ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
--- Results, Rankings, and Records ---
JP Morgan Chase Ohio LSC Open Water Championship
7/6/2005-7/6/2005
Batavia, OH US
Results of the Ohio LSC Open Water Championship

JP Morgan Chase Ohio LSC Open Water Championship
Sanction 2755-OH
July 6, 2005	East Fork Lake State Park, Batavia, OH
Hosted By: Cincinnati Aquatic Club

Event 1  Girls 10 & Under    1 Kilometer Open Water
		Comp#	Name		Age	Team	Seed Time	Finals Time	Points
	1	   112	Kiefer, Emily	 10	MCY-OH	2:39.36		16:03.10		20	Meet Record
	2	   131	Herich, Lauren	 10	CLPR-OH  2:41.32		16:03.95		17
	3	   7	Harty, Elizabeth 	 10	COPS-OH  2:38.57		16:54.45		16
	4	   32	Smith, Jackie	 10	CAC-OH	2:35.82		17:05.80		15
	5	   203	Palmore, Haley	 10	SFF-OH	2:52.35		17:38.70		14
	6	   38	Wu, Abigail	 10	CAC-OH	2:47.97		17:59.80		13
	7	   194	Kaes, Kelly	 10	SFF-OH	3:00.60		18:08.90		12
	8	   48	Carlson, Megan	 10	DR-OH	2:46.84		18:32.70		11
	9	   111	Glover, Sloane	 10	MCY-OH	2:55.71		19:17.30		9
	10	   230	Atchison, Ashley  	   9	WAC-OH	3:05.09		19:26.55		7
	11	   208	Schlosser, Steph 	 10	SFF-OH	3:18.13		19:51.30		6
	12	   200	Lutmer, Kelly	 10	SFF-OH	3:23.79		20:02.20		5
	13	   169	Theiler, Rachael 	 10	PCY-OH	3:03.88		20:25.70		4
	14	   191	Jenkins, Sarah	  9	SFF-OH	3:10.01		20:40.75		3
	15	   118	Meranda, Kelsey	 10	MAST-OH 3:09.72		21:01.05		2
	16	   91	Thatcher, Zoe	  8	RAYS-OH  3:21.41		21:47.85		1
	17	   64	Noga, Madison	  8	KCST-OH  3:17.60		21:48.10
	18	   66	Speelman, Ashley 	10	KCST-OH  3:21.86		21:49.70
	19	   145	Abel, Alex	10	PCY-OH	3:23.79		22:06.35
	20	   151	Fambro, Arin	  9	PCY-OH	3:23.79		22:07.85
	21	   65	Noga, Meghan	 10	KCST-OH  3:23.79		22:29.10

Event 2  Boys 10 & Under     1 Kilometer Open Water
		Comp#	Name		Age	Team	Seed Time	Finals Time	Points
	1	   84	McNamara, Bryan	 10	RAYS-OH  2:39.23		15:34.40		20	Meet Record
	2	   223	Fullington, Tyler	 10	WTRC-OH  2:40.18		16:11.05		17
	3	   19	Landstra, Tanner 	 10	CAC-OH	  2:40.30		16:44.15		16
	4	   107	Keller, Matthew	 10	MHSW-OH 3:03.26		16:59.36		15
	5	   220	Davis, McKinley	 10	WTRC-OH 2:47.32		17:21.70		14
	6	   128	Ford, Chase	 10	CLPR-OH  2:54.67		17:23.60		13
	7	   60	Goertemiller, Cl 	 10	KCST-OH  3:06.00		17:57.55		12
	8	   109	Bostick, Jon	 10	MCY-OH	 3:00.42		18:07.25		11
	9	   55	Quallen, Josh	 10	DR-OH	2:45.29		18:08.65		9
	10	   36	Tyndall, Jack	 10	CAC-OH	3:13.99		18:14.60		7
	11	   13	Crawford, Grant	 10	CAC-OH	2:57.48		18:26.45		6
	12	   29	Rice, Drew	   9	CAC-OH	3:13.99		18:35.50		5
	13	   50	Cole, Andrew	 10	DR-OH	2:47.00		18:36.35		4
	14	   175	Aguilar, Patrick 	 10	SFF-OH	3:01.93		20:08.92		3
	15	   189	Ioas, Stephen	 10	SFF-OH	3:13.99		20:16.00		2
	16	   173	Warmbier, Otto	 10	PCY-OH	3:13.99		20:55.85		1
	17	   152	Goodall, Todd	 10	PCY-OH	3:13.99		21:09.85
	18	   159	Lackey, Bryce	 10	PCY-OH	3:13.99		21:42.20
	19	   73	Crabtree, Bryan	 10	RAYS-OH3:00.78		27:05.52
	20	   209	Seger, Jonathan	 10	SFF-OH	3:13.99		33:25.70


