ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
--- Results, Rankings, and Records ---
SPMA SCM Championships
12/2/2007-12/2/2007
Long Beach, California United States

Combined Team Scores                              
                                Final Results
      
            Place Team                                            Points
       ===================================================================
                1 Irvine Novaquatics                 NOVA-33        2172.5
                2 San Diego Swim Masters             SDSM-SI        2019  
                3 Long Beach Grunions                LBG-33         1347  
                4 Mission Viejo Masters              MVN-33         1280.5
                5 Arizona Masters                    ARIZ-48         506  
                6 Manatee Aquatic Masters            MAM-PC          497  
                7 Ucla Bruin Masters                 UCLA-33         482  
                8 Las Vegas Masters                  LVM-33          427  
                9 West Hollywood Aquatics            WH2O-33         401  
               10 Ventura County Masters             VCM-33          319  
               11 Longhorn Aquatics                  TXLA-26         233  
               12 Rose Bowl Masters                  ROSE-33         230  
               13 Tamalpais Aquatic Masters          TAM-PC          208  
               14 Heartland Swim Masters             HSAM-44         206  
               15 La Jolla Swim Masters              LJSM-SI         166  
               16 Hawaii Masters                     HIMA-39         161  
               17 Meridian                           MSCM-33         160  
               18 Walnut Creek Masters               WCM-38          146  
               19 Santa Clarita Masters              SCMC-33         139  
               20 Santa Rosa Masters                 SRM-PC          117  
               21 Los Angeles Peninsula Masters      LAPS-33         116  
               22 Calgary Masters Swim Club          CMSC            111  
               23 Colorado Masters                   CMS-32          104.5
               24 Ojai Masters                       OJAI-33         102  
               25 Pacific Northwest Aquatics         PNA-PC           97  
               26 Rolling Hills Mudsharks            RHMS-38          96  
               27 Corona Aquatic Team Masters        CROC-33          86  
               28 South Bay Swim Team                SOBA-33          78  
               29 Southern California Aquatic Ma     SCAQ-33          71  
               30 Coast Masters                      CM-33            54  
               30 Santa Barbara Masters              SBM-33           54  
               32 Sports Club LA                     SCLA-33          49.5
               33 Stanford Masters                   STAN-38          46  
               34 University of San Francisco Ma     USFM-PC          45  
               35 Daland Swim School Masters         DSSM-33          42  
               36 Carlsbad Swim Masters              CARL-44          38  
               37 Tri Valley Masters                 TVM-PC           37  
               38 The Olympic Club                   TOC-33           36  
               39 Sport City                         SC               35  
               40 Western Athletic Club Masters      WACM-PC          33  
               41 Los Angeles Athletic Club          LAAC-33          32  
               41 Oregon                             OREG-OR          32  
               43 Team Tyr                           TYR-33           30  
               44 Huntington Beach Swim Club         HBSC-33          27  
               45 Golden West Swim Club              GWSC-33          25  
               46 Sun Devil Masters                  SDM-AZ           20  
               47 Fort Lauderdale Aquatics           FLA-FL           18  
               47 Orange Regional Competitive Aq     ORCA-33          18  
               49 South West Aquatic Masters         SWM-33           16  
               49 Team Kman                          KMAN-7           16  
               49 Channel Islands Masters            CIM-33           16  
               52 Zenith Aquatic Club                ZAP-33           12  
               53 Maryland Masters                   MARY-MD          11  
               54 Phoenix Sunfish                    PHO-48            6  
               54 Fullerton Fast Masters Team        FMT-33            6  
               56 San Clemente Swim Masters          SCSM-33           3  
      

Individual High Point Awards

                        18-24 Women - Individual Scores                        
           Place Name                            Age Team          Points
      =====================================================================
               1 Moore, Katie                     19 MVN-33            63  
               2 Chinn, Sarah                     23 MAM-PC            51  
               3 Nicholson, Emily                 23 HSAM-44           46  
 
                         18-24 Men - Individual Scores                         
           Place Name                            Age Team          Points
      =====================================================================
               1 Brezensky, Chester               21 UNAT              44  
               2 Kosienski, Christopher           23 LBG-33            34  
               3 Herlihy, Edmund                  24 MVN-33            30  
               3 Lulay, John                      24 LBG-33            30  
 
                        25-29 Women - Individual Scores                        
           Place Name                            Age Team          Points
      =====================================================================
               1 DeFelice, Heather                28 SDSM-SI           61  
               2 Cole, Jacqueline                 27 LBG-33            57  
               3 Anderson, Tara                   28 NOVA-33           46  
               3 Spicer, Christine                28 HSAM-44           46  
 
                         25-29 Men - Individual Scores                         
           Place Name                            Age Team          Points
      =====================================================================
               1 Erickson, Benjamin               26 LVM-33            53  
               2 Schmidt, Matthew                 29 WH2O-33           43  
               3 Schmidt, David                   29 MVN-33            39  
 
                        30-34 Women - Individual Scores                        
           Place Name                            Age Team          Points
      =====================================================================
               1 Foster, Christen                 32 NOVA-33           60  
               2 So, Charissa                     30 UNAT              50  
               3 Wolcott Saavedra, Dana           34 LBG-33            41  
 
                         30-34 Men - Individual Scores                         
           Place Name                            Age Team          Points
      =====================================================================
               1 Olver, Brian                     30 WH2O-33           54  
               2 Selinger, Ilan R                 34 MAM-PC            51  
               3 Nisenbaum, Adam                  30 MAM-PC            45  
 
                        35-39 Women - Individual Scores                        
           Place Name                            Age Team          Points
      =====================================================================
               1 Dodd, Laurie                     35 UCLA-33           61  
               2 Rublein, Susanne                 37 MAM-PC            41  
               3 Cox, Juliet                      39 MAM-PC            38  
 
                         35-39 Men - Individual Scores                         
           Place Name                            Age Team          Points
      =====================================================================
               1 Rinzler, Marcel                  36 NOVA-33           59  
               2 Blessing, Tyler                  35 TXLA-26           55  
               3 Magee, Mark                      39 LVM-33            43  
 
                        40-44 Women - Individual Scores                        
           Place Name                            Age Team          Points
      =====================================================================
               1 von der Lippe, Susan             42 CMS-32            63  
               2 Bunch, Brigid                    44 ARIZ-48           48  
               3 Smith, Laura                     41 ARIZ-48           45  
 
                         40-44 Men - Individual Scores                         
           Place Name                            Age Team          Points
      =====================================================================
               1 Shaffer, Mike                    42 VCM-33            61  
               2 Rasmussen, Anders                44 TXLA-26           50  
               3 Phelan, Darren                   44 STAN-38           46  
 
                        45-49 Women - Individual Scores                        
           Place Name                            Age Team          Points
      =====================================================================
               1 Simpson, Susanne                 47 NOVA-33           58  
               2 Pipes-Neilsen, Karlyn            45 SDSM-SI           57  
               3 Cook, Jenny                      49 UCLA-33           44  
               3 Osborn, Ahelee                   49 NOVA-33           44  
 
                         45-49 Men - Individual Scores                         
           Place Name                            Age Team          Points
      =====================================================================
               1 Jaegers, Al                      45 ARIZ-48           58  
               2 Smith, Paul                      48 ARIZ-48           54  
               3 Morales, John                    49 SRM-PC            47  
 
                        50-54 Women - Individual Scores                        
           Place Name                            Age Team          Points
      =====================================================================
               1 Ciraulo, Christie                54 UCLA-33           61  
               2 Sullivan, Lynn                   50 UNAT              55  
               3 Aiu, Mavis                       52 HIMA-39           52  
 
                         50-54 Men - Individual Scores                         
           Place Name                            Age Team          Points
      =====================================================================
               1 Blatt, Michael                   52 VCM-33            51  
               2 Heath, Robert                    50 MAM-PC            46  
               3 Cholodenko, Don                  51 NOVA-33           41  
 
                        55-59 Women - Individual Scores                        
           Place Name                            Age Team          Points
      =====================================================================
               1 Val, Laura                       56 TAM-PC            63  
               2 Jacobus, Anne                    57 LBG-33            40  
               3 Lynch, Evie                      55 ARIZ-48           39  
 
                         55-59 Men - Individual Scores                         
           Place Name                            Age Team          Points
      =====================================================================
               1 Clemmons, Jim                    57 MAM-PC            61  
               2 Devins, Jeff                     55 HIMA-39           46  
               3 Sterne, Erik                     55 SRM-PC            43  
 
                        60-64 Women - Individual Scores                        
           Place Name                            Age Team          Points
      =====================================================================
               1 Marr, Jackie                     64 SDSM-SI           59  
               2 Watson, Katherine                60 OJAI-33           49  
               3 Montrella, Bev                   61 MVN-33            46  
 
                         60-64 Men - Individual Scores                         
           Place Name                            Age Team          Points
      =====================================================================
               1 Burns, Richard                   64 TAM-PC            61  
               2 Davis, Don                       63 RHMS-38           56  
               3 Campbell, John                   60 MVN-33            42  
 
                        65-69 Women - Individual Scores                        
           Place Name                            Age Team          Points
      =====================================================================
               1 Williams, Anne                   69 SDSM-SI           58  
               2 Clifford, Gynt                   69 SDSM-SI           57  
               3 Winkler, Renate                  69 UCLA-33           43  
 
                         65-69 Men - Individual Scores                         
           Place Name                            Age Team          Points
      =====================================================================
               1 Freshley, Mike                   66 SDSM-SI           54  
               2 Williams, Frank                  67 SDSM-SI           50  
               3 Willert, Dan                     65 WCM-38            42  
 
                        70-74 Women - Individual Scores                        
           Place Name                            Age Team          Points
      =====================================================================
               1 Jordan, Betsy                    70 SDSM-SI           63  
               2 Glenn, Sylvia                    70 OJAI-33           53  
               3 Pipes, Adrienne                  73 SDSM-SI           50  
 
                         70-74 Men - Individual Scores                         
           Place Name                            Age Team          Points
      =====================================================================
               1 Rauch, Will                      73 LVM-33            59  
               2 Hubach, Eric                     74 CROC-33           54  
               2 Farrell, Jeff                    70 SBM-33            54  
 
                        75-79 Women - Individual Scores                        
           Place Name                            Age Team          Points
      =====================================================================
               1 Caldwell, Dionne                 75 NOVA-33           63  
               2 Nielson, Patricia                75 LBG-33            46  
               3 Graef, Margrit                   76 MVN-33            39  
 
                         75-79 Men - Individual Scores                         
           Place Name                            Age Team          Points
      =====================================================================
               1 Best, Bob                        75 SDSM-SI           54  
               2 Kimball, Ken                     77 SDSM-SI           51  
               3 Rolph, Robert                    76 MVN-33            44  
 
                         80-84 Men - Individual Scores                         
           Place Name                            Age Team          Points
      =====================================================================
               1 Piemme, Frank                    82 SDSM-SI           54  
               2 Webster, Dale                    81 SDSM-SI           52  
               3 Schmidt, Jurgen                  84 SDSM-SI           42  
 
                        85-89 Women - Individual Scores                        
           Place Name                            Age Team          Points
      =====================================================================
               1 Kornfeld, Maurine                86 MVN-33            61  
               2 Simonton, Rita                   89 SDSM-SI           27  



Event Results                                    Team Standings / Event Results


Event 1  Mixed 1500 Freestyle                      Team Standings / Event Results

Event 1  Women 18-24 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 17:15.23  11/11/2001 DAWN HECKMAN                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moore, Katie              19 MVN-33              18:46.79   18:52.19    9  
                  33.22     1:09.48 (36.26)     1:46.67 (37.19)     2:23.69 (37.02)
        3:00.94 (37.25)     3:38.26 (37.32)     4:16.14 (37.88)     4:53.77 (37.63)
        5:31.52 (37.75)     6:09.24 (37.72)     6:46.91 (37.67)     7:24.67 (37.76)
        8:03.18 (38.51)     8:41.64 (38.46)     9:19.85 (38.21)     9:57.44 (37.59)
       10:35.47 (38.03)    11:13.81 (38.34)    11:52.37 (38.56)    12:30.63 (38.26)
       13:08.67 (38.04)    13:46.67 (38.00)    14:25.19 (38.52)    15:03.72 (38.53)
       15:42.41 (38.69)    16:20.39 (37.98)    16:58.61 (38.22)    17:37.16 (38.55)
       18:14.81 (37.65)    18:52.19 (37.38)                                        
  2 Schumacher, Jennifer      22 NOVA-33             19:51.98   20:06.53    7  
                  36.24     1:16.82 (40.58)     1:57.38 (40.56)     2:38.29 (40.91)
        3:18.63 (40.34)     3:58.57 (39.94)     4:38.46 (39.89)     5:18.42 (39.96)
        5:58.62 (40.20)     6:38.98 (40.36)     7:19.23 (40.25)     7:59.81 (40.58)
        8:39.92 (40.11)     9:20.39 (40.47)    10:00.54 (40.15)    10:41.29 (40.75)
       11:22.22 (40.93)    12:02.93 (40.71)    12:43.42 (40.49)    13:24.08 (40.66)
       14:04.49 (40.41)    14:44.53 (40.04)    15:24.87 (40.34)    16:06.21 (41.34)
       16:46.11 (39.90)    17:26.20 (40.09)    18:06.90 (40.70)    18:47.59 (40.69)
       19:28.47 (40.88)    20:06.53 (38.06)                                        
 
Event 1  Women 25-29 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 16:36.07   3/31/1996 SHEILA TAORMINA, USA                      
        NATL: N 16:36.07   3/31/1996 SHEILA TAORMINA                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Spicer, Christine         28 HSAM-44             22:30.00   21:21.53    9  
                  37.35     1:17.16 (39.81)     1:58.55 (41.39)     2:40.19 (41.64)
        3:22.38 (42.19)     4:05.27 (42.89)     4:48.03 (42.76)     5:30.91 (42.88)
        6:13.78 (42.87)     6:56.78 (43.00)     7:40.19 (43.41)     8:22.91 (42.72)
        9:06.24 (43.33)     9:50.15 (43.91)    10:33.22 (43.07)    11:16.65 (43.43)
       12:00.11 (43.46)    12:43.26 (43.15)    13:26.65 (43.39)    14:09.47 (42.82)
       14:52.82 (43.35)    15:36.59 (43.77)    16:20.25 (43.66)    17:04.17 (43.92)
       17:47.75 (43.58)    18:31.16 (43.41)    19:13.92 (42.76)    19:57.04 (43.12)
       20:39.99 (42.95)    21:21.53 (41.54)                                        
  2 Cole, Jacqueline          27 LBG-33              21:00.00   21:23.08    7  
                  35.77     1:14.93 (39.16)     1:56.29 (41.36)     2:38.18 (41.89)
        3:20.62 (42.44)     4:03.71 (43.09)     4:46.53 (42.82)     5:29.49 (42.96)
        6:12.80 (43.31)     6:55.78 (42.98)     7:38.93 (43.15)     8:21.86 (42.93)
        9:06.26 (44.40)     9:49.68 (43.42)    10:33.42 (43.74)    11:17.49 (44.07)
       12:01.95 (44.46)    12:45.58 (43.63)    13:29.98 (44.40)    14:12.78 (42.80)
       14:56.06 (43.28)    15:39.41 (43.35)    16:22.74 (43.33)    17:05.98 (43.24)
       17:49.63 (43.65)    18:32.72 (43.09)    19:16.09 (43.37)    19:59.65 (43.56)
       20:43.05 (43.40)    21:23.08 (40.03)                                        
  3 Lyons, Kaitlin            28 NOVA-33             24:00.33   25:47.27    6  
                  44.24     1:34.61 (50.37)     2:26.09 (51.48)     3:17.99 (51.90)
        4:09.73 (51.74)     5:02.07 (52.34)     5:53.42 (51.35)     6:45.54 (52.12)
        7:36.72 (51.18)     8:28.49 (51.77)     9:19.97 (51.48)    10:11.46 (51.49)
       11:03.21 (51.75)    11:54.98 (51.77)    12:47.48 (52.50)    13:39.48 (52.00)
       14:33.20 (53.72)    15:25.56 (52.36)    16:19.34 (53.78)    17:11.34 (52.00)
       18:04.15 (52.81)    18:57.31 (53.16)    19:49.67 (52.36)    20:41.97 (52.30)
       21:34.17 (52.20)    22:25.04 (50.87)    23:15.49 (50.45)    24:06.29 (50.80)
       24:57.39 (51.10)    25:47.27 (49.88)                                        
 
Event 1  Women 30-34 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 17:23.60  12/11/1994 KAREN BURTON, USA                         
        NATL: N 17:23.60  12/11/1994 KAREN BURTON                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wolcott Saavedra, Dana    34 LBG-33              35:00.00   32:09.85    9  
                                1:52.77 ( )   2:53.78 (1:01.01)   3:56.53 (1:02.75)
      5:00.61 (1:04.08)   6:04.15 (1:03.54)   7:08.10 (1:03.95)   8:11.19 (1:03.09)
      9:15.42 (1:04.23)  10:19.26 (1:03.84)  11:24.21 (1:04.95)  12:29.54 (1:05.33)
     13:36.38 (1:06.84)  14:42.13 (1:05.75)  15:46.81 (1:04.68)  16:52.45 (1:05.64)
     17:58.70 (1:06.25)  19:04.34 (1:05.64)  20:09.65 (1:05.31)  21:15.54 (1:05.89)
     22:23.04 (1:07.50)  23:29.43 (1:06.39)  24:36.56 (1:07.13)  25:45.17 (1:08.61)
     26:52.25 (1:07.08)  27:57.86 (1:05.61)  29:02.18 (1:04.32)  30:07.36 (1:05.18)
     31:11.10 (1:03.74)    32:09.85 (58.75)                                        
 
Event 1  Women 35-39 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 17:27.84  12/10/2000 LAURIE HUG, USA                           
        NATL: N 17:27.84  12/10/2000 LAURIE HUG                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dodd, Laurie              35 UCLA-33             18:25.29   18:09.06    9  
                  34.18     1:09.91 (35.73)     1:45.76 (35.85)     2:21.55 (35.79)
        2:57.55 (36.00)     3:33.36 (35.81)     4:09.25 (35.89)     4:44.92 (35.67)
        5:20.85 (35.93)     5:56.72 (35.87)     6:33.03 (36.31)     7:09.25 (36.22)
        7:45.80 (36.55)     8:22.14 (36.34)     8:58.47 (36.33)     9:34.88 (36.41)
       10:11.45 (36.57)    10:47.90 (36.45)    11:24.70 (36.80)    12:01.62 (36.92)
       12:38.20 (36.58)    13:14.87 (36.67)    13:51.76 (36.89)    14:28.12 (36.36)
       15:05.52 (37.40)    15:42.36 (36.84)    16:19.19 (36.83)    16:55.75 (36.56)
       17:33.01 (37.26)    18:09.06 (36.05)                                        
  2 Lamph, Becky              39 LVM-33              22:45.00   20:51.85    7  
                  36.70     1:16.46 (39.76)     1:56.97 (40.51)     2:37.66 (40.69)
        3:18.60 (40.94)     3:59.98 (41.38)     4:41.56 (41.58)     5:23.35 (41.79)
        6:04.94 (41.59)     6:47.15 (42.21)     7:29.42 (42.27)     8:11.39 (41.97)
        8:53.07 (41.68)     9:34.69 (41.62)    10:16.78 (42.09)    10:59.35 (42.57)
       11:42.01 (42.66)    12:24.09 (42.08)    13:06.27 (42.18)    13:48.50 (42.23)
       14:30.66 (42.16)    15:13.03 (42.37)    15:55.65 (42.62)    16:37.90 (42.25)
       17:20.82 (42.92)    18:02.95 (42.13)    18:45.58 (42.63)    19:27.95 (42.37)
       20:10.85 (42.90)    20:51.85 (41.00)                                        
  3 Scheferman, Heather       35 NOVA-33             30:00.00   27:57.83    6  
                  47.61     1:40.61 (53.00)     2:34.88 (54.27)     3:27.54 (52.66)
        4:22.58 (55.04)     5:16.37 (53.79)     6:10.17 (53.80)     7:05.22 (55.05)
        7:58.63 (53.41)     8:55.28 (56.65)     9:51.07 (55.79)    10:49.53 (58.46)
       11:47.04 (57.51)    12:45.74 (58.70)    13:41.73 (55.99)    14:40.75 (59.02)
       15:37.98 (57.23)    16:36.49 (58.51)    17:34.35 (57.86)    18:33.33 (58.98)
       19:27.90 (54.57)    20:26.80 (58.90)    21:23.70 (56.90)    22:20.38 (56.68)
       23:19.51 (59.13)    24:17.81 (58.30)    25:15.60 (57.79)    26:12.26 (56.66)
       27:06.76 (54.50)    27:57.83 (51.07)                                        
  4 Richter, Jennifer         39 MVN-33              37:00.00   29:33.11    5  
                  50.93     1:46.18 (55.25)     2:42.76 (56.58)     3:40.68 (57.92)
        4:38.42 (57.74)     5:37.18 (58.76)     6:35.11 (57.93)     7:33.96 (58.85)
      8:34.40 (1:00.44)     9:32.73 (58.33)  10:33.37 (1:00.64)    11:33.35 (59.98)
       12:32.00 (58.65)    13:29.22 (57.22)    14:27.73 (58.51)  15:30.22 (1:02.49)
     16:32.06 (1:01.84)  17:39.52 (1:07.46)    18:38.44 (58.92)    19:36.68 (58.24)
       20:33.64 (56.96)    21:32.07 (58.43)    22:30.32 (58.25)    23:29.42 (59.10)
       24:28.19 (58.77)  25:28.46 (1:00.27)  26:31.14 (1:02.68)  27:32.46 (1:01.32)
     28:33.48 (1:01.02)    29:33.11 (59.63)                                        
  5 Soria, Veronica           35 NOVA-33             32:00.00   32:10.41    4  
                  58.61   2:00.38 (1:01.77)   3:02.99 (1:02.61)   4:06.59 (1:03.60)
      5:11.29 (1:04.70)   6:16.60 (1:05.31)   7:21.02 (1:04.42)   8:25.92 (1:04.90)
      9:29.78 (1:03.86)  10:34.46 (1:04.68)  11:39.90 (1:05.44)  12:44.47 (1:04.57)
     13:48.39 (1:03.92)  14:53.71 (1:05.32)  15:58.28 (1:04.57)  17:02.45 (1:04.17)
     18:07.66 (1:05.21)  19:13.12 (1:05.46)  20:17.83 (1:04.71)  21:22.19 (1:04.36)
     22:27.48 (1:05.29)  23:32.59 (1:05.11)  24:36.17 (1:03.58)  25:41.45 (1:05.28)
     26:47.44 (1:05.99)  27:52.48 (1:05.04)  28:56.93 (1:04.45)  30:02.20 (1:05.27)
     31:08.44 (1:06.24)  32:10.41 (1:01.97)                                        
 -- Cox, Juliet               39 MAM-PC              19:50.00         DQ  
                  38.04     1:21.09 (43.05)                                        
 
Event 1  Women 40-44 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 17:38.37    4/5/2002 LYNN MARSHALL, CAN                        
        NATL: N 17:45.50   12/7/2003 K PIPES-NEILSEN                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Adams, Kari               41 LVM-33              22:29.00   21:24.63    9  
                  40.39     1:22.42 (42.03)     2:05.10 (42.68)     2:48.03 (42.93)
        3:31.21 (43.18)     4:14.08 (42.87)     4:56.91 (42.83)     5:39.81 (42.90)
        6:23.02 (43.21)     7:05.85 (42.83)     7:48.45 (42.60)     8:31.23 (42.78)
        9:14.05 (42.82)     9:57.30 (43.25)    10:40.29 (42.99)    11:23.42 (43.13)
       12:06.97 (43.55)    12:49.85 (42.88)    13:32.87 (43.02)    14:16.41 (43.54)
       14:59.20 (42.79)    15:41.91 (42.71)    16:24.92 (43.01)    17:07.78 (42.86)
       17:51.07 (43.29)    18:34.00 (42.93)    19:16.90 (42.90)    19:59.66 (42.76)
       20:42.29 (42.63)    21:24.63 (42.34)                                        
  2 Henry, Melissa            42 UNAT                25:00.00   24:16.81    7  
                  40.07     1:23.44 (43.37)     2:08.32 (44.88)     2:54.66 (46.34)
        3:41.81 (47.15)     4:28.91 (47.10)     5:16.24 (47.33)     6:04.05 (47.81)
        6:52.26 (48.21)     7:41.07 (48.81)     8:30.82 (49.75)     9:20.56 (49.74)
       10:09.88 (49.32)    10:59.29 (49.41)    11:48.58 (49.29)    12:38.00 (49.42)
       13:27.35 (49.35)    14:17.17 (49.82)    15:06.58 (49.41)    15:55.19 (48.61)
       16:44.66 (49.47)    17:34.00 (49.34)    18:24.04 (50.04)    19:14.59 (50.55)
       20:04.97 (50.38)    20:55.00 (50.03)    21:45.70 (50.70)    22:36.36 (50.66)
       23:27.85 (51.49)    24:16.81 (48.96)                                        
  3 Swoboda, Sandy            44 MARY-MD             25:20.00   25:17.66    6  
                  44.25     1:30.97 (46.72)     2:19.68 (48.71)     3:09.39 (49.71)
        3:59.58 (50.19)     4:50.72 (51.14)     5:41.72 (51.00)     6:33.08 (51.36)
        7:23.75 (50.67)     8:14.96 (51.21)     9:05.74 (50.78)     9:56.88 (51.14)
       10:47.36 (50.48)    11:38.18 (50.82)    12:29.50 (51.32)    13:21.04 (51.54)
       14:12.04 (51.00)    15:03.57 (51.53)    15:54.21 (50.64)    16:45.30 (51.09)
       17:36.45 (51.15)    18:27.44 (50.99)    19:19.04 (51.60)    20:10.63 (51.59)
       21:01.97 (51.34)    21:53.41 (51.44)    22:44.49 (51.08)    23:35.94 (51.45)
       24:27.58 (51.64)    25:17.66 (50.08)                                        
 
Event 1  Women 45-49 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 17:46.32   5/18/2007 LYNN MARSHALL, CAN                        
        NATL: N 17:50.64  10/10/2004 S HEIM-BOWEN                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Simpson, Susanne          47 NOVA-33             19:15.00   19:06.19    9  
                  34.91     1:12.53 (37.62)     1:51.10 (38.57)     2:30.27 (39.17)
        3:09.63 (39.36)     3:48.43 (38.80)     4:27.39 (38.96)     5:06.03 (38.64)
        5:44.60 (38.57)     6:23.33 (38.73)     7:01.43 (38.10)     7:39.16 (37.73)
        8:17.41 (38.25)     8:55.58 (38.17)     9:33.82 (38.24)    10:11.70 (37.88)
       10:50.04 (38.34)    11:28.50 (38.46)    12:07.19 (38.69)    12:45.77 (38.58)
       13:24.17 (38.40)    14:02.36 (38.19)    14:40.24 (37.88)    15:18.55 (38.31)
       15:56.79 (38.24)    16:34.94 (38.15)    17:13.57 (38.63)    17:51.67 (38.10)
       18:29.81 (38.14)    19:06.19 (36.38)                                        
  2 Pipes-Neilsen, Karlyn     45 SDSM-SI             17:49.34   20:42.37    7  
                  30.79     1:04.13 (33.34)     1:38.11 (33.98)     2:12.47 (34.36)
        2:46.63 (34.16)     3:20.87 (34.24)     3:54.75 (33.88)     4:28.51 (33.76)
      5:37.78 (1:09.27)     6:26.90 (49.12)     7:13.69 (46.79)     8:03.83 (50.14)
        8:57.80 (53.97)     9:42.35 (44.55)    10:24.52 (42.17)    11:04.02 (39.50)
       11:48.11 (44.09)    12:30.47 (42.36)    13:13.82 (43.35)    13:54.73 (40.91)
       14:38.16 (43.43)    15:19.07 (40.91)    16:01.29 (42.22)    16:41.73 (40.44)
       17:24.11 (42.38)    18:03.74 (39.63)    18:45.62 (41.88)    19:25.14 (39.52)
       20:04.45 (39.31)    20:42.37 (37.92)                                        
  3 Shore, Susan              45 MSCM-33             21:41.63   21:22.30    6  
                  38.00     1:19.05 (41.05)     2:01.48 (42.43)     2:43.82 (42.34)
        3:26.85 (43.03)     4:09.85 (43.00)     4:52.58 (42.73)     5:35.53 (42.95)
        6:19.01 (43.48)     7:02.01 (43.00)     7:45.23 (43.22)     8:28.32 (43.09)
        9:11.35 (43.03)     9:54.92 (43.57)    10:38.18 (43.26)    11:21.85 (43.67)
       12:05.93 (44.08)    12:49.26 (43.33)    13:33.20 (43.94)    14:16.60 (43.40)
       15:00.21 (43.61)    15:44.01 (43.80)    16:27.49 (43.48)    17:10.60 (43.11)
       17:54.14 (43.54)    18:37.08 (42.94)    19:20.24 (43.16)    20:02.46 (42.22)
       20:43.92 (41.46)    21:22.30 (38.38)                                        
  4 Hall, Ali                 46 TAM-PC              22:00.00   21:35.63    5  
                  40.77     1:24.26 (43.49)     2:07.21 (42.95)     2:51.28 (44.07)
        3:34.82 (43.54)     4:18.34 (43.52)     5:01.84 (43.50)     5:45.05 (43.21)
        6:29.03 (43.98)     7:12.51 (43.48)     7:56.37 (43.86)     8:39.99 (43.62)
        9:23.51 (43.52)    10:06.94 (43.43)    10:50.46 (43.52)    11:32.81 (42.35)
       12:15.59 (42.78)    12:59.27 (43.68)    13:41.71 (42.44)    14:24.92 (43.21)
       15:08.49 (43.57)    15:52.83 (44.34)    16:36.23 (43.40)    17:20.43 (44.20)
       18:03.62 (43.19)    18:47.17 (43.55)    19:30.70 (43.53)    20:13.91 (43.21)
       20:55.61 (41.70)    21:35.63 (40.02)                                        
  5 Saul-Zachau, Joanne       49 LVM-33              28:00.00   21:57.61    4  
                  38.51     1:21.95 (43.44)     2:06.91 (44.96)     2:52.05 (45.14)
        3:36.64 (44.59)     4:21.21 (44.57)     5:05.93 (44.72)     5:50.41 (44.48)
        6:34.63 (44.22)     7:19.05 (44.42)     8:03.92 (44.87)     8:48.62 (44.70)
        9:33.18 (44.56)    10:17.51 (44.33)    11:01.82 (44.31)    11:45.86 (44.04)
       12:30.00 (44.14)    13:14.25 (44.25)    13:58.24 (43.99)    14:42.22 (43.98)
       15:25.94 (43.72)    16:09.99 (44.05)    16:53.91 (43.92)    17:38.06 (44.15)
       18:21.83 (43.77)    19:05.86 (44.03)    19:49.64 (43.78)    20:33.16 (43.52)
       21:16.77 (43.61)    21:57.61 (40.84)                                        
 
Event 1  Women 50-54 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 18:59.17   10/2/2002 LAURA VAL, USA                            
        NATL: N 18:59.17   10/2/2002 LAURA VAL                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ciraulo, Christie         54 UCLA-33             22:01.06   20:20.19    9  
                  36.73     1:16.34 (39.61)     1:56.30 (39.96)     2:36.19 (39.89)
        3:16.74 (40.55)     3:57.34 (40.60)     4:37.75 (40.41)     5:18.39 (40.64)
        5:58.92 (40.53)     6:39.25 (40.33)     7:19.90 (40.65)     8:00.74 (40.84)
        8:41.49 (40.75)     9:22.41 (40.92)    10:03.27 (40.86)    10:44.39 (41.12)
       11:25.41 (41.02)    12:06.32 (40.91)    12:47.46 (41.14)    13:28.40 (40.94)
       14:09.36 (40.96)    14:50.69 (41.33)    15:32.29 (41.60)    16:14.00 (41.71)
       16:55.82 (41.82)    17:37.08 (41.26)    18:18.33 (41.25)    18:59.72 (41.39)
       19:41.06 (41.34)    20:20.19 (39.13)                                        
  2 Stokols, Niki             50 DSSM-33             21:40.26   21:44.34    7  
                  40.22     1:22.64 (42.42)     2:05.65 (43.01)     2:49.33 (43.68)
        3:32.53 (43.20)     4:14.96 (42.43)     4:57.41 (42.45)     5:40.23 (42.82)
        6:23.89 (43.66)     7:07.44 (43.55)     7:51.02 (43.58)     8:34.39 (43.37)
        9:18.47 (44.08)    10:02.43 (43.96)    10:47.14 (44.71)    11:30.95 (43.81)
       12:14.73 (43.78)    12:58.85 (44.12)    13:42.29 (43.44)    14:26.23 (43.94)
       15:10.89 (44.66)    15:54.79 (43.90)    16:39.14 (44.35)    17:23.31 (44.17)
       18:06.94 (43.63)    18:50.71 (43.77)    19:34.46 (43.75)    20:18.26 (43.80)
       21:02.38 (44.12)    21:44.34 (41.96)                                        
  3 Powers, Patricia          50 LBG-33              23:19.61   23:08.73    6  
                  41.26     1:26.39 (45.13)     2:13.14 (46.75)     2:59.90 (46.76)
        3:47.08 (47.18)     4:34.19 (47.11)     5:20.83 (46.64)     6:07.87 (47.04)
        6:54.50 (46.63)     7:41.46 (46.96)     8:27.15 (45.69)     9:13.63 (46.48)
       10:00.38 (46.75)    10:46.70 (46.32)    11:33.01 (46.31)    12:19.05 (46.04)
       13:05.66 (46.61)    13:52.58 (46.92)    14:39.16 (46.58)    15:25.27 (46.11)
       16:11.72 (46.45)    16:57.76 (46.04)    17:43.77 (46.01)    18:30.60 (46.83)
       19:17.19 (46.59)    20:03.57 (46.38)    20:50.37 (46.80)    21:36.72 (46.35)
       22:22.72 (46.00)    23:08.73 (46.01)                                        
  4 Aiu, Mavis                52 HIMA-39             24:30.00   23:14.29    5  
                  39.89     1:24.59 (44.70)     2:10.49 (45.90)     2:57.42 (46.93)
        3:43.74 (46.32)     4:30.32 (46.58)     5:17.21 (46.89)     6:04.62 (47.41)
        6:51.06 (46.44)     7:37.14 (46.08)     8:24.30 (47.16)     9:11.10 (46.80)
        9:57.93 (46.83)    10:44.74 (46.81)    11:32.04 (47.30)    12:19.06 (47.02)
       13:06.14 (47.08)    13:53.52 (47.38)    14:40.68 (47.16)    15:28.22 (47.54)
       16:15.03 (46.81)    17:02.17 (47.14)    17:49.30 (47.13)    18:36.17 (46.87)
       19:23.36 (47.19)    20:11.19 (47.83)    20:58.24 (47.05)    21:45.01 (46.77)
       22:31.44 (46.43)    23:14.29 (42.85)                                        
  5 Jordan, Nina              51 NOVA-33             24:45.00   23:15.14    4  
                  40.09     1:24.72 (44.63)     2:11.10 (46.38)     2:58.23 (47.13)
        3:45.12 (46.89)     4:31.98 (46.86)     5:19.32 (47.34)     6:05.49 (46.17)
        6:52.24 (46.75)     7:38.62 (46.38)     8:25.06 (46.44)     9:12.26 (47.20)
        9:59.26 (47.00)    10:46.20 (46.94)    11:32.91 (46.71)    12:20.13 (47.22)
       13:06.99 (46.86)    13:54.15 (47.16)    14:40.97 (46.82)    15:28.08 (47.11)
       16:15.40 (47.32)    17:01.87 (46.47)    17:49.31 (47.44)    18:36.19 (46.88)
       19:23.36 (47.17)    20:10.65 (47.29)    20:58.19 (47.54)    21:44.40 (46.21)
       22:31.15 (46.75)    23:15.14 (43.99)                                        
  6 Hayes, Patricia           54 LBG-33              28:00.00   27:57.85    3  
                  47.07     1:41.05 (53.98)     2:35.51 (54.46)     3:32.57 (57.06)
        4:27.85 (55.28)     5:23.53 (55.68)     6:19.51 (55.98)     7:16.32 (56.81)
        8:12.01 (55.69)     9:08.46 (56.45)    10:04.88 (56.42)    11:01.85 (56.97)
       11:58.76 (56.91)    12:53.48 (54.72)    13:50.33 (56.85)    14:47.90 (57.57)
       15:44.76 (56.86)    16:40.25 (55.49)    17:37.06 (56.81)    18:32.99 (55.93)
       19:28.33 (55.34)    20:25.10 (56.77)    21:21.24 (56.14)    22:17.60 (56.36)
       23:14.50 (56.90)    24:10.59 (56.09)    25:07.21 (56.62)    26:05.20 (57.99)
       27:01.57 (56.37)    27:57.85 (56.28)                                        
 
Event 1  Women 60-64 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 21:29.24    5/5/2003 JEN THOMASSON, AUS                        
        NATL: N 21:33.34   5/19/2003 JACKIE MARR                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jarmakani, Brenda         60 UCLA-33             26:50.00   25:24.04    9  
                  46.07     1:37.12 (51.05)     2:28.64 (51.52)     3:19.07 (50.43)
        4:10.73 (51.66)     5:01.74 (51.01)     5:52.69 (50.95)     6:42.66 (49.97)
        7:33.92 (51.26)     8:25.56 (51.64)     9:16.70 (51.14)    10:07.94 (51.24)
       10:59.16 (51.22)    11:50.64 (51.48)    12:41.56 (50.92)    13:32.09 (50.53)
       14:24.30 (52.21)    15:15.23 (50.93)    16:05.58 (50.35)    16:56.64 (51.06)
       17:47.96 (51.32)    18:38.30 (50.34)    19:29.10 (50.80)    20:20.07 (50.97)
       21:11.64 (51.57)    22:03.04 (51.40)    22:53.90 (50.86)    23:45.02 (51.12)
       24:35.68 (50.66)    25:24.04 (48.36)                                        
 
Event 1  Women 65-69 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 22:35.98    5/9/2004 YOSHIKO OSAKI, JPN                        
        NATL: N 23:38.44  12/13/1992 CLARA WALKER                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Williams, Anne            69 SDSM-SI             27:20.00   26:34.18    9  
                  48.28     1:40.03 (51.75)     2:32.45 (52.42)     3:24.83 (52.38)
        4:17.95 (53.12)     5:10.71 (52.76)     6:04.57 (53.86)     6:57.36 (52.79)
        7:50.69 (53.33)     8:44.00 (53.31)     9:37.59 (53.59)    10:31.30 (53.71)
       11:24.01 (52.71)    12:16.20 (52.19)    13:09.19 (52.99)    14:03.00 (53.81)
       14:57.87 (54.87)    15:51.49 (53.62)    16:45.85 (54.36)    17:40.30 (54.45)
       18:34.13 (53.83)    19:28.49 (54.36)    20:22.46 (53.97)    21:16.48 (54.02)
       22:09.74 (53.26)    23:03.19 (53.45)    23:56.68 (53.49)    24:50.71 (54.03)
       25:43.96 (53.25)    26:34.18 (50.22)                                        
 
Event 1  Women 70-74 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 23:54.74  11/28/2004 JANE ASHER, GBR                           
        NATL: N 24:57.85   11/2/1996 JUNE KRAUSER                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pipes, Adrienne           73 SDSM-SI             26:44.39   28:17.07    9  
                  53.37     1:50.38 (57.01)     2:48.98 (58.60)     3:47.02 (58.04)
        4:44.14 (57.12)     5:41.81 (57.67)     6:39.26 (57.45)     7:36.11 (56.85)
        8:32.59 (56.48)     9:28.91 (56.32)    10:26.36 (57.45)    11:22.35 (55.99)
       12:19.07 (56.72)    13:15.44 (56.37)    14:12.23 (56.79)    15:08.09 (55.86)
       16:06.47 (58.38)    17:04.29 (57.82)    18:01.85 (57.56)    18:58.05 (56.20)
       19:53.71 (55.66)    20:49.60 (55.89)    21:45.23 (55.63)    22:41.98 (56.75)
       23:38.21 (56.23)    24:35.94 (57.73)    25:32.39 (56.45)    26:28.18 (55.79)
       27:24.73 (56.55)    28:17.07 (52.34)                                        
  2 Glenn, Sylvia             70 OJAI-33             33:29.75   34:13.33    7  
                  59.74   2:06.80 (1:07.06)   3:12.61 (1:05.81)   4:20.44 (1:07.83)
      5:27.11 (1:06.67)   6:34.74 (1:07.63)   7:41.67 (1:06.93)   8:50.98 (1:09.31)
      9:58.20 (1:07.22)  11:05.81 (1:07.61)  12:14.58 (1:08.77)  13:22.03 (1:07.45)
     14:29.62 (1:07.59)  15:39.50 (1:09.88)  16:49.22 (1:09.72)  17:58.28 (1:09.06)
     19:08.04 (1:09.76)  20:17.64 (1:09.60)  21:26.79 (1:09.15)  22:37.49 (1:10.70)
     23:47.88 (1:10.39)  24:58.18 (1:10.30)  26:08.54 (1:10.36)  27:18.66 (1:10.12)
     28:28.90 (1:10.24)  29:38.58 (1:09.68)  30:48.27 (1:09.69)  31:57.90 (1:09.63)
     33:08.40 (1:10.50)  34:13.33 (1:04.93)                                        
 
Event 1  Women 75-79 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 24:04.75  11/26/2006 JANE ASHER, GBR                           
        NATL: N 26:37.02   12/4/2005 GAIL ROPER                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Caldwell, Dionne          75 NOVA-33             30:18.20   30:50.76    9  
                  53.69   1:53.98 (1:00.29)   2:55.61 (1:01.63)   3:58.13 (1:02.52)
      5:00.03 (1:01.90)   6:02.25 (1:02.22)   7:04.49 (1:02.24)   8:07.03 (1:02.54)
      9:09.08 (1:02.05)  10:11.59 (1:02.51)  11:14.92 (1:03.33)  12:17.43 (1:02.51)
     13:19.58 (1:02.15)  14:21.45 (1:01.87)  15:22.80 (1:01.35)  16:25.09 (1:02.29)
     17:26.77 (1:01.68)  18:29.46 (1:02.69)  19:31.42 (1:01.96)  20:33.46 (1:02.04)
     21:35.25 (1:01.79)  22:36.97 (1:01.72)  23:40.01 (1:03.04)  24:41.89 (1:01.88)
     25:43.72 (1:01.83)  26:46.53 (1:02.81)  27:48.56 (1:02.03)  28:50.45 (1:01.89)
     29:52.33 (1:01.88)    30:50.76 (58.43)                                        
 
Event 1  Men 18-24 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 16:15.25  10/10/1993 JEFF POPPELL                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kosienski, Christopher    23 LBG-33              30:00.00   31:11.61    9  
                  46.54     1:40.96 (54.42)     2:38.32 (57.36)     3:38.03 (59.71)
      4:38.73 (1:00.70)   5:40.86 (1:02.13)   6:43.02 (1:02.16)   7:45.55 (1:02.53)
      8:48.36 (1:02.81)   9:51.25 (1:02.89)  10:52.79 (1:01.54)  11:55.57 (1:02.78)
     12:58.42 (1:02.85)  14:02.51 (1:04.09)  15:07.24 (1:04.73)  16:14.04 (1:06.80)
     17:20.88 (1:06.84)  18:26.93 (1:06.05)  19:32.99 (1:06.06)  20:37.98 (1:04.99)
     21:44.18 (1:06.20)  22:50.21 (1:06.03)  23:57.20 (1:06.99)  25:03.61 (1:06.41)
     26:07.65 (1:04.04)  27:09.49 (1:01.84)  28:13.28 (1:03.79)  29:15.28 (1:02.00)
     30:17.06 (1:01.78)    31:11.61 (54.55)                                        
 
Event 1  Men 25-29 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 15:29.68  10/24/2003 GREG ORPHANIDES, GBR                      
        NATL: N 15:41.81  12/14/1997 ALEX KOSTICH                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Uchitel, Dmitry           27 LVM-33              22:00.00   22:03.44    9  
                  35.05     1:13.61 (38.56)     1:54.34 (40.73)     2:35.55 (41.21)
        3:17.27 (41.72)     3:59.63 (42.36)     4:42.30 (42.67)     5:26.69 (44.39)
        6:11.15 (44.46)     6:55.50 (44.35)     7:39.70 (44.20)     8:24.33 (44.63)
        9:08.30 (43.97)     9:53.53 (45.23)    10:37.23 (43.70)    11:23.26 (46.03)
       12:08.30 (45.04)    12:52.88 (44.58)    13:37.74 (44.86)    14:25.60 (47.86)
       15:09.84 (44.24)    15:57.14 (47.30)    16:42.73 (45.59)    17:30.29 (47.56)
       18:16.49 (46.20)    19:04.48 (47.99)    19:49.83 (45.35)    20:36.79 (46.96)
       21:20.66 (43.87)    22:03.44 (42.78)                                        
 
Event 1  Men 30-34 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 15:51.07  12/10/2000 ALEX KOSTICH, USA                         
        NATL: N 15:51.07  12/10/2000 ALEX KOSTICH                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Giacobe, Drew             33 LBG-33              22:00.00   21:34.04    9  
                  38.57     1:21.16 (42.59)     2:04.02 (42.86)     2:46.98 (42.96)
        3:30.10 (43.12)     4:13.12 (43.02)     4:56.29 (43.17)     5:39.24 (42.95)
        6:22.49 (43.25)     7:05.26 (42.77)     7:47.58 (42.32)     8:29.56 (41.98)
        9:11.51 (41.95)     9:54.10 (42.59)    10:36.38 (42.28)    11:18.86 (42.48)
       12:01.72 (42.86)    12:44.62 (42.90)    13:28.22 (43.60)    14:11.92 (43.70)
       14:55.83 (43.91)    15:39.60 (43.77)    16:24.10 (44.50)    17:07.96 (43.86)
       17:52.98 (45.02)    18:37.52 (44.54)    19:22.11 (44.59)    20:07.26 (45.15)
       20:50.96 (43.70)    21:34.04 (43.08)                                        
 
Event 1  Men 35-39 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 15:58.20  11/20/1999 BOBBY PATTEN, USA                         
        NATL: N 15:58.20  11/20/1999 BOBBY PATTEN                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moreno, Alejandro         39 SC                  17:00.00   16:40.76    9  
                  30.07     1:02.57 (32.50)     1:35.24 (32.67)     2:08.04 (32.80)
        2:40.96 (32.92)     3:14.41 (33.45)     3:47.58 (33.17)     4:21.30 (33.72)
        4:55.05 (33.75)     5:28.80 (33.75)     6:02.52 (33.72)     6:36.37 (33.85)
        7:10.18 (33.81)     7:43.49 (33.31)     8:17.02 (33.53)     8:50.53 (33.51)
        9:24.22 (33.69)     9:58.05 (33.83)    10:31.91 (33.86)    11:05.40 (33.49)
       11:38.60 (33.20)    12:12.29 (33.69)    12:46.35 (34.06)    13:20.13 (33.78)
       13:53.75 (33.62)    14:27.81 (34.06)    15:01.79 (33.98)    15:35.38 (33.59)
       16:09.39 (34.01)    16:40.76 (31.37)                                        
  2 Lengyel, Brad             38 WH2O-33             19:50.00   20:14.19    7  
                  36.03     1:15.46 (39.43)     1:56.29 (40.83)     2:37.45 (41.16)
        3:18.64 (41.19)     3:59.22 (40.58)     4:40.74 (41.52)     5:22.53 (41.79)
        6:04.82 (42.29)     6:46.95 (42.13)     7:28.83 (41.88)     8:08.97 (40.14)
        8:48.99 (40.02)     9:29.83 (40.84)    10:11.14 (41.31)    10:51.22 (40.08)
       11:31.61 (40.39)    12:12.12 (40.51)    12:52.83 (40.71)    13:34.15 (41.32)
       14:14.52 (40.37)    14:54.75 (40.23)    15:35.45 (40.70)    16:15.92 (40.47)
       16:56.65 (40.73)    17:37.31 (40.66)    18:17.91 (40.60)    18:57.80 (39.89)
       19:37.02 (39.22)    20:14.19 (37.17)                                        
  3 Gunnell, Steve            37 MVN-33              20:35.49   21:33.24    6  
                  36.66     1:16.85 (40.19)     1:57.72 (40.87)     2:39.18 (41.46)
        3:20.01 (40.83)     4:01.26 (41.25)     4:43.15 (41.89)     5:25.29 (42.14)
        6:08.22 (42.93)     6:51.08 (42.86)     7:34.17 (43.09)     8:17.44 (43.27)
        9:01.41 (43.97)     9:45.84 (44.43)    10:29.82 (43.98)    11:14.16 (44.34)
       11:58.98 (44.82)    12:43.47 (44.49)    13:28.53 (45.06)    14:12.65 (44.12)
       14:57.06 (44.41)    15:41.78 (44.72)    16:26.35 (44.57)    17:10.50 (44.15)
       17:54.46 (43.96)    18:38.66 (44.20)    19:22.97 (44.31)    20:06.15 (43.18)
       20:50.48 (44.33)    21:33.24 (42.76)                                        
 
Event 1  Men 40-44 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 16:23.95    2/8/2003 F.SILVESTRI, ITA                          
        NATL: N 16:28.84   12/4/2005 MIKE SHAFFER                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shaffer, Mike             42 VCM-33              17:20.00   16:42.31    9  
                  29.25     1:01.52 (32.27)     1:34.05 (32.53)     2:06.87 (32.82)
        2:40.04 (33.17)     3:13.40 (33.36)     3:47.08 (33.68)     4:20.78 (33.70)
        4:54.54 (33.76)     5:28.52 (33.98)     6:02.36 (33.84)     6:36.46 (34.10)
        7:10.44 (33.98)     7:44.29 (33.85)     8:17.97 (33.68)     8:51.93 (33.96)
        9:25.50 (33.57)     9:59.49 (33.99)    10:33.58 (34.09)    11:07.28 (33.70)
       11:40.80 (33.52)    12:14.52 (33.72)    12:48.16 (33.64)    13:22.03 (33.87)
       13:55.85 (33.82)    14:29.79 (33.94)    15:03.51 (33.72)    15:37.19 (33.68)
       16:10.59 (33.40)    16:42.31 (31.72)                                        
  2 Jones, Kenton             40 SDSM-SI             18:28.01   18:13.90    7  
                  31.60     1:06.57 (34.97)     1:42.10 (35.53)     2:17.87 (35.77)
        2:53.86 (35.99)     3:30.21 (36.35)     4:06.41 (36.20)     4:43.28 (36.87)
        5:19.81 (36.53)     5:56.28 (36.47)     6:32.86 (36.58)     7:09.49 (36.63)
        7:46.52 (37.03)     8:23.28 (36.76)     8:59.89 (36.61)     9:36.57 (36.68)
       10:13.43 (36.86)    10:50.35 (36.92)    11:27.16 (36.81)    12:04.46 (37.30)
       12:40.92 (36.46)    13:17.81 (36.89)    13:54.53 (36.72)    14:31.46 (36.93)
       15:08.83 (37.37)    15:46.23 (37.40)    16:23.53 (37.30)    17:00.78 (37.25)
       17:37.67 (36.89)    18:13.90 (36.23)                                        
  3 Ogorzelec, Gregg          41 WH2O-33             18:30.00   18:28.43    6  
                  34.04     1:11.01 (36.97)     1:47.77 (36.76)     2:24.77 (37.00)
        3:02.02 (37.25)     3:39.36 (37.34)     4:16.35 (36.99)     4:53.72 (37.37)
        5:30.78 (37.06)     6:07.67 (36.89)     6:44.63 (36.96)     7:21.80 (37.17)
        7:59.00 (37.20)     8:35.72 (36.72)     9:12.56 (36.84)     9:49.27 (36.71)
       10:25.98 (36.71)    11:03.25 (37.27)    11:40.49 (37.24)    12:17.46 (36.97)
       12:54.40 (36.94)    13:32.03 (37.63)    14:09.51 (37.48)    14:47.05 (37.54)
       15:24.51 (37.46)    16:01.37 (36.86)    16:38.55 (37.18)    17:15.77 (37.22)
       17:52.61 (36.84)    18:28.43 (35.82)                                        
  4 Takahashi, Katsuya        40 NOVA-33             19:00.00   18:37.54    5  
                  32.29     1:07.67 (35.38)     1:43.73 (36.06)     2:19.79 (36.06)
        2:56.31 (36.52)     3:32.88 (36.57)     4:09.09 (36.21)     4:45.76 (36.67)
        5:22.16 (36.40)     5:58.73 (36.57)     6:35.21 (36.48)     7:11.97 (36.76)
        7:48.41 (36.44)     8:25.25 (36.84)     9:01.82 (36.57)     9:38.70 (36.88)
       10:15.23 (36.53)    10:52.52 (37.29)    11:29.50 (36.98)    12:07.27 (37.77)
       12:45.14 (37.87)    13:24.05 (38.91)    14:03.50 (39.45)    14:42.58 (39.08)
       15:21.61 (39.03)    16:00.56 (38.95)    16:39.94 (39.38)    17:19.33 (39.39)
       17:58.71 (39.38)    18:37.54 (38.83)                                        
  5 Breitel, Robert           40 ROSE-33             19:04.79   18:44.52    4  
                  34.33     1:12.01 (37.68)     1:49.91 (37.90)     2:27.67 (37.76)
        3:05.21 (37.54)     3:43.17 (37.96)     4:20.89 (37.72)     4:58.96 (38.07)
        5:37.21 (38.25)     6:14.87 (37.66)     6:52.54 (37.67)     7:30.45 (37.91)
        8:08.27 (37.82)     8:45.69 (37.42)     9:23.32 (37.63)    10:00.94 (37.62)
       10:38.53 (37.59)    11:16.21 (37.68)    11:54.10 (37.89)    12:32.04 (37.94)
       13:09.75 (37.71)    13:47.28 (37.53)    14:24.95 (37.67)    15:02.58 (37.63)
       15:40.52 (37.94)    16:17.72 (37.20)    16:54.97 (37.25)    17:31.37 (36.40)
       18:07.93 (36.56)    18:44.52 (36.59)                                        
  6 Young, Chad               43 UCLA-33             19:19.00   19:13.89    3  
                  37.12     1:14.04 (36.92)     1:51.71 (37.67)     2:29.68 (37.97)
        3:07.82 (38.14)     3:46.26 (38.44)     4:25.17 (38.91)     5:04.15 (38.98)
        5:42.78 (38.63)     6:21.88 (39.10)     7:00.40 (38.52)     7:38.70 (38.30)
        8:17.31 (38.61)     8:55.53 (38.22)     9:33.96 (38.43)    10:12.69 (38.73)
       10:51.28 (38.59)    11:30.03 (38.75)    12:08.73 (38.70)    12:47.39 (38.66)
       13:26.10 (38.71)    14:04.51 (38.41)    14:43.12 (38.61)    15:21.55 (38.43)
       16:00.24 (38.69)    16:39.13 (38.89)    17:18.01 (38.88)    17:56.91 (38.90)
       18:35.92 (39.01)    19:13.89 (37.97)                                        
  7 Collins, Michael          41 NOVA-33             19:20.00   19:30.62    2  
                  34.80     1:12.47 (37.67)     1:51.38 (38.91)     2:30.60 (39.22)
        3:09.97 (39.37)     3:49.00 (39.03)     4:27.84 (38.84)     5:06.52 (38.68)
        5:45.52 (39.00)     6:24.45 (38.93)     7:03.72 (39.27)     7:42.95 (39.23)
        8:22.22 (39.27)     9:01.44 (39.22)     9:40.84 (39.40)    10:20.07 (39.23)
       10:59.66 (39.59)    11:39.02 (39.36)    12:18.43 (39.41)    12:57.73 (39.30)
       13:36.90 (39.17)    14:16.38 (39.48)    14:56.03 (39.65)    15:35.93 (39.90)
       16:15.26 (39.33)    16:54.99 (39.73)    17:34.60 (39.61)    18:14.01 (39.41)
       18:52.90 (38.89)    19:30.62 (37.72)                                        
  8 McNeill, Mike             40 NOVA-33             23:00.00   20:28.26    1  
                  34.53     1:11.67 (37.14)     1:50.06 (38.39)     2:29.25 (39.19)
        3:09.02 (39.77)     3:49.04 (40.02)     4:29.89 (40.85)     5:10.50 (40.61)
        5:51.03 (40.53)     6:31.93 (40.90)     7:12.55 (40.62)     7:53.53 (40.98)
        8:34.81 (41.28)     9:17.05 (42.24)     9:59.13 (42.08)    10:42.13 (43.00)
       11:24.58 (42.45)    12:07.11 (42.53)    12:48.80 (41.69)    13:32.38 (43.58)
       14:14.48 (42.10)    14:56.85 (42.37)    15:39.95 (43.10)    16:22.41 (42.46)
       17:05.27 (42.86)    17:47.64 (42.37)    18:30.42 (42.78)    19:12.37 (41.95)
       19:53.00 (40.63)    20:28.26 (35.26)                                        
  9 Reis, Raul                43 LBG-33              24:22.00   24:12.24  
                  44.18     1:32.73 (48.55)     2:21.98 (49.25)     3:11.05 (49.07)
        4:00.37 (49.32)     4:49.84 (49.47)     5:37.79 (47.95)     6:25.95 (48.16)
        7:13.81 (47.86)     8:02.51 (48.70)     8:51.27 (48.76)     9:40.63 (49.36)
       10:30.55 (49.92)    11:20.31 (49.76)    12:09.03 (48.72)    12:58.22 (49.19)
       13:48.40 (50.18)    14:37.78 (49.38)    15:26.69 (48.91)    16:15.47 (48.78)
       17:04.80 (49.33)    17:53.14 (48.34)    18:41.54 (48.40)    19:29.00 (47.46)
       20:16.43 (47.43)    21:03.64 (47.21)    21:51.26 (47.62)    22:38.34 (47.08)
       23:25.91 (47.57)    24:12.24 (46.33)                                        
 10 Everett, Doug             43 ARIZ-48             26:30.00   26:58.71  
                  45.40     1:39.35 (53.95)     2:34.98 (55.63)     3:29.85 (54.87)
        4:24.29 (54.44)     5:18.37 (54.08)     6:12.13 (53.76)     7:06.43 (54.30)
        7:59.66 (53.23)     8:54.11 (54.45)     9:47.45 (53.34)    10:40.56 (53.11)
       11:34.34 (53.78)    12:29.14 (54.80)    13:24.16 (55.02)    14:19.47 (55.31)
       15:13.69 (54.22)    16:08.37 (54.68)    17:04.73 (56.36)    18:00.87 (56.14)
       18:55.89 (55.02)    19:51.04 (55.15)    20:45.59 (54.55)    21:42.63 (57.04)
       22:38.93 (56.30)    23:35.29 (56.36)    24:26.84 (51.55)    25:18.39 (51.55)
       26:09.86 (51.47)    26:58.71 (48.85)                                        
 11 Werner, JC                44 LBG-33              29:00.00   27:07.42  
                  45.78     1:38.61 (52.83)     2:32.53 (53.92)     3:27.17 (54.64)
        4:21.40 (54.23)     5:17.23 (55.83)     6:11.71 (54.48)     7:07.43 (55.72)
        8:02.64 (55.21)     8:58.77 (56.13)     9:54.18 (55.41)    10:49.89 (55.71)
       11:45.52 (55.63)    12:40.24 (54.72)    13:34.61 (54.37)    14:29.37 (54.76)
       15:24.28 (54.91)    16:18.83 (54.55)    17:13.23 (54.40)    18:07.12 (53.89)
       19:01.19 (54.07)    19:55.53 (54.34)    20:49.89 (54.36)    21:43.82 (53.93)
       22:38.60 (54.78)    23:33.41 (54.81)    24:27.86 (54.45)    25:22.51 (54.65)
       26:16.20 (53.69)    27:07.42 (51.22)                                        
 12 Grubb, Eric               43 LBG-33              30:00.00   32:33.33  
                  42.49     1:33.82 (51.33)   2:37.30 (1:03.48)   3:37.37 (1:00.07)
      4:41.99 (1:04.62)   5:46.84 (1:04.85)   6:49.66 (1:02.82)   7:53.20 (1:03.54)
      8:57.97 (1:04.77)  10:03.70 (1:05.73)  11:07.63 (1:03.93)  12:13.21 (1:05.58)
     13:18.59 (1:05.38)  14:24.60 (1:06.01)  15:32.35 (1:07.75)  16:41.97 (1:09.62)
     17:49.39 (1:07.42)  18:53.62 (1:04.23)  20:02.50 (1:08.88)  21:07.98 (1:05.48)
     22:14.99 (1:07.01)  23:17.57 (1:02.58)  24:24.24 (1:06.67)  25:29.56 (1:05.32)
     26:41.13 (1:11.57)  27:51.25 (1:10.12)  29:00.71 (1:09.46)  30:10.68 (1:09.97)
     31:21.84 (1:11.16)  32:33.33 (1:11.49)                                        
 
Event 1  Men 45-49 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 16:43.02   4/20/2006 MARCUS MATTIOLI, BRA                      
        NATL: N 16:51.21  12/12/1999 JIM MCCONICA                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rodrigues, Gerry          45 UCLA-33             17:30.00   17:17.47    9  
                  29.95     1:02.11 (32.16)     1:34.93 (32.82)     2:08.16 (33.23)
        2:41.47 (33.31)     3:14.82 (33.35)     3:48.23 (33.41)     4:21.97 (33.74)
        4:55.85 (33.88)     5:29.83 (33.98)     6:04.18 (34.35)     6:37.90 (33.72)
        7:11.62 (33.72)     7:45.60 (33.98)     8:19.48 (33.88)     8:52.40 (32.92)
        9:38.05 (45.65)    10:13.52 (35.47)    10:48.81 (35.29)    11:24.52 (35.71)
       12:00.43 (35.91)    12:36.09 (35.66)    13:11.82 (35.73)    13:47.15 (35.33)
       14:22.33 (35.18)    14:57.77 (35.44)    15:33.25 (35.48)    16:08.43 (35.18)
       16:43.27 (34.84)    17:17.47 (34.20)                                        
  2 Crosson, Jeff             46 NOVA-33             18:45.00   18:16.39    7  
                  34.52     1:11.20 (36.68)     1:48.16 (36.96)     2:25.27 (37.11)
        3:02.32 (37.05)     3:39.35 (37.03)     4:16.75 (37.40)     4:54.06 (37.31)
        5:31.29 (37.23)     6:08.40 (37.11)     6:45.24 (36.84)     7:21.93 (36.69)
        7:58.71 (36.78)     8:35.08 (36.37)     9:11.61 (36.53)     9:48.18 (36.57)
       10:24.86 (36.68)    11:01.41 (36.55)    11:37.96 (36.55)    12:14.28 (36.32)
       12:50.51 (36.23)    13:27.11 (36.60)    14:03.55 (36.44)    14:40.05 (36.50)
       15:16.35 (36.30)    15:52.77 (36.42)    16:29.31 (36.54)    17:05.52 (36.21)
       17:41.36 (35.84)    18:16.39 (35.03)                                        
  3 Mellon, Jim               45 HIMA-39             20:45.00   19:09.67    6  
                  36.28     1:15.06 (38.78)     1:54.16 (39.10)     2:33.32 (39.16)
        3:12.52 (39.20)     3:51.63 (39.11)     4:30.94 (39.31)     5:10.16 (39.22)
        5:48.91 (38.75)     6:28.25 (39.34)     7:06.44 (38.19)     7:45.12 (38.68)
        8:23.59 (38.47)     9:02.00 (38.41)     9:40.23 (38.23)    10:18.44 (38.21)
       10:56.97 (38.53)    11:35.45 (38.48)    12:14.49 (39.04)    12:52.99 (38.50)
       13:31.05 (38.06)    14:08.90 (37.85)    14:46.87 (37.97)    15:24.81 (37.94)
       16:03.13 (38.32)    16:41.13 (38.00)    17:18.85 (37.72)    17:56.47 (37.62)
       18:33.95 (37.48)    19:09.67 (35.72)                                        
  4 Mader, Doug               48 MVN-33              21:13.07   21:25.95    5  
                  38.70     1:20.64 (41.94)     2:03.56 (42.92)     2:46.39 (42.83)
        3:29.64 (43.25)     4:12.87 (43.23)     4:55.85 (42.98)     5:38.62 (42.77)
        6:21.54 (42.92)     7:04.28 (42.74)     7:47.21 (42.93)     8:30.42 (43.21)
        9:13.88 (43.46)     9:56.71 (42.83)    10:39.83 (43.12)    11:22.92 (43.09)
       12:06.14 (43.22)    12:49.42 (43.28)    13:32.82 (43.40)    14:16.41 (43.59)
       14:59.83 (43.42)    15:43.56 (43.73)    16:27.83 (44.27)    17:11.36 (43.53)
       17:54.36 (43.00)    18:37.42 (43.06)    19:20.48 (43.06)    20:03.70 (43.22)
       20:46.60 (42.90)    21:25.95 (39.35)                                        
  5 Greer, Jaime              49 MVN-33              29:30.00   26:33.78    4  
                                1:40.94 ( )     2:34.43 (53.49)     3:28.87 (54.44)
        4:23.26 (54.39)     5:16.50 (53.24)     6:10.72 (54.22)     7:03.99 (53.27)
        7:56.37 (52.38)     8:49.14 (52.77)     9:43.34 (54.20)    10:36.50 (53.16)
       11:29.89 (53.39)    12:23.29 (53.40)    13:17.81 (54.52)    14:12.72 (54.91)
       15:07.27 (54.55)    16:00.83 (53.56)    16:54.53 (53.70)    17:48.23 (53.70)
       18:41.33 (53.10)    19:34.54 (53.21)    20:27.90 (53.36)    21:20.46 (52.56)
       22:13.16 (52.70)    23:06.16 (53.00)    24:01.53 (55.37)    24:55.41 (53.88)
       25:48.77 (53.36)    26:33.78 (45.01)                                        
  6 Himler, Kurt              47 NOVA-33             52:41.02   35:31.10    3  
                  58.79   2:03.37 (1:04.58)   3:10.74 (1:07.37)   4:19.83 (1:09.09)
      5:28.76 (1:08.93)   6:40.04 (1:11.28)   7:48.96 (1:08.92)   8:59.83 (1:10.87)
     10:11.79 (1:11.96)  11:22.21 (1:10.42)  12:32.38 (1:10.17)  13:43.72 (1:11.34)
     14:58.31 (1:14.59)  16:54.51 (1:56.20)    17:22.19 (27.68)  18:32.70 (1:10.51)
     19:44.91 (1:12.21)  20:57.60 (1:12.69)  22:08.81 (1:11.21)  23:20.05 (1:11.24)
     24:33.60 (1:13.55)  25:45.32 (1:11.72)  26:55.44 (1:10.12)  28:08.25 (1:12.81)
     29:21.03 (1:12.78)  30:34.13 (1:13.10)  31:48.14 (1:14.01)  33:02.02 (1:13.88)
     34:17.26 (1:15.24)  35:31.10 (1:13.84)                                        
 
Event 1  Men 50-54 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 16:33.02  12/10/2000 JIM MCCONICA, USA                         
        NATL: N 16:33.02  12/10/2000 JIM MCCONICA                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carlsen, Glenn            50 CMSC                18:31.99   18:42.08    9  
                  33.86     1:09.93 (36.07)     1:46.15 (36.22)     2:22.50 (36.35)
        2:58.77 (36.27)     3:35.19 (36.42)     4:11.59 (36.40)     4:48.66 (37.07)
        5:25.64 (36.98)     6:02.56 (36.92)     6:39.49 (36.93)     7:16.45 (36.96)
        7:53.73 (37.28)     8:31.29 (37.56)     9:08.79 (37.50)     9:46.48 (37.69)
       10:24.14 (37.66)    11:01.79 (37.65)    11:40.13 (38.34)    12:18.60 (38.47)
       12:56.95 (38.35)    13:35.52 (38.57)    14:14.43 (38.91)    14:53.01 (38.58)
       15:31.55 (38.54)    16:09.91 (38.36)    16:48.14 (38.23)    17:26.32 (38.18)
       18:04.75 (38.43)    18:42.08 (37.33)                                        
  2 Stites, Jim               50 ARIZ-48             19:58.76   19:12.28    7  
                  35.40     1:13.50 (38.10)     1:52.65 (39.15)     2:31.28 (38.63)
        3:10.45 (39.17)     3:49.16 (38.71)     4:28.17 (39.01)     5:07.15 (38.98)
        5:45.87 (38.72)     6:24.79 (38.92)     7:02.38 (37.59)     7:41.22 (38.84)
        8:19.87 (38.65)     8:58.98 (39.11)     9:37.63 (38.65)    10:16.47 (38.84)
       10:55.42 (38.95)    11:33.98 (38.56)    12:13.11 (39.13)    12:52.09 (38.98)
       13:31.02 (38.93)    14:09.24 (38.22)    14:47.48 (38.24)    15:26.36 (38.88)
       16:04.77 (38.41)    16:42.99 (38.22)    17:21.31 (38.32)    17:59.30 (37.99)
       18:36.54 (37.24)    19:12.28 (35.74)                                        
  3 Schumacher, Steve         50 NOVA-33             22:59.16   22:36.92    6  
                  41.44     1:27.19 (45.75)     2:13.16 (45.97)     2:59.28 (46.12)
        3:45.33 (46.05)     4:31.55 (46.22)     5:17.51 (45.96)     6:03.54 (46.03)
        6:49.44 (45.90)     7:35.72 (46.28)     8:21.46 (45.74)     9:07.11 (45.65)
        9:52.75 (45.64)    10:38.31 (45.56)    11:23.59 (45.28)    12:08.86 (45.27)
       12:54.53 (45.67)    13:40.24 (45.71)    14:25.87 (45.63)    15:11.17 (45.30)
       15:56.40 (45.23)    16:41.78 (45.38)    17:27.07 (45.29)    18:12.05 (44.98)
       18:57.34 (45.29)    19:41.80 (44.46)    20:26.52 (44.72)    21:10.71 (44.19)
       21:54.82 (44.11)    22:36.92 (42.10)                                        
  4 Chao, JJ                  51 MVN-33              59:59.59   25:22.00    5  
                  43.37     1:31.66 (48.29)     2:21.65 (49.99)     3:11.56 (49.91)
        4:01.59 (50.03)     4:52.08 (50.49)     5:43.69 (51.61)     6:34.31 (50.62)
        7:24.13 (49.82)     8:15.24 (51.11)     9:06.48 (51.24)     9:57.47 (50.99)
       10:48.80 (51.33)    11:40.62 (51.82)    12:33.60 (52.98)    13:25.86 (52.26)
       14:18.03 (52.17)    15:09.74 (51.71)    16:01.35 (51.61)    16:53.28 (51.93)
       17:44.83 (51.55)    18:36.73 (51.90)    19:29.00 (52.27)    20:21.64 (52.64)
       21:13.95 (52.31)    22:05.88 (51.93)    22:56.98 (51.10)    23:47.84 (50.86)
       24:37.29 (49.45)    25:22.00 (44.71)                                        
  5 Pfeiffer, Rich            54 NOVA-33             24:30.00   26:07.59    4  
                  40.67     1:25.67 (45.00)     2:13.97 (48.30)     3:03.17 (49.20)
        3:53.47 (50.30)     4:44.36 (50.89)     5:35.66 (51.30)     6:26.54 (50.88)
        7:19.03 (52.49)     8:11.79 (52.76)     9:05.00 (53.21)     9:58.78 (53.78)
       10:52.60 (53.82)    11:46.50 (53.90)    12:40.80 (54.30)    13:35.24 (54.44)
       14:30.02 (54.78)    15:23.86 (53.84)    16:18.17 (54.31)    17:11.71 (53.54)
       18:06.36 (54.65)    19:00.70 (54.34)    19:54.39 (53.69)    20:48.11 (53.72)
       21:41.55 (53.44)    22:35.15 (53.60)    23:29.42 (54.27)    24:23.61 (54.19)
       25:17.76 (54.15)    26:07.59 (49.83)                                        
  6 Adams, Lionel             51 SCLA-33             27:10.00   26:47.00    3  
                  44.47     1:37.59 (53.12)     2:31.36 (53.77)     3:27.72 (56.36)
        4:22.08 (54.36)     5:16.24 (54.16)     6:11.82 (55.58)     7:06.73 (54.91)
        8:02.57 (55.84)     8:57.02 (54.45)     9:51.89 (54.87)    10:46.45 (54.56)
       11:40.40 (53.95)    12:34.65 (54.25)    13:29.81 (55.16)    14:24.11 (54.30)
       15:17.94 (53.83)    16:12.42 (54.48)    17:06.21 (53.79)    18:00.33 (54.12)
       18:53.59 (53.26)    19:45.88 (52.29)    20:40.14 (54.26)    21:34.75 (54.61)
       22:29.08 (54.33)    23:23.36 (54.28)    24:17.14 (53.78)    25:09.88 (52.74)
       26:02.48 (52.60)    26:47.00 (44.52)                                        
  7 Carbuto, Michael          54 LBG-33              32:00.00   32:11.07    2  
                  55.06   1:55.41 (1:00.35)   2:59.01 (1:03.60)   4:02.71 (1:03.70)
      5:06.50 (1:03.79)   6:12.08 (1:05.58)   7:16.26 (1:04.18)   8:20.98 (1:04.72)
      9:24.59 (1:03.61)  10:31.36 (1:06.77)  11:36.10 (1:04.74)  12:40.91 (1:04.81)
     13:46.88 (1:05.97)  14:51.49 (1:04.61)  15:57.28 (1:05.79)  17:03.03 (1:05.75)
     18:08.78 (1:05.75)                            20:18.18 ( )  21:22.58 (1:04.40)
     22:27.94 (1:05.36)  23:34.71 (1:06.77)  24:41.59 (1:06.88)  25:44.07 (1:02.48)
     26:47.61 (1:03.54)  27:51.26 (1:03.65)  28:54.71 (1:03.45)  29:59.72 (1:05.01)
     31:05.45 (1:05.73)  32:11.07 (1:05.62)                                        
 
