 10 Fattlar, Kenneth M     52 TVM               1:09.00    1:10.68  
                 32.11      1:10.68 (38.57)
 11 Kevan, Stephen D       54 OREG              1:10.00    1:11.25  
                 32.24      1:11.25 (39.01)
 12 Copeland, Rob          52 GAJA              1:09.74    1:12.98  
                 33.01      1:12.98 (39.97)
 13 Moore, Hugh C          54 PNA               1:14.70    1:14.51  
                 34.98      1:14.51 (39.53)
 14 Freeborn, Stephen L    53 PNA               1:09.87    1:15.48  
                 33.70      1:15.48 (41.78)
 15 Christensen, Thomas F  52 LVM               1:16.34    1:29.63  
                 36.63      1:29.63 (53.00)
 -- Sorensen, James T      50 WCM               1:06.00         NS  
 -- Boutov, Alex           52 IM                1:15.00         NS  
 -- Brunner, Theodore O    52 OREG              1:26.00         NS  
 -- Spencer, Donald L      51 PNA               1:13.25         NS  
 -- Piette, Jeffrey T      53 OREG              1:18.83         NS  
 -- Williams, Scott        53 TOC               1:15.94         NS  
 -- Wright, Stephen S      50 SAMS              1:15.53         NS  
 
 Event 14  Men 55-59 100 LC Meter Butterfly
==================================================================
         NATL: N 1:01.05  8/10/2006 GREG SHAW
        World: W 1:01.05  8/7/2006  GREG SHAW, USA
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Lautman, Scott M       56 PNA               1:07.40    1:03.95  
                 30.60      1:03.95 (33.35)
  2 Pugliese, Mark D       56 ANCM              1:07.94    1:08.16  
                 31.65      1:08.16 (36.51)
  3 McIntyre, Frank        57 ARIZ              1:08.77    1:10.92  
                 33.82      1:10.92 (37.10)
  4 Brockbank, Doug        55 OREG              1:17.00    1:11.02  
                 33.19      1:11.02 (37.83)
  5 Hammond, Ted W         55 ARIZ              1:14.02    1:12.26  
                 32.62      1:12.26 (39.64)
  6 Dougherty, Stephen P   57 PAFC              1:14.00    1:14.56  
                 32.87      1:14.56 (41.69)
  7 Yensen, Kermit D       55 OREG              1:19.48    1:19.05  
                 34.21      1:19.05 (44.84)
 -- Hoffman, Charles L     58 TERR              1:20.00         NS  
 -- Varner, Tim            57 CMS               1:32.00         NS  
 -- Bleakman, Richard N    55 NMMS              1:17.10         NS  
 
 Event 14  Men 60-64 100 LC Meter Butterfly
==================================================================
         NATL: N 1:03.03  8/15/2005 RICHARD ABRAHAMS
        World: W 1:03.03  8/15/2005 RICHARD ABRAHAMS, USA
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Burns, Joel J          62 FLAQ              1:07.58    1:08.41  
                 32.42      1:08.41 (35.99)
  2 Baird, Fred C          60 UTAH              1:09.00    1:09.70  
                 34.06      1:09.70 (35.64)
  3 Rudloff, Jr., Edward   61 TOC               1:14.60    1:12.55  
                 33.38      1:12.55 (39.17)
  4 Martinez, Jorge E      61 UNAT              1:16.42    1:16.71  
                 35.32      1:16.71 (41.39)
  5 Ebel, Mark T           60 ECM               1:16.04    1:24.18  
                 36.64      1:24.18 (47.54)
  6 Ellis, John L          62 OREG              1:51.21    1:57.79  
                 53.05    1:57.79 (1:04.74)
 -- Meyerhoff, Rick D      61 TAM               1:20.00         DQ  
 -- Beauregard, Charles R  61 OREG              1:26.00         NS  
 -- Russell, Gordon        61 DAMM              1:24.50         NS  
 -- Johnson, Steve M       60 OREG              1:13.55         NS  
 
 Event 14  Men 65-69 100 LC Meter Butterfly
==================================================================
         NATL: N 1:15.42  8/15/2005 DICK STEWART
        World: W 1:12.78  3/21/2004 BARRY YOUNG, NZL
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Lodwig, Keefe L        65 WMST              1:30.00    1:16.34  
                 31.02      1:16.34 (45.32)
  2 Pivovarov, Ivan        65 UNAT              1:17.59    1:16.66  
                 35.13      1:16.66 (41.53)
  3 Freshley, Mike R       67 SDSM              1:20.00    1:24.80  
                 35.33      1:24.80 (49.47)
  4 Straka, Peter          65 TYMS              1:24.25    1:25.13  
                 39.47      1:25.13 (45.66)
  5 White, Bernard T       65 NCMS              1:44.00    1:31.33  
                 44.21      1:31.33 (47.12)
  6 Cody, Frank J          68 MICH              1:40.27    1:35.23  
                 45.17      1:35.23 (50.06)
  7 Perilman, Jim E        69 WCM               1:37.20    1:36.89  
                 45.92      1:36.89 (50.97)
 -- Mohr, Ralph W          67 OREG              1:40.00         DQ  
 
