ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
--- Results, Rankings, and Records ---
New Hampshire Division I Championships
2/10/2008-2/10/2008
Durham, New Hampshire United States

Licensed to Seacoast Swimming Association
                                        Hy-Tek's Meet Manager 2/9/2008 06:21 PM
                 2008 NHIAA SWIMMING AND DIVING CHAMPIONSHIPS                  
                                  Division I                                   
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    NH State:   1:54.17   2/10/2001 St. Thomas                                 
                         P. Crimmin, J. Barbary, A. Wensley, M. Badman     
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nashua North  'A'                                 2:01.39    1:57.78        
     1) Megan DeWitt SR                 2) Erica Wuorio SO                
     3) Maureen O'Leary SR              4) Monica Vendituoli FR           
       29.58    34.39    27.69    26.12                                    
  2 Londonderry  'A'                                  2:02.23    2:00.19        
     1) Amanda Avella FR                2) Renee Charest JR               
     3) Erin Hersey SR                  4) Delia Foley SO                 
       30.59    35.95    27.12    26.53                                    
  3 Bishop Guertin  'A'                               2:04.04    2:01.70        
     1) Meghan Edwards SR               2) Colleen Heckley SR             
     3) Samantha Hullihen JR            4) Jane Tighe JR                  
       31.29    35.33    29.10    25.98                                    
  4 Dover  'A'                                        2:06.32    2:02.86        
     1) Rachel Busby SO                 2) Chelsey Long SO                
     3) Heather Beardsworth SO          4) Rebecca Langlois JR            
       31.42    33.64    28.87    28.93                                    
  4 Nashua South  'A'                                 2:04.12    2:02.86        
     1) Stephanie Phillis JR            2) Quianna Diaz-Patterson FR      
     3) Kendra Phillis FR               4) Nicole Boire JR                
       31.79    33.50    30.66    26.91                                    
  6 Manchester Central  'A'                           2:04.26    2:05.45        
     1) Katie Aldrich FR                2) Elizabeth Morin FR             
     3) Katie Donovan FR                4) Shannon Nealon SR              
       29.73    36.19    30.25    29.28                                    
  7 Salem  'A'                                        2:06.08    2:06.08        
     1) Danielle Dickie JR              2) Clarissa Chan SR               
     3) Caitlyn Shea FR                 4) Brianna Davis SO               
       32.77    35.60    29.27    28.44                                    
  8 Merrimack  'A'                                    2:10.38    2:06.89        
     1) Emily N Jolly SR                2) Chloe Davis FR                 
     3) Kimberly Mayo JR                4) Kara Jolly FR                  
       33.07    36.10    28.55    29.17                                    
  9 Manchester West  'A'                              2:09.70    2:08.01        
     1) Kiera St. Laurent JR            2) Kimberly Delaney JR            
     3) Ambry Lane JR                   4) Jennifer Gabriel JR            
       35.14    36.45    29.94    26.48                                    
 10 Pinkerton  'A'                                    2:11.54    2:09.81        
     1) Josselyn Verry SR               2) Francesca Shrout FR            
     3) Leia Morris JR                  4) Meredith Underwood SR          
       32.46    38.33    29.79    29.23                                    
 11 Winnacunnet  'A'                                  2:20.59    2:17.65        
     1) Sarah McLean FR                 2) Kara Colarusso JR              
     3) Sarah Mitchell SR               4) Carolyn Hooper SO              
       37.81    35.78    34.44    29.62                                    
 12 Exeter  'A'                                       2:09.19    2:19.18        
     1) Emily Jalbert SO                2) Sarah Pardus SO                
     3) Sarah Kelso SR                  4) Katie Rolfs SR                 
       37.51    40.08    33.22    28.37                                    
 13 Goffstown  'A'                                    2:25.33    2:21.89        
     1) Jillian Turcotte FR             2) Alexandria Turcotte JR         
     3) Tiffany Walton SR               4) Sinea Johnson JR               
       32.39    37.44    39.59    32.47                                    
 -- Keene  'A'                                        2:05.03         DQ        
     1) Molly Bulger SO                 2) Mariah Hecker JR               
     3) Ashley Kennison SO              4) Amy Miner FR                   
       30.84    32.59    30.84    27.77                                    
 -- Alvirne  'A'                                      2:08.98         DQ        
     1) Katherine MacKay SR             2) Alyssa Lopez JR                
     3) Caitlin Chiquelin-Croniger JR   4) Cara Sibley JR                 
       34.77    38.11    31.38    28.45                                    
 -- Concord  'A'                                      2:06.87         DQ        
     1) Emily M Thompson SO             2) Rachel A Clymer SR             
     3) Haley E Ackerson FR             4) Jessica A Chaney SR            
       34.17    38.94    36.72    25.50                                    
 
Event 3  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    NH State:   1:51.01   2/11/1995 Jessica Tucker-Mohl                        
 Meet Qualifying:  2:15.39
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Katie Aldrich             FR Manchester Centr     2:06.20    2:01.84        
      28.59   30.95   31.45   30.85                                
  2 Megan DeWitt              SR Nashua North         2:09.10    2:05.55        
      28.71   31.58   32.72   32.54                                
  3 Abigail DeWitt            FR Nashua North         2:08.90    2:06.20        
      29.16   31.70   32.93   32.41                                
  4 Rachel Busby              SO Dover                2:08.09    2:07.53        
      28.60   31.43   33.41   34.09                                
  5 Jackie Mayo               FR Salem                2:08.82    2:08.64        
      28.28   32.08   34.09   34.19                                
  6 Sarah Clark               SR Keene                2:10.60    2:09.91        
      30.21   33.12   33.70   32.88                                
  7 Sinea Johnson             JR Goffstown            2:09.86    2:10.75        
      29.92   32.23   34.26   34.34                                
  8 Ambry Lane                JR Manchester West      2:12.68    2:11.75        
      30.04   33.94   34.59   33.18                                
  9 Katie Donovan             FR Manchester Centr     2:12.57    2:11.97        
      30.68   33.72   34.43   33.14                                
 10 Katherine MacKay          SR Alvirne              2:10.18    2:12.24        
      30.10   33.37   34.77   34.00                                
 11 Erica Wuorio              SO Nashua North         2:10.44    2:12.56        
      30.77   34.18   35.06   32.55                                
 12 Delia Foley               SO Londonderry          2:12.17    2:12.69        
      30.01   33.16   35.39   34.13                                
 13 Ashley Thrower            FR Bishop Guertin       2:14.47    2:13.99        
      30.54   34.35   34.72   34.38                                
 14 Jordan Clarke             SR Exeter               2:12.49    2:15.69        
      30.49   33.41   35.47   36.32                                
 