Event 1  Men 55-59 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 17:14.15   10/2/2005 JIM MCCONICA, USA                         
        NATL: N 17:14.15   10/2/2005 JIM MCCONICA                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ettinger, Tom             59 ROSE-33             23:00.00   21:39.76    9  
                  39.37     1:23.53 (44.16)     2:07.12 (43.59)     2:50.37 (43.25)
        3:33.14 (42.77)     4:16.49 (43.35)     4:59.65 (43.16)     5:43.02 (43.37)
        6:26.62 (43.60)     7:10.27 (43.65)     7:53.56 (43.29)     8:37.64 (44.08)
        9:21.15 (43.51)    10:04.67 (43.52)    10:48.31 (43.64)    11:31.99 (43.68)
       12:15.55 (43.56)    12:59.33 (43.78)    13:43.16 (43.83)    14:27.14 (43.98)
       15:11.14 (44.00)    15:54.71 (43.57)    16:38.52 (43.81)    17:21.91 (43.39)
       18:05.44 (43.53)    18:50.15 (44.71)    19:33.68 (43.53)    20:16.87 (43.19)
       20:59.65 (42.78)    21:39.76 (40.11)                                        
  2 Larson, Charles           55 WH2O-33             45:00.00   22:10.42    7  
                  40.22     1:23.48 (43.26)     2:07.29 (43.81)     2:51.91 (44.62)
        3:36.41 (44.50)     4:20.81 (44.40)     5:04.99 (44.18)     5:49.74 (44.75)
        6:33.74 (44.00)     7:17.94 (44.20)     8:02.46 (44.52)     8:46.92 (44.46)
        9:31.36 (44.44)    10:15.90 (44.54)    11:00.00 (44.10)    11:44.48 (44.48)
       12:28.64 (44.16)    13:12.97 (44.33)    13:57.88 (44.91)    14:43.31 (45.43)
       15:28.24 (44.93)    16:12.51 (44.27)    16:57.86 (45.35)    17:42.82 (44.96)
       18:28.08 (45.26)    19:13.09 (45.01)    19:58.16 (45.07)    20:43.26 (45.10)
       21:27.71 (44.45)    22:10.42 (42.71)                                        
 
Event 1  Men 60-64 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 18:50.59   2/18/2007 JAMES MCCLEERY, USA                       
        NATL: N 18:50.59   2/18/2007 JAMES MCCLEERY                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Davis, Don                63 RHMS-38             22:15.00   20:44.75    9  
                  34.68     1:12.88 (38.20)     1:52.34 (39.46)     2:32.74 (40.40)
        3:12.89 (40.15)     3:53.15 (40.26)     4:33.76 (40.61)     5:14.54 (40.78)
        5:55.30 (40.76)     6:36.84 (41.54)     7:18.21 (41.37)     7:59.04 (40.83)
        8:40.47 (41.43)     9:20.95 (40.48)    10:03.30 (42.35)    10:53.78 (50.48)
       11:36.05 (42.27)    12:18.34 (42.29)    13:00.79 (42.45)    13:43.74 (42.95)
       14:26.21 (42.47)    15:09.33 (43.12)    15:52.22 (42.89)    16:35.14 (42.92)
       17:17.78 (42.64)    18:00.29 (42.51)    18:42.94 (42.65)    19:25.15 (42.21)
       20:05.84 (40.69)    20:44.75 (38.91)                                        
  2 Bailey, Hop               60 ARIZ-48             22:30.00   21:11.34    7  
                  41.39     1:24.00 (42.61)     2:07.69 (43.69)     2:51.37 (43.68)
        3:34.77 (43.40)     4:18.02 (43.25)     5:01.10 (43.08)     5:44.09 (42.99)
        6:27.12 (43.03)     7:09.74 (42.62)     7:52.19 (42.45)     8:34.66 (42.47)
        9:17.20 (42.54)     9:59.87 (42.67)    10:42.24 (42.37)    11:24.32 (42.08)
       12:06.44 (42.12)    12:48.63 (42.19)    13:30.94 (42.31)    14:13.12 (42.18)
       14:54.89 (41.77)    15:36.80 (41.91)    16:18.94 (42.14)    17:00.77 (41.83)
       17:43.06 (42.29)    18:24.82 (41.76)    19:06.98 (42.16)    19:49.01 (42.03)
       20:30.70 (41.69)    21:11.34 (40.64)                                        
  3 Anderson, Eric            63 SOBA-33             20:54.00   21:27.38    6  
                  37.98     1:20.27 (42.29)     2:03.17 (42.90)     2:46.19 (43.02)
        3:29.11 (42.92)     4:12.55 (43.44)     4:55.56 (43.01)     5:38.25 (42.69)
        6:21.34 (43.09)     7:04.45 (43.11)     7:48.42 (43.97)     8:32.30 (43.88)
        9:15.32 (43.02)     9:58.39 (43.07)    10:41.36 (42.97)    11:24.86 (43.50)
       12:08.09 (43.23)    12:51.32 (43.23)    13:34.88 (43.56)    14:17.98 (43.10)
       15:01.11 (43.13)    15:44.17 (43.06)    16:27.31 (43.14)    17:10.94 (43.63)
       17:54.50 (43.56)    18:37.77 (43.27)    19:20.59 (42.82)    20:03.71 (43.12)
       20:46.73 (43.02)    21:27.38 (40.65)                                        
  4 Raffaelli, Larry          64 VCM-33              23:00.00   21:35.06    5  
                  40.80     1:24.01 (43.21)     2:08.15 (44.14)     2:51.43 (43.28)
        3:34.13 (42.70)     4:17.49 (43.36)     5:00.44 (42.95)     5:43.73 (43.29)
        6:27.29 (43.56)     7:10.38 (43.09)     7:53.77 (43.39)     8:37.12 (43.35)
        9:20.17 (43.05)    10:03.37 (43.20)    10:46.25 (42.88)    11:29.87 (43.62)
       12:13.14 (43.27)    12:55.97 (42.83)    13:40.22 (44.25)    14:23.71 (43.49)
       15:07.38 (43.67)    15:50.55 (43.17)    16:33.27 (42.72)    17:18.15 (44.88)
       18:01.85 (43.70)    18:44.67 (42.82)    19:28.46 (43.79)    20:11.78 (43.32)
       20:55.07 (43.29)    21:35.06 (39.99)                                        
 
Event 1  Men 65-69 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 19:32.78   2/18/2007 TOM LANDIS, USA                           
        NATL: N 19:32.78   2/18/2007 TOM LANDIS                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kovary, Steven            66 LBG-33              24:20.00   24:29.78    9  
                  45.41     1:31.37 (45.96)     2:18.85 (47.48)     3:07.54 (48.69)
        3:56.17 (48.63)     4:45.17 (49.00)     5:34.18 (49.01)     6:23.72 (49.54)
        7:13.62 (49.90)     8:02.33 (48.71)     8:51.16 (48.83)     9:40.65 (49.49)
       10:30.10 (49.45)    11:19.62 (49.52)    12:08.70 (49.08)    12:56.72 (48.02)
       13:46.14 (49.42)    14:35.65 (49.51)    15:24.87 (49.22)    16:14.14 (49.27)
       17:04.02 (49.88)    17:54.00 (49.98)    18:44.67 (50.67)    19:34.50 (49.83)
       20:24.19 (49.69)    21:13.53 (49.34)    22:03.33 (49.80)    22:53.18 (49.85)
       23:42.35 (49.17)    24:29.78 (47.43)                                        
 
Event 1  Men 70-74 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 20:54.56   10/6/2001 GRAHAM JOHNSTON, USA                      
        NATL: N 20:54.56   10/6/2001 GRAHAM JOHNSTON                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rauch, Will               73 LVM-33              26:00.00   25:43.42    9  
                  44.65     1:34.59 (49.94)     2:25.86 (51.27)     3:18.14 (52.28)
        4:10.83 (52.69)     5:03.49 (52.66)     5:55.60 (52.11)     6:47.79 (52.19)
        7:40.23 (52.44)     8:32.70 (52.47)     9:25.27 (52.57)    10:16.87 (51.60)
       11:09.00 (52.13)    12:00.84 (51.84)    12:53.07 (52.23)    13:45.22 (52.15)
       14:37.21 (51.99)    15:28.84 (51.63)    16:21.62 (52.78)    17:13.49 (51.87)
       18:05.54 (52.05)    18:56.96 (51.42)    19:48.75 (51.79)    20:40.54 (51.79)
       21:32.31 (51.77)    22:23.61 (51.30)    23:13.99 (50.38)    24:04.51 (50.52)
       24:54.76 (50.25)    25:43.42 (48.66)                                        
 
Event 1  Men 75-79 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 22:27.75   5/19/2006 GRAHAM JOHNSTON, USA                      
        NATL: N 22:27.75   5/19/2006 GRAHAM JOHNSTON                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rolph, Robert             76 MVN-33              29:15.63   29:57.21    9  
                  50.09     1:44.72 (54.63)     2:44.32 (59.60)     3:43.01 (58.69)
        4:42.11 (59.10)     5:40.45 (58.34)   6:40.50 (1:00.05)     7:39.17 (58.67)
      8:39.46 (1:00.29)     9:38.64 (59.18)    10:37.80 (59.16)  11:37.82 (1:00.02)
     12:38.15 (1:00.33)  13:38.41 (1:00.26)  14:40.11 (1:01.70)  15:40.89 (1:00.78)
     16:41.27 (1:00.38)  17:41.33 (1:00.06)  18:43.14 (1:01.81)  19:44.11 (1:00.97)
     20:45.21 (1:01.10)  21:47.08 (1:01.87)  22:48.70 (1:01.62)  23:50.05 (1:01.35)
     24:51.31 (1:01.26)  25:52.29 (1:00.98)  26:53.86 (1:01.57)  27:55.04 (1:01.18)
     28:56.36 (1:01.32)  29:57.21 (1:00.85)                                        
  2 Kimball, Ken              77 SDSM-SI             30:05.20   32:20.66    7  
                  57.83   2:02.54 (1:04.71)   3:10.04 (1:07.50)   4:16.78 (1:06.74)
      5:23.57 (1:06.79)   6:31.16 (1:07.59)   7:36.71 (1:05.55)   8:42.53 (1:05.82)
      9:48.31 (1:05.78)  10:53.57 (1:05.26)  11:58.53 (1:04.96)  13:04.38 (1:05.85)
     14:09.45 (1:05.07)  15:15.89 (1:06.44)  16:20.32 (1:04.43)  17:25.37 (1:05.05)
     18:30.06 (1:04.69)  19:36.53 (1:06.47)  20:43.56 (1:07.03)  21:46.79 (1:03.23)
     22:51.82 (1:05.03)  23:56.62 (1:04.80)  25:01.14 (1:04.52)  26:04.81 (1:03.67)
     27:09.90 (1:05.09)  28:14.49 (1:04.59)  29:17.86 (1:03.37)  30:20.74 (1:02.88)
       31:20.46 (59.72)  32:20.66 (1:00.20)                                        
 
Event 1  Men 80-84 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 25:35.01  12/12/1999 RAY TAFT, USA                             
        NATL: N 25:35.01  12/12/1999 RAY TAFT                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schmidt, Jurgen           84 SDSM-SI             33:00.00   29:55.90    9  
                  51.12     1:47.83 (56.71)     2:47.64 (59.81)     3:45.23 (57.59)
      4:47.72 (1:02.49)     5:46.92 (59.20)   6:47.91 (1:00.99)   7:49.26 (1:01.35)
        8:48.86 (59.60)     9:48.10 (59.24)    10:46.16 (58.06)  11:47.60 (1:01.44)
       12:46.60 (59.00)  13:48.45 (1:01.85)  14:49.19 (1:00.74)    15:48.95 (59.76)
                               17:51.39 ( )  18:52.43 (1:01.04)  19:53.10 (1:00.67)
     20:54.15 (1:01.05)  21:54.37 (1:00.22)  22:58.34 (1:03.97)                    
                               26:02.06 ( )    27:01.50 (59.44)    28:00.81 (59.31)
       29:00.28 (59.47)    29:55.90 (55.62)                                        
  
 

Event 2  Mixed 400 IM                              Team Standings / Event Results

Event 2  Women 18-24 400 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 4:58.55   12/9/2001 DAWN HECKMAN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moore, Katie              19 MVN-33              10:00.00    5:30.49    9  
                  35.26     1:14.91 (39.65)     1:58.65 (43.74)     2:42.40 (43.75)
        3:28.01 (45.61)     4:15.21 (47.20)     4:53.15 (37.94)     5:30.49 (37.34)
  2 Schumacher, Jennifer      22 NOVA-33             10:00.00    5:50.57    7  
                  37.52     1:22.23 (44.71)     2:09.04 (46.81)     2:54.21 (45.17)
        3:41.77 (47.56)     4:30.26 (48.49)     5:12.42 (42.16)     5:50.57 (38.15)
  3 Nicholson, Emily          23 HSAM-44              6:15.00    5:57.98    6  
                  38.70     1:23.51 (44.81)     2:07.68 (44.17)     2:52.38 (44.70)
        3:45.49 (53.11)     4:39.08 (53.59)     5:19.32 (40.24)     5:57.98 (38.66)
  4 Chinn, Sarah              23 MAM-PC               6:30.00    6:00.83    5  
                  38.55     1:21.97 (43.42)     2:09.00 (47.03)     2:55.66 (46.66)
        3:45.48 (49.82)     4:35.53 (50.05)     5:18.93 (43.40)     6:00.83 (41.90)
 
Event 2  Women 25-29 400 SC Meter IM
===============================================================================
       World: W 4:52.13  11/19/2006 HITOMI MATSUDA, JPN                        
        NATL: N 5:02.54  12/13/1998 WENKE HANSEN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Spicer, Christine         28 HSAM-44              6:26.77    6:24.07    9  
                  42.98     1:30.88 (47.90)     2:21.52 (50.64)     3:10.97 (49.45)
        4:04.04 (53.07)     4:57.93 (53.89)     5:41.85 (43.92)     6:24.07 (42.22)
 
Event 2  Women 35-39 400 SC Meter IM
===============================================================================
       World: W 4:52.85  12/14/1997 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N 4:52.85  12/14/1997 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ghimenti, Lee Anne        37 VCM-33               6:15.00    5:57.12    9  
                  38.44     1:22.28 (43.84)     2:09.24 (46.96)     2:56.62 (47.38)
        3:48.64 (52.02)     4:42.09 (53.45)     5:19.83 (37.74)     5:57.12 (37.29)
  2 Rublein, Susanne          37 MAM-PC               6:50.00    6:10.51    7  
                  41.91     1:29.82 (47.91)     2:17.29 (47.47)     3:04.29 (47.00)
        3:55.25 (50.96)     4:46.18 (50.93)     5:29.07 (42.89)     6:10.51 (41.44)
  3 Richter, Jennifer         39 MVN-33               9:00.00    8:28.87    6  
                  57.37   2:02.98 (1:05.61)   3:11.55 (1:08.57)   4:17.77 (1:06.22)
      5:26.28 (1:08.51)   6:35.44 (1:09.16)     7:31.04 (55.60)     8:28.87 (57.83)
 -- Mesia, Vanessa            37 MSCM-33              7:30.00         DQ  
                  50.25   1:51.82 (1:01.57)   3:01.20 (1:09.38)   4:07.55 (1:06.35)
      5:09.10 (1:01.55)   6:12.32 (1:03.22)     7:03.80 (51.48)          DQ (48.33)
 
Event 2  Women 40-44 400 SC Meter IM
===============================================================================
       World: W 5:00.82  11/24/2002 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N 5:00.82  11/24/2002 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bunch, Brigid             44 ARIZ-48              6:09.33    6:05.59    9  
                  36.93     1:24.50 (47.57)     2:06.62 (42.12)     2:48.78 (42.16)
        3:42.25 (53.47)     4:37.09 (54.84)     5:21.79 (44.70)     6:05.59 (43.80)
  2 Nakamatsu, Judith         40 UCLA-33              6:51.81    6:41.89    7  
                  45.63     1:37.20 (51.57)     2:28.34 (51.14)     3:19.67 (51.33)
        4:15.17 (55.50)     5:11.91 (56.74)     5:57.67 (45.76)     6:41.89 (44.22)
  3 Labelle, Laura            43 MSCM-33              7:11.12    7:01.69    6  
                  40.66     1:30.30 (49.64)     2:26.38 (56.08)     3:20.87 (54.49)
        4:20.07 (59.20)   5:21.65 (1:01.58)     6:12.85 (51.20)     7:01.69 (48.84)
  4 Swoboda, Sandy            44 MARY-MD              7:45.00    7:30.94    5  
                  50.78     1:49.04 (58.26)   2:49.37 (1:00.33)     3:46.64 (57.27)
        4:46.03 (59.39)   5:46.63 (1:00.60)     6:40.43 (53.80)     7:30.94 (50.51)
 
Event 2  Women 45-49 400 SC Meter IM
===============================================================================
       World: W 5:09.02   9/23/2007 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N 5:09.02   9/23/2007 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cook, Jenny               49 UCLA-33              5:46.00    5:45.52    9  
                  37.25     1:18.43 (41.18)     2:05.47 (47.04)     2:51.06 (45.59)
        3:40.57 (49.51)     4:30.48 (49.91)     5:08.93 (38.45)     5:45.52 (36.59)
  2 Carlsen, Jeanne           49 CMSC                 5:45.00    5:48.76    7  
                  35.09     1:15.04 (39.95)     2:00.88 (45.84)     2:45.44 (44.56)
        3:35.82 (50.38)     4:27.29 (51.47)     5:07.86 (40.57)     5:48.76 (40.90)
  3 Osborn, Ahelee            49 NOVA-33              5:58.07    5:51.65    6  
                  36.75     1:21.72 (44.97)     2:06.81 (45.09)     2:50.17 (43.36)
        3:41.16 (50.99)     4:32.86 (51.70)     5:12.85 (39.99)     5:51.65 (38.80)
  4 James, Paula              48 LVM-33               5:49.45    6:15.54    5  
                  41.02     1:26.30 (45.28)     2:13.82 (47.52)     2:59.86 (46.04)
        3:54.32 (54.46)     4:49.65 (55.33)     5:33.08 (43.43)     6:15.54 (42.46)
  5 Hall, Ali                 46 TAM-PC               7:00.00    6:35.29    4  
                  47.52     1:42.05 (54.53)     2:31.20 (49.15)     3:18.42 (47.22)
        4:14.95 (56.53)     5:11.53 (56.58)     5:54.55 (43.02)     6:35.29 (40.74)
  6 O'Rourke, Therese         45 MVN-33               6:46.54    6:51.82    3  
                  44.86     1:38.88 (54.02)     2:35.57 (56.69)     3:30.25 (54.68)
        4:24.30 (54.05)     5:19.37 (55.07)     6:05.83 (46.46)     6:51.82 (45.99)
 
Event 2  Women 50-54 400 SC Meter IM
===============================================================================
       World: W 5:36.28  10/13/2002 LAURA VAL, USA                             
        NATL: N 5:36.28  10/13/2002 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ciraulo, Christie         54 UCLA-33              6:51.56    6:33.57    9  
                  40.52     1:27.67 (47.15)     2:19.03 (51.36)     3:07.66 (48.63)
      4:08.06 (1:00.40)   5:10.00 (1:01.94)     5:52.48 (42.48)     6:33.57 (41.09)
  2 Aiu, Mavis                52 HIMA-39              7:15.00    6:43.34    7  
                  44.10     1:36.57 (52.47)     2:26.24 (49.67)     3:15.70 (49.46)
        4:12.54 (56.84)     5:10.73 (58.19)     5:58.14 (47.41)     6:43.34 (45.20)
 
Event 2  Women 60-64 400 SC Meter IM
===============================================================================
       World: W 6:20.63    5/3/2003 JEN THOMASSON, AUS                         
        NATL: N 6:27.20   5/19/2003 JACKIE MARR                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Welch, Sarah              60 PNA-PC               7:05.50    7:01.26    9  
                  44.54     1:38.68 (54.14)     2:34.77 (56.09)     3:30.37 (55.60)
        4:29.28 (58.91)   5:29.38 (1:00.10)     6:16.76 (47.38)     7:01.26 (44.50)
  2 Marr, Jackie              64 SDSM-SI              6:58.80    7:09.35    7  
                  47.50     1:44.47 (56.97)     2:42.06 (57.59)     3:37.07 (55.01)
        4:36.39 (59.32)   5:36.77 (1:00.38)     6:23.15 (46.38)     7:09.35 (46.20)
  3 Jarmakani, Brenda         60 UCLA-33              8:55.00    8:29.81    6  
                  58.85   2:09.32 (1:10.47)   3:12.19 (1:02.87)   4:18.84 (1:06.65)
      5:37.70 (1:18.86)   6:53.19 (1:15.49)     7:41.45 (48.26)     8:29.81 (48.36)
 
Event 2  Women 65-69 400 SC Meter IM
===============================================================================
       World: W 6:34.95   5/11/2003 YOSHIKO OSAKI, JPN                         
        NATL: N 7:07.69  12/15/1996 GAIL ROPER                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Geoffrion, Helen          68 UCLA-33              8:36.87    8:35.67    9  
                1:00.69   2:12.98 (1:12.29)   3:19.29 (1:06.31)   4:24.24 (1:04.95)
      5:35.81 (1:11.57)   6:47.96 (1:12.15)     7:43.97 (56.01)     8:35.67 (51.70)
  2 Winkler, Renate           69 UCLA-33             10:20.00    9:48.14    7  
                1:18.45   2:48.81 (1:30.36)   4:01.93 (1:13.12)   5:14.29 (1:12.36)
      6:28.71 (1:14.42)   7:45.47 (1:16.76)   8:46.77 (1:01.30)   9:48.14 (1:01.37)
 
Event 2  Women 70-74 400 SC Meter IM
===============================================================================
       World: W 7:09.96   7/29/2001 JANE ASHER, GBR                            
        NATL: N 7:24.32  10/13/1996 JUNE KRAUSER                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jordan, Betsy             70 SDSM-SI              7:45.00    7:47.33    9  
                  54.13   1:56.09 (1:01.96)     2:54.35 (58.26)     3:53.35 (59.00)
      5:01.33 (1:07.98)   6:09.18 (1:07.85)     6:59.55 (50.37)     7:47.33 (47.78)
 
Event 2  Men 25-29 400 SC Meter IM
===============================================================================
       World: W 4:20.94  10/15/2005 DEAN KENT, NZL                             
        NATL: N 4:26.79  12/10/1995 JOHN KEPPELER                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Erickson, Benjamin        26 LVM-33               4:58.00    4:57.67    9  
                  30.97     1:07.55 (36.58)     1:45.71 (38.16)     2:23.14 (37.43)
        3:06.96 (43.82)     3:50.55 (43.59)     4:24.70 (34.15)     4:57.67 (32.97)
 -- Uchitel, Dmitry           27 LVM-33               6:00.00         DQ  
                  33.70     1:16.80 (43.10)     2:07.89 (51.09)     2:58.23 (50.34)
        3:51.65 (53.42)     4:43.73 (52.08)     5:25.72 (41.99)          DQ (40.39)
 
Event 2  Men 30-34 400 SC Meter IM
===============================================================================
       World: W 4:26.74  12/12/1999 ROQUE SANTOS, USA                          
        NATL: N 4:26.74  12/12/1999 ROQUE SANTOS                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Selinger, Ilan R          34 MAM-PC               5:11.50    5:05.47    9  
                  31.59     1:07.16 (35.57)     1:47.46 (40.30)     2:26.52 (39.06)
        3:11.88 (45.36)     3:57.90 (46.02)     4:32.88 (34.98)     5:05.47 (32.59)
  2 Craun, Adam               33 NOVA-33              5:40.00    5:14.59    7  
                  29.63     1:05.55 (35.92)     1:47.22 (41.67)     2:28.78 (41.56)
        3:13.25 (44.47)     3:59.30 (46.05)     4:37.82 (38.52)     5:14.59 (36.77)
  3 Kremers, Brian            34 LBG-33               6:00.10    5:32.19    6  
                  33.30     1:12.00 (38.70)     1:54.77 (42.77)     2:36.10 (41.33)
        3:23.07 (46.97)     4:11.60 (48.53)     4:52.49 (40.89)     5:32.19 (39.70)
  4 Giacobe, Drew             33 LBG-33               6:15.00    6:02.25    5  
                  37.33     1:19.92 (42.59)     2:10.18 (50.26)     2:57.82 (47.64)
        3:51.58 (53.76)     4:43.49 (51.91)     5:24.10 (40.61)     6:02.25 (38.15)
  5 Liu, Jeff                 33 LBG-33               6:45.15    6:07.15    4  
                  34.90     1:15.61 (40.71)     2:05.06 (49.45)     2:55.79 (50.73)
        3:46.33 (50.54)     4:38.09 (51.76)     5:23.27 (45.18)     6:07.15 (43.88)
 
Event 2  Men 35-39 400 SC Meter IM
===============================================================================
       World: W 4:24.36   12/7/2003 RON KARNAUGH, USA                          
        NATL: N 4:24.36   12/7/2003 RON KARNAUGH                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rinzler, Marcel           36 NOVA-33              4:45.00    4:39.75    9  
                  29.05     1:02.14 (33.09)     1:36.90 (34.76)     2:10.25 (33.35)
        2:50.55 (40.30)     3:31.15 (40.60)     4:06.25 (35.10)     4:39.75 (33.50)
  2 Blessing, Tyler           35 TXLA-26              4:48.36    4:46.89    7  
                  28.58     1:01.84 (33.26)     1:37.81 (35.97)     2:13.64 (35.83)
        2:55.53 (41.89)     3:38.91 (43.38)     4:13.30 (34.39)     4:46.89 (33.59)
  3 Magee, Mark               39 LVM-33               4:44.30    4:50.10    6  
                  29.46     1:02.49 (33.03)     1:38.93 (36.44)     2:15.47 (36.54)
        2:58.14 (42.67)     3:41.27 (43.13)     4:15.87 (34.60)     4:50.10 (34.23)
  4 Borton, Dan               39 ROSE-33              5:41.18    5:41.70    5  
                  34.77     1:14.65 (39.88)     1:58.43 (43.78)     2:41.84 (43.41)
        3:32.95 (51.11)     4:24.05 (51.10)     5:03.31 (39.26)     5:41.70 (38.39)
  5 Gunnell, Steve            37 MVN-33               4:59.35    5:56.54    4  
                  32.91     1:12.20 (39.29)     1:58.92 (46.72)     2:48.99 (50.07)
        3:42.48 (53.49)     4:34.01 (51.53)     5:15.79 (41.78)     5:56.54 (40.75)
 
Event 2  Men 40-44 400 SC Meter IM
===============================================================================
       World: W 4:35.57   3/18/2007 NICOLAS GRANGER, FRA                       
        NATL: N 4:43.28   6/25/1995 HESS YNTEMA                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shaffer, Mike             42 VCM-33               5:05.00    4:53.55    9  
                  30.31     1:04.41 (34.10)     1:42.83 (38.42)     2:21.95 (39.12)
        3:06.19 (44.24)     3:50.76 (44.57)     4:23.02 (32.26)     4:53.55 (30.53)
  2 Phelan, Darren            44 STAN-38              4:49.58    4:55.13    7  
                  29.78     1:03.28 (33.50)     1:40.93 (37.65)     2:18.49 (37.56)
        3:01.77 (43.28)     3:46.10 (44.33)     4:21.28 (35.18)     4:55.13 (33.85)
  3 Jones, Kenton             40 SDSM-SI              5:22.73    5:21.81    6  
                  33.72     1:15.38 (41.66)     1:58.84 (43.46)     2:40.96 (42.12)
        3:24.58 (43.62)     4:09.71 (45.13)     4:46.72 (37.01)     5:21.81 (35.09)
  4 Baron, Kurt               43 VCM-33               5:59.99    5:23.72    5  
                  36.39     1:17.76 (41.37)     1:59.76 (42.00)     2:41.72 (41.96)
        3:25.86 (44.14)     4:11.81 (45.95)     4:48.13 (36.32)     5:23.72 (35.59)
  5 Eckman, Cameron           41 NOVA-33              5:30.00    5:34.22    4  
                  33.83     1:12.53 (38.70)     1:58.42 (45.89)     2:43.39 (44.97)
        3:29.49 (46.10)     4:17.12 (47.63)     4:55.95 (38.83)     5:34.22 (38.27)
  6 Andelin, Roger            44 NOVA-33              6:31.10    5:36.43    3  
                  33.79     1:15.23 (41.44)     1:57.50 (42.27)     2:39.79 (42.29)
        3:30.35 (50.56)     4:19.62 (49.27)     4:58.54 (38.92)     5:36.43 (37.89)
  7 Collins, Michael          41 NOVA-33              5:40.00    5:39.47    2  
                  36.05     1:17.83 (41.78)     2:03.64 (45.81)     2:48.05 (44.41)
        3:36.37 (48.32)     4:24.42 (48.05)     5:03.61 (39.19)     5:39.47 (35.86)
  8 Young, Chad               43 UCLA-33              5:45.00    5:58.94    1  
                  37.04     1:21.42 (44.38)     2:10.49 (49.07)     2:59.78 (49.29)
        3:48.50 (48.72)     4:38.33 (49.83)     5:19.58 (41.25)     5:58.94 (39.36)
  9 Werner, JC                44 LBG-33               8:30.00    7:56.91  
                  50.03   1:58.63 (1:08.60)   3:02.87 (1:04.24)   4:07.39 (1:04.52)
      5:12.36 (1:04.97)   6:14.51 (1:02.15)     7:08.90 (54.39)     7:56.91 (48.01)
 10 Grubb, Eric               43 LBG-33               5:30.00   10:18.21  
                  56.35   2:11.45 (1:15.10)   3:42.14 (1:30.69)   5:15.34 (1:33.20)
      6:32.37 (1:17.03)   7:52.83 (1:20.46)   9:06.47 (1:13.64)  10:18.21 (1:11.74)
 
Event 2  Men 45-49 400 SC Meter IM
===============================================================================
       World: W 4:48.97  11/14/2004 LINCOLN DJANG, USA                         
        NATL: N 4:48.97  11/14/2004 LINCOLN DJANG                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jaegers, Al               45 ARIZ-48              4:58.00    5:05.46    9  
                  34.12     1:14.04 (39.92)     1:53.60 (39.56)     2:32.58 (38.98)
        3:15.06 (42.48)     3:58.37 (43.31)     4:32.85 (34.48)     5:05.46 (32.61)
  2 Morales, John             49 SRM-PC               5:08.50    5:06.23    7  
                  32.02     1:08.01 (35.99)     1:47.80 (39.79)     2:27.32 (39.52)
        3:11.90 (44.58)     3:56.94 (45.04)     4:32.22 (35.28)     5:06.23 (34.01)
  3 Rodrigues, Gerry          45 UCLA-33              5:15.00    5:07.60    6  
                  32.62     1:09.62 (37.00)     1:52.20 (42.58)     2:32.17 (39.97)
        3:17.71 (45.54)     4:01.44 (43.73)     4:35.83 (34.39)     5:07.60 (31.77)
  4 Harper, Buzz              48 LAPS-33              5:12.00    5:08.61    5  
                  33.54     1:11.29 (37.75)     1:50.69 (39.40)     2:28.47 (37.78)
        3:13.70 (45.23)     3:58.77 (45.07)     4:34.59 (35.82)     5:08.61 (34.02)
  5 Mellon, Jim               45 HIMA-39              5:54.00    5:40.93    4  
                  37.06     1:20.10 (43.04)     2:04.85 (44.75)     2:46.88 (42.03)
        3:37.45 (50.57)     4:27.30 (49.85)     5:05.15 (37.85)     5:40.93 (35.78)
  6 Arshat, Brad              45 NOVA-33              8:00.00    7:28.66    3  
                  51.02     1:50.49 (59.47)   2:54.49 (1:04.00)   3:57.08 (1:02.59)
        4:56.09 (59.01)   5:57.33 (1:01.24)     6:44.86 (47.53)     7:28.66 (43.80)
  7 Shaughnessy, J. J.        47 LBG-33               7:29.00    7:34.25    2  
                  53.65     1:51.14 (57.49)     2:45.95 (54.81)     3:45.18 (59.23)
      4:48.06 (1:02.88)   5:51.69 (1:03.63)     6:42.29 (50.60)     7:34.25 (51.96)
  8 Bahamon, Luis             46 WH2O-33              9:00.00    7:38.53    1  
                  50.86   1:55.72 (1:04.86)     2:53.87 (58.15)     3:52.87 (59.00)
      4:55.50 (1:02.63)   5:58.66 (1:03.16)     6:49.08 (50.42)     7:38.53 (49.45)
 
Event 2  Men 50-54 400 SC Meter IM
===============================================================================
       World: W 4:57.52   4/18/2004 LORENZO MARUGO, ITA                        
        NATL: N 4:58.93   12/9/2001 JIM MCCONICA                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cholodenko, Don           51 NOVA-33              5:40.00    5:27.59    9  
                  34.05     1:13.54 (39.49)     1:55.79 (42.25)     2:37.04 (41.25)
        3:23.97 (46.93)     4:10.80 (46.83)     4:49.46 (38.66)     5:27.59 (38.13)
  2 Adkison, Bill             52 SRM-PC               5:45.00    5:34.71    7  
                  34.05     1:14.05 (40.00)     1:58.98 (44.93)     2:43.89 (44.91)
        3:31.85 (47.96)     4:20.11 (48.26)     4:58.62 (38.51)     5:34.71 (36.09)
 
Event 2  Men 55-59 400 SC Meter IM
===============================================================================
       World: W 5:08.15   10/2/2005 JIM MCCONICA, USA                          
        NATL: N 5:08.15   10/2/2005 JIM MCCONICA                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clemmons, Jim             57 MAM-PC               5:34.50    5:19.89    9  
                  32.70     1:10.04 (37.34)     1:53.83 (43.79)     2:36.44 (42.61)
        3:21.92 (45.48)     4:08.11 (46.19)     4:44.34 (36.23)     5:19.89 (35.55)
  2 Lucas, James              57 LAAC-33              6:00.00    6:55.82    7  
                  39.26     1:26.17 (46.91)     2:17.40 (51.23)     3:10.94 (53.54)
      4:11.70 (1:00.76)   5:15.86 (1:04.16)     6:06.93 (51.07)     6:55.82 (48.89)
  3 Greenberg, Henry          59 NOVA-33              7:00.00    7:12.77    6  
                  43.52     1:36.55 (53.03)     2:36.27 (59.72)   3:37.83 (1:01.56)
      4:38.54 (1:00.71)   5:38.64 (1:00.10)     6:27.86 (49.22)     7:12.77 (44.91)
 
Event 2  Men 60-64 400 SC Meter IM
===============================================================================
       World: W 5:25.65   2/19/2006 NICK LECLERCQ, USA                         
        NATL: N 5:25.65   2/19/2006 NICK LECLERCQ                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McColly, Michael          62 PNA-PC               6:29.00    6:01.66    9  
                  37.53     1:28.38 (50.85)     2:15.31 (46.93)     3:00.10 (44.79)
        3:51.91 (51.81)     4:43.47 (51.56)     5:24.18 (40.71)     6:01.66 (37.48)
  2 Bailey, Hop               60 ARIZ-48              6:15.00    6:17.62    7  
                  41.59     1:28.37 (46.78)     2:20.64 (52.27)     3:09.99 (49.35)
        4:03.66 (53.67)     4:56.92 (53.26)     5:37.71 (40.79)     6:17.62 (39.91)
  3 Figueiredo, Paulo         61 WH2O-33              6:45.00    6:37.83    6  
                  40.22     1:27.34 (47.12)     2:17.77 (50.43)     3:08.70 (50.93)
        4:08.47 (59.77)     5:08.26 (59.79)     5:53.87 (45.61)     6:37.83 (43.96)
 
Event 2  Men 65-69 400 SC Meter IM
===============================================================================
       World: W 5:58.93   12/3/2006 MIKE FRESHLEY, USA                         
        NATL: N 5:58.93   12/3/2006 MIKE FRESHLEY                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Freshley, Mike            66 SDSM-SI              5:58.93    6:06.74    9  
                  36.65     1:22.22 (45.57)     2:10.68 (48.46)     2:57.93 (47.25)
        3:49.07 (51.14)     4:40.60 (51.53)     5:23.24 (42.64)     6:06.74 (43.50)
  2 Hale, Art                 65 UNAT                10:55.86   10:51.20    7  
                1:16.80   2:42.84 (1:26.04)   4:15.53 (1:32.69)   5:48.70 (1:33.17)
      7:15.89 (1:27.19)   8:38.77 (1:22.88)   9:46.34 (1:07.57)  10:51.20 (1:04.86)
 
Event 2  Men 70-74 400 SC Meter IM
===============================================================================
       World: W 6:21.46  10/26/2003 BURWELL JONES, USA                         
        NATL: N 6:21.46  10/26/2003 BURWELL JONES                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mitchell, Tom             74 SDSM-SI              7:54.94    7:59.03    9  
                  52.59   1:54.52 (1:01.93)   2:58.34 (1:03.82)   4:04.25 (1:05.91)
      5:09.86 (1:05.61)   6:16.92 (1:07.06)     7:08.89 (51.97)     7:59.03 (50.14)
 
Event 2  Men 75-79 400 SC Meter IM
===============================================================================
       World: W 6:52.62   11/4/2001 KARL HAUTER, GER                           
        NATL: N 6:59.68  12/10/2000 FRANK PIEMME                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Best, Bob                 75 SDSM-SI              7:15.00    7:17.67    9  
                  45.77     1:39.01 (53.24)     2:35.26 (56.25)     3:31.33 (56.07)
      4:32.84 (1:01.51)   5:36.66 (1:03.82)     6:27.27 (50.61)     7:17.67 (50.40)
 
Event 2  Men 80-84 400 SC Meter IM
===============================================================================
       World: W 7:26.06   10/9/2005 KARL HAUTER, GER                           
        NATL: N 7:37.58  12/12/1999 RAY TAFT                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Silverstein, Lou          81 ARIZ-48             11:55.00   10:40.22    9  
                1:23.42   3:01.05 (1:37.63)   4:13.40 (1:12.35)   5:21.30 (1:07.90)
      6:52.44 (1:31.14)   8:25.44 (1:33.00)   9:33.44 (1:08.00)  10:40.22 (1:06.78)
 


Event 3  Mixed 800 Freestyle                       Team Standings / Event Results

Event 3  Women 18-24 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 8:58.71   12/9/2001 DAWN HECKMAN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chinn, Sarah              23 MAM-PC              11:01.13   10:42.47    9  
                  36.37     1:16.12 (39.75)     1:55.96 (39.84)     2:35.91 (39.95)
        3:15.91 (40.00)     3:56.23 (40.32)     4:36.84 (40.61)     5:17.65 (40.81)
        5:58.26 (40.61)     6:38.78 (40.52)     7:19.30 (40.52)     7:59.93 (40.63)
        8:40.64 (40.71)     9:21.51 (40.87)    10:02.42 (40.91)    10:42.47 (40.05)
 
Event 3  Women 25-29 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 8:51.18   3/31/1996 SHEILA TAORMINA, USA                       
        NATL: N 8:51.18   3/31/1996 SHEILA TAORMINA                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cole, Jacqueline          27 LBG-33              10:01.00   11:01.21    9  
                  35.28     1:14.28 (39.00)     1:54.54 (40.26)     2:36.00 (41.46)
        3:17.50 (41.50)     3:59.68 (42.18)     4:42.93 (43.25)     5:26.68 (43.75)
        6:09.44 (42.76)     6:52.47 (43.03)     7:34.67 (42.20)     8:17.73 (43.06)
        9:00.00 (42.27)     9:42.61 (42.61)    10:23.12 (40.51)    11:01.21 (38.09)
 
Event 3  Women 35-39 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 9:12.97  10/15/2006 ALISON ZAMANIAN, USA                       
        NATL: N 9:12.97  10/15/2006 ALISON ZAMANIAN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cox, Juliet               39 MAM-PC              10:31.00   10:35.10    9  
                  34.99     1:13.56 (38.57)     1:53.18 (39.62)     2:33.45 (40.27)
        3:13.57 (40.12)     3:53.93 (40.36)     4:34.20 (40.27)     5:14.62 (40.42)
        5:55.00 (40.38)     6:35.19 (40.19)     7:15.45 (40.26)     7:55.85 (40.40)
        8:35.95 (40.10)     9:16.54 (40.59)     9:56.68 (40.14)    10:35.10 (38.42)
  2 Lamph, Becky              39 LVM-33              12:05.00   10:53.35    7  
                  36.90     1:16.35 (39.45)     1:57.22 (40.87)     2:38.02 (40.80)
        3:19.09 (41.07)     3:59.98 (40.89)     4:41.37 (41.39)     5:22.92 (41.55)
        6:04.25 (41.33)     6:45.77 (41.52)     7:27.29 (41.52)     8:08.89 (41.60)
        8:50.30 (41.41)     9:32.06 (41.76)    10:13.58 (41.52)    10:53.35 (39.77)
  3 Boodt, Heidi              38 LVM-33              12:45.00   11:42.80    6  
                  40.07     1:23.41 (43.34)     2:07.24 (43.83)     2:50.67 (43.43)
        3:34.69 (44.02)     4:19.43 (44.74)     5:04.14 (44.71)     5:48.58 (44.44)
        6:32.64 (44.06)     7:17.33 (44.69)     8:02.09 (44.76)     8:46.65 (44.56)
        9:30.97 (44.32)    10:14.70 (43.73)    10:59.20 (44.50)    11:42.80 (43.60)
  4 Richter, Jennifer         39 MVN-33              17:00.00   15:37.80    5  
                  52.11     1:46.92 (54.81)     2:44.02 (57.10)     3:40.36 (56.34)
        4:38.15 (57.79)     5:35.59 (57.44)   6:35.83 (1:00.24)   7:35.84 (1:00.01)
      8:36.75 (1:00.91)   9:38.71 (1:01.96)  10:39.51 (1:00.80)  11:40.53 (1:01.02)
     12:40.58 (1:00.05)    13:38.77 (58.19)    14:37.21 (58.44)  15:37.80 (1:00.59)
  5 Soria, Veronica           35 NOVA-33             16:08.39   16:53.13    4  
                1:01.23     2:00.94 (59.71)   3:02.60 (1:01.66)   4:06.53 (1:03.93)
      5:11.10 (1:04.57)   6:14.14 (1:03.04)   7:18.27 (1:04.13)   8:20.87 (1:02.60)
      9:24.26 (1:03.39)  10:29.31 (1:05.05)  11:34.61 (1:05.30)  12:38.68 (1:04.07)
     13:44.44 (1:05.76)  14:48.80 (1:04.36)  15:53.70 (1:04.90)    16:53.13 (59.43)
 -- Farnan, Elizabeth         38 UCLA-33             12:50.00         DQ  
                  42.62     1:31.06 (48.44)     2:22.61 (51.55)   4:09.74 (1:47.13)
 
Event 3  Women 40-44 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 9:09.71   6/20/2003 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N 9:09.71   6/20/2003 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Goodwin, Barbara          43 LAPS-33             10:45.00   10:32.77    9  
                  37.42     1:16.52 (39.10)     1:55.73 (39.21)     2:35.32 (39.59)
        3:15.33 (40.01)     3:55.63 (40.30)     4:35.78 (40.15)     5:16.07 (40.29)
        5:55.76 (39.69)     6:35.69 (39.93)     7:15.43 (39.74)     7:55.30 (39.87)
        8:34.91 (39.61)     9:14.61 (39.70)     9:53.98 (39.37)    10:32.77 (38.79)
  2 Adams, Kari               41 LVM-33              11:57.00   11:05.19    7  
                  36.81     1:17.68 (40.87)     1:59.32 (41.64)     2:41.14 (41.82)
        3:23.31 (42.17)     4:05.56 (42.25)     4:47.93 (42.37)     5:30.54 (42.61)
        6:13.18 (42.64)     6:55.45 (42.27)     7:37.99 (42.54)     8:20.49 (42.50)
        9:02.84 (42.35)     9:44.97 (42.13)    10:26.78 (41.81)    11:05.19 (38.41)
  3 Nakamatsu, Judith         40 UCLA-33             12:16.00   12:09.40    6  
                  42.24     1:27.30 (45.06)     2:12.97 (45.67)     2:59.47 (46.50)
        3:46.43 (46.96)     4:33.58 (47.15)     5:20.64 (47.06)     6:06.80 (46.16)
        6:52.95 (46.15)     7:38.89 (45.94)     8:24.79 (45.90)     9:10.51 (45.72)
        9:55.80 (45.29)    10:40.50 (44.70)    11:25.06 (44.56)    12:09.40 (44.34)
  4 Jarvits, Janet            41 ROSE-33             14:36.64   13:56.15    5  
                  42.03     1:30.31 (48.28)     2:21.27 (50.96)     3:13.76 (52.49)
        4:07.00 (53.24)     5:00.70 (53.70)     5:54.28 (53.58)     6:48.20 (53.92)
        7:42.59 (54.39)     8:37.20 (54.61)     9:31.42 (54.22)    10:25.82 (54.40)
       11:19.65 (53.83)    12:12.65 (53.00)    13:05.50 (52.85)    13:56.15 (50.65)
  5 Utu, Robyn                43 LBG-33              20:00.00   15:45.56    4  
                  48.50     1:39.29 (50.79)     2:36.97 (57.68)   3:37.33 (1:00.36)
      4:38.29 (1:00.96)   5:38.99 (1:00.70)   6:41.52 (1:02.53)   7:44.62 (1:03.10)
      8:47.17 (1:02.55)   9:49.01 (1:01.84)  10:51.12 (1:02.11)  11:52.16 (1:01.04)
     12:54.12 (1:01.96)    13:53.49 (59.37)  14:53.99 (1:00.50)    15:45.56 (51.57)
 
Event 3  Women 45-49 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 9:21.65   2/18/2006 LYNN MARSHALL, CAN                         
        NATL: N 9:27.44  10/11/2004 S HEIM-BOWEN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Simpson, Susanne          47 NOVA-33              9:48.00   10:00.49    9  
                  34.28     1:12.25 (37.97)     1:49.95 (37.70)     2:27.81 (37.86)
        3:05.35 (37.54)     3:43.31 (37.96)     4:21.02 (37.71)     4:58.88 (37.86)
        5:36.78 (37.90)     6:15.02 (38.24)     6:52.97 (37.95)     7:30.79 (37.82)
        8:08.99 (38.20)     8:46.73 (37.74)     9:24.37 (37.64)    10:00.49 (36.12)
  2 Carlsen, Jeanne           49 CMSC                10:10.00   10:05.59    7  
                  35.43     1:13.06 (37.63)     1:51.35 (38.29)     2:29.84 (38.49)
        3:08.31 (38.47)     3:46.71 (38.40)     4:25.04 (38.33)     5:03.20 (38.16)
        5:41.38 (38.18)     6:19.45 (38.07)     6:57.44 (37.99)     7:35.19 (37.75)
        8:12.76 (37.57)     8:50.61 (37.85)     9:28.33 (37.72)    10:05.59 (37.26)
  3 Osborn, Ahelee            49 NOVA-33             11:06.24   10:39.94    6  
                  35.01     1:13.94 (38.93)     1:53.08 (39.14)     2:32.69 (39.61)
        3:12.88 (40.19)     3:53.26 (40.38)     4:33.42 (40.16)     5:13.23 (39.81)
        5:53.81 (40.58)     6:34.90 (41.09)     7:15.76 (40.86)     7:56.68 (40.92)
        8:37.22 (40.54)     9:17.81 (40.59)     9:59.15 (41.34)    10:39.94 (40.79)
  4 Pipes-Neilsen, Karlyn     45 SDSM-SI             12:00.00   11:25.62    5  
                  29.57     1:01.26 (31.69)     1:33.52 (32.26)     2:05.94 (32.42)
      3:14.24 (1:08.30)     4:03.14 (48.90)     4:47.35 (44.21)     5:30.95 (43.60)
        6:15.73 (44.78)     6:58.75 (43.02)     7:45.35 (46.60)     8:29.28 (43.93)
        9:15.78 (46.50)     9:57.65 (41.87)    10:42.92 (45.27)    11:25.62 (42.70)
  5 O'Rourke, Therese         45 MVN-33              12:40.00   12:13.88    4  
                  40.58     1:24.86 (44.28)     2:10.71 (45.85)     2:56.87 (46.16)
        3:42.89 (46.02)     4:29.39 (46.50)     5:16.06 (46.67)     6:02.70 (46.64)
        6:49.35 (46.65)     7:36.34 (46.99)     8:23.48 (47.14)     9:10.15 (46.67)
        9:56.94 (46.79)    10:43.29 (46.35)    11:29.40 (46.11)    12:13.88 (44.48)
  6 Aguilar, Nancy            46 UCLA-33             15:00.00   14:53.33    3  
                  49.21     1:43.73 (54.52)     2:39.75 (56.02)     3:36.22 (56.47)
        4:32.92 (56.70)     5:30.23 (57.31)     6:27.75 (57.52)     7:25.09 (57.34)
        8:21.71 (56.62)     9:18.52 (56.81)    10:15.36 (56.84)    11:11.90 (56.54)
       12:08.43 (56.53)    13:05.19 (56.76)    14:00.48 (55.29)    14:53.33 (52.85)
  7 Ailes, Joy                47 UNAT                15:50.00   16:55.80    2  
                  52.59     1:50.12 (57.53)   2:50.28 (1:00.16)   3:53.84 (1:03.56)
      4:56.43 (1:02.59)   6:00.20 (1:03.77)   7:06.95 (1:06.75)   8:13.22 (1:06.27)
                                                   11:27.73 ( )  12:32.79 (1:05.06)
     13:36.16 (1:03.37)  14:45.16 (1:09.00)  15:52.75 (1:07.59)  16:55.80 (1:03.05)
 
Event 3  Women 50-54 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 9:50.53    9/7/2003 LAURA VAL, USA                             
        NATL: N 9:50.53    9/7/2003 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ciraulo, Christie         54 UCLA-33             10:59.01   10:59.02    9  
                  37.70     1:18.72 (41.02)     2:00.35 (41.63)     2:41.67 (41.32)
        3:22.84 (41.17)     4:04.56 (41.72)     4:46.27 (41.71)     5:28.33 (42.06)
        6:09.74 (41.41)     6:51.56 (41.82)     7:32.85 (41.29)     8:14.27 (41.42)
        8:56.26 (41.99)     9:37.77 (41.51)    10:19.26 (41.49)    10:59.02 (39.76)
  2 Sullivan, Lynn            50 UNAT                12:07.00   11:24.71    7  
                  36.97     1:19.05 (42.08)     2:02.81 (43.76)     2:46.65 (43.84)
        3:30.21 (43.56)     4:13.82 (43.61)     4:57.57 (43.75)     5:41.19 (43.62)
        6:24.49 (43.30)     7:07.83 (43.34)     7:50.61 (42.78)     8:33.96 (43.35)
        9:17.18 (43.22)    10:00.54 (43.36)    10:43.38 (42.84)    11:24.71 (41.33)
  3 Powers, Patricia          50 LBG-33              11:21.22   12:12.58    6  
                  39.67     1:24.10 (44.43)     2:10.43 (46.33)     2:57.29 (46.86)
        3:44.26 (46.97)     4:30.64 (46.38)     5:16.95 (46.31)     6:03.24 (46.29)
        6:49.99 (46.75)     7:36.89 (46.90)     8:23.53 (46.64)     9:10.00 (46.47)
        9:56.28 (46.28)    10:42.48 (46.20)    11:28.30 (45.82)    12:12.58 (44.28)
  4 Hayes, Patricia           54 LBG-33              14:20.00   14:32.76    5  
                  44.48     1:36.82 (52.34)     2:30.68 (53.86)     3:24.88 (54.20)
        4:18.60 (53.72)     5:12.60 (54.00)     6:07.95 (55.35)     7:03.99 (56.04)
        8:01.97 (57.98)     8:57.88 (55.91)     9:53.91 (56.03)    10:49.80 (55.89)
       11:45.63 (55.83)    12:41.40 (55.77)    13:38.26 (56.86)    14:32.76 (54.50)
 
Event 3  Women 55-59 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 10:09.46  11/19/2006 LAURA VAL, USA                            
        NATL: N 10:09.46  11/19/2006 LAURA VAL                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thresh, Andrea            58 LBG-33              17:00.00   14:31.34    9  
                  46.57     1:38.45 (51.88)     2:34.07 (55.62)     3:29.48 (55.41)
        4:24.31 (54.83)     5:18.89 (54.58)     6:14.13 (55.24)     7:10.33 (56.20)
        8:06.14 (55.81)     9:02.32 (56.18)     9:58.30 (55.98)    10:54.30 (56.00)
       11:50.08 (55.78)    12:45.93 (55.85)    13:41.43 (55.50)    14:31.34 (49.91)
  2 Baker, Gini               57 SDSM-SI             15:05.23   15:24.02    7  
                  47.81     1:41.88 (54.07)     2:38.02 (56.14)     3:35.42 (57.40)
        4:33.14 (57.72)     5:31.42 (58.28)     6:29.76 (58.34)     7:28.65 (58.89)
        8:28.44 (59.79)     9:26.78 (58.34)    10:26.26 (59.48)    11:25.90 (59.64)
       12:25.30 (59.40)    13:25.22 (59.92)    14:24.32 (59.10)    15:24.02 (59.70)
  3 Jacobus, Anne             57 LBG-33              17:00.00   17:31.82    6  
                  55.11     1:54.41 (59.30)   2:59.20 (1:04.79)   4:06.29 (1:07.09)
      5:14.56 (1:08.27)   6:23.04 (1:08.48)   7:31.83 (1:08.79)   8:40.12 (1:08.29)
      9:47.86 (1:07.74)  10:54.78 (1:06.92)  12:04.12 (1:09.34)  13:11.06 (1:06.94)
     14:17.77 (1:06.71)  15:24.81 (1:07.04)  16:31.13 (1:06.32)  17:31.82 (1:00.69)
 
Event 3  Women 60-64 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 11:18.60    5/5/2000 YOSHIKO OSAKI, JPN                        
        NATL: N 11:24.28  12/12/2004 ARDETH MUELLER                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shoenberger, Linda        60 TAM-PC              11:58.02   11:56.74    9  
                  40.71     1:24.29 (43.58)     2:08.64 (44.35)     2:53.40 (44.76)
        3:38.43 (45.03)     4:23.39 (44.96)     5:09.07 (45.68)     5:54.56 (45.49)
        6:39.98 (45.42)     7:25.64 (45.66)     8:10.81 (45.17)     8:56.28 (45.47)
        9:41.87 (45.59)    10:26.81 (44.94)    11:12.34 (45.53)    11:56.74 (44.40)
  2 Montrella, Bev            61 MVN-33              13:04.20   13:05.44    7  
                  44.31     1:33.42 (49.11)     2:22.64 (49.22)     3:12.16 (49.52)
        4:02.23 (50.07)     4:51.95 (49.72)     5:41.57 (49.62)     6:31.25 (49.68)
        7:21.02 (49.77)     8:10.92 (49.90)     9:00.59 (49.67)     9:49.77 (49.18)
       10:39.18 (49.41)    11:28.65 (49.47)    12:18.55 (49.90)    13:05.44 (46.89)
 
Event 3  Women 65-69 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 11:49.70    6/1/2003 YOSHIKO OSAKI, JPN                        
        NATL: N 12:20.68  12/15/2002 LAVELLE STOINOFF                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Williams, Anne            69 SDSM-SI             14:11.00   13:52.32    9  
                  47.52     1:39.47 (51.95)     2:32.70 (53.23)     3:24.70 (52.00)
        4:16.87 (52.17)     5:09.68 (52.81)     6:03.13 (53.45)     6:56.37 (53.24)
        7:49.46 (53.09)     8:42.51 (53.05)     9:35.06 (52.55)    10:27.57 (52.51)
       11:19.36 (51.79)    12:11.58 (52.22)    13:03.06 (51.48)    13:52.32 (49.26)
  2 Geoffrion, Helen          68 UCLA-33             14:44.99   14:54.08    7  
                  48.55     1:44.38 (55.83)     2:41.92 (57.54)     3:38.90 (56.98)
        4:35.70 (56.80)     5:33.07 (57.37)     6:30.55 (57.48)     7:27.14 (56.59)
        8:24.19 (57.05)     9:21.68 (57.49)    10:18.80 (57.12)    11:16.00 (57.20)
       12:11.86 (55.86)    13:08.00 (56.14)    14:02.30 (54.30)    14:54.08 (51.78)
 
Event 3  Men 18-24 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 8:35.83  12/10/1995 BRAD WINSOR                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kosienski, Christopher    23 LBG-33              16:00.00   15:41.31    9  
                  45.13     1:38.77 (53.64)     2:36.47 (57.70)     3:35.73 (59.26)
      4:37.07 (1:01.34)     5:36.12 (59.05)     6:35.94 (59.82)   7:36.72 (1:00.78)
        8:36.66 (59.94)   9:39.56 (1:02.90)  10:39.73 (1:00.17)  11:41.47 (1:01.74)
     12:42.71 (1:01.24)  13:43.76 (1:01.05)  14:44.51 (1:00.75)    15:41.31 (56.80)
 
Event 3  Men 25-29 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 8:07.91   4/12/2001 A.ANGELOTTI, BRA                           
        NATL: N 8:14.75  12/14/1997 ALEX KOSTICH                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Uchitel, Dmitry           27 LVM-33              12:00.00   11:03.10    9  
                  34.12     1:11.97 (37.85)     1:51.89 (39.92)     2:32.98 (41.09)
        3:14.48 (41.50)     3:56.24 (41.76)     4:39.20 (42.96)     5:23.17 (43.97)
        6:06.67 (43.50)     6:49.04 (42.37)     7:32.58 (43.54)     8:15.35 (42.77)
        8:57.83 (42.48)     9:42.65 (44.82)    10:25.24 (42.59)    11:03.10 (37.86)
 
Event 3  Men 30-34 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 8:17.06  12/10/2000 ALEX KOSTICH, USA                          
        NATL: N 8:17.06  12/10/2000 ALEX KOSTICH                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kremers, Brian            34 LBG-33              10:15.02   10:20.63    9  
                  34.90     1:13.58 (38.68)     1:52.54 (38.96)     2:31.48 (38.94)
        3:10.21 (38.73)     3:48.92 (38.71)     4:27.75 (38.83)     5:07.04 (39.29)
        5:46.20 (39.16)     6:25.80 (39.60)     7:05.89 (40.09)     7:45.98 (40.09)
        8:26.16 (40.18)     9:06.27 (40.11)     9:43.91 (37.64)    10:20.63 (36.72)
  2 Giacobe, Drew             33 LBG-33              11:00.00   11:27.51    7  
                  37.91     1:18.52 (40.61)     1:59.97 (41.45)     2:41.60 (41.63)
        3:23.66 (42.06)     4:06.09 (42.43)     4:48.55 (42.46)     5:31.62 (43.07)
        6:15.19 (43.57)     6:59.96 (44.77)     7:44.02 (44.06)     8:28.64 (44.62)
        9:13.15 (44.51)     9:58.31 (45.16)    10:43.60 (45.29)    11:27.51 (43.91)
  3 Amende, Brian             30 NOVA-33             14:00.00   12:17.37    6  
                  40.46     1:24.61 (44.15)     2:09.92 (45.31)     2:55.96 (46.04)
        3:43.02 (47.06)     4:29.47 (46.45)     5:16.56 (47.09)     6:03.63 (47.07)
        6:50.17 (46.54)     7:37.78 (47.61)     8:25.10 (47.32)     9:12.62 (47.52)
        9:59.97 (47.35)    10:47.81 (47.84)    11:35.43 (47.62)    12:17.37 (41.94)
 
Event 3  Men 35-39 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 8:23.06   11/8/2003 ERIK HOCHSTEIN, USA                        
        NATL: N 8:23.06   11/8/2003 ERIK HOCHSTEIN                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hochstein, Erik           39 TYR-33               8:35.00    8:46.90    9  
                  29.24     1:01.30 (32.06)     1:33.86 (32.56)     2:06.52 (32.66)
        2:39.27 (32.75)     3:12.23 (32.96)     3:45.51 (33.28)     4:18.73 (33.22)
        4:52.61 (33.88)     5:26.26 (33.65)     5:59.96 (33.70)     6:33.61 (33.65)
        7:07.38 (33.77)     7:41.16 (33.78)     8:14.48 (33.32)     8:46.90 (32.42)
  2 Fernandez, Dickie         36 NOVA-33              9:35.66    9:38.94    7  
                  31.65     1:07.14 (35.49)     1:42.88 (35.74)     2:19.16 (36.28)
        2:55.14 (35.98)     3:31.74 (36.60)     4:08.29 (36.55)     4:45.64 (37.35)
        5:22.91 (37.27)     5:59.55 (36.64)     6:36.51 (36.96)     7:13.92 (37.41)
        7:51.32 (37.40)     8:28.68 (37.36)     9:04.54 (35.86)     9:38.94 (34.40)
  3 Lengyel, Brad             38 WH2O-33             10:40.00   10:55.50    6  
                  33.57     1:10.91 (37.34)     1:51.12 (40.21)     2:32.06 (40.94)
        3:13.92 (41.86)     3:56.39 (42.47)     4:39.37 (42.98)     5:22.10 (42.73)
        6:04.40 (42.30)     6:46.71 (42.31)     7:28.77 (42.06)     8:10.73 (41.96)
        8:52.22 (41.49)     9:34.14 (41.92)    10:15.50 (41.36)    10:55.50 (40.00)
  4 Gunnell, Steve            37 MVN-33              10:01.42   11:13.84    5  
                  35.57     1:14.70 (39.13)     1:55.57 (40.87)     2:36.86 (41.29)
        3:18.90 (42.04)     4:01.62 (42.72)     4:44.73 (43.11)     5:28.23 (43.50)
        6:12.18 (43.95)     6:56.20 (44.02)     7:39.93 (43.73)     8:23.69 (43.76)
        9:06.56 (42.87)     9:50.37 (43.81)    10:32.90 (42.53)    11:13.84 (40.94)
 
Event 3  Men 40-44 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 8:31.69   11/4/2005 KAI DITZEL, GER                            
        NATL: N 8:41.16   12/3/2006 MIKE SHAFFER                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Takahashi, Katsuya        40 NOVA-33              9:30.00    9:34.49    9  
                  32.58     1:08.57 (35.99)     1:45.50 (36.93)     2:22.35 (36.85)
        2:59.10 (36.75)     3:35.77 (36.67)     4:12.68 (36.91)     4:49.51 (36.83)
        5:25.44 (35.93)     6:01.66 (36.22)     6:37.89 (36.23)     7:14.14 (36.25)
        7:50.88 (36.74)     8:26.35 (35.47)     9:01.44 (35.09)     9:34.49 (33.05)
  2 Ogorzelec, Gregg          41 WH2O-33              9:26.00    9:35.92    7  
                  33.38     1:09.55 (36.17)     1:45.67 (36.12)     2:22.43 (36.76)
        2:59.15 (36.72)     3:35.40 (36.25)     4:12.09 (36.69)     4:48.57 (36.48)
        5:25.48 (36.91)     6:01.58 (36.10)     6:38.00 (36.42)     7:14.96 (36.96)
        7:50.99 (36.03)     8:26.99 (36.00)     9:02.19 (35.20)     9:35.92 (33.73)
  3 Stewart, Karl             41 CMS-32               9:44.00    9:45.63    6  
                  32.20     1:07.30 (35.10)     1:43.25 (35.95)     2:19.61 (36.36)
        2:55.89 (36.28)     3:32.61 (36.72)     4:08.96 (36.35)     4:45.88 (36.92)
        5:22.76 (36.88)     5:59.88 (37.12)     6:37.09 (37.21)     7:14.34 (37.25)
        7:52.14 (37.80)     8:30.84 (38.70)     9:09.32 (38.48)     9:45.63 (36.31)
  4 Baron, Kurt               43 VCM-33              10:10.99    9:53.71    5  
                  33.42     1:10.39 (36.97)     1:48.40 (38.01)     2:26.32 (37.92)
        3:04.61 (38.29)     3:42.51 (37.90)     4:19.92 (37.41)     4:56.99 (37.07)
        5:33.80 (36.81)     6:10.58 (36.78)     6:47.00 (36.42)     7:24.15 (37.15)
        8:01.63 (37.48)     8:39.28 (37.65)     9:16.98 (37.70)     9:53.71 (36.73)
  5 Breitel, Robert           40 ROSE-33             10:03.09    9:57.34    4  
                  35.16     1:13.37 (38.21)     1:51.64 (38.27)     2:29.67 (38.03)
        3:07.53 (37.86)     3:45.06 (37.53)     4:22.71 (37.65)     5:00.01 (37.30)
        5:37.28 (37.27)     6:14.72 (37.44)     6:51.95 (37.23)     7:28.98 (37.03)
        8:06.26 (37.28)     8:43.67 (37.41)     9:21.03 (37.36)     9:57.34 (36.31)
  6 Collins, Michael          41 NOVA-33              9:50.00   10:11.47    3  
                  34.60     1:11.83 (37.23)     1:50.20 (38.37)     2:28.24 (38.04)
        3:06.43 (38.19)     3:44.87 (38.44)     4:23.12 (38.25)     5:01.91 (38.79)
        5:40.99 (39.08)     6:19.72 (38.73)     6:58.85 (39.13)     7:38.22 (39.37)
        8:17.00 (38.78)     8:55.85 (38.85)     9:34.32 (38.47)    10:11.47 (37.15)
  7 McNeill, Mike             40 NOVA-33             12:00.00   10:29.49    2  
                  35.06     1:14.10 (39.04)     1:53.65 (39.55)     2:33.58 (39.93)
        3:13.38 (39.80)     3:54.19 (40.81)     4:34.53 (40.34)     5:14.81 (40.28)
        5:55.94 (41.13)     6:36.78 (40.84)     7:16.97 (40.19)     7:58.08 (41.11)
        8:38.18 (40.10)     9:17.93 (39.75)     9:55.93 (38.00)    10:29.49 (33.56)
  8 Reis, Raul                43 LBG-33              12:15.00   12:44.36    1  
                  39.96     1:23.17 (43.21)     2:09.74 (46.57)     2:57.34 (47.60)
        3:45.73 (48.39)     4:34.80 (49.07)     5:23.93 (49.13)     6:13.43 (49.50)
        7:02.31 (48.88)     7:51.95 (49.64)     8:41.36 (49.41)     9:31.25 (49.89)
       10:20.34 (49.09)    11:09.35 (49.01)    11:56.52 (47.17)    12:44.36 (47.84)
  9 Hecker, Dennis            44 LVM-33              13:30.00   12:51.07  
                  39.20     1:23.54 (44.34)     2:09.98 (46.44)     2:57.52 (47.54)
        3:46.17 (48.65)     4:35.08 (48.91)     5:22.56 (47.48)     6:11.66 (49.10)
        7:00.89 (49.23)     7:50.51 (49.62)     8:38.97 (48.46)     9:29.01 (50.04)
       10:20.28 (51.27)    11:11.81 (51.53)    12:03.97 (52.16)    12:51.07 (47.10)
 10 Everett, Doug             43 ARIZ-48             14:00.00   14:16.47  
                  43.63     1:36.75 (53.12)     2:31.17 (54.42)     3:27.57 (56.40)
        4:23.11 (55.54)     5:19.12 (56.01)     6:14.27 (55.15)     7:10.01 (55.74)
        8:04.32 (54.31)     9:00.43 (56.11)     9:53.70 (53.27)    10:46.28 (52.58)
       11:40.42 (54.14)    12:32.88 (52.46)    13:26.79 (53.91)    14:16.47 (49.68)
 11 Werner, JC                44 LBG-33              16:00.00   14:32.58  
                  45.36     1:38.55 (53.19)     2:32.62 (54.07)     3:29.35 (56.73)
        4:25.86 (56.51)     5:21.81 (55.95)     6:17.66 (55.85)     7:13.28 (55.62)
        8:09.25 (55.97)     9:05.02 (55.77)    10:00.99 (55.97)    10:56.87 (55.88)
       11:52.21 (55.34)    12:47.50 (55.29)    13:42.40 (54.90)    14:32.58 (50.18)
 12 Grubb, Eric               43 LBG-33              19:45.00   17:04.61  
                  46.71   1:47.31 (1:00.60)   2:48.26 (1:00.95)   3:52.06 (1:03.80)
      4:59.27 (1:07.21)   6:02.04 (1:02.77)   7:06.12 (1:04.08)   8:10.31 (1:04.19)
      9:16.52 (1:06.21)  10:21.23 (1:04.71)  11:27.91 (1:06.68)  12:38.44 (1:10.53)
     13:44.17 (1:05.73)  14:49.69 (1:05.52)  15:57.41 (1:07.72)  17:04.61 (1:07.20)
 
Event 3  Men 45-49 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 8:53.58   3/31/2007 B.BORDONALI, ITA                           
        NATL: N 8:56.08  10/13/1996 TIM BRODERICK                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morales, John             49 SRM-PC               9:35.00    9:28.67    9  
                  32.76     1:08.66 (35.90)     1:44.46 (35.80)     2:20.35 (35.89)
        2:56.83 (36.48)     3:32.53 (35.70)     4:08.16 (35.63)     4:44.12 (35.96)
        5:19.59 (35.47)     5:55.55 (35.96)     6:31.43 (35.88)     7:07.30 (35.87)
        7:43.45 (36.15)     8:19.17 (35.72)     8:54.38 (35.21)     9:28.67 (34.29)
  2 Crosson, Jeff             46 NOVA-33              9:36.00    9:34.63    7  
                  33.94     1:10.49 (36.55)     1:46.85 (36.36)     2:23.20 (36.35)
        2:59.55 (36.35)     3:35.60 (36.05)     4:11.90 (36.30)     4:48.02 (36.12)
        5:24.35 (36.33)     6:00.45 (36.10)     6:36.77 (36.32)     7:13.09 (36.32)
        7:48.98 (35.89)     8:24.72 (35.74)     9:00.31 (35.59)     9:34.63 (34.32)
  3 Riddle, James             45 NOVA-33              9:45.00    9:49.35    6  
                  34.47     1:12.27 (37.80)     1:49.59 (37.32)     2:26.82 (37.23)
        3:04.30 (37.48)     3:42.09 (37.79)     4:19.73 (37.64)     4:57.15 (37.42)
        5:34.56 (37.41)     6:11.58 (37.02)     6:48.28 (36.70)     7:24.69 (36.41)
        8:01.37 (36.68)     8:38.46 (37.09)     9:14.94 (36.48)     9:49.35 (34.41)
  4 Magit, Brad               49 SCAQ-33             10:30.00    9:52.29    5  
                  34.07     1:10.46 (36.39)     1:47.74 (37.28)     2:25.22 (37.48)
        3:02.66 (37.44)     3:40.18 (37.52)     4:17.96 (37.78)     4:55.80 (37.84)
        5:33.16 (37.36)     6:10.95 (37.79)     6:48.79 (37.84)     7:26.21 (37.42)
        8:03.31 (37.10)     8:40.33 (37.02)     9:16.88 (36.55)     9:52.29 (35.41)
  5 Livingston, Gerald        49 SDSM-SI             10:21.07   10:07.86    4  
                  34.55     1:11.59 (37.04)     1:49.23 (37.64)     2:27.60 (38.37)
        3:05.34 (37.74)     3:44.12 (38.78)     4:22.23 (38.11)     5:00.84 (38.61)
        5:39.91 (39.07)     6:18.56 (38.65)     6:57.73 (39.17)     7:36.94 (39.21)
        8:15.88 (38.94)     8:55.20 (39.32)     9:32.49 (37.29)    10:07.86 (35.37)
  6 Genkinger, Scott          48 WH2O-33             10:10.00   10:17.14    3  
                  35.29     1:13.55 (38.26)     1:53.37 (39.82)     2:33.13 (39.76)
        3:12.08 (38.95)     3:51.39 (39.31)     4:30.89 (39.50)     5:10.75 (39.86)
        5:50.00 (39.25)     6:29.10 (39.10)     7:08.03 (38.93)     7:46.77 (38.74)
        8:25.26 (38.49)     9:03.07 (37.81)     9:40.59 (37.52)    10:17.14 (36.55)
  7 Beza, Ion                 49 SDSM-SI             11:22.23   11:15.53    2  
                  36.91     1:18.67 (41.76)     2:00.83 (42.16)     2:42.84 (42.01)
        3:25.42 (42.58)     4:08.26 (42.84)     4:51.34 (43.08)     5:34.56 (43.22)
        6:17.72 (43.16)     7:00.70 (42.98)     7:43.85 (43.15)     8:26.81 (42.96)
        9:10.05 (43.24)     9:52.85 (42.80)    10:34.99 (42.14)    11:15.53 (40.54)
  8 Hayward, David            47 NOVA-33             15:00.00   12:09.92    1  
                  38.64     1:20.58 (41.94)     2:05.37 (44.79)     2:51.15 (45.78)
        3:37.09 (45.94)     4:23.81 (46.72)     5:10.47 (46.66)     5:57.28 (46.81)
        6:44.45 (47.17)     7:31.88 (47.43)     8:19.38 (47.50)     9:06.11 (46.73)
        9:52.60 (46.49)    10:39.23 (46.63)    11:24.94 (45.71)    12:09.92 (44.98)
  9 Bahamon, Luis             46 WH2O-33             14:00.00   12:54.28  
                  43.40     1:31.39 (47.99)     2:19.26 (47.87)     3:09.18 (49.92)
        3:57.49 (48.31)     4:47.05 (49.56)     5:36.50 (49.45)     6:24.44 (47.94)
        7:14.47 (50.03)     8:03.73 (49.26)     8:52.36 (48.63)     9:41.85 (49.49)
       10:32.25 (50.40)    11:21.72 (49.47)    12:08.42 (46.70)    12:54.28 (45.86)
 10 Utsumi, Yuji              48 LBG-33              16:00.00   13:17.89  
                  45.02     1:33.32 (48.30)     2:22.74 (49.42)     3:12.90 (50.16)
        4:02.89 (49.99)     4:54.09 (51.20)     5:44.74 (50.65)     6:36.06 (51.32)
        7:27.50 (51.44)     8:19.15 (51.65)     9:05.24 (46.09)     9:57.57 (52.33)
       10:48.68 (51.11)    11:41.25 (52.57)    12:29.39 (48.14)    13:17.89 (48.50)
 