 Event 14  Men 70-74 100 LC Meter Butterfly
==================================================================
         NATL: N 1:21.64  7/29/2001 RONALD JOHNSON
        World: W 1:19.44  8/31/2002 WOLFRAM GOTTFRIED, GER
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Goldstein, Mel E       70 ISF               1:30.39    1:30.04  
                 42.57      1:30.04 (47.47)
  2 Downs, George R        70 CMS               1:40.00    1:40.25  
                 47.49      1:40.25 (52.76)
  3 Fasbender, Barry A     71 STAN              1:39.65    1:41.96  
                 51.55      1:41.96 (50.41)
  4 Haworth, A Emory       72 WCM               1:50.50    1:45.63  
                 47.28      1:45.63 (58.35)
  5 Szasz, Ivan            72 MSBC              1:55.00    1:55.38  
                 49.87    1:55.38 (1:05.51)
 -- Petersen, Bert L       70 OREG              1:26.66         NS  
 
 Event 14  Men 75-79 100 LC Meter Butterfly
==================================================================
         NATL: N 1:35.81  8/20/2000 FRANK PIEMME
        World: W 1:35.24  9/24/2007 MASAYASU KAMIYA, JPN
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
 -- Sanguily, Manuel       75 CONN              1:42.50         NS  
 
 Event 14  Men 80-84 100 LC Meter Butterfly
==================================================================
         NATL: N 1:45.50  8/10/2006 THOMAS MAINE
        World: W 1:45.50  8/7/2006  THOMAS MAINE, USA
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Piemme, Frank M        83 LOST              1:57.00    1:57.79  
                 53.00    1:57.79 (1:04.79)
  2 Hubbard, Donald J      81 SDSM              2:19.00    2:13.14  
               1:02.20    2:13.14 (1:10.94)
  3 Hutinger, Paul         84 FMM               2:30.00    2:31.98  
               1:15.55    2:31.98 (1:16.43)
 
 Event 14  Men 85-89 100 LC Meter Butterfly
==================================================================
         NATL: N 2:02.53  6/19/2004 ANDREW HOLDEN
        World: W 2:02.53  6/19/2004 ANDREW HOLDEN, USA
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Holden, Andrew W       89 OREG              2:58.00    3:16.64  
               1:32.56    3:16.64 (1:44.08)



 HY-TEK Meet Services                            8/15/2008 - 18:42PM
2008 USMS National Long Course Championships - 8/14/2008 to 8/17/200
     Mt Hood Community College, Gresham, OR, Sanction #: 378-08     
 
 Event 15  Mixed 72-99 200 LC Meter Freestyle Relay
====================================================================
         NATL: N 1:48.50  8/23/1992 UNIV SAN FRAN
                          C HINSHAW, G YANG, J HAUER, A GELLER
    Team                                   Seed     Finals        
====================================================================
  1 FLAQ  ''A''                           1:49.10    1:48.40N 
     1) Nicholas, Dameon M19          2) Jason, Dawn W21              
     3) Smith, Lorna W20              4) Galvan-Sarabia, Luis F M23   
                 25.56        54.18 (28.62)
        1:22.55 (28.37)     1:48.40 (25.85)
 -- OREG  ''A''                           1:59.00         DQ  
     1) Johns, Brock C M24            2) Bowen, Kelsey C W23          
     3) Showell, Brianna W29          4) Pearson, Kevin M M26         
 
 Event 15  Mixed 100-119 200 LC Meter Freestyle Relay
====================================================================
         NATL: N 1:43.30  8/8/2006  OLYMPIC CLUB
                          T HOLSMAN, M VON HARTITZSCH, N TAMAYO, S GREENWOOD
        World: W 1:41.66  7/17/2006 OAHU CLUB                -JPN
                          K KAWAMOTO, I MAEDA, H MATSUDA, S ITO
    Team                                   Seed     Finals        
====================================================================
  1 ARIZ  ''A''                           1:48.02    1:48.09  
     1) Inada, Noriko W30             2) Dickson, Kelsey A W19        
     3) Dickson, Kurt F M41           4) Kawamoto, Kohei M29          
                 27.52        57.68 (30.16)
        1:23.95 (26.27)     1:48.09 (24.14)
  2 OREG  ''A''                           1:53.00    1:49.73  
     1) Burton, Michael H M28         2) Alden, Jennifer N W29        
     3) Gustafson, Aubree M W27       4) Sivertson, Kevin M M33       
                 24.49        54.07 (29.58)
        1:23.80 (29.73)     1:49.73 (25.93)
  3 TVM  ''A''                            1:51.20    1:50.28  
     1) Conway, Adam M M30            2) Taylor, Victoria W23         
     3) Miller, Trevor M31            4) Droubay, Christina L W27     
                 25.02        55.16 (30.14)
        1:21.79 (26.63)     1:50.28 (28.49)
  4 FLAQ  ''A''                           1:52.00    1:54.08  
     1) Sottile, Domenico M31         2) Edgar, Melanie W21           
     3) Murphy, Siobhan C W22         4) Palmer, Bryan S M29          
                 25.92        54.29 (28.37)
        1:24.65 (30.36)     1:54.08 (29.43)
 