Event 5  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    NH State:   2:05.16   2/10/1996 Jessica Tucker-Mohl                        
 Meet Qualifying:  2:36.29
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Heather Beardsworth       SO Dover                2:24.11    2:17.32        
      29.80   36.34   39.22   31.96                                
  2 Megan Laird               SO Exeter               2:22.36    2:17.90        
      29.37   34.52   41.75   32.26                                
  3 Maureen O'Leary           SR Nashua North         2:25.67    2:22.69        
      29.71   36.86   43.87   32.25                                
  4 Mariah Hecker             JR Keene                2:27.10    2:26.63        
      31.65   38.58   40.55   35.85                                
  5 Quianna Diaz-Patterson    FR Nashua South         2:29.53    2:27.98        
      29.93   38.44   43.01   36.60                                
  6 Elizabeth Morin           FR Manchester Centr     2:31.85    2:29.60        
      32.25   37.88   44.96   34.51                                
  7 Abigail Mitchell          FR Trinity              2:29.05    2:30.41        
      32.70   39.43   41.75   36.53                                
  8 Erin Fleurant             JR Concord              2:30.90    2:31.31        
      32.19   37.85   45.92   35.35                                
  9 Jessica Root              FR Nashua North         2:30.41    2:31.33        
      31.42   38.29   46.28   35.34                                
 10 Caitlin Dube              SR Salem                2:35.29    2:31.57        
      31.65   39.63   43.91   36.38                                
 11 Clarissa Chan             SR Salem                2:30.32    2:31.74        
      32.89   39.15   42.80   36.90                                
 12 Mandy Carper              FR Dover                2:35.23    2:32.99        
      34.79   39.31   43.66   35.23                                
 12 Jessica Evans             SR Londonderry          2:34.13    2:32.99        
      32.60   39.02   46.34   35.03                                
 14 Katie Rolfs               SR Exeter               2:34.96    2:34.00        
      32.08   38.86   47.78   35.28                                
 15 Renee Charest             JR Londonderry          2:35.26    2:34.71        
      34.31   38.74   44.18   37.48                                
 16 Andrea DeWitt             JR Nashua North         2:35.03    2:35.20        
      33.62   38.71   46.51   36.36                                
 17 Emily Neverett            FR Nashua North         2:35.51    2:35.45        
      33.03   38.75   47.59   36.08                                
 18 Danielle Dickie           JR Salem                2:35.85    2:37.24        
      35.28   38.36   48.25   35.35                                
 19 Julie Lavalliere          FR Londonderry          2:35.89    2:37.59        
      36.56   41.29   43.61   36.13                                
 20 Ashley Kennison           SO Keene                2:35.07    2:37.76        
      32.51   41.49   47.02   36.74                                
 21 Sarah Pardus              SO Exeter               2:32.61    2:38.11        
      35.10   40.47   47.19   35.35                                
 22 Teresa Scalzi             SR Nashua South         2:35.26    2:39.41        
      34.49   40.07   47.57   37.28                                
 
Event 7  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    NH State:   23.21   2/10/1990 Jenny Thompson                               
 Meet Qualifying:  28.19
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Erin Hersey               SR Londonderry            26.14      25.33        
  2 Stephanie Phillis         JR Nashua South           25.88      25.95        
  3 Leia Morris               JR Pinkerton              26.26      26.14        
  4 Kimberly Mayo             JR Merrimack              26.42      26.58        
  5 Jane Tighe                JR Bishop Guertin         26.94      26.59        
  6 Gracie Ferguson           JR Concord                27.12      26.81        
  7 Courtney Pearson          SO Exeter                 26.77      26.93        
  8 Jennifer Gabriel          JR Manchester West        27.05      27.11        
  9 Monica Vendituoli         FR Nashua North           27.33      27.13        
 10 Molly Metivier            SO Keene                  27.98      27.33        
 11 Tessa Brouillard          FR Nashua North           27.76      27.41        
 12 Caitlin Chiquelin-Cronig  JR Alvirne                27.35      27.60        
 13 Kara Colarusso            JR Winnacunnet            27.49      27.64        
 14 Haley Hullihen            FR Bishop Guertin         27.71      27.65        
 15 Halley Lizotte            FR Nashua North           28.08      27.80        
 16 Brianna Davis             SO Salem                  27.84      27.82        
 17 Kendra Phillis            FR Nashua South           27.61      27.89        
 18 Jillian Turcotte          FR Goffstown              27.80      28.00        
 18 Nicole Boire              JR Nashua South           27.76      28.00        
 20 Teresa Scalzi             SR Nashua South           27.86      28.15        
 21 Amy Miner                 FR Keene                  27.95      28.20        
 
Event 9  Girls 1 mtr Diving
===============================================================================
    NH State:   448.90   2/10/2007 Melissa Doucette                            
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Melissa Doucette          JR Dover                     NT     380.90        
  2 Jessica Lachance          FR Exeter                    NT     298.95        
  3 Meaghan Cunningham        SR Keene                     NT     286.80        
  4 Nikole Stone              JR Keene                     NT     286.70        
  5 Nicole Eberhart           SO Exeter                    NT     225.60        
 
Event 11  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    NH State:   57.04    2/9/1991 Jenny Thompson                               
 Meet Qualifying:  1:11.69
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Erin Hersey               SR Londonderry          1:01.31      59.42        
      28.13   31.29                                                
  2 Maureen O'Leary           SR Nashua North         1:02.04    1:01.89        
      28.55   33.34                                                
  3 Heather Beardsworth       SO Dover                1:04.80    1:03.24        
      30.57   32.67                                                
  4 Jennifer Jarnot           SO Concord              1:09.57    1:06.81        
      30.18   36.63                                                
  5 Samantha Hullihen         JR Bishop Guertin       1:08.21    1:07.47        
      30.97   36.50                                                
  6 Ashley Kennison           SO Keene                1:08.93    1:07.51        
      31.19   36.32                                                
  7 Haley Hullihen            FR Bishop Guertin       1:09.73    1:07.76        
      31.07   36.69                                                
  8 Jessica Root              FR Nashua North         1:08.50    1:08.05        
      31.81   36.24                                                
  9 Emily Neverett            FR Nashua North         1:10.75    1:10.27        
      33.38   36.89                                                
 10 Christin Vacca            JR Bishop Guertin       1:11.36    1:10.34        
      32.09   38.25                                                
 11 Katie Rolfs               SR Exeter               1:10.21    1:10.57        
      32.79   37.78                                                
 
Event 13  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    NH State:   50.27   2/10/1990 Jenny Thompson                               
 Meet Qualifying:  1:02.29
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stephanie Phillis         JR Nashua South           58.43      56.27        
      27.20   29.07                                                
  2 Leia Morris               JR Pinkerton              57.51      56.96        
      27.22   29.74                                                
  3 Caitlyn Shea              FR Salem                  57.79      57.07        
      27.46   29.61                                                
  4 Jane Tighe                JR Bishop Guertin         58.14      57.40        
      27.40   30.00                                                
  5 Kimberly Mayo             JR Merrimack              59.03      58.20        
      27.35   30.85                                                
  6 Molly Bulger              SO Keene                  59.15      58.53        
      28.18   30.35                                                
  7 Chloe Davis               FR Merrimack              59.45      58.56        
      27.78   30.78                                                
  8 Meghan Edwards            SR Bishop Guertin       1:00.08      58.97        
      28.25   30.72                                                
  9 Jennifer Gabriel          JR Manchester West        59.51      59.04        
      28.47   30.57                                                
 10 Monica Vendituoli         FR Nashua North         1:00.63      59.16        
      28.23   30.93                                                
 11 Abigail DeWitt            FR Nashua North           59.01      59.28        
      28.69   30.59                                                
 12 Delia Foley               SO Londonderry          1:00.82      59.53        
      28.56   30.97                                                
 13 Tessa Brouillard          FR Nashua North         1:01.10    1:00.18        
      28.72   31.46                                                
 14 Courtney Pearson          SO Exeter               1:00.67    1:00.71        
      29.09   31.62                                                
 15 Molly Metivier            SO Keene                1:01.26    1:00.96        
      28.76   32.20                                                
 16 Zoe Nikitas               JR Salem                1:02.17    1:01.23        
      29.24   31.99                                                
 17 Ashley Thrower            FR Bishop Guertin       1:01.26    1:01.26        
      29.49   31.77                                                
 18 Kara Colarusso            JR Winnacunnet          1:01.34    1:01.41        
      29.02   32.39                                                
 19 Michelle Kalil            SO Bishop Guertin       1:01.91    1:01.55        
      29.24   32.31                                                
 20 Caitlin Chiquelin-Cronig  JR Alvirne              1:00.15    1:02.04        
      30.02   32.02                                                
 