Event 3  Men 50-54 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 8:44.51  12/10/2000 JIM MCCONICA, USA                          
        NATL: N 8:44.51  12/10/2000 JIM MCCONICA                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Caron, Louis              50 ROSE-33             10:00.00    9:40.43    9  
                  33.43     1:09.73 (36.30)     1:46.29 (36.56)     2:22.70 (36.41)
        2:59.11 (36.41)     3:35.04 (35.93)     4:10.87 (35.83)     4:46.95 (36.08)
        5:23.11 (36.16)     5:59.54 (36.43)     6:35.80 (36.26)     7:12.49 (36.69)
        7:49.62 (37.13)     8:26.90 (37.28)     9:04.12 (37.22)     9:40.43 (36.31)
  2 Carlsen, Glenn            50 CMSC                 9:45.71    9:43.27    7  
                  35.09     1:12.35 (37.26)     1:49.55 (37.20)     2:26.43 (36.88)
        3:02.78 (36.35)     3:39.20 (36.42)     4:15.44 (36.24)     4:51.71 (36.27)
        5:27.62 (35.91)     6:03.91 (36.29)     6:40.03 (36.12)     7:16.58 (36.55)
        7:53.03 (36.45)     8:29.58 (36.55)     9:06.57 (36.99)     9:43.27 (36.70)
  3 Maggiora, Ned             52 HSAM-44             10:20.00   10:03.81    6  
                  34.74     1:12.90 (38.16)     1:51.08 (38.18)     2:29.63 (38.55)
        3:07.88 (38.25)     3:46.07 (38.19)     4:24.39 (38.32)     5:02.81 (38.42)
        5:40.84 (38.03)     6:19.01 (38.17)     6:57.13 (38.12)     7:35.01 (37.88)
        8:12.97 (37.96)     8:51.29 (38.32)     9:28.35 (37.06)    10:03.81 (35.46)
  4 Stites, Jim               50 ARIZ-48             10:19.99   10:12.63    5  
                  34.64     1:11.43 (36.79)     1:48.88 (37.45)     2:26.48 (37.60)
        3:04.60 (38.12)     3:42.44 (37.84)     4:21.01 (38.57)     4:59.34 (38.33)
        5:37.75 (38.41)     6:16.42 (38.67)     6:55.35 (38.93)     7:34.91 (39.56)
        8:14.67 (39.76)     8:55.44 (40.77)     9:34.60 (39.16)    10:12.63 (38.03)
  5 Schumacher, Steve         50 NOVA-33             12:00.98   11:58.25    4  
                  39.77     1:25.50 (45.73)     2:11.77 (46.27)     2:57.38 (45.61)
        3:42.90 (45.52)     4:28.78 (45.88)     5:14.88 (46.10)     6:01.02 (46.14)
        6:46.70 (45.68)     7:32.66 (45.96)     8:18.13 (45.47)     9:03.35 (45.22)
        9:48.63 (45.28)    10:33.58 (44.95)    11:17.60 (44.02)    11:58.25 (40.65)
  6 Heins, Barry              51 UNAT                12:06.90   12:00.37    3  
                  37.65     1:20.08 (42.43)     2:04.43 (44.35)     2:48.92 (44.49)
                                4:20.43 ( )     5:06.74 (46.31)     5:52.71 (45.97)
                                7:24.44 ( )     8:09.73 (45.29)     8:55.82 (46.09)
        9:41.67 (45.85)    10:27.69 (46.02)    11:14.52 (46.83)    12:00.37 (45.85)
  7 Wilson, Thomas            53 WH2O-33             14:00.00   12:27.60    2  
                  40.78     1:26.60 (45.82)     2:14.20 (47.60)     3:01.98 (47.78)
        3:49.64 (47.66)     4:37.47 (47.83)     5:25.03 (47.56)     6:12.90 (47.87)
        7:00.62 (47.72)     7:48.36 (47.74)     8:35.78 (47.42)     9:22.51 (46.73)
       10:09.80 (47.29)    10:56.99 (47.19)    11:43.61 (46.62)    12:27.60 (43.99)
  8 Pfeiffer, Rich            54 NOVA-33             12:00.00   13:36.46    1  
                  41.69     1:26.74 (45.05)     2:13.75 (47.01)     3:02.24 (48.49)
        3:51.02 (48.78)     4:41.85 (50.83)     5:32.84 (50.99)     6:24.34 (51.50)
        7:17.22 (52.88)     8:10.97 (53.75)     9:05.37 (54.40)    10:00.59 (55.22)
       10:55.80 (55.21)    11:51.03 (55.23)    12:46.00 (54.97)    13:36.46 (50.46)
  9 Ferguson, Howard          53 LBG-33              14:00.00   13:46.18  
                  40.06     1:24.50 (44.44)     2:13.11 (48.61)     3:03.20 (50.09)
        3:56.30 (53.10)     4:49.46 (53.16)     5:42.98 (53.52)     6:36.31 (53.33)
        7:30.48 (54.17)     8:24.37 (53.89)     9:18.64 (54.27)    10:13.09 (54.45)
       11:07.73 (54.64)    12:00.62 (52.89)    12:52.22 (51.60)    13:46.18 (53.96)
 10 Giacomazzi, Albert        52 SCMC-33             16:00.00   14:09.84  
                  47.28     1:39.55 (52.27)     2:33.77 (54.22)     3:28.05 (54.28)
        4:22.37 (54.32)     5:16.19 (53.82)     6:10.71 (54.52)     7:04.71 (54.00)
        7:58.91 (54.20)     8:52.64 (53.73)     9:47.14 (54.50)    10:40.78 (53.64)
       11:34.95 (54.17)    12:28.22 (53.27)    13:21.08 (52.86)    14:09.84 (48.76)
 11 Parnes, Barton            51 LBG-33              16:05.00   16:10.77  
                  49.18     1:44.50 (55.32)     2:43.06 (58.56)   3:44.63 (1:01.57)
      4:47.41 (1:02.78)   5:50.08 (1:02.67)   6:52.36 (1:02.28)   7:56.23 (1:03.87)
      8:58.53 (1:02.30)  10:00.87 (1:02.34)  11:03.75 (1:02.88)  12:06.18 (1:02.43)
     13:08.84 (1:02.66)  14:11.09 (1:02.25)  15:11.89 (1:00.80)    16:10.77 (58.88)
 12 Carbuto, Michael          54 LBG-33              16:00.00   16:35.41  
                  50.80     1:48.76 (57.96)   2:51.14 (1:02.38)   3:55.65 (1:04.51)
      4:59.23 (1:03.58)   6:03.83 (1:04.60)   7:07.13 (1:03.30)   8:11.33 (1:04.20)
      9:15.04 (1:03.71)  10:18.57 (1:03.53)  11:22.00 (1:03.43)  12:25.65 (1:03.65)
     13:29.42 (1:03.77)  14:33.09 (1:03.67)  15:35.91 (1:02.82)    16:35.41 (59.50)
 
Event 3  Men 55-59 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 9:03.00   12/3/2006 JIM MCCONICA, USA                          
        NATL: N 9:03.00   12/3/2006 JIM MCCONICA                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McConica, Jim             57 VCM-33               9:09.00    9:16.04    9  
                  31.93     1:06.27 (34.34)     1:40.95 (34.68)     2:15.75 (34.80)
        2:50.53 (34.78)     3:25.33 (34.80)     4:00.33 (35.00)     4:35.37 (35.04)
        5:10.43 (35.06)     5:45.81 (35.38)     6:21.09 (35.28)     6:56.48 (35.39)
        7:32.01 (35.53)     8:07.38 (35.37)     8:42.17 (34.79)     9:16.04 (33.87)
 
Event 3  Men 60-64 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 9:43.83   2/10/2005 DUNCAN MCCREADIE, GBR                      
        NATL: N 9:58.99   2/19/2006 JAMES MCCLEERY                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Davis, Don                63 RHMS-38             11:09.60   10:34.08    9  
                  34.13     1:11.15 (37.02)     1:49.30 (38.15)     2:27.91 (38.61)
        3:07.09 (39.18)     3:46.52 (39.43)     4:25.92 (39.40)     5:05.59 (39.67)
        5:46.23 (40.64)     6:27.58 (41.35)     7:09.12 (41.54)     7:51.08 (41.96)
        8:33.22 (42.14)     9:15.07 (41.85)     9:55.89 (40.82)    10:34.08 (38.19)
  2 Raffaelli, Larry          64 VCM-33              11:55.00   11:18.10    7  
                  38.48     1:20.74 (42.26)     2:04.21 (43.47)     2:46.54 (42.33)
        3:29.47 (42.93)     4:11.44 (41.97)     4:53.80 (42.36)     5:37.07 (43.27)
        6:19.22 (42.15)     7:02.54 (43.32)     7:45.81 (43.27)     8:29.18 (43.37)
        9:12.28 (43.10)     9:55.82 (43.54)    10:38.65 (42.83)    11:18.10 (39.45)
  3 Colonnese, Michael        63 MVN-33              13:03.78   12:30.15    6  
                  40.85     1:25.32 (44.47)     2:10.67 (45.35)     2:58.10 (47.43)
        3:46.39 (48.29)     4:33.46 (47.07)     5:20.36 (46.90)     6:07.71 (47.35)
        6:54.40 (46.69)     7:41.99 (47.59)     8:30.32 (48.33)     9:18.17 (47.85)
       10:05.19 (47.02)    10:54.81 (49.62)    11:42.07 (47.26)    12:30.15 (48.08)
  4 Holder, Richard           63 LVM-33              15:20.00   14:56.01    5  
                  46.20     1:39.24 (53.04)     2:34.42 (55.18)     3:29.90 (55.48)
        4:25.24 (55.34)     5:20.52 (55.28)     6:16.45 (55.93)     7:13.42 (56.97)
        8:11.11 (57.69)     9:08.41 (57.30)    10:06.67 (58.26)    11:02.29 (55.62)
     12:02.41 (1:00.12)    13:01.66 (59.25)    13:59.60 (57.94)    14:56.01 (56.41)
 
Event 3  Men 65-69 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 10:16.06   2/10/2007 VITTORIO ERMIRIO, ITA                     
        NATL: N 10:27.01   2/18/2007 TOM LANDIS                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stewart, Dick             67 NOVA-33             11:00.00   10:47.07    9  
                  35.82     1:15.31 (39.49)     1:55.26 (39.95)     2:35.56 (40.30)
        3:15.80 (40.24)     3:56.30 (40.50)     4:37.05 (40.75)     5:17.89 (40.84)
        5:58.45 (40.56)     6:39.54 (41.09)     7:20.69 (41.15)     8:01.79 (41.10)
        8:43.16 (41.37)     9:24.73 (41.57)    10:06.24 (41.51)    10:47.07 (40.83)
  2 Willert, Dan              65 WCM-38              11:45.72   11:08.89    7  
                  35.26     1:15.06 (39.80)     1:56.96 (41.90)     2:39.37 (42.41)
        3:21.54 (42.17)     4:04.14 (42.60)     4:46.97 (42.83)     5:29.90 (42.93)
        6:12.87 (42.97)     6:55.73 (42.86)     7:38.62 (42.89)     8:21.31 (42.69)
        9:04.33 (43.02)     9:47.02 (42.69)    10:28.98 (41.96)    11:08.89 (39.91)
  3 Williams, Frank           67 SDSM-SI             12:34.00   11:45.82    6  
                  40.67     1:24.30 (43.63)     2:08.68 (44.38)     2:52.87 (44.19)
        3:37.33 (44.46)     4:21.88 (44.55)     5:07.09 (45.21)     5:51.97 (44.88)
        6:35.60 (43.63)     7:19.31 (43.71)     8:04.18 (44.87)     8:49.13 (44.95)
        9:34.85 (45.72)    10:19.95 (45.10)    11:04.14 (44.19)    11:45.82 (41.68)
 
Event 3  Men 70-74 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 10:52.68  10/12/2001 GRAHAM JOHNSTON, USA                      
        NATL: N 10:52.68  10/12/2001 GRAHAM JOHNSTON                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rauch, Will               73 LVM-33              13:00.00   13:13.70    9  
                  43.40     1:31.87 (48.47)     2:21.93 (50.06)     3:11.59 (49.66)
        4:01.90 (50.31)     4:52.09 (50.19)     5:41.65 (49.56)     6:31.41 (49.76)
        7:21.27 (49.86)     8:12.09 (50.82)     9:03.29 (51.20)     9:54.04 (50.75)
       10:45.14 (51.10)    11:35.65 (50.51)    12:25.79 (50.14)    13:13.70 (47.91)
  2 Grohe, William            74 USFM-PC             15:40.00   15:48.13    7  
                  47.94     1:42.92 (54.98)     2:41.85 (58.93)   3:41.96 (1:00.11)
      4:43.25 (1:01.29)   5:44.99 (1:01.74)   6:46.11 (1:01.12)   7:47.33 (1:01.22)
      8:49.05 (1:01.72)   9:50.08 (1:01.03)  10:50.82 (1:00.74)  11:52.71 (1:01.89)
     12:54.79 (1:02.08)  13:55.81 (1:01.02)    14:54.01 (58.20)    15:48.13 (54.12)
 
Event 3  Men 75-79 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 11:44.84   5/19/2006 GRAHAM JOHNSTON, USA                      
        NATL: N 11:44.84   5/19/2006 GRAHAM JOHNSTON                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Baker, Donald             76 SDSM-SI             15:49.90   16:10.95    9  
                  46.72     1:40.44 (53.72)                             3:36.58 ( )
                                                   11:26.49 ( )                    
           13:06.49 ( )                            15:14.12 ( )    16:10.95 (56.83)
 
Event 3  Men 80-84 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 13:29.27  12/12/1999 RAY TAFT, USA                             
        NATL: N 13:29.27  12/12/1999 RAY TAFT                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Silverstein, Lou          81 ARIZ-48             19:42.00   18:48.51    9  
                1:03.57   2:14.51 (1:10.94)   3:25.45 (1:10.94)   4:36.01 (1:10.56)
      5:48.76 (1:12.75)   6:59.26 (1:10.50)   8:11.83 (1:12.57)   9:20.52 (1:08.69)
     10:31.56 (1:11.04)  11:41.96 (1:10.40)  12:52.87 (1:10.91)  14:03.52 (1:10.65)
     15:15.83 (1:12.31)  16:26.54 (1:10.71)  17:37.95 (1:11.41)  18:48.51 (1:10.56)
 


Event 4  Women 200 SC Meter Freestyle              Team Standings / Event Results

Event 4  Women 18-24 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 2:06.21   12/9/2001 DAWN HECKMAN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nicholson, Emily          23 HSAM-44              2:32.00    2:29.12    9  
                  35.23     1:14.12 (38.89)     1:52.15 (38.03)     2:29.12 (36.97)
 
Event 4  Women 25-29 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 1:59.78   3/31/1996 SHEILA TAORMINA, USA                       
        NATL: N 1:59.78   3/31/1996 SHEILA TAORMINA                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cole, Jacqueline          27 LBG-33               2:23.00    2:22.49    9  
                  33.97     1:09.34 (35.37)     1:46.72 (37.38)     2:22.49 (35.77)
  2 Schwendener, Denise       28 LJSM-SI              2:25.00    2:31.51    7  
                  32.68     1:09.92 (37.24)     1:50.10 (40.18)     2:31.51 (41.41)
  3 Spicer, Christine         28 HSAM-44              2:45.00    2:34.35    6  
                  35.92     1:15.14 (39.22)     1:55.17 (40.03)     2:34.35 (39.18)
  4 Kehrli, Robyn             29 NOVA-33              3:10.00    2:51.44    5  
                  38.54     1:21.61 (43.07)     2:06.35 (44.74)     2:51.44 (45.09)
  5 Meloney, Kate             27 NOVA-33              3:03.27    3:01.51    4  
                  41.23     1:27.18 (45.95)     2:14.25 (47.07)     3:01.51 (47.26)
 
Event 4  Women 30-34 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 2:04.09   2/11/2007 HITOMI MATSUDA, JPN                        
        NATL: N 2:04.64  12/15/1996 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Foster, Christen          32 NOVA-33              2:40.00    2:25.27    9  
                  33.65     1:10.34 (36.69)     1:47.80 (37.46)     2:25.27 (37.47)
  2 Sugden, Marni             31 NOVA-33              2:30.00    2:29.89    7  
                  35.33     1:13.64 (38.31)     1:52.68 (39.04)     2:29.89 (37.21)
  3 MacLean, Tanya            31 NOVA-33              2:59.48    3:02.73    6  
                  43.87     1:30.13 (46.26)     2:18.17 (48.04)     3:02.73 (44.56)
  4 Jocson, Jocelyn           33 NOVA-33              4:30.00    4:20.40    5  
                  57.32   2:02.74 (1:05.42)   3:10.37 (1:07.63)   4:20.40 (1:10.03)
 
Event 4  Women 35-39 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 2:03.56  12/14/1998 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N 2:03.56  12/14/1997 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dodd, Laurie              35 UCLA-33              2:12.56    2:12.40    9  
                  31.58     1:04.50 (32.92)     1:38.20 (33.70)     2:12.40 (34.20)
  2 Philippi, Diana           39 HSAM-44              2:25.99    2:18.47    7  
                  32.47     1:07.72 (35.25)     1:43.52 (35.80)     2:18.47 (34.95)
  3 Santomauro, Laura         38 WCM-38               2:20.65    2:20.34    6  
                  34.23     1:10.44 (36.21)     1:46.54 (36.10)     2:20.34 (33.80)
  4 Cox, Juliet               39 MAM-PC               2:28.00    2:21.62    5  
                  32.44     1:07.74 (35.30)     1:44.56 (36.82)     2:21.62 (37.06)
  5 Odgers, Emily             39 NOVA-33              2:27.00    2:23.15    4  
                  33.53     1:08.72 (35.19)     1:45.50 (36.78)     2:23.15 (37.65)
  6 So, Louise                38 ARIZ-48              2:30.00    2:23.64    3  
                  34.16     1:10.24 (36.08)     1:47.04 (36.80)     2:23.64 (36.60)
  7 Ghimenti, Lee Anne        37 VCM-33               2:35.00    2:26.25    2  
                  34.47     1:11.17 (36.70)     1:48.76 (37.59)     2:26.25 (37.49)
  8 Lamph, Becky              39 LVM-33               2:40.00    2:32.65    1  
                  35.62     1:14.47 (38.85)     1:53.97 (39.50)     2:32.65 (38.68)
  9 Girard, Suzanne           36 MAM-PC               2:40.80    2:33.81  
                  34.32     1:12.21 (37.89)     1:52.03 (39.82)     2:33.81 (41.78)
 10 Boodt, Heidi              38 LVM-33               3:00.00    2:43.45  
                  37.48     1:17.69 (40.21)     1:59.91 (42.22)     2:43.45 (43.54)
 11 Hamm, Shannon             39 CROC-33              3:00.00    2:50.77  
                  37.17     1:19.38 (42.21)     2:05.65 (46.27)     2:50.77 (45.12)
 12 Coupe, IngaLisa           38 LAPS-33              3:02.23    3:00.57  
                  42.76     1:29.01 (46.25)     2:14.97 (45.96)     3:00.57 (45.60)
 13 Scheferman, Heather       35 NOVA-33              3:23.92    3:09.48  
                  42.96     1:31.78 (48.82)     2:22.03 (50.25)     3:09.48 (47.45)
 14 Soria, Veronica           35 NOVA-33              3:42.98    3:48.20  
                  50.38     1:46.97 (56.59)   2:47.78 (1:00.81)   3:48.20 (1:00.42)
 
Event 4  Women 40-44 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 2:05.26  12/14/2003 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N 2:05.26  12/14/2003 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 von der Lippe, Susan      42 CMS-32               2:07.55    2:06.18    9  
                  29.56     1:01.44 (31.88)     1:33.67 (32.23)     2:06.18 (32.51)
  2 Dantzler, Amy             43 WH2O-33              2:23.30    2:18.28    7  
                  32.57     1:07.19 (34.62)     1:42.69 (35.50)     2:18.28 (35.59)
  3 Smith, Laura              41 ARIZ-48              2:22.00    2:18.34    6  
                  32.57     1:07.19 (34.62)     1:42.51 (35.32)     2:18.34 (35.83)
  4 Major, Becki              44 ARIZ-48              2:22.11    2:24.43    5  
                  34.69     1:10.43 (35.74)     1:47.63 (37.20)     2:24.43 (36.80)
  5 Finley, Linda             42 UNAT                 2:25.56    2:25.03    4  
                  34.12     1:10.16 (36.04)     1:47.09 (36.93)     2:25.03 (37.94)
  6 Goodwin, Barbara          43 LAPS-33              2:32.00    2:25.76    3  
                  34.49     1:11.21 (36.72)     1:48.82 (37.61)     2:25.76 (36.94)
  7 Adams, Kari               41 LVM-33               2:38.80    2:30.00    2  
                  34.75     1:13.11 (38.36)     1:52.49 (39.38)     2:30.00 (37.51)
  8 Rudolf, Linda             44 SDSM-SI              2:38.49    2:33.59    1  
                  35.57     1:15.17 (39.60)     1:55.44 (40.27)     2:33.59 (38.15)
  9 Richell, Kelly            42 MVN-33               2:35.01    2:38.73  
                  37.19     1:16.92 (39.73)     1:57.52 (40.60)     2:38.73 (41.21)
 10 Juliusson, Julia          42 NOVA-33              2:45.00    2:48.50  
                  36.98     1:19.44 (42.46)     2:05.72 (46.28)     2:48.50 (42.78)
 11 Wagner, Agnes             42 LBG-33               3:03.01    2:52.07  
                  41.77     1:25.67 (43.90)     2:09.56 (43.89)     2:52.07 (42.51)
 12 Rock, Colleen             43 ZAP-33               2:55.13    2:57.19  
                  42.56     1:27.49 (44.93)     2:12.95 (45.46)     2:57.19 (44.24)
 13 Arbogast, Patricia        44 NOVA-33              3:24.00    3:14.09  
                  42.98     1:30.93 (47.95)     2:23.02 (52.09)     3:14.09 (51.07)
 14 Utu, Robyn                43 LBG-33               6:00.00    3:28.53  
                  47.86                             2:35.96 ( )     3:28.53 (52.57)
 
Event 4  Women 45-49 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 2:08.81   3/17/2007 K.PIPES-NEILSEN, FRA                       
        NATL: N 2:10.91   10/5/2003 S HEIM-BOWEN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Simpson, Susanne          47 NOVA-33              2:20.00    2:16.61    9  
                  32.35     1:07.00 (34.65)     1:42.19 (35.19)     2:16.61 (34.42)
  2 Cook, Jenny               49 UCLA-33              2:19.30    2:20.25    7  
                  33.89     1:09.66 (35.77)     1:45.16 (35.50)     2:20.25 (35.09)
  3 Carlsen, Jeanne           49 CMSC                 2:24.00    2:22.87    6  
                  33.47     1:09.15 (35.68)     1:45.68 (36.53)     2:22.87 (37.19)
  4 Shore, Susan              45 MSCM-33              2:36.65    2:39.01    5  
                  36.82     1:17.01 (40.19)     1:58.37 (41.36)     2:39.01 (40.64)
  5 Saul-Zachau, Joanne       49 LVM-33               2:38.74    2:44.32    4  
                  36.74     1:17.84 (41.10)     2:00.63 (42.79)     2:44.32 (43.69)
  6 Heather, Julie            49 LBG-33               2:59.90    2:51.03    3  
                  40.61     1:25.27 (44.66)     2:09.74 (44.47)     2:51.03 (41.29)
  7 Deputy, Kerry             46 NOVA-33              3:20.00    3:04.47    2  
                  40.74     1:25.30 (44.56)     2:13.48 (48.18)     3:04.47 (50.99)
  8 Aguilar, Nancy            46 UCLA-33              3:45.00    3:32.74    1  
                  46.83     1:41.27 (54.44)     2:37.70 (56.43)     3:32.74 (55.04)
  9 Ailes, Joy                47 UNAT                 3:41.25    3:33.26  
                  50.40     1:44.04 (53.64)     2:41.48 (57.44)     3:33.26 (51.78)
 10 Buck, Susan               48 LBG-33               5:00.00    4:00.50  
                                1:55.19 ( )   2:58.44 (1:03.25)   4:00.50 (1:02.06)
 
Event 4  Women 50-54 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 2:14.66   8/24/2003 LAURA VAL, USA                             
        NATL: N 2:14.66   8/24/2003 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sullivan, Lynn            50 UNAT                 2:43.94    2:36.90    9  
                  34.32     1:13.48 (39.16)     1:54.51 (41.03)     2:36.90 (42.39)
  2 Ellington, Cheri          50 SCMC-33              2:40.00    2:40.33    7  
                  36.60     1:17.15 (40.55)     1:58.88 (41.73)     2:40.33 (41.45)
  3 Gentry, Kerri             50 UNAT                 3:07.20    2:46.41    6  
                  37.67     1:20.06 (42.39)     2:03.15 (43.09)     2:46.41 (43.26)
  4 Uthus, Gwen               53 MVN-33               2:52.00    2:47.20    5  
                  38.26     1:20.53 (42.27)     2:04.33 (43.80)     2:47.20 (42.87)
  5 Jordan, Nina              51 NOVA-33              2:59.50    2:48.16    4  
                  37.34     1:19.63 (42.29)     2:03.63 (44.00)     2:48.16 (44.53)
  6 Powers, Patricia          50 LBG-33               2:50.66    2:53.65    3  
                  39.14     1:22.25 (43.11)     2:07.87 (45.62)     2:53.65 (45.78)
  7 James, Katryn             52 ARIZ-48              3:00.00    2:54.89    2  
                  39.70     1:24.40 (44.70)     2:10.10 (45.70)     2:54.89 (44.79)
  8 Lambert, Heather          53 LBG-33               4:00.00    3:02.86    1  
                  42.90     1:30.07 (47.17)     2:19.02 (48.95)     3:02.86 (43.84)
  9 Rawlings, Ruth            51 LBG-33               4:00.00    4:02.73  
                                1:55.63 ( )   3:01.53 (1:05.90)   4:02.73 (1:01.20)
 
Event 4  Women 55-59 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 2:20.58   10/1/2006 LAURA VAL, USA                             
        NATL: N 2:20.58   10/1/2006 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thresh, Andrea            58 LBG-33               3:31.00    3:22.26    9  
                  43.85     1:32.80 (48.95)     2:26.57 (53.77)     3:22.26 (55.69)
  2 Baker, Gini               57 SDSM-SI              3:24.29    3:25.92    7  
                  44.97     1:35.68 (50.71)     2:30.08 (54.40)     3:25.92 (55.84)
  3 Hayes, Penny              57 LBG-33               4:00.56    5:08.24    6  
                1:04.89                             3:48.71 ( )   5:08.24 (1:19.53)
 
Event 4  Women 60-64 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 2:38.28    5/4/2003 JEN THOMASSON, AUS                         
        NATL: N 2:39.92   3/14/1993 LAVELLE STOINOFF                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Marr, Jackie              64 SDSM-SI              2:48.80    2:47.24    9  
                  39.20     1:22.00 (42.80)     2:05.12 (43.12)     2:47.24 (42.12)
  2 Shoenberger, Linda        60 TAM-PC               2:59.43    2:47.82    7  
                  39.31     1:20.89 (41.58)     2:04.61 (43.72)     2:47.82 (43.21)
  3 Welch, Sarah              60 PNA-PC               2:58.50    2:56.19    6  
                  41.52     1:26.79 (45.27)     2:13.19 (46.40)     2:56.19 (43.00)
  4 Montrella, Bev            61 MVN-33               3:03.26    3:06.77    5  
                  42.25     1:27.81 (45.56)     2:15.65 (47.84)     3:06.77 (51.12)
  5 Jarmakani, Brenda         60 UCLA-33              3:22.00    3:12.68    4  
                  43.90     1:33.10 (49.20)     2:23.49 (50.39)     3:12.68 (49.19)
  6 Watson, Katherine         60 OJAI-33              3:40.00    3:37.51    3  
                  48.21     1:42.57 (54.36)     2:40.46 (57.89)     3:37.51 (57.05)
  7 Cole, Anita               60 LBG-33               5:07.80    5:19.34    2  
                1:08.69   2:31.23 (1:22.54)   3:57.20 (1:25.97)   5:19.34 (1:22.14)
 
Event 4  Women 65-69 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 2:42.05    5/9/2004 YOSHIKO OSAKI, JPN                         
        NATL: N 2:54.15  12/15/1996 GAIL ROPER                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ridout, Nancy             65 TAM-PC               3:15.00    3:05.79    9  
                  43.78     1:31.89 (48.11)     2:19.48 (47.59)     3:05.79 (46.31)
  2 Clifford, Gynt            69 SDSM-SI              3:18.20    3:15.01    7  
                  43.37     1:32.16 (48.79)     2:23.78 (51.62)     3:15.01 (51.23)
  3 Williams, Anne            69 SDSM-SI              3:18.00    3:15.86    6  
                  46.63     1:36.35 (49.72)     2:27.67 (51.32)     3:15.86 (48.19)
 
Event 4  Women 70-74 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 2:49.28  10/26/2003 JANE ASHER, GBR                            
        NATL: N 2:58.06   5/15/2000 GAIL ROPER                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Little, Jeanne            70 SDSM-SI              3:15.00    3:26.51    9  
                  44.94     1:35.54 (50.60)     2:30.95 (55.41)     3:26.51 (55.56)
  2 Pipes, Adrienne           73 SDSM-SI              3:35.42    3:32.05    7  
                  50.22     1:45.24 (55.02)     2:41.35 (56.11)     3:32.05 (50.70)
  3 Glenn, Sylvia             70 OJAI-33              4:13.47    4:15.71    6  
                  57.77   2:03.41 (1:05.64)   3:11.70 (1:08.29)   4:15.71 (1:04.01)
 
Event 4  Women 75-79 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 2:57.19    4/6/2006 JANE ASHER, GBR                            
        NATL: N 3:07.58  11/20/2005 GAIL ROPER                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Caldwell, Dionne          75 NOVA-33              3:40.87    3:46.62    9  
                  51.67     1:50.00 (58.33)   2:50.47 (1:00.47)     3:46.62 (56.15)
  2 Graef, Margrit            76 MVN-33               4:12.30    4:11.20    7  
                  59.56   2:05.56 (1:06.00)   3:11.63 (1:06.07)     4:11.20 (59.57)
 
Event 4  Women 85-89 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 3:57.48  12/14/2003 RITA SIMONTON, USA                         
        NATL: N 3:57.48  12/14/2003 RITA SIMONTON                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Simonton, Rita            89 SDSM-SI              4:15.90    4:21.82    9  
                  59.35   2:07.34 (1:07.99)   3:15.84 (1:08.50)   4:21.82 (1:05.98)
  2 Kornfeld, Maurine         86 MVN-33               4:06.99    4:30.06    7  
                1:01.38   2:10.34 (1:08.96)   4:30.06 (2:19.72)         4:30.06 ( )



Event 5  Men 200 SC Meter Freestyle                Team Standings / Event Results

Event 5  Men 18-24 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:47.32  12/11/2005 NICK BRUNELLI                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gilroy, Scott             24 ROSE-33              2:06.56    2:09.78    9  
                  29.82     1:02.77 (32.95)     1:35.87 (33.10)     2:09.78 (33.91)
  2 Lulay, John               24 LBG-33               2:40.00    2:36.15    7  
                  35.59     1:14.68 (39.09)     1:55.86 (41.18)     2:36.15 (40.29)
 
Event 5  Men 25-29 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 1:48.81  12/10/1995 JOHN KEPPELER, USA                         
        NATL: N 1:48.81  12/10/1995 JOHN KEPPELER                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pronin, Yan               27 LVM-33               2:20.00    2:10.20    9  
                  28.99     1:01.44 (32.45)     1:35.52 (34.08)     2:10.20 (34.68)
  2 Zechar, Jeremy            27 UNAT                 2:10.00    2:18.17    7  
                  31.72     1:06.26 (34.54)     1:41.88 (35.62)     2:18.17 (36.29)
  3 Uchitel, Dmitry           27 LVM-33               2:10.00    2:23.47    6  
                  31.17     1:06.30 (35.13)     1:43.88 (37.58)     2:23.47 (39.59)
  4 Spicer, Bryon             27 HSAM-44              2:39.20    2:29.55    5  
                  34.75     1:12.53 (37.78)     1:51.31 (38.78)     2:29.55 (38.24)
  5 Urwiler, Nicholas         29 PHO-48               2:40.00    2:35.64    4  
                  35.36     1:14.31 (38.95)     1:54.88 (40.57)     2:35.64 (40.76)
 
Event 5  Men 30-34 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 1:50.91  10/15/1989 ROWDY GAINES, JPN                          
        NATL: N 1:52.04   6/20/1999 JOHN KEPPELER                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Olver, Brian              30 WH2O-33              1:59.80    1:57.06    9  
                  27.58       57.20 (29.62)     1:27.12 (29.92)     1:57.06 (29.94)
  2 Selinger, Ilan R          34 MAM-PC               2:01.50    2:03.40    7  
                  28.24       58.63 (30.39)     1:30.24 (31.61)     2:03.40 (33.16)
  3 Herlihy, Thomas B         31 MVN-33               2:09.12    2:06.34    6  
                  29.27     1:01.54 (32.27)     1:34.33 (32.79)     2:06.34 (32.01)
  4 Kremers, Brian            34 LBG-33               2:17.03    2:08.88    5  
                  31.22     1:04.00 (32.78)     1:36.17 (32.17)     2:08.88 (32.71)
  5 Kaufmann, Jon             31 WH2O-33              2:09.46    2:10.35    4  
                  31.40     1:04.64 (33.24)     1:37.89 (33.25)     2:10.35 (32.46)
  6 So, Stephen               33 ARIZ-48              2:16.19    2:12.56    3  
                  31.74     1:05.03 (33.29)     1:38.18 (33.15)     2:12.56 (34.38)
  7 Davis, Adam               33 WH2O-33              2:21.85    2:15.24    2  
                  31.83     1:06.91 (35.08)     1:41.99 (35.08)     2:15.24 (33.25)
  8 Amende, Brian             30 NOVA-33              2:30.00    2:40.96    1  
                  37.48     1:16.39 (38.91)     1:59.01 (42.62)     2:40.96 (41.95)
 
Event 5  Men 35-39 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 1:51.31  12/14/2003 ERIK HOCHSTEIN, USA                        
        NATL: N 1:51.31  12/14/2003 ERIK HOCHSTEIN                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Blessing, Tyler           35 TXLA-26              2:00.53    1:57.14    9  
                  27.77       57.81 (30.04)     1:27.55 (29.74)     1:57.14 (29.59)
  2 Welechuk, Jeff            37 CMSC                 1:59.85    1:58.71    7  
                  27.21       56.69 (29.48)     1:27.13 (30.44)     1:58.71 (31.58)
  3 Wegner, Dan               36 TYR-33               1:56.36    1:59.40    6  
                  27.16       56.73 (29.57)     1:27.81 (31.08)     1:59.40 (31.59)
  4 Magee, Mark               39 LVM-33               1:59.60    2:00.80    5  
                  28.02       58.05 (30.03)     1:28.97 (30.92)     2:00.80 (31.83)
  5 Moreno, Alejandro         39 SC                   2:02.00    2:00.85    4  
                  28.19       58.95 (30.76)     1:30.07 (31.12)     2:00.85 (30.78)
  6 Fernandez, Dickie         36 NOVA-33              2:01.49    2:01.45    3  
                  28.91       59.33 (30.42)     1:30.18 (30.85)     2:01.45 (31.27)
  7 Mercier, Steve            35 NOVA-33              2:05.56    2:09.66    2  
                  29.85     1:01.64 (31.79)     1:35.02 (33.38)     2:09.66 (34.64)
  8 McKenna, Joel             37 WH2O-33              2:12.23    2:11.05    1  
                  30.80     1:03.41 (32.61)     1:36.88 (33.47)     2:11.05 (34.17)
  9 Frogley, Terry            37 SDSM-SI              2:23.59    2:21.26  
                  32.10     1:07.77 (35.67)     1:44.43 (36.66)     2:21.26 (36.83)
 10 Lengyel, Brad             38 WH2O-33              2:12.00    2:24.68  
                  31.02     1:06.57 (35.55)     1:45.08 (38.51)     2:24.68 (39.60)
 11 Ten, Sergey               36 NOVA-33              2:30.00    2:31.81  
                  35.13     1:13.97 (38.84)     1:53.71 (39.74)     2:31.81 (38.10)
 
Event 5  Men 40-44 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 1:53.03   11/7/2004 KAI DITZEL, GER                            
        NATL: N 1:56.44   12/9/2001 PAUL SMITH                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shaffer, Mike             42 VCM-33               2:02.00    1:58.92    9  
                  28.12       58.79 (30.67)     1:29.25 (30.46)     1:58.92 (29.67)
  2 Phelan, Darren            44 STAN-38              2:04.98    2:02.88    7  
                  29.15       59.87 (30.72)     1:31.25 (31.38)     2:02.88 (31.63)
  3 Takahashi, Katsuya        40 NOVA-33              2:10.00    2:07.10    6  
                  29.71     1:02.65 (32.94)     1:34.97 (32.32)     2:07.10 (32.13)
  4 Stewart, Karl             41 CMS-32               2:11.98    2:07.51    5  
                  30.81     1:03.35 (32.54)     1:36.28 (32.93)     2:07.51 (31.23)
  5 Ogorzelec, Gregg          41 WH2O-33              2:08.14    2:08.37    4  
                  30.33     1:03.23 (32.90)     1:35.74 (32.51)     2:08.37 (32.63)
  6 McNeill, Mike             40 NOVA-33              2:24.00    2:14.20    3  
                  28.32     1:01.50 (33.18)     1:38.12 (36.62)     2:14.20 (36.08)
  7 Ozun, Sabri               44 LVM-33               2:22.00    2:15.26    2  
                  31.86     1:07.22 (35.36)     1:42.34 (35.12)     2:15.26 (32.92)
  8 Dyer, Mark                42 SDSM-SI              2:25.00    2:17.91    1  
                  31.20     1:06.18 (34.98)     1:42.21 (36.03)     2:17.91 (35.70)
  9 Cienega, Julio            41 ROSE-33              2:16.74    2:17.94  
                  30.81     1:04.75 (33.94)     1:41.53 (36.78)     2:17.94 (36.41)
 10 Skelly, Drew              41 ROSE-33              2:21.00    2:20.73  
                  31.15     1:05.27 (34.12)     1:41.97 (36.70)     2:20.73 (38.76)
 11 Worthington, Todd         41 SDSM-SI              2:34.09    2:34.18  
                  33.73     1:11.81 (38.08)     1:52.63 (40.82)     2:34.18 (41.55)
 12 Hecker, Dennis            44 LVM-33               2:59.00    2:35.88  
                  35.11     1:14.58 (39.47)     1:55.79 (41.21)     2:35.88 (40.09)
 13 Reis, Raul                43 LBG-33               2:44.00    2:45.50  
                  37.14     1:17.70 (40.56)     2:01.36 (43.66)     2:45.50 (44.14)
 14 Pappas, Garth             42 SCMC-33              2:52.11    2:49.55  
                  36.37     1:18.60 (42.23)     2:04.32 (45.72)     2:49.55 (45.23)
 15 Everett, Doug             43 ARIZ-48              3:00.00    3:01.06  
                  40.54     1:27.64 (47.10)     2:15.19 (47.55)     3:01.06 (45.87)
 16 Johnson, Robert           44 NOVA-33              3:15.00    3:03.95  
                  39.41     1:25.43 (46.02)     2:15.99 (50.56)     3:03.95 (47.96)
 17 Werner, JC                44 LBG-33               3:00.00    3:07.22  
                  41.58     1:27.55 (45.97)     2:16.80 (49.25)     3:07.22 (50.42)
 18 Josey, Alan               41 NOVA-33              3:06.48    3:13.23  
                  41.82     1:28.96 (47.14)     2:20.74 (51.78)     3:13.23 (52.49)
 
Event 5  Men 45-49 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 1:56.74   9/16/2006 MARCUS MATTIOLI, BRA                       
        NATL: N 1:57.99   9/26/2004 PAUL SMITH                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Paul               48 ARIZ-48              1:57.00    1:56.00W   9  
                  27.57       56.77 (29.20)     1:26.22 (29.45)     1:56.00 (29.78)
  2 Sorensen, Jim             49 WCM-38               2:05.00    1:59.53    7  
                  27.23       57.11 (29.88)     1:27.62 (30.51)     1:59.53 (31.91)
  3 Rodrigues, Gerry          45 UCLA-33              2:01.00    2:03.87    6  
                  28.83       59.67 (30.84)     1:31.61 (31.94)     2:03.87 (32.26)
  4 Morales, John             49 SRM-PC               2:07.00    2:07.01    5  
                  29.30     1:01.38 (32.08)     1:34.04 (32.66)     2:07.01 (32.97)
  5 Harper, Buzz              48 LAPS-33              2:10.00    2:08.35    4  
                  30.52     1:03.31 (32.79)     1:36.37 (33.06)     2:08.35 (31.98)
  6 Smiley, Jon               46 TXLA-26              2:14.28    2:08.70    3  
                  30.00     1:02.21 (32.21)     1:35.00 (32.79)     2:08.70 (33.70)
  7 Riddle, James             45 NOVA-33              2:16.00    2:13.29    2  
                  30.72     1:04.02 (33.30)     1:38.83 (34.81)     2:13.29 (34.46)
  8 Livingston, Gerald        49 SDSM-SI              2:19.62    2:16.61    1  
                  31.97     1:07.19 (35.22)     1:42.64 (35.45)     2:16.61 (33.97)
  9 Wantz, Steve              46 VCM-33               2:13.93    2:16.93  
                  30.89     1:04.80 (33.91)     1:40.54 (35.74)     2:16.93 (36.39)
 10 Peters, David             46 SDM-AZ               2:25.76    2:20.96  
                  33.09     1:08.97 (35.88)     1:45.25 (36.28)     2:20.96 (35.71)
 11 Genkinger, Scott          48 WH2O-33              2:25.00    2:21.61  
                  32.77     1:08.36 (35.59)     1:44.81 (36.45)     2:21.61 (36.80)
 12 Mader, Doug               48 MVN-33               2:40.02    2:30.66  
                  34.85     1:13.26 (38.41)     1:53.36 (40.10)     2:30.66 (37.30)
 13 Beza, Ion                 49 SDSM-SI              2:29.89    2:33.03  
                  34.33     1:12.08 (37.75)     1:52.04 (39.96)     2:33.03 (40.99)
 14 Salvino, John             49 CROC-33              2:30.00    2:37.25  
                  36.75     1:16.06 (39.31)     1:56.40 (40.34)     2:37.25 (40.85)
 15 Jett, Darrell             49 SDSM-SI              3:03.33    2:45.54  
                  39.33     1:20.77 (41.44)     2:02.97 (42.20)     2:45.54 (42.57)
 16 Greer, Jaime              49 MVN-33               3:15.00    2:49.05  
                  38.71     1:22.19 (43.48)     2:07.32 (45.13)     2:49.05 (41.73)
 17 Bahamon, Luis             46 WH2O-33              3:15.00    2:50.42  
                  38.14     1:21.15 (43.01)     2:06.58 (45.43)     2:50.42 (43.84)
 18 Derbyshire, Donald        49 LBG-33               4:04.00    4:06.85  
                  51.94   1:53.94 (1:02.00)   3:02.21 (1:08.27)   4:06.85 (1:04.64)
 
Event 5  Men 50-54 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 1:58.37  12/10/2000 JIM MCCONICA, USA                          
        NATL: N 1:58.37  12/10/2000 JIM MCCONICA                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Blatt, Michael            52 VCM-33               2:14.72    2:08.44    9  
                  29.63     1:01.83 (32.20)     1:34.65 (32.82)     2:08.44 (33.79)
  2 Carlsen, Glenn            50 CMSC                 2:12.49    2:11.36    7  
                  30.89     1:03.52 (32.63)     1:37.29 (33.77)     2:11.36 (34.07)
  3 Caron, Louis              50 ROSE-33              2:20.00    2:12.44    6  
                  30.48     1:04.01 (33.53)     1:38.17 (34.16)     2:12.44 (34.27)
  4 Stites, Jim               50 ARIZ-48              2:20.00    2:14.79    5  
                  32.21     1:07.19 (34.98)     1:41.49 (34.30)     2:14.79 (33.30)
  5 Maggiora, Ned             52 HSAM-44              2:22.00    2:15.56    4  
                  31.96     1:06.75 (34.79)     1:42.09 (35.34)     2:15.56 (33.47)
  6 Adams, Daniel             51 WH2O-33              2:30.00    2:27.35    3  
                  35.32     1:12.91 (37.59)     1:50.12 (37.21)     2:27.35 (37.23)
  7 Austin, Tony              50 SCAQ-33              2:38.00    2:28.76    2  
                  34.12     1:11.86 (37.74)     1:50.22 (38.36)     2:28.76 (38.54)
  8 Eldred, Spencer           51 HIMA-39              2:05.82    2:36.75    1  
                  27.70       58.27 (30.57)     1:53.97 (55.70)     2:36.75 (42.78)
  9 Bonano, Greg              50 NOVA-33              2:35.00    2:39.60  
                  35.75     1:15.84 (40.09)     1:57.92 (42.08)     2:39.60 (41.68)
 10 Rutledge, Owen            53 UCLA-33              2:45.00    2:40.30  
                  36.61     1:17.57 (40.96)     2:00.26 (42.69)     2:40.30 (40.04)
 11 Heins, Barry              51 UNAT                 2:46.95    2:40.40  
                  34.52     1:14.97 (40.45)     1:58.17 (43.20)     2:40.40 (42.23)
 12 Reichle, Luke             51 MSCM-33              2:45.55    2:46.64  
                  39.09     1:22.04 (42.95)     2:05.32 (43.28)     2:46.64 (41.32)
 13 Ferguson, Howard          53 LBG-33               3:15.00    2:51.27  
                  36.70     1:18.58 (41.88)     2:05.99 (47.41)     2:51.27 (45.28)
 14 Adams, Lionel             51 SCLA-33              3:05.00    2:53.59  
                  36.07     1:18.24 (42.17)     2:05.57 (47.33)     2:53.59 (48.02)
 15 French, Roger             54 LBG-33               2:58.00    3:18.25  
                  42.96     1:31.76 (48.80)     2:24.50 (52.74)     3:18.25 (53.75)
 16 Carbuto, Michael          54 LBG-33               4:00.00    3:50.76  
                  49.10     1:46.53 (57.43)   2:49.15 (1:02.62)   3:50.76 (1:01.61)
 
Event 5  Men 55-59 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 2:03.64   12/4/2005 JIM MCCONICA, USA                          
        NATL: N 2:03.64   12/4/2005 JIM MCCONICA                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clemmons, Jim             57 MAM-PC               2:18.50    2:10.50    9  
                  30.98     1:03.59 (32.61)     1:37.25 (33.66)     2:10.50 (33.25)
  2 Devins, Jeff              55 HIMA-39              2:21.50    2:19.44    7  
                  33.21     1:08.21 (35.00)     1:44.34 (36.13)     2:19.44 (35.10)
  3 Sterne, Erik              55 SRM-PC               2:35.20    2:31.00    6  
                  34.51     1:12.97 (38.46)     1:53.21 (40.24)     2:31.00 (37.79)
  4 Duffield, Harry           57 SDSM-SI              2:42.00    2:41.90    5  
                  36.13     1:16.45 (40.32)     1:59.82 (43.37)     2:41.90 (42.08)
 
Event 5  Men 60-64 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 2:11.78    7/9/2006 DUNCAN MCCREADIE, GBR                      
        NATL: N 2:12.18   5/22/2005 JOHN CALVERT                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Davis, Don                63 RHMS-38              2:25.50    2:19.81    9  
                  32.48     1:08.24 (35.76)     1:44.71 (36.47)     2:19.81 (35.10)
  2 Burns, Richard            64 TAM-PC               2:30.00    2:20.06    7  
                  33.27     1:08.72 (35.45)     1:44.71 (35.99)     2:20.06 (35.35)
  3 Anderson, Eric            63 SOBA-33              2:29.00    2:30.49    6  
                  34.45     1:12.45 (38.00)     1:51.85 (39.40)     2:30.49 (38.64)
  4 Bailey, Hop               60 ARIZ-48              2:33.00    2:33.74    5  
                  36.53     1:15.61 (39.08)     1:55.10 (39.49)     2:33.74 (38.64)
  5 Raffaelli, Larry          64 VCM-33               2:35.00    2:34.36    4  
                  37.63     1:17.17 (39.54)     1:57.09 (39.92)     2:34.36 (37.27)
  6 Colonnese, Michael        63 MVN-33               2:55.50    2:48.14    3  
                  37.98     1:19.63 (41.65)     2:03.45 (43.82)     2:48.14 (44.69)
  7 van Scoyk, Jonathan       62 DSSM-33              2:55.00    3:05.54    2  
                  39.56     1:26.00 (46.44)     2:16.44 (50.44)     3:05.54 (49.10)
  8 Holder, Richard           63 LVM-33               3:15.00    3:10.81    1  
                  41.76     1:30.12 (48.36)     2:21.37 (51.25)     3:10.81 (49.44)
 
Event 5  Men 65-69 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 2:18.71  12/15/2002 JEFF FARRELL, USA                          
        NATL: N 2:18.71  12/15/2002 JEFF FARRELL                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stewart, Dick             67 NOVA-33              2:31.00    2:29.11    9  
                  35.06     1:12.81 (37.75)     1:51.14 (38.33)     2:29.11 (37.97)
  2 Willert, Dan              65 WCM-38               2:40.50    2:29.14    7  
                  34.05     1:11.33 (37.28)     1:50.39 (39.06)     2:29.14 (38.75)
  3 Williams, Frank           67 SDSM-SI              2:53.00    2:35.68    6  
                  35.72     1:15.15 (39.43)     1:55.73 (40.58)     2:35.68 (39.95)
  4 Kovary, Steven            66 LBG-33               3:10.00    3:03.14    5  
                  43.15     1:29.32 (46.17)     2:16.36 (47.04)     3:03.14 (46.78)
 
Event 5  Men 70-74 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 2:24.31   12/9/2001 GRAHAM JOHNSTON, USA                       
        NATL: N 2:24.31   12/9/2001 GRAHAM JOHNSTON                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rauch, Will               73 LVM-33               3:00.00    2:56.37    9  
                  39.94     1:25.04 (45.10)     2:11.36 (46.32)     2:56.37 (45.01)
  2 Grohe, William            74 USFM-PC              3:30.38    3:27.62    7  
                  45.10     1:36.63 (51.53)     2:32.75 (56.12)     3:27.62 (54.87)
 
Event 5  Men 75-79 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 2:37.71   5/21/2006 GRAHAM JOHNSTON, USA                       
        NATL: N 2:37.71   5/21/2006 GRAHAM JOHNSTON                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kimball, Ken              77 SDSM-SI              3:17.08    3:22.73    9  
                  44.57     1:36.48 (51.91)     2:31.78 (55.30)     3:22.73 (50.95)
  2 Baker, Donald             76 SDSM-SI              3:19.10    3:25.71    7  
                  44.39     1:38.01 (53.62)     2:33.37 (55.36)     3:25.71 (52.34)
  3 Rolph, Robert             76 MVN-33               3:29.85    3:27.36    6  
                  45.85     1:38.65 (52.80)     2:33.88 (55.23)     3:27.36 (53.48)
 
Event 5  Men 80-84 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 3:00.21   11/6/2005 KARL HAUTER, GER                           
        NATL: N 3:00.63  10/10/1999 RAY TAFT                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schmidt, Jurgen           84 SDSM-SI              3:25.00    3:29.55    9  
                  46.34     1:38.20 (51.86)     2:33.78 (55.58)     3:29.55 (55.77)
  2 Silverstein, Lou          81 ARIZ-48              4:18.00    4:22.69    7  
                  58.69   2:06.80 (1:08.11)   3:15.20 (1:08.40)   4:22.69 (1:07.49)



Event 6  Women 50 SC Meter Butterfly               Team Standings / Event Results

Event 6  Women 25-29 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 27.88  10/30/2004 NADINE ROLLAND, CAN                          
        NATL: N 28.68   3/31/1996 SHEILA TAORMINA                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Peelle, Evelyn            27 LJSM-SI                32.89      32.17    9  
  2 Cole, Jacqueline          27 LBG-33                 34.00      33.42    7  
  3 Anderson, Tara            28 NOVA-33                37.16      34.46    6  
  4 Schwendener, Denise       28 LJSM-SI                31.00      34.64    5  
  5 Choy, Meredith            27 NOVA-33                36.00      35.40    4  
  6 Kehrli, Robyn             29 NOVA-33                43.00      40.83    3  
 
Event 6  Women 30-34 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 27.81   3/26/2006 METTE JACOBSEN, DEN                          
        NATL: N 28.05  10/24/2004 KATRINA RADKE                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McGookin, Alison          32 NOVA-33                33.00      32.18    9  
  2 Sugden, Marni             31 NOVA-33                32.00      32.34    7  
  3 Deets, Krystal            31 ORCA-33                33.90      34.56    6  
  4 So, Charissa              30 UNAT                   38.71      36.08    5  
  5 Wolcott Saavedra, Dana    34 LBG-33                 59.00      59.18    4  
  6 van Dalsum, Erin          34 NOVA-33              1:05.20    1:07.15    3  
  7 Jocson, Jocelyn           33 NOVA-33              1:08.00    1:19.60    2  
 
Event 6  Women 35-39 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 28.68   12/2/2001 TRACIE MOLL, USA                             
        NATL: N 28.68   12/2/2001 TRACIE MOLL                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Santomauro, Laura         38 WCM-38                 33.15      31.64    9  
  2 Dodd, Laurie              35 UCLA-33                34.40      32.44    7  
  3 Philippi, Diana           39 HSAM-44                32.50      32.91    6  
  4 Girard, Suzanne           36 MAM-PC                 34.10      33.20    5  
  5 Odgers, Emily             39 NOVA-33                34.50      34.50    4  
  6 Batcheller, Jennifer      39 MVN-33                 37.55      36.79    3  
  7 Snyder, Elizabeth         38 SOBA-33                39.73      38.88    2  
  8 Borton, Joan              38 ROSE-33                38.50      39.46    1  
  9 Richter, Jennifer         39 MVN-33               1:15.00      53.55  
 10 Soria, Veronica           35 NOVA-33                57.06      58.30  
 
Event 6  Women 40-44 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 28.21  12/11/2005 S.VON DER LIPPE, USA                         
        NATL: N 28.21  12/11/2005 S VON DER LIPPE                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Finley, Linda             42 UNAT                   35.76      33.08    9  
  2 Smith, Laura              41 ARIZ-48                34.90      33.60    7  
  3 Rudolf, Linda             44 SDSM-SI                39.42      35.10    6  
  4 Adams, Kari               41 LVM-33                 37.00      35.38    5  
  5 Snyder, Cynthia           42 SOBA-33                39.56      35.39    4  
  6 Coover, Janet             44 SDSM-SI                35.30      36.03    3  
  7 Labelle, Laura            43 MSCM-33                37.41      36.46    2  
  8 Nielson, Kirsten          43 LBG-33                 45.00      38.64    1  
  9 Wagner, Agnes             42 LBG-33                 40.00      38.70  
 10 Rock, Colleen             43 ZAP-33                 40.83      40.99  
 11 Daviss, Monique           44 NOVA-33                37.00      41.32  
 12 Wong, Bonnie              44 NOVA-33                53.00      42.13  
 13 Arbogast, Patricia        44 NOVA-33                45.07      42.87  
 14 Wong, Carolyn             40 NOVA-33              1:50.00      50.30  
 
Event 6  Women 45-49 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 29.98   9/23/2007 K.PIPES-NEILSEN, USA                         
        NATL: N 29.98   9/23/2007 K PIPES-NEILSEN                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Granger, Traci            49 LAPS-33                31.00      30.24    9  
  2 Dahl, Lisa                46 PNA-PC                 30.05      30.78    7  
  3 Lepinski, Cokie           48 RHMS-38                37.00      35.17    6  
  4 Kennon, Julie             46 LBG-33                 36.00      37.70    5  
  5 Dobbs, Theresa            45 MVN-33                 39.00      38.69    4  
  6 Heather, Julie            49 LBG-33                 38.40      39.35    3  
  7 Shore, Susan              45 MSCM-33                38.44      39.41    2  
  8 Saul-Zachau, Joanne       49 LVM-33                 44.02      45.17    1  
  9 Brody, Bethann            48 SCMC-33                45.00      50.22  
 
Event 6  Women 50-54 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 31.11   4/22/2007 HARUMI SUGINUMA, JPN                         
        NATL: N 31.16  10/21/2001 LAURA VAL                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ciraulo, Christie         54 UCLA-33                32.99      32.80    9  
  2 Sullivan, Lynn            50 UNAT                   34.08      34.35    7  
  3 Lambert, Heather          53 LBG-33                 38.00      37.11    6  
  4 Ellington, Cheri          50 SCMC-33                37.00      37.90    5  
  5 Hayes, Patricia           54 LBG-33                 43.00      43.63    4  
  6 Jordan, Nina              51 NOVA-33                42.70      45.08    3  
  7 Miller, Kim               52 SDSM-SI                50.00      45.93    2  
 
Event 6  Women 55-59 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 31.92  10/27/2000 JUDY WILSON, GBR                             
        NATL: N 32.16   12/3/2006 LAURA VAL                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Val, Laura                56 TAM-PC                 33.00      31.88W   9  
  2 Lynch, Evie               55 ARIZ-48                50.00      36.12    7  
  3 Thresh, Andrea            58 LBG-33                 47.00      46.15    6  
  4 Hirakawa, Diane           58 SDSM-SI                47.10      46.59    5  
  5 Komar, Kathleen           58 UCLA-33                48.50      47.02    4  
 
Event 6  Women 60-64 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 33.38  10/30/2004 JUDY WILSON, GBR                             
        NATL: N 36.27   4/20/2002 JOY WARD                                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Welch, Sarah              60 PNA-PC                 39.10      38.54    9  
  2 Watson, Katherine         60 OJAI-33              1:01.50      57.76    7  
  3 Cole, Anita               60 LBG-33               1:51.18    2:14.50    6  
 
Event 6  Women 65-69 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 36.79   5/25/2003 YOSHIKO OSAKI, JPN                           
        NATL: N 38.06    9/9/2007 JOY WARD                                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clifford, Gynt            69 SDSM-SI                46.50      46.08    9  
 
Event 6  Women 70-74 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 39.44  10/30/2004 JANE ASHER, GBR                              
        NATL: N 40.66   5/17/1999 GAIL ROPER                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jordan, Betsy             70 SDSM-SI                45.00      46.35    9  
  2 Little, Jeanne            70 SDSM-SI                46.00      47.94    7  
  3 Pipes, Adrienne           73 SDSM-SI                52.26      53.10    6  
 
Event 6  Women 75-79 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 40.71   3/24/2006 JANE ASHER, GBR                              
        NATL: N 44.18  12/12/2004 GAIL ROPER                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Caldwell, Dionne          75 NOVA-33                57.38      57.04    9  
 
Event 6  Women 85-89 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 1:07.35  10/15/1999 JEAN DURSTON, USA                          
        NATL: N 1:07.35  10/15/1999 JEAN DURSTON                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kornfeld, Maurine         86 MVN-33               1:35.80    1:40.25    9  
 


Event 7  Men 50 SC Meter Butterfly                 Team Standings / Event Results

Event 7  Men 18-24 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 25.16   12/7/2003 PAUL BUREN                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brezensky, Chester        21 UNAT                   27.90      29.18    9  
  2 Benjamin, Stephen         24 WH2O-33                32.00      34.12    7  
  3 Uteshkaliyev, Askar       21 ARIZ-48                33.00      36.28    6  
  4 Borujerdpur, Arash        19 MVN-33                 45.00      37.74    5  
  5 Kosienski, Christopher    23 LBG-33               1:00.00      46.05    4  
 
Event 7  Men 25-29 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 24.29  11/21/2004 STEFAN HERBST, GER                           
        NATL: N 24.98   10/2/2005 OSWALDO QUEVEDO                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Conway, Adam              29 TVM-PC                 25.37      25.06    9  
  2 Erickson, Benjamin        26 LVM-33                 26.98      27.10    7  
  3 Schmidt, David            29 MVN-33                 28.02      27.50    6  
  4 Kettunen, Teemu           25 NOVA-33                25.80      27.88    5  
  5 Harmon, Grady             29 WH2O-33                29.34      29.39    4  
  6 Pronin, Yan               27 LVM-33                 29.00      29.42    3  
  7 Homcheon, Chattrin        28 SDSM-SI                31.00      29.52    2  
  8 Zechar, Jeremy            27 UNAT                   30.00      29.59    1  
  9 Uchitel, Dmitry           27 LVM-33                 28.99      29.62  
 10 Sethna, Dorab             27 SCMC-33                32.50      31.30  
 11 Durieux, Chad             28 ROSE-33                32.56      31.49  
 12 Beard, Marc               25 SDSM-SI                33.00      32.12  
 13 Spicer, Bryon             27 HSAM-44                34.43      35.94  
 14 Urwiler, Nicholas         29 PHO-48                 40.00      41.66  
 
Event 7  Men 30-34 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 24.36  11/24/2003 HAJIME ITOI, JPN                             
        NATL: N 24.64  12/12/1999 BRIAN ALDERMAN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Quevedo, Ozzie            31 NOVA-33                24.60      24.65    9  
  2 Craun, Adam               33 NOVA-33                29.50      27.50    7  
  3 Nisenbaum, Adam           30 MAM-PC                 28.05      27.60    6  
  4 Polizos, George           32 SCLA-33                28.00      27.65    5  
  5 Herlihy, Thomas B         31 MVN-33                 28.32      28.50    4  
  6 Pentland, Matthew         31 SDSM-SI                28.99      28.84    3  
  7 Giacobe, Drew             33 LBG-33                 31.29      30.57    2  
  8 Davis, Adam               33 WH2O-33                30.37      31.46    1  
  9 Petty, Richard            32 ROSE-33                33.29      32.40  
 10 Espino, Stanley           31 NOVA-33                32.05      34.24  
 11 Amende, Brian             30 NOVA-33                41.52      39.41  
 
Event 7  Men 35-39 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 24.48   3/23/2003 JAN KARLSSON, SWE                            
        NATL: N 25.23   12/4/2005 BRIAN ALDERMAN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rinzler, Marcel           36 NOVA-33                26.50      26.63    9  
  2 Blessing, Tyler           35 TXLA-26                26.44      27.13    7  
  3 Ciborowski, Chris         35 NOVA-33                28.00      27.88    6  
  4 Mercier, Steve            35 NOVA-33                27.90      28.02    5  
  5 Mitchell, Jeffrey         38 MVN-33                 29.99      28.52    4  
  6 Murphy, Tim               37 SDSM-SI                28.00      28.60    3  
  7 McClung, Paton            38 LJSM-SI                28.00      28.65    2  
  8 Saldana, Rich             37 LBG-33                 32.00      31.75    1  
  9 Wen, Patrick              35 WCM-38                 33.00      32.43  
 10 Ten, Sergey               36 NOVA-33                37.00      32.72  
 11 Kienitz, Michael          37 LBG-33                 35.00      33.83  
 12 Loveday, James            38 SDSM-SI                34.00      35.09  
 
Event 7  Men 40-44 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 25.13    4/9/2005 HARTMUT BERNER, GER                          
        NATL: N 25.89  10/11/1998 WILLIAM SPECHT                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rasmussen, Anders         44 TXLA-26                26.99      26.15    9  
  2 Andelin, Roger            44 NOVA-33                31.21      28.44    7  
  3 Helgason, Tryggvi         44 SCMC-33                28.50      28.57    6  
  4 Ozun, Sabri               44 LVM-33                 29.00      28.61    5  
  5 Skelly, Drew              41 ROSE-33                31.00      31.62    4  
  6 Harden, Jimmy             44 SDSM-SI                35.50      33.20    3  
  7 Worthington, Todd         41 SDSM-SI                31.20      34.83    2  
  8 Josey, Alan               41 NOVA-33                53.00      42.28    1  
  9 Johnson, Robert           44 NOVA-33                40.00      45.18  
 10 Everett, Doug             43 ARIZ-48                40.00      49.75  
 
Event 7  Men 45-49 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 25.84  12/14/2003 PAUL CARTER, USA                             
        NATL: N 25.84  12/14/2003 PAUL CARTER                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Paul               48 ARIZ-48                26.50      25.82W   9  
  2 Sorensen, Jim             49 WCM-38                 28.00      27.79    7  
  3 Wasko, Frank              47 NOVA-33                30.00      28.01    6  
  4 McDonald, Emeric          45 UNAT                   29.50      28.58    5  
  5 Deloney, Wayne            47 MVN-33                 28.50      29.37    4  
  6 Guthrie, David            47 TXLA-26                28.10      29.46    3  
  7 Magit, Brad               49 SCAQ-33                29.00      29.56    2  
  8 Busacca, Brian            48 UNAT                   31.57      30.66    1  
  9 Hayward, David            47 NOVA-33                31.00      31.38  
 10 Martin, Michael           48 ROSE-33                31.50      31.40  
 11 Beeman, Matt              47 CROC-33                32.47      31.50  
 12 Graham, Errol             48 WH2O-33                33.30      32.30  
 13 Wantz, Steve              46 VCM-33                 39.07      32.39  
 14 Arshat, Brad              45 NOVA-33                46.18      42.59  
 
Event 7  Men 50-54 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 26.79   11/1/2003 GREG SHAW, USA                               
        NATL: N 26.79   11/1/2003 GREG SHAW                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carter, Paul              50 WACM-PC                26.50      26.12W   9  
  2 Heath, Robert             50 MAM-PC                 28.45      28.32    7  
  3 Croshier, Mark            52 SDSM-SI                28.85      29.07    6  
  4 McBride, Duncan           53 LAPS-33                30.50      29.69    5  
  5 Caron, Louis              50 ROSE-33                33.00      30.12    4  
  6 McNulty, Bill             51 HSAM-44                32.00      30.13    3  
  7 Adkison, Bill             52 SRM-PC                 29.95      30.27    2  
  8 Vandam, David             52 TXLA-26                33.00      30.28    1  
  9 Heather, Michael          53 MVN-33                 31.00      31.27  
 10 Buckley, Mark             54 SCAQ-33                32.98      31.95  
 11 Leonard, Daniel           53 SCAQ-33                32.50      32.03  
 12 Strybel, David            52 SWM-33                 34.00      32.87  
 13 Austin, Ron               51 CROC-33                34.50      33.22  
 14 Bonano, Greg              50 NOVA-33                33.00      34.92  
 15 Russ, Todd                50 MSCM-33                35.66      35.51  
 16 Chao, JJ                  51 MVN-33                 39.39      35.85  
 17 Edwards, Clive            54 SWM-33                 35.00      36.23  
 18 Rutledge, Owen            53 UCLA-33                37.00      36.81  
 19 Ferguson, Howard          53 LBG-33                 36.00      37.00  
 20 Adams, Lionel             51 SCLA-33                45.00      39.22  
 
Event 7  Men 55-59 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 27.21  10/27/2002 STEVE BOROWSKI, USA                          
        NATL: N 27.21  10/27/2002 STEVE BOROWSKI                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Longworth, Mark           56 MVN-33                 31.90      30.18    9  
  2 Sterne, Erik              55 SRM-PC                 30.77      30.86    7  
  3 Astudillo, Fabio          55 SDSM-SI                32.43      32.23    6  
  4 Greenberg, Henry          59 NOVA-33                35.00      34.23    5  
  5 Shoor, Kenneth            59 LAPS-33                37.00      34.42    4  
 
Event 7  Men 60-64 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 28.31   12/3/2006 RICH ABRAHAMS, USA                           
        NATL: N 28.31   12/3/2006 RICH ABRAHAMS                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Martinez, Jorge           60 UNAT                   32.50      32.57    9  
  2 Figueiredo, Paulo         61 WH2O-33                35.00      33.36    7  
  3 Campbell, John            60 MVN-33                 35.60      33.61    6  
  4 Whitley, John             64 LJSM-SI                36.00      34.55    5  
  5 Szuch, David              64 HSAM-44                40.01      40.95    4  
  6 Winters, Gayn             64 NOVA-33                58.40      55.19    3  
 
Event 7  Men 65-69 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 30.54   3/17/2007 GEORGES KOESSLER, FRA                        
        NATL: N 30.70   10/6/2001 BOB BAILIE                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Freshley, Mike            66 SDSM-SI                31.00      31.49    9  
  2 Williams, Frank           67 SDSM-SI                37.40      34.39    7  
  3 Willert, Dan              65 WCM-38                 43.50      37.87    6  
 
Event 7  Men 70-74 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 32.07    3/4/2007 HIROSHI MATSUMOTO, JPN                       
        NATL: N 32.57   6/16/2001 RONALD JOHNSON                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Farrell, Jeff             70 SBM-33                 34.00      33.36    9  
 
Event 7  Men 75-79 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 34.83  12/10/2000 FRANK PIEMME, USA                            
        NATL: N 34.83  12/10/2000 FRANK PIEMME                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Graef, Rudolf             76 MVN-33               1:00.00    1:05.78    9  
 
Event 7  Men 80-84 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 40.24   11/5/2005 FRANK PIEMME, USA                            
        NATL: N 40.24   11/5/2005 FRANK PIEMME                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Piemme, Frank             82 SDSM-SI                41.78      42.52    9  
  2 Webster, Dale             81 SDSM-SI                53.91      51.08    7  
 


Event 8  Women/Men/Mixed 200 SCM Freestyle Relay   Team Standings / Event Results

Event 8  Women 100-119 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       World: W 1:45.93   3/31/1996 MICHIGAN                 -USA              
                         D BURRELL, S DEVLIN, M MUETING, S TAORMINA        
        NATL: N 1:45.93   3/31/1996 MICHIGAN                                   
                         D BURRELL, S DEVLIN, M MUETING, S TAORMINA        
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Irvine Novaquatics-33  'A'                        1:58.00    2:16.88   18  
     1) MacLean, Tanya W31              2) Meloney, Kate W27              
     3) Foster, Christen W32            4) Kehrli, Robyn W29              
                  35.76     1:09.41 (33.65)     1:44.86 (35.45)     2:16.88 (32.02)
 
Event 8  Women 120-159 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       World: W 1:48.99   4/23/2006 GOLDRUSH                 -JPN              
                         M OKUHARA, N SHIRATA, C SAITO, Y OZAWA            
        NATL: N 1:53.26   11/9/1996 SAN DIEGO                                  
                         K PIPES-NEILSEN, B KNIGHT, M BOUWMA, N NORTH      
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mission Viejo Masters-33  'A'                     2:01.61    2:11.05   18  
     1) Moore, Katie W19                2) Dobbs, Theresa W45             
     3) Richell, Kelly W42              4) Batcheller, Jennifer W39       
                  30.91     1:07.21 (36.30)     1:40.94 (33.73)     2:11.05 (30.11)
  2 Irvine Novaquatics-33  'A'                        2:09.80    2:11.82   14  
     1) Sugden, Marni W31               2) Odgers, Emily W39              
     3) McGookin, Alison W32            4) Scheferman, Heather W35        
                  31.82     1:00.54 (28.72)     1:31.19 (30.65)     2:11.82 (40.63)
 
Event 8  Women 160-199 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       World: W 1:53.18   2/21/2004 AZ and PC                -NED              
                         M BLOEMZAAD, P FROWIJN, A PYTAK, L VAN BON        
        NATL: N 1:53.36   10/8/2003 SAN DIEGO                                  
                         J COOVER, C KRATTLI, V DAVIDSON, K PIPES-NEILSEN  
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Arizona Masters-48  'A'                           1:55.99    1:55.39   18  
     1) Hobbs, Liz W46                  2) Major, Becki W44               
     3) So, Louise W38                  4) McCue, Marika W44              
                  28.02       57.34 (29.32)     1:26.12 (28.78)     1:55.39 (29.27)
  2 Las Vegas Masters-33  'A'                         2:25.00    2:14.62   14  
     1) Saul-Zachau, Joanne W49         2) Boodt, Heidi W38               
     3) Adams, Kari W41                 4) Lamph, Becky W39               
                  34.48     1:09.78 (35.30)     1:42.44 (32.66)     2:14.62 (32.18)
  3 Ucla Bruin Masters-33  'A'                        2:24.00    2:19.61   12  
     1) Dodd, Laurie W35                2) Cook, Jenny W49                
     3) Nakamatsu, Judith W40           4) Aguilar, Nancy W46             
                  30.79     1:00.47 (29.68)     1:35.07 (34.60)     2:19.61 (44.54)
  4 Long Beach Grunions-33  'A'                       2:22.00    2:21.30   10  
     1) Powers, Patricia W50            2) Kennon, Julie W46              
     3) Hayes, Patricia W54             4) Wagner, Agnes W42              
                  36.95     1:13.41 (36.46)     1:47.14 (33.73)     2:21.30 (34.16)
  5 Irvine Novaquatics-33  'A'                        2:21.50    2:21.60    8  
     1) Laibinis, Kathleen W37          2) Juliusson, Julia W42           
     3) Daviss, Monique W44             4) Parker, Leann W48              
                  37.16     1:10.87 (33.71)     1:40.21 (29.34)     2:21.60 (41.39)
  6 Irvine Novaquatics-33  'B'                        2:36.00    2:38.04    6  
     1) Fell, Paula W42                 2) Deputy, Kerry W46              
     3) Wong, Bonnie W44                4) Johnson, Lainie W46            
                  40.08       58.66 (18.58)     1:17.63 (18.97)   2:38.04 (1:20.41)
 
Event 8  Women 200-239 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       World: W 1:58.64   12/5/2004 NEW ENGLAND              -USA              
                         J HIRSTY, J FELDMANN, K NISLEY-BLACK, T GRILLI    
        NATL: N 1:58.64   12/5/2004 NEW ENGLAND                                
                         J HIRSTY, J FELDMANN, K NISLEY-BLACK, T GRILLI    
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Long Beach Grunions-33  'A'                       2:22.00    2:26.89   18  
     1) Heather, Julie W49              2) Lambert, Heather W53           
     3) Roberts, Karen W53              4) Thresh, Andrea W58             
                  34.79     1:09.47 (34.68)     1:38.27 (28.80)     2:26.89 (48.62)
 
Event 8  Women 240-279 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       World: W 2:18.76   5/14/2006 IS TAKATSUKI             -JPN              
                         N NITTA, K OZAKI, M OTO, H SATO                   
        NATL: N 2:19.96   3/25/2000 DC MASTERS                                 
                         B FRID, B SCHREINER, J BRUNER, J LEILICH          
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ucla Bruin Masters-33  'A'                        2:35.00    2:35.37   18  
     1) Ciraulo, Christie W54           2) Komar, Kathleen W58            
     3) Jarmakani, Brenda W60           4) Geoffrion, Helen W68           
                  32.32     1:10.56 (38.24)     1:53.38 (42.82)     2:35.37 (41.99)
  2 Long Beach Grunions-33  'A'                       3:45.00    3:53.87   14  
     1) Nielson, Patricia W75           2) Cole, Anita W60                
     3) Jacobus, Anne W57               4) Hayes, Penny W57               
                1:02.28   2:08.17 (1:05.89)     2:51.20 (43.03)   3:53.87 (1:02.67)
 