 Event 15  Mixed 120-159 200 LC Meter Freestyle Relay
====================================================================
         NATL: N 1:42.65  8/23/1998 GOLD
                          T PACE, T MOLL, J HERRINGTON, K WIENANTS
        World: W 1:42.44  2/15/2004 AZ and PC                -NED
                          A KOSTEN, C MARSMAN, T VAN GORKOM, E VAN NORDEN
    Team                                   Seed     Finals        
====================================================================
  1 TOC  ''A''                            1:46.50    1:43.44  
     1) Holsman, Trent T M28          2) Guzman, Shanna L W32         
     3) Welting, Laureen W43          4) Greenwood, Scott C M31       
                 23.77        52.88 (29.11)
        1:20.33 (27.45)     1:43.44 (23.11)
  2 DAMM  ''A''                           1:47.00    1:47.15  
     1) Sargent, Gregory O M41        2) Kenny, John M48              
     3) Glass, Laura W28              4) McClelland, Katie W32        
                 25.94        51.40 (25.46)
        1:19.11 (27.71)     1:47.15 (28.04)
  3 OREG  ''A''                           1:50.00    1:48.68  
     1) Fitzpatrick, William J M35    2) Tomac, Jayna M W36           
     3) Weeks, Nikki L W36            4) Taylor, Curtis L M37         
                 26.48        55.56 (29.08)
        1:23.97 (28.41)     1:48.68 (24.71)
  4 FLAQ  ''A''                           1:51.00    1:52.14  
     1) Blavatnik, Alex M44           2) Martin, Jennifer M W28       
     3) McLuckie, Lisa W29            4) Dillon, Duffy M43            
                 27.54        56.57 (29.03)
        1:24.94 (28.37)     1:52.14 (27.20)
  5 ARIZ  ''A''                           1:54.02    1:52.17  
     1) Jaegers, Al M46               2) Nelson, Christine M W24      
     3) Warman, Whitney M W25         4) Utsch, Jeffrey S M41         
                 25.94        56.71 (30.77)
        1:25.95 (29.24)     1:52.17 (26.22)
  6 USF  ''A''                            2:01.50    1:56.33  
     1) Connolly, Darrin T M37        2) Labusch, Meike M W36         
     3) Liu, Ouida W28                4) Sway, David A M35            
                 27.49        57.40 (29.91)
        1:29.57 (32.17)     1:56.33 (26.76)
  7 LVM  ''A''                            2:40.50    1:57.66  
     1) Helgason, Tryggvi M45         2) Tomtan-Brayman, Brenda K W35 
     3) Ozun, Sabri M45               4) Shigley, Allison M W20       
                 27.69        58.62 (30.93)
        1:27.03 (28.41)     1:57.66 (30.63)
  8 OREG  ''B''                           1:57.00    1:59.59  
     1) Waud, Timothy P M41           2) Tyler, Rachel E W29          
     3) Elwonger, Stephanie L W30     4) Darby, Brian C M35           
                 29.45      1:00.08 (30.63)
        1:29.28 (29.20)     1:59.59 (30.31)
  9 PNA  ''A''                            2:03.75    2:02.46  
     1) Denton, Joe E M37             2) Ellis, Emilie C W34          
     3) Lind, Matthew A M44           4) Philipps, Colleen M W32      
                 28.81      1:00.27 (31.46)
        1:33.18 (32.91)     2:02.46 (29.28)
 10 OREG  ''C''                           2:04.00    2:02.78  
     1) Morgan, Jason A M39           2) Kirkwood, Erin E W31         
     3) Lassen, Megan M W38           4) Lassen, Jason D M36          
                 27.92        57.66 (29.74)
        1:28.22 (30.56)     2:02.78 (34.56)
 11 RMST  ''A''                           2:15.15    2:02.82  
     1) Fry, Jessica L W28            2) Carlson, John M37            
     3) Davis, Cory M M28             4) Cuccuini, Samantha A W31     
                 32.65      1:01.43 (28.78)
        1:30.50 (29.07)     2:02.82 (32.32)
 12 MVN  ''A''                            2:04.00    2:03.20  
     1) Kintner, Avery C M46          2) Kondo, Ken K M43             
     3) Richell, Kelly A W43          4) Maggard, Jocelyn N W21       
                 28.34        56.55 (28.21)
        1:28.43 (31.88)     2:03.20 (34.77)
 