Event 15  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    NH State:   4:52.88   1/10/1996 Jessica Tucker-Mohl                        
 Meet Qualifying:  6:11.49
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chelsey Long              SO Dover                5:33.85    5:27.64        
      29.93   31.85   32.53   32.82   33.30   33.53   34.07   33.66
      33.83   32.12                                                
  2 Caitlyn Shea              FR Salem                5:35.83    5:39.37        
      29.13   32.11   33.53   34.29   34.52   35.11   35.06   35.37
      35.48   34.77                                                
  3 Katie Donovan             FR Manchester Centr     5:48.20    5:46.80        
      30.50   34.09   35.61   36.21   35.83   35.58   35.56   35.27
      34.62   33.53                                                
  4 Sarah Clark               SR Keene                5:51.22    5:47.22        
      31.27   33.69   35.19   35.99   36.41   35.98   35.37   35.77
      34.66   32.89                                                
  5 Zoe Nikitas               JR Salem                5:54.05    5:48.29        
      30.47   33.58   34.93   35.72   36.05   36.17   36.11   36.29
      35.69   33.28                                                
  6 Sinea Johnson             JR Goffstown            5:57.18    5:48.44        
      30.59   33.90   35.37   35.85   36.36   36.09   36.24   35.63
      35.28   33.13                                                
  7 Ambry Lane                JR Manchester West      5:56.95    5:51.92        
      30.25   34.44   35.17   35.93   35.26   36.20   36.55   36.43
      37.01   34.68                                                
  8 Mandy Carper              FR Dover                6:07.07    5:53.17        
      32.62   35.16   35.91   35.72   36.33   35.87   35.64   35.69
      35.37   34.86                                                
  9 Samantha Skavicus         SR Nashua North         5:50.52    5:55.59        
      30.94   34.41   35.27   36.38   36.26   36.41   36.77   36.82
      37.20   35.13                                                
 10 Katherine MacKay          SR Alvirne              5:50.37    6:00.82        
      30.23   33.30   35.29   36.55   38.06   37.91   38.02   37.66
      37.72   36.08                                                
 11 Colleen Heckley           SR Bishop Guertin       6:04.51    6:01.04        
      31.72   34.50   35.46   35.94   36.37   37.39   37.80   38.18
      37.90   35.78                                                
 12 Andrea DeWitt             JR Nashua North         6:07.12    6:06.20        
      33.16   36.19   36.87   37.02   37.19   37.46   37.19   37.50
      37.53   36.09                                                
 13 Tracy Strong              FR Londonderry          6:08.64    6:06.55        
      32.77   35.74   37.11   37.32   37.44   37.68   37.65   38.06
      37.87   34.91                                                
 
Event 17  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    NH State:   1:43.13    2/8/2003 Oyster River                               
                         N. LeBarge, T. Flasphaler, J. Roeder, K Rigterink 
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nashua North  'A'                                 1:49.71    1:48.28        
     1) Erica Wuorio SO                 2) Monica Vendituoli FR           
     3) Tessa Brouillard FR             4) Abigail DeWitt FR              
       27.42    26.44    27.26    27.16                                    
  2 Londonderry  'A'                                  1:51.34    1:48.65        
     1) Delia Foley SO                  2) Jessica Evans SR               
     3) Amanda Avella FR                4) Erin Hersey SR                 
       27.88    27.80    27.76    25.21                                    
  3 Concord  'A'                                      1:53.59    1:49.66        
     1) Erin Fleurant JR                2) Courtney Ellis SO              
     3) Jennifer Jarnot SO              4) Gracie Ferguson JR             
       28.11    28.07    27.21    26.27                                    
  4 Keene  'A'                                        1:53.09    1:50.52        
     1) Mariah Hecker JR                2) Meg Hart FR                    
     3) Molly Metivier SO               4) Molly Bulger SO                
       27.88    27.96    27.74    26.94                                    
  5 Salem  'A'                                        1:54.63    1:50.59        
     1) Brianna Davis SO                2) Caitlin Dube SR                
     3) Jackie Mayo FR                  4) Zoe Nikitas JR                 
       27.87    27.75    26.74    28.23                                    
  6 Bishop Guertin  'A'                               1:53.07    1:50.86        
     1) Haley Hullihen FR               2) Ashley Thrower FR              
     3) Michelle Kalil SO               4) Samantha Hullihen JR           
       27.67    28.17    27.88    27.14                                    
  7 Merrimack  'A'                                    1:52.81    1:51.28        
     1) Chloe Davis FR                  2) Emily N Jolly SR               
     3) Kara Jolly FR                   4) Kimberly Mayo JR               
       27.65    28.17    29.08    26.38                                    
  8 Exeter  'A'                                       1:50.00    1:51.32        
     1) Courtney Pearson SO             2) Sarah Kelso SR                 
     3) Jordan Clarke SR                4) Megan Laird SO                 
       27.26    29.94    28.01    26.11                                    
  9 Alvirne  'A'                                      1:51.90    1:53.30        
     1) Alyssa Lopez JR                 2) Cara Sibley JR                 
     3) Caitlin Chiquelin-Croniger JR   4) Katherine MacKay SR            
       28.97    28.97    27.42    27.94                                    
 10 Manchester West  'A'                              1:59.87    1:55.97        
     1) Jennifer Gabriel JR             2) Kimberly Delaney JR            
     3) Kiera St. Laurent JR            4) Ambry Lane JR                  
       27.63    30.07    30.65    27.62                                    
 11 Pinkerton  'A'                                    2:03.06    1:58.18        
     1) Francesca Shrout FR             2) Anna Martin FR                 
     3) Melissa Bannister FR            4) Meredith Underwood SR          
       29.78    33.75    26.56    28.09                                    
 12 Goffstown  'A'                                    2:01.47    2:02.61        
     1) Jillian Turcotte FR             2) Tiffany Walton SR              
     3) Alexandria Turcotte JR          4) Sinea Johnson JR               
       28.57    31.39    33.98    28.67                                    
 13 Dover  'A'                                        1:57.19    2:03.99        
     1) Melissa Doucette JR             2) Rebecca Langlois JR            
     3) Kaitlin Hurley SR               4) Mandy Carper FR                
       30.47    29.02    34.23    30.27                                    
 14 Manchester Central  'A'                           2:03.15    2:04.12        
     1) Katherine Bell SO               2) Rebecca Howe                   
     3) Anna Biron                      4) Andreanna Demetriou FR         
       30.20    32.05    31.44    30.43                                    
 -- Winnacunnet  'A'                                  2:02.17         DQ        
     1) Carolyn Hooper SO               2) Katie Hanley JR                
     3) Sarah Mitchell SR               4) Kara Colarusso JR              
       30.59    31.53    32.01    25.46                                    
 -- Nashua South  'A'                                 1:48.87         DQ        
     1) Quianna Diaz-Patterson FR       2) Jessica J Gagnon SR            
     3) Teresa Scalzi SR                4) Stephanie Phillis JR           
       27.00    30.07    28.24    25.76                                    
 
