ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
--- Results, Rankings, and Records ---
Michigan Girls Division I High School State
11/22/2005-11/22/2005
Ypsilanti, Michigan USA

Hy-Tek's Meet Manager 11/19/2005 04:11 PM
                              MHSAA Division One                               
                    Girls Swimming and Diving Championships                    
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        Pool: P 1:42.78        2005 Ann Arbor Pioneer, Pioneer                 
    Combined: C 1:42.78        2005 Ann Arbor Pioneer, Pioneer                 
       Div 1: D 1:42.78     11/2005 Ann Arbor Pioneer, Pioneer                 
  2004 Champ:   1:43.86             Ann Arbor Pioneer                          
                1:57.99  D-1
 Meet Qualifying:  1:57.99
    School                                      Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Ann Arbor Pioneer  'A'                      1:42.78    1:43.63 D-1     40  
     1) Cohagen, Ashley 9               2) Ellis, Carlye 11               
     3) Kelly, Margaret 12              4) Cole, Leigh 12                 
       27.18    28.84    24.25    23.36                                    
  2 Farmington Hills Mercy  'A'                 1:50.07    1:50.59 D-1     34  
     1) Edson, Kelsey M 10              2) Shimskey, Caley 10             
     3) Crowley, Elena 12               4) Noble, Meg L 12                
       28.02    31.54    26.64    24.39                                    
  3 Livonia Stevenson  'A'                      1:51.26    1:50.64 D-1     32  
     1) Gordon, Marisa 12               2) Marecki, Brynn 10              
     3) Polkowski, Anna 11              4) Timson, Laura 10               
       28.57    30.31    27.17    24.59                                    
  4 Zeeland  'A'                                1:51.53    1:51.18 D-1     30  
     1) Ludema, Sarah 12                2) Van Kampen, Alison 12          
     3) Snyder, Brittany 10             4) Stears, Julie Ann 9            
       27.53    30.86    27.90    24.89                                    
  5 Holland  'A'                                1:51.75    1:51.77 D-1     28  
     1) Bell, Diane 11                  2) Griffore, Angie 11             
     3) Meyer, Caroline 9               4) Lawless, Megan 12              
       29.32    30.70    27.33    24.42                                    
  6 Monroe  'A'                                 1:52.53    1:52.63 D-1     26  
     1) Heiser, Heidi 10                2) Smith, Kirsten 9               
     3) Thompson, Amanda 11             4) Merz, Carilyn 12               
       30.19    31.19    26.14    25.11                                    
  7 Rochester Adams  'A'                        1:52.35    1:53.20 D-1     24  
     1) Lewerenz, Sasha 12              2) Wiese, Chelsea 10              
     3) Boyle, Christine 12             4) Riviera, Hannah 10             
       27.66    33.02    27.59    24.93                                    
 -- Clarkston  'A'                              1:52.34         DQ        
     1) Seiple, Christine 9             2) Simpson, Molli 9               
     3) Keen, Kandice 11                4) Vela, Alyssa 10                
       29.38    31.29    28.45    24.28                                    
B - Final
  9 Grosse Pointe South  'A'                    1:53.23    1:53.08 D-1     18  
     1) Jenzen, Sarah 11                2) Dunaway, Jennifer 10           
     3) Johnson, Stephanie 12           4) Grady, Kim 12                  
       30.05    30.74    27.38    24.91                                    
 10 East Kentwood  'A'                          1:52.97    1:53.88 D-1     14  
     1) Hogle, Elaina 12                2) Terrien, Julia 10              
     3) Johnson, Olivia 11              4) Baker, Taylor 12               
       28.35    32.25    27.90    25.38                                    
 11 Holt  'A'                                   1:54.71    1:54.27 D-1     12  
     1) Wilson, Morgan 10               2) Pohl, Joanne 9                 
     3) Brockhaus, Kara 11              4) Howley, Lindsey 12             
       29.88    32.08    26.83    25.48                                    
 12 Farmington  'A'                             1:54.06    1:55.15 D-1     10  
     1) Ueda, Ayumi 12                  2) Vial, Allison 11               
     3) Tyler, Molly 9                  4) Baughman, Kim 11               
       29.85    32.82    28.38    24.10                                    
 13 Ann Arbor Huron  'A'                        1:54.65    1:55.49 D-1      8  
     1) Downing, Melissa 10             2) Gorine, Allison 12             
     3) Everett, Katie 10               4) Smith, Allison 11              
       29.88    31.96    28.38    25.27                                    
 14 Holland West Ottawa  'A'                    1:54.45    1:55.71 D-1      6  
     1) Edgley, Kaitlyn 12              2) Huber, Hannah 11               
     3) Maj, Claudia 12                 4) DeShaw, Elyse 9                
       29.44    32.02    27.49    26.76                                    
 15 Saginaw Heritage  'A'                       1:54.48    1:55.86 D-1      4  
     1) Bowman, Billi 11                2) Collins, Ashley 11             
     3) Brown, Andrea 10                4) Hilk, Samantha 10              
       29.75    32.71    28.14    25.26                                    
 16 Novi  'A'                                   1:54.30    1:56.65 D-1      2  
     1) Schramm, Julie 11               2) Tamura, Yukie 9                
     3) Abel, Kerry 9                   4) Hapanowicz, Dana 10            
       30.58    34.40    26.32    25.35                                    
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        Pool: P 1:42.78        2005 Ann Arbor Pioneer, Pioneer                 
    Combined: C 1:42.78        2005 Ann Arbor Pioneer, Pioneer                 
       Div 1: D 1:42.78     11/2005 Ann Arbor Pioneer, Pioneer                 
  2004 Champ:   1:43.86             Ann Arbor Pioneer                          
                1:57.99  D-1
 Meet Qualifying:  1:57.99
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Ann Arbor Pioneer  'A'                            1:46.06    1:42.78PD-1    
     1) Cohagen, Ashley 9               2) Ellis, Carlye 11               
     3) Kelly, Margaret 12              4) Cole, Leigh 12                 
       26.82    28.54    24.16    23.26                                    
  2 Farmington Hills Mercy  'A'                       1:52.85    1:50.07 D-1    
     1) Edson, Kelsey M 10              2) Shimskey, Caley 10             
     3) Crowley, Elena 12               4) Noble, Meg L 12                
       28.06    31.22    26.85    23.94                                    
  3 Livonia Stevenson  'A'                            1:51.06    1:51.26 D-1    
     1) Gordon, Marisa 12               2) Marecki, Brynn 10              
     3) Polkowski, Anna 11              4) Timson, Laura 10               
       28.37    30.51    27.41    24.97                                    
  4 Zeeland  'A'                                      1:52.59    1:51.53 D-1    
     1) Ludema, Sarah 12                2) Van Kampen, Alison 12          
     3) Snyder, Brittany 10             4) Stears, Julie Ann 9            
       27.85    30.38    28.35    24.95                                    
  5 Holland  'A'                                      1:52.80    1:51.75 D-1    
     1) Bell, Diane 11                  2) Griffore, Angie 11             
     3) Meyer, Caroline 9               4) Lawless, Megan 12              
       29.23    30.46    27.61    24.45                                    
  6 Clarkston  'A'                                    1:54.17    1:52.34 D-1    
     1) Seiple, Christine 9             2) Simpson, Molli 9               
     3) Keen, Kandice 11                4) Vela, Alyssa 10                
       29.02    31.17    27.84    24.31                                    
  7 Rochester Adams  'A'                              1:54.79    1:52.35 D-1    
     1) Lewerenz, Sasha 12              2) Wiese, Chelsea 10              
     3) Boyle, Christine 12             4) Riviera, Hannah 10             
       27.34    32.57    27.66    24.78                                    
  8 Monroe  'A'                                       1:55.45    1:52.53 D-1    
     1) Heiser, Heidi 10                2) Smith, Kirsten 9               
     3) Thompson, Amanda 11             4) Merz, Carilyn 12               
       30.23    30.93    26.36    25.01                                    
-------------------------------------------------------------------------
  9 East Kentwood  'A'                                1:54.80    1:52.97 D-1    
     1) Hogle, Elaina 12                2) Terrien, Julia 10              
     3) Johnson, Olivia 11              4) Baker, Taylor 12               
       27.97    32.41    27.53    25.06                                    
 10 Grosse Pointe South  'A'                          1:55.06    1:53.23 D-1    
     1) Jenzen, Sarah 11                2) Dunaway, Jennifer 10           
     3) Johnson, Stephanie 12           4) Grady, Kim 12                  
       30.03    30.66    27.63    24.91                                    
 11 Farmington  'A'                                   1:55.90    1:54.06 D-1    
     1) Ueda, Ayumi 12                  2) Vial, Allison 11               
     3) Tyler, Molly 9                  4) Baughman, Kim 11               
       29.25    33.08    28.14    23.59                                    
 12 Novi  'A'                                         1:55.10    1:54.30 D-1    
     1) Schramm, Julie 11               2) Rudzinski, Mary 11             
     3) Abel, Kerry 9                   4) Hapanowicz, Dana 10            
       29.62    32.66    26.48    25.54                                    
 13 Holland West Ottawa  'A'                          1:53.46    1:54.45 D-1    
     1) Edgley, Kaitlyn 12              2) Huber, Hannah 11               
     3) Maj, Claudia 12                 4) DeShaw, Elyse 9                
       28.50    32.48    27.33    26.14                                    
 14 Saginaw Heritage  'A'                             1:55.42    1:54.48 D-1    
     1) Bowman, Billi 11                2) Collins, Ashley 11             
     3) Brown, Andrea 10                4) Hilk, Samantha 10              
       29.41    32.12    28.00    24.95                                    
 15 Ann Arbor Huron  'A'                              1:57.31    1:54.65 D-1    
     1) Downing, Melissa 10             2) Gorine, Allison 12             
     3) Everett, Katie 10               4) Smith, Allison 11              
       29.59    32.24    28.16    24.66                                    
 16 Holt  'A'                                         1:53.30   J1:54.71 D-1    
     1) Wilson, Morgan 10               2) Pohl, Joanne 9                 
     3) Brockhaus, Kara 11              4) Howley, Lindsey 12             
       30.01    32.22    26.88    25.60                                    
-------------------------------------------------------------------------
 17 Jenison  'A'                                      1:52.90   J1:54.71 D-1    
     1) Richards, Ashleigh 10           2) Redder, Nicole 11              
     3) Kohl, Shannon 12                4) Kosmak, Sarah 10               
       30.76    32.13    27.48    24.34                                    
 18 Troy  'A'                                         1:55.10    1:55.01 D-1    
     1) Tull, Laura 10                  2) Sodonis, Kerry 10              
     3) Kunar, Swati 12                 4) Hipp, Meredith 11              
       29.45    31.41    28.24    25.91                                    
-------------------------------------------------------------------------
 19 South Lyon  'A'                                   1:55.60    1:55.25 D-1    
     1) Martin, Emily 11                2) Moceri, Shannon 10             
     3) Briolat, Olivia 10              4) Trabue, Jacquie 11             
       31.01    30.74    28.25    25.25                                    
 20 Brighton  'A'                                     1:53.25    1:55.28 D-1    
     1) Conwell, Anne 10                2) Hartrey, Lindsey 11            
     3) Szopo, Rebecca 12               4) Buschbacher, Rita 11           
       29.87    32.58    27.66    25.17                                    
 21 Traverse City  'A'                                1:54.37    1:55.63 D-1    
     1) Vermetten, Kristen 10           2) Holstad, Erin 9                
     3) Brunner, Amy 9                  4) DePoister, Keeli 10            
       30.31    32.83    26.55    25.94                                    
 22 Saline  'A'                                       1:56.06    1:55.72 D-1    
     1) Redfern, Katie 12               2) Littlejohn, Kelli 12           
     3) Haller, Sammy 11                4) Mulder, Ashley 11              
       29.57    32.19    28.61    25.35                                    
 23 Northville  'A'                                   1:55.96    1:55.82 D-1    
     1) Tereszczenko, Tanya 11          2) Carr, Sarah 12                 
     3) Hopcian, Emily 10               4) Weber, Jessica 9               
       30.42    32.50    28.08    24.82                                    
 24 Plymouth Salem  'A'                               1:56.74    1:55.90 D-1    
     1) Lincoln, Kelsey 12              2) Heaney, Kim 12                 
     3) Gorman, Katie 10                4) Stencel, Allie 11              
       28.96    32.01    29.24    25.69                                    
 25 Howell  'A'                                       1:55.79    1:55.96 D-1    
     1) Buttermore, Sha                 2) Dorsey, Lauren 10              
     3) Allen, Lauren                   4) Sidge, Nicole                  
       30.10    30.99    29.01    25.86                                    
 26 Westland John Glenn  'A'                          1:55.99    1:56.27 D-1    
     1) Burgess, Jordan 9               2) Peterson, Jill 11              
     3) Sells, Ashley 9                 4) Burgess, Jaclyn 12             
       31.30    31.16    27.36    26.45                                    
 27 Grand Blanc  'A'                                  1:56.89    1:56.29 D-1    
     1) Keenan, Katie 12                2) Crowl, Rachel 11               
     3) Zielinski, Stephanie 11         4) Baywol, Rachel 11              
       29.84    32.54    27.91    26.00                                    
 28 Bay City Western  'A'                             1:57.74    1:57.01 D-1    
     1) Wackerle, Kara 12               2) Savoie, Kristine 12            
     3) Glowicki, Gina 11               4) Ciesla, Rachel 12              
       30.22    31.73    28.90    26.16                                    
 29 Forest Hills Northern-Eastern  'A'                1:57.37    1:57.19 D-1    
     1) Perras, Shauna 11               2) Musto, Toni 10                 
     3) Tyner, Nicole 11                4) Tyner, Danielle 11             
       31.12    31.21    28.60    26.26                                    
 30 Portage Central  'A'                              1:56.96    1:57.38 D-1    
     1) Wagner, Emily 11                2) Akiyama, Ashley 10             
     3) Betz, Kim 12                    4) Uggeri, Catie 12               
       31.16    31.01    28.52    26.69                                    
 31 Berkley  'A'                                      1:55.90    1:58.44        
     1) Schewe, Katie 11                2) Sheldon, Chelsea 12            
     3) Dusky, Adrienne 11              4) Gerfen, Michelle 10            
       30.98    32.66    28.74    26.06                                    
 32 Rockford  'A'                                     1:57.45    1:58.45        
     1) Brown, Milli 10                 2) Fase, Libby 11                 
     3) Davidson, Leanne 12             4) Schuyten, Abby 10              
       30.31    33.60    29.21    25.33                                    
 33 West Bloomfield  'A'                              1:56.91    1:59.32        
     1) Moore, Karly 9                  2) Hemberg, Jennifer 12           
     3) Yurich, Nicole 10               4) Jackson, Sydney 11             
       30.09    33.91    29.88    25.44                                    
 -- Grand Ledge  'A'                                  1:55.24         DQ        
     1) Pitchford, Michelle 9           2) Kramer, Lydia 9                
     3) Simon, Katie 9                  4) Smethurst, Kati 12             
       31.65    32.67    27.09    24.24                                    
 
Event 2  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        Pool: P 1:46.34        2002 Kara Lynn Joyce, A.A. Pioneer              
    Combined: C 1:45.34        2002 Kara Lynn Joyce, A. A. Pioneer             
       Div 1: D 1:46.34        2002 Kara Joyce, A. A. Pioneer                  
  2004 Champ:   1:51.93             Mara Loniewski, Mercy                      
                2:01.89  D-1
 Meet Qualifying:  2:01.89
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Cole, Kristyne      10 Pioneer              1:50.91    1:49.88 D-1     20  
      25.97   27.45   28.14   28.32                                
  2 Koselka, Liz        10 Pioneer              1:50.18    1:50.04 D-1     17  
      25.72   27.33   27.98   29.01                                
  3 Tyler, Claire       12 Rochester Adams      1:51.44    1:51.41 D-1     16  
      26.39   27.71   28.25   29.06                                
  4 Lonewski, Mara J    12 Mercy                1:52.89    1:53.18 D-1     15  
      26.71   28.21   29.08   29.18                                
  5 Steiner, Marycathe  12 Rochester Adams      1:53.27    1:53.49 D-1     14  
      27.08   28.33   28.93   29.15                                
  6 Switaj, Caryn       12 Mercy                1:54.54    1:54.29 D-1     13  
      27.04   28.82   29.14   29.29                                
  7 Bronkema, Ashley    12 Zeeland              1:55.38    1:54.65 D-1     12  
      26.65   28.55   29.51   29.94                                
  8 Craig, Megan        10 Mercy                1:55.86    1:55.43 D-1     11  
      27.96   29.06   29.30   29.11                                
B - Final
  9 St Andrew, Ashley   12 Jenison              1:56.75    1:56.17 D-1      9  
      27.21   28.95   29.78   30.23                                
 10 Cox, Emily          11 Pioneer              1:58.58    1:57.82 D-1      7  
      27.32   29.88   30.25   30.37                                
 11 Green, Abbey        11 Dearborn             1:56.63    1:57.88 D-1      6  
      27.23   29.28   30.31   31.06                                
 12 Roesch, Emily       12 Lake Orion           1:58.53    1:58.67 D-1      5  
      27.96   30.21   30.67   29.83                                
 13 Faletti, Melissa    12 South Lyon           1:56.80    1:58.94 D-1      4  
      27.97   29.57   30.84   30.56                                
 14 Stuve, Marie           Fraser               1:57.92    1:59.16 D-1      3  
      27.82   29.54   30.98   30.82                                
 15 Gorine, Allison     12 Huron                1:59.05    2:01.02 D-1      2  
      28.24   30.35   31.44   30.99                                
 16 Gerometta, Christi  12 Mercy                1:58.90    2:01.15 D-1      1  
      28.36   30.66   30.97   31.16                                
 
Event 2  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        Pool: P 1:46.34        2002 Kara Lynn Joyce, A.A. Pioneer              
    Combined: C 1:45.34        2002 Kara Lynn Joyce, A. A. Pioneer             
       Div 1: D 1:46.34        2002 Kara Joyce, A. A. Pioneer                  
  2004 Champ:   1:51.93             Mara Loniewski, Mercy                      
                2:01.89  D-1
 Meet Qualifying:  2:01.89
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Koselka, Liz              10 Pioneer              1:52.29    1:50.18 D-1    
      25.58   27.43   28.48   28.69                                
  2 Cole, Kristyne            10 Pioneer              1:52.73    1:50.91 D-1    
      26.10   27.78   28.48   28.55                                
  3 Tyler, Claire             12 Rochester Adams      1:55.71    1:51.44 D-1    
      26.48   27.74   28.33   28.89                                
  4 Lonewski, Mara J          12 Mercy                1:54.67    1:52.89 D-1    
      26.74   28.74   28.75   28.66                                
  5 Steiner, Marycatherine    12 Rochester Adams      1:55.36    1:53.27 D-1    
      27.24   28.45   28.77   28.81                                
  6 Switaj, Caryn             12 Mercy                1:56.39    1:54.54 D-1    
      26.72   29.25   29.41   29.16                                
  7 Bronkema, Ashley          12 Zeeland              1:56.25    1:55.38 D-1    
      27.12   29.09   29.61   29.56                                
  8 Craig, Megan              10 Mercy                1:57.14    1:55.86 D-1    
      27.71   29.18   29.58   29.39                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Green, Abbey              11 Dearborn             1:57.84    1:56.63 D-1    
      27.50   29.08   29.90   30.15                                
 10 St Andrew, Ashley         12 Jenison              1:58.34    1:56.75 D-1    
      27.02   28.85   30.17   30.71                                
 11 Faletti, Melissa          12 South Lyon           2:00.39    1:56.80 D-1    
      27.41   29.44   29.96   29.99                                
 12 Stuve, Marie                 Fraser               1:58.00    1:57.92 D-1    
      27.72   29.22   30.58   30.40                                
 13 Roesch, Emily             12 Lake Orion           2:00.08    1:58.53 D-1    
      27.15   29.37   30.50   31.51                                
 14 Cox, Emily                11 Pioneer              1:59.80    1:58.58 D-1    
      27.53   29.58   30.54   30.93                                
 15 Gerometta, Christina      12 Mercy                2:01.20    1:58.90 D-1    
      27.97   29.70   30.50   30.73                                
 16 Gorine, Allison           12 Huron                2:01.28    1:59.05 D-1    
      27.50   29.59   30.78   31.18                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 Coan, Bryn                11 Mercy                2:01.60    1:59.14 D-1    
      27.52   29.94   30.98   30.70                                
 18 Nissley, Rachel           11 Pioneer              2:00.74    1:59.40 D-1    
      26.93   29.36   30.91   32.20                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 Schmidt, Juliana          11 G P North            2:00.89    2:00.00 D-1    
      28.01   29.78   31.29   30.92                                
 20 Balogh, Bobbi             10 Monroe               1:59.87    2:00.06 D-1    
      27.92   30.61   31.19   30.34                                
 21 Keeley, Mary               9 Rockford             2:01.00    2:00.07 D-1    
      27.66   30.05   31.51   30.85                                
 22 Meyer, Caroline            9 Holland              2:00.39    2:00.12 D-1    
      28.27   29.99   31.33   30.53                                
 23 Trabue, Kelsey            11 South Lyon           2:01.60    2:00.44 D-1    
      28.14   30.39   31.14   30.77                                
 24 Shepard, Erica            11 Jenison              2:01.14    2:00.51 D-1    
      28.17   30.24   30.98   31.12                                
 25 Johnson, Linnea            9 Grand Haven          1:59.78    2:00.55 D-1    
      27.85   30.25   30.58   31.87                                
 26 Schurig, Ashley           11 Brighton             2:00.94    2:00.65 D-1    
      29.15   30.67   30.18   30.65                                
 27 Haines, Kristi            10 Troy Athens          1:59.43    2:00.94 D-1    
      27.98   30.18   30.98   31.80                                
 28 Carr, Sarah               12 Northville           2:00.68    2:01.16 D-1    
      27.93   30.81   31.57   30.85                                
 29 Windemuller, Randi         9 Holland              2:00.56    2:01.17 D-1    
      28.19   30.61   31.26   31.11                                
 30 Throckmorton, Becca       11 Huron                2:00.40    2:01.49 D-1    
      27.64   30.35   31.66   31.84                                
 31 Andrews, Samantha          9 Hol West Ottawa      2:01.89    2:02.78        
      28.01   30.55   31.93   32.29                                
 32 Loerch, Emily             10 Lake Orion           2:00.97    2:03.93        
      27.66   30.45   32.49   33.33                                
 33 Richards, Bryenna         12 Jenison              2:01.37    2:04.47        
      29.20   30.70   31.97   32.60                                
 34 Schultz, Elyse            10 Traverse City        2:01.43    2:05.25        
      28.33   31.33   32.87   32.72                                
 
Event 3  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
        Pool: P 1:59.48        2005 Ava Ohlgren, Northville-                   
    Combined: C 1:59.48        2005 Ava Ohlgren, Northville                    
       Div 1: D 1:59.48        2005 Ava Ohlgren, Northville                    
  2004 Champ:   2:01.63             Margaret Kelly, A. A. Pioneer              
                2:18.89  D-1
 Meet Qualifying:  2:18.89
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Ohlgren, Ava        12 Northville           1:59.48    1:59.23PD-1     20  
      26.06   30.30   35.49   27.38                                
  2 Ellis, Carlye       11 Pioneer              2:03.90    2:04.62 D-1     17  
      28.07   32.86   34.19   29.50                                
  3 Fredlake, Grace      9 Northville           2:08.25    2:07.70 D-1     16  
      28.25   32.53   37.63   29.29                                
  4 Lewerenz, Sasha     12 Rochester Adams      2:09.43    2:08.70 D-1     15  
      28.30   30.82   39.95   29.63                                
  5 Shanley, Lauren     10 Pioneer              2:08.83    2:09.00 D-1     14  
      29.03   33.06   37.83   29.08                                
  6 Small, Kara         12 Mercy                2:09.51    2:09.39 D-1     13  
      28.55   32.12   38.89   29.83                                
  7 Hogle, Elaina       12 East Kentwood        2:07.91    2:09.52 D-1     12  
      28.75   33.45   36.99   30.33                                
  8 Schwartz, Carleigh  10 Pioneer              2:10.15    2:13.17 D-1     11  
      28.77   34.29   39.63   30.48                                
B - Final
  9 Timson, Laura       10 Liv Stevenson        2:11.32    2:10.35 D-1      9  
      28.53   33.39   38.04   30.39                                
 10 Van Kampen, Alison  12 Zeeland              2:11.80    2:10.53 D-1      7  
      28.32   33.42   37.72   31.07                                
 11 Spahlinger, Meliss  11 Pioneer              2:11.18    2:12.75 D-1      6  
      28.55   33.98   37.93   32.29                                
 12 Mason, Natasha       9 Mercy                2:12.12    2:13.17 D-1      4.5
      29.93   33.66   39.19   30.39                                
 12 Kohl, Shannon       12 Jenison              2:13.97    2:13.17 D-1      4.5
      28.47   34.49   39.93   30.28                                
 14 Smith, Kirsten       9 Monroe               2:13.90    2:13.18 D-1      3  
      31.37   33.85   36.54   31.42                                
 15 Gregorka, Andrea    10 Pioneer              2:13.82    2:13.24 D-1      2  
      29.84   34.50   37.89   31.01                                
 16 Savoie, Kristine    12 Bay City Western     2:14.26    2:14.95 D-1      1  
      28.95   34.60   38.76   32.64                                
 
Event 3  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
        Pool: P 1:59.48        2005 Ava Ohlgren, Northville-                   
    Combined: C 1:59.48        2005 Ava Ohlgren, Northville                    
       Div 1: D 1:59.48        2005 Ava Ohlgren, Northville                    
  2004 Champ:   2:01.63             Margaret Kelly, A. A. Pioneer              
                2:18.89  D-1
 Meet Qualifying:  2:18.89
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Ohlgren, Ava              12 Northville           2:00.24    1:59.48PD-1    
      25.84   30.58   35.34   27.72                                
  2 Ellis, Carlye             11 Pioneer              2:08.13    2:03.90 D-1    
      27.76   32.10   34.40   29.64                                
  3 Hogle, Elaina             12 East Kentwood        2:10.83    2:07.91 D-1    
      28.36   32.58   36.78   30.19                                
  4 Fredlake, Grace            9 Northville           2:08.63    2:08.25 D-1    
      28.28   32.33   38.15   29.49                                
  5 Shanley, Lauren           10 Pioneer              2:11.77    2:08.83 D-1    
      28.91   32.75   38.04   29.13                                
  6 Lewerenz, Sasha           12 Rochester Adams      2:13.12    2:09.43 D-1    
      28.10   30.88   39.93   30.52                                
  7 Small, Kara               12 Mercy                2:11.33    2:09.51 D-1    
      28.57   32.02   38.35   30.57                                
  8 Schwartz, Carleigh        10 Pioneer              2:14.63    2:10.15 D-1    
      28.21   33.79   38.23   29.92                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Spahlinger, Melissa       11 Pioneer              2:15.18    2:11.18 D-1    
      28.91   33.43   37.14   31.70                                
 10 Timson, Laura             10 Liv Stevenson        2:12.49    2:11.32 D-1    
      29.22   33.66   37.90   30.54                                
 11 Van Kampen, Alison        12 Zeeland              2:12.63    2:11.80 D-1    
      28.00   33.44   38.01   32.35                                
 12 Mason, Natasha             9 Mercy                2:13.86    2:12.12 D-1    
      29.42   33.18   38.87   30.65                                
 13 Gregorka, Andrea          10 Pioneer              2:15.78    2:13.82 D-1    
      30.04   35.29   37.62   30.87                                
 14 Smith, Kirsten             9 Monroe               2:13.55    2:13.90 D-1    
      30.10   34.68   36.92   32.20                                
 15 Kohl, Shannon             12 Jenison              2:12.71    2:13.97 D-1    
      28.74   35.03   39.85   30.35                                
 16 Savoie, Kristine          12 Bay City Western     2:15.09    2:14.26 D-1    
      28.89   35.11   38.19   32.07                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 Lincoln, Kelsey           12 Plymouth Salem       2:16.79    2:14.95 D-1    
      30.58   34.11   38.27   31.99                                
 17 Barthelemy, Valerie        9 Pioneer              2:18.75    2:14.95 D-1    
      30.07   35.61   37.53   31.74                                
Swim-Off Required -------------------------------------------------------
 19 Ueda, Ayumi               12 Farmington           2:16.15    2:15.36 D-1    
      28.44   32.87   42.56   31.49                                
 20 Moore, Karly               9 West Bloomfield      2:17.04    2:15.43 D-1    
      30.42   33.23   40.13   31.65                                
 21 Leix, Laura               10 Southwestern         2:18.21    2:15.60 D-1    
      28.65   34.42   40.90   31.63                                
 22 Sabourin, Beth            11 Troy Athens          2:15.60    2:16.15 D-1    
      32.05   33.99   39.41   30.70                                
 23 Boyle, Christine          12 Rochester Adams      2:16.56    2:16.24 D-1    
      29.30   34.58   40.05   32.31                                
 24 Shereda, Mary             12 Livonia Churchil     2:18.34    2:16.32 D-1    
      28.92   33.20   42.13   32.07                                
 25 Salmeto, Nicole           10 Utica Eisenhower     2:16.39    2:16.62 D-1    
      29.96   35.18   39.19   32.29                                
 26 Zielinski, Stephanie      11 Grand Blanc          2:16.98    2:16.77 D-1    
      29.37   35.84   38.63   32.93                                
 27 Sells, Ashley              9 West John Gleen      2:17.66    2:17.03 D-1    
      28.82   34.55   40.71   32.95                                
 28 Spoelman, Katie           10 Grand Haven          2:18.08    2:17.05 D-1    
      29.22   34.47   40.69   32.67                                
 29 Redder, Nicole            11 Jenison              2:18.33    2:17.35 D-1    
      30.92   37.11   38.51   30.81                                
 30 Dorsey, Lauren            10 Howell               2:18.67    2:17.64 D-1    
      30.75   35.74   39.06   32.09                                
 31 Dekker, Dianna             9 Rochester Adams      2:18.13    2:17.88 D-1    
      29.40   34.48   42.01   31.99                                
 32 Musto, Toni               10 Northern-Eastern     2:18.59    2:18.11 D-1    
      29.82   36.09   38.93   33.27                                
 33 Unbehaun, Nikki           11 Pioneer              2:18.07    2:18.76 D-1    
      29.37   34.84   41.14   33.41                                
 34 Freatman, Emma Kate       10 Huron                2:17.21    2:18.99        
      30.13   35.48   41.07   32.31                                
 35 Lubinski, Caitlin         11 Rochester            2:18.63    2:19.07        
      30.43   35.22   40.88   32.54                                
 36 Irrer, Brenna             11 Pioneer              2:18.90    2:20.38        
      30.98   37.54   39.10   32.76                                
 36 Holstad, Erin              9 Traverse City        2:18.88    2:20.38        
      30.73   37.32   39.71   32.62                                
 38 Keen, Kandice             11 Clarkston            2:15.38    2:20.51        
      30.08   36.06   41.63   32.74                                
 39 Hemberg, Jennifer         12 West Bloomfield      2:18.72    2:20.65        
      32.18   37.26   38.23   32.98                                
 40 O'Hara, Colleen           10 Rockford             2:18.83    2:21.12        
      31.44   36.38   42.25   31.05                                
 41 Richards, Ashleigh        10 Jenison              2:18.03    2:21.81        
      30.32   36.46   40.77   34.26                                
 
Event 4  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        Pool: P 22.04        2002 Kara Lynn Joyce (P), A. A. Pioneer           
    Combined: C 22.04        2002 Kara Lynn Joyce (P), A. A. Pioneer           
       Div 1: D 22.04        2002 Kara Lynn Joyce, A. A. Pioneer               
  2004 Champ:   23.68             Ilene Lesch, A. A. Pioneer                   
                25.79  D-1
 Meet Qualifying:  25.79
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Butler, Lisa        11 Holland                24.13      23.84 D-1     20  
  2 Schmitt, Allison    10 Canton                 23.93      24.07 D-1     17  
  3 Bylsma, Katie       11 Pinckney               24.17      24.09 D-1     16  
  4 Cohagen, Ashley      9 Pioneer                24.62      24.12 D-1     15  
  5 Baughman, Kim       11 Farmington             24.46      24.33 D-1     14  
  6 Ludema, Sarah       12 Zeeland                24.50      24.41 D-1     13  
  7 Kosmak, Sarah       10 Jenison                24.53      24.54 D-1     12  
  8 Wertz, Erinn        12 Rockford               24.53      24.70 D-1     11  
B - Final
  9 Dewey, Kelli        11 Grand Haven            24.68      24.79 D-1      9  
 10 Faletti, Jenna       9 South Lyon             24.65      24.91 D-1      7  
 11 Lawless, Sarah      10 Holland                24.81      24.99 D-1      6  
 12 Brooks, Katie       12 Jackson                24.86      25.01 D-1      5  
 13 Noble, Meg L        12 Mercy                  24.98      25.08 D-1      4  
 14 Wackerle, Kara      12 Bay City Western       24.90      25.11 D-1      3  
 15 Vela, Alyssa        10 Clarkston              24.98      25.18 D-1      2  
 16 Lawless, Megan      12 Holland                25.01      25.21 D-1      1  
 
Event 4  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        Pool: P 22.04        2002 Kara Lynn Joyce (P), A. A. Pioneer           
    Combined: C 22.04        2002 Kara Lynn Joyce (P), A. A. Pioneer           
       Div 1: D 22.04        2002 Kara Lynn Joyce, A. A. Pioneer               
  2004 Champ:   23.68             Ilene Lesch, A. A. Pioneer                   
                25.79  D-1
 Meet Qualifying:  25.79
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Schmitt, Allison          10 Canton                 24.27      23.93 D-1    
  2 Butler, Lisa              11 Holland                24.64      24.13 D-1    
  3 Bylsma, Katie             11 Pinckney               24.23      24.17 D-1    
  4 Baughman, Kim             11 Farmington             24.51      24.46 D-1    
  5 Ludema, Sarah             12 Zeeland                24.66      24.50 D-1    
  6 Kosmak, Sarah             10 Jenison                24.62      24.53 D-1    
  6 Wertz, Erinn              12 Rockford               25.14      24.53 D-1    
  8 Cohagen, Ashley            9 Pioneer                25.03      24.62 D-1    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Faletti, Jenna             9 South Lyon             25.61      24.65 D-1    
 10 Dewey, Kelli              11 Grand Haven            24.97      24.68 D-1    
 11 Lawless, Sarah            10 Holland                24.95      24.81 D-1    
 12 Brooks, Katie             12 Jackson                24.83      24.86 D-1    
 13 Wackerle, Kara            12 Bay City Western       25.13      24.90 D-1    
 14 Vela, Alyssa              10 Clarkston              25.47      24.98 D-1    
 14 Noble, Meg L              12 Mercy                  25.07      24.98 D-1    
 16 Lawless, Megan            12 Holland                25.38      25.01 D-1    
-------------------------------------------------------------------------
 17 Greenlee, Alandra         12 Northville             25.35      25.04 D-1    
 18 Rusch, Jenny               9 G P North              25.35      25.05 D-1    
-------------------------------------------------------------------------
 19 Godlewski, Kathryn        12 Troy Athens            25.35      25.06 D-1    
 20 Thompson, Amanda          11 Monroe                 25.16      25.07 D-1    
 21 Schooley, Kelsie           9 Holt                   24.92      25.11 D-1    
 22 Smethurst, Kati           12 Grand Ledge            24.89      25.22 D-1    
 23 Abel, Kerry                9 Novi                   25.54      25.33 D-1    
 24 Smith, Allison            11 Huron                  25.30      25.49 D-1    
 25 Baumann, Sarah            10 Mercy                  25.62      25.51 D-1    
 26 Laing, Stephanie          12 Pioneer                25.58      25.53 D-1    
 27 Weber, Jessica             9 Northville             24.99      25.54 D-1    
 28 Riviera, Hannah           10 Rochester Adams        25.72      25.58 D-1    
 29 Vermeer, Kelsey            9 Rockford               25.50      25.64 D-1    
 29 Brown, Andrea             10 Saginaw Heritage       25.68      25.64 D-1    
 31 Grady, Kim                12 G P South              25.68      25.65 D-1    
 32 Schuyten, Abby            10 Rockford               25.27      25.66 D-1    
 33 Pisani, Jen               11 Mercy                  25.35      25.69 D-1    
 34 Mitchell, Perri           12 Lake Orion             25.52      25.70 D-1    
 35 Jefferson, Kaitlyn         9 Mercy                  25.72      25.73 D-1    
 36 Simon, Katie               9 Grand Ledge            25.71      25.81        
 37 Blinstrub, Rebecca         9 Troy                   25.70      25.82        
 37 Reinink, Sarah            10 Holland                25.55      25.82        
 39 Thompson, Hayden          11 Muskegon               25.53      25.86        
 40 Kimble, Lauren            12 Holland                25.69      25.88        
 41 Tereszczenko, Tanya       11 Northville             25.76      26.02        
 42 Terrien, Julia            10 East Kentwood          25.64      26.05        
 43 Schmidt, Annie            11 Mercy                  25.76      26.07        
 44 Mulder, Ashley            11 Saline                 25.78      26.15        
 45 O'Connor, Megan           12 Byron Center           25.28      26.24        
 46 Brunner, Amy               9 Traverse City          25.65      26.28        
 -- Larusson, Amanda          10 Troy Athens            25.59         DQ        
 
Event 5  Girls 1 mtr Diving
===============================================================================
        Pool: P 494.50        1984 Marilyn Fishbach, Michigan                  
    Combined: C 489.55        2003 Elyse Lee, Albion                           
       Div 1: D 397.75        2004 Natalie Stitt, Holland                      
  2004 Champ:   397.75             Natalie Stitt, Holland                      
    Name              Year School                 Semis     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Miller, Alex        11 Pinckney              296.70     413.40D        20  
  2 Fura, Stephanie     12 W L   Central         294.55     407.65D        17  
  3 Stitt, Natalie      12 Hol West Ottawa       272.75     400.50D        16  
  4 O'Callaghan, Steph  12 Howell                267.20     390.20         15  
  5 Barretta, Marcella  10 Henry Ford            265.55     389.30         14  
  6 Kennedy, Susan      12 Pioneer               282.50     380.60         13  
  7 Wright, Tiffany     12 Rockford              261.65     362.15         12  
  8 Ropeik, Rachel      11 Huron                 257.60     346.80         11  
  9 Pickett, Kirstin    11 Monroe                253.05     343.00          9  
 10 Wenlund, Hillary    12 East Kentwood         228.30     338.95          7  
 11 Dunphy-Daly, Caitl  12 Rochester             234.40     336.70          6  
 12 Northway, Lauren    11 Huron                 243.75     335.85          5  
 13 Hintz, Kristine     11 Huron                 252.00     334.95          4  
 14 Glubzinski, Amy     11 Novi                  238.15     333.70          3  
 15 Elzinga, Jessica    11 Hol West Ottawa       238.40     329.60          2  
 16 Strom, Rachel       10 Northern-Eastern      235.70     326.75          1  
 
Event 5  Girls 1 mtr Diving
===============================================================================
        Pool: P 494.50        1984 Marilyn Fishbach, Michigan                  
    Combined: C 489.55        2003 Elyse Lee, Albion                           
       Div 1: D 397.75        2004 Natalie Stitt, Holland                      
  2004 Champ:   397.75             Natalie Stitt, Holland                      
    Name                    Year School               Prelims      Semis        
===============================================================================
Semi-Finals
  1 Miller, Alex              11 Pinckney              194.15     296.70        
  2 Fura, Stephanie           12 W L   Central         188.40     294.55        
  3 Kennedy, Susan            12 Pioneer               182.80     282.50        
  4 Stitt, Natalie            12 Hol West Ottawa       174.55     272.75        
  5 O'Callaghan, Stephanie    12 Howell                178.05     267.20        
  6 Barretta, Marcella        10 Henry Ford            173.70     265.55        
  7 Wright, Tiffany           12 Rockford              170.00     261.65        
  8 Ropeik, Rachel            11 Huron                 170.65     257.60        
  9 Pickett, Kirstin          11 Monroe                160.35     253.05        
 10 Hintz, Kristine           11 Huron                 174.75     252.00        
 11 Northway, Lauren          11 Huron                 163.35     243.75        
 12 Elzinga, Jessica          11 Hol West Ottawa       152.60     238.40        
 13 Glubzinski, Amy           11 Novi                  146.10     238.15        
 14 Strom, Rachel             10 Northern-Eastern      151.15     235.70        
 15 Dunphy-Daly, Caitlin      12 Rochester             158.20     234.40        
 16 Wenlund, Hillary          12 East Kentwood         145.20     228.30        
 17 Chetosky, Cassie          11 Utica                 159.60     225.95        
 18 Jackson, Jordan           11 Swartz Creek          149.15     224.80        
 19 Balling, Brett            10 Troy                  145.30     224.15        
 20 Greenberger, Alyssa       12 Portage Central       148.90     215.85        
 
Event 5  Girls 1 mtr Diving
===============================================================================
        Pool: P 494.50        1984 Marilyn Fishbach, Michigan                  
    Combined: C 489.55        2003 Elyse Lee, Albion                           
       Div 1: D 397.75        2004 Natalie Stitt, Holland                      
  2004 Champ:   397.75             Natalie Stitt, Holland                      
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Miller, Alex              11 Pinckney                  NT     194.15        
  2 Fura, Stephanie           12 W L   Central             NT     188.40        
  3 Kennedy, Susan            12 Pioneer                   NT     182.80        
  4 O'Callaghan, Stephanie    12 Howell                    NT     178.05        
  5 Hintz, Kristine           11 Huron                     NT     174.75        
  6 Stitt, Natalie            12 Hol West Ottawa           NT     174.55        
  7 Barretta, Marcella        10 Henry Ford                NT     173.70        
  8 Ropeik, Rachel            11 Huron                     NT     170.65        
  9 Wright, Tiffany           12 Rockford                  NT     170.00        
 10 Northway, Lauren          11 Huron                     NT     163.35        
 11 Pickett, Kirstin          11 Monroe                    NT     160.35        
 12 Chetosky, Cassie          11 Utica                     NT     159.60        
 13 Dunphy-Daly, Caitlin      12 Rochester                 NT     158.20        
 14 Elzinga, Jessica          11 Hol West Ottawa           NT     152.60        
 15 Strom, Rachel             10 Northern-Eastern          NT     151.15        
 16 Jackson, Jordan           11 Swartz Creek              NT     149.15        
 17 Greenberger, Alyssa       12 Portage Central           NT     148.90        
 18 Glubzinski, Amy           11 Novi                      NT     146.10        
 19 Balling, Brett            10 Troy                      NT     145.30        
 20 Wenlund, Hillary          12 East Kentwood             NT     145.20        
 21 Jahnke, Catherine         10 Huron                     NT     144.60        
 22 Leestma, Hanna            12 Royal Oak                 NT     143.15        
 23 Maxey, Dani               12 Byron Center              NT     142.15        
 24 Rence, Katie              12 Portage Central           NT     142.10        
 25 Torano, Natalie           11 Kazoo Central             NT     141.55        
 26 Koetting, Katie            9 Plymouth Salem            NT     141.35        
 27 Hillson, Melissa          12 Jenison                   NT     141.00        
 28 VanderBaan, Kelli         11 Milford                   NT     140.30        
 29 Thomas, Whitney           12 Grandville                NT     138.00        
 30 Moore, Sara               11 Rochester Adams           NT     131.95        
 31 VanAssche, Melissa        12 L'Anse Creuse             NT     129.95        
 32 VanderBaan, Kara          11 Milford                   NT     129.20        
 33 Griffith, Sara            11 Brighton                  NT     126.05        
 34 Papak, Tina               11 Warren Cousino            NT     125.40        
 35 Byer, Sami                12 Holt                      NT     123.70        
 36 Novak, Megan              10 Mercy                     NT     118.90        
 
Event 6  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        Pool: P 53.98        2005 Margaret Kelly, Pioneer                      
    Combined: C 53.98        2005 Margaret Kelly, Pioneer                      
       Div 1: D 53.98        2005 Margaret Kelly, Pioneer                      
  2004 Champ:   54.72             Margaret Kelly, A. A. Pioneer                
              1:02.99  D-1
 Meet Qualifying:  1:02.99
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Kelly, Margaret     12 Pioneer                53.98      54.33 D-1     20  
      25.49   28.84                                                
  2 Johnson, Liz        10 Milford                58.04      57.80 D-1     17  
      27.31   30.49                                                
  3 Stern, Anne         11 Pioneer                59.29      58.76 D-1     15.5
      27.64   31.12                                                
  3 Johnson, Linnea      9 Grand Haven            59.25      58.76 D-1     15.5
      27.38   31.38                                                
  5 Knoechel, Katy         Kazoo Central          59.07      58.81 D-1     14  
      27.90   30.91                                                
  6 Hogle, Elaina       12 East Kentwood          58.86      59.17 D-1     13  
      27.99   31.18                                                
  7 Thompson, Amanda    11 Monroe                 59.45      59.19 D-1     12  
      27.52   31.67                                                
  8 Crowley, Elena      12 Mercy                  59.58      59.51 D-1     11  
      27.81   31.70                                                
B - Final
  9 Abel, Kerry          9 Novi                 1:00.54      58.98 D-1      9  
      27.60   31.38                                                
 10 Meyer, Caroline      9 Holland              1:00.44    1:00.00 D-1      7  
      28.52   31.48                                                
 11 Leix, Laura         10 Southwestern           59.86    1:00.13 D-1      6  
      28.74   31.39                                                
 12 Merz, Carilyn       12 Monroe               1:00.52    1:00.56 D-1      5  
      28.44   32.12                                                
 13 Graziano, Allison   11 Pioneer              1:00.69    1:00.64 D-1      4  
      28.31   32.33                                                
 14 Wiese, Chelsea      10 Rochester Adams      1:00.80    1:00.75 D-1      3  
      28.86   31.89                                                
 15 Williams, Danielle  11 Mercy                1:00.40    1:01.15 D-1      2  
      29.02   32.13                                                
 16 Brunner, Amy         9 Traverse City        1:00.16    1:02.22 D-1      1  
      28.21   34.01                                                
 
Event 6  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        Pool: P 53.98        2005 Margaret Kelly, Pioneer                      
    Combined: C 53.98        2005 Margaret Kelly, Pioneer                      
       Div 1: D 53.98        2005 Margaret Kelly, Pioneer                      
  2004 Champ:   54.72             Margaret Kelly, A. A. Pioneer                
              1:02.99  D-1
 Meet Qualifying:  1:02.99
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Kelly, Margaret           12 Pioneer                56.18      53.98PD-1    
      25.34   28.64                                                
  2 Johnson, Liz              10 Milford                57.83      58.04 D-1    
      27.23   30.81                                                
  3 Hogle, Elaina             12 East Kentwood          58.44      58.86 D-1    
      28.41   30.45                                                
  4 Knoechel, Katy               Kazoo Central        1:01.33      59.07 D-1    
      28.01   31.06                                                
  5 Johnson, Linnea            9 Grand Haven            58.51      59.25 D-1    
      27.61   31.64                                                
  6 Stern, Anne               11 Pioneer              1:01.01      59.29 D-1    
      27.61   31.68                                                
  7 Thompson, Amanda          11 Monroe                 59.01      59.45 D-1    
      28.05   31.40                                                
  8 Crowley, Elena            12 Mercy                1:01.28      59.58 D-1    
      28.12   31.46                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Leix, Laura               10 Southwestern         1:00.58      59.86 D-1    
      28.46   31.40                                                
 10 Brunner, Amy               9 Traverse City          59.25    1:00.16 D-1    
      28.70   31.46                                                
 11 Williams, Danielle        11 Mercy                1:02.72    1:00.40 D-1    
      29.19   31.21                                                
 12 Meyer, Caroline            9 Holland              1:00.10    1:00.44 D-1    
      28.62   31.82                                                
 13 Merz, Carilyn             12 Monroe               1:01.66    1:00.52 D-1    
      28.25   32.27                                                
 14 Abel, Kerry                9 Novi                 1:00.00    1:00.54 D-1    
      28.45   32.09                                                
 15 Graziano, Allison         11 Pioneer              1:01.43    1:00.69 D-1    
      28.17   32.52                                                
 16 Wiese, Chelsea            10 Rochester Adams      1:00.92    1:00.80 D-1    
      28.78   32.02                                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 Maj, Claudia              12 Hol West Ottawa      1:01.53    1:00.90 D-1    
      28.55   32.35                                                
 18 Bohr, Adina                9 W L Western          1:00.48    1:00.94 D-1    
      27.73   33.21                                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 Johnson, Stephanie        12 G P South            1:00.76    1:01.02 D-1    
      28.57   32.45                                                
 20 Kohl, Shannon             12 Jenison                59.95    1:01.09 D-1    
      28.71   32.38                                                
 21 Brockhaus, Kara           11 Holt                 1:01.06    1:01.12 D-1    
      28.53   32.59                                                
 22 Grady, Kim                12 G P South            1:01.76    1:01.24 D-1    
      28.43   32.81                                                
 23 Sells, Ashley              9 West John Gleen      1:00.56    1:01.25 D-1    
      28.59   32.66                                                
 24 Hopcian, Emily            10 Northville           1:01.65    1:01.27 D-1    
      28.74   32.53                                                
 25 Polkowski, Anna           11 Liv Stevenson        1:02.84    1:01.35 D-1    
      28.55   32.80                                                
 26 Reynolds, Nina            12 Pioneer              1:02.67    1:01.78 D-1    
      29.35   32.43                                                
 27 Johnson, Katherine        12 Rochester Adams      1:01.55    1:02.02 D-1    
      28.72   33.30                                                
 28 Lang, Melissah             9 Pioneer              1:02.55    1:02.46 D-1    
      29.25   33.21                                                
 29 Unbehaun, Nikki           11 Pioneer              1:02.97    1:02.50 D-1    
      29.15   33.35                                                
 30 Zielinski, Stephanie      11 Grand Blanc          1:02.04    1:02.56 D-1    
      29.52   33.04                                                
 31 Boyle, Christine          12 Rochester Adams      1:01.93    1:02.79 D-1    
      29.47   33.32                                                
 31 Johnson, Kelsey           10 Rochester Adams      1:02.59    1:02.79 D-1    
      29.81   32.98                                                
 33 Greenland, Britney        11 Eaton Rapids         1:02.82    1:02.84 D-1    
      29.21   33.63                                                
 34 Effinger, Kendall          9 G P South            1:02.97    1:02.96 D-1    
      29.22   33.74                                                
 35 Throckmorton, Becca       11 Huron                1:02.73    1:03.11        
      29.84   33.27                                                
 36 Krevda, Maria             11 Holland              1:02.90    1:03.14        
      29.43   33.71                                                
 37 Gregesky, Megan            9 Mercy                1:02.06    1:03.22        
      29.91   33.31                                                
 38 Windemuller, Randi         9 Holland              1:02.38    1:03.76        
      29.69   34.07                                                
 39 Newhouse, Jordan          10 Traverse City        1:02.92    1:04.16        
      29.97   34.19                                                
 40 Simon, Katie               9 Grand Ledge          1:02.74    1:04.67        
      30.98   33.69                                                
 
Event 7  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        Pool: P 48.59        2002 Kara Lynn Joyce, A. A.Pioneer                
    Combined: C 48.59        2002 Kara Lynn Joyce, A. A. Pioneer               
       Div 1: D 48.59        2002 Kara Lynn Joyce, A. A. Pioneer               
  2004 Champ:   51.24             Leigh Cole, A. A. Pioneer                    
                56.19  D-1
 Meet Qualifying:  56.19
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Cole, Leigh         12 Pioneer                51.37      51.07 D-1     20  
      24.69   26.38                                                
  2 Schmitt, Allison    10 Canton                 52.17      51.27 D-1     17  
      24.77   26.50                                                
  3 Tyler, Claire       12 Rochester Adams        52.02      51.97 D-1     16  
      25.38   26.59                                                
  4 Koselka, Liz        10 Pioneer                51.82      52.00 D-1     15  
      25.10   26.90                                                
  5 Butler, Lisa        11 Holland                52.23      52.05 D-1     14  
      25.16   26.89                                                
  6 Switaj, Caryn       12 Mercy                  52.71      53.07 D-1     13  
      25.36   27.71                                                
  7 Bylsma, Katie       11 Pinckney               53.29      53.41 D-1     12  
      25.54   27.87                                                
  8 Wertz, Erinn        12 Rockford               53.42      53.79 D-1     11  
      25.50   28.29                                                
B - Final
  9 Edson, Kelsey M     10 Mercy                  53.52      53.17 D-1      9  
      25.74   27.43                                                
 10 Schwartz, Carleigh  10 Pioneer                53.46      53.54 D-1      7  
      26.09   27.45                                                
 11 Marecki, Brynn      10 Liv Stevenson          53.59      53.72 D-1      6  
      26.04   27.68                                                
 12 Gordon, Marisa      12 Liv Stevenson          54.32      53.99 D-1      5  
      25.99   28.00                                                
 13 Noble, Meg L        12 Mercy                  53.95      54.04 D-1      4  
      26.20   27.84                                                
 14 Dewey, Kelli        11 Grand Haven            54.24      54.12 D-1      3  
      26.31   27.81                                                
 15 Baughman, Kim       11 Farmington             54.19      54.52 D-1      2  
      25.99   28.53                                                
 16 Faletti, Melissa    12 South Lyon             54.28      54.74 D-1      1  
      26.33   28.41                                                
 
Event 7  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        Pool: P 48.59        2002 Kara Lynn Joyce, A. A.Pioneer                
    Combined: C 48.59        2002 Kara Lynn Joyce, A. A. Pioneer               
       Div 1: D 48.59        2002 Kara Lynn Joyce, A. A. Pioneer               
  2004 Champ:   51.24             Leigh Cole, A. A. Pioneer                    
                56.19  D-1
 Meet Qualifying:  56.19
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Cole, Leigh               12 Pioneer                51.66      51.37 D-1    
      24.83   26.54                                                
  2 Koselka, Liz              10 Pioneer                52.39      51.82 D-1    
      25.06   26.76                                                
  3 Tyler, Claire             12 Rochester Adams        52.71      52.02 D-1    
      25.29   26.73                                                
  4 Schmitt, Allison          10 Canton                 52.69      52.17 D-1    
      25.60   26.57                                                
  5 Butler, Lisa              11 Holland                52.97      52.23 D-1    
      25.93   26.30                                                
  6 Switaj, Caryn             12 Mercy                  53.92      52.71 D-1    
      25.53   27.18                                                
  7 Bylsma, Katie             11 Pinckney               52.87      53.29 D-1    
      25.57   27.72                                                
  8 Wertz, Erinn              12 Rockford               54.52      53.42 D-1    
      25.43   27.99                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Schwartz, Carleigh        10 Pioneer                54.39      53.46 D-1    
      26.02   27.44                                                
 10 Edson, Kelsey M           10 Mercy                  55.05      53.52 D-1    
      25.98   27.54                                                
 11 Marecki, Brynn            10 Liv Stevenson          54.29      53.59 D-1    
      25.90   27.69                                                
 12 Noble, Meg L              12 Mercy                  55.14      53.95 D-1    
      26.35   27.60                                                
 13 Baughman, Kim             11 Farmington             53.76      54.19 D-1    
      25.71   28.48                                                
 14 Dewey, Kelli              11 Grand Haven            54.83      54.24 D-1    
      26.16   28.08                                                
 15 Faletti, Melissa          12 South Lyon             55.63      54.28 D-1    
      26.34   27.94                                                
 16 Gordon, Marisa            12 Liv Stevenson          54.40      54.32 D-1    
      25.82   28.50                                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 Wackerle, Kara            12 Bay City Western       55.14      54.34 D-1    
      25.71   28.63                                                
 17 Godlewski, Kathryn        12 Troy Athens            54.45      54.34 D-1    
      26.38   27.96                                                
Swim-Off Required -------------------------------------------------------
 19 Peterson, Jill            11 West John Gleen        55.06      54.37 D-1    
      26.01   28.36                                                
 20 Weber, Jessica             9 Northville             54.37      54.38 D-1    
      26.17   28.21                                                
 21 Keeley, Mary               9 Rockford               55.09      54.51 D-1    
      26.05   28.46                                                
 22 Kosmak, Sarah             10 Jenison                53.36      54.64 D-1    
      25.87   28.77                                                
 23 Nissley, Rachel           11 Pioneer                55.69      54.87 D-1    
      26.60   28.27                                                
 24 Lawless, Sarah            10 Holland                54.53      55.01 D-1    
      26.36   28.65                                                
 25 Brown, Andrea             10 Saginaw Heritage       55.95      55.09 D-1    
      26.33   28.76                                                
 26 Vela, Alyssa              10 Clarkston              55.27      55.14 D-1    
      26.98   28.16                                                
 27 Stears, Julie Ann          9 Zeeland                56.11      55.17 D-1    
      26.74   28.43                                                
 27 Greenlee, Alandra         12 Northville             55.83      55.17 D-1    
      26.67   28.50                                                
 27 Faletti, Jenna             9 South Lyon             55.86      55.17 D-1    
      26.26   28.91                                                
 30 Schooley, Kelsie           9 Holt                   55.10      55.51 D-1    
      26.72   28.79                                                
 30 Lawless, Megan            12 Holland                56.06      55.51 D-1    
      26.55   28.96                                                
 32 Schilbe, Andrea           10 Edsel Ford             56.05      55.61 D-1    
      26.64   28.97                                                
 33 Smethurst, Kati           12 Grand Ledge            55.75      55.76 D-1    
      27.40   28.36                                                
 34 Baumann, Sarah            10 Mercy                  56.15      55.78 D-1    
      26.45   29.33                                                
 35 Breck, Kelsey A           12 Mercy                  55.82      55.82 D-1    
      26.91   28.91                                                
 36 Rusch, Jenny               9 G P North              55.49      55.83 D-1    
      27.09   28.74                                                
 37 Haines, Kristi            10 Troy Athens            55.08      55.90 D-1    
      26.98   28.92                                                
 38 Tereszczenko, Tanya       11 Northville             55.64      55.96 D-1    
      27.30   28.66                                                
 39 Kimble, Lauren            12 Holland                55.82      56.11 D-1    
      26.90   29.21                                                
 40 Huber, Hannah             11 Hol West Ottawa        55.87      56.12 D-1    
      26.99   29.13                                                
 41 Moceri, Leeann            11 G P South              56.15      56.16 D-1    
      27.02   29.14                                                
 42 Schmidt, Annie            11 Mercy                  55.83      56.51        
      27.23   29.28                                                
 43 Kobes, Robyn              12 Holland                55.88      56.74        
      26.82   29.92                                                
 
Event 8  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        Pool: P 4:48.67        1996 Anne Aristeo, Liv Stevenson                
    Combined: C 4:48.67        1996 Anne Aristo, Liv Stevenson                 
       Div 1: D 4:54.67        2005 Ava Ohlgren, Northville                    
  2004 Champ:   4:59.98             Steiner Marycatherine, Rochester Adams     
                5:28.19  D-1
 Meet Qualifying:  5:28.19
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Ohlgren, Ava        12 Northville           4:54.67    4:50.87DD-1     20  
      26.40   28.58   29.11   29.24   29.52   29.74   29.47   29.79
      29.93   29.09                                                
  2 Fredlake, Grace      9 Northville           4:58.90    4:55.86 D-1     17  
      27.29   29.11   29.57   29.96   29.87   30.02   30.20   30.39
      30.21   29.24                                                
  3 Cole, Kristyne      10 Pioneer              4:56.87    4:59.06 D-1     16  
      27.20   29.31   29.87   30.20   30.34   30.47   30.55   30.57
      30.64   29.91                                                
  4 Steiner, Marycathe  12 Rochester Adams      5:02.55    5:00.52 D-1     15  
      28.57   30.22   30.51   30.52   30.40   30.65   30.54   30.25
      29.70   29.16                                                
  5 Shanley, Lauren     10 Pioneer              4:59.13    5:01.53 D-1     14  
      28.12   30.37   30.47   30.80   30.45   30.73   30.61   30.24
      30.26   29.48                                                
  6 Bronkema, Ashley    12 Zeeland              5:03.88    5:03.41 D-1     13  
      27.83   29.91   30.54   30.52   30.58   30.80   30.95   30.90
      31.03   30.35                                                
  7 Lonewski, Mara J    12 Mercy                5:01.20    5:05.84 D-1     12  
      28.38   30.21   30.97   30.98   31.00   31.04   31.10   31.06
      30.89   30.21                                                
  8 St Andrew, Ashley   12 Jenison              5:07.30    5:06.32 D-1     11  
      28.61   30.42   30.45   30.52   30.59   30.89   30.78   31.07
      31.54   31.45                                                
B - Final
  9 Craig, Megan        10 Mercy                5:09.33    5:08.54 D-1      9  
      29.19   31.38   31.04   31.13   31.13   31.08   31.22   31.32
      31.01   30.04                                                
 10 Small, Kara         12 Mercy                5:12.04    5:09.94 D-1      7  
      28.52   30.68   30.65   30.96   31.24   31.25   31.44   31.69
      32.09   31.42                                                
 11 Stuve, Marie           Fraser               5:10.97    5:14.59 D-1      6  
      29.01   31.29   31.72   32.02   32.28   32.01   31.87   32.00
      31.71   30.68                                                
 12 Green, Abbey        11 Dearborn             5:17.48    5:18.25 D-1      5  
      29.20   31.62   31.42   32.02   32.02   31.89   32.24   32.55
      32.71   32.58                                                
 13 Cox, Emily          11 Pioneer              5:18.30    5:19.96 D-1      4  
      29.15   31.22   32.43   32.08   32.50   32.23   32.52   32.88
      32.66   32.29                                                
 14 Schmidt, Juliana    11 G P North            5:11.78    5:20.97 D-1      3  
      29.52   31.37   31.59   31.95   32.27   32.64   32.83   33.24
      33.29   32.27                                                
 15 Hurn, Becky         12 Liv Stevenson        5:20.15    5:21.14 D-1      2  
      29.31   31.69   32.39   32.83   32.46   32.52   32.94   32.97
      32.47   31.56                                                
 16 Mason, Natasha       9 Mercy                5:19.81    5:21.67 D-1      1  
      29.93   31.68   32.08   32.37   32.55   32.64   32.82   33.06
      32.86   31.68                                                
 
Event 8  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        Pool: P 4:48.67        1996 Anne Aristeo, Liv Stevenson                
    Combined: C 4:48.67        1996 Anne Aristo, Liv Stevenson                 
       Div 1: D 4:54.67        2005 Ava Ohlgren, Northville                    
  2004 Champ:   4:59.98             Steiner Marycatherine, Rochester Adams     
                5:28.19  D-1
 Meet Qualifying:  5:28.19
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Ohlgren, Ava              12 Northville           4:48.58    4:54.67DD-1    
      27.13   29.63   29.67   30.23   29.68   29.59   30.10   29.89
      29.89   28.86                                                
  2 Cole, Kristyne            10 Pioneer              5:00.49    4:56.87 D-1    
      27.51   28.88   29.08   29.63   29.91   30.09   30.45   30.45
      30.74   30.13                                                
  3 Fredlake, Grace            9 Northville           5:00.02    4:58.90 D-1    
      27.45   29.76   30.00   30.50   30.46   30.48   30.45   30.26
      30.18   29.36                                                
  4 Shanley, Lauren           10 Pioneer              5:05.78    4:59.13 D-1    
      27.85   29.47   29.93   30.01   30.10   30.35   30.51   30.57
      30.50   29.84                                                
  5 Lonewski, Mara J          12 Mercy                5:05.11    5:01.20 D-1    
      28.43   30.44   30.38   30.19   30.36   30.26   30.30   30.32
      30.43   30.09                                                
  6 Steiner, Marycatherine    12 Rochester Adams      5:02.63    5:02.55 D-1    
      28.38   30.32   30.72   30.90   30.75   30.67   30.47   30.50
      30.21   29.63                                                
  7 Bronkema, Ashley          12 Zeeland              5:09.93    5:03.88 D-1    
      27.74   29.81   30.50   30.58   30.67   30.85   31.01   31.17
      31.27   30.28                                                
  8 St Andrew, Ashley         12 Jenison              5:13.17    5:07.30 D-1    
      28.75   30.43   30.77   30.66   30.88   31.25   31.36   31.00
      31.32   30.88                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Craig, Megan              10 Mercy                5:11.49    5:09.33 D-1    
      29.53   31.28   31.16   31.25   30.84   31.16   31.16   31.21
      31.26   30.48                                                
 10 Stuve, Marie                 Fraser               5:07.83    5:10.97 D-1    
      28.89   31.36   31.16   31.64   31.98   31.64   31.58   31.50
      31.36   29.86                                                
 11 Schmidt, Juliana          11 G P North            5:17.01    5:11.78 D-1    
      28.74   30.93   31.46   31.88   31.73   31.63   31.61   31.89
      31.44   30.47                                                
 12 Small, Kara               12 Mercy                5:10.37    5:12.04 D-1    
      28.94   30.44   30.43   30.84   31.14   31.34   31.85   32.25
      32.60   32.21                                                
 13 Green, Abbey              11 Dearborn             5:16.78    5:17.48 D-1    
      28.26   30.27   30.77   31.52   32.37   32.15   33.03   33.36
      33.19   32.56                                                
 14 Cox, Emily                11 Pioneer              5:20.34    5:18.30 D-1    
      28.54   31.31   31.88   32.19   32.08   32.37   32.16   32.42
      32.97   32.38                                                
 15 Mason, Natasha             9 Mercy                5:24.73    5:19.81 D-1    
      29.90   31.85   32.45   32.53   32.34   32.50   32.10   32.32
      32.55   31.27                                                
 16 Hurn, Becky               12 Liv Stevenson        5:25.55    5:20.15 D-1    
      29.03   32.13   31.93   32.50   32.37   32.71   32.58   32.88
      32.49   31.53                                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 Wallace, Abby             10 Mercy                5:22.26    5:20.21 D-1    
      29.44   31.99   32.45   32.55   32.47   32.48   32.42   32.46
      32.45   31.50                                                
 18 Carr, Sarah               12 Northville           5:21.66    5:20.22 D-1    
      29.11   31.26   31.94   31.95   32.50   32.82   32.94   33.03
      32.86   31.81                                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 Diekema, Courtney          9 Zeeland              5:27.16    5:20.36 D-1    
      28.70   31.41   31.94   32.11   32.62   32.55   32.53   33.03
      33.16   32.31                                                
 20 Schwarzkopf, Kati          9 South Lyon           5:22.78    5:20.47 D-1    
      28.76   31.72   32.26   32.11   32.48   32.40   32.88   32.72
      33.25   31.89                                                
 21 Gerometta, Christina      12 Mercy                5:26.61    5:21.66 D-1    
      29.25   31.31   32.24   32.36   32.50   33.04   32.92   32.60
      33.44   32.00                                                
 22 Ragg, Devan               11 Pioneer              5:28.00    5:22.11 D-1    
      28.96   31.07   31.94   32.68   32.92   32.82   32.86   33.07
      33.31   32.48                                                
 23 Trabue, Jacquie           11 South Lyon           5:27.53    5:22.23 D-1    
      29.09   31.11   31.97   32.36   32.73   32.98   33.47   33.34
      33.08   32.10                                                
 24 Roesch, Emily             12 Lake Orion           5:25.82    5:22.31 D-1    
      29.32   31.58   32.09   33.07   33.73   33.19   33.02   32.78
      32.32   31.21                                                
 25 Balogh, Bobbi             10 Monroe               5:21.18    5:22.98 D-1    
      29.65   32.41   32.23   32.39   32.69   32.52   33.05   33.30
      33.17   31.57                                                
 26 Page, Virginia            10 Mercy                5:25.06    5:23.08 D-1    
      30.33   31.99   32.51   32.85   32.80   32.70   32.83   32.75
      32.69   31.63                                                
 27 Ward, Sami                 9 Rochester Adams      5:27.05    5:23.45 D-1    
      29.70   31.49   32.14   32.50   32.72   32.44   32.77   33.31
      33.13   33.25                                                
 28 Trabue, Kelsey            11 South Lyon           5:26.96    5:23.82 D-1    
      29.53   31.71   32.62   32.61   32.96   33.03   33.10   33.22
      33.15   31.89                                                
 29 Pavelko, Abby              9 W L   Central        5:21.62    5:25.21 D-1    
      30.16   32.13   32.84   33.31   33.01   32.96   33.17   33.14
      32.45   32.04                                                
 30 Coan, Bryn                11 Mercy                5:26.98    5:25.73 D-1    
      29.59   31.91   32.78   32.74   33.07   33.20   33.69   33.46
      33.68   31.61                                                
 31 Wiese, Chelsea            10 Rochester Adams      5:23.47    5:25.85 D-1    
      30.41   32.26   32.78   33.04   33.03   32.74   33.13   33.13
      32.81   32.52                                                
 32 Real, Annelies            11 Hol West Ottawa      5:24.53    5:26.06 D-1    
      29.98   32.29   32.78   33.15   33.22   33.61   33.28   32.93
      33.15   31.67                                                
 33 Reynolds, Nina            12 Pioneer              5:26.45    5:26.23 D-1    
      29.63   31.47   32.49   32.79   32.98   33.45   33.45   33.62
      33.85   32.50                                                
 34 Schurig, Ashley           11 Brighton             5:25.90    5:26.71 D-1    
      31.29   33.96   34.06   33.65   33.29   33.30   32.10   31.91
      31.76   31.39                                                
 35 Everett, Katie            10 Huron                5:27.71    5:27.23 D-1    
      29.71   32.24   32.79   33.22   33.25   33.47   33.06   33.33
      33.81   32.35                                                
 36 Shepard, Erica            11 Jenison              5:26.25    5:27.28 D-1    
      31.09   33.16   32.79   33.37   33.09   33.21   33.26   33.66
      32.88   30.77                                                
 37 Brooks, Katie             12 Jackson              5:22.48    5:28.28        
      29.54   31.78   32.87   32.76   33.09   33.74   33.28   33.94
      34.00   33.28                                                
 38 Blaesser, Monica          10 Canton               5:23.71    5:29.25        
      29.60   32.16   32.05   32.83   32.88   33.62   33.92   34.12
      34.41   33.66                                                
 39 Dykert, Stephanie         11 Hol West Ottawa      5:28.05    5:29.49        
      30.06   32.42   32.80   33.13   33.34   33.49   33.77   33.68
      33.49   33.31                                                
 40 Larusson, Amanda          10 Troy Athens          5:23.67    5:30.56        
      30.54   33.04   33.43   33.22   33.33   33.60   33.33   33.51
      33.84   32.72                                                
 41 Mulder, Ashley            11 Saline               5:27.01    5:32.32        
      29.88   32.16   32.83   33.67   33.65   33.93   34.28   34.63
      34.30   32.99                                                
 42 Siner, Heidi              11 Grandville           5:25.85    5:33.30        
      29.93   32.26   33.91   34.25   33.81   34.16   34.54   34.36
      33.70   32.38                                                
 43 Keen, Kandice             11 Clarkston            5:26.03    5:34.14        
      29.96   32.93   33.96   34.00   33.78   34.35   34.46   33.85
      34.03   32.82                                                
 44 Legel, Shelby             10 Saline               5:28.05    5:41.90        
      30.14   32.85   33.65   34.40   35.52   35.23   35.24   35.02
      35.32   34.53                                                
 
Event 9  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        Pool: P 1:32.77        2002 Ann Arbor Pioneer (P)                      
    Combined: C 1:32.77        2002 Ann Arbor Pioneer (P)                      
       Div 1: D 1:32.77        2002 Ann Arbor Pioneer (P)                      
  2004 Champ:   1:36.16             Ann Arbor Pioneer                          
                1:44.99  D-1
 Meet Qualifying:  1:44.99
    School                                      Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Ann Arbor Pioneer  'A'                      1:35.57    1:34.92 D-1     40  
     1) Cole, Leigh 12                  2) Ellis, Carlye 11               
     3) Koselka, Liz 10                 4) Cole, Kristyne 10              
       23.70    23.80    23.77    23.65                                    
  2 Northville  'A'                             1:39.31    1:37.75 D-1     34  
     1) Fredlake, Grace 9               2) Greenlee, Alandra 12           
     3) Weber, Jessica 9                4) Ohlgren, Ava 12                
       25.47    24.64    24.68    22.96                                    
  3 Holland  'A'                                1:39.05    1:38.19 D-1     32  
     1) Lawless, Sarah 10               2) Lawless, Megan 12              
     3) Kimble, Lauren 12               4) Butler, Lisa 11                
       25.01    24.37    25.43    23.38                                    
  4 Farmington Hills Mercy  'A'                 1:38.32    1:38.47 D-1     30  
     1) Switaj, Caryn 12                2) Noble, Meg L 12                
     3) Small, Kara 12                  4) Lonewski, Mara J 12            
       24.50    24.65    29.35    19.97                                    
  5 Rochester Adams  'A'                        1:39.29    1:39.15 D-1     28  
     1) Tyler, Claire 12                2) Riviera, Hannah 10             
     3) Ward, Sami 9                    4) Steiner, Marycatherine 12      
       24.43    24.79    25.67    24.26                                    
  6 Rockford  'A'                               1:39.78    1:40.34 D-1     26  
     1) Schuyten, Abby 10               2) Vermeer, Kelsey 9              
     3) Keeley, Mary 9                  4) Wertz, Erinn 12                
       26.13    25.28    24.69    24.24                                    
  7 Holt  'A'                                   1:40.76    1:41.19 D-1     24  
     1) Schooley, Kelsie 9              2) Brockhaus, Kara 11             
     3) Pohl, Joanne 9                  4) Howley, Lindsey 12             
       24.95    24.92    25.31    26.01                                    
  8 Saginaw Heritage  'A'                       1:41.33    1:41.21 D-1     22  
     1) Hilk, Samantha 10               2) Brown, Andrea 10               
     3) Davis, Chelsea 12               4) Sgrazzutti, Amanda 12          
       25.56    25.08    25.52    25.05                                    
B - Final
  9 South Lyon  'A'                             1:41.42    1:40.53 D-1     18  
     1) Faletti, Jenna 9                2) Trabue, Jacquie 11             
     3) Trabue, Kelsey 11               4) Faletti, Melissa 12            
       25.12    25.55    25.15    24.71                                    
 10 Zeeland  'A'                                1:41.35    1:40.66 D-1     14  
     1) Van Kampen, Alison 12           2) Bronkema, Ashley 12            
     3) Diekema, Courtney 9             4) Stears, Julie Ann 9            
       24.76    25.06    25.84    25.00                                    
 11 Troy Athens  'A'                            1:42.08    1:40.97 D-1     12  
     1) Haines, Kristi 10               2) Bayci, Melissa 11              
     3) Larusson, Amanda 10             4) Godlewski, Kathryn 12          
       26.10    25.18    25.27    24.42                                    
 12 East Kentwood  'A'                          1:42.56    1:42.58 D-1     10  
     1) Baker, Taylor 12                2) Terrien, Julia 10              
     3) Kuczera, Elise 12               4) Hogle, Elaina 12               
       26.02    25.90    26.07    24.59                                    
 13 Lake Orion  'A'                             1:42.76    1:42.73 D-1      8  
     1) Mitchell, Perri 12              2) Dolan, Nicki 12                
     3) Loerch, Emily 10                4) Roesch, Emily 12               
       25.59    25.94    25.83    25.37                                    
 14 Livonia Stevenson  'A'                      1:42.87    1:42.75 D-1      6  
     1) Polkowski, Anna 11              2) Buckley, Stephanie 11          
     3) Holtz, Blake 10                 4) Hurn, Becky 12                 
       25.80    25.87    25.57    25.51                                    
 15 Brighton  'A'                               1:42.58    1:43.02 D-1      4  
     1) Szopo, Rebecca 12               2) Nash, Anne 11                  
     3) Schurig, Ashley 11              4) Buschbacher, Rita 11           
       26.16    25.95    25.67    25.24                                    
 16 Ann Arbor Huron  'A'                        1:41.84    1:43.40 D-1      2  
     1) Gorine, Allison 12              2) Smith, Allison 11              
     3) Stempihar, Elizabeth 11         4) Everett, Katie 10              
       25.92    25.40    26.04    26.04                                    
 
Event 9  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        Pool: P 1:32.77        2002 Ann Arbor Pioneer (P)                      
    Combined: C 1:32.77        2002 Ann Arbor Pioneer (P)                      
       Div 1: D 1:32.77        2002 Ann Arbor Pioneer (P)                      
  2004 Champ:   1:36.16             Ann Arbor Pioneer                          
                1:44.99  D-1
 Meet Qualifying:  1:44.99
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Ann Arbor Pioneer  'A'                            1:37.89    1:35.57 D-1    
     1) Cole, Leigh 12                  2) Ellis, Carlye 11               
     3) Koselka, Liz 10                 4) Cole, Kristyne 10              
       23.91    23.95    23.60    24.11                                    
  2 Farmington Hills Mercy  'A'                       1:40.68    1:38.32 D-1    
     1) Switaj, Caryn 12                2) Noble, Meg L 12                
     3) Small, Kara 12                  4) Lonewski, Mara J 12            
       24.68    24.21    25.17    24.26                                    
  3 Holland  'A'                                      1:39.85    1:39.05 D-1    
     1) Lawless, Sarah 10               2) Lawless, Megan 12              
     3) Kimble, Lauren 12               4) Butler, Lisa 11                
       25.35    24.80    25.22    23.68                                    
  4 Rochester Adams  'A'                              1:40.81    1:39.29 D-1    
     1) Tyler, Claire 12                2) Riviera, Hannah 10             
     3) Ward, Sami 9                    4) Steiner, Marycatherine 12      
       24.35    24.95    25.83    24.16                                    
  5 Northville  'A'                                   1:39.80    1:39.31 D-1    
     1) Ohlgren, Ava 12                 2) Greenlee, Alandra 12           
     3) Fredlake, Grace 9               4) Weber, Jessica 9               
       23.45    25.58    25.17    25.11                                    
  6 Rockford  'A'                                     1:40.34    1:39.78 D-1    
     1) Schuyten, Abby 10               2) Vermeer, Kelsey 9              
     3) Keeley, Mary 9                  4) Wertz, Erinn 12                
       25.71    25.36    24.68    24.03                                    
  7 Holt  'A'                                         1:41.67    1:40.76 D-1    
     1) Schooley, Kelsie 9              2) Brockhaus, Kara 11             
     3) Pohl, Joanne 9                  4) Howley, Lindsey 12             
       25.24    25.36    24.93    25.23                                    
  8 Saginaw Heritage  'A'                             1:43.13    1:41.33 D-1    
     1) Hilk, Samantha 10               2) Brown, Andrea 10               
     3) Davis, Chelsea 12               4) Sgrazzutti, Amanda 12          
       25.59    25.18    25.22    25.34                                    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Zeeland  'A'                                      1:43.87    1:41.35 D-1    
     1) Stears, Julie Ann 9             2) Bronkema, Ashley 12            
     3) Van Kampen, Alison 12           4) Diekema, Courtney 9            
       26.12    24.73    24.31    26.19                                    
 10 South Lyon  'A'                                   1:42.44    1:41.42 D-1    
     1) Faletti, Jenna 9                2) Trabue, Jacquie 11             
     3) Trabue, Kelsey 11               4) Faletti, Melissa 12            
       25.24    25.77    25.77    24.64                                    
 11 Ann Arbor Huron  'A'                              1:44.32    1:41.84 D-1    
     1) Gorine, Allison 12              2) Smith, Allison 11              
     3) Stempihar, Elizabeth 11         4) Everett, Katie 10              
       25.65    24.91    25.68    25.60                                    
 12 Troy Athens  'A'                                  1:41.94    1:42.08 D-1    
     1) Haines, Kristi 10               2) Bayci, Melissa 11              
     3) Larusson, Amanda 10             4) Godlewski, Kathryn 12          
       25.61    25.62    26.10    24.75                                    
 13 East Kentwood  'A'                                1:43.87    1:42.56 D-1    
     1) Terrien, Julia 10               2) Kuczera, Elise 12              
     3) Baker, Taylor 12                4) Hogle, Elaina 12               
       26.38    26.18    25.41    24.59                                    
 14 Brighton  'A'                                     1:42.54    1:42.58 D-1    
     1) Szopo, Rebecca 12               2) Nash, Anne 11                  
     3) Schurig, Ashley 11              4) Buschbacher, Rita 11           
       26.15    25.59    25.85    24.99                                    
 15 Lake Orion  'A'                                   1:43.53    1:42.76 D-1    
     1) Mitchell, Perri 12              2) Dolan, Nicki 12                
     3) Loerch, Emily 10                4) Roesch, Emily 12               
       26.57    25.48    25.79    24.92                                    
 16 Livonia Stevenson  'A'                            1:44.19    1:42.87 D-1    
     1) Polkowski, Anna 11              2) Buckley, Stephanie 11          
     3) Holtz, Blake 10                 4) Hurn, Becky 12                 
       25.96    25.66    25.38    25.87                                    
-------------------------------------------------------------------------
 17 Novi  'A'                                         1:43.49    1:43.01 D-1    
     1) Hapanowicz, Dana 10             2) Dastmalchi, Yalda 10           
     3) Stark, Emily 11                 4) Abel, Kerry 9                  
       27.05    24.75    26.36    24.85                                    
 18 Monroe  'A'                                       1:43.19    1:43.06 D-1    
     1) Thompson, Amanda 11             2) Perry, Chelsey 10              
     3) Merz, Carilyn 12                4) Balogh, Bobbi 10               
       25.62    26.66    25.14    25.64                                    
-------------------------------------------------------------------------
 19 Canton  'A'                                       1:43.21    1:43.24 D-1    
     1) Paszkowska, Izabela 12          2) Johnson, Alyssa 11             
     3) Blaesser, Monica 10             4) Schmitt, Allison 10            
       26.74    25.99    26.29    24.22                                    
 20 Grand Ledge  'A'                                  1:42.45    1:43.27 D-1    
     1) Simon, Katie 9                  2) Hedden, Ali 10                 
     3) Brown, Lauren 10                4) Smethurst, Kati 12             
       25.74    26.78    26.04    24.71                                    
 21 Portage Central  'A'                              1:43.89    1:43.68 D-1    
     1) Uggeri, Catie 12                2) Iseminger, Sara 12             
     3) Betz, Kim 12                    4) Grubelich, Grete 9             
       26.93    25.79    26.04    24.92                                    
 22 Troy  'A'                                         1:43.58    1:43.77 D-1    
     1) Hipp, Meredith 11               2) Blinstrub, Rebecca 9           
     3) Fieroh, Lindsay 12              4) Sodonis, Kerry 10              
       26.68    25.50    26.19    25.40                                    
 23 Grand Haven  'A'                                  1:44.37    1:43.99 D-1    
     1) Spoelman, Katie 10              2) Hamman, Claire 11              
     3) Johnson, Linnea 9               4) Dewey, Kelli 11                
       26.33    27.12    25.89    24.65                                    
 24 Jenison  'A'                                      1:43.28    1:44.22 D-1    
     1) Redder, Nicole 11               2) Richards, Bryenna 12           
     3) Shepard, Kristin 11             4) St Andrew, Ashley 12           
       26.19    26.16    26.57    25.30                                    
 25 Pinckney  'A'                                     1:44.13    1:44.24 D-1    
     1) Buza, Lindsey 12                2) Norris, Marilyn 10             
     3) Roberts, Lauren 11              4) Bylsma, Katie 11               
       26.39    27.12    30.69    20.04                                    
 26 Saline  'A'                                       1:43.85    1:44.25 D-1    
     1) Casper, Amannda 11              2) Lalonde, Julie 9               
     3) Cooper, Chelsea 10              4) Mulder, Ashley 11              
       26.33    26.03    26.29    25.60                                    
 27 Plymouth Salem  'A'                               1:44.99    1:44.58 D-1    
     1) Gorman, Katie 10                2) Musson, Kate 12                
     3) Yee, Stacy 12                   4) Stencel, Allie 11              
       26.77    25.78    26.30    25.73                                    
 28 Grosse Pointe North  'A'                          1:44.05    1:44.75 D-1    
     1) Rusch, Jenny 9                  2) Everett, Martha 11             
     3) Cullen, Sarah 10                4) Schmidt, Juliana 11            
       25.64    27.02    26.07    26.02                                    
 29 Farmington  'A'                                   1:42.58    1:45.09        
     1) Fleck, Chrissy 12               2) Vial, Allison 11               
     3) McCarthy, Emma 11               4) McAllister, Kirsten 11         
       26.72    26.11    26.27    25.99                                    
 30 Howell  'A'                                       1:44.14    1:45.12        
     1) Sidge, Nicole                   2) Dorsey, Lauren 10              
     3) Buttermore, Sha                 4) McGuire, Lindsey               
       26.48    25.66    26.49    26.49                                    
 31 Clarkston  'A'                                    1:44.71    1:45.32        
     1) Seiple, Christine 9             2) Simpson, Molli 9               
     3) Hassett, Amanda 11              4) Hassett, Kaitlyn 10            
       26.30    26.97    26.22    25.83                                    
 32 Traverse City  'A'                                1:44.16    1:45.53        
     1) Holstad, Erin 9                 2) Newhouse, Jordan 10            
     3) DePoister, Keeli 10             4) Schultz, Elyse 10              
       26.82    26.54    26.04    26.13                                    
 33 Berkley  'A'                                      1:43.81    1:45.74        
     1) Heavenrich, Hannah 10           2) Shrikian, Tamar 12             
     3) Kane, Rachel 9                  4) Gerfen, Michelle 10            
       26.81    26.96    25.92    26.05                                    
 34 Bay City Western  'A'                             1:44.90    1:48.12        
     1) Ciesla, Rachel 12               2) Schrems, Katie 10              
     3) Glowicki, Gina 11               4) Moore, Emily 11                
       26.68    27.01    29.77    24.66                                    
 
Event 10  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        Pool: P 54.41        1996 Jennifer Crisman, Jenison                    
    Combined: C 54.41        1996 Jennifer Crisman, Jenison                    
       Div 1: D 55.11        2005 Margaret Kelly, Pioneer                      
  2004 Champ:   56.70             Sasha Lewerenz, Rochester Adams              
              1:03.99  D-1
 Meet Qualifying:  1:03.99
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Kelly, Margaret     12 Pioneer                55.11      55.46 D-1     20  
      26.80   28.66                                                
  2 Cohagen, Ashley      9 Pioneer                57.52      57.42 D-1     17  
      27.58   29.84                                                
  3 Lewerenz, Sasha     12 Rochester Adams        57.36      57.62 D-1     16  
      28.40   29.22                                                
  4 Johnson, Liz        10 Milford                58.78      58.84 D-1     15  
      28.91   29.93                                                
  5 Ludema, Sarah       12 Zeeland                59.34      58.95 D-1     14  
      28.00   30.95                                                
  6 Edson, Kelsey M     10 Mercy                1:00.02      59.26 D-1     13  
      29.05   30.21                                                
  7 Edgley, Kaitlyn     12 Hol West Ottawa      1:01.14    1:00.59 D-1     12  
      29.54   31.05                                                
  8 Gordon, Marisa      12 Liv Stevenson        1:01.02    1:00.77 D-1     11  
      29.54   31.23                                                
B - Final
  9 Lincoln, Kelsey     12 Plymouth Salem       1:01.86    1:01.47 D-1      9  
      29.88   31.59                                                
 10 Dekker, Dianna       9 Rochester Adams      1:01.61    1:01.55 D-1      7  
      29.80   31.75                                                
 11 Sabourin, Beth      11 Troy Athens          1:01.97    1:01.75 D-1      6  
      30.39   31.36                                                
 12 Shereda, Mary       12 Livonia Churchil     1:01.60    1:01.81 D-1      5  
      30.19   31.62                                                
 13 Graziano, Allison   11 Pioneer              1:01.70    1:01.98 D-1      4  
      30.17   31.81                                                
 14 Ueda, Ayumi         12 Farmington           1:01.50    1:02.24 D-1      3  
      29.98   32.26                                                
 15 Boudah, Carly       12 Hol West Ottawa      1:02.16    1:02.45 D-1      2  
      30.54   31.91                                                
 16 Spoelman, Katie     10 Grand Haven          1:02.01    1:02.52 D-1      1  
      30.44   32.08                                                
 
Event 10  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        Pool: P 54.41        1996 Jennifer Crisman, Jenison                    
    Combined: C 54.41        1996 Jennifer Crisman, Jenison                    
       Div 1: D 55.11        2005 Margaret Kelly, Pioneer                      
  2004 Champ:   56.70             Sasha Lewerenz, Rochester Adams              
              1:03.99  D-1
 Meet Qualifying:  1:03.99
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Kelly, Margaret           12 Pioneer                57.03      55.11DD-1    
      26.77   28.34                                                
  2 Lewerenz, Sasha           12 Rochester Adams        58.22      57.36 D-1    
      28.22   29.14                                                
  3 Cohagen, Ashley            9 Pioneer                58.75      57.52 D-1    
      27.67   29.85                                                
  4 Johnson, Liz              10 Milford                59.76      58.78 D-1    
      28.77   30.01                                                
  5 Ludema, Sarah             12 Zeeland                59.22      59.34 D-1    
      28.55   30.79                                                
  6 Edson, Kelsey M           10 Mercy                1:00.54    1:00.02 D-1    
      29.54   30.48                                                
  7 Gordon, Marisa            12 Liv Stevenson        1:01.22    1:01.02 D-1    
      29.67   31.35                                                
  8 Edgley, Kaitlyn           12 Hol West Ottawa      1:01.67    1:01.14 D-1    
      30.13   31.01                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Ueda, Ayumi               12 Farmington           1:01.29    1:01.50 D-1    
      29.65   31.85                                                
 10 Shereda, Mary             12 Livonia Churchil     1:02.21    1:01.60 D-1    
      30.18   31.42                                                
 11 Dekker, Dianna             9 Rochester Adams      1:03.31    1:01.61 D-1    
      29.96   31.65                                                
 12 Graziano, Allison         11 Pioneer              1:03.61    1:01.70 D-1    
      29.93   31.77                                                
 13 Lincoln, Kelsey           12 Plymouth Salem       1:01.29    1:01.86 D-1    
      29.85   32.01                                                
 14 Sabourin, Beth            11 Troy Athens          1:01.18    1:01.97 D-1    
      30.42   31.55                                                
 15 Spoelman, Katie           10 Grand Haven          1:02.35    1:02.01 D-1    
      30.30   31.71                                                
 16 Boudah, Carly             12 Hol West Ottawa      1:03.02    1:02.16 D-1    
      30.39   31.77                                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 Bell, Diane               11 Holland              1:02.45    1:02.21 D-1    
      30.01   32.20                                                
 18 Keenan, Katie             12 Grand Blanc          1:03.92    1:02.30 D-1    
      30.40   31.90                                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 Johnson, Katherine        12 Rochester Adams      1:03.06    1:02.35 D-1    
      30.61   31.74                                                
 20 Orr, Marissa               9 Grandville           1:01.75    1:02.53 D-1    
      29.87   32.66                                                
 21 Wallace, Abby             10 Mercy                1:03.16    1:02.98 D-1    
      30.85   32.13                                                
 22 Moore, Karly               9 West Bloomfield      1:03.39    1:03.20 D-1    
      30.56   32.64                                                
 23 Johnson, Alyssa           11 Canton               1:03.50    1:03.21 D-1    
      31.39   31.82                                                
 24 Downing, Melissa          10 Huron                1:03.66    1:03.24 D-1    
      30.63   32.61                                                
 25 Johnston, Maria           12 L'Anse Creuse        1:03.86    1:03.32 D-1    
      30.23   33.09                                                
 26 Mitchell, Perri           12 Lake Orion           1:03.33    1:03.58 D-1    
      30.35   33.23                                                
 27 Schramm, Julie            11 Novi                 1:03.54    1:03.72 D-1    
      30.98   32.74                                                
 28 Huizenga, Lindsey         11 Rockford             1:03.73    1:03.87 D-1    
      30.74   33.13                                                
 29 Wilson, Morgan            10 Holt                 1:02.90    1:03.91 D-1    
      30.46   33.45                                                
 30 Vermetten, Kristen        10 Traverse City        1:03.39    1:03.92 D-1    
      31.31   32.61                                                
 30 Schewe, Katie             11 Berkley              1:02.27    1:03.92 D-1    
      30.85   33.07                                                
 32 Hilk, Samantha            10 Saginaw Heritage     1:02.46    1:03.98 D-1    
      30.50   33.48                                                
 33 Redfern, Katie            12 Saline               1:03.55    1:04.27        
      30.36   33.91                                                
 34 Rich, Brooke              10 Saginaw Heritage     1:03.96    1:04.75        
      30.95   33.80                                                
 35 Brown, Breeanne            9 Mercy                1:03.39    1:05.34        
      31.13   34.21                                                
 36 Conwell, Anne             10 Brighton             1:03.89    1:05.38        
      32.11   33.27                                                
 
Event 11  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        Pool: P 1:02.95        2005 Carlye Ellis, Pioneer                      
    Combined: C 1:02.78        1990 Keri Reynolds, Okemos                      
       Div 1: D 1:02.95        2005 Carlye Ellis, Pioneer                      
  2004 Champ:   1:03.42             Sara McDaniel, Okemos                      
                1:11.59  D-1
 Meet Qualifying:  1:11.59
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Ellis, Carlye       11 Pioneer              1:02.95    1:02.82PD-1     20  
      30.11   32.71                                                
  2 Marecki, Brynn      10 Liv Stevenson        1:06.87    1:06.40 D-1     17  
      31.48   34.92                                                
  3 Van Kampen, Alison  12 Zeeland              1:06.20    1:06.72 D-1     16  
      31.83   34.89                                                
  4 Musto, Toni         10 Northern-Eastern     1:07.49    1:07.56 D-1     15  
      32.03   35.53                                                
  5 Moceri, Shannon     10 South Lyon           1:07.00    1:07.65 D-1     14  
      31.90   35.75                                                
  6 Smith, Kirsten       9 Monroe               1:07.30    1:07.71 D-1     13  
      32.21   35.50                                                
  7 Timson, Laura       10 Liv Stevenson        1:07.87    1:07.96 D-1     12  
      31.77   36.19                                                
  8 Spahlinger, Meliss  11 Pioneer              1:07.32    1:08.21 D-1     11  
      32.16   36.05                                                
B - Final
  9 Griffore, Angie     11 Holland              1:07.88    1:07.34 D-1      9  
      31.72   35.62                                                
 10 Peterson, Jill      11 West John Gleen      1:07.93    1:07.66 D-1      7  
      31.86   35.80                                                
 11 Dorsey, Lauren      10 Howell               1:08.20    1:07.89 D-1      6  
      31.67   36.22                                                
 12 Sodonis, Kerry      10 Troy                 1:08.07    1:08.26 D-1      5  
      32.65   35.61                                                
 13 Gregorka, Andrea    10 Pioneer              1:07.99    1:08.37 D-1      4  
      32.61   35.76                                                
 14 Shimskey, Caley     10 Mercy                1:08.52    1:09.15 D-1      3  
      32.56   36.59                                                
 15 Redder, Nicole      11 Jenison              1:09.24    1:09.16 D-1      2  
      32.60   36.56                                                
 16 Savoie, Kristine    12 Bay City Western     1:08.89    1:09.57 D-1      1  
      32.64   36.93                                                
 
Event 11  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        Pool: P 1:02.95        2005 Carlye Ellis, Pioneer                      
    Combined: C 1:02.78        1990 Keri Reynolds, Okemos                      
       Div 1: D 1:02.95        2005 Carlye Ellis, Pioneer                      
  2004 Champ:   1:03.42             Sara McDaniel, Okemos                      
                1:11.59  D-1
 Meet Qualifying:  1:11.59
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Ellis, Carlye             11 Pioneer              1:04.35    1:02.95PD-1    
      29.99   32.96                                                
  2 Van Kampen, Alison        12 Zeeland              1:07.73    1:06.20 D-1    
      31.37   34.83                                                
  3 Marecki, Brynn            10 Liv Stevenson        1:07.71    1:06.87 D-1    
      31.46   35.41                                                
  4 Moceri, Shannon           10 South Lyon           1:08.82    1:07.00 D-1    
      32.10   34.90                                                
  5 Smith, Kirsten             9 Monroe               1:07.50    1:07.30 D-1    
      32.10   35.20                                                
  6 Spahlinger, Melissa       11 Pioneer              1:08.38    1:07.32 D-1    
      31.98   35.34                                                
  7 Musto, Toni               10 Northern-Eastern     1:08.53    1:07.49 D-1    
      31.89   35.60                                                
  8 Timson, Laura             10 Liv Stevenson        1:08.71    1:07.87 D-1    
      31.84   36.03                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Griffore, Angie           11 Holland              1:07.94    1:07.88 D-1    
      32.61   35.27                                                
 10 Peterson, Jill            11 West John Gleen      1:08.32    1:07.93 D-1    
      31.94   35.99                                                
 11 Gregorka, Andrea          10 Pioneer              1:09.67    1:07.99 D-1    
      32.38   35.61                                                
 12 Sodonis, Kerry            10 Troy                 1:08.59    1:08.07 D-1    
      32.35   35.72                                                
 13 Dorsey, Lauren            10 Howell               1:09.40    1:08.20 D-1    
      32.16   36.04                                                
 14 Shimskey, Caley           10 Mercy                1:10.18    1:08.52 D-1    
      32.60   35.92                                                
 15 Savoie, Kristine          12 Bay City Western     1:10.01    1:08.89 D-1    
      32.07   36.82                                                
 16 Redder, Nicole            11 Jenison              1:08.25    1:09.24 D-1    
      32.67   36.57                                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 Hinterman, Corina         10 Midland Dow          1:09.99    1:09.26 D-1    
      32.92   36.34                                                
 18 Akiyama, Ashley           10 Portage Central      1:11.09    1:09.38 D-1    
      32.80   36.58                                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 Simpson, Molli             9 Clarkston            1:09.96    1:09.44 D-1    
      32.37   37.07                                                
 20 Dunaway, Jennifer         10 G P South            1:10.57    1:09.55 D-1    
      32.78   36.77                                                
 21 Pohl, Joanne               9 Holt                 1:10.88    1:09.87 D-1    
      33.22   36.65                                                
 22 Barthelemy, Valerie        9 Pioneer              1:11.10    1:09.91 D-1    
      33.31   36.60                                                
 23 Rabine, Melanie           11 Holland              1:09.79    1:10.22 D-1    
      33.23   36.99                                                
 24 Irrer, Brenna             11 Pioneer              1:10.80    1:10.32 D-1    
      33.28   37.04                                                
 25 Oddo, Melissa             10 G P South            1:11.14    1:10.41 D-1    
      33.38   37.03                                                
 26 Hanna, Lauren             11 G P North            1:11.13    1:10.88 D-1    
      33.17   37.71                                                
 27 Salmeto, Nicole           10 Utica Eisenhower     1:10.50    1:10.93 D-1    
      33.01   37.92                                                
 28 Littlejohn, Kelli         12 Saline               1:10.23    1:11.17 D-1    
      33.47   37.70                                                
 29 Richards, Bryenna         12 Jenison              1:11.28    1:11.27 D-1    
      33.96   37.31                                                
 29 Laney, Morgan             11 G P South            1:11.09    1:11.27 D-1    
      33.85   37.42                                                
 31 Sheldon, Chelsea          12 Berkley              1:11.22    1:11.40 D-1    
      33.64   37.76                                                
 32 Holstad, Erin              9 Traverse City        1:10.01    1:11.49 D-1    
      33.64   37.85                                                
 33 Vial, Allison             11 Farmington           1:11.52    1:11.66        
      34.23   37.43                                                
 34 Huber, Hannah             11 Hol West Ottawa      1:10.63    1:11.68        
      33.95   37.73                                                
 35 Johnston, Maria           12 L'Anse Creuse        1:10.85    1:11.70        
      33.62   38.08                                                
 36 Shepard, Kristin          11 Jenison              1:11.20    1:11.85        
      34.66   37.19                                                
 37 Nicholson, Mo              9 Mercy                1:11.10    1:12.04        
      33.71   38.33                                                
 38 Betz, Kim                 12 Portage Central      1:11.51    1:12.26        
      34.49   37.77                                                
 39 Hartrey, Lindsey          11 Brighton             1:11.44    1:12.37        
      34.61   37.76                                                
 40 Lubinski, Caitlin         11 Rochester            1:10.95    1:12.42        
      34.29   38.13                                                
 41 Terrien, Julia            10 East Kentwood        1:10.82    1:12.45        
      33.84   38.61                                                
 42 Coyne, Catherine          10 Northern-Eastern     1:11.56    1:13.35        
      34.69   38.66                                                
 
Event 12  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        Pool: P 3:24.44        2005 Ann Arbor Pioneer, Pioneer                 
    Combined: C 3:24.44        2005 Ann Arbor Pioneer, Pioneer                 
       Div 1: D 3:24.44        2005 Ann Arbor Pioneer, Pioneer                 
  2004 Champ:   3:28.42             Ann Arbor Pioneer                          
                3:51.59  D-1
 Meet Qualifying:  3:51.59
    School                                      Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Ann Arbor Pioneer  'A'                      3:24.44    3:23.85PD-1     40  
     1) Cole, Leigh 12                  2) Koselka, Liz 10                
     3) Cole, Kristyne 10               4) Kelly, Margaret 12             
       24.97    51.63    24.41    51.19    24.48    51.32    23.64    49.71
  2 Farmington Hills Mercy  'A'                 3:34.73    3:32.68 D-1     34  
     1) Switaj, Caryn 12                2) Craig, Megan 10                
     3) Edson, Kelsey M 10              4) Lonewski, Mara J 12            
       25.73    53.15    26.15    54.20    25.36    53.09    25.21    52.24
  3 Northville  'A'                             3:39.57    3:32.81 D-1     32  
     1) Fredlake, Grace 9               2) Greenlee, Alandra 12           
     3) Carr, Sarah 12                  4) Ohlgren, Ava 12                
       26.44    54.14    25.94    54.41    25.81    54.92    23.84    49.34
  4 Rochester Adams  'A'                        3:36.94    3:35.09 D-1     30  
     1) Steiner, Marycatherine 12       2) Lewerenz, Sasha 12             
     3) Johnson, Katherine 12           4) Tyler, Claire 12               
       26.37    53.76    25.74    53.98    26.27    55.68    24.71    51.67
  5 Holland  'A'                                3:39.96    3:37.88 D-1     28  
     1) Lawless, Sarah 10               2) Kimble, Lauren 12              
     3) Meyer, Caroline 9               4) Butler, Lisa 11                
       26.63    55.29    26.38    56.21    26.14    54.72    24.55    51.66
  6 Livonia Stevenson  'A'                      3:37.82    3:38.10 D-1     26  
     1) Gordon, Marisa 12               2) Timson, Laura 10               
     3) Polkowski, Anna 11              4) Marecki, Brynn 10              
       25.98    53.78    25.92    54.25    26.22    55.56    25.82    54.51
  7 Jenison  'A'                                3:38.44    3:38.59 D-1     24  
     1) St Andrew, Ashley 12            2) Shepard, Erica 11              
     3) Kosmak, Sarah 10                4) Kohl, Shannon 12               
       26.67    54.96    27.16    56.76    24.76    53.14    25.68    53.73
  8 Rockford  'A'                               3:40.85    3:41.30 D-1     22  
     1) Huizenga, Lindsey 11            2) Keeley, Mary 9                 
     3) Wooldridge, Amanda 12           4) Wertz, Erinn 12                
       27.08    56.52    25.72    54.55    26.64    56.82    25.14    53.41
B - Final
  9 South Lyon  'A'                             3:45.07    3:40.72 D-1     18  
     1) Faletti, Jenna 9                2) Trabue, Jacquie 11             
     3) Trabue, Kelsey 11               4) Faletti, Melissa 12            
       26.38    55.17    26.58    56.04    26.38    55.50    25.69    54.01
 10 Troy Athens  'A'                            3:45.41    3:41.59 D-1     14  
     1) Haines, Kristi 10               2) Bayci, Melissa 11              
     3) Larusson, Amanda 10             4) Godlewski, Kathryn 12          
       26.85    56.11    27.26    56.16    26.55    56.15    25.65    53.17
 11 Zeeland  'A'                                3:40.92    3:41.97 D-1     12  
     1) Stears, Julie Ann 9             2) Diekema, Courtney 9            
     3) Ludema, Sarah 12                4) Bronkema, Ashley 12            
       27.67    57.30    27.21    56.69    26.01    54.42    25.52    53.56
 12 Canton  'A'                                 3:44.11    3:42.97 D-1     10  
     1) Landis, Laura 11                2) Johnson, Alyssa 11             
     3) Blaesser, Monica 10             4) Schmitt, Allison 10            
       27.69    58.06    26.96    56.96    26.95    57.07    24.45    50.88
 13 Grosse Pointe North  'A'                    3:46.19    3:43.79 D-1      8  
     1) Rusch, Jenny 9                  2) Mathews, Caitlin 9             
     3) Cullen, Sarah 10                4) Schmidt, Juliana 11            
       26.06    54.78    26.80    56.76    26.72    56.40    27.05    55.85
 14 Monroe  'A'                                 3:44.72    3:43.95 D-1      6  
     1) Ody, Brooke 11                  2) Merz, Carilyn 12               
     3) Balogh, Bobbi 10                4) Smith, Kirsten 9               
       27.91    58.16    25.99    54.40    26.40    55.85    26.84    55.54
 15 Ann Arbor Huron  'A'                        3:44.80    3:44.28 D-1      4  
     1) Smith, Allison 11               2) Throckmorton, Becca 11         
     3) Everett, Katie 10               4) Gorine, Allison 12             
       26.81    56.00    27.02    56.37    26.81    56.73    26.23    55.18
 16 Farmington  'A'                             3:44.64    3:46.97 D-1      2  
     1) Ueda, Ayumi 12                  2) McCarthy, Emma 11              
     3) Fleck, Chrissy 12               4) Baughman, Kim 11               
       27.15    56.73    27.08    58.69    26.82    57.34    25.17    54.21
 
Event 12  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        Pool: P 3:24.44        2005 Ann Arbor Pioneer, Pioneer                 
    Combined: C 3:24.44        2005 Ann Arbor Pioneer, Pioneer                 
       Div 1: D 3:24.44        2005 Ann Arbor Pioneer, Pioneer                 
  2004 Champ:   3:28.42             Ann Arbor Pioneer                          
                3:51.59  D-1
 Meet Qualifying:  3:51.59
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Ann Arbor Pioneer  'A'                            3:27.95    3:24.44PD-1    
     1) Cole, Leigh 12                  2) Koselka, Liz 10                
     3) Cole, Kristyne 10               4) Kelly, Margaret 12             
       24.82    51.60    24.57    51.52    24.84    51.82    23.50    49.50
  2 Farmington Hills Mercy  'A'                       3:37.39    3:34.73 D-1    
     1) Switaj, Caryn 12                2) Small, Kara 12                 
     3) Craig, Megan 10                 4) Lonewski, Mara J 12            
       25.54    53.16    25.90    54.53    26.13    53.99    25.21    53.05
  3 Rochester Adams  'A'                              3:35.76    3:36.94 D-1    
     1) Steiner, Marycatherine 12       2) Lewerenz, Sasha 12             
     3) Johnson, Katherine 12           4) Tyler, Claire 12               
       26.44    53.98    26.23    54.57    26.85    56.29    25.02    52.10
  4 Livonia Stevenson  'A'                            3:43.75    3:37.82 D-1    
     1) Gordon, Marisa 12               2) Timson, Laura 10               
     3) Polkowski, Anna 11              4) Marecki, Brynn 10              
       26.28    54.21    25.76    54.40    26.49    55.40    25.77    53.81
  5 Jenison  'A'                                      3:39.58    3:38.44 D-1    
     1) St Andrew, Ashley 12            2) Shepard, Erica 11              
     3) Kosmak, Sarah 10                4) Kohl, Shannon 12               
       26.70    54.78    26.93    56.07    25.15    53.93    25.52    53.66
  6 Northville  'A'                                   3:36.70    3:39.57 D-1    
     1) Ohlgren, Ava 12                 2) Greenlee, Alandra 12           
     3) Carr, Sarah 12                  4) Fredlake, Grace 9              
       25.07    51.71    26.80    57.18    26.40    55.95    26.34    54.73
  7 Holland  'A'                                      3:41.43    3:39.96 D-1    
     1) Lawless, Sarah 10               2) Kimble, Lauren 12              
     3) Meyer, Caroline 9               4) Butler, Lisa 11                
       26.54    56.17    26.77    55.75    27.02    55.90    24.46    52.14
  8 Rockford  'A'                                     3:43.55    3:40.85 D-1    
     1) Huizenga, Lindsey 11            2) Keeley, Mary 9                 
     3) Wooldridge, Amanda 12           4) Wertz, Erinn 12                
       27.24    56.86    25.95    54.68    26.31    56.29    24.98    53.02
-------------------------------------------------------------------------
  9 Zeeland  'A'                                      3:40.54    3:40.92 D-1    
     1) Stears, Julie Ann 9             2) Diekema, Courtney 9            
     3) Ludema, Sarah 12                4) Bronkema, Ashley 12            
       27.11    56.08    27.36    57.07    25.62    53.88    25.73    53.89
 10 Canton  'A'                                       3:51.10    3:44.11 D-1    
     1) Landis, Laura 11                2) Johnson, Alyssa 11             
     3) Blaesser, Monica 10             4) Schmitt, Allison 10            
       27.76    57.49    27.37    57.50    27.22    57.12    24.90    52.00
 11 Farmington  'A'                                   3:43.48    3:44.64 D-1    
     1) Ueda, Ayumi 12                  2) McCarthy, Emma 11              
     3) Fleck, Chrissy 12               4) Baughman, Kim 11               
       26.96    56.19    26.75    57.51    26.74    56.86    25.14    54.08
 12 Monroe  'A'                                       3:47.48    3:44.72 D-1    
     1) Ody, Brooke 11                  2) Merz, Carilyn 12               
     3) Balogh, Bobbi 10                4) Smith, Kirsten 9               
       27.92    59.18    25.98    54.47    26.59    56.30    26.51    54.77
 13 Ann Arbor Huron  'A'                              3:46.13    3:44.80 D-1    
     1) Smith, Allison 11               2) Throckmorton, Becca 11         
     3) Everett, Katie 10               4) Gorine, Allison 12             
       26.82    56.21    26.67    56.34    26.61    56.28    26.60    55.97
 14 South Lyon  'A'                                   3:45.11    3:45.07 D-1    
     1) Faletti, Jenna 9                2) Trabue, Jacquie 11             
     3) Trabue, Kelsey 11               4) Faletti, Melissa 12            
       26.75    56.67    27.25    57.05    27.34    57.24    25.77    54.11
 15 Troy Athens  'A'                                  3:41.52    3:45.41 D-1    
     1) Haines, Kristi 10               2) Larusson, Amanda 10            
     3) Bayci, Melissa 11               4) Godlewski, Kathryn 12          
       26.90    55.88    27.77    57.01    27.16    57.78    26.41    54.74
 16 Grosse Pointe North  'A'                          3:48.65    3:46.19 D-1    
     1) Rusch, Jenny 9                  2) Mathews, Caitlin 9             
     3) Cullen, Sarah 10                4) Schmidt, Juliana 11            
       26.88    55.64    27.38    57.56    27.62    57.88    26.45    55.11
-------------------------------------------------------------------------
 17 Holt  'A'                                         3:49.97    3:46.76 D-1    
     1) Schooley, Kelsie 9              2) Brockhaus, Kara 11             
     3) Wilson, Morgan 10               4) Howley, Lindsey 12             
       26.63    55.79    26.18    54.91    27.62    58.24    27.50    57.82
 18 Grosse Pointe South  'A'                          3:48.92    3:47.04 D-1    
     1) Moceri, Leeann 11               2) Effinger, Kendall 9            
     3) Johnson, Stephanie 12           4) Grady, Kim 12                  
       27.12    56.78    27.28    57.97    27.11    56.97    26.70    55.32
-------------------------------------------------------------------------
 19 Brighton  'A'                                     3:49.98    3:47.28 D-1    
     1) Schurig, Ashley 11              2) Porter, Amanda 12              
     3) Nash, Anne 11                   4) Buschbacher, Rita 11           
       27.31    56.88    26.79    57.07    26.75    57.65    26.15    55.68
 20 Troy  'A'                                         3:48.00    3:47.41 D-1    
     1) Blinstrub, Rebecca 9            2) Fieroh, Lindsay 12             
     3) Chase, Lauren 9                 4) Sodonis, Kerry 10              
       27.63    57.95    27.03    56.86    26.77    56.37    26.76    56.23
 21 Clarkston  'A'                                    3:50.31    3:47.54 D-1    
     1) Seiple, Christine 9             2) Vela, Alyssa 10                
     3) Hassett, Amanda 11              4) Hassett, Kaitlyn 10            
       27.64  1:01.43    23.48    52.73    27.03    56.56    27.16    56.82
 22 Saginaw Heritage  'A'                             3:49.60    3:47.75 D-1    
     1) Davis, Chelsea 12               2) Hilk, Samantha 10              
     3) Sgrazzutti, Amanda 12           4) Sedlock, Emily 12              
       27.20    55.93    27.75    58.08    27.24    56.74    26.44    57.00
 23 Plymouth Salem  'A'                               3:50.86    3:48.11 D-1    
     1) Stencel, Allie 11               2) Musson, Kate 12                
     3) Gorman, Katie 10                4) Lincoln, Kelsey 12             
       28.41    58.26    27.20    56.60    27.05    56.83    26.55    56.42
 24 Lake Orion  'A'                                   3:48.32    3:48.15 D-1    
     1) Loerch, Emily 10                2) Dolan, Nicki 12                
     3) Mitchell, Perri 12              4) Roesch, Emily 12               
       27.54    56.72    27.43    58.37    27.65    58.70    25.98    54.36
 25 Grand Haven  'A'                                  3:47.70    3:48.71 D-1    
     1) Spoelman, Katie 10              2) Hamman, Claire 11              
     3) Johnson, Linnea 9               4) Dewey, Kelli 11                
       27.01    56.57    28.60  1:00.98    26.86    57.21    25.69    53.95
 26 Holland West Ottawa  'A'                          3:49.35    3:49.11 D-1    
     1) Maj, Claudia 12                 2) Dykert, Stephanie 11           
     3) Real, Annelies 11               4) Huber, Hannah 11               
       27.46    56.69    27.04    57.03    28.00    58.68    26.99    56.71
 27 Portage Central  'A'                              3:50.14    3:49.13 D-1    
     1) Iseminger, Sara 12              2) Tempels, Marine 10             
     3) Grubelich, Grete 9              4) Ahle, Lauren 11                
       27.73    58.47    27.34    57.95    26.45    56.09    26.78    56.62
 28 Traverse City  'A'                                3:46.82    3:49.89 D-1    
     1) Brunner, Amy 9                  2) Newhouse, Jordan 10            
     3) Vermetten, Kristen 10           4) Schultz, Elyse 10              
       27.29    56.60    27.87    57.91    27.91    58.22    27.54    57.16
 29 Pinckney  'A'                                     3:49.00    3:50.07 D-1    
     1) Buza, Lindsey 12                2) Godmer, Chelsea 11             
     3) Roberts, Lauren 11              4) Bylsma, Katie 11               
       26.98    57.13    28.33  1:00.02    27.41    58.62    25.53    54.30
 30 Saline  'A'                                       3:49.76    3:50.73 D-1    
     1) Casper, Amannda 11              2) Laidlaw, Lizzy 12              
     3) Cooper, Chelsea 10              4) Redfern, Katie 12              
       27.76    58.43    27.07    57.91    27.65    57.86    26.29    56.53
 31 West Bloomfield  'A'                              3:49.28    3:51.60        
     1) Zhao, Jasmine 12                2) Hemberg, Jennifer 12           
     3) Jackson, Sydney 11              4) Moore, Karly 9                 
       27.36    58.13    27.75    59.49    27.04    57.54    26.53    56.44
 32 Bay City Western  'A'                             3:50.54    3:52.51        
     1) Ciesla, Rachel 12               2) Glowicki, Gina 11              
     3) Savoie, Kristine 12             4) Wackerle, Kara 12              
       28.66    59.59    27.85    58.26    27.72    58.99    25.96    55.67
 33 East Kentwood  'A'                                3:48.16    3:52.68        
     1) Baker, Taylor 12                2) Sebald, Pari 12                
     3) Polhill, Alyssa 12              4) Kuczera, Elise 12              
       27.19    56.83    27.83    58.40    27.26    58.48    27.56    58.97
 34 Howell  'A'                                       3:50.40    3:53.93        
     1) Buttermore, Sha                 2) Sidge, Nicole                  
     3) Burkel, Sarah                   4) McGuire, Lindsey               
       28.10    58.57    27.31    58.41    27.65    58.35    27.68    58.60
 35 Berkley  'A'                                      3:50.12    3:54.47        
     1) Shrikian, Tamar 12              2) Schewe, Katie 11               
     3) Gerfen, Michelle 10             4) Heavenrich, Hannah 10          
       28.10    58.52    28.15    59.88    27.63    58.77    27.33    57.30
 36 Westland John Glenn  'A'                          3:51.36    3:54.60        
     1) Sells, Ashley 9                 2) Burgess, Jaclyn 12             
     3) Burgess, Jordan 9               4) Peterson, Jill 11              
       28.92  1:00.73    28.29    58.63    27.56    57.96    27.69    57.28
 37 Grand Ledge  'A'                                  3:48.26    3:55.57        
     1) Brown, Lauren 10                2) Rogers, Kris 11                
     3) Pitchford, Michelle 9           4) Hedden, Ali 10                 
       28.22    58.72    28.18    59.29    27.43    59.28    27.66    58.28
 
Event 15  Girls 200 Yard Medley Relay Swim-off
===============================================================================
        Pool: P    NT                                                          
              1:57.99  D-1
 Meet Qualifying:  1:57.99
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries - Swim-off
 16 Jenison  'A'                                           NT   J1:53.65 D-1    
 17 Holt  'A'                                              NT   J1:54.08 D-1    

ADVERTISEMENT


ADVERTISEMENT