ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
--- Results, Rankings, and Records ---
2005 Speedo Championship Series-St. Mary's City, MD
7/24/2005-7/24/2005
St. Mary's City, Maryland United States

Licensed to Chesapeake Bay Aquatic Club
                                       Hy-Tek's Meet Manager 7/27/2005 10:44 PM
             2005 SPEEDO CHAMPIONS SERIES - 7/21/2005 to 7/24/2005             
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Sect 1 Meet: 1 16:50.17   7/29/2001 Kim Kelly, BAD-MR                         
 Sect 2 Meet: 2 16:24.63   3/25/2004 Kate M Ziegler, FISH                      
Sum National: N 17:01.54   7/21/2005 Whitney Sprague, BAD-MR                   
                17:06.69  NATS
                17:21.39  OPEN
                18:18.69  MEET
 Meet Qualifying:  18:18.69
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sprague, Whitney          18 BAD-MR              16:55.49   17:01.54NNATS   
  2 Fasano, Jackie            17 LIAC-MR             17:08.66   17:15.86 OPEN   
  3 Leddy, Meghan             14 EEX-NJ              17:14.21   17:21.79 MEET   
  4 Derlath, Erica            15 LIAC-MR             17:40.86   17:27.45 MEET   
  5 Beisel, Elizabeth         12 MAG-NE              17:33.20   17:30.56 MEET   
  6 Parent, Allyson           19 UNRUT-NJ            17:49.77   17:33.32 MEET   
  7 Wagner, Casey             18 Tpit-AM             17:27.21   17:33.38 MEET   
  8 Mathieu, Alicia           13 SoNoCo-CT           17:56.68   17:34.20 MEET   
  8 Flaherty, Jenn            18 CMA-ME              17:33.69   17:34.20 MEET   
 10 Kaufmann, Christine       16 Squids-NE           17:39.66   17:37.35 MEET   
 11 Marsh, Nicole             14 BAD-MR              17:47.66   17:40.48 MEET   
 12 Altieri, Theresa          17 Omni-CT             18:07.13   17:46.22 MEET   
 13 Sundel, Emily             16 SoNoCo-CT           17:53.27   17:46.50 MEET   
 14 Gibbs, Jordan             14 ASC-MD              17:55.04   17:47.83 MEET   
 15 Sostarecz, Taylor         12 Atac-MA             17:55.13   17:48.09 MEET   
 16 Steenvoorden, Ashley      14 SAC-NJ              17:43.44Y  17:48.95 MEET   
 17 Festa, Julia              13 LIAC-MR             17:34.94   17:50.49 MEET   
 18 Daly, Jenna               15 LIAC-MR             17:35.69   17:50.64 MEET   
 19 Mortensen, Danielle       18 CUBU-PV             18:03.83   17:50.98 MEET   
 20 Kelly, Emily              13 LIAC-MR             18:04.51   17:53.33 MEET   
 21 Zagroba, Catherine        14 NJW-NJ              18:16.47   17:53.39 MEET   
 22 Meirs, Kati               16 EEX-NJ              18:14.94   17:54.71 MEET   
 23 Waite, Tage               17 Odac-VA             18:05.03   17:55.68 MEET   
 24 Hoppe, Tina               14 Atac-MA             17:59.05   17:56.41 MEET   
 25 Golden, Brooke            15 GTAC-MD             18:03.25   17:56.42 MEET   
 26 Toczylowski, Natalie      17 Ccsc-NE             18:05.71   17:56.70 MEET   
 27 Fuqua, Marlys             17 FAST-NI             18:15.38   17:58.05 MEET   
 28 Rodriguez-Lapman, Melani  16 SoNoCo-CT           17:21.63Y  17:59.03 MEET   
 29 Kearns, Jill              15 sac-NE              18:06.71   18:00.08 MEET   
 30 Furman, Holly             16 SCHE-AD             17:54.78   18:01.06 MEET   
 31 Ackerman, Amanda          14 LIAC-MR             17:45.51Y  18:06.81 MEET   
 32 Brown, Maggie             13 North Baltimore-MD  17:53.20Y  18:07.25 MEET   
 33 Kane, Kandra              17 TVSC-MR             17:50.70   18:09.96 MEET   
 34 Walsh-Thomas, Jenell      17 GCIT-MA             17:26.33Y  18:10.49 MEET   
 35 Dyer, Jacy                16 FSC-MA              17:59.38   18:12.11 MEET   
 36 Wollner, Margaret         17 Agua Swim Team-MR   18:13.39   18:12.87 MEET   
 37 Vrooman, Lindsay          13 PRA-AM              18:06.25Y  18:14.25 MEET   
 38 Gagnon, Ashley            17 SAC-NJ              18:03.75Y  18:14.72 MEET   
 39 Downing, Chelsea          14 Ccsc-NE             18:16.23   18:15.63 MEET   
 40 Cruz, Danielle            16 Rac-MD              17:45.03Y  18:15.66 MEET   
 41 Johnson, Michelle         14 Nrg Swimming-MA     18:07.14Y  18:16.21 MEET   
 42 Strittmatter, Laura       18 WRAT-CT             17:31.88Y  18:16.60 MEET   
 43 Leonhard, Lovette         17 SAC-NJ              17:57.81Y  18:19.27        
 44 Reinhard, Alyssa          15 SoNoCo-CT           17:49.16Y  18:19.81        
 45 Sutliff, Emily            16 Squids-NE           18:07.47   18:22.85        
 46 Tomasky, Alex             15 GTAC-MD             17:20.25Y  18:22.87        
 47 Helmers, Missy            19 SAC-NJ              17:20.12Y  18:23.26        
 48 Heath, Emily              15 Fins-CT             18:14.24   18:23.63        
 49 Gannon, Amanda            19 Tpit-AM             17:58.45   18:24.26        
 50 Brown, Allie              14 North Baltimore-MD  17:56.19Y  18:26.08        
 51 Fenn, Meaghan             14 BAD-MR              17:53.75Y  18:26.22        
 52 Cutrell, Katie            16 Tpit-AM             17:42.29Y  18:27.33        
 53 Mullican, Lindsay         13 LAC-MA              17:36.22Y  18:27.60        
 54 Emig, Briana              14 PRA-AM              18:01.12Y  18:28.27        
 55 Morrison, Katie           17 SAC-NJ              18:09.61Y  18:29.22        
 56 Smith, Allison            17 NJW-NJ              18:01.92Y  18:30.46        
 57 Heslin, Kathleen          16 NJW-NJ              18:00.03Y  18:33.00        
 58 Sullivan, Ellen           17 Express Swimming-MR 18:15.33   18:34.40        
 59 Roman, Frankie            12 North Baltimore-MD  18:06.93Y  18:34.64        
 60 Morrison, Kathleen        15 EEX-NJ              17:51.86Y  18:38.01        
 61 Raplee, Kathryn           14 Peddie-NJ           18:00.59Y  18:38.43        
 62 Christie, Alison          16 SAC-NJ              18:05.84Y  18:39.40        
 63 Mehltretter, Amy          20 TTSC-NI             17:47.65Y  18:45.53        
 64 Nunn, Jen                 17 Gaac-MA             17:48.62   18:47.22        
 65 Heslin, Meagan            16 NJW-NJ              18:02.72Y  18:49.24        
 66 Wargo, Kate               16 Cat-CT              17:45.64Y  18:49.98        
 67 Loutchouk, Galina         17 Nrg Swimming-MA     18:07.06Y  18:50.73        
 68 Simrell, Leslie           21 ITAC-NI             17:46.90Y  18:53.23        
 69 Shanks, Lisa              15 WAC-VA              18:00.17Y  18:56.49        
 70 Casazza, Elizabeth        16 EEX-NJ              17:54.92Y  18:57.36        
 71 Jones, Katherine          14 PM-PV               18:07.47Y  19:06.32        
 72 Branch, Lauren            17 Clippers-MD         18:06.89Y  19:07.14        
 73 Young, Meghan             16 Ccsc-NE             18:06.55Y  19:14.22        
 -- Smith, Ashley             13 LIAC-MR             18:17.37         DQ        
 -- Groenewoud, Carmen        17 BAD-MR              18:06.95Y       SCR        
 -- Dwyer, Shannon            17 Express Swimming-MR 17:46.10        SCR        
 -- Budner, Meredith          16 AquaHoyas-PV        18:07.29Y       SCR        
 -- Falcone, Marina           18 AquaHoyas-PV        17:23.72Y       SCR        
 -- Rolish, Allison           17 Jersey Wahoos-MA    17:58.35        SCR        
 -- Quinn, Alex               18 Squids-NE           18:10.18Y       SCR        
 -- Frost, Kristen            17 SoNoCo-CT           16:58.31        SCR        
 -- Iacouzze, Brittany        16 EEX-NJ              17:23.31        SCR        
 -- Gemunder, Casey           16 RMSC-PV             17:36.72Y       SCR        
 -- Gruen, Michele            20 Hnhs-CT             18:04.46Y       SCR        
 
Event 2  Men 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Sect 1 Meet: 1 8:10.50   7/21/2005 Tobias Work, CCSC                          
 Sect 2 Meet: 2 8:10.50   7/21/2005 Tobias Work, CCSC                          
Sum National: N 8:10.50   7/21/2005 Tobias Work, CCSC                          
                8:24.29  NATS
                8:29.79  OPEN
                9:00.39  MEET
 Meet Qualifying:  9:00.39
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Work, Tobias              19 Ccsc-NE              8:15.67    8:10.501NATS   
  2 Wollner, Samuel           20 Agua Swim Team-MR    8:20.28    8:22.52 NATS   
  3 Ankosko, Darren           17 SAC-NJ               8:26.07    8:28.92 OPEN   
  4 Bartl, Stefan             18 MAG-NE               8:47.89    8:30.58 MEET   
  5 Ettore, Max               17 Jersey Wahoos-MA     8:48.63    8:31.42 MEET   
  6 Savulich, Bobby           17 SAC-NJ               9:38.13Y   8:31.54 MEET   
  7 Lutterbein, Griffin       18 Nova-VA              8:35.93    8:33.76 MEET   
  8 Karrer, Ryan              20 LAC-MA               8:40.38    8:33.98 MEET   
  9 Calderon, Dito            17 MSSC-PV              8:53.34    8:35.32 MEET   
 10 O'Neill, Tom              15 LIAC-MR              8:46.10    8:35.71 MEET   
 11 Quirk, Colin              17 MLAC-AM              8:56.73    8:37.77 MEET   
 12 Robertson-Phillips, Zach  16 GTAC-MD              9:35.41Y   8:38.05 MEET   
 13 Manor, Rob                18 SCHE-AD              8:44.49    8:38.06 MEET   
 14 Smith, Alex               15 MSSC-PV              8:53.39    8:38.08 MEET   
 15 Roan, Alex                17 Ccsc-NE              8:34.45    8:38.47 MEET   
 16 Meyer, Alex               17 ITAC-NI              8:38.79    8:38.53 MEET   
 17 Rozick, Dan               16 Big Cat-MA           8:49.87    8:38.87 MEET   
 18 Coombs, Ryan              17 NBS-MR               8:57.02    8:38.96 MEET   
 19 Gemmell, Andrew           14 Team Delaware-MA     8:49.01    8:39.04 MEET   
 20 Ryan, Ben                 17 Big Cat-MA           8:53.93    8:39.16 MEET   
 21 Fog, Henning              19 Jersey Wahoos-MA     8:32.55    8:39.51 MEET   
 22 McNamara, Travis          15 Mariners-CT          8:59.12    8:39.88 MEET   
 23 Kornacki, Richard         20 Big Cat-MA           8:40.27    8:40.73 MEET   
 24 Considine, Aidan          15 Rac-MD               9:00.13    8:41.59 MEET   
 25 Grimmett-Norris, Robert   16 CUBU-PV              8:50.02    8:42.49 MEET   
 26 Capparell, James          16 SAC-NJ               8:59.77    8:42.55 MEET   
 27 Coombs, Justin            17 NBS-MR               9:00.36    8:42.57 MEET   
 28 Martinette, Sam           16 Nova-VA              8:43.16    8:43.75 MEET   
 29 Kraft, David              18 PM-PV                8:30.95    8:44.01 MEET   
 30 Clark, Andrew             17 North Baltimore-MD   8:48.33    8:44.52 MEET   
 31 Borland, Kegan            17 Gpac-AM              8:48.47    8:44.69 MEET   
 32 Driscoll, Frisk           18 WRAT-CT              8:41.58    8:44.84 MEET   
 33 Offutt, Bryan             13 GTAC-MD              9:38.83Y   8:46.95 MEET   
 34 Honore, Brian             17 EEX-NJ               9:44.01Y   8:47.12 MEET   
 35 Pryor, Vinny              17 Gtrs-NE              9:49.98Y   8:47.98 MEET   
 36 Kalish, Alexander         16 SCHE-AD              9:00.04    8:48.77 MEET   
 37 Chandler, Reece           16 Gaac-MA              8:43.51    8:49.36 MEET   
 38 Charnin-Aker, Josh        15 Peddie-NJ            8:45.17    8:51.22 MEET   
 39 Fee, James                17 Squids-NE           10:00.24Y   8:51.44 MEET   
 40 Gordon, David             16 EMAC-MA              8:51.07    8:51.89 MEET   
 41 Geissinger, Peter         16 Darien Piranhas-CT   9:58.25Y   8:53.81 MEET   
 42 Jones, Jonathan           16 SDSC-NI              9:59.22Y   8:53.85 MEET   
 43 Kearney, Jonathan         19 Umly-MA              9:45.53Y   8:54.04 MEET   
 44 Jackson, Steve            19 Tpit-AM              8:42.56    8:54.29 MEET   
 45 Kingman, Drew             19 NCY-CT               9:51.07Y   8:54.83 MEET   
 46 Speroni, Samuel           16 Ccsc-NE              9:43.17Y   8:55.49 MEET   
 47 Rasin, Arkady             18 Squids-NE            8:51.91    8:55.61 MEET   
 48 Park, Peter               15 Peddie-NJ            8:40.65    8:55.94 MEET   
 49 Lane, Sean                15 LIAC-MR              8:53.67    8:56.24 MEET   
 50 Norton, Scottie           17 Odac-VA              8:51.91    8:56.37 MEET   
 51 Miller, Jeffery           17 Nova-VA              8:46.83    8:56.44 MEET   
 52 Maki, Bruce               17 SCHE-AD              8:58.62    8:57.01 MEET   
 53 Sullivan, Michael         15 MAG-NE               8:56.81    8:57.87 MEET   
 54 Sabala, Michael           25 Agua Swim Team-MR    8:40.40    8:58.30 MEET   
 55 Stathopoulos, Cary        17 Agua Swim Team-MR    8:49.51    9:00.86        
 56 Sementelli, Joseph        19 sac-NE              10:01.46Y   9:01.27        
 57 Zierenberg, Jack          17 Jcc Sailfish-AM      8:45.13    9:01.59        
 58 Field, Parker             16 WAC-VA               9:52.45Y   9:02.43        
 59 Mintz, Sammy              17 SAC-NJ              10:05.36Y   9:02.69        
 60 Finnegan, Chris           15 LIAC-MR             10:06.82Y   9:02.86        
 61 Hogan, Paul               17 STAR-NI             10:04.89Y   9:03.25        
 62 Platow, Danny             16 WRAT-CT              9:58.30Y   9:03.75        
 63 Erdley, Alan              18 Big Cat-MA           8:57.80    9:04.82        
 64 Soisson, Drew             17 Wsy Swimming-MA      9:50.67Y   9:07.63        
 65 Bright, Matthew           18 Peddie-NJ            9:57.83Y   9:08.89        
 66 Gebhardt, Zac             18 Gpac-AM              9:57.86Y   9:09.27        
 67 McCutcheon, Nate          20 Tpit-AM              9:39.36Y   9:09.55        
 68 Keune, Nick               17 Tiburones-PV         9:56.01Y   9:09.77        
 69 Gusick, Tim               18 SAC-NJ               9:59.68Y   9:10.01        
 70 Fitzpatrick, Christopher  16 NJW-NJ              10:03.53Y   9:11.47        
 71 Inglis, Donald            17 Ccsc-NE              9:59.21Y   9:12.98        
 72 Glenn, Robert             19 Jersey Wahoos-MA     8:52.74    9:14.51        
 73 Lannan, Ross              21 Tpit-AM              9:47.51Y   9:15.53        
 74 Kelsey, Shane             17 LBA-MD               9:51.45Y   9:16.61        
 75 Kaemmerlen, Peter         21 FAST-NI              8:54.10    9:17.30        
 76 Buhler, Peter             15 Squids-NE           10:05.93Y   9:17.65        
 77 Stanton, Colin            15 AquaHoyas-PV        10:00.20Y   9:18.87        
 78 Hogan, Chris              17 STAR-NI             10:03.68Y   9:18.94        
 79 Brooks, Justin            17 sac-NE              10:01.13Y   9:19.19        
 80 Hullings, Brandon         15 EEX-NJ              10:00.42Y   9:21.89        
 81 Wakefield, Kevin          17 Express Swimming-MR  8:51.89    9:25.86        
 82 Lovett, Tom               18 North Baltimore-MD  10:00.28Y   9:56.66        
 -- Morrissey, Sean           16 BAD-MR              10:01.91Y       SCR        
 -- Meyer, Mark               15 RMSC-PV             10:03.50Y       SCR        
 -- Russell, Thomas           16 Nova-VA              8:56.78        SCR        
 -- Hartmann, Spencer         17 SoNoCo-CT            8:46.81        SCR        
 -- Passaro, John             18 NJW-NJ              10:01.92Y       SCR        
 -- Reynolds, Adam            18 Gaac-MA              8:59.97        SCR        
 -- Roseberry, Evan           17 Race-MA              9:45.43Y       SCR        
 -- Gsell, Andrew             15 Jersey Wahoos-MA    10:07.12Y       SCR        
 -- Pottieger, Bradley        15 Jersey Wahoos-MA     9:48.89Y       SCR        
 -- Weldon, Scott             21 AquaHoyas-PV        10:03.40Y       SCR        
 -- Horrell, Blake            16 WAC-VA               9:58.77Y       SCR        
 
Event 3  Women 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Sect 1 Meet: 1 2:02.49   3/12/2004 Jessica Foschi, LIAC -MR                   
 Sect 2 Meet: 2 2:02.64   7/25/2001 Jessi Perrquet  BAY                        
Sum National: N 2:04.25   7/22/2005 Leah Gingrich, WSY Swimming                
                2:04.49  NATS
                2:06.99  OPEN
                2:11.59  MEET
 Meet Qualifying:  2:11.59
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Gingrich, Leah            15 Wsy Swimming-MA      2:06.02    2:04.25NNATS   
  2 Brown, Kristin            20 Tpit-AM              2:05.77    2:04.95 OPEN   
  3 Frost, Kristen            17 SoNoCo-CT            2:06.28    2:05.26 OPEN   
  4 Illescas, Jennifer        17 Agua Swim Team-MR    2:07.09    2:05.55 OPEN   
  5 Sprague, Whitney          18 BAD-MR               2:08.55    2:06.73 OPEN   
  6 Weaner, Tricia            16 Wsy Swimming-MA      2:07.98    2:07.46 MEET   
  7 Williams, Christy         19 DST-MA               2:07.96    2:07.55 MEET   
  8 Colling, Meaghan          19 sac-NE               2:08.53    2:12.87        
B - Final
  9 Mankus, Christine         15 GTAC-MD              2:08.93    2:06.89 OPEN   
 10 Law, Colleen              17 CUBU-PV              2:09.74    2:07.62 MEET   
 11 Boyle, Kaeley             16 UN-CU-PV             2:09.93    2:09.19 MEET   
 12 Fasano, Jackie            17 LIAC-MR              2:09.62    2:09.58 MEET   
 13 Beisel, Elizabeth         12 MAG-NE               2:09.44    2:09.79 MEET   
 14 Kaufmann, Christine       16 Squids-NE            2:09.74    2:09.94 MEET   
 15 Helmers, Kristina         17 SAC-NJ               2:09.89    2:10.32 MEET   
 16 Lesneski, Stacie          19 MAG-NE               2:09.44    2:10.39 MEET   
C - Final
 17 Twichell, Ashley          16 Chargers-NI          2:09.97    2:08.68 MEET   
 18 Case, Kimberly            17 SDS-PV               2:10.15    2:08.72 MEET   
 19 Fittin, Annie             16 Peddie-NJ            2:10.44    2:08.96 MEET   
 20 Maccherola, Sam           18 GTAC-MD              2:10.03    2:09.78 MEET   
 21 Meissner, Erica           16 MAG-NE               2:10.30    2:10.05 MEET   
 22 Woodward, Lindsay         19 Squids-NE            2:10.44    2:10.13 MEET   
 23 Altieri, Theresa          17 Omni-CT              2:10.80    2:10.86 MEET   
 24 Wagner, Casey             18 Tpit-AM              2:10.27    2:11.07 MEET   
 
Event 3  Women 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Sect 1 Meet: 1 2:02.49   3/12/2004 Jessica Foschi, LIAC -MR                   
 Sect 2 Meet: 2 2:02.64   7/25/2001 Jessi Perrquet  BAY                        
Sum National: N 2:04.25   7/22/2005 Leah Gingrich, WSY Swimming                
                2:04.49  NATS
                2:06.99  OPEN
                2:11.59  MEET
 Meet Qualifying:  2:11.59
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Brown, Kristin            20 Tpit-AM              2:07.07    2:05.77 OPEN   
  2 Gingrich, Leah            15 Wsy Swimming-MA      2:05.59    2:06.02 OPEN   
  3 Frost, Kristen            17 SoNoCo-CT            2:05.65    2:06.28 OPEN   
  4 Illescas, Jennifer        17 Agua Swim Team-MR    2:03.82    2:07.09 MEET   
  5 Williams, Christy         19 DST-MA               2:06.99    2:07.96 MEET   
  6 Weaner, Tricia            16 Wsy Swimming-MA      2:06.07    2:07.98 MEET   
  7 Colling, Meaghan          19 sac-NE               2:11.24    2:08.53 MEET   
  8 Sprague, Whitney          18 BAD-MR               2:07.45    2:08.55 MEET   
-------------------------------------------------------------------------
  9 Mankus, Christine         15 GTAC-MD              2:09.81    2:08.93 MEET   
 10 Lesneski, Stacie          19 MAG-NE               2:09.26    2:09.44 MEET   
 10 Beisel, Elizabeth         12 MAG-NE               2:09.93    2:09.44 MEET   
 12 Fasano, Jackie            17 LIAC-MR              2:08.59    2:09.62 MEET   
 13 Law, Colleen              17 CUBU-PV              2:08.41    2:09.74 MEET   
 13 Kaufmann, Christine       16 Squids-NE            2:07.97    2:09.74 MEET   
 15 Helmers, Kristina         17 SAC-NJ               2:10.71    2:09.89 MEET   
 16 Boyle, Kaeley             16 UN-CU-PV             2:10.64    2:09.93 MEET   
-------------------------------------------------------------------------
 17 Twichell, Ashley          16 Chargers-NI          2:11.41    2:09.97 MEET   
 18 Maccherola, Sam           18 GTAC-MD              2:10.14    2:10.03 MEET   
 19 Case, Kimberly            17 SDS-PV               1:54.11Y   2:10.15 MEET   
 20 Wagner, Casey             18 Tpit-AM              2:06.82    2:10.27 MEET   
 21 Meissner, Erica           16 MAG-NE               2:08.42    2:10.30 MEET   
 22 Fittin, Annie             16 Peddie-NJ            2:10.34    2:10.44 MEET   
 22 Woodward, Lindsay         19 Squids-NE            2:10.93    2:10.44 MEET   
 24 Altieri, Theresa          17 Omni-CT              2:08.83    2:10.80 MEET   
-------------------------------------------------------------------------
 25 Heck, Jill                19 Umly-MA              2:11.06    2:10.80 MEET   
 26 Kietlinski, Samantha      14 EEX-NJ               2:09.89    2:10.90 MEET   
-------------------------------------------------------------------------
 27 Kane, Rebecca             16 TAC-NJ               2:06.58    2:11.16 MEET   
 27 Steeves, Megan            17 DST-MA               2:11.41    2:11.16 MEET   
 29 Francik, Courtney         17 North Baltimore-MD   2:08.79    2:11.17 MEET   
 30 Brodt, Christina          16 LIAC-MR              2:11.09    2:11.21 MEET   
 31 Furman, Holly             16 SCHE-AD              1:52.73Y   2:11.22 MEET   
 32 Johnson, Michelle         14 Nrg Swimming-MA      1:55.31Y   2:11.27 MEET   
 33 Christensen, Mei          16 CUBU-PV              1:54.30Y   2:11.68        
 34 Zagroba, Catherine        14 NJW-NJ               2:10.99    2:11.74        
 35 Balint, Andrea            16 CUBU-PV              2:11.33    2:11.79        
 36 Siuda, Kathy              19 Tpit-AM              1:53.62Y   2:11.82        
 37 Walsh-Thomas, Jenell      17 GCIT-MA              1:54.66Y   2:11.85        
 37 Parkhurst, Michelle       17 Machine-PV           2:08.16    2:11.85        
 39 Fuqua, Marlys             17 FAST-NI              1:55.15Y   2:12.00        
 40 O'Malley, Kayla           14 UN-CU-PV             2:09.08    2:12.27        
 41 Dwyer, Shannon            17 Express Swimming-MR  2:10.64    2:12.36        
 42 LaRussa, Cassy            18 EMAC-MA              2:08.43    2:12.47        
 43 Ladley, Sarah             17 Gaac-MA              2:11.08    2:12.62        
 44 Villarreal, Cammie        20 SoNoCo-CT            2:10.05    2:12.64        
 45 Staub, Andrea             13 North Baltimore-MD   2:10.05    2:12.66        
 46 Wessel, Alexandra         15 Ccsc-NE              1:56.16Y   2:12.84        
 47 Leahey, Kelly             17 EMAC-MA              1:52.56Y   2:12.91        
 48 Kline, Elissa             22 UNAT-NI              1:53.99Y   2:12.96        
 49 Gibbs, Jordan             14 ASC-MD               1:56.17Y   2:13.03        
 50 Tipton, Emily             15 North Baltimore-MD   2:10.86    2:13.06        
 51 Newell, Megan             17 CUBU-PV              2:10.91    2:13.08        
 52 Dockstader, Alexandra     16 TTSC-NI              1:55.19Y   2:13.09        
 52 Zebrowski, Kara           14 Starfish-AD          1:56.06Y   2:13.09        
 54 Magee, Katie              16 Gaac-MA              2:10.63    2:13.11        
 55 Stevens, Allie            18 FAST-PV              1:55.82Y   2:13.16        
 56 Sequeira, Sophia          17 Peddie-NJ            2:11.30    2:13.38        
 56 Bullock, Morgan           19 Sharks-CT            2:10.76    2:13.38        
 58 Gonzalez, Jackie          16 North Baltimore-MD   1:54.99Y   2:13.39        
 58 Block, Caitlin            17 Darien Piranhas-CT   1:55.69Y   2:13.39        
 60 Dimond, Tracy             17 EMAC-MA              1:54.00Y   2:13.40        
 61 Bower, Chelsey            17 BPR-AM               2:10.94    2:13.55        
 62 Capparell, Meghan         18 SAC-NJ               1:53.71Y   2:13.61        
 63 Weniger, Hailey           17 FAST-NI              1:52.44Y   2:13.64        
 64 Morrison, Katie           17 SAC-NJ               2:10.71    2:13.68        
 65 Sheetz, Caitlin           17 Jcc Sailfish-AM      1:54.98Y   2:13.75        
 66 O'Connor, Bridget         19 BAD-MR               2:11.14    2:13.78        
 67 Delp, Kristina            16 North Baltimore-MD   1:55.54Y   2:14.15        
 68 Rodriguez-Lapman, Melani  16 SoNoCo-CT            1:56.15Y   2:14.27        
 69 Cunningham, Kristin       17 CUBU-PV              1:55.11Y   2:14.38        
 70 Staskiewicz, Sophie       16 Agua Swim Team-MR    1:53.37Y   2:14.47        
 71 Gaskill, Kali             15 PWSC-VA              1:56.32Y   2:14.58        
 72 Alles, Courtney           17 QDD-VA               1:56.21Y   2:14.59        
 73 Cutrell, Katie            16 Tpit-AM              1:53.66Y   2:14.67        
 74 Stern, Becca              16 Dolfins-AD           1:55.46Y   2:14.88        
 75 Smith, Rachel             17 Nova-VA              2:11.11    2:15.01        
 76 Marsh, Nicole             14 BAD-MR               2:10.98    2:15.04        
 77 Mathieu, Alicia           13 SoNoCo-CT            2:11.16    2:15.05        
 77 Smith, Allison            17 NJW-NJ               1:55.42Y   2:15.05        
 79 Daly, Jenna               15 LIAC-MR              2:11.40    2:15.06        
 80 Dinardo, Sara             19 MLAC-AM              1:55.11Y   2:15.26        
 81 Kane, Kandra              17 TVSC-MR              2:08.73S   2:15.38        
 82 Lee, Aurora               17 WRAT-CT              1:56.17Y   2:15.49        
 83 Mortensen, Danielle       18 CUBU-PV              1:56.02Y   2:15.59        
 84 Lewis, Jessica            19 Nova-VA              2:07.76    2:15.75        
 85 Helmers, Missy            19 SAC-NJ               2:10.50    2:15.77        
 86 Dyer, Jacy                16 FSC-MA               2:10.74    2:15.89        
 87 Spinazzola, Chiara        14 Squids-NE            1:55.79Y   2:15.94        
 88 Ducharme, Michelle        19 SoNoCo-CT            2:09.47    2:16.09        
 89 Healey, Vivian            17 Agua Swim Team-MR    1:55.90Y   2:16.42        
 90 Larson, Kim               13 IA-MR                2:08.43S   2:16.46        
 91 Brandes, Lauren           17 Asa-PV               1:56.30Y   2:16.51        
 92 Ewanich, Katrice          17 VAC-MR               1:56.39Y   2:16.83        
 93 Bechard, Sarah            15 Burkwood-VA          1:55.14Y   2:17.06        
 94 Peak, Candice             16 MAG-NE               1:54.43Y   2:17.12        
 95 Murphy, Kate              17 WAC-VA               1:54.28Y   2:17.46        
 96 Reyes, Vanessa            16 RMSC-PV              1:55.89Y   2:18.21        
 -- Skroski, Kristen          19 SoNoCo-CT            2:11.42        SCR        
 -- Harris, Kristen           20 SAC-NJ               2:07.67        SCR        
 -- Falcone, Marina           18 AquaHoyas-PV         2:09.49        SCR        
 -- Ahern, Taryn              19 Express Swimming-MR  1:54.82Y       SCR        
 -- Spak, Elena               15 RMSC-PV              1:56.34Y       SCR        
 -- Chuang, Christine         16 RMSC-PV              1:55.66Y       SCR        
 -- Sylvester, Lauren         16 Gaac-MA              2:07.76        SCR        
 -- Czar, Sarah               16 SEA-MA               2:10.55        SCR        
 -- Coenen, Sara              16 Gaac-MA              2:09.85        SCR        
 -- Forrester, Alex           13 BAD-MR               2:09.04        SCR        
 
Event 3S  Women 200 LC Meter Freestyle Swim-off
===============================================================================
                2:04.49  NATS
                2:06.99  OPEN
                2:11.59  MEET
 Meet Qualifying:  2:11.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Swim-off
  1 Altieri, Theresa          17 Omni-CT                   NT    2:09.03 MEET   
  2 Heck, Jill                19 Umly-MA                   NT    2:10.23 MEET   
 
Event 4  Men 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Sect 1 Meet: 1 1:51.30   3/12/2004 Scott Goldblatt, BAC-NJ                    
 Sect 2 Meet: 2 1:51.76   3/26/2004 Rory E Connell, Team Delaware              
Sum National: N 1:52.49   7/22/2005 Bobby Savulich, SAC  -NJ                   
                1:54.09  NATS
                1:55.69  OPEN
                2:01.49  MEET
 Meet Qualifying:  2:01.49
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Savulich, Bobby           17 SAC-NJ               1:55.92    1:52.49NNATS   
  2 Collins, Bryan            17 GTAC-MD              1:55.21    1:54.19 OPEN   
  3 Hirniak, Stefan           20 SAC-NJ               1:57.54    1:54.79 OPEN   
  4 Jones, Brett              19 SoNoCo-CT            1:58.14    1:55.10 OPEN   
  5 Wollner, Samuel           20 Agua Swim Team-MR    1:56.50    1:55.33 OPEN   
  6 McCloskey, Dennen         18 Atlantic City-MA     1:57.62    1:57.77 MEET   
  7 Wood, Jeff                18 FAST-NI              1:57.81    1:57.82 MEET   
  8 Mellors, Pat              19 Jcc Sailfish-AM      1:56.75    1:57.91 MEET   
B - Final
  9 Emanuel, Ryan             17 BAD-MR               1:58.40    1:56.89 MEET   
 10 Knepley, Mark             21 Umly-MA              1:58.25    1:57.12 MEET   
 11 Park, Jin                 18 Peddie-NJ            1:58.66    1:57.14 MEET   
 12 Czaplicki, Zac            19 Mariners-CT          1:58.18    1:57.50 MEET   
 13 Ankosko, Darren           17 SAC-NJ               1:58.98    1:57.59 MEET   
 14 Olson, Andrew             17 HD-AM                1:58.80    1:57.97 MEET   
 15 Grimmett-Norris, Robert   16 CUBU-PV              1:59.04    1:58.58 MEET   
 16 Seiler, Arik              17 Seals-ME             1:59.20    2:00.20 MEET   
C - Final
 17 Hetzner, Andrew           19 Hargrave-VA          1:59.88    1:57.97 MEET   
 18 DeBiase, Joe              17 Jcc Sailfish-AM      1:59.58    1:58.50 MEET   
 19 Ettore, Max               17 Jersey Wahoos-MA     1:59.54    1:58.73 MEET   
 20 Hartmann, Spencer         17 SoNoCo-CT            1:59.56    1:59.11 MEET   
 21 Guernsey III, David       18 Cat-CT               1:59.86    1:59.53 MEET   
 22 McNamara, Travis          15 Mariners-CT          1:59.39    1:59.79 MEET   
 23 Cox, Matt                 16 Gaac-MA              1:59.72    1:59.94 MEET   
 24 Brown, Gaites             15 Nova-VA              1:59.60    2:00.38 MEET   
 
Event 4  Men 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Sect 1 Meet: 1 1:51.30   3/12/2004 Scott Goldblatt, BAC-NJ                    
 Sect 2 Meet: 2 1:51.76   3/26/2004 Rory E Connell, Team Delaware              
Sum National: N 1:52.49   7/22/2005 Bobby Savulich, SAC  -NJ                   
                1:54.09  NATS
                1:55.69  OPEN
                2:01.49  MEET
 Meet Qualifying:  2:01.49
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Collins, Bryan            17 GTAC-MD              1:56.12    1:55.21 OPEN   
  2 Savulich, Bobby           17 SAC-NJ               1:50.96    1:55.92 MEET   
  3 Wollner, Samuel           20 Agua Swim Team-MR    1:54.51    1:56.50 MEET   
  4 Mellors, Pat              19 Jcc Sailfish-AM      1:57.28    1:56.75 MEET   
  5 Hirniak, Stefan           20 SAC-NJ               1:52.76    1:57.54 MEET   
  6 McCloskey, Dennen         18 Atlantic City-MA     1:59.49    1:57.62 MEET   
  7 Wood, Jeff                18 FAST-NI              1:56.85    1:57.81 MEET   
  8 Jones, Brett              19 SoNoCo-CT            1:56.89    1:58.14 MEET   
-------------------------------------------------------------------------
  9 Czaplicki, Zac            19 Mariners-CT          1:59.68    1:58.18 MEET   
 10 Knepley, Mark             21 Umly-MA              1:57.74    1:58.25 MEET   
 11 Emanuel, Ryan             17 BAD-MR               1:56.88    1:58.40 MEET   
 12 Park, Jin                 18 Peddie-NJ            1:56.34    1:58.66 MEET   
 13 Olson, Andrew             17 HD-AM                2:01.20    1:58.80 MEET   
 14 Ankosko, Darren           17 SAC-NJ               1:57.32    1:58.98 MEET   
 15 Grimmett-Norris, Robert   16 CUBU-PV              1:43.69Y   1:59.04 MEET   
 16 Seiler, Arik              17 Seals-ME             1:42.24Y   1:59.20 MEET   
-------------------------------------------------------------------------
 17 McNamara, Travis          15 Mariners-CT          2:00.71    1:59.39 MEET   
 18 Ettore, Max               17 Jersey Wahoos-MA     1:45.71Y   1:59.54 MEET   
 19 Hartmann, Spencer         17 SoNoCo-CT            1:59.18    1:59.56 MEET   
 20 DeBiase, Joe              17 Jcc Sailfish-AM      1:57.67    1:59.58 MEET   
 21 Brown, Gaites             15 Nova-VA              2:00.61    1:59.60 MEET   
 22 Cox, Matt                 16 Gaac-MA              1:44.34Y   1:59.72 MEET   
 23 Guernsey III, David       18 Cat-CT               1:58.14    1:59.86 MEET   
 24 Hetzner, Andrew           19 Hargrave-VA          1:58.67    1:59.88 MEET   
-------------------------------------------------------------------------
 25 Hudson, Henry             19 MSC-MR               1:45.05Y   1:59.96 MEET   
 26 Chen, Alex                17 MSSC-PV              2:01.19    2:00.02 MEET   
-------------------------------------------------------------------------
 27 Coombs, Ryan              17 NBS-MR               1:43.44Y   2:00.05 MEET   
 28 McCarthy, Kevin           15 Atac-MA              1:59.77    2:00.22 MEET   
 29 Gordon, David             16 EMAC-MA              1:43.60Y   2:00.41 MEET   
 30 Cochrane, Jonathan        17 Big Cat-MA           1:45.42Y   2:00.42 MEET   
 31 Calderon, Dito            17 MSSC-PV              1:45.86Y   2:00.44 MEET   
 32 Smith, Alex               15 MSSC-PV              1:46.39Y   2:00.49 MEET   
 33 Honore, Brian             17 EEX-NJ               2:01.42    2:00.50 MEET   
 34 Vorpagel, Jon             18 WAC-VA               1:59.27    2:00.69 MEET   
 35 Zebley, Nico              18 North Baltimore-MD   1:58.84    2:00.78 MEET   
 36 Kaemmerlen, Peter         21 FAST-NI              2:00.35    2:00.85 MEET   
 37 Ryan, Ben                 17 Big Cat-MA           1:43.92Y   2:00.87 MEET   
 38 Coombs, Justin            17 NBS-MR               1:44.35Y   2:00.97 MEET   
 39 Spath, Kevin              16 North Baltimore-MD   2:01.31    2:01.09 MEET   
 40 Robertson-Phillips, Zach  16 GTAC-MD              2:01.49    2:01.29 MEET   
 41 Stevens-Palmer, Garrett   17 CUBU-PV              2:00.18    2:01.31 MEET   
 42 Borland, Kegan            17 Gpac-AM              1:45.41Y   2:01.40 MEET   
 43 Bartl, Stefan             18 MAG-NE               1:58.87    2:01.48 MEET   
 44 Geissinger, John          18 Darien Piranhas-CT   1:44.21Y   2:01.54        
 45 Fee, James                17 Squids-NE            1:44.99Y   2:01.63        
 46 Zaydak, Andrew            17 Gpac-AM              1:45.77Y   2:01.67        
 47 Murphy, Brett             19 Jcc Sailfish-AM      2:01.00    2:01.73        
 48 Rasin, Arkady             18 Squids-NE            2:00.59    2:01.77        
 49 Pallace, Drew             17 North Baltimore-MD   2:00.70    2:01.79        
 50 Considine, Aidan          15 Rac-MD               1:45.31Y   2:01.87        
 51 Meyer, Alex               17 ITAC-NI              2:00.95    2:01.88        
 51 German, Bob               16 Cat-CT               2:01.41    2:01.88        
 53 Baity, Mike               19 Darien Piranhas-CT   1:44.48Y   2:02.07        
 54 Jackson, Steve            19 Tpit-AM              1:58.86    2:02.15        
 54 Miller, Jeffery           17 Nova-VA              2:00.45    2:02.15        
 56 Driscoll, Frisk           18 WRAT-CT              2:01.01    2:02.34        
 57 Toomey, Ray               17 Jcc Sailfish-AM      1:58.95    2:02.35        
 58 Jakob, Jeff               19 Jersey Wahoos-MA     1:45.94Y   2:02.38        
 59 Zierenberg, Jack          17 Jcc Sailfish-AM      2:00.29    2:02.40        
 60 Berg, Kyle                17 MSC-MR               2:01.22    2:02.41        
 61 Bernardes, Max            17 Nova-VA              1:44.94Y   2:02.44        
 62 Alexandre, Jules          18 SoNoCo-CT            1:46.28Y   2:02.47        
 63 Pryor, Vinny              17 Gtrs-NE              1:44.16Y   2:02.65        
 64 Kearney, Jonathan         19 Umly-MA              1:45.47Y   2:02.69        
 65 Booth, Spencer            16 Starfish-AD          1:44.14Y   2:02.73        
 66 Park, Peter               15 Peddie-NJ            1:59.48    2:02.84        
 67 Garaffa Jr., Dan          20 SoNoCo-CT            1:44.19Y   2:02.91        
 68 McKeever, Tim             17 Npac-MA              1:46.32Y   2:02.92        
 69 Hopkins, Mike             18 DST-MA               1:58.31    2:02.95        
 70 Chandler, Reece           16 Gaac-MA              2:00.16    2:03.04        
 71 Kurtysh, Gene             16 Jcc Sailfish-AM      1:45.67Y   2:03.13        
 72 Field, Parker             16 WAC-VA               1:46.28Y   2:03.30        
 73 Rosenbluth, Josh          17 EEX-NJ               1:45.49Y   2:03.31        
 74 McCutcheon, Nate          20 Tpit-AM              1:41.62Y   2:03.49        
 75 Emory, Michael            22 CUBU-PV              1:44.68Y   2:03.63        
 76 Benigno, John             17 SVY-NJ               1:45.35Y   2:03.76        
 77 Norton, Scottie           17 Odac-VA              1:45.34Y   2:03.82        
 78 D'Ambrosia, Chris         18 Agua Swim Team-MR    1:42.25Y   2:04.04        
 79 D'Errico, John            16 OWA-MR               1:46.34Y   2:04.21        
 80 Henahan, Pat              17 FAST-NI              1:44.63Y   2:04.52        
 81 Diggs, Keith              17 SDS-PV               1:45.76Y   2:04.71        
 82 Roth, Brad                19 Big Cat-MA           1:41.83Y   2:04.77        
 83 Cunningham, Jesse         14 CUBU-PV              1:46.32Y   2:05.42        
 84 Kelsey, Shane             17 LBA-MD               1:42.55Y   2:05.57        
 85 Gangwer, Chad             16 Odac-VA              1:45.92Y   2:06.38        
 86 Fitzpatrick, Christopher  16 NJW-NJ               1:45.76Y   2:06.49        
 87 Wakefield, Kevin          17 Express Swimming-MR  1:42.59Y   2:06.79        
 88 Wehrman, Matt             16 EMAC-MA              1:46.11Y   2:08.61        
 89 Pcholinski, Eric          17 Cat-CT               1:46.11Y   2:08.63        
 -- Sisk, Mark                20 Nova-VA              1:59.28        SCR        
 -- Work, Tobias              19 Ccsc-NE              1:55.01        SCR        
 -- Roan, Alex                17 Ccsc-NE              2:01.20        SCR        
 -- Manor, Rob                18 SCHE-AD              2:00.72        SCR        
 -- Possee, Brian             18 FAST-NI              1:59.79        SCR        
 -- Balderston, Matthew       19 Odac-VA              1:59.99        SCR        
 -- McDonald, Adam            16 CUBU-PV              1:45.09Y       SCR        
 -- Mengering, Daniel         18 RMSC-PV              1:56.87        SCR        
 -- Karnaugh, Ron             39 JG-NJ                1:55.81        SCR        
 -- Rathgeber, Geoff          19 SoNoCo-CT            1:57.07        SCR        
 
Event 5  Women 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Sect 1 Meet: 1 1:11.04   7/22/2005 Rebecca Soni, SAC  -NJ                     
 Sect 2 Meet: 2 1:08.90   7/26/2002 Masami Tanaka  CUBU                        
Sum National: N 1:11.04   7/22/2005 Rebecca Soni, SAC  -NJ                     
                1:13.29  NATS
                1:14.99  OPEN
                1:17.69  MEET
 Meet Qualifying:  1:17.69
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Soni, Rebecca             18 SAC-NJ               1:11.04    1:11.28 NATS   
  2 Clemens, Alison           16 Agua Swim Team-MR    1:13.45    1:12.05 NATS   
  3 Payne, Lindsay            22 CUBU-PV              1:12.76    1:12.55 NATS   
  4 Colling, Meaghan          19 sac-NE               1:13.50    1:13.80 OPEN   
  5 Orstein, Kaitlyn          19 Jcc Sailfish-AM      1:14.63    1:14.48 OPEN   
  6 Gelb, Sam                 14 Rac-MD               1:14.44    1:14.79 OPEN   
  7 Hopkins-Vacca, Corina     17 MAG-NE               1:14.81    1:15.01 MEET   
  8 Reitz, Kelly              20 LIAC-MR              1:15.09    1:15.96 MEET   
B - Final
  9 Steenrod, Anna            18 UNAT-NC              1:15.66    1:13.99 OPEN   
 10 Prautzsch, Kristin        16 MAG-NE               1:15.59    1:15.01 MEET   
 11 Kempton, Kristalynn       18 LIAC-MR              1:15.84    1:15.35 MEET   
 12 Holloway, Meaghan         14 WAC-VA               1:15.30    1:15.45 MEET   
 13 Lang, Melissa             13 SAC-NJ               1:15.60    1:15.46 MEET   
 14 Danner, Ashley            14 SDS-PV               1:15.87    1:16.11 MEET   
 15 Rolish, Melanie           19 Jersey Wahoos-MA     1:15.92    1:16.63 MEET   
 16 Shinton, Kelly            21 FAST-NI              1:16.03    1:16.98 MEET   
C - Final
 17 Kiernan, Marilee          17 BAD-MR               1:16.43    1:15.39 MEET   
 18 Borgolini, Briana         13 SCHE-AD              1:16.13    1:15.65 MEET   
 19 Folk, Breanna             14 TSC-MA               1:16.40    1:16.01 MEET   
 20 McDonnell, Katherine      17 SDS-PV               1:16.81    1:16.08 MEET   
 21 Hetzel, Cat               18 UNRUT-NJ             1:16.38    1:16.97 MEET   
 22 Bennett, Elaine           21 Nova-VA              1:16.73    1:17.01 MEET   
 23 Dennis, Caitlin           17 Jersey Wahoos-MA     1:17.30    1:18.10        
 24 Southard, Lauren          18 CUBU-PV              1:17.13    1:18.51        
 
