ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
--- Results, Rankings, and Records ---
Wisconsin Division I High School State
11/12/2005-11/12/2005
Madison, Wisconsin USA

Event 2 Girls 200 Yard Medley Relay 


State D1: 1:43.16  R  2004  Arrowhead 
   
   
A. Boritzke, M. Zblewski, N. Landisch, S. Fisher 


 Team   Relay Finals Time 
  
  
  
1  ARRO  1:42.71 R 40 
  
  
 1) Andrea Boritzke SR  2) Maggie Zblewski SR 
  
  
 3) Katie Eschenburg JR  4) Nicole Landisch JR 
  
  
26.12  28.82  24.89  22.88 
   
   
2  MAEA  1:48.54  34 
   
   
 1) Ruby Martin FR  2) Kirsten Lickel SO 
  
  
 3) Abby Soderholm JR  4) Kelsey Koehler SR 
  
  
27.88  30.04  26.82  23.80 
   
   
3  MIDD  1:49.50  32 
   
   
 1) Danielle Beckwith SO  2) Amelia Zutz SR 
  
  
 3) Courtney Veerman JR  4) Kirsten Rhude SO 
  
  
28.86  30.34  26.39  23.91 
   
   
4  MAWE  1:50.38  30 
   
   
 1) Jessie Vaughan SO  2) Alison Geier FR 
  
  
 3) Bronwyn Knaebe SO  4) Katie Remington SR 
  
  
29.06  31.63  25.92  23.77 
   
   
5  MFHA  1:50.69  28 
   
   
 1) Jess Bley SO  2) Dana Messerschmitt SO 
  
  
 3) Ashley Warzon SR  4) Ashley Majewski FR 
  
  
27.97  32.57  25.70  24.45 
   
   
                                                          
6  WSMU  1:51.03  26 
   
   
 1) Maggie Pease SO  2) Arianna Gorenc FR 
  
  
 3) Samantha Streater JR  4) Jill Krattiger SO 
  
  
29.10  30.02  27.15  24.76 
   
   
7  GELP  1:51.85  24 
   
   
 1) Allison Smith JR  2) Deanna DeGrand JR 
  
  
 3) Allison Thut SR  4) Katlyn Brager SR 
  
  
27.42  31.53  26.17  26.73 
   
   
8  STPT  1:52.20  22 
   
   
 1) Danielle Alinea JR  2) Carolyn Salutz FR 
  
  
 3) Maddy Etrheim JR  4) Amy Bachinski SR 
  
  
29.87  30.30  27.34  24.69 
   
   
9  VERO  1:52.22  18 
   
   
 1) Amie Osten SO  2) Elisabeth Misener JR 
  
  
 3) Alison Grinde JR  4) Cassie Ritt SO 
  
  
27.79  32.94  26.79  24.70 
   
   
  
(Event 2 Girls 200 Yard Medley Relay) 


 Team   Relay Finals Time 
  
  
  
10  MAME  1:52.33  14 
   
   
 1) Nicole Drives JR  2) Kayla Smith FR 
  
  
 3) Leah Kammel SR  4) Abby Lund SR 
  
  
29.49  31.44  27.00  24.40 
   
   
11  HOME  1:52.41  12 
   
   
 1) Sarah Henry FR  2) Leslie Dlugopolski SR 
  
  
 3) Whitney Boehme SO  4) Lindsey Kent SO 
  
  
27.82  31.01  27.73  25.85 
   
   
12  SUPR  1:52.69  10 
   
   
 1) Allison Reininger JR  2) Brianne Walters JR 
  
  
 3) Alison Weske SR  4) April Greene JR 
  
  
29.82  33.38  25.30  24.19 
   
   
13  MUSK  1:53.10  8 
   
   
 1) Brooke Sawyer JR  2) Jamie Larsen JR 
  
  
 3) Catie Wierzba SR  4) Megan Lindner JR 
  
  
28.30  30.69  28.36  25.75 
   
   
                                                          
14  BREA  1:53.75  6 
   
   
 1) Lisa Toelle SR  2) Ellen Van Cleave SR 
  
  
 3) Jessica Kapke SO  4) Laura Thornton SR 
  
  
28.83  31.69  27.18  26.05 
   
   
15  CEDA  1:53.84  4 
   
   
 1) Amanda Ellmaker JR  2) Taylor Merryfield SO 
  
  
 3) Lisa Piepenberg SO  4) Kristin Hayes JR 
  
  
28.71  31.54  28.16  25.43 
   
   
16  RPAR  1:54.27  2 
   
   
 1) Dana Chartrand JR  2) Amy Jacobsen JR 
  
  
 3) Danielle Gray SR  4) Brenda Zickus SR 
  
  
31.09  31.64  26.40  25.14 
   
   
17  BAYP  1:55.17 
  
  
 1) Diandra Nero SO  2) Katelyn Brittain JR 
  
  
 3) Nicole Dorvinen SO  4) Krisa Kuffel FR 
  
  
29.04  33.56  27.39  25.18 
   
   
18  WAUW  1:55.36 
  
  
 1) Ann Grossklaus SR  2) Janelle Jehn FR 
  
  
 3) Jaimee Hall SO  4) Kristin Eckert (co-captain) SR 
  
  
30.73  31.01  27.13  26.49 
   
   
19  ASHW  1:55.42 
  
  
 1) Michelle Kardoskee SR  2) Laura Niedermeyer JR 
  
  
 3) Jenny Bennett JR  4) Tracy Bennett FR 
  
  
30.73  31.86  27.02  25.81 
   
   
20  LALO  1:55.49 
  
  
 1) Ashleigh Christoperson FR  2) Beth Lowenstein JR 
  
  
 3) Brittany Brohmer SR  4) Claire Udell JR 
  
  
29.95  32.64  27.91  24.99 
   
   
21  WAEA  1:55.82 
  
  
 1) Andee Keefe SR  2) Lauren Feemster JR 
  
  
 3) Sarah Johnson JR  4) Anna Gajewski SR 
  
  
29.83  32.42  28.14  25.43 
   
   
22  WTTN  1:56.84 
  
  
 1) Kayla Muir JR  2) Lindsey Heller SR 
  
  
 3) Katie Coleman FR  4) Mel Capperino FR 
  
  
29.91  33.37  26.55  27.01 
   
   
                                                          
23  ECME  1:56.90 
  
  
 1) Ellie Gross JR  2) Laura Green SR 
  
  
 3) Kacy Binder SR  4) Chelsea Goldsmith SO 
  
  
29.53  33.12  28.50  25.75 
   
   
  
24  RCAS  1:57.52 
  
  
 1) Brianna Chu FR  2) Jackie Bereiter SO 
  
  
 3) Natali Bockarovska SR  4) Mackenzie Wood SR 
  
  
30.57  32.16  27.85  26.94 
   
   
 
Event 3 Girls 200 Yard Freestyle 


State D1: 1:48.29  R  1992  Michelle Jesperson 
   
   
 Name  Yr School Finals Time 
  
  
  
1  Kylsie Grimes SR  ARRO 1:49.95  20 
   
   
25.03  27.53  28.68  28.71 
   
   
2  Courtney Veerman JR  MIDD 1:52.59  17 
   
   
26.39  28.18  28.80  29.22 
   
   
3  Ashley Bolin SO  OWES 1:54.39  16 
   
   
26.52  28.76  29.67  29.44 
   
   
4  Allison Thut SR  GELP 1:54.75  15 
   
   
26.85  29.06  29.56  29.28 
   
   
5  Danielle Beckwith SO  MIDD 1:55.42  14 
   
   
26.65  28.69  29.92  30.16 
   
   
6  Natalie Wallen SO  BRCE 1:55.80  13 
   
   
26.50  28.65  30.03  30.62 
   
   
7  Kelly Hashoian JR  ARRO 1:56.27  12 
   
   
26.83  29.23  30.12  30.09 
   
   
8  Abby Soderholm JR  MAEA 1:56.29  11 
   
   
27.08  28.89  30.05  30.27 
   
   
9  Carolyn Braza JR  HOME 1:56.59  9 
   
   
26.94  29.60  30.45  29.60 
   
   
10  Kelsey Ogle JR  WBWE 1:56.87  7 
   
   
27.10  29.25  30.41  30.11 
   
   
11  Megan Keuler SR  BAYP 1:57.14  6 
   
   
27.15  29.15  29.98  30.86 
   
   
                                                          
12  Katelyn Hartung JR  MAME 1:57.34  5 
   
   
27.02  29.20  30.43  30.69 
   
   
13  Clair Martin SO  WSMU 1:57.48  4 
   
   
27.30  29.41  30.15  30.62 
   
   
14  Allison Nahin JR  ARRO 1:57.56  3 
   
   
26.17  29.03  30.69  31.67 
   
   
15  Alicia Johnson JR  HOME 1:57.81  2 
   
   
27.12  29.23  30.47  30.99 
   
   
16  Jenny Bennett JR  ASHW 1:58.32  1 
   
   
28.53  30.28  30.08  29.43 
   
   
17  Eulalia Clauss SR  MAWE 1:59.17 
  
  
27.96  30.10  30.53  30.58 
   
   
18  Katie Streater FR  WSMU 1:59.35 
  
  
27.96  30.15  30.31  30.93 
   
   
19  Lindsay Stedman FR  WNKM 1:59.61 
  
  
28.11  30.51  30.79  30.20 
   
   
20  Abby Mundt FR  MAWE 2:00.21 
  
  
28.09  30.53  31.17  30.42 
   
   
21  Angie Bakula JR  APWK 2:00.38 
  
  
27.77  30.55  31.30  30.76 
   
   
22  Danielle Wenger JR  HART 2:01.33 
  
  
26.46  30.16  32.10  32.61 
   
   
23  Kia Kraft SO  MENO 2:01.55 
  
  
27.93  30.62  31.17  31.83 
   
   
24  Stephanie Hazen SR  RCAS 2:05.86 
  
  
28.19  31.13  33.01  33.53 
   
   
  
 
Event 4 Girls 200 Yard IM 


State D1: 2:01.39  R  2004  Andrea Boritzke 
   
   
 Name  Yr School Finals Time 
  
  
  
1  Andrea Boritzke SR  ARRO 2:03.67  20 
   
   
26.69  29.93  36.90  30.15 
   
   
2  Allison Smith JR  GELP 2:05.87  17 
   
   
28.61  31.21  36.42  29.63 
   
   
                                                          
3  Jamie Barrett FR  ARRO 2:07.51  16 
   
   
27.15  32.45  37.09  30.82 
   
   
4  Kirsten Lickel SO  MAEA 2:08.65  15 
   
   
28.01  32.50  37.07  31.07 
   
   
5  Erin Wagner JR  KENT 2:08.95  14 
   
   
28.64  32.51  37.86  29.94 
   
   
6  Anastasia Lopuknin JR  MIDD 2:09.35  13 
   
   
28.86  33.14  36.49  30.86 
   
   
7  Brittany Kimmitt JR  GERM 2:09.38  12 
   
   
27.77  32.23  38.40  30.98 
   
   
8  Sarah Wardecke SO  APWK 2:11.32  11 
   
   
28.97  34.07  36.93  31.35 
   
   
9  Jamie Larsen JR  MUSK 2:11.61  9 
   
   
28.75  34.42  37.76  30.68 
   
   
10  Janelle Jehn FR  WAUW 2:12.75  7 
   
   
28.54  33.93  38.87  31.41 
   
   
11  Margaret Debrauske SO  MAME 2:13.30  6 
   
   
28.36  34.01  39.46  31.47 
   
   
12  Nicole Drives JR  MAME 2:13.51  5 
   
   
29.41  33.54  40.11  30.45 
   
   
13  Elisabeth Misener JR  VERO 2:13.66  4 
   
   
28.48  32.57  40.97  31.64 
   
   
14  Abby Soderholm JR  MAEA 2:13.98  3 
   
   
28.55  33.86  40.14  31.43 
   
   
15  Leah Kammel SR  MAME 2:14.22  2 
   
   
28.79  34.18  39.75  31.50 
   
   
16  Samantha Streater JR  WSMU 2:14.74  1 
   
   
28.99  34.79  39.69  31.27 
   
   
17  Alison Winius SR  BRCE 2:16.25 
  
  
29.73  34.87  40.23  31.42 
   
   
18  Carolyn Salutz FR  STPT 2:16.39 
  
  
30.25  35.81  37.28  33.05 
   
   
19  Theresa Illgen JR  BRCE 2:16.55 
  
  
29.98  34.48  40.48  31.61 
   
   
                                                          
20  Nicole Dorvinen SO  BAYP 2:17.27 
  
  
27.78  34.58  41.41  33.50 
   
   
21  Dana Messerschmitt SO  MFHA 2:17.35 
  
  
30.39  34.93  39.79  32.24 
   
   
22  Ashley Ryan FR  MIDD 2:17.54 
  
  
29.85  35.90  42.19  29.60 
   
   
23  Jillian Olson SO  WNKM 2:18.10 
  
  
29.42  33.29  42.91  32.48 
   
   
24  Lisa Piepenberg SO  CEDA 2:19.02 
  
  
29.98  35.50  40.93  32.61 
   
   
 
Event 5 Girls 50 Yard Freestyle 


State D1: 23.00  R  1998  Cortnee Adams 
   
   
 Name  Yr School Finals Time 
  
  
  
1  Nicole Landisch JR  ARRO 23.81  20 
   
   
2  Lily Sorber SR  MAME 24.07  17 
   
   
  
3  Leslie Dlugopolski SR  HOME 24.13  16 
   
   
4  Ruby Martin FR  MAEA 24.18  15 
   
   
5  Stephanie Fisher JR  ARRO 24.27  14 
   
   
6  Katie Remington SR  MAWE 24.32  13 
   
   
7  Julia Meredith SR  RCAS 24.39  12 
   
   
8  Molly Southworth JR  WAEA 24.52  11 
   
   
9  Kirsten Rhude SO  MIDD 24.61  9 
   
   
10  Jess Bley SO  MFHA 24.62  7 
   
   
11  Lisa Dlugopolski JR  HOME 24.76  6 
   
   
12  Kayla Smith FR  MAME 24.84  5 
   
   
13  Cassie Stelow SR  PULA 24.87  4 
   
   
14  Kim Christensen SR  PULA 24.95  3 
   
   
15  Mackenzie King FR  MAME 25.01  2 
   
   
16  Alison Grinde JR  VERO 25.23  1 
   
   
17  Rachel Stanchik SR  HUDS 25.24 
  
  
18  Lauren Borja JR  HART 25.26 
  
  
19  Arianna Gorenc FR  WSMU 25.27 
  
  
20  Jill Krattiger SO  WSMU 25.28 
  
  
                                                          
21  Megan Robarge SO  CHMC 25.30 
  
  
22  Lindsay Schaefer SO  WNKM 25.32 
  
  
23  Jackie Bereiter SO  RCAS 25.74 
  
  
24  Andee Keefe SR  WAEA 25.92 
  
  
 
Event 6 Girls 100 Yard Butterfly 


State D1: 54.55  R  1999  Sarah Wanezek 
   
   
 Name  Yr School Finals Time 
  
  
  
1  Maggie Zblewski SR  ARRO 56.18  20 
   
   
26.07  30.11 
 
 
2  Katie Coleman FR  WTTN 57.44  17 
   
   
27.32  30.12 
 
 
3  Katie Eschenburg JR  ARRO 57.51  16 
   
   
26.58  30.93 
 
 
4  Nicole Landisch JR  ARRO 57.79  15 
   
   
26.85  30.94 
 
 
5  Ashley Warzon SR  MFHA 57.94  14 
   
   
26.71  31.23 
 
 
6  Allison Thut SR  GELP 58.08  13 
   
   
26.99  31.09 
 
 
7  Alison Weske SR  SUPR 58.21  12 
   
   
26.52  31.69 
 
 
8  Brooke Sawyer JR  MUSK 58.22  11 
   
   
27.20  31.02 
 
 
9  Jessica Kapke SO  BREA 59.42  9 
   
   
28.08  31.34 
 
 
10  Margaret Debrauske SO  MAME 59.53  7 
   
   
27.84  31.69 
 
 
11  Jenny Bennett JR  ASHW 59.54  6 
   
   
28.16  31.38 
 
 
12  Shannon Berndt SR  FOND 1:00.47  5 
   
   
28.10  32.37 
 
 
13  Elisabeth Misener JR  VERO 1:00.82  4 
   
   
28.40  32.42 
 
 
                                                          
14  Samantha Streater JR  WSMU 1:01.02  3 
   
   
28.55  32.47 
 
 
15  Lauren Mauel FR  GSWW 1:01.13  2 
   
   
28.39  32.74 
 
 
16  Jaimee Hall SO  WAUW 1:01.30  1 
   
   
29.14  32.16 
 
 
  
(Event 6 Girls 100 Yard Butterfly) 


 Name  Yr School Finals Time 
  
  
  
17  Lauren Heilman FR  SUPR 1:01.34 
  
  
28.20  33.14 
 
 
18  Leah Kammel SR  MAME 1:01.52 
  
  
28.99  32.53 
 
 
19  Anna Drewry SO  WAEA 1:01.59 
  
  
28.56  33.03 
 
 
20  Bronwyn Knaebe SO  MAWE 1:02.13 
  
  
28.00  34.13 
 
 
21  Danielle Gray SR  RPAR 1:02.38 
  
  
29.33  33.05 
 
 
22  Chrystal Amini-Hajibashi JR  MKJU 1:02.45 
  
  
29.33  33.12 
 
 
23  Karla Riemer SO  OCON 1:02.61 
  
  
28.87  33.74 
 
 
24  Tracy Bennett FR  ASHW 1:03.91 
  
  
29.69  34.22 
 
 
 
Event 7 Girls 100 Yard Freestyle 


State D1: 49.77  R  1998  Cortnee Adams 
   
   
 Name  Yr School Finals Time 
  
  
  
1  Kylsie Grimes SR  ARRO 50.74  20 
   
   
24.50  26.24 
 
 
2  Leslie Dlugopolski SR  HOME 53.02  17 
   
   
25.26  27.76 
 
 
3  Erin Wagner JR  KENT 53.05  16 
   
   
25.76  27.29 
 
 
                                                          
4  Jess Bley SO  MFHA 53.14  15 
   
   
25.61  27.53 
 
 
5  Ruby Martin FR  MAEA 53.31  14 
   
   
25.57  27.74 
 
 
6  Natalie Wallen SO  BRCE 53.57  13 
   
   
26.09  27.48 
 
 
7  Carolyn Braza JR  HOME 53.64  12 
   
   
26.09  27.55 
 
 
8  Lily Sorber SR  MAME 53.72  11 
   
   
25.54  28.18 
 
 
9  Megan Keuler SR  BAYP 53.77  9 
   
   
25.86  27.91 
 
 
10  Katie Remington SR  MAWE 53.80  7 
   
   
25.43  28.37 
 
 
11  Molly Southworth JR  WAEA 53.92  6 
   
   
25.76  28.16 
 
 
12  Alicia Johnson JR  HOME 54.12  5 
   
   
26.26  27.86 
 
 
13  Lisa Dlugopolski JR  HOME 54.19  4 
   
   
25.93  28.26 
 
 
14  Julia Meredith SR  RCAS 54.21  3 
   
   
26.04  28.17 
 
 
15  Amie Osten SO  VERO 54.26  2 
   
   
26.00  28.26 
 
 
16  Ellie Gross JR  ECME 54.41  1 
   
   
26.16  28.25 
 
 
17  Rachel Stanchik SR  HUDS 54.46 
  
  
25.96  28.50 
 
 
18  Kim Christensen SR  PULA 54.64 
  
  
26.49  28.15 
 
 
  
19  Danielle Ellingson SO  MAME 54.80 
  
  
25.86  28.94 
 
 
20  Abby Mundt FR  MAWE 54.94 
  
  
26.36  28.58 
 
 
                                                          
21  Abby Lund SR  MAME 55.10 
  
  
26.30  28.80 
 
 
22  Jill Krattiger SO  WSMU 55.61 
  
  
27.12  28.49 
 
 
23  Katie Streater FR  WSMU 55.98 
  
  
27.00  28.98 
 
 
24  Megan Robarge SO  CHMC 56.26 
  
  
26.85  29.41 
 
 
 
Event 8 Girls 500 Yard Freestyle 


State D1: 4:59.38  R  1992  Stephanie Morey 
   
   
 Name  Yr School Finals Time 
  
  
  
1  Courtney Veerman JR  MIDD 4:59.57  20 
   
   
26.80  29.00  29.36  29.95 
   
   
 30.36  30.87  30.86  30.87 
    
    
 31.04  30.46 
  
  
2  Ashley Bolin SO  OWES 5:07.35  17 
   
   
28.11  30.70  30.46  31.06 
   
   
 31.21  31.10  31.22  31.23 
    
    
 31.30  30.96 
  
  
3  Brittany Kimmitt JR  GERM 5:09.34  16 
   
   
27.46  30.29  31.04  31.63 
   
   
 31.43  31.69  31.75  31.83 
    
    
 31.49  30.73 
  
  
4  Danielle Beckwith SO  MIDD 5:09.72  15 
   
   
27.58  29.73  30.53  31.08 
   
   
 31.61  31.64  31.75  32.45 
    
    
 32.09  31.26 
  
  
5  Kelsey Ogle JR  WBWE 5:11.68  14 
   
   
27.96  30.19  30.98  32.10 
   
   
 31.74  31.78  31.93  32.49 
    
    
 31.99  30.52 
  
  
6  Kelly Hashoian JR  ARRO 5:12.58  13 
   
   
27.48  30.20  31.46  31.81 
   
   
 32.09  32.36  32.17  32.06 
    
    
 32.00  30.95 
  
  
                                                          
7  Deanna DeGrand JR  GELP 5:13.24  12 
   
   
28.81  31.17  31.74  31.63 
   
   
 32.13  31.76  32.00  32.11 
    
    
 31.68  30.21 
  
  
8  Marina Shturmakov JR  VERO 5:13.91  11 
   
   
28.34  31.50  31.85  32.15 
   
   
 31.84  31.58  32.00  31.97 
    
    
 31.53  31.15 
  
  
9  Lindsay Stedman FR  WNKM 5:17.84  9 
   
   
28.87  31.38  31.98  32.30 
   
   
 32.00  32.28  32.64  32.52 
    
    
 32.56  31.31 
  
  
10  Alison Winius SR  BRCE 5:17.97  7 
   
   
28.83  31.40  31.82  32.09 
   
   
 32.22  32.42  32.50  32.70 
    
    
 32.75  31.24 
  
  
  
(Event 8 Girls 500 Yard Freestyle) 


 Name  Yr School Finals Time 
  
  
  
11  Eulalia Clauss SR  MAWE 5:19.90  6 
   
   
28.68  31.55  32.10  32.44 
   
   
 32.79  32.83  32.86  32.85 
    
    
 32.31  31.49 
  
  
12  Jenny Westfall SR  NEEN 5:20.29  5 
   
   
28.36  31.46  32.40  32.70 
   
   
 32.88  33.04  33.21  32.51 
    
    
 32.66  31.07 
  
  
13  Riley Seidel SO  LACE 5:20.33  4 
   
   
29.10  31.58  31.96  32.49 
   
   
 32.77  32.72  32.76  32.62 
    
    
 32.67  31.66 
  
  
14  Liz Winberg SO  LACE 5:22.17  3 
   
   
28.69  31.52  32.12  32.46 
   
   
 32.64  32.46  32.94  32.96 
    
    
 33.67  32.71 
  
  
                                                          
15  Anna Gajewski SR  WAEA 5:22.78  2 
   
   
28.33  31.15  31.88  32.52 
   
   
 33.25  33.47  33.47  33.52 
    
    
 33.38  31.81 
  
  
16  Katelyn Hartung JR  MAME 5:23.03  1 
   
   
29.32  31.96  32.86  32.74 
   
   
 33.08  33.07  32.87  32.69 
    
    
 32.74  31.70 
  
  
17  Jennifer Bryson JR  APNO 5:23.11 
  
  
28.52  31.29  31.99  32.86 
   
   
 33.08  33.02  33.39  33.34 
    
    
 33.43  32.19 
  
  
18  Danielle Wenger JR  HART 5:23.26 
  
  
27.66  31.18  32.51  32.74 
   
   
 33.65  33.23  33.33  33.56 
    
    
 33.54  31.86 
  
  
19  Maggie Pease SO  WSMU 5:24.26 
  
  
29.30  32.09  32.64  32.40 
   
   
 32.74  32.73  33.24  33.20 
    
    
 33.52  32.40 
  
  
20  Suzy Paasch JR  BRCE 5:25.53 
  
  
29.61  31.99  32.49  32.78 
   
   
 32.99  32.96  33.03  33.25 
    
    
 33.34  33.09 
  
  
21  Giulia Kaftan SO  DIVS 5:29.46 
  
  
28.97  31.92  32.24  33.02 
   
   
 33.07  33.33  33.83  34.43 
    
    
 34.26  34.39 
  
  
22  Emma Cabrera FR  CEDA 5:34.83 
  
  
30.05  32.90  33.43  33.78 
   
   
 33.76  34.08  34.08  34.43 
    
    
 34.87  33.45 
  
  
23  Stephanie Hazen SR  RCAS 5:44.23 
  
  
29.92  33.64  34.84  35.20 
   
   
 35.08  35.35  36.13  35.30 
    
    
 34.84  33.93 
  
  
  
                                                          
 
Event 9 Girls 200 Yard Freestyle Relay 


State D1: 1:36.60  R  1998  Madison Memorial 
   
   
K. Marshall, B. Priest, J. Evans, J. Flint 


 Team   Relay Finals Time 
  
  
  
1  ARRO  1:35.16 R 40 
  
  
 1) Kylsie Grimes SR  2) Stephanie Fisher JR 
  
  
 3) Melissa Neary JR  4) Nicole Landisch JR 
  
  
23.72  23.44  24.72  23.28 
   
   
2  MAEA  1:38.11  34 
   
   
 1) Ruby Martin FR  2) Abby Soderholm JR 
  
  
 3) Kelsey Koehler SR  4) Kirsten Lickel SO 
  
  
24.75  25.28  24.04  24.04 
   
   
3  MAME  1:38.36  32 
   
   
 1) Kayla Smith FR  2) Danielle Ellingson SO 
  
  
 3) Katelyn Hartung JR  4) Lily Sorber SR 
  
  
24.81  24.52  24.80  24.23 
   
   
4  MAWE  1:38.68  30 
   
   
 1) Bronwyn Knaebe SO  2) Abby Mundt FR 
  
  
 3) Whitney Walden JR  4) Katie Remington SR 
  
  
25.53  25.32  24.44  23.39 
   
   
5  HOME  1:39.33  28 
   
   
 1) Lisa Dlugopolski JR  2) Carolyn Braza JR 
  
  
 3) Alicia Johnson JR  4) Lindsey Kent SO 
  
  
24.93  24.62  24.54  25.24 
   
   
6  WSMU  1:40.49  26 
   
   
 1) Jill Krattiger SO  2) Arianna Gorenc FR 
  
  
 3) Katie Streater FR  4) Katie Nagel FR 
  
  
25.47  24.23  25.63  25.16 
   
   
7  SUPR  1:40.50  24 
   
   
 1) Alison Weske SR  2) Hannah Bucholtz SO 
  
  
 3) Lauren Heilman FR  4) April Greene JR 
  
  
25.31  25.53  25.00  24.66 
   
   
8  VERO  1:40.67  22 
   
   
 1) Alison Grinde JR  2) Elisabeth Misener JR 
  
  
 3) Marina Shturmakov JR  4) Cassie Ritt SO 
  
  
25.34  25.00  25.17  25.16 
   
   
                                                          
9  WAUW  1:41.22  18 
   
   
 1) Eileen Burke SO  2) Jaimee Hall SO 
  
  
 3) Ann Grossklaus SR  4) Janelle Jehn FR 
  
  
26.27  26.02  24.86  24.07 
   
   
10  RCAS  1:41.39  14 
   
   
 1) Julia Meredith SR  2) Natali Bockarovska SR 
  
  
 3) Stephanie Hazen SR  4) Jackie Bereiter SO 
  
  
25.27  25.53  25.51  25.08 
   
   
11  WAEA  1:41.53  12 
   
   
 1) Andee Keefe SR  2) Kristin Hilgemann JR 
  
  
 3) Jenny Gajewski SO  4) Molly Southworth JR 
  
  
25.82  25.85  25.93  23.93 
   
   
12  PULA  1:41.95  10 
   
   
 1) Kim Christensen SR  2) Kristen Doster SO 
  
  
 3) Laura Gaffney JR  4) Cassie Stelow SR 
  
  
25.01  26.73  25.89  24.32 
   
   
13  BAYP  1:42.01  8 
   
   
 1) Jordan Van Egeren SO  2) Krisa Kuffel FR 
  
  
 3) Rachel Rebitski JR  4) Megan Keuler SR 
  
  
26.50  25.48  25.60  24.43 
   
   
  
(Event 9 Girls 200 Yard Freestyle Relay) 


 Team   Relay Finals Time 
  
  
  
14  MUSK  1:42.37  6 
   
   
 1) Randi Osgood JR  2) Brooke Sawyer JR 
  
  
 3) Megan Lindner JR  4) Jamie Larsen JR 
  
  
26.19  25.33  26.32  24.53 
   
   
15  STPT  1:42.71  4 
   
   
 1) Carlee-Jo Liss SR  2) Lauren Golla JR 
  
  
 3) Amy Bachinski SR  4) Brittany Forrest SR 
  
  
26.00  26.09  25.11  25.51 
   
   
16  WNKM  1:42.75  2 
   
   
 1) Lindsay Schaefer SO  2) Ann Davis SO 
  
  
 3) Amanda Mortensen SO  4) Lindsay Stedman FR 
  
  
25.57  26.08  25.48  25.62 
   
   
                                                          
17  BRCE  1:43.33 
  
  
 1) Kelly Borden SR  2) Heidi Schmidt SR 
  
  
 3) Alison Winius SR  4) Natalie Wallen SO 
  
  
26.41  26.39  25.76  24.77 
   
   
18  APWK  1:43.48 
  
  
 1) Sarah Wardecke SO  2) Bethany Matula SO 
  
  
 3) Angie Bakula JR  4) Laura Wardecke FR 
  
  
25.05  26.15  25.52  26.76 
   
   
19  BREA  1:43.50 
  
  
 1) Laura Thornton SR  2) Kieran McAvoy FR 
  
  
 3) Katie Obradovich JR  4) Jessica Kapke SO 
  
  
26.14  26.15  25.99  25.22 
   
   
20  RPAR  1:43.69 
  
  
 1) Caitlin McCrory SO  2) Danielle Gray SR 
  
  
 3) Amy Jacobsen JR  4) Brenda Zickus SR 
  
  
26.21  25.95  26.31  25.22 
   
   
21  OWES  1:44.15 
  
  
 1) Ashley Bolin SO  2) Sarah Woldt SO 
  
  
 3) Stephanie Bolin FR  4) Tracy Zook SO 
  
  
25.79  26.67  26.24  25.45 
   
   
22  SHSO  1:44.16 
  
  
 1) Margot Luedke JR  2) Mary Matthias FR 
  
  
 3) Kaylyn Howley JR  4) Emilee Harry FR 
  
  
26.48  26.33  25.54  25.81 
   
   
23  MENO  1:44.34 
  
  
 1) Kia Kraft SO  2) Amanda Edgeberg SO 
  
  
 3) Anna Frey JR  4) Lizzy Higley SR 
  
  
26.27  26.43  25.65  25.99 
   
   
---  MIDD  DQ 
  
  
 1) Ally Keller SO  2) Kayla Beckwith FR 
  
  
 3) Nina Halleran JR  4) Kirsten Rhude SO 
  
  
25.70  25.22  24.55  23.84 
   
   
 
Event 10 Girls 100 Yard Backstroke 


State D1: 55.39  R  2004  Andrea Boritzke 
   
   
 Name  Yr School Finals Time 
  
  
  
1  Andrea Boritzke SR  ARRO 56.33  20 
   
   
27.18  29.15 
 
 
                                                          
2  Katie Eschenburg JR  ARRO 56.69  17 
   
   
27.68  29.01 
 
 
3  Stephanie Fisher JR  ARRO 57.22  16 
   
   
27.97  29.25 
 
 
4  Amie Osten SO  VERO 58.84  15 
   
   
28.69  30.15 
 
 
  
5  Sarah Henry FR  HOME 59.37  14 
   
   
28.69  30.68 
 
 
6  Brooke Sawyer JR  MUSK 59.72  13 
   
   
28.96  30.76 
 
 
7  Jillian Olson SO  WNKM 1:00.34  12 
   
   
29.47  30.87 
 
 
8  Clair Martin SO  WSMU 1:00.77  11 
   
   
30.01  30.76 
 
 
9  Lisa Toelle SR  BREA 1:01.00  9 
   
   
29.51  31.49 
 
 
10  Diandra Nero SO  BAYP 1:01.18  7 
   
   
29.69  31.49 
 
 
11  Nicole Drives JR  MAME 1:01.41  6 
   
   
30.15  31.26 
 
 
12  Lindsay Schaefer SO  WNKM 1:01.46  5 
   
   
29.74  31.72 
 
 
13  Amanda Ellmaker JR  CEDA 1:01.59  4 
   
   
29.36  32.23 
 
 
14  Maggie Pease SO  WSMU 1:02.02  3 
   
   
30.54  31.48 
 
 
15  Jessie Vaughan SO  MAWE 1:02.33  2 
   
   
30.27  32.06 
 
 
16  Krista Drager JR  MAWE 1:02.56  1 
   
   
30.35  32.21 
 
 
17  Whitney Walden JR  MAWE 1:02.83 
  
  
30.20  32.63 
 
 
18  Cassie Ritt SO  VERO 1:03.00 
  
  
30.26  32.74 
 
 
                                                          
19  Katie Obradovich JR  BREA 1:03.76 
  
  
30.64  33.12 
 
 
20  Candace Meinen SR  CHMC 1:03.77 
  
  
30.54  33.23 
 
 
21  Kayla Muir JR  WTTN 1:03.94 
  
  
30.87  33.07 
 
 
22  Michelle Goettge SO  KENB 1:04.15 
  
  
31.11  33.04 
 
 
23  Barbra Kamps SR  BBWB 1:04.66 
  
  
31.34  33.32 
 
 
24  Lindsey Kent SO  HOME 1:07.15 
  
  
32.23  34.92 
 
 
 
Event 11 Girls 100 Yard Breaststroke 


State D1: 1:04.01  R  2004  Allison Smith 
   
   
 Name  Yr School Finals Time 
  
  
  
1  Maggie Zblewski SR  ARRO 1:03.46 R 20 
  
  
29.94  33.52 
 
 
2  Allison Smith JR  GELP 1:05.14  17 
   
   
30.71  34.43 
 
 
3  Allison Nahin JR  ARRO 1:05.84  16 
   
   
30.93  34.91 
 
 
4  Sarah Wardecke SO  APWK 1:06.02  15 
   
   
31.26  34.76 
 
 
5  Carolyn Salutz FR  STPT 1:06.05  14 
   
   
30.98  35.07 
 
 
6  Anastasia Lopuknin JR  MIDD 1:06.28  13 
   
   
32.02  34.26 
 
 
7  Shannon Berndt SR  FOND 1:06.39  12 
   
   
31.07  35.32 
 
 
  
(Event 11 Girls 100 Yard Breaststroke) 


 Name  Yr School Finals Time 
  
  
  
8  Kirsten Lickel SO  MAEA 1:07.13  11 
   
   
31.48  35.65 
 
 
                                                          
9  Renee Reindl SR  ARRO 1:07.28  9 
   
   
31.51  35.77 
 
 
10  Amelia Zutz SR  MIDD 1:07.39  7 
   
   
31.73  35.66 
 
 
11  Amy Lewis FR  WIRA 1:07.58  6 
   
   
31.95  35.63 
 
 
12  Arianna Gorenc FR  WSMU 1:07.85  5 
   
   
32.22  35.63 
 
 
13  Jamie Larsen JR  MUSK 1:07.90  4 
   
   
31.63  36.27 
 
 
14  Kerry Rossow SR  BEDA 1:08.52  3 
   
   
32.10  36.42 
 
 
15  Janelle Jehn FR  WAUW 1:08.64  2 
   
   
32.29  36.35 
 
 
16  Taylor Merryfield SO  CEDA 1:08.79  1 
   
   
32.07  36.72 
 
 
17  Brittney Erb FR  MENO 1:09.14 
  
  
31.76  37.38 
 
 
18  Danielle Alinea JR  STPT 1:09.32 
  
  
32.18  37.14 
 
 
19  Ellen Van Cleave SR  BREA 1:09.82 
  
  
32.65  37.17 
 
 
20  Sarah Bootsma SR  NICO 1:09.91 
  
  
33.06  36.85 
 
 
21  Ellie Werner JR  WAUE 1:10.28 
  
  
33.36  36.92 
 
 
22  Madeline Anderson JR  MAWE 1:10.47 
  
  
33.06  37.41 
 
 
23  Kaitlyn Hilgemann FR  WAEA 1:11.88 
  
  
34.28  37.60 
 
 
24  Danielle Gray SR  RPAR 1:12.33 
  
  
34.11  38.22 
 
 
 
Event 12 Girls 400 Yard Freestyle Relay 


State D1: 3:28.07  R  2004  Arrowhead 
   
   
A. Boritzke, K. Grimes, S. Fisher, M. Zblewski 


 Team   Relay Finals Time 
  
  
  
1  ARRO  3:25.94 R 40 
  
  
 1) Andrea Boritzke SR  2) Kylsie Grimes SR 
  
  
 3) Stephanie Fisher JR  4) Maggie Zblewski SR 
  
  
25.03  51.57  24.29  50.77 
   
   
 24.84  51.79  24.57  51.81 
    
    
                                                          
2  HOME  3:33.75  34 
   
   
 1) Lisa Dlugopolski JR  2) Carolyn Braza JR 
  
  
 3) Alicia Johnson JR  4) Leslie Dlugopolski SR 
  
  
25.80  54.45  25.65  53.34 
   
   
 25.34  53.31  24.79  52.65 
    
    
3  MAME  3:35.03  32 
   
   
 1) Danielle Ellingson SO  2) Lily Sorber SR 
  
  
 3) Abby Lund SR  4) Katelyn Hartung JR 
  
  
25.72  54.29  25.56  53.37 
   
   
 25.58  53.89  25.61  53.48 
    
    
  
4  MIDD  3:37.16  30 
   
   
 1) Courtney Veerman JR  2) Ashley Ryan FR 
  
  
 3) Kirsten Rhude SO  4) Danielle Beckwith SO 
  
  
26.40  53.73  26.12  55.31 
   
   
 25.34  54.09  25.64  54.03 
    
    
5  BAYP  3:39.73  28 
   
   
 1) Rachel Rebitski JR  2) Diandra Nero SO 
  
  
 3) Krisa Kuffel FR  4) Megan Keuler SR 
  
  
26.60  56.28  26.05  54.78 
   
   
 26.49  56.13  25.12  52.54 
    
    
6  SUPR  3:40.24  26 
   
   
 1) April Greene JR  2) Hannah Bucholtz SO 
  
  
 3) Lauren Heilman FR  4) Alison Weske SR 
  
  
26.99  55.59  26.73  55.92 
   
   
 25.71  55.05  25.50  53.68 
    
    
7  WAEA  3:40.49  24 
   
   
 1) Andee Keefe SR  2) Anna Drewry SO 
  
  
 3) Jenny Gajewski SO  4) Molly Southworth JR 
  
  
26.33  55.99  26.59  55.84 
   
   
 26.24  55.36  25.31  53.30 
    
    
8  MFHA  3:41.48  22 
   
   
 1) Jess Bley SO  2) Ashley Warzon SR 
  
  
 3) Olivia Mickola JR  4) Ashley Majewski FR 
  
  
25.74  53.38  26.29  55.89 
   
   
 26.97  57.41  26.06  54.80 
    
    
                                                          
9  STPT  3:41.62  18 
   
   
 1) Carlee-Jo Liss SR  2) Lauren Golla JR 
  
  
 3) Danielle Alinea JR  4) Carolyn Salutz FR 
  
  
26.76  56.67  26.29  56.15 
   
   
 25.99  54.87  25.50  53.93 
    
    
10  WSMU  3:41.79  14 
   
   
 1) Katie Nagel FR  2) Katie Streater FR 
  
  
 3) Samantha Streater JR  4) Clair Martin SO 
  
  
27.03  55.81  26.59  55.76 
   
   
 26.60  55.36  26.42  54.86 
    
    
11  MAWE  3:42.35  12 
   
   
 1) Eulalia Clauss SR  2) Abby Mundt FR 
  
  
 3) Whitney Walden JR  4) Krista Drager JR 
  
  
27.15  56.08  26.13  54.79 
   
   
 26.03  56.37  26.16  55.11 
    
    
12  GELP  3:42.95  10 
   
   
 1) Allison Thut SR  2) Dayna Nellis FR 
  
  
 3) Deanna DeGrand JR  4) Allison Smith JR 
  
  
26.05  54.18  27.25  58.20 
   
   
 27.44  56.78  25.69  53.79 
    
    
13  VERO  3:44.26  8 
   
   
 1) Lynnea Krajco SR  2) Marina Shturmakov JR 
  
  
 3) Carolanne Trilling JR  4) Amie Osten SO 
  
  
26.87  56.46  26.59  56.40 
   
   
 26.78  56.96  25.87  54.44 
    
    
14  BREA  3:45.26  6 
   
   
 1) Kelly Bresnahan FR  2) Katie Obradovich JR 
  
  
 3) Lisa Toelle SR  4) Jessica Kapke SO 
  
  
27.58  57.58  27.24  57.80 
   
   
 26.64  55.51  25.83  54.37 
    
    
  
(Event 12 Girls 400 Yard Freestyle Relay) 


 Team   Relay Finals Time 
  
  
  
15  ECME  3:45.43  3 
   
   
 1) Ellie Gross JR  2) Andi Woita SO 
  
  
 3) Abby Meyer JR  4) Laura Green SR 
  
  
26.44  54.97  27.74  57.44 
   
   
 26.88  56.45  26.94  56.57 
    
    
                                                          
15  RCAS  3:45.43  3 
   
   
 1) Julia Meredith SR  2) Natali Bockarovska SR 
  
  
 3) Jackie Bereiter SO  4) Stephanie Hazen SR 
  
  
26.53  56.20  26.49  55.85 
   
   
 26.97  57.58  26.29  55.80 
    
    
17  PULA  3:46.66 
  
  
 1) Kim Christensen SR  2) Laura Gaffney JR 
  
  
 3) Kristen Doster SO  4) Cassie Stelow SR 
  
  
26.77  55.09  26.77  56.76 
   
   
 28.19  59.27  26.82  55.54 
    
    
18  CEDA  3:46.73 
  
  
 1) Kristin Hayes JR  2) Lisa Piepenberg SO 
  
  
 3) Taylor Merryfield SO  4) Amanda Ellmaker JR 
  
  
27.02  55.40  27.50  57.25 
   
   
 27.48  58.12  25.97  55.96 
    
    
19  OWES  3:47.17 
  
  
 1) Ashley Bolin SO  2) Stephanie Bolin FR 
  
  
 3) Sarah Woldt SO  4) Tracy Zook SO 
  
  
26.90  55.35  27.68  57.39 
   
   
 27.62  58.11  26.64  56.32 
    
    
20  MUSK  3:47.26 
  
  
 1) Megan Lindner JR  2) Tarah Walsh JR 
  
  
 3) Catie Wierzba SR  4) Caitlin Pardi SO 
  
  
26.94  57.32  26.40  56.67 
   
   
 27.01  57.61  26.35  55.66 
    
    
21  WNKM  3:47.82 
  
  
 1) Lindsay Schaefer SO  2) Jillian Olson SO 
  
  
 3) Amanda Mortensen SO  4) Lindsay Stedman FR 
  
  
27.49  57.44  27.94  58.76 
   
   
 27.14  56.08  26.86  55.54 
    
    
22  HUDS  3:48.56 
  
  
 1) Chella Bhagyam FR  2) Megan Perron SR 
  
  
 3) Ashley Ellefson SR  4) Rachel Stanchik SR 
  
  
27.54  56.84  27.91  59.26 
   
   
 26.91  57.08  26.15  55.38 
    
    
                                                          
23  ASHW  3:50.85 
  
  
 1) Tracy Bennett FR  2) Laura Niedermeyer JR 
  
  
 3) Amanda Cleven FR  4) Jenny Bennett JR 
  
  
27.75  57.72  27.35  57.26 
   
   
 28.83  59.45  26.56  56.42 
    
    
---  BRCE  DQ 
  
  
 1) Theresa Illgen JR  2) Chloe Broenen FR 
  
  
 3) Alison Winius SR  4) Natalie Wallen SO 
  
  
27.56  57.53  26.27  56.02 
   
   
 26.72  56.00  25.64  53.77 
    
    
ADVERTISEMENT


ADVERTISEMENT