Event 19  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    NH State:   56.86   2/15/1992 Larissa Herold                               
 Meet Qualifying:  1:11.59
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Katie Aldrich             FR Manchester Centr     1:04.83    1:02.33        
      30.66   31.67                                                
  2 Megan DeWitt              SR Nashua North         1:05.84    1:03.27        
      30.62   32.65                                                
  3 Megan Laird               SO Exeter               1:04.95    1:04.48        
      31.08   33.40                                                
  4 Amanda Avella             FR Londonderry          1:07.62    1:06.47        
      31.89   34.58                                                
  5 Gracie Ferguson           JR Concord              1:08.74    1:06.79        
      32.78   34.01                                                
  6 Rachel Busby              SO Dover                1:07.87    1:06.93        
      31.81   35.12                                                
  7 Meghan Edwards            SR Bishop Guertin       1:09.76    1:08.00        
      33.20   34.80                                                
  8 Eryka Black               SR Nashua North         1:10.59    1:09.12        
      33.29   35.83                                                
  8 Samantha Skavicus         SR Nashua North         1:09.85    1:09.12        
      33.46   35.66                                                
 10 Jordan Clarke             SR Exeter               1:08.31    1:09.15        
      33.98   35.17                                                
 11 Jillian Turcotte          FR Goffstown            1:11.59    1:09.71        
      33.65   36.06                                                
 12 Samantha Hullihen         JR Bishop Guertin       1:09.79    1:10.09        
      34.02   36.07                                                
 13 Kendra Phillis            FR Nashua South         1:10.64    1:10.88        
      34.09   36.79                                                
 14 Jackie Mayo               FR Salem                1:09.66    1:10.90        
      34.06   36.84                                                
 15 Danielle Dickie           JR Salem                1:10.68    1:11.19        
      34.15   37.04                                                
 
Event 21  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    NH State:   1:04.99    2/8/2003 Jenna Barbary                              
 Meet Qualifying:  1:20.89
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chelsey Long              SO Dover                1:14.09    1:11.25        
      34.15   37.10                                                
  2 Mariah Hecker             JR Keene                1:13.48    1:12.14        
      34.13   38.01                                                
  3 Abigail Mitchell          FR Trinity              1:12.89    1:12.38        
      33.77   38.61                                                
  4 Quianna Diaz-Patterson    FR Nashua South         1:14.57    1:13.52        
      34.54   38.98                                                
  5 Clarissa Chan             SR Salem                1:14.50    1:15.43        
      35.77   39.66                                                
  6 Caitlin Dube              SR Salem                1:16.92    1:15.51        
      35.86   39.65                                                
  7 Erica Wuorio              SO Nashua North         1:16.58    1:16.00        
      35.07   40.93                                                
  8 Halley Lizotte            FR Nashua North         1:19.56    1:18.03        
      36.49   41.54                                                
  9 Erin Fleurant             JR Concord              1:18.54    1:18.71        
      36.60   42.11                                                
 10 Amanda Avella             FR Londonderry          1:18.23    1:18.80        
      37.60   41.20                                                
 11 Chloe Davis               FR Merrimack            1:18.43    1:19.07        
      37.29   41.78                                                
 12 Elizabeth Morin           FR Manchester Centr     1:19.23    1:19.12        
      37.23   41.89                                                
 13 Stephanie Kepner          SR Nashua North         1:20.17    1:19.37        
      36.52   42.85                                                
 14 Renee Charest             JR Londonderry          1:20.48    1:20.13        
      37.28   42.85                                                
 15 Kimberly Delaney          JR Manchester West      1:20.29    1:20.19        
      37.88   42.31                                                
 16 Sarah Miller              JR Salem                1:20.41    1:22.27        
      38.24   44.03                                                
 -- Sarah Pardus              SO Exeter               1:20.18         DQ        
 
Event 23  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    NH State:   3:44.10    2/8/2003 Oyster River                               
                         T. Flasphaler, N. LeBarge, A LeBarge, K Rigterink 
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nashua North  'A'                                 3:58.85    3:55.12        
     1) Maureen O'Leary SR              2) Tessa Brouillard FR            
     3) Abigail DeWitt FR               4) Megan DeWitt SR                
       27.93    58.10    28.20    59.19    28.21    59.63    28.08    58.20
  2 Bishop Guertin  'A'                               4:00.15    3:55.65        
     1) Haley Hullihen FR               2) Ashley Thrower FR              
     3) Meghan Edwards SR               4) Jane Tighe JR                  
       28.37  1:00.27    29.02  1:00.68    27.73    58.24    26.55    56.46
  3 Salem  'A'                                        4:03.56    3:57.39        
     1) Jackie Mayo FR                  2) Caitlin Dube SR                
     3) Zoe Nikitas JR                  4) Caitlyn Shea FR                
       28.37    58.78    28.93  1:00.90    28.94  1:00.83    27.07    56.88
  4 Exeter  'A'                                       4:00.00    3:59.40        
     1) Jordan Clarke SR                2) Katie Rolfs SR                 
     3) Courtney Pearson SO             4) Megan Laird SO                 
       29.09  1:00.79    29.32  1:01.62    27.99  1:00.16    26.92    56.83
  5 Dover  'A'                                        4:10.70    4:00.38        
     1) Rebecca Langlois JR             2) Heather Beardsworth SO         
     3) Chelsey Long SO                 4) Rachel Busby SO                
       29.44  1:02.69    28.63    59.19    28.80    59.73    27.97    58.77
  6 Keene  'A'                                        4:08.76    4:02.87        
     1) Sarah Clark SR                  2) Meg Hart FR                    
     3) Molly Metivier SO               4) Molly Bulger SO                
       29.59  1:01.14    30.23  1:01.88    27.88  1:00.64    28.43    59.21
  7 Concord  'A'                                      4:08.07    4:03.63        
     1) Gracie Ferguson JR              2) Courtney Ellis SO              
     3) Jennifer Jarnot SO              4) Erin Fleurant JR               
       28.67    59.94    29.65  1:03.60    28.20    59.15    28.67  1:00.94
  8 Manchester Central  'A'                           4:09.43    4:05.65        
     1) Katie Donovan FR                2) Elizabeth Morin FR             
     3) Shannon Nealon SR               4) Katie Aldrich FR               
       29.14  1:00.49    28.93  1:00.54    31.32  1:07.52    27.87    57.10
  9 Nashua South  'A'                                 4:07.89    4:16.56        
     1) Teresa Scalzi SR                2) Jessica J Gagnon SR            
     3) Nicole Boire JR                 4) Kendra Phillis FR              
       29.87  1:03.19    32.37  1:07.19    29.26  1:03.60    28.75  1:02.58
 10 Pinkerton  'A'                                    4:14.47    4:17.03        
     1) Meredith Underwood SR           2) Anna Martin FR                 
     3) Francesca Shrout FR             4) Leia Morris JR                 
       30.47  1:03.60    31.25  1:06.45    31.24  1:05.48    29.02  1:01.50
 11 Merrimack  'A'                                    4:16.01    4:25.02        
     1) Kara Jolly FR                   2) Christina R Graziano SR        
     3) Kayleigh Mitchell SR            4) Emily N Jolly SR               
       30.68  1:05.84    30.73  1:05.73    32.51  1:08.93    30.96  1:04.52
 -- Londonderry  'A'                                  4:06.99         DQ        
     1) Tracy Strong FR                 2) Myung Jin Lee SR               
     3) Lisa Hamilton JR                4) Jessica Evans SR               
       30.83  1:04.18    30.44  1:02.87    29.80  1:04.46    28.80  1:01.23
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 23                    
 