Event 5  Women 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Sect 1 Meet: 1 1:11.04   7/22/2005 Rebecca Soni, SAC  -NJ                     
 Sect 2 Meet: 2 1:08.90   7/26/2002 Masami Tanaka  CUBU                        
Sum National: N 1:11.04   7/22/2005 Rebecca Soni, SAC  -NJ                     
                1:13.29  NATS
                1:14.99  OPEN
                1:17.69  MEET
 Meet Qualifying:  1:17.69
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Soni, Rebecca             18 SAC-NJ               1:09.20    1:11.041NATS   
  2 Payne, Lindsay            22 CUBU-PV              1:13.47    1:12.76 NATS   
  3 Clemens, Alison           16 Agua Swim Team-MR    1:12.82    1:13.45 OPEN   
  4 Colling, Meaghan          19 sac-NE               1:13.81    1:13.50 OPEN   
  5 Gelb, Sam                 14 Rac-MD               1:13.64    1:14.44 OPEN   
  6 Orstein, Kaitlyn          19 Jcc Sailfish-AM      1:12.10    1:14.63 OPEN   
  7 Hopkins-Vacca, Corina     17 MAG-NE               1:14.32    1:14.81 OPEN   
  8 Reitz, Kelly              20 LIAC-MR              1:15.74    1:15.09 MEET   
-------------------------------------------------------------------------
  9 Holloway, Meaghan         14 WAC-VA               1:14.66    1:15.30 MEET   
 10 Prautzsch, Kristin        16 MAG-NE               1:14.20    1:15.59 MEET   
 11 Lang, Melissa             13 SAC-NJ               1:14.52    1:15.60 MEET   
 12 Steenrod, Anna            18 UNAT-NC              1:13.69    1:15.66 MEET   
 13 Kempton, Kristalynn       18 LIAC-MR              1:15.52    1:15.84 MEET   
 14 Danner, Ashley            14 SDS-PV               1:15.22    1:15.87 MEET   
 15 Rolish, Melanie           19 Jersey Wahoos-MA     1:17.67    1:15.92 MEET   
 16 Shinton, Kelly            21 FAST-NI              1:16.87    1:16.03 MEET   
-------------------------------------------------------------------------
 17 Borgolini, Briana         13 SCHE-AD              1:16.51    1:16.13 MEET   
 18 Hetzel, Cat               18 UNRUT-NJ             1:16.16    1:16.38 MEET   
 19 Folk, Breanna             14 TSC-MA               1:14.76    1:16.40 MEET   
 20 Kiernan, Marilee          17 BAD-MR               1:14.96    1:16.43 MEET   
 21 Bennett, Elaine           21 Nova-VA              1:15.02    1:16.73 MEET   
 22 McDonnell, Katherine      17 SDS-PV               1:17.43    1:16.81 MEET   
 23 Southard, Lauren          18 CUBU-PV              1:06.14Y   1:17.13 MEET   
 24 Dennis, Caitlin           17 Jersey Wahoos-MA     1:07.57Y   1:17.30 MEET   
-------------------------------------------------------------------------
 25 Groenewoud, Carmen        17 BAD-MR               1:16.67    1:17.36 MEET   
 26 Crowley, Jaime            21 Cat-CT               1:15.99    1:17.61 MEET   
-------------------------------------------------------------------------
 27 Marshall, Nicole          16 NBS-MR               1:08.27Y   1:17.65 MEET   
 27 Steenvoorden, Kristen     14 SAC-NJ               1:16.46    1:17.65 MEET   
 29 Carson, Sheila            17 STAR-NI              1:07.03Y   1:17.68 MEET   
 30 Linkenauger, Anna         17 WAC-VA               1:06.88Y   1:17.79        
 31 Stark, Laura              16 SVY-NJ               1:07.47Y   1:17.85        
 31 Groselle, Elizabeth       21 FAST-NI              1:17.57    1:17.85        
 33 Clemens, Clare            19 Agua Swim Team-MR    1:16.55    1:17.87        
 34 Adams, Beth               13 Monocacy-MD          1:06.39Y   1:17.93        
 35 Rowe, Kaitlyn             16 Nrg Swimming-MA      1:08.25Y   1:18.15        
 36 Meyer, Abby               16 Monocacy-MD          1:07.85Y   1:18.18        
 37 Gottschalk, Lindsey       18 North Baltimore-MD   1:16.82    1:18.28        
 38 Dunleavy, Sarah           15 BPR-AM               1:17.32    1:18.34        
 39 Iversen, Paige            17 EEX-NJ               1:16.44    1:18.42        
 40 Schaefer, Danielle        14 North Baltimore-MD   1:17.06    1:18.74        
 40 Clark, Emily              13 Atac-MA              1:08.05Y   1:18.74        
 42 Faingold, Kathy           16 Ansc-AM              1:07.35Y   1:18.87        
 43 Healey, Vivian            17 Agua Swim Team-MR    1:16.80    1:19.00        
 44 Dinardo, Sara             19 MLAC-AM              1:17.54    1:19.06        
 45 Lee, Aurora               17 WRAT-CT              1:07.26Y   1:19.38        
 46 Flaherty, Jenn            18 CMA-ME               1:07.71Y   1:19.42        
 47 Malone, Becky             14 NBS-MR               1:07.41Y   1:19.44        
 48 Reinhard, Alyssa          15 SoNoCo-CT            1:07.56Y   1:19.47        
 49 Starosielec, Jessica      16 JG-NJ                1:08.15Y   1:19.91        
 50 Huber, Caroline           15 Squids-NE            1:07.44Y   1:20.00        
 51 Bedson, Laura             16 WRAT-CT              1:08.25Y   1:20.07        
 52 McAdoo, Amanda            16 LAC-MA               1:06.57Y   1:20.10        
 53 Ferguson, Emily           15 PM-PV                1:07.86Y   1:20.29        
 54 Baust, Kate               16 Rac-MD               1:06.90Y   1:20.41        
 55 Dillon, Laura             15 CUBU-PV              1:08.06Y   1:20.57        
 56 McMillan, Mallory         15 AquaHoyas-PV         1:08.38Y   1:20.62        
 57 Jones, Jackie             17 Tidal Waves-AM       1:08.00Y   1:20.79        
 58 Rogers, Theresa           17 Team Delaware-MA     1:17.57    1:20.88        
 59 Zomchick, Sarah           19 DST-MA               1:15.81    1:20.89        
 60 Pavlick, Erin             16 Atac-MA              1:07.50Y   1:20.99        
 61 Twichell, Ashley          16 Chargers-NI          1:08.16Y   1:21.30        
 62 Oxley, Morgan             14 EMAC-MA              1:07.36Y   1:21.90        
 63 Seltzer, Danielle         18 Squids-NE            1:07.74Y   1:22.01        
 64 Meirs, Kati               16 EEX-NJ               1:17.33    1:22.29        
 65 Wolla, Kristen            15 Machine-PV           1:07.88Y   1:22.31        
 66 White, Courtney           17 QDD-VA               1:06.08Y   1:22.48        
 67 Marcotte, Julie           21 TTSC-NI              1:08.13Y   1:22.60        
 68 Case, Kimberly            17 SDS-PV               1:06.39Y   1:27.59        
 -- Malloy, Rhynn             17 MAG-NE               1:16.73         DQ        
 -- McLaughlin, Julie         19 Nova-VA              1:17.68         DQ        
 -- Mango, Magdalena          19 Agua Swim Team-MR    1:07.60Y       SCR        
 
Event 6  Men 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Sect 1 Meet: 1 1:04.81   7/25/2003 Jon Roberts, GRRR-NI                       
 Sect 2 Meet: 2 1:01.91   7/26/2002 Ed Moses  CUBU                             
Sum National: N 1:05.21   7/22/2005 PJ Sullivan, MAG  -NE                      
                1:05.59  NATS
                1:06.79  OPEN
                1:12.09  MEET
 Meet Qualifying:  1:12.09
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Sullivan, PJ              19 MAG-NE               1:06.22    1:05.21NNATS   
  2 Rathgeber, Geoff          19 SoNoCo-CT            1:06.23    1:05.22 NATS   
  3 Berg, Ryan                21 Nova-VA              1:05.94    1:05.57 NATS   
  4 Swensen, Eric             19 JG-NJ                1:05.85    1:05.83 OPEN   
  5 Reynolds, Adam            18 Gaac-MA              1:07.48    1:07.04 MEET   
  5 Ruefle, Trey              21 CBAC-MD              1:06.99    1:07.04 MEET   
  7 Swenson, Steve            21 JG-NJ                1:08.21    1:07.60 MEET   
  8 Danner, Gregory           24 FAST-NI              1:08.22    1:13.11        
B - Final
  9 Harris, Tyler             21 North Baltimore-MD   1:08.60    1:07.80 MEET   
 10 Pryor, Vinny              17 Gtrs-NE              1:08.63    1:08.28 MEET   
 11 Melillo, Simone           16 CUBU-PV              1:09.34    1:08.84 MEET   
 12 Cook, Nevin               15 QDD-VA               1:08.47    1:08.98 MEET   
 13 Mironov, Anthony          17 BAD-MR               1:09.05    1:09.06 MEET   
 14 Maguire, Andrew           16 MAG-NE               1:08.93    1:09.12 MEET   
 15 Rae-Grant, George         17 EMAC-MA              1:09.36    1:10.62 MEET   
C - Final
 17 Yamada, Kevin             16 sac-NE               1:09.42    1:09.42 MEET   
 18 Koppel, P.J.              16 DST-MA               1:09.99    1:09.84 MEET   
 19 Hayes, Tim                16 Atac-MA              1:10.03    1:10.03 MEET   
 20 Miller, Jamie             21 STAR-NI              1:10.01    1:10.07 MEET   
 21 Spath, Kevin              16 North Baltimore-MD   1:09.67    1:10.12 MEET   
 22 Kane, Matthew             19 SQST-VA              1:09.72    1:10.13 MEET   
 23 Frampus, Joey             16 AquaHoyas-PV         1:09.93    1:11.18 MEET   
 24 Pool, Jon                 16 CUBU-PV              1:09.57    1:11.21 MEET   
 
Event 6  Men 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Sect 1 Meet: 1 1:04.81   7/25/2003 Jon Roberts, GRRR-NI                       
 Sect 2 Meet: 2 1:01.91   7/26/2002 Ed Moses  CUBU                             
Sum National: N 1:05.21   7/22/2005 PJ Sullivan, MAG  -NE                      
                1:05.59  NATS
                1:06.79  OPEN
                1:12.09  MEET
 Meet Qualifying:  1:12.09
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Swensen, Eric             19 JG-NJ                1:06.37    1:05.85 OPEN   
  2 Berg, Ryan                21 Nova-VA              1:08.83    1:05.94 OPEN   
  3 Sullivan, PJ              19 MAG-NE               1:06.28    1:06.22 OPEN   
  4 Rathgeber, Geoff          19 SoNoCo-CT            1:05.04    1:06.23 OPEN   
  5 Hupp, Jonathan            21 UNRUT-NJ             1:11.48    1:06.97 MEET   
  6 Ruefle, Trey              21 CBAC-MD              1:07.76    1:06.99 MEET   
  7 Reynolds, Adam            18 Gaac-MA              1:07.64    1:07.48 MEET   
  8 Swenson, Steve            21 JG-NJ                1:08.71    1:08.21 MEET   
-------------------------------------------------------------------------
  9 Danner, Gregory           24 FAST-NI              1:09.65    1:08.22 MEET   
 10 Cook, Nevin               15 QDD-VA               1:00.72Y   1:08.47 MEET   
 11 Harris, Tyler             21 North Baltimore-MD     57.34Y   1:08.60 MEET   
 12 Pryor, Vinny              17 Gtrs-NE              1:10.40    1:08.63 MEET   
 13 Maguire, Andrew           16 MAG-NE               1:09.31    1:08.93 MEET   
 14 Mironov, Anthony          17 BAD-MR               1:10.20    1:09.05 MEET   
 15 Wollman, Evan             15 UNAT-MD                59.01Y   1:09.15 MEET   
 16 Melillo, Simone           16 CUBU-PV              1:09.74    1:09.34 MEET   
-------------------------------------------------------------------------
 17 Rae-Grant, George         17 EMAC-MA              1:10.49    1:09.36 MEET   
 18 Yamada, Kevin             16 sac-NE               1:10.19    1:09.42 MEET   
 19 Pool, Jon                 16 CUBU-PV              1:00.49Y   1:09.57 MEET   
 20 Spath, Kevin              16 North Baltimore-MD   1:11.28    1:09.67 MEET   
 21 Kane, Matthew             19 SQST-VA              1:10.46    1:09.72 MEET   
 22 Frampus, Joey             16 AquaHoyas-PV         1:10.47    1:09.93 MEET   
 23 Koppel, P.J.              16 DST-MA               1:09.79    1:09.99 MEET   
 24 Miller, Jamie             21 STAR-NI              1:11.41    1:10.01 MEET   
-------------------------------------------------------------------------
 25 Hayes, Tim                16 Atac-MA              1:08.55    1:10.03 MEET   
 26 Kustra, Stephen           17 Gpac-AM              1:11.34    1:10.03 MEET   
-------------------------------------------------------------------------
 27 Bradley, Sam              15 SoNoCo-CT            1:11.84    1:10.04 MEET   
 28 Szyszko, Blase            15 Nrg Swimming-MA      1:10.84    1:10.13 MEET   
 29 Bui, Derek                15 PM-PV                1:11.41    1:10.26 MEET   
 30 Hooper, William           15 Squids-NE            1:01.66Y   1:10.28 MEET   
 31 Platow, David             18 WRAT-CT              1:00.61Y   1:10.31 MEET   
 31 Brabson, Andy             17 Monocacy-MD          1:10.71    1:10.31 MEET   
 33 Hyman, Joshua             15 Team Delaware-MA     1:10.58    1:10.48 MEET   
 34 D'Errico, Angelo          17 OWA-MR                 57.51Y   1:10.49 MEET   
 35 Huss, Jonathan            17 SQST-VA              1:10.40    1:10.50 MEET   
 36 Otto, Caleb               17 STAR-NI              1:09.94    1:10.69 MEET   
 37 Friedland, Eric           15 RMSC-PV              1:01.97Y   1:10.91 MEET   
 38 Riganti, Eric             17 BAD-MR               1:08.95    1:11.00 MEET   
 39 Shoemaker, Kyle           16 Atac-MA              1:01.53Y   1:11.01 MEET   
 39 Kuehne, Patrick           16 SVY-NJ                 59.69Y   1:11.01 MEET   
 41 Durazo, Bryan             17 Snow-PV              1:10.14    1:11.02 MEET   
 42 McElroy, Kyle             18 NJW-NJ               1:08.45    1:11.06 MEET   
 43 Hand, Peter               18 EEX-NJ               1:00.50Y   1:11.12 MEET   
 43 Evans, John               20 UNRUT-NJ             1:00.55Y   1:11.12 MEET   
 45 Nardone, Vincent          19 OAK-CT               1:10.58    1:11.20 MEET   
 46 Carman, Michael           16 EEX-NJ               1:11.43    1:11.23 MEET   
 47 Guba, D.J.                19 MLAC-AM                59.70Y   1:11.30 MEET   
 48 Tomajczyk, Ryan           15 Machine-PV           1:11.75    1:11.40 MEET   
 49 Schindewolf, Evan         16 Atlantic City-MA     1:01.68Y   1:11.50 MEET   
 50 Borger, Brian             17 Agua Swim Team-MR    1:01.47Y   1:11.57 MEET   
 51 Carlucci, Conor           16 Cond-MR                59.91Y   1:11.70 MEET   
 52 Woodward, Patrick         20 UNAT-PV              1:01.22Y   1:11.83 MEET   
 53 David, Ryan               17 Jersey Wahoos-MA     1:00.71Y   1:11.88 MEET   
 54 Mohring, Jason            18 Argo-MA              1:00.66Y   1:11.92 MEET   
 55 Ferraro, Mike             21 SoNoCo-CT            1:11.31    1:12.05 MEET   
 56 Vorpagel, Jon             18 WAC-VA               1:11.94    1:12.10        
 57 Kluge, Alexander          15 EMAC-MA              1:00.12Y   1:12.30        
 58 Schindewolf, Craig        18 Jpac-MA              1:00.47Y   1:12.41        
 59 Bonte, Benjamin           18 Squids-NE            1:01.89Y   1:12.72        
 60 Fisher, Jake              16 FAST-NI              1:00.95Y   1:12.74        
 61 Brady, Jon                16 North Baltimore-MD   1:01.29Y   1:12.99        
 62 McIntyre, Damian          19 BPR-AM               1:11.36    1:13.28        
 63 Kaminski, Pete            16 Tidal Waves-AM       1:01.14Y   1:13.75        
 64 Castillo, Charlie         18 OWA-MR               1:11.68    1:13.86        
 65 Taccone, Drew             17 Jcc Sailfish-AM      1:11.89    1:14.12        
 66 Molchany, Marcus          14 Clippers-MD          1:02.04Y   1:14.34        
 67 Carlson, David            17 WAC-VA               1:01.70Y   1:14.53        
 68 Swann, Rafi               18 Machine-PV           1:01.15Y   1:14.62        
 69 Cunningham, Jesse         14 CUBU-PV              1:02.02Y   1:14.70        
 70 Lapp, Jason               19 FAST-NI              1:02.05Y   1:14.82        
 71 Hahn, David               18 CUBU-PV              1:01.64Y   1:14.83        
 72 Law, Jordy                16 Odac-VA              1:01.40Y   1:15.34        
 73 Feng, Hans                17 FAST-NI              1:01.67Y   1:18.58        
 -- McDonald, Adam            16 CUBU-PV              1:02.01Y        DQ        
 -- Slater, Mike              20 UNAT-NI                58.99Y        DQ        
 -- Christensen, Jonathan     14 CUBU-PV              1:11.61         DQ        
 -- Lightfoot, Drew           17 Argo-MA              1:02.13Y        DQ        
 -- Ford, David               16 JG-NJ                1:00.82Y       SCR        
 -- Karnaugh, Ron             39 JG-NJ                1:06.33        SCR        
 -- Yang, Yang                15 RMSC-PV              1:11.32        SCR        
 -- Meyer, Adam               17 RMSC-PV              1:10.23        SCR        
 -- Shields, John             17 North Baltimore-MD   1:00.75Y       SCR        
 -- Hurley, Ryan              19 CUBU-PV              1:05.56        SCR        
 -- Miller, Haywood           16 CUBU-PV              1:11.54        SCR        
 -- Sherman, Ethan            17 WAC-VA               1:12.03        SCR        
 -- Sweeney, Joseph           17 Aqua Gems-MR         1:01.27Y       SCR        
 -- Donahue, Pete             16 AquaHoyas-PV         1:11.72        SCR        
 -- Walkenhorst, Jared        30 WRAT-CT              1:00.06Y       SCR        
 -- Curci, Brian              18 Agua Swim Team-MR    1:02.02Y       SCR        
 -- Barone, Greg              19 NCY-CT               1:08.32        SCR        
 
Event 6S  Men 100 LC Meter Breaststroke Swim-off
===============================================================================
                1:05.59  NATS
                1:06.79  OPEN
                1:12.09  MEET
 Meet Qualifying:  1:12.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Swim-off
  1 Hayes, Tim                16 Atac-MA                   NT    1:08.91 MEET   
  2 Kustra, Stephen           17 Gpac-AM                   NT    1:09.25 MEET   
 
Event 7  Women 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Sect 1 Meet: 1   59.78   3/12/2004 Jenny Thompson, BAD-MR                     
 Sect 2 Meet: 2 1:01.77   3/26/2004 Lindsey C Marck, SPIR -MA                  
Sum National: N 1:02.11   7/22/2005 Ashley Knapik, North Baltimore             
                1:03.09  NATS
                1:04.39  OPEN
                1:07.29  MEET
 Meet Qualifying:  1:07.29
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Knapik, Ashley            16 North Baltimore-MD   1:03.09    1:02.11NNATS   
  2 Henahan, Lindsay          23 FAST-NI              1:03.42    1:02.56 NATS   
  3 O'Connor, Bridget         19 BAD-MR               1:04.40    1:03.55 OPEN   
  4 Williams, Christy         19 DST-MA               1:04.10    1:03.75 OPEN   
  5 Illescas, Jennifer        17 Agua Swim Team-MR    1:04.51    1:04.31 OPEN   
  6 Guro, Jessica             13 Atac-MA              1:04.68    1:04.34 OPEN   
  7 Rossi, Nina               17 EEX-NJ               1:04.42    1:04.47 MEET   
  8 Masterson, Keri           17 LIAC-MR              1:04.58    1:04.81 MEET   
B - Final
  9 Klein, Jackie             17 Bonackers-MR         1:04.69    1:03.77 OPEN   
 10 Holloway, Meaghan         14 WAC-VA               1:04.80    1:04.15 OPEN   
 11 Sieben, Katie             16 Arac-CT              1:05.29    1:04.73 MEET   
 12 Johnston, Ashley          20 SoNoCo-CT            1:05.64    1:05.10 MEET   
 13 Weaner, Tricia            16 Wsy Swimming-MA      1:05.25    1:05.13 MEET   
 14 Koss, Keenan              17 WRAT-CT              1:05.62    1:05.22 MEET   
 15 Kalnins, Dana             14 QDD-VA               1:05.59    1:05.45 MEET   
 16 Brookman, Jess            21 SoNoCo-CT            1:04.70    1:05.70 MEET   
C - Final
 17 Gill, Margaret            20 SSC-MA               1:05.72    1:05.04 MEET   
 18 Walterman, Elena          15 sac-NE               1:05.93    1:05.57 MEET   
 19 Bechard, Sarah            15 Burkwood-VA          1:06.05    1:05.82 MEET   
 20 Verdin, Emily             19 CUBU-PV              1:06.24    1:06.47 MEET   
 21 Woodward, Lindsay         19 Squids-NE            1:05.88    1:06.65 MEET   
 22 Sherman, Lindsay          17 Mariners-CT          1:06.00    1:06.78 MEET   
 23 Stevens, Allie            18 FAST-PV              1:06.04    1:07.00 MEET   
 24 Helmers, Kristina         17 SAC-NJ               1:06.02    1:07.47        
 
Event 7  Women 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Sect 1 Meet: 1   59.78   3/12/2004 Jenny Thompson, BAD-MR                     
 Sect 2 Meet: 2 1:01.77   3/26/2004 Lindsey C Marck, SPIR -MA                  
Sum National: N 1:02.11   7/22/2005 Ashley Knapik, North Baltimore             
                1:03.09  NATS
                1:04.39  OPEN
                1:07.29  MEET
 Meet Qualifying:  1:07.29
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Knapik, Ashley            16 North Baltimore-MD   1:03.34    1:03.09 NATS   
  2 Henahan, Lindsay          23 FAST-NI              1:01.64    1:03.42 OPEN   
  3 Williams, Christy         19 DST-MA               1:02.62    1:04.10 OPEN   
  4 O'Connor, Bridget         19 BAD-MR               1:02.02    1:04.40 MEET   
  5 Rossi, Nina               17 EEX-NJ               1:03.85    1:04.42 MEET   
  6 Illescas, Jennifer        17 Agua Swim Team-MR    1:03.81    1:04.51 MEET   
  7 Masterson, Keri           17 LIAC-MR              1:04.45    1:04.58 MEET   
  8 Guro, Jessica             13 Atac-MA              1:06.17    1:04.68 MEET   
-------------------------------------------------------------------------
  9 Klein, Jackie             17 Bonackers-MR         1:05.85    1:04.69 MEET   
 10 Brookman, Jess            21 SoNoCo-CT            1:05.45    1:04.70 MEET   
 11 Holloway, Meaghan         14 WAC-VA               1:05.26    1:04.80 MEET   
 12 Weaner, Tricia            16 Wsy Swimming-MA      1:03.22    1:05.25 MEET   
 13 Sieben, Katie             16 Arac-CT              1:05.28    1:05.29 MEET   
 14 Kalnins, Dana             14 QDD-VA                 58.61Y   1:05.59 MEET   
 15 Koss, Keenan              17 WRAT-CT                57.74Y   1:05.62 MEET   
 16 Johnston, Ashley          20 SoNoCo-CT              57.14Y   1:05.64 MEET   
-------------------------------------------------------------------------
 17 Gill, Margaret            20 SSC-MA               1:05.54    1:05.72 MEET   
 18 Woodward, Lindsay         19 Squids-NE            1:07.02    1:05.88 MEET   
 19 Walterman, Elena          15 sac-NE               1:06.32    1:05.93 MEET   
 20 Sherman, Lindsay          17 Mariners-CT            58.99Y   1:06.00 MEET   
 21 Helmers, Kristina         17 SAC-NJ               1:06.60    1:06.02 MEET   
 22 Stevens, Allie            18 FAST-PV              1:06.69    1:06.04 MEET   
 23 Bechard, Sarah            15 Burkwood-VA          1:05.30    1:06.05 MEET   
 24 Verdin, Emily             19 CUBU-PV                59.09Y   1:06.24 MEET   
-------------------------------------------------------------------------
 25 Staub, Andrea             13 North Baltimore-MD     58.91Y   1:06.40 MEET   
 26 Hynson, Jackie            15 Raiders-MD             59.32Y   1:06.54 MEET   
-------------------------------------------------------------------------
 27 Cunningham, Kristin       17 CUBU-PV                58.73Y   1:06.56 MEET   
 28 Sweeney, Kaitlyn          15 BPR-AM                 58.44Y   1:06.63 MEET   
 29 Cervone, Victoria         14 NJW-NJ               1:06.37    1:06.69 MEET   
 30 Russell, Lauren           17 Gpac-AM                59.46Y   1:06.72 MEET   
 31 Gruendel, Kerry           15 BAD-MR               1:06.70    1:06.73 MEET   
 32 Bennett, Elaine           21 Nova-VA              1:04.62    1:06.78 MEET   
 33 Soni, Rebecca             18 SAC-NJ               1:06.33    1:06.82 MEET   
 34 Festa, Natalia            16 LIAC-MR              1:06.89    1:06.89 MEET   
 35 Manning, Sarah            17 Chargers-NI          1:06.37    1:06.90 MEET   
 36 Murphy, Kate              17 WAC-VA                 58.27Y   1:06.96 MEET   
 37 Fittin, Annie             16 Peddie-NJ            1:06.38    1:06.97 MEET   
 38 Stern, Becca              16 Dolfins-AD             59.25Y   1:07.02 MEET   
 39 O'Malley, Kayla           14 UN-CU-PV             1:06.72    1:07.08 MEET   
 40 Brabson, Laurel           15 Monocacy-MD            59.65Y   1:07.09 MEET   
 41 Sicherman, Julie          17 Peddie-NJ            1:06.85    1:07.14 MEET   
 42 O'Donnell, Erin           15 North Baltimore-MD   1:06.30    1:07.15 MEET   
 43 Law, Colleen              17 CUBU-PV              1:07.18    1:07.16 MEET   
 44 Kromer, Thea              15 Machine-PV           1:06.75    1:07.19 MEET   
 44 Newell, Megan             17 CUBU-PV              1:04.86    1:07.19 MEET   
 46 Wagner, Casey             18 Tpit-AM              1:04.99    1:07.32        
 47 Staskiewicz, Sophie       16 Agua Swim Team-MR    1:07.07    1:07.35        
 48 Lee, Jessica              18 Nova-VA              1:05.36    1:07.42        
 48 Balint, Andrea            16 CUBU-PV                58.70Y   1:07.42        
 50 Smith, Anna               16 WRAT-CT                59.60Y   1:07.55        
 51 Frost, Kristen            17 SoNoCo-CT            1:06.32    1:07.59        
 52 Chuang, Christine         16 RMSC-PV              1:05.07    1:07.63        
 53 Stark, Laura              16 SVY-NJ                 58.52Y   1:07.67        
 54 Ladley, Sarah             17 Gaac-MA              1:05.59    1:07.68        
 55 Capparell, Meghan         18 SAC-NJ               1:05.36    1:07.71        
 56 Kempton, Kristalynn       18 LIAC-MR              1:06.26    1:07.85        
 57 Delp, Kristina            16 North Baltimore-MD     59.07Y   1:07.92        
 58 Gray, Katelynn            17 Darien Piranhas-CT     59.64Y   1:08.13        
 59 Miller, Katie             19 SAC-NJ                 57.40Y   1:08.16        
 60 Palma, Sam                16 TTSC-NI                58.88Y   1:08.17        
 61 Bouton, Kimberly          17 NJW-NJ               1:07.27    1:08.25        
 62 Thomas, Annika            17 MLAC-AM              1:06.40    1:08.26        
 63 White, Brielle            22 Nova-VA              1:06.20    1:08.35        
 64 Boyle, Kaeley             16 UN-CU-PV               59.89Y   1:08.41        
 65 Shuba, Andrea             14 Gpac-AM                59.51Y   1:08.47        
 66 Simmons, Kaia             13 Squids-NE              59.65Y   1:08.48        
 67 Cheng, Genie              19 Big Cat-MA             58.03Y   1:08.55        
 68 Murphy, Sarah             15 WAC-VA                 59.51Y   1:08.61        
 69 Mangus, Kim               15 Clippers-MD            59.37Y   1:08.63        
 70 Crane, Eryn               17 Mariners-CT            59.07Y   1:08.64        
 71 Smith, Kristin            19 Clippers-MD          1:06.20    1:08.65        
 72 English, Jackie           21 TTSC-NI                58.82Y   1:08.68        
 73 Ameen, Sarah              17 QDD-VA                 58.23Y   1:08.69        
 74 Vincent, Amanda           12 OCCS-PV                59.86Y   1:08.72        
 75 Seitz, Jenna              14 MB-NJ                1:06.68    1:08.78        
 76 Fischer, Erin             16 EMAC-MA              1:06.78    1:08.90        
 76 Catroppa, Aimee           17 SCHE-AD                59.23Y   1:08.90        
 78 Palopoli, Michele         16 Gaac-MA              1:06.94    1:08.93        
 79 Maccherola, Sam           18 GTAC-MD                59.71Y   1:09.00        
 80 Vessa, Gabrielle          15 LIAC-MR              1:07.07    1:09.03        
 81 Herrmann, Laura           17 SDS-PV                 59.47Y   1:09.06        
 82 Glasser, Rachel           16 FAST-PV                59.69Y   1:09.12        
 83 Spinazzola, Chiara        14 Squids-NE            1:07.09    1:09.18        
 84 Dean, Emily               15 Rac-MD                 59.96Y   1:09.21        
 85 Dillon, Laura             15 CUBU-PV                58.71Y   1:09.27        
 86 Bedson, Laura             16 WRAT-CT                59.53Y   1:09.28        
 87 Moorby, Kathryn           14 SEA-MA                 59.80Y   1:09.38        
 88 Mankus, Christine         15 GTAC-MD                59.35Y   1:09.40        
 89 Carson, Sheila            17 STAR-NI                59.32Y   1:09.41        
 90 Dennis, Caitlin           17 Jersey Wahoos-MA       59.80Y   1:09.48        
 91 Kietlinski, Samantha      14 EEX-NJ                 59.25Y   1:09.66        
 92 Maxwell, Allison          17 MLAC-AM                59.16Y   1:09.77        
 93 Brackett, Charlotte       15 BPR-AM                 59.91Y   1:09.95        
 94 Sheerin, Cate             16 RMSC-PV                58.84Y   1:10.02        
 95 Johnston, Jennifer        15 Clippers-MD            59.96Y   1:10.08        
 96 Lewis, Jennie             18 Darien Piranhas-CT     59.69Y   1:10.39        
 97 Hnat, Keli                18 MLAC-AM                59.65Y   1:10.47        
 98 Ewanich, Katrice          17 VAC-MR                 59.92Y   1:10.49        
 99 Linkenauger, Anna         17 WAC-VA                 59.58Y   1:11.16        
100 Fimian, Kristin           16 Machine-PV             58.95Y   1:11.32        
101 Raimondi, Jennifer        21 TTSC-NI                58.92Y   1:11.72        
102 Kane, Kandra              17 TVSC-MR                59.71Y   1:11.96        
103 Wharton, Amy              17 Odac-VA                59.87Y   1:12.60        
 -- Miteff, Amy               21 Tpit-AM                56.68Y        DQ        
 -- Schwee, Suzanne           15 CUBU-PV              1:05.85        SCR        
 -- Little, Caroline          15 Nova-VA                58.90Y       SCR        
 -- Forrester, Alex           13 BAD-MR               1:06.31        SCR        
 -- Czaplicki, Alex           14 Mariners-CT            59.30Y       SCR        
 -- Meissner, Erica           16 MAG-NE               1:03.61        SCR        
 
Event 8  Men 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Sect 1 Meet: 1 55.88   7/27/2001 Ben Michaelson, SOCO-CT                      
 Sect 2 Meet: 2 54.39   7/25/2003 Ben H Michaelson, SoNoCo                     
Sum National: N 55.89   7/22/2005 Jason Miller, TPIT                           
                56.19  NATS
                57.19  OPEN
              1:00.39  MEET
 Meet Qualifying:  1:00.39
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Miller, Jason             21 Tpit-AM                56.79      55.89NNATS   
  2 Brady, Chris              17 Team Delaware-MA       57.60      56.00 NATS   
  3 Toomey, Ray               17 Jcc Sailfish-AM        57.90      56.64 OPEN   
  4 Hirniak, Stefan           20 SAC-NJ                 58.06      56.88 OPEN   
  5 Danner, Gregory           24 FAST-NI                57.87      57.42 MEET   
  6 Wilson, Brian             16 JG-NJ                  57.69      57.51 MEET   
  7 Beard, Scott              18 SQST-VA                57.25      57.75 MEET   
  8 Morgan, Geoffrey          17 NBS-MR                 57.51      57.96 MEET   
B - Final
  9 Bird, Tommy               21 Tpit-AM                58.40      57.15 OPEN   
 10 Beaulieu, Elliott         20 Nova-VA                58.06      57.62 MEET   
 11 Berg, Ryan                21 Nova-VA                58.07      58.04 MEET   
 12 Seiferth, Mike            16 Jcc Sailfish-AM        58.71      58.13 MEET   
 13 Aasen, Gunnar             17 Jcc Sailfish-AM        58.52      58.34 MEET   
 13 Szabo, Geza               22 Rac-MD                 58.48      58.34 MEET   
 15 Knecht, Josef             16 RMSC-PV                58.77      58.48 MEET   
 16 Czaplicki, Zac            19 Mariners-CT            58.61      58.58 MEET   
C - Final
 17 Hazlett, Seth             18 Gpac-AM                58.78      58.12 MEET   
 18 Hetzner, Andrew           19 Hargrave-VA            58.83      58.42 MEET   
 19 Falk, Bjorn               18 MAG-NE                 59.27      58.59 MEET   
 20 Grimmett-Norris, Robert   16 CUBU-PV                59.08      58.65 MEET   
 21 Skrabacz, Eric            19 CBAC-MD                58.83      58.88 MEET   
 22 O'Brien, Matt             17 North Shore-NE         58.86      59.02 MEET   
 23 Eckel, Dan                18 MLAC-AM                59.38      59.18 MEET   
 24 Scheid, Tyler             18 Jcc Sailfish-AM        59.46      59.58 MEET   
 
Event 8  Men 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Sect 1 Meet: 1 55.88   7/27/2001 Ben Michaelson, SOCO-CT                      
 Sect 2 Meet: 2 54.39   7/25/2003 Ben H Michaelson, SoNoCo                     
Sum National: N 55.89   7/22/2005 Jason Miller, TPIT                           
                56.19  NATS
                57.19  OPEN
              1:00.39  MEET
 Meet Qualifying:  1:00.39
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Miller, Jason             21 Tpit-AM                57.53      56.79 OPEN   
  2 Beard, Scott              18 SQST-VA                57.25      57.25 MEET   
  3 Morgan, Geoffrey          17 NBS-MR                 59.53      57.51 MEET   
  4 Brady, Chris              17 Team Delaware-MA       57.30      57.60 MEET   
  5 Wilson, Brian             16 JG-NJ                  58.28      57.69 MEET   
  6 Danner, Gregory           24 FAST-NI                57.22      57.87 MEET   
  7 Toomey, Ray               17 Jcc Sailfish-AM        57.57      57.90 MEET   
  8 Hirniak, Stefan           20 SAC-NJ                 56.67      58.06 MEET   
-------------------------------------------------------------------------
  9 Beaulieu, Elliott         20 Nova-VA                57.75      58.06 MEET   
 10 Berg, Ryan                21 Nova-VA                59.07      58.07 MEET   
 11 Bird, Tommy               21 Tpit-AM                50.71Y     58.40 MEET   
 12 Szabo, Geza               22 Rac-MD                 58.65      58.48 MEET   
 13 Aasen, Gunnar             17 Jcc Sailfish-AM        52.05Y     58.52 MEET   
 14 Czaplicki, Zac            19 Mariners-CT            59.00      58.61 MEET   
 15 Seiferth, Mike            16 Jcc Sailfish-AM        59.02      58.71 MEET   
 16 Knecht, Josef             16 RMSC-PV                58.91      58.77 MEET   
-------------------------------------------------------------------------
 17 Hazlett, Seth             18 Gpac-AM                59.64      58.78 MEET   
 18 Hetzner, Andrew           19 Hargrave-VA            59.71      58.83 MEET   
 18 Skrabacz, Eric            19 CBAC-MD                59.77      58.83 MEET   
 20 O'Brien, Matt             17 North Shore-NE         59.81      58.86 MEET   
 21 Park, Jin                 18 Peddie-NJ              58.87      59.01 MEET   
 22 Grimmett-Norris, Robert   16 CUBU-PV                59.52      59.08 MEET   
 23 Wood, Jeff                18 FAST-NI                59.05      59.13 MEET   
 24 Falk, Bjorn               18 MAG-NE                 58.49      59.27 MEET   
-------------------------------------------------------------------------
 25 Eckel, Dan                18 MLAC-AM                58.17      59.38 MEET   
 26 Scheid, Tyler             18 Jcc Sailfish-AM        58.75      59.46 MEET   
-------------------------------------------------------------------------
 27 Baity, Mike               19 Darien Piranhas-CT   1:00.01      59.60 MEET   
 28 Howard, Chris             18 Jersey Wahoos-MA       59.31      59.63 MEET   
 29 Rathgeber, Geoff          19 SoNoCo-CT              57.71      59.66 MEET   
 30 Rosenbluth, Josh          17 EEX-NJ                 58.93      59.87 MEET   
 31 Collier, David            18 Rac-MD                 52.43Y     59.93 MEET   
 32 Hopkins, Mike             18 DST-MA                 58.58    1:00.00 MEET   
 33 Balderston, Matthew       19 Odac-VA              1:00.13    1:00.12 MEET   
 33 Moisiades, Spiros         16 GYWD-CT                52.39Y   1:00.12 MEET   
 35 Law, Jordy                16 Odac-VA                59.59    1:00.13 MEET   
 35 Weinberg, Shaun           16 North Baltimore-MD     59.60    1:00.13 MEET   
 37 Neuwirth, Ben             21 Agua Swim Team-MR      49.13Y   1:00.17 MEET   
 37 Yate, Jasper              16 LIAC-MR              1:00.07    1:00.17 MEET   
 39 Neville, Greg             19 SoNoCo-CT              53.25Y   1:00.24 MEET   
 40 Pinno, Eric               17 CBAC-MD                51.21Y   1:00.27 MEET   
 41 Neuber, Matthew           19 SCHE-AD              1:00.34    1:00.38 MEET   
 42 Cox, Matt                 16 Gaac-MA                53.03Y   1:00.39 MEET   
 43 Hurst, Matt               22 Umly-MA                51.93Y   1:00.47        
 44 Roth, Brad                19 Big Cat-MA             50.56Y   1:00.51        
 45 Geissinger, Peter         16 Darien Piranhas-CT   1:00.02    1:00.60        
 45 D'Errico, John            16 OWA-MR                 52.28Y   1:00.60        
 47 Yamada, Kevin             16 sac-NE                 52.94Y   1:00.76        
 47 Durazo, Bryan             17 Snow-PV                52.53Y   1:00.76        
 49 Joyce, Michael            15 GCIT-MA                52.85Y   1:00.78        
 50 Kammer, Kyle              18 WAC-VA                 52.13Y   1:00.82        
 51 Liang, Truman             16 Agua Swim Team-MR      53.34Y   1:00.85        
 52 Leath, Jeff               19 Tpit-AM                59.82    1:01.06        
 53 Boyle, Ryan               17 EMAC-MA                51.63Y   1:01.11        
 54 Charnin-Aker, Josh        15 Peddie-NJ              59.61    1:01.22        
 55 Delisle, Derek            16 Dolfins-AD             53.37Y   1:01.26        
 56 Ferraro, Mike             21 SoNoCo-CT              52.80Y   1:01.35        
 56 Qama, Eros                20 WAC-MR                 53.25Y   1:01.35        
 58 Marquart, Matt            17 Snow-PV                52.47Y   1:01.43        
 59 Shoemaker, Kyle           16 Atac-MA                52.72Y   1:01.45        
 60 Pelton, Greg              14 BAD-MR                 53.37Y   1:01.66        
 61 Blood, AJ                 17 CUBU-PV                52.59Y   1:01.67        
 62 Alexandre, Jules          18 SoNoCo-CT            1:00.04    1:01.86        
 63 Hahn, David               18 CUBU-PV                53.23Y   1:01.97        
 64 Emory, Michael            22 CUBU-PV                53.28Y   1:02.03        
 65 Starr, Jim                21 MLAC-AM                53.18Y   1:02.20        
 66 Parrish, Geoff            17 Odac-VA                51.82Y   1:02.38        
 67 Hartmann, Spencer         17 SoNoCo-CT              52.99Y   1:02.59        
 68 Smith, Giles              13 Eagles-MD              52.87Y   1:02.74        
 69 Gallagher, Dan            17 FAST-NI                52.23Y   1:02.78        
 70 Guernsey III, David       18 Cat-CT                 58.95    1:02.97        
 71 Meyer, Alex               17 ITAC-NI              1:00.31    1:03.19        
 72 Arey, Andy                17 VAST-VA                52.89Y   1:03.61        
 -- Carlson, David            17 WAC-VA                 53.30Y        DQ        
 -- Mengering, Daniel         18 RMSC-PV              1:00.11        SCR        
 -- Meyer, Mark               15 RMSC-PV                59.70        SCR        
 -- Possee, Brian             18 FAST-NI                59.61        SCR        
 -- Fisher, Kevin             21 CUBU-PV                56.20        SCR        
 -- Pool, Christopher         18 CUBU-PV                57.43        SCR        
 -- Rimm, Scott               23 AquaHoyas-PV           52.59Y       SCR        
 -- Brown, Gaites             15 Nova-VA                59.86        SCR        
 
Event 8S  Men 100 LC Meter Butterfly Swim-off
===============================================================================
                56.19  NATS
                57.19  OPEN
              1:00.39  MEET
 Meet Qualifying:  1:00.39
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Swim-off
  1 Hirniak, Stefan           20 SAC-NJ                    NT    2:09.03        
  2 Beaulieu, Elliott         20 Nova-VA                   NT    2:10.23        
 
Event 9  Women 400 LC Meter IM
===============================================================================
 Sect 1 Meet: 1 4:48.53   7/25/2003 Julia Smit, TVSC-MR                        
 Sect 2 Meet: 2 4:50.99   3/26/2004 Alicia L Aemisegger, GAAC                  
Sum National: N 4:54.42   7/22/2005 Jennifer Illescas, AGUA Swim Team          
                4:57.79  NATS
                5:03.39  OPEN
                5:17.79  MEET
 Meet Qualifying:  5:17.79
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Illescas, Jennifer        17 Agua Swim Team-MR    4:59.34    4:54.42NNATS   
  2 Meissner, Erica           16 MAG-NE               4:58.45    4:54.98 NATS   
  3 Beisel, Elizabeth         12 MAG-NE               4:59.30    4:57.16 NATS   
  4 Leddy, Meghan             14 EEX-NJ               5:00.46    4:57.29 NATS   
  5 Gingrich, Leah            15 Wsy Swimming-MA      5:00.31    4:59.27 OPEN   
  6 Hutchinson, Claire        18 North Baltimore-MD   5:01.02    4:59.32 OPEN   
  7 Skelos, Daphne            17 LIAC-MR              5:02.36    5:01.78 OPEN   
  8 Clemens, Clare            19 Agua Swim Team-MR    5:01.07    5:04.54 MEET   
B - Final
  9 Parent, Allyson           19 UNRUT-NJ             5:05.46    4:58.98 OPEN   
 10 Gelb, Sam                 14 Rac-MD               5:03.24    4:59.92 OPEN   
 11 Frost, Kristen            17 SoNoCo-CT            5:05.90    5:03.13 OPEN   
 12 Clemens, Alison           16 Agua Swim Team-MR    5:05.76    5:03.24 OPEN   
 13 Steenrod, Anna            18 UNAT-NC              5:04.94    5:03.40 MEET   
 14 Derlath, Erica            15 LIAC-MR              5:06.89    5:03.98 MEET   
 15 Soni, Rebecca             18 SAC-NJ               5:02.51    5:04.35 MEET   
 16 Iacouzze, Brittany        16 EEX-NJ               5:06.98    5:06.60 MEET   
C - Final
 17 Kucherich, Julia          13 North Baltimore-MD   5:08.40    5:05.88 MEET   
 18 Christensen, Mei          16 CUBU-PV              5:09.93    5:05.92 MEET   
 19 Lee, Aurora               17 WRAT-CT              5:08.21    5:06.03 MEET   
 20 Steenvoorden, Kristen     14 SAC-NJ               5:09.96    5:06.85 MEET   
 21 Kaufmann, Christine       16 Squids-NE            5:08.25    5:07.09 MEET   
 22 Staub, Andrea             13 North Baltimore-MD   5:09.49    5:09.98 MEET   
 23 Hand, Alyssa              15 Team Delaware-MA     5:09.95    5:10.04 MEET   
 24 Helmers, Kristina         17 SAC-NJ               5:09.49    5:12.74 MEET   
 