 Event 15  Mixed 160-199 200 LC Meter Freestyle Relay
====================================================================
         NATL: N 1:42.27  8/8/2006  TEAM TYR
                          J SMITH, R SAEGER, C SAPPEY, S HART
        World: W 1:42.27  8/8/2006  TEAM TYR                 -USA
                          J SMITH, R SAEGER, C SAPPEY, S HART
    Team                                   Seed     Finals        
====================================================================
  1 OREG  ''A''                           1:49.00    1:48.64  
     1) Drawz, Troy A M40             2) Delmage, Arlene W46          
     3) Jenkins, Valerie G W45        4) Wan, Eric M42                
                 26.49        54.88 (28.39)
        1:23.69 (28.81)     1:48.64 (24.95)
  2 PNA  ''A''                            1:58.27    1:51.63  
     1) Nelson, Kirk E M38            2) Williams, John M M40         
     3) Glassman, Debbie A W55        4) Dahl, Lisa A W47             
                 26.79        52.75 (25.96)
        1:23.59 (30.84)     1:51.63 (28.04)
  3 WCM  ''A''                            1:58.50    1:52.94  
     1) Widmer, Bard M39              2) Santomauro, Laura E W39      
     3) Ward, Lisa A W44              4) Jones, Jeff C M46            
                 29.36        57.39 (28.03)
        1:26.42 (29.03)     1:52.94 (26.52)
  4 CMS  ''A''                            1:56.00    1:53.76  
     1) Hagadorn, Heather W43         2) Eden, Kim G W40              
     3) Smith, Schuyler A M40         4) Rosinski, Thomas J M38       
                 32.28      1:02.89 (30.61)
        1:27.24 (24.35)     1:53.76 (26.52)
  5 ARIZ  ''A''                           2:00.02    1:55.76  
     1) Sixkiller, Jason M M31        2) Smith, Laura K W42           
     3) Hammond, Ted W M55            4) Dawson-Cook, Susan E W45     
                 27.84        58.51 (30.67)
        1:25.99 (27.48)     1:55.76 (29.77)
  6 CMS  ''B''                            1:52.50    1:56.03  
     1) Scott, Greg C M49             2) Keaten, Heather L W39        
     3) Friedlander, Rebecca L W42    4) Johnston, Mark A M48         
                 26.40        57.91 (31.51)
        1:30.23 (32.32)     1:56.03 (25.80)
  7 NOVA  ''A''                           1:54.90    1:56.49  
     1) Berg, Roy A M40               2) Simpson, Susanne B W48       
     3) Clark, Robyn D W30            4) Collins, Michael D M42       
                 25.89        55.94 (30.05)
        1:29.10 (33.16)     1:56.49 (27.39)
  8 VMST  ''A''                           1:54.00    1:56.92  
     1) Jones, Paula E W40            2) Holland, Dave M41            
     3) Miller, Patricia M W47        4) Winters, Bill M41            
                 30.74        57.19 (26.45)
        1:30.12 (32.93)     1:56.92 (26.80)
  9 OREG  ''C''                           1:56.00    1:57.15  
     1) Rice, David S M41             2) Viales, Dianne W46           
     3) Caswell, Mary J W47           4) Ivelich, Jim A M46           
                 27.79      1:00.14 (32.35)
        1:30.81 (30.67)     1:57.15 (26.34)
 10 OREG  ''B''                           1:55.00    1:58.59  
     1) Butcher, Gano M44             2) Moore, Alison B W38          
     3) Buck, Donna W49               4) Hathaway, David L M48        
                 27.58      1:01.17 (33.59)
        1:31.44 (30.27)     1:58.59 (27.15)
 11 PAFC  ''A''                           2:02.00    1:59.13  
     1) Matz, Michael S M47           2) Dougherty, Stephen P M57     
     3) Burkart, Dana M W37           4) Kagy-Schwartz, Michelle C W33
                 29.92        58.74 (28.82)
        1:30.42 (31.68)     1:59.13 (28.71)
 12 FLAQ  ''A''                           1:53.00    1:59.40  
     1) Hendrick, Marty M50           2) Hester, Heidi R W28          
     3) Ackermann, Laura W33          4) Erickson, Tim D M52          
                 29.25        59.38 (30.13)
        1:31.60 (32.22)     1:59.40 (27.80)
 13 OREG  ''E''                           2:01.00    2:03.47  
     1) Kaufman, Seth J M40           2) Chesler, Laurie K W45        
     3) Sitton, Tia W46               4) Anderson, Anthony P M41      
                 27.75        59.52 (31.77)
        1:36.14 (36.62)     2:03.47 (27.33)
 14 NCMS  ''A''                           2:39.00    2:04.98  
     1) Phillips, John M M50          2) Page, Anne M W60             
     3) Farmer, Kiki W W49            4) Butcher, Rob M36             
                 26.72      1:02.02 (35.30)
        1:38.72 (36.70)     2:04.98 (26.26)
 15 PNA  ''B''                            2:13.34    2:11.98  
     1) Brown, Caroline J W51         2) Casey, Kathrine J W60        
     3) Jelen, Doug M35               4) Margrave, David T M37        
                 37.39      1:15.69 (38.30)
        1:44.16 (28.47)     2:11.98 (27.82)
 16 OREG  ''F''                           2:03.00    2:12.07  
     1) Gaarder, Chris M43            2) McKenzie, Jean M W45         
     3) Young, Susie S W39            4) Boone, Lou M47               
                 29.91      1:09.71 (39.80)
        1:42.79 (33.08)     2:12.07 (29.28)
 17 OREG  ''D''                           2:00.00    2:12.25  
     1) Rodriguez, Rick A M46         2) Law, Cathy W41               
     3) Vincent, Nancy C W49          4) Sumerfield, Bill H M48       
                 29.23      1:01.83 (32.60)
        1:44.81 (42.98)     2:12.25 (27.44)
 18 SKY  ''A''                            2:14.50    2:14.90  
     1) Haberek, Cork M51             2) Smath, Meg W52               
     3) Segnitz, Robin P W41          4) Gill, Mark A M40             
                 29.52      1:09.93 (40.41)
        1:45.78 (35.85)     2:14.90 (29.12)
 19 PNA  ''C''                            2:23.00    2:15.99  
     1) Ferrero, Rick M44             2) Rosaria, Steven M M34        
     3) Johnson, Janet S W54          4) Litt, Arni H W62             
                 29.71        57.45 (27.74)
        1:35.79 (38.34)     2:15.99 (40.20)
 -- LVM  ''B''                            2:50.01         NS  
     1) James, Paula W49              2) Kay, Rebecca L W62           
     3) Brayman, Brook T M31          4) Christensen, Thomas F M52    
 