  1. Nashua North                        211   2. Dover                             142.5
  3. Keene                               128   4. Salem                               127
  5. Bishop Guertin                      124   6. Londonderry                       100.5
  7. Exeter                               94   8. Manchester Central                   86
  9. Nashua South                         79  10. Concord                              77
 11. Merrimack                            58  12. Pinkerton                            41
 13. Manchester West                      35  14. Goffstown                            20
 15. Trinity                              19  16. Alvirne                              15
 17. Winnacunnet                           4                                             
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 23                     
 
  1. Pinkerton                           211   2. Londonderry                         197
  3. Bishop Guertin                      178   4. Nashua North                        145
  5. Keene                               112   6. Merrimack                            76
  7. Salem                                58   8. Exeter                               44
  9. Spaulding                            37  10. Alvirne                              35
 11. Manchester Memorial                  26  12. Manchester West                      11
 13. Goffstown                            10  14. Nashua South                          8
 15. Trinity                               2                                             



Licensed to Seacoast Swimming Association
                                        Hy-Tek's Meet Manager 2/9/2008 06:19 PM
                 2008 NHIAA SWIMMING AND DIVING CHAMPIONSHIPS                  
                                  Division I                                   
                                    Results                                    
 
Event 2  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    NH State:   1:43.69   2/12/2005 Oyster River                               
                         K. Hoey, S. Wensman, D. Armstrong, T. LaCoursiere 
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pinkerton  'A'                                    1:45.72    1:45.58        
     1) Harrison Hollingsworth SR       2) Marc Marois JR                 
     3) Kai Chan SR                     4) Brendan Sheehan SR             
       26.00    29.77    25.83    23.98                                    
  2 Bishop Guertin  'A'                               1:51.73    1:49.72        
     1) Aron Reynolds SO                2) Ryan Conceicao FR              
     3) Timothy Riddell SR              4) David Root JR                  
       27.86    31.46    27.11    23.29                                    
  3 Nashua North  'A'                                 1:51.12    1:50.23        
     1) Alexander Hennessy SO           2) Sean Martell SR                
     3) Anthony Vitale FR               4) Sebastian Pietravalle JR       
       27.92    29.01    29.20    24.10                                    
  4 Londonderry  'A'                                  1:52.53    1:51.36        
     1) Joe Lavalliere SO               2) Matt Dean JR                   
     3) Cory Hayes SO                   4) Dan Whelton JR                 
       29.71    30.69    27.20    23.76                                    
  5 Keene  'A'                                        1:55.41    1:51.73        
     1) Alex Bates SR                   2) Luke Nelson SR                 
     3) Carl Curran SR                  4) Elias Schoen JR                
       28.89    33.14    25.74    23.96                                    
  6 Salem  'A'                                        1:54.56    1:56.29        
     1) Mark Bacigalupo JR              2) Christopher Foote JR           
     3) Dylan Endyke JR                 4) Matthew Gaudet JR              
       28.46    32.17    29.34    26.32                                    
  7 Merrimack  'A'                                    1:58.00    1:58.99        
     1) Travis Pozzetta FR              2) Chris L Avery SR               
     3) Tom Groner SR                   4) John Yeaton JR                 
       32.50    34.85    26.71    24.93                                    
  8 Alvirne  'A'                                      1:57.18    1:59.56        
     1) Erik Luebbers JR                2) Matt Beningo FR                
     3) Geoffrey Paquette SR            4) Ronnie X Falcone SO            
       30.53    32.82    30.31    25.90                                    
  9 Exeter  'A'                                       2:03.43    2:01.25        
     1) Tyler Hazekamp SR               2) Robby Keith SO                 
     3) William Decker JR               4) Erik Hanson JR                 
       29.63    37.40    27.01    27.21                                    
 10 Nashua South  'A'                                 2:04.21    2:03.83        
     1) William Gosse FR                2) Miguel A Garcia JR             
     3) Michael T Desmond SR            4) Tyler A DeCotis FR             
       31.49    34.57    31.20    26.57                                    
 11 Goffstown  'A'                                    2:14.17    2:16.19        
     1) Christopher Belanger SO         2) Matthew Edmonds SR             
     3) Zachary Smith FR                4) Nicholas Aubut JR              
       40.63    37.04    29.43    29.09                                    
 
Event 4  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    NH State:   1:43.54   2/12/2005 Steve Miller                               
 Meet Qualifying:  2:17.49
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Corey Birdsall            SR Londonderry          2:01.43    1:56.42        
      26.39   29.65   30.84   29.54                                
  2 Carl Curran               SR Keene                1:57.69    1:56.57        
      26.02   29.06   30.88   30.61                                
  3 Ryan Hayward              SR Merrimack            1:57.76    1:56.59        
      26.00   29.06   30.63   30.90                                
  4 Hunter Hollingsworth      SO Pinkerton            2:01.10    2:01.95        
      26.39   30.55   31.83   33.18                                
  5 Erik Luebbers             JR Alvirne              2:01.33    2:02.04        
      27.97   29.82   31.77   32.48                                
  6 Anthony Vitale            FR Nashua North         2:07.53    2:03.60        
      27.88   31.47   33.04   31.21                                
  7 Victor Puksta             SO Bishop Guertin       2:03.88    2:04.19        
      27.44   31.19   32.81   32.75                                
  8 Tyler Janowski            JR Nashua North         2:08.99    2:04.47        
      28.63   31.50   32.97   31.37                                
  9 Andrew Masterson          JR Manchester West      2:03.85    2:04.58        
      27.10   31.16   33.54   32.78                                
 10 John McCarthy             FR Londonderry          2:10.12    2:07.24        
      27.74   31.03   33.68   34.79                                
 11 Andy Dickie               SR Salem                2:11.74    2:07.35        
      28.13   31.83   33.92   33.47                                
 12 Ryan Mitchell             FR Trinity              2:08.44    2:08.17        
      28.40   32.16   34.13   33.48                                
 13 Gregory Poulin            JR Manchester Memor     2:13.01    2:08.24        
      28.57   31.92   34.62   33.13                                
 14 Matthew Sexton            SO Merrimack            2:10.37    2:08.44        
      29.10   32.82   33.69   32.83                                
 15 Aaron Foster              SR Salem                2:09.71    2:08.92        
      28.74   32.20   34.42   33.56                                
 16 Dylan Endyke              JR Salem                2:10.88    2:09.01        
      28.57   31.47   34.00   34.97                                
 17 Brian Monahan             SR Londonderry          2:11.74    2:09.53        
      28.61   32.13   34.73   34.06                                
 18 Taylor Martell            FR Nashua North         2:10.78    2:09.75        
      29.48   33.17   34.44   32.66                                
 19 Martin Hobbs              JR Keene                2:15.75    2:11.93        
      28.31   32.33   36.46   34.83                                
 20 Justin Hayward            FR Londonderry          2:16.29    2:12.36        
      30.24   34.42   34.62   33.08                                
 21 Chris Albertelli          SR Merrimack            2:17.25    2:13.57        
      29.66   33.21   35.36   35.34                                
 22 Samuel Burnett            SO Bishop Guertin       2:13.34    2:13.62        
      29.09   33.56   35.77   35.20                                
 23 Robby Keith               SO Exeter               2:17.15    2:14.23        
      30.53   34.06   36.15   33.49                                
 24 Tyler Faszewski           SO Pinkerton            2:16.15    2:15.24        
      30.35   35.46   35.10   34.33                                
 25 Travis Pozzetta           FR Merrimack            2:13.74    2:19.05        
      32.32   35.16   35.48   36.09                                
 -- William Gosse             FR Nashua South         2:06.15         DQ        
      28.71   31.31   32.23   30.86                                
 -- Harrison Hollingsworth    SR Pinkerton            1:52.59         DQ        
      25.73   27.10   28.40   28.00                                
 