Event 9  Women 400 LC Meter IM
===============================================================================
 Sect 1 Meet: 1 4:48.53   7/25/2003 Julia Smit, TVSC-MR                        
 Sect 2 Meet: 2 4:50.99   3/26/2004 Alicia L Aemisegger, GAAC                  
Sum National: N 4:54.42   7/22/2005 Jennifer Illescas, AGUA Swim Team          
                4:57.79  NATS
                5:03.39  OPEN
                5:17.79  MEET
 Meet Qualifying:  5:17.79
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Meissner, Erica           16 MAG-NE               4:56.47    4:58.45 OPEN   
  2 Beisel, Elizabeth         12 MAG-NE               4:57.31    4:59.30 OPEN   
  3 Illescas, Jennifer        17 Agua Swim Team-MR    4:56.92    4:59.34 OPEN   
  4 Gingrich, Leah            15 Wsy Swimming-MA      4:57.08    5:00.31 OPEN   
  5 Leddy, Meghan             14 EEX-NJ               4:56.69    5:00.46 OPEN   
  6 Hutchinson, Claire        18 North Baltimore-MD   5:01.21    5:01.02 OPEN   
  7 Clemens, Clare            19 Agua Swim Team-MR    4:55.33    5:01.07 OPEN   
  8 Skelos, Daphne            17 LIAC-MR              5:02.61    5:02.36 OPEN   
-------------------------------------------------------------------------
  9 Soni, Rebecca             18 SAC-NJ               4:54.46    5:02.51 OPEN   
 10 Gelb, Sam                 14 Rac-MD               5:02.97    5:03.24 OPEN   
 11 Steenrod, Anna            18 UNAT-NC              4:55.74    5:04.94 MEET   
 12 Parent, Allyson           19 UNRUT-NJ             5:05.16    5:05.46 MEET   
 13 Clemens, Alison           16 Agua Swim Team-MR    4:56.31    5:05.76 MEET   
 14 Frost, Kristen            17 SoNoCo-CT            5:08.18    5:05.90 MEET   
 15 Derlath, Erica            15 LIAC-MR              5:09.37    5:06.89 MEET   
 16 Iacouzze, Brittany        16 EEX-NJ               5:08.90    5:06.98 MEET   
-------------------------------------------------------------------------
 17 Colling, Meaghan          19 sac-NE               5:13.53    5:07.58 MEET   
 18 Knapik, Ashley            16 North Baltimore-MD   5:08.93    5:07.85 MEET   
 19 Lee, Aurora               17 WRAT-CT              5:04.95    5:08.21 MEET   
 20 Kaufmann, Christine       16 Squids-NE            5:09.85    5:08.25 MEET   
 21 Kucherich, Julia          13 North Baltimore-MD   5:11.93    5:08.40 MEET   
 22 Staub, Andrea             13 North Baltimore-MD   5:10.12    5:09.49 MEET   
 22 Helmers, Kristina         17 SAC-NJ               5:08.70    5:09.49 MEET   
 24 Christensen, Mei          16 CUBU-PV              5:09.15    5:09.93 MEET   
-------------------------------------------------------------------------
 25 Hand, Alyssa              15 Team Delaware-MA     5:14.87    5:09.95 MEET   
 26 Steenvoorden, Kristen     14 SAC-NJ               5:06.85    5:09.96 MEET   
-------------------------------------------------------------------------
 27 Johnston, Ashley          20 SoNoCo-CT            5:08.14    5:10.00 MEET   
 28 Peak, Candice             16 MAG-NE               5:14.08    5:11.10 MEET   
 29 Russell, Lauren           17 Gpac-AM              4:35.91Y   5:11.38 MEET   
 30 Klein, Jackie             17 Bonackers-MR         5:12.64    5:12.08 MEET   
 31 Alles, Courtney           17 QDD-VA               5:15.46    5:12.43 MEET   
 32 Ladley, Sarah             17 Gaac-MA              4:37.84Y   5:12.71 MEET   
 33 Hammond, Morgan           14 North Baltimore-MD   5:12.06    5:12.72 MEET   
 34 Wollner, Margaret         17 Agua Swim Team-MR    5:13.43    5:12.81 MEET   
 35 Jurzynski, Kristen        19 Hnhs-CT              5:17.36    5:13.08 MEET   
 36 Simmons, Kaia             13 Squids-NE            5:13.81    5:13.52 MEET   
 37 Cervone, Victoria         14 NJW-NJ               5:10.47    5:14.01 MEET   
 38 Orstein, Kaitlyn          19 Jcc Sailfish-AM      5:10.18    5:14.05 MEET   
 39 Toczylowski, Natalie      17 Ccsc-NE              5:16.03    5:14.82 MEET   
 40 Battle, Kelly             19 Jcc Sailfish-AM      4:34.08Y   5:14.92 MEET   
 41 Rodriguez-Lapman, Melani  16 SoNoCo-CT            4:36.24Y   5:15.57 MEET   
 42 Kearns, Jill              15 sac-NE               5:14.23    5:15.74 MEET   
 43 Szymanski, Genny          16 Gpac-AM              5:08.95    5:15.82 MEET   
 44 Visco, Danielle           16 Gaac-MA              4:37.16Y   5:16.33 MEET   
 45 Schneehagen, Jill         18 North Baltimore-MD   4:36.21Y   5:16.40 MEET   
 46 Sostarecz, Taylor         12 Atac-MA              5:16.05    5:16.45 MEET   
 47 Koss, Keenan              17 WRAT-CT              4:28.96Y   5:16.79 MEET   
 48 Rolish, Melanie           19 Jersey Wahoos-MA     4:31.99Y   5:16.90 MEET   
 49 Prautzsch, Kristin        16 MAG-NE               5:08.21    5:17.01 MEET   
 50 Like-Mathews, Maresa      16 RMSC-PV              5:16.26    5:17.44 MEET   
 51 Magee, Katie              16 Gaac-MA              4:38.21Y   5:17.61 MEET   
 52 Hopkins, Katie            18 LBA-MD               4:33.52Y   5:17.69 MEET   
 53 Brown, Maggie             13 North Baltimore-MD   4:38.36Y   5:17.92        
 54 Brooks, Karly             18 SCHE-AD              5:09.72    5:18.04        
 55 Stephenson, Frances       21 TTSC-NI              4:36.46Y   5:18.19        
 56 LaRussa, Cassy            18 EMAC-MA              5:17.79    5:18.76        
 57 Fenn, Meaghan             14 BAD-MR               4:34.17Y   5:18.98        
 58 Budner, Meredith          16 AquaHoyas-PV         4:32.50Y   5:19.44        
 59 Hetzel, Cat               18 UNRUT-NJ             4:34.71Y   5:20.22        
 60 Bouton, Kimberly          17 NJW-NJ               5:15.43    5:20.48        
 61 Downing, Chelsea          14 Ccsc-NE              4:33.64Y   5:20.91        
 62 Linkenauger, Anna         17 WAC-VA               4:31.31Y   5:21.03        
 63 Meirs, Kati               16 EEX-NJ               5:17.42    5:21.67        
 64 Sundel, Emily             16 SoNoCo-CT            4:37.92Y   5:21.94        
 65 Giles, Becky              19 Gr.  Johnstown-AM    5:16.76    5:22.01        
 66 Gottschalk, Lindsey       18 North Baltimore-MD   5:16.64    5:22.94        
 67 Jojic, Laura              15 UNAT-MD              4:35.76Y   5:23.38        
 68 Scott, Danielle           16 Atac-MA              4:36.58Y   5:23.70        
 69 Steeves, Katie            14 DST-MA               4:36.11Y   5:23.88        
 70 Maxwell, Allison          17 MLAC-AM              5:16.84    5:23.93        
 71 Thomas, Annika            17 MLAC-AM              5:13.11    5:24.76        
 72 Brown, Allie              14 North Baltimore-MD   4:38.10Y   5:25.27        
 73 Cutrell, Katie            16 Tpit-AM              4:37.79Y   5:25.64        
 74 Christie, Alison          16 SAC-NJ               4:35.75Y   5:26.32        
 75 Radcliffe, Brittany       15 Rac-MD               4:38.37Y   5:26.51        
 76 Barnes, Allison           16 North Baltimore-MD   5:11.80    5:26.54        
 77 Aichele, Allison          17 Monocacy-MD          4:35.47Y   5:27.36        
 78 Steeves, Megan            17 DST-MA               4:36.26Y   5:28.42        
 79 Dillon, Laura             15 CUBU-PV              4:37.43Y   5:28.43        
 80 Helmers, Missy            19 SAC-NJ               5:16.87    5:28.49        
 81 Gannon, Amanda            19 Tpit-AM              5:16.11    5:30.06        
 -- Shuba, Andrea             14 Gpac-AM              4:37.67Y        DQ        
 -- Smith, Kristin            19 Clippers-MD          5:14.71         DQ        
 -- Williams, Christy         19 DST-MA               5:11.96         DQ        
 -- Siuda, Kathy              19 Tpit-AM              4:57.96         DQ        
 -- Malloy, Rhynn             17 MAG-NE               5:15.36         DQ        
 -- Flaherty, Jenn            18 CMA-ME               5:11.95         DQ        
 -- Holloway, Meaghan         14 WAC-VA               5:11.91         DQ        
 -- Urubshurow, Delghi        16 RMSC-PV              4:37.91Y       SCR        
 -- Kietlinski, Samantha      14 EEX-NJ               5:14.48        SCR        
 -- Lesneski, Stacie          19 MAG-NE               4:59.31        SCR        
 -- Dunleavy, Sarah           15 BPR-AM               4:38.67Y       SCR        
 -- Ahern, Taryn              19 Express Swimming-MR  4:36.63Y       SCR        
 -- Rossi, Nina               17 EEX-NJ               5:03.23        SCR        
 
Event 10  Men 400 LC Meter IM
===============================================================================
 Sect 1 Meet: 1 4:28.77   3/12/2004 Sean Smith, KMSC-NJ                        
 Sect 2 Meet: 2 4:28.01   7/26/2002 Bo Greenwood  NOVA                         
Sum National: N 4:32.22   7/22/2005 Dennen McCloskey, ATLANTIC CITY            
                4:34.29  NATS
                4:37.39  OPEN
                4:57.69  MEET
 Meet Qualifying:  4:57.69
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 McCloskey, Dennen         18 Atlantic City-MA     4:37.07    4:32.22NNATS   
  2 Hupp, Jonathan            21 UNRUT-NJ             4:39.26    4:34.75 OPEN   
  3 Rathgeber, Geoff          19 SoNoCo-CT            4:39.42    4:35.64 OPEN   
  4 Wollner, Samuel           20 Agua Swim Team-MR    4:39.95    4:38.86 MEET   
  5 Charnin-Aker, Josh        15 Peddie-NJ            4:40.62    4:40.22 MEET   
  6 Calderon, Dito            17 MSSC-PV              4:42.40    4:41.92 MEET   
  7 Kraft, David              18 PM-PV                4:42.30    4:41.95 MEET   
  8 Miller, Jamie             21 STAR-NI              4:43.14    4:43.14 MEET   
B - Final
  9 Gemmell, Andrew           14 Team Delaware-MA     4:43.61    4:40.61 MEET   
 10 Smiddy, Matt              18 UNAT-MA              4:43.99    4:41.05 MEET   
 11 Hudson, Henry             19 MSC-MR               4:45.57    4:43.36 MEET   
 12 Bartl, Stefan             18 MAG-NE               4:43.16    4:44.24 MEET   
 13 Kornacki, Richard         20 Big Cat-MA           4:45.72    4:45.33 MEET   
 14 Mironov, Anthony          17 BAD-MR               4:44.01    4:45.69 MEET   
 15 Sullivan, Michael         15 MAG-NE               4:44.59    4:49.04 MEET   
 16 Slater, Mike              20 UNAT-NI              4:46.10    4:49.17 MEET   
C - Final
 17 Joyce, Michael            15 GCIT-MA              4:46.45    4:44.06 MEET   
 18 Lutterbein, Griffin       18 Nova-VA              4:47.91    4:44.19 MEET   
 19 Robertson-Phillips, Zach  16 GTAC-MD              4:46.83    4:44.84 MEET   
 20 Olson, Andrew             17 HD-AM                4:47.60    4:45.81 MEET   
 21 Hayes, Tim                16 Atac-MA              4:47.28    4:47.74 MEET   
 22 Robinson, Dan             17 MLAC-AM              4:47.08    4:47.84 MEET   
 23 Ankosko, Darren           17 SAC-NJ               4:48.77    4:49.19 MEET   
 -- Hyman, Joshua             15 Team Delaware-MA     4:48.15         DQ        
 
Event 10  Men 400 LC Meter IM
===============================================================================
 Sect 1 Meet: 1 4:28.77   3/12/2004 Sean Smith, KMSC-NJ                        
 Sect 2 Meet: 2 4:28.01   7/26/2002 Bo Greenwood  NOVA                         
Sum National: N 4:32.22   7/22/2005 Dennen McCloskey, ATLANTIC CITY            
                4:34.29  NATS
                4:37.39  OPEN
                4:57.69  MEET
 Meet Qualifying:  4:57.69
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Work, Tobias              19 Ccsc-NE              4:26.81    4:34.97 OPEN   
  2 McCloskey, Dennen         18 Atlantic City-MA     4:43.02    4:37.07 OPEN   
  3 Mellors, Pat              19 Jcc Sailfish-AM      4:20.70    4:38.10 MEET   
  4 Hupp, Jonathan            21 UNRUT-NJ             4:49.34    4:39.26 MEET   
  5 Rathgeber, Geoff          19 SoNoCo-CT            4:34.50    4:39.42 MEET   
  6 Wollner, Samuel           20 Agua Swim Team-MR    4:32.17    4:39.95 MEET   
  7 Charnin-Aker, Josh        15 Peddie-NJ            4:40.13    4:40.62 MEET   
  8 Kraft, David              18 PM-PV                4:37.43    4:42.30 MEET   
-------------------------------------------------------------------------
  9 Calderon, Dito            17 MSSC-PV              4:44.98    4:42.40 MEET   
 10 Miller, Jamie             21 STAR-NI              4:48.61    4:43.14 MEET   
 11 Bartl, Stefan             18 MAG-NE               4:44.00    4:43.16 MEET   
 12 Gemmell, Andrew           14 Team Delaware-MA     4:51.81    4:43.61 MEET   
 13 Smiddy, Matt              18 UNAT-MA              4:40.13    4:43.99 MEET   
 14 Mironov, Anthony          17 BAD-MR               4:49.14    4:44.01 MEET   
 15 Sullivan, Michael         15 MAG-NE               4:52.64    4:44.59 MEET   
 16 Hudson, Henry             19 MSC-MR               4:47.81    4:45.57 MEET   
-------------------------------------------------------------------------
 17 Kornacki, Richard         20 Big Cat-MA           4:43.38    4:45.72 MEET   
 18 Slater, Mike              20 UNAT-NI              4:00.20Y   4:46.10 MEET   
 19 Joyce, Michael            15 GCIT-MA              4:50.73    4:46.45 MEET   
 20 Robertson-Phillips, Zach  16 GTAC-MD              4:50.54    4:46.83 MEET   
 21 Robinson, Dan             17 MLAC-AM              4:51.10    4:47.08 MEET   
 22 Hayes, Tim                16 Atac-MA              4:48.80    4:47.28 MEET   
 23 Olson, Andrew             17 HD-AM                4:52.99    4:47.60 MEET   
 24 Lutterbein, Griffin       18 Nova-VA              4:42.90    4:47.91 MEET   
-------------------------------------------------------------------------
 25 Hyman, Joshua             15 Team Delaware-MA     4:52.67    4:48.15 MEET   
 26 Ankosko, Darren           17 SAC-NJ               4:45.33    4:48.77 MEET   
-------------------------------------------------------------------------
 27 Hills, Richard            15 North Baltimore-MD   4:43.45    4:48.82 MEET   
 28 Miller, Jeffery           17 Nova-VA              4:47.61    4:48.83 MEET   
 29 Dunn, Michael             17 WRAT-CT              4:08.87Y   4:49.09 MEET   
 30 O'Neill, Tom              15 LIAC-MR              4:51.82    4:49.38 MEET   
 31 McElroy, Kyle             18 NJW-NJ               4:46.20    4:49.39 MEET   
 32 Brabson, Andy             17 Monocacy-MD          4:55.42    4:49.40 MEET   
 33 Pryor, Vinny              17 Gtrs-NE              4:51.78    4:49.42 MEET   
 34 Eckel, Dan                18 MLAC-AM              4:39.16    4:49.46 MEET   
 35 Offutt, Bryan             13 GTAC-MD              4:48.72    4:49.61 MEET   
 36 Quirk, Colin              17 MLAC-AM              4:53.25    4:50.12 MEET   
 37 Field, Parker             16 WAC-VA               4:14.09Y   4:50.40 MEET   
 38 Koppel, P.J.              16 DST-MA               4:54.04    4:50.45 MEET   
 39 Maki, Bruce               17 SCHE-AD              4:54.27    4:50.61 MEET   
 40 Savulich, Bobby           17 SAC-NJ               4:40.05    4:50.81 MEET   
 41 Dent, Rog                 16 LIAC-MR              4:54.22    4:51.75 MEET   
 42 Ettore, Max               17 Jersey Wahoos-MA     4:56.46    4:52.16 MEET   
 43 Rasin, Arkady             18 Squids-NE            4:57.39    4:52.58 MEET   
 44 David, Ryan               17 Jersey Wahoos-MA     4:52.80    4:52.91 MEET   
 45 Considine, Aidan          15 Rac-MD               4:11.79Y   4:53.01 MEET   
 46 Meyer, Alex               17 ITAC-NI              4:53.77    4:53.02 MEET   
 47 Maguire, Andrew           16 MAG-NE               4:57.29    4:53.06 MEET   
 48 Anderson, Eric            15 Atac-MA              4:54.98    4:53.31 MEET   
 49 Dufek, Chris              20 CUBU-PV              4:06.46Y   4:53.40 MEET   
 50 Knecht, Josef             16 RMSC-PV              4:14.49Y   4:53.51 MEET   
 51 Smith, Alex               15 MSSC-PV              4:56.68    4:53.65 MEET   
 52 Surhoff, Austin           14 North Baltimore-MD   4:15.03Y   4:53.85 MEET   
 53 Driscoll, Frisk           18 WRAT-CT              4:11.72Y   4:54.19 MEET   
 54 Schindewolf, Evan         16 Atlantic City-MA     4:53.31    4:54.90 MEET   
 55 Berger, Christoph         15 Nova-VA              4:51.79    4:54.95 MEET   
 56 Park, Peter               15 Peddie-NJ            4:49.34    4:55.40 MEET   
 57 Kluge, Alexander          15 EMAC-MA              4:12.12Y   4:55.46 MEET   
 58 Kingman, Drew             19 NCY-CT               4:13.61Y   4:55.50 MEET   
 59 Smith, Tucker             14 Burkwood-VA          4:57.16    4:55.69 MEET   
 60 Collier, David            18 Rac-MD               4:50.67    4:55.93 MEET   
 61 Huss, Jonathan            17 SQST-VA              4:57.47    4:55.98 MEET   
 62 Weston-Dawkes, Dan        16 Rac-MD               4:14.83Y   4:56.14 MEET   
 63 Sabala, Michael           25 Agua Swim Team-MR    4:42.91    4:56.22 MEET   
 64 Seiferth, Mike            16 Jcc Sailfish-AM      4:53.58    4:56.26 MEET   
 65 Kane, Matthew             19 SQST-VA              4:56.02    4:56.40 MEET   
 66 Seiler, Arik              17 Seals-ME             4:13.62Y   4:56.87 MEET   
 67 Bright, Matthew           18 Peddie-NJ            4:11.38Y   4:56.97 MEET   
 68 Stathopoulos, Cary        17 Agua Swim Team-MR    4:56.70    4:57.21 MEET   
 69 Platow, Danny             16 WRAT-CT              4:56.70    4:57.25 MEET   
 70 Kustra, Stephen           17 Gpac-AM              4:54.50    4:57.32 MEET   
 71 Soisson, Drew             17 Wsy Swimming-MA      4:13.47Y   4:57.70        
 72 Roan, Alex                17 Ccsc-NE              4:52.72    4:57.89        
 73 Smith, Bobby              16 LIAC-MR              4:51.60    4:58.24        
 74 Wood, Jim                 20 FAST-NI              4:56.27    4:59.13        
 75 Lannan, Ross              21 Tpit-AM              4:11.32Y   4:59.55        
 76 Baskerville, Hunter       16 Nrg Swimming-MA      4:54.67    5:00.16        
 77 Berg, Kyle                17 MSC-MR               4:56.16    5:00.61        
 78 Moorby, Scott             16 SEA-MA               4:57.24    5:01.30        
 79 D'Ambrosia, Chris         18 Agua Swim Team-MR    4:51.58    5:01.53        
 80 Howard, Chris             18 Jersey Wahoos-MA     4:53.69    5:02.15        
 81 Gallagher, Dan            17 FAST-NI              4:56.30    5:02.82        
 82 Fog, Henning              19 Jersey Wahoos-MA     4:14.21Y   5:04.61        
 83 Diggs, Keith              17 SDS-PV               4:52.06    5:05.73        
 84 Glenn, Robert             19 Jersey Wahoos-MA     4:55.87    5:07.60        
 -- Manor, Rob                18 SCHE-AD              4:48.18         DQ        
 -- Yamada, Kevin             16 sac-NE               4:47.35         DQ        
 -- Melillo, Simone           16 CUBU-PV              4:43.50         DQ        
 -- Christensen, Jonathan     14 CUBU-PV              4:57.61         DQ        
 -- Russell, Thomas           16 Nova-VA              4:47.00        SCR        
 -- Shields, John             17 North Baltimore-MD   4:13.56Y       SCR        
 -- Weldon, Scott             21 AquaHoyas-PV         4:10.80Y       SCR        
 -- Czaplicki, Zac            19 Mariners-CT          4:14.02Y       SCR        
 -- Weldon, Kirk              21 AquaHoyas-PV         4:52.65        SCR        
 -- Meyer, Mark               15 RMSC-PV              4:54.91        SCR        
 -- Miller, Haywood           16 CUBU-PV              4:55.24        SCR        
 -- Meyer, Adam               17 RMSC-PV              4:47.30        SCR        
 
Event 11  Women 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
 Sect 1 Meet: 1 8:31.63   3/12/2004 Badger Swim Club, BAD-MR                   
                         P Duguet, J Thompson, W Sprague, B O'Connor       
 Sect 2 Meet: 2 8:30.46   3/26/2004 Curl-Burke Swim Club                       
                         E KEMP, K Beales, M Thiel, A HENRIQUES            
Sum National: N 8:32.72   7/22/2005 Eastern Express, EEX  -NJ                  
                         S Kietlinski, B IACOUZZE, M LEDDY, N Rossi        
                8:34.09  NATS
                8:45.29  OPEN
                9:04.19  MEET
 Meet Qualifying:  9:04.19
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Eastern Express-NJ  'A'                           8:37.74    8:32.72NNATS   
     1) Kietlinski, Samantha 14         2) Iacouzze, Brittany 16          
     3) Leddy, Meghan 14                4) Rossi, Nina 17                 
  2 North Baltimore Aquatic Club-MD  'A'              8:18.51    8:38.57 OPEN   
     1) Knapik, Ashley 16               2) Barnes, Allison 16             
     3) Francik, Courtney 17            4) Hutchinson, Claire 18          
  3 Team Pittsburgh-AM  'A'                           8:42.62    8:42.42 OPEN   
     1) Brown, Kristin 20               2) Wagner, Casey 18               
     3) Cutrell, Katie 16               4) Siuda, Kathy 19                
  4 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'            8:42.32    8:43.42 OPEN   
     1) Staskiewicz, Sophie 16          2) Clemens, Alison 16             
     3) Clemens, Clare 19               4) Illescas, Jennifer 17          
  5 Long Island Aquatic Club-MR  'A'                  8:39.65    8:43.54 OPEN   
     1) Masterson, Keri 17              2) Brodt, Christina 16            
     3) Derlath, Erica 15               4) Fasano, Jackie 17              
  6 Badger Swim Club-MR  'A'                          8:31.63    8:44.74 OPEN   
     1) Sprague, Whitney 18             2) Marsh, Nicole 14               
     3) Groenewoud, Carmen 17           4) O'Connor, Bridget 19           
  7 Scarlet Aquatic Club-NJ  'A'                      8:39.59    8:47.57 MEET   
     1) Morrison, Katie 17              2)                                
  8 Curl-Burke Swim Club-PV  'A'                      8:38.77    8:47.84 MEET   
     1) Balint, Andrea 16               2) Newell, Megan 17               
     3) Christensen, Mei 16             4) Cunningham, Kristin 17         
  9 SoNoCo Swim Club-CT  'A'                          8:36.33    8:47.90 MEET   
     1) Skroski, Kristen 19             2) Frost, Kristen 17              
     3) Mathieu, Alicia 13              4) Villarreal, Cammie 20          
 10 Bay and Ocean State Squids-NE  'A'                8:44.11    8:48.42 MEET   
     1) Spinazzola, Chiara 14           2) Simmons, Kaia 13               
     3) Woodward, Lindsay 19            4) Kaufmann, Christine 16         
 11 SoNoCo Swim Club-CT  'B'                          8:54.99    8:51.83 MEET   
     1) Sundel, Emily 16                2) Johnston, Ashley 20            
     3) Rodriguez-Lapman, Melanie 16    4) Brookman, Jess 21              
 12 Green Terror Aquatic Club-MD  'A'                 8:45.05    8:52.72 MEET   
     1) Golden, Brooke 15               2) Maccherola, Sam 18             
     3) Tomasky, Alex 15                4) Mankus, Christine 15           
 13 Long Island Aquatic Club-MR  'B'                  8:52.43    8:53.59 MEET   
     1) Kelly, Emily 13                 2) Daly, Jenna 15                 
     3) Kempton, Kristalynn 18          4) Skelos, Daphne 17              
 14 Atlantis Aquatic Club-MA  'A'                     8:59.75    8:55.77 MEET   
     1) Brezinsky, Julie 16             2) Guro, Jessica 13               
     3) Scott, Danielle 16              4) Caldarella, Kristen 14         
 15 Jewish Community Center Sailfi-AM  'A'            9:00.00    8:56.27 MEET   
     1) Sheetz, Caitlin 17              2) Orstein, Kaitlyn 19            
     3) Battle, Kelly 19                4) Connor, Lindsey 19             
 16 Town Of Tonawanda Titans-NI  'A'                  8:59.40    8:57.16 MEET   
     1) Dockstader, Alexandra 16        2) Stephenson, Frances 21         
     3) English, Jackie 21              4) Lewis, Natalie 15              
 17 Machine Aquatics-PV  'A'                          8:56.90    8:57.39 MEET   
     1) Fimian, Kristin 16              2) Kromer, Thea 15                
     3) Stiles, Madeline 15             4) Parkhurst, Michelle 17         
 18 Williamsburg Aquatic Club-VA  'A'                 7:48.06Y   8:57.48 MEET   
     1) Holloway, Meaghan 14            2) Linkenauger, Anna 17           
     3) Shanks, Lisa 15                 4) Murphy, Kate 17                
 19 Shawmut Aquatic Club-NE  'A'                      8:54.24    8:57.96 MEET   
     1) Colling, Caitlin 19             2) Kearns, Jill 15                
     3) Colling, Meaghan 19             4) Walterman, Elena 15            
 20 Scarlet Aquatic Club-NJ  'B'                      8:53.17    8:58.27 MEET   
     1) Sharkey, Renae 15               2) Steenvoorden, Kristen 14       
     3) Feltrin, Veronica 15            4) Soni, Rebecca 18               
 21 Westport Weston Family Y-CT  'A'                  7:46.27Y   8:58.59 MEET   
     1) Koss, Keenan 17                 2) Strittmatter, Laura 18         
     3) Smith, Anna 16                  4) Lee, Aurora 17                 
 22 Emmaus Aquatic Club-MA  'A'                       8:56.05    9:00.50 MEET   
     1) Leahey, Kelly 17                2) Dimond, Tracy 17               
     3) Fischer, Erin 16                4) LaRussa, Cassy 18              
 23 Schenectady Swim Club-AD  'A'                     8:46.36    9:00.96 MEET   
     1) Furman, Holly 16                2) Catroppa, Aimee 17             
     3) Brooks, Karly 18                4) Borgolini, Briana 13           
 24 Qdd Swim Team-VA  'A'                             8:56.93    9:03.24 MEET   
     1) Cavalier, Meredith 14           2) Ameen, Sarah 17                
     3) Kalnins, Dana 14                4) Alles, Courtney 17             
 25 Sea Devil Swimming-PV  'A'                        9:02.15    9:04.97        
     1) McKenzie, Heather 17            2) McDonnell, Katherine 17        
     3) Case, Kimberly 17               4) Herrmann, Laura 17             
 26 Star Swimming-NI  'A'                             7:59.40Y   9:05.39        
     1) Deren, Jordan 16                2) Marchese, Lauren 13            
     3) Olsen, Ashley 16                4) Carson, Sheila 17              
 27 Monocacy Aquatic Club-MD  'A'                     7:56.09Y   9:05.55        
     1) Meyer, Abby 16                  2) Brabson, Laurel 15             
     3) Adams, Beth 13                  4) Aichele, Allison 17            
 28 Eastern Express-NJ  'B'                           8:54.08    9:06.15        
     1) Meirs, Kati 16                  2) Seto, Stephanie 17             
     3) Casazza, Elizabeth 16           4) Morrison, Kathleen 15          
 29 New Jersey Wave-NJ  'A'                           9:01.23    9:06.93        
     1) Smith, Allison 17               2) Heslin, Meagan 16              
     3) Heslin, Kathleen 16             4) Zagroba, Catherine 14          
 30 Bethel Park Recreation-AM  'A'                    7:58.34Y   9:07.15        
     1) Keibler, Natalie 14             2) Brackett, Charlotte 15         
     3) Sweeney, Kaitlyn 15             4) Bower, Chelsey 17              
 31 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'B'            7:57.46Y   9:07.75        
     1) Wollner, Margaret 17            2) Healey, Vivian 17              
     3) D'Ambrosia, Janie 16            4) Willeboordse, Fall 39          
 32 Piranha Swim Club @ Darien Y-CT  'A'              9:00.32    9:10.82        
     1) Block, Caitlin 17               2) Morrison, Erin 18              
     3) Gray, Katelynn 17               4) Lewis, Jennie 18               
 33 Old Dominion Aquatic Club-VA  'A'                 8:58.62    9:11.47        
     1) Locher, Chrystina 16            2) Waldorf, Heather 18            
     3) Waite, Tage 17                  4) Wharton, Amy 17                
 34 Bay and Ocean State Squids-NE  'B'                7:58.61Y   9:12.33        
     1) Ramsey, Ellen 16                2) Seltzer, Danielle 18           
     3) Sutliff, Emily 16               4) Huber, Caroline 15             
 35 Town Of Tonawanda Titans-NI  'B'                  7:59.50Y   9:13.85        
     1) Raimondi, Jennifer 21           2) Sciarrino, Sarah 17            
     3) Powalski, Laura 17              4) Mehltretter, Amy 20            
 36 Mt. Lebanon Aqua Club-AM  'A'                     9:03.28    9:23.93        
     1) Dinardo, Sara 19                2) Maxwell, Allison 17            
     3) Walker, Margaret 13             4) Thomas, Annika 17              
 37 Fairland Aquatics S.T.-PV  'A'                    7:58.32Y   9:29.32        
     1) Guild, Michaela 14              2) Barry, Cortney 15              
     3) Glasser, Rachel 16              4) Stevens, Allie 18              
 -- Long Island Express-MR  'A'                       8:56.30         DQ        
     1) Dwyer, Shannon 17               2) Ryan, Sarah 15                 
     3) Dwyer, Caitlin 17               4) Sullivan, Ellen 17             
 -- Nova of VA Aquatics-VA  'A'                       8:50.50         DQ        
     1) Smith, Rachel 17                2) Lewis, Jessica 19              
     3) Little, Caroline 15             4) Anderson, Caitlin 17           
 -- Cape Cod Swim Club-NE  'A'                        9:04.16        SCR        
 -- Delaware Swim Team-MA  'A'                        9:01.03        SCR        
 -- Germantown Academy Aquatic Clu-MA  'A'            8:39.32        SCR        
 -- Jersey Wahoos Swim Club-MA  'A'                   7:54.43Y       SCR        
 -- Retriever Aquatic Club-MD  'A'                    8:56.32        SCR        
 
Event 12  Men 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
 Sect 1 Meet: 1 7:49.67   7/22/2005 SCARLET AQUATIC CLUB, SAC  -NJ             
                         R Savulich, S HIRNIAK, D ANKOSKO, J CAPPARELL     
 Sect 2 Meet: 2 7:44.76   7/26/2002 CUBU                                       
                         Brado, Liscinsky, Valdivieso, Suguiyama           
Sum National: N 7:49.67   7/22/2005 SCARLET AQUATIC CLUB, SAC  -NJ             
                         R Savulich, S HIRNIAK, D ANKOSKO, J CAPPARELL     
                7:51.59  NATS
                7:59.89  OPEN
                8:14.79  MEET
 Meet Qualifying:  8:14.79
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Scarlet Aquatic Club-NJ  'A'                      7:47.54    7:49.671NATS   
     1) Savulich, Bobby 17              2) Hirniak, Stefan 20             
     3) Ankosko, Darren 17              4) Capparell, James 16            
  2 North Baltimore Aquatic Club-MD  'A'              7:32.52    7:56.83 OPEN   
     1) Knopp, Cory 18                  2) Zebley, Nico 18                
     3) Spath, Kevin 16                 4) Pallace, Drew 17               
  3 SoNoCo Swim Club-CT  'A'                          7:54.34    7:57.83 OPEN   
     1) Ferreira, Chris 19              2) Jones, Brett 19                
     3) Hartmann, Spencer 17            4) Rathgeber, Geoff 19            
  4 Fairport Area Swim Team-NI  'A'                   7:50.94    8:00.12 MEET   
     1) Wood, Jeff 18                   2) Danner, Gregory 24             
     3) Kaemmerlen, Peter 21            4) Wood, Jim 20                   
  5 Maryland Suburban Swim CB-PV  'A'                 8:13.15    8:03.37 MEET   
     1) Chen, Alex 17                   2) Calderon, Dito 17              
     3) Smith, Alex 15                  4) Gannett, Paul 16               
  6 Jewish Community Center Sailfi-AM  'B'            8:06.01    8:03.83 MEET   
     1) DeBiase, Joe 17                 2) Toomey, Ray 17                 
     3) Aasen, Gunnar 17                4) Zierenberg, Jack 17            
  7 Greater Pittsburgh Aquatic Clu-AM  'A'            8:14.51    8:04.74 MEET   
     1) Zaydak, Andrew 17               2) Kustra, Stephen 17             
     3) Hazlett, Seth 18                4) Borland, Kegan 17              
  8 Nova of VA Aquatics-VA  'A'                       8:05.92    8:06.56 MEET   
     1) Brown, Gaites 15                2) Miller, Jeffery 17             
     3) Martinette, Sam 16              4) Berger, Christoph 15           
  9 Team Pittsburgh-AM  'A'                           8:12.22    8:07.02 MEET   
     1) Lannan, Ross 21                 2) Jackson, Steve 19              
     3) Miller, Jason 21                4) McCutcheon, Nate 20            
 10 Curl-Burke Swim Club-PV  'A'                      7:59.75    8:08.77 MEET   
     1) Stevens-Palmer, Garrett 17      2) Grimmett-Norris, Robert 16     
     3) Emory, Michael 22               4) Dufek, Chris 20                
 11 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'            8:04.36    8:08.80 MEET   
     1) D'Ambrosia, Chris 18            2) Stathopoulos, Cary 17          
     3) Sabala, Michael 25              4) Wollner, Samuel 20             
 12 Jersey Wahoos Swim Club-MA  'A'                   8:00.00    8:11.13 MEET   
     1) Jakob, Jeff 19                  2) Fog, Henning 19                
     3) Ettore, Max 17                  4) David, Ryan 17                 
 13 SwimQuest-VA  'A'                                 8:11.04    8:11.85 MEET   
     1) Bailey, Michael 19              2) Kane, Matthew 19               
     3) Huss, Jonathan 17               4) Beard, Scott 18                
 14 SoNoCo Swim Club-CT  'B'                          8:12.20    8:11.92 MEET   
     1) Neville, Greg 19                2) Garaffa Jr., Dan 20            
     3) Alexandre, Jules 18             4) Dow, David 17                  
 15 Old Dominion Aquatic Club-VA  'A'                 8:08.46    8:12.22 MEET   
     1) Balderston, Matthew 19          2) Norton, Scottie 17             
     3) Gangwer, Chad 16                4) Miltner, Charlie 17            
 16 Bay and Ocean State Squids-NE  'A'                6:58.81Y   8:12.49 MEET   
     1) Bailey, Robert 15               2) Buhler, Peter 15               
     3) Rasin, Arkady 18                4) Fee, James 17                  
 17 Schenectady Swim Club-AD  'A'                     8:12.89    8:12.61 MEET   
     1) Manor, Rob 18                   2) Neuber, Matthew 19             
     3) Maki, Bruce 17                  4) Kalish, Alexander 16           
 18 Long Island Aquatic Club-MR  'A'                  8:13.47    8:12.64 MEET   
     1) Smith, Bobby 16                 2) Eltahawy, Noor 16              
     3) Finnegan, Chris 15              4) O'Neill, Tom 15                
 19 Eastern Express-NJ  'A'                           8:12.77    8:13.97 MEET   
     1) Honore, Brian 17                2) Rosenbluth, Josh 17            
     3) Hand, Peter 18                  4) Hullings, Brandon 15           
 20 Somerset Valley YMCA-NJ  'A'                      7:07.21Y   8:16.16        
     1) Gallagher, Kevin 17             2) Kuehne, Patrick 16             
     3) Gallagher, Liam 19              4) Benigno, John 17               
 21 Jewish Community Center Sailfi-AM  'A'            8:02.79    8:17.25        
     1) Murphy, Brett 19                2) Seiferth, Mike 16              
     3) Scheid, Tyler 18                4) Kurtysh, Gene 16               
 22 Fairport Area Swim Team-NI  'B'                   8:11.37    8:21.35        
     1) Kaemmerlen, Jeff 18             2) Henahan, Ricky 15              
     3) Henahan, Pat 17                 4) Monti, Benjamin 17             
 23 Westport Weston Family Y-CT  'A'                  7:05.07Y   8:21.69        
     1) Dunn, Michael 17                2) Platow, Danny 16               
     3) Platow, David 18                4) Driscoll, Frisk 18             
 24 Emmaus Aquatic Club-MA  'A'                       7:03.22Y   8:24.44        
     1) Boyle, Ryan 17                  2) Gordon, David 16               
     3) Wehrman, Matt 16                4) Kluge, Alexander 15            
 25 Williamsburg Aquatic Club-VA  'A'                 7:01.55Y   8:25.05        
     1) Vorpagel, Jon 18                2) Field, Parker 16               
     3) Kammer, Kyle 18                 4) Carlson, David 17              
 26 Atlantis Aquatic Club-MA  'A'                     7:17.82Y   8:25.61        
     1) McCarthy, Kevin 15              2) Anderson, Eric 15              
     3) Shoemaker, Kevin 14             4) Hayes, Tim 16                  
 27 Shawmut Aquatic Club-NE  'A'                      7:14.45Y   8:26.67        
     1) Sementelli, Joseph 19           2) Brooks, Justin 17              
     3) Bhamla, Ayaas 16                4) Yamada, Kevin 16               
 28 Bay and Ocean State Squids-NE  'B'                7:11.65Y   8:26.72        
     1) Szargowicz, Tim 16              2) Bonte, Benjamin 18             
     3) Hooper, William 15              4) Kimball, Don 19                
 -- Mt. Lebanon Aqua Club-AM  'A'                     8:11.55         DQ        
     1) Quirk, Colin 17                 2) Rabinek, Trey 18               
     3) Robinson, Dan 17                4) Eckel, Dan 18                  
 -- Retriever Aquatic Club-MD  'A'                    7:10.14Y       SCR        
 -- Sea Devil Swimming-PV  'A'                        8:12.15        SCR        
     1) Dalton, Mitch 21                2) Rubin, Jared 16                
 -- Cape Cod Swim Club-NE  'A'                        8:09.65        SCR        
     1) Work, Tobias 19                 2) Roan, Alex 17                  
     3) Inglis, Donald 17               4) Speroni, Samuel 16             
 
Event 13  Women 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Sect 1 Meet: 1 2:15.21   3/13/2004 Noelle Bassi, BAC-NJ                       
 Sect 2 Meet: 2 2:15.30   7/27/2003 Jessica E Brosch, RMSC                     
Sum National: N 2:16.02   7/23/2005 Ashley Knapik, North Baltimore             
                2:17.29  NATS
                2:20.29  OPEN
                2:27.19  MEET
 Meet Qualifying:  2:27.19
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Knapik, Ashley            16 North Baltimore-MD   2:19.83    2:16.02NNATS   
  2 Illescas, Jennifer        17 Agua Swim Team-MR    2:21.88    2:18.29 OPEN   
  3 Gingrich, Leah            15 Wsy Swimming-MA      2:20.27    2:19.14 OPEN   
  4 Rossi, Nina               17 EEX-NJ               2:20.84    2:19.60 OPEN   
  5 Hutchinson, Claire        18 North Baltimore-MD   2:21.59    2:19.64 OPEN   
  6 Klein, Jackie             17 Bonackers-MR         2:23.08    2:21.16 MEET   
  7 Ladley, Sarah             17 Gaac-MA              2:21.78    2:22.45 MEET   
  8 Beisel, Elizabeth         12 MAG-NE               2:23.74    2:26.00 MEET   
B - Final
  9 O'Connor, Bridget         19 BAD-MR               2:24.45    2:21.81 MEET   
 10 Francik, Courtney         17 North Baltimore-MD   2:24.88    2:22.91 MEET   
 11 Wollner, Margaret         17 Agua Swim Team-MR    2:24.04    2:23.35 MEET   
 12 Kalnins, Dana             14 QDD-VA               2:25.00    2:23.73 MEET   
 13 Bennett, Elaine           21 Nova-VA              2:24.44    2:24.54 MEET   
 14 Hand, Alyssa              15 Team Delaware-MA     2:24.26    2:24.81 MEET   
 15 Johnston, Ashley          20 SoNoCo-CT            2:24.37    2:25.32 MEET   
 16 Brabson, Laurel           15 Monocacy-MD          2:25.85    2:26.84 MEET   
C - Final
 17 Woodward, Lindsay         19 Squids-NE            2:26.49    2:23.61 MEET   
 18 Kearns, Jill              15 sac-NE               2:25.95    2:25.04 MEET   
 19 Koss, Keenan              17 WRAT-CT              2:26.52    2:25.50 MEET   
 20 Schneehagen, Jill         18 North Baltimore-MD   2:26.36    2:25.74 MEET   
 21 Clemens, Clare            19 Agua Swim Team-MR    2:25.92    2:26.32 MEET   
 22 Holloway, Meaghan         14 WAC-VA               2:26.27    2:26.34 MEET   
 23 Hopkins, Katie            18 LBA-MD               2:27.53    2:27.41        
 24 Walterman, Elena          15 sac-NE               2:26.59    2:28.21        
 
Event 13  Women 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Sect 1 Meet: 1 2:15.21   3/13/2004 Noelle Bassi, BAC-NJ                       
 Sect 2 Meet: 2 2:15.30   7/27/2003 Jessica E Brosch, RMSC                     
Sum National: N 2:16.02   7/23/2005 Ashley Knapik, North Baltimore             
                2:17.29  NATS
                2:20.29  OPEN
                2:27.19  MEET
 Meet Qualifying:  2:27.19
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Knapik, Ashley            16 North Baltimore-MD   2:16.23    2:19.83 OPEN   
  2 Gingrich, Leah            15 Wsy Swimming-MA      2:17.02    2:20.27 OPEN   
  3 Rossi, Nina               17 EEX-NJ               2:18.16    2:20.84 MEET   
  4 Hutchinson, Claire        18 North Baltimore-MD   2:23.23    2:21.59 MEET   
  5 Ladley, Sarah             17 Gaac-MA              2:21.54    2:21.78 MEET   
  6 Illescas, Jennifer        17 Agua Swim Team-MR    2:16.53    2:21.88 MEET   
  7 Klein, Jackie             17 Bonackers-MR         2:25.38    2:23.08 MEET   
  8 Beisel, Elizabeth         12 MAG-NE               2:24.76    2:23.74 MEET   
-------------------------------------------------------------------------
  9 Wollner, Margaret         17 Agua Swim Team-MR    2:23.16    2:24.04 MEET   
 10 Hand, Alyssa              15 Team Delaware-MA     2:26.07    2:24.26 MEET   
 11 Johnston, Ashley          20 SoNoCo-CT            2:21.70    2:24.37 MEET   
 12 Bennett, Elaine           21 Nova-VA              2:20.10    2:24.44 MEET   
 13 O'Connor, Bridget         19 BAD-MR               2:18.01    2:24.45 MEET   
 14 Francik, Courtney         17 North Baltimore-MD   2:04.56Y   2:24.88 MEET   
 15 Kalnins, Dana             14 QDD-VA               2:07.05Y   2:25.00 MEET   
 16 Williams, Christy         19 DST-MA               2:16.29    2:25.28 MEET   
-------------------------------------------------------------------------
 17 Brabson, Laurel           15 Monocacy-MD          2:08.30Y   2:25.85 MEET   
 18 Clemens, Clare            19 Agua Swim Team-MR    2:23.21    2:25.92 MEET   
 19 Kearns, Jill              15 sac-NE               2:26.27    2:25.95 MEET   
 20 Holloway, Meaghan         14 WAC-VA               2:07.08Y   2:26.27 MEET   
 21 Schneehagen, Jill         18 North Baltimore-MD   2:26.32    2:26.36 MEET   
 22 Woodward, Lindsay         19 Squids-NE            2:09.83Y   2:26.49 MEET   
 23 Koss, Keenan              17 WRAT-CT              2:08.00Y   2:26.52 MEET   
 24 Kaufmann, Christine       16 Squids-NE            2:23.79    2:26.59 MEET   
-------------------------------------------------------------------------
 25 Walterman, Elena          15 sac-NE               2:26.48    2:26.59 MEET   
 26 Hopkins, Katie            18 LBA-MD               2:06.79Y   2:27.53        
-------------------------------------------------------------------------
 27 Cervone, Victoria         14 NJW-NJ               2:24.59    2:27.85        
 28 O'Donnell, Erin           15 North Baltimore-MD   2:25.37    2:27.95        
 29 Staub, Andrea             13 North Baltimore-MD   2:25.55    2:27.96        
 30 Catroppa, Aimee           17 SCHE-AD              2:09.41Y   2:28.04        
 31 Bouton, Kimberly          17 NJW-NJ               2:24.19    2:28.09        
 32 Gemunder, Casey           16 RMSC-PV              2:26.74    2:28.43        
 33 Battle, Kelly             19 Jcc Sailfish-AM      2:06.29Y   2:28.55        
 34 O'Malley, Kayla           14 UN-CU-PV             2:26.68    2:28.67        
 35 Weaner, Tricia            16 Wsy Swimming-MA      2:22.89    2:28.75        
 36 Lee, Jessica              18 Nova-VA              2:22.29    2:28.80        
 37 Bechard, Sarah            15 Burkwood-VA          2:23.12    2:28.94        
 38 Heslin, Meagan            16 NJW-NJ               2:26.51    2:29.01        
 39 Guro, Jessica             13 Atac-MA              2:07.96Y   2:29.26        
 40 Marshall, Katie           16 MAG-NE               2:25.58    2:29.50        
 41 Simmons, Kaia             13 Squids-NE            2:08.18Y   2:29.77        
 42 Chiappetta, Emma          15 BAD-MR               2:10.29Y   2:30.02        
 43 Rodriguez-Lapman, Melani  16 SoNoCo-CT            2:26.71    2:30.14        
 43 Palopoli, Michele         16 Gaac-MA              2:26.02    2:30.14        
 45 Sweeney, Kaitlyn          15 BPR-AM               2:09.92Y   2:30.44        
 46 Derlath, Erica            15 LIAC-MR              2:26.32    2:31.17        
 47 Newell, Megan             17 CUBU-PV              2:08.57Y   2:31.70        
 48 Thomas, Annika            17 MLAC-AM              2:24.84    2:31.97        
 49 Chuang, Christine         16 RMSC-PV              2:26.55    2:32.00        
 50 Alles, Courtney           17 QDD-VA               2:26.61    2:32.33        
 51 Kietlinski, Samantha      14 EEX-NJ               2:09.65Y   2:32.35        
 52 Staskiewicz, Sophie       16 Agua Swim Team-MR    2:07.05Y   2:32.53        
 53 Gannon, Amanda            19 Tpit-AM              2:26.23    2:32.86        
 54 Sicherman, Julie          17 Peddie-NJ            2:10.38Y   2:33.89        
 55 Moorby, Kathryn           14 SEA-MA               2:09.97Y   2:34.30        
 56 Shuba, Andrea             14 Gpac-AM              2:09.21Y   2:34.66        
 57 Murphy, Sarah             15 WAC-VA               2:10.24Y   2:36.62        
 58 Crane, Eryn               17 Mariners-CT          2:09.46Y   2:36.98        
 -- Schwee, Suzanne           15 CUBU-PV              2:22.22        SCR        
 -- Frost, Kristen            17 SoNoCo-CT            2:20.80        SCR        
 -- Miteff, Amy               21 Tpit-AM              2:03.19Y       SCR        
 -- Lesneski, Stacie          19 MAG-NE               2:17.71        SCR        
 -- Forrester, Alex           13 BAD-MR               2:23.86        SCR        
 
