ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
--- Results, Rankings, and Records ---
NBAC Christmas Invitational
12/11/2005-12/11/2005
Annapolis, Maryland United States

Licensed to NBAC                      Hy-Tek's Meet Manager 12/11/2005 11:39 PM
        2005 NBAC CHRISTMAS INVITATIONAL MEET - 12/9/2005 to 12/11/2005        
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls Open 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 KALISZ, COURTNEY          15 NORTH BALTIMORE      9:57.55    9:58.36    9  
      27.87   29.99   30.07   29.78   29.23   29.69   29.84   30.00
      30.09   30.59   29.93   30.25   30.43   30.28   30.40   30.29
      30.17   30.36   30.01   29.09                                
  2 BARNES, ALLISON           16 NORTH BALTIMORE     10:03.05   10:00.67    7  
      27.78   29.96   30.06   30.29   30.03   29.94   29.90   30.13
      30.08   30.22   30.32   30.40   30.39   30.37   30.35   30.19
      30.27   30.33   30.29   29.37                                
  3 TIPTON, EMILY             16 NORTH BALTIMORE     10:02.68   10:02.65    6  
      28.41   29.96   30.21   30.22   30.44   30.18   30.14   30.19
      30.14   30.19   30.27   30.48   30.41   30.34   30.32   30.35
      30.33   30.32   30.17   29.58                                
  4 KUCHERICH, JULIA          13 NORTH BALTIMORE     10:22.64   10:14.38    5  
      27.96   30.29   30.13   30.28   30.33   30.46   30.51   30.70
      30.78   30.91   30.86   31.12   31.26   31.34   31.44   31.45
      31.47   31.41   31.33   30.35                                
  5 BROWN, ALLIE              14 NORTH BALTIMORE     10:25.35   10:23.54    4  
      29.20   30.69   30.83   30.77   30.86   30.91   31.13   31.07
      31.28   31.29   31.30   31.41   31.61   31.75   31.76   31.65
      31.94   31.47   31.64   30.98                                
  6 CARTER, CAITLIN           13 NORTH BALTIMORE     10:50.09   10:38.70    3  
      29.94   32.12   32.50   32.09   31.97   32.28   32.22   32.49
      32.12   32.32   31.97   32.28   32.03   31.97   31.81   31.79
      31.98   32.21   31.78   30.83                                
  7 AHERON, GRACE             14 CCA                 10:30.24   10:39.71    2  
      29.39   31.52   32.40   31.75   32.47   32.64   32.38   32.65
      32.85   32.53   31.56   32.37   32.45   32.56   32.21   32.25
      31.68   32.07   31.65   30.33                                
  8 BROWN, MAGGIE             14 NORTH BALTIMORE     10:22.42   10:40.09    1  
      29.21   31.12   31.66   31.84   32.31   32.17   32.56   32.92
      32.73   32.72   32.10   32.35   32.87   31.83   31.90   32.04
      32.44   32.47   32.27   30.58                                
  9 FRIEDRICH, KILEY          16 NORTH BALTIMORE     11:27.99   10:41.24  
      29.41   31.66   31.77   31.66   31.88   31.59   32.34   32.10
      32.54   32.68   32.55   32.75   32.89   32.50   32.45   32.49
      32.46   32.65   31.98   30.89                                
 10 HARRISON, CAITLYN         15 QDD                 10:56.68   10:41.71  
      30.13   31.26   31.70   31.23   32.75   32.58   32.07   32.11
      32.65   32.78   32.07   32.26   32.98   32.61   32.31   32.31
      33.00   32.23   32.42   30.26                                
 11 WAITE, TAGE               17 ODAC                10:27.94   10:42.70  
      29.70   30.76   31.42   31.80   31.90   31.90   31.86   32.08
      32.30   32.24   32.39   32.72   32.72   32.84   32.87   32.85
      32.91   32.81   32.81   31.82                                
 12 ROMAN, FRANKIE            13 NORTH BALTIMORE     10:51.32   10:45.60  
      30.26   32.80   32.77   32.65   32.18   32.65   32.12   32.43
      32.26   32.51   32.18   32.50   32.41   32.68   32.49   32.51
      32.35   32.41   31.92   31.52                                
 13 DOBRZANSKI, CASSIE        16 MONOCACY            10:32.52   10:46.80  
      28.98   31.60   31.25   31.85   31.97   32.10   32.09   32.42
      32.64   32.88   32.28   33.04   33.15   32.57   33.49   33.36
      33.51   33.27   32.81   31.54                                
 14 KREBS, JESSIE             13 NORTH BALTIMORE     10:55.68   10:47.27  
      29.71   32.37   32.71   32.83   32.39   32.45   32.55   32.42
      32.54   32.55   32.34   32.43   32.51   32.67   32.63   32.70
      32.64   32.64   32.46   31.73                                
 15 AVERS, WHITNEY            14 NAVAL ACADEMY       10:48.42   10:49.30  
      30.16   32.81   32.72   32.99   32.67   32.66   33.27   32.52
      32.41   33.14   32.55   33.00   32.52   33.22   32.19   32.89
      32.13   32.41   31.95   31.09                                
 16 FINI, KELLY               15 QDD                 11:06.80   10:56.44  
      30.89   32.82   32.80   31.97   33.73   32.94   32.96   32.21
      33.78   33.33   32.91   32.33   33.87   33.36   32.86   32.71
      33.61   33.14   32.87   31.35                                
 17 SHANKS, LISA              15 WAC                 10:45.54   10:56.62  
      29.71   32.61   32.84   32.89   32.69   32.69   32.94   33.20
      33.31   33.00   33.09   32.88   33.02   33.07   33.10   33.14
      33.32   33.32   33.23   32.57                                
 18 DOUGLAS, KERRY            17 COAST GUARD         10:57.04   11:01.09  
      30.18   33.42   33.54   33.39   33.32   33.50   33.13   33.29
      33.81   33.59   33.07   33.28   32.95   33.39   33.36   32.78
      33.00   32.88   32.87   32.34                                
 19 LONG, ALLY                14 MONOCACY            10:47.68   11:03.61  
      30.23   32.47   32.88   33.09   33.07   33.08   33.45   33.54
      33.51   33.51   33.67   33.39   33.85   33.52   33.39   33.69
      33.48   33.64   33.32   32.83                                
 20 DOWN, ASHLEY              14 NORTH BALTIMORE     11:28.96   11:09.70  
      29.88   32.57   33.50   33.43   33.68   33.57   33.82   33.73
      33.99   33.74   33.54   33.78   33.66   34.25   34.01   33.72
      34.35   34.19   33.56   32.73                                
 21 FOLEY, CAITLIN            14 ODAC                11:21.99   11:09.78  
      31.16   33.36   33.70   33.63   33.51   33.55   33.78   33.51
      33.71   33.94   33.89   33.71   32.82   34.04   33.97   33.62
      33.70   34.11   33.70   32.37                                
 22 FOWLER, JAMIE             15 NORTH BALTIMORE     11:11.94   11:10.26  
      31.27   33.14   33.73   33.65   33.55   33.71   33.80   33.70
      33.61   33.72   33.92   33.62   33.35   33.95   34.01   34.04
      33.86   33.95   33.24   32.44                                
 23 SYDNOR, LANIER            15 ODAC                11:17.12   11:11.53  
      30.81   32.82   33.12   32.13   33.39   33.09   33.14   32.60
      34.42   34.65   34.91   34.73   34.84   35.12   33.37   34.09
      34.27   34.22   34.10   31.71                                
 24 SCHWEITZER, HALEY         13 WAC                 11:31.85   11:21.44  
      30.61   34.12   34.52   35.03   34.62   34.69   35.10   34.05
      34.72   34.77   34.48   34.47   33.71   34.27   33.86   33.60
      33.31   33.97   33.24   34.30                                
 25 LESNICK, KIM              17 COAST GUARD B       11:42.36   11:24.70  
      31.89   34.20   34.61   34.34   34.37   34.61   34.82   34.84
      34.42   34.93   34.27   34.46   34.70   34.47   34.35   34.26
      34.39   33.98   34.24   32.55                                
 26 ARMSTRONG, LAUREN         15 NAVAL ACADEMY       11:03.35   11:26.34  
      31.82   33.70   34.29   34.21   34.53   34.13   34.29   33.97
      34.74   35.00   34.53   35.17   35.16   34.23   34.95   33.95
      34.67   34.78   34.48   33.74                                
 27 LOCKWOOD, VALLERIE        13 WAC                 11:57.46   11:31.22  
      31.92   34.85   35.19   35.08   35.05   34.87   34.80   34.96
      34.61   34.05   34.40   34.55   34.79   34.59   34.68   34.58
      34.89   34.95   34.78   33.63                                
 28 BALDERSTON, JULIE         17 ODAC                11:28.44   11:33.63  
      30.89   33.67   34.39   34.66   34.53   34.84   34.98   35.36
      35.00   35.38   35.41   35.37   35.31   35.31   35.60   34.96
      34.95   34.96   34.98   33.08                                
 29 GIBLIN, SYDNEY            15 WAC                 11:34.03   11:39.96  
      31.25   34.64   35.40   36.14   35.77   35.74   36.02   35.41
      35.45   35.74   35.77   35.46   35.22   35.35   35.44   34.66
      34.72   35.41   34.07   32.30                                
 30 JENSEN, CHELSEA           15 WAC                 11:39.65   11:40.10  
      33.18   34.96   36.06   35.94   35.82   35.70   35.59   35.32
      35.60   35.87   35.56   34.91   35.21   34.96   34.79   34.77
      34.85   34.75   33.82   32.44                                
 31 MARTIN, ERIKA             15 CCA                 11:27.86   11:40.16  
      30.46   33.85   34.46   34.70   35.27   34.66   34.99   34.97
      35.40   35.31   35.83   35.22   36.00   35.98   35.79   35.62
      35.94   35.76   35.36   34.59                                
 32 BROWN, TAYLOR             16 NORTH BALTIMORE     11:34.14   11:40.54  
      32.49   34.95   35.12   35.55   35.37   35.65   35.61   35.65
      35.52   35.24   35.92   35.68   34.92   35.58   34.85   35.26
      34.42   35.26   34.67   32.83                                
 33 HENNESSEY, KATHERINE      27 NORTH BALTIMORE     11:57.59   11:42.24  
      31.87   34.18   35.02   35.44   35.56   35.84   35.81   35.96
      35.42   35.35   35.07   35.47   35.59   35.64   35.59   35.33
      35.03   35.52   35.29   33.26                                
 34 BOWERS, ASHLEY            15 ODAC                11:57.72   11:48.20  
      30.97   33.57   34.52   34.99   35.58   35.30   35.66   36.29
      36.31   36.01   36.26   36.65   36.69   36.24   35.65   35.63
      36.17   36.01   35.71   33.99                                
 35 GALLAGHER, ERIN           13 NORTH BALTIMORE     11:48.48   11:48.30  
      32.16   35.09   35.82   35.90   35.70   35.77   35.91   35.91
      35.88   35.78   35.77   35.76   35.72   35.67   35.57   35.60
      35.73   35.45   34.95   34.16                                
 36 PETERSON, SCOOBY          13 WAC                 11:23.78   11:49.01  
      31.14   33.90   34.65   34.62   35.50   35.28   35.78   35.84
      35.90   36.00   36.18   36.28   36.34   36.41   36.28   36.18
      35.88   36.26   35.87   34.72                                
 37 DUNBAR, KELLY             16 WAC                 10:52.47   11:54.26  
      31.47   35.25   36.73   36.60   35.87   35.73   36.86   36.46
      34.79   34.93   37.85   38.23   37.83   37.40   35.51   34.84
      32.64   35.21   35.78   34.28                                
 38 SINGER, JESSICA           13 ODAC                12:02.09   12:05.70  
      31.05   34.89   36.30   36.48   36.49   36.54   36.93   36.62
      37.24   36.19   36.84   38.35   37.89   36.83   37.38   37.52
      37.67   36.55   34.53   33.41                                
 -- CORTESE, OLIVIA           14 NAVAL ACADEMY       11:22.01         NS  
 
Event 2  Boys Open 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 ZEBLEY, NICO              18 NORTH BALTIMORE      9:25.62    9:19.70    9  
      25.82   27.27   27.34   27.73   28.09   27.81   28.11   28.57
      28.80   28.42   27.90   28.45   28.87   28.58   28.12   28.74
      28.90   28.15   27.65   26.38                                
  2 ROWE, IAN                 16 NORTH BALTIMORE      9:34.66    9:19.92    7  
      25.98   27.43   27.50   27.44   27.79   27.47   28.04   28.71
      28.72   28.43   28.38   28.54   28.55   28.80   28.56   28.56
      28.49   27.85   28.10   26.58                                
  3 CLARK, ANDREW             17 NORTH BALTIMORE      9:44.65    9:31.93    6  
      26.92   28.42   28.47   28.67   28.65   28.56   28.84   28.92
      29.13   28.97   28.80   28.71   29.05   29.02   28.90   28.90
      28.97   28.75   28.31   26.97                                
  4 HARKINS, SCOTT            18 COAST GUARD          9:36.19    9:36.52    5  
      26.13   27.97   28.47   28.66   28.51   28.66   28.97   28.88
      29.05   29.27   28.88   29.02   29.20   29.45   29.38   29.20
      29.09   29.50   29.59   28.64                                
  5 LAROSA, PHILIP            15 QDD                 10:10.86    9:53.99    4  
      26.62   28.45   29.10   29.29   29.75   29.50   29.74   29.78
      30.10   29.90   29.92   30.31   30.30   30.39   30.50   30.53
      30.26   30.31   30.09   29.15                                
  6 ENGLISH, SCOTT            16 NAVAL ACADEMY       10:07.57   10:02.56    3  
      26.77   29.06   29.65   30.24   29.85   30.01   30.32   30.33
      30.31   30.70   30.62   30.75   30.78   30.55   30.52   30.51
      30.58   30.82   30.74   29.45                                
  7 THOMAS, MICHAEL           14 NORTH BALTIMORE     10:21.96   10:05.18    2  
      27.41   30.15   30.39   30.70   30.35   30.61   30.73   30.53
      30.78   30.68   30.43   30.73   30.52   30.47   30.45   30.28
      30.59   30.56   29.97   28.85                                
  8 GOODFELLOW, JACOB         17 QDD                 10:37.37   10:09.27    1  
      27.61   29.68   29.90   30.25   30.47   30.50   30.40   30.55
      30.59   30.58   31.13   30.71   30.94   30.95   30.87   30.84
      30.81   31.04   31.39   30.06                                
  9 SAKELL, NICK              16 NORTH BALTIMORE      9:55.10   10:11.43  
      27.32   29.65   30.02   30.45   30.68   30.54   30.82   31.10
      30.67   31.07   30.83   31.43   30.83   31.49   31.33   31.10
      30.53   30.93   30.55   30.09                                
 10 LYSTASH, J.R.             16 CCA                 10:17.25   10:12.19  
      27.17   29.49   29.92   29.83   30.31   30.52   30.57   31.16
      30.95   31.18   30.89   31.04   31.36   31.48   31.68   30.91
      31.41   31.84   30.72   29.76                                
 11 REIDLER, FRANK            14 MONOCACY            10:35.82   10:17.24  
      28.11   31.03   31.34   31.29   31.61   31.27   31.36   31.63
      31.35   31.19   31.00   30.75   30.47   30.47   30.94   30.68
      30.84   30.81   30.99   30.11                                
 12 COSGAREA, ANDREW          13 NORTH BALTIMORE     10:53.75   10:23.72  
      26.13   27.97   28.47   28.66   28.51   28.66   28.97   28.88
      29.05   29.27   28.88   29.02   29.20   29.45   29.38   29.20
      29.09   29.50   29.59 1:15.84                                
 13 HARRIS, ANDREW            16 CCA                 10:37.91   10:29.65  
      27.80   31.12   31.44   31.96   31.28   31.60   31.25   32.05
      31.34   32.18   32.07   31.77   31.85   32.21   32.38   31.93
      31.63   32.22   30.75   30.82                                
 14 FINCH, MITCH              15 WAC                 10:29.41   10:30.90  
      28.13   31.01   31.55   31.63   31.46   31.49   31.49   31.42
      31.33   31.64   31.63   31.73   32.10   31.80   32.24   32.35
      32.30   32.01   32.05   31.54                                
 15 SMILLIE, ADAM             18 NORTH BALTIMORE     10:20.64   10:33.17  
      27.43   30.53   30.93   31.41   31.62   31.73   31.69   31.92
      32.04   32.18   31.91   32.21   32.45   32.23   32.06   32.47
      32.32   32.24   32.29   31.51                                
 16 CADIGAN, TIM              14 NORTH BALTIMORE     10:36.68   10:34.30  
      29.10   31.74   32.08   31.87   32.66   32.05   31.96   32.25
      32.07   32.08   31.92   32.46   32.53   32.11   31.75   31.39
      31.48   31.01   31.45   30.34                                
 17 VITA, FRANK               15 NAVAL ACADEMY       10:37.46   10:35.43  
      29.00   31.93   32.34   31.84   31.88   31.88   31.58   31.80
      32.05   31.74   31.99   31.97   32.08   32.05   32.02   31.93
      32.07   32.24   31.81   31.23                                
 18 DUNNIGAN, SEAN            14 NORTH BALTIMORE     10:45.02   10:36.31  
      25.82   27.27   27.34   27.73   28.09   27.81   28.11   28.57
      28.80   28.42   27.90   28.45   28.87   28.58   28.12   28.74
      28.90   28.15   27.65 1:42.99                                
 19 DUNN, B.J.                16 WAC                 10:52.65   10:38.12  
      25.98   27.43   27.50   27.44   27.79   27.47   28.04   28.71
      28.72   28.43   28.38   28.54   28.55   28.80   28.56   28.56
      28.49   27.85   28.10 1:44.78                                
 20 DEPPE, WALT               15 ODAC                10:39.51   10:41.96  
      28.23   31.33   31.68   32.13   32.21   32.32   32.82   32.74
      32.92   32.71   32.96   32.63   33.26   32.63   32.46   32.31
      32.27   32.45   31.14   30.76                                
 21 JOHNSON, TIM              14 ODAC                10:32.53   10:42.57  
      28.02   30.99   31.79   32.56   32.33   32.69   32.21   31.92
      32.53   32.58   32.15   32.04   32.76   32.56   32.43   32.87
      32.76   33.28   32.65   31.45                                
 22 WADE, ANDREW              16 SHARKS              11:03.52   10:51.94  
      26.92   28.42   28.47   28.67   28.65   28.56   28.84   28.92
      29.13   28.97   28.80   28.71   29.05   29.02   28.90   28.90
      28.97   28.75   28.31 1:46.98                                
 23 MUNSON, LUKE              13 CCA                 11:09.64   11:00.58  
      27.32   29.65   30.02   30.45   30.68   30.54   30.82   31.10
      30.67   31.07   30.83   31.43   30.83   31.49   31.33   31.10
      30.53   30.93   30.55 1:19.24                                
 24 GUZIK, ELI                13 ODAC                11:39.58   11:32.65  
      26.77   29.06   29.65   30.24   29.85   30.01   30.32   30.33
      30.31   30.70   30.62   30.75   30.78   30.55   30.52   30.51
      30.58   30.82   30.74 1:59.54                                
 25 OVERY, CAMERON            13 WAC                 12:42.69   11:52.52  
      26.62   28.45   29.10   29.29   29.75   29.50   29.74   29.78
      30.10   29.90   29.92   30.31   30.30   30.39   30.50   30.53
      30.26   30.31   30.09 2:27.68                                
 
Event 3  Girls 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 SURHOFF, JORDAN           10 NORTH BALTIMORE        34.72      34.56    9  
  2 HYRKAS, CHRISTINA         10 MONOCACY               37.59      38.16    7  
  3 MANNING, MARGOT           10 MONOCACY               38.48      38.17    6  
  4 PAGE, LINDSEY             10 WAC                    39.68      39.03    5  
  5 MARUCA, BRITTANY          10 MONOCACY               39.38      39.10    4  
  6 PYNE, BELLA               10 NAVAL ACADEMY          40.49      39.81    3  
  7 GHARBO, ALEX              10 COAST GUARD            40.30      40.17    2  
  8 BARLEY, VICTORIA          10 COAST GUARD            40.67      40.78    1  
 
Event 3  Girls 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 SURHOFF, JORDAN           10 NORTH BALTIMORE        35.57      34.72  
  2 HYRKAS, CHRISTINA         10 MONOCACY               37.55      37.59  
  3 MANNING, MARGOT           10 MONOCACY               39.64      38.48  
  4 MARUCA, BRITTANY          10 MONOCACY               39.70      39.38  
  5 PAGE, LINDSEY             10 WAC                    39.62      39.68  
  6 GHARBO, ALEX              10 COAST GUARD            39.11      40.30  
  7 PYNE, BELLA               10 NAVAL ACADEMY          47.81      40.49  
  8 BARLEY, VICTORIA          10 COAST GUARD            40.87      40.67  
-------------------------------------------------------------------------
  9 HOPPE, REBECCA            10 COAST GUARD            41.61      40.69  
 10 FREELAND, DEVAN           10 WAC                    44.11      40.75  
-------------------------------------------------------------------------
 11 TURNER, HEIDI             10 QDD                    41.51      41.88  
 12 FARRUGIA, MOLLY           10 NORTH BALTIMORE        41.99      42.05  
 13 KASOFF, BROOKE            10 NORTH BALTIMORE        43.05      42.06  
 14 ARMSTRONG, RACHEL          9 NAVAL ACADEMY          42.68      42.48  
 15 PALTELL, KATHERINE        10 NORTH BALTIMORE        41.90      42.78  
 16 WELTMAN, SARAH            10 MONOCACY               45.97      42.81  
 17 SUTTON, HANNAH            10 ODAC                   44.80      43.48  
 18 CATON, RACHEL              9 NAVAL ACADEMY          46.51      43.73  
 19 GALLAGHER, MAGGIE         10 NORTH BALTIMORE        47.07      44.05  
 20 BROADWELL, KELSEY         10 CCA                    44.64      44.41  
 21 PURNELL, ELIZABETH        10 NORTH BALTIMORE        45.15      44.70  
 22 CARROLL, NATALIE          10 SHARKS                 43.43      44.73  
 23 HABEEB, HANNAH             9 ODAC                   44.18      45.34  
 24 WILLIAMS, LOREN            9 ODAC                   48.07      45.68  
 25 DOUGLAS, ALYSSA           10 QDD                    44.56      45.88  
 26 WHITE, KIRSTEN             9 COAST GUARD            45.61      45.89  
 27 POLLACK, MARGARET          9 NORTH BALTIMORE        47.61      46.01  
 28 CUNNINGHAM, CASSIDY       10 NAVAL ACADEMY          53.29      46.81  
 29 WILLIAMS, LOGAN            9 ODAC                   47.63      46.90  
 30 O'BIER, TARA               9 QDD                    47.49      47.16  
 31 REITER, JULIE             10 NAVAL ACADEMY          51.57      47.58  
 32 ROGERS, SARA               9 SHARKS                 49.71      48.63  
 33 PEZZA, HANNAH              9 QDD                  1:00.33      48.79  
 34 BURNS, JENINE             10 ODAC                   50.67      50.05  
 35 MINICK, EMILY              9 QDD                    54.06      50.87  
 -- BLACK, GRACE              10 CCA                    45.39         DQ  
 -- SCHLIMGEN, BRITTANI       10 ODAC                   54.49         DQ  
 -- RUNK, JULIANNA             9 NORTH BALTIMORE        39.07         NS  
 -- YOUNISS, GABRIELA         10 NORTH BALTIMORE        47.69         NS  
 
Event 4  Boys 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 BRITT, HUNTER             10 CCA                    38.30      39.69    9  
  2 MERNIN, ETHAN             10 QDD                    41.49      40.94    7  
  3 BECHTOLD, LEANDER         10 NORTH BALTIMORE        43.14      42.55    6  
  4 RODDY, COLIN              10 NORTH BALTIMORE        42.18      42.68    5  
  5 DANIELSON, MAX            10 ODAC                   42.77      42.70    4  
  6 ADAMS, JARED              10 CCA                    41.78      42.96    3  
  7 BALDERSTON, JAMES         10 ODAC                   44.05      43.19    2  
 -- TATE, MASON                9 NORTH BALTIMORE        42.54         DQ  
 
Event 4  Boys 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 BRITT, HUNTER             10 CCA                    39.74      38.30  
  2 MERNIN, ETHAN             10 QDD                    42.21      41.49  
  3 ADAMS, JARED              10 CCA                    43.21      41.78  
  4 RODDY, COLIN              10 NORTH BALTIMORE        43.86      42.18  
  5 TATE, MASON                9 NORTH BALTIMORE        43.00      42.54  
  6 DANIELSON, MAX            10 ODAC                   42.38      42.77  
  7 BECHTOLD, LEANDER         10 NORTH BALTIMORE        44.43      43.14  
  8 BALDERSTON, JAMES         10 ODAC                   44.24      44.05  
-------------------------------------------------------------------------
  9 REGENBOGEN, DALTON        10 QDD                    45.88      44.31  
 10 ENQUIST, JOHN             10 SHARKS                 45.39      45.44  
-------------------------------------------------------------------------
 11 WILLIAMS, MITCH            9 NORTH BALTIMORE        47.08      46.06  
 12 COLKET, MATTHEW           10 MONOCACY             1:06.77      46.14  
 13 PRUITT, AJ                10 NORTH BALTIMORE        46.76      46.47  
 14 PETERSON, ROBERT          10 SHARKS                 47.65      46.89  
 15 STEPHENS, HENRY           10 NORTH BALTIMORE        48.63      47.24  
 16 KNAPP, KYLE               10 MONOCACY               51.55      47.49  
 17 CHEN, ZACKARY             10 NORTH BALTIMORE        47.84      47.74  
 18 LARSON, DAVID              9 MONOCACY             1:01.74      47.76  
 19 COLLEY, GAVIN              9 NAVAL ACADEMY          47.96      47.82  
 20 LYNN, TUCKER               9 WAC                    45.86      47.91  
 21 COLKET, THOMAS            10 MONOCACY                  NT      48.07  
 22 CAMPBELL, LOGAN           10 QDD                    46.52      48.15  
 23 KOHLER, CHRIS             10 NORTH BALTIMORE        49.80      48.41  
 24 MCCLELLAN, CONNOR          9 MONOCACY               54.47      48.73  
 25 REYNOLDS, MITCH            9 MONOCACY               53.96      50.06  
 26 COSGAREA, WILL             9 NORTH BALTIMORE        50.87      50.67  
 27 BROWN, GARRETT            10 NORTH BALTIMORE        48.88      50.75  
 28 GUEVARA, BRANDON          10 ODAC                   51.76      51.20  
 29 MCCONNELL, LOGAN          10 ODAC                   53.78      51.81  
 30 IKE, OSCAR                 8 SHARKS                 53.74      53.62  
 -- CAMPBELL, HENRY            9 QDD                    50.16         NS  
 
Event 5  Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 BOYLE, CASIE              12 QDD                    33.26      32.49    9  
  2 SLEAR, CARA               12 NAVAL ACADEMY          32.97      32.96    7  
  3 YOUNG, KATIE              11 CCA                    33.51      33.44    6  
  4 KOCH, KATIE               12 NORTH BALTIMORE        33.10      33.65    5  
  5 CARNER, AMANDA            12 COAST GUARD            34.88      34.84    4  
  6 HAMMOND, CHRISTINE        12 NORTH BALTIMORE        35.09      34.96    3  
  7 PFAFF, MORGAN             11 NORTH BALTIMORE        35.12      35.42    2  
  8 SALVATORI, ISABELLA       12 NORTH BALTIMORE        35.08      35.47    1  
 
Event 5  Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 SLEAR, CARA               12 NAVAL ACADEMY          34.34      32.97  
  2 KOCH, KATIE               12 NORTH BALTIMORE        37.03      33.10  
  3 BOYLE, CASIE              12 QDD                    32.90      33.26  
  4 YOUNG, KATIE              11 CCA                    34.72      33.51  
  5 CARNER, AMANDA            12 COAST GUARD            35.59      34.88  
  6 SALVATORI, ISABELLA       12 NORTH BALTIMORE        36.08      35.08  
  7 HAMMOND, CHRISTINE        12 NORTH BALTIMORE        37.86      35.09  
  8 PFAFF, MORGAN             11 NORTH BALTIMORE        35.62      35.12  
-------------------------------------------------------------------------
  9 KOLODGIE, KAIA            11 NORTH BALTIMORE        36.35      35.24  
 10 HYRKAS, NIKKI             12 MONOCACY               36.83      35.38  
-------------------------------------------------------------------------
 11 FOLEY, LAUREN             12 NAVAL ACADEMY          34.96      35.44  
 12 PAGE, CHELSEA             12 WAC                    35.82      35.61  
 13 MONAHAN, BAILIE           11 QDD                    36.07      35.88  
 14 MANTELLI, SOPHIE          11 NORTH BALTIMORE        37.82      36.02  
 15 SCHMITZ, CATIE            12 QDD                    36.91      37.16  
 16 PHILLIPS, HAILEIGH        12 ODAC                   38.70      37.57  
 17 BAIR, JILL                12 CCA                    38.19      38.11  
 18 FRITZINGER, JULIANNA      12 NORTH BALTIMORE        39.45      38.25  
 19 HANNA, MOLLY              12 NAVAL ACADEMY          38.03      38.33  
 20 GRAUMANN, ALAYNA          12 QDD                    40.14      38.37  
 21 HAYS, LIZ                 12 NORTH BALTIMORE        40.78      38.46  
 22 BROWN, LAURA              11 NORTH BALTIMORE        39.99      38.67  
 23 GALLAGHER, KATIE          11 NORTH BALTIMORE        38.97      38.70  
 23 HANNA, JACKIE             12 NAVAL ACADEMY          41.20      38.70  
 25 COOK, KATHRYN             12 ODAC                   38.82      38.89  
 26 BUTLER, OONA              12 NORTH BALTIMORE        39.79      38.91  
 27 KENNEDY, MADDIE           11 CCA                    42.25      39.11  
 28 VOGEL, ERIKA              11 NAVAL ACADEMY          39.60      39.34  
 29 CAMPBELL, OLIVIA          11 NORTH BALTIMORE        39.10      39.36  
 30 JARDINE, BRENNA           12 MONOCACY               41.64      39.77  
 31 MORRISON, CASEY           11 COAST GUARD            40.55      40.20  
 32 BOWERS, SAVANNAH          12 ODAC                   41.41      40.60  
 33 DUNN, MARISA              11 NORTH BALTIMORE        42.34      40.63  
 34 VANKERCKHOVE, ANDIE       11 CCA                    43.76      40.66  
 35 IKE, CAROLINE             11 SHARKS                 41.89      40.78  
 36 SCHAFFER, SASHA           11 NORTH BALTIMORE        39.32      40.98  
 37 DAVY-COORE, KAYDRA        11 NORTH BALTIMORE        44.08      41.28  
 38 CADIGAN, MARY             12 NORTH BALTIMORE        43.83      41.40  
 39 ROGERS, NICOLE            11 SHARKS                 42.11      41.44  
 40 BAIN, EMILY               11 ODAC                   43.93      42.41  
 41 MARSDEN, LAUREN           11 NAVAL ACADEMY          44.71      43.30  
 -- CARLSON BRATTON, KAYLA    11 SHARKS                 46.24         DQ  
 -- SMITH, CASEY              11 NORTH BALTIMORE        43.20         NS  
 -- MANNING, CATHRIN          11 NORTH BALTIMORE        37.79         NS  
 -- VORSELEN, TESS            12 SHARKS                 43.10         NS  
 
Event 6  Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 KEGELMAN, CHRIS           12 COAST GUARD            31.46      30.85    9  
  2 VANCE, ALEX               12 CCA                    31.69      31.78    7  
  3 DAVIS, DYLAN              12 NAVAL ACADEMY          33.58      32.95    6  
  4 STEPHENS, JES             12 NORTH BALTIMORE        32.90      32.98    5  
  5 HEWITT, JOEY              12 WAC                    33.04      33.57    4  
  6 HARTMAN, BRYCE            11 COAST GUARD            33.86      33.69    3  
  7 TUTEN, CALEB              12 NORTH BALTIMORE        34.95      34.34    2  
  8 KIM, MICHAEL              12 MONOCACY               34.92      34.57    1  
 
Event 6  Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 KEGELMAN, CHRIS           12 COAST GUARD            31.07      31.46  
  2 VANCE, ALEX               12 CCA                    32.95      31.69  
  3 STEPHENS, JES             12 NORTH BALTIMORE        33.75      32.90  
  4 HEWITT, JOEY              12 WAC                    32.43      33.04  
  5 DAVIS, DYLAN              12 NAVAL ACADEMY          34.63      33.58  
  6 HARTMAN, BRYCE            11 COAST GUARD            33.49      33.86  
  7 KIM, MICHAEL              12 MONOCACY               36.46      34.92  
  8 TUTEN, CALEB              12 NORTH BALTIMORE        36.90      34.95  
-------------------------------------------------------------------------
  9 SOUTHERN, KENT            12 MONOCACY               37.48      34.99  
 10 BRITT, AUSTIN             12 CCA                    36.78      35.63  
-------------------------------------------------------------------------
 11 PICKARD, JACK             11 COAST GUARD            35.80      35.71  
 12 KALISZ, CHASE             11 NORTH BALTIMORE        37.02      36.32  
 13 MASTRACCI, TIM            12 COAST GUARD            35.74      36.50  
 14 BOWLES, CHARLEY           11 COAST GUARD            35.86      36.75  
 15 CAULEY, JACK              11 NAVAL ACADEMY          38.81      37.22  
 16 OWEN, JOEL                11 WAC                    39.16      37.38  
 17 ELIAS, ALEX               12 NORTH BALTIMORE        41.15      37.75  
 18 LYNN, GARRET              11 WAC                    39.60      37.99  
 19 WILLIAMS, CHASE           11 ODAC                   39.03      38.14  
 20 DUNNIGAN, JAKE            11 NORTH BALTIMORE        39.98      39.11  
 21 HENDRICKS, TIM            12 COAST GUARD            42.92      39.30  
 22 YEH, ERIC                 11 MONOCACY               41.84      39.61  
 23 DOYLE, JUSTIN             11 QDD                    40.28      39.71  
 24 MELNIK, TEDDY             11 CCA                    40.08      41.01  
 25 FIX, RYAN                 11 NORTH BALTIMORE        43.32      41.18  
 26 MUSTAFA, ADAM             11 QDD                    41.55      41.75  
 27 MINICK, GRANT             12 QDD                    43.46      41.97  
 28 MORROW, MICHAEL           11 NORTH BALTIMORE        41.48      42.64  
 29 NYE, CONNOR               12 QDD B                  40.87      42.66  
 30 KECSKES, IAN              11 NORTH BALTIMORE        42.52      42.93  
 31 DINGMAN, CHRISTOPHER      12 ODAC                   44.10      44.65  
 32 MADWED, ANDREW            12 SHARKS                 44.64      44.84  
 33 MUSTAFA, AMEEN            12 QDD B                  47.44      45.37  
 34 KIM, JEREMY               11 MONOCACY               46.07      45.58  
 35 ECK, MATTHEW              11 NORTH BALTIMORE        47.75      48.27  
 -- POGUE, BILLY              11 NORTH BALTIMORE        45.01         DQ  
 
Event 7  Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 SCHAEFER, DANIELLE        14 NORTH BALTIMORE      1:06.84    1:06.73    9  
      31.59   35.14                                                
  2 LEE, FELICIA              13 NORTH BALTIMORE      1:08.45    1:06.88    7  
      32.02   34.86                                                
  3 LYNCH, KATIE              14 SHARKS               1:06.53    1:07.20    6  
      31.55   35.65                                                
  4 MCBRIEN, KRISTEN          14 NORTH BALTIMORE      1:09.34    1:09.48    5  
      33.41   36.07                                                
  5 RANDOLPH, COLLEEN         14 NAVAL ACADEMY        1:12.32    1:10.99    4  
      33.46   37.53                                                
  6 INGLES, KATY              13 COAST GUARD          1:12.59    1:11.18    3  
      33.50   37.68                                                
  7 RENTO, NICOLE             13 COAST GUARD          1:12.69    1:11.86    2  
      33.85   38.01                                                
  8 WHITE, MAGGIE             14 NORTH BALTIMORE      1:13.16    1:12.73    1  
      35.14   37.59                                                
 
Event 7  Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 LYNCH, KATIE              14 SHARKS               1:07.26    1:06.53  
      31.47   35.06                                                
  2 SCHAEFER, DANIELLE        14 NORTH BALTIMORE      1:07.15    1:06.84  
      31.20   35.64                                                
  3 LEE, FELICIA              13 NORTH BALTIMORE      1:07.24    1:08.45  
      32.70   35.75                                                
  4 MCBRIEN, KRISTEN          14 NORTH BALTIMORE      1:08.96    1:09.34  
      33.23   36.11                                                
  5 RANDOLPH, COLLEEN         14 NAVAL ACADEMY        1:13.24    1:12.32  
      34.63   37.69                                                
  6 INGLES, KATY              13 COAST GUARD          1:11.40    1:12.59  
      34.33   38.26                                                
  7 RENTO, NICOLE             13 COAST GUARD          1:12.68    1:12.69  
      34.57   38.12                                                
  8 WHITE, MAGGIE             14 NORTH BALTIMORE      1:11.81    1:13.16  
      34.95   38.21                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 MCCARTER, AMANDA          14 COAST GUARD          1:12.39    1:13.30  
      35.19   38.11                                                
 10 PINE, CAITLIN             14 ODAC                 1:13.39    1:13.75  
      33.97   39.78                                                
-------------------------------------------------------------------------
 11 SCHAFFER, RACHAEL         13 NORTH BALTIMORE      1:11.07    1:13.99  
      34.91   39.08                                                
 12 WHEELOCK, MEGHAN          14 WAC                  1:13.25    1:15.98  
      35.73   40.25                                                
 13 MURPHY, REGAN             13 COAST GUARD          1:16.61    1:16.06  
      35.84   40.22                                                
 14 KNOTTS, MEGAN             13 WAC                  1:14.98    1:16.36  
      36.25   40.11                                                
 15 VAN-DERPOEL, BROOKE       13 MONOCACY             1:19.58    1:16.49  
      36.71   39.78                                                
 16 KASOFF, LAUREN            13 NORTH BALTIMORE      1:16.75    1:16.87  
      35.96   40.91                                                
 17 MORRISON, ADDY            13 COAST GUARD          1:16.36    1:17.27  
      37.15   40.12                                                
 18 NAKANO, THAISA            14 CCA                  1:16.10    1:17.37  
      37.42   39.95                                                
 19 OUTLAW, KATHRYN           14 SHARKS               1:16.09    1:18.47  
      36.41   42.06                                                
 20 ANDERSON, ASHLEY          13 CCA                  1:17.90    1:18.58  
      36.95   41.63                                                
 21 ZELL, CASEY               13 QDD                  1:18.14    1:20.47  
      37.65   42.82                                                
 22 GALLAGHER, ERIN           13 NORTH BALTIMORE      1:24.61    1:20.90  
      38.21   42.69                                                
 23 SILVIA, KASEY             13 WAC                  1:20.11    1:21.61  
      38.41   43.20                                                
 24 KLIEWER, KAITLYN          14 NAVAL ACADEMY        1:21.50    1:21.66  
      39.43   42.23                                                
 25 OBUCHOWSKI, ILANA         14 NORTH BALTIMORE      1:25.16    1:21.73  
      39.18   42.55                                                
 26 HUGGIN, LIZ               14 COAST GUARD          1:21.79    1:22.18  
      38.75   43.43                                                
 27 KECSKES, LAUREN           13 NORTH BALTIMORE      1:21.86    1:22.33  
      39.41   42.92                                                
 28 STEUERMAN, LAURA          13 NORTH BALTIMORE      1:23.64    1:23.38  
      39.54   43.84                                                
 29 MOLNAR, MORGAN            13 MONOCACY             1:21.55    1:23.94  
      39.78   44.16                                                
 30 FARRELL, KATIE            13 CCA                  1:26.00    1:24.19  
      39.57   44.62                                                
 31 LEDDY, KIERA              13 QDD                  1:19.58    1:24.71  
      39.79   44.92                                                
 32 SYME, KATIE               14 MONOCACY             1:36.27    1:26.92  
      42.14   44.78                                                
 -- JENKINS, ALLYN            13 NORTH BALTIMORE      1:16.58         NS  
 -- MANNING, PATRICIA         13 NORTH BALTIMORE      1:24.25         NS  
 
Event 8  Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 RODDY, SEAN               14 NORTH BALTIMORE      1:02.47    1:02.03    9  
      29.43   32.60                                                
  2 BRANDT, JOSHUA            14 QDD                  1:07.62    1:06.24    7  
      31.07   35.17                                                
  3 SKIPPER, ADAM             14 COAST GUARD          1:08.01    1:06.25    6  
      31.65   34.60                                                
  4 JOLISSAINT, JOE           13 COAST GUARD          1:07.82    1:07.53    5  
      31.90   35.63                                                
  5 HOPKINS, CHRISTOPHER      14 SHARKS               1:08.85    1:08.11    4  
      31.96   36.15                                                
  6 WALMAN, ZACHARY           14 QDD                  1:09.26    1:09.40    3  
      32.50   36.90                                                
  7 LACY, REX                 14 ODAC                 1:09.33    1:09.72    2  
      32.87   36.85                                                
  8 MCWHORTER, DOUGLAS        14 NAVAL ACADEMY        1:09.18    1:10.67    1  
      33.37   37.30                                                
 
Event 8  Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 RODDY, SEAN               14 NORTH BALTIMORE      1:04.29    1:02.47  
      29.55   32.92                                                
  2 BRANDT, JOSHUA            14 QDD                  1:08.78    1:07.62  
      31.61   36.01                                                
  3 JOLISSAINT, JOE           13 COAST GUARD          1:08.02    1:07.82  
      32.16   35.66                                                
  4 SKIPPER, ADAM             14 COAST GUARD          1:10.30    1:08.01  
      32.59   35.42                                                
  5 HOPKINS, CHRISTOPHER      14 SHARKS               1:11.58    1:08.85  
      32.07   36.78                                                
  6 MCWHORTER, DOUGLAS        14 NAVAL ACADEMY        1:10.38    1:09.18  
      32.76   36.42                                                
  7 WALMAN, ZACHARY           14 QDD                  1:12.17    1:09.26  
      32.20   37.06                                                
  8 LACY, REX                 14 ODAC                 1:10.88    1:09.33  
      32.50   36.83                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 CIRILLO, CHRIS            14 COAST GUARD          1:10.49    1:10.50  
      33.17   37.33                                                
 10 MCCORMICK, SEAN           14 COAST GUARD          1:10.15    1:11.62  
      33.45   38.17                                                
-------------------------------------------------------------------------
 11 ZOLI, PAUL                14 NORTH BALTIMORE      1:14.31    1:12.30  
      34.30   38.00                                                
 12 VOGEL, JOE                13 NAVAL ACADEMY        1:15.57    1:12.69  
      34.41   38.28                                                
 13 SCHISA, PAUL              14 WAC                  1:14.06    1:13.66  
      34.18   39.48                                                
 14 LEIPZIG, JORDAN           13 CCA                  1:15.52    1:13.83  
      34.45   39.38                                                
 15 MUNSON, LUKE              13 CCA                  1:17.74    1:15.73  
      35.61   40.12                                                
 16 BROWN, DAVIS              13 NORTH BALTIMORE      1:15.68    1:16.46  
      35.72   40.74                                                
 17 LEE, JOHN                 13 MONOCACY             1:17.19    1:17.11  
      36.37   40.74                                                
 18 HARKINS, GRANT            14 COAST GUARD          1:20.74    1:18.31  
      36.89   41.42                                                
 19 GUZIK, ELI                13 ODAC                 1:21.20    1:19.31  
      36.46   42.85                                                
 20 SCARLETT, KEVIN           14 NORTH BALTIMORE      1:20.74    1:19.63  
      36.99   42.64                                                
 21 BROADWELL, ALAN           14 CCA                  1:26.80    1:22.76  
      38.25   44.51                                                
 22 MULLENAX, ANDREW          14 NORTH BALTIMORE      1:24.17    1:22.97  
      40.10   42.87                                                
 -- RILEY, TOM                13 NORTH BALTIMORE      1:28.38         NS  
 -- ELIFF, CONNOR             13 MONOCACY             1:18.62         NS  
 
Event 9  Girls Open 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 KING, MICHELE             17 NORTH BALTIMORE      1:04.46    1:03.81    9  
      29.92   33.89                                                
  2 BOYER, PAIGE              15 WAC                  1:09.19    1:06.43    7  
      31.46   34.97                                                
  3 PELOQUIN, KELLY           17 NORTH BALTIMORE      1:07.48    1:06.57    6  
      31.41   35.16                                                
  4 LINKENAUGER, ANNA         17 WAC                  1:08.12    1:06.91    5  
      31.66   35.25                                                
  5 MEYER, ABBY               17 MONOCACY             1:06.96    1:06.96    4  
      31.94   35.02                                                
  6 DELP, KRISTINA            17 NORTH BALTIMORE      1:09.15    1:08.58    3  
      32.29   36.29                                                
  7 NORMAN, JENNIFER          16 QDD                  1:10.72    1:08.74    2  
      32.19   36.55                                                
  8 DOBRZANSKI, CASSIE        16 MONOCACY             1:10.77    1:10.70    1  
      33.48   37.22                                                
B - Final
  9 STEWART, SARA             17 WAC                  1:11.16    1:09.56  
      33.52   36.04                                                
 10 AICHELE, ALLISON          17 MONOCACY             1:11.01    1:10.02  
      33.23   36.79                                                
 11 ALLES, COURTNEY           17 QDD                  1:11.32    1:10.28  
      33.37   36.91                                                
 12 SWEETNAM, HOPE            16 COAST GUARD          1:11.63    1:10.47  
      33.72   36.75                                                
 13 LEWIS, KIM                17 COAST GUARD          1:11.61    1:10.58  
      33.34   37.24                                                
 14 BLACK, ELIZABETH          15 CCA                  1:11.08    1:10.59  
      33.64   36.95                                                
 15 FOURNIER, LINDSAY         17 WAC                  1:11.19    1:10.78  
      33.37   37.41                                                
 16 THORESEN, KIMBERLY        16 QDD                  1:11.15    1:11.08  
      33.76   37.32                                                
 
Event 9  Girls Open 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 KING, MICHELE             17 NORTH BALTIMORE      1:05.60    1:04.46  
      30.43   34.03                                                
  2 MEYER, ABBY               17 MONOCACY             1:07.34    1:06.96  
      31.96   35.00                                                
  3 PELOQUIN, KELLY           17 NORTH BALTIMORE      1:04.39    1:07.48  
      32.05   35.43                                                
  4 LINKENAUGER, ANNA         17 WAC                  1:06.88    1:08.12  
      31.82   36.30                                                
  5 DELP, KRISTINA            17 NORTH BALTIMORE      1:07.87    1:09.15  
      32.82   36.33                                                
  6 BOYER, PAIGE              15 WAC                  1:07.21    1:09.19  
      33.10   36.09                                                
  7 NORMAN, JENNIFER          16 QDD                  1:13.52    1:10.72  
      33.43   37.29                                                
  8 DOBRZANSKI, CASSIE        16 MONOCACY             1:09.94    1:10.77  
      33.42   37.35                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 AICHELE, ALLISON          17 MONOCACY             1:08.85    1:11.01  
      33.65   37.36                                                
 10 BLACK, ELIZABETH          15 CCA                  1:09.86    1:11.08  
      33.67   37.41                                                
 11 THORESEN, KIMBERLY        16 QDD                  1:10.16    1:11.15  
      33.68   37.47                                                
 12 STEWART, SARA             17 WAC                  1:09.89    1:11.16  
      34.58   36.58                                                
 13 FOURNIER, LINDSAY         17 WAC                  1:08.55    1:11.19  
      33.91   37.28                                                
 14 ALLES, COURTNEY           17 QDD                  1:11.04    1:11.32  
      34.06   37.26                                                
 15 LEWIS, KIM                17 COAST GUARD          1:10.82    1:11.61  
      34.08   37.53                                                
 16 SWEETNAM, HOPE            16 COAST GUARD          1:10.61    1:11.63  
      34.39   37.24                                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 TIPTON, EMILY             16 NORTH BALTIMORE      1:12.00    1:11.74  
      34.27   37.47                                                
 18 HERNANDEZ, MELANIE        16 SHARKS               1:09.84    1:11.75  
      33.57   38.18                                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 HOM, MOLLY                15 COAST GUARD          1:09.59    1:12.14  
      34.67   37.47                                                
 20 GILL, MEGAN               16 QDD                  1:12.49    1:12.25  
      34.42   37.83                                                
 21 BITTNER, MEGAN            17 ODAC                 1:11.31    1:12.76  
      34.62   38.14                                                
 22 JONES, ASHLEY             17 COAST GUARD B        1:12.49    1:12.78  
      34.34   38.44                                                
 23 BOYER, KELSEY             15 NORTH BALTIMORE      1:13.40    1:13.55  
      35.33   38.22                                                
 24 VANKERCKHOVE, DANI        15 CCA                  1:16.23    1:13.72  
      34.69   39.03                                                
 25 SMITH, CARTER             15 CCA                  1:14.08    1:13.75  
      34.80   38.95                                                
 26 PORTER, JULIANA           15 ODAC                 1:14.33    1:13.98  
      34.56   39.42                                                
 27 HAMMERSLEY, CAITLIN       16 QDD                  1:16.88    1:14.15  
      35.57   38.58                                                
 28 DUNBAR, KELLY             16 WAC                  1:13.47    1:14.18  
      35.05   39.13                                                
 29 PAULES, ABBY              17 NORTH BALTIMORE      1:17.86    1:14.24  
      35.78   38.46                                                
 30 AUSTIN, MEGGIE            15 CCA                  1:12.62    1:14.28  
      35.68   38.60                                                
 31 GUNTNER, LAUREN           16 NORTH BALTIMORE      1:13.20    1:14.51  
      35.54   38.97                                                
 32 MARSHBURN, HANNAH         17 NAVAL ACADEMY        1:16.28    1:14.96  
      35.13   39.83                                                
 33 PETZOLD, CHRISSY          16 NAVAL ACADEMY        1:14.83    1:15.07  
      35.73   39.34                                                
 34 GOULD, ALLISON            17 NORTH BALTIMORE      1:15.13    1:15.27  
      35.33   39.94                                                
 35 JENSEN, CHELSEA           15 WAC                  1:14.88    1:15.42  
      36.49   38.93                                                
 36 MINER, SAM                15 MONOCACY             1:15.76    1:16.40  
      36.31   40.09                                                
 37 PERREAULT, TAMARA         15 NORTH BALTIMORE      1:15.55    1:16.51  
      36.60   39.91                                                
 38 BACON, HOLLY              17 WAC                  1:14.55    1:16.74  
      36.30   40.44                                                
 39 OPGRAND, MELINDA          15 ODAC                 1:13.94    1:16.91  
      36.02   40.89                                                
 40 OBUCHOWSKI, MARISA        15 NORTH BALTIMORE      1:15.38    1:16.93  
      35.74   41.19                                                
 41 TALKINGTON, ERIN          17 ODAC                 1:20.97    1:17.93  
      37.25   40.68                                                
 42 SERFLING, KATIE           15 MONOCACY             1:14.86    1:18.28  
      36.85   41.43                                                
 43 WOODY, MICHELLE           15 CCA                  1:19.26    1:18.42  
      37.28   41.14                                                
 44 NOONAN, SARAH             17 MONOCACY             1:17.50    1:20.02  
      37.85   42.17                                                
 45 MELO, KATELYN             17 COAST GUARD B        1:14.33    1:20.50  
      38.12   42.38                                                
 46 CARROLL, JENNA            15 SHARKS               1:28.17    1:21.04  
      38.06   42.98                                                
 47 HYRKAS, JAMIE             15 MONOCACY             1:19.85    1:22.14  
      38.71   43.43                                                
 48 HARRINGTON, NANCY         15 NORTH BALTIMORE      1:20.37    1:22.52  
      39.27   43.25                                                
 49 SERFLING, KELLY           17 MONOCACY             1:23.96    1:23.71  
      39.38   44.33                                                
 -- DAVIES, GWEN              16 NORTH BALTIMORE      1:25.01         NS  
 
Event 10  Boys Open 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 CROSS, JOEL               22 COAST GUARD            57.09      57.22    9  
      26.63   30.59                                                
  2 HILLS, RICHARD            16 NORTH BALTIMORE        59.75      58.56    7  
      28.01   30.55                                                
  3 COOK, NEVIN               16 QDD                    58.95      59.35    6  
      27.81   31.54                                                
  4 KOBB, JORDAN              17 NORTH BALTIMORE      1:00.95    1:00.19    5  
      28.53   31.66                                                
  5 WILCOX, MASON             15 COAST GUARD            59.99    1:00.46    4  
      28.32   32.14                                                
  6 BULKLEY, ADAM             18 NORTH BALTIMORE      1:01.57    1:01.09    3  
      29.11   31.98                                                
  7 SHERMAN, ETHAN            17 WAC                  1:01.10    1:01.21    2  
      28.75   32.46                                                
  8 HARKINS, SCOTT            18 COAST GUARD          1:00.11    1:01.36    1  
      28.55   32.81                                                
B - Final
  9 CARLSON, DAVID            17 WAC                  1:02.23    1:00.99  
      28.90   32.09                                                
 10 SPATH, KEVIN              16 NORTH BALTIMORE      1:02.51    1:01.36  
      28.84   32.52                                                
 11 SHIELDS, JOHN             18 NORTH BALTIMORE      1:02.60    1:01.92  
      29.13   32.79                                                
 12 HENNESSY, KEVIN           17 COAST GUARD          1:02.81    1:02.49  
      29.55   32.94                                                
 13 LANDRY, BRIAN             15 COAST GUARD          1:02.48    1:03.08  
      29.50   33.58                                                
 13 BAIR, ADAM                16 CCA                  1:03.23    1:03.08  
      29.88   33.20                                                
 15 HARKINS, BRENT            16 COAST GUARD          1:02.19    1:03.20  
      30.15   33.05                                                
 16 FIELD, PARKER             16 WAC                  1:03.73    1:03.53  
      30.18   33.35                                                
 
Event 10  Boys Open 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 CROSS, JOEL               22 COAST GUARD            55.51      57.09  
      26.40   30.69                                                
  2 COOK, NEVIN               16 QDD                  1:00.72      58.95  
      27.99   30.96                                                
  3 HILLS, RICHARD            16 NORTH BALTIMORE        59.73      59.75  
      28.88   30.87                                                
  4 WILCOX, MASON             15 COAST GUARD          1:01.79      59.99  
      28.51   31.48                                                
  5 HARKINS, SCOTT            18 COAST GUARD          1:00.80    1:00.11  
      28.25   31.86                                                
  6 KOBB, JORDAN              17 NORTH BALTIMORE        59.60    1:00.95  
      29.02   31.93                                                
  7 SHERMAN, ETHAN            17 WAC                  1:03.53    1:01.10  
      28.87   32.23                                                
  8 BULKLEY, ADAM             18 NORTH BALTIMORE      1:00.63    1:01.57  
      29.28   32.29                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 HARKINS, BRENT            16 COAST GUARD          1:03.26    1:02.19  
      29.45   32.74                                                
 10 CARLSON, DAVID            17 WAC                  1:01.70    1:02.23  
      29.09   33.14                                                
 11 LANDRY, BRIAN             15 COAST GUARD          1:03.27    1:02.48  
      29.41   33.07                                                
 12 SPATH, KEVIN              16 NORTH BALTIMORE      1:01.00    1:02.51  
      29.49   33.02                                                
 13 SHIELDS, JOHN             18 NORTH BALTIMORE      1:00.75    1:02.60  
      29.42   33.18                                                
 14 HENNESSY, KEVIN           17 COAST GUARD          1:01.27    1:02.81  
      29.84   32.97                                                
 15 BAIR, ADAM                16 CCA                  1:05.77    1:03.23  
      29.96   33.27                                                
 16 FIELD, PARKER             16 WAC                  1:04.41    1:03.73  
      30.36   33.37                                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 LONG, FRANK               17 NORTH BALTIMORE      1:04.59    1:04.03  
      31.28   32.75                                                
 18 OSORIO, FELIPE            15 SHARKS               1:01.88    1:04.07  
      30.27   33.80                                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 WILES, BRIAN              19 QDD B                1:01.98    1:04.21  
      30.12   34.09                                                
 20 BRADY, JON                16 NORTH BALTIMORE      1:01.29    1:04.74  
      30.78   33.96                                                
 21 GUZIK, CALEB              15 ODAC                 1:05.99    1:05.02  
      30.58   34.44                                                
 22 BRABSON, ANDY             17 MONOCACY             1:01.34    1:05.22  
      31.10   34.12                                                
 23 CARTER, LAKE              15 COAST GUARD          1:04.79    1:06.34  
      31.71   34.63                                                
 24 CULP, MIKE                16 ODAC                 1:08.00    1:07.21  
      31.54   35.67                                                
 25 ADAMS, DREW               16 CCA                  1:08.09    1:07.91  
      32.71   35.20                                                
 26 SHEA, TOMMY               15 NAVAL ACADEMY        1:05.66    1:08.03  
      31.71   36.32                                                
 27 KIM, JOSHUA               15 MONOCACY             1:09.25    1:08.83  
      32.93   35.90                                                
 28 SHOLANDER, MATTHEW        15 NORTH BALTIMORE      1:14.05    1:09.89  
      33.46   36.43                                                
 29 BASEHORE, BRANDON         17 WAC                  1:03.24    1:10.17  
      32.45   37.72                                                
 30 VANRODEN, JACK            15 NORTH BALTIMORE      1:13.02    1:10.74  
      34.14   36.60                                                
 31 CONNELL, ALLAN            16 NORTH BALTIMORE      1:12.96    1:12.39  
      33.70   38.69                                                
 32 WHITE, THOMAS             17 SHARKS               1:13.00    1:13.17  
      34.37   38.80                                                
 33 STEPHENS, REILLY          17 NORTH BALTIMORE      1:13.45    1:13.73  
      34.07   39.66                                                
 34 BURKE, BRIAN              15 CCA                  1:14.58    1:14.04  
      34.61   39.43                                                
 -- OUZTS, WILL               18 COAST GUARD B        1:01.94         NS  
 -- LINKENAUGER, KURT         15 WAC                  1:01.73         NS  
 -- BAKER, ADAM               16 CCA                       NT         NS  
 -- LAW, JORDY                16 ODAC                 1:00.67         NS  
 -- ZABLOCKI, DAVID           16 NORTH BALTIMORE      1:12.69         NS  
 
Event 11  Girls 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 RUNK, GABRIELLE           10 NORTH BALTIMORE      1:01.17      59.29    9  
      28.99   30.30                                                
  2 SURHOFF, JORDAN           10 NORTH BALTIMORE      1:01.19    1:00.45    7  
      29.43   31.02                                                
  3 PARSONS, DEANNA           10 NORTH BALTIMORE      1:03.94    1:03.81    6  
      30.93   32.88                                                
  4 VIOHL, MEGAN              10 NORTH BALTIMORE      1:04.31    1:04.49    5  
      31.14   33.35                                                
  5 BROWN, MADISON            10 NORTH BALTIMORE      1:03.43    1:04.71    4  
      31.07   33.64                                                
  6 NORTH, JESSE              10 NORTH BALTIMORE      1:06.51    1:06.69    3  
      32.08   34.61                                                
  7 PALTELL, KATHERINE        10 NORTH BALTIMORE      1:08.12    1:07.21    2  
      32.20   35.01                                                
  8 JAMES, LAUREN              9 MONOCACY             1:08.79    1:09.69    1  
      31.46   38.23                                                
 
Event 11  Girls 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 RUNK, GABRIELLE           10 NORTH BALTIMORE      1:00.77    1:01.17  
      29.47   31.70                                                
  2 SURHOFF, JORDAN           10 NORTH BALTIMORE      1:00.87    1:01.19  
      29.76   31.43                                                
  3 BROWN, MADISON            10 NORTH BALTIMORE      1:07.77    1:03.43  
      30.35   33.08                                                
  4 PARSONS, DEANNA           10 NORTH BALTIMORE      1:06.82    1:03.94  
      30.78   33.16                                                
  5 VIOHL, MEGAN              10 NORTH BALTIMORE      1:07.48    1:04.31  
      30.60   33.71                                                
  6 NORTH, JESSE              10 NORTH BALTIMORE      1:12.34    1:06.51  
      31.72   34.79                                                
  7 PALTELL, KATHERINE        10 NORTH BALTIMORE      1:09.55    1:08.12  
      32.56   35.56                                                
  8 JAMES, LAUREN              9 MONOCACY             1:11.12    1:08.79  
      32.10   36.69                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 MANNING, MARGOT           10 MONOCACY             1:08.55    1:09.26  
      32.66   36.60                                                
 10 BIXLER, ALYSSA             9 NORTH BALTIMORE      1:09.62    1:09.78  
      32.74   37.04                                                
-------------------------------------------------------------------------
 11 HYRKAS, CHRISTINA         10 MONOCACY             1:09.01    1:10.10  
      33.45   36.65                                                
 12 BARLEY, VICTORIA          10 COAST GUARD          1:08.98    1:10.18  
      33.25   36.93                                                
 13 HABEEB, HANNAH             9 ODAC                 1:12.29    1:10.36  
      33.24   37.12                                                
 14 DELHIERRO, GABRIELLA      10 NORTH BALTIMORE      1:12.54    1:10.94  
      35.34   35.60                                                
 15 GHARBO, ALEX              10 COAST GUARD          1:07.65    1:11.21  
      33.30   37.91                                                
 16 TURNER, HEIDI             10 QDD                  1:08.98    1:11.24  
      32.23   39.01                                                
 17 PLOWMAN, EMILY            10 ODAC                 1:11.36    1:11.40  
      34.22   37.18                                                
 18 HANNA, MCKAY              10 COAST GUARD          1:14.92    1:12.04  
      34.89   37.15                                                
 19 KELLY, EMILY               9 QDD                  1:13.95    1:12.27  
      33.92   38.35                                                
 19 WELTMAN, SARAH            10 MONOCACY             1:13.25    1:12.27  
      34.94   37.33                                                
 21 ARMSTRONG, RACHEL          9 NAVAL ACADEMY        1:15.42    1:12.98  
      34.66   38.32                                                
 22 MORROW, ERIN               9 WAC                  1:15.64    1:13.12  
      35.07   38.05                                                
 23 PYNE, BELLA               10 NAVAL ACADEMY        1:16.27    1:13.13  
      34.75   38.38                                                
 24 FREELAND, DEVAN           10 WAC                  1:23.90    1:13.14  
      34.47   38.67                                                
 25 JOHNSON, SUNNY             9 COAST GUARD          1:13.98    1:13.42  
      34.88   38.54                                                
 26 HICKLEN, HANNAH           10 NORTH BALTIMORE      1:15.87    1:13.67  
      35.05   38.62                                                
 27 WILLIAMS, LOREN            9 ODAC                 1:11.05    1:13.81  
      34.08   39.73                                                
 28 SUTTON, HANNAH            10 ODAC                 1:15.70    1:15.12  
      36.68   38.44                                                
 29 FARRUGIA, MOLLY           10 NORTH BALTIMORE      1:18.08    1:15.27  
      36.22   39.05                                                
 30 CLOUD, JACLYN              9 SHARKS               1:17.89    1:15.55  
      36.86   38.69                                                
 31 SALVATORI, CRISTIANA      10 NORTH BALTIMORE      1:16.24    1:15.97  
      36.29   39.68                                                
 32 PURNELL, ELIZABETH        10 NORTH BALTIMORE      1:14.57    1:16.35  
      35.42   40.93                                                
 33 CLARY, CAROLINE           10 ODAC                 1:15.26    1:16.58  
      36.16   40.42                                                
 34 CATON, RACHEL              9 NAVAL ACADEMY        1:25.43    1:16.59  
      36.94   39.65                                                
 35 BLACK, GRACE              10 CCA                  1:22.25    1:16.69  
      36.75   39.94                                                
 36 GALLAGHER, MAGGIE         10 NORTH BALTIMORE      1:20.22    1:17.04  
      36.97   40.07                                                
 37 BROADWELL, KELSEY         10 CCA                  1:17.09    1:17.29  
      37.23   40.06                                                
 38 PEZZA, HANNAH              9 QDD                  1:49.63    1:17.49  
      37.71   39.78                                                
 39 DOUGLAS, ALYSSA           10 QDD                  1:24.55    1:18.71  
      36.56   42.15                                                
 40 BURNS, JENINE             10 ODAC                 1:17.36    1:19.61  
      38.35   41.26                                                
 41 SCHMITZ, KARALINE         10 QDD                  1:22.32    1:20.03  
      38.66   41.37                                                
 42 SCHLIMGEN, BRITTANI       10 ODAC                 1:25.26    1:20.12  
      38.57   41.55                                                
 43 ROGERS, SARA               9 SHARKS               1:24.75    1:20.40  
      38.31   42.09                                                
 44 KASOFF, BROOKE            10 NORTH BALTIMORE      1:23.71    1:21.69  
      38.74   42.95                                                
 45 MINICK, EMILY              9 QDD                       NT    1:22.28  
      38.85   43.43                                                
 46 WHITE, KIRSTEN             9 COAST GUARD          1:21.13    1:22.61  
      38.25   44.36                                                
 47 REITER, JULIE             10 NAVAL ACADEMY        1:25.75    1:23.64  
      39.89   43.75                                                
 48 SINOSKY, KENDALL           9 NORTH BALTIMORE      1:19.59    1:23.81  
      38.22   45.59                                                
 49 CARROLL, NATALIE          10 SHARKS               1:24.96    1:24.36  
      39.92   44.44                                                
 50 CUNNINGHAM, CASSIDY       10 NAVAL ACADEMY        1:33.70    1:25.60  
      40.39   45.21                                                
 51 HANS, SARAH               10 CCA                  1:12.00    1:32.27  
      44.41   47.86                                                
 -- MARUCA, BRITTANY          10 MONOCACY             1:15.67         NS  
 -- ESCOBAR, MARY BERNADETTE   9 ODAC                 1:15.15         NS  
 -- HUTCHINSON, ANNIE          9 NORTH BALTIMORE      1:27.34         NS  
 -- O'BIER, TARA               9 QDD                  1:22.51         NS  
 -- YOUNISS, GABRIELA         10 NORTH BALTIMORE      1:24.99         NS  
 -- FRIAS, CRISTINA            9 SHARKS               1:14.32         NS  
 
Event 12  Boys 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 SILVERMAN, IAN            10 NORTH BALTIMORE      1:01.70    1:01.06    9  
      29.22   31.84                                                
  2 KOLOVICH, EVAN            10 MONOCACY             1:02.69    1:02.37    7  
      29.28   33.09                                                
  3 COSGAREA, ALEC            10 NORTH BALTIMORE      1:06.27    1:05.37    6  
      31.28   34.09                                                
  4 MERNIN, ETHAN             10 QDD                  1:07.73    1:07.21    5  
      32.56   34.65                                                
  5 BRITT, HUNTER             10 CCA                  1:06.82    1:08.80    4  
      32.53   36.27                                                
  6 KENNEDY, BEN              10 CCA                  1:10.80    1:10.35    3  
      33.81   36.54                                                
  7 KOHLER, CHRIS             10 NORTH BALTIMORE      1:10.08    1:10.86    2  
      34.36   36.50                                                
  8 ADAMS, JARED              10 CCA                  1:08.81    1:11.09    1  
      34.42   36.67                                                
 
Event 12  Boys 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 SILVERMAN, IAN            10 NORTH BALTIMORE      1:02.37    1:01.70  
      29.26   32.44                                                
  2 KOLOVICH, EVAN            10 MONOCACY             1:03.03    1:02.69  
      29.41   33.28                                                
  3 COSGAREA, ALEC            10 NORTH BALTIMORE      1:08.06    1:06.27  
      31.25   35.02                                                
  4 BRITT, HUNTER             10 CCA                  1:07.46    1:06.82  
      31.46   35.36                                                
  5 MERNIN, ETHAN             10 QDD                  1:07.80    1:07.73  
      32.08   35.65                                                
  6 ADAMS, JARED              10 CCA                  1:11.78    1:08.81  
      33.54   35.27                                                
  7 KOHLER, CHRIS             10 NORTH BALTIMORE      1:09.58    1:10.08  
      34.34   35.74                                                
  8 KENNEDY, BEN              10 CCA                  1:12.07    1:10.80  
      33.74   37.06                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 DOYLE, BRANDON             9 QDD                  1:10.27    1:10.92  
      32.97   37.95                                                
 10 CAMPBELL, HENRY            9 QDD                  1:10.87    1:11.01  
      34.37   36.64                                                
-------------------------------------------------------------------------
 11 CLOUD JR, GEOFFREY        10 SHARKS               1:13.05    1:11.36  
      34.57   36.79                                                
 12 TATE, MASON                9 NORTH BALTIMORE      1:12.36    1:12.00  
      33.20   38.80                                                
 13 BALDERSTON, JAMES         10 ODAC                 1:10.03    1:12.73  
      34.72   38.01                                                
 14 JOHNSON, BRENNAN          10 NORTH BALTIMORE      1:14.10    1:13.00  
      35.14   37.86                                                
 15 CAMPBELL, LOGAN           10 QDD                  1:13.87    1:13.30  
      34.27   39.03                                                
 16 HOWARD, ANDREW            10 MONOCACY             1:20.63    1:14.32  
      33.80   40.52                                                
 17 COLKET, THOMAS            10 MONOCACY             1:19.23    1:15.28  
      35.64   39.64                                                
 18 COLLEY, GAVIN              9 NAVAL ACADEMY        1:19.29    1:15.56  
      36.20   39.36                                                
 19 RODDY, COLIN              10 NORTH BALTIMORE      1:17.43    1:15.85  
      37.18   38.67                                                
 20 LARSON, DAVID              9 MONOCACY             1:26.85    1:15.99  
      34.33   41.66                                                
 21 COOKE, PETER              10 NORTH BALTIMORE      1:21.90    1:16.42  
      35.23   41.19                                                
 22 REYNOLDS, MITCH            9 MONOCACY             1:19.22    1:16.61  
      36.37   40.24                                                
 23 RUSSO, DOMINIC             9 CCA                  1:19.30    1:16.67  
      36.46   40.21                                                
 24 BECHTOLD, LEANDER         10 NORTH BALTIMORE      1:17.56    1:17.04  
      36.50   40.54                                                
 25 FAUST, MICHAEL            10 QDD                  1:15.94    1:17.12  
      36.58   40.54                                                
 26 GUEVARA, BRANDON          10 ODAC                 1:22.54    1:19.27  
      38.14   41.13                                                
 27 STEPHENS, HENRY           10 NORTH BALTIMORE      1:16.62    1:19.59  
      38.52   41.07                                                
 28 CHEN, ZACKARY             10 NORTH BALTIMORE      1:19.04    1:19.76  
      36.56   43.20                                                
 29 LYNN, TUCKER               9 WAC                  1:23.44    1:20.13  
      35.65   44.48                                                
 30 ENQUIST, JOHN             10 SHARKS               1:16.56    1:21.23  
      37.65   43.58                                                
 31 JOHNSON, DEAN              8 COAST GUARD B        1:23.83    1:21.33  
      39.06   42.27                                                
 32 REGENBOGEN, DALTON        10 QDD                  1:18.75    1:22.46  
      37.61   44.85                                                
 33 COLKET, MATTHEW           10 MONOCACY             1:25.89    1:22.95  
      40.56   42.39                                                
 34 WILLIAMS, MITCH            9 NORTH BALTIMORE      1:24.10    1:23.90  
      40.34   43.56                                                
 35 KNAPP, KYLE               10 MONOCACY             1:22.59    1:24.13  
      39.08   45.05                                                
 36 IKE, OSCAR                 8 SHARKS               1:44.95    1:24.44  
      40.90   43.54                                                
 37 COSGAREA, WILL             9 NORTH BALTIMORE      1:31.77    1:26.22  
      40.85   45.37                                                
 38 BROWN, GARRETT            10 NORTH BALTIMORE      1:25.42    1:26.96  
      39.40   47.56                                                
 39 MCCONNELL, LOGAN          10 ODAC                 1:36.40    1:28.91  
      39.41   49.50                                                
 40 PRUITT, AJ                10 NORTH BALTIMORE      1:29.42    1:28.92  
 41 PETERSON, ROBERT          10 SHARKS               1:19.15    1:29.61  
      41.46   48.15                                                
 
Event 13  Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 WHITE, SARAH              12 ODAC                   56.18      56.47    9  
      27.17   29.30                                                
  2 O'CONNELL, KATIE          12 COAST GUARD            57.67      57.38    7  
      27.80   29.58                                                
  3 SPICHER, REBECCA          12 ODAC                   57.64      57.40    6  
      27.87   29.53                                                
  4 MURPHY, BETH              12 WAC                    57.79      57.45    5  
      28.21   29.24                                                
  5 HAMMOND, CHRISTINE        12 NORTH BALTIMORE        57.67      57.82    4  
      27.94   29.88                                                
  6 BOYLE, CASIE              12 QDD                    57.52      57.93    3  
      27.99   29.94                                                
  7 JOHNSON, HEATHER          12 COAST GUARD            58.17      58.32    2  
      28.07   30.25                                                
  8 KOCH, KATIE               12 NORTH BALTIMORE        57.97      58.51    1  
      28.41   30.10                                                
 
Event 13  Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 WHITE, SARAH              12 ODAC                   57.25      56.18  
      27.11   29.07                                                
  2 BOYLE, CASIE              12 QDD                    57.68      57.52  
      27.82   29.70                                                
  3 SPICHER, REBECCA          12 ODAC                   58.88      57.64  
      27.93   29.71                                                
  4 HAMMOND, CHRISTINE        12 NORTH BALTIMORE        58.89      57.67  
      27.80   29.87                                                
  4 O'CONNELL, KATIE          12 COAST GUARD            59.00      57.67  
      27.75   29.92                                                
  6 MURPHY, BETH              12 WAC                  1:00.17      57.79  
      28.12   29.67                                                
  7 KOCH, KATIE               12 NORTH BALTIMORE        58.50      57.97  
      27.81   30.16                                                
  8 JOHNSON, HEATHER          12 COAST GUARD          1:00.30      58.17  
      27.20   30.97                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 MACDONALD, ABBY           11 QDD                  1:00.94      58.64  
      27.81   30.83                                                
 10 SURHOFF, KENDALL          12 NORTH BALTIMORE      1:02.95      58.69  
      28.03   30.66                                                
-------------------------------------------------------------------------
 11 ROSSICK, CHELSEA          11 MONOCACY             1:00.77      58.83  
      28.40   30.43                                                
 12 RAAB, BROOKE              12 NORTH BALTIMORE      1:00.42      58.86  
      28.45   30.41                                                
 13 KELLY, ANNA               12 QDD                  1:00.80      58.90  
      28.90   30.00                                                
 14 KOHLES, ELAINA            12 NORTH BALTIMORE      1:02.09      59.03  
      28.46   30.57                                                
 15 JAMES, DANIELLE           12 MONOCACY             1:01.44      59.43  
      28.72   30.71                                                
 16 LOPER, MADDIE             12 ODAC                 1:00.23      59.85  
      29.02   30.83                                                
 17 HYRKAS, NIKKI             12 MONOCACY             1:00.37      59.98  
      29.18   30.80                                                
 18 CARNER, AMANDA            12 COAST GUARD          1:03.31    1:00.00  
      29.19   30.81                                                
 19 SLEAR, CARA               12 NAVAL ACADEMY        1:01.05    1:00.33  
      29.10   31.23                                                
 20 WARD, COLLEEN             12 COAST GUARD            59.53    1:00.58  
      28.65   31.93                                                
 21 SHIDELER, AMANDA          12 WAC                  1:01.90    1:00.94  
      28.85   32.09                                                
 21 THOMAS, KATIE             12 ODAC                 1:01.08    1:00.94  
      29.58   31.36                                                
 23 YOHE, TARA                12 NORTH BALTIMORE      1:01.37    1:01.04  
      29.45   31.59                                                
 24 MCCLELLAN, SHANNON        11 MONOCACY             1:03.23    1:01.11  
      29.66   31.45                                                
 25 CRAWFORD, JACKIE          11 CCA                  1:02.53    1:01.38  
      29.76   31.62                                                
 26 CAMPBELL, KATIE           12 CCA                  1:04.80    1:02.10  
      30.36   31.74                                                
 27 SMELTZER, EMILY           11 NORTH BALTIMORE      1:03.45    1:02.15  
      29.84   32.31                                                
 28 FOLEY, LAUREN             12 NAVAL ACADEMY        1:01.55    1:02.19  
      29.24   32.95                                                
 29 BROWN, LAURA              11 NORTH BALTIMORE      1:03.22    1:02.24  
      29.75   32.49                                                
 30 JARDINE, BRENNA           12 MONOCACY             1:02.80    1:02.31  
      29.97   32.34                                                
 31 BAIR, JILL                12 CCA                  1:03.02    1:02.35  
      29.31   33.04                                                
 32 REITER, MEGAN             12 NAVAL ACADEMY        1:02.35    1:02.37  
      30.14   32.23                                                
 33 PFAFF, MORGAN             11 NORTH BALTIMORE      1:03.13    1:02.49  
      30.18   32.31                                                
 34 BIXLER, CAROLINE          11 NORTH BALTIMORE      1:02.77    1:02.55  
      29.82   32.73                                                
 35 WHITE, KAITLYN            11 COAST GUARD          1:05.17    1:02.73  
      30.22   32.51                                                
 36 MONAHAN, BAILIE           11 QDD                  1:03.63    1:03.04  
      30.18   32.86                                                
 37 HAYS, LIZ                 12 NORTH BALTIMORE      1:05.45    1:03.09  
      30.90   32.19                                                
 38 FREELAND, OLIVIA          11 WAC                  1:04.74    1:03.11  
      29.42   33.69                                                
 39 HAYNES, NICOLE            12 QDD                  1:02.29    1:03.15  
      29.93   33.22                                                
 40 BORGERSEN, HANNE          11 MONOCACY             1:05.44    1:03.38  
      30.40   32.98                                                
 41 COOK, KATHRYN             12 ODAC                 1:05.38    1:03.48  
      31.03   32.45                                                
 42 YOUNG, KATIE              11 CCA                  1:06.38    1:03.77  
      31.10   32.67                                                
 43 SANTIS, ALEXA             11 MONOCACY             1:05.39    1:03.96  
      31.17   32.79                                                
 44 ZIELINSKI, KRISTEN        12 ODAC                 1:05.77    1:04.07  
      29.87   34.20                                                
 45 THOMAS, SARAH             11 NORTH BALTIMORE      1:05.75    1:04.11  
      29.79   34.32                                                
 46 SHAWCROSS, BROOKE         11 WAC                  1:04.55    1:04.49  
      30.81   33.68                                                
 47 MEYERS, KRISTA            12 COAST GUARD          1:04.70    1:04.71  
      30.70   34.01                                                
 48 KLIEWER, NICOLE           12 NAVAL ACADEMY        1:06.36    1:04.93  
      31.95   32.98                                                
 49 MANTELLI, SOPHIE          11 NORTH BALTIMORE      1:07.38    1:05.04  
      31.09   33.95                                                
 50 KENNEDY, MADDIE           11 CCA                  1:04.54    1:05.12  
      31.80   33.32                                                
 51 GALLAGHER, KATIE          11 NORTH BALTIMORE      1:07.17    1:05.13  
      31.29   33.84                                                
 52 LOUD, SHANNON             11 ODAC                 1:04.93    1:05.31  
      31.24   34.07                                                
 53 GRAUMANN, ALAYNA          12 QDD                  1:10.05    1:05.32  
      32.42   32.90                                                
 54 HANNA, MOLLY              12 NAVAL ACADEMY        1:05.91    1:05.41  
      31.58   33.83                                                
 55 PHILLIPS, HAILEIGH        12 ODAC                 1:05.66    1:05.59  
      31.52   34.07                                                
 56 CAMPBELL, OLIVIA          11 NORTH BALTIMORE      1:11.36    1:05.64  
      32.23   33.41                                                
 57 ADAMS, GAIL               11 CCA                  1:07.24    1:05.86  
      31.26   34.60                                                
 58 MENNUCCI, NICOLA          12 NAVAL ACADEMY        1:08.91    1:06.36  
      32.24   34.12                                                
 59 BOWERS, SAVANNAH          12 ODAC                 1:07.42    1:06.65  
      31.69   34.96                                                
 60 MESSERSMITH, ERIN         11 NORTH BALTIMORE      1:08.17    1:07.01  
      31.70   35.31                                                
 61 KOLODGIE, KAIA            11 NORTH BALTIMORE      1:05.51    1:07.04  
      31.45   35.59                                                
 62 SHRADER, JACKIE           12 NAVAL ACADEMY        1:09.20    1:07.15  
      32.13   35.02                                                
 63 DAVY-COORE, KAYDRA        11 NORTH BALTIMORE      1:10.56    1:07.65  
      33.06   34.59                                                
 64 FRITZINGER, JULIANNA      12 NORTH BALTIMORE      1:10.52    1:07.76  
      32.28   35.48                                                
 65 MORRISON, CASEY           11 COAST GUARD          1:10.10    1:07.97  
      33.10   34.87                                                
 66 CADIGAN, MARY             12 NORTH BALTIMORE      1:09.77    1:08.25  
      32.87   35.38                                                
 67 VANKERCKHOVE, ANDIE       11 CCA                  1:09.31    1:08.63  
      32.91   35.72                                                
 68 JONES, MEGAN              11 ODAC                 1:11.60    1:08.96  
      33.77   35.19                                                
 69 BAIN, EMILY               11 ODAC                 1:10.07    1:09.47  
      33.36   36.11                                                
 70 BUTLER, OONA              12 NORTH BALTIMORE      1:12.52    1:09.84  
      33.03   36.81                                                
 71 CIRILLO, CAROLINE         11 COAST GUARD          1:13.08    1:11.32  
      33.31   38.01                                                
 72 ROGERS, NICOLE            11 SHARKS               1:15.03    1:11.51  
      32.64   38.87                                                
 73 CARLSON BRATTON, KAYLA    11 SHARKS               1:12.91    1:13.06  
      35.14   37.92                                                
 74 IKE, CAROLINE             11 SHARKS               1:13.06    1:13.63  
      34.09   39.54                                                
 75 KAMAUFF, TESS             11 NORTH BALTIMORE      1:12.61    1:14.67  
      35.06   39.61                                                
 76 MARSDEN, LAUREN           11 NAVAL ACADEMY        1:14.38    1:14.82  
      34.61   40.21                                                
 77 SCHAFFER, SASHA           11 NORTH BALTIMORE      1:17.02    1:16.60  
      35.81   40.79                                                
 78 DUNN, MARISA              11 NORTH BALTIMORE      1:23.26    1:17.19  
      35.93   41.26                                                
 -- SMITH, CASEY              11 NORTH BALTIMORE      1:13.90         NS  
 -- VORSELEN, TESS            12 SHARKS               1:08.27         NS  
 -- FRIAS, MARIANA            12 SHARKS               1:03.58         NS  
 
Event 14  Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 STEPHENS, JES             12 NORTH BALTIMORE        55.26      55.19    9  
      26.46   28.73                                                
  2 BISSELL, LOGAN            12 COAST GUARD            56.78      56.38    7  
      26.91   29.47                                                
  3 SHANDRENKO, ARTEM         12 MONOCACY               57.72      57.24    6  
      27.59   29.65                                                
  4 DAVIS, DYLAN              12 NAVAL ACADEMY          57.66      57.43    5  
      27.52   29.91                                                
  5 BAILEY, PEYTON            11 COAST GUARD            57.83      57.87    4  
      27.67   30.20                                                
  6 HARTMAN, BRYCE            11 COAST GUARD            58.55      58.98    3  
      28.24   30.74                                                
  7 ADAMS, MARK               12 CCA                    59.19      59.14    2  
      28.17   30.97                                                
  8 HEWITT, JOEY              12 WAC                    59.50      59.83    1  
      28.55   31.28                                                
 
Event 14  Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 STEPHENS, JES             12 NORTH BALTIMORE        57.37      55.26  
      26.45   28.81                                                
  2 BISSELL, LOGAN            12 COAST GUARD            57.65      56.78  
      27.26   29.52                                                
  3 DAVIS, DYLAN              12 NAVAL ACADEMY        1:01.04      57.66  
      27.48   30.18                                                
  4 SHANDRENKO, ARTEM         12 MONOCACY               58.24      57.72  
      27.24   30.48                                                
  5 BAILEY, PEYTON            11 COAST GUARD          1:00.06      57.83  
      27.90   29.93                                                
  6 HARTMAN, BRYCE            11 COAST GUARD          1:00.61      58.55  
      27.54   31.01                                                
  7 ADAMS, MARK               12 CCA                    59.59      59.19  
      27.66   31.53                                                
  8 HEWITT, JOEY              12 WAC                  1:00.83      59.50  
      28.43   31.07                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 LYNN, GARRET              11 WAC                    58.98      59.84  
      28.12   31.72                                                
 10 TUTEN, CALEB              12 NORTH BALTIMORE      1:02.09    1:00.54  
      29.11   31.43                                                
-------------------------------------------------------------------------
 11 MCKENNEY, MATTHEW         12 NAVAL ACADEMY        1:02.29    1:01.25  
      29.37   31.88                                                
 12 SOUTHERN, KENT            12 MONOCACY             1:02.68    1:01.61  
      29.19   32.42                                                
 13 BRITT, AUSTIN             12 CCA                  1:02.79    1:01.66  
      28.89   32.77                                                
 14 PICKARD, JACK             11 COAST GUARD          1:02.67    1:01.69  
      29.28   32.41                                                
 15 MARSTON, GEOFF            11 WAC                  1:04.36    1:01.78  
      29.32   32.46                                                
 16 KALISZ, CHASE             11 NORTH BALTIMORE      1:02.16    1:02.41  
      29.99   32.42                                                
 17 MCGRORY, REILLY           11 QDD                  1:04.30    1:02.43  
      29.56   32.87                                                
 18 COLLEY, BEN               12 WAC                  1:03.67    1:03.10  
      29.76   33.34                                                
 19 SMITH-JONES, AUSTIN       12 NAVAL ACADEMY        1:02.98    1:03.12  
      29.82   33.30                                                
 20 MASTRACCI, TIM            12 COAST GUARD          1:04.11    1:03.46  
      30.44   33.02                                                
 21 BLACKWOOD, JOSEPH         12 ODAC                 1:06.67    1:03.99  
      30.22   33.77                                                
 22 KIM, MICHAEL              12 MONOCACY             1:07.46    1:04.07  
      30.22   33.85                                                
 23 DROSSNER, JACOB           11 NORTH BALTIMORE      1:04.79    1:04.23  
      31.04   33.19                                                
 24 HENDRICKS, TIM            12 COAST GUARD          1:04.68    1:04.50  
      30.87   33.63                                                
 25 MORROW, MICHAEL           11 NORTH BALTIMORE      1:07.17    1:04.92  
      30.71   34.21                                                
 26 SMITH, ALEX               11 MONOCACY             1:05.51    1:05.20  
      31.16   34.04                                                
 27 RUSSO, SALVATORE          11 CCA                  1:07.44    1:05.38  
      30.88   34.50                                                
 28 MINICK, GRANT             12 QDD                  1:08.85    1:05.69  
      31.23   34.46                                                
 29 POLLACK, JACK             11 NORTH BALTIMORE      1:06.16    1:06.00  
      31.02   34.98                                                
 30 WILLIAMS, CHASE           11 ODAC                 1:08.61    1:06.60  
      31.26   35.34                                                
 31 OWEN, JOEL                11 WAC                  1:08.61    1:06.92  
      30.96   35.96                                                
 32 CAULEY, JACK              11 NAVAL ACADEMY        1:09.44    1:07.84  
      32.57   35.27                                                
 33 POGUE, BILLY              11 NORTH BALTIMORE      1:10.16    1:08.06  
      31.93   36.13                                                
 34 QUAST, NATHANIEL          12 ODAC                 1:09.36    1:08.33  
      32.74   35.59                                                
 35 MUSTAFA, AMEEN            12 QDD B                1:11.28    1:09.28  
      33.51   35.77                                                
 36 DUNNIGAN, JAKE            11 NORTH BALTIMORE      1:11.00    1:09.48  
      33.81   35.67                                                
 37 DINGMAN, CHRISTOPHER      12 ODAC                 1:08.31    1:09.90  
      32.77   37.13                                                
 38 KIM, JEREMY               11 MONOCACY             1:09.36    1:09.96  
      34.33   35.63                                                
 39 CREEVY, TAYLOR            11 NAVAL ACADEMY        1:09.03    1:10.22  
      34.21   36.01                                                
 40 MELNIK, TEDDY             11 CCA                  1:13.49    1:10.67  
      33.20   37.47                                                
 41 FIX, RYAN                 11 NORTH BALTIMORE      1:15.96    1:11.19  
      33.99   37.20                                                
 42 MADWED, ANDREW            12 SHARKS               1:12.29    1:12.23  
      33.82   38.41                                                
 43 NYE, CONNOR               12 QDD B                1:11.59    1:12.40  
      34.25   38.15                                                
 44 YEH, ERIC                 11 MONOCACY             1:15.15    1:12.45  
      34.52   37.93                                                
 45 STAHL, BENNETT            11 NORTH BALTIMORE      1:15.37    1:13.20  
      35.28   37.92                                                
 46 ECK, MATTHEW              11 NORTH BALTIMORE      1:20.35    1:18.55  
      37.94   40.61                                                
 -- APPEL, AUSTIN             11 NORTH BALTIMORE      1:15.31         NS  
 
Event 15  Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 STAUB, ANDREA             13 NORTH BALTIMORE      1:56.90    1:54.54    9  
      27.07   28.84   29.67   28.96                                
  2 KUCHERICH, JULIA          13 NORTH BALTIMORE      1:55.90    1:55.00    7  
      27.10   29.37   29.95   28.58                                
  3 HARRIS, LAURA             13 NORTH BALTIMORE      1:57.54    1:56.55    6  
      27.11   29.63   30.23   29.58                                
  4 CAVALIER, MEREDITH        14 QDD                  1:56.57    1:57.06    5  
      26.25   29.02   30.87   30.92                                
  5 CARTER, CAITLIN           13 NORTH BALTIMORE      1:57.65    1:57.86    4  
      28.12   29.95   30.13   29.66                                
  6 AHERON, GRACE             14 CCA                  1:57.49    1:59.44    3  
      27.80   30.70   30.43   30.51                                
  7 BROWN, MAGGIE             14 NORTH BALTIMORE      1:59.46    2:02.68    2  
      28.93   30.77   31.73   31.25                                
  8 BROWN, ALLIE              14 NORTH BALTIMORE      1:58.87    2:03.28    1  
      29.38   31.18   31.59   31.13                                
 
Event 15  Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 KUCHERICH, JULIA          13 NORTH BALTIMORE      1:56.95    1:55.90  
      26.87   29.38   30.08   29.57                                
  2 CAVALIER, MEREDITH        14 QDD                  1:59.07    1:56.57  
      26.56   29.46   30.59   29.96                                
  3 STAUB, ANDREA             13 NORTH BALTIMORE      1:54.85    1:56.90  
      27.87   29.46   29.91   29.66                                
  4 AHERON, GRACE             14 CCA                  1:58.18    1:57.49  
      28.00   30.52   29.59   29.38                                
  5 HARRIS, LAURA             13 NORTH BALTIMORE      1:56.92    1:57.54  
      27.18   30.32   30.20   29.84                                
  6 CARTER, CAITLIN           13 NORTH BALTIMORE      1:58.35    1:57.65  
      27.98   29.62   30.13   29.92                                
  7 BROWN, ALLIE              14 NORTH BALTIMORE      1:58.54    1:58.87  
      28.42   29.66   30.47   30.32                                
  8 BROWN, MAGGIE             14 NORTH BALTIMORE      1:57.79    1:59.46  
      28.19   30.16   30.94   30.17                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 AVERS, WHITNEY            14 NAVAL ACADEMY        2:02.82    1:59.85  
      28.51   30.42   30.67   30.25                                
 10 OBERLANDER, MORGAN        14 NORTH BALTIMORE      2:00.99    2:00.14  
      27.99   30.68   31.19   30.28                                
-------------------------------------------------------------------------
 11 MARTIN, ALLISON           14 CCA                  2:03.72    2:01.25  
      28.52   31.03   30.73   30.97                                
 12 ROSSICK, KATELYN          13 MONOCACY             2:00.29    2:01.74  
      27.94   30.07   31.77   31.96                                
 13 MCBRIEN, KRISTEN          14 NORTH BALTIMORE      2:01.44    2:02.01  
      28.83   31.01   31.39   30.78                                
 14 MUNCHEL, CARLY            14 NORTH BALTIMORE      2:03.73    2:02.02  
      28.49   31.16   31.49   30.88                                
 15 ROMAN, FRANKIE            13 NORTH BALTIMORE      2:01.43    2:02.13  
      28.55   30.97   31.69   30.92                                
 16 SCHAEFER, DANIELLE        14 NORTH BALTIMORE      2:01.76    2:02.17  
      27.98   31.16   31.77   31.26                                
 17 YEH, JOANNA               13 MONOCACY             2:00.23    2:02.53  
      28.45   30.99   31.74   31.35                                
 18 LONG, ALLY                14 MONOCACY             1:59.45    2:02.65  
      28.29   30.67   31.91   31.78                                
 19 FOLEY, CAITLIN            14 ODAC                 2:01.49    2:03.59  
      27.19   30.22   32.78   33.40                                
 20 RANDOLPH, COLLEEN         14 NAVAL ACADEMY        2:04.08    2:04.03  
      29.27   31.40   32.21   31.15                                
 21 LYNCH, KATIE              14 SHARKS               2:05.03    2:04.36  
      28.43   31.44   32.74   31.75                                
 22 DOTZEL, SARAH             13 NORTH BALTIMORE      2:07.34    2:04.91  
      28.34   31.32   32.50   32.75                                
 23 WENTZEL, ASHLEY           14 COAST GUARD          2:04.24    2:05.27  
      28.85   31.30   32.78   32.34                                
 24 MELO, MEREDITH            13 COAST GUARD          2:05.61    2:05.35  
      28.85   31.80   33.41   31.29                                
 25 DOWN, ASHLEY              14 NORTH BALTIMORE      2:05.40    2:05.41  
      28.73   31.74   32.60   32.34                                
 26 LOCKWOOD, VALLERIE        13 WAC                  2:05.82    2:06.28  
      29.06   31.90   32.46   32.86                                
 27 WARE, CATHERINE           14 ODAC                 2:08.12    2:06.46  
      28.88   32.48   33.07   32.03                                
 28 PITTMAN, CATIE            14 WAC                  2:05.06    2:06.92  
      28.82   32.09   33.00   33.01                                
 29 VAN-DERPOEL, BROOKE       13 MONOCACY             2:07.74    2:07.51  
      29.80   32.55   33.16   32.00                                
 30 CORTESE, OLIVIA           14 NAVAL ACADEMY        2:07.06    2:07.96  
      29.37   32.41   33.60   32.58                                
 31 ROWLEY, MEAGHAN           13 WAC                  2:07.50    2:08.66  
      29.40   32.57   33.65   33.04                                
 32 FREELAND, LAUREN          14 WAC                  2:09.73    2:09.26  
      30.63   32.79   33.10   32.74                                
 33 SCHAFFER, RACHAEL         13 NORTH BALTIMORE      2:05.61    2:09.31  
      29.58   32.67   33.76   33.30                                
 34 MESSERSMITH, ENYA         14 NORTH BALTIMORE      2:04.68    2:09.35  
      29.35   32.05   33.72   34.23                                
 35 NORTON, ALEX              14 WAC                  2:08.52    2:09.61  
      30.66   32.88   33.33   32.74                                
 36 PINE, CAITLIN             14 ODAC                 2:09.78    2:09.73  
      29.48   33.44   33.74   33.07                                
 37 THACKSTON, JULIE          14 MONOCACY             2:12.47    2:10.06  
      30.07   33.37   34.06   32.56                                
 38 TAMBONE, CHRISTIANA       14 WAC                  2:10.14    2:10.11  
      29.79   32.53   33.80   33.99                                
 39 LEDDY, KIERA              13 QDD                  2:08.14    2:10.51  
      30.70   33.07   33.72   33.02                                
 40 PETERSON, SCOOBY          13 WAC                  2:07.50    2:11.02  
      30.35   32.76   34.16   33.75                                
 41 GREANEY, ERYN             13 NORTH BALTIMORE      2:13.00    2:11.22  
      29.72   33.66   34.05   33.79                                
 42 SINGER, JESSICA           13 ODAC                 2:12.32    2:11.56  
      28.56   33.49   35.29   34.22                                
 43 MURPHY, REGAN             13 COAST GUARD          2:10.18    2:12.00  
      30.56   32.89   34.52   34.03                                
 44 BURGHARDT, EMILY          14 ODAC                 2:13.99    2:13.33  
      30.07   33.35   35.66   34.25                                
 45 GALLAGHER, ERIN           13 NORTH BALTIMORE      2:11.75    2:13.35  
      31.34   33.76   34.22   34.03                                
 46 WARYOLD, MEGHAN           14 CCA                  2:16.71    2:13.53  
      29.80   33.93   35.14   34.66                                
 47 BYRD, ASHLEY              13 WAC                  2:12.45    2:15.15  
      32.31   35.02   34.10   33.72                                
 48 HENDERSON, AINSLEY        14 NORTH BALTIMORE      2:18.57    2:15.28  
      30.11   34.22   35.77   35.18                                
 49 LUBEL, JORDAN             13 MONOCACY             2:18.19    2:15.91  
      30.97   34.03   35.58   35.33                                
 50 SYME, KATIE               14 MONOCACY             2:21.55    2:17.27  
      32.10   34.67   36.49   34.01                                
 51 OBUCHOWSKI, ILANA         14 NORTH BALTIMORE      2:13.73    2:17.28  
      31.66   34.39   35.78   35.45                                
 52 SILVIA, KASEY             13 WAC                  2:15.19    2:18.31  
      30.70   34.59   36.55   36.47                                
 53 PLOWMAN, ELIZABETH        13 ODAC                 2:22.28    2:18.44  
      31.40   35.08   36.38   35.58                                
 54 OUTLAW, KATHRYN           14 SHARKS               2:24.15    2:19.10  
      31.69   35.83   36.28   35.30                                
 55 MORRISON, ADDY            13 COAST GUARD          2:21.72    2:21.30  
      33.00   35.49   37.16   35.65                                
 56 CAUDELL, KASSANDRA        13 MONOCACY             2:29.08    2:21.97  
      33.18   35.98   37.11   35.70                                
 57 SCOGIN, BECCA             13 CCA                  2:26.12    2:27.24  
      33.13   36.73   38.42   38.96                                
 -- SLOWIKOWSKI, MONIKA       14 CCA                  2:26.88         NS  
 -- TURNER, EMILY             14 NORTH BALTIMORE      1:59.77         NS  
 -- JENKINS, ALLYN            13 NORTH BALTIMORE      2:07.30         NS  
 
Event 16  Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 JOHNSON, TIM              14 ODAC                 1:49.39    1:50.09    9  
      26.00   28.51   28.65   26.93                                
  2 REIDLER, FRANK            14 MONOCACY             1:51.26    1:50.30    7  
      25.90   28.31   28.47   27.62                                
  3 THOMAS, MICHAEL           14 NORTH BALTIMORE      1:52.32    1:50.38    6  
      26.12   27.94   28.46   27.86                                
  4 CROCKETT, DREW            14 COAST GUARD          1:54.66    1:50.69    5  
      26.26   28.47   28.56   27.40                                
  5 MASTRACCI, BRIAN          14 COAST GUARD          1:50.33    1:51.48    4  
      25.96   28.56   28.83   28.13                                
  6 KRAMER, CHRIS             14 NORTH BALTIMORE      1:51.47    1:51.75    3  
      26.18   28.65   28.68   28.24                                
  7 MELESH, CHARLIE           13 NAVAL ACADEMY        1:51.65    1:52.56    2  
      26.38   28.46   29.30   28.42                                
  8 THORNHILL, ALAN           13 CCA                  1:54.43    1:53.73    1  
      26.16   29.24   29.53   28.80                                
 
Event 16  Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 JOHNSON, TIM              14 ODAC                 1:51.88    1:49.39  
      25.19   27.44   28.30   28.46                                
  2 MASTRACCI, BRIAN          14 COAST GUARD          1:58.36    1:50.33  
      25.49   28.24   28.54   28.06                                
  3 REIDLER, FRANK            14 MONOCACY             1:53.44    1:51.26  
      25.83   28.12   29.23   28.08                                
  4 KRAMER, CHRIS             14 NORTH BALTIMORE      1:54.00    1:51.47  
      26.16   28.49   29.01   27.81                                
  5 MELESH, CHARLIE           13 NAVAL ACADEMY        1:52.95    1:51.65  
      25.97   28.53   29.37   27.78                                
  6 THOMAS, MICHAEL           14 NORTH BALTIMORE      1:53.54    1:52.32  
      26.32   28.28   28.95   28.77                                
  7 THORNHILL, ALAN           13 CCA                  1:57.61    1:54.43  
      26.79   29.34   29.53   28.77                                
  8 CROCKETT, DREW            14 COAST GUARD          1:53.99    1:54.66  
      25.62   28.38   30.28   30.38                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 HOPKINS, CHRISTOPHER      14 SHARKS               1:55.81    1:56.06  
      26.32   29.29   30.51   29.94                                
 10 TAYLOR, ALEX              14 ODAC                 1:57.30    1:56.28  
      26.46   29.66   30.28   29.88                                
-------------------------------------------------------------------------
 11 COSGAREA, ANDREW          13 NORTH BALTIMORE      1:57.07    1:57.66  
      26.76   29.84   30.56   30.50                                
 12 CADIGAN, TIM              14 NORTH BALTIMORE      2:00.51    1:57.77  
      27.57   29.86   30.92   29.42                                
 13 LEROSE, BEN               14 COAST GUARD          2:00.08    1:57.93  
      27.19   29.90   30.57   30.27                                
 14 MCWHORTER, DOUGLAS        14 NAVAL ACADEMY        2:03.80    1:58.17  
      27.21   30.69   30.70   29.57                                
 15 EWOLDT, NATHAN            13 CCA                  2:05.26    1:58.73  
      27.39   30.02   29.84   31.48                                
 16 VAGTS, JOSHUA             13 NAVAL ACADEMY        2:01.89    1:59.21  
      27.33   29.97   30.96   30.95                                
 17 PEARSON, STEVEN           14 MONOCACY             2:05.35    1:59.74  
      27.45   30.83   31.12   30.34                                
 18 MUNSON, LUKE              13 CCA                  2:02.68    2:01.09  
      27.23   30.22   31.47   32.17                                
 19 LACY, REX                 14 ODAC                 1:59.49    2:01.71  
      27.47   30.93   31.94   31.37                                
 20 VOGEL, JOE                13 NAVAL ACADEMY        2:05.09    2:03.14  
      28.02   31.10   32.41   31.61                                
 21 HASSLINGER, GARRETT       14 WAC                  2:03.93    2:03.84  
      28.18   31.20   31.25   33.21                                
 22 PEREZ, TYLER              14 QDD                  2:08.66    2:03.99  
      27.80   30.94   32.44   32.81                                
 23 COOK, CONNOR              14 QDD                  2:10.69    2:05.43  
      29.03   32.28   32.79   31.33                                
 24 GOUNDRY, WILL             14 MONOCACY             2:07.75    2:05.69  
      29.08   31.66   32.69   32.26                                
 25 SCARLETT, KEVIN           14 NORTH BALTIMORE      2:04.79    2:05.70  
      28.23   31.92   32.93   32.62                                
 26 ROEDER, KEVIN             14 MONOCACY             2:11.90    2:06.01  
      28.58   32.38   33.14   31.91                                
 27 ELIFF, CONNOR             13 MONOCACY             2:07.24    2:06.56  
      29.13   32.67   32.25   32.51                                
 28 SCHISA, PAUL              14 WAC                  2:08.60    2:07.95  
      28.65   31.53   33.40   34.37                                
 29 OVERY, CAMERON            13 WAC                  2:13.69    2:08.60  
      29.64   33.26   32.60   33.10                                
 30 HARKINS, GRANT            14 COAST GUARD          2:11.89    2:08.85  
      29.34   32.32   33.67   33.52                                
 31 KNAPP, ERIC               13 MONOCACY             2:11.90    2:09.01  
      28.99   32.46   34.22   33.34                                
 32 GANLEY, RYAN              14 NAVAL ACADEMY        2:13.94    2:10.13  
      30.15   32.32   34.29   33.37                                
 33 GUZIK, ELI                13 ODAC                 2:09.71    2:11.40  
      29.93   33.49   34.23   33.75                                
 34 BESORE, ANDREW            14 QDD                  2:07.96    2:11.69  
      28.38   32.56   35.20   35.55                                
 35 HOWARD, CHRIS             14 MONOCACY             2:11.63    2:13.28  
      31.13   33.85   35.02   33.28                                
 36 MICHALOWSKIJ, ALEXANDER   13 SHARKS               2:34.88    2:18.06  
      30.01   35.32   37.28   35.45                                
 37 MCCORMICK, SEAN           14 COAST GUARD          2:14.93    2:18.87  
      29.83   35.18   37.56   36.30                                
 38 BROADWELL, ALAN           14 CCA                  2:31.77    2:25.30  
      31.83   36.65   38.23   38.59                                
 