Event 6  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    NH State:   1:55.55   2/12/2005 Vinny Pryor                                
 Meet Qualifying:  2:24.69
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marc Marois               JR Pinkerton            2:07.42    2:06.57        
      27.93   31.54   36.62   30.48                                
  2 Erik Hayes                SR Londonderry          2:11.75    2:09.38        
      27.05   33.43   38.72   30.18                                
  3 Sean Martell              SR Nashua North         2:17.99    2:13.23        
      28.88   35.33   38.17   30.85                                
  4 Timothy Riddell           SR Bishop Guertin       2:17.47    2:15.05        
      29.09   34.01   41.48   30.47                                
  5 Kai Chan                  SR Pinkerton            2:17.18    2:15.08        
      26.59   34.49   41.50   32.50                                
  6 Ryan Conceicao            FR Bishop Guertin       2:19.02    2:15.96        
      30.08   34.67   39.33   31.88                                
  7 William Decker            JR Exeter               2:19.68    2:17.68        
      28.71   34.49   43.35   31.13                                
  8 Christian Girard          FR Manchester Memor     2:19.50    2:20.58        
      29.55   36.28   42.70   32.05                                
  9 Cody Gilchrist            FR Bishop Guertin       2:22.30    2:20.75        
      29.90   34.54   43.38   32.93                                
 10 Matt Dean                 JR Londonderry          2:19.57    2:21.33        
      29.38   36.19   41.15   34.61                                
 
Event 8  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    NH State:   21.30   2/10/2001 Justin Zeimetz                               
 Meet Qualifying:  25.69
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Eric Ziemetz              JR Spaulding              23.43      23.38        
  2 David Root                JR Bishop Guertin         24.47      23.84        
  3 Dan Carbone               SO Pinkerton              24.32      24.08        
  4 Tom Groner                SR Merrimack              24.18      24.15        
  5 Dan Whelton               JR Londonderry            24.60      24.23        
  6 Jan Alexy                 JR Pinkerton              24.35      24.44        
  7 Tyler Hazekamp            SR Exeter                 24.50      24.46        
  8 Justin Daniels            SR Spaulding              25.17      24.48        
  9 Justin Vandette           SR Pinkerton              25.23      24.79        
 10 Bradford Cormier          SR Bishop Guertin         24.88      24.81        
 11 John Yeaton               JR Merrimack              24.84      24.89        
 12 Brendan Sheehan           SR Pinkerton              24.25      24.99        
 13 Sebastian Pietravalle     JR Nashua North           24.67      25.42        
 
Event 10  Boys 1 mtr Diving
===============================================================================
    NH State:   396.15   2/10/1996 Nate Martel                                 
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Max Kapiloff              SR Keene                     NT     257.85        
  2 Sebastian Pietravalle     JR Nashua North              NT     195.35        
  3 Adrien Aries              SO Nashua North              NT     191.75        
 
Event 12  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    NH State:   51.28    2/9/2002 Adam Viccaro                                 
 Meet Qualifying:  1:08.55
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Eric Ziemetz              JR Spaulding              55.78      56.04        
      26.18   29.86                                                
  2 Kai Chan                  SR Pinkerton              57.41      57.83        
      26.15   31.68                                                
  3 Elias Schoen              JR Keene                1:00.17      58.64        
      27.24   31.40                                                
  4 Mark Bacigalupo           JR Salem                1:00.39      58.78        
      26.70   32.08                                                
  5 William Decker            JR Exeter               1:00.89    1:00.31        
      28.07   32.24                                                
  6 Timothy Riddell           SR Bishop Guertin       1:02.51    1:01.11        
      28.81   32.30                                                
  7 Cory Hayes                SO Londonderry          1:05.26    1:02.61        
      29.41   33.20                                                
  8 Nick Boccia               SR Londonderry          1:01.95    1:02.70        
      28.33   34.37                                                
  9 Colton Skavicus           FR Nashua North         1:04.26    1:03.04        
      28.66   34.38                                                
 10 Matthew Vegliante         JR Bishop Guertin       1:03.65    1:03.19        
      29.59   33.60                                                
 11 Zachary Smith             FR Goffstown            1:03.89    1:03.76        
      29.12   34.64                                                
 12 Tyler Almquist            SO Londonderry          1:06.62    1:06.36        
      29.88   36.48                                                
 13 Dylan Endyke              JR Salem                1:04.37    1:07.14        
      30.51   36.63                                                
 14 Adrien Aries              SO Nashua North         1:07.28    1:08.46        
      30.74   37.72                                                
 15 Geoffrey Paquette         SR Alvirne              1:08.29    1:08.86        
      32.65   36.21                                                
 16 Matthew Gaudet            JR Salem                1:07.34    1:10.56        
      31.44   39.12                                                
 
Event 14  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    NH State:   47.19   2/12/2000 Justin Zeimetz                               
 Meet Qualifying:  58.29
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Erik Hayes                SR Londonderry            54.39      51.41        
      24.42   26.99                                                
  2 David Root                JR Bishop Guertin         53.55      52.08        
      24.95   27.13                                                
  3 Carl Curran               SR Keene                  53.75      53.25        
      25.50   27.75                                                
  4 Bradford Cormier          SR Bishop Guertin         54.80      53.29        
      26.01   27.28                                                
  5 Alexander Hennessy        SO Nashua North           55.10      54.34        
      25.42   28.92                                                
  6 Jan Alexy                 JR Pinkerton              56.44      54.55        
      26.07   28.48                                                
  7 Dan Whelton               JR Londonderry            55.95      54.65        
      26.15   28.50                                                
  8 Dan Carbone               SO Pinkerton              56.73      54.97        
      26.03   28.94                                                
  9 Brendan Sheehan           SR Pinkerton              56.01      55.39        
      26.34   29.05                                                
 10 David Houle               SR Manchester Memor       55.82      55.40        
      26.56   28.84                                                
 11 William Gosse             FR Nashua South           56.84      56.04        
      27.58   28.46                                                
 12 Gregory Poulin            JR Manchester Memor       57.36      56.75        
      27.26   29.49                                                
 13 Anthony Vitale            FR Nashua North           58.15      56.77        
      27.45   29.32                                                
 14 Zachary Smith             FR Goffstown              57.47      59.32        
      28.24   31.08                                                
 