Event 13S  Women 200 LC Meter Butterfly Swim-off
===============================================================================
                2:17.29  NATS
                2:20.29  OPEN
                2:27.19  MEET
 Meet Qualifying:  2:27.19
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Swim-off
  1 Kaufmann, Christine       16 Squids-NE                 NT    2:25.55 MEET   
  2 Walterman, Elena          15 sac-NE                    NT    2:27.99        
 
Event 14  Men 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Sect 1 Meet: 1 2:04.08    8/3/2002 Ben Michaelson, SOCO-CT                    
 Sect 2 Meet: 2 2:00.03   7/27/2003 Michael F Raab, RMSC                       
Sum National: N 2:05.09                                                        
                2:05.09  NATS
                2:06.99  OPEN
                2:20.29  MEET
 Meet Qualifying:  2:20.29
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Work, Tobias              19 Ccsc-NE              2:06.22    2:05.22 OPEN   
  2 Beaulieu, Elliott         20 Nova-VA              2:07.61    2:05.76 OPEN   
  3 Hirniak, Stefan           20 SAC-NJ               2:06.58    2:05.93 OPEN   
  4 Danner, Gregory           24 FAST-NI              2:07.62    2:06.25 OPEN   
  5 Szabo, Geza               22 Rac-MD               2:06.54    2:07.48 MEET   
  6 Berg, Ryan                21 Nova-VA              2:08.15    2:08.77 MEET   
  7 Eckel, Dan                18 MLAC-AM              2:08.87    2:10.27 MEET   
  8 Bartl, Stefan             18 MAG-NE               2:10.72    2:10.59 MEET   
B - Final
  9 Knopp, Cory               18 North Baltimore-MD   2:11.78    2:10.06 MEET   
 10 Wollner, Samuel           20 Agua Swim Team-MR    2:11.24    2:10.39 MEET   
 11 Aasen, Gunnar             17 Jcc Sailfish-AM      2:11.27    2:10.65 MEET   
 12 Grimmett-Norris, Robert   16 CUBU-PV              2:10.92    2:10.72 MEET   
 13 Manor, Rob                18 SCHE-AD              2:10.82    2:10.87 MEET   
 14 Calderon, Dito            17 MSSC-PV              2:11.03    2:13.21 MEET   
 15 Wood, Jeff                18 FAST-NI              2:11.58    2:13.40 MEET   
 16 Gannett, Paul             16 MSSC-PV              2:11.98    2:17.08 MEET   
C - Final
 17 Miller, Jason             21 Tpit-AM              2:12.15    2:09.16 MEET   
 18 Seiferth, Mike            16 Jcc Sailfish-AM      2:12.20    2:09.88 MEET   
 19 Skrabacz, Eric            19 CBAC-MD              2:12.29    2:12.58 MEET   
 20 Smiddy, Matt              18 UNAT-MA              2:12.83    2:12.67 MEET   
 21 Cox, Matt                 16 Gaac-MA              2:12.63    2:12.89 MEET   
 22 Rabinek, Trey             18 MLAC-AM              2:12.68    2:13.42 MEET   
 23 Eltahawy, Noor            16 LIAC-MR              2:13.06    2:13.65 MEET   
 24 Rowe, Ian                 15 North Baltimore-MD   2:12.33    2:15.82 MEET   
 
Event 14  Men 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Sect 1 Meet: 1 2:04.08    8/3/2002 Ben Michaelson, SOCO-CT                    
 Sect 2 Meet: 2 2:00.03   7/27/2003 Michael F Raab, RMSC                       
Sum National: N 2:05.09                                                        
                2:05.09  NATS
                2:06.99  OPEN
                2:20.29  MEET
 Meet Qualifying:  2:20.29
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Work, Tobias              19 Ccsc-NE              2:06.53    2:06.22 OPEN   
  2 Szabo, Geza               22 Rac-MD               2:06.11    2:06.54 OPEN   
  3 Hirniak, Stefan           20 SAC-NJ               2:02.24    2:06.58 OPEN   
  4 Beaulieu, Elliott         20 Nova-VA              2:09.17    2:07.61 MEET   
  5 Danner, Gregory           24 FAST-NI              2:05.02    2:07.62 MEET   
  6 Berg, Ryan                21 Nova-VA              2:11.46    2:08.15 MEET   
  7 Eckel, Dan                18 MLAC-AM              2:04.74    2:08.87 MEET   
  8 Bartl, Stefan             18 MAG-NE               2:10.09    2:10.72 MEET   
-------------------------------------------------------------------------
  9 Manor, Rob                18 SCHE-AD              2:10.13    2:10.82 MEET   
 10 Grimmett-Norris, Robert   16 CUBU-PV              2:14.28    2:10.92 MEET   
 11 Calderon, Dito            17 MSSC-PV              2:11.09    2:11.03 MEET   
 12 Wollner, Samuel           20 Agua Swim Team-MR    2:04.94    2:11.24 MEET   
 13 Aasen, Gunnar             17 Jcc Sailfish-AM      2:13.81    2:11.27 MEET   
 14 Wilson, Brian             16 JG-NJ                1:48.87Y   2:11.58 MEET   
 14 Wood, Jeff                18 FAST-NI              2:11.42    2:11.58 MEET   
 16 Knopp, Cory               18 North Baltimore-MD   2:12.52    2:11.78 MEET   
-------------------------------------------------------------------------
 17 Gannett, Paul             16 MSSC-PV              2:11.29    2:11.98 MEET   
 18 Miller, Jason             21 Tpit-AM              2:15.15    2:12.15 MEET   
 19 Seiferth, Mike            16 Jcc Sailfish-AM      2:12.35    2:12.20 MEET   
 20 Skrabacz, Eric            19 CBAC-MD              2:17.71    2:12.29 MEET   
 21 Rowe, Ian                 15 North Baltimore-MD   2:15.95    2:12.33 MEET   
 22 Cox, Matt                 16 Gaac-MA              2:15.00    2:12.63 MEET   
 23 Rabinek, Trey             18 MLAC-AM              2:14.20    2:12.68 MEET   
 24 Smiddy, Matt              18 UNAT-MA              2:11.47    2:12.83 MEET   
-------------------------------------------------------------------------
 25 Eltahawy, Noor            16 LIAC-MR              2:12.64    2:13.06 MEET   
 26 Ettore, Max               17 Jersey Wahoos-MA     2:16.68    2:13.24 MEET   
-------------------------------------------------------------------------
 27 Kornacki, Richard         20 Big Cat-MA           2:12.28    2:13.37 MEET   
 28 Gemmell, Andrew           14 Team Delaware-MA     2:15.09    2:13.42 MEET   
 29 Hazlett, Seth             18 Gpac-AM              2:16.35    2:13.46 MEET   
 30 Kearney, Jonathan         19 Umly-MA              1:54.87Y   2:13.59 MEET   
 30 Gordon, David             16 EMAC-MA              2:16.47    2:13.59 MEET   
 32 Hopkins, Mike             18 DST-MA               2:18.25    2:13.81 MEET   
 33 Yamada, Kevin             16 sac-NE               2:15.79    2:14.00 MEET   
 34 Borland, Kegan            17 Gpac-AM              2:16.73    2:14.08 MEET   
 35 Joyce, Michael            15 GCIT-MA              1:59.20Y   2:14.43 MEET   
 36 Collier, David            18 Rac-MD               1:55.84Y   2:14.52 MEET   
 37 Miller, Jeffery           17 Nova-VA              2:13.64    2:14.54 MEET   
 38 Sievers, BO               15 North Baltimore-MD   2:01.33Y   2:14.65 MEET   
 39 Scheid, Tyler             18 Jcc Sailfish-AM      2:14.81    2:14.67 MEET   
 40 Neuwirth, Ben             21 Agua Swim Team-MR    1:52.97Y   2:14.79 MEET   
 41 Knecht, Josef             16 RMSC-PV              2:16.51    2:14.81 MEET   
 42 Spindler, Jon             17 Jcc Sailfish-AM      2:16.66    2:14.83 MEET   
 43 Charnin-Aker, Josh        15 Peddie-NJ            2:11.97    2:14.90 MEET   
 44 Maguire, Andrew           16 MAG-NE               2:18.09    2:15.32 MEET   
 45 O'Neill, Tom              15 LIAC-MR              2:18.62    2:15.48 MEET   
 46 Morgan, Geoffrey          17 NBS-MR               1:55.59Y   2:15.50 MEET   
 47 Downey, Clay              17 Nova-VA              2:11.55    2:15.62 MEET   
 48 Zaydak, Andrew            17 Gpac-AM              1:58.36Y   2:15.75 MEET   
 49 Maynard, Philip           16 Agua Swim Team-MR    2:14.79    2:15.83 MEET   
 50 Howard, Chris             18 Jersey Wahoos-MA     2:11.20    2:16.10 MEET   
 51 Geissinger, Peter         16 Darien Piranhas-CT   2:18.22    2:16.39 MEET   
 52 Zebley, Nico              18 North Baltimore-MD   2:17.29    2:16.53 MEET   
 53 Roth, Brad                19 Big Cat-MA           2:12.54    2:16.79 MEET   
 54 Sullivan, Michael         15 MAG-NE               2:17.89    2:16.81 MEET   
 55 O'Brien, Matt             17 North Shore-NE       2:16.84    2:16.95 MEET   
 55 Zierenberg, Jack          17 Jcc Sailfish-AM      2:12.70    2:16.95 MEET   
 57 Clark, Andrew             17 North Baltimore-MD   2:18.66    2:16.97 MEET   
 58 Hayes, Tim                16 Atac-MA              2:13.59    2:17.06 MEET   
 59 Humphries, Peter          17 FAST-PV              2:17.17    2:17.20 MEET   
 60 Park, Peter               15 Peddie-NJ            2:11.58    2:17.38 MEET   
 61 Coombs, Ryan              17 NBS-MR               2:19.90    2:17.46 MEET   
 62 Ferraro, Mike             21 SoNoCo-CT            2:16.27    2:17.56 MEET   
 63 Jacobson, Matt            15 BAD-MR               2:18.79    2:17.97 MEET   
 64 Delisle, Derek            16 Dolfins-AD           1:57.99Y   2:18.02 MEET   
 65 Moisiades, Spiros         16 GYWD-CT              1:59.00Y   2:18.06 MEET   
 66 Smith, Bobby              16 LIAC-MR              2:11.84    2:18.13 MEET   
 67 Sabala, Michael           25 Agua Swim Team-MR    2:13.71    2:18.17 MEET   
 68 Alexandre, Jules          18 SoNoCo-CT            2:16.25    2:18.27 MEET   
 69 Dent, Rog                 16 LIAC-MR              2:15.12    2:18.50 MEET   
 70 Toomey, Ray               17 Jcc Sailfish-AM      2:14.16    2:18.63 MEET   
 71 Barrett, Kyle             18 CUBU-PV              2:15.66    2:18.66 MEET   
 72 Reitz, Brad               16 Rac-MD               2:00.75Y   2:18.77 MEET   
 73 Dow, David                17 SoNoCo-CT            2:18.55    2:19.06 MEET   
 74 Roan, Alex                17 Ccsc-NE              2:17.55    2:19.21 MEET   
 75 McElroy, Kyle             18 NJW-NJ               2:18.94    2:19.25 MEET   
 76 Neuber, Matthew           19 SCHE-AD              1:56.80Y   2:19.39 MEET   
 77 Meyer, Alex               17 ITAC-NI              2:14.23    2:19.46 MEET   
 78 Booth, Spencer            16 Starfish-AD          2:14.80    2:19.47 MEET   
 79 Berger, Christoph         15 Nova-VA              2:18.61    2:19.77 MEET   
 80 Maki, Bruce               17 SCHE-AD              2:18.42    2:19.84 MEET   
 81 Smith, Tucker             14 Burkwood-VA          2:17.20    2:19.85 MEET   
 82 Field, Parker             16 WAC-VA               2:00.59Y   2:20.05 MEET   
 83 Sievers, Quinn            17 North Baltimore-MD   2:00.36Y   2:20.11 MEET   
 84 Glenn, Robert             19 Jersey Wahoos-MA     2:15.53    2:20.28 MEET   
 85 Gusick, Tim               18 SAC-NJ               1:59.70Y   2:20.32        
 86 Bright, Matthew           18 Peddie-NJ            2:00.84Y   2:20.54        
 87 Emory, Michael            22 CUBU-PV              2:18.56    2:20.56        
 88 Platow, David             18 WRAT-CT              2:17.32    2:20.70        
 89 Miltner, Charlie          17 Odac-VA              2:17.23    2:20.71        
 90 Sementelli, Joseph        19 sac-NE               2:19.91    2:20.79        
 91 Shoemaker, Kevin          14 Atac-MA              2:19.37    2:20.87        
 92 Yate, Jasper              16 LIAC-MR              2:18.48    2:21.05        
 93 Schmidt, Brian            16 Ccsc-NE              2:00.49Y   2:21.15        
 94 Moorby, Scott             16 SEA-MA               2:18.54    2:21.37        
 95 D'Errico, John            16 OWA-MR               1:53.86Y   2:21.78        
 96 Bhamla, Ayaas             16 sac-NE               2:19.87    2:21.96        
 97 Mims, Hunter              17 Machine-PV           2:19.52    2:22.09        
 98 Baumler, Matthew          14 WAC-VA               2:15.71    2:22.35        
 99 Ernst, Kevin              17 STAR-NI              2:20.23    2:22.57        
100 Hullings, Brandon         15 EEX-NJ               2:20.27    2:22.81        
101 Wiese, Mike               21 TTSC-NI              2:19.00    2:22.90        
102 Koppel, P.J.              16 DST-MA               1:58.78Y   2:22.92        
103 Gallagher, Dan            17 FAST-NI              2:18.52    2:23.18        
104 Starr, Jim                21 MLAC-AM              2:18.86    2:23.27        
105 Izewski, Joshua           15 Nrg Swimming-MA      2:20.24    2:24.37        
106 Fitzpatrick, Christopher  16 NJW-NJ               2:00.91Y   2:25.57        
107 Kraivanger, Justin        17 CAT-NJ               2:01.14Y   2:25.74        
108 Smith, Giles              13 Eagles-MD            2:01.42Y   2:27.75        
 -- Offutt, Bryan             13 GTAC-MD              2:20.22         DQ        
 -- Mironov, Anthony          17 BAD-MR               1:59.67Y       SCR        
 -- Shields, John             17 North Baltimore-MD   2:00.32Y       SCR        
 -- Murphy, Seth              18 Clippers-MD          2:19.87        SCR        
 -- Meyer, Mark               15 RMSC-PV              2:12.28        SCR        
 -- Weldon, Scott             21 AquaHoyas-PV         1:59.46Y       SCR        
 -- Horrell, Blake            16 WAC-VA               1:59.98Y       SCR        
 -- Pottieger, Bradley        15 Jersey Wahoos-MA     2:20.00        SCR        
 -- Walsh, Kevin              23 AquaHoyas-PV         2:17.10        SCR        
 -- Rasin, Arkady             18 Squids-NE            1:59.11Y       SCR        
 -- Weldon, Kirk              21 AquaHoyas-PV         2:16.77        SCR        
 -- Balderston, Matthew       19 Odac-VA              2:00.28Y       SCR        
 -- Frank, Andrew             16 SVY-NJ               1:59.44Y       SCR        
 -- Bartolone, Vincent        17 EEX-NJ               2:16.22        SCR        
 -- Raithel, Nicholas         17 CUBU-PV              2:14.34        SCR        
 -- Mengering, Daniel         18 RMSC-PV              2:14.48        SCR        
 -- Haler, Mihailo            19 Peddie-NJ            1:59.49Y       SCR        
 -- Roseberry, Evan           17 Race-MA              1:59.59Y       SCR        
 -- Latimer, Kevin            16 Seva-VA              2:16.66        SCR        
 -- Possee, Brian             18 FAST-NI              2:13.08        SCR        
 
Event 15  Women 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Sect 1 Meet: 1 26.40   7/23/2005 Michele King, North Baltimore                
 Sect 2 Meet: 2 26.37   7/26/2001 Jordan Wallace  TPIT                         
Sum National: N 26.40   7/23/2005 Michele King, North Baltimore                
                26.79  NATS
                27.29  OPEN
                28.59  MEET
 Meet Qualifying:  28.59
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 King, Michele             17 North Baltimore-MD     26.82      26.401NATS   
  2 Crowley, Jaime            21 Cat-CT                 26.96      26.87 OPEN   
  3 Kane, Rebecca             16 TAC-NJ                 26.89      27.03 OPEN   
  4 Shickora, Kristen         15 UNAT-MA                27.40      27.19 OPEN   
  5 Danner, Ashley            14 SDS-PV                 27.67      27.26 OPEN   
  5 Masterson, Keri           17 LIAC-MR                27.42      27.26 OPEN   
  7 Fittin, Annie             16 Peddie-NJ              27.48      27.36 MEET   
  8 Gill, Margaret            20 SSC-MA                 27.59      27.46 MEET   
B - Final
  9 Brookman, Jess            21 SoNoCo-CT              27.72      27.46 MEET   
 10 Brown, Kristin            20 Tpit-AM                27.71      27.54 MEET   
 11 Steeves, Megan            17 DST-MA                 27.79      27.56 MEET   
 12 Cheng, Genie              19 Big Cat-MA             27.85      27.67 MEET   
 12 Parkhurst, Michelle       17 Machine-PV             27.80      27.67 MEET   
 14 McCoy, Katherine          20 Bonackers-MR           27.83      27.68 MEET   
 15 Henahan, Lindsay          23 FAST-NI                27.76      27.80 MEET   
 16 Cavalier, Meredith        14 QDD-VA                 27.82      28.15 MEET   
C - Final
 17 Groselle, Elizabeth       21 FAST-NI                27.85      27.47 MEET   
 18 O'Brien, Amy              14 North Shore-NE         27.99      27.74 MEET   
 19 Boyle, Kaeley             16 UN-CU-PV               28.13      27.85 MEET   
 20 Balint, Andrea            16 CUBU-PV                27.92      27.86 MEET   
 21 Payne, Lindsay            22 CUBU-PV                27.92      27.87 MEET   
 22 Law, Colleen              17 CUBU-PV                27.94      27.92 MEET   
 23 Sindall, Lauren           17 LAC-MA                 28.07      28.03 MEET   
 24 Feltrin, Veronica         15 SAC-NJ                 28.14      28.19 MEET   
 
Event 15  Women 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Sect 1 Meet: 1 26.40   7/23/2005 Michele King, North Baltimore                
 Sect 2 Meet: 2 26.37   7/26/2001 Jordan Wallace  TPIT                         
Sum National: N 26.40   7/23/2005 Michele King, North Baltimore                
                26.79  NATS
                27.29  OPEN
                28.59  MEET
 Meet Qualifying:  28.59
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 King, Michele             17 North Baltimore-MD     25.97      26.82 OPEN   
  2 Kane, Rebecca             16 TAC-NJ                 26.82      26.89 OPEN   
  3 Crowley, Jaime            21 Cat-CT                 26.78      26.96 OPEN   
  4 Shickora, Kristen         15 UNAT-MA                27.26      27.40 MEET   
  5 Masterson, Keri           17 LIAC-MR                27.78      27.42 MEET   
  6 Fittin, Annie             16 Peddie-NJ              26.77      27.48 MEET   
  7 Gill, Margaret            20 SSC-MA                 27.31      27.59 MEET   
  8 Danner, Ashley            14 SDS-PV                 27.38      27.67 MEET   
-------------------------------------------------------------------------
  9 Brown, Kristin            20 Tpit-AM                27.63      27.71 MEET   
 10 Brookman, Jess            21 SoNoCo-CT              27.62      27.72 MEET   
 11 Henahan, Lindsay          23 FAST-NI                27.25      27.76 MEET   
 12 Steeves, Megan            17 DST-MA                 27.45      27.79 MEET   
 13 Parkhurst, Michelle       17 Machine-PV             28.11      27.80 MEET   
 14 Cavalier, Meredith        14 QDD-VA                 28.18      27.82 MEET   
 15 McCoy, Katherine          20 Bonackers-MR           23.64Y     27.83 MEET   
 16 Cheng, Genie              19 Big Cat-MA             27.08      27.85 MEET   
-------------------------------------------------------------------------
 17 Groselle, Elizabeth       21 FAST-NI                27.96      27.85 MEET   
 18 Payne, Lindsay            22 CUBU-PV                27.34      27.92 MEET   
 19 Balint, Andrea            16 CUBU-PV                27.58      27.92 MEET   
 20 Law, Colleen              17 CUBU-PV                27.37      27.94 MEET   
 21 O'Brien, Amy              14 North Shore-NE         28.42      27.99 MEET   
 22 Sindall, Lauren           17 LAC-MA                 27.15      28.07 MEET   
 23 Boyle, Kaeley             16 UN-CU-PV               28.50      28.13 MEET   
 24 Feltrin, Veronica         15 SAC-NJ                 28.44      28.14 MEET   
-------------------------------------------------------------------------
 25 Dwyer, Shannon            17 Express Swimming-MR    28.26      28.15 MEET   
 26 Peloquin, Kelly           17 North Baltimore-MD     27.64      28.18 MEET   
-------------------------------------------------------------------------
 27 Kesses, Kasey             18 Cat-CT                 28.02      28.18 MEET   
 28 Zebrowski, Kara           14 Starfish-AD            25.19Y     28.20 MEET   
 29 Spinazzola, Chiara        14 Squids-NE              28.47      28.21 MEET   
 30 Stern, Becca              16 Dolfins-AD             27.98      28.23 MEET   
 31 Gruendel, Kerry           15 BAD-MR                 28.42      28.24 MEET   
 32 Cunningham, Kristin       17 CUBU-PV                27.60      28.25 MEET   
 33 Colling, Meaghan          19 sac-NE                 28.17      28.26 MEET   
 34 Willeboordse, Fall        39 Agua Swim Team-MR      27.78      28.30 MEET   
 35 Miller, Katie             19 SAC-NJ                 27.70      28.31 MEET   
 36 Jackson, Olivia           17 Argo-MA                28.14      28.32 MEET   
 36 Redcay, Kelly             20 Tpit-AM                23.75Y     28.32 MEET   
 36 Butler, Erinne            16 Wsy Swimming-MA        28.40      28.32 MEET   
 39 Clemens, Alison           16 Agua Swim Team-MR      28.47      28.33 MEET   
 39 Caldarella, Kristen       14 Atac-MA                28.55      28.33 MEET   
 41 Ahrenhold, Rachel         20 Big Cat-MA             27.72      28.34 MEET   
 42 Crowley, Erin             17 Cat-CT                 28.33      28.35 MEET   
 43 Ewanich, Katrice          17 VAC-MR                 24.03Y     28.41 MEET   
 44 Woodward, Lindsay         19 Squids-NE              27.93      28.43 MEET   
 45 Bland, Katy               19 Rsa-NC                 27.11      28.44 MEET   
 46 Manley, Ally              16 Stingrays-NI           27.81      28.47 MEET   
 47 Delp, Kristina            16 North Baltimore-MD     28.17      28.50 MEET   
 48 Brackett, Charlotte       15 BPR-AM                 24.09Y     28.51 MEET   
 49 Bower, Chelsey            17 BPR-AM                 27.70      28.52 MEET   
 50 Palma, Sam                16 TTSC-NI                24.42Y     28.55 MEET   
 50 Foley, Aileen             16 SQST-VA                28.26      28.55 MEET   
 52 Gaskill, Kali             15 PWSC-VA                28.40      28.56 MEET   
 53 Sieben, Katie             16 Arac-CT                28.30      28.57 MEET   
 54 Ameen, Sarah              17 QDD-VA                 24.42Y     28.59 MEET   
 54 Seitz, Jenna              14 MB-NJ                  28.43      28.59 MEET   
 56 LaRussa, Cassy            18 EMAC-MA                28.13      28.60        
 57 Williams, Christy         19 DST-MA                 27.89      28.64        
 57 Kline, Elissa             22 UNAT-NI                24.57Y     28.64        
 59 Maloney, Tamar            17 Argo-MA                27.96      28.65        
 59 Sherman, Lindsay          17 Mariners-CT            28.42      28.65        
 61 Heck, Jill                19 Umly-MA                24.98Y     28.66        
 61 Cervone, Victoria         14 NJW-NJ                 28.05      28.66        
 63 Dockstader, Alexandra     16 TTSC-NI                28.21      28.67        
 63 Festa, Natalia            16 LIAC-MR                28.38      28.67        
 65 Larson, Kim               13 IA-MR                  28.34      28.68        
 66 McGraw, Erin              15 SDSC-NI                28.15      28.69        
 66 Sequeira, Sophia          17 Peddie-NJ              28.42      28.69        
 68 Rogers, Theresa           17 Team Delaware-MA       24.93Y     28.71        
 68 French, Lauren            15 Npac-MA                25.17Y     28.71        
 70 Morrison, Erin            18 Darien Piranhas-CT     25.00Y     28.73        
 71 Hnat, Keli                18 MLAC-AM                27.91      28.74        
 72 Faingold, Kathy           16 Ansc-AM                28.54      28.75        
 73 Staskiewicz, Sophie       16 Agua Swim Team-MR      24.78Y     28.76        
 74 Dunleavy, Sarah           15 BPR-AM                 28.39      28.77        
 75 Stark, Laura              16 SVY-NJ                 25.29Y     28.78        
 76 Bullock, Morgan           19 Sharks-CT              25.29Y     28.79        
 76 Colling, Caitlin          19 sac-NE                 24.74Y     28.79        
 78 Lewis, Natalie            15 TTSC-NI                28.13      28.81        
 79 Chuang, Christine         16 RMSC-PV                24.96Y     28.83        
 80 Manning, Sarah            17 Chargers-NI            28.11      28.85        
 81 Jacobi, Amy               16 Peddie-NJ              28.19      28.86        
 81 Wagner, Casey             18 Tpit-AM                24.24Y     28.86        
 83 Maccherola, Sam           18 GTAC-MD                28.04      28.87        
 84 Szymanski, Anna           14 Gpac-AM                25.00Y     28.88        
 84 Leahey, Kelly             17 EMAC-MA                25.12Y     28.88        
 84 Chykaliuk, Carrie         17 Seals-ME               25.25Y     28.88        
 87 Block, Caitlin            17 Darien Piranhas-CT     25.27Y     28.91        
 87 Page, Shiloh              16 Argo-MA                28.44      28.91        
 89 Powalski, Laura           17 TTSC-NI                28.37      28.92        
 90 Christensen, Mei          16 CUBU-PV                24.82Y     28.93        
 90 McAteer, Ashley           14 PTAC-AM                28.13      28.93        
 92 Berlin, Jill              17 BAD-MR                 24.96Y     28.95        
 92 Steider, Katie            15 Meadville-AM           28.54      28.95        
 94 McDonnell, Katherine      17 SDS-PV                 24.60Y     28.96        
 94 Reyes, Vanessa            16 RMSC-PV                28.34      28.96        
 96 Hyland, Allison           15 BAD-MR                 25.29Y     28.97        
 96 Lewis, Jessica            19 Nova-VA                26.85      28.97        
 98 Cohan, Elizabeth          15 Mariners-CT            27.46      28.98        
 99 Bottger, Ashley           18 WEST-CT                28.36      29.00        
100 Cruz, Danielle            16 Rac-MD                 28.39      29.03        
101 McKenzie, Heather         17 SDS-PV                 25.12Y     29.05        
101 Hughes, Tina              17 Glastonbury-CT         28.29      29.05        
103 Kromer, Thea              15 Machine-PV             25.15Y     29.07        
104 Fimian, Kristin           16 Machine-PV             25.00Y     29.11        
105 Stevens, Allie            18 FAST-PV                24.81Y     29.17        
105 Murphy, Kate              17 WAC-VA                 28.16      29.17        
105 Tyagi, Devina             15 FAST-NI                25.29Y     29.17        
108 English, Jackie           21 TTSC-NI                24.63Y     29.18        
109 Burns, Brianna            16 Cond-MR                25.28Y     29.19        
109 Sweeney, Kaitlyn          15 BPR-AM                 28.39      29.19        
111 Furman, Holly             16 SCHE-AD                25.07Y     29.21        
112 Newell, Megan             17 CUBU-PV                28.41      29.22        
112 Brosi, Kelsey             14 Clippers-MD            25.15Y     29.22        
112 Sciarrino, Sarah          17 TTSC-NI                28.27      29.22        
112 Wohlers, Erin             16 Chargers-NI            25.19Y     29.22        
116 Magee, Katie              16 Gaac-MA                28.52      29.23        
117 Skroski, Kristen          19 SoNoCo-CT              28.53      29.24        
118 Adams, Beth               13 Monocacy-MD            25.03Y     29.25        
119 Weniger, Hailey           17 FAST-NI                28.33      29.28        
119 Bechard, Sarah            15 Burkwood-VA            28.19      29.28        
121 Connor, Lindsey           19 Jcc Sailfish-AM        28.58      29.30        
122 Wharton, Amy              17 Odac-VA                28.50      29.32        
123 Thomas, Annika            17 MLAC-AM                25.16Y     29.39        
124 Johnson, Michelle         14 Nrg Swimming-MA        25.27Y     29.40        
125 White, Brielle            22 Nova-VA                23.65Y     29.42        
126 Knupp, Lauren             17 SAAT-AM                25.07Y     29.44        
127 Anthone, Jennifer         15 TTSC-NI                24.81Y     29.45        
128 Sharkey, Renae            15 SAC-NJ                 25.22Y     29.50        
128 Richman, Charlotte        16 Mym-NJ                 25.12Y     29.50        
130 Waldorf, Heather          18 Odac-VA                25.26Y     29.53        
131 Weaver, Joan              13 IA-MR                  24.99Y     29.55        
132 Walker, Margaret          13 MLAC-AM                28.29      29.62        
133 Kurta, Rachel             17 Tidal Waves-AM         25.19Y     29.65        
134 Herrmann, Laura           17 SDS-PV                 28.26      29.67        
135 Vitullo, Amanda           15 SCHE-AD                24.86Y     29.78        
136 Scott, Danielle           16 Atac-MA                24.86Y     29.79        
137 Palko, Lauren             17 PRA-AM                 24.92Y     30.08        
138 Lewis, Jennie             18 Darien Piranhas-CT     24.79Y     30.09        
139 Gontowicz, Blair          18 Jersey Wahoos-MA       25.14Y     30.39        
 -- Tomasula, Kellyanne       16 Aqua Gems-MR           28.58         DQ        
 -- Frost, Kristen            17 SoNoCo-CT              27.90        SCR        
 -- Brandes, Lauren           17 Asa-PV                 27.49        SCR        
 -- Czar, Sarah               16 SEA-MA                 27.28        SCR        
 -- Papay, Sarah              18 SVY-NJ                 24.70Y       SCR        
 -- Sylvester, Lauren         16 Gaac-MA                28.17        SCR        
 -- Mango, Magdalena          19 Agua Swim Team-MR      24.75Y       SCR        
 -- Falcone, Marina           18 AquaHoyas-PV           25.21Y       SCR        
 -- Coenen, Sara              16 Gaac-MA                27.96        SCR        
 -- Forrester, Alex           13 BAD-MR                 27.89        SCR        
 -- Spak, Elena               15 RMSC-PV                27.84        SCR        
 -- Hinkle, Katy              16 Aac-PV                 27.57        SCR        
 
Event 15S  Women 50 LC Meter Freestyle Swim-off
===============================================================================
                26.79  NATS
                27.29  OPEN
                28.59  MEET
 Meet Qualifying:  28.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Swim-off
  1 Cheng, Genie              19 Big Cat-MA                NT      27.41 MEET   
  2 Groselle, Elizabeth       21 FAST-NI                   NT      27.48 MEET   
  3 Peloquin, Kelly           17 North Baltimore-MD        NT      27.97 MEET   
  4 Kesses, Kasey             18 Cat-CT                    NT      28.01 MEET   
 
Event 16  Men 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Sect 1 Meet: 1 23.45   7/26/2003 Matthew Campbell, JW-MA                      
 Sect 2 Meet: 2 23.39   7/26/2001 Luke Anderson  NOVA                          
Sum National: N 23.62   7/23/2005 Mark Knepley, UMLY                           
                23.79  NATS
                24.19  OPEN
                25.39  MEET
 Meet Qualifying:  25.39
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Knepley, Mark             21 Umly-MA                24.04      23.62NNATS   
  2 Smutz, Joseph             21 Navy-MD                24.04      23.78 NATS   
  3 Park, Jin                 18 Peddie-NJ              24.57      23.98 OPEN   
  4 Scheren, Stephen          18 PM-PV                  24.54      24.21 MEET   
  5 Savulich, Bobby           17 SAC-NJ                 24.70      24.27 MEET   
  6 Bird, Tommy               21 Tpit-AM                24.43      24.33 MEET   
  7 Wilson, Brian             16 JG-NJ                  24.69      24.47 MEET   
  8 Ferreira, Chris           19 SoNoCo-CT              24.57      24.74 MEET   
B - Final
  9 Brady, Chris              17 Team Delaware-MA       24.94      24.39 MEET   
 10 Beard, Scott              18 SQST-VA                24.94      24.40 MEET   
 11 Liang, Truman             16 Agua Swim Team-MR      24.86      24.48 MEET   
 12 Baity, Mike               19 Darien Piranhas-CT     24.76      24.67 MEET   
 12 Geissinger, John          18 Darien Piranhas-CT     24.74      24.67 MEET   
 14 Davies, Phillip           16 BAD-MR                 24.87      24.85 MEET   
 15 Miller, Jason             21 Tpit-AM                24.84      25.08 MEET   
 16 Czaplicki, Zac            19 Mariners-CT            24.85      25.09 MEET   
C - Final
 17 Jones, Brett              19 SoNoCo-CT              25.01      24.65 MEET   
 18 Balderston, Matthew       19 Odac-VA                25.05      24.80 MEET   
 19 Imboden, Greg             21 Nova-VA                25.07      24.94 MEET   
 20 Fletcher, Daniel          16 Mym-NJ                 25.06      25.01 MEET   
 21 Goldner, Jason            18 Argo-MA                25.16      25.10 MEET   
 22 Guernsey III, David       18 Cat-CT                 25.00      25.11 MEET   
 23 Neville, Greg             19 SoNoCo-CT              25.18      25.17 MEET   
 24 Emanuel, Ryan             17 BAD-MR                 24.97      25.37 MEET   
 
Event 16  Men 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Sect 1 Meet: 1 23.45   7/26/2003 Matthew Campbell, JW-MA                      
 Sect 2 Meet: 2 23.39   7/26/2001 Luke Anderson  NOVA                          
Sum National: N 23.62   7/23/2005 Mark Knepley, UMLY                           
                23.79  NATS
                24.19  OPEN
                25.39  MEET
 Meet Qualifying:  25.39
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Knepley, Mark             21 Umly-MA                24.16      24.04 OPEN   
  1 Smutz, Joseph             21 Navy-MD                23.53      24.04 OPEN   
  3 Bird, Tommy               21 Tpit-AM                20.56Y     24.43 MEET   
  4 Scheren, Stephen          18 PM-PV                  24.57      24.54 MEET   
  5 Park, Jin                 18 Peddie-NJ              23.90      24.57 MEET   
  5 Ferreira, Chris           19 SoNoCo-CT              24.71      24.57 MEET   
  7 Wilson, Brian             16 JG-NJ                  24.44      24.69 MEET   
  8 Savulich, Bobby           17 SAC-NJ                 24.29      24.70 MEET   
-------------------------------------------------------------------------
  9 Geissinger, John          18 Darien Piranhas-CT     24.74      24.74 MEET   
 10 Baity, Mike               19 Darien Piranhas-CT     24.64      24.76 MEET   
 11 Miller, Jason             21 Tpit-AM                22.37Y     24.84 MEET   
 12 Czaplicki, Zac            19 Mariners-CT            25.28      24.85 MEET   
 13 Liang, Truman             16 Agua Swim Team-MR      24.73      24.86 MEET   
 14 Davies, Phillip           16 BAD-MR                 24.96      24.87 MEET   
 15 Beard, Scott              18 SQST-VA                24.13      24.94 MEET   
 15 Brady, Chris              17 Team Delaware-MA       24.81      24.94 MEET   
-------------------------------------------------------------------------
 17 Emanuel, Ryan             17 BAD-MR                 24.57      24.97 MEET   
 18 Guernsey III, David       18 Cat-CT                 24.67      25.00 MEET   
 19 Jones, Brett              19 SoNoCo-CT              24.90      25.01 MEET   
 20 Balderston, Matthew       19 Odac-VA                25.18      25.05 MEET   
 21 Fletcher, Daniel          16 Mym-NJ                 25.19      25.06 MEET   
 22 Imboden, Greg             21 Nova-VA                24.31      25.07 MEET   
 23 Goldner, Jason            18 Argo-MA                21.18Y     25.16 MEET   
 24 Neville, Greg             19 SoNoCo-CT              25.14      25.18 MEET   
-------------------------------------------------------------------------
 25 Holmes, Zach              17 Machine-PV             25.16      25.21 MEET   
 26 Ley Jr., Mike             18 Jcc Sailfish-AM        25.18      25.22 MEET   
-------------------------------------------------------------------------
 27 Brown, Gaites             15 Nova-VA                24.80      25.28 MEET   
 28 Parrish, Geoff            17 Odac-VA                25.03      25.29 MEET   
 28 Vorpagel, Jon             18 WAC-VA                 24.92      25.29 MEET   
 30 Toomey, Ray               17 Jcc Sailfish-AM        24.95      25.30 MEET   
 30 Murphy, Brett             19 Jcc Sailfish-AM        24.95      25.30 MEET   
 32 Whipkey, Sean             17 SDS-PV                 21.87Y     25.31 MEET   
 33 Gartman, David            16 NBS-MR                 21.92Y     25.32 MEET   
 34 Pinno, Eric               17 CBAC-MD                21.36Y     25.35 MEET   
 35 Pelton, Greg              14 BAD-MR                 25.17      25.40        
 36 Arey, Andy                17 VAST-VA                25.27      25.46        
 37 Bower, Kenny              17 Gaac-MA                21.93Y     25.47        
 38 D'Ambrosia, Chris         18 Agua Swim Team-MR      24.82      25.50        
 39 McCutcheon, Nate          20 Tpit-AM                25.18      25.51        
 40 Falk, Bjorn               18 MAG-NE                 25.05      25.52        
 41 Coombs, Ryan              17 NBS-MR                 22.16Y     25.58        
 41 Henahan, Ricky            15 FAST-NI                21.74Y     25.58        
 43 Harris, Tyler             21 North Baltimore-MD     21.46Y     25.59        
 44 Olson, Andrew             17 HD-AM                  22.38Y     25.60        
 45 Bailey, Michael           19 SQST-VA                25.11      25.62        
 46 Sharkey, Brian            21 SAC-NJ                 20.89Y     25.64        
 46 Law, Jordy                16 Odac-VA                22.16Y     25.64        
 48 Pallace, Drew             17 North Baltimore-MD     22.16Y     25.70        
 48 Leath, Jeff               19 Tpit-AM                25.21      25.70        
 50 McCarthy, Kevin           15 Atac-MA                25.34      25.72        
 51 Kubicek, Alex             17 Tpit-AM                21.62Y     25.74        
 51 Chui, Derick              16 UNPAA-NJ               22.24Y     25.74        
 51 Fee, James                17 Squids-NE              22.33Y     25.74        
 54 Seiferth, Mike            16 Jcc Sailfish-AM        25.26      25.75        
 54 Coombs, Justin            17 NBS-MR                 22.28Y     25.75        
 56 Scheid, Tyler             18 Jcc Sailfish-AM        21.58Y     25.77        
 57 Weinberg, Shaun           16 North Baltimore-MD     21.92Y     25.78        
 58 Morgan, Geoffrey          17 NBS-MR                 22.14Y     25.84        
 59 Ruefle, Trey              21 CBAC-MD                25.31      25.85        
 60 Pryor, Vinny              17 Gtrs-NE                22.31Y     25.88        
 61 Delisle, Derek            16 Dolfins-AD             21.92Y     25.89        
 62 Gallagher, Liam           19 SVY-NJ                 22.27Y     25.91        
 62 Deal, Fred                16 Nrg Swimming-MA        22.41Y     25.91        
 64 Pcholinski, Eric          17 Cat-CT                 25.25      25.92        
 64 Conley, Nicholas          18 LBA-MD                 22.38Y     25.92        
 64 Mormann, Nathaniel        16 Eagles-MD              22.22Y     25.92        
 67 Kaemmerlen, Jeff          18 FAST-NI                21.98Y     25.94        
 68 McDonald, Adam            16 CUBU-PV                22.21Y     25.95        
 69 Hurst, Matt               22 Umly-MA                21.98Y     25.97        
 70 Rosenbluth, Josh          17 EEX-NJ                 22.43Y     26.01        
 71 Miller, Michael           19 Hargrave-VA            22.26Y     26.02        
 72 Geissinger, Peter         16 Darien Piranhas-CT     22.34Y     26.05        
 72 D'Errico, Angelo          17 OWA-MR                 21.72Y     26.05        
 72 Krakowski, John           17 UNAT-AM                22.28Y     26.05        
 75 Kuehne, Patrick           16 SVY-NJ                 22.22Y     26.07        
 76 Zaydak, Andrew            17 Gpac-AM                22.42Y     26.08        
 77 Rae-Grant, George         17 EMAC-MA                21.85Y     26.12        
 77 VanVolkenburg, Thomas     16 UNAT-AM                22.01Y     26.12        
 79 Senkewich, John           17 NBS-MR                 22.36Y     26.13        
 80 Rickett, Matthew          17 PPSC-ME                22.42Y     26.14        
 81 Jung, Kevin               15 Mym-NJ                 22.35Y     26.19        
 82 Murray, James             17 Tidal Waves-AM         22.43Y     26.20        
 83 Shane, Andrew             18 Machine-PV             22.25Y     26.21        
 84 Gangwer, Chad             16 Odac-VA                22.03Y     26.24        
 85 Carlson, David            17 WAC-VA                 21.83Y     26.25        
 86 Jakob, Jeff               19 Jersey Wahoos-MA       22.34Y     26.26        
 87 Blood, AJ                 17 CUBU-PV                22.26Y     26.27        
 88 Lapp, Jason               19 FAST-NI                25.34      26.28        
 88 Ziegler, Trevor           17 Rac-MD                 22.25Y     26.28        
 90 Neuwirth, Ben             21 Agua Swim Team-MR      21.39Y     26.31        
 91 Alexandre, Jules          18 SoNoCo-CT              22.09Y     26.33        
 92 Neuber, Matthew           19 SCHE-AD                22.28Y     26.34        
 93 Lowen, Greg               15 BGSC-NE                22.48Y     26.36        
 94 Boyle, Ryan               17 EMAC-MA                22.06Y     26.38        
 95 Rice, Cam                 18 Raiders-MD             22.47Y     26.47        
 96 Moisiades, Spiros         16 GYWD-CT                22.26Y     26.49        
 97 Meyers, Rob               16 Ansc-AM                22.10Y     26.50        
 98 Kammer, Kyle              18 WAC-VA                 22.23Y     26.65        
 99 D'Errico, John            16 OWA-MR                 22.36Y     26.68        
100 Carlucci, Conor           16 Cond-MR                22.11Y     26.72        
 -- Reydams, Vincent          18 Aac-PV                 25.19        SCR        
 -- Romanini, Dominick        17 Big Cat-MA             22.43Y       SCR        
 -- Mengering, Daniel         18 RMSC-PV                25.37        SCR        
 -- Walley, Dan               19 Race-MA                25.19        SCR        
 -- Sadovski, Stanislav       16 DSC-MR                 21.92Y       SCR        
 -- Rimm, Scott               23 AquaHoyas-PV           21.90Y       SCR        
 -- Adams, Colt               20 UNRUT-NJ               25.23        SCR        
 -- Sisk, Mark                20 Nova-VA                25.34        SCR        
 