 Event 15  Mixed 200-239 200 LC Meter Freestyle Relay
====================================================================
         NATL: N 1:44.96  8/8/2006  COLORADO
                          T HEDRICK, K CROUCH, K GARNIER, R ABRAHAMS
        World: W 1:44.96  8/8/2006  COLORADO                 -USA
                          T HEDRICK, K CROUCH, K GARNIER, R ABRAHAMS
    Team                                   Seed     Finals        
====================================================================
  1 OREG  ''A''                           1:53.00    1:51.33  
     1) Tennant, Mike J M55           2) Andrus-Hughes, Karen W51     
     3) Parisi, Robin B W54           4) Djang, Philipp A M54         
                 25.99        54.18 (28.19)
        1:24.38 (30.20)     1:51.33 (26.95)
  2 ARIZ  ''A''                           1:55.02    1:52.82  
     1) Shake, Scott D M50            2) Lynch, Evie S W56            
     3) Bunch, Brigid J W45           4) Smith, Paul L M49            
                 26.98        58.94 (31.96)
        1:28.55 (29.61)     1:52.82 (24.27)
  3 O*H*  ''A''                           1:58.00    1:53.61  
     1) Groselle, Jack R M54          2) Stultz, Todd W M48           
     3) Kessler, Laura L W48          4) Guins, Ann H W55             
                 25.27        51.08 (25.81)
        1:21.67 (30.59)     1:53.61 (31.94)
  4 WMST  ''A''                           1:55.10    1:54.10  
     1) Lodwig, Keefe L M65           2) Koch, Laura K W32            
     3) Boak, Carolyn W63             4) Davis, Ross C M42            
                 27.54        56.52 (28.98)
        1:29.47 (32.95)     1:54.10 (24.63)
  5 CMS  ''A''                            1:53.80    1:54.94  
     1) Rosener, Karen K W54          2) Najjar, Ellie S W47          
     3) Mann, Michael T M54           4) Gray, David S M50            
                 31.88      1:01.68 (29.80)
        1:28.95 (27.27)     1:54.94 (25.99)
  6 SDSM  ''A''                           2:00.00    1:55.70  
     1) Pipes-Neilsen, Karlyn W46     2) Croshier, Mark W M53         
     3) Jones, Kenton R M41           4) Marr, Jackie M W65           
                 28.49        54.41 (25.92)
        1:21.22 (26.81)     1:55.70 (34.48)
  7 TVM  ''A''                            2:00.00    1:57.34  
     1) Fattlar, Kenneth M M52        2) Bilich, Bonnie M W50         
     3) Bracken, Judy W W51           4) Mc Cracken, Bill M47         
                 28.31        58.53 (30.22)
        1:30.34 (31.81)     1:57.34 (27.00)
  8 WCM  ''A''                            2:02.30    2:00.11  
     1) O''Brien, Kerry L M51          2) Morrison, Karen A W50        
     3) Burr, Ken M M64               4) Heim-Bowen, Suzanne M W50    
                 29.01        58.60 (29.59)
        1:30.20 (31.60)     2:00.11 (29.91)
  9 NEM  ''A''                            2:14.20    2:04.11  
     1) Gilson, Matthew R M41         2) Kupan, Cheryl A W44          
     3) Hopkins, Cyrus C M70          4) Estel, Beth A W52            
                 26.63      1:01.94 (35.31)
        1:33.24 (31.30)     2:04.11 (30.87)