Event 16  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    NH State:   4:39.46   2/10/1990 Brian Livingston                           
 Meet Qualifying:  6:11.49
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Corey Birdsall            SR Londonderry          5:24.95    5:17.07        
      27.62   31.13   32.64   32.47   33.03   32.01   32.25   33.35
      32.39   30.18                                                
  2 Ryan Hayward              SR Merrimack            5:32.30    5:22.73        
      27.47   31.00   32.10   32.64   33.96   34.09   33.24   33.10
      33.22   31.91                                                
  3 Alex Bates                SR Keene                5:36.65    5:22.78        
      27.99   32.30   32.63   33.43   34.24   33.29   34.05   33.41
      32.28   29.16                                                
  4 Aron Reynolds             SO Bishop Guertin       5:25.27    5:23.32        
      27.97   31.16   32.51   32.61   33.06   33.43   33.80   34.29
      33.34   31.15                                                
  5 Cory Hayes                SO Londonderry          5:49.37    5:35.60        
      29.72   33.46   34.49   34.55   34.47   34.88   34.12   34.20
      34.18   31.53                                                
  6 Erik Luebbers             JR Alvirne              5:39.25    5:40.06        
      29.81   32.15   33.90   34.94   34.87   35.50   35.62   35.34
      34.89   33.04                                                
  7 Tyler Janowski            JR Nashua North         5:55.99    5:48.09        
      29.82   33.44   34.84   35.24   36.39   36.05   36.38   36.19
      35.80   33.94                                                
  8 Nathan Thompson           SO Pinkerton            5:52.32    5:50.03        
      29.83   33.62   35.13   35.41   35.68   36.22   35.62   36.39
      36.93   35.20                                                
  9 John McCarthy             FR Londonderry          6:02.18    5:50.53        
      30.59   34.01   36.09   36.15   37.93   35.01   35.87 1:11.86
      33.02                                                        
 10 Hunter Hollingsworth      SO Pinkerton            5:45.77    5:51.11        
      28.25   33.58   35.58   36.48   36.88   36.84   36.89   35.44
      36.06   35.11                                                
 11 Taylor Martell            FR Nashua North         5:52.42    5:51.36        
      31.18   35.75   35.93   36.12   35.08   35.78   36.82   35.47
      35.59   33.64                                                
 12 Michael Mahoney           FR Bishop Guertin       5:45.97    5:53.15        
      29.58   33.72   35.28   36.32   36.46   35.90   37.27   37.38
      36.00   35.24                                                
 13 Matthew Sexton            SO Merrimack            6:01.32    5:54.41        
      30.02   35.21   36.01   36.42   36.71   36.44   36.80   36.78
      36.34   33.68                                                
 14 Gillen Stuart             SO Londonderry          6:02.61    5:55.28        
                      34.99   36.59   36.52   37.07   37.15   36.26
      36.87   34.05                                                
 15 Christian Girard          FR Manchester Memor     5:47.34    5:57.25        
      30.08   34.68 1:12.55                                   37.39
      37.32   34.10                                                
 16 Thomas Long               SO Bishop Guertin       6:05.22    5:57.59        
      30.62   34.66   35.58   36.59   36.73   37.21   37.32   37.05
      37.59   34.24                                                
 17 Chris Brown               JR Pinkerton            6:09.45    5:59.22        
      29.70   32.63   35.14   36.55   37.03   37.34   36.92   38.66
      37.49   37.76                                                
 18 Aaron Foster              SR Salem                6:04.16    6:01.92        
      30.93   34.20   35.92   37.06   37.54   37.63   38.92   37.48
      37.53   34.71                                                
 19 Tyler Faszewski           SO Pinkerton            6:11.07    6:09.51        
      31.59   35.48   37.95   39.18   38.74   38.97   38.99   38.40
      37.28   32.93                                                
 20 Andrew Harthcock          SO Merrimack            6:06.49    6:11.42        
      30.81   35.54   37.10   37.76   37.41   39.10   39.96   39.51
      38.58   35.65                                                
 -- Victor Puksta             SO Bishop Guertin       5:47.25         DQ        
      29.62   33.00   34.93   34.99   34.84   35.45   35.13   34.94
      34.10   31.90                                                
 
Event 18  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    NH State:   1:31.56   2/11/1995 Concord                                    
                         C. Anderson, D. Jones, B. Lucey, B. Laemon        
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Londonderry  'A'                                  1:37.23    1:36.01        
     1) Dan Whelton JR                  2) Nick Boccia SR                 
     3) Corey Birdsall SR               4) Erik Hayes SR                  
       24.45    24.71    23.67    23.18                                    
  2 Pinkerton  'A'                                    1:37.15    1:36.58        
     1) Dan Carbone SO                  2) Brendan Sheehan SR             
     3) Jan Alexy JR                    4) Justin Vandette SR             
       23.83    24.85    23.73    24.17                                    
  3 Merrimack  'A'                                    1:40.89    1:39.96        
     1) Tom Groner SR                   2) Chris Albertelli SR            
     3) John Yeaton JR                  4) Ryan Hayward SR                
       24.41    26.55    24.94    24.06                                    
  4 Bishop Guertin  'A'                               1:41.44    1:39.98        
     1) Matthew Vegliante JR            2) Ryan Conceicao FR              
     3) Cody Gilchrist FR               4) Bradford Cormier SR            
       25.67    25.08    24.80    24.43                                    
  5 Keene  'A'                                        1:44.21    1:42.15        
     1) Elias Schoen JR                 2) Peter Starkey SO               
     3) Paul Swingle JR                 4) Alex Bates SR                  
       24.47    26.64    26.40    24.64                                    
  6 Nashua North  'A'                                 1:39.77    1:43.53        
     1) Tyler Janowski JR               2) Taylor Martell FR              
     3) Anthony Vitale FR               4) Colton Skavicus FR             
       26.18    28.02    24.83    24.50                                    
  7 Salem  'A'                                        1:48.49    1:44.42        
     1) Christopher Foote JR            2) Andy Dickie SR                 
     3) Matthew Gaudet JR               4) Aaron Foster SR                
       26.44    26.21    26.14    25.63                                    
  8 Manchester Memorial  'A'                          1:48.26    1:45.63        
     1) Alex Lessard FR                 2) Gregory Poulin JR              
     3) Christian Girard FR             4) David Houle SR                 
       30.12    25.86    24.75    24.90                                    
  9 Exeter  'A'                                       1:49.33    1:46.69        
     1) William Decker JR               2) Robby Keith SO                 
     3) Erik Hanson JR                  4) Tyler Hazekamp SR              
       26.15    28.42    27.95    24.17                                    
 10 Alvirne  'A'                                      1:43.35    1:47.47        
     1) Erik Luebbers JR                2) Geoffrey Paquette SR           
     3) Ronnie X Falcone SO             4) Matt Beningo FR                
       26.82    29.93    24.37    26.35                                    
 11 Goffstown  'A'                                    1:54.16    1:54.77        
     1) Christopher Belanger SO         2) Nicholas Aubut JR              
     3) Matthew Edmonds SR              4) Zachary Smith FR               
       36.40    25.25    27.01    26.11                                    
 -- Nashua South  'A'                                 1:48.41         DQ        
     1) Tyler A DeCotis FR              2) Chris M Gillis SO              
     3) William Gosse FR                4) John D Messina SO              
       26.85    28.57    26.67    28.81                                    
 