Event 8  Men 100-119 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       World: W 1:33.28   9/28/2002 SAO PAULO                -BRA              
                         E SCHIESARI, C FILHO, C REIS, F NASSAR            
        NATL: N 1:35.70  12/14/1997 EL SEGUNDO                                 
                         F WATTLES, D ROBINSON, M RINZLER, B BERGEN        
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Irvine Novaquatics-33  'A'                        2:03.00    1:57.68   18  
     1) Amende, Brian M30               2) Cheung, Alex M27               
     3) Kettunen, Teemu M25             4) Espino, Stanley M31            
                  33.94       59.22 (25.28)     1:30.37 (31.15)     1:57.68 (27.31)
  2 Long Beach Grunions-33  'A'                       2:35.00    2:26.47   14  
     1) Kosienski, Christopher M23      2) Hale, Christopher M36          
     3) Macksoud, Alex M29              4) Lulay, John M24                
                  36.56       54.67 (18.11)     1:17.19 (22.52)   2:26.47 (1:09.28)
 
Event 8  Men 120-159 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       World: W 1:34.32   3/19/2005 KALEVA LAHTI             -FIN              
                         J VIRTANEN, J LEPOLA, P LEHTINEN, T RUNDGREN      
        NATL: N 1:35.56   12/8/2002 GARDEN STATE                               
                         C SAWIN, B MATHESON, O GONZALEZ, P BUREN          
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Irvine Novaquatics-33  'A'                        1:36.96    1:40.73   18  
     1) Ciborowski, Chris M35           2) Fernandez, Dickie M36          
     3) Mercier, Steve M35              4) Quevedo, Ozzie M31             
                  26.24       51.66 (25.42)     1:17.06 (25.40)     1:40.73 (23.67)
  2 Mission Viejo Masters-33  'A'                     1:46.58    1:42.78   14  
     1) Herlihy, Edmund M24             2) Schmidt, David M29             
     3) Gunnell, Steve M37              4) Herlihy, Thomas B M31          
                  25.56       50.95 (25.39)     1:17.70 (26.75)     1:42.78 (25.08)
  3 San Diego Swim Masters-SI  'A'                    1:43.10    1:43.85   12  
     1) Young, Matt M31                 2) Pentland, Matthew M31          
     3) Murphy, Tim M37                 4) Homcheon, Chattrin M28         
                  25.70       51.39 (25.69)     1:17.37 (25.98)     1:43.85 (26.48)
  4 Long Beach Grunions-33  'A'                       1:50.00    1:48.48   10  
     1) Ruby, Howard M38                2) Giacobe, Drew M33              
     3) Kremers, Brian M34              4) Bixler, Kenneth M37            
                  26.65       53.96 (27.31)     1:20.48 (26.52)     1:48.48 (28.00)
  5 Irvine Novaquatics-33  'B'                        1:50.00    2:00.50    8  
     1) Ten, Sergey M36                 2) Arshat, Brad M45               
     3) Cornelius, Jeffrey M36          4) Myer, Reuben M35               
                  28.77     1:05.27 (36.50)     1:32.84 (27.57)     2:00.50 (27.66)
 
Event 8  Men 160-199 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       World: W 1:36.29   1/18/2007 DDS                      -ITA              
                         G TIANO, F MARCHESI, A AGOSTINONE, M SAVINO       
        NATL: N 1:39.07   12/7/2003 GARDEN STATE                               
                         PAUL BUREN, ED TSUZUKI, OSCAR GONZALES, TOM GEIMAN
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Irvine Novaquatics-33  'A'                        1:42.70    1:46.16   18  
     1) Riddle, James M45               2) Andelin, Roger M44             
     3) Wasko, Frank M47                4) Cholodenko, Don M51            
                  27.39       53.01 (25.62)     1:18.99 (25.98)     1:46.16 (27.17)
  2 San Diego Swim Masters-SI  'A'                    1:53.70    1:50.66   14  
     1) Worthington, Todd M41           2) Jones, Kenton M40              
     3) Frogley, Terry M37              4) Dyer, Mark M42                 
                  29.07       54.82 (25.75)     1:22.99 (28.17)     1:50.66 (27.67)
  3 Mission Viejo Masters-33  'A'                     1:52.33    1:52.20   12  
     1) Mitchell, Jeffrey M38           2) Heather, Michael M53           
     3) Deloney, Wayne M47              4) Mader, Doug M48                
                  26.85       55.49 (28.64)     1:14.13 (18.64)     1:52.20 (38.07)
  4 Rose Bowl Masters-33  'A'                         1:52.30    1:53.62   10  
     1) Skelly, Drew M41                2) Martin, Michael M48            
     3) Cienega, Julio M41              4) Borton, Dan M39                
                  28.48       56.32 (27.84)     1:24.72 (28.40)     1:53.62 (28.90)
  5 Long Beach Grunions-33  'A'                       1:58.00    1:57.71    8  
     1) Kienitz, Michael M37            2) Larsen, Peder M37              
     3) Baron, Mike M49                 4) Noyes, David M40               
                  29.41       57.29 (27.88)     1:27.28 (29.99)     1:57.71 (30.43)
  6 Irvine Novaquatics-33  'B'                        2:06.00    2:08.64    6  
     1) Tongate, Terry M47              2) Johnson, Robert M44            
     3) Murphy, Mike M36                4) Hayward, David M47             
                  30.31     1:04.87 (34.56)     1:37.80 (32.93)     2:08.64 (30.84)
  7 Long Beach Grunions-33  'B'                       2:26.00    2:26.75    4  
     1) Shaughnessy, J. J. M47          2) Derbyshire, Donald M49         
     3) Werner, JC M44                  4) White, Scott M49               
                  32.86     1:16.45 (43.59)     1:42.75 (26.30)     2:26.75 (44.00)
 -- Las Vegas Masters-33  'A'                         2:15.99         DQ  
     1) Uchitel, Dmitry M27             2) Hecker, Dennis M44             
     3) Rauch, Will M73                 4) Pronin, Yan M27                
                  27.28       57.51 (30.23)     1:57.50 (59.99)              DQ ( )
 
Event 8  Men 200-239 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       World: W 1:40.71   12/7/2003 COLONIALS                -USA              
                         P TREVISAN, T MEADE, M SLENKER, G OXLEY           
        NATL: N 1:40.71   12/7/2003 COLONIALS1776                              
                         P TREVISAN, T MEADE, M SLENKER, G OXLEY           
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Irvine Novaquatics-33  'A'                        2:03.50    2:08.49   18  
     1) Pfeiffer, Rich M54              2) Dauser, John M51               
     3) Bonano, Greg M50                4) Greenberg, Henry M59           
                  32.72     1:03.85 (31.13)     1:36.33 (32.48)     2:08.49 (32.16)
  2 Long Beach Grunions-33  'A'                       2:42.00    2:47.40   14  
     1) Callens, Jerome M59             2) Carbuto, Michael M54           
     3) Parnes, Barton M51              4) French, Roger M54              
                  47.67     1:31.10 (43.43)     2:11.29 (40.19)     2:47.40 (36.11)
 
Event 8  Men 240-279 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       World: W 1:50.57  11/19/2006 OREGON                   -USA              
                         D BAKER, B PETERSEN, T LANDIS, R SMITH            
        NATL: N 1:50.57  11/19/2006 OREG                                       
                         D BAKER, B PETERSEN, T LANDIS, R SMITH            
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mission Viejo Masters-33  'A'                     2:06.00    2:15.13   18  
     1) Clyne, James M66                2) Colonnese, Michael M63         
     3) Longworth, Mark M56             4) Karbownik, Roman M61           
                  35.69     1:09.73 (34.04)     1:39.05 (29.32)     2:15.13 (36.08)
  2 San Diego Swim Masters-SI  'A'                    2:24.00    2:24.77   14  
     1) Lowry, Biff M80                 2) Jett, Darrell M49              
     3) Duffield, Harry M57             4) Astudillo, Fabio M55           
                  51.90     1:24.15 (32.25)     1:53.54 (29.39)     2:24.77 (31.23)
 
Event 8  Men 360-399 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       World: W 20:00.00    1/1/2006 no holder                                 
        NATL: N 10:00.00    1/1/2006 no holder                                 
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Coast Masters-33  'A'                                  NT    4:34.35N  18  
     1) Christians, Robert M92          2) McFarland, S. Wayne M83        
     3) Pfeiffer, Walter M94            4) Bowerstock, Woody M94          
                1:11.55   2:27.06 (1:15.51)   3:44.50 (1:17.44)     4:34.35 (49.85)
 
Event 8  Mixed 120-159 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       World: W 1:41.72   1/29/2006 GOLD RUSH                -JPN              
                         M OKUHARA, N SHIRATA, K NAKAMURA, T SHIRATA       
        NATL: N 1:41.37  12/10/2000 EL SEGUNDO                                 
                         B BERGEN, P FRANCIS, D GRANER-GALLAS, D ROBINSON  
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 La Jolla Swim Masters-SI  'A'                          NT    1:51.94   18  
     1) Malagrino, Dylan M29            2) McClung, Paton M38             
     3) Schwendener, Denise W28         4) Peelle, Evelyn W27             
                  25.22       50.44 (25.22)     1:22.26 (31.82)     1:51.94 (29.68)
  2 Irvine Novaquatics-33  'A'                        1:59.69    1:52.50   14  
     1) Rinzler, Marcel M36             2) Choy, Meredith W27             
     3) Anderson, Tara W28              4) Craun, Adam M33                
                  25.51       56.46 (30.95)     1:26.66 (30.20)     1:52.50 (25.84)
  3 Manatee Aquatic Masters-PC  'A'                   1:49.50    1:53.53   12  
     1) Nisenbaum, Adam M30             2) Chinn, Sarah W23               
     3) Girard, Suzanne W36             4) Selinger, Ilan R M34           
                  25.55       57.13 (31.58)     1:27.03 (29.90)     1:53.53 (26.50)
  4 Long Beach Grunions-33  'A'                       2:03.00    2:00.89   10  
     1) Cole, Jacqueline W27            2) Nielson, Kirsten W43           
     3) Gentzschein-Eaton, Ralph M27    4) Saldana, Rich M37              
                  29.51     1:02.70 (33.19)     1:33.08 (30.38)     2:00.89 (27.81)
  5 Rose Bowl Masters-33  'A'                         2:01.00    2:01.20    8  
     1) Moon, Grace W36                 2) Petty, Richard M32             
     3) Borton, Joan W38                4) Caron, Louis M50               
                  30.54     1:03.91 (33.37)     1:33.91 (30.00)     2:01.20 (27.29)
  6 Irvine Novaquatics-33  'B'                        3:00.00    3:27.77    6  
     1) Jocson, Jocelyn W33             2) Soria, Veronica W35            
     3) van Dalsum, Erin W34            4) Wong, Carolyn W40              
                  54.72     1:45.06 (50.34)   2:47.36 (1:02.30)     3:27.77 (40.41)
 
Event 8  Mixed 160-199 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       World: W 1:44.28   3/24/2007 TABY SIM                 -SWE              
                         J KARLSSON, C UHRLANDER-LINDB, G RASMUSSON, H KRUG
        NATL: N 1:47.38   11/9/1996 SAN DIEGO                                  
                         B KNIGHT, K PIPES-NEILSEN, L CARTWRIGHT, L MENCH  
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Irvine Novaquatics-33  'A'                        1:53.00    1:51.11   18  
     1) Osborn, Ahelee W49              2) McNeill, Mike M40              
     3) Simpson, Susanne W47            4) Takahashi, Katsuya M40         
                  30.18       56.00 (25.82)     1:25.54 (29.54)     1:51.11 (25.57)
  2 San Diego Swim Masters-SI  'A'                    1:54.70    1:54.92   14  
     1) Salerno, Luke M40               2) Livingston, Gerald M49         
     3) DeFelice, Heather W28           4) Coover, Janet W44              
                  26.65       54.70 (28.05)     1:22.93 (28.23)     1:54.92 (31.99)
  3 Manatee Aquatic Masters-PC  'A'                   1:54.50    1:56.13   12  
     1) Heath, Robert M50               2) Clemmons, Jim M57              
     3) Cox, Juliet W39                 4) Rublein, Susanne W37           
                  26.41       54.24 (27.83)     1:25.26 (31.02)     1:56.13 (30.87)
  4 Corona Aquatic Team Masters-33  'A'               2:05.00    2:09.30   10  
     1) Beeman, Matt M47                2) Hower, Teri W49                
     3) Hamm, Shannon W39               4) Beeman, Joseph M45             
                  29.50     1:07.73 (38.23)     1:41.18 (33.45)     2:09.30 (28.12)
  5 Meridian-33  'A'                                  2:10.00    2:09.64    8  
     1) Hayden, Peter M49               2) Labelle, Laura W43             
     3) Hollenbeck, Claire W18          4) Russ, Todd M50                 
                  30.69     1:05.17 (34.48)     1:39.03 (33.86)     2:09.64 (30.61)
  6 Mission Viejo Masters-33  'A'                     2:05.93    2:22.40    6  
     1) O'Rourke, Therese W45           2) Chao, JJ M51                   
     3) Borujerdpur, Arash M19          4) Richter, Jennifer W39          
                  35.47     1:07.46 (31.99)     1:37.45 (29.99)     2:22.40 (44.95)
  7 San Diego Swim Masters-SI  'B'                    2:28.60    2:23.71    4  
     1) Miller, Kim W52                 2) Hirakawa, Diane W58            
     3) Harden, Jimmy M44               4) Dobrosielski, Cris M38         
                  41.35     1:02.33 (20.98)     1:24.00 (21.67)     2:23.71 (59.71)
  8 Long Beach Grunions-33  'A'                       2:52.00    2:42.59    2  
     1) Utu, Robyn W43                  2) Wolcott Saavedra, Dana W34     
     3) Zion, Michael M52               4) Andersen, David M36            
                  39.65     1:20.33 (40.68)     1:58.00 (37.67)     2:42.59 (44.59)
 -- Santa Clarita Masters-33  'A'                     2:09.00         DQ  
     1) Ellington, Cheri W50            2) Brody, Bethann W48             
     3) Sethna, Dorab M27               4) Helgason, Tryggvi M44          
                  35.97     1:14.29 (38.32)     1:42.44 (28.15)          DQ (26.33)
 
Event 8  Mixed 200-239 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       World: W 1:49.36  11/10/2002 NEW ENGLAND              -USA              
                         D ROGACKI, J FELDMANN, J LUKER, G SHAW            
        NATL: N 1:49.36  11/10/2002 NEM                                        
                         D ROGACKI, J FELDMANN, J LUKER, G SHAW            
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mission Viejo Masters-33  'A'                     2:50.22    2:13.03   18  
     1) Campbell, John M60              2) Uthus, Gwen W53                
     3) Montrella, Bev W61              4) Greer, Jaime M49               
                  30.62     1:06.31 (35.69)     1:41.93 (35.62)     2:13.03 (31.10)
  2 Long Beach Grunions-33  'A'                       2:40.00    2:35.42   14  
     1) Ferguson, Howard M53            2) Utsumi, Yuji M48               
     3) Buck, Susan W48                 4) Oakleaf, Ann W52               
                  32.23     1:05.83 (33.60)     1:51.55 (45.72)     2:35.42 (43.87)
 
Event 8  Mixed 240-279 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       World: W 2:01.21  12/11/2005 GOLD COAST               -USA              
                         C CAVANAUGH, D CAVANAUGH, A LABORWIT, D MCINTYRE  
        NATL: N 2:01.21  12/11/2005 GOLD COAST                                 
                         C CAVANAUGH, D CAVANAUGH, A LABORWIT, D MCINTYRE  
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 San Diego Swim Masters-SI  'A'                    2:25.30    2:26.89   18  
     1) Rudolf, Linda W44               2) Mitchell, Tom M74              
     3) Baker, Gini W57                 4) Baker, Donald M76              
                  31.89     1:08.66 (36.77)     1:49.82 (41.16)     2:26.89 (37.07)
  2 Irvine Novaquatics-33  'B'                        3:30.00    2:54.14   14  
     1) Arbogast, Patricia W44          2) Winters, Gayn M64              
     3) Caldwell, Dionne W75            4) Roth, Arthur M58               
                  39.09     1:20.37 (41.28)     2:06.06 (45.69)     2:54.14 (48.08)
 -- Irvine Novaquatics-33  'A'                        2:41.85         DQ  
     1) Stewart, Dick M67               2) Angell, Tom M67                
     3) Jordan, Nina W51                4) Granovsky, Lora W57            
                  29.73     1:00.83 (31.10)     1:38.78 (37.95)          DQ (36.29)
 
Event 8  Mixed 280-319 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       World: W 2:16.15   1/14/2007 ISLAND TAKATSUKI         -JPN              
                         K AMANO, H SATO, M OTO, S YAMAMOTO                
        NATL: N 2:23.96  11/19/2006 SAN DIEGO                                  
                         L LUND, D WEBSTER, B JORDAN, M FRESHLEY           
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 San Diego Swim Masters-SI  'A'                    2:14.90    2:15.63W  18  
     1) Piemme, Frank M82               2) Van Baalen, Vinus M65          
     3) Marr, Jackie W64                4) Clifford, Gynt W69             
                  34.66     1:01.85 (27.19)     1:38.39 (36.54)     2:15.63 (37.24)
  2 San Diego Swim Masters-SI  'B'                    2:21.70    2:21.72N  14  
     1) Pipes-Neilsen, Karlyn W45       2) Webster, Dale M81              
     3) Schmidt, Jurgen M84             4) Little, Jeanne W70             
                  27.09     1:02.73 (35.64)     1:43.43 (40.70)     2:21.72 (38.29)
  3 San Diego Swim Masters-SI  'C'                    2:25.50    2:27.67   12  
     1) Williams, Frank M67             2) Williams, Anne W69             
     3) Jordan, Betsy W70               4) Best, Bob M75                  
                  31.26     1:13.01 (41.75)     1:53.85 (40.84)     2:27.67 (33.82)
  4 Mission Viejo Masters-33  'A'                     2:45.00    3:21.86   10  
     1) Kornfeld, Maurine W86           2) Graef, Rudolf M76              
     3) Graef, Margrit W76              4) Rolph, Robert M76              
                  58.47     1:42.54 (44.07)     2:38.95 (56.41)     3:21.86 (42.91)
 
Event 8  Mixed 320-359 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       World: W 2:36.37   5/21/2006 JUEI CLUB                -JPN              
                         I TAMURA, M KAMOSHITA, Y NAGAMATSU, K NAKAMURA    
        NATL: N 2:51.05   11/6/2004 SANTA BARBARA                              
                         F PIEMME, G ALTUS, R BAAR, J SCHMIDT              
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 San Diego Swim Masters-SI  'A'                    2:55.70    3:01.85   18  
     1) Simonton, Rita W89              2) Pipes, Adrienne W73            
     3) Kimball, Ken M77                4) Draves, Duane M81              
                  57.23     1:40.42 (43.19)     2:18.42 (38.00)     3:01.85 (43.43)
 


Event 9  Women 100 SC Meter Backstroke            Team Standings / Event Results

Event 9  Women 18-24 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:06.59   9/27/1998 ALISON TERRY                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nicholson, Emily          23 HSAM-44              1:15.00    1:16.44    9  
                  37.30     1:16.44 (39.14)                                        
 
Event 9  Women 25-29 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 1:03.01   5/14/2006 KANA OHASHI, JPN                           
        NATL: N 1:03.26  10/27/2002 CAMILLA JOHANSSON                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Choy, Meredith            27 NOVA-33              1:21.00         DQ  
                  38.85          DQ (42.16)                                        
 
Event 9  Women 30-34 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 1:02.88   3/26/2006 METTE JACOBSEN, DEN                        
        NATL: N 1:03.36   12/7/1996 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Foster, Christen          32 NOVA-33              1:19.35    1:15.72    9  
                  36.79     1:15.72 (38.93)                                        
  2 Sugden, Marni             31 NOVA-33              1:28.00    1:20.06    7  
                  38.23     1:20.06 (41.83)                                        
  3 So, Charissa              30 UNAT                 1:27.32    1:28.27    6  
                  42.48     1:28.27 (45.79)                                        
  4 Deets, Krystal            31 ORCA-33              1:27.00    1:31.31    5  
                  42.90     1:31.31 (48.41)                                        
  5 MacLean, Tanya            31 NOVA-33              1:34.09    1:32.28    4  
                  45.38     1:32.28 (46.90)                                        
  6 van Dalsum, Erin          34 NOVA-33              2:28.70    2:48.87    3  
                1:20.97   2:48.87 (1:27.90)                                        
 
Event 9  Women 35-39 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 1:03.56  12/14/1997 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N 1:03.56  12/14/1997 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cox, Juliet               39 MAM-PC               1:21.50    1:17.79    9  
                  37.15     1:17.79 (40.64)                                        
  2 Snyder, Elizabeth         38 SOBA-33              1:23.73    1:22.20    7  
                  39.32     1:22.20 (42.88)                                        
  3 Ghimenti, Lee Anne        37 VCM-33               1:35.00    1:23.97    6  
                  40.89     1:23.97 (43.08)                                        
  4 Laibinis, Kathleen        37 NOVA-33              2:00.00    1:49.36    5  
                  51.09     1:49.36 (58.27)                                        
  5 Richter, Jennifer         39 MVN-33               2:25.00    1:56.01    4  
                  57.16     1:56.01 (58.85)                                        
 
Event 9  Women 40-44 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 1:05.43   6/16/2002 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N 1:05.43   6/16/2002 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McCue, Marika             44 ARIZ-48              1:12.77    1:12.13    9  
                  35.73     1:12.13 (36.40)                                        
  2 Smith, Laura              41 ARIZ-48              1:15.90    1:12.22    7  
                  35.55     1:12.22 (36.67)                                        
  3 Rudolf, Linda             44 SDSM-SI              1:20.96    1:19.78    6  
                  39.24     1:19.78 (40.54)                                        
  4 Nakamatsu, Judith         40 UCLA-33              1:34.00    1:35.60    5  
                  49.54     1:35.60 (46.06)                                        
  5 Nielson, Kirsten          43 LBG-33               1:40.00    1:39.94    4  
                  49.41     1:39.94 (50.53)                                        
  6 Fell, Paula               42 NOVA-33              2:00.00    1:48.33    3  
                  53.02     1:48.33 (55.31)                                        
 -- Ozun, Toni                43 LVM-33               2:00.00         DQ  
                1:04.05        DQ (1:10.06)                                        
 
Event 9  Women 45-49 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 1:06.44   9/23/2007 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N 1:06.44   9/23/2007 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 James, Paula              48 LVM-33               1:21.12    1:18.89    9  
                  38.58     1:18.89 (40.31)                                        
  2 Hower, Teri               49 CROC-33              1:35.05    1:33.54    7  
                  45.32     1:33.54 (48.22)                                        
  3 Deputy, Kerry             46 NOVA-33              1:45.00    1:39.94    6  
                  48.82     1:39.94 (51.12)                                        
 
Event 9  Women 50-54 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 1:10.35    9/9/2007 K.ANDRUS-HUGHES, USA                       
        NATL: N 1:10.35    9/9/2007 K ANDRUS-HUGHES                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Aiu, Mavis                52 HIMA-39              1:26.00    1:24.55    9  
                  41.65     1:24.55 (42.90)                                        
  2 James, Katryn             52 ARIZ-48              1:28.00    1:26.49    7  
                  40.44     1:26.49 (46.05)                                        
  3 Gentry, Kerri             50 UNAT                 1:47.60    1:33.17    6  
                  47.31     1:33.17 (45.86)                                        
  4 Rawlings, Ruth            51 LBG-33               2:05.00    2:09.44    5  
                1:00.16   2:09.44 (1:09.28)                                        
 
Event 9  Women 55-59 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 1:14.80  10/15/2006 LAURA VAL, USA                             
        NATL: N 1:14.80  10/15/2006 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Val, Laura                56 TAM-PC               1:16.00    1:13.56W   9  
                  35.35     1:13.56 (38.21)                                        
  2 Lynch, Evie               55 ARIZ-48              1:25.00    1:19.09    7  
                  38.82     1:19.09 (40.27)                                        
  3 Jacobus, Anne             57 LBG-33               2:10.00    2:02.30    6  
                  59.86   2:02.30 (1:02.44)                                        
 
Event 9  Women 60-64 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 1:20.02   3/26/2006 MARGIT OHLSSON, SWE                        
        NATL: N 1:24.16   6/15/1997 BETSY JORDAN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Montrella, Bev            61 MVN-33               1:43.07    1:41.64    9  
                  50.47     1:41.64 (51.17)                                        
  2 Jarmakani, Brenda         60 UCLA-33              2:06.00    1:57.48    7  
                  58.76     1:57.48 (58.72)                                        
  3 Cole, Anita               60 LBG-33               3:51.07    3:53.14    6  
                1:48.20   3:53.14 (2:04.94)                                        
 
Event 9  Women 65-69 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 1:25.00   2/14/2007 BONNIE PRONK, CAN                          
        NATL: N 1:26.96   6/16/2002 BETSY JORDAN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clifford, Gynt            69 SDSM-SI              1:53.54    1:47.67    9  
                  51.48     1:47.67 (56.19)                                        
  2 Geoffrion, Helen          68 UCLA-33              1:58.02    1:57.99    7  
                  57.23   1:57.99 (1:00.76)                                        
 
Event 9  Women 70-74 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 1:29.93   6/10/2007 BETSY JORDAN, USA                          
        NATL: N 1:29.93   6/10/2007 BETSY JORDAN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Glenn, Sylvia             70 OJAI-33              2:06.78    2:10.08    9  
                1:03.81   2:10.08 (1:06.27)                                        
 
Event 9  Women 75-79 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 1:37.87    4/2/2006 JANE ASHER, GBR                            
        NATL: N 1:39.76  12/10/2000 DORIS STEADMAN                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nielson, Patricia         75 LBG-33               2:20.00    2:18.77    9  
                1:05.82   2:18.77 (1:12.95)                                        
 
Event 9  Women 85-89 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 2:02.71    1/4/2003 EDITH THEIN, ISR                           
        NATL: N 2:10.33  10/15/2006 BUNNY CEDERLUND                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kornfeld, Maurine         86 MVN-33               2:37.45    2:32.31    9  
                1:14.29   2:32.31 (1:18.02)                                        
 


Event 10  Men 100 SC Meter Backstroke              Team Standings / Event Results

Event 10  Men 25-29 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 54.82  11/12/1994 MARTIN HARRIS, GBR                           
        NATL: N 55.76  12/10/1995 JOHN KEPPELER                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Erickson, Benjamin        26 LVM-33               1:01.00      59.51    9  
                  29.25       59.51 (30.26)                                        
 
Event 10  Men 30-34 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 55.19  10/12/2003 MARTIN ZUBERO, USA                           
        NATL: N 55.19  10/12/2003 MARTIN ZUBERO                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Olver, Brian              30 WH2O-33              1:01.00      59.18    9  
                  29.32       59.18 (29.86)                                        
  2 Herlihy, Thomas B         31 MVN-33               1:08.53    1:07.89    7  
                  34.12     1:07.89 (33.77)                                        
  3 Kaufmann, Jon             31 WH2O-33              1:15.13    1:08.80    6  
                  34.23     1:08.80 (34.57)                                        
  4 Kremers, Brian            34 LBG-33               1:10.04    1:09.41    5  
                  34.27     1:09.41 (35.14)                                        
  5 Giacobe, Drew             33 LBG-33               1:15.75    1:15.92    4  
                  37.82     1:15.92 (38.10)                                        
 
Event 10  Men 35-39 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 55.95   12/5/2004 MICHAEL ROSS, USA                            
        NATL: N 55.95   12/5/2004 MICHAEL ROSS                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Welechuk, Jeff            37 CMSC                   59.99      59.43    9  
                  28.68       59.43 (30.75)                                        
  2 Rinzler, Marcel           36 NOVA-33              1:01.00    1:00.58    7  
                  29.29     1:00.58 (31.29)                                        
  3 Wegner, Dan               36 TYR-33               1:04.00    1:03.47    6  
                  30.46     1:03.47 (33.01)                                        
  4 Saldana, Rich             37 LBG-33               1:09.75    1:11.64    5  
                  35.23     1:11.64 (36.41)                                        
  5 Borton, Dan               39 ROSE-33              1:12.64    1:12.43    4  
                  35.35     1:12.43 (37.08)                                        
  6 Trueblood, David          37 CROC-33              1:16.16    1:17.59    3  
                  37.92     1:17.59 (39.67)                                        
 
Event 10  Men 40-44 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 57.66   12/8/2002 ERIC ERICSON, USA                            
        NATL: N 57.66   12/8/2002 ERIC ERICSON                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rasmussen, Anders         44 TXLA-26              1:03.99    1:00.91    9  
                  29.25     1:00.91 (31.66)                                        
  2 Stewart, Karl             41 CMS-32               1:04.65    1:05.32    7  
                  32.17     1:05.32 (33.15)                                        
  3 McGinley, Patrick         44 ROSE-33              1:19.07    1:13.24    6  
                  35.36     1:13.24 (37.88)                                        
 
Event 10  Men 45-49 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 58.48   12/3/2006 J CLAY BRITT, USA                            
        NATL: N 58.48   12/3/2006 CLAY BRITT                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jaegers, Al               45 ARIZ-48              1:03.80    1:05.54    9  
                  30.94     1:05.54 (34.60)                                        
  2 Harper, Buzz              48 LAPS-33              1:10.00    1:07.53    7  
                  33.75     1:07.53 (33.78)                                        
  3 Riddle, James             45 NOVA-33              1:16.00    1:11.41    6  
                  35.72     1:11.41 (35.69)                                        
  4 Peters, David             46 SDM-AZ               1:11.97    1:13.95    5  
                  35.30     1:13.95 (38.65)                                        
  5 Beeman, Matt              47 CROC-33              1:14.60    1:14.73    4  
                  36.36     1:14.73 (38.37)                                        
  6 Hayden, Peter             49 MSCM-33              1:18.40    1:16.68    3  
                  36.99     1:16.68 (39.69)                                        
  7 Livingston, Gerald        49 SDSM-SI              1:19.27    1:18.66    2  
                  38.94     1:18.66 (39.72)                                        
  8 Beeman, Joseph            45 CROC-33              1:35.00    1:18.92    1  
                  38.38     1:18.92 (40.54)                                        
  9 Jett, Darrell             49 SDSM-SI              1:30.33    1:25.13  
                  41.47     1:25.13 (43.66)                                        
 10 Shaughnessy, J. J.        47 LBG-33               1:35.00    1:26.46  
                  43.30     1:26.46 (43.16)                                        
 11 Bahamon, Luis             46 WH2O-33              1:45.00    1:36.74  
                  47.58     1:36.74 (49.16)                                        
 -- Deloney, Wayne            47 MVN-33               1:09.97         DQ  
                  35.34          DQ (37.78)                                        
 
Event 10  Men 50-54 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 1:01.48  10/10/2004 TOM WOLF, USA                              
        NATL: N 1:01.48  10/10/2004 TOM WOLF                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morales, Vincent          50 CARL-44              1:08.50    1:06.56    9  
                  32.54     1:06.56 (34.02)                                        
  2 Heath, Robert             50 MAM-PC               1:08.41    1:07.79    7  
                1:07.95         1:07.79 ( )                                        
  3 Cholodenko, Don           51 NOVA-33              1:12.00    1:12.29    6  
                  34.53     1:12.29 (37.76)                                        
  4 Croshier, Mark            52 SDSM-SI              1:13.00    1:12.42    5  
                  35.16     1:12.42 (37.26)                                        
  5 Heather, Michael          53 MVN-33               1:21.32    1:23.49    4  
                  40.36     1:23.49 (43.13)                                        
  6 Bonano, Greg              50 NOVA-33              1:20.00    1:26.17    3  
                  41.97     1:26.17 (44.20)                                        
  7 Reichle, Luke             51 MSCM-33              1:29.27    1:31.79    2  
                  44.89     1:31.79 (46.90)                                        
  8 Parnes, Barton            51 LBG-33               1:45.00    1:46.17    1  
                  48.37     1:46.17 (57.80)                                        
 
Event 10  Men 55-59 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 1:04.89  12/10/2000 TIM BIRNIE, USA                            
        NATL: N 1:04.89  12/10/2000 TIM BIRNIE                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wigo, Bruce               58 FLA-FL               1:10.50    1:17.72    9  
                  37.30     1:17.72 (40.42)                                        
  2 Lucas, James              57 LAAC-33              1:19.50    1:19.23    7  
                  39.37     1:19.23 (39.86)                                        
  3 Greenberg, Henry          59 NOVA-33              1:50.00    1:44.50    6  
                  52.21     1:44.50 (52.29)                                        
  4 Roth, Arthur              58 NOVA-33              2:47.80    2:38.81    5  
                1:13.49   2:38.81 (1:25.32)                                        
 
Event 10  Men 60-64 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 1:08.85   8/24/2003 RICHARD BURNS, USA                         
        NATL: N 1:08.85   8/24/2003 RICHARD BURNS                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Burns, Richard            64 TAM-PC               1:14.50    1:12.46    9  
                  35.62     1:12.46 (36.84)                                        
  2 Raffaelli, Larry          64 VCM-33               1:30.00    1:24.98    7  
                  42.52     1:24.98 (42.46)                                        
  3 Szuch, David              64 HSAM-44              1:35.01    1:34.83    6  
                  45.87     1:34.83 (48.96)                                        
  4 Winters, Gayn             64 NOVA-33              2:42.00    2:48.15    5  
                1:15.13   2:48.15 (1:33.02)                                        
 
Event 10  Men 65-69 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 1:12.36   9/22/2007 BERND HORSTMANN, GER                       
        NATL: N 1:14.66   12/6/1998 YOSHI OYAKAWA                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Van Baalen, Vinus         65 SDSM-SI              1:15.86    1:15.54    9  
                  37.16     1:15.54 (38.38)                                        
  2 Kovary, Steven            66 LBG-33               1:55.00    1:49.47    7  
                  53.97     1:49.47 (55.50)                                        
 
Event 10  Men 70-74 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 1:15.85   11/1/2003 YOSHI OYAKAWA, USA                         
        NATL: N 1:15.85   11/1/2003 YOSHI OYAKAWA                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hubach, Eric              74 CROC-33              1:40.00    1:37.38    9  
                  48.56     1:37.38 (48.82)                                        
  2 Rauch, Will               73 LVM-33               1:40.00    1:39.73    7  
                  48.63     1:39.73 (51.10)                                        
  3 Grohe, William            74 USFM-PC              1:59.38    1:48.88    6  
                  52.29     1:48.88 (56.59)                                        
 
Event 10  Men 75-79 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 1:24.21   3/15/1998 KEIJIRO NAKAMURA, JPN                      
        NATL: N 1:25.13  10/29/2000 PAUL HUTINGER                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McConnell, Stan           76 HBSC-33              1:38.00    1:35.23    9  
                  46.54     1:35.23 (48.69)                                        
  2 Kimball, Ken              77 SDSM-SI              1:51.03    1:47.65    7  
                  51.44     1:47.65 (56.21)                                        
  3 Graef, Rudolf             76 MVN-33               1:45.93    1:54.90    6  
                  57.06     1:54.90 (57.84)                                        
 -- Baker, Donald             76 SDSM-SI              1:45.90         DQ  
                  56.03          DQ (56.73)                                        
 
Event 10  Men 80-84 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 1:25.77   1/26/2003 KEIJIRO NAKAMURA, JPN                      
        NATL: N 1:33.27   3/20/2004 PAUL HUTINGER                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Webster, Dale             81 SDSM-SI              1:47.35    1:43.97    9  
                  52.36     1:43.97 (51.61)                                        
  2 Draves, Duane             81 SDSM-SI              2:00.00    1:53.44    7  
                  52.22   1:53.44 (1:01.22)                                        
  3 Lowry, Biff               80 SDSM-SI              1:53.77    1:55.21    6  
                  54.78   1:55.21 (1:00.43)                                        
  4 Schmidt, Jurgen           84 SDSM-SI              2:00.00    1:56.06    5  
                  55.02   1:56.06 (1:01.04)                                        
  5 Silverstein, Lou          81 ARIZ-48              2:07.00    2:07.78    4  
                1:01.69   2:07.78 (1:06.09)                                        
 


Event 11  Women 100 SC Meter Breaststroke          Team Standings / Event Results

Event 11  Women 18-24 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:08.89  12/10/1995 BEATA KASZUBA                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moore, Katie              19 MVN-33               1:21.08    1:21.50    9  
                  38.32     1:21.50 (43.18)                                        
  2 Chinn, Sarah              23 MAM-PC               1:27.79    1:28.01    7  
                  42.46     1:28.01 (45.55)                                        
  3 Hollenbeck, Claire        18 MSCM-33              1:54.00    1:34.85    6  
                  45.51     1:34.85 (49.34)                                        
 
Event 11  Women 25-29 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 1:10.55   4/29/2005 HITOMI MATSUDA, JPN                        
        NATL: N 1:13.30  12/12/1998 WENKE HANSEN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 DeFelice, Heather         28 SDSM-SI              1:18.71    1:16.29    9  
                  36.25     1:16.29 (40.04)                                        
  2 Anderson, Tara            28 NOVA-33              1:24.94    1:22.37    7  
                  39.25     1:22.37 (43.12)                                        
  3 Schwendener, Denise       28 LJSM-SI              1:40.00    1:34.49    6  
                  45.53     1:34.49 (48.96)                                        
  4 Spicer, Christine         28 HSAM-44              1:38.05    1:36.37    5  
                  46.24     1:36.37 (50.13)                                        
  5 Meloney, Kate             27 NOVA-33              1:48.37    1:43.69    4  
                  48.70     1:43.69 (54.99)                                        
 
Event 11  Women 30-34 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 1:10.00  12/10/2000 WENKE HANSEN, USA                          
        NATL: N 1:10.00  12/10/2000 WENKE HANSEN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 So, Charissa              30 UNAT                 1:32.87    1:32.39    9  
                  43.50     1:32.39 (48.89)                                        
  2 Lucas, Julie              30 SCMC-33              1:35.00    1:49.98    7  
                  51.20     1:49.98 (58.78)                                        
 
Event 11  Women 35-39 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 1:11.97  12/10/2000 CAROLINE KRATTLI, USA                      
        NATL: N 1:11.97  12/10/2000 CAROLINE KRATTLI                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 So, Louise                38 ARIZ-48              1:23.00    1:18.83    9  
                  37.10     1:18.83 (41.73)                                        
  2 Leigh, Kim                38 DSSM-33              1:29.40    1:22.65    7  
                  39.13     1:22.65 (43.52)                                        
  3 Rublein, Susanne          37 MAM-PC               1:24.40    1:23.76    6  
                  39.18     1:23.76 (44.58)                                        
  4 Hamm, Shannon             39 CROC-33              1:45.00    1:36.51    5  
                  46.56     1:36.51 (49.95)                                        
  5 Eddins-Jackson, Kirsten   39 LVM-33               1:49.00    1:39.30    4  
                  45.44     1:39.30 (53.86)                                        
  6 Borton, Joan              38 ROSE-33              1:27.00    1:47.99    3  
                  51.40     1:47.99 (56.59)                                        
  7 Scheferman, Heather       35 NOVA-33              1:54.26    1:48.08    2  
                  52.87     1:48.08 (55.21)                                        
 
Event 11  Women 40-44 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 1:11.52  12/11/2005 S.VON DER LIPPE, USA                       
        NATL: N 1:11.52  12/11/2005 S VON DER LIPPE                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 von der Lippe, Susan      42 CMS-32               1:11.52    1:10.55W   9  
                  33.57     1:10.55 (36.98)                                        
  2 Coover, Janet             44 SDSM-SI              1:25.77    1:23.92    7  
                  39.68     1:23.92 (44.24)                                        
  3 Snyder, Cynthia           42 SOBA-33              1:39.56    1:26.70    6  
                  41.06     1:26.70 (45.64)                                        
  4 Bunch, Brigid             44 ARIZ-48              1:31.33    1:29.67    5  
                  42.33     1:29.67 (47.34)                                        
  5 Labelle, Laura            43 MSCM-33              1:36.70    1:40.48    4  
                  47.75     1:40.48 (52.73)                                        
  6 Rooroh, Ayesha            40 CIM-33               2:00.00    1:44.13    3  
                  47.13     1:44.13 (57.00)                                        
  7 Rock, Colleen             43 ZAP-33               1:41.14    1:44.85    2  
                  50.14     1:44.85 (54.71)                                        
  8 Nielson, Kirsten          43 LBG-33               2:00.00    1:46.90    1  
                  52.30     1:46.90 (54.60)                                        
  9 Wong, Carolyn             40 NOVA-33              4:50.00    2:02.62  
                  58.40   2:02.62 (1:04.22)                                        
 
Event 11  Women 45-49 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 1:13.38   6/10/2007 CAROLINE KRATTLI, USA                      
        NATL: N 1:13.38   6/10/2007 CAROLINE KRATTLI                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pipes-Neilsen, Karlyn     45 SDSM-SI              1:27.00    1:16.06    9  
                  35.70     1:16.06 (40.36)                                        
  2 Cook, Jenny               49 UCLA-33              1:25.30    1:25.07    7  
                  41.79     1:25.07 (43.28)                                        
  3 Osborn, Ahelee            49 NOVA-33              1:27.59    1:25.55    6  
                  40.25     1:25.55 (45.30)                                        
  4 Lepinski, Cokie           48 RHMS-38              1:27.39    1:26.47    5  
                  41.26     1:26.47 (45.21)                                        
  5 O'Rourke, Therese         45 MVN-33               1:38.23    1:33.90    4  
                  44.63     1:33.90 (49.27)                                        
  6 Dobbs, Theresa            45 MVN-33               1:30.00    1:35.12    3  
                  45.34     1:35.12 (49.78)                                        
  7 Kennon, Julie             46 LBG-33               1:36.00    1:40.78    2  
                  48.37     1:40.78 (52.41)                                        
  8 Ailes, Joy                47 UNAT                 1:54.60    1:52.28    1  
                  55.39     1:52.28 (56.89)                                        
  9 Johnson, Lainie           46 NOVA-33              1:56.12    1:53.11  
                  53.50     1:53.11 (59.61)                                        
 10 Brody, Bethann            48 SCMC-33              1:45.00    1:53.67  
                  53.20   1:53.67 (1:00.47)                                        
 11 Buck, Susan               48 LBG-33               2:30.00    2:05.72  
                  59.72   2:05.72 (1:06.00)                                        
 
Event 11  Women 50-54 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 1:22.48  10/26/2007 AMANDA HEATH, GBR                          
        NATL: N 1:22.53   12/9/2001 SUSAN JONES-ROY                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Melick, Karen             50 SCAQ-33              1:25.30    1:24.20    9  
                  39.78     1:24.20 (44.42)                                        
  2 Ellington, Cheri          50 SCMC-33              1:34.00    1:32.54    7  
                  43.69     1:32.54 (48.85)                                        
  3 Aiu, Mavis                52 HIMA-39              1:58.00    1:38.01    6  
                  46.99     1:38.01 (51.02)                                        
  4 Jordan, Nina              51 NOVA-33              1:41.20    1:40.52    5  
                  48.40     1:40.52 (52.12)                                        
  5 Uthus, Gwen               53 MVN-33               1:45.00    1:45.60    4  
                  50.60     1:45.60 (55.00)                                        
  6 Lambert, Heather          53 LBG-33               2:00.00    1:50.02    3  
                  53.03     1:50.02 (56.99)                                        
  7 Rawlings, Ruth            51 LBG-33               2:10.00    2:06.53    2  
                1:00.05   2:06.53 (1:06.48)                                        
 
Event 11  Women 55-59 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 1:25.63   5/21/2005 YVONNE CATTRALL, CAN                       
        NATL: N 1:26.33   8/24/2003 DALE BARNHARD                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Granovsky, Lora           57 NOVA-33              1:39.20    1:49.42    9  
                  48.49   1:49.42 (1:00.93)                                        
  2 Hirakawa, Diane           58 SDSM-SI              1:53.90    1:53.57    7  
                  54.02     1:53.57 (59.55)                                        
  3 Jacobus, Anne             57 LBG-33               2:04.00    2:03.45    6  
                  59.59   2:03.45 (1:03.86)                                        
 
Event 11  Women 60-64 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 1:26.43   10/6/2002 HANNELORE ROSE, GER                        
        NATL: N 1:30.58   3/25/2000 JOANN LEILICH                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Watson, Katherine         60 OJAI-33              2:23.00    2:09.06    9  
                1:02.99   2:09.06 (1:06.07)                                        
  2 Cole, Anita               60 LBG-33               3:21.62    3:20.69    7  
                1:37.40   3:20.69 (1:43.29)                                        
 
Event 11  Women 65-69 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 1:31.87   1/28/2007 BONNIE PRONK, CAN                          
        NATL: N 1:32.37   3/20/2004 JOANN LEILICH                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Williams, Anne            69 SDSM-SI              1:45.57    1:47.67    9  
                  53.50     1:47.67 (54.17)                                        
 
Event 11  Women 70-74 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 1:35.58   9/18/2005 SHOKO YONEZAWA, JPN                        
        NATL: N 1:44.50  10/14/2001 ANN HIRSCH                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Glenn, Sylvia             70 OJAI-33              2:23.30    2:33.05    9  
                1:10.89   2:33.05 (1:22.16)                                        
 
Event 11  Women 75-79 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 1:47.80   3/14/2004 SYLVIA NEUHAUSER, AUT                      
        NATL: N 1:51.59   9/24/2006 ANN HIRSCH                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Graef, Margrit            76 MVN-33               2:12.10    2:12.05    9  
                1:03.78   2:12.05 (1:08.27)                                        
 
Event 11  Women 85-89 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 2:29.90    4/9/2000 MARIA LENK, BRA                            
        NATL: N 2:38.48  12/10/1995 MARTI GOGNIAT                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Simonton, Rita            89 SDSM-SI              4:00.00    3:38.86    9  
                1:42.18   3:38.86 (1:56.68)                                        
 


Event 12  Men 100 SC Meter Breaststroke            Team Standings / Event Results

Event 12  Men 18-24 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:01.75  12/11/2005 GREG OWEN                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gilroy, Scott             24 ROSE-33              1:16.68    1:14.33    9  
                  34.89     1:14.33 (39.44)                                        
  2 Herlihy, Edmund           24 MVN-33               1:21.50    1:19.84    7  
                  38.20     1:19.84 (41.64)                                        
  3 Borujerdpur, Arash        19 MVN-33               1:34.00    1:26.94    6  
                  40.32     1:26.94 (46.62)                                        
  4 Uteshkaliyev, Askar       21 ARIZ-48              2:00.00    1:30.81    5  
                  41.32     1:30.81 (49.49)                                        
  5 Lulay, John               24 LBG-33               1:40.00    1:33.70    4  
                  44.28     1:33.70 (49.42)                                        
 
Event 12  Men 25-29 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 1:00.28   7/10/2005 EDUARDO FISCHER, BRA                       
        NATL: N 1:02.83   8/24/2003 JEFF COMMINGS                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schmidt, Matthew          29 WH2O-33              1:09.00    1:08.10    9  
                  32.83     1:08.10 (35.27)                                        
  2 Durieux, Chad             28 ROSE-33              1:15.10    1:14.35    7  
                  34.51     1:14.35 (39.84)                                        
  3 Schmidt, David            29 MVN-33               1:18.34    1:14.59    6  
                  35.69     1:14.59 (38.90)                                        
  4 Harmon, Grady             29 WH2O-33              1:14.90    1:16.22    5  
                  35.21     1:16.22 (41.01)                                        
  5 Uchitel, Dmitry           27 LVM-33               1:16.00    1:17.99    4  
                  36.30     1:17.99 (41.69)                                        
  6 Sethna, Dorab             27 SCMC-33              1:20.00    1:19.18    3  
                  36.37     1:19.18 (42.81)                                        
  7 Spicer, Bryon             27 HSAM-44              1:29.37    1:29.73    2  
                  42.81     1:29.73 (46.92)                                        
 
Event 12  Men 30-34 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 1:01.62  11/19/2006 JEFF COMMINGS, USA                         
        NATL: N 1:01.62  11/19/2006 JEFF COMMINGS                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Craun, Adam               33 NOVA-33              1:16.00    1:13.15    9  
                  33.93     1:13.15 (39.22)                                        
  2 Nisenbaum, Adam           30 MAM-PC               1:21.67    1:17.87    7  
                  36.85     1:17.87 (41.02)                                        
  3 Liu, Jeff                 33 LBG-33               1:19.55    1:18.59    6  
                  36.56     1:18.59 (42.03)                                        
  4 Young, Matt               31 SDSM-SI              1:20.00    1:19.33    5  
                  37.54     1:19.33 (41.79)                                        
  5 Petty, Richard            32 ROSE-33              1:24.99    1:27.82    4  
                  41.96     1:27.82 (45.86)                                        
  6 Giacobe, Drew             33 LBG-33               1:26.21    1:29.93    3  
                  41.97     1:29.93 (47.96)                                        
  7 Roberts, Bill             32 LBG-33               1:45.00    1:36.02    2  
                  44.56     1:36.02 (51.46)                                        
 
Event 12  Men 35-39 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 1:02.57   12/8/2002 RON KARNAUGH, USA                          
        NATL: N 1:02.57   12/8/2002 RON KARNAUGH                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boodt, Bradley            39 LVM-33               1:15.90    1:13.11    9  
                  34.15     1:13.11 (38.96)                                        
  2 Bixler, Kenneth           37 LBG-33               1:18.09    1:15.06    7  
                  35.68     1:15.06 (39.38)                                        
  3 Gunnell, Steve            37 MVN-33               1:20.33    1:18.20    6  
                  36.38     1:18.20 (41.82)                                        
  4 Cornelius, Jeffrey        36 NOVA-33              1:24.00    1:21.31    5  
                  39.11     1:21.31 (42.20)                                        
  5 Frogley, Terry            37 SDSM-SI              1:31.23    1:21.72    4  
                  39.03     1:21.72 (42.69)                                        
  6 Borton, Dan               39 ROSE-33              1:27.40    1:24.88    3  
                  40.10     1:24.88 (44.78)                                        
  7 Larsen, Peder             37 LBG-33               1:28.00    1:25.00    2  
                  40.42     1:25.00 (44.58)                                        
  8 Andersen, David           36 LBG-33                    NT    1:59.03    1  
                  55.85   1:59.03 (1:03.18)                                        
  9 Hale, Christopher         36 LBG-33               2:10.00    2:23.54  
                1:00.00   2:23.54 (1:23.54)                                        
 
Event 12  Men 40-44 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 1:05.79  10/27/2002 PLAMEN ALEXANDROV, USA                     
        NATL: N 1:05.79  10/27/2002 PLAMEN ALEXANDROV                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bentley, Steven           42 GWSC-33              1:08.49    1:08.98    9  
                  32.40     1:08.98 (36.58)                                        
  2 Helgason, Tryggvi         44 SCMC-33              1:14.00    1:11.08    7  
                  32.94     1:11.08 (38.14)                                        
  3 Baron, Kurt               43 VCM-33               1:18.00    1:13.29    6  
                  34.57     1:13.29 (38.72)                                        
  4 Jones, Kenton             40 SDSM-SI              1:14.96    1:14.51    5  
                  35.00     1:14.51 (39.51)                                        
  5 Eckman, Cameron           41 NOVA-33              1:17.01    1:15.58    4  
                  35.19     1:15.58 (40.39)                                        
  6 Young, Chad               43 UCLA-33              1:20.00    1:21.85    3  
                  38.78     1:21.85 (43.07)                                        
  7 Hecker, Dennis            44 LVM-33               1:29.00    1:25.83    2  
                  41.28     1:25.83 (44.55)                                        
  8 Harden, Jimmy             44 SDSM-SI              1:21.00    1:29.57    1  
                  45.37     1:29.57 (44.20)                                        
  9 Werner, JC                44 LBG-33               1:45.00    1:44.23  
                  49.27     1:44.23 (54.96)                                        
 10 Johnson, Robert           44 NOVA-33              1:45.00    2:03.47  
                  59.70   2:03.47 (1:03.77)                                        
 
Event 12  Men 45-49 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 1:06.48   3/27/2004 GLEN CHRISTIANSEN, SWE                     
        NATL: N 1:07.77   12/7/2003 GREG OXLEY                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Guthrie, David            47 TXLA-26              1:08.89    1:06.44W   9  
                  30.93     1:06.44 (35.51)                                        
  2 Smiley, Jon               46 TXLA-26              1:17.00    1:13.92    7  
                  34.63     1:13.92 (39.29)                                        
  3 Tongate, Terry            47 NOVA-33              1:20.00    1:18.71    6  
                  36.94     1:18.71 (41.77)                                        
  4 Martin, Michael           48 ROSE-33              1:17.00    1:18.81    5  
                  37.24     1:18.81 (41.57)                                        
  5 Hayden, Peter             49 MSCM-33              1:25.94    1:28.81    4  
                  41.91     1:28.81 (46.90)                                        
  6 Shaughnessy, J. J.        47 LBG-33                    NT    1:39.16    3  
                  47.07     1:39.16 (52.09)                                        
  7 Greer, Jaime              49 MVN-33               3:00.00    1:49.81    2  
                  47.98   1:49.81 (1:01.83)                                        
 
Event 12  Men 50-54 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 1:08.97   3/24/2007 RONNY OLTNER, SWE                          
        NATL: N 1:09.96  12/15/1996 ROBERT STRAND                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eldred, Spencer           51 HIMA-39              1:11.25    1:10.53    9  
                  32.63     1:10.53 (37.90)                                        
  2 Blatt, Michael            52 VCM-33               1:19.93    1:14.67    7  
                  35.12     1:14.67 (39.55)                                        
  3 Adkison, Bill             52 SRM-PC               1:20.20    1:19.18    6  
                  37.19     1:19.18 (41.99)                                        
  4 Cholodenko, Don           51 NOVA-33              1:20.00    1:19.43    5  
                  37.69     1:19.43 (41.74)                                        
  5 Leonard, Daniel           53 SCAQ-33              1:24.00    1:21.20    4  
                  38.05     1:21.20 (43.15)                                        
  6 Heins, Barry              51 UNAT                 1:28.05    1:23.87    3  
                  38.62     1:23.87 (45.25)                                        
  7 Dauser, John              51 NOVA-33              1:23.28    1:24.20    2  
                  40.31     1:24.20 (43.89)                                        
  8 Adams, Daniel             51 WH2O-33              1:30.00    1:24.38    1  
                  41.36     1:24.38 (43.02)                                        
  9 Edwards, Clive            54 SWM-33               1:28.00    1:27.51  
                  39.29     1:27.51 (48.22)                                        
 10 Chao, JJ                  51 MVN-33               1:45.45    1:30.11  
                  41.63     1:30.11 (48.48)                                        
 11 Reichle, Luke             51 MSCM-33              1:30.08    1:34.44  
                  45.76     1:34.44 (48.68)                                        
 12 Ferguson, Howard          53 LBG-33               1:37.00    1:36.16  
                  45.67     1:36.16 (50.49)                                        
 
Event 12  Men 55-59 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 1:10.50   1/28/2007 TIMOTHY SHEAD, RSA                         
        NATL: N 1:11.53   12/9/2001 ROBERT STRAND                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stark, Allen              58 OREG-OR              1:15.55    1:15.26    9  
                  34.87     1:15.26 (40.39)                                        
  2 Devins, Jeff              55 HIMA-39              1:22.90    1:19.62    7  
                  38.16     1:19.62 (41.46)                                        
  3 Shoor, Kenneth            59 LAPS-33              1:27.00    1:23.89    6  
                  39.08     1:23.89 (44.81)                                        
  4 Roth, Arthur              58 NOVA-33              2:09.48    2:04.52    5  
                  58.12   2:04.52 (1:06.40)                                        
 -- Callens, Jerome           59 LBG-33               3:30.00         DQ  
                  57.08        DQ (1:11.52)                                        
 
Event 12  Men 60-64 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 1:14.47   12/3/2006 ROBERT STRAND, USA                         
        NATL: N 1:14.47   12/3/2006 ROBERT STRAND                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Strand, Robert            61 TOC-33               1:13.50    1:14.02W   9  
                  34.34     1:14.02 (39.68)                                        
  2 Davis, Don                63 RHMS-38              1:26.40    1:26.34    7  
                  40.45     1:26.34 (45.89)                                        
  3 Campbell, John            60 MVN-33               1:35.60    1:28.53    6  
                  41.91     1:28.53 (46.62)                                        
  4 Colonnese, Michael        63 MVN-33               1:40.20    1:38.83    5  
                  46.85     1:38.83 (51.98)                                        
 
Event 12  Men 65-69 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 1:21.34   1/28/1996 NICK TEMPLEMAN, CAN                        
        NATL: N 1:22.34  12/13/1998 MANUEL SANGUILY                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Freshley, Mike            66 SDSM-SI              1:25.00    1:25.22    9  
                  39.70     1:25.22 (45.52)                                        
  2 Stewart, Dick             67 NOVA-33              1:30.00    1:28.15    7  
                  41.45     1:28.15 (46.70)                                        
  3 Riddle, Peter             69 SDSM-SI              1:55.00    1:53.38    6  
                  52.57   1:53.38 (1:00.81)                                        
 
Event 12  Men 70-74 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 1:23.70   1/21/2007 HANS REICHELT, GER                         
        NATL: N 1:25.11   10/5/2003 RONALD JOHNSON                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hubach, Eric              74 CROC-33              1:54.00    1:46.71    9  
                  50.73     1:46.71 (55.98)                                        
 
Event 12  Men 75-79 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 1:28.61   1/30/1999 ROBERT PFERSDORFF, GER                     
        NATL: N 1:35.87  10/12/2003 ROBERT MACDONALD                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Best, Bob                 75 SDSM-SI              1:38.00    1:38.92    9  
                  43.40     1:38.92 (55.52)                                        
 
Event 12  Men 80-84 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 1:36.91   1/30/2005 KARL HAUTER, GER                           
        NATL: N 1:42.05   12/4/2005 FRANK PIEMME                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Piemme, Frank             82 SDSM-SI              1:46.34    1:49.89    9  
                  51.24     1:49.89 (58.65)                                        
  2 Lowry, Biff               80 SDSM-SI              1:59.38    2:02.74    7  
                  57.03   2:02.74 (1:05.71)                                        



Event 13  Women 200 SC Meter Butterfly             Team Standings / Event Results

Event 13  Women 18-24 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 2:23.78   12/9/2001 DAWN HECKMAN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moore, Katie              19 MVN-33               2:34.91    2:35.82    9  
                  35.28     1:14.27 (38.99)     1:55.23 (40.96)     2:35.82 (40.59)
 
Event 13  Women 30-34 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 2:19.34   3/28/2004 LAURA BIANZANI, ITA                        
        NATL: N 2:19.34   10/5/2003 KATRINA RADKE                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sugden, Marni             31 NOVA-33              2:37.00    2:44.59    9  
                  35.88     1:18.31 (42.43)     2:02.05 (43.74)     2:44.59 (42.54)
  2 Wolcott Saavedra, Dana    34 LBG-33               5:35.00    6:01.64    7  
                1:07.21   2:34.97 (1:27.76)   4:18.76 (1:43.79)   6:01.64 (1:42.88)
 
Event 13  Women 35-39 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 2:18.41  12/14/1997 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N 2:18.41  12/14/1997 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dodd, Laurie              35 UCLA-33              2:40.53    2:32.91    9  
                  34.63     1:13.36 (38.73)     1:53.11 (39.75)     2:32.91 (39.80)
  2 Philippi, Diana           39 HSAM-44              2:42.47    2:37.06    7  
                  34.83     1:15.34 (40.51)     1:56.50 (41.16)     2:37.06 (40.56)
  3 Richter, Jennifer         39 MVN-33               4:45.00    4:15.04    6  
                  57.27   2:02.09 (1:04.82)   3:09.09 (1:07.00)   4:15.04 (1:05.95)
 
Event 13  Women 40-44 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 2:20.66  11/19/2006 S.VON DER LIPPE, USA                       
        NATL: N 2:20.66  11/19/2006 S VON DER LIPPE                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dantzler, Amy             43 WH2O-33              3:00.50    2:51.19    9  
                  37.19     1:19.39 (42.20)     2:04.53 (45.14)     2:51.19 (46.66)
  2 Nakamatsu, Judith         40 UCLA-33              3:40.00    3:45.46    7  
                  52.47     1:50.71 (58.24)     2:50.06 (59.35)     3:45.46 (55.40)
 
Event 13  Women 45-49 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 2:24.93   7/22/2007 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N 2:24.93   7/22/2007 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Simpson, Susanne          47 NOVA-33              2:40.00    2:39.08    9  
                  37.18     1:17.96 (40.78)     1:59.06 (41.10)     2:39.08 (40.02)
  2 Granger, Traci            49 LAPS-33              3:00.00    2:41.36    7  
                  35.83     1:16.80 (40.97)     1:59.41 (42.61)     2:41.36 (41.95)
  3 Carlsen, Jeanne           49 CMSC                 2:52.00    2:46.04    6  
                  37.30     1:19.54 (42.24)     2:02.65 (43.11)     2:46.04 (43.39)
  4 Heather, Julie            49 LBG-33               3:45.00    3:36.49    5  
                  47.19     1:41.40 (54.21)     2:38.31 (56.91)     3:36.49 (58.18)
  5 Aguilar, Nancy            46 UCLA-33              4:25.00    4:22.86    4  
                  59.03   2:07.07 (1:08.04)   3:15.96 (1:08.89)   4:22.86 (1:06.90)
 
Event 13  Women 50-54 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 2:39.11   11/5/2005 LAURA VAL, USA                             
        NATL: N 2:39.11   11/5/2005 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ciraulo, Christie         54 UCLA-33              3:07.59    3:07.51    9  
                  41.05     1:30.34 (49.29)     2:20.22 (49.88)     3:07.51 (47.29)
  2 Sullivan, Lynn            50 UNAT                 4:02.00    3:19.05    7  
                  40.62     1:30.30 (49.68)     2:24.28 (53.98)     3:19.05 (54.77)
  3 Mitchell, Alison          53 MVN-33               3:50.42    3:53.23    6  
                  52.35     1:51.89 (59.54)   2:52.29 (1:00.40)   3:53.23 (1:00.94)
 
Event 13  Women 60-64 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 3:05.20   6/18/2000 YOSHIKO OSAKI, JPN                         
        NATL: N 3:13.71  10/24/2004 ARDETH MUELLER                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Welch, Sarah              60 PNA-PC               3:36.70    3:26.34    9  
                  44.50     1:37.74 (53.24)     2:33.64 (55.90)     3:26.34 (52.70)
  2 Watson, Katherine         60 OJAI-33              4:50.00    4:27.43    7  
                1:00.66   2:08.85 (1:08.19)   4:27.43 (2:18.58)                    
  3 Jarmakani, Brenda         60 UCLA-33              4:50.00    4:38.32    6  
                  58.33   2:14.57 (1:16.24)   3:28.24 (1:13.67)   4:38.32 (1:10.08)
 
Event 13  Women 65-69 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 3:17.36    6/8/2003 YOSHIKO OSAKI, JPN                         
        NATL: N 3:32.93   10/8/1995 JUNE KRAUSER                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Geoffrion, Helen          68 UCLA-33              4:47.97    5:06.28    9  
                1:06.01   2:28.78 (1:22.77)   3:51.30 (1:22.52)   5:06.28 (1:14.98)
  2 Winkler, Renate           69 UCLA-33              6:20.00    6:24.62    7  
                1:25.98   3:06.30 (1:40.32)   4:48.47 (1:42.17)   6:24.62 (1:36.15)
 
Event 13  Women 70-74 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 3:37.23   1/14/2006 HELGA REICH, GER                           
        NATL: N 3:38.39  10/13/1996 JUNE KRAUSER                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jordan, Betsy             70 SDSM-SI              4:00.00    4:12.58    9  
                  57.76   2:03.70 (1:05.94)   3:10.38 (1:06.68)   4:12.58 (1:02.20)
 


Event 15  Men 200 SC Meter Butterfly               Team Standings / Event Results

Event 14  Men 18-24 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 2:07.64  10/10/1993 JEFF POPPELL                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brezensky, Chester        21 UNAT                 2:20.25    2:35.65    9  
                  32.02     1:10.91 (38.89)     1:52.13 (41.22)     2:35.65 (43.52)
 
Event 14  Men 25-29 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 2:01.72   4/22/2007 YOHEI KATO, JPN                            
        NATL: N 2:03.59  12/15/2002 JASON EADDY                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zechar, Jeremy            27 UNAT                 2:40.00    2:41.85    9  
                  34.59     1:14.28 (39.69)     1:55.48 (41.20)     2:41.85 (46.37)
 
Event 14  Men 35-39 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 2:04.50  11/20/1999 BOBBY PATTEN, USA                          
        NATL: N 2:04.50  11/20/1999 BOBBY PATTEN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Magee, Mark               39 LVM-33               2:09.45    2:10.59    9  
                  29.36     1:01.94 (32.58)     1:35.65 (33.71)     2:10.59 (34.94)
  2 Moreno, Alejandro         39 SC                   2:15.00    2:14.30    7  
                  30.57     1:05.08 (34.51)     1:39.38 (34.30)     2:14.30 (34.92)
  3 McKenna, Joel             37 WH2O-33              2:29.98    2:28.48    6  
                  34.00     1:12.22 (38.22)     1:50.59 (38.37)     2:28.48 (37.89)
  4 Borton, Dan               39 ROSE-33              2:43.88    2:41.66    5  
                  35.91     1:15.74 (39.83)     1:57.76 (42.02)     2:41.66 (43.90)
  5 Wen, Patrick              35 WCM-38               2:49.00    2:54.18    4  
                  37.02     1:20.81 (43.79)     2:07.33 (46.52)     2:54.18 (46.85)
 
Event 14  Men 40-44 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 2:02.97  10/11/1998 WILLIAM SPECHT, USA                        
        NATL: N 2:02.97  10/11/1998 WILLIAM SPECHT                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shaffer, Mike             42 VCM-33               2:15.00    2:08.43    9  
                  29.14     1:01.66 (32.52)     1:34.74 (33.08)     2:08.43 (33.69)
  2 Phelan, Darren            44 STAN-38              2:14.77    2:15.28    7  
                  30.66     1:04.36 (33.70)     1:39.40 (35.04)     2:15.28 (35.88)
  3 Ozun, Sabri               44 LVM-33               2:40.00    2:27.54    6  
                  32.51     1:10.03 (37.52)     1:48.77 (38.74)     2:27.54 (38.77)
  4 Harden, Jimmy             44 SDSM-SI              3:05.00    3:05.81    5  
                  36.96     1:24.32 (47.36)     2:12.90 (48.58)     3:05.81 (52.91)
  5 Reis, Raul                43 LBG-33               5:00.00    4:04.22    4  
                  55.86   1:57.30 (1:01.44)   3:01.30 (1:04.00)   4:04.22 (1:02.92)
  6 Werner, JC                44 LBG-33               6:30.00    4:45.12    3  
                  50.84   1:57.45 (1:06.61)   3:14.72 (1:17.27)   4:45.12 (1:30.40)
 
Event 14  Men 45-49 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 2:06.40  11/19/2006 DENNIS BAKER, USA                          
        NATL: N 2:06.40  11/19/2006 DENNIS BAKER                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jaegers, Al               45 ARIZ-48              2:16.60    2:24.29    9  
                  32.11     1:08.28 (36.17)     1:44.89 (36.61)     2:24.29 (39.40)
  2 Morales, John             49 SRM-PC               2:24.50    2:25.12    7  
                  33.58     1:10.49 (36.91)     1:47.88 (37.39)     2:25.12 (37.24)
  3 Mellon, Jim               45 HIMA-39              2:45.00    2:43.91    6  
                  36.74     1:18.06 (41.32)     2:01.43 (43.37)     2:43.91 (42.48)
  4 Arshat, Brad              45 NOVA-33              4:25.00    4:01.72    5  
                  54.45   1:57.40 (1:02.95)   3:02.15 (1:04.75)     4:01.72 (59.57)
 
Event 14  Men 50-54 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 2:18.02  12/12/2004 SCOTT LAUTMAN, USA                         
        NATL: N 2:18.02  12/12/2004 SCOTT LAUTMAN                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vandam, David             52 TXLA-26              2:30.00    2:25.94    9  
                  32.94     1:08.87 (35.93)     1:46.16 (37.29)     2:25.94 (39.78)
  2 Maggiora, Ned             52 HSAM-44              2:50.00    2:44.32    7  
                  37.02     1:19.27 (42.25)     2:03.17 (43.90)     2:44.32 (41.15)
  3 Strybel, David            52 SWM-33               3:22.00    3:17.65    6  
                  39.38     1:30.13 (50.75)     2:24.95 (54.82)     3:17.65 (52.70)
  4 Buckley, Mark             54 SCAQ-33              3:45.34    3:30.03    5  
                  41.16     1:34.37 (53.21)     2:33.82 (59.45)     3:30.03 (56.21)
  5 Ferguson, Howard          53 LBG-33               3:55.00    3:38.63    4  
                  46.18     1:40.50 (54.32)     2:39.22 (58.72)     3:38.63 (59.41)
 
Event 14  Men 55-59 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 2:22.13  11/20/2005 JIM MCCONICA, USA                          
        NATL: N 2:22.13  11/20/2005 JIM MCCONICA                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hoffman, Paul             55 UNAT                 3:01.00    2:52.82    9  
                  40.30     1:24.80 (44.50)     2:08.60 (43.80)     2:52.82 (44.22)
  2 Astudillo, Fabio          55 SDSM-SI              3:20.13    3:19.93    7  
                  45.11     1:35.90 (50.79)     2:30.02 (54.12)     3:19.93 (49.91)
  3 Greenberg, Henry          59 NOVA-33              3:27.00    3:49.24    6  
                  56.57     1:51.03 (54.46)     2:49.90 (58.87)     3:49.24 (59.34)
 
Event 14  Men 60-64 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 2:34.65   12/7/2003 ROBERT POILETMAN, USA                      
        NATL: N 2:34.65   12/7/2003 ROBERT POILETMAN                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Martinez, Jorge           60 UNAT                 3:15.00    3:09.51    9  
                  39.86     1:25.80 (45.94)     2:15.33 (49.53)     3:09.51 (54.18)
  2 Raffaelli, Larry          64 VCM-33               4:00.00    3:37.92    7  
                  52.36   1:52.51 (1:00.15)     2:49.95 (57.44)     3:37.92 (47.97)
 
Event 14  Men 65-69 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 2:48.78  10/29/2005 RICHARD KITCHELL, USA                      
        NATL: N 2:48.78  10/29/2005 RICHARD KITCHELL                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Williams, Frank           67 SDSM-SI              3:35.00    3:19.38    9  
                  45.46     1:35.10 (49.64)     2:26.40 (51.30)     3:19.38 (52.98)
  2 Kovary, Steven            66 LBG-33               4:00.00    4:45.16    7  
                1:00.85   2:11.88 (1:11.03)   3:28.47 (1:16.59)   4:45.16 (1:16.69)
 
Event 14  Men 70-74 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 3:08.60   5/11/2003 TAKASHI HAYASHI, JPN                       
        NATL: N 3:15.19  10/27/2002 RONALD JOHNSON                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Mitchell, Tom             74 SDSM-SI              4:07.74         DQ  
                  52.08   1:55.18 (1:03.10)                                        



Event 15  Women/Men/Mixed 200 SCM Medley Relay     Team Standings / Event Results

Event 15  Women 100-119 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       World: W 2:01.17   4/22/2007 QUE                      -CAN              
                         E RUEL, M BEAURIVAGE, N ROLLAND, G                
        NATL: N 2:05.66  12/10/1995 SAN DIEGO                                  
                         V DAVIDSON, M BOUWMA, K PIPES-NEILSEN, D MORTENSEN
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Irvine Novaquatics-33  'A'                        2:20.00    2:29.70   18  
     1) Choy, Meredith W27              2) Anderson, Tara W28             
     3) Kehrli, Robyn W29               4) Meloney, Kate W27              
                  36.62     1:13.72 (37.10)     1:53.81 (40.09)     2:29.70 (35.89)
 
Event 15  Women 120-159 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       World: W 2:01.95   6/25/2006 GOLD RUSH                -JPN              
                         N SHIRATA, M OKUHARA, C SAITO, Y OZAWA            
        NATL: N 2:05.27  12/11/1994 SAN DIEGO                                  
                         V DAVIDSON, M BOUWMA, K PIPES, B KNIGHT           
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Irvine Novaquatics-33  'A'                        2:25.78    2:26.09   18  
     1) MacLean, Tanya W31              2) Foster, Christen W32           
     3) Sugden, Marni W31               4) McGookin, Alison W32           
                  42.66     1:21.87 (39.21)     1:55.40 (33.53)     2:26.09 (30.69)
  2 Long Beach Grunions-33  'A'                       2:38.00    2:36.71   14  
     1) Nielson, Kirsten W43            2) Kennon, Julie W46              
     3) Wagner, Agnes W42               4) Cole, Jacqueline W27           
                  43.14     1:29.65 (46.51)     2:07.81 (38.16)     2:36.71 (28.90)
  3 Meridian-33  'A'                                  2:38.00    2:39.33   12  
     1) Hollenbeck, Claire W18          2) Mesia, Vanessa W37             
     3) Labelle, Laura W43              4) Shore, Susan W45               
                  40.53     1:28.60 (48.07)     2:05.32 (36.72)     2:39.33 (34.01)
 
Event 15  Women 160-199 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       World: W 2:05.00   2/11/2007 GOLD RUSH                -JPN              
                         S HIRAISHI, T MIYAZONO, C SAITO, Y OZAWA          
        NATL: N 2:06.09   10/5/2003 SAN DIEGO                                  
                         K PIPES-NEILSEN, C KRATTLI, V DAVIDSON, J COOVER  
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mission Viejo Masters-33  'A'                     2:23.40    2:39.06   18  
     1) Batcheller, Jennifer W39        2) Richell, Kelly W42             
     3) Dobbs, Theresa W45              4) O'Rourke, Therese W45          
                  43.51     1:26.89 (43.38)     2:08.11 (41.22)     2:39.06 (30.95)
  2 Irvine Novaquatics-33  'A'                        1:56.66    2:47.54   14  
     1) Juliusson, Julia W42            2) Scheferman, Heather W35        
     3) Arbogast, Patricia W44          4) Odgers, Emily W39              
                  45.08     1:34.96 (49.88)     2:18.56 (43.60)     2:47.54 (28.98)
 -- Las Vegas Masters-33  'A'                         2:59.99         DQ  
     1) James, Paula W48                2) Eddins-Jackson, Kirsten W39    
     3) Adams, Kari W41                 4) Lamph, Becky W39               
                  37.08     1:18.21 (41.13)     1:53.65 (35.44)          DQ (32.49)
 -- Long Beach Grunions-33  'A'                       3:43.00         DQ  
     1) Oakleaf, Ann W52                2) Rawlings, Ruth W51             
     3) Wolcott Saavedra, Dana W34      4) Powers, Patricia W50           
                  58.28     1:54.39 (56.11)   2:56.27 (1:01.88)          DQ (36.32)
 