 10 ARIZ  ''B''                           2:09.02    2:04.90  
     1) DeLozier, Anna R W45          2) Girard, Mikey G W55          
     3) Fuller, Vern M61              4) Adamavich, Doug P M39        
                 33.11      1:04.86 (31.75)
        1:36.83 (31.97)     2:04.90 (28.07)
 11 PNA  ''A''                            1:52.90    2:06.93  
     1) Freeborn, Stephen L M53       2) Courtney, Zena H W49         
     3) Dills, Suzanne L W63          4) Moore, Hugh C M54            
                 29.03      1:00.79 (31.76)
        1:35.87 (35.08)     2:06.93 (31.06)
 12 OREG  ''B''                           1:58.00    2:07.07  
     1) Edwards, Wes M55              2) Goodman, Ann R W49           
     3) Fox, Christina M W48          4) Brockbank, Doug M55          
                 27.09      1:01.59 (34.50)
        1:40.33 (38.74)     2:07.07 (26.74)
 13 OREG  ''D''                           2:07.00    2:07.13  
     1) Stout, Jon M62                2) Worden, Laura A W51          
     3) Teisher, Jeanne M W57         4) Dwight, Charles B M53        
                 29.66      1:04.56 (34.90)
        1:38.94 (34.38)     2:07.13 (28.19)
 14 OREG  ''C''                           2:02.00    2:07.38  
     1) Metzger, Peter R M53          2) Budd, Elizabeth W54          
     3) Royle, Mary Anne W56          4) Kevan, Stephen D M54         
                 28.01      1:03.41 (35.40)
        1:39.10 (35.69)     2:07.38 (28.28)
 15 TVM  ''B''                            2:15.00    2:10.19  
     1) White, Lisa A W24             2) Schiel, Doug M67             
     3) Petersen, Jennifer L W54      4) Crane, John K M57            
                 29.86      1:04.23 (34.37)
        1:40.91 (36.68)     2:10.19 (29.28)
 16 OREG  ''F''                           2:13.70    2:11.40  
     1) Ashe, Michael W M51           2) Hartman, Christy S W55       
     3) Aakhus, Gregory P M58         4) Van Dijk, Cindy W49          
                 29.99      1:07.68 (37.69)
        1:43.67 (35.99)     2:11.40 (27.73)
 17 WCM  ''B''                            2:08.00    2:11.61  
     1) Verst, David B M40            2) Perilman, Jim E M69          
     3) Swigert, Debbie M W53         4) Hall, Lisa C W41             
                 28.67      1:05.15 (36.48)
        1:38.50 (33.35)     2:11.61 (33.11)
 18 FLAQ  ''A''                           2:20.00    2:17.25  
     1) Ward, James E M69             2) Bennett, Sarah L W45         
     3) Larson, Linda L W53           4) Fischer, Andy J M41          
                 35.62      1:12.16 (36.54)
        1:49.80 (37.64)     2:17.25 (27.45)
 19 CMS  ''B''                            2:51.00    2:34.53  
     1) Benson, Stan M55              2) Cattles, Steve M49           
     3) Young, Lydia L W60            4) Prall, Winifred S W61        
                 31.15      1:17.24 (46.09)
        1:52.88 (35.64)     2:34.53 (41.65)
 -- OREG  ''E''                           2:11.00         DQ  
     1) Yensen, Kermit D M55          2) Cherzan, Deidra W52          
     3) Orner, Gayle A W46            4) Bannan, Charles M56          
 -- VMST  ''A''                           2:01.00         NS  
 