Event 3	  Girls 10 & Under  3 Kilometer Open Water Relay
		Team		Age	Time	Total	Points

	1	Sycamore Flying Fish-OH A	55:38.90	    40	Meet Record
		Palmore, Haley	W10	 17:38.70				
		Kaes, Kelly	W10	 18:08.90
		Schlosser, StephanieW10	 19:51.30

	2	Powel Crosley Jr. YMCA-OH A 1:04:39.90     34
		Theiler, Rachael	W10	 20:25.70
		Fambro, Arin	W9	 22:07.85
		Abel, Alex	W10	 22:06.35

	3	Kettering City Swim Team-OH A 1:06:06.90     32
		Noga, Madison	W8	 21:48.10
		Noga, Meghan	W10	 22:29.10
		Speelman, Ashley	W10	 21:49.70


Event 4   Boys 10 & Under 3 Kilometer Open Water Relay
		Team	Age	Time	Total	Points
	1	Cincinnati Aquatic Club-OH A	53:25.20	    40	Meet Record
		Landstra, Tanner	M10	 16:44.15				
		Tyndall, Jack	M10	 18:14.60
		Crawford, Grant	M10	 18:26.45
	2	Powel Crosley Jr. YMCA-OH A 1:03:47.90    34
		Goodall, Todd	M10	 21:09.85
		Lackey, Bryce	M10	 21:42.20
		Warmbier, Otto	M10	 20:55.85
	3	Sycamore Flying Fish-OH A	1:13:50.62     32
		Seger, Jonathan	M10	 33:25.70
		Ioas, Stephen	M10	 20:16.00
		Aguilar, Patrick	M10	 20:08.92


Event 5  Girls 11-12    2 Kilometer Open Water
		Comp#	Name		Age	Team	Seed Time	Finals Time	Points
	1	   39	Hall, Jessika	 11	CM-OH	5:24.40		31:46.81		20      	Meet Record
	2	   20	Lennon, Caitlin	 12	CAC-OH	5:32.68		31:53.34		17
	3	   28	Pearce, Stephani 	 12	CAC-OH	5:18.74		32:03.26		16
	4	   54	LaFave, Jacquely 	 12	DR-OH	5:14.10		32:08.50		15
	5	   190	Jenkins, Corinne 	 11	SFF-OH	5:27.27		32:17.30		14
	6	   176	Bangs, Elizabeth 	 12	SFF-OH	5:42.37		33:11.90		13
	7	   25	McClure, Laurin	 12	CAC-OH	5:27.54		33:17.90		12
	8	   8	Kozlowski, Clair 	 12	COPS-OH  5:27.20		33:31.10		11
	9	   198	Kirby, Erin	 12	SFF-OH	5:22.85		33:32.11		9
	10	   206	Rowley, Brooke	 11	SFF-OH	5:39.82		34:00.20		7
	11	   123	Storch, Gwen	 12	MAST-OH  5:46.50		34:00.95		6
	12	   144	Stoddard, Amanda 	 12	CLPR-OH  5:46.19		34:01.25		5
	13	   52	Holty, Laura	 11	DR-OH	5:44.93		34:02.35		4
	14	   46	Alden, Mallory	 12	DR-OH	5:47.89		34:06.45		3
	15	   108	Schmidt, Maddy	 12	MHSW-OH  5:23.83	34:26.10		2
	16	   214	Winning, Adrien	 12	SFF-OH	5:30.16		34:27.00		1
	17	   137	Lawson, Natalie	 12	CLPR-OH  5:30.78		34:56.55
	18	   1	Helfrich, Maggie 	 12	BKHY-OH  5:48.69		35:02.05
	19	   56	Mullen, Kortney	 12	FAST-OH	  5:43.19		35:26.80
	20	   247	Ward, Jessica	 11	WAC-OH	  5:33.80		35:35.45
	21	   207	Sabetta, Katie	 12	SFF-OH	6:00.09		36:34.50
	22	   57	Quinlan, Hannah	 11	FAST-OH	  6:00.05		37:53.15
	23	   17	Heinbach, Eliza	 11	CAC-OH	6:00.09		38:04.05
	24	   68	Allen, Abbie	 11	RAYS-OH  5:52.37		38:32.40
	25	   37	Vester, Hannah	 11	CAC-OH	600.09		39:38.45
	26	   236	Frank, Gwendolyn 	11	WAC-OH	6:00.09		40:02.20
	27	   212	Tate, Catherine	 12	SFF-OH	6:00.09		40:10.70
	28	   193	Kaes, Katie	 11	SFF-OH	6:00.09		40:25.85
	29	   185	Fisher, Sydney	 12	SFF-OH	6:00.09		40:35.10
	30	   156	Igel, Jenna	 12	PCY-OH	5:49.90		41:25.64
	31	   147	Cain, Lauren	 11	PCY-OH	6:00.09		42:56.70
	32	   160	Leonard, Katie	 11	PCY-OH	6:00.09		42:58.25