Event 15  Women 200-239 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       World: W 2:16.23  11/20/2005 OREGON                   -USA              
                         V JENKINS, C CRABBE, J WARD, K ANDRUS-HUGHES      
        NATL: N 2:16.23  11/20/2005 OREGON                                     
                         V JENKINS, C CRABBE, J WARD, K ANDRUS-HUGHES      
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Long Beach Grunions-33  'A'                       2:38.00    2:48.46   18  
     1) Lambert, Heather W53            2) Hayes, Patricia W54            
     3) Heather, Julie W49              4) Roberts, Karen W53             
                  43.94     1:32.27 (48.33)     1:51.50 (19.23)     2:48.46 (56.96)
  2 Irvine Novaquatics-33  'A'                        2:31.00    2:49.74   14  
     1) Jordan, Nina W51                2) Granovsky, Lora W57            
     3) Parker, Leann W48               4) Deputy, Kerry W46              
                  47.16   2:49.78 (2:02.62)     3:11.34 (21.56)         2:49.74 ( )
  3 Irvine Novaquatics-33  'B'                        2:45.00    3:18.94   12  
     1) Wong, Bonnie W44                2) Johnson, Lainie W46            
     3) Caldwell, Dionne W75            4) Wong, Carolyn W40              
                  44.70     1:07.23 (22.53)     1:36.07 (28.84)   3:18.94 (1:42.87)
 
Event 15  Women 240-279 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       World: W 2:30.73  10/29/2006 SPENCER                  -GBR              
                         J BROWN, D FORD, A HEATH, J HOWARD-JONES          
        NATL: N 2:42.88   2/18/2001 SAN DIEGO                                  
                         BETSY JORDAN, ILONA SIKE, LYNN LUND, JACKIE MARR  
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ucla Bruin Masters-33  'A'                        2:52.60    3:04.99   18  
     1) Komar, Kathleen W58             2) Geoffrion, Helen W68           
     3) Ciraulo, Christie W54           4) Jarmakani, Brenda W60          
                  48.20     1:46.32 (58.12)     2:21.25 (34.93)     3:04.99 (43.74)
  2 San Diego Swim Masters-SI  'A'                    3:08.00    3:21.74   14  
     1) Baker, Gini W57                 2) Hirakawa, Diane W58            
     3) Miller, Kim W52                 4) Pipes, Adrienne W73            
                1:01.28     1:53.79 (52.51)     2:38.22 (44.43)     3:21.74 (43.52)
  3 Long Beach Grunions-33  'A'                       4:24.00    4:36.69   12  
     1) Nielson, Patricia W75           2) Cole, Anita W60                
     3) Thresh, Andrea W58              4) Hayes, Penny W57               
                1:04.56   2:39.43 (1:34.87)     3:29.89 (50.46)   4:36.69 (1:06.80)
 
Event 15  Men 100-119 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       World: W 1:43.12   12/5/2000 HELSINGOR                -DEN              
                         J B NIELSEN, M WEBER, C NIELSEN, D CRONJE         
        NATL: N 1:45.73  12/14/1997 EL SEGUNDO                                 
                         D ROBINSON, D HUSTON, M RINZLER, B BERGEN         
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Irvine Novaquatics-33  'A'                        1:58.91    2:11.30   18  
     1) Kettunen, Teemu M25             2) Stehrenberger, Steve M30       
     3) Amende, Brian M30               4) Espino, Stanley M31            
                  29.96     1:00.42 (30.46)     1:39.81 (39.39)     2:11.30 (31.49)
  2 Long Beach Grunions-33  'A'                       2:25.00    2:25.95   14  
     1) Lulay, John M24                 2) Kosienski, Christopher M23     
     3) Larsen, Peder M37               4) Gentzschein-Eaton, Ralph M27   
                  35.86     1:24.79 (48.93)     1:55.72 (30.93)     2:25.95 (30.23)
 
Event 15  Men 120-159 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       World: W 1:44.09   3/30/2003 CALGARY                  -CAN              
                         J WELECUK, R PATRICK, M JESSEE, P HENRY           
        NATL: N 1:45.01   4/16/1994 BAYLOR/L STAR                              
                         J YARID, G RHODENBAUGH, B PATTEN, M RHODENBAUGH   
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Irvine Novaquatics-33  'A'                        1:46.17    1:49.14   18  
     1) Rinzler, Marcel M36             2) Craun, Adam M33                
     3) Quevedo, Ozzie M31              4) Fernandez, Dickie M36          
                  28.03       59.07 (31.04)     1:24.09 (25.02)     1:49.14 (25.05)
  2 Las Vegas Masters-33  'A'                         2:05.10    1:55.46   14  
     1) Erickson, Benjamin M26          2) Boodt, Bradley M39             
     3) Ozun, Sabri M44                 4) Pronin, Yan M27                
                  27.89     1:00.45 (32.56)     1:30.00 (29.55)     1:55.46 (25.46)
  3 Long Beach Grunions-33  'A'                       2:04.00    1:59.96   12  
     1) Kremers, Brian M34              2) Bixler, Kenneth M37            
     3) Segreto, Stephen M44            4) Ruby, Howard M38               
                  31.30     1:05.52 (34.22)     1:34.24 (28.72)     1:59.96 (25.72)
  4 Mission Viejo Masters-33  'A'                     2:09.16    2:01.27   10  
     1) Herlihy, Thomas B M31           2) Gunnell, Steve M37             
     3) Mitchell, Jeffrey M38           4) Deloney, Wayne M47             
                  30.80     1:05.05 (34.25)     1:34.24 (29.19)     2:01.27 (27.03)
  5 West Hollywood Aquatics-33  'A'                   2:11.00    2:08.30    8  
     1) Davis, Adam M33                 2) Harmon, Grady M29              
     3) Lengyel, Brad M38               4) Benjamin, Stephen M24          
                  34.18     1:08.61 (34.43)     1:40.85 (32.24)     2:08.30 (27.45)
  6 Rose Bowl Masters-33  'A'                         2:20.05    2:08.71    6  
     1) McGinley, Patrick M44           2) Durieux, Chad M28              
     3) Petty, Richard M32              4) Gilroy, Scott M24              
                  34.10     1:09.50 (35.40)     1:42.01 (32.51)     2:08.71 (26.70)
  7 Irvine Novaquatics-33  'B'                        2:03.00    2:10.38    4  
     1) Ten, Sergey M36                 2) Myer, Reuben M35               
     3) Mercier, Steve M35              4) Ciborowski, Chris M35          
                  37.59     1:15.84 (38.25)     1:44.66 (28.82)     2:10.38 (25.72)
 
Event 15  Men 160-199 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       World: W 1:46.19   1/29/2006 DDS MILANO               -ITA              
                         G TIANO, A AGOSTINONE, F MARCHESI, M SAVINO       
        NATL: N 1:50.71    4/6/2002 ANCM                                       
                         J CLAY BRITT, W DICKS, J FEINSTEIN, M FELL        
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Longhorn Aquatics-26  'A'                         1:54.20    1:49.80N  18  
     1) Rasmussen, Anders M44           2) Guthrie, David M47             
     3) Blessing, Tyler M35             4) Smiley, Jon M46                
                  28.30       58.16 (29.86)     1:24.14 (25.98)     1:49.80 (25.66)
  2 San Diego Swim Masters-SI  'A'                    1:58.80    2:02.14   14  
     1) Pentland, Matthew M31           2) Salerno, Luke M40              
     3) Murphy, Tim M37                 4) Duffield, Harry M57            
                  32.05     1:04.95 (32.90)     1:33.24 (28.29)     2:02.14 (28.90)
  3 Irvine Novaquatics-33  'A'                        1:56.66    2:06.17   12  
     1) Riddle, James M45               2) Tongate, Terry M47             
     3) Andelin, Roger M44              4) Eckman, Cameron M41            
                  33.10     1:09.07 (35.97)     1:37.75 (28.68)     2:06.17 (28.42)
  4 San Diego Swim Masters-SI  'B'                    2:13.10    2:14.52   10  
     1) Frogley, Terry M37              2) Harden, Jimmy M44              
     3) Dobrosielski, Cris M38          4) Dyer, Mark M42                 
                  38.31     1:15.29 (36.98)     1:46.53 (31.24)     2:14.52 (27.99)
  5 Long Beach Grunions-33  'A'                       2:19.00    2:18.03    8  
     1) Saldana, Rich M37               2) Utsumi, Yuji M48               
     3) Kienitz, Michael M37            4) Noyes, David M40               
                  33.17     1:13.37 (40.20)     1:46.89 (33.52)     2:18.03 (31.14)
  6 Mission Viejo Masters-33  'A'                     2:08.70    2:31.29    6  
     1) Borujerdpur, Arash M19          2) Mader, Doug M48                
     3) Greer, Jaime M49                4) Chao, JJ M51                   
                  41.60     1:00.15 (18.55)   2:00.51 (1:00.36)     2:31.29 (30.78)
 
Event 15  Men 200-239 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       World: W 1:53.92   3/24/2007 NORTH CAROLINA           -USA              
                         J KLEIN, J BLANK, T LEHMAN, R SCHMITZ             
        NATL: N 1:53.92   3/24/2007 N CAROLINA                                 
                         J KLEIN, J BLANK, T LEHMAN, R SCHMIDTZ            
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Irvine Novaquatics-33  'A'                        2:12.39    2:16.25   18  
     1) Cholodenko, Don M51             2) Dauser, John M51               
     3) Hayward, David M47              4) Pfeiffer, Rich M54             
                  34.07     1:12.09 (38.02)     1:43.86 (31.77)     2:16.25 (32.39)
  2 Long Beach Grunions-33  'A'                       2:42.00    2:40.43   14  
     1) White, Scott M49                2) Baron, Mike M49                
     3) Ferguson, Howard M53            4) French, Roger M54              
                  41.96     1:00.49 (18.53)     1:25.86 (25.37)   2:40.43 (1:14.57)
  3 Irvine Novaquatics-33  'B'                        4:05.00    2:43.66   12  
     1) Josey, Alan M41                 2) Roth, Arthur M58               
     3) Arshat, Brad M45                4) Winters, Gayn M64              
                  40.60     1:29.50 (48.90)     2:14.78 (45.28)     2:43.66 (28.88)
  4 Long Beach Grunions-33  'B'                       3:08.00    3:30.91   10  
     1) Derbyshire, Donald M49          2) Zion, Michael M52              
     3) Parnes, Barton M51              4) Carbuto, Michael M54           
                1:02.05                             2:47.48 ( )     3:30.91 (43.43)
 
Event 15  Men 240-279 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       World: W 2:03.09  11/19/2006 OREGON                   -USA              
                         W EDWARDS, A STARK, B PETERSEN, R SMITH           
        NATL: N 2:03.09  11/19/2006 OREG                                       
                         W EDWARDS, A STARK, B PETERSEN, R SMITH           
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 San Diego Swim Masters-SI  'A'                    2:34.50    2:40.21   18  
     1) Loveday, James M38              2) Lowry, Biff M80                
     3) Jones, Kenton M40               4) Schmidt, Jurgen M84            
                  36.09       55.35 (19.26)     1:29.61 (34.26)   2:40.21 (1:10.60)
  2 Mission Viejo Masters-33  'A'                     2:17.00    2:43.48   14  
     1) Clyne, James M66                2) Campbell, John M60             
     3) Colonnese, Michael M63          4) Karbownik, Roman M61           
                  48.99     1:08.03 (19.04)     1:29.71 (21.68)   2:43.48 (1:13.77)
 
Event 15  Men 280-319 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       World: W 2:18.05  12/11/2005 NORTH CAROLINA           -USA              
                         C MITCHELL, J KORTHEUER, R KITCHELL, J CLARK      
        NATL: N 2:18.05  12/11/2005 N CAROLINA                                 
                         C MITCHELL, J KORTHEUER, R KITCHELL, J CLARK      
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 San Diego Swim Masters-SI  'A'                    2:47.40    2:50.34   18  
     1) Kimball, Ken M77                2) Baker, Donald M76              
     3) Astudillo, Fabio M55            4) Mitchell, Tom M74              
                  47.70     1:39.04 (51.34)     2:12.48 (33.44)     2:50.34 (37.86)
 
Event 15  Men 360-399 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       World: W 10:00.00    1/1/2004 no holder                                 
        NATL: N 20:00.00    1/1/2006 no holder                                 
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Coast Masters-33  'A'                                  NT    5:43.79W  18  
     1) Bowerstock, Woody M94           2) Christians, Robert M92         
     3) McFarland, S. Wayne M83         4) Pfeiffer, Walter M94           
                1:04.74   2:35.78 (1:31.04)   4:29.74 (1:53.96)   5:43.79 (1:14.05)
 
Event 15  Mixed 72-99 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:57.66  12/12/1999 NEW ENGLAND                                
                         C MURPHY, G WRIEDE, M GOLDMAN, M HACKMER          
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mission Viejo Masters-33  'A'                     2:08.00    2:05.73   18  
     1) Moore, Katie W19                2) Wilkings, Kelly W21            
     3) Herlihy, Edmund M24             4) Schmidt, David M29             
                  31.38     1:08.18 (36.80)     1:35.31 (27.13)     2:05.73 (30.42)
 
Event 15  Mixed 120-159 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       World: W 1:53.09   4/22/2007 QUE                      -CAN              
                         C GAUVIN, M BEAURIVAGE, A HARVEY, N ROLLAND       
        NATL: N 1:53.07  12/10/2000 EL SEGUNDO                                 
                         P FRANCIS, B BERGEN, M RINZLER, D GRANER-GALLAS   
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Manatee Aquatic Masters-PC  'A'                   2:09.50    2:11.42   18  
     1) Rublein, Susanne W37            2) Nisenbaum, Adam M30            
     3) Selinger, Ilan R M34            4) Chinn, Sarah W23               
                  36.09     1:12.20 (36.11)     1:40.86 (28.66)     2:11.42 (30.56)
  2 La Jolla Swim Masters-SI  'A'                     2:07.00    2:11.79   14  
     1) Peelle, Evelyn W27              2) Schwendener, Denise W28        
     3) McClung, Paton M38              4) Malagrino, Dylan M29           
                  35.80     1:18.77 (42.97)     1:47.56 (28.79)     2:11.79 (24.23)
  3 Irvine Novaquatics-33  'A'                        2:42.50    3:05.66   12  
     1) Murphy, Mike M36                2) Fell, Paula W42                
     3) Soria, Veronica W35             4) Johnson, Robert M44            
                  42.19     1:40.40 (58.21)     2:29.14 (48.74)     3:05.66 (36.52)
 
Event 15  Mixed 160-199 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       World: W 1:56.35   3/18/2007 AC BOULOGNE              -FRA              
                         K PIPES-NEILSEN, J ANDRE MELLADO, O FAYOLLE, S MOR
        NATL: N 1:59.62   7/21/2006 METRO                                      
                         J HARRIS, J MACKENROTH, T COOPER, M ANDERSON      
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Arizona Masters-48  'A'                           1:58.99    1:58.60N  18  
     1) McCue, Marika W44               2) Jaegers, Al M45                
     3) Smith, Paul M48                 4) Hobbs, Liz W46                 
                  32.79     1:05.45 (32.66)     1:31.45 (26.00)     1:58.60 (27.15)
  2 Manatee Aquatic Masters-PC  'A'                   2:14.50    2:10.53   14  
     1) Cox, Juliet W39                 2) Clemmons, Jim M57              
     3) Heath, Robert M50               4) Girard, Suzanne W36            
                  37.09     1:12.57 (35.48)     1:40.60 (28.03)     2:10.53 (29.93)
  3 Irvine Novaquatics-33  'A'                        2:28.05    2:10.54   12  
     1) Osborn, Ahelee W49              2) Takahashi, Katsuya M40         
     3) Simpson, Susanne W47            4) McNeill, Mike M40              
                  32.48     1:11.67 (39.19)     1:44.75 (33.08)     2:10.54 (25.79)
  4 Santa Clarita Masters-33  'A'                     2:48.00    2:33.13   10  
     1) Pappas, Garth M42               2) Ellington, Cheri W50           
     3) Helgason, Tryggvi M44           4) Brody, Bethann W48             
                  41.70     1:25.41 (43.71)     1:54.38 (28.97)     2:33.13 (38.75)
 -- San Diego Swim Masters-SI  'A'                    2:15.50         DQ  
     1) Rudolf, Linda W44               2) DeFelice, Heather W28          
     3) Worthington, Todd M41           4) Jett, Darrell M49              
                  37.18     1:12.57 (35.39)     1:46.42 (33.85)          DQ (30.83)
 
Event 15  Mixed 200-239 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       World: W 2:01.94  11/19/2006 OREGON                   -USA              
                         K ANDRUS-HUGHES, A STARK, A DELMAGE, W EDWARDS    
        NATL: N 2:01.94  11/19/2006 OREG                                       
                         K ANDRUS-HUGHES, A STARK, A DELMAGE, W EDWARDS    
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 San Diego Swim Masters-SI  'A'                    2:09.30    2:09.06   18  
     1) Pipes-Neilsen, Karlyn W45       2) Coover, Janet W44              
     3) Livingston, Gerald M49          4) Van Baalen, Vinus M65          
                  30.58     1:09.28 (38.70)     1:41.55 (32.27)     2:09.06 (27.51)
  2 Mission Viejo Masters-33  'A'                     2:32.08    2:35.76   14  
     1) Heather, Michael M53            2) Uthus, Gwen W53                
     3) Longworth, Mark M56             4) Mitchell, Alison W53           
                  37.06     1:27.42 (50.36)     1:59.08 (31.66)     2:35.76 (36.68)
 
Event 15  Mixed 280-319 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       World: W 2:35.91   1/30/2005 OAHU CLUB KIOICHO        -JPN              
                         M SEINO, K YAMADA, H SUGIMOTO, M KAMIYA           
        NATL: N 2:47.22   12/3/2006 SDSM                                       
                         J MARR, M FRESHLEY, J LITTLE, J SCHMIDT           
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 San Diego Swim Masters-SI  'A'                    2:40.90    2:37.71N  18  
     1) Marr, Jackie W64                2) Williams, Anne W69             
     3) Freshley, Mike M66              4) Webster, Dale M81              
                  42.62     1:30.61 (47.99)     2:02.70 (32.09)     2:37.71 (35.01)
  2 San Diego Swim Masters-SI  'B'                    2:43.30    2:45.14N  14  
     1) Clifford, Gynt W69              2) Best, Bob M75                  
     3) Williams, Frank M67             4) Little, Jeanne W70             
                  49.17     1:32.41 (43.24)     2:06.92 (34.51)     2:45.14 (38.22)
  3 Mission Viejo Masters-33  'A'                     3:05.00    3:23.12   12  
     1) Graef, Rudolf M76               2) Graef, Margrit W76             
     3) Montrella, Bev W61              4) Rolph, Robert M76              
                  54.36   1:57.53 (1:03.17)     2:41.82 (44.29)     3:23.12 (41.30)
 
Event 15  Mixed 320-359 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       World: W 3:21.16    2/1/2004 SUNWAY YOKO              -JPN              
                         S AZUMA, Y MIYAMOTO, S YONEZAWA, M KURATA         
        NATL: N 3:26.35  10/12/2003 FL MAVERICKS                               
                         P HUTINGER, J REYNOLDS, J TROY, B CLEAVELAND      
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 San Diego Swim Masters-SI  'A'                    3:09.70    3:26.84   18  
     1) Jordan, Betsy W70               2) Draves, Duane M81              
     3) Piemme, Frank M82               4) Simonton, Rita W89             
                  43.72     1:43.66 (59.94)     2:30.75 (47.09)     3:26.84 (56.09)
 


Event 16  Women 50 SC Meter Freestyle              Team Standings / Event Results

Event 16  Women 18-24 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 26.61   9/27/1998 ALISON TERRY                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilkings, Kelly           21 MVN-33                 31.20      29.98    9  
  2 Hollenbeck, Claire        18 MSCM-33                35.00      35.53    7  
 
Event 16  Women 25-29 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 25.42   3/12/2006 SUMIKA KOMATSU, JPN                          
        NATL: N 26.63   11/2/1997 HEATHER HAGEMAN                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Peelle, Evelyn            27 LJSM-SI                29.45      28.72    9  
  2 DeFelice, Heather         28 SDSM-SI                29.18      28.83    7  
  3 Anderson, Tara            28 NOVA-33                34.16      30.37    6  
  4 Choy, Meredith            27 NOVA-33                33.00      31.84    5  
  5 Schwendener, Denise       28 LJSM-SI                28.00      31.86    4  
  6 Meloney, Kate             27 NOVA-33                35.60      36.49    3  
 
Event 16  Women 30-34 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 25.64   3/25/2006 METTE JACOBSEN, DEN                          
        NATL: N 25.98  10/24/2004 KATRINA RADKE                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McGookin, Alison          32 NOVA-33                31.00      30.20    9  
  2 Deets, Krystal            31 ORCA-33                30.10      30.47    7  
  3 Foster, Christen          32 NOVA-33                29.90      30.93    6  
  4 Lucas, Julie              30 SCMC-33                36.23      35.96    5  
  5 MacLean, Tanya            31 NOVA-33                35.95      37.21    4  
  6 Wolcott Saavedra, Dana    34 LBG-33                 39.46      40.55    3  
  7 Jocson, Jocelyn           33 NOVA-33                54.56      54.83    2  
  8 van Dalsum, Erin          34 NOVA-33                57.20    1:05.00    1  
 
Event 16  Women 35-39 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 25.10   12/3/2006 DARA TORRES, USA                             
        NATL: N 25.10   12/3/2006 DARA TORRES                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Santomauro, Laura         38 WCM-38                 28.56      28.53    9  
  2 Odgers, Emily             39 NOVA-33                30.00      29.12    7  
  3 Girard, Suzanne           36 MAM-PC                 30.50      29.70    6  
  4 So, Louise                38 ARIZ-48                31.50      29.77    5  
  5 Batcheller, Jennifer      39 MVN-33                 31.15      30.46    4  
  6 Rublein, Susanne          37 MAM-PC                 30.00      30.59    3  
  7 Borton, Joan              38 ROSE-33                33.50      33.11    2  
  8 Lamph, Becky              39 LVM-33                 34.00      33.12    1  
  9 Hamm, Shannon             39 CROC-33                37.00      33.34  
 10 Snyder, Elizabeth         38 SOBA-33                36.73      34.09  
 11 Boodt, Heidi              38 LVM-33                 35.00      34.31  
 12 Coupe, IngaLisa           38 LAPS-33                35.40      37.32  
 
Event 16  Women 40-44 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 26.60   3/24/2007 MARIKA JOHANSSON, SWE                        
        NATL: N 26.66   12/7/1996 S NEILSON-BELL                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McCue, Marika             44 ARIZ-48                31.99      28.86    9  
  2 Major, Becki              44 ARIZ-48                29.02      29.43    7  
  3 Bunch, Brigid             44 ARIZ-48                31.93      30.97    6  
  4 Rudolf, Linda             44 SDSM-SI                32.47      31.69    5  
  5 Adams, Kari               41 LVM-33                 34.00      32.42    4  
  6 Richell, Kelly            42 MVN-33                 35.00      33.46    3  
  7 Juliusson, Julia          42 NOVA-33                32.00      33.73    2  
  8 Wagner, Agnes             42 LBG-33                 35.75      34.34    1  
  9 Rooroh, Ayesha            40 CIM-33                 40.00      34.43  
 10 Rock, Colleen             43 ZAP-33                 33.80      34.46  
 11 Nielson, Kirsten          43 LBG-33                 36.00      34.94  
 12 Arbogast, Patricia        44 NOVA-33                37.98      37.28  
 13 Fell, Paula               42 NOVA-33                41.00      39.09  
 14 Utu, Robyn                43 LBG-33               1:00.00      39.21  
 15 Wong, Bonnie              44 NOVA-33                50.00      39.30  
 16 Wong, Carolyn             40 NOVA-33                41.00      42.21  
 17 Ozun, Toni                43 LVM-33                 55.00      50.26  
 
Event 16  Women 45-49 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 27.31   5/21/2005 SARAH MACDONALD, CAN                         
        NATL: N 27.54   7/21/2006 LISA DAHL                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hobbs, Liz                46 ARIZ-48                27.61      27.80    9  
  2 Dahl, Lisa                46 PNA-PC                 27.54      28.16    7  
  3 Granger, Traci            49 LAPS-33                30.00      28.86    6  
  4 Lepinski, Cokie           48 RHMS-38                32.12      31.50    5  
  5 Saul-Zachau, Joanne       49 LVM-33                 33.94      34.07    4  
  6 Shore, Susan              45 MSCM-33                34.87      34.99    3  
  7 Heather, Julie            49 LBG-33                 34.80      35.26    2  
  8 Deputy, Kerry             46 NOVA-33                40.00      36.13    1  
  9 Brody, Bethann            48 SCMC-33                39.33      38.40  
 10 Ailes, Joy                47 UNAT                   41.13      41.77  
 11 Johnson, Lainie           46 NOVA-33                42.98      41.99  
 
Event 16  Women 50-54 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 28.43    3/5/2006 GBERGER TALOCHINO, FRA                       
        NATL: N 28.54  12/15/2002 JACKI HIRSTY                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Crittenden, Leianne       51 WCM-38                 29.81      30.29    9  
  2 Sullivan, Lynn            50 UNAT                   30.69      30.54    7  
  3 Gentry, Kerri             50 UNAT                   32.50      32.59    6  
  4 Lambert, Heather          53 LBG-33                 34.50      33.93    5  
  5 Hayes, Patricia           54 LBG-33                 31.00      34.38    4  
  6 Uthus, Gwen               53 MVN-33                 36.00      36.11    3  
  7 Jordan, Nina              51 NOVA-33                36.60      36.24    2  
  8 Miller, Kim               52 SDSM-SI                45.00      41.31    1  
  9 Oakleaf, Ann              52 LBG-33                 54.00      47.38  
 
Event 16  Women 55-59 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 28.99   10/7/2006 LAURA VAL, USA                               
        NATL: N 28.99   10/7/2006 LAURA VAL                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Val, Laura                56 TAM-PC                 29.50      28.67W   9  
  2 Lynch, Evie               55 ARIZ-48                33.50      32.84    7  
  3 Komar, Kathleen           58 UCLA-33                40.50      38.61    6  
  4 Thresh, Andrea            58 LBG-33                 39.00      39.03    5  
  5 Granovsky, Lora           57 NOVA-33                36.12      44.58    4  
  6 Hirakawa, Diane           58 SDSM-SI                45.59      45.89    3  
  7 Stark, Carol              59 OREG-OR                58.88      47.35    2  
 
Event 16  Women 60-64 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 31.39  10/21/2006 LYNETTE STEVENSON, AUS                       
        NATL: N 32.09   10/7/2006 CAROLYN BOAK                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Marr, Jackie              64 SDSM-SI                36.50      35.18    9  
  2 Shoenberger, Linda        60 TAM-PC                 38.01      35.62    7  
  3 Montrella, Bev            61 MVN-33                 36.10      36.55    6  
 
Event 16  Women 65-69 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 32.25   6/11/2005 CHRISTEL SCHULZ, GER                         
        NATL: N 34.17  10/13/1996 GAIL ROPER                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ridout, Nancy             65 TAM-PC                 40.00      36.25    9  
  2 Clifford, Gynt            69 SDSM-SI                36.80      38.43    7  
  3 Winkler, Renate           69 UCLA-33                47.35      47.25    6  
 
Event 16  Women 70-74 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 33.86   5/22/2004 JANE ASHER, GBR                              
        NATL: N 35.37   11/7/1999 GAIL ROPER                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Little, Jeanne            70 SDSM-SI                40.00      38.05    9  
  2 Pipes, Adrienne           73 SDSM-SI                43.09      44.30    7  
 
Event 16  Women 75-79 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 35.88   3/25/2006 JANE ASHER, GBR                              
        NATL: N 37.24  12/12/2004 GAIL ROPER                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Caldwell, Dionne          75 NOVA-33                45.84      48.46    9  
  2 Graef, Margrit            76 MVN-33                 49.80      51.13    7  
  3 Nielson, Patricia         75 LBG-33               1:01.00    1:01.33    6  
 
Event 16  Women 85-89 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 46.31   10/7/2006 OLGA JOHNSON, NZL                            
        NATL: N 49.92  12/14/2003 RITA SIMONTON                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Simonton, Rita            89 SDSM-SI                57.80      58.15    9  
 


Event 17  Men 50 SC Meter Freestyle                Team Standings / Event Results

Event 17  Men 18-24 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 21.38  12/11/2005 NICK BRUNELLI                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Christopher        23 WH2O-33                24.78      24.90    9  
  2 Herlihy, Edmund           24 MVN-33                 25.50      25.26    7  
  3 Gilroy, Scott             24 ROSE-33                26.25      25.94    6  
  4 Brezensky, Chester        21 UNAT                   26.30      27.86    5  
  5 Benjamin, Stephen         24 WH2O-33                27.00      28.12    4  
  6 Lulay, John               24 LBG-33                 30.79      29.82    3  
  7 Uteshkaliyev, Askar       21 ARIZ-48                28.00      30.01    2  
  8 Borujerdpur, Arash        19 MVN-33                 33.00      30.61    1  
  9 Kosienski, Christopher    23 LBG-33               1:00.00      37.45  
 
Event 17  Men 25-29 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 22.11   3/25/2006 STEFAN NYSTRAND, SWE                         
        NATL: N 22.48     93/1996 PEEL/WAGNER                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Marshall, Mario           25 UNAT                   23.89      23.22    9  
  2 Kettunen, Teemu           25 NOVA-33                24.20      24.60    7  
  3 Malagrino, Dylan          29 LJSM-SI                24.65      24.84    6  
  4 Erickson, Benjamin        26 LVM-33                 25.98      24.95    5  
  5 Schmidt, David            29 MVN-33                 25.67      25.17    4  
  6 Conway, Adam              29 TVM-PC                 24.06      25.57    3  
  7 Pronin, Yan               27 LVM-33                 27.00      26.09    2  
  8 Harmon, Grady             29 WH2O-33                26.05      26.39    1  
  9 Homcheon, Chattrin        28 SDSM-SI                26.30      26.92  
 10 Uchitel, Dmitry           27 LVM-33                 26.00      27.24  
 11 Zechar, Jeremy            27 UNAT                   28.00      27.84  
 12 Sethna, Dorab             27 SCMC-33                28.50      28.08  
 13 Beard, Marc               25 SDSM-SI                27.00      29.41  
 14 Urwiler, Nicholas         29 PHO-48                 31.03      30.21  
 15 Gentzschein-Eaton, Ralph  27 LBG-33                 35.00      30.51  
 16 Cheung, Alex              27 NOVA-33                32.00      36.50  
 
Event 17  Men 30-34 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 22.76  11/23/2002 ED WAGNER, USA                               
        NATL: N 22.76  11/23/2002 ED WAGNER                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Quevedo, Ozzie            31 NOVA-33                23.30      23.39    9  
  2 Nisenbaum, Adam           30 MAM-PC                 25.32      25.05    7  
  3 Young, Matt               31 SDSM-SI                25.00      25.60    6  
  4 Herlihy, Thomas B         31 MVN-33                 26.22      25.67    4.5
  4 Polizos, George           32 SCLA-33                26.10      25.67    4.5
  6 Craun, Adam               33 NOVA-33                26.50      26.31    3  
  7 Davis, Adam               33 WH2O-33                27.46      27.25    2  
  8 Petty, Richard            32 ROSE-33                30.99      30.16    1  
  9 Espino, Stanley           31 NOVA-33                29.00      31.06  
 10 Amende, Brian             30 NOVA-33                39.13      34.12  
 
Event 17  Men 35-39 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 21.53  10/27/2007 MARK FOSTER, GBR                             
        NATL: N 23.44   12/5/2004 MICHAEL ROSS                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wegner, Dan               36 TYR-33                 24.37      24.01    9  
  2 Blessing, Tyler           35 TXLA-26                24.80      24.23    7  
  3 Welechuk, Jeff            37 CMSC                   24.90      24.60    6  
  4 McClung, Paton            38 LJSM-SI                25.00      25.23    5  
  5 Fernandez, Dickie         36 NOVA-33                25.78      25.72    4  
  6 Mitchell, Jeffrey         38 MVN-33                 25.89      25.86    3  
  7 Ciborowski, Chris         35 NOVA-33                26.00      26.27    2  
  8 Mercier, Steve            35 NOVA-33                26.42      26.40    1  
  9 Murphy, Tim               37 SDSM-SI                26.00      27.24  
 10 Lengyel, Brad             38 WH2O-33                31.00      28.17  
 11 Cornelius, Jeffrey        36 NOVA-33                30.00      28.30  
 12 Ten, Sergey               36 NOVA-33                28.00      28.73  
 13 Wen, Patrick              35 WCM-38                 27.99      28.97  
 14 Trueblood, David          37 CROC-33                29.18      29.27  
 15 Loveday, James            38 SDSM-SI                31.00      31.47  
 16 Murphy, Mike              36 NOVA-33                32.00      32.83  
 17 Hale, Christopher         36 LBG-33                 44.00      40.40  
 
Event 17  Men 40-44 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 23.66   3/19/2005 JANNE VIRTANEN, FIN                          
        NATL: N 24.00   12/9/2001 PAUL SMITH                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rasmussen, Anders         44 TXLA-26                25.09      24.69    9  
  2 Takahashi, Katsuya        40 NOVA-33                26.80      25.84    7  
  3 McNeill, Mike             40 NOVA-33                27.30      26.05    6  
  4 Helgason, Tryggvi         44 SCMC-33                27.50      26.67    5  
  5 Cienega, Julio            41 ROSE-33                29.07      28.45    4  
  6 Worthington, Todd         41 SDSM-SI                29.75      29.24    3  
  7 Hecker, Dennis            44 LVM-33                 31.00      29.96    2  
  8 McGinley, Patrick         44 ROSE-33                30.00      30.26    1  
  9 Pappas, Garth             42 SCMC-33                34.11      33.62  
 10 Johnson, Robert           44 NOVA-33                30.00      34.00  
 11 Everett, Doug             43 ARIZ-48                33.00      36.31  
 12 Josey, Alan               41 NOVA-33                53.28      37.05  
 
Event 17  Men 45-49 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 24.02   4/29/2006 BRENT BARNES, JPN                            
        NATL: N 24.42   7/21/2006 JOE REINHARDT                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Paul               48 ARIZ-48                25.00      24.29N   9  
  2 Sorensen, Jim             49 WCM-38                 25.50      24.41N   7  
  3 McDonald, Emeric          45 UNAT                   26.50      25.40    6  
  4 Busacca, Brian            48 UNAT                   27.13      26.90    5  
  5 Riddle, James             45 NOVA-33                28.50      27.10    4  
  6 Wantz, Steve              46 VCM-33                 33.48      27.73    3  
  7 Beeman, Joseph            45 CROC-33                32.00      28.14    2  
  8 Livingston, Gerald        49 SDSM-SI                28.03      28.40    1  
  9 Martin, Michael           48 ROSE-33                28.95      28.75  
 10 Beeman, Matt              47 CROC-33                31.22      28.82  
 11 Hayden, Peter             49 MSCM-33                30.25      29.98  
 12 Baron, Mike               49 LBG-33                 31.00      30.41  
 13 Beza, Ion                 49 SDSM-SI                30.97      30.69  
 14 Mader, Doug               48 MVN-33                 30.21      30.86  
 15 Greer, Jaime              49 MVN-33                 40.00      31.30  
 
Event 17  Men 50-54 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 24.26   12/7/2003 PAUL TREVISAN, USA                           
        NATL: N 24.26   12/7/2003 PAUL TREVISAN                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Heath, Robert             50 MAM-PC                 25.88      25.80    9  
  2 Blatt, Michael            52 VCM-33                 26.52      26.05    7  
  3 Carter, Paul              50 WACM-PC                25.00      26.49    6  
  4 Eldred, Spencer           51 HIMA-39                26.48      26.60    5  
  5 Croshier, Mark            52 SDSM-SI                26.91      26.83    4  
  6 Adkison, Bill             52 SRM-PC                 27.10      26.98    3  
  7 McNulty, Bill             51 HSAM-44                28.00      27.60    2  
  8 Austin, Tony              50 SCAQ-33                29.55      29.09    1  
  9 Heather, Michael          53 MVN-33                 29.00      29.71  
 10 Russ, Todd                50 MSCM-33                30.63      30.11  
 11 Rutledge, Owen            53 UCLA-33                36.00      31.40  
 12 Adams, Lionel             51 SCLA-33                34.00      32.07  
 13 Heins, Barry              51 UNAT                   33.63      32.68  
 14 Edwards, Clive            54 SWM-33                 32.00      33.15  
 15 Reichle, Luke             51 MSCM-33                32.61      34.36  
 16 Ferguson, Howard          53 LBG-33                 34.00      34.53  
 17 French, Roger             54 LBG-33                 42.00      37.52  
 18 Zion, Michael             52 LBG-33                 50.00      39.03  
 19 Carbuto, Michael          54 LBG-33                 45.00      45.85  
 
Event 17  Men 55-59 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 24.70    4/1/2006 PAUL TREVISAN, USA                           
        NATL: N 24.70    4/1/2006 PAUL TREVISAN                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wigo, Bruce               58 FLA-FL                 24.50      27.54    9  
  2 Clemmons, Jim             57 MAM-PC                 28.50      27.97    7  
  3 Devins, Jeff              55 HIMA-39                28.40      28.30    6  
  4 Sterne, Erik              55 SRM-PC                 28.47      28.36    5  
  5 Longworth, Mark           56 MVN-33                 30.00      28.56    4  
  6 Duffield, Harry           57 SDSM-SI                30.00      29.88    3  
  7 Shoor, Kenneth            59 LAPS-33                30.00      30.83    2  
  8 Callens, Jerome           59 LBG-33               2:00.00      49.56    1  
 
Event 17  Men 60-64 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 24.90   12/3/2006 RICH ABRAHAMS, USA                           
        NATL: N 24.90   12/3/2006 RICH ABRAHAMS                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Burns, Richard            64 TAM-PC                 29.00      28.48    9  
  2 Campbell, John            60 MVN-33                 31.60      29.89    7  
  3 Whitley, John             64 LJSM-SI                30.50      30.16    6  
  4 van Scoyk, Jonathan       62 DSSM-33                29.50      30.17    5  
  5 Martinez, Jorge           60 UNAT                   31.50      32.39    4  
  6 Bailey, Hop               60 ARIZ-48                33.00      32.67    3  
  7 Andersen, Dick            63 UNAT                   36.00      35.17    2  
  8 Holder, Richard           63 LVM-33                 38.00      36.30    1  
  9 Winters, Gayn             64 NOVA-33                45.90      39.09  
 
Event 17  Men 65-69 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 26.73   4/14/2007 VINUS VAN BAALEN, CAN                        
        NATL: N 27.05  12/15/2002 JEFF FARRELL                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Van Baalen, Vinus         65 SDSM-SI                26.99      27.85    9  
  2 Angell, Tom               67 NOVA-33                30.05      29.68    7  
  3 Willert, Dan              65 WCM-38                 35.50      29.86    6  
  4 Clyne, James              66 MVN-33                 33.56      35.93    5  
 
Event 17  Men 70-74 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 28.55   10/5/2003 RONALD JOHNSON, USA                          
        NATL: N 28.55   10/5/2003 RONALD JOHNSON                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Farrell, Jeff             70 SBM-33                 28.00      28.21W   9  
  2 McMeekin, Robert          73 SCMC-33                47.44      46.31    7  
 
Event 17  Men 75-79 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 31.06  10/12/2001 FRANK PIEMME, USA                            
        NATL: N 31.06  10/12/2001 FRANK PIEMME                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Best, Bob                 75 SDSM-SI                32.60      32.19    9  
  2 Kimball, Ken              77 SDSM-SI                36.58      38.26    7  
  3 Rolph, Robert             76 MVN-33                 40.00      41.17    6  
  4 Graef, Rudolf             76 MVN-33                 39.96      45.40    5  
 
Event 17  Men 80-84 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 32.61   6/20/2004 KEIJIRO NAKAMURA, JPN                        
        NATL: N 32.80   12/4/2005 FRANK PIEMME                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Piemme, Frank             82 SDSM-SI                33.96      35.42    9  
  2 Webster, Dale             81 SDSM-SI                36.23      37.37    7  
  3 Schmidt, Jurgen           84 SDSM-SI                41.00      41.58    6  
 


Event 18  Women 200 SC Meter IM                    Team Standings / Event Results

Event 18  Women 18-24 200 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 2:25.87   12/9/2001 DAWN HECKMAN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moore, Katie              19 MVN-33               2:34.77    2:41.04    9  
                  34.41     1:17.18 (42.77)     2:03.03 (45.85)     2:41.04 (38.01)
  2 Chinn, Sarah              23 MAM-PC               2:55.00    2:48.56    7  
                  37.57     1:22.18 (44.61)     2:09.50 (47.32)     2:48.56 (39.06)
  3 Nicholson, Emily          23 HSAM-44              2:51.00    2:55.92    6  
                  38.64     1:23.56 (44.92)     2:15.79 (52.23)     2:55.92 (40.13)
 
Event 18  Women 25-29 200 SC Meter IM
===============================================================================
       World: W 2:17.17   4/23/2006 HITOMI MATSUDA, JPN                        
        NATL: N 2:21.79  12/12/1998 WENKE HANSEN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 DeFelice, Heather         28 SDSM-SI              2:40.91    2:37.31    9  
                  36.35     1:18.76 (42.41)     2:01.23 (42.47)     2:37.31 (36.08)
  2 Choy, Meredith            27 NOVA-33              2:59.00    2:58.15    7  
                  38.70     1:23.10 (44.40)     2:16.80 (53.70)     2:58.15 (41.35)
  3 Anderson, Tara            28 NOVA-33              3:19.82    2:58.51    6  
                  40.02     1:28.62 (48.60)     2:19.12 (50.50)     2:58.51 (39.39)
  4 Kehrli, Robyn             29 NOVA-33              3:15.00    3:20.49    5  
                  42.07     1:36.30 (54.23)     2:32.94 (56.64)     3:20.49 (47.55)
 
Event 18  Women 30-34 200 SC Meter IM
===============================================================================
       World: W 2:16.83   4/22/2007 HITOMI MATSUDA, JPN                        
        NATL: N 2:18.79   12/7/1996 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 So, Charissa              30 UNAT                 3:00.84    2:56.56    9  
                  37.65     1:26.31 (48.66)     2:16.37 (50.06)     2:56.56 (40.19)
 
Event 18  Women 35-39 200 SC Meter IM
===============================================================================
       World: W 2:19.08  12/10/2000 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N 2:19.08  12/10/2000 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dodd, Laurie              35 UCLA-33              2:36.46    2:38.23    9  
                  34.15     1:15.78 (41.63)     2:03.54 (47.76)     2:38.23 (34.69)
  2 Leigh, Kim                38 DSSM-33              2:47.41    2:47.19    7  
                  35.93     1:19.37 (43.44)     2:06.57 (47.20)     2:47.19 (40.62)
  3 Ghimenti, Lee Anne        37 VCM-33               3:10.00    2:54.32    6  
                  37.79     1:22.72 (44.93)     2:16.88 (54.16)     2:54.32 (37.44)
  4 Snyder, Elizabeth         38 SOBA-33              2:28.73    3:02.41    5  
                  37.97     1:22.75 (44.78)     2:17.33 (54.58)     3:02.41 (45.08)
 
Event 18  Women 40-44 200 SC Meter IM
===============================================================================
       World: W 2:20.55  12/14/2003 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N 2:20.55  12/14/2003 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 von der Lippe, Susan      42 CMS-32               2:22.18    2:19.21W   9  
                  30.33     1:07.16 (36.83)     1:46.26 (39.10)     2:19.21 (32.95)
  2 Bunch, Brigid             44 ARIZ-48              2:50.33    2:47.58    7  
                  36.11     1:15.66 (39.55)     2:06.44 (50.78)     2:47.58 (41.14)
  3 Snyder, Cynthia           42 SOBA-33              2:39.56    3:00.50    6  
                  38.04     1:29.82 (51.78)     2:19.03 (49.21)     3:00.50 (41.47)
  4 Labelle, Laura            43 MSCM-33              3:15.32    3:12.45    5  
                  40.57     1:29.06 (48.49)     2:25.49 (56.43)     3:12.45 (46.96)
  5 Arbogast, Patricia        44 NOVA-33              3:57.49    3:49.41    4  
                  44.94   1:52.39 (1:07.45)   2:57.56 (1:05.17)     3:49.41 (51.85)
 
Event 18  Women 45-49 200 SC Meter IM
===============================================================================
       World: W 2:27.57   3/16/2007 K.PIPES-NEILSEN, FRA                       
        NATL: N 2:31.99  12/10/2006 VIBEKE SWANSON                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pipes-Neilsen, Karlyn     45 SDSM-SI              2:27.57    2:23.49W   9  
                  31.29     1:08.20 (36.91)     1:50.25 (42.05)     2:23.49 (33.24)
  2 Cook, Jenny               49 UCLA-33              2:44.30    2:40.56    7  
                  35.21     1:17.87 (42.66)     2:04.94 (47.07)     2:40.56 (35.62)
  3 Osborn, Ahelee            49 NOVA-33              2:47.64    2:45.71    6  
                  34.55     1:16.50 (41.95)     2:06.44 (49.94)     2:45.71 (39.27)
  4 Granger, Traci            49 LAPS-33              3:00.00    2:46.43    5  
                  33.24     1:20.06 (46.82)     2:08.64 (48.58)     2:46.43 (37.79)
  5 Lepinski, Cokie           48 RHMS-38              2:55.05    2:52.43    4  
                  38.00     1:25.49 (47.49)     2:12.84 (47.35)     2:52.43 (39.59)
  6 James, Paula              48 LVM-33               2:59.52    2:55.66    3  
                  37.29     1:21.53 (44.24)     2:15.23 (53.70)     2:55.66 (40.43)
  7 O'Rourke, Therese         45 MVN-33               3:22.96    3:14.60    2  
                  44.56     1:38.39 (53.83)     2:30.86 (52.47)     3:14.60 (43.74)
  8 Kennon, Julie             46 LBG-33               3:05.00    3:21.71    1  
                  41.66     1:38.18 (56.52)     2:34.94 (56.76)     3:21.71 (46.77)
 
Event 18  Women 50-54 200 SC Meter IM
===============================================================================
       World: W 2:37.52   3/17/2002 DANIELLE OGIER, USA                        
        NATL: N 2:37.52   3/17/2002 DANIELLE OGIER                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gentry, Kerri             50 UNAT                 3:30.80    3:11.46    9  
                  41.59     1:31.97 (50.38)     2:29.73 (57.76)     3:11.46 (41.73)
  2 Jordan, Nina              51 NOVA-33              3:35.20    3:31.38    7  
                  47.68     1:47.22 (59.54)     2:45.71 (58.49)     3:31.38 (45.67)
  3 Mitchell, Alison          53 MVN-33               3:25.00    3:38.85    6  
                  49.68     1:44.36 (54.68)   2:48.08 (1:03.72)     3:38.85 (50.77)
 
Event 18  Women 55-59 200 SC Meter IM
===============================================================================
       World: W 2:43.63   10/1/2006 LAURA VAL, USA                             
        NATL: N 2:43.63   10/1/2006 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hirakawa, Diane           58 SDSM-SI              4:00.30    4:08.81    9  
                  56.05   2:05.52 (1:09.47)   3:10.36 (1:04.84)     4:08.81 (58.45)
  2 Baker, Gini               57 SDSM-SI              4:18.38    4:14.28    7  
                2:06.67   3:20.16 (1:13.49)     4:14.28 (54.12)                    
 
Event 18  Women 60-64 200 SC Meter IM
===============================================================================
       World: W 2:55.72   3/17/2002 BONNIE PRONK, CAN                          
        NATL: N 3:03.22    4/6/2003 JACKIE MARR                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Marr, Jackie              64 SDSM-SI              3:28.80    3:27.32    9  
                  48.72     1:40.27 (51.55)     2:40.11 (59.84)     3:27.32 (47.21)
 
Event 18  Women 65-69 200 SC Meter IM
===============================================================================
       World: W 3:06.37   4/11/2004 YOSHIKO OSAKI, JPN                         
        NATL: N 3:18.77   12/8/1991 CLARA WALKER                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Winkler, Renate           69 UCLA-33              4:45.38    4:55.89    9  
                1:25.08   2:37.47 (1:12.39)   3:56.62 (1:19.15)     4:55.89 (59.27)
 
Event 18  Women 70-74 200 SC Meter IM
===============================================================================
       World: W 3:21.52    4/7/2002 JUDIE OLIVER, CAN                          
        NATL: N 3:30.92  10/10/1999 GAIL ROPER                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jordan, Betsy             70 SDSM-SI              3:32.90    3:52.16    9  
                  54.87     1:53.50 (58.63)   3:02.59 (1:09.09)     3:52.16 (49.57)
 


Event 19  Men 200 SC Meter IM                Team Standings / Event Results

Event 19  Men 18-24 200 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 2:00.32  12/11/2005 NICK BRUNELLI                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Christopher        23 WH2O-33              2:26.90    2:25.67    9  
                  30.36     1:08.61 (38.25)     1:50.98 (42.37)     2:25.67 (34.69)
  2 Herlihy, Edmund           24 MVN-33               2:35.15    2:27.54    7  
                  31.06     1:10.58 (39.52)     1:54.91 (44.33)     2:27.54 (32.63)
 
Event 19  Men 25-29 200 SC Meter IM
===============================================================================
       World: W 2:00.56  12/16/2006 STEFAN HERBST, GER                         
        NATL: N 2:05.93  12/10/1995 JOHN KEPPELER                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schmidt, Matthew          29 WH2O-33              2:21.00    2:18.98    9  
                  29.43     1:05.87 (36.44)     1:45.20 (39.33)     2:18.98 (33.78)
  2 Durieux, Chad             28 ROSE-33              2:41.10    2:38.40    7  
                  33.39     1:16.03 (42.64)     2:00.37 (44.34)     2:38.40 (38.03)
  3 Sethna, Dorab             27 SCMC-33              2:59.00    2:53.33    6  
                  34.32     1:22.73 (48.41)     2:10.64 (47.91)     2:53.33 (42.69)
 
Event 19  Men 30-34 200 SC Meter IM
===============================================================================
       World: W 2:04.01   3/26/2004 ATTILA CZENE, HUN                          
        NATL: N 2:06.32  12/12/1999 ROQUE SANTOS                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Olver, Brian              30 WH2O-33              2:12.00    2:08.33    9  
                  27.65     1:00.22 (32.57)     1:38.09 (37.87)     2:08.33 (30.24)
  2 Selinger, Ilan R          34 MAM-PC               2:24.00    2:21.40    7  
                  29.88     1:06.50 (36.62)     1:48.89 (42.39)     2:21.40 (32.51)
  3 Kremers, Brian            34 LBG-33               2:30.05    2:35.92    6  
                  31.55     1:11.62 (40.07)     1:57.20 (45.58)     2:35.92 (38.72)
  4 Liu, Jeff                 33 LBG-33               2:59.45    2:46.61    5  
                  33.95     1:18.45 (44.50)     2:05.68 (47.23)     2:46.61 (40.93)
 
Event 19  Men 35-39 200 SC Meter IM
===============================================================================
       World: W 2:03.29   12/8/2002 RON KARNAUGH, USA                          
        NATL: N 2:03.29   12/8/2002 RON KARNAUGH                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rinzler, Marcel           36 NOVA-33              2:12.00    2:09.93    9  
                  28.01     1:00.29 (32.28)     1:38.93 (38.64)     2:09.93 (31.00)
  2 Magee, Mark               39 LVM-33               2:14.50    2:15.12    7  
                  28.41     1:03.04 (34.63)     1:43.71 (40.67)     2:15.12 (31.41)
  3 Fernandez, Dickie         36 NOVA-33              2:32.77    2:27.89    6  
                  30.84     1:12.32 (41.48)     1:56.52 (44.20)     2:27.89 (31.37)
  4 Boodt, Bradley            39 LVM-33               2:30.90    2:32.59    5  
                  33.52     1:14.83 (41.31)     1:57.18 (42.35)     2:32.59 (35.41)
  5 Mitchell, Jeffrey         38 MVN-33               2:41.00    2:36.91    4  
                  30.43     1:11.43 (41.00)     2:01.55 (50.12)     2:36.91 (35.36)
  6 Gunnell, Steve            37 MVN-33               2:23.35    2:39.98    3  
                  31.58     1:12.74 (41.16)     2:01.42 (48.68)     2:39.98 (38.56)
  7 Saldana, Rich             37 LBG-33               2:38.77    2:40.80    2  
                  34.13     1:14.97 (40.84)     2:03.66 (48.69)     2:40.80 (37.14)
 
Event 19  Men 40-44 200 SC Meter IM
===============================================================================
       World: W 2:08.77   3/16/2007 NICOLAS GRANGER, FRA                       
        NATL: N 2:12.25  11/22/1998 JIM SORENSEN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Kenton             40 SDSM-SI              2:28.45    2:28.62    9  
                  31.36     1:11.90 (40.54)     1:55.20 (43.30)     2:28.62 (33.42)
  2 Baron, Kurt               43 VCM-33               2:40.00    2:29.42    7  
                  34.04     1:13.59 (39.55)     1:55.14 (41.55)     2:29.42 (34.28)
  3 Andelin, Roger            44 NOVA-33              2:58.16    2:30.26    6  
                  30.93     1:08.47 (37.54)     1:54.86 (46.39)     2:30.26 (35.40)
  4 Eckman, Cameron           41 NOVA-33              2:36.93    2:33.55    5  
                  32.04     1:14.87 (42.83)     1:57.97 (43.10)     2:33.55 (35.58)
  5 Ozun, Sabri               44 LVM-33               2:40.00    2:37.03    4  
                  33.44     1:16.31 (42.87)     2:01.72 (45.41)     2:37.03 (35.31)
  6 Young, Chad               43 UCLA-33              2:45.00    2:44.26    3  
                  34.26     1:19.43 (45.17)     2:05.69 (46.26)     2:44.26 (38.57)
  7 Josey, Alan               41 NOVA-33              4:00.00    3:41.46    2  
                  45.65   1:46.30 (1:00.65)   2:49.24 (1:02.94)     3:41.46 (52.22)
 
Event 19  Men 45-49 200 SC Meter IM
===============================================================================
       World: W 2:15.31   3/24/2007 MARCO COLOMBO, ITA                         
        NATL: N 2:16.56  10/16/2004 PAUL SMITH                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sorensen, Jim             49 WCM-38               2:22.00    2:17.15    9  
                  28.35     1:04.53 (36.18)     1:45.30 (40.77)     2:17.15 (31.85)
  2 Jaegers, Al               45 ARIZ-48              2:18.80    2:22.32    7  
                  33.14     1:09.83 (36.69)     1:49.39 (39.56)     2:22.32 (32.93)
  3 Morales, John             49 SRM-PC               2:25.00    2:24.45    6  
                  29.48     1:07.20 (37.72)     1:50.23 (43.03)     2:24.45 (34.22)
  4 Smiley, Jon               46 TXLA-26              2:27.68    2:25.82    5  
                  30.94     1:09.93 (38.99)     1:53.23 (43.30)     2:25.82 (32.59)
  5 Harper, Buzz              48 LAPS-33              2:25.00    2:26.91    4  
                  33.36     1:10.54 (37.18)     1:53.83 (43.29)     2:26.91 (33.08)
  6 Magit, Brad               49 SCAQ-33              2:36.00    2:33.02    3  
                  30.57     1:11.05 (40.48)     1:57.82 (46.77)     2:33.02 (35.20)
  7 Mellon, Jim               45 HIMA-39              2:44.00    2:39.78    2  
                  32.74     1:12.66 (39.92)     2:03.69 (51.03)     2:39.78 (36.09)
  8 McDonald, Emeric          45 UNAT                 2:45.00    2:39.87    1  
                  31.34     1:12.80 (41.46)     2:04.98 (52.18)     2:39.87 (34.89)
  9 Peters, David             46 SDM-AZ               2:40.51    2:41.07  
                  34.44     1:16.40 (41.96)     2:04.29 (47.89)     2:41.07 (36.78)
 10 Jett, Darrell             49 SDSM-SI              3:30.33    3:05.58  
                  38.33     1:25.02 (46.69)     2:21.21 (56.19)     3:05.58 (44.37)
 11 Mader, Doug               48 MVN-33               3:00.00    3:12.62  
                  40.53     1:34.17 (53.64)     2:33.90 (59.73)     3:12.62 (38.72)
 12 Arshat, Brad              45 NOVA-33              3:30.00    3:32.01  
                  46.12   1:46.37 (1:00.25)     2:46.02 (59.65)     3:32.01 (45.99)
 13 Bahamon, Luis             46 WH2O-33              4:00.00    3:39.03  
                  51.95     1:50.51 (58.56)   2:52.69 (1:02.18)     3:39.03 (46.34)
 
Event 19  Men 50-54 200 SC Meter IM
===============================================================================
       World: W 2:18.68  10/29/2006 SIMON VEALE, GBR                           
        NATL: N 2:19.27  10/10/2004 TOM WOLF                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carter, Paul              50 WACM-PC              2:18.00    2:17.48W   9  
                  28.03     1:05.57 (37.54)     1:44.99 (39.42)     2:17.48 (32.49)
  2 Morales, Vincent          50 CARL-44              2:31.00    2:29.86    7  
                  31.73     1:09.95 (38.22)     1:54.61 (44.66)     2:29.86 (35.25)
  3 Vandam, David             52 TXLA-26              2:28.00    2:33.56    6  
                  32.05     1:12.41 (40.36)     1:58.54 (46.13)     2:33.56 (35.02)
  4 Cholodenko, Don           51 NOVA-33              2:38.50    2:34.64    5  
                  33.59     1:13.60 (40.01)     1:58.64 (45.04)     2:34.64 (36.00)
  5 Dauser, John              51 NOVA-33              2:56.57    2:55.05    4  
                  37.74     1:28.55 (50.81)     2:17.05 (48.50)     2:55.05 (38.00)
  6 Strybel, David            52 SWM-33               3:22.00    2:55.71    3  
                  36.71     1:24.97 (48.26)     2:17.56 (52.59)     2:55.71 (38.15)
  7 Chao, JJ                  51 MVN-33               3:45.45    3:20.06    2  
                  41.71     1:36.16 (54.45)     2:31.08 (54.92)     3:20.06 (48.98)
 
Event 19  Men 55-59 200 SC Meter IM
===============================================================================
       World: W 2:21.05  12/17/2006 GREG SHAW, USA                             
        NATL: N 2:21.05  12/17/2006 GREG SHAW                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clemmons, Jim             57 MAM-PC               2:37.50    2:32.02    9  
                  32.58     1:12.99 (40.41)     1:57.47 (44.48)     2:32.02 (34.55)
  2 Sterne, Erik              55 SRM-PC               2:53.50    2:55.62    7  
                  35.23     1:23.43 (48.20)     2:15.53 (52.10)     2:55.62 (40.09)
  3 Hoffman, Paul             55 UNAT                 2:57.41    2:58.00    6  
                  35.67     1:25.80 (50.13)     2:18.28 (52.48)     2:58.00 (39.72)
  4 Lucas, James              57 LAAC-33              2:50.00    3:07.03    5  
                  38.15     1:24.71 (46.56)     2:22.02 (57.31)     3:07.03 (45.01)
 
Event 19  Men 60-64 200 SC Meter IM
===============================================================================
       World: W 2:30.48   5/21/2005 JOHN CALVERT, USA                          
        NATL: N 2:30.48   5/21/2005 JOHN CALVERT                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bailey, Hop               60 ARIZ-48              2:55.00    2:57.97    9  
                  38.16     1:26.93 (48.77)     2:18.55 (51.62)     2:57.97 (39.42)
  2 Figueiredo, Paulo         61 WH2O-33              3:15.00    3:00.21    7  
                  37.70     1:25.19 (47.49)     2:19.65 (54.46)     3:00.21 (40.56)
  3 Colonnese, Michael        63 MVN-33               3:21.49    3:12.66    6  
                  39.49     1:30.39 (50.90)     2:27.19 (56.80)     3:12.66 (45.47)
  4 Szuch, David              64 HSAM-44              3:18.01    3:30.00    5  
                  43.01     1:35.46 (52.45)   2:39.99 (1:04.53)     3:30.00 (50.01)
 
Event 19  Men 65-69 200 SC Meter IM
===============================================================================
       World: W 2:44.51   5/27/2007 KOJI IWAMOTO, JPN                          
        NATL: N 2:43.49  10/13/2006 MIKE FRESHLEY                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Freshley, Mike            66 SDSM-SI              2:44.96    2:51.89    9  
                  34.65     1:22.35 (47.70)     2:11.43 (49.08)     2:51.89 (40.46)
  2 Willert, Dan              65 WCM-38               3:40.00    3:05.78    7  
                  40.75     1:30.69 (49.94)     2:25.75 (55.06)     3:05.78 (40.03)
 
Event 19  Men 70-74 200 SC Meter IM
===============================================================================
       World: W 2:51.73  10/26/2003 BURWELL JONES, USA                         
        NATL: N 2:51.73  10/26/2003 BURWELL JONES                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Farrell, Jeff             70 SBM-33               2:52.00    2:57.74    9  
                  36.80     1:25.26 (48.46)     2:16.36 (51.10)     2:57.74 (41.38)
  2 Mitchell, Tom             74 SDSM-SI              3:44.11    3:45.65    7  
                  50.81   1:52.94 (1:02.13)   2:56.05 (1:03.11)     3:45.65 (49.60)
  3 Grohe, William            74 USFM-PC              4:33.00    4:31.80    6  
                1:06.41   2:09.32 (1:02.91)   3:33.47 (1:24.15)     4:31.80 (58.33)
 
Event 19  Men 75-79 200 SC Meter IM
===============================================================================
       World: W 3:10.06   11/5/2000 KARL HAUTER, GER                           
        NATL: N 3:16.44  12/10/2000 FRANK PIEMME                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Best, Bob                 75 SDSM-SI              3:25.00    3:30.00    9  
                  50.47     1:44.11 (53.64)     2:43.52 (59.41)     3:30.00 (46.48)



Event 20  Women/Men/Mixed 400 SCM Freestyle Relay  Team Standings / Event Results

Event 20  Women 120-159 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 4:11.50  12/11/1994 SAN DIEGO                                  
                         B KNIGHT, M BOUWMA, V DAVIDSON, K PIPES           
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Irvine Novaquatics-33  'A'                        4:48.29    4:47.47   18  
     1) Foster, Christen W32            2) Odgers, Emily W39              
     3) Osborn, Ahelee W49              4) Kehrli, Robyn W29              
                  30.79   1:05.47 (1:05.47)     1:41.38 (35.91)   2:21.80 (1:16.33)
        2:54.43 (32.63)   3:30.78 (1:08.98)     4:06.76 (35.98)   4:47.47 (1:16.69)
  2 Irvine Novaquatics-33  'B'                        6:55.00    6:05.45   14  
     1) Laibinis, Kathleen W37          2) Meloney, Kate W27              
     3) Soria, Veronica W35             4) MacLean, Tanya W31             
                  40.63   1:25.81 (1:25.81)     2:04.30 (38.49)   2:47.39 (1:21.58)
        3:38.65 (51.26)   4:35.87 (1:48.48)     5:18.62 (42.75)   6:05.45 (1:29.58)
 
Event 20  Women 160-199 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 4:14.13   11/9/1996 SAN DIEGO                                  
                         B KNIGHT, B DUNBAR, M FINK, K PIPES-NEILSEN       
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mission Viejo Masters-33  'A'                     4:32.55    5:03.97   18  
     1) Batcheller, Jennifer W39        2) Richell, Kelly W42             
     3) Dobbs, Theresa W45              4) O'Rourke, Therese W45          
                  37.66   1:18.80 (1:18.80)     1:57.85 (39.05)   2:39.70 (1:20.90)
        3:14.86 (35.16)   3:53.34 (1:13.64)     4:27.08 (33.74)   5:03.97 (1:10.63)
  2 Long Beach Grunions-33  'A'                       5:20.00    5:24.76   14  
     1) Hayes, Patricia W54             2) Nielson, Kirsten W43           
     3) Powers, Patricia W50            4) Wagner, Agnes W42              
                  38.96   1:24.59 (1:24.59)     2:04.40 (39.81)   2:48.41 (1:23.82)
        3:25.54 (37.13)   4:07.94 (1:19.53)     4:44.17 (36.23)   5:24.76 (1:16.82)
  3 Irvine Novaquatics-33  'A'                        6:41.75    6:21.13   12  
     1) Fell, Paula W42                 2) Scheferman, Heather W35        
     3) Wong, Carolyn W40               4) Johnson, Lainie W46            
                  41.48   1:28.50 (1:28.50)     1:50.31 (21.81)     2:13.70 (45.20)
        3:01.63 (47.93)   3:48.98 (1:35.28)     4:40.90 (51.92)   6:21.13 (2:32.15)
 
Event 20  Women 200-239 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 4:38.46  11/20/2005 GOLD COAST                                 
                         D CAVANAUGH, P MCDONNELL, A LABORWIT, C DEVANNEY  
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Long Beach Grunions-33  'A'                       5:26.00    5:27.78   18  
     1) Heather, Julie W49              2) Lambert, Heather W53           
     3) Roberts, Karen W53              4) Kennon, Julie W46              
                  37.10   1:20.37 (1:20.37)     1:59.04 (38.67)   2:39.38 (1:19.01)
        3:18.81 (39.43)   4:02.43 (1:23.05)     4:42.04 (39.61)   5:27.78 (1:25.35)
  2 Long Beach Grunions-33  'B'                       7:12.00    6:48.13   14  
     1) Thresh, Andrea W58              2) Rawlings, Ruth W51             
     3) Utu, Robyn W43                  4) Oakleaf, Ann W52               
                  44.88   1:35.31 (1:35.31)     2:28.99 (53.68)   3:28.70 (1:53.39)
        4:12.66 (43.96)   5:00.49 (1:31.79)     5:50.71 (50.22)   6:48.13 (1:47.64)
 
Event 20  Women 240-279 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 5:25.45   3/25/2000 DC MASTERS                                 
                         J BRUNER, B FRID, J LEILICH, B SCHREINER          
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 San Diego Swim Masters-SI  'A'                    6:24.50    6:26.81   18  
     1) Simonton, Rita W89              2) Rudolf, Linda W44              
     3) Miller, Kim W52                 4) Baker, Gini W57                
                  59.49   2:06.13 (2:06.13)     2:40.61 (34.48)   3:18.48 (1:12.35)
        4:01.04 (42.56)   4:50.49 (1:32.01)     5:35.62 (45.13)   6:26.81 (1:36.32)
  2 Long Beach Grunions-33  'A'                       8:39.00    8:50.51   14  
     1) Cole, Anita W60                 2) Nielson, Patricia W75          
     3) Jacobus, Anne W57               4) Hayes, Penny W57               
                1:10.92   2:33.82 (2:33.82)   3:37.80 (1:03.98)   4:49.65 (2:15.83)
        5:35.77 (46.12)   6:29.40 (1:39.75)   7:34.18 (1:04.78)   8:50.51 (2:21.11)
 
Event 20  Women 280-319 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 6:10.44  10/13/2002 FLA MAVERICK                               
                         J TROY, M HOMANS, F CARR, P TULLMAN               
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 San Diego Swim Masters-SI  'A'                    5:53.60    6:13.83   18  
     1) Pipes, Adrienne W73             2) Little, Jeanne W70             
     3) Jordan, Betsy W70               4) Clifford, Gynt W69             
                  49.03   1:39.06 (1:39.06)     2:23.83 (44.77)   3:13.89 (1:34.83)
        3:58.25 (44.36)   4:45.53 (1:31.64)     5:27.30 (41.77)   6:13.83 (1:28.30)
 
Event 20  Men 100-119 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 3:35.63   7/21/2006 NEW ENGLAND                                
                         C SHEPPARD, A OKTAVIAN, D SEARLES, B FEHLAU       
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Irvine Novaquatics-33  'A'                        4:20.00    4:18.00   18  
     1) Amende, Brian M30               2) Kettunen, Teemu M25            
     3) Espino, Stanley M31             4) Stehrenberger, Steve M30       
                  35.65   1:14.57 (1:14.57)     1:42.17 (27.60)     2:12.48 (57.91)
        2:45.97 (33.49)   3:23.58 (1:11.10)     3:49.57 (25.99)     4:18.00 (54.42)
  2 Long Beach Grunions-33  'A'                       6:05.00    5:28.10   14  
     1) Kosienski, Christopher M23      2) Gentzschein-Eaton, Ralph M27   
     3) Macksoud, Alex M29              4) Roberts, Bill M32              
                  41.74   1:28.54 (1:28.54)     2:03.45 (34.91)   2:40.69 (1:12.15)
        3:26.62 (45.93)   4:16.59 (1:35.90)     4:49.62 (33.03)   5:28.10 (1:11.51)
 
Event 20  Men 120-159 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 3:36.25  12/10/1995 DAVIS AQUATIC                              
                         A MCPHERSON, M COLLINS, B WINSOR, J KEPPELER      
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Irvine Novaquatics-33  'A'                        4:04.08    3:43.18   18  
     1) Ciborowski, Chris M35           2) Fernandez, Dickie M36          
     3) Mercier, Steve M35              4) Quevedo, Ozzie M31             
                  27.45       57.11 (57.11)     1:24.11 (27.00)     1:52.98 (55.87)
        2:19.97 (26.99)     2:49.89 (56.91)     3:14.96 (25.07)     3:43.18 (53.29)
  2 Long Beach Grunions-33  'A'                       4:04.00    4:04.71   14  
     1) Ruby, Howard M38                2) Kremers, Brian M34             
     3) Bixler, Kenneth M37             4) Larsen, Peder M37              
                  28.59       58.52 (58.52)     1:27.65 (29.13)   1:59.03 (1:00.51)
        2:28.71 (29.68)   3:00.83 (1:01.80)     3:30.05 (29.22)   4:04.71 (1:03.88)
  3 Irvine Novaquatics-33  'B'                        4:17.00    4:18.65   12  
     1) Ten, Sergey M36                 2) Collins, Michael M41           
     3) Cornelius, Jeffrey M36          4) Myer, Reuben M35               
                  31.19   1:07.88 (1:07.88)     1:38.24 (30.36)   2:13.22 (1:05.34)
        2:44.37 (31.15)   3:16.60 (1:03.38)     3:45.90 (29.30)   4:18.65 (1:02.05)
 
Event 20  Men 160-199 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 3:43.45  12/10/2000 NEW ENGLAND                                
                         K STAPLETON, F SCHLICHER, R CARR, S CROMARTY      
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Longhorn Aquatics-26  'A'                         4:23.09    3:42.06N  18  
     1) Guthrie, David M47              2) Rasmussen, Anders M44          
     3) Smiley, Jon M46                 4) Blessing, Tyler M35            
                  27.18       56.98 (56.98)     1:22.64 (25.66)     1:51.53 (54.55)
        2:18.94 (27.41)     2:49.29 (57.76)     3:14.76 (25.47)     3:42.06 (52.77)
  2 Irvine Novaquatics-33  'A'                        4:09.60    3:56.45   14  
     1) Andelin, Roger M44              2) Riddle, James M45              
     3) Eckman, Cameron M41             4) Takahashi, Katsuya M40         
                  27.21       57.62 (57.62)     1:16.69 (19.07)     1:57.35 (59.73)
        2:26.76 (29.41)   2:58.59 (1:01.24)     3:26.36 (27.77)     3:56.45 (57.86)
  3 San Diego Swim Masters-SI  'A'                    4:07.30    4:09.21   12  
     1) Murphy, Tim M37                 2) Astudillo, Fabio M55           
     3) Homcheon, Chattrin M28          4) Jones, Kenton M40              
                  27.97   1:00.25 (1:00.25)     1:33.69 (33.44)   2:09.96 (1:09.71)
        2:37.79 (27.83)   3:09.97 (1:00.01)     3:37.66 (27.69)     4:09.21 (59.24)
  4 Mission Viejo Masters-33  'A'                     4:32.28    4:16.70   10  
     1) Gunnell, Steve M37              2) Mitchell, Jeffrey M38          
     3) Deloney, Wayne M47              4) Mader, Doug M48                
                  29.62   1:03.22 (1:03.22)     1:36.32 (33.10)   2:12.20 (1:08.98)
        2:44.04 (31.84)   3:17.71 (1:05.51)     3:45.31 (27.60)     4:16.70 (58.99)
  5 San Diego Swim Masters-SI  'B'                    4:27.40    4:22.95    8  
     1) Worthington, Todd M41           2) Harden, Jimmy M44              
     3) Frogley, Terry M37              4) Dobrosielski, Cris M38         
                  31.75   1:07.63 (1:07.63)     1:38.99 (31.36)   2:15.01 (1:07.38)
        2:44.63 (29.62)   3:18.07 (1:03.06)     3:48.46 (30.39)   4:22.95 (1:04.88)
  6 Long Beach Grunions-33  'A'                       4:29.00    4:36.77    6  
     1) Kienitz, Michael M37            2) Noyes, David M40               
     3) Baron, Mike M49                 4) Saldana, Rich M37              
                  32.41   1:09.01 (1:09.01)     1:42.80 (33.79)   2:21.27 (1:12.26)
        2:54.06 (32.79)   3:30.55 (1:09.28)     4:02.05 (31.50)   4:36.77 (1:06.22)
  7 Irvine Novaquatics-33  'B'                        6:00.00    5:29.62    4  
     1) Josey, Alan M41                 2) Johnson, Robert M44            
     3) Arshat, Brad M45                4) Murphy, Mike M36               
                  40.16   1:26.55 (1:26.55)     2:03.70 (37.15)   2:47.04 (1:20.49)
        3:25.86 (38.82)   4:08.72 (1:21.68)   5:29.64 (1:20.92)   5:29.62 (1:20.90)
 