Event 17  Girls Open 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 HOFF, KATIE               16 NORTH BALTIMORE      1:45.16    1:44.50    9  
      25.12   26.50   26.36   26.52                                
  2 KING, MICHELE             17 NORTH BALTIMORE      1:53.90    1:51.40    7  
      25.79   28.52   28.73   28.36                                
  3 PERKS, CAITLIN            15 QDD                  1:53.65    1:52.20    6  
      25.93   28.12   28.84   29.31                                
  4 SABLIK, JULIE             18 CCA                  1:54.10    1:53.40    5  
      26.07   28.59   29.01   29.73                                
  5 MURPHY, KATE              17 WAC                  1:55.22    1:53.81    4  
      26.44   28.63   29.55   29.19                                
  6 BARNES, ALLISON           16 NORTH BALTIMORE      1:54.61    1:55.00    3  
      26.79   28.99   29.75   29.47                                
  7 MEYER, ABBY               17 MONOCACY             1:55.25    1:55.65    2  
      27.60   29.31   29.54   29.20                                
  8 HARRISON, CAITLYN         15 QDD                  1:55.57    1:56.02    1  
      27.05   29.40   30.20   29.37                                
B - Final
  9 DAVIS, HANNAH             16 COAST GUARD          1:55.95    1:54.21  
      26.82   29.46   29.63   28.30                                
 10 CHILDRESS, LAUREN         16 CCA                  1:55.67    1:54.54  
      27.37   29.02   29.32   28.83                                
 11 KALNINS, DANA             15 QDD                  1:57.25    1:56.72  
      27.79   30.18   29.69   29.06                                
 12 AMEEN, SARAH              17 QDD                  1:58.01    1:56.93  
      27.60   29.83   29.69   29.81                                
 13 LINKENAUGER, ANNA         17 WAC                  1:58.35    1:57.30  
      27.88   30.00   29.80   29.62                                
 14 ALLES, COURTNEY           17 QDD                  1:58.39    1:57.41  
      27.44   30.03   29.87   30.07                                
 15 KNAPIK, ASHLEY            17 NORTH BALTIMORE      1:55.84    1:57.44  
      27.04   29.39   30.44   30.57                                
 16 MURPHY, SARAH             16 WAC                  1:58.53    1:57.67  
      27.37   29.51   30.09   30.70                                
 
Event 17  Girls Open 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 HOFF, KATIE               16 NORTH BALTIMORE      1:45.43    1:45.16  
      25.21   26.32   26.81   26.82                                
  2 PERKS, CAITLIN            15 QDD                  1:56.39    1:53.65  
      26.71   29.42   29.25   28.27                                
  3 KING, MICHELE             17 NORTH BALTIMORE      1:53.58    1:53.90  
      25.52   28.16   30.41   29.81                                
  4 SABLIK, JULIE             18 CCA                  1:52.84    1:54.10  
      26.80   29.58   28.63   29.09                                
  5 BARNES, ALLISON           16 NORTH BALTIMORE      1:52.15    1:54.61  
      26.93   28.99   29.23   29.46                                
  6 MURPHY, KATE              17 WAC                  1:54.28    1:55.22  
      26.88   28.80   29.61   29.93                                
  7 MEYER, ABBY               17 MONOCACY             1:57.15    1:55.25  
      28.32   29.30   29.20   28.43                                
  8 HARRISON, CAITLYN         15 QDD                  1:59.98    1:55.57  
      27.88   29.74   29.29   28.66                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 CHILDRESS, LAUREN         16 CCA                  1:56.10    1:55.67  
      27.77   29.70   29.25   28.95                                
 10 KNAPIK, ASHLEY            17 NORTH BALTIMORE      1:55.85    1:55.84  
      27.49   28.96   29.55   29.84                                
 11 DAVIS, HANNAH             16 COAST GUARD          1:53.93    1:55.95  
      27.46   29.72   29.80   28.97                                
 12 KALNINS, DANA             15 QDD                  2:01.67    1:57.25  
      27.89   30.21   29.61   29.54                                
 13 AMEEN, SARAH              17 QDD                  1:58.88    1:58.01  
      27.74   30.08   30.09   30.10                                
 14 LINKENAUGER, ANNA         17 WAC                  1:57.79    1:58.35  
      27.63   29.54   30.40   30.78                                
 15 ALLES, COURTNEY           17 QDD                  1:56.21    1:58.39  
      27.71   29.95   30.43   30.30                                
 16 MURPHY, SARAH             16 WAC                  2:01.30    1:58.53  
      27.95   29.70   29.88   31.00                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 GONZALEZ, JACKIE          16 NORTH BALTIMORE      1:54.99    1:58.73  
      27.48   29.21   30.25   31.79                                
 18 BROWN, WHITNEY            17 NORTH BALTIMORE      1:54.02    1:58.75  
      27.90   30.03   30.37   30.45                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 HARTMAN, JACKIE           16 COAST GUARD          1:57.72    1:58.95  
      28.07   29.42   30.62   30.84                                
 20 CARROLL, KATIE            17 MONOCACY             1:58.81    1:59.98  
      28.13   30.36   30.88   30.61                                
 21 MIHALKO, MARY MARGARET    16 ODAC                 2:00.70    2:00.55  
      27.13   30.16   31.30   31.96                                
 22 DOUGLAS, KERRY            17 COAST GUARD          2:00.05    2:00.59  
      28.32   30.52   30.61   31.14                                
 23 WAITE, TAGE               17 ODAC                 1:59.70    2:01.13  
      29.36   30.36   30.75   30.66                                
 24 MORROW, PATRICIA          16 NORTH BALTIMORE      2:03.86    2:01.36  
      29.00   30.78   30.98   30.60                                
 25 BOYER, PAIGE              15 WAC                  2:01.31    2:01.72  
      28.52   30.77   31.31   31.12                                
 26 GOULD, ALLISON            17 NORTH BALTIMORE      1:59.10    2:01.75  
      28.83   30.71   31.28   30.93                                
 27 CAPOZZOLI, CASEY          15 NORTH BALTIMORE      1:59.68    2:01.87  
      28.58   30.49   31.55   31.25                                
 28 ARMSTRONG, LAUREN         15 NAVAL ACADEMY        2:01.58    2:01.99  
      28.49   31.11   31.79   30.60                                
 29 WILCOX, SARAH             17 COAST GUARD          1:59.45    2:02.10  
      28.18   29.88   31.19   32.85                                
 30 DOBRZANSKI, CASSIE        16 MONOCACY             2:02.66    2:02.20  
      28.74   31.04   31.02   31.40                                
 31 CROCKETT, SARAH           17 COAST GUARD          1:58.05    2:02.28  
      28.26   30.65   31.57   31.80                                
 32 SHANKS, LISA              15 WAC                  2:00.74    2:02.65  
      28.45   30.81   31.87   31.52                                
 33 SYDNOR, LANIER            15 ODAC                 1:59.74    2:02.82  
      27.90   30.64   32.46   31.82                                
 34 LEWIS, KIM                17 COAST GUARD          2:00.95    2:03.07  
      28.73   31.22   31.69   31.43                                
 35 DUNN, JESSICA             15 QDD                  2:05.84    2:03.18  
      28.25   30.28   32.03   32.62                                
 36 FINI, KELLY               15 QDD                  2:03.90    2:03.33  
      29.11   31.22   32.12   30.88                                
 37 GIBLIN, SYDNEY            15 WAC                  2:04.14    2:03.37  
      28.72   31.34   31.68   31.63                                
 38 HART, MARY ANNE           15 CCA                  2:02.79    2:03.53  
      28.49   31.66   32.28   31.10                                
 39 TALKINGTON, ERIN          17 ODAC                 2:00.96    2:03.66  
      28.31   30.67   32.24   32.44                                
 40 FOWLER, JAMIE             15 NORTH BALTIMORE      2:04.54    2:04.14  
      29.06   31.24   32.32   31.52                                
 41 MARSHBURN, HANNAH         17 NAVAL ACADEMY        1:59.47    2:04.40  
      29.19   31.33   32.10   31.78                                
 42 NORMAN, JENNIFER          16 QDD                  2:03.98    2:04.45  
      28.78   31.77   32.90   31.00                                
 43 DVORAK, MARGARET          16 QDD                  2:08.79    2:04.64  
      28.49   31.61   32.26   32.28                                
 44 PALMER, CARTER            15 CCA                  2:04.67    2:04.71  
      29.38   31.40   32.01   31.92                                
 45 THORESEN, KIMBERLY        16 QDD                  2:04.89    2:04.97  
      29.40   31.82   32.18   31.57                                
 46 STEPHENS, KERRY           15 NORTH BALTIMORE      2:06.89    2:05.14  
      28.64   31.21   33.37   31.92                                
 47 LESNICK, KIM              17 COAST GUARD B        2:03.85    2:05.22  
      29.73   31.83   31.96   31.70                                
 48 SWEETNAM, HOPE            16 COAST GUARD          2:02.73    2:05.23  
      29.29   31.93   32.64   31.37                                
 49 VANKERCKHOVE, DANI        15 CCA                  2:06.73    2:05.27  
      28.79   31.29   32.68   32.51                                
 50 CARSON, KELSEY            16 SHARKS               2:02.68    2:05.36  
      29.00   31.81   32.28   32.27                                
 51 SCHISA, MICHELLE          16 COAST GUARD          2:02.90    2:05.51  
      28.80   31.92   32.53   32.26                                
 52 DUVALL, MELISSA           16 NAVAL ACADEMY        2:05.30    2:05.53  
      29.18   31.53   32.69   32.13                                
 53 ACKERMANN, NORA           18 ODAC                 2:03.64    2:05.57  
      28.71   31.33   32.66   32.87                                
 54 WANNAMAKER, MILLIE        17 ODAC                 1:59.72    2:05.61  
      29.23   31.05   32.32   33.01                                
 55 BEATOVICH, GRACE ANNE     15 COAST GUARD          2:03.46    2:05.62  
      28.94   31.60   32.47   32.61                                
 56 HERNANDEZ, MELANIE        16 SHARKS               2:04.70    2:06.11  
      28.90   32.13   32.91   32.17                                
 56 LINKENAUGER, EVA          17 WAC                  2:02.97    2:06.11  
      29.11   31.42   32.71   32.87                                
 58 YOUNG, EMILEE             15 NAVAL ACADEMY        2:06.79    2:06.70  
      29.20   31.80   32.93   32.77                                
 59 PETZOLD, CHRISSY          16 NAVAL ACADEMY        2:02.40    2:06.87  
      13.66   16.18 1:04.31   32.72                                
 60 COHEN, RACHEL             15 SHARKS               2:08.23    2:07.26  
      29.68   32.35   32.90   32.33                                
 61 SEVERSON, RACHEL          15 QDD                  2:08.06    2:07.33  
      29.27   32.37   32.88   32.81                                
 62 MCDONALD, MOLLY           16 QDD                  2:07.83    2:07.37  
      29.36   31.71   33.28   33.02                                
 63 BEAZLEY, JOAN             18 CCA                  2:06.92    2:07.43  
      29.49   32.06   33.31   32.57                                
 64 HOM, MOLLY                15 COAST GUARD          2:05.83    2:07.50  
      29.76   32.08   33.03   32.63                                
 65 PERREAULT, TAMARA         15 NORTH BALTIMORE      2:05.23    2:07.61  
      29.34   32.45   33.14   32.68                                
 66 MARTIN, ERIKA             15 CCA                  2:09.64    2:07.66  
      28.95   31.87   33.17   33.67                                
 67 EVANS, STEPHANIE          18 WAC                  2:06.16    2:07.68  
      29.11   31.83   33.19   33.55                                
 68 WEBB, KELSEY              16 CCA                  2:04.25    2:07.70  
      29.34   31.80   32.96   33.60                                
 69 CARROLL, JENNA            15 SHARKS               2:05.45    2:08.07  
      29.79   32.20   33.60   32.48                                
 70 NOONAN, SARAH             17 MONOCACY             2:04.55    2:08.18  
      29.97   31.53   33.32   33.36                                
 70 BALDERSTON, JULIE         17 ODAC                 2:05.33    2:08.18  
      29.40   32.38   33.32   33.08                                
 72 HAMMERSLEY, CAITLIN       16 QDD                  2:03.82    2:08.28  
      29.82   32.42   33.06   32.98                                
 73 BOWERS, ASHLEY            15 ODAC                 2:07.33    2:08.53  
      29.66   32.08   33.29   33.50                                
 74 RISPER, MEGHAN            16 NORTH BALTIMORE      2:06.07    2:09.83  
      29.62   32.82   33.64   33.75                                
 75 WATERS, CIARA             15 SHARKS               2:01.29    2:09.88  
      28.75   32.19   34.18   34.76                                
 76 BLEASDALE, DEBBIE         16 CCA                  2:09.78    2:09.97  
      29.69   32.38   32.86   35.04                                
 77 JONES, ASHLEY             17 COAST GUARD B        2:07.39    2:09.99  
      29.90   32.90   33.57   33.62                                
 78 DUNBAR, KELLY             16 WAC                  2:01.69    2:10.03  
      28.85   31.86   34.35   34.97                                
 79 HENNESSEY, KATHERINE      27 NORTH BALTIMORE      2:10.48    2:10.06  
      29.56   32.68   33.90   33.92                                
 80 WILES, MELISSA            16 QDD B                2:10.37    2:10.37  
      30.64   33.34   33.76   32.63                                
 81 BACON, HOLLY              17 WAC                  2:03.80    2:10.65  
      30.04   32.78   33.95   33.88                                
 82 PORTER, JULIANA           15 ODAC                 2:11.66    2:10.79  
      29.63   32.65   34.53   33.98                                
 83 HYRKAS, JAMIE             15 MONOCACY             2:13.21    2:11.35  
      32.43   33.37   33.03   32.52                                
 84 AUSTIN, MEGGIE            15 CCA                  2:09.93    2:12.48  
      30.28   33.33   34.23   34.64                                
 85 BROWN, TAYLOR             16 NORTH BALTIMORE      2:08.14    2:12.68  
      31.14   33.71   33.81   34.02                                
 86 GEOTES, NICOLE            15 SHARKS               2:13.59    2:12.72  
      30.74   33.54   35.30   33.14                                
 87 MARTIN, NICOLE            15 WAC                  2:12.04    2:12.84  
      29.86   33.45   35.16   34.37                                
 88 PEARSON, NICOLE           17 MONOCACY             2:11.55    2:12.94  
      31.11   33.31   34.07   34.45                                
 89 MINER, SAM                15 MONOCACY             2:13.18    2:14.12  
      31.46   34.64   34.72   33.30                                
 90 ROEDER, MICHELLE          17 MONOCACY             2:11.99    2:14.72  
      31.96   34.17   34.36   34.23                                
 91 STEINMETZ, SARAH          14 NORTH BALTIMORE      2:25.45    2:18.06  
      31.11   34.60   36.26   36.09                                
 92 GANLEY, KATE              15 NAVAL ACADEMY        2:16.21    2:18.29  
      31.65   34.81   36.15   35.68                                
 93 SERFLING, KATIE           15 MONOCACY             2:13.91    2:18.69  
      31.51   35.23   36.08   35.87                                
 94 BRANDON, LAURA            16 NORTH BALTIMORE      2:15.97    2:20.86  
      32.77   35.36   36.57   36.16                                
 95 HARRINGTON, NANCY         15 NORTH BALTIMORE      2:23.51    2:21.95  
      33.52   36.77   36.85   34.81                                
 96 STEUERMAN, LAURA          13 NORTH BALTIMORE      2:21.28    2:22.04  
 97 POGUE, MAGGIE             13 NORTH BALTIMORE      2:25.01    2:22.50  
      32.47   37.02   36.89   36.12                                
 98 SERFLING, KELLY           17 MONOCACY             2:20.96    2:22.75  
      33.34   36.68   36.66   36.07                                
 99 MELO, KATELYN             17 COAST GUARD B        2:15.02    2:25.01  
      34.33   36.16   37.49   37.03                                
 -- BRABSON, LAUREL           15 MONOCACY             2:01.26         DQ  
      28.57   30.58   30.71   30.06                                
 -- MANNING, PATRICIA         13 NORTH BALTIMORE      2:34.05         NS  
 -- PHELAN, MEREDITH          17 MONOCACY             2:11.75         NS  
 -- ROUMELIOTIS, HOLLY        15 MONOCACY             2:08.84         NS  
 -- WALTER, LINDSAY           17 SHARKS               2:02.55         NS  
 -- VANSICKLE, KATHERINE      25 NORTH BALTIMORE      2:05.58         NS  
 -- DAVIES, GWEN              16 NORTH BALTIMORE      2:17.25         NS  
 -- MUN, JIN                  13 NORTH BALTIMORE      2:18.92         NS  
 
Event 18  Boys Open 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 MADWED, DANIEL            16 SHARKS               1:41.58    1:39.29    9  
      23.81   25.64   24.70   25.14                                
  2 MADARAS, SCOTT            18 COAST GUARD          1:43.22    1:42.43    7  
      23.68   26.54   26.14   26.07                                
  3 HILLS, RICHARD            16 NORTH BALTIMORE      1:44.55    1:43.50    6  
      25.09   26.58   26.18   25.65                                
  4 STOWERS, JARED            17 CCA                  1:42.43    1:44.00    5  
      24.24   26.72   26.67   26.37                                
  5 SURHOFF, AUSTIN           15 NORTH BALTIMORE      1:45.33    1:44.43    4  
      24.25   26.54   27.05   26.59                                
  6 HOGAN, JOHN               17 MONOCACY             1:44.49    1:44.48    3  
      24.37   26.69   27.20   26.22                                
  7 ZEBLEY, NICO              18 NORTH BALTIMORE      1:43.44    1:44.73    2  
      24.82   25.90   26.98   27.03                                
  8 LYNCH, KEVIN              18 CCA                  1:45.42    1:45.04    1  
      25.15   27.16   25.94   26.79                                
B - Final
  9 WEINBERG, SHAUN           17 NORTH BALTIMORE      1:45.74    1:44.30  
      24.28   26.38   27.08   26.56                                
 10 GOODFELLOW, JACOB         17 QDD                  1:46.26    1:45.16  
      24.64   26.53   27.05   26.94                                
 11 WILLS, CONNOR             17 NORTH BALTIMORE      1:47.03    1:45.63  
      24.79   26.98   27.09   26.77                                
 12 MUNSON, KEVIN             16 CCA                  1:46.08    1:46.31  
      25.26   27.00   27.32   26.73                                
 13 SPATH, KEVIN              16 NORTH BALTIMORE      1:46.64    1:46.42  
      24.80   26.90   27.66   27.06                                
 14 ROWE, IAN                 16 NORTH BALTIMORE      1:46.25    1:47.46  
      24.90   27.09   28.18   27.29                                
 15 CLARK, ANDREW             17 NORTH BALTIMORE      1:46.71    1:47.78  
      25.99   27.38   27.68   26.73                                
 16 FIELD, PARKER             16 WAC                  1:46.65    1:49.17  
      25.16   27.55   28.52   27.94                                
 
Event 18  Boys Open 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 MADWED, DANIEL            16 SHARKS               1:41.07    1:41.58  
      24.16   25.60   26.10   25.72                                
  2 STOWERS, JARED            17 CCA                  1:43.67    1:42.43  
      24.28   26.31   26.31   25.53                                
  3 MADARAS, SCOTT            18 COAST GUARD          1:41.56    1:43.22  
      23.97   26.23   26.64   26.38                                
  4 ZEBLEY, NICO              18 NORTH BALTIMORE      1:44.13    1:43.44  
      24.54   26.02   26.75   26.13                                
  5 HOGAN, JOHN               17 MONOCACY             1:45.76    1:44.49  
      24.61   26.28   27.10   26.50                                
  6 HILLS, RICHARD            16 NORTH BALTIMORE      1:44.65    1:44.55  
      25.38   26.25   26.65   26.27                                
  7 SURHOFF, AUSTIN           15 NORTH BALTIMORE      1:47.68    1:45.33  
      24.21   27.04   27.34   26.74                                
  8 LYNCH, KEVIN              18 CCA                  1:43.38    1:45.42  
      25.41   27.34   25.46   27.21                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 WEINBERG, SHAUN           17 NORTH BALTIMORE      1:47.66    1:45.74  
      24.94   26.46   27.38   26.96                                
 10 MUNSON, KEVIN             16 CCA                  1:49.87    1:46.08  
      25.20   26.93   26.96   26.99                                
 11 ROWE, IAN                 16 NORTH BALTIMORE      1:46.32    1:46.25  
      25.24   26.59   27.07   27.35                                
 12 GOODFELLOW, JACOB         17 QDD                  1:51.44    1:46.26  
      24.38   27.06   27.26   27.56                                
 13 SPATH, KEVIN              16 NORTH BALTIMORE      1:46.29    1:46.64  
      24.62   26.71   27.68   27.63                                
 14 FIELD, PARKER             16 WAC                  1:46.28    1:46.65  
      24.54   26.74   27.85   27.52                                
 15 CLARK, ANDREW             17 NORTH BALTIMORE      1:46.91    1:46.71  
      25.82   27.22   27.11   26.56                                
 16 WILLS, CONNOR             17 NORTH BALTIMORE      1:50.85    1:47.03  
      25.40   27.26   27.59   26.78                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 GANGWER, CHAD             17 ODAC                 1:45.92    1:48.48  
      24.15   26.66   28.44   29.23                                
 18 BAUMLER, MATTHEW          15 WAC                  1:46.84    1:48.67  
      25.46   27.60   27.73   27.88                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 HARKINS, BRENT            16 COAST GUARD          1:51.22    1:48.95  
      25.91   26.86   28.16   28.02                                
 20 HELSABECK, JASON          18 ODAC                 1:53.03    1:49.23  
      25.12   27.01   28.41   28.69                                
 21 LYSTASH, J.R.             16 CCA                  1:51.71    1:49.28  
      25.05   28.06   28.42   27.75                                
 22 CHANDLER, COREY           17 CCA                  1:48.45    1:49.52  
      25.69   28.31   27.63   27.89                                
 23 CARLSON, DAVID            17 WAC                  1:47.38    1:49.80  
      24.90   27.29   28.89   28.72                                
 24 LAROSA, PHILIP            15 QDD                  1:51.12    1:50.00  
      25.04   27.50   28.70   28.76                                
 25 SAKELL, NICK              16 NORTH BALTIMORE      1:48.58    1:50.28  
      25.46   28.18   28.31   28.33                                
 26 SCARLETT, BRIAN           16 NORTH BALTIMORE      1:53.50    1:50.45  
      25.67   28.11   28.18   28.49                                
 27 ENGLISH, SCOTT            16 NAVAL ACADEMY        1:48.17    1:51.03  
      25.68   27.82   28.68   28.85                                
 28 DUNN, B.J.                16 WAC                  1:52.49    1:51.25  
      25.53   28.39   28.18   29.15                                
 29 WILDER, BRANDON           16 COAST GUARD          1:49.43    1:51.42  
      25.33   27.79   28.99   29.31                                
 30 CREEVY, T.J.              15 NAVAL ACADEMY        1:51.01    1:52.29  
      25.98   28.53   29.14   28.64                                
 31 ADAMS, DREW               16 CCA                  1:56.74    1:52.63  
      26.07   28.93   28.95   28.68                                
 32 GOLDEN, SEAN              16 WAC                  1:54.77    1:52.86  
      25.63   27.81   29.67   29.75                                
 33 BUTLER, CORYDON           15 WAC                  1:55.15    1:53.40  
      26.03   29.29   29.20   28.88                                
 34 VAUGHN, BROCK             15 CCA                  1:55.42    1:53.53  
      26.22   28.81   29.74   28.76                                
 35 GRAUMANN, RYAN            15 QDD                  1:54.43    1:53.62  
      25.21   28.25   29.75   30.41                                
 36 HARRIS, ANDREW            16 CCA                  1:55.86    1:53.63  
      25.88   28.87   29.47   29.41                                
 37 QUINN, DANIEL             15 NAVAL ACADEMY        1:51.54    1:53.64  
      25.71   28.41   29.63   29.89                                
 38 O'SULLIVAN, JACOB         16 COAST GUARD          1:54.23    1:53.72  
      26.29   28.81   29.48   29.14                                
 39 CULP, MIKE                16 ODAC                 1:54.75    1:54.11  
      26.33   28.80   29.54   29.44                                
 40 DEPPE, WALT               15 ODAC                 1:55.47    1:54.21  
      25.88   28.46   30.08   29.79                                
 41 LINKENAUGER, KURT         15 WAC                  1:46.96    1:54.34  
      25.49   29.06   29.83   29.96                                
 42 LOCKWOOD, D.J.            17 WAC                  1:56.38    1:54.75  
      25.46   27.92   29.88   31.49                                
 43 KOEHR, KEVIN              17 QDD                  1:50.65    1:54.78  
      24.46   28.14   30.46   31.72                                
 44 FINCH, MITCH              15 WAC                  1:54.62    1:54.82  
      26.11   28.94   29.69   30.08                                
 45 ESCOBAR, BERNARD          15 ODAC                 1:58.12    1:55.46  
      26.85   29.59   29.55   29.47                                
 46 WADE, ANDREW              16 SHARKS               1:53.07    1:55.51  
      25.71   28.89   30.57   30.34                                
 47 WHEELOCK, TREVOR          15 WAC                  1:55.41    1:55.52  
      26.20   29.29   30.42   29.61                                
 48 WHITE, PATRICK            15 SHARKS               1:58.86    1:55.73  
      26.22   29.52   30.32   29.67                                
 49 RICHARDSON, DWIGHT        17 COAST GUARD          1:59.32    1:55.87  
      26.41   29.60   29.82   30.04                                
 50 HURLEY, KEVIN             18 ODAC                 1:57.55    1:56.63  
      26.57   29.34   30.40   30.32                                
 51 VITA, FRANK               15 NAVAL ACADEMY        1:54.22    1:56.87  
      26.41   29.34   30.35   30.77                                
 52 ROSSICK, GEORGE           16 MONOCACY             2:00.02    1:57.00  
      27.30   29.40   30.49   29.81                                
 53 DONEGAN, SEAN             17 ODAC                 1:56.59    1:57.53  
      26.05   28.67   31.29   31.52                                
 54 PENNING, MATTHEW          16 QDD                  1:59.97    1:57.62  
      26.31   29.31   30.87   31.13                                
 55 SMILLIE, ADAM             18 NORTH BALTIMORE      1:56.52    1:58.05  
      26.60   29.49   31.20   30.76                                
 56 BAIR, ADAM                16 CCA                  2:00.19    1:58.81  
      27.26   30.21   30.82   30.52                                
 57 SHEA, TOMMY               15 NAVAL ACADEMY        1:59.97    2:00.81  
      27.45   31.41   31.39   30.56                                
 58 LANDRY, BRIAN             15 COAST GUARD          2:00.83    2:01.58  
      26.10   30.01   32.79   32.68                                
 59 BLANKS, JON               16 NAVAL ACADEMY        1:59.65    2:02.62  
      26.63   30.57   32.66   32.76                                
 60 BURKE, BRIAN              15 CCA                  2:04.38    2:03.00  
      28.66   30.96   31.72   31.66                                
 61 STEPHENS, REILLY          17 NORTH BALTIMORE      1:57.86    2:04.20  
      27.44   31.81   32.32   32.63                                
 62 CONNELL, ALLAN            16 NORTH BALTIMORE      2:00.01    2:05.60  
      27.58   31.75   32.82   33.45                                
 63 SAKELL, WILLIE            15 NORTH BALTIMORE      2:03.27    2:05.91  
      28.98   31.85   32.85   32.23                                
 64 ZOLI, PAUL                14 NORTH BALTIMORE      2:11.41    2:09.65  
      29.37   32.96   34.12   33.20                                
 65 WHITE, THOMAS             17 SHARKS               2:19.36    2:16.48  
      30.29   35.16   36.45   34.58                                
 66 MULLENAX, ANDREW          14 NORTH BALTIMORE      2:33.39    2:21.77  
      32.44   35.85   36.55   36.93                                
 67 HILLS, VICTOR             13 NORTH BALTIMORE      2:41.86    2:34.74  
      33.16   40.27   41.29   40.02                                
 -- ZABLOCKI, DAVID           16 NORTH BALTIMORE      1:58.11         NS  
 -- MILTNER, CHARLIE          17 ODAC                 1:50.71         NS  
 -- NIEBUHR, KYLE             17 NORTH BALTIMORE      2:02.90         NS  
 -- TOMECHKO, NICK            15 NORTH BALTIMORE      1:58.07         NS  
 -- RILEY, JEFF               16 NORTH BALTIMORE      1:58.49         NS  
 -- RILEY, TOM                13 NORTH BALTIMORE      2:33.36         NS  
 -- SALEH, MOMO               15 SHARKS               1:57.56         NS  
 -- BAKER, ADAM               16 CCA                       NT         NS  
 -- KIRK, KYLE                17 QDD                  1:53.15         NS  
 
Event 19  Girls 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 PARSONS, DEANNA           10 NORTH BALTIMORE        31.75      31.57    9  
  2 RUNK, GABRIELLE           10 NORTH BALTIMORE        32.57      31.60    7  
  3 HOPPE, REBECCA            10 COAST GUARD            33.09      32.17    6  
  4 NORTH, JESSE              10 NORTH BALTIMORE        32.76      32.85    5  
  5 PALTELL, KATHERINE        10 NORTH BALTIMORE        33.12      33.26    4  
  6 VIOHL, MEGAN              10 NORTH BALTIMORE        33.75      34.26    3  
  7 BIXLER, ALYSSA             9 NORTH BALTIMORE        35.22      34.63    2  
  8 JOHNSON, SUNNY             9 COAST GUARD            35.67      35.87    1  
 
Event 19  Girls 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 PARSONS, DEANNA           10 NORTH BALTIMORE        31.90      31.75  
  2 RUNK, GABRIELLE           10 NORTH BALTIMORE        31.94      32.57  
  3 NORTH, JESSE              10 NORTH BALTIMORE        33.60      32.76  
  4 HOPPE, REBECCA            10 COAST GUARD            32.68      33.09  
  5 PALTELL, KATHERINE        10 NORTH BALTIMORE        33.70      33.12  
  6 VIOHL, MEGAN              10 NORTH BALTIMORE        34.49      33.75  
  7 BIXLER, ALYSSA             9 NORTH BALTIMORE        34.92      35.22  
  8 JOHNSON, SUNNY             9 COAST GUARD            35.99      35.67  
-------------------------------------------------------------------------
  9 BROWN, MADISON            10 NORTH BALTIMORE        37.15      35.72  
 10 POLLACK, MARGARET          9 NORTH BALTIMORE        37.04      35.91  
-------------------------------------------------------------------------
 11 HICKLEN, HANNAH           10 NORTH BALTIMORE        37.24      36.33  
 12 FREELAND, DEVAN           10 WAC                    37.67      36.55  
 13 HANNA, MCKAY              10 COAST GUARD            35.65      36.75  
 14 PAGE, LINDSEY             10 WAC                    34.88      36.80  
 15 KELLY, EMILY               9 QDD                    39.01      37.59  
 16 SINOSKY, KENDALL           9 NORTH BALTIMORE        35.12      37.65  
 17 SALVATORI, CRISTIANA      10 NORTH BALTIMORE        37.96      38.11  
 18 RUNK, JULIANNA             9 NORTH BALTIMORE        37.31      38.23  
 19 WILLIAMS, LOGAN            9 ODAC                   36.76      38.24  
 20 PLOWMAN, EMILY            10 ODAC                   38.32      38.55  
 21 HABEEB, HANNAH             9 ODAC                   39.75      38.85  
 22 WELTMAN, SARAH            10 MONOCACY               44.35      39.07  
 23 O'BIER, TARA               9 QDD                    39.15      39.31  
 24 HANS, SARAH               10 CCA                    37.69      39.53  
 25 MORROW, ERIN               9 WAC                    38.82      39.57  
 26 MINICK, EMILY              9 QDD                    43.23      39.64  
 27 CLOUD, JACLYN              9 SHARKS                 41.03      40.48  
 28 DELHIERRO, GABRIELLA      10 NORTH BALTIMORE        41.27      41.18  
 29 PEZZA, HANNAH              9 QDD                  1:04.85      41.62  
 30 SCHMITZ, KARALINE         10 QDD                    44.44      41.71  
 31 WHITE, KIRSTEN             9 COAST GUARD            40.09      43.01  
 32 CLARY, CAROLINE           10 ODAC                   42.37      43.77  
 33 ROGERS, SARA               9 SHARKS                 42.54      44.03  
 34 CUNNINGHAM, CASSIDY       10 NAVAL ACADEMY          58.63      46.00  
 35 CARROLL, NATALIE          10 SHARKS                 42.49      47.16  
 36 SCHLIMGEN, BRITTANI       10 ODAC                   51.58      48.96  
 -- HUTCHINSON, ANNIE          9 NORTH BALTIMORE        46.22         NS  
 -- ESCOBAR, MARY BERNADETTE   9 ODAC                   37.77         NS  
 -- FRIAS, CRISTINA            9 SHARKS                 37.91         NS  
 
Event 20  Boys 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 KOLOVICH, EVAN            10 MONOCACY               29.17      29.76    9  
  2 SILVERMAN, IAN            10 NORTH BALTIMORE        33.42      33.66    7  
  3 KENNEDY, BEN              10 CCA                    34.22      34.04    6  
  4 DOYLE, BRANDON             9 QDD                    35.37      34.72    5  
  5 TATE, MASON                9 NORTH BALTIMORE        36.43      36.54    4  
  6 COOKE, PETER              10 NORTH BALTIMORE        37.56      37.37    3  
  7 DANIELSON, MAX            10 ODAC                   37.30      37.52    2  
  8 COSGAREA, ALEC            10 NORTH BALTIMORE        38.11      39.20    1  
 
Event 20  Boys 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 KOLOVICH, EVAN            10 MONOCACY               29.84      29.17  
  2 SILVERMAN, IAN            10 NORTH BALTIMORE        33.82      33.42  
  3 KENNEDY, BEN              10 CCA                    33.79      34.22  
  4 DOYLE, BRANDON             9 QDD                    34.65      35.37  
  5 TATE, MASON                9 NORTH BALTIMORE        36.18      36.43  
  6 DANIELSON, MAX            10 ODAC                   37.89      37.30  
  7 COOKE, PETER              10 NORTH BALTIMORE        40.24      37.56  
  8 COSGAREA, ALEC            10 NORTH BALTIMORE        37.17      38.11  
-------------------------------------------------------------------------
  9 CAMPBELL, HENRY            9 QDD                    37.23      38.15  
 10 CLOUD JR, GEOFFREY        10 SHARKS                 38.15      38.43  
-------------------------------------------------------------------------
 11 CAMPBELL, LOGAN           10 QDD                    38.61      39.63  
 12 JOHNSON, BRENNAN          10 NORTH BALTIMORE        40.74      40.29  
 13 PETERSON, ROBERT          10 SHARKS                 45.33      40.92  
 14 RUSSO, DOMINIC             9 CCA                    44.46      41.15  
 15 RODDY, COLIN              10 NORTH BALTIMORE        42.50      41.66  
 16 KOHLER, CHRIS             10 NORTH BALTIMORE        40.14      41.73  
 17 ENQUIST, JOHN             10 SHARKS                 39.93      41.78  
 18 STEPHENS, HENRY           10 NORTH BALTIMORE        45.30      43.30  
 19 FAUST, MICHAEL            10 QDD                    42.53      43.38  
 20 JOHNSON, DEAN              8 COAST GUARD B          43.93      43.80  
 21 KNAPP, KYLE               10 MONOCACY               46.96      44.02  
 22 LARSON, DAVID              9 MONOCACY               48.19      44.42  
 23 HOWARD, ANDREW            10 MONOCACY               50.86      45.49  
 24 WILLIAMS, MITCH            9 NORTH BALTIMORE        48.26      48.44  
 25 GUEVARA, BRANDON          10 ODAC                   49.08      48.87  
 26 LYNN, TUCKER               9 WAC                    38.18      50.48  
 27 MCCONNELL, LOGAN          10 ODAC                   59.57      50.68  
 -- MCCLELLAN, CONNOR          9 MONOCACY               43.79         DQ  
 
Event 21  Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 WHITE, SARAH              12 ODAC                   28.76      28.48    9  
  2 JOHNSON, HEATHER          12 COAST GUARD            28.81      28.62    7  
  3 KELLY, ANNA               12 QDD                    29.81      28.93    6  
  4 SURHOFF, KENDALL          12 NORTH BALTIMORE        29.87      29.41    5  
  5 O'CONNELL, KATIE          12 COAST GUARD            30.17      29.94    4  
  6 MURPHY, BETH              12 WAC                    30.21      29.97    3  
  7 SPICHER, REBECCA          12 ODAC                   30.12      30.11    2  
  8 BIXLER, CAROLINE          11 NORTH BALTIMORE        30.36      30.23    1  
 
Event 21  Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 WHITE, SARAH              12 ODAC                   28.95      28.76  
  2 JOHNSON, HEATHER          12 COAST GUARD            29.46      28.81  
  3 KELLY, ANNA               12 QDD                    29.69      29.81  
  4 SURHOFF, KENDALL          12 NORTH BALTIMORE        30.95      29.87  
  5 SPICHER, REBECCA          12 ODAC                   30.97      30.12  
  6 O'CONNELL, KATIE          12 COAST GUARD            30.55      30.17  
  7 MURPHY, BETH              12 WAC                    30.21      30.21  
  8 BIXLER, CAROLINE          11 NORTH BALTIMORE        30.24      30.36  
-------------------------------------------------------------------------
  9 SANTIS, ALEXA             11 MONOCACY               31.31      30.68  
 10 WARD, COLLEEN             12 COAST GUARD            30.23      30.82  
-------------------------------------------------------------------------
 11 KOHLES, ELAINA            12 NORTH BALTIMORE        30.54      30.85  
 12 ROSSICK, CHELSEA          11 MONOCACY               33.19      30.91  
 13 RAAB, BROOKE              12 NORTH BALTIMORE        31.18      30.93  
 14 LOPER, MADDIE             12 ODAC                   31.97      31.03  
 15 SHIDELER, AMANDA          12 WAC                    31.64      31.28  
 16 SLEAR, CARA               12 NAVAL ACADEMY          31.39      31.40  
 17 FREELAND, OLIVIA          11 WAC                    31.38      31.64  
 17 YOHE, TARA                12 NORTH BALTIMORE        31.86      31.64  
 19 CAMPBELL, KATIE           12 CCA                    33.53      31.78  
 19 MONAHAN, BAILIE           11 QDD                    31.60      31.78  
 21 PAGE, CHELSEA             12 WAC                    31.27      31.81  
 21 SHAWCROSS, BROOKE         11 WAC                    35.28      31.81  
 23 THOMAS, KATIE             12 ODAC                   31.39      31.88  
 23 CRAWFORD, JACKIE          11 CCA                    33.32      31.88  
 25 MCCLELLAN, SHANNON        11 MONOCACY               32.54      32.00  
 26 MACDONALD, ABBY           11 QDD                    32.47      32.02  
 27 SALVATORI, ISABELLA       12 NORTH BALTIMORE        32.46      32.24  
 28 HAYNES, NICOLE            12 QDD                    31.66      32.31  
 29 SMELTZER, EMILY           11 NORTH BALTIMORE        32.20      32.54  
 29 JAMES, DANIELLE           12 MONOCACY               33.61      32.54  
 31 WHITE, KAITLYN            11 COAST GUARD            32.81      32.79  
 32 VOGEL, ERIKA              11 NAVAL ACADEMY          32.99      33.16  
 33 BORGERSEN, HANNE          11 MONOCACY               33.65      33.75  
 34 CIRILLO, CAROLINE         11 COAST GUARD            32.77      34.18  
 35 THOMAS, SARAH             11 NORTH BALTIMORE        35.34      34.56  
 36 LOUD, SHANNON             11 ODAC                   33.84      35.04  
 37 MESSERSMITH, ERIN         11 NORTH BALTIMORE        34.07      35.42  
 38 MEYERS, KRISTA            12 COAST GUARD            35.13      35.53  
 39 MENNUCCI, NICOLA          12 NAVAL ACADEMY          35.12      35.63  
 40 ROGERS, NICOLE            11 SHARKS                 36.07      35.74  
 41 ADAMS, GAIL               11 CCA                    34.64      36.08  
 42 VANKERCKHOVE, ANDIE       11 CCA                    37.16      37.33  
 43 IKE, CAROLINE             11 SHARKS                 37.49      37.38  
 44 KAMAUFF, TESS             11 NORTH BALTIMORE        36.30      37.69  
 45 JONES, MEGAN              11 ODAC                   39.24      38.33  
 -- ZIELINSKI, KRISTEN        12 ODAC                   33.48         DQ  
 -- CARLSON BRATTON, KAYLA    11 SHARKS                 43.46         DQ  
 -- FRIAS, MARIANA            12 SHARKS                 31.86         NS  
 -- VORSELEN, TESS            12 SHARKS                 31.83         NS  
 -- MANNING, CATHRIN          11 NORTH BALTIMORE        37.62         NS  
 -- SMITH, CASEY              11 NORTH BALTIMORE        39.88         NS  
 
Event 22  Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 KEGELMAN, CHRIS           12 COAST GUARD            28.31      28.30    9  
  2 SHANDRENKO, ARTEM         12 MONOCACY               28.78      28.60    7  
  3 BISSELL, LOGAN            12 COAST GUARD            28.45      28.77    6  
  4 DAVIS, DYLAN              12 NAVAL ACADEMY          28.87      29.33    5  
  5 HARTMAN, BRYCE            11 COAST GUARD            29.40      29.48    4  
  6 VANCE, ALEX               12 CCA                    29.45      29.52    3  
  7 COLLEY, BEN               12 WAC                    29.44      29.71    2  
  8 MCKENNEY, MATTHEW         12 NAVAL ACADEMY          29.15      29.77    1  
 
Event 22  Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 KEGELMAN, CHRIS           12 COAST GUARD            28.85      28.31  
  2 BISSELL, LOGAN            12 COAST GUARD            29.33      28.45  
  3 SHANDRENKO, ARTEM         12 MONOCACY               29.04      28.78  
  4 DAVIS, DYLAN              12 NAVAL ACADEMY          29.42      28.87  
  5 MCKENNEY, MATTHEW         12 NAVAL ACADEMY          30.06      29.15  
  6 HARTMAN, BRYCE            11 COAST GUARD            29.73      29.40  
  7 COLLEY, BEN               12 WAC                    29.29      29.44  
  8 VANCE, ALEX               12 CCA                    35.45      29.45  
-------------------------------------------------------------------------
  9 BAILEY, PEYTON            11 COAST GUARD            30.09      29.77  
 10 MARSTON, GEOFF            11 WAC                    30.45      30.33  
-------------------------------------------------------------------------
 11 BRITT, AUSTIN             12 CCA                    29.97      30.64  
 12 BOWLES, CHARLEY           11 COAST GUARD            31.66      30.98  
 13 ADAMS, MARK               12 CCA                    30.71      31.40  
 14 SOUTHERN, KENT            12 MONOCACY               32.80      31.55  
 15 POLLACK, JACK             11 NORTH BALTIMORE        32.60      31.93  
 16 MASTRACCI, TIM            12 COAST GUARD            31.64      32.62  
 17 RUSSO, SALVATORE          11 CCA                    34.48      33.12  
 18 MCGRORY, REILLY           11 QDD                    33.35      33.25  
 19 QUAST, NATHANIEL          12 ODAC                   34.50      33.26  
 20 SMITH, ALEX               11 MONOCACY               32.36      33.48  
 21 MINICK, GRANT             12 QDD                    35.97      33.92  
 22 DROSSNER, JACOB           11 NORTH BALTIMORE        34.23      34.22  
 23 FIX, RYAN                 11 NORTH BALTIMORE        35.99      35.17  
 24 ELIAS, ALEX               12 NORTH BALTIMORE        35.87      35.31  
 25 DOYLE, JUSTIN             11 QDD                    35.08      35.34  
 26 DINGMAN, CHRISTOPHER      12 ODAC                   37.14      36.15  
 27 MUSTAFA, ADAM             11 QDD                    34.67      36.43  
 28 CREEVY, TAYLOR            11 NAVAL ACADEMY          35.40      36.77  
 29 KIM, JEREMY               11 MONOCACY               43.19      38.91  
 30 YEH, ERIC                 11 MONOCACY               50.47      39.44  
 31 STAHL, BENNETT            11 NORTH BALTIMORE        40.46      39.56  
 32 KECSKES, IAN              11 NORTH BALTIMORE        41.40      40.20  
 33 MADWED, ANDREW            12 SHARKS                 37.21      41.14  
 34 DUNNIGAN, JAKE            11 NORTH BALTIMORE        43.80      42.22  
 35 ECK, MATTHEW              11 NORTH BALTIMORE        41.20      45.38  
 -- PICKARD, JACK             11 COAST GUARD            30.93         NS  
 -- APPEL, AUSTIN             11 NORTH BALTIMORE        35.03         NS  
 
Event 23  Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 LEE, FELICIA              13 NORTH BALTIMORE        54.60      54.15    9  
      26.00   28.15                                                
  2 STAUB, ANDREA             13 NORTH BALTIMORE        58.95      58.51    7  
      27.77   30.74                                                
  3 AHERON, GRACE             14 CCA                    58.94      59.40    6  
      28.19   31.21                                                
  4 DOTZEL, SARAH             13 NORTH BALTIMORE      1:00.96      59.72    5  
      28.69   31.03                                                
  5 KREBS, JESSIE             13 NORTH BALTIMORE      1:00.17      59.83    4  
      28.26   31.57                                                
  6 OBERLANDER, MORGAN        14 NORTH BALTIMORE      1:01.07    1:00.88    3  
      28.46   32.42                                                
  7 CAVALIER, MEREDITH        14 QDD                  1:00.40    1:00.93    2  
      28.68   32.25                                                
  8 MARTIN, ALLISON           14 CCA                  1:01.51    1:01.49    1  
      28.85   32.64                                                
 
Event 23  Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 LEE, FELICIA              13 NORTH BALTIMORE        55.31      54.60  
      25.74   28.86                                                
  2 AHERON, GRACE             14 CCA                    58.62      58.94  
      27.83   31.11                                                
  3 STAUB, ANDREA             13 NORTH BALTIMORE        58.91      58.95  
      15.93   43.02                                                
  4 KREBS, JESSIE             13 NORTH BALTIMORE      1:00.92    1:00.17  
      16.18   43.99                                                
  5 CAVALIER, MEREDITH        14 QDD                  1:00.77    1:00.40  
      28.09   32.31                                                
  6 DOTZEL, SARAH             13 NORTH BALTIMORE      1:01.46    1:00.96  
      28.88   32.08                                                
  7 OBERLANDER, MORGAN        14 NORTH BALTIMORE      1:03.15    1:01.07  
      17.16   43.91                                                
  8 MARTIN, ALLISON           14 CCA                  1:01.20    1:01.51  
      29.18   32.33                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 AVERS, WHITNEY            14 NAVAL ACADEMY        1:02.87    1:02.61  
      29.56   33.05                                                
 10 HARRIS, LAURA             13 NORTH BALTIMORE      1:00.37    1:02.72  
      29.21   33.51                                                
-------------------------------------------------------------------------
 11 ROSSICK, KATELYN          13 MONOCACY             1:02.30    1:02.82  
      29.99   32.83                                                
 12 MUNCHEL, CARLY            14 NORTH BALTIMORE      1:03.71    1:03.32  
      17.82   45.50                                                
 12 WENTZEL, ASHLEY           14 COAST GUARD          1:01.89    1:03.32  
      30.08   33.24                                                
 14 LOCKWOOD, VALLERIE        13 WAC                  1:01.74    1:03.36  
      17.28   46.08                                                
 15 PARSONS, RENEE            14 NORTH BALTIMORE      1:04.35    1:03.40  
      17.81   45.59                                                
 16 SCHWEITZER, HALEY         13 WAC                  1:02.04    1:03.46  
      17.85   45.61                                                
 17 PETERSON, SCOOBY          13 WAC                  1:03.72    1:03.96  
      30.25   33.71                                                
 18 YEH, JOANNA               13 MONOCACY             1:01.78    1:04.03  
      30.13   33.90                                                
 19 LAVAY, EMILY              13 COAST GUARD          1:03.18    1:04.63  
      30.15   34.48                                                
 20 WHEELOCK, MEGHAN          14 WAC                  1:04.43    1:04.87  
      30.56   34.31                                                
 21 RENTO, NICOLE             13 COAST GUARD          1:10.07    1:05.05  
      31.12   33.93                                                
 22 NORTON, ALEX              14 WAC                  1:04.95    1:05.97  
      31.08   34.89                                                
 23 WARYOLD, MEGHAN           14 CCA                  1:05.87    1:06.08  
      30.12   35.96                                                
 24 TAMBONE, CHRISTIANA       14 WAC                  1:04.15    1:06.14  
      31.15   34.99                                                
 25 KASOFF, LAUREN            13 NORTH BALTIMORE      1:07.15    1:06.26  
      30.64   35.62                                                
 26 KNOTTS, MEGAN             13 WAC                  1:05.43    1:06.61  
      20.16   46.45                                                
 27 INGLES, KATY              13 COAST GUARD          1:09.75    1:06.69  
      31.55   35.14                                                
 28 GREANEY, ERYN             13 NORTH BALTIMORE      1:08.71    1:06.86  
      30.37   36.49                                                
 29 FREELAND, LAUREN          14 WAC                  1:06.91    1:07.04  
      31.12   35.92                                                
 30 MCCARTER, AMANDA          14 COAST GUARD          1:07.45    1:07.14  
      19.75   47.39                                                
 31 BURGHARDT, EMILY          14 ODAC                 1:07.79    1:07.20  
      32.72   34.48                                                
 32 WARE, CATHERINE           14 ODAC                 1:09.75    1:08.03  
      32.10   35.93                                                
 33 HENDERSON, AINSLEY        14 NORTH BALTIMORE      1:10.26    1:08.10  
      31.71   36.39                                                
 34 THACKSTON, JULIE          14 MONOCACY             1:09.17    1:08.63  
      32.04   36.59                                                
 35 MESSERSMITH, ENYA         14 NORTH BALTIMORE      1:07.05    1:08.78  
      19.48   49.30                                                
 36 PITTMAN, CATIE            14 WAC                  1:07.40    1:08.96  
      32.44   36.52                                                
 37 BYRD, ASHLEY              13 WAC                  1:09.58    1:09.80  
      32.36   37.44                                                
 38 MELO, MEREDITH            13 COAST GUARD          1:10.55    1:10.02  
      32.09   37.93                                                
 39 NAKANO, THAISA            14 CCA                  1:10.97    1:10.54  
      33.26   37.28                                                
 40 ZELL, CASEY               13 QDD                  1:11.08    1:10.58  
      32.61   37.97                                                
 41 KECSKES, LAUREN           13 NORTH BALTIMORE      1:11.52    1:11.06  
      32.74   38.32                                                
 42 ROWLEY, MEAGHAN           13 WAC                  1:11.78    1:11.14  
      32.97   38.17                                                
 43 CAUDELL, KASSANDRA        13 MONOCACY             1:14.47    1:11.32  
      33.53   37.79                                                
 44 LUBEL, JORDAN             13 MONOCACY             1:13.33    1:11.89  
      33.03   38.86                                                
 45 SCOGIN, BECCA             13 CCA                  1:11.35    1:15.49  
      35.32   40.17                                                
 46 MOLNAR, MORGAN            13 MONOCACY                  NT    1:17.11  
      35.22   41.89                                                
 47 ANDERSON, ASHLEY          13 CCA                  1:14.88    1:18.88  
      35.99   42.89                                                
 48 PLOWMAN, ELIZABETH        13 ODAC                 1:13.89    1:19.89  
      37.41   42.48                                                
 -- CORTESE, OLIVIA           14 NAVAL ACADEMY        1:07.55         NS  
 
Event 24  Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 CIRILLO, CHRIS            14 COAST GUARD            56.32      56.17    9  
      26.41   29.76                                                
  2 JOHNSON, TIM              14 ODAC                   57.56      57.69    7  
      27.31   30.38                                                
  3 MASTRACCI, BRIAN          14 COAST GUARD            57.36      57.71    6  
      27.06   30.65                                                
  4 KRAMER, CHRIS             14 NORTH BALTIMORE        58.00      58.19    5  
      27.66   30.53                                                
  5 LEROSE, BEN               14 COAST GUARD            59.78      58.43    4  
      27.90   30.53                                                
  6 EWOLDT, NATHAN            13 CCA                    59.66      59.56    3  
      27.70   31.86                                                
  7 JOLISSAINT, JOE           13 COAST GUARD            59.87    1:00.32    2  
      27.52   32.80                                                
  8 MCWHORTER, DOUGLAS        14 NAVAL ACADEMY          59.25    1:01.40    1  
      27.95   33.45                                                
 
Event 24  Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 CIRILLO, CHRIS            14 COAST GUARD            57.68      56.32  
      26.34   29.98                                                
  2 MASTRACCI, BRIAN          14 COAST GUARD            59.19      57.36  
      26.68   30.68                                                
  3 JOHNSON, TIM              14 ODAC                   58.01      57.56  
      26.96   30.60                                                
  4 KRAMER, CHRIS             14 NORTH BALTIMORE      1:01.04      58.00  
      27.55   30.45                                                
  5 MCWHORTER, DOUGLAS        14 NAVAL ACADEMY          59.79      59.25  
      28.42   30.83                                                
  6 EWOLDT, NATHAN            13 CCA                  1:02.55      59.66  
      27.57   32.09                                                
  7 LEROSE, BEN               14 COAST GUARD          1:00.25      59.78  
      28.50   31.28                                                
  8 JOLISSAINT, JOE           13 COAST GUARD          1:00.68      59.87  
      27.60   32.27                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 THORNHILL, ALAN           13 CCA                  1:00.18    1:00.41  
      28.22   32.19                                                
 10 DUNNIGAN, SEAN            14 NORTH BALTIMORE      1:01.08    1:00.54  
      28.74   31.80                                                
-------------------------------------------------------------------------
 11 TAYLOR, ALEX              14 ODAC                 1:00.01    1:01.34  
      28.47   32.87                                                
 12 VAGTS, JOSHUA             13 NAVAL ACADEMY        1:01.99    1:01.55  
      28.71   32.84                                                
 13 CROCKETT, DREW            14 COAST GUARD          1:01.29    1:01.86  
      28.86   33.00                                                
 14 COSGAREA, ANDREW          13 NORTH BALTIMORE      1:02.59    1:02.43  
      29.21   33.22                                                
 15 BESORE, ANDREW            14 QDD                  1:00.12    1:03.20  
      29.17   34.03                                                
 16 WALMAN, ZACHARY           14 QDD                  1:04.92    1:03.24  
      29.19   34.05                                                
 17 PEARSON, STEVEN           14 MONOCACY             1:06.57    1:04.07  
      29.71   34.36                                                
 18 PEREZ, TYLER              14 QDD                  1:05.73    1:04.21  
      30.08   34.13                                                
 19 ROEDER, KEVIN             14 MONOCACY             1:08.72    1:04.39  
      30.01   34.38                                                
 20 GOUNDRY, WILL             14 MONOCACY             1:05.17    1:05.54  
      30.94   34.60                                                
 21 COOK, CONNOR              14 QDD                  1:09.93    1:06.75  
      31.26   35.49                                                
 22 HASSLINGER, GARRETT       14 WAC                  1:10.10    1:06.85  
      31.60   35.25                                                
 23 OVERY, CAMERON            13 WAC                  1:09.28    1:07.52  
      31.26   36.26                                                
 24 ELIFF, CONNOR             13 MONOCACY             1:07.40    1:08.62  
      31.53   37.09                                                
 25 HOWARD, CHRIS             14 MONOCACY             1:11.48    1:08.77  
      31.39   37.38                                                
 26 LEE, JOHN                 13 MONOCACY             1:11.03    1:09.02  
      31.89   37.13                                                
 27 KNAPP, ERIC               13 MONOCACY             1:12.36    1:10.44  
      32.39   38.05                                                
 28 MICHALOWSKIJ, ALEXANDER   13 SHARKS               1:10.00    1:11.81  
      31.93   39.88                                                
 -- LEIPZIG, JORDAN           13 CCA                  1:17.77         DQ  
      34.54   39.13                                                
 
Event 25  Girls Open 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 KALISZ, COURTNEY          15 NORTH BALTIMORE        57.15      56.61    9  
      26.83   29.78                                                
  2 SABLIK, JULIE             18 CCA                    57.21      57.03    7  
      26.90   30.13                                                
  3 KNAPIK, ASHLEY            17 NORTH BALTIMORE        57.82      57.25    6  
      27.08   30.17                                                
  4 MURPHY, KATE              17 WAC                    58.60      57.32    5  
      27.35   29.97                                                
  5 KING, MICHELE             17 NORTH BALTIMORE        58.85      57.54    4  
      27.13   30.41                                                
  6 KALNINS, DANA             15 QDD                    59.04      58.19    3  
      27.96   30.23                                                
  7 AMEEN, SARAH              17 QDD                    58.71      58.79    2  
      27.81   30.98                                                
  8 O'DONNELL, ERIN           15 NORTH BALTIMORE        58.86      58.98    1  
      27.98   31.00                                                
B - Final
  9 PELOQUIN, KELLY           17 NORTH BALTIMORE        59.08      58.19  
      27.10   31.09                                                
 10 PERKS, CAITLIN            15 QDD                    59.69      59.64  
      28.23   31.41                                                
 11 BRABSON, LAUREL           15 MONOCACY               59.50      59.74  
      28.27   31.47                                                
 12 DAVIS, HANNAH             16 COAST GUARD            59.56    1:00.06  
      28.35   31.71                                                
 13 MURPHY, SARAH             16 WAC                    59.97    1:00.33  
      28.40   31.93                                                
 14 BOYER, KELSEY             15 NORTH BALTIMORE      1:01.02    1:00.35  
      28.38   31.97                                                
 15 FRIEDRICH, KILEY          16 NORTH BALTIMORE      1:01.16    1:00.78  
      28.65   32.13                                                
 16 AICHELE, ALLISON          17 MONOCACY             1:01.13    1:02.55  
      29.06   33.49                                                
 
Event 25  Girls Open 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 KALISZ, COURTNEY          15 NORTH BALTIMORE        55.83      57.15  
      27.05   30.10                                                
  2 SABLIK, JULIE             18 CCA                    55.70      57.21  
      26.74   30.47                                                
  3 KNAPIK, ASHLEY            17 NORTH BALTIMORE        56.54      57.82  
      27.36   30.46                                                
  4 MURPHY, KATE              17 WAC                    58.27      58.60  
      27.56   31.04                                                
  5 AMEEN, SARAH              17 QDD                    58.23      58.71  
      27.98   30.73                                                
  6 KING, MICHELE             17 NORTH BALTIMORE        58.28      58.85  
      27.27   31.58                                                
  7 O'DONNELL, ERIN           15 NORTH BALTIMORE        58.92      58.86  
      27.72   31.14                                                
  8 KALNINS, DANA             15 QDD                    58.61      59.04  
      27.90   31.14                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 PELOQUIN, KELLY           17 NORTH BALTIMORE        57.01      59.08  
      27.66   31.42                                                
 10 BRABSON, LAUREL           15 MONOCACY               59.65      59.50  
      28.20   31.30                                                
 11 DAVIS, HANNAH             16 COAST GUARD          1:00.31      59.56  
      27.83   31.73                                                
 12 PERKS, CAITLIN            15 QDD                  1:00.42      59.69  
      28.34   31.35                                                
 13 MURPHY, SARAH             16 WAC                    59.51      59.97  
      13.07   46.90                                                
 14 BOYER, KELSEY             15 NORTH BALTIMORE      1:01.61    1:01.02  
      28.73   32.29                                                
 15 AICHELE, ALLISON          17 MONOCACY             1:01.48    1:01.13  
      28.94   32.19                                                
 16 FRIEDRICH, KILEY          16 NORTH BALTIMORE      1:01.12    1:01.16  
      28.90   32.26                                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 BARNES, ALLISON           16 NORTH BALTIMORE      1:00.80    1:01.19  
      28.78   32.41                                                
 18 BROWN, WHITNEY            17 NORTH BALTIMORE        58.06    1:01.22  
      28.95   32.27                                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 TIPTON, EMILY             16 NORTH BALTIMORE      1:00.62    1:01.39  
      28.91   32.48                                                
 20 HARRISON, CAITLYN         15 QDD                  1:02.94    1:01.49  
      29.12   32.37                                                
 21 SCHISA, MICHELLE          16 COAST GUARD          1:01.17    1:01.52  
      28.86   32.66                                                
 22 BIALORUCKI, KRISSY        17 ODAC                 1:01.51    1:01.93  
      28.83   33.10                                                
 23 HARTMAN, JACKIE           16 COAST GUARD            58.90    1:02.06  
      29.28   32.78                                                
 24 STEWART, SARA             17 WAC                  1:00.45    1:02.18  
      29.73   32.45                                                
 25 CALL, EMMA                17 NORTH BALTIMORE      1:04.60    1:03.01  
      30.01   33.00                                                
 26 HART, MARY ANNE           15 CCA                  1:02.44    1:03.09  
      29.55   33.54                                                
 27 WILCOX, SARAH             17 COAST GUARD          1:01.54    1:03.50  
      30.35   33.15                                                
 28 GIBLIN, SYDNEY            15 WAC                  1:03.29    1:03.51  
      29.75   33.76                                                
 29 CARROLL, KATIE            17 MONOCACY             1:01.73    1:03.57  
      30.29   33.28                                                
 30 PAULES, ABBY              17 NORTH BALTIMORE      1:05.43    1:03.90  
      30.20   33.70                                                
 31 COHEN, RACHEL             15 SHARKS               1:02.10    1:04.16  
      30.22   33.94                                                
 32 EVANS, STEPHANIE          18 WAC                  1:02.61    1:04.48  
      30.50   33.98                                                
 33 SEVERSON, RACHEL          15 QDD                  1:07.27    1:04.52  
      30.44   34.08                                                
 34 MCDONALD, MOLLY           16 QDD                  1:04.68    1:04.59  
      29.82   34.77                                                
 35 HUGHES, GEM               17 NORTH BALTIMORE      1:05.55    1:04.71  
      30.48   34.23                                                
 36 CARSON, KELSEY            16 SHARKS               1:02.01    1:05.03  
      30.33   34.70                                                
 37 BALDERSTON, JULIE         17 ODAC                 1:04.54    1:05.12  
      30.83   34.29                                                
 38 MORROW, PATRICIA          16 NORTH BALTIMORE      1:05.99    1:05.19  
      30.18   35.01                                                
 39 SMITH, CARTER             15 CCA                  1:03.96    1:05.51  
      30.84   34.67                                                
 40 OPGRAND, MELINDA          15 ODAC                 1:07.55    1:05.83  
      30.81   35.02                                                
 41 GILL, MEGAN               16 QDD                  1:08.88    1:06.17  
      31.08   35.09                                                
 42 BEAZLEY, JOAN             18 CCA                  1:03.84    1:06.39  
      31.05   35.34                                                
 43 DVORAK, MARGARET          16 QDD                  1:07.22    1:06.66  
      31.09   35.57                                                
 44 WEBB, KELSEY              16 CCA                  1:04.11    1:06.67  
      31.06   35.61                                                
 45 DUNN, JESSICA             15 QDD                  1:06.59    1:06.78  
      31.27   35.51                                                
 46 BLEASDALE, DEBBIE         16 CCA                  1:09.56    1:06.82  
      31.45   35.37                                                
 47 PALMER, CARTER            15 CCA                  1:09.18    1:06.83  
      30.92   35.91                                                
 48 BEATOVICH, GRACE ANNE     15 COAST GUARD          1:04.93    1:06.96  
      31.39   35.57                                                
 49 CAMPBELL, SASHA           16 SHARKS               1:06.15    1:07.05  
      32.30   34.75                                                
 50 DUVALL, MELISSA           16 NAVAL ACADEMY        1:05.85    1:07.14  
      31.07   36.07                                                
 51 MARTIN, ERIKA             15 CCA                  1:04.83    1:07.23  
      31.19   36.04                                                
 52 BLACK, ELIZABETH          15 CCA                  1:11.41    1:07.26  
      31.68   35.58                                                
 53 FOURNIER, LINDSAY         17 WAC                  1:05.59    1:07.31  
      31.19   36.12                                                
 54 WILES, MELISSA            16 QDD B                1:09.18    1:08.64  
      32.08   36.56                                                
 55 LESNICK, KIM              17 COAST GUARD B        1:08.66    1:08.72  
      33.02   35.70                                                
 56 LINKENAUGER, EVA          17 WAC                  1:08.20    1:09.03  
      31.83   37.20                                                
 57 ROEDER, MICHELLE          17 MONOCACY             1:08.10    1:09.44  
      33.22   36.22                                                
 58 GEOTES, NICOLE            15 SHARKS               1:07.01    1:10.91  
      33.92   36.99                                                
 59 WATERS, CIARA             15 SHARKS               1:05.97    1:11.76  
      32.75   39.01                                                
 60 MARTIN, NICOLE            15 WAC                  1:11.75    1:11.94  
      32.93   39.01                                                
 61 POGUE, MAGGIE             13 NORTH BALTIMORE      1:14.45    1:12.21  
      33.45   38.76                                                
 62 STEINMETZ, SARAH          14 NORTH BALTIMORE      1:17.29    1:12.57  
      34.13   38.44                                                
 63 BRANDON, LAURA            16 NORTH BALTIMORE      1:12.77    1:12.90  
      34.11   38.79                                                
 64 BOWERS, ASHLEY            15 ODAC                 1:10.64    1:13.35  
      34.60   38.75                                                
 65 WOODY, MICHELLE           15 CCA                  1:17.47    1:14.03  
      35.11   38.92                                                
 66 HARRINGTON, NANCY         15 NORTH BALTIMORE      1:20.04    1:19.55  
      36.49   43.06                                                
 -- WALTER, LINDSAY           17 SHARKS               1:06.48         NS  
 -- SYDNOR, LANIER            15 ODAC                 1:03.95         NS  
 -- PHELAN, MEREDITH          17 MONOCACY             1:05.27         NS  
 
Event 26  Boys Open 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 MADWED, DANIEL            16 SHARKS                 49.96      49.12    9  
      23.11   26.01                                                
  2 ANDERSON, JORDAN          18 CCA                    49.92      49.40    7  
      23.15   26.25                                                
  3 CROSS, JOEL               22 COAST GUARD            50.29      49.90    6  
      23.65   26.25                                                
  4 MADARAS, SCOTT            18 COAST GUARD            51.12      50.82    5  
      23.91   26.91                                                
  5 WILLS, CONNOR             17 NORTH BALTIMORE        51.76      51.42    4  
      24.29   27.13                                                
  6 HOGAN, JOHN               17 MONOCACY               52.74      51.98    3  
      24.48   27.50                                                
  7 CHANDLER, COREY           17 CCA                    52.28      52.06    2  
      23.95   28.11                                                
  8 WILCOX, MASON             15 COAST GUARD            52.84      52.32    1  
      24.63   27.69                                                
B - Final
  9 WEINBERG, SHAUN           17 NORTH BALTIMORE        52.90      52.16  
      24.56   27.60                                                
 10 SHERMAN, ETHAN            17 WAC                    52.87      52.36  
      24.20   28.16                                                
 11 KOBB, JORDAN              17 NORTH BALTIMORE        53.11      52.86  
      24.75   28.11                                                
 12 BAUMLER, MATTHEW          15 WAC                    53.84      53.27  
      25.07   28.20                                                
 13 BULKLEY, ADAM             18 NORTH BALTIMORE        54.03      53.79  
      25.03   28.76                                                
 14 LYNCH, KEVIN              18 CCA                    54.91      53.84  
      24.10   29.74                                                
 15 SHIELDS, JOHN             18 NORTH BALTIMORE        54.61      54.07  
      25.32   28.75                                                
 16 SIEVERS, BO               16 NORTH BALTIMORE        54.77      54.45  
      25.74   28.71                                                
 
Event 26  Boys Open 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 ANDERSON, JORDAN          18 CCA                    49.33      49.92  
      23.31   26.61                                                
  2 MADWED, DANIEL            16 SHARKS                 47.45      49.96  
      23.69   26.27                                                
  3 CROSS, JOEL               22 COAST GUARD            49.07      50.29  
      23.62   26.67                                                
  4 MADARAS, SCOTT            18 COAST GUARD            50.51      51.12  
      23.99   27.13                                                
  5 WILLS, CONNOR             17 NORTH BALTIMORE        52.03      51.76  
      24.13   27.63                                                
  6 CHANDLER, COREY           17 CCA                    52.33      52.28  
      24.22   28.06                                                
  7 HOGAN, JOHN               17 MONOCACY               52.68      52.74  
      24.73   28.01                                                
  8 WILCOX, MASON             15 COAST GUARD            51.88      52.84  
      24.49   28.35                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 SHERMAN, ETHAN            17 WAC                    55.33      52.87  
      24.47   28.40                                                
 10 WEINBERG, SHAUN           17 NORTH BALTIMORE        51.94      52.90  
      24.97   27.93                                                
 11 KOBB, JORDAN              17 NORTH BALTIMORE        53.60      53.11  
      13.62   39.49                                                
 12 BAUMLER, MATTHEW          15 WAC                    54.21      53.84  
      25.45   28.39                                                
 13 BULKLEY, ADAM             18 NORTH BALTIMORE        54.87      54.03  
      25.29   28.74                                                
 14 SHIELDS, JOHN             18 NORTH BALTIMORE        53.52      54.61  
      25.76   28.85                                                
 15 SIEVERS, BO               16 NORTH BALTIMORE        55.87      54.77  
      26.13   28.64                                                
 16 LYNCH, KEVIN              18 CCA                    53.86      54.91  
      24.96   29.95                                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 QUINN, DANIEL             15 NAVAL ACADEMY          54.05      55.09  
      25.46   29.63                                                
 18 MILTNER, CHARLIE          17 ODAC                   56.13      55.16  
      26.01   29.15                                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 MUNSON, KEVIN             16 CCA                    58.23      55.31  
      25.91   29.40                                                
 20 HENNESSY, KEVIN           17 COAST GUARD            55.36      55.58  
      25.93   29.65                                                
 21 CARLSON, DAVID            17 WAC                    53.30      55.72  
      25.69   30.03                                                
 21 WILDER, BRANDON           16 COAST GUARD            54.05      55.72  
      25.74   29.98                                                
 23 ROSSICK, GEORGE           16 MONOCACY               57.69      56.06  
      26.25   29.81                                                
 24 THOMAS, JOSH              18 NORTH BALTIMORE        54.92      56.09  
      26.02   30.07                                                
 25 COOK, NEVIN               16 QDD                    59.92      56.12  
      26.39   29.73                                                
 26 GANGWER, CHAD             17 ODAC                   55.28      56.57  
      25.90   30.67                                                
 27 WHEELOCK, TREVOR          15 WAC                    58.43      57.12  
      26.78   30.34                                                
 28 OSORIO, FELIPE            15 SHARKS                 55.93      57.14  
      26.50   30.64                                                
 29 KOEHR, KEVIN              17 QDD                    56.65      57.24  
      26.69   30.55                                                
 30 CARTER, LAKE              15 COAST GUARD            59.69      57.39  
      27.25   30.14                                                
 31 BLANKS, JON               16 NAVAL ACADEMY          57.73      57.92  
      27.21   30.71                                                
 32 WILES, BRIAN              19 QDD B                  57.81      58.04  
      26.59   31.45                                                
 33 BUTLER, CORYDON           15 WAC                    59.75      58.09  
      27.33   30.76                                                
 34 LOCKWOOD, D.J.            17 WAC                    58.17      58.10  
      27.21   30.89                                                
 35 YEH, ASAPH                15 MONOCACY               59.85      58.33  
      27.50   30.83                                                
 36 GOODFELLOW, JACOB         17 QDD                    59.72      58.53  
      26.78   31.75                                                
 37 PENNING, MATTHEW          16 QDD                    58.83      58.72  
      27.30   31.42                                                
 38 VANRODEN, JACK            15 NORTH BALTIMORE        59.14      59.10  
      27.53   31.57                                                
 39 RICHARDSON, DWIGHT        17 COAST GUARD            59.40      59.13  
      27.32   31.81                                                
 40 BASEHORE, BRANDON         17 WAC                    53.84      59.22  
      26.00   33.22                                                
 41 O'SULLIVAN, JACOB         16 COAST GUARD            57.74      59.29  
      27.84   31.45                                                
 42 GOLDEN, SEAN              16 WAC                  1:03.12      59.88  
      27.83   32.05                                                
 43 GRAUMANN, RYAN            15 QDD                  1:02.29    1:01.17  
      28.93   32.24                                                
 43 VAUGHN, BROCK             15 CCA                  1:04.05    1:01.17  
      28.82   32.35                                                
 45 SIMARD, PHILIPPE          15 NORTH BALTIMORE      1:03.33    1:02.05  
      28.88   33.17                                                
 46 SHOLANDER, MATTHEW        15 NORTH BALTIMORE      1:03.52    1:02.11  
      29.13   32.98                                                
 47 KIM, JOSHUA               15 MONOCACY             1:04.67    1:03.91  
      30.06   33.85                                                
 48 HURLEY, KEVIN             18 ODAC                 1:05.98    1:04.03  
      29.39   34.64                                                
 49 WHITE, PATRICK            15 SHARKS               1:02.00    1:04.21  
      29.26   34.95                                                
 50 WHITE, THOMAS             17 SHARKS               1:05.38    1:05.62  
      30.24   35.38                                                
 51 BROWN, DAVIS              13 NORTH BALTIMORE      1:09.36    1:05.73  
      29.62   36.11                                                
 52 HILLS, VICTOR             13 NORTH BALTIMORE      1:30.49    1:27.86  
      39.01   48.85                                                
 -- OUZTS, WILL               18 COAST GUARD B          57.94         NS  
 -- RILEY, JEFF               16 NORTH BALTIMORE      1:02.88         NS  
 -- LAW, JORDY                16 ODAC                   51.83         NS  
 -- KIRK, KYLE                17 QDD                  1:04.99         NS  
 -- TOMECHKO, NICK            15 NORTH BALTIMORE      1:00.49         NS  
 
Event 27  Girls 10 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 SURHOFF, JORDAN           10 NORTH BALTIMORE      2:26.88    2:26.40    9  
      31.82   38.51   42.65   33.42                                
  2 RUNK, GABRIELLE           10 NORTH BALTIMORE      2:36.67    2:28.53    7  
      33.56   37.14   44.52   33.31                                
  3 PARSONS, DEANNA           10 NORTH BALTIMORE      2:35.11    2:34.31    6  
      34.84   38.80   46.42   34.25                                
  4 VIOHL, MEGAN              10 NORTH BALTIMORE      2:39.61    2:43.17    5  
      36.17   42.30   49.83   34.87                                
  5 NORTH, JESSE              10 NORTH BALTIMORE      2:42.38    2:43.51    4  
      36.57   43.46   47.33   36.15                                
  6 BROWN, MADISON            10 NORTH BALTIMORE      2:45.66    2:44.29    3  
      39.16   43.10   46.21   35.82                                
  7 HYRKAS, CHRISTINA         10 MONOCACY             2:42.90    2:44.79    2  
      38.50   43.06   45.73   37.50                                
  8 HOPPE, REBECCA            10 COAST GUARD          2:42.60    2:44.80    1  
      37.23   41.93   49.11   36.53                                
 
Event 27  Girls 10 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 SURHOFF, JORDAN           10 NORTH BALTIMORE      2:30.78    2:26.88  
      32.32   38.45   42.70   33.41                                
  2 PARSONS, DEANNA           10 NORTH BALTIMORE      2:40.83    2:35.11  
      34.25   40.54   45.97   34.35                                
  3 RUNK, GABRIELLE           10 NORTH BALTIMORE      2:30.89    2:36.67  
      35.39   38.89   47.53   34.86                                
  4 VIOHL, MEGAN              10 NORTH BALTIMORE      2:45.78    2:39.61  
      36.00   42.22   45.93   35.46                                
  5 NORTH, JESSE              10 NORTH BALTIMORE      2:46.90    2:42.38  
      35.77   43.32   48.30   34.99                                
  6 HOPPE, REBECCA            10 COAST GUARD          2:45.28    2:42.60  
      35.76   41.92   49.69   35.23                                
  7 HYRKAS, CHRISTINA         10 MONOCACY             3:08.86    2:42.90  
      36.90   40.64   45.71   39.65                                
  8 BROWN, MADISON            10 NORTH BALTIMORE      2:46.79    2:45.66  
      37.50   41.93   50.38   35.85                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 JAMES, LAUREN              9 MONOCACY             2:54.75    2:50.46  
      38.21   43.27   51.60   37.38                                
 10 PAGE, LINDSEY             10 WAC                  2:50.21    2:51.72  
      38.73   44.54   49.99   38.46                                
-------------------------------------------------------------------------
 11 BIXLER, ALYSSA             9 NORTH BALTIMORE      2:52.31    2:52.11  
      36.16   46.27   51.93   37.75                                
 12 RUNK, JULIANNA             9 NORTH BALTIMORE      2:58.81    2:52.86  
      40.39   45.04   49.30   38.13                                
 13 GHARBO, ALEX              10 COAST GUARD          2:55.66    2:54.01  
      41.34   43.38   49.41   39.88                                
 14 SALVATORI, CRISTIANA      10 NORTH BALTIMORE      3:02.30    2:55.57  
      40.45   46.40   49.87   38.85                                
 15 HICKLEN, HANNAH           10 NORTH BALTIMORE      2:58.65    2:56.12  
      37.43   45.33   52.87   40.49                                
 16 ARMSTRONG, RACHEL          9 NAVAL ACADEMY        2:58.43    2:56.49  
      39.47   43.48   52.61   40.93                                
 17 MARUCA, BRITTANY          10 MONOCACY                  NT    2:56.73  
    1:26.59   51.20   39.09                                        
 18 DELHIERRO, GABRIELLA      10 NORTH BALTIMORE      3:02.42    2:59.56  
      43.83   44.45   53.67   37.61                                
 19 HANNA, MCKAY              10 COAST GUARD          2:58.84    3:00.87  
      39.21   44.71   55.24   41.71                                
 20 PLOWMAN, EMILY            10 ODAC                 3:03.98    3:00.95  
      42.96   45.49   54.89   37.61                                
 21 KELLY, EMILY               9 QDD                  2:58.96    3:01.62  
      39.51   43.68   57.46   40.97                                
 22 WILLIAMS, LOREN            9 ODAC                 3:00.78    3:01.90  
      40.88   45.78   55.62   39.62                                
 23 MORROW, ERIN               9 WAC                  3:07.97    3:02.84  
      42.01   44.00   57.69   39.14                                
 24 PYNE, BELLA               10 NAVAL ACADEMY        3:13.95    3:04.69  
      41.93   48.97   50.86   42.93                                
 25 POLLACK, MARGARET          9 NORTH BALTIMORE      3:07.65    3:05.18  
      41.77   47.32   55.98   40.11                                
 26 PURNELL, ELIZABETH        10 NORTH BALTIMORE      3:01.81    3:05.29  
      42.82   45.13   55.34   42.00                                
 27 CATON, RACHEL              9 NAVAL ACADEMY        3:15.32    3:06.91  
      45.51   46.26   53.94   41.20                                
 28 WILLIAMS, LOGAN            9 ODAC                 3:03.43    3:07.05  
      39.93   48.57   56.56   41.99                                
 29 GALLAGHER, MAGGIE         10 NORTH BALTIMORE      3:06.43    3:07.95  
      43.90   47.71   53.93   42.41                                
 30 KASOFF, BROOKE            10 NORTH BALTIMORE      3:14.01    3:08.43  
      45.70   46.65   50.74   45.34                                
 31 TURNER, HEIDI             10 QDD                  3:19.27    3:08.65  
      42.81   47.83   56.56   41.45                                
 32 SUTTON, HANNAH            10 ODAC                 3:17.36    3:10.64  
      48.45   47.88   52.56   41.75                                
 33 SCHMITZ, KARALINE         10 QDD                  3:36.95    3:11.15  
      44.11   47.90   56.60   42.54                                
 34 SINOSKY, KENDALL           9 NORTH BALTIMORE      3:09.04    3:11.73  
      40.17   50.44   56.44   44.68                                
 35 BURNS, JENINE             10 ODAC                 3:16.75    3:15.06  
      50.93   42.97   59.38   41.78                                
 36 REITER, JULIE             10 NAVAL ACADEMY        3:58.11    3:16.14  
      44.78   51.49   56.10   43.77                                
 37 CLARY, CAROLINE           10 ODAC                 3:21.51    3:18.32  
      46.78   48.61   59.83   43.10                                
 38 BROADWELL, KELSEY         10 CCA                  3:42.10    3:19.79  
      47.75   51.15   59.54   41.35                                
 39 BLACK, GRACE              10 CCA                  3:52.31    3:23.44  
      51.54   56.40   53.90   41.60                                
 -- CLOUD, JACLYN              9 SHARKS               3:28.72         DQ  
      44.97   48.27   58.12   39.92                                
 -- FARRUGIA, MOLLY           10 NORTH BALTIMORE      3:10.68         DQ  
      38.89   45.50   53.86   45.40                                
 -- BARLEY, VICTORIA          10 COAST GUARD          2:44.39         DQ  
      39.09   41.62   46.95   37.35                                
 -- JOHNSON, SUNNY             9 COAST GUARD          2:52.73         DQ  
      37.48   42.04   51.77   39.08                                
 -- FRIAS, CRISTINA            9 SHARKS               3:03.82         NS  
 -- HUTCHINSON, ANNIE          9 NORTH BALTIMORE      3:15.42         NS  
 -- ESCOBAR, MARY BERNADETTE   9 ODAC                 3:09.26         NS  
 -- HANS, SARAH               10 CCA                  3:41.25         NS  
 
Event 28  Boys 10 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 KOLOVICH, EVAN            10 MONOCACY             2:34.07    2:31.68    9  
      30.46   38.08   48.10   35.04                                
  2 MERNIN, ETHAN             10 QDD                  2:48.76    2:49.33    7  
      36.99   42.71   53.60   36.03                                
  3 COSGAREA, ALEC            10 NORTH BALTIMORE      2:49.28    2:50.25    6  
      40.56   42.53   54.30   32.86                                
  4 CLOUD JR, GEOFFREY        10 SHARKS               2:57.25    2:50.40    5  
      40.11   42.52   50.78   36.99                                
  5 ADAMS, JARED              10 CCA                  2:50.50    2:50.42    4  
      40.89   42.40   50.58   36.55                                
  6 COLLEY, GAVIN              9 NAVAL ACADEMY        3:01.99    2:57.25    3  
      41.12   46.16   52.61   37.36                                
  7 DANIELSON, MAX            10 ODAC                 3:01.18    3:03.09    2  
      39.52   46.76   52.47   44.34                                
 -- BALDERSTON, JAMES         10 ODAC                 3:03.04         DQ  
      43.58   47.49   52.35   37.42                                
 
Event 28  Boys 10 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 KOLOVICH, EVAN            10 MONOCACY             2:32.43    2:34.07  
      30.76   38.60   48.13   36.58                                
  2 MERNIN, ETHAN             10 QDD                  2:54.76    2:48.76  
      37.46   44.97   52.15   34.18                                
  3 COSGAREA, ALEC            10 NORTH BALTIMORE      2:47.21    2:49.28  
      41.97   41.33   51.46   34.52                                
  4 ADAMS, JARED              10 CCA                  2:54.12    2:50.50  
      41.27   43.11   49.40   36.72                                
  5 CLOUD JR, GEOFFREY        10 SHARKS               3:26.29    2:57.25  
      41.47   45.06   52.56   38.16                                
  6 DANIELSON, MAX            10 ODAC                 2:59.87    3:01.18  
      39.65   48.05   51.81   41.67                                
  7 COLLEY, GAVIN              9 NAVAL ACADEMY        3:04.45    3:01.99  
      41.70   46.72   54.85   38.72                                
  8 BALDERSTON, JAMES         10 ODAC                 3:06.11    3:03.04  
      45.49   48.78   51.55   37.22                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 COOKE, PETER              10 NORTH BALTIMORE      3:16.81    3:04.82  
      38.63   47.62   55.78   42.79                                
 10 KENNEDY, BEN              10 CCA                  2:55.77    3:07.71  
      40.00   47.87 1:00.08   39.76                                
-------------------------------------------------------------------------
 11 REGENBOGEN, DALTON        10 QDD                  3:06.89    3:08.59  
      42.59   47.64   54.13   44.23                                
 12 JOHNSON, BRENNAN          10 NORTH BALTIMORE      3:07.01    3:08.87  
      44.57   45.64   59.99   38.67                                
 13 COLKET, THOMAS            10 MONOCACY                  NT    3:09.61  
      42.98   48.01   56.56   42.06                                
 14 REYNOLDS, MITCH            9 MONOCACY             3:25.58    3:09.81  
      45.91   45.96   58.25   39.69                                
 15 RUSSO, DOMINIC             9 CCA                  3:12.43    3:16.49  
      45.14   48.64 1:01.47   41.24                                
 16 MCCLELLAN, CONNOR          9 MONOCACY                  NT    3:17.50  
      47.36   45.51 1:00.47   44.16                                
 17 BECHTOLD, LEANDER         10 NORTH BALTIMORE      3:27.42    3:17.62  
      49.09   53.53   53.95   41.05                                
 18 FAUST, MICHAEL            10 QDD                  3:22.03    3:17.77  
      47.72   50.22 1:01.64   38.19                                
 19 CHEN, ZACKARY             10 NORTH BALTIMORE      3:27.42    3:17.98  
      50.30   48.66   59.22   39.80                                
 20 COLKET, MATTHEW           10 MONOCACY                  NT    3:27.09  
      50.80   50.45 1:00.96   44.88                                
 21 PRUITT, AJ                10 NORTH BALTIMORE      3:32.96    3:27.60  
      50.72   52.58   56.34   47.96                                
 -- JOHNSON, DEAN              8 COAST GUARD B        3:16.81         DQ  
      47.43   47.71 1:03.03   44.17                                
 -- BRITT, HUNTER             10 CCA                  2:49.42         DQ  
      39.13   45.15   47.40   36.59                                
 -- DOYLE, BRANDON             9 QDD                  2:50.44         DQ  
      38.65   43.17   51.63   41.40                                
 -- KNAPP, KYLE               10 MONOCACY                  NT         NS  
 
Event 29  Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 CARNER, AMANDA            12 COAST GUARD          2:20.67    2:18.99    9  
      31.05   34.54   40.84   32.56                                
  2 SURHOFF, KENDALL          12 NORTH BALTIMORE      2:21.12    2:19.81    7  
      31.25   35.93   41.00   31.63                                
  3 WHITE, SARAH              12 ODAC                 2:20.98    2:19.96    6  
      29.67   35.62   43.15   31.52                                
  4 BOYLE, CASIE              12 QDD                  2:18.92    2:20.31    5  
      31.34   37.04   39.87   32.06                                
  5 JOHNSON, HEATHER          12 COAST GUARD          2:21.40    2:23.91    4  
      30.95   35.77   44.32   32.87                                
  6 KOCH, KATIE               12 NORTH BALTIMORE      2:24.41    2:24.04    3  
      33.57   36.89   40.27   33.31                                
  7 SPICHER, REBECCA          12 ODAC                 2:21.28    2:24.10    2  
      31.80   37.49   42.96   31.85                                
 -- O'CONNELL, KATIE          12 COAST GUARD          2:26.29         DQ  
      31.63   36.68   43.73   33.57                                
 
Event 29  Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 BOYLE, CASIE              12 QDD                  2:20.53    2:18.92  
      30.45   37.83   38.24   32.40                                
  2 CARNER, AMANDA            12 COAST GUARD          2:25.33    2:20.67  
      31.19   34.79   41.11   33.58                                
  3 WHITE, SARAH              12 ODAC                 2:20.76    2:20.98  
      29.37   34.45   45.11   32.05                                
  4 SURHOFF, KENDALL          12 NORTH BALTIMORE      2:24.35    2:21.12  
      31.13   37.27   40.84   31.88                                
  5 SPICHER, REBECCA          12 ODAC                 2:24.69    2:21.28  
      31.07   37.19   41.20   31.82                                
  6 JOHNSON, HEATHER          12 COAST GUARD          2:25.32    2:21.40  
      30.55   34.81   43.74   32.30                                
  7 KOCH, KATIE               12 NORTH BALTIMORE      2:24.85    2:24.41  
      33.13   37.13   39.96   34.19                                
  8 O'CONNELL, KATIE          12 COAST GUARD          2:24.33    2:26.29  
      31.25   36.89   44.07   34.08                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 ROSSICK, CHELSEA          11 MONOCACY             2:30.54    2:26.63  
      32.52   35.91   46.02   32.18                                
 10 KOHLES, ELAINA            12 NORTH BALTIMORE      2:26.75    2:27.41  
      32.27   37.60   44.53   33.01                                
-------------------------------------------------------------------------
 11 RAAB, BROOKE              12 NORTH BALTIMORE      2:24.94    2:27.78  
      32.16   39.30   43.86   32.46                                
 12 HYRKAS, NIKKI             12 MONOCACY             2:26.68    2:28.46  
      33.61   38.72   42.64   33.49                                
 13 PFAFF, MORGAN             11 NORTH BALTIMORE      2:27.20    2:28.79  
      33.37   38.56   44.39   32.47                                
 14 MURPHY, BETH              12 WAC                  2:33.36    2:28.95  
      32.90   37.09   46.08   32.88                                
 15 CAMPBELL, KATIE           12 CCA                  2:31.34    2:29.19  
      34.61   40.09   42.11   32.38                                
 16 KELLY, ANNA               12 QDD                  2:29.07    2:29.76  
      31.35   40.46   46.24   31.71                                
 17 REITER, MEGAN             12 NAVAL ACADEMY        2:30.87    2:31.31  
      32.54   38.76   45.29   34.72                                
 18 CRAWFORD, JACKIE          11 CCA                  2:37.15    2:31.41  
      34.04   37.83   45.95   33.59                                
 19 WARD, COLLEEN             12 COAST GUARD          2:28.57    2:31.76  
      32.81   37.19   48.57   33.19                                
 20 BIXLER, CAROLINE          11 NORTH BALTIMORE      2:30.46    2:32.32  
      32.02   39.63   45.88   34.79                                
 21 LOPER, MADDIE             12 ODAC                 2:31.33    2:32.42  
      32.42   39.86   45.38   34.76                                
 22 YOHE, TARA                12 NORTH BALTIMORE      2:37.45    2:32.55  
      33.14   40.86   46.33   32.22                                
 23 JAMES, DANIELLE           12 MONOCACY             2:32.01    2:33.10  
      33.85   38.15   47.63   33.47                                
 24 YOUNG, KATIE              11 CCA                  2:33.58    2:33.24  
      14.37 1:00.72   41.84   36.31                                
 25 SALVATORI, ISABELLA       12 NORTH BALTIMORE      2:33.16    2:33.78  
      33.66   39.73   43.08   37.31                                
 26 MCCLELLAN, SHANNON        11 MONOCACY             2:38.04    2:33.95  
      33.49   41.08   46.38   33.00                                
 27 THOMAS, KATIE             12 ODAC                 2:34.67    2:34.19  
      34.57   37.89   46.54   35.19                                
 28 BAIR, JILL                12 CCA                  2:40.92    2:34.45  
      34.24   40.51   44.06   35.64                                
 29 WHITE, KAITLYN            11 COAST GUARD          2:37.17    2:35.71  
      35.11   39.42   46.02   35.16                                
 30 PAGE, CHELSEA             12 WAC                  2:34.61    2:35.83  
      34.11   41.11   44.05   36.56                                
 31 SCHMITZ, CATIE            12 QDD                  2:36.95    2:36.09  
      34.71   42.31   45.88   33.19                                
 32 SHAWCROSS, BROOKE         11 WAC                  2:38.37    2:36.12  
      34.33   39.85   46.86   35.08                                
 33 BROWN, LAURA              11 NORTH BALTIMORE      2:34.91    2:36.26  
      34.70   39.22   47.46   34.88                                
 34 KENNEDY, MADDIE           11 CCA                  2:55.79    2:36.39  
      35.74   37.61   47.14   35.90                                
 35 GALLAGHER, KATIE          11 NORTH BALTIMORE      2:39.11    2:36.56  
      35.61   39.80   46.12   35.03                                
 36 FREELAND, OLIVIA          11 WAC                  2:41.04    2:36.64  
      34.12   38.40   49.71   34.41                                
 37 SANTIS, ALEXA             11 MONOCACY             2:41.20    2:36.77  
      32.99   38.83   50.40   34.55                                
 38 JARDINE, BRENNA           12 MONOCACY             2:41.17    2:37.43  
      35.03   39.15   47.49   35.76                                
 39 MEYERS, KRISTA            12 COAST GUARD          2:40.78    2:37.48  
      36.04   41.85   46.08   33.51                                
 40 FOLEY, LAUREN             12 NAVAL ACADEMY        2:39.16    2:37.84  
      35.13   41.92   44.85   35.94                                
 41 MANTELLI, SOPHIE          11 NORTH BALTIMORE      2:42.44    2:37.85  
      36.00   40.05   46.47   35.33                                
 42 FRITZINGER, JULIANNA      12 NORTH BALTIMORE      2:40.92    2:38.23  
      37.34   41.50   43.52   35.87                                
 43 KOLODGIE, KAIA            11 NORTH BALTIMORE      2:40.79    2:38.61  
      37.19   38.73   45.72   36.97                                
 44 SMELTZER, EMILY           11 NORTH BALTIMORE      2:42.81    2:38.63  
      33.75   43.31   46.71   34.86                                
 45 MACDONALD, ABBY           11 QDD                  2:44.72    2:39.14  
      33.26   40.57   48.68   36.63                                
 46 CAMPBELL, OLIVIA          11 NORTH BALTIMORE      2:46.23    2:39.34  
      35.49   39.91   47.19   36.75                                
 47 HAYS, LIZ                 12 NORTH BALTIMORE      2:42.50    2:39.50  
      34.79   42.24   47.60   34.87                                
 48 MESSERSMITH, ERIN         11 NORTH BALTIMORE      2:43.87    2:40.51  
      37.93   41.50   47.36   33.72                                
 49 HAYNES, NICOLE            12 QDD                  2:32.63    2:40.53  
      36.49   37.91   48.46   37.67                                
 50 COOK, KATHRYN             12 ODAC                 2:40.73    2:41.45  
      37.67   40.73   48.99   34.06                                
 51 KLIEWER, NICOLE           12 NAVAL ACADEMY        2:37.08    2:41.48  
      37.45   41.13   46.86   36.04                                
 52 THOMAS, SARAH             11 NORTH BALTIMORE      2:42.46    2:41.58  
      36.00   39.60   49.24   36.74                                
 53 PHILLIPS, HAILEIGH        12 ODAC                 2:41.60    2:42.11  
      36.49   43.18   45.88   36.56                                
 54 BORGERSEN, HANNE          11 MONOCACY             3:04.26    2:42.70  
      35.59   40.28   50.84   35.99                                
 55 VOGEL, ERIKA              11 NAVAL ACADEMY        2:56.64    2:43.57  
      35.98   42.90   48.44   36.25                                
 56 HANNA, JACKIE             12 NAVAL ACADEMY        2:50.33    2:43.84  
      38.88   42.02   45.44   37.50                                
 57 ZIELINSKI, KRISTEN        12 ODAC                 2:43.80    2:44.27  
      36.76   41.31   47.85   38.35                                
 58 BOWERS, SAVANNAH          12 ODAC                 2:50.74    2:45.12  
      37.18   40.94   48.16   38.84                                
 59 SHRADER, JACKIE           12 NAVAL ACADEMY        2:48.32    2:45.55  
      38.62   42.59   47.92   36.42                                
 60 CADIGAN, MARY             12 NORTH BALTIMORE      2:41.69    2:45.77  
      38.58   40.17   48.27   38.75                                
 61 LOUD, SHANNON             11 ODAC                 2:46.88    2:46.12  
      36.75   40.90   52.98   35.49                                
 62 MORRISON, CASEY           11 COAST GUARD          2:44.32    2:47.43  
      40.68   41.33   47.63   37.79                                
 63 ADAMS, GAIL               11 CCA                  2:48.48    2:47.73  
      38.45   40.28   50.81   38.19                                
 64 DAVY-COORE, KAYDRA        11 NORTH BALTIMORE      2:46.98    2:50.16  
      37.51   42.22   51.51   38.92                                
 65 BAIN, EMILY               11 ODAC                 2:54.50    2:52.19  
      42.79   41.17   51.10   37.13                                
 66 BUTLER, OONA              12 NORTH BALTIMORE      2:58.99    2:52.63  
      38.34   46.49   48.26   39.54                                
 67 CIRILLO, CAROLINE         11 COAST GUARD          2:54.75    2:53.97  
      35.88   43.06   52.90   42.13                                
 68 KAMAUFF, TESS             11 NORTH BALTIMORE      2:54.73    2:56.25  
      40.36   44.23   50.80   40.86                                
 69 SCHAFFER, SASHA           11 NORTH BALTIMORE      3:02.22    2:58.65  
      40.90   48.59   48.91   40.25                                
 70 JONES, MEGAN              11 ODAC                 3:03.69    2:59.74  
      41.97   46.52   54.61   36.64                                
 71 MARSDEN, LAUREN           11 NAVAL ACADEMY        3:59.74    3:03.23  
      41.91   48.33   52.55   40.44                                
 -- GRAUMANN, ALAYNA          12 QDD                  2:43.11         DQ  
      35.52   41.30   46.87   35.02                                
 -- SHIDELER, AMANDA          12 WAC                  2:32.23         DQ  
      33.33   38.14   46.84   34.10                                
 -- DUNN, MARISA              11 NORTH BALTIMORE      3:12.91         DQ  
      44.70   49.73   49.68   40.34                                
 -- HAMMOND, CHRISTINE        12 NORTH BALTIMORE      2:23.04         DQ  
      30.96   34.53   42.08   32.56                                
 -- MANNING, CATHRIN          11 NORTH BALTIMORE      2:58.64         NS  
 -- FRIAS, MARIANA            12 SHARKS               2:42.94         NS  
 
Event 30  Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 VANCE, ALEX               12 CCA                  2:16.95    2:15.80    9  
      30.23   34.96   39.43   31.18                                
  2 KEGELMAN, CHRIS           12 COAST GUARD          2:20.66    2:17.45    7  
      30.92   35.29   40.27   30.97                                
  3 STEPHENS, JES             12 NORTH BALTIMORE      2:21.16    2:17.77    6  
      31.34   34.54   41.25   30.64                                
  4 HEWITT, JOEY              12 WAC                  2:22.24    2:21.40    5  
      33.12   35.40   39.29   33.59                                
  5 SHANDRENKO, ARTEM         12 MONOCACY             2:22.53    2:22.26    4  
      30.52   35.52   43.76   32.46                                
  6 BISSELL, LOGAN            12 COAST GUARD          2:24.00    2:24.61    3  
      30.26   37.66   44.38   32.31                                
  7 BAILEY, PEYTON            11 COAST GUARD          2:26.47    2:24.76    2  
      32.10   34.86   46.64   31.16                                
  8 KALISZ, CHASE             11 NORTH BALTIMORE      2:25.47    2:26.79    1  
      33.41   38.98   41.40   33.00                                
 