 Event 15  Mixed 240-279 200 LC Meter Freestyle Relay
====================================================================
         NATL: N 1:58.75  8/8/2006  TAMALPAIS
                          R BURNS, L VAL, N RIDOUT, D THOMAS
        World: W 1:58.75  8/8/2006  TAMALPAIS                -USA
                          R BURNS, L VAL, N RIDOUT, D THOMAS
    Team                                   Seed     Finals        
====================================================================
  1 TAM  ''A''                            2:00.00    2:00.19  
     1) Burns, Richard M65            2) Meyerhoff, Rick D M61        
     3) Val, Laura B W57              4) Shoenberger, Linda R W61     
                 28.73        57.33 (28.60)
        1:25.45 (28.12)     2:00.19 (34.74)
  2 GOLD  ''A''                           2:06.00    2:02.98  
     1) Cavanaugh, Cav M73            2) Cavanaugh, Debbie D W50      
     3) Roussain, Kerri C W49         4) McIntyre, David R M71        
                 29.86      1:01.08 (31.22)
        1:32.26 (31.18)     2:02.98 (30.72)
  3 OREG  ''A''                           2:05.00    2:05.17  
     1) Smith, Robert S M65           2) Gettling, Janet W60          
     3) Rousseau, Sandi W61           4) Bruce, Bob A M60             
                 27.65      1:00.94 (33.29)
        1:36.68 (35.74)     2:05.17 (28.49)
  4 VMST  ''A''                           2:06.00    2:08.19  
     1) Zaremski, Barbara M W71       2) Schreiner, Beth W67          
     3) Miller, Jim W M58             4) Stevenson, Chris L M44       
                 37.87      1:13.47 (35.60)
        1:43.12 (29.65)     2:08.19 (25.07)
  5 TOC  ''A''                            2:15.00    2:08.29  
     1) Van Horn, William G M70       2) Felton, Anezka G W60         
     3) Quinn, Phyllis E W53          4) Strand, Robert M62           
                 32.20      1:08.88 (36.68)
        1:41.49 (32.61)     2:08.29 (26.80)
  6 PNA  ''A''                            2:08.95    2:10.87  
     1) Lautman, Scott M M56          2) Peterson, Steven B M62       
     3) Welch, Sarah W61              4) Dillon, Sally A W62          
                 28.79      1:01.29 (32.50)
        1:35.89 (34.60)     2:10.87 (34.98)
  7 ARIZ  ''A''                           2:15.02    2:14.01  
     1) McIntyre, Frank M57           2) Menard, Joanne C W60         
     3) Eisenklam, Peter A M65        4) Altman, Christie W59         
                 31.49      1:05.40 (33.91)
        1:41.82 (36.42)     2:14.01 (32.19)
  8 FLAQ  ''A''                           2:19.00    2:15.67  
     1) Burns, Joel J M62             2) Forre, Lena W52              
     3) Webb, Linda W63               4) Pedersen, Lars M65           
                 30.95      1:06.70 (35.75)
        1:41.85 (35.15)     2:15.67 (33.82)
  9 NOVA  ''A''                           2:08.00    2:20.08  
     1) Angell, Tom M68               2) Brown, Denise H W49          
     3) Thornton, Kim S W56           4) Smethurst, Everett W M73     
                 30.01      1:03.46 (33.45)
        1:41.48 (38.02)     2:20.08 (38.60)
 10 VMST  ''B''                           2:19.00    2:27.62  
     1) Durrant, Betsy W67            2) Hlavacek, Ida M W66          
     3) Galletly, Sandy M66           4) Malsbury, David B M47        
                 41.69      1:25.60 (43.91)
        2:00.87 (35.27)     2:27.62 (26.75)
 11 H2OL  ''A''                           2:50.00    2:30.58  
     1) Peterson-Gerrior, Karen L W62 2) Coe, Bud M62                 
     3) Sheerer, Ann P W61            4) Sheerer, Gary P M61          
                 39.70      1:25.52 (45.82)
        1:59.08 (33.56)     2:30.58 (31.50)
 12 RMST  ''A''                           2:42.42    2:31.56  
     1) Brightwell, Kim M W48         2) Good, W Travis M48           
     3) Manheim, Frank T M78          4) Manheim, Lucy M W66          
                 32.98      1:06.63 (33.65)
        1:43.37 (36.74)     2:31.56 (48.19)
 13 USF  ''A''                            2:40.00    2:38.11  
     1) Allen, Susan J W64            2) Moore, Michael W M58         
     3) Grohe, William E M75          4) Burrell, Grendel S W57       
                 37.55      1:16.48 (38.93)
        2:00.95 (44.47)     2:38.11 (37.16)
 14 HMS  ''A''                            3:15.00    2:39.39  
     1) Magee, Carolyn M W63          2) Bevier, Jack M76             
     3) Schreiber, Shirley J W61      4) Brown, Wayne R M66           
                 40.06      1:18.43 (38.37)
        2:07.15 (48.72)     2:39.39 (32.24)
 -- OREG  ''C''                           2:42.00         DQ  
     1) Nakata, Ronald K M69          2) Stark, Carol R W60           
     3) Whiter, Peggy S W65           4) Lewis, William M65           
 -- OREG  ''B''                           2:16.00         DQ  
     1) Von Tagen, Karl E M65         2) Asleson, Elke M W56          
     3) Calnek-Morris, Sue C W65      4) White, James D M50           
 -- WCM  ''A''                            2:08.90         DQ  
     1) Brittingham, Regina W57       2) Alexander, Martha A W59      
     3) Willert, Dan T M66            4) Galine, Donald L M63         
 -- WMST  ''A''                           2:06.90         NS  
     3) Leilich, Joann W69            4) Schatz, Gary L M53           
 