Event 20  Men 200-239 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 3:47.59   12/7/2003 COLONIALS1776                              
                         P TREVISAN, M SLENKER, T MEADE, G OXLEY           
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Irvine Novaquatics-33  'A'                        4:27.00    4:45.01   18  
     1) Pfeiffer, Rich M54              2) Dauser, John M51               
     3) Bonano, Greg M50                4) Cholodenko, Don M51            
                  35.58   1:16.29 (1:16.29)     1:49.81 (33.52)   2:25.94 (1:09.65)
        3:00.61 (34.67)   3:38.97 (1:13.03)     4:10.88 (31.91)   4:45.01 (1:06.04)
  2 Long Beach Grunions-33  'B'                       5:35.00    5:32.57   14  
     1) Werner, JC M44                  2) White, Scott M49               
     3) French, Roger M54               4) Ferguson, Howard M53           
                  37.66   1:22.30 (1:22.30)     2:03.54 (41.24)   2:45.42 (1:23.12)
        3:26.10 (40.68)   4:13.74 (1:28.32)     4:50.29 (36.55)   5:32.57 (1:18.83)
  3 Long Beach Grunions-33  'A'                       6:15.00    6:29.68   12  
     1) Carbuto, Michael M54            2) Derbyshire, Donald M49         
     3) Utsumi, Yuji M48                4) Parnes, Barton M51             
                  49.15   1:44.90 (1:44.90)     2:33.72 (48.82)   3:34.20 (1:49.30)
        4:12.30 (38.10)   4:56.02 (1:21.82)     5:39.69 (43.67)   6:29.68 (1:33.66)
 -- San Diego Swim Masters-SI  'A'                    4:05.80         DQ  
     1) Van Baalen, Vinus M65           2) Salerno, Luke M40              
     3) Livingston, Gerald M49          4) Croshier, Mark M52             
                  34.26   1:09.68 (1:09.68)     2:00.23 (50.55)                    
 
Event 20  Men 280-319 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 4:52.77  11/20/2005 GOLD COAST                                 
                         C CAVANAUGH, A RAPPERPORT, D SONIA, D MCINTYRE    
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 San Diego Swim Masters-SI  'A'                    5:27.40    5:37.43   18  
     1) Mitchell, Tom M74               2) Kimball, Ken M77               
     3) Duffield, Harry M57             4) Baker, Donald M76              
                  41.13   1:26.79 (1:26.79)     2:10.16 (43.37)   2:58.55 (1:31.76)
        3:32.03 (33.48)   4:07.67 (1:09.12)     4:51.36 (43.69)   5:37.43 (1:29.76)
 
Event 20  Men 320-359 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 6:34.05  12/10/1995 COAST MASTERS                              
                         B WINSHIP, R CHRISTIANS, W PFEIFFER, W BOWERSOCK  
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 San Diego Swim Masters-SI  'A'                    5:40.00    5:40.37N  18  
     1) Piemme, Frank M82               2) Webster, Dale M81              
     3) Schmidt, Jurgen M84             4) Best, Bob M75                  
                  40.61   1:22.81 (1:22.81)     1:41.10 (18.29)     2:06.00 (43.19)
        2:52.19 (46.19)   3:36.03 (1:30.03)     4:24.47 (48.44)   5:40.37 (2:04.34)
 
Event 20  Men 360-399 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Coast Masters-33  'A'                                  NT   11:09.64   18  
     1) Bowerstock, Woody M94           2) Christians, Robert M92         
     3) Pfeiffer, Walter M94            4) McFarland, S. Wayne M83        
                1:32.06   3:14.08 (3:14.08)     3:43.03 (28.95)   4:36.16 (1:22.08)
      6:04.04 (1:27.88)   7:08.02 (2:31.86)   8:19.33 (1:11.31)  11:09.64 (4:01.62)
 
Event 20  Mixed 100-119 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 3:49.96  10/13/2002 BURLINGAME                                 
                         A KOLBISEN, N GHILARDI, L TANER, J HENDERSON      
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mission Viejo Masters-33  'A'                     4:50.00    4:10.11   18  
     1) Moore, Katie W19                2) Wilkings, Kelly W21            
     3) Schmidt, David M29              4) Herlihy, Thomas B M31          
                  26.93       56.66 (56.66)     1:28.62 (31.96)   2:04.89 (1:08.23)
        2:38.25 (33.36)   3:13.87 (1:08.98)     3:40.95 (27.08)     4:10.11 (56.24)
  2 Long Beach Grunions-33  'A'                       5:10.00    5:00.59   14  
     1) Cole, Jacqueline W27            2) Liu, Jeff M33                  
     3) Lulay, John M24                 4) Wolcott Saavedra, Dana W34     
                  32.75   1:07.41 (1:07.41)     1:40.01 (32.60)   2:14.63 (1:07.22)
        2:48.04 (33.41)   3:23.02 (1:08.39)     4:08.61 (45.59)   5:00.59 (1:37.57)
 
Event 20  Mixed 120-159 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 3:54.42   12/1/1996 SAN DIEGO                                  
                         A VOISARD, S SEGRETO, K PIPES-NEILSEN, V DAVIDSON 
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Irvine Novaquatics-33  'A'                        4:25.00    4:09.82   18  
     1) Rinzler, Marcel M36             2) Craun, Adam M33                
     3) Lyons, Kaitlin W28              4) Choy, Meredith W27             
                  26.62       55.40 (55.40)     1:23.27 (27.87)     1:54.36 (58.96)
        2:25.55 (31.19)   3:00.17 (1:05.81)     3:32.99 (32.82)   4:09.82 (1:09.65)
  2 Manatee Aquatic Masters-PC  'A'                   4:14.50    4:13.52   14  
     1) Nisenbaum, Adam M30             2) Chinn, Sarah W23               
     3) Girard, Suzanne W36             4) Selinger, Ilan R M34           
                  28.69       58.52 (58.52)     1:31.78 (33.26)   2:08.34 (1:09.82)
        2:40.73 (32.39)   3:15.93 (1:07.59)     3:43.57 (27.64)     4:13.52 (57.59)
  3 San Diego Swim Masters-SI  'A'                    4:11.20    4:16.51   12  
     1) Young, Matt M31                 2) Pentland, Matthew M31          
     3) DeFelice, Heather W28           4) Coover, Janet W44              
                  28.03       58.71 (58.71)     1:27.64 (28.93)   2:01.05 (1:02.34)
        2:32.31 (31.26)   3:06.72 (1:05.67)     3:39.78 (33.06)   4:16.51 (1:09.79)
 
Event 20  Mixed 160-199 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 3:57.64   11/9/1996 SAN DIEGO                                  
                         K PIPES-NEILSEN, B KNIGHT, L CARTWRIGHT, L MENCH  
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Manatee Aquatic Masters-PC  'A'                   4:22.50    4:17.46   18  
     1) Clemmons, Jim M57               2) Cox, Juliet W39                
     3) Rublein, Susanne W37            4) Heath, Robert M50              
                  29.63   1:01.72 (1:01.72)     1:20.49 (18.77)   2:07.86 (1:06.14)
        2:26.12 (18.26)   3:18.96 (1:11.10)     3:47.33 (28.37)     4:17.46 (58.50)
  2 Meridian-33  'A'                                  4:46.00    4:47.93   14  
     1) Russ, Todd M50                  2) Hollenbeck, Claire W18         
     3) Shore, Susan W45                4) Hayden, Peter M49              
                  32.67   1:08.46 (1:08.46)     1:43.92 (35.46)   2:24.77 (1:16.31)
        3:01.10 (36.33)   3:40.54 (1:15.77)     4:12.93 (32.39)   4:47.93 (1:07.39)
 -- Santa Clarita Masters-33  'A'                     4:55.00         DQ  
     1) Brody, Bethann W48              2) Ellington, Cheri W50           
     3) Sethna, Dorab M27               4) Helgason, Tryggvi M44          
                  31.41   1:07.27 (1:07.27)     1:35.72 (28.45)   4:08.75 (3:01.48)
 
Event 20  Mixed 200-239 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 4:10.72   12/7/2003 SAN DIEGO                                  
                         B DUNBAR, M AHERN, K PIPES-NEILSEN, M KEENEY      
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Irvine Novaquatics-33  'A'                        5:55.00    5:53.93   18  
     1) Angell, Tom M67                 2) Parker, Leann W48              
     3) Deputy, Kerry W46               4) Winters, Gayn M64              
                  38.80   1:18.12 (1:18.12)     1:52.97 (34.85)   2:31.21 (1:13.09)
        3:10.46 (39.25)   3:54.22 (1:23.01)     4:46.49 (52.27)   5:53.93 (1:59.71)
 
Event 20  Mixed 240-279 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 4:34.45  10/15/2005 TAMALPAIS                                  
                         R BURNS, L VAL, K FROST, N RIDOUT                 
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mission Viejo Masters-33  'A'                     4:45.00    5:27.94   18  
     1) Uthus, Gwen W53                 2) Montrella, Bev W61             
     3) Colonnese, Michael M63          4) Clyne, James M66               
                  38.53   1:19.96 (1:19.96)     2:01.20 (41.24)   2:45.67 (1:25.71)
        3:23.75 (38.08)   4:05.32 (1:19.65)     4:43.57 (38.25)   5:27.94 (1:22.62)
 
Event 20  Mixed 280-319 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 5:30.73   12/3/2006 SDSM                                       
                         JACKIE MARR, JEANNE LITTLE, BOB BEST, DONALD BAKER
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 San Diego Swim Masters-SI  'A'                    5:28.70    6:19.11   18  
     1) Williams, Frank M67             2) Williams, Anne W69             
     3) Marr, Jackie W64                4) Draves, Duane M81              
                  34.23   1:12.07 (1:12.07)     1:39.31 (27.24)     1:58.54 (46.47)
        2:45.31 (46.77)   3:30.82 (1:32.28)     4:20.67 (49.85)   6:19.11 (2:48.29)
  2 Mission Viejo Masters-33  'A'                     7:00.00    7:01.91   14  
     1) Graef, Rudolf M76               2) Graef, Margrit W76             
     3) Rolph, Robert M76               4) Mitchell, Alison W53           
                  53.66   2:49.63 (2:49.63)                       4:39.75 (1:50.12)
                            5:28.52 (48.77)     6:13.84 (45.32)   7:01.91 (1:33.39)
 


Event 21  Women 400 SC Meter Freestyle             Team Standings / Event Results
 
Event 21  Women 18-24 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 4:25.13   12/9/2001 DAWN HECKMAN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chinn, Sarah              23 MAM-PC               5:25.80    5:14.37    9  
                  35.62     1:14.52 (38.90)     1:54.00 (39.48)     2:34.23 (40.23)
        3:14.39 (40.16)     3:54.63 (40.24)     4:34.89 (40.26)     5:14.37 (39.48)
 
Event 21  Women 25-29 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 4:24.18   3/31/1996 SHEILA TAORMINA, USA                       
        NATL: N 4:24.18   3/31/1996 SHEILA TAORMINA                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cole, Jacqueline          27 LBG-33               5:05.00    5:15.85    9  
                  36.11     1:15.06 (38.95)     1:55.57 (40.51)     2:36.17 (40.60)
        3:17.42 (41.25)     3:58.18 (40.76)     4:37.98 (39.80)     5:15.85 (37.87)
  2 Spicer, Christine         28 HSAM-44              5:45.87    5:25.14    7  
                  37.73     1:17.77 (40.04)     1:58.62 (40.85)     2:39.91 (41.29)
        3:21.24 (41.33)     4:02.89 (41.65)     4:44.59 (41.70)     5:25.14 (40.55)
  3 Meloney, Kate             27 NOVA-33              6:25.00    6:25.03    6  
                  42.52     1:29.70 (47.18)     2:18.62 (48.92)     3:07.95 (49.33)
        3:57.24 (49.29)     4:46.89 (49.65)     5:36.91 (50.02)     6:25.03 (48.12)
 
Event 21  Women 30-34 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 4:22.70   12/1/1996 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N 4:22.70   12/1/1996 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jocson, Jocelyn           33 NOVA-33              9:30.00    9:35.71    9  
                1:01.79   2:14.92 (1:13.13)   3:28.68 (1:13.76)   4:43.10 (1:14.42)
      5:55.47 (1:12.37)   7:10.62 (1:15.15)   8:24.89 (1:14.27)   9:35.71 (1:10.82)
 
Event 21  Women 35-39 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 4:22.56  12/12/1999 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N 4:22.56  12/12/1999 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dodd, Laurie              35 UCLA-33              4:36.50    4:35.11    9  
                  32.61     1:06.66 (34.05)     1:41.00 (34.34)     2:15.69 (34.69)
        2:50.70 (35.01)     3:25.76 (35.06)     4:00.85 (35.09)     4:35.11 (34.26)
  2 Ghimenti, Lee Anne        37 VCM-33               5:35.00    5:02.35    7  
                  34.72     1:12.20 (37.48)     1:50.27 (38.07)     2:28.57 (38.30)
        3:07.11 (38.54)     3:45.94 (38.83)     4:24.49 (38.55)     5:02.35 (37.86)
  3 Cox, Juliet               39 MAM-PC               5:10.00    5:10.84    6  
                  35.22     1:13.08 (37.86)     1:53.60 (40.52)     2:32.96 (39.36)
        3:13.19 (40.23)     3:53.25 (40.06)     4:32.52 (39.27)     5:10.84 (38.32)
  4 Snyder, Elizabeth         38 SOBA-33              5:00.73    5:44.07    5  
                  36.54     1:17.17 (40.63)     2:00.49 (43.32)     2:44.71 (44.22)
        3:29.53 (44.82)     4:14.73 (45.20)     4:59.55 (44.82)     5:44.07 (44.52)
  5 Boodt, Heidi              38 LVM-33               6:00.00    5:45.48    4  
                  37.72     1:18.71 (40.99)     2:01.55 (42.84)     2:45.87 (44.32)
        3:30.96 (45.09)     4:16.05 (45.09)     5:01.45 (45.40)     5:45.48 (44.03)
  6 Girard, Suzanne           36 MAM-PC               5:30.00    5:48.54    3  
                  39.22     1:22.92 (43.70)     2:07.35 (44.43)     2:52.54 (45.19)
        3:37.33 (44.79)     4:21.76 (44.43)     5:06.36 (44.60)     5:48.54 (42.18)
  7 Borton, Joan              38 ROSE-33              6:15.00    6:04.85    2  
                  41.21     1:25.91 (44.70)     2:12.14 (46.23)     2:59.23 (47.09)
        3:46.09 (46.86)     4:33.22 (47.13)     5:20.63 (47.41)     6:04.85 (44.22)
  8 Coupe, IngaLisa           38 LAPS-33              6:05.30    6:20.94    1  
                                                    2:22.16 ( )     3:11.65 (49.49)
        4:00.37 (48.72)     4:49.19 (48.82)     5:36.43 (47.24)     6:20.94 (44.51)
  9 Scheferman, Heather       35 NOVA-33              7:00.00    6:47.73  
                  44.65     1:35.47 (50.82)     2:29.14 (53.67)     3:21.14 (52.00)
        4:15.18 (54.04)     5:08.30 (53.12)     5:59.62 (51.32)     6:47.73 (48.11)
 10 Richter, Jennifer         39 MVN-33               8:30.00    7:12.69  
                  50.44     1:44.88 (54.44)     2:39.59 (54.71)     3:35.24 (55.65)
        4:30.51 (55.27)     5:25.91 (55.40)     6:21.06 (55.15)     7:12.69 (51.63)
 11 Soria, Veronica           35 NOVA-33              8:00.00    7:58.32  
                  53.28     1:49.74 (56.46)   2:51.64 (1:01.90)   3:52.28 (1:00.64)
      4:53.47 (1:01.19)   5:56.80 (1:03.33)   7:00.51 (1:03.71)     7:58.32 (57.81)
 
Event 21  Women 40-44 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 4:21.75  12/14/2003 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N 4:21.75  12/14/2003 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dantzler, Amy             43 WH2O-33              5:10.50    4:48.55    9  
                  33.14     1:08.97 (35.83)     1:45.46 (36.49)     2:22.49 (37.03)
        2:59.34 (36.85)     3:36.12 (36.78)     4:12.81 (36.69)     4:48.55 (35.74)
  2 Smith, Laura              41 ARIZ-48              4:52.30    4:50.86    7  
                  33.47     1:09.56 (36.09)     1:46.28 (36.72)     2:23.28 (37.00)
        2:59.84 (36.56)     3:36.51 (36.67)     4:13.79 (37.28)     4:50.86 (37.07)
  3 Goodwin, Barbara          43 LAPS-33              5:15.00    5:05.44    6  
                  35.43     1:13.50 (38.07)     1:52.66 (39.16)     2:31.70 (39.04)
        3:10.24 (38.54)     3:48.93 (38.69)     4:27.56 (38.63)     5:05.44 (37.88)
  4 Major, Becki              44 ARIZ-48              5:12.65    5:11.81    5  
                  36.20     1:15.07 (38.87)     1:54.14 (39.07)     2:33.88 (39.74)
        3:12.72 (38.84)     3:52.52 (39.80)     4:32.29 (39.77)     5:11.81 (39.52)
  5 Adams, Kari               41 LVM-33               5:39.20    5:21.44    4  
                  35.95     1:15.91 (39.96)     1:56.77 (40.86)     2:37.88 (41.11)
        3:19.49 (41.61)     4:01.23 (41.74)     4:42.20 (40.97)     5:21.44 (39.24)
  6 Rock, Colleen             43 ZAP-33               6:24.63    6:09.17    3  
                  41.69     1:25.78 (44.09)     2:12.42 (46.64)     2:59.81 (47.39)
        3:46.67 (46.86)     4:34.73 (48.06)     5:23.10 (48.37)     6:09.17 (46.07)
  7 Jarvits, Janet            41 ROSE-33              7:15.00    6:41.81    2  
                  42.98     1:32.02 (49.04)     2:22.43 (50.41)     3:13.83 (51.40)
        4:06.24 (52.41)     4:58.17 (51.93)     5:51.32 (53.15)     6:41.81 (50.49)
  8 Arbogast, Patricia        44 NOVA-33              7:15.00    6:52.17    1  
                  45.41     1:36.21 (50.80)     2:27.77 (51.56)     3:21.18 (53.41)
        4:13.87 (52.69)     5:07.26 (53.39)     6:00.56 (53.30)     6:52.17 (51.61)
  9 Fell, Paula               42 NOVA-33              7:14.00    7:16.30  
                  48.59     1:41.79 (53.20)     2:36.67 (54.88)     3:31.98 (55.31)
        4:27.99 (56.01)     5:24.37 (56.38)     6:21.72 (57.35)     7:16.30 (54.58)
 
Event 21  Women 45-49 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 4:30.98   10/5/2003 S.HEIM-BOWEN, USA                          
        NATL: N 4:30.98   10/5/2003 S HEIM-BOWEN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Simpson, Susanne          47 NOVA-33              4:52.00    4:44.77    9  
                  32.97     1:07.57 (34.60)     1:43.00 (35.43)     2:18.91 (35.91)
        2:55.36 (36.45)     3:32.34 (36.98)     4:09.25 (36.91)     4:44.77 (35.52)
  2 Carlsen, Jeanne           49 CMSC                 4:55.00    4:56.13    7  
                  34.50     1:11.01 (36.51)     1:48.30 (37.29)     2:25.83 (37.53)
        3:03.39 (37.56)     3:41.09 (37.70)     4:18.88 (37.79)     4:56.13 (37.25)
  3 Osborn, Ahelee            49 NOVA-33              5:11.76    5:03.20    6  
                  34.45     1:13.33 (38.88)     1:52.66 (39.33)     2:31.42 (38.76)
        3:09.70 (38.28)     3:47.80 (38.10)     4:25.78 (37.98)     5:03.20 (37.42)
  4 Shore, Susan              45 MSCM-33              5:27.10    5:32.86    5  
                  38.74     1:20.17 (41.43)     2:02.90 (42.73)     2:45.96 (43.06)
        3:28.70 (42.74)     4:11.56 (42.86)     4:53.03 (41.47)     5:32.86 (39.83)
  5 Saul-Zachau, Joanne       49 LVM-33               5:37.16    5:41.60    4  
                  38.51     1:21.09 (42.58)     2:04.93 (43.84)     2:49.41 (44.48)
        3:33.74 (44.33)     4:17.39 (43.65)     5:00.38 (42.99)     5:41.60 (41.22)
  6 O'Rourke, Therese         45 MVN-33               6:00.00    6:06.63    3  
                  39.65     1:23.67 (44.02)     2:09.16 (45.49)     2:56.09 (46.93)
        3:43.20 (47.11)     4:30.72 (47.52)     5:17.93 (47.21)     6:06.63 (48.70)
  7 Deputy, Kerry             46 NOVA-33              7:00.00    6:15.09    2  
                  42.01     1:28.42 (46.41)     2:15.87 (47.45)     3:03.99 (48.12)
        3:53.18 (49.19)     4:42.01 (48.83)     5:30.48 (48.47)     6:15.09 (44.61)
  8 Naruse, Patricia          49 NOVA-33              8:00.00    6:52.43    1  
                  45.19     1:35.55 (50.36)     2:28.18 (52.63)     3:21.86 (53.68)
        4:15.69 (53.83)     5:09.26 (53.57)     6:02.99 (53.73)     6:52.43 (49.44)
  9 Aguilar, Nancy            46 UCLA-33              7:50.00    7:30.37  
                  48.31     1:41.60 (53.29)     2:37.04 (55.44)     3:34.63 (57.59)
        4:33.73 (59.10)     5:33.65 (59.92)     6:32.83 (59.18)     7:30.37 (57.54)
 
Event 21  Women 50-54 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 4:45.72   10/5/2003 LAURA VAL, USA                             
        NATL: N 4:45.72   10/5/2003 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ciraulo, Christie         54 UCLA-33              5:15.71    5:07.43    9  
                  36.18     1:15.06 (38.88)     1:54.53 (39.47)     2:34.17 (39.64)
        3:13.36 (39.19)     3:52.59 (39.23)     4:30.77 (38.18)     5:07.43 (36.66)
  2 Ellington, Cheri          50 SCMC-33              5:40.00    5:42.99    7  
                  38.99     1:21.98 (42.99)     2:06.34 (44.36)     2:50.55 (44.21)
        3:34.66 (44.11)     4:18.35 (43.69)     5:01.30 (42.95)     5:42.99 (41.69)
  3 Powers, Patricia          50 LBG-33               6:07.07    5:50.62    6  
                  39.59     1:22.85 (43.26)     2:08.09 (45.24)     2:53.78 (45.69)
        3:39.03 (45.25)     4:23.83 (44.80)     5:08.22 (44.39)     5:50.62 (42.40)
  4 Seaton, Jessica           54 WH2O-33              6:30.00    6:20.22    5  
                  43.96     1:31.96 (48.00)     2:21.04 (49.08)     3:09.85 (48.81)
        3:58.21 (48.36)     4:46.02 (47.81)     5:33.52 (47.50)     6:20.22 (46.70)
  5 Moore, Edna               52 DSSM-33              7:10.00    7:08.40    4  
                  48.05     1:42.94 (54.89)     2:38.46 (55.52)     3:33.45 (54.99)
        4:28.75 (55.30)     5:23.31 (54.56)     6:17.76 (54.45)     7:08.40 (50.64)
 
Event 21  Women 55-59 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 4:50.18  10/15/2006 LAURA VAL, USA                             
        NATL: N 4:50.18  10/15/2006 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Baker, Gini               57 SDSM-SI              7:19.53    7:21.08    9  
                  45.96     1:37.55 (51.59)     2:32.69 (55.14)     3:30.07 (57.38)
        4:27.49 (57.42)     5:25.45 (57.96)     6:24.64 (59.19)     7:21.08 (56.44)
  2 Jacobus, Anne             57 LBG-33               8:30.00    8:23.65    7  
                  50.99     1:49.25 (58.26)   2:53.80 (1:04.55)   4:00.54 (1:06.74)
      5:07.48 (1:06.94)   6:14.75 (1:07.27)   7:20.86 (1:06.11)   8:23.65 (1:02.79)
  3 Hayes, Penny              57 LBG-33               7:30.00   10:28.73    6  
                1:04.40   2:20.13 (1:15.73)   3:38.56 (1:18.43)   5:02.83 (1:24.27)
      6:24.78 (1:21.95)   7:47.60 (1:22.82)   9:10.56 (1:22.96)  10:28.73 (1:18.17)
 
Event 21  Women 60-64 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 5:27.75    4/6/2003 JACKIE MARR, USA                           
        NATL: N 5:27.75    4/6/2003 JACKIE MARR                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shoenberger, Linda        60 TAM-PC               5:47.09    5:46.84    9  
                  41.48     1:24.71 (43.23)     2:08.37 (43.66)     2:52.15 (43.78)
        3:35.75 (43.60)     4:19.45 (43.70)     5:03.27 (43.82)     5:46.84 (43.57)
  2 Marr, Jackie              64 SDSM-SI              6:00.80    5:48.70    7  
                  40.09     1:23.43 (43.34)     2:08.18 (44.75)     2:53.50 (45.32)
        3:39.22 (45.72)     4:24.14 (44.92)     5:07.84 (43.70)     5:48.70 (40.86)
  3 Montrella, Bev            61 MVN-33               6:25.28    6:29.26    6  
                  43.87     1:33.20 (49.33)     2:23.17 (49.97)     3:12.93 (49.76)
        4:03.73 (50.80)     4:53.14 (49.41)     5:41.97 (48.83)     6:29.26 (47.29)
  4 Watson, Katherine         60 OJAI-33              8:15.00    7:36.07    5  
                  51.02     1:47.44 (56.42)     2:44.43 (56.99)     3:41.84 (57.41)
        4:40.49 (58.65)     5:38.84 (58.35)     6:38.79 (59.95)     7:36.07 (57.28)
  5 Cole, Anita               60 LBG-33              10:44.86   11:50.98    4  
                1:17.68   2:46.34 (1:28.66)   4:19.33 (1:32.99)   5:50.83 (1:31.50)
      7:22.64 (1:31.81)   8:52.04 (1:29.40)  10:24.27 (1:32.23)  11:50.98 (1:26.71)
 
Event 21  Women 65-69 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 5:46.94   4/29/2003 YOSHIKO OSAKI, JPN                         
        NATL: N 5:59.10  12/15/2002 LAVELLE STOINOFF                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ridout, Nancy             65 TAM-PC               7:00.00    6:36.07    9  
                  45.85     1:37.21 (51.36)     2:29.25 (52.04)     3:20.25 (51.00)
        4:10.33 (50.08)     5:00.36 (50.03)     5:49.62 (49.26)     6:36.07 (46.45)
  2 Williams, Anne            69 SDSM-SI              6:39.45    6:43.29    7  
                  47.16     1:38.08 (50.92)     2:29.89 (51.81)     3:21.48 (51.59)
        4:13.38 (51.90)     5:04.68 (51.30)     5:55.56 (50.88)     6:43.29 (47.73)
 
Event 21  Women 70-74 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 6:00.34   9/28/2003 JANE ASHER, GBR                            
        NATL: N 6:27.21   12/5/1999 GAIL ROPER                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Little, Jeanne            70 SDSM-SI              6:50.00    7:20.35    9  
                  49.78     1:45.09 (55.31)     2:41.86 (56.77)     3:39.68 (57.82)
        4:36.86 (57.18)     5:33.61 (56.75)     6:28.14 (54.53)     7:20.35 (52.21)
  2 Pipes, Adrienne           73 SDSM-SI              7:12.36    7:25.47    7  
                  52.34     1:49.34 (57.00)     2:46.30 (56.96)     3:42.82 (56.52)
        4:39.53 (56.71)     5:36.77 (57.24)     6:32.54 (55.77)     7:25.47 (52.93)
  3 Glenn, Sylvia             70 OJAI-33              8:24.10    8:50.85    6  
                1:00.76   2:06.83 (1:06.07)   3:15.20 (1:08.37)   4:23.15 (1:07.95)
      5:30.29 (1:07.14)   6:37.07 (1:06.78)   7:45.85 (1:08.78)   8:50.85 (1:05.00)
 
Event 21  Women 75-79 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 6:09.40  10/28/2006 JANE ASHER, GBR                            
        NATL: N 6:44.09   12/8/2002 JEAN TROY                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Caldwell, Dionne          75 NOVA-33              8:10.21    7:55.08    9  
                  53.20   1:53.29 (1:00.09)   2:54.48 (1:01.19)   3:55.34 (1:00.86)
      4:56.44 (1:01.10)   5:57.96 (1:01.52)   6:58.48 (1:00.52)     7:55.08 (56.60)
 
Event 21  Women 85-89 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 8:17.82  12/14/2003 RITA SIMONTON, USA                         
        NATL: N 8:17.82  12/14/2003 RITA SIMONTON                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kornfeld, Maurine         86 MVN-33               9:29.31    9:18.21    9  
                1:03.01   2:11.85 (1:08.84)   3:22.36 (1:10.51)   4:33.32 (1:10.96)
      5:45.17 (1:11.85)   6:56.05 (1:10.88)   8:08.00 (1:11.95)   9:18.21 (1:10.21)
 
Event 22  Men 18-24 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 4:03.45  12/10/1995 BRAD WINSOR                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kosienski, Christopher    23 LBG-33               8:00.00    7:12.75    9  
                  42.94     1:33.60 (50.66)     2:27.25 (53.65)     3:22.58 (55.33)
        4:19.63 (57.05)     5:17.98 (58.35)     6:17.23 (59.25)     7:12.75 (55.52)
 
 

Event 22  Men 400 SC Meter Freestyle               Team Standings / Event Results

Event 22  Men 25-29 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 3:53.60   3/16/2007 SYLVAIN CROS, FRA                          
        NATL: N 3:58.23  12/14/1997 ALEX KOSTICH                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Weston, Ben               26 LJSM-SI              4:14.34    4:21.94    9  
                  29.83     1:02.34 (32.51)     1:35.38 (33.04)     2:08.68 (33.30)
        2:42.41 (33.73)     3:16.67 (34.26)     3:49.87 (33.20)     4:21.94 (32.07)
 
Event 22  Men 30-34 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 3:58.40  12/10/2000 ALEX KOSTICH, USA                          
        NATL: N 3:58.40  12/10/2000 ALEX KOSTICH                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Olver, Brian              30 WH2O-33              4:16.00    4:14.30    9  
                  29.05     1:00.55 (31.50)     1:32.48 (31.93)     2:05.06 (32.58)
        2:37.48 (32.42)     3:10.24 (32.76)     3:42.70 (32.46)     4:14.30 (31.60)
  2 Selinger, Ilan R          34 MAM-PC               4:24.00    4:24.35    7  
                  30.88     1:03.68 (32.80)     1:36.90 (33.22)     2:10.76 (33.86)
        2:44.16 (33.40)     3:18.14 (33.98)     3:51.56 (33.42)     4:24.35 (32.79)
  3 Herlihy, Thomas B         31 MVN-33               4:40.14    4:33.95    6  
                  30.98     1:05.84 (34.86)     1:41.30 (35.46)     2:16.58 (35.28)
        2:51.96 (35.38)     3:26.64 (34.68)     4:00.78 (34.14)     4:33.95 (33.17)
  4 So, Stephen               33 ARIZ-48              4:51.92    4:40.94    5  
                  33.00     1:07.26 (34.26)     1:41.79 (34.53)     2:17.18 (35.39)
        2:52.91 (35.73)     3:29.04 (36.13)     4:05.28 (36.24)     4:40.94 (35.66)
  5 Roberts, Bill             32 LBG-33               7:00.00    5:59.17    4  
                  38.03     1:21.21 (43.18)     2:05.63 (44.42)     2:51.12 (45.49)
        3:37.78 (46.66)     4:24.98 (47.20)     5:12.02 (47.04)     5:59.17 (47.15)
 
Event 22  Men 35-39 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 3:57.77  12/14/2003 ERIK HOCHSTEIN, USA                        
        NATL: N 3:57.77  12/14/2003 ERIK HOCHSTEIN                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moreno, Alejandro         39 SC                   4:20.00    4:13.15    9  
                  29.59     1:01.88 (32.29)     1:34.04 (32.16)     2:06.31 (32.27)
        2:38.18 (31.87)     3:10.04 (31.86)     3:41.78 (31.74)     4:13.15 (31.37)
  2 Magee, Mark               39 LVM-33               4:14.85    4:17.83    7  
                  29.53     1:01.52 (31.99)     1:34.03 (32.51)     2:06.82 (32.79)
        2:39.92 (33.10)     3:12.70 (32.78)     3:45.85 (33.15)     4:17.83 (31.98)
  3 Welechuk, Jeff            37 CMSC                 4:19.99    4:19.52    6  
                  29.26     1:02.24 (32.98)     1:35.67 (33.43)     2:09.25 (33.58)
        2:42.95 (33.70)     3:16.30 (33.35)     3:48.65 (32.35)     4:19.52 (30.87)
  4 Fernandez, Dickie         36 NOVA-33              4:30.45    4:29.99    5  
                  31.89     1:06.93 (35.04)     1:41.98 (35.05)     2:16.24 (34.26)
        2:50.21 (33.97)     3:23.82 (33.61)     3:57.26 (33.44)     4:29.99 (32.73)
  5 Bixler, Kenneth           37 LBG-33               4:58.25    4:47.67    4  
                  32.82     1:08.46 (35.64)     1:45.10 (36.64)     2:22.12 (37.02)
        2:58.95 (36.83)     3:35.55 (36.60)     4:12.14 (36.59)     4:47.67 (35.53)
  6 Armstrong, Martin         37 VCM-33               5:15.15    4:49.46    3  
                  33.48     1:09.54 (36.06)     1:46.03 (36.49)     2:22.51 (36.48)
        2:58.02 (35.51)     3:34.80 (36.78)     4:11.76 (36.96)     4:49.46 (37.70)
  7 Joyce, Kevin              35 MVN-33               4:54.00    4:49.64    2  
                  33.02     1:08.39 (35.37)     1:44.86 (36.47)     2:21.90 (37.04)
        2:59.24 (37.34)     3:35.83 (36.59)     4:13.08 (37.25)     4:49.64 (36.56)
  8 Lengyel, Brad             38 WH2O-33              6:00.00    4:56.92    1  
                  34.51     1:12.05 (37.54)     1:49.77 (37.72)     2:27.84 (38.07)
        3:05.39 (37.55)     3:43.34 (37.95)     4:20.89 (37.55)     4:56.92 (36.03)
  9 Mitchell, Jeffrey         38 MVN-33               5:12.89    5:02.09  
                  34.04     1:11.82 (37.78)     1:49.94 (38.12)     2:29.90 (39.96)
        3:08.66 (38.76)     3:47.11 (38.45)     4:25.36 (38.25)     5:02.09 (36.73)
 10 Borton, Dan               39 ROSE-33              5:14.03    5:02.71  
                  33.84     1:10.93 (37.09)     1:49.68 (38.75)     2:28.77 (39.09)
        3:07.67 (38.90)     3:46.40 (38.73)     4:25.25 (38.85)     5:02.71 (37.46)
 11 Bleuel, Eric              38 VCM-33               6:00.00    5:31.81  
                  36.22     1:16.73 (40.51)     1:58.85 (42.12)     2:42.22 (43.37)
        3:25.17 (42.95)     4:08.42 (43.25)     4:51.19 (42.77)     5:31.81 (40.62)
 
Event 22  Men 40-44 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 4:00.67   11/7/2004 KAI DITZEL, GER                            
        NATL: N 4:08.39   12/4/2005 MIKE SHAFFER                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shaffer, Mike             42 VCM-33               4:18.00    4:11.76    9  
                  29.16     1:00.72 (31.56)     1:32.94 (32.22)     2:05.38 (32.44)
        2:37.91 (32.53)     3:10.24 (32.33)     3:41.61 (31.37)     4:11.76 (30.15)
  2 Jones, Kenton             40 SDSM-SI              4:35.98    4:29.30    7  
                  31.53     1:06.09 (34.56)     1:41.04 (34.95)     2:15.64 (34.60)
        2:49.52 (33.88)     3:23.49 (33.97)     3:57.15 (33.66)     4:29.30 (32.15)
  3 Ogorzelec, Gregg          41 WH2O-33              4:33.46    4:30.35    6  
                  31.92     1:06.03 (34.11)     1:39.76 (33.73)     2:13.81 (34.05)
        2:47.99 (34.18)     3:22.35 (34.36)     3:56.91 (34.56)     4:30.35 (33.44)
  4 Takahashi, Katsuya        40 NOVA-33              4:40.00    4:37.71    5  
                  31.65     1:06.34 (34.69)     1:41.94 (35.60)     2:17.57 (35.63)
        2:53.17 (35.60)     3:28.72 (35.55)     4:03.26 (34.54)     4:37.71 (34.45)
  5 Ozun, Sabri               44 LVM-33               5:15.00    4:51.58    4  
                  34.03     1:10.73 (36.70)     1:47.83 (37.10)     2:25.38 (37.55)
        3:02.53 (37.15)     3:39.67 (37.14)     4:16.54 (36.87)     4:51.58 (35.04)
  6 Young, Chad               43 UCLA-33              4:58.00    4:53.70    3  
                  33.45     1:09.79 (36.34)     1:47.02 (37.23)     2:24.41 (37.39)
        3:02.11 (37.70)     3:39.65 (37.54)     4:16.91 (37.26)     4:53.70 (36.79)
  7 Hecker, Dennis            44 LVM-33               6:30.00    5:52.35    2  
                  39.35     1:22.92 (43.57)     2:07.92 (45.00)     2:53.70 (45.78)
        3:38.63 (44.93)     4:22.72 (44.09)     5:07.58 (44.86)     5:52.35 (44.77)
  8 Wilson, Doug              42 WH2O-33              8:00.00    5:56.18    1  
                  39.21     1:22.70 (43.49)   2:53.99 (1:31.29)                    
                                                    5:14.58 ( )     5:56.18 (41.60)
  9 Everett, Doug             43 ARIZ-48              6:30.00    6:37.58  
                  43.70     1:34.87 (51.17)     2:27.07 (52.20)     3:20.03 (52.96)
        4:10.88 (50.85)     5:00.23 (49.35)     5:49.23 (49.00)     6:37.58 (48.35)
 10 Johnson, Robert           44 NOVA-33              6:30.00    6:44.88  
                  46.38     1:39.37 (52.99)     2:31.72 (52.35)     3:24.69 (52.97)
        4:17.84 (53.15)     5:07.99 (50.15)     5:58.64 (50.65)     6:44.88 (46.24)
 
Event 22  Men 45-49 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 4:08.93   9/24/2005 MARCUS MATTIOLI, BRA                       
        NATL: N 4:14.73  12/12/1999 JIM MCCONICA                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jaegers, Al               45 ARIZ-48              4:24.00    4:29.62    9  
                  31.94     1:06.23 (34.29)     1:40.57 (34.34)     2:14.52 (33.95)
        2:48.72 (34.20)     3:22.88 (34.16)     3:56.88 (34.00)     4:29.62 (32.74)
  2 Harper, Buzz              48 LAPS-33              4:20.00    4:30.07    7  
                  31.89     1:05.80 (33.91)     1:40.12 (34.32)     2:14.18 (34.06)
        2:48.46 (34.28)     3:22.85 (34.39)     3:56.90 (34.05)     4:30.07 (33.17)
  3 Smiley, Jon               46 TXLA-26              4:48.00    4:39.44    6  
                  31.80     1:06.76 (34.96)     1:42.45 (35.69)     2:17.97 (35.52)
        2:53.95 (35.98)     3:29.67 (35.72)     4:04.60 (34.93)     4:39.44 (34.84)
  4 Livingston, Gerald        49 SDSM-SI              4:59.15    4:52.60    5  
                  33.45     1:10.79 (37.34)     1:48.56 (37.77)     2:26.88 (38.32)
        3:04.47 (37.59)     3:41.95 (37.48)     4:18.47 (36.52)     4:52.60 (34.13)
  5 Wantz, Steve              46 VCM-33               5:01.84    4:57.38    4  
                  34.80     1:12.23 (37.43)     1:50.35 (38.12)     2:29.09 (38.74)
        3:06.82 (37.73)     3:44.07 (37.25)     4:21.30 (37.23)     4:57.38 (36.08)
  6 Mader, Doug               48 MVN-33               5:17.45    5:25.25    3  
                  36.55     1:16.57 (40.02)     1:57.94 (41.37)     2:39.83 (41.89)
        3:22.15 (42.32)     4:04.95 (42.80)     4:46.50 (41.55)     5:25.25 (38.75)
  7 Beza, Ion                 49 SDSM-SI              5:23.54    5:26.83    2  
                  37.49     1:18.72 (41.23)     2:00.40 (41.68)     2:42.06 (41.66)
        3:23.96 (41.90)     4:05.42 (41.46)     4:47.00 (41.58)     5:26.83 (39.83)
  8 Bahamon, Luis             46 WH2O-33              8:00.00    6:08.59    1  
                  41.05     1:25.58 (44.53)     2:11.70 (46.12)     2:58.80 (47.10)
        3:46.71 (47.91)     4:35.08 (48.37)     5:22.72 (47.64)     6:08.59 (45.87)
  9 Utsumi, Yuji              48 LBG-33               8:00.00    6:18.88  
                  41.82     1:26.61 (44.79)     2:13.61 (47.00)     3:00.45 (46.84)
        3:49.48 (49.03)     4:40.56 (51.08)     5:29.54 (48.98)     6:18.88 (49.34)
 10 Greer, Jaime              49 MVN-33               6:30.00    6:25.86  
                  42.61     1:28.61 (46.00)     2:17.43 (48.82)     3:07.38 (49.95)
        3:57.52 (50.14)     4:48.22 (50.70)     5:40.10 (51.88)     6:25.86 (45.76)
 11 Miranda, Mike             45 LBG-33               7:30.00    7:30.95  
                  53.05     1:51.10 (58.05)     2:48.70 (57.60)     3:46.48 (57.78)
        4:44.54 (58.06)     5:42.07 (57.53)     6:38.54 (56.47)     7:30.95 (52.41)
 12 Derbyshire, Donald        49 LBG-33               9:00.00    8:59.90  
                  55.52   2:02.55 (1:07.03)   3:12.08 (1:09.53)   4:21.56 (1:09.48)
      5:30.75 (1:09.19)   6:41.20 (1:10.45)   7:51.78 (1:10.58)   8:59.90 (1:08.12)
 
Event 22  Men 50-54 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 4:07.99  12/10/2000 JIM MCCONICA, USA                          
        NATL: N 4:07.99  12/10/2000 JIM MCCONICA                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carlsen, Glenn            50 CMSC                 4:37.97    4:35.12    9  
                  32.59     1:07.03 (34.44)     1:41.78 (34.75)     2:16.82 (35.04)
        2:51.76 (34.94)     3:26.63 (34.87)     4:01.39 (34.76)     4:35.12 (33.73)
  2 Caron, Louis              50 ROSE-33              4:50.00    4:40.07    7  
                  31.72     1:06.73 (35.01)     1:42.37 (35.64)     2:17.93 (35.56)
        2:53.53 (35.60)     3:29.45 (35.92)     4:05.08 (35.63)     4:40.07 (34.99)
  3 Maggiora, Ned             52 HSAM-44              5:00.00    4:48.13    6  
                  33.79     1:10.95 (37.16)     1:48.04 (37.09)     2:25.25 (37.21)
        3:02.11 (36.86)     3:39.03 (36.92)     4:14.61 (35.58)     4:48.13 (33.52)
  4 Wussler, Mark             52 SDSM-SI              5:05.00    4:50.05    5  
                  33.00     1:09.05 (36.05)     1:45.91 (36.86)     2:23.15 (37.24)
        3:00.59 (37.44)     3:37.49 (36.90)     4:13.85 (36.36)     4:50.05 (36.20)
  5 Cholodenko, Don           51 NOVA-33              5:00.00    4:50.19    4  
                  34.25     1:10.45 (36.20)     1:46.97 (36.52)     2:23.23 (36.26)
        2:59.45 (36.22)     3:36.49 (37.04)     4:13.80 (37.31)     4:50.19 (36.39)
  6 Stites, Jim               50 ARIZ-48              4:59.99    4:50.31    3  
                  34.33     1:10.87 (36.54)     1:48.70 (37.83)     2:26.37 (37.67)
        3:02.78 (36.41)     3:39.80 (37.02)     4:15.86 (36.06)     4:50.31 (34.45)
  7 Adams, Daniel             51 WH2O-33              5:14.00    5:12.39    2  
                  36.01     1:14.60 (38.59)     1:54.10 (39.50)     2:34.15 (40.05)
        3:14.15 (40.00)     3:54.10 (39.95)     4:33.83 (39.73)     5:12.39 (38.56)
  8 Austin, Tony              50 SCAQ-33              5:30.00    5:23.65    1  
                  35.88     1:14.97 (39.09)     1:55.53 (40.56)     2:36.35 (40.82)
        3:18.37 (42.02)     4:00.00 (41.63)     4:41.76 (41.76)     5:23.65 (41.89)
  9 Adams, Lionel             51 SCLA-33              6:45.00    6:15.15  
                  39.64     1:24.10 (44.46)     2:11.04 (46.94)     2:59.48 (48.44)
        3:48.34 (48.86)     4:37.60 (49.26)     5:28.31 (50.71)     6:15.15 (46.84)
 10 Parnes, Barton            51 LBG-33               7:45.00    7:46.28  
                  47.25     1:41.75 (54.50)     2:40.57 (58.82)   3:42.13 (1:01.56)
      4:44.55 (1:02.42)   5:47.76 (1:03.21)   6:49.67 (1:01.91)     7:46.28 (56.61)
 
Event 22  Men 55-59 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 4:24.92   12/3/2006 JIM MCCONICA, USA                          
        NATL: N 4:24.92   12/3/2006 JIM MCCONICA                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Larson, Charles           55 WH2O-33             10:00.00    5:29.85    9  
                  37.09     1:18.40 (41.31)     2:00.29 (41.89)     2:42.57 (42.28)
        3:24.91 (42.34)     4:07.27 (42.36)     4:48.84 (41.57)     5:29.85 (41.01)
  2 Duffield, Harry           57 SDSM-SI              5:50.00    5:50.89    7  
                  35.90     1:16.79 (40.89)     2:00.52 (43.73)     2:45.22 (44.70)
        3:31.33 (46.11)     4:18.74 (47.41)     5:07.51 (48.77)     5:50.89 (43.38)
  3 Olson, Jay                58 WH2O-33              6:00.00    6:03.23    6  
                  42.52     1:26.22 (43.70)     2:11.41 (45.19)     2:57.54 (46.13)
        3:43.92 (46.38)     4:30.96 (47.04)     5:17.96 (47.00)     6:03.23 (45.27)
 
Event 22  Men 60-64 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 4:40.45  10/28/2006 DUNCAN MCCREADIE, GBR                      
        NATL: N 4:43.69   5/21/2005 JOHN CALVERT                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Davis, Don                63 RHMS-38              5:08.40    5:07.50    9  
                  34.51     1:12.37 (37.86)     1:51.32 (38.95)     2:30.22 (38.90)
        3:09.83 (39.61)     3:49.52 (39.69)     4:29.50 (39.98)     5:07.50 (38.00)
  2 McColly, Michael          62 PNA-PC               5:27.00    5:08.73    7  
                  35.39     1:14.15 (38.76)     1:53.92 (39.77)     2:33.63 (39.71)
        3:13.03 (39.40)     3:52.43 (39.40)     4:31.06 (38.63)     5:08.73 (37.67)
  3 Raffaelli, Larry          64 VCM-33               5:40.00    5:20.83    6  
                  37.17     1:18.37 (41.20)     1:59.71 (41.34)     2:41.84 (42.13)
        3:22.63 (40.79)     4:03.32 (40.69)     4:43.04 (39.72)     5:20.83 (37.79)
  4 Anderson, Eric            63 SOBA-33              5:20.00    5:22.54    5  
                  36.37     1:17.50 (41.13)     2:00.01 (42.51)     2:42.25 (42.24)
        3:23.70 (41.45)     4:04.73 (41.03)     4:44.73 (40.00)     5:22.54 (37.81)
  5 Figueiredo, Paulo         61 WH2O-33              5:45.00    5:24.90    4  
                  37.44     1:18.43 (40.99)     1:59.62 (41.19)     2:41.96 (42.34)
        3:23.57 (41.61)     4:04.36 (40.79)     4:45.88 (41.52)     5:24.90 (39.02)
  6 Bailey, Hop               60 ARIZ-48              5:23.00    5:26.88    3  
                  37.75     1:17.85 (40.10)     1:59.71 (41.86)     2:41.53 (41.82)
        3:23.52 (41.99)     4:05.40 (41.88)     4:46.80 (41.40)     5:26.88 (40.08)
  7 Colonnese, Michael        63 MVN-33               6:13.50    5:59.31    2  
                  40.05     1:24.72 (44.67)     2:10.63 (45.91)     2:56.77 (46.14)
        3:42.81 (46.04)     4:28.97 (46.16)     5:14.88 (45.91)     5:59.31 (44.43)
  8 Holder, Richard           63 LVM-33               7:30.00    6:57.72    1  
                  46.91     1:40.14 (53.23)     2:35.53 (55.39)     3:29.64 (54.11)
        4:23.15 (53.51)     5:16.99 (53.84)     6:09.88 (52.89)     6:57.72 (47.84)
 
Event 22  Men 65-69 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 4:55.56   2/18/2007 TOM LANDIS, USA                            
        NATL: N 4:55.56   2/18/2007 TOM LANDIS                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Willert, Dan              65 WCM-38               5:25.25    5:22.00    9  
                  34.60     1:13.62 (39.02)     1:54.31 (40.69)     2:35.94 (41.63)
        3:17.86 (41.92)     4:00.31 (42.45)     4:42.27 (41.96)     5:22.00 (39.73)
  2 Williams, Frank           67 SDSM-SI              6:16.00    5:43.67    7  
                  39.42     1:21.64 (42.22)     2:05.44 (43.80)     2:49.65 (44.21)
        3:33.54 (43.89)     4:17.68 (44.14)     5:01.42 (43.74)     5:43.67 (42.25)
  3 Bleuel, Bart              66 VCM-33               6:30.00    6:33.62    6  
                  43.78     1:32.15 (48.37)     2:23.26 (51.11)     3:14.97 (51.71)
        4:07.10 (52.13)     4:58.39 (51.29)     5:48.25 (49.86)     6:33.62 (45.37)
 
Event 22  Men 70-74 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 5:09.75   3/16/2002 GRAHAM JOHNSTON, USA                       
        NATL: N 5:09.75   3/16/2002 GRAHAM JOHNSTON                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rauch, Will               73 LVM-33               6:10.00    6:21.44    9  
                  42.17     1:28.15 (45.98)     2:16.79 (48.64)     3:05.63 (48.84)
        3:54.46 (48.83)     4:44.01 (49.55)     5:33.62 (49.61)     6:21.44 (47.82)
  2 Mitchell, Tom             74 SDSM-SI              6:47.22    6:55.58    7  
                  43.81     1:35.22 (51.41)     2:29.66 (54.44)     3:24.71 (55.05)
        4:19.20 (54.49)     5:13.10 (53.90)     6:05.24 (52.14)     6:55.58 (50.34)
  3 Grohe, William            74 USFM-PC              7:40.00    7:42.10    6  
                  47.16     1:42.65 (55.49)   2:43.24 (1:00.59)   3:43.75 (1:00.51)
      4:45.14 (1:01.39)   5:46.51 (1:01.37)   6:46.55 (1:00.04)     7:42.10 (55.55)
 
Event 22  Men 75-79 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 5:40.14   5/20/2006 GRAHAM JOHNSTON, USA                       
        NATL: N 5:40.14   5/20/2006 GRAHAM JOHNSTON                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Baker, Donald             76 SDSM-SI              7:44.90    7:31.13    9  
                  46.86     1:41.04 (54.18)     2:38.57 (57.53)   3:38.59 (1:00.02)
      4:39.02 (1:00.43)     5:38.89 (59.87)   6:39.51 (1:00.62)     7:31.13 (51.62)
  2 Rolph, Robert             76 MVN-33               7:32.37    7:31.59    7  
                  47.83     1:42.72 (54.89)     2:40.26 (57.54)     3:39.34 (59.08)
        4:37.87 (58.53)     5:36.26 (58.39)   6:37.52 (1:01.26)     7:31.59 (54.07)
 
Event 22  Men 80-84 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 6:27.60  12/12/1999 RAY TAFT, USA                              
        NATL: N 6:27.60  12/12/1999 RAY TAFT                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Piemme, Frank             82 SDSM-SI              6:40.77    7:04.43    9  
                  47.98     1:41.35 (53.37)     2:36.68 (55.33)     3:33.02 (56.34)
        4:26.68 (53.66)     5:20.35 (53.67)     6:13.47 (53.12)     7:04.43 (50.96)
  2 Schmidt, Jurgen           84 SDSM-SI              7:10.00    7:19.33    7  
                  47.71     1:42.31 (54.60)     2:39.49 (57.18)     3:36.29 (56.80)
        4:32.26 (55.97)     5:28.83 (56.57)     6:24.84 (56.01)     7:19.33 (54.49)
  3 Arth, Lee                 82 SDSM-SI              7:58.01    8:03.26    6  
                  54.69   8:03.26 (7:08.57)                                        
  4 Silverstein, Lou          81 ARIZ-48              9:06.00    9:01.61    5  
                  59.79   2:09.24 (1:09.45)   3:19.86 (1:10.62)   4:29.70 (1:09.84)
      5:38.03 (1:08.33)   6:47.06 (1:09.03)   7:55.37 (1:08.31)   9:01.61 (1:06.24)
 
 

Event 23  Women 100 SC Meter Butterfly             Team Standings / Event Results
 
Event 23  Women 18-24 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 1:05.01  11/11/2001 DAWN HECKMAN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilkings, Kelly           21 MVN-33               1:12.69    1:12.05    9  
                  33.86     1:12.05 (38.19)                                        
 
Event 23  Women 25-29 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 1:01.33   3/31/1996 SHEILA TAORMINA, USA                       
        NATL: N 1:01.33   3/31/1996 SHEILA TAORMINA                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cole, Jacqueline          27 LBG-33               1:30.00    1:21.69    9  
                  37.16     1:21.69 (44.53)                                        
  2 Kehrli, Robyn             29 NOVA-33              1:51.00    1:37.47    7  
                  43.48     1:37.47 (53.99)                                        
 
Event 23  Women 30-34 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 1:00.11   3/25/2006 METTE JACOBSEN, DEN                        
        NATL: N 1:02.70  12/10/2000 WENKE HANSEN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Frawley, Tabitha          33 SDSM-SI              1:16.72    1:14.85    9  
                  35.00     1:14.85 (39.85)                                        
  2 van Dalsum, Erin          34 NOVA-33              2:30.20    2:50.64    7  
                1:09.67   2:50.64 (1:40.97)                                        
 
Event 23  Women 35-39 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 1:03.07   5/22/2005 DEBBIE YOUNGER, CAN                        
        NATL: N 1:03.29  12/14/1997 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dodd, Laurie              35 UCLA-33              1:12.90    1:10.27    9  
                  33.61     1:10.27 (36.66)                                        
  2 Santomauro, Laura         38 WCM-38               1:13.00    1:12.46    7  
                  34.87     1:12.46 (37.59)                                        
  3 Odgers, Emily             39 NOVA-33              1:17.00    1:17.25    6  
                  36.10     1:17.25 (41.15)                                        
  4 Soria, Veronica           35 NOVA-33              2:10.00    2:04.91    5  
                  59.23   2:04.91 (1:05.68)                                        
 
Event 23  Women 40-44 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 1:02.37  12/11/2005 S.VON DER LIPPE, USA                       
        NATL: N 1:02.37  12/11/2005 S VON DER LIPPE                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 von der Lippe, Susan      42 CMS-32               1:02.37    1:02.34W   9  
                  29.20     1:02.34 (33.14)                                        
  2 McCue, Marika             44 ARIZ-48              1:18.34    1:17.83    7  
                  36.60     1:17.83 (41.23)                                        
  3 Adams, Kari               41 LVM-33               1:27.90    1:22.85    6  
                  38.83     1:22.85 (44.02)                                        
  4 Labelle, Laura            43 MSCM-33              1:32.80    1:30.91    5  
                  39.21     1:30.91 (51.70)                                        
  5 Nakamatsu, Judith         40 UCLA-33              1:38.00    1:40.76    4  
                  48.65     1:40.76 (52.11)                                        
 
Event 23  Women 45-49 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 1:06.42   3/15/2007 K.PIPES-NEILSEN, FRA                       
        NATL: N 1:07.99   2/20/2005 SUZANNE SIMPSON                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pipes-Neilsen, Karlyn     45 SDSM-SI              1:06.42    1:04.40W   9  
                  30.03     1:04.40 (34.37)                                        
  2 Granger, Traci            49 LAPS-33              1:15.00    1:09.27    7  
                  32.54     1:09.27 (36.73)                                        
  3 Simpson, Susanne          47 NOVA-33              1:12.00    1:10.63    6  
                  33.78     1:10.63 (36.85)                                        
  4 Cook, Jenny               49 UCLA-33              1:12.00    1:13.41    5  
                  35.02     1:13.41 (38.39)                                        
  5 Carlsen, Jeanne           49 CMSC                 1:16.00    1:15.93    4  
                  35.69     1:15.93 (40.24)                                        
  6 James, Paula              48 LVM-33               1:20.20    1:20.21    3  
                  38.20     1:20.21 (42.01)                                        
  7 Kennon, Julie             46 LBG-33               1:32.00    1:31.40    2  
                  41.71     1:31.40 (49.69)                                        
  8 Aguilar, Nancy            46 UCLA-33              2:00.00    2:01.54    1  
                  56.42   2:01.54 (1:05.12)                                        
 
Event 23  Women 50-54 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 1:09.05  10/21/2001 LAURA VAL, USA                             
        NATL: N 1:09.05  10/21/2001 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sullivan, Lynn            50 UNAT                 1:23.69    1:19.02    9  
                  35.91     1:19.02 (43.11)                                        
  2 Ciraulo, Christie         54 UCLA-33              1:18.02    1:19.05    7  
                  35.99     1:19.05 (43.06)                                        
  3 Hayes, Patricia           54 LBG-33               1:35.00    1:55.12    6  
                  48.10   1:55.12 (1:07.02)                                        
 
Event 23  Women 55-59 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 1:10.93   12/3/2006 LAURA VAL, USA                             
        NATL: N 1:10.93   12/3/2006 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Val, Laura                56 TAM-PC               1:12.00    1:10.55W   9  
                  32.97     1:10.55 (37.58)                                        
 
Event 23  Women 60-64 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 1:16.41   5/16/2004 JUDY WILSON, GBR                           
        NATL: N 1:29.78   5/12/2006 MARGOT PETTIJOHN                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Watson, Katherine         60 OJAI-33              2:12.00    2:00.67    9  
                  57.72   2:00.67 (1:02.95)                                        
 
Event 23  Women 70-74 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 1:34.70  10/21/2001 JANE ASHER, GBR                            
        NATL: N 1:37.56  10/10/1999 GAIL ROPER                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jordan, Betsy             70 SDSM-SI              1:45.00    1:53.99    9  
                  54.41     1:53.99 (59.58)                                        
 
 

Event 24  Men 100 SC Meter Butterfly               Team Standings / Event Results
 
Event 24  Men 18-24 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 56.52   12/3/2006 MARIO MARSHALL                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brezensky, Chester        21 UNAT                   59.36    1:07.04    9  
                  29.78     1:07.04 (37.26)                                        
 
Event 24  Men 25-29 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 53.93  11/20/2004 STEFAN HERBST, GER                           
        NATL: N 54.83  12/15/2002 JASON EADDY                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Marshall, Mario           25 UNAT                   55.82      54.94    9  
                  25.04       54.94 (29.90)                                        
  2 Conway, Adam              29 TVM-PC                 56.45      55.97    7  
                  25.82       55.97 (30.15)                                        
  3 Kettunen, Teemu           25 NOVA-33                57.20      57.46    6  
                  26.71       57.46 (30.75)                                        
  4 Schmidt, David            29 MVN-33               1:00.16      59.89    5  
                  28.18       59.89 (31.71)                                        
  5 Weston, Ben               26 LJSM-SI              1:00.00    1:00.68    4  
                  28.37     1:00.68 (32.31)                                        
  6 Zechar, Jeremy            27 UNAT                 1:10.00    1:07.07    3  
                  30.27     1:07.07 (36.80)                                        
 
Event 24  Men 30-34 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 54.82   5/19/1996 HIROSHI MIURA, JPN                           
        NATL: N 54.85  12/12/1999 BRIAN ALDERMAN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Polizos, George           32 SCLA-33              1:03.00    1:01.27    9  
                  28.55     1:01.27 (32.72)                                        
  2 Craun, Adam               33 NOVA-33              1:04.50    1:01.35    7  
                  28.37     1:01.35 (32.98)                                        
  3 Selinger, Ilan R          34 MAM-PC               1:02.50    1:02.24    6  
                  29.53     1:02.24 (32.71)                                        
 
Event 24  Men 35-39 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 55.85   12/9/2001 JIM HARVEY, USA                              
        NATL: N 55.85   12/9/2001 JIM HARVEY                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Blessing, Tyler           35 TXLA-26                59.86      58.35    9  
                  27.30       58.35 (31.05)                                        
  2 Rinzler, Marcel           36 NOVA-33                59.00      58.41    7  
                  28.24       58.41 (30.17)                                        
  3 Moreno, Alejandro         39 SC                   1:01.00    1:02.00    6  
                  29.59     1:02.00 (32.41)                                        
  4 Ciborowski, Chris         35 NOVA-33              1:06.00    1:04.39    5  
                  29.66     1:04.39 (34.73)                                        
  5 Mercier, Steve            35 NOVA-33              1:03.16    1:05.47    4  
                  30.29     1:05.47 (35.18)                                        
  6 Fernandez, Dickie         36 NOVA-33              1:07.62    1:05.90    3  
                  30.63     1:05.90 (35.27)                                        
  7 Armstrong, Martin         37 VCM-33               1:10.10    1:07.49    2  
                  31.11     1:07.49 (36.38)                                        
  8 Murphy, Tim               37 SDSM-SI              1:06.00    1:08.33    1  
                  32.04     1:08.33 (36.29)                                        
  9 Frogley, Terry            37 SDSM-SI              1:23.31    1:12.25  
                  33.61     1:12.25 (38.64)                                        
 10 Saldana, Rich             37 LBG-33               1:13.77    1:14.27  
                  33.87     1:14.27 (40.40)                                        
 11 Wen, Patrick              35 WCM-38               1:13.00    1:14.56  
                  33.55     1:14.56 (41.01)                                        
 12 Ten, Sergey               36 NOVA-33              1:45.00    1:15.25  
                  35.01     1:15.25 (40.24)                                        
 13 Loveday, James            38 SDSM-SI              1:19.00    1:19.21  
                  37.31     1:19.21 (41.90)                                        
 14 Bleuel, Eric              38 VCM-33               1:30.00    1:27.32  
                  39.23     1:27.32 (48.09)                                        
 
Event 24  Men 40-44 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 56.18  10/11/1998 WILLIAM SPECHT, USA                          
        NATL: N 56.18  10/11/1998 WILLIAM SPECHT                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shaffer, Mike             42 VCM-33                 59.50      57.70    9  
                  27.39       57.70 (30.31)                                        
  2 Phelan, Darren            44 STAN-38                59.45    1:00.61    7  
                  27.73     1:00.61 (32.88)                                        
  3 Ozun, Sabri               44 LVM-33               1:06.00    1:02.46    6  
                  29.36     1:02.46 (33.10)                                        
  4 Rasmussen, Anders         44 TXLA-26              1:00.48    1:07.18    5  
                  26.40     1:07.18 (40.78)                                        
  5 Dyer, Mark                42 SDSM-SI              1:16.00    1:08.05    4  
                  31.85     1:08.05 (36.20)                                        
  6 Bright, John              43 MVN-33               1:20.00    1:11.00    3  
                  33.26     1:11.00 (37.74)                                        
  7 Harden, Jimmy             44 SDSM-SI              1:18.00    1:14.19    2  
                  34.00     1:14.19 (40.19)                                        
  8 McGinley, Patrick         44 ROSE-33              1:17.57    1:14.23    1  
                  34.21     1:14.23 (40.02)                                        
 
Event 24  Men 45-49 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 57.17  12/14/2003 PAUL CARTER, USA                             
        NATL: N 57.17  12/14/2003 PAUL CARTER                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Paul               48 ARIZ-48                58.50      58.02    9  
                  27.89       58.02 (30.13)                                        
  2 Sorensen, Jim             49 WCM-38               1:01.00    1:00.53    7  
                  28.67     1:00.53 (31.86)                                        
  3 Morales, John             49 SRM-PC               1:02.50    1:02.71    6  
                  29.16     1:02.71 (33.55)                                        
  4 Magit, Brad               49 SCAQ-33              1:06.00    1:05.75    5  
                  30.36     1:05.75 (35.39)                                        
  5 Harper, Buzz              48 LAPS-33              1:10.00    1:07.97    4  
                  32.31     1:07.97 (35.66)                                        
  6 Mellon, Jim               45 HIMA-39              1:12.00    1:10.66    3  
                  32.69     1:10.66 (37.97)                                        
  7 Hayward, David            47 NOVA-33              1:11.00    1:14.43    2  
                  34.29     1:14.43 (40.14)                                        
  8 Graham, Errol             48 WH2O-33              1:20.30    1:21.61    1  
                  36.86     1:21.61 (44.75)                                        
  9 Arshat, Brad              45 NOVA-33              1:45.44    1:46.46  
                  49.00     1:46.46 (57.46)                                        
 
Event 24  Men 50-54 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 1:00.08  10/12/2003 JOHN MCCALL, USA                           
        NATL: N 1:00.08  10/12/2003 JOHN MCCALL                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carter, Paul              50 WACM-PC                57.50      57.29W   9  
                  26.67       57.29 (30.62)                                        
  2 Heath, Robert             50 MAM-PC               1:07.45    1:02.48    7  
                  29.43     1:02.48 (33.05)                                        
  3 Vandam, David             52 TXLA-26              1:04.00    1:05.62    6  
                  31.69     1:05.62 (33.93)                                        
  4 McNulty, Bill             51 HSAM-44              1:04.00    1:07.78    5  
                  31.47     1:07.78 (36.31)                                        
  5 Croshier, Mark            52 SDSM-SI              1:07.25    1:08.46    4  
                  30.65     1:08.46 (37.81)                                        
  6 Adkison, Bill             52 SRM-PC               1:09.20    1:09.56    3  
                  32.10     1:09.56 (37.46)                                        
  7 Heather, Michael          53 MVN-33               1:11.11    1:13.07    2  
                  33.61     1:13.07 (39.46)                                        
  8 Buckley, Mark             54 SCAQ-33              1:24.32    1:18.26    1  
                  35.17     1:18.26 (43.09)                                        
 
Event 24  Men 55-59 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 1:00.35  12/17/2006 GREG SHAW, USA                             
        NATL: N 1:00.35  12/17/2006 GREG SHAW                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clemmons, Jim             57 MAM-PC               1:13.50    1:08.00    9  
                  31.91     1:08.00 (36.09)                                        
  2 Kerns, Hubie              58 VCM-33               1:13.00    1:10.35    7  
                  32.76     1:10.35 (37.59)                                        
  3 Sterne, Erik              55 SRM-PC               1:14.20    1:15.13    6  
                  35.44     1:15.13 (39.69)                                        
  4 Astudillo, Fabio          55 SDSM-SI              1:18.13    1:19.75    5  
                  37.66     1:19.75 (42.09)                                        
  5 Greenberg, Henry          59 NOVA-33              1:25.00    1:21.57    4  
                  38.39     1:21.57 (43.18)                                        
  6 Larson, Charles           55 WH2O-33              1:20.00    1:22.17    3  
                  39.18     1:22.17 (42.99)                                        
 
Event 24  Men 60-64 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 1:03.76   12/3/2006 RICH ABRAHAMS, USA                         
        NATL: N 1:03.76   12/3/2006 RICH ABRAHAMS                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Burns, Richard            64 TAM-PC               1:14.00    1:11.97    9  
                  32.86     1:11.97 (39.11)                                        
  2 Martinez, Jorge           60 UNAT                 1:15.00    1:16.56    7  
                  36.41     1:16.56 (40.15)                                        
  3 Figueiredo, Paulo         61 WH2O-33              1:25.00    1:18.55    6  
                  35.59     1:18.55 (42.96)                                        
  4 Colonnese, Michael        63 MVN-33               1:32.60    1:31.74    5  
                  40.69     1:31.74 (51.05)                                        
 
Event 24  Men 65-69 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 1:10.81   5/13/2007 KOJI IWAMOTO, JPN                          
        NATL: N 1:13.32   1/19/2003 BERT PETERSEN                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Williams, Frank           67 SDSM-SI              1:33.00    1:22.42    9  
                  38.90     1:22.42 (43.52)                                        
  2 Bleuel, Bart              66 VCM-33               2:00.00    1:51.74    7  
                  55.21     1:51.74 (56.53)                                        
 
Event 24  Men 70-74 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 1:19.51  10/14/2001 RONALD JOHNSON, USA                        
        NATL: N 1:19.51  10/14/2001 RONALD JOHNSON                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mitchell, Tom             74 SDSM-SI              1:50.77    1:52.07    9  
                  52.44     1:52.07 (59.63)                                        
 
Event 24  Men 80-84 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 1:42.60   5/21/2006 JAN ZIEGLER, CZE                           
        NATL: N 1:47.17   11/5/2005 FRANK PIEMME                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Arth, Lee                 82 SDSM-SI              2:28.01    2:30.84    9  
                1:10.14   2:30.84 (1:20.70)                                        
 
 

Event 25  Women 50 SC Meter Breaststroke           Team Standings / Event Results
  
Event 25  Women 18-24 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 32.09  12/10/1995 BEATA KASZUBA                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moore, Katie              19 MVN-33                 37.56      37.91    9  
  2 Chinn, Sarah              23 MAM-PC                 39.83      39.78    7  
  3 Hollenbeck, Claire        18 MSCM-33                45.00      42.68    6  
 
Event 25  Women 25-29 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 32.76   4/23/2006 HITOMI MATSUDA, JPN                          
        NATL: N 32.20  12/10/1995 TRACEY MIRANDE                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 DeFelice, Heather         28 SDSM-SI                36.23      35.35    9  
  2 Anderson, Tara            28 NOVA-33                45.16      37.30    7  
  3 Thornton, Alicia          27 NOVA-33                44.01      40.73    6  
  4 Peelle, Evelyn            27 LJSM-SI                41.66      43.33    5  
  5 Spicer, Christine         28 HSAM-44                46.04      46.19    4  
  6 Meloney, Kate             27 NOVA-33                50.49      46.86    3  
 
Event 25  Women 30-34 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 32.82  12/10/2000 WENKE HANSEN, USA                            
        NATL: N 32.82  12/10/2000 WENKE HANSEN                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Foster, Christen          32 NOVA-33                39.91      38.67    9  
  2 Wolcott Saavedra, Dana    34 LBG-33                 52.53      53.34    7  
  3 Jocson, Jocelyn           33 NOVA-33              1:39.00    1:47.50    6  
 -- van Dalsum, Erin          34 NOVA-33              1:06.10         DQ  
 
Event 25  Women 35-39 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 33.03  12/10/2000 CAROLINE KRATTLI, USA                        
        NATL: N 33.03  12/10/2000 CAROLINE KRATTLI                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 So, Louise                38 ARIZ-48                37.50      35.85    9  
  2 Rublein, Susanne          37 MAM-PC                 38.41      38.36    7  
  3 Eddins-Jackson, Kirsten   39 LVM-33                 49.00      42.17    6  
  4 Batcheller, Jennifer      39 MVN-33                 42.80      42.93    5  
  5 Borton, Joan              38 ROSE-33                44.50      47.38    4  
  6 Scheferman, Heather       35 NOVA-33                53.66      50.16    3  
  7 Chen, Heidi               37 SCLA-33                55.18    1:01.14    2  
  8 Archer, Renee             36 ROSE-33                57.24    1:09.39    1  
 
Event 25  Women 40-44 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 32.99  12/11/2005 S.VON DER LIPPE, USA                         
        NATL: N 32.99  12/11/2005 S VON DER LIPPE                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 von der Lippe, Susan      42 CMS-32                 33.20      32.93W   9  
  2 Snyder, Cynthia           42 SOBA-33                39.56      39.39    7  
  3 Bunch, Brigid             44 ARIZ-48                41.96      42.23    6  
  4 Rooroh, Ayesha            40 CIM-33                 58.00      45.93    5  
  5 Wong, Bonnie              44 NOVA-33                55.00      46.00    4  
  6 Rock, Colleen             43 ZAP-33                 46.45      47.51    3  
  7 Nielson, Kirsten          43 LBG-33                 49.00      47.58    2  
  8 Utu, Robyn                43 LBG-33               1:30.00      49.40    1  
  9 Fell, Paula               42 NOVA-33                51.35      51.41  
 10 Wong, Carolyn             40 NOVA-33              1:00.00      56.88  
 -- Ozun, Toni                43 LVM-33               1:15.00         DQ  
 
Event 25  Women 45-49 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 33.94   6/10/2007 CAROLINE KRATTLI, USA                        
        NATL: N 33.94   6/10/2007 CAROLINE KRATTLI                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dahl, Lisa                46 PNA-PC                 39.50      38.06    9  
  2 Lepinski, Cokie           48 RHMS-38                40.23      39.82    7  
  3 Dobbs, Theresa            45 MVN-33                 41.00      42.87    6  
  4 O'Rourke, Therese         45 MVN-33                 43.54      43.20    5  
  5 Kennon, Julie             46 LBG-33                 41.00      46.64    4  
  6 Ailes, Joy                47 UNAT                   51.54      48.58    3  
  7 Naruse, Patricia          49 NOVA-33              1:00.00      49.81    2  
  8 Johnson, Lainie           46 NOVA-33                46.98      51.63    1  
  9 Wendzel-Brooks, Sherry    47 NOVA-33                53.00      52.08  
 10 Buck, Susan               48 LBG-33               1:15.00      55.46  
 
Event 25  Women 50-54 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 36.32  10/29/2006 MAGGIE KELLY, GBR                            
        NATL: N 37.35   12/3/2006 L CRITTENDEN                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Melick, Karen             50 SCAQ-33                38.20      38.21    9  
  2 Crittenden, Leianne       51 WCM-38                 37.60      38.35    7  
  3 Ellington, Cheri          50 SCMC-33                44.00      42.98    6  
  4 Moore, Edna               52 DSSM-33                50.00      45.66    5  
  5 Kassai, Kathryn           51 ZAP-33                 44.00      47.52    4  
  6 Seaton, Jessica           54 WH2O-33                48.00      47.69    3  
  7 Uthus, Gwen               53 MVN-33                 48.00      48.53    2  
  8 Hayes, Patricia           54 LBG-33                 46.00      50.75    1  
  9 Roberts, Karen            53 LBG-33               1:05.00      53.02  
 10 Hutchinson, Susan         51 SCLA-33                54.22      54.75  
 11 Rawlings, Ruth            51 LBG-33               1:02.59      56.43  
 
Event 25  Women 55-59 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 38.32   8/25/2001 JAN WICKS, AUS                               
        NATL: N 39.35   8/24/2003 DALE BARNHARD                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lynch, Evie               55 ARIZ-48                45.00      44.35    9  
  2 Granovsky, Lora           57 NOVA-33                47.10      46.61    7  
  3 Thornton, Kim             55 NOVA-33                49.50      46.72    6  
  4 Komar, Kathleen           58 UCLA-33                53.00      52.65    5  
  5 Jacobus, Anne             57 LBG-33                 54.00      52.81    4  
 -- Stark, Carol              59 OREG-OR              1:20.20         DQ  
 