Event 17  Women 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Sect 1 Meet: 1 2:31.55   7/26/2003 Hiroka Sakamoto, CUBU-PV                   
 Sect 2 Meet: 2 2:27.06   7/27/2002 Masami Tanaka  CUBU                        
Sum National: N 2:32.35   7/23/2005 Rebecca Soni, SAC  -NJ                     
                2:38.09  NATS
                2:41.59  OPEN
                2:47.99  MEET
 Meet Qualifying:  2:47.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Soni, Rebecca             18 SAC-NJ               2:32.71    2:32.35NNATS   
  2 Clemens, Alison           16 Agua Swim Team-MR    2:38.72    2:37.91 NATS   
  3 Gelb, Sam                 14 Rac-MD               2:38.77    2:38.11 OPEN   
  4 Payne, Lindsay            22 CUBU-PV              2:39.83    2:38.15 OPEN   
  5 Clemens, Clare            19 Agua Swim Team-MR    2:40.22    2:39.34 OPEN   
  6 Hopkins-Vacca, Corina     17 MAG-NE               2:40.85    2:40.67 OPEN   
  7 Dunnigan, Amanda          17 North Baltimore-MD   2:41.95    2:43.58 MEET   
  8 Kempton, Kristalynn       18 LIAC-MR              2:41.65    2:44.03 MEET   
B - Final
  9 Prautzsch, Kristin        16 MAG-NE               2:45.09    2:41.28 OPEN   
 10 Bennett, Elaine           21 Nova-VA              2:43.35    2:42.92 MEET   
 11 Holloway, Meaghan         14 WAC-VA               2:44.34    2:44.16 MEET   
 12 Malloy, Rhynn             17 MAG-NE               2:43.51    2:44.31 MEET   
 13 Reitz, Kelly              20 LIAC-MR              2:43.84    2:44.48 MEET   
 14 Marshall, Nicole          16 NBS-MR               2:44.98    2:45.64 MEET   
 15 Borgolini, Briana         13 SCHE-AD              2:44.60    2:45.76 MEET   
 16 Colling, Meaghan          19 sac-NE               2:43.18    2:49.61        
C - Final
 17 Steenrod, Anna            18 UNAT-NC              2:45.93    2:41.56 OPEN   
 18 Rolish, Melanie           19 Jersey Wahoos-MA     2:45.21    2:43.75 MEET   
 19 Lang, Melissa             13 SAC-NJ               2:45.27    2:44.07 MEET   
 20 Kiernan, Marilee          17 BAD-MR               2:46.28    2:45.56 MEET   
 21 Hetzel, Cat               18 UNRUT-NJ             2:45.26    2:45.76 MEET   
 22 McDonnell, Katherine      17 SDS-PV               2:45.19    2:45.96 MEET   
 23 Groenewoud, Carmen        17 BAD-MR               2:46.66    2:46.41 MEET   
 24 Dennis, Caitlin           17 Jersey Wahoos-MA     2:45.29    2:47.37 MEET   
 
Event 17  Women 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Sect 1 Meet: 1 2:31.55   7/26/2003 Hiroka Sakamoto, CUBU-PV                   
 Sect 2 Meet: 2 2:27.06   7/27/2002 Masami Tanaka  CUBU                        
Sum National: N 2:32.35   7/23/2005 Rebecca Soni, SAC  -NJ                     
                2:38.09  NATS
                2:41.59  OPEN
                2:47.99  MEET
 Meet Qualifying:  2:47.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Soni, Rebecca             18 SAC-NJ               2:27.83    2:32.71 NATS   
  2 Clemens, Alison           16 Agua Swim Team-MR    2:33.02    2:38.72 OPEN   
  3 Gelb, Sam                 14 Rac-MD               2:38.12    2:38.77 OPEN   
  4 Payne, Lindsay            22 CUBU-PV              2:39.61    2:39.83 OPEN   
  5 Clemens, Clare            19 Agua Swim Team-MR    2:35.95    2:40.22 OPEN   
  6 Hopkins-Vacca, Corina     17 MAG-NE               2:40.58    2:40.85 OPEN   
  7 Kempton, Kristalynn       18 LIAC-MR              2:43.44    2:41.65 MEET   
  8 Dunnigan, Amanda          17 North Baltimore-MD   2:38.21    2:41.95 MEET   
-------------------------------------------------------------------------
  9 Colling, Meaghan          19 sac-NE               2:44.17    2:43.18 MEET   
 10 Bennett, Elaine           21 Nova-VA              2:40.42    2:43.35 MEET   
 11 Malloy, Rhynn             17 MAG-NE               2:40.32    2:43.51 MEET   
 12 Reitz, Kelly              20 LIAC-MR              2:46.77    2:43.84 MEET   
 13 Holloway, Meaghan         14 WAC-VA               2:43.63    2:44.34 MEET   
 14 Borgolini, Briana         13 SCHE-AD              2:45.44    2:44.60 MEET   
 15 Marshall, Nicole          16 NBS-MR               2:25.83Y   2:44.98 MEET   
 16 Prautzsch, Kristin        16 MAG-NE               2:38.84    2:45.09 MEET   
-------------------------------------------------------------------------
 17 McDonnell, Katherine      17 SDS-PV               2:47.73    2:45.19 MEET   
 18 Rolish, Melanie           19 Jersey Wahoos-MA     2:47.69    2:45.21 MEET   
 19 Hetzel, Cat               18 UNRUT-NJ             2:42.72    2:45.26 MEET   
 20 Lang, Melissa             13 SAC-NJ               2:42.43    2:45.27 MEET   
 21 Dennis, Caitlin           17 Jersey Wahoos-MA     2:46.83    2:45.29 MEET   
 22 Steenrod, Anna            18 UNAT-NC              2:38.95    2:45.93 MEET   
 23 Kiernan, Marilee          17 BAD-MR               2:41.69    2:46.28 MEET   
 24 Groenewoud, Carmen        17 BAD-MR               2:47.96    2:46.66 MEET   
-------------------------------------------------------------------------
 25 Danner, Ashley            14 SDS-PV               2:45.92    2:46.91 MEET   
 26 Steenvoorden, Kristen     14 SAC-NJ               2:42.19    2:46.96 MEET   
-------------------------------------------------------------------------
 27 Orstein, Kaitlyn          19 Jcc Sailfish-AM      2:45.68    2:47.09 MEET   
 28 Meyer, Abby               16 Monocacy-MD          2:25.40Y   2:47.35 MEET   
 29 Carson, Sheila            17 STAR-NI              2:24.69Y   2:47.53 MEET   
 30 Lesneski, Stacie          19 MAG-NE               2:26.05Y   2:47.70 MEET   
 31 McBrien, Kristen          14 North Baltimore-MD   2:45.01    2:47.75 MEET   
 32 Gottschalk, Lindsey       18 North Baltimore-MD   2:47.25    2:47.85 MEET   
 33 Flaherty, Jenn            18 CMA-ME               2:45.77    2:48.09        
 34 Mumper, Laura             22 Nova-VA              2:22.11Y   2:48.23        
 35 Iversen, Paige            17 EEX-NJ               2:43.63    2:48.28        
 36 Steeves, Katie            14 DST-MA               2:25.59Y   2:48.34        
 37 Healey, Vivian            17 Agua Swim Team-MR    2:46.57    2:48.89        
 38 Linkenauger, Anna         17 WAC-VA               2:25.57Y   2:49.02        
 39 King, Michele             17 North Baltimore-MD   2:41.92    2:49.03        
 40 Hopkins, Katie            18 LBA-MD               2:21.48Y   2:49.41        
 41 Southard, Lauren          18 CUBU-PV              2:24.09Y   2:49.66        
 42 Dunleavy, Sarah           15 BPR-AM               2:25.70Y   2:49.70        
 43 Dinardo, Sara             19 MLAC-AM              2:45.98    2:49.87        
 44 Baust, Kate               16 Rac-MD               2:24.98Y   2:49.90        
 45 Adams, Beth               13 Monocacy-MD          2:47.26    2:50.04        
 46 Stark, Laura              16 SVY-NJ               2:24.25Y   2:50.45        
 47 Shinton, Kelly            21 FAST-NI              2:24.36Y   2:50.65        
 48 McLaughlin, Julie         19 Nova-VA              2:46.21    2:51.37        
 49 McAdoo, Amanda            16 LAC-MA               2:25.02Y   2:51.90        
 50 Malone, Becky             14 NBS-MR               2:26.68Y   2:52.80        
 51 Donovan, Megen            16 Nrg Swimming-MA      2:47.18    2:52.84        
 52 Dillon, Laura             15 CUBU-PV              2:27.15Y   2:53.22        
 53 Aichele, Allison          17 Monocacy-MD          2:27.16Y   2:53.44        
 54 Bedson, Laura             16 WRAT-CT              2:26.50Y   2:54.14        
 55 Huber, Caroline           15 Squids-NE            2:27.20Y   2:54.15        
 56 Zomchick, Sarah           19 DST-MA               2:45.98    2:54.34        
 57 Marcotte, Julie           21 TTSC-NI              2:25.31Y   2:54.41        
 58 Bouton, Kimberly          17 NJW-NJ               2:26.93Y   2:55.12        
 59 Salerno, Christa          19 Jcc Sailfish-AM      2:25.94Y   2:55.33        
 60 Catroppa, Aimee           17 SCHE-AD              2:47.39    2:55.73        
 61 Meirs, Kati               16 EEX-NJ               2:25.57Y   2:56.59        
 -- Leite, Karla              18 LIAC-MR              2:37.84        SCR        
 -- Crowley, Jaime            21 Cat-CT               2:19.72Y       SCR        
 -- Rossi, Nina               17 EEX-NJ               2:20.35Y       SCR        
 
Event 18  Men 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Sect 1 Meet: 1 2:19.26   7/23/2005 PJ Sullivan, MAG  -NE                      
 Sect 2 Meet: 2 2:19.26   7/23/2005 PJ Sullivan, MAG  -NE                      
Sum National: N 2:19.26   7/23/2005 PJ Sullivan, MAG  -NE                      
                2:22.79  NATS
                2:25.29  OPEN
                2:38.99  MEET
 Meet Qualifying:  2:38.99
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Sullivan, PJ              19 MAG-NE               2:22.73    2:19.261NATS   
  2 Hupp, Jonathan            21 UNRUT-NJ             2:23.87    2:22.62 NATS   
  3 Rathgeber, Geoff          19 SoNoCo-CT            2:28.71    2:24.61 OPEN   
  4 Ruefle, Trey              21 CBAC-MD              2:27.42    2:26.42 MEET   
  5 Hills, Richard            15 North Baltimore-MD   2:29.78    2:27.46 MEET   
  6 Mironov, Anthony          17 BAD-MR               2:28.78    2:27.74 MEET   
  7 Maguire, Andrew           16 MAG-NE               2:28.92    2:28.31 MEET   
  8 Miller, Jamie             21 STAR-NI              2:28.81    2:31.28 MEET   
B - Final
  9 Melillo, Simone           16 CUBU-PV              2:30.53    2:29.36 MEET   
 10 Cook, Nevin               15 QDD-VA               2:30.11    2:29.44 MEET   
 11 Koppel, P.J.              16 DST-MA               2:30.46    2:29.69 MEET   
 12 Brabson, Andy             17 Monocacy-MD          2:30.40    2:29.81 MEET   
 13 Karnaugh, Ron             39 JG-NJ                2:30.95    2:30.04 MEET   
 14 Bulkley, Adam             17 North Baltimore-MD   2:31.61    2:30.46 MEET   
 15 Hayes, Tim                16 Atac-MA              2:30.74    2:31.60 MEET   
 16 Swensen, Eric             19 JG-NJ                2:30.08    2:41.23        
C - Final
 17 Slater, Mike              20 UNAT-NI              2:32.44    2:29.70 MEET   
 18 Spath, Kevin              16 North Baltimore-MD   2:32.19    2:30.78 MEET   
 19 Swenson, Steve            21 JG-NJ                2:31.82    2:30.88 MEET   
 20 Bradley, Sam              15 SoNoCo-CT            2:31.73    2:31.27 MEET   
 21 Pryor, Vinny              17 Gtrs-NE              2:32.07    2:31.28 MEET   
 22 Kobb, Jordan              17 North Baltimore-MD   2:32.34    2:31.47 MEET   
 23 Kane, Matthew             19 SQST-VA              2:32.51    2:34.09 MEET   
 24 Manor, Rob                18 SCHE-AD              2:32.87    2:34.55 MEET   
 
Event 18  Men 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Sect 1 Meet: 1 2:19.26   7/23/2005 PJ Sullivan, MAG  -NE                      
 Sect 2 Meet: 2 2:19.26   7/23/2005 PJ Sullivan, MAG  -NE                      
Sum National: N 2:19.26   7/23/2005 PJ Sullivan, MAG  -NE                      
                2:22.79  NATS
                2:25.29  OPEN
                2:38.99  MEET
 Meet Qualifying:  2:38.99
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Sullivan, PJ              19 MAG-NE               2:22.71    2:22.73 NATS   
  2 Hupp, Jonathan            21 UNRUT-NJ             2:25.04    2:23.87 OPEN   
  3 Ruefle, Trey              21 CBAC-MD              2:27.24    2:27.42 MEET   
  4 Rathgeber, Geoff          19 SoNoCo-CT            2:33.92    2:28.71 MEET   
  5 Mironov, Anthony          17 BAD-MR               2:30.42    2:28.78 MEET   
  6 Miller, Jamie             21 STAR-NI              2:27.91    2:28.81 MEET   
  7 Maguire, Andrew           16 MAG-NE               2:29.42    2:28.92 MEET   
  8 Hills, Richard            15 North Baltimore-MD   2:29.43    2:29.78 MEET   
-------------------------------------------------------------------------
  9 Swensen, Eric             19 JG-NJ                2:31.99    2:30.08 MEET   
 10 Cook, Nevin               15 QDD-VA               2:10.88Y   2:30.11 MEET   
 11 Brabson, Andy             17 Monocacy-MD          2:32.36    2:30.40 MEET   
 12 Koppel, P.J.              16 DST-MA               2:28.16    2:30.46 MEET   
 13 Melillo, Simone           16 CUBU-PV              2:29.67    2:30.53 MEET   
 14 Hayes, Tim                16 Atac-MA              2:27.25    2:30.74 MEET   
 15 Karnaugh, Ron             39 JG-NJ                2:24.93    2:30.95 MEET   
 16 Bulkley, Adam             17 North Baltimore-MD   2:32.00    2:31.61 MEET   
-------------------------------------------------------------------------
 17 Bradley, Sam              15 SoNoCo-CT            2:34.02    2:31.73 MEET   
 18 Swenson, Steve            21 JG-NJ                2:05.50Y   2:31.82 MEET   
 19 Pryor, Vinny              17 Gtrs-NE              2:34.47    2:32.07 MEET   
 20 Spath, Kevin              16 North Baltimore-MD   2:32.93    2:32.19 MEET   
 21 Kobb, Jordan              17 North Baltimore-MD   2:31.17    2:32.34 MEET   
 22 Slater, Mike              20 UNAT-NI              2:04.93Y   2:32.44 MEET   
 23 Kane, Matthew             19 SQST-VA              2:32.92    2:32.51 MEET   
 24 Manor, Rob                18 SCHE-AD              2:33.98    2:32.87 MEET   
-------------------------------------------------------------------------
 25 Schindewolf, Evan         16 Atlantic City-MA     2:13.92Y   2:33.82 MEET   
 26 Yamada, Kevin             16 sac-NE               2:34.21    2:33.94 MEET   
-------------------------------------------------------------------------
 27 McElroy, Kyle             18 NJW-NJ               2:26.66    2:34.03 MEET   
 28 Hyman, Joshua             15 Team Delaware-MA     2:35.01    2:34.04 MEET   
 29 Harris, Tyler             21 North Baltimore-MD   2:04.98Y   2:34.14 MEET   
 30 Szyszko, Blase            15 Nrg Swimming-MA      2:37.63    2:34.49 MEET   
 31 Reynolds, Adam            18 Gaac-MA              2:30.02    2:34.79 MEET   
 32 Carlucci, Conor           16 Cond-MR              2:10.72Y   2:34.91 MEET   
 33 Huss, Jonathan            17 SQST-VA              2:36.29    2:34.99 MEET   
 34 Riganti, Eric             17 BAD-MR               2:34.89    2:35.00 MEET   
 35 Hooper, William           15 Squids-NE            2:15.04Y   2:35.19 MEET   
 36 Risendal, Matthew         17 SQST-VA              2:37.09    2:35.27 MEET   
 37 King, Andrew              16 SAC-NJ               2:38.28    2:35.42 MEET   
 38 Pool, Jon                 16 CUBU-PV              2:38.50    2:35.65 MEET   
 38 Evans, John               20 UNRUT-NJ             2:10.31Y   2:35.65 MEET   
 40 Kuehne, Patrick           16 SVY-NJ               2:10.76Y   2:35.69 MEET   
 41 Robinson, Dan             17 MLAC-AM              2:35.32    2:35.77 MEET   
 42 Anderson, Eric            15 Atac-MA              2:38.16    2:35.81 MEET   
 42 Dent, Rog                 16 LIAC-MR              2:33.90    2:35.81 MEET   
 44 Otto, Caleb               17 STAR-NI              2:34.74    2:36.05 MEET   
 45 Remigino, James           14 SoNoCo-CT            2:37.33    2:36.48 MEET   
 46 Christensen, Jonathan     14 CUBU-PV              2:36.66    2:36.51 MEET   
 47 Carman, Michael           16 EEX-NJ               2:35.44    2:36.87 MEET   
 48 Woodward, Patrick         20 UNAT-PV              2:12.81Y   2:36.94 MEET   
 49 Ferraro, Mike             21 SoNoCo-CT            2:32.29    2:37.04 MEET   
 50 McIntyre, Damian          19 BPR-AM               2:35.66    2:37.07 MEET   
 51 Platow, David             18 WRAT-CT              2:37.33    2:37.14 MEET   
 52 Bonte, Benjamin           18 Squids-NE            2:38.78    2:37.24 MEET   
 53 Slomiany, Matthew         17 Npac-MA              2:36.95    2:37.30 MEET   
 54 Tomajczyk, Ryan           15 Machine-PV           2:36.29    2:37.31 MEET   
 55 Butler, Andrew            15 EEX-NJ               2:38.53    2:37.47 MEET   
 56 Brady, Jon                16 North Baltimore-MD   2:14.83Y   2:37.66 MEET   
 57 Vorpagel, Jon             18 WAC-VA               2:11.10Y   2:38.11 MEET   
 58 Guba, D.J.                19 MLAC-AM              2:09.86Y   2:38.19 MEET   
 59 Cunningham, Jesse         14 CUBU-PV              2:13.41Y   2:38.88 MEET   
 60 Emory, Michael            22 CUBU-PV              2:33.65    2:38.90 MEET   
 61 Weston-Dawkes, Dan        16 Rac-MD               2:37.60    2:39.36        
 62 David, Ryan               17 Jersey Wahoos-MA     2:12.13Y   2:39.92        
 63 Fisher, Jake              16 FAST-NI              2:14.12Y   2:40.80        
 64 Buhler, Peter             15 Squids-NE            2:13.36Y   2:41.23        
 65 Hurley, Kevin             17 Odac-VA              2:38.32    2:41.76        
 66 Hand, Peter               18 EEX-NJ               2:15.37Y   2:42.11        
 67 D'Errico, Angelo          17 OWA-MR               2:11.28Y   2:42.58        
 68 Bright, Matthew           18 Peddie-NJ            2:12.83Y   2:43.05        
 69 Kluge, Alexander          15 EMAC-MA              2:13.36Y   2:43.84        
 70 Rae-Grant, George         17 EMAC-MA              2:11.19Y   2:46.83        
 71 Taccone, Drew             17 Jcc Sailfish-AM      2:15.12Y   2:47.29        
 72 Smith, Tucker             14 Burkwood-VA          2:38.85    2:47.59        
 -- Considine, Aidan          15 Rac-MD               2:38.94         DQ        
 -- McDonald, Adam            16 CUBU-PV              2:36.14         DQ        
 -- Mellors, Pat              19 Jcc Sailfish-AM      2:27.48         DQ        
 -- Eckel, Dan                18 MLAC-AM              2:37.20         DQ        
 -- Donahue, Pete             16 AquaHoyas-PV         2:34.55        SCR        
 -- Shields, John             17 North Baltimore-MD   2:37.05        SCR        
 -- Walkenhorst, Jared        30 WRAT-CT              2:12.94Y       SCR        
 -- Frampus, Joey             16 AquaHoyas-PV         2:36.45        SCR        
 -- Barone, Greg              19 NCY-CT               2:31.69        SCR        
 -- Miller, Haywood           16 CUBU-PV              2:31.57        SCR        
 -- Wollman, Evan             15 UNAT-MD              2:09.85Y       SCR        
 -- Rasin, Arkady             18 Squids-NE            2:35.37        SCR        
 -- Yang, Yang                15 RMSC-PV              2:37.49        SCR        
 -- Meyer, Adam               17 RMSC-PV              2:28.64        SCR        
 -- Hurley, Ryan              19 CUBU-PV              2:16.19        SCR        
 
Event 19  Women 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Sect 1 Meet: 1 1:04.15   7/23/2005 Kristen Shickora, UNAT-MA                  
 Sect 2 Meet: 2 1:03.61   7/27/2002 Jordan Wallace  TPIT                       
Sum National: N 1:04.15   7/23/2005 Kristen Shickora, UNAT-MA                  
                1:05.39  NATS
                1:06.69  OPEN
                1:08.39  MEET
 Meet Qualifying:  1:08.39
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Shickora, Kristen         15 UNAT-MA              1:06.25    1:04.151NATS   
  2 Weaner, Tricia            16 Wsy Swimming-MA      1:04.75    1:04.37 NATS   
  3 Parkhurst, Michelle       17 Machine-PV           1:05.69    1:04.57 NATS   
  4 Peak, Candice             16 MAG-NE               1:05.04    1:05.14 NATS   
  5 Meissner, Erica           16 MAG-NE               1:05.86    1:05.41 OPEN   
  6 White, Brielle            22 Nova-VA              1:06.08    1:05.55 OPEN   
  7 Beisel, Elizabeth         12 MAG-NE               1:06.28    1:05.77 OPEN   
  8 Christensen, Mei          16 CUBU-PV              1:05.73    1:05.81 OPEN   
B - Final
  9 Brookman, Jess            21 SoNoCo-CT            1:07.18    1:06.66 OPEN   
 10 Verdin, Emily             19 CUBU-PV              1:06.45    1:06.72 MEET   
 11 Guro, Jessica             13 Atac-MA              1:07.02    1:06.76 MEET   
 12 Brooks, Karly             18 SCHE-AD              1:07.68    1:06.96 MEET   
 13 Szymanski, Genny          16 Gpac-AM              1:06.33    1:07.16 MEET   
 14 Skelos, Daphne            17 LIAC-MR              1:07.13    1:07.55 MEET   
 15 Leddy, Meghan             14 EEX-NJ               1:07.07    1:07.62 MEET   
 16 Fittin, Annie             16 Peddie-NJ            1:07.53    1:07.74 MEET   
C - Final
 17 Kucherich, Julia          13 North Baltimore-MD   1:08.48    1:06.99 MEET   
 18 Festa, Natalia            16 LIAC-MR              1:07.69    1:07.05 MEET   
 19 Hnat, Keli                18 MLAC-AM              1:07.86    1:08.19 MEET   
 20 Tomasula, Kellyanne       16 Aqua Gems-MR         1:08.27    1:08.34 MEET   
 21 Steeves, Megan            17 DST-MA               1:08.56    1:09.11        
 22 Capparell, Meghan         18 SAC-NJ               1:08.37    1:09.18        
 23 Villarreal, Cammie        20 SoNoCo-CT            1:08.77    1:09.39        
 24 Carbin, Jessie            17 TAC-NJ               1:08.81    1:09.52        
 
Event 19  Women 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Sect 1 Meet: 1 1:04.15   7/23/2005 Kristen Shickora, UNAT-MA                  
 Sect 2 Meet: 2 1:03.61   7/27/2002 Jordan Wallace  TPIT                       
Sum National: N 1:04.15   7/23/2005 Kristen Shickora, UNAT-MA                  
                1:05.39  NATS
                1:06.69  OPEN
                1:08.39  MEET
 Meet Qualifying:  1:08.39
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Weaner, Tricia            16 Wsy Swimming-MA      1:02.73    1:04.75 NATS   
  2 Peak, Candice             16 MAG-NE               1:06.05    1:05.04 NATS   
  3 Parkhurst, Michelle       17 Machine-PV           1:05.64    1:05.69 OPEN   
  4 Christensen, Mei          16 CUBU-PV              1:04.46    1:05.73 OPEN   
  5 Meissner, Erica           16 MAG-NE               1:03.94    1:05.86 OPEN   
  6 White, Brielle            22 Nova-VA              1:02.82    1:06.08 OPEN   
  7 Shickora, Kristen         15 UNAT-MA              1:04.42    1:06.25 OPEN   
  8 Beisel, Elizabeth         12 MAG-NE               1:06.11    1:06.28 OPEN   
-------------------------------------------------------------------------
  9 Szymanski, Genny          16 Gpac-AM              1:05.15    1:06.33 OPEN   
 10 Verdin, Emily             19 CUBU-PV              1:05.06    1:06.45 OPEN   
 11 Guro, Jessica             13 Atac-MA                57.49Y   1:07.02 MEET   
 12 Leddy, Meghan             14 EEX-NJ               1:06.09    1:07.07 MEET   
 13 Skelos, Daphne            17 LIAC-MR              1:07.01    1:07.13 MEET   
 14 Brookman, Jess            21 SoNoCo-CT              58.50Y   1:07.18 MEET   
 15 Fittin, Annie             16 Peddie-NJ            1:05.44    1:07.53 MEET   
 16 Brooks, Karly             18 SCHE-AD              1:06.49    1:07.68 MEET   
-------------------------------------------------------------------------
 17 Festa, Natalia            16 LIAC-MR                57.49Y   1:07.69 MEET   
 18 Hnat, Keli                18 MLAC-AM              1:07.53    1:07.86 MEET   
 19 Tomasula, Kellyanne       16 Aqua Gems-MR           58.37Y   1:08.27 MEET   
 20 Capparell, Meghan         18 SAC-NJ                 59.06Y   1:08.37 MEET   
 21 Kucherich, Julia          13 North Baltimore-MD     59.85Y   1:08.48        
 22 Steeves, Megan            17 DST-MA               1:06.90    1:08.56        
 23 Villarreal, Cammie        20 SoNoCo-CT            1:07.93    1:08.77        
 24 Carbin, Jessie            17 TAC-NJ                 58.91Y   1:08.81        
-------------------------------------------------------------------------
 25 Spinazzola, Chiara        14 Squids-NE              58.24Y   1:08.83        
 26 Zebrowski, Kara           14 Starfish-AD            59.41Y   1:08.99        
-------------------------------------------------------------------------
 27 D'Ambrosia, Janie         16 Agua Swim Team-MR    1:00.48Y   1:09.01        
 28 Stern, Becca              16 Dolfins-AD           1:07.54    1:09.18        
 29 Francik, Courtney         17 North Baltimore-MD   1:07.62    1:09.41        
 30 Sieben, Katie             16 Arac-CT                59.33Y   1:09.44        
 31 Gonzalez, Jackie          16 North Baltimore-MD   1:00.02Y   1:09.48        
 32 Dean, Emily               15 Rac-MD                 59.69Y   1:09.49        
 33 Russell, Lauren           17 Gpac-AM                59.44Y   1:09.52        
 34 Grassetti, Melayna        14 Ccsc-NE              1:00.15Y   1:09.56        
 35 Helmers, Kristina         17 SAC-NJ                 59.64Y   1:09.57        
 36 Cervone, Victoria         14 NJW-NJ                 59.20Y   1:09.59        
 37 Tyznar, Tina              15 LIAC-MR              1:00.20Y   1:09.63        
 38 Chuang, Cara              13 RMSC-PV              1:00.35Y   1:09.67        
 39 Shanks, Lisa              15 WAC-VA               1:00.19Y   1:09.89        
 40 Oliveri, Cassondra        19 TTSC-NI                59.55Y   1:09.99        
 41 Sharkey, Renae            15 SAC-NJ                 59.86Y   1:10.03        
 42 Kalnins, Dana             14 QDD-VA               1:00.59Y   1:10.14        
 43 Steger, Mackenzie         19 STAR-NI                59.12Y   1:10.23        
 44 Groselle, Elizabeth       21 FAST-NI                58.74Y   1:10.48        
 45 Shuba, Andrea             14 Gpac-AM              1:00.00Y   1:10.52        
 46 Boyle, Kaeley             16 UN-CU-PV               59.81Y   1:10.55        
 47 Dunleavy, Sarah           15 BPR-AM               1:00.57Y   1:10.61        
 48 Dockstader, Alexandra     16 TTSC-NI                59.98Y   1:10.63        
 49 Callahan, Courtney        17 Jcc Sailfish-AM      1:00.55Y   1:10.71        
 50 Scott, Danielle           16 Atac-MA              1:07.91    1:10.78        
 51 Criscuolo, Andrea         14 MB-NJ                1:00.27Y   1:10.80        
 52 Lindland, Annie           14 North Shore-NE       1:00.15Y   1:10.98        
 52 Redcay, Kelly             20 Tpit-AM                59.92Y   1:10.98        
 54 Ewanich, Katrice          17 VAC-MR                 59.89Y   1:11.20        
 55 Herrmann, Laura           17 SDS-PV                 58.73Y   1:11.26        
 56 McGraw, Erin              15 SDSC-NI                59.20Y   1:11.29        
 57 Viverette, Maria          16 Jcc Sailfish-AM      1:00.22Y   1:11.33        
 58 Staskiewicz, Sophie       16 Agua Swim Team-MR      59.85Y   1:11.43        
 59 McCoy, Katherine          20 Bonackers-MR           58.59Y   1:11.62        
 60 Brosi, Kelsey             14 Clippers-MD          1:00.59Y   1:11.74        
 61 Miller, Katie             19 SAC-NJ               1:00.13Y   1:11.78        
 61 Allen, Susan              19 FAST-NI                59.87Y   1:11.78        
 63 Delp, Kristina            16 North Baltimore-MD   1:00.44Y   1:12.00        
 64 Newell, Megan             17 CUBU-PV              1:00.07Y   1:12.08        
 65 Magee, Katie              16 Gaac-MA              1:00.37Y   1:12.62        
 66 Brackett, Charlotte       15 BPR-AM               1:00.49Y   1:12.92        
 67 Baran, Caroline           17 Argo-MA              1:00.58Y   1:13.42        
 68 Vitullo, Amanda           15 SCHE-AD                59.86Y   1:13.76        
 69 Fischer, Erin             16 EMAC-MA              1:00.31Y   1:14.45        
 -- Evans, Laura              14 BAD-MR                 59.64Y        DQ        
 -- Lee, Aurora               17 WRAT-CT              1:00.25Y        DQ        
 -- Smith, Annie              15 Nova-VA              1:00.44Y       SCR        
 -- Urubshurow, Delghi        16 RMSC-PV                57.21Y       SCR        
 -- Schwee, Suzanne           15 CUBU-PV              1:08.16        SCR        
 -- Forrester, Alex           13 BAD-MR                 58.97Y       SCR        
 -- Hinkle, Katy              16 Aac-PV                 59.22Y       SCR        
 
Event 20  Men 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Sect 1 Meet: 1 58.40   7/23/2005 Mike Hopkins, DST  -MA                       
 Sect 2 Meet: 2 57.92   3/27/2004 Mark M Liscinsky, CUBU -PV                   
Sum National: N 58.40   7/23/2005 Mike Hopkins, DST  -MA                       
                58.69  NATS
                59.79  OPEN
              1:02.89  MEET
 Meet Qualifying:  1:02.89
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Hopkins, Mike             18 DST-MA                 58.99      58.401NATS   
  2 Bird, Tommy               21 Tpit-AM                59.50      58.85 OPEN   
  3 Emanuel, Ryan             17 BAD-MR                 59.64      59.22 OPEN   
  4 Falk, Bjorn               18 MAG-NE                 59.85      59.30 OPEN   
  5 Rathgeber, Geoff          19 SoNoCo-CT            1:00.04      59.36 OPEN   
  6 Beard, Scott              18 SQST-VA                59.81      59.49 OPEN   
  7 McCloskey, Dennen         18 Atlantic City-MA     1:00.38    1:00.22 MEET   
  8 Wood, Jeff                18 FAST-NI              1:00.42    1:00.89 MEET   
B - Final
  9 Neville, Greg             19 SoNoCo-CT            1:00.87    1:00.10 MEET   
 10 Leath, Jeff               19 Tpit-AM              1:00.76    1:00.56 MEET   
 11 Hudson, Henry             19 MSC-MR               1:00.76    1:01.00 MEET   
 12 Chui, Derick              16 UNPAA-NJ             1:00.66    1:01.22 MEET   
 13 Charnin-Aker, Josh        15 Peddie-NJ            1:01.52    1:01.28 MEET   
 14 Koehr, Kevin              17 QDD-VA               1:00.76    1:01.32 MEET   
 15 Rosenbluth, Josh          17 EEX-NJ               1:01.17    1:01.75 MEET   
 16 Garaffa Jr., Dan          20 SoNoCo-CT            1:01.31    1:02.12 MEET   
C - Final
 17 Wills, Connor             16 North Baltimore-MD   1:01.72    1:00.77 MEET   
 18 Brady, Chris              17 Team Delaware-MA     1:02.26    1:01.53 MEET   
 19 Pelton, Greg              14 BAD-MR               1:01.72    1:01.55 MEET   
 20 Cochrane, Jonathan        17 Big Cat-MA           1:01.86    1:01.63 MEET   
 21 Henahan, Ricky            15 FAST-NI              1:01.64    1:01.71 MEET   
 22 Booth, Spencer            16 Starfish-AD          1:01.89    1:01.88 MEET   
 23 Ferreira, Chris           19 SoNoCo-CT            1:01.93    1:02.13 MEET   
 24 Dufek, Chris              20 CUBU-PV              1:01.94    1:02.36 MEET   
 
Event 20  Men 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Sect 1 Meet: 1 58.40   7/23/2005 Mike Hopkins, DST  -MA                       
 Sect 2 Meet: 2 57.92   3/27/2004 Mark M Liscinsky, CUBU -PV                   
Sum National: N 58.40   7/23/2005 Mike Hopkins, DST  -MA                       
                58.69  NATS
                59.79  OPEN
              1:02.89  MEET
 Meet Qualifying:  1:02.89
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Hopkins, Mike             18 DST-MA                 58.36      58.99 OPEN   
  2 Bird, Tommy               21 Tpit-AM              1:01.77      59.50 OPEN   
  3 Emanuel, Ryan             17 BAD-MR                 59.25      59.64 OPEN   
  4 Beard, Scott              18 SQST-VA                58.69      59.81 MEET   
  5 Falk, Bjorn               18 MAG-NE                 58.63      59.85 MEET   
  6 Rathgeber, Geoff          19 SoNoCo-CT              58.90    1:00.04 MEET   
  7 McCloskey, Dennen         18 Atlantic City-MA     1:00.81    1:00.38 MEET   
  8 Wood, Jeff                18 FAST-NI              1:00.90    1:00.42 MEET   
-------------------------------------------------------------------------
  9 Chui, Derick              16 UNPAA-NJ             1:01.14    1:00.66 MEET   
 10 Hudson, Henry             19 MSC-MR               1:00.67    1:00.76 MEET   
 10 Koehr, Kevin              17 QDD-VA                 52.58Y   1:00.76 MEET   
 10 Leath, Jeff               19 Tpit-AM                59.26    1:00.76 MEET   
 13 Neville, Greg             19 SoNoCo-CT            1:00.63    1:00.87 MEET   
 14 Rosenbluth, Josh          17 EEX-NJ               1:00.56    1:01.17 MEET   
 15 Garaffa Jr., Dan          20 SoNoCo-CT            1:02.33    1:01.31 MEET   
 16 Charnin-Aker, Josh        15 Peddie-NJ            1:01.96    1:01.52 MEET   
-------------------------------------------------------------------------
 17 Henahan, Ricky            15 FAST-NI                52.96Y   1:01.64 MEET   
 18 Wills, Connor             16 North Baltimore-MD   1:01.17    1:01.72 MEET   
 18 Pelton, Greg              14 BAD-MR               1:02.57    1:01.72 MEET   
 20 Cochrane, Jonathan        17 Big Cat-MA           1:01.98    1:01.86 MEET   
 21 Booth, Spencer            16 Starfish-AD            53.69Y   1:01.89 MEET   
 22 Ferreira, Chris           19 SoNoCo-CT            1:02.42    1:01.93 MEET   
 23 Dufek, Chris              20 CUBU-PV                52.41Y   1:01.94 MEET   
 24 Brady, Chris              17 Team Delaware-MA       52.44Y   1:02.26 MEET   
-------------------------------------------------------------------------
 25 Hetzner, Andrew           19 Hargrave-VA          1:02.71    1:02.29 MEET   
 26 Imboden, Greg             21 Nova-VA              1:02.87    1:02.38 MEET   
-------------------------------------------------------------------------
 27 Brown, Gaites             15 Nova-VA              1:01.53    1:02.40 MEET   
 28 Kustra, Stephen           17 Gpac-AM              1:01.96    1:02.58 MEET   
 29 Dart, Chris               14 Elite-NJ             1:02.75    1:02.68 MEET   
 30 Smiddy, Matt              18 UNAT-MA              1:00.57    1:02.69 MEET   
 31 Lannan, Ross              21 Tpit-AM                53.37Y   1:02.71 MEET   
 32 Kaemmerlen, Jeff          18 FAST-NI                54.58Y   1:02.80 MEET   
 33 Dunn, Michael             17 WRAT-CT                53.56Y   1:02.81 MEET   
 34 O'Brien, Matt             17 North Shore-NE         53.46Y   1:02.84 MEET   
 35 Weinberg, Shaun           16 North Baltimore-MD   1:01.27    1:02.85 MEET   
 36 Woolston, Chris           17 Cat-CT                 54.29Y   1:03.00        
 37 Joyce, Michael            15 GCIT-MA                53.74Y   1:03.04        
 38 Diggs, Keith              17 SDS-PV               1:02.81    1:03.15        
 39 Smith, Bobby              16 LIAC-MR              1:02.06    1:03.16        
 40 Humphries, Peter          17 FAST-PV                53.85Y   1:03.19        
 41 Frantz, Scott             17 Machine-PV           1:02.40    1:03.20        
 42 Kammer, Kyle              18 WAC-VA               1:02.33    1:03.26        
 43 Zimonjic, Zima            23 Rac-MD                 53.46Y   1:03.48        
 44 McCarthy, Kevin           15 Atac-MA              1:02.06    1:03.62        
 45 Gallagher, Liam           19 SVY-NJ                 54.27Y   1:03.68        
 46 Bethards, Josiah          17 LAC-MA                 54.33Y   1:03.77        
 47 Sabala, Michael           25 Agua Swim Team-MR    1:02.54    1:03.78        
 48 Sharkey, Brian            21 SAC-NJ                 50.80Y   1:03.83        
 49 Wood, Jim                 20 FAST-NI                53.62Y   1:03.98        
 50 David, Ryan               17 Jersey Wahoos-MA       54.38Y   1:04.09        
 51 Ziegler, Trevor           17 Rac-MD                 53.55Y   1:04.28        
 52 Neuwirth, Ben             21 Agua Swim Team-MR      52.24Y   1:04.50        
 53 Benigno, John             17 SVY-NJ                 54.45Y   1:04.87        
 54 Howard, Chris             18 Jersey Wahoos-MA       53.95Y   1:05.43        
 55 Morgan, Geoffrey          17 NBS-MR                 53.82Y   1:05.81        
 56 Baity, Mike               19 Darien Piranhas-CT     54.07Y   1:06.85        
 -- Karnaugh, Ron             39 JG-NJ                1:01.66         DQ        
 -- Russell, Thomas           16 Nova-VA              1:02.67        SCR        
 -- Haler, Mihailo            19 Peddie-NJ              54.51Y       SCR        
 -- Rimm, Scott               23 AquaHoyas-PV           54.32Y       SCR        
 
Event 21  Women 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Sect 1 Meet: 1 4:17.43   7/23/2005 Leah Gingrich, WSY Swimming                
 Sect 2 Meet: 2 4:12.76   3/27/2004 Kate M Ziegler, FISH                       
Sum National: N 4:17.43   7/23/2005 Leah Gingrich, WSY Swimming                
                4:20.89  NATS
                4:25.59  OPEN
                4:34.09  MEET
 Meet Qualifying:  4:34.09
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Gingrich, Leah            15 Wsy Swimming-MA      4:22.65    4:17.431NATS   
  2 Frost, Kristen            17 SoNoCo-CT            4:22.27    4:20.15 NATS   
  3 Sprague, Whitney          18 BAD-MR               4:22.87    4:20.45 NATS   
  4 Leddy, Meghan             14 EEX-NJ               4:27.65    4:24.17 OPEN   
  5 Hutchinson, Claire        18 North Baltimore-MD   4:23.82    4:24.36 OPEN   
  6 Illescas, Jennifer        17 Agua Swim Team-MR    4:23.81    4:24.65 OPEN   
  7 Iacouzze, Brittany        16 EEX-NJ               4:24.89    4:25.18 OPEN   
  8 Bland, Katy               19 Rsa-NC               4:27.61    4:36.47        
B - Final
  9 Fasano, Jackie            17 LIAC-MR              4:28.14    4:26.47 MEET   
 10 Brown, Kristin            20 Tpit-AM              4:29.29    4:27.26 MEET   
 11 Parent, Allyson           19 UNRUT-NJ             4:29.92    4:27.47 MEET   
 12 Twichell, Ashley          16 Chargers-NI          4:29.28    4:27.55 MEET   
 13 Lesneski, Stacie          19 MAG-NE               4:28.28    4:27.67 MEET   
 14 Case, Kimberly            17 SDS-PV               4:28.69    4:29.11 MEET   
 15 Kaufmann, Christine       16 Squids-NE            4:29.40    4:30.25 MEET   
 16 Altieri, Theresa          17 Omni-CT              4:29.37    4:34.44        
C - Final
 17 Tipton, Emily             15 North Baltimore-MD   4:30.13    4:27.19 MEET   
 18 Mankus, Christine         15 GTAC-MD              4:33.61    4:27.98 MEET   
 19 Furman, Holly             16 SCHE-AD              4:33.30    4:30.67 MEET   
 20 Derlath, Erica            15 LIAC-MR              4:33.46    4:31.71 MEET   
 21 Kietlinski, Samantha      14 EEX-NJ               4:33.17    4:31.92 MEET   
 22 Siuda, Kathy              19 Tpit-AM              4:32.86    4:32.64 MEET   
 23 Wagner, Casey             18 Tpit-AM              4:32.55    4:32.81 MEET   
 24 Walsh-Thomas, Jenell      17 GCIT-MA              4:32.64    4:38.39        
 
Event 21  Women 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Sect 1 Meet: 1 4:17.43   7/23/2005 Leah Gingrich, WSY Swimming                
 Sect 2 Meet: 2 4:12.76   3/27/2004 Kate M Ziegler, FISH                       
Sum National: N 4:17.43   7/23/2005 Leah Gingrich, WSY Swimming                
                4:20.89  NATS
                4:25.59  OPEN
                4:34.09  MEET
 Meet Qualifying:  4:34.09
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Frost, Kristen            17 SoNoCo-CT            4:20.33    4:22.27 OPEN   
  2 Gingrich, Leah            15 Wsy Swimming-MA      4:19.03    4:22.65 OPEN   
  3 Sprague, Whitney          18 BAD-MR               4:17.89    4:22.87 OPEN   
  4 Illescas, Jennifer        17 Agua Swim Team-MR    4:16.58    4:23.81 OPEN   
  5 Hutchinson, Claire        18 North Baltimore-MD   4:21.72    4:23.82 OPEN   
  6 Iacouzze, Brittany        16 EEX-NJ               4:24.84    4:24.89 OPEN   
  7 Bland, Katy               19 Rsa-NC               4:24.11    4:27.61 MEET   
  8 Leddy, Meghan             14 EEX-NJ               4:23.59    4:27.65 MEET   
-------------------------------------------------------------------------
  9 Fasano, Jackie            17 LIAC-MR              4:23.77    4:28.14 MEET   
 10 Lesneski, Stacie          19 MAG-NE               4:28.98    4:28.28 MEET   
 11 Case, Kimberly            17 SDS-PV               4:26.84    4:28.69 MEET   
 12 Twichell, Ashley          16 Chargers-NI          4:59.87Y   4:29.28 MEET   
 13 Brown, Kristin            20 Tpit-AM              4:57.37Y   4:29.29 MEET   
 14 Altieri, Theresa          17 Omni-CT              4:31.62    4:29.37 MEET   
 15 Kaufmann, Christine       16 Squids-NE            4:26.68    4:29.40 MEET   
 16 Parent, Allyson           19 UNRUT-NJ             4:31.36    4:29.92 MEET   
-------------------------------------------------------------------------
 17 Tipton, Emily             15 North Baltimore-MD   4:29.42    4:30.13 MEET   
 18 Wagner, Casey             18 Tpit-AM              4:24.15    4:32.55 MEET   
 19 Walsh-Thomas, Jenell      17 GCIT-MA              5:03.01Y   4:32.64 MEET   
 20 Siuda, Kathy              19 Tpit-AM              4:29.76    4:32.86 MEET   
 21 Dunnigan, Amanda          17 North Baltimore-MD   4:27.15    4:32.87 MEET   
 22 Kietlinski, Samantha      14 EEX-NJ               4:33.37    4:33.17 MEET   
 23 Furman, Holly             16 SCHE-AD              4:33.57    4:33.30 MEET   
 24 Derlath, Erica            15 LIAC-MR              4:30.82    4:33.46 MEET   
-------------------------------------------------------------------------
 25 Mankus, Christine         15 GTAC-MD              4:30.42    4:33.61 MEET   
 26 Jurzynski, Kristen        19 Hnhs-CT              5:05.57Y   4:33.76 MEET   
-------------------------------------------------------------------------
 27 Tomasky, Alex             15 GTAC-MD              4:33.72    4:33.86 MEET   
 28 Dimond, Tracy             17 EMAC-MA              5:04.39Y   4:33.87 MEET   
 29 Villarreal, Cammie        20 SoNoCo-CT            4:28.43    4:34.00 MEET   
 30 Helmers, Kristina         17 SAC-NJ               5:08.36Y   4:34.32        
 31 Lee, Aurora               17 WRAT-CT              4:55.39Y   4:34.33        
 32 Stephenson, Frances       21 TTSC-NI              5:06.41Y   4:34.48        
 33 LaRussa, Cassy            18 EMAC-MA              4:26.74    4:34.50        
 34 Fuqua, Marlys             17 FAST-NI              5:03.34Y   4:34.66        
 35 Golden, Brooke            15 GTAC-MD              5:06.26Y   4:34.82        
 36 Gibbs, Jordan             14 ASC-MD               4:31.14    4:35.29        
 37 Maccherola, Sam           18 GTAC-MD              4:31.26    4:35.32        
 38 Toczylowski, Natalie      17 Ccsc-NE              5:06.68Y   4:35.44        
 39 Hoppe, Tina               14 Atac-MA              5:08.40Y   4:35.56        
 40 Mortensen, Danielle       18 CUBU-PV              4:32.49    4:35.60        
 41 Dwyer, Shannon            17 Express Swimming-MR  5:03.67Y   4:35.62        
 41 Johnson, Michelle         14 Nrg Swimming-MA      5:06.75Y   4:35.62        
 43 Kearns, Jill              15 sac-NE               5:02.47Y   4:35.93        
 44 Clemens, Alison           16 Agua Swim Team-MR    5:04.25Y   4:35.95        
 45 Francik, Courtney         17 North Baltimore-MD   4:33.15    4:36.09        
 46 Zagroba, Catherine        14 NJW-NJ               4:32.45    4:36.27        
 47 O'Malley, Kayla           14 UN-CU-PV             4:33.38    4:36.64        
 48 Kane, Kandra              17 TVSC-MR              5:01.33Y   4:36.90        
 49 Waite, Tage               17 Odac-VA              5:06.45Y   4:36.99        
 50 Daly, Jenna               15 LIAC-MR              4:28.97    4:37.04        
 51 Cutrell, Katie            16 Tpit-AM              5:03.53Y   4:37.62        
 52 Reinhard, Alyssa          15 SoNoCo-CT            5:07.02Y   4:37.75        
 53 Fenn, Meaghan             14 BAD-MR               5:08.31Y   4:37.79        
 54 Strittmatter, Laura       18 WRAT-CT              5:07.40Y   4:37.96        
 55 Block, Caitlin            17 Darien Piranhas-CT   5:07.98Y   4:38.35        
 56 Soni, Rebecca             18 SAC-NJ               5:00.43Y   4:38.95        
 56 Alles, Courtney           17 QDD-VA               5:08.67Y   4:38.95        
 58 Kucherich, Julia          13 North Baltimore-MD   5:06.70Y   4:38.96        
 59 Mathieu, Alicia           13 SoNoCo-CT            4:31.04    4:39.39        
 60 Dyer, Jacy                16 FSC-MA               4:33.81    4:39.46        
 60 Flaherty, Jenn            18 CMA-ME               4:33.01    4:39.46        
 62 Magee, Katie              16 Gaac-MA              5:00.89Y   4:39.72        
 63 Heck, Jill                19 Umly-MA              4:32.20    4:40.16        
 64 Budner, Meredith          16 AquaHoyas-PV         5:07.81Y   4:40.27        
 65 Meirs, Kati               16 EEX-NJ               5:03.76Y   4:40.45        
 66 Brown, Maggie             13 North Baltimore-MD   5:05.15Y   4:40.69        
 67 Capparell, Meghan         18 SAC-NJ               5:01.69Y   4:40.73        
 68 Weniger, Hailey           17 FAST-NI              5:03.65Y   4:40.99        
 69 Gottschalk, Lindsey       18 North Baltimore-MD   5:04.93Y   4:41.27        
 70 Brown, Allie              14 North Baltimore-MD   5:05.38Y   4:41.32        
 71 Ducharme, Michelle        19 SoNoCo-CT            4:58.22Y   4:41.60        
 72 McGraw, Erin              15 SDSC-NI              5:06.94Y   4:44.88        
 73 Rodriguez-Lapman, Melani  16 SoNoCo-CT            5:07.38Y   4:45.41        
 74 Williams, Christy         19 DST-MA               4:22.48    4:45.85        
 75 Radcliffe, Brittany       15 Rac-MD               5:08.47Y   4:45.88        
 76 Thomas, Annika            17 MLAC-AM              5:08.49Y   4:45.93        
 77 Gannon, Amanda            19 Tpit-AM              5:01.82Y   4:47.50        
 78 Bullock, Morgan           19 Sharks-CT            5:06.57Y   4:51.73        
 79 Nunn, Jen                 17 Gaac-MA              5:04.99Y   4:52.64        
 -- O'Connor, Bridget         19 BAD-MR               4:31.92         DQ        
 -- Gonzalez, Jackie          16 North Baltimore-MD   4:29.93         DQ        
 -- Peak, Candice             16 MAG-NE               5:06.71Y        DQ        
 -- Falcone, Marina           18 AquaHoyas-PV         4:33.60        SCR        
 -- Staub, Andrea             13 North Baltimore-MD   5:06.65Y       SCR        
 -- Sylvester, Lauren         16 Gaac-MA              4:25.79        SCR        
 -- Coenen, Sara              16 Gaac-MA              4:33.21        SCR        
 -- Helmers, Missy            19 SAC-NJ               5:02.05Y       SCR        
 -- Miteff, Amy               21 Tpit-AM              5:05.48Y       SCR        
 -- Bouton, Kimberly          17 NJW-NJ               5:08.51Y       SCR        
 -- Ahern, Taryn              19 Express Swimming-MR  5:02.38Y       SCR        
 -- Gelb, Sam                 14 Rac-MD               4:32.73        SCR        
 -- Morris, Kailey            17 Big Cat-MA           4:20.95        SCR        
 