Event 20  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    NH State:   52.68   2/12/1994 T. Kremen                                    
 Meet Qualifying:  1:09.29
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harrison Hollingsworth    SR Pinkerton              56.74      55.19        
      27.07   28.12                                                
  2 Mark Bacigalupo           JR Salem                1:00.37      59.47        
      28.90   30.57                                                
  3 Aron Reynolds             SO Bishop Guertin       1:00.85    1:00.05        
      29.35   30.70                                                
  4 Alexander Hennessy        SO Nashua North         1:01.55    1:00.49        
      29.37   31.12                                                
  5 Nick Boccia               SR Londonderry          1:04.42    1:03.25        
      30.74   32.51                                                
  6 Cody Gilchrist            FR Bishop Guertin       1:03.68    1:03.47        
      30.29   33.18                                                
  7 David Houle               SR Manchester Memor     1:06.04    1:03.97        
  8 Chris Brown               JR Pinkerton            1:08.03    1:04.44        
      31.26   33.18                                                
  9 Andrew Masterson          JR Manchester West      1:06.08    1:05.28        
      32.23   33.05                                                
 10 Matthew Vegliante         JR Bishop Guertin       1:06.43    1:05.65        
      31.90   33.75                                                
 11 John Jasek                JR Londonderry          1:08.31    1:05.79        
      31.67   34.12                                                
 12 Ryan Mitchell             FR Trinity              1:05.61    1:06.41        
      32.36   34.05                                                
 13 Thomas Long               SO Bishop Guertin       1:06.90    1:06.45        
      32.68   33.77                                                
 14 Nathan Thompson           SO Pinkerton            1:07.93    1:06.53        
      32.47   34.06                                                
 15 Joon-Ho Lee               SO Pinkerton            1:09.02    1:07.95        
      32.36   35.59                                                
 
Event 22  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    NH State:   58.57   2/10/1990 Eric Jones                                   
 Meet Qualifying:  1:14.89
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sean Martell              SR Nashua North         1:07.91    1:04.68        
      30.78   33.90                                                
  2 Marc Marois               JR Pinkerton            1:05.68    1:05.54        
      32.24   33.30                                                
  3 Justin Vandette           SR Pinkerton            1:09.37    1:06.34        
      30.85   35.49                                                
  4 Matt Dean                 JR Londonderry          1:08.57    1:07.04        
      31.04   36.00                                                
  5 Ryan Conceicao            FR Bishop Guertin       1:09.69    1:09.01        
      32.48   36.53                                                
  6 Joe Lavalliere            SO Londonderry          1:11.93    1:11.78        
      33.65   38.13                                                
  7 Luke Nelson               SR Keene                1:13.80    1:12.11        
      33.91   38.20                                                
  8 Jacob Baril               JR Pinkerton            1:14.27    1:12.32        
      34.05   38.27                                                
  9 Tyler Hazekamp            SR Exeter               1:12.67    1:13.41        
      34.00   39.41                                                
 10 Ryan LaPrise              JR Manchester West      1:13.73    1:13.80        
      34.38   39.42                                                
 11 Colton Skavicus           FR Nashua North         1:13.92    1:14.10        
      34.81   39.29                                                
 12 Michael Mahoney           FR Bishop Guertin       1:11.92    1:14.31        
      34.76   39.55                                                
 13 Christopher Foote         JR Salem                1:13.81    1:14.96        
      33.86   41.10                                                
 
Event 24  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    NH State:   3:22.16   2/14/1998 Nashua                                     
                         T. Sayce, J. Boire, M. Clemens, D. Britton        
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pinkerton  'A'                                    3:35.17    3:30.71        
     1) Hunter Hollingsworth SO         2) Kai Chan SR                    
     3) Marc Marois JR                  4) Harrison Hollingsworth SR      
       26.14    55.09    25.54    54.37    24.99    52.54    23.47    48.71
  2 Londonderry  'A'                                  3:35.53    3:34.95        
     1) Nick Boccia SR                  2) Matt Dean JR                   
     3) Corey Birdsall SR               4) Erik Hayes SR                  
       26.08    55.26    25.90    54.20    25.14    53.77    24.00    51.72
  3 Bishop Guertin  'A'                               3:36.28    3:35.59        
     1) Aron Reynolds SO                2) Timothy Riddell SR             
     3) Bradford Cormier SR             4) David Root JR                  
       26.49    54.96    26.37    55.50    25.49    52.93    24.32    52.20
  4 Nashua North  'A'                                 3:42.33    3:41.49        
     1) Sean Martell SR                 2) Sebastian Pietravalle JR       
     3) Colton Skavicus FR              4) Alexander Hennessy SO          
       26.79    55.63    25.81    55.94    26.01    54.82    25.45    55.10
  5 Merrimack  'A'                                    3:53.09    3:43.10        
     1) John Yeaton JR                  2) Matthew Sexton SO              
     3) Tom Groner SR                   4) Ryan Hayward SR                
       27.84    57.26    26.46    56.20    26.90    57.20    24.88    52.44
  6 Keene  'A'                                        3:42.12    3:43.66        
     1) Alex Bates SR                   2) Peter Starkey SO               
     3) Elias Schoen JR                 4) Carl Curran SR                 
       28.50    57.63    28.30    59.99    25.44    53.90    24.41    52.14
  7 Salem  'A'                                        3:53.95    3:54.40        
     1) Matthew Gaudet JR               2) Dylan Endyke JR                
     3) Aaron Foster SR                 4) Mark Bacigalupo JR             
       29.56  1:02.09    27.53    58.04    27.67    58.85    26.30    55.42
  8 Manchester Memorial  'A'                               NT    4:00.39        
     1) Christopher Costa SO            2) Gregory Poulin JR              
     3) Christian Girard FR             4) David Houle SR                 
       31.48  1:10.05    26.87    57.34    26.73    56.89    27.07    56.11
 -- Nashua South  'A'                                 4:17.49         DQ        
     1) Chris M Gillis SO               2) Miguel A Garcia JR             
     3) John D Messina SO               4) Michael T Desmond SR           
       30.76  1:05.54    27.55    59.11    31.23  1:06.39    28.19  1:01.70
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 24                    
 
  1. Nashua North                        211   2. Dover                             142.5
  3. Keene                               128   4. Salem                               127
  5. Bishop Guertin                      124   6. Londonderry                       100.5
  7. Exeter                               94   8. Manchester Central                   86
  9. Nashua South                         79  10. Concord                              77
 11. Merrimack                            58  12. Pinkerton                            41
 13. Manchester West                      35  14. Goffstown                            20
 15. Trinity                              19  16. Alvirne                              15
 17. Winnacunnet                           4                                             
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 24                     
 
  1. Pinkerton                           243   2. Londonderry                         223
  3. Bishop Guertin                      202   4. Nashua North                        167
  5. Keene                               130   6. Merrimack                            96
  7. Salem                                72   8. Exeter                               44
  9. Spaulding                            37  10. Manchester Memorial                  36
 11. Alvirne                              35  12. Manchester West                      11
 13. Goffstown                            10  14. Nashua South                          8
 15. Trinity                               2                                             

ADVERTISEMENT


ADVERTISEMENT