 Event 15  Mixed 280-319 200 LC Meter Freestyle Relay
====================================================================
         NATL: N 2:17.43  7/29/2007 SAN DIEGO
                          M FRESHLEY, J MARR, D WEBSTER, G CLIFFORD
        World: W 2:15.88  7/21/2003 JUEI CLUB                -JPN
                          S SHIDA, T NISHISAKO, M IMURA, K NAKAMURA
    Team                                   Seed     Finals        
====================================================================
  1 OREG  ''A''                           2:18.00    2:21.55  
     1) Ward, Joy W66                 2) Frid, Barbara W66            
     3) Lamb, Willard J M86           4) Landis, Tom M66              
                 41.55      1:16.23 (34.68)
        1:53.30 (37.07)     2:21.55 (28.25)
  2 MOST  ''A''                           2:25.00    2:23.83  
     1) Johnston, Graham M M77        2) Kight, Betty G W67           
     3) Birkhead, Jane C W68          4) Blake, William V M71         
                 35.07      1:15.63 (40.56)
        1:52.04 (36.41)     2:23.83 (31.79)
  3 O*H*  ''A''                           2:25.00    2:33.52  
     1) Oyakawa, Yoshi M75            2) Kron, Lilly W77              
     3) Smith, Melinda J W56          4) Hall, Sid M73                
                 32.28      1:23.02 (50.74)
        2:00.04 (37.02)     2:33.52 (33.48)
  4 OREG  ''B''                           2:37.00    2:35.42  
     1) Petersen, Bert L M70          2) Schumann, Susanne W71        
     3) Kawabata, Geraldine L W74     4) Radcliff, David A M74        
                 33.57      1:15.66 (42.09)
        2:04.88 (49.22)     2:35.42 (30.54)
  5 TOC  ''A''                            2:46.00    2:37.38  
     1) Meyer, Margery W86            2) Rudloff, G Edward M85        
     3) Meyer, Marguerite W49         4) Rudloff, Jr., Edward M61     
                 52.51      1:37.20 (44.69)
      2:37.38 (1:00.18)                    
  6 WCM  ''A''                            2:42.00    2:40.02  
     1) Hirsch, Ann M W77             2) Haworth, A Emory M72         
     3) Kraetzer, Midge S W70         4) Mayo, Robert W M75           
                 50.58      1:25.34 (34.76)
        2:05.95 (40.61)     2:40.02 (34.07)
  7 NCMS  ''A''                           2:08.00    2:42.41  
     1) Robbins-Bonitz, Suzanne E W75 2) Newell, Sally W71            
     3) White, Bernard T M65          4) Clark, Jerry M71             
               1:00.16      1:39.57 (39.41)
        2:11.49 (31.92)     2:42.41 (30.92)
  8 MSBC  ''A''                           2:24.00    2:47.53  
     1) Varty, Eulah M W74            2) Szasz, Ivan M72              
     3) Papadopoulos, Kenna S W67     4) Grave, John A M75            
                 48.04      1:26.12 (38.08)
        2:13.27 (47.15)     2:47.53 (34.26)
  9 ARIZ  ''B''                           2:52.03    3:03.21  
     1) Whitten, Phillip M65          2) Malone, Bobbi W65            
     3) Billeter, Sharon G W71        4) Rigley, Tom D M80            
                 39.05      1:31.90 (52.85)
        2:21.77 (49.87)     3:03.21 (41.44)
 10 FMM  ''A''                            3:15.00    3:07.80  
     1) Hutinger, Margie W68          2) Hutinger, Paul M84           
     3) Tullman, Patricia A W71       4) Guze, John J M63             
               1:00.66      1:51.18 (50.52)
        2:34.09 (42.91)     3:07.80 (33.71)
 11 SDSM  ''B''                           2:58.80    3:14.71  
     1) Wolle, Marian E W80           2) Baker, Gini M W58            
     3) Hubbard, Donald J M81         4) Van Baalen, Vinus M66        
               1:26.01      2:05.58 (39.57)
        2:45.14 (39.56)     3:14.71 (29.57)
 12 SMMM  ''A''                           3:18.00    3:35.35  
     1) Panko, Stanley E M70          2) Mc Cubbin, Miek W73          
     3) Stupfel, Gloria M W82         4) Peterson, Dick A M71         
                 39.88      1:21.81 (41.93)
      3:35.35 (2:13.54)                    
 -- SDSM  ''A''                           2:35.50         DQ  
     1) Weston, Susan E W57           2) Webster, Dale A M82          
     3) Jordan, Betsy T W71           4) Baker, Donald J M77          
 -- ARIZ  ''A''                           2:52.02         NS  
     1) James, Katryn S W53           2) Silverstein, Lou M82         
     3) Kinney, Nancy W79             4) Haartz, F H Ted M80          
 
 Event 15  Mixed 320-359 200 LC Meter Freestyle Relay
====================================================================
         NATL: N 2:55.56  8/1/2004  SANTA BARBARA
                          F PIEMME, G ALTUS, R BAAR, J SCHMIDT
        World: W 2:37.10  7/17/2006 JUEI CLUB                -JPN
                          I TAMURA, M KAMOSHITA, Y NAGAMATSU, K NAKAMURA
    Team                                   Seed     Finals        
====================================================================
  1 WCM  ''A''                            4:06.00    3:42.41  
     1) Smith, Richard T M88          2) Howell, Jae W86              
     3) Haworth, Joyce M W71          4) Stupfel, Norman E M76        
               1:00.18    2:10.63 (1:10.45)
        3:06.50 (55.87)     3:42.41 (35.91)

ADVERTISEMENT


ADVERTISEMENT