Event 22  Men 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Sect 1 Meet: 1 3:57.96   3/13/2004 John Cole, Squids                          
 Sect 2 Meet: 2 3:59.30   7/27/2002 Jamie Grimes  RMSC                         
Sum National: N 4:00.10   7/23/2005 Bryan Collins, GTAC -MD                    
                4:02.99  NATS
                4:05.89  OPEN
                4:18.59  MEET
 Meet Qualifying:  4:18.59
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Collins, Bryan            17 GTAC-MD              4:05.99    4:00.10NNATS   
  2 Savulich, Bobby           17 SAC-NJ               4:08.41    4:02.57 NATS   
  3 Wollner, Samuel           20 Agua Swim Team-MR    4:03.58    4:02.80 NATS   
  4 Ankosko, Darren           17 SAC-NJ               4:10.09    4:09.24 MEET   
  5 Ettore, Max               17 Jersey Wahoos-MA     4:09.42    4:09.74 MEET   
  6 Calderon, Dito            17 MSSC-PV              4:09.76    4:09.95 MEET   
  7 Hirniak, Stefan           20 SAC-NJ               4:09.10    4:10.00 MEET   
  8 Bartl, Stefan             18 MAG-NE               4:10.09    4:10.55 MEET   
B - Final
  9 Robertson-Phillips, Zach  16 GTAC-MD              4:10.74    4:08.59 MEET   
 10 Karrer, Ryan              20 LAC-MA               4:11.77    4:09.04 MEET   
 11 Honore, Brian             17 EEX-NJ               4:10.67    4:10.01 MEET   
 12 Eckel, Dan                18 MLAC-AM              4:10.54    4:10.30 MEET   
 13 O'Neill, Tom              15 LIAC-MR              4:11.46    4:11.84 MEET   
 14 Smith, Alex               15 MSSC-PV              4:12.05    4:13.04 MEET   
 15 Rowe, Ian                 15 North Baltimore-MD   4:11.71    4:13.30 MEET   
 16 Roan, Alex                17 Ccsc-NE              4:12.49    4:16.78 MEET   
C - Final
 17 Olson, Andrew             17 HD-AM                4:12.54    4:09.99 MEET   
 18 Manor, Rob                18 SCHE-AD              4:12.84    4:11.63 MEET   
 19 Chandler, Reece           16 Gaac-MA              4:13.81    4:12.95 MEET   
 20 Considine, Aidan          15 Rac-MD               4:14.15    4:13.65 MEET   
 21 Cox, Matt                 16 Gaac-MA              4:13.55    4:13.66 MEET   
 22 Chen, Alex                17 MSSC-PV              4:13.26    4:14.29 MEET   
 23 Gordon, David             16 EMAC-MA              4:13.22    4:14.56 MEET   
 24 McNamara, Travis          15 Mariners-CT          4:14.26    4:16.84 MEET   
 
Event 22  Men 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Sect 1 Meet: 1 3:57.96   3/13/2004 John Cole, Squids                          
 Sect 2 Meet: 2 3:59.30   7/27/2002 Jamie Grimes  RMSC                         
Sum National: N 4:00.10   7/23/2005 Bryan Collins, GTAC -MD                    
                4:02.99  NATS
                4:05.89  OPEN
                4:18.59  MEET
 Meet Qualifying:  4:18.59
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Work, Tobias              19 Ccsc-NE              3:59.33    4:01.15 NATS   
  2 Wollner, Samuel           20 Agua Swim Team-MR    4:02.39    4:03.58 OPEN   
  3 Collins, Bryan            17 GTAC-MD              4:05.42    4:05.99 MEET   
  4 Savulich, Bobby           17 SAC-NJ               4:00.83    4:08.41 MEET   
  5 Hirniak, Stefan           20 SAC-NJ               3:57.59    4:09.10 MEET   
  6 Ettore, Max               17 Jersey Wahoos-MA     4:14.61    4:09.42 MEET   
  7 Calderon, Dito            17 MSSC-PV              4:14.94    4:09.76 MEET   
  8 Ankosko, Darren           17 SAC-NJ               4:06.15    4:10.09 MEET   
-------------------------------------------------------------------------
  9 Bartl, Stefan             18 MAG-NE               4:13.39    4:10.09 MEET   
 10 Eckel, Dan                18 MLAC-AM              4:10.88    4:10.54 MEET   
 11 Honore, Brian             17 EEX-NJ               4:14.26    4:10.67 MEET   
 12 Robertson-Phillips, Zach  16 GTAC-MD              4:11.04    4:10.74 MEET   
 13 O'Neill, Tom              15 LIAC-MR              4:15.52    4:11.46 MEET   
 14 Rowe, Ian                 15 North Baltimore-MD   4:13.43    4:11.71 MEET   
 15 Karrer, Ryan              20 LAC-MA               4:13.86    4:11.77 MEET   
 16 Smith, Alex               15 MSSC-PV              4:16.39    4:12.05 MEET   
-------------------------------------------------------------------------
 17 Roan, Alex                17 Ccsc-NE              4:11.33    4:12.49 MEET   
 18 Olson, Andrew             17 HD-AM                4:15.67    4:12.54 MEET   
 19 Czaplicki, Zac            19 Mariners-CT          4:15.99    4:12.58 MEET   
 20 Manor, Rob                18 SCHE-AD              4:13.85    4:12.84 MEET   
 21 Gordon, David             16 EMAC-MA              4:36.45Y   4:13.22 MEET   
 22 Chen, Alex                17 MSSC-PV              4:17.39    4:13.26 MEET   
 23 Cox, Matt                 16 Gaac-MA              4:38.63Y   4:13.55 MEET   
 24 Chandler, Reece           16 Gaac-MA              4:12.74    4:13.81 MEET   
-------------------------------------------------------------------------
 25 Considine, Aidan          15 Rac-MD               4:17.56    4:14.15 MEET   
 26 McNamara, Travis          15 Mariners-CT          4:41.23Y   4:14.26 MEET   
-------------------------------------------------------------------------
 27 Guernsey III, David       18 Cat-CT               4:18.59    4:14.42 MEET   
 28 Jones, Brett              19 SoNoCo-CT            4:37.63Y   4:14.46 MEET   
 29 Kornacki, Richard         20 Big Cat-MA           4:16.11    4:14.57 MEET   
 30 Meyer, Alex               17 ITAC-NI              4:14.30    4:14.97 MEET   
 31 Coombs, Justin            17 NBS-MR               4:18.21    4:15.53 MEET   
 32 Rasin, Arkady             18 Squids-NE            4:16.92    4:15.63 MEET   
 33 Kalish, Alexander         16 SCHE-AD              4:15.85    4:15.69 MEET   
 34 Park, Peter               15 Peddie-NJ            4:11.75    4:15.81 MEET   
 35 Fog, Henning              19 Jersey Wahoos-MA     4:10.33    4:15.88 MEET   
 36 Borland, Kegan            17 Gpac-AM              4:15.34    4:15.89 MEET   
 36 McKeever, Tim             17 Npac-MA              4:41.46Y   4:15.89 MEET   
 38 Lutterbein, Griffin       18 Nova-VA              4:12.95    4:15.93 MEET   
 39 Coombs, Ryan              17 NBS-MR               4:18.59    4:15.96 MEET   
 40 Kraft, David              18 PM-PV                4:08.35    4:15.97 MEET   
 41 Grimmett-Norris, Robert   16 CUBU-PV              4:15.24    4:16.08 MEET   
 42 Fee, James                17 Squids-NE            4:45.85Y   4:16.45 MEET   
 43 Stevens-Palmer, Garrett   17 CUBU-PV              4:17.41    4:16.76 MEET   
 44 Clark, Andrew             17 North Baltimore-MD   4:39.99Y   4:17.24 MEET   
 45 Driscoll, Frisk           18 WRAT-CT              4:13.46    4:17.50 MEET   
 46 Hetzner, Andrew           19 Hargrave-VA          4:14.98    4:17.60 MEET   
 47 DeBiase, Joe              17 Jcc Sailfish-AM      4:11.61    4:17.71 MEET   
 48 Martinette, Sam           16 Nova-VA              4:15.80    4:18.02 MEET   
 49 Lane, Sean                15 LIAC-MR              4:18.36    4:18.17 MEET   
 50 Miller, Jeffery           17 Nova-VA              4:11.69    4:18.28 MEET   
 51 Quirk, Colin              17 MLAC-AM              4:18.27    4:18.46 MEET   
 52 Hartmann, Spencer         17 SoNoCo-CT            4:16.12    4:18.96        
 53 Miller, Jamie             21 STAR-NI              4:15.00    4:19.32        
 54 Kearney, Jonathan         19 Umly-MA              4:44.08Y   4:20.11        
 55 Norton, Scottie           17 Odac-VA              4:13.26    4:20.13        
 56 Offutt, Bryan             13 GTAC-MD              4:17.84    4:20.25        
 57 Jackson, Steve            19 Tpit-AM              4:12.32    4:20.55        
 58 Wills, Connor             16 North Baltimore-MD   4:47.04Y   4:20.88        
 59 Sabala, Michael           25 Agua Swim Team-MR    4:12.60    4:21.53        
 60 McCutcheon, Nate          20 Tpit-AM              4:38.97Y   4:22.33        
 61 Stathopoulos, Cary        17 Agua Swim Team-MR    4:45.75Y   4:23.59        
 62 Gloeckler, Larry          16 Dolfins-AD           4:46.10Y   4:23.72        
 63 Gusick, Tim               18 SAC-NJ               4:46.94Y   4:23.75        
 64 Spath, Kevin              16 North Baltimore-MD   4:17.95    4:24.09        
 65 Kaemmerlen, Peter         21 FAST-NI              4:17.41    4:24.11        
 66 Booth, Spencer            16 Starfish-AD          4:39.73Y   4:24.29        
 67 Zierenberg, Jack          17 Jcc Sailfish-AM      4:42.20Y   4:25.04        
 68 Soisson, Drew             17 Wsy Swimming-MA      4:44.37Y   4:25.72        
 69 Raymond, Joe              21 Rac-MD               4:47.27Y   4:25.88        
 70 Diggs, Keith              17 SDS-PV               4:12.72    4:27.73        
 71 Benigno, John             17 SVY-NJ               4:46.78Y   4:27.74        
 72 Kingman, Drew             19 NCY-CT               4:46.44Y   4:28.11        
 73 Glenn, Robert             19 Jersey Wahoos-MA     4:46.20Y   4:28.45        
 74 Gebhardt, Zac             18 Gpac-AM              4:45.87Y   4:28.58        
 75 Wiese, Mike               21 TTSC-NI              4:46.90Y   4:29.37        
 75 Wehrman, Matt             16 EMAC-MA              4:45.84Y   4:29.37        
 77 D'Ambrosia, Chris         18 Agua Swim Team-MR    4:17.71    4:29.71        
 78 Hullings, Brandon         15 EEX-NJ               4:46.88Y   4:29.79        
 79 Wakefield, Kevin          17 Express Swimming-MR  4:17.76    4:29.91        
 80 Lannan, Ross              21 Tpit-AM              4:41.59Y   4:30.80        
 81 Lovett, Tom               18 North Baltimore-MD   4:45.60Y   4:46.02        
 -- Mellors, Pat              19 Jcc Sailfish-AM      4:00.38         DQ        
 -- Wood, Jeff                18 FAST-NI              4:07.95         DQ        
 -- Sullivan, Michael         15 MAG-NE               4:42.94Y        DQ        
 -- Hopkins, Mike             18 DST-MA               4:42.98Y        DQ        
 -- Rathgeber, Geoff          19 SoNoCo-CT            4:14.93        SCR        
 -- Orellana, Miguel          17 RMSC-PV              4:13.87        SCR        
 -- Koucheravy, Tom           20 SDS-PV               4:06.09        SCR        
 -- Mengering, Daniel         18 RMSC-PV              4:08.08        SCR        
 -- Roseberry, Evan           17 Race-MA              4:17.14        SCR        
 -- McDonald, Adam            16 CUBU-PV              4:45.92Y       SCR        
 -- Meyer, Adam               17 RMSC-PV              4:39.55Y       SCR        
 -- Rozick, Dan               16 Big Cat-MA           4:17.17        SCR        
 -- Ryan, Ben                 17 Big Cat-MA           4:36.27Y       SCR        
 
Event 23  Women 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
 Sect 1 Meet: 1 3:57.98    8/4/2002 Long Island Aquatic Club, LIAC-MR          
                         M Tolan, M Ryan, C Voels, S Daly                  
 Sect 2 Meet: 2 3:56.64   7/28/2002 CUBU                                       
                         Tanaka, Ullrich, Ertter, Burke                    
Sum National: N 3:58.39                                                        
                3:58.39  NATS
                4:01.49  OPEN
                4:12.69  MEET
 Meet Qualifying:  4:12.69
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 North Baltimore Aquatic Club-MD  'A'              4:00.07    3:59.12 OPEN   
     1) King, Michele 17                2) Peloquin, Kelly 17             
     3) Staub, Andrea 13                4) Delp, Kristina 16              
  2 Team Pittsburgh-AM  'A'                           4:04.58    4:00.45 OPEN   
     1) Brown, Kristin 20               2) Siuda, Kathy 19                
     3) Redcay, Kelly 20                4) Wagner, Casey 18               
  3 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'            4:01.08    4:01.20 OPEN   
     1) Clemens, Alison 16              2) Healey, Vivian 17              
     3) Willeboordse, Fall 39           4) Illescas, Jennifer 17          
  4 Eastern Express-NJ  'A'                           4:00.65    4:02.19 MEET   
     1) Kietlinski, Samantha 14         2) Iacouzze, Brittany 16          
     3) Leddy, Meghan 14                4) Rossi, Nina 17                 
  5 Curl-Burke Swim Club-PV  'A'                      3:59.25    4:02.35 MEET   
     1) Cunningham, Kristin 17          2) Balint, Andrea 16              
     3) Payne, Lindsay 22               4) Newell, Megan 17               
  6 Bay and Ocean State Squids-NE  'A'                4:01.61    4:03.57 MEET   
     1) Spinazzola, Chiara 14           2) Kaufmann, Christine 16         
     3) Huber, Caroline 15              4) Woodward, Lindsay 19           
  7 Town Of Tonawanda Titans-NI  'A'                  4:02.73    4:03.70 MEET   
     1) Palma, Sam 16                   2) Stephenson, Frances 21         
     3) Dockstader, Alexandra 16        4) Lewis, Natalie 15              
  8 Long Island Aquatic Club-MR  'A'                  4:01.23    4:03.84 MEET   
     1) Masterson, Keri 17              2) Brodt, Christina 16            
     3) Kempton, Kristalynn 18          4) Fasano, Jackie 17              
  9 Scarlet Aquatic Club-NJ  'A'                      4:02.47    4:03.86 MEET   
     1) Helmers, Kristina 17            2) Feltrin, Veronica 15           
     3) Capparell, Meghan 18            4) Steenvoorden, Ashley 14        
 10 Fairport Area Swim Team-NI  'A'                   4:05.24    4:04.24 MEET   
     1) Groselle, Elizabeth 21          2) Henahan, Lindsay 23            
     3) Fuqua, Marlys 17                4) Weniger, Hailey 17             
 11 SoNoCo Swim Club-CT  'A'                          4:03.25    4:04.34 MEET   
     1) Frost, Kristen 17               2) Brookman, Jess 21              
     3) Johnston, Ashley 20             4) Skroski, Kristen 19            
 12 Cat-CT  'A'                                       4:05.25    4:04.43 MEET   
     1) Crowley, Erin 17                2) Wargo, Kate 16                 
     3) Kesses, Kasey 18                4) Crowley, Jaime 21              
 13 Machine Aquatics-PV  'A'                          4:09.51    4:06.09 MEET   
     1) Van Erden, Jayme 20             2) Stiles, Madeline 15            
     3) Kromer, Thea 15                 4) Parkhurst, Michelle 17         
 14 Badger Swim Club-MR  'A'                          4:06.36    4:06.11 MEET   
     1) Sprague, Whitney 18             2) O'Connor, Bridget 19           
     3) Groenewoud, Carmen 17           4) Gruendel, Kerry 15             
 15 Scarlet Aquatic Club-NJ  'B'                      4:08.57    4:07.12 MEET   
     1) Morrison, Katie 17              2) Sharkey, Renae 15              
     3) Helmers, Missy 19               4) Steenvoorden, Kristen 14       
 16 Bethel Park Recreation-AM  'A'                    4:08.16    4:07.94 MEET   
     1) Bower, Chelsey 17               2) Sweeney, Kaitlyn 15            
     3) Keibler, Natalie 14             4) Dunleavy, Sarah 15             
 17 Jewish Community Center Sailfi-AM  'A'            4:07.56    4:08.02 MEET   
     1) Connor, Lindsey 19              2) Orstein, Kaitlyn 19            
     3) Sheetz, Caitlin 17              4) Battle, Kelly 19               
 18 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'B'            4:09.24    4:08.16 MEET   
     1) Staskiewicz, Sophie 16          2) Clemens, Clare 19              
     3) Wollner, Margaret 17            4) D'Ambrosia, Janie 16           
 19 Shawmut Aquatic Club-NE  'A'                      4:07.98    4:08.89 MEET   
     1) Kearns, Jill 15                 2) Colling, Caitlin 19            
     3) Walterman, Elena 15             4) Colling, Meaghan 19            
 20 Qdd Swim Team-VA  'A'                             4:10.20    4:09.08 MEET   
     1) Cavalier, Meredith 14           2) Kalnins, Dana 14               
     3) Alles, Courtney 17              4) Ameen, Sarah 17                
 21 Hopkins Mariner Swim Team-CT  'A'                 3:42.58Y   4:09.19 MEET   
     1) Sherman, Lindsay 17             2) Crane, Eryn 17                 
     3) Cohan, Elizabeth 15             4) Pacelli, Summer 16             
 22 Eastern Express-NJ  'B'                           4:07.99    4:09.82 MEET   
     1) Meirs, Kati 16                  2) Seto, Stephanie 17             
     3) Casazza, Elizabeth 16           4) Morrison, Kathleen 15          
 23 Williamsburg Aquatic Club-VA  'A'                 3:36.36Y   4:10.01 MEET   
     1) Holloway, Meaghan 14            2) Murphy, Kate 17                
     3) Murphy, Sarah 15                4) Shanks, Lisa 15                
 24 Argo Aquatics-MA  'A'                             3:41.22Y   4:10.02 MEET   
     1) Maloney, Tamar 17               2) Plucinsky, Michelle 18         
     3) Page, Shiloh 16                 4) Jackson, Olivia 17             
 25 Long Island Express-MR  'A'                       4:10.95    4:10.89 MEET   
     1) Dwyer, Shannon 17               2) Sullivan, Ellen 17             
     3) Dwyer, Caitlin 17               4) Ryan, Sarah 15                 
 26 Cape Cod Swim Club-NE  'A'                        3:42.78Y   4:11.28 MEET   
     1) Young, Meghan 16                2) Toczylowski, Natalie 17        
     3) Wessel, Alexandra 15            4) Downing, Chelsea 14            
 27 Emmaus Aquatic Club-MA  'A'                       4:08.10    4:11.46 MEET   
     1) LaRussa, Cassy 18               2) Leahey, Kelly 17               
     3) Dimond, Tracy 17                4) Fischer, Erin 16               
 28 Atlantis Aquatic Club-MA  'A'                     4:12.12    4:11.64 MEET   
     1) Brezinsky, Julie 16             2) Caldarella, Kristen 14         
     3) Guro, Jessica 13                4) Scott, Danielle 16             
 29 Town Of Tonawanda Titans-NI  'B'                  3:36.00Y   4:12.31 MEET   
     1) Raimondi, Jennifer 21           2) English, Jackie 21             
     3) Powalski, Laura 17              4) Sciarrino, Sarah 17            
 30 Long Island Aquatic Club-MR  'B'                  4:10.56    4:12.35 MEET   
     1) Kelly, Emily 13                 2) Festa, Natalia 16              
     3) Derlath, Erica 15               4) Daly, Jenna 15                 
 31 Mt. Lebanon Aqua Club-AM  'A'                     4:11.87    4:12.44 MEET   
     1) Hnat, Keli 18                   2) Walker, Margaret 13            
     3) Dinardo, Sara 19                4) Maxwell, Allison 17            
 32 Piranha Swim Club @ Darien Y-CT  'A'              4:11.03    4:12.49 MEET   
     1) Block, Caitlin 17               2) Morrison, Erin 18              
     3) Lewis, Jennie 18                4) Gray, Katelynn 17              
 33 Old Dominion Aquatic Club-VA  'A'                 4:06.45    4:12.99        
     1) Locher, Chrystina 16            2) Waldorf, Heather 18            
     3) Waite, Tage 17                  4) Wharton, Amy 17                
 34 Sea Devil Swimming-PV  'A'                        4:07.05    4:13.10        
     1) McKenzie, Heather 17            2) Danner, Ashley 14              
     3) Herrmann, Laura 17              4) McDonnell, Katherine 17        
 35 Schenectady Swim Club-AD  'A'                     4:07.80    4:14.16        
     1) Furman, Holly 16                2) Catroppa, Aimee 17             
     3) Vitullo, Amanda 15              4) Brooks, Karly 18               
 36 Star Swimming-NI  'A'                             3:42.68Y   4:14.47        
     1) Carson, Sheila 17               2) Steger, Mackenzie 19           
     3) Olsen, Ashley 16                4) Deren, Jordan 16               
 37 Bay and Ocean State Squids-NE  'B'                3:43.38Y   4:14.80        
     1) Ramsey, Ellen 16                2) Seltzer, Danielle 18           
     3) Sutliff, Emily 16               4) Simmons, Kaia 13               
 38 Fairland Aquatics S.T.-PV  'A'                    3:44.83Y   4:20.51        
     1) Kundrat, Katie 16               2) Barry, Cortney 15              
     3) Guild, Michaela 14              4) Stevens, Allie 18              
 -- Westport Weston Family Y-CT  'A'                  3:38.02Y        DQ        
     1) Strittmatter, Laura 18          2) Lee, Aurora 17                 
     3) Bedson, Laura 16                4) Smith, Anna 16                 
 -- Monocacy Aquatic Club-MD  'A'                     3:40.69Y        DQ        
 -- Delaware Swim Team-MA  'A'                        4:10.34        SCR        
 -- Germantown Academy Aquatic Clu-MA  'A'            4:03.61        SCR        
 -- Retriever Aquatic Club-MD  'A'                    4:09.33        SCR        
 -- Nova of VA Aquatics-VA  'A'                       4:05.15        SCR        
     1) Lewis, Jessica 19               2) Smith, Rachel 17               
     3) Little, Caroline 15             4) Anderson, Caitlin 17           
 -- Jersey Wahoos Swim Club-MA  'A'                   3:40.75Y       SCR        
 
Event 24  Men 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
 Sect 1 Meet: 1 3:31.74   7/27/2003 Jersey Wahoos Swim Club, JW-MA             
                         C Cantwell, R Binz, A Patrizzi, M Campbell        
 Sect 2 Meet: 2 3:32.16   7/28/2002 CUBU                                       
                         Liscinsky, Szabo, Ammons, Suguiyama               
Sum National: N 3:33.08   7/23/2005 SoNoCo Swim Club, SoNoCo                   
                         C Ferreira, B Jones, G RATHGEBER, G Neville       
                3:33.59  NATS
                3:37.69  OPEN
                3:46.09  MEET
 Meet Qualifying:  3:46.09
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 SoNoCo Swim Club-CT  'A'                          3:35.42    3:33.08NNATS   
     1) Ferreira, Chris 19              2) Jones, Brett 19                
     3) Rathgeber, Geoff 19             4) Neville, Greg 19               
  2 Scarlet Aquatic Club-NJ  'A'                      3:38.34    3:35.21 OPEN   
     1) Savulich, Bobby 17              2) Hirniak, Stefan 20             
     3) Ankosko, Darren 17              4) Sharkey, Brian 21              
  3 Nova of VA Aquatics-VA  'A'                       3:40.20    3:36.86 OPEN   
     1) Brown, Gaites 15                2) Imboden, Greg 21               
     3) Beaulieu, Elliott 20            4) Berg, Ryan 21                  
  4 Team Pittsburgh-AM  'A'                           3:35.22    3:36.92 OPEN   
     1) Bird, Tommy 21                  2) McCutcheon, Nate 20            
     3) Jackson, Steve 19               4) Miller, Jason 21               
  5 Fairport Area Swim Team-NI  'A'                   3:34.54    3:37.99 MEET   
     1) Wood, Jeff 18                   2) Kaemmerlen, Peter 21           
     3) Danner, Gregory 24              4) Henahan, Ricky 15              
  6 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'            3:39.47    3:38.06 MEET   
     1) Liang, Truman 16                2) D'Ambrosia, Chris 18           
     3) Sabala, Michael 25              4) Wollner, Samuel 20             
  7 Jewish Community Center Sailfi-AM  'A'            3:37.26    3:38.32 MEET   
     1) DeBiase, Joe 17                 2) Toomey, Ray 17                 
     3) Seiferth, Mike 16               4) Scheid, Tyler 18               
  8 Old Dominion Aquatic Club-VA  'A'                 3:40.33    3:38.80 MEET   
     1) Parrish, Geoff 17               2) Gangwer, Chad 16               
     3) Law, Jordy 16                   4) Balderston, Matthew 19         
  9 Badger Swim Club-MR  'A'                          3:40.20    3:39.15 MEET   
     1) Emanuel, Ryan 17                2) Pelton, Greg 14                
     3) Mironov, Anthony 17             4) Davies, Phillip 16             
 10 Newburgh Sharks-MR  'A'                           3:11.33Y   3:39.38 MEET   
     1) Coombs, Ryan 17                 2) Coombs, Justin 17              
     3) Gartman, David 16               4) Morgan, Geoffrey 17            
 11 North Baltimore Aquatic Club-MD  'A'              3:34.12    3:40.14 MEET   
     1) Knopp, Cory 18                  2) Pallace, Drew 17               
     3) Zebley, Nico 18                 4) Weinberg, Shaun 16             
 12 SwimQuest-VA  'A'                                 3:41.66    3:41.90 MEET   
     1) Beard, Scott 18                 2) Bailey, Michael 19             
     3) Huss, Jonathan 17               4) Kane, Matthew 19               
 13 Greater Pittsburgh Aquatic Clu-AM  'A'            3:46.02    3:42.70 MEET   
     1) Kustra, Stephen 17              2) Borland, Kegan 17              
     3) Zaydak, Andrew 17               4) Hazlett, Seth 18               
 14 Cat-CT  'A'                                       3:45.06    3:42.90 MEET   
     1) German, Bob 16                  2) Woolston, Chris 17             
     3) Pcholinski, Eric 17             4) Guernsey III, David 18         
 15 Somerset Valley YMCA-NJ  'A'                      3:45.39    3:43.51 MEET   
     1) Benigno, John 17                2) Kuehne, Patrick 16             
     3) Gallagher, Kevin 17             4) Gallagher, Liam 19             
 16 Fairport Area Swim Team-NI  'B'                   3:42.00    3:43.86 MEET   
     1) Kaemmerlen, Jeff 18             2) Monti, Benjamin 17             
     3) Wood, Jim 20                    4) Henahan, Pat 17                
 17 Jewish Community Center Sailfi-AM  'B'            3:39.68    3:44.17 MEET   
     1) Kurtysh, Gene 16                2) Aasen, Gunnar 17               
     3) Ley Jr., Mike 18                4) Murphy, Brett 19               
 18 Jersey Wahoos Swim Club-MA  'A'                   3:43.67    3:44.88 MEET   
     1) David, Ryan 17                  2) Fog, Henning 19                
     3) Ettore, Max 17                  4) Jakob, Jeff 19                 
 19 Williamsburg Aquatic Club-VA  'A'                 3:15.94Y   3:45.75 MEET   
     1) Vorpagel, Jon 18                2) Kammer, Kyle 18                
     3) Field, Parker 16                4) Carlson, David 17              
 20 Mt. Lebanon Aqua Club-AM  'A'                     3:45.08    3:46.12        
     1) Rabinek, Trey 18                2) Eckel, Dan 18                  
     3) Robinson, Dan 17                4) Quirk, Daniel 18               
 21 Maryland Suburban Swim CB-PV  'A'                 3:17.73Y   3:46.43        
     1) Chen, Alex 17                   2) Calderon, Dito 17              
     3) Smith, Alex 15                  4) Gannett, Paul 16               
 22 Eastern Express-NJ  'A'                           3:45.51    3:46.99        
     1) Rosenbluth, Josh 17             2) Hullings, Brandon 15           
     3) Hand, Peter 18                  4) Honore, Brian 17               
 23 SoNoCo Swim Club-CT  'B'                          3:43.87    3:47.40        
     1) Alexandre, Jules 18             2) Ferraro, Mike 21               
     3) Garaffa Jr., Dan 20             4) Hartmann, Spencer 17           
 24 Long Island Aquatic Club-MR  'A'                  3:46.09    3:47.77        
     1) O'Neill, Tom 15                 2) Smith, Bobby 16                
     3) Yate, Jasper 16                 4) Eltahawy, Noor 16              
 25 Machine Aquatics-PV  'A'                          3:17.44Y   3:48.86        
     1) Frantz, Scott 17                2) Shane, Andrew 18               
     3) Mims, Hunter 17                 4) Holmes, Zach 17                
 26 Bay and Ocean State Squids-NE  'A'                3:11.41Y   3:49.22        
     1) Fee, James 17                   2) Bonte, Benjamin 18             
     3) Buhler, Peter 15                4) Rasin, Arkady 18               
 27 Emmaus Aquatic Club-MA  'A'                       3:45.55    3:49.94        
     1) Rae-Grant, George 17            2) Boyle, Ryan 17                 
     3) Gordon, David 16                4) Wehrman, Matt 16               
 28 Chesapeake Bay Aquatic CL-MD  'A'                 3:49.88    3:50.08        
     1) Pinno, Eric 17                  2) Ruefle, Trey 21                
     3) Kitner, John 17                 4) Skrabacz, Eric 19              
 29 Shawmut Aquatic Club-NE  'A'                      3:45.63    3:50.74        
     1) Sementelli, Joseph 19           2) Bhamla, Ayaas 16               
     3) Brooks, Justin 17               4) Yamada, Kevin 16               
 30 Argo Aquatics-MA  'A'                             3:18.88Y   3:55.85        
     1) Mohring, Jason 18               2) Hoolehan, Chris 17             
     3) Watkins, Billy 21               4) Goldner, Jason 18              
 31 Bay and Ocean State Squids-NE  'B'                3:19.16Y   3:57.61        
     1) Hooper, William 15              2) Kimball, Don 19                
     3) Szargowicz, Tim 16              4) Bailey, Robert 15              
 -- Curl-Burke Swim Club-PV  'A'                      3:42.01         DQ        
     1) Blood, AJ 17                    2) Stevens-Palmer, Garrett 17     
     3) Emory, Michael 22               4) Dufek, Chris 20                
 -- Schenectady Swim Club-AD  'A'                     3:39.20         DQ        
     1) Neuber, Matthew 19              2) Manor, Rob 18                  
     3) Kalish, Alexander 16            4) Maki, Bruce 17                 
 -- Sea Devil Swimming-PV  'A'                        3:45.81        SCR        
 -- Retriever Aquatic Club-MD  'A'                    3:17.79Y       SCR        
 -- Hargrave Aquatics-VA  'A'                         3:19.00Y       SCR        
     1) Hetzner, Andrew 19              2) Miller, Michael 19             
     3) Waltz, Jon 17                   4) Wheeler, Mike 18               
 
Event 25  Women 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Sect 1 Meet: 1 8:52.95   7/24/2005 Whitney Sprague, BAD-MR                    
 Sect 2 Meet: 2 8:39.92   3/28/2004 Kate M Ziegler, FISH                       
Sum National: N 8:52.95   7/24/2005 Whitney Sprague, BAD-MR                    
                8:56.29  NATS
                9:04.09  OPEN
                9:29.49  MEET
 Meet Qualifying:  9:29.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sprague, Whitney          18 BAD-MR               8:46.79    8:52.951NATS   
  2 Illescas, Jennifer        17 Agua Swim Team-MR    8:54.86    8:52.97 NATS   
  3 Fasano, Jackie            17 LIAC-MR              8:59.83    9:01.04 OPEN   
  4 Iacouzze, Brittany        16 EEX-NJ               9:05.12    9:06.58 MEET   
  5 Derlath, Erica            15 LIAC-MR              9:11.20    9:13.23 MEET   
  6 Kaufmann, Christine       16 Squids-NE            9:13.41    9:13.38 MEET   
  7 Zagroba, Catherine        14 NJW-NJ               9:26.07    9:13.91 MEET   
  8 Golden, Brooke            15 GTAC-MD              9:26.26    9:15.14 MEET   
  9 Lesneski, Stacie          19 MAG-NE               9:06.68    9:15.16 MEET   
 10 Twichell, Ashley          16 Chargers-NI         10:14.77Y   9:15.17 MEET   
 11 Mathieu, Alicia           13 SoNoCo-CT            9:27.94    9:15.21 MEET   
 12 Hoppe, Tina               14 Atac-MA              9:21.03    9:18.14 MEET   
 13 Tomasky, Alex             15 GTAC-MD             10:25.03Y   9:18.82 MEET   
 14 Sundel, Emily             16 SoNoCo-CT            9:26.14    9:19.21 MEET   
 15 Altieri, Theresa          17 Omni-CT              9:15.39    9:19.69 MEET   
 16 Flaherty, Jenn            18 CMA-ME               9:15.30    9:20.27 MEET   
 17 Case, Kimberly            17 SDS-PV               9:20.87    9:20.77 MEET   
 18 Daly, Jenna               15 LIAC-MR              9:12.45    9:21.43 MEET   
 19 Sostarecz, Taylor         12 Atac-MA              9:24.82    9:22.50 MEET   
 20 Steenvoorden, Kristen     14 SAC-NJ              10:40.72Y   9:22.96 MEET   
 21 Siuda, Kathy              19 Tpit-AM              8:59.52    9:23.61 MEET   
 22 Villarreal, Cammie        20 SoNoCo-CT            9:18.48    9:24.71 MEET   
 23 Jurzynski, Kristen        19 Hnhs-CT              9:24.63    9:24.82 MEET   
 24 Hamilton, Jill            17 CUBU-PV             10:25.09Y   9:25.04 MEET   
 25 Kane, Kandra              17 TVSC-MR              9:22.17    9:25.12 MEET   
 26 Barry, Cortney            15 FAST-PV              9:28.09    9:26.00 MEET   
 27 Fuqua, Marlys             17 FAST-NI              9:28.89    9:26.07 MEET   
 28 Festa, Julia              13 LIAC-MR              9:19.42    9:26.22 MEET   
 29 O'Connor, Bridget         19 BAD-MR               9:15.38    9:26.39 MEET   
 30 Kearns, Jill              15 sac-NE               9:27.48    9:26.65 MEET   
 31 Brown, Maggie             13 North Baltimore-MD  10:22.42Y   9:26.69 MEET   
 32 Walsh-Thomas, Jenell      17 GCIT-MA              9:24.24    9:26.77 MEET   
 33 Strittmatter, Laura       18 WRAT-CT             10:29.29Y   9:27.02 MEET   
 34 Marsh, Nicole             14 BAD-MR               9:16.40    9:27.88 MEET   
 35 Steenvoorden, Ashley      14 SAC-NJ              10:39.00Y   9:28.19 MEET   
 36 Mortensen, Danielle       18 CUBU-PV              9:24.98    9:28.31 MEET   
 37 Dimond, Tracy             17 EMAC-MA              9:28.87    9:28.68 MEET   
 38 Stephenson, Frances       21 TTSC-NI              9:25.06    9:29.23 MEET   
 39 Cutrell, Katie            16 Tpit-AM             10:26.94Y   9:29.33 MEET   
 40 Rodriguez-Lapman, Melani  16 SoNoCo-CT           10:27.79Y   9:29.34 MEET   
 41 Downing, Chelsea          14 Ccsc-NE             10:25.21Y   9:29.36 MEET   
 42 Toczylowski, Natalie      17 Ccsc-NE             10:28.03Y   9:29.94        
 43 Gibbs, Jordan             14 ASC-MD               9:17.89    9:30.69        
 44 Schneehagen, Jill         18 North Baltimore-MD  10:38.14Y   9:31.03        
 45 Meirs, Kati               16 EEX-NJ               9:28.73    9:32.53        
 46 Mullican, Lindsay         13 LAC-MA              10:33.82Y   9:33.44        
 47 Waite, Tage               17 Odac-VA             10:27.94Y   9:33.75        
 48 Wollner, Margaret         17 Agua Swim Team-MR    9:27.59    9:34.40        
 49 Morrison, Katie           17 SAC-NJ              10:41.54Y   9:36.01        
 50 Reinhard, Alyssa          15 SoNoCo-CT           10:38.76Y   9:36.04        
 51 Leonhard, Lovette         17 SAC-NJ              10:42.68Y   9:36.94        
 52 Weniger, Hailey           17 FAST-NI             10:39.81Y   9:37.15        
 53 Dyer, Jacy                16 FSC-MA               9:22.89    9:37.64        
 54 Brown, Allie              14 North Baltimore-MD  10:25.35Y   9:39.39        
 55 Smith, Allison            17 NJW-NJ              10:39.90Y   9:40.25        
 56 Ducharme, Michelle        19 SoNoCo-CT            9:27.19    9:43.19        
 57 Simmons, Kaia             13 Squids-NE           10:39.62Y   9:43.48        
 58 Sutliff, Emily            16 Squids-NE           10:43.15Y   9:43.80        
 59 Heslin, Kathleen          16 NJW-NJ              10:40.10Y   9:44.55        
 60 Christie, Alison          16 SAC-NJ              10:40.37Y   9:45.10        
 61 Sullivan, Ellen           17 Express Swimming-MR 10:32.98Y   9:48.14        
 62 Cruz, Danielle            16 Rac-MD              10:41.91Y   9:49.18        
 63 Smith, Kristin            19 Clippers-MD         10:33.02Y   9:50.98        
 64 Casazza, Elizabeth        16 EEX-NJ              10:40.12Y   9:53.13        
 65 Wargo, Kate               16 Cat-CT              10:40.89Y   9:56.90        
 66 Hubbard, Katrina          19 Rac-MD              10:26.67Y   9:57.73        
 -- Falcone, Marina           18 AquaHoyas-PV        10:26.56Y        DQ        
 -- Soni, Rebecca             18 SAC-NJ              10:08.59Y        DQ        
 -- Dwyer, Shannon            17 Express Swimming-MR  9:26.89         DQ        
 -- Knapik, Ashley            16 North Baltimore-MD   9:11.85        SCR        
 -- Wagner, Casey             18 Tpit-AM              9:07.06        SCR        
 -- Morris, Kailey            17 Big Cat-MA           9:08.07        SCR        
 -- Swinley, Leslie           17 CUBU-PV              8:57.53        SCR        
 -- Leddy, Meghan             14 EEX-NJ               9:02.62        SCR        
 -- Gottschalk, Lindsey       18 North Baltimore-MD  10:24.71Y       SCR        
 -- Gannon, Amanda            19 Tpit-AM              9:25.30        SCR        
 -- Nunn, Jen                 17 Gaac-MA              9:29.31        SCR        
 -- Helmers, Missy            19 SAC-NJ              10:26.04Y       SCR        
 -- Rolish, Allison           17 Jersey Wahoos-MA    10:25.83Y       SCR        
 -- Sylvester, Lauren         16 Gaac-MA             10:17.88Y       SCR        
 -- Frost, Kristen            17 SoNoCo-CT            8:55.19        SCR        
 -- Gemunder, Casey           16 RMSC-PV             10:39.97Y       SCR        
 
Event 26  Men 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Sect 1 Meet: 1 15:40.52   3/14/2004 John Cole, Squids                         
 Sect 2 Meet: 2 15:38.38   7/28/2001 Jamie Grimes  RMSC                        
Sum National: N 15:47.47   7/24/2005 Tobias Work, CCSC                         
                16:06.49  NATS
                16:18.59  OPEN
                17:25.19  MEET
 Meet Qualifying:  17:25.19
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Work, Tobias              19 Ccsc-NE             15:49.94   15:47.47NNATS   
  2 Koucheravy, Tom           20 SDS-PV              15:54.31   15:55.08 NATS   
  3 Wollner, Samuel           20 Agua Swim Team-MR   15:57.85   16:05.07 NATS   
  4 Lutterbein, Griffin       18 Nova-VA             16:18.93   16:05.29 NATS   
  5 Bartl, Stefan             18 MAG-NE              16:47.73   16:16.98 OPEN   
  6 Karrer, Ryan              20 LAC-MA              16:23.94   16:19.50 MEET   
  7 Rozick, Dan               16 Big Cat-MA          16:46.62   16:22.76 MEET   
  8 Calderon, Dito            17 MSSC-PV             16:39.69   16:25.13 MEET   
  9 Clark, Andrew             17 North Baltimore-MD  16:51.34   16:26.51 MEET   
 10 Robertson-Phillips, Zach  16 GTAC-MD             16:32.97   16:27.05 MEET   
 11 Quirk, Colin              17 MLAC-AM             16:44.10   16:32.37 MEET   
 12 Ettore, Max               17 Jersey Wahoos-MA    16:58.47   16:35.22 MEET   
 13 Ankosko, Darren           17 SAC-NJ              16:12.84   16:36.33 MEET   
 14 Considine, Aidan          15 Rac-MD              16:49.73   16:37.26 MEET   
 15 Offutt, Bryan             13 GTAC-MD             16:44.97   16:37.30 MEET   
 16 O'Neill, Tom              15 LIAC-MR             16:40.95   16:37.43 MEET   
 17 Coombs, Ryan              17 NBS-MR              17:00.28   16:38.89 MEET   
 18 Fog, Henning              19 Jersey Wahoos-MA    16:05.56   16:39.02 MEET   
 19 Coombs, Justin            17 NBS-MR              16:57.14   16:39.42 MEET   
 20 Honore, Brian             17 EEX-NJ              17:05.64   16:42.51 MEET   
 21 Roan, Alex                17 Ccsc-NE             16:25.82   16:42.94 MEET   
 22 Garber, Kent              20 Omni-CT             16:33.90   16:43.34 MEET   
 23 Smith, Alex               15 MSSC-PV             16:53.64   16:47.02 MEET   
 24 Gordon, David             16 EMAC-MA             16:43.62Y  16:49.07 MEET   
 25 Chen, Alex                17 MSSC-PV             17:04.00   16:50.71 MEET   
 26 Jones, Jonathan           16 SDSC-NI             17:14.64   16:51.08 MEET   
 27 Meyer, Alex               17 ITAC-NI             16:51.74   16:53.87 MEET   
 28 McNamara, Travis          15 Mariners-CT         17:18.60   16:54.20 MEET   
 29 McKeever, Tim             17 Npac-MA             17:20.87   16:57.09 MEET   
 30 Kalish, Alexander         16 SCHE-AD             17:13.68   16:57.73 MEET   
 31 Lane, Sean                15 LIAC-MR             17:11.14   17:01.61 MEET   
 32 Borland, Kegan            17 Gpac-AM             16:40.65   17:03.01 MEET   
 33 Driscoll, Frisk           18 WRAT-CT             16:47.08   17:03.98 MEET   
 34 Derlath, Jonathan         13 UNLIA-MR            17:15.66   17:05.64 MEET   
 35 Maki, Bruce               17 SCHE-AD             17:10.82   17:07.49 MEET   
 36 Seiler, Arik              17 Seals-ME            16:30.71Y  17:10.56 MEET   
 37 Erdley, Alan              18 Big Cat-MA          17:17.83   17:11.31 MEET   
 38 Norton, Scottie           17 Odac-VA             16:57.89   17:12.86 MEET   
 39 Finnegan, Chris           15 LIAC-MR             16:49.10Y  17:13.38 MEET   
 40 Sabala, Michael           25 Agua Swim Team-MR   16:39.51   17:14.03 MEET   
 41 Speroni, Samuel           16 Ccsc-NE             17:01.20   17:14.26 MEET   
 42 Sementelli, Joseph        19 sac-NE              17:20.27   17:14.73 MEET   
 43 Gehman, Eric              15 LAC-MA              17:23.38   17:17.25 MEET   
 44 Kearney, Jonathan         19 Umly-MA             16:11.78Y  17:18.81 MEET   
 45 Capparell, James          16 SAC-NJ              17:04.39   17:21.15 MEET   
 46 Szargowicz, Tim           16 Squids-NE           17:24.96   17:21.73 MEET   
 47 Bailey, Robert            15 Squids-NE           17:20.99   17:22.89 MEET   
 48 Keune, Nick               17 Tiburones-PV        17:24.57   17:24.56 MEET   
 49 Hartmann, Spencer         17 SoNoCo-CT           17:07.70   17:25.71        
 50 Kingman, Drew             19 NCY-CT              16:30.59Y  17:34.07        
 51 Glenn, Robert             19 Jersey Wahoos-MA    16:56.05   17:38.76        
 52 Stathopoulos, Cary        17 Agua Swim Team-MR   17:18.38   17:42.25        
 53 Gebhardt, Zac             18 Gpac-AM             16:47.31Y  17:46.90        
 54 Inglis, Donald            17 Ccsc-NE             17:10.77   18:06.84        
 -- Swensen, Dan              16 LIAC-MR             17:09.07         DQ        
 -- Kraft, David              18 PM-PV               16:18.42         DQ        
 -- Jackson, Steve            19 Tpit-AM             16:13.52Y       SCR        
 -- Miller, Jamie             21 STAR-NI             17:05.76        SCR        
 -- Morrissey, Sean           16 BAD-MR              17:22.33        SCR        
 -- McCutcheon, Nate          20 Tpit-AM             17:13.63        SCR        
 -- Soisson, Drew             17 Wsy Swimming-MA     17:21.09        SCR        
 -- Russell, Thomas           16 Nova-VA             16:42.00Y       SCR        
 -- Lovett, Tom               18 North Baltimore-MD  16:28.86Y       SCR        
 -- Miller, Jeffery           17 Nova-VA             16:28.83        SCR        
 -- Wakefield, Kevin          17 Express Swimming-MR 17:16.15        SCR        
 -- Park, Peter               15 Peddie-NJ           16:37.69        SCR        
 -- Ryan, Ben                 17 Big Cat-MA          17:21.32        SCR        
 -- Zierenberg, Jack          17 Jcc Sailfish-AM     16:37.28Y       SCR        
 -- Pottieger, Bradley        15 Jersey Wahoos-MA    16:33.44Y       SCR        
 -- Booth, Spencer            16 Starfish-AD         16:20.68Y       SCR        
 -- Bright, Matthew           18 Peddie-NJ           16:41.90Y       SCR        
 -- Lannan, Ross              21 Tpit-AM             16:12.42Y       SCR        
 
Event 27  Women 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Sect 1 Meet: 1 2:15.59   3/14/2004 Julia Smit, TVSC-MR                        
 Sect 2 Meet: 2 2:17.01   7/24/2005 Elizabeth Beisel, MAG  -NE                 
Sum National: N 2:17.01   7/24/2005 Elizabeth Beisel, MAG  -NE                 
                2:19.99  NATS
                2:22.29  OPEN
                2:27.39  MEET
 Meet Qualifying:  2:27.39
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Beisel, Elizabeth         12 MAG-NE               2:18.69    2:17.012NATS   
  2 Weaner, Tricia            16 Wsy Swimming-MA      2:20.81    2:17.51 NATS   
  3 Skelos, Daphne            17 LIAC-MR              2:22.60    2:18.63 NATS   
  4 Meissner, Erica           16 MAG-NE               2:19.97    2:19.12 NATS   
  5 Peak, Candice             16 MAG-NE               2:22.41    2:19.80 NATS   
  6 Christensen, Mei          16 CUBU-PV              2:21.57    2:20.78 OPEN   
  7 Gingrich, Leah            15 Wsy Swimming-MA      2:20.75    2:21.44 OPEN   
  8 Szymanski, Genny          16 Gpac-AM              2:21.69    2:22.99 MEET   
B - Final
  9 Kucherich, Julia          13 North Baltimore-MD   2:23.58    2:20.11 OPEN   
 10 Leddy, Meghan             14 EEX-NJ               2:23.28    2:20.85 OPEN   
 11 Guro, Jessica             13 Atac-MA              2:26.36    2:24.84 MEET   
 12 Verdin, Emily             19 CUBU-PV              2:26.41    2:25.66 MEET   
 13 Parkhurst, Michelle       17 Machine-PV           2:24.75    2:25.73 MEET   
 14 Parent, Allyson           19 UNRUT-NJ             2:24.94    2:26.29 MEET   
 15 Loomis, Katie             15 SoNoCo-CT            2:26.13    2:27.10 MEET   
 16 Villarreal, Cammie        20 SoNoCo-CT            2:26.48    2:29.25        
C - Final
 17 Shickora, Kristen         15 UNAT-MA              2:27.38    2:20.44 OPEN   
 18 Brooks, Karly             18 SCHE-AD              2:27.47    2:24.45 MEET   
 19 Grassetti, Melayna        14 Ccsc-NE              2:28.16    2:26.14 MEET   
 20 Fenn, Meaghan             14 BAD-MR               2:27.43    2:27.11 MEET   
 21 Gonzalez, Jackie          16 North Baltimore-MD   2:27.69    2:27.31 MEET   
 22 D'Ambrosia, Janie         16 Agua Swim Team-MR    2:27.71    2:27.32 MEET   
 23 Spinazzola, Chiara        14 Squids-NE            2:28.65    2:30.52        
 24 Clemens, Clare            19 Agua Swim Team-MR    2:27.00    2:32.26        
 
Event 27  Women 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Sect 1 Meet: 1 2:15.59   3/14/2004 Julia Smit, TVSC-MR                        
 Sect 2 Meet: 2 2:17.01   7/24/2005 Elizabeth Beisel, MAG  -NE                 
Sum National: N 2:17.01   7/24/2005 Elizabeth Beisel, MAG  -NE                 
                2:19.99  NATS
                2:22.29  OPEN
                2:27.39  MEET
 Meet Qualifying:  2:27.39
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Beisel, Elizabeth         12 MAG-NE               2:17.18    2:18.69 NATS   
  2 Meissner, Erica           16 MAG-NE               2:14.15    2:19.97 NATS   
  3 Gingrich, Leah            15 Wsy Swimming-MA      2:21.02    2:20.75 OPEN   
  4 Weaner, Tricia            16 Wsy Swimming-MA      2:14.90    2:20.81 OPEN   
  5 Christensen, Mei          16 CUBU-PV              2:20.71    2:21.57 OPEN   
  6 Szymanski, Genny          16 Gpac-AM              2:18.93    2:21.69 OPEN   
  7 Peak, Candice             16 MAG-NE               2:20.44    2:22.41 MEET   
  8 Skelos, Daphne            17 LIAC-MR              2:20.55    2:22.60 MEET   
-------------------------------------------------------------------------
  9 Leddy, Meghan             14 EEX-NJ               2:17.99    2:23.28 MEET   
 10 Kucherich, Julia          13 North Baltimore-MD   2:22.04    2:23.58 MEET   
 11 Parkhurst, Michelle       17 Machine-PV           2:21.17    2:24.75 MEET   
 12 Parent, Allyson           19 UNRUT-NJ             2:23.80    2:24.94 MEET   
 13 Loomis, Katie             15 SoNoCo-CT            2:26.54    2:26.13 MEET   
 14 Guro, Jessica             13 Atac-MA              2:06.14Y   2:26.36 MEET   
 15 Verdin, Emily             19 CUBU-PV              2:21.37    2:26.41 MEET   
 16 Villarreal, Cammie        20 SoNoCo-CT            2:24.95    2:26.48 MEET   
-------------------------------------------------------------------------
 17 Clemens, Clare            19 Agua Swim Team-MR    2:09.67Y   2:27.00 MEET   
 18 Shickora, Kristen         15 UNAT-MA              2:21.23    2:27.38 MEET   
 19 Fenn, Meaghan             14 BAD-MR               2:07.30Y   2:27.43        
 20 Brooks, Karly             18 SCHE-AD              2:20.37    2:27.47        
 21 Gonzalez, Jackie          16 North Baltimore-MD   2:26.44    2:27.69        
 22 D'Ambrosia, Janie         16 Agua Swim Team-MR    2:09.98Y   2:27.71        
 23 Boyle, Kaeley             16 UN-CU-PV             2:27.23    2:27.99        
 24 Grassetti, Melayna        14 Ccsc-NE              2:08.31Y   2:28.16        
-------------------------------------------------------------------------
 25 Sieben, Katie             16 Arac-CT              2:09.26Y   2:28.24        
 26 Spinazzola, Chiara        14 Squids-NE            2:09.00Y   2:28.65        
-------------------------------------------------------------------------
 27 Capparell, Meghan         18 SAC-NJ               2:25.17    2:29.12        
 28 Francik, Courtney         17 North Baltimore-MD   2:20.52    2:29.18        
 29 Cervone, Victoria         14 NJW-NJ               2:26.27    2:29.39        
 30 Steeves, Megan            17 DST-MA               2:27.04    2:29.68        
 31 Festa, Natalia            16 LIAC-MR              2:09.29Y   2:29.83        
 32 Dean, Emily               15 Rac-MD               2:09.89Y   2:30.83        
 33 Shuba, Andrea             14 Gpac-AM              2:09.34Y   2:30.90        
 34 Kalnins, Dana             14 QDD-VA               2:09.29Y   2:31.01        
 35 Fuqua, Marlys             17 FAST-NI              2:05.28Y   2:31.10        
 36 Steenrod, Anna            18 UNAT-NC              2:26.44    2:31.20        
 37 Chinni, Laura             17 Eagles-MD            2:09.67Y   2:31.43        
 38 Wessel, Alexandra         15 Ccsc-NE              2:09.53Y   2:31.51        
 39 Tomasula, Kellyanne       16 Aqua Gems-MR         2:08.07Y   2:31.68        
 40 Gelb, Sam                 14 Rac-MD               2:09.83Y   2:31.91        
 41 Bullock, Morgan           19 Sharks-CT            2:07.08Y   2:32.05        
 42 Steger, Mackenzie         19 STAR-NI              2:05.28Y   2:32.28        
 43 Fittin, Annie             16 Peddie-NJ            2:26.25    2:32.92        
 44 Herrmann, Laura           17 SDS-PV               2:08.44Y   2:32.96        
 45 Zebrowski, Kara           14 Starfish-AD          2:08.54Y   2:33.25        
 46 Shanks, Lisa              15 WAC-VA               2:09.68Y   2:33.72        
 46 Cavalier, Meredith        14 QDD-VA               2:08.10Y   2:33.72        
 48 Linkenauger, Anna         17 WAC-VA               2:08.42Y   2:33.83        
 49 Brown, Allie              14 North Baltimore-MD   2:09.33Y   2:33.92        
 50 Scott, Danielle           16 Atac-MA              2:07.02Y   2:34.23        
 51 O'Malley, Kayla           14 UN-CU-PV             2:09.08Y   2:34.46        
 52 Brabson, Laurel           15 Monocacy-MD          2:09.66Y   2:34.60        
 53 Stern, Becca              16 Dolfins-AD           2:06.57Y   2:34.87        
 54 Viverette, Maria          16 Jcc Sailfish-AM      2:09.21Y   2:35.75        
 55 Furman, Holly             16 SCHE-AD              2:09.55Y   2:38.59        
 -- Jurzynski, Kristen        19 Hnhs-CT              2:24.30         DQ        
 -- Morris, Kailey            17 Big Cat-MA           2:22.49        SCR        
 -- Frost, Kristen            17 SoNoCo-CT            2:09.50Y       SCR        
 -- Schwee, Suzanne           15 CUBU-PV              2:05.97Y       SCR        
 -- Urubshurow, Delghi        16 RMSC-PV              2:05.14Y       SCR        
 -- Hinkle, Katy              16 Aac-PV               2:09.98Y       SCR        
 -- Cosentino, Christina      15 WAC-MR               2:09.18Y       SCR        
 -- Evans, Laura              14 BAD-MR               2:08.64Y       SCR        
 -- Forrester, Alex           13 BAD-MR               2:07.60Y       SCR        
 
Event 28  Men 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Sect 1 Meet: 1 2:04.98   7/24/2005 Mike Hopkins, DST  -MA                     
 Sect 2 Meet: 2 2:04.98   7/24/2005 Mike Hopkins, DST  -MA                     
Sum National: N 2:04.98   7/24/2005 Mike Hopkins, DST  -MA                     
                2:07.19  NATS
                2:09.09  OPEN
                2:15.39  MEET
 Meet Qualifying:  2:15.39
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Hopkins, Mike             18 DST-MA               2:08.32    2:04.981NATS   
  2 McCloskey, Dennen         18 Atlantic City-MA     2:07.12    2:08.04 OPEN   
  3 Collins, Bryan            17 GTAC-MD              2:10.79    2:08.34 OPEN   
  4 Hudson, Henry             19 MSC-MR               2:11.19    2:11.16 MEET   
  5 Garaffa Jr., Dan          20 SoNoCo-CT            2:11.76    2:11.18 MEET   
  6 Cochrane, Jonathan        17 Big Cat-MA           2:12.40    2:12.30 MEET   
  7 Zebley, Nico              18 North Baltimore-MD   2:11.12    2:12.53 MEET   
  8 Chui, Derick              16 UNPAA-NJ             2:12.06    2:13.70 MEET   
B - Final
  9 McKeever, Tim             17 Npac-MA              2:12.63    2:11.49 MEET   
 10 Smith, Bobby              16 LIAC-MR              2:13.89    2:12.20 MEET   
 11 Hetzner, Andrew           19 Hargrave-VA          2:14.82    2:12.53 MEET   
 12 Sullivan, Michael         15 MAG-NE               2:14.98    2:13.04 MEET   
 13 Booth, Spencer            16 Starfish-AD          2:13.49    2:13.21 MEET   
 14 Iselin, David             17 RMSC-PV              2:15.56    2:13.66 MEET   
 15 Jaeggi, Brian             21 Rac-MD               2:15.37    2:15.11 MEET   
 16 Martinette, Sam           16 Nova-VA              2:14.95    2:16.00        
C - Final
 17 Humphries, Peter          17 FAST-PV              2:16.24    2:12.51 MEET   
 18 Charnin-Aker, Josh        15 Peddie-NJ            2:15.82    2:12.57 MEET   
 19 Kraft, David              18 PM-PV                2:16.77    2:14.15 MEET   
 20 Rowe, Ian                 15 North Baltimore-MD   2:16.99    2:14.32 MEET   
 21 Dunn, Michael             17 WRAT-CT              2:16.63    2:14.38 MEET   
 22 Gitman, Robert            16 WAC-MR               2:16.32    2:15.07 MEET   
 23 Wood, Jim                 20 FAST-NI              2:16.39    2:15.81        
 24 Dufek, Chris              20 CUBU-PV              2:15.87    2:17.60        
 
Event 28  Men 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Sect 1 Meet: 1 2:04.98   7/24/2005 Mike Hopkins, DST  -MA                     
 Sect 2 Meet: 2 2:04.98   7/24/2005 Mike Hopkins, DST  -MA                     
Sum National: N 2:04.98   7/24/2005 Mike Hopkins, DST  -MA                     
                2:07.19  NATS
                2:09.09  OPEN
                2:15.39  MEET
 Meet Qualifying:  2:15.39
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 McCloskey, Dennen         18 Atlantic City-MA     2:09.99    2:07.12 NATS   
  2 Hopkins, Mike             18 DST-MA               2:05.19    2:08.32 OPEN   
  3 Falk, Bjorn               18 MAG-NE               2:07.70    2:10.16 MEET   
  4 Collins, Bryan            17 GTAC-MD              2:09.70    2:10.79 MEET   
  5 Zebley, Nico              18 North Baltimore-MD   2:08.83    2:11.12 MEET   
  6 Hudson, Henry             19 MSC-MR               2:09.53    2:11.19 MEET   
  7 Garaffa Jr., Dan          20 SoNoCo-CT            2:13.84    2:11.76 MEET   
  8 Chui, Derick              16 UNPAA-NJ             2:13.79    2:12.06 MEET   
-------------------------------------------------------------------------
  9 Cochrane, Jonathan        17 Big Cat-MA           1:54.36Y   2:12.40 MEET   
 10 McKeever, Tim             17 Npac-MA              2:15.36    2:12.63 MEET   
 11 Smiddy, Matt              18 UNAT-MA              2:07.83    2:12.96 MEET   
 12 Booth, Spencer            16 Starfish-AD          2:13.34    2:13.49 MEET   
 13 Smith, Bobby              16 LIAC-MR              2:12.88    2:13.89 MEET   
 14 Gemmell, Andrew           14 Team Delaware-MA     1:57.33Y   2:14.03 MEET   
 15 Hetzner, Andrew           19 Hargrave-VA          2:13.60    2:14.82 MEET   
 16 Martinette, Sam           16 Nova-VA              2:14.98    2:14.95 MEET   
-------------------------------------------------------------------------
 17 Sullivan, Michael         15 MAG-NE               1:56.34Y   2:14.98 MEET   
 18 Jaeggi, Brian             21 Rac-MD               1:57.02Y   2:15.37 MEET   
 19 Iselin, David             17 RMSC-PV              2:15.21    2:15.56        
 20 Charnin-Aker, Josh        15 Peddie-NJ            2:15.14    2:15.82        
 21 Dufek, Chris              20 CUBU-PV              1:53.61Y   2:15.87        
 22 Humphries, Peter          17 FAST-PV              1:57.11Y   2:16.24        
 23 Gitman, Robert            16 WAC-MR               1:57.26Y   2:16.32        
 24 Wood, Jim                 20 FAST-NI              1:54.55Y   2:16.39        
-------------------------------------------------------------------------
 25 Dunn, Michael             17 WRAT-CT              1:56.80Y   2:16.63        
 26 Joyce, Michael            15 GCIT-MA              1:54.94Y   2:16.63        
-------------------------------------------------------------------------
 27 Kraft, David              18 PM-PV                1:55.16Y   2:16.77        
 28 Rowe, Ian                 15 North Baltimore-MD   1:57.07Y   2:16.99        
 29 Driscoll, Frisk           18 WRAT-CT              1:57.68Y   2:17.00        
 30 Rosenbluth, Josh          17 EEX-NJ               2:12.69    2:17.17        
 31 Collier, David            18 Rac-MD               1:56.19Y   2:17.34        
 32 Emanuel, Ryan             17 BAD-MR               2:06.87    2:17.51        
 33 Imboden, Greg             21 Nova-VA              1:50.60Y   2:17.59        
 34 Gallagher, Dan            17 FAST-NI              1:55.70Y   2:17.92        
 35 Wood, Jeff                18 FAST-NI              2:14.47    2:18.41        
 36 Henahan, Ricky            15 FAST-NI              1:55.73Y   2:19.18        
 37 Koehr, Kevin              17 QDD-VA               1:56.62Y   2:19.53        
 38 Kammer, Kyle              18 WAC-VA               1:56.71Y   2:19.61        
 39 Ziegler, Trevor           17 Rac-MD               1:55.61Y   2:19.65        
 40 Kustra, Stephen           17 Gpac-AM              1:57.59Y   2:19.80        
 41 Kluge, Alexander          15 EMAC-MA              1:57.50Y   2:19.99        
 42 Zimonjic, Zima            23 Rac-MD               1:56.22Y   2:20.01        
 43 Howard, Chris             18 Jersey Wahoos-MA     2:14.61    2:20.25        
 44 Ankosko, Darren           17 SAC-NJ               1:57.15Y   2:20.79        
 45 Diggs, Keith              17 SDS-PV               1:54.55Y   2:21.10        
 46 Sabala, Michael           25 Agua Swim Team-MR    2:14.80    2:22.96        
 47 Koppel, P.J.              16 DST-MA               1:56.82Y   2:23.42        
 -- Brown, Gaites             15 Nova-VA              2:12.89         DQ        
 -- McCarthy, Kevin           15 Atac-MA              2:14.79         DQ        
 -- Russell, Thomas           16 Nova-VA              2:11.39        SCR        
 -- Karnaugh, Ron             39 JG-NJ                2:08.49        SCR        
 -- Rathgeber, Geoff          19 SoNoCo-CT            2:09.60        SCR        
 -- Gallagher, Liam           19 SVY-NJ               1:57.70Y       SCR        
 -- Weldon, Kirk              21 AquaHoyas-PV         1:55.62Y       SCR        
 -- Weldon, Scott             21 AquaHoyas-PV         1:57.78Y       SCR        
 
Event 29  Women 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Sect 1 Meet: 1 56.02   3/14/2004 Jenny Thompson, BAD-MR                       
 Sect 2 Meet: 2 57.19   3/28/2004 Jordan J Wallace, UN-TP-AM                   
Sum National: N 57.69                                                          
                57.69  NATS
                58.89  OPEN
              1:01.69  MEET
 Meet Qualifying:  1:01.69
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 King, Michele             17 North Baltimore-MD     59.54      58.24 OPEN   
  2 Brown, Kristin            20 Tpit-AM                58.18      58.30 OPEN   
  3 Law, Colleen              17 CUBU-PV                58.98      58.91 MEET   
  4 Shickora, Kristen         15 UNAT-MA                59.82      58.93 MEET   
  5 Illescas, Jennifer        17 Agua Swim Team-MR      59.16      59.14 MEET   
  6 Gill, Margaret            20 SSC-MA                 59.95      59.19 MEET   
  7 Kane, Rebecca             16 TAC-NJ                 59.87      59.84 MEET   
  8 Henahan, Lindsay          23 FAST-NI                59.82    1:00.20 MEET   
B - Final
  9 Danner, Ashley            14 SDS-PV               1:00.42      59.71 MEET   
 10 Balint, Andrea            16 CUBU-PV              1:00.45      59.89 MEET   
 11 Masterson, Keri           17 LIAC-MR              1:00.07      59.94 MEET   
 12 Williams, Christy         19 DST-MA               1:00.50      59.96 MEET   
 13 Fittin, Annie             16 Peddie-NJ            1:00.32    1:00.03 MEET   
 14 Helmers, Kristina         17 SAC-NJ               1:00.50    1:00.46 MEET   
 15 Woodward, Lindsay         19 Squids-NE            1:00.36    1:00.64 MEET   
 16 Mankus, Christine         15 GTAC-MD              1:00.20    1:00.93 MEET   
C - Final
 17 Delp, Kristina            16 North Baltimore-MD   1:00.58    1:00.32 MEET   
 18 Maccherola, Sam           18 GTAC-MD              1:00.77    1:00.41 MEET   
 19 Dwyer, Shannon            17 Express Swimming-MR  1:00.78    1:00.71 MEET   
 20 Holloway, Meaghan         14 WAC-VA               1:00.55    1:00.73 MEET   
 21 Groselle, Elizabeth       21 FAST-NI              1:00.91    1:00.75 MEET   
 22 Rogers, Theresa           17 Team Delaware-MA     1:00.93    1:00.98 MEET   
 23 Boyle, Kaeley             16 UN-CU-PV             1:00.77    1:01.00 MEET   
 -- Jackson, Olivia           17 Argo-MA              1:00.98         DQ        
 
Event 29  Women 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Sect 1 Meet: 1 56.02   3/14/2004 Jenny Thompson, BAD-MR                       
 Sect 2 Meet: 2 57.19   3/28/2004 Jordan J Wallace, UN-TP-AM                   
Sum National: N 57.69                                                          
                57.69  NATS
                58.89  OPEN
              1:01.69  MEET
 Meet Qualifying:  1:01.69
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Brown, Kristin            20 Tpit-AM                58.83      58.18 OPEN   
  2 Law, Colleen              17 CUBU-PV                59.03      58.98 MEET   
  3 Illescas, Jennifer        17 Agua Swim Team-MR      58.35      59.16 MEET   
  4 King, Michele             17 North Baltimore-MD     56.99      59.54 MEET   
  5 Shickora, Kristen         15 UNAT-MA                59.56      59.82 MEET   
  5 Henahan, Lindsay          23 FAST-NI                59.04      59.82 MEET   
  7 Crowley, Jaime            21 Cat-CT                 57.33      59.87 MEET   
  7 Kane, Rebecca             16 TAC-NJ                 59.04      59.87 MEET   
-------------------------------------------------------------------------
  9 Gill, Margaret            20 SSC-MA               1:00.25      59.95 MEET   
 10 Masterson, Keri           17 LIAC-MR              1:00.42    1:00.07 MEET   
 11 Mankus, Christine         15 GTAC-MD              1:00.22    1:00.20 MEET   
 12 Fittin, Annie             16 Peddie-NJ              58.81    1:00.32 MEET   
 13 Woodward, Lindsay         19 Squids-NE            1:00.09    1:00.36 MEET   
 14 Bland, Katy               19 Rsa-NC                 58.19    1:00.41 MEET   
 15 Danner, Ashley            14 SDS-PV                 59.00    1:00.42 MEET   
 16 Balint, Andrea            16 CUBU-PV                59.92    1:00.45 MEET   
-------------------------------------------------------------------------
 17 Williams, Christy         19 DST-MA                 59.10    1:00.50 MEET   
 17 Helmers, Kristina         17 SAC-NJ               1:00.42    1:00.50 MEET   
 19 Holloway, Meaghan         14 WAC-VA                 53.70Y   1:00.55 MEET   
 20 Delp, Kristina            16 North Baltimore-MD   1:00.49    1:00.58 MEET   
 21 LaRussa, Cassy            18 EMAC-MA              1:00.08    1:00.77 MEET   
 21 Maccherola, Sam           18 GTAC-MD                59.47    1:00.77 MEET   
 21 Boyle, Kaeley             16 UN-CU-PV             1:00.65    1:00.77 MEET   
 24 Dwyer, Shannon            17 Express Swimming-MR    53.50Y   1:00.78 MEET   
-------------------------------------------------------------------------
 25 Groselle, Elizabeth       21 FAST-NI                59.71    1:00.91 MEET   
 26 Rogers, Theresa           17 Team Delaware-MA     1:00.96    1:00.93 MEET   
-------------------------------------------------------------------------
 27 Jackson, Olivia           17 Argo-MA                53.57Y   1:00.98 MEET   
 28 Lewis, Jessica            19 Nova-VA              1:00.60    1:00.99 MEET   
 29 Spinazzola, Chiara        14 Squids-NE            1:00.80    1:01.00 MEET   
 30 Stevens, Allie            18 FAST-PV              1:01.16    1:01.00 MEET   
 31 Cheng, Genie              19 Big Cat-MA           1:00.81    1:01.05 MEET   
 32 Bower, Chelsey            17 BPR-AM               1:00.62    1:01.07 MEET   
 33 Colling, Meaghan          19 sac-NE               1:00.07    1:01.08 MEET   
 34 Sindall, Lauren           17 LAC-MA               1:01.15    1:01.13 MEET   
 35 Kempton, Kristalynn       18 LIAC-MR              1:01.53    1:01.16 MEET   
 36 Clemens, Alison           16 Agua Swim Team-MR    1:00.64    1:01.18 MEET   
 37 McGraw, Erin              15 SDSC-NI              1:00.41    1:01.28 MEET   
 38 Staskiewicz, Sophie       16 Agua Swim Team-MR    1:01.17    1:01.35 MEET   
 39 Parkhurst, Michelle       17 Machine-PV           1:00.46    1:01.37 MEET   
 40 Foley, Aileen             16 SQST-VA                54.37Y   1:01.40 MEET   
 41 Leahey, Kelly             17 EMAC-MA                52.29Y   1:01.41 MEET   
 42 Twichell, Ashley          16 Chargers-NI            54.18Y   1:01.45 MEET   
 43 Kesses, Kasey             18 Cat-CT               1:01.58    1:01.46 MEET   
 44 Ahrenhold, Rachel         20 Big Cat-MA           1:00.76    1:01.48 MEET   
 45 Kline, Elissa             22 UNAT-NI                53.01Y   1:01.50 MEET   
 46 Faingold, Kathy           16 Ansc-AM              1:01.62    1:01.52 MEET   
 47 Altieri, Theresa          17 Omni-CT              1:00.59    1:01.55 MEET   
 48 Steeves, Megan            17 DST-MA                 59.64    1:01.60 MEET   
 49 Cunningham, Kristin       17 CUBU-PV              1:01.19    1:01.63 MEET   
 50 Kietlinski, Samantha      14 EEX-NJ               1:00.31    1:01.68 MEET   
 51 Staub, Andrea             13 North Baltimore-MD   1:00.08    1:01.70        
 52 Ewanich, Katrice          17 VAC-MR                 51.81Y   1:01.75        
 53 Payne, Lindsay            22 CUBU-PV                59.78    1:01.76        
 54 Manning, Sarah            17 Chargers-NI          1:00.54    1:01.81        
 54 Zebrowski, Kara           14 Starfish-AD          1:01.28    1:01.81        
 54 Brodt, Christina          16 LIAC-MR                54.30Y   1:01.81        
 57 Colling, Caitlin          19 sac-NE                 53.63Y   1:01.83        
 57 Warwick, Allison          16 Npac-MA                53.37Y   1:01.83        
 59 Furman, Holly             16 SCHE-AD                53.37Y   1:01.85        
 60 Sieben, Katie             16 Arac-CT              1:00.99    1:01.92        
 60 Peloquin, Kelly           17 North Baltimore-MD   1:00.12    1:01.92        
 60 Dockstader, Alexandra     16 TTSC-NI              1:00.50    1:01.92        
 63 Newell, Megan             17 CUBU-PV                59.82    1:01.93        
 64 Wagner, Casey             18 Tpit-AM              1:00.35    1:01.99        
 65 Heck, Jill                19 Umly-MA                52.32Y   1:02.02        
 66 Bullock, Morgan           19 Sharks-CT              54.18Y   1:02.04        
 67 McCoy, Katherine          20 Bonackers-MR           52.24Y   1:02.09        
 68 Sequeira, Sophia          17 Peddie-NJ            1:01.08    1:02.10        
 69 Murphy, Kate              17 WAC-VA               1:00.97    1:02.13        
 70 Hnat, Keli                18 MLAC-AM              1:00.56    1:02.16        
 71 Chuang, Christine         16 RMSC-PV                53.58Y   1:02.19        
 72 Palma, Sam                16 TTSC-NI                54.37Y   1:02.29        
 73 Magee, Katie              16 Gaac-MA              1:01.00    1:02.31        
 74 Kane, Kandra              17 TVSC-MR                54.10Y   1:02.36        
 74 Redcay, Kelly             20 Tpit-AM                52.41Y   1:02.36        
 76 Hyland, Allison           15 BAD-MR                 53.53Y   1:02.39        
 77 Capparell, Meghan         18 SAC-NJ               1:01.32    1:02.42        
 78 Tomasula, Kellyanne       16 Aqua Gems-MR         1:01.64    1:02.43        
 78 Morrison, Erin            18 Darien Piranhas-CT     54.38Y   1:02.43        
 80 Larson, Kim               13 IA-MR                1:01.43    1:02.46        
 81 Guro, Jessica             13 Atac-MA                54.08Y   1:02.53        
 81 Gaskill, Kali             15 PWSC-VA              1:01.63    1:02.53        
 83 Page, Shiloh              16 Argo-MA              1:01.10    1:02.57        
 84 Johnson, Michelle         14 Nrg Swimming-MA        54.30Y   1:02.63        
 84 Stern, Becca              16 Dolfins-AD           1:00.67    1:02.63        
 86 Ryan, Sarah               15 Express Swimming-MR    53.76Y   1:02.69        
 87 O'Malley, Kayla           14 UN-CU-PV             1:00.67    1:02.75        
 88 Cruz, Danielle            16 Rac-MD               1:01.47    1:02.77        
 89 Raimondi, Jennifer        21 TTSC-NI                53.47Y   1:02.82        
 90 Ameen, Sarah              17 QDD-VA                 54.25Y   1:02.85        
 91 Brezinsky, Julie          16 Atac-MA              1:01.41    1:02.93        
 92 Lewis, Natalie            15 TTSC-NI                53.44Y   1:02.94        
 93 Berlin, Jill              17 BAD-MR                 54.13Y   1:03.01        
 93 Sheetz, Caitlin           17 Jcc Sailfish-AM      1:01.66    1:03.01        
 95 McDonnell, Katherine      17 SDS-PV               1:01.61    1:03.04        
 96 Willeboordse, Fall        39 Agua Swim Team-MR    1:01.42    1:03.09        
 97 Brackett, Charlotte       15 BPR-AM                 54.19Y   1:03.10        
 98 Ducharme, Michelle        19 SoNoCo-CT            1:01.40    1:03.11        
 99 Dunleavy, Sarah           15 BPR-AM                 53.56Y   1:03.13        
100 Cohan, Elizabeth          15 Mariners-CT          1:01.34    1:03.18        
101 Weaver, Joan              13 IA-MR                  54.33Y   1:03.20        
102 Brosi, Kelsey             14 Clippers-MD            54.29Y   1:03.27        
102 Cavalier, Meredith        14 QDD-VA                 54.12Y   1:03.27        
104 Bottger, Ashley           18 WEST-CT                53.32Y   1:03.34        
105 Tipton, Emily             15 North Baltimore-MD     54.31Y   1:03.53        
106 Sweeney, Kaitlyn          15 BPR-AM               1:01.61    1:03.54        
107 Caldarella, Kristen       14 Atac-MA                54.39Y   1:03.55        
108 English, Jackie           21 TTSC-NI                53.33Y   1:03.63        
109 Kromer, Thea              15 Machine-PV             54.31Y   1:03.67        
110 Bechard, Sarah            15 Burkwood-VA            53.13Y   1:03.72        
110 Wharton, Amy              17 Odac-VA                54.32Y   1:03.72        
112 Anthone, Jennifer         15 TTSC-NI                54.02Y   1:03.73        
113 Cortese, Alyssa           16 CLIN-AD                54.25Y   1:03.79        
114 Healey, Vivian            17 Agua Swim Team-MR    1:00.92    1:04.10        
115 Miller, Katie             19 SAC-NJ                 52.65Y   1:04.15        
116 Reyes, Vanessa            16 RMSC-PV                53.18Y   1:04.19        
117 Stark, Laura              16 SVY-NJ                 53.77Y   1:04.30        
118 Smith, Anna               16 WRAT-CT                54.25Y   1:04.71        
119 Herrmann, Laura           17 SDS-PV               1:01.25    1:04.92        
120 Lewis, Jennie             18 Darien Piranhas-CT     54.34Y   1:05.57        
121 Hughes, Tina              17 Glastonbury-CT         53.67Y   1:05.82        
 -- O'Connor, Bridget         19 BAD-MR               1:00.91         DQ        
 -- Sprague, Whitney          18 BAD-MR               1:01.00         DQ        
 -- Coenen, Sara              16 Gaac-MA                59.47        SCR        
 -- Czar, Sarah               16 SEA-MA                 58.74        SCR        
 -- Smith, Rachel             17 Nova-VA              1:01.27        SCR        
 -- Richardson, Britney       17 RMSC-PV                54.33Y       SCR        
 -- Sylvester, Lauren         16 Gaac-MA                59.92        SCR        
 -- Falcone, Marina           18 AquaHoyas-PV         1:01.23        SCR        
 -- Engelmeier, Molly         18 MLAC-AM                54.28Y       SCR        
 -- Spak, Elena               15 RMSC-PV              1:00.44        SCR        
 -- Frost, Kristen            17 SoNoCo-CT              58.51        SCR        
 -- Helmers, Missy            19 SAC-NJ               1:00.74        SCR        
 -- Brandes, Lauren           17 Asa-PV               1:01.07        SCR        
 -- Davis, Alex               17 PRA-AM                 54.20Y       SCR        
 -- Dufault, Lauren           16 SDSC-NI                54.33Y       SCR        
 -- Radloff, Katie            16 Aac-PV               1:01.53        SCR        
 -- Hinkle, Katy              16 Aac-PV                 59.64        SCR        
 -- Papay, Sarah              18 SVY-NJ                 53.79Y       SCR        
 -- Forrester, Alex           13 BAD-MR               1:00.76        SCR        
 -- Meissner, Erica           16 MAG-NE                 59.53        SCR        
 -- Urubshurow, Delghi        16 RMSC-PV                53.53Y       SCR        
 -- Macedonia, Maggie         15 Aac-PV                 53.51Y       SCR        
 
Event 29S  Women 100 LC Meter Freestyle Swim-off
===============================================================================
                57.69  NATS
                58.89  OPEN
              1:01.69  MEET
 Meet Qualifying:  1:01.69
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Swim-off
  1 Spinazzola, Chiara        14 Squids-NE                 NT    1:00.59 MEET   
  2 Stevens, Allie            18 FAST-PV                   NT    1:01.41 MEET   
 -- Helmers, Kristina         17 SAC-NJ                    NT        SCR        
 -- Williams, Christy         19 DST-MA                    NT        SCR        
 
Event 30  Men 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Sect 1 Meet: 1 51.83   7/24/2005 Mark Knepley, UMLY                           
 Sect 2 Meet: 2 51.53   7/27/2003 Ben H Michaelson, SoNoCo                     
Sum National: N 51.83   7/24/2005 Mark Knepley, UMLY                           
                52.19  NATS
                52.99  OPEN
                55.59  MEET
 Meet Qualifying:  55.59
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Knepley, Mark             21 Umly-MA                52.31      51.831NATS   
  2 Savulich, Bobby           17 SAC-NJ                 53.17      52.29 OPEN   
  3 Scheren, Stephen          18 PM-PV                  52.54      52.40 OPEN   
  4 Jones, Brett              19 SoNoCo-CT              53.00      52.50 OPEN   
  5 Smutz, Joseph             21 Navy-MD                53.56      52.93 OPEN   
  6 Park, Jin                 18 Peddie-NJ              53.54      53.09 MEET   
  7 Balderston, Matthew       19 Odac-VA                53.25      53.18 MEET   
  8 Hirniak, Stefan           20 SAC-NJ                 53.14      53.71 MEET   
B - Final
  9 Liang, Truman             16 Agua Swim Team-MR      53.62      53.37 MEET   
 10 Guernsey III, David       18 Cat-CT                 53.77      53.63 MEET   
 11 Geissinger, John          18 Darien Piranhas-CT     53.74      53.70 MEET   
 12 Collins, Bryan            17 GTAC-MD                54.42      54.19 MEET   
 13 Baity, Mike               19 Darien Piranhas-CT     54.66      54.45 MEET   
 14 Wood, Jeff                18 FAST-NI                54.66      54.52 MEET   
 15 Neville, Greg             19 SoNoCo-CT              54.82      54.65 MEET   
 16 Ferreira, Chris           19 SoNoCo-CT              54.55      54.88 MEET   
C - Final
 17 Knopp, Cory               18 North Baltimore-MD     54.86      54.30 MEET   
 18 Brady, Chris              17 Team Delaware-MA       55.03      54.34 MEET   
 19 Hetzner, Andrew           19 Hargrave-VA            55.14      54.58 MEET   
 20 Holmes, Zach              17 Machine-PV             55.15      54.66 MEET   
 21 Chen, Alex                17 MSSC-PV                55.29      54.71 MEET   
 22 Brown, Gaites             15 Nova-VA                55.10      54.76 MEET   
 23 Law, Jordy                16 Odac-VA                54.83      55.08 MEET   
 24 Davies, Phillip           16 BAD-MR                 55.15      55.10 MEET   
 
Event 30  Men 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Sect 1 Meet: 1 51.83   7/24/2005 Mark Knepley, UMLY                           
 Sect 2 Meet: 2 51.53   7/27/2003 Ben H Michaelson, SoNoCo                     
Sum National: N 51.83   7/24/2005 Mark Knepley, UMLY                           
                52.19  NATS
                52.99  OPEN
                55.59  MEET
 Meet Qualifying:  55.59
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Knepley, Mark             21 Umly-MA                52.47      52.31 OPEN   
  2 Scheren, Stephen          18 PM-PV                  52.55      52.54 OPEN   
  3 Jones, Brett              19 SoNoCo-CT              53.11      53.00 MEET   
  4 Hirniak, Stefan           20 SAC-NJ                 53.56      53.14 MEET   
  5 Savulich, Bobby           17 SAC-NJ                 51.49      53.17 MEET   
  6 Balderston, Matthew       19 Odac-VA                54.32      53.25 MEET   
  7 Park, Jin                 18 Peddie-NJ              52.71      53.54 MEET   
  8 Smutz, Joseph             21 Navy-MD                53.06      53.56 MEET   
-------------------------------------------------------------------------
  9 Liang, Truman             16 Agua Swim Team-MR      53.98      53.62 MEET   
 10 Geissinger, John          18 Darien Piranhas-CT     54.61      53.74 MEET   
 11 Guernsey III, David       18 Cat-CT                 53.23      53.77 MEET   
 12 Bird, Tommy               21 Tpit-AM                46.68Y     53.94 MEET   
 13 Wilson, Brian             16 JG-NJ                  54.77      54.07 MEET   
 14 Collins, Bryan            17 GTAC-MD                54.95      54.42 MEET   
 15 Beaulieu, Elliott         20 Nova-VA                53.65      54.54 MEET   
 16 Ferreira, Chris           19 SoNoCo-CT              54.69      54.55 MEET   
-------------------------------------------------------------------------
 17 Wood, Jeff                18 FAST-NI                54.65      54.66 MEET   
 17 Baity, Mike               19 Darien Piranhas-CT     54.11      54.66 MEET   
 19 Neville, Greg             19 SoNoCo-CT              54.94      54.82 MEET   
 20 Law, Jordy                16 Odac-VA                48.10Y     54.83 MEET   
 21 Knopp, Cory               18 North Baltimore-MD     54.74      54.86 MEET   
 22 McCutcheon, Nate          20 Tpit-AM                48.10Y     54.93 MEET   
 23 Brady, Chris              17 Team Delaware-MA       54.79      55.03 MEET   
 24 Beard, Scott              18 SQST-VA                53.21      55.10 MEET   
 24 Brown, Gaites             15 Nova-VA                55.03      55.10 MEET   
Swim-Off Required -------------------------------------------------------
 26 Hetzner, Andrew           19 Hargrave-VA            54.92      55.14 MEET   
-------------------------------------------------------------------------
 27 Davies, Phillip           16 BAD-MR                 55.39      55.15 MEET   
 27 Holmes, Zach              17 Machine-PV             47.54Y     55.15 MEET   
 29 Bower, Kenny              17 Gaac-MA                55.55      55.24 MEET   
 30 Chen, Alex                17 MSSC-PV                55.39      55.29 MEET   
 31 Czaplicki, Zac            19 Mariners-CT            53.79      55.35 MEET   
 32 Murphy, Brett             19 Jcc Sailfish-AM        54.28      55.38 MEET   
 33 DeBiase, Joe              17 Jcc Sailfish-AM        54.71      55.39 MEET   
 33 Fee, James                17 Squids-NE              48.27Y     55.39 MEET   
 35 Hurst, Matt               22 Umly-MA                54.67      55.41 MEET   
 36 Henahan, Pat              17 FAST-NI                47.86Y     55.46 MEET   
 37 Gartman, David            16 NBS-MR                 47.24Y     55.49 MEET   
 38 Bailey, Michael           19 SQST-VA                54.66      55.63        
 38 Morgan, Geoffrey          17 NBS-MR                 48.49Y     55.63        
 40 Pallace, Drew             17 North Baltimore-MD     47.05Y     55.64        
 41 Cunningham, Jesse         14 CUBU-PV                55.47      55.74        
 42 Ankosko, Darren           17 SAC-NJ                 55.03      55.75        
 43 McCarthy, Kevin           15 Atac-MA                55.38      55.76        
 44 Parrish, Geoff            17 Odac-VA                55.49      55.78        
 45 Alexandre, Jules          18 SoNoCo-CT              48.49Y     55.80        
 46 Berg, Kyle                17 MSC-MR                 55.56      55.82        
 47 Toomey, Ray               17 Jcc Sailfish-AM        54.40      55.84        
 48 Vorpagel, Jon             18 WAC-VA                 54.64      55.85        
 49 Hazlett, Seth             18 Gpac-AM                55.59      55.92        
 50 Deal, Fred                16 Nrg Swimming-MA        48.25Y     55.97        
 51 Goldner, Jason            18 Argo-MA                46.53Y     56.01        
 52 Arey, Andy                17 VAST-VA                47.52Y     56.07        
 53 Gallagher, Liam           19 SVY-NJ                 47.39Y     56.11        
 54 Ley Jr., Mike             18 Jcc Sailfish-AM        47.90Y     56.12        
 55 Kaemmerlen, Jeff          18 FAST-NI                48.27Y     56.14        
 56 Schindewolf, Craig        18 Jpac-MA                48.39Y     56.17        
 57 Neuber, Matthew           19 SCHE-AD                48.53Y     56.22        
 58 Seiler, Arik              17 Seals-ME               47.54Y     56.31        
 59 D'Ambrosia, Chris         18 Agua Swim Team-MR      55.45      56.32        
 60 Pelton, Greg              14 BAD-MR                 48.11Y     56.34        
 61 Boyle, Ryan               17 EMAC-MA                47.03Y     56.37        
 62 Krakowski, John           17 UNAT-AM                48.30Y     56.46        
 63 Jakob, Jeff               19 Jersey Wahoos-MA       55.07      56.50        
 64 David, Ryan               17 Jersey Wahoos-MA       48.09Y     56.52        
 65 Chui, Derick              16 UNPAA-NJ               48.15Y     56.55        
 66 Weinberg, Shaun           16 North Baltimore-MD     47.71Y     56.62        
 67 VanVolkenburg, Thomas     16 UNAT-AM                47.47Y     56.64        
 67 Monti, Benjamin           17 FAST-NI                48.31Y     56.64        
 69 Zaydak, Andrew            17 Gpac-AM                55.43      56.65        
 70 Hahn, David               18 CUBU-PV                55.56      56.66        
 71 Sharkey, Brian            21 SAC-NJ                 45.53Y     56.68        
 72 Bernardes, Max            17 Nova-VA                48.41Y     56.73        
 73 Leath, Jeff               19 Tpit-AM                48.61Y     56.75        
 74 Gallagher, Kevin          17 SVY-NJ                 48.64Y     56.77        
 75 Senkewich, John           17 NBS-MR                 48.37Y     56.86        
 76 Scheid, Tyler             18 Jcc Sailfish-AM        55.09      56.93        
 77 Henahan, Ricky            15 FAST-NI                55.20      56.98        
 78 Falk, Bjorn               18 MAG-NE                 46.38Y     57.05        
 79 Gangwer, Chad             16 Odac-VA                47.91Y     57.10        
 80 Pinno, Eric               17 CBAC-MD                46.82Y     57.14        
 81 Pcholinski, Eric          17 Cat-CT                 48.26Y     57.33        
 82 Cox, Matt                 16 Gaac-MA                48.35Y     57.62        
 83 Carlson, David            17 WAC-VA                 47.57Y     58.10        
 84 Wakefield, Kevin          17 Express Swimming-MR    48.52Y     58.24        
 85 Meyers, Rob               16 Ansc-AM                48.75Y     58.34        
 86 Aasen, Gunnar             17 Jcc Sailfish-AM        48.63Y   1:00.66        
 -- Sullivan, PJ              19 MAG-NE                 48.25Y        DQ        
 -- Hopkins, Mike             18 DST-MA                 48.11Y        DQ        
 -- Imboden, Greg             21 Nova-VA                54.82         DQ        
 -- Pryor, Vinny              17 Gtrs-NE                48.64Y       SCR        
 -- McDonald, Adam            16 CUBU-PV                48.79Y       SCR        
 -- Sadovski, Stanislav       16 DSC-MR                 48.49Y       SCR        
 -- Rimm, Scott               23 AquaHoyas-PV           48.09Y       SCR        
 -- Possee, Brian             18 FAST-NI                47.75Y       SCR        
 -- Coombs, Justin            17 NBS-MR                 47.98Y       SCR        
 -- Rathgeber, Geoff          19 SoNoCo-CT              52.68        SCR        
 -- Coombs, Ryan              17 NBS-MR                 48.77Y       SCR        
 -- Emanuel, Ryan             17 BAD-MR                 54.13        SCR        
 -- Walley, Dan               19 Race-MA                55.00        SCR        
 -- Mengering, Daniel         18 RMSC-PV                54.78        SCR        
 -- Reydams, Vincent          18 Aac-PV                 55.25        SCR        
 -- Orellana, Miguel          17 RMSC-PV                48.04Y       SCR        
 -- Adams, Colt               20 UNRUT-NJ               54.87        SCR        
 -- Bakey, Sean               18 Argo-MA                48.11Y       SCR        
 
Event 31  Women 200 LC Meter IM
===============================================================================
 Sect 1 Meet: 1 2:17.84   7/27/2003 Julia Smit, TVSC-MR                        
 Sect 2 Meet: 2 2:19.53   3/28/2004 Rhiannon Leier, Manitoba Marlins           
Sum National: N 2:20.45   7/24/2005 Erica Meissner, MAG  -NE                   
                2:21.49  NATS
                2:24.29  OPEN
                2:28.29  MEET
 Meet Qualifying:  2:28.29
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Meissner, Erica           16 MAG-NE               2:23.27    2:20.45NNATS   
  2 Clemens, Alison           16 Agua Swim Team-MR    2:24.92    2:21.27 NATS   
  3 Steenrod, Anna            18 UNAT-NC              2:23.44    2:22.40 OPEN   
  4 Beisel, Elizabeth         12 MAG-NE               2:23.93    2:22.68 OPEN   
  5 Dunnigan, Amanda          17 North Baltimore-MD   2:24.18    2:23.23 OPEN   
  6 Colling, Meaghan          19 sac-NE               2:25.24    2:24.97 MEET   
  7 Gingrich, Leah            15 Wsy Swimming-MA      2:24.43    2:26.91 MEET   
  8 Weaner, Tricia            16 Wsy Swimming-MA      2:25.39    2:29.87        
B - Final
  9 Soni, Rebecca             18 SAC-NJ               2:26.09    2:22.23 OPEN   
 10 King, Michele             17 North Baltimore-MD   2:26.15    2:23.01 OPEN   
 11 Gelb, Sam                 14 Rac-MD               2:26.42    2:23.35 OPEN   
 12 Rossi, Nina               17 EEX-NJ               2:26.10    2:25.18 MEET   
 13 Klein, Jackie             17 Bonackers-MR         2:26.66    2:25.60 MEET   
 14 Clemens, Clare            19 Agua Swim Team-MR    2:25.65    2:26.38 MEET   
 15 Johnston, Ashley          20 SoNoCo-CT            2:26.98    2:27.05 MEET   
 16 Siuda, Kathy              19 Tpit-AM              2:26.50    2:28.57        
C - Final
 17 Orstein, Kaitlyn          19 Jcc Sailfish-AM      2:27.52    2:24.86 MEET   
 18 Christensen, Mei          16 CUBU-PV              2:27.56    2:25.89 MEET   
 19 Battle, Kelly             19 Jcc Sailfish-AM      2:27.38    2:26.25 MEET   
 20 Gruendel, Kerry           15 BAD-MR               2:28.55    2:28.51        
 21 Brookman, Jess            21 SoNoCo-CT            2:27.06    2:28.93        
 22 Helmers, Kristina         17 SAC-NJ               2:27.81    2:29.39        
 23 Dunleavy, Sarah           15 BPR-AM               2:28.86    2:29.47        
 24 Mankus, Christine         15 GTAC-MD              2:27.57    2:31.76        
 
Event 31  Women 200 LC Meter IM
===============================================================================
 Sect 1 Meet: 1 2:17.84   7/27/2003 Julia Smit, TVSC-MR                        
 Sect 2 Meet: 2 2:19.53   3/28/2004 Rhiannon Leier, Manitoba Marlins           
Sum National: N 2:20.45   7/24/2005 Erica Meissner, MAG  -NE                   
                2:21.49  NATS
                2:24.29  OPEN
                2:28.29  MEET
 Meet Qualifying:  2:28.29
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Meissner, Erica           16 MAG-NE               2:19.60    2:23.27 OPEN   
  2 Steenrod, Anna            18 UNAT-NC              2:18.96    2:23.44 OPEN   
  3 Beisel, Elizabeth         12 MAG-NE               2:23.35    2:23.93 OPEN   
  4 Dunnigan, Amanda          17 North Baltimore-MD   2:21.61    2:24.18 OPEN   
  5 Gingrich, Leah            15 Wsy Swimming-MA      2:24.06    2:24.43 MEET   
  6 Clemens, Alison           16 Agua Swim Team-MR    2:18.92    2:24.92 MEET   
  7 Colling, Meaghan          19 sac-NE               2:27.12    2:25.24 MEET   
  8 Weaner, Tricia            16 Wsy Swimming-MA      2:25.81    2:25.39 MEET   
-------------------------------------------------------------------------
  9 Clemens, Clare            19 Agua Swim Team-MR    2:22.82    2:25.65 MEET   
 10 Soni, Rebecca             18 SAC-NJ               2:22.40    2:26.09 MEET   
 11 Rossi, Nina               17 EEX-NJ               2:25.45    2:26.10 MEET   
 12 King, Michele             17 North Baltimore-MD   2:23.47    2:26.15 MEET   
 13 Gelb, Sam                 14 Rac-MD               2:24.31    2:26.42 MEET   
 14 Siuda, Kathy              19 Tpit-AM              2:27.29    2:26.50 MEET   
 15 Klein, Jackie             17 Bonackers-MR         2:09.74Y   2:26.66 MEET   
 16 Johnston, Ashley          20 SoNoCo-CT            2:26.47    2:26.98 MEET   
-------------------------------------------------------------------------
 17 Brookman, Jess            21 SoNoCo-CT            2:28.03    2:27.06 MEET   
 18 Battle, Kelly             19 Jcc Sailfish-AM      2:27.30    2:27.38 MEET   
 19 Orstein, Kaitlyn          19 Jcc Sailfish-AM      2:21.91    2:27.52 MEET   
 20 Christensen, Mei          16 CUBU-PV              2:05.28Y   2:27.56 MEET   
 21 Mankus, Christine         15 GTAC-MD              2:27.20    2:27.57 MEET   
 22 Bland, Katy               19 Rsa-NC               2:24.93    2:27.80 MEET   
 23 Helmers, Kristina         17 SAC-NJ               2:27.04    2:27.81 MEET   
 24 Mumper, Laura             22 Nova-VA              2:05.56Y   2:28.50        
-------------------------------------------------------------------------
 25 Gruendel, Kerry           15 BAD-MR               2:10.14Y   2:28.55        
 26 Dunleavy, Sarah           15 BPR-AM               2:07.90Y   2:28.86        
-------------------------------------------------------------------------
 27 Skelos, Daphne            17 LIAC-MR              2:24.88    2:28.90        
 28 Russell, Lauren           17 Gpac-AM              2:10.44Y   2:29.02        
 29 Dinardo, Sara             19 MLAC-AM              2:26.91    2:29.03        
 30 Szymanski, Genny          16 Gpac-AM              2:25.60    2:29.04        
 31 Koss, Keenan              17 WRAT-CT              2:09.03Y   2:29.13        
 32 McDonnell, Katherine      17 SDS-PV               2:09.16Y   2:29.19        
 33 Prautzsch, Kristin        16 MAG-NE               2:25.67    2:29.23        
 34 Staub, Andrea             13 North Baltimore-MD   2:26.99    2:29.25        
 35 Groenewoud, Carmen        17 BAD-MR               2:11.23Y   2:29.33        
 36 Derlath, Erica            15 LIAC-MR              2:26.78    2:29.38        
 37 Gonzalez, Jackie          16 North Baltimore-MD   2:25.63    2:29.50        
 38 Payne, Lindsay            22 CUBU-PV              2:26.57    2:29.51        
 39 Stanislawska, Agnes       22 Rac-MD               2:05.51Y   2:29.73        
 40 Ladley, Sarah             17 Gaac-MA              2:11.35Y   2:29.78        
 41 LaRussa, Cassy            18 EMAC-MA              2:11.82Y   2:29.98        
 42 Steenvoorden, Kristen     14 SAC-NJ               2:26.78    2:30.07        
 43 Spinazzola, Chiara        14 Squids-NE            2:09.64Y   2:30.08        
 44 Parent, Allyson           19 UNRUT-NJ             2:27.21    2:30.14        
 45 Law, Colleen              17 CUBU-PV              2:09.25Y   2:30.20        
 46 Peak, Candice             16 MAG-NE               2:09.23Y   2:30.21        
 47 Alles, Courtney           17 QDD-VA               2:11.72Y   2:30.24        
 48 Rolish, Melanie           19 Jersey Wahoos-MA     2:10.40Y   2:30.29        
 49 Balint, Andrea            16 CUBU-PV              2:08.09Y   2:30.37        
 50 Crowley, Jaime            21 Cat-CT               2:08.52Y   2:30.41        
 51 Delp, Kristina            16 North Baltimore-MD   2:09.69Y   2:30.47        
 52 Bennett, Elaine           21 Nova-VA              2:21.86    2:30.71        
 53 Hand, Alyssa              15 Team Delaware-MA     2:09.25Y   2:30.77        
 54 Holloway, Meaghan         14 WAC-VA               2:27.23    2:30.83        
 55 McGraw, Erin              15 SDSC-NI              2:27.68    2:31.10        
 56 Danner, Ashley            14 SDS-PV               2:05.29Y   2:31.11        
 57 Lee, Aurora               17 WRAT-CT              2:11.46Y   2:31.38        
 58 Bouton, Kimberly          17 NJW-NJ               2:10.35Y   2:31.44        
 59 Kearns, Jill              15 sac-NE               2:11.81Y   2:31.47        
 60 Faingold, Kathy           16 Ansc-AM              2:11.80Y   2:31.73        
 61 Kucherich, Julia          13 North Baltimore-MD   2:26.86    2:31.89        
 62 Colling, Caitlin          19 sac-NE               2:08.83Y   2:31.95        
 63 Malloy, Rhynn             17 MAG-NE               2:11.86Y   2:32.01        
 64 Jones, Jackie             17 Tidal Waves-AM       2:09.79Y   2:32.08        
 65 Lang, Melissa             13 SAC-NJ               2:09.81Y   2:32.12        
 66 Tipton, Emily             15 North Baltimore-MD   2:28.12    2:32.15        
 67 Peloquin, Kelly           17 North Baltimore-MD   2:25.27    2:32.18        
 68 Linkenauger, Anna         17 WAC-VA               2:08.29Y   2:32.60        
 69 Capparell, Meghan         18 SAC-NJ               2:07.45Y   2:32.65        
 70 Fittin, Annie             16 Peddie-NJ            2:06.36Y   2:32.89        
 70 Visco, Danielle           16 Gaac-MA              2:11.75Y   2:32.89        
 72 Dwyer, Shannon            17 Express Swimming-MR  2:10.20Y   2:32.95        
 73 Williams, Christy         19 DST-MA               2:24.85    2:33.00        
 74 Stark, Laura              16 SVY-NJ               2:27.17    2:33.09        
 75 Francik, Courtney         17 North Baltimore-MD   2:07.74Y   2:33.22        
 76 Chui, Angela              15 TAC-NJ               2:11.90Y   2:33.30        
 77 Cervone, Victoria         14 NJW-NJ               2:09.78Y   2:33.67        
 78 Magee, Katie              16 Gaac-MA              2:25.67    2:33.73        
 79 Steeves, Megan            17 DST-MA               2:07.43Y   2:33.80        
 80 Dockstader, Alexandra     16 TTSC-NI              2:07.46Y   2:34.22        
 81 Kietlinski, Samantha      14 EEX-NJ               2:11.12Y   2:34.47        
 82 Maxwell, Allison          17 MLAC-AM              2:11.39Y   2:34.49        
 83 Aichele, Allison          17 Monocacy-MD          2:11.71Y   2:34.53        
 84 Bullock, Morgan           19 Sharks-CT            2:11.10Y   2:34.62        
 85 Hetzel, Cat               18 UNRUT-NJ             2:11.92Y   2:34.73        
 86 Zomchick, Sarah           19 DST-MA               2:10.42Y   2:34.95        
 87 Chuang, Christine         16 RMSC-PV              2:09.47Y   2:35.21        
 88 Dwyer, Caitlin            17 Express Swimming-MR  2:11.96Y   2:35.32        
 89 Giles, Becky              19 Gr.  Johnstown-AM    2:11.48Y   2:35.57        
 90 Ameen, Sarah              17 QDD-VA               2:11.77Y   2:35.60        
 91 Budner, Meredith          16 AquaHoyas-PV         2:10.60Y   2:35.72        
 92 Gottschalk, Lindsey       18 North Baltimore-MD   2:11.90Y   2:35.78        
 93 Steeves, Katie            14 DST-MA               2:11.41Y   2:35.89        
 94 Newell, Megan             17 CUBU-PV              2:11.97Y   2:35.91        
 95 Meirs, Kati               16 EEX-NJ               2:09.28Y   2:35.93        
 96 Scott, Danielle           16 Atac-MA              2:06.42Y   2:36.59        
 97 Radcliffe, Brittany       15 Rac-MD               2:11.96Y   2:37.17        
 98 Murphy, Kate              17 WAC-VA               2:09.38Y   2:37.68        
 99 Bechard, Sarah            15 Burkwood-VA          2:10.15Y   2:38.17        
100 Kromer, Thea              15 Machine-PV           2:11.43Y   2:42.97        
 -- Brooks, Karly             18 SCHE-AD              2:27.83         DQ        
 -- Woodward, Lindsay         19 Squids-NE            2:11.66Y        DQ        
 -- Evans, Laura              14 BAD-MR               2:11.55Y       SCR        
 -- Dufault, Lauren           16 SDSC-NI              2:09.78Y       SCR        
 -- Frost, Kristen            17 SoNoCo-CT            2:23.28        SCR        
 -- Coenen, Sara              16 Gaac-MA              2:27.44        SCR        
 -- Lesneski, Stacie          19 MAG-NE               2:24.47        SCR        
 -- Czaplicki, Alex           14 Mariners-CT          2:10.99Y       SCR        
 -- Czar, Sarah               16 SEA-MA               2:11.19Y       SCR        
 -- Schwee, Suzanne           15 CUBU-PV              2:27.26        SCR        
 -- Urubshurow, Delghi        16 RMSC-PV              2:08.40Y       SCR        
 -- Hafner, Kaitlyn           17 Jersey Wahoos-MA     2:11.45Y       SCR        
 -- Case, Kimberly            17 SDS-PV               2:11.20Y       SCR        
 
Event 32  Men 200 LC Meter IM
===============================================================================
 Sect 1 Meet: 1 2:07.40   3/14/2004 Ben Collins, Unattached/AGUA-              
 Sect 2 Meet: 2 2:06.50   7/28/2002 Bo Greenwood  NOVA                         
Sum National: N 2:07.86   7/24/2005 Geoff Rathgeber, SoNoCo                    
                2:08.79  NATS
                2:10.59  OPEN
                2:16.59  MEET
 Meet Qualifying:  2:16.59
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Savulich, Bobby           17 SAC-NJ               2:11.67    2:09.48 OPEN   
  2 Berg, Ryan                21 Nova-VA              2:11.99    2:09.96 OPEN   
  3 Sullivan, PJ              19 MAG-NE               2:11.66    2:10.48 OPEN   
  4 Hills, Richard            15 North Baltimore-MD   2:13.80    2:12.02 MEET   
  5 Danner, Gregory           24 FAST-NI              2:13.33    2:12.06 MEET   
  6 Charnin-Aker, Josh        15 Peddie-NJ            2:12.35    2:13.09 MEET   
  7 Manor, Rob                18 SCHE-AD              2:12.40    2:13.10 MEET   
  8 Hudson, Henry             19 MSC-MR               2:13.47    2:14.29 MEET   
B - Final
  9 Pryor, Vinny              17 Gtrs-NE              2:14.08    2:12.08 MEET   
 10 Mironov, Anthony          17 BAD-MR               2:14.96    2:13.54 MEET   
 11 Wollner, Samuel           20 Agua Swim Team-MR    2:14.75    2:13.91 MEET   
 12 Yamada, Kevin             16 sac-NE               2:14.30    2:13.93 MEET   
 13 Ferreira, Chris           19 SoNoCo-CT            2:14.30    2:13.95 MEET   
 14 Kobb, Jordan              17 North Baltimore-MD   2:15.14    2:14.85 MEET   
 15 Kraft, David              18 PM-PV                2:14.08    2:16.21 MEET   
 16 Slater, Mike              20 UNAT-NI              2:15.07    2:16.43 MEET   
C - Final
 17 Czaplicki, Zac            19 Mariners-CT          2:15.53    2:15.02 MEET   
 18 Melillo, Simone           16 CUBU-PV              2:16.45    2:15.25 MEET   
 19 Chui, Derick              16 UNPAA-NJ             2:15.42    2:15.51 MEET   
 20 Olson, Andrew             17 HD-AM                2:16.23    2:15.72 MEET   
 21 Brabson, Andy             17 Monocacy-MD          2:16.44    2:16.09 MEET   
 22 Kustra, Stephen           17 Gpac-AM              2:16.57    2:16.78        
 23 Robertson-Phillips, Zach  16 GTAC-MD              2:15.73    2:19.98        
 24 Dufek, Chris              20 CUBU-PV              2:16.14    2:20.51        
 
Event 32  Men 200 LC Meter IM
===============================================================================
 Sect 1 Meet: 1 2:07.40   3/14/2004 Ben Collins, Unattached/AGUA-              
 Sect 2 Meet: 2 2:06.50   7/28/2002 Bo Greenwood  NOVA                         
Sum National: N 2:07.86   7/24/2005 Geoff Rathgeber, SoNoCo                    
                2:08.79  NATS
                2:10.59  OPEN
                2:16.59  MEET
 Meet Qualifying:  2:16.59
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Rathgeber, Geoff          19 SoNoCo-CT            2:06.93    2:07.86NNATS   
  2 Karnaugh, Ron             39 JG-NJ                2:04.60    2:10.85 MEET   
  3 Sullivan, PJ              19 MAG-NE               2:10.63    2:11.66 MEET   
  4 Savulich, Bobby           17 SAC-NJ               2:12.77    2:11.67 MEET   
  5 Berg, Ryan                21 Nova-VA              2:14.23    2:11.99 MEET   
  6 Charnin-Aker, Josh        15 Peddie-NJ            2:12.48    2:12.35 MEET   
  7 Manor, Rob                18 SCHE-AD              2:15.43    2:12.40 MEET   
  8 Hupp, Jonathan            21 UNRUT-NJ             2:14.00    2:13.14 MEET   
-------------------------------------------------------------------------
  9 Danner, Gregory           24 FAST-NI              2:09.26    2:13.33 MEET   
 10 Hudson, Henry             19 MSC-MR               2:14.87    2:13.47 MEET   
 11 Wilson, Brian             16 JG-NJ                2:15.69    2:13.78 MEET   
 12 Hills, Richard            15 North Baltimore-MD   2:13.89    2:13.80 MEET   
 13 Kraft, David              18 PM-PV                2:15.60    2:14.08 MEET   
 13 Pryor, Vinny              17 Gtrs-NE              2:16.09    2:14.08 MEET   
 15 Yamada, Kevin             16 sac-NE               2:13.56    2:14.30 MEET   
 15 Ferreira, Chris           19 SoNoCo-CT            2:16.33    2:14.30 MEET   
-------------------------------------------------------------------------
 17 Wollner, Samuel           20 Agua Swim Team-MR    2:10.86    2:14.75 MEET   
 18 Mironov, Anthony          17 BAD-MR               2:16.24    2:14.96 MEET   
 19 Slater, Mike              20 UNAT-NI              1:53.91Y   2:15.07 MEET   
 20 Kobb, Jordan              17 North Baltimore-MD   1:58.27Y   2:15.14 MEET   
 21 Chui, Derick              16 UNPAA-NJ             2:16.14    2:15.42 MEET   
 22 Kornacki, Richard         20 Big Cat-MA           1:57.21Y   2:15.43 MEET   
 23 Czaplicki, Zac            19 Mariners-CT          2:15.72    2:15.53 MEET   
 24 Robertson-Phillips, Zach  16 GTAC-MD              2:15.02    2:15.73 MEET   
-------------------------------------------------------------------------
 25 Dufek, Chris              20 CUBU-PV              1:53.67Y   2:16.14 MEET   
 26 Olson, Andrew             17 HD-AM                1:57.17Y   2:16.23 MEET   
-------------------------------------------------------------------------
 27 Kaemmerlen, Peter         21 FAST-NI              1:58.35Y   2:16.29 MEET   
 28 Brabson, Andy             17 Monocacy-MD          1:58.41Y   2:16.44 MEET   
 29 Melillo, Simone           16 CUBU-PV              2:15.42    2:16.45 MEET   
 30 Smiddy, Matt              18 UNAT-MA              2:12.24    2:16.53 MEET   
 31 Kustra, Stephen           17 Gpac-AM              2:15.37    2:16.57 MEET   
 32 Bulkley, Adam             17 North Baltimore-MD   2:15.84    2:16.81        
 33 Dunn, Michael             17 WRAT-CT              1:56.96Y   2:16.82        
 34 Guernsey III, David       18 Cat-CT               2:16.22    2:16.84        
 35 David, Ryan               17 Jersey Wahoos-MA     1:55.32Y   2:16.92        
 36 Rosenbluth, Josh          17 EEX-NJ               2:13.96    2:16.96        
 36 Knecht, Josef             16 RMSC-PV              1:59.19Y   2:16.96        
 38 Spath, Kevin              16 North Baltimore-MD   1:58.95Y   2:16.98        
 39 Eckel, Dan                18 MLAC-AM              2:16.46    2:16.99        
 40 Wills, Connor             16 North Baltimore-MD   2:14.06    2:17.12        
 41 Joyce, Michael            15 GCIT-MA              1:56.34Y   2:17.14        
 42 Zebley, Nico              18 North Baltimore-MD   2:14.56    2:17.38        
 43 Grimmett-Norris, Robert   16 CUBU-PV              2:16.55    2:17.41        
 44 Brady, Chris              17 Team Delaware-MA     1:54.59Y   2:17.51        
 45 Emory, Michael            22 CUBU-PV              2:14.54    2:17.85        
 46 Robinson, Dan             17 MLAC-AM              1:57.99Y   2:18.06        
 47 Kluge, Alexander          15 EMAC-MA              1:57.40Y   2:18.11        
 48 Dimarco, Tom              17 Atac-MA              1:57.44Y   2:18.12        
 49 Jackson, Steve            19 Tpit-AM              1:57.66Y   2:18.39        
 50 Koppel, P.J.              16 DST-MA               1:55.38Y   2:18.45        
 51 Sullivan, Michael         15 MAG-NE               1:59.10Y   2:18.48        
 52 Kuehne, Patrick           16 SVY-NJ               1:56.64Y   2:18.75        
 53 Park, Peter               15 Peddie-NJ            2:15.93    2:19.01        
 54 Swensen, Eric             19 JG-NJ                1:57.64Y   2:19.11        
 55 McElroy, Kyle             18 NJW-NJ               2:14.26    2:19.27        
 55 Lannan, Ross              21 Tpit-AM              1:59.01Y   2:19.27        
 57 Collier, David            18 Rac-MD               1:58.27Y   2:19.85        
 58 DeBiase, Joe              17 Jcc Sailfish-AM      1:58.73Y   2:20.02        
 59 Aasen, Gunnar             17 Jcc Sailfish-AM      1:58.57Y   2:20.19        
 60 Howard, Chris             18 Jersey Wahoos-MA     1:56.51Y   2:20.30        
 61 Berg, Kyle                17 MSC-MR               1:58.68Y   2:20.49        
 62 McCutcheon, Nate          20 Tpit-AM              1:58.07Y   2:20.63        
 63 Hayes, Tim                16 Atac-MA              2:16.25    2:20.65        
 64 Cox, Matt                 16 Gaac-MA              1:58.34Y   2:20.86        
 65 Gallagher, Dan            17 FAST-NI              1:56.83Y   2:21.07        
 66 Reynolds, Adam            18 Gaac-MA              1:57.27Y   2:21.36        
 67 Guba, D.J.                19 MLAC-AM              1:59.05Y   2:21.42        
 68 Leath, Jeff               19 Tpit-AM              1:57.55Y   2:21.60        
 69 Gallagher, Liam           19 SVY-NJ               1:58.87Y   2:21.68        
 70 Moisiades, Spiros         16 GYWD-CT              1:57.33Y   2:21.76        
 71 Hopkins, Mike             18 DST-MA               2:15.06    2:21.91        
 72 Swenson, Steve            21 JG-NJ                1:58.93Y   2:22.12        
 73 Bartl, Stefan             18 MAG-NE               2:15.56    2:22.32        
 74 Fitzpatrick, Christopher  16 NJW-NJ               1:58.77Y   2:22.69        
 75 Vorpagel, Jon             18 WAC-VA               1:56.41Y   2:23.62        
 76 Monti, Benjamin           17 FAST-NI              1:58.93Y   2:24.96        
 77 Diggs, Keith              17 SDS-PV               1:56.38Y   2:25.43        
 78 Ferraro, Mike             21 SoNoCo-CT            2:15.98    2:27.05        
 -- Knopp, Cory               18 North Baltimore-MD   2:15.90         DQ        
 -- Work, Tobias              19 Ccsc-NE              2:10.59        SCR        
 -- Adams, Colt               20 UNRUT-NJ             2:13.48        SCR        
 -- Miller, Jeffery           17 Nova-VA              1:58.77Y       SCR        
 -- Orellana, Miguel          17 RMSC-PV              1:57.09Y       SCR        
 -- Meyer, Adam               17 RMSC-PV              2:13.54        SCR        
 -- Weldon, Scott             21 AquaHoyas-PV         1:57.63Y       SCR        
 -- Weldon, Kirk              21 AquaHoyas-PV         2:15.96        SCR        
 
Event 33  Women 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
 Sect 1 Meet: 1 4:20.11   7/26/2003 Curl-Burke Swim Club, CUBU-PV              
                         Y Beller, H Sakamoto, M Newell, C Law             
 Sect 2 Meet: 2 4:20.08   7/27/2002 CUBU                                       
                         Filak, Tanaka, Ullrich, Ertter                    
Sum National: N 4:23.61   7/24/2005 Curl-Burke Swim Club, CUBU -PV             
                         M CHRISTENSEN, L PAYNE, E Verdin, C Law           
                4:25.49  NATS
                4:30.49  OPEN
                4:43.79  MEET
 Meet Qualifying:  4:43.79
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Curl-Burke Swim Club-PV  'A'                      4:21.82    4:23.61NNATS   
     1) Christensen, Mei 16             2) Payne, Lindsay 22              
     3) Verdin, Emily 19                4) Law, Colleen 17                
  2 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'            4:25.52    4:24.49 NATS   
     1) D'Ambrosia, Janie 16            2) Clemens, Alison 16             
     3) Illescas, Jennifer 17           4) Staskiewicz, Sophie 16         
  3 Scarlet Aquatic Club-NJ  'A'                      4:21.78    4:25.59 OPEN   
     1) Capparell, Meghan 18            2) Soni, Rebecca 18               
     3) Helmers, Kristina 17            4) Feltrin, Veronica 15           
  4 North Baltimore Aquatic Club-MD  'A'              4:16.86    4:26.63 OPEN   
     1) Kucherich, Julia 13             2) King, Michele 17               
     3) Knapik, Ashley 16               4) Delp, Kristina 16              
  5 Long Island Aquatic Club-MR  'A'                  4:28.55    4:28.41 OPEN   
     1) Festa, Natalia 16               2) Reitz, Kelly 20                
     3) Masterson, Keri 17              4) Fasano, Jackie 17              
  6 Schenectady Swim Club-AD  'A'                     4:33.16    4:29.99 OPEN   
     1) Brooks, Karly 18                2) Borgolini, Briana 13           
     3) Catroppa, Aimee 17              4) Furman, Holly 16               
  7 Eastern Express-NJ  'A'                           4:30.51    4:31.56 MEET   
     1) Leddy, Meghan 14                2) Iversen, Paige 17              
     3) Rossi, Nina 17                  4) Kietlinski, Samantha 14        
  8 Nova of VA Aquatics-VA  'A'                       4:23.80    4:32.43 MEET   
     1) White, Brielle 22               2) Mumper, Laura 22               
     3) Bennett, Elaine 21              4) Lewis, Jessica 19              
  9 Scarlet Aquatic Club-NJ  'B'                      4:35.98    4:32.63 MEET   
     1) Sharkey, Renae 15               2) Lang, Melissa 13               
     3) Steenvoorden, Kristen 14        4) Steenvoorden, Ashley 14        
 10 Jewish Community Center Sailfi-AM  'A'            4:32.50    4:33.81 MEET   
     1) Callahan, Courtney 17           2) Orstein, Kaitlyn 19            
     3) Battle, Kelly 19                4) Sheetz, Caitlin 17             
 11 Williamsburg Aquatic Club-VA  'A'                 4:33.78    4:37.29 MEET   
     1) Shanks, Lisa 15                 2) Linkenauger, Anna 17           
     3) Holloway, Meaghan 14            4) Murphy, Kate 17                
 12 Machine Aquatics-PV  'A'                          4:33.31    4:37.96 MEET   
     1) Parkhurst, Michelle 17          2) Wolla, Kristen 15              
     3) Kromer, Thea 15                 4) Stiles, Madeline 15            
 13 SoNoCo Swim Club-CT  'A'                          4:27.45    4:38.37 MEET   
     1) Brookman, Jess 21               2) Reinhard, Alyssa 15            
     3) Johnston, Ashley 20             4) Skroski, Kristen 19            
 14 Retriever Aquatic Club-MD  'A'                    4:35.33    4:38.89 MEET   
     1) Stanislawska, Agnes 22          2) Gelb, Sam 14                   
     3) Dean, Emily 15                  4) Radcliffe, Brittany 15         
 15 Fairport Area Swim Team-NI  'A'                   4:30.31    4:39.00 MEET   
     1) Groselle, Elizabeth 21          2) Shinton, Kelly 21              
     3) Weniger, Hailey 17              4) Fuqua, Marlys 17               
 16 Mt. Lebanon Aqua Club-AM  'A'                     4:35.29    4:39.24 MEET   
     1) Hnat, Keli 18                   2) Dinardo, Sara 19               
     3) Thomas, Annika 17               4) Walker, Margaret 13            
 17 Monocacy Aquatic Club-MD  'A'                     4:08.04Y   4:39.60 MEET   
     1) Brabson, Laurel 15              2) Adams, Beth 13                 
     3) Aichele, Allison 17             4) Meyer, Abby 16                 
 18 Westport Weston Family Y-CT  'A'                  3:42.24Y   4:39.90 MEET   
     1) Lee, Aurora 17                  2) Bedson, Laura 16               
     3) Koss, Keenan 17                 4) Smith, Anna 16                 
 19 Greater Pittsburgh Aquatic Clu-AM  'A'            4:43.40    4:40.58 MEET   
     1) Szymanski, Genny 16             2) Szymanski, Anna 14             
     3) Shuba, Andrea 14                4) Russell, Lauren 17             
 20 Bethel Park Recreation-AM  'A'                    4:37.78    4:40.80 MEET   
     1) Brackett, Charlotte 15          2) Dunleavy, Sarah 15             
     3) Sweeney, Kaitlyn 15             4) Bower, Chelsey 17              
 21 Qdd Swim Team-VA  'A'                             4:40.15    4:41.60 MEET   
     1) Ameen, Sarah 17                 2) White, Courtney 17             
     3) Kalnins, Dana 14                4) Alles, Courtney 17             
 22 Star Swimming-NI  'A'                             4:07.27Y   4:41.71 MEET   
     1) Steger, Mackenzie 19            2) Carson, Sheila 17              
     3) Marchese, Lauren 13             4) Deren, Jordan 16               
 23 Shawmut Aquatic Club-NE  'A'                      4:35.10    4:42.65 MEET   
     1) Walterman, Elena 15             2) Colling, Meaghan 19            
     3) Kearns, Jill 15                 4) Colling, Caitlin 19            
 24 Town Of Tonawanda Titans-NI  'A'                  4:40.27    4:42.77 MEET   
     1) Oliveri, Cassondra 19           2) Clay, Eleanor 15               
     3) Palma, Sam 16                   4) Dockstader, Alexandra 16       
 25 Emmaus Aquatic Club-MA  'A'                       4:39.08    4:42.89 MEET   
     1) Leahey, Kelly 17                2) Oxley, Morgan 14               
     3) Fischer, Erin 16                4) LaRussa, Cassy 18              
 26 Sea Devil Swimming-PV  'A'                        4:36.26    4:43.10 MEET   
     1) Herrmann, Laura 17              2) McDonnell, Katherine 17        
     3) McKenzie, Heather 17            4) Danner, Ashley 14              
 27 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'B'            4:38.10    4:43.24 MEET   
     1) Clemens, Clare 19               2) Healey, Vivian 17              
     3) Wollner, Margaret 17            4) Willeboordse, Fall 39          
 28 Atlantis Aquatic Club-MA  'A'                     4:35.32    4:43.32 MEET   
     1) Scott, Danielle 16              2) Clark, Emily 13                
     3) Guro, Jessica 13                4) Brezinsky, Julie 16            
 29 New Jersey Wave-NJ  'A'                           4:43.76    4:45.34        
     1) Cervone, Victoria 14            2) Smith, Allison 17              
     3) Bouton, Kimberly 17             4) Zagroba, Catherine 14          
 30 Hopkins Mariner Swim Team-CT  'A'                 4:38.96    4:45.43        
     1) Crane, Eryn 17                  2) Pacelli, Summer 16             
     3) Sherman, Lindsay 17             4) Cohan, Elizabeth 15            
 31 Cat-CT  'A'                                       4:07.52Y   4:45.84        
     1) Crowley, Jaime 21               2) Crowley, Erin 17               
     3) Kesses, Kasey 18                4) Wargo, Kate 16                 
 32 Lancaster Aquatic Club-MA  'A'                    4:03.95Y   4:46.61        
     1) Mullican, Kelly 16              2) McAdoo, Amanda 16              
     3) Bertoli, Brittany 18            4) Sindall, Lauren 17             
 33 Town Of Tonawanda Titans-NI  'B'                  4:03.15Y   4:46.68        
     1) Powalski, Laura 17              2) Marcotte, Julie 21             
     3) English, Jackie 21              4) Lewis, Natalie 15              
 34 Bay and Ocean State Squids-NE  'B'                4:43.12    4:48.27        
     1) Ramsey, Ellen 16                2) Seltzer, Danielle 18           
     3) Simmons, Kaia 13                4) Sutliff, Emily 16              
 35 SoNoCo Swim Club-CT  'B'                          4:36.76    4:50.70        
     1) Loomis, Katie 15                2) Rodriguez-Lapman, Melanie 16   
     3) Sundel, Emily 16                4) Mathieu, Alicia 13             
 36 Fairland Aquatics S.T.-PV  'A'                    4:10.61Y   4:57.40        
     1) Lidd, Stephanie 16              2) Frantz, Molly 17               
     3) Glasser, Rachel 16              4) Stevens, Allie 18              
 37 Argo Aquatics-MA  'A'                             4:08.97Y   5:02.23        
     1) Baran, Caroline 17              2) Jackson, Olivia 17             
     3) Page, Shiloh 16                 4) Plucinsky, Michelle 18         
 -- Long Island Aquatic Club-MR  'B'                  4:30.13         DQ        
     1) Skelos, Daphne 17               2) Kempton, Kristalynn 18         
     3) Vessa, Gabrielle 15             4) Brodt, Christina 16            
 -- Bay and Ocean State Squids-NE  'A'                4:38.49         DQ        
     1) Spinazzola, Chiara 14           2) Huber, Caroline 15             
     3) Woodward, Lindsay 19            4) Kaufmann, Christine 16         
 -- Delaware Swim Team-MA  'A'                        4:32.44        SCR        
 -- Germantown Academy Aquatic Clu-MA  'A'            4:34.29        SCR        
 -- Badger Swim Club-MR  'A'                          4:29.70        SCR        
 -- Cape Cod Swim Club-NE  'A'                        4:06.15Y       SCR        
 -- Jersey Wahoos Swim Club-MA  'A'                   4:41.94        SCR        
 -- Team Pittsburgh-AM  'A'                           4:36.22        SCR        
 
Event 34  Men 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
 Sect 1 Meet: 1 3:56.36   7/26/2003 Jersey Wahoos Swim Club, JW-MA             
                         K Weiner, G Parker, C Cantwell, M Campbell        
 Sect 2 Meet: 2 3:49.19   7/27/2002 CUBU                                       
                         Liscinsky, Moses, Valdivieso, Brado               
Sum National: N 3:55.69                                                        
                3:55.69  NATS
                4:01.19  OPEN
                4:16.09  MEET
 Meet Qualifying:  4:16.09
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 SoNoCo Swim Club-CT  'A'                          3:58.82    3:56.79 OPEN   
     1) Neville, Greg 19                2) Rathgeber, Geoff 19            
     3) Alexandre, Jules 18             4) Jones, Brett 19                
  2 Scarlet Aquatic Club-NJ  'A'                      4:06.56    4:00.64 OPEN   
     1) Sharkey, Brian 21               2) King, Andrew 16                
     3) Hirniak, Stefan 20              4) Savulich, Bobby 17             
  3 Nova of VA Aquatics-VA  'A'                       4:04.69    4:01.37 MEET   
     1) Imboden, Greg 21                2) Berg, Ryan 21                  
     3) Beaulieu, Elliott 20            4) Brown, Gaites 15               
  4 North Baltimore Aquatic Club-MD  'A'              3:47.87    4:04.26 MEET   
     1) Wills, Connor 16                2) Hills, Richard 15              
     3) Knopp, Cory 18                  4) Pallace, Drew 17               
  5 Curl-Burke Swim Club-PV  'A'                      3:59.27    4:05.33 MEET   
     1) Dufek, Chris 20                 2) Melillo, Simone 16             
     3) Grimmett-Norris, Robert 16      4) Cunningham, Jesse 14           
  6 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'            4:10.75    4:05.86 MEET   
     1) Neuwirth, Ben 21                2) Borger, Brian 17               
     3) Wollner, Samuel 20              4) Liang, Truman 16               
  7 SoNoCo Swim Club-CT  'B'                          4:08.57    4:07.29 MEET   
     1) Garaffa Jr., Dan 20             2) Bradley, Sam 15                
     3) Ferraro, Mike 21                4) Ferreira, Chris 19             
  8 Jewish Community Center Sailfi-AM  'A'            4:07.15    4:07.70 MEET   
     1) Seiferth, Mike 16               2) Taccone, Drew 17               
     3) Toomey, Ray 17                  4) DeBiase, Joe 17                
  9 SwimQuest-VA  'A'                                 4:08.81    4:08.08 MEET   
     1) Beard, Scott 18                 2) Huss, Jonathan 17              
     3) Bailey, Michael 19              4) Kane, Matthew 19               
 10 Long Island Aquatic Club-MR  'A'                  4:09.65    4:08.10 MEET   
     1) Smith, Bobby 16                 2) Dent, Rog 16                   
     3) Yate, Jasper 16                 4) O'Neill, Tom 15                
 11 Greater Pittsburgh Aquatic Clu-AM  'A'            4:14.02    4:08.84 MEET   
     1) Borland, Kegan 17               2) Kustra, Stephen 17             
     3) Hazlett, Seth 18                4) Zaydak, Andrew 17              
 12 Chesapeake Bay Aquatic CL-MD  'A'                 4:14.67    4:09.36 MEET   
     1) Skrabacz, Eric 19               2) Ruefle, Trey 21                
     3) Pinno, Eric 17                  4) Kitner, John 17                
 13 Eastern Express-NJ  'A'                           4:10.59    4:10.16 MEET   
     1) Rosenbluth, Josh 17             2) Hand, Peter 18                 
     3) Hullings, Brandon 15            4) Honore, Brian 17               
 14 Schenectady Swim Club-AD  'A'                     4:03.04    4:11.85 MEET   
     1) Maki, Bruce 17                  2) Manor, Rob 18                  
     3) Neuber, Matthew 19              4) Kalish, Alexander 16           
 15 Fairport Area Swim Team-NI  'B'                   4:12.90    4:13.04 MEET   
     1) Kaemmerlen, Jeff 18             2) Fisher, Jake 16                
     3) Gallagher, Dan 17               4) Henahan, Pat 17                
 16 Emmaus Aquatic Club-MA  'A'                       4:15.16    4:13.45 MEET   
     1) Kluge, Alexander 15             2) Rae-Grant, George 17           
     3) Boyle, Ryan 17                  4) Wehrman, Matt 16               
 17 Bay and Ocean State Squids-NE  'A'                3:36.49Y   4:14.61 MEET   
     1) Buhler, Peter 15                2) Hooper, William 15             
     3) Rasin, Arkady 18                4) Fee, James 17                  
 18 Retriever Aquatic Club-MD  'A'                    4:15.72    4:14.71 MEET   
     1) Zimonjic, Zima 23               2) Collier, David 18              
     3) Szabo, Geza 22                  4) Ziegler, Trevor 17             
 19 Atlantis Aquatic Club-MA  'A'                     4:11.91    4:15.39 MEET   
     1) McCarthy, Kevin 15              2) Hayes, Tim 16                  
     3) Shoemaker, Kyle 16              4) Dimarco, Tom 17                
 20 Old Dominion Aquatic Club-VA  'A'                 4:13.84    4:15.61 MEET   
     1) Balderston, Matthew 19          2) Law, Jordy 16                  
     3) Miltner, Charlie 17             4) Parrish, Geoff 17              
 21 Machine Aquatics-PV  'A'                          4:12.85    4:16.11        
     1) Frantz, Scott 17                2) Tomajczyk, Ryan 15             
     3) Mims, Hunter 17                 4) Holmes, Zach 17                
 22 Somerset Valley YMCA-NJ  'A'                      3:36.87Y   4:16.50        
     1) Benigno, John 17                2) Kuehne, Patrick 16             
     3) Gallagher, Liam 19              4) Gallagher, Kevin 17            
 23 Williamsburg Aquatic Club-VA  'A'                 4:10.39    4:18.72        
     1) Kammer, Kyle 18                 2) Vorpagel, Jon 18               
     3) Baumler, Matthew 14             4) Carlson, David 17              
 24 Star Swimming-NI  'A'                             4:14.31    4:19.50        
     1) Hogan, Chris 17                 2) Otto, Caleb 17                 
     3) Ernst, Kevin 17                 4) Miller, Jamie 21               
 25 Town Of Tonawanda Titans-NI  'A'                  3:42.89Y   4:19.94        
     1) Donnarumma, Dan 16              2) Szyprowski, Mike 24            
     3) Wiese, Mike 21                  4) Rogers, Drew 16                
 26 Shawmut Aquatic Club-NE  'A'                           NT    4:20.76        
     1) Bhamla, Ayaas 16                2) Yamada, Kevin 16               
     3) Brooks, Justin 17               4) Sementelli, Joseph 19          
 27 Bay and Ocean State Squids-NE  'B'                3:41.77Y   4:34.68        
     1) Bonte, Benjamin 18              2) Bailey, Robert 15              
     3) Szargowicz, Tim 16              4) Kimball, Don 19                
 -- Newburgh Sharks-MR  'A'                           3:34.35Y        DQ        
     1) Coombs, Justin 17               2) Gartman, David 16              
     3) Morgan, Geoffrey 17             4) Coombs, Ryan 17                
 -- Mt. Lebanon Aqua Club-AM  'A'                     4:14.23         DQ        
     1) Robinson, Dan 17                2) Eckel, Dan 18                  
     3) Rabinek, Trey 18                4) Quirk, Daniel 18               
 -- Fairport Area Swim Team-NI  'A'                   3:59.29         DQ        
     1) Henahan, Ricky 15               2) Danner, Gregory 24             
     3) Wood, Jeff 18                   4) Kaemmerlen, Peter 21           
 -- Jewish Community Center Sailfi-AM  'B'            4:08.86        SCR        
 -- Shawmut Aquatic Club-NE  'B'                           NT        SCR        
 -- Badger Swim Club-MR  'A'                          4:07.60        SCR        
 -- Cape Cod Swim Club-NE  'A'                        3:42.50Y       SCR        
 -- Sea Devil Swimming-PV  'A'                        4:14.81        SCR        
 -- Jersey Wahoos Swim Club-MA  'A'                   4:06.75        SCR        
 -- Team Pittsburgh-AM  'A'                           4:13.16        SCR        

ADVERTISEMENT


ADVERTISEMENT