Event 6  Boys 11-12 	2 Kilometer Open Water
		Comp#	Name		Age	Team	Seed Time	Finals Time	Points
	1	   30	Rice, Mack	 11	CAC-OH	4:58.00		28:49.80		20	Meet Record
	2	   219	Davis, Mason	 12	WTRC-OH  4:56.15		29:00.65		17
	3	   14	Dennis, Gray	 11	CAC-OH	5:18.22		29:49.70		16
	4	   53	Kanzari, Colin	 11	DR-OH	4:58.71		30:00.75		15
	5	   43	Patton, Dennie	 12	CM-OH	5:24.45		30:49.20		14
	6	   161	Lethander, Eric	 11	PCY-OH	5:56.59		31:10.95		13
	7	   47	Alt, Brandon	 12	DR-OH	5:03.80		31:11.80		12
	8	   155	Hoffman, Paul	 12	PCY-OH	5:56.59		31:17.60		11
	9	   150	Dierker, Pat	 11	PCY-OH	5:56.59		31:30.90		9
	10	   135	Johnson, Garrett 	 12	CLPR-OH  5:16.55		31:41.40		7
	11	   186	Gutierrez, Manuel	 12	SFF-OH	5:18.39		31:55.00		6
	12	   179	Brook, Daniel	 12	SFF-OH	5:19.73		32:26.65		5
	13	   181	Cerda, Jose	 12	SFF-OH	5:23.90		33:24.95		4
	14	   218	Cutler, Ryan	 11	UASC-OH  NT		33:28.30		3
	15	   217	Chin, Alex	 11	UASC-OH  NT		34:09.05		2
	16	   35	Taylor, Bob	 12	CAC-OH	5:23.50		34:13.10		1
	17	   177	Baumgartner, Gab 	 11	SFF-OH	5:34.01		34:19.30
	18	   16	Gores, Jasper	 11	CAC-OH	5:11.63		36:50.00
	19	   31	Schroeder, Max	 11	CAC-OH	5:56.59		37:25.20
	20	   129	Garriott, Cole	 11	CLPR-OH  5:56.55		38:17.35
	21	   163	Patterson, John	 12	PCY-OH	 5:56.59		38:53.40
	22	   250	Richards, Curtis 	 11	APSC-OH  NT		39:43.85
	23	   74	Crabtree, Greg	 11	RAYS-OH  5:56.59		40:37.70
	24	   187	Horner, Hayden	 11	SFF-OH	5:56.59		41:51.75
	25	   140	Morrison, Lucas	 11	CLPR-OH  5:56.59		44:13.00
	26	   138	McMurtry, Stephe 	 11	CLPR-OH  5:56.58		47:59.70
	---	   225	Harrison, Aric	 12	WTRC-OH  5:17.87		DNF

