ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
--- Results, Rankings, and Records ---
2007 USMS Short Course National Championships Day 2
5/20/2007-5/20/2007
Federal Way, Washington United States



 Hy-Tek Meet Services                                   5/18/2007 - 13:05PM
    2007 USMS Short Course Yards Championships - 5/17/2007 to 5/20/2007    
 
 Event 5  Men 18-24 100 Yard Butterfly
=========================================================================
         NATL: N 49.37  5/17/2002 ADAM CONWAY
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Saez, Devin F    23 LVM                 55.82      51.46         11  
        r:+0.66  25.78        51.46 (25.68)
  2 Bernard, Chris   21 FLAQ                58.00      52.51          9  
        r:+0.45  24.77        52.51 (27.74)
  3 Bullock, Perry   21 FLAQ                52.88      53.24          8  
        r:+0.62  24.76        53.24 (28.48)
  4 Egnaczak, Luke   22 NMMS                53.49      53.62          7  
        r:+0.64  25.61        53.62 (28.01)
  5 Kroll, Alden E   24 PNA                 54.77      53.93          6  
        r:+0.38  24.89        53.93 (29.04)
  6 Cuticchia, Tomm  24 CSI                 55.93      55.78          5  
        r:+0.63  25.96        55.78 (29.82)
  7 Jordan, Richard  21 PNA                 58.00      57.38          4  
                 26.90        57.38 (30.48)
  8 Cleary, Kevin H  23 OREG                59.39      58.53          3  
                 26.94        58.53 (31.59)
  9 Dibernardo, Dom  20 SMSC              1:00.97      58.75          2  
                 26.44        58.75 (32.31)
 10 Hamma, Lance A   24 INWM              1:00.15      59.56          1  
                 26.40        59.56 (33.16)
 11 Ito, Shingo      23 PNA               1:00.03    1:01.63        
                 27.76      1:01.63 (33.87)
 12 Collins, Ken A   20 PNA               1:01.62    1:01.91        
                 27.93      1:01.91 (33.98)
 -- Hawthorne, Nath  21 WSU               1:03.07         NS        
 -- Vythoulkas, Chr  23 FLAQ                54.44         NS        
 -- Lippold, Miles   23 PNA                 58.00         NS        
 
 Event 5  Men 25-29 100 Yard Butterfly
=========================================================================
         NATL: N 48.51  5/3/1998  BRIAN ALDERMAN
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Scalise, Erik L  29 SNM                 49.59      49.40         11  
        r:+0.47  23.33        49.40 (26.07)
  2 Weston, Benjami  26 SSM                 52.85      51.96          9  
        r:+0.67  24.42        51.96 (27.54)
  3 Rasmussen, Cody  29 SWOM                51.85      52.55          8  
        r:+0.61  24.68        52.55 (27.87)
  4 Wilkins, Paul G  25 MSBC                54.91      52.76          7  
        r:+0.46  24.45        52.76 (28.31)
  5 Marshall, Gary   25 TOC                 55.00      53.26          6  
                 24.86        53.26 (28.40)
  6 Brannock, Justi  26 WH2O                58.85      53.43          5  
                 26.19        53.43 (27.24)
  7 Fry, Jon M       27 ALEX                53.04      54.12          4  
        r:+0.64  24.71        54.12 (29.41)
  8 Nonaka, Andy J   27 WCM                 55.35      54.80          3  
                 25.78        54.80 (29.02)
  9 Donath, Jonatha  26 ARIZ                56.65      54.86          2  
                 25.27        54.86 (29.59)
 10 Helfers, Alex R  27 IM                  55.20      54.91          1  
                 25.51        54.91 (29.40)
 11 Benedict, Willi  27 SMS                 53.39      55.06        
        r:+0.64  24.95        55.06 (30.11)
 12 Javorski, John   28 IM                  58.12      55.66        
                 25.34        55.66 (30.32)
 13 Gould, Harold S  27 UNAT                57.00      56.33        
                 25.75        56.33 (30.58)
 14 Esposito, James  27 STVN                54.50      56.65        
        r:+0.45  26.83        56.65 (29.82)
 15 Strahota, Jeffr  26 TERR                56.13      56.71        
                 26.80        56.71 (29.91)
 16 Juliano, Kevin   27 CMS               1:00.05      57.30        
        r:+0.39  26.70        57.30 (30.60)
 17 Warren, Trevor   27 SWOM              1:00.00      57.49        
        r:+0.63  26.67        57.49 (30.82)
 18 Pronin, Yan      26 LVM               1:01.00      58.60        
        r:+0.67  27.00        58.60 (31.60)
 19 Uchitel, Dmitry  27 LVM               1:00.00      59.19        
        r:+0.36  26.90        59.19 (32.29)
 20 Kamikawa, Gary   29 PNA               1:01.51      59.69        
        r:+0.62  27.33        59.69 (32.36)
 21 Aydin, Emre B    26 REDT              1:00.50    1:01.82        
        r:+0.39  28.26      1:01.82 (33.56)
 -- Ambrose, Shawn   27 NYCH                54.40         NS        
 
 Event 5  Men 30-34 100 Yard Butterfly
=========================================================================
         NATL: N 48.25  12/19/2004MIKE PICOTTE
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Blessing, Tyler  34 TXLA                51.12      51.69         11  
                 23.97        51.69 (27.72)
  2 Commings, Jeff   33 USF                 52.00      52.81          9  
                 24.74        52.81 (28.07)
  3 Hezky, Peter M   31 STVN                52.80      53.54          8  
                 24.92        53.54 (28.62)
  4 Mc Whorter, Mic  33 TOC                 56.00      54.00          7  
                 25.55        54.00 (28.45)
  5 Polito, Chip     30 OREG                55.57      54.11          6  
                 25.22        54.11 (28.89)
  6 Anderes, Jeffre  30 LVM                 56.25      54.20          5  
        r:+0.64  25.20        54.20 (29.00)
  7 Alex, Casey K    34 PNA                 56.22      54.27          4  
                 25.50        54.27 (28.77)
  8 Stich, Darryl D  31 WMAC                54.37      54.72          3  
                 25.24        54.72 (29.48)
  9 Iglesias, Rodri  31 SSM                 57.06      55.86          2  
        r:+0.70  26.48        55.86 (29.38)
 10 Jelen, Doug      33 UNAT                57.49      56.31          1  
        r:+0.68  27.09        56.31 (29.22)
 11 Knittle, Brian   33 PNA                 56.99      56.60        
        r:+0.71  26.39        56.60 (30.21)
 12 Leid, Jeff G     33 ARIZ                57.62      56.78        
        r:+0.81  26.59        56.78 (30.19)
 13 Arnold, Thomas   32 LTKO              1:01.45      58.10        
                 27.44        58.10 (30.66)
 14 Shipley, Bill    32 IM                  56.00      58.18        
                 26.88        58.18 (31.30)
 15 Walker, Jon A    32 PNA                 58.90      58.31        
        r:+0.42  26.80        58.31 (31.51)
 16 Everett, Travis  30 SAWS                58.99      59.68        
        r:+0.55  28.17        59.68 (31.51)
 17 Mauk, Christoph  30 SBAS              1:01.60      59.78        
                 26.46        59.78 (33.32)
 18 Smith, Eric A    30 WSU               1:01.49    1:00.05        
                 28.02      1:00.05 (32.03)
 19 Eliott, Scot J   32 OREG                58.06    1:00.39        
        r:+0.91  28.75      1:00.39 (31.64)
 20 Su, Billy        33 NCMS              1:05.02    1:01.34        
                 29.19      1:01.34 (32.15)
 21 Martin, Greg J   32 PNA               1:00.50    1:02.30        
                 28.79      1:02.30 (33.51)
 22 Malone, Thomas   34 NYCH              1:01.10    1:02.90        
                 28.33      1:02.90 (34.57)
 
 Event 5  Men 35-39 100 Yard Butterfly
=========================================================================
         NATL: N 49.54  5/16/1999 PETER EGAN
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Roddin, Jeffrey  38 ANCM                51.28      52.19         11  
        r:+0.62  24.30        52.19 (27.89)
  2 Hochstein, Erik  38 TYR                 54.67      52.62          9  
        r:+0.54  24.59        52.62 (28.03)
  3 Sorensen, Micha  39 AKMS                51.23      52.67          8  
        r:+0.43  24.82        52.67 (27.85)
  4 Schaetz, Daniel  36 WMAC                53.90      53.70          7  
        r:+0.67  25.50        53.70 (28.20)
  5 Taylor, Curtis   35 OREG                56.00      54.75          6  
        r:+0.59  25.33        54.75 (29.42)
  6 Power, Michael   39 UCSB                55.75      54.96          5  
        r:+0.45  25.72        54.96 (29.24)
  7 Goodison, Micha  35 TERR                55.13      55.00          4  
        r:+0.58  25.80        55.00 (29.20)
  8 Mitchell, Jeffr  38 MVN                 55.49      55.10          3  
        r:+0.66  25.24        55.10 (29.86)
  9 Drawz, Troy A    39 OREG                58.90      55.77          2  
                 26.02        55.77 (29.75)
 10 Bargwell, Steve  36 MICH                57.86      56.28          1  
                 26.20        56.28 (30.08)
 11 Ellis, Andrew F  38 TERR                57.50      56.62        
                 26.27        56.62 (30.35)
 12 Gill, Mark A     38 SKY                 59.00      57.88        
                 26.87        57.88 (31.01)
 13 Mc Kenna, Joel   37 WH2O              1:02.32    1:00.58        
                 28.33      1:00.58 (32.25)
 14 Winter, Doug     38 PNA               1:02.00    1:02.82        
                 28.43      1:02.82 (34.39)
 
 Event 5  Men 40-44 100 Yard Butterfly
=========================================================================
         NATL: N 50.26  4/25/2004 PAUL SMITH
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Stevenson, Chri  42 VMST                51.50      51.52         11  
        r:+0.61  24.27        51.52 (27.25)
  2 Hiltabiddle, St  40 GSM                 51.84      51.86          9  
        r:+0.63  24.25        51.86 (27.61)
  3 Shaffer, Mike G  41 VCM                 53.50      52.82          8  
        r:+0.41  25.06        52.82 (27.76)
  4 Meacham, Brad    41 ALMA                57.00      53.66          7  
                 25.60        53.66 (28.06)
  5 Ozun, Sabri      43 LVM                 54.25      53.74          6  
        r:+0.85  25.34        53.74 (28.40)
  6 Stewart, Henry   43 NCMS                55.00      54.29          5  
        r:+0.31  25.25        54.29 (29.04)
  7 Mays, Brent      42 SCSA                54.73      54.31          4  
        r:+0.67  24.99        54.31 (29.32)
  8 Segal, William   42 JAM                 53.80      54.40          3  
        r:+0.59  24.59        54.40 (29.81)
  9 Eichler, Brad    41 ARKM                55.03      54.46          2  
        r:+0.65  25.17        54.46 (29.29)
 10 Morley, David F  41 SWIF                57.79      56.46          1  
                 26.63        56.46 (29.83)
 11 Kabel, Douglas   41 OREG                58.62      57.36        
                 27.50        57.36 (29.86)
 12 Butcher, Gano    43 OREG                58.55      57.77        
                 27.43        57.77 (30.34)
 13 Goessman, John   42 PNA               1:00.33      58.59        
        r:+0.62  27.04        58.59 (31.55)
 14 Hopson, Bruce E  41 SLAM                57.70      58.71        
                 27.84        58.71 (30.87)
 15 Fischer, Andy J  40 FLAQ              1:00.00      59.65        
        r:+0.51  28.07        59.65 (31.58)
 16 Levy, Daniel J   41 WM                1:02.77      59.83        
        r:+0.60  27.75        59.83 (32.08)
 17 Fish, Bob A      43 PNA               1:02.12    1:00.10        
        r:+0.80  27.98      1:00.10 (32.12)
 18 McDermott, Davi  44 PNA               1:04.31    1:00.76        
        r:+0.73  27.66      1:00.76 (33.10)
 19 Joyner, Thomas   42 CMS               1:01.22    1:00.78        
        r:+0.69  28.25      1:00.78 (32.53)
 20 Martin, Rob D    41 PNA               1:02.40    1:01.10        
        r:+0.53  28.40      1:01.10 (32.70)
 21 Cleaver, Oliver  44 SAWS                57.59    1:01.64        
                 27.39      1:01.64 (34.25)
 22 Norman, Charles  40 PNA               1:04.07    1:03.50        
        r:+0.82  29.22      1:03.50 (34.28)
 23 Karyukin, Andre  41 OREG              1:14.00    1:06.27        
        r:+0.48  30.43      1:06.27 (35.84)
 24 Jones, Jeff R    44 BRYB              1:25.00    1:16.01        
        r:+0.72  33.74      1:16.01 (42.27)
 -- Scheaffer, Raym  43 ALMA              1:02.00         NS        
 -- Campbell, Drew   42 NEM               1:00.20         NS        
 -- Powers, Robert   43 PNA                 58.50         NS        
 -- Bockius, Edward  40 NEM                 59.50         NS        
 
 Event 5  Men 45-49 100 Yard Butterfly
=========================================================================
         NATL: N 51.53  5/22/2005 PAUL SMITH
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Baker, Dennis G  45 OREG                51.60      52.85         11  
                 25.19        52.85 (27.66)
  2 Specht, William  49 SPM                 53.50      53.70          9  
                 25.19        53.70 (28.51)
  3 Hering, Brad V   45 PNA                 56.77      53.95          8  
                 25.00        53.95 (28.95)
  4 Kenny, John      46 DAMM                53.50      54.19          7  
                 24.76        54.19 (29.43)
  5 Blank, Jon W     47 NCMS                55.15      54.45          6  
                 25.22        54.45 (29.23)
  6 Gendreau, Edmun  45 GBM                 55.31      54.76          5  
                 26.02        54.76 (28.74)
  7 Franklin, Sam D  49 LVM               1:00.45      55.21          4  
                 25.76        55.21 (29.45)
  8 Wells, D Scott   46 FACT                57.00      56.57          3  
        r:+0.68  26.23        56.57 (30.34)
  9 Johnston, Mark   46 CMS                 59.00      56.86          2  
                 26.21        56.86 (30.65)
 10 Klein, Jonathan  49 NCMS                55.69      57.11          1  
                 26.51        57.11 (30.60)
 11 Weiss, Karl A    46 PNA                 57.00      57.40        
        r:+0.42  26.86        57.40 (30.54)
 12 Hollett, Peter   47 NCMS                57.64      57.81        
        r:+0.83  26.74        57.81 (31.07)
 13 Hauptschein, Ri  48 UNAT                59.00      58.06        
                 27.52        58.06 (30.54)
 14 Bobrov, Evgeniy  47 ALST                57.00      58.25        
        r:+0.74  27.55        58.25 (30.70)
 15 Emison, Thomas   48 MINN                58.00      58.47        
        r:+0.80  27.00        58.47 (31.47)
 16 Deloney, Wayne   47 MVN                 59.58      58.52        
                 26.62        58.52 (31.90)
 17 Coffey, Tom K    47 CONN                58.83      58.64        
        r:+0.42  27.49        58.64 (31.15)
 18 Rose, Cameron D  47 SAWS                59.79      58.66        
                 27.59        58.66 (31.07)
 19 Moore, Robert B  46 PNA               1:01.50      59.53        
        r:+0.73  28.20        59.53 (31.33)
 20 Redding, Tom     46 OREG                57.25      59.55        
        r:+0.80  27.30        59.55 (32.25)
 21 Amick, Jim       45 RIDG              1:01.71      59.67        
        r:+0.81  28.47        59.67 (31.20)
 22 Finney, Steve C  47 PNA               1:01.20      59.82        
                 29.01        59.82 (30.81)
 23 White, Steve G   46 WMST                58.75    1:00.16        
        r:+0.63  27.24      1:00.16 (32.92)
 24 Rendell, George  45 SWOM                59.52    1:01.17        
                 28.70      1:01.17 (32.47)
 25 Rowland, Jim     46 IM                1:02.80    1:01.42        
        r:+0.78  28.16      1:01.42 (33.26)
 26 Achar, Leon      45 CDI               1:00.00    1:01.47        
                 29.11      1:01.47 (32.36)
 27 Hathaway, David  46 OREG              1:03.21    1:01.61        
        r:+0.74  29.15      1:01.61 (32.46)
 28 Webster, Jeffre  47 SNM               1:02.00    1:01.78        
        r:+0.73  28.43      1:01.78 (33.35)
 29 Jones, Michael   46 PNA               1:04.19    1:02.15        
                 29.76      1:02.15 (32.39)
 30 Shipp, William   47 TERR              1:04.50    1:03.06        
                 30.76      1:03.06 (32.30)
 31 Boytler, Bruce   48 PNA               1:04.00    1:03.38        
                 28.75      1:03.38 (34.63)
 32 Dybdahl, Eric T  47 PNA               1:03.00    1:03.79        
        r:+0.76  30.37      1:03.79 (33.42)
 33 Stoermer, Paul   46 PNA               1:05.00    1:03.84        
                 29.95      1:03.84 (33.89)
 34 Schaufler, Kirb  47 PNA               1:04.57    1:05.03        
               1:05.86          1:05.03 ( )
 35 Cummins, James   46 UNAT              1:03.50    1:05.72        
                 29.10      1:05.72 (36.62)
 36 Webber, Paul M   48 PNA               1:07.50    1:07.75        
        r:+0.82  31.19      1:07.75 (36.56)
 37 Lamar, Thomas C  46 INWM              1:15.00    1:09.61        
        r:+0.74  32.22      1:09.61 (37.39)
 38 Graham, Errol    47 WH2O              1:09.00    1:10.12        
        r:+0.89  32.07      1:10.12 (38.05)
 39 Traynor, John    47 AMS               1:10.00    1:12.66        
        r:+0.88  32.13      1:12.66 (40.53)
 -- Burr, Chuck      49 RIDG              1:03.19         DQ        
        r:+0.67  28.54           DQ (35.96)
 -- Paulsen, Curtis  47 WMAC              1:04.00         NS        
 -- Vela, Steven P   46 PNA                 55.00         NS        
 -- Romdane, Rachid  48 PNA               1:04.40         NS        
 -- Kriley, Mike R   48 GSM               1:01.49         NS        
 
 Event 5  Men 50-54 100 Yard Butterfly
=========================================================================
         NATL: N 52.05  4/4/2004  TRIP HEDRICK
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 O'Brien, Kerry   50 WCM                 56.55      56.17         11  
                 26.04        56.17 (30.13)
  2 Von Hoffmann, G  51 NOVA                59.50      56.34          9  
        r:+0.71  26.32        56.34 (30.02)
  3 Smith, Darrell   50 MINN                57.84      56.78          8  
                 26.55        56.78 (30.23)
  4 Edwards, Kennet  52 WCM                 59.06      58.04          7  
                 27.77        58.04 (30.27)
  5 Erickson, Tim D  50 FLAQ                59.70      58.28          6  
        r:+0.72  26.57        58.28 (31.71)
  6 Heather, Michae  53 MVN                 59.94      59.10          5  
        r:+0.80  27.81        59.10 (31.29)
  7 Russell, Brian   50 PNA                 59.76      59.49          4  
        r:+0.74  27.65        59.49 (31.84)
  8 Kevan, Stephen   52 OREG              1:02.00    1:00.28          3  
        r:+0.58  28.41      1:00.28 (31.87)
  9 Martin, Doug     54 ARKM                59.00    1:00.63          2  
                 28.29      1:00.63 (32.34)
 10 Romano, Greg     51 JAM               1:03.50    1:01.33          1  
                 27.67      1:01.33 (33.66)
 11 Lamour, Didier   50 MINN              1:00.75    1:01.72        
        r:+0.66  29.02      1:01.72 (32.70)
 12 Freeborn, Steph  51 PNA               1:03.27    1:02.00        
                 28.19      1:02.00 (33.81)
 13 Wetzel, Jeffrey  51 TXLA              1:02.97    1:03.32        
        r:+0.87  29.01      1:03.32 (34.31)
 14 Portelance, Ron  50 PNA               1:04.99    1:03.45        
                 29.73      1:03.45 (33.72)
 15 Stehlin, Ed H    51 CMS               1:03.00    1:04.20        
                 28.75      1:04.20 (35.45)
 16 Miller, Steven   53 WM                1:05.40    1:04.32        
                 29.46      1:04.32 (34.86)
 17 Moore, Hugh C    52 PNA               1:06.00    1:04.54        
                 44.21      1:04.54 (20.33)
 18 Ghaffarifar, Ma  50 CMS               1:06.00    1:04.91        
                 31.39      1:04.91 (33.52)
 19 Peyton, Mike W   51 OREG              1:08.80    1:07.02        
                 30.96      1:07.02 (36.06)
 20 Durban, Eric     51 PNA               1:12.00    1:09.87        
 21 Skuse, Brian M   51 BAY               1:06.06    1:14.92        
                 33.37      1:14.92 (41.55)
 -- Blumenthal, Jef  53 IM                1:07.00         NS        
 -- Reudy, Tom       52 WH2O              1:00.00         NS        
 -- Hess, Richard W  52 CMS                 56.00         NS        
 -- Graham, Donald   52 PNA                 55.89         NS        
 -- Lautman, Scott   54 PNA                 58.50         NS        
 -- Griffith, James  54 TOC                 56.50         NS        
 -- Spellberg, Geof  51 TAM               1:05.14         NS        
 
 Event 5  Men 55-59 100 Yard Butterfly
=========================================================================
         NATL: N 54.39  5/17/2002 RICHARD ABRAHAMS
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Baird, Fred C    59 UTAH                59.50    1:00.28         11  
        r:+0.75  28.61      1:00.28 (31.67)
  2 Pendleton, Mike  55 OREG              1:04.43    1:01.61          9  
        r:+0.44  28.32      1:01.61 (33.29)
  3 McIntyre, Frank  56 DAMM              1:01.00    1:01.87          8  
        r:+0.89  29.76      1:01.87 (32.11)
  4 Derr, John M     58 VCM               1:02.00    1:02.04          7  
        r:+0.36  29.48      1:02.04 (32.56)
  5 Johnson, Cliffo  55 SNM               1:01.50    1:02.20          6  
        r:+0.85  29.82      1:02.20 (32.38)
  6 Knopf, Thomas H  59 TOC               1:12.00    1:04.74          5  
               1:09.14          1:04.74 ( )
  7 Worden, Mark F   55 OREG              1:06.25    1:05.07          4  
        r:+0.73  30.31      1:05.07 (34.76)
  8 Gleason, Steve   55 DSSM              1:09.50    1:05.12          3  
                 30.01      1:05.12 (35.11)
  9 Brockhahn, Leon  56 MICH              1:04.00    1:05.16          2  
        r:+0.84  31.32      1:05.16 (33.84)
 10 Callahan, Pat    57 SLAM              1:07.26    1:07.17          1  
                 29.26      1:07.17 (37.91)
 11 Carter, Gary T   57 WMST              1:10.00    1:08.25        
                 30.84      1:08.25 (37.41)
 12 Wright, Larry E  58 PNA               1:07.50    1:08.64        
                 29.35      1:08.64 (39.29)
 13 Lintz, Steven P  56 SNM               1:11.00    1:09.21        
                 32.80      1:09.21 (36.41)
 14 Fisk, Floyd M    55 SAWS              1:16.70    1:16.21        
                 32.83      1:16.21 (43.38)
 -- McGraw, Dennis   55 NCMS              1:09.90         NS        
 -- Van Nort, Steve  55 LAPS              1:01.51         NS        
 -- Harris, Craig L  56 PNA               1:24.05         NS        
 
 Event 5  Men 60-64 100 Yard Butterfly
=========================================================================
         NATL: N 54.92  5/22/2005 RICHARD ABRAHAMS
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Abrahams, Richa  62 CMS                 57.00      56.15         11  
        r:+0.54  25.86        56.15 (30.29)
  2 Selles, Carl H   60 CMS               1:03.00    1:01.53          9  
        r:+0.69  28.58      1:01.53 (32.95)
  3 Meyerhoff, Rick  60 TAM               1:05.00    1:08.23          8  
                 30.30      1:08.23 (37.93)
  4 Figueiredo, Pau  61 WH2O              1:05.00    1:10.26          7  
        r:+0.78  32.17      1:10.26 (38.09)
  5 Monohon, Paul E  61 PNA               1:10.00    1:11.23          6  
        r:+0.95  30.73      1:11.23 (40.50)
  6 Silvey, Michael  62 OREG              1:16.00    1:12.33          5  
        r:+0.80  32.00      1:12.33 (40.33)
  7 Trull, John I    62 UNAT              1:12.48    1:14.24          4  
        r:+0.64  33.17      1:14.24 (41.07)
 -- Colonnese, Mich  63 MVN               1:18.97         DQ        
                 36.79           DQ (51.87)
 -- Abbott, William  61 CMS               1:03.40         NS        
 -- Buys, Joe D      62 MICH              1:17.70         NS        
 -- Wright, Ben      64 TAM               1:18.50         NS        
 
 Event 5  Men 65-69 100 Yard Butterfly
=========================================================================
         NATL: N 1:04.48  2/10/2001 DAVID COSTILL
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Sheeley, Cappy   65 HIMA              1:02.00    1:05.29         11  
        r:+0.40  30.60      1:05.29 (34.69)
  2 Roddin, Hugh J   65 ANCM              1:10.70    1:05.53          9  
        r:+0.90  31.07      1:05.53 (34.46)
  3 Petersen, Bert   68 OREG              1:13.13    1:07.68          8  
        r:+0.65  31.48      1:07.68 (36.20)
  4 Stewart, Dick    67 NOVA              1:08.50    1:08.94          7  
                 32.47      1:08.94 (36.47)
  5 Nakata, Ronald   68 OREG              1:15.00    1:13.54          6  
        r:+0.81  34.58      1:13.54 (38.96)
  6 Fasbender, Barr  69 STAN              1:18.71    1:20.34          5  
        r:+0.92  40.33      1:20.34 (40.01)
  7 Perilman, Jim E  68 WCM               1:20.55    1:20.51          4  
        r:+0.95  37.66      1:20.51 (42.85)
  8 Nordby, Michael  66 PNA               1:22.00    1:21.78          3  
  9 Mohr, Ralph W    65 OREG              1:23.07    1:24.62          2  
 10 Cody, Frank J    66 MICH              1:32.29    1:29.74          1  
 11 Kilbourne, Char  67 FACT              1:21.10    1:30.59        
        r:+0.96  41.61      1:30.59 (48.98)
 
 Event 5  Men 70-74 100 Yard Butterfly
=========================================================================
         NATL: N 1:09.63  5/17/2002 RONALD JOHNSON
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 O'Brien, Dennis  71 CMS               1:11.04    1:14.79         11  
  2 Haworth, A Emor  71 WCM               1:25.00    1:24.23          9  
  3 Szasz, Ivan J    70 MSBC              1:36.30    1:34.32          8  
  4 Plummer, Mark A  70 CMS               1:43.24    1:48.79          7  
 
 Event 5  Men 75-79 100 Yard Butterfly
=========================================================================
         NATL: N 1:22.04  4/30/2000 FRANK PIEMME
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Bond, William R  75 ARIZ              1:40.14    1:37.52         11  
        r:+0.90  44.49      1:37.52 (53.03)
 -- Gillin, Gordon   76 ARIZ              1:43.56         DQ        
        r:+0.96  45.58         DQ (1:01.01)
 -- Sonia, Donald F  77 GOLD              1:45.20         NS        
 
 Event 5  Men 80-84 100 Yard Butterfly
=========================================================================
         NATL: N 1:30.06  5/16/1999 ANDREW HOLDEN
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Foster, Warren   82 O*H*              2:40.09    2:40.03         11  
      r:+1.13  1:11.86    2:40.03 (1:28.17)
 
 Event 5  Men 85-89 100 Yard Butterfly
=========================================================================
         NATL: N 1:46.01  10/16/2004ANDREW HOLDEN
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Holden, Andrew   88 OREG              2:15.00    2:13.95         11  
                 59.53    2:13.95 (1:14.42)
 
     

 Hy-Tek Meet Services                                   5/18/2007 - 12:56PM
    2007 USMS Short Course Yards Championships - 5/17/2007 to 5/20/2007    
 
 Event 6  Women 18-24 100 Yard Butterfly
=========================================================================
         NATL: N 55.67  3/4/2001  RACHEL KOMISARZ
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Busche, Kelly C  22 ARIZ              1:00.00      57.58         11  
                 27.20        57.58 (30.38)
  2 Urbatchka, Lind  23 MOVY                59.53      59.01          9  
                 27.40        59.01 (31.61)
  3 Andelson, Angel  20 SCAM              1:01.20    1:02.14          8  
                 28.82      1:02.14 (33.32)
  4 Schneider, Leah  22 WMAC              1:05.40    1:03.35          7  
                 28.91      1:03.35 (34.44)
  5 Weiner, Meika    21 INWM              1:00.79    1:03.72          6  
                 29.71      1:03.72 (34.01)
  6 Belliveau, Adri  23 USF               1:07.56    1:04.39          5  
                 30.76      1:04.39 (33.63)
  7 Rietze, Susan M  24 SWOM              1:04.00    1:04.84          4  
                 31.08      1:04.84 (33.76)
  8 Ninivaggi, Meli  23 UNAT              1:10.50    1:05.23          3  
        r:+0.59  30.34      1:05.23 (34.89)
  9 Palenica, Lisa   20 ARIZ              1:11.00    1:16.80          2  
        r:+1.35  35.25      1:16.80 (41.55)
 -- Minehan, Jill N  20 PNA               1:00.45         NS        
 
 Event 6  Women 25-29 100 Yard Butterfly
=========================================================================
         NATL: N 54.03  5/20/2001 LIMIN LIU
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Linke, Lyndsey   27 CMS                 59.71      58.03         11  
                 26.62        58.03 (31.41)
  2 Livingston, Meg  29 PNA               1:02.08      59.92          9  
                 27.93        59.92 (31.99)
  3 Singler, Maggie  27 STVN              1:05.60    1:02.95          8  
  4 Jasmann, Christ  27 CMS               1:03.89    1:03.27          7  
                 30.19      1:03.27 (33.08)
  5 Diel, Jessica A  26 WMAC              1:02.25    1:03.63          6  
                 28.80      1:03.63 (34.83)
  6 Liberty, Laurel  25 IM                1:05.00    1:03.67          5  
                 29.65      1:03.67 (34.02)
  7 Lee, Jackie      26 REDT              1:03.32    1:04.00          4  
                 29.31      1:04.00 (34.69)
  8 Sample, Autumn   25 TERR              1:07.93    1:04.51          3  
                 28.92      1:04.51 (35.59)
  9 Kiefer, Stacey   29 WMAC              1:08.89    1:05.07          2  
                 29.73      1:05.07 (35.34)
 10 Zolla, Christy   29 SMSC              1:10.02    1:06.28          1  
        r:+0.54  30.20      1:06.28 (36.08)
 11 Seago, Leslie    25 IM                1:07.45    1:06.36        
                 30.92      1:06.36 (35.44)
 12 Seidler, Mindy   27 WMAC              1:12.46    1:07.09        
        r:+0.70  31.88      1:07.09 (35.21)
 13 Schneider, Erin  28 WMAC              1:07.50    1:07.69        
                 31.32      1:07.69 (36.37)
 14 Gustafson, Aubr  26 OREG              1:09.79    1:08.44        
                 32.37      1:08.44 (36.07)
 15 Milam, Helen M   25 GAJA              1:10.67    1:08.78        
        r:+0.42  30.81      1:08.78 (37.97)
 16 Picek, Lisa E    27 STVN              1:09.99    1:09.31        
                 32.93      1:09.31 (36.38)
 17 Groff-Palermo,   27 REDT              1:11.14    1:09.36        
        r:+0.69  33.00      1:09.36 (36.36)
 18 Kasamatsu, Tami  28 BAM               1:08.79    1:10.07        
                 32.90      1:10.07 (37.17)
 19 Hiebert, Stepha  29 SLAM              1:16.00    1:11.74        
        r:+0.82  33.35      1:11.74 (38.39)
 20 Borgerding, Ann  29 BRYB              1:10.32    1:11.83        
        r:+0.54  32.89      1:11.83 (38.94)
 21 Nonaka, Marissa  28 WCM               1:09.83    1:13.23        
                 33.32      1:13.23 (39.91)
 22 Zywica, Jolene   25 IM                1:16.37    1:14.10        
        r:+0.86  33.76      1:14.10 (40.34)
 -- Elwonger, Steph  29 OREG              1:06.17         NS        
 
 Event 6  Women 30-34 100 Yard Butterfly
=========================================================================
         NATL: N 55.01  5/16/1999 ANGEL MARTINO
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Dillon, Jean M   33 PNA               1:04.16    1:03.43         11  
                 29.82      1:03.43 (33.61)
  2 Welch, Michele   30 REDT              1:08.50    1:05.74          9  
                 30.33      1:05.74 (35.41)
  3 Bode, Christy M  31 MVN               1:10.12    1:10.51          8  
                 32.50      1:10.51 (38.01)
  4 Van Enkenvoort,  33 WMAC              1:10.98    1:13.23          7  
                 32.62      1:13.23 (40.61)
  5 Bauman, Jennife  34 GSM               1:11.09    1:13.75          6  
                 33.84      1:13.75 (39.91)
  6 Gordon, Jennife  33 GAJA              1:16.95    1:19.63          5  
                 35.94      1:19.63 (43.69)
  7 Atkinson, Karen  32 NEM               1:17.11    1:21.65          4  
                 36.72      1:21.65 (44.93)
  8 Fulton, Robin E  31 MICH              1:25.00    1:26.91          3  
        r:+0.71  39.45      1:26.91 (47.46)
 -- Traher, Michell  32 SDSM              1:13.50         NS        
 
 Event 6  Women 35-39 100 Yard Butterfly
=========================================================================
         NATL: N 55.78  5/18/2003 S VON DER LIPPE
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Chow, Michelle   38 DAMM              1:01.37    1:01.92         11  
        r:+0.47  28.32      1:01.92 (33.60)
  2 Reece, Margaret  35 CHIC              1:03.48    1:02.71          9  
                 29.49      1:02.71 (33.22)
  3 Hegeberg, Linda  37 PNA               1:05.63    1:04.10          8  
        r:+0.49  30.26      1:04.10 (33.84)
  4 Titzel, Shannon  36 AKMS              1:04.47    1:04.30          7  
        r:+0.46  29.57      1:04.30 (34.73)
  5 Schwartz, Miche  35 NCMS              1:07.95    1:06.78          6  
        r:+0.85  31.23      1:06.78 (35.55)
  6 Wessling, Patri  38 MAAC              1:10.75    1:10.17          5  
        r:+0.39  32.11      1:10.17 (38.06)
  7 Young, Susie S   37 OREG              1:10.80    1:10.25          4  
        r:+0.79  33.27      1:10.25 (36.98)
  8 Collett, Tracy   36 GAJA              1:08.00    1:10.57          3  
        r:+0.69  31.17      1:10.57 (39.40)
  9 Reykdal, Kim     35 PNA               1:12.45    1:11.48          2  
        r:+0.70  33.42      1:11.48 (38.06)
 
 Event 6  Women 40-44 100 Yard Butterfly
=========================================================================
         NATL: N 55.64  5/14/2006 S VON DER LIPPE
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Von Der Lippe,   41 CMS                 55.64      56.08         11  
                 26.41        56.08 (29.67)
  2 Lohberg, Birgit  41 GOLD                58.01      58.63          9  
                 27.56        58.63 (31.07)
  3 Delmage, Arlene  44 OREG              1:02.81    1:02.29          8  
                 29.57      1:02.29 (32.72)
  4 Scott, Anna T P  44 CMS               1:08.00    1:03.30          7  
                 29.89      1:03.30 (33.41)
  5 Adams, Kari S    41 LVM               1:12.50    1:12.09          6  
                 33.01      1:12.09 (39.08)
  6 Layzer, Martha   42 PNA               1:11.66    1:12.52          5  
                 32.67      1:12.52 (39.85)
  7 Berrueta, Gabri  40 SC                1:12.00    1:12.93          4  
                 34.40      1:12.93 (38.53)
  8 Beyer, Valerie   44 UNAT              1:30.00    1:26.05          3  
                 40.85      1:26.05 (45.20)
 
 Event 6  Women 45-49 100 Yard Butterfly
=========================================================================
         NATL: N 59.82  5/20/2001 LAURA VAL
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Block, Andrea J  45 IM                1:02.50    1:01.24         11  
                 29.04      1:01.24 (32.20)
  2 Granger, Traci   49 LAPS              1:04.00    1:01.76          9  
        r:+0.75  29.34      1:01.76 (32.42)
  3 Simpson, Susann  47 NOVA              1:01.50    1:02.49          8  
        r:+0.75  30.00      1:02.49 (32.49)
  4 Edwards, Kris E  45 BGWM              1:08.00    1:06.82          7  
        r:+0.66  30.76      1:06.82 (36.06)
  5 Nowack, Susan J  46 SRM               1:11.12    1:08.84          6  
                 33.00      1:08.84 (35.84)
  6 Spence, Debby R  45 PNA               1:20.73    1:09.97          5  
                 31.75      1:09.97 (38.22)
  7 Gibson, Kathy S  46 RMST              1:14.00    1:09.98          4  
                 33.15      1:09.98 (36.83)
  8 Ciampa, Cindy    47 SKY               1:10.56    1:10.28          3  
                 32.49      1:10.28 (37.79)
  9 Foley, Sharon E  47 OREG              1:10.50    1:10.44          2  
        r:+0.50  31.74      1:10.44 (38.70)
 10 Jensen, Sue      46 NEM               1:18.85    1:16.26          1  
                 35.17      1:16.26 (41.09)
 11 Hill, Jayne A    45 UNAT              1:14.44    1:16.29        
                 33.65      1:16.29 (42.64)
 12 Dymerski, Yvonn  46 PNA               1:13.60    1:17.39        
                 35.07      1:17.39 (42.32)
 13 Caswell, Mary J  46 OREG              1:16.60    1:18.17        
                 35.49      1:18.17 (42.68)
 14 Keyser, Donna H  49 PNA               1:45.00    1:27.78        
        r:+0.83  41.29      1:27.78 (46.49)
 -- Crouch, Kim H    45 CMS               1:04.33         DQ        
        r:+0.69  28.44           DQ (33.50)
 -- Quinlan, Karen   45 COTA              1:07.30         NS        
 -- Faurot, Michell  46 REDT              1:06.50         NS        
 -- Graham, Kathy E  49 MSBC              1:18.40         NS        
 
 Event 6  Women 50-54 100 Yard Butterfly
=========================================================================
         NATL: N 1:01.26  5/17/2002 LAURA VAL
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Lippold, Mary B  51 PNA               1:05.50    1:03.93         11  
                 30.38      1:03.93 (33.55)
  2 O'Brien, Charle  50 WCM               1:06.00    1:05.54          9  
                 31.12      1:05.54 (34.42)
  3 Swigert, Debbie  51 WCM               1:08.00    1:07.91          8  
                 31.50      1:07.91 (36.41)
  4 Glassman, Debbi  53 PNA               1:12.70    1:12.10          7  
                 33.68      1:12.10 (38.42)
  5 Jaeger, Dawn     50 PNA               1:18.00    1:13.55          6  
                 34.79      1:13.55 (38.76)
  6 Huang, Cathy E   52 USF               1:18.00    1:15.36          5  
                 34.51      1:15.36 (40.85)
  7 Sawyer, Robyn L  50 MSBC              1:20.00    1:15.65          4  
                 34.29      1:15.65 (41.36)
  8 Taylor, Barbara  52 YCRC              1:21.23    1:16.86          3  
                 35.78      1:16.86 (41.08)
  9 Wolf, Karen      51 PNA               1:21.00    1:18.56          2  
                 37.29      1:18.56 (41.27)
 10 Braaten, Kitten  51 VMST              1:23.02    1:19.17          1  
                 37.69      1:19.17 (41.48)
 11 Bailey, Ann J    51 PNA               1:23.69    1:22.77        
                 36.99      1:22.77 (45.78)
 
 Event 6  Women 55-59 100 Yard Butterfly
=========================================================================
         NATL: N 1:08.01  3/21/2004 BARBARA DUNBAR
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Val, Laura B     55 TAM               1:04.00    1:02.43N        11  
        r:+0.68  29.27      1:02.43 (33.16)
  2 Roche, Carolyn   56 CMS               1:15.00    1:13.14          9  
                 34.18      1:13.14 (38.96)
  3 Tyler, A Susan   58 SNM               1:19.15    1:18.17          8  
        r:+0.81  37.31      1:18.17 (40.86)
  4 Altman, Christi  57 ARIZ              1:20.70    1:19.68          7  
        r:+0.83  36.13      1:19.68 (43.55)
  5 Quill, Catherin  57 IM                1:22.00    1:21.48          6  
        r:+0.91  37.81      1:21.48 (43.67)
  6 Rousseau, Sandi  59 OREG              1:28.00    1:27.13          5  
        r:+0.77  40.14      1:27.13 (46.99)
  7 Thurston, Becky  58 HIMA              1:34.69    1:27.24          4  
                 41.63      1:27.24 (45.61)
  8 Asleson, Elke M  55 OREG              1:23.35    1:28.36          3  
                 40.75      1:28.36 (47.61)
  9 Young, Lydia L   58 CMS               1:28.27    1:30.23          2  
        r:+0.85  43.14      1:30.23 (47.09)
 10 Blackburn, Jean  55 PNA               1:31.10    1:31.97          1  
                 41.26      1:31.97 (50.71)
 
 Event 6  Women 60-64 100 Yard Butterfly
=========================================================================
         NATL: N 1:15.31  4/10/2005 ARDETH MUELLER
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Boak, Carolyn F  62 WMST              1:16.20    1:13.06N        11  
        r:+0.74  34.28      1:13.06 (38.78)
  2 Welch, Sarah     60 PNA               1:24.00    1:18.95          9  
        r:+0.85  37.81      1:18.95 (41.14)
  3 Ward, Joy        64 OREG              1:23.55    1:27.12          8  
        r:+0.91  39.28      1:27.12 (47.84)
  4 Magee, Carolyn   61 INWM              1:34.26    1:28.97          7  
        r:+0.80  42.19      1:28.97 (46.78)
  5 Allen, Susan J   62 USF               1:30.00    1:31.52          6  
        r:+1.12  44.03      1:31.52 (47.49)
  6 Veater, Betty B  60 BRYB              1:26.05    1:31.55          5  
        r:+0.92  42.76      1:31.55 (48.79)
  7 Kranpitz, Nancy  62 WMAC              1:32.58    1:33.85          4  
        r:+0.88  44.66      1:33.85 (49.19)
  8 Lebsack, Linda   60 CMS               1:43.00    1:45.18          3  
        r:+1.00  48.44      1:45.18 (56.74)
 
 Event 6  Women 65-69 100 Yard Butterfly
=========================================================================
         NATL: N 1:23.49  3/30/1996 GAIL ROPER
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Jebe, Margit H   68 SWFA              1:35.00    1:35.25         11  
                 43.51      1:35.25 (51.74)
  2 Marens, Susan E  65 VMST              1:57.17    1:41.48          9  
                 45.29      1:41.48 (56.19)
  3 Kraetzer, Midge  68 WCM               1:40.00    1:42.28          8  
                 47.74      1:42.28 (54.54)
  4 Hlavacek, Ida M  65 VMST              1:41.72    1:43.90          7  
                 47.42      1:43.90 (56.48)
  5 Kowalski, Joyce  65 MICH              1:51.05    1:48.23          6  
                 50.40      1:48.23 (57.83)
 
 Event 6  Women 70-74 100 Yard Butterfly
=========================================================================
         NATL: N 1:27.74  10/2/1999 GAIL ROPER
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Tullman, Patric  70 FMM               1:50.00    1:47.33         11  
                 48.61      1:47.33 (58.72)
  2 Munger, Peony    72 INWM              2:37.89    2:32.35          9  
               1:14.36    2:32.35 (1:17.99)
 
 Event 6  Women 75-79 100 Yard Butterfly
=========================================================================
         NATL: N 1:37.03  4/3/2005  GAIL ROPER
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
 -- Alexander, Joan  75 WCM               1:55.00         NS        
 -- Roper, Gail P    77 ARIZ              1:41.00         NS        
 
 Event 6  Women 80-84 100 Yard Butterfly
=========================================================================
         NATL: N 1:54.52  6/18/2005 LOIS KIVI NOCHMAN
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Krauser, June    80 GOLD              2:43.00    2:51.02         11  
               1:21.82    2:51.02 (1:29.20)
  2 Stupfel, Gloria  80 SMMM              3:25.00    3:35.05          9  
               1:46.88    3:35.05 (1:48.17)
 -- Dunn, Betty C    82 NIAG              2:55.88         NS        
 
     

 Hy-Tek Meet Services                                   5/18/2007 - 13:38PM
    2007 USMS Short Course Yards Championships - 5/17/2007 to 5/20/2007    
 
 Event 7  Men 18-24 50 Yard Breaststroke
=========================================================================
         NATL: N 25.32  4/23/2006 WILLIAM LISCINSKY
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Ptasnik, Elliot  23 NYCH                26.56      26.46         11  
             r:+0.69                       
  2 Copsey, Shane R  24 CMS                 28.15      26.55          9  
             r:+0.77                       
  3 Swanholm, Benja  23 ARIZ                28.58      27.35          8  
             r:+0.75                       
  4 Lang, Matthew E  24 CMS                 29.97      28.24          7  
             r:+0.75                       
  5 Smith, Christop  22 WH2O                28.50      28.35          6  
             r:+0.77                       
  6 Rice, Jordan R   22 PNA                 31.14      30.32          5  
             r:+0.81                       
  7 Cleary, Kevin H  23 OREG                31.63      31.54          4  
             r:+0.68                       
 -- Solley, Michael  23 FLAQ                28.88         NS        
 -- Goodman, Charle  23 UNAT                35.20         NS        
 
 Event 7  Men 25-29 50 Yard Breaststroke
=========================================================================
         NATL: N 25.34  5/19/1991 GREG RHODENBAUGH
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Marshall, Gary   25 TOC                 26.00      25.93         11  
  2 Schmidt, Matthe  29 WH2O                26.99      26.91          9  
  3 Esposito, James  27 STVN                27.00      27.51          8  
  4 Ignatov, Alex    25 DAM                 29.50      27.70          7  
             r:+0.76                       
  5 Fry, Jon M       27 ALEX                27.51      27.92          6  
  6 Helfers, Alex R  27 IM                  27.80      28.24          5  
  7 Allan, John F    27 BAC                 27.50      28.25          4  
  8 Zwick, Jamie H   26 LVM                 28.50      28.39          3  
             r:+0.86                       
  9 Ervin, Anthony   25 NYCH                27.11      28.56          2  
 10 Fain, Jeremy S   29 REDT                28.66      28.75          1  
             r:+0.66                       
 11 Bogdan, Sander   28 PNA                 29.89      28.83        
             r:+0.86                       
 12 Price, Joe E     28 OHSP                31.46      29.69        
 13 Snow, McGregor   28 PNA                 31.00      30.74        
 14 Walker, Martin   28 DAM                 31.18      30.82        
 15 Hubbard, John    27 ISF                 30.64      31.01        
             r:+0.76                       
 16 Hassan, Omar A   26 ARIZ                31.85      31.12        
 17 Aydin, Emre B    26 REDT                31.90      31.60        
 18 Porco, Filippo   29 NCMS                31.99      31.62        
 19 Uchitel, Dmitry  27 LVM                 30.00      31.74        
             r:+0.75                       
 20 Carse, Michael   27 FOG                 32.00      33.20        
 -- Ecklund, Tait C  25 SNM                 29.31         DQ        
 -- Sayah, George S  28 PNA                 31.99         NS        
 -- Ambrose, Shawn   27 NYCH                28.32         NS        
 -- Benedict, Willi  27 SMS                 32.00         NS        
 -- Tate, Rich       27 SAWS                28.12         NS        
 
 Event 7  Men 30-34 50 Yard Breaststroke
=========================================================================
         NATL: N 25.88  5/19/1991 DAVID LUNDBERG
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Commings, Jeff   33 USF                 25.98      25.78N        11  
             r:+0.59                       
  2 Walkenhorst, Ja  32 NEM                 28.00      27.84          9  
             r:+0.59                       
  3 Shivers, Todd C  32 OOPS                28.99      27.85          8  
             r:+0.50                       
  4 Masumoto, Kenji  30 LVM                 28.00      28.99          7  
             r:+0.67                       
  5 Stich, Darryl D  31 WMAC                31.19      29.34          6  
             r:+0.69                       
  6 Leid, Jeff G     33 ARIZ                32.50      30.43          5  
  7 Rosaria, Steven  32 PNA                 32.23      30.81          4  
  8 Morrison, John   34 IM                  31.48      31.03          3  
             r:+0.80                       
  9 Foster, Ryan F   31 SSM                 31.81      31.94          2  
             r:+0.31                       
 10 Glass, Mark      32 DAMM                33.19      33.03          1  
 11 Eide, Duke       33 PNA                 32.13      33.33        
             r:+0.63                       
 12 Lassen, Jason D  34 PNA                 36.00      35.39        
 
 Event 7  Men 35-39 50 Yard Breaststroke
=========================================================================
         NATL: N 25.89  5/18/2003 RON KARNAUGH
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Santos, Roque J  39 WCM                 27.99      27.75         11  
             r:+0.35                       
  2 Tiltmann, Laren  37 WMAC                28.50      27.96          9  
             r:+0.50                       
  3 Goodison, Micha  35 TERR                28.05      28.02          8  
             r:+0.68                       
  4 Tessin, Christo  36 PNA                 29.00      28.25          7  
             r:+0.83                       
  5 Doherty, Todd S  36 PNA                 28.79      28.68          6  
             r:+0.67                       
  6 Schaetz, Daniel  36 WMAC                28.50      28.88          5  
             r:+0.64                       
  7 Stafford, Jeffr  37 FLAQ                29.17      29.48          4  
             r:+0.56                       
  8 Campbell, Geoff  37 WMST                29.41      29.55          3  
             r:+0.60                       
  9 Petrilla, Eric   37 SNM                 31.33      29.58          2  
 10 Yee, Justin C    36 OREG                30.58      30.17          1  
 11 Austin, Brandon  35 PNA                 31.70      30.77        
 12 Waud, Timothy P  39 OREG                31.09      31.11        
 13 Rambadt, Donald  37 WMAC                31.81      31.14        
 14 Rushman, Christ  35 SKY                 31.46      31.39        
 15 Adamavich, Doug  38 ARIZ                32.43      32.15        
 16 Hansen, Mike     39 PNA                 35.00      33.85        
 17 Sato, John J     35 PNA                 33.00      33.91        
 18 Letendre, Peter  37 NEM                 35.95      34.71        
 19 Kickert, Brad J  35 PNA                 33.00      41.93        
 -- Hurley, Todd M   38 PNA                 29.65         NS        
 -- Hartley, Michae  37 INWM                32.14         NS        
 -- Jones, Kenton R  39 SDSM                30.81         NS        
 
 Event 7  Men 40-44 50 Yard Breaststroke
=========================================================================
         NATL: N 25.84  5/18/2003 GREG RHODENBAUGH
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Landry, Richard  43 MMSC                29.65      27.98         11  
             r:+0.70                       
  2 Scottoline, Bri  42 STAN                27.20      28.55          9  
             r:+0.62                       
  3 Cox, Randy R     44 CMS                 28.80      29.30          8  
             r:+0.58                       
  4 Kabel, Douglas   41 OREG                31.30      29.54          7  
  5 Mandel, Gil      40 NBAC                30.00      29.95          6  
             r:+0.85                       
  6 Baron, Kurtis C  42 VCM                 32.01      30.19          5  
  7 Fitzgerald, Jer  41 SWIF                32.53      30.69          4  
  8 Goldman, Brian   42 NCMS                30.88      30.77          3  
             r:+0.62                       
  9 Goessman, John   42 PNA                 32.55      30.94          2  
 10 Blavatnik, Alex  42 FLAQ                32.66      30.97          1  
 11 Levy, Daniel J   41 WM                  30.96      31.09        
             r:+0.48                       
 12 Smith, Daniel C  44 PNA                 31.72      31.25        
 13 Keever, Nate     40 CMS                 31.77      31.36        
 14 Groth, Bruce D   44 INWM                33.34      32.06        
             r:+0.78                       
 15 Chappell, Matth  43 USF                 32.51      32.36        
 16 Ducolon, David   43 PNA                 34.00      33.50        
             r:+0.83                       
 17 Kalthoff, Karst  40 FLAQ                35.77      33.54        
             r:+0.82                       
 18 Norman, Charles  40 PNA                 33.35      33.73        
 19 Crowley, Kevin   43 MESC                33.10      34.54        
             r:+0.82                       
 20 Kennedy, Keith   44 PNA                 36.00      35.28        
 21 Bronson, Matthe  41 INWM                41.00      41.18        
 -- Hecker, Dennis   43 LVM                 33.36         DQ        
 -- Campbell, Drew   42 NEM                 29.20         NS        
 -- Kahl, Steven E   44 CMS                 33.22         NS        
 -- Tremain, Kennet  43 BDGR                29.20         NS        
 -- Brostuen, David  42 CMS                 32.87         NS        
 
 Event 7  Men 45-49 50 Yard Breaststroke
=========================================================================
         NATL: N 27.33  5/14/2006 JON BLANK
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Blank, Jon W     47 NCMS                27.33      28.23         11  
             r:+0.68                       
  2 Putterman, Dean  45 HOST                30.00      28.26          9  
             r:+0.59                       
  3 Malsbury, David  45 VMST                29.22      28.60          8  
             r:+0.55                       
  4 Baca, Jon L      47 PNA                 28.82      28.80          7  
             r:+0.61                       
  5 Holland, David   48 WMAC                30.00      29.09          6  
  6 Hering, Brad V   45 PNA                 30.65      29.14          5  
  7 Huffmire, David  48 SNM                 29.00      29.49          4  
             r:+0.49                       
  8 Hamm, Michael L  49 LAPS                31.75      29.60          3  
             r:+0.72                       
  9 Kenny, John      46 DAMM                30.50      29.96          1.5
  9 Patterson, Terr  49 BDGR                29.60      29.96          1.5
             r:+0.78                       
 11 Schafer, Ron P   49 HSAM                30.50      30.19        
 12 Matysek, Jim     47 NIAG                29.91      30.32        
             r:+0.61                       
 13 Tongate, Terry   46 NOVA                29.90      30.45        
             r:+0.81                       
 14 Heinemann, Will  49 NIAG                30.12      30.55        
 15 Allen, Peter J   48 WMAC                30.11      30.98        
 16 Raine, Charlie   47 LAPS                30.20      31.06        
 17 Kelly, Michael   48 PNA                 32.36      31.56        
             r:+0.45                       
 18 O'Brien, Michae  45 CMS                 33.00      32.42        
             r:+0.69                       
 19 Sumerfield, Bil  46 OREG                33.02      33.31        
             r:+0.51                       
 20 Auchard, Bob E   46 ALMA                33.03      33.32        
             r:+0.71                       
 21 Naviaux, Willia  47 SNM                 33.84      33.68        
 22 Seibert, Thomas  48 MOO                 33.83      34.15        
 23 Cummins, James   46 UNAT                34.00      34.70        
 24 Gerke, Charles   47 INWM                34.13      34.96        
 25 Lamar, Thomas C  46 INWM                39.00      37.45        
 26 Kriekenbeck, Gl  45 PNA                 45.00      37.84        
 -- Macias, Jesse G  49 INWM                33.93         DQ        
 -- Stultz, Todd W   47 O*H*                31.50         DQ        
             r:+0.56                       
 -- Jackson, Robert  47 PNA                 30.00         DQ        
 -- Tomasik, Joseph  46 UNAT                33.00         NS        
 -- Lee, Marshall M  48 CMS                 32.20         NS        
 
 Event 7  Men 50-54 50 Yard Breaststroke
=========================================================================
         NATL: N 28.00  5/10/1998 ROBERT STRAND
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Groselle, Jack   52 O*H*                28.91      28.74         11  
             r:+0.49                       
  2 Eldred, Spencer  50 HIMA                28.30      28.75          9  
             r:+0.60                       
  3 Von Hoffmann, G  51 NOVA                31.00      29.61          8  
             r:+0.56                       
  4 Neville, Richar  50 FAST                30.00      30.01          7  
             r:+0.73                       
  5 Ryerson, Dougla  53 WCM                 30.20      30.11          6  
             r:+0.91                       
  6 Wagoner, Victor  51 LAPS                29.73      30.34          5  
             r:+0.43                       
  7 Blatt, Michael   51 VCM                 31.53      30.67          4  
  8 Schmitz, Robert  54 NCMS                29.98      30.73          3  
             r:+0.45                       
  9 Marshall, D Sco  50 WMST                32.50      31.05          2  
 10 Philbrick, Larr  54 OREG                31.93      31.15          1  
 11 Morrison, Rober  53 INWM                31.12      31.48        
             r:+0.66                       
 12 Croshier, Mark   51 SDSM                32.13      31.70        
 13 Baker, Loren A   53 PNA                 34.00      32.31        
             r:+0.80                       
 14 Heyes, Greg      52 LAPS                33.50      32.49        
 15 Wright, Mark     53 MERR                33.50      32.93        
             r:+0.65                       
 16 Lee, Stanley H   50 YCRC                33.00      33.17        
 17 Dauser, John W   51 NOVA                34.57      33.24        
             r:+0.87                       
 18 Norsen, Marc A   50 PNA                 35.50      33.81        
             r:+0.52                       
 19 Christensen, Th  51 LVM                 34.53      34.73        
             r:+0.54                       
 20 Reeder, Bill D   54 PNA                 34.80      35.32        
             r:+1.07                       
 21 Reichle, Luke    51 MSCM                35.10      35.81        
             r:+0.82                       
 22 Lewis, Dave      50 MOVY                35.21      36.03        
             r:+0.57                       
 23 Leonard, Frank   52 PNA                 35.16      36.13        
             r:+0.50                       
 24 Krueger, Kurt    52 BAM               1:00.00      45.97        
             r:+1.13                       
 -- Beaudin, Gilles  52 EBSC                31.75         NS        
 -- Kopp, Lindsey R  50 MINN                33.00         NS        
 
 Event 7  Men 55-59 50 Yard Breaststroke
=========================================================================
         NATL: N 28.71  5/18/2003 DON MCKENZIE
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Capers, Jim      55 DAMM                31.23      30.45         11  
  2 Kerns, Hubie     57 VCM                 31.00      30.64          9  
  3 Stark, Allen L   58 OREG                30.63      31.25          8  
  4 MacDonald, Lee   55 CMS                 30.80      31.27          7  
  5 Fischer, Chuck   55 CMS                 32.15      31.44          6  
  6 Derr, John M     58 VCM                 31.50      31.74          5  
  7 Mann, Steve A    55 OREG                32.20      32.37          4  
  8 Wright, Robert   56 MOVY                31.79      32.71          3  
  9 Owens, Carl H    55 MOST                33.32      32.78          1.5
  9 Frisch, David J  58 SQST                34.63      32.78          1.5
 11 Atondo, Richard  57 USF                 34.00      32.94        
 12 Hansen, Steve    55 MICH                33.53      33.56        
 13 Collins, Greg    58 PNA                 38.00      34.14        
 14 Wright, Larry E  58 PNA                 34.38      34.18        
 15 Dasch, Vern E    57 OREG                35.00      34.29        
 16 Sherwood, Reggi  55 OREG                36.59      35.98        
 17 Wikander, Carro  55 OREG                35.16      36.68        
 18 Chaney, Richard  56 MICH                41.00      38.09        
 19 Murray, Mike     56 WMAC                38.17      38.30        
 20 Campbell, James  58 PNA                 45.00      43.02        
 -- Ridinger, Kim S  55 LNM                 35.40         NS        
 -- Sloan, John      55 IM                  36.43         NS        
 -- Barnick, Robert  55 MELO                34.50         NS        
 -- Zell, Kenneth M  59 OREG                39.00         NS        
 
 Event 7  Men 60-64 50 Yard Breaststroke
=========================================================================
         NATL: N 29.32  5/14/2006 ROBERT STRAND
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Strand, Robert   61 TOC                 30.00      30.02         11  
             r:+0.63                       
  2 Frost, Kenneth   62 TAM                 31.50      31.29          9  
             r:+0.70                       
  3 Furlan, Dan J    60 IM                  31.90      31.52          8  
             r:+1.03                       
  4 Parlapiano, Gar  60 TAM                 31.75      31.64          7  
             r:+0.60                       
  5 Smyers, Jesse B  60 WCM                 33.10      31.98          6  
  6 Kronfeld, Louis  64 NEM                 31.63      32.56          5  
             r:+0.56                       
  7 Boak, Thomas D   63 WMST                32.50      32.99          4  
             r:+0.70                       
  8 Peterson, Steve  60 PNA                 33.44      33.79          3  
  9 Smith, Robert S  63 OREG                32.90      33.83          2  
             r:+0.90                       
 10 Carey, Edwin F   61 UNAT                34.05      35.64          1  
 11 Lambert, Roy D   60 OREG                36.85      35.97        
 12 Brown, Wayne R   64 INWM                35.88      36.18        
 13 Leet, John W     61 PNA                 37.20      36.24        
 14 Trull, John I    62 UNAT                37.11      37.37        
 15 Wakelin, Fred W  64 SWFA                37.00      38.53        
 16 McKinlay, Micha  63 PNA                 40.96      42.11        
             r:+0.92                       
 16 Juhala, Richard  63 OREG                41.00      42.11        
             r:+0.84                       
 18 Sather, Robert   64 UNAT                39.25      42.54        
             r:+1.04                       
 -- Abbott, William  61 CMS                 32.70         NS        
 -- Wright, Ben      64 TAM                 38.25         NS        
 
 Event 7  Men 65-69 50 Yard Breaststroke
=========================================================================
         NATL: N 32.91  5/18/1997 NICK TEMPLEMAN
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Todd, Richard T  65 TCAM                33.45      33.12         11  
  2 Puchalski, Dona  68 FACT                34.94      34.17          9  
  3 Loewe, Raymond   65 PAFC                35.00      35.11          8  
  4 Davis, Roy       65 PNA                 35.00      36.58          7  
  5 Perilman, Jim E  68 WCM                 36.40      36.61          6  
  6 Reid, Walt E     66 PNA                 38.50      37.01          5  
             r:+0.96                       
  7 Kilbourne, Char  67 FACT                35.90      37.48          4  
  8 Clark, Jerry     69 NCMS                38.00      37.87          3  
  9 Cody, Frank J    66 MICH                41.66      39.97          2  
             r:+1.16                       
 10 Hinnen, Michael  65 INWM                41.50      40.36          1  
             r:+1.02                       
 11 Mellow, Bill     65 OREG                42.00      42.04        
             r:+0.81                       
 12 Monroe, Thomas   66 ARIZ                53.25      49.09        
             r:+0.99                       
 -- Dormann, Mike L  66 PNA               1:10.00         DQ        
 -- Freshley, Mike   66 SDSM                33.70         DQ        
 
 Event 7  Men 70-74 50 Yard Breaststroke
=========================================================================
         NATL: N 33.19  4/22/2001 JOHN KORTHEUER
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Farrell, Jeff    70 SBM                 34.50      33.87         11  
  2 Johnston, Bob    70 MARY                36.50      36.28          9  
  3 Best, Bob        74 SDSM                37.00      37.10          8  
  4 O'Brien, Dennis  71 CMS                 37.02      37.66          7  
  5 Bellem, Ray D    70 ARIZ                39.36      39.34          5.5
  5 Patten, Bob W    72 CMS                 37.60      39.34          5.5
  7 Thayer, George   71 OREG                41.50      41.21          4  
  8 Mugavin, Ron     70 METR                40.00      43.47          3  
  9 Rehfeldt, Don L  72 PNA                 47.00      45.95          2  
 10 Jelinek, Don P   73 MM                  48.40      50.10          1  
 -- Fritz, Jack R    74 ARIZ                51.90         DQ        
 -- Bronson, Hiram   72 PNA                 49.85         NS        
 
 Event 7  Men 75-79 50 Yard Breaststroke
=========================================================================
         NATL: N 35.64  4/30/2006 JOHN KORTHEUER
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Jones, Ashley O  75 AAM                 38.30      38.41         11  
             r:+0.78                       
  2 Taylor, Thomas   76 PNA                 40.00      40.43          9  
  3 Bond, William R  75 ARIZ                41.97      41.98          8  
             r:+1.00                       
  4 Knowles, Percy   76 SWIF                40.68      42.62          7  
             r:+0.86                       
  5 Haartz, F H Ted  79 ARIZ                45.00      44.71          6  
             r:+0.99                       
  6 Bauman, John H   76 WMAC                46.49      45.76          5  
             r:+0.89                       
  7 Gallaher, Jerry  78 PNA                 53.13      48.64          4  
  8 Hubbard, Donald  79 SDSM                49.35      49.80          3  
 -- Bower, Dick      76 WMST                46.45         DQ        
 -- Woods, Albert H  78 METR                41.69         DQ        
             r:+0.78                       
 
 Event 7  Men 80-84 50 Yard Breaststroke
=========================================================================
         NATL: N 40.31  3/6/2005  FRANK PIEMME
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Lowry, Paul (Bi  80 SDSM                48.35      45.07         11  
             r:+0.97                       
  2 Miesen, Lee J    80 OREG                47.56      45.08          9  
             r:+1.06                       
  3 Gallaher, Larry  81 GAJA                58.20    1:00.71          8  
             r:+1.33                       
 
 Event 7  Men 85-89 50 Yard Breaststroke
=========================================================================
         NATL: N 43.56  5/18/2003 ALDO DA ROSA
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Holden, Andrew   88 OREG              1:04.00      56.78         11  
             r:+1.15                       
 -- Young, Gilbert   85 OREG                57.20         NS        
 
     

 Hy-Tek Meet Services                                   5/18/2007 - 15:22PM
    2007 USMS Short Course Yards Championships - 5/17/2007 to 5/20/2007    
 
 Event 8  Women 18-24 50 Yard Breaststroke
=========================================================================
         NATL: N 29.69  4/25/2004 ALISSA DAVIES
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Bailey, Karla    23 IM                  31.50      31.25         11  
             r:+0.80                       
  2 Leeming, Lindse  22 LVM                 34.92      32.90          9  
             r:+1.01                       
  3 Kilgore, Stacy   22 NMMS                35.08      35.01          8  
             r:+0.88                       
  4 Coburn, Angela   23 OREG                37.99      35.12          7  
             r:+0.85                       
  5 Couch, Natalie   24 AWJ                 38.00      38.10          6  
  6 Heath, Kristen   24 OREG                37.55      38.79          5  
             r:+0.91                       
  7 Beattie, Megan   20 AKMS                38.18      39.16          4  
             r:+0.92                       
  8 Saval, Amber M   20 INWM                38.50      40.66          3  
  9 Shafer, Kara L   22 PNA                 42.98      42.14          2  
 -- Urbatchka, Coll  20 UNAT                38.00         DQ        
             r:+0.86                       
 
 Event 8  Women 25-29 50 Yard Breaststroke
=========================================================================
         NATL: N 29.78  3/21/1996 KELLI KING-BEDNAR
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Kownslar, Laura  26 UNAT                31.50      30.97         11  
  2 Lloyd, Allison   26 IM                  31.29      31.51          9  
  3 Showell, Briann  27 OREG                34.59      32.26          8  
  4 Martin, Jennife  26 FLAQ                32.21      32.50          7  
  5 McLuckie, Lisa   28 FLAQ                33.50      33.06          6  
  6 West, Sherry B   29 WH2O                38.00      33.45          5  
             r:+0.79                       
  7 Picek, Lisa E    27 STVN                33.30      33.70          4  
  8 Lyons, Katie A   26 TOC                 33.90      33.96          3  
  9 Downing, Jennif  28 NEM                 34.20      34.19          2  
 10 Gustafson, Aubr  26 OREG                36.56      35.20          1  
             r:+0.75                       
 11 Milam, Helen M   25 GAJA                36.05      35.81        
             r:+0.70                       
 12 Paquette, Nicol  25 RIDG                36.06      36.22        
             r:+0.82                       
 13 Seidler, Mindy   27 WMAC                38.16      36.27        
             r:+0.80                       
 14 Seago, Leslie    25 IM                  37.00      36.86        
             r:+0.93                       
 15 Zolla, Christy   29 SMSC                37.54      36.96        
             r:+0.83                       
 16 Schneider, Erin  28 WMAC                38.60      37.29        
 17 Smith, Andrea R  25 OREG                37.15      38.28        
             r:+0.94                       
 -- Djang, Amanda B  26 INWM              1:04.17         NS        
 
 Event 8  Women 30-34 50 Yard Breaststroke
=========================================================================
         NATL: N 29.83  4/30/2000 WENKE HANSEN
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 McClelland, Kat  30 DAMM                29.68      29.20N        11  
             r:+0.80                       
  2 Schaetz, Trina   34 WMAC                32.58      31.98          9  
             r:+0.95                       
  3 Hatakeyama, Chi  32 ALEX                32.96      32.67          8  
             r:+0.86                       
  4 Dillon, Jean M   33 PNA                 33.78      32.87          7  
             r:+0.78                       
  5 Wells, Janette   34 OREG                37.33      36.94          6  
             r:+0.91                       
  6 Taggart, Angela  32 AKMS                38.11      37.28          5  
  7 Kyff, Jennifer   33 METR                38.70      37.49          4  
  8 Gordon, Jennife  33 GAJA                36.48      37.65          3  
             r:+1.00                       
  9 Strausbaugh, El  30 OREG                39.11      38.29          2  
 10 Churchill, Mari  30 USF                 38.90      39.20          1  
 -- Schneider, Sara  31 WMAC                33.88         DQ        
 -- Dyer, Nellie C   33 UNAT                36.80         DQ        
             r:+1.19                       
 -- Barker, Heather  33 CMS                 40.29         NS        
 
 Event 8  Women 35-39 50 Yard Breaststroke
=========================================================================
         NATL: N 29.94  5/22/2005 S VON DER LIPPE
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Farmer, Leanne   35 CARL                33.00      31.97         11  
  2 Murray, Alexis   36 1776                34.59      33.39          9  
  3 Hegeberg, Linda  37 PNA                 33.64      33.40          8  
  4 Eldridge, Beth   37 MOVY                32.40      33.75          7  
  5 Werner, Haleigh  38 PNA                 37.00      34.50          6  
             r:+0.70                       
  6 Crecelius, Nanc  37 WMST                36.14      35.74          5  
  7 Hageman, Heathe  36 NCMS                38.81      35.94          4  
  8 Burkart, Dana M  35 PAFC                38.19      36.18          3  
             r:+0.85                       
  9 Seubert, Trish   38 VMST                37.00      36.29          2  
 10 Haberstich, Car  35 IM                  36.68      36.30          1  
 11 Settimi, Nora C  36 WMAC                35.48      37.41        
 12 Law, Cathy       39 OREG                37.73      37.50        
             r:+0.95                       
 13 Gleckman, Jenni  36 LTKO                37.92      38.03        
             r:+0.91                       
 14 Simpson, Rebecc  38 PNA                 45.00      39.93        
             r:+1.04                       
 -- Edberg, Heather  35 INWM                45.00         DQ        
 -- Sanguinet, Aman  36 STAN                38.81         NS        
 -- Ghimenti, Lee A  36 VCM                 38.00         NS        
 
 Event 8  Women 40-44 50 Yard Breaststroke
=========================================================================
         NATL: N 29.55  5/14/2006 S VON DER LIPPE
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Von Der Lippe,   41 CMS                 29.60      29.99         11  
             r:+0.90                       
  2 Nowak, Elizabet  43 NCMS                33.26      32.45          9  
             r:+0.86                       
  3 Lee, Sarah B     40 CMS                 34.00      33.43          8  
             r:+0.76                       
  4 Campbell, Ellen  44 CMS                 34.80      33.93          7  
             r:+0.94                       
  5 Berrueta, Gabri  40 SC                  35.00      34.17          6  
             r:+0.90                       
  6 Jurey, Mary K    41 UNAT                37.00      35.40          5  
  7 Watkins, Elizab  41 OREG                36.24      35.90          4  
             r:+0.92                       
  8 Joy, Janine      43 AQUM                36.04      36.75          3  
             r:+0.98                       
  9 Cummins, Andrea  41 UNAT                35.70      37.00          2  
             r:+0.80                       
 10 Crino, Heide P   40 CMS                 38.43      38.01          1  
 11 Scott, Sheryl L  44 NEM                 39.25      38.02        
             r:+0.88                       
 12 Whitney, Jamie   42 PNA                 37.44      38.48        
 13 Swoboda, Sandy   43 MARY                37.78      38.74        
 14 Barry, Robin B   40 LVM                 39.56      38.75        
             r:+0.86                       
 15 Del Rio, Laura   41 PNA                 38.80      39.61        
 16 Chesler, Laurie  43 OREG                38.02      39.65        
 17 Dillenburg, Rob  44 RMST                38.30      39.74        
 18 Kerley, Lisamar  41 ALMA                41.24      44.08        
             r:+0.96                       
 -- Soe, Jeanette G  42 ALMA                37.00         NS        
 
 Event 8  Women 45-49 50 Yard Breaststroke
=========================================================================
         NATL: N 32.59  5/18/2003 MELINDA MANN
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Krattli, Caroli  45 SDSM                30.64      30.17N        11  
             r:+0.82                       
  2 Crouch, Kim H    45 CMS                 33.93      32.59N         9  
             r:+0.73                       
  3 Heuer, Brigitte  47 WMST                35.05      32.98          8  
             r:+0.78                       
  4 Dahl, Lisa A     46 PNA                 35.50      33.52          7  
             r:+0.79                       
  5 Kessler, Laura   46 O*H*                34.70      34.07          6  
             r:+0.85                       
  6 Wilber, Dara     47 PALM                34.92      35.04          5  
             r:+0.91                       
  7 Gibson, Kathy S  46 RMST                36.69      35.36          4  
  8 Gaynor, Patty A  46 NEM                 36.51      35.98          3  
  9 Foley, Sharon E  47 OREG                37.70      36.15          1.5
  9 Henderson, Kris  46 RIDG                36.15      36.15          1.5
             r:+0.87                       
 11 Dawson, Mandy W  45 RMST                37.12      36.57        
 12 Berg, Tonya K    48 PNA                 36.00      36.66        
             r:+0.94                       
 13 Howard, Laura T  46 BAM                 36.85      36.99        
 14 Mullaney, Amy B  47 ARIZ                37.50      37.35        
 15 Spear, Karlin T  47 INWM                37.65      37.62        
 16 Garnier, Kathy   46 CMS                 38.50      37.73        
 17 Utigard-Rathbun  49 UNAT                38.98      38.05        
             r:+0.95                       
 18 Diddams, Margar  45 PNA                 40.11      38.37        
 19 Hussey, June C   45 ARIZ                38.13      38.47        
 20 Harrington, Sus  49 OREG                39.50      38.65        
 21 Bartholomew, Ki  48 LAPS                38.28      38.72        
             r:+0.94                       
 22 Terhaar, Annama  45 PNA                 39.00      39.21        
             r:+0.89                       
 23 Hill, Jayne A    45 UNAT                39.67      39.49        
             r:+0.96                       
 24 Redwine, Roxann  47 OREG                41.41      39.56        
 25 Van Cleave, Jul  48 WMAC                40.08      39.77        
 26 Chin-Ogilvie, A  46 FLAQ                41.03      39.98        
 27 Binz, Karin S    45 LAPS                39.00      40.19        
             r:+0.97                       
 28 Nolte, Susan D   46 CMS                 40.34      41.52        
 29 Mann, Charlene   49 OREG                45.64      45.46        
 30 Coleman, Jan Z   46 PNA                 45.25      45.57        
 31 Roof, Anna Lea   46 MOVY                46.90      47.83        
 -- Elkington, Coll  46 PNA                 49.51         DQ        
 -- Cooley, Cathy L  49 PNA                 40.00         NS        
 
 Event 8  Women 50-54 50 Yard Breaststroke
=========================================================================
         NATL: N 33.74  5/18/2003 DANIELLE OGIER
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Crittenden, Lei  50 WCM                 33.50      33.38N        11  
  2 Bennett, Lisa A  51 SQST                34.86      33.95          9  
  3 Melick, Karen L  50 TYR                 34.00      34.19          8  
  4 Jaunzeme, Andra  54 PNA                 37.50      35.78          7  
  5 Maltry, Cynthia  52 WMAC                36.77      36.22          6  
  6 Hair, Margaret   52 INWM                39.50      36.62          5  
             r:+0.86                       
  7 Smith, Paula J   52 AKMS                36.20      36.67          4  
  8 Ayoob, Laurie    50 LAPS                40.00      36.80          3  
             r:+0.87                       
  9 Wheeler, Barbar  50 TAM                 38.00      37.50          2  
 10 Rosener, Karen   53 CMS                 37.95      37.64          1  
 11 Yarbrough, Kim   50 TXLA                39.06      38.47        
             r:+0.79                       
 11 Finch, Merry B   52 YCRC                37.50      38.47        
 13 Haynie, Dee A    52 TOC                 40.00      38.76        
             r:+0.87                       
 14 Kinnear, Renee   52 SFAM                40.26      41.01        
             r:+0.89                       
 15 Johnson, Janet   52 PNA                 41.95      41.79        
             r:+0.80                       
 16 Cosens, Barbara  51 INWM                44.95      43.55        
 17 Smath, Meg       50 SKY                 42.55      43.62        
 18 Sherwood, Diann  53 OREG                45.07      43.74        
 19 Speser, Nancy J  50 PNA                 44.23      43.85        
 20 Johns, Margaret  52 NEM                 42.47      44.04        
 21 Valdez, Hermie   53 PNA                 42.94      45.15        
 -- Sullivan, Linda  51 PNA                 42.00         DQ        
             r:+0.89                       
 
 Event 8  Women 55-59 50 Yard Breaststroke
=========================================================================
         NATL: N 35.06  5/17/2002 GINGER PIERSON
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Hummel, Barbara  55 NEM                 36.72      36.32         11  
             r:+1.05                       
  2 Alexander, Mart  57 WCM                 42.00      39.14          9  
             r:+1.05                       
  3 Granovsky, Lora  56 NOVA                41.07      41.38          8  
             r:+1.03                       
  4 O'Brien, Trudy   57 CMS                 41.49      42.02          7  
             r:+1.36                       
  5 Kassen, Elizabe  55 PNA                 43.49      42.31          6  
             r:+1.19                       
  6 Rousseau, Sandi  59 OREG                46.50      45.82          5  
             r:+0.85                       
  7 Kauls, Laura J   59 ANCM                52.00      48.34          4  
             r:+1.07                       
 
 Event 8  Women 60-64 50 Yard Breaststroke
=========================================================================
         NATL: N 36.30  5/14/2006 GINGER PIERSON
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Boak, Carolyn F  62 WMST                37.80      37.26         11  
  2 Pierson, Ginger  61 OREG                38.00      37.30          9  
  3 Christenson, Ca  60 WMAC                42.49      40.01          8  
  4 Webb, Linda J    61 FLAQ                43.05      41.72          7  
  5 Dameron, Pam D   61 SQST                44.00      42.37          6  
  6 Litt, Arni H     61 PNA                 45.00      44.89          5  
  7 Adams, Carol H   63 NEM                 50.74      47.88          4  
  8 Wise, Louise     64 CMS                 46.00      47.92          3  
  9 Vallandigham, J  60 INWM                51.27      48.61          2  
 10 Bradburn, Paule  60 UNAT                48.79      48.68          0.5
 10 Hansen, Marsha   60 PNA                 49.98      48.68          0.5
 12 Weinberg, Wendy  61 ARIZ                49.74      49.97        
 
 Event 8  Women 65-69 50 Yard Breaststroke
=========================================================================
         NATL: N 37.74  4/25/2004 JOANN LEILICH
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Frid, Barbara    65 OREG                41.90      41.19         11  
             r:+0.98                       
  2 Meyers, Susan L  65 ISF                 47.00      42.82          9  
  3 Jebe, Margit H   68 SWFA                43.00      43.40          8  
  4 Durrant, Betsy   65 VMST                43.50      43.98          7  
             r:+1.13                       
  5 Kight, Betty G   65 MOST                44.15      44.15          6  
             r:+1.08                       
  6 Dyck, Grace C    65 CMS                 48.00      45.86          5  
             r:+1.15                       
  7 Mc Dowell-Crame  66 SLO                 51.00      46.22          4  
  8 Marens, Susan E  65 VMST                47.29      46.51          3  
  9 Whitlock, Shell  67 MOST                47.76      51.00          2  
             r:+0.99                       
 10 Kowalski, Joyce  65 MICH                51.45      51.33          1  
 11 Haworth, Joyce   69 WCM                 54.95      55.16        
 12 Fasbender, Alic  68 UNAT              1:30.00    1:10.75        
 
 Event 8  Women 70-74 50 Yard Breaststroke
=========================================================================
         NATL: N 42.89  2/10/2001 ANN HIRSCH
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Ryman, Donna M   70 CMS                 48.00      46.66         11  
             r:+1.14                       
  2 Keller, Kathlee  70 ARIZ                56.99      54.11          9  
             r:+1.36                       
  3 Bryce, Karen G   73 PNA                 56.39    1:01.09          8  
             r:+1.36                       
  4 Robbins-Bonitz,  73 NCMS              1:01.06    1:01.25          7  
             r:+1.29                       
  5 Bayly, Helen H   70 ARIZ              1:10.00    1:13.06          6  
             r:+0.97                       
 
 Event 8  Women 75-79 50 Yard Breaststroke
=========================================================================
         NATL: N 44.36  3/20/2005 SYLVIA EISELE
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Bohl, Nan H      78 MOVY                47.18      49.22         11  
  2 Goggin, Georgia  77 MOST                59.43      58.98          9  
  3 Gladwell, Gail   75 PNA                 56.52      59.22          8  
  4 Kavadas, Janet   76 PNA               1:08.00    1:07.20          7  
 -- Snyder, Hannelo  76 SLAM              1:03.00         NS        
 
 Event 8  Women 80-84 50 Yard Breaststroke
=========================================================================
         NATL: N 52.78  4/25/2004 BETTY CHRISTIAN
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Carr, Florence   81 SYSM                59.84    1:09.17         11  
             r:+1.13                       
 -- Heim, Bea T      81 TAM               1:35.00         NS        
 
 Event 8  Women 85-89 50 Yard Breaststroke
=========================================================================
         NATL: N 1:01.66  5/18/2003 GERTRUDE ZINT
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Christian, Bett  85 MOVY              1:07.45    1:04.99         11  
             r:+1.64                       
 -- Stangel, Paulin  85 OREG              1:14.80         DQ        
             r:+1.36                       
 
     

 Hy-Tek Meet Services                                   5/18/2007 - 14:36PM
    2007 USMS Short Course Yards Championships - 5/17/2007 to 5/20/2007    
 
 Event 9  Men 18-24 100 Yard Backstroke
=========================================================================
         NATL: N 50.58  5/21/1995 JEFF THIBAULT
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Russell, Jonath  24 WH2O                53.57      52.43         11  
                 25.56        52.43 (26.87)
  2 Kroll, Alden E   24 PNA                 57.12      56.25          9  
                 27.12        56.25 (29.13)
  3 Cuticchia, Tomm  24 CSI                 58.19      56.78          8  
                 28.13        56.78 (28.65)
  4 Walker, Casey    22 SAWS                53.90      58.20          7  
                 27.65        58.20 (30.55)
  5 Egnaczak, Luke   22 NMMS                56.33      59.63          6  
                 28.64        59.63 (30.99)
  6 Lang, Matthew E  24 CMS               1:02.79      59.94          5  
        r:+0.77  28.85        59.94 (31.09)
  7 Jordan, Richard  21 PNA               1:00.00    1:01.03          4  
                 29.26      1:01.03 (31.77)
  8 Schmelzer, Devi  23 WSU               1:03.50    1:01.14          3  
        r:+0.64  29.35      1:01.14 (31.79)
  9 Lintz, Ian M     20 SNM               1:03.30    1:01.33          2  
        r:+0.74  29.12      1:01.33 (32.21)
 10 Fanning, Mark A  21 PNA               1:01.00    1:03.58          1  
                 30.32      1:03.58 (33.26)
 11 Rice, Jordan R   22 PNA               1:05.88    1:05.71        
        r:+0.65  31.46      1:05.71 (34.25)
 12 O'Hern, David    23 PNA               1:06.99    1:07.08        
        r:+0.86  32.64      1:07.08 (34.44)
 13 Alne, Thomas J   18 GSM               1:04.00    1:15.85        
        r:+0.77  36.44      1:15.85 (39.41)
 -- Hercher, Jeremy  22 ROSE              1:03.50         DQ        
        r:+0.78  29.13           DQ (33.23)
 -- Vythoulkas, Chr  23 FLAQ                53.87         NS        
 
 Event 9  Men 25-29 100 Yard Backstroke
=========================================================================
         NATL: N 49.83  4/12/1992 ANDREW GILL
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Erickson, Ben    25 LVM                 54.50      52.96         11  
                 25.82        52.96 (27.14)
  2 Auxier, James T  28 SKY                 55.00      56.06          9  
                 28.00        56.06 (28.06)
  3 Snow, McGregor   28 PNA               1:00.00      58.22          8  
                 27.64        58.22 (30.58)
  4 Baker, Matthew   27 NYCH                57.50      58.83          7  
                 27.50        58.83 (31.33)
  5 Johnsen, Nathan  26 OREG                57.83      59.14          6  
                 28.17        59.14 (30.97)
  6 Donath, Jonatha  26 ARIZ                57.70      59.23          5  
                 28.87        59.23 (30.36)
  7 Hassan, Omar A   26 ARIZ              1:02.37    1:04.43          4  
                 31.33      1:04.43 (33.10)
  8 Ludwig, Jackson  26 PNA               1:01.00    1:05.86          3  
                 31.84      1:05.86 (34.02)
  9 Kamikawa, Gary   29 PNA               1:04.80    1:07.34          2  
                 32.05      1:07.34 (35.29)
 -- Cardoso, Rick V  28 NEM                 54.00         NS        
 
 Event 9  Men 30-34 100 Yard Backstroke
=========================================================================
         NATL: N 50.21  5/24/1992 CLAY BRITT
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Commings, Jeff   33 USF                 51.55      51.63         11  
        r:+0.71  25.18        51.63 (26.45)
  2 Hezky, Peter M   31 STVN                53.10      54.33          9  
        r:+0.73  26.33        54.33 (28.00)
  3 Arnold, Mark A   32 PNA                 55.80      55.08          8  
        r:+0.70  26.97        55.08 (28.11)
  4 Fitzpatrick, Wi  34 OREG                55.38      56.45          7  
        r:+0.74  27.38        56.45 (29.07)
  5 Wright, Brian W  32 WH2O                58.50      57.41          6  
        r:+0.73  27.86        57.41 (29.55)
  6 Iglesias, Rodri  31 SSM               1:00.45      59.90          5  
                 29.58        59.90 (30.32)
  7 Mauk, Christoph  30 SBAS              1:00.12    1:00.51          4  
        r:+0.88  28.58      1:00.51 (31.93)
  8 Kaufmann, Jon C  30 WH2O              1:02.10    1:02.06          3  
                 30.40      1:02.06 (31.66)
  9 Foster, Jared    31 CMS               1:05.36    1:06.51          2  
                 32.32      1:06.51 (34.19)
 10 Deangelis, Rock  34 WH2O              1:14.00    1:06.63          1  
                 32.83      1:06.63 (33.80)
 -- Thomas, Michael  32 UNAT                56.50         NS        
 -- Grim, Frederick  30 REDT              1:13.05         NS        
 -- Gallagher, Jose  30 MINN                59.88         NS        
 
 Event 9  Men 35-39 100 Yard Backstroke
=========================================================================
         NATL: N 49.62  4/24/2005 MICHAEL ROSS
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Bohlman, Lance   36 SNM                 52.00      53.18         11  
        r:+0.80  25.97        53.18 (27.21)
  2 Hamilton, Rick   39 VACA                55.97      54.96          9  
        r:+0.68  27.06        54.96 (27.90)
  3 Tiltmann, Laren  37 WMAC                57.51      55.71          8  
        r:+0.63  27.46        55.71 (28.25)
  4 Roddin, Jeffrey  38 ANCM                55.52      55.74          7  
        r:+0.70  26.82        55.74 (28.92)
  5 Wegner, Dan      35 TYR                 55.60      56.50          6  
        r:+0.76  27.54        56.50 (28.96)
  6 Bargwell, Steve  36 MICH                57.90      58.22          5  
        r:+0.66  28.87        58.22 (29.35)
  7 Ashmore, Michae  35 SMSC              1:02.99    1:01.40          4  
                 29.76      1:01.40 (31.64)
  8 Connolly, Darri  35 USF               1:03.30    1:01.52          3  
                 30.52      1:01.52 (31.00)
  9 Gill, Mark A     38 SKY               1:05.00    1:01.78          2  
                 29.98      1:01.78 (31.80)
 10 Rubenstein, Joe  37 GAJA              1:02.59    1:03.28          1  
        r:+0.71  30.07      1:03.28 (33.21)
 11 Letendre, Peter  37 NEM               1:09.66    1:07.28        
                 32.83      1:07.28 (34.45)
 -- Weitz, Eric D    37 TYR                 57.69         NS        
 
 Event 9  Men 40-44 100 Yard Backstroke
=========================================================================
         NATL: N 51.32  4/22/2001 CLAY BRITT
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Stevenson, Chri  42 VMST                52.00      51.41         11  
                 25.02        51.41 (26.39)
  2 Yarid, Jay       44 DAMM                57.78      54.54          9  
                 26.39        54.54 (28.15)
  3 Horgan, Chris T  42 REDT                56.11      55.13          8  
                 26.09        55.13 (29.04)
  4 Keppeler, John   40 PNA                 54.30      55.91          7  
                 26.69        55.91 (29.22)
  5 Morley, David F  41 SWIF                58.39      56.72          6  
        r:+0.77  27.76        56.72 (28.96)
  6 Fischer, Niel E  42 CHIC                59.00      57.11          4.5
        r:+0.81  28.19        57.11 (28.92)
  6 Mays, Brent      42 SCSA                56.69      57.11          4.5
                 27.77        57.11 (29.34)
  8 Ballard, Pat M   44 MARY                57.80      58.27          3  
                 28.51        58.27 (29.76)
  9 Butcher, Gano    43 OREG              1:00.50      59.46          2  
        r:+0.63  29.28        59.46 (30.18)
 10 Fish, Bob A      43 PNA               1:03.83      59.60          1  
        r:+0.74  30.02        59.60 (29.58)
 11 Hiltabiddle, St  40 GSM                 57.99    1:01.28        
                 27.22      1:01.28 (34.06)
 12 Bratton, Wes L   42 INWM              1:06.00    1:01.58        
                 30.37      1:01.58 (31.21)
 13 Joyner, Thomas   42 CMS               1:03.08    1:02.76        
        r:+0.89  30.73      1:02.76 (32.03)
 14 Daugherty, Gord  41 UNAT              1:04.88    1:04.05        
        r:+0.69  30.52      1:04.05 (33.53)
 15 Mangrum, John W  44 NCMS              1:05.84    1:08.03        
        r:+0.80  32.76      1:08.03 (35.27)
 -- Scheaffer, Raym  43 ALMA              1:03.50         NS        
 -- Pushka, Dave     43 IM                  58.00         NS        
 -- Jones, Jeff R    44 BRYB              1:15.00         NS        
 
 Event 9  Men 45-49 100 Yard Backstroke
=========================================================================
         NATL: N 52.88  5/14/2006 CLAY BRITT
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Specht, William  49 SPM                 56.50      57.19         11  
        r:+0.66  28.47        57.19 (28.72)
  2 Cooke, Todd      45 VMST              1:02.57      57.83          9  
                 27.89        57.83 (29.94)
  3 Klein, Jonathan  49 NCMS                56.48      57.94          8  
        r:+0.67  27.85        57.94 (30.09)
  4 Djang, Lincoln   47 INWM                57.19      58.49          7  
        r:+0.65  27.89        58.49 (30.60)
  5 Malsbury, David  45 VMST              1:00.01      58.51          6  
        r:+0.66  28.30        58.51 (30.21)
  6 Olliges, Paul F  45 PNA                 59.50      58.80          5  
        r:+0.70  28.50        58.80 (30.30)
  7 Belin, Thomas H  45 IAMA              1:00.50      59.06          4  
        r:+0.70  28.44        59.06 (30.62)
  8 Achar, Leon      45 CDI               1:02.00      59.50          3  
                 29.74        59.50 (29.76)
  9 Morales, John R  49 SRM               1:01.20      59.85          2  
                 29.31        59.85 (30.54)
 10 Burns, Mike E    46 MINN                59.00    1:00.47          1  
        r:+0.41  29.45      1:00.47 (31.02)
 11 Benner, Tord E   48 NOVA              1:00.50    1:01.67        
                 30.32      1:01.67 (31.35)
 12 Haynie, Carl B   46 PNA               1:03.92    1:01.95        
                 30.34      1:01.95 (31.61)
 13 Otto, Douglas E  48 OREG              1:01.68    1:02.07        
                 30.00      1:02.07 (32.07)
 14 Franklin, Sam D  49 LVM               1:05.00    1:02.16        
        r:+0.70  30.66      1:02.16 (31.50)
 15 Wolgemuth, Eric  46 PNA               1:05.00    1:02.77        
        r:+0.74  30.78      1:02.77 (31.99)
 16 Moore, Robert B  46 PNA               1:04.50    1:02.93        
        r:+0.76  30.61      1:02.93 (32.32)
 17 Deloney, Wayne   47 MVN               1:02.70    1:03.01        
                 30.01      1:03.01 (33.00)
 18 Hendrick, Marty  49 FLAQ              1:04.93    1:03.50        
        r:+0.68  31.78      1:03.50 (31.72)
 19 Piper, Roman K   47 PNA               1:08.09    1:06.59        
        r:+0.73  31.54      1:06.59 (35.05)
 20 Jaeger, Thomas   48 MDCM              1:08.41    1:07.84        
        r:+0.69  33.39      1:07.84 (34.45)
 21 Mann, Edward R   49 OREG              1:07.63    1:09.56        
        r:+0.86  34.41      1:09.56 (35.15)
 22 Campbell, Chris  46 MVM               1:17.00    1:14.72        
                 36.35      1:14.72 (38.37)
 23 Jones, Trevor A  45 PNA               1:05.90    1:14.92        
        r:+0.92  35.21      1:14.92 (39.71)
 24 Mooney, Jack     47 NEM               1:15.00    1:15.78        
                 37.32      1:15.78 (38.46)
 25 Graham, Errol    47 WH2O              1:21.00    1:18.61        
                 38.46      1:18.61 (40.15)
 -- Anderson, Bruce  46 LNM                 58.80         NS        
 -- Littlefield, Ja  47 PNA               1:03.00         NS        
 
 Event 9  Men 50-54 100 Yard Backstroke
=========================================================================
         NATL: N 57.28  5/10/1998 HUGH WILDER
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Djang, Philipp   52 RHMS                58.00      57.26N        11  
                 27.47        57.26 (29.79)
  2 Edwards, Wes     53 OREG              1:00.00      58.49          9  
                 28.73        58.49 (29.76)
  3 Supple, Robert   52 NMMS                59.00      58.65          8  
                 28.12        58.65 (30.53)
  4 Mykleby, Geoff   54 WMAC              1:00.50      59.49          7  
                 28.84        59.49 (30.65)
  5 Morales, Vincen  50 CARL              1:01.02      59.91          6  
                 29.05        59.91 (30.86)
  6 Heath, Robert H  50 MAM               1:00.80    1:00.31          5  
                 29.24      1:00.31 (31.07)
  7 Fochios, Dean T  53 ADMS              1:04.00    1:02.00          4  
        r:+0.72  29.88      1:02.00 (32.12)
  8 Stinchcombe, Ma  50 CTM               1:03.00    1:02.81          3  
        r:+0.77  30.82      1:02.81 (31.99)
  9 Tarnapoll, Pete  50 NAM               1:06.00    1:03.35          2  
        r:+0.77  31.33      1:03.35 (32.02)
 10 Welchlin, Bob    50 MOVY              1:04.36    1:03.48          1  
        r:+0.74  30.78      1:03.48 (32.70)
 11 Russell, Brian   50 PNA               1:02.95    1:04.08        
                 31.04      1:04.08 (33.04)
 12 Hart, Gene E     54 WCM               1:03.50    1:05.07        
        r:+0.77  31.57      1:05.07 (33.50)
 13 Smith, Jim P     50 NMMS              1:09.37    1:05.13        
                 32.49      1:05.13 (32.64)
 14 Stanley, Philli  54 PNA               1:10.00    1:05.25        
                 32.30      1:05.25 (32.95)
 15 Farrand, David   52 WCM               1:07.00    1:06.57        
                 33.01      1:06.57 (33.56)
 16 Sylvester, John  50 PNA               1:06.50    1:07.71        
        r:+0.83  32.84      1:07.71 (34.87)
 17 Foreaker, Don C  54 SRM               1:09.00    1:07.89        
                 33.14      1:07.89 (34.75)
 18 Freeborn, Steph  51 PNA               1:07.50    1:08.25        
                 33.07      1:08.25 (35.18)
 19 Hercher, Heinz   50 ROSE              1:05.50    1:08.28        
        r:+0.76  33.24      1:08.28 (35.04)
 20 Wagoner, Victor  51 LAPS              1:08.73    1:08.36        
                 33.17      1:08.36 (35.19)
 21 Knowlton, Bill   54 PNA               1:08.40    1:08.38        
                 34.24      1:08.38 (34.14)
 22 Smith, Matthew   50 PNA               1:11.00    1:10.04        
                 34.10      1:10.04 (35.94)
 23 Bushey, Lawrenc  54 VCM               1:05.00    1:10.82        
        r:+0.28  34.35      1:10.82 (36.47)
 24 Cabrey, David D  51 INWM              1:12.00    1:11.84        
                 35.48      1:11.84 (36.36)
 25 Reichle, Luke    51 MSCM              1:20.68    1:22.77        
                 40.47      1:22.77 (42.30)
 -- Lemaistre, Char  53 UNAT                59.31         NS        
 
 Event 9  Men 55-59 100 Yard Backstroke
=========================================================================
         NATL: N 58.54  5/18/2003 HUGH WILDER
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Johnson, Cliffo  55 SNM               1:03.50    1:04.23         11  
        r:+0.67  31.32      1:04.23 (32.91)
  2 Mann, Steve A    55 OREG              1:04.10    1:04.56          8.5
        r:+0.79  31.71      1:04.56 (32.85)
  2 Yonych, Buster   56 UNAT              1:14.50    1:04.56          8.5
        r:+0.77  31.43      1:04.56 (33.13)
  4 Jacobs, Ronald   55 PNA               1:03.00    1:04.80          7  
        r:+0.74  31.48      1:04.80 (33.32)
  5 Thompson, Frank  55 MICH              1:04.70    1:05.00          6  
        r:+0.78  32.46      1:05.00 (32.54)
  6 Warner, Frank    58 TYR               1:06.00    1:07.01          5  
        r:+0.72  31.47      1:07.01 (35.54)
  7 Tempest, David   56 PNA               1:12.70    1:07.33          4  
        r:+0.75  33.75      1:07.33 (33.58)
  8 Chaney, Richard  56 MICH              1:04.40    1:07.61          3  
        r:+0.66  32.69      1:07.61 (34.92)
  9 Koenig, Mike     55 PNA               1:18.60    1:12.27          2  
                 35.48      1:12.27 (36.79)
 10 Wilkins, Bob     58 MSBC              1:20.10    1:16.93          1  
                 37.68      1:16.93 (39.25)
 11 Goedde, Russell  57 PNA               1:37.00    1:28.11        
                 41.87      1:28.11 (46.24)
 
 Event 9  Men 60-64 100 Yard Backstroke
=========================================================================
         NATL: N 1:01.40  4/25/2004 RICHARD BURNS
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Burns, Richard   63 TAM               1:02.00    1:03.40         11  
        r:+0.71  30.80      1:03.40 (32.60)
  2 Strand, Robert   61 TOC               1:06.75    1:05.89          9  
        r:+0.70  32.40      1:05.89 (33.49)
  3 Smith, Robert S  63 OREG              1:04.40    1:06.54          8  
        r:+0.71  31.85      1:06.54 (34.69)
  4 Galine, Donald   61 WCM               1:08.88    1:08.61          7  
        r:+0.71  33.45      1:08.61 (35.16)
  5 McColly, Michae  61 PNA               1:10.00    1:08.77          6  
        r:+0.72  32.90      1:08.77 (35.87)
  6 Stout, Jon       60 OREG              1:09.30    1:10.94          5  
        r:+0.72  34.98      1:10.94 (35.96)
  7 Raffaelli, Larr  64 VCM               1:15.00    1:14.25          4  
        r:+0.87  36.74      1:14.25 (37.51)
  8 McKinlay, Micha  63 PNA               1:16.79    1:21.28          3  
        r:+0.74  39.55      1:21.28 (41.73)
  9 Looye, Aart      63 MSBC              1:20.18    1:23.84          2  
        r:+0.74  40.07      1:23.84 (43.77)
 -- Parsons, Roger   60 GOLD              1:14.20         NS        
 
 Event 9  Men 65-69 100 Yard Backstroke
=========================================================================
         NATL: N 1:05.03  4/18/2004 JOHN SMITH
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Roddin, Hugh J   65 ANCM              1:12.00    1:10.80         11  
                 35.38      1:10.80 (35.42)
  2 McDougall, Alla  66 PNA               1:18.01    1:16.45          9  
                 37.47      1:16.45 (38.98)
  3 Norris, Robert   68 DAM               1:23.00    1:19.44          8  
                 39.39      1:19.44 (40.05)
  4 Reid, Walt E     66 PNA               1:21.50    1:20.76          7  
                 38.84      1:20.76 (41.92)
  5 Lake, Brent L    69 OREG              1:21.32    1:21.57          6  
                 39.62      1:21.57 (41.95)
  6 Fasbender, Barr  69 STAN              1:24.15    1:24.47          5  
                 40.99      1:24.47 (43.48)
  7 Carlson, Lee A   66 PNA               1:28.35    1:27.81          4  
                 41.27      1:27.81 (46.54)
  8 Monahan, Richar  65 METR              1:33.31    1:29.55          3  
                 43.77      1:29.55 (45.78)
  9 Reynolds, Bing   66 CMS               1:47.00    1:46.83          2  
        r:+0.92  52.01      1:46.83 (54.82)
 10 McNamee, Michae  65 UNAT              2:00.00    1:52.06          1  
        r:+0.95  52.76      1:52.06 (59.30)
 
 Event 9  Men 70-74 100 Yard Backstroke
=========================================================================
         NATL: N 1:06.83  4/25/2004 YOSHI OYAKAWA
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Mugavin, Ron     70 METR              1:22.13    1:19.98         11  
                 39.46      1:19.98 (40.52)
  2 Thayer, George   71 OREG              1:20.20    1:20.21          9  
                 39.30      1:20.21 (40.91)
  3 Greer, Marshall  70 ANCM              1:20.00    1:25.53          8  
                 39.31      1:25.53 (46.22)
  4 Knight, Vernon   72 HIMA              1:45.00    1:38.01          7  
                 47.88      1:38.01 (50.13)
  5 Grohe, William   73 USF               1:33.96    1:39.98          6  
                 47.09      1:39.98 (52.89)
 -- Bronson, Hiram   72 PNA               2:30.00         NS        
 
 Event 9  Men 75-79 100 Yard Backstroke
=========================================================================
         NATL: N 1:16.94  4/9/2000  PAUL HUTINGER
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Miller, Bob K    78 PNA               1:22.05    1:19.83         11  
        r:+0.70  39.41      1:19.83 (40.42)
  2 Mc Connell, Sta  75 HBSC              1:25.00    1:25.43          9  
        r:+0.93  42.97      1:25.43 (42.46)
  3 Kimball, Ken     76 SDSM              1:34.70    1:31.51          8  
        r:+0.77  44.01      1:31.51 (47.50)
  4 Hathaway, Pierr  76 CVM               1:40.00    1:32.61          7  
        r:+0.82  46.34      1:32.61 (46.27)
  5 Bauman, John H   76 WMAC              1:50.07    1:46.85          6  
        r:+0.96  53.23      1:46.85 (53.62)
  6 Stupfel, Don L   79 SMMM              1:47.88    1:50.66          5  
        r:+0.76  50.19    1:50.66 (1:00.47)
 
 Event 9  Men 80-84 100 Yard Backstroke
=========================================================================
         NATL: N 1:24.23  4/30/2000 RAY TAFT
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Webster, Dale A  81 SDSM              1:29.35    1:28.90         11  
                 44.85      1:28.90 (44.05)
  2 Truby, Jack O    82 CMS               1:42.00    1:37.89          9  
                 48.08      1:37.89 (49.81)
  3 Lowry, Paul (Bi  80 SDSM              1:49.68    1:42.67          8  
                 49.97      1:42.67 (52.70)
  4 Staunton, Josep  80 UNAT              2:13.06    1:46.93          7  
        r:+0.99  49.59      1:46.93 (57.34)
  5 Silverstein, Lo  80 ARIZ              1:48.00    1:48.34          6  
                 52.58      1:48.34 (55.76)
  6 Wilson, Win B    80 NEM               1:50.00    1:49.29          5  
                 53.08      1:49.29 (56.21)
  7 Gallaher, Larry  81 GAJA              2:03.90    2:08.25          4  
               1:00.34    2:08.25 (1:07.91)
  8 Roudebush, Geor  82 PNA               2:19.00    2:11.83          3  
      r:+1.18  1:00.62    2:11.83 (1:11.21)
 -- Miesen, Lee J    80 OREG              1:45.00         NS        
 -- Edwards, James   84 NEM               1:43.00         NS        
 
     

 Hy-Tek Meet Services                                   5/18/2007 - 15:14PM
    2007 USMS Short Course Yards Championships - 5/17/2007 to 5/20/2007    
 
 Event 10  Women 18-24 100 Yard Backstroke
=========================================================================
         NATL: N 55.98  4/30/2000 SARA SCHWEITZER
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Schweitzer, Mar  22 IM                  59.65    1:00.30         11  
        r:+0.72  29.00      1:00.30 (31.30)
  2 Busche, Kelly C  22 ARIZ              1:01.54    1:00.99          9  
        r:+0.67  29.84      1:00.99 (31.15)
  3 Urbatchka, Lind  23 MOVY              1:01.06    1:02.43          8  
        r:+0.64  30.07      1:02.43 (32.36)
  4 Belliveau, Adri  23 USF               1:07.89    1:03.98          7  
        r:+0.75  30.89      1:03.98 (33.09)
  5 Verbrugge, Mega  23 IAMA              1:09.83    1:05.42          6  
        r:+0.68  31.85      1:05.42 (33.57)
  6 Carney, Monica   24 CRUZ              1:09.00    1:06.15          5  
        r:+0.73  32.42      1:06.15 (33.73)
  7 Pierce, Shona D  22 PNA               1:10.60    1:06.57          4  
        r:+0.73  32.56      1:06.57 (34.01)
  8 Gray, Kathryn M  22 CRUZ              1:08.00    1:07.60          3  
        r:+0.65  33.15      1:07.60 (34.45)
  9 Brown, Sharnay   21 INWM              1:05.21    1:07.86          2  
        r:+0.62  31.90      1:07.86 (35.96)
 10 Coburn, Angela   23 OREG              1:07.11    1:07.87          1  
        r:+0.72  33.43      1:07.87 (34.44)
 11 Moore, Sarah M   21 PNA               1:10.00    1:10.96        
        r:+0.76  34.31      1:10.96 (36.65)
 12 Finley, Katrina  21 INWM              1:13.53    1:11.81        
        r:+0.69  35.63      1:11.81 (36.18)
 13 Crooks, Natalie  22 WSU               1:10.08    1:14.92        
        r:+0.65  35.57      1:14.92 (39.35)
 14 Ladd, Courtney   23 UNAT              1:13.32    1:18.51        
        r:+0.73  37.32      1:18.51 (41.19)
 -- Gleckler, Kara   24 INWM              1:14.90         DQ        
        r:+0.66  35.82           DQ (40.40)
 -- Minehan, Jill N  20 PNA               1:04.87         NS        
 -- Smith, Lauren E  20 PNA               1:12.50         NS        
 
 Event 10  Women 25-29 100 Yard Backstroke
=========================================================================
         NATL: N 56.28  5/16/1999 MARY EDWARDS
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Crawford, Jessi  25 IOWA              1:01.56    1:00.14         11  
        r:+0.77  29.59      1:00.14 (30.55)
  2 Livingston, Meg  29 PNA               1:03.82    1:01.77          9  
        r:+0.60  30.41      1:01.77 (31.36)
  3 Grover, Mollie   26 TERR              1:02.71    1:03.57          8  
        r:+0.72  31.30      1:03.57 (32.27)
  4 Sullivan, Brian  27 NYCH              1:03.60    1:03.98          7  
        r:+0.72  31.39      1:03.98 (32.59)
  5 Hennessey, Kath  28 NBAC              1:09.00    1:04.64          6  
        r:+0.69  31.21      1:04.64 (33.43)
  6 Helm, Lisa A     27 SSM               1:03.50    1:04.73          5  
        r:+0.67  31.13      1:04.73 (33.60)
  7 Singler, Maggie  27 STVN              1:06.90    1:05.56          4  
        r:+0.77  31.66      1:05.56 (33.90)
  8 Kozlowski, Laur  29 IM                1:07.50    1:06.22          3  
        r:+0.86  31.50      1:06.22 (34.72)
  9 Downing, Jennif  28 NEM               1:07.75    1:06.53          2  
        r:+0.64  32.21      1:06.53 (34.32)
 10 Dane, Elizabeth  27 CRUZ              1:10.00    1:07.06          1  
        r:+0.70  32.50      1:07.06 (34.56)
 11 Potts, Erin E    29 LVM               1:11.37    1:08.39        
        r:+0.78  33.10      1:08.39 (35.29)
 12 Otto, Julia      27 STAN              1:12.35    1:09.08        
        r:+0.68  33.97      1:09.08 (35.11)
 13 Frisch, Alexand  28 SQST              1:12.78    1:10.34        
        r:+0.76  34.11      1:10.34 (36.23)
 14 Schoenlank, Jul  27 METR              1:10.90    1:10.71        
        r:+0.71  34.41      1:10.71 (36.30)
 -- Fry, Jessica L   27 RMST              1:08.75         NS        
 
 Event 10  Women 30-34 100 Yard Backstroke
=========================================================================
         NATL: N 57.13  5/4/1996  K PIPES-NEILSEN
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Limke, Tobi L    32 NBAC              1:01.59    1:01.85         11  
        r:+0.81  30.14      1:01.85 (31.71)
  2 Paulsen, Kristi  30 IM                1:03.50    1:02.18          9  
        r:+0.63  30.22      1:02.18 (31.96)
  3 Klotz, Jessica   30 ANCM              1:04.15    1:03.73          8  
        r:+0.63  30.99      1:03.73 (32.74)
  4 Parrish, Sally   32 INWM              1:05.41    1:03.78          7  
        r:+0.71  30.69      1:03.78 (33.09)
  5 Roberts, Taunya  34 PNA               1:04.32    1:04.25          6  
        r:+0.72  30.99      1:04.25 (33.26)
  6 Reaburn, Laurie  30 MOVY              1:10.00    1:05.77          5  
        r:+0.64  31.53      1:05.77 (34.24)
  7 Stich, Chris S   30 WMAC              1:09.50    1:07.26          4  
        r:+0.68  32.60      1:07.26 (34.66)
  8 Miracle, Amy L   32 HSNM              1:10.75    1:09.67          3  
        r:+0.88  33.87      1:09.67 (35.80)
  9 Kyff, Jennifer   33 METR              1:15.44    1:10.84          2  
        r:+0.73  34.31      1:10.84 (36.53)
 10 Piazza, Kelly S  31 AKMS              1:17.30    1:14.80          1  
        r:+0.70  35.38      1:14.80 (39.42)
 11 Fulton, Robin E  31 MICH              1:15.00    1:15.03        
        r:+0.63  36.69      1:15.03 (38.34)
 12 Fisher, Carlie   32 LAPS              1:16.47    1:16.98        
        r:+0.89  36.15      1:16.98 (40.83)
 -- Tulou, Tamara    33 PNA               1:20.50         NS        
 
 Event 10  Women 35-39 100 Yard Backstroke
=========================================================================
         NATL: N 56.81  12/20/1998K PIPES-NEILSEN
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Gary, Kristin J  39 REDT                59.80    1:00.22         11  
        r:+0.71  29.29      1:00.22 (30.93)
  2 Smith, Jody L    38 STAN              1:00.54    1:00.35          9  
        r:+0.74  29.36      1:00.35 (30.99)
  3 Howell, Jan M    35 SNM               1:04.17    1:03.59          8  
        r:+0.66  30.99      1:03.59 (32.60)
  4 Mc Cormick, Jil  35 SRM               1:06.00    1:03.92          7  
        r:+0.78  30.60      1:03.92 (33.32)
  5 Armentrout, Ann  35 REDT              1:03.60    1:04.96          6  
        r:+0.80  31.75      1:04.96 (33.21)
  6 Duggan, Karen L  36 WCM               1:07.00    1:05.26          5  
        r:+0.71  31.70      1:05.26 (33.56)
  7 Chow, Michelle   38 DAMM              1:04.86    1:05.45          4  
        r:+0.68  31.98      1:05.45 (33.47)
  8 Gellatly, Jill   39 WMST              1:06.60    1:05.89          3  
        r:+0.74  32.64      1:05.89 (33.25)
  9 Schwartz, Miche  35 NCMS              1:08.62    1:07.60          2  
        r:+0.75  32.79      1:07.60 (34.81)
 10 Hulett, Jennife  38 FLAQ              1:08.66    1:08.15          1  
        r:+0.77  31.76      1:08.15 (36.39)
 11 Reykdal, Kim     35 PNA               1:12.00    1:10.95        
        r:+0.62  34.09      1:10.95 (36.86)
 12 Hippen, Karyn L  37 DKTA              1:14.74    1:11.28        
        r:+0.80  34.21      1:11.28 (37.07)
 13 Bussart, Megan   36 PNA               1:13.00    1:12.08        
        r:+0.85  34.92      1:12.08 (37.16)
 14 Buehler, Paige   38 INWM              1:19.92    1:19.09        
        r:+0.65  37.34      1:19.09 (41.75)
 -- Harnett, Jennif  35 JAM               1:14.00         NS        
 -- Ghimenti, Lee A  36 VCM               1:13.00         NS        
 
 Event 10  Women 40-44 100 Yard Backstroke
=========================================================================
         NATL: N 57.15  5/18/2003 K PIPES-NEILSEN
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Gebhart, Janis   42 WMST              1:04.60    1:05.02         11  
        r:+0.83  31.56      1:05.02 (33.46)
  2 Ekstrom, Gretch  40 TERR              1:09.89    1:07.14          9  
        r:+0.77  32.90      1:07.14 (34.24)
  3 Tait, Christine  42 AKMS              1:09.20    1:08.94          8  
        r:+0.75  33.41      1:08.94 (35.53)
  4 Joy, Janine      43 AQUM              1:07.78    1:11.03          7  
        r:+0.92  34.99      1:11.03 (36.04)
  5 Johnson, Anne T  42 PNA               1:14.00    1:11.21          6  
        r:+0.87  34.98      1:11.21 (36.23)
  6 Cleary, Kelly L  43 SQST              1:14.02    1:13.17          5  
        r:+0.85  35.16      1:13.17 (38.01)
  7 Hunter, Dee A    41 SQST              1:15.33    1:14.13          4  
        r:+0.66  35.21      1:14.13 (38.92)
  8 Bachman, Kari A  40 RGSC              1:15.51    1:14.50          3  
        r:+0.91  36.15      1:14.50 (38.35)
  9 Kerley, Lisamar  41 ALMA              1:15.61    1:30.17          2  
        r:+0.81  45.49      1:30.17 (44.68)
 10 McNamee, Mary A  40 SLAM              2:00.00    2:07.99          1  
      r:+0.81  1:00.76    2:07.99 (1:07.23)
 -- Hoffman, Wendy   44 PNA               1:27.00         NS        
 -- Soe, Jeanette G  42 ALMA              1:13.99         NS        
 -- Quistorf, Renee  42 PNA               1:19.00         NS        
 
 Event 10  Women 45-49 100 Yard Backstroke
=========================================================================
         NATL: N 1:01.50  5/18/1997 LAURA VAL
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Pipes-Neilsen,   45 IM                1:01.50    1:00.00N        11  
        r:+0.60  29.31      1:00.00 (30.69)
  2 Andrus-Hughes,   49 OREG              1:05.10    1:02.72          9  
        r:+0.80  31.55      1:02.72 (31.17)
  3 Krattli, Caroli  45 SDSM              1:03.87    1:03.63          8  
        r:+0.74  31.65      1:03.63 (31.98)
  4 Courtney, Zena   47 PNA               1:06.16    1:05.05          7  
        r:+0.62  31.72      1:05.05 (33.33)
  5 Pace, Lisa A     45 PNA               1:10.12    1:05.97          6  
        r:+0.63  32.32      1:05.97 (33.65)
  6 Bailey, Monica   46 ARIZ              1:07.00    1:07.23          5  
        r:+0.88  32.46      1:07.23 (34.77)
  7 Wilber, Dara     47 PALM              1:10.00    1:10.56          4  
                 33.95      1:10.56 (36.61)
  8 Mc Call, Jane E  47 LAPS              1:10.11    1:10.65          3  
        r:+0.75  34.43      1:10.65 (36.22)
  9 Goodman, Ann R   48 OREG              1:13.47    1:11.19          2  
        r:+0.77  35.14      1:11.19 (36.05)
 10 James, Paula     48 LVM               1:12.50    1:11.88          1  
        r:+0.76  35.57      1:11.88 (36.31)
 11 Hajost, Cynthia  47 RMST              1:12.14    1:12.41        
        r:+0.75  35.03      1:12.41 (37.38)
 12 Graham, Kathy E  49 MSBC              1:15.01    1:13.38        
        r:+0.77  34.40      1:13.38 (38.98)
 13 Einset, Elizabe  45 AKMS              1:20.00    1:15.19        
        r:+0.79  36.95      1:15.19 (38.24)
 14 Westphal, Natas  48 MM                1:20.00    1:15.63        
        r:+0.78  37.44      1:15.63 (38.19)
 15 Gaynor, Patty A  46 NEM               1:15.89    1:15.78        
        r:+0.77  37.53      1:15.78 (38.25)
 16 Diddams, Margar  45 PNA               1:16.32    1:16.20        
        r:+0.77  37.12      1:16.20 (39.08)
 17 Hall, Ali R      45 TAM               1:30.00    1:18.30        
        r:+1.04  39.54      1:18.30 (38.76)
 18 Fox, Christina   46 OREG              1:17.92    1:21.30        
        r:+0.90  40.70      1:21.30 (40.60)
 19 Tomlinson-Macia  48 INWM              1:18.91    1:37.04        
        r:+0.91  43.73      1:37.04 (53.31)
 
 Event 10  Women 50-54 100 Yard Backstroke
=========================================================================
         NATL: N 1:03.24  5/1/2005  KAREN HUMPHREYS
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Landers, Patty   50 WCM               1:06.70    1:05.93         11  
        r:+0.74  32.27      1:05.93 (33.66)
  2 Sing, Karen R    50 CARL              1:11.00    1:10.32          9  
        r:+0.79  34.73      1:10.32 (35.59)
  3 Jones, Beth      50 RIDG              1:11.80    1:11.55          8  
        r:+0.99  35.27      1:11.55 (36.28)
  4 Maltry, Cynthia  52 WMAC              1:12.04    1:12.68          7  
        r:+0.94  35.37      1:12.68 (37.31)
  5 Hendryx, Teri L  53 OREG              1:16.00    1:14.64          6  
        r:+0.97  37.30      1:14.64 (37.34)
  6 Nunnallee, Debo  51 WMST              1:16.85    1:15.41          5  
        r:+0.81  35.21      1:15.41 (40.20)
  7 James, Katryn S  51 ARIZ              1:16.00    1:16.26          4  
        r:+0.97  35.83      1:16.26 (40.43)
  8 Quinn, Phyllis   51 TOC               1:24.50    1:19.91          3  
        r:+0.77  39.63      1:19.91 (40.28)
  9 Smith, Paula J   52 AKMS              1:22.50    1:21.87          2  
        r:+0.91  40.50      1:21.87 (41.37)
 10 Watson, Lisa L   53 GAJA              1:32.83    1:26.45          1  
        r:+0.98  42.63      1:26.45 (43.82)
 -- Logsdon, Rebecc  53 PNA               1:55.67         DQ        
      r:+0.80  1:04.70                     
 -- Aiu, Mavis D     51 HIMA              1:18.00         NS        
 -- Swan, Laurie     53 CMS               1:28.48         NS        
 -- Crabbe, Colette  50 OREG              1:09.00         NS        
 
 Event 10  Women 55-59 100 Yard Backstroke
=========================================================================
         NATL: N 1:07.52  5/17/2002 B BARNETT-SALLEE
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Gundred, Barb L  55 PNA               1:10.90    1:09.59         11  
        r:+0.81  34.03      1:09.59 (35.56)
  2 Hardt, Leslie G  55 VCM               1:16.30    1:13.40          9  
        r:+0.83  35.64      1:13.40 (37.76)
  3 Johnston, Bonni  55 MARY              1:21.50    1:17.76          8  
        r:+0.81  37.39      1:17.76 (40.37)
  4 Lyman, Carolyn   56 UTAH              1:24.15    1:22.49          7  
        r:+0.71  40.25      1:22.49 (42.24)
  5 Havel, Germaine  58 WMAC              1:29.63    1:28.30          6  
        r:+0.64  42.62      1:28.30 (45.68)
  6 Wright, Jill M   56 SAWS              1:33.67    1:32.54          5  
        r:+0.91  45.10      1:32.54 (47.44)
 -- Ophaug, Patrici  55 MINN              1:26.86         DQ        
        r:+0.63  38.52           DQ (47.43)
 -- Granovsky, Lora  56 NOVA              1:30.00         NS        
 
 Event 10  Women 60-64 100 Yard Backstroke
=========================================================================
         NATL: N 1:15.64  3/9/1997  BETSY JORDAN
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Ward, Joy        64 OREG              1:21.54    1:20.70         11  
        r:+0.72  39.38      1:20.70 (41.32)
  2 Sasser, Constan  60 NEM               1:25.54    1:22.48          9  
        r:+0.93  40.04      1:22.48 (42.44)
  3 Miller, Kaetche  60 PNA               1:34.00    1:31.26          8  
        r:+0.78  44.92      1:31.26 (46.34)
  4 Schweitzer, Sus  61 IM                1:42.11    1:33.11          7  
        r:+0.85  45.38      1:33.11 (47.73)
  5 Tyler, Sarah L   62 SNM               1:36.00    1:33.63          6  
        r:+0.82  44.83      1:33.63 (48.80)
  6 Adams, Carol H   63 NEM               1:35.24    1:34.49          5  
        r:+0.87  46.45      1:34.49 (48.04)
  7 Stephens, Mary   64 BRYB              1:42.03    1:49.00          4  
        r:+0.79  51.16      1:49.00 (57.84)
  8 Norris, Roswita  64 DAM               2:20.00    1:49.50          3  
        r:+0.83  54.21      1:49.50 (55.29)
  9 Malone, Bobbi    64 ARIZ              1:51.05    1:51.60          2  
        r:+0.85  56.71      1:51.60 (54.89)
 10 Seidler, Jeanne  60 WMAC              2:27.94    2:29.41          1  
      r:+0.86  1:15.54    2:29.41 (1:13.87)
 -- Delgado, Joan D  62 PNA               1:38.48         NS        
 -- Walker, Pinky M  64 PNA               1:24.00         NS        
 
 Event 10  Women 65-69 100 Yard Backstroke
=========================================================================
         NATL: N 1:19.85  5/17/2002 BETSY JORDAN
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Frid, Barbara    65 OREG              1:28.20    1:25.93         11  
        r:+0.84  41.83      1:25.93 (44.10)
  2 Hlavacek, Ida M  65 VMST              1:30.97    1:30.14          9  
        r:+0.90  44.76      1:30.14 (45.38)
  3 Durrant, Betsy   65 VMST              1:29.00    1:31.60          8  
        r:+0.83  45.59      1:31.60 (46.01)
  4 Kraetzer, Midge  68 WCM               1:40.00    1:36.99          7  
        r:+0.72  48.29      1:36.99 (48.70)
  5 Boone, Kay M     66 MOST              1:30.96    1:37.84          6  
        r:+0.89  59.70      1:37.84 (38.14)
  6 Bower, Barbara   69 WMST              1:42.31    1:39.65          5  
                 49.46      1:39.65 (50.19)
  7 Dyck, Grace C    65 CMS               1:48.00    1:42.67          4  
        r:+1.03  50.73      1:42.67 (51.94)
 -- Fritz, Jill D    66 ARIZ              2:26.78         DQ        
        r:+0.81  54.10         DQ (1:00.61)
 
 Event 10  Women 70-74 100 Yard Backstroke
=========================================================================
         NATL: N 1:22.54  5/21/2006 NANCY BROWN
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Jordan, Betsy T  70 SDSM              1:24.00    1:22.08N        11  
        r:+0.85  40.36      1:22.08 (41.72)
  2 Tullman, Patric  70 FMM               1:45.00    1:38.65          9  
        r:+1.48  48.36      1:38.65 (50.29)
  3 Robbins-Bonitz,  73 NCMS              1:50.67    1:49.43          8  
        r:+1.19  52.33      1:49.43 (57.10)
  4 Tegner, Thyra    72 ALMA              2:03.74    2:00.51          7  
        r:+0.93  58.95    2:00.51 (1:01.56)
  5 Schroder, Kaleo  71 OREG              2:16.95    2:04.00          6  
        r:+0.87  59.74    2:04.00 (1:04.26)
  6 Bayly, Helen H   70 ARIZ              2:05.06    2:05.72          5  
      r:+1.00  1:01.54    2:05.72 (1:04.18)
 
 Event 10  Women 75-79 100 Yard Backstroke
=========================================================================
         NATL: N 1:28.19  4/2/2000  DORIS STEADMAN
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Gaschke, Lida A  75 METR              1:55.00    1:50.88         11  
        r:+0.80  55.23      1:50.88 (55.65)
  2 Goggin, Georgia  77 MOST              2:05.51    2:04.53          9  
        r:+1.06  59.94    2:04.53 (1:04.59)
  3 Kavadas, Janet   76 PNA               2:08.00    2:07.04          8  
      r:+0.88  1:02.86    2:07.04 (1:04.18)
  4 Young, Claire E  79 GOLD              2:20.00    2:23.13          7  
      r:+1.87  1:10.39    2:23.13 (1:12.74)
 
 Event 10  Women 80-84 100 Yard Backstroke
=========================================================================
         NATL: N 1:39.35  5/17/2002 BUNNY CEDERLUND
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Meyer, Margery   84 TOC               2:00.00    1:58.87         11  
      r:+0.92  1:00.07      1:58.87 (58.80)
  2 Phillips, Berni  80 PNA               2:06.84    2:00.88          9  
        r:+0.81  58.41    2:00.88 (1:02.47)
 -- Dunn, Betty C    82 NIAG              2:39.05         NS        
 
 Event 10  Women 85-89 100 Yard Backstroke
=========================================================================
         NATL: N 1:55.84  5/19/1991 AILEEN SOULE
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Christian, Bett  85 MOVY              2:25.70    1:56.59         11  
        r:+0.86  56.02    1:56.59 (1:00.57)
  2 Kornfeld, Mauri  85 MVN               2:17.67    2:11.67          9  
      r:+0.95  1:04.06    2:11.67 (1:07.61)
  3 Chadwick, Mario  85 PNA               3:51.92    3:51.82          8  
      r:+1.15  1:56.75    3:51.82 (1:55.07)
 
     

 Hy-Tek Meet Services                                   5/18/2007 - 16:18PM
    2007 USMS Short Course Yards Championships - 5/17/2007 to 5/20/2007    
 
 Event 11  Men 18-24 200 Yard Freestyle
=========================================================================
         NATL: N 1:37.60  2/18/2001 ROMAIN BARNIER
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Russell, Jonath  24 WH2O              1:42.57    1:42.07         11  
        r:+0.71  24.00        49.79 (25.79)
        1:16.01 (26.22)     1:42.07 (26.06)
  2 Bernard, Chris   21 FLAQ              1:51.00    1:44.13          9  
        r:+0.80  24.50        49.88 (25.38)
        1:16.61 (26.73)     1:44.13 (27.52)
  3 Saez, Devin F    23 LVM               1:52.83    1:47.71          8  
        r:+0.76  25.09        51.94 (26.85)
        1:19.16 (27.22)     1:47.71 (28.55)
  4 Walker, Casey    22 SAWS              1:55.12    1:56.19          7  
        r:+0.69  25.38        53.78 (28.40)
        1:24.34 (30.56)     1:56.19 (31.85)
  5 Hamma, Lance A   24 INWM              2:02.66    1:59.98          6  
        r:+0.82  25.72        55.05 (29.33)
        1:27.43 (32.38)     1:59.98 (32.55)
  6 Ito, Shingo      23 PNA               1:56.48    2:04.32          5  
        r:+0.82  27.24        58.27 (31.03)
        1:31.02 (32.75)     2:04.32 (33.30)
  7 Dibernardo, Dom  20 SMSC              2:04.50    2:04.58          4  
        r:+0.83  28.67      1:00.61 (31.94)
        1:33.82 (33.21)     2:04.58 (30.76)
  8 Alne, Thomas J   18 GSM               2:15.00    2:20.60          3  
        r:+1.00  30.68      1:06.45 (35.77)
        1:44.59 (38.14)     2:20.60 (36.01)
 -- Lippold, Miles   23 PNA               1:56.00         NS        
 -- Wallace, Taylor  23 SKY               2:05.00         NS        
 
 Event 11  Men 25-29 200 Yard Freestyle
=========================================================================
         NATL: N 1:38.14  2/3/1996  JOHN KEPPELER
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Weston, Benjami  26 SSM               1:43.95    1:42.11         11  
        r:+0.77  24.74        50.76 (26.02)
        1:16.30 (25.54)     1:42.11 (25.81)
  2 Jackson, Kyle    25 IM                1:44.34    1:42.85          9  
        r:+0.84  24.45        50.74 (26.29)
        1:16.97 (26.23)     1:42.85 (25.88)
  3 Brannock, Justi  26 WH2O              1:45.67    1:43.26          8  
        r:+0.77  24.06        50.24 (26.18)
        1:16.96 (26.72)     1:43.26 (26.30)
  4 Holsman, Trent   26 TOC               1:45.14    1:43.83          7  
        r:+0.65  24.51        50.47 (25.96)
        1:16.31 (25.84)     1:43.83 (27.52)
  5 Davie, Matthew   26 TOC               1:41.60    1:45.28          6  
        r:+0.80  24.06        50.57 (26.51)
        1:17.70 (27.13)     1:45.28 (27.58)
  6 Nonaka, Andy J   27 WCM               1:46.97    1:46.31          5  
        r:+0.77  24.67        51.93 (27.26)
        1:19.00 (27.07)     1:46.31 (27.31)
  7 Zwick, Jamie H   26 LVM               1:53.00    1:48.25          4  
        r:+0.83  25.75        52.90 (27.15)
        1:20.19 (27.29)     1:48.25 (28.06)
  8 Helfers, Alex R  27 IM                1:49.75    1:49.30          3  
        r:+0.73  25.87        53.94 (28.07)
        1:22.19 (28.25)     1:49.30 (27.11)
  9 Auxier, James T  28 SKY               1:46.50    1:49.80          2  
        r:+0.72  25.56        53.31 (27.75)
        1:21.48 (28.17)     1:49.80 (28.32)
 10 Nowak, Peter J   25 WMAC              1:56.23    1:51.71          1  
        r:+0.74  26.23        54.11 (27.88)
        1:22.24 (28.13)     1:51.71 (29.47)
 11 Strahota, Jeffr  26 TERR              1:53.14    1:53.00        
        r:+0.71  26.05        54.65 (28.60)
        1:23.71 (29.06)     1:53.00 (29.29)
 12 Warren, Trevor   27 SWOM              1:54.00    1:53.68        
        r:+0.69  26.75        55.83 (29.08)
        1:25.02 (29.19)     1:53.68 (28.66)
 13 Gould, Harold S  27 UNAT              1:55.00    1:55.43        
        r:+0.71  25.84        55.39 (29.55)
        1:25.94 (30.55)     1:55.43 (29.49)
 14 Hubbard, John    27 ISF               1:57.11    1:55.85        
        r:+0.73  26.47        55.98 (29.51)
        1:25.97 (29.99)     1:55.85 (29.88)
 15 Johnsen, Nathan  26 OREG              1:54.75    1:55.96        
        r:+0.77  26.55        55.73 (29.18)
        1:25.50 (29.77)     1:55.96 (30.46)
 16 Pronin, Yan      26 LVM               1:55.00    1:56.57        
        r:+0.67  25.85        55.20 (29.35)
        1:25.60 (30.40)     1:56.57 (30.97)
 17 Stanchak, Micha  25 CMS               1:57.30    2:00.91        
        r:+0.83  27.17        57.41 (30.24)
        1:29.12 (31.71)     2:00.91 (31.79)
 18 Ludwig, Jackson  26 PNA               1:57.30    2:01.58        
        r:+0.69  27.30        58.76 (31.46)
        1:30.74 (31.98)     2:01.58 (30.84)
 19 Kamikawa, Gary   29 PNA               2:00.00    2:09.49        
        r:+0.75  27.69        59.59 (31.90)
        1:34.23 (34.64)     2:09.49 (35.26)
 
 Event 11  Men 30-34 200 Yard Freestyle
=========================================================================
         NATL: N 1:38.03  5/16/1999 JON OLSEN
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Blessing, Tyler  34 TXLA              1:44.01    1:45.10         11  
        r:+0.65  24.80        51.86 (27.06)
        1:18.48 (26.62)     1:45.10 (26.62)
  2 Selinger, Ili R  33 MAM               1:47.50    1:47.24          9  
        r:+0.91  25.31        52.13 (26.82)
        1:19.27 (27.14)     1:47.24 (27.97)
  3 Anderes, Jeffre  30 LVM               1:50.51    1:48.12          8  
        r:+0.77  24.87        52.63 (27.76)
        1:20.58 (27.95)     1:48.12 (27.54)
  4 Mc Whorter, Mic  33 TOC               1:53.00    1:49.45          7  
        r:+0.69  25.20        52.74 (27.54)
        1:20.78 (28.04)     1:49.45 (28.67)
  5 Ash, Jeffrey M   30 NEM               1:55.48    1:49.94          6  
        r:+0.81  24.29        51.95 (27.66)
        1:21.09 (29.14)     1:49.94 (28.85)
  6 Morris, Chad     30 IM                1:54.05    1:50.71          5  
        r:+0.91  25.58        53.25 (27.67)
        1:21.89 (28.64)     1:50.71 (28.82)
  7 Walker, Jon A    32 PNA               1:55.62    1:51.40          4  
        r:+0.79  26.02        53.89 (27.87)
        1:22.47 (28.58)     1:51.40 (28.93)
  8 Alex, Casey K    34 PNA               1:55.22    1:51.91          3  
        r:+0.84  25.65        53.67 (28.02)
        1:22.57 (28.90)     1:51.91 (29.34)
  9 Wright, Brian W  32 WH2O              1:56.40    1:52.66          2  
        r:+0.88  25.79        54.41 (28.62)
        1:22.97 (28.56)     1:52.66 (29.69)
 10 Foster, Ryan F   31 SSM               1:53.64    1:52.72          1  
        r:+0.78  25.85        53.61 (27.76)
        1:22.47 (28.86)     1:52.72 (30.25)
 11 Miller, Brian    34 RIDG              1:55.29    1:54.54        
        r:+0.78  26.16        54.99 (28.83)
        1:24.58 (29.59)     1:54.54 (29.96)
 12 Jelen, Doug      33 UNAT              1:59.30    1:54.93        
        r:+0.79  28.22        57.87 (29.65)
        1:26.57 (28.70)     1:54.93 (28.36)
 13 Kaufmann, Jon C  30 WH2O              1:56.00    1:55.23        
        r:+0.94  26.78        55.41 (28.63)
        1:25.00 (29.59)     1:55.23 (30.23)
 14 Terndrup, Seth   31 NCMS              2:04.11    1:55.36        
        r:+0.91  26.57        55.24 (28.67)
        1:25.26 (30.02)     1:55.36 (30.10)
 15 Ritter, Justin   31 SCAM              1:57.64    1:55.65        
        r:+0.96  27.09        55.79 (28.70)
        1:25.66 (29.87)     1:55.65 (29.99)
 16 Arnold, Thomas   32 LTKO              2:02.20    1:58.66        
        r:+0.96  27.43        57.07 (29.64)
        1:27.75 (30.68)     1:58.66 (30.91)
 17 Rosaria, Steven  32 PNA               2:05.01    2:02.39        
        r:+0.88  27.54        57.64 (30.10)
        1:29.44 (31.80)     2:02.39 (32.95)
 18 Linderman, Ross  30 PNA               2:05.35    2:02.52        
        r:+0.88  27.76        58.63 (30.87)
        1:30.58 (31.95)     2:02.52 (31.94)
 19 Martin, Greg J   32 PNA               1:58.75    2:02.96        
        r:+1.00  28.41        59.18 (30.77)
        1:31.30 (32.12)     2:02.96 (31.66)
 20 Deangelis, Rock  34 WH2O              2:08.27    2:03.62        
        r:+0.82  29.19        59.40 (30.21)
        1:31.12 (31.72)     2:03.62 (32.50)
 21 Smith, Eric A    30 WSU               2:07.80    2:07.05        
        r:+0.87  29.40      1:01.55 (32.15)
        1:35.07 (33.52)     2:07.05 (31.98)
 -- Figueres, Ruben  33 IM                1:56.65         NS        
 
 Event 11  Men 35-39 200 Yard Freestyle
=========================================================================
         NATL: N 1:39.90  4/24/2005 MICHAEL ROSS
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Hochstein, Erik  38 TYR               1:43.50    1:42.68         11  
        r:+0.88  23.93        49.93 (26.00)
        1:16.23 (26.30)     1:42.68 (26.45)
  2 Wegner, Dan      35 TYR               1:43.00    1:44.06          9  
        r:+0.88  23.78        49.92 (26.14)
        1:16.39 (26.47)     1:44.06 (27.67)
  3 Taylor, Curtis   35 OREG              1:45.06    1:44.43          8  
        r:+0.82  24.39        50.40 (26.01)
        1:17.37 (26.97)     1:44.43 (27.06)
  4 Beach, Christop  37 TYR               1:48.65    1:47.52          7  
        r:+0.82  25.29        52.40 (27.11)
        1:19.82 (27.42)     1:47.52 (27.70)
  5 Magee, Mark A    39 LVM               1:46.73    1:48.88          5.5
        r:+0.76  25.38        52.60 (27.22)
        1:20.81 (28.21)     1:48.88 (28.07)
  5 Petrilla, Eric   37 SNM               1:53.57    1:48.88          5.5
        r:+0.82  26.09        53.76 (27.67)
        1:21.32 (27.56)     1:48.88 (27.56)
  7 Mitchell, Jeffr  38 MVN               1:51.90    1:49.25          4  
        r:+0.69  24.79        52.07 (27.28)
        1:20.40 (28.33)     1:49.25 (28.85)
  8 Kays, David E    39 PNA               1:52.00    1:49.60          3  
        r:+0.84  25.78        52.83 (27.05)
        1:21.41 (28.58)     1:49.60 (28.19)
  9 Gilson, Matthew  39 NEM               1:52.20    1:49.76          2  
        r:+0.81  24.95        52.20 (27.25)
        1:20.04 (27.84)     1:49.76 (29.72)
 10 Nelson, Kirk E   37 PNA               1:50.18    1:50.59          1  
        r:+0.85  25.94        53.83 (27.89)
        1:22.03 (28.20)     1:50.59 (28.56)
 11 Berg, Roy A      38 INWM              1:48.24    1:50.81        
        r:+0.84  25.11        52.07 (26.96)
        1:20.32 (28.25)     1:50.81 (30.49)
 12 McClung, Paton   37 SSM               1:53.66    1:51.68        
        r:+0.75  25.67        53.74 (28.07)
        1:22.54 (28.80)     1:51.68 (29.14)
 13 Rosinski, Thoma  37 CMS               1:52.00    1:51.92        
        r:+0.87  25.19        52.93 (27.74)
        1:22.05 (29.12)     1:51.92 (29.87)
 14 Ellis, Andrew F  38 TERR              1:52.50    1:51.98        
        r:+0.78  26.07        54.99 (28.92)
        1:23.81 (28.82)     1:51.98 (28.17)
 15 Scheiner, Andre  38 STAN              1:52.59    1:52.88        
        r:+0.87  25.88        53.93 (28.05)
        1:23.38 (29.45)     1:52.88 (29.50)
 16 Robling, Steve   37 PALM              1:51.66    1:53.31        
        r:+0.83  25.55        54.23 (28.68)
        1:24.06 (29.83)     1:53.31 (29.25)
 17 Rambadt, Donald  37 WMAC              1:57.71    1:53.60        
        r:+0.81  25.73        54.61 (28.88)
        1:23.63 (29.02)     1:53.60 (29.97)
 18 Whatley, Devin   38 PNA               1:52.00    1:53.73        
        r:+0.77  27.01        55.75 (28.74)
        1:24.85 (29.10)     1:53.73 (28.88)
 19 Connolly, Darri  35 USF               1:54.00    1:54.66        
        r:+0.91  25.96        54.15 (28.19)
        1:24.15 (30.00)     1:54.66 (30.51)
 20 Drawz, Troy A    39 OREG              1:57.80    1:54.82        
        r:+0.76  27.35        57.22 (29.87)
        1:26.48 (29.26)     1:54.82 (28.34)
 21 Jones, Kenton R  39 SDSM              1:55.30    1:54.84        
        r:+0.77  26.19        55.19 (29.00)
        1:24.51 (29.32)     1:54.84 (30.33)
 22 Kuykendall, Jef  37 UNAT              1:58.30    1:56.77        
        r:+1.01  28.29        57.72 (29.43)
        1:27.46 (29.74)     1:56.77 (29.31)
 23 Mattson, Mark E  36 IM                1:56.69    1:57.61        
        r:+0.73  27.32        57.05 (29.73)
        1:27.31 (30.26)     1:57.61 (30.30)
 24 Martin, Dan A    35 PNA               1:57.31    1:58.48        
        r:+0.95  27.19        56.99 (29.80)
        1:27.78 (30.79)     1:58.48 (30.70)
 25 Williams, John   38 PNA               1:57.29    1:58.60        
        r:+0.75  26.46        55.74 (29.28)
        1:26.40 (30.66)     1:58.60 (32.20)
 26 Rushman, Christ  35 SKY               1:57.99    1:58.73        
        r:+0.83  26.87        56.57 (29.70)
        1:27.33 (30.76)     1:58.73 (31.40)
 27 Campbell, Geoff  37 WMST              1:55.74    1:58.85        
        r:+0.88  26.49        56.32 (29.83)
        1:26.68 (30.36)     1:58.85 (32.17)
 28 Gill, Mark A     38 SKY               2:01.00    2:00.17        
        r:+0.74  28.54        59.26 (30.72)
        1:29.88 (30.62)     2:00.17 (30.29)
 29 Ashmore, Michae  35 SMSC              1:58.31    2:03.07        
        r:+0.76  27.67        58.85 (31.18)
        1:31.77 (32.92)     2:03.07 (31.30)
 30 Wiersma, Lenny   35 SMSC              1:58.22    2:04.12        
        r:+0.76  28.93      1:00.35 (31.42)
        1:32.53 (32.18)     2:04.12 (31.59)
 31 Sanders, Drew Y  37 TOC               1:58.30    2:06.87        
        r:+1.13  28.40        59.57 (31.17)
        1:33.14 (33.57)     2:06.87 (33.73)
 -- Mc Kenna, Joel   37 WH2O              1:58.48         NS        
 -- Hurley, Todd M   38 PNA               1:55.81         NS        
 -- Farrell, Andrew  36 NCMS              1:44.78         NS        
 
 Event 11  Men 40-44 200 Yard Freestyle
=========================================================================
         NATL: N 1:43.05  5/17/2002 PAUL SMITH
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Stevenson, Chri  42 VMST              1:46.00    1:45.47         11  
        r:+0.72  25.08        52.02 (26.94)
        1:19.10 (27.08)     1:45.47 (26.37)
  2 Nygren, Mats     41 PNA               1:50.00    1:45.58          9  
        r:+0.81  24.35        50.57 (26.22)
        1:18.02 (27.45)     1:45.58 (27.56)
  3 Rodrigues, Gerr  44 UCLA              1:47.40    1:46.96          8  
        r:+0.91  25.43        52.77 (27.34)
        1:19.98 (27.21)     1:46.96 (26.98)
  4 Shaffer, Mike G  41 VCM               1:49.00    1:47.67          7  
        r:+0.76  25.88        53.37 (27.49)
        1:20.66 (27.29)     1:47.67 (27.01)
  5 Segal, William   42 JAM               1:49.60    1:49.15          6  
        r:+0.76  25.58        53.34 (27.76)
        1:21.69 (28.35)     1:49.15 (27.46)
  6 Romo, Carlos     40 SC                1:43.00    1:49.54          5  
        r:+0.81  24.82        51.61 (26.79)
        1:19.97 (28.36)     1:49.54 (29.57)
  7 Landry, Richard  43 MMSC              1:52.31    1:50.50          4  
        r:+0.91  25.23        52.49 (27.26)
        1:21.29 (28.80)     1:50.50 (29.21)
  8 Horgan, Chris T  42 REDT              1:52.12    1:50.79          3  
        r:+0.85  25.83        53.44 (27.61)
        1:21.72 (28.28)     1:50.79 (29.07)
  9 Stewart, Henry   43 NCMS              1:51.52    1:50.80          2  
        r:+0.76  25.50        53.57 (28.07)
        1:22.33 (28.76)     1:50.80 (28.47)
 10 Ogorzelec, Greg  40 WH2O              1:59.88    1:54.81          0.5
        r:+0.91  27.35        56.55 (29.20)
        1:26.15 (29.60)     1:54.81 (28.66)
 10 Goldman, Brian   42 NCMS              1:57.28    1:54.81          0.5
        r:+0.82  25.75        54.27 (28.52)
        1:24.32 (30.05)     1:54.81 (30.49)
 12 Levy, Daniel J   41 WM                2:03.73    1:57.27        
        r:+0.91  27.41        56.67 (29.26)
        1:27.15 (30.48)     1:57.27 (30.12)
 13 Ruiter, Steven   42 PNA               1:58.50    1:57.45        
        r:+0.89  26.76        56.25 (29.49)
        1:26.68 (30.43)     1:57.45 (30.77)
 14 Wagner, Blake J  40 PNA               1:59.42    1:58.22        
        r:+0.82  27.48        57.01 (29.53)
        1:27.00 (29.99)     1:58.22 (31.22)
 15 Fish, Bob A      43 PNA               1:56.22    1:58.51        
        r:+0.83  28.15        58.02 (29.87)
        1:28.29 (30.27)     1:58.51 (30.22)
 16 Bratton, Wes L   42 INWM              2:02.00    2:01.29        
        r:+0.84  28.54        59.28 (30.74)
        1:30.37 (31.09)     2:01.29 (30.92)
 17 Lang, Joseph J   44 PNA               1:58.12    2:01.72        
        r:+0.92  28.44        59.06 (30.62)
        1:30.55 (31.49)     2:01.72 (31.17)
 18 Stewart, Doug K  43 OREG              2:02.00    2:03.27        
        r:+0.79  27.10        57.25 (30.15)
        1:29.71 (32.46)     2:03.27 (33.56)
 19 Lagerberg, Bria  44 PNA               2:06.79    2:05.25        
        r:+0.87  28.71        59.43 (30.72)
        1:31.89 (32.46)     2:05.25 (33.36)
 20 Ducolon, David   43 PNA               2:05.00    2:07.15        
        r:+0.92  28.48        59.91 (31.43)
        1:33.23 (33.32)     2:07.15 (33.92)
 21 Allen, Murray G  44 INWM              2:12.00    2:07.96        
        r:+0.79  29.58      1:01.89 (32.31)
        1:35.35 (33.46)     2:07.96 (32.61)
 22 Ferrero, Rick    43 PNA               2:20.00    2:08.93        
        r:+0.79  28.98      1:01.58 (32.60)
        1:35.66 (34.08)     2:08.93 (33.27)
 23 Hecker, Dennis   43 LVM               2:16.00    2:13.34        
        r:+1.26  30.11      1:02.54 (32.43)
        1:37.45 (34.91)     2:13.34 (35.89)
 24 Royko, Mark      42 IM                2:22.00    2:17.62        
        r:+1.07  30.94      1:04.72 (33.78)
        1:41.06 (36.34)     2:17.62 (36.56)
 25 Carrasco, Juan   42 FLAQ              2:25.22    2:17.84        
        r:+0.87  31.03      1:04.66 (33.63)
        1:40.18 (35.52)     2:17.84 (37.66)
 26 Bronson, Matthe  41 INWM              2:41.00    2:30.18        
        r:+1.05  33.71      1:10.39 (36.68)
        1:50.00 (39.61)     2:30.18 (40.18)
 -- Keppeler, John   40 PNA               1:46.10         NS        
 -- Kahl, Steven E   44 CMS               1:57.79         NS        
 -- Hedrick, Tim K   43 VCM               1:54.50         NS        
 -- Scheaffer, Raym  43 ALMA              2:00.10         NS        
 -- Jones, Jeff R    44 BRYB              2:25.00         NS        
 -- Nelson, Timothy  41 OREG              1:53.75         NS        
 -- Powers, Robert   43 PNA               2:00.00         NS        
 -- Bockius, Edward  40 NEM               1:54.20         NS        
 -- Chappell, Matth  43 USF               2:05.99         NS        
 -- Noftsker, Willi  40 PNA               2:05.00         NS        
 
 Event 11  Men 45-49 200 Yard Freestyle
=========================================================================
         NATL: N 1:44.39  5/14/2006 PAUL SMITH
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Baker, Dennis G  45 OREG              1:44.61    1:45.04         11  
        r:+0.82  24.86        51.94 (27.08)
        1:18.67 (26.73)     1:45.04 (26.37)
  2 Colbeck, Pete L  45 PNA               1:52.00    1:50.19          9  
        r:+0.84  26.20        53.72 (27.52)
        1:21.42 (27.70)     1:50.19 (28.77)
  3 Wells, D Scott   46 FACT              1:52.10    1:50.37          8  
        r:+0.79  25.96        54.39 (28.43)
        1:22.56 (28.17)     1:50.37 (27.81)
  4 Emison, Thomas   48 MINN              1:50.99    1:51.69          7  
        r:+0.86  26.00        54.01 (28.01)
        1:22.89 (28.88)     1:51.69 (28.80)
  5 Nalli, Lyle A    47 PNA               1:54.00    1:53.50          6  
        r:+0.85  26.54        55.08 (28.54)
        1:24.23 (29.15)     1:53.50 (29.27)
  6 Stultz, Todd W   47 O*H*              1:51.73    1:53.75          5  
        r:+0.80  25.80        54.12 (28.32)
        1:23.34 (29.22)     1:53.75 (30.41)
  7 Burns, Mike E    46 MINN              1:54.00    1:54.22          4  
        r:+0.80  26.84        55.36 (28.52)
        1:24.70 (29.34)     1:54.22 (29.52)
  8 Johnston, Mark   46 CMS               1:59.00    1:54.67          3  
        r:+0.84  26.65        55.76 (29.11)
        1:25.43 (29.67)     1:54.67 (29.24)
  9 Hollett, Peter   47 NCMS              1:51.02    1:55.16          2  
        r:+1.00  26.73        55.20 (28.47)
        1:24.65 (29.45)     1:55.16 (30.51)
 10 Rose, Cameron D  47 SAWS              1:54.06    1:55.29          1  
        r:+0.76  27.05        56.53 (29.48)
        1:26.28 (29.75)     1:55.29 (29.01)
 11 Valley, Eric S   45 PNA               1:58.30    1:55.43        
        r:+0.84  27.39        56.49 (29.10)
        1:25.55 (29.06)     1:55.43 (29.88)
 12 Leigh, Jay W     48 PNA               1:58.95    1:55.56        
        r:+0.83  26.54        55.93 (29.39)
        1:25.63 (29.70)     1:55.56 (29.93)
 13 Smiley, Jon M    45 TXLA              1:56.60    1:55.70        
        r:+0.86  27.91        57.56 (29.65)
        1:26.68 (29.12)     1:55.70 (29.02)
 14 Keck, Mike       47 TOC               1:57.00    1:56.88        
        r:+0.81  28.12        57.93 (29.81)
        1:28.02 (30.09)     1:56.88 (28.86)
 15 Swanson, Victor  48 PNA               2:02.25    1:58.36        
        r:+0.91  27.85        57.78 (29.93)
        1:28.01 (30.23)     1:58.36 (30.35)
 16 Olliges, Paul F  45 PNA               1:58.50    1:59.26        
        r:+0.82  27.06        56.04 (28.98)
        1:27.01 (30.97)     1:59.26 (32.25)
 17 White, Steve G   46 WMST              1:59.89    1:59.90        
        r:+0.92  28.12        58.23 (30.11)
        1:28.83 (30.60)     1:59.90 (31.07)
 18 Otto, Douglas E  48 OREG              1:56.53    2:00.06        
        r:+0.89  28.03        58.25 (30.22)
        1:28.80 (30.55)     2:00.06 (31.26)
 19 Hauptschein, Ri  48 UNAT              1:59.00    2:00.16        
        r:+0.89  28.75        58.96 (30.21)
        1:29.65 (30.69)     2:00.16 (30.51)
 20 Hathaway, David  46 OREG              2:08.96    2:00.20        
        r:+0.81  29.28      1:00.17 (30.89)
        1:31.02 (30.85)     2:00.20 (29.18)
 21 Livingston, Ger  48 SDSM              2:00.95    2:00.74        
        r:+0.96  27.16        57.05 (29.89)
        1:28.89 (31.84)     2:00.74 (31.85)
 22 Shipp, William   47 TERR              2:00.90    2:01.40        
        r:+0.83  28.05        58.51 (30.46)
        1:30.00 (31.49)     2:01.40 (31.40)
 23 Grandine, Thoma  48 PNA               2:03.00    2:01.57        
        r:+1.12  28.68        59.75 (31.07)
        1:30.94 (31.19)     2:01.57 (30.63)
 24 Patterson, Terr  49 BDGR              2:08.50    2:01.94        
        r:+0.91  29.02      1:00.23 (31.21)
        1:31.37 (31.14)     2:01.94 (30.57)
 25 Rowland, Jim     46 IM                2:02.80    2:02.33        
        r:+0.91  28.00        58.09 (30.09)
        1:29.61 (31.52)     2:02.33 (32.72)
 26 Stites, Jim S    49 ARIZ              2:06.34    2:03.02        
        r:+0.98  29.54      1:00.90 (31.36)
        1:32.04 (31.14)     2:03.02 (30.98)
 27 Rogers, Randy    48 SRM               2:06.00    2:03.38        
        r:+0.96  28.68      1:00.01 (31.33)
        1:31.79 (31.78)     2:03.38 (31.59)
 28 Schilling, Alex  47 TOC               2:03.00    2:04.02        
        r:+0.77  28.17        59.43 (31.26)
        1:31.73 (32.30)     2:04.02 (32.29)
 29 Sumerfield, Bil  46 OREG              2:04.46    2:04.24        
        r:+0.88  30.31      1:01.81 (31.50)
        1:33.25 (31.44)     2:04.24 (30.99)
 30 Roberts, Bill    45 ALEX              2:04.00    2:04.39        
        r:+0.88  28.13        59.13 (31.00)
        1:31.52 (32.39)     2:04.39 (32.87)
 31 Chinn, Colin     48 PNA               2:08.00    2:05.39        
        r:+0.88  27.95        59.18 (31.23)
        1:31.92 (32.74)     2:05.39 (33.47)
 32 Schlemmer, Robe  47 PNA               2:06.00    2:07.27        
        r:+0.88  27.99        59.44 (31.45)
        1:33.15 (33.71)     2:07.27 (34.12)
 33 Schafer, Ron P   49 HSAM              2:02.50    2:07.83        
        r:+0.89  29.24      1:01.71 (32.47)
        1:34.96 (33.25)     2:07.83 (32.87)
 34 Boytler, Bruce   48 PNA               2:15.00    2:08.83        
        r:+1.08  30.87      1:04.32 (33.45)
        1:37.80 (33.48)     2:08.83 (31.03)
 35 Mann, Edward R   49 OREG              2:12.99    2:09.03        
        r:+0.92  30.26      1:03.17 (32.91)
        1:36.13 (32.96)     2:09.03 (32.90)
 36 Jones, Michael   46 PNA               2:07.50    2:09.08        
        r:+0.91  30.35      1:02.78 (32.43)
        1:35.79 (33.01)     2:09.08 (33.29)
 37 Wren, Mark B     48 OREG              2:12.10    2:09.75        
        r:+0.83  30.11      1:02.69 (32.58)
        1:35.96 (33.27)     2:09.75 (33.79)
 38 Campbell, Chris  46 MVM               2:15.00    2:12.68        
        r:+0.96  31.48      1:04.50 (33.02)
        1:38.58 (34.08)     2:12.68 (34.10)
 39 Beza, Ion A      48 SDSM              2:11.98    2:15.08        
        r:+0.96  31.32      1:04.62 (33.30)
        1:39.23 (34.61)     2:15.08 (35.85)
 40 Lamar, Thomas C  46 INWM              2:15.00    2:17.23        
        r:+0.88  30.51      1:04.78 (34.27)
        1:40.93 (36.15)     2:17.23 (36.30)
 41 Lenhart, Edison  49 CMS               2:04.03    2:38.49        
        r:+1.08  36.13      1:14.88 (38.75)
        1:56.75 (41.87)     2:38.49 (41.74)
 42 Cattles, Steve   48 CMS               3:15.00    3:24.72        
        r:+1.25  43.13      1:33.29 (50.16)
        2:27.20 (53.91)     3:24.72 (57.52)
 -- Dittrich, Wolfg  45 CMS               1:55.00         NS        
 
 Event 11  Men 50-54 200 Yard Freestyle
=========================================================================
         NATL: N 1:47.69  5/20/2001 JIM MCCONICA
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Groselle, Jack   52 O*H*              1:49.80    1:48.39         11  
        r:+0.75  25.17        52.62 (27.45)
        1:20.45 (27.83)     1:48.39 (27.94)
  2 Eldred, Spencer  50 HIMA              1:50.50    1:51.77          9  
        r:+0.79  26.13        53.95 (27.82)
        1:22.00 (28.05)     1:51.77 (29.77)
  3 Supple, Robert   52 NMMS              1:58.50    1:53.07          8  
        r:+0.94  26.73        55.20 (28.47)
        1:23.93 (28.73)     1:53.07 (29.14)
  4 Blatt, Michael   51 VCM               2:00.95    1:53.43          7  
        r:+0.82  26.14        54.43 (28.29)
        1:23.22 (28.79)     1:53.43 (30.21)
  5 Krauser, Larry   53 INWM              1:53.87    1:53.78          6  
        r:+0.78  27.31        56.36 (29.05)
        1:25.15 (28.79)     1:53.78 (28.63)
  6 O'Brien, Kerry   50 WCM               1:55.88    1:56.17          5  
        r:+0.80  27.12        57.02 (29.90)
        1:27.13 (30.11)     1:56.17 (29.04)
  7 Stinchcombe, Ma  50 CTM               1:55.00    1:56.67          4  
        r:+0.88  27.90        57.64 (29.74)
        1:27.59 (29.95)     1:56.67 (29.08)
  8 Schatz, Gary L   52 WMST              1:55.20    1:56.72          2.5
        r:+0.77  26.20        55.49 (29.29)
        1:25.88 (30.39)     1:56.72 (30.84)
  8 White, Bob L     52 WMAC              2:00.99    1:56.72          2.5
        r:+0.84  25.95        54.61 (28.66)
        1:25.35 (30.74)     1:56.72 (31.37)
 10 Griffith, James  54 TOC               1:54.00    1:56.77          1  
        r:+0.93  26.14        55.46 (29.32)
        1:26.05 (30.59)     1:56.77 (30.72)
 11 Copeland, Rob    50 GAJA              1:59.20    1:57.22        
        r:+1.06  27.85        57.74 (29.89)
        1:27.70 (29.96)     1:57.22 (29.52)
 12 Kevan, Stephen   52 OREG              2:00.15    1:58.30        
        r:+0.87  28.42        57.88 (29.46)
        1:27.87 (29.99)     1:58.30 (30.43)
 13 Edwards, Kennet  52 WCM               2:03.26    1:58.85        
        r:+0.84  27.43        57.65 (30.22)
        1:28.73 (31.08)     1:58.85 (30.12)
 14 Fochios, Dean T  53 ADMS              1:55.00    1:59.35        
        r:+0.94  27.45        57.15 (29.70)
        1:28.03 (30.88)     1:59.35 (31.32)
 15 Nolte, Christop  50 CMS               1:59.50    1:59.71        
        r:+0.92  27.97        58.70 (30.73)
        1:29.52 (30.82)     1:59.71 (30.19)
 16 Ferroggiaro, Fr  53 NCMS              1:58.90    1:59.73        
        r:+0.80  28.17        58.77 (30.60)
        1:29.78 (31.01)     1:59.73 (29.95)
 17 Wetzel, Jeffrey  51 TXLA              1:59.72    1:59.87        
        r:+0.84  28.46        58.87 (30.41)
        1:29.36 (30.49)     1:59.87 (30.51)
 18 Marshall, D Sco  50 WMST              2:02.60    1:59.99        
        r:+0.93  28.54        58.54 (30.00)
        1:29.59 (31.05)     1:59.99 (30.40)
 19 Smith, Darrell   50 MINN              2:02.93    2:00.32        
        r:+0.78  28.01        57.71 (29.70)
        1:28.95 (31.24)     2:00.32 (31.37)
 20 Schmitz, Robert  54 NCMS              1:58.62    2:00.79        
        r:+1.00  27.48        56.67 (29.19)
        1:27.46 (30.79)     2:00.79 (33.33)
 21 Guadagni, Peter  52 WCM               2:00.40    2:00.96        
        r:+0.92  28.04        57.75 (29.71)
        1:28.44 (30.69)     2:00.96 (32.52)
 22 Knowles-Jr., Pe  52 SWIF              2:04.57    2:01.19        
        r:+0.93  27.65        57.25 (29.60)
        1:28.89 (31.64)     2:01.19 (32.30)
 23 Welchlin, Bob    50 MOVY              2:05.97    2:02.54        
        r:+0.87  28.42        59.96 (31.54)
        1:31.86 (31.90)     2:02.54 (30.68)
 24 Smith, Jim P     50 NMMS              2:09.37    2:03.65        
        r:+0.97  28.77        58.75 (29.98)
        1:30.50 (31.75)     2:03.65 (33.15)
 25 Meacham, Kevin   51 IAMA              2:05.97    2:03.75        
        r:+0.95  28.17        58.90 (30.73)
        1:30.80 (31.90)     2:03.75 (32.95)
 26 Andersen, Chris  53 MINN              2:06.00    2:04.61        
        r:+1.08  28.57        59.72 (31.15)
        1:31.97 (32.25)     2:04.61 (32.64)
 27 Stehlin, Ed H    51 CMS               2:04.00    2:05.00        
        r:+0.76  29.77      1:01.74 (31.97)
        1:33.17 (31.43)     2:05.00 (31.83)
 28 Heather, Michae  53 MVN               2:02.02    2:06.04        
        r:+0.85  29.32      1:00.94 (31.62)
        1:33.67 (32.73)     2:06.04 (32.37)
 29 Graham, Frederi  50 PNA               2:04.77    2:06.19        
        r:+0.90  28.84        59.77 (30.93)
        1:32.52 (32.75)     2:06.19 (33.67)
 30 Morrison, Rober  53 INWM              2:04.91    2:06.69        
        r:+0.88  27.88        59.83 (31.95)
        1:33.23 (33.40)     2:06.69 (33.46)
 31 Norsen, Marc A   50 PNA               2:08.00    2:06.91        
        r:+0.79  29.19      1:00.47 (31.28)
        1:33.50 (33.03)     2:06.91 (33.41)
 32 Stanley, Philli  54 PNA               2:18.00    2:07.18        
        r:+1.27  30.06      1:01.88 (31.82)
        1:34.84 (32.96)     2:07.18 (32.34)
 33 Foreaker, Don C  54 SRM               2:17.00    2:07.58        
        r:+1.01  30.05      1:02.38 (32.33)
        1:35.10 (32.72)     2:07.58 (32.48)
 34 Wright, Mark     53 MERR              2:14.00    2:10.30        
        r:+0.94  30.30      1:03.53 (33.23)
        1:36.52 (32.99)     2:10.30 (33.78)
 35 Smith, Matthew   50 PNA               2:12.00    2:11.43        
        r:+0.87  30.18      1:03.35 (33.17)
        1:37.33 (33.98)     2:11.43 (34.10)
 36 Knowlton, Bill   54 PNA               2:13.20    2:12.95        
        r:+0.98  29.49      1:01.67 (32.18)
        1:36.22 (34.55)     2:12.95 (36.73)
 37 Skuse, Brian M   51 BAY               2:06.00    2:14.32        
        r:+0.94  30.09      1:03.41 (33.32)
        1:38.82 (35.41)     2:14.32 (35.50)
 38 De Wit, John N   54 PNA               2:15.00    2:15.26        
        r:+1.05  30.65      1:04.36 (33.71)
        1:39.17 (34.81)     2:15.26 (36.09)
 39 Leonard, Frank   52 PNA               2:10.00    2:15.68        
        r:+0.90  31.07      1:04.92 (33.85)
        1:40.87 (35.95)     2:15.68 (34.81)
 40 Stephenson, Mic  54 OREG              2:15.00    2:17.39        
        r:+0.83  31.84      1:06.42 (34.58)
        1:41.82 (35.40)     2:17.39 (35.57)
 41 Dyer, Curtis W   53 WMAC              2:47.00    2:53.06        
        r:+1.00  38.58      1:20.95 (42.37)
        2:06.73 (45.78)     2:53.06 (46.33)
 -- Blumenthal, Jef  53 IM                1:59.76         NS        
 -- Norman, Mark B   52 MVM               2:14.00         NS        
 -- Beaudin, Gilles  52 EBSC              2:09.75         NS        
 -- Buckley, Tim P   51 FMT               2:02.00         NS        
 -- Reudy, Tom       52 WH2O              1:57.00         NS        
 -- Boleda, Orlando  52 PNA               2:15.00         NS        
 
 Event 11  Men 55-59 200 Yard Freestyle
=========================================================================
         NATL: N 1:50.85  5/14/2006 JIM MCCONICA
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Mc Conica, Jim   56 VCM               1:50.85    1:51.94         11  
        r:+0.85  26.67        55.48 (28.81)
        1:24.15 (28.67)     1:51.94 (27.79)
  2 Pendleton, Mike  55 OREG              2:04.12    1:58.28          9  
        r:+0.76  27.58        57.21 (29.63)
        1:27.54 (30.33)     1:58.28 (30.74)
  3 Olson, Chuck A   57 MICH              2:00.00    2:00.55          8  
        r:+0.81  28.52        58.83 (30.31)
        1:29.57 (30.74)     2:00.55 (30.98)
  4 Jacobs, Ronald   55 PNA               1:59.80    2:01.95          7  
        r:+0.90  27.79        58.89 (31.10)
        1:31.24 (32.35)     2:01.95 (30.71)
  5 Brockhahn, Leon  56 MICH              2:00.00    2:02.63          6  
        r:+0.98  28.92      1:00.09 (31.17)
        1:31.48 (31.39)     2:02.63 (31.15)
  6 Baird, Fred C    59 UTAH              2:04.00    2:03.95          5  
        r:+0.89  29.64      1:01.16 (31.52)
        1:32.95 (31.79)     2:03.95 (31.00)
  7 Purdie, James L  55 NAM               2:04.55    2:04.04          4  
        r:+0.81  28.71      1:00.42 (31.71)
        1:32.61 (32.19)     2:04.04 (31.43)
  8 Gruber, Glenn A  57 VCM               2:00.64    2:04.07          3  
        r:+0.91  27.68        58.17 (30.49)
        1:31.25 (33.08)     2:04.07 (32.82)
  9 Penn, William (  55 PNA               2:12.00    2:06.47          2  
               2:37.04          2:06.31 ( )
         2:06.47 (0.16)                    
 10 Thompson, Frank  55 MICH              2:07.00    2:10.72          1  
        r:+1.14  30.37      1:03.72 (33.35)
        1:38.11 (34.39)     2:10.72 (32.61)
 11 Clark, Gordon F  55 PNA               2:11.55    2:11.39        
               1:36.41          1:02.06 ( )
      2:11.39 (1:09.33)                    
 12 Carter, Gary T   57 WMST              2:12.00    2:13.62        
               1:39.62          1:04.83 ( )
      2:13.62 (1:08.79)                    
 13 Dasch, Vern E    57 OREG              2:10.00    2:16.29        
        r:+0.90  31.18      1:05.13 (33.95)
        1:40.42 (35.29)     2:16.29 (35.87)
 14 Cohen, Jeremy M  58 SCAM              2:18.81    2:16.76        
               1:40.34          1:04.70 ( )
      2:16.76 (1:12.06)                    
 15 Knopf, Thomas H  59 TOC               2:17.00    2:20.71        
               1:44.42          1:07.58 ( )
      2:20.71 (1:13.13)                    
 16 Norris, James G  59 PNA               2:22.00    2:28.31        
               1:50.34          1:11.42 ( )
      2:28.31 (1:16.89)                    
 17 Batley, Richard  59 PNA               2:35.00    2:30.41        
        r:+0.96  34.35      1:12.67 (38.32)
        1:52.45 (39.78)     2:30.41 (37.96)
 18 Moore, Michael   56 UNAT              3:00.00    2:44.55        
                 38.05      1:18.11 (40.06)
        2:02.23 (44.12)     2:44.55 (42.32)
 19 Goedde, Russell  57 PNA               2:45.00    2:46.91        
        r:+0.89  38.14      1:20.38 (42.24)
        2:04.10 (43.72)     2:46.91 (42.81)
 -- McGraw, Dennis   55 NCMS              2:11.20         NS        
 -- Ridinger, Kim S  55 LNM               2:07.00         NS        
 -- Atondo, Richard  57 USF               2:10.00         NS        
 -- Inman, Grant M   55 ACTT              2:11.00         NS        
 -- Saltzman, Edwar  56 GAJA              2:21.64         NS        
 -- Sherrill, Mike   57 TOC               2:06.00         NS        
 -- Class, Patrick   58 SNM               2:16.21         NS        
 -- Carlton, Brian   57 PNA               2:22.84         NS        
 -- Warner, Frank    58 TYR               2:05.90         NS        
 
 Event 11  Men 60-64 200 Yard Freestyle
=========================================================================
         NATL: N 1:56.69  5/22/2005 RICHARD ABRAHAMS
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Abrahams, Richa  62 CMS               2:00.00    1:57.77         11  
        r:+0.96  26.55        56.17 (29.62)
        1:26.97 (30.80)     1:57.77 (30.80)
  2 McCormick, Paul  60 CMS               2:00.40    1:59.91          9  
        r:+0.97  28.46        58.90 (30.44)
        1:29.41 (30.51)     1:59.91 (30.50)
  3 Selles, Carl H   60 CMS               2:05.00    2:01.92          8  
        r:+1.00  28.13        58.66 (30.53)
        1:30.77 (32.11)     2:01.92 (31.15)
  4 De Lacy, James   60 WCM               2:02.00    2:02.52          7  
        r:+0.98  27.41        57.86 (30.45)
        1:29.62 (31.76)     2:02.52 (32.90)
  5 Burns, Richard   63 TAM               2:04.00    2:05.60          6  
        r:+0.82  29.64      1:01.36 (31.72)
        1:33.30 (31.94)     2:05.60 (32.30)
  6 Frost, Kenneth   62 TAM               2:17.00    2:11.85          5  
        r:+0.96  31.62      1:04.89 (33.27)
        1:38.62 (33.73)     2:11.85 (33.23)
  7 Boak, Thomas D   63 WMST              2:13.00    2:14.43          4  
        r:+0.87  30.42      1:04.18 (33.76)
        1:38.52 (34.34)     2:14.43 (35.91)
  8 Raffaelli, Larr  64 VCM               2:19.50    2:14.76          3  
        r:+0.81  32.17      1:07.36 (35.19)
        1:41.53 (34.17)     2:14.76 (33.23)
  9 Bailey, Hop      60 ARIZ              2:14.00    2:15.32          2  
        r:+0.85  31.30      1:05.68 (34.38)
        1:40.53 (34.85)     2:15.32 (34.79)
 10 Wolcott, Steve   61 INWM              2:14.13    2:16.03          1  
        r:+0.98  31.16      1:05.54 (34.38)
        1:41.24 (35.70)     2:16.03 (34.79)
 11 Daniels, Larry   61 TCAM              2:19.00    2:16.44        
        r:+1.15  31.06      1:06.04 (34.98)
        1:41.75 (35.71)     2:16.44 (34.69)
 12 Fuller, Vern     60 ARIZ              2:23.35    2:22.74        
        r:+1.09  33.20      1:08.65 (35.45)
        1:45.73 (37.08)     2:22.74 (37.01)
 13 Lambert, Roy D   60 OREG              2:24.48    2:23.52        
        r:+1.16  33.87      1:09.73 (35.86)
        1:46.68 (36.95)     2:23.52 (36.84)
 14 Leet, John W     61 PNA               2:25.10    2:28.45        
        r:+1.09  33.00      1:09.53 (36.53)
        1:48.64 (39.11)     2:28.45 (39.81)
 15 Smith, Melvin H  64 PNA               2:35.00    2:34.48        
        r:+1.20  34.35      1:13.56 (39.21)
        1:54.77 (41.21)     2:34.48 (39.71)
 16 Woods, Tom M     64 VMST              2:39.00    2:35.50        
        r:+1.02  37.56      1:16.67 (39.11)
        1:56.43 (39.76)     2:35.50 (39.07)
 17 Colonnese, Mich  63 MVN               2:25.00    2:35.67        
        r:+1.17  36.21      1:14.52 (38.31)
        1:54.94 (40.42)     2:35.67 (40.73)
 18 Brown, Wayne R   64 INWM              2:30.00    2:39.85        
        r:+1.04  35.42      1:15.83 (40.41)
        1:58.44 (42.61)     2:39.85 (41.41)
 19 Looye, Aart      63 MSBC              2:41.00    3:01.13        
        r:+1.15  39.10      1:33.21 (54.11)
        2:16.97 (43.76)     3:01.13 (44.16)
 20 Pedersen, Lars   64 FLAQ              3:04.00    3:08.18        
        r:+0.92  36.86      1:18.88 (42.02)
        2:09.09 (50.21)     3:08.18 (59.09)
 -- Pilger, Robert   63 PNA               2:20.00         DQ        
                 38.68                     
 -- Meyerhoff, Rick  60 TAM               2:23.00         NS        
 -- Davis, Don M     62 RHMS              2:05.40         NS        
 -- Buys, Joe D      62 MICH              2:18.70         NS        
 
 Event 11  Men 65-69 200 Yard Freestyle
=========================================================================
         NATL: N 2:01.22  5/17/2002 JEFF FARRELL
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Landis, Tom      65 OREG              2:02.00    2:01.36         11  
        r:+0.86  27.76        58.69 (30.93)
        1:30.17 (31.48)     2:01.36 (31.19)
  2 Clark, Jerry     69 NCMS              2:14.00    2:15.12          9  
        r:+0.90  31.01      1:05.33 (34.32)
        1:39.69 (34.36)     2:15.12 (35.43)
  3 Mc Lachlan, Mur  66 MELO              2:35.00    2:23.40          8  
                 34.59      1:10.18 (35.59)
        1:46.35 (36.17)     2:23.40 (37.05)
  4 Southall, Henry  67 VERM              2:28.00    2:34.99          7  
        r:+0.97  35.08      1:15.03 (39.95)
        1:55.61 (40.58)     2:34.99 (39.38)
  5 Hinnen, Michael  65 INWM              2:38.40    2:39.06          6  
        r:+1.25  34.47      1:15.07 (40.60)
        1:57.06 (41.99)     2:39.06 (42.00)
  6 Monahan, Richar  65 METR              2:39.33    2:41.53          5  
        r:+1.12  37.41      1:18.13 (40.72)
        2:00.34 (42.21)     2:41.53 (41.19)
  7 Mohr, Ralph W    65 OREG              2:42.58    2:46.04          4  
        r:+1.08  37.69      1:19.53 (41.84)
        2:02.25 (42.72)     2:46.04 (43.79)
  8 Norris, Robert   68 DAM               2:45.00    2:46.44          3  
        r:+1.20  38.50      1:20.60 (42.10)
        2:04.08 (43.48)     2:46.44 (42.36)
 
 Event 11  Men 70-74 200 Yard Freestyle
=========================================================================
         NATL: N 2:09.57  5/20/2001 GRAHAM JOHNSTON
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Radcliff, David  73 OREG              2:11.67    2:09.83         11  
                 31.07      1:04.80 (33.73)
        1:38.59 (33.79)     2:09.83 (31.24)
  2 Farrell, Jeff    70 SBM               2:10.00    2:10.25          9  
        r:+0.87  30.28      1:04.05 (33.77)
        1:38.38 (34.33)     2:10.25 (31.87)
  3 Rauch, Will      72 LVM               2:50.00    2:32.64          8  
        r:+0.94  35.11      1:14.18 (39.07)
        1:54.61 (40.43)     2:32.64 (38.03)
  4 King, Bill       73 OREG              2:43.00    2:46.55          7  
                 37.00      1:17.98 (40.98)
        2:02.25 (44.27)     2:46.55 (44.30)
  5 Plummer, Mark A  70 CMS               2:45.33    2:46.62          6  
        r:+1.17  36.66      1:17.00 (40.34)
        2:00.78 (43.78)     2:46.62 (45.84)
  6 Szasz, Ivan J    70 MSBC              2:47.92    2:48.33          5  
        r:+1.11  37.73      1:20.92 (43.19)
        2:06.45 (45.53)     2:48.33 (41.88)
  7 Bevier, Jack     74 INWM              3:00.16    2:57.93          4  
        r:+0.97  40.10      1:26.47 (46.37)
        2:11.34 (44.87)     2:57.93 (46.59)
 -- Blake, William   70 SWAM              2:43.00         NS        
 
 Event 11  Men 75-79 200 Yard Freestyle
=========================================================================
         NATL: N 2:24.54  4/30/2000 FRANK PIEMME
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Johnston, Graha  76 MOST              2:20.00    2:21.77N        11  
        r:+1.08  33.02      1:10.00 (36.98)
        1:47.00 (37.00)     2:21.77 (34.77)
  2 Miller, Bob K    78 PNA               2:45.00    2:38.87          9  
        r:+1.10  37.49      1:18.35 (40.86)
        1:59.78 (41.43)     2:38.87 (39.09)
  3 Kimball, Ken     76 SDSM              2:51.70    2:49.84          8  
        r:+1.13  38.94      1:23.23 (44.29)
        2:07.88 (44.65)     2:49.84 (41.96)
  4 Bower, Dick      76 WMST              2:59.31    2:54.41          7  
        r:+1.15  37.52      1:19.65 (42.13)
        2:05.91 (46.26)     2:54.41 (48.50)
  5 Dorse, Robert O  75 PNA               3:00.60    3:00.56          6  
        r:+1.10  41.44      1:27.31 (45.87)
        2:14.87 (47.56)     3:00.56 (45.69)
  6 Stupfel, Don L   79 SMMM              3:30.16    3:56.98          5  
        r:+1.22  49.99      1:47.96 (57.97)
      2:51.06 (1:03.10)   3:56.98 (1:05.92)
  7 Kabel, Robert L  75 OREG              3:59.00    3:58.17          4  
                 51.51      1:48.22 (56.71)
      2:51.78 (1:03.56)   3:58.17 (1:06.39)
 -- Lertzman, Alan   78 UNAT              3:50.00         NS        
 -- Hubbard, Donald  79 SDSM              3:06.43         NS        
 -- Moretto, Bob     75 TOC               3:45.00         NS        
 
 Event 11  Men 80-84 200 Yard Freestyle
=========================================================================
         NATL: N 2:38.33  4/24/2005 FRANK PIEMME
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Piemme, Frank M  82 SDSM              2:44.50    2:43.25         11  
        r:+1.08  35.28      1:15.85 (40.57)
        1:59.39 (43.54)     2:43.25 (43.86)
  2 Lamb, Willard J  84 OREG              3:09.00    2:53.96          9  
        r:+1.13  36.98      1:21.00 (44.02)
        2:08.47 (47.47)     2:53.96 (45.49)
  3 Webster, Dale A  81 SDSM              2:48.33    2:54.02          8  
        r:+1.19  39.01      1:22.47 (43.46)
        2:08.84 (46.37)     2:54.02 (45.18)
  4 Schmidt, Jurgen  84 SDSM              3:04.22    2:56.03          7  
        r:+1.03  39.54      1:25.23 (45.69)
        2:11.51 (46.28)     2:56.03 (44.52)
  5 Wilson, Win B    80 NEM               3:18.18    3:21.24          6  
        r:+1.13  45.22      1:35.62 (50.40)
        2:29.88 (54.26)     3:21.24 (51.36)
  6 Goldner, Fred H  80 CONN              3:30.78    3:25.44          5  
                 44.00      1:35.67 (51.67)
        2:30.79 (55.12)     3:25.44 (54.65)
  7 Schomburg, Rich  81 USF               3:40.17    3:41.21          4  
        r:+1.25  51.28    1:53.13 (1:01.85)
        2:51.90 (58.77)     3:41.21 (49.31)
  8 Jones, Glynn     82 TOC               5:20.00    3:52.22          3  
        r:+1.18  52.44      1:50.48 (58.04)
      2:52.11 (1:01.63)   3:52.22 (1:00.11)
  9 Edwards, James   84 NEM               3:44.15    3:52.30          2  
        r:+0.99  51.61    1:52.72 (1:01.11)
      2:53.13 (1:00.41)     3:52.30 (59.17)
 10 Strong, Doug     82 DOC               3:43.87    4:51.29          1  
      r:+1.49  1:06.51    2:19.27 (1:12.76)
      3:39.57 (1:20.30)   4:51.29 (1:11.72)
 -- Newton, Dave     81 PNA               3:50.00         DQ        
 -- Truby, Jack O    82 CMS               3:25.00         NS        
 
 Event 11  Men 85-89 200 Yard Freestyle
=========================================================================
         NATL: N 2:55.96  9/22/2001 JIM EUBANK
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Young, Gilbert   85 OREG              3:15.10    3:28.68         11  
        r:+1.18  47.49      1:39.52 (52.03)
        2:34.75 (55.23)     3:28.68 (53.93)
  2 Smith, Richard   87 WCM               4:20.00    4:03.98          9  
                 55.05    1:56.51 (1:01.46)
      3:01.01 (1:04.50)   4:03.98 (1:02.97)
 -- Johnston, Willi  88 WCM               6:03.47         NS        
 
     

 Hy-Tek Meet Services                                   5/18/2007 - 18:49PM
    2007 USMS Short Course Yards Championships - 5/17/2007 to 5/20/2007    
 
 Event 12  Women 18-24 200 Yard Freestyle
=========================================================================
         NATL: N 1:50.98  3/4/2001  RACHEL KOMISARZ
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Miller, Ginny    22 SWOM              1:57.50    1:59.15         11  
        r:+0.89  28.08        57.99 (29.91)
        1:28.93 (30.94)     1:59.15 (30.22)
  2 Andelson, Angel  20 SCAM              2:04.89    2:03.83          9  
        r:+0.90  29.12      1:00.39 (31.27)
        1:32.82 (32.43)     2:03.83 (31.01)
  3 Miller, Stephan  24 PNA               2:05.97    2:04.17          8  
        r:+0.85  29.76      1:01.64 (31.88)
        1:33.31 (31.67)     2:04.17 (30.86)
  4 Skerkoski, Ann   24 SKY               2:08.40    2:05.17          7  
        r:+0.80  29.99      1:02.42 (32.43)
        1:34.60 (32.18)     2:05.17 (30.57)
  5 Schneider, Leah  22 WMAC              2:09.00    2:05.49          6  
        r:+0.88  30.00      1:01.67 (31.67)
        1:33.85 (32.18)     2:05.49 (31.64)
  6 Gray, Kathryn M  22 CRUZ              2:08.00    2:06.46          5  
        r:+0.75  29.49      1:01.58 (32.09)
        1:34.38 (32.80)     2:06.46 (32.08)
  7 Carney, Monica   24 CRUZ              2:09.00    2:06.58          4  
        r:+0.81  30.18      1:02.38 (32.20)
        1:34.44 (32.06)     2:06.58 (32.14)
  8 Rietze, Susan M  24 SWOM              2:08.00    2:08.34          3  
        r:+0.94  29.40      1:01.88 (32.48)
        1:35.10 (33.22)     2:08.34 (33.24)
  9 Pierce, Shona D  22 PNA               2:14.30    2:09.82          2  
        r:+0.78  30.85      1:05.16 (34.31)
        1:38.64 (33.48)     2:09.82 (31.18)
 10 Brown, Sharnay   21 INWM              2:11.37    2:10.48          1  
        r:+0.79  31.29      1:05.10 (33.81)
        1:38.45 (33.35)     2:10.48 (32.03)
 11 Crawford, Kathr  23 IOWA              2:11.73    2:13.32        
        r:+0.90  31.21      1:05.06 (33.85)
        1:39.44 (34.38)     2:13.32 (33.88)
 12 Christensen, Br  22 AKMS              2:20.00    2:16.15        
        r:+0.77  32.06      1:06.43 (34.37)
        1:41.26 (34.83)     2:16.15 (34.89)
 13 Pranke, Bridget  23 ARIZ              2:13.61    2:16.48        
        r:+0.91  32.28      1:06.42 (34.14)
        1:41.54 (35.12)     2:16.48 (34.94)
 14 Beattie, Megan   20 AKMS              2:19.80    2:24.39        
        r:+0.86  33.27      1:09.78 (36.51)
        1:47.59 (37.81)     2:24.39 (36.80)
 
 Event 12  Women 25-29 200 Yard Freestyle
=========================================================================
         NATL: N 1:48.80  5/20/2001 LIMIN LIU
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Grover, Mollie   26 TERR              1:58.36    1:58.07         11  
        r:+0.71  27.66        57.64 (29.98)
        1:27.65 (30.01)     1:58.07 (30.42)
  2 Mills, Courtney  28 CMS               2:05.35    1:58.64          9  
        r:+0.85  27.21        56.59 (29.38)
        1:27.46 (30.87)     1:58.64 (31.18)
  3 Linke, Lyndsey   27 CMS               2:01.59    1:58.73          8  
        r:+0.78  27.24        57.33 (30.09)
        1:28.39 (31.06)     1:58.73 (30.34)
  4 Rau, Jocelyn M   28 WMAC              2:03.00    1:58.81          7  
        r:+0.86  27.37        57.17 (29.80)
        1:28.10 (30.93)     1:58.81 (30.71)
  5 Matz, Kim E      25 PNA               2:02.51    2:00.22          6  
        r:+0.74  27.59        57.85 (30.26)
        1:29.09 (31.24)     2:00.22 (31.13)
  6 Lloyd, Allison   26 IM                1:58.79    2:01.65          5  
        r:+0.69  28.00        58.10 (30.10)
        1:29.26 (31.16)     2:01.65 (32.39)
  7 Kozlowski, Laur  29 IM                2:06.00    2:01.97          4  
        r:+0.81  28.02        58.46 (30.44)
        1:30.25 (31.79)     2:01.97 (31.72)
  8 Livingston, Meg  29 PNA               2:03.62    2:02.06          3  
        r:+0.79  28.74        59.78 (31.04)
        1:31.36 (31.58)     2:02.06 (30.70)
  9 Chamberlin, Mel  26 METR              2:01.45    2:02.38          2  
        r:+0.65  28.81        59.83 (31.02)
        1:31.29 (31.46)     2:02.38 (31.09)
 10 Liberty, Laurel  25 IM                2:04.00    2:04.34          1  
        r:+0.69  29.20      1:00.43 (31.23)
        1:32.58 (32.15)     2:04.34 (31.76)
 11 Showell, Briann  27 OREG              2:07.60    2:04.38        
        r:+0.80  28.64        59.36 (30.72)
        1:31.65 (32.29)     2:04.38 (32.73)
 12 Hennessey, Kath  28 NBAC              2:07.00    2:05.14        
        r:+0.83  28.36        59.95 (31.59)
        1:32.91 (32.96)     2:05.14 (32.23)
 13 Lee, Jackie      26 REDT              2:08.46    2:05.95        
        r:+0.92  29.55      1:01.04 (31.49)
        1:33.44 (32.40)     2:05.95 (32.51)
 14 Otto, Julia      27 STAN              2:10.00    2:07.83        
        r:+0.80  30.10      1:02.29 (32.19)
        1:34.91 (32.62)     2:07.83 (32.92)
 15 Seago, Leslie    25 IM                2:10.99    2:09.26        
        r:+0.90  30.10      1:02.97 (32.87)
        1:36.27 (33.30)     2:09.26 (32.99)
 16 Doman, Mary E    25 LVM               2:13.00    2:11.91        
        r:+0.75  29.83      1:02.51 (32.68)
        1:36.86 (34.35)     2:11.91 (35.05)
 17 Potts, Erin E    29 LVM               2:15.18    2:13.76        
        r:+0.96  31.93      1:05.92 (33.99)
        1:39.90 (33.98)     2:13.76 (33.86)
 18 Giovanni, Melis  27 UCLA              2:13.47    2:17.18        
        r:+0.77  29.66      1:03.85 (34.19)
        1:40.70 (36.85)     2:17.18 (36.48)
 19 Hiebert, Stepha  29 SLAM              2:20.00    2:18.06        
        r:+0.73  31.90      1:06.91 (35.01)
        1:42.60 (35.69)     2:18.06 (35.46)
 20 Welch, Mary H    25 PNA               2:30.98    2:36.86        
        r:+0.98  35.60      1:14.75 (39.15)
        1:55.76 (41.01)     2:36.86 (41.10)
 -- Nonaka, Marissa  28 WCM               2:17.90         NS        
 -- Monu, Ngozi R    26 NYCH              2:00.50         NS        
 -- Pencek, Janelle  25 IM                2:24.00         NS        
 -- Fry, Jessica L   27 RMST              2:09.29         NS        
 -- Elwonger, Steph  29 OREG              2:05.34         NS        
 
 Event 12  Women 30-34 200 Yard Freestyle
=========================================================================
         NATL: N 1:51.40  5/18/2003 KATRINA RADKE
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 McClelland, Kat  30 DAMM              1:58.22    1:56.96         11  
        r:+0.82  27.47        56.73 (29.26)
        1:26.85 (30.12)     1:56.96 (30.11)
  2 Lee, Kristi D    31 SAWS              2:01.24    2:00.89          9  
                 28.03        58.12 (30.09)
        1:29.26 (31.14)     2:00.89 (31.63)
  3 Kelsey, Jane M   31 REDT              2:09.63    2:04.21          8  
        r:+0.88  28.51        59.50 (30.99)
        1:31.85 (32.35)     2:04.21 (32.36)
  4 Welch, Michele   30 REDT              2:10.82    2:04.96          7  
        r:+0.85  29.18      1:00.16 (30.98)
        1:32.15 (31.99)     2:04.96 (32.81)
  5 Roberts, Taunya  34 PNA               2:01.26    2:05.66          6  
        r:+0.84  28.54        59.57 (31.03)
        1:32.33 (32.76)     2:05.66 (33.33)
  6 McRae, Michelle  31 PNA               2:10.40    2:06.78          5  
                 29.75      1:01.10 (31.35)
        1:33.63 (32.53)     2:06.78 (33.15)
  7 Pizer, Margaret  32 MESC              2:08.50    2:08.06          4  
        r:+0.86  30.08      1:02.18 (32.10)
        1:34.85 (32.67)     2:08.06 (33.21)
  8 Macy, Michelle   30 OREG              2:10.00    2:08.88          3  
                 30.30      1:02.86 (32.56)
        1:36.18 (33.32)     2:08.88 (32.70)
  9 Hatakeyama, Chi  32 ALEX              2:11.55    2:10.22          2  
        r:+0.81  31.86      1:05.24 (33.38)
        1:37.53 (32.29)     2:10.22 (32.69)
 10 Guinee, Kathlee  33 NEM               2:11.19    2:12.41          1  
        r:+0.84  29.46      1:02.16 (32.70)
        1:37.12 (34.96)     2:12.41 (35.29)
 11 McCrady, Christ  34 FLAQ              2:20.50    2:14.79        
        r:+0.77  31.10      1:05.29 (34.19)
        1:41.36 (36.07)     2:14.79 (33.43)
 12 Bode, Christy M  31 MVN               2:14.39    2:15.03        
        r:+0.83  31.76      1:05.38 (33.62)
        1:40.15 (34.77)     2:15.03 (34.88)
 13 Kramer, Ellen M  32 OREG              2:15.60    2:16.36        
        r:+0.96  30.96      1:05.72 (34.76)
        1:41.45 (35.73)     2:16.36 (34.91)
 14 Strausbaugh, El  30 OREG              2:28.74    2:19.24        
        r:+0.84  33.24      1:08.32 (35.08)
        1:43.34 (35.02)     2:19.24 (35.90)
 15 Atkinson, Karen  32 NEM               2:16.87    2:24.14        
        r:+1.06  33.66      1:10.71 (37.05)
        1:47.61 (36.90)     2:24.14 (36.53)
 16 Fisher, Carlie   32 LAPS              2:27.37    2:28.27        
        r:+1.04  35.18      1:12.24 (37.06)
        1:50.50 (38.26)     2:28.27 (37.77)
 17 Fulton, Robin E  31 MICH              2:27.00    2:30.36        
        r:+0.89  34.80      1:12.34 (37.54)
        1:51.49 (39.15)     2:30.36 (38.87)
 18 Eager, Kristi M  34 PNA               2:45.00    2:31.16        
        r:+0.87  33.68      1:11.24 (37.56)
        1:50.47 (39.23)     2:31.16 (40.69)
 
 Event 12  Women 35-39 200 Yard Freestyle
=========================================================================
         NATL: N 1:51.55  5/3/1997  K PIPES-NEILSEN
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Smith, Jody L    38 STAN              1:57.34    1:55.83         11  
        r:+0.79  27.32        56.76 (29.44)
        1:26.56 (29.80)     1:55.83 (29.27)
  2 Gary, Kristin J  39 REDT              1:58.60    1:58.03          9  
        r:+0.78  27.65        57.41 (29.76)
        1:27.52 (30.11)     1:58.03 (30.51)
  3 Dodd, Laurie Z   35 UCLA              1:59.88    1:58.84          8  
        r:+0.78  28.20        58.11 (29.91)
        1:28.51 (30.40)     1:58.84 (30.33)
  4 Tobey, Stacey W  38 CMS               2:05.70    2:03.82          7  
        r:+0.91  28.95      1:00.14 (31.19)
        1:32.13 (31.99)     2:03.82 (31.69)
  5 Gellatly, Jill   39 WMST              2:08.50    2:04.11          6  
        r:+0.86  30.02      1:01.71 (31.69)
        1:33.26 (31.55)     2:04.11 (30.85)
  6 Tyrrell, Laura   39 OREG              2:08.00    2:06.24          5  
        r:+0.89  30.23      1:02.66 (32.43)
        1:34.75 (32.09)     2:06.24 (31.49)
  7 Eden, Kim G      38 CMS               2:13.00    2:07.65          4  
        r:+0.88  28.56      1:00.43 (31.87)
        1:34.09 (33.66)     2:07.65 (33.56)
  8 Ghimenti, Lee A  36 VCM               2:12.00    2:09.19          3  
        r:+0.84  29.85      1:01.78 (31.93)
        1:35.11 (33.33)     2:09.19 (34.08)
  9 Gedney, Suzanne  38 NBAC              2:10.38    2:09.55          2  
        r:+0.90  29.57      1:02.03 (32.46)
        1:35.24 (33.21)     2:09.55 (34.31)
 10 Sondgroth, Trac  35 PNA               2:11.22    2:10.57          1  
        r:+0.88  30.35      1:02.88 (32.53)
        1:36.18 (33.30)     2:10.57 (34.39)
 11 Hegeberg, Linda  37 PNA               2:10.05    2:10.96        
        r:+0.85  30.22      1:03.40 (33.18)
        1:37.14 (33.74)     2:10.96 (33.82)
 12 Young, Susie S   37 OREG              2:18.50    2:13.16        
        r:+0.92  31.89      1:05.77 (33.88)
        1:39.75 (33.98)     2:13.16 (33.41)
 13 Crecelius, Nanc  37 WMST              2:15.29    2:14.80        
        r:+0.84  31.56      1:05.59 (34.03)
        1:40.60 (35.01)     2:14.80 (34.20)
 14 Franklin, Becky  38 SQST              2:19.96    2:17.38        
        r:+0.81  32.85      1:07.56 (34.71)
        1:42.52 (34.96)     2:17.38 (34.86)
 15 Mesler, Jennife  36 PNA               2:19.31    2:18.32        
        r:+0.87  30.89      1:04.93 (34.04)
        1:41.26 (36.33)     2:18.32 (37.06)
 16 McConnell, Mich  39 PNA               2:20.81    2:22.60        
        r:+0.89  32.09      1:07.55 (35.46)
        1:44.44 (36.89)     2:22.60 (38.16)
 17 Segnitz, Robin   39 SKY               2:27.03    2:26.78        
        r:+0.80  33.39      1:10.46 (37.07)
        1:48.52 (38.06)     2:26.78 (38.26)
 18 Sanguinet, Aman  36 STAN              2:14.21    2:30.21        
        r:+0.85  33.12      1:09.75 (36.63)
        1:49.18 (39.43)     2:30.21 (41.03)
 
 Event 12  Women 40-44 200 Yard Freestyle
=========================================================================
         NATL: N 1:51.06  12/22/2002K PIPES-NEILSEN
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Welting, Lauree  41 TOC               1:58.40    1:56.17         11  
        r:+0.89  27.22        56.48 (29.26)
        1:26.32 (29.84)     1:56.17 (29.85)
  2 Lohberg, Birgit  41 GOLD              1:56.61    1:57.23          9  
        r:+0.86  27.90        57.62 (29.72)
        1:27.39 (29.77)     1:57.23 (29.84)
  3 Scott, Anna T P  44 CMS               2:10.00    2:02.02          8  
        r:+0.89  27.93        58.47 (30.54)
        1:29.84 (31.37)     2:02.02 (32.18)
  4 Dantzler, Amy L  42 WH2O              2:04.60    2:03.65          7  
                 29.22      1:00.46 (31.24)
        1:32.21 (31.75)     2:03.65 (31.44)
  5 Ekstrom, Gretch  40 TERR              2:08.09    2:04.69          6  
                 28.80      1:00.01 (31.21)
        1:32.22 (32.21)     2:04.69 (32.47)
  6 Rapuano, Lisa    41 NBAC              2:02.00    2:05.62          5  
        r:+0.80  28.68        59.83 (31.15)
        1:32.24 (32.41)     2:05.62 (33.38)
  7 Nowak, Elizabet  43 NCMS              2:02.97    2:06.32          4  
        r:+0.90  29.08      1:00.29 (31.21)
        1:32.81 (32.52)     2:06.32 (33.51)
  8 Major, Rebecca   43 ARIZ              2:10.44    2:07.33          3  
        r:+0.85  29.71      1:01.06 (31.35)
        1:33.72 (32.66)     2:07.33 (33.61)
  9 Watkins, Elizab  41 OREG              2:15.37    2:09.03          2  
        r:+0.76  30.24      1:03.12 (32.88)
        1:36.10 (32.98)     2:09.03 (32.93)
 10 Dyer, Lisa S     42 WMAC              2:14.39    2:13.35          1  
        r:+0.84  30.53      1:03.58 (33.05)
        1:38.21 (34.63)     2:13.35 (35.14)
 11 Hagadorn, Heath  42 CMS               2:08.99    2:13.54        
        r:+0.91  30.98      1:04.56 (33.58)
        1:38.94 (34.38)     2:13.54 (34.60)
 12 Adams, Kari S    41 LVM               2:18.80    2:16.84        
        r:+0.84  32.31      1:07.56 (35.25)
        1:43.08 (35.52)     2:16.84 (33.76)
 13 Cleary, Kelly L  43 SQST              2:15.47    2:17.89        
        r:+0.80  32.28      1:07.12 (34.84)
        1:42.88 (35.76)     2:17.89 (35.01)
 14 Layzer, Martha   42 PNA               2:14.75    2:18.39        
        r:+0.83  33.07      1:07.97 (34.90)
        1:43.18 (35.21)     2:18.39 (35.21)
 15 Bachman, Kari A  40 RGSC              2:18.00    2:18.63        
        r:+0.83  31.64      1:06.73 (35.09)
        1:42.49 (35.76)     2:18.63 (36.14)
 16 Scott, Sheryl L  44 NEM               2:26.56    2:20.91        
        r:+0.97  32.29      1:07.75 (35.46)
        1:44.69 (36.94)     2:20.91 (36.22)
 17 Haney, Sue       44 IM                2:29.72    2:21.77        
        r:+0.85  30.53      1:06.43 (35.90)
        1:44.46 (38.03)     2:21.77 (37.31)
 18 Hunter, Dee A    41 SQST              2:26.50    2:22.09        
        r:+0.93  32.78      1:08.72 (35.94)
        1:46.10 (37.38)     2:22.09 (35.99)
 19 Whitney, Jamie   42 PNA               2:25.91    2:23.82        
                 32.87      1:09.45 (36.58)
        1:46.91 (37.46)     2:23.82 (36.91)
 20 Dornan, Gwen A   44 USF               2:25.00    2:27.28        
        r:+1.02  34.78      1:12.26 (37.48)
        1:50.32 (38.06)     2:27.28 (36.96)
 21 Shore, Susan D   44 MSCM              2:25.94    2:27.49        
                 34.40      1:10.96 (36.56)
        1:49.35 (38.39)     2:27.49 (38.14)
 22 Dillenburg, Rob  44 RMST              2:34.00    2:33.93        
        r:+0.97  34.56      1:13.33 (38.77)
        1:53.84 (40.51)     2:33.93 (40.09)
 23 Swoboda, Sandy   43 MARY              2:35.20    2:36.15        
        r:+0.99  35.45      1:13.65 (38.20)
        1:54.67 (41.02)     2:36.15 (41.48)
 24 Kaufmann, Karen  42 VMST              2:48.91    2:49.59        
        r:+1.04  37.75      1:20.68 (42.93)
        2:05.68 (45.00)     2:49.59 (43.91)
 25 Blomberg, Audre  41 PNA               2:48.56    2:54.35        
        r:+1.02  35.56      1:18.07 (42.51)
        2:04.61 (46.54)     2:54.35 (49.74)
 -- Hoffman, Wendy   44 PNA               2:48.00         NS        
 
 Event 12  Women 45-49 200 Yard Freestyle
=========================================================================
         NATL: N 1:58.53  5/20/2001 LAURA VAL
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Pipes-Neilsen,   45 IM                1:58.54    1:55.35N        11  
        r:+0.82  26.63        55.76 (29.13)
        1:25.60 (29.84)     1:55.35 (29.75)
  2 Simpson, Susann  47 NOVA              2:01.00    1:59.91          9  
        r:+0.89  28.93        59.26 (30.33)
        1:29.92 (30.66)     1:59.91 (29.99)
  3 Block, Andrea J  45 IM                2:07.20    2:04.24          8  
                 29.19      1:00.05 (30.86)
        1:32.11 (32.06)     2:04.24 (32.13)
  4 Meyer, Margueri  48 TOC               2:09.00    2:06.13          7  
        r:+0.70  30.05      1:01.74 (31.69)
        1:34.21 (32.47)     2:06.13 (31.92)
  5 Andrus-Hughes,   49 OREG              2:07.60    2:06.79          6  
        r:+0.88  31.46      1:03.77 (32.31)
        1:35.61 (31.84)     2:06.79 (31.18)
  6 Brown, Denise H  47 MICH              2:08.64    2:07.57          5  
        r:+0.85  30.77      1:02.78 (32.01)
        1:35.35 (32.57)     2:07.57 (32.22)
  7 Kessler, Laura   46 O*H*              2:11.00    2:07.72          4  
        r:+0.81  29.04      1:00.21 (31.17)
        1:33.02 (32.81)     2:07.72 (34.70)
  8 Garnier, Kathy   46 CMS               2:05.00    2:07.82          3  
        r:+0.88  30.14      1:01.22 (31.08)
        1:33.20 (31.98)     2:07.82 (34.62)
  9 Osborn, Ahelee   49 USF               2:13.68    2:09.80          2  
        r:+0.78  29.89      1:02.48 (32.59)
        1:35.92 (33.44)     2:09.80 (33.88)
 10 Lachney, Fay     46 SMS               2:11.65    2:10.31          1  
        r:+0.89  30.28      1:03.05 (32.77)
        1:36.93 (33.88)     2:10.31 (33.38)
 11 Bricel, Kathy A  45 INWM              2:14.98    2:13.28        
        r:+0.90  30.83      1:04.12 (33.29)
        1:38.62 (34.50)     2:13.28 (34.66)
 12 Bailey, Monica   46 ARIZ              2:12.00    2:14.09        
        r:+0.94  30.96      1:05.00 (34.04)
        1:39.64 (34.64)     2:14.09 (34.45)
 13 Hajost, Cynthia  47 RMST              2:15.78    2:16.87        
        r:+0.90  31.17      1:06.27 (35.10)
        1:42.33 (36.06)     2:16.87 (34.54)
 14 Plevich, Beth    45 CTM               2:15.00    2:16.91        
        r:+0.86  30.75      1:05.15 (34.40)
        1:41.29 (36.14)     2:16.91 (35.62)
 15 Edwards, Kris E  45 BGWM              2:20.50    2:17.27        
        r:+0.93  32.35      1:07.74 (35.39)
        1:44.06 (36.32)     2:17.27 (33.21)
 16 Hall, Ali R      45 TAM               2:23.00    2:19.12        
                 33.38      1:08.08 (34.70)
        1:43.59 (35.51)     2:19.12 (35.53)
 17 Nowack, Susan J  46 SRM               2:22.07    2:22.88        
        r:+1.13  33.53      1:09.47 (35.94)
        1:46.21 (36.74)     2:22.88 (36.67)
 18 Caswell, Mary J  46 OREG              2:23.00    2:27.22        
        r:+0.89  34.95      1:12.39 (37.44)
        1:49.82 (37.43)     2:27.22 (37.40)
 19 Keyser, Donna H  49 PNA               2:50.00    2:32.62        
        r:+1.14  36.87      1:15.28 (38.41)
        1:53.92 (38.64)     2:32.62 (38.70)
 20 Van Cleave, Jul  48 WMAC              2:32.97    2:34.55        
        r:+1.16  36.04      1:14.85 (38.81)
        1:55.19 (40.34)     2:34.55 (39.36)
 21 Fox, Christina   46 OREG              2:38.00    2:36.50        
        r:+1.07  37.04      1:16.62 (39.58)
        1:56.62 (40.00)     2:36.50 (39.88)
 22 Medina, Valerie  46 WH2O              3:15.00    2:47.79        
        r:+0.84  37.06      1:18.87 (41.81)
        2:03.50 (44.63)     2:47.79 (44.29)
 23 Waller, Anne E   45 DEF               3:05.00    3:05.42        
        r:+1.03  39.95      1:26.96 (47.01)
        2:17.03 (50.07)     3:05.42 (48.39)
 -- Nikzad, Effie    48 UCLA              3:30.00         NS        
 -- Payne, Lori A    47 SLAM              2:07.00         NS        
 -- Faurot, Michell  46 REDT              2:05.89         NS        
 -- Quinlan, Karen   45 COTA              2:14.20         NS        
 -- Tomlinson-Macia  48 INWM              2:23.08         NS        
 
 Event 12  Women 50-54 200 Yard Freestyle
=========================================================================
         NATL: N 1:59.55  5/17/2002 LAURA VAL
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 O'Brien, Charle  50 WCM               2:09.80    2:07.08         11  
        r:+0.87  30.22      1:02.64 (32.42)
        1:35.15 (32.51)     2:07.08 (31.93)
  2 Lippold, Mary B  51 PNA               2:09.50    2:07.91          9  
        r:+0.85  30.62      1:03.40 (32.78)
        1:35.79 (32.39)     2:07.91 (32.12)
  3 Bennett, Lisa A  51 SQST              2:13.01    2:09.93          8  
        r:+0.84  30.12      1:02.64 (32.52)
        1:36.44 (33.80)     2:09.93 (33.49)
  4 Grilli, Tracy L  50 NEM               2:11.00    2:10.84          7  
        r:+0.82  30.39      1:03.70 (33.31)
        1:37.45 (33.75)     2:10.84 (33.39)
  5 Crittenden, Lei  50 WCM               2:10.02    2:10.97          6  
        r:+0.87  30.55      1:02.76 (32.21)
        1:36.30 (33.54)     2:10.97 (34.67)
  6 Ayoob, Laurie    50 LAPS              2:13.28    2:12.95          5  
        r:+0.85  30.14      1:03.44 (33.30)
        1:38.00 (34.56)     2:12.95 (34.95)
  7 Latham, Terry    52 DAMM              2:12.62    2:15.90          4  
        r:+0.78  30.91      1:04.62 (33.71)
        1:40.08 (35.46)     2:15.90 (35.82)
  8 Sawyer, Robyn L  50 MSBC              2:20.89    2:18.64          3  
        r:+0.93  31.76      1:06.56 (34.80)
        1:42.62 (36.06)     2:18.64 (36.02)
  9 Finch, Merry B   52 YCRC              2:22.80    2:19.82          2  
        r:+0.95  32.50      1:07.51 (35.01)
        1:43.75 (36.24)     2:19.82 (36.07)
 10 Townsend, Nancy  52 PNA               2:20.96    2:20.36          1  
        r:+0.79  31.98      1:06.90 (34.92)
        1:43.64 (36.74)     2:20.36 (36.72)
 11 Budd, Elizabeth  53 OREG              2:30.84    2:26.46        
        r:+0.86  33.79      1:10.73 (36.94)
        1:48.87 (38.14)     2:26.46 (37.59)
 12 Wolf, Karen      51 PNA               2:40.00    2:33.80        
        r:+0.95  35.01      1:14.02 (39.01)
        1:54.57 (40.55)     2:33.80 (39.23)
 13 Braaten, Kitten  51 VMST              2:29.70    2:33.92        
        r:+0.89  35.69      1:14.63 (38.94)
        1:54.60 (39.97)     2:33.92 (39.32)
 14 Mason, Marianne  51 PNA               2:38.00    2:35.21        
        r:+0.98  35.20      1:13.51 (38.31)
        1:54.62 (41.11)     2:35.21 (40.59)
 15 Mitchell, Aliso  53 MVN               2:31.94    2:41.67        
        r:+1.00  36.16      1:15.95 (39.79)
        1:58.70 (42.75)     2:41.67 (42.97)
 16 Harms, Kildine   53 WCM               3:00.00    3:02.69        
        r:+0.89  39.42      1:24.29 (44.87)
        2:13.06 (48.77)     3:02.69 (49.63)
 17 McNeel, Sandy    54 PNA               3:09.00    3:10.01        
        r:+1.20  42.31      1:29.50 (47.19)
        2:20.16 (50.66)     3:10.01 (49.85)
 -- Strauss, Judy    52 MELO              2:45.00         NS        
 -- Moore, Jo        52 PNA               2:14.00         NS        
 -- Glassman, Debbi  53 PNA               2:26.90         NS        
 
 Event 12  Women 55-59 200 Yard Freestyle
=========================================================================
         NATL: N 2:11.19  4/25/2004 BARBARA DUNBAR
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Val, Laura B     55 TAM               2:04.00    2:00.50N        11  
        r:+0.75  27.76        59.15 (31.39)
        1:30.10 (30.95)     2:00.50 (30.40)
  2 Roche, Carolyn   56 CMS               2:18.00    2:16.45          9  
                 31.87      1:06.61 (34.74)
        1:42.06 (35.45)     2:16.45 (34.39)
  3 Miller, Celeste  57 SNM               2:18.00    2:18.21          8  
        r:+1.00  31.65      1:05.91 (34.26)
        1:41.40 (35.49)     2:18.21 (36.81)
  4 Schmidt, Jonell  56 ARIZ              2:29.00    2:20.21          7  
        r:+0.99  33.18      1:09.14 (35.96)
        1:45.11 (35.97)     2:20.21 (35.10)
  5 Guthrie, Sally   57 MICH              2:22.00    2:25.30          6  
        r:+0.94  32.26      1:08.29 (36.03)
        1:46.00 (37.71)     2:25.30 (39.30)
  6 Hardt, Leslie G  55 VCM               2:40.00    2:29.56          5  
        r:+1.01  33.96      1:11.69 (37.73)
        1:51.33 (39.64)     2:29.56 (38.23)
  7 Shoenberger, Li  59 TAM               2:24.56    2:32.11          4  
        r:+1.04  36.02      1:14.93 (38.91)
        1:53.48 (38.55)     2:32.11 (38.63)
  8 Havel, Germaine  58 WMAC              2:40.18    2:32.28          3  
        r:+1.03  34.00      1:11.89 (37.89)
        1:52.47 (40.58)     2:32.28 (39.81)
  9 Altman, Christi  57 ARIZ              2:32.00    2:34.65          2  
        r:+0.85  34.82      1:13.48 (38.66)
        1:54.21 (40.73)     2:34.65 (40.44)
 10 Tyler, A Susan   58 SNM               2:42.20    2:45.56          1  
        r:+1.05  39.78      1:22.19 (42.41)
        2:04.79 (42.60)     2:45.56 (40.77)
 11 Weston, Susan L  56 SDSM              2:36.26    2:46.44        
        r:+1.16  37.99      1:18.88 (40.89)
        2:02.25 (43.37)     2:46.44 (44.19)
 12 Ellis, Susan H   59 AKMS              3:15.00    3:06.11        
        r:+1.11  40.41      1:24.47 (44.06)
        2:14.00 (49.53)     3:06.11 (52.11)
 -- Brittingham, Re  55 WCM               2:30.70         NS        
 -- Marquart, Lois   58 PNA               3:07.40         NS        
 
 Event 12  Women 60-64 200 Yard Freestyle
=========================================================================
         NATL: N 2:25.02  4/10/2005 ARDETH MUELLER
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Dills, Suzanne   62 PNA               2:26.40    2:27.57         11  
        r:+1.11  35.22      1:13.31 (38.09)
        1:50.85 (37.54)     2:27.57 (36.72)
  2 Dillon, Sally A  60 PNA               2:33.00    2:28.36          9  
        r:+1.04  34.42      1:12.49 (38.07)
        1:50.97 (38.48)     2:28.36 (37.39)
  3 Veater, Betty B  60 BRYB              2:37.00    2:40.70          8  
        r:+1.11  37.65      1:18.75 (41.10)
        2:00.92 (42.17)     2:40.70 (39.78)
  4 Sasser, Constan  60 NEM               2:46.30    2:44.51          7  
        r:+1.14  37.98      1:19.93 (41.95)
        2:02.95 (43.02)     2:44.51 (41.56)
  5 Webb, Linda J    61 FLAQ              3:00.63    2:47.72          6  
                 38.73      1:20.32 (41.59)
        2:04.10 (43.78)     2:47.72 (43.62)
  6 Dameron, Pam D   61 SQST              3:04.00    2:50.37          5  
        r:+1.00  40.29      1:24.73 (44.44)
        2:08.96 (44.23)     2:50.37 (41.41)
  7 Anziano, Marcia  62 CMS               2:50.85    2:51.23          4  
        r:+1.26  40.07      1:23.35 (43.28)
        2:07.63 (44.28)     2:51.23 (43.60)
  8 Litt, Arni H     61 PNA               2:52.00    2:52.06          3  
                 38.91      1:22.79 (43.88)
        2:07.73 (44.94)     2:52.06 (44.33)
  9 Schweitzer, Sus  61 IM                3:03.01    3:02.95          2  
        r:+0.90  42.06      1:28.64 (46.58)
        2:17.13 (48.49)     3:02.95 (45.82)
 10 Christenson, Ca  60 WMAC              3:15.50    3:03.10          1  
        r:+1.25  39.36      1:26.00 (46.64)
        2:16.36 (50.36)     3:03.10 (46.74)
 11 Wise, Louise     64 CMS               3:06.00    3:03.55        
        r:+1.19  41.68      1:28.10 (46.42)
        2:17.21 (49.11)     3:03.55 (46.34)
 12 Stephens, Mary   64 BRYB              2:56.73    3:14.66        
        r:+1.20  44.21      1:34.12 (49.91)
        2:25.74 (51.62)     3:14.66 (48.92)
 13 Weinberg, Wendy  61 ARIZ              3:14.31    3:20.15        
        r:+1.04  44.08      1:34.90 (50.82)
        2:28.84 (53.94)     3:20.15 (51.31)
 -- Calnek-Morris,   64 OREG              2:52.00         NS        
 -- Walker, Pinky M  64 PNA               2:45.80         NS        
 
 Event 12  Women 65-69 200 Yard Freestyle
=========================================================================
         NATL: N 2:32.93  4/19/1998 LAVELLE STOINOFF
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Schreiner, Beth  66 VMST              2:43.31    2:39.58         11  
        r:+0.91  37.25      1:18.27 (41.02)
        1:59.88 (41.61)     2:39.58 (39.70)
  2 Birkhead, Jane   66 MOST              2:54.48    2:48.74          9  
        r:+0.90  37.67      1:20.73 (43.06)
        2:05.79 (45.06)     2:48.74 (42.95)
  3 Munn, Susan L    68 DAM               2:42.00    2:52.65          8  
        r:+1.15  41.70      1:25.64 (43.94)
        2:09.72 (44.08)     2:52.65 (42.93)
  4 Clifford, Gynt   68 SDSM              2:53.80    2:53.29          7  
        r:+0.75  38.51      1:21.56 (43.05)
        2:07.02 (45.46)     2:53.29 (46.27)
  5 Boone, Kay M     66 MOST              2:58.12    2:58.45          6  
        r:+1.06  41.81      1:27.46 (45.65)
        2:14.54 (47.08)     2:58.45 (43.91)
  6 Stretch, Nancy   67 TOC               3:12.00    3:06.53          5  
        r:+1.18  42.58      1:29.68 (47.10)
        2:18.41 (48.73)     3:06.53 (48.12)
  7 Bower, Barbara   69 WMST              3:05.07    3:07.06          4  
        r:+1.29  43.45      1:30.75 (47.30)
        2:19.44 (48.69)     3:07.06 (47.62)
  8 Kowalski, Joyce  65 MICH              3:38.00    3:32.71          3  
        r:+1.03  46.70      1:42.66 (55.96)
        2:38.53 (55.87)     3:32.71 (54.18)
  9 Haworth, Joyce   69 WCM               3:46.49    3:44.45          2  
        r:+1.19  51.66      1:48.84 (57.18)
        2:47.25 (58.41)     3:44.45 (57.20)
 
 Event 12  Women 70-74 200 Yard Freestyle
=========================================================================
         NATL: N 2:35.85  4/30/2000 GAIL ROPER
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Little, Jeanne   70 SDSM              2:49.00    2:52.26         11  
        r:+1.04  38.84      1:22.82 (43.98)
        2:09.55 (46.73)     2:52.26 (42.71)
  2 Correa, Juanita  71 TLN               3:20.00    2:58.21          9  
        r:+1.14  41.09      1:26.66 (45.57)
        2:13.37 (46.71)     2:58.21 (44.84)
  3 Tullman, Patric  70 FMM               2:58.40    3:02.13          8  
        r:+1.28  41.78      1:27.16 (45.38)
        2:15.08 (47.92)     3:02.13 (47.05)
  4 Stoinoff, Lavel  74 OREG              3:30.00    3:03.48          7  
        r:+0.99  42.22      1:27.48 (45.26)
        2:13.62 (46.14)     3:03.48 (49.86)
  5 Ryman, Donna M   70 CMS               3:23.37    3:17.05          6  
        r:+1.10  46.17      1:37.10 (50.93)
        2:28.69 (51.59)     3:17.05 (48.36)
  6 Buchannan, Pegg  74 CMS               3:45.20    3:34.02          5  
        r:+1.09  49.07      1:43.14 (54.07)
        2:39.55 (56.41)     3:34.02 (54.47)
  7 Tegner, Thyra    72 ALMA              3:49.88    3:45.45          4  
        r:+1.04  45.50      1:42.91 (57.41)
      2:43.26 (1:00.35)   3:45.45 (1:02.19)
 -- Caldwell, Dionn  74 NOVA              3:21.29         NS        
 
 Event 12  Women 75-79 200 Yard Freestyle
=========================================================================
         NATL: N 2:53.25  4/3/2005  GAIL ROPER
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Bohl, Nan H      78 MOVY              3:05.14    3:05.76         11  
        r:+1.06  41.02      1:26.69 (45.67)
        2:15.72 (49.03)     3:05.76 (50.04)
  2 Gaschke, Lida A  75 METR              3:20.00    3:27.13          9  
        r:+0.99  47.59      1:40.10 (52.51)
        2:34.51 (54.41)     3:27.13 (52.62)
  3 Goggin, Georgia  77 MOST              3:59.74    3:51.98          8  
        r:+1.26  53.67      1:52.36 (58.69)
      2:54.99 (1:02.63)     3:51.98 (56.99)
 -- Alexander, Joan  75 WCM               3:20.00         NS        
 -- Roper, Gail P    77 ARIZ              2:55.00         NS        
 
 Event 12  Women 80-84 200 Yard Freestyle
=========================================================================
         NATL: N 3:10.14  5/18/2003 MARGERY MEYER
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Meyer, Margery   84 TOC               3:37.00    3:31.57         11  
        r:+1.24  51.25      1:45.26 (54.01)
        2:39.80 (54.54)     3:31.57 (51.77)
  2 Phillips, Berni  80 PNA               4:37.57    4:47.38          9  
      r:+1.14  1:04.36    2:17.41 (1:13.05)
      3:37.40 (1:19.99)   4:47.38 (1:09.98)
 -- Heim, Bea T      81 TAM               4:50.00         NS        
 -- Smith, Petey M   82 NEM               3:55.00         NS        
 -- Carr, Florence   81 SYSM              3:35.15         NS        
 
 Event 12  Women 85-89 200 Yard Freestyle
=========================================================================
         NATL: N 3:39.73  4/25/2004 RITA SIMONTON
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Kornfeld, Mauri  85 MVN               3:59.16    3:55.08         11  
                 53.93    1:54.05 (1:00.12)
      2:55.68 (1:01.63)     3:55.08 (59.40)
  2 Simonton, Rita   88 SDSM              3:57.50    3:58.64          9  
        r:+1.13  55.44    1:56.79 (1:01.35)
      2:57.42 (1:00.63)   3:58.64 (1:01.22)
  3 Burrill, Billie  86 NEM               4:14.30    4:09.51          8  
        r:+1.51  55.13    2:02.18 (1:07.05)
      3:08.83 (1:06.65)   4:09.51 (1:00.68)
  4 Stangel, Paulin  85 OREG              4:50.53    5:09.46          7  
      r:+1.63  1:04.08    2:18.63 (1:14.55)
      3:44.34 (1:25.71)   5:09.46 (1:25.12)
  5 Chadwick, Mario  85 PNA               8:14.89    7:25.56          6  
               1:31.89    3:26.52 (1:54.63)
      5:24.87 (1:58.35)   7:25.56 (2:00.69)
 
     

 Hy-Tek Meet Services                                   5/18/2007 - 18:00PM
    2007 USMS Short Course Yards Championships - 5/17/2007 to 5/20/2007    
 
 Event 13  Mixed 18+ 200 Yard Medley Relay
==================================================================================
         NATL: N 1:41.15  5/21/1995 GOLD COAST
                          L PERKINS, J HEATH, S WALKER, H HAGEMAN
    Team                             Seed     Finals       Points 
==================================================================================
  1 CMS  'A'                      1:44.30    1:44.93         22  
     1) Lang, Matthew E M24           2) Copsey, Shane R M24  r:+0.10 
     3) Linke, Lyndsey M W27  r:+0.38 4) Jasmann, Christine W Wr:+0.19
        r:+0.73  27.22        52.65 (25.43)
        1:18.29 (25.64)     1:44.93 (26.64)
  2 IM  'A'                       1:46.20    1:45.21         18  
     1) Paulsen, Kristina W30         2) Helfers, Alex R M27  r:+0.08 
     3) Shipley, Bill M32  r:+0.17    4) Bailey, Karla W23  r:+0.33   
        r:+0.73  29.18        56.66 (27.48)
        1:20.88 (24.22)     1:45.21 (24.33)
  3 FLAQ  'A'                     1:48.00    1:46.22         16  
     1) Bullock, Perry M21            2) McLuckie, Lisa W28  r:+0.36  
     3) Bernard, Chris D M21  r:+0.00 4) Martin, Jennifer M W26r:+0.19
        r:+0.59  25.77        58.55 (32.78)
        1:21.38 (22.83)     1:46.22 (24.84)
  4 ARIZ  'A'                     1:49.40    1:46.76         14  
     1) Busche, Kelly C W22           2) Swanholm, Benjamin S Mr:+0.41
     3) Donath, Jonathan L M26r:+0.53 4) Major, Rebecca P W43  r:+0.18
        r:+0.58  28.98        55.97 (26.99)
        1:20.46 (24.49)     1:46.76 (26.30)
  5 WH2O  'A'                     1:44.00    1:47.50         12  
     1) Ames-Klein, Kiley C W30       2) Schmidt, Matthew B M29r:+0.22
     3) West, Sherry B W29  r:+0.37   4) Smith, Christopher S Mr:+0.24
        r:+0.63  32.03        58.49 (26.46)
        1:25.72 (27.23)     1:47.50 (21.78)
  6 LVM  'A'                      1:52.25    1:48.07         10  
     1) Erickson, Ben M25             2) Leeming, Lindsey A W22r:+0.65
     3) Saez, Devin F M23  r:-0.23    4) Doman, Mary E W25  r:+0.32   
        r:+0.56  25.10        58.43 (33.33)
        1:21.02 (22.59)     1:48.07 (27.05)
  7 SWOM  'A'                     1:52.82    1:49.68          8  
     1) Miller, Ginny W22             2) Rasmussen, Cody C M29        
     3) Rietze, Susan M W24           4) Warren, Trevor W M27         
        r:+0.71  29.72        58.20 (28.48)
        1:26.92 (28.72)     1:49.68 (22.76)
  8 NCMS  'A'                     1:48.00    1:51.64          6  
     1) Klein, Jonathan E M49         2) Nowak, Elizabeth A W43r:+0.27
     3) Bonney, Erin R W24  r:+0.52   4) Terndrup, Seth P M31  r:+0.27
        r:+0.61  27.14      1:00.32 (33.18)
        1:28.89 (28.57)     1:51.64 (22.75)
  9 USF  'A'                      1:55.50    1:52.60          4  
     1) Belliveau, Adrienne C W23     2) Chappell, Matthew D M43      
     3) Commings, Jeff P M33          4) Osborn, Ahelee Sue M W49     
        r:+0.74  30.34      1:01.77 (31.43)
        1:25.27 (23.50)     1:52.60 (27.33)
 10 MOVY  'A'                     1:58.00    1:53.38          2  
     1) Welchlin, Bob M50             2) Wright, Robert W M56         
     3) Urbatchka, Lindsey E W23      4) Eldridge, Beth W37           
        r:+0.72  29.51      1:01.78 (32.27)
        1:28.78 (27.00)     1:53.38 (24.60)
 11 PNA  'A'                      1:51.96    1:53.90        
     1) Fanning, Mark A M21           2) Ito, Shingo M23  r:+0.05     
     3) Jacobson, Erin C W22  r:+0.35 4) Pierce, Shona D W22  r:+0.23 
        r:+0.59  28.30        59.07 (30.77)
        1:28.76 (29.69)     1:53.90 (25.14)
 12 OREG  'A'                     1:56.50    1:54.76        
     1) Coburn, Angela M W23          2) Cleary, Kevin H M23          
     3) Gustafson, Aubree M W26       4) Fitzpatrick, William J M34   
        r:+0.71  32.48      1:03.10 (30.62)
        1:32.59 (29.49)     1:54.76 (22.17)
 13 WMAC  'A'                     1:54.30    1:57.98        
     1) Holland, David A M48          2) Rambadt, Donald C M37        
     3) Schneider, Erin E W28         4) Schneider, Leah R W22        
        r:+0.69  30.65      1:01.10 (30.45)
        1:31.40 (30.30)     1:57.98 (26.58)
 14 SKY  'A'                      2:05.00    1:58.91        
     1) Auxier, James T M28           2) Rushman, Christopher Jr:+0.54
     3) Skerkoski, Ann E W24  r:+0.50 4) Segnitz, Robin P W39  r:+0.54
        r:+0.68  26.34        56.97 (30.63)
        1:27.42 (30.45)     1:58.91 (31.49)
 15 INWM  'A'                     1:57.10    2:01.63        
     1) Gleckler, Kara M W24          2) Weiner, Meika W21            
     3) Hamma, Lance A M24            4) Brown, Robert A M36          
        r:+0.71  34.88      1:08.50 (33.62)
        1:34.24 (25.74)     2:01.63 (27.39)
 16 WSU  'A'                      1:55.00    2:04.13        
     1) Schmelzer, Devin J M23        2) Smith, Eric A M30            
     3) Marett, Emily W25             4) Crooks, Natalie A W22        
        r:+0.59  28.13        59.75 (31.62)
        1:35.22 (35.47)     2:04.13 (28.91)
 17 PNA  'C'                      2:07.00    2:07.50        
     1) Moore, Sarah M W21            2) Reid, Walt E M66  r:+0.33    
     3) Moore, Hugh C M52  r:+0.38    4) Crandell, Kelly J W26 r:+0.56
        r:+0.80  33.25      1:09.55 (36.30)
        1:38.43 (28.88)     2:07.50 (29.07)
 18 PNA  'E'                      2:54.56    3:03.09        
     1) O'Hern, David M23             2) Gladwell, Gail A W75  r:+0.95
     3) Yang, Mark M42  r:+0.59       4) Kavadas, Janet D W76  r:+0.16
        r:+0.83  30.83    1:31.38 (1:00.55)
        2:05.57 (34.19)     3:03.09 (57.52)
 -- PNA  'D'                      2:28.30         DQ        
     1) Logsdon, Rebecca G W53        2) Rice, Jordan R M22  r:-0.33  
     3) Kamikawa, Gary W M29  r:+0.37 4) Speser, Nancy J W50  r:+0.43 
                 55.25      1:25.37 (30.12)
        1:51.81 (26.44)          DQ (33.81)
 -- PNA  'B'                      2:04.02         DQ        
     1) Miller, Stephanie J W24       2) Kroll, Alden E M24           
     3) Jordan, Richard L M21         4)                              
        r:+0.81  31.22        59.35 (28.13)
        1:24.69 (25.34)          DQ (26.30)
 
 Event 13  Mixed 25+ 200 Yard Medley Relay
=========================================================================================
         NATL: N 1:39.01  5/19/1991 LONE STAR
                          M RHODENBAUGH, G RHODENBAUGH, V KERR-HAUGE, A PLES
    Team                             Seed     Finals       Points 
=========================================================================================
  1 DAMM  'A'                     1:45.00    1:42.99         22  
     1) Yarid, Jay M44                2) McClelland, Katie W30 r:+0.32
     3) Kenny, John M46  r:+0.43      4) Chow, Michelle H W38  r:+0.38
        r:+0.56  25.39        54.23 (28.84)
        1:18.26 (24.03)     1:42.99 (24.73)
  2 TOC  'A'                      1:44.10    1:43.00         18  
     1) Holsman, Trent T M26          2) Marshall, Gary N M25  r:+0.14
     3) Welting, Laureen W41  r:+0.32 4) Lyons, Katie A W26  r:+0.28  
        r:+0.47  25.62        51.04 (25.42)
        1:18.29 (27.25)     1:43.00 (24.71)
  3 WMAC  'A'                     1:49.79    1:43.82         16  
     1) Tiltmann, Laren A M37         2) Schaetz, Trina R W34  r:+0.20
     3) Stich, Darryl D M31  r:-0.03  4) Rau, Jocelyn M W28  r:+0.18  
        r:+0.64  25.37        56.14 (30.77)
        1:19.80 (23.66)     1:43.82 (24.02)
  4 IM  'A'                       1:47.30    1:47.36         14  
     1) Jackson, Kyle M25             2) Morris, Chad M30  r:+0.40    
     3) Seago, Leslie W25  r:+0.35    4) Kozlowski, Laura W29  r:+0.26
        r:+0.64  24.69        52.55 (27.86)
        1:21.93 (29.38)     1:47.36 (25.43)
  5 TERR  'A'                     2:00.00    1:49.74         12  
     1) Strahota, Jeffrey R M26       2) Goodison, Michael R M35      
     3) Sample, Autumn C W25          4) Ekstrom, Gretchen F W40      
        r:+0.67  27.90        55.75 (27.85)
        1:24.29 (28.54)     1:49.74 (25.45)
  6 OREG  'A'                     1:55.50    1:51.69         10  
     1) Johnsen, Nathan H M26         2) Showell, Brianna W27         
     3) Eliott, Scot J M32            4) Macy, Michelle L W30         
        r:+0.74  27.35        59.18 (31.83)
        1:24.43 (25.25)     1:51.69 (27.26)
  7 WCM  'A'                      1:50.00    1:52.30          8  
     1) Duggan, Karen L W36           2) Santos, Roque J M39  r:+0.19 
     3) Nonaka, Andy J M27  r:+0.43   4) Nonaka, Marissa G W28 r:+0.47
        r:+0.70  31.45        58.89 (27.44)
        1:24.06 (25.17)     1:52.30 (28.24)
  8 ARIZ  'A'                     1:50.90    1:52.83          6  
     1) Bailey, Monica M W46          2) Hassan, Omar A M26  r:+0.34  
     3) Leid, Jeff G M33  r:+0.00     4) Hobbs, Liz A W45  r:+0.05    
                 30.88                     
            1:27.95 ( )     1:52.83 (24.88)
  9 LVM  'A'                      1:57.85    1:53.24          4  
     1) Potts, Erin E W29             2) Zwick, Jamie H M26           
     3) Adams, Kari S W41             4) Anderes, Jeffrey S M30       
        r:+0.83  32.58      1:00.61 (28.03)
        1:31.64 (31.03)     1:53.24 (21.60)
 10 NEM  'A'                      1:52.99    1:53.42          2  
     1) Downing, Jennifer W28         2) Walkenhorst, Jared W Mr:+0.31
     3) Atkinson, Karen E W32 r:+0.73 4) Gilson, Matthew R M39 r:+0.39
        r:+0.52  30.60        58.29 (27.69)
        1:30.68 (32.39)     1:53.42 (22.74)
 11 WMAC  'B'                     1:54.77    1:53.58        
     1) Stich, Chris S W30            2) Allen, Peter J M48  r:-0.97  
     3) Diel, Jessica A W26  r:+0.29  4) Nowak, Peter J M25  r:+0.27  
        r:+0.68  33.46      1:02.22 (28.76)
        1:30.11 (27.89)     1:53.58 (23.47)
 12 FLAQ  'A'                     1:57.00    1:54.11        
     1) Hulett, Jennifer A W38        2) Stafford, Jeffrey S M37      
     3) McCrady, Christine W34        4) Erickson, Tim D M50          
        r:+0.81  30.85        59.93 (29.08)
        1:30.73 (30.80)     1:54.11 (23.38)
 13 PNA  'A'                      1:56.60    1:55.67        
     1) Arnold, Mark A M32            2) Livingston, Megan R W29      
     3) Linderman, Ross A M30         4) Welch, Mary H W25            
        r:+0.78  26.07        57.98 (31.91)
        1:23.44 (25.46)     1:55.67 (32.23)
 14 CMS  'A'                      2:00.70    1:56.65        
     1) Joyner, Thomas T M42          2) Eden, Kim G W38              
     3) Juliano, Kevin M27            4) Scott, Anna T Pettis W44     
        r:+0.86  29.91      1:08.21 (38.30)
        1:32.81 (24.60)     1:56.65 (23.84)
 15 PNA  'B'                      2:05.50    2:00.70        
     1) Werner, Haleigh A W38         2) Sondgroth, Tracey A W35      
     3) Martin, Rob D M41             4) Erickson, Justin J M32       
        r:+0.83  33.75      1:08.27 (34.52)
        1:35.61 (27.34)     2:00.70 (25.09)
 16 IM  'B'                       2:03.00    2:02.45        
     1) Lloyd, Allison W26            2) Morrison, John M34           
     3) Scobbie, Karen W38            4) Royko, Mark M42              
        r:+0.77  32.00      1:02.42 (30.42)
        1:35.72 (33.30)     2:02.45 (26.73)
 17 LAPS  'A'                     2:06.87    2:05.04        
     1) Fisher, Carlie M W32          2) Raine, Charlie M47  r:+0.21  
     3) Van Nort, Steven M55  r:+0.37 4) Bartholomew, Kirsten Wr:+0.42
        r:+0.80  35.74      1:06.44 (30.70)
        1:34.66 (28.22)     2:05.04 (30.38)
 18 FLAQ  'B'                     2:11.00    2:05.23        
     1) Hendrick, Marty M49           2) Chin-Ogilvie, Adrienner:+0.84
     3) Fischer, Andy J M40  r:+0.58  4) Aron, Vanessa W26  r:-0.07   
        r:+0.61  29.42      1:08.97 (39.55)
        1:37.01 (28.04)     2:05.23 (28.22)
 19 INWM  'A'                     2:30.00    2:12.77        
     1) Djang, Amanda B W26           2) Djang, Lincoln P M47  r:+0.56
     3) Bratton, Wes L M42  r:+0.26   4) Tonkyn, Jennifer L W45r:+0.22
        r:+0.85  46.99      1:16.88 (29.89)
        1:43.65 (26.77)     2:12.77 (29.12)
 
 Event 13  Mixed 35+ 200 Yard Medley Relay
================================================================================================
         NATL: N 1:40.52  5/18/2003 ARIZONA
                          M MCCUE, G RHODENBAUGH, H CLARK, B CLARK
    Team                             Seed     Finals       Points 
================================================================================================
  1 CMS  'A'                      1:47.00    1:46.68         22  
     1) Cox, Randy R M44              2) Von Der Lippe, Susan G W41   
     3) Campbell, Ellen A W44         4) Rosinski, Thomas J M37       
        r:+0.70  27.30        56.59 (29.29)
        1:24.50 (27.91)     1:46.68 (22.18)
  2 NCMS  'A'                     1:48.00    1:48.08         18  
     1) Schwartz, Michelle L W35      2) Blank, Jon W M47             
     3) Stewart, Henry D M43          4) Hageman, Heather M W36       
        r:+0.77  31.70        59.89 (28.19)
        1:23.94 (24.05)     1:48.08 (24.14)
  3 OREG  'A'                     1:57.50    1:54.51         16  
     1) Butcher, Gano M43             2) Watkins, Elizabeth A W41     
     3) Kabel, Douglas A M41          4) Tyrrell, Laura L W39         
        r:+0.65  27.43      1:03.07 (35.64)
        1:28.26 (25.19)     1:54.51 (26.25)
  4 OREG  'B'                     1:59.50    1:57.38         14  
     1) Taylor, Curtis L M35          2) Law, Cathy W39  r:+0.60      
     3) Drawz, Troy A M39  r:+0.26    4) Chesler, Laurie K W43 r:+0.28
        r:+0.65  27.29      1:04.51 (37.22)
        1:29.48 (24.97)     1:57.38 (27.90)
  5 IM  'A'                       1:58.10    1:58.26         12  
     1) Mattson, Mark E M36           2) Haberstich, Carrie W35       
     3) Block, Andrea J W45           4) Rowland, Jim M46             
        r:+0.74  30.32      1:05.74 (35.42)
        1:33.89 (28.15)     1:58.26 (24.37)
  6 SRM  'A'                      2:02.89    1:58.35         10  
     1) Mc Cormick, Jill M W35        2) Morales, John R M49  r:+0.57 
     3) Nowack, Susan J W46  r:+0.48  4) Rogers, Randy M48  r:+0.33   
        r:+0.74  29.58      1:01.56 (31.98)
        1:32.99 (31.43)     1:58.35 (25.36)
  7 WMAC  'A'                     1:54.40    1:59.98          8  
     1) Young, Timothy M36            2) Settimi, Nora C W36          
     3) Schaetz, Daniel J M36         4) Dyer, Lisa S W42             
        r:+0.79  32.16      1:08.75 (36.59)
        1:32.90 (24.15)     1:59.98 (27.08)
  8 NBAC  'A'                     1:59.00    2:00.11          6  
     1) Rapuano, Lisa W41             2) Mandel, Gil M40              
     3) Gedney, Suzanne W38           4) Tulintseff, Alexander N M42  
        r:+0.79  33.27      1:02.31 (29.04)
        1:33.12 (30.81)     2:00.11 (26.99)
  9 PNA  'A'                      1:57.83    2:00.32          4  
     1) Mesler, Jennifer L W36        2) Smith, Daniel C M44          
     3) Wagner, Blake J M40           4) Rogers, Katherine P W40      
        r:+0.76  32.30      1:03.13 (30.83)
        1:29.42 (26.29)     2:00.32 (30.90)
 10 LVM  'A'                      2:03.99    2:03.02          2  
     1) Franklin, Sam D M49           2) Barry, Robin B W40  r:+0.50  
     3) Ozun, Sabri M43  r:+0.47      4) James, Paula W48  r:+0.45    
        r:+0.66  28.58      1:07.47 (38.89)
        1:33.54 (26.07)     2:03.02 (29.48)
 11 VMST  'A'                     2:10.00    2:03.34        
     1) Stevenson, Chris L M42        2) Malsbury, David B M45 r:+0.37
     3) Braaten, Kitten W51  r:+0.38  4) Kaufmann, Karen E W42 r:+0.52
        r:+0.65  24.73        53.60 (28.87)
        1:28.86 (35.26)     2:03.34 (34.48)
 12 INWM  'B'                     2:00.00    2:04.18        
     1) Cabrey, David D M51           2) Groth, Bruce D M44  r:+0.33  
     3) Bricel, Kathy A W45  r:+0.60  4) Spear, Karlin T W47  r:+0.31 
        r:+0.65  32.71      1:04.28 (31.57)
        1:36.35 (32.07)     2:04.18 (27.83)
 13 PNA  'B'                      2:10.96    2:11.23        
     1) Del Rio, Laura L W41          2) Goessman, John B M42  r:+0.33
     3) Norman, Charles L M40 r:+0.59 4) Singer, Shannon R W37 r:+0.45
        r:+0.85  38.81      1:09.85 (31.04)
        1:37.98 (28.13)     2:11.23 (33.25)
 14 PNA  'C'                      2:13.02    2:12.64        
     1) Ferrero, Rick M43             2) Simpson, Rebecca R W38r:+0.14
     3) Lang, Joseph J M44  r:+0.69   4) Bybee, Blanche W39  r:+0.52  
        r:+0.67  31.43      1:10.35 (38.92)
        1:38.64 (28.29)     2:12.64 (34.00)
 15 WH2O  'A'                     2:13.00    2:13.19        
     1) Graham, Errol M47             2) Dantzler, Amy L W42  r:+0.02 
     3) Figueiredo, Paulo M61 r:+0.49 4) Medina, Valerie W46  r:+0.63 
        r:+0.64  33.34      1:09.01 (35.67)
        1:40.20 (31.19)     2:13.19 (32.99)
 16 INWM  'A'                     2:44.00    2:33.45        
     1) Buehler, Paige W38            2) Bronson, Matthew F M41r:+0.66
     3) Edberg, Heather C W35 r:+0.24 4) Bevier, Jack M74  r:+0.43    
        r:+0.67  36.16      1:17.62 (41.46)
        1:59.57 (41.95)     2:33.45 (33.88)
 17 CMS  'B'                      2:47.60    2:50.86        
     1) Reynolds, Bing M66            2) Nolte, Susan D W46  r:+0.66  
     3) Meeks, Patti W42  r:+0.50     4) Cattles, Steve M48  r:-0.64  
        r:+0.94  48.59      1:31.16 (42.57)
        2:12.18 (41.02)     2:50.86 (38.68)
 -- WMST  'A'                     1:56.20         DQ        
     1) Gebhart, Janis R W42          2) Campbell, Geoff E M37        
     3) White, Steve G M46            4) Crecelius, Nancy A W37       
        r:+0.76  30.91        59.76 (28.85)
        1:25.52 (25.76)          DQ (27.34)
 
 Event 13  Mixed 45+ 200 Yard Medley Relay
=======================================================================================================
         NATL: N 1:50.54  5/17/2002 HAWAII
                          B BARNETT-SALLEE, S ELDRED, S BOROWSKI, R STEIGER
    Team                             Seed     Finals       Points 
=======================================================================================================
  1 LAPS  'A'                     1:48.51    1:51.80         22  
     1) Mc Call, Jane E W47           2) Hamm, Michael L M49          
     3) Granger, Traci S W49          4) Mc Bride, Duncan Q M52       
        r:+0.72  32.42      1:01.31 (28.89)
        1:28.12 (26.81)     1:51.80 (23.68)
  2 PNA  'A'                      1:51.30    1:51.97         18  
     1) Courtney, Zena H W47          2) Baca, Jon L M47              
     3) Dahl, Lisa A W46              4) Jacobs, Ronald M55           
        r:+0.66  31.17      1:00.01 (28.84)
        1:27.31 (27.30)     1:51.97 (24.66)
  3 WCM  'A'                      1:55.00    1:52.01         16  
     1) Landers, Patty W50            2) Ryerson, Douglas L M53       
     3) O'Brien, Kerry L M50          4) Crittenden, Leianne S W50    
        r:+0.70  31.40      1:00.92 (29.52)
        1:26.33 (25.41)     1:52.01 (25.68)
  4 OREG  'A'                     1:57.50    1:52.03         14  
     1) Andrus-Hughes, Karen W49      2) Philbrick, Larry K M54       
     3) Foley, Sharon E W47           4) Edwards, Wes M53             
        r:+0.75  29.19        59.96 (30.77)
        1:29.37 (29.41)     1:52.03 (22.66)
  5 CMS  'A'                      1:52.90    1:52.64         12  
     1) Nolte, Christopher C M50      2) Crouch, Kim H W45            
     3) Johnston, Mark A M46          4) Garnier, Kathy L W46         
        r:+0.74  29.89      1:01.80 (31.91)
        1:27.00 (25.20)     1:52.64 (25.64)
  6 WMST  'A'                     1:55.10    1:56.30         10  
     1) Nunnallee, Deborah L W51      2) Heuer, Brigitte C W47        
     3) Marshall, D Scot M50          4) Schatz, Gary L M52           
        r:+0.70  33.66      1:06.36 (32.70)
        1:34.00 (27.64)     1:56.30 (22.30)
  7 PNA  'B'                      1:59.18    1:57.43          8  
     1) Haynie, Carl B M46            2) Berg, Tonya K W48  r:+0.18   
     3) Freeborn, Stephen L M5r:+0.41 4) Pace, Lisa A W45  r:+0.28    
        r:+0.67  29.05      1:05.06 (36.01)
        1:31.69 (26.63)     1:57.43 (25.74)
  8 NOVA  'A'                     2:00.00    1:59.69          6  
     1) Benner, Tord E M48            2) Von Hoffmann, Gerard Mr:+0.15
     3) Simpson, Susanne B W47r:+0.35 4) Granovsky, Lora W56  r:+0.53 
        r:+0.75  28.31        56.61 (28.30)
        1:25.18 (28.57)     1:59.69 (34.51)
  9 WCM  'B'                      1:58.50    2:00.04          4  
     1) Hart, Gene E M54              2) Guadagni, Peter M M52 r:+0.42
     3) Swigert, Debbie M W51 r:+0.47 4) O'Brien, Charlene A W5r:+0.19
        r:+0.69  29.44      1:01.37 (31.93)
        1:32.20 (30.83)     2:00.04 (27.84)
 10 RIDG  'A'                     1:55.50    2:00.10          2  
     1) Jones, Beth W50               2) Amick, Jim M45               
     3) Burr, Chuck M49               4) Henderson, Kristin W W46     
        r:+0.78  33.31      1:05.99 (32.68)
        1:33.44 (27.45)     2:00.10 (26.66)
 11 WMAC  'A'                     2:03.68    2:00.98        
     1) Mykleby, Geoff L M54          2) Van Cleave, Julie M W48      
     3) Maltry, Cynthia L W52         4) White, Bob L M52             
        r:+0.71  27.34      1:07.15 (39.81)
        1:36.73 (29.58)     2:00.98 (24.25)
 12 OREG  'B'                     2:02.50    2:01.17        
     1) Goodman, Ann R W48            2) Mann, Steve A M55  r:+0.23   
     3) Kevan, Stephen D M52  r:+0.23 4) Harrington, Susan E W4r:+0.41
        r:+0.80  33.53      1:05.41 (31.88)
        1:31.68 (26.27)     2:01.17 (29.49)
 13 OREG  'C'                     2:07.50    2:02.76        
     1) Hendryx, Teri L W53           2) Sumerfield, Bill H M46       
     3) Hathaway, David L M46         4) Caswell, Mary J W46          
        r:+0.90  34.22      1:06.82 (32.60)
        1:33.42 (26.60)     2:02.76 (29.34)
 14 PNA  'C'                      2:03.28    2:03.00        
     1) Diddams, Margaret A D W45     2) Baker, Loren A M53  r:+0.15  
     3) Dybdahl, Eric T M47  r:+0.32  4) Glassman, Debbie A W53r:+0.38
        r:+0.70  35.32      1:07.00 (31.68)
        1:35.44 (28.44)     2:03.00 (27.56)
 15 LAPS  'B'                     2:03.59    2:03.01        
     1) Ayoob, Laurie W50             2) Wagoner, Victor E M51        
     3) Heyes, Greg M52               4) Binz, Karin S W45            
        r:+0.82  34.47      1:04.77 (30.30)
        1:34.22 (29.45)     2:03.01 (28.79)
 16 SDSM  'A'                     1:57.90    2:03.64        
     1) Weston, Susan L W56           2) Krattli, Caroline M W45      
     3) Croshier, Mark W M51          4) Livingston, Gerald C M48     
        r:+0.89  43.29      1:14.27 (30.98)
        1:39.24 (24.97)     2:03.64 (24.40)
 17 PNA  'D'                      2:06.50    2:04.44        
     1) Sylvester, John E M50         2) Jaunzeme, Andra W54          
     3) Dymerski, Yvonne W46          4) Chinn, Colin M48             
        r:+0.80  31.46      1:07.77 (36.31)
        1:39.17 (31.40)     2:04.44 (25.27)
 18 CMS  'B'                      2:01.80    2:04.79        
     1) Stehlin, Ed H M51             2) Bates, Penny S W45  r:+0.21  
     3) Rosener, Karen K W53  r:+0.05 4) O'Brien, Michael M M45r:+0.14
        r:+0.72  31.60      1:09.72 (38.12)
        1:40.08 (30.36)     2:04.79 (24.71)
 19 NEM  'A'                      2:05.12    2:05.31        
     1) Grilli, Tracy L W50           2) Hummel, Barbara R W55        
     3) Kronfeld, Louis R M64         4) Mooney, Jack M47             
        r:+0.75  33.26      1:09.16 (35.90)
        1:40.31 (31.15)     2:05.31 (25.00)
 20 TOC  'A'                      2:06.53    2:06.47        
     1) Griffith, James M M54         2) Haynie, Dee A W52            
     3) Meyer, Marguerite W48         4) Schilling, Alexander H M47   
        r:+0.95  30.24      1:09.04 (38.80)
        1:41.72 (32.68)     2:06.47 (24.75)
 21 MVN  'A'                      2:00.00    2:07.57        
     1) Deloney, Wayne A M47          2) Mitchell, Alison A W53r:+0.33
     3) Heather, Michael R M53r:+0.23 4) Montrella, Beverly J Wr:+0.15
        r:+0.75  28.46      1:09.88 (41.42)
        1:36.80 (26.92)     2:07.57 (30.77)
 22 WCM  'C'                      2:16.00    2:09.66        
     1) Farrand, David N M52          2) Harms, Kildine J W53         
     3) Edwards, Kenneth S M52        4) Alexander, Martha A W57      
        r:+0.82  29.96      1:15.14 (45.18)
        1:40.48 (25.34)     2:09.66 (29.18)
 23 PNA  'E'                      2:08.50    2:10.35        
     1) Jaeger, Dawn W50              2) Reeder, Bill D M54           
     3) Jones, Michael P M46          4) Gross, Lynn M W46            
        r:+0.94  36.15      1:12.25 (36.10)
        1:40.20 (27.95)     2:10.35 (30.15)
 24 INWM  'A'                     2:22.00    2:20.15        
     1) Hair, Margaret W52            2) Cosens, Barbara A W51 r:+0.59
     3) Lamar, Thomas C M46  r:+0.50  4) Brown, Wayne R M64  r:+0.32  
        r:+0.72  37.77      1:20.95 (43.18)
        1:51.14 (30.19)     2:20.15 (29.01)
 25 PNA  'F'                      2:21.51    2:22.63        
     1) Grandine, Thomas A M48        2) Elkington, Colleen P Wr:+0.00
     3) Webber, Paul M M48  r:+0.00   4) Wolf, Karen W51  r:+0.06     
        r:+0.97  17.62        40.70 (23.08)
        1:20.84 (40.14)   2:22.63 (1:01.79)
 26 MSBC  'A'                     2:14.00    2:25.79        
     1) Looye, Aart M63               2) Sawyer, Robyn L W50  r:+0.20 
     3) Szasz, Ivan J M70  r:+0.72    4) Graham, Kathy E W49  r:+0.53 
        r:+0.75  36.85      1:15.97 (39.12)
        1:53.79 (37.82)     2:25.79 (32.00)
 27 USF  'A'                      2:46.00    2:47.93        
     1) Grohe, William E M73          2) Allen, Susan J W62  r:+0.89  
     3) Huang, Cathy E W52  r:+0.45   4) Schomburg, Richard D Mr:+0.34
        r:+0.69  45.70      1:31.32 (45.62)
        2:06.26 (34.94)     2:47.93 (41.67)
 
 Event 13  Mixed 55+ 200 Yard Medley Relay
==============================================================================================================
         NATL: N 2:02.85  4/30/2000 TAMALPAIS
                          R BURNS, K FROST, C JENKINS, N RIDOUT
    Team                             Seed     Finals       Points 
==============================================================================================================
  1 PNA  'A'                      2:07.00    2:02.70N        22  
     1) Clark, Gordon F M55           2) Peterson, Steven B M60       
     3) Davis, Charlotte M W57        4) Dillon, Sally A W60          
        r:+0.67  30.13      1:03.08 (32.95)
        1:32.73 (29.65)     2:02.70 (29.97)
  2 CMS  'A'                      2:08.00    2:03.46         18  
     1) Fischer, Chuck M55            2) O'Brien, Trudy A W57         
     3) Abrahams, Richard T M62       4) Roche, Carolyn M W56         
        r:+0.79  29.04      1:10.24 (41.20)
        1:35.39 (25.15)     2:03.46 (28.07)
  3 SNM  'A'                      2:15.90    2:10.41         16  
     1) Lintz, Steven P M56           2) Johnson, Clifford H M55      
     3) Tyler, A Susan W58            4) Miller, Celeste W57          
        r:+0.70  33.79      1:07.85 (34.06)
        1:40.84 (32.99)     2:10.41 (29.57)
  4 PNA  'B'                      2:17.00    2:15.11         14  
     1) McColly, Michael M61          2) Litt, Arni H W61             
     3) Monohon, Paul E M61           4) Welch, Sarah W60             
        r:+0.69  31.93      1:15.31 (43.38)
        1:44.99 (29.68)     2:15.11 (30.12)
  5 CMS  'B'                      2:14.70    2:17.44         12  
     1) Young, Lydia L W58            2) MacDonald, Lee H M55         
     3) McCormick, Paul M60           4) Anziano, Marcia W62          
        r:+0.82  40.31      1:10.94 (30.63)
        1:40.57 (29.63)     2:17.44 (36.87)
  6 WMST  'A'                     2:20.00    2:17.66         10  
     1) Boak, Carolyn F W62           2) Boak, Thomas D M63           
     3) Carter, Gary T M57            4) Bower, Barbara M W69         
        r:+0.92  36.19      1:09.61 (33.42)
        1:38.84 (29.23)     2:17.66 (38.82)
  7 PNA  'C'                      2:32.91    2:30.91          8  
     1) Voegtlen, R Barney M58        2) Collins, Greg M58            
     3) Blackburn, Jean L W55         4) Ensign, Jeanne W60           
        r:+0.76  33.77      1:08.28 (34.51)
        1:47.72 (39.44)     2:30.91 (43.19)
  8 WMAC  'A'                     2:34.55    2:34.90          6  
     1) Murray, Mike M56              2) Bauman, John H M76           
     3) Kranpitz, Nancy W62           4) Havel, Germaine L W58        
        r:+0.74  38.76      1:24.45 (45.69)
        2:03.81 (39.36)     2:34.90 (31.09)
  9 ARIZ  'B'                     3:05.60    3:04.05          4  
     1) Malone, Bobbi W64             2) Haartz, F H Ted M79          
     3) Weinberg, Wendy L W61         4) Rigley, Tom D M78            
                 50.22    2:46.55 (1:56.33)
        3:13.35 (26.80)         3:04.05 ( )
 -- OREG  'A'                     2:08.50         DQ        
     1) Smith, Robert S M63           2) Stark, Allen L M58           
     3) Rousseau, Sandi W59           4) Ward, Joy W64                
        r:+0.70  29.51      1:00.73 (31.22)
        1:35.85 (35.12)          DQ (56.13)
 -- ARIZ  'A'                     2:23.50         DQ        
     1) Schmidt, Jonelle G W56        2) Bailey, Hop M60              
     3) Altman, Christie W57          4) Fuller, Vern M60             
        r:+0.85  36.96      1:16.49 (39.53)
        1:50.02 (33.53)          DQ (28.72)
 -- CMS  'C'                      2:26.00         NS        
     1) Abbott, William A M61         2) Dyck, Grace C W65            
     3) Selles, Carl H M60            4) Wise, Louise W64             
 -- MOST  'A'                     2:37.00         NS        
     1) Goggin, Georgia L W77         2) Kight, Betty G W65           
     3) Owens, Carl H M55             4) Johnston, Graham M M76       
 
 Event 13  Mixed 65+ 200 Yard Medley Relay
=====================================================================================================================
         NATL: N 2:14.70  5/17/2002 SAN DIEGO
                          BETSY JORDAN, BOB BEST, BILL EARLEY, JEANNE LITTLE
    Team                             Seed     Finals       Points 
=====================================================================================================================
  1 SDSM  'A'                     2:15.70    2:15.09         22  
     1) Jordan, Betsy T W70           2) Best, Bob M74  r:+0.24       
     3) Freshley, Mike R M66  r:+0.46 4) Clifford, Gynt H W68  r:+0.42
        r:+0.83  38.05      1:14.18 (36.13)
        1:41.98 (27.80)     2:15.09 (33.11)
  2 OREG  'A'                     2:22.50    2:21.01         18  
     1) Frid, Barbara W65             2) Nakata, Ronald K M68  r:+0.50
     3) Petersen, Bert L M68  r:+0.35 4) Stoinoff, Lavelle M W7r:+0.37
        r:+0.80  38.31      1:15.39 (37.08)
        1:43.23 (27.84)     2:21.01 (37.78)
  3 WCM  'A'                      2:36.00    2:44.29         16  
     1) Perilman, Jim E M68           2) Haworth, Joyce M W69  r:+1.01
     3) Haworth, A Emory M71  r:+0.30 4) Kraetzer, Midge S W68 r:+0.23
        r:+0.91  38.69      1:34.25 (55.56)
        2:08.37 (34.12)     2:44.29 (35.92)
  4 ARIZ  'A'                     2:49.20    2:47.61         14  
     1) Fritz, Jill D W66             2) Bellem, Ray D M70  r:+1.28   
     3) Bond, William R M75  r:+0.39  4) Keller, Kathleen E W70r:+0.70
        r:+0.82  49.89      1:29.40 (39.51)
        2:07.71 (38.31)     2:47.61 (39.90)
  5 CMS  'A'                      2:52.30    3:05.39         12  
     1) Buchannan, Peggy W74          2) Patten, Bob W M72  r:+0.00   
     3) Plummer, Mark A M70  r:+0.00  4) Ryman, Donna M W70  r:+0.00  
      r:+1.21  3:05.39          3:05.39 ( )
  6 PNA  'A'                      2:53.28    3:08.36         10  
     1) Phillips, Bernice M W80       2) Bryce, Karen G W73  r:+0.91  
     3) Nordby, Michael C M66 r:+0.35 4) Taylor, Thomas T M76  r:-0.26
        r:+1.02  55.08    1:58.47 (1:03.39)
        2:34.83 (36.36)     3:08.36 (33.53)
  7 OREG  'B'                     3:20.50    3:16.45          8  
     1) Thayer, George D M71          2) Schroder, Kaleo B W71        
     3) Mohr, Ralph W M65             4) Stangel, Pauline B W85       
        r:+0.79  37.26    1:40.14 (1:02.88)
        2:16.95 (36.81)     3:16.45 (59.50)
 -- ARIZ  'B'                     3:09.40         NS        
     1) Gillin, Gordon H M76          2) Miller, Jan W68  r:+0.00     
     3) Bayly, Helen H W70  r:+0.00   4) Fritz, Jack R M74  r:+0.00   
 -- SDSM  'B'                     2:47.70         NS        
     1) Webster, Dale A M81           2) Piemme, Frank M M82  r:+0.00 
     3) Little, Jeanne W70  r:+0.00   4) Simonton, Rita W88  r:+0.00  
 
                                      Women - Team Rankings - Through Event 13                                       
 
  1. Pacific Northwest Aquatics      458.5   2. Colorado Masters Swimming         259
  3. Oregon Masters                  245.5   4. Team Illinois Masters             123
  5. Wisconsin Masters Aquatic Club    122   6. Walnut Creek Masters              109
  7. Woodlands Masters Swim Team       104   8. Arizona Masters                    99
  9. The Olympic Club                   95  10. San Diego Swim Masters             88
 11. New England Masters                79  12. Missouri Valley                    73
 13. Virginia Masters Swim Team         65  14. Inland Northwest Masters           61
 15. Alaska Masters Swimming            57  16. Masters of South Texas             55
 17. Red Tide of New York City Inc      54  18. Dallas Aquatic Masters             52
 19. North Baltimore Aquatic Club M     51  20. Sierra Nevada Masters              47
 21. Terrapin Masters                   44  22. Michigan Masters                   43
 22. Tamalpais Aquatic Masters          43  24. Mission Viejo Masters              41
 25. North Carolina Masters Swimmin     40  26. Metro Masters Swim Club            39
 27. SwimQuest Masters                  37  27. Florida Maverick Masters           37
 29. Irvine Novaquatics                 36  29. Brunswick Ywca Barracudas          36
 29. Gold Coast Masters                 36  32. University of San Francisco Ma     35
 32. Swim Kentucky Masters              35  34. Sawtooth Masters                   30
 35. Southwest Ohio Masters             29  36. Unattached                       27.5
 37. Santa Cruz Masters Aquatics        27  37. Fort Lauderdale Aquatics           27
 39. Ventura County Masters             25  40. West Hollywood Aquatics            23
 40. Ucla Bruin Masters                 23  42. Davis Aquatic Masters              22
 42. Las Vegas Masters                  22  44. Stanford Masters                   20
 44. Los Angeles Peninsula Swimmers     20  44. Carlsbad Swim Masters              20
 47. Southwest Florida Aquatics         19  48. Team Ridgelea                    18.5
 49. San Mateo Master Marlins           18  49. Georgia                            18
 51. Strawberry Canyon Aquatic Mast     17  52. Stevens Technical Institute        16
 53. Utah Masters Swimming              15  54. Yuba City Raquet Club              14
 54. Atlanta Water Jocks                14  56. Almaden Masters                    13
 56. Santa Rosa Masters                 13  58. Maine Masters Swim Club            12
 58. Montgomery Ancient Mariners        12  58. Slowtwitch.com                     12
 61. Sarasota YMCA Sharks               11  61. Hawkeye Masters                    11
 61. Maryland Masters                   11  64. AquaSol Masters                    10
 64. Rio Grande Swim Club               10  64. O*H*I*O Masters Swim Club          10
 64. Alexandria Masters Swimming        10  64. Sport City                         10
 69. YMCA Indy Swim Fit                  9  69. Colonials 1776                      9
 69. Chico Masters Swimming              9  69. Tater Ledgard Nadadores             9
 69. Palmetto Masters                    9  69. Southern Masters Swimmers           9
 75. Reston Masters Swim Team            8  75. Team Tyr                            8
 75. New Mexico Masters                  8  75. Pennypack Aquatic & Fitness Cl      8
 79. Gold Wave Masters                   7  79. Masters Swimming BC                 7
 79. Nyc Hydras                          7  79. Sacramento Masters                  7
 79. Noblesville Adult Swim Team         7  84. Iowa Masters Swimming               6
 84. Garden State Masters                6  84. Mountain View Masters               6
 87. Swim Smarter Masters                5  87. Modesto Area Aquatic Club           5
 89. Hawaii Masters                      4  90. Henderson Southern Nevada Mast      3
 91. De Futen                            2  92. Santa Maria Swim Club               1
 92. St Louis Masters                    1                                           
 
     

 Hy-Tek Meet Services                                   5/18/2007 - 18:22PM
    2007 USMS Short Course Yards Championships - 5/17/2007 to 5/20/2007    
 
 Event 15  Men 18+ 200 Yard Freestyle Relay
==================================================================================
         NATL: N 1:23.04  2/18/2001 AUBURN MSTRS
                          O QUEVEDO, R BARNIER, R HUGHEY, L MOREAU
    Team                             Seed     Finals       Points 
==================================================================================
  1 WH2O  'A'                     1:27.57    1:26.25         22  
     1) Smith, Christopher S M22      2) Russell, Jonathan P M2r:+0.07
     3) Olver, Brian J M29  r:+0.08   4) Brannock, Justin S M26r:+0.18
        r:+0.78  22.27        43.62 (21.35)
        1:04.93 (21.31)     1:26.25 (21.32)
  2 LVM  'A'                      1:30.99    1:28.45         18  
     1) Saez, Devin F M23             2) Pronin, Yan M26  r:+0.32     
     3) Erickson, Ben M25  r:+0.16    4) Anderes, Jeffrey S M30r:+0.19
        r:+0.69  22.00        45.18 (23.18)
        1:07.02 (21.84)     1:28.45 (21.43)
  3 SNM  'A'                      1:30.45    1:30.31         16  
     1) Bohlman, Lance M36            2) Ecklund, Tait C M25  r:+0.18 
     3) Lintz, Ian M M20  r:+0.44     4) Scalise, Erik L M29  r:+0.19 
        r:+0.76  21.90        45.64 (23.74)
        1:09.17 (23.53)     1:30.31 (21.14)
  4 CMS  'A'                      1:32.00    1:31.30         14  
     1) Lang, Matthew E M24           2) Juliano, Kevin M27  r:+0.16  
     3) Foster, Jared M31  r:+0.46    4) Copsey, Shane R M24  r:+0.20 
        r:+0.78  23.13        46.39 (23.26)
        1:10.35 (23.96)     1:31.30 (20.95)
  5 FLAQ  'A'                     1:30.00    1:31.64         12  
     1) Bernard, Chris D M21          2) Erickson, Tim D M50  r:+0.37 
     3) Stafford, Jeffrey S M3r:+0.43 4) Bullock, Perry M21  r:+0.11  
        r:+0.80  21.95        45.35 (23.40)
        1:09.87 (24.52)     1:31.64 (21.77)
  6 ARIZ  'A'                     1:36.50    1:33.69         10  
     1) Leid, Jeff G M33              2) Swanholm, Benjamin S Mr:+0.46
     3) Hassan, Omar A M26  r:+0.37   4) Donath, Jonathan L M26r:+0.51
        r:+0.81  24.01        47.43 (23.42)
        1:10.80 (23.37)     1:33.69 (22.89)
  7 SAWS  'A'                     1:31.00    1:34.88          8  
     1) Cleaver, Oliver M44           2) Walker, Casey M22  r:+0.30   
     3) Rose, Cameron D M47  r:+0.38  4) Tate, Rich M27  r:+0.03      
        r:+0.89  24.74        47.86 (23.12)
        1:11.58 (23.72)     1:34.88 (23.30)
  8 PNA  'A'                      1:35.40    1:35.86          6  
     1) Fanning, Mark A M21           2) Heide, Christopher J Mr:+0.48
     3) Jordan, Richard L M21 r:+0.01 4) Rice, Jordan R M22  r:+0.23  
        r:+0.81  24.42        49.31 (24.89)
        1:12.46 (23.15)     1:35.86 (23.40)
  9 WSU  'A'                      1:37.00    1:39.04          4  
     1) Hurley, Daniel M27            2) Garcia, Doug A M45  r:+0.22  
     3) Schmelzer, Devin J M23r:+0.42 4) Smith, Eric A M30  r:+0.09   
        r:+0.78  23.81        50.64 (26.83)
        1:14.92 (24.28)     1:39.04 (24.12)
 10 INWM  'A'                     1:40.00    1:48.41          2  
     1) Brown, Robert A M36           2) Lamar, Thomas C M46  r:+0.41 
     3) Berg, Roy A M38  r:+0.37      4) Hamma, Lance A M24  r:+0.33  
        r:+0.92  28.93        56.87 (27.94)
        1:20.32 (23.45)     1:48.41 (28.09)
 11 PNA  'B'                      2:11.42    2:05.97        
     1) Campbell, James R M58         2) O'Hern, David M23  r:+0.00   
     3) Smith, Melvin H M64  r:+0.24  4) Yang, Mark M42  r:+0.83      
        r:+0.97  35.57        59.79 (24.22)
        1:32.41 (32.62)     2:05.97 (33.56)
 
 Event 15  Men 25+ 200 Yard Freestyle Relay
=========================================================================================
         NATL: N 1:23.34  5/21/1990 HOUSTONIAN CLUB
                          JOHN SMITH, JEFF FREY, CLAY BRITT, SAM SEIPLE
    Team                             Seed     Finals       Points 
=========================================================================================
  1 TOC  'A'                      1:24.80    1:24.44         22  
     1) Holsman, Trent T M26          2) Marshall, Gary N M25         
     3) Davie, Matthew G M26          4) Greenwood, Scott C M29       
        r:+0.63  20.90        42.32 (21.42)
        1:04.01 (21.69)     1:24.44 (20.43)
  2 IM  'A'                       1:26.50    1:25.94         18  
     1) Javorski, John M28            2) Helfers, Alex R M27          
     3) Shipley, Bill M32             4) Jackson, Kyle M25            
        r:+0.73  21.62        43.02 (21.40)
        1:04.97 (21.95)     1:25.94 (20.97)
  3 SSM  'A'                      1:31.94    1:30.55         16  
     1) Weston, Benjamin C M26        2) Iglesias, Rodrigo J M31      
     3) Foster, Ryan F M31            4) McClung, Paton M M37         
        r:+0.73  21.72        44.40 (22.68)
        1:08.43 (24.03)     1:30.55 (22.12)
  4 LVM  'A'                      1:36.99    1:32.50         14  
     1) Uchitel, Dmitry M27           2) Ozun, Sabri M43  r:+0.20     
     3) Zwick, Jamie H M26  r:+0.25   4) Franklin, Sam D M49  r:+0.27 
        r:+0.68  23.34        47.08 (23.74)
        1:09.73 (22.65)     1:32.50 (22.77)
  5 OREG  'A'                     1:35.50    1:33.53         12  
     1) Yee, Justin C M36             2) Johnsen, Nathan H M26        
     3) Eliott, Scot J M32            4) Fitzpatrick, William J M34   
        r:+0.77  23.20        47.07 (23.87)
        1:11.32 (24.25)     1:33.53 (22.21)
  6 NCMS  'A'                     1:32.00    1:33.79         10  
     1) Goldman, Brian H M42          2) Porco, Filippo M M29         
     3) Terndrup, Seth P M31          4) Stewart, Henry D M43         
        r:+0.85  23.50        49.33 (25.83)
        1:11.89 (22.56)     1:33.79 (21.90)
  7 WH2O  'A'                     1:35.00    1:34.09          8  
     1) Schmidt, Matthew B M29        2) Reudy, Tom M52               
     3) Kaufmann, Jon C M30           4) Wright, Brian W M32          
        r:+0.83  23.42        47.67 (24.25)
        1:11.49 (23.82)     1:34.09 (22.60)
  8 PNA  'B'                      1:36.59    1:34.20          6  
     1) Arnold, Mark A M32            2) Linderman, Ross A M30 r:+0.42
     3) Rosaria, Steven M M32 r:+0.36 4) Snow, McGregor A M28  r:+0.34
        r:+0.73  23.24        47.05 (23.81)
        1:11.46 (24.41)     1:34.20 (22.74)
  9 IM  'B'                       1:36.70    1:35.60          4  
     1) Rowland, Jim M46              2) Morrison, John M34  r:+0.23  
     3) Mattson, Mark E M36  r:+0.18  4) Morris, Chad M30  r:+0.35    
        r:+0.88  24.73        49.55 (24.82)
        1:13.70 (24.15)     1:35.60 (21.90)
 10 PNA  'A'                      1:33.70    1:35.72          2  
     1) Knittle, Brian D M33          2) Eide, Duke M33               
     3) Alex, Casey K M34             4) Walker, Jon A M32            
        r:+0.79  23.75        49.55 (25.80)
        1:12.97 (23.42)     1:35.72 (22.75)
 11 TERR  'A'                     1:34.00    1:35.87        
     1) Strahota, Jeffrey R M26       2) Shipp, William M M47         
     3) Ellis, Andrew F M38           4) Goodison, Michael R M35      
        r:+0.72  24.38        49.41 (25.03)
        1:12.60 (23.19)     1:35.87 (23.27)
 12 NEM  'A'                      1:38.30    1:38.01        
     1) Gilson, Matthew R M39         2) Mooney, Jack M47  r:+0.23    
     3) Kronfeld, Louis R M64 r:+0.45 4) Walkenhorst, Jared W Mr:+0.23
        r:+0.78  23.05        48.26 (25.21)
        1:15.62 (27.36)     1:38.01 (22.39)
 13 PNA  'C'                      1:38.00    1:38.35        
     1) Valley, Eric S M45            2) Lagerberg, Brian R M44r:+0.43
     3) Erickson, Justin J M32r:+0.39 4) Martin, Dan A M35  r:+0.13   
        r:+0.81  24.63        48.94 (24.31)
        1:13.86 (24.92)     1:38.35 (24.49)
 14 WH2O  'B'                     1:38.00    1:39.76        
     1) Ogorzelec, Gregg A M40        2) Wadley, Brian M27  r:+0.27   
     3) Deangelis, Rocky R M34r:+0.57 4) Mc Kenna, Joel M37  r:+0.53  
        r:+0.84  24.58        48.92 (24.34)
        1:14.65 (25.73)     1:39.76 (25.11)
 15 NCMS  'B'                     1:41.00    1:44.61        
     1) Clark, Jerry M69              2) Ferroggiaro, Fred M53 r:-0.15
     3) Su, Billy M33  r:+0.32        4) Mangrum, John W M44  r:+0.59 
        r:+0.84  27.38        52.57 (25.19)
        1:18.23 (25.66)     1:44.61 (26.38)
 16 SWOM  'A'                     1:45.60    1:45.59        
     1) Rasmussen, Cody C M29         2) Warren, Trevor W M27  r:+0.33
     3) Rendell, George L M45 r:+0.13 4) Hardwick, David M M55 r:+0.28
        r:+0.81  24.05        47.08 (23.03)
        1:11.45 (24.37)     1:45.59 (34.14)
 
 Event 15  Men 35+ 200 Yard Freestyle Relay
================================================================================================
         NATL: N 1:25.72  5/21/1990 LONE STAR
                          J MONTGOMERY, R HESS, T HEDRICK, D HAGUE
    Team                             Seed     Finals       Points 
================================================================================================
  1 WMAC  'A'                     1:32.40    1:31.46         22  
     1) Tiltmann, Laren A M37         2) Schaetz, Daniel J M36        
     3) Rambadt, Donald C M37         4) Young, Timothy M36           
        r:+0.75  22.40        45.07 (22.67)
        1:07.91 (22.84)     1:31.46 (23.55)
  2 PNA  'A'                      1:31.00    1:31.52         18  
     1) Keppeler, John H M40          2) Doherty, Todd S M36          
     3) Kays, David E M39             4) Nelson, Kirk E M37           
        r:+0.96  23.06        45.61 (22.55)
        1:08.42 (22.81)     1:31.52 (23.10)
  3 OREG  'A'                     1:35.50    1:31.71         16  
     1) Taylor, Curtis L M35          2) Butcher, Gano M43            
     3) Drawz, Troy A M39             4) Kabel, Douglas A M41         
        r:+0.83  21.85        45.16 (23.31)
        1:08.19 (23.03)     1:31.71 (23.52)
  4 MVN  'A'                      1:35.00    1:35.54         14  
     1) Mitchell, Jeffrey A M38       2) Heather, Michael R M53       
     3) Albright, Philip W M47        4) Deloney, Wayne A M47         
        r:+0.78  22.53        46.85 (24.32)
        1:11.86 (25.01)     1:35.54 (23.68)
  5 VCM  'A'                      1:40.00    1:35.94         12  
     1) Blatt, Michael J M51          2) Shaffer, Mike G M41          
     3) Baron, Kurtis C M42           4) Bushey, Lawrence F M54       
        r:+0.86  23.57        46.02 (22.45)
        1:09.49 (23.47)     1:35.94 (26.45)
  6 OREG  'B'                     1:42.50    1:39.43         10  
     1) Waud, Timothy P M39           2) Volckening, Bill M41         
     3) Wren, Mark B M48              4) Stewart, Doug K M43          
        r:+0.92  25.32        49.44 (24.12)
        1:14.92 (25.48)     1:39.43 (24.51)
  7 INWM  'A'                    11:48.50    1:39.49          8  
     1) Bratton, Wes L M42            2) Cabrey, David D M51  r:+0.40 
     3) Groth, Bruce D M44  r:+0.35   4) Djang, Lincoln P M47  r:+0.36
        r:+0.82  24.38        50.86 (26.48)
        1:15.88 (25.02)     1:39.49 (23.61)
  8 VMST  'A'                     1:46.00    1:40.77          6  
     1) Malsbury, David B M45         2) Cooke, Todd M45  r:+0.40     
     3) Woods, Tom M M64  r:+0.38     4) Stevenson, Chris L M42r:+0.30
        r:+0.73  23.17        46.20 (23.03)
        1:18.86 (32.66)     1:40.77 (21.91)
  9 WCM  'A'                      1:39.00    1:40.78          4  
     1) Hart, Gene E M54              2) Guadagni, Peter M M52        
     3) O'Brien, Kerry L M50          4) Santos, Roque J M39          
        r:+0.89  25.43        51.31 (25.88)
        1:16.88 (25.57)     1:40.78 (23.90)
 10 FLAQ  'A'                     1:43.00    1:41.08          2  
     1) Hendrick, Marty M49           2) Carrasco, Juan J M42  r:+0.17
     3) Fischer, Andy J M40  r:+0.25  4) Dillon, Duffy M42  r:+0.28   
        r:+0.82  25.61        52.24 (26.63)
        1:16.75 (24.51)     1:41.08 (24.33)
 11 PNA  'C'                      1:43.75    1:43.74        
     1) Hansen, Mike M39              2) Lang, Joseph J M44  r:+0.44  
     3) Norman, Charles L M40 r:+0.40 4) Smith, Daniel C M44  r:+0.60 
        r:+1.03  26.72        52.55 (25.83)
        1:18.51 (25.96)     1:43.74 (25.23)
 12 CMS  'A'                      1:52.10    1:45.95        
     1) Rosinski, Thomas J M37        2) Lenhart, Edison S M49 r:+0.41
     3) Ghaffarifar, Manu M50 r:+0.32 4) Joyner, Thomas T M42  r:+0.26
        r:+0.83  30.83        56.61 (25.78)
        1:23.11 (26.50)     1:45.95 (22.84)
 13 SWIF  'A'                     1:50.25    1:54.42        
     1) Fitzgerald, Jerome K M41      2) Knowles-Jr., Percival r:+0.51
     3) Knowles, Percy sr. A Mr:+0.00 4) Morley, David F M41  r:+0.43 
                 25.95        41.34 (15.39)
        1:30.49 (49.15)     1:54.42 (23.93)
 -- PNA  'B'                      1:38.94         DQ        
     1) Ducolon, David M43            2) Ferrero, Rick M43            
     3) Wagner, Blake J M40           4) Whatley, Devin M38           
        r:+0.99  25.93        51.47 (25.54)
        1:15.72 (24.25)          DQ (23.61)
 -- PNA  'D'                      1:57.40         NS        
     1) Kennedy, Keith C M44          2) Moore, Hugh C M52  r:+0.00   
     3) Ness, Kerry A M37  r:+0.00    4) Nordby, Michael C M66 r:+0.00
 
 Event 15  Men 45+ 200 Yard Freestyle Relay
=======================================================================================================
         NATL: N 1:30.12  4/25/2004 ILLINOIS MSTRS
                          J MARTIN, T MCCABE, B BATEMAN, K LANGE
    Team                             Seed     Finals       Points 
=======================================================================================================
  1 PNA  'A'                      1:32.64    1:30.56         22  
     1) Hering, Brad V M45            2) Loudon, Rich M46             
     3) Leigh, Jay W M48              4) Weiss, Karl A M46            
        r:+0.74  22.64        45.53 (22.89)
        1:07.59 (22.06)     1:30.56 (22.97)
  2 PNA  'C'                      1:37.90    1:33.51         18  
     1) Swanson, Victor B M48         2) Olliges, Paul F M45          
     3) Finney, Steve C M47           4) McGoorty, Mike M49           
        r:+0.88  23.30        46.73 (23.43)
        1:10.29 (23.56)     1:33.51 (23.22)
  3 NCMS  'A'                     1:32.00    1:33.65         16  
     1) Blank, Jon W M47              2) Hollett, Peter G M47         
     3) Klein, Jonathan E M49         4) Schmitz, Robert M54          
        r:+0.79  23.31        46.60 (23.29)
        1:09.30 (22.70)     1:33.65 (24.35)
  4 OREG  'A'                     1:38.50    1:35.23         14  
     1) Philbrick, Larry K M54        2) Hathaway, David L M46 r:+0.31
     3) Otto, Douglas E M48  r:+0.11  4) Edwards, Wes M53  r:+0.09    
        r:+0.76  24.11        48.38 (24.27)
        1:12.53 (24.15)     1:35.23 (22.70)
  5 PNA  'B'                      1:36.10    1:36.55         12  
     1) Baca, Jon L M47               2) Colbeck, Pete L M45          
     3) Freeborn, Stephen L M51       4) Jacobs, Ronald M55           
        r:+0.81  23.54        46.87 (23.33)
        1:11.71 (24.84)     1:36.55 (24.84)
  6 TOC  'A'                      1:29.83    1:36.64         10  
     1) Strand, Robert M61            2) Schilling, Alexander H M47   
     3) Keck, Mike M47                4) Griffith, James M M54        
        r:+0.74  25.06        49.22 (24.16)
        1:13.75 (24.53)     1:36.64 (22.89)
  7 WMAC  'A'                     1:37.89    1:37.48          8  
     1) White, Bob L M52              2) Holland, David A M48         
     3) Allen, Peter J M48            4) Mykleby, Geoff L M54         
        r:+0.89  24.63        48.20 (23.57)
        1:13.51 (25.31)     1:37.48 (23.97)
  8 PNA  'D'                      1:38.20    1:38.30          6  
     1) Nalli, Lyle A M47             2) Piper, Roman K M47           
     3) Everard, Jerold M46           4) Kosenkranius, Leo M47        
        r:+0.85  23.96        48.84 (24.88)
        1:13.86 (25.02)     1:38.30 (24.44)
  9 CMS  'A'                      1:37.50    1:38.58          4  
     1) Johnston, Mark A M46          2) Nolte, Christopher C M50     
     3) Stehlin, Ed H M51             4) O'Brien, Michael M M45       
        r:+0.90  23.60        48.70 (25.10)
        1:13.33 (24.63)     1:38.58 (25.25)
 10 WCM  'A'                      1:42.06    1:39.44          2  
     1) Wickman, Art M52              2) Edwards, Kenneth S M52r:+0.04
     3) Farrand, David N M52  r:+0.25 4) Ryerson, Douglas L M53r:+0.15
        r:+1.13  25.61        49.25 (23.64)
        1:14.73 (25.48)     1:39.44 (24.71)
 11 LAPS  'A'                     1:38.88    1:40.32        
     1) Hamm, Michael L M49           2) Wagoner, Victor E M51 r:+0.30
     3) Heyes, Greg M52  r:+0.18      4) Mc Bride, Duncan Q M52r:+0.19
        r:+0.69  25.31        51.34 (26.03)
        1:16.39 (25.05)     1:40.32 (23.93)
 12 OREG  'B'                     1:41.50    1:40.71        
     1) Mann, Steve A M55             2) Mann, Edward R M49  r:+0.66  
     3) Kevan, Stephen D M52  r:+0.46 4) Sumerfield, Bill H M46r:+0.30
        r:+0.78  24.94        50.78 (25.84)
        1:16.12 (25.34)     1:40.71 (24.59)
 13 SNM  'A'                      1:58.12    1:42.52        
     1) Naviaux, William J M47        2) Harger, David W M48  r:+0.43 
     3) Huffmire, David B M48 r:+0.32 4) Webster, Jeffrey D M47r:+0.00
        r:+0.74  25.68        52.59 (26.91)
        1:07.58 (14.99)     1:42.52 (34.94)
 14 PNA  'G'                      1:44.15    1:43.00        
     1) Grandine, Thomas A M48        2) Haynie, Carl B M46  r:+0.36  
     3) Schlemmer, Robert M M4r:+0.66 4) Webber, Paul M M48  r:+0.36  
        r:+0.92  25.95        50.94 (24.99)
        1:16.91 (25.97)     1:43.00 (26.09)
 15 PNA  'H'                      1:48.30    1:46.32        
     1) Baker, Loren A M53            2) De Wit, John N M54  r:+0.20  
     3) Knowlton, Bill M54  r:+0.60   4) Reeder, Bill D M54  r:+0.00  
        r:+0.98  26.46        53.48 (27.02)
        1:11.17 (17.69)     1:46.32 (35.15)
 16 OREG  'C'                     1:48.50    1:46.93        
     1) Peyton, Mike W M51            2) Sherwood, Reggie M55  r:+0.25
     3) Stephenson, Michael R r:+0.29 4) Boone, Lou M46  r:+0.18      
        r:+0.81  26.14        53.19 (27.05)
        1:21.62 (28.43)     1:46.93 (25.31)
 17 PNA  'F'                      1:40.56    1:47.13        
     1) Moore, Robert B M46           2) Jackson, Robert L M47 r:+0.09
     3) Wolgemuth, Eric C M46 r:+0.64 4) Jones, Trevor A M45  r:+0.21 
        r:+0.82  29.30        57.24 (27.94)
        1:22.57 (25.33)     1:47.13 (24.56)
 18 INWM  'A'                     1:58.00    2:00.13        
     1) Gerke, Charles R M47          2) Scovazzo, Vincent A M5r:+0.61
     3) Brown, Wayne R M64  r:+0.50   4) Bevier, Jack M74  r:+0.44    
        r:+0.82  28.46        56.60 (28.14)
        1:26.48 (29.88)     2:00.13 (33.65)
 -- PNA  'E'                      1:39.30         DQ        
     1) Chinn, Colin M48              2) Dybdahl, Eric T M47  r:+0.25 
     3) Jones, Michael P M46  r:+0.00 4) Sylvester, John E M50 r:+0.00
        r:+0.85  26.44        53.74 (27.30)
 -- NOVA  'A'                     1:42.50         NS        
     1) Von Hoffmann, Gerard M51      2) Stewart, Dick M67  r:+0.00   
     3) Tongate, Terry L M46  r:+0.00 4) Dauser, John W M51  r:+0.00  
 -- CMS  'B'                      2:01.50         NS        
     1) Varner, Tim M56               2) Cattles, Steve M48  r:+0.00  
     3) Carney, Kent M59  r:+0.00     4) r:+0.00                      
 
 Event 15  Men 55+ 200 Yard Freestyle Relay
==============================================================================================================
         NATL: N 1:35.36  5/20/2001 OLYMPIC CLUB
                          J ELDER, T BIRNIE, R STRAND, S CLARK
    Team                             Seed     Finals       Points 
==============================================================================================================
  1 CMS  'A'                      1:37.00    1:36.26         22  
     1) Abrahams, Richard T M62       2) Fischer, Chuck M55           
     3) Selles, Carl H M60            4) McCormick, Paul M60          
        r:+0.92  22.90        46.75 (23.85)
        1:11.45 (24.70)     1:36.26 (24.81)
  2 VCM  'A'                      1:40.00    1:38.48         18  
     1) Gruber, Glenn A M57           2) Derr, John M M58             
     3) Kerns, Hubie M57              4) Mc Conica, Jim M56           
        r:+0.92  24.91        49.57 (24.66)
        1:14.27 (24.70)     1:38.48 (24.21)
  3 OREG  'A'                     1:41.50    1:39.63         16  
     1) Bannan, Charles M55           2) Stout, Jon M60               
     3) Pendleton, Mike L M55         4) Smith, Robert S M63          
        r:+0.83  25.23        51.10 (25.87)
        1:15.57 (24.47)     1:39.63 (24.06)
  4 WCM  'A'                      1:43.50    1:39.95         14  
     1) Smyers, Jesse B M60           2) Galine, Donald L M61         
     3) Dennis, D Craig M61           4) De Lacy, James R M60         
        r:+0.96  26.11        51.19 (25.08)
        1:15.65 (24.46)     1:39.95 (24.30)
  5 MICH  'A'                     1:42.40    1:44.00         12  
     1) Thompson, Frank L M55         2) Chaney, Richard R M56        
     3) Brockhahn, Leonard J M56      4) Olson, Chuck A M57           
        r:+1.14  27.20        44.46 (17.26)
        1:19.44 (34.98)     1:44.00 (24.56)
  6 PNA  'A'                      1:46.38    1:45.27         10  
     1) Clark, Gordon F M55           2) McColly, Michael M61         
     3) Pilger, Robert T M63          4) Voegtlen, R Barney M58       
        r:+0.78  25.73        53.03 (27.30)
        1:19.14 (26.11)     1:45.27 (26.13)
  7 OREG  'B'                     1:51.50    1:47.46          8  
     1) Dasch, Vern E M57             2) Stark, Allen L M58           
     3) Silvey, Michael R M62         4) Wikander, Carroll D M55      
        r:+0.89  26.80        53.49 (26.69)
        1:19.97 (26.48)     1:47.46 (27.49)
  8 SNM  'A'                      2:03.62    1:49.41          6  
     1) Lintz, Steven P M56           2) Class, Patrick L M58  r:+0.33
     3) Lawrie, Jim M60  r:-0.01      4) Johnson, Clifford H M5r:+0.06
        r:+0.88  26.03        54.69 (28.66)
        1:23.43 (28.74)     1:49.41 (25.98)
  9 PNA  'B'                      1:59.40    2:02.80          4  
     1) Batley, Richard M M59         2) Schaefer, Don H M62          
     3) Norris, James G M59           4) Peterson, Steven B M60       
        r:+0.93  30.89      1:02.43 (31.54)
        1:32.77 (30.34)     2:02.80 (30.03)
 
 Event 15  Men 65+ 200 Yard Freestyle Relay
=====================================================================================================================
         NATL: N 1:46.65  5/20/2001 TEAM TEXAS
                          E FERGUSON, G JOHNSTON, C BALDWIN, B BAILIE
    Team                             Seed     Finals       Points 
=====================================================================================================================
  1 OREG  'A'                     1:49.50    1:47.39         22  
     1) Landis, Tom M65               2) Nakata, Ronald K M68         
     3) Petersen, Bert L M68          4) Radcliff, David A M73        
        r:+0.86  25.65        58.52 (32.87)
        1:20.91 (22.39)     1:47.39 (26.48)
  2 OREG  'B'                     2:19.50    2:19.57         18  
     1) Lake, Brent L M69             2) King, Bill M73               
     3) Mellow, Bill M65              4) Mohr, Ralph W M65            
                 34.94      1:10.27 (35.33)
        1:45.54 (35.27)     2:19.57 (34.03)
  3 ARIZ  'A'                     2:48.90    2:43.44         16  
     1) Fritz, Jack R M74             2) Monroe, Thomas A M66         
     3) Silverstein, Lou M80          4) Bellem, Ray D M70            
        r:+1.26  38.14        53.96 (15.82)
        1:20.59 (26.63)   2:43.44 (1:22.85)
 
 Event 15  Men 75+ 200 Yard Freestyle Relay
============================================================================================================================
         NATL: N 2:14.12  1/31/1998 OREGON
                          E WALTER, G HUESTIS, G YOUNG, A HOLDEN
    Team                             Seed     Finals       Points 
============================================================================================================================
  1 SDSM  'A'                     2:09.70    2:08.37N        22  
     1) Piemme, Frank M M82           2) Hubbard, Donald J M79        
     3) Webster, Dale A M81           4) Kimball, Ken M76             
        r:+1.06  31.05      1:05.34 (34.29)
        1:36.58 (31.24)     2:08.37 (31.79)
  2 ARIZ  'A'                     2:23.60    2:24.43         18  
     1) Haartz, F H Ted M79           2) Gillin, Gordon H M76         
     3) Rigley, Tom D M78             4) Bond, William R M75          
        r:+1.26  37.45      1:13.02 (35.57)
        1:50.62 (37.60)     2:24.43 (33.81)
  3 PNA  'A'                      2:25.30    2:29.86         16  
     1) Gallaher, Jerry M78           2) Miller, Bob K M78            
     3) Newton, Dave M81              4) Taylor, Thomas T M76         
        r:+1.12  45.13      1:18.38 (33.25)
        1:36.01 (17.63)     2:29.86 (53.85)
  4 OREG  'A'                     2:39.50    2:40.57         14  
     1) Lamb, Willard J M84           2) Holden, Andrew W M88         
     3) Young, Gilbert N M85          4) Miesen, Lee J M80            
        r:+1.22  33.07      1:12.15 (39.08)
        1:56.12 (43.97)     2:40.57 (44.45)
 
     

 Hy-Tek Meet Services                                   5/18/2007 - 18:59PM
    2007 USMS Short Course Yards Championships - 5/17/2007 to 5/20/2007    
 
 Event 16  Women 18+ 200 Yard Freestyle Relay
==================================================================================
         NATL: N 1:36.25  5/18/2003 SAN DIEGO
                          K PIPES-NEILSEN, H DEFELICE, A FROGLEY, A TERRY
    Team                             Seed     Finals       Points 
==================================================================================
  1 IM  'A'                       1:41.00    1:40.77         22  
     1) Paulsen, Kristina W30         2) Kozlowski, Laura W29  r:+0.15
     3) Lloyd, Allison W26  r:+0.13   4) Bailey, Karla W23  r:+0.09   
        r:+0.68  25.88        51.21 (25.33)
        1:16.74 (25.53)     1:40.77 (24.03)
  2 NCMS  'A'                     1:44.00    1:42.32         18  
     1) Nowak, Elizabeth A W43        2) Hageman, Heather M W36r:+0.13
     3) Schwartz, Michelle L Wr:+0.50 4) Bonney, Erin R W24  r:+0.30  
        r:+0.80  26.53        50.63 (24.10)
        1:17.74 (27.11)     1:42.32 (24.58)
  3 WMAC  'A'                     1:48.50    1:50.16         16  
     1) Schneider, Leah R W22         2) Seidler, Mindy E W27  r:+0.42
     3) Dyer, Lisa S W42  r:+0.15     4) Maltry, Cynthia L W52 r:+0.22
        r:+0.76  26.88        55.02 (28.14)
        1:22.11 (27.09)     1:50.16 (28.05)
  4 ARIZ  'A'                     1:48.80    1:50.32         14  
     1) Major, Rebecca P W43          2) Pranke, Bridget A W23 r:+0.44
     3) Palenica, Lisa A W20  r:+0.22 4) Busche, Kelly C W22  r:+0.10 
        r:+0.79  27.42        58.07 (30.65)
        1:25.99 (27.92)     1:50.32 (24.33)
  5 LVM  'A'                      1:52.66    1:52.39         12  
     1) Potts, Erin E W29             2) Doman, Mary E W25  r:+0.25   
     3) Adams, Kari S W41  r:+0.08    4) Leeming, Lindsey A W22r:+0.37
        r:+0.97  28.97        56.43 (27.46)
        1:25.16 (28.73)     1:52.39 (27.23)
  6 INWM  'A'                     1:52.00    1:53.28         10  
     1) Parrish, Sally A W32          2) Finley, Katrina R W21 r:+0.42
     3) Saval, Amber M W20  r:+0.28   4) Brown, Sharnay N W21  r:+0.37
        r:+0.82  26.41        55.76 (29.35)
        1:25.80 (30.04)     1:53.28 (27.48)
  7 OREG  'A'                     1:55.50    1:56.16          8  
     1) Kramer, Ellen M W32           2) Smith, Andrea R W25  r:+0.36 
     3) Heath, Kristen B W24  r:+0.26 4) Coburn, Angela M W23  r:+0.46
        r:+0.93  29.52      1:00.47 (30.95)
        1:28.78 (28.31)     1:56.16 (27.38)
  8 PNA  'B'                      1:53.60    1:59.34          6  
     1) Ahmed, Anika D W20            2) Mar, Emiko W20  r:+0.48      
     3) Naylor, Elisha M W20  r:+0.44 4) Welch, Mary H W25  r:+0.65   
        r:+0.94  28.69        57.89 (29.20)
        1:30.19 (32.30)     1:59.34 (29.15)
  9 AKMS  'A'                     2:05.00    2:00.18          4  
     1) Piazza, Kelly S W31           2) Beattie, Megan R W20  r:+0.19
     3) Christensen, Britta A r:+0.00 4) Taggart, Angela R W32 r:+0.00
        r:+0.67  29.84        48.80 (18.96)
        1:07.84 (19.04)     2:00.18 (52.34)
 10 SKY  'A'                      2:05.00    2:03.92          2  
     1) Ciampa, Cindy W47             2) Smath, Meg W50  r:+0.02      
     3) Segnitz, Robin P W39  r:+0.33 4) Skerkoski, Ann E W24  r:+0.30
        r:+0.82  29.68      1:05.44 (35.76)
        1:37.17 (31.73)     2:03.92 (26.75)
 11 PNA  'C'                      2:08.11    2:10.36        
     1) Crandell, Kelly J W26         2) Casey, Kathrine J W58 r:+0.59
     3) Moore, Jane A W56  r:+0.51    4) Moore, Sarah M W21  r:+0.31  
        r:+0.89  29.05      1:00.91 (31.86)
        1:41.36 (40.45)     2:10.36 (29.00)
 -- USF  'A'                      1:51.50         DQ        
     1) Osborn, Ahelee Sue M W49      2) Huang, Cathy E W52  r:+0.49  
     3) Churchill, Marisa L W3r:-0.09 4) Belliveau, Adrienne C r:+0.25
        r:+0.77  27.78        57.79 (30.01)
        1:27.32 (29.53)          DQ (27.17)
 -- PNA  'A'                      1:47.35         NS        
     1) Gallagher, Marion P W24       2) Jacobson, Erin C W22  r:+0.00
     3) Livingston, Megan R W2r:+0.00 4) r:+0.00                      
 
 Event 16  Women 25+ 200 Yard Freestyle Relay
=========================================================================================
         NATL: N 1:37.40  5/7/1989  LONE STAR
                          L JACKSON, B HEUER, L MORRISON-CASEY, A PLESS
    Team                             Seed     Finals       Points 
=========================================================================================
  1 CMS  'A'                      1:36.90    1:42.57         22  
     1) Jasmann, Christine W W27      2) Tobey, Stacey W W38          
     3) Mills, Courtney W W28         4) Linke, Lyndsey M W27         
        r:+0.71  27.33        53.71 (26.38)
        1:18.76 (25.05)     1:42.57 (23.81)
  2 FLAQ  'A'                     1:45.00    1:45.10         18  
     1) Martin, Jennifer M W26        2) Hulett, Jennifer A W38       
     3) McCrady, Christine W34        4) McLuckie, Lisa W28           
        r:+0.77  25.50        52.73 (27.23)
        1:19.56 (26.83)     1:45.10 (25.54)
  3 NBAC  'A'                     1:52.00    1:47.19         16  
     1) Hennessey, Katherine C W28    2) Quitasol, Wendy W44          
     3) Gedney, Suzanne W38           4) Rapuano, Lisa W41            
        r:+0.80  27.00        55.38 (28.38)
        1:22.15 (26.77)     1:47.19 (25.04)
  4 OREG  'A'                     1:49.50    1:49.75         14  
     1) Macy, Michelle L W30          2) Strausbaugh, Elizabeth A W30 
     3) Gustafson, Aubree M W26       4) Showell, Brianna W27         
        r:+0.90  27.96        56.53 (28.57)
        1:22.95 (26.42)     1:49.75 (26.80)
  5 WMAC  'B'                     1:49.88    1:51.87         12  
     1) Van Enkenvoort, Krista R W33  2) Kiefer, Stacey L W29         
     3) Stich, Chris S W30            4) Schneider, Erin E W28        
                 28.22        55.66 (27.44)
        1:23.89 (28.23)     1:51.87 (27.98)
  6 IM  'A'                       1:53.30    1:52.60         10  
     1) Haberstich, Carrie W35        2) Scobbie, Karen W38  r:+0.51  
     3) Seago, Leslie W25  r:+0.34    4) Haney, Sue W44  r:+0.24      
        r:+0.91  28.12        57.16 (29.04)
        1:25.38 (28.22)     1:52.60 (27.22)
  7 NEM  'A'                      1:50.20    1:52.97          8  
     1) Downing, Jennifer W28         2) Atkinson, Karen E W32        
     3) Guinee, Kathleen W33          4) Grilli, Tracy L W50          
        r:+0.86  28.23        56.36 (28.13)
        1:24.78 (28.42)     1:52.97 (28.19)
  8 WH2O  'A'                     1:51.00    1:53.06          6  
     1) West, Sherry B W29            2) Dantzler, Amy L W42          
     3) Medina, Valerie W46           4) Ames-Klein, Kiley C W30      
        r:+0.73  25.47        52.10 (26.63)
        1:25.34 (33.24)     1:53.06 (27.72)
  9 RIDG  'A'                     2:01.00    2:03.72          4  
     1) Paquette, Nicole W25          2) Jones, Beth W50  r:+0.41     
     3) Gibson, Shawna W33  r:+0.48   4) Henderson, Kristin W Wr:+0.17
        r:+0.83  29.08        58.09 (29.01)
        1:37.16 (39.07)     2:03.72 (26.56)
 10 INWM  'A'                     2:20.80    2:13.58          2  
     1) Buehler, Paige W38            2) Djang, Amanda B W26  r:+1.03 
     3) Edberg, Heather C W35 r:+0.00 4) Spear, Karlin T W47  r:+0.12 
        r:+0.75  29.76      1:13.38 (43.62)
        1:45.67 (32.29)     2:13.58 (27.91)
 -- WMAC  'A'                     1:42.11         DQ        
     1) Schaetz, Trina R W34          2) Schneider, Sarah M W31       
     3) Diel, Jessica A W26           4) Rau, Jocelyn M W28           
        r:+0.80  24.77        50.37 (25.60)
        1:16.41 (26.04)          DQ (23.37)
 
 Event 16  Women 35+ 200 Yard Freestyle Relay
================================================================================================
         NATL: N 1:36.90  5/18/2003 ROCKY MTN
                          A PETTIS SCOTT, K GARNIER, S VON DER LIPPE, C SAPP
    Team                             Seed     Finals       Points 
================================================================================================
  1 CMS  'A'                      1:38.80    1:38.59         22  
     1) Crouch, Kim H W45             2) Scott, Anna T Pettis W44     
     3) Garnier, Kathy L W46          4) Von Der Lippe, Susan G W41   
        r:+0.73  25.42        49.48 (24.06)
        1:14.40 (24.92)     1:38.59 (24.19)
  2 CMS  'B'                      1:47.80    1:48.69         18  
     1) Hagadorn, Heather W42         2) Vanderpoel, Nicole L W42     
     3) Eden, Kim G W38               4) Campbell, Ellen A W44        
        r:+0.85  27.55        55.90 (28.35)
        1:22.84 (26.94)     1:48.69 (25.85)
  3 OREG  'A'                     1:55.50    1:51.46         16  
     1) Chesler, Laurie K W43         2) Young, Susie S W37           
     3) Watkins, Elizabeth A W41      4) Tyrrell, Laura L W39         
        r:+0.89  29.08        57.85 (28.77)
        1:25.32 (27.47)     1:51.46 (26.14)
  4 RMST  'A'                     1:56.60    1:52.33         14  
     1) Gibson, Kathy S W46           2) Hajost, Cynthia M W47        
     3) Dawson, Mandy W W45           4) Dillenburg, Roberta G W44    
        r:+0.81  28.11        55.71 (27.60)
        1:23.63 (27.92)     1:52.33 (28.70)
  5 SQST  'A'                     1:56.59    1:52.48         12  
     1) Bennett, Lisa A W51           2) Hunter, Dee A W41            
     3) Franklin, Becky L W38         4) Cleary, Kelly L W43          
        r:+0.77  27.12        55.99 (28.87)
        1:24.80 (28.81)     1:52.48 (27.68)
  6 TOC  'A'                      1:49.81    1:53.02         10  
     1) Meyer, Marguerite W48         2) Quinn, Phyllis E W51         
     3) Haynie, Dee A W52             4) Welting, Laureen W41         
        r:+0.79  27.95        58.21 (30.26)
        1:28.36 (30.15)     1:53.02 (24.66)
  7 CMS  'C'                      1:53.90    1:55.21          8  
     1) Bates, Penny S W45            2) White, LeighAnn W37          
     3) Crino, Heide P W40            4) Rosener, Karen K W53         
        r:+0.80  29.01        58.98 (29.97)
        1:27.47 (28.49)     1:55.21 (27.74)
  8 PNA  'A'                      1:54.45    1:56.20          6  
     1) Layzer, Martha M W42          2) McConnell, Michelle L W39    
     3) Mesler, Jennifer L W36        4) Sondgroth, Tracey A W35      
        r:+0.92  30.04        59.03 (28.99)
        1:28.14 (29.11)     1:56.20 (28.06)
  9 NEM  'A'                      2:05.45    2:03.55          4  
     1) Jensen, Sue W46               2) Scott, Sheryl L W44          
     3) Johns, Margaret S W52         4) Gaynor, Patty A W46          
        r:+0.82  30.06        58.97 (28.91)
        1:35.49 (36.52)     2:03.55 (28.06)
 10 PNA  'B'                      2:04.50    2:03.78          2  
     1) Del Rio, Laura L W41          2) Rogers, Katherine P W40      
     3) Simpson, Rebecca R W38        4) Whitney, Jamie F W42         
        r:+0.94  31.72      1:03.14 (31.42)
        1:34.31 (31.17)     2:03.78 (29.47)
 11 OREG  'B'                     2:08.50    2:05.37        
     1) Budd, Elizabeth W53           2) Snider, Pam J W45            
     3) Fox, Christina M W46          4) Law, Cathy W39               
        r:+1.00  31.65      1:02.58 (30.93)
        1:36.00 (33.42)     2:05.37 (29.37)
 12 CMS  'D'                      2:20.00    2:16.66        
     1) Nolte, Susan D W46            2) Lebsack, Linda M W60         
     3) Meeks, Patti W42              4) Roche, Carolyn M W56         
        r:+1.06  33.93      1:11.48 (37.55)
        1:46.24 (34.76)     2:16.66 (30.42)
 -- PNA  'C'                      2:20.10         NS        
     1) Bybee, Blanche W39            2) Jaunzeme, Andra W54          
     3) Singer, Shannon R W37         4) Speser, Nancy J W50          
 
 Event 16  Women 45+ 200 Yard Freestyle Relay
=======================================================================================================
         NATL: N 1:43.32  4/7/2002  NEM
                          J FELDMANN, J LUKER, G WETTACH, J HIRSTY
    Team                             Seed     Finals       Points 
=======================================================================================================
  1 PNA  'A'                      1:46.00    1:46.11         22  
     1) Courtney, Zena H W47          2) Dahl, Lisa A W46  r:+0.37    
     3) Glassman, Debbie A W53r:+0.40 4) Lippold, Mary B W51  r:+0.30 
        r:+0.83  27.80        52.86 (25.06)
        1:20.08 (27.22)     1:46.11 (26.03)
  2 LAPS  'A'                     1:43.75    1:50.01         18  
     1) Ayoob, Laurie W50             2) Bartholomew, Kirsten Wr:+0.43
     3) Mc Call, Jane E W47  r:+0.18  4) Granger, Traci S W49  r:+0.10
        r:+0.85  27.17        57.22 (30.05)
        1:24.71 (27.49)     1:50.01 (25.30)
  3 OREG  'A'                     1:53.50    1:50.94         16  
     1) Andrus-Hughes, Karen W49      2) Harrington, Susan E W4r:+0.13
     3) Goodman, Ann R W48  r:+0.51   4) Foley, Sharon E W47  r:+0.18 
        r:+0.82  25.95        54.73 (28.78)
        1:24.31 (29.58)     1:50.94 (26.63)
  4 WMST  'A'                     1:50.80    1:52.49         14  
     1) Morton, Andrea N W45          2) Boak, Carolyn F W62  r:+0.30 
     3) Nunnallee, Deborah L Wr:+0.24 4) Heuer, Brigitte C W47 r:+0.34
        r:+0.73  29.47        57.91 (28.44)
        1:27.32 (29.41)     1:52.49 (25.17)
  5 WCM  'A'                      1:51.00    1:53.93         12  
     1) O'Brien, Charlene A W50       2) Swigert, Debbie M W51 r:+0.67
     3) Landers, Patty W50  r:+0.09   4) Crittenden, Leianne S r:+0.23
        r:+0.85  28.35        58.91 (30.56)
        1:27.76 (28.85)     1:53.93 (26.17)
  6 IM  'A'                       1:55.60    1:53.98         10  
     1) Pipes-Neilsen, Karlyn W45     2) Block, Andrea J W45  r:+0.29 
     3) Salus, Rae W45  r:+0.51       4) Quill, Catherine J W57r:+0.12
        r:+0.78  24.69        51.53 (26.84)
        1:21.66 (30.13)     1:53.98 (32.32)
  7 INWM  'A'                     2:33.00    2:02.71          8  
     1) Tonkyn, Jennifer L W45        2) Hair, Margaret W52           
     3) Cosens, Barbara A W51         4) Bricel, Kathy A W45          
                 29.76        59.23 (29.47)
        1:33.62 (34.39)     2:02.71 (29.09)
  8 PNA  'B'                      2:05.46    2:03.04          6  
     1) Diddams, Margaret A D W45     2) Dymerski, Yvonne W46  r:+0.15
     3) Gross, Lynn M W46  r:+0.20    4) Wolf, Karen W51  r:+0.16     
        r:+0.82  29.52        59.59 (30.07)
        1:30.37 (30.78)     2:03.04 (32.67)
  9 OREG  'B'                     2:10.50    2:06.26          4  
     1) Caswell, Mary J W46           2) Hendryx, Teri L W53          
     3) Redwine, Roxanne J W47        4) Mann, Charlene M W49         
        r:+0.87  29.99      1:00.86 (30.87)
        1:32.17 (31.31)     2:06.26 (34.09)
 10 WCM  'B'                      2:25.00    2:31.20          2  
     1) Kraetzer, Midge S W68         2) Haworth, Joyce M W69         
     3) Harms, Kildine J W53          4) Alexander, Martha A W57      
        r:+0.89  36.09      1:25.13 (49.04)
        2:01.77 (36.64)     2:31.20 (29.43)
 -- ARIZ  'A'                     1:53.60         DQ        
     1) Bailey, Monica M W46          2) Hussey, June C W45  r:+0.13  
     3) James, Katryn S W51  r:+0.18  4) Hobbs, Liz A W45  r:-0.06    
        r:+0.87  27.87        56.36 (28.49)
        1:25.99 (29.63)          DQ (25.04)
 
 Event 16  Women 55+ 200 Yard Freestyle Relay
==============================================================================================================
         NATL: N 2:02.97  4/20/1997 D.C. MASTERS
                          B FRID, J LEILICH, B ZAREMSKI, J BRUNER
    Team                             Seed     Finals       Points 
==============================================================================================================
  1 PNA  'A'                      2:05.05    2:01.59N        22  
     1) Blackburn, Jean L W55         2) Welch, Sarah W60  r:+0.16    
     3) Dillon, Sally A W60  r:+0.47  4) Davis, Charlotte M W57r:+0.18
        r:+0.92  35.01      1:04.69 (29.68)
        1:34.90 (30.21)     2:01.59 (26.69)
  2 OREG  'A'                     2:09.50    2:08.31         18  
     1) Ward, Joy W64                 2) Pierson, Ginger L W61 r:+0.24
     3) Rousseau, Sandi W59  r:+0.41  4) Frid, Barbara W65  r:+0.49   
        r:+1.01  31.39      1:04.35 (32.96)
        1:36.81 (32.46)     2:08.31 (31.50)
  3 CMS  'A'                      2:19.20    2:20.39         16  
     1) Young, Lydia L W58            2) Wise, Louise W64  r:+0.67    
     3) Anziano, Marcia W62  r:+0.00  4) O'Brien, Trudy A W57  r:+0.00
        r:+0.62  32.83        47.94 (15.11)
        1:16.99 (29.05)   2:20.39 (1:03.40)
  4 ARIZ  'A'                     2:25.50    2:23.00         14  
     1) Schmidt, Jonelle G W56        2) Weinberg, Wendy L W61 r:+0.41
     3) Malone, Bobbi W64  r:+0.49    4) Altman, Christie W57  r:+0.00
        r:+0.94  30.64      1:10.08 (39.44)
      2:23.00 (1:12.92)         2:23.00 ( )
  5 WMAC  'A'                     2:51.00    2:41.60         12  
     1) Seidler, Jeanne W60           2) Kranpitz, Nancy W62  r:+0.75 
     3) Christenson, Candy J Wr:+0.38 4) Havel, Germaine L W58 r:+0.52
  6 PNA  'B'                      3:04.10    3:40.91         10  
     1) Bryce, Karen G W73            2) Gladwell, Gail A W75  r:+0.85
     3) Kavadas, Janet D W76  r:+0.16 4) Phillips, Bernice M W8r:+0.52
        r:+1.26  55.20      1:48.86 (53.66)
        2:46.87 (58.01)     3:40.91 (54.04)
 
 Event 16  Women 65+ 200 Yard Freestyle Relay
=====================================================================================================================
         NATL: N 2:17.37  5/21/1995 GOLD COAST
                          B GRAUER, J KRAUSER, M TIMMINS, C BRUCE
    Team                             Seed     Finals       Points 
=====================================================================================================================
  1 VMST  'A'                     2:22.35    2:24.61         22  
     1) Hlavacek, Ida M W65           2) Marens, Susan E W65          
     3) Durrant, Betsy W65            4) Schreiner, Beth W66          
                 35.07                     
            1:53.48 ( )     2:24.61 (31.13)
  2 MOST  'A'                     2:23.00    2:26.22         18  
     1) Boone, Kay M W66              2) Kight, Betty G W65           
     3) Whitlock, Shelly W67          4) Birkhead, Jane C W66         
                 36.83                     
            1:54.73 ( )     2:26.22 (31.49)
  3 ARIZ  'A'                     2:51.90    2:48.22         16  
     1) Fritz, Jill D W66             2) Bayly, Helen H W70           
     3) Miller, Jan W68               4) Keller, Kathleen E W70       
        r:+1.17  40.77      1:28.65 (47.88)
        2:12.59 (43.94)     2:48.22 (35.63)
 -- SDSM  'A'                     2:30.20         DQ        
     1) Simonton, Rita W88            2) Little, Jeanne W70           
     3) Jordan, Betsy T W70           4) Clifford, Gynt H W68         
        r:+1.09  50.90      1:24.85 (33.95)
        2:00.52 (35.67)          DQ (32.39)
 
     

 Hy-Tek Meet Services                                   5/18/2007 - 19:30PM
    2007 USMS Short Course Yards Championships - 5/17/2007 to 5/20/2007    
 
 Event 17  Men 18-24 400 Yard IM
=========================================================================
         NATL: N 4:04.34  4/26/1992 JOHN KEPPELER
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Bullock, Perry   21 FLAQ              4:19.16    4:16.47         11  
        r:+0.91  27.61      1:00.17 (32.56)
        1:34.40 (34.23)     2:08.82 (34.42)
        2:44.32 (35.50)     3:19.96 (35.64)
        3:49.49 (29.53)     4:16.47 (26.98)
  2 Jordan, Richard  21 PNA               4:40.00    4:29.54          9  
        r:+0.92  27.87      1:00.86 (32.99)
        1:36.29 (35.43)     2:10.77 (34.48)
        2:48.92 (38.15)     3:28.25 (39.33)
        3:59.36 (31.11)     4:29.54 (30.18)
  3 Cuticchia, Tomm  24 CSI               4:50.35    4:37.98          8  
        r:+0.73  28.08      1:00.83 (32.75)
        1:34.79 (33.96)     2:08.39 (33.60)
        2:50.22 (41.83)     3:31.72 (41.50)
        4:06.17 (34.45)     4:37.98 (31.81)
  4 O'Hern, David    23 PNA               5:23.95    5:28.81          7  
        r:+0.90  36.70      1:20.57 (43.87)
        2:01.15 (40.58)     2:40.08 (38.93)
        3:28.14 (48.06)     4:17.14 (49.00)
        4:55.90 (38.76)     5:28.81 (32.91)
 
 Event 17  Men 25-29 400 Yard IM
=========================================================================
         NATL: N 3:56.69  2/17/2002 LIONEL MOREAU
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Scalise, Erik L  29 SNM               3:59.14    3:52.43N        11  
        r:+0.79  25.45        53.13 (27.68)
        1:22.93 (29.80)     1:52.15 (29.22)
        2:25.19 (33.04)     2:58.91 (33.72)
        3:26.22 (27.31)     3:52.43 (26.21)
  2 Olver, Brian J   29 WH2O              4:12.00    4:08.93          9  
        r:+0.81  25.87        55.18 (29.31)
        1:27.62 (32.44)     1:59.39 (31.77)
        2:35.54 (36.15)     3:11.50 (35.96)
        3:41.26 (29.76)     4:08.93 (27.67)
  3 Ignatov, Alex    25 DAM               4:19.00    4:12.59          8  
        r:+0.82  26.59        56.58 (29.99)
        1:29.04 (32.46)     2:01.20 (32.16)
        2:37.02 (35.82)     3:12.92 (35.90)
        3:43.32 (30.40)     4:12.59 (29.27)
  4 Jackson, Kyle    25 IM                4:32.43    4:14.25          7  
        r:+0.84  27.02        56.47 (29.45)
        1:28.87 (32.40)     2:00.15 (31.28)
        2:38.33 (38.18)     3:16.10 (37.77)
        3:45.72 (29.62)     4:14.25 (28.53)
  5 Erickson, Ben    25 LVM               4:25.00    4:23.00          6  
        r:+0.71  27.35        58.73 (31.38)
        1:32.52 (33.79)     2:05.57 (33.05)
        2:44.67 (39.10)     3:23.25 (38.58)
        3:54.53 (31.28)     4:23.00 (28.47)
  6 Nonaka, Andy J   27 WCM               4:22.50    4:23.12          5  
        r:+0.87  28.55      1:00.84 (32.29)
        1:35.14 (34.30)     2:09.45 (34.31)
        2:46.57 (37.12)     3:24.44 (37.87)
        3:54.33 (29.89)     4:23.12 (28.79)
  7 Schmidt, Matthe  29 WH2O              4:26.00    4:23.60          4  
        r:+0.86  27.13        58.75 (31.62)
        1:35.03 (36.28)     2:10.26 (35.23)
        2:46.01 (35.75)     3:21.94 (35.93)
        3:53.10 (31.16)     4:23.60 (30.50)
  8 Nowak, Peter J   25 WMAC              4:37.23    4:30.58          3  
        r:+0.74  28.37      1:00.01 (31.64)
        1:37.04 (37.03)     2:12.97 (35.93)
        2:51.31 (38.34)     3:29.99 (38.68)
        4:00.41 (30.42)     4:30.58 (30.17)
  9 Wadley, Brian    27 WH2O              4:29.00    4:32.46          2  
        r:+0.86  29.73      1:02.82 (33.09)
        1:41.10 (38.28)     2:18.70 (37.60)
        2:55.97 (37.27)     3:33.14 (37.17)
        4:03.60 (30.46)     4:32.46 (28.86)
 10 Hurley, Daniel   27 WSU               4:33.50    4:36.28          1  
        r:+0.80  31.62      1:03.73 (32.11)
        1:40.70 (36.97)     2:16.49 (35.79)
        2:56.10 (39.61)     3:35.67 (39.57)
        4:06.78 (31.11)     4:36.28 (29.50)
 11 Hubbard, John    27 ISF               4:39.79    4:41.28        
        r:+0.71  29.23      1:03.48 (34.25)
        1:39.75 (36.27)     2:14.91 (35.16)
        2:54.62 (39.71)     3:35.45 (40.83)
        4:08.45 (33.00)     4:41.28 (32.83)
 12 Stanchak, Micha  25 CMS               5:00.63    4:55.83        
        r:+0.91  32.02      1:09.38 (37.36)
        1:48.15 (38.77)     2:26.36 (38.21)
        3:06.28 (39.92)     3:47.63 (41.35)
        4:23.32 (35.69)     4:55.83 (32.51)
 13 Walker, Martin   28 DAM               5:05.23    4:59.63        
        r:+0.89  33.67      1:10.14 (36.47)
        1:51.63 (41.49)     2:31.14 (39.51)
        3:12.15 (41.01)     3:52.01 (39.86)
        4:27.62 (35.61)     4:59.63 (32.01)
 14 Porco, Filippo   29 NCMS              5:45.00    5:23.81        
        r:+0.96  36.19      1:18.22 (42.03)
        2:03.47 (45.25)     2:47.86 (44.39)
        3:30.98 (43.12)     4:14.96 (43.98)
        4:51.19 (36.23)     5:23.81 (32.62)
 
 Event 17  Men 30-34 400 Yard IM
=========================================================================
         NATL: N 3:53.81  5/4/1997  RONALD KARNAUGH
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Polito, Chip     30 OREG              4:25.00    4:19.54         11  
        r:+0.83  27.47        59.08 (31.61)
        1:33.29 (34.21)     2:06.27 (32.98)
        2:42.83 (36.56)     3:19.54 (36.71)
        3:49.80 (30.26)     4:19.54 (29.74)
  2 Selinger, Ili R  33 MAM               4:40.50    4:30.47          9  
        r:+0.78  27.71        58.70 (30.99)
        1:32.91 (34.21)     2:07.77 (34.86)
        2:47.78 (40.01)     3:28.20 (40.42)
        3:59.49 (31.29)     4:30.47 (30.98)
  3 Stich, Darryl D  31 WMAC              4:34.03    4:31.84          8  
        r:+0.82  26.61        57.33 (30.72)
        1:32.70 (35.37)     2:08.82 (36.12)
        2:49.00 (40.18)     3:28.49 (39.49)
        4:00.66 (32.17)     4:31.84 (31.18)
  4 Jelen, Doug      33 UNAT              4:38.86    4:35.29          7  
        r:+0.70  28.55      1:00.58 (32.03)
        1:37.32 (36.74)     2:12.48 (35.16)
        2:53.86 (41.38)     3:34.57 (40.71)
        4:06.22 (31.65)     4:35.29 (29.07)
  5 Morrison, John   34 IM                4:51.39    4:42.45          6  
        r:+0.83  29.25      1:03.04 (33.79)
        1:39.63 (36.59)     2:15.68 (36.05)
        2:55.15 (39.47)     3:36.07 (40.92)
        4:10.02 (33.95)     4:42.45 (32.43)
  6 Davis, Caleb A   33 NEM               4:54.42    4:42.98          5  
        r:+0.93  28.40      1:01.24 (32.84)
        1:37.37 (36.13)     2:13.68 (36.31)
        2:56.09 (42.41)     3:39.60 (43.51)
        4:12.39 (32.79)     4:42.98 (30.59)
  7 Everett, Travis  30 SAWS              4:46.76    4:52.03          4  
        r:+1.00  28.98      1:01.66 (32.68)
        1:41.36 (39.70)     2:20.32 (38.96)
        3:03.71 (43.39)     3:46.53 (42.82)
        4:20.14 (33.61)     4:52.03 (31.89)
 -- Eliott, Scot J   32 OREG              4:34.13         NS        
 
 Event 17  Men 35-39 400 Yard IM
=========================================================================
         NATL: N 3:56.76  12/16/2001RON KARNAUGH
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Santos, Roque J  39 WCM               4:09.99    4:14.66         11  
        r:+0.85  27.04        57.72 (30.68)
        1:32.87 (35.15)     2:07.17 (34.30)
        2:41.52 (34.35)     3:16.60 (35.08)
        3:46.49 (29.89)     4:14.66 (28.17)
  2 Magee, Mark A    39 LVM               4:14.50    4:16.64          9  
        r:+0.83  27.25        58.52 (31.27)
        1:32.20 (33.68)     2:05.41 (33.21)
        2:42.17 (36.76)     3:19.05 (36.88)
        3:48.30 (29.25)     4:16.64 (28.34)
  3 Hamilton, Rick   39 VACA              4:27.69    4:25.11          8  
        r:+0.71  27.71        59.53 (31.82)
        1:32.71 (33.18)     2:05.62 (32.91)
        2:44.93 (39.31)     3:24.00 (39.07)
        3:55.11 (31.11)     4:25.11 (30.00)
  4 Kays, David E    39 PNA               4:38.41    4:31.42          7  
        r:+0.90  29.08      1:02.28 (33.20)
        1:39.60 (37.32)     2:16.87 (37.27)
        2:55.26 (38.39)     3:33.01 (37.75)
        4:02.83 (29.82)     4:31.42 (28.59)
  5 Gundersen, Karl  37 SLAM              4:41.50    4:40.05          6  
        r:+0.91  29.57      1:01.89 (32.32)
        1:39.63 (37.74)     2:16.18 (36.55)
        2:54.10 (37.92)     3:33.11 (39.01)
        4:06.88 (33.77)     4:40.05 (33.17)
  6 Scheiner, Andre  38 STAN              4:52.35    4:43.77          5  
        r:+0.98  30.18      1:04.83 (34.65)
        1:41.38 (36.55)     2:17.66 (36.28)
        3:00.44 (42.78)     3:43.79 (43.35)
        4:14.33 (30.54)     4:43.77 (29.44)
  7 Bargwell, Steve  36 MICH              4:40.40    4:47.22          4  
        r:+0.92  28.50      1:02.01 (33.51)
        1:38.93 (36.92)     2:14.62 (35.69)
        2:57.08 (42.46)     3:40.44 (43.36)
        4:14.47 (34.03)     4:47.22 (32.75)
  8 Adamavich, Doug  38 ARIZ              4:55.50    4:53.51          3  
        r:+0.98  30.90      1:05.61 (34.71)
        1:45.65 (40.04)     2:25.07 (39.42)
        3:05.70 (40.63)     3:46.61 (40.91)
        4:20.66 (34.05)     4:53.51 (32.85)
  9 Mattson, Mark E  36 IM                4:54.61    4:58.43          2  
        r:+0.75  30.66      1:06.22 (35.56)
        1:45.44 (39.22)     2:23.74 (38.30)
        3:06.67 (42.93)     3:50.23 (43.56)
        4:24.49 (34.26)     4:58.43 (33.94)
 10 Rushman, Christ  35 SKY               5:03.12    5:01.91          1  
        r:+1.00  30.61      1:07.07 (36.46)
        1:50.73 (43.66)     2:32.30 (41.57)
        3:14.38 (42.08)     3:56.86 (42.48)
        4:30.39 (33.53)     5:01.91 (31.52)
 11 Young, Timothy   36 WMAC              5:09.00    5:07.30        
        r:+0.95  29.65      1:05.03 (35.38)
        1:45.91 (40.88)     2:27.09 (41.18)
        3:12.69 (45.60)     3:59.52 (46.83)
        4:33.44 (33.92)     5:07.30 (33.86)
 -- Waud, Timothy P  39 OREG              4:54.05         DQ        
        r:+1.03  31.20      1:08.65 (37.45)
        1:51.24 (42.59)   5:18.72 (3:27.48)
         5:20.19 (1.47)      5:23.80 (3.61)
         5:24.03 (0.23)           DQ (0.29)
 -- Nelson, Kirk E   37 PNA               4:40.09         DQ        
        r:+0.94  29.19      1:01.58 (32.39)
        1:38.46 (36.88)     2:14.35 (35.89)
        2:54.92 (40.57)     3:34.67 (39.75)
        4:06.22 (31.55)          DQ (28.96)
 
 Event 17  Men 40-44 400 Yard IM
=========================================================================
         NATL: N 4:09.16  5/20/2001 CAMERON REID
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Meacham, Brad    41 ALMA              4:37.00    4:22.29         11  
        r:+0.83  27.41        58.57 (31.16)
        1:32.92 (34.35)     2:06.35 (33.43)
        2:45.18 (38.83)     3:23.60 (38.42)
        3:54.08 (30.48)     4:22.29 (28.21)
  2 Shaffer, Mike G  41 VCM               4:25.00    4:24.72          9  
        r:+0.77  26.33        55.92 (29.59)
        1:32.64 (36.72)     2:08.18 (35.54)
        2:47.84 (39.66)     3:27.56 (39.72)
        3:57.31 (29.75)     4:24.72 (27.41)
  3 Rodrigues, Gerr  44 UCLA              4:22.50    4:27.19          8  
        r:+0.88  27.94        59.40 (31.46)
        1:35.27 (35.87)     2:10.01 (34.74)
        2:49.87 (39.86)     3:28.35 (38.48)
        3:59.18 (30.83)     4:27.19 (28.01)
  4 Nygren, Mats     41 PNA               4:50.00    4:27.34          7  
        r:+0.86  27.96        59.29 (31.33)
        1:34.87 (35.58)     2:08.99 (34.12)
        2:49.51 (40.52)     3:29.48 (39.97)
        3:59.63 (30.15)     4:27.34 (27.71)
  5 Fischer, Niel E  42 CHIC              4:40.00    4:30.81          6  
        r:+0.82  28.55      1:01.20 (32.65)
        1:36.06 (34.86)     2:10.10 (34.04)
        2:48.55 (38.45)     3:27.52 (38.97)
        4:00.30 (32.78)     4:30.81 (30.51)
  6 Cox, Randy R     44 CMS               4:28.00    4:35.14          5  
        r:+0.79  28.04        59.15 (31.11)
        1:34.90 (35.75)     2:11.63 (36.73)
        2:50.49 (38.86)     3:31.04 (40.55)
        4:02.96 (31.92)     4:35.14 (32.18)
  7 Ruiter, Steven   42 PNA               4:32.50    4:36.66          4  
        r:+0.91  27.73        59.25 (31.52)
        1:34.71 (35.46)     2:09.40 (34.69)
        2:50.36 (40.96)     3:31.74 (41.38)
        4:04.61 (32.87)     4:36.66 (32.05)
  8 Yarid, Jay       44 DAMM              4:58.54    4:39.46          3  
        r:+0.89  28.33      1:01.57 (33.24)
        1:36.04 (34.47)     2:10.77 (34.73)
        2:53.25 (42.48)     3:35.40 (42.15)
        4:07.85 (32.45)     4:39.46 (31.61)
  9 Hopson, Bruce E  41 SLAM              4:44.58    4:45.00          2  
        r:+0.69  29.41      1:01.42 (32.01)
        1:36.84 (35.42)     2:12.43 (35.59)
        2:55.46 (43.03)     3:39.57 (44.11)
        4:12.78 (33.21)     4:45.00 (32.22)
 10 Ozun, Sabri      43 LVM               4:42.00    4:49.02          1  
        r:+0.94  28.48      1:01.40 (32.92)
        1:40.61 (39.21)     2:19.89 (39.28)
        3:02.47 (42.58)     3:44.81 (42.34)
        4:17.86 (33.05)     4:49.02 (31.16)
 11 Smith, Daniel C  44 PNA               4:58.91    5:01.67        
        r:+0.91  29.50      1:04.64 (35.14)
        1:47.51 (42.87)     2:30.95 (43.44)
        3:11.63 (40.68)     3:53.45 (41.82)
        4:28.74 (35.29)     5:01.67 (32.93)
 12 Mangrum, John W  44 NCMS              5:08.65    5:27.03        
        r:+0.99  32.22      1:10.39 (38.17)
        1:52.33 (41.94)     2:33.70 (41.37)
        3:21.08 (47.38)     4:10.22 (49.14)
        4:49.01 (38.79)     5:27.03 (38.02)
 13 Yang, Mark       42 PNA               6:40.00    6:22.60        
        r:+1.03  37.78      1:23.40 (45.62)
        2:13.32 (49.92)     3:03.62 (50.30)
        3:55.71 (52.09)     4:47.55 (51.84)
        5:35.06 (47.51)     6:22.60 (47.54)
 -- Fischer, Andy J  40 FLAQ              5:10.00         DQ        
        r:+0.94  30.56      1:05.61 (35.05)
        1:46.65 (41.04)     2:25.51 (38.86)
        3:09.49 (43.98)     3:53.27 (43.78)
        4:27.49 (34.22)          DQ (32.91)
 -- Nelson, Timothy  41 OREG              4:39.11         NS        
 
 Event 17  Men 45-49 400 Yard IM
=========================================================================
         NATL: N 4:23.69  4/30/2000 TOM REUDY
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Kenny, John      46 DAMM              4:45.00    4:22.71N        11  
        r:+0.83  26.67        57.05 (30.38)
        1:31.01 (33.96)     2:03.58 (32.57)
        2:43.21 (39.63)     3:22.57 (39.36)
        3:53.46 (30.89)     4:22.71 (29.25)
  2 Gendreau, Edmun  45 GBM               4:34.55    4:26.95          9  
        r:+0.81  27.22        58.93 (31.71)
        1:33.34 (34.41)     2:07.08 (33.74)
        2:45.08 (38.00)     3:24.65 (39.57)
        3:55.89 (31.24)     4:26.95 (31.06)
  3 Morales, John R  49 SRM               4:36.20    4:31.02          8  
        r:+0.95  28.63      1:00.42 (31.79)
        1:35.92 (35.50)     2:11.54 (35.62)
        2:51.14 (39.60)     3:31.02 (39.88)
        4:01.84 (30.82)     4:31.02 (29.18)
  4 Keck, Mike       47 TOC               4:50.00    4:48.73          7  
        r:+0.80  29.85      1:03.67 (33.82)
        1:43.19 (39.52)     2:21.67 (38.48)
        3:02.36 (40.69)     3:44.15 (41.79)
        4:17.18 (33.03)     4:48.73 (31.55)
  5 Achar, Leon      45 CDI               5:00.00    4:49.35          6  
        r:+0.95  30.10      1:04.95 (34.85)
        1:41.29 (36.34)     2:16.50 (35.21)
        3:00.75 (44.25)     3:45.11 (44.36)
        4:17.96 (32.85)     4:49.35 (31.39)
  6 Belin, Thomas H  45 IAMA              5:07.00    4:49.46          5  
        r:+0.91  30.63      1:06.83 (36.20)
        1:42.01 (35.18)     2:18.09 (36.08)
        3:00.45 (42.36)     3:42.46 (42.01)
        4:16.40 (33.94)     4:49.46 (33.06)
  7 Matysek, Jim     47 NIAG              4:53.45    4:51.36          4  
        r:+0.87  31.05      1:06.59 (35.54)
        1:45.04 (38.45)     2:23.75 (38.71)
        3:03.58 (39.83)     3:44.52 (40.94)
        4:18.82 (34.30)     4:51.36 (32.54)
  8 Coffey, Tom K    47 CONN              5:04.00    4:56.47          3  
        r:+0.90  30.71      1:05.18 (34.47)
        1:47.64 (42.46)     2:29.30 (41.66)
        3:11.77 (42.47)     3:53.58 (41.81)
        4:26.36 (32.78)     4:56.47 (30.11)
  9 Amick, Jim       45 RIDG              4:58.43    4:58.88          2  
        r:+0.93  29.92      1:04.59 (34.67)
        1:43.90 (39.31)     2:24.36 (40.46)
        3:07.34 (42.98)     3:50.68 (43.34)
        4:25.22 (34.54)     4:58.88 (33.66)
 10 Kosenkranius, L  47 PNA               5:11.00    5:05.11          1  
        r:+0.79  34.15      1:13.81 (39.66)
        1:50.50 (36.69)     2:26.87 (36.37)
        3:10.24 (43.37)     3:55.31 (45.07)
        4:31.33 (36.02)     5:05.11 (33.78)
 11 Raine, Charlie   47 LAPS              5:20.00    5:08.58        
        r:+0.89  35.54      1:15.38 (39.84)
        1:57.06 (41.68)     2:37.08 (40.02)
        3:18.69 (41.61)     4:00.00 (41.31)
        4:36.00 (36.00)     5:08.58 (32.58)
 12 Heinemann, Will  49 NIAG              5:16.58    5:18.58        
        r:+0.95  31.53      1:12.19 (40.66)
        1:55.80 (43.61)     2:39.36 (43.56)
        3:23.01 (43.65)     4:07.26 (44.25)
        4:44.04 (36.78)     5:18.58 (34.54)
 13 Dybdahl, Eric T  47 PNA               5:20.00    5:29.23        
        r:+1.13  31.84      1:06.94 (35.10)
        1:51.45 (44.51)     2:33.45 (42.00)
        3:26.12 (52.67)     4:17.93 (51.81)
        4:55.86 (37.93)     5:29.23 (33.37)
 14 Burr, Chuck      49 RIDG              5:08.46    5:33.99        
        r:+1.07  33.23      1:12.36 (39.13)
        1:56.22 (43.86)     2:39.86 (43.64)
        3:29.11 (49.25)     4:17.08 (47.97)
        4:56.05 (38.97)     5:33.99 (37.94)
 15 Rendell, George  45 SWOM              5:23.55    5:42.19        
        r:+0.97  35.39      1:17.33 (41.94)
        2:03.12 (45.79)     2:47.51 (44.39)
        3:37.73 (50.22)     4:27.85 (50.12)
        5:07.43 (39.58)     5:42.19 (34.76)
 -- Garcia, Doug A   45 WSU               6:32.00         DQ        
        r:+0.95  40.01      1:28.32 (48.31)
        2:13.61 (45.29)     2:59.06 (45.45)
        3:49.11 (50.05)     4:39.20 (50.09)
        5:23.19 (43.99)          DQ (38.22)
 -- Hendrick, Marty  49 FLAQ              4:57.54         NS        
 -- Hamm, Michael L  49 LAPS              5:07.16         NS        
 -- Seibert, Thomas  48 MOO               5:25.00         NS        
 
 Event 17  Men 50-54 400 Yard IM
=========================================================================
         NATL: N 4:25.29  5/22/2005 MICHAEL MANN
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Kanzler, Matthe  50 STAN              4:40.00    4:35.49         11  
        r:+0.86  29.86      1:02.80 (32.94)
        1:39.53 (36.73)     2:17.27 (37.74)
        2:54.74 (37.47)     3:34.24 (39.50)
        4:05.18 (30.94)     4:35.49 (30.31)
  2 Erickson, Tim D  50 FLAQ              4:45.50    4:53.02          9  
        r:+0.83  29.26      1:01.77 (32.51)
        1:39.86 (38.09)     2:17.90 (38.04)
        3:02.01 (44.11)     3:46.68 (44.67)
        4:20.49 (33.81)     4:53.02 (32.53)
  3 Cockburn, Alist  53 UTAH              4:52.30    4:53.13          8  
        r:+0.85  33.05      1:10.82 (37.77)
        1:47.61 (36.79)     2:24.74 (37.13)
        3:06.54 (41.80)     3:47.19 (40.65)
        4:21.58 (34.39)     4:53.13 (31.55)
  4 Russell, Brian   50 PNA               4:57.57    4:56.81          7  
        r:+0.90  31.31      1:05.87 (34.56)
        1:44.41 (38.54)     2:22.18 (37.77)
        3:05.84 (43.66)     3:49.64 (43.80)
        4:23.97 (34.33)     4:56.81 (32.84)
  5 Copeland, Rob    50 GAJA              4:51.99    4:57.49          6  
        r:+1.05  29.47      1:04.37 (34.90)
        1:43.43 (39.06)     2:22.79 (39.36)
        3:06.98 (44.19)     3:51.77 (44.79)
        4:25.43 (33.66)     4:57.49 (32.06)
  6 Guadagni, Peter  52 WCM               5:05.00    4:58.76          5  
        r:+1.12  32.34      1:07.48 (35.14)
        1:48.03 (40.55)     2:28.20 (40.17)
        3:09.99 (41.79)     3:52.37 (42.38)
        4:26.19 (33.82)     4:58.76 (32.57)
  7 Edwards, Kennet  52 WCM               5:21.16    4:59.20          4  
        r:+0.94  30.19      1:05.06 (34.87)
        1:45.14 (40.08)     2:25.22 (40.08)
        3:07.68 (42.46)     3:51.66 (43.98)
        4:26.11 (34.45)     4:59.20 (33.09)
  8 Portelance, Ron  50 PNA               5:13.12    5:08.25          3  
        r:+1.03  31.30      1:07.45 (36.15)
        1:48.31 (40.86)     2:29.95 (41.64)
        3:14.40 (44.45)     3:58.36 (43.96)
        4:34.57 (36.21)     5:08.25 (33.68)
  9 Nolte, Christop  50 CMS               4:59.00    5:10.51          2  
        r:+0.97  30.97      1:06.16 (35.19)
        1:46.51 (40.35)     2:27.92 (41.41)
        3:14.39 (46.47)     4:01.27 (46.88)
        4:36.36 (35.09)     5:10.51 (34.15)
 10 Ghaffarifar, Ma  50 CMS               5:20.00    5:17.73          1  
        r:+1.02  32.40      1:09.03 (36.63)
        1:53.81 (44.78)     2:37.79 (43.98)
        3:24.17 (46.38)     4:08.82 (44.65)
        4:45.06 (36.24)     5:17.73 (32.67)
 11 Heyes, Greg      52 LAPS              5:20.00    5:23.26        
        r:+0.82  33.40      1:14.38 (40.98)
        1:59.28 (44.90)     2:43.49 (44.21)
        3:28.56 (45.07)     4:12.98 (44.42)
        4:49.66 (36.68)     5:23.26 (33.60)
 12 Moore, Hugh C    52 PNA               5:22.00    5:23.46        
        r:+0.92  32.71      1:09.33 (36.62)
        1:54.48 (45.15)     2:39.25 (44.77)
        3:26.42 (47.17)     4:13.25 (46.83)
        4:49.58 (36.33)     5:23.46 (33.88)
 13 Lamour, Didier   50 MINN              5:24.00    5:29.21        
        r:+0.79  33.78      1:14.28 (40.50)
        1:56.03 (41.75)     2:38.41 (42.38)
        3:24.96 (46.55)     4:13.07 (48.11)
        4:52.05 (38.98)     5:29.21 (37.16)
 14 Christensen, Th  51 LVM               5:22.03    5:42.43        
        r:+0.88  37.20      1:18.97 (41.77)
        2:04.16 (45.19)     2:47.99 (43.83)
        3:38.56 (50.57)     4:28.45 (49.89)
        5:07.90 (39.45)     5:42.43 (34.53)
 -- Tarnapoll, Pete  50 NAM               5:30.00         DQ        
        r:+1.08  31.91      1:09.00 (37.09)
        1:48.27 (39.27)     2:27.53 (39.26)
        3:12.48 (44.95)     3:58.64 (46.16)
        4:35.05 (36.41)          DQ (32.84)
 -- Kevan, Stephen   52 OREG              4:58.50         DQ        
        r:+0.92  30.27      1:06.44 (36.17)
        1:46.27 (39.83)     2:24.66 (38.39)
        3:08.04 (43.38)     3:50.75 (42.71)
        4:24.83 (34.08)          DQ (31.80)
 
 Event 17  Men 55-59 400 Yard IM
=========================================================================
         NATL: N 4:36.95  1/28/2006 JIM MCCONICA
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Clemmons, Jim    57 MAM               4:58.50    4:44.83         11  
        r:+0.73  29.03      1:02.75 (33.72)
        1:41.13 (38.38)     2:18.59 (37.46)
        2:59.12 (40.53)     3:40.24 (41.12)
        4:13.17 (32.93)     4:44.83 (31.66)
  2 MacDonald, Lee   55 CMS               4:55.00    4:54.73          9  
        r:+0.92  32.80      1:08.65 (35.85)
        1:46.60 (37.95)     2:24.51 (37.91)
        3:06.22 (41.71)     3:48.59 (42.37)
        4:22.09 (33.50)     4:54.73 (32.64)
  3 Johnson, Cliffo  55 SNM               4:55.00    4:59.09          8  
        r:+0.95  30.71      1:05.61 (34.90)
        1:45.19 (39.58)     2:24.03 (38.84)
        3:07.84 (43.81)     3:51.16 (43.32)
        4:26.07 (34.91)     4:59.09 (33.02)
  4 Worden, Mark F   55 OREG              5:31.48    5:14.29          7  
                 33.92      1:11.75 (37.83)
        1:54.48 (42.73)     2:36.29 (41.81)
        3:20.27 (43.98)     4:05.32 (45.05)
        4:40.63 (35.31)     5:14.29 (33.66)
  5 McIntyre, Frank  56 DAMM              5:12.00    5:16.62          6  
        r:+0.95  32.41      1:09.12 (36.71)
        1:53.63 (44.51)     2:36.63 (43.00)
        3:22.02 (45.39)     4:07.07 (45.05)
        4:42.53 (35.46)     5:16.62 (34.09)
  6 Inman, Grant M   55 ACTT              5:12.90    5:17.89          5  
        r:+0.83  33.92      1:12.93 (39.01)
        1:54.76 (41.83)     2:35.65 (40.89)
        3:23.14 (47.49)     4:08.82 (45.68)
        4:44.60 (35.78)     5:17.89 (33.29)
  7 Gleason, Steve   55 DSSM              5:43.50    5:34.25          4  
        r:+0.81  35.47      1:16.09 (40.62)
        2:01.13 (45.04)     2:42.49 (41.36)
        3:30.69 (48.20)     4:19.14 (48.45)
        4:57.97 (38.83)     5:34.25 (36.28)
  8 Carney, Kent     59 CMS               5:34.87    5:34.51          3  
                 35.57      1:18.35 (42.78)
        2:02.13 (43.78)     2:44.61 (42.48)
        3:33.01 (48.40)     4:19.86 (46.85)
        4:57.89 (38.03)     5:34.51 (36.62)
  9 Hansen, Steve    55 MICH              5:44.11    5:45.39          2  
        r:+0.89  33.92      1:13.04 (39.12)
        2:00.61 (47.57)     2:50.21 (49.60)
        3:33.51 (43.30)     4:19.62 (46.11)
        5:02.73 (43.11)     5:45.39 (42.66)
 10 Wilkins, Bob     58 MSBC              6:18.25    6:02.10          1  
        r:+0.97  40.50      1:29.82 (49.32)
        2:16.67 (46.85)     3:04.26 (47.59)
        3:55.15 (50.89)     4:47.53 (52.38)
        5:26.20 (38.67)     6:02.10 (35.90)
 11 Varner, Tim      56 CMS               6:15.00    6:03.98        
        r:+1.02  37.91      1:26.01 (48.10)
        2:13.11 (47.10)     3:00.45 (47.34)
        3:53.44 (52.99)     4:46.29 (52.85)
        5:26.11 (39.82)     6:03.98 (37.87)
 -- Strack, Edward   55 CMS               5:44.00         DQ        
        r:+1.07  34.46      1:13.61 (39.15)
        2:04.30 (50.69)     2:54.03 (49.73)
        3:41.49 (47.46)     4:28.52 (47.03)
        5:06.34 (37.82)          DQ (34.91)
 -- Penn, William (  55 PNA               5:30.00         DQ        
        r:+1.02  35.96      1:20.10 (44.14)
        2:08.39 (48.29)   4:15.23 (2:06.84)
        5:04.65 (49.42)     5:58.08 (53.43)
        6:35.77 (37.69)          DQ (35.73)
 
 Event 17  Men 60-64 400 Yard IM
=========================================================================
         NATL: N 5:02.36  5/18/2003 EDWARD CAZALET
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 McColly, Michae  61 PNA               5:27.40    5:15.27         11  
        r:+1.14  33.13      1:17.27 (44.14)
        1:56.91 (39.64)     2:35.89 (38.98)
        3:22.72 (46.83)     4:07.66 (44.94)
        4:41.84 (34.18)     5:15.27 (33.43)
  2 Dennis, D Craig  61 WCM               5:23.18    5:17.36          9  
        r:+1.02  30.96      1:08.08 (37.12)
        1:50.34 (42.26)     2:32.18 (41.84)
        3:18.73 (46.55)     4:05.74 (47.01)
        4:43.51 (37.77)     5:17.36 (33.85)
  3 Couch, Bob E     60 AWJ               5:27.00    5:22.11          8  
        r:+1.00  32.39      1:09.47 (37.08)
        1:53.01 (43.54)     2:35.00 (41.99)
        3:21.95 (46.95)     4:08.69 (46.74)
        4:46.67 (37.98)     5:22.11 (35.44)
  4 Bailey, Hop      60 ARIZ              5:33.00    5:39.28          7  
        r:+0.86  37.21      1:19.23 (42.02)
        2:05.32 (46.09)     2:49.91 (44.59)
        3:37.82 (47.91)     4:25.36 (47.54)
        5:03.02 (37.66)     5:39.28 (36.26)
  5 Lawrie, Jim      60 SNM               5:35.00    5:40.32          6  
        r:+0.91  39.11      1:24.41 (45.30)
        2:06.87 (42.46)     2:49.43 (42.56)
        3:37.56 (48.13)     4:24.58 (47.02)
        5:04.12 (39.54)     5:40.32 (36.20)
  6 Figueiredo, Pau  61 WH2O              5:30.00    5:49.94          5  
        r:+1.07  37.12      1:19.36 (42.24)
        2:06.23 (46.87)     2:51.93 (45.70)
        3:43.87 (51.94)     4:35.82 (51.95)
        5:13.87 (38.05)     5:49.94 (36.07)
  7 Monohon, Paul E  61 PNA               6:00.00    5:52.85          4  
        r:+1.05  37.58      1:21.51 (43.93)
        2:08.21 (46.70)     2:54.80 (46.59)
        3:43.97 (49.17)     4:33.18 (49.21)
        5:13.05 (39.87)     5:52.85 (39.80)
  8 Daniels, Larry   61 TCAM              6:15.00    5:59.76          3  
        r:+1.10  36.48      1:21.07 (44.59)
        2:10.66 (49.59)     2:57.46 (46.80)
        3:51.17 (53.71)     4:44.00 (52.83)
        5:23.91 (39.91)     5:59.76 (35.85)
  9 Winokur, Eliot   63 METR              6:35.44    6:45.67          2  
        r:+1.11  41.13      1:31.36 (50.23)
        2:23.42 (52.06)     3:15.91 (52.49)
      4:16.02 (1:00.11)   5:16.06 (1:00.04)
        6:01.82 (45.76)     6:45.67 (43.85)
 10 Juhala, Richard  63 OREG              7:31.00    7:23.00          1  
        r:+1.19  53.16      1:50.13 (56.97)
        2:46.93 (56.80)     3:44.91 (57.98)
      4:45.27 (1:00.36)     5:44.77 (59.50)
        6:36.09 (51.32)     7:23.00 (46.91)
 
 Event 17  Men 65-69 400 Yard IM
=========================================================================
         NATL: N 5:21.94  5/21/2006 MIKE FRESHLEY
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Landis, Tom      65 OREG              5:35.00    5:19.23N        11  
        r:+0.93  32.33      1:10.46 (38.13)
        1:54.99 (44.53)     2:38.23 (43.24)
        3:24.89 (46.66)     4:10.77 (45.88)
        4:46.62 (35.85)     5:19.23 (32.61)
  2 Freshley, Mike   66 SDSM              5:25.00    5:27.04          9  
        r:+0.84  32.57      1:13.08 (40.51)
        1:55.19 (42.11)     2:37.10 (41.91)
        3:22.51 (45.41)     4:09.01 (46.50)
        4:47.88 (38.87)     5:27.04 (39.16)
  3 Todd, Richard T  65 TCAM              5:33.00    5:27.70          8  
        r:+1.06  36.29      1:19.17 (42.88)
        2:02.89 (43.72)     2:45.04 (42.15)
        3:28.95 (43.91)     4:12.50 (43.55)
        4:50.81 (38.31)     5:27.70 (36.89)
  4 Sheeley, Cappy   65 HIMA              6:10.00    5:46.02          7  
        r:+0.74  35.05      1:18.21 (43.16)
        2:06.66 (48.45)     2:56.17 (49.51)
        3:44.82 (48.65)     4:35.31 (50.49)
        5:13.36 (38.05)     5:46.02 (32.66)
  5 Dyck, Mel        65 Unattached-CO     6:05.00    6:03.89          6  
        r:+1.04  38.55      1:26.69 (48.14)
        2:17.75 (51.06)     3:08.23 (50.48)
        3:55.38 (47.15)     4:42.98 (47.60)
        5:24.76 (41.78)     6:03.89 (39.13)
  6 Mc Lachlan, Mur  66 MELO              6:30.00    6:05.33          5  
                 42.95      1:30.38 (47.43)
        2:16.76 (46.38)     3:03.01 (46.25)
        3:53.82 (50.81)     4:45.41 (51.59)
        5:26.03 (40.62)     6:05.33 (39.30)
  7 Nordby, Michael  66 PNA               6:20.00    6:11.39          4  
        r:+1.20  41.12      1:29.60 (48.48)
        2:17.16 (47.56)     3:04.90 (47.74)
        3:58.53 (53.63)     4:49.73 (51.20)
        5:31.44 (41.71)     6:11.39 (39.95)
  8 Fasbender, Barr  69 STAN              6:34.43    6:33.21          3  
        r:+0.94  43.98      1:34.96 (50.98)
        2:26.56 (51.60)     3:17.87 (51.31)
        4:14.51 (56.64)     5:08.46 (53.95)
        5:51.74 (43.28)     6:33.21 (41.47)
 -- Cody, Frank J    66 MICH              7:15.00         DQ        
        r:+1.32  47.17      1:38.98 (51.81)
        2:33.45 (54.47)     3:26.20 (52.75)
        4:21.31 (55.11)     5:15.64 (54.33)
        6:11.96 (56.32)          DQ (52.76)
 
 Event 17  Men 70-74 400 Yard IM
=========================================================================
         NATL: N 5:34.47  4/27/2003 BURWELL JONES
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Peterson, Dick   70 SMMM              6:00.00    6:10.97         11  
        r:+0.97  41.51      1:29.60 (48.09)
        2:18.90 (49.30)     3:05.94 (47.04)
        3:54.07 (48.13)     4:42.87 (48.80)
        5:29.29 (46.42)     6:10.97 (41.68)
  2 O'Brien, Dennis  71 CMS               5:58.17    6:11.03          9  
        r:+1.01  38.44      1:26.85 (48.41)
        2:17.85 (51.00)     3:08.69 (50.84)
        3:58.73 (50.04)     4:52.32 (53.59)
        5:33.47 (41.15)     6:11.03 (37.56)
  3 Best, Bob        74 SDSM              6:33.00    6:30.24          8  
        r:+0.87  40.21      1:29.01 (48.80)
        2:18.43 (49.42)     3:08.96 (50.53)
        4:03.52 (54.56)     5:00.93 (57.41)
        5:46.58 (45.65)     6:30.24 (43.66)
  4 Haworth, A Emor  71 WCM               6:24.64    7:00.13          7  
                 44.19      1:38.71 (54.52)
        2:34.88 (56.17)     3:28.18 (53.30)
        4:24.60 (56.42)     5:22.34 (57.74)
        6:12.10 (49.76)     7:00.13 (48.03)
  5 Grohe, William   73 USF               8:00.29    8:46.30          6  
      r:+1.27  1:02.44    2:18.62 (1:16.18)
      3:21.71 (1:03.09)   4:26.53 (1:04.82)
      5:45.98 (1:19.45)   7:02.30 (1:16.32)
        7:55.45 (53.15)     8:46.30 (50.85)
  6 Foley, Thomas K  72 PNA               8:40.00    9:18.27          5  
      r:+1.24  1:07.76    2:33.85 (1:26.09)
      3:36.65 (1:02.80)   4:42.59 (1:05.94)
      5:57.25 (1:14.66)   7:15.39 (1:18.14)
      8:17.27 (1:01.88)   9:18.27 (1:01.00)
 -- Bellem, Ray D    70 ARIZ              7:02.50         DQ        
        r:+1.12  44.56      1:34.40 (49.84)
        2:29.89 (55.49)     3:24.92 (55.03)
        4:20.71 (55.79)     5:18.57 (57.86)
        6:07.61 (49.04)          DQ (48.52)
 
 Event 17  Men 75-79 400 Yard IM
=========================================================================
         NATL: N 6:16.17  5/20/2001 FRANK PIEMME
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Johnston, Graha  76 MOST              6:10.00    6:20.41         11  
        r:+1.09  43.79      1:33.65 (49.86)
        2:22.13 (48.48)     3:12.09 (49.96)
        4:08.25 (56.16)     5:04.94 (56.69)
        5:44.70 (39.76)     6:20.41 (35.71)
  2 Jones, Ashley O  75 AAM               6:35.00    6:33.29          9  
        r:+0.99  39.45      1:27.57 (48.12)
        2:21.90 (54.33)     3:16.66 (54.76)
        4:12.12 (55.46)     5:06.91 (54.79)
        5:52.11 (45.20)     6:33.29 (41.18)
  3 Gillin, Gordon   76 ARIZ              7:37.84    7:37.58          8  
        r:+1.08  49.44      1:46.69 (57.25)
      2:50.55 (1:03.86)     3:50.14 (59.59)
      4:54.80 (1:04.66)   5:57.85 (1:03.05)
        6:47.67 (49.82)     7:37.58 (49.91)
 
 Event 17  Men 80-84 400 Yard IM
=========================================================================
         NATL: N 6:52.79  4/10/2005 FRANK PIEMME
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Silverstein, Lo  80 ARIZ              9:44.00    9:57.14         11  
      r:+1.49  1:13.20    2:45.61 (1:32.41)
      3:50.93 (1:05.32)   4:53.24 (1:02.31)
      6:23.84 (1:30.60)   7:54.47 (1:30.63)
      8:55.83 (1:01.36)   9:57.14 (1:01.31)
  2 Foster, Warren   82 O*H*             10:30.33   10:13.93          9  
      r:+1.22  1:16.25    2:48.58 (1:32.33)
      3:56.07 (1:07.49)   5:05.09 (1:09.02)
      6:40.52 (1:35.43)   8:14.80 (1:34.28)
      9:14.89 (1:00.09)    10:13.93 (59.04)
 
     

 Hy-Tek Meet Services                                   5/18/2007 - 19:53PM
    2007 USMS Short Course Yards Championships - 5/17/2007 to 5/20/2007    
 
 Event 18  Women 18-24 400 Yard IM
=========================================================================
         NATL: N 4:18.37  4/30/2000 SARA SCHWEITZER
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Schweitzer, Mar  22 IM                4:35.27    4:37.69         11  
        r:+0.71  29.37      1:03.13 (33.76)
        1:38.27 (35.14)     2:12.63 (34.36)
        2:52.12 (39.49)     3:32.33 (40.21)
        4:05.54 (33.21)     4:37.69 (32.15)
  2 Miller, Ginny    22 SWOM              4:55.00    4:49.06          9  
        r:+0.86  30.53      1:05.77 (35.24)
        1:45.05 (39.28)     2:21.43 (36.38)
        3:05.00 (43.57)     3:47.76 (42.76)
        4:19.47 (31.71)     4:49.06 (29.59)
  3 Verbrugge, Mega  23 IAMA              4:53.76    4:49.52          8  
        r:+0.88  30.89      1:06.56 (35.67)
        1:44.35 (37.79)     2:21.95 (37.60)
        3:03.15 (41.20)     3:45.93 (42.78)
        4:18.70 (32.77)     4:49.52 (30.82)
  4 Weiner, Meika    21 INWM              4:36.60    4:54.55          7  
        r:+0.74  31.53      1:08.38 (36.85)
        1:47.64 (39.26)     2:25.41 (37.77)
        3:07.83 (42.42)     3:49.69 (41.86)
        4:22.81 (33.12)     4:54.55 (31.74)
  5 Miller, Stephan  24 PNA               4:55.62    4:54.92          6  
        r:+0.86  30.69      1:05.60 (34.91)
        1:44.95 (39.35)     2:23.59 (38.64)
        3:06.21 (42.62)     3:48.83 (42.62)
        4:22.94 (34.11)     4:54.92 (31.98)
  6 Leeming, Lindse  22 LVM               5:30.40    5:06.27          5  
        r:+0.95  32.26      1:10.92 (38.66)
        1:50.64 (39.72)     2:29.37 (38.73)
        3:11.34 (41.97)     3:51.99 (40.65)
        4:29.55 (37.56)     5:06.27 (36.72)
  7 Moore, Sarah M   21 PNA               5:25.00    5:30.94          4  
        r:+0.95  34.59      1:15.94 (41.35)
        1:57.36 (41.42)     2:38.32 (40.96)
        3:26.22 (47.90)     4:15.54 (49.32)
        4:53.35 (37.81)     5:30.94 (37.59)
 -- Ladd, Courtney   23 UNAT              5:31.79         DQ        
        r:+0.76  37.74      1:24.36 (46.62)
        2:11.90 (47.54)     2:58.13 (46.23)
        3:48.82 (50.69)     4:40.63 (51.81)
        5:24.07 (43.44)          DQ (42.31)
 
 Event 18  Women 25-29 400 Yard IM
=========================================================================
         NATL: N 4:21.52  5/22/2005 KASEY HARRIS
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Crawford, Jessi  25 IOWA              4:59.60    4:43.78         11  
        r:+0.91  29.22      1:03.19 (33.97)
        1:39.49 (36.30)     2:15.10 (35.61)
        2:57.35 (42.25)     3:40.12 (42.77)
        4:12.45 (32.33)     4:43.78 (31.33)
  2 Mills, Courtney  28 CMS               5:29.17    4:48.71          9  
        r:+0.90  31.98      1:08.74 (36.76)
        1:47.09 (38.35)     2:25.41 (38.32)
        3:05.36 (39.95)     3:45.80 (40.44)
        4:18.55 (32.75)     4:48.71 (30.16)
  3 Chamberlin, Mel  26 METR              4:52.30    4:49.33          8  
        r:+0.72  31.46      1:07.04 (35.58)
        1:45.70 (38.66)     2:24.59 (38.89)
        3:03.16 (38.57)     3:43.06 (39.90)
        4:16.73 (33.67)     4:49.33 (32.60)
  4 O'Reilly, Jenni  27 RMST              5:06.13    4:56.54          7  
        r:+0.87  31.46      1:07.58 (36.12)
        1:44.90 (37.32)     2:22.52 (37.62)
        3:06.15 (43.63)     3:50.20 (44.05)
        4:24.41 (34.21)     4:56.54 (32.13)
  5 Diel, Jessica A  26 WMAC              5:02.87    5:01.98          6  
        r:+0.73  30.42      1:07.23 (36.81)
        1:46.60 (39.37)     2:25.69 (39.09)
        3:08.76 (43.07)     3:51.93 (43.17)
        4:27.67 (35.74)     5:01.98 (34.31)
  6 Jasmann, Christ  27 CMS               5:20.56    5:04.17          5  
                 31.67      1:07.11 (35.44)
        1:48.53 (41.42)     2:29.53 (41.00)
        3:12.71 (43.18)     3:56.27 (43.56)
        4:31.15 (34.88)     5:04.17 (33.02)
  7 Kiefer, Stacey   29 WMAC              5:15.22    5:06.82          4  
        r:+0.81  31.67      1:08.38 (36.71)
        1:47.58 (39.20)     2:26.77 (39.19)
        3:11.53 (44.76)     3:56.02 (44.49)
        4:31.82 (35.80)     5:06.82 (35.00)
  8 Paquette, Nicol  25 RIDG              5:13.30    5:11.03          3  
        r:+0.83  35.57      1:16.15 (40.58)
        1:58.40 (42.25)     2:38.59 (40.19)
        3:21.35 (42.76)     4:03.90 (42.55)
        4:38.14 (34.24)     5:11.03 (32.89)
  9 Borgerding, Ann  29 BRYB              5:29.32    5:30.65          2  
        r:+0.78  35.00      1:15.40 (40.40)
        2:00.07 (44.67)     2:44.78 (44.71)
        3:32.27 (47.49)     4:18.95 (46.68)
        4:54.68 (35.73)     5:30.65 (35.97)
 10 Kasamatsu, Tami  28 BAM               5:45.00    5:34.73          1  
        r:+0.75  34.61      1:12.41 (37.80)
        1:56.36 (43.95)     2:38.58 (42.22)
        3:28.93 (50.35)     4:19.37 (50.44)
        4:59.39 (40.02)     5:34.73 (35.34)
 
 Event 18  Women 30-34 400 Yard IM
=========================================================================
         NATL: N 4:25.68  5/21/1995 KARLYN PIPES
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Limke, Tobi L    32 NBAC              4:57.95    4:45.80         11  
        r:+0.91  30.47      1:05.99 (35.52)
        1:41.57 (35.58)     2:17.43 (35.86)
        2:57.89 (40.46)     3:39.73 (41.84)
        4:13.46 (33.73)     4:45.80 (32.34)
  2 Reaburn, Laurie  30 MOVY              5:25.00    5:00.08          9  
        r:+0.88  30.85      1:07.41 (36.56)
        1:44.73 (37.32)     2:22.13 (37.40)
        3:05.58 (43.45)     3:49.34 (43.76)
        4:24.98 (35.64)     5:00.08 (35.10)
  3 Kelsey, Jane M   31 REDT              5:12.14    5:02.48          8  
        r:+0.85  32.07      1:08.25 (36.18)
        1:46.49 (38.24)     2:25.04 (38.55)
        3:10.74 (45.70)     3:56.80 (46.06)
        4:29.83 (33.03)     5:02.48 (32.65)
  4 Pizer, Margaret  32 MESC              5:10.50    5:08.41          7  
        r:+0.75  33.04      1:09.89 (36.85)
        1:50.56 (40.67)     2:31.07 (40.51)
        3:15.53 (44.46)     4:00.47 (44.94)
        4:35.24 (34.77)     5:08.41 (33.17)
  5 McRae, Michelle  31 PNA               5:50.00    5:16.65          6  
        r:+0.95  33.53      1:11.71 (38.18)
        1:53.89 (42.18)     2:34.15 (40.26)
        3:21.82 (47.67)     4:08.38 (46.56)
        4:42.77 (34.39)     5:16.65 (33.88)
  6 Stich, Chris S   30 WMAC              5:30.00    5:22.65          5  
        r:+0.85  33.18      1:11.94 (38.76)
        1:52.23 (40.29)     2:32.65 (40.42)
        3:19.42 (46.77)     4:06.67 (47.25)
        4:45.29 (38.62)     5:22.65 (37.36)
  7 Bauman, Jennife  34 GSM               5:26.21    5:32.00          4  
        r:+0.83  36.73      1:18.75 (42.02)
        2:03.57 (44.82)     2:46.29 (42.72)
        3:32.01 (45.72)     4:17.93 (45.92)
        4:56.02 (38.09)     5:32.00 (35.98)
  8 Rees, Karla E    34 MVM               5:56.94    5:43.96          3  
        r:+0.69  38.47      1:22.08 (43.61)
        2:07.06 (44.98)     2:52.26 (45.20)
        3:39.21 (46.95)     4:26.52 (47.31)
        5:06.48 (39.96)     5:43.96 (37.48)
  9 Marvin, Linda L  33 CSI               6:12.19    5:55.19          2  
        r:+0.71  36.97      1:20.00 (43.03)
        2:08.84 (48.84)     2:55.11 (46.27)
        3:46.53 (51.42)     4:37.23 (50.70)
        5:18.84 (41.61)     5:55.19 (36.35)
 
 Event 18  Women 35-39 400 Yard IM
=========================================================================
         NATL: N 4:24.18  3/14/1998 K PIPES-NEILSEN
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Dodd, Laurie Z   35 UCLA              4:56.10    4:50.10         11  
        r:+0.74  30.21      1:04.08 (33.87)
        1:42.44 (38.36)     2:19.89 (37.45)
        3:03.74 (43.85)     3:47.72 (43.98)
        4:19.66 (31.94)     4:50.10 (30.44)
  2 Armentrout, Ann  35 REDT              5:04.57    4:55.40          9  
        r:+0.93  30.72      1:06.05 (35.33)
        1:44.59 (38.54)     2:20.62 (36.03)
        3:03.78 (43.16)     3:46.56 (42.78)
        4:21.72 (35.16)     4:55.40 (33.68)
  3 Werner, Haleigh  38 PNA               5:18.00    5:04.44          8  
        r:+0.80  32.46      1:09.43 (36.97)
        1:50.68 (41.25)     2:31.15 (40.47)
        3:14.76 (43.61)     3:58.24 (43.48)
        4:32.35 (34.11)     5:04.44 (32.09)
  4 Duggan, Karen L  36 WCM               5:05.00    5:09.33          7  
        r:+1.01  32.41      1:09.07 (36.66)
        1:48.93 (39.86)     2:28.05 (39.12)
        3:11.92 (43.87)     3:56.68 (44.76)
        4:33.70 (37.02)     5:09.33 (35.63)
  5 Collett, Tracy   36 GAJA              5:10.00    5:12.61          6  
        r:+0.68  33.29      1:12.95 (39.66)
        1:52.21 (39.26)     2:32.22 (40.01)
        3:16.75 (44.53)     4:02.28 (45.53)
        4:37.60 (35.32)     5:12.61 (35.01)
  6 Titzel, Shannon  36 AKMS              5:17.21    5:14.93          5  
        r:+0.80  31.46      1:08.23 (36.77)
        1:49.70 (41.47)     2:30.02 (40.32)
        3:16.84 (46.82)     4:04.68 (47.84)
        4:41.12 (36.44)     5:14.93 (33.81)
  7 Reece, Margaret  35 CHIC              5:09.69    5:15.79          4  
        r:+0.82  30.89      1:05.62 (34.73)
        1:47.32 (41.70)     2:29.90 (42.58)
        3:15.99 (46.09)     4:02.44 (46.45)
        4:39.61 (37.17)     5:15.79 (36.18)
  8 Sondgroth, Trac  35 PNA               5:25.30    5:19.93          3  
        r:+0.82  34.79      1:14.74 (39.95)
        1:55.46 (40.72)     2:35.86 (40.40)
        3:20.22 (44.36)     4:05.41 (45.19)
        4:43.22 (37.81)     5:19.93 (36.71)
  9 Franklin, Becky  38 SQST              5:40.88    5:40.19          2  
        r:+0.81  37.31      1:20.37 (43.06)
        2:04.75 (44.38)     2:46.21 (41.46)
        3:35.98 (49.77)     4:24.61 (48.63)
        5:03.18 (38.57)     5:40.19 (37.01)
 
 Event 18  Women 40-44 400 Yard IM
=========================================================================
         NATL: N 4:28.82  12/22/2002K PIPES-NEILSEN
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Welting, Lauree  41 TOC               5:10.00    4:49.09         11  
        r:+0.86  29.96      1:04.43 (34.47)
        1:42.84 (38.41)     2:20.80 (37.96)
        3:01.82 (41.02)     3:44.53 (42.71)
        4:17.82 (33.29)     4:49.09 (31.27)
  2 Delmage, Arlene  44 OREG              5:14.04    5:05.24          9  
        r:+0.86  31.79      1:06.52 (34.73)
        1:47.19 (40.67)     2:29.22 (42.03)
        3:14.21 (44.99)     3:58.58 (44.37)
        4:32.85 (34.27)     5:05.24 (32.39)
  3 Vanderpoel, Nic  42 CMS               5:20.15    5:13.45          8  
        r:+0.99  33.24      1:09.92 (36.68)
        1:49.85 (39.93)     2:30.19 (40.34)
        3:17.28 (47.09)     4:05.42 (48.14)
        4:39.41 (33.99)     5:13.45 (34.04)
  4 Tait, Christine  42 AKMS              5:32.66    5:29.60          7  
                 35.39      1:17.24 (41.85)
        1:58.38 (41.14)     2:38.06 (39.68)
        3:25.53 (47.47)     4:12.67 (47.14)
        4:52.47 (39.80)     5:29.60 (37.13)
  5 Quitasol, Wendy  44 NBAC              6:00.00    5:37.63          6  
        r:+1.12  36.30      1:18.66 (42.36)
        2:05.12 (46.46)     2:50.20 (45.08)
        3:37.80 (47.60)     4:25.84 (48.04)
        5:03.46 (37.62)     5:37.63 (34.17)
  6 Dyer, Lisa S     42 WMAC              5:43.57    5:43.14          5  
        r:+0.93  36.57      1:16.69 (40.12)
        2:05.46 (48.77)     2:51.81 (46.35)
        3:40.15 (48.34)     4:28.85 (48.70)
        5:06.94 (38.09)     5:43.14 (36.20)
  7 Barry, Robin B   40 LVM               5:42.98    5:47.45          4  
        r:+0.92  37.95      1:20.69 (42.74)
        2:08.66 (47.97)     2:53.88 (45.22)
        3:41.86 (47.98)     4:28.17 (46.31)
        5:09.09 (40.92)     5:47.45 (38.36)
  8 Swoboda, Sandy   43 MARY              6:18.30    6:31.00          3  
        r:+1.01  45.54      1:34.94 (49.40)
        2:25.46 (50.52)     3:15.49 (50.03)
        4:09.50 (54.01)     5:02.77 (53.27)
        5:48.20 (45.43)     6:31.00 (42.80)
 
 Event 18  Women 45-49 400 Yard IM
=========================================================================
         NATL: N 4:54.46  5/17/2002 COLETTE CRABBE
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Pace, Lisa A     45 PNA               5:10.46    5:00.13         11  
        r:+0.83  31.32      1:06.92 (35.60)
        1:45.14 (38.22)     2:23.04 (37.90)
        3:07.78 (44.74)     3:52.87 (45.09)
        4:26.23 (33.36)     5:00.13 (33.90)
  2 Brown, Denise H  47 MICH              5:08.76    5:09.64          9  
        r:+0.88  32.41      1:08.88 (36.47)
        1:48.80 (39.92)     2:28.53 (39.73)
        3:14.75 (46.22)     4:01.83 (47.08)
        4:36.92 (35.09)     5:09.64 (32.72)
  3 Meyer, Margueri  48 TOC               5:18.00    5:14.04          8  
        r:+0.68  34.58      1:13.45 (38.87)
        1:55.14 (41.69)     2:34.90 (39.76)
        3:22.06 (47.16)     4:08.50 (46.44)
        4:42.55 (34.05)     5:14.04 (31.49)
  4 Courtney, Zena   47 PNA               5:34.38    5:20.20          7  
        r:+0.89  33.50      1:13.13 (39.63)
        1:53.33 (40.20)     2:34.65 (41.32)
        3:21.80 (47.15)     4:09.71 (47.91)
        4:45.23 (35.52)     5:20.20 (34.97)
  5 Ciampa, Cindy    47 SKY               5:25.79    5:21.92          6  
        r:+0.85  33.45      1:12.55 (39.10)
        1:54.56 (42.01)     2:35.27 (40.71)
        3:23.34 (48.07)     4:10.72 (47.38)
        4:46.88 (36.16)     5:21.92 (35.04)
  6 James, Paula     48 LVM               5:37.37    5:31.86          5  
        r:+1.01  35.14      1:14.54 (39.40)
        1:57.21 (42.67)     2:39.75 (42.54)
        3:27.37 (47.62)     4:15.71 (48.34)
        4:54.89 (39.18)     5:31.86 (36.97)
  7 Bates, Penny S   45 CMS               5:28.00    5:35.11          4  
        r:+0.80  35.64      1:17.37 (41.73)
        2:00.75 (43.38)     2:44.34 (43.59)
        3:32.01 (47.67)     4:20.37 (48.36)
        4:58.12 (37.75)     5:35.11 (36.99)
  8 Nowack, Susan J  46 SRM               5:41.00    5:35.66          3  
        r:+0.97  35.65      1:15.26 (39.61)
        1:59.89 (44.63)     2:43.43 (43.54)
        3:30.66 (47.23)     4:18.32 (47.66)
        4:57.47 (39.15)     5:35.66 (38.19)
  9 Spence, Debby R  45 PNA               6:01.33    5:39.73          2  
        r:+0.59  34.10      1:14.84 (40.74)
        1:58.09 (43.25)     2:41.54 (43.45)
        3:29.54 (48.00)     4:19.87 (50.33)
        5:00.99 (41.12)     5:39.73 (38.74)
 10 Hall, Ali R      45 TAM               5:57.00    5:52.55          1  
                 40.85      1:25.35 (44.50)
        2:09.64 (44.29)     2:52.31 (42.67)
        3:45.14 (52.83)     4:37.26 (52.12)
        5:15.75 (38.49)     5:52.55 (36.80)
 11 Goodman, Ann R   48 OREG              6:02.58    5:55.42        
        r:+0.99  41.19      1:29.68 (48.49)
        2:12.16 (42.48)     2:54.17 (42.01)
        3:45.04 (50.87)     4:36.10 (51.06)
        5:17.03 (40.93)     5:55.42 (38.39)
 12 Snider, Pam J    45 OREG              5:59.12    5:55.97        
        r:+0.87  37.18      1:20.91 (43.73)
        2:07.18 (46.27)     2:52.40 (45.22)
        3:40.53 (48.13)     4:31.23 (50.70)
        5:12.63 (41.40)     5:55.97 (43.34)
 13 Graham, Kathy E  49 MSBC              6:09.59    6:01.17        
        r:+0.90  36.92      1:21.99 (45.07)
        2:08.06 (46.07)     2:54.65 (46.59)
        3:46.97 (52.32)     4:39.65 (52.68)
        5:20.84 (41.19)     6:01.17 (40.33)
 14 Mullaney, Amy B  47 ARIZ              6:06.00    6:01.23        
        r:+0.88  39.51      1:24.67 (45.16)
        2:16.17 (51.50)     3:06.29 (50.12)
        3:54.11 (47.82)     4:41.57 (47.46)
        5:21.96 (40.39)     6:01.23 (39.27)
 15 Nolte, Susan D   46 CMS               6:15.00    6:23.72        
        r:+1.07  40.53      1:27.44 (46.91)
        2:19.00 (51.56)     3:09.80 (50.80)
        4:05.30 (55.50)     5:00.26 (54.96)
        5:43.06 (42.80)     6:23.72 (40.66)
 -- Hickel, Jessie   48 PNA               6:10.00         NS        
 -- Keyser, Donna H  49 PNA               7:00.00         NS        
 
 Event 18  Women 50-54 400 Yard IM
=========================================================================
         NATL: N 5:00.48  3/9/2002  LAURA VAL
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Crabbe, Colette  50 OREG              5:15.00    5:08.89         11  
        r:+0.86  32.38      1:08.71 (36.33)
        1:48.61 (39.90)     2:29.10 (40.49)
        3:12.43 (43.33)     3:56.59 (44.16)
        4:33.63 (37.04)     5:08.89 (35.26)
  2 Swigert, Debbie  51 WCM               5:20.00    5:34.72          9  
        r:+1.07  32.59      1:11.51 (38.92)
        1:54.97 (43.46)     2:38.45 (43.48)
        3:29.21 (50.76)     4:20.84 (51.63)
        4:57.60 (36.76)     5:34.72 (37.12)
  3 Hair, Margaret   52 INWM              6:00.00    5:46.70          8  
        r:+0.88  36.83      1:19.64 (42.81)
        2:05.38 (45.74)     2:51.72 (46.34)
        3:40.28 (48.56)     4:29.33 (49.05)
        5:08.44 (39.11)     5:46.70 (38.26)
  4 Jaeger, Dawn     50 PNA               5:48.70    5:49.95          7  
        r:+0.91  34.96      1:15.66 (40.70)
        2:01.11 (45.45)     2:45.48 (44.37)
        3:36.74 (51.26)     4:28.04 (51.30)
        5:10.25 (42.21)     5:49.95 (39.70)
  5 Huang, Cathy E   52 USF               5:55.00    5:56.05          6  
        r:+0.96  39.32      1:24.70 (45.38)
        2:14.14 (49.44)     3:02.14 (48.00)
        3:50.47 (48.33)     4:39.69 (49.22)
        5:18.53 (38.84)     5:56.05 (37.52)
  6 Budd, Elizabeth  53 OREG              6:03.34    6:00.38          5  
        r:+0.97  41.96      1:27.75 (45.79)
        2:13.36 (45.61)     2:58.98 (45.62)
        3:50.71 (51.73)     4:42.02 (51.31)
        5:22.20 (40.18)     6:00.38 (38.18)
  7 Lumbert Gentry,  50 UNAT              6:27.42    6:06.17          4  
                 35.28      1:21.42 (46.14)
        2:08.87 (47.45)     2:55.58 (46.71)
        3:48.35 (52.77)     4:43.33 (54.98)
        5:26.21 (42.88)     6:06.17 (39.96)
  8 Quinn, Phyllis   51 TOC               6:07.80    6:06.90          3  
        r:+0.82  41.92      1:27.71 (45.79)
        2:14.01 (46.30)     3:00.37 (46.36)
        3:52.54 (52.17)     4:45.81 (53.27)
        5:26.41 (40.60)     6:06.90 (40.49)
  9 James, Katryn S  51 ARIZ              6:12.00    6:21.63          2  
        r:+1.08  41.41      1:31.42 (50.01)
        2:18.39 (46.97)     3:05.08 (46.69)
        3:59.48 (54.40)     4:53.62 (54.14)
        5:38.83 (45.21)     6:21.63 (42.80)
 10 Mitchell, Aliso  53 MVN               6:28.53    6:38.97          1  
        r:+0.99  44.93      1:37.32 (52.39)
        2:28.30 (50.98)     3:19.42 (51.12)
        4:14.93 (55.51)     5:09.23 (54.30)
        5:54.98 (45.75)     6:38.97 (43.99)
 
 Event 18  Women 55-59 400 Yard IM
=========================================================================
         NATL: N 5:24.43  5/22/2005 CHARLOTTE DAVIS
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Davis, Charlott  57 PNA               5:35.00    5:20.36N        11  
        r:+0.96  35.47      1:14.26 (38.79)
        1:57.43 (43.17)     2:37.95 (40.52)
        3:25.48 (47.53)     4:11.18 (45.70)
        4:47.46 (36.28)     5:20.36 (32.90)
  2 Alexander, Mart  57 WCM               6:35.12    6:15.52          9  
        r:+1.08  40.27      1:30.92 (50.65)
        2:19.23 (48.31)     3:07.27 (48.04)
        3:58.06 (50.79)     4:48.89 (50.83)
        5:32.71 (43.82)     6:15.52 (42.81)
  3 Hummel, Barbara  55 NEM               6:02.72    6:16.55          8  
        r:+0.99  39.93      1:26.32 (46.39)
        2:16.81 (50.49)     3:05.08 (48.27)
        3:54.24 (49.16)     4:46.29 (52.05)
        5:32.14 (45.85)     6:16.55 (44.41)
  4 Kassen, Elizabe  55 PNA               6:44.41    6:16.59          7  
        r:+1.06  39.04      1:26.85 (47.81)
        2:16.18 (49.33)     3:05.20 (49.02)
        3:59.82 (54.62)     4:54.58 (54.76)
        5:36.58 (42.00)     6:16.59 (40.01)
  5 Quill, Catherin  57 IM                6:19.00    6:22.94          6  
        r:+1.06  40.10      1:27.52 (47.42)
        2:16.56 (49.04)     3:06.31 (49.75)
        4:02.22 (55.91)     4:58.25 (56.03)
        5:41.25 (43.00)     6:22.94 (41.69)
  6 Lyman, Carolyn   56 UTAH              6:40.15    6:23.06          5  
                 41.43      1:33.82 (52.39)
        2:21.75 (47.93)     3:08.29 (46.54)
        4:02.75 (54.46)     4:56.81 (54.06)
        5:40.86 (44.05)     6:23.06 (42.20)
  7 Guthrie, Sally   57 MICH              6:10.00    6:23.81          4  
        r:+1.01  38.02      1:27.22 (49.20)
        2:15.40 (48.18)     3:05.66 (50.26)
        4:02.33 (56.67)     4:59.90 (57.57)
        5:43.34 (43.44)     6:23.81 (40.47)
  8 Asleson, Elke M  55 OREG              6:40.30    6:41.39          3  
        r:+0.80  41.41      1:29.92 (48.51)
        2:20.82 (50.90)     3:09.88 (49.06)
        4:09.70 (59.82)     5:08.23 (58.53)
        5:56.55 (48.32)     6:41.39 (44.84)
  9 Young, Lydia L   58 CMS               6:57.20    6:45.80          2  
        r:+0.96  46.55      1:39.47 (52.92)
        2:30.87 (51.40)     3:23.72 (52.85)
        4:18.71 (54.99)     5:14.58 (55.87)
        6:01.46 (46.88)     6:45.80 (44.34)
 
 Event 18  Women 60-64 400 Yard IM
=========================================================================
         NATL: N 5:55.59  4/25/2004 JACKIE MARR
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Dills, Suzanne   62 PNA               6:13.45    6:15.97         11  
        r:+1.07  42.87      1:31.13 (48.26)
        2:18.20 (47.07)     3:06.64 (48.44)
        4:01.81 (55.17)     4:56.22 (54.41)
        5:36.85 (40.63)     6:15.97 (39.12)
  2 Welch, Sarah     60 PNA               6:28.00    6:19.29          9  
        r:+0.99  38.91      1:25.65 (46.74)
        2:17.08 (51.43)     3:07.69 (50.61)
        4:01.17 (53.48)     4:55.86 (54.69)
        5:39.40 (43.54)     6:19.29 (39.89)
  3 Montrella, Beve  60 MVN               6:48.53    6:32.18          8  
        r:+0.92  42.73      1:32.45 (49.72)
        2:22.95 (50.50)     3:15.79 (52.84)
        4:11.21 (55.42)     5:07.33 (56.12)
        5:50.12 (42.79)     6:32.18 (42.06)
  4 Magee, Carolyn   61 INWM              6:51.61    6:48.90          7  
        r:+0.91  42.93      1:32.67 (49.74)
        2:27.09 (54.42)     3:21.01 (53.92)
        4:19.44 (58.43)   5:19.57 (1:00.13)
        6:04.95 (45.38)     6:48.90 (43.95)
  5 Allen, Susan J   62 USF               7:00.00    7:03.33          6  
        r:+1.16  45.07      1:39.13 (54.06)
        2:30.54 (51.41)     3:24.29 (53.75)
      4:25.95 (1:01.66)   5:28.91 (1:02.96)
        6:16.49 (47.58)     7:03.33 (46.84)
  6 Lebsack, Linda   60 CMS               7:24.00    7:30.43          5  
        r:+1.23  52.58      1:50.16 (57.58)
      2:50.53 (1:00.37)   3:51.16 (1:00.63)
      4:54.35 (1:03.19)   5:55.99 (1:01.64)
        6:43.71 (47.72)     7:30.43 (46.72)
 
 Event 18  Women 65-69 400 Yard IM
=========================================================================
         NATL: N 6:24.09  4/25/1993 CLARA WALKER
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Meyers, Susan L  65 ISF               6:45.00    6:37.59         11  
        r:+0.90  42.08      1:33.56 (51.48)
        2:25.92 (52.36)     3:18.31 (52.39)
        4:11.87 (53.56)     5:05.81 (53.94)
        5:51.77 (45.96)     6:37.59 (45.82)
  2 Hlavacek, Ida M  65 VMST              7:18.72    7:24.10          9  
        r:+1.16  50.24      1:48.49 (58.25)
        2:42.82 (54.33)     3:35.87 (53.05)
      4:43.92 (1:08.05)   5:51.85 (1:07.93)
        6:38.13 (46.28)     7:24.10 (45.97)
  3 Stretch, Nancy   67 TOC               7:55.00    7:34.81          8  
        r:+1.08  49.49      1:49.40 (59.91)
        2:48.41 (59.01)     3:46.97 (58.56)
      4:50.29 (1:03.32)   5:53.02 (1:02.73)
        6:45.20 (52.18)     7:34.81 (49.61)
  4 Miller, Jan      68 ARIZ              7:25.00    7:38.78          7  
                 46.70      1:43.46 (56.76)
      2:43.86 (1:00.40)   3:45.80 (1:01.94)
      4:47.05 (1:01.25)   5:49.71 (1:02.66)
        6:45.36 (55.65)     7:38.78 (53.42)
  5 Mc Dowell-Crame  66 SLO               8:24.00    8:04.86          6  
        r:+1.10  56.37    1:58.91 (1:02.54)
      3:11.93 (1:13.02)   4:21.14 (1:09.21)
        5:17.97 (56.83)     6:14.70 (56.73)
        7:11.51 (56.81)     8:04.86 (53.35)
  6 Amiad, Chaya     69 PNA              11:47.76   11:52.47          5  
               1:33.59    3:14.95 (1:41.36)
      4:38.66 (1:23.71)   5:58.44 (1:19.78)
      7:36.05 (1:37.61)   9:12.02 (1:35.97)
     10:32.37 (1:20.35)  11:52.47 (1:20.10)
 
 Event 18  Women 70-74 400 Yard IM
=========================================================================
         NATL: N 6:40.92  4/9/2006  NANCY BROWN
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Jordan, Betsy T  70 SDSM              6:50.00    6:51.44         11  
        r:+0.95  47.88      1:43.13 (55.25)
        2:34.77 (51.64)     3:27.16 (52.39)
        4:26.31 (59.15)     5:25.40 (59.09)
        6:09.39 (43.99)     6:51.44 (42.05)
  2 Munger, Peony    72 INWM              9:52.59    9:51.21          9  
      r:+0.99  1:11.99    2:38.73 (1:26.74)
      3:58.94 (1:20.21)   5:17.04 (1:18.10)
      6:34.51 (1:17.47)   7:54.01 (1:19.50)
      8:55.00 (1:00.99)     9:51.21 (56.21)
 
 Event 18  Women 80-84 400 Yard IM
=========================================================================
         NATL: N 8:20.50  4/24/2005 LOIS KIVI NOCHMAN
    Name            Age Team                 Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Stupfel, Gloria  80 SMMM             13:32.00   13:39.99         11  
               1:36.76    3:28.95 (1:52.19)
      5:04.81 (1:35.86)   6:36.45 (1:31.64)
      8:41.57 (2:05.12)  10:57.53 (2:15.96)
     12:17.95 (1:20.42)  13:39.99 (1:22.04)
ADVERTISEMENT


ADVERTISEMENT