Event 30  Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 VANCE, ALEX               12 CCA                  2:17.97    2:16.95  
      30.16   35.01   39.96   31.82                                
  2 KEGELMAN, CHRIS           12 COAST GUARD          2:19.73    2:20.66  
      30.09   35.54   41.02   34.01                                
  3 STEPHENS, JES             12 NORTH BALTIMORE      2:19.79    2:21.16  
      31.61   35.32   42.14   32.09                                
  4 HEWITT, JOEY              12 WAC                  2:23.15    2:22.24  
      32.43   35.95   42.24   31.62                                
  5 SHANDRENKO, ARTEM         12 MONOCACY             2:26.93    2:22.53  
      30.60   35.86   44.31   31.76                                
  6 BISSELL, LOGAN            12 COAST GUARD          2:25.54    2:24.00  
      30.02   38.31   42.54   33.13                                
  7 KALISZ, CHASE             11 NORTH BALTIMORE      2:30.73    2:25.47  
      33.29   38.38   41.67   32.13                                
  8 BAILEY, PEYTON            11 COAST GUARD          2:29.71    2:26.47  
      31.60   35.58   47.68   31.61                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 ADAMS, MARK               12 CCA                  2:28.59    2:26.52  
      31.95   37.68   45.43   31.46                                
 10 TUTEN, CALEB              12 NORTH BALTIMORE      2:26.02    2:26.78  
      33.65   37.78   42.70   32.65                                
-------------------------------------------------------------------------
 11 BOWLES, CHARLEY           11 COAST GUARD          2:31.24    2:27.88  
      34.06   38.29   44.00   31.53                                
 12 LYNN, GARRET              11 WAC                  2:27.08    2:30.37  
      31.45   36.85   46.69   35.38                                
 13 HENDRICKS, TIM            12 COAST GUARD          2:39.08    2:37.05  
      36.20   40.26   45.78   34.81                                
 14 COLLEY, BEN               12 WAC                  2:32.72    2:39.05  
      33.50   40.71   47.85   36.99                                
 15 MCKENNEY, MATTHEW         12 NAVAL ACADEMY        2:32.43    2:39.38  
      33.14   42.02   48.62   35.60                                
 16 DROSSNER, JACOB           11 NORTH BALTIMORE      2:42.34    2:40.00  
      35.54   39.25   49.92   35.29                                
 17 KIM, MICHAEL              12 MONOCACY             2:47.70    2:40.18  
      37.03   42.45   47.08   33.62                                
 17 ELIAS, ALEX               12 NORTH BALTIMORE      2:47.97    2:40.18  
      37.10   42.51   45.80   34.77                                
 19 OWEN, JOEL                11 WAC                  2:40.28    2:41.63  
      37.19   40.29   46.98   37.17                                
 20 SMITH, ALEX               11 MONOCACY             2:39.91    2:42.29  
      36.35   41.77   50.29   33.88                                
 21 SMITH-JONES, AUSTIN       12 NAVAL ACADEMY        2:46.55    2:42.59  
      35.85   40.51   50.66   35.57                                
 22 BLACKWOOD, JOSEPH         12 ODAC                 2:52.92    2:43.35  
      35.97   40.73   51.43   35.22                                
 23 MORROW, MICHAEL           11 NORTH BALTIMORE      2:42.67    2:44.22  
      39.93   40.95   49.04   34.30                                
 24 RUSSO, SALVATORE          11 CCA                  2:47.52    2:45.01  
      34.76   40.41   52.56   37.28                                
 25 WILLIAMS, CHASE           11 ODAC                 2:37.31    2:45.14  
      36.53   44.82   46.53   37.26                                
 26 MCGRORY, REILLY           11 QDD                  2:47.16    2:45.67  
      37.10   42.21   51.25   35.11                                
 27 DOYLE, JUSTIN             11 QDD                  2:51.75    2:47.66  
      37.13   42.45   50.00   38.08                                
 28 MUSTAFA, ADAM             11 QDD                  2:47.26    2:48.93  
      37.49   42.39   51.52   37.53                                
 29 QUAST, NATHANIEL          12 ODAC                 2:48.44    2:49.66  
      36.20   43.43   52.12   37.91                                
 30 POLLACK, JACK             11 NORTH BALTIMORE      2:53.46    2:53.00  
      35.67   44.42   56.33   36.58                                
 31 MELNIK, TEDDY             11 CCA                  2:48.47    2:53.08  
      40.47   46.07   48.81   37.73                                
 32 POGUE, BILLY              11 NORTH BALTIMORE      2:56.01    2:53.19  
      38.79   45.22   51.32   37.86                                
 33 NYE, CONNOR               12 QDD B                2:57.48    2:53.99  
      39.63   44.68   51.66   38.02                                
 34 MUSTAFA, AMEEN            12 QDD B                3:01.07    2:54.80  
      42.03   41.99   51.93   38.85                                
 35 KIM, JEREMY               11 MONOCACY             3:26.10    2:55.90  
      40.76   43.23   53.80   38.11                                
 36 KECSKES, IAN              11 NORTH BALTIMORE      3:09.23    3:08.26  
      43.92   50.29   48.09   45.96                                
 37 STAHL, BENNETT            11 NORTH BALTIMORE      3:16.08    3:10.30  
      41.66   48.44   59.07   41.13                                
 -- MARSTON, GEOFF            11 WAC                  2:40.59         DQ  
      31.45   39.54   47.97   35.28                                
 -- APPEL, AUSTIN             11 NORTH BALTIMORE      2:56.75         NS  
 
Event 31  Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 LEE, FELICIA              13 NORTH BALTIMORE      2:05.87    2:03.05    9  
      26.09   30.47   37.74   28.75                                
  2 STAUB, ANDREA             13 NORTH BALTIMORE      2:11.03    2:08.77    7  
      28.20   33.95   37.20   29.42                                
  3 KUCHERICH, JULIA          13 NORTH BALTIMORE      2:11.95    2:10.17    6  
      28.78   32.35   39.24   29.80                                
  4 OBERLANDER, MORGAN        14 NORTH BALTIMORE      2:13.92    2:12.58    5  
      29.22   31.94   41.38   30.04                                
  5 SCHAEFER, DANIELLE        14 NORTH BALTIMORE      2:12.13    2:13.04    4  
      29.72   33.18   38.80   31.34                                
  6 HARRIS, LAURA             13 NORTH BALTIMORE      2:12.77    2:13.21    3  
      28.69   33.78   39.53   31.21                                
  7 ROSSICK, KATELYN          13 MONOCACY             2:14.26    2:13.37    2  
      29.67   33.22   39.77   30.71                                
  8 CAVALIER, MEREDITH        14 QDD                  2:14.20    2:15.08    1  
      29.33   33.51   40.74   31.50                                
 
Event 31  Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 LEE, FELICIA              13 NORTH BALTIMORE      2:06.45    2:05.87  
      25.90   31.45   37.75   30.77                                
  2 STAUB, ANDREA             13 NORTH BALTIMORE      2:10.00    2:11.03  
      28.53   34.26   38.12   30.12                                
  3 KUCHERICH, JULIA          13 NORTH BALTIMORE      2:10.78    2:11.95  
      29.12   32.25   40.25   30.33                                
  4 SCHAEFER, DANIELLE        14 NORTH BALTIMORE      2:12.33    2:12.13  
      29.38   34.52   37.35   30.88                                
  5 HARRIS, LAURA             13 NORTH BALTIMORE      2:09.88    2:12.77  
      29.30   34.09   39.58   29.80                                
  6 OBERLANDER, MORGAN        14 NORTH BALTIMORE      2:16.77    2:13.92  
      29.57   33.50   40.63   30.22                                
  7 CAVALIER, MEREDITH        14 QDD                  2:15.17    2:14.20  
      28.30   33.64   43.62   28.64                                
  8 ROSSICK, KATELYN          13 MONOCACY             2:13.53    2:14.26  
      30.04   32.94   40.35   30.93                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 BROWN, ALLIE              14 NORTH BALTIMORE      2:13.38    2:14.35  
      29.63   33.34   40.02   31.36                                
 10 MCBRIEN, KRISTEN          14 NORTH BALTIMORE      2:14.60    2:14.55  
      30.37   34.74   38.24   31.20                                
-------------------------------------------------------------------------
 11 BROWN, MAGGIE             14 NORTH BALTIMORE      2:14.61    2:15.25  
      30.51   34.94   41.18   28.62                                
 12 KREBS, JESSIE             13 NORTH BALTIMORE      2:13.69    2:15.44  
      28.91   33.79   41.21   31.53                                
 13 CARTER, CAITLIN           13 NORTH BALTIMORE      2:18.02    2:15.77  
      29.72   34.37   42.06   29.62                                
 14 LONG, ALLY                14 MONOCACY             2:20.78    2:16.72  
      30.14   34.30   40.19   32.09                                
 15 YEH, JOANNA               13 MONOCACY             2:13.43    2:17.46  
      30.04   35.68   40.23   31.51                                
 16 MUNCHEL, CARLY            14 NORTH BALTIMORE      2:16.90    2:17.70  
      30.59   35.08   40.24   31.79                                
 17 RANDOLPH, COLLEEN         14 NAVAL ACADEMY        2:20.93    2:18.00  
      30.91   36.06   39.71   31.32                                
 18 ROMAN, FRANKIE            13 NORTH BALTIMORE      2:18.63    2:18.45  
      31.96   34.96   39.86   31.67                                
 19 LYNCH, KATIE              14 SHARKS               2:19.30    2:18.52  
      30.63   39.40   38.39   30.10                                
 20 MARTIN, ALLISON           14 CCA                  2:19.42    2:20.36  
      30.48   36.37   41.84   31.67                                
 21 DOTZEL, SARAH             13 NORTH BALTIMORE      2:19.87    2:21.32  
      29.52   35.05   44.66   32.09                                
 22 SCHAFFER, RACHAEL         13 NORTH BALTIMORE      2:15.92    2:21.81  
      32.08   38.07   40.30   31.36                                
 23 MELO, MEREDITH            13 COAST GUARD          2:23.60    2:21.84  
      31.41   36.56   41.26   32.61                                
 24 INGLES, KATY              13 COAST GUARD          2:19.87    2:21.93  
      31.58   37.27   40.43   32.65                                
 25 KASOFF, LAUREN            13 NORTH BALTIMORE      2:23.59    2:22.44  
      31.05   36.62   41.46   33.31                                
 26 SCHWEITZER, HALEY         13 WAC                  2:16.87    2:22.53  
      31.26   37.13   41.39   32.75                                
 27 PINE, CAITLIN             14 ODAC                 2:24.89    2:22.56  
      31.51   38.06   40.70   32.29                                
 28 MCCARTER, AMANDA          14 COAST GUARD          2:24.13    2:22.92  
      31.52   37.50   40.93   32.97                                
 28 RENTO, NICOLE             13 COAST GUARD          2:26.39    2:22.92  
      31.85   38.46   41.45   31.16                                
 30 DOWN, ASHLEY              14 NORTH BALTIMORE      2:25.43    2:22.93  
      32.49   36.87   42.61   30.96                                
 31 LAVAY, EMILY              13 COAST GUARD          2:18.40    2:23.14  
      30.65   35.77   43.85   32.87                                
 32 FOLEY, CAITLIN            14 ODAC                 2:26.22    2:23.72  
      30.95   35.90   46.26   30.61                                
 33 WHEELOCK, MEGHAN          14 WAC                  2:21.63    2:24.79  
      30.97   36.89   43.44   33.49                                
 34 GREANEY, ERYN             13 NORTH BALTIMORE      2:28.12    2:25.34  
      30.86   38.21   43.55   32.72                                
 35 KNOTTS, MEGAN             13 WAC                  2:22.58    2:25.36  
      32.30   36.78   42.03   34.25                                
 36 PARSONS, RENEE            14 NORTH BALTIMORE      2:23.06    2:25.72  
      30.93   36.27   44.63   33.89                                
 37 WHITE, MAGGIE             14 NORTH BALTIMORE      2:26.32    2:25.80  
      33.30   38.45   40.36   33.69                                
 38 NORTON, ALEX              14 WAC                  2:23.52    2:26.16  
      31.59   37.71   43.49   33.37                                
 39 THACKSTON, JULIE          14 MONOCACY             2:28.52    2:26.46  
      31.72   36.35   44.40   33.99                                
 40 VAN-DERPOEL, BROOKE       13 MONOCACY             2:28.81    2:26.90  
      31.71   39.03   43.21   32.95                                
 41 BURGHARDT, EMILY          14 ODAC                 2:28.57    2:27.02  
      32.67   37.53   45.28   31.54                                
 42 ROWLEY, MEAGHAN           13 WAC                  2:26.61    2:27.68  
      32.78   38.43   43.37   33.10                                
 43 WENTZEL, ASHLEY           14 COAST GUARD          2:20.97    2:28.17  
      30.92   38.63   44.66   33.96                                
 44 MASCARI, ASHLEY           14 NAVAL ACADEMY             NT    2:29.20  
      32.42   38.22   45.22   33.34                                
 45 MURPHY, REGAN             13 COAST GUARD          2:30.94    2:29.49  
      32.62   39.01   43.47   34.39                                
 46 NAKANO, THAISA            14 CCA                  2:27.02    2:30.16  
      33.78   39.05   42.63   34.70                                
 47 HENDERSON, AINSLEY        14 NORTH BALTIMORE      2:33.64    2:30.42  
      32.06   39.68   45.28   33.40                                
 48 PITTMAN, CATIE            14 WAC                  2:25.92    2:30.45  
      32.47   37.29   47.65   33.04                                
 49 OUTLAW, KATHRYN           14 SHARKS               2:33.65    2:31.19  
      32.19   40.06   43.54   35.40                                
 50 SILVIA, KASEY             13 WAC                  2:26.49    2:31.25  
      31.99   38.33   44.58   36.35                                
 51 HUGGIN, LIZ               14 COAST GUARD          2:28.49    2:31.60  
      33.88   37.01   46.42   34.29                                
 52 ZELL, CASEY               13 QDD                  2:25.88    2:32.60  
      32.56   39.48   44.51   36.05                                
 53 KECSKES, LAUREN           13 NORTH BALTIMORE      2:36.68    2:32.75  
      33.51   40.43   43.93   34.88                                
 54 LEDDY, KIERA              13 QDD                  2:28.56    2:34.68  
      35.61   39.26   46.09   33.72                                
 55 SINGER, JESSICA           13 ODAC                 2:34.98    2:34.78  
      34.61   39.06   47.75   33.36                                
 56 STEINMETZ, SARAH          14 NORTH BALTIMORE      2:36.42    2:34.96  
      34.31   40.69   44.88   35.08                                
 57 FREELAND, LAUREN          14 WAC                  2:33.27    2:36.18  
      32.69   38.63   49.37   35.49                                
 58 OBUCHOWSKI, ILANA         14 NORTH BALTIMORE      2:36.13    2:36.21  
      32.87   39.67   47.45   36.22                                
 59 MORRISON, ADDY            13 COAST GUARD          2:37.30    2:36.43  
      36.85   39.49   43.87   36.22                                
 60 KLIEWER, KAITLYN          14 NAVAL ACADEMY        2:41.43    2:38.92  
      37.05   40.99   45.33   35.55                                
 61 LUBEL, JORDAN             13 MONOCACY             2:44.56    2:39.04  
      33.76   42.15   48.44   34.69                                
 62 STEUERMAN, LAURA          13 NORTH BALTIMORE      2:39.41    2:39.37  
      37.14   42.20   44.96   35.07                                
 63 POGUE, MAGGIE             13 NORTH BALTIMORE      2:42.76    2:39.94  
      33.76   41.40   50.86   33.92                                
 64 BYRD, ASHLEY              13 WAC                  2:28.85    2:40.09  
      33.39   39.91   50.99   35.80                                
 65 SYME, KATIE               14 MONOCACY             2:42.70    2:41.06  
      34.92   42.05   49.52   34.57                                
 66 ANDERSON, ASHLEY          13 CCA                  2:42.26    2:41.54  
      37.53   41.18   45.33   37.50                                
 67 MOLNAR, MORGAN            13 MONOCACY             2:37.09    2:43.77  
      36.84   40.48   48.92   37.53                                
 68 FARRELL, KATIE            13 CCA                  2:46.18    2:44.43  
      37.24   41.41   49.03   36.75                                
 69 PLOWMAN, ELIZABETH        13 ODAC                 2:47.24    2:45.37  
      36.78   42.45   51.70   34.44                                
 70 SCOGIN, BECCA             13 CCA                  2:42.74    2:45.39  
      35.88   41.26   51.17   37.08                                
 71 CAUDELL, KASSANDRA        13 MONOCACY             2:46.53    2:45.72  
      33.97   46.92   49.30   35.53                                
 -- JENKINS, ALLYN            13 NORTH BALTIMORE      2:22.63         NS  
 -- SLOWIKOWSKI, MONIKA       14 CCA                  2:41.15         NS  
 -- TURNER, EMILY             14 NORTH BALTIMORE      2:17.92         NS  
 -- MUN, JIN                  13 NORTH BALTIMORE      2:38.33         NS  
 -- MESSERSMITH, ENYA         14 NORTH BALTIMORE      2:22.96         NS  
 
Event 32  Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 KRAMER, CHRIS             14 NORTH BALTIMORE      2:02.71    2:02.40    9  
      28.40   30.62   35.36   28.02                                
  2 THOMAS, MICHAEL           14 NORTH BALTIMORE      2:04.91    2:03.25    7  
      27.30   30.09   38.48   27.38                                
  3 CIRILLO, CHRIS            14 COAST GUARD          2:07.38    2:07.11    6  
      26.76   32.68   39.01   28.66                                
  4 MELESH, CHARLIE           13 NAVAL ACADEMY        2:07.84    2:07.21    5  
      28.64   31.51   38.73   28.33                                
  5 REIDLER, FRANK            14 MONOCACY             2:10.40    2:09.64    4  
      29.55   33.00   38.10   28.99                                
  6 SKIPPER, ADAM             14 COAST GUARD          2:11.36    2:09.98    3  
      28.48   32.39   39.19   29.92                                
  7 MASTRACCI, BRIAN          14 COAST GUARD          2:06.76    2:10.56    2  
      28.41   33.08   39.85   29.22                                
  8 CADIGAN, TIM              14 NORTH BALTIMORE      2:11.30    2:12.00    1  
      29.39   33.19   40.14   29.28                                
 
Event 32  Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 KRAMER, CHRIS             14 NORTH BALTIMORE      2:04.77    2:02.71  
      27.65   31.17   35.87   28.02                                
  2 THOMAS, MICHAEL           14 NORTH BALTIMORE      2:07.72    2:04.91  
      27.35   30.52   37.28   29.76                                
  3 MASTRACCI, BRIAN          14 COAST GUARD          2:11.21    2:06.76  
      27.03   31.55   38.95   29.23                                
  4 CIRILLO, CHRIS            14 COAST GUARD          2:11.30    2:07.38  
      26.47   31.91   38.93   30.07                                
  5 MELESH, CHARLIE           13 NAVAL ACADEMY        2:08.01    2:07.84  
      28.52   31.57   38.40   29.35                                
  6 REIDLER, FRANK            14 MONOCACY             2:12.73    2:10.40  
      29.40   32.85   39.40   28.75                                
  7 CADIGAN, TIM              14 NORTH BALTIMORE      2:16.12    2:11.30  
      29.93   33.07   38.69   29.61                                
  8 SKIPPER, ADAM             14 COAST GUARD          2:16.78    2:11.36  
      28.78   32.51   39.62   30.45                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 HOPKINS, CHRISTOPHER      14 SHARKS               2:09.97    2:12.04  
      28.54   35.07   39.40   29.03                                
 10 LEROSE, BEN               14 COAST GUARD          2:13.84    2:12.40  
      29.60   32.73   40.81   29.26                                
-------------------------------------------------------------------------
 11 DUNNIGAN, SEAN            14 NORTH BALTIMORE      2:17.46    2:12.59  
      29.37   34.19   38.66   30.37                                
 12 BRANDT, JOSHUA            14 QDD                  2:19.26    2:12.86  
      28.02   35.01   37.86   31.97                                
 13 JOLISSAINT, JOE           13 COAST GUARD          2:14.79    2:13.00  
      27.91   33.77   39.02   32.30                                
 14 CROCKETT, DREW            14 COAST GUARD          2:16.00    2:13.17  
      28.07   31.64   43.74   29.72                                
 15 LACY, REX                 14 ODAC                 2:14.00    2:14.83  
      29.70   34.91   39.20   31.02                                
 16 THORNHILL, ALAN           13 CCA                  2:15.83    2:16.29  
      28.58   36.26   42.36   29.09                                
 17 VOGEL, JOE                13 NAVAL ACADEMY        2:17.42    2:16.55  
      29.86   34.92   41.09   30.68                                
 18 VAGTS, JOSHUA             13 NAVAL ACADEMY        2:19.92    2:16.74  
      28.64   33.87   43.57   30.66                                
 19 TAYLOR, ALEX              14 ODAC                 2:15.47    2:17.46  
      29.36   35.59   41.75   30.76                                
 20 SCARLETT, KEVIN           14 NORTH BALTIMORE      2:24.73    2:19.01  
      30.71   34.59   41.91   31.80                                
 21 PEREZ, TYLER              14 QDD                  2:24.01    2:19.10  
      29.86   36.48   40.85   31.91                                
 22 EWOLDT, NATHAN            13 CCA                  2:26.25    2:19.92  
      27.88   33.80   46.79   31.45                                
 23 SCHISA, PAUL              14 WAC                  2:21.76    2:20.86  
      29.47   36.70   42.61   32.08                                
 24 ZOLI, PAUL                14 NORTH BALTIMORE      2:23.34    2:21.50  
      29.69   37.94   40.29   33.58                                
 25 HASSLINGER, GARRETT       14 WAC                  2:23.64    2:22.73  
      30.97   37.46   44.08   30.22                                
 26 COOK, CONNOR              14 QDD                  2:29.52    2:22.97  
      31.90   37.48   42.65   30.94                                
 27 BROWN, DAVIS              13 NORTH BALTIMORE      2:27.03    2:25.59  
      31.32   36.80   42.73   34.74                                
 28 ROEDER, KEVIN             14 MONOCACY             2:34.26    2:26.34  
      30.93   37.47   46.76   31.18                                
 29 HARKINS, GRANT            14 COAST GUARD          2:30.14    2:27.66  
      32.17   39.45   44.13   31.91                                
 30 PEARSON, STEVEN           14 MONOCACY             2:29.64    2:28.54  
      30.17   38.36   48.40   31.61                                
 31 KNAPP, ERIC               13 MONOCACY             2:30.34    2:28.77  
      32.42   37.81   46.12   32.42                                
 32 LEIPZIG, JORDAN           13 CCA                  2:30.68    2:30.34  
      35.04   38.21   42.48   34.61                                
 33 LEE, JOHN                 13 MONOCACY             2:33.02    2:30.60  
      32.93   40.46   42.84   34.37                                
 34 HOWARD, CHRIS             14 MONOCACY                  NT    2:34.88  
      31.32   40.02   47.55   35.99                                
 35 BROADWELL, ALAN           14 CCA                  2:47.25    2:44.68  
      36.61   41.47   48.68   37.92                                
 36 MULLENAX, ANDREW          14 NORTH BALTIMORE      2:46.61    2:44.72  
      35.45   44.68   46.94   37.65                                
 37 HILLS, VICTOR             13 NORTH BALTIMORE      3:00.69    2:54.73  
      37.88   46.23   48.95   41.67                                
 -- RODDY, SEAN               14 NORTH BALTIMORE      2:06.58         DQ  
      27.71   31.29   34.43   29.35                                
 -- MCCORMICK, SEAN           14 COAST GUARD          2:26.10         DQ  
      32.16   37.45   41.01   34.35                                
 -- BESORE, ANDREW            14 QDD                  2:32.21         NS  
 -- RILEY, TOM                13 NORTH BALTIMORE      2:55.70         NS  
 
Event 33  Girls Open 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 HOFF, KATIE               16 NORTH BALTIMORE      1:57.43    1:55.91    9  
      25.63   29.13   33.75   27.40                                
  2 KALISZ, COURTNEY          15 NORTH BALTIMORE      2:06.23    2:04.69    7  
      26.85   30.27   37.35   30.22                                
  3 PELOQUIN, KELLY           17 NORTH BALTIMORE      2:09.64    2:08.72    6  
      27.79   34.34   37.05   29.54                                
  4 LINKENAUGER, ANNA         17 WAC                  2:10.79    2:08.78    5  
      28.33   33.28   36.71   30.46                                
  5 CHILDRESS, LAUREN         16 CCA                  2:10.10    2:09.66    4  
      29.01   32.29   38.95   29.41                                
  6 DELP, KRISTINA            17 NORTH BALTIMORE      2:11.76    2:09.68    3  
      27.86   32.63   38.35   30.84                                
  7 KNAPIK, ASHLEY            17 NORTH BALTIMORE      2:09.54    2:09.92    2  
      27.91   33.98   37.49   30.54                                
  8 PERKS, CAITLIN            15 QDD                  2:11.70    2:10.46    1  
      28.17   34.54   38.81   28.94                                
B - Final
  9 KALNINS, DANA             15 QDD                  2:12.54    2:10.64  
      28.19   32.54   40.10   29.81                                
 10 AMEEN, SARAH              17 QDD                  2:12.10    2:11.94  
      28.98   33.26   40.18   29.52                                
 11 FRIEDRICH, KILEY          16 NORTH BALTIMORE      2:11.98    2:12.05  
      28.71   33.45   39.74   30.15                                
 12 DAVIS, HANNAH             16 COAST GUARD          2:12.07    2:12.15  
      29.05   34.22   38.79   30.09                                
 13 GONZALEZ, JACKIE          16 NORTH BALTIMORE      2:12.96    2:12.48  
      28.90   33.02   40.30   30.26                                
 14 HARTMAN, JACKIE           16 COAST GUARD          2:14.11    2:13.17  
      28.66   32.96   40.42   31.13                                
 15 ALLES, COURTNEY           17 QDD                  2:12.18    2:14.24  
      28.48   35.00   39.80   30.96                                
 16 MEYER, ABBY               17 MONOCACY             2:12.75    2:14.51  
      30.83   36.70   36.85   30.13                                
 
Event 33  Girls Open 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 HOFF, KATIE               16 NORTH BALTIMORE      1:56.71    1:57.43  
      25.69   29.46   34.07   28.21                                
  2 KALISZ, COURTNEY          15 NORTH BALTIMORE      2:02.38    2:06.23  
      27.23   30.81   38.25   29.94                                
  3 KNAPIK, ASHLEY            17 NORTH BALTIMORE      2:06.78    2:09.54  
      27.77   34.06   37.80   29.91                                
  4 PELOQUIN, KELLY           17 NORTH BALTIMORE      2:06.19    2:09.64  
      28.05   34.51   37.42   29.66                                
  5 CHILDRESS, LAUREN         16 CCA                  2:12.01    2:10.10  
      15.62   46.12   38.79   29.57                                
  6 LINKENAUGER, ANNA         17 WAC                  2:08.29    2:10.79  
      28.58   34.09   37.31   30.81                                
  7 PERKS, CAITLIN            15 QDD                  2:14.92    2:11.70  
      28.68   34.19   40.33   28.50                                
  8 DELP, KRISTINA            17 NORTH BALTIMORE      2:09.69    2:11.76  
      28.41   33.91   38.55   30.89                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 FRIEDRICH, KILEY          16 NORTH BALTIMORE      2:13.49    2:11.98  
      28.83   33.56   38.90   30.69                                
 10 DAVIS, HANNAH             16 COAST GUARD          2:14.09    2:12.07  
      28.71   33.71   39.38   30.27                                
 11 AMEEN, SARAH              17 QDD                  2:11.74    2:12.10  
      28.58   33.45   40.12   29.95                                
 12 ALLES, COURTNEY           17 QDD                  2:11.72    2:12.18  
      28.62   33.90   39.32   30.34                                
 13 KALNINS, DANA             15 QDD                  2:13.64    2:12.54  
      28.27   32.24   41.19   30.84                                
 14 MEYER, ABBY               17 MONOCACY             2:15.68    2:12.75  
      30.92   36.43   35.92   29.48                                
 15 GONZALEZ, JACKIE          16 NORTH BALTIMORE      2:09.57    2:12.96  
      28.97   33.61   40.30   30.08                                
 16 HARTMAN, JACKIE           16 COAST GUARD          2:08.28    2:14.11  
      29.33   33.77   40.23   30.78                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 SWEETNAM, HOPE            16 COAST GUARD          2:13.20    2:14.26  
      29.71   33.54   39.78   31.23                                
 18 AICHELE, ALLISON          17 MONOCACY             2:11.71    2:14.42  
      29.51   35.51   37.90   31.50                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 O'DONNELL, ERIN           15 NORTH BALTIMORE      2:16.45    2:14.68  
      28.48   34.12   41.54   30.54                                
 20 MURPHY, KATE              17 WAC                  2:09.38    2:14.95  
      28.42   35.30   39.55   31.68                                
 21 MURPHY, SARAH             16 WAC                  2:15.63    2:14.96  
      28.35   35.90   39.80   30.91                                
 22 LEWIS, KIM                17 COAST GUARD          2:13.14    2:15.14  
      30.38   34.74   38.37   31.65                                
 23 BOYER, PAIGE              15 WAC                  2:12.57    2:15.33  
      29.47   34.86   38.91   32.09                                
 24 GOULD, ALLISON            17 NORTH BALTIMORE      2:14.86    2:16.09  
      30.46   34.11   40.79   30.73                                
 25 DOUGLAS, KERRY            17 COAST GUARD          2:14.97    2:16.27  
      30.81   34.77   40.19   30.50                                
 26 NORMAN, JENNIFER          16 QDD                  2:18.67    2:16.47  
      29.72   35.56   39.46   31.73                                
 27 BROWN, WHITNEY            17 NORTH BALTIMORE      2:12.63    2:16.78  
      29.11   35.24   42.30   30.13                                
 28 BOYER, KELSEY             15 NORTH BALTIMORE      2:15.52    2:16.84  
      29.53   35.74   40.65   30.92                                
 29 GUNTNER, LAUREN           16 NORTH BALTIMORE      2:15.06    2:16.94  
      30.33   34.09   40.54   31.98                                
 30 HART, MARY ANNE           15 CCA                  2:18.88    2:17.67  
      29.89   36.18   40.32   31.28                                
 31 PAULES, ABBY              17 NORTH BALTIMORE      2:22.57    2:18.02  
      30.08   34.61   41.15   32.18                                
 32 MIHALKO, MARY MARGARET    16 ODAC                 2:18.24    2:18.07  
      29.41   35.61   41.49   31.56                                
 33 HUGHES, GEM               17 NORTH BALTIMORE      2:19.77    2:18.23  
      30.92   34.61   41.06   31.64                                
 34 FINI, KELLY               15 QDD                  2:24.31    2:18.41  
      30.39   35.49   41.28   31.25                                
 35 BITTNER, MEGAN            17 ODAC                 2:17.13    2:18.53  
      29.98   36.36   40.33   31.86                                
 36 HOM, MOLLY                15 COAST GUARD          2:18.07    2:18.54  
      31.59   35.60   39.52   31.83                                
 37 SHANKS, LISA              15 WAC                  2:20.31    2:18.83  
      30.27   34.01   43.73   30.82                                
 38 GILL, MEGAN               16 QDD                  2:19.01    2:18.89  
      30.85   35.62   39.85   32.57                                
 39 STEWART, SARA             17 WAC                  2:14.62    2:18.99  
      30.07   36.53   40.98   31.41                                
 40 DUNN, JESSICA             15 QDD                  2:22.59    2:19.15  
      30.40   34.06   41.65   33.04                                
 41 THORESEN, KIMBERLY        16 QDD                  2:17.70    2:19.18  
      31.25   35.32   40.21   32.40                                
 42 CROCKETT, SARAH           17 COAST GUARD          2:16.50    2:19.43  
      30.54   34.95   41.64   32.30                                
 43 SCHISA, MICHELLE          16 COAST GUARD          2:18.55    2:19.96  
      29.26   36.63   42.37   31.70                                
 44 CARROLL, KATIE            17 MONOCACY             2:16.05    2:20.49  
      29.86   35.34   42.96   32.33                                
 45 CAPOZZOLI, CASEY          15 NORTH BALTIMORE      2:15.68    2:20.53  
      30.94   34.64   42.44   32.51                                
 46 PETZOLD, CHRISSY          16 NAVAL ACADEMY        2:19.05    2:21.26  
      31.59   36.23   40.64   32.80                                
 47 FOURNIER, LINDSAY         17 WAC                  2:20.03    2:21.53  
      30.92   38.58   38.42   33.61                                
 48 WILCOX, SARAH             17 COAST GUARD          2:19.13    2:21.75  
      30.34   38.09   41.84   31.48                                
 49 FOWLER, JAMIE             15 NORTH BALTIMORE      2:21.59    2:21.91  
      30.99   37.82   42.15   30.95                                
 50 BIALORUCKI, KRISSY        17 ODAC                 2:20.35    2:21.94  
      29.71   35.70   43.78   32.75                                
 51 CALL, EMMA                17 NORTH BALTIMORE      2:22.03    2:22.07  
      30.63   35.57   42.45   33.42                                
 52 SMITH, CARTER             15 CCA                  2:20.62    2:22.24  
      30.61   37.18   42.17   32.28                                
 53 ACKERMANN, NORA           18 ODAC                 2:20.91    2:22.33  
      31.28   36.98   42.42   31.65                                
 54 TALKINGTON, ERIN          17 ODAC                 2:20.52    2:22.56  
      31.08   37.05   41.94   32.49                                
 55 ARMSTRONG, LAUREN         15 NAVAL ACADEMY        2:20.57    2:22.84  
      32.96   35.90   42.57   31.41                                
 56 BEATOVICH, GRACE ANNE     15 COAST GUARD          2:21.03    2:23.15  
      31.02   35.32   43.22   33.59                                
 57 EVANS, STEPHANIE          18 WAC                  2:18.65    2:23.29  
      30.47   35.01   44.33   33.48                                
 58 BLACK, ELIZABETH          15 CCA                  2:27.84    2:23.71  
      31.79   40.37   38.91   32.64                                
 59 NOONAN, SARAH             17 MONOCACY             2:25.45    2:23.83  
      32.10   36.50   42.41   32.82                                
 60 HERNANDEZ, MELANIE        16 SHARKS               2:17.70    2:24.05  
      31.95   37.59   40.32   34.19                                
 61 JONES, ASHLEY             17 COAST GUARD B        2:20.81    2:24.19  
      32.55   37.26   40.48   33.90                                
 62 JENSEN, CHELSEA           15 WAC                  2:20.57    2:24.37  
      31.68   36.23   42.94   33.52                                
 63 MARSHBURN, HANNAH         17 NAVAL ACADEMY        2:19.34    2:24.47  
      32.76   37.02   41.99   32.70                                
 64 DVORAK, MARGARET          16 QDD                  2:22.94    2:24.61  
      30.81   35.72   43.39   34.69                                
 65 PALMER, CARTER            15 CCA                  2:24.23    2:24.69  
      31.35   35.32   43.72   34.30                                
 66 WANNAMAKER, MILLIE        17 ODAC                 2:19.47    2:24.93  
      32.79   37.08   43.28   31.78                                
 67 SEVERSON, RACHEL          15 QDD                  2:26.98    2:25.03  
      31.33   36.97   44.07   32.66                                
 67 AUSTIN, MEGGIE            15 CCA                  2:24.58    2:25.03  
      33.05   38.22   40.93   32.83                                
 69 VANKERCKHOVE, DANI        15 CCA                  2:27.94    2:25.33  
      33.38   37.71   41.08   33.16                                
 69 MCDONALD, MOLLY           16 QDD                  2:22.62    2:25.33  
      30.77   37.12   43.94   33.50                                
 71 PORTER, JULIANA           15 ODAC                 2:26.90    2:25.42  
      31.98   37.21   42.09   34.14                                
 72 WILES, MELISSA            16 QDD B                2:27.43    2:25.45  
      31.59   36.57   44.93   32.36                                
 72 RISPER, MEGHAN            16 NORTH BALTIMORE      2:25.27    2:25.45  
      30.67   37.40   44.33   33.05                                
 74 YOUNG, EMILEE             15 NAVAL ACADEMY        2:25.81    2:25.62  
      32.33   38.42   42.91   31.96                                
 75 BROWN, TAYLOR             16 NORTH BALTIMORE      2:23.27    2:25.70  
      33.37   38.01   41.74   32.58                                
 76 COHEN, RACHEL             15 SHARKS               2:22.66    2:25.81  
      30.99   38.47   43.03   33.32                                
 77 OBUCHOWSKI, MARISA        15 NORTH BALTIMORE      2:26.27    2:26.33  
      32.36   36.56   43.40   34.01                                
 78 CAMPBELL, SASHA           16 SHARKS               2:27.65    2:26.34  
      32.62   37.38   43.02   33.32                                
 79 DUVALL, MELISSA           16 NAVAL ACADEMY        2:26.14    2:27.08  
      31.59   37.23   45.31   32.95                                
 80 LINKENAUGER, EVA          17 WAC                  2:20.10    2:27.34  
      32.76   36.31   44.48   33.79                                
 81 HAMMERSLEY, CAITLIN       16 QDD                  2:22.17    2:27.67  
      33.31   39.09   41.64   33.63                                
 82 BLEASDALE, DEBBIE         16 CCA                  2:35.01    2:27.99  
      32.16   37.04   45.52   33.27                                
 83 MINER, SAM                15 MONOCACY             2:29.44    2:28.45  
      32.57   38.56   42.75   34.57                                
 84 STEPHENS, KERRY           15 NORTH BALTIMORE      2:19.65    2:28.66  
      31.93   38.58   43.20   34.95                                
 85 WEBB, KELSEY              16 CCA                  2:21.20    2:28.71  
      31.33   37.96   45.89   33.53                                
 86 SERFLING, KATIE           15 MONOCACY             2:28.35    2:28.84  
      32.49   38.59   44.87   32.89                                
 87 HYRKAS, JAMIE             15 MONOCACY             2:31.30    2:29.13  
      33.07   38.82   42.61   34.63                                
 88 BACON, HOLLY              17 WAC                  2:21.19    2:29.38  
      33.31   38.72   43.42   33.93                                
 89 OPGRAND, MELINDA          15 ODAC                 2:27.86    2:30.86  
      31.28   39.16   44.36   36.06                                
 90 WOODY, MICHELLE           15 CCA                  2:32.47    2:34.63  
      36.18   38.59   44.69   35.17                                
 91 CARROLL, JENNA            15 SHARKS               2:42.57    2:34.72  
      33.59   38.00   49.74   33.39                                
 92 BRANDON, LAURA            16 NORTH BALTIMORE      2:32.17    2:37.26  
      34.69   40.58   46.72   35.27                                
 93 MELO, KATELYN             17 COAST GUARD B        2:32.57    2:37.87  
      34.90   42.53   42.97   37.47                                
 94 MARTIN, NICOLE            15 WAC                  2:37.44    2:38.16  
      32.57   40.58   50.49   34.52                                
 95 GEOTES, NICOLE            15 SHARKS               2:35.51    2:40.29  
      32.58   40.72   51.81   35.18                                
 -- SERFLING, KELLY           17 MONOCACY             2:37.87         DQ  
      36.00   42.77   46.84   37.42                                
 -- VANSICKLE, KATHERINE      25 NORTH BALTIMORE      2:21.98         NS  
 -- WALTER, LINDSAY           17 SHARKS               2:26.49         NS  
 -- DAVIES, GWEN              16 NORTH BALTIMORE      2:43.01         NS  
 
Event 34  Boys Open 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 MADWED, DANIEL            16 SHARKS               1:54.14    1:53.13    9  
      24.06   29.11   34.20   25.76                                
  2 WEINBERG, SHAUN           17 NORTH BALTIMORE      1:55.40    1:53.44    7  
      24.76   27.90   34.00   26.78                                
  3 WILLS, CONNOR             17 NORTH BALTIMORE      1:56.23    1:54.18    6  
      24.71   28.55   34.16   26.76                                
  4 SURHOFF, AUSTIN           15 NORTH BALTIMORE      1:56.31    1:54.47    5  
      25.57   28.12   33.94   26.84                                
  5 CROSS, JOEL               22 COAST GUARD          1:54.45    1:55.13    4  
      24.57   29.84   33.49   27.23                                
  6 HILLS, RICHARD            16 NORTH BALTIMORE      1:56.72    1:56.21    3  
      25.84   29.88   33.10   27.39                                
  7 SPATH, KEVIN              16 NORTH BALTIMORE      1:56.86    1:57.54    2  
      26.51   29.21   33.93   27.89                                
  8 ZEBLEY, NICO              18 NORTH BALTIMORE      1:56.65    2:01.64    1  
      28.35   30.09   35.00   28.20                                
B - Final
  9 ANDERSON, JORDAN          18 CCA                  1:59.42    1:58.23  
      24.68   30.06   36.40   27.09                                
 10 KOBB, JORDAN              17 NORTH BALTIMORE      1:58.87    1:58.24  
      25.35   30.77   34.69   27.43                                
 11 BULKLEY, ADAM             18 NORTH BALTIMORE      2:00.09    1:59.23  
      25.30   31.32   34.24   28.37                                
 12 COOK, NEVIN               16 QDD                  1:59.77    1:59.50  
      26.68   30.67   34.28   27.87                                
 13 MADARAS, SCOTT            18 COAST GUARD          1:59.51    1:59.76  
      24.28   31.29   36.29   27.90                                
 14 HARKINS, SCOTT            18 COAST GUARD          1:56.87    2:00.47  
      26.10   30.50   34.91   28.96                                
 15 FIELD, PARKER             16 WAC                  1:59.36    2:00.68  
      26.24   30.71   35.99   27.74                                
 16 ROWE, IAN                 16 NORTH BALTIMORE      1:58.95    2:02.29  
      26.18   30.21   37.62   28.28                                
 
Event 34  Boys Open 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 MADWED, DANIEL            16 SHARKS               1:54.81    1:54.14  
      24.63   28.89   34.28   26.34                                
  2 CROSS, JOEL               22 COAST GUARD          1:50.89    1:54.45  
      24.80   30.72   31.80   27.13                                
  3 WEINBERG, SHAUN           17 NORTH BALTIMORE      1:53.77    1:55.40  
      25.07   28.11   34.41   27.81                                
  4 WILLS, CONNOR             17 NORTH BALTIMORE      1:54.49    1:56.23  
      24.60   28.47   35.45   27.71                                
  5 SURHOFF, AUSTIN           15 NORTH BALTIMORE      2:00.11    1:56.31  
      25.78   29.25   34.06   27.22                                
  6 ZEBLEY, NICO              18 NORTH BALTIMORE      1:58.13    1:56.65  
      26.06   28.94   34.87   26.78                                
  7 HILLS, RICHARD            16 NORTH BALTIMORE      1:56.06    1:56.72  
      26.66   29.64   32.85   27.57                                
  8 SPATH, KEVIN              16 NORTH BALTIMORE      1:58.95    1:56.86  
      26.62   29.08   33.38   27.78                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 HARKINS, SCOTT            18 COAST GUARD          1:57.29    1:56.87  
      25.48   29.94   34.10   27.35                                
 10 KOBB, JORDAN              17 NORTH BALTIMORE      1:58.27    1:58.87  
      25.23   30.37   34.69   28.58                                
 11 ROWE, IAN                 16 NORTH BALTIMORE      1:58.98    1:58.95  
      27.08   28.27   36.02   27.58                                
 12 FIELD, PARKER             16 WAC                  2:01.78    1:59.36  
      25.74   31.31   34.71   27.60                                
 13 ANDERSON, JORDAN          18 CCA                  1:58.62    1:59.42  
      24.90   30.19   36.31   28.02                                
 14 MADARAS, SCOTT            18 COAST GUARD          2:04.95    1:59.51  
      24.88   31.35   35.91   27.37                                
 15 COOK, NEVIN               16 QDD                  2:04.23    1:59.77  
      26.94   31.31   33.48   28.04                                
 16 BULKLEY, ADAM             18 NORTH BALTIMORE      1:59.24    2:00.09  
      25.83   31.23   34.19   28.84                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 WILCOX, MASON             15 COAST GUARD          2:04.67    2:01.99  
      25.81   32.29   35.52   28.37                                
 18 SHERMAN, ETHAN            17 WAC                  2:02.31    2:02.84  
      25.67   31.90   36.70   28.57                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 LAROSA, PHILIP            15 QDD                  2:04.41    2:02.92  
      26.80   30.24   37.30   28.58                                
 20 HARKINS, BRENT            16 COAST GUARD          2:05.90    2:03.01  
      27.56   30.80   35.87   28.78                                
 21 HENNESSY, KEVIN           17 COAST GUARD          2:02.16    2:03.03  
      26.72   31.29   35.11   29.91                                
 22 MILTNER, CHARLIE          17 ODAC                 2:06.74    2:03.08  
      26.51   33.11   35.63   27.83                                
 23 KOEHR, KEVIN              17 QDD                  2:05.44    2:03.61  
      26.12   28.52   40.49   28.48                                
 24 SHIELDS, JOHN             18 NORTH BALTIMORE      1:59.94    2:03.96  
      26.13   32.50   36.06   29.27                                
 25 SIEVERS, BO               16 NORTH BALTIMORE      2:06.28    2:04.79  
      26.93   31.33   37.54   28.99                                
 26 BAUMLER, MATTHEW          15 WAC                  2:03.40    2:04.85  
      26.92   31.75   36.87   29.31                                
 27 LYSTASH, J.R.             16 CCA                  2:05.86    2:05.08  
      26.75   31.59   37.74   29.00                                
 28 BRABSON, ANDY             17 MONOCACY             1:58.41    2:05.64  
      27.69   31.12   36.86   29.97                                
 29 FINCH, MITCH              15 WAC                  2:08.93    2:05.78  
      28.31   30.65   37.84   28.98                                
 30 BRADY, JON                16 NORTH BALTIMORE      2:01.53    2:05.93  
      26.77   32.73   35.73   30.70                                
 31 CARTER, LAKE              15 COAST GUARD          2:05.27    2:06.30  
      27.52   31.93   37.75   29.10                                
 32 WILES, BRIAN              19 QDD B                2:01.14    2:06.39  
      27.14   32.47   36.35   30.43                                
 33 HELSABECK, JASON          18 ODAC                 2:04.50    2:06.47  
      26.70   30.94   39.64   29.19                                
 34 SAKELL, NICK              16 NORTH BALTIMORE      2:07.00    2:06.75  
      28.17   31.80   39.07   27.71                                
 35 DUNN, B.J.                16 WAC                  2:07.55    2:07.03  
      28.39   31.91   38.54   28.19                                
 36 CULP, MIKE                16 ODAC                 2:10.38    2:07.06  
      27.52   33.37   37.28   28.89                                
 37 GOLDEN, SEAN              16 WAC                  2:10.56    2:07.19  
      27.30   31.67   39.25   28.97                                
 38 WILDER, BRANDON           16 COAST GUARD          2:09.03    2:07.53  
      26.29   33.83   38.80   28.61                                
 39 DEPPE, WALT               15 ODAC                 2:10.30    2:08.37  
      28.38   32.51   37.97   29.51                                
 40 OSORIO, FELIPE            15 SHARKS               2:04.24    2:09.50  
      27.20   32.96   37.88   31.46                                
 41 GRAUMANN, RYAN            15 QDD                  2:14.81    2:09.52  
      28.12   32.19   40.02   29.19                                
 42 LOCKWOOD, D.J.            17 WAC                  2:10.44    2:09.79  
      27.01   32.04   40.58   30.16                                
 43 RICHARDSON, DWIGHT        17 COAST GUARD          2:13.79    2:09.85  
      14.46   46.14   40.83   28.42                                
 44 LONG, FRANK               17 NORTH BALTIMORE      2:09.76    2:09.87  
      28.55   34.45   36.31   30.56                                
 45 HARRIS, ANDREW            16 CCA                  2:12.29    2:09.93  
      29.03   33.37   38.11   29.42                                
 45 LANDRY, BRIAN             15 COAST GUARD          2:08.42    2:09.93  
      27.63   34.70   36.08   31.52                                
 47 THOMAS, JOSH              18 NORTH BALTIMORE      2:05.81    2:10.04  
      27.51   32.25   38.57   31.71                                
 48 GUZIK, CALEB              15 ODAC                 2:18.10    2:10.05  
      27.50   34.14   38.68   29.73                                
 49 WHEELOCK, TREVOR          15 WAC                  2:12.50    2:10.06  
      27.73   35.00   39.43   27.90                                
 50 CREEVY, T.J.              15 NAVAL ACADEMY        2:04.26    2:10.19  
      28.43   32.34   39.83   29.59                                
 51 BAIR, ADAM                16 CCA                  2:16.12    2:10.67  
      28.24   34.23   38.28   29.92                                
 52 YEH, ASAPH                15 MONOCACY             2:12.12    2:10.92  
      27.85   33.24   39.56   30.27                                
 53 VAUGHN, BROCK             15 CCA                  2:12.54    2:10.98  
      29.47   32.51   40.22   28.78                                
 54 BUTLER, CORYDON           15 WAC                  2:10.89    2:11.28  
      28.08   33.43   10.67   59.10                                
 55 PENNING, MATTHEW          16 QDD                       NT    2:11.32  
      27.14   34.33   40.11   29.74                                
 56 ESCOBAR, BERNARD          15 ODAC                 2:13.28    2:12.45  
      28.45   33.73   41.22   29.05                                
 57 SMILLIE, ADAM             18 NORTH BALTIMORE      2:12.43    2:13.51  
      28.82   33.93   40.15   30.61                                
 58 DONEGAN, SEAN             17 ODAC                 2:15.62    2:14.01  
      28.86   32.56   43.09   29.50                                
 59 O'SULLIVAN, JACOB         16 COAST GUARD          2:16.00    2:14.22  
      28.34   35.44   41.36   29.08                                
 60 KIM, JOSHUA               15 MONOCACY             2:16.83    2:14.53  
      29.51   36.51   38.22   30.29                                
 61 CONNELL, ALLAN            16 NORTH BALTIMORE      2:15.01    2:14.80  
      28.60   33.90   40.13   32.17                                
 62 SHOLANDER, MATTHEW        15 NORTH BALTIMORE      2:14.98    2:14.81  
      29.40   34.15   40.23   31.03                                
 63 SHEA, TOMMY               15 NAVAL ACADEMY        2:16.33    2:16.29  
      30.13   38.12   36.11   31.93                                
 64 WHITE, PATRICK            15 SHARKS               2:24.20    2:16.88  
      30.01   36.98   40.50   29.39                                
 65 VANRODEN, JACK            15 NORTH BALTIMORE      2:17.19    2:17.13  
      28.14   37.32   40.17   31.50                                
 66 SIMARD, PHILIPPE          15 NORTH BALTIMORE      2:19.06    2:18.24  
      28.99   35.35   41.95   31.95                                
 67 BASEHORE, BRANDON         17 WAC                  2:04.53    2:19.11  
      27.21   34.61   40.84   36.45                                
 68 BURKE, BRIAN              15 CCA                  2:19.95    2:20.76  
      29.95   37.11   41.77   31.93                                
 69 SAKELL, WILLIE            15 NORTH BALTIMORE      2:22.13    2:24.63  
      30.53   35.42   45.76   32.92                                
 -- LINKENAUGER, KURT         15 WAC                  1:59.11         NS  
 -- SCARLETT, BRIAN           16 NORTH BALTIMORE      2:06.62         NS  
 -- NIEBUHR, KYLE             17 NORTH BALTIMORE      2:14.68         NS  
 -- LAW, JORDY                16 ODAC                 1:59.55         NS  
 -- ZABLOCKI, DAVID           16 NORTH BALTIMORE      2:17.61         NS  
 -- KIRK, KYLE                17 QDD                  2:14.14         NS  
 -- RILEY, JEFF               16 NORTH BALTIMORE      2:16.94         NS  
 -- BAKER, ADAM               16 CCA                       NT         NS  
 -- TOMECHKO, NICK            15 NORTH BALTIMORE      2:13.97         NS  
      13.67                                                        
 -- SALEH, MOMO               15 SHARKS               2:10.51         NS  
 -- OUZTS, WILL               18 COAST GUARD B        2:04.21         NS  
 
Event 35  Girls 10 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 NORTH BALTIMORE AQUATIC CLUB  'A'                 2:10.41    2:10.62   18  
     1) BROWN, MADISON 10               2) SURHOFF, JORDAN 10             
     3) PARSONS, DEANNA 10              4) RUNK, GABRIELLE 10             
       35.28    34.29    32.33    28.72                                    
  2 MONOCACY AQUATIC CLUB  'A'                        2:22.83    2:19.36   14  
     1) HYRKAS, CHRISTINA 10            2) MARUCA, BRITTANY 10            
     3) JAMES, LAUREN 9                 4) MANNING, MARGOT 10             
       35.86    38.35    35.99    29.16                                    
  3 COAST GUARD BLUE DOLPHINS  'A'                    2:17.48    2:19.95   12  
     1) HANNA, MCKAY 10                 2) GHARBO, ALEX 10                
     3) HOPPE, REBECCA 10               4) BARLEY, VICTORIA 10            
       35.30    49.00    24.66    30.99                                    
  4 NORTH BALTIMORE AQUATIC CLUB  'B'                 2:25.50    2:22.57   10  
     1) PALTELL, KATHERINE 10           2) RUNK, JULIANNA 9               
     3) VIOHL, MEGAN 10                 4) NORTH, JESSE 10                
       38.54    48.01    25.09    30.93                                    
  5 OLD DOMINION AQUATIC CLUB  'A'                    2:31.38    2:31.35    8  
     1) PLOWMAN, EMILY 10               2) SUTTON, HANNAH 10              
     3) WILLIAMS, LOGAN 9               4) WILLIAMS, LOREN 9              
       37.10    45.21    36.52    32.52                                    
  6 QDD SWIM TEAM  'A'                                2:33.05    2:32.79    6  
     1) SCHMITZ, KARALINE 10            2) TURNER, HEIDI 10               
     3) KELLY, EMILY 9                  4) PEZZA, HANNAH 9                
       39.49    41.93    37.85    33.52                                    
  7 OLD DOMINION AQUATIC CLUB  'B'                    2:40.43    2:34.26    4  
     1) BURNS, JENINE 10                2) HABEEB, HANNAH 9               
     3) ESCOBAR, MARY BERNADETTE 9      4) CLARY, CAROLINE 10             
       38.86    43.57    45.55    26.28                                    
 
Event 36  Boys 10 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 NORTH BALTIMORE AQUATIC CLUB  'A'                 2:22.65    2:21.26   18  
     1) COSGAREA, ALEC 10               2) RODDY, COLIN 10                
     3) TATE, MASON 9                   4) SILVERMAN, IAN 10              
       35.46    46.77    31.37    27.66                                    
  2 CARTER CENTER AQUATICS  'A'                       2:25.31    2:25.76   14  
     1) ADAMS, JARED 10                 2) BRITT, HUNTER 10               
     3) KENNEDY, BEN 10                 4) RUSSO, DOMINIC 9               
       37.56    38.83    35.97    33.40                                    
  3 QDD SWIM TEAM  'A'                                2:27.21    2:27.37   12  
     1) MERNIN, ETHAN 10                2) REGENBOGEN, DALTON 10          
     3) DOYLE, BRANDON 9                4) CAMPBELL, HENRY 9              
       35.44    47.05    32.58    32.30                                    
  4 MONOCACY AQUATIC CLUB  'A'                        2:37.02    2:30.33   10  
     1) MCCLELLAN, CONNOR 9             2) REYNOLDS, MITCH 9              
     3) KOLOVICH, EVAN 10               4) HOWARD, ANDREW 10              
       40.38    48.48    29.44    32.03                                    
 -- OLD DOMINION AQUATIC CLUB  'A'                    2:46.55         DQ  
     1) GUEVARA, BRANDON 10             2) BALDERSTON, JAMES 10           
     3) DANIELSON, MAX 10               4) MCCONNELL, LOGAN 10            
       41.52    44.24    36.88    39.37                                    
 
Event 37  Girls 11-12 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 NORTH BALTIMORE AQUATIC CLUB  'A'                 4:23.01    4:20.51   18  
     1) HAMMOND, CHRISTINE 12           2) KOCH, KATIE 12                 
     3) RAAB, BROOKE 12                 4) SURHOFF, KENDALL 12            
       31.21  1:04.42    33.72  1:11.48    31.10  1:07.32    27.06    57.29
  2 QDD SWIM TEAM  'A'                                4:29.42    4:24.67   14  
     1) HAYNES, NICOLE 12               2) BOYLE, CASIE 12                
     3) KELLY, ANNA 12                  4) MACDONALD, ABBY 11             
       32.25  1:07.21    33.50  1:11.90    30.18  1:05.79    27.51    59.77
  3 COAST GUARD BLUE DOLPHINS  'A'                    4:27.39    4:28.85   11  
     1) WARD, COLLEEN 12                2) CARNER, AMANDA 12              
     3) JOHNSON, HEATHER 12             4) O'CONNELL, KATIE 12            
       33.42  1:08.50    36.19  1:16.48    30.62  1:07.18    27.06    56.69
  3 OLD DOMINION AQUATIC CLUB  'A'                    4:33.26    4:28.85   11  
     1) THOMAS, KATIE 12                2) SPICHER, REBECCA 12            
     3) WHITE, SARAH 12                 4) LOPER, MADDIE 12               
       34.60  1:10.46    35.55  1:15.81    29.02  1:03.73    28.07    58.85
  5 MONOCACY AQUATIC CLUB  'A'                        4:45.04    4:33.34    8  
     1) ROSSICK, CHELSEA 11             2) HYRKAS, NIKKI 12               
     3) SANTIS, ALEXA 11                4) JAMES, DANIELLE 12             
       32.26  1:06.46    37.10  1:17.83    32.95  1:19.61    18.21    49.44
  6 WILLIAMSBURG AQUATIC CLUB  'A'                    4:35.98    4:35.49    6  
     1) FREELAND, OLIVIA 11             2) PAGE, CHELSEA 12               
     3) MURPHY, BETH 12                 4) SHIDELER, AMANDA 12            
       33.02  1:08.89    36.23  1:16.94    31.34  1:09.10    28.15  1:00.56
  7 NORTH BALTIMORE AQUATIC CLUB  'B'                 4:36.78    4:38.77    4  
     1) BROWN, LAURA 11                 2) PFAFF, MORGAN 11               
     3) BIXLER, CAROLINE 11             4) YOHE, TARA 12                  
       34.79  1:10.65    36.92  1:18.58    31.37  1:10.56    28.02    58.98
  8 CARTER CENTER AQUATICS  'A'                       4:45.28    4:40.09    2  
     1) KENNEDY, MADDIE 11              2) YOUNG, KATIE 11                
     3) CRAWFORD, JACKIE 11             4) BAIR, JILL 12                  
       34.82  1:10.54    10.44  1:16.41    33.53  1:18.49    21.47    54.65
  9 OLD DOMINION AQUATIC CLUB  'B'                    5:02.89    4:53.99  
     1) LOUD, SHANNON 11                2) PHILLIPS, HAILEIGH 12          
     3) ZIELINSKI, KRISTEN 12           4) COOK, KATHRYN 12               
       35.67  1:14.01    37.58  1:23.70    33.73  1:15.01    29.85  1:01.27
 10 COAST GUARD BLUE DOLPHINS  'B'                    4:58.57    4:56.24  
     1) WHITE, KAITLYN 11               2) MORRISON, CASEY 11             
     3) CIRILLO, CAROLINE 11            4) MEYERS, KRISTA 12              
       34.02  1:10.49    42.17  1:27.03    11.00  1:15.29    29.69  1:03.43
 
Event 38  Boys 11-12 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 COAST GUARD BLUE DOLPHINS  'A'                    4:20.35    4:22.90   18  
     1) BAILEY, PEYTON 11               2) KEGELMAN, CHRIS 12             
     3) HARTMAN, BRYCE 11               4) BISSELL, LOGAN 12              
       31.82  1:05.81    33.04  1:10.45    30.11  1:06.08    28.12  1:00.56
  2 WILLIAMSBURG AQUATIC CLUB  'A'                    4:27.26    4:30.18   14  
     1) MARSTON, GEOFF 11               2) HEWITT, JOEY 12                
     3) COLLEY, BEN 12                  4) LYNN, GARRET 11                
       33.04  1:08.95    34.05  1:12.77    13.41  1:08.07    27.90  1:00.39
  3 CARTER CENTER AQUATICS  'A'                       4:35.32    4:33.03   12  
     1) RUSSO, SALVATORE 11             2) VANCE, ALEX 12                 
     3) BRITT, AUSTIN 12                4) ADAMS, MARK 12                 
       35.99  1:15.15    33.79  1:10.92    30.95  1:12.88    22.15    54.08
  4 MONOCACY AQUATIC CLUB  'A'                        4:40.61    4:36.23   10  
     1) SMITH, ALEX 11                  2) KIM, MICHAEL 12                
     3) SHANDRENKO, ARTEM 12            4) SOUTHERN, KENT 12              
       36.89  1:14.08    35.89  1:17.28    12.99  1:05.02    28.56    59.85
  5 NORTH BALTIMORE AQUATIC CLUB  'A'                 4:34.60    4:37.63    8  
     1) KALISZ, CHASE 11                2) TUTEN, CALEB 12                
     3) STEPHENS, JES 12                4) DROSSNER, JACOB 11             
       34.54  1:10.55    34.64  1:14.54    31.16  1:08.69    30.01  1:03.85
  6 COAST GUARD BLUE DOLPHINS  'B'                    4:45.01    4:42.75    6  
     1) HENDRICKS, TIM 12               2) MASTRACCI, TIM 12              
     3) BOWLES, CHARLEY 11              4) PICKARD, JACK 11               
       36.17  1:13.03    35.87  1:18.10    33.10  1:10.04    28.71  1:01.58
  7 OLD DOMINION AQUATIC CLUB  'A'                    5:22.84    5:03.35    4  
     1) DINGMAN, CHRISTOPHER 12         2) WILLIAMS, CHASE 11             
     3) QUAST, NATHANIEL 12             4) BLACKWOOD, JOSEPH 12           
       37.00  1:16.44    38.86  1:22.43    36.40  1:20.90    29.58  1:03.58
  8 QDD SWIM TEAM  'A'                                5:04.02    5:06.72    2  
     1) MCGRORY, REILLY 11              2) DOYLE, JUSTIN 11               
     3) MUSTAFA, ADAM 11                4) MINICK, GRANT 12               
       37.62  1:15.70    40.32  1:28.09    35.29  1:17.57    30.38  1:05.36
 
Event 39  Girls 13-14 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 NORTH BALTIMORE AQUATIC CLUB  'A'                 3:55.29    3:53.57   18  
     1) LEE, FELICIA 13                 2) SCHAEFER, DANIELLE 14          
     3) STAUB, ANDREA 13                4) HARRIS, LAURA 13               
       27.48    56.27    30.92  1:06.85    27.11    58.15    24.85    52.30
  2 NORTH BALTIMORE AQUATIC CLUB  'B'                 4:04.48    4:08.89   14  
     1) KUCHERICH, JULIA 13             2) MCBRIEN, KRISTEN 14            
     3) KREBS, JESSIE 13                4) CARTER, CAITLIN 13             
       30.53  1:01.76    33.92  1:11.36    27.62  1:00.03    26.45    55.74
  3 MONOCACY AQUATIC CLUB  'A'                        4:16.70    4:13.85   12  
     1) LONG, ALLY 14                   2) YEH, JOANNA 13                 
     3) ROSSICK, KATELYN 13             4) VAN-DERPOEL, BROOKE 13         
       30.18  1:01.48    34.43  1:12.97    28.78  1:02.74    26.49    56.66
  4 WILLIAMSBURG AQUATIC CLUB  'A'                    4:13.39    4:19.83   10  
     1) BYRD, ASHLEY 13                 2) WHEELOCK, MEGHAN 14            
     3) LOCKWOOD, VALLERIE 13           4) PITTMAN, CATIE 14              
       33.08  1:08.08    34.65  1:13.49    28.53  1:02.13    26.61    56.13
  5 COAST GUARD BLUE DOLPHINS  'A'                    4:14.22    4:21.62    8  
     1) LAVAY, EMILY 13                 2) INGLES, KATY 13                
     3) WENTZEL, ASHLEY 14              4) MELO, MEREDITH 13              
       32.00  1:05.24    34.56  1:13.98    28.94  1:02.94    28.08    59.46
  6 OLD DOMINION AQUATIC CLUB  'A'                    4:26.52    4:23.20    6  
     1) BURGHARDT, EMILY 14             2) PINE, CAITLIN 14               
     3) WARE, CATHERINE 14              4) FOLEY, CAITLIN 14              
       32.87  1:06.71    33.25  1:12.41    30.76  1:10.01    24.95    54.07
  7 WILLIAMSBURG AQUATIC CLUB  'B'                    4:20.63    4:24.72    4  
     1) SILVIA, KASEY 13                2) KNOTTS, MEGAN 13               
     3) SCHWEITZER, HALEY 13            4) ROWLEY, MEAGHAN 13             
       33.25  1:08.56    36.09  1:16.25    29.74  1:03.37    26.64    56.54
  8 COAST GUARD BLUE DOLPHINS  'B'                    4:25.94    4:25.14    2  
     1) HUGGIN, LIZ 14                  2) RENTO, NICOLE 13               
     3) MCCARTER, AMANDA 14             4) MURPHY, REGAN 13               
       32.92  1:07.58    33.74  1:13.12    30.59  1:05.94    27.33    58.50
  9 CARTER CENTER AQUATICS  'A'                       4:18.41    4:34.74  
     1) AHERON, GRACE 14                2) NAKANO, THAISA 14              
     3) MARTIN, ALLISON 14              4) WARYOLD, MEGHAN 14             
       33.78  1:10.42    35.92  1:18.49    28.94  1:02.67    30.18  1:03.16
 10 MONOCACY AQUATIC CLUB  'B'                        4:40.90    4:48.31  
     1) CAUDELL, KASSANDRA 13           2) MOLNAR, MORGAN 13              
     3) THACKSTON, JULIE 14             4) LUBEL, JORDAN 13               
       32.28  1:06.78    40.50  1:26.98    33.48  1:11.74    29.62  1:02.81
 
Event 40  Boys 13-14 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 NORTH BALTIMORE AQUATIC CLUB  'A'                 3:51.22    3:52.54   18  
     1) THOMAS, MICHAEL 14              2) RODDY, SEAN 14                 
     3) KRAMER, CHRIS 14                4) COSGAREA, ANDREW 13            
       28.10    57.35    11.67  1:03.08    27.28    58.28    26.11    53.83
  2 COAST GUARD BLUE DOLPHINS  'A'                    3:57.86    3:53.13   14  
     1) CROCKETT, DREW 14               2) JOLISSAINT, JOE 13             
     3) CIRILLO, CHRIS 14               4) MASTRACCI, BRIAN 14            
       27.84    56.99    10.75  1:07.58    26.95    57.43    24.60    51.13
  3 NAVAL ACADEMY AQUATIC CLUB  'A'                   3:59.98    4:06.55   12  
       27.97    57.47    12.17  1:14.02    28.05  1:00.64    25.93    54.42
  4 COAST GUARD BLUE DOLPHINS  'B'                    4:11.65    4:09.97   10  
     1) SKIPPER, ADAM 14                2) MCCORMICK, SEAN 14             
     3) LEROSE, BEN 14                  4) HARKINS, GRANT 14              
       28.73    58.89    33.26  1:12.11    27.36    59.95    27.74    59.02
  5 OLD DOMINION AQUATIC CLUB  'A'                    4:11.83    4:10.73    8  
     1) TAYLOR, ALEX 14                 2) LACY, REX 14                   
     3) JOHNSON, TIM 14                 4) GUZIK, ELI 13                  
       30.09  1:02.46    33.38  1:10.80    26.65    57.06    28.34  1:00.41
  6 QDD SWIM TEAM  'A'                                4:15.50    4:11.52    6  
     1) WALMAN, ZACHARY 14              2) BRANDT, JOSHUA 14              
     3) BESORE, ANDREW 14               4) PEREZ, TYLER 14                
       31.48  1:04.80    31.56  1:07.78    28.32  1:02.54    26.50    56.40
  7 CARTER CENTER AQUATICS  'A'                       4:18.21    4:12.79    4  
     1) EWOLDT, NATHAN 13               2) LEIPZIG, JORDAN 13             
     3) THORNHILL, ALAN 13              4) MUNSON, LUKE 13                
       30.41  1:02.68    35.23  1:14.06    27.80  1:00.05    26.73    56.00
  8 MONOCACY AQUATIC CLUB  'A'                        4:22.10    4:25.88    2  
     1) KNAPP, ERIC 13                  2) LEE, JOHN 13                   
     3) ROEDER, KEVIN 14                4) PEARSON, STEVEN 14             
       33.06  1:08.75    14.88  1:16.21    30.09  1:04.85    26.54    56.07
 
Event 41  Girls Open 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 NORTH BALTIMORE AQUATIC CLUB  'A'                 3:50.50    3:49.94   18  
     1) KALISZ, COURTNEY 15             2) HOFF, KATIE 16                 
     3) KNAPIK, ASHLEY 17               4) KING, MICHELE 17               
       28.08    57.47    29.61  1:03.13    26.95    58.45    23.98    50.89
  2 QDD SWIM TEAM  'A'                                4:02.47    3:59.85   14  
     1) AMEEN, SARAH 17                 2) NORMAN, JENNIFER 16            
     3) KALNINS, DANA 15                4) PERKS, CAITLIN 15              
       29.31    59.91    32.02  1:09.03    27.22    58.12    25.37    52.79
  3 WILLIAMSBURG AQUATIC CLUB  'A'                    3:56.84    4:00.53   12  
     1) SHANKS, LISA 15                 2) LINKENAUGER, ANNA 17           
     3) MURPHY, SARAH 16                4) MURPHY, KATE 17                
       30.01  1:01.90    31.27  1:07.18    27.38    59.29    24.94    52.16
  4 CARTER CENTER AQUATICS  'A'                       4:00.24    4:02.93   10  
     1) CHILDRESS, LAUREN 16            2) BLACK, ELIZABETH 15            
     3) AHERON, GRACE 14                4) SABLIK, JULIE 18               
       29.98  1:00.81    32.93  1:10.71    27.60    58.54    25.13    52.87
  5 MONOCACY AQUATIC CLUB  'A'                        4:03.36    4:06.85    8  
     1) AICHELE, ALLISON 17             2) MEYER, ABBY 17                 
     3) BRABSON, LAUREL 15              4) CARROLL, KATIE 17              
       30.87  1:03.20    31.71  1:07.80    27.92    59.64    26.52    56.21
  6 COAST GUARD BLUE DOLPHINS  'A'                    4:00.51    4:09.32    6  
     1) SWEETNAM, HOPE 16               2) LEWIS, KIM 17                  
     3) DAVIS, HANNAH 16                4) HARTMAN, JACKIE 16             
       30.46  1:01.54    33.10  1:11.34    27.83  1:00.69    26.64    55.75
  7 WILLIAMSBURG AQUATIC CLUB  'B'                    4:04.45    4:12.93    4  
     1) EVANS, STEPHANIE 18             2) BOYER, PAIGE 15                
     3) STEWART, SARA 17                4) GIBLIN, SYDNEY 15              
       31.47  1:05.11    31.60  1:07.39    29.45  1:02.91    27.30    57.52
  8 QDD SWIM TEAM  'B'                                4:10.01    4:13.08    2  
     1) DUNN, JESSICA 15                2) THORESEN, KIMBERLY 16          
     3) HARRISON, CAITLYN 15            4) ALLES, COURTNEY 17             
       30.85  1:03.87    33.51  1:11.60    28.33  1:01.74    26.38    55.87
  9 COAST GUARD BLUE DOLPHINS  'B'                    4:10.06    4:15.20  
     1) CROCKETT, SARAH 17              2) HOM, MOLLY 15                  
     3) SCHISA, MICHELLE 16             4) WILCOX, SARAH 17               
       31.57  1:05.65    33.64  1:19.06    20.85    54.17    27.38    56.32
 10 OLD DOMINION AQUATIC CLUB  'A'                    4:12.20    4:15.41  
     1) MIHALKO, MARY MARGARET 16       2) BITTNER, MEGAN 17              
     3) BIALORUCKI, KRISSY 17           4) ACKERMANN, NORA 18             
       31.54  1:04.48    34.15  1:12.77    28.58  1:01.93    26.56    56.23
 11 SHARKS SWIM TEAM  'A'                             4:09.69    4:16.62  
     1) GEOTES, NICOLE 15               2) LYNCH, KATIE 14                
     3) CARSON, KELSEY 16               4) HERNANDEZ, MELANIE 16          
       32.69  1:08.13    31.84  1:08.91    29.13  1:03.48    26.88    56.10
 12 CARTER CENTER AQUATICS  'B'                       4:11.87    4:23.32  
     1) PALMER, CARTER 15               2) AUSTIN, MEGGIE 15              
     3) MARTIN, ALLISON 14              4) HART, MARY ANNE 15             
       31.79  1:05.16    34.01  1:13.08    30.90  1:08.30    26.82    56.78
 13 SHARKS SWIM TEAM  'B'                             4:14.51    4:26.99  
     1) WATERS, CIARA 15                2) OUTLAW, KATHRYN 14             
     3) COHEN, RACHEL 15                4) CARROLL, JENNA 15              
       31.98  1:06.21    12.26  1:18.11    29.72  1:04.84    27.28    57.83
 -- NORTH BALTIMORE AQUATIC CLUB  'B'                 3:56.50         NS  
 
Event 42  Boys Open 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 NORTH BALTIMORE AQUATIC CLUB  'A'                 3:33.50    3:32.08   18  
     1) WILLS, CONNOR 17                2) HILLS, RICHARD 16              
     3) KOBB, JORDAN 17                 4) WEINBERG, SHAUN 17             
       25.66    53.18    27.70    58.82    24.12    52.53    10.78    47.55
  2 COAST GUARD BLUE DOLPHINS  'A'                    3:31.20    3:32.40   14  
     1) MADARAS, SCOTT 18               2) CROSS, JOEL 22                 
     3) WILCOX, MASON 15                4) HARKINS, SCOTT 18              
       26.87    54.86    26.82    57.96    23.84    51.71    23.02    47.87
  3 CARTER CENTER AQUATICS  'A'                       3:37.10    3:34.95   12  
     1) STOWERS, JARED 17               2) BAIR, ADAM 16                  
     3) ANDERSON, JORDAN 18             4) LYNCH, KEVIN 18                
       26.57    54.86    29.67  1:03.65    22.35    49.17    22.10    47.27
  4 QDD SWIM TEAM  'A'                                3:42.93    3:38.88   10  
     1) KOEHR, KEVIN 17                 2) COOK, NEVIN 16                 
     3) LAROSA, PHILIP 15               4) GOODFELLOW, JACOB 17           
       25.70    52.60    28.44  1:01.06    26.26    56.91    23.06    48.31
  5 WILLIAMSBURG AQUATIC CLUB  'A'                    3:38.47    3:39.95    8  
     1) BAUMLER, MATTHEW 15             2) SHERMAN, ETHAN 17              
     3) FIELD, PARKER 16                4) CARLSON, DAVID 17              
       27.03    55.91    11.81  1:03.35    23.16    51.98    23.04    48.71
  6 CARTER CENTER AQUATICS  'B'                       3:47.39    3:45.97    6  
     1) VAUGHN, BROCK 15                2) LYSTASH, J.R. 16               
     3) CHANDLER, COREY 17              4) MUNSON, KEVIN 16               
       28.25    58.11    31.42  1:08.19    23.29    51.49    10.33    48.18
  7 COAST GUARD BLUE DOLPHINS  'B'                    3:46.90    3:46.38    4  
     1) HENNESSY, KEVIN 17              2) LANDRY, BRIAN 15               
     3) WILDER, BRANDON 16              4) HARKINS, BRENT 16              
       28.41    57.62    29.67  1:04.53    25.26    55.10    23.35    49.13
  8 OLD DOMINION AQUATIC CLUB  'A'                    3:42.16    3:47.21    2  
     1) HELSABECK, JASON 18             2) GUZIK, CALEB 15                
     3) MILTNER, CHARLIE 17             4) GANGWER, CHAD 17               
       28.69    58.39    30.12  1:05.89    25.45    54.73    22.64    48.20
  9 SHARKS SWIM TEAM  'A'                             3:46.48    3:47.80  
     1) OSORIO, FELIPE 15               2) HOPKINS, CHRISTOPHER 14        
     3) MADWED, DANIEL 16               4) WADE, ANDREW 16                
       28.26    58.65    31.39  1:08.21    23.35    50.55    24.22    50.39
 10 MONOCACY AQUATIC CLUB  'A'                        3:46.99    3:52.17  
     1) YEH, ASAPH 15                   2) BRABSON, ANDY 17               
     3) HOGAN, JOHN 17                  4) REIDLER, FRANK 14              
       30.47  1:01.95    30.23  1:04.57    24.42    53.39    24.66    52.26
 11 WILLIAMSBURG AQUATIC CLUB  'B'                    3:47.87    3:58.92  
     1) FINCH, MITCH 15                 2) BASEHORE, BRANDON 17           
     3) BUTLER, CORYDON 15              4) WHEELOCK, TREVOR 15            
       28.35    57.76    32.00  1:08.82    27.59  1:00.45    24.34    51.89
 12 OLD DOMINION AQUATIC CLUB  'B'                    3:50.09    4:00.11  
     1) ESCOBAR, BERNARD 15             2) CULP, MIKE 16                  
     3) HURLEY, KEVIN 18                4) DONEGAN, SEAN 17               
       27.70    58.14    30.95  1:06.83    28.78  1:03.42    24.43    51.72
 -- NAVAL ACADEMY AQUATIC CLUB  'A'                   3:40.62         DQ  
       29.08    59.61    30.40  1:06.89    25.04    55.66    25.21    52.71
 -- NORTH BALTIMORE AQUATIC CLUB  'B'                 3:36.50         NS  
 
Event 43  Girls 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 LEE, FELICIA              13 NORTH BALTIMORE      4:24.42    4:18.88    9  
      26.66   29.81   32.49   31.57   39.49   38.42   30.50   29.94
  2 KUCHERICH, JULIA          13 NORTH BALTIMORE      4:30.37    4:29.83    7  
      29.08   32.88   34.28   32.58   40.87   39.76   31.38   29.00
  3 STAUB, ANDREA             13 NORTH BALTIMORE      4:35.25    4:30.10    6  
      28.73   32.42   35.44   34.91   39.01   38.68   31.08   29.83
  4 BROWN, ALLIE              14 NORTH BALTIMORE      4:38.10    4:34.79    5  
      29.98   33.21   34.13   33.12   40.46   40.94   31.93   31.02
  5 AHERON, GRACE             14 CCA                  4:34.55    4:36.00    4  
      28.81   31.81   35.64   34.04   41.57   41.43   31.76   30.94
  6 KREBS, JESSIE             13 NORTH BALTIMORE      4:41.36    4:36.57    3  
      29.24   33.35   34.08   34.04   41.52   41.47   31.75   31.12
  7 MUNCHEL, CARLY            14 NORTH BALTIMORE      4:42.84    4:39.84    2  
      30.07   34.05   34.76   34.35   40.87   40.89   32.99   31.86
  8 BROWN, MAGGIE             14 NORTH BALTIMORE      4:38.36    4:40.16    1  
      31.08   34.39   36.27   34.33   40.73   40.76   31.90   30.70
  9 HARRIS, LAURA             13 NORTH BALTIMORE      4:34.82    4:40.49  
      29.68   36.53   34.78   35.05   39.57   41.09   31.93   31.86
 10 ROMAN, FRANKIE            13 NORTH BALTIMORE      4:49.60    4:46.79  
      32.69   37.41   36.37   35.78   40.12   41.08   32.25   31.09
 11 YEH, JOANNA               13 MONOCACY             4:43.61    4:47.04  
      30.50   35.17   37.61   36.11   41.37   42.03   32.82   31.43
 12 MCBRIEN, KRISTEN          14 NORTH BALTIMORE      4:48.06    4:49.63  
      31.81   37.32   37.06   37.34   38.98   40.20   34.49   32.43
 13 LAVAY, EMILY              13 COAST GUARD          5:13.83    4:53.89  
      31.42   36.58   36.54   35.31   42.94   43.54   33.68   33.88
 14 MARTIN, ALLISON           14 CCA                  5:02.35    4:54.83  
      31.85   35.75   38.59   36.93   43.49   42.93   32.99   32.30
 15 SCHWEITZER, HALEY         13 WAC                  4:46.40    4:55.09  
      31.19   34.98   38.70   38.25   41.04   42.60   34.32   34.01
 16 WHEELOCK, MEGHAN          14 WAC                  5:03.56    4:58.52  
      33.43   36.73   38.01   37.88   43.86   41.54   34.14   32.93
 17 SCHAFFER, RACHAEL         13 NORTH BALTIMORE      4:46.14    4:58.85  
      32.66   36.23   38.84   38.49   42.40   42.69   34.17   33.37
 18 KASOFF, LAUREN            13 NORTH BALTIMORE      5:01.14    5:00.06  
      31.70   37.16   37.45   37.01   42.83   42.52   36.15   35.24
 19 JENKINS, ALLYN            13 NORTH BALTIMORE      5:02.25    5:02.07  
      32.15   35.94   37.33   37.15   43.67   44.73   35.93   35.17
 20 INGLES, KATY              13 COAST GUARD          4:57.68    5:02.75  
      32.24   37.46   38.87   37.74   43.59   43.24   35.24   34.37
 21 BURLINGHAM, EVA           13 QDD                  4:58.73    5:05.02  
      29.81   35.52   39.72   39.13   44.22   44.73   36.62   35.27
 22 GERLAK, ANNEKE            13 NORTH BALTIMORE      5:06.20    5:05.47  
      31.95   38.18   39.57   38.55   43.08   43.18   35.64   35.32
 23 NORTON, ALEX              14 WAC                  5:00.06    5:07.73  
      33.11   37.11   39.27   38.67   45.45   45.67   34.82   33.63
 24 MCCARTER, AMANDA          14 COAST GUARD          5:05.28    5:09.47  
      33.10   38.56   40.59   40.18   43.28   43.50   35.73   34.53
 25 GREANEY, ERYN             13 NORTH BALTIMORE      5:08.62    5:10.02  
      32.05   38.51   40.98   39.33   44.24   44.58   35.97   34.36
 26 KNOTTS, MEGAN             13 WAC                  5:25.98    5:10.32  
      33.20   37.93   39.71   39.10   44.19   43.74   37.36   35.09
 27 SILVIA, KASEY             13 WAC                  5:11.59    5:14.62  
      33.39   39.52   40.91   39.48   44.11   44.94   37.01   35.26
 28 PETERSON, SCOOBY          13 WAC                  5:04.59    5:14.68  
      32.50   37.13   40.55   39.67   46.49   47.49   35.76   35.09
 29 NAKANO, THAISA            14 CCA                  5:16.50    5:14.76  
      34.91   39.27   41.54   39.66   43.25   44.63   35.96   35.54
 30 ZELL, CASEY               13 QDD                  5:08.95    5:20.65  
      34.07   40.50   41.22   40.55   44.85   45.41   37.79   36.26
 31 KECSKES, LAUREN           13 NORTH BALTIMORE      5:30.01    5:26.02  
      33.36   41.69   43.12   41.89   47.23   45.72   37.09   35.92
 32 LEDDY, KIERA              13 QDD                  5:20.74    5:26.12  
      36.62   44.14   39.82   40.89   46.73   49.25   33.74   34.93
 33 MORRISON, ADDY            13 COAST GUARD          5:23.63    5:29.60  
      38.25   44.86   40.13   40.40   45.51   44.32   37.76   38.37
 34 MOLNAR, MORGAN            13 MONOCACY             5:34.75    5:40.59  
      35.94   43.11   41.56   41.16   50.15   49.53   39.79   39.35
 
Event 44  Boys 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 KRAMER, CHRIS             14 NORTH BALTIMORE      4:14.99    4:11.59    9  
      28.01   31.33   31.89   31.26   35.66   36.09   29.00   28.35
  2 THOMAS, MICHAEL           14 NORTH BALTIMORE      4:31.92    4:20.46    7  
      27.45   31.11   32.41   32.04   37.22   38.51   31.76   29.96
  3 MELESH, CHARLIE           13 NAVAL ACADEMY        4:38.06    4:24.65    6  
      28.58   32.35   33.63   32.72   39.45   39.45   30.31   28.16
  4 RODDY, SEAN               14 NORTH BALTIMORE      4:29.00    4:24.85    5  
      28.55   33.29   33.36   33.77   35.64   36.94   32.30   31.00
  5 CIRILLO, CHRIS            14 COAST GUARD          4:34.42    4:32.22    4  
      27.61   32.13   34.61   34.04   40.25   39.92   32.13   31.53
  6 DUNNIGAN, SEAN            14 NORTH BALTIMORE      4:33.35    4:32.67    3  
      29.38   32.61   35.16   34.49   39.47   38.78   31.92   30.86
  7 LACY, REX                 14 ODAC                 4:39.19    4:37.63    2  
      29.54   34.07   36.16   35.92   38.17   38.69   33.27   31.81
  8 LEROSE, BEN               14 COAST GUARD          4:43.52    4:40.14    1  
      30.38   35.58   35.26   34.89   42.43   41.36   29.85   30.39
  9 VOGEL, JOE                13 NAVAL ACADEMY        4:42.52    4:40.82  
      30.34   35.77   35.09   35.35   41.18   41.11   30.72   31.26
 10 COSGAREA, ANDREW          13 NORTH BALTIMORE      4:45.68    4:42.49  
      30.70   34.72   34.88   35.13   43.74   43.41   30.47   29.44
 11 JOLISSAINT, JOE           13 COAST GUARD          4:45.45    4:47.05  
      29.72   34.30   36.69   36.89   40.77   40.82   33.07   34.79
 12 MCWHORTER, DOUGLAS        14 NAVAL ACADEMY        4:44.75    4:49.78  
      30.17   37.79   35.47   36.02   43.47   41.69   32.87   32.30
 13 PEREZ, TYLER              14 QDD                  5:07.08    4:56.24  
      31.08   37.14   37.49   37.91   42.94   41.95   34.63   33.10
 14 SCHISA, PAUL              14 WAC                  5:07.11    5:08.07  
      29.94   35.91   37.96   37.92   45.17   45.06   38.10   38.01
 15 OVERY, CAMERON            13 WAC                  5:17.63    5:14.34  
      32.69   38.92   39.12   38.08   46.92   47.32   35.49   35.80
 16 LEE, JOHN                 13 MONOCACY             5:19.84    5:15.78  
      33.18   37.21   41.95   41.05   44.22   45.51   37.60   35.06
 17 GUZIK, ELI                13 ODAC                 5:14.47    5:24.27  
      34.87   41.97   43.09   42.84   45.04   46.49   35.51   34.46
 
Event 45  Girls Open 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 HOFF, KATIE               16 NORTH BALTIMORE      4:05.62    4:03.46    9  
      26.83   29.86   30.62   30.38   34.11   35.01   28.56   28.09
  2 KALISZ, COURTNEY          15 NORTH BALTIMORE      4:16.71    4:17.21    7  
      27.25   30.17   31.29   30.74   37.82   39.57   30.90   29.47
  3 HOLLOWAY, MEAGHAN         15 WAC                  4:30.75    4:26.47    6  
      28.22   32.15   34.44   34.65   37.47   37.65   31.07   30.82
  4 KNAPIK, ASHLEY            17 NORTH BALTIMORE      4:25.21    4:31.48    5  
      28.23   32.05   35.10   34.44   39.45   40.10   32.06   30.05
  5 LINKENAUGER, ANNA         17 WAC                  4:31.31    4:31.59    4  
      28.75   32.48   34.81   35.16   38.33   39.34   32.44   30.28
  6 SABLIK, JULIE             18 CCA                  4:30.45    4:31.71    3  
      27.34   31.37   35.53   35.28   39.62   40.42   31.36   30.79
  7 CHILDRESS, LAUREN         16 CCA                  4:35.33    4:31.87    2  
      28.97   32.84   34.00   33.04   39.85   40.64   31.87   30.66
  8 KALNINS, DANA             15 QDD                  4:41.16    4:34.57    1  
      29.21   32.75   34.47   33.79   41.34   41.78   31.85   29.38
  9 FRIEDRICH, KILEY          16 NORTH BALTIMORE      4:41.45    4:35.47  
      28.69   32.55   34.97   35.26   40.07   40.83   32.09   31.01
 10 AMEEN, SARAH              17 QDD                  4:39.25    4:39.97  
      29.44   33.84   35.37   33.94   42.09   42.05   32.40   30.84
 11 DOUGLAS, KERRY            17 COAST GUARD          4:43.35    4:41.98  
      30.49   34.06   35.60   34.64   41.59   41.90   32.33   31.37
 12 LEWIS, KIM                17 COAST GUARD          4:41.96    4:42.18  
      30.48   35.41   36.05   35.56   39.80   39.88   33.12   31.88
 13 HARTMAN, JACKIE           16 COAST GUARD          4:41.13    4:44.04  
      30.23   34.49   36.32   35.56   41.80   42.08   32.41   31.15
 14 AICHELE, ALLISON          17 MONOCACY             4:35.47    4:44.31  
      30.05   34.12   37.10   36.24   40.37   41.05   33.38   32.00
 15 NORMAN, JENNIFER          16 QDD                  4:54.85    4:47.93  
      30.42   35.92   37.36   36.46   41.08   40.43   34.19   32.07
 16 MURPHY, SARAH             16 WAC                  4:47.65    4:48.35  
      29.82   34.90   39.40   38.92   40.91   41.83   32.23   30.34
 17 GUNTNER, LAUREN           16 NORTH BALTIMORE      4:40.52    4:48.49  
      31.11   36.50   35.77   35.44   41.39   41.90   33.38   33.00
 18 PAULES, ABBY              17 NORTH BALTIMORE      4:56.88    4:49.43  
      31.17   34.18   35.57   35.30   43.18   42.77   34.03   33.23
 19 BOYER, PAIGE              15 WAC                  4:44.72    4:49.72  
      31.12   36.85   36.87   37.03   40.69   40.88   33.82   32.46
 20 GILL, MEGAN               16 QDD                  4:54.35    4:50.03  
      31.16   36.51   37.43   36.40   40.61   41.18   34.05   32.69
 21 HARRISON, CAITLYN         15 QDD                  5:02.66    4:50.17  
      30.13   34.02   37.22   36.77   44.68   44.31   32.63   30.41
 22 FINI, KELLY               15 QDD                  4:59.71    4:51.16  
      31.92   36.59   36.75   35.53   42.88   43.23   33.36   30.90
 23 SCHISA, MICHELLE          16 COAST GUARD          4:51.37    4:52.91  
      29.59   34.31   38.70   37.35   44.09   42.88   33.11   32.88
 24 STEWART, SARA             17 WAC                  4:48.34    4:53.50  
      30.86   34.39   40.61   39.92   41.43   42.21   32.44   31.64
 25 THORESEN, KIMBERLY        16 QDD                  4:52.03    4:53.61  
      32.41   37.40   36.40   36.55   40.67   41.83   34.59   33.76
 26 HOM, MOLLY                15 COAST GUARD          4:52.57    4:55.69  
      32.18   37.09   37.62   36.93   42.69   40.66   34.57   33.95
 27 BITTNER, MEGAN            17 ODAC                 4:49.99    4:58.08  
      31.69   35.68   39.01   37.62   42.10   42.87   35.03   34.08
 28 DUNN, JESSICA             15 QDD                  5:00.58    4:58.12  
      31.77   37.80   36.90   36.45   41.92   43.98   35.14   34.16
 29 BIALORUCKI, KRISSY        17 ODAC                 4:55.62    5:00.98  
      30.58   35.05   37.71   36.53   45.49   46.48   34.84   34.30
 30 PETZOLD, CHRISSY          16 NAVAL ACADEMY        4:56.34    5:01.31  
      33.52   38.40   38.32   38.59   42.41   43.25   34.12   32.70
 31 FOWLER, JAMIE             15 NORTH BALTIMORE      4:58.94    5:01.49  
      32.35   36.90   39.79   38.61   44.07   44.37   33.37   32.03
 32 COHEN, RACHEL             15 SHARKS               5:19.65    5:02.17  
      32.36   36.81   39.90   39.35   43.73   43.73   33.83   32.46
 33 FOURNIER, LINDSAY         17 WAC                  4:58.19    5:02.66  
      31.80   36.61   41.43   42.24   39.58   40.76   36.25   33.99
 34 CALL, EMMA                17 NORTH BALTIMORE      4:53.09    5:03.52  
      31.49   36.13   37.18   37.47   44.41   45.66   35.86   35.32
 35 NOONAN, SARAH             17 MONOCACY             5:08.99    5:03.57  
      32.82   38.16   39.11   37.67   43.02   45.24   34.65   32.90
 36 DUNBAR, KELLY             16 WAC                  4:53.65    5:04.04  
      31.80   37.33   41.18   40.54   41.24   43.46   34.31   34.18
 37 SMITH, CARTER             15 CCA                  4:56.56    5:04.21  
      32.22   37.16   38.58   38.52   44.32   44.63   34.35   34.43
 38 DVORAK, MARGARET          16 QDD                  5:01.82    5:05.09  
      30.14   35.76   37.99   38.31   45.35   44.92   37.28   35.34
 39 EVANS, STEPHANIE          18 WAC                  4:55.63    5:05.29  
      31.88   36.63   38.42   38.05   45.68   46.16   34.80   33.67
 40 SEVERSON, RACHEL          15 QDD                  5:03.80    5:05.99  
      31.53   35.79   38.91   37.68   46.23   46.92   35.11   33.82
 41 JONES, ASHLEY             17 COAST GUARD B        4:52.71    5:06.04  
      32.66   38.35   39.77   39.03   42.37   43.43   35.98   34.45
 42 WEBB, KELSEY              16 CCA                  4:57.91    5:06.65  
      32.13   35.88   38.28   38.35   45.74   47.06   34.90   34.31
 43 HAMMERSLEY, CAITLIN       16 QDD                  4:58.29    5:07.24  
      33.47   38.62   39.91   40.05   43.12   43.09   34.85   34.13
 44 CAMPBELL, SASHA           16 SHARKS               5:05.11    5:07.33  
      33.22   37.40   37.72   38.17   45.01   45.91   35.44   34.46
 45 JENSEN, CHELSEA           15 WAC                  4:57.62    5:08.43  
      33.22   38.06   38.97   38.56   44.67   44.44   35.88   34.63
 46 GIBLIN, SYDNEY            15 WAC                  5:02.36    5:10.49  
      33.00   38.46   39.03   38.67   45.31   46.83   35.43   33.76
 47 PORTER, JULIANA           15 ODAC                 5:22.93    5:21.17  
      35.06   43.09   41.59   41.12   43.57   44.36   36.98   35.40
 48 MAJD, ZOHREH              17 NAVAL ACADEMY        5:19.49    5:24.22  
      34.07   40.14   42.94   40.61   46.73   47.26   36.38   36.09
 49 MARTIN, NICOLE            15 WAC                  5:34.23    5:30.86  
      33.91   42.42   42.42   41.04   49.89   50.57   35.38   35.23
 50 BRANDON, LAURA            16 NORTH BALTIMORE      5:20.65    5:36.92  
      36.08   41.32   42.88   41.51   50.15   48.57   38.41   38.00
 51 HARRINGTON, NANCY         15 NORTH BALTIMORE      5:40.01    5:38.67  
      37.58   44.10   46.03   44.64   44.45   44.84   39.33   37.70
 -- BALDERSTON, JULIE         17 ODAC                 5:02.83         DQ  
      32.97   38.32   41.15   40.15   45.65   47.40   32.62   31.65
 -- ALLES, COURTNEY           17 QDD                  4:35.40         DQ  
      28.93   33.66   36.43   35.62   40.78   40.86   31.94   31.89
 
Event 46  Boys Open 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 HILLS, RICHARD            16 NORTH BALTIMORE      4:07.43    4:00.70    9  
      26.19   30.01   31.16   30.35   33.91   33.77   28.74   26.57
  2 SURHOFF, AUSTIN           15 NORTH BALTIMORE      4:09.25    4:01.37    7  
      25.80   30.35   30.25   29.55   34.70   35.25   28.17   27.30
  3 WEINBERG, SHAUN           17 NORTH BALTIMORE      4:02.19    4:02.11    6  
      25.83   28.81   30.23   29.43   36.42   35.83   28.79   26.77
  4 ZEBLEY, NICO              18 NORTH BALTIMORE      4:03.09    4:02.33    5  
      26.55   29.38   30.34   30.12   35.18   36.63   27.42   26.71
  5 WILLS, CONNOR             17 NORTH BALTIMORE      4:02.15    4:04.60    4  
      25.79   29.22   30.37   29.43   36.11   36.08   28.87   28.73
  6 HARKINS, SCOTT            18 COAST GUARD          4:08.16    4:09.79    3  
      26.92   30.91   32.28   31.81   35.72   35.33   29.20   27.62
  7 ROWE, IAN                 16 NORTH BALTIMORE      4:07.39    4:10.39    2  
      26.26   29.67   30.90   30.87   37.96   38.26   29.16   27.31
  8 KOBB, JORDAN              17 NORTH BALTIMORE      4:09.83    4:10.76    1  
      26.52   29.40   32.31   31.09   36.45   35.82   30.90   28.27
  9 CLARK, ANDREW             17 NORTH BALTIMORE      4:17.00    4:10.90  
      27.36   30.80   31.73   31.02   38.39   37.32   28.15   26.13
 10 BULKLEY, ADAM             18 NORTH BALTIMORE      4:12.79    4:11.07  
      25.63   29.76   33.23   32.34   35.85   35.15   30.65   28.46
 11 COOK, NEVIN               16 QDD                  4:26.83    4:12.46  
      27.23   31.76   32.39   32.28   34.23   34.91   30.91   28.75
 12 FIELD, PARKER             16 WAC                  4:14.09    4:13.15  
      26.49   30.60   31.57   31.20   37.45   37.79   29.71   28.34
 13 HENNESSY, KEVIN           17 COAST GUARD          4:21.43    4:15.32  
      27.52   30.87   32.92   32.36   35.91   36.23   30.21   29.30
 14 LAROSA, PHILIP            15 QDD                  4:22.10    4:17.22  
      26.86   30.80   31.78   31.60   38.24   38.88   29.99   29.07
 15 HARKINS, BRENT            16 COAST GUARD          4:27.91    4:21.84  
      28.42   32.57   33.36   33.69   37.62   36.63   29.85   29.70
 16 SIEVERS, BO               16 NORTH BALTIMORE      4:31.63    4:22.39  
      27.09   30.41   33.37   32.63   38.66   38.59   31.72   29.92
 17 MILTNER, CHARLIE          17 ODAC                 4:26.69    4:22.85  
      27.66   31.25   36.00   34.90   37.34   38.28   29.76   27.66
 18 FINCH, MITCH              15 WAC                  4:33.67    4:23.31  
      28.63   32.15   32.24   32.02   39.07   39.13   30.63   29.44
 19 LYSTASH, J.R.             16 CCA                  4:27.41    4:27.21  
      28.79   32.41   32.95   34.12   38.33   38.87   31.46   30.28
 20 WILES, BRIAN              19 QDD B                4:23.78    4:27.48  
      27.59   32.45   34.42   34.39   37.38   38.32   31.83   31.10
 21 DUNN, B.J.                16 WAC                  4:32.39    4:27.87  
      30.08   33.46   33.27   33.71   39.43   38.55   30.62   28.75
 22 BRADY, JON                16 NORTH BALTIMORE      4:42.21    4:30.64  
      27.84   32.51   35.76   35.09   37.84   38.00   32.54   31.06
 23 OSORIO, FELIPE            15 SHARKS               4:29.07    4:31.83  
      27.86   32.34   34.99   34.67   38.31   39.36   32.38   31.92
 24 GOLDEN, SEAN              16 WAC                  5:32.35    4:32.58  
      28.08   33.86   34.25   34.18   40.61   40.10   31.26   30.24
 25 GRAUMANN, RYAN            15 QDD                  4:40.03    4:33.16  
      28.44   32.96   34.24   34.71   41.44   40.30   31.33   29.74
 26 HARRIS, ANDREW            16 CCA                  4:37.42    4:34.14  
      29.01   34.19   34.68   34.45   39.12   41.12   31.13   30.44
 27 BUTLER, CORYDON           15 WAC                  4:38.80    4:34.32  
      29.06   34.01   34.80   33.65   41.03   41.08   31.32   29.37
 28 VAUGHN, BROCK             15 CCA                  4:45.91    4:36.73  
      29.89   33.12   34.00   33.62   42.93   41.54   32.06   29.57
 29 CADIGAN, TIM              14 NORTH BALTIMORE      4:47.33    4:36.85  
      30.47   35.15   34.80   33.90   40.01   40.65   30.86   31.01
 30 VITA, FRANK               15 NAVAL ACADEMY        4:36.40    4:37.55  
      29.85   34.03   36.18   34.76   40.59   40.52   31.19   30.43
 31 GUZIK, CALEB              15 ODAC                 4:46.63    4:41.49  
      28.63   34.45   37.81   36.86   40.57   40.64   31.76   30.77
 32 TOMECHKO, NICK            15 NORTH BALTIMORE      4:40.60    4:41.84  
      29.76   34.53   35.03   34.94   42.72   42.61   31.61   30.64
 33 SHOLANDER, MATTHEW        15 NORTH BALTIMORE      4:45.08    4:41.87  
      30.42   34.86   37.14   36.62   39.63   39.83   32.71   30.66
 34 YEH, ASAPH                15 MONOCACY             4:42.88    4:42.33  
      30.10   34.20   36.33   35.55   40.81   41.57   32.66   31.11
 35 BRUNINGA, AJ              16 NAVAL ACADEMY        4:47.81    4:43.30  
      27.95   34.04   37.07   36.05   41.66   41.28   33.22   32.03
 36 ESCOBAR, BERNARD          15 ODAC                 4:47.13    4:47.69  
      29.34   34.81   36.37   36.04   43.17   43.94   32.09   31.93
 37 ZOLI, PAUL                14 NORTH BALTIMORE      5:03.61    5:02.22  
      29.52   35.46   41.56   40.85   41.67   41.57   36.91   34.68
 38 BASEHORE, BRANDON         17 WAC                  4:32.16    5:02.44  
      27.94   33.66   37.71   39.03   43.66   45.49   37.40   37.55
 -- WILCOX, MASON             15 COAST GUARD          4:26.27         DQ  
      26.72   30.85   35.29   35.07   38.18   39.46   31.44   31.28
 
Event 47  Girls 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 SURHOFF, JORDAN           10 NORTH BALTIMORE      1:08.52    1:08.01    9  
      32.52   35.49                                                
  2 RUNK, GABRIELLE           10 NORTH BALTIMORE      1:11.88    1:10.48    7  
      32.90   37.58                                                
  3 PARSONS, DEANNA           10 NORTH BALTIMORE      1:13.66    1:12.63    6  
      34.26   38.37                                                
  4 HOPPE, REBECCA            10 COAST GUARD          1:13.97    1:14.64    5  
      35.37   39.27                                                
  5 VIOHL, MEGAN              10 NORTH BALTIMORE      1:14.87    1:14.93    4  
      35.06   39.87                                                
  6 NORTH, JESSE              10 NORTH BALTIMORE      1:15.30    1:15.27    3  
      36.11   39.16                                                
  7 BROWN, MADISON            10 NORTH BALTIMORE      1:16.94    1:16.12    2  
      36.65   39.47                                                
  8 HYRKAS, CHRISTINA         10 MONOCACY             1:16.82    1:16.70    1  
      36.15   40.55                                                
 
Event 47  Girls 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 SURHOFF, JORDAN           10 NORTH BALTIMORE      1:10.34    1:08.52  
      31.90   36.62                                                
  2 RUNK, GABRIELLE           10 NORTH BALTIMORE      1:10.07    1:11.88  
      33.77   38.11                                                
  3 PARSONS, DEANNA           10 NORTH BALTIMORE      1:13.15    1:13.66  
      33.91   39.75                                                
  4 HOPPE, REBECCA            10 COAST GUARD          1:18.86    1:13.97  
      34.98   38.99                                                
  5 VIOHL, MEGAN              10 NORTH BALTIMORE      1:17.32    1:14.87  
      35.30   39.57                                                
  6 NORTH, JESSE              10 NORTH BALTIMORE      1:17.66    1:15.30  
      35.17   40.13                                                
  7 HYRKAS, CHRISTINA         10 MONOCACY             1:18.44    1:16.82  
      36.16   40.66                                                
  8 BROWN, MADISON            10 NORTH BALTIMORE      1:20.94    1:16.94  
      37.08   39.86                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 BARLEY, VICTORIA          10 COAST GUARD          1:15.65    1:17.49  
      38.07   39.42                                                
 10 MANNING, MARGOT           10 MONOCACY             1:22.19    1:17.70  
      37.31   40.39                                                
-------------------------------------------------------------------------
 11 JOHNSON, SUNNY             9 COAST GUARD          1:21.60    1:17.77  
      34.92   42.85                                                
 12 JAMES, LAUREN              9 MONOCACY             1:21.49    1:18.21  
      37.10   41.11                                                
 13 PAGE, LINDSEY             10 WAC                  1:17.90    1:18.93  
      36.84   42.09                                                
 14 MARUCA, BRITTANY          10 MONOCACY             1:23.92    1:19.02  
      37.83   41.19                                                
 15 BIXLER, ALYSSA             9 NORTH BALTIMORE      1:20.61    1:19.31  
      37.12   42.19                                                
 16 RUNK, JULIANNA             9 NORTH BALTIMORE      1:21.83    1:19.53  
      39.07   40.46                                                
 17 HANNA, MCKAY              10 COAST GUARD          1:21.32    1:20.62  
      36.10   44.52                                                
 18 FREELAND, DEVAN           10 WAC                  1:26.43    1:20.69  
      36.49   44.20                                                
 19 CASOLA, GRACE             10 CCA                  1:19.54    1:20.76  
      37.19   43.57                                                
 20 DELHIERRO, GABRIELLA      10 NORTH BALTIMORE      1:26.02    1:21.09  
      38.27   42.82                                                
 21 ARMSTRONG, RACHEL          9 NAVAL ACADEMY        1:23.94    1:21.64  
      36.85   44.79                                                
 22 WELTMAN, SARAH            10 MONOCACY             1:29.16    1:21.99  
      39.58   42.41                                                
 23 FRIAS, CRISTINA            9 SHARKS               1:30.10    1:22.76  
      36.72   46.04                                                
 24 PYNE, BELLA               10 NAVAL ACADEMY        1:35.01    1:22.99  
      39.23   43.76                                                
 25 KELLY, EMILY               9 QDD                  1:23.54    1:23.49  
      37.96   45.53                                                
 26 WILLIAMS, LOGAN            9 ODAC                 1:27.56    1:23.79  
      38.03   45.76                                                
 26 HANS, SARAH               10 CCA                  1:26.46    1:23.79  
      39.31   44.48                                                
 28 WILLIAMS, LOREN            9 ODAC                 1:23.56    1:23.82  
      39.33   44.49                                                
 29 TURNER, HEIDI             10 QDD                  1:28.20    1:23.86  
      39.71   44.15                                                
 30 PLOWMAN, EMILY            10 ODAC                 1:25.84    1:24.22  
      36.89   47.33                                                
 31 HABEEB, HANNAH             9 ODAC                 1:36.05    1:24.58  
      39.32   45.26                                                
 32 CLOUD, JACLYN              9 SHARKS               1:32.17    1:25.53  
      39.82   45.71                                                
 33 D'ANDREA, EMY             10 NAVAL ACADEMY        1:32.70    1:25.64  
      41.15   44.49                                                
 34 ESCOBAR, MARY BERNADETTE   9 ODAC                 1:28.58    1:26.12  
      38.87   47.25                                                
 35 KASOFF, BROOKE            10 NORTH BALTIMORE      1:30.16    1:26.23  
      40.60   45.63                                                
 36 CARROLL, NATALIE          10 SHARKS               1:37.05    1:27.58  
      40.55   47.03                                                
 37 GALLAGHER, MAGGIE         10 NORTH BALTIMORE      1:28.20    1:27.60  
      40.19   47.41                                                
 38 BROADWELL, KELSEY         10 CCA                  1:28.58    1:27.64  
      41.11   46.53                                                
 39 SINOSKY, KENDALL           9 NORTH BALTIMORE      1:30.22    1:27.68  
      38.90   48.78                                                
 40 SUTTON, HANNAH            10 ODAC                 1:30.52    1:27.78  
      42.76   45.02                                                
 41 MORROW, ERIN               9 WAC                  1:28.28    1:27.89  
      40.22   47.67                                                
 42 CATON, RACHEL              9 NAVAL ACADEMY        1:29.07    1:28.19  
      41.36   46.83                                                
 43 CLARY, CAROLINE           10 ODAC                 1:33.13    1:28.97  
      42.36   46.61                                                
 44 BLACK, GRACE              10 CCA                  1:30.89    1:29.31  
      45.20   44.11                                                
 45 BURNS, JENINE             10 ODAC                 1:31.54    1:29.54  
      43.86   45.68                                                
 46 O'BIER, TARA               9 QDD                  1:34.29    1:30.06  
      41.55   48.51                                                
 47 SCHMITZ, KARALINE         10 QDD                  1:37.52    1:30.12  
      40.59   49.53                                                
 48 WHITE, KIRSTEN             9 COAST GUARD          1:31.19    1:30.32  
      43.65   46.67                                                
 49 ROGERS, SARA               9 SHARKS                    NT    1:31.11  
      43.41   47.70                                                
 50 RYAN, CASEY                9 NORTH BALTIMORE      1:37.35    1:31.24  
      44.90   46.34                                                
 51 HUTCHINSON, ANNIE          9 NORTH BALTIMORE      1:33.58    1:32.28  
      41.36   50.92                                                
 52 MCCAWLEY, FORESTT         10 NORTH BALTIMORE      1:40.01    1:32.35  
      42.91   49.44                                                
 53 DOUGLAS, ALYSSA           10 QDD                  1:34.40    1:32.74  
      43.19   49.55                                                
 54 MINICK, EMILY              9 QDD                  1:34.51    1:32.98  
      41.90   51.08                                                
 55 PEZZA, HANNAH              9 QDD                  1:47.38    1:33.18  
      42.88   50.30                                                
 56 YOUNISS, GABRIELA         10 NORTH BALTIMORE      1:37.49    1:33.57  
      44.82   48.75                                                
 57 BIELSKI, MADELINE         10 NORTH BALTIMORE      1:39.90    1:34.80  
      44.25   50.55                                                
 57 REITER, JULIE             10 NAVAL ACADEMY        1:33.19    1:34.80  
      44.63   50.17                                                
 59 SCHLIMGEN, BRITTANI       10 ODAC                 1:37.27    1:35.03  
      44.70   50.33                                                
 60 MCCOMAS, HALEY             9 NORTH BALTIMORE      1:43.56    1:37.81  
      45.64   52.17                                                
 61 NORWOOD, KATIE            10 NORTH BALTIMORE      1:43.61    1:39.27  
      47.14   52.13                                                
 62 GODWIN, KATHLEEN          10 NORTH BALTIMORE      1:44.13    1:39.60  
      47.60   52.00                                                
 63 FIX, MEGAN                10 NORTH BALTIMORE      1:43.43    1:42.07  
      49.19   52.88                                                
 64 LONGENECKER, TESS         10 NORTH BALTIMORE      1:44.01    1:44.23  
      49.09   55.14                                                
 -- HICKLEN, HANNAH           10 NORTH BALTIMORE      1:24.45         DQ  
      37.54   43.87                                                
 -- POLLACK, MARGARET          9 NORTH BALTIMORE      1:28.38         DQ  
      36.27   46.74                                                
 -- PALTELL, KATHERINE        10 NORTH BALTIMORE      1:20.91         DQ  
      36.27   40.56                                                
 
Event 48  Boys 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 KOLOVICH, EVAN            10 MONOCACY             1:13.49    1:10.15    9  
      30.64   39.51                                                
  2 SILVERMAN, IAN            10 NORTH BALTIMORE      1:16.91    1:16.70    7  
      33.33   43.37                                                
  3 BRITT, HUNTER             10 CCA                  1:15.30    1:18.36    6  
      38.18   40.18                                                
  4 FISHER, TAYLOR            10 WAC                  1:18.23    1:18.86    5  
      36.24   42.62                                                
  5 MERNIN, ETHAN             10 QDD                  1:18.45    1:19.02    4  
      36.80   42.22                                                
  6 COSGAREA, ALEC            10 NORTH BALTIMORE      1:19.73    1:19.14    3  
      37.79   41.35                                                
  7 ADAMS, JARED              10 CCA                  1:19.11    1:20.97    2  
      39.15   41.82                                                
 -- DOYLE, BRANDON             9 QDD                  1:20.42         DQ  
      36.65   43.62                                                
 
Event 48  Boys 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 KOLOVICH, EVAN            10 MONOCACY             1:11.44    1:13.49  
      32.07   41.42                                                
  2 BRITT, HUNTER             10 CCA                  1:17.49    1:15.30  
      35.80   39.50                                                
  3 SILVERMAN, IAN            10 NORTH BALTIMORE      1:17.81    1:16.91  
      33.94   42.97                                                
  4 FISHER, TAYLOR            10 WAC                  1:26.15    1:18.23  
      36.33   41.90                                                
  5 MERNIN, ETHAN             10 QDD                  1:19.00    1:18.45  
      36.30   42.15                                                
  6 ADAMS, JARED              10 CCA                  1:20.86    1:19.11  
      36.74   42.37                                                
  7 COSGAREA, ALEC            10 NORTH BALTIMORE      1:19.24    1:19.73  
      36.08   43.65                                                
  8 DOYLE, BRANDON             9 QDD                  1:18.74    1:20.42  
      36.11   44.31                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 SANDERSON, COLE           10 WAC                  1:19.58    1:20.66  
      40.46   40.20                                                
 10 CLOUD JR, GEOFFREY        10 SHARKS               1:31.35    1:21.67  
      38.49   43.18                                                
-------------------------------------------------------------------------
 11 DANIELSON, MAX            10 ODAC                 1:25.22    1:23.30  
      38.15   45.15                                                
 12 KENNEDY, BEN              10 CCA                  1:21.49    1:23.88  
      36.01   47.87                                                
 13 CAMPBELL, HENRY            9 QDD                  1:23.78    1:24.05  
      39.26   44.79                                                
 14 BALDERSTON, JAMES         10 ODAC                 1:25.85    1:24.19  
      41.52   42.67                                                
 14 RODDY, COLIN              10 NORTH BALTIMORE      1:30.13    1:24.19  
      40.63   43.56                                                
 16 KOHLER, CHRIS             10 NORTH BALTIMORE      1:26.09    1:24.26  
      40.75   43.51                                                
 17 COLLEY, GAVIN              9 NAVAL ACADEMY        1:30.08    1:24.43  
      39.25   45.18                                                
 18 CAMPBELL, LOGAN           10 QDD                  1:25.26    1:24.56  
      37.92   46.64                                                
 19 ENQUIST, JOHN             10 SHARKS               1:25.87    1:25.71  
      41.20   44.51                                                
 20 RUSSO, DOMINIC             9 CCA                  1:28.27    1:25.77  
      38.82   46.95                                                
 21 BECHTOLD, LEANDER         10 NORTH BALTIMORE      1:39.93    1:25.94  
      43.92   42.02                                                
 22 JOHNSON, BRENNAN          10 NORTH BALTIMORE      1:27.46    1:26.72  
      40.09   46.63                                                
 23 GILLIN, HUNTER            10 NORTH BALTIMORE      1:30.40    1:27.02  
      39.35   47.67                                                
 24 REYNOLDS, MITCH            9 MONOCACY             1:49.86    1:27.04  
      39.28   47.76                                                
 25 COLKET, THOMAS            10 MONOCACY             1:31.64    1:27.22  
      40.80   46.42                                                
 26 JENKINS, JACOB            10 NORTH BALTIMORE      1:28.35    1:27.99  
      41.02   46.97                                                
 27 REGENBOGEN, DALTON        10 QDD                  1:24.85    1:28.05  
      40.53   47.52                                                
 28 COOKE, PETER              10 NORTH BALTIMORE      1:32.36    1:29.12  
      40.82   48.30                                                
 29 HOWARD, ANDREW            10 MONOCACY             1:32.17    1:30.10  
      42.58   47.52                                                
 30 WILLIAMS, MITCH            9 NORTH BALTIMORE      1:37.63    1:31.26  
      45.62   45.64                                                
 31 JOHNSON, DEAN              8 COAST GUARD B        1:31.08    1:31.64  
      40.84   50.80                                                
 32 FAUST, MICHAEL            10 QDD                  1:32.12    1:31.65  
      42.54   49.11                                                
 33 MCCLELLAN, CONNOR          9 MONOCACY             1:38.00    1:31.87  
      41.94   49.93                                                
 34 BERNSTEIN, JACOB           9 MONOCACY                  NT    1:32.29  
      42.35   49.94                                                
 35 COLKET, MATTHEW           10 MONOCACY             1:37.39    1:33.04  
      46.59   46.45                                                
 36 KNAPP, KYLE               10 MONOCACY             1:42.00    1:33.16  
      43.46   49.70                                                
 37 PRUITT, AJ                10 NORTH BALTIMORE      1:36.65    1:33.93  
      44.93   49.00                                                
 38 COSGAREA, WILL             9 NORTH BALTIMORE      1:41.21    1:36.66  
      45.43   51.23                                                
 39 IKE, OSCAR                 8 SHARKS               1:53.06    1:39.00  
      47.95   51.05                                                
 40 MARX, BRAD                10 NORTH BALTIMORE      1:48.60    1:41.05  
      44.90   56.15                                                
 41 MCCONNELL, LOGAN          10 ODAC                 1:45.97    1:41.59  
      46.88   54.71                                                
 42 BROWN, GARRETT            10 NORTH BALTIMORE      1:36.23    1:41.94  
    1:42.00                                                        
 -- SEITZ-BROWN, JEREMY        9 NORTH BALTIMORE      1:28.60         DQ  
      39.65   47.54                                                
 -- LARSON, DAVID              9 MONOCACY             1:39.91         DQ  
      42.88   47.00                                                
 -- GRAVER, GARRETT           10 NAVAL ACADEMY        1:56.76         DQ  
      42.07   43.12                                                
 -- GUEVARA, BRANDON          10 ODAC                 1:37.10         DQ  
      43.05   49.78                                                
 
Event 49  Girls 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 BOYLE, CASIE              12 QDD                  1:04.59    1:04.13    9  
      30.80   33.33                                                
  2 SURHOFF, KENDALL          12 NORTH BALTIMORE      1:05.65    1:05.49    7  
      30.74   34.75                                                
  3 HAMMOND, CHRISTINE        12 NORTH BALTIMORE      1:04.82    1:05.56    6  
      30.72   34.84                                                
  4 CARNER, AMANDA            12 COAST GUARD          1:06.09    1:05.63    5  
      30.80   34.83                                                
  5 WHITE, SARAH              12 ODAC                 1:06.34    1:05.69    4  
      30.04   35.65                                                
  6 JOHNSON, HEATHER          12 COAST GUARD          1:06.61    1:06.07    3  
      30.21   35.86                                                
  7 KOCH, KATIE               12 NORTH BALTIMORE      1:06.66    1:07.33    2  
      33.03   34.30                                                
  8 MURPHY, BETH              12 WAC                  1:07.75    1:08.62    1  
      32.14   36.48                                                
 
Event 49  Girls 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 BOYLE, CASIE              12 QDD                  1:06.74    1:04.59  
      30.94   33.65                                                
  2 HAMMOND, CHRISTINE        12 NORTH BALTIMORE      1:05.91    1:04.82  
      30.39   34.43                                                
  3 SURHOFF, KENDALL          12 NORTH BALTIMORE      1:09.86    1:05.65  
      30.91   34.74                                                
  4 CARNER, AMANDA            12 COAST GUARD          1:06.61    1:06.09  
      30.68   35.41                                                
  5 WHITE, SARAH              12 ODAC                 1:06.58    1:06.34  
      30.22   36.12                                                
  6 JOHNSON, HEATHER          12 COAST GUARD          1:09.08    1:06.61  
      30.52   36.09                                                
  7 KOCH, KATIE               12 NORTH BALTIMORE      1:08.59    1:06.66  
      32.47   34.19                                                
  8 MURPHY, BETH              12 WAC                  1:10.15    1:07.75  
      32.51   35.24                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 SPICHER, REBECCA          12 ODAC                 1:09.56    1:07.77  
      32.07   35.70                                                
 10 O'CONNELL, KATIE          12 COAST GUARD          1:08.60    1:07.90  
      30.65   37.25                                                
-------------------------------------------------------------------------
 11 KOHLES, ELAINA            12 NORTH BALTIMORE      1:10.78    1:08.18  
      32.51   35.67                                                
 12 WARD, COLLEEN             12 COAST GUARD          1:09.37    1:08.36  
      30.14   38.22                                                
 13 SLEAR, CARA               12 NAVAL ACADEMY        1:09.47    1:08.45  
      32.16   36.29                                                
 14 ROSSICK, CHELSEA          11 MONOCACY             1:11.90    1:09.10  
      31.18   37.92                                                
 15 KELLY, ANNA               12 QDD                  1:10.87    1:09.36  
      32.71   36.65                                                
 15 PFAFF, MORGAN             11 NORTH BALTIMORE      1:08.80    1:09.36  
      33.16   36.20                                                
 17 BIXLER, CAROLINE          11 NORTH BALTIMORE      1:09.75    1:09.44  
      31.87   37.57                                                
 18 HYRKAS, NIKKI             12 MONOCACY             1:11.50    1:09.71  
      32.93   36.78                                                
 19 RAAB, BROOKE              12 NORTH BALTIMORE      1:10.76    1:09.77  
      33.79   35.98                                                
 20 WHITE, KAITLYN            11 COAST GUARD          1:13.70    1:09.79  
      32.41   37.38                                                
 21 CAMPBELL, KATIE           12 CCA                  1:11.32    1:09.81  
      33.33   36.48                                                
 22 LOPER, MADDIE             12 ODAC                 1:11.02    1:10.13  
      32.98   37.15                                                
 23 HAYNES, NICOLE            12 QDD                  1:11.74    1:10.20  
      31.39   38.81                                                
 24 KOLODGIE, KAIA            11 NORTH BALTIMORE      1:15.11    1:10.44  
      33.01   37.43                                                
 25 THOMAS, KATIE             12 ODAC                 1:11.55    1:10.67  
      32.77   37.90                                                
 26 BOYER, KINDYL             12 WAC                  1:12.60    1:10.70  
      34.69   36.01                                                
 27 CRAWFORD, JACKIE          11 CCA                  1:12.64    1:10.76  
      33.07   37.69                                                
 28 BRANA, ALEXIS             12 QDD                  1:13.61    1:10.78  
      32.56   38.22                                                
 29 YOUNG, KATIE              11 CCA                  1:12.05    1:10.79  
      34.74   36.05                                                
 30 SALVATORI, ISABELLA       12 NORTH BALTIMORE      1:11.26    1:11.04  
      33.24   37.80                                                
 31 REITER, MEGAN             12 NAVAL ACADEMY        1:12.11    1:11.14  
      32.88   38.26                                                
 32 JAMES, DANIELLE           12 MONOCACY             1:13.16    1:11.38  
      32.81   38.57                                                
 33 SANTIS, ALEXA             11 MONOCACY             1:16.07    1:11.42  
      32.31   39.11                                                
 34 SHAWCROSS, BROOKE         11 WAC                  1:15.04    1:11.50  
      33.43   38.07                                                
 35 SCHMITZ, CATIE            12 QDD                  1:13.30    1:11.56  
      34.76   36.80                                                
 36 FOLEY, LAUREN             12 NAVAL ACADEMY        1:13.34    1:11.67  
      34.64   37.03                                                
 37 SHIDELER, AMANDA          12 WAC                  1:12.12    1:11.72  
      32.40   39.32                                                
 38 PAGE, CHELSEA             12 WAC                  1:10.10    1:11.76  
      33.29   38.47                                                
 39 MONAHAN, BAILIE           11 QDD                  1:11.78    1:11.85  
      33.07   38.78                                                
 40 MANTELLI, SOPHIE          11 NORTH BALTIMORE      1:18.59    1:12.07  
      32.55   39.52                                                
 41 KENNEDY, MADDIE           11 CCA                  1:15.42    1:12.18  
      33.38   38.80                                                
 42 FREELAND, OLIVIA          11 WAC                  1:14.34    1:12.27  
      32.51   39.76                                                
 43 PHILLIPS, HAILEIGH        12 ODAC                 1:14.52    1:12.32  
      34.36   37.96                                                
 44 SMELTZER, EMILY           11 NORTH BALTIMORE      1:14.03    1:12.34  
      34.50   37.84                                                
 45 BROWN, LAURA              11 NORTH BALTIMORE      1:15.32    1:12.38  
      33.04   39.34                                                
 46 MCCLELLAN, SHANNON        11 MONOCACY             1:14.23    1:12.43  
      34.14   38.29                                                
 47 BAIR, JILL                12 CCA                  1:13.77    1:12.51  
      34.10   38.41                                                
 48 JARDINE, BRENNA           12 MONOCACY             1:15.14    1:12.70  
      33.71   38.99                                                
 49 HAYS, LIZ                 12 NORTH BALTIMORE      1:13.85    1:13.04  
      35.51   37.53                                                
 50 MACDONALD, ABBY           11 QDD                  1:17.09    1:13.17  
      33.96   39.21                                                
 51 MEYERS, KRISTA            12 COAST GUARD          1:15.98    1:13.19  
      35.03   38.16                                                
 52 FRALEN, KATIE             12 QDD                  1:12.80    1:13.31  
      34.19   39.12                                                
 53 FRIAS, MARIANA            12 SHARKS               1:17.24    1:13.68  
      33.11   40.57                                                
 54 YOHE, TARA                12 NORTH BALTIMORE      1:13.10    1:13.86  
      34.40   39.46                                                
 55 COOK, KATHRYN             12 ODAC                 1:14.22    1:13.93  
      35.57   38.36                                                
 56 GRAUMANN, ALAYNA          12 QDD                  1:15.58    1:14.00  
      34.91   39.09                                                
 57 MESSERSMITH, ERIN         11 NORTH BALTIMORE      1:16.52    1:14.33  
      35.01   39.32                                                
 58 ZIELINSKI, KRISTEN        12 ODAC                 1:14.14    1:14.35  
      34.17   40.18                                                
 59 GALLAGHER, KATIE          11 NORTH BALTIMORE      1:15.56    1:14.63  
      34.87   39.76                                                
 60 FRITZINGER, JULIANNA      12 NORTH BALTIMORE      1:15.19    1:14.76  
      35.72   39.04                                                
 61 BORGERSEN, HANNE          11 MONOCACY             1:33.14    1:14.84  
      34.21   40.63                                                
 62 THOMAS, SARAH             11 NORTH BALTIMORE      1:16.08    1:15.14  
      34.52   40.62                                                
 63 KLIEWER, NICOLE           12 NAVAL ACADEMY        1:15.96    1:15.32  
      36.67   38.65                                                
 64 MANNING, CATHRIN          11 NORTH BALTIMORE      1:17.00    1:15.35  
      36.32   39.03                                                
 65 ADAMS, GAIL               11 CCA                  1:16.68    1:15.79  
      36.22   39.57                                                
 66 CADIGAN, MARY             12 NORTH BALTIMORE      1:17.86    1:16.40  
      35.85   40.55                                                
 67 MORRISON, CASEY           11 COAST GUARD          1:18.15    1:16.74  
      36.30   40.44                                                
 68 DAVY-COORE, KAYDRA        11 NORTH BALTIMORE      1:22.42    1:17.01  
      35.79   41.22                                                
 69 HANNA, JACKIE             12 NAVAL ACADEMY        1:20.40    1:17.02  
      37.84   39.18                                                
 70 SHRADER, JACKIE           12 NAVAL ACADEMY        1:22.64    1:17.06  
      36.24   40.82                                                
 71 ROGERS, NICOLE            11 SHARKS               1:33.47    1:17.27  
      36.64   40.63                                                
 72 JIMENEZ, JESSICA          12 MONOCACY                  NT    1:18.02  
      34.87   43.15                                                
 73 CIRILLO, CAROLINE         11 COAST GUARD          1:17.85    1:18.17  
      34.68   43.49                                                
 74 LOUD, SHANNON             11 ODAC                 1:16.30    1:18.30  
      36.26   42.04                                                
 75 VANKERCKHOVE, ANDIE       11 CCA                  1:19.39    1:18.82  
      38.29   40.53                                                
 76 LE, JACQUELINE            11 NORTH BALTIMORE      1:17.96    1:19.05  
      36.69   42.36                                                
 77 BUTLER, OONA              12 NORTH BALTIMORE      1:21.53    1:20.13  
      37.08   43.05                                                
 78 KAMAUFF, TESS             11 NORTH BALTIMORE      1:23.44    1:20.53  
      37.76   42.77                                                
 79 BAIN, EMILY               11 ODAC                 1:20.28    1:21.29  
      38.04   43.25                                                
 80 JONES, MEGAN              11 ODAC                 1:23.78    1:22.68  
      40.85   41.83                                                
 81 IKE, CAROLINE             11 SHARKS               1:23.16    1:22.87  
      38.51   44.36                                                
 82 SCHAFFER, SASHA           11 NORTH BALTIMORE      1:21.68    1:23.63  
      40.60   43.03                                                
 83 CARLSON BRATTON, KAYLA    11 SHARKS               1:41.77    1:27.02  
      40.49   46.53                                                
 84 SUMMERFIELD, CORA         11 NORTH BALTIMORE      1:28.94    1:27.43  
      40.18   47.25                                                
 85 MCANDREWS, CLAIRE         11 NORTH BALTIMORE      1:37.96    1:30.87  
      40.63   50.24                                                
 86 BOROWY, AMANDA            11 NORTH BALTIMORE      1:36.27    1:33.67  
      43.92   49.75                                                
 -- CAMPBELL, OLIVIA          11 NORTH BALTIMORE      1:15.34         DQ  
      34.89   40.61                                                
 -- BOWERS, SAVANNAH          12 ODAC                 1:19.59         DQ  
      35.25   44.72                                                
 -- SMITH, CASEY              11 NORTH BALTIMORE      1:23.25         NS  
 -- VORSELEN, TESS            12 SHARKS               1:14.58         NS  
 
Event 50  Boys 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 KEGELMAN, CHRIS           12 COAST GUARD          1:02.19    1:01.83    9  
      28.27   33.56                                                
  2 VANCE, ALEX               12 CCA                  1:03.29    1:02.96    7  
      30.24   32.72                                                
  3 STEPHENS, JES             12 NORTH BALTIMORE      1:04.77    1:03.88    6  
      30.48   33.40                                                
  4 HEWITT, JOEY              12 WAC                  1:05.44    1:04.72    5  
      31.56   33.16                                                
  5 SHANDRENKO, ARTEM         12 MONOCACY             1:06.24    1:05.10    4  
      29.16   35.94                                                
  6 DAVIS, DYLAN              12 NAVAL ACADEMY        1:04.93    1:05.28    3  
      29.92   35.36                                                
  7 BISSELL, LOGAN            12 COAST GUARD          1:06.82    1:05.63    2  
      30.26   35.37                                                
  8 TUTEN, CALEB              12 NORTH BALTIMORE      1:06.96    1:07.92    1  
      32.53   35.39                                                
 
Event 50  Boys 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 KEGELMAN, CHRIS           12 COAST GUARD          1:04.28    1:02.19  
      28.71   33.48                                                
  2 VANCE, ALEX               12 CCA                  1:04.53    1:03.29  
      29.82   33.47                                                
  3 STEPHENS, JES             12 NORTH BALTIMORE      1:05.07    1:04.77  
      30.13   34.64                                                
  4 DAVIS, DYLAN              12 NAVAL ACADEMY        1:06.31    1:04.93  
      29.72   35.21                                                
  5 HEWITT, JOEY              12 WAC                  1:06.45    1:05.44  
      30.96   34.48                                                
  6 SHANDRENKO, ARTEM         12 MONOCACY             1:07.44    1:06.24  
      29.54   36.70                                                
  7 BISSELL, LOGAN            12 COAST GUARD          1:06.88    1:06.82  
      30.50   36.32                                                
  8 TUTEN, CALEB              12 NORTH BALTIMORE      1:09.76    1:06.96  
      32.10   34.86                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 BAILEY, PEYTON            11 COAST GUARD          1:09.10    1:06.99  
      29.40   37.59                                                
 10 LYNN, GARRET              11 WAC                  1:06.79    1:07.80  
      30.10   37.70                                                
-------------------------------------------------------------------------
 11 HARTMAN, BRYCE            11 COAST GUARD          1:08.62    1:08.10  
      31.31   36.79                                                
 12 COLLEY, BEN               12 WAC                  1:12.63    1:08.90  
      31.10   37.80                                                
 13 BRITT, AUSTIN             12 CCA                  1:10.77    1:09.06  
      32.09   36.97                                                
 14 MASTRACCI, TIM            12 COAST GUARD          1:11.02    1:09.11  
      31.76   37.35                                                
 15 SOUTHERN, KENT            12 MONOCACY             1:11.66    1:09.12  
      32.24   36.88                                                
 16 ADAMS, MARK               12 CCA                  1:09.16    1:09.19  
      32.02   37.17                                                
 17 MCKENNEY, MATTHEW         12 NAVAL ACADEMY        1:13.49    1:09.31  
      31.40   37.91                                                
 18 BOWLES, CHARLEY           11 COAST GUARD          1:10.87    1:09.72  
      32.55   37.17                                                
 19 KALISZ, CHASE             11 NORTH BALTIMORE      1:10.63    1:09.90  
      32.34   37.56                                                
 20 MARSTON, GEOFF            11 WAC                  1:11.97    1:11.79  
      32.55   39.24                                                
 21 HENDRICKS, TIM            12 COAST GUARD          1:14.86    1:12.86  
      34.08   38.78                                                
 22 OWEN, JOEL                11 WAC                  1:17.24    1:13.28  
      34.35   38.93                                                
 23 MCGRORY, REILLY           11 QDD                  1:16.08    1:13.47  
      33.99   39.48                                                
 24 MINICK, GRANT             12 QDD                       NT    1:13.55  
      32.98   40.57                                                
 25 FREEMAN, WILLIAM          12 QDD                  1:22.36    1:13.62  
      33.65   39.97                                                
 26 DROSSNER, JACOB           11 NORTH BALTIMORE      1:16.87    1:13.75  
      34.02   39.73                                                
 27 WILLIAMS, CHASE           11 ODAC                 1:15.65    1:13.91  
      34.41   39.50                                                
 27 KIM, MICHAEL              12 MONOCACY             1:17.19    1:13.91  
      34.67   39.24                                                
 29 RUSSO, SALVATORE          11 CCA                  1:17.43    1:15.30  
      33.78   41.52                                                
 30 SMITH, ALEX               11 MONOCACY             1:14.93    1:15.80  
      34.87   40.93                                                
 31 SMITH-JONES, AUSTIN       12 NAVAL ACADEMY        1:16.31    1:15.90  
      34.48   41.42                                                
 32 MORROW, MICHAEL           11 NORTH BALTIMORE      1:16.28    1:15.95  
      35.37   40.58                                                
 33 QUAST, NATHANIEL          12 ODAC                 1:20.23    1:16.40  
      35.73   40.67                                                
 34 POLLACK, JACK             11 NORTH BALTIMORE      1:24.54    1:16.72  
      33.46   43.26                                                
 35 CAULEY, JACK              11 NAVAL ACADEMY        1:20.11    1:17.74  
      37.55   40.19                                                
 36 BLACKWOOD, JOSEPH         12 ODAC                 1:24.67    1:18.21  
      35.08   43.13                                                
 37 FIX, RYAN                 11 NORTH BALTIMORE      1:19.91    1:18.24  
      36.09   42.15                                                
 38 MELNIK, TEDDY             11 CCA                  1:19.66    1:18.78  
      38.19   40.59                                                
 39 DINGMAN, CHRISTOPHER      12 ODAC                 1:20.38    1:19.54  
      34.94   44.60                                                
 40 MUSTAFA, ADAM             11 QDD                  1:18.52    1:19.57  
      35.68   43.89                                                
 41 CREEVY, TAYLOR            11 NAVAL ACADEMY        1:19.73    1:19.70  
      39.01   40.69                                                
 42 MUSTAFA, AMEEN            12 QDD B                1:24.37    1:20.82  
      36.99   43.83                                                
 43 POGUE, BILLY              11 NORTH BALTIMORE      1:25.70    1:21.29  
      38.51   42.78                                                
 44 DUNNIGAN, JAKE            11 NORTH BALTIMORE      1:23.35    1:21.83  
      41.19   40.64                                                
 45 EVERS, LUKE               11 NORTH BALTIMORE      1:23.59    1:22.29  
      37.03   45.26                                                
 46 NYE, CONNOR               12 QDD B                1:19.82    1:22.81  
      38.70   44.11                                                
 46 MULLALLY, SEAN            11 NORTH BALTIMORE      1:26.19    1:22.81  
      38.87   43.94                                                
 48 MADWED, ANDREW            12 SHARKS               1:24.13    1:22.99  
      40.07   42.92                                                
 49 MATTHEISS, SCOTT          12 NORTH BALTIMORE      1:27.60    1:23.71  
      40.69   43.02                                                
 50 ECK, MATTHEW              11 NORTH BALTIMORE      1:30.94    1:26.57  
      40.86   45.71                                                
 51 KECSKES, IAN              11 NORTH BALTIMORE      1:30.61    1:30.72  
      43.61   47.11                                                
 52 ZUNKELER, SAM             11 NORTH BALTIMORE      1:30.07    1:32.81  
      47.31   45.50                                                
 53 O'NEILL, NIC              12 NORTH BALTIMORE      1:37.08    1:34.51  
    1:34.48    0.03                                                
 -- DOYLE, JUSTIN             11 QDD                  1:19.56         DQ  
      34.32   40.89                                                
 -- KIM, JEREMY               11 MONOCACY             1:27.41         DQ  
      40.19   43.78                                                
 -- PICKARD, JACK             11 COAST GUARD          1:08.12         DQ  
      31.71   36.65                                                
 -- OBUCHOWSKI, NOAH          11 NORTH BALTIMORE      1:28.31         DQ  
      36.53   49.95                                                
 -- SUMMERFIELD, ALEC         12 NORTH BALTIMORE      1:31.20         DQ  
      42.55   48.98                                                
 -- APPEL, AUSTIN             11 NORTH BALTIMORE      1:22.01         NS  
 
Event 51  Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 CAVALIER, MEREDITH        14 QDD                    24.14      24.62    9  
  2 SCHAEFER, DANIELLE        14 NORTH BALTIMORE        25.40      25.27    7  
  3 WENTZEL, ASHLEY           14 COAST GUARD            25.81      25.58    6  
  4 FOLEY, CAITLIN            14 ODAC                   25.86      25.68    5  
  5 ROSSICK, KATELYN          13 MONOCACY               25.89      25.85    4  
  6 ROWLEY, MEAGHAN           13 WAC                    26.06      26.02    3  
  7 OBERLANDER, MORGAN        14 NORTH BALTIMORE        26.12      26.03    2  
  8 LYNCH, KATIE              14 SHARKS                 25.98      26.34    1  
 
Event 51  Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 CAVALIER, MEREDITH        14 QDD                    24.47      24.14  
  2 SCHAEFER, DANIELLE        14 NORTH BALTIMORE        25.21      25.40  
  3 WENTZEL, ASHLEY           14 COAST GUARD            25.60      25.81  
  4 FOLEY, CAITLIN            14 ODAC                   26.01      25.86  
  5 ROSSICK, KATELYN          13 MONOCACY               26.09      25.89  
  6 LYNCH, KATIE              14 SHARKS                 25.70      25.98  
  7 ROWLEY, MEAGHAN           13 WAC                    26.60      26.06  
  8 OBERLANDER, MORGAN        14 NORTH BALTIMORE        26.51      26.12  
-------------------------------------------------------------------------
  9 DOTZEL, SARAH             13 NORTH BALTIMORE        26.30      26.20  
 10 CARTER, CAITLIN           13 NORTH BALTIMORE        26.36      26.28  
-------------------------------------------------------------------------
 11 MARTIN, ALLISON           14 CCA                    25.97      26.30  
 12 PITTMAN, CATIE            14 WAC                    26.10      26.33  
 13 BURLINGHAM, EVA           13 QDD                    26.08      26.39  
 14 WHEELOCK, MEGHAN          14 WAC                    26.36      26.47  
 15 RENTO, NICOLE             13 COAST GUARD            26.76      26.59  
 16 SCHAFFER, RACHAEL         13 NORTH BALTIMORE        26.33      26.80  
 17 FREELAND, LAUREN          14 WAC                    27.16      26.85  
 17 WARE, CATHERINE           14 ODAC                   27.59      26.85  
 19 MUNCHEL, CARLY            14 NORTH BALTIMORE        27.22      26.95  
 19 CORTESE, OLIVIA           14 NAVAL ACADEMY          27.24      26.95  
 21 LONG, ALLY                14 MONOCACY               26.32      26.98  
 21 WARYOLD, MEGHAN           14 CCA                    27.36      26.98  
 23 AVERS, WHITNEY            14 NAVAL ACADEMY          27.26      27.15  
 24 MELO, MEREDITH            13 COAST GUARD            27.29      27.17  
 25 MURPHY, REGAN             13 COAST GUARD            27.25      27.21  
 26 TAMBONE, CHRISTIANA       14 WAC                    27.40      27.22  
 27 BYRD, ASHLEY              13 WAC                    26.26      27.33  
 28 GREANEY, ERYN             13 NORTH BALTIMORE        27.62      27.34  
 29 VAN-DERPOEL, BROOKE       13 MONOCACY               27.85      27.40  
 30 LAVAY, EMILY              13 COAST GUARD            27.09      27.45  
 31 LOCKWOOD, VALLERIE        13 WAC                    27.45      27.46  
 32 PINE, CAITLIN             14 ODAC                   27.58      27.48  
 33 PARSONS, RENEE            14 NORTH BALTIMORE        27.21      27.51  
 34 SINGER, JESSICA           13 ODAC                   27.90      27.57  
 35 BURGHARDT, EMILY          14 ODAC                   27.08      27.63  
 36 OBUCHOWSKI, ILANA         14 NORTH BALTIMORE        27.57      27.71  
 37 THACKSTON, JULIE          14 MONOCACY               28.67      28.07  
 38 MESSERSMITH, ENYA         14 NORTH BALTIMORE        27.87      28.12  
 39 HUGGIN, LIZ               14 COAST GUARD            28.60      28.22  
 40 HENDERSON, AINSLEY        14 NORTH BALTIMORE        28.53      28.23  
 41 WHITE, MAGGIE             14 NORTH BALTIMORE        28.65      28.35  
 42 MASCARI, ASHLEY           14 NAVAL ACADEMY          28.57      28.40  
 43 OUTLAW, KATHRYN           14 SHARKS                 30.98      28.62  
 44 PLOWMAN, ELIZABETH        13 ODAC                   28.39      28.75  
 45 SCOGIN, BECCA             13 CCA                    28.61      28.92  
 46 CAUDELL, KASSANDRA        13 MONOCACY               29.89      29.17  
 47 SYME, KATIE               14 MONOCACY               30.78      29.31  
 48 LUBEL, JORDAN             13 MONOCACY               29.17      29.42  
 49 STEUERMAN, LAURA          13 NORTH BALTIMORE        29.70      29.49  
 50 FARRELL, KATIE            13 CCA                    30.65      29.65  
 51 POGUE, MAGGIE             13 NORTH BALTIMORE        30.56      29.74  
 52 KECSKES, LAUREN           13 NORTH BALTIMORE        29.69      29.86  
 53 STEINMETZ, SARAH          14 NORTH BALTIMORE        30.74      29.97  
 54 MANNING, PATRICIA         13 NORTH BALTIMORE        31.74      30.46  
 55 ANDERSON, ASHLEY          13 CCA                    29.66      30.62  
 56 MOLNAR, MORGAN            13 MONOCACY               29.00      30.78  
 57 KLIEWER, KAITLYN          14 NAVAL ACADEMY          30.51      31.09  
 -- SLOWIKOWSKI, MONIKA       14 CCA                    29.32         NS  
 -- GALLAGHER, ERIN           13 NORTH BALTIMORE        29.78         NS  
 -- PAGAN, SHELBY             14 QDD                    27.02         NS  
 
Event 52  Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 MASTRACCI, BRIAN          14 COAST GUARD            23.58      23.36    9  
  2 TAYLOR, ALEX              14 ODAC                   24.24      23.85    7  
  3 REIDLER, FRANK            14 MONOCACY               23.97      23.90    6  
  4 MCWHORTER, DOUGLAS        14 NAVAL ACADEMY          24.25      24.04    5  
  5 SKIPPER, ADAM             14 COAST GUARD            24.40      24.19    4  
  6 EWOLDT, NATHAN            13 CCA                    24.45      24.21    3  
  7 JOHNSON, TIM              14 ODAC                   24.19      24.25    2  
  8 CIRILLO, CHRIS            14 COAST GUARD            24.51      24.66    1  
 
Event 52  Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 MASTRACCI, BRIAN          14 COAST GUARD            24.83      23.58  
  2 REIDLER, FRANK            14 MONOCACY               24.02      23.97  
  3 JOHNSON, TIM              14 ODAC                   24.13      24.19  
  4 TAYLOR, ALEX              14 ODAC                   24.21      24.24  
  5 MCWHORTER, DOUGLAS        14 NAVAL ACADEMY          24.49      24.25  
  6 SKIPPER, ADAM             14 COAST GUARD            24.58      24.40  
  7 EWOLDT, NATHAN            13 CCA                    24.81      24.45  
  8 CIRILLO, CHRIS            14 COAST GUARD            25.06      24.51  
-------------------------------------------------------------------------
  9 CROCKETT, DREW            14 COAST GUARD            24.75      24.52  
 10 THORNHILL, ALAN           13 CCA                    25.25      24.73  
-------------------------------------------------------------------------
 11 BRANDT, JOSHUA            14 QDD                    25.27      24.87  
 12 OJARD, JOHN               14 NORTH BALTIMORE        26.66      25.03  
 13 WALMAN, ZACHARY           14 QDD                    26.47      25.08  
 14 HOWARD, CHRIS             14 MONOCACY               25.90      25.38  
 15 VAGTS, JOSHUA             13 NAVAL ACADEMY          25.88      25.39  
 16 PEARSON, STEVEN           14 MONOCACY               25.61      25.43  
 17 LACY, REX                 14 ODAC                   25.31      25.48  
 18 BESORE, ANDREW            14 QDD                    25.51      25.51  
 19 ZOLI, PAUL                14 NORTH BALTIMORE        26.56      25.55  
 20 BASSFORD, JOHN            14 QDD B                  27.28      25.69  
 21 SCHISA, PAUL              14 WAC                    25.64      25.70  
 22 LEROSE, BEN               14 COAST GUARD            25.13      25.72  
 23 ELIFF, CONNOR             13 MONOCACY               25.82      25.77  
 24 KNAPP, ERIC               13 MONOCACY               26.15      25.88  
 25 MUNSON, LUKE              13 CCA                    26.73      26.18  
 26 SCARLETT, KEVIN           14 NORTH BALTIMORE        26.97      26.45  
 27 SORENSON, TOM             13 SHARKS                 28.80      26.72  
 28 MCCORMICK, SEAN           14 COAST GUARD            26.67      26.79  
 29 MARKOWITZ, JON            13 NORTH BALTIMORE        27.87      26.92  
 30 MICHALOWSKIJ, ALEXANDER   13 SHARKS                 28.11      27.01  
 31 GOUNDRY, WILL             14 MONOCACY               28.39      27.11  
 32 COOK, CONNOR              14 QDD                    30.58      27.33  
 33 BROWN, DAVIS              13 NORTH BALTIMORE        29.19      27.38  
 34 HARKINS, GRANT            14 COAST GUARD            27.56      27.43  
 35 ROEDER, KEVIN             14 MONOCACY               28.74      27.93  
 36 KNUDSEN, CHUCKIE          13 NORTH BALTIMORE        28.03      27.98  
 37 BERGESEN, GLENN           13 SHARKS                 28.71      28.00  
 38 LEE, JOHN                 13 MONOCACY               28.14      28.21  
 39 GUZIK, ELI                13 ODAC                   28.27      28.23  
 40 MULLENAX, ANDREW          14 NORTH BALTIMORE        29.01      28.40  
 41 LEIPZIG, JORDAN           13 CCA                    28.88      28.48  
 42 HILLS, VICTOR             13 NORTH BALTIMORE        33.07      32.67  
 -- HASSLINGER, GARRETT       14 WAC                    25.30         DQ  
 -- RILEY, TOM                13 NORTH BALTIMORE        29.77         NS  
 -- LONGENECKER, IAN          13 NORTH BALTIMORE        31.69         NS  
 -- CUNARD, SAM               13 NAVAL ACADEMY          26.96         NS  
 -- BROADWELL, ALAN           14 CCA                    30.84         NS  
 -- LONGENECKER, ZAC          13 NORTH BALTIMORE        29.09         NS  
 
Event 53  Girls Open 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 KING, MICHELE             17 NORTH BALTIMORE        23.36      23.07    9  
  2 PERKS, CAITLIN            15 QDD                    24.38      24.09    7  
  3 DAVIS, HANNAH             16 COAST GUARD            24.46      24.10    6  
  4 SABLIK, JULIE             18 CCA                    24.62      24.40    5  
  5 AMEEN, SARAH              17 QDD                    24.33      24.44    4  
  6 PELOQUIN, KELLY           17 NORTH BALTIMORE        24.58      24.53    3  
  7 MURPHY, KATE              17 WAC                    24.64      24.61    2  
  8 DELP, KRISTINA            17 NORTH BALTIMORE        25.02      24.71    1  
B - Final
  9 HARRISON, CAITLYN         15 QDD                    25.37      25.09  
 10 BROWN, WHITNEY            17 NORTH BALTIMORE        25.09      25.23  
 11 MIHALKO, MARY MARGARET    16 ODAC                   25.47      25.26  
 12 SWEETNAM, HOPE            16 COAST GUARD            25.60      25.31  
 13 WANNAMAKER, MILLIE        17 ODAC                   25.89      25.64  
 14 SMITH, SARA               16 NAVAL ACADEMY          25.86      25.71  
 15 HART, MARY ANNE           15 CCA                    25.41      26.13  
 16 ARMSTRONG, LAUREN         15 NAVAL ACADEMY          25.92      26.23  
 
Event 53  Girls Open 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 KING, MICHELE             17 NORTH BALTIMORE        23.65      23.36  
  2 AMEEN, SARAH              17 QDD                    24.42      24.33  
  3 PERKS, CAITLIN            15 QDD                    24.76      24.38  
  4 DAVIS, HANNAH             16 COAST GUARD            24.09      24.46  
  5 PELOQUIN, KELLY           17 NORTH BALTIMORE        24.43      24.58  
  6 SABLIK, JULIE             18 CCA                    24.11      24.62  
  7 MURPHY, KATE              17 WAC                    24.71      24.64  
  8 DELP, KRISTINA            17 NORTH BALTIMORE        24.73      25.02  
-------------------------------------------------------------------------
  9 BROWN, WHITNEY            17 NORTH BALTIMORE        24.85      25.09  
 10 HARRISON, CAITLYN         15 QDD                    25.76      25.37  
 11 HART, MARY ANNE           15 CCA                    25.21      25.41  
 12 MIHALKO, MARY MARGARET    16 ODAC                   25.27      25.47  
 13 SWEETNAM, HOPE            16 COAST GUARD            25.56      25.60  
 14 SMITH, SARA               16 NAVAL ACADEMY          25.78      25.86  
 15 WANNAMAKER, MILLIE        17 ODAC                   25.32      25.89  
 16 ARMSTRONG, LAUREN         15 NAVAL ACADEMY          25.98      25.92  
-------------------------------------------------------------------------
 17 MURPHY, SARAH             16 WAC                    26.07      25.96  
 18 HERNANDEZ, MELANIE        16 SHARKS                 25.52      25.97  
-------------------------------------------------------------------------
 19 DOBRZANSKI, CASSIE        16 MONOCACY               26.45      26.05  
 20 BOYER, PAIGE              15 WAC                    26.00      26.08  
 20 STEWART, SARA             17 WAC                    26.78      26.08  
 22 MEYER, ABBY               17 MONOCACY               25.83      26.09  
 23 ACKERMANN, NORA           18 ODAC                   25.77      26.10  
 24 MEREDITH, GRACE           16 NORTH BALTIMORE        26.55      26.25  
 25 PALMER, CARTER            15 CCA                    26.54      26.28  
 26 O'DONNELL, ERIN           15 NORTH BALTIMORE        26.07      26.29  
 27 CARSON, KELSEY            16 SHARKS                 25.90      26.31  
 28 REIGHTLER, KELLY          15 QDD                    26.25      26.32  
 29 GONZALEZ, JACKIE          16 NORTH BALTIMORE        27.15      26.38  
 30 HAMMOND, MORGAN           15 NORTH BALTIMORE        26.31      26.40  
 31 WILCOX, SARAH             17 COAST GUARD            26.05      26.42  
 32 GOULD, ALLISON            17 NORTH BALTIMORE        26.14      26.46  
 33 CAPOZZOLI, CASEY          15 NORTH BALTIMORE        26.68      26.51  
 34 CARROLL, KATIE            17 MONOCACY               26.25      26.52  
 35 CROCKETT, SARAH           17 COAST GUARD            25.79      26.54  
 36 TIPTON, EMILY             16 NORTH BALTIMORE        26.35      26.57  
 37 CARROLL, JENNA            15 SHARKS                 26.84      26.63  
 38 LESNICK, KIM              17 COAST GUARD B          26.82      26.67  
 39 BOYER, KELSEY             15 NORTH BALTIMORE        26.63      26.69  
 40 DUVALL, MELISSA           16 NAVAL ACADEMY          26.77      26.75  
 41 PERREAULT, TAMARA         15 NORTH BALTIMORE        26.27      26.78  
 42 BACON, HOLLY              17 WAC                    25.94      26.82  
 43 SCHISA, MICHELLE          16 COAST GUARD            26.42      26.88  
 44 GRAWE, SARAH              15 QDD                    26.64      26.90  
 45 VANKERCKHOVE, DANI        15 CCA                    27.37      27.00  
 46 TALKINGTON, ERIN          17 ODAC                   26.34      27.13  
 47 MARTIN, NICOLE            15 WAC                    27.48      27.18  
 47 BEAZLEY, JOAN             18 CCA                    27.10      27.18  
 49 SEVERSON, RACHEL          15 QDD                    26.57      27.25  
 50 DVORAK, MARGARET          16 QDD                    27.03      27.27  
 50 ROUMELIOTIS, HOLLY        15 MONOCACY               27.90      27.27  
 50 BLACK, ELIZABETH          15 CCA                    27.44      27.27  
 53 MCDONALD, MOLLY           16 QDD                    27.50      27.28  
 54 GEOTES, NICOLE            15 SHARKS                 27.40      27.32  
 55 LINKENAUGER, EVA          17 WAC                    26.32      27.34  
 56 PORTER, JULIANA           15 ODAC                   27.34      27.40  
 57 OPGRAND, MELINDA          15 ODAC                   27.70      27.44  
 58 SYDNOR, LANIER            15 ODAC                   26.39      27.50  
 58 OBUCHOWSKI, MARISA        15 NORTH BALTIMORE        27.33      27.50  
 60 RISPER, MEGHAN            16 NORTH BALTIMORE        27.68      27.51  
 61 YOUNG, EMILEE             15 NAVAL ACADEMY          27.96      27.63  
 62 WILES, MELISSA            16 QDD B                  28.21      27.70  
 63 COHEN, RACHEL             15 SHARKS                 28.57      27.71  
 64 MARTIN, ERIKA             15 CCA                    27.80      27.81  
 65 SERFLING, KATIE           15 MONOCACY               28.31      27.90  
 66 BEATOVICH, GRACE ANNE     15 COAST GUARD            27.41      27.92  
 67 BOWERS, ASHLEY            15 ODAC                   27.51      28.00  
 68 SHANKS, LISA              15 WAC                    26.92      28.04  
 69 BALDERSTON, JULIE         17 ODAC                   27.34      28.24  
 70 FOURNIER, LINDSAY         17 WAC                    27.48      28.26  
 71 AUSTIN, MEGGIE            15 CCA                    28.84      28.28  
 72 BLEASDALE, DEBBIE         16 CCA                    29.28      28.46  
 73 WAITE, TAGE               17 ODAC                   27.13      28.50  
 74 PEARSON, NICOLE           17 MONOCACY               28.10      28.51  
 75 WOODY, MICHELLE           15 CCA                    28.21      28.58  
 75 EMMETT, MOLLY             16 WAC                    27.99      28.58  
 77 MINER, SAM                15 MONOCACY               28.15      28.66  
 78 MAJD, ZOHREH              17 NAVAL ACADEMY          29.71      28.99  
 79 GANLEY, KATE              15 NAVAL ACADEMY          29.48      29.24  
 80 ROEDER, MICHELLE          17 MONOCACY               28.40      29.45  
 81 HYRKAS, JAMIE             15 MONOCACY               29.09      29.57  
 82 BRANDON, LAURA            16 NORTH BALTIMORE        29.47      30.15  
 83 SERFLING, KELLY           17 MONOCACY               29.98      30.45  
 84 MELO, KATELYN             17 COAST GUARD B          28.12      30.78  
 -- MARSHBURN, HANNAH         17 NAVAL ACADEMY          27.13         NS  
 -- MUN, JIN                  13 NORTH BALTIMORE        28.83         NS  
 -- NOONAN, SARAH             17 MONOCACY               26.77         NS  
 -- PHELAN, MEREDITH          17 MONOCACY               29.04         NS  
 -- DUNN, JENN                15 NORTH BALTIMORE        30.13         NS  
 -- WALTER, LINDSAY           17 SHARKS                 25.59         NS  
 -- DAVIES, GWEN              16 NORTH BALTIMORE        27.61         NS  
 
Event 54  Boys Open 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 STOWERS, JARED            17 CCA                    21.65      21.52    9  
  2 ANDERSON, JORDAN          18 CCA                    21.43      21.54    7  
  3 CROSS, JOEL               22 COAST GUARD            21.44      21.59    5.5
  3 MADARAS, SCOTT            18 COAST GUARD            21.90      21.59    5.5
  5 MADWED, DANIEL            16 SHARKS                 21.94      21.62    4  
  6 LYNCH, KEVIN              18 CCA                    22.25      22.07    3  
  7 CARLSON, DAVID            17 WAC                    22.24      22.17    2  
  8 CHANDLER, COREY           17 CCA                    22.11      22.37    1  
B - Final
  9 WEINBERG, SHAUN           17 NORTH BALTIMORE        22.32      22.26  
 10 HOGAN, JOHN               17 MONOCACY               22.44      22.28  
 11 GOODFELLOW, JACOB         17 QDD                    22.49      22.49  
 12 MUNSON, KEVIN             16 CCA                    22.41      22.52  
 13 SHERMAN, ETHAN            17 WAC                    22.34      22.54  
 14 GANGWER, CHAD             17 ODAC                   22.59      22.65  
 15 RICHARDSON, DWIGHT        17 COAST GUARD            22.79      22.70  
 16 LINKENAUGER, KURT         15 WAC                    22.77      23.16  
 
Event 54  Boys Open 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 ANDERSON, JORDAN          18 CCA                    21.69      21.43  
  2 CROSS, JOEL               22 COAST GUARD            20.74      21.44  
  3 STOWERS, JARED            17 CCA                    22.14      21.65  
  4 MADARAS, SCOTT            18 COAST GUARD            21.83      21.90  
  5 MADWED, DANIEL            16 SHARKS                 22.06      21.94  
  6 CHANDLER, COREY           17 CCA                    21.96      22.11  
  7 CARLSON, DAVID            17 WAC                    21.83      22.24  
  8 LYNCH, KEVIN              18 CCA                    22.07      22.25  
-------------------------------------------------------------------------
  9 WEINBERG, SHAUN           17 NORTH BALTIMORE        21.92      22.32  
 10 SHERMAN, ETHAN            17 WAC                    22.59      22.34  
 11 MUNSON, KEVIN             16 CCA                    22.60      22.41  
 12 HOGAN, JOHN               17 MONOCACY               22.58      22.44  
 13 GOODFELLOW, JACOB         17 QDD                    23.53      22.49  
 14 GANGWER, CHAD             17 ODAC                   22.03      22.59  
 15 LINKENAUGER, KURT         15 WAC                    22.75      22.77  
 16 RICHARDSON, DWIGHT        17 COAST GUARD            23.19      22.79  
-------------------------------------------------------------------------
 17 BAUMLER, MATTHEW          15 WAC                    22.93      22.82  
 18 KOEHR, KEVIN              17 QDD                    22.85      22.86  
-------------------------------------------------------------------------
 19 THOMAS, JOSH              18 NORTH BALTIMORE        23.40      22.99  
 20 QUINN, DANIEL             15 NAVAL ACADEMY          22.39      23.02  
 20 SCARLETT, BRIAN           16 NORTH BALTIMORE        23.52      23.02  
 22 SPATH, KEVIN              16 NORTH BALTIMORE        23.31      23.11  
 23 HARKINS, BRENT            16 COAST GUARD            24.31      23.28  
 24 MILTNER, CHARLIE          17 ODAC                   24.21      23.42  
 25 WILCOX, MASON             15 COAST GUARD            23.15      23.44  
 26 HELSABECK, JASON          18 ODAC                   24.18      23.48  
 27 CREEVY, T.J.              15 NAVAL ACADEMY          23.87      23.56  
 28 VAGTS, JUSTIN             46 NAVAL ACADEMY          24.10      23.57  
 29 WHEELOCK, TREVOR          15 WAC                    23.75      23.65  
 29 WADE, ANDREW              16 SHARKS                 23.65      23.65  
 31 VAUGHN, BROCK             15 CCA                    24.65      23.68  
 32 SHIELDS, JOHN             18 NORTH BALTIMORE        23.99      23.86  
 33 WILDER, BRANDON           16 COAST GUARD            23.62      23.89  
 34 VANRODEN, JACK            15 NORTH BALTIMORE        24.01      23.93  
 35 LOCKWOOD, D.J.            17 WAC                    23.80      23.99  
 36 ADAMS, DREW               16 CCA                    24.18      24.04  
 37 KIRK, KYLE                17 QDD                    24.16      24.09  
 38 BAIR, ADAM                16 CCA                    22.67      24.15  
 39 CARTER, LAKE              15 COAST GUARD            23.99      24.18  
 40 WHITE, PATRICK            15 SHARKS                 24.50      24.25  
 41 OUZTS, WILL               18 COAST GUARD B          24.07      24.34  
 42 GUZIK, CALEB              15 ODAC                   24.08      24.35  
 43 BRUNINGA, AJ              16 NAVAL ACADEMY          24.12      24.46  
 44 BLANKS, JON               16 NAVAL ACADEMY          24.40      24.49  
 45 CULP, MIKE                16 ODAC                   24.69      24.50  
 46 DONEGAN, SEAN             17 ODAC                   24.18      24.52  
 47 O'SULLIVAN, JACOB         16 COAST GUARD            24.11      24.53  
 48 ESCOBAR, BERNARD          15 ODAC                   24.62      24.61  
 49 ROSSICK, GEORGE           16 MONOCACY               25.49      24.63  
 50 KIM, JOSHUA               15 MONOCACY               25.64      24.67  
 51 SMILLIE, ADAM             18 NORTH BALTIMORE        24.58      24.73  
 52 LONG, FRANK               17 NORTH BALTIMORE        24.89      25.05  
 53 DEPPE, WALT               15 ODAC                   25.56      25.07  
 54 ENGLISH, SCOTT            16 NAVAL ACADEMY          24.59      25.13  
 55 HURLEY, KEVIN             18 ODAC                   24.66      25.19  
 56 ZABLOCKI, DAVID           16 NORTH BALTIMORE        25.09      25.20  
 57 YEH, ASAPH                15 MONOCACY               25.77      25.31  
 58 SHEA, TOMMY               15 NAVAL ACADEMY          26.18      25.66  
 59 STEPHENS, REILLY          17 NORTH BALTIMORE        25.74      25.70  
 60 SIMARD, PHILIPPE          15 NORTH BALTIMORE        26.07      25.87  
 61 CONNELL, ALLAN            16 NORTH BALTIMORE        26.07      26.46  
 62 SAKELL, WILLIE            15 NORTH BALTIMORE        26.34      26.64  
 63 WHITE, THOMAS             17 SHARKS                 27.86      27.53  
 -- PENNING, MATTHEW          16 QDD                    24.54         NS  
 -- LAW, JORDY                16 ODAC                   22.14         NS  
 -- BAKER, ADAM               16 CCA                       NT         NS  
 -- RILEY, JEFF               16 NORTH BALTIMORE        24.63         NS  
 
Event 55  Girls 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 SURHOFF, JORDAN           10 NORTH BALTIMORE      1:15.61    1:15.34    9  
      35.24   40.10                                                
  2 VIOHL, MEGAN              10 NORTH BALTIMORE      1:25.61    1:22.09    7  
      40.17   41.92                                                
  3 PARSONS, DEANNA           10 NORTH BALTIMORE      1:23.77    1:22.56    6  
      39.41   43.15                                                
  4 HYRKAS, CHRISTINA         10 MONOCACY             1:22.08    1:23.06    5  
      39.85   43.21                                                
  5 NORTH, JESSE              10 NORTH BALTIMORE      1:24.39    1:23.12    4  
      40.49   42.63                                                
  6 MANNING, MARGOT           10 MONOCACY             1:25.48    1:23.13    3  
      39.41   43.72                                                
  7 MARUCA, BRITTANY          10 MONOCACY             1:25.59    1:25.85    2  
      40.17   45.68                                                
  8 PAGE, LINDSEY             10 WAC                  1:25.06    1:26.43    1  
      41.31   45.12                                                
 
Event 55  Girls 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 SURHOFF, JORDAN           10 NORTH BALTIMORE      1:16.99    1:15.61  
      35.57   40.04                                                
  2 HYRKAS, CHRISTINA         10 MONOCACY             1:24.32    1:22.08  
      38.75   43.33                                                
  3 PARSONS, DEANNA           10 NORTH BALTIMORE      1:22.20    1:23.77  
      40.11   43.66                                                
  4 NORTH, JESSE              10 NORTH BALTIMORE      1:27.64    1:24.39  
      39.56   44.83                                                
  5 PAGE, LINDSEY             10 WAC                  1:27.08    1:25.06  
      40.99   44.07                                                
  6 MANNING, MARGOT           10 MONOCACY             1:27.31    1:25.48  
      40.30   45.18                                                
  7 MARUCA, BRITTANY          10 MONOCACY             1:29.99    1:25.59  
      40.26   45.33                                                
  8 VIOHL, MEGAN              10 NORTH BALTIMORE      1:25.89    1:25.61  
      41.29   44.32                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 GHARBO, ALEX              10 COAST GUARD          1:27.69    1:27.02  
      42.07   44.95                                                
 10 HOPPE, REBECCA            10 COAST GUARD          1:28.13    1:29.52  
      42.21   47.31                                                
-------------------------------------------------------------------------
 11 PALTELL, KATHERINE        10 NORTH BALTIMORE      1:30.02    1:29.73  
      42.33   47.40                                                
 12 RUNK, JULIANNA             9 NORTH BALTIMORE      1:27.89    1:29.88  
      42.86   47.02                                                
 12 FREELAND, DEVAN           10 WAC                  1:36.54    1:29.88  
      42.91   46.97                                                
 14 FARRUGIA, MOLLY           10 NORTH BALTIMORE      1:32.47    1:30.53  
      44.09   46.44                                                
 15 KASOFF, BROOKE            10 NORTH BALTIMORE      1:36.41    1:30.83  
      43.22   47.61                                                
 16 SALVATORI, CRISTIANA      10 NORTH BALTIMORE      1:32.76    1:31.51  
      43.25   48.26                                                
 17 PYNE, BELLA               10 NAVAL ACADEMY        1:30.62    1:31.54  
      43.52   48.02                                                
 18 JOHNSON, SUNNY             9 COAST GUARD          1:33.04    1:32.35  
      44.10   48.25                                                
 19 ARMSTRONG, RACHEL          9 NAVAL ACADEMY        1:37.24    1:32.58  
      44.66   47.92                                                
 20 TURNER, HEIDI             10 QDD                  1:43.07    1:35.39  
      43.69   51.70                                                
 21 CARROLL, NATALIE          10 SHARKS               1:39.90    1:35.93  
      45.12   50.81                                                
 22 GALLAGHER, MAGGIE         10 NORTH BALTIMORE      1:40.94    1:36.22  
      45.66   50.56                                                
 23 SUTTON, HANNAH            10 ODAC                 1:38.62    1:36.57  
      44.42   52.15                                                
 24 HICKLEN, HANNAH           10 NORTH BALTIMORE      1:43.17    1:37.81  
      47.65   50.16                                                
 25 CATON, RACHEL              9 NAVAL ACADEMY        1:44.63    1:38.12  
      46.23   51.89                                                
 26 WILLIAMS, LOREN            9 ODAC                 1:37.33    1:38.21  
      46.75   51.46                                                
 27 D'ANDREA, EMY             10 NAVAL ACADEMY        1:40.00    1:39.16  
      45.25   53.91                                                
 28 BLACK, GRACE              10 CCA                  1:39.50    1:39.34  
      48.62   50.72                                                
 29 DOUGLAS, ALYSSA           10 QDD                  1:39.38    1:39.78  
      47.07   52.71                                                
 30 SINOSKY, KENDALL           9 NORTH BALTIMORE      1:44.99    1:40.76  
      47.93   52.83                                                
 31 WHITE, KIRSTEN             9 COAST GUARD          1:37.56    1:41.25  
      48.98   52.27                                                
 32 BROADWELL, KELSEY         10 CCA                  1:43.61    1:41.64  
      48.20   53.44                                                
 33 YOUNISS, GABRIELA         10 NORTH BALTIMORE      1:42.46    1:41.69  
      49.92   51.77                                                
 34 PURNELL, ELIZABETH        10 NORTH BALTIMORE      1:38.87    1:42.15  
      48.51   53.64                                                
 35 RYAN, CASEY                9 NORTH BALTIMORE      1:48.74    1:42.91  
      47.99   54.92                                                
 36 ROGERS, SARA               9 SHARKS               1:45.27    1:43.59  
      50.62   52.97                                                
 37 O'BIER, TARA               9 QDD                  1:42.89    1:43.90  
      48.42   55.48                                                
 38 MCCAWLEY, FORESTT         10 NORTH BALTIMORE      1:50.01    1:44.71  
      50.87   53.84                                                
 39 WILLIAMS, LOGAN            9 ODAC                 1:40.11    1:45.54  
      49.10   56.44                                                
 40 REITER, JULIE             10 NAVAL ACADEMY        1:50.81    1:47.02  
      51.00   56.02                                                
 41 MCCOMAS, HALEY             9 NORTH BALTIMORE      1:51.24    1:49.13  
      51.92   57.21                                                
 42 MINICK, EMILY              9 QDD                  1:52.00    1:53.66  
      54.21   59.45                                                
 43 SCHLIMGEN, BRITTANI       10 ODAC                 1:51.16    1:57.31  
      57.06 1:00.25                                                
 -- KELLY, EMILY               9 QDD                  1:36.83         DQ  
      45.80   50.83                                                
 -- BARLEY, VICTORIA          10 COAST GUARD          1:28.28         DQ  
      41.57   45.50                                                
 -- BIELSKI, MADELINE         10 NORTH BALTIMORE      1:50.68         NS  
 -- HAMPSON, ELIZABETH        10 NORTH BALTIMORE      1:51.34         NS  
 -- LONGENECKER, TESS         10 NORTH BALTIMORE      2:00.01         NS  
 
Event 56  Boys 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 BRITT, HUNTER             10 CCA                  1:24.83    1:24.71    9  
      40.92   43.79                                                
  2 SANDERSON, COLE           10 WAC                  1:28.05    1:27.17    7  
      41.62   45.55                                                
  3 FISHER, TAYLOR            10 WAC                  1:29.35    1:27.77    6  
      41.01   46.76                                                
  4 RODDY, COLIN              10 NORTH BALTIMORE      1:31.85    1:30.55    5  
      43.22   47.33                                                
  5 ADAMS, JARED              10 CCA                  1:30.29    1:30.68    4  
      43.40   47.28                                                
  6 DANIELSON, MAX            10 ODAC                 1:32.13    1:30.75    3  
      43.95   46.80                                                
  7 BECHTOLD, LEANDER         10 NORTH BALTIMORE      1:31.06    1:31.05    2  
      42.27   48.78                                                
  8 DOYLE, BRANDON             9 QDD                  1:30.66    1:31.09    1  
      44.71   46.38                                                
 
Event 56  Boys 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 BRITT, HUNTER             10 CCA                  1:27.07    1:24.83  
      40.27   44.56                                                
  2 SANDERSON, COLE           10 WAC                  1:27.08    1:28.05  
      43.21   44.84                                                
  3 FISHER, TAYLOR            10 WAC                  1:36.83    1:29.35  
      41.61   47.74                                                
  4 ADAMS, JARED              10 CCA                  1:34.37    1:30.29  
      43.99   46.30                                                
  5 DOYLE, BRANDON             9 QDD                  1:35.51    1:30.66  
      43.52   47.14                                                
  6 BECHTOLD, LEANDER         10 NORTH BALTIMORE      1:36.94    1:31.06  
      44.28   46.78                                                
  7 RODDY, COLIN              10 NORTH BALTIMORE      1:33.91    1:31.85  
      44.92   46.93                                                
  8 DANIELSON, MAX            10 ODAC                 1:31.35    1:32.13  
      44.58   47.55                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 WALLACE, MATTHEW          10 WAC                  1:34.04    1:33.20  
      45.36   47.84                                                
 10 BALDERSTON, JAMES         10 ODAC                 1:33.06    1:35.02  
      45.21   49.81                                                
-------------------------------------------------------------------------
 11 REGENBOGEN, DALTON        10 QDD                  1:41.36    1:36.43  
      45.88   50.55                                                
 12 GRAVER, GARRETT           10 NAVAL ACADEMY        1:36.84    1:36.59  
      46.14   50.45                                                
 13 PRUITT, AJ                10 NORTH BALTIMORE      1:45.12    1:41.19  
      48.97   52.22                                                
 14 WILLIAMS, MITCH            9 NORTH BALTIMORE      1:38.42    1:41.45  
      49.30   52.15                                                
 15 STEPHENS, HENRY           10 NORTH BALTIMORE      1:45.70    1:42.14  
      48.67   53.47                                                
 16 COOKE, PETER              10 NORTH BALTIMORE      1:44.40    1:43.79  
      49.30   54.49                                                
 17 GILLIN, HUNTER            10 NORTH BALTIMORE      1:44.14    1:44.42  
      49.41   55.01                                                
 18 PETERSON, ROBERT          10 SHARKS               1:51.24    1:44.94  
      48.67   56.27                                                
 19 KNAPP, KYLE               10 MONOCACY             1:54.80    1:45.57  
      50.53   55.04                                                
 20 LYNN, TUCKER               9 WAC                  1:42.08    1:46.45  
      49.35   57.10                                                
 21 BROWN, GARRETT            10 NORTH BALTIMORE      1:47.09    1:47.41  
      50.62   56.79                                                
 22 MCCLELLAN, CONNOR          9 MONOCACY                  NT    1:49.50  
      50.93   58.57                                                
 23 MCCONNELL, LOGAN          10 ODAC                 1:56.14    1:53.86  
      53.86 1:00.00                                                
 24 IKE, OSCAR                 8 SHARKS               2:19.71    1:55.16  
      54.01 1:01.15                                                
 -- SEITZ-BROWN, JEREMY        9 NORTH BALTIMORE      1:32.77         DQ  
      45.72   50.44                                                
 -- COSGAREA, WILL             9 NORTH BALTIMORE      1:50.84         DQ  
      52.41   56.88                                                
 -- HOWARD, ANDREW            10 MONOCACY             1:57.52         NS  
 
Event 57  Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 BOYLE, CASIE              12 QDD                  1:13.53    1:12.14    9  
      35.45   36.69                                                
  2 KOCH, KATIE               12 NORTH BALTIMORE      1:12.45    1:12.31    7  
      34.10   38.21                                                
  3 YOUNG, KATIE              11 CCA                  1:14.14    1:13.31    6  
      35.47   37.84                                                
  4 SLEAR, CARA               12 NAVAL ACADEMY        1:15.38    1:13.93    5  
      35.23   38.70                                                
  5 CARNER, AMANDA            12 COAST GUARD          1:14.44    1:14.48    4  
      35.50   38.98                                                
  6 PFAFF, MORGAN             11 NORTH BALTIMORE      1:13.74    1:14.80    3  
      35.41   39.39                                                
  7 SURHOFF, KENDALL          12 NORTH BALTIMORE      1:14.55    1:14.85    2  
      35.96   38.89                                                
  8 SALVATORI, ISABELLA       12 NORTH BALTIMORE      1:15.81    1:15.56    1  
      36.02   39.54                                                
 
Event 57  Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 KOCH, KATIE               12 NORTH BALTIMORE      1:12.00    1:12.45  
      34.26   38.19                                                
  2 BOYLE, CASIE              12 QDD                  1:12.32    1:13.53  
      35.62   37.91                                                
  3 PFAFF, MORGAN             11 NORTH BALTIMORE      1:17.59    1:13.74  
      35.33   38.41                                                
  4 YOUNG, KATIE              11 CCA                  1:14.05    1:14.14  
      35.93   38.21                                                
  5 CARNER, AMANDA            12 COAST GUARD          1:15.88    1:14.44  
      35.87   38.57                                                
  6 SURHOFF, KENDALL          12 NORTH BALTIMORE      1:17.33    1:14.55  
      35.65   38.90                                                
  7 SLEAR, CARA               12 NAVAL ACADEMY        1:15.12    1:15.38  
      35.59   39.79                                                
  8 SALVATORI, ISABELLA       12 NORTH BALTIMORE      1:16.96    1:15.81  
      36.23   39.58                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 SPICHER, REBECCA          12 ODAC                 1:20.66    1:16.95  
      36.62   40.33                                                
 10 KOLODGIE, KAIA            11 NORTH BALTIMORE      1:17.67    1:17.05  
      35.56   41.49                                                
-------------------------------------------------------------------------
 11 BOYER, KINDYL             12 WAC                  1:17.43    1:17.35  
      36.78   40.57                                                
 12 PAGE, CHELSEA             12 WAC                  1:17.84    1:17.36  
      38.16   39.20                                                
 13 HAMMOND, CHRISTINE        12 NORTH BALTIMORE      1:15.49    1:17.42  
      36.26   41.16                                                
 14 RAAB, BROOKE              12 NORTH BALTIMORE      1:17.62    1:18.37  
      37.37   41.00                                                
 15 CAMPBELL, KATIE           12 CCA                  1:19.84    1:18.38  
      37.80   40.58                                                
 16 HYRKAS, NIKKI             12 MONOCACY             1:20.88    1:18.46  
      37.48   40.98                                                
 17 MURPHY, BETH              12 WAC                  1:17.97    1:19.10  
      38.46   40.64                                                
 18 FOLEY, LAUREN             12 NAVAL ACADEMY        1:18.14    1:20.23  
      37.41   42.82                                                
 19 MANTELLI, SOPHIE          11 NORTH BALTIMORE      1:28.96    1:21.16  
      37.68   43.48                                                
 20 BAIR, JILL                12 CCA                  1:21.72    1:22.06  
      38.80   43.26                                                
 21 SCHMITZ, CATIE            12 QDD                  1:20.31    1:22.07  
      39.30   42.77                                                
 21 SMELTZER, EMILY           11 NORTH BALTIMORE      1:22.69    1:22.07  
      38.02   44.05                                                
 23 HANNA, MOLLY              12 NAVAL ACADEMY        1:23.51    1:22.69  
      39.77   42.92                                                
 24 MEYERS, KRISTA            12 COAST GUARD          1:23.91    1:22.96  
      39.45   43.51                                                
 25 GRAUMANN, ALAYNA          12 QDD                  1:23.01    1:23.62  
      40.06   43.56                                                
 26 PHILLIPS, HAILEIGH        12 ODAC                 1:24.60    1:23.70  
      38.81   44.89                                                
 27 COOK, KATHRYN             12 ODAC                 1:23.68    1:23.83  
      40.00   43.83                                                
 28 KELLY, ANNA               12 QDD                  1:25.62    1:24.25  
      40.54   43.71                                                
 29 FRITZINGER, JULIANNA      12 NORTH BALTIMORE      1:23.24    1:24.40  
      39.61   44.79                                                
 30 MANNING, CATHRIN          11 NORTH BALTIMORE      1:23.38    1:24.44  
      39.52   44.92                                                
 31 MESSERSMITH, ERIN         11 NORTH BALTIMORE      1:25.15    1:24.64  
      39.93   44.71                                                
 32 BROWN, LAURA              11 NORTH BALTIMORE      1:25.92    1:25.09  
      39.91   45.18                                                
 33 DUNN, MARISA              11 NORTH BALTIMORE      1:34.63    1:25.55  
      39.48   46.07                                                
 34 HANNA, JACKIE             12 NAVAL ACADEMY        1:27.01    1:26.09  
      40.29   45.80                                                
 35 CADIGAN, MARY             12 NORTH BALTIMORE      1:31.58    1:26.42  
      41.14   45.28                                                
 36 CAMPBELL, OLIVIA          11 NORTH BALTIMORE      1:26.03    1:26.48  
      40.77   45.71                                                
 37 MORRISON, CASEY           11 COAST GUARD          1:27.21    1:26.75  
      42.45   44.30                                                
 38 BUTLER, OONA              12 NORTH BALTIMORE      1:31.02    1:27.09  
      40.87   46.22                                                
 39 BOWERS, SAVANNAH          12 ODAC                 1:31.74    1:29.37  
      41.68   47.69                                                
 40 KAMAUFF, TESS             11 NORTH BALTIMORE      1:33.40    1:30.08  
      43.91   46.17                                                
 41 SCHAFFER, SASHA           11 NORTH BALTIMORE      1:29.03    1:31.41  
      43.50   47.91                                                
 42 ROGERS, NICOLE            11 SHARKS               2:03.00    1:32.04  
      43.02   49.02                                                
 43 IKE, CAROLINE             11 SHARKS               1:31.24    1:34.22  
      43.98   50.24                                                
 44 MCANDREWS, CLAIRE         11 NORTH BALTIMORE      1:48.97    1:42.96  
      48.18   54.78                                                
 45 BOROWY, AMANDA            11 NORTH BALTIMORE      1:49.65    1:43.36  
      48.12   55.24                                                
 46 CARLSON BRATTON, KAYLA    11 SHARKS               1:40.29    1:44.89  
      50.22   54.67                                                
 -- VORSELEN, TESS            12 SHARKS               1:29.31         NS  
 -- SMITH, CASEY              11 NORTH BALTIMORE      1:32.50         NS  
 
Event 58  Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 KEGELMAN, CHRIS           12 COAST GUARD          1:10.07    1:08.40    9  
      32.44   35.96                                                
  2 VANCE, ALEX               12 CCA                  1:11.53    1:08.63    7  
      32.34   36.29                                                
  3 HEWITT, JOEY              12 WAC                  1:11.98    1:11.00    6  
      33.94   37.06                                                
  4 HARTMAN, BRYCE            11 COAST GUARD          1:15.08    1:13.29    5  
      34.41   38.88                                                
  5 STEPHENS, JES             12 NORTH BALTIMORE      1:13.99    1:13.73    4  
      34.34   39.39                                                
  6 PICKARD, JACK             11 COAST GUARD          1:18.06    1:17.45    2.5
      36.26   41.19                                                
  6 BRITT, AUSTIN             12 CCA                  1:17.93    1:17.45    2.5
      35.95   41.50                                                
 -- TUTEN, CALEB              12 NORTH BALTIMORE      1:13.37         DQ  
      34.86   38.66                                                
 
Event 58  Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 KEGELMAN, CHRIS           12 COAST GUARD          1:10.14    1:10.07  
      33.08   36.99                                                
  2 VANCE, ALEX               12 CCA                  1:10.66    1:11.53  
      33.36   38.17                                                
  3 HEWITT, JOEY              12 WAC                  1:10.87    1:11.98  
      34.05   37.93                                                
  4 TUTEN, CALEB              12 NORTH BALTIMORE      1:14.25    1:13.37  
      35.19   38.18                                                
  5 STEPHENS, JES             12 NORTH BALTIMORE      1:12.28    1:13.99  
      34.64   39.35                                                
  6 HARTMAN, BRYCE            11 COAST GUARD          1:16.30    1:15.08  
      35.36   39.72                                                
  7 BRITT, AUSTIN             12 CCA                  1:22.68    1:17.93  
      36.07   41.86                                                
  8 PICKARD, JACK             11 COAST GUARD          1:18.74    1:18.06  
      36.71   41.35                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 MASTRACCI, TIM            12 COAST GUARD          1:17.95    1:18.24  
      36.83   41.41                                                
 10 BOWLES, CHARLEY           11 COAST GUARD          1:17.50    1:18.44  
      37.13   41.31                                                
-------------------------------------------------------------------------
 11 SOUTHERN, KENT            12 MONOCACY             1:19.20    1:18.60  
      36.38   42.22                                                
 12 KIM, MICHAEL              12 MONOCACY             1:19.99    1:19.74  
      37.00   42.74                                                
 13 KALISZ, CHASE             11 NORTH BALTIMORE      1:20.29    1:19.90  
      37.75   42.15                                                
 14 ELIAS, ALEX               12 NORTH BALTIMORE      1:20.91    1:20.53  
      39.30   41.23                                                
 15 FREEMAN, WILLIAM          12 QDD                  1:25.21    1:24.67  
      38.99   45.68                                                
 16 OWEN, JOEL                11 WAC                  1:24.44    1:25.23  
      40.02   45.21                                                
 17 CAULEY, JACK              11 NAVAL ACADEMY        1:25.52    1:25.48  
      40.13   45.35                                                
 18 MELNIK, TEDDY             11 CCA                  1:27.44    1:27.11  
      41.16   45.95                                                
 19 YEH, ERIC                 11 MONOCACY             1:30.84    1:28.46  
      41.24   47.22                                                
 20 DOYLE, JUSTIN             11 QDD                  1:31.58    1:28.53  
      41.54   46.99                                                
 21 DUNNIGAN, JAKE            11 NORTH BALTIMORE      1:26.54    1:31.45  
      45.56   45.89                                                
 22 ZUNKELER, SAM             11 NORTH BALTIMORE      1:28.33    1:32.77  
      44.28   48.49                                                
 23 KECSKES, IAN              11 NORTH BALTIMORE      1:27.75    1:33.30  
      44.12   49.18                                                
 24 NYE, CONNOR               12 QDD B                1:32.22    1:33.31  
      44.84   48.47                                                
 25 POGUE, BILLY              11 NORTH BALTIMORE      1:33.44    1:33.59  
      44.20   49.39                                                
 26 HICKEY, COLLIN            12 NORTH BALTIMORE      1:43.84    1:35.33  
      46.19   49.14                                                
 27 MULLALLY, SEAN            11 NORTH BALTIMORE      1:39.95    1:36.69  
      45.93   50.76                                                
 28 MADWED, ANDREW            12 SHARKS               1:35.69    1:38.30  
      46.35   51.95                                                
 29 MATTHEISS, SCOTT          12 NORTH BALTIMORE      1:36.42    1:39.82  
      46.49   53.33                                                
 30 ECK, MATTHEW              11 NORTH BALTIMORE      1:47.20    1:45.73  
      51.27   54.46                                                
 31 O'NEILL, NIC              12 NORTH BALTIMORE      1:55.01    2:00.42  
      53.92 1:06.50                                                
 -- APPEL, AUSTIN             11 NORTH BALTIMORE      1:40.32         NS  
 
Event 59  Girls 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 MCBRIEN, KRISTEN          14 NORTH BALTIMORE      2:27.62    2:23.97    9  
      33.74   37.32   36.62   36.29                                
  2 SCHAEFER, DANIELLE        14 NORTH BALTIMORE      2:25.39    2:24.18    7  
      32.19   36.52   37.63   37.84                                
  3 LYNCH, KATIE              14 SHARKS               2:27.99    2:25.91    6  
      32.53   37.25   38.64   37.49                                
  4 STAUB, ANDREA             13 NORTH BALTIMORE      2:30.45    2:26.89    5  
      34.24   37.36   38.10   37.19                                
  5 WHITE, MAGGIE             14 NORTH BALTIMORE      2:36.69    2:33.11    4  
      35.26   38.90   39.54   39.41                                
  6 ROMAN, FRANKIE            13 NORTH BALTIMORE      2:36.95    2:34.90    3  
      35.91   39.40   39.91   39.68                                
  7 YEH, JOANNA               13 MONOCACY             2:39.38    2:36.03    2  
      35.39   39.10   40.34   41.20                                
  8 INGLES, KATY              13 COAST GUARD          2:40.01    2:36.72    1  
      35.37   39.93   40.90   40.52                                
 
Event 59  Girls 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 SCHAEFER, DANIELLE        14 NORTH BALTIMORE      2:24.56    2:25.39  
      32.68   36.34   37.87   38.50                                
  2 MCBRIEN, KRISTEN          14 NORTH BALTIMORE      2:27.80    2:27.62  
      34.66   38.22   37.51   37.23                                
  3 LYNCH, KATIE              14 SHARKS               2:29.22    2:27.99  
      33.35   37.78   38.51   38.35                                
  4 STAUB, ANDREA             13 NORTH BALTIMORE      2:26.89    2:30.45  
      35.15   38.61   38.65   38.04                                
  5 BROWN, MAGGIE             14 NORTH BALTIMORE      2:31.34    2:33.10  
      35.97   38.57   39.15   39.41                                
  6 WHITE, MAGGIE             14 NORTH BALTIMORE      2:35.86    2:36.69  
      36.50   39.92   40.05   40.22                                
  7 ROMAN, FRANKIE            13 NORTH BALTIMORE      2:36.43    2:36.95  
      36.47   39.72   40.23   40.53                                
  8 YEH, JOANNA               13 MONOCACY             2:35.55    2:39.38  
      36.99   40.79   40.70   40.90                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 INGLES, KATY              13 COAST GUARD          2:34.92    2:40.01  
      36.11   40.67   42.15   41.08                                
 10 RENTO, NICOLE             13 COAST GUARD          2:40.83    2:41.00  
      36.58   41.33   42.01   41.08                                
-------------------------------------------------------------------------
 11 PINE, CAITLIN             14 ODAC                 2:40.52   J2:41.23  
      36.43   41.02   42.14   41.64                                
 12 KASOFF, LAUREN            13 NORTH BALTIMORE      2:40.29   J2:41.23  
      37.00   40.49   41.69   42.05                                
 13 SCHWEITZER, HALEY         13 WAC                  2:37.55    2:42.27  
      36.99   41.38   41.82   42.08                                
 14 WHEELOCK, MEGHAN          14 WAC                  2:39.95    2:43.07  
      38.10   41.70   42.05   41.22                                
 15 PAGAN, SHELBY             14 QDD                  2:43.95    2:45.45  
      37.05   42.38   43.22   42.80                                
 16 MCCARTER, AMANDA          14 COAST GUARD          2:38.47    2:45.47  
      38.45   41.99   42.62   42.41                                
 17 KNOTTS, MEGAN             13 WAC                  2:39.69    2:45.83  
      38.07   42.18   43.20   42.38                                
 18 MURPHY, REGAN             13 COAST GUARD          2:46.74    2:46.79  
      37.40   41.89   42.93   44.57                                
 19 VAN-DERPOEL, BROOKE       13 MONOCACY             2:47.92    2:47.18  
      37.80   42.06   43.62   43.70                                
 20 ZELL, CASEY               13 QDD                  2:47.94    2:47.25  
      39.01   42.40   42.52   43.32                                
 21 NAKANO, THAISA            14 CCA                  2:45.38    2:47.40  
      39.29   42.56   42.68   42.87                                
 22 OUTLAW, KATHRYN           14 SHARKS               2:58.58    2:48.09  
      38.36   42.56   43.99   43.18                                
 23 GERLAK, ANNEKE            13 NORTH BALTIMORE      2:45.94    2:48.14  
      38.36   41.69   44.13   43.96                                
 24 MORRISON, ADDY            13 COAST GUARD          2:42.31    2:48.51  
      39.54   42.98   43.32   42.67                                
 25 ANDERSON, ASHLEY          13 CCA                  2:47.35    2:49.99  
      38.47   43.53   43.79   44.20                                
 26 KLIEWER, KAITLYN          14 NAVAL ACADEMY        2:53.90    2:56.69  
      40.89   44.54   45.53   45.73                                
 27 LEDDY, KIERA              13 QDD                  2:48.27    3:00.38  
      40.51   46.60   46.59   46.68                                
 28 FARRELL, KATIE            13 CCA                  3:03.38    3:02.61  
      41.44   45.93   47.38   47.86                                
 -- BURGHARDT, EMILY          14 ODAC                 2:46.41         DQ  
      38.56   43.27   45.14   45.19                                
 -- SCHAFFER, RACHAEL         13 NORTH BALTIMORE      2:33.07         NS  
 
Event 60  Boys 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 RODDY, SEAN               14 NORTH BALTIMORE      2:14.39    2:12.12    9  
      30.13   33.67   35.01   33.31                                
  2 BRANDT, JOSHUA            14 QDD                  2:28.75    2:23.36    7  
      31.40   35.98   37.86   38.12                                
  3 JOLISSAINT, JOE           13 COAST GUARD          2:27.42    2:24.77    6  
      32.51   36.29   37.97   38.00                                
  4 LACY, REX                 14 ODAC                 2:28.54    2:26.83    5  
      33.67   37.12   37.99   38.05                                
  5 DUNNIGAN, SEAN            14 NORTH BALTIMORE      2:30.28    2:28.67    4  
      34.62   37.53   38.31   38.21                                
  6 SKIPPER, ADAM             14 COAST GUARD          2:31.12    2:28.70    3  
      33.61   37.40   38.40   39.29                                
  7 VOGEL, JOE                13 NAVAL ACADEMY        2:32.93    2:35.29    2  
      36.46   39.50   39.81   39.52                                
 -- HOPKINS, CHRISTOPHER      14 SHARKS               2:32.54         DQ  
      32.79   37.83   39.55   38.95                                
 
Event 60  Boys 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 RODDY, SEAN               14 NORTH BALTIMORE      2:15.39    2:14.39  
      30.42   33.90   34.96   35.11                                
  2 JOLISSAINT, JOE           13 COAST GUARD          2:27.84    2:27.42  
      33.07   37.70   38.43   38.22                                
  3 LACY, REX                 14 ODAC                 2:31.84    2:28.54  
      34.10   38.13   37.98   38.33                                
  4 BRANDT, JOSHUA            14 QDD                  2:31.44    2:28.75  
      32.38   37.08   39.69   39.60                                
  5 DUNNIGAN, SEAN            14 NORTH BALTIMORE      2:31.48    2:30.28  
      35.08   38.09   38.40   38.71                                
  6 SKIPPER, ADAM             14 COAST GUARD          2:34.76    2:31.12  
      34.71   38.51   39.84   38.06                                
  7 HOPKINS, CHRISTOPHER      14 SHARKS               2:28.96    2:32.54  
      32.96   39.05   39.98   40.55                                
  8 VOGEL, JOE                13 NAVAL ACADEMY        2:36.42    2:32.93  
      35.93   38.98   39.84   38.18                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 ZOLI, PAUL                14 NORTH BALTIMORE      2:37.62    2:35.44  
      35.37   39.73   40.69   39.65                                
 10 WALMAN, ZACHARY           14 QDD                  2:37.72    2:36.00  
      34.68   39.54   40.31   41.47                                
-------------------------------------------------------------------------
 11 MCCORMICK, SEAN           14 COAST GUARD          2:35.17    2:37.58  
      34.78   39.71   42.04   41.05                                
 12 LEIPZIG, JORDAN           13 CCA                  2:42.88    2:41.49  
      36.18   41.69   41.03   42.59                                
 13 MUNSON, LUKE              13 CCA                  2:44.71    2:43.59  
      38.50   40.99   42.12   41.98                                
 14 HARKINS, GRANT            14 COAST GUARD          2:52.76    2:45.20  
      37.67   42.31   41.97   43.25                                
 15 KNUDSEN, CHUCKIE          13 NORTH BALTIMORE      2:51.75    2:47.28  
      36.59   41.89   43.54   45.26                                
 16 COOK, CONNOR              14 QDD                  2:47.69    2:47.79  
      38.01   43.45   44.51   41.82                                
 17 BROWN, DAVIS              13 NORTH BALTIMORE      2:45.30    2:48.06  
      38.25   42.81   43.20   43.80                                
 18 LEE, JOHN                 13 MONOCACY             2:46.32    2:48.47  
      38.03   42.68   43.76   44.00                                
 19 ELIFF, CONNOR             13 MONOCACY             2:46.73    2:51.08  
      38.17   43.59   44.12   45.20                                
 20 OJARD, DANIEL             13 NORTH BALTIMORE      2:53.81    2:52.78  
      40.09   43.82   44.66   44.21                                
 21 SORENSON, TOM             13 SHARKS                    NT    2:57.67  
      35.69   45.34   49.06   47.58                                
 22 BROADWELL, ALAN           14 CCA                  3:12.82    3:03.23  
      39.80   46.13   49.56   47.74                                
 23 MULLENAX, ANDREW          14 NORTH BALTIMORE      3:05.01    3:06.47  
      41.38   47.30   48.92   48.87                                
 -- MARKOWITZ, JON            13 NORTH BALTIMORE      2:54.28         DQ  
      39.00   43.89   45.06   44.31                                
 -- LONGENECKER, ZAC          13 NORTH BALTIMORE      3:05.01         DQ  
      42.66   47.51   49.82   47.51                                
 -- RILEY, TOM                13 NORTH BALTIMORE      3:02.41         NS  
 -- LONGENECKER, IAN          13 NORTH BALTIMORE      3:40.01         NS  
 
Event 61  Girls Open 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 KING, MICHELE             17 NORTH BALTIMORE      2:23.07    2:18.01    9  
      30.85   35.13   36.38   35.65                                
  2 BOYER, PAIGE              15 WAC                  2:27.58    2:21.99    7  
      32.40   35.68   36.50   37.41                                
  3 LINKENAUGER, ANNA         17 WAC                  2:26.94    2:24.44    6  
      33.09   36.24   37.22   37.89                                
  4 MEYER, ABBY               17 MONOCACY             2:26.65    2:24.67    5  
      33.41   36.70   36.98   37.58                                
  5 PELOQUIN, KELLY           17 NORTH BALTIMORE      2:25.33    2:26.74    4  
      32.56   37.50   38.63   38.05                                
  6 KNAPIK, ASHLEY            17 NORTH BALTIMORE      2:25.48    2:28.05    3  
      34.01   36.48   38.14   39.42                                
  7 FOURNIER, LINDSAY         17 WAC                  2:31.03    2:29.11    2  
      34.51   37.10   38.25   39.25                                
  8 THORESEN, KIMBERLY        16 QDD                  2:30.99    2:30.51    1  
      34.14   38.22   38.68   39.47                                
B - Final
  9 STEWART, SARA             17 WAC                  2:33.88    2:28.53  
      34.40   37.68   38.32   38.13                                
 10 BLACK, ELIZABETH          15 CCA                  2:32.78    2:30.62  
      34.32   38.20   38.89   39.21                                
 11 AICHELE, ALLISON          17 MONOCACY             2:31.54    2:30.79  
      35.32   38.82   39.08   37.57                                
 12 LEWIS, KIM                17 COAST GUARD          2:31.42    2:31.80  
      34.95   38.56   39.07   39.22                                
 13 GILL, MEGAN               16 QDD                  2:33.47    2:33.29  
      35.25   38.81   39.47   39.76                                
 14 NORMAN, JENNIFER          16 QDD                  2:35.08    2:33.31  
      33.99   38.77   40.06   40.49                                
 15 ALLES, COURTNEY           17 QDD                  2:31.05    2:33.34  
      34.36   38.77   39.70   40.51                                
 16 DOBRZANSKI, CASSIE        16 MONOCACY             2:34.01    2:33.86  
      34.16   39.38   40.16   40.16                                
 
Event 61  Girls Open 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 KING, MICHELE             17 NORTH BALTIMORE      2:22.34    2:23.07  
      31.36   36.59   37.62   37.50                                
  2 PELOQUIN, KELLY           17 NORTH BALTIMORE      2:17.87    2:25.33  
      33.96   36.02   37.34   38.01                                
  3 KNAPIK, ASHLEY            17 NORTH BALTIMORE      2:22.21    2:25.48  
      33.64   36.96   37.20   37.68                                
  4 MEYER, ABBY               17 MONOCACY             2:25.40    2:26.65  
      34.22   37.22   37.66   37.55                                
  5 LINKENAUGER, ANNA         17 WAC                  2:25.57    2:26.94  
      32.97   37.20   38.07   38.70                                
  6 BOYER, PAIGE              15 WAC                  2:25.57    2:27.58  
      33.45   37.32   38.15   38.66                                
  7 THORESEN, KIMBERLY        16 QDD                  2:29.46    2:30.99  
      34.92   38.54   39.13   38.40                                
  8 FOURNIER, LINDSAY         17 WAC                  2:28.28    2:31.03  
      34.82   38.96   37.76   39.49                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 ALLES, COURTNEY           17 QDD                  2:33.22    2:31.05  
      34.89   38.58   39.17   38.41                                
 10 LEWIS, KIM                17 COAST GUARD          2:28.97    2:31.42  
      34.90   38.66   39.05   38.81                                
 11 AICHELE, ALLISON          17 MONOCACY             2:27.16    2:31.54  
      34.85   38.28   39.00   39.41                                
 12 BLACK, ELIZABETH          15 CCA                  2:32.54    2:32.78  
      35.68   39.39   39.04   38.67                                
 13 GILL, MEGAN               16 QDD                  2:33.66    2:33.47  
      35.59   39.17   39.30   39.41                                
 14 STEWART, SARA             17 WAC                  2:33.81    2:33.88  
      35.89   39.19   39.86   38.94                                
 15 DOBRZANSKI, CASSIE        16 MONOCACY             2:29.25    2:34.01  
      35.16   39.70   39.33   39.82                                
 16 NORMAN, JENNIFER          16 QDD                  2:39.94    2:35.08  
      35.13   39.95   40.71   39.29                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 HOM, MOLLY                15 COAST GUARD          2:32.98    2:35.77  
      36.32   39.21   39.97   40.27                                
 18 GUNTNER, LAUREN           16 NORTH BALTIMORE      2:33.23    2:36.47  
      35.73   39.24   40.27   41.23                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 PAULES, ABBY              17 NORTH BALTIMORE      2:38.64    2:36.89  
      35.93   39.51   40.78   40.67                                
 20 HERNANDEZ, MELANIE        16 SHARKS               2:31.51    2:37.06  
      35.53   39.79   40.82   40.92                                
 21 BITTNER, MEGAN            17 ODAC                 2:32.76    2:37.33  
      35.77   39.64   40.64   41.28                                
 22 STEPHENS, KERRY           15 NORTH BALTIMORE      2:35.06    2:37.56  
      35.81   39.98   40.40   41.37                                
 23 SWEETNAM, HOPE            16 COAST GUARD          2:35.31    2:37.70  
      36.29   40.22   40.70   40.49                                
 24 MEREDITH, GRACE           16 NORTH BALTIMORE      2:30.40    2:38.03  
      37.12   39.03   41.49   40.39                                
 25 HUGHES, GEM               17 NORTH BALTIMORE      2:38.98    2:38.65  
      36.89   40.74   40.25   40.77                                
 26 JONES, ASHLEY             17 COAST GUARD B        2:33.63    2:38.86  
      35.98   40.09   41.13   41.66                                
 27 SMITH, CARTER             15 CCA                  2:36.02    2:38.94  
      37.29   40.48   40.72   40.45                                
 28 AUSTIN, MEGGIE            15 CCA                  2:38.38    2:39.15  
      36.63   40.21   40.56   41.75                                
 29 HAMMERSLEY, CAITLIN       16 QDD                  2:35.63    2:39.44  
      36.69   40.27   41.04   41.44                                
 30 GOULD, ALLISON            17 NORTH BALTIMORE      2:37.34    2:40.69  
      36.30   40.15   41.63   42.61                                
 31 VANKERCKHOVE, DANI        15 CCA                  2:42.53    2:41.26  
      36.42   40.64   41.40   42.80                                
 32 PORTER, JULIANA           15 ODAC                 2:39.85    2:41.48  
      36.14   40.67   41.73   42.94                                
 33 PETZOLD, CHRISSY          16 NAVAL ACADEMY        2:45.18    2:43.54  
      37.79   41.57   42.10   42.08                                
 34 MINER, SAM                15 MONOCACY             2:43.44    2:44.64  
      37.66   42.08   43.07   41.83                                
 35 OBUCHOWSKI, MARISA        15 NORTH BALTIMORE      2:42.26    2:44.82  
      38.80   41.95   42.30   41.77                                
 36 DOWN, ASHLEY              14 NORTH BALTIMORE      2:47.35    2:46.56  
      37.56   43.03   42.44   43.53                                
 37 WOODY, MICHELLE           15 CCA                  2:48.88    2:46.74  
      39.56   42.05   42.94   42.19                                
 38 TALKINGTON, ERIN          17 ODAC                 2:52.63    2:48.23  
      38.91   42.14   43.28   43.90                                
 39 BACON, HOLLY              17 WAC                  2:40.68    2:48.62  
      38.33   42.53   43.42   44.34                                
 40 OPGRAND, MELINDA          15 ODAC                 2:46.79    2:48.78  
      37.95   42.34   43.28   45.21                                
 41 SERFLING, KATIE           15 MONOCACY             2:41.28    2:49.15  
      38.58   42.57   44.42   43.58                                
 42 DUNBAR, KELLY             16 WAC                  2:36.72    2:51.12  
      37.42   43.91   45.35   44.44                                
 43 MANNING, PATRICIA         13 NORTH BALTIMORE      2:58.36    2:52.37  
      39.35   44.26   44.48   44.28                                
 44 KECSKES, LAUREN           13 NORTH BALTIMORE      2:50.95    2:53.23  
      39.97   43.53   45.11   44.62                                
 45 MELO, KATELYN             17 COAST GUARD B        2:38.60    2:53.60  
      39.04   43.67   44.97   45.92                                
 46 HARRINGTON, NANCY         15 NORTH BALTIMORE      2:50.01    2:54.07  
      40.20   44.97   44.23   44.67                                
 47 STEUERMAN, LAURA          13 NORTH BALTIMORE      2:53.71    2:57.13  
      39.67   46.06   46.11   45.29                                
 48 OBUCHOWSKI, ILANA         14 NORTH BALTIMORE      3:00.68    3:01.57  
      40.86   45.55   47.32   47.84                                
 -- MARSHBURN, HANNAH         17 NAVAL ACADEMY        2:46.18         NS  
 -- DAVIES, GWEN              16 NORTH BALTIMORE      2:54.90         NS  
 
Event 62  Boys Open 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 HILLS, RICHARD            16 NORTH BALTIMORE      2:08.28    2:04.15    9  
      28.86   31.40   31.75   32.14                                
  2 COOK, NEVIN               16 QDD                  2:10.18    2:07.84    7  
      28.89   32.02   33.62   33.31                                
  3 CROSS, JOEL               22 COAST GUARD          2:09.45    2:07.87    6  
      29.43   32.00   32.66   33.78                                
  4 KOBB, JORDAN              17 NORTH BALTIMORE      2:12.29    2:11.44    5  
      30.30   33.80   33.71   33.63                                
  5 BULKLEY, ADAM             18 NORTH BALTIMORE      2:11.51    2:12.38    4  
      29.91   33.80   34.63   34.04                                
  6 HARKINS, SCOTT            18 COAST GUARD          2:11.88    2:13.98    3  
      29.78   34.66   34.85   34.69                                
  7 SHIELDS, JOHN             18 NORTH BALTIMORE      2:15.51    2:14.28    2  
      30.20   33.63   34.77   35.68                                
  8 HENNESSY, KEVIN           17 COAST GUARD          2:16.47    2:19.87    1  
      31.32   34.93   36.30   37.32                                
B - Final
  9 WILCOX, MASON             15 COAST GUARD          2:18.04    2:13.17  
      30.50   33.52   34.07   35.08                                
 10 SHERMAN, ETHAN            17 WAC                  2:20.04    2:15.90  
      30.16   34.31   35.75   35.68                                
 11 HARKINS, BRENT            16 COAST GUARD          2:19.92    2:16.64  
      31.13   34.97   35.38   35.16                                
 12 OSORIO, FELIPE            15 SHARKS               2:18.71    2:19.04  
      31.14   34.27   36.55   37.08                                
 13 LONG, FRANK               17 NORTH BALTIMORE      2:17.96    2:19.24  
      31.38   34.41   36.45   37.00                                
 14 BAIR, ADAM                16 CCA                  2:21.19    2:19.88  
      31.49   35.60   36.11   36.68                                
 15 WILES, BRIAN              19 QDD B                2:21.69    2:21.23  
      31.49   35.66   36.76   37.32                                
 16 CARLSON, DAVID            17 WAC                  2:18.37    2:21.46  
      30.60   35.87   37.70   37.29                                
 
Event 62  Boys Open 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 HILLS, RICHARD            16 NORTH BALTIMORE      2:07.26    2:08.28  
      29.64   32.26   33.12   33.26                                
  2 CROSS, JOEL               22 COAST GUARD          2:01.98    2:09.45  
      28.88   33.17   33.37   34.03                                
  3 COOK, NEVIN               16 QDD                  2:10.88    2:10.18  
      29.44   32.81   33.48   34.45                                
  4 BULKLEY, ADAM             18 NORTH BALTIMORE      2:09.60    2:11.51  
      29.86   33.23   34.26   34.16                                
  5 HARKINS, SCOTT            18 COAST GUARD          2:10.86    2:11.88  
      29.74   33.77   34.50   33.87                                
  6 KOBB, JORDAN              17 NORTH BALTIMORE      2:10.50    2:12.29  
      30.59   33.46   34.48   33.76                                
  7 SHIELDS, JOHN             18 NORTH BALTIMORE      2:13.88    2:15.51  
      30.27   34.15   35.26   35.83                                
  8 FIELD, PARKER             16 WAC                  2:18.89    2:16.18  
      30.80   34.20   35.58   35.60                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 HENNESSY, KEVIN           17 COAST GUARD          2:12.33    2:16.47  
      30.95   34.17   35.20   36.15                                
 10 LONG, FRANK               17 NORTH BALTIMORE      2:17.72    2:17.96  
      30.87   34.46   36.04   36.59                                
 11 WILCOX, MASON             15 COAST GUARD          2:16.00    2:18.04  
      31.30   34.84   35.89   36.01                                
 12 CARLSON, DAVID            17 WAC                  2:20.09    2:18.37  
      30.55   34.83   36.80   36.19                                
 13 OSORIO, FELIPE            15 SHARKS               2:17.61    2:18.71  
      30.79   34.94   35.85   37.13                                
 14 HARKINS, BRENT            16 COAST GUARD          2:15.73    2:19.92  
      32.10   35.18   36.40   36.24                                
 15 SHERMAN, ETHAN            17 WAC                  2:24.43    2:20.04  
      30.73   35.89   37.38   36.04                                
 16 BAIR, ADAM                16 CCA                  2:26.83    2:21.19  
      32.02   36.28   35.92   36.97                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 WILES, BRIAN              19 QDD B                2:17.12    2:21.69  
      31.32   35.50   37.06   37.81                                
 18 SHEA, TOMMY               15 NAVAL ACADEMY        2:20.32    2:24.44  
      33.49   36.93   36.74   37.28                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 CULP, MIKE                16 ODAC                 2:25.21    2:26.95  
      32.97   37.01   38.22   38.75                                
 20 KIM, JOSHUA               15 MONOCACY             2:26.90    2:27.49  
      34.76   37.07   37.81   37.85                                
 21 ADAMS, DREW               16 CCA                  2:35.90    2:28.48  
      33.73   37.56   38.59   38.60                                
 22 SHOLANDER, MATTHEW        15 NORTH BALTIMORE      2:31.93    2:28.85  
      35.29   38.38   37.58   37.60                                
 23 OUZTS, WILL               18 COAST GUARD B        2:16.78    2:29.98  
      32.04   37.25   39.53   41.16                                
 24 SAKELL, NICK              16 NORTH BALTIMORE      2:36.49    2:30.62  
      34.00   38.72   38.56   39.34                                
 25 CARTER, LAKE              15 COAST GUARD          2:22.09    2:31.02  
      34.03   37.76   40.08   39.15                                
 26 GUZIK, CALEB              15 ODAC                 2:24.00    2:32.23  
      33.00   38.98   40.19   40.06                                
 27 NIEBUHR, KYLE             17 NORTH BALTIMORE      2:30.56    2:33.42  
      33.93   39.33   39.92   40.24                                
 28 ZABLOCKI, DAVID           16 NORTH BALTIMORE      2:39.76    2:34.01  
      35.35   39.32   39.67   39.67                                
 29 BASEHORE, BRANDON         17 WAC                  2:23.52    2:34.05  
      33.32   38.33   40.61   41.79                                
 30 BURKE, BRIAN              15 CCA                  2:41.65    2:37.85  
      35.99   40.27   40.50   41.09                                
 31 CONNELL, ALLAN            16 NORTH BALTIMORE      2:40.93    2:40.37  
      34.79   40.41   41.34   43.83                                
 32 WHITE, THOMAS             17 SHARKS               2:41.74    2:40.94  
      35.66   40.88   41.95   42.45                                
 -- WILDER, BRANDON           16 COAST GUARD          2:25.99         DQ  
      34.67   38.04   38.84   38.99                                
 -- SPATH, KEVIN              16 NORTH BALTIMORE      2:10.65         DQ  
      30.53   33.73   34.82   35.21                                
 -- LINKENAUGER, KURT         15 WAC                  2:21.03         NS  
 -- SIEVERS, BO               16 NORTH BALTIMORE      2:23.96         NS  
 -- SALEH, MOMO               15 SHARKS               2:26.71         NS  
 -- BAKER, ADAM               16 CCA                       NT         NS  
 -- BRABSON, ANDY             17 MONOCACY             2:10.71         NS  
 
Event 63  Girls 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 RUNK, GABRIELLE           10 NORTH BALTIMORE        32.92      33.58    9  
  2 PARSONS, DEANNA           10 NORTH BALTIMORE        33.27      34.05    7  
  3 FARRUGIA, MOLLY           10 NORTH BALTIMORE        35.58      34.94    6  
  4 HANNA, MCKAY              10 COAST GUARD            34.44      35.10    5  
  5 HYRKAS, CHRISTINA         10 MONOCACY               36.13      35.49    4  
  6 JAMES, LAUREN              9 MONOCACY               36.47      35.59    3  
  7 PLOWMAN, EMILY            10 ODAC                   36.47      35.92    2  
 -- BROWN, MADISON            10 NORTH BALTIMORE        35.28         DQ  
 
Event 63  Girls 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 RUNK, GABRIELLE           10 NORTH BALTIMORE        32.92      32.92  
  2 PARSONS, DEANNA           10 NORTH BALTIMORE        34.23      33.27  
  3 HANNA, MCKAY              10 COAST GUARD            34.61      34.44  
  4 BROWN, MADISON            10 NORTH BALTIMORE        34.45      35.28  
  5 FARRUGIA, MOLLY           10 NORTH BALTIMORE        34.80      35.58  
  6 HYRKAS, CHRISTINA         10 MONOCACY               35.14      36.13  
  7 PLOWMAN, EMILY            10 ODAC                   37.06      36.47  
  7 JAMES, LAUREN              9 MONOCACY               38.25      36.47  
-------------------------------------------------------------------------
  9 CLOUD, JACLYN              9 SHARKS                 39.98      36.54  
 10 HOPPE, REBECCA            10 COAST GUARD            37.17      36.78  
-------------------------------------------------------------------------
 11 SALVATORI, CRISTIANA      10 NORTH BALTIMORE        39.15      37.14  
 12 WELTMAN, SARAH            10 MONOCACY               39.50      37.16  
 13 CASOLA, GRACE             10 CCA                    37.77      37.19  
 14 SINOSKY, KENDALL           9 NORTH BALTIMORE        38.08      38.19  
 15 DELHIERRO, GABRIELLA      10 NORTH BALTIMORE        37.14      38.23  
 16 BURNS, JENINE             10 ODAC                   40.18      38.40  
 17 BIXLER, ALYSSA             9 NORTH BALTIMORE        38.52      38.50  
 18 RUNK, JULIANNA             9 NORTH BALTIMORE        37.49      38.58  
 19 ESCOBAR, MARY BERNADETTE   9 ODAC                   40.42      38.62  
 20 KELLY, EMILY               9 QDD                    39.66      38.64  
 21 SCHMITZ, KARALINE         10 QDD                    38.87      38.85  
 22 HANS, SARAH               10 CCA                    38.70      38.90  
 23 CATON, RACHEL              9 NAVAL ACADEMY          39.84      39.32  
 24 PAGE, LINDSEY             10 WAC                    37.55      39.35  
 25 MARUCA, BRITTANY          10 MONOCACY               38.99      39.45  
 26 CARROLL, NATALIE          10 SHARKS                 38.98      39.66  
 27 POLLACK, MARGARET          9 NORTH BALTIMORE        40.25      39.93  
 28 GHARBO, ALEX              10 COAST GUARD            38.87      40.01  
 29 FRIAS, CRISTINA            9 SHARKS                 38.12      40.47  
 30 KASOFF, BROOKE            10 NORTH BALTIMORE        41.12      40.55  
 31 MORROW, ERIN               9 WAC                    42.05      40.83  
 32 HABEEB, HANNAH             9 ODAC                   42.06      41.33  
 33 PEZZA, HANNAH              9 QDD                    51.08      41.93  
 34 PURNELL, ELIZABETH        10 NORTH BALTIMORE        39.23      42.00  
 35 HUTCHINSON, ANNIE          9 NORTH BALTIMORE        39.31      42.14  
 36 GALLAGHER, MAGGIE         10 NORTH BALTIMORE        42.61      42.24  
 37 WHITE, KIRSTEN             9 COAST GUARD            44.79      42.51  
 38 BROADWELL, KELSEY         10 CCA                    41.77      42.60  
 39 CLARY, CAROLINE           10 ODAC                   42.41      42.83  
 40 BIELSKI, MADELINE         10 NORTH BALTIMORE        43.78      43.31  
 41 O'BIER, TARA               9 QDD                    44.08      43.84  
 42 DOUGLAS, ALYSSA           10 QDD                    41.82      44.17  
 43 MINICK, EMILY              9 QDD                    41.10      44.24  
 44 ROGERS, SARA               9 SHARKS                 44.23      44.37  
 45 FIX, MEGAN                10 NORTH BALTIMORE        42.50      44.65  
 46 NORWOOD, KATIE            10 NORTH BALTIMORE        45.96      44.66  
 47 YOUNISS, GABRIELA         10 NORTH BALTIMORE        43.09      44.84  
 48 GODWIN, KATHLEEN          10 NORTH BALTIMORE        47.76      45.11  
 49 RYAN, CASEY                9 NORTH BALTIMORE        44.64      46.52  
 50 HAMPSON, ELIZABETH        10 NORTH BALTIMORE        45.41      46.87  
 51 LONGENECKER, TESS         10 NORTH BALTIMORE        47.01      47.15  
 52 MCCOMAS, HALEY             9 NORTH BALTIMORE        43.68      47.24  
 53 MCCAWLEY, FORESTT         10 NORTH BALTIMORE        48.01      47.98  
 
Event 64  Boys 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 KOLOVICH, EVAN            10 MONOCACY               32.02      31.88    9  
  2 SILVERMAN, IAN            10 NORTH BALTIMORE        33.39      33.39    7  
  3 MERNIN, ETHAN             10 QDD                    34.50      34.95    6  
  4 KENNEDY, BEN              10 CCA                    35.79      35.72    5  
  5 COSGAREA, ALEC            10 NORTH BALTIMORE        35.12      35.80    4  
  6 CAMPBELL, HENRY            9 QDD                    35.98      36.43    3  
  7 FISHER, TAYLOR            10 WAC                    35.71      36.74    2  
  8 ADAMS, JARED              10 CCA                    36.69      36.99    1  
 
Event 64  Boys 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 KOLOVICH, EVAN            10 MONOCACY               32.42      32.02  
  2 SILVERMAN, IAN            10 NORTH BALTIMORE        32.86      33.39  
  3 MERNIN, ETHAN             10 QDD                    35.86      34.50  
  4 COSGAREA, ALEC            10 NORTH BALTIMORE        34.45      35.12  
  5 FISHER, TAYLOR            10 WAC                    38.09      35.71  
  6 KENNEDY, BEN              10 CCA                    36.44      35.79  
  7 CAMPBELL, HENRY            9 QDD                    38.16      35.98  
  8 ADAMS, JARED              10 CCA                    38.31      36.69  
-------------------------------------------------------------------------
  9 CLOUD JR, GEOFFREY        10 SHARKS                 38.45      37.13  
 10 JOHNSON, BRENNAN          10 NORTH BALTIMORE        37.88      37.86  
-------------------------------------------------------------------------
 11 HOWARD, ANDREW            10 MONOCACY               40.78      38.31  
 12 KOHLER, CHRIS             10 NORTH BALTIMORE        36.22      38.52  
 13 DANIELSON, MAX            10 ODAC                   41.24      39.12  
 14 STEPHENS, HENRY           10 NORTH BALTIMORE        41.25      39.14  
 15 WALLACE, MATTHEW          10 WAC                    38.43      39.39  
 16 MCCLELLAN, CONNOR          9 MONOCACY               40.66      39.54  
 17 REYNOLDS, MITCH            9 MONOCACY               43.19      39.79  
 18 LYNN, TUCKER               9 WAC                    42.03      40.21  
 19 JENKINS, JACOB            10 NORTH BALTIMORE        39.80      40.31  
 20 GUEVARA, BRANDON          10 ODAC                   42.63      40.36  
 21 RUSSO, DOMINIC             9 CCA                    44.55      40.43  
 22 COLLEY, GAVIN              9 NAVAL ACADEMY          42.10      40.48  
 23 REGENBOGEN, DALTON        10 QDD                    37.92      40.57  
 24 FAUST, MICHAEL            10 QDD                    40.38      40.77  
 25 RODDY, COLIN              10 NORTH BALTIMORE        45.15      41.27  
 26 SANDERSON, COLE           10 WAC                    41.26      41.36  
 27 CAMPBELL, LOGAN           10 QDD                    40.24      41.39  
 28 JOHNSON, DEAN              8 COAST GUARD B          41.52      41.44  
 29 GILLIN, HUNTER            10 NORTH BALTIMORE        39.35      41.46  
 30 ENQUIST, JOHN             10 SHARKS                 42.61      42.09  
 31 COLKET, MATTHEW           10 MONOCACY               42.49      42.21  
 32 SEITZ-BROWN, JEREMY        9 NORTH BALTIMORE        41.46      42.47  
 33 PETERSON, ROBERT          10 SHARKS                 40.49      42.59  
 34 WILLIAMS, MITCH            9 NORTH BALTIMORE        40.99      42.69  
 35 BERNSTEIN, JACOB           9 MONOCACY                  NT      43.71  
 36 COSGAREA, WILL             9 NORTH BALTIMORE        45.32      44.59  
 37 PRUITT, AJ                10 NORTH BALTIMORE        45.06      45.25  
 38 MARX, BRAD                10 NORTH BALTIMORE        44.55      45.39  
 39 MCCONNELL, LOGAN          10 ODAC                   48.10      46.08  
 40 KNAPP, KYLE               10 MONOCACY                  NT      46.13  
 41 IKE, OSCAR                 8 SHARKS                 49.41      46.78  
 -- LARSON, DAVID              9 MONOCACY               42.60         DQ  
 -- COLKET, THOMAS            10 MONOCACY               41.14         NS  
 
Event 65  Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 WHITE, SARAH              12 ODAC                   30.91      29.94    9  
  2 JOHNSON, HEATHER          12 COAST GUARD            30.36      30.24    7  
  3 O'CONNELL, KATIE          12 COAST GUARD            30.65      30.31    6  
  4 FREELAND, OLIVIA          11 WAC                    31.10      30.81    5  
  5 HAYNES, NICOLE            12 QDD                    31.01      31.00    4  
  6 WARD, COLLEEN             12 COAST GUARD            31.17      31.05    3  
  7 ROSSICK, CHELSEA          11 MONOCACY               31.69      31.56    2  
  8 THOMAS, KATIE             12 ODAC                   31.84      31.88    1  
 
Event 65  Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 JOHNSON, HEATHER          12 COAST GUARD            31.42      30.36  
  2 O'CONNELL, KATIE          12 COAST GUARD            31.00      30.65  
  3 WHITE, SARAH              12 ODAC                   31.62      30.91  
  4 HAYNES, NICOLE            12 QDD                    31.85      31.01  
  5 FREELAND, OLIVIA          11 WAC                    31.71      31.10  
  6 WARD, COLLEEN             12 COAST GUARD            30.93      31.17  
  7 ROSSICK, CHELSEA          11 MONOCACY               32.32      31.69  
  8 THOMAS, KATIE             12 ODAC                   32.05      31.84  
-------------------------------------------------------------------------
  9 WHITE, KAITLYN            11 COAST GUARD            33.06      32.22  
 10 KOLODGIE, KAIA            11 NORTH BALTIMORE        32.80      32.40  
-------------------------------------------------------------------------
 11 KOHLES, ELAINA            12 NORTH BALTIMORE        31.59      32.61  
 12 JAMES, DANIELLE           12 MONOCACY               33.44      32.64  
 13 KENNEDY, MADDIE           11 CCA                    35.12      32.90  
 14 SLEAR, CARA               12 NAVAL ACADEMY          32.10      32.92  
 15 BIXLER, CAROLINE          11 NORTH BALTIMORE        34.71      33.09  
 16 BORGERSEN, HANNE          11 MONOCACY               43.35      33.15  
 17 SANTIS, ALEXA             11 MONOCACY               33.77      33.16  
 18 CRAWFORD, JACKIE          11 CCA                    33.79      33.18  
 19 SHIDELER, AMANDA          12 WAC                    33.13      33.28  
 20 MACDONALD, ABBY           11 QDD                    34.35      33.31  
 21 REITER, MEGAN             12 NAVAL ACADEMY          34.42      33.52  
 22 LOPER, MADDIE             12 ODAC                   35.30      33.66  
 22 FRALEN, KATIE             12 QDD                    32.47      33.66  
 24 CAMPBELL, OLIVIA          11 NORTH BALTIMORE        36.81      33.71  
 25 LOUD, SHANNON             11 ODAC                   35.04      33.78  
 26 MONAHAN, BAILIE           11 QDD                    34.02      33.87  
 27 PFAFF, MORGAN             11 NORTH BALTIMORE        33.96      33.95  
 28 JARDINE, BRENNA           12 MONOCACY               34.15      33.97  
 29 GALLAGHER, KATIE          11 NORTH BALTIMORE        34.66      34.06  
 30 SHAWCROSS, BROOKE         11 WAC                    34.47      34.17  
 31 FRIAS, MARIANA            12 SHARKS                 35.12      34.21  
 32 ADAMS, GAIL               11 CCA                    35.40      34.38  
 33 PAGE, CHELSEA             12 WAC                    34.58      34.47  
 34 THOMAS, SARAH             11 NORTH BALTIMORE        35.58      34.50  
 35 BRANA, ALEXIS             12 QDD                    35.61      34.52  
 36 DAVY-COORE, KAYDRA        11 NORTH BALTIMORE        35.05      34.54  
 37 MCCLELLAN, SHANNON        11 MONOCACY               35.11      34.61  
 38 CADIGAN, MARY             12 NORTH BALTIMORE        35.77      34.69  
 39 GRAUMANN, ALAYNA          12 QDD                    34.18      34.76  
 40 VOGEL, ERIKA              11 NAVAL ACADEMY          37.26      34.87  
 41 MANTELLI, SOPHIE          11 NORTH BALTIMORE        35.85      34.90  
 42 YOHE, TARA                12 NORTH BALTIMORE        35.84      35.00  
 43 JIMENEZ, JESSICA          12 MONOCACY                  NT      35.11  
 44 HAYS, LIZ                 12 NORTH BALTIMORE        35.73      35.24  
 45 ZIELINSKI, KRISTEN        12 ODAC                   35.70      35.48  
 46 PHILLIPS, HAILEIGH        12 ODAC                   35.88      35.64  
 47 CIRILLO, CAROLINE         11 COAST GUARD            36.15      35.66  
 48 MESSERSMITH, ERIN         11 NORTH BALTIMORE        36.08      35.75  
 49 BUTLER, OONA              12 NORTH BALTIMORE        36.76      35.81  
 50 FRITZINGER, JULIANNA      12 NORTH BALTIMORE        36.21      36.45  
 51 KLIEWER, NICOLE           12 NAVAL ACADEMY          36.40      36.72  
 52 LE, JACQUELINE            11 NORTH BALTIMORE        36.99      37.18  
 53 BOWERS, SAVANNAH          12 ODAC                   37.68      37.22  
 53 MANNING, CATHRIN          11 NORTH BALTIMORE        36.40      37.22  
 55 BAIN, EMILY               11 ODAC                   37.03      37.35  
 56 VANKERCKHOVE, ANDIE       11 CCA                    38.60      37.67  
 57 ROGERS, NICOLE            11 SHARKS                 39.21      37.91  
 58 CARLSON BRATTON, KAYLA    11 SHARKS                 39.36      38.98  
 59 KAMAUFF, TESS             11 NORTH BALTIMORE        38.33      39.03  
 60 MCANDREWS, CLAIRE         11 NORTH BALTIMORE        40.95      39.97  
 61 SUMMERFIELD, CORA         11 NORTH BALTIMORE        40.31      40.77  
 62 IKE, CAROLINE             11 SHARKS                 38.41      40.94  
 63 JONES, MEGAN              11 ODAC                   43.66      41.96  
 64 BOROWY, AMANDA            11 NORTH BALTIMORE        40.49      43.41  
 -- SCHAFFER, SASHA           11 NORTH BALTIMORE        43.26         DQ  
 -- VORSELEN, TESS            12 SHARKS                 33.61         NS  
 -- SMITH, CASEY              11 NORTH BALTIMORE        38.66         NS  
 
Event 66  Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 DAVIS, DYLAN              12 NAVAL ACADEMY          28.85      28.49    9  
  2 KEGELMAN, CHRIS           12 COAST GUARD            29.52      29.62    7  
  3 SHANDRENKO, ARTEM         12 MONOCACY               30.32      29.82    6  
  4 BISSELL, LOGAN            12 COAST GUARD            30.04      30.09    5  
  5 BAILEY, PEYTON            11 COAST GUARD            30.11      30.32    4  
  6 LYNN, GARRET              11 WAC                    30.68      30.90    3  
  7 HEWITT, JOEY              12 WAC                    32.42      31.38    2  
  8 COLLEY, BEN               12 WAC                    32.14      31.41    1  
 
Event 66  Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 DAVIS, DYLAN              12 NAVAL ACADEMY          29.91      28.85  
  2 KEGELMAN, CHRIS           12 COAST GUARD            29.53      29.52  
  3 BISSELL, LOGAN            12 COAST GUARD            31.72      30.04  
  4 BAILEY, PEYTON            11 COAST GUARD            31.66      30.11  
  5 SHANDRENKO, ARTEM         12 MONOCACY               30.08      30.32  
  6 LYNN, GARRET              11 WAC                    30.72      30.68  
  7 COLLEY, BEN               12 WAC                    30.83      32.14  
  8 HEWITT, JOEY              12 WAC                    31.90      32.42  
-------------------------------------------------------------------------
  9 MARSTON, GEOFF            11 WAC                    32.05      32.44  
 10 BRITT, AUSTIN             12 CCA                    32.76      32.45  
-------------------------------------------------------------------------
 11 ADAMS, MARK               12 CCA                    32.49      32.68  
 12 HARTMAN, BRYCE            11 COAST GUARD            33.10      32.96  
 13 PICKARD, JACK             11 COAST GUARD            33.29      33.72  
 14 KALISZ, CHASE             11 NORTH BALTIMORE        31.65      33.74  
 15 MCGRORY, REILLY           11 QDD                    34.20      34.07  
 16 MORROW, MICHAEL           11 NORTH BALTIMORE        34.83      34.63  
 17 DROSSNER, JACOB           11 NORTH BALTIMORE        34.85      34.70  
 18 SMITH, ALEX               11 MONOCACY               34.24      34.72  
 19 WILLIAMS, CHASE           11 ODAC                   37.55      34.75  
 20 SMITH-JONES, AUSTIN       12 NAVAL ACADEMY          33.62      34.78  
 21 MINICK, GRANT             12 QDD                    36.99      34.89  
 22 HENDRICKS, TIM            12 COAST GUARD            35.65      34.93  
 23 POLLACK, JACK             11 NORTH BALTIMORE        35.23      35.24  
 24 DOYLE, JUSTIN             11 QDD                    34.80      35.39  
 25 RUSSO, SALVATORE          11 CCA                    35.20      35.42  
 26 DINGMAN, CHRISTOPHER      12 ODAC                   36.66      35.50  
 27 MCKENNEY, MATTHEW         12 NAVAL ACADEMY          34.12      35.54  
 28 KIM, MICHAEL              12 MONOCACY               35.53      35.57  
 29 FIX, RYAN                 11 NORTH BALTIMORE        36.15      35.65  
 30 BLACKWOOD, JOSEPH         12 ODAC                   35.93      35.83  
 31 MUSTAFA, ADAM             11 QDD                    35.47      36.34  
 32 QUAST, NATHANIEL          12 ODAC                   37.19      36.95  
 33 ELIAS, ALEX               12 NORTH BALTIMORE        38.30      37.06  
 34 HICKEY, COLLIN            12 NORTH BALTIMORE        43.15      37.37  
 35 CREEVY, TAYLOR            11 NAVAL ACADEMY          36.82      38.14  
 36 DUNNIGAN, JAKE            11 NORTH BALTIMORE        40.67      39.06  
 37 EVERS, LUKE               11 NORTH BALTIMORE        41.01      39.15  
 38 MADWED, ANDREW            12 SHARKS                 37.75      39.29  
 39 YEH, ERIC                 11 MONOCACY               40.62      39.47  
 40 KIM, JEREMY               11 MONOCACY               32.49      39.51  
 41 MULLALLY, SEAN            11 NORTH BALTIMORE        38.99      39.63  
 42 SUMMERFIELD, ALEC         12 NORTH BALTIMORE        39.49      40.15  
 43 NYE, CONNOR               12 QDD B                  39.18      40.23  
 44 ECK, MATTHEW              11 NORTH BALTIMORE        40.75      41.44  
 45 KECSKES, IAN              11 NORTH BALTIMORE        42.33      44.63  
 46 O'NEILL, NIC              12 NORTH BALTIMORE        45.95      46.21  
 -- MASTRACCI, TIM            12 COAST GUARD            33.39         DQ  
 -- OBUCHOWSKI, NOAH          11 NORTH BALTIMORE        37.35         NS  
 -- MUSTAFA, AMEEN            12 QDD B                  39.79         NS  
 -- APPEL, AUSTIN             11 NORTH BALTIMORE        37.12         NS  
 
Event 67  Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 LEE, FELICIA              13 NORTH BALTIMORE        57.48      56.36    9  
      27.51   28.85                                                
  2 KUCHERICH, JULIA          13 NORTH BALTIMORE      1:00.83      59.92    7  
      29.82   30.10                                                
  3 AHERON, GRACE             14 CCA                  1:01.21    1:00.08    6  
      29.85   30.23                                                
  4 OBERLANDER, MORGAN        14 NORTH BALTIMORE      1:00.81    1:00.83    5  
      30.09   30.74                                                
  5 ROSSICK, KATELYN          13 MONOCACY             1:02.87    1:01.90    4  
      30.69   31.21                                                
  6 CAVALIER, MEREDITH        14 QDD                  1:01.11    1:02.19    3  
      30.22   31.97                                                
  7 LONG, ALLY                14 MONOCACY             1:02.50    1:02.73    2  
      30.21   32.52                                                
  8 DOTZEL, SARAH             13 NORTH BALTIMORE      1:02.94    1:02.82    1  
      30.83   31.99                                                
 
Event 67  Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 LEE, FELICIA              13 NORTH BALTIMORE        57.82      57.48  
      28.05   29.43                                                
  2 OBERLANDER, MORGAN        14 NORTH BALTIMORE      1:01.38    1:00.81  
      29.92   30.89                                                
  3 KUCHERICH, JULIA          13 NORTH BALTIMORE        59.85    1:00.83  
      30.18   30.65                                                
  4 CAVALIER, MEREDITH        14 QDD                  1:00.73    1:01.11  
      29.73   31.38                                                
  5 AHERON, GRACE             14 CCA                  1:00.90    1:01.21  
      30.35   30.86                                                
  6 LONG, ALLY                14 MONOCACY             1:00.97    1:02.50  
      30.47   32.03                                                
  7 KREBS, JESSIE             13 NORTH BALTIMORE      1:02.55    1:02.78  
      30.75   32.03                                                
  8 ROSSICK, KATELYN          13 MONOCACY             1:02.26    1:02.87  
      30.83   32.04                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 DOTZEL, SARAH             13 NORTH BALTIMORE      1:03.16    1:02.94  
      30.80   32.14                                                
 10 MUNCHEL, CARLY            14 NORTH BALTIMORE      1:04.10    1:02.96  
      31.07   31.89                                                
-------------------------------------------------------------------------
 11 SCHAEFER, DANIELLE        14 NORTH BALTIMORE      1:02.61    1:03.56  
      30.73   32.83                                                
 12 CARTER, CAITLIN           13 NORTH BALTIMORE      1:03.57    1:04.10  
      31.53   32.57                                                
 13 MCBRIEN, KRISTEN          14 NORTH BALTIMORE      1:03.81    1:04.14  
      31.77   32.37                                                
 14 THACKSTON, JULIE          14 MONOCACY             1:06.66    1:04.50  
      31.33   33.17                                                
 15 LAVAY, EMILY              13 COAST GUARD          1:03.40    1:05.18  
      31.48   33.70                                                
 16 WENTZEL, ASHLEY           14 COAST GUARD          1:04.04    1:05.21  
      31.53   33.68                                                
 17 ROWLEY, MEAGHAN           13 WAC                  1:06.38    1:05.46  
      31.95   33.51                                                
 18 PARSONS, RENEE            14 NORTH BALTIMORE      1:04.99    1:05.51  
      32.21   33.30                                                
 19 PITTMAN, CATIE            14 WAC                  1:04.30    1:05.96  
      32.23   33.73                                                
 20 MELO, MEREDITH            13 COAST GUARD          1:04.96    1:06.81  
      32.30   34.51                                                
 21 BURLINGHAM, EVA           13 QDD                  1:06.43    1:06.82  
      32.44   34.38                                                
 22 MESSERSMITH, ENYA         14 NORTH BALTIMORE      1:05.59    1:06.91  
      32.64   34.27                                                
 23 FOLEY, CAITLIN            14 ODAC                 1:06.85    1:07.28  
      33.06   34.22                                                
 24 PINE, CAITLIN             14 ODAC                 1:07.42    1:07.56  
      32.54   35.02                                                
 25 HUGGIN, LIZ               14 COAST GUARD          1:06.79    1:08.02  
      33.23   34.79                                                
 26 MARTIN, ALLISON           14 CCA                  1:09.71    1:08.05  
      33.21   34.84                                                
 27 SILVIA, KASEY             13 WAC                  1:06.55    1:08.12  
      32.75   35.37                                                
 28 RENTO, NICOLE             13 COAST GUARD          1:10.82    1:08.14  
      33.16   34.98                                                
 29 BURGHARDT, EMILY          14 ODAC                 1:07.57    1:08.54  
      33.49   35.05                                                
 30 BYRD, ASHLEY              13 WAC                  1:01.71    1:08.77  
      33.79   34.98                                                
 31 WARE, CATHERINE           14 ODAC                 1:10.64    1:08.87  
      33.21   35.66                                                
 32 WARYOLD, MEGHAN           14 CCA                  1:07.15    1:09.00  
      32.65   36.35                                                
 33 LOCKWOOD, VALLERIE        13 WAC                  1:10.04    1:09.17  
      33.41   35.76                                                
 34 INGLES, KATY              13 COAST GUARD          1:07.75    1:09.27  
      33.86   35.41                                                
 35 PETERSON, SCOOBY          13 WAC                  1:08.97    1:09.31  
      33.75   35.56                                                
 36 KASOFF, LAUREN            13 NORTH BALTIMORE      1:09.10    1:09.72  
      34.02   35.70                                                
 37 GERLAK, ANNEKE            13 NORTH BALTIMORE      1:09.23    1:09.74  
      33.91   35.83                                                
 38 FREELAND, LAUREN          14 WAC                  1:12.43    1:09.81  
      34.15   35.66                                                
 39 MCCARTER, AMANDA          14 COAST GUARD          1:12.30    1:10.08  
      34.98   35.10                                                
 40 TAMBONE, CHRISTIANA       14 WAC                  1:11.22    1:10.27  
      33.94   36.33                                                
 41 NORTON, ALEX              14 WAC                  1:11.60    1:10.60  
      34.26   36.34                                                
 42 SINGER, JESSICA           13 ODAC                 1:10.97    1:11.29  
      34.54   36.75                                                
 43 ZELL, CASEY               13 QDD                  1:10.42    1:11.53  
      34.37   37.16                                                
 44 KNOTTS, MEGAN             13 WAC                  1:09.72    1:11.78  
      35.09   36.69                                                
 45 MURPHY, REGAN             13 COAST GUARD          1:11.29    1:11.89  
      34.74   37.15                                                
 46 NAKANO, THAISA            14 CCA                  1:10.57    1:12.25  
      35.89   36.36                                                
 47 PAGAN, SHELBY             14 QDD                  1:09.34    1:12.41  
      35.16   37.25                                                
 48 OBUCHOWSKI, ILANA         14 NORTH BALTIMORE      1:08.69    1:12.43  
      34.96   37.47                                                
 49 MASCARI, ASHLEY           14 NAVAL ACADEMY        1:11.58    1:12.72  
      35.63   37.09                                                
 50 MOLNAR, MORGAN            13 MONOCACY             1:11.44    1:13.38  
      35.66   37.72                                                
 51 OUTLAW, KATHRYN           14 SHARKS               1:19.48    1:14.14  
      36.18   37.96                                                
 52 SCOGIN, BECCA             13 CCA                  1:15.66    1:14.24  
      36.39   37.85                                                
 53 FARRELL, KATIE            13 CCA                  1:13.13    1:14.35  
      36.81   37.54                                                
 54 POGUE, MAGGIE             13 NORTH BALTIMORE      1:14.71    1:15.69  
      37.23   38.46                                                
 55 PLOWMAN, ELIZABETH        13 ODAC                 1:13.21    1:16.04  
      36.67   39.37                                                
 56 SYME, KATIE               14 MONOCACY             1:17.68    1:17.29  
      38.03   39.26                                                
 57 ANDERSON, ASHLEY          13 CCA                  1:17.01    1:17.51  
      38.36   39.15                                                
 58 CAUDELL, KASSANDRA        13 MONOCACY             1:25.12    1:23.17  
      40.86   42.31                                                
 -- HARRIS, LAURA             13 NORTH BALTIMORE      1:00.96         NS  
 -- SLOWIKOWSKI, MONIKA       14 CCA                  1:10.59         NS  
 
Event 68  Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 CROCKETT, DREW            14 COAST GUARD            57.06      56.28    9  
      26.66   29.62                                                
  2 RODDY, SEAN               14 NORTH BALTIMORE        58.13      57.67    7  
      26.35   31.32                                                
  3 MELESH, CHARLIE           13 NAVAL ACADEMY          56.72      58.09    6  
      26.76   31.33                                                
  4 KRAMER, CHRIS             14 NORTH BALTIMORE        58.41      58.96    5  
      26.52   32.44                                                
  5 SKIPPER, ADAM             14 COAST GUARD            59.76      59.38    4  
      27.69   31.69                                                
  6 CIRILLO, CHRIS            14 COAST GUARD            59.20      59.55    3  
      27.73   31.82                                                
  7 MASTRACCI, BRIAN          14 COAST GUARD            59.53    1:00.36    2  
      27.83   32.53                                                
  8 COSGAREA, ANDREW          13 NORTH BALTIMORE      1:01.38    1:00.55    1  
      27.77   32.78                                                
 
Event 68  Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 MELESH, CHARLIE           13 NAVAL ACADEMY          57.76      56.72  
      27.70   29.02                                                
  2 CROCKETT, DREW            14 COAST GUARD            58.26      57.06  
      27.81   29.25                                                
  3 RODDY, SEAN               14 NORTH BALTIMORE        58.68      58.13  
      28.95   29.18                                                
  4 KRAMER, CHRIS             14 NORTH BALTIMORE        58.84      58.41  
      28.64   29.77                                                
  5 CIRILLO, CHRIS            14 COAST GUARD          1:01.11      59.20  
      28.83   30.37                                                
  6 MASTRACCI, BRIAN          14 COAST GUARD          1:02.50      59.53  
      28.55   30.98                                                
  7 SKIPPER, ADAM             14 COAST GUARD          1:01.81      59.76  
      28.71   31.05                                                
  8 OJARD, JOHN               14 NORTH BALTIMORE        59.66    1:00.74  
      29.87   30.87                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 COSGAREA, ANDREW          13 NORTH BALTIMORE      1:01.36    1:01.38  
      30.24   31.14                                                
 10 LEROSE, BEN               14 COAST GUARD          1:00.24    1:01.39  
      30.28   31.11                                                
-------------------------------------------------------------------------
 11 TAYLOR, ALEX              14 ODAC                 1:01.82    1:02.08  
      30.40   31.68                                                
 12 MCWHORTER, DOUGLAS        14 NAVAL ACADEMY        1:01.17    1:02.55  
      31.01   31.54                                                
 13 CADIGAN, TIM              14 NORTH BALTIMORE      1:06.83    1:02.70  
      30.96   31.74                                                
 14 BRANDT, JOSHUA            14 QDD                  1:05.18    1:02.89  
      30.42   32.47                                                
 15 EWOLDT, NATHAN            13 CCA                  1:05.18    1:03.07  
      30.87   32.20                                                
 16 JOLISSAINT, JOE           13 COAST GUARD          1:03.66    1:03.19  
      30.77   32.42                                                
 17 VAGTS, JOSHUA             13 NAVAL ACADEMY        1:04.93    1:03.86  
      31.25   32.61                                                
 18 HOPKINS, CHRISTOPHER      14 SHARKS               1:06.27    1:04.57  
      31.73   32.84                                                
 19 WALMAN, ZACHARY           14 QDD                  1:07.57    1:04.74  
      31.22   33.52                                                
 20 BROWN, DAVIS              13 NORTH BALTIMORE      1:05.61    1:05.35  
      31.82   33.53                                                
 21 SCARLETT, KEVIN           14 NORTH BALTIMORE      1:03.83    1:05.74  
      32.12   33.62                                                
 22 SCHISA, PAUL              14 WAC                  1:06.66    1:06.03  
      32.54   33.49                                                
 23 PEREZ, TYLER              14 QDD                  1:10.21    1:06.89  
      32.43   34.46                                                
 24 HASSLINGER, GARRETT       14 WAC                  1:08.88    1:07.16  
      33.18   33.98                                                
 25 OVERY, CAMERON            13 WAC                  1:08.40    1:07.64  
      33.34   34.30                                                
 26 KNAPP, ERIC               13 MONOCACY             1:07.89    1:08.01  
      33.19   34.82                                                
 27 MCCORMICK, SEAN           14 COAST GUARD          1:10.55    1:08.97  
      33.75   35.22                                                
 28 BESORE, ANDREW            14 QDD                  1:06.34    1:09.10  
      33.90   35.20                                                
 29 ROEDER, KEVIN             14 MONOCACY             1:12.99    1:09.74  
      34.34   35.40                                                
 30 PEARSON, STEVEN           14 MONOCACY             1:07.70    1:10.06  
      33.17   36.89                                                
 31 HOWARD, CHRIS             14 MONOCACY             1:10.97    1:10.27  
      33.38   36.89                                                
 32 BASSFORD, JOHN            14 QDD B                1:12.13    1:10.29  
      34.00   36.29                                                
 33 OJARD, DANIEL             13 NORTH BALTIMORE      1:09.67    1:10.35  
      34.71   35.64                                                
 34 BERGESEN, GLENN           13 SHARKS               1:13.81    1:11.56  
      35.10   36.46                                                
 35 KNUDSEN, CHUCKIE          13 NORTH BALTIMORE      1:14.13    1:12.22  
      35.42   36.80                                                
 36 SORENSON, TOM             13 SHARKS               1:14.26    1:12.27  
      35.15   37.12                                                
 37 LEIPZIG, JORDAN           13 CCA                  1:13.69    1:12.38  
    1:12.45                                                        
 38 GOUNDRY, WILL             14 MONOCACY             1:07.35    1:12.46  
      34.85   37.61                                                
 39 MICHALOWSKIJ, ALEXANDER   13 SHARKS               1:18.43    1:14.46  
      36.84   37.62                                                
 40 MARKOWITZ, JON            13 NORTH BALTIMORE      1:16.02    1:15.94  
      36.27   39.67                                                
 41 MULLENAX, ANDREW          14 NORTH BALTIMORE      1:19.74    1:18.76  
      37.55   41.21                                                
 42 BROADWELL, ALAN           14 CCA                  1:17.01    1:19.47  
      38.72   40.75                                                
 43 HILLS, VICTOR             13 NORTH BALTIMORE      1:20.82    1:22.26  
      39.70   42.56                                                
 -- LONGENECKER, ZAC          13 NORTH BALTIMORE      1:30.92         DQ  
      46.40   45.84                                                
 -- RILEY, TOM                13 NORTH BALTIMORE      1:21.95         NS  
 -- CUNARD, SAM               13 NAVAL ACADEMY        1:13.27         NS  
    1:24.30                                                        
 -- LONGENECKER, IAN          13 NORTH BALTIMORE      1:38.01         NS  
    1:34.83                                                        
 
Event 69  Girls Open 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 DAVIS, HANNAH             16 COAST GUARD            59.10      58.40    9  
      28.75   29.65                                                
  2 AMEEN, SARAH              17 QDD                    59.18      59.40    7  
      29.02   30.38                                                
  3 PELOQUIN, KELLY           17 NORTH BALTIMORE        59.83      59.92    6  
      29.10   30.82                                                
  4 DELP, KRISTINA            17 NORTH BALTIMORE      1:01.35      59.99    5  
      29.19   30.80                                                
  5 GONZALEZ, JACKIE          16 NORTH BALTIMORE      1:01.20    1:00.23    4  
      29.63   30.60                                                
  6 SWEETNAM, HOPE            16 COAST GUARD          1:01.11    1:00.55    3  
      29.86   30.69                                                
  7 HOLLOWAY, MEAGHAN         15 WAC                  1:00.44    1:00.72    2  
      29.73   30.99                                                
  8 SHANKS, LISA              15 WAC                  1:01.23    1:01.68    1  
      30.05   31.63                                                
B - Final
  9 LINKENAUGER, ANNA         17 WAC                  1:01.40    1:00.57  
      29.63   30.94                                                
 10 KALNINS, DANA             15 QDD                  1:01.45    1:01.04  
      30.19   30.85                                                
 11 PERKS, CAITLIN            15 QDD                  1:02.49    1:01.10  
      30.27   30.83                                                
 12 HART, MARY ANNE           15 CCA                  1:02.19    1:01.56  
      30.39   31.17                                                
 13 MURPHY, KATE              17 WAC                  1:02.45    1:02.07  
      30.37   31.70                                                
 14 BRABSON, LAUREL           15 MONOCACY             1:01.93    1:02.15  
      30.88   31.27                                                
 15 HARTMAN, JACKIE           16 COAST GUARD          1:02.38    1:02.66  
      30.34   32.32                                                
 16 FRIEDRICH, KILEY          16 NORTH BALTIMORE      1:01.81    1:03.34  
      30.83   32.51                                                
 
Event 69  Girls Open 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 DAVIS, HANNAH             16 COAST GUARD            59.43      59.10  
      28.73   30.37                                                
  2 AMEEN, SARAH              17 QDD                  1:00.22      59.18  
      28.78   30.40                                                
  3 PELOQUIN, KELLY           17 NORTH BALTIMORE        59.71      59.83  
      29.51   30.32                                                
  4 HOLLOWAY, MEAGHAN         15 WAC                  1:02.08    1:00.44  
      29.14   31.30                                                
  5 CHILDRESS, LAUREN         16 CCA                  1:00.04    1:00.78  
      30.05   30.73                                                
  6 SWEETNAM, HOPE            16 COAST GUARD            59.81    1:01.11  
      30.17   30.94                                                
  7 GONZALEZ, JACKIE          16 NORTH BALTIMORE      1:00.02    1:01.20  
      30.17   31.03                                                
  8 SHANKS, LISA              15 WAC                  1:00.19    1:01.23  
      30.05   31.18                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 DELP, KRISTINA            17 NORTH BALTIMORE      1:00.44    1:01.35  
      29.67   31.68                                                
 10 LINKENAUGER, ANNA         17 WAC                  1:00.96    1:01.40  
      30.08   31.32                                                
 11 KALNINS, DANA             15 QDD                  1:00.59    1:01.45  
      30.31   31.14                                                
 12 FRIEDRICH, KILEY          16 NORTH BALTIMORE      1:03.70    1:01.81  
      30.17   31.64                                                
 13 BRABSON, LAUREL           15 MONOCACY             1:02.69    1:01.93  
      30.60   31.33                                                
 14 HART, MARY ANNE           15 CCA                  1:04.18    1:02.19  
      30.73   31.46                                                
 15 HARTMAN, JACKIE           16 COAST GUARD          1:01.08    1:02.38  
      30.40   31.98                                                
 16 MURPHY, KATE              17 WAC                  1:03.30    1:02.45  
      30.33   32.12                                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 PERKS, CAITLIN            15 QDD                  1:04.00    1:02.49  
      30.86   31.63                                                
 18 PAULES, ABBY              17 NORTH BALTIMORE      1:03.68    1:02.77  
      30.88   31.89                                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 BOYER, KELSEY             15 NORTH BALTIMORE      1:03.45    1:02.89  
      31.20   31.69                                                
 20 O'DONNELL, ERIN           15 NORTH BALTIMORE      1:02.74    1:02.91  
      31.09   31.82                                                
 21 DOUGLAS, KERRY            17 COAST GUARD          1:02.94    1:03.02  
      30.92   32.10                                                
 22 BROWN, WHITNEY            17 NORTH BALTIMORE      1:04.01    1:03.11  
      31.18   31.93                                                
 23 CARROLL, KATIE            17 MONOCACY             1:01.17    1:03.36  
      31.12   32.24                                                
 24 ARMSTRONG, LAUREN         15 NAVAL ACADEMY        1:04.30    1:03.51  
      31.31   32.20                                                
 25 GOULD, ALLISON            17 NORTH BALTIMORE      1:02.95    1:03.65  
      31.07   32.58                                                
 25 TIPTON, EMILY             16 NORTH BALTIMORE      1:05.46    1:03.65  
      31.40   32.25                                                
 27 PALMER, CARTER            15 CCA                  1:02.95    1:03.72  
      31.64   32.08                                                
 28 HAMMOND, MORGAN           15 NORTH BALTIMORE      1:03.65    1:03.85  
      31.65   32.20                                                
 29 DUNN, JESSICA             15 QDD                  1:04.49    1:03.86  
      31.13   32.73                                                
 30 EVANS, STEPHANIE          18 WAC                  1:03.49    1:04.32  
      31.43   32.89                                                
 31 HUGHES, GEM               17 NORTH BALTIMORE      1:04.82    1:04.35  
      31.51   32.84                                                
 32 BIALORUCKI, KRISSY        17 ODAC                 1:04.30    1:04.50  
      31.17   33.33                                                
 33 MIHALKO, MARY MARGARET    16 ODAC                 1:05.07    1:04.63  
      31.68   32.95                                                
 34 BEATOVICH, GRACE ANNE     15 COAST GUARD          1:03.82    1:04.69  
      32.02   32.67                                                
 35 ALLES, COURTNEY           17 QDD                  1:03.75    1:04.70  
      30.98   33.72                                                
 36 MORROW, PATRICIA          16 NORTH BALTIMORE      1:04.32    1:04.85  
      32.02   32.83                                                
 37 NORMAN, JENNIFER          16 QDD                  1:07.21    1:04.97  
      31.89   33.08                                                
 38 CROCKETT, SARAH           17 COAST GUARD          1:02.50    1:05.22  
      31.16   34.06                                                
 39 THORESEN, KIMBERLY        16 QDD                  1:06.51    1:05.26  
      32.16   33.10                                                
 40 LINKENAUGER, EVA          17 WAC                  1:03.04    1:05.37  
      32.18   33.19                                                
 41 GRAWE, SARAH              15 QDD                  1:05.00    1:05.65  
      32.24   33.41                                                
 42 CALL, EMMA                17 NORTH BALTIMORE      1:06.61    1:05.71  
      31.95   33.76                                                
 42 GIBLIN, SYDNEY            15 WAC                  1:04.76    1:05.71  
      32.42   33.29                                                
 44 WILES, MELISSA            16 QDD B                1:04.87    1:06.16  
      32.18   33.98                                                
 45 GILL, MEGAN               16 QDD                  1:07.08    1:06.20  
      32.63   33.57                                                
 46 WATERS, CIARA             15 SHARKS               1:04.86    1:06.22  
      32.29   33.93                                                
 47 CARSON, KELSEY            16 SHARKS               1:04.94    1:06.40  
      32.82   33.58                                                
 48 PETZOLD, CHRISSY          16 NAVAL ACADEMY        1:05.89    1:06.65  
      33.16   33.49                                                
 49 MARTIN, ERIKA             15 CCA                  1:05.14    1:06.66  
      32.40   34.26                                                
 50 FINI, KELLY               15 QDD                  1:07.49    1:06.75  
      33.35   33.40                                                
 51 SEVERSON, RACHEL          15 QDD                  1:05.33    1:06.77  
      32.34   34.43                                                
 52 GEOTES, NICOLE            15 SHARKS               1:04.69    1:06.83  
      32.44   34.39                                                
 53 BEAZLEY, JOAN             18 CCA                  1:06.79    1:06.87  
      33.17   33.70                                                
 54 MCDONALD, MOLLY           16 QDD                  1:06.41    1:07.03  
      33.68   33.35                                                
 55 CAPOZZOLI, CASEY          15 NORTH BALTIMORE      1:02.68    1:07.05  
      32.89   34.16                                                
 56 EMMETT, MOLLY             16 WAC                  1:03.27    1:07.09  
      32.47   34.62                                                
 57 HOM, MOLLY                15 COAST GUARD          1:05.87    1:07.37  
      33.13   34.24                                                
 58 ACKERMANN, NORA           18 ODAC                 1:06.04    1:07.45  
      33.08   34.37                                                
 59 DVORAK, MARGARET          16 QDD                  1:05.30    1:08.06  
      32.64   35.42                                                
 60 WANNAMAKER, MILLIE        17 ODAC                 1:04.70    1:08.10  
      33.48   34.62                                                
 61 NOONAN, SARAH             17 MONOCACY             1:11.01    1:08.34  
      33.05   35.29                                                
 62 CAMPBELL, SASHA           16 SHARKS               1:08.49    1:08.43  
      33.32   35.11                                                
 63 STEPHENS, KERRY           15 NORTH BALTIMORE      1:08.57    1:09.03  
      34.08   34.95                                                
 64 BLEASDALE, DEBBIE         16 CCA                  1:10.58    1:09.19  
      33.95   35.24                                                
 65 PERREAULT, TAMARA         15 NORTH BALTIMORE      1:10.46    1:09.33  
      34.18   35.15                                                
 66 CARROLL, JENNA            15 SHARKS               1:09.74    1:09.47  
      33.51   35.96                                                
 67 JENSEN, CHELSEA           15 WAC                  1:10.25    1:09.52  
      34.02   35.50                                                
 68 WILCOX, SARAH             17 COAST GUARD          1:08.03    1:09.54  
      34.27   35.27                                                
 69 RISPER, MEGHAN            16 NORTH BALTIMORE      1:08.13    1:09.80  
      34.63   35.17                                                
 70 BOWERS, ASHLEY            15 ODAC                 1:08.26    1:09.87  
      34.32   35.55                                                
 71 OBUCHOWSKI, MARISA        15 NORTH BALTIMORE      1:10.23    1:09.95  
      33.92   36.03                                                
 72 WEBB, KELSEY              16 CCA                  1:06.75    1:10.01  
      34.24   35.77                                                
 73 LESNICK, KIM              17 COAST GUARD B        1:10.08    1:10.29  
      34.51   35.78                                                
 74 SERFLING, KATIE           15 MONOCACY             1:15.81    1:10.99  
      34.06   36.93                                                
 75 BROWN, TAYLOR             16 NORTH BALTIMORE      1:09.48    1:11.07  
      35.35   35.72                                                
 76 ROUMELIOTIS, HOLLY        15 MONOCACY             1:07.66    1:11.48  
      34.44   37.04                                                
 77 REIGHTLER, KELLY          15 QDD                  1:12.57    1:11.50  
      34.73   36.77                                                
 78 PEARSON, NICOLE           17 MONOCACY             1:07.40    1:11.61  
      35.07   36.54                                                
 79 ROEDER, MICHELLE          17 MONOCACY             1:11.54    1:11.65  
      35.68   35.97                                                
 80 MINER, SAM                15 MONOCACY             1:13.54    1:12.55  
      35.53   37.02                                                
 81 HYRKAS, JAMIE             15 MONOCACY             1:13.09    1:12.62  
      35.82   36.80                                                
 82 AUSTIN, MEGGIE            15 CCA                  1:11.19    1:12.92  
      35.84   37.08                                                
 83 HENDERSON, AINSLEY        14 NORTH BALTIMORE      1:11.66    1:12.94  
      35.52   37.42                                                
 84 WOODY, MICHELLE           15 CCA                  1:12.86    1:13.40  
      35.45   37.95                                                
 85 BRANDON, LAURA            16 NORTH BALTIMORE      1:11.33    1:13.67  
      35.64   38.03                                                
 86 MANNING, PATRICIA         13 NORTH BALTIMORE      1:14.96    1:15.59  
      36.67   38.92                                                
 87 STEINMETZ, SARAH          14 NORTH BALTIMORE      1:16.35    1:16.88  
      36.92   39.96                                                
 88 SERFLING, KELLY           17 MONOCACY             1:11.42    1:18.91  
      38.45   40.46                                                
 89 HARRINGTON, NANCY         15 NORTH BALTIMORE      1:16.01    1:21.99  
      40.04   41.95                                                
 -- MARSHBURN, HANNAH         17 NAVAL ACADEMY        1:08.15         NS  
 -- MUN, JIN                  13 NORTH BALTIMORE      1:10.28         NS  
 -- GALLAGHER, ERIN           13 NORTH BALTIMORE      1:11.70         NS  
 -- PHELAN, MEREDITH          17 MONOCACY             1:13.61         NS  
 -- DUNN, JENN                15 NORTH BALTIMORE      1:12.00         NS  
 -- WALTER, LINDSAY           17 SHARKS               1:05.75         NS  
 -- DAVIES, GWEN              16 NORTH BALTIMORE      1:20.01         NS  
 
Event 70  Boys Open 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 MADWED, DANIEL            16 SHARKS                 52.83      51.91    9  
      25.40   26.51                                                
  2 KOEHR, KEVIN              17 QDD                    52.17      52.40    7  
      25.59   26.81                                                
  3 WILLS, CONNOR             17 NORTH BALTIMORE        52.72      52.54    6  
      25.63   26.91                                                
  4 WEINBERG, SHAUN           17 NORTH BALTIMORE        53.42      52.87    5  
      25.96   26.91                                                
  5 SURHOFF, AUSTIN           15 NORTH BALTIMORE        53.86      53.07    4  
      26.06   27.01                                                
  6 ANDERSON, JORDAN          18 CCA                    54.09      54.22    3  
      26.33   27.89                                                
  7 STOWERS, JARED            17 CCA                    54.50      54.95    1.5
      26.58   28.37                                                
  7 SPATH, KEVIN              16 NORTH BALTIMORE        54.62      54.95    1.5
      26.43   28.52                                                
B - Final
  9 MADARAS, SCOTT            18 COAST GUARD            54.82      54.05  
      26.66   27.39                                                
 10 BAUMLER, MATTHEW          15 WAC                    55.03      54.48  
      26.35   28.13                                                
 11 KOBB, JORDAN              17 NORTH BALTIMORE        54.79      54.70  
      26.76   27.94                                                
 12 SCARLETT, BRIAN           16 NORTH BALTIMORE        55.61      54.85  
      26.52   28.33                                                
 13 LAROSA, PHILIP            15 QDD                    57.08      56.48  
      27.73   28.75                                                
 14 COOK, NEVIN               16 QDD                    57.30      56.58  
      27.69   28.89                                                
 15 CHANDLER, COREY           17 CCA                    57.59      56.94  
      27.77   29.17                                                
 16 SHERMAN, ETHAN            17 WAC                    57.25      57.52  
      27.83   29.69                                                
 
Event 70  Boys Open 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 KOEHR, KEVIN              17 QDD                    52.58      52.17  
      25.55   26.62                                                
  2 WILLS, CONNOR             17 NORTH BALTIMORE        52.10      52.72  
      25.74   26.98                                                
  3 MADWED, DANIEL            16 SHARKS                 52.61      52.83  
      25.75   27.08                                                
  4 WEINBERG, SHAUN           17 NORTH BALTIMORE        52.39      53.42  
      26.17   27.25                                                
  5 SURHOFF, AUSTIN           15 NORTH BALTIMORE        54.77      53.86  
      26.19   27.67                                                
  6 ANDERSON, JORDAN          18 CCA                    54.45      54.09  
      26.47   27.62                                                
  7 STOWERS, JARED            17 CCA                    54.05      54.50  
      26.49   28.01                                                
  8 SPATH, KEVIN              16 NORTH BALTIMORE        56.50      54.62  
      26.51   28.11                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 KOBB, JORDAN              17 NORTH BALTIMORE        58.73      54.79  
      26.76   28.03                                                
 10 MADARAS, SCOTT            18 COAST GUARD            55.19      54.82  
      26.67   28.15                                                
 11 BAUMLER, MATTHEW          15 WAC                    55.33      55.03  
      26.56   28.47                                                
 12 HILLS, RICHARD            16 NORTH BALTIMORE        53.28      55.41  
      27.16   28.25                                                
 13 SCARLETT, BRIAN           16 NORTH BALTIMORE        56.60      55.61  
      27.03   28.58                                                
 14 LAROSA, PHILIP            15 QDD                    58.58      57.08  
      27.94   29.14                                                
 15 SHERMAN, ETHAN            17 WAC                    56.86      57.25  
      27.74   29.51                                                
 16 COOK, NEVIN               16 QDD                  1:00.97      57.30  
      28.39   28.91                                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 CHANDLER, COREY           17 CCA                    57.14      57.59  
      28.06   29.53                                                
 18 FINCH, MITCH              15 WAC                    57.74      57.61  
      28.22   29.39                                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 MUNSON, KEVIN             16 CCA                  1:00.38      57.62  
      28.17   29.45                                                
 20 SIEVERS, BO               16 NORTH BALTIMORE        58.55      57.73  
      28.37   29.36                                                
 21 LYNCH, KEVIN              18 CCA                    56.41      57.74  
      27.83   29.91                                                
 22 VAUGHN, BROCK             15 CCA                    59.22      57.89  
      28.18   29.71                                                
 23 HELSABECK, JASON          18 ODAC                   57.95      57.90  
      28.25   29.65                                                
 24 LYSTASH, J.R.             16 CCA                    59.38      58.08  
      28.66   29.42                                                
 25 THOMAS, JOSH              18 NORTH BALTIMORE        57.73      58.19  
      28.26   29.93                                                
 26 HENNESSY, KEVIN           17 COAST GUARD            58.44      58.25  
      28.55   29.70                                                
 27 GANGWER, CHAD             17 ODAC                   56.83      58.35  
      27.93   30.42                                                
 28 DUNN, B.J.                16 WAC                    58.70      58.46  
      28.43   30.03                                                
 29 GOLDEN, SEAN              16 WAC                    58.19      58.79  
      28.75   30.04                                                
 30 ESCOBAR, BERNARD          15 ODAC                   57.70      58.85  
      28.01   30.84                                                
 31 RICHARDSON, DWIGHT        17 COAST GUARD          1:00.19      58.90  
      29.12   29.78                                                
 32 CREEVY, T.J.              15 NAVAL ACADEMY          57.66      59.08  
      29.21   29.87                                                
 33 WILES, BRIAN              19 QDD B                  56.27      59.22  
      28.64   30.58                                                
 34 OSORIO, FELIPE            15 SHARKS                 58.61      59.38  
      28.73   30.65                                                
 35 LOCKWOOD, D.J.            17 WAC                    57.56      59.42  
      28.76   30.66                                                
 36 GRAUMANN, RYAN            15 QDD                  1:01.97      59.45  
      28.87   30.58                                                
 37 BUTLER, CORYDON           15 WAC                    59.69      59.70  
      29.12   30.58                                                
 38 GOODFELLOW, JACOB         17 QDD                  1:02.30    1:00.02  
      29.12   30.90                                                
 39 YEH, ASAPH                15 MONOCACY             1:00.93    1:00.61  
      29.63   30.98                                                
 40 DONEGAN, SEAN             17 ODAC                 1:00.82    1:00.71  
      29.51   31.20                                                
 41 BRADY, JON                16 NORTH BALTIMORE      1:01.13    1:00.77  
      29.49   31.28                                                
 42 TOMECHKO, NICK            15 NORTH BALTIMORE        59.75    1:00.82  
      29.76   31.06                                                
 43 HARRIS, ANDREW            16 CCA                  1:03.04    1:01.42  
      30.09   31.33                                                
 44 CARTER, LAKE              15 COAST GUARD          1:00.30    1:01.61  
      30.57   31.04                                                
 45 DEPPE, WALT               15 ODAC                 1:01.52    1:02.15  
      30.71   31.44                                                
 45 WHEELOCK, TREVOR          15 WAC                  1:01.47    1:02.15  
      30.42   31.73                                                
 47 BASEHORE, BRANDON         17 WAC                  1:02.53    1:02.30  
      29.66   32.64                                                
 48 BLANKS, JON               16 NAVAL ACADEMY        1:02.56    1:02.52  
      30.47   32.05                                                
 49 CONNELL, ALLAN            16 NORTH BALTIMORE      1:00.46    1:02.85  
      30.61   32.24                                                
 50 BRUNINGA, AJ              16 NAVAL ACADEMY        1:02.14    1:03.27  
      30.61   32.66                                                
 51 WADE, ANDREW              16 SHARKS               1:05.07    1:03.57  
      31.16   32.41                                                
 52 ROSSICK, GEORGE           16 MONOCACY             1:02.63    1:03.78  
      30.90   32.88                                                
 53 BAIR, ADAM                16 CCA                  1:05.18    1:03.86  
      31.30   32.56                                                
 54 VANRODEN, JACK            15 NORTH BALTIMORE      1:05.81    1:04.15  
      31.15   33.00                                                
 55 O'SULLIVAN, JACOB         16 COAST GUARD          1:04.84    1:04.24  
      31.09   33.15                                                
 56 KIRK, KYLE                17 QDD                  1:06.31    1:04.53  
      31.41   33.12                                                
 57 HURLEY, KEVIN             18 ODAC                 1:02.29    1:04.55  
      31.71   32.84                                                
 58 SAKELL, WILLIE            15 NORTH BALTIMORE      1:04.71    1:05.56  
      32.07   33.49                                                
 59 WHITE, PATRICK            15 SHARKS               1:07.28    1:05.79  
      32.41   33.38                                                
 60 VITA, FRANK               15 NAVAL ACADEMY        1:02.05    1:06.45  
      32.55   33.90                                                
 61 SIMARD, PHILIPPE          15 NORTH BALTIMORE      1:05.56    1:06.84  
      32.11   34.73                                                
 62 WHITE, THOMAS             17 SHARKS               1:17.24    1:16.77  
      37.05   39.72                                                
 -- LAW, JORDY                16 ODAC                   55.65         NS  
 -- RILEY, JEFF               16 NORTH BALTIMORE      1:12.01         NS  
 -- BAKER, ADAM               16 CCA                       NT         NS  
 -- PENNING, MATTHEW          16 QDD                  1:01.08         NS  
    1:11.49                                                        
 
Event 71  Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 RUNK, GABRIELLE           10 NORTH BALTIMORE      2:13.02    2:10.38    9  
      29.58   33.76   34.29   32.75                                
  2 SURHOFF, JORDAN           10 NORTH BALTIMORE      2:13.45    2:10.98    7  
      29.96   33.42   34.60   33.00                                
  3 BROWN, MADISON            10 NORTH BALTIMORE      2:22.33    2:18.47    6  
      32.56   35.68   36.40   33.83                                
  4 VIOHL, MEGAN              10 NORTH BALTIMORE      2:22.19    2:19.81    5  
      32.32   35.71   36.16   35.62                                
  5 MANNING, MARGOT           10 MONOCACY             2:26.42    2:24.17    4  
      32.99   37.30   37.57   36.31                                
  6 NORTH, JESSE              10 NORTH BALTIMORE      2:24.34    2:25.29    3  
      34.57   37.69   37.42   35.61                                
  7 BARLEY, VICTORIA          10 COAST GUARD          2:28.52    2:25.87    2  
      34.34   37.47   38.28   35.78                                
  8 BIXLER, ALYSSA             9 NORTH BALTIMORE      2:29.25    2:28.62    1  
      33.19   38.28   39.15   38.00                                
 
Event 71  Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 RUNK, GABRIELLE           10 NORTH BALTIMORE      2:13.79    2:13.02  
      30.51   34.60   35.25   32.66                                
  2 SURHOFF, JORDAN           10 NORTH BALTIMORE      2:12.81    2:13.45  
      30.10   33.75   35.72   33.88                                
  3 VIOHL, MEGAN              10 NORTH BALTIMORE      2:21.13    2:22.19  
      32.15   36.89   36.88   36.27                                
  4 BROWN, MADISON            10 NORTH BALTIMORE      2:18.69    2:22.33  
      33.27   36.11   36.94   36.01                                
  5 NORTH, JESSE              10 NORTH BALTIMORE      2:29.13    2:24.34  
      34.56   37.63   37.83   34.32                                
  6 MANNING, MARGOT           10 MONOCACY             2:31.28    2:26.42  
      34.01   38.14   38.16   36.11                                
  7 BARLEY, VICTORIA          10 COAST GUARD          2:25.31    2:28.52  
      33.70   37.96   39.09   37.77                                
  8 BIXLER, ALYSSA             9 NORTH BALTIMORE      2:31.13    2:29.25  
      32.35   38.44   39.60   38.86                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 JAMES, LAUREN              9 MONOCACY             2:39.80    2:30.13  
      33.69   38.16   39.27   39.01                                
 10 JOHNSON, SUNNY             9 COAST GUARD          2:35.21    2:30.92  
      34.22   38.45   39.73   38.52                                
-------------------------------------------------------------------------
 11 PALTELL, KATHERINE        10 NORTH BALTIMORE      2:37.87    2:32.56  
      35.56   39.07   39.41   38.52                                
 12 CASOLA, GRACE             10 CCA                  2:40.34    2:33.22  
      34.80   39.17   39.67   39.58                                
 13 TURNER, HEIDI             10 QDD                  2:54.46    2:35.90  
      34.66   38.96   43.15   39.13                                
 14 HABEEB, HANNAH             9 ODAC                 2:37.28    2:36.45  
      35.54   40.34   40.91   39.66                                
 15 SALVATORI, CRISTIANA      10 NORTH BALTIMORE      2:42.66    2:37.80  
      34.56   40.92   42.05   40.27                                
 16 DELHIERRO, GABRIELLA      10 NORTH BALTIMORE      2:42.07    2:38.45  
      37.38   41.79   41.33   37.95                                
 17 PLOWMAN, EMILY            10 ODAC                 2:46.04    2:38.54  
      35.06   40.24   42.10   41.14                                
 18 ESCOBAR, MARY BERNADETTE   9 ODAC                 2:41.78    2:38.61  
      36.40   39.93   40.67   41.61                                
 19 HICKLEN, HANNAH           10 NORTH BALTIMORE      2:42.39    2:39.63  
      36.91   41.27   41.16   40.29                                
 20 FRIAS, CRISTINA            9 SHARKS               2:33.78    2:39.65  
      37.55   42.02   41.10   38.98                                
 21 MORROW, ERIN               9 WAC                  2:39.54    2:40.25  
      35.81   40.84   42.73   40.87                                
 22 BURNS, JENINE             10 ODAC                 2:44.90    2:40.49  
      36.53   41.60   42.26   40.10                                
 23 CLOUD, JACLYN              9 SHARKS               2:46.35    2:41.01  
      37.30   42.06   42.51   39.14                                
 24 ARMSTRONG, RACHEL          9 NAVAL ACADEMY        2:48.69    2:41.33  
      35.01   42.51   43.49   40.32                                
 25 PYNE, BELLA               10 NAVAL ACADEMY        2:42.85    2:41.39  
      35.52   41.28   42.59   42.00                                
 26 WILLIAMS, LOREN            9 ODAC                 2:47.19    2:41.65  
      34.99   42.40   43.60   40.66                                
 26 SUTTON, HANNAH            10 ODAC                 2:47.17    2:41.65  
      37.19   42.64   42.01   39.81                                
 28 WELTMAN, SARAH            10 MONOCACY             2:47.49    2:42.62  
      36.76   42.31   44.10   39.45                                
 29 HANNA, MCKAY              10 COAST GUARD          2:50.27    2:43.26  
      37.95   41.77   43.63   39.91                                
 30 FREELAND, DEVAN           10 WAC                  2:57.34    2:44.42  
      34.72   41.88   44.51   43.31                                
 31 PURNELL, ELIZABETH        10 NORTH BALTIMORE      2:40.56    2:45.05  
      38.02   43.14   43.56   40.33                                
 32 FARRUGIA, MOLLY           10 NORTH BALTIMORE      2:47.82    2:45.32  
      37.74   42.96   43.97   40.65                                
 33 HANS, SARAH               10 CCA                  2:43.37    2:46.05  
      37.75   43.46   43.68   41.16                                
 34 WILLIAMS, LOGAN            9 ODAC                 2:45.56    2:46.77  
      37.56   42.64   43.93   42.64                                
 35 CLARY, CAROLINE           10 ODAC                 2:45.92    2:49.60  
      37.86   43.27   45.24   43.23                                
 36 POLLACK, MARGARET          9 NORTH BALTIMORE      2:53.04    2:53.80  
      38.28   45.16   47.25   43.11                                
 37 REITER, JULIE             10 NAVAL ACADEMY        3:03.60    2:54.20  
      40.24   45.63   45.79   42.54                                
 38 SCHLIMGEN, BRITTANI       10 ODAC                 2:59.01    2:54.51  
      41.93   45.05   46.20   41.33                                
 39 BLACK, GRACE              10 CCA                  3:33.64    2:55.34  
      40.17   45.55   46.72   42.90                                
 40 D'ANDREA, EMY             10 NAVAL ACADEMY        2:56.50    2:56.12  
      37.49   45.10   47.43   46.10                                
 41 GODWIN, KATHLEEN          10 NORTH BALTIMORE      3:09.05    2:57.23  
      38.78   45.11   46.38   46.96                                
 42 NORWOOD, KATIE            10 NORTH BALTIMORE      3:07.42    3:07.26  
      41.62   47.88   51.51   46.25                                
 43 HUTCHINSON, ANNIE          9 NORTH BALTIMORE      3:06.32    3:08.05  
      40.50   48.11   49.43   50.01                                
 44 HAMPSON, ELIZABETH        10 NORTH BALTIMORE      3:04.42    3:18.20  
      42.29   50.06   54.65   51.20                                
 -- MARUCA, BRITTANY          10 MONOCACY             2:50.48         NS  
 
Event 72  Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 SILVERMAN, IAN            10 NORTH BALTIMORE      2:16.82    2:12.95    9  
      30.19   34.41   34.40   33.95                                
  2 KOLOVICH, EVAN            10 MONOCACY             2:19.86    2:13.31    7  
      29.97   34.64   34.87   33.83                                
  3 COSGAREA, ALEC            10 NORTH BALTIMORE      2:29.84    2:23.66    6  
      34.12   38.41   37.39   33.74                                
  4 BRITT, HUNTER             10 CCA                  2:22.17    2:23.97    5  
      33.84   39.29   36.48   34.36                                
  5 MERNIN, ETHAN             10 QDD                  2:30.67    2:29.96    4  
      33.26   39.57   40.73   36.40                                
  6 BALDERSTON, JAMES         10 ODAC                 2:25.74    2:30.13    3  
      32.99   39.29   40.10   37.75                                
  7 CLOUD JR, GEOFFREY        10 SHARKS               2:34.25    2:31.84    2  
      34.90   39.08 1:17.94                                        
  8 KENNEDY, BEN              10 CCA                  2:35.79    2:36.53    1  
      35.80   41.00   40.84   38.89                                
 
Event 72  Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 SILVERMAN, IAN            10 NORTH BALTIMORE      2:14.79    2:16.82  
      30.92   35.58   35.51   34.81                                
  2 KOLOVICH, EVAN            10 MONOCACY             2:14.85    2:19.86  
      31.21   35.87   36.80   35.98                                
  3 BRITT, HUNTER             10 CCA                  2:25.76    2:22.17  
      33.65   37.43   35.04   36.05                                
  4 BALDERSTON, JAMES         10 ODAC                 2:32.29    2:25.74  
      33.66   36.40   36.90   38.78                                
  5 COSGAREA, ALEC            10 NORTH BALTIMORE      2:26.40    2:29.84  
      34.36   38.62   40.12   36.74                                
  6 MERNIN, ETHAN             10 QDD                  2:31.62    2:30.67  
      33.58   39.72   40.28   37.09                                
  7 CLOUD JR, GEOFFREY        10 SHARKS               2:45.16    2:34.25  
      35.28 1:59.13                                                
  8 KENNEDY, BEN              10 CCA                  2:34.53    2:35.79  
      35.22   40.64   39.71   40.22                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 CAMPBELL, HENRY            9 QDD                  2:36.85    2:36.50  
      36.41   41.47   40.16   38.46                                
 10 DOYLE, BRANDON             9 QDD                  2:37.38    2:36.70  
      33.70   41.30   41.15   40.55                                
-------------------------------------------------------------------------
 11 KOHLER, CHRIS             10 NORTH BALTIMORE      2:39.47    2:37.81  
      36.67   41.90   40.70   38.54                                
 12 JOHNSON, BRENNAN          10 NORTH BALTIMORE      2:45.56    2:40.33  
      37.32   42.37   42.60   38.04                                
 13 WALLACE, MATTHEW          10 WAC                  2:44.43    2:40.35  
      35.47   40.56   42.83   41.49                                
 14 COLKET, THOMAS            10 MONOCACY                  NT    2:40.85  
      35.06   41.22   42.65   41.92                                
 15 CAMPBELL, LOGAN           10 QDD                  2:41.74    2:43.39  
      35.03   42.49   44.35   41.52                                
 16 COLLEY, GAVIN              9 NAVAL ACADEMY        2:45.00    2:45.23  
      38.43   43.48   44.15   39.17                                
 17 STEPHENS, HENRY           10 NORTH BALTIMORE      2:44.48    2:46.28  
      36.66   43.91   44.36   41.35                                
 18 ENQUIST, JOHN             10 SHARKS               2:46.93    2:46.99  
      37.46   43.96   43.82   41.75                                
 19 LARSON, DAVID              9 MONOCACY                  NT    2:47.47  
      35.95   43.36   46.33   41.83                                
 20 GRAVER, GARRETT           10 NAVAL ACADEMY        2:46.00    2:47.58  
      37.53   41.97   44.30   43.78                                
 21 BECHTOLD, LEANDER         10 NORTH BALTIMORE      3:10.57    2:48.31  
      37.12   43.39   43.99   43.81                                
 22 REYNOLDS, MITCH            9 MONOCACY             3:59.72    2:48.39  
      37.39   43.90   45.16   41.94                                
 23 RUSSO, DOMINIC             9 CCA                  2:55.89    2:48.82  
      38.25   43.54   43.08   43.95                                
 24 COOKE, PETER              10 NORTH BALTIMORE      3:01.17    2:48.84  
      36.89   43.18   45.43   43.34                                
 25 HOWARD, ANDREW            10 MONOCACY                  NT    2:49.00  
      37.74   45.59   45.58   40.09                                
 26 GUEVARA, BRANDON          10 ODAC                 3:02.37    2:49.39  
      39.12   42.94   44.11   43.22                                
 27 FAUST, MICHAEL            10 QDD                  2:45.66    2:51.95  
      37.89   45.33   46.34   42.39                                
 28 BERNSTEIN, JACOB           9 MONOCACY                  NT    2:52.12  
      38.25   45.15   46.13   42.59                                
 29 JENKINS, JACOB            10 NORTH BALTIMORE      2:53.75    2:54.02  
      38.50   44.91   45.98   44.63                                
 30 BROWN, GARRETT            10 NORTH BALTIMORE      3:01.22    2:55.72  
      38.16   47.39   46.82   43.35                                
 31 JOHNSON, DEAN              8 COAST GUARD B        3:17.71    2:57.80  
      41.70   47.21   45.81   43.08                                
 32 PETERSON, ROBERT          10 SHARKS               3:04.47    3:01.49  
      39.90   49.12   46.52   45.95                                
 33 LYNN, TUCKER               9 WAC                  3:10.31    3:04.26  
      38.49   47.23   50.99   47.55                                
 34 COLKET, MATTHEW           10 MONOCACY                  NT    3:05.63  
      41.24   48.86   50.59   44.94                                
 35 MARX, BRAD                10 NORTH BALTIMORE      3:05.17    3:06.51  
      40.59   47.88   49.37   48.67                                
 -- MCCLELLAN, CONNOR          9 MONOCACY             3:18.48         NS  
 -- KNAPP, KYLE               10 MONOCACY             3:20.38         NS  
 
Event 73  Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 SPICHER, REBECCA          12 ODAC                 2:05.07    2:03.41    9  
      29.10   31.20   31.95   31.16                                
  2 WHITE, SARAH              12 ODAC                 2:03.94    2:04.14    7  
      29.04   31.54   32.47   31.09                                
  3 HAMMOND, CHRISTINE        12 NORTH BALTIMORE      2:03.37    2:04.34    6  
      28.72   31.12   32.44   32.06                                
  4 KOHLES, ELAINA            12 NORTH BALTIMORE      2:05.28    2:04.87    5  
      29.28   31.81   32.36   31.42                                
  5 JOHNSON, HEATHER          12 COAST GUARD          2:03.89    2:05.02    4  
      28.86   31.54   32.50   32.12                                
  6 KOCH, KATIE               12 NORTH BALTIMORE      2:06.94    2:06.64    3  
      29.03   32.28   32.79   32.54                                
  7 BOYLE, CASIE              12 QDD                  2:06.65    2:06.86    2  
      29.25   31.98   32.78   32.85                                
  8 O'CONNELL, KATIE          12 COAST GUARD          2:07.33    2:10.71    1  
      28.60   32.55   34.49   35.07                                
 
Event 73  Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 HAMMOND, CHRISTINE        12 NORTH BALTIMORE      2:09.68    2:03.37  
      28.79   30.91   32.53   31.14                                
  2 JOHNSON, HEATHER          12 COAST GUARD          2:08.48    2:03.89  
      29.15   31.39   31.72   31.63                                
  3 WHITE, SARAH              12 ODAC                 2:05.45    2:03.94  
      28.73   31.60   32.40   31.21                                
  4 SPICHER, REBECCA          12 ODAC                 2:07.55    2:05.07  
      28.91   31.15   32.73   32.28                                
  5 KOHLES, ELAINA            12 NORTH BALTIMORE      2:10.48    2:05.28  
      29.25   32.05   32.28   31.70                                
  6 BOYLE, CASIE              12 QDD                  2:03.16    2:06.65  
      29.17   31.79   33.24   32.45                                
  7 KOCH, KATIE               12 NORTH BALTIMORE      2:08.45    2:06.94  
      29.30   31.83   33.32   32.49                                
  8 O'CONNELL, KATIE          12 COAST GUARD          2:10.04    2:07.33  
      28.88   31.94   32.96   33.55                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 HYRKAS, NIKKI             12 MONOCACY             2:10.06    2:07.34  
      29.86   32.29   32.91   32.28                                
 10 ROSSICK, CHELSEA          11 MONOCACY             2:09.28    2:07.93  
      29.40   32.02   33.44   33.07                                
-------------------------------------------------------------------------
 11 CARNER, AMANDA            12 COAST GUARD          2:12.90    2:08.25  
      30.17   32.62   32.82   32.64                                
 12 SURHOFF, KENDALL          12 NORTH BALTIMORE      2:11.98    2:08.79  
      30.34   32.54   33.39   32.52                                
 13 KELLY, ANNA               12 QDD                  2:11.62    2:08.93  
      29.67   33.56   33.85   31.85                                
 14 RAAB, BROOKE              12 NORTH BALTIMORE      2:09.19    2:09.00  
      29.77   32.36   33.90   32.97                                
 15 MURPHY, BETH              12 WAC                  2:17.92    2:10.12  
      30.16   33.06   33.91   32.99                                
 16 CAMPBELL, KATIE           12 CCA                  2:14.18    2:11.12  
      31.67   34.11   33.03   32.31                                
 17 LOPER, MADDIE             12 ODAC                 2:11.61    2:12.53  
      31.06   33.21   34.76   33.50                                
 18 WARD, COLLEEN             12 COAST GUARD          2:11.69    2:12.61  
      28.94   33.24   34.62   35.81                                
 19 FRIAS, MARIANA            12 SHARKS               2:16.47    2:13.34  
      31.00   33.80   34.58   33.96                                
 20 REITER, MEGAN             12 NAVAL ACADEMY        2:12.36    2:13.36  
      31.00   34.06   34.44   33.86                                
 21 THOMAS, KATIE             12 ODAC                 2:29.14    2:13.52  
      30.88   34.27   35.70   32.67                                
 22 YOHE, TARA                12 NORTH BALTIMORE      2:19.63    2:13.92  
      30.71   34.53   34.81   33.87                                
 23 CRAWFORD, JACKIE          11 CCA                  2:14.15    2:14.31  
      31.76   34.19   35.06   33.30                                
 24 BIXLER, CAROLINE          11 NORTH BALTIMORE      2:15.96    2:14.61  
      30.33   34.47   36.00   33.81                                
 25 BOYER, KINDYL             12 WAC                  2:20.17    2:14.96  
      31.92   35.18   34.53   33.33                                
 26 SCHMITZ, CATIE            12 QDD                  2:25.09    2:15.18  
      30.94   34.47   36.01   33.76                                
 27 FRALEN, KATIE             12 QDD                  2:23.16    2:15.22  
      30.89   35.28   35.47   33.58                                
 28 COOK, KATHRYN             12 ODAC                 2:15.92    2:15.33  
      31.75   34.39   34.90   34.29                                
 29 BROWN, LAURA              11 NORTH BALTIMORE      2:14.22    2:15.57  
      30.66   34.08   35.71   35.12                                
 30 MCCLELLAN, SHANNON        11 MONOCACY             2:15.57    2:15.65  
      31.04   33.26   35.89   35.46                                
 31 FOLEY, LAUREN             12 NAVAL ACADEMY        2:15.28    2:16.05  
      29.56   33.44   36.53   36.52                                
 32 BRANA, ALEXIS             12 QDD                       NT    2:16.46  
      32.19   34.28   35.04   34.95                                
 33 SHIDELER, AMANDA          12 WAC                  2:21.35    2:16.49  
      31.15   34.60   35.59   35.15                                
 34 KLIEWER, NICOLE           12 NAVAL ACADEMY        2:18.22    2:16.93  
      32.08   34.66   35.64   34.55                                
 35 KENNEDY, MADDIE           11 CCA                  2:25.76    2:17.02  
      32.55   35.15   34.95   34.37                                
 36 MACDONALD, ABBY           11 QDD                       NT    2:17.24  
      31.36   34.89   35.14   35.85                                
 37 YOUNG, KATIE              11 CCA                  2:28.78    2:17.28  
      32.44   35.44   34.94   34.46                                
 38 JARDINE, BRENNA           12 MONOCACY             2:15.38    2:17.29  
      31.28   34.74   35.52   35.75                                
 39 SANTIS, ALEXA             11 MONOCACY             2:22.61    2:17.42  
      32.00   35.58   36.17   33.67                                
 40 SMELTZER, EMILY           11 NORTH BALTIMORE      2:27.69    2:17.55  
      31.54   34.93   35.19   35.89                                
 41 GALLAGHER, KATIE          11 NORTH BALTIMORE      2:24.05    2:17.76  
      31.64   35.31   35.85   34.96                                
 42 HAYNES, NICOLE            12 QDD                  2:22.98    2:17.79  
      32.23   35.46   36.03   34.07                                
 43 MEYERS, KRISTA            12 COAST GUARD          2:22.66    2:18.29  
      32.56   35.07   35.22   35.44                                
 44 BAIR, JILL                12 CCA                  2:18.44    2:18.52  
      31.69   34.78   35.85   36.20                                
 45 HAYS, LIZ                 12 NORTH BALTIMORE      2:21.38    2:18.95  
      32.41   35.53   36.43   34.58                                
 46 BORGERSEN, HANNE          11 MONOCACY             2:24.93    2:19.03  
      31.66   35.57   36.75   35.05                                
 47 HANNA, MOLLY              12 NAVAL ACADEMY        2:23.32    2:19.36  
      32.97   35.49   36.00   34.90                                
 48 FREELAND, OLIVIA          11 WAC                  2:29.44    2:19.42  
      32.14   35.16   35.56   36.56                                
 49 THOMAS, SARAH             11 NORTH BALTIMORE      2:24.81    2:19.51  
      31.24   35.12   36.48   36.67                                
 50 SHRADER, JACKIE           12 NAVAL ACADEMY        2:21.96    2:19.92  
      32.16   35.61   36.66   35.49                                
 51 WHITE, KAITLYN            11 COAST GUARD          2:25.30    2:20.11  
      32.76   35.85   36.27   35.23                                
 52 LOUD, SHANNON             11 ODAC                 2:24.02    2:21.22  
      33.02   36.57   36.48   35.15                                
 53 SHAWCROSS, BROOKE         11 WAC                  2:27.00    2:22.79  
      32.88   36.71   37.32   35.88                                
 54 DAVY-COORE, KAYDRA        11 NORTH BALTIMORE      2:28.76    2:24.17  
      33.56   37.19   38.17   35.25                                
 55 ZIELINSKI, KRISTEN        12 ODAC                 2:25.75    2:24.46  
      32.48   36.43   38.13   37.42                                
 56 MORRISON, CASEY           11 COAST GUARD          2:28.60    2:24.80  
      33.67   37.01   38.48   35.64                                
 57 ADAMS, GAIL               11 CCA                  2:35.21    2:28.24  
      33.26   37.92   39.52   37.54                                
 58 SALVATORI, ISABELLA       12 NORTH BALTIMORE      2:26.71    2:28.51  
      32.84   38.11   39.40   38.16                                
 58 JIMENEZ, JESSICA          12 MONOCACY                  NT    2:28.51  
      33.16   37.13   39.47   38.75                                
 60 VANKERCKHOVE, ANDIE       11 CCA                  2:33.30    2:28.66  
      35.05   38.27   38.95   36.39                                
 61 JONES, MEGAN              11 ODAC                 2:33.49    2:29.64  
      35.41   38.33   38.94   36.96                                
 62 BAIN, EMILY               11 ODAC                 2:31.46    2:30.97  
      34.54   38.48   39.76   38.19                                
 63 LE, JACQUELINE            11 NORTH BALTIMORE      2:36.43    2:33.89  
      34.16   39.77   41.13   38.83                                
 64 DUNN, MARISA              11 NORTH BALTIMORE      2:56.20    2:49.32  
      37.11   44.03   44.95   43.23                                
 65 SUMMERFIELD, CORA         11 NORTH BALTIMORE      2:58.32    2:55.74  
      39.11   45.78   47.87   42.98                                
 
Event 74  Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 STEPHENS, JES             12 NORTH BALTIMORE      1:59.86    1:59.57    9  
      27.77   30.74   30.67   30.39                                
  2 VANCE, ALEX               12 CCA                  2:03.02    2:01.75    7  
      28.13   31.20   31.18   31.24                                
  3 BISSELL, LOGAN            12 COAST GUARD          2:08.15    2:05.60    6  
      29.16   31.78   32.71   31.95                                
  4 ADAMS, MARK               12 CCA                  2:09.08    2:07.01    5  
      29.18   32.66   33.14   32.03                                
  5 SHANDRENKO, ARTEM         12 MONOCACY             2:10.24    2:07.33    4  
      30.13   33.03   33.19   30.98                                
  6 BAILEY, PEYTON            11 COAST GUARD          2:07.25    2:07.85    3  
      28.75   31.95   34.04   33.11                                
  7 DAVIS, DYLAN              12 NAVAL ACADEMY        2:10.47    2:08.42    2  
      29.36   33.07   33.31   32.68                                
  8 TUTEN, CALEB              12 NORTH BALTIMORE      2:08.49    2:08.84    1  
      29.87   32.86   33.66   32.45                                
 
Event 74  Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 STEPHENS, JES             12 NORTH BALTIMORE      2:02.53    1:59.86  
      27.61   30.40   31.66   30.19                                
  2 VANCE, ALEX               12 CCA                  2:17.80    2:03.02  
      28.15   31.45   31.39   32.03                                
  3 BAILEY, PEYTON            11 COAST GUARD          2:10.43    2:07.25  
      28.51   32.62   33.79   32.33                                
  4 BISSELL, LOGAN            12 COAST GUARD          2:05.72    2:08.15  
      29.92   33.04   32.93   32.26                                
  5 TUTEN, CALEB              12 NORTH BALTIMORE      2:10.20    2:08.49  
      29.39   33.00   33.39   32.71                                
  6 ADAMS, MARK               12 CCA                  2:15.49    2:09.08  
      28.56   32.82   34.17   33.53                                
  7 SHANDRENKO, ARTEM         12 MONOCACY             2:11.58    2:10.24  
      30.19   33.52   33.25   33.28                                
  8 DAVIS, DYLAN              12 NAVAL ACADEMY        2:12.81    2:10.47  
      28.45   32.83   34.52   34.67                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 MCKENNEY, MATTHEW         12 NAVAL ACADEMY        2:13.93    2:13.17  
      31.36   34.07   34.42   33.32                                
 10 LYNN, GARRET              11 WAC                  2:10.74    2:13.77  
      30.72   33.75   35.07   34.23                                
-------------------------------------------------------------------------
 11 MARSTON, GEOFF            11 WAC                  2:26.06    2:15.45  
      29.94   34.75   35.75   35.01                                
 12 SOUTHERN, KENT            12 MONOCACY             2:18.43    2:16.43  
      30.17   34.45   35.91   35.90                                
 13 BOWLES, CHARLEY           11 COAST GUARD          2:20.95    2:17.49  
      31.74   36.07   35.96   33.72                                
 14 MORROW, MICHAEL           11 NORTH BALTIMORE      2:21.57    2:20.01  
      31.59   36.73   36.68   35.01                                
 15 KIM, MICHAEL              12 MONOCACY             2:26.76    2:20.15  
      32.37   36.48   36.32   34.98                                
 16 SMITH-JONES, AUSTIN       12 NAVAL ACADEMY        2:14.56    2:20.23  
      31.11   36.12   37.42   35.58                                
 17 DROSSNER, JACOB           11 NORTH BALTIMORE      2:26.29    2:20.41  
      32.63   36.32   36.53   34.93                                
 18 BLACKWOOD, JOSEPH         12 ODAC                 2:21.90    2:20.99  
      31.36   36.79   37.09   35.75                                
 19 HENDRICKS, TIM            12 COAST GUARD          2:20.64    2:21.14  
      32.54   35.84   37.07   35.69                                
 20 SMITH, ALEX               11 MONOCACY             2:19.07    2:21.51  
      33.61   37.65   35.61   34.64                                
 21 COLLEY, BEN               12 WAC                  2:35.17    2:22.18  
      31.26   36.63   37.92   36.37                                
 22 WILLIAMS, CHASE           11 ODAC                 2:22.99    2:24.02  
      32.92   37.58   37.88   35.64                                
 23 ELIAS, ALEX               12 NORTH BALTIMORE      2:32.63    2:24.08  
      32.91   36.77   38.10   36.30                                
 24 RUSSO, SALVATORE          11 CCA                  2:26.89    2:24.19  
      32.90   37.13   37.94   36.22                                
 25 MATTHEISS, SCOTT          12 NORTH BALTIMORE      2:28.04    2:24.59  
      34.38   38.07   37.15   34.99                                
 26 MCGRORY, REILLY           11 QDD                  2:25.21    2:24.69  
      33.54   38.32   37.13   35.70                                
 27 POLLACK, JACK             11 NORTH BALTIMORE      2:24.29    2:26.84  
      32.26   38.36   38.45   37.77                                
 28 OWEN, JOEL                11 WAC                  2:34.13    2:27.54  
      33.62   37.08   38.38   38.46                                
 29 QUAST, NATHANIEL          12 ODAC                 2:29.79    2:28.50  
      32.97   37.13   39.59   38.81                                
 30 FREEMAN, WILLIAM          12 QDD                  3:12.29    2:28.72  
      31.56   38.13   39.23   39.80                                
 31 MUSTAFA, AMEEN            12 QDD B                2:40.62    2:30.30  
      33.55   39.23   39.73   37.79                                
 32 MUSTAFA, ADAM             11 QDD                  2:31.55    2:30.45  
      33.87   38.31   39.84   38.43                                
 33 HICKEY, COLLIN            12 NORTH BALTIMORE      2:40.76    2:30.51  
      34.38   38.45   39.40   38.28                                
 34 KIM, JEREMY               11 MONOCACY             2:28.73    2:31.64  
      35.52   38.62   39.11   38.39                                
 35 POGUE, BILLY              11 NORTH BALTIMORE      2:35.98    2:33.12  
      34.47   40.23   41.17   37.25                                
 36 MELNIK, TEDDY             11 CCA                  2:38.76    2:33.19  
      34.97   40.20   39.96   38.06                                
 37 DINGMAN, CHRISTOPHER      12 ODAC                 2:33.70    2:37.19  
      33.25   39.73   42.74   41.47                                
 38 YEH, ERIC                 11 MONOCACY             2:39.15    2:38.34  
      36.09   40.73 1:21.51    0.01                                
 39 EVERS, LUKE               11 NORTH BALTIMORE      2:37.39    2:42.35  
      36.52   42.41   43.31   40.11                                
 40 OBUCHOWSKI, NOAH          11 NORTH BALTIMORE      2:48.82    2:46.99  
      35.41   43.29   45.35   42.94                                
 41 SUMMERFIELD, ALEC         12 NORTH BALTIMORE      2:59.78    2:51.01  
      39.60   44.99   45.94   40.48                                
 42 ZUNKELER, SAM             11 NORTH BALTIMORE      2:43.20    2:51.72  
      39.46   44.33   45.12   42.81                                
 
Event 75  Girls 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 STAUB, ANDREA             13 NORTH BALTIMORE      5:06.65    5:01.78    9  
      28.89   30.29   30.91   30.49   30.40   30.59   30.47   30.63
      30.22   28.89                                                
  2 BROWN, ALLIE              14 NORTH BALTIMORE      5:05.38    5:06.20    7  
      28.86   30.83   31.01   31.05   30.98   30.77   30.86   30.65
      30.53   30.66                                                
  3 BROWN, MAGGIE             14 NORTH BALTIMORE      5:05.15    5:07.99    6  
      28.49   30.52   30.94   31.47   31.23   31.36   31.21   31.34
      30.94   30.49                                                
  4 KUCHERICH, JULIA          13 NORTH BALTIMORE      5:06.70    5:09.84    5  
      28.47   31.08   31.30   31.27   31.44   31.21   31.29   31.70
      31.88   30.20                                                
  5 CARTER, CAITLIN           13 NORTH BALTIMORE      5:11.55    5:10.32    4  
      28.98   30.76   30.97   31.59   31.44   31.63   31.67   31.89
      31.15   30.24                                                
  6 KREBS, JESSIE             13 NORTH BALTIMORE      5:15.82    5:10.59    3  
      28.49   31.23   31.26   31.27   31.54   31.57   31.51   31.71
      31.72   30.29                                                
  7 AVERS, WHITNEY            14 NAVAL ACADEMY        5:18.51    5:14.26    2  
      29.69   31.92   31.78   32.00   31.84   32.18   31.80   31.64
      31.15   30.26                                                
  8 CAVALIER, MEREDITH        14 QDD                  5:22.73    5:17.78    1  
      28.48   31.62   32.42   32.15   31.80   31.84   32.28   32.45
      32.70   32.04                                                
  9 YEH, JOANNA               13 MONOCACY             5:16.29    5:18.32  
      29.69   31.75   32.29   32.46   32.39   32.37   32.15   32.23
      32.07   30.92                                                
 10 ROMAN, FRANKIE            13 NORTH BALTIMORE      5:15.03    5:18.34  
      29.38   32.03   31.87   32.35   32.05   32.51   32.25   32.73
      32.11   31.06                                                
 11 FOLEY, CAITLIN            14 ODAC                 5:25.36    5:23.55  
      30.40   32.37   32.63   32.40   32.63   32.68   33.02   33.50
      32.96   30.96                                                
 12 LONG, ALLY                14 MONOCACY             5:18.14    5:24.89  
      30.07   31.88   32.32   32.46   32.73   32.81   33.23   33.26
      33.34   32.79                                                
 13 ROSSICK, KATELYN          13 MONOCACY             5:18.92    5:29.54  
      30.80   32.95   32.67   33.17   32.88   32.93   33.78   33.42
      33.74   33.20                                                
 14 DOWN, ASHLEY              14 NORTH BALTIMORE      5:29.26    5:29.74  
      29.26   31.94   32.73   32.75   33.61   33.35   33.94   34.18
      34.54   33.44                                                
 15 SCHWEITZER, HALEY         13 WAC                  5:34.71    5:33.41  
      29.91   32.10   33.11   33.62   34.14   34.19   34.34   34.25
      34.10   33.65                                                
 16 LOCKWOOD, VALLERIE        13 WAC                  5:37.20    5:34.43  
      29.15   32.51   33.66   34.15   33.79   34.09   34.89   34.87
      34.44   32.88                                                
 17 VAN-DERPOEL, BROOKE       13 MONOCACY             5:40.45    5:34.63  
      30.50   33.12   34.38   34.45   34.30   34.47   34.62   33.69
      33.85   31.25                                                
 18 JENKINS, ALLYN            13 NORTH BALTIMORE      5:32.08    5:38.85  
      30.75   33.34   33.63   34.19   34.06   34.75   34.23   34.84
      34.91   34.15                                                
 19 ROWLEY, MEAGHAN           13 WAC                  5:37.10    5:42.99  
      29.88   32.56   34.06   34.75   35.47   36.12   35.87   35.64
      35.09   33.55                                                
 20 LEDDY, KIERA              13 QDD                  5:40.90    5:44.49  
      29.97   33.43   34.92   35.24   35.35   35.38   35.65   35.32
      35.14   34.09                                                
 21 NORTON, ALEX              14 WAC                  5:41.12    5:45.32  
      32.42   34.33   34.96   34.99   34.96   35.14   35.40   35.34
      34.36   33.42                                                
 22 PETERSON, SCOOBY          13 WAC                  5:36.10    5:45.45  
      31.73   33.97   34.91   34.75   34.62   35.16   35.14   35.12
      35.17   34.88                                                
 23 THACKSTON, JULIE          14 MONOCACY             5:48.36    5:47.30  
      31.27   35.38   35.57   36.23   35.08   35.26   34.74   34.84
      35.00   33.93                                                
 24 WARE, CATHERINE           14 ODAC                 5:58.37    5:47.75  
      30.20   34.40   36.24   35.99   35.93   35.95   35.81   36.02
      34.52   32.69                                                
 25 SINGER, JESSICA           13 ODAC                 5:48.90    5:47.88  
      30.46   34.69   36.16   35.97   35.12   34.76   35.88   35.58
      35.30   33.96                                                
 26 MELO, MEREDITH            13 COAST GUARD          5:40.40    5:50.47  
      30.25   33.77   35.73   35.74   36.18   36.04   36.22   35.85
      35.76   34.93                                                
 27 FREELAND, LAUREN          14 WAC                  6:00.22    5:52.56  
      32.06   35.49   36.15   36.24   36.54   36.74   35.47   36.19
      35.41   32.27                                                
 28 GREANEY, ERYN             13 NORTH BALTIMORE      6:21.26    5:53.94  
      30.62   34.49   36.16   36.60   35.90   36.04   36.56   36.61
      36.42   34.54                                                
 29 TAMBONE, CHRISTIANA       14 WAC                  5:49.50    5:56.77  
      31.68   34.76   36.25   35.87   35.38   35.60   36.42   36.69
      37.29   36.83                                                
 30 PITTMAN, CATIE            14 WAC                  5:57.48    5:58.37  
      31.09   35.68   36.73   37.28   37.26   36.70   36.71   36.75
      35.21   34.96                                                
 31 SILVIA, KASEY             13 WAC                  5:56.12    5:59.63  
      31.54   35.54   36.17   36.38   36.53   36.71   36.98   37.24
      36.54   36.00                                                
 32 LUBEL, JORDAN             13 MONOCACY             6:08.44    6:00.74  
      31.29   35.08   36.86   36.93   36.32   36.30   36.97   37.35
      37.33   36.31                                                
 33 STEINMETZ, SARAH          14 NORTH BALTIMORE      5:50.01    6:05.05  
      31.73   35.76   36.55   37.28   37.35   38.01   37.60   38.04
      37.21   35.52                                                
 34 STEUERMAN, LAURA          13 NORTH BALTIMORE      6:11.84    6:08.23  
      34.49                                   37.94   36.82 1:50.40
 35 MORRISON, ADDY            13 COAST GUARD          6:04.60    6:11.62  
      33.84   36.82   37.66   37.43   38.37   37.77   37.98   37.74
      36.96   37.05                                                
 36 POGUE, MAGGIE             13 NORTH BALTIMORE      6:19.85    6:24.22  
      32.90   37.67   39.34   39.81   39.24   39.88   39.68   39.51
      37.09   39.10                                                
 37 PLOWMAN, ELIZABETH        13 ODAC                 6:26.79    6:25.88  
      32.28   36.90   38.78   38.11   39.26   40.46   41.08   40.83
      39.71   38.47                                                
 -- BYRD, ASHLEY              13 WAC                  6:00.59         NS  
 
Event 76  Boys 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 KRAMER, CHRIS             14 NORTH BALTIMORE      4:54.82    4:50.95    9  
      26.53   28.94   29.70   29.93   29.90   29.59   29.58   29.70
      29.44   27.64                                                
  2 THOMAS, MICHAEL           14 NORTH BALTIMORE      4:54.98    4:51.08    7  
      26.43   28.80   29.66   29.73   29.87   29.77   29.87   29.95
      29.28   27.72                                                
  3 JOHNSON, TIM              14 ODAC                 5:05.47    4:55.01    6  
      26.79   29.55   29.72   30.10   29.81   29.61   29.99   30.11
      30.23   29.10                                                
  4 REIDLER, FRANK            14 MONOCACY             5:07.38    4:56.17    5  
      26.51   28.76   29.80   30.27   30.36   29.78   30.52   30.16
      30.43   29.58                                                
  5 HOPKINS, CHRISTOPHER      14 SHARKS               5:03.63    5:01.29    4  
      26.43   28.90   30.07   30.67   30.59   30.98   31.54   31.45
      31.14   29.52                                                
  6 CADIGAN, TIM              14 NORTH BALTIMORE      5:12.25    5:04.80    3  
      27.42   30.00   30.23   30.72   31.20   31.32   31.06   31.20
      31.49   30.16                                                
  7 CROCKETT, DREW            14 COAST GUARD          5:09.40    5:08.82    2  
      26.93   29.69   30.89   31.77   31.60   31.60   32.01   31.46
      32.08   30.79                                                
  8 THORNHILL, ALAN           13 CCA                  6:10.69    5:10.38    1  
      27.75   30.53   31.45   31.47   31.83   31.53   32.43   31.81
      31.79   29.79                                                
  9 DUNNIGAN, SEAN            14 NORTH BALTIMORE      5:13.09    5:10.39  
      59.83                   31.50   31.81   31.25   31.40   31.83
      31.98   29.57                                                
 10 MASTRACCI, BRIAN          14 COAST GUARD          5:22.64    5:10.72  
    1:00.67                   32.58   31.86   31.89   31.54   31.12
      30.80   28.19                                                
 11 COSGAREA, ANDREW          13 NORTH BALTIMORE      5:08.26    5:10.73  
      28.22   30.27   30.79   31.26   31.59   31.58   31.69   32.16
      31.82   31.35                                                
 12 VOGEL, JOE                13 NAVAL ACADEMY        5:18.70    5:15.12  
      59.06                   31.62   32.13   31.94   32.20   32.79
      32.26   31.47                                                
 13 MUNSON, LUKE              13 CCA                  5:26.51    5:25.84  
    1:00.51   32.19                   33.26   33.60   33.39   34.13
      33.56   32.53                                                
 14 GOUNDRY, WILL             14 MONOCACY             5:52.30    5:26.51  
      30.28   32.71   33.44   32.51   32.94   33.11   33.09   33.26
      33.01   32.16                                                
 15 PEARSON, STEVEN           14 MONOCACY             5:35.37    5:27.58  
    1:01.86                   34.24   33.49   33.20   33.89   33.30
      33.45   30.95                                                
 16 ROEDER, KEVIN             14 MONOCACY             5:48.77    5:28.13  
      29.93   33.08   33.43   33.54   33.42   33.30   34.10   32.65
      32.50   32.18                                                
 17 COOK, CONNOR              14 QDD                  5:37.55    5:33.62  
      31.65   34.25   34.71   34.57   34.43   33.80   33.64   33.22
      32.87   30.48                                                
 18 PEREZ, TYLER              14 QDD                  5:41.25    5:33.87  
      30.94   33.93   34.71   34.01   34.26   34.17   33.96   33.18
      33.32   31.39                                                
 19 OJARD, DANIEL             13 NORTH BALTIMORE      5:34.19    5:36.90  
      31.00   33.11   33.72   34.47   33.96   34.44   34.44   34.60
      34.32   32.84                                                
 20 GUZIK, ELI                13 ODAC                 5:34.28    5:41.94  
      30.50   34.25   34.79   34.92   34.44   34.72   34.52   34.52
      35.04   34.24                                                
 21 HASSLINGER, GARRETT       14 WAC                  5:54.88    5:42.91  
      31.20   34.81   35.54   35.44   36.62   35.75   35.17   34.73
      32.89   30.76                                                
 22 ELIFF, CONNOR             13 MONOCACY             5:38.88    5:44.68  
      30.38   34.13   35.31   35.48   34.61   35.83   34.52   35.53
      35.84   33.05                                                
 23 OVERY, CAMERON            13 WAC                  6:10.05    5:45.00  
      32.00   35.37   35.40   35.04   34.18   35.16   34.24   34.86
      34.29   34.46                                                
 24 HARKINS, GRANT            14 COAST GUARD          5:56.99    5:47.74  
      32.06   34.96   35.60   34.86   34.39   34.95   35.35   35.25
      35.92   34.40                                                
 25 KNAPP, ERIC               13 MONOCACY             6:00.56    5:49.59  
      30.31   34.45   35.47   35.79   36.35   36.26   35.64   35.83
      35.55   33.94                                                
 
Event 77  Girls Open 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 HOFF, KATIE               16 NORTH BALTIMORE      4:43.93    4:38.89    9  
      25.88   27.67   27.95   28.16   27.87   28.29   28.35   28.13
      28.69   27.90                                                
  2 KALISZ, COURTNEY          15 NORTH BALTIMORE      4:52.26    4:53.70    7  
      27.36   29.32   29.14   29.55   29.27   29.66   30.03   30.00
      30.03   29.34                                                
  3 BARNES, ALLISON           16 NORTH BALTIMORE      4:54.53    4:56.07    6  
      27.17   29.25   29.44   29.77   29.75   29.95   29.99   30.55
      30.56   29.64                                                
  4 TIPTON, EMILY             16 NORTH BALTIMORE      4:55.38    4:57.01    5  
      27.95   29.52   29.93   29.99   30.17   30.15   30.31   30.25
      29.55   29.19                                                
  5 KNAPIK, ASHLEY            17 NORTH BALTIMORE      4:57.94    5:01.76    4  
      27.72   29.33   29.90   30.15   30.41   30.57   30.81   31.02
      31.22   30.63                                                
  6 MURPHY, KATE              17 WAC                  5:15.39    5:07.65    3  
      27.97   29.89   30.82   31.02   31.37   31.42   31.37   31.46
      31.55   30.78                                                
  7 HOLLOWAY, MEAGHAN         15 WAC                  5:08.87    5:07.75    2  
      28.29   30.24   30.92   31.38   31.06   31.08   31.24   31.42
      31.21   30.91                                                
  8 CHILDRESS, LAUREN         16 CCA                  5:11.73    5:08.96    1  
      28.27   30.35   30.70   30.87   31.40   31.50   31.64   32.27
      31.71   30.25                                                
  9 PERKS, CAITLIN            15 QDD                  5:15.11    5:10.07  
      28.53   31.60   31.45   31.89   31.53   31.54   31.78   31.64
      30.62   29.49                                                
 10 HARRISON, CAITLYN         15 QDD                  5:19.78    5:11.31  
      27.63   30.68   31.05   31.23   31.27   32.54   32.42   32.23
      32.45   29.81                                                
 11 KALNINS, DANA             15 QDD                  5:19.89    5:11.63  
      29.26   31.27   31.75   31.55   31.42   31.36   31.70   31.65
      31.37   30.30                                                
 12 MEYER, ABBY               17 MONOCACY             5:12.33    5:12.59  
      28.75   31.20   31.18   31.73   31.12   31.54   31.63   32.18
      31.82   31.44                                                
 13 WAITE, TAGE               17 ODAC                 5:06.45    5:15.24  
      29.46   30.49   31.17   31.39   31.82   31.98   32.18   32.29
      32.54   31.92                                                
 14 BRABSON, LAUREL           15 MONOCACY             5:16.73    5:15.63  
      29.19   31.10   31.57   31.83   32.09   32.13   31.85   32.09
      32.25   31.53                                                
 15 SHANKS, LISA              15 WAC                  5:12.99    5:16.04  
      29.23   31.59   32.02   32.04   31.96   31.73   32.21   32.17
      31.83   31.26                                                
 16 DOUGLAS, KERRY            17 COAST GUARD          5:17.06    5:16.43  
      28.86   31.57   32.01   31.38   31.69   32.12   32.47   31.86
      32.77   31.70                                                
 17 FINI, KELLY               15 QDD                  5:20.65    5:17.70  
      30.02   31.22   31.52   32.14   31.59   31.94   32.41   32.86
      32.68   31.32                                                
 18 CARROLL, KATIE            17 MONOCACY             5:14.76    5:18.19  
      29.44   31.65   31.90   32.45   32.05   32.01   32.48   32.33
      32.19   31.69                                                
 19 DOBRZANSKI, CASSIE        16 MONOCACY             5:11.85    5:19.92  
      29.00   31.44   31.94   32.57   32.36   32.18   32.73   32.74
      32.98   31.98                                                
 20 DAVIS, HANNAH             16 COAST GUARD          5:16.38    5:20.25  
      28.85   32.05   32.46   32.27   32.69   32.64   32.77   33.44
      32.08   31.00                                                
 21 MURPHY, SARAH             16 WAC                  5:26.49    5:21.13  
      28.96   31.78   32.50   32.47   32.91   32.93   33.02   32.81
      32.18   31.57                                                
 22 ARMSTRONG, LAUREN         15 NAVAL ACADEMY        5:28.56    5:24.54  
      30.03   32.45   32.73   32.87   33.07   33.07   33.37   33.07
      32.84   31.04                                                
 23 HARTMAN, JACKIE           16 COAST GUARD          5:25.26    5:26.05  
      29.64   31.68   32.86   33.18   33.05   33.22   33.59   33.46
      33.22   32.15                                                
 24 FOWLER, JAMIE             15 NORTH BALTIMORE      5:24.35    5:27.38  
      29.49   32.26   32.82   33.16   33.02   33.31   33.66   33.61
      33.52   32.53                                                
 25 SYDNOR, LANIER            15 ODAC                 5:21.04    5:27.71  
      29.89   31.94   32.71   33.26   33.33   33.18   33.41   33.59
      33.62   32.78                                                
 26 MORROW, PATRICIA          16 NORTH BALTIMORE      5:21.14    5:27.83  
      29.51   31.57   32.46   32.69   33.11   33.61   34.14   34.20
      33.86   32.68                                                
 27 CROCKETT, SARAH           17 COAST GUARD          5:30.13    5:29.18  
      30.46   32.47   33.32   33.41   33.12   33.66   33.29   33.34
      33.19   32.92                                                
 28 CAPOZZOLI, CASEY          15 NORTH BALTIMORE      5:19.68    5:29.42  
      29.95   31.87   32.98   33.52   33.56   33.78   34.02   33.98
      33.34   32.42                                                
 29 DUVALL, MELISSA           16 NAVAL ACADEMY        5:38.51    5:30.08  
      29.57   31.97   33.27   33.17   33.87   33.75   33.53   33.87
      33.83   33.25                                                
 30 ROUMELIOTIS, HOLLY        15 MONOCACY             5:45.75    5:30.11  
      29.62   32.39   32.91   32.97   33.51   33.22   33.52   34.11
      34.26   33.60                                                
 31 DUNN, JESSICA             15 QDD                  5:34.87    5:32.51  
      30.21   32.86   33.62   33.90   33.99   34.43   33.52   33.58
      33.99   32.41                                                
 32 STEPHENS, KERRY           15 NORTH BALTIMORE      5:30.52    5:32.81  
      29.56   32.70   33.74   34.29   33.57   33.34   34.25   34.41
      34.11   32.84                                                
 33 BALDERSTON, JULIE         17 ODAC                 5:32.98    5:33.84  
      30.76   33.12   34.06   34.29   33.94   33.81   33.97   34.08
      33.47   32.34                                                
 34 TALKINGTON, ERIN          17 ODAC                 5:20.03    5:34.06  
      29.56   31.91   33.23   33.34   33.80   33.75   34.35   34.80
      35.00   34.32                                                
 35 SCHISA, MICHELLE          16 COAST GUARD          5:35.02    5:34.16  
      29.16   32.40   33.05   33.12   33.68   34.14   34.61   34.73
      34.90   34.37                                                
 36 LESNICK, KIM              17 COAST GUARD B        5:30.22    5:34.32  
      31.16   33.00   33.89   34.53   33.66   33.54   33.87   34.40
      33.90   32.37                                                
 37 COHEN, RACHEL             15 SHARKS               5:30.22    5:34.98  
      31.17   32.89   33.62   33.77   33.84   34.12   34.45   34.34
      33.81   32.97                                                
 38 WILCOX, SARAH             17 COAST GUARD          5:28.85    5:35.72  
      30.93   33.29   33.89   34.00   33.74   34.30   34.76   34.03
      33.89   32.89                                                
 39 YOUNG, EMILEE             15 NAVAL ACADEMY        5:32.35    5:36.39  
      29.24   32.36   33.85   34.19   34.28   34.61   34.04   34.95
      34.87   34.00                                                
 40 BROWN, TAYLOR             16 NORTH BALTIMORE      5:33.72    5:36.63  
      32.35   34.23   34.23   34.17   34.09   33.99   33.64   34.15
      33.03   32.75                                                
 41 HERNANDEZ, MELANIE        16 SHARKS               5:31.92    5:36.67  
      30.05   32.81   34.55   34.52   34.34   34.66   34.59   34.81
      33.79   32.55                                                
 42 CARSON, KELSEY            16 SHARKS               5:32.70    5:36.73  
      31.21   33.74   34.37   34.48   34.83   34.87   34.56   33.67
      33.37   31.63                                                
 43 NOONAN, SARAH             17 MONOCACY             5:25.66    5:37.58  
      30.93   32.78   34.16   34.39   34.00   34.05   34.47   34.51
      34.63   33.66                                                
 44 MCDONALD, MOLLY           16 QDD                  5:40.54    5:38.09  
      30.86   32.99   33.80   34.02   34.31   34.51   35.06   34.53
      34.82   33.19                                                
 45 WILES, MELISSA            16 QDD B                5:47.94    5:38.26  
      31.65   35.00   34.80   34.91   34.95   33.74   33.69   34.24
      33.60   31.68                                                
 46 BLEASDALE, DEBBIE         16 CCA                  5:40.43    5:39.03  
      30.25   32.98   33.04   33.61   34.56   35.19   35.95   35.10
      34.45   33.90                                                
 47 BOWERS, ASHLEY            15 ODAC                 5:41.87    5:39.14  
      30.13   32.85   33.71   34.46   34.96   35.05   34.90   34.78
      34.80   33.50                                                
 48 WATERS, CIARA             15 SHARKS               5:19.26    5:40.07  
      29.25   32.37   33.91   34.65   34.86   34.79   35.41   35.10
      34.98   34.75                                                
 49 HENNESSEY, KATHERINE      27 NORTH BALTIMORE      5:44.51    5:40.09  
      31.20   33.33   34.67   34.84   34.67   34.23   34.82   34.92
      34.48   32.93                                                
 50 LINKENAUGER, EVA          17 WAC                  5:28.64    5:41.75  
      31.00   33.05   33.94   34.46   34.42   34.71   34.76   35.15
      35.52   34.74                                                
 51 BEATOVICH, GRACE ANNE     15 COAST GUARD          5:37.77    5:42.08  
      30.88   33.78   34.69   35.32   35.00   35.14   35.36   34.67
      34.74   32.50                                                
 52 CARROLL, JENNA            15 SHARKS               5:38.84    5:42.14  
      30.91   33.92   34.77   35.25   34.95   35.29   35.16   35.17
      34.92   31.80                                                
 53 HYRKAS, JAMIE             15 MONOCACY             5:41.82    5:42.65  
      31.97   34.05   33.82   34.06   34.50   34.44   34.51   35.27
      35.57   34.46                                                
 54 VANKERCKHOVE, DANI        15 CCA                  6:44.39    5:43.23  
      30.55   32.84   34.16   34.59   34.97   35.08   35.44   36.41
      34.77   34.42                                                
 55 JENSEN, CHELSEA           15 WAC                  5:33.91    5:44.20  
      31.49   33.94   34.65   34.65   35.08   35.13   34.66   35.36
      35.08   34.16                                                
 56 GIBLIN, SYDNEY            15 WAC                  5:32.85    5:45.04  
      31.16   33.65   34.77   35.43   34.81   34.85   35.19   35.38
      34.96   34.84                                                
 57 EVANS, STEPHANIE          18 WAC                  5:39.43    5:45.58  
      30.22   33.62   34.92   35.95   35.69   35.89   35.90   35.07
      34.65   33.67                                                
 58 GRAWE, SARAH              15 QDD                  5:42.67    5:46.49  
      31.82   34.73   34.77   35.14   35.26   35.49   35.47   35.46
      35.02   33.33                                                
 59 DVORAK, MARGARET          16 QDD                  5:41.11    5:49.48  
      30.35   33.53   34.58   35.33   34.67   36.14   36.64   36.27
      35.57   36.40                                                
 60 SMITH, CARTER             15 CCA                  5:42.04    5:50.05  
      31.81   34.74   35.46   35.81   35.38   35.59   35.48   36.01
      35.98   33.79                                                
 61 MARTIN, ERIKA             15 CCA                  5:39.62    5:50.19  
      30.05   33.95   34.97   35.16   36.16   36.29   36.56   36.34
      36.11   34.60                                                
 62 DUNBAR, KELLY             16 WAC                  5:18.01    5:50.32  
      30.78   34.45   36.15   35.87   35.81   35.33   35.25   35.51
      35.51   35.66                                                
 63 HAMMERSLEY, CAITLIN       16 QDD                  5:45.12    5:51.82  
      32.46   35.53   36.12   36.67   36.70   35.26   35.06   34.99
      34.90   34.13                                                
 64 MARTIN, NICOLE            15 WAC                  6:02.75    5:52.76  
      31.42   34.76   35.91   35.66   36.27   35.88   36.15   36.66
      35.97   34.08                                                
 65 SMITH, SARA               16 NAVAL ACADEMY        5:52.59    5:53.44  
      31.23   34.79   35.57   36.33   35.43   36.38   36.32   36.62
      35.51   35.26                                                
 66 MAJD, ZOHREH              17 NAVAL ACADEMY        5:58.68    5:56.42  
      32.30   35.38   36.19   36.28   36.15   36.41   36.22   36.32
      36.12   35.05                                                
 67 PEARSON, NICOLE           17 MONOCACY             5:54.79    5:56.63  
      32.52   36.13   36.08   36.14   36.06   35.92   35.45   36.38
      36.32   35.63                                                
 -- JONES, ASHLEY             17 COAST GUARD B        5:34.87         NS  
 
Event 78  Boys Open 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 MADWED, DANIEL            16 SHARKS               4:35.31    4:33.29    9  
      25.27   27.64   28.44   27.49   27.67   27.60   27.49   27.55
      27.21   26.93                                                
  2 ROWE, IAN                 16 NORTH BALTIMORE      4:41.17    4:35.47    7  
      25.35   27.64   27.34   27.13   27.56   27.91   28.19   28.25
      28.45   27.65                                                
  3 ZEBLEY, NICO              18 NORTH BALTIMORE      4:34.66    4:39.73    6  
      25.16   27.74   28.18   27.85   27.71   29.00   29.00   28.51
      29.02   27.56                                                
  4 CLARK, ANDREW             17 NORTH BALTIMORE      4:39.99    4:39.82    5  
      26.51   28.00   28.18   28.40   28.45   28.57   28.48   28.56
      28.36   26.31                                                
  5 HOGAN, JOHN               17 MONOCACY             4:43.94    4:42.24    4  
      25.91   28.28   28.73   28.79   28.77   28.81   28.73   28.60
      28.35   27.27                                                
  6 MADARAS, SCOTT            18 COAST GUARD          4:41.55    4:43.22    3  
      25.58   28.28   28.76   28.48   28.90   28.49   28.71   29.23
      29.14   27.65                                                
  7 WILLS, CONNOR             17 NORTH BALTIMORE      4:47.04    4:44.48    2  
      25.70   28.25   28.80   28.58   28.84   28.81   28.61   29.17
      29.02   28.70                                                
  8 HARKINS, SCOTT            18 COAST GUARD          4:42.80    4:45.33    1  
      25.07   27.98   28.18   28.62   28.86   28.91   29.43   29.51
      29.72   29.05                                                
  9 ENGLISH, SCOTT            16 NAVAL ACADEMY        4:50.94    4:50.19  
      26.46   28.84   29.18   29.12   29.25   29.34   29.49   30.05
      29.94   28.52                                                
 10 GOODFELLOW, JACOB         17 QDD                  5:08.32    4:50.50  
      25.76   28.12   28.91   29.38   29.79   29.74   29.80   29.68
      30.04   29.28                                                
 11 LAROSA, PHILIP            15 QDD                  4:54.67    4:50.96  
      26.40   28.92   29.54   29.75   29.84   29.35   29.78   29.51
      29.48   28.39                                                
 12 FIELD, PARKER             16 WAC                  4:49.63    4:51.54  
      25.89   28.79   29.29   29.67   29.89   30.21   30.01   30.35
      29.83   27.61                                                
 13 CARLSON, DAVID            17 WAC                  4:48.35    4:51.76  
      26.79   29.89   30.79   29.89   30.31   30.28   29.82   29.07
      28.88   26.04                                                
 14 SAKELL, NICK              16 NORTH BALTIMORE      4:49.57    4:52.70  
      26.18   29.09   29.04   29.29   29.49   29.89   30.11   30.66
      30.05   28.90                                                
 15 BAUMLER, MATTHEW          15 WAC                  5:05.71    4:56.17  
      26.96   29.98   30.40   30.27   30.80   29.94   29.88   29.66
      29.76   28.52                                                
 16 LYSTASH, J.R.             16 CCA                  5:00.19    4:56.76  
      26.98   29.89   30.15   30.41   30.75   29.27   29.59   30.17
      30.21   29.34                                                
 17 BULKLEY, ADAM             18 NORTH BALTIMORE      4:53.91    4:57.94  
      26.77   29.74   30.11   30.37   30.74   30.37   30.20   30.55
      29.96   29.13                                                
 18 WILDER, BRANDON           16 COAST GUARD          4:55.84    4:58.50  
      26.95   29.46   29.90   29.77   30.39   30.42   30.79   30.96
      30.47   29.39                                                
 19 DUNN, B.J.                16 WAC                  5:05.26    4:58.54  
      26.90   29.79   30.27   30.33   30.73   30.44   30.64   30.42
      30.13   28.89                                                
 20 VAGTS, JUSTIN             46 NAVAL ACADEMY        5:05.59    4:59.77  
      26.26   29.99   30.39   30.87   30.77   31.21   30.71   30.87
      29.91   28.79                                                
 21 GRAUMANN, RYAN            15 QDD                  5:10.94    5:00.71  
      26.73   29.37   30.49   31.09   31.04   30.93   30.36   30.88
      30.65   29.17                                                
 22 CREEVY, T.J.              15 NAVAL ACADEMY        5:08.46    5:00.96  
      27.02   29.94   30.73   30.55   30.96   30.97   30.71   30.68
      30.39   29.01                                                
 23 FINCH, MITCH              15 WAC                  5:02.51    5:03.72  
      26.75   29.20   30.26   30.60   30.60   30.80   31.47   31.53
      31.48   31.03                                                
 24 QUINN, DANIEL             15 NAVAL ACADEMY        5:09.57    5:05.54  
      26.85   30.32   31.12   30.76   30.66   31.18   31.18   31.38
      31.46   30.63                                                
 25 BUTLER, CORYDON           15 WAC                  5:07.23    5:05.58  
      26.83   30.46   30.87   31.13   31.10   31.65   31.76   31.45
      30.78   29.55                                                
 26 DEPPE, WALT               15 ODAC                 5:07.27    5:06.43  
      27.54   30.10   31.47   30.70   31.18   31.36   31.52   32.02
      30.92   29.62                                                
 27 HARRIS, ANDREW            16 CCA                  5:09.77    5:07.51  
      27.84   30.69   31.20   31.62   31.27   30.20   31.52   31.81
      31.44   29.92                                                
 28 KOEHR, KEVIN              17 QDD                  5:05.57    5:08.20  
      25.76   29.11   30.62   31.59   32.08   31.77   31.87   32.15
      32.38   30.87                                                
 29 VITA, FRANK               15 NAVAL ACADEMY        5:08.55    5:08.29  
      27.88   30.78   31.54   31.33   31.68   31.24   31.32   31.41
      30.74   30.37                                                
 30 GOLDEN, SEAN              16 WAC                  5:28.29    5:10.74  
      27.19   31.51   32.79   32.82   32.24   32.56   31.78   30.59
      30.59   28.67                                                
 31 WHITE, PATRICK            15 SHARKS               5:21.19    5:10.91  
      28.71   31.49   32.07   32.28   32.71   32.02   31.86   31.62
      30.31   27.84                                                
 32 LINKENAUGER, KURT         15 WAC                  4:51.54    5:11.55  
      26.41   29.98   31.12   31.29   31.86   31.80   32.41   32.47
      32.81   31.40                                                
 33 SMILLIE, ADAM             18 NORTH BALTIMORE      5:07.03    5:12.83  
      28.06   31.27   31.44   31.23   31.51   31.62   31.98   31.83
      32.25   31.64                                                
 34 CULP, MIKE                16 ODAC                 5:08.42    5:12.97  
      27.72   30.84   31.43   31.88   32.06   32.08   31.98   31.85
      31.88   31.25                                                
 35 O'SULLIVAN, JACOB         16 COAST GUARD          5:19.89    5:14.68  
      28.63   31.60   32.20   32.45   32.39   32.71   32.59   32.22
      30.59   29.30                                                
 36 WADE, ANDREW              16 SHARKS               5:06.44    5:15.79  
      27.38   30.61   31.87   32.42   32.74   32.99   32.65   32.63
      32.39   30.11                                                
 37 WHEELOCK, TREVOR          15 WAC                  5:15.37    5:15.86  
      27.62   31.24   31.83   32.19   31.92   31.98   32.06   32.13
      32.38   32.51                                                
 38 TOMECHKO, NICK            15 NORTH BALTIMORE      5:14.21    5:17.36  
      29.00   31.75   32.57   32.53   32.49   31.17   31.84   31.93
      32.18   31.90                                                
 39 ROSSICK, GEORGE           16 MONOCACY             5:27.70    5:18.97  
      29.61   32.25   31.88   32.05   31.90   32.80   32.24   32.49
      32.33   31.42                                                
 40 KIRK, KYLE                17 QDD                  5:15.23    5:19.61  
      27.59   30.84   32.06   32.61   32.72   32.88   33.50   33.69
      31.45   32.27                                                
 41 STEPHENS, REILLY          17 NORTH BALTIMORE      5:05.26    5:20.12  
      27.85   30.59   32.89   32.42   32.15   33.31   33.96   32.43
      32.99   31.53                                                
 42 ZABLOCKI, DAVID           16 NORTH BALTIMORE      5:20.38    5:21.20  
      29.17   32.00   32.71   32.36   32.77   32.47   32.60   32.58
      32.54   32.00                                                
 43 HURLEY, KEVIN             18 ODAC                 5:17.66    5:25.01  
      28.45   31.92   32.76   33.08   33.24   33.28   33.58   33.59
      33.17   31.94                                                
 44 RICHARDSON, DWIGHT        17 COAST GUARD          5:37.28    5:25.77  
      28.55   33.21   33.62   33.53   34.81   34.62   33.55   32.19
      32.35   29.34                                                
 45 BURKE, BRIAN              15 CCA                  5:30.86    5:25.84  
      29.14   32.57   32.40   33.06   33.63   33.06   32.96   34.25
      32.97   31.80                                                
 46 LOCKWOOD, D.J.            17 WAC                  5:37.51    5:28.69  
      29.16   32.33   33.11   33.27   33.38   33.57   33.77   33.65
      33.55   32.90                                                
 47 NIEBUHR, KYLE             17 NORTH BALTIMORE      5:17.23    5:29.38  
      29.42   32.18   33.81   33.22   30.88   33.59   34.52   34.50
      33.81   33.45                                                
 48 VANRODEN, JACK            15 NORTH BALTIMORE      5:30.29    5:31.62  
      29.07   32.93   34.32   33.52   34.39   33.52   34.03   33.56
      33.94   32.34                                                
 49 SAKELL, WILLIE            15 NORTH BALTIMORE      5:29.75    5:37.70  
      30.47   33.64   34.39   34.29   33.54   34.16   35.12   35.28
      33.84   32.97                                                
 -- PENNING, MATTHEW          16 QDD                  5:37.02         NS  
 -- SALEH, MOMO               15 SHARKS               5:12.24         NS  
 -- OUZTS, WILL               18 COAST GUARD B        5:05.36         NS  
 
Event 79  Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 NORTH BALTIMORE AQUATIC CLUB  'A'                 1:56.17    1:55.16   18  
     1) RUNK, GABRIELLE 10              2) NORTH, JESSE 10                
     3) PARSONS, DEANNA 10              4) SURHOFF, JORDAN 10             
       28.34    30.87    28.77    27.18                                    
  2 NORTH BALTIMORE AQUATIC CLUB  'B'                 2:04.56    2:03.42   14  
     1) BROWN, MADISON 10               2) BIXLER, ALYSSA 9               
     3) RUNK, JULIANNA 9                4) VIOHL, MEGAN 10                
       30.25    31.64    31.50    30.03                                    
  3 COAST GUARD BLUE DOLPHINS  'A'                    2:05.82    2:06.01   12  
     1) GHARBO, ALEX 10                 2) HOPPE, REBECCA 10              
     3) HANNA, MCKAY 10                 4) BARLEY, VICTORIA 10            
       31.60    29.74    32.51    32.16                                    
  4 MONOCACY AQUATIC CLUB  'A'                        2:06.19    2:07.04   10  
     1) MANNING, MARGOT 10              2) JAMES, LAUREN 9                
     3) WELTMAN, SARAH 10               4) HYRKAS, CHRISTINA 10           
       32.75    37.64    26.87    29.78                                    
  5 OLD DOMINION AQUATIC CLUB  'A'                    2:12.62    2:08.21    8  
     1) PLOWMAN, EMILY 10               2) HABEEB, HANNAH 9               
     3) SUTTON, HANNAH 10               4) WILLIAMS, LOREN 9              
       31.38    30.76    33.89    32.18                                    
  6 QDD SWIM TEAM  'A'                                2:15.94    2:13.55    6  
     1) TURNER, HEIDI 10                2) SCHMITZ, KARALINE 10           
     3) DOUGLAS, ALYSSA 10              4) KELLY, EMILY 9                 
       31.50    34.09    35.03    32.93                                    
  7 SHARKS SWIM TEAM  'A'                             2:22.65    2:14.29    4  
     1) CLOUD, JACLYN 9                 2) FRIAS, CRISTINA 9              
     3) CARROLL, NATALIE 10             4) ROGERS, SARA 9                 
       34.95    31.67    34.15    33.52                                    
  8 CARTER CENTER AQUATICS  'A'                       2:15.72    2:14.98    2  
     1) HANS, SARAH 10                  2) CASOLA, GRACE 10               
     3) BROADWELL, KELSEY 10            4) BLACK, GRACE 10                
       33.05    39.17    30.26    32.50                                    
  9 OLD DOMINION AQUATIC CLUB  'B'                    2:21.15    2:17.81  
     1) CLARY, CAROLINE 10              2) BURNS, JENINE 10               
     3) ESCOBAR, MARY BERNADETTE 9      4) SCHLIMGEN, BRITTANI 10         
       33.98    33.96    34.99    34.88                                    
 
Event 80  Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 NORTH BALTIMORE AQUATIC CLUB  'A'                 2:02.67    2:02.11   18  
     1) KOHLER, CHRIS 10                2) RODDY, COLIN 10                
     3) COSGAREA, ALEC 10               4) SILVERMAN, IAN 10              
       31.54    31.27    30.13    29.17                                    
  2 QDD SWIM TEAM  'A'                                2:06.71    2:06.81   14  
     1) MERNIN, ETHAN 10                2) FAUST, MICHAEL 10              
     3) CAMPBELL, HENRY 9               4) DOYLE, BRANDON 9               
       30.52    32.67    32.09    31.53                                    
  3 MONOCACY AQUATIC CLUB  'A'                        2:16.74    2:07.72   12  
     1) KOLOVICH, EVAN 10               2) REYNOLDS, MITCH 9              
     3) HOWARD, ANDREW 10               4) COLKET, THOMAS 10              
       32.51    33.65    34.07    27.49                                    
  4 CARTER CENTER AQUATICS  'A'                       2:08.21    2:08.09   10  
     1) BRITT, HUNTER 10                2) KENNEDY, BEN 10                
     3) ADAMS, JARED 10                 4) RUSSO, DOMINIC 9               
       32.04    33.28    32.63    30.14                                    
  5 WILLIAMSBURG AQUATIC CLUB  'A'                    2:14.88    2:12.05    8  
     1) SANDERSON, COLE 10              2) FISHER, TAYLOR 10              
     3) LYNN, TUCKER 9                  4) WALLACE, MATTHEW 10            
       31.87    31.83    33.57    34.78                                    
  6 OLD DOMINION AQUATIC CLUB  'A'                    2:29.25    2:28.67    6  
     1) BALDERSTON, JAMES 10            2) GUEVARA, BRANDON 10            
     3) DANIELSON, MAX 10               4) MCCONNELL, LOGAN 10            
       34.50    40.45    41.58    32.14                                    
 
Event 81  Girls 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 NORTH BALTIMORE AQUATIC CLUB  'A'                 2:03.21    2:00.36   18  
     1) HAMMOND, CHRISTINE 12           2) KOCH, KATIE 12                 
     3) BIXLER, CAROLINE 11             4) SURHOFF, KENDALL 12            
       31.13    33.23    29.98    26.02                                    
  2 QDD SWIM TEAM  'A'                                2:00.88    2:01.24   14  
     1) HAYNES, NICOLE 12               2) BOYLE, CASIE 12                
     3) KELLY, ANNA 12                  4) MACDONALD, ABBY 11             
       31.51    33.42    29.74    26.57                                    
  3 COAST GUARD BLUE DOLPHINS  'A'                    2:02.85    2:02.29   12  
     1) WARD, COLLEEN 12                2) CARNER, AMANDA 12              
     3) JOHNSON, HEATHER 12             4) O'CONNELL, KATIE 12            
       31.19    35.26    29.37    26.47                                    
  4 OLD DOMINION AQUATIC CLUB  'A'                    2:07.65    2:03.55   10  
     1) THOMAS, KATIE 12                2) SPICHER, REBECCA 12            
     3) WHITE, SARAH 12                 4) LOPER, MADDIE 12               
       31.88    36.06    28.34    27.27                                    
  5 WILLIAMSBURG AQUATIC CLUB  'A'                    2:06.06    2:03.64    8  
     1) FREELAND, OLIVIA 11             2) PAGE, CHELSEA 12               
     3) MURPHY, BETH 12                 4) SHIDELER, AMANDA 12            
       31.02    35.28    29.77    27.57                                    
  6 MONOCACY AQUATIC CLUB  'A'                        2:09.94    2:05.13    6  
     1) ROSSICK, CHELSEA 11             2) HYRKAS, NIKKI 12               
     3) SANTIS, ALEXA 11                4) JAMES, DANIELLE 12             
       31.42    36.20    29.94    27.57                                    
  7 CARTER CENTER AQUATICS  'A'                       2:10.59    2:05.41    4  
     1) CRAWFORD, JACKIE 11             2) YOUNG, KATIE 11                
     3) CAMPBELL, KATIE 12              4) BAIR, JILL 12                  
       32.18    34.72    30.81    27.70                                    
  8 NORTH BALTIMORE AQUATIC CLUB  'B'                 2:06.95    2:06.95    2  
     1) BROWN, LAURA 11                 2) PFAFF, MORGAN 11               
     3) RAAB, BROOKE 12                 4) YOHE, TARA 12                  
       32.76    35.73    30.57    27.89                                    
  9 QDD SWIM TEAM  'B'                                2:07.70    2:07.97  
     1) FRALEN, KATIE 12                2) MONAHAN, BAILIE 11             
     3) BRANA, ALEXIS 12                4) SCHMITZ, CATIE 12              
       33.26    35.95    31.04    27.72                                    
 10 NAVAL ACADEMY AQUATIC CLUB  'A'                   2:06.57    2:08.06  
       33.24    35.48    32.42    26.92                                    
 11 MONOCACY AQUATIC CLUB  'B'                        2:24.21    2:13.98  
     1) JARDINE, BRENNA 12              2) JIMENEZ, JESSICA 12            
     3) BORGERSEN, HANNE 11             4) MCCLELLAN, SHANNON 11          
       33.38    39.67    31.21    29.72                                    
 12 OLD DOMINION AQUATIC CLUB  'B'                    2:14.00    2:14.21  
     1) LOUD, SHANNON 11                2) PHILLIPS, HAILEIGH 12          
     3) ZIELINSKI, KRISTEN 12           4) COOK, KATHRYN 12               
       34.40    37.84    32.86    29.11                                    
 13 COAST GUARD BLUE DOLPHINS  'B'                    2:15.93    2:17.54  
     1) WHITE, KAITLYN 11               2) MORRISON, CASEY 11             
     3) CIRILLO, CAROLINE 11            4) MEYERS, KRISTA 12              
       33.30    42.03    32.21    30.00                                    
 14 SHARKS SWIM TEAM  'A'                             2:18.15    2:27.55  
     1) CARLSON BRATTON, KAYLA 11       2) IKE, CAROLINE 11               
     3) FRIAS, MARIANA 12               4) ROGERS, NICOLE 11              
       40.81                      32.63                                    
 
Event 82  Boys 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 COAST GUARD BLUE DOLPHINS  'A'                    1:58.98    1:56.92   18  
     1) BAILEY, PEYTON 11               2) KEGELMAN, CHRIS 12             
     3) BISSELL, LOGAN 12               4) HARTMAN, BRYCE 11              
       30.77    31.48    28.31    26.36                                    
  2 WILLIAMSBURG AQUATIC CLUB  'A'                    2:00.86    2:01.69   14  
     1) COLLEY, BEN 12                  2) HEWITT, JOEY 12                
     3) MARSTON, GEOFF 11               4) LYNN, GARRET 11                
       31.24    33.42    30.36    26.67                                    
  3 NAVAL ACADEMY AQUATIC CLUB  'A'                   2:01.00    2:02.71   12  
       28.66    36.38    29.28    28.39                                    
  4 CARTER CENTER AQUATICS  'A'                       2:05.44    2:03.81   10  
     1) RUSSO, SALVATORE 11             2) VANCE, ALEX 12                 
     3) BRITT, AUSTIN 12                4) ADAMS, MARK 12                 
       34.84    32.13    29.64    27.20                                    
  5 MONOCACY AQUATIC CLUB  'A'                        2:05.86    2:04.05    8  
     1) SMITH, ALEX 11                  2) KIM, MICHAEL 12                
     3) SHANDRENKO, ARTEM 12            4) SOUTHERN, KENT 12              
       34.36    33.71    28.78    27.20                                    
  6 NORTH BALTIMORE AQUATIC CLUB  'A'                 2:06.38    2:06.57    6  
     1) KALISZ, CHASE 11                2) TUTEN, CALEB 12                
     3) POLLACK, JACK 11                4) STEPHENS, JES 12               
       33.50    34.13    33.02    25.92                                    
  7 COAST GUARD BLUE DOLPHINS  'B'                    2:09.77    2:10.31    4  
     1) MASTRACCI, TIM 12               2) BOWLES, CHARLEY 11             
     3) PICKARD, JACK 11                4) HENDRICKS, TIM 12              
       33.26    37.29    30.63    29.13                                    
  8 OLD DOMINION AQUATIC CLUB  'A'                    2:19.89    2:15.71    2  
     1) DINGMAN, CHRISTOPHER 12         2) WILLIAMS, CHASE 11             
     3) QUAST, NATHANIEL 12             4) BLACKWOOD, JOSEPH 12           
       35.15    37.38    33.95    29.23                                    
  9 QDD SWIM TEAM  'A'                                2:19.13    2:16.11  
     1) MCGRORY, REILLY 11              2) DOYLE, JUSTIN 11               
     3) FREEMAN, WILLIAM 12             4) MUSTAFA, ADAM 11               
       34.18    40.59    31.02    30.32                                    
 
Event 83  Girls 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 NORTH BALTIMORE AQUATIC CLUB  'A'                 1:53.16    1:48.53   18  
     1) LEE, FELICIA 13                 2) SCHAEFER, DANIELLE 14          
     3) STAUB, ANDREA 13                4) HARRIS, LAURA 13               
       26.60    30.58    27.49    23.86                                    
  2 NORTH BALTIMORE AQUATIC CLUB  'B'                 1:57.30    1:53.26   14  
     1) KUCHERICH, JULIA 13             2) MCBRIEN, KRISTEN 14            
     3) KREBS, JESSIE 13                4) OBERLANDER, MORGAN 14          
       28.92    32.34    26.89    25.11                                    
  3 WILLIAMSBURG AQUATIC CLUB  'A'                    1:56.92    1:56.26   12  
     1) PITTMAN, CATIE 14               2) WHEELOCK, MEGHAN 14            
     3) LOCKWOOD, VALLERIE 13           4) ROWLEY, MEAGHAN 13             
       29.54    33.31    27.77    25.64                                    
  4 COAST GUARD BLUE DOLPHINS  'A'                    1:57.41    1:58.08   10  
     1) LAVAY, EMILY 13                 2) INGLES, KATY 13                
     3) WENTZEL, ASHLEY 14              4) RENTO, NICOLE 13               
       30.41    34.18    27.98    25.51                                    
  5 QDD SWIM TEAM  'A'                                1:59.47    1:59.05    8  
     1) CAVALIER, MEREDITH 14           2) LEDDY, KIERA 13                
     3) BURLINGHAM, EVA 13              4) PAGAN, SHELBY 14               
       29.74    36.14    26.79    26.38                                    
  6 MONOCACY AQUATIC CLUB  'A'                        2:00.69    1:59.22    6  
     1) LONG, ALLY 14                   2) YEH, JOANNA 13                 
     3) ROSSICK, KATELYN 13             4) VAN-DERPOEL, BROOKE 13         
       30.07    34.78    28.05    26.32                                    
  7 WILLIAMSBURG AQUATIC CLUB  'B'                    1:58.60    2:01.60    4  
     1) SILVIA, KASEY 13                2) KNOTTS, MEGAN 13               
     3) PETERSON, SCOOBY 13             4) SCHWEITZER, HALEY 13           
       31.48    35.30    28.53    26.29                                    
  8 CARTER CENTER AQUATICS  'A'                       1:57.78    2:04.14    2  
     1) AHERON, GRACE 14                2) NAKANO, THAISA 14              
     3) MARTIN, ALLISON 14              4) WARYOLD, MEGHAN 14             
       31.54    35.17    28.25    29.18                                    
  9 COAST GUARD BLUE DOLPHINS  'B'                    2:05.97    2:06.03  
     1) MELO, MEREDITH 13               2) MORRISON, ADDY 13              
     3) MURPHY, REGAN 13                4) MCCARTER, AMANDA 14            
       31.10    37.37    29.90    27.66                                    
 -- MONOCACY AQUATIC CLUB  'B'                        2:11.00         DQ  
     1) THACKSTON, JULIE 14             2) SYME, KATIE 14                 
     3) CAUDELL, KASSANDRA 13           4) LUBEL, JORDAN 13               
       31.69    40.11    30.47    28.71                                    
 -- CARTER CENTER AQUATICS  'B'                       2:04.90         NS  
     1) SLOWIKOWSKI, MONIKA 14          2) FARRELL, KATIE 13              
     3) SCOGIN, BECCA 13                4) ANDERSON, ASHLEY 13            
 -- OLD DOMINION AQUATIC CLUB  'A'                    2:07.22         NS  
     1) SINGER, JESSICA 13              2) PINE, CAITLIN 14               
     3) FOLEY, CAITLIN 14               4) BURGHARDT, EMILY 14            
 
Event 84  Boys 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 COAST GUARD BLUE DOLPHINS  'A'                    1:54.08    1:46.61   18  
     1) CROCKETT, DREW 14               2) SKIPPER, ADAM 14               
     3) CIRILLO, CHRIS 14               4) MASTRACCI, BRIAN 14            
       27.29    30.22    25.60    23.50                                    
  2 COAST GUARD BLUE DOLPHINS  'B'                    2:05.14    1:55.15   14  
     1) LEROSE, BEN 14                  2) MCCORMICK, SEAN 14             
     3) JOLISSAINT, JOE 13              4) HARKINS, GRANT 14              
       28.02    33.03    26.92    27.18                                    
  3 CARTER CENTER AQUATICS  'A'                       1:53.88    1:57.43   12  
     1) EWOLDT, NATHAN 13               2) LEIPZIG, JORDAN 13             
     3) MUNSON, LUKE 13                 4) THORNHILL, ALAN 13             
       29.34    34.70    27.55    25.84                                    
  4 MONOCACY AQUATIC CLUB  'A'                        2:04.45    1:58.73   10  
     1) KNAPP, ERIC 13                  2) ELIFF, CONNOR 13               
     3) GOUNDRY, WILL 14                4) PEARSON, STEVEN 14             
       31.25    32.62    29.14    25.72                                    
 
Event 85  Girls Open 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 WILLIAMSBURG AQUATIC CLUB  'A'                    7:48.01    7:46.27   18  
     1) HOLLOWAY, MEAGHAN 15            2) LINKENAUGER, ANNA 17           
     3) MURPHY, SARAH 16                4) MURPHY, KATE 17                
       26.86    56.12  1:25.81  1:55.04    26.74    56.61  1:28.03  1:59.44
       26.68    56.01  1:26.92  1:58.82    25.41    53.83  1:23.34  1:52.97
  2 QDD SWIM TEAM  'A'                                7:51.46    7:48.20   14  
     1) PERKS, CAITLIN 15               2) KALNINS, DANA 15               
     3) AMEEN, SARAH 17                 4) HARRISON, CAITLYN 15           
       26.20    56.13  1:26.00  1:54.78    26.16    55.70  1:26.14  1:57.02
       26.36    56.28  1:26.75  1:57.20    26.40    56.20  1:27.93  1:59.20
  3 CARTER CENTER AQUATICS  'A'                       7:49.91    7:57.20   12  
     1) SABLIK, JULIE 18                2) CHILDRESS, LAUREN 16           
     3) AHERON, GRACE 14                4) HART, MARY ANNE 15             
       27.93    58.49  1:28.98  1:59.41    27.48    58.09  1:29.18  1:59.31
       27.32    59.12  1:31.05  2:02.89    26.10    55.29  1:24.75  1:55.59
  4 MONOCACY AQUATIC CLUB  'A'                        7:55.64    7:59.77   10  
     1) MEYER, ABBY 17                  2) CARROLL, KATIE 17              
     3) AICHELE, ALLISON 17             4) DOBRZANSKI, CASSIE 16          
       28.09    58.36  1:28.68  1:58.60    27.79    58.20  1:29.76  2:00.21
       27.89    59.07  1:30.40  2:01.39    28.01    58.18  1:29.20  1:59.57
  5 COAST GUARD BLUE DOLPHINS  'A'                    7:49.15    8:02.87    8  
     1) HARTMAN, JACKIE 16              2) DOUGLAS, KERRY 17              
     3) CROCKETT, SARAH 17              4) DAVIS, HANNAH 16               
       27.32    56.67  1:27.90  1:59.53    27.67    58.36  1:29.41  2:00.36
       27.37    58.60  1:31.60  2:04.07    18.72    56.58  1:27.97  1:58.91
  6 QDD SWIM TEAM  'B'                                8:13.37    8:06.29    6  
     1) FINI, KELLY 15                  2) NORMAN, JENNIFER 16            
     3) DUNN, JESSICA 15                4) ALLES, COURTNEY 17             
       28.70    59.16  1:30.49  2:01.06    28.00    59.82  1:32.14  2:03.43
       27.51    58.46  1:30.85  2:03.29    26.91    57.23  1:27.53  1:58.51
  7 COAST GUARD BLUE DOLPHINS  'B'                    8:06.63    8:07.61    4  
     1) SWEETNAM, HOPE 16               2) WILCOX, SARAH 17               
     3) SCHISA, MICHELLE 16             4) LEWIS, KIM 17                  
       27.51    57.98  1:29.24  1:59.96    28.08    58.81  1:30.67  2:02.31
       27.63    59.31  1:32.03  2:04.40    27.40    57.97  1:29.52  2:00.94
  8 WILLIAMSBURG AQUATIC CLUB  'B'                    8:06.31    8:18.86    2  
     1) STEWART, SARA 17                2) BOYER, PAIGE 15                
     3) GIBLIN, SYDNEY 15               4) SHANKS, LISA 15                
       28.08    58.84  1:30.38  2:02.67    26.74    57.61  1:29.72  2:01.76
       18.19  1:03.40  1:39.03  2:13.32    27.51    58.22  1:29.83  2:01.11
  9 SHARKS SWIM TEAM  'A'                             8:11.22    8:25.12  
     1) COHEN, RACHEL 15                2) CARROLL, JENNA 15              
     3) CARSON, KELSEY 16               4) HERNANDEZ, MELANIE 16          
       29.53  1:01.65  1:34.70  2:09.50    27.38  1:00.79  1:34.13  2:06.96
       27.88  1:00.05  1:33.48  2:05.81    27.61    59.31  1:32.23  2:02.85
 10 CARTER CENTER AQUATICS  'B'                       8:19.37    8:25.55  
     1) VANKERCKHOVE, DANI 15           2) WEBB, KELSEY 16                
     3) PALMER, CARTER 15               4) BEAZLEY, JOAN 18               
       29.17  1:00.37  1:32.81  2:06.27    28.56  1:00.50  1:34.11  2:07.98
       28.60  1:01.21  1:35.15  2:07.67    27.70    58.79  1:31.34  2:03.63
 -- NORTH BALTIMORE AQUATIC CLUB  'A'                 7:28.50         DQ  
     1) HOFF, KATIE 16                  2) TIPTON, EMILY 16               
     3) KALISZ, COURTNEY 15             4) BARNES, ALLISON 16             
       24.80    51.41  1:18.12  1:44.97    26.50    55.32  1:24.72  1:54.06
       26.35    55.20  1:24.40  1:53.10    26.08    55.12  1:24.72  1:53.60
 -- SHARKS SWIM TEAM  'B'                             8:32.30         NS  
     1) WATERS, CIARA 15                2) GEOTES, NICOLE 15              
     3) OUTLAW, KATHRYN 14              4) CAMPBELL, SASHA 16             
 -- OLD DOMINION AQUATIC CLUB  'A'                    7:59.86         NS  
 -- OLD DOMINION AQUATIC CLUB  'B'                    8:12.09         NS  
 
Event 86  Boys Open 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 CARTER CENTER AQUATICS  'A'                       7:02.56    6:56.02   18  
     1) LYNCH, KEVIN 18                 2) STOWERS, JARED 17              
     3) ANDERSON, JORDAN 18             4) MUNSON, KEVIN 16               
       24.67    52.06  1:17.84  1:44.37    23.60    49.92  1:17.70  1:46.22
       17.95    50.18  1:16.15  1:42.40    23.65    50.09  1:16.43  1:43.03
  2 NORTH BALTIMORE AQUATIC CLUB  'A'                 7:04.50    6:58.63   14  
     1) ZEBLEY, NICO 18                 2) SURHOFF, AUSTIN 15             
     3) HILLS, RICHARD 16               4) WEINBERG, SHAUN 17             
       24.22    50.87  1:18.34  1:45.33    22.86    49.36  1:16.98  1:44.44
       23.36    49.67  1:16.30  1:42.66    23.80    50.76  1:18.55  1:46.20
  3 COAST GUARD BLUE DOLPHINS  'A'                    6:55.88    7:08.71   12  
     1) HARKINS, SCOTT 18               2) CROSS, JOEL 22                 
     3) HARKINS, BRENT 16               4) MADARAS, SCOTT 18              
       24.24    51.61  1:19.64  1:47.82    23.32    50.09  1:18.24  1:47.13
       24.52    52.21  1:20.77  1:49.00    22.93    49.11  1:16.84  1:44.76
  4 WILLIAMSBURG AQUATIC CLUB  'A'                    7:07.46    7:22.82   10  
     1) FIELD, PARKER 16                2) BAUMLER, MATTHEW 15            
     3) SHERMAN, ETHAN 17               4) CARLSON, DAVID 17              
       24.79    53.61  1:23.53  1:52.28    24.28    52.79  1:22.81  1:51.81
       23.37    50.79  1:20.06  1:49.81    24.11    51.37  1:20.25  1:48.92
  5 SHARKS SWIM TEAM  'A'                             7:26.32    7:26.03    8  
     1) HOPKINS, CHRISTOPHER 14         2) WHITE, PATRICK 15              
     3) WADE, ANDREW 16                 4) MADWED, DANIEL 16              
       25.93    54.44  1:23.74  1:53.01    25.91    55.66  1:26.53  1:55.77
       24.91    53.38  1:23.47  1:53.04    22.35    48.30  1:15.92  1:44.21
  6 QDD SWIM TEAM  'A'                                7:26.36    7:26.35    6  
     1) KOEHR, KEVIN 17                 2) LAROSA, PHILIP 15              
     3) GOODFELLOW, JACOB 17            4) COOK, NEVIN 16                 
       23.72    49.61  1:17.23  1:45.02    24.98    53.41  1:22.61  1:51.80
       25.32    54.15  1:24.15  1:53.60    24.19    53.58  1:24.80  1:55.93
  7 CARTER CENTER AQUATICS  'B'                       7:32.86    7:29.39    4  
     1) ADAMS, DREW 16                  2) LYSTASH, J.R. 16               
     3) CHANDLER, COREY 17              4) HARRIS, ANDREW 16              
       26.05    56.23  1:26.36  1:56.00    25.30    53.03  1:22.06  1:50.86
       23.71    51.65  1:19.18  1:47.13    25.47    54.06  1:24.67  1:55.40
  8 COAST GUARD BLUE DOLPHINS  'B'                    7:31.99    7:30.81    2  
     1) WILCOX, MASON 15                2) HENNESSY, KEVIN 17             
     3) O'SULLIVAN, JACOB 16            4) RICHARDSON, DWIGHT 17          
       24.93    52.37  1:20.70  1:49.50    16.92    53.58  1:22.78  1:52.53
       25.05    53.65  1:23.13  1:53.16    25.01    54.71  1:25.65  1:55.62
  9 MONOCACY AQUATIC CLUB  'A'                        7:30.38    7:36.16  
     1) HOGAN, JOHN 17                  2) KIM, JOSHUA 15                 
     3) REIDLER, FRANK 14               4) ROSSICK, GEORGE 16             
       25.75    55.34  1:25.60  1:55.48    25.65    55.29  1:26.26  1:58.11
       24.12    51.63  1:20.26  1:48.12    26.40    55.20  1:24.79  1:54.45
 10 NORTH BALTIMORE AQUATIC CLUB  'B'                 7:14.50    7:38.34  
     1) THOMAS, MICHAEL 14              2) KRAMER, CHRIS 14               
     3) COSGAREA, ANDREW 13             4) RODDY, SEAN 14                 
       26.06    54.51  1:23.31  1:51.25    25.64    54.53  1:24.48  1:53.42
       27.18    57.73  1:28.55  1:59.07    24.90    53.92  1:24.34  1:54.60
 11 WILLIAMSBURG AQUATIC CLUB  'B'                    7:37.03    7:44.00  
     1) LINKENAUGER, KURT 15            2) DUNN, B.J. 16                  
     3) GOLDEN, SEAN 16                 4) BUTLER, CORYDON 15             
       26.66    56.16  1:27.18  1:57.86    25.37    53.86  1:22.82  1:52.31
       24.98    53.40  1:24.14  1:55.43    26.45    56.96  1:28.16  1:58.40
 12 SHARKS SWIM TEAM  'B'                             8:36.08    8:32.59  
     1) OSORIO, FELIPE 15               2) BERGESEN, GLENN 13             
     3) WHITE, THOMAS 17                4) SORENSON, TOM 13               
       25.74    55.15  1:26.18  1:57.18    28.08  1:01.19  1:37.11  2:11.80
       28.26    59.60  1:34.50  2:07.79    31.01  1:05.54  1:40.81  2:15.82
 -- OLD DOMINION AQUATIC CLUB  'A'                    7:17.90         NS  
 -- OLD DOMINION AQUATIC CLUB  'B'                    7:30.09         NS  
 
Event 87  Girls Open 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 BARNES, ALLISON           16 NORTH BALTIMORE     16:58.41   16:55.88    9  
      27.82   30.09   30.78   30.95   30.96   30.83   31.00   30.99
      30.82   30.90   30.74   31.00   30.83   30.93   31.10   31.00
      31.24   31.26   30.91   31.05   30.87   30.94   31.21   31.28
      31.03   31.24   30.98   31.21   31.07   30.94   30.72   30.44
      28.75
  2 BROWN, ALLIE              14 NORTH BALTIMORE     17:44.84   17:32.69    7  
      30.77   31.76   32.10   32.06   32.24   31.89   31.99   31.80
      31.63   31.48   30.89   31.30   31.41   31.52   31.63   31.70
      31.76   32.06   31.73   32.03   31.95   31.92   31.97   32.06
      32.05   32.11   32.16   32.54   32.57   32.67   32.62   32.63
      31.69
  3 MUNCHEL, CARLY            14 NORTH BALTIMORE     17:54.40   17:33.99    6  
      29.14   32.03   32.65   32.24   32.09   32.27   32.09   32.21
      32.15   32.01   31.84   31.95   32.01   32.27   32.13   31.92
      32.11   32.01   32.06   31.65   31.88   31.95   32.17   31.98
      32.03   32.02   31.92   32.00   32.06   31.97   32.19   31.76
      31.23
  4 DOBRZANSKI, CASSIE        16 MONOCACY            17:41.61   17:37.19    5  
      29.56   32.22   32.27   32.31   32.45   32.16   32.11   32.29
      32.28   32.29   31.14   31.96   31.63   31.94   32.02   32.03
      32.05   31.94   32.40   32.33   32.00   31.86   32.51   32.15
      32.61   32.31   32.49   32.44   32.46   32.64   31.96   32.04
      30.34
  5 WAITE, TAGE               17 ODAC                17:23.22   17:38.22    4  
      29.92   30.97   31.48   31.65   31.76   31.80   31.78   31.75
      31.76   31.84   31.79   31.77   32.13   32.12   32.40   32.30
      32.24   32.46   32.35   32.37   32.28   32.60   32.62   32.48
      32.57   32.69   32.64   32.51   32.52   32.39   32.55   32.40
      31.33
  6 LINKENAUGER, ANNA         17 WAC                 18:17.11   17:42.61    3  
      29.66   31.53   32.31   32.66   32.50   32.42   32.50   32.45
      32.55   32.57   32.34   32.10   32.83   32.36   32.54   32.27
      32.05   32.34   32.07   32.22   32.14   32.23   32.12   32.20
      32.51   32.21   32.19   32.19   32.20   32.28   32.35   32.61
      31.11
  7 BROWN, MAGGIE             14 NORTH BALTIMORE     17:53.20   17:44.03    2  
      29.82   32.36   32.84   32.23   32.53   32.11   32.13   32.87
      32.14   32.76   32.74   33.12   31.88   32.41   32.72   32.42
      32.49   31.82   32.07   32.03   32.65   32.78   32.70   32.59
      32.47   32.43   32.00   32.69   32.15   32.18   31.84   31.40
      30.66
  8 FRIEDRICH, KILEY          16 NORTH BALTIMORE     19:27.32   17:49.39    1  
      29.56   31.82   32.22   32.45   32.32   32.55   32.62   32.50
      32.39   32.37   32.38   32.86   32.78   32.73   32.85   32.69
      32.70   32.87   32.56   32.63   32.55   32.44   32.64   32.72
      32.68   32.60   32.74   32.58   32.29   32.45   32.71   32.21
      30.93
  9 HOLLOWAY, MEAGHAN         15 WAC                 17:49.27   17:55.79  
      29.90   32.76   33.18   33.49   32.85   33.00   33.13   33.05
      33.04   33.00   32.47   32.63   32.81   32.55   32.60   32.52
      32.57   32.69   32.58   32.48   32.72   32.39   32.45   32.38
      32.39   32.51   32.40   32.53   32.54   32.68   32.79   32.97
      31.74
 10 DAVIS, HANNAH             16 COAST GUARD         18:06.80   17:59.52  
      27.08   31.31   32.10   32.51   32.79   32.62   32.79   32.40
      32.92   33.04   32.83   32.73   33.19   32.78   33.06   32.78
      32.70   33.66   33.52   32.44   33.25   33.52   33.48   33.04
      33.16   33.82   33.34   32.95   33.52   33.21   33.22   32.71
      31.05
 11 CARTER, CAITLIN           13 NORTH BALTIMORE     18:39.55   18:08.67  
      30.77   32.94   33.53   33.66   33.45   33.16   33.35   33.33
      33.35   33.18   32.73   32.83   32.60   32.85   32.98   33.37
      33.46   33.06   32.70   32.93   32.61   33.30   33.19   33.40
      33.18   33.10   33.16   33.23   33.10   33.20   32.72   32.70
      31.55
 12 HARRISON, CAITLYN         15 QDD                 18:25.31   18:12.84  
      29.63   32.46   33.12   33.13   33.34   33.27   33.39   33.74
      33.31   33.60   33.66   33.33   33.03   33.27   34.28   33.91
      33.68   33.07   33.46   33.17   33.56   33.74   33.68   33.08
      33.40   32.99   33.65   32.70   33.35   32.78   32.71   32.51
      30.84
 13 MEYER, ABBY               17 MONOCACY            19:00.11   18:12.94  
      30.20   32.81   33.45   33.88   33.38   33.66   33.54   33.38
      33.48   33.83   33.59   33.09   33.61   33.45   33.53   33.91
      33.64   33.43   33.45   33.31   33.44   33.35   33.07   32.45
      33.11   33.39   32.91   32.69   32.66   32.95   32.92   32.00
      31.38
 14 FINI, KELLY               15 QDD                 18:38.37   18:15.87  
      30.94   32.62   32.71   33.02   32.95   32.86   32.88   33.20
      33.08   33.36   33.40   33.40   33.15   33.53   33.47   33.42
      33.50   33.55   33.53   33.59   33.43   33.52   33.63   33.26
      33.48   33.58   33.66   33.41   33.39   33.62   33.51   33.28
      31.94
 15 SHANKS, LISA              15 WAC                 18:00.17   18:19.59  
      29.98   33.05   33.23   33.33   33.77   33.57   33.10   33.19
      33.53   33.17   33.36   33.43   33.13   33.41   33.32   33.35
      33.36   33.32   33.40   33.48   33.63   33.45   33.34   33.63
      33.80   33.76   33.72   33.66   33.79   33.75   33.48   33.59
      32.51
 16 LONG, ALLY                14 MONOCACY            18:25.81   18:22.63  
      30.96   33.12   33.59   33.67   33.61   33.98   33.98   33.80
      33.38   33.37   33.48   33.33   33.16   33.12   32.96   33.18
      33.21   33.03   33.33   33.76   33.39   33.36   33.99   33.68
      33.60   33.51   33.52   34.06   34.05   34.03   33.02   33.64
      32.76
 17 YEH, JOANNA               13 MONOCACY            18:11.90   18:30.67  
      30.19   32.75   33.72   33.66   33.82   34.07   33.99   34.26
      33.63   33.74   33.78   33.73   33.54   33.61   33.44   33.77
      33.33   33.48   33.49   33.44   33.84   33.71   34.00   33.84
      33.69   33.83   34.25   34.30   33.70   34.42   34.24   34.17
      33.24
 18 FOWLER, JAMIE             15 NORTH BALTIMORE     18:26.33   18:37.52  
      30.86   33.12   33.45   33.74   33.78   33.35   34.02   33.86
      33.94   34.34   33.89   33.83   34.13   34.08   33.82   33.89
      33.63   34.28   34.10   34.21   34.35   33.99   34.22   34.08
      33.85   34.25   34.28   34.01   34.28   34.44   34.24   34.27
      32.94
 19 FOLEY, CAITLIN            14 ODAC                19:20.09   18:39.80  
      31.23   33.89   33.76   34.03   33.81   34.15   34.07   34.41
      34.59   34.17   34.36   33.87   34.04   34.16   33.91   34.15
      34.69   34.21   34.56   34.05   34.18   34.17   34.30   33.78
      33.79   34.23   33.87   33.91   34.01   33.58   33.77   33.63
      32.47
 20 SYDNOR, LANIER            15 ODAC                18:41.93   18:41.31  
      31.05   33.01   33.73   33.57   33.71   33.08   33.77   33.51
      33.92   33.76   33.64   34.07   34.39   33.87   33.93   33.83
      34.10   33.81   34.18   34.21   34.32   34.29   34.35   34.46
      34.77   34.03   34.56   34.83   34.68   35.01   34.84   34.45
      33.58
 21 DOWN, ASHLEY              14 NORTH BALTIMORE     18:40.26   18:46.37  
      30.87   32.94   33.40   33.31   33.54   33.51   33.62   33.67
      33.93   33.98   34.19   34.04   34.37   34.46   34.55   34.72
      34.73   34.68   34.86   34.56   34.43   34.92   35.00   34.79
      34.17   34.86   34.77   34.79   34.84   34.59   34.16   34.21
      32.91
 22 BOYER, PAIGE              15 WAC                 19:00.08   18:46.96  
      30.97   33.44   33.98   34.18   34.55   34.16   34.34   34.53
      34.35   34.23   33.98   33.97   34.08   33.64   34.18   34.26
      34.20   34.36   34.65   34.44   33.73   33.88   34.11   34.07
      34.30   34.49   34.32   34.59   35.08   35.41   34.44   34.73
      33.32
 23 MURPHY, SARAH             16 WAC                 19:14.86   18:54.97  
      30.60   33.02   34.26   33.95   34.13   34.31   33.85   34.52
      34.36   34.45   34.67   35.12   34.05   34.37   35.75   35.02
      35.33   34.55   34.29   34.23   35.25   35.36   33.83   35.58
      34.62   34.96   34.99   35.44   33.72   34.93   34.70   34.21
      32.55
 24 SCHWEITZER, HALEY         13 WAC                 19:09.16   18:57.65  
      30.60   34.23   34.92   35.04   35.07   35.30   35.04   35.44
      35.28   35.07   34.91   34.75   34.77   34.36   34.82   34.52
      34.60   33.97   34.14   34.39   33.99   34.36   33.96   34.76
      34.25   34.34   34.56   34.63   34.40   34.52   34.39   34.31
      33.96
 25 LOCKWOOD, VALLERIE        13 WAC                 19:52.50   19:05.79  
      30.92   34.85   35.47   35.35   34.86   35.02   34.48   34.44
      34.84   34.89   34.77   35.01   35.17   34.86   34.76   34.70
      34.63   34.54   34.28   34.40   34.27   34.39   34.70   35.04
      34.88   34.93   35.10   35.28   35.07   35.43   34.98   34.63
      34.85
 26 BLEASDALE, DEBBIE         16 CCA                 19:37.91   19:18.94  
      31.16   33.10   33.71   34.30   34.34   34.66   34.66   34.77
      35.00   35.45   35.55   35.29   34.89   35.80   35.28   34.51
      35.49   35.92   35.36   35.38   35.78   35.72   35.39   35.38
      35.13   35.91   36.30   36.07   35.26   35.90   36.81   36.23
      34.44
 27 ROUMELIOTIS, HOLLY        15 MONOCACY            19:30.22   19:24.33  
      31.29   34.60   34.68   34.59   35.23   34.93   34.24   35.13
      34.93   35.28   35.26   35.34   35.15   35.69   35.09   35.81
      35.38   36.01   35.57   36.01   36.05   35.73   36.09   35.67
      35.80   35.81   35.78   35.84   36.25   35.45   35.63   35.41
      34.61
 28 PETZOLD, CHRISSY          16 NAVAL ACADEMY       18:48.37   19:27.75  
      31.39   33.25   34.13   34.16   34.50   34.33   34.27   34.56
      34.35   34.44   34.54   34.90   34.83   35.15   35.32   35.82
      35.99   35.58   36.05   36.50   36.56   36.01   36.45   36.71
      36.61   36.24   36.61   36.80   36.88   36.36   36.23   36.33
      35.90
 29 BALDERSTON, JULIE         17 ODAC                19:32.26   19:31.34  
      32.22   34.99   35.53   35.99   35.54   36.05   35.51   35.97
      35.91   36.12   35.30   35.55   35.87   35.95   36.42   35.63
      35.27   35.89   35.48   35.80   35.07   36.12   35.17   35.29
      35.46   36.09   35.58   35.32   35.38   35.33   35.44   35.83
      34.27
 30 GALLAGHER, ERIN           13 NORTH BALTIMORE     19:30.01   19:34.56  
      32.55   35.40   35.36   36.14   35.90   35.79   35.97   36.00
      36.00   36.16   35.86   35.96   36.07   35.98   35.64   35.76
      35.66   35.44   35.37   35.56   35.27   35.30   35.26   35.67
      35.80   35.60   35.72   35.89   35.71   35.87   35.75   35.57
      34.58
 31 LEDDY, KIERA              13 QDD                 19:42.74   19:37.20  
      30.96   34.32   35.33   35.98   35.83   35.71   35.55   36.21
      36.16   36.24   36.31   36.60   35.91   36.48   36.44   36.15
      36.59   35.99   35.72   35.80   35.96   35.58   35.70   35.55
      35.44   35.29   35.43   35.43   35.91   36.03   35.89   35.50
      35.21
 32 GIBLIN, SYDNEY            15 WAC                 19:33.15   19:38.34  
      31.25   34.31   34.96   34.72   35.13   35.57   35.95   35.88
      36.38   35.96   36.29   36.41   35.84   36.51   36.71   36.47
      36.60   36.12   35.68   36.13   36.51   36.34   35.56   35.71
      36.02   36.37   35.87   35.53   35.69   35.86   35.89   35.42
      34.70
 33 BOYLE, CASIE              12 QDD                 20:20.92   19:41.75  
      32.36   34.45   34.79   34.99   35.76   35.74   35.23   35.52
      35.69   35.48   35.97   35.82   35.82   35.88   36.10   36.44
      35.46   36.26   36.04   35.90   36.22   36.08   36.00   35.60
      36.12   36.18   36.19   36.00   35.90   35.47   35.73   35.82
      40.74
 34 PETERSON, SCOOBY          13 WAC                 19:44.21   20:09.56  
      32.64   35.16   36.63   36.85   36.46   36.76   36.95   36.64
      36.09   37.15   36.61   36.53   36.89   36.52   36.91   37.05
      36.99   37.21   37.11   37.34   37.07   36.88   36.92   37.05
      37.25   37.04   36.90   37.02   36.85   36.67   36.87   36.53
      36.02
 35 TAMBONE, CHRISTIANA       14 WAC                 20:42.64   20:43.50  
      32.04   35.72   36.82   37.29   37.37   36.93   37.42   37.20
      37.90   37.74   37.89   38.32   37.79   37.95   37.58   38.41
      38.67   38.28   38.61   38.88   38.45   38.10   37.71   38.33
      38.50   38.70   38.54   38.42   38.32   38.15   37.63   37.87
      35.97
 36 SILVIA, KASEY             13 WAC                 21:42.37   20:44.54  
      32.78   36.40   37.69   38.08   37.61   37.85   38.14   37.20
      37.79   38.25   38.26   38.49   37.93   38.56   38.53   37.92
      37.90   38.26   37.97   37.92   37.65   37.76   37.94   37.95
      37.91   38.21   37.60   38.44   38.08   38.32   37.42   37.63
      36.10
 
Event 88  Boys Open 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 ROWE, IAN                 16 NORTH BALTIMORE     15:59.69   15:37.08    9  
      25.50   27.59   27.86   28.12   28.25   28.32   28.38   28.44
      28.36   28.44   28.41   28.39   28.58   28.65   28.59   28.55
      28.65   28.64   28.70   28.91   28.67   28.79   28.43   28.59
      28.62   28.82   28.76   28.72   28.87   28.55   28.69   28.40
      27.84
  2 CLARK, ANDREW             17 NORTH BALTIMORE     16:15.72   15:57.64    7  
      26.17   28.39   28.83   28.99   29.20   29.16   29.06   29.07
      29.43   29.38   29.35   29.32   29.30   29.39   29.27   29.37
      29.52   29.49   29.36   29.33   29.27   29.43   29.31   29.25
      29.07   29.35   28.96   29.10   29.14   29.15   28.97   28.65
      26.61
  3 HARKINS, SCOTT            18 COAST GUARD         16:09.78   16:04.33    6  
      26.03   28.81   29.11   29.38   29.22   29.53   29.24   29.55
      29.66   29.80   29.59   30.03   29.49   29.35   29.43   29.47
      29.31   29.00   29.83   29.68   29.12   29.23   29.42   29.40
      29.20   28.90   29.33   29.21   29.37   29.36   28.98   28.74
      28.56
  4 KRAMER, CHRIS             14 NORTH BALTIMORE     16:39.76   16:30.01    5  
      26.97   29.91   30.28   30.14   30.05   30.23   30.02   30.32
      30.20   30.18   30.10   30.14   30.33   30.13   30.18   30.20
      30.27   30.14   30.09   30.05   30.15   30.23   30.26   30.07
      30.29   30.14   30.14   30.28   30.06   30.22   30.05   29.97
      28.22
  5 LAROSA, PHILIP            15 QDD                 16:53.61   16:44.35    4  
      27.36   30.06   30.41   30.23   30.45   30.40   30.61   30.61
      30.35   30.23   30.29   30.52   30.53   30.98   30.71   30.64
      30.52   30.53   30.74   30.53   30.53   30.76   30.70   30.91
      30.99   30.41   30.64   31.16   30.86   30.74   30.56   30.48
      28.91
  6 FIELD, PARKER             16 WAC                 16:36.25   16:58.44    3  
      26.65   29.35   30.39   30.32   30.43   30.49   30.67   30.67
      30.96   31.08   31.08   31.10   31.24   31.11   31.22   31.07
      31.37   31.15   31.27   31.35   31.26   31.20   31.12   31.65
      31.59   31.49   31.32   31.38   30.98   31.13   31.28   30.99
      30.08
  7 REIDLER, FRANK            14 MONOCACY            17:58.12   17:09.60    2  
      28.07   30.85   31.14   31.51   31.20   31.47   31.63   31.95
      31.42   31.44   31.32   31.47   31.32   31.39   31.38   31.40
      31.63   31.20   30.98   31.06   31.35   30.87   31.22   31.32
      31.23   31.35   31.09   31.41   31.03   31.61   31.43   31.44
      30.42
  8 HOPKINS, CHRISTOPHER      14 SHARKS              17:43.81   17:19.92    1  
      26.74   29.75   31.20   31.54   31.65   31.44   31.87   31.12
      32.17   30.78   32.20   32.02   32.34   32.41   31.66   32.66
      32.26   32.53   32.13   32.71   31.64   32.33   32.00   31.71
      32.06   31.88   32.27   30.60   31.00   32.22   31.19   31.13
      28.71
  9 JOHNSON, TIM              14 ODAC                17:42.45   17:26.14  
      27.96   31.31   31.58   31.86   32.09   32.16   32.40   32.27
      32.09   32.01   32.18   32.27   32.41   31.71   32.30   32.47
      31.55   32.51   32.14   31.73   31.61   32.03   31.27   31.55
      31.19   32.08   31.69   31.97   31.24   31.41   31.07   31.03
      31.00
 10 DUNN, B.J.                16 WAC                 18:58.60   17:43.89  
      28.21   31.16   32.40   32.45   32.74   32.83   32.67   32.51
      32.64   32.59   32.95   32.66   32.88   32.70   32.88   32.59
      32.71   32.58   32.15   32.51   32.57   32.58   32.51   32.54
      32.37   32.33   32.43   32.18   32.58   31.84   31.89   31.33
      29.93
 11 DEPPE, WALT               15 ODAC                17:54.34   17:45.40  
      28.14   30.81   31.76   32.25   32.07   32.67   32.36   32.40
      32.60   32.89   32.50   32.98   33.09   32.94   32.65   32.94
      33.18   32.35   33.13   32.84   32.50   32.48   32.38   32.74
      32.94   32.44   32.81   32.80   32.51   32.29   32.02   30.62
      30.32
 12 HARRIS, ANDREW            16 CCA                 17:40.25   17:48.54  
      27.62   30.76   31.27   31.47   32.11   32.10   32.71   32.32
      32.81   32.32   32.66   32.81   32.21   32.80   32.97   32.63
      32.67   32.94   32.66   32.17   32.97   32.62   32.90   32.99
      32.93   32.40   33.12   32.81   33.00   33.09   32.79   32.73
      32.18
 13 LYSTASH, J.R.             16 CCA                 17:41.07   17:52.69  
      27.69   30.43   30.98   31.09   30.90   31.21   31.36   31.60
      31.84   31.97   31.61   31.70   31.95   31.70   31.89   31.49
      32.04   32.13   31.85   32.10   36.58   34.26   34.30   34.36
      34.36   33.94   34.46   34.11   34.03   33.95   34.05   33.87
      32.89
 14 DUNNIGAN, SEAN            14 NORTH BALTIMORE     18:13.63   17:55.74  
      29.10   31.52   32.10   32.16   32.33   32.35   32.50   32.49
      32.62   32.69   32.45   33.06   32.76   32.72   32.84   33.00
      32.69   32.87   32.76   32.77   32.83   32.94   32.58   33.06
      32.94   33.14   33.06   32.96   33.32   33.05   33.10   32.99
      31.99
 15 WADE, ANDREW              16 SHARKS              19:01.38   18:16.38  
      28.05   31.30   32.59   33.16   33.71   33.79   33.41   33.41
      33.47   34.34   33.94   34.14   33.00   34.07   33.68   33.41
      33.13   33.65   33.54   34.38   33.81   33.52   33.47   34.09
      33.81   33.84   33.72   33.65   33.08   33.08   32.98   32.45
      30.71
 16 FINCH, MITCH              15 WAC                 17:29.62   18:17.08  
      28.39   30.81   31.66   31.88   32.06   32.30   32.73   33.03
      33.12   33.47   33.44   33.58   33.66   33.71   33.96   33.85
      33.70   33.82   33.91   34.06   33.74   34.01   34.08   34.06
      33.85   34.46   34.32   33.82   33.88   33.70   33.25   33.59
      33.18
 17 MUNSON, LUKE              13 CCA                 18:56.06   18:59.03  
      30.57   33.00   33.87   33.91   33.30   33.54   34.27   34.16
      34.71   34.20   34.24   35.00   34.45   34.28   34.93   34.61
      34.74   34.86   35.24   35.53   34.96   35.36   34.81   35.42
      35.34   34.49   34.81   35.57   34.97   35.12   35.26   35.63
      33.88
 18 GUZIK, ELI                13 ODAC                20:30.09   19:06.58  
      30.50   34.31   34.88   34.96   34.86   34.86   35.05   34.91
      35.19   35.24   35.32   35.22   33.95   35.02   35.04   34.29
      34.58   34.86   35.18   34.15   34.65   34.62   34.60   34.78
      34.98   35.18   35.42   35.49   35.24   35.32   35.72   34.98
      33.23
 19 COOK, CONNOR              14 QDD                       NT   19:12.02  
      31.91   35.17   34.91   35.33   34.64   34.49   34.79   34.34
      34.83   35.03   35.07   34.63   34.49   33.99   34.55   34.67
      35.64   34.51   35.27   35.07   34.89   35.41   34.63   35.72
      35.75   35.31   36.26   35.40   36.60   35.01   35.35   34.92
      33.44
 20 OVERY, CAMERON            13 WAC                 21:51.11   19:38.60  
      31.41   34.87   36.18   35.50   35.44   35.65   35.34   36.14
      36.51   36.13   35.70   36.37   36.23   35.63   35.48   36.16
      35.56   35.98   35.65   36.14   35.81   35.86   36.28   35.77
      35.74   36.34   35.67   35.82   35.96   35.80   35.43   35.19
      36.86
 
Event 89  Girls 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 RUNK, GABRIELLE           10 NORTH BALTIMORE      1:10.21    1:09.89    9  
      33.62   36.27                                                
  2 SURHOFF, JORDAN           10 NORTH BALTIMORE      1:11.90    1:11.91    7  
      34.92   36.99                                                
  3 PARSONS, DEANNA           10 NORTH BALTIMORE      1:13.82    1:13.80    6  
      36.23   37.57                                                
  4 HANNA, MCKAY              10 COAST GUARD          1:14.67    1:15.21    5  
      37.26   37.95                                                
  5 VIOHL, MEGAN              10 NORTH BALTIMORE      1:12.94    1:15.29    4  
      37.31   37.98                                                
  6 HOPPE, REBECCA            10 COAST GUARD          1:14.27    1:15.41    3  
      37.38   38.03                                                
  7 HYRKAS, CHRISTINA         10 MONOCACY             1:14.80    1:16.37    2  
      37.52   38.85                                                
  8 BROWN, MADISON            10 NORTH BALTIMORE      1:17.28    1:19.92    1  
      39.41   40.51                                                
 
Event 89  Girls 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 RUNK, GABRIELLE           10 NORTH BALTIMORE      1:10.55    1:10.21  
      34.62   35.59                                                
  2 SURHOFF, JORDAN           10 NORTH BALTIMORE      1:15.08    1:11.90  
      34.59   37.31                                                
  3 VIOHL, MEGAN              10 NORTH BALTIMORE      1:17.40    1:12.94  
      35.66   37.28                                                
  4 PARSONS, DEANNA           10 NORTH BALTIMORE      1:16.04    1:13.82  
      35.89   37.93                                                
  5 HOPPE, REBECCA            10 COAST GUARD          1:18.82    1:14.27  
      36.11   38.16                                                
  6 HANNA, MCKAY              10 COAST GUARD          1:16.98    1:14.67  
      37.09   37.58                                                
  7 HYRKAS, CHRISTINA         10 MONOCACY             1:15.41    1:14.80  
      35.89   38.91                                                
  8 BROWN, MADISON            10 NORTH BALTIMORE      1:17.85    1:17.28  
      37.76   39.52                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 NORTH, JESSE              10 NORTH BALTIMORE      1:22.82    1:17.87  
      38.48   39.39                                                
 10 JAMES, LAUREN              9 MONOCACY             1:19.88    1:18.00  
      37.59   40.41                                                
-------------------------------------------------------------------------
 11 BARLEY, VICTORIA          10 COAST GUARD          1:18.86    1:18.08  
      38.22   39.86                                                
 12 PLOWMAN, EMILY            10 ODAC                 1:19.72    1:18.18  
      37.71   40.47                                                
 13 PALTELL, KATHERINE        10 NORTH BALTIMORE      1:19.49    1:18.26  
      38.47   39.79                                                
 14 ARMSTRONG, RACHEL          9 NAVAL ACADEMY        1:21.79    1:19.12  
      38.00   41.12                                                
 15 FARRUGIA, MOLLY           10 NORTH BALTIMORE      1:27.49    1:19.34  
      39.03   40.31                                                
 16 CASOLA, GRACE             10 CCA                  1:28.41    1:19.83  
      38.93   40.90                                                
 17 DELHIERRO, GABRIELLA      10 NORTH BALTIMORE      1:21.35    1:20.29  
      39.82   40.47                                                
 18 WELTMAN, SARAH            10 MONOCACY             1:19.73    1:20.32  
      39.16   41.16                                                
 19 FRIAS, CRISTINA            9 SHARKS               1:25.63    1:20.58  
      39.53   41.05                                                
 20 JOHNSON, SUNNY             9 COAST GUARD          1:21.79    1:20.67  
      38.77   41.90                                                
 21 RUNK, JULIANNA             9 NORTH BALTIMORE      1:19.92    1:20.75  
      38.76   41.99                                                
 22 CLOUD, JACLYN              9 SHARKS               1:26.93    1:21.22  
      39.38   41.84                                                
 23 KELLY, EMILY               9 QDD                  1:22.45    1:21.32  
      39.48   41.84                                                
 24 MARUCA, BRITTANY          10 MONOCACY             1:30.21    1:21.34  
      39.07   42.27                                                
 25 GHARBO, ALEX              10 COAST GUARD          1:23.01    1:21.71  
      40.30   41.41                                                
 26 BURNS, JENINE             10 ODAC                 1:25.37    1:21.75  
      40.03   41.72                                                
 27 PAGE, LINDSEY             10 WAC                  1:18.94    1:21.83  
      39.57   42.26                                                
 28 SCHMITZ, KARALINE         10 QDD                  1:26.51    1:22.06  
      40.12   41.94                                                
 29 HICKLEN, HANNAH           10 NORTH BALTIMORE      1:25.51    1:22.16  
      41.10   41.06                                                
 30 WILLIAMS, LOREN            9 ODAC                 1:24.71    1:22.30  
      39.18   43.12                                                
 31 SALVATORI, CRISTIANA      10 NORTH BALTIMORE      1:23.08    1:22.43  
      39.64   42.79                                                
 32 ESCOBAR, MARY BERNADETTE   9 ODAC                 1:23.91    1:23.21  
      39.88   43.33                                                
 33 MORROW, ERIN               9 WAC                  1:24.78    1:23.60  
      41.34   42.26                                                
 34 FREELAND, DEVAN           10 WAC                  1:28.86    1:23.66  
      40.04   43.62                                                
 35 HABEEB, HANNAH             9 ODAC                 1:29.87    1:24.06  
      40.63   43.43                                                
 36 POLLACK, MARGARET          9 NORTH BALTIMORE      1:29.11    1:24.33  
      40.36   43.97                                                
 37 BIXLER, ALYSSA             9 NORTH BALTIMORE      1:21.65    1:24.44  
      40.45   43.99                                                
 38 TURNER, HEIDI             10 QDD                  1:31.71    1:24.49  
      39.75   44.74                                                
 39 CATON, RACHEL              9 NAVAL ACADEMY        1:27.20    1:24.94  
      41.96   42.98                                                
 40 HANS, SARAH               10 CCA                  1:30.65    1:25.20  
      40.19   45.01                                                
 41 GALLAGHER, MAGGIE         10 NORTH BALTIMORE      1:30.62    1:25.41  
      42.12   43.29                                                
 42 KASOFF, BROOKE            10 NORTH BALTIMORE      1:29.61    1:26.50  
      41.89   44.61                                                
 43 SINOSKY, KENDALL           9 NORTH BALTIMORE      1:28.23    1:27.83  
      42.18   45.65                                                
 44 CARROLL, NATALIE          10 SHARKS               1:33.20    1:27.86  
      41.98   45.88                                                
 45 SUTTON, HANNAH            10 ODAC                 1:28.37    1:28.21  
      43.15   45.06                                                
 46 BROADWELL, KELSEY         10 CCA                  1:32.61    1:28.62  
      43.99   44.63                                                
 47 PURNELL, ELIZABETH        10 NORTH BALTIMORE      1:23.80    1:28.67  
      42.94   45.73                                                
 48 CLARY, CAROLINE           10 ODAC                 1:31.00    1:29.01  
      42.75   46.26                                                
 49 O'BIER, TARA               9 QDD                       NT    1:29.18  
      43.97   45.21                                                
 50 WILLIAMS, LOGAN            9 ODAC                 1:30.60    1:30.56  
      43.79   46.77                                                
 51 FIX, MEGAN                10 NORTH BALTIMORE      1:30.28    1:31.46  
 52 SCHLIMGEN, BRITTANI       10 ODAC                 1:41.32    1:31.51  
      44.43   47.08                                                
 53 BIELSKI, MADELINE         10 NORTH BALTIMORE      1:40.08    1:31.66  
 54 DOUGLAS, ALYSSA           10 QDD                  1:29.70    1:33.45  
      46.18   47.27                                                
 54 BLACK, GRACE              10 CCA                  2:04.73    1:33.45  
      45.69   47.76                                                
 56 ROGERS, SARA               9 SHARKS                    NT    1:33.71  
      44.80   48.91                                                
 57 MINICK, EMILY              9 QDD                  1:33.07    1:33.86  
      46.94   46.92                                                
 58 RYAN, CASEY                9 NORTH BALTIMORE      1:32.44    1:34.35  
      46.13   48.22                                                
 59 GODWIN, KATHLEEN          10 NORTH BALTIMORE      1:42.85    1:35.16  
      47.10   48.06                                                
 60 YOUNISS, GABRIELA         10 NORTH BALTIMORE      1:38.33    1:37.07  
 61 HAMPSON, ELIZABETH        10 NORTH BALTIMORE      1:35.42    1:42.17  
      49.18   52.99                                                
 62 LONGENECKER, TESS         10 NORTH BALTIMORE      1:48.01    1:46.69  
      49.05   57.64                                                
 -- PEZZA, HANNAH              9 QDD                       NT         DQ  
      43.03   46.36                                                
 -- WHITE, KIRSTEN             9 COAST GUARD          1:36.90         DQ  
      43.06   45.77                                                
 -- NORWOOD, KATIE            10 NORTH BALTIMORE      1:41.37         DQ  
      47.76   49.50                                                
 -- MCCOMAS, HALEY             9 NORTH BALTIMORE      1:47.60         DQ  
      45.78   54.31                                                
 -- HUTCHINSON, ANNIE          9 NORTH BALTIMORE      1:27.20         NS  
 
Event 90  Boys 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 KOLOVICH, EVAN            10 MONOCACY             1:10.88    1:07.22    9  
      32.61   34.61                                                
  2 SILVERMAN, IAN            10 NORTH BALTIMORE      1:12.44    1:12.24    7  
      35.33   36.91                                                
  3 COSGAREA, ALEC            10 NORTH BALTIMORE      1:16.91    1:17.46    6  
      37.74   39.72                                                
  4 KENNEDY, BEN              10 CCA                  1:18.65    1:18.55    5  
      38.86   39.69                                                
  5 ADAMS, JARED              10 CCA                  1:18.09    1:18.70    4  
      38.85   39.85                                                
  6 FISHER, TAYLOR            10 WAC                  1:18.05    1:19.87    3  
      38.66   41.21                                                
  7 CLOUD JR, GEOFFREY        10 SHARKS               1:18.78    1:19.98    2  
    1:20.01                                                        
  8 JOHNSON, BRENNAN          10 NORTH BALTIMORE      1:17.55    1:20.10    1  
      39.01   41.09                                                
 
Event 90  Boys 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 KOLOVICH, EVAN            10 MONOCACY             1:07.79    1:10.88  
      34.38   36.50                                                
  2 SILVERMAN, IAN            10 NORTH BALTIMORE      1:12.47    1:12.44  
      35.01   37.43                                                
  3 COSGAREA, ALEC            10 NORTH BALTIMORE      1:15.72    1:16.91  
      37.12   39.79                                                
  4 JOHNSON, BRENNAN          10 NORTH BALTIMORE      1:21.30    1:17.55  
      37.62   39.93                                                
  5 FISHER, TAYLOR            10 WAC                  1:24.23    1:18.05  
      37.42   40.63                                                
  6 ADAMS, JARED              10 CCA                  1:30.11    1:18.09  
      38.52   39.57                                                
  7 KENNEDY, BEN              10 CCA                  1:19.76    1:18.65  
      37.90   40.75                                                
  8 CLOUD JR, GEOFFREY        10 SHARKS               1:27.50    1:18.78  
      39.14   39.64                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 MERNIN, ETHAN             10 QDD                  1:18.48    1:19.06  
      38.25   40.81                                                
 10 BRITT, HUNTER             10 CCA                  1:21.34    1:19.31  
      39.29   40.02                                                
-------------------------------------------------------------------------
 11 CAMPBELL, HENRY            9 QDD                  1:19.74    1:19.41  
      38.71   40.70                                                
 12 DOYLE, BRANDON             9 QDD                  1:26.91    1:20.44  
      39.39   41.05                                                
 13 COLKET, THOMAS            10 MONOCACY                  NT    1:20.83  
      39.09   41.74                                                
 14 TATE, MASON                9 NORTH BALTIMORE           NT    1:21.63  
      39.65   41.98                                                
 15 KOHLER, CHRIS             10 NORTH BALTIMORE      1:24.50    1:23.24  
      41.86   41.38                                                
 16 GILLIN, HUNTER            10 NORTH BALTIMORE      1:28.38    1:23.33  
      41.06   42.27                                                
 17 JENKINS, JACOB            10 NORTH BALTIMORE      1:26.88    1:24.16  
      41.62   42.54                                                
 18 CAMPBELL, LOGAN           10 QDD                  1:28.97    1:24.46  
      40.90   43.56                                                
 19 HOWARD, ANDREW            10 MONOCACY             1:39.53    1:24.53  
      41.28   43.25                                                
 20 COLLEY, GAVIN              9 NAVAL ACADEMY        1:31.20    1:25.01  
      41.86   43.15                                                
 21 REYNOLDS, MITCH            9 MONOCACY                  NT    1:25.38  
      40.73   44.65                                                
 22 STEPHENS, HENRY           10 NORTH BALTIMORE      1:28.40    1:25.45  
      41.89   43.56                                                
 23 RUSSO, DOMINIC             9 CCA                  1:35.39    1:25.65  
      42.11   43.54                                                
 24 DANIELSON, MAX            10 ODAC                 1:25.29    1:26.08  
      41.92   44.16                                                
 25 LYNN, TUCKER               9 WAC                  1:35.35    1:27.27  
      42.60   44.67                                                
 26 LARSON, DAVID              9 MONOCACY                  NT    1:27.71  
      42.17   45.54                                                
 27 BALDERSTON, JAMES         10 ODAC                 1:32.43    1:27.90  
      42.63   45.27                                                
 28 GUEVARA, BRANDON          10 ODAC                 1:35.52    1:28.20  
      42.95   45.25                                                
 29 JOHNSON, DEAN              8 COAST GUARD B        1:30.61    1:28.64  
      43.85   44.79                                                
 30 MCCLELLAN, CONNOR          9 MONOCACY             1:37.19    1:29.19  
      43.93   45.26                                                
 31 RODDY, COLIN              10 NORTH BALTIMORE      1:31.47    1:29.31  
      44.95   44.36                                                
 32 ENQUIST, JOHN             10 SHARKS               1:29.14    1:30.07  
      43.26   46.81                                                
 33 FAUST, MICHAEL            10 QDD                  1:34.48    1:30.85  
      44.62   46.23                                                
 34 CHEN, ZACKARY             10 NORTH BALTIMORE      1:29.93    1:31.13  
      44.67   46.46                                                
 35 COLKET, MATTHEW           10 MONOCACY                  NT    1:31.49  
      45.08   46.41                                                
 36 BROWN, GARRETT            10 NORTH BALTIMORE      1:39.96    1:34.68  
      46.36   48.32                                                
 37 COSGAREA, WILL             9 NORTH BALTIMORE      1:39.86    1:34.85  
      46.45   48.40                                                
 38 PRUITT, AJ                10 NORTH BALTIMORE      1:36.66    1:35.05  
    1:35.10                                                        
 39 BECHTOLD, LEANDER         10 NORTH BALTIMORE      1:34.11    1:36.11  
      46.82   49.29                                                
 40 PETERSON, ROBERT          10 SHARKS               1:31.20    1:36.18  
      45.86   50.32                                                
 41 MCCONNELL, LOGAN          10 ODAC                 1:43.17    1:38.68  
      46.44   52.24                                                
 42 IKE, OSCAR                 8 SHARKS               1:53.67    1:40.93  
      51.72   49.21                                                
 -- MARX, BRAD                10 NORTH BALTIMORE      1:44.17         DQ  
      44.92   51.07                                                
 -- WILLIAMS, MITCH            9 NORTH BALTIMORE      1:34.72         DQ  
    1:35.29                                                        
 -- BITTEL, KRIS               9 SHARKS                    NT         DQ  
      58.28 1:02.41                                                
 -- REGENBOGEN, DALTON        10 QDD                  1:26.98         DQ  
      40.15   45.21                                                
 -- SCHOFIELD, CONNOR         10 NAVAL ACADEMY        1:29.54         NS  
 -- COOKE, PETER              10 NORTH BALTIMORE      1:29.72         NS  
 -- KNAPP, KYLE               10 MONOCACY                  NT         NS  
 
Event 91  Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 HAMMOND, CHRISTINE        12 NORTH BALTIMORE      1:03.43    1:02.67    9  
      30.97   31.70                                                
  2 WARD, COLLEEN             12 COAST GUARD          1:05.09    1:05.30    7  
      31.78   33.52                                                
  3 CARNER, AMANDA            12 COAST GUARD          1:05.56    1:06.10    6  
      32.65   33.45                                                
  4 JOHNSON, HEATHER          12 COAST GUARD          1:05.85    1:06.11    5  
      32.16   33.95                                                
  5 ROSSICK, CHELSEA          11 MONOCACY             1:06.83    1:07.21    4  
      33.00   34.21                                                
  6 O'CONNELL, KATIE          12 COAST GUARD          1:06.07    1:07.48    3  
      32.82   34.66                                                
  7 THOMAS, KATIE             12 ODAC                 1:08.00    1:08.19    2  
      32.92   35.27                                                
  8 BROWN, LAURA              11 NORTH BALTIMORE      1:07.55    1:08.40    1  
      33.57   34.83                                                
 
Event 91  Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 HAMMOND, CHRISTINE        12 NORTH BALTIMORE      1:04.17    1:03.43  
      31.03   32.40                                                
  2 WARD, COLLEEN             12 COAST GUARD          1:05.86    1:05.09  
      32.12   32.97                                                
  3 CARNER, AMANDA            12 COAST GUARD          1:07.18    1:05.56  
      32.56   33.00                                                
  4 JOHNSON, HEATHER          12 COAST GUARD          1:06.66    1:05.85  
      31.79   34.06                                                
  5 O'CONNELL, KATIE          12 COAST GUARD          1:06.29    1:06.07  
      32.09   33.98                                                
  6 ROSSICK, CHELSEA          11 MONOCACY             1:09.34    1:06.83  
      32.97   33.86                                                
  7 BROWN, LAURA              11 NORTH BALTIMORE      1:11.02    1:07.55  
      32.84   34.71                                                
  8 THOMAS, KATIE             12 ODAC                 1:09.89    1:08.00  
      33.18   34.82                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 FREELAND, OLIVIA          11 WAC                  1:08.92    1:08.02  
      32.77   35.25                                                
 10 KELLY, ANNA               12 QDD                  1:10.75    1:08.27  
      33.37   34.90                                                
-------------------------------------------------------------------------
 11 JAMES, DANIELLE           12 MONOCACY             1:11.82    1:09.06  
      33.88   35.18                                                
 12 SANTIS, ALEXA             11 MONOCACY             1:12.37    1:09.19  
      34.44   34.75                                                
 13 KOHLES, ELAINA            12 NORTH BALTIMORE      1:10.95    1:09.29  
      33.81   35.48                                                
 13 KENNEDY, MADDIE           11 CCA                  1:12.88    1:09.29  
      33.72   35.57                                                
 15 CRAWFORD, JACKIE          11 CCA                  1:11.68    1:09.36  
      34.18   35.18                                                
 16 SLEAR, CARA               12 NAVAL ACADEMY        1:10.98    1:09.63  
      34.51   35.12                                                
 17 BORGERSEN, HANNE          11 MONOCACY             1:12.80    1:09.69  
      33.45   36.24                                                
 18 MACDONALD, ABBY           11 QDD                  1:16.16    1:09.78  
      34.23   35.55                                                
 19 WHITE, KAITLYN            11 COAST GUARD          1:10.01    1:10.24  
      33.82   36.42                                                
 20 SALVATORI, ISABELLA       12 NORTH BALTIMORE      1:12.95    1:10.75  
      34.13   36.62                                                
 21 CAMPBELL, KATIE           12 CCA                  1:19.46    1:10.91  
      35.12   35.79                                                
 22 KOLODGIE, KAIA            11 NORTH BALTIMORE      1:11.44    1:10.92  
      34.25   36.67                                                
 23 LOPER, MADDIE             12 ODAC                 1:12.49    1:11.06  
      35.21   35.85                                                
 24 FRIAS, MARIANA            12 SHARKS               1:14.25    1:11.10  
      34.44   36.66                                                
 25 JARDINE, BRENNA           12 MONOCACY             1:13.51    1:11.37  
      35.03   36.34                                                
 26 REITER, MEGAN             12 NAVAL ACADEMY        1:11.30    1:11.38  
      35.03   36.35                                                
 27 MURPHY, BETH              12 WAC                  1:15.55    1:11.54  
      34.73   36.81                                                
 28 FRALEN, KATIE             12 QDD                  1:09.46    1:11.58  
      34.37   37.21                                                
 29 SHIDELER, AMANDA          12 WAC                  1:10.05    1:11.78  
      34.53   37.25                                                
 30 PFAFF, MORGAN             11 NORTH BALTIMORE      1:12.95    1:11.93  
      35.41   36.52                                                
 31 GALLAGHER, KATIE          11 NORTH BALTIMORE      1:12.16    1:12.15  
      35.17   36.98                                                
 32 FOLEY, LAUREN             12 NAVAL ACADEMY        1:13.23    1:12.24  
      34.45   37.79                                                
 33 THOMAS, SARAH             11 NORTH BALTIMORE      1:14.04    1:12.29  
      34.83   37.46                                                
 34 BRANA, ALEXIS             12 QDD                       NT    1:12.32  
      35.06   37.26                                                
 35 CAMPBELL, OLIVIA          11 NORTH BALTIMORE      1:13.38    1:12.45  
      35.00   37.45                                                
 36 BIXLER, CAROLINE          11 NORTH BALTIMORE      1:12.46    1:12.56  
      34.73   37.83                                                
 37 BAIR, JILL                12 CCA                  1:15.14    1:12.98  
      36.39   36.59                                                
 38 CADIGAN, MARY             12 NORTH BALTIMORE      1:13.55    1:13.10  
      35.84   37.26                                                
 39 SHAWCROSS, BROOKE         11 WAC                  1:13.86    1:13.18  
      35.48   37.70                                                
 40 RAAB, BROOKE              12 NORTH BALTIMORE      1:12.43    1:13.28  
      36.00   37.28                                                
 41 MANTELLI, SOPHIE          11 NORTH BALTIMORE      1:16.87    1:13.32  
      35.32   38.00                                                
 41 MESSERSMITH, ERIN         11 NORTH BALTIMORE      1:16.38    1:13.32  
      35.84   37.48                                                
 43 GRAUMANN, ALAYNA          12 QDD                  1:13.62    1:13.33  
      36.12   37.21                                                
 44 MEYERS, KRISTA            12 COAST GUARD          1:15.98    1:13.34  
      35.85   37.49                                                
 45 PAGE, CHELSEA             12 WAC                  1:12.74    1:14.34  
      36.46   37.88                                                
 46 CIRILLO, CAROLINE         11 COAST GUARD          1:16.65    1:14.38  
      35.58   38.80                                                
 47 FRITZINGER, JULIANNA      12 NORTH BALTIMORE      1:14.73    1:14.64  
      36.20   38.44                                                
 48 SMELTZER, EMILY           11 NORTH BALTIMORE      1:16.55    1:14.75  
      37.08   37.67                                                
 49 YOUNG, KATIE              11 CCA                  1:23.53    1:14.85  
      36.89   37.96                                                
 50 ZIELINSKI, KRISTEN        12 ODAC                 1:23.35    1:15.04  
      36.74   38.30                                                
 51 HAYS, LIZ                 12 NORTH BALTIMORE      1:21.75    1:15.29  
      38.00   37.29                                                
 52 ADAMS, GAIL               11 CCA                  1:16.33    1:15.43  
      37.39   38.04                                                
 53 BOYER, KINDYL             12 WAC                  1:14.53    1:15.46  
      36.24   39.22                                                
 54 LOUD, SHANNON             11 ODAC                 1:14.56    1:15.73  
      36.52   39.21                                                
 55 KLIEWER, NICOLE           12 NAVAL ACADEMY        1:16.59    1:15.75  
      37.33   38.42                                                
 56 PHILLIPS, HAILEIGH        12 ODAC                 1:19.91    1:16.56  
      36.81   39.75                                                
 57 JIMENEZ, JESSICA          12 MONOCACY                  NT    1:16.95  
      35.86   41.09                                                
 58 DAVY-COORE, KAYDRA        11 NORTH BALTIMORE      1:16.82    1:16.99  
      37.85   39.14                                                
 59 BOWERS, SAVANNAH          12 ODAC                 1:17.74    1:17.15  
      37.94   39.21                                                
 60 MORRISON, CASEY           11 COAST GUARD          1:20.09    1:17.26  
      37.87   39.39                                                
 61 MANNING, CATHRIN          11 NORTH BALTIMORE      1:18.49    1:17.65  
      38.26   39.39                                                
 62 BAIN, EMILY               11 ODAC                 1:18.36    1:17.67  
      37.76   39.91                                                
 62 HANNA, MOLLY              12 NAVAL ACADEMY        1:17.69    1:17.67  
      38.35   39.32                                                
 64 YOHE, TARA                12 NORTH BALTIMORE      1:14.21    1:17.81  
      38.02   39.79                                                
 65 BUTLER, OONA              12 NORTH BALTIMORE      1:20.01    1:17.82  
      37.77   40.05                                                
 66 SHRADER, JACKIE           12 NAVAL ACADEMY        1:19.81    1:18.46  
      38.49   39.97                                                
 67 ROGERS, NICOLE            11 SHARKS               1:27.42    1:19.95  
      37.45   42.50                                                
 68 LE, JACQUELINE            11 NORTH BALTIMORE      1:21.41    1:20.80  
      39.99   40.81                                                
 69 VANKERCKHOVE, ANDIE       11 CCA                  1:20.27    1:21.02  
      40.17   40.85                                                
 70 IKE, CAROLINE             11 SHARKS               1:24.34    1:21.52  
      39.04   42.48                                                
 71 KAMAUFF, TESS             11 NORTH BALTIMORE      1:25.87    1:22.49  
      40.62   41.87                                                
 72 CARLSON BRATTON, KAYLA    11 SHARKS               1:25.56    1:24.25  
      40.71   43.54                                                
 73 DUNN, MARISA              11 NORTH BALTIMORE      1:35.79    1:27.62  
      42.21   45.41                                                
 74 MARSDEN, LAUREN           11 NAVAL ACADEMY        1:26.22    1:28.49  
      42.89   45.60                                                
 75 SCHAFFER, SASHA           11 NORTH BALTIMORE      1:27.35    1:29.27  
      44.55   44.72                                                
 76 MCANDREWS, CLAIRE         11 NORTH BALTIMORE      1:32.41    1:31.85  
      43.36   48.49                                                
 77 BOROWY, AMANDA            11 NORTH BALTIMORE      1:30.80    1:33.42  
      45.47   47.95                                                
 -- HANNA, JACKIE             12 NAVAL ACADEMY        1:22.12         DQ  
      39.98   41.66                                                
 -- HAYNES, NICOLE            12 QDD                  1:05.41         DQ  
      31.89   34.20                                                
 -- VORSELEN, TESS            12 SHARKS               1:14.27         NS  
 -- SMITH, CASEY              11 NORTH BALTIMORE      1:21.34         NS  
 
Event 92  Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 DAVIS, DYLAN              12 NAVAL ACADEMY        1:02.65    1:00.88    9  
      30.01   30.87                                                
  2 STEPHENS, JES             12 NORTH BALTIMORE      1:03.23    1:00.99    7  
      30.20   30.79                                                
  3 KEGELMAN, CHRIS           12 COAST GUARD          1:03.72    1:03.96    6  
      30.70   33.26                                                
  4 BAILEY, PEYTON            11 COAST GUARD          1:03.66    1:04.37    5  
      30.96   33.41                                                
  5 SHANDRENKO, ARTEM         12 MONOCACY             1:04.70    1:04.58    4  
      30.74   33.84                                                
  6 HEWITT, JOEY              12 WAC                  1:07.60    1:05.02    3  
      31.73   33.29                                                
  7 VANCE, ALEX               12 CCA                  1:04.83    1:05.49    2  
      31.87   33.62                                                
  8 LYNN, GARRET              11 WAC                  1:04.38    1:05.95    1  
      32.22   33.73                                                
 
Event 92  Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 DAVIS, DYLAN              12 NAVAL ACADEMY        1:08.11    1:02.65  
      30.56   32.09                                                
  2 STEPHENS, JES             12 NORTH BALTIMORE      1:05.22    1:03.23  
      30.66   32.57                                                
  3 BAILEY, PEYTON            11 COAST GUARD          1:07.53    1:03.66  
      30.96   32.70                                                
  4 KEGELMAN, CHRIS           12 COAST GUARD          1:04.96    1:03.72  
      30.98   32.74                                                
  5 LYNN, GARRET              11 WAC                  1:05.88    1:04.38  
      31.43   32.95                                                
  6 SHANDRENKO, ARTEM         12 MONOCACY             1:06.41    1:04.70  
      31.16   33.54                                                
  7 VANCE, ALEX               12 CCA                  1:06.85    1:04.83  
      31.40   33.43                                                
  8 HEWITT, JOEY              12 WAC                  1:07.56    1:07.60  
      32.94   34.66                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 ADAMS, MARK               12 CCA                  1:11.04    1:08.04  
      33.09   34.95                                                
 10 BOWLES, CHARLEY           11 COAST GUARD          1:12.58    1:08.39  
      33.83   34.56                                                
-------------------------------------------------------------------------
 11 TUTEN, CALEB              12 NORTH BALTIMORE      1:09.85    1:08.54  
      33.67   34.87                                                
 12 COLLEY, BEN               12 WAC                  1:09.59    1:09.02  
      33.66   35.36                                                
 13 MARSTON, GEOFF            11 WAC                  1:09.59    1:09.75  
      34.07   35.68                                                
 14 MASTRACCI, TIM            12 COAST GUARD          1:19.90    1:09.96  
      33.60   36.36                                                
 15 KALISZ, CHASE             11 NORTH BALTIMORE      1:07.83    1:10.44  
      34.79   35.65                                                
 16 PICKARD, JACK             11 COAST GUARD          1:13.54    1:10.47  
      34.64   35.83                                                
 17 BRITT, AUSTIN             12 CCA                  1:12.73    1:11.86  
      34.29   37.57                                                
 18 MCGRORY, REILLY           11 QDD                  1:15.91    1:12.46  
      35.18   37.28                                                
 19 MORROW, MICHAEL           11 NORTH BALTIMORE      1:14.80    1:12.63  
      35.20   37.43                                                
 20 DROSSNER, JACOB           11 NORTH BALTIMORE      1:12.76    1:12.68  
      35.69   36.99                                                
 21 SMITH, ALEX               11 MONOCACY             1:12.20    1:13.61  
      36.33   37.28                                                
 22 HENDRICKS, TIM            12 COAST GUARD          1:14.38    1:13.72  
      36.13   37.59                                                
 23 RUSSO, SALVATORE          11 CCA                  1:16.65    1:13.95  
      36.53   37.42                                                
 24 WILLIAMS, CHASE           11 ODAC                 1:13.64    1:14.07  
      35.91   38.16                                                
 25 SMITH-JONES, AUSTIN       12 NAVAL ACADEMY        1:11.92    1:14.48  
      36.11   38.37                                                
 26 OWEN, JOEL                11 WAC                  1:13.82    1:14.55  
      36.33   38.22                                                
 27 DINGMAN, CHRISTOPHER      12 ODAC                 1:19.67    1:14.84  
      36.62   38.22                                                
 28 POLLACK, JACK             11 NORTH BALTIMORE      1:17.66    1:15.06  
      36.07   38.99                                                
 29 DOYLE, JUSTIN             11 QDD                  1:16.07    1:15.93  
      36.51   39.42                                                
 30 MUSTAFA, ADAM             11 QDD                  1:17.83    1:16.09  
      37.28   38.81                                                
 31 FIX, RYAN                 11 NORTH BALTIMORE      1:17.53    1:16.20  
    1:16.13    0.07                                                
 32 MUSTAFA, AMEEN            12 QDD B                1:11.89    1:16.99  
      37.41   39.58                                                
 33 BLACKWOOD, JOSEPH         12 ODAC                 1:17.99    1:17.21  
      37.40   39.81                                                
 34 ELIAS, ALEX               12 NORTH BALTIMORE      1:20.01    1:17.42  
      37.68   39.74                                                
 35 OBUCHOWSKI, NOAH          11 NORTH BALTIMORE      1:22.44    1:18.76  
      37.84   40.92                                                
 36 QUAST, NATHANIEL          12 ODAC                 1:23.86    1:19.84  
      39.57   40.27                                                
 37 EVERS, LUKE               11 NORTH BALTIMORE      1:27.70    1:20.41  
      39.54   40.87                                                
 38 CREEVY, TAYLOR            11 NAVAL ACADEMY        1:18.03    1:20.51  
      39.33   41.18                                                
 39 HICKEY, COLLIN            12 NORTH BALTIMORE      1:43.57    1:21.37  
      39.94   41.43                                                
 40 MADWED, ANDREW            12 SHARKS               1:19.07    1:21.38  
      40.07   41.31                                                
 41 CAULEY, JACK              11 NAVAL ACADEMY        1:24.55    1:21.95  
      40.92   41.03                                                
 42 YEH, ERIC                 11 MONOCACY             1:28.57    1:22.74  
      40.47   42.27                                                
 43 MELNIK, TEDDY             11 CCA                  1:22.66    1:22.81  
      40.00   42.81                                                
 44 NYE, CONNOR               12 QDD B                1:24.82    1:23.09  
      39.61   43.48                                                
 45 MULLALLY, SEAN            11 NORTH BALTIMORE      1:26.22    1:23.89  
      41.48   42.41                                                
 46 DUNNIGAN, JAKE            11 NORTH BALTIMORE      1:25.21    1:24.08  
      41.49   42.59                                                
 47 KIM, JEREMY               11 MONOCACY             1:27.65    1:24.20  
      40.75   43.45                                                
 48 ZUNKELER, SAM             11 NORTH BALTIMORE      1:29.12    1:28.32  
 49 MATTHEISS, SCOTT          12 NORTH BALTIMORE      1:26.35    1:28.62  
      43.03   45.59                                                
 50 STAHL, BENNETT            11 NORTH BALTIMORE      1:33.84    1:29.62  
      43.21   46.41                                                
 -- MINICK, GRANT             12 QDD                  1:20.66         DQ  
      35.50   38.01                                                
 -- BITTEL, KURT              11 SHARKS                    NT         NS  
 -- APPEL, AUSTIN             11 NORTH BALTIMORE      1:18.78         NS  
 
Event 93  Girls 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 LEE, FELICIA              13 NORTH BALTIMORE      2:01.00    1:59.85    9  
      27.80   30.13   30.73   31.19                                
  2 KUCHERICH, JULIA          13 NORTH BALTIMORE      2:07.73    2:06.35    7  
      30.04   31.55   32.53   32.23                                
  3 OBERLANDER, MORGAN        14 NORTH BALTIMORE      2:10.14    2:09.09    6  
      30.41   32.33   33.15   33.20                                
  4 AHERON, GRACE             14 CCA                  2:11.19    2:09.69    5  
      31.51   33.09   32.90   32.19                                
  5 CAVALIER, MEREDITH        14 QDD                  2:11.79    2:09.84    4  
      30.74   32.96   33.10   33.04                                
  6 ROSSICK, KATELYN          13 MONOCACY             2:11.42    2:10.93    3  
      32.14   32.66   33.14   32.99                                
  7 BROWN, ALLIE              14 NORTH BALTIMORE      2:10.07    2:11.17    2  
      32.00   33.08   33.46   32.63                                
  8 MUNCHEL, CARLY            14 NORTH BALTIMORE      2:11.49    2:11.91    1  
      31.85   33.11   33.85   33.10                                
 
Event 93  Girls 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 LEE, FELICIA              13 NORTH BALTIMORE      2:03.49    2:01.00  
      28.20   30.02   31.55   31.23                                
  2 KUCHERICH, JULIA          13 NORTH BALTIMORE      2:06.24    2:07.73  
      30.47   31.97   33.00   32.29                                
  3 BROWN, ALLIE              14 NORTH BALTIMORE      2:09.33    2:10.07  
      31.49   32.71   33.10   32.77                                
  4 OBERLANDER, MORGAN        14 NORTH BALTIMORE      2:09.96    2:10.14  
      30.70   32.84   33.62   32.98                                
  5 AHERON, GRACE             14 CCA                  2:10.99    2:11.19  
      31.78   33.26   33.14   33.01                                
  6 ROSSICK, KATELYN          13 MONOCACY             2:10.40    2:11.42  
      31.86   33.24   33.13   33.19                                
  7 MUNCHEL, CARLY            14 NORTH BALTIMORE      2:13.24    2:11.49  
      31.39   33.23   33.59   33.28                                
  8 CAVALIER, MEREDITH        14 QDD                  2:08.10    2:11.79  
      31.14   33.27   34.06   33.32                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 HARRIS, LAURA             13 NORTH BALTIMORE      2:09.74    2:12.25  
      30.88   33.05   34.34   33.98                                
 10 KREBS, JESSIE             13 NORTH BALTIMORE      2:12.93    2:12.98  
      31.46   32.74   34.32   34.46                                
-------------------------------------------------------------------------
 11 SCHAEFER, DANIELLE        14 NORTH BALTIMORE      2:11.83    2:14.17  
      31.44   33.46   34.43   34.84                                
 12 CARTER, CAITLIN           13 NORTH BALTIMORE      2:14.58    2:14.27  
      32.39   34.30   33.94   33.64                                
 13 MCBRIEN, KRISTEN          14 NORTH BALTIMORE      2:12.71    2:14.95  
      33.00   34.84   33.55   33.56                                
 14 BUTT, MOLLY               13 NORTH BALTIMORE      2:12.58    2:15.24  
      32.24   34.37   34.88   33.75                                
 15 BROWN, MAGGIE             14 NORTH BALTIMORE      2:12.40    2:16.63  
      33.21   34.62   34.44   34.36                                
 16 LAVAY, EMILY              13 COAST GUARD          2:14.74    2:17.06  
      31.94   34.29   35.74   35.09                                
 17 STAUB, ANDREA             13 NORTH BALTIMORE      2:12.26    2:17.60  
      32.48   34.61   35.34   35.17                                
 18 ROMAN, FRANKIE            13 NORTH BALTIMORE      2:18.92    2:17.82  
      33.54   34.65   35.33   34.30                                
 19 DOTZEL, SARAH             13 NORTH BALTIMORE      2:16.14    2:17.85  
      32.33   34.40   35.75   35.37                                
 20 LONG, ALLY                14 MONOCACY             2:13.45    2:19.35  
      33.10   34.90   36.05   35.30                                
 21 PARSONS, RENEE            14 NORTH BALTIMORE      2:19.56    2:19.53  
      33.07   35.18   35.89   35.39                                
 22 JENKINS, ALLYN            13 NORTH BALTIMORE      2:18.33    2:20.14  
      33.20   35.09   36.41   35.44                                
 23 ROWLEY, MEAGHAN           13 WAC                  2:19.17    2:20.79  
      33.22   35.78   36.90   34.89                                
 24 WHEELOCK, MEGHAN          14 WAC                  2:23.03    2:20.95  
      34.22   35.33   36.23   35.17                                
 25 BURGHARDT, EMILY          14 ODAC                 2:27.92    2:21.75  
      33.72   35.27   36.08   36.68                                
 26 MESSERSMITH, ENYA         14 NORTH BALTIMORE      2:17.79    2:21.96  
      33.50   35.47   36.53   36.46                                
 27 THACKSTON, JULIE          14 MONOCACY             2:29.36    2:22.37  
      34.00   35.79   36.50   36.08                                
 28 KASOFF, LAUREN            13 NORTH BALTIMORE      2:24.56    2:22.95  
      33.76   35.80   36.78   36.61                                
 29 GERLAK, ANNEKE            13 NORTH BALTIMORE      2:27.71    2:23.99  
      34.21   36.71   37.11   35.96                                
 30 RENTO, NICOLE             13 COAST GUARD          2:32.15    2:24.12  
      34.79   36.91   36.93   35.49                                
 31 PITTMAN, CATIE            14 WAC                  2:22.86    2:24.53  
      33.16   37.17   37.49   36.71                                
 32 HUGGIN, LIZ               14 COAST GUARD          2:28.31    2:24.78  
      34.27   36.77   37.47   36.27                                
 33 WENTZEL, ASHLEY           14 COAST GUARD          2:23.64    2:25.42  
      34.25   36.06   38.12   36.99                                
 34 PETERSON, SCOOBY          13 WAC                  2:27.53    2:25.56  
      34.85   37.02   37.36   36.33                                
 35 MCCARTER, AMANDA          14 COAST GUARD          2:35.34    2:26.46  
      35.44   36.75   37.41   36.86                                
 36 PINE, CAITLIN             14 ODAC                 2:25.96    2:26.58  
      33.68   37.17   38.29   37.44                                
 37 MELO, MEREDITH            13 COAST GUARD          2:23.01    2:26.64  
      33.89   36.61   38.20   37.94                                
 38 WARE, CATHERINE           14 ODAC                 2:32.38    2:27.29  
      35.10   38.07   38.02   36.10                                
 39 SILVIA, KASEY             13 WAC                  2:21.94    2:28.18  
      34.75   37.58   38.09   37.76                                
 40 NAKANO, THAISA            14 CCA                  2:30.08    2:28.96  
      36.84   37.02   37.70   37.40                                
 41 GREANEY, ERYN             13 NORTH BALTIMORE      2:30.68    2:29.02  
      35.80   38.36   38.10   36.76                                
 42 NORTON, ALEX              14 WAC                  2:32.35    2:29.03  
      35.33   37.84   38.60   37.26                                
 43 GALLAGHER, ERIN           13 NORTH BALTIMORE      2:26.09    2:29.72  
      35.93   37.73   37.77   38.29                                
 44 ZELL, CASEY               13 QDD                  2:29.33    2:30.57  
      34.77   38.60   38.60   38.60                                
 45 LEDDY, KIERA              13 QDD                  2:36.15    2:30.65  
      35.72   38.01   38.32   38.60                                
 46 KNOTTS, MEGAN             13 WAC                  2:32.21    2:32.18  
      36.20   38.80   38.70   38.48                                
 47 FREELAND, LAUREN          14 WAC                  2:41.24    2:32.54  
      35.90   39.62   38.94   38.08                                
 48 OBUCHOWSKI, ILANA         14 NORTH BALTIMORE      2:34.51    2:33.76  
      35.36   38.17   39.84   40.39                                
 49 SINGER, JESSICA           13 ODAC                 2:27.55    2:34.13  
      36.00   39.52   40.78   37.83                                
 50 FARRELL, KATIE            13 CCA                  2:39.88    2:34.44  
      36.85   38.94   39.53   39.12                                
 51 MORRISON, ADDY            13 COAST GUARD          2:40.76    2:35.87  
      37.72   38.95   39.79   39.41                                
 52 OUTLAW, KATHRYN           14 SHARKS               2:44.00    2:36.70  
      37.19   39.89   40.56   39.06                                
 53 MOLNAR, MORGAN            13 MONOCACY             2:33.60    2:36.90  
      36.43   39.81   41.40   39.26                                
 54 HENDERSON, AINSLEY        14 NORTH BALTIMORE      2:35.84    2:36.99  
      36.49   39.61   41.54   39.35                                
 55 POGUE, MAGGIE             13 NORTH BALTIMORE      2:43.27    2:37.60  
      36.86   40.56   40.24   39.94                                
 56 MANNING, PATRICIA         13 NORTH BALTIMORE      2:39.38    2:40.58  
      37.45   39.72   41.94   41.47                                
 57 STEUERMAN, LAURA          13 NORTH BALTIMORE      2:44.18    2:41.04  
      38.62   40.74   41.37   40.31                                
 58 KECSKES, LAUREN           13 NORTH BALTIMORE      2:46.31    2:41.87  
      38.34   40.89   42.22   40.42                                
 59 STEINMETZ, SARAH          14 NORTH BALTIMORE      2:43.27    2:42.14  
      37.42   41.18   43.14   40.40                                
 60 PLOWMAN, ELIZABETH        13 ODAC                 2:39.79    2:43.32  
      37.62   41.24   42.96   41.50                                
 61 SYME, KATIE               14 MONOCACY                  NT    2:46.61  
      39.12   42.62   43.39   41.48                                
 62 LYNCH, SHANNON            13 NORTH BALTIMORE      2:54.74    2:48.70  
      38.70   42.31   44.62   43.07                                
 -- SLOWIKOWSKI, MONIKA       14 CCA                  2:34.89         NS  
 -- SCHAFFER, RACHAEL         13 NORTH BALTIMORE      2:23.86         NS  
 -- BYRD, ASHLEY              13 WAC                  2:20.90         NS  
 -- MUN, JIN                  13 NORTH BALTIMORE      2:34.13         NS  
 
Event 94  Boys 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 THOMAS, MICHAEL           14 NORTH BALTIMORE      2:01.82    1:59.22    9  
      28.46   29.99   30.39   30.38                                
  2 RODDY, SEAN               14 NORTH BALTIMORE      2:09.06    2:01.59    7  
      29.63   30.37   30.78   30.81                                
  3 CROCKETT, DREW            14 COAST GUARD          2:05.83    2:02.38    6  
      28.43   30.90   31.73   31.32                                
  4 KRAMER, CHRIS             14 NORTH BALTIMORE      2:02.40    2:02.86    5  
      29.21   31.06   31.50   31.09                                
  5 MELESH, CHARLIE           13 NAVAL ACADEMY        2:04.26    2:04.59    4  
      28.74   31.35   32.92   31.58                                
  6 COSGAREA, ANDREW          13 NORTH BALTIMORE      2:11.72    2:09.64    3  
      30.76   32.73   33.45   32.70                                
  7 VOGEL, JOE                13 NAVAL ACADEMY        2:13.92    2:12.39    2  
      31.71   33.60   33.98   33.10                                
  8 MASTRACCI, BRIAN          14 COAST GUARD          2:12.86    2:13.12    1  
      30.79   33.81   34.38   34.14                                
 
Event 94  Boys 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 THOMAS, MICHAEL           14 NORTH BALTIMORE      2:03.61    2:01.82  
      29.26   30.75   31.09   30.72                                
  2 KRAMER, CHRIS             14 NORTH BALTIMORE      2:06.90    2:02.40  
      29.29   30.58   31.36   31.17                                
  3 MELESH, CHARLIE           13 NAVAL ACADEMY        2:06.16    2:04.26  
      28.91   32.31   32.47   30.57                                
  4 CROCKETT, DREW            14 COAST GUARD          2:05.69    2:05.83  
      29.37   31.87   32.96   31.63                                
  5 RODDY, SEAN               14 NORTH BALTIMORE      2:04.03    2:09.06  
      31.09   31.57   33.02   33.38                                
  6 OJARD, JOHN               14 NORTH BALTIMORE      2:06.92    2:10.93  
      30.79   33.14   33.64   33.36                                
  7 COSGAREA, ANDREW          13 NORTH BALTIMORE      2:09.89    2:11.72  
      31.94   33.24   33.72   32.82                                
  8 MASTRACCI, BRIAN          14 COAST GUARD          2:13.33    2:12.86  
      31.34   33.91   34.55   33.06                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 VOGEL, JOE                13 NAVAL ACADEMY        2:15.90    2:13.92  
      31.98   33.78   34.49   33.67                                
 10 SKIPPER, ADAM             14 COAST GUARD          2:16.17    2:14.29  
      31.19   33.94   35.01   34.15                                
-------------------------------------------------------------------------
 11 DUNNIGAN, SEAN            14 NORTH BALTIMORE      2:15.85    2:16.05  
      32.79   33.96   34.96   34.34                                
 12 JOLISSAINT, JOE           13 COAST GUARD          2:18.47    2:17.00  
      30.83   34.37   35.87   35.93                                
 13 TAYLOR, ALEX              14 ODAC                 2:14.55    2:17.01  
      32.58   34.48   35.23   34.72                                
 14 EWOLDT, NATHAN            13 CCA                  2:33.11    2:18.23  
      31.83   35.40   35.48   35.52                                
 15 SCARLETT, KEVIN           14 NORTH BALTIMORE      2:14.28    2:18.93  
      32.76   34.63   36.13   35.41                                
 16 BROWN, DAVIS              13 NORTH BALTIMORE      2:25.70    2:21.90  
      33.58   34.59   37.74   35.99                                
 17 PEREZ, TYLER              14 QDD                  2:23.02    2:22.09  
      33.56   35.80   36.73   36.00                                
 18 SCHISA, PAUL              14 WAC                  2:33.11    2:22.28  
      33.10   35.70   37.12   36.36                                
 19 HASSLINGER, GARRETT       14 WAC                  2:30.87    2:24.29  
      34.85   36.46   37.04   35.94                                
 20 ZOLI, PAUL                14 NORTH BALTIMORE      2:30.52    2:25.24  
      34.00   36.83   37.67   36.74                                
 21 OJARD, DANIEL             13 NORTH BALTIMORE      2:23.89    2:27.08  
      34.99   37.19   37.40   37.50                                
 22 OVERY, CAMERON            13 WAC                  2:29.54    2:27.17  
      34.44   37.21   38.04   37.48                                
 23 KNAPP, ERIC               13 MONOCACY                  NT    2:27.47  
      34.00   38.02   37.83   37.62                                
 24 KNUDSEN, CHUCKIE          13 NORTH BALTIMORE      2:39.58    2:29.53  
      34.71   37.16   38.72   38.94                                
 25 ELIFF, CONNOR             13 MONOCACY             2:33.47    2:29.66  
      34.35   38.73   38.98   37.60                                
 26 GOUNDRY, WILL             14 MONOCACY             2:36.39    2:31.01  
      35.30   38.87   39.11   37.73                                
 27 HARKINS, GRANT            14 COAST GUARD          2:41.40    2:32.89  
      36.97   39.53   38.34   38.05                                
 28 MCCORMICK, SEAN           14 COAST GUARD          2:31.90    2:33.29  
      34.81   38.55   40.42   39.51                                
 29 SORENSON, TOM             13 SHARKS                    NT    2:35.38  
      36.93   39.85   39.89   38.71                                
 30 HOWARD, CHRIS             14 MONOCACY             2:37.14    2:35.71  
      36.74   38.39   40.60   39.98                                
 31 MARKOWITZ, JON            13 NORTH BALTIMORE      2:50.62    2:44.60  
      39.05   42.65   42.53   40.37                                
 32 BROADWELL, ALAN           14 CCA                  2:57.02    2:48.40  
      37.57   42.96   44.70   43.17                                
 33 MCINTYRE, SCOTT           13 NORTH BALTIMORE      3:21.96    3:23.67  
      47.55 2:36.12                                                
 -- BERGESEN, GLENN           13 SHARKS                    NT         DQ  
      37.29   38.71   39.73   41.99                                
 -- MCWHORTER, DOUGLAS        14 NAVAL ACADEMY        2:13.93         NS  
 
Event 95  Girls Open 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 HOFF, KATIE               16 NORTH BALTIMORE      1:56.34    1:54.92    9  
      28.17   28.11   29.00   29.64                                
  2 GONZALEZ, JACKIE          16 NORTH BALTIMORE      2:06.11    2:04.95    7  
      29.47   31.28   32.00   32.20                                
  3 CHILDRESS, LAUREN         16 CCA                  2:08.80    2:07.52    6  
      30.34   32.21   32.60   32.37                                
  4 AMEEN, SARAH              17 QDD                  2:08.75    2:08.69    5  
      30.03   32.36   33.18   33.12                                
  5 KALNINS, DANA             15 QDD                  2:11.48    2:09.37    4  
      31.22   33.06   32.50   32.59                                
  6 LINKENAUGER, ANNA         17 WAC                  2:10.19    2:09.96    3  
      30.62   32.60   33.40   33.34                                
  7 PERKS, CAITLIN            15 QDD                  2:11.69    2:10.21    2  
      31.56   32.72   33.12   32.81                                
  8 DOUGLAS, KERRY            17 COAST GUARD          2:12.58    2:11.13    1  
      31.59   32.76   33.37   33.41                                
B - Final
  9 BRABSON, LAUREL           15 MONOCACY             2:12.79    2:11.44  
      31.55   33.15   33.58   33.16                                
 10 PAULES, ABBY              17 NORTH BALTIMORE      2:12.82    2:12.26  
      31.98   33.10   33.55   33.63                                
 11 HART, MARY ANNE           15 CCA                  2:14.46    2:12.29  
      31.06   33.23   34.30   33.70                                
 12 HARTMAN, JACKIE           16 COAST GUARD          2:14.78    2:12.70  
      30.83   33.18   34.23   34.46                                
 13 HAMMOND, MORGAN           15 NORTH BALTIMORE      2:13.95    2:12.96  
      31.79   33.60   33.92   33.65                                
 14 ALLES, COURTNEY           17 QDD                  2:14.54    2:13.97  
      31.65   34.03   34.26   34.03                                
 15 O'DONNELL, ERIN           15 NORTH BALTIMORE      2:14.35    2:14.29  
      32.42   34.24   34.41   33.22                                
 16 SHANKS, LISA              15 WAC                  2:13.93    2:14.57  
      32.18   34.34   34.36   33.69                                
 
Event 95  Girls Open 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 HOFF, KATIE               16 NORTH BALTIMORE      1:57.62    1:56.34  
      28.70   28.96   29.18   29.50                                
  2 GONZALEZ, JACKIE          16 NORTH BALTIMORE      2:05.61    2:06.11  
      29.99   31.60   32.19   32.33                                
  3 AMEEN, SARAH              17 QDD                  2:10.69    2:08.75  
      30.72   32.59   32.91   32.53                                
  4 CHILDRESS, LAUREN         16 CCA                  2:07.66    2:08.80  
      30.82   32.80   32.87   32.31                                
  5 LINKENAUGER, ANNA         17 WAC                  2:08.42    2:10.19  
      30.86   32.95   33.57   32.81                                
  6 KALNINS, DANA             15 QDD                  2:09.29    2:11.48  
      31.52   33.44   33.15   33.37                                
  7 PERKS, CAITLIN            15 QDD                  2:19.01    2:11.69  
      31.82   33.65   33.61   32.61                                
  8 DOUGLAS, KERRY            17 COAST GUARD          2:11.31    2:12.58  
      31.81   33.59   33.75   33.43                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 BRABSON, LAUREL           15 MONOCACY             2:09.66    2:12.79  
      32.15   33.19   33.98   33.47                                
 10 PAULES, ABBY              17 NORTH BALTIMORE      2:15.53    2:12.82  
      31.40   32.98   33.93   34.51                                
 11 SHANKS, LISA              15 WAC                  2:09.68    2:13.93  
      31.50   33.74   34.90   33.79                                
 12 HAMMOND, MORGAN           15 NORTH BALTIMORE      2:13.48    2:13.95  
      32.04   33.59   34.39   33.93                                
 13 O'DONNELL, ERIN           15 NORTH BALTIMORE      2:17.13    2:14.35  
      31.81   33.91   34.62   34.01                                
 14 HART, MARY ANNE           15 CCA                  2:18.65    2:14.46  
      32.31   33.64   35.02   33.49                                
 15 ALLES, COURTNEY           17 QDD                  2:18.09    2:14.54  
      32.39   34.25   34.35   33.55                                
 16 HARTMAN, JACKIE           16 COAST GUARD          2:15.86    2:14.78  
      31.98   33.77   34.39   34.64                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 GOULD, ALLISON            17 NORTH BALTIMORE      2:13.82    2:14.97  
      32.10   33.40   34.44   35.03                                
 18 SWEETNAM, HOPE            16 COAST GUARD          2:13.96    2:15.14  
      32.12   33.71   34.71   34.60                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 MORROW, PATRICIA          16 NORTH BALTIMORE      2:13.97    2:15.33  
      32.07   34.08   34.85   34.33                                
 20 EVANS, STEPHANIE          18 WAC                  2:13.12    2:15.71  
      31.86   34.16   35.17   34.52                                
 21 GUNTNER, LAUREN           16 NORTH BALTIMORE      2:14.17    2:15.82  
      32.06   34.14   34.84   34.78                                
 22 LEWIS, KIM                17 COAST GUARD          2:13.57    2:15.88  
      32.75   34.56   34.71   33.86                                
 23 HUGHES, GEM               17 NORTH BALTIMORE      2:17.05    2:16.12  
      32.40   34.11   34.72   34.89                                
 24 NORMAN, JENNIFER          16 QDD                  2:20.47    2:16.50  
      32.89   35.08   34.58   33.95                                
 25 BOYER, KELSEY             15 NORTH BALTIMORE      2:15.57    2:16.57  
      33.06   34.47   34.67   34.37                                
 26 PALMER, CARTER            15 CCA                  2:14.37    2:17.13  
      32.70   34.01   34.68   35.74                                
 27 ARMSTRONG, LAUREN         15 NAVAL ACADEMY        2:18.09    2:17.18  
      32.64   34.73   35.06   34.75                                
 28 CARROLL, KATIE            17 MONOCACY             2:10.59    2:17.85  
      32.73   34.34   35.66   35.12                                
 29 DUNN, JESSICA             15 QDD                  2:21.00    2:18.42  
      32.56   34.96   35.84   35.06                                
 30 BIALORUCKI, KRISSY        17 ODAC                 2:17.95    2:18.81  
      32.53   34.63   35.62   36.03                                
 31 FINI, KELLY               15 QDD                  2:21.56    2:18.83  
      33.84   35.00   35.64   34.35                                
 32 HOM, MOLLY                15 COAST GUARD          2:19.05    2:19.02  
      33.87   34.39   35.15   35.61                                
 33 LINKENAUGER, EVA          17 WAC                  2:15.29    2:19.20  
      32.65   34.35   36.09   36.11                                
 34 DVORAK, MARGARET          16 QDD                  2:22.31    2:19.23  
      32.87   34.38   35.64   36.34                                
 35 GILL, MEGAN               16 QDD                  2:18.55    2:19.45  
      32.91   34.89   36.02   35.63                                
 36 AICHELE, ALLISON          17 MONOCACY             2:11.64    2:19.51  
      33.20   35.46   35.25   35.60                                
 37 THORESEN, KIMBERLY        16 QDD                  2:20.71    2:19.52  
      33.03   35.17   36.10   35.22                                
 38 CROCKETT, SARAH           17 COAST GUARD          2:15.81    2:19.73  
      32.54   34.73   35.85   36.61                                
 39 CALL, EMMA                17 NORTH BALTIMORE      2:20.11    2:20.12  
      32.64   34.98   36.40   36.10                                
 40 BOYER, PAIGE              15 WAC                  2:19.50    2:20.49  
      34.12   35.21   35.60   35.56                                
 41 GRAWE, SARAH              15 QDD                  2:20.58    2:20.82  
      33.96   35.66   35.89   35.31                                
 42 WILES, MELISSA            16 QDD B                2:22.53    2:20.95  
      33.25   35.89   36.26   35.55                                
 43 MIHALKO, MARY MARGARET    16 ODAC                 2:20.75    2:21.16  
      33.03   34.73   36.23   37.17                                
 44 BEATOVICH, GRACE ANNE     15 COAST GUARD          2:18.56    2:21.17  
      32.80   35.11   36.08   37.18                                
 45 MCDONALD, MOLLY           16 QDD                  2:21.73    2:21.18  
      33.62   34.91   36.33   36.32                                
 46 SEVERSON, RACHEL          15 QDD                  2:22.90    2:21.19  
      32.90   35.22   36.45   36.62                                
 47 JONES, ASHLEY             17 COAST GUARD B        2:23.33    2:21.23  
      34.27   35.94   35.76   35.26                                
 48 STEWART, SARA             17 WAC                  2:18.50    2:21.83  
      33.18   35.89   37.06   35.70                                
 49 GIBLIN, SYDNEY            15 WAC                  2:19.25    2:21.91  
      33.65   35.53   36.54   36.19                                
 50 WILCOX, SARAH             17 COAST GUARD          2:18.93    2:22.80  
      34.78   35.64   36.11   36.27                                
 51 MARTIN, ERIKA             15 CCA                  2:23.33    2:23.36  
      33.74   36.01   36.77   36.84                                
 52 WATERS, CIARA             15 SHARKS               2:15.58    2:23.45  
      32.95   35.57   37.48   37.45                                
 53 EMMETT, MOLLY             16 WAC                  2:15.72    2:23.88  
      31.99   35.38   38.28   38.23                                
 54 WANNAMAKER, MILLIE        17 ODAC                 2:20.03    2:24.50  
      35.02   36.01   36.87   36.60                                
 55 PERREAULT, TAMARA         15 NORTH BALTIMORE      2:28.91    2:24.65  
      34.65   36.71   36.78   36.51                                
 56 RISPER, MEGHAN            16 NORTH BALTIMORE      2:24.29    2:25.10  
      34.65   36.43   37.48   36.54                                
 57 CAMPBELL, SASHA           16 SHARKS               2:19.96    2:25.22  
      34.45   36.45   37.11   37.21                                
 58 SMITH, CARTER             15 CCA                  2:24.25    2:25.38  
      34.08   36.49   37.46   37.35                                
 59 BOWERS, ASHLEY            15 ODAC                 2:26.48    2:25.83  
      34.33   36.43   37.31   37.76                                
 60 BEAZLEY, JOAN             18 CCA                  2:21.92    2:26.01  
      33.83   36.92   38.37   36.89                                
 61 WEBB, KELSEY              16 CCA                  2:20.51    2:26.45  
      35.01   36.44   37.46   37.54                                
 62 LESNICK, KIM              17 COAST GUARD B        2:26.51    2:27.20  
      35.00   37.55   37.85   36.80                                
 63 BLEASDALE, DEBBIE         16 CCA                  2:26.40    2:27.61  
      35.14   36.54   38.04   37.89                                
 64 MARTIN, NICOLE            15 WAC                  2:38.16    2:28.31  
      35.83   37.46   37.48   37.54                                
 65 HAMMERSLEY, CAITLIN       16 QDD                  2:32.60    2:28.48  
      35.28   37.45   38.07   37.68                                
 66 JENSEN, CHELSEA           15 WAC                  2:26.73    2:28.50  
      35.38   37.09   38.26   37.77                                
 67 STEPHENS, KERRY           15 NORTH BALTIMORE      2:21.50    2:29.12  
      33.72   37.51   38.78   39.11                                
 68 BROWN, TAYLOR             16 NORTH BALTIMORE      2:21.84    2:29.18  
      36.28   37.74   38.09   37.07                                
 69 AUSTIN, MEGGIE            15 CCA                  2:22.20    2:29.19  
      35.38   37.43   38.46   37.92                                
 70 OBUCHOWSKI, MARISA        15 NORTH BALTIMORE      2:31.31    2:30.47  
      36.15   37.67   38.20   38.45                                
 71 CARROLL, JENNA            15 SHARKS               2:36.77    2:30.51  
      35.45   37.86   39.37   37.83                                
 72 COHEN, RACHEL             15 SHARKS               2:33.95    2:31.32  
      36.51   38.23   38.71   37.87                                
 73 PORTER, JULIANA           15 ODAC                 2:37.22    2:32.21  
      35.78   38.70   39.24   38.49                                
 74 PEARSON, NICOLE           17 MONOCACY             2:28.43    2:32.24  
      35.42   38.38   39.15   39.29                                
 75 WOODY, MICHELLE           15 CCA                  2:29.60    2:33.08  
      36.21   39.18   39.52   38.17                                
 76 FOURNIER, LINDSAY         17 WAC                  2:28.36    2:34.06  
      35.14   38.81   40.29   39.82                                
 77 BACON, HOLLY              17 WAC                  2:28.83    2:34.54  
      37.19   39.26   39.02   39.07                                
 78 BRANDON, LAURA            16 NORTH BALTIMORE      2:29.52    2:38.15  
      37.50   39.62   40.32   40.71                                
 79 MELO, KATELYN             17 COAST GUARD B        2:47.21    2:42.93  
      40.11   40.64   40.78   41.40                                
 80 SERFLING, KELLY           17 MONOCACY             2:33.93    2:43.96  
      38.88   40.91   42.27   41.90                                
 81 HARRINGTON, NANCY         15 NORTH BALTIMORE      2:40.01    2:50.01  
      40.44   42.77   43.45   43.35                                
 -- KALISZ, COURTNEY          15 NORTH BALTIMORE      1:56.75         NS  
 -- DUNN, JENN                15 NORTH BALTIMORE      2:33.84         NS  
 -- GEOTES, NICOLE            15 SHARKS               2:31.89         NS  
 -- DAVIES, GWEN              16 NORTH BALTIMORE      2:43.01         NS  
 -- CAPOZZOLI, CASEY          15 NORTH BALTIMORE      2:13.68         NS  
 
Event 96  Boys Open 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 WEINBERG, SHAUN           17 NORTH BALTIMORE      1:54.91    1:52.01    9  
      26.24   27.98   28.99   28.80                                
  2 ZEBLEY, NICO              18 NORTH BALTIMORE      1:53.44    1:52.76    7  
      26.87   27.86   29.21   28.82                                
  3 SURHOFF, AUSTIN           15 NORTH BALTIMORE      1:54.63    1:52.83    6  
      26.75   28.27   28.94   28.87                                
  4 KOEHR, KEVIN              17 QDD                  1:55.36    1:56.69    5  
      27.19   29.27   30.16   30.07                                
  5 HILLS, RICHARD            16 NORTH BALTIMORE      1:58.64    1:57.99    4  
      28.38   30.31   30.08   29.22                                
  6 ROWE, IAN                 16 NORTH BALTIMORE      1:53.96    1:58.76    3  
      28.38   29.84   30.25   30.29                                
  7 FIELD, PARKER             16 WAC                  1:58.04    2:04.59    2  
      29.84   31.46   32.12   31.17                                
  8 STOWERS, JARED            17 CCA                  1:57.55    2:10.29    1  
      29.61   32.23   33.89   34.56                                
B - Final
  9 SPATH, KEVIN              16 NORTH BALTIMORE      1:58.72    1:55.80  
      28.14   29.47   29.20   28.99                                
 10 KOBB, JORDAN              17 NORTH BALTIMORE      2:01.20    1:58.11  
      27.97   29.89   30.29   29.96                                
 11 SCARLETT, BRIAN           16 NORTH BALTIMORE      2:00.07    1:59.05  
      27.94   30.47   30.67   29.97                                
 12 HENNESSY, KEVIN           17 COAST GUARD          2:00.88    2:00.30  
      28.65   30.34   30.59   30.72                                
 13 LAROSA, PHILIP            15 QDD                  1:58.81    2:01.74  
      29.23   30.71   31.00   30.80                                
 14 FINCH, MITCH              15 WAC                  1:59.85    2:02.83  
      28.48   30.93   32.10   31.32                                
 15 HELSABECK, JASON          18 ODAC                 2:01.95    2:03.14  
      28.87   30.65   31.84   31.78                                
 16 HARKINS, SCOTT            18 COAST GUARD          2:00.41    2:03.20  
      27.86   31.61   32.07   31.66                                
 
Event 96  Boys Open 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 ZEBLEY, NICO              18 NORTH BALTIMORE      1:53.21    1:53.44  
      27.02   28.44   29.12   28.86                                
  2 WILLS, CONNOR             17 NORTH BALTIMORE      1:50.90    1:53.82  
      26.92   28.50   29.34   29.06                                
  3 ROWE, IAN                 16 NORTH BALTIMORE      1:53.72    1:53.96  
      27.48   28.88   29.19   28.41                                
  4 MADWED, DANIEL            16 SHARKS               1:57.44    1:54.31  
      27.12   29.10   29.27   28.82                                
  5 SURHOFF, AUSTIN           15 NORTH BALTIMORE      1:55.16    1:54.63  
      26.93   29.02   29.53   29.15                                
  6 WEINBERG, SHAUN           17 NORTH BALTIMORE      1:52.82    1:54.91  
      27.02   29.15   29.65   29.09                                
  7 KOEHR, KEVIN              17 QDD                  1:56.23    1:55.36  
      27.16   29.23   29.97   29.00                                
  8 STOWERS, JARED            17 CCA                  1:59.13    1:57.55  
      27.25   30.08   29.98   30.24                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 FIELD, PARKER             16 WAC                  2:01.93    1:58.04  
      28.29   29.75   30.21   29.79                                
 10 HILLS, RICHARD            16 NORTH BALTIMORE      1:57.08    1:58.64  
      28.20   30.26   30.67   29.51                                
 11 SPATH, KEVIN              16 NORTH BALTIMORE      1:58.85    1:58.72  
      28.01   29.87   30.43   30.41                                
 12 LAROSA, PHILIP            15 QDD                  2:01.77    1:58.81  
      28.33   29.78   30.50   30.20                                
 13 FINCH, MITCH              15 WAC                  2:03.24    1:59.85  
      28.40   30.40   30.58   30.47                                
 14 SCARLETT, BRIAN           16 NORTH BALTIMORE      2:02.26    2:00.07  
      28.29   30.07   31.08   30.63                                
 15 HARKINS, SCOTT            18 COAST GUARD          2:01.73    2:00.41  
      27.99   30.35   31.31   30.76                                
 16 HENNESSY, KEVIN           17 COAST GUARD          2:01.57    2:00.88  
      28.86   29.77   31.07   31.18                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 KOBB, JORDAN              17 NORTH BALTIMORE      1:59.70    2:01.20  
      28.95   30.55   30.89   30.81                                
 18 HELSABECK, JASON          18 ODAC                 2:02.37    2:01.95  
      29.05   30.50   31.17   31.23                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 COOK, NEVIN               16 QDD                  2:09.35    2:02.40  
      29.71   31.01   31.47   30.21                                
 20 SIEVERS, BO               16 NORTH BALTIMORE      2:07.41    2:03.02  
      29.38   30.97   31.09   31.58                                
 21 BAUMLER, MATTHEW          15 WAC                  2:03.13    2:03.28  
      28.77   31.64   32.10   30.77                                
 22 GANGWER, CHAD             17 ODAC                 2:05.10    2:05.30  
      28.42   31.20   32.54   33.14                                
 23 OSORIO, FELIPE            15 SHARKS               2:04.48    2:05.54  
      29.58   31.02   32.08   32.86                                
 24 BULKLEY, ADAM             18 NORTH BALTIMORE      2:03.59    2:05.57  
      29.62   31.81   32.22   31.92                                
 25 VAUGHN, BROCK             15 CCA                  2:11.15    2:05.67  
      29.65   31.47   32.43   32.12                                
 26 DUNN, B.J.                16 WAC                  2:06.77    2:06.43  
      30.19   31.78   32.12   32.34                                
 27 GOLDEN, SEAN              16 WAC                  2:08.57    2:06.96  
      29.75   31.60   32.74   32.87                                
 28 CREEVY, T.J.              15 NAVAL ACADEMY        2:05.26    2:07.02  
      29.93   31.85   32.79   32.45                                
 29 WILES, BRIAN              19 QDD B                2:00.40    2:07.57  
      29.42   31.63   33.26   33.26                                
 30 GRAUMANN, RYAN            15 QDD                  2:13.18    2:07.64  
      29.12   31.81   33.75   32.96                                
 30 ESCOBAR, BERNARD          15 ODAC                 2:06.13    2:07.64  
      29.09   31.67   33.27   33.61                                
 32 ADAMS, DREW               16 CCA                  2:16.20    2:09.55  
      31.15   32.84   32.97   32.59                                
 33 SAKELL, NICK              16 NORTH BALTIMORE      2:02.14    2:09.91  
      30.71   32.67   33.11   33.42                                
 34 LOCKWOOD, D.J.            17 WAC                  2:07.16    2:10.08  
      29.31   31.38   34.25   35.14                                
 35 DONEGAN, SEAN             17 ODAC                 2:10.91    2:10.49  
      29.81   32.54   34.18   33.96                                
 36 TOMECHKO, NICK            15 NORTH BALTIMORE      2:08.16    2:10.58  
      30.56   32.97   33.61   33.44                                
 37 LYSTASH, J.R.             16 CCA                  2:06.92    2:10.63  
      30.30   32.72   33.96   33.65                                
 38 YEH, ASAPH                15 MONOCACY             2:11.04    2:10.96  
      31.40   33.18   33.57   32.81                                
 39 CARTER, LAKE              15 COAST GUARD          2:11.47    2:11.03  
      31.37   33.53   33.89   32.24                                
 40 THOMAS, JOSH              18 NORTH BALTIMORE      2:15.11    2:11.11  
      29.88   33.19   34.64   33.40                                
 41 BRADY, JON                16 NORTH BALTIMORE      2:10.84    2:11.24  
      30.57   33.01   34.02   33.64                                
 42 SHERMAN, ETHAN            17 WAC                  2:10.18    2:11.49  
      30.11   33.21   34.30   33.87                                
 43 BUTLER, CORYDON           15 WAC                  2:08.41    2:11.78  
      31.42   32.96   34.43   32.97                                
 44 HARRIS, ANDREW            16 CCA                  2:14.44    2:11.89  
      31.26   33.22   34.39   33.02                                
 45 ENGLISH, SCOTT            16 NAVAL ACADEMY        2:13.92    2:12.00  
      31.22   33.50   34.50   32.78                                
 46 RICHARDSON, DWIGHT        17 COAST GUARD          2:12.49    2:12.29  
      31.19   32.96   34.13   34.01                                
 47 BAIR, ADAM                16 CCA                  2:16.85    2:13.12  
      31.59   33.07   33.76   34.70                                
 48 WHEELOCK, TREVOR          15 WAC                  2:16.26    2:13.36  
      31.33   33.73   34.48   33.82                                
 49 LINKENAUGER, KURT         15 WAC                  2:10.46    2:14.19  
      30.86   34.13   35.03   34.17                                
 50 WADE, ANDREW              16 SHARKS               2:17.93    2:14.86  
      31.83   34.19   35.41   33.43                                
 51 VITA, FRANK               15 NAVAL ACADEMY        2:15.23    2:14.91  
      32.23   34.20   34.43   34.05                                
 52 LONG, FRANK               17 NORTH BALTIMORE           NT    2:14.98  
      32.13   33.12   35.16   34.57                                
 53 HURLEY, KEVIN             18 ODAC                 2:14.48    2:15.55  
      32.59   34.22   34.73   34.01                                
 54 ROSSICK, GEORGE           16 MONOCACY             2:12.92    2:15.89  
      31.91   33.86   35.10   35.02                                
 55 KIRK, KYLE                17 QDD                  2:31.51    2:16.44  
      31.33   33.70   35.89   35.52                                
 56 WHITE, PATRICK            15 SHARKS               2:21.99    2:18.06  
      33.09   35.16   35.30   34.51                                
 57 ZABLOCKI, DAVID           16 NORTH BALTIMORE      2:12.76    2:18.44  
      32.33   34.37   36.09   35.65                                
 58 BASEHORE, BRANDON         17 WAC                  2:09.36    2:18.65  
      30.73   34.28   36.47   37.17                                
 59 SAKELL, WILLIE            15 NORTH BALTIMORE      2:14.35    2:19.09  
      32.65   34.65   35.92   35.87                                
 60 VANRODEN, JACK            15 NORTH BALTIMORE      2:19.83    2:20.00  
      33.07   35.70   36.77   34.46                                
 61 SIMARD, PHILIPPE          15 NORTH BALTIMORE      2:24.02    2:20.07  
      32.90   35.63   36.10   35.44                                
 62 NIEBUHR, KYLE             17 NORTH BALTIMORE      2:15.71    2:20.87  
      32.39   36.13   36.45   35.90                                
 -- BAKER, ADAM               16 CCA                       NT         NS  
 -- SMILLIE, ADAM             18 NORTH BALTIMORE      2:19.81         NS  
 -- RILEY, JEFF               16 NORTH BALTIMORE      2:13.40         NS  
 -- BRABSON, ANDY             17 MONOCACY             1:59.58         NS  
 -- MUNSON, KEVIN             16 CCA                  2:12.37         NS  
 -- CONNELL, ALLAN            16 NORTH BALTIMORE      2:06.01         NS  
 
Event 97  Girls 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 SURHOFF, JORDAN           10 NORTH BALTIMORE        27.75      27.35    9  
  2 RUNK, GABRIELLE           10 NORTH BALTIMORE        28.44      27.72    7  
  3 PARSONS, DEANNA           10 NORTH BALTIMORE        29.13      29.35    6  
  4 MANNING, MARGOT           10 MONOCACY               29.62      29.69    5  
  5 PALTELL, KATHERINE        10 NORTH BALTIMORE        30.22      29.71    4  
  6 NORTH, JESSE              10 NORTH BALTIMORE        30.52      30.38    3  
  7 VIOHL, MEGAN              10 NORTH BALTIMORE        30.13      30.67    2  
  8 GHARBO, ALEX              10 COAST GUARD            31.01      31.54    1  
 
Event 97  Girls 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 SURHOFF, JORDAN           10 NORTH BALTIMORE        27.94      27.75  
  2 RUNK, GABRIELLE           10 NORTH BALTIMORE        28.49      28.44  
  3 PARSONS, DEANNA           10 NORTH BALTIMORE        29.64      29.13  
  4 MANNING, MARGOT           10 MONOCACY               30.03      29.62  
  5 VIOHL, MEGAN              10 NORTH BALTIMORE        31.07      30.13  
  6 PALTELL, KATHERINE        10 NORTH BALTIMORE        31.74      30.22  
  7 NORTH, JESSE              10 NORTH BALTIMORE        30.10      30.52  
  8 GHARBO, ALEX              10 COAST GUARD            30.84      31.01  
-------------------------------------------------------------------------
  9 HOPPE, REBECCA            10 COAST GUARD            32.61      31.05  
 10 BARLEY, VICTORIA          10 COAST GUARD            31.08      31.21  
-------------------------------------------------------------------------
 11 HABEEB, HANNAH             9 ODAC                   32.76      31.29  
 12 BROWN, MADISON            10 NORTH BALTIMORE        30.69      31.31  
 13 BIXLER, ALYSSA             9 NORTH BALTIMORE        31.06      31.45  
 14 SALVATORI, CRISTIANA      10 NORTH BALTIMORE        32.02      31.55  
 14 HANS, SARAH               10 CCA                    31.77      31.55  
 16 CASOLA, GRACE             10 CCA                    31.81      31.96  
 17 HYRKAS, CHRISTINA         10 MONOCACY               32.37      32.01  
 18 FARRUGIA, MOLLY           10 NORTH BALTIMORE        32.71      32.04  
 19 RUNK, JULIANNA             9 NORTH BALTIMORE        31.80      32.06  
 20 PLOWMAN, EMILY            10 ODAC                   32.21      32.07  
 21 FRIAS, CRISTINA            9 SHARKS                 33.43      32.08  
 22 JAMES, LAUREN              9 MONOCACY               31.63      32.10  
 23 FREELAND, DEVAN           10 WAC                    34.91      32.14  
 24 HANNA, MCKAY              10 COAST GUARD            31.29      32.23  
 25 PAGE, LINDSEY             10 WAC                    32.35      32.38  
 26 WILLIAMS, LOREN            9 ODAC                   34.04      32.45  
 27 JOHNSON, SUNNY             9 COAST GUARD            32.89      32.46  
 28 KELLY, EMILY               9 QDD                    33.80      32.62  
 29 DELHIERRO, GABRIELLA      10 NORTH BALTIMORE        32.73      32.77  
 30 SUTTON, HANNAH            10 ODAC                   33.61      32.84  
 31 WELTMAN, SARAH            10 MONOCACY               32.16      32.99  
 32 POLLACK, MARGARET          9 NORTH BALTIMORE        33.86      33.05  
 33 ARMSTRONG, RACHEL          9 NAVAL ACADEMY          33.90      33.06  
 34 MARUCA, BRITTANY          10 MONOCACY               33.83      33.15  
 35 HICKLEN, HANNAH           10 NORTH BALTIMORE        34.82      33.38  
 36 PURNELL, ELIZABETH        10 NORTH BALTIMORE        33.46      33.53  
 37 CLOUD, JACLYN              9 SHARKS                 34.59      33.75  
 38 BURNS, JENINE             10 ODAC                   34.75      33.91  
 39 GALLAGHER, MAGGIE         10 NORTH BALTIMORE        35.49      34.00  
 40 ESCOBAR, MARY BERNADETTE   9 ODAC                   34.97      34.03  
 41 CARROLL, NATALIE          10 SHARKS                 37.00      34.05  
 42 CLARY, CAROLINE           10 ODAC                   34.41      34.19  
 43 BROADWELL, KELSEY         10 CCA                    35.04      34.41  
 44 SINOSKY, KENDALL           9 NORTH BALTIMORE        35.71      34.46  
 45 GODWIN, KATHLEEN          10 NORTH BALTIMORE        35.97      34.49  
 46 BLACK, GRACE              10 CCA                    37.10      34.64  
 47 MORROW, ERIN               9 WAC                    34.72      34.66  
 48 WHITE, KIRSTEN             9 COAST GUARD            35.81      34.80  
 49 CATON, RACHEL              9 NAVAL ACADEMY          39.31      35.18  
 49 DOUGLAS, ALYSSA           10 QDD                    35.95      35.18  
 51 SCHMITZ, KARALINE         10 QDD                    35.58      35.23  
 52 WILLIAMS, LOGAN            9 ODAC                   38.30      35.52  
 53 BIELSKI, MADELINE         10 NORTH BALTIMORE        35.99      35.65  
 54 YOUNISS, GABRIELA         10 NORTH BALTIMORE        37.25      35.67  
 55 ROGERS, SARA               9 SHARKS                 37.63      35.70  
 56 PEZZA, HANNAH              9 QDD                    39.35      35.95  
 57 KASOFF, BROOKE            10 NORTH BALTIMORE        37.13      36.32  
 58 O'BIER, TARA               9 QDD                    36.89      36.75  
 59 SCHLIMGEN, BRITTANI       10 ODAC                   37.02      36.88  
 60 FIX, MEGAN                10 NORTH BALTIMORE        36.74      37.18  
 61 RYAN, CASEY                9 NORTH BALTIMORE        37.90      37.23  
 62 MCCOMAS, HALEY             9 NORTH BALTIMORE        39.44      37.74  
 63 HAMPSON, ELIZABETH        10 NORTH BALTIMORE        39.20      38.19  
 64 MINICK, EMILY              9 QDD                    36.58      38.39  
 65 LONGENECKER, TESS         10 NORTH BALTIMORE        40.01      39.24  
 66 NORWOOD, KATIE            10 NORTH BALTIMORE        39.91      39.54  
 -- TURNER, HEIDI             10 QDD                    30.61         DQ  
 -- HUTCHINSON, ANNIE          9 NORTH BALTIMORE        36.34         NS  
 
Event 98  Boys 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 KOLOVICH, EVAN            10 MONOCACY               28.53      27.75    9  
  2 SILVERMAN, IAN            10 NORTH BALTIMORE        28.77      27.94    7  
  3 MERNIN, ETHAN             10 QDD                    29.79      29.42    6  
  4 BRITT, HUNTER             10 CCA                    30.48      30.49    5  
  5 COSGAREA, ALEC            10 NORTH BALTIMORE        30.45      30.53    4  
  6 KENNEDY, BEN              10 CCA                    31.15      31.24    3  
  7 ADAMS, JARED              10 CCA                    31.52      31.49    2  
  8 DOYLE, BRANDON             9 QDD                    31.20      32.01    1  
 
Event 98  Boys 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 KOLOVICH, EVAN            10 MONOCACY               28.53      28.53  
  2 SILVERMAN, IAN            10 NORTH BALTIMORE        28.18      28.77  
  3 MERNIN, ETHAN             10 QDD                    29.88      29.79  
  4 COSGAREA, ALEC            10 NORTH BALTIMORE        30.37      30.45  
  5 BRITT, HUNTER             10 CCA                    31.09      30.48  
  6 KENNEDY, BEN              10 CCA                    31.55      31.15  
  7 DOYLE, BRANDON             9 QDD                    31.15      31.20  
  8 ADAMS, JARED              10 CCA                    32.10      31.52  
-------------------------------------------------------------------------
  9 FISHER, TAYLOR            10 WAC                    33.19      31.80  
 10 CLOUD JR, GEOFFREY        10 SHARKS                 31.92      32.05  
-------------------------------------------------------------------------
 11 TATE, MASON                9 NORTH BALTIMORE        32.18      32.26  
 12 JOHNSON, BRENNAN          10 NORTH BALTIMORE        34.01      32.45  
 13 RUSSO, DOMINIC             9 CCA                    33.47      32.74  
 14 RODDY, COLIN              10 NORTH BALTIMORE        33.72      32.97  
 15 CAMPBELL, LOGAN           10 QDD                    34.22      32.98  
 16 LARSON, DAVID              9 MONOCACY               37.02      33.01  
 17 HOWARD, ANDREW            10 MONOCACY               35.11      33.03  
 18 KOHLER, CHRIS             10 NORTH BALTIMORE        31.94      33.04  
 19 BALDERSTON, JAMES         10 ODAC                   32.25      33.22  
 20 BECHTOLD, LEANDER         10 NORTH BALTIMORE        34.95      33.23  
 21 CAMPBELL, HENRY            9 QDD                    32.43      33.44  
 22 REYNOLDS, MITCH            9 MONOCACY               34.97      33.61  
 23 FAUST, MICHAEL            10 QDD                    33.25      33.77  
 24 MARX, BRAD                10 NORTH BALTIMORE        34.01      33.78  
 25 COLLEY, GAVIN              9 NAVAL ACADEMY          35.74      33.84  
 26 GRAVER, GARRETT           10 NAVAL ACADEMY          35.07      33.91  
 27 COLKET, THOMAS            10 MONOCACY               40.87      33.93  
 28 REGENBOGEN, DALTON        10 QDD                    34.62      34.03  
 29 LYNN, TUCKER               9 WAC                    34.33      34.06  
 30 JOHNSON, DEAN              8 COAST GUARD B          33.78      34.68  
 31 DANIELSON, MAX            10 ODAC                   37.50      34.79  
 32 STEPHENS, HENRY           10 NORTH BALTIMORE        34.64      34.84  
 33 BROWN, GARRETT            10 NORTH BALTIMORE        37.41      35.13  
 34 CHEN, ZACKARY             10 NORTH BALTIMORE        35.18      35.50  
 35 GILLIN, HUNTER            10 NORTH BALTIMORE        35.01      35.64  
 36 JENKINS, JACOB            10 NORTH BALTIMORE        36.96      35.65  
 37 GUEVARA, BRANDON          10 ODAC                   37.09      35.78  
 38 MCCLELLAN, CONNOR          9 MONOCACY               39.13      36.43  
 39 ENQUIST, JOHN             10 SHARKS                 34.80      37.04  
 40 WILLIAMS, MITCH            9 NORTH BALTIMORE        39.41      38.31  
 41 PETERSON, ROBERT          10 SHARKS                 34.29      38.96  
 42 IKE, OSCAR                 8 SHARKS                 38.58      39.51  
 43 COSGAREA, WILL             9 NORTH BALTIMORE        40.94      39.86  
 44 MCCONNELL, LOGAN          10 ODAC                   42.41      40.34  
 45 PRUITT, AJ                10 NORTH BALTIMORE        39.21      41.27  
 46 BITTEL, KRIS               9 SHARKS                 39.25      41.62  
 -- COOKE, PETER              10 NORTH BALTIMORE        36.01         NS  
 -- SCHOFIELD, CONNOR         10 NAVAL ACADEMY          34.97         NS  
 -- COLKET, MATTHEW           10 MONOCACY               44.13         NS  
 
Event 99  Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 BOYLE, CASIE              12 QDD                    26.15      26.30    9  
  2 MURPHY, BETH              12 WAC                    26.82      26.47    7  
  3 WHITE, SARAH              12 ODAC                   26.71      26.66    6  
  4 O'CONNELL, KATIE          12 COAST GUARD            26.84      26.89    5  
  5 WARD, COLLEEN             12 COAST GUARD            27.22      27.00    3.5
  5 SPICHER, REBECCA          12 ODAC                   27.00      27.00    3.5
  7 MACDONALD, ABBY           11 QDD                    26.21      27.07    2  
  8 SURHOFF, KENDALL          12 NORTH BALTIMORE        27.21      27.28    1  
 
Event 99  Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 BOYLE, CASIE              12 QDD                    26.26      26.15  
  2 MACDONALD, ABBY           11 QDD                    27.12      26.21  
  3 WHITE, SARAH              12 ODAC                   26.22      26.71  
  4 MURPHY, BETH              12 WAC                    27.49      26.82  
  5 O'CONNELL, KATIE          12 COAST GUARD            26.87      26.84  
  6 SPICHER, REBECCA          12 ODAC                   27.95      27.00  
  7 SURHOFF, KENDALL          12 NORTH BALTIMORE        28.14      27.21  
  8 WARD, COLLEEN             12 COAST GUARD            27.25      27.22  
-------------------------------------------------------------------------
  9 KOCH, KATIE               12 NORTH BALTIMORE        26.53      27.29  
 10 ROSSICK, CHELSEA          11 MONOCACY               28.05      27.46  
-------------------------------------------------------------------------
 11 LOPER, MADDIE             12 ODAC                   28.10      27.54  
 12 BRANA, ALEXIS             12 QDD                    28.09      27.65  
 13 SLEAR, CARA               12 NAVAL ACADEMY          27.65      27.72  
 14 KOHLES, ELAINA            12 NORTH BALTIMORE        28.41      27.89  
 15 CARNER, AMANDA            12 COAST GUARD            27.92      27.91  
 16 THOMAS, KATIE             12 ODAC                   27.85      27.94  
 17 KELLY, ANNA               12 QDD                    28.08      28.04  
 18 JAMES, DANIELLE           12 MONOCACY               28.25      28.10  
 19 SCHMITZ, CATIE            12 QDD                    28.71      28.12  
 20 MONAHAN, BAILIE           11 QDD                    28.34      28.14  
 21 RAAB, BROOKE              12 NORTH BALTIMORE        28.36      28.21  
 22 FOLEY, LAUREN             12 NAVAL ACADEMY          28.41      28.23  
 23 HAYNES, NICOLE            12 QDD                    27.82      28.30  
 24 MCCLELLAN, SHANNON        11 MONOCACY               29.28      28.35  
 25 HYRKAS, NIKKI             12 MONOCACY               29.26      28.36  
 26 HAYS, LIZ                 12 NORTH BALTIMORE        31.33      28.40  
 27 BAIR, JILL                12 CCA                    28.55      28.42  
 28 BIXLER, CAROLINE          11 NORTH BALTIMORE        28.59      28.52  
 29 FRIAS, MARIANA            12 SHARKS                 28.64      28.62  
 30 ZIELINSKI, KRISTEN        12 ODAC                   28.17      28.65  
 31 SMELTZER, EMILY           11 NORTH BALTIMORE        28.42      28.66  
 32 SHIDELER, AMANDA          12 WAC                    28.32      28.70  
 33 YOHE, TARA                12 NORTH BALTIMORE        28.48      28.74  
 34 CRAWFORD, JACKIE          11 CCA                    29.43      28.76  
 35 PFAFF, MORGAN             11 NORTH BALTIMORE        28.76      28.86  
 36 GRAUMANN, ALAYNA          12 QDD                    29.77      28.91  
 37 REITER, MEGAN             12 NAVAL ACADEMY          29.10      28.99  
 38 CAMPBELL, KATIE           12 CCA                    29.86      29.02  
 39 WHITE, KAITLYN            11 COAST GUARD            30.16      29.03  
 40 PHILLIPS, HAILEIGH        12 ODAC                   30.10      29.06  
 41 FREELAND, OLIVIA          11 WAC                    29.22      29.08  
 42 FRALEN, KATIE             12 QDD                    28.75      29.13  
 43 BORGERSEN, HANNE          11 MONOCACY               29.44      29.14  
 44 THOMAS, SARAH             11 NORTH BALTIMORE        29.89      29.15  
 45 JARDINE, BRENNA           12 MONOCACY               29.05      29.21  
 46 SANTIS, ALEXA             11 MONOCACY               30.16      29.29  
 47 MANTELLI, SOPHIE          11 NORTH BALTIMORE        30.00      29.34  
 48 PAGE, CHELSEA             12 WAC                    30.63      29.38  
 49 COOK, KATHRYN             12 ODAC                   29.04      29.39  
 50 JIMENEZ, JESSICA          12 MONOCACY               30.08      29.52  
 51 MEYERS, KRISTA            12 COAST GUARD            29.55      29.76  
 52 KENNEDY, MADDIE           11 CCA                    30.10      29.81  
 53 KOLODGIE, KAIA            11 NORTH BALTIMORE        29.94      29.85  
 53 YOUNG, KATIE              11 CCA                    29.59      29.85  
 55 BUTLER, OONA              12 NORTH BALTIMORE        30.38      29.88  
 56 ADAMS, GAIL               11 CCA                    29.67      29.97  
 57 MENNUCCI, NICOLA          12 NAVAL ACADEMY          30.58      30.00  
 58 VOGEL, ERIKA              11 NAVAL ACADEMY          30.57      30.15  
 59 MESSERSMITH, ERIN         11 NORTH BALTIMORE        30.98      30.18  
 60 LOUD, SHANNON             11 ODAC                   29.22      30.22  
 61 CAMPBELL, OLIVIA          11 NORTH BALTIMORE        29.93      30.29  
 62 LE, JACQUELINE            11 NORTH BALTIMORE        31.01      30.39  
 63 KLIEWER, NICOLE           12 NAVAL ACADEMY          31.32      30.46  
 64 HANNA, MOLLY              12 NAVAL ACADEMY          30.69      30.54  
 65 GALLAGHER, KATIE          11 NORTH BALTIMORE        30.36      30.59  
 66 BOWERS, SAVANNAH          12 ODAC                   30.72      30.63  
 67 CIRILLO, CAROLINE         11 COAST GUARD            31.88      30.86  
 68 FRITZINGER, JULIANNA      12 NORTH BALTIMORE        30.92      31.09  
 69 DAVY-COORE, KAYDRA        11 NORTH BALTIMORE        32.26      31.16  
 70 ROGERS, NICOLE            11 SHARKS                 30.79      31.43  
 71 JONES, MEGAN              11 ODAC                   32.64      31.72  
 72 MORRISON, CASEY           11 COAST GUARD            31.70      31.94  
 72 MANNING, CATHRIN          11 NORTH BALTIMORE        32.01      31.94  
 74 VANKERCKHOVE, ANDIE       11 CCA                    32.51      32.29  
 75 BAIN, EMILY               11 ODAC                   32.41      32.39  
 76 HANNA, JACKIE             12 NAVAL ACADEMY          32.66      32.59  
 77 KAMAUFF, TESS             11 NORTH BALTIMORE        33.06      32.69  
 78 DUNN, MARISA              11 NORTH BALTIMORE        36.61      32.91  
 79 MARSDEN, LAUREN           11 NAVAL ACADEMY          32.75      33.13  
 80 IKE, CAROLINE             11 SHARKS                 32.83      33.15  
 81 CARLSON BRATTON, KAYLA    11 SHARKS                 32.64      33.36  
 82 SCHAFFER, SASHA           11 NORTH BALTIMORE        34.82      34.85  
 83 MCANDREWS, CLAIRE         11 NORTH BALTIMORE        36.67      35.09  
 84 BOROWY, AMANDA            11 NORTH BALTIMORE        39.54      37.21  
 -- VORSELEN, TESS            12 SHARKS                 30.17         NS  
 -- SMITH, CASEY              11 NORTH BALTIMORE        33.55         NS  
 
Event 100  Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 KEGELMAN, CHRIS           12 COAST GUARD            25.67      25.41    9  
  2 BISSELL, LOGAN            12 COAST GUARD            26.04      25.62    7  
  3 STEPHENS, JES             12 NORTH BALTIMORE        25.84      25.74    6  
  4 DAVIS, DYLAN              12 NAVAL ACADEMY          26.29      25.89    5  
  5 HARTMAN, BRYCE            11 COAST GUARD            26.52      26.25    4  
  6 VANCE, ALEX               12 CCA                    26.62      26.34    3  
  7 SHANDRENKO, ARTEM         12 MONOCACY               26.37      26.51    2  
  8 SOUTHERN, KENT            12 MONOCACY               26.89      27.11    1  
 
Event 100  Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 KEGELMAN, CHRIS           12 COAST GUARD            26.18      25.67  
  2 STEPHENS, JES             12 NORTH BALTIMORE        26.10      25.84  
  3 BISSELL, LOGAN            12 COAST GUARD            26.59      26.04  
  4 DAVIS, DYLAN              12 NAVAL ACADEMY          26.57      26.29  
  5 SHANDRENKO, ARTEM         12 MONOCACY               26.56      26.37  
  6 HARTMAN, BRYCE            11 COAST GUARD            26.92      26.52  
  7 VANCE, ALEX               12 CCA                    27.33      26.62  
  8 SOUTHERN, KENT            12 MONOCACY               27.87      26.89  
-------------------------------------------------------------------------
  9 LYNN, GARRET              11 WAC                    27.15      27.03  
 10 PICKARD, JACK             11 COAST GUARD            28.13      27.20  
-------------------------------------------------------------------------
 11 HEWITT, JOEY              12 WAC                    28.49      27.30  
 12 ADAMS, MARK               12 CCA                    27.32      27.31  
 13 BRITT, AUSTIN             12 CCA                    27.74      27.47  
 14 MCKENNEY, MATTHEW         12 NAVAL ACADEMY          27.97      27.75  
 15 COLLEY, BEN               12 WAC                    28.61      27.77  
 16 TUTEN, CALEB              12 NORTH BALTIMORE        28.38      27.89  
 17 MASTRACCI, TIM            12 COAST GUARD            28.42      28.03  
 18 FREEMAN, WILLIAM          12 QDD                    28.70      28.14  
 19 MARSTON, GEOFF            11 WAC                    28.77      28.30  
 20 MCGRORY, REILLY           11 QDD                    28.88      28.47  
 21 KIM, MICHAEL              12 MONOCACY               28.98      29.02  
 22 SMITH-JONES, AUSTIN       12 NAVAL ACADEMY          29.13      29.05  
 23 MINICK, GRANT             12 QDD                    30.11      29.08  
 24 BLACKWOOD, JOSEPH         12 ODAC                   29.70      29.13  
 25 BOWLES, CHARLEY           11 COAST GUARD            31.83      29.20  
 26 MORROW, MICHAEL           11 NORTH BALTIMORE        30.08      29.47  
 27 POLLACK, JACK             11 NORTH BALTIMORE        30.59      29.55  
 28 HENDRICKS, TIM            12 COAST GUARD            29.59      29.59  
 29 KALISZ, CHASE             11 NORTH BALTIMORE        29.90      29.61  
 30 DOYLE, JUSTIN             11 QDD                    29.46      30.17  
 31 DINGMAN, CHRISTOPHER      12 ODAC                   30.84      30.33  
 32 SMITH, ALEX               11 MONOCACY               30.38      30.40  
 33 RUSSO, SALVATORE          11 CCA                    31.03      30.42  
 34 WILLIAMS, CHASE           11 ODAC                   30.45      30.56  
 35 CAULEY, JACK              11 NAVAL ACADEMY          31.15      30.62  
 36 MUSTAFA, ADAM             11 QDD                    30.80      30.79  
 37 QUAST, NATHANIEL          12 ODAC                   31.08      30.93  
 38 MATTHEISS, SCOTT          12 NORTH BALTIMORE        32.42      31.11  
 39 CREEVY, TAYLOR            11 NAVAL ACADEMY          31.46      31.38  
 40 MUSTAFA, AMEEN            12 QDD B                  32.43      31.96  
 41 FIX, RYAN                 11 NORTH BALTIMORE        34.19      32.09  
 42 MELNIK, TEDDY             11 CCA                    32.57      32.13  
 43 DUNNIGAN, JAKE            11 NORTH BALTIMORE        31.97      32.35  
 44 HICKEY, COLLIN            12 NORTH BALTIMORE        35.58      32.36  
 45 EVERS, LUKE               11 NORTH BALTIMORE        32.27      32.37  
 46 MADWED, ANDREW            12 SHARKS                 31.37      32.58  
 47 KIM, JEREMY               11 MONOCACY               33.44      32.82  
 48 STAHL, BENNETT            11 NORTH BALTIMORE        33.37      32.93  
 49 MULLALLY, SEAN            11 NORTH BALTIMORE        33.25      33.14  
 50 OBUCHOWSKI, NOAH          11 NORTH BALTIMORE        33.24      33.29  
 51 NYE, CONNOR               12 QDD B                  32.64      33.53  
 52 YEH, ERIC                 11 MONOCACY               34.02      34.01  
 53 ZUNKELER, SAM             11 NORTH BALTIMORE        34.75      36.48  
 -- BITTEL, KURT              11 SHARKS                 52.19         NS  
 
Event 101  Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 HARRIS, LAURA             13 NORTH BALTIMORE        52.75      52.91    9  
      25.14   27.77                                                
  2 CAVALIER, MEREDITH        14 QDD                    54.22      53.05    7  
      25.57   27.48                                                
  3 STAUB, ANDREA             13 NORTH BALTIMORE        54.80      53.45    6  
      26.26   27.19                                                
  4 KREBS, JESSIE             13 NORTH BALTIMORE        55.00      54.67    5  
      26.21   28.46                                                
  5 OBERLANDER, MORGAN        14 NORTH BALTIMORE        55.67      54.99    4  
      26.85   28.14                                                
  6 CARTER, CAITLIN           13 NORTH BALTIMORE        55.71      55.14    3  
      26.84   28.30                                                
  7 ROSSICK, KATELYN          13 MONOCACY               55.88      55.61    2  
      27.09   28.52                                                
  8 MCBRIEN, KRISTEN          14 NORTH BALTIMORE        55.95      55.73    1  
      27.20   28.53                                                
 
Event 101  Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 HARRIS, LAURA             13 NORTH BALTIMORE        52.98      52.75  
      25.22   27.53                                                
  2 CAVALIER, MEREDITH        14 QDD                    54.12      54.22  
      25.63   28.59                                                
  3 STAUB, ANDREA             13 NORTH BALTIMORE        53.99      54.80  
      26.67   28.13                                                
  4 KREBS, JESSIE             13 NORTH BALTIMORE        55.23      55.00  
      26.36   28.64                                                
  5 OBERLANDER, MORGAN        14 NORTH BALTIMORE        57.51      55.67  
      27.07   28.60                                                
  6 CARTER, CAITLIN           13 NORTH BALTIMORE        56.53      55.71  
      27.27   28.44                                                
  7 ROSSICK, KATELYN          13 MONOCACY               55.40      55.88  
      27.07   28.81                                                
  8 MCBRIEN, KRISTEN          14 NORTH BALTIMORE        55.81      55.95  
      27.44   28.51                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 SCHAEFER, DANIELLE        14 NORTH BALTIMORE        56.03      56.20  
      26.35   29.85                                                
 10 KUCHERICH, JULIA          13 NORTH BALTIMORE        56.74      56.21  
      27.15   29.06                                                
-------------------------------------------------------------------------
 11 FOLEY, CAITLIN            14 ODAC                   55.81      56.29  
      27.03   29.26                                                
 11 BROWN, MAGGIE             14 NORTH BALTIMORE        56.74      56.29  
      27.67   28.62                                                
 13 WENTZEL, ASHLEY           14 COAST GUARD            55.43      56.64  
      27.28   29.36                                                
 14 RANDOLPH, COLLEEN         14 NAVAL ACADEMY          59.12      56.65  
      27.87   28.78                                                
 15 MARTIN, ALLISON           14 CCA                    57.59      56.68  
      27.51   29.17                                                
 16 YEH, JOANNA               13 MONOCACY               56.42      56.69  
      27.57   29.12                                                
 17 AVERS, WHITNEY            14 NAVAL ACADEMY          57.50      57.00  
      27.75   29.25                                                
 18 DOTZEL, SARAH             13 NORTH BALTIMORE      1:00.86      57.17  
      27.46   29.71                                                
 19 MUNCHEL, CARLY            14 NORTH BALTIMORE        59.82      57.20  
      27.54   29.66                                                
 20 WHEELOCK, MEGHAN          14 WAC                    57.55      57.26  
      27.35   29.91                                                
 21 ROWLEY, MEAGHAN           13 WAC                    57.06      57.27  
      27.26   30.01                                                
 22 PITTMAN, CATIE            14 WAC                    56.69      57.89  
      27.77   30.12                                                
 23 BURLINGHAM, EVA           13 QDD                    56.63      58.02  
      28.09   29.93                                                
 24 SCHWEITZER, HALEY         13 WAC                    57.05      58.06  
      27.77   30.29                                                
 24 WARE, CATHERINE           14 ODAC                   59.02      58.06  
      27.75   30.31                                                
 26 RENTO, NICOLE             13 COAST GUARD            58.87      58.28  
      27.95   30.33                                                
 27 MELO, MEREDITH            13 COAST GUARD            57.53      58.29  
      28.10   30.19                                                
 28 LOCKWOOD, VALLERIE        13 WAC                    58.21      58.55  
      27.91   30.64                                                
 29 JENKINS, ALLYN            13 NORTH BALTIMORE        58.65      58.65  
      28.74   29.91                                                
 30 VAN-DERPOEL, BROOKE       13 MONOCACY               59.19      58.92  
      28.31   30.61                                                
 31 LEDDY, KIERA              13 QDD                    59.43      58.99  
      28.47   30.52                                                
 32 MCCARTER, AMANDA          14 COAST GUARD          1:00.82      59.00  
      28.42   30.58                                                
 33 BURGHARDT, EMILY          14 ODAC                   59.67      59.11  
      28.88   30.23                                                
 33 ROMAN, FRANKIE            13 NORTH BALTIMORE        58.71      59.11  
      28.73   30.38                                                
 35 FREELAND, LAUREN          14 WAC                    58.89      59.29  
      28.59   30.70                                                
 36 BUTT, MOLLY               13 NORTH BALTIMORE        59.65      59.35  
      29.01   30.34                                                
 37 CORTESE, OLIVIA           14 NAVAL ACADEMY          59.57      59.37  
      28.49   30.88                                                
 38 PAGAN, SHELBY             14 QDD                    59.04      59.45  
      28.34   31.11                                                
 39 PINE, CAITLIN             14 ODAC                 1:00.05      59.49  
      27.99   31.50                                                
 40 TAMBONE, CHRISTIANA       14 WAC                    59.04      59.50  
      28.27   31.23                                                
 41 GREANEY, ERYN             13 NORTH BALTIMORE      1:00.34      59.83  
      28.47   31.36                                                
 42 ZELL, CASEY               13 QDD                  1:00.51    1:00.10  
      28.90   31.20                                                
 43 SINGER, JESSICA           13 ODAC                 1:00.54    1:00.16  
      28.59   31.57                                                
 44 THACKSTON, JULIE          14 MONOCACY             1:02.59    1:00.30  
      29.30   31.00                                                
 45 LAVAY, EMILY              13 COAST GUARD            58.81    1:00.46  
      28.10   32.36                                                
 46 WARYOLD, MEGHAN           14 CCA                  1:00.21    1:00.54  
      28.55   31.99                                                
 47 HUGGIN, LIZ               14 COAST GUARD          1:00.91    1:01.17  
      29.16   32.01                                                
 48 OBUCHOWSKI, ILANA         14 NORTH BALTIMORE        59.46    1:01.25  
      29.13   32.12                                                
 49 GERLAK, ANNEKE            13 NORTH BALTIMORE      1:04.00    1:01.41  
      29.15   32.26                                                
 50 MASCARI, ASHLEY           14 NAVAL ACADEMY        1:02.31    1:01.84  
      30.01   31.83                                                
 51 NORTON, ALEX              14 WAC                  1:00.37    1:02.17  
      30.08   32.09                                                
 52 OUTLAW, KATHRYN           14 SHARKS               1:06.44    1:02.46  
      29.87   32.59                                                
 53 PLOWMAN, ELIZABETH        13 ODAC                 1:02.68    1:02.47  
      29.80   32.67                                                
 54 HENDERSON, AINSLEY        14 NORTH BALTIMORE      1:02.25    1:02.67  
      29.47   33.20                                                
 55 KNOTTS, MEGAN             13 WAC                  1:01.38    1:02.76  
      30.17   32.59                                                
 56 SILVIA, KASEY             13 WAC                  1:02.26    1:02.93  
      29.92   33.01                                                
 57 GALLAGHER, ERIN           13 NORTH BALTIMORE      1:01.97    1:03.28  
      30.37   32.91                                                
 58 LUBEL, JORDAN             13 MONOCACY             1:04.16    1:03.64  
      30.50   33.14                                                
 59 NAKANO, THAISA            14 CCA                  1:04.42    1:03.72  
      31.17   32.55                                                
 60 MORRISON, ADDY            13 COAST GUARD          1:05.34    1:03.88  
      30.89   32.99                                                
 61 SYME, KATIE               14 MONOCACY             1:04.89    1:03.89  
      31.38   32.51                                                
 62 KECSKES, LAUREN           13 NORTH BALTIMORE      1:05.53    1:04.03  
      30.78   33.25                                                
 63 CAUDELL, KASSANDRA        13 MONOCACY             1:05.35    1:04.16  
      30.93   33.23                                                
 64 POGUE, MAGGIE             13 NORTH BALTIMORE      1:05.45    1:04.73  
      31.23   33.50                                                
 65 STEUERMAN, LAURA          13 NORTH BALTIMORE      1:07.31    1:05.12  
 66 SCOGIN, BECCA             13 CCA                  1:05.15    1:05.55  
      31.45   34.10                                                
 67 FARRELL, KATIE            13 CCA                  1:05.86    1:05.89  
      31.99   33.90                                                
 68 MOLNAR, MORGAN            13 MONOCACY             1:04.99    1:06.76  
      31.54   35.22                                                
 69 STEINMETZ, SARAH          14 NORTH BALTIMORE      1:06.89    1:06.78  
      31.57   35.21                                                
 70 ANDERSON, ASHLEY          13 CCA                  1:05.41    1:07.67  
      31.96   35.71                                                
 71 MANNING, PATRICIA         13 NORTH BALTIMORE      1:14.26    1:08.15  
      31.92   36.23                                                
 72 LYNCH, SHANNON            13 NORTH BALTIMORE      1:12.50    1:08.51  
      32.97   35.54                                                
 -- KLIEWER, KAITLYN          14 NAVAL ACADEMY        1:06.66         DQ  
      32.35   33.77                                                
 -- MESSERSMITH, ENYA         14 NORTH BALTIMORE        58.56         NS  
 -- SLOWIKOWSKI, MONIKA       14 CCA                  1:03.88         NS  
 -- MUN, JIN                  13 NORTH BALTIMORE      1:03.71         NS  
 -- TURNER, EMILY             14 NORTH BALTIMORE        56.59         NS  
 -- SCHAFFER, RACHAEL         13 NORTH BALTIMORE        59.13         NS  
 -- BYRD, ASHLEY              13 WAC                    59.76         NS  
 
Event 102  Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 JOHNSON, TIM              14 ODAC                   51.49      50.81    9  
      24.60   26.21                                                
  2 REIDLER, FRANK            14 MONOCACY               51.52      51.29    7  
      24.80   26.49                                                
  3 MASTRACCI, BRIAN          14 COAST GUARD            52.25      51.52    6  
      24.89   26.63                                                
  4 MCWHORTER, DOUGLAS        14 NAVAL ACADEMY          52.28      51.68    5  
      25.18   26.50                                                
  5 CROCKETT, DREW            14 COAST GUARD            53.17      52.01    4  
      25.30   26.71                                                
  6 TAYLOR, ALEX              14 ODAC                   51.76      52.27    3  
      24.86   27.41                                                
  7 MELESH, CHARLIE           13 NAVAL ACADEMY          53.13      52.42    2  
      25.53   26.89                                                
  8 KRAMER, CHRIS             14 NORTH BALTIMORE        53.18      54.87    1  
      26.46   28.41                                                
 
Event 102  Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 JOHNSON, TIM              14 ODAC                   52.34      51.49  
      24.98   26.51                                                
  2 REIDLER, FRANK            14 MONOCACY               52.04      51.52  
      25.09   26.43                                                
  3 TAYLOR, ALEX              14 ODAC                   52.31      51.76  
      24.93   26.83                                                
  4 MASTRACCI, BRIAN          14 COAST GUARD            53.19      52.25  
      25.32   26.93                                                
  5 MCWHORTER, DOUGLAS        14 NAVAL ACADEMY          53.19      52.28  
      25.57   26.71                                                
  6 HOPKINS, CHRISTOPHER      14 SHARKS                 54.65      52.99  
      25.77   27.22                                                
  7 MELESH, CHARLIE           13 NAVAL ACADEMY          54.15      53.13  
      25.84   27.29                                                
  8 CROCKETT, DREW            14 COAST GUARD            52.37      53.17  
      25.42   27.75                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 KRAMER, CHRIS             14 NORTH BALTIMORE        55.99      53.18  
      25.76   27.42                                                
 10 THORNHILL, ALAN           13 CCA                    53.56      53.45  
      26.02   27.43                                                
-------------------------------------------------------------------------
 11 BRANDT, JOSHUA            14 QDD                    55.02      53.65  
      25.63   28.02                                                
 12 LEROSE, BEN               14 COAST GUARD            55.59      53.99  
      26.04   27.95                                                
 13 OJARD, JOHN               14 NORTH BALTIMORE        55.05      54.01  
      26.10   27.91                                                
 14 CIRILLO, CHRIS            14 COAST GUARD            56.01      54.12  
      26.03   28.09                                                
 15 VAGTS, JOSHUA             13 NAVAL ACADEMY          55.65      54.30  
      26.08   28.22                                                
 16 EWOLDT, NATHAN            13 CCA                    55.20      54.53  
      26.01   28.52                                                
 17 HASSLINGER, GARRETT       14 WAC                    54.92      54.58  
      26.47   28.11                                                
 18 COSGAREA, ANDREW          13 NORTH BALTIMORE        55.25      55.14  
      26.59   28.55                                                
 19 CADIGAN, TIM              14 NORTH BALTIMORE        57.62      55.16  
      26.73   28.43                                                
 20 LACY, REX                 14 ODAC                   55.51      55.33  
      26.46   28.87                                                
 21 SKIPPER, ADAM             14 COAST GUARD            57.21      55.34  
      26.38   28.96                                                
 22 PEARSON, STEVEN           14 MONOCACY               55.22      55.35  
      26.87   28.48                                                
 23 PEREZ, TYLER              14 QDD                    59.03      56.57  
      27.15   29.42                                                
 24 JOLISSAINT, JOE           13 COAST GUARD            56.81      56.81  
      26.64   30.17                                                
 25 SCHISA, PAUL              14 WAC                    57.20      57.04  
      26.85   30.19                                                
 26 ZOLI, PAUL                14 NORTH BALTIMORE        59.62      57.10  
      27.49   29.61                                                
 27 SORENSON, TOM             13 SHARKS               1:00.16      57.12  
      28.41   28.71                                                
 28 BESORE, ANDREW            14 QDD                    56.57      57.33  
      27.47   29.86                                                
 29 KNAPP, ERIC               13 MONOCACY               58.34      57.50  
      27.77   29.73                                                
 30 MUNSON, LUKE              13 CCA                    57.33      57.59  
      27.26   30.33                                                
 31 HARKINS, GRANT            14 COAST GUARD            59.44      57.81  
      28.09   29.72                                                
 32 ELIFF, CONNOR             13 MONOCACY               58.19      58.05  
      27.13   30.92                                                
 33 COOK, CONNOR              14 QDD                    59.45      58.09  
      27.81   30.28                                                
 34 CUNARD, SAM               13 NAVAL ACADEMY        1:06.47      58.25  
      27.59   30.66                                                
 35 SCARLETT, KEVIN           14 NORTH BALTIMORE        59.04      58.91  
      28.01   30.90                                                
 36 GOUNDRY, WILL             14 MONOCACY               59.47      59.07  
      28.43   30.64                                                
 37 HOWARD, CHRIS             14 MONOCACY               58.48      59.08  
      27.99   31.09                                                
 38 MCCORMICK, SEAN           14 COAST GUARD            59.20      59.22  
      27.62   31.60                                                
 39 GANLEY, RYAN              14 NAVAL ACADEMY        1:01.67      59.29  
      28.80   30.49                                                
 40 ROEDER, KEVIN             14 MONOCACY             1:00.35      59.50  
      28.35   31.15                                                
 41 GUZIK, ELI                13 ODAC                 1:01.12    1:00.05  
      28.97   31.08                                                
 42 LEE, JOHN                 13 MONOCACY             1:03.30    1:00.29  
      28.95   31.34                                                
 43 MARKOWITZ, JON            13 NORTH BALTIMORE      1:01.67    1:00.32  
      28.42   31.90                                                
 44 OJARD, DANIEL             13 NORTH BALTIMORE      1:00.36    1:00.39  
      29.40   30.99                                                
 45 MICHALOWSKIJ, ALEXANDER   13 SHARKS               1:04.37    1:01.15  
      28.93   32.22                                                
 46 HESS, VINCENT             14 NAVAL ACADEMY        1:00.93    1:01.45  
      29.39   32.06                                                
 47 BERGESEN, GLENN           13 SHARKS               1:04.07    1:02.01  
      30.13   31.88                                                
 48 LEIPZIG, JORDAN           13 CCA                  1:02.51    1:02.77  
 49 BROADWELL, ALAN           14 CCA                  1:06.27    1:07.55  
      31.69   35.86                                                
 -- WALMAN, ZACHARY           14 QDD                    59.43         NS  
 
Event 103  Girls Open 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 KING, MICHELE             17 NORTH BALTIMORE        50.47      49.35    9  
      23.89   25.46                                                
  2 PERKS, CAITLIN            15 QDD                    52.41      51.51    7  
      25.01   26.50                                                
  3 SABLIK, JULIE             18 CCA                    52.58      51.94    6  
      24.88   27.06                                                
  4 DAVIS, HANNAH             16 COAST GUARD            53.22      52.34    5  
      25.24   27.10                                                
  5 DELP, KRISTINA            17 NORTH BALTIMORE        53.27      52.67    4  
      25.61   27.06                                                
  6 MURPHY, KATE              17 WAC                    53.21      53.22    3  
      25.83   27.39                                                
  7 HARRISON, CAITLYN         15 QDD                    53.82      53.81    2  
      26.14   27.67                                                
  8 HOLLOWAY, MEAGHAN         15 WAC                    53.54      54.70    1  
      26.49   28.21                                                
B - Final
  9 KNAPIK, ASHLEY            17 NORTH BALTIMORE        54.77      53.30  
      25.81   27.49                                                
 10 BROWN, WHITNEY            17 NORTH BALTIMORE        53.98      53.41  
      25.76   27.65                                                
 11 PELOQUIN, KELLY           17 NORTH BALTIMORE        54.48      53.58  
      25.93   27.65                                                
 12 KALNINS, DANA             15 QDD                    54.85      53.92  
      26.28   27.64                                                
 13 AMEEN, SARAH              17 QDD                    54.10      54.29  
      26.46   27.83                                                
 14 MIHALKO, MARY MARGARET    16 ODAC                   55.32      54.75  
      25.86   28.89                                                
 15 NORMAN, JENNIFER          16 QDD                    55.55      55.62  
      26.73   28.89                                                
 16 GONZALEZ, JACKIE          16 NORTH BALTIMORE        55.52      56.16  
      27.09   29.07                                                
 
Event 103  Girls Open 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 KING, MICHELE             17 NORTH BALTIMORE        51.11      50.47  
      24.15   26.32                                                
  2 PERKS, CAITLIN            15 QDD                    53.49      52.41  
      25.58   26.83                                                
  3 SABLIK, JULIE             18 CCA                    51.72      52.58  
      25.32   27.26                                                
  4 MURPHY, KATE              17 WAC                    52.54      53.21  
      25.75   27.46                                                
  5 DAVIS, HANNAH             16 COAST GUARD            52.21      53.22  
      25.58   27.64                                                
  6 DELP, KRISTINA            17 NORTH BALTIMORE        52.86      53.27  
      25.69   27.58                                                
  7 HOLLOWAY, MEAGHAN         15 WAC                    53.68      53.54  
      26.12   27.42                                                
  8 HARRISON, CAITLYN         15 QDD                    55.25      53.82  
      26.15   27.67                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 BROWN, WHITNEY            17 NORTH BALTIMORE        53.26      53.98  
      26.12   27.86                                                
 10 AMEEN, SARAH              17 QDD                    54.25      54.10  
      26.52   27.58                                                
 11 PELOQUIN, KELLY           17 NORTH BALTIMORE        52.51      54.48  
      26.16   28.32                                                
 12 KNAPIK, ASHLEY            17 NORTH BALTIMORE        54.78      54.77  
      26.27   28.50                                                
 13 KALNINS, DANA             15 QDD                    56.18      54.85  
      26.50   28.35                                                
 14 MIHALKO, MARY MARGARET    16 ODAC                   55.11      55.32  
      26.33   28.99                                                
 15 GONZALEZ, JACKIE          16 NORTH BALTIMORE        55.10      55.52  
      27.10   28.42                                                
 16 NORMAN, JENNIFER          16 QDD                    56.11      55.55  
      26.80   28.75                                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 MEYER, ABBY               17 MONOCACY               55.02      55.77  
      27.01   28.76                                                
 18 ALLES, COURTNEY           17 QDD                    54.54      55.96  
      26.74   29.22                                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 STEWART, SARA             17 WAC                    56.03      56.00  
      27.57   28.43                                                
 20 HARTMAN, JACKIE           16 COAST GUARD            55.16      56.18  
      27.36   28.82                                                
 21 MURPHY, SARAH             16 WAC                    55.08      56.22  
      27.27   28.95                                                
 22 WILCOX, SARAH             17 COAST GUARD            55.57      56.32  
      27.55   28.77                                                
 23 BOYER, PAIGE              15 WAC                    55.30      56.43  
      27.36   29.07                                                
 23 HAMMOND, MORGAN           15 NORTH BALTIMORE        55.89      56.43  
      27.51   28.92                                                
 25 HART, MARY ANNE           15 CCA                    55.10      56.45  
      27.27   29.18                                                
 25 WANNAMAKER, MILLIE        17 ODAC                   54.31      56.45  
      26.96   29.49                                                
 25 HERNANDEZ, MELANIE        16 SHARKS                 56.36      56.45  
      27.20   29.25                                                
 28 ARMSTRONG, LAUREN         15 NAVAL ACADEMY          55.77      56.62  
      27.37   29.25                                                
 29 TIPTON, EMILY             16 NORTH BALTIMORE        54.31      56.66  
      27.33   29.33                                                
 30 DOBRZANSKI, CASSIE        16 MONOCACY               58.33      56.67  
      27.16   29.51                                                
 31 DUNN, JESSICA             15 QDD                    57.82      56.70  
      27.76   28.94                                                
 32 PALMER, CARTER            15 CCA                    57.58      56.78  
      27.52   29.26                                                
 33 REIGHTLER, KELLY          15 QDD                    56.16      56.80  
      27.39   29.41                                                
 34 GOULD, ALLISON            17 NORTH BALTIMORE        55.71      56.97  
      27.77   29.20                                                
 35 CAPOZZOLI, CASEY          15 NORTH BALTIMORE        56.68      56.99  
      27.39   29.60                                                
 36 CARSON, KELSEY            16 SHARKS                 57.06      57.00  
      27.53   29.47                                                
 36 BITTNER, MEGAN            17 ODAC                   56.48      57.00  
      27.59   29.41                                                
 38 LEWIS, KIM                17 COAST GUARD            56.98      57.08  
      27.86   29.22                                                
 39 ACKERMANN, NORA           18 ODAC                   56.18      57.09  
      27.17   29.92                                                
 40 DOUGLAS, KERRY            17 COAST GUARD            57.55      57.11  
      27.73   29.38                                                
 41 BEAZLEY, JOAN             18 CCA                    58.50      57.17  
      27.55   29.62                                                
 42 PERREAULT, TAMARA         15 NORTH BALTIMORE        57.41      57.25  
      27.56   29.69                                                
 43 SEVERSON, RACHEL          15 QDD                    58.93      57.30  
      27.55   29.75                                                
 44 FINI, KELLY               15 QDD                    57.15      57.37  
      28.24   29.13                                                
 45 BOYER, KELSEY             15 NORTH BALTIMORE        57.11      57.71  
      28.03   29.68                                                
 46 DVORAK, MARGARET          16 QDD                  1:00.84      57.79  
      27.83   29.96                                                
 47 DUVALL, MELISSA           16 NAVAL ACADEMY          58.00      57.81  
      27.77   30.04                                                
 48 SWEETNAM, HOPE            16 COAST GUARD            56.37      57.90  
      28.32   29.58                                                
 49 MARSHBURN, HANNAH         17 NAVAL ACADEMY          55.76      57.93  
      27.78   30.15                                                
 50 LESNICK, KIM              17 COAST GUARD B          57.84      58.09  
      28.46   29.63                                                
 51 THORESEN, KIMBERLY        16 QDD                    58.22      58.10  
      28.17   29.93                                                
 52 MORROW, PATRICIA          16 NORTH BALTIMORE        58.48      58.16  
      28.14   30.02                                                
 53 SHANKS, LISA              15 WAC                    57.48      58.19  
      28.47   29.72                                                
 54 CROCKETT, SARAH           17 COAST GUARD            56.71      58.31  
      27.89   30.42                                                
 54 CARROLL, KATIE            17 MONOCACY               56.09      58.31  
      27.92   30.39                                                
 56 SCHISA, MICHELLE          16 COAST GUARD            57.07      58.50  
      28.04   30.46                                                
 57 GRAWE, SARAH              15 QDD                    58.34      58.52  
      28.31   30.21                                                
 58 MARTIN, NICOLE            15 WAC                  1:00.29      58.66  
      27.90   30.76                                                
 59 VANKERCKHOVE, DANI        15 CCA                    58.04      58.68  
      28.21   30.47                                                
 60 EVANS, STEPHANIE          18 WAC                    58.60      58.75  
      28.30   30.45                                                
 61 NOONAN, SARAH             17 MONOCACY               58.99      58.86  
      28.35   30.51                                                
 62 ROUMELIOTIS, HOLLY        15 MONOCACY               58.45      58.95  
      28.10   30.85                                                
 63 CARROLL, JENNA            15 SHARKS                 58.06      58.96  
      27.95   31.01                                                
 64 TALKINGTON, ERIN          17 ODAC                   57.52      59.05  
      28.31   30.74                                                
 65 MCDONALD, MOLLY           16 QDD                    58.42      59.06  
      28.32   30.74                                                
 66 HOM, MOLLY                15 COAST GUARD            57.38      59.13  
      28.41   30.72                                                
 67 WAITE, TAGE               17 ODAC                   57.60      59.22  
      29.25   29.97                                                
 68 SMITH, SARA               16 NAVAL ACADEMY          57.01      59.23  
      27.25   31.98                                                
 69 OPGRAND, MELINDA          15 ODAC                 1:01.93      59.36  
      28.25   31.11                                                
 69 PORTER, JULIANA           15 ODAC                   59.71      59.36  
      27.99   31.37                                                
 71 BLACK, ELIZABETH          15 CCA                    59.34      59.38  
      28.52   30.86                                                
 72 RISPER, MEGHAN            16 NORTH BALTIMORE        59.15      59.40  
      28.75   30.65                                                
 73 LINKENAUGER, EVA          17 WAC                    56.42      59.49  
      28.26   31.23                                                
 74 HENNESSEY, KATHERINE      27 NORTH BALTIMORE      1:01.64      59.55  
      28.48   31.07                                                
 75 GILL, MEGAN               16 QDD                  1:00.30      59.67  
      28.87   30.80                                                
 76 WILES, MELISSA            16 QDD B                1:00.26      59.80  
      28.59   31.21                                                
 77 BACON, HOLLY              17 WAC                    56.19      59.89  
      28.73   31.16                                                
 78 JENSEN, CHELSEA           15 WAC                    59.54      59.90  
      29.18   30.72                                                
 79 BOWERS, ASHLEY            15 ODAC                   59.64      59.92  
      29.26   30.66                                                
 80 BEATOVICH, GRACE ANNE     15 COAST GUARD            58.52      59.98  
      28.99   30.99                                                
 81 COHEN, RACHEL             15 SHARKS                 59.81    1:00.05  
      28.97   31.08                                                
 82 BALDERSTON, JULIE         17 ODAC                   59.00    1:00.06  
      29.06   31.00                                                
 83 YOUNG, EMILEE             15 NAVAL ACADEMY          59.49    1:00.12  
      28.82   31.30                                                
 84 GUNTNER, LAUREN           16 NORTH BALTIMORE        58.98    1:00.14  
      28.80   31.34                                                
 84 MARTIN, ERIKA             15 CCA                    58.94    1:00.14  
      28.95   31.19                                                
 86 DUNBAR, KELLY             16 WAC                    58.72    1:00.57  
      28.89   31.68                                                
 87 HUGHES, GEM               17 NORTH BALTIMORE      1:00.58    1:00.74  
      29.48   31.26                                                
 88 HAMMERSLEY, CAITLIN       16 QDD                    57.95    1:00.82  
      29.29   31.53                                                
 89 SERFLING, KATIE           15 MONOCACY             1:00.98    1:00.90  
      29.07   31.83                                                
 90 FOURNIER, LINDSAY         17 WAC                    59.67    1:00.99  
      29.15   31.84                                                
 91 BLEASDALE, DEBBIE         16 CCA                  1:01.94    1:01.13  
      29.70   31.43                                                
 92 OBUCHOWSKI, MARISA        15 NORTH BALTIMORE      1:01.61    1:01.21  
      29.74   31.47                                                
 93 MINER, SAM                15 MONOCACY             1:01.70    1:01.41  
      29.53   31.88                                                
 94 AUSTIN, MEGGIE            15 CCA                  1:01.01    1:01.46  
      29.63   31.83                                                
 95 JONES, ASHLEY             17 COAST GUARD B          59.99    1:01.57  
      29.71   31.86                                                
 96 EMMETT, MOLLY             16 WAC                    58.70    1:01.83  
      28.95   32.88                                                
 97 WATERS, CIARA             15 SHARKS                 57.09    1:01.88  
      29.01   32.87                                                
 98 PEARSON, NICOLE           17 MONOCACY             1:00.11    1:01.92  
      29.45   32.47                                                
 99 HYRKAS, JAMIE             15 MONOCACY             1:02.68    1:02.24  
      30.01   32.23                                                
100 GANLEY, KATE              15 NAVAL ACADEMY        1:03.96    1:02.49  
      29.96   32.53                                                
101 BROWN, TAYLOR             16 NORTH BALTIMORE      1:00.99    1:02.80  
      30.65   32.15                                                
102 MAJD, ZOHREH              17 NAVAL ACADEMY        1:01.86    1:03.24  
      30.02   33.22                                                
103 WOODY, MICHELLE           15 CCA                  1:01.06    1:03.89  
      30.46   33.43                                                
104 ROEDER, MICHELLE          17 MONOCACY             1:02.12    1:05.10  
      31.14   33.96                                                
105 BRANDON, LAURA            16 NORTH BALTIMORE      1:03.15    1:05.25  
      31.94   33.31                                                
106 HARRINGTON, NANCY         15 NORTH BALTIMORE      1:06.04    1:05.51  
      31.96   33.55                                                
107 SERFLING, KELLY           17 MONOCACY             1:04.63    1:05.95  
      31.97   33.98                                                
108 MELO, KATELYN             17 COAST GUARD B        1:00.99    1:06.26  
      31.62   34.64                                                
 -- DUNN, JENN                15 NORTH BALTIMORE      1:05.95         NS  
 -- SMITH, CARTER             15 CCA                    59.21         NS  
 -- SYDNOR, LANIER            15 ODAC                   56.60         NS  
 -- DAVIES, GWEN              16 NORTH BALTIMORE      1:01.32         NS  
 -- WALTER, LINDSAY           17 SHARKS                 55.73         NS  
 -- GEOTES, NICOLE            15 SHARKS               1:00.42         NS  
 -- PHELAN, MEREDITH          17 MONOCACY             1:01.17         NS  
 
Event 104  Boys Open 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 CROSS, JOEL               22 COAST GUARD            47.54      46.97    9  
      22.46   24.51                                                
  2 LYNCH, KEVIN              18 CCA                    48.03      47.98    7  
      23.06   24.92                                                
  3 MUNSON, KEVIN             16 CCA                    48.18      48.16    6  
      23.24   24.92                                                
  4 HILLS, RICHARD            16 NORTH BALTIMORE        49.19      48.25    5  
      23.66   24.59                                                
  5 STOWERS, JARED            17 CCA                    48.19      48.97    4  
      23.30   25.67                                                
  6 GANGWER, CHAD             17 ODAC                   49.11      49.46    3  
      23.52   25.94                                                
  7 ANDERSON, JORDAN          18 CCA                    46.79      55.15    2  
      26.00   29.15                                                
  8 CHANDLER, COREY           17 CCA                    48.37      58.10    1  
      27.61   30.49                                                
B - Final
  9 SPATH, KEVIN              16 NORTH BALTIMORE        49.94      48.22  
      23.52   24.70                                                
 10 SHERMAN, ETHAN            17 WAC                    49.29      48.32  
      22.97   25.35                                                
 11 HOGAN, JOHN               17 MONOCACY               49.23      48.80  
      23.70   25.10                                                
 12 QUINN, DANIEL             15 NAVAL ACADEMY          49.65      49.61  
      23.84   25.77                                                
 13 BAUMLER, MATTHEW          15 WAC                    49.54      49.72  
      23.76   25.96                                                
 14 HARKINS, BRENT            16 COAST GUARD            50.06      49.75  
      23.99   25.76                                                
 15 SURHOFF, AUSTIN           15 NORTH BALTIMORE        49.82      50.37  
      24.32   26.05                                                
 16 KOEHR, KEVIN              17 QDD                    49.57      50.97  
      24.39   26.58                                                
 
Event 104  Boys Open 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 ANDERSON, JORDAN          18 CCA                    47.32      46.79  
      22.50   24.29                                                
  2 MADWED, DANIEL            16 SHARKS                 45.93      46.88  
      22.65   24.23                                                
  3 CROSS, JOEL               22 COAST GUARD            45.85      47.54  
      23.13   24.41                                                
  4 MADARAS, SCOTT            18 COAST GUARD            47.11      47.68  
      22.89   24.79                                                
  5 LYNCH, KEVIN              18 CCA                    47.95      48.03  
      22.97   25.06                                                
  6 MUNSON, KEVIN             16 CCA                    49.75      48.18  
      23.54   24.64                                                
  7 STOWERS, JARED            17 CCA                    48.36      48.19  
      23.42   24.77                                                
  8 CHANDLER, COREY           17 CCA                    49.06      48.37  
      23.14   25.23                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 WEINBERG, SHAUN           17 NORTH BALTIMORE        47.71      48.75  
      23.64   25.11                                                
 10 CARLSON, DAVID            17 WAC                    47.57      48.87  
      23.20   25.67                                                
 11 GANGWER, CHAD             17 ODAC                   47.91      49.11  
      23.27   25.84                                                
 12 HILLS, RICHARD            16 NORTH BALTIMORE        48.24      49.19  
      23.94   25.25                                                
 13 HOGAN, JOHN               17 MONOCACY               49.32      49.23  
      23.84   25.39                                                
 14 SHERMAN, ETHAN            17 WAC                    50.12      49.29  
      23.37   25.92                                                
 15 BAUMLER, MATTHEW          15 WAC                    49.30      49.54  
      23.78   25.76                                                
 16 KOEHR, KEVIN              17 QDD                    49.29      49.57  
      23.85   25.72                                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 QUINN, DANIEL             15 NAVAL ACADEMY          49.54      49.65  
      23.60   26.05                                                
 18 SURHOFF, AUSTIN           15 NORTH BALTIMORE        51.34      49.82  
      24.11   25.71                                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 SPATH, KEVIN              16 NORTH BALTIMORE        49.76      49.94  
      23.87   26.07                                                
 20 HARKINS, BRENT            16 COAST GUARD            51.28      50.06  
      24.14   25.92                                                
 21 WILCOX, MASON             15 COAST GUARD            50.21      50.22  
      23.90   26.32                                                
 22 SCARLETT, BRIAN           16 NORTH BALTIMORE        51.10      50.41  
      24.33   26.08                                                
 23 KOBB, JORDAN              17 NORTH BALTIMORE        50.12      50.47  
      24.58   25.89                                                
 24 COOK, NEVIN               16 QDD                    53.48      50.48  
      23.97   26.51                                                
 25 MILTNER, CHARLIE          17 ODAC                   51.09      50.60  
      24.60   26.00                                                
 26 HELSABECK, JASON          18 ODAC                   50.97      51.03  
      24.62   26.41                                                
 27 DUNN, B.J.                16 WAC                    52.30      51.14  
      24.77   26.37                                                
 28 SAKELL, NICK              16 NORTH BALTIMORE        52.03      51.22  
      24.62   26.60                                                
 29 THOMAS, JOSH              18 NORTH BALTIMORE        51.00      51.23  
      24.31   26.92                                                
 30 LOCKWOOD, D.J.            17 WAC                    52.69      51.30  
      24.89   26.41                                                
 31 LINKENAUGER, KURT         15 WAC                    48.76      51.33  
      24.41   26.92                                                
 32 KIRK, KYLE                17 QDD                    52.75      51.38  
      24.71   26.67                                                
 33 WADE, ANDREW              16 SHARKS                 52.80      51.54  
      25.15   26.39                                                
 33 BUTLER, CORYDON           15 WAC                    52.37      51.54  
      24.97   26.57                                                
 35 ADAMS, DREW               16 CCA                    52.63      51.58  
      24.97   26.61                                                
 35 LAROSA, PHILIP            15 QDD                    52.42      51.58  
      24.83   26.75                                                
 37 GRAUMANN, RYAN            15 QDD                    53.33      51.60  
      25.05   26.55                                                
 38 WHEELOCK, TREVOR          15 WAC                    52.16      51.68  
      24.91   26.77                                                
 39 OSORIO, FELIPE            15 SHARKS                 52.87      51.69  
      24.79   26.90                                                
 40 CREEVY, T.J.              15 NAVAL ACADEMY          51.10      51.72  
      25.01   26.71                                                
 41 VAUGHN, BROCK             15 CCA                    53.19      51.80  
      25.04   26.76                                                
 42 ENGLISH, SCOTT            16 NAVAL ACADEMY          51.90      52.01  
      25.13   26.88                                                
 43 GOLDEN, SEAN              16 WAC                    52.82      52.03  
      25.35   26.68                                                
 44 WHITE, PATRICK            15 SHARKS                 53.17      52.14  
      25.41   26.73                                                
 45 VAGTS, JUSTIN             46 NAVAL ACADEMY          52.69      52.20  
      24.76   27.44                                                
 46 LYSTASH, J.R.             16 CCA                    52.54      52.54  
      25.06   27.48                                                
 47 CARTER, LAKE              15 COAST GUARD            52.50      52.66  
      25.78   26.88                                                
 48 HENNESSY, KEVIN           17 COAST GUARD            51.82      52.69  
      25.41   27.28                                                
 49 ESCOBAR, BERNARD          15 ODAC                   53.77      52.75  
      25.41   27.34                                                
 49 KIM, JOSHUA               15 MONOCACY               54.15      52.75  
      25.74   27.01                                                
 51 CULP, MIKE                16 ODAC                   53.17      52.81  
      25.21   27.60                                                
 52 DEPPE, WALT               15 ODAC                   54.49      53.03  
      25.68   27.35                                                
 53 VITA, FRANK               15 NAVAL ACADEMY          54.35      53.07  
      25.77   27.30                                                
 53 DONEGAN, SEAN             17 ODAC                   53.04      53.07  
      25.59   27.48                                                
 55 VANRODEN, JACK            15 NORTH BALTIMORE        54.24      53.10  
      25.76   27.34                                                
 56 RICHARDSON, DWIGHT        17 COAST GUARD            52.27      53.14  
      25.12   28.02                                                
 57 WILES, BRIAN              19 QDD B                  52.40      53.19  
      25.67   27.52                                                
 58 BRADY, JON                16 NORTH BALTIMORE        51.20      53.24  
      25.64   27.60                                                
 59 O'SULLIVAN, JACOB         16 COAST GUARD            53.40      53.34  
      25.63   27.71                                                
 60 PENNING, MATTHEW          16 QDD                    54.84      53.59  
      25.54   28.05                                                
 61 GUZIK, CALEB              15 ODAC                   52.97      53.64  
      25.33   28.31                                                
 62 BRUNINGA, AJ              16 NAVAL ACADEMY          53.56      53.79  
      25.57   28.22                                                
 63 HARRIS, ANDREW            16 CCA                    54.29      53.92  
      25.92   28.00                                                
 64 BAIR, ADAM                16 CCA                    54.85      53.95  
      26.18   27.77                                                
 65 LONG, FRANK               17 NORTH BALTIMORE        54.60      53.96  
      26.02   27.94                                                
 66 YEH, ASAPH                15 MONOCACY               56.78      54.50  
      26.28   28.22                                                
 67 BLANKS, JON               16 NAVAL ACADEMY          54.26      54.65  
      25.50   29.15                                                
 68 ROSSICK, GEORGE           16 MONOCACY               55.31      54.80  
      26.39   28.41                                                
 69 ZABLOCKI, DAVID           16 NORTH BALTIMORE        54.42      55.02  
      26.10   28.92                                                
 70 HURLEY, KEVIN             18 ODAC                   53.51      55.26  
      26.38   28.88                                                
 71 BASEHORE, BRANDON         17 WAC                    51.57      55.64  
      25.51   30.13                                                
 72 SIMARD, PHILIPPE          15 NORTH BALTIMORE        57.07      56.15  
      26.84   29.31                                                
 73 SHEA, TOMMY               15 NAVAL ACADEMY          56.76      56.96  
      26.73   30.23                                                
 74 BURKE, BRIAN              15 CCA                    58.17      56.97  
      27.28   29.69                                                
 75 NIEBUHR, KYLE             17 NORTH BALTIMORE        55.68      57.02  
      27.35   29.67                                                
 76 SHOLANDER, MATTHEW        15 NORTH BALTIMORE        58.06      57.03  
      27.38   29.65                                                
 77 TOMECHKO, NICK            15 NORTH BALTIMORE        55.12      57.07  
      27.51   29.56                                                
 78 SAKELL, WILLIE            15 NORTH BALTIMORE        57.96      57.58  
      27.99   29.59                                                
 79 WHITE, THOMAS             17 SHARKS               1:02.59      59.46  
      28.91   30.55                                                
 80 KNUDSEN, CHUCKIE          13 NORTH BALTIMORE      1:05.36    1:01.12  
      28.70   32.42                                                
 81 BROWN, DAVIS              13 NORTH BALTIMORE      1:04.81    1:01.18  
      28.53   32.65                                                
 82 MCINTYRE, SCOTT           13 NORTH BALTIMORE      1:17.98    1:18.55  
      37.17   41.38                                                
 -- OUZTS, WILL               18 COAST GUARD B          51.84         NS  
 -- SMILLIE, ADAM             18 NORTH BALTIMORE        54.22         NS  
 -- SHIELDS, JOHN             18 NORTH BALTIMORE        50.60         NS  
 -- WILDER, BRANDON           16 COAST GUARD            50.42         NS  
 -- CONNELL, ALLAN            16 NORTH BALTIMORE        57.13         NS  
 -- BAKER, ADAM               16 CCA                       NT         NS  
 -- LAW, JORDY                16 ODAC                   48.10         NS  
 -- RILEY, JEFF               16 NORTH BALTIMORE        53.76         NS  
 
Event 105  Girls 10 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 SURHOFF, JORDAN           10 NORTH BALTIMORE      1:10.83    1:06.40    9  
      31.11   35.29                                                
  2 RUNK, GABRIELLE           10 NORTH BALTIMORE      1:11.82    1:06.75    7  
      32.55   34.20                                                
  3 PARSONS, DEANNA           10 NORTH BALTIMORE      1:13.74    1:11.70    6  
      34.18   37.52                                                
  4 VIOHL, MEGAN              10 NORTH BALTIMORE      1:15.19    1:14.55    5  
      35.10   39.45                                                
  5 NORTH, JESSE              10 NORTH BALTIMORE      1:17.31    1:14.90    4  
      35.75   39.15                                                
  6 PALTELL, KATHERINE        10 NORTH BALTIMORE      1:19.58    1:17.00    3  
      37.40   39.60                                                
  7 BIXLER, ALYSSA             9 NORTH BALTIMORE      1:20.78    1:18.74    2  
      35.77   42.97                                                
  8 HICKLEN, HANNAH           10 NORTH BALTIMORE      1:21.16    1:23.36    1  
      38.28   45.08                                                
 
Event 105  Girls 10 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 SURHOFF, JORDAN           10 NORTH BALTIMORE      1:11.29    1:10.83  
      33.49   37.34                                                
  2 RUNK, GABRIELLE           10 NORTH BALTIMORE      1:11.22    1:11.82  
      35.11   36.71                                                
  3 PARSONS, DEANNA           10 NORTH BALTIMORE      1:13.52    1:13.74  
      35.31   38.43                                                
  4 VIOHL, MEGAN              10 NORTH BALTIMORE      1:14.97    1:15.19  
      35.24   39.95                                                
  5 NORTH, JESSE              10 NORTH BALTIMORE      1:16.66    1:17.31  
      36.46   40.85                                                
  6 PALTELL, KATHERINE        10 NORTH BALTIMORE      1:19.68    1:19.58  
      39.41   40.17                                                
  7 BIXLER, ALYSSA             9 NORTH BALTIMORE      1:21.58    1:20.78  
      37.48   43.30                                                
  8 HICKLEN, HANNAH           10 NORTH BALTIMORE      1:29.23    1:21.16  
      38.03   43.13                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 JOHNSON, SUNNY             9 COAST GUARD          1:24.17    1:22.04  
      38.58   43.46                                                
 10 BROWN, MADISON            10 NORTH BALTIMORE      1:28.03    1:22.29  
      38.19   44.10                                                
-------------------------------------------------------------------------
 11 WILLIAMS, LOGAN            9 ODAC                 1:20.54    1:23.22  
      38.86   44.36                                                
 12 KELLY, EMILY               9 QDD                  1:29.15    1:24.03  
      38.30   45.73                                                
 13 PAGE, LINDSEY             10 WAC                  1:20.57    1:24.29  
      38.59   45.70                                                
 14 FRIAS, CRISTINA            9 SHARKS               1:34.22    1:25.20  
      38.18   47.02                                                
 15 ARMSTRONG, RACHEL          9 NAVAL ACADEMY        1:45.96    1:25.67  
      39.66   46.01                                                
 16 ESCOBAR, MARY BERNADETTE   9 ODAC                 1:31.25    1:25.68  
      40.08   45.60                                                
 17 FREELAND, DEVAN           10 WAC                  1:37.47    1:26.15  
      40.57   45.58                                                
 18 WILLIAMS, LOREN            9 ODAC                 1:30.78    1:26.60  
      38.17   48.43                                                
 19 CASOLA, GRACE             10 CCA                  1:28.45    1:26.91  
      39.42   47.49                                                
 20 CLOUD, JACLYN              9 SHARKS                    NT    1:27.01  
      38.59   48.42                                                
 21 BARLEY, VICTORIA          10 COAST GUARD          1:22.71    1:28.89  
      40.24   48.65                                                
 22 MORROW, ERIN               9 WAC                  1:31.19    1:30.07  
      42.97   47.10                                                
 23 O'BIER, TARA               9 QDD                       NT    1:30.44  
      40.68   49.76                                                
 24 SINOSKY, KENDALL           9 NORTH BALTIMORE      1:28.35    1:30.49  
      40.86   49.63                                                
 25 PLOWMAN, EMILY            10 ODAC                 1:32.89    1:30.50  
      41.43   49.07                                                
 26 SALVATORI, CRISTIANA      10 NORTH BALTIMORE      1:34.31    1:31.76  
      40.06   51.70                                                
 27 DELHIERRO, GABRIELLA      10 NORTH BALTIMORE      1:35.68    1:32.44  
      42.90   49.54                                                
 28 TURNER, HEIDI             10 QDD                  1:37.96    1:33.64  
      41.03   52.61                                                
 29 WHITE, KIRSTEN             9 COAST GUARD          1:35.87    1:34.10  
      44.48   49.62                                                
 30 POLLACK, MARGARET          9 NORTH BALTIMORE      1:34.57    1:34.69  
      40.64   54.05                                                
 31 GALLAGHER, MAGGIE         10 NORTH BALTIMORE      1:41.12    1:34.82  
      43.21   51.61                                                
 32 PURNELL, ELIZABETH        10 NORTH BALTIMORE      1:32.68    1:38.35  
      45.16   53.19                                                
 33 ROGERS, SARA               9 SHARKS               1:54.22    1:39.77  
      44.72   55.05                                                
 34 CLARY, CAROLINE           10 ODAC                 1:42.01    1:45.31  
      45.73   59.58                                                
 35 CATON, RACHEL              9 NAVAL ACADEMY             NT    1:46.97  
      47.54   59.43                                                
 36 SUTTON, HANNAH            10 ODAC                 1:55.14    1:48.57  
      47.19 1:01.38                                                
 -- HOPPE, REBECCA            10 COAST GUARD          1:14.37         DQ  
      36.37   37.33                                                
 -- HYRKAS, CHRISTINA         10 MONOCACY             1:52.16         NS  
 
Event 106  Boys 10 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 KOLOVICH, EVAN            10 MONOCACY             1:09.57    1:05.17    9  
      30.96   34.21                                                
  2 SILVERMAN, IAN            10 NORTH BALTIMORE      1:20.00    1:20.09    7  
      36.53   43.56                                                
  3 MERNIN, ETHAN             10 QDD                  1:24.81    1:22.19    6  
      37.04   45.15                                                
  4 FISHER, TAYLOR            10 WAC                  1:22.76    1:23.02    5  
      38.26   44.76                                                
  5 DANIELSON, MAX            10 ODAC                 1:24.18    1:23.20    4  
      39.44   43.76                                                
  6 BRITT, HUNTER             10 CCA                  1:22.49    1:25.50    3  
      41.06   44.44                                                
  7 CAMPBELL, HENRY            9 QDD                  1:25.30    1:26.20    2  
      40.73   45.47                                                
  8 KENNEDY, BEN              10 CCA                  1:23.06    1:26.41    1  
      41.33   45.08                                                
 
Event 106  Boys 10 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 KOLOVICH, EVAN            10 MONOCACY             1:07.32    1:09.57  
      32.20   37.37                                                
  2 SILVERMAN, IAN            10 NORTH BALTIMORE      1:17.42    1:20.00  
      34.87   45.13                                                
  3 BRITT, HUNTER             10 CCA                  1:25.97    1:22.49  
      38.83   43.66                                                
  4 FISHER, TAYLOR            10 WAC                  1:27.21    1:22.76  
      37.96   44.80                                                
  5 KENNEDY, BEN              10 CCA                  1:21.76    1:23.06  
      39.58   43.48                                                
  6 DANIELSON, MAX            10 ODAC                 1:24.89    1:24.18  
      39.91   44.27                                                
  7 MERNIN, ETHAN             10 QDD                  1:23.57    1:24.81  
      37.94   46.87                                                
  8 CAMPBELL, HENRY            9 QDD                       NT    1:25.30  
      40.60   44.70                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 TATE, MASON                9 NORTH BALTIMORE      1:27.38    1:25.96  
      40.20   45.76                                                
 10 COLLEY, GAVIN              9 NAVAL ACADEMY        1:32.35    1:27.26  
      40.11   47.15                                                
-------------------------------------------------------------------------
 11 JOHNSON, BRENNAN          10 NORTH BALTIMORE      1:27.31    1:27.52  
      41.24   46.28                                                
 12 CLOUD JR, GEOFFREY        10 SHARKS               1:35.92    1:27.64  
      40.56   47.08                                                
 13 CAMPBELL, LOGAN           10 QDD                  1:28.33    1:27.78  
      38.95   48.83                                                
 14 ADAMS, JARED              10 CCA                  1:36.01    1:29.14  
      43.08   46.06                                                
 15 ENQUIST, JOHN             10 SHARKS               1:30.66    1:33.19  
      43.60   49.59                                                
 16 BALDERSTON, JAMES         10 ODAC                 1:33.81    1:37.03  
      44.73   52.30                                                
 17 RUSSO, DOMINIC             9 CCA                  1:57.84    1:39.03  
      43.17   55.86                                                
 18 COSGAREA, ALEC            10 NORTH BALTIMORE      1:28.48    1:41.28  
      45.55   55.73                                                
 19 FAUST, MICHAEL            10 QDD                       NT    1:44.88  
      49.73   55.15                                                
 -- GRAVER, GARRETT           10 NAVAL ACADEMY        1:38.22         DQ  
      46.69   53.43                                                
 -- SCHOFIELD, CONNOR         10 NAVAL ACADEMY        1:50.40         NS  
 -- COOKE, PETER              10 NORTH BALTIMORE      1:33.72         NS  
 
Event 107  Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 WHITE, SARAH              12 ODAC                 1:01.07    1:01.64    9  
      29.28   32.36                                                
  2 SURHOFF, KENDALL          12 NORTH BALTIMORE      1:04.83    1:04.25    7  
      30.78   33.47                                                
  3 KELLY, ANNA               12 QDD                  1:05.53    1:05.36    6  
      30.72   34.64                                                
  4 MURPHY, BETH              12 WAC                  1:06.90    1:05.44    5  
      31.52   33.92                                                
  5 JOHNSON, HEATHER          12 COAST GUARD          1:06.87    1:05.93    4  
      30.62   35.31                                                
  6 SPICHER, REBECCA          12 ODAC                 1:06.79    1:06.60    3  
      31.57   35.03                                                
  7 WARD, COLLEEN             12 COAST GUARD          1:07.85    1:06.82    2  
      31.89   34.93                                                
  8 HAMMOND, CHRISTINE        12 NORTH BALTIMORE      1:06.88    1:06.96    1  
      31.19   35.77                                                
 
Event 107  Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 WHITE, SARAH              12 ODAC                 1:02.48    1:01.07  
      28.88   32.19                                                
  2 SURHOFF, KENDALL          12 NORTH BALTIMORE      1:06.42    1:04.83  
      30.72   34.11                                                
  3 KELLY, ANNA               12 QDD                  1:11.18    1:05.53  
      30.92   34.61                                                
  4 SPICHER, REBECCA          12 ODAC                 1:08.12    1:06.79  
      31.66   35.13                                                
  5 JOHNSON, HEATHER          12 COAST GUARD          1:06.65    1:06.87  
      31.35   35.52                                                
  6 HAMMOND, CHRISTINE        12 NORTH BALTIMORE      1:07.30    1:06.88  
      31.47   35.41                                                
  7 MURPHY, BETH              12 WAC                  1:08.56    1:06.90  
      32.49   34.41                                                
  8 RAAB, BROOKE              12 NORTH BALTIMORE      1:06.84    1:07.08  
      31.85   35.23                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 WARD, COLLEEN             12 COAST GUARD          1:08.01    1:07.85  
      31.30   36.55                                                
 10 SANTIS, ALEXA             11 MONOCACY             1:12.86    1:08.56  
      32.61   35.95                                                
-------------------------------------------------------------------------
 11 LOPER, MADDIE             12 ODAC                 1:12.49    1:08.72  
      32.85   35.87                                                
 12 BIXLER, CAROLINE          11 NORTH BALTIMORE      1:07.66    1:09.08  
      31.34   37.74                                                
 13 O'CONNELL, KATIE          12 COAST GUARD          1:08.63    1:09.90  
      32.52   37.38                                                
 14 MONAHAN, BAILIE           11 QDD                  1:10.89    1:10.25  
      32.34   37.91                                                
 15 MCCLELLAN, SHANNON        11 MONOCACY             1:13.38    1:10.60  
      32.80   37.80                                                
 16 PAGE, CHELSEA             12 WAC                  1:09.46    1:11.05  
      33.47   37.58                                                
 17 SHAWCROSS, BROOKE         11 WAC                  1:13.21    1:11.20  
      33.15   38.05                                                
 18 SLEAR, CARA               12 NAVAL ACADEMY        1:13.73    1:12.16  
      33.14   39.02                                                
 19 YOHE, TARA                12 NORTH BALTIMORE      1:13.08    1:12.19  
      33.65   38.54                                                
 20 SCHMITZ, CATIE            12 QDD                  1:22.41    1:13.42  
      34.62   38.80                                                
 21 SALVATORI, ISABELLA       12 NORTH BALTIMORE      1:16.02    1:13.60  
      34.06   39.54                                                
 22 FREELAND, OLIVIA          11 WAC                  1:15.09    1:13.61  
      35.19   38.42                                                
 23 BRANA, ALEXIS             12 QDD                  1:14.77    1:13.81  
      34.84   38.97                                                
 24 KOCH, KATIE               12 NORTH BALTIMORE      1:13.10    1:13.84  
      34.18   39.66                                                
 25 SMELTZER, EMILY           11 NORTH BALTIMORE      1:19.52    1:14.23  
      33.93   40.30                                                
 25 WHITE, KAITLYN            11 COAST GUARD          1:15.07    1:14.23  
      35.23   39.00                                                
 27 MACDONALD, ABBY           11 QDD                       NT    1:14.43  
      34.19   40.24                                                
 28 VOGEL, ERIKA              11 NAVAL ACADEMY        1:32.67    1:14.63  
      35.35   39.28                                                
 29 FRIAS, MARIANA            12 SHARKS               1:14.41    1:15.59  
      33.83   41.76                                                
 30 ZIELINSKI, KRISTEN        12 ODAC                 1:18.99    1:16.30  
      35.53   40.77                                                
 31 BOYER, KINDYL             12 WAC                  1:22.15    1:16.46  
      35.27   41.19                                                
 32 BROWN, LAURA              11 NORTH BALTIMORE      1:19.02    1:16.94  
      36.19   40.75                                                
 33 CIRILLO, CAROLINE         11 COAST GUARD          1:16.65    1:17.24  
      33.93   43.31                                                
 34 JIMENEZ, JESSICA          12 MONOCACY                  NT    1:17.77  
      35.67   42.10                                                
 35 MEYERS, KRISTA            12 COAST GUARD          1:21.99    1:18.11  
      35.44   42.67                                                
 36 MESSERSMITH, ERIN         11 NORTH BALTIMORE      1:22.57    1:19.22  
      36.42   42.80                                                
 37 PHILLIPS, HAILEIGH        12 ODAC                 1:19.30    1:19.59  
      34.75   44.84                                                
 38 THOMAS, SARAH             11 NORTH BALTIMORE      1:23.65    1:19.92  
      36.43   43.49                                                
 39 MENNUCCI, NICOLA          12 NAVAL ACADEMY        1:28.59    1:20.69  
      37.46   43.23                                                
 40 HAYNES, NICOLE            12 QDD                  1:24.49    1:20.84  
      35.76   45.08                                                
 41 LOUD, SHANNON             11 ODAC                 1:19.16    1:21.40  
      38.96   42.44                                                
 42 JONES, MEGAN              11 ODAC                 1:22.73    1:21.88  
      38.89   42.99                                                
 43 CAMPBELL, OLIVIA          11 NORTH BALTIMORE      1:25.00    1:22.20  
      37.87   44.33                                                
 44 COOK, KATHRYN             12 ODAC                 1:20.90    1:22.47  
      39.48   42.99                                                
 45 CADIGAN, MARY             12 NORTH BALTIMORE      1:30.03    1:23.19  
      38.36   44.83                                                
 46 ADAMS, GAIL               11 CCA                  1:23.57    1:24.53  
      38.16   46.37                                                
 47 KAMAUFF, TESS             11 NORTH BALTIMORE      1:25.26    1:25.39  
      39.10   46.29                                                
 48 MANNING, CATHRIN          11 NORTH BALTIMORE      1:31.26    1:26.52  
      39.53   46.99                                                
 49 SCHAFFER, SASHA           11 NORTH BALTIMORE      1:26.63    1:32.38  
      41.92   50.46                                                
 50 BOROWY, AMANDA            11 NORTH BALTIMORE      1:39.48    1:38.16  
      46.43   51.73                                                
 -- VORSELEN, TESS            12 SHARKS               1:15.81         NS  
 
Event 108  Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 BISSELL, LOGAN            12 COAST GUARD          1:04.57    1:02.88    9  
      29.38   33.50                                                
  2 SHANDRENKO, ARTEM         12 MONOCACY             1:04.99    1:03.74    7  
      30.11   33.63                                                
  3 MCKENNEY, MATTHEW         12 NAVAL ACADEMY        1:04.55    1:03.89    6  
      30.07   33.82                                                
  4 KEGELMAN, CHRIS           12 COAST GUARD          1:05.02    1:04.52    5  
      30.48   34.04                                                
  5 HARTMAN, BRYCE            11 COAST GUARD          1:05.01    1:04.75    4  
      30.36   34.39                                                
  6 DAVIS, DYLAN              12 NAVAL ACADEMY        1:07.99    1:06.34    3  
      31.30   35.04                                                
  7 COLLEY, BEN               12 WAC                  1:06.88    1:06.55    2  
      30.95   35.60                                                
  8 BOWLES, CHARLEY           11 COAST GUARD          1:07.85    1:07.37    1  
      31.79   35.58                                                
 
Event 108  Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 MCKENNEY, MATTHEW         12 NAVAL ACADEMY        1:08.00    1:04.55  
      30.28   34.27                                                
  2 BISSELL, LOGAN            12 COAST GUARD          1:04.90    1:04.57  
      30.22   34.35                                                
  3 SHANDRENKO, ARTEM         12 MONOCACY             1:05.74    1:04.99  
      31.03   33.96                                                
  4 HARTMAN, BRYCE            11 COAST GUARD          1:05.03    1:05.01  
      30.11   34.90                                                
  5 KEGELMAN, CHRIS           12 COAST GUARD          1:04.67    1:05.02  
      30.27   34.75                                                
  6 COLLEY, BEN               12 WAC                  1:07.82    1:06.88  
      30.68   36.20                                                
  7 BOWLES, CHARLEY           11 COAST GUARD          1:10.01    1:07.85  
      32.21   35.64                                                
  8 DAVIS, DYLAN              12 NAVAL ACADEMY        1:25.31    1:07.99  
      31.82   36.17                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 BRITT, AUSTIN             12 CCA                  1:08.42    1:08.34  
      31.42   36.92                                                
 10 MARSTON, GEOFF            11 WAC                  1:09.06    1:08.56  
      32.17   36.39                                                
-------------------------------------------------------------------------
 11 BAILEY, PEYTON            11 COAST GUARD          1:11.59    1:08.79  
      31.33   37.46                                                
 12 VANCE, ALEX               12 CCA                  1:28.89    1:08.95  
      30.41   38.54                                                
 13 HEWITT, JOEY              12 WAC                  1:09.99    1:10.19  
      32.52   37.67                                                
 14 PICKARD, JACK             11 COAST GUARD          1:18.38    1:10.60  
      32.64   37.96                                                
 15 MASTRACCI, TIM            12 COAST GUARD          1:19.90    1:11.93  
      32.72   39.21                                                
 16 RUSSO, SALVATORE          11 CCA                  1:18.27    1:15.35  
      34.60   40.75                                                
 17 POLLACK, JACK             11 NORTH BALTIMORE      1:17.65    1:16.96  
      34.61   42.35                                                
 18 DROSSNER, JACOB           11 NORTH BALTIMORE      1:15.77    1:17.81  
      36.01   41.80                                                
 18 MINICK, GRANT             12 QDD                       NT    1:17.81  
      36.02   41.79                                                
 20 MUSTAFA, ADAM             11 QDD                  1:22.62    1:18.17  
      36.15   42.02                                                
 20 QUAST, NATHANIEL          12 ODAC                 1:31.04    1:18.17  
      35.89   42.28                                                
 22 FREEMAN, WILLIAM          12 QDD                       NT    1:19.06  
      33.94   45.12                                                
 23 OWEN, JOEL                11 WAC                  1:21.17    1:19.13  
      36.16   42.97                                                
 24 SMITH, ALEX               11 MONOCACY             1:16.23    1:19.34  
      37.27   42.07                                                
 25 MCGRORY, REILLY           11 QDD                  1:22.35    1:20.02  
      36.93   43.09                                                
 26 KIM, MICHAEL              12 MONOCACY             1:46.28    1:20.74  
      36.69   44.05                                                
 27 ELIAS, ALEX               12 NORTH BALTIMORE      1:25.53    1:21.81  
      38.33   43.48                                                
 28 DOYLE, JUSTIN             11 QDD                  1:27.93    1:22.71  
      38.52   44.19                                                
 29 FIX, RYAN                 11 NORTH BALTIMORE      1:24.13    1:23.64  
      39.42   44.22                                                
 30 MUSTAFA, AMEEN            12 QDD B                1:24.79    1:24.03  
      39.30   44.73                                                
 31 EVERS, LUKE               11 NORTH BALTIMORE      1:30.66    1:26.41  
      38.89   47.52                                                
 -- STAHL, BENNETT            11 NORTH BALTIMORE      1:30.01         DQ  
      42.29   54.46                                                
 -- APPEL, AUSTIN             11 NORTH BALTIMORE      1:19.07         NS  
 
Event 109  Girls 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 LEE, FELICIA              13 NORTH BALTIMORE      1:59.69    2:00.21    9  
      27.06   30.80   30.79   31.56                                
  2 STAUB, ANDREA             13 NORTH BALTIMORE      2:09.88    2:05.38    7  
      28.34   31.70   32.43   32.91                                
  3 KREBS, JESSIE             13 NORTH BALTIMORE      2:10.45    2:09.29    6  
      29.97   31.89   33.18   34.25                                
  4 AHERON, GRACE             14 CCA                  2:10.02    2:10.63    5  
      29.47   32.87   34.04   34.25                                
  5 AVERS, WHITNEY            14 NAVAL ACADEMY        2:13.42    2:10.91    4  
      30.16   33.35   33.66   33.74                                
  6 OBERLANDER, MORGAN        14 NORTH BALTIMORE      2:14.24    2:12.30    3  
      29.33   33.39   34.38   35.20                                
  7 DOTZEL, SARAH             13 NORTH BALTIMORE      2:16.29    2:13.93    2  
      29.97   33.58   34.95   35.43                                
  8 BROWN, ALLIE              14 NORTH BALTIMORE      2:11.36    2:17.18    1  
      31.20   34.94   35.85   35.19                                
 
Event 109  Girls 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 LEE, FELICIA              13 NORTH BALTIMORE      2:00.60    1:59.69  
      26.33   30.04   31.61   31.71                                
  2 STAUB, ANDREA             13 NORTH BALTIMORE      2:08.75    2:09.88  
      28.56   32.73   34.10   34.49                                
  3 AHERON, GRACE             14 CCA                  2:07.09    2:10.02  
      29.30   33.01   33.37   34.34                                
  4 KREBS, JESSIE             13 NORTH BALTIMORE      2:12.87    2:10.45  
      29.94   32.67   33.19   34.65                                
  5 BROWN, ALLIE              14 NORTH BALTIMORE      2:12.81    2:11.36  
      29.98   33.56   33.27   34.55                                
  6 AVERS, WHITNEY            14 NAVAL ACADEMY        2:12.37    2:13.42  
      30.32   33.44   34.48   35.18                                
  7 OBERLANDER, MORGAN        14 NORTH BALTIMORE      2:16.24    2:14.24  
      30.00   33.82   35.01   35.41                                
  8 DOTZEL, SARAH             13 NORTH BALTIMORE      2:17.28    2:16.29  
      30.52   33.79   36.05   35.93                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 KUCHERICH, JULIA          13 NORTH BALTIMORE      2:17.46    2:17.38  
      30.53   34.65   35.90   36.30                                
 10 MARTIN, ALLISON           14 CCA                  2:16.78    2:17.91  
      31.91   35.20   35.11   35.69                                
-------------------------------------------------------------------------
 11 LOCKWOOD, VALLERIE        13 WAC                  2:13.81    2:18.42  
      30.19   34.53   36.31   37.39                                
 12 PETERSON, SCOOBY          13 WAC                  2:19.75    2:19.51  
      31.45   33.72   36.36   37.98                                
 13 SCHWEITZER, HALEY         13 WAC                  2:13.47    2:19.95  
      30.52   34.50   37.09   37.84                                
 14 CAVALIER, MEREDITH        14 QDD                  2:20.15    2:20.07  
      30.79   35.21   37.04   37.03                                
 15 PARSONS, RENEE            14 NORTH BALTIMORE      2:21.38    2:20.17  
      31.05   35.36   36.89   36.87                                
 16 YEH, JOANNA               13 MONOCACY             2:20.26    2:20.23  
      30.87   35.14   36.77   37.45                                
 17 RANDOLPH, COLLEEN         14 NAVAL ACADEMY        2:23.07    2:20.82  
      32.06   35.92   36.28   36.56                                
 18 KASOFF, LAUREN            13 NORTH BALTIMORE      2:24.68    2:24.62  
      32.02   36.59   36.87   39.14                                
 19 ROSSICK, KATELYN          13 MONOCACY             2:21.51    2:25.07  
      32.06   36.23   37.18   39.60                                
 20 JENKINS, ALLYN            13 NORTH BALTIMORE      2:33.80    2:25.83  
      32.19   36.12   38.47   39.05                                
 21 MCBRIEN, KRISTEN          14 NORTH BALTIMORE      2:21.02    2:26.11  
      31.22   36.58   39.07   39.24                                
 22 TAMBONE, CHRISTIANA       14 WAC                  2:23.08    2:28.80  
      32.54   36.99   39.69   39.58                                
 23 WHEELOCK, MEGHAN          14 WAC                  2:28.91    2:28.96  
      32.83   37.32   39.27   39.54                                
 24 LAVAY, EMILY              13 COAST GUARD          2:29.85    2:30.01  
      32.41   38.53   39.27   39.80                                
 25 CORTESE, OLIVIA           14 NAVAL ACADEMY        2:25.51    2:30.46  
      32.20   37.57   39.98   40.71                                
 26 NORTON, ALEX              14 WAC                  2:21.95    2:30.59  
      33.10   37.93   39.29   40.27                                
 27 ROMAN, FRANKIE            13 NORTH BALTIMORE      2:27.57    2:32.02  
      33.31   38.80   39.98   39.93                                
 28 GREANEY, ERYN             13 NORTH BALTIMORE      2:28.68    2:32.53  
      32.82   38.17   40.78   40.76                                
 29 WENTZEL, ASHLEY           14 COAST GUARD          2:25.80    2:32.89  
      33.11   38.36   40.63   40.79                                
 30 GERLAK, ANNEKE            13 NORTH BALTIMORE      2:35.94    2:33.19  
      32.79   38.62   40.30   41.48                                
 31 FREELAND, LAUREN          14 WAC                  2:33.73    2:36.91  
      33.38   39.96   42.54   41.03                                
 32 WARE, CATHERINE           14 ODAC                 2:34.38    2:38.02  
      32.99   39.25   42.66   43.12                                
 33 ROWLEY, MEAGHAN           13 WAC                  2:37.54    2:38.87  
      33.85   41.27   42.52   41.23                                
 34 ZELL, CASEY               13 QDD                  2:36.77    2:40.17  
      34.46   40.97   42.20   42.54                                
 35 POGUE, MAGGIE             13 NORTH BALTIMORE      2:49.13    2:40.30  
      33.88   40.64   43.38   42.40                                
 36 LUBEL, JORDAN             13 MONOCACY                  NT    2:42.28  
      33.95   40.32   43.46   44.55                                
 37 CAUDELL, KASSANDRA        13 MONOCACY                  NT    2:43.52  
      35.58   41.55   44.07   42.32                                
 -- TURNER, EMILY             14 NORTH BALTIMORE      2:21.14         NS  
 -- MESSERSMITH, ENYA         14 NORTH BALTIMORE      2:36.49         NS  
 -- BYRD, ASHLEY              13 WAC                  2:37.34         NS  
 
Event 110  Boys 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 THOMAS, MICHAEL           14 NORTH BALTIMORE      2:03.24    2:02.00    9  
      27.39   30.85   32.28   31.48                                
  2 CIRILLO, CHRIS            14 COAST GUARD          2:04.98    2:02.13    7  
      27.05   31.49   32.03   31.56                                
  3 DUNNIGAN, SEAN            14 NORTH BALTIMORE      2:10.28    2:08.60    6  
      29.07   32.78   33.25   33.50                                
  4 JOHNSON, TIM              14 ODAC                 2:09.08    2:09.37    5  
      28.91   33.48   33.89   33.09                                
  5 LEROSE, BEN               14 COAST GUARD          2:13.31    2:10.45    4  
      29.51   33.59   33.72   33.63                                
  6 THORNHILL, ALAN           13 CCA                  2:12.20    2:10.87    3  
      28.16   32.61   34.12   35.98                                
  7 CADIGAN, TIM              14 NORTH BALTIMORE      2:15.85    2:11.94    2  
      29.79   34.20   34.68   33.27                                
  8 RODDY, SEAN               14 NORTH BALTIMORE      2:11.88    2:12.76    1  
      29.40   33.04   34.66   35.66                                
 
Event 110  Boys 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 THOMAS, MICHAEL           14 NORTH BALTIMORE      2:04.28    2:03.24  
      28.10   31.50   31.33   32.31                                
  2 CIRILLO, CHRIS            14 COAST GUARD          2:08.57    2:04.98  
      27.40   32.35   32.84   32.39                                
  3 JOHNSON, TIM              14 ODAC                 2:10.50    2:09.08  
      28.23   32.63   33.72   34.50                                
  4 DUNNIGAN, SEAN            14 NORTH BALTIMORE      2:10.00    2:10.28  
      29.75   32.99   33.69   33.85                                
  5 RODDY, SEAN               14 NORTH BALTIMORE      2:19.69    2:11.88  
      28.87   32.80   34.02   36.19                                
  6 THORNHILL, ALAN           13 CCA                  2:11.89    2:12.20  
      28.98   33.75   34.26   35.21                                
  7 LEROSE, BEN               14 COAST GUARD          2:13.06    2:13.31  
      30.08   34.50   34.48   34.25                                
  8 CADIGAN, TIM              14 NORTH BALTIMORE      2:14.89    2:15.85  
      31.40   33.59   36.56   34.30                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 LACY, REX                 14 ODAC                 2:34.59    2:17.16  
      32.06   34.35   35.95   34.80                                
 10 COSGAREA, ANDREW          13 NORTH BALTIMORE      2:15.28    2:17.80  
      31.19   35.18   35.30   36.13                                
-------------------------------------------------------------------------
 11 VOGEL, JOE                13 NAVAL ACADEMY        2:17.91    2:19.74  
      32.00   35.83   36.23   35.68                                
 12 GOUNDRY, WILL             14 MONOCACY             2:23.56    2:20.20  
      31.56   36.07   36.11   36.46                                
 13 ROEDER, KEVIN             14 MONOCACY                  NT    2:22.96  
      31.90   37.88   37.19   35.99                                
 14 PEREZ, TYLER              14 QDD                  2:28.94    2:27.51  
      32.52   36.09   38.98   39.92                                
 15 COOK, CONNOR              14 QDD                  2:34.43    2:28.37  
      32.11   38.10   39.36   38.80                                
 16 SCHISA, PAUL              14 WAC                  2:37.16    2:29.24  
      31.67   37.41   40.06   40.10                                
 17 PEARSON, STEVEN           14 MONOCACY                  NT    2:35.85  
      31.73   39.26   42.25   42.61                                
 18 LEE, JOHN                 13 MONOCACY                  NT    2:36.14  
      35.27   39.90   40.96   40.01                                
 19 OVERY, CAMERON            13 WAC                  2:35.12    2:36.52  
      32.95   39.40   41.46   42.71                                
 20 HASSLINGER, GARRETT       14 WAC                  2:31.21    2:37.16  
      34.46   40.36   40.85   41.49                                
 21 BERGESEN, GLENN           13 SHARKS               2:50.36    2:42.31  
      34.11   40.76   42.69   44.75                                
 -- BESORE, ANDREW            14 QDD                       NT         NS  
 
Event 111  Girls Open 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 HOFF, KATIE               16 NORTH BALTIMORE      1:57.43    1:55.54    9  
      26.30   28.91   29.91   30.42                                
  2 KNAPIK, ASHLEY            17 NORTH BALTIMORE      2:05.11    2:05.73    7  
      27.86   31.53   33.19   33.15                                
  3 MURPHY, KATE              17 WAC                  2:10.40    2:05.82    6  
      28.93   32.23   32.82   31.84                                
  4 KALNINS, DANA             15 QDD                  2:08.57    2:06.12    5  
      29.18   32.41   32.53   32.00                                
  5 O'DONNELL, ERIN           15 NORTH BALTIMORE      2:07.84    2:08.49    4  
      28.95   32.54   33.61   33.39                                
  6 BRABSON, LAUREL           15 MONOCACY             2:10.62    2:08.55    3  
      29.67   32.26   33.53   33.09                                
  7 HOLLOWAY, MEAGHAN         15 WAC                  2:06.71    2:08.86    2  
      28.65   32.54   33.17   34.50                                
  8 SABLIK, JULIE             18 CCA                  2:08.88    2:09.20    1  
      28.79   32.50   33.41   34.50                                
B - Final
  9 TIPTON, EMILY             16 NORTH BALTIMORE      2:13.44    2:10.71  
      29.50   32.82   33.97   34.42                                
 10 MURPHY, SARAH             16 WAC                  2:13.24    2:11.00  
      28.99   33.46   34.99   33.56                                
 11 LINKENAUGER, ANNA         17 WAC                  2:12.95    2:11.10  
      29.28   32.89   34.48   34.45                                
 12 BROWN, WHITNEY            17 NORTH BALTIMORE      2:12.73    2:11.18  
      29.59   33.11   33.92   34.56                                
 13 PERKS, CAITLIN            15 QDD                  2:15.02    2:12.28  
      29.25   33.12   34.65   35.26                                
 14 FRIEDRICH, KILEY          16 NORTH BALTIMORE      2:11.68    2:12.42  
      29.23   33.38   34.68   35.13                                
 15 SCHISA, MICHELLE          16 COAST GUARD          2:16.24    2:15.66  
      29.36   33.76   35.87   36.67                                
 16 BIALORUCKI, KRISSY        17 ODAC                 2:17.24    2:16.50  
      29.28   33.57   36.12   37.53                                
 
Event 111  Girls Open 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 HOFF, KATIE               16 NORTH BALTIMORE      1:54.94    1:57.43  
      27.06   30.20   30.08   30.09                                
  2 KNAPIK, ASHLEY            17 NORTH BALTIMORE      2:01.38    2:05.11  
      28.10   31.84   31.59   33.58                                
  3 HOLLOWAY, MEAGHAN         15 WAC                  2:04.12    2:06.71  
      28.88   32.53   32.11   33.19                                
  4 O'DONNELL, ERIN           15 NORTH BALTIMORE      2:09.70    2:07.84  
      28.86   32.67   33.43   32.88                                
  5 KALNINS, DANA             15 QDD                  2:07.05    2:08.57  
      29.36   32.99   33.39   32.83                                
  6 SABLIK, JULIE             18 CCA                  2:05.46    2:08.88  
      28.70   32.69   32.97   34.52                                
  7 MURPHY, KATE              17 WAC                  2:12.17    2:10.40  
      28.89   33.54   33.78   34.19                                
  8 BRABSON, LAUREL           15 MONOCACY             2:08.30    2:10.62  
      29.63   32.60   33.68   34.71                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 KING, MICHELE             17 NORTH BALTIMORE      2:08.68    2:11.47  
      28.63   32.86   35.09   34.89                                
 10 FRIEDRICH, KILEY          16 NORTH BALTIMORE      2:12.11    2:11.68  
      29.16   33.23   34.81   34.48                                
 11 BROWN, WHITNEY            17 NORTH BALTIMORE      2:09.32    2:12.73  
      29.87   33.30   34.54   35.02                                
 12 LINKENAUGER, ANNA         17 WAC                  2:13.14    2:12.95  
      29.17   33.03   35.18   35.57                                
 13 DELP, KRISTINA            17 NORTH BALTIMORE      2:15.02    2:13.00  
      27.95   32.39   35.33   37.33                                
 14 MURPHY, SARAH             16 WAC                  2:10.24    2:13.24  
      29.85   33.24   34.78   35.37                                
 15 TIPTON, EMILY             16 NORTH BALTIMORE      2:10.54    2:13.44  
      29.98   33.32   34.76   35.38                                
 16 PERKS, CAITLIN            15 QDD                  2:14.42    2:15.02  
      29.90   34.32   35.33   35.47                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 SCHISA, MICHELLE          16 COAST GUARD          2:14.25    2:16.24  
      29.90   34.56   35.72   36.06                                
 18 BIALORUCKI, KRISSY        17 ODAC                 2:17.63    2:17.24  
      30.28   34.55   36.14   36.27                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 CALL, EMMA                17 NORTH BALTIMORE      2:18.94    2:17.62  
      31.05   34.77   35.56   36.24                                
 20 AICHELE, ALLISON          17 MONOCACY             2:10.69    2:17.73  
      30.55   35.33   35.16   36.69                                
 21 ALLES, COURTNEY           17 QDD                  2:10.98    2:18.03  
      30.09   34.93   36.00   37.01                                
 22 HARRISON, CAITLYN         15 QDD                  2:17.24    2:18.49  
      30.61   35.12   36.75   36.01                                
 23 STEWART, SARA             17 WAC                  2:13.30    2:18.71  
      30.57   34.57   36.14   37.43                                
 24 AMEEN, SARAH              17 QDD                  2:11.04    2:19.12  
      29.71   35.01   36.97   37.43                                
 25 PAULES, ABBY              17 NORTH BALTIMORE      2:20.44    2:19.20  
      31.54   35.33   35.90   36.43                                
 26 LEWIS, KIM                17 COAST GUARD          2:20.15    2:19.39  
      31.06   34.91   36.30   37.12                                
 27 EVANS, STEPHANIE          18 WAC                  2:19.04    2:24.18  
      31.46   35.97   38.28   38.47                                
 28 COHEN, RACHEL             15 SHARKS               2:23.67    2:25.06  
      32.58   36.64   38.36   37.48                                
 29 STEPHENS, KERRY           15 NORTH BALTIMORE      2:19.92    2:25.27  
      31.84   35.44   39.18   38.81                                
 30 MCDONALD, MOLLY           16 QDD                  2:31.88    2:26.97  
      32.50   37.17   38.50   38.80                                
 31 BALDERSTON, JULIE         17 ODAC                 2:24.82    2:27.03  
      32.96   38.25   38.01   37.81                                
 32 CARSON, KELSEY            16 SHARKS               2:22.12    2:27.31  
      33.79   38.20   39.44   35.88                                
 33 CAMPBELL, SASHA           16 SHARKS               2:23.75    2:27.67  
      33.38   37.74   38.03   38.52                                
 34 ROEDER, MICHELLE          17 MONOCACY             2:29.82    2:30.18  
      34.76   39.03   39.10   37.29                                
 35 BITTNER, MEGAN            17 ODAC                 2:26.71    2:30.33  
      33.58   38.18   39.35   39.22                                
 36 THORESEN, KIMBERLY        16 QDD                  2:29.27    2:30.53  
      34.04   39.29   39.56   37.64                                
 37 DUNN, JESSICA             15 QDD                  2:30.97    2:30.82  
      31.95   38.31   41.31   39.25                                
 38 FOURNIER, LINDSAY         17 WAC                  2:55.25    2:31.78  
      32.22   38.13   40.45   40.98                                
 39 GIBLIN, SYDNEY            15 WAC                  2:33.83    2:31.88  
      33.18   38.38   40.11   40.21                                
 40 OPGRAND, MELINDA          15 ODAC                 2:31.74    2:32.03  
      34.27   38.68   39.48   39.60                                
 41 GILL, MEGAN               16 QDD                  2:28.37    2:32.12  
      16.81   17.15 1:18.90   39.26                                
 42 TALKINGTON, ERIN          17 ODAC                 2:32.74    2:32.32  
      32.40   38.62   40.79   40.51                                
 43 MARTIN, ERIKA             15 CCA                  2:27.49    2:32.40  
      32.13   38.13   40.78   41.36                                
 44 DUVALL, MELISSA           16 NAVAL ACADEMY        2:41.15    2:33.40  
      31.70   38.00   40.88   42.82                                
 45 WILES, MELISSA            16 QDD B                2:33.98    2:36.44  
      32.74   40.11   42.65   40.94                                
 46 KECSKES, LAUREN           13 NORTH BALTIMORE      2:41.99    2:36.50  
      33.76   40.21   41.54   40.99                                
 47 BACON, HOLLY              17 WAC                  2:44.15    2:38.34  
      33.88   39.42   41.79   43.25                                
 48 DUNBAR, KELLY             16 WAC                  2:23.94    2:42.13  
      34.03   42.89   44.67   40.54                                
 49 EMMETT, MOLLY             16 WAC                  2:45.01    2:42.66  
      34.16   40.63   44.47   43.40                                
 50 MARTIN, NICOLE            15 WAC                  2:47.18    2:44.72  
      34.40   40.52   44.76   45.04                                
 -- PHELAN, MEREDITH          17 MONOCACY             2:19.38         NS  
 -- SMITH, CARTER             15 CCA                  2:18.82         NS  
 -- WEBB, KELSEY              16 CCA                  2:25.86         NS  
 -- KALISZ, COURTNEY          15 NORTH BALTIMORE      1:58.12         NS  
 -- MAJD, ZOHREH              17 NAVAL ACADEMY        2:34.32         NS  
 
Event 112  Boys Open 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 ANDERSON, JORDAN          18 CCA                  1:51.99    1:51.20    9  
      25.39   28.71   27.68   29.42                                
  2 WEINBERG, SHAUN           17 NORTH BALTIMORE      1:59.09    1:54.71    7  
      25.34   29.12   30.20   30.05                                
  3 BULKLEY, ADAM             18 NORTH BALTIMORE      1:56.20    1:55.25    6  
      25.68   28.90   29.99   30.68                                
  4 CHANDLER, COREY           17 CCA                  1:58.22    1:56.86    5  
      25.70   30.03   29.68   31.45                                
  5 SIEVERS, BO               16 NORTH BALTIMORE      1:58.20    1:57.69    4  
      26.51   29.87   30.42   30.89                                
  6 ROWE, IAN                 16 NORTH BALTIMORE      1:56.55    1:57.83    3  
      26.15   29.93   31.33   30.42                                
  7 ZEBLEY, NICO              18 NORTH BALTIMORE      1:59.68    1:58.05    2  
      26.38   29.73   31.08   30.86                                
  8 HOGAN, JOHN               17 MONOCACY             1:59.83    1:58.51    1  
      25.98   29.90   31.26   31.37                                
B - Final
  9 KOBB, JORDAN              17 NORTH BALTIMORE      2:00.00    1:57.44  
      26.72   29.29   30.64   30.79                                
 10 WILCOX, MASON             15 COAST GUARD          2:02.25    1:58.64  
      26.46   29.53   30.80   31.85                                
 11 BAUMLER, MATTHEW          15 WAC                  2:01.70    1:58.87  
      27.35   30.23   31.67   29.62                                
 12 MILTNER, CHARLIE          17 ODAC                 2:00.15    2:00.01  
      27.57   30.26   31.08   31.10                                
 13 HILLS, RICHARD            16 NORTH BALTIMORE      2:05.53    2:01.78  
      27.45   30.79   32.14   31.40                                
 14 COOK, NEVIN               16 QDD                  2:08.52    2:03.34  
      27.76   31.25   32.22   32.11                                
 15 FIELD, PARKER             16 WAC                  2:03.31    2:04.35  
      27.65   31.66   32.43   32.61                                
 16 HARKINS, BRENT            16 COAST GUARD          2:08.28    2:07.00  
      27.41   31.81   33.28   34.50                                
 
Event 112  Boys Open 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 ANDERSON, JORDAN          18 CCA                  1:51.60    1:51.99  
      25.62   29.17   27.79   29.41                                
  2 MADWED, DANIEL            16 SHARKS               1:44.69    1:52.35  
      24.98   28.68   29.17   29.52                                
  3 WILLS, CONNOR             17 NORTH BALTIMORE      1:53.49    1:56.03  
      26.06   29.09   29.90   30.98                                
  4 BULKLEY, ADAM             18 NORTH BALTIMORE      1:58.17    1:56.20  
      26.09   29.13   30.21   30.77                                
  5 ROWE, IAN                 16 NORTH BALTIMORE      1:56.06    1:56.55  
      26.60   29.54   30.36   30.05                                
  6 SIEVERS, BO               16 NORTH BALTIMORE      2:01.33    1:58.20  
      26.95   30.08   30.38   30.79                                
  7 CHANDLER, COREY           17 CCA                  1:59.64    1:58.22  
      26.47   31.14   29.59   31.02                                
  8 WEINBERG, SHAUN           17 NORTH BALTIMORE      1:54.60    1:59.09  
      26.50   30.64   30.65   31.30                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 ZEBLEY, NICO              18 NORTH BALTIMORE      1:57.37    1:59.68  
      26.96   30.36   31.20   31.16                                
 10 HOGAN, JOHN               17 MONOCACY             1:57.70    1:59.83  
      26.23   30.29   31.76   31.55                                
 11 KOBB, JORDAN              17 NORTH BALTIMORE      1:57.84    2:00.00  
      27.03   30.20   30.95   31.82                                
 12 MILTNER, CHARLIE          17 ODAC                 2:03.27    2:00.15  
      27.65   30.31   30.59   31.60                                
 13 BAUMLER, MATTHEW          15 WAC                  1:59.09    2:01.70  
      27.62   31.12   32.11   30.85                                
 14 WILCOX, MASON             15 COAST GUARD          2:01.61    2:02.25  
      27.08   30.51   32.44   32.22                                
 15 FIELD, PARKER             16 WAC                  2:00.59    2:03.31  
      27.22   30.73   32.46   32.90                                
 16 HILLS, RICHARD            16 NORTH BALTIMORE      1:59.08    2:05.53  
      27.43   32.00   33.25   32.85                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 HARKINS, BRENT            16 COAST GUARD          2:09.33    2:08.28  
      28.16   32.19   34.35   33.58                                
 18 COOK, NEVIN               16 QDD                  2:13.01    2:08.52  
      27.86   32.05   34.32   34.29                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 O'SULLIVAN, JACOB         16 COAST GUARD          2:05.48    2:08.97  
      29.32   32.15   33.40   34.10                                
 20 SHERMAN, ETHAN            17 WAC                  2:19.87    2:09.00  
      28.00   33.31   33.79   33.90                                
 21 QUINN, DANIEL             15 NAVAL ACADEMY        2:10.00    2:09.38  
      27.97   33.57   34.26   33.58                                
 22 FINCH, MITCH              15 WAC                  2:16.08    2:09.96  
      29.08   32.54   34.17   34.17                                
 23 CREEVY, T.J.              15 NAVAL ACADEMY        2:01.84    2:10.08  
      28.38   32.76   34.10   34.84                                
 24 BUTLER, CORYDON           15 WAC                  2:13.46    2:10.71  
      29.25   34.97   34.01   32.48                                
 25 GRAUMANN, RYAN            15 QDD                  2:17.04    2:11.80  
      28.85   33.50   34.72   34.73                                
 26 BLANKS, JON               16 NAVAL ACADEMY        2:14.86    2:12.21  
      29.34   34.15   33.91   34.81                                
 27 OSORIO, FELIPE            15 SHARKS               2:17.98    2:13.01  
      28.34   32.14   35.48   37.05                                
 28 GUZIK, CALEB              15 ODAC                 2:14.75    2:13.66  
      28.93   33.60   35.44   35.69                                
 29 WILES, BRIAN              19 QDD B                2:21.48    2:13.82  
      28.68   33.46   35.86   35.82                                
 30 WHEELOCK, TREVOR          15 WAC                  2:10.76    2:14.81  
      30.36   33.98   35.25   35.22                                
 31 VANRODEN, JACK            15 NORTH BALTIMORE      2:19.01    2:16.03  
      29.70   34.63   35.02   36.68                                
 32 BRUNINGA, AJ              16 NAVAL ACADEMY        2:14.05    2:16.13  
      29.19   35.16   36.68   35.10                                
 33 KIM, JOSHUA               15 MONOCACY             2:19.07    2:17.14  
      30.48   34.55   35.73   36.38                                
 34 SHOLANDER, MATTHEW        15 NORTH BALTIMORE      2:19.53    2:17.30  
      30.32   34.91   36.59   35.48                                
 35 LOCKWOOD, D.J.            17 WAC                  2:30.10    2:17.93  
      28.97   33.40   36.89   38.67                                
 36 LYNCH, KEVIN              18 CCA                  2:08.95    2:18.07  
      24.45   29.69   42.28   41.65                                
 37 PENNING, MATTHEW          16 QDD                  2:21.18    2:18.75  
      29.30   33.61   37.04   38.80                                
 38 TOMECHKO, NICK            15 NORTH BALTIMORE      2:15.64    2:20.72  
      30.76   35.36   37.16   37.44                                
 39 ROSSICK, GEORGE           16 MONOCACY             2:17.61    2:22.28  
      30.10   35.18   38.74   38.26                                
 40 KIRK, KYLE                17 QDD                  2:40.19    2:24.45  
      30.20   35.30   38.94   40.01                                
 -- GOLDEN, SEAN              16 WAC                  2:30.79         DQ  
      29.35   34.82   37.18   36.74                                
 -- WILDER, BRANDON           16 COAST GUARD          2:00.33         NS  
 -- MADARAS, SCOTT            18 COAST GUARD          1:52.92         NS  
 -- SHIELDS, JOHN             18 NORTH BALTIMORE      2:00.32         NS  
 -- LAW, JORDY                16 ODAC                 2:09.23         NS  
 -- CONNELL, ALLAN            16 NORTH BALTIMORE      2:30.01         NS  
 -- BRABSON, ANDY             17 MONOCACY             2:03.12         NS  
 -- SALEH, MOMO               15 SHARKS               2:12.78         NS  
 -- BASEHORE, BRANDON         17 WAC                  2:02.92         NS  
 
Event 113  Girls 11-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 BOYLE, CASIE              12 QDD                  5:30.78    5:27.58    9  
      29.74   32.78   33.05   33.63   33.38   33.52   33.51   33.67
      32.74   31.56                                                
  2 KOHLES, ELAINA            12 NORTH BALTIMORE      5:37.80    5:27.66    7  
      30.72   32.71   32.80   33.05   33.23   33.40   33.53   33.52
      33.13   31.57                                                
  3 HAMMOND, CHRISTINE        12 NORTH BALTIMORE      5:40.68    5:28.95    6  
      29.91   32.23   32.51   32.98   33.50   33.63   33.57   34.20
      33.50   32.92                                                
  4 WHITE, SARAH              12 ODAC                 5:34.70    5:34.49    5  
      30.04   33.40   33.80   34.41   34.03   34.17   34.05   34.07
      33.71   32.81                                                
  5 SPICHER, REBECCA          12 ODAC                 5:38.54    5:35.47    4  
      30.01   32.39   32.93   32.80   33.74   34.11   34.81   34.80
      35.28   34.60                                                
  6 CARNER, AMANDA            12 COAST GUARD          5:37.89    5:37.82    3  
      30.65   33.87   34.45   33.98   34.38   34.53   34.08   34.25
      34.39   33.24                                                
  7 HYRKAS, NIKKI             12 MONOCACY             5:39.96    5:38.89    2  
      31.71   33.78   33.05   33.42   33.88   34.33   34.97   34.96
      34.89   33.90                                                
  8 KOCH, KATIE               12 NORTH BALTIMORE      5:40.86    5:39.49    1  
      29.86   32.91   34.17   34.85   34.58   34.65   35.23   35.09
      34.72   33.43                                                
  9 SURHOFF, KENDALL          12 NORTH BALTIMORE      6:04.46    5:39.61  
      31.66   33.82   34.50   34.60   34.61   34.57   34.18   34.45
      33.93   33.29                                                
 10 JOHNSON, HEATHER          12 COAST GUARD          5:41.12    5:40.81  
      29.91   33.38   33.80   33.99   34.86   34.78   35.67   35.65
      34.82   33.95                                                
 11 ROSSICK, CHELSEA          11 MONOCACY             5:56.38    5:43.60  
      31.49   34.00   34.45   34.04   34.14   35.00   35.41   36.00
      35.24   33.83                                                
 12 JAMES, DANIELLE           12 MONOCACY             5:54.63    5:44.08  
      31.19   34.09   34.84   34.72   34.88   35.13   35.72   35.54
      34.91   33.06                                                
 13 CAMPBELL, KATIE           12 CCA                  5:53.49    5:46.80  
      32.26   35.04   34.81   35.81   35.50   35.24   34.97   35.15
      34.39   33.63                                                
 14 CRAWFORD, JACKIE          11 CCA                  6:04.99    5:53.62  
      32.17   35.41   35.81   35.97   36.02   35.64   36.19   36.80
      36.69   32.92                                                
 15 THOMAS, KATIE             12 ODAC                 6:02.53    5:54.10  
      30.80   34.36   35.23   36.47   36.57   36.24   36.89   38.31
      35.82   33.41                                                
 16 KENNEDY, MADDIE           11 CCA                  6:02.55    5:56.35  
      32.08   34.96   35.33   35.96   35.98   36.52   36.33   36.58
      36.53   36.08                                                
 17 BROWN, LAURA              11 NORTH BALTIMORE      6:10.93    5:57.39  
      32.15   35.84   36.74   37.65   36.69   35.82   36.57   37.22
      35.13   33.58                                                
 18 PFAFF, MORGAN             11 NORTH BALTIMORE      6:18.61    5:57.83  
      32.56   35.44   35.99   37.02   36.76   35.90   36.79   36.96
      36.38   34.03                                                
 19 COOK, KATHRYN             12 ODAC                 5:56.21    5:58.35  
      33.02   35.55   36.45   36.44   36.76   36.43   36.92   36.49
      36.17   34.12                                                
 20 GALLAGHER, KATIE          11 NORTH BALTIMORE      6:12.59    6:01.12  
      32.64   35.85   36.22   37.23   36.82   36.74   36.50   37.11
      36.81   35.20                                                
 21 BOYER, KINDYL             12 WAC                  6:05.49    6:04.22  
      32.73   36.27   36.15   36.31   36.31   37.45   37.81   37.79
      37.32   36.08                                                
 22 SHRADER, JACKIE           12 NAVAL ACADEMY        6:03.93    6:05.38  
      32.60   36.02   37.09   36.96   37.44   37.61   36.94   37.35
      37.65   35.72                                                
 23 MCCLELLAN, SHANNON        11 MONOCACY             6:18.89    6:06.00  
      33.23   35.43   35.31   36.58   37.36   37.27   37.75   38.29
      38.06   36.72                                                
 24 FOLEY, LAUREN             12 NAVAL ACADEMY        6:08.71    6:09.28  
      30.53   36.06   37.03   37.27   37.66   37.52   38.12   39.19
      38.93   36.97                                                
 25 BORGERSEN, HANNE          11 MONOCACY             6:31.24    6:11.09  
      31.71   36.43   37.15   37.67   37.98   38.42   38.30   38.62
      38.38   36.43                                                
 26 HAYS, LIZ                 12 NORTH BALTIMORE      6:29.54    6:15.66  
      34.72   36.86   38.21   38.67   38.37   39.01   38.63   38.42
      37.06   35.71                                                
 27 JARDINE, BRENNA           12 MONOCACY             6:09.72    6:16.20  
      31.61   36.01   37.37   37.96   38.32   38.87   39.60   38.91
      39.50   38.05                                                
 28 SHIDELER, AMANDA          12 WAC                  6:22.26    6:17.41  
      32.44   36.53   37.62   38.33   39.39   38.84   38.93   39.10
      38.86   37.37                                                
 29 CADIGAN, MARY             12 NORTH BALTIMORE      6:35.68    6:22.81  
      33.52   37.95   39.23   39.51   40.19   38.78   40.17   39.36
      38.00   36.10                                                
 30 DAVY-COORE, KAYDRA        11 NORTH BALTIMORE      6:40.01    6:24.58  
      33.80   38.48   38.63   39.01   40.60   38.86   40.45   39.64
      39.12   35.99                                                
 31 MANTELLI, SOPHIE          11 NORTH BALTIMORE      6:45.79    6:24.75  
      33.88   38.89   38.14   39.23   38.54   39.71   39.27   39.89
      40.62   36.58                                                
 32 SHAWCROSS, BROOKE         11 WAC                  6:27.81    6:25.03  
      33.85   37.52   38.92   39.41   39.57   39.45   40.06   39.35
      39.61   37.29                                                
 33 VANKERCKHOVE, ANDIE       11 CCA                  6:24.65    6:29.07  
      34.64   36.98   39.28   39.71   39.79   40.21   39.97   39.70
      40.42   38.37                                                
 34 MORRISON, CASEY           11 COAST GUARD          6:27.85    6:29.70  
      35.23   39.16   40.25   39.82   39.42   40.15   39.91   39.98
      38.87   36.91                                                
 35 BAIN, EMILY               11 ODAC                 6:43.34    6:34.59  
      33.86   38.03   39.64   40.44   40.62   40.93   40.60   40.84
      40.35   39.28                                                
 36 SALVATORI, ISABELLA       12 NORTH BALTIMORE      6:39.24    6:38.74  
      33.40   38.16   40.05   40.46   40.79   42.48   42.11   40.95
      41.29   39.05                                                
 37 LE, JACQUELINE            11 NORTH BALTIMORE      6:50.01    6:51.22  
      34.27   40.64   42.34   43.17   42.47   42.76   43.13   42.14
      41.96   38.34                                                
 38 KOLODGIE, KAIA            11 NORTH BALTIMORE      6:59.60    6:56.83  
      33.52   40.36   42.85   43.45   42.83   44.50   44.29   45.60
      40.74   38.69                                                
 39 MARSDEN, LAUREN           11 NAVAL ACADEMY        6:02.51    7:16.80  
      37.01   42.26   44.81   45.34   44.96   45.86   45.82   44.15
      45.17   41.42                                                
 
Event 114  Boys 11-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 STEPHENS, JES             12 NORTH BALTIMORE      5:32.85    5:18.22    9  
      28.56   31.47   32.25   32.31   32.69   32.47   32.61   32.70
      32.14   31.02                                                
  2 ADAMS, MARK               12 CCA                  5:40.39    5:35.38    7  
      29.25   33.11   33.51   33.87   34.35   34.65   34.54   34.40
      34.59   33.11                                                
  3 KALISZ, CHASE             11 NORTH BALTIMORE      6:02.88    5:36.08    6  
      31.09   34.47   34.73   34.71   34.86   34.06   33.20   33.59
      32.84   32.53                                                
  4 TUTEN, CALEB              12 NORTH BALTIMORE      5:55.81    5:37.35    5  
      30.32   33.19   34.21   34.93   35.36   35.00   33.89   34.02
      33.44   32.99                                                
  5 BISSELL, LOGAN            12 COAST GUARD          5:46.04    5:39.59    4  
      29.37   33.81   34.28   34.13   34.89   35.48   35.04   34.94
      34.47   33.18                                                
  6 BAILEY, PEYTON            11 COAST GUARD          6:21.64    5:46.03    3  
      30.52   34.06   35.67   35.17   35.29   36.20   35.87   36.39
      33.72   33.14                                                
  7 SMITH-JONES, AUSTIN       12 NAVAL ACADEMY        5:51.66    6:01.32    2  
      31.00   35.94   36.72   36.27   37.26   37.03   37.56   37.38
      36.89   35.27                                                
  8 LYNN, GARRET              11 WAC                  5:57.94    6:03.15    1  
      32.19   36.46   38.14   37.78   37.49   37.62   35.90   37.79
      36.69   33.09                                                
  9 ELIAS, ALEX               12 NORTH BALTIMORE      6:22.83    6:11.67  
      32.00   36.88   38.14   38.64   39.10   39.01   38.43   38.06
      37.10   34.31                                                
 10 BLACKWOOD, JOSEPH         12 ODAC                 6:30.00    6:12.53  
      32.33   38.51   38.22   37.89   39.08   37.31   38.70   39.04
      37.80   33.65                                                
 11 HENDRICKS, TIM            12 COAST GUARD          6:22.29    6:12.62  
      32.98   36.80   38.16   38.65   38.54   39.06   38.51   38.10
      37.52   34.30                                                
 12 WILLIAMS, CHASE           11 ODAC                 6:12.95    6:18.78  
      33.24   37.70   39.64   38.69   39.26   38.56   38.22   38.45
      38.24   36.78                                                
 13 DROSSNER, JACOB           11 NORTH BALTIMORE      6:29.42    6:23.52  
      33.05   37.86   39.15   39.62   40.29   39.18   40.32   39.27
      38.65   36.13                                                
 14 MORROW, MICHAEL           11 NORTH BALTIMORE      6:24.96    6:23.61  
      32.64   38.17   37.58   40.00   39.37   40.91   40.59   39.84
      39.50   35.01                                                
 15 MATTHEISS, SCOTT          12 NORTH BALTIMORE      6:45.01    6:35.39  
      35.27   39.98   41.83   40.28   40.60   41.25   40.20   41.04
      38.80   36.14                                                
 16 OWEN, JOEL                11 WAC                  6:49.27    6:41.45  
      34.26   38.91   39.91   39.24   41.12   42.22   41.48   41.03
      42.58   40.70                                                
 17 HICKEY, COLLIN            12 NORTH BALTIMORE      7:06.01    6:46.31  
      35.47   40.71   42.40   42.74   41.32   42.06   42.31   41.43
      41.18   36.69                                                
 18 FREEMAN, WILLIAM          12 QDD                  8:38.53    6:58.94  
      35.10   41.80   42.90   43.13 1:26.74                   43.55
    1:22.06                                                        
 19 MULLALLY, SEAN            11 NORTH BALTIMORE      7:30.68    7:11.47  
      35.65   42.10   43.42   44.30   44.24   45.43   44.49   46.00
      44.44   41.40                                                
 -- MELNIK, TEDDY             11 CCA                  7:01.15         NS  
 
Event 115  Girls 10 & Under 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 NORTH BALTIMORE AQUATIC CLUB  'A'                 4:15.94    4:10.22   18  
     1) SURHOFF, JORDAN 10              2) RUNK, GABRIELLE 10             
     3) PARSONS, DEANNA 10              4) BROWN, MADISON 10              
       29.30  1:00.71    28.99  1:01.25    31.28  1:05.25    30.26  1:03.01
  2 NORTH BALTIMORE AQUATIC CLUB  'B'                 4:38.44    4:30.14   14  
     1) PALTELL, KATHERINE 10           2) BIXLER, ALYSSA 9               
     3) VIOHL, MEGAN 10                 4) NORTH, JESSE 10                
       32.22  1:07.61    32.38  1:09.39    31.76  1:07.33    31.18  1:05.81
  3 MONOCACY AQUATIC CLUB  'A'                        4:35.93    4:32.27   12  
     1) MANNING, MARGOT 10              2) MARUCA, BRITTANY 10            
     3) HYRKAS, CHRISTINA 10            4) JAMES, LAUREN 9                
       31.45  1:06.05    32.90  1:11.54    31.42  1:06.18    31.96  1:08.50
  4 COAST GUARD BLUE DOLPHINS  'A'                    4:41.44    4:35.23   10  
     1) GHARBO, ALEX 10                 2) BARLEY, VICTORIA 10            
     3) HOPPE, REBECCA 10               4) HANNA, MCKAY 10                
       32.78  1:09.89    32.60  1:06.65    31.97  1:07.26    34.44  1:11.43
  5 OLD DOMINION AQUATIC CLUB  'A'                    4:49.85    4:46.37    8  
     1) HABEEB, HANNAH 9                2) PLOWMAN, EMILY 10              
     3) WILLIAMS, LOREN 9               4) ESCOBAR, MARY BERNADETTE 9     
       32.11  1:07.96    32.66  1:11.39    33.62  1:13.59    34.04  1:13.43
  6 OLD DOMINION AQUATIC CLUB  'B'                    5:05.61    4:57.39    6  
     1) SUTTON, HANNAH 10               2) CLARY, CAROLINE 10             
     3) BURNS, JENINE 10                4) WILLIAMS, LOGAN 9              
       35.27  1:13.29    34.43  1:13.76    34.66  1:14.07    35.43  1:16.27
  7 QDD SWIM TEAM  'A'                                5:07.76    5:03.56    4  
     1) KELLY, EMILY 9                  2) MINICK, EMILY 9                
     3) PEZZA, HANNAH 9                 4) TURNER, HEIDI 10               
       33.89  1:13.12    38.31  1:22.73    36.78  1:18.48    31.08  1:09.23
 -- CARTER CENTER AQUATICS  'A'                       5:00.85         NS  
     1) CASOLA, GRACE 10                2) HANS, SARAH 10                 
     3) BROADWELL, KELSEY 10            4) BLACK, GRACE 10                
 -- SHARKS SWIM TEAM  'A'                             5:34.78         NS  
     1) FRIAS, CRISTINA 9               2) CLOUD, JACLYN 9                
     3) ROGERS, SARA 9                  4) CARROLL, NATALIE 10            
 
Event 116  Boys 10 & Under 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 NORTH BALTIMORE AQUATIC CLUB  'A'                 4:32.37    4:31.26   18  
     1) SILVERMAN, IAN 10               2) KOHLER, CHRIS 10               
     3) TATE, MASON 9                   4) COSGAREA, ALEC 10              
       29.59  1:01.76    34.64  1:11.38    32.89  1:10.67    31.78  1:07.45
  2 MONOCACY AQUATIC CLUB  'A'                        5:02.11    4:46.77   14  
     1) KOLOVICH, EVAN 10               2) HOWARD, ANDREW 10              
     3) REYNOLDS, MITCH 9               4) COLKET, THOMAS 10              
       29.20  1:01.72    35.37  1:17.26    35.31  1:15.97    33.81  1:11.82
  3 CARTER CENTER AQUATICS  'A'                       4:50.61    4:49.27   12  
     1) BRITT, HUNTER 10                2) ADAMS, JARED 10                
     3) KENNEDY, BEN 10                 4) RUSSO, DOMINIC 9               
       33.59  1:10.58    36.07  1:16.07    34.33  1:13.13    33.01  1:09.49
  4 QDD SWIM TEAM  'A'                                4:42.81    4:53.62   10  
     1) DOYLE, BRANDON 9                2) CAMPBELL, HENRY 9              
     3) CAMPBELL, LOGAN 10              4) MERNIN, ETHAN 10               
       34.05  1:15.42    35.48  1:14.28    34.91  1:14.71    31.84  1:09.21
  5 OLD DOMINION AQUATIC CLUB  'A'                    5:25.78    5:21.36    8  
     1) BALDERSTON, JAMES 10            2) GUEVARA, BRANDON 10            
     3) DANIELSON, MAX 10               4) MCCONNELL, LOGAN 10            
       33.58  1:11.42    37.86  1:21.13    37.85  1:20.48    40.49  1:28.33
 
Event 117  Girls 11-12 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 NORTH BALTIMORE AQUATIC CLUB  'A'                 3:59.18    3:52.33   18  
       28.15    58.63    27.84    58.20    27.43    58.16    27.63    57.34
  2 OLD DOMINION AQUATIC CLUB  'A'                    3:57.44    3:52.53   14  
     1) LOPER, MADDIE 12                2) WHITE, SARAH 12                
     3) THOMAS, KATIE 12                4) SPICHER, REBECCA 12            
       28.50    58.77    27.52    57.00    29.03    59.92    26.99    56.84
  3 QDD SWIM TEAM  'A'                                4:01.00    3:59.73   12  
     1) BOYLE, CASIE 12                 2) FRALEN, KATIE 12               
     3) KELLY, ANNA 12                  4) MACDONALD, ABBY 11             
       28.28    58.34    28.54  1:00.21    29.17    59.85    28.85  1:01.33
  4 MONOCACY AQUATIC CLUB  'A'                        4:05.38    4:00.06   10  
     1) ROSSICK, CHELSEA 11             2) BORGERSEN, HANNE 11            
     3) JAMES, DANIELLE 12              4) HYRKAS, NIKKI 12               
       27.92    58.80    28.88  1:01.96    28.42    59.88    28.74    59.42
  5 COAST GUARD BLUE DOLPHINS  'A'                    4:02.14    4:02.01    8  
     1) JOHNSON, HEATHER 12             2) WARD, COLLEEN 12               
     3) CARNER, AMANDA 12               4) O'CONNELL, KATIE 12            
       28.36  1:07.91    20.27    52.29    29.16  1:00.88    28.14  1:00.93
  6 CARTER CENTER AQUATICS  'A'                       4:14.89    4:05.25    6  
     1) CRAWFORD, JACKIE 11             2) BAIR, JILL 12                  
     3) KENNEDY, MADDIE 11              4) CAMPBELL, KATIE 12             
       29.45  1:00.90    28.44  1:01.58    29.30  1:01.85    28.94  1:00.92
  7 WILLIAMSBURG AQUATIC CLUB  'A'                    4:09.77    4:06.30    4  
     1) MURPHY, BETH 12                 2) SHIDELER, AMANDA 12            
     3) FREELAND, OLIVIA 11             4) SHAWCROSS, BROOKE 11           
       28.57    58.45    29.08  1:01.94    29.59  1:02.52    30.32  1:03.39
  8 OLD DOMINION AQUATIC CLUB  'B'                    4:21.74    4:16.01    2  
     1) ZIELINSKI, KRISTEN 12           2) PHILLIPS, HAILEIGH 12          
     3) LOUD, SHANNON 11                4) COOK, KATHRYN 12               
       30.48  1:03.82    31.37  1:05.12    30.69  1:05.02    30.00  1:02.05
  9 COAST GUARD BLUE DOLPHINS  'B'                    4:33.05    4:23.68  
     1) MEYERS, KRISTA 12               2) CIRILLO, CAROLINE 11           
     3) MORRISON, CASEY 11              4) WHITE, KAITLYN 11              
       29.75  1:03.03    31.97  1:09.71    32.48  1:14.91    23.23    56.03
 -- NORTH BALTIMORE AQUATIC CLUB  'B'                 4:11.21         DQ  
     1) YOHE, TARA 12                   2) BIXLER, CAROLINE 11            
     3) BROWN, LAURA 11                 4)                                
       28.78  1:00.11    29.34  1:03.61    29.58  1:02.08    28.72    59.47
 -- SHARKS SWIM TEAM  'A'                             4:37.82         NS  
     1) FRIAS, MARIANA 12               2) VORSELEN, TESS 12              
     3) CARLSON BRATTON, KAYLA 11       4) IKE, CAROLINE 11               
 
Event 118  Boys 11-12 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 COAST GUARD BLUE DOLPHINS  'A'                    3:57.33    3:53.58   18  
     1) KEGELMAN, CHRIS 12              2) HARTMAN, BRYCE 11              
     3) BAILEY, PEYTON 11               4) BISSELL, LOGAN 12              
       27.79    58.28    27.65    58.51    27.62    59.50    27.06    57.29
  2 CARTER CENTER AQUATICS  'A'                       4:08.64    4:01.09   14  
     1) BRITT, AUSTIN 12                2) ADAMS, MARK 12                 
     3) VANCE, ALEX 12                  4) RUSSO, SALVATORE 11            
       28.11  1:00.12    26.95    56.32    30.61  1:04.77    28.29    59.88
  3 NORTH BALTIMORE AQUATIC CLUB  'A'                 4:06.41    4:02.76   12  
     1) KALISZ, CHASE 11                2) DROSSNER, JACOB 11             
     3) STEPHENS, JES 12                4) TUTEN, CALEB 12                
       27.50    57.36    28.56    59.42    29.44  1:02.53    29.83  1:03.45
  4 WILLIAMSBURG AQUATIC CLUB  'A'                    4:07.84    4:04.43   10  
     1) LYNN, GARRET 11                 2) HEWITT, JOEY 12                
     3) COLLEY, BEN 12                  4) MARSTON, GEOFF 11              
       29.11  1:00.88    28.23    58.77    29.40  1:03.87    28.78  1:00.91
  5 MONOCACY AQUATIC CLUB  'A'                        4:13.89    4:06.09    8  
     1) KIM, MICHAEL 12                 2) SHANDRENKO, ARTEM 12           
     3) SOUTHERN, KENT 12               4) KIM, JEREMY 11                 
       29.86  1:02.44    27.12    57.31    28.30  1:00.14    32.33  1:06.20
  6 COAST GUARD BLUE DOLPHINS  'B'                    4:17.60    4:10.85    6  
     1) BOWLES, CHARLEY 11              2) MASTRACCI, TIM 12              
     3) HENDRICKS, TIM 12               4) PICKARD, JACK 11               
       30.90  1:03.67    28.94  1:01.01    30.77  1:04.36    29.17  1:01.81
  7 QDD SWIM TEAM  'A'                                4:32.61    4:25.55    4  
     1) MCGRORY, REILLY 11              2) MINICK, GRANT 12               
     3) MUSTAFA, ADAM 11                4) FREEMAN, WILLIAM 12            
       31.10  1:05.17    31.28  1:14.73    24.75  1:00.35    29.62  1:05.30
  8 OLD DOMINION AQUATIC CLUB  'A'                    4:32.95    4:33.66    2  
     1) BLACKWOOD, JOSEPH 12            2) WILLIAMS, CHASE 11             
     3) QUAST, NATHANIEL 12             4) DINGMAN, CHRISTOPHER 12        
       30.33  1:05.10    31.45  1:07.94    33.74  1:10.36    32.39  1:10.26
 
Event 119  Girls 13-14 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 NORTH BALTIMORE AQUATIC CLUB  'A'                 3:35.66    3:29.54   18  
     1) LEE, FELICIA 13                 2) STAUB, ANDREA 13               
     3) KREBS, JESSIE 13                4) HARRIS, LAURA 13               
       24.73    51.45    25.71    53.38    25.09    53.12    24.08    51.59
  2 WILLIAMSBURG AQUATIC CLUB  'A'                    3:48.35    3:45.47   14  
     1) PITTMAN, CATIE 14               2) SCHWEITZER, HALEY 13           
     3) ROWLEY, MEAGHAN 13              4) WHEELOCK, MEGHAN 14            
       27.29    57.16    27.25    57.15    26.67    56.47    26.30    54.69
  3 MONOCACY AQUATIC CLUB  'A'                        3:49.13    3:46.35   12  
     1) YEH, JOANNA 13                  2) ROSSICK, KATELYN 13            
     3) LONG, ALLY 14                   4) VAN-DERPOEL, BROOKE 13         
       26.96    55.84    26.23    56.08    26.79    57.09    26.83    57.34
  4 OLD DOMINION AQUATIC CLUB  'A'                    3:54.55    3:49.67   10  
     1) WARE, CATHERINE 14              2) BURGHARDT, EMILY 14            
     3) PINE, CAITLIN 14                4) FOLEY, CAITLIN 14              
       27.80    57.81    27.47    58.00    27.55    58.95    25.94    54.91
  5 COAST GUARD BLUE DOLPHINS  'A'                    3:50.64    3:51.68    8  
     1) MELO, MEREDITH 13               2) MCCARTER, AMANDA 14            
     3) LAVAY, EMILY 13                 4) WENTZEL, ASHLEY 14             
       27.87    58.18    27.71    58.86    27.05    58.32    26.61    56.32
  6 WILLIAMSBURG AQUATIC CLUB  'B'                    3:55.90    3:53.22    6  
     1) LOCKWOOD, VALLERIE 13           2) FREELAND, LAUREN 14            
     3) TAMBONE, CHRISTIANA 14          4) PETERSON, SCOOBY 13            
       27.37    57.30    27.71    58.53    27.48    58.46    28.09    58.93
  7 CARTER CENTER AQUATICS  'A'                       3:58.61    4:03.88    4  
     1) AHERON, GRACE 14                2) MARTIN, ALLISON 14             
     3) WARYOLD, MEGHAN 14              4) SLOWIKOWSKI, MONIKA 14         
       30.32  1:03.05    27.68    58.78    30.39  1:10.20    21.65    51.85
 -- NORTH BALTIMORE AQUATIC CLUB  'B'                 3:44.96         DQ  
     1) CARTER, CAITLIN 13              2) MCBRIEN, KRISTEN 14            
     3) OBERLANDER, MORGAN 14           4) KUCHERICH, JULIA 13            
       27.03    55.55    26.60    55.65    26.13    54.89    26.26    54.53
 
Event 120  Boys 13-14 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 NORTH BALTIMORE AQUATIC CLUB  'A'                 3:31.52    3:29.59   18  
     1) THOMAS, MICHAEL 14              2) RODDY, SEAN 14                 
     3) COSGAREA, ANDREW 13             4) KRAMER, CHRIS 14               
       25.69    52.65    16.33    51.15    26.25    53.98    24.85    51.81
  2 COAST GUARD BLUE DOLPHINS  'A'                    3:37.16    3:32.71   14  
     1) CROCKETT, DREW 14               2) LEROSE, BEN 14                 
     3) CIRILLO, CHRIS 14               4) MASTRACCI, BRIAN 14            
       25.97    54.05    25.29    53.56    24.98    52.89    24.47    52.21
  3 NAVAL ACADEMY AQUATIC CLUB  'A'                   3:39.80    3:35.29   12  
       25.69    52.75    26.11    54.83    26.20    55.30    24.51    52.41
  4 OLD DOMINION AQUATIC CLUB  'A'                    3:41.28    3:39.15   10  
     1) TAYLOR, ALEX 14                 2) JOHNSON, TIM 14                
     3) LACY, REX 14                    4) GUZIK, ELI 13                  
       25.25    52.34    24.57    51.82    25.60    53.97    28.49  1:01.02
  5 CARTER CENTER AQUATICS  'A'                       3:48.60    3:45.19    8  
     1) THORNHILL, ALAN 13              2) EWOLDT, NATHAN 13              
     3) MUNSON, LUKE 13                 4) LEIPZIG, JORDAN 13             
       25.64    53.29    26.37    55.25  1:03.14  1:28.26    28.41    28.39
  6 COAST GUARD BLUE DOLPHINS  'B'                    3:52.66    3:51.17    6  
     1) JOLISSAINT, JOE 13              2) MCCORMICK, SEAN 14             
     3) HARKINS, GRANT 14               4) SKIPPER, ADAM 14               
       26.30    56.48    28.02  1:00.41    28.37  1:00.03    25.63    54.25
 -- NORTH BALTIMORE AQUATIC CLUB  'B'                 3:45.68         NS  
 
Event 121  Girls Open 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 NORTH BALTIMORE AQUATIC CLUB  'A'                 3:30.50    3:25.88   18  
     1) HOFF, KATIE 16                  2) DELP, KRISTINA 17              
     3) KNAPIK, ASHLEY 17               4) KING, MICHELE 17               
       23.80    48.82    25.09    52.73    25.81    54.24    23.63    50.09
  2 QDD SWIM TEAM  'A'                                3:37.53    3:33.63   14  
     1) PERKS, CAITLIN 15               2) AMEEN, SARAH 17                
     3) KALNINS, DANA 15                4) HARRISON, CAITLYN 15           
       25.56    52.82    25.77    54.02    25.29    53.23    25.45    53.56
  3 WILLIAMSBURG AQUATIC CLUB  'A'                    3:36.34    3:35.77   12  
     1) LINKENAUGER, ANNA 17            2) HOLLOWAY, MEAGHAN 15           
     3) MURPHY, KATE 17                 4) MURPHY, SARAH 16               
       26.43    54.68    25.74    53.87    25.05    52.50    26.32    54.72
  4 CARTER CENTER AQUATICS  'A'                       3:38.15    3:38.53   10  
     1) HART, MARY ANNE 15              2) CHILDRESS, LAUREN 16           
     3) SABLIK, JULIE 18                4) AHERON, GRACE 14               
       27.01    56.22    25.95    54.23    26.43    55.38    24.91    52.70
  5 MONOCACY AQUATIC CLUB  'A'                        3:42.23    3:40.44    8  
     1) MEYER, ABBY 17                  2) ROUMELIOTIS, HOLLY 15          
     3) AICHELE, ALLISON 17             4) CARROLL, KATIE 17              
       26.88    56.11    26.73    55.63    26.67    55.26    25.64    53.44
  6 OLD DOMINION AQUATIC CLUB  'A'                    3:41.41    3:42.21    6  
     1) MIHALKO, MARY MARGARET 16       2) ACKERMANN, NORA 18             
     3) BITTNER, MEGAN 17               4) WANNAMAKER, MILLIE 17          
       26.37    54.87    18.75    56.07    26.45    55.29    26.26    55.98
  7 COAST GUARD BLUE DOLPHINS  'A'                    3:39.31    3:42.56    4  
     1) DAVIS, HANNAH 16                2) WILCOX, SARAH 17               
     3) DOUGLAS, KERRY 17               4) HARTMAN, JACKIE 16             
       25.44    53.23    27.26    57.15    27.22    57.21    26.40    54.97
  8 QDD SWIM TEAM  'B'                                3:45.60    3:44.58    2  
     1) ALLES, COURTNEY 17              2) NORMAN, JENNIFER 16            
     3) DUNN, JESSICA 15                4) REIGHTLER, KELLY 15            
       26.63    55.07    26.36    55.98    27.04    56.76    26.72    56.77
  9 COAST GUARD BLUE DOLPHINS  'B'                    3:48.14    3:45.91  
     1) SWEETNAM, HOPE 16               2) HOM, MOLLY 15                  
     3) SCHISA, MICHELLE 16             4) LEWIS, KIM 17                  
       26.98    55.48    27.32    58.22    26.80    56.13    26.77    56.08
 10 WILLIAMSBURG AQUATIC CLUB  'B'                    3:43.94    3:53.08  
     1) EVANS, STEPHANIE 18             2) STEWART, SARA 17               
     3) BACON, HOLLY 17                 4) FOURNIER, LINDSAY 17           
       28.37    59.05    26.64    55.28    27.34    58.37    28.69  1:00.38
 11 OLD DOMINION AQUATIC CLUB  'B'                    3:55.09    3:53.36  
     1) SYDNOR, LANIER 15               2) BIALORUCKI, KRISSY 17          
     3) TALKINGTON, ERIN 17             4) PORTER, JULIANA 15             
       27.67    57.87    27.16    57.71    27.22    57.79    27.71    59.99
 12 CARTER CENTER AQUATICS  'B'                       3:51.09    3:57.06  
     1) BLACK, ELIZABETH 15             2) MARTIN, ALLISON 14             
     3) WEBB, KELSEY 16                 4) VANKERCKHOVE, DANI 15          
       28.15    58.94    16.98  1:01.68    27.47    58.61    27.65    57.83
 -- SHARKS SWIM TEAM  'B'                             3:55.60         NS  
     1) WATERS, CIARA 15                2) CARROLL, JENNA 15              
     3) COHEN, RACHEL 15                4) GEOTES, NICOLE 15              
 -- NORTH BALTIMORE AQUATIC CLUB  'B'                 3:37.50         NS  
 -- SHARKS SWIM TEAM  'A'                             3:45.56         NS  
     1) WALTER, LINDSAY 17              2) HERNANDEZ, MELANIE 16          
     3) LYNCH, KATIE 14                 4) CARSON, KELSEY 16              
 
Event 122  Boys Open 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 CARTER CENTER AQUATICS  'A'                       3:12.69    3:07.57   18  
     1) STOWERS, JARED 17               2) ANDERSON, JORDAN 18            
     3) CHANDLER, COREY 17              4) LYNCH, KEVIN 18                
       22.61    46.80    22.38    47.57    21.73    46.13    22.03    47.07
  2 NORTH BALTIMORE AQUATIC CLUB  'A'                 3:18.50    3:10.19   14  
     1) WEINBERG, SHAUN 17              2) SPATH, KEVIN 16                
     3) SURHOFF, AUSTIN 15              4) HILLS, RICHARD 16              
       22.97    47.77    22.42    47.86    22.17    47.20    22.56    47.36
  3 COAST GUARD BLUE DOLPHINS  'A'                    3:12.71    3:14.67   12  
     1) CROSS, JOEL 22                  2) HARKINS, BRENT 16              
     3) WILCOX, MASON 15                4) HARKINS, SCOTT 18              
       22.63    46.94    23.28    49.79    23.34    49.17    22.63    48.77
  4 WILLIAMSBURG AQUATIC CLUB  'A'                    3:15.65    3:17.40   10  
     1) SHERMAN, ETHAN 17               2) DUNN, B.J. 16                  
     3) BAUMLER, MATTHEW 15             4) FIELD, PARKER 16               
       23.00    48.54    24.19    50.72    23.00    49.39    23.00    48.75
  5 OLD DOMINION AQUATIC CLUB  'A'                    3:18.07    3:20.03    8  
     1) GANGWER, CHAD 17                2) HELSABECK, JASON 18            
     3) ESCOBAR, BERNARD 15             4) MILTNER, CHARLIE 17            
       23.39    48.85    23.50    49.64    24.53    52.11    23.48    49.43
  6 QDD SWIM TEAM  'A'                                3:27.79    3:21.99    6  
     1) KOEHR, KEVIN 17                 2) KIRK, KYLE 17                  
     3) GRAUMANN, RYAN 15               4) COOK, NEVIN 16                 
       23.57    49.46    24.78    51.97    24.42    51.02    23.50    49.54
  7 CARTER CENTER AQUATICS  'B'                       3:28.11    3:22.43    4  
     1) VAUGHN, BROCK 15                2) LYSTASH, J.R. 16               
     3) ADAMS, DREW 16                  4) MUNSON, KEVIN 16               
       24.51    51.50    24.08    50.45    24.52    52.20    23.07    48.28
  8 NAVAL ACADEMY AQUATIC CLUB  'A'                   3:19.32    3:25.76    2  
       23.55    49.83    24.23    51.49    24.40    51.46    25.21    52.98
  9 COAST GUARD BLUE DOLPHINS  'B'                    3:25.92    3:26.46  
     1) RICHARDSON, DWIGHT 17           2) HENNESSY, KEVIN 17             
     3) CARTER, LAKE 15                 4) O'SULLIVAN, JACOB 16           
       24.05    51.15    24.38    51.05    25.13    52.12    24.37    52.14
 10 MONOCACY AQUATIC CLUB  'A'                        3:26.05    3:27.89  
     1) YEH, ASAPH 15                   2) KIM, JOSHUA 15                 
     3) REIDLER, FRANK 14               4) HOGAN, JOHN 17                 
       25.90    54.56    24.96    52.09    24.79    52.62    23.28    48.62
 11 OLD DOMINION AQUATIC CLUB  'B'                    3:28.09    3:28.71  
     1) CULP, MIKE 16                   2) DONEGAN, SEAN 17               
     3) DEPPE, WALT 15                  4) GUZIK, CALEB 15                
       24.89    52.06    24.68    52.00    25.00    52.47    24.37    52.18
 -- SHARKS SWIM TEAM  'B'                             3:52.01         NS  
     1) SALEH, MOMO 15                  2) HOPKINS, CHRISTOPHER 14        
     3) SORENSON, TOM 13                4) WHITE, THOMAS 17               
 -- WILLIAMSBURG AQUATIC CLUB  'B'                    3:26.15         NS  
 -- NORTH BALTIMORE AQUATIC CLUB  'B'                 3:24.50         NS  
 -- SHARKS SWIM TEAM  'A'                             3:24.77         NS  
     1) MADWED, DANIEL 16               2) WADE, ANDREW 16                
     3) OSORIO, FELIPE 15               4) WHITE, PATRICK 15              

ADVERTISEMENT


ADVERTISEMENT