Event 25  Women 65-69 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 41.24   4/15/2007 MONIKA SENFTLEBEN, GER                       
        NATL: N 42.35    4/9/2005 JOANN LEILICH                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Williams, Anne            69 SDSM-SI                48.31      48.69    9  
 
Event 25  Women 75-79 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 47.15   1/26/2003 EDITH BOHM, GER                              
        NATL: N 50.91  10/15/2005 GAIL ROPER                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Graef, Margrit            76 MVN-33                 57.51      58.29    9  
  2 Nielson, Patricia         75 LBG-33               1:20.00    1:20.63    7  
 
Event 25  Women 85-89 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 1:08.14   3/12/2006 INGEBORG FRITZE, GER                       
        NATL: N 1:09.77  12/10/1995 MARTI GOGNIAT                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kornfeld, Maurine         86 MVN-33               2:11.56    1:58.30    9  
 
 

Event 26  Men 50 SC Meter Breaststroke             Team Standings / Event Results
 
Event 26  Men 18-24 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 28.69  12/11/2005 GREG OWEN                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Christopher        23 WH2O-33                37.00      31.91    9  
  2 Wong, Thomas              20 UCLA-33                36.80      36.73    7  
  3 Brezensky, Chester        21 UNAT                   31.64      37.17    6  
  4 Uteshkaliyev, Askar       21 ARIZ-48                35.00      39.79    5  
  5 Borujerdpur, Arash        19 MVN-33                 42.01      39.97    4  
  6 Lulay, John               24 LBG-33                 40.84      40.05    3  
  7 Kosienski, Christopher    23 LBG-33               1:00.00      48.22    2  
 
Event 26  Men 25-29 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 27.69   3/30/2003 RUSS PATRICK, CAN                            
        NATL: N 28.60   8/24/2003 JEFF COMMINGS                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schmidt, Matthew          29 WH2O-33                29.50      30.88    9  
  2 Kettunen, Teemu           25 NOVA-33                31.50      31.82    7  
  3 Schmidt, David            29 MVN-33                 35.99      33.21    6  
  4 Durieux, Chad             28 ROSE-33                34.10      33.75    5  
  5 Harmon, Grady             29 WH2O-33                33.93      34.18    4  
  6 Sethna, Dorab             27 SCMC-33                37.00      35.48    3  
 
Event 26  Men 30-34 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 28.30  11/19/2006 JEFF COMMINGS, USA                           
        NATL: N 28.30  11/19/2006 JEFF COMMINGS                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Craun, Adam               33 NOVA-33                34.50      31.46    9  
  2 Nisenbaum, Adam           30 MAM-PC                 34.90      33.32    7  
  3 Young, Matt               31 SDSM-SI                34.00      34.73    6  
  4 Liu, Jeff                 33 LBG-33                 33.15      35.65    5  
  5 Petty, Richard            32 ROSE-33                35.79      38.27    4  
 
Event 26  Men 35-39 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 28.75   12/8/2002 RON KARNAUGH, USA                            
        NATL: N 28.75   12/8/2002 RON KARNAUGH                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boodt, Bradley            39 LVM-33                 33.90      33.11    9  
  2 Bixler, Kenneth           37 LBG-33                 33.90      33.55    7  
  3 Lengyel, Brad             38 WH2O-33                45.00      34.59    6  
  4 Joyce, Kevin              35 MVN-33                 39.50      36.63    5  
  5 Cornelius, Jeffrey        36 NOVA-33                38.00      37.43    4  
  6 Damiani, Gerson           39 UCLA-33                55.00      41.27    3  
  7 Ten, Sergey               36 NOVA-33                45.00      42.77    2  
  8 Kienitz, Michael          37 LBG-33                 45.00      44.59    1  
 -- Hale, Christopher         36 LBG-33               1:00.00         DQ  
 
Event 26  Men 40-44 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 29.49  11/26/2006 WOLFGANG JARMER, GER                         
        NATL: N 29.90  10/28/2001 PLAMEN ALEXANDROV                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Helgason, Tryggvi         44 SCMC-33                33.50      32.13    9  
  2 Bentley, Steven           42 GWSC-33                30.19      32.78    7  
  3 Baron, Kurt               43 VCM-33                 36.00      33.00    6  
  4 Eckman, Cameron           41 NOVA-33                33.89      33.57    5  
  5 Murdoch, Kurt             41 LBG-33                 35.50      35.10    4  
  6 Ozun, Sabri               44 LVM-33                 37.00      35.74    3  
  7 Sieck, Bill               44 NOVA-33                37.75      36.55    2  
  8 Collins, Michael          41 NOVA-33                36.00      36.61    1  
  9 Harden, Jimmy             44 SDSM-SI                37.00      37.44  
 10 Hecker, Dennis            44 LVM-33                 41.00      37.54  
 11 Bright, John              43 MVN-33                 45.00      38.21  
 12 Reis, Raul                43 LBG-33                 46.39      48.92  
 13 Johnson, Robert           44 NOVA-33                45.00      51.03  
 
Event 26  Men 45-49 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 30.13   4/28/2002 GLEN CHRISTIANSEN, SWE                       
        NATL: N 30.83   12/7/2003 GREG OXLEY                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Guthrie, David            47 TXLA-26                30.51      30.39N   9  
  2 Smallwood, Alan           48 CIM-33                 35.00      34.20    7  
  3 Tongate, Terry            47 NOVA-33                35.00      35.48    6  
  4 Busacca, Brian            48 UNAT                   40.00      38.12    5  
  5 Spann, John               46 CARL-44                38.70      38.24    4  
  6 Hayden, Peter             49 MSCM-33                39.32      38.86    3  
 
Event 26  Men 50-54 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 31.06   3/25/2007 RONNY OLTNER, SWE                            
        NATL: N 31.24  12/14/1997 DON MCKENZIE                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eldred, Spencer           51 HIMA-39                32.20      31.81    9  
  2 von Hoffmann, Gerard      51 NOVA-33                34.50      33.34    7  
  3 Blatt, Michael            52 VCM-33                 36.54      34.54    6  
  4 Leonard, Daniel           53 SCAQ-33                37.50      36.90    5  
  5 Edwards, Clive            54 SWM-33                 37.00      37.73    4  
  6 Dauser, John              51 NOVA-33                38.38      37.79    3  
  7 Heins, Barry              51 UNAT                   43.43      37.92    2  
  8 Wussler, Mark             52 SDSM-SI                35.50      38.11    1  
  9 Vandam, David             52 TXLA-26                40.00      38.45  
 10 Heather, Michael          53 MVN-33                 40.11      40.18  
 11 Chao, JJ                  51 MVN-33                 42.42      40.37  
 12 Reichle, Luke             51 MSCM-33                40.08      41.25  
 13 Butler, Bill              51 LBG-33                 39.50      41.45  
 14 Russ, Todd                50 MSCM-33                41.66      41.69  
 15 Carbuto, Michael          54 LBG-33               1:00.00    1:05.21  
 
Event 26  Men 55-59 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 32.13  10/29/2006 ALEXANDER MILLS, GBR                         
        NATL: N 32.18   12/9/2001 ROBERT STRAND                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stark, Allen              58 OREG-OR                34.60      33.73    9  
  2 Kerns, Hubie              58 VCM-33                 35.00      35.31    7  
  3 Devins, Jeff              55 HIMA-39                36.20      36.47    6  
  4 Longworth, Mark           56 MVN-33                 38.00      38.85    5  
  5 Greenberg, Henry          59 NOVA-33                47.00      44.77    4  
  6 Olson, Jay                58 WH2O-33                50.00      45.08    3  
  7 Roth, Arthur              58 NOVA-33                59.79      55.61    2  
  8 Callens, Jerome           59 LBG-33               2:00.00      55.85    1  
 
Event 26  Men 60-64 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 33.54   5/21/2006 ROBERT STRAND, USA                           
        NATL: N 33.54   5/21/2006 ROBERT STRAND                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Strand, Robert            61 TOC-33                 33.50      33.11W   9  
  2 Campbell, John            60 MVN-33                 40.60      37.93    7  
  3 Davis, Don                63 RHMS-38                38.60      38.54    6  
  4 Winters, Gayn             64 NOVA-33              1:20.00    1:06.33    5  
 
Event 26  Men 65-69 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 35.46  11/11/2001 HIROSHI KOTEGAWA, JPN                        
        NATL: N 36.07  12/13/1998 MANUEL SANGUILY                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Freshley, Mike            66 SDSM-SI                40.00      38.88    9  
  2 Riddle, Peter             69 SDSM-SI                49.00      49.20    7  
 
Event 26  Men 70-74 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 37.47   5/21/2001 NICK TEMPLEMAN, CAN                          
        NATL: N 37.71  11/21/2004 MANUEL SANGUILY                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Farrell, Jeff             70 SBM-33                 39.00      37.26W   9  
  2 Bloomgren, Edwin          70 KMAN-7                 44.13      47.95    7  
  3 Hubach, Eric              74 CROC-33                50.00      48.96    6  
 
Event 26  Men 75-79 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 39.97   5/14/2000 TOSHIO TAJIMA, JPN                           
        NATL: N 42.14  12/11/2004 CHARLES URSTADT                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Best, Bob                 75 SDSM-SI                43.00      43.96    9  
  2 Graef, Rudolf             76 MVN-33                 53.77      53.12    7  
  3 Rolph, Robert             76 MVN-33               1:01.00    1:02.39    6  
 
Event 26  Men 80-84 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 41.42   5/15/2005 TOSHIO TAJIMA, JPN                           
        NATL: N 45.40  10/16/1999 MAX VON ISSER                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lowry, Biff               80 SDSM-SI                52.49      55.86    9  
  2 Draves, Duane             81 SDSM-SI              1:00.00      56.55    7  
  3 Webster, Dale             81 SDSM-SI              1:03.47      58.82    6  
 
 

Event 27  Women 200 SC Meter Backstroke            Team Standings / Event Results
 
Event 27  Women 18-24 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 2:22.61  12/10/1995 N WUNDERLICH                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nicholson, Emily          23 HSAM-44              2:42.00    2:45.78    9  
                  40.07     1:22.74 (42.67)     2:05.05 (42.31)     2:45.78 (40.73)
 
Event 27  Women 25-29 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 2:12.84  11/20/2005 KANA OHASHI, JPN                           
        NATL: N 2:14.77  11/17/2001 LIA OBERSTAR                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Choy, Meredith            27 NOVA-33              2:55.00         DQ  
                  39.92     1:23.85 (43.93)     2:09.96 (46.11)          DQ (46.09)
 
Event 27  Women 30-34 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 2:16.62   12/1/1996 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N 2:13.51   12/7/1996 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Foster, Christen          32 NOVA-33              2:50.03    2:39.33    9  
                  37.71     1:17.51 (39.80)     1:58.56 (41.05)     2:39.33 (40.77)
  2 MacLean, Tanya            31 NOVA-33              3:34.00    3:23.18    7  
                  48.17     1:40.64 (52.47)     2:34.45 (53.81)     3:23.18 (48.73)
 
Event 27  Women 35-39 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 2:14.10  12/14/1997 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N 2:14.10  12/14/1997 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cox, Juliet               39 MAM-PC               2:54.00    2:43.06    9  
                  38.35     1:19.95 (41.60)     2:02.48 (42.53)     2:43.06 (40.58)
  2 Chen, Heidi               37 SCLA-33              4:55.63    5:42.01    7  
                1:18.65   2:48.85 (1:30.20)   4:19.84 (1:30.99)   5:42.01 (1:22.17)
 
Event 27  Women 40-44 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 2:19.09  12/14/2003 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N 2:19.09  12/14/2003 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Laura              41 ARIZ-48              2:36.70    2:31.05    9  
                  35.96     1:13.89 (37.93)     1:52.35 (38.46)     2:31.05 (38.70)
  2 Finley, Linda             42 UNAT                 2:45.54    2:40.79    7  
                  38.70     1:19.01 (40.31)     1:59.85 (40.84)     2:40.79 (40.94)
  3 Nakamatsu, Judith         40 UCLA-33              3:32.00    3:18.70    6  
                  51.08     1:42.33 (51.25)     2:32.08 (49.75)     3:18.70 (46.62)
  4 Nielson, Kirsten          43 LBG-33               3:00.00    3:37.23    5  
                  50.04     1:45.91 (55.87)     2:42.27 (56.36)     3:37.23 (54.96)
 
Event 27  Women 45-49 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 2:24.01   3/15/2007 K.PIPES-NEILSEN, FRA                       
        NATL: N 2:32.56  12/10/2006 VIBEKE SWANSON                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pipes-Neilsen, Karlyn     45 SDSM-SI              2:24.01    2:22.53W   9  
                  34.33     1:10.52 (36.19)     1:47.27 (36.75)     2:22.53 (35.26)
  2 Osborn, Ahelee            49 NOVA-33              2:51.69    2:41.08    7  
                  38.44     1:18.89 (40.45)     2:00.54 (41.65)     2:41.08 (40.54)
  3 James, Paula              48 LVM-33               2:56.52    2:52.88    6  
                  42.97     1:27.60 (44.63)     2:11.35 (43.75)     2:52.88 (41.53)
  4 George, Patty             45 MVN-33               4:20.00    4:06.36    5  
                1:00.19   2:04.44 (1:04.25)   3:06.54 (1:02.10)     4:06.36 (59.82)
 
Event 27  Women 50-54 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 2:37.89   4/16/2005 C.TARANTINO, ITA                           
        NATL: N 2:41.20   10/5/2003 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Aiu, Mavis                52 HIMA-39              3:10.00    3:02.78    9  
                  43.67     1:29.71 (46.04)     2:16.80 (47.09)     3:02.78 (45.98)
  2 Lambert, Heather          53 LBG-33               4:00.00    3:42.99    7  
                  53.71     1:51.71 (58.00)     2:49.21 (57.50)     3:42.99 (53.78)
 
Event 27  Women 55-59 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 2:43.62   12/3/2006 LAURA VAL, USA                             
        NATL: N 2:43.62   12/3/2006 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lynch, Evie               55 ARIZ-48              3:08.50    2:51.44    9  
                  40.35     1:23.29 (42.94)     2:07.69 (44.40)     2:51.44 (43.75)
 
Event 27  Women 70-74 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 3:18.61   3/20/2005 V.JOHANSSON, SWE                           
        NATL: N 3:25.04   11/4/2006 NANCY BROWN                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jordan, Betsy             70 SDSM-SI              3:29.00    3:31.10    9  
                  49.72     1:43.51 (53.79)     2:37.86 (54.35)     3:31.10 (53.24)
  2 Glenn, Sylvia             70 OJAI-33              4:29.21    4:33.66    7  
                1:05.06   2:14.63 (1:09.57)   3:25.36 (1:10.73)   4:33.66 (1:08.30)
 
Event 27  Women 75-79 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 3:32.59    5/6/2006 JANE ASHER, GBR                            
        NATL: N 3:38.25   11/7/1999 DORIS STEADMAN                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nielson, Patricia         75 LBG-33               5:05.00    5:00.84    9  
                1:07.55   2:23.72 (1:16.17)   3:43.11 (1:19.39)   5:00.84 (1:17.73)
 
Event 27  Women 85-89 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 4:18.50    1/4/2003 EDITH THEIN, ISR                           
        NATL: N 4:36.48  10/15/2006 BUNNY CEDERLUND                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kornfeld, Maurine         86 MVN-33               5:12.44    5:12.23    9  
                1:14.69   2:33.90 (1:19.21)   3:53.74 (1:19.84)   5:12.23 (1:18.49)
 
 

Event 28  Men 200 SC Meter Backstroke              Team Standings / Event Results
 
Event 28  Men 25-29 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 1:56.22  12/16/2006 STEFAN HERBST, GER                         
        NATL: N 2:02.63  12/10/1995 JOHN KEPPELER                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Erickson, Benjamin        26 LVM-33               2:09.99    2:13.68    9  
                  31.55     1:05.18 (33.63)     1:39.62 (34.44)     2:13.68 (34.06)
 
Event 28  Men 30-34 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 2:00.43   10/7/2001 MARTIN ZUBERO, USA                         
        NATL: N 2:00.43   10/7/2001 MARTIN ZUBERO                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Olver, Brian              30 WH2O-33              2:12.00    2:08.39    9  
                  30.45     1:03.04 (32.59)     1:36.02 (32.98)     2:08.39 (32.37)
  2 Kremers, Brian            34 LBG-33               2:45.00    2:36.67    7  
                  37.68     1:18.96 (41.28)     1:58.50 (39.54)     2:36.67 (38.17)
 
Event 28  Men 35-39 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 2:00.34   12/8/2002 RON KARNAUGH, USA                          
        NATL: N 2:00.34   12/8/2002 RON KARNAUGH                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rinzler, Marcel           36 NOVA-33              2:10.50    2:08.67    9  
                  30.99     1:03.89 (32.90)     1:36.25 (32.36)     2:08.67 (32.42)
  2 Welechuk, Jeff            37 CMSC                 2:10.09    2:09.52    7  
                  30.93     1:04.56 (33.63)     1:37.28 (32.72)     2:09.52 (32.24)
  3 Borton, Dan               39 ROSE-33              2:38.48    2:38.49    6  
                  37.37     1:17.88 (40.51)     1:58.45 (40.57)     2:38.49 (40.04)
  4 Saldana, Rich             37 LBG-33               2:35.77    2:40.19    5  
                  38.01     1:18.24 (40.23)     2:00.15 (41.91)     2:40.19 (40.04)
  5 Bleuel, Eric              38 VCM-33               3:02.00    2:55.29    4  
                  40.65     1:24.39 (43.74)     2:11.64 (47.25)     2:55.29 (43.65)
  6 Damiani, Gerson           39 UCLA-33              4:15.00    3:34.89    3  
                  48.25     1:42.04 (53.79)     2:38.25 (56.21)     3:34.89 (56.64)
 
Event 28  Men 40-44 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 2:08.26   12/8/2002 ERIC ERICSON, USA                          
        NATL: N 2:08.26   12/8/2002 ERIC ERICSON                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Phelan, Darren            44 STAN-38              2:18.06    2:18.30    9  
                  33.14     1:07.92 (34.78)     1:43.10 (35.18)     2:18.30 (35.20)
  2 Stewart, Karl             41 CMS-32               2:28.76    2:25.23    7  
                  34.04     1:10.47 (36.43)     1:48.28 (37.81)     2:25.23 (36.95)
  3 Murdoch, Kurt             41 LBG-33               2:30.00    2:30.03    6  
                  37.22     1:14.89 (37.67)     1:52.90 (38.01)     2:30.03 (37.13)
  4 Jones, Kenton             40 SDSM-SI              2:36.97    2:34.90    5  
                  37.27     1:17.83 (40.56)     1:57.72 (39.89)     2:34.90 (37.18)
 
Event 28  Men 45-49 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 2:12.10   5/16/2003 WIESLAW MUSIAL, CAN                        
        NATL: N 2:13.36   3/29/2003 FRITZ LEHMAN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harper, Buzz              48 LAPS-33              2:25.00    2:22.37    9  
                  35.69     1:12.09 (36.40)     1:47.80 (35.71)     2:22.37 (34.57)
  2 Morales, John             49 SRM-PC               2:28.00    2:26.95    7  
                  34.92     1:12.11 (37.19)     1:49.35 (37.24)     2:26.95 (37.60)
  3 Jaegers, Al               45 ARIZ-48              2:17.70    2:28.03    6  
                  35.39     1:13.02 (37.63)     1:50.88 (37.86)     2:28.03 (37.15)
  4 Peters, David             46 SDM-AZ               2:42.32    2:41.75    5  
                  37.56     1:19.25 (41.69)     2:01.63 (42.38)     2:41.75 (40.12)
  5 Mellon, Jim               45 HIMA-39              2:44.00    2:42.04    4  
                  38.12     1:19.55 (41.43)     2:02.02 (42.47)     2:42.04 (40.02)
  6 Livingston, Gerald        49 SDSM-SI              2:44.65    2:50.49    3  
                  42.14     1:25.28 (43.14)     2:09.25 (43.97)     2:50.49 (41.24)
  7 Shaughnessy, J. J.        47 LBG-33               3:29.58    3:17.77    2  
                  48.99     1:40.53 (51.54)     2:31.46 (50.93)     3:17.77 (46.31)
  8 Derbyshire, Donald        49 LBG-33               5:20.00    5:05.57    1  
                1:10.65   2:27.34 (1:16.69)   3:49.33 (1:21.99)   5:05.57 (1:16.24)
 
Event 28  Men 50-54 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 2:13.51   4/22/2007 WIESLAW MUSIAL, CAN                        
        NATL: N 2:14.03  10/10/2004 TOM WOLF                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morales, Vincent          50 CARL-44              2:30.00    2:27.30    9  
                  35.41     1:12.90 (37.49)     1:50.13 (37.23)     2:27.30 (37.17)
  2 Cholodenko, Don           51 NOVA-33              2:39.00    2:35.58    7  
                  36.85     1:16.14 (39.29)     1:56.67 (40.53)     2:35.58 (38.91)
  3 Reichle, Luke             51 MSCM-33              3:17.51    3:18.72    6  
                  49.31     1:41.50 (52.19)     2:32.41 (50.91)     3:18.72 (46.31)
  4 Parnes, Barton            51 LBG-33               4:00.00    4:01.81    5  
                  50.99   1:51.40 (1:00.41)   2:59.38 (1:07.98)   4:01.81 (1:02.43)
 
Event 28  Men 55-59 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 2:20.59   12/4/2005 JIM MCCONICA, USA                          
        NATL: N 2:20.59   12/4/2005 JIM MCCONICA                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lucas, James              57 LAAC-33              2:56.30    2:50.77    9  
                  40.63     1:23.81 (43.18)     2:08.20 (44.39)     2:50.77 (42.57)
  2 Larson, Charles           55 WH2O-33              3:15.00    3:19.77    7  
                  48.46     1:39.77 (51.31)     2:30.39 (50.62)     3:19.77 (49.38)
  3 Greenberg, Henry          59 NOVA-33              3:50.00    3:41.06    6  
                  54.05     1:50.36 (56.31)     2:47.38 (57.02)     3:41.06 (53.68)
  4 Roth, Arthur              58 NOVA-33              5:35.60    5:59.52    5  
                1:25.38   2:55.88 (1:30.50)   4:29.59 (1:33.71)   5:59.52 (1:29.93)
 
Event 28  Men 60-64 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 2:30.96   5/20/2005 JOHN CALVERT, USA                          
        NATL: N 2:30.96   5/20/2005 JOHN CALVERT                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Burns, Richard            64 TAM-PC               2:45.00    2:39.99    9  
                  38.27     1:18.83 (40.56)     1:59.73 (40.90)     2:39.99 (40.26)
  2 McColly, Michael          62 PNA-PC               2:54.00    2:46.05    7  
                  38.45     1:20.11 (41.66)     2:03.28 (43.17)     2:46.05 (42.77)
  3 Anderson, Eric            63 SOBA-33              3:05.00    3:02.37    6  
                  43.92     1:30.26 (46.34)     2:18.75 (48.49)     3:02.37 (43.62)
  4 Raffaelli, Larry          64 VCM-33               3:36.00    3:06.28    5  
                  45.45     1:35.05 (49.60)     2:21.87 (46.82)     3:06.28 (44.41)
  5 Szuch, David              64 HSAM-44              3:18.01    3:25.56    4  
                  47.38     1:37.61 (50.23)     2:31.40 (53.79)     3:25.56 (54.16)
 
Event 28  Men 65-69 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 2:42.43    2/2/2007 BERND HORSTMANN, GER                       
        NATL: N 2:45.56   2/20/2005 GARY CHASE                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bleuel, Bart              66 VCM-33               4:00.00    4:14.38    9  
                  59.31   2:04.19 (1:04.88)   3:09.56 (1:05.37)   4:14.38 (1:04.82)
  2 Hale, Art                 65 UNAT                 5:18.26    5:51.96    7  
                1:17.96   2:48.09 (1:30.13)   4:18.96 (1:30.87)   5:51.96 (1:33.00)
 
Event 28  Men 70-74 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 2:51.24  10/12/2003 BURWELL JONES, USA                         
        NATL: N 2:51.24  10/12/2003 BURWELL JONES                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hubach, Eric              74 CROC-33              3:42.00    3:32.78    9  
                  49.80     1:43.03 (53.23)     2:40.25 (57.22)     3:32.78 (52.53)
  2 Grohe, William            74 USFM-PC              4:16.28    4:08.12    7  
                  56.51   1:59.00 (1:02.49)   3:05.87 (1:06.87)   4:08.12 (1:02.25)
  3 Mitchell, Tom             74 SDSM-SI              4:12.06    4:21.97    6  
                  59.58   2:07.27 (1:07.69)   3:16.19 (1:08.92)   4:21.97 (1:05.78)
 
Event 28  Men 75-79 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 2:58.21    4/6/2002 ROGER FRANKS, USA                          
        NATL: N 2:58.21    4/6/2002 ROGER FRANKS                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McConnell, Stan           76 HBSC-33              3:34.00    3:36.43    9  
                  50.76     1:43.90 (53.14)     2:39.46 (55.56)     3:36.43 (56.97)
  2 Kimball, Ken              77 SDSM-SI              4:02.12    4:14.56    7  
                1:00.13   2:05.83 (1:05.70)   3:11.78 (1:05.95)   4:14.56 (1:02.78)
 
Event 28  Men 80-84 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 3:10.06   5/25/2003 KEIJIRO NAKAMURA, JPN                      
        NATL: N 3:23.73  12/12/1999 RAY TAFT                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Piemme, Frank             82 SDSM-SI              3:53.00    3:53.03    9  
                  56.12   1:56.57 (1:00.45)   2:57.47 (1:00.90)     3:53.03 (55.56)
  2 Webster, Dale             81 SDSM-SI              4:06.19    3:56.68    7  
                  54.91   1:55.64 (1:00.73)   2:58.20 (1:02.56)     3:56.68 (58.48)
  3 Arth, Lee                 82 SDSM-SI              4:20.01    4:20.29    6  
                1:00.42   2:06.28 (1:05.86)   3:13.46 (1:07.18)   4:20.29 (1:06.83)
 -- Silverstein, Lou          81 ARIZ-48              4:34.00         DQ  
                1:03.87   4:28.09 (3:24.22)              DQ ( )                    
 
 

Event 29  Women/Men/Mixed 400 SCM Medley Relay     Team Standings / Event Results
 
Event 29  Women 100-119 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 4:41.95   11/2/1997 SAN DIEGO                                  
                         A TERRY, K PIPES-NEILSEN, N NORTH, D GLEASON      
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Irvine Novaquatics-33  'A'                        5:15.79    5:53.12   18  
     1) Choy, Meredith W27              2) Meloney, Kate W27              
     3) Kehrli, Robyn W29               4) Thornton, Alicia W27           
                  39.94   1:22.13 (1:22.13)     2:12.21 (50.08)   3:08.28 (1:46.15)
        3:52.02 (43.74)   4:45.15 (1:36.87)     5:16.78 (31.63)   5:53.12 (1:07.97)
 
Event 29  Women 120-159 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 4:35.13    4/6/2002 PATRIOT                                    
                         B CLIFFORD-DICKS, M MIDDLEMORE, H COULSON-MOORE, C
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Irvine Novaquatics-33  'A'                        5:30.00    6:11.89   18  
     1) MacLean, Tanya W31              2) Juliusson, Julia W42           
     3) Odgers, Emily W39               4) Scheferman, Heather W35        
                  46.70   1:35.47 (1:35.47)     2:27.00 (51.53)   3:22.68 (1:47.21)
        3:58.03 (35.35)   4:41.12 (1:18.44)     5:24.10 (42.98)   6:11.89 (1:30.77)
  2 Long Beach Grunions-33  'A'                       6:55.00    6:28.03   14  
     1) Lambert, Heather W53            2) Wolcott Saavedra, Dana W34     
     3) Cole, Jacqueline W27            4) Utu, Robyn W43                 
                  47.43   1:35.05 (1:35.05)     2:34.23 (59.18)   3:41.51 (2:06.46)
        4:16.44 (34.93)   4:59.47 (1:17.96)     5:41.89 (42.42)   6:28.03 (1:28.56)
  3 Irvine Novaquatics-33  'B'                        7:30.00    8:52.94   12  
     1) van Dalsum, Erin W34            2) Johnson, Lainie W46            
     3) Soria, Veronica W35             4) Jocson, Jocelyn W33            
                1:22.11   2:46.96 (2:46.96)     3:41.54 (54.58)   4:44.34 (1:57.38)
        5:43.56 (59.22)   6:51.09 (2:06.75)     7:45.67 (54.58)   8:52.94 (2:01.85)
 
Event 29  Women 160-199 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 4:43.31  12/15/1998 SAN DIEGO                                  
                         K PIPES-NEILSEN, C KRATTLI, B DUNBAR, B KNIGHT    
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Irvine Novaquatics-33  'A'                        5:15.00    5:12.73   18  
     1) Osborn, Ahelee W49              2) Foster, Christen W32           
     3) Simpson, Susanne W47            4) Daviss, Monique W44            
                  37.25   1:16.69 (1:16.69)     1:56.59 (39.90)   2:42.04 (1:25.35)
        3:15.82 (33.78)   3:53.86 (1:11.82)     4:30.50 (36.64)   5:12.73 (1:18.87)
  2 Mission Viejo Masters-33  'A'                     5:36.43    6:00.34   14  
     1) Dobbs, Theresa W45              2) O'Rourke, Therese W45          
     3) Richell, Kelly W42              4) Batcheller, Jennifer W39       
                  46.24   1:32.24 (1:32.24)     2:19.72 (47.48)   3:11.51 (1:39.27)
        3:54.12 (42.61)   4:49.23 (1:37.72)     5:23.63 (34.40)   6:00.34 (1:11.11)
  3 Irvine Novaquatics-33  'B'                        6:25.00    7:03.31   12  
     1) Fell, Paula W42                 2) Wong, Carolyn W40              
     3) Wendzel-Brooks, Sherry W47      4) Deputy, Kerry W46              
                  45.99   1:38.22 (1:38.22)     2:36.20 (57.98)   3:39.22 (2:01.00)
        4:03.55 (24.33)     4:29.62 (50.40)   5:32.95 (1:03.33)   7:03.31 (2:33.69)
  4 Long Beach Grunions-33  'A'                       6:55.00    7:25.75   10  
     1) Oakleaf, Ann W52                2) Buck, Susan W48                
     3) Wagner, Agnes W42               4) Roberts, Karen W53             
                1:02.23   2:14.96 (2:14.96)     3:14.44 (59.48)   4:24.23 (2:09.27)
        5:10.01 (45.78)   6:00.22 (1:35.99)     6:41.32 (41.10)   7:25.75 (1:25.53)
 
Event 29  Women 200-239 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 5:07.75   2/18/2001 SAN DIEGO                                  
                         M FINK, C KRATTLI, B DUNBAR, J LITTLE             
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Long Beach Grunions-33  'A'                       8:22.00    7:14.06   18  
     1) Rawlings, Ruth W51              2) Jacobus, Anne W57              
     3) Kennon, Julie W46               4) Powers, Patricia W50           
                1:04.33   2:11.26 (2:11.26)     3:09.34 (58.08)   4:15.39 (2:04.13)
        4:58.48 (43.09)   5:54.14 (1:38.75)     6:32.31 (38.17)   7:14.06 (1:19.92)
 
Event 29  Women 240-279 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 6:09.31   3/31/2001 DC MASTERS                                 
                         B FRID, J LEILICH, J BRUNER, B SCHREINER          
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 San Diego Swim Masters-SI  'A'                    7:06.20    7:47.79   18  
     1) Baker, Gini W57                 2) Pipes, Adrienne W73            
     3) Miller, Kim W52                 4) Little, Jeanne W70             
                1:01.55   2:09.57 (2:09.57)   3:15.38 (1:05.81)   4:33.27 (2:23.70)
        5:20.50 (47.23)   6:17.66 (1:44.39)     7:01.14 (43.48)   7:47.79 (1:30.13)
  2 Long Beach Grunions-33  'A'                       8:26.00    9:54.96   14  
     1) Nielson, Patricia W75           2) Cole, Anita W60                
     3) Hayes, Patricia W54             4) Hayes, Penny W57               
                1:06.50   2:21.55 (2:21.55)   4:01.85 (1:40.30)   5:44.75 (3:23.20)
        6:35.52 (50.77)   7:35.86 (1:51.11)   8:40.85 (1:04.99)   9:54.96 (2:19.10)
 
Event 29  Men 100-119 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 3:54.64   7/21/2006 NEW ENGLAND                                
                         C SHEPPARD, A OKTAVIAN, D SEARLES, B FEHLAU       
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Long Beach Grunions-33  'A'                       5:56.00    5:42.38   18  
     1) Lulay, John M24                 2) Kosienski, Christopher M23     
     3) Liu, Jeff M33                   4) Stava, Kjell M29               
                  41.00   1:24.25 (1:24.25)     2:12.77 (48.52)   3:12.39 (1:48.14)
        3:45.99 (33.60)   4:28.47 (1:16.08)     5:02.48 (34.01)   5:42.38 (1:13.91)
 
Event 29  Men 120-159 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 3:59.40   12/9/2001 NEW ENGLAND                                
                         B LO-PINTO, J BANVILLE, J EADDY, R TYLER          
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Irvine Novaquatics-33  'A'                        3:52.51    4:17.02   18  
     1) Rinzler, Marcel M36             2) Eckman, Cameron M41            
     3) Mercier, Steve M35              4) Fernandez, Dickie M36          
                  29.40   1:00.58 (1:00.58)     1:35.23 (34.65)   2:16.05 (1:15.47)
        2:46.23 (30.18)   3:20.99 (1:04.94)     3:47.92 (26.93)     4:17.02 (56.03)
  2 Irvine Novaquatics-33  'B'                        3:57.00    4:17.50   14  
     1) Craun, Adam M33                 2) Cornelius, Jeffrey M36         
     3) Kettunen, Teemu M25             4) Ciborowski, Chris M35          
                  29.81   1:00.96 (1:00.96)     1:33.52 (32.56)   2:11.76 (1:10.80)
        2:44.59 (32.83)   3:21.69 (1:09.93)     3:47.95 (26.26)     4:17.50 (55.81)
  3 West Hollywood Aquatics-33  'A'                   4:30.00    4:30.30   12  
     1) Lengyel, Brad M38               2) Olver, Brian M30               
     3) Davis, Adam M33                 4) Smith, Christopher M23         
                  37.19   1:15.42 (1:15.42)     1:48.72 (33.30)   2:26.05 (1:10.63)
        2:58.17 (32.12)   3:35.42 (1:09.37)     4:01.11 (25.69)     4:30.30 (54.88)
  4 Mission Viejo Masters-33  'A'                     3:57.25    4:34.46   10  
     1) Mitchell, Jeffrey M38           2) Gunnell, Steve M37             
     3) Herlihy, Thomas B M31           4) Joyce, Kevin M35               
                  33.81   1:11.51 (1:11.51)     1:46.80 (35.29)   2:29.19 (1:17.68)
        2:59.30 (30.11)   3:34.31 (1:05.12)     4:02.90 (28.59)   4:34.46 (1:00.15)
  5 Long Beach Grunions-33  'A'                       4:32.00    4:34.73    8  
     1) Murdoch, Kurt M41               2) Bixler, Kenneth M37            
     3) Kremers, Brian M34              4) Larsen, Peder M37              
                  33.36   1:06.90 (1:06.90)     1:43.66 (36.76)   2:23.68 (1:16.78)
        2:54.98 (31.30)   3:33.10 (1:09.42)     4:01.28 (28.18)   4:34.73 (1:01.63)
  6 Rose Bowl Masters-33  'A'                         5:00.00    4:48.03    6  
     1) McGinley, Patrick M44           2) Durieux, Chad M28              
     3) Borton, Dan M39                 4) Petty, Richard M32             
                  35.62   1:13.37 (1:13.37)     1:49.32 (35.95)   2:30.26 (1:16.89)
        3:03.13 (32.87)   3:40.99 (1:10.73)     4:14.28 (33.29)   4:48.03 (1:07.04)
  7 Irvine Novaquatics-33  'C'                        6:00.00    5:42.88    4  
     1) Ten, Sergey M36                 2) Myer, Reuben M35               
     3) Amende, Brian M30               4) Cheung, Alex M27               
                  39.93   1:23.28 (1:23.28)     2:03.98 (40.70)   2:50.00 (1:26.72)
        3:30.39 (40.39)   4:20.21 (1:30.21)     5:00.23 (40.02)   5:42.88 (1:22.67)
 
Event 29  Men 160-199 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 4:06.71   7/21/2006 GOLD COAST                                 
                         J HARPER, S FRAMPTON, J O'KEEFE, J OLSEN          
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Irvine Novaquatics-33  'A'                        4:28.58    4:34.95   18  
     1) Collins, Michael M41            2) Tongate, Terry M47             
     3) Takahashi, Katsuya M40          4) McNeill, Mike M40              
                  35.76   1:13.45 (1:13.45)     1:50.28 (36.83)   2:32.38 (1:18.93)
        3:03.07 (30.69)   3:36.99 (1:04.61)     4:04.91 (27.92)     4:34.95 (57.96)
  2 San Diego Swim Masters-SI  'A'                    4:31.90    4:44.29   14  
     1) Young, Matt M31                 2) Jones, Kenton M40              
     3) Murphy, Tim M37                 4) Wussler, Mark M52              
                          1:19.66 (1:19.66)     1:54.94 (35.28)   2:35.37 (1:15.71)
        3:05.78 (30.41)   3:40.73 (1:05.36)     4:11.12 (30.39)   4:44.29 (1:03.56)
  3 San Diego Swim Masters-SI  'B'                    5:36.50    5:32.78   12  
     1) Kimball, Ken M77                2) Frogley, Terry M37             
     3) Dyer, Mark M42                  4) Worthington, Todd M41          
                  53.14   1:51.88 (1:51.88)     2:31.60 (39.72)   3:16.20 (1:24.32)
        3:48.09 (31.89)   4:25.95 (1:09.75)     4:57.91 (31.96)   5:32.78 (1:06.83)
  4 Long Beach Grunions-33  'A'                       5:04.00    5:33.21   10  
     1) Saldana, Rich M37               2) Miranda, Mike M45              
     3) Kienitz, Michael M37            4) Utsumi, Yuji M48               
                  36.51   1:14.16 (1:14.16)     2:01.27 (47.11)   2:54.99 (1:40.83)
        3:32.71 (37.72)   4:16.17 (1:21.18)     4:51.81 (35.64)   5:33.21 (1:17.04)
 
Event 29  Men 200-239 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 4:25.25  10/29/2005 N CAROLINA                                 
                         J KLEIN, T DIMSDALE, D GILCHRIST, B SCHMITZ       
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Irvine Novaquatics-33  'A'                        5:20.09    4:54.55   18  
     1) Cholodenko, Don M51             2) Dauser, John M51               
     3) von Hoffmann, Gerard M51        4) Hayward, David M47             
                  34.83   1:11.27 (1:11.27)     1:51.16 (39.89)   2:35.68 (1:24.41)
        3:10.09 (34.41)   3:56.13 (1:20.45)     4:23.65 (27.52)     4:54.55 (58.42)
  2 Heartland Swim Masters-44  'A'                    5:22.00    5:16.38   14  
     1) Maggiora, Ned M52               2) Szuch, David M64               
     3) McNulty, Bill M51               4) Greeson, Patrick M44           
                  35.45   1:12.97 (1:12.97)     2:01.82 (48.85)   3:00.99 (1:48.02)
        3:19.98 (18.99)   4:09.81 (1:08.82)     4:42.49 (32.68)   5:16.38 (1:06.57)
  3 Mission Viejo Masters-33  'A'                     8:00.00    5:46.33   12  
     1) Mader, Doug M48                 2) Bright, John M43               
     3) Chao, JJ M51                    4) Colonnese, Michael M63         
                  47.86   1:37.07 (1:37.07)     2:22.46 (45.39)   3:12.78 (1:35.71)
        3:47.74 (34.96)   4:26.66 (1:13.88)     5:04.78 (38.12)   5:46.33 (1:19.67)
  4 Long Beach Grunions-33  'A'                       6:29.00    6:34.04   10  
     1) Parnes, Barton M51              2) Baron, Mike M49                
     3) Shaughnessy, J. J. M47          4) French, Roger M54              
                  51.80   1:50.62 (1:50.62)     2:37.58 (46.96)   3:29.04 (1:38.42)
        4:18.39 (49.35)   5:10.06 (1:41.02)     5:49.06 (39.00)   6:34.04 (1:23.98)
 
Event 29  Men 240-279 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 4:56.40  11/14/2004 OREG                                       
                         R SMITH, A STARK, T LANDIS, D RADCLIFF            
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 San Diego Swim Masters-SI  'A'                    5:41.60    5:54.70   18  
     1) Sicard, Federico M57            2) Harden, Jimmy M44              
     3) Williams, Frank M67             4) Mitchell, Tom M74              
                  46.44   1:38.96 (1:38.96)     2:17.78 (38.82)                    
            3:41.33 ( )         4:27.41 ( )     5:08.96 (41.55)   5:54.70 (1:27.29)
  2 San Diego Swim Masters-SI  'B'                    6:00.20    6:02.49   14  
     1) Arth, Lee M82                   2) Livingston, Gerald M49         
     3) Astudillo, Fabio M55            4) Duffield, Harry M57            
                  59.41   2:02.85 (2:02.85)     2:44.16 (41.31)   3:29.94 (1:27.09)
        4:09.12 (39.18)   4:55.63 (1:25.69)     5:26.95 (31.32)   6:02.49 (1:06.86)
  3 Irvine Novaquatics-33  'A'                        5:45.00    7:25.20   12  
     1) Angell, Tom M67                 2) Roth, Arthur M58               
     3) Greenberg, Henry M59            4) Winters, Gayn M64              
                1:04.96   2:29.79 (2:29.79)   3:29.83 (1:00.04)   4:37.53 (2:07.74)
        5:21.23 (43.70)   6:12.43 (1:34.90)     6:46.94 (34.51)   7:25.20 (1:12.77)
 
Event 29  Men 320-359 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 7:26.73   12/4/2005 SDSM                                       
                         TOM HAVER, BOB BEST, DUANE DRAVES, JURGEN SCHMIDT 
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 San Diego Swim Masters-SI  'A'                    6:58.70    6:58.99N  18  
     1) Webster, Dale M81               2) Lowry, Biff M80                
     3) Best, Bob M75                   4) Schmidt, Jurgen M84            
                  50.17   1:42.67 (1:42.67)     2:38.27 (55.60)   3:45.52 (2:02.85)
        4:28.32 (42.80)   5:23.49 (1:37.97)     6:08.06 (44.57)   6:58.99 (1:35.50)
 
Event 29  Mixed 72-99 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 4:22.07   12/8/2002 TERRAPIN                                   
                         J CROWDER, P ADAMKOVA, R PERKINS, K DEBLASI       
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mission Viejo Masters-33  'A'                     4:10.00    4:42.70   18  
     1) Herlihy, Edmund M24             2) Moore, Katie W19               
     3) Wilkings, Kelly W21             4) Schmidt, David M29             
                  33.75   1:09.93 (1:09.93)     1:48.03 (38.10)   2:32.45 (1:22.52)
        3:07.18 (34.73)   3:46.57 (1:14.12)     4:13.10 (26.53)     4:42.70 (56.13)
 
Event 29  Mixed 120-159 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 4:18.78  12/10/2000 NEW ENGLAND                                
                         K ANDERSSON, B FEHLAU, R CARR, R KUSZNIR          
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Manatee Aquatic Masters-PC  'A'                   4:59.50    4:56.73   18  
     1) Selinger, Ilan R M34            2) Nisenbaum, Adam M30            
     3) Chinn, Sarah W23                4) Girard, Suzanne W36            
                  33.79   1:10.08 (1:10.08)     1:46.26 (36.18)   2:26.49 (1:16.41)
        3:05.19 (38.70)   3:47.99 (1:21.50)     4:07.90 (19.91)   4:56.73 (1:08.74)
  2 Mission Viejo Masters-33  'A'                     9:00.00    6:41.19   14  
     1) George, Patty W45               2) Borujerdpur, Arash M19         
     3) Richter, Jennifer W39           4) Greer, Jaime M49               
                  56.79   1:54.89 (1:54.89)     2:35.71 (40.82)   3:22.65 (1:27.76)
        4:20.02 (57.37)   5:24.42 (2:01.77)     6:02.06 (37.64)   6:41.19 (1:16.77)
 
Event 29  Mixed 160-199 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 4:32.89  10/15/1995 OLYMPIC CLUB                               
                         F FERROGGIARO, R STRAND, L JOLLY, D OGIER         
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Manatee Aquatic Masters-PC  'A'                   4:59.50    4:50.99   18  
     1) Cox, Juliet W39                 2) Rublein, Susanne W37           
     3) Clemmons, Jim M57               4) Heath, Robert M50              
                  36.39   1:15.29 (1:15.29)     1:56.01 (40.72)   2:41.97 (1:26.68)
      3:51.50 (1:09.53)   4:20.05 (1:38.08)     4:50.99 (30.94)                    
  2 Meridian-33  'A'                                  5:20.00    5:49.35   14  
     1) Reichle, Luke M51               2) Hollenbeck, Claire W18         
     3) Labelle, Laura W43              4) Russ, Todd M50                 
                  46.30   1:32.34 (1:32.34)     2:16.25 (43.91)   3:06.80 (1:34.46)
        3:49.48 (42.68)   4:40.56 (1:33.76)   5:49.35 (1:08.79)                    
 
Event 29  Mixed 200-239 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 4:36.34  11/14/2004 OREG                                       
                         K ANDRUS-HUGHES, A STARK, C CRABBE, L PHILBRICK   
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Irvine Novaquatics-33  'A'                        5:57.00    6:12.10   18  
     1) Thornton, Kim W55               2) Granovsky, Lora W57            
     3) Sieck, Bill M44                 4) Arshat, Brad M45               
                  51.06   1:44.33 (1:44.33)     2:04.72 (20.39)     2:34.63 (50.30)
        3:32.53 (57.90)   4:50.37 (2:15.74)     5:29.30 (38.93)   6:12.10 (1:21.73)
 
Event 29  Mixed 240-279 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 5:03.67   12/3/2006 TAMALPAIS                                  
                         R BURNS, K FROST, L VAL, N RIDOUT                 
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mission Viejo Masters-33  'A'                     5:40.00    6:31.43   18  
     1) Graef, Rudolf M76               2) Longworth, Mark M56            
     3) Montrella, Bev W61              4) Uthus, Gwen W53                
                  55.96   1:53.87 (1:53.87)     2:35.94 (42.07)   3:25.61 (1:31.74)
        4:15.53 (49.92)   5:11.44 (1:45.83)     5:49.78 (38.34)   6:31.43 (1:19.99)
 
Event 29  Mixed 280-319 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 6:34.16  10/29/2000 FLA MAVERICK                               
                         P HUTINGER, A MALONEY, P TULLMAN, J TROY          
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 San Diego Swim Masters-SI  'A'                    6:18.80    6:14.17N  18  
     1) Baker, Donald M76               2) Williams, Anne W69             
     3) Freshley, Mike M66              4) Clifford, Gynt W69             
                  56.80   1:54.10 (1:54.10)     2:45.93 (51.83)   3:42.38 (1:48.28)
        4:18.60 (36.22)   5:06.08 (1:23.70)     5:47.12 (41.04)   6:14.17 (1:08.09)
  2 Mission Viejo Masters-33  'A'                     7:30.00    8:07.14   14  
     1) Rolph, Robert M76               2) Graef, Margrit W76             
     3) Heather, Michael M53            4) Kornfeld, Maurine W86          
                1:05.28   2:14.92 (2:14.92)   3:18.02 (1:03.10)                    
            5:07.14 ( )         6:08.94 ( )   8:07.14 (1:58.20)                    
 
Event 29  Mixed 320-359 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 8:29.59   2/18/2001 SAN DIEGO                                  
                         JERRY SIEFERT, ANN DALLAM, DIANA SILVA, JIM EUBANK
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 San Diego Swim Masters-SI  'A'                    7:16.70    7:38.85N  18  
     1) Draves, Duane M81               2) Piemme, Frank M82              
     3) Jordan, Betsy W70               4) Simonton, Rita W89             
                  52.50   1:52.00 (1:52.00)     2:41.47 (49.47)   3:40.97 (1:48.97)
        4:35.02 (54.05)   5:33.97 (1:53.00)     6:32.17 (58.20)   7:38.85 (2:04.88)
 
 

Event 30  Women 100 SC Meter Freestyle             Team Standings / Event Results
 
Event 30  Women 18-24 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 57.86  12/14/1997 ALISON TERRY                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilkings, Kelly           21 MVN-33               1:07.56    1:06.24    9  
                  32.30     1:06.24 (33.94)                                        
  2 Nicholson, Emily          23 HSAM-44              1:13.00    1:12.18    7  
                  34.33     1:12.18 (37.85)                                        
  3 Hollenbeck, Claire        18 MSCM-33              1:20.00    1:19.25    6  
                  38.00     1:19.25 (41.25)                                        
 
Event 30  Women 25-29 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 56.30   3/31/1996 SHEILA TAORMINA, USA                         
        NATL: N 56.30   3/31/1996 SHEILA TAORMINA                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Peelle, Evelyn            27 LJSM-SI              1:04.10    1:04.46    9  
                  30.62     1:04.46 (33.84)                                        
  2 Cole, Jacqueline          27 LBG-33               1:09.00    1:04.76    7  
                  31.88     1:04.76 (32.88)                                        
  3 Ramancionis, Cheryl       29 SDSM-SI              1:17.00    1:12.04    6  
                  35.19     1:12.04 (36.85)                                        
  4 Meloney, Kate             27 NOVA-33              1:20.02    1:22.71    5  
                  39.60     1:22.71 (43.11)                                        
 
Event 30  Women 30-34 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 56.41   3/26/2006 METTE JACOBSEN, DEN                          
        NATL: N 57.35   5/18/1988 S NEILSON-BELL                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Frawley, Tabitha          33 SDSM-SI              1:07.51    1:06.71    9  
                  31.95     1:06.71 (34.76)                                        
  2 So, Charissa              30 UNAT                 1:13.69    1:11.70    7  
                  33.69     1:11.70 (38.01)                                        
  3 MacLean, Tanya            31 NOVA-33              1:24.20    1:24.70    6  
                  41.85     1:24.70 (42.85)                                        
  4 Jocson, Jocelyn           33 NOVA-33              1:59.02    2:09.36    5  
                  58.91   2:09.36 (1:10.45)                                        
 
Event 30  Women 35-39 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 54.95   12/3/2006 DARA TORRES, USA                             
        NATL: N 54.95   12/3/2006 DARA TORRES                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Odgers, Emily             39 NOVA-33              1:06.50    1:05.87    9  
                  31.61     1:05.87 (34.26)                                        
  2 Girard, Suzanne           36 MAM-PC               1:08.80    1:07.65    7  
                  32.62     1:07.65 (35.03)                                        
  3 Batcheller, Jennifer      39 MVN-33               1:11.30    1:09.99    6  
                  33.47     1:09.99 (36.52)                                        
  4 Boodt, Heidi              38 LVM-33               1:20.00    1:16.52    5  
                  36.95     1:16.52 (39.57)                                        
  5 Chen, Heidi               37 SCLA-33              1:44.68    1:32.73    4  
                  43.40     1:32.73 (49.33)                                        
  6 Scheferman, Heather       35 NOVA-33              1:24.84    1:33.42    3  
                  44.75     1:33.42 (48.67)                                        
  7 Soria, Veronica           35 NOVA-33              1:44.98    1:48.81    2  
                  51.89     1:48.81 (56.92)                                        
 
Event 30  Women 40-44 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 57.60  12/14/2003 K.PIPES-NEILSEN, USA                         
        NATL: N 57.60  12/14/2003 K PIPES-NEILSEN                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 von der Lippe, Susan      42 CMS-32                 58.22      57.74    9  
                  27.87       57.74 (29.87)                                        
  2 Major, Becki              44 ARIZ-48              1:04.35    1:06.09    7  
                  31.63     1:06.09 (34.46)                                        
  3 Finley, Linda             42 UNAT                 1:05.43    1:06.54    6  
                  31.78     1:06.54 (34.76)                                        
  4 Richell, Kelly            42 MVN-33               1:12.71    1:11.68    5  
                  34.77     1:11.68 (36.91)                                        
  5 Juliusson, Julia          42 NOVA-33              1:15.00    1:15.09    4  
                  35.89     1:15.09 (39.20)                                        
  6 Labelle, Laura            43 MSCM-33              1:16.37    1:15.32    3  
                  36.78     1:15.32 (38.54)                                        
  7 Wagner, Agnes             42 LBG-33               1:24.01    1:17.23    2  
                  36.56     1:17.23 (40.67)                                        
  8 Wong, Carolyn             40 NOVA-33              1:50.00    1:42.29    1  
                  48.55     1:42.29 (53.74)                                        
  9 Ozun, Toni                43 LVM-33               2:00.00    1:51.98  
                  52.50     1:51.98 (59.48)                                        
 
Event 30  Women 45-49 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 59.44  10/27/2007 K.PIPES-NEILSEN, USA                         
        NATL: N 59.44  10/27/2007 K PIPES-NEILSEN                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pipes-Neilsen, Karlyn     45 SDSM-SI                59.49      58.61W   9  
                  28.27       58.61 (30.34)                                        
  2 Simpson, Susanne          47 NOVA-33              1:05.00    1:03.57    7  
                  31.12     1:03.57 (32.45)                                        
  3 Granger, Traci            49 LAPS-33              1:05.00    1:04.22    6  
                  31.10     1:04.22 (33.12)                                        
  4 Shore, Susan              45 MSCM-33              1:14.71    1:13.29    5  
                  35.72     1:13.29 (37.57)                                        
  5 Deputy, Kerry             46 NOVA-33              1:30.00    1:20.53    4  
                  37.36     1:20.53 (43.17)                                        
  6 Kennon, Julie             46 LBG-33               1:20.00    1:26.13    3  
                  41.07     1:26.13 (45.06)                                        
  7 Wendzel-Brooks, Sherry    47 NOVA-33              1:28.00    1:26.89    2  
                  40.67     1:26.89 (46.22)                                        
  8 Ailes, Joy                47 UNAT                 1:39.78    1:33.82    1  
                  46.33     1:33.82 (47.49)                                        
  9 Buck, Susan               48 LBG-33               2:20.00    1:51.01  
                  51.28     1:51.01 (59.73)                                        
 
Event 30  Women 50-54 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 1:01.49  10/21/2001 LAURA VAL, USA                             
        NATL: N 1:01.49  10/21/2001 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sullivan, Lynn            50 UNAT                 1:09.00    1:06.62    9  
                  31.47     1:06.62 (35.15)                                        
  2 Crittenden, Leianne       51 WCM-38               1:07.41    1:07.36    7  
                  32.23     1:07.36 (35.13)                                        
  3 Uthus, Gwen               53 MVN-33               1:18.00    1:17.91    6  
                  37.28     1:17.91 (40.63)                                        
  4 Roberts, Karen            53 LBG-33               1:30.00    1:25.74    5  
                  41.75     1:25.74 (43.99)                                        
  5 Hutchinson, Susan         51 SCLA-33              1:45.39    1:40.54    4  
                  48.76     1:40.54 (51.78)                                        
  6 Oakleaf, Ann              52 LBG-33               2:00.00    1:48.64    3  
                  49.60     1:48.64 (59.04)                                        
 
Event 30  Women 55-59 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 1:02.55   12/3/2006 LAURA VAL, USA                             
        NATL: N 1:02.55   12/3/2006 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Val, Laura                56 TAM-PC               1:04.00    1:01.54W   9  
                  29.42     1:01.54 (32.12)                                        
  2 Hayes, Penny              57 LBG-33               2:00.50    2:17.30    7  
                1:05.82   2:17.30 (1:11.48)                                        
 
Event 30  Women 60-64 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 1:10.53   5/16/2004 JUDY WILSON, GBR                           
        NATL: N 1:11.03   10/7/2006 CAROLYN BOAK                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Marr, Jackie              64 SDSM-SI              1:18.80    1:16.30    9  
                  37.00     1:16.30 (39.30)                                        
  2 Shoenberger, Linda        60 TAM-PC               1:29.54    1:18.03    7  
                  37.77     1:18.03 (40.26)                                        
  3 Montrella, Bev            61 MVN-33               1:22.87    1:25.80    6  
                  41.23     1:25.80 (44.57)                                        
 
Event 30  Women 65-69 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 1:10.97   9/23/2005 CHRISTEL SCHULZ, GER                       
        NATL: N 1:16.26  12/15/1996 GAIL ROPER                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ridout, Nancy             65 TAM-PC               1:30.00    1:24.36    9  
                  40.11     1:24.36 (44.25)                                        
  2 Clifford, Gynt            69 SDSM-SI              1:25.94    1:27.39    7  
                  40.85     1:27.39 (46.54)                                        
 -- Winkler, Renate           69 UCLA-33              1:50.80         DQ  
                  49.22        DQ (1:01.11)                                        
 
Event 30  Women 70-74 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 1:16.45   5/16/2004 JANE ASHER, GBR                            
        NATL: N 1:18.67   12/5/1999 GAIL ROPER                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Little, Jeanne            70 SDSM-SI              1:25.00    1:25.73    9  
                  41.19     1:25.73 (44.54)                                        
  2 Pipes, Adrienne           73 SDSM-SI              1:32.99    1:35.89    7  
                  46.95     1:35.89 (48.94)                                        
 
Event 30  Women 75-79 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 1:18.59   3/25/2006 JANE ASHER, GBR                            
        NATL: N 1:24.31  10/15/2005 GAIL ROPER                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Caldwell, Dionne          75 NOVA-33              1:36.15    1:47.17    9  
                  51.90     1:47.17 (55.27)                                        
  2 Graef, Margrit            76 MVN-33               1:54.14    2:01.25    7  
                  58.17   2:01.25 (1:03.08)                                        
  3 Nielson, Patricia         75 LBG-33               2:13.00    2:14.90    6  
                1:04.17   2:14.90 (1:10.73)                                        
 
Event 30  Women 85-89 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 1:48.55   10/7/2006 OLGA JOHNSON, NZL                          
        NATL: N 1:49.64   11/8/2003 RITA SIMONTON                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kornfeld, Maurine         86 MVN-33               2:10.73    2:09.87    9  
                1:03.42   2:09.87 (1:06.45)                                        
 
 

Event 31  Men 100 SC Meter Freestyle               Team Standings / Event Results
 
Event 31  Men 18-24 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 48.00  12/11/2005 NICK BRUNELLI                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Herlihy, Edmund           24 MVN-33                 56.60      56.90    9  
                  27.17       56.90 (29.73)                                        
  2 Benjamin, Stephen         24 WH2O-33              1:01.00    1:02.27    7  
                  30.17     1:02.27 (32.10)                                        
  3 Brezensky, Chester        21 UNAT                   58.75    1:03.40    6  
                  29.01     1:03.40 (34.39)                                        
  4 Wong, Thomas              20 UCLA-33              1:04.50    1:06.06    5  
                  31.49     1:06.06 (34.57)                                        
  5 Lulay, John               24 LBG-33               1:13.30    1:06.70    4  
                  32.82     1:06.70 (33.88)                                        
  6 Uteshkaliyev, Askar       21 ARIZ-48              1:14.00    1:09.53    3  
                  31.75     1:09.53 (37.78)                                        
  7 Borujerdpur, Arash        19 MVN-33               1:17.00    1:09.68    2  
                  31.12     1:09.68 (38.56)                                        
  8 Kosienski, Christopher    23 LBG-33               2:00.00    1:27.55    1  
                  40.17     1:27.55 (47.38)                                        
 
Event 31  Men 25-29 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 48.58  11/19/2005 S.KUNZELMANN, GER                            
        NATL: N 49.91  12/10/1995 BJORN ZIKARSKY                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Conway, Adam              29 TVM-PC                 53.45      52.62    9  
                  25.38       52.62 (27.24)                                        
  2 Weston, Ben               26 LJSM-SI                52.25      53.32    7  
                  25.62       53.32 (27.70)                                        
  3 Schmidt, David            29 MVN-33                 56.83      56.19    6  
                  26.78       56.19 (29.41)                                        
  4 Pronin, Yan               27 LVM-33               1:00.00      57.75    5  
                  27.66       57.75 (30.09)                                        
  5 Harmon, Grady             29 WH2O-33                58.39      59.11    4  
                  28.27       59.11 (30.84)                                        
  6 Zechar, Jeremy            27 UNAT                 1:00.00    1:01.30    3  
                  29.08     1:01.30 (32.22)                                        
  7 Urwiler, Nicholas         29 PHO-48               1:09.83    1:08.63    2  
                  33.79     1:08.63 (34.84)                                        
  8 Spicer, Bryon             27 HSAM-44              1:05.63    1:10.21    1  
                  33.59     1:10.21 (36.62)                                        
  9 Stava, Kjell              29 LBG-33               1:13.00    1:14.18  
                  33.87     1:14.18 (40.31)                                        
 10 Cheung, Alex              27 NOVA-33              1:48.00    1:22.78  
                  38.95     1:22.78 (43.83)                                        
 
Event 31  Men 30-34 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 50.24  10/27/2007 ANDREW MANLEY, GBR                           
        NATL: N 50.71  12/14/2003 MICHAEL PICOTTE                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nisenbaum, Adam           30 MAM-PC                 57.92      56.06    9  
                  27.04       56.06 (29.02)                                        
  2 Herlihy, Thomas B         31 MVN-33                 56.89      56.20    7  
                  27.27       56.20 (28.93)                                        
  3 Selinger, Ilan R          34 MAM-PC                 55.99      56.33    6  
                  27.02       56.33 (29.31)                                        
  4 Polizos, George           32 SCLA-33                58.10      56.35    5  
                  26.69       56.35 (29.66)                                        
  5 Davis, Adam               33 WH2O-33              1:02.06    1:02.36    4  
                  30.15     1:02.36 (32.21)                                        
  6 Petty, Richard            32 ROSE-33              1:06.99    1:08.99    3  
                  33.85     1:08.99 (35.14)                                        
  7 Amende, Brian             30 NOVA-33              1:12.66    1:11.69    2  
                  35.41     1:11.69 (36.28)                                        
 
Event 31  Men 35-39 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 49.53   3/19/2000 JOHN MIRANDA, SWE                            
        NATL: N 51.01   12/7/2003 RON KARNAUGH                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Blessing, Tyler           35 TXLA-26                54.40      53.26    9  
                  25.69       53.26 (27.57)                                        
  2 Welechuk, Jeff            37 CMSC                   53.85      53.36    7  
                  25.73       53.36 (27.63)                                        
  3 Fernandez, Dickie         36 NOVA-33                54.94      54.75    6  
                  26.78       54.75 (27.97)                                        
  4 McClung, Paton            38 LJSM-SI                56.00      56.59    5  
                  27.30       56.59 (29.29)                                        
  5 Ciborowski, Chris         35 NOVA-33                56.00      56.72    4  
                  26.73       56.72 (29.99)                                        
  6 Mercier, Steve            35 NOVA-33                59.04      57.07    3  
                  27.35       57.07 (29.72)                                        
  7 Mitchell, Jeffrey         38 MVN-33                 59.70      57.38    2  
                  27.21       57.38 (30.17)                                        
  8 Armstrong, Martin         37 VCM-33               1:05.50      59.77    1  
                  28.22       59.77 (31.55)                                        
  9 Joyce, Kevin              35 MVN-33                 59.49    1:01.63  
                  29.43     1:01.63 (32.20)                                        
 10 Gunnell, Steve            37 MVN-33                 57.92    1:01.75  
                  28.67     1:01.75 (33.08)                                        
 11 Cornelius, Jeffrey        36 NOVA-33              1:01.00    1:01.88  
                  30.28     1:01.88 (31.60)                                        
 12 Lengyel, Brad             38 WH2O-33              1:02.30    1:03.59  
                  30.03     1:03.59 (33.56)                                        
 13 Bleuel, Eric              38 VCM-33               1:06.60    1:05.04  
                  30.74     1:05.04 (34.30)                                        
 14 Ten, Sergey               36 NOVA-33              1:07.00    1:05.51  
                  31.08     1:05.51 (34.43)                                        
 15 Murphy, Tim               37 SDSM-SI                59.50    1:08.74  
                  32.64     1:08.74 (36.10)                                        
 16 Hale, Christopher         36 LBG-33               2:10.00    1:54.23  
                  44.48   1:54.23 (1:09.75)                                        
 
Event 31  Men 40-44 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 52.07        2004 KAI DITZEL, GER                              
        NATL: N 52.44   12/9/2001 PAUL SMITH                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rasmussen, Anders         44 TXLA-26                55.50      54.72    9  
                  26.20       54.72 (28.52)                                        
  2 Stewart, Karl             41 CMS-32                 59.90      57.55    6.5
                  27.62       57.55 (29.93)                                        
  2 Takahashi, Katsuya        40 NOVA-33                58.00      57.55    6.5
                  27.49       57.55 (30.06)                                        
  4 McNeill, Mike             40 NOVA-33              1:05.00      57.84    5  
                  28.36       57.84 (29.48)                                        
  5 Ogorzelec, Gregg          41 WH2O-33                59.11      58.17    4  
                  28.27       58.17 (29.90)                                        
  6 Cienega, Julio            41 ROSE-33              1:02.67    1:02.59    3  
                  29.61     1:02.59 (32.98)                                        
  7 Bright, John              43 MVN-33               1:00.00    1:02.70    2  
                  29.51     1:02.70 (33.19)                                        
  8 Sieck, Bill               44 NOVA-33              1:03.50    1:05.05    1  
                  30.98     1:05.05 (34.07)                                        
  9 Greeson, Patrick          44 HSAM-44              1:08.00    1:05.24  
                  31.83     1:05.24 (33.41)                                        
 10 Worthington, Todd         41 SDSM-SI              1:08.64    1:06.74  
                  32.24     1:06.74 (34.50)                                        
 11 Wilson, Doug              42 WH2O-33              2:00.00    1:12.48  
                  35.06     1:12.48 (37.42)                                        
 12 Everett, Doug             43 ARIZ-48              1:10.00    1:19.91  
                  38.14     1:19.91 (41.77)                                        
 
Event 31  Men 45-49 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 53.04   4/29/2005 MARCO COLOMBO, ITA                           
        NATL: N 53.76  10/15/2006 DAVID BOATWRIGHT                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Paul               48 ARIZ-48                54.00      52.54W   9  
                  25.33       52.54 (27.21)                                        
  2 McDonald, Emeric          45 UNAT                   59.80      57.10    7  
                  27.28       57.10 (29.82)                                        
  3 Smiley, Jon               46 TXLA-26                59.22      58.30    6  
                  28.14       58.30 (30.16)                                        
  4 Busacca, Brian            48 UNAT                 1:01.86    1:00.67    5  
                  27.91     1:00.67 (32.76)                                        
  5 Wantz, Steve              46 VCM-33               1:06.96    1:01.76    4  
                  30.33     1:01.76 (31.43)                                        
  6 Livingston, Gerald        49 SDSM-SI              1:02.96    1:01.98    3  
                  30.36     1:01.98 (31.62)                                        
  7 Mitchell, Robert Wade     49 FMT-33               1:03.14    1:04.79    2  
                  30.37     1:04.79 (34.42)                                        
  8 Smallwood, Alan           48 CIM-33               1:00.00    1:04.81    1  
                  30.10     1:04.81 (34.71)                                        
  9 Hayden, Peter             49 MSCM-33              1:08.21    1:06.36  
                  31.51     1:06.36 (34.85)                                        
 10 Beza, Ion                 49 SDSM-SI              1:09.08    1:06.65  
                  32.14     1:06.65 (34.51)                                        
 11 Mader, Doug               48 MVN-33               1:07.23    1:08.34  
                  32.25     1:08.34 (36.09)                                        
 12 Baron, Mike               49 LBG-33               1:10.00    1:09.16  
                  32.76     1:09.16 (36.40)                                        
 13 Graham, Errol             48 WH2O-33              1:08.50    1:10.38  
                  32.49     1:10.38 (37.89)                                        
 14 Kohlhase, Kurt            45 NOVA-33              1:24.00    1:11.53  
                  33.94     1:11.53 (37.59)                                        
 15 Greer, Jaime              49 MVN-33               1:20.00    1:13.13  
                  33.79     1:13.13 (39.34)                                        
 16 Arshat, Brad              45 NOVA-33              1:21.81    1:20.25  
                  37.72     1:20.25 (42.53)                                        
 
Event 31  Men 50-54 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 54.61   12/7/2003 PAUL TREVISAN, USA                           
        NATL: N 54.61   12/7/2003 PAUL TREVISAN                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Blatt, Michael            52 VCM-33                 59.72      57.15    9  
                  27.53       57.15 (29.62)                                        
  2 Heath, Robert             50 MAM-PC                 57.46      57.77    7  
                  27.67       57.77 (30.10)                                        
  3 Adkison, Bill             52 SRM-PC                 59.80    1:00.44    6  
                  29.04     1:00.44 (31.40)                                        
  4 Stites, Jim               50 ARIZ-48              1:03.05    1:01.59    5  
                  29.96     1:01.59 (31.63)                                        
  5 McNulty, Bill             51 HSAM-44              1:05.00    1:01.92    4  
                  30.53     1:01.92 (31.39)                                        
  6 Buckley, Mark             54 SCAQ-33              1:06.89    1:06.80    3  
                  32.53     1:06.80 (34.27)                                        
  7 Adams, Lionel             51 SCLA-33              1:17.00    1:08.42    2  
                  33.18     1:08.42 (35.24)                                        
  8 Russ, Todd                50 MSCM-33              1:09.07    1:08.64    1  
                  32.53     1:08.64 (36.11)                                        
  9 Heins, Barry              51 UNAT                 1:15.58    1:13.38  
                  33.71     1:13.38 (39.67)                                        
 10 French, Roger             54 LBG-33               1:24.00    1:25.99  
                  40.42     1:25.99 (45.57)                                        
 11 Carbuto, Michael          54 LBG-33               2:00.00    1:44.20  
                  48.99     1:44.20 (55.21)                                        
 
Event 31  Men 55-59 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 55.12    4/1/2006 PAUL TREVISAN, USA                           
        NATL: N 55.12    4/1/2006 PAUL TREVISAN                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Devins, Jeff              55 HIMA-39              1:03.50    1:02.31    9  
                  30.27     1:02.31 (32.04)                                        
  2 Sterne, Erik              55 SRM-PC               1:04.25    1:03.84    7  
                  31.14     1:03.84 (32.70)                                        
  3 Longworth, Mark           56 MVN-33               1:09.00    1:05.55    6  
                  30.63     1:05.55 (34.92)                                        
  4 Duffield, Harry           57 SDSM-SI              1:08.00    1:06.79    5  
                  32.54     1:06.79 (34.25)                                        
  5 Sicard, Federico          57 SDSM-SI              1:12.00    1:10.32    4  
                  34.50     1:10.32 (35.82)                                        
  6 Roth, Arthur              58 NOVA-33              1:45.24    1:50.51    3  
                  54.57     1:50.51 (55.94)                                        
  7 Callens, Jerome           59 LBG-33               3:30.00    2:10.85    2  
                1:01.32   2:10.85 (1:09.53)                                        
 
Event 31  Men 60-64 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 57.22   12/3/2006 RICH ABRAHAMS, USA                           
        NATL: N 57.22   12/3/2006 RICH ABRAHAMS                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Burns, Richard            64 TAM-PC               1:03.80    1:01.94    9  
                  30.07     1:01.94 (31.87)                                        
  2 Davis, Don                63 RHMS-38              1:04.80    1:05.75    7  
                  31.39     1:05.75 (34.36)                                        
  3 Anderson, Eric            63 SOBA-33              1:07.00    1:08.42    6  
                  32.32     1:08.42 (36.10)                                        
  4 Whitley, John             64 LJSM-SI              1:10.25    1:09.03    5  
                  33.18     1:09.03 (35.85)                                        
  5 Campbell, John            60 MVN-33               1:20.60    1:09.72    4  
                  33.88     1:09.72 (35.84)                                        
  6 Overman, Arthur           63 SCSM-33              1:11.00    1:10.52    3  
                  33.26     1:10.52 (37.26)                                        
  7 Bailey, Hop               60 ARIZ-48              1:10.00    1:10.62    2  
                  34.39     1:10.62 (36.23)                                        
  8 Martinez, Jorge           60 UNAT                 1:12.00    1:11.21    1  
                  34.44     1:11.21 (36.77)                                        
  9 Colonnese, Michael        63 MVN-33               1:18.90    1:17.69  
                  37.28     1:17.69 (40.41)                                        
 10 Andersen, Dick            63 UNAT                 1:25.00    1:21.51  
                  38.41     1:21.51 (43.10)                                        
 11 Holder, Richard           63 LVM-33               1:25.00    1:22.76  
                  40.12     1:22.76 (42.64)                                        
 
Event 31  Men 65-69 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 1:01.36  12/15/2002 JEFF FARRELL, USA                          
        NATL: N 1:01.36  12/15/2002 JEFF FARRELL                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Van Baalen, Vinus         65 SDSM-SI              1:02.65    1:04.60    9  
                  31.28     1:04.60 (33.32)                                        
  2 Angell, Tom               67 NOVA-33              1:13.00    1:08.07    7  
                  32.04     1:08.07 (36.03)                                        
  3 Williams, Frank           67 SDSM-SI              1:19.00    1:11.47    6  
                  34.27     1:11.47 (37.20)                                        
  4 Bleuel, Bart              66 VCM-33               1:20.00    1:22.21    5  
                  39.56     1:22.21 (42.65)                                        
 
Event 31  Men 70-74 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 1:04.58   7/24/2005 CAV CAVANAUGH, USA                         
        NATL: N 1:04.58   7/24/2005 CAV CAVANAUGH                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Farrell, Jeff             70 SBM-33               1:04.00    1:03.33W   9  
                  30.38     1:03.33 (32.95)                                        
  2 Rauch, Will               73 LVM-33               1:16.00    1:16.19    7  
                  36.14     1:16.19 (40.05)                                        
  3 McMeekin, Robert          73 SCMC-33              2:02.22    2:00.53    6  
                  56.00   2:00.53 (1:04.53)                                        
 
Event 31  Men 75-79 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 1:10.71   6/18/2006 SHINGO YAMAMOTO, JPN                       
        NATL: N 1:11.55  12/10/2000 FRANK PIEMME                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Baker, Donald             76 SDSM-SI              1:24.90    1:25.67    9  
                  41.04     1:25.67 (44.63)                                        
  2 Kimball, Ken              77 SDSM-SI              1:26.21    1:27.54    7  
                  42.04     1:27.54 (45.50)                                        
  3 Rolph, Robert             76 MVN-33               1:34.95    1:34.91    6  
                  45.09     1:34.91 (49.82)                                        
 
Event 31  Men 80-84 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 1:16.09   5/18/2003 KEIJIRO NAKAMURA, JPN                      
        NATL: N 1:17.02   12/4/2005 FRANK PIEMME                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Piemme, Frank             82 SDSM-SI              1:21.13    1:18.86    9  
                  37.56     1:18.86 (41.30)                                        
  2 Webster, Dale             81 SDSM-SI              1:23.04    1:28.51    7  
                  41.73     1:28.51 (46.78)                                        
  3 Schmidt, Jurgen           84 SDSM-SI              1:37.00    1:36.28    6  
                  44.78     1:36.28 (51.50)                                        
  4 Arth, Lee                 82 SDSM-SI              1:48.01    1:49.68    5  
                  52.73     1:49.68 (56.95)                                        
 


Event 32  Women 200 SC Meter Breaststroke          Team Standings / Event Results
 
Event 32  Women 18-24 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 2:38.63   11/2/1997 ANITA NALL                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moore, Katie              19 MVN-33               2:49.46    2:57.31    9  
                  39.60     1:24.04 (44.44)     2:10.16 (46.12)     2:57.31 (47.15)
  2 Chinn, Sarah              23 MAM-PC               3:13.52    3:09.20    7  
                  43.74     1:32.03 (48.29)     2:20.60 (48.57)     3:09.20 (48.60)
 
Event 32  Women 25-29 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 2:31.18   1/29/2006 HITOMI MATSUDA, JPN                        
        NATL: N 2:35.66   12/9/2001 ANDREA PACKARD                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 DeFelice, Heather         28 SDSM-SI              2:53.65    2:48.59    9  
                  39.15     1:22.86 (43.71)     2:06.01 (43.15)     2:48.59 (42.58)
  2 Anderson, Tara            28 NOVA-33              3:19.82    3:12.42    7  
                  45.62     1:34.99 (49.37)     2:26.03 (51.04)     3:12.42 (46.39)
  3 Spicer, Christine         28 HSAM-44              3:24.38    3:19.84    6  
                  46.46     1:37.10 (50.64)     2:28.47 (51.37)     3:19.84 (51.37)
 
Event 32  Women 30-34 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 2:30.65  12/10/2000 WENKE HANSEN, USA                          
        NATL: N 2:30.65  12/10/2000 WENKE HANSEN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Foster, Christen          32 NOVA-33              3:08.00    3:03.81    9  
                  41.81     1:28.65 (46.84)     2:16.03 (47.38)     3:03.81 (47.78)
  2 So, Charissa              30 UNAT                 3:16.42    3:15.04    7  
                  44.19     1:33.86 (49.67)     2:24.46 (50.60)     3:15.04 (50.58)
 
Event 32  Women 35-39 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 2:36.04  12/10/2000 CAROLINE KRATTLI, USA                      
        NATL: N 2:36.04  12/10/2000 CAROLINE KRATTLI                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 So, Louise                38 ARIZ-48              2:58.00    2:50.06    9  
                  40.45     1:23.65 (43.20)     2:07.11 (43.46)     2:50.06 (42.95)
 
Event 32  Women 40-44 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 2:35.85  12/11/2005 S.VON DER LIPPE, USA                       
        NATL: N 2:35.85  12/11/2005 S VON DER LIPPE                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bunch, Brigid             44 ARIZ-48              3:14.96    3:12.89    9  
                  42.66     1:31.23 (48.57)     2:21.54 (50.31)     3:12.89 (51.35)
  2 Jarvits, Janet            41 ROSE-33                   NT    3:30.79    7  
                  48.84     1:41.79 (52.95)     2:36.51 (54.72)     3:30.79 (54.28)
  3 Nakamatsu, Judith         40 UCLA-33              3:28.87    3:34.26    6  
                  50.72     1:45.37 (54.65)     2:41.47 (56.10)     3:34.26 (52.79)
  4 Fell, Paula               42 NOVA-33              3:55.00    4:06.10    5  
                  57.78   2:00.07 (1:02.29)   3:03.72 (1:03.65)   4:06.10 (1:02.38)
 
Event 32  Women 45-49 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 2:48.38   6/28/2003 JENNY WHITELEY, AUS                        
        NATL: N 2:53.17  10/27/2007 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cook, Jenny               49 UCLA-33              3:01.07    3:01.91    9  
                  41.92     1:27.68 (45.76)     2:14.35 (46.67)     3:01.91 (47.56)
  2 Lepinski, Cokie           48 RHMS-38              3:09.31    3:06.46    7  
                  42.46     1:28.90 (46.44)     2:17.70 (48.80)     3:06.46 (48.76)
  3 O'Rourke, Therese         45 MVN-33               3:27.36    3:35.85    6  
                  48.36     1:43.14 (54.78)     2:39.64 (56.50)     3:35.85 (56.21)
  4 George, Patty             45 MVN-33               4:20.00    4:09.88    5  
                  59.63   2:04.45 (1:04.82)   3:08.99 (1:04.54)   4:09.88 (1:00.89)
 
Event 32  Women 50-54 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 2:57.49  10/12/2003 ULRIKE URBANIAK, GER                       
        NATL: N 2:59.48  12/15/2002 DANIELLE OGIER                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Melick, Karen             50 SCAQ-33              3:01.50    2:59.41N   9  
                  41.08     1:26.26 (45.18)     2:12.67 (46.41)     2:59.41 (46.74)
  2 Ellington, Cheri          50 SCMC-33              3:35.00    3:18.91    7  
                  45.19     1:35.70 (50.51)     2:27.52 (51.82)     3:18.91 (51.39)
  3 Seaton, Jessica           54 WH2O-33              3:40.00    3:33.90    6  
                  49.03     1:43.58 (54.55)     2:38.32 (54.74)     3:33.90 (55.58)
  4 Moore, Edna               52 DSSM-33              3:50.00    3:46.83    5  
                  50.67     1:49.42 (58.75)     2:49.27 (59.85)     3:46.83 (57.56)
  5 Lambert, Heather          53 LBG-33               4:15.00    4:03.83    4  
                  56.17   1:59.39 (1:03.22)   3:04.15 (1:04.76)     4:03.83 (59.68)
  6 Hayes, Patricia           54 LBG-33               4:00.00    4:09.98    3  
                  56.20   2:00.93 (1:04.73)   3:07.52 (1:06.59)   4:09.98 (1:02.46)
 
Event 32  Women 55-59 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 3:06.41   4/22/2006 JENNIFER MERRITT, GBR                      
        NATL: N 3:12.18   8/24/2003 DALE BARNHARD                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Granovsky, Lora           57 NOVA-33              3:49.20    3:56.63    9  
                  53.28   1:53.39 (1:00.11)   2:55.87 (1:02.48)   3:56.63 (1:00.76)
  2 Jacobus, Anne             57 LBG-33               4:23.00    4:24.60    7  
                1:00.49   2:07.89 (1:07.40)   3:16.44 (1:08.55)   4:24.60 (1:08.16)
  3 Baker, Gini               57 SDSM-SI              4:29.90    4:32.58    6  
                  59.65   2:08.32 (1:08.67)   3:20.78 (1:12.46)   4:32.58 (1:11.80)
 
Event 32  Women 60-64 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 3:06.48   3/16/2002 BONNIE PRONK, CAN                          
        NATL: N 3:18.25   3/31/2001 JOANN LEILICH                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Watson, Katherine         60 OJAI-33              4:53.00    4:28.03    9  
                1:02.18   2:09.79 (1:07.61)   3:18.93 (1:09.14)   4:28.03 (1:09.10)
 
Event 32  Women 65-69 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 3:17.44   3/20/2004 JOANN LEILICH, USA                         
        NATL: N 3:17.44   3/20/2004 JOANN LEILICH                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Williams, Anne            69 SDSM-SI              3:41.13    3:46.85    9  
                  53.51     1:51.17 (57.66)     2:50.30 (59.13)     3:46.85 (56.55)
  2 Winkler, Renate           69 UCLA-33              5:10.00    4:59.60    7  
                1:07.45   2:25.17 (1:17.72)   3:43.29 (1:18.12)   4:59.60 (1:16.31)
 
Event 32  Women 70-74 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 3:28.98   1/16/2005 MASAYO AZUMA, JPN                          
        NATL: N 3:43.02  12/11/2005 DIANE STOWELL                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Glenn, Sylvia             70 OJAI-33              4:52.45    5:21.99    9  
                1:13.27   2:36.86 (1:23.59)   4:00.67 (1:23.81)   5:21.99 (1:21.32)
 
 

Event 33  Men 200 SC Meter Breaststroke            Team Standings / Event Results
 
Event 33  Men 18-24 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 2:22.78  10/13/1996 TODD RADEL                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wong, Thomas              20 UCLA-33              2:56.00    2:55.95    9  
                  39.69     1:23.76 (44.07)     2:09.42 (45.66)     2:55.95 (46.53)
 
Event 33  Men 25-29 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 2:14.44  10/27/2007 CHRISTOPHER JONES, GBR                     
        NATL: N 2:20.30   8/24/2003 AUDY OKTAVIAN                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schmidt, Matthew          29 WH2O-33              2:35.00    2:31.57    9  
                  35.10     1:14.25 (39.15)     1:51.92 (37.67)     2:31.57 (39.65)
  2 Durieux, Chad             28 ROSE-33              2:48.20    2:49.06    7  
                  36.66     1:19.72 (43.06)     2:04.21 (44.49)     2:49.06 (44.85)
  3 Spicer, Bryon             27 HSAM-44              3:07.96    3:10.21    6  
                  44.32     1:33.36 (49.04)     2:22.76 (49.40)     3:10.21 (47.45)
 
Event 33  Men 30-34 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 2:16.60   4/28/2001 NICK GILLINGHAM, GBR                       
        NATL: N 2:17.56  12/12/1999 ROQUE SANTOS                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Olver, Brian              30 WH2O-33              2:30.00    2:28.30    9  
                  33.64     1:10.96 (37.32)     1:49.53 (38.57)     2:28.30 (38.77)
  2 Liu, Jeff                 33 LBG-33               3:00.55    2:55.97    7  
                  39.82     1:24.69 (44.87)     2:10.56 (45.87)     2:55.97 (45.41)
  3 Kremers, Brian            34 LBG-33               3:00.07    3:05.23    6  
                  41.59     1:28.08 (46.49)     2:14.82 (46.74)     3:05.23 (50.41)
  4 Roberts, Bill             32 LBG-33               3:45.00    3:29.23    5  
                  48.20     1:42.19 (53.99)     2:37.34 (55.15)     3:29.23 (51.89)
 
Event 33  Men 35-39 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 2:16.49  10/30/2004 NICK GILLINGHAM, GBR                       
        NATL: N 2:17.96   12/8/2002 RON KARNAUGH                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Magee, Mark               39 LVM-33               2:31.90    2:32.84    9  
                  33.88     1:12.32 (38.44)     1:52.19 (39.87)     2:32.84 (40.65)
  2 Boodt, Bradley            39 LVM-33               2:49.90    2:43.85    7  
                  38.20     1:20.35 (42.15)     2:01.96 (41.61)     2:43.85 (41.89)
  3 Frogley, Terry            37 SDSM-SI              2:59.81    3:00.30    6  
                  41.04     1:26.50 (45.46)     2:13.65 (47.15)     3:00.30 (46.65)
  4 Andersen, David           36 LBG-33                    NT    4:20.20    5  
                  58.53   2:04.22 (1:05.69)   3:12.16 (1:07.94)   4:20.20 (1:08.04)
 
Event 33  Men 40-44 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 2:25.22   5/19/2007 V.PYLPCHENKO, UKR                          
        NATL: N 2:25.58  12/14/1997 RON SCHAFER                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bentley, Steven           42 GWSC-33              2:34.99    2:33.90    9  
                  36.38     1:15.61 (39.23)     1:54.80 (39.19)     2:33.90 (39.10)
  2 Helgason, Tryggvi         44 SCMC-33              2:41.00    2:37.53    7  
                  35.79     1:16.12 (40.33)     1:56.53 (40.41)     2:37.53 (41.00)
  3 Baron, Kurt               43 VCM-33               2:55.10    2:44.99    6  
                  38.16     1:21.17 (43.01)     2:02.87 (41.70)     2:44.99 (42.12)
  4 Jones, Kenton             40 SDSM-SI              2:45.75    2:45.81    5  
                  37.75     1:20.80 (43.05)     2:03.51 (42.71)     2:45.81 (42.30)
  5 Eckman, Cameron           41 NOVA-33              2:52.87    2:46.89    4  
                  37.42     1:20.69 (43.27)     2:03.88 (43.19)     2:46.89 (43.01)
  6 Murdoch, Kurt             41 LBG-33               2:48.00    2:55.34    3  
                  40.32     1:25.54 (45.22)     2:10.58 (45.04)     2:55.34 (44.76)
  7 Harden, Jimmy             44 SDSM-SI              2:58.00    2:55.42    2  
                  39.20     1:23.44 (44.24)     2:09.63 (46.19)     2:55.42 (45.79)
  8 Sieck, Bill               44 NOVA-33              3:03.00    2:56.66    1  
                  39.36     1:23.81 (44.45)     2:10.25 (46.44)     2:56.66 (46.41)
  9 Greeson, Patrick          44 HSAM-44              3:15.00    3:24.21  
                  46.88     1:39.11 (52.23)     2:32.23 (53.12)     3:24.21 (51.98)
 
Event 33  Men 45-49 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 2:31.41   3/29/2003 GREGORY OXLEY, USA                         
        NATL: N 2:31.41   3/29/2003 GREGORY OXLEY                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Guthrie, David            47 TXLA-26              2:30.01    2:26.17W   9  
                  33.31     1:10.33 (37.02)     1:47.97 (37.64)     2:26.17 (38.20)
  2 Shaughnessy, J. J.        47 LBG-33               3:49.34    3:30.56    7  
                  48.76     1:42.70 (53.94)     2:36.88 (54.18)     3:30.56 (53.68)
  3 Utsumi, Yuji              48 LBG-33               4:30.00    3:39.38    6  
                  50.80     1:46.75 (55.95)     2:44.57 (57.82)     3:39.38 (54.81)
  4 Miranda, Mike             45 LBG-33               3:50.00    3:52.33    5  
                  55.13   1:56.98 (1:01.85)     2:56.73 (59.75)     3:52.33 (55.60)
 -- Tongate, Terry            47 NOVA-33              3:05.00         DQ  
                  43.50     1:32.18 (48.68)     2:22.10 (49.92)          DQ (50.88)
 
Event 33  Men 50-54 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 2:33.71   4/18/2004 LORENZO MARUGO, ITA                        
        NATL: N 2:34.71  12/15/1996 ROBERT STRAND                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eldred, Spencer           51 HIMA-39              2:37.80    2:37.34    9  
                  35.08     1:15.44 (40.36)     1:55.68 (40.24)     2:37.34 (41.66)
  2 von Hoffmann, Gerard      51 NOVA-33              2:55.00    2:42.15    7  
                  37.69     1:19.67 (41.98)     2:01.07 (41.40)     2:42.15 (41.08)
  3 Blatt, Michael            52 VCM-33               2:59.99    2:49.46    6  
                  39.54     1:22.27 (42.73)     2:05.81 (43.54)     2:49.46 (43.65)
  4 Cholodenko, Don           51 NOVA-33              2:58.00    2:54.49    5  
                  39.97     1:23.76 (43.79)     2:09.44 (45.68)     2:54.49 (45.05)
  5 Adams, Daniel             51 WH2O-33              3:05.00    3:01.30    4  
                  42.28     1:28.53 (46.25)     2:15.37 (46.84)     3:01.30 (45.93)
  6 Leonard, Daniel           53 SCAQ-33              3:00.00    3:01.50    3  
                  40.73     1:27.18 (46.45)     2:14.29 (47.11)     3:01.50 (47.21)
  7 Dauser, John              51 NOVA-33              3:04.52    3:04.17    2  
                  41.95     1:27.80 (45.85)     2:15.77 (47.97)     3:04.17 (48.40)
  8 Heins, Barry              51 UNAT                 3:15.15    3:08.20    1  
                  40.84     1:28.83 (47.99)     2:19.05 (50.22)     3:08.20 (49.15)
  9 Heather, Michael          53 MVN-33               3:12.34    3:15.89  
                  43.86     1:34.90 (51.04)     2:26.17 (51.27)     3:15.89 (49.72)
 10 Chao, JJ                  51 MVN-33               3:45.45    3:30.11  
                  46.92     1:39.05 (52.13)     2:34.81 (55.76)     3:30.11 (55.30)
 
Event 33  Men 55-59 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 2:38.76   12/9/2001 ROBERT STRAND, USA                         
        NATL: N 2:38.76   12/9/2001 ROBERT STRAND                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clemmons, Jim             57 MAM-PC               2:59.50    2:46.33    9  
                  38.11     1:19.63 (41.52)     2:02.79 (43.16)     2:46.33 (43.54)
  2 Stark, Allen              58 OREG-OR              2:48.58    2:52.40    7  
                  40.90     1:25.38 (44.48)     2:08.95 (43.57)     2:52.40 (43.45)
  3 Kerns, Hubie              58 VCM-33               2:58.00    2:53.55    6  
                  39.57     1:24.06 (44.49)     2:09.63 (45.57)     2:53.55 (43.92)
  4 Devins, Jeff              55 HIMA-39              2:58.00    2:57.99    5  
                  41.59     1:27.19 (45.60)     2:13.12 (45.93)     2:57.99 (44.87)
  5 Olson, Jay                58 WH2O-33              3:30.00    3:34.23    4  
                  49.05     1:42.75 (53.70)     2:38.36 (55.61)     3:34.23 (55.87)
  6 Roth, Arthur              58 NOVA-33              4:50.92    4:42.60    3  
                1:03.53   2:15.22 (1:11.69)   3:28.97 (1:13.75)   4:42.60 (1:13.63)
 
Event 33  Men 60-64 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 2:44.90  11/19/2006 ROBERT STRAND, USA                         
        NATL: N 2:44.90  11/19/2006 ROBERT STRAND                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Strand, Robert            61 TOC-33               2:40.00    2:45.83    9  
                  37.68     1:19.90 (42.22)     2:02.51 (42.61)     2:45.83 (43.32)
 
Event 33  Men 65-69 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 2:59.55   5/22/2005 YOSHIAKI AOKI, JPN                         
        NATL: N 3:00.13   12/3/2006 MIKE FRESHLEY                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Freshley, Mike            66 SDSM-SI              2:59.55         DQ  
                  45.23     1:36.80 (51.57)     2:29.42 (52.62)          DQ (51.49)
 
Event 33  Men 70-74 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 3:05.27   1/20/2007 HANS REICHELT, GER                         
        NATL: N 3:12.98   10/5/2003 RONALD JOHNSON                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bloomgren, Edwin          70 KMAN-7               3:46.00    3:54.29    9  
                  52.42   1:52.44 (1:00.02)   2:53.77 (1:01.33)   3:54.29 (1:00.52)
  2 Hubach, Eric              74 CROC-33              4:10.00    3:55.09    7  
                  51.88     1:51.35 (59.47)   2:54.28 (1:02.93)   3:55.09 (1:00.81)
  3 Mitchell, Tom             74 SDSM-SI              4:02.42    4:07.67    6  
                  57.03   2:00.83 (1:03.80)   3:05.37 (1:04.54)   4:07.67 (1:02.30)
 
Event 33  Men 75-79 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 3:21.50   11/5/2000 KARL HAUTER, GER                           
        NATL: N 3:29.54  11/11/2003 AL CRAIG                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Best, Bob                 75 SDSM-SI              3:45.00    3:44.10    9  
                  49.94     1:47.34 (57.40)   2:47.58 (1:00.24)     3:44.10 (56.52)
 
Event 33  Men 80-84 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 3:40.73   5/29/2005 KARL HAUTER, GER                           
        NATL: N 3:47.87  11/20/2005 FRANK PIEMME                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lowry, Biff               80 SDSM-SI              4:22.93    4:39.62    9  
                1:04.19   2:15.29 (1:11.10)   3:28.20 (1:12.91)   4:39.62 (1:11.42)
  2 Arth, Lee                 82 SDSM-SI              4:42.02    4:44.64    7  
                1:05.67   2:18.38 (1:12.71)   3:32.55 (1:14.17)   4:44.64 (1:12.09)
 
 

Event 34  Women 50 SC Meter Backstroke             Team Standings / Event Results
 
Event 34  Women 25-29 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 29.20   2/26/2006 AKIKO MIZUMOTO, JPN                          
        NATL: N 30.05  10/27/2002 CAMILLA JOHANSSON                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 DeFelice, Heather         28 SDSM-SI                34.37      34.15    9  
  2 Thornton, Alicia          27 NOVA-33                40.08      35.44    7  
  3 Peelle, Evelyn            27 LJSM-SI                35.72      36.86    6  
  4 Meloney, Kate             27 NOVA-33                51.00      47.94    5  
 
Event 34  Women 30-34 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 28.99   3/25/2006 METTE JACOBSEN, DEN                          
        NATL: N 30.14  12/15/1996 D GRANER GALLAS                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Foster, Christen          32 NOVA-33                38.04      35.60    9  
  2 MacLean, Tanya            31 NOVA-33                42.89      42.11    7  
  3 Wolcott Saavedra, Dana    34 LBG-33                 55.00      56.86    6  
  4 van Dalsum, Erin          34 NOVA-33              1:04.70    1:10.64    5  
  5 Jocson, Jocelyn           33 NOVA-33              1:30.00    1:46.58    4  
 
Event 34  Women 35-39 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 30.28   9/16/2007 GISELI PEREIRA, BRA                          
        NATL: N 30.73  12/12/1999 K PIPES-NEILSEN                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rublein, Susanne          37 MAM-PC                 35.08      35.93    9  
  2 Snyder, Elizabeth         38 SOBA-33                38.00      37.41    7  
  3 Odgers, Emily             39 NOVA-33                39.00      37.93    6  
  4 Girard, Suzanne           36 MAM-PC                 42.10      41.63    5  
  5 Chen, Heidi               37 SCLA-33                50.58    1:08.54    4  
 
Event 34  Women 40-44 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 30.97  12/11/2005 K.PIPES-NEILSEN, USA                         
        NATL: N 30.97  12/11/2005 K PIPES-NEILSEN                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Laura              41 ARIZ-48                35.00      34.29    9  
  2 Nielson, Kirsten          43 LBG-33                 48.00      43.16    7  
  3 Wong, Bonnie              44 NOVA-33                54.00      45.02    6  
  4 Utu, Robyn                43 LBG-33               1:20.00      45.27    5  
 
Event 34  Women 45-49 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 31.29   3/18/2007 K.PIPES-NEILSEN, FRA                         
        NATL: N 32.54  12/10/2006 VIBEKE SWANSON                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dahl, Lisa                46 PNA-PC                 34.05      34.05    9  
  2 Deputy, Kerry             46 NOVA-33                55.00      45.91    7  
  3 Wendzel-Brooks, Sherry    47 NOVA-33                55.00      49.99    6  
  4 Ailes, Joy                47 UNAT                   58.10      54.96    5  
 
Event 34  Women 50-54 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 32.55  10/27/2002 J.SWAGERTY-HILL, USA                         
        NATL: N 32.55  10/27/2002 J SWAGERTY-HILL                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Aiu, Mavis                52 HIMA-39                39.50      37.83    9  
  2 Rawlings, Ruth            51 LBG-33                 58.54      54.51    7  
  3 Oakleaf, Ann              52 LBG-33               1:15.00    1:02.66    6  
 
Event 34  Women 55-59 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 33.24   12/3/2006 LAURA VAL, USA                               
        NATL: N 33.24   12/3/2006 LAURA VAL                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Val, Laura                56 TAM-PC                 34.50      32.96W   9  
  2 Komar, Kathleen           58 UCLA-33                49.50      44.73    7  
  3 Thornton, Kim             55 NOVA-33                50.02      47.41    6  
  4 Stark, Carol              59 OREG-OR                59.88      54.85    5  
  5 Jacobus, Anne             57 LBG-33                 54.00      55.45    4  
 
Event 34  Women 60-64 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 36.27  10/22/2006 LYNETTE STEVENSON, AUS                       
        NATL: N 38.74   6/15/1997 BETSY JORDAN                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cole, Anita               60 LBG-33               1:44.53    1:42.89    9  
 
Event 34  Women 65-69 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 37.47   12/3/2006 S.ABREU, BRA                                 
        NATL: N 40.11  12/14/2003 BETSY JORDAN                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clifford, Gynt            69 SDSM-SI                48.65      49.41    9  
  2 Winkler, Renate           69 UCLA-33              1:05.00    1:00.05    7  
 
Event 34  Women 75-79 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 43.50   3/24/2006 JANE ASHER, GBR                              
        NATL: N 44.76   11/7/1999 DORIS STEADMAN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nielson, Patricia         75 LBG-33               1:06.00    1:03.60    9  
 
 

Event 35  Men 50 SC Meter Backstroke               Team Standings / Event Results
 
Event 35  Men 18-24 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 27.39   12/8/2002 WILLIAM JEWELL                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lulay, John               24 LBG-33                 38.03      35.25    9  
 
Event 35  Men 25-29 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 25.05   9/25/2004 STEV THELOKE, GER                            
        NATL: N 26.00  12/10/1995 MICHAEL KANNER                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Erickson, Benjamin        26 LVM-33                 27.50      27.61    9  
  2 Kettunen, Teemu           25 NOVA-33                28.50      29.47    7  
  3 Sethna, Dorab             27 SCMC-33                37.00      35.99    6  
  4 Stava, Kjell              29 LBG-33                 45.00      42.41    5  
  5 Cheung, Alex              27 NOVA-33                40.00      51.30    4  
 
Event 35  Men 30-34 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 25.54   10/7/2001 MARTIN ZUBERO, USA                           
        NATL: N 25.54   10/7/2001 MARTIN ZUBERO                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nisenbaum, Adam           30 MAM-PC                 32.81      32.24    9  
  2 Petty, Richard            32 ROSE-33                33.19      37.32    7  
 
Event 35  Men 35-39 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 25.86   12/5/2004 MICHAEL ROSS, USA                            
        NATL: N 25.86   12/5/2004 MICHAEL ROSS                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Saldana, Rich             37 LBG-33                 31.80      32.70    9  
  2 Mitchell, Jeffrey         38 MVN-33                 33.99      32.76    7  
  3 Loveday, James            38 SDSM-SI                36.00      35.37    6  
  4 Joyce, Kevin              35 MVN-33                 37.50      35.79    5  
  5 Kienitz, Michael          37 LBG-33                 40.00      39.42    4  
  6 Damiani, Gerson           39 UCLA-33                55.00      42.86    3  
  7 Andersen, David           36 LBG-33                    NT      53.23    2  
 
Event 35  Men 40-44 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 27.28   12/8/2002 ERIC ERICSON, USA                            
        NATL: N 27.28   12/8/2002 ERIC ERICSON                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rasmussen, Anders         44 TXLA-26                28.79      28.42    9  
  2 Shaffer, Mike             42 VCM-33                 29.90      28.89    7  
  3 Stewart, Karl             41 CMS-32                 30.98      30.39    6  
  4 Murdoch, Kurt             41 LBG-33                 32.00      31.31    5  
  5 McGinley, Patrick         44 ROSE-33                36.41      34.21    4  
  6 McNeill, Mike             40 NOVA-33                35.00      34.33    3  
  7 Bright, John              43 MVN-33                 40.00      34.73    2  
  8 Collins, Michael          41 NOVA-33                35.00      34.79    1  
  9 Sieck, Bill               44 NOVA-33                36.50      37.65  
 
Event 35  Men 45-49 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 27.24   12/3/2006 J CLAY BRITT, USA                            
        NATL: N 27.24   12/3/2006 CLAY BRITT                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jaegers, Al               45 ARIZ-48                28.50      29.48    9  
  2 Peters, David             46 SDM-AZ                 33.95      33.30    7  
  3 Hayden, Peter             49 MSCM-33                34.57      34.31    6  
  4 Mellon, Jim               45 HIMA-39                37.00      34.63    5  
  5 Mitchell, Robert Wade     49 FMT-33                 36.30      36.68    4  
  6 Graham, Errol             48 WH2O-33                40.40      38.51    3  
  7 Shaughnessy, J. J.        47 LBG-33                 42.05      40.06    2  
  8 Kohlhase, Kurt            45 NOVA-33                44.00      40.42    1  
 
Event 35  Men 50-54 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 28.96    3/6/2004 V.GALAVTINE, RUS                             
        NATL: N 29.30  10/10/2004 TOM WOLF                                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morales, Vincent          50 CARL-44                32.00      31.19    9  
  2 Croshier, Mark            52 SDSM-SI                33.23      32.81    7  
  3 Reichle, Luke             51 MSCM-33                42.10      40.77    6  
  4 Chao, JJ                  51 MVN-33                 50.50      43.65    5  
  5 Parnes, Barton            51 LBG-33                 48.00      47.45    4  
 
Event 35  Men 55-59 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 30.25   12/7/2003 HUGH WILDER, USA                             
        NATL: N 30.25   12/7/2003 HUGH WILDER                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roth, Arthur              58 NOVA-33              1:16.75    1:26.84    9  
 
Event 35  Men 60-64 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 31.31   2/15/2004 ROBERT S SMITH, USA                          
        NATL: N 31.31   2/15/2004 ROBERT S SMITH                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Burns, Richard            64 TAM-PC                 34.00      32.49    9  
  2 Whitley, John             64 LJSM-SI                38.60      37.10    7  
  3 Campbell, John            60 MVN-33                 42.60      38.27    6  
  4 Szuch, David              64 HSAM-44                45.01      50.20    5  
  5 Winters, Gayn             64 NOVA-33              1:06.30    1:00.55    4  
 
Event 35  Men 65-69 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 32.35   12/3/2007 LUIZ FIGUEIREDO, BRA                         
        NATL: N 33.38  10/31/1999 YOSHI OYAKAWA                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Van Baalen, Vinus         65 SDSM-SI                33.08      33.33N   9  
 
Event 35  Men 70-74 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 33.90   12/7/2003 YOSHI OYAKAWA, USA                           
        NATL: N 33.90   12/7/2003 YOSHI OYAKAWA                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rauch, Will               73 LVM-33                 45.00      43.38    9  
  2 Hubach, Eric              74 CROC-33                45.00      43.82    7  
  3 Grohe, William            74 USFM-PC                51.00      48.89    6  
 
Event 35  Men 75-79 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 37.47   3/15/1998 KEIJIRO NAKAMURA, JPN                        
        NATL: N 38.38   9/26/1999 PAUL HUTINGER                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McConnell, Stan           76 HBSC-33                44.00      45.65    9  
  2 Kimball, Ken              77 SDSM-SI                48.01      47.20    7  
  3 Baker, Donald             76 SDSM-SI                50.90      49.39    6  
  4 Graef, Rudolf             76 MVN-33                 50.60      54.84    5  
  5 Rolph, Robert             76 MVN-33                 55.00      59.26    4  
 
Event 35  Men 80-84 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 38.26   4/27/2003 KEIJIRO NAKAMURA, JPN                        
        NATL: N 41.58  11/14/2004 PAUL HUTINGER                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Webster, Dale             81 SDSM-SI                44.03      45.90    9  
  2 Lowry, Biff               80 SDSM-SI                53.06      54.99    7  
 
 

Event 36  Women 100 SC Meter IM                    Team Standings / Event Results
 
Event 36  Women 25-29 100 SC Meter IM
===============================================================================
       World: W 1:03.67   6/19/2005 HITOMI MATSUDA, JPN                        
        NATL: N 1:05.67  12/12/1998 WENKE HANSEN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 DeFelice, Heather         28 SDSM-SI              1:14.14    1:13.14    9  
                  35.64     1:13.14 (37.50)                                        
  2 Anderson, Tara            28 NOVA-33              1:30.16    1:17.31    7  
                  38.08     1:17.31 (39.23)                                        
  3 Peelle, Evelyn            27 LJSM-SI              1:14.29    1:17.84    6  
                  34.72     1:17.84 (43.12)                                        
  4 Thornton, Alicia          27 NOVA-33              1:25.09    1:18.42    5  
                  35.37     1:18.42 (43.05)                                        
  5 Kehrli, Robyn             29 NOVA-33              1:45.00    1:32.05    4  
                  44.28     1:32.05 (47.77)                                        
  6 Lyons, Kaitlin            28 NOVA-33              1:30.33    1:36.59    3  
                  46.30     1:36.59 (50.29)                                        
 
Event 36  Women 30-34 100 SC Meter IM
===============================================================================
       World: W 1:03.55   2/11/2007 HITOMI MATSUDA, JPN                        
        NATL: N 1:04.96  12/12/1999 WENKE HANSEN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Frawley, Tabitha          33 SDSM-SI              1:18.41    1:13.44    9  
                  35.18     1:13.44 (38.26)                                        
  2 So, Charissa              30 UNAT                 1:22.89    1:23.24    7  
                  38.79     1:23.24 (44.45)                                        
  3 MacLean, Tanya            31 NOVA-33              1:35.00    1:37.70    6  
                  43.82     1:37.70 (53.88)                                        
  4 Wolcott Saavedra, Dana    34 LBG-33               1:55.00    1:58.91    5  
                  57.83   1:58.91 (1:01.08)                                        
 
Event 36  Women 35-39 100 SC Meter IM
===============================================================================
       World: W 1:05.40  12/10/2000 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N 1:05.40  12/10/2000 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rublein, Susanne          37 MAM-PC               1:15.99    1:16.84    9  
                  36.34     1:16.84 (40.50)                                        
  2 Batcheller, Jennifer      39 MVN-33               1:25.09    1:22.94    7  
                  39.18     1:22.94 (43.76)                                        
  3 Borton, Joan              38 ROSE-33              1:27.50    1:29.98    6  
                  43.00     1:29.98 (46.98)                                        
 
Event 36  Women 40-44 100 SC Meter IM
===============================================================================
       World: W 1:05.56  12/14/2003 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N 1:05.56  12/14/2003 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 von der Lippe, Susan      42 CMS-32               1:06.01    1:05.07W   9  
                  31.26     1:05.07 (33.81)                                        
  2 Finley, Linda             42 UNAT                 1:15.87    1:14.27    7  
                  34.27     1:14.27 (40.00)                                        
  3 Bunch, Brigid             44 ARIZ-48              1:19.93    1:18.18    6  
                  34.56     1:18.18 (43.62)                                        
  4 Labelle, Laura            43 MSCM-33              1:28.38    1:25.78    5  
                  38.70     1:25.78 (47.08)                                        
  5 Daviss, Monique           44 NOVA-33              1:21.00    1:29.60    4  
                  42.16     1:29.60 (47.44)                                        
  6 Wagner, Agnes             42 LBG-33               1:45.01    1:30.47    3  
                  40.49     1:30.47 (49.98)                                        
  7 Juliusson, Julia          42 NOVA-33              1:30.00    1:31.27    2  
                  41.82     1:31.27 (49.45)                                        
  8 Fell, Paula               42 NOVA-33              1:44.00    1:43.85    1  
                  47.29     1:43.85 (56.56)                                        
  9 Wong, Carolyn             40 NOVA-33              2:50.00    1:50.77  
                  53.21     1:50.77 (57.56)                                        
 -- Utu, Robyn                43 LBG-33               3:00.00         DQ  
                  47.95          DQ (55.19)                                        
 
Event 36  Women 45-49 100 SC Meter IM
===============================================================================
       World: W 1:07.49   7/22/2007 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N 1:07.49   7/22/2007 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dahl, Lisa                46 PNA-PC               1:12.00    1:12.24    9  
                  32.78     1:12.24 (39.46)                                        
  2 Osborn, Ahelee            49 NOVA-33              1:15.50    1:14.17    7  
                  35.17     1:14.17 (39.00)                                        
  3 Lepinski, Cokie           48 RHMS-38              1:20.08    1:19.52    6  
                  37.88     1:19.52 (41.64)                                        
  4 Dobbs, Theresa            45 MVN-33               1:25.00    1:29.66    5  
                  43.93     1:29.66 (45.73)                                        
  5 Kennon, Julie             46 LBG-33               1:30.00    1:31.57    4  
                  43.57     1:31.57 (48.00)                                        
  6 Wendzel-Brooks, Sherry    47 NOVA-33              1:50.00    1:45.07    3  
                  50.03     1:45.07 (55.04)                                        
  7 George, Patty             45 MVN-33               1:51.00    1:49.42    2  
                  54.53     1:49.42 (54.89)                                        
 
Event 36  Women 50-54 100 SC Meter IM
===============================================================================
       World: W 1:13.12   3/16/2002 DANIELLE OGIER, USA                        
        NATL: N 1:13.12   3/16/2002 DANIELLE OGIER                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Crittenden, Leianne       51 WCM-38               1:18.97    1:17.72    9  
                  36.73     1:17.72 (40.99)                                        
  2 Aiu, Mavis                52 HIMA-39              1:25.00    1:23.58    7  
                  38.72     1:23.58 (44.86)                                        
  3 Ellington, Cheri          50 SCMC-33              1:24.00    1:24.08    6  
                  40.54     1:24.08 (43.54)                                        
  4 Lambert, Heather          53 LBG-33               1:32.00    1:31.39    5  
                  40.99     1:31.39 (50.40)                                        
  5 Uthus, Gwen               53 MVN-33               1:35.00    1:33.75    4  
                  45.02     1:33.75 (48.73)                                        
  6 Miller, Kim               52 SDSM-SI              1:36.00    1:43.70    3  
                  50.10     1:43.70 (53.60)                                        
  7 Roberts, Karen            53 LBG-33               2:10.00    1:43.72    2  
                  51.84     1:43.72 (51.88)                                        
 
Event 36  Women 55-59 100 SC Meter IM
===============================================================================
       World: W 1:14.34   10/7/2006 LAURA VAL, USA                             
        NATL: N 1:14.34   10/7/2006 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Val, Laura                56 TAM-PC               1:16.00    1:14.09W   9  
                  33.95     1:14.09 (40.14)                                        
  2 Komar, Kathleen           58 UCLA-33              1:46.00    1:37.35    7  
                  44.59     1:37.35 (52.76)                                        
  3 Thornton, Kim             55 NOVA-33              1:35.06    1:38.83    6  
                  46.93     1:38.83 (51.90)                                        
 
Event 36  Women 60-64 100 SC Meter IM
===============================================================================
       World: W 1:19.09    3/4/2006 BRIGITTE MERTEN, GER                       
        NATL: N 1:24.91    4/6/2003 JACKIE MARR                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Marr, Jackie              64 SDSM-SI              1:38.88    1:31.86    9  
                  43.43     1:31.86 (48.43)                                        
  2 Montrella, Bev            61 MVN-33               1:34.67    1:35.11    7  
                  45.10     1:35.11 (50.01)                                        
  3 Cole, Anita               60 LBG-33               3:24.19    3:28.13    6  
                1:54.83   3:28.13 (1:33.30)                                        
 
Event 36  Women 65-69 100 SC Meter IM
===============================================================================
       World: W 1:24.95   6/26/2005 YOSHIKO OSAKI, JPN                         
        NATL: N 1:28.95  10/13/1996 GAIL ROPER                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clifford, Gynt            69 SDSM-SI              1:45.08    1:45.17    9  
                  47.43     1:45.17 (57.74)                                        
 
Event 36  Women 70-74 100 SC Meter IM
===============================================================================
       World: W 1:27.80   9/18/2005 SHOKO YONEZAWA, JPN                        
        NATL: N 1:32.23   5/15/2000 GAIL ROPER                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jordan, Betsy             70 SDSM-SI              1:40.00    1:38.32    9  
                  45.66     1:38.32 (52.66)                                        
  2 Pipes, Adrienne           73 SDSM-SI              2:01.29    2:06.15    7  
                1:01.90   2:06.15 (1:04.25)                                        
 
Event 36  Women 75-79 100 SC Meter IM
===============================================================================
       World: W 1:32.92   3/26/2006 JANE ASHER, GBR                            
        NATL: N 1:38.11  12/12/2004 GAIL ROPER                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Caldwell, Dionne          75 NOVA-33              1:57.06    2:12.62    9  
                1:02.83   2:12.62 (1:09.79)                                        
 
 

Event 37  Men 100 SC Meter IM                      Team Standings / Event Results
 
Event 37  Men 18-24 100 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 59.18  10/15/1995 AARON BARTLESON                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Benjamin, Stephen         24 WH2O-33              1:16.00    1:15.90    9  
                  34.78     1:15.90 (41.12)                                        
 
Event 37  Men 25-29 100 SC Meter IM
===============================================================================
       World: W 55.20  11/20/2004 STEFAN HERBST, GER                           
        NATL: N 56.65   8/24/2003 JEFF COMMINGS                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Conway, Adam              29 TVM-PC               1:00.86    1:00.86    9  
                  27.28     1:00.86 (33.58)                                        
  2 Schmidt, Matthew          29 WH2O-33              1:04.00    1:02.78    7  
                  29.70     1:02.78 (33.08)                                        
  3 Schmidt, David            29 MVN-33               1:04.22    1:03.11    6  
                  29.18     1:03.11 (33.93)                                        
  4 Erickson, Benjamin        26 LVM-33               1:02.98    1:04.60    5  
                  29.22     1:04.60 (35.38)                                        
  5 Kettunen, Teemu           25 NOVA-33              1:00.80    1:07.38    4  
                  30.38     1:07.38 (37.00)                                        
  6 Harmon, Grady             29 WH2O-33              1:07.92    1:08.72    3  
                  32.02     1:08.72 (36.70)                                        
  7 Pronin, Yan               27 LVM-33               1:10.00    1:08.82    2  
                  31.98     1:08.82 (36.84)                                        
  8 Durieux, Chad             28 ROSE-33              1:12.10    1:11.39    1  
                  34.51     1:11.39 (36.88)                                        
  9 Sethna, Dorab             27 SCMC-33              1:16.00    1:11.84  
                  33.09     1:11.84 (38.75)                                        
 10 Zechar, Jeremy            27 UNAT                 1:15.00    1:12.80  
                  33.06     1:12.80 (39.74)                                        
 11 Cheung, Alex              27 NOVA-33              2:12.00    1:59.75  
                  50.50   1:59.75 (1:09.25)                                        
 
Event 37  Men 30-34 100 SC Meter IM
===============================================================================
       World: W 56.36   3/27/2004 ATTILA CZENE, HUN                            
        NATL: N 56.66  10/12/2003 MARTIN ZUBERO                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Selinger, Ilan R          34 MAM-PC               1:03.50    1:05.44    9  
                  30.06     1:05.44 (35.38)                                        
  2 Herlihy, Thomas B         31 MVN-33               1:12.42    1:07.58    7  
                  31.24     1:07.58 (36.34)                                        
  3 Davis, Adam               33 WH2O-33              1:10.28    1:12.06    6  
                  32.64     1:12.06 (39.42)                                        
 
Event 37  Men 35-39 100 SC Meter IM
===============================================================================
       World: W 56.94   12/7/2003 RON KARNAUGH, USA                            
        NATL: N 56.94   12/7/2003 RON KARNAUGH                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rinzler, Marcel           36 NOVA-33              1:01.00    1:00.08    9  
                  27.36     1:00.08 (32.72)                                        
  2 Blessing, Tyler           35 TXLA-26              1:01.04    1:00.44    7  
                  27.30     1:00.44 (33.14)                                        
  3 Mitchell, Jeffrey         38 MVN-33               1:12.15    1:08.12    6  
                  30.33     1:08.12 (37.79)                                        
  4 Armstrong, Martin         37 VCM-33               1:15.75    1:08.36    5  
                  32.37     1:08.36 (35.99)                                        
  5 Gunnell, Steve            37 MVN-33               1:07.89    1:09.83    4  
                  32.07     1:09.83 (37.76)                                        
  6 Borton, Dan               39 ROSE-33              1:11.66    1:12.32    3  
                  33.12     1:12.32 (39.20)                                        
  7 Saldana, Rich             37 LBG-33               1:11.80    1:12.73    2  
                  33.32     1:12.73 (39.41)                                        
  8 Joyce, Kevin              35 MVN-33               1:12.50    1:13.61    1  
                  34.21     1:13.61 (39.40)                                        
  9 Bleuel, Eric              38 VCM-33               1:30.00    1:18.15  
                  36.82     1:18.15 (41.33)                                        
 10 Ten, Sergey               36 NOVA-33              1:35.00    1:19.92  
                  36.34     1:19.92 (43.58)                                        
 
Event 37  Men 40-44 100 SC Meter IM
===============================================================================
       World: W   59.57   1/26/2003 ROBERTO TARRICONE, ITA                     
        NATL: N 1:00.54   3/31/2001 J CLAY BRITT                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Phelan, Darren            44 STAN-38              1:04.62    1:02.92    9  
                  29.41     1:02.92 (33.51)                                        
  2 Helgason, Tryggvi         44 SCMC-33              1:08.00    1:05.25    7  
                  31.08     1:05.25 (34.17)                                        
  3 Takahashi, Katsuya        40 NOVA-33              1:07.00    1:05.28    6  
                  30.84     1:05.28 (34.44)                                        
  4 Baron, Kurt               43 VCM-33               1:15.66    1:07.19    5  
                  32.24     1:07.19 (34.95)                                        
  5 Stewart, Karl             41 CMS-32               1:14.50    1:08.13    4  
                  31.08     1:08.13 (37.05)                                        
  6 Murdoch, Kurt             41 LBG-33               1:06.00    1:09.88    3  
                  32.37     1:09.88 (37.51)                                        
  7 Eckman, Cameron           41 NOVA-33              1:11.18    1:10.80    2  
                  34.64     1:10.80 (36.16)                                        
  8 McNeill, Mike             40 NOVA-33              1:15.00    1:11.12    1  
                  34.03     1:11.12 (37.09)                                        
  9 Bright, John              43 MVN-33               1:25.00    1:12.80  
                  34.12     1:12.80 (38.68)                                        
 10 Cienega, Julio            41 ROSE-33              1:17.51    1:14.69  
                  36.33     1:14.69 (38.36)                                        
 11 McGinley, Patrick         44 ROSE-33              1:18.55    1:15.37  
                  33.81     1:15.37 (41.56)                                        
 12 Hecker, Dennis            44 LVM-33               1:29.00    1:24.21  
                  40.97     1:24.21 (43.24)                                        
 13 Johnson, Robert           44 NOVA-33              1:35.00    1:42.69  
                  48.57     1:42.69 (54.12)                                        
 
Event 37  Men 45-49 100 SC Meter IM
===============================================================================
       World: W 1:00.29   1/29/2006 MARCO COLOMBO, ITA                         
        NATL: N 1:00.66   12/3/2006 CLAY BRITT                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Paul               48 ARIZ-48              1:00.00    1:00.84    9  
                  28.07     1:00.84 (32.77)                                        
  2 Guthrie, David            47 TXLA-26              1:05.21    1:05.36    7  
                  31.41     1:05.36 (33.95)                                        
  3 Smiley, Jon               46 TXLA-26              1:07.50    1:07.34    6  
                  31.58     1:07.34 (35.76)                                        
  4 McDonald, Emeric          45 UNAT                 1:12.00    1:09.00    5  
                  31.36     1:09.00 (37.64)                                        
  5 Magit, Brad               49 SCAQ-33              1:13.00    1:10.82    4  
                  32.36     1:10.82 (38.46)                                        
  6 Peters, David             46 SDM-AZ               1:12.08    1:12.16    3  
                  33.48     1:12.16 (38.68)                                        
  7 Busacca, Brian            48 UNAT                 1:30.00    1:14.20    2  
                  33.55     1:14.20 (40.65)                                        
  8 Mader, Doug               48 MVN-33               1:26.25    1:26.36    1  
                  41.20     1:26.36 (45.16)                                        
  9 Shaughnessy, J. J.        47 LBG-33               1:35.00    1:27.33  
                  41.57     1:27.33 (45.76)                                        
 10 Kohlhase, Kurt            45 NOVA-33              1:30.00    1:28.97  
                  40.38     1:28.97 (48.59)                                        
 11 Bahamon, Luis             46 WH2O-33              1:50.00    1:31.69  
                  44.95     1:31.69 (46.74)                                        
 12 Arshat, Brad              45 NOVA-33              1:37.62    1:36.51  
                  48.36     1:36.51 (48.15)                                        
 13 Greer, Jaime              49 MVN-33               2:10.00    1:36.87  
                  44.02     1:36.87 (52.85)                                        
 
Event 37  Men 50-54 100 SC Meter IM
===============================================================================
       World: W 1:03.32   3/17/2007 MARIO LLORET, ESP                          
        NATL: N 1:03.57  10/10/2004 TOM WOLF                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Heath, Robert             50 MAM-PC               1:06.40    1:07.10    9  
                  30.11     1:07.10 (36.99)                                        
  2 Blatt, Michael            52 VCM-33               1:10.31    1:09.12    7  
                  34.67     1:09.12 (34.45)                                        
  3 Croshier, Mark            52 SDSM-SI              1:12.38    1:10.72    6  
                  31.69     1:10.72 (39.03)                                        
  4 Heather, Michael          53 MVN-33               1:25.00    1:18.75    5  
                  36.06     1:18.75 (42.69)                                        
  5 Dauser, John              51 NOVA-33              1:19.37    1:19.46    4  
                  39.21     1:19.46 (40.25)                                        
  6 Edwards, Clive            54 SWM-33               1:20.00    1:20.02    3  
                  36.89     1:20.02 (43.13)                                        
 
Event 37  Men 55-59 100 SC Meter IM
===============================================================================
       World: W 1:03.53   1/26/2007 TIMOTHY SHEAD, RSA                         
        NATL: N 1:03.81  12/17/2006 GREG SHAW                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clemmons, Jim             57 MAM-PC               1:13.50    1:09.41    9  
                  33.35     1:09.41 (36.06)                                        
  2 Kerns, Hubie              58 VCM-33               1:10.00    1:10.89    7  
                  33.40     1:10.89 (37.49)                                        
  3 Devins, Jeff              55 HIMA-39              1:16.00    1:13.66    6  
                  36.25     1:13.66 (37.41)                                        
  4 Sterne, Erik              55 SRM-PC               1:16.17    1:17.49    5  
                  36.77     1:17.49 (40.72)                                        
  5 Lucas, James              57 LAAC-33              1:20.30    1:20.37    4  
                  38.36     1:20.37 (42.01)                                        
  6 Longworth, Mark           56 MVN-33               1:23.00    1:21.84    3  
                  37.89     1:21.84 (43.95)                                        
 
Event 37  Men 60-64 100 SC Meter IM
===============================================================================
       World: W 1:08.70   11/4/2006 ROBERT STRAND, USA                         
        NATL: N 1:08.70   11/4/2006 ROBERT STRAND                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Strand, Robert            61 TOC-33               1:08.50    1:09.66    9  
                  33.75     1:09.66 (35.91)                                        
  2 Whitley, John             64 LJSM-SI              1:25.00    1:21.22    7  
                  37.76     1:21.22 (43.46)                                        
  3 Campbell, John            60 MVN-33               1:20.60    1:21.45    6  
                  37.77     1:21.45 (43.68)                                        
  4 Szuch, David              64 HSAM-44              1:32.01    1:34.66    5  
                  42.68     1:34.66 (51.98)                                        
 -- Winters, Gayn             64 NOVA-33              2:40.00         DQ  
                  59.36        DQ (1:24.65)                                        
 
Event 37  Men 65-69 100 SC Meter IM
===============================================================================
       World: W 1:12.51  12/15/2002 JEFF FARRELL, USA                          
        NATL: N 1:12.51  12/15/2002 JEFF FARRELL                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Freshley, Mike            66 SDSM-SI              1:15.00    1:17.05    9  
                  35.01     1:17.05 (42.04)                                        
  2 Bleuel, Bart              66 VCM-33               1:41.00    1:40.37    7  
                  50.92     1:40.37 (49.45)                                        
 
Event 37  Men 70-74 100 SC Meter IM
===============================================================================
       World: W 1:15.92   6/16/2001 RONALD JOHNSON, USA                        
        NATL: N 1:15.92   6/16/2001 RONALD JOHNSON                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Farrell, Jeff             70 SBM-33               1:14.00    1:16.05    9  
                  35.64     1:16.05 (40.41)                                        
  2 Hubach, Eric              74 CROC-33              1:45.00    1:44.97    7  
                  49.96     1:44.97 (55.01)                                        
 
Event 37  Men 75-79 100 SC Meter IM
===============================================================================
       World: W 1:24.90  12/10/2000 FRANK PIEMME, USA                          
        NATL: N 1:24.42  10/13/2000 FRANK PIEMME                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Graef, Rudolf             76 MVN-33               1:55.00    2:02.33    9  
                1:02.00   2:02.33 (1:00.33)                                        
 
 

Event 38  Women/Men/Mixed 800 SCM Freestyle Relay  Team Standings / Event Results
 
Event 38  Women 100-119 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 9:16.40  12/10/1995 SAN DIEGO                                  
                         V DAVIDSON, D GLEASON, M BOUWMA, N NORTH          
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Irvine Novaquatics-33  'A'                       11:50.00   12:27.81   18  
     1) Anderson, Tara W28              2) Lyons, Kaitlin W28             
     3) Kehrli, Robyn W29               4) Meloney, Kate W27              
                  38.22   1:20.02 (1:20.02)   2:03.03 (2:03.03)   2:43.44 (2:43.44)
        3:03.78 (20.34)     3:28.78 (45.34)   4:21.50 (1:38.06)   6:05.28 (3:21.84)
        6:27.65 (22.37)   7:29.37 (1:24.09)   8:15.81 (2:10.53)   9:02.10 (2:56.82)
        9:24.88 (22.78)     9:49.77 (47.67)  10:40.52 (1:38.42)  12:27.81 (3:25.71)
 
Event 38  Women 120-159 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 9:05.72   11/9/1996 SAN DIEGO                                  
                         N NORTH, D MORTENSEN, B KNIGHT, K PIPES-NEILSEN   
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 San Diego Swim Masters-SI  'A'                   10:43.80   10:56.75   18  
     1) Ramancionis, Cheryl W29         2) Miller, Kim W52                
     3) Frawley, Tabitha W33            4) DeFelice, Heather W28          
                  37.40   1:17.08 (1:17.08)   1:57.94 (1:57.94)   2:39.74 (2:39.74)
        2:59.80 (20.06)     3:24.17 (44.43)   4:15.44 (1:35.70)   6:00.17 (3:20.43)
        6:36.00 (35.83)   7:15.04 (1:14.87)   7:54.72 (1:54.55)   8:34.08 (2:33.91)
        9:06.85 (32.77)   9:43.50 (1:09.42)  10:20.27 (1:46.19)  10:56.75 (2:22.67)
  2 Long Beach Grunions-33  'A'                      36:00.00   12:47.02   14  
     1) Cole, Jacqueline W27            2) Lambert, Heather W53           
     3) Wolcott Saavedra, Dana W34      4) Utu, Robyn W43                 
                  34.00   1:10.90 (1:10.90)   1:48.91 (1:48.91)   2:25.31 (2:25.31)
        3:07.72 (42.41)   3:54.93 (1:29.62)   4:43.38 (2:18.07)   5:27.98 (3:02.67)
                          7:18.85 (1:50.87)   8:21.68 (2:53.70)   9:20.85 (3:52.87)
       10:04.98 (44.13)  10:55.81 (1:34.96)  11:52.34 (2:31.49)  12:47.02 (3:26.17)
 
Event 38  Women 160-199 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 9:27.59  12/15/1998 SAN DIEGO                                  
                         B KNIGHT, C KRATTLI, B DUNBAR, K PIPES-NEILSEN    
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mission Viejo Masters-33  'A'                    10:10.20   11:23.93   18  
     1) Batcheller, Jennifer W39        2) Richell, Kelly W42             
     3) Dobbs, Theresa W45              4) O'Rourke, Therese W45          
                  38.05   1:18.50 (1:18.50)   1:59.72 (1:59.72)   2:40.97 (2:40.97)
        3:23.75 (42.78)   4:11.43 (1:30.46)   5:01.01 (2:20.04)   5:48.02 (3:07.05)
        6:27.54 (39.52)   7:11.13 (1:23.11)   7:56.62 (2:08.60)   8:39.83 (2:51.81)
        9:17.49 (37.66)  10:01.88 (1:22.05)  10:45.94 (2:06.11)  11:23.93 (2:44.10)
  2 Irvine Novaquatics-33  'A'                       10:10.00   12:14.12   14  
     1) Osborn, Ahelee W49              2) Deputy, Kerry W46              
     3) Daviss, Monique W44             4) Juliusson, Julia W42           
                  34.05   1:11.41 (1:11.41)   1:49.13 (1:49.13)   2:25.89 (2:25.89)
        3:04.08 (38.19)   3:48.29 (1:22.40)   4:34.56 (2:08.67)   5:19.84 (2:53.95)
        5:58.65 (38.81)   6:43.28 (1:23.44)   7:30.93 (2:11.09)   8:18.51 (2:58.67)
        9:05.45 (46.94)  10:04.38 (1:45.87)  11:08.65 (2:50.14)  12:14.12 (3:55.61)
  3 Long Beach Grunions-33  'A'                      35:00.00   12:14.38   12  
     1) Hayes, Patricia W54             2) Kennon, Julie W46              
     3) Powers, Patricia W50            4) Wagner, Agnes W42              
                  42.11   1:32.52 (1:32.52)   2:24.74 (2:24.74)   3:16.98 (3:16.98)
        3:59.66 (42.68)   4:48.76 (1:31.78)   5:38.02 (2:21.04)   6:25.72 (3:08.74)
                          7:47.08 (1:21.36)   8:32.68 (2:06.96)   9:16.33 (2:50.61)
        9:57.64 (41.31)  10:42.75 (1:26.42)  11:29.64 (2:13.31)  12:14.38 (2:58.05)
 
Event 38  Women 240-279 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 12:12.73  12/14/2003 SAN DIEGO                                 
                          B JORDAN, J MARR, L LUND, A PIPES                 
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Long Beach Grunions-33  'A'                      39:00.00   19:49.97   18  
     1) Nielson, Patricia W75           2) Jacobus, Anne W57              
     3) Cole, Anita W60                 4) Hayes, Penny W57               
                1:06.74   2:25.47 (2:25.47)   3:47.36 (3:47.36)   5:08.47 (5:08.47)
        5:57.26 (48.79)   6:55.29 (1:46.82)   7:56.30 (2:47.83)   8:57.85 (3:49.38)
     10:11.66 (1:13.81)  11:39.62 (2:41.77)  13:11.19 (4:13.34)  14:38.32 (5:40.47)
     15:43.49 (1:05.17)  17:05.46 (2:27.14)  18:28.23 (3:49.91)  19:49.97 (5:11.65)
 
Event 38  Women 280-319 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 15:49.09  10/12/1991 ST. LOUIS                                 
                          C TAYLOR, D PETERS, E HENDRY, A CARRIER           
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 San Diego Swim Masters-SI  'A'                   13:19.20   13:22.67N  18  
     1) Williams, Anne W69              2) Pipes, Adrienne W73            
     3) Jordan, Betsy W70               4) Clifford, Gynt W69             
                  47.20   1:37.58 (1:37.58)   2:28.42 (2:28.42)   3:16.83 (3:16.83)
        4:09.49 (52.66)   5:06.64 (1:49.81)   6:03.72 (2:46.89)   6:57.15 (3:40.32)
        7:40.96 (43.81)   8:30.31 (1:33.16)   9:20.27 (2:23.12)  10:07.77 (3:10.62)
       10:50.78 (43.01)  11:40.22 (1:32.45)  12:31.94 (2:24.17)  13:22.67 (3:14.90)
 
Event 38  Men 100-119 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 7:57.87  12/10/1995 DAVIS AQUATIC                              
                         M COLLINS, M GRAHN, B WINSOR, J KEPPELER          
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Long Beach Grunions-33  'A'                      33:00.00   11:53.00   18  
     1) Liu, Jeff M33                   2) Lulay, John M24                
     3) Kosienski, Christopher M23      4) Kienitz, Michael M37           
                  37.13   1:16.53 (1:16.53)   1:57.33 (1:57.33)   2:37.17 (2:37.17)
        3:14.77 (37.60)   3:57.77 (1:20.60)   4:41.85 (2:04.68)   5:21.82 (2:44.65)
        6:10.79 (48.97)   7:08.07 (1:46.25)   8:08.10 (2:46.28)   9:08.75 (3:46.93)
        9:43.41 (34.66)  10:22.72 (1:13.97)  11:07.77 (1:59.02)  11:53.00 (2:44.25)
 
Event 38  Men 120-159 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 8:01.80  10/13/1996 DCAC                                       
                         N WILLIAMS, D MICHAELS, S SMITH, E KIELIN         
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Irvine Novaquatics-33  'A'                        9:05.00    8:23.56   18  
     1) Cornelius, Jeffrey M36          2) Fernandez, Dickie M36          
     3) Rinzler, Marcel M36             4) Ten, Sergey M36                
                  28.99   1:00.84 (1:00.84)   1:32.66 (1:32.66)   2:02.58 (2:02.58)
        2:29.86 (27.28)     3:00.57 (57.99)   3:33.34 (1:30.76)   4:05.50 (2:02.92)
        4:33.91 (28.41)     5:05.32 (59.82)   5:36.87 (1:31.37)   6:08.65 (2:03.15)
        6:40.75 (32.10)   7:14.90 (1:06.25)   7:49.75 (1:41.10)   8:23.56 (2:14.91)
  2 Mission Viejo Masters-33  'A'                     8:49.51    9:10.99   14  
     1) Herlihy, Thomas B M31           2) Joyce, Kevin M35               
     3) Gunnell, Steve M37              4) Mitchell, Jeffrey M38          
                  32.61   1:08.98 (1:08.98)   1:48.02 (1:48.02)   2:26.04 (2:26.04)
        2:58.31 (32.27)   3:33.76 (1:07.72)   4:10.36 (1:44.32)   4:44.96 (2:18.92)
        5:13.68 (28.72)   5:46.64 (1:01.68)   6:20.21 (1:35.25)   6:53.04 (2:08.08)
        7:22.15 (29.11)   7:56.42 (1:03.38)   8:32.78 (1:39.74)   9:10.99 (2:17.95)
  3 Long Beach Grunions-33  'A'                      34:00.00    9:25.36   12  
     1) Kremers, Brian M34              2) Bixler, Kenneth M37            
     3) Larsen, Peder M37               4) Murdoch, Kurt M41              
                  33.00   1:08.21 (1:08.21)   1:44.07 (1:44.07)   2:20.26 (2:20.26)
        2:52.68 (32.42)   3:28.43 (1:08.17)   4:04.41 (1:44.15)   4:39.62 (2:19.36)
        5:09.83 (30.21)   5:44.74 (1:05.12)   6:19.71 (1:40.09)   6:54.87 (2:15.25)
        7:28.75 (33.88)   8:05.02 (1:10.15)   8:44.67 (1:49.80)   9:25.36 (2:30.49)
 
Event 38  Men 160-199 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 8:05.09   12/9/2001 VENTURA COUNTY                             
                         MIKE SHAFFER, DON SMITH, TIM HEDRICK, JIM MCCONICA
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Irvine Novaquatics-33  'A'                        8:45.00    9:00.95   18  
     1) Eckman, Cameron M41             2) Takahashi, Katsuya M40         
     3) Sieck, Bill M44                 4) McNeill, Mike M40              
                  31.14   1:05.58 (1:05.58)   1:41.07 (1:41.07)   2:16.51 (2:16.51)
        2:46.65 (30.14)   3:19.90 (1:03.39)   3:53.75 (1:37.24)   4:24.71 (2:08.20)
        4:57.28 (32.57)   5:32.89 (1:08.18)   6:10.20 (1:45.49)   6:47.56 (2:22.85)
        7:19.17 (31.61)   7:52.86 (1:05.30)   8:27.56 (1:40.00)   9:00.95 (2:13.39)
  2 San Diego Swim Masters-SI  'A'                    9:05.70    9:04.03   14  
     1) Frogley, Terry M37              2) Livingston, Gerald M49         
     3) Jones, Kenton M40               4) Dyer, Mark M42                 
                  31.95   1:07.37 (1:07.37)   1:43.78 (1:43.78)   2:19.66 (2:19.66)
        2:51.67 (32.01)   3:27.18 (1:07.52)   4:03.89 (1:44.23)   4:38.85 (2:19.19)
        5:09.11 (30.26)   5:43.57 (1:04.72)   6:18.09 (1:39.24)   6:51.43 (2:12.58)
        7:20.82 (29.39)   7:54.08 (1:02.65)   8:28.92 (1:37.49)   9:04.03 (2:12.60)
  3 San Diego Swim Masters-SI  'B'                   10:08.70   10:34.31   12  
     1) Worthington, Todd M41           2) Loveday, James M38             
     3) Harden, Jimmy M44               4) Sicard, Federico M57           
                  34.06   1:13.00 (1:13.00)   1:55.49 (1:55.49)   2:37.55 (2:37.55)
                          3:53.19 (1:15.64)   4:34.47 (1:56.92)   5:13.62 (2:36.07)
        5:46.67 (33.05)   6:25.55 (1:11.93)   7:05.88 (1:52.26)   7:45.58 (2:31.96)
        8:23.57 (37.99)   9:05.58 (1:20.00)   9:49.47 (2:03.89)  10:34.31 (2:48.73)
  4 Mission Viejo Masters-33  'A'                    10:40.00   11:07.46   10  
     1) Greer, Jaime M49                2) Mader, Doug M48                
     3) Chao, JJ M51                    4) Bright, John M43               
                  44.45   1:33.20 (1:33.20)   2:24.08 (2:24.08)   3:08.51 (3:08.51)
        3:44.54 (36.03)   4:25.29 (1:16.78)   5:08.03 (1:59.52)   5:48.26 (2:39.75)
        6:26.50 (38.24)   7:09.14 (1:20.88)   7:55.12 (2:06.86)   8:39.94 (2:51.68)
        9:14.19 (34.25)   9:51.99 (1:12.05)  10:30.18 (1:50.24)  11:07.46 (2:27.52)
 
Event 38  Men 200-239 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 8:56.35  10/29/2005 N CAROLINA                                 
                         J KLEIN, B SCHMITZ, T DIMSDALE, D GILCHRIST       
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mission Viejo Masters-33  'A'                    10:42.43   11:23.31   18  
     1) Colonnese, Michael M63          2) Longworth, Mark M56            
     3) Karbownik, Roman M61            4) Heather, Michael M53           
                  39.71   1:23.45 (1:23.45)   2:08.94 (2:08.94)   2:53.97 (2:53.97)
        3:31.45 (37.48)   4:15.80 (1:21.83)   5:01.51 (2:07.54)   5:44.84 (2:50.87)
        6:30.78 (45.94)   7:17.02 (1:32.18)   8:03.67 (2:18.83)   8:46.99 (3:02.15)
        9:23.56 (36.57)  10:05.39 (1:18.40)  10:44.18 (1:57.19)  11:23.31 (2:36.32)
  2 Long Beach Grunions-33  'A'                      37:00.00   13:45.96   14  
     1) French, Roger M54               2) Carbuto, Michael M54           
     3) Shaughnessy, J. J. M47          4) Utsumi, Yuji M48               
                  43.24   1:33.02 (1:33.02)   2:27.16 (2:27.16)   3:23.75 (3:23.75)
        4:14.81 (51.06)   5:18.80 (1:55.05)   6:26.85 (3:03.10)   7:34.15 (4:10.40)
        8:14.38 (40.23)   9:00.27 (1:26.12)   9:47.11 (2:12.96)  10:31.88 (2:57.73)
       11:14.28 (42.40)  12:02.52 (1:30.64)  12:53.71 (2:21.83)  13:45.96 (3:14.08)
 
Event 38  Men 240-279 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 9:29.56   12/7/2003 OREGON                                     
                         S JOHNSON, D RADCLIFF, B BRUCE, T LANDIS          
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 San Diego Swim Masters-SI  'A'                   11:33.70   12:02.17   18  
     1) Van Baalen, Vinus M65           2) Murphy, Tim M37                
     3) Duffield, Harry M57             4) Arth, Lee M82                  
                  42.29   1:28.99 (1:28.99)   2:14.85 (2:14.85)   2:59.93 (2:59.93)
        3:35.02 (35.09)   4:15.41 (1:15.48)   4:55.62 (1:55.69)   5:33.54 (2:33.61)
        6:08.99 (35.45)   6:49.24 (1:15.70)   7:32.99 (1:59.45)   8:14.44 (2:40.90)
        9:05.99 (51.55)  10:03.93 (1:49.49)  11:03.68 (2:49.24)  12:02.17 (3:47.73)
 
Event 38  Men 280-319 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 11:31.62  11/14/1999 SAN DIEGO                                 
                          W PHILLIPS, K KIMBALL, J EUBANK, S MOSELEY        
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 San Diego Swim Masters-SI  'A'                   12:22.70   13:19.67   18  
     1) Webster, Dale M81               2) Mitchell, Tom M74              
     3) Baker, Donald M76               4) Astudillo, Fabio M55           
                  48.97   1:42.72 (1:42.72)   2:43.20 (2:43.20)   3:36.13 (3:36.13)
        4:21.64 (45.51)   5:13.28 (1:37.15)   6:07.91 (2:31.78)   7:00.26 (3:24.13)
        7:47.17 (46.91)   8:42.52 (1:42.26)  10:36.28 (3:36.02)                    
           11:12.61 ( )        11:53.55 ( )        12:36.89 ( )        13:19.67 ( )
 
Event 38  Mixed 72-99 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 8:51.55   12/7/2003 TERRAPIN                                   
                         M STAKEM, K BOWMAN, J STRAHOTA, J CROWDER         
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mission Viejo Masters-33  'A'                     9:00.00    9:17.00   18  
     1) Moore, Katie W19                2) Wilkings, Kelly W21            
     3) Herlihy, Edmund M24             4) Schmidt, David M29             
                  33.00   1:10.35 (1:10.35)   1:49.70 (1:49.70)   2:38.60 (2:38.60)
        3:02.15 (23.55)   3:39.77 (1:01.17)   4:17.88 (1:39.28)   4:55.00 (2:16.40)
        5:24.05 (29.05)   5:57.53 (1:02.53)   6:32.38 (1:37.38)   7:07.40 (2:12.40)
        7:37.63 (30.23)   8:10.75 (1:03.35)   8:44.69 (1:37.29)   9:17.00 (2:09.60)
 
Event 38  Mixed 160-199 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 8:53.46   11/2/1997 SAN DIEGO                                  
                         J BOSWELL, K PIPES-NEILSEN, B DUNBAR, L MENCH     
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ucla Bruin Masters-33  'A'                       32:00.00    8:41.06N  18  
     1) Rodrigues, Gerry M45            2) Pickett, Jeff M33              
     3) Dodd, Laurie W35                4) Cook, Jenny W49                
                  28.82       59.56 (59.56)   1:31.10 (1:31.10)   2:02.06 (2:02.06)
        2:31.31 (29.25)   3:03.30 (1:01.24)   3:35.72 (1:33.66)   4:08.55 (2:06.49)
        4:39.73 (31.18)   5:13.01 (1:04.46)   5:46.92 (1:38.37)   6:20.79 (2:12.24)
        6:52.96 (32.17)   7:28.10 (1:07.31)   8:05.07 (1:44.28)   8:41.06 (2:20.27)
  2 Manatee Aquatic Masters-PC  'A'                   9:44.50    9:31.04   14  
     1) Chinn, Sarah W23                2) Clemmons, Jim M57              
     3) Cox, Juliet W39                 4) Heath, Robert M50              
                  34.07   1:11.39 (1:11.39)   1:49.75 (1:49.75)   2:27.84 (2:27.84)
        2:59.74 (31.90)   3:34.50 (1:06.66)   4:09.90 (1:42.06)   4:44.42 (2:16.58)
        5:18.10 (33.68)   5:56.17 (1:11.75)   6:35.34 (1:50.92)   7:13.40 (2:28.98)
        7:44.49 (31.09)   8:18.51 (1:05.11)   8:53.56 (1:40.16)   9:31.04 (2:17.64)
  3 Irvine Novaquatics-33  'A'                       16:00.00   12:29.95   12  
     1) Fell, Paula W42                 2) Wendzel-Brooks, Sherry W47     
     3) Amende, Brian M30               4) Kohlhase, Kurt M45             
                  45.62   1:37.44 (1:37.44)   2:34.31 (2:34.31)   3:29.57 (3:29.57)
        3:55.49 (25.92)   5:03.58 (1:34.01)   5:57.46 (2:27.89)   6:49.31 (3:19.74)
        7:08.55 (19.24)     7:27.87 (38.56)   8:10.71 (1:21.40)   8:55.66 (2:06.35)
        9:36.92 (41.26)  10:13.64 (1:17.98)  10:57.71 (2:02.05)  12:29.95 (3:34.29)
  4 Long Beach Grunions-33  'A'                      38:00.00   12:43.82   10  
     1) Oakleaf, Ann W52                2) Roberts, Karen W53             
     3) Roberts, Bill M32               4) Stava, Kjell M29               
                  52.79   1:52.91 (1:52.91)   2:56.30 (2:56.30)   4:39.17 (4:39.17)
        5:25.96 (46.79)   6:14.50 (1:35.33)   7:02.35 (2:23.18)   7:39.63 (3:00.46)
        8:21.53 (41.90)   9:06.16 (1:26.53)                       9:48.91 (2:09.28)
       10:27.30 (38.39)  11:08.73 (1:19.82)  11:54.88 (2:05.97)  12:43.82 (2:54.91)
 
Event 38  Mixed 280-319 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 12:50.06   2/17/2002 SAN DIEGO                                 
                          J EUBANK, A PIPES, D DRAVES, B DUNBAR             
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mission Viejo Masters-33  'A'                    15:00.00   15:16.82   18  
     1) Graef, Rudolf M76               2) Graef, Margrit W76             
     3) Rolph, Robert M76               4) Montrella, Bev W61             
                  53.66   1:53.55 (1:53.55)   2:55.81 (2:55.81)   3:53.04 (3:53.04)
        4:52.44 (59.40)   6:01.34 (2:08.30)   7:09.81 (3:16.77)   8:15.36 (4:22.32)
        9:06.13 (50.77)  10:05.26 (1:49.90)  11:05.02 (2:49.66)  12:03.57 (3:48.21)
       12:46.86 (43.29)  13:36.74 (1:33.17)  14:27.57 (2:24.00)  15:16.82 (3:13.25)
ADVERTISEMENT


ADVERTISEMENT