ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
--- Results, Rankings, and Records ---
Dutch Short Course Nationals
12/18/2005-12/18/2005
Amsterdam, Netherlands

50m freestyle men A-final
***********************************************************************
    Name                   Team                    St nr     Time     
  1 Bas van Velthoven      XLence Swimteam         85-02695  0.22.24        
  2 Gijs Damen             PSV                     79-00255  0.22.27        
    Robert Lijesen         MNC Dordrecht           85-01579  0.22.27        
  4 Patrick Martens        PSV                     82-01137  0.22.48        
  5 Mitja Zastrow          PSV                     77-01249  0.22.92        
  6 Rudy Ted de Haan       De Aquaflippers         84-00805  0.23.21        
  7 Arjan vd Plaat         MNC Dordrecht           86-02403  0.23.44        
  8 Stefan de Die          De Dolfijn              86-03905  0.23.51       
 
50m freestyle men B-final
***********************************************************************
    Name                   Team                    St nr     Time     
  1 Remko de Jong          De Dolfijn              76-00459  0.23.22        
  2 Ewoud Tamminga         PSV                     82-01701  0.23.28        
  3 Kai Pardieck           De Dolfijn              87-04487  0.23.40        
  4 Nick van der Zandt     Zeester-Meerval         83-02423  0.23.60        
    Joran Barends          DWK-XCESS               85-00091  0.23.60        
  6 Willem Jan v/d Vegte   DZ&PC                   87-03459  0.23.79        
  7 Roland Boon            WWV                     88-00397  0.23.91        
  8 Dennis Mooij           HZ&PC Heerenveen        89-02201  0.24.02        

100m freestyle men A-final
***********************************************************************
    Name                   Team                    St nr     Time           50m
  1 Robert Lijesen         MNC Dordrecht           85-01579  0.48.94        0.23.39 
  2 Robin van Aggele       Zwemlust-den Homme      84-00017  0.49.00        0.23.70 
  3 Bas van Velthoven      XLence Swimteam         85-02695  0.49.02        0.23.68 
  4 Gijs Damen             PSV                     79-00255  0.49.29        0.23.70 
  5 Patrick Martens        PSV                     82-01137  0.50.12        0.23.71 
  6 Joran Barends          DWK-XCESS               85-00091  0.50.60        0.24.48 
  7 Joost Reijns           XLence Swimteam         87-02725  0.50.99        0.24.61 
  8 Arjan vd Plaat         MNC Dordrecht           86-02403  0.51.21        0.24.62 

100m freestyle men B-final
***********************************************************************
    Name                   Team                    St nr     Time           50m
  1 Stefan de Die          De Dolfijn              86-03905  0.51.01        0.24.69 
  2 Kai Pardieck           De Dolfijn              87-04487  0.51.33        0.24.61 
  3 Jeroen vd Berkt        PSV                     81-00115  0.51.42        0.25.09 
  4 Wouter Smeets          WVZ                     84-02093  0.51.53        0.24.69 
  5 Dennis Mooij           HZ&PC Heerenveen        89-02201  0.51.56        0.24.75 
  6 Martijn Smeets         WVZ                     81-01555  0.51.68        0.24.97 
  7 Willem Jan v/d Vegte   DZ&PC                   87-03459  0.51.97        0.25.05 
  8 Roland Boon            WWV                     88-00397  0.52.70        0.25.56 

200m freestyle men A-final
***********************************************************************
    Name                   Team                    St nr     Time           50m       100m
  1 Robin van Aggele       Zwemlust-den Homme      84-00017  1.46.70        0.24.93   0.52.36 
  2 Bas van Velthoven      XLence Swimteam         85-02695  1.47.27        0.24.93   0.52.06 
  3 Gijs Damen             PSV                     79-00255  1.49.13        0.25.64   0.53.56 
  4 Joost Reijns           XLence Swimteam         87-02725  1.49.86        0.25.70   0.53.20 
  5 Wouter Smeets          WVZ                     84-02093  1.51.65        0.25.99   0.54.54 
  6 Stefan de Die          De Dolfijn              86-03905  1.51.92        0.25.86   0.53.97 
  7 Alex Schelvis          MNC Dordrecht           87-02927  1.51.93        0.25.48   0.53.01 
  8 Maarten vd Weijden     MNC Dordrecht           81-01923  1.54.39        0.26.64   0.55.08 

200m freestyle men B-final
***********************************************************************
    Name                   Team                    St nr     Time           50m       100m
  1 Sebastiaan Verschuren  Aquarijn                88-03571  1.52.09        0.26.41   0.54.99 
  2 Joeri Verlinden        PSV                     88-03549  1.53.88        0.26.85   0.56.04 
  3 Michael van der Linden LZ 1886                 86-01921  1.54.50        0.26.44   0.55.79 
  4 Willem Jan v/d Vegte   DZ&PC                   87-03459  1.54.60        0.26.26   0.55.93 
  5 Dirk Gielink           VZC Veenendaal          83-00741  1.55.51        0.26.87   0.56.65 
  6 Stefan Groeneweg       De Lansingh             89-01039  1.55.77        0.27.10   0.56.34 
  7 Roel Jacobs            Zeester-Meerval         82-00787  1.56.95        0.26.31   0.55.79 
  8 Perry Arentsen         DWK-XCESS               88-00073  1.57.48        0.26.97   0.56.59 

400m freestyle men A-final
***********************************************************************
    Name                   Team                    St nr     Time           50m       100m      200m      300m
  1 Maarten vd Weijden     MNC Dordrecht           81-01923  3.51.94        0.27.08   0.55.91   1.55.56   2.55.43 
  2 Alex Schelvis          MNC Dordrecht           87-02927  3.52.28        0.26.71   0.55.67   1.54.79   2.54.52 
  3 Joost Reijns           XLence Swimteam         87-02725  3.56.31        0.27.08   0.56.07   1.55.78   2.56.57 
  4 Sebastiaan Verschuren  Aquarijn                88-03571  3.56.93        0.27.43   0.56.97   1.57.50   2.57.87 
  5 Arjen v/d Meulen       DZ&PC                   87-02223  3.59.68        0.27.89   0.57.68   1.58.14   2.59.07 
  6 Wouter Smeets          WVZ                     84-02093  4.01.76        0.26.86   0.56.49   1.58.09   3.00.71 
  7 Stefan de Die          De Dolfijn              86-03905  4.02.21        0.27.58   0.57.82   1.59.32   3.01.04 
  8 Sebastiaan Reijnen     Het Y-mere(SG)          86-02533  4.05.77        0.27.89   0.58.20   1.59.55   3.02.49 

400m freestyle men B-final
***********************************************************************
    Name                   Team                    St nr     Time           50m       100m      200m      300m
  1 Koen Florijn           MNC Dordrecht           86-00851  4.05.76        0.27.90   0.58.40   2.01.25   3.03.66 
  2 Davy Verreussel        Hellas-Glana-KZ(SG      89-03341  4.07.58        0.27.84   0.58.33   2.01.59   3.05.37 
  3 Michel Heijnen         Hellas-Glana-KZ(SG      87-01267  4.07.71        0.27.45   0.58.33   2.01.98   3.05.16 
  4 Job Kienhuis           De Dinkel Denekamp      89-01631  4.08.67        0.27.92   0.59.04   2.02.67   3.06.29 
  5 Erik Schröder          TriVia                  84-02025  4.10.63        0.27.75   0.58.70   2.01.83   3.06.60 
  6 Ricardo Kombrink       WIDEX GZC DONK          89-01719  4.11.02        0.28.32   0.59.10   2.03.18   3.06.76 
  7 Boy Heijnekamp         LZ 1886                 89-01161  4.14.30        0.28.13   1.00.02   2.04.56   3.10.08 
  8 Daan van Boxmeer       Zeester-Meerval         81-00221  4.15.95        0.27.98   0.59.01   2.02.53   3.08.33 

1500m freestyle men A-final
***********************************************************************
    Name                   Team                    St nr     Time           100m      200m      400m      800m
  1 Sebastiaan Verschuren  Aquarijn                88-03571  15.22.77       0.57.48   1.58.55   4.01.55   08.08.74
  2 Arjen v/d Meulen       DZ&PC                   87-02223  15.31.68       0.57.72   1.58.47   4.02.25   08.13.52
  3 Raymond van de Merwe   WVZ                     86-02077  16.10.13       0.59.49   2.03.89   4.13.32   08.36.13
  4 Michael van der Linden LZ 1886                 86-01921  16.10.27       0.59.95   2.04.64   4.14.65   08.35.01
  5 Sebastiaan Reijnen     Het Y-mere(SG)          86-02533  16.26.14       0.58.14   2.00.59   4.09.08   08.35.09
  6 Koen Florijn           MNC Dordrecht           86-00851  16.27.21       1.00.87   2.06.55   4.17.41   08.42.53
  7 Erik Schröder          TriVia                  84-02025  16.29.80       1.01.49   2.06.38   4.16.88   08.43.77
  8 Michel Heijnen         Hellas-Glana-KZ(SG      87-01267  16.42.50       1.00.40   2.04.75   4.13.68   08.39.81

50m breaststroke men A-final
***********************************************************************
    Name                   Team                    St nr     Time     
  1 Robin van Aggele       Zwemlust-den Homme      84-00017  0.27.85        
  2 Lennart Stekelenburg   MNC Dordrecht           86-02979  0.27.89        
  3 Jeroen vd Berkt        PSV                     81-00115  0.28.64        
  4 Sjaak Oude Ophuis      De Dinkel Denekamp      87-02495  0.29.32        
  5 Thijs van Valkengoed   XLence Swimteam         83-02141  0.29.36        
    Niels vd Hoek          MNC Dordrecht           83-00921  0.29.36        
  7 Vincent Bakker         DWK-XCESS               86-00107  0.29.39        
  8 Mans Broekgaarden      DWK-XCESS               85-00385  0.29.42        

50m breaststroke men b-final
***********************************************************************
    Name                   Team                    St nr     Time     
  1 Mischa de Gier         De Aquaflippers         82-00495  0.29.92        
  2 Jelte Stanic           De Lansingh             87-03165  0.30.00        
  3 Rudy Ted de Haan       De Aquaflippers         84-00805  0.30.03        
  4 Martin Gildemeester    DZ&PC                   80-00419  0.30.11        
  5 Stephan van Rooden     PSV                     84-01917  0.30.17        
  6 Rutger Sloof           DWK-XCESS               88-03141  0.30.28        
  7 Edward Buitenwerf      DZ&PC                   89-00531  0.30.37        
  8 Maikel Brouwers        HZPC                    83-00339  0.30.60        

100m breaststroke men A-final
***********************************************************************
    Name                   Team                    St nr     Time           50m
  1 Robin van Aggele       Zwemlust-den Homme      84-00017  1.00.06        0.28.66 
  2 Lennart Stekelenburg   MNC Dordrecht           86-02979  1.00.73        0.28.66 
  3 Thijs van Valkengoed   XLence Swimteam         83-02141  1.01.06        0.29.22 
  4 Niels vd Hoek          MNC Dordrecht           83-00921  1.03.05        0.29.65 
  5 Sjaak Oude Ophuis      De Dinkel Denekamp      87-02495  1.03.34        0.29.71 
  6 Mans Broekgaarden      DWK-XCESS               85-00385  1.04.35        0.29.88 
  7 Mischa de Gier         De Aquaflippers         82-00495  1.05.84        0.31.01 
  8 Vincent Bakker         DWK-XCESS               86-00107  1.06.39        0.30.64 

100m breaststroke men b-final
***********************************************************************
    Name                   Team                    St nr     Time           50m
  1 David uit den Bogaard  DWK-XCESS               82-01757  1.05.13        0.30.89 
  2 Jelte Stanic           De Lansingh             87-03165  1.05.67        0.30.69 
  3 Rutger Sloof           DWK-XCESS               88-03141  1.05.84        0.31.12 
  4 Martin Gildemeester    DZ&PC                   80-00419  1.05.99        0.30.50 
  5 Raldi Jolink           DWK-XCESS               88-01715  1.06.60        0.31.30 
  6 Bram Dekker            Hellas-Glana-KZ(SG      89-00649  1.06.63        0.31.83 
  7 Jaap v/d Vegte         DZ&PC                   88-03485  1.06.84        0.31.35 
    Stephan van Rooden     PSV                     84-01917            AF   

200m breaststroke men A-final
***********************************************************************
    Name                   Team                    St nr     Time           50m       100m
  1 Thijs van Valkengoed   XLence Swimteam         83-02141  2.11.79        0.30.18   1.03.39 
  2 Niels vd Hoek          MNC Dordrecht           83-00921  2.14.46        0.30.63   1.05.01 
  3 Sjaak Oude Ophuis      De Dinkel Denekamp      87-02495  2.18.86        0.31.20   1.06.73 
  4 Mans Broekgaarden      DWK-XCESS               85-00385  2.19.38        0.30.58   1.05.68 
  5 David uit den Bogaard  DWK-XCESS               82-01757  2.21.97        0.31.99   1.07.93 
  6 Rutger Sloof           DWK-XCESS               88-03141  2.22.09        0.31.23   1.06.64 
  7 Bram Dekker            Hellas-Glana-KZ(SG      89-00649  2.25.12        0.33.04   1.09.90 
  8 Tom Odding             TriVia                  89-02301  2.25.60        0.32.46   1.09.28 

200m breaststroke men B-final
***********************************************************************
    Name                   Team                    St nr     Time           50m       100m
  1 Jelte Stanic           De Lansingh             87-03165  2.22.68        0.31.23   1.06.83 
  2 Jaap v/d Vegte         DZ&PC                   88-03485  2.23.25        0.32.05   1.08.42 
  3 Devi Wolthuizen        DAW-Finenzo             87-03887  2.25.38        0.32.98   1.09.66 
  4 Stephan van Rooden     PSV                     84-01917  2.25.90        0.31.83   1.08.52 
  5 Jurrien Hartman        Vlaardingen             88-01297  2.29.17        0.32.75   1.10.11 
  6 Sebastian Bakker       Zignea                  88-00119  2.30.03        0.32.48   1.10.83 
  7 Mike Veenstra          OZ&PC                   88-03479  2.31.35        0.32.87   1.10.62 
  8 Niels van Eck          Hoogeveen               89-00793  2.31.66        0.33.69   1.12.01 

50m backstroke men A-final
***********************************************************************
    Name                   Team                    St nr     Time     
  1 Bastiaan Tamminga      PSV                     81-01659  0.25.13        
  2 Nick Driebergen        XLence Swimteam         87-00793  0.25.54        
  3 John Keetman           PSV                     84-01145  0.25.90        
  4 Merijn Ellenkamp       WWV                     85-00691  0.26.21        
  5 Jan Kersten            De Columbiaan           86-01561  0.26.57        
  6 Rudy Ted de Haan       De Aquaflippers         84-00805  0.26.66        
  7 Stanley Vleerlaag      DAW-Finenzo             85-02813  0.27.44        
  8 Dirk Gielink           VZC Veenendaal          83-00741  0.28.53    

100m backstroke men A-final
***********************************************************************
    Name                   Team                    St nr     Time           50m
  1 Mitja Zastrow          PSV                     77-01249  0.53.50        0.26.06 
  2 Bastiaan Tamminga      PSV                     81-01659  0.53.52        0.25.90 
  3 Nick Driebergen        XLence Swimteam         87-00793  0.54.74        0.26.48 
  4 John Keetman           PSV                     84-01145  0.55.34        0.27.02 
  5 Merijn Ellenkamp       WWV                     85-00691  0.56.89        0.27.66 
  6 Jan Kersten            De Columbiaan           86-01561  0.57.96        0.27.91 
  7 Perry Arentsen         DWK-XCESS               88-00073  0.59.12        0.28.90 
  8 Dennis Mooij           HZ&PC Heerenveen        89-02201  0.59.41        0.28.96 

200m backstroke men A-final
***********************************************************************
    Name                   Team                    St nr     Time           50m       100m
  1 Nick Driebergen        XLence Swimteam         87-00793  1.59.04        0.28.27   0.58.49 
  2 John Keetman           PSV                     84-01145  2.00.48        0.27.81   0.58.51 
  3 Sander Karssen         DWK-XCESS               85-01285  2.02.42        0.29.03   0.59.74 
  4 Thijs van Valkengoed   XLence Swimteam         83-02141  2.04.55        0.29.64   1.00.78 
  5 Jan Kersten            De Columbiaan           86-01561  2.06.78        0.29.63   1.01.84 
  6 Merijn Ellenkamp       WWV                     85-00691  2.08.36        0.29.08   1.01.48 
  7 Raymond van de Merwe   WVZ                     86-02077  2.10.53        0.30.32   1.03.18 
  8 Joris Keizer           PSV                     79-00627  2.11.12        0.27.72   1.00.72 

50m butterfly men A-final
***********************************************************************
    Name                   Team                    St nr     Time     
  1 Bastiaan Tamminga      PSV                     81-01659  0.23.59        
  2 Ewoud Tamminga         PSV                     82-01701  0.24.26        
  3 Joris Keizer           PSV                     79-00627  0.24.49        
  4 Nick van der Zandt     Zeester-Meerval         83-02423  0.24.50        
  5 Joeri Verlinden        PSV                     88-03549  0.25.02        
  6 Joran Barends          DWK-XCESS               85-00091  0.25.05        
  7 Arjan vd Plaat         MNC Dordrecht           86-02403  0.25.32        
  8 Remko de Jong          De Dolfijn              76-00459  0.25.37   

50m butterfly men B-final
***********************************************************************
    Name                   Team                    St nr     Time     
  1 Jeroen Stuut           TriVia                  88-03315  0.25.47        
  2 Rudy Ted de Haan       De Aquaflippers         84-00805  0.25.77        
    Sander Verlinden       PSV                     85-02749  0.25.77        
  4 Joost Krommenhoek      De Dolfijn              84-01293  0.25.84        
  5 Frank Boon             De Lansingh             88-00391  0.25.90        
  6 Johan Roos             WZ&PC                   83-01817  0.26.12        
  7 Marvin Kruin           Zwemlust-den Homme      89-01815  0.26.15        
  8 Stefan Kranenbroek     HZPC                    79-00729  0.26.45        

100m butterfly men A-final
***********************************************************************
    Name                   Team                    St nr     Time           50m
  1 Bastiaan Tamminga      PSV                     81-01659  0.52.75        0.24.13 
  2 Ewoud Tamminga         PSV                     82-01701  0.53.48        0.24.75 
  3 Joris Keizer           PSV                     79-00627  0.54.69        0.25.48 
  4 Nick Driebergen        XLence Swimteam         87-00793  0.55.13        0.25.84 
  5 Joeri Verlinden        PSV                     88-03549  0.55.30        0.25.90 
  6 Nick van der Zandt     Zeester-Meerval         83-02423  0.55.35        0.25.34 
  7 Joran Barends          DWK-XCESS               85-00091  0.56.05        0.26.06 
  8 Jeroen Stuut           TriVia                  88-03315  0.56.41        0.25.88 

200m butterfly men A-final
***********************************************************************
    Name                   Team                    St nr     Time           50m       100m
  1 Alex Schelvis          MNC Dordrecht           87-02927  2.01.75        0.27.82   0.59.16 
  2 Joeri Verlinden        PSV                     88-03549  2.02.92        0.26.99   0.58.09 
  3 Raymond van de Merwe   WVZ                     86-02077  2.05.03        0.28.23   0.59.87 
  4 Thijs van Valkengoed   XLence Swimteam         83-02141  2.06.15        0.27.80   0.58.92 
  5 Joost Krommenhoek      De Dolfijn              84-01293  2.07.79        0.27.86   0.59.94 
  6 Stefan Groeneweg       De Lansingh             89-01039  2.10.72        0.29.05   1.01.28*
  7 Yvo op den Kamp        Hellas-Glana-KZ(SG      89-01553  2.11.73        0.28.79   1.01.43 

200m IM men A-final
***********************************************************************
    Name                   Team                    St nr     Time           50 m
  1 Robin van Aggele       Zwemlust-den Homme      84-00017  1.59.20        0.25.92 
  2 Jeroen vd Berkt        PSV                     81-00115  2.03.84        0.26.82 
  3 Sander Karssen         DWK-XCESS               85-01285  2.04.39        0.27.47 
  4 Joost Reijns           XLence Swimteam         87-02725  2.06.68        0.27.15 
  5 Stephan van Rooden     PSV                     84-01917  2.09.22        0.27.05*
  6 Bram Dekker            Hellas-Glana-KZ(SG      89-00649  2.10.30        0.28.73 
  7 Sander Smeets          WVZ                     84-02091  2.11.19        0.27.45 
  8 Kas Kop Jansen         Van Vliet Barracud      85-01423  2.12.82        0.29.03 

200m IM men B-final
***********************************************************************
    Name                   Team                    St nr     Time           50 m
  1 Sjoerd Post            De Dolfijn              84-01811  2.11.01        0.28.56 
  2 Yvo op den Kamp        Hellas-Glana-KZ(SG      89-01553  2.12.10        0.28.53 
  3 Davy Verreussel        Hellas-Glana-KZ(SG      89-03341  2.12.40        0.29.39 
  4 Pelger de Jong         De Kempvis              88-01733  2.13.89        0.28.53 
  5 Tom Odding             TriVia                  89-02301  2.16.39        0.29.35 
  6 Boy Heijnekamp         LZ 1886                 89-01161  2.16.80        0.29.03 
  7 Mike Veenstra          OZ&PC                   88-03479  2.17.76        0.29.77 
  8 Raldi Jolink           DWK-XCESS               88-01715  2.20.54        0.28.70 
    Remco Peerdeman        Hoorn-Aurik             89-02411  NG        ng   

400m IM men A-final
***********************************************************************
    Name                   Team                    St nr     Time           100 m
  1 Robin van Aggele       Zwemlust-den Homme      84-00017  4.18.24        0.59.69 
  2 Maarten vd Weijden     MNC Dordrecht           81-01923  4.24.79        1.00.00 
  3 Raymond van de Merwe   WVZ                     86-02077  4.25.89        1.00.61 
  4 Sander Karssen         DWK-XCESS               85-01285  4.28.92        1.01.71 
  5 Arjen v/d Meulen       DZ&PC                   87-02223  4.34.08        1.01.72 
  6 Yvo op den Kamp        Hellas-Glana-KZ(SG      89-01553  4.39.27*       1.02.27 
  7 David uit den Bogaard  DWK-XCESS               82-01757  4.39.32*       1.03.76 
  8 Daan van Boxmeer       Zeester-Meerval         81-00221  4.47.72        1.00.91 

4x100m medley relay men A-final
***********************************************************************
  Team                    Name                     St nr     Time     
  1 XLence Swimteam        Nick Driebergen         87-00793  3.42.30        0.55.17 
                           Thijs van Valkengoed    83-02141                 1.56.27 
                           Joost Reijns            87-02725                 2.53.53 
                           Bas van Velthoven       85-02695                         

  2 MNC Dordrecht          Lennart Stekelenburg    86-02979  3.47.67        0.59.27 
                           Niels vd Hoek           83-00921                 2.02.15 
                           Alex Schelvis           87-02927                 2.58.47 
                           Robert Lijesen          85-01579                         
                           Arjan vd Plaat          86-02403

  3 DWK-XCESS              Perry Arentsen          88-00073  3.50.58        0.59.14 
                           Mans Broekgaarden       85-00385                 2.02.38 
                           Joran Barends           85-00091                 2.58.06 
                           Sander Karssen          85-01285                         
                           Frederik Tamminga       87-03293

4x100m freestyle relay men A-final
***********************************************************************
  Team                    Name                     St nr     Time     
  1 De Dolfijn             Stefan de Die           86-03905  3.24.72        0.51.55 
                           Remko de Jong           76-00459                 1.42.78 
                           Kai Pardieck            87-04487                 2.33.50 
                           Joost Krommenhoek       84-01293                         

  2 MNC Dordrecht          Arjan vd Plaat          86-02403  3.27.78        0.51.10 
                           Sem Bijl                87-00253                 1.44.52 
                           Alex Schelvis           87-02927                 2.35.88 
                           Maarten vd Weijden      81-01923                         

  3 WVZ                    Wouter Smeets           84-02093  3.28.61        0.51.62 
                           Marcel Thijsse          82-01719                 1.44.31 
                           Raymond van de Merwe    86-02077                 2.37.21 
                           Martijn Smeets          81-01555                         

4x200m freestyle relay men A-final
***********************************************************************
  Team                    Name                     St nr     Time     
  1 WVZ                    Wouter Smeets           84-02093  7.36.52        1.51.44 
                           Marcel Thijsse          82-01719                 3.48.06 
                           Raymond vd Merwe        86-02077                 5.42.90 
                           Martijn Smeets          81-01555                         
                           Sander Smeets           84-02091

  2 DWK-XCESS              Joran Barends           85-00091  7.40.27        1.52.39 
                           Perry Arentsen          88-00073                 3.49.90 
                           David uit den Bogaard   82-01757                 5.46.34 
                           Sander Karssen          85-01285                         
                           Frederik Tamminga       87-03293

  3 De Dolfijn             Joost Krommenhoek       84-01293  7.43.36        1.58.23 
                           Bo Wullings             89-04251                 3.54.57 
                           Sander Ganzevles        82-00463                 5.49.32 
                           Stefan de Die           86-03905                       

50m freestyle women A-final
***********************************************************************
    Name                   Team                    St nr     Time     
  1 Marleen Veldhuis       XLence Swimteam         79-00894  0.24.72        
  2 Ranomi Kromowidjojo    TriVia                  90-02156  0.25.34        
  3 Chantal Groot          XLence Swimteam         82-00562  0.25.45        
  4 Saskia de Jonge        't Tolhekke             86-01826  0.25.85        
  5 Mariëlle Janssen       DWK-XCESS               82-00760  0.25.91        
  6 Saskia v.d. Wielen     Zwemlust-den Homme      84-02734  0.26.17        
  7 Barbara v. Rhijn       DWK-XCESS               81-01238  0.26.23        
  8 Annelies Pol           Zignea                  89-03334  0.26.65        

50m freestyle women B-final
***********************************************************************
    Name                   Team                    St nr     Time     
  1 Mieke Veens            HZPC                    85-02944  0.26.39        
  2 Manon van Vulpen       PSV                     87-04494  0.26.51        
  3 Monique Driessen       SBC-2000 (SG)           78-00218  0.26.53        
  4 Maaike van den Brand   WVZ                     80-00154  0.26.65        
  5 Karen van der Wal      De Lansingh             91-03414  0.26.73        
  6 Ineke Goossens         SBC-2000 (SG)           79-00266  0.26.86        
    Esther de Boer         DZ&PC                   89-00390  0.26.86        
  8 Eline Boers            De Columbiaan           91-04546  0.26.92        

100m freestyle women A-final
***********************************************************************
    Name                   Team                    St nr     Time           50m
  1 Marleen Veldhuis       XLence Swimteam         79-00894  0.53.07        0.25.37 
  2 Inge Dekker            De Kempvis              85-00628  0.54.38        0.26.48 
  3 Hinkelien Schreuder    PSV                     84-02192  0.54.39        0.25.93 
  4 Femke Heemskerk        De Zijl-LGB             87-05224  0.55.23        0.26.66 
  5 Ranomi Kromowidjojo    TriVia                  90-02156  0.55.61        0.26.62 
  6 Haike van Stralen      De Kempvis              83-01926  0.55.62        0.27.22 
  7 Linda Bank             De Dolfijn              86-00168  0.56.49        0.27.64 
  8 Saskia de Jonge        't Tolhekke             86-01826  0.56.51        0.26.83 

100m freestyle women B-final
***********************************************************************
    Name                   Team                    St nr     Time           50m
  1 Mariëlle Janssen       DWK-XCESS               82-00760  0.56.89        0.27.10 
  2 Manon van Vulpen       PSV                     87-04494  0.57.39        0.27.54 
  3 Saskia v.d. Wielen     Zwemlust-den Homme      84-02734  0.57.45        0.27.98 
  4 Barbara v. Rhijn       DWK-XCESS               81-01238  0.57.53        0.27.77 
  5 Lenneke van Schaik     De Dolfijn              86-03124  0.57.70        0.28.24 
  6 Sandra Temmerman       SBC-2000 (SG)           80-01100  0.57.85        0.27.53 
  7 Anne Boomars           OZ&PC                   89-00460  0.58.14        0.28.28 
  8 Ineke Goossens         SBC-2000 (SG)           79-00266  0.59.21        0.28.12 

200m freestyle women A-final
***********************************************************************
    Name                   Team                    St nr     Time           50m       100m
  1 Inge Dekker            De Kempvis              85-00628  1.56.86        0.27.53   0.57.02 
  2 Linda Bank             De Dolfijn              86-00168  1.58.85        0.27.63   0.57.99 
  3 Haike van Stralen      De Kempvis              83-01926  1.59.33        0.28.41   0.58.62 
  4 Femke Heemskerk        De Zijl-LGB             87-05224  1.59.52        0.28.53   0.58.72 
  5 Chantal Groot          XLence Swimteam         82-00562  2.00.25        0.27.85   0.58.28 
  6 Rieneke Terink         DWK-XCESS               84-02424  2.01.74        0.28.10   0.58.58 
  7 Lona Kroese            De Dolfijn              87-02382  2.04.36        0.28.96   1.00.22 
  8 Stefanie Luiken        PSV                     85-01932  2.05.88        0.29.22   1.00.95 

200m freestyle women B-final
***********************************************************************
    Name                   Team                    St nr     Time           50m       100m
  1 Ranomi Kromowidjojo    TriVia                  90-02156  2.03.49        0.28.49   0.59.93 
  2 Lotte Wilms            DWK-XCESS               84-02770  2.05.19        0.29.38   1.01.39 
  3 Marlies Reinders       De Dinkel Denekamp      86-02976  2.06.53        0.29.77   1.02.31 
  4 Maartje van Keulen     SBC-2000 (SG)           80-00584  2.07.00        0.30.18   1.02.74 
  5 Saskia de Jonge        't Tolhekke             86-01826  2.07.21        0.28.32   1.00.77 
  6 Joyce van Keulen       DWK-XCESS               84-01278  2.07.50        0.29.48   1.01.90 
  7 Lieke Verouden         PSV                     90-03948  2.08.00        0.30.71   1.03.20 
  8 Tamar Bakker           DWK-XCESS               84-00080  2.08.57        0.29.84   1.02.65 

400m freestyle women A-final
***********************************************************************
    Name                   Team                    St nr     Time           50m       100m      200m      300m
  1 Linda Bank             De Dolfijn              86-00168  4.12.52        0.28.73   0.59.89   2.03.16   3.07.25 
  2 Rieneke Terink         DWK-XCESS               84-02424  4.17.58        0.28.85   1.00.24   2.05.17   3.11.39 
  3 Marjolein Post         Zwemlust-den Homme      89-03370  4.23.63        0.29.60   1.01.96   2.08.63   3.15.88 
  4 Linsy Heister          PSV                     88-01672  4.25.11        0.30.80   1.03.89   2.11.11   3.18.35 
  5 Marion v.d. Berg       DWK-XCESS               86-00272  4.25.16        0.29.49   1.02.01   2.08.95   3.17.05 
  6 Maartje van Keulen     SBC-2000 (SG)           80-00584  4.27.59        0.30.65   1.03.51   2.11.19   3.19.67 
  7 Bianca de Bruijn       MNC Dordrecht           84-00390  4.28.75        0.31.13   1.04.72   2.12.30   3.20.81 
  8 Marlies Reinders       De Dinkel Denekamp      86-02976  4.29.21        0.30.68   1.04.36   2.12.94   3.21.06 

400m freestyle women B-final
***********************************************************************
    Name                   Team                    St nr     Time           50m       100m      200m      300m
  1 Gea Hagting            Stadskanaal             88-01584  4.28.74        0.32.02   1.06.30   2.16.14   3.23.51 
  2 Maaike Waaijer         SGW(SG)                 90-04120  4.29.20        0.31.36   1.05.21   2.14.11   3.22.67 
  3 Denise de Riet         Van Vliet Barracud      84-02040  4.30.98        0.31.28   1.05.35   2.14.10   3.23.17 
  4 Sascha de Bruijn       MNC Dordrecht           88-00680  4.30.99        0.31.11   1.05.08   2.14.21   3.23.53 
  5 Karin Kraaijeveld      MNC Dordrecht           85-01710  4.31.60        0.30.94   1.04.85   2.14.48   3.23.69 
  6 Evelien Sohl           Het Y-mere(SG)          86-03346  4.34.24        0.31.63   1.06.06   2.15.26   3.24.79 
  7 Britt Bakker           De Dolfijn              91-00094  4.35.27        0.31.39   1.05.43   2.15.39   3.26.57 
  8 Anita Scheper          Hoogeveen               88-03862  4.36.28        0.31.29   1.05.53   2.15.60   3.26.54 

800m freestyle women A-final
***********************************************************************
    Name                   Team                    St nr     Time           100m      200m      400m
  1 Linda Bank             De Dolfijn              86-00168  08.47.94       1.01.94   2.08.15   4.21.67 
  2 Rieneke Terink         DWK-XCESS               84-02424  08.54.82       1.02.48   2.09.51   4.24.82 
  3 Marjolein Post         Zwemlust-den Homme      89-03370  08.59.69       1.03.66   2.11.49   4.26.87 
  4 Linsy Heister          PSV                     88-01672  09.03.46       1.04.17   2.11.59   4.28.61 
  5 Denise de Riet         Van Vliet Barracud      84-02040  09.03.54       1.04.62   2.12.38   4.29.25 
  6 Marion v.d. Berg       DWK-XCESS               86-00272  09.03.68       1.02.12   2.09.76   4.26.49 
  7 Bianca de Bruijn       MNC Dordrecht           84-00390  09.04.41       1.04.90   2.12.88   4.30.28 
  8 Evelien Sohl           Het Y-mere(SG)          86-03346  09.27.87       1.06.10   2.16.53   4.40.96 

1500m freestyle women A-final
***********************************************************************
    Name                   Team                    St nr     Time           100m      200m      400m      800m
  1 Edith van Dijk         Hoorn-Aurik             73-00082  16.54.09       1.04.39   2.10.43   4.23.96   08.55.41
  2 Marjolein Post         Zwemlust-den Homme      89-03370  17.06.19       1.04.04   2.11.00   4.26.21   09.00.36
  3 Linsy Heister          PSV                     88-01672  17.10.95       1.04.52   2.11.98   4.29.23   09.06.38
  4 Denise de Riet         Van Vliet Barracud      84-02040  17.21.94       1.04.61   2.13.64   4.32.64   09.12.01
  5 Bianca de Bruijn       MNC Dordrecht           84-00390  17.27.33       1.05.53   2.14.29   4.33.26   09.13.42
  6 Maaike Waaijer         SGW(SG)                 90-04120  17.30.44       1.05.39   2.14.30   4.34.95   09.17.52
  7 Evelien Sohl           Het Y-mere(SG)          86-03346  17.51.24       1.06.95   2.17.89   4.41.16   09.28.53
  8 Elvira Jonkers         TriVia                  79-00420  18.26.20       1.07.92   2.20.18   4.46.73   09.42.10

50m breaststroke women A-final
***********************************************************************
    Name                   Team                    St nr     Time     
  1 Moniek Nijhuis         OZ&PC                   88-03188  0.31.50        
  2 Madelon Baans          De Kempvis              77-00032  0.31.56        
  3 Eline Boers            De Columbiaan           91-04546  0.32.54        
  4 Ellen van de Velde     WVZ                     82-01692  0.32.79        
  5 Jolijn van Valkengoed  De Dolfijn              81-01516  0.32.83        
  6 Margriet Zwanenburg    DZ&PC                   86-04274  0.32.88        
  7 Stephanie Rombout      Koewacht                88-03696  0.33.68        
  8 Suzan v.d. Boogaard    PSV                     89-00450  0.33.69        

50m breaststroke women B-final
***********************************************************************
    Name                   Team                    St nr     Time     
  1 Karin Hidding          De Dinkel Denekamp      84-00970  0.33.18        
  2 Loes Zanderink         De Dinkel Denekamp      88-05006  0.33.68        
  3 Tessa Brouwer          Zaanstad(SG)            91-05548  0.33.96        
  4 Lia Dekker             DZ&PC                   87-00830  0.33.99        
  5 Marcia Gaspersz        ZC Ooievaar (SG)        89-01270  0.34.08        
  6 Martine v.d. Heide     WVZ                     80-00416  0.34.20        
  7 Anouk Elzerman         De Dolfijn              90-05914  0.34.46        
  8 Ryan Verplanke         Scheldestroom           77-00696  0.34.58        

100m breaststroke women A-final
***********************************************************************
    Name                   Team                    St nr     Time           50m
  1 Madelon Baans          De Kempvis              77-00032  1.09.07        0.32.73 
  2 Moniek Nijhuis         OZ&PC                   88-03188  1.09.22        0.32.34 
  3 Jolijn van Valkengoed  De Dolfijn              81-01516  1.10.02        0.32.96 
  4 Margriet Zwanenburg    DZ&PC                   86-04274  1.10.96        0.33.26 
  5 Loes Zanderink         De Dinkel Denekamp      88-05006  1.12.10        0.33.87 
  6 Ellen van de Velde     WVZ                     82-01692  1.12.26        0.33.59 
  7 Lia Dekker             DZ&PC                   87-00830  1.12.48        0.34.19 
  8 Eline Boers            De Columbiaan           91-04546  1.12.87        0.33.69 

100m breaststroke women B-final
***********************************************************************
    Name                   Team                    St nr     Time           50m
  1 Tessa Brouwer          Zaanstad(SG)            91-05548  1.13.97        0.35.05 
  2 Karin Hidding          De Dinkel Denekamp      84-00970  1.14.35        0.35.26 
  3 Anouk Elzerman         De Dolfijn              90-05914  1.14.37        0.35.05 
  4 Suzan v.d. Boogaard    PSV                     89-00450  1.14.66        0.35.10 
  5 Lisa Nijland           De Whee                 91-02272  1.14.68        0.35.44 
  6 Eveline Rödel          De Dinkel Denekamp      90-03238  1.14.81        0.35.23 
  7 Stephanie Rombout      Koewacht                88-03696  1.14.90        0.35.32 
  8 Marcia Gaspersz        ZC Ooievaar (SG)        89-01270  1.15.35        0.35.18 

200m breaststroke women A-final
***********************************************************************
    Name                   Team                    St nr     Time           50m       100m
  1 Melanie ten Brink      XLence Swimteam         81-00232  2.28.74        0.33.92   1.11.42 
  2 Jolijn van Valkengoed  De Dolfijn              81-01516  2.31.79        0.34.26   1.11.95 
  3 Loes Zanderink         De Dinkel Denekamp      88-05006  2.32.96        0.34.15   1.12.82 
  4 Lia Dekker             DZ&PC                   87-00830  2.39.37        0.35.32   1.14.96 
  5 Sylvia Berens          TRB-RES                 80-01508  2.40.88        0.35.20   1.14.50 
  6 Eveline Rödel          De Dinkel Denekamp      90-03238  2.42.52        0.37.08   1.18.28 
  7 Nienke van Eck         Hoogeveen               91-00838  2.42.56        0.36.44   1.17.84 
  8 Lisa Nijland           De Whee                 91-02272  2.42.75        0.36.04   1.16.43 

50m backstroke women A-final
***********************************************************************
    Name                   Team                    St nr     Time     
  1 Hinkelien Schreuder    PSV                     84-02192  0.27.90        
  2 Mariët Koster          Hoogeveen               83-01162  0.29.20        
  3 Stefanie Luiken        PSV                     85-01932  0.29.44        
  4 Femke Heemskerk        De Zijl-LGB             87-05224  0.29.51        
  5 Ranomi Kromowidjojo    TriVia                  90-02156  0.29.71        
  6 Rieneke Schinkel       XLence Swimteam         83-01756  0.30.03        
  7 Wendy vd Zanden        PSV                     88-05004  0.30.21        
  8 Lenneke van Schaik     De Dolfijn              86-03124  0.30.23        

50m backstroke women B-final
***********************************************************************
    Name                   Team                    St nr     Time     
  1 Willemijn Knot         Ritola Z&PC             90-02010  0.30.00        
  2 Daphne ten Brink       WZ&PC                   85-00454  0.30.02        
  3 Evy Witlox             DWK-XCESS               88-04946  0.30.15        
  4 Manon van Vulpen       PSV                     87-04494  0.30.23        
  5 Ellen de Goeij         Zwemlust-den Homme      87-01356  0.30.28        
  6 Anja vd Hout           ZC Ooievaar (SG)        90-01598  0.31.00        
  7 Josje van Houwelingen  De Schelde              90-01606  0.31.06        
  8 Chantal Kuipers        NDD                     87-02430  0.31.91        

100m backstroke women A-final
***********************************************************************
    Name                   Team                    St nr     Time           50m
  1 Hinkelien Schreuder    PSV                     84-02192  0.59.63        0.29.07 
  2 Marleen Veldhuis       XLence Swimteam         79-00894  1.01.11        0.29.63 
  3 Femke Heemskerk        De Zijl-LGB             87-05224  1.01.18        0.30.24 
  4 Mariët Koster          Hoogeveen               83-01162  1.01.72        0.30.12 
  5 Stefanie Luiken        PSV                     85-01932  1.02.59        0.30.47 
  6 Rieneke Schinkel       XLence Swimteam         83-01756  1.03.19        0.30.92 
  7 Wendy vd Zanden        PSV                     88-05004  1.04.21        0.31.10 
  8 Ellen de Goeij         Zwemlust-den Homme      87-01356  1.04.86        0.31.23 

100m backstroke women B-final
***********************************************************************
    Name                   Team                    St nr     Time           50m
  1 Nadine Straten         De Dolfijn              91-03008  1.04.76        0.31.38 
  2 Daphne ten Brink       WZ&PC                   85-00454  1.04.78        0.31.54 
  3 Joyce van Keulen       DWK-XCESS               84-01278  1.04.82        0.31.37 
  4 Willemijn Knot         Ritola Z&PC             90-02010  1.05.06        0.31.30 
  5 Lenneke van Schaik     De Dolfijn              86-03124  1.05.24        0.31.91 
  6 Marina Scheepbouwer    De Whee                 84-02154  1.05.54        0.31.70 
  7 Mariska v.d. Tol       LZ 1886                 86-03558  1.06.26        0.32.05 
  8 Josje van Houwelingen  De Schelde              90-01606  1.07.18        0.32.05 

200m backstroke women A-final
***********************************************************************
    Name                   Team                    St nr     Time           50m       100m
  1 Hinkelien Schreuder    PSV                     84-02192  2.10.29        0.30.34   1.03.46 
  2 Mariët Koster          Hoogeveen               83-01162  2.12.17        0.31.02   1.04.33 
  3 Femke Heemskerk        De Zijl-LGB             87-05224  2.13.45        0.32.05   1.05.84 
  4 Rieneke Terink         DWK-XCESS               84-02424  2.16.65        0.32.70   1.07.10 
  5 Stefanie Luiken        PSV                     85-01932  2.16.80        0.32.17   1.06.61 
  6 Rieneke Schinkel       XLence Swimteam         83-01756  2.17.59        0.31.82   1.06.08 
  7 Wendy vd Zanden        PSV                     88-05004  2.18.45        0.31.66   1.06.28 
  8 Joyce van Keulen       DWK-XCESS               84-01278  2.20.28        0.32.53   1.07.26 

200m backstroke women B-final
***********************************************************************
    Name                   Team                    St nr     Time           50m       100m
  1 Nadine Straten         De Dolfijn              91-03008  2.18.77        0.32.34   1.06.75 
  2 Willemijn Knot         Ritola Z&PC             90-02010  2.21.30        0.32.35   1.08.22 
  3 Marina Scheepbouwer    De Whee                 84-02154  2.21.38        0.32.79   1.08.03 
  4 Daphne ten Brink       WZ&PC                   85-00454  2.21.80        0.32.51   1.08.36 
  5 Evy Witlox             DWK-XCESS               88-04946  2.21.83        0.32.76   1.08.41 
  6 Wendan Poelstra        HZ&PC Heerenveen        91-02496  2.23.24        0.33.68   1.09.16 
  7 Mariska v.d. Tol       LZ 1886                 86-03558  2.23.60        0.33.15   1.09.34 
  8 Lieke Verouden         PSV                     90-03948  2.25.82        0.34.56   1.11.32 

50m butterfly women A-final
***********************************************************************
    Name                   Team                    St nr     Time     
  1 Inge Dekker            De Kempvis              85-00628  0.26.61        
  2 Monique Driessen       SBC-2000 (SG)           78-00218  0.27.89        
  3 Ranomi Kromowidjojo    TriVia                  90-02156  0.28.28        
  4 Rieneke Schinkel       XLence Swimteam         83-01756  0.28.39        
  5 Barbara v. Rhijn       DWK-XCESS               81-01238  0.28.51        
  6 Annelies Pol           Zignea                  89-03334  0.28.54        
  7 Marina Scheepbouwer    De Whee                 84-02154  0.28.87        
  8 Maaike van den Brand   WVZ                     80-00154  0.29.03        

100m butterfly women A-final
***********************************************************************
    Name                   Team                    St nr     Time           50m
  1 Inge Dekker            De Kempvis              85-00628  0.58.05        0.27.17 
  2 Sandra Temmerman       SBC-2000 (SG)           80-01100  1.02.47        0.29.08 
  3 Marina Scheepbouwer    De Whee                 84-02154  1.02.62        0.29.19 
  4 Hedwig Kikkert         TriVia                  85-01566  1.02.85        0.29.24 
  5 Mariëlle Janssen       DWK-XCESS               82-00760  1.03.19        0.28.85 
  6 Barbara v. Rhijn       DWK-XCESS               81-01238  1.03.99        0.29.34 
  7 Annelies Pol           Zignea                  89-03334  1.04.51        0.29.56 
  8 Marjon Hollander       DZ&PC                   84-01004  1.04.55        0.30.69 

100m butterfly women B-final
***********************************************************************
    Name                   Team                    St nr     Time           50m
  1 Willemijn Knot         Ritola Z&PC             90-02010  1.04.02        0.29.94 
  2 Ziarah Janssen         BZV                     90-01760  1.05.43        0.30.34 
  3 Anja vd Hout           ZC Ooievaar (SG)        90-01598  1.06.80        0.31.62 
  4 Silke Oude Weernink    De Dinkel Denekamp      90-02854  1.07.35        0.31.68 
  5 Lisa Dreesens          Noord-Limburg(SG)       91-05798  1.07.39        0.30.94 
  6 Elise Bouwens          RZC                     91-03964  1.08.42        0.31.86 
  7 Sharon Verstegen       NDD                     90-03964  1.09.26        0.31.89 
    Kelly ter Doest        De Whee                 91-00750            AF   

200m butterfly women A-final
***********************************************************************
    Name                   Team                    St nr     Time           50m       100m
  1 Sandra Temmerman       SBC-2000 (SG)           80-01100  2.15.76        0.29.94   1.03.43 
  2 Hedwig Kikkert         TriVia                  85-01566  2.20.03        0.31.47   1.07.05 
  3 Elvira Jonkers         TriVia                  79-00420  2.21.28        0.30.57   1.05.71 
  4 Chrisje Moes           De Dolfijn              85-02080  2.22.04        0.31.07   1.06.33 
  5 Lotte Wilms            DWK-XCESS               84-02770  2.23.82        0.30.63   1.06.42 
  6 Marjon Hollander       DZ&PC                   84-01004  2.25.68        0.31.67   1.08.07 
  7 Silke Oude Weernink    De Dinkel Denekamp      90-02854  2.29.43        0.32.76   1.10.17 
  8 Anita Scheper          Hoogeveen               88-03862  2.31.99        0.32.93   1.11.12 

200m IM women A-final
***********************************************************************
    Name                   Team                    St nr     Time           50 m
  1 Hinkelien Schreuder    PSV                     84-02192  2.12.85        0.28.85 
  2 Femke Heemskerk        De Zijl-LGB             87-05224  2.13.67        0.29.35 
  3 Melanie ten Brink      XLence Swimteam         81-00232  2.15.39        0.29.91 
  4 Jolijn van Valkengoed  De Dolfijn              81-01516  2.17.53        0.29.75 
  5 Lona Kroese            De Dolfijn              87-02382  2.18.72        0.31.35 
  6 Lieke Verouden         PSV                     90-03948  2.24.99        0.32.24 
  7 Lenneke van Schaik     De Dolfijn              86-03124  2.25.26        0.31.08 
    Tamar Bakker           DWK-XCESS               84-00080  2.22.14   RD   0.30.73 

200m IM women B-final
***********************************************************************
    Name                   Team                    St nr     Time           50 m
  1 Caroline Stuut         TriVia                  88-04216  2.23.95        0.30.94 
  2 Willemijn Knot         Ritola Z&PC             90-02010  2.24.70        0.30.86 
  3 Kelly ter Doest        De Whee                 91-00750  2.26.13        0.30.73 
  4 Silke Oude Weernink    De Dinkel Denekamp      90-02854  2.26.15        0.32.20 
  5 Tessa Brouwer          Zaanstad(SG)            91-05548  2.26.85        0.32.45 
  6 Stephanie Rombout      Koewacht                88-03696  2.27.00        0.30.93 
  7 Joanne Veenvliet       De Dolfijn              83-02036  2.30.85        0.32.66 
  8 Wendan Poelstra        HZ&PC Heerenveen        91-02496  2.31.06        0.32.74 

400m IM women A-final
***********************************************************************
    Name                   Team                    St nr     Time           100 m
  1 Jolijn van Valkengoed  De Dolfijn              81-01516  4.52.44        1.05.19 
  2 Lona Kroese            De Dolfijn              87-02382  4.57.55        1.09.00 
  3 Maartje van Keulen     SBC-2000 (SG)           80-00584  5.01.41        1.09.42 
  4 Caroline Stuut         TriVia                  88-04216  5.04.12        1.08.02 
  5 Lotte Wilms            DWK-XCESS               84-02770  5.05.88        1.08.24 
  6 Evelien Sohl           Het Y-mere(SG)          86-03346  5.11.84        1.12.75 
  7 Wilma Scheepers        Zeester-Meerval         88-03836  5.25.34        1.13.64 
    Melanie ten Brink      XLence Swimteam         81-00232  NG        ng     

4x100m medley relay women A-final
***********************************************************************
  Team                    Name                     St nr     Time     
  1 De Dolfijn             Lenneke van Schaik      86-03124  4.16.22        1.06.34 
                           Jolijn van Valkengoed   81-01516                 2.15.67 
                           Chrisje Moes            85-02080                 3.20.89 
                           Linda Bank              86-00168                         

  2 Hoogeveen              Mariët Koster           83-01162  4.19.87        1.02.38 
                           Wendy van der Iest      87-01904                 2.16.31 
                           Anita Scheper           88-03862                 3.21.62 
                           Charlotte Mol           91-02138                         
                           Lisanne Mol             88-03050

  3 DWK-XCESS              Evy Witlox              88-04946  4.21.21        1.05.58 
                           Yvonne vd Pol           88-03472                 2.20.59 
                           Barbara van Rhijn       81-01238                 3.25.26 
                           Marielle Janssen        82-00760                         

4x100m freestyle relay women A-final
***********************************************************************
  Team                    Name                     St nr     Time     
  1 XLence Swimteam        Melanie ten Brink       81-00232  3.45.71        0.56.46 
                           Rieneke Schinkel        83-01756                 1.53.52 
                           Chantal Groot           82-00562                 2.49.73 
                           Marleen Veldhuis        79-00894                         

  2 DWK-XCESS              Rieneke Terink          84-02424  3.47.61        0.57.21 
                           Barbara v. Rhijn        81-01238                 1.54.28 
                           Tamar Bakker            84-00080                 2.51.26 
                           Mariëlle Janssen        82-00760                         
                           Kim Anne Bouw           90-00500

  3 De Dolfijn             Linda Bank              86-00168  3.47.99        0.56.53 
                           Jolijn van Valkengoed   81-01516                 1.53.52 
                           Lenneke van Schaik      86-03124                 2.51.56 
                           Lona Kroese             87-02382                         

4x200m freestyle relay women A-final
***********************************************************************
  Team                    Name                     St nr     Time     
  1 De Dolfijn             Lenneke van Schaik      86-03124  8.14.43        2.07.54 
                           Jolijn van Valkengoed   81-01516                 4.10.78 
                           Lona Kroese             87-02382                 6.13.17 
                           Linda Bank              86-00168                         

  2 DWK-XCESS              Rieneke Terink          84-02424  8.26.32        2.01.10 
                           Marion vd Berg          86-00272                 4.08.82 
                           Zanella Hey             88-01762                 6.19.76 
                           Tamar Bakker            84-00080                         

  3 DWK-XCESS              Lotte Wilms             84-02770  8.28.60        2.06.31 
                           Joyce van Keulen        84-01278                 4.13.73 
                           Marielle Janssen        82-00760                 6.20.02 
                           Barbara v. Rhijn        81-01238                         

ADVERTISEMENT


ADVERTISEMENT