Event 7    Girls 11-12 6 Kilometer Open Water Relay
		Team	Age	Time	Total		Points
	1	Cincinnati Aquatic Club-OH A	1:37:14.50	     40		Meet Record
		Lennon, Caitlin	W12	 31:53.34
		Pearce, Stephanie	W12	 32:03.26
		McClure, Laurin	W12	 33:17.90
	2	Sycamore Flying Fish-OH A	1:39:01.31	      34
		Jenkins, Corinne	W11	 32:17.30
		Bangs, Elizabeth	W12	 33:11.90
		Kirby, Erin	W12	 33:32.11
	3	Dayton Raiders Swim Club-OH A1:40:17.30         	      32
		LaFave, Jacquelyn	W12	 32:08.50
		Holty, Laura	W11	 34:02.35
		Alden, Mallory	W12	 34:06.45
	4	Sycamore Flying Fish-OH B	1:45:01.70	       30
		Rowley, Brooke	W11	 34:00.20
		Winning, Adrien	W12	 34:27.00
		Sabetta, Katie	W12	 36:34.50
	5	Sycamore Flying Fish-OH C	2:01:11.65	    Only Top 2 Relays Per Team Score
		Tate, Catherine	W12	 40:10.70
		Kaes, Katie	W11	 40:25.85
		Fisher, Sydney	W12	 40:35.10
	6	Powel Crosley Jr. YMCA-OH A  2:07:20.59	        28
		Leonard, Katie	W11	 42:58.25
		Igel, Jenna	W12	 41:25.64
		Cain, Lauren	W11	 42:56.70

Event 8    Boys 11-12 6 Kilometer Open Water Relay
		Team	Age	Time	Total	Points
	1	Cincinnati Aquatic Club-OH A	1:32:52.60	    40		Meet Record
		Rice, Mack	M11	 28:49.80				
		Dennis, Gray	M11	 29:49.70
		Taylor, Bob	M12	 34:13.10
	2	Sycamore Flying Fish-OH A	1:37:46.60	     34
		Gutierrez, Manuel	M12	 31:55.00
		Brook, Daniel	M12	 32:26.65
		Cerda, Jose	M12	 33:24.95
	3	Powel Crosley Jr. YMCA-OH A 1:41:41.90	     32
		Hoffman, Paul	M12	 31:17.60
		Dierker, Pat	M11	 31:30.90
		Patterson, John	M12	 38:53.40
	4	NO KY Clippers-OH A	1:54:11.70	     30
		Johnson, Garrett	M12	 31:41.40
		Garriott, Cole	M11	 38:17.35
		Morrison, Lucas	M11	 44:13.00

Event 9  Girls 13-14     3 Kilometer Open Water
		Comp#	Name		Age	Team	Seed Time	Finals Time	Points
	1	   45	Tabor, Elizabeth 	 14	CM-OH	4:38.18		41:47.75    	20      Meet Record
	2	   5	Fishback, Darcy	 14	COPS-OH  4:35.98		42:39.45		17
	3	   26	Norris, Alex	 13	CAC-OH	 4:49.56		42:53.30		16
	4	   136	Lawson, Audrey	 14	CLPR-OH  4:46.41		43:05.35		15
	5	   130	Herich, Carlie	 13	CLPR-OH  4:51.92		43:09.15		14
	6	   42	Johnson, Alli	 13	CM-OH	4:47.04		43:45.90		13
	7	   226	Heuser, Darcy	 14	WTRC-OH  4:44.37		43:58.95		12
	8	   92	Wunderle, Mary	 13	RAYS-OH  4:57.56		45:35.65		11
	9	   15	Donovan, Cynthia 	 13	CAC-OH	 5:00.62		47:19.50		9
	10	   44	Recinella, Kimbe 	 13	CM-OH	 5:00.71		47:47.25		7
	11	   234	Demjanenko, Jenn 	 13	WAC-OH	 5:03.53		47:53.15		6
	12	   215	Wolkoff, Rachel	 14	SFF-OH	 5:15.96		48:19.40		5
	13	   242	Peterfish, Julie 	 13	WAC-OH	 5:20.20		48:30.10		4
	14	   33	Spurling, Lisa	 13	CAC-OH	 5:16.26		48:44.10		3
	15	   248	Ward, Melissa	 14	WAC-OH	 5:21.60		49:03.00		2
	16	   87	Parker, Morgan	 14	RAYS-OH  5:16.74		49:07.75		1
	17	   24	McClure, Katie	 13	CAC-OH	 5:03.11		49:14.75
	18	   121	Shinsato, Eileen 	 14	MAST-OH  5:38.41		49:58.80
	19	   71	Caprio, Cari	 13	RAYS-OH  5:20.27		50:03.20
	20	   67	Thyne, Charlotte 	 13	KCST-OH  5:18.95		50:19.30
	21	   142	Riddle, Devon	 14	CLPR-OH  5:32.61		51:09.05
	22	   82	Liaw, Anchin	 14	RAYS-OH  5:38.12		51:18.15
	23	   89	Rushton, Juliann 	 13	RAYS-OH  5:36.67		51:18.55
	24	   231	Bichsel, Jennife 	 13	WAC-OH	 5:30.20		51:57.40
	25	   192	Kaes, Emily	 13	SFF-OH	5:24.74		52:07.80
	26	   188	Huber, Lauren	 13	SFF-OH	5:32.58		52:09.75
	27	   63	Larson, Katie	 14	KCST-OH 5:37.30		52:26.05
	28	   2	Helfrich, Katie	 14	BKHY-OH  5:28.04		52:40.45
	29	   3	Tassell, Abigail 	 14	BKHY-OH  5:22.26		52:57.45
	30	   184	Fischer, Lindsay 	 14	SFF-OH	5:42.99		53:34.50
	31	   40	Heim, Lindsey	 13	CM-OH	5:35.76		53:40.75
	32	   172	Volski, Allison	 13	PCY-OH	5:42.99		53:51.40
	33	   210	Sponcia, Corine	 14	SFF-OH	5:42.99		53:52.75
	34	   170	Theiler, Sarah	 14	PCY-OH	5:42.54		54:04.25
	35	   86	Parker, Meredith 	 14	RAYS-OH  5:36.00		54:17.35
	36	   81	King, Maggie	 13	RAYS-OH  5:31.04		54:25.15
	37	   196	King, Liz	   	 13	SFF-OH	5:37.71		55:10.30
	38	   244	Phillips, Onna	 14	WAC-OH	  5:40.69		56:42.80
	39	   62	Hovey, Alaina	 13	KCST-OH  5:42.99		57:54.60
	40	   58	Goecke, Crystal	 14	KCST-OH  5:42.99		58:11.55
	41	   6	Harty, Caitlin	 13	COPS-OH  5:38.97		59:47.40
	42	   61	Hellwig, Kara	 14	KCST-OH  5:30.67		1:04:18.15
	---	   113	Kurtz, Kimberley 	 13	MCY-OH	5:38.20		DQ

Event 10  Boys 13-14 3k Open Water
		Comp#	Name		Age	Team	Seed Time	Finals Time	Points
	1	   98	Columbus, Matt	 14	ABLY-OH  4:24.95		41:35.05		20     Meet Record
	2	   11	Bedacht, Bryan	 13	CAC-OH	  4:40.97		41:39.95		17
	3	   23	Louis, Kevin	 14	CAC-OH	  4:58.37		42:36.05		16
	4	   117	Griffin, Joey	 14	MAST-OH  5:20.84		42:37.05		15
	5	   12	Carrigan, Michael	 13	CAC-OH	4:57.19		42:38.35		14
	6	   88	Rice, Zach	 14	RAYS-OH 4:46.67		43:51.35		13
	7	   238	Humphrey, Jackson	 13	WAC-OH	4:53.26		45:39.20		12
	8	   27	O'Connor, John	 13	CAC-OH	4:54.72		45:51.65		11
	9	   237	Haney, Jay	 14	WAC-OH	4:53.41		45:55.10		9
	10	   83	McNamara, Brendan 14	RAYS-OH 4:57.40		46:20.05		7
	11	   22	Lipari, Sam	 13	CAC-OH	4:54.58		46:54.80		6
	12	   246	Thompson, Drew	 13	WAC-OH	5:00.24		47:55.80		5
	13	   180	Caldwell, Austin 	 13	SFF-OH	5:19.74		48:25.45		4
	14	   72	Cosimi, Reese	 14	RAYS-OH  5:31.09		49:49.95		3
	15	   178	Biddle, TJ	 13	SFF-OH	5:18.51		50:02.57		2
	16	   41	Hines, Brad	 13	CM-OH	5:25.35		51:03.60		1
	17	   122	Stewart, Mike	 14	MAST-OH  5:24.11		51:37.20
	18	   232	Brooker, Danny	 14	WAC-OH	 5:31.09		52:37.40
	19	   171	Van Styn, Victor 	 14	PCY-OH	5:25.95		54:47.25
	20	   9	Krumpelman, Ben	 13	COPS-OH  5:30.88		55:55.55
	---	   4	Clark, Michael	 14	COPS-OH  4:55.40		DQ

Event 11   Girls 13-14     9 Kilometer Open Water Relay
		Team	Age	Time	Total		Points
	
	1	Cincinnati Marlins-OH A	2:13:20.90	    40	Meet Record
		Tabor, Elizabeth	W14	 41:47.75
		Johnson, Alli	W13	 43:45.90
		Recinella, Kimberly	W13	 47:47.25

	2	NO KY Clippers-OH A	2:17:23.55	    34
		Riddle, Devon	W14	 51:09.05
		Lawson, Audrey	W14	 43:05.35
		Herich, Carlie	W13	 43:09.15

	3	Cincinnati Aquatic Club-OH A	2:18:56.90	    32
		Spurling, Lisa	W13	 48:44.10
		Norris, Alex	W13	 42:53.30
		Donovan, Cynthia	W13	 47:19.50

	4	Mason Manta Rays-OH A	2:24:46.60     	    30
		Wunderle, Mary	W13	 45:35.65
		Parker, Morgan	W14	 49:07.75
		Caprio, Cari	W13	 50:03.20

	5	Westerville Aquatic Club-OH A  2:25:26.25	     28
		Demjanenko, Jenny	W13	 47:53.15
		Peterfish, Julie	W13	 48:30.10
		Ward, Melissa	W14	 49:03.00

	6	Sycamore Flying Fish-OH A	2:32:36.95	     26
		Wolkoff, Rachel	W14	 48:19.40
		Kaes, Emily	W13	 52:07.80
		Huber, Lauren	W13	 52:09.75

	7	Mason Manta Rays-OH B	2:36:54.05	     24
		Liaw, Anchin	W14	 51:18.15
		Rushton, Julianne	W13	 51:18.55
		Parker, Meredith	W14	 54:17.35

	8	Kettering City Swim Team-OH A2:40:39.95     	     22
		Thyne, Charlotte	W13	 50:19.30
		Larson, Katie	W14	 52:26.05
		Hovey, Alaina	W13	 57:54.60

	9	Sycamore Flying Fish-OH B	2:42:37.55	      18
		Fischer, Lindsay	W14	 53:34.50
		Sponcia, Corine	W14	 53:52.75
		King, Liz		W13	 55:10.30

Event 12   Boys 13-14     9 Kilometer Open Water Relay
		Team	Age	Time	Total		Points

	1	Cincinnati Aquatic Club-OH A	2:06:54.35	40	Meet Record
		Bedacht, Bryan	M13	 41:39.95
		Louis, Kevin	M14	 42:36.05
		Carrigan, Michael	M13	 42:38.35

	2	Westerville Aquatic Club-OH A  2:19:30.10	34
		Humphrey, Jackson	M13	 45:39.20
		Haney, Jay	M14	 45:55.10
		Thompson, Drew	M13	 47:55.80

	3	Mason Manta Rays-OH A	2:20:01.35	32
		Cosimi, Reese	M14	 49:49.95
		McNamara, Brenda	M14	 46:20.05
                		Rice, Zach                  M14            43:51.35

Event 13  Girls 15 & Over    4 Kilometer Open Water
		Comp#	Name		Age	Team	Seed Time	Finals Time	Points
	1	   90	Smith, Amanda	 16	RAYS-OH  4:30.63		52:55.10		20     Meet Record
	2	   101	Miller, Ellie	 19	ABLY-OH  4:30.95		54:48.45		17
	3	   100	Miller, Ashley	 16	ABLY-OH  4:37.57		55:13.00		16
	4	   105	Tomes, Laura	 17	ABLY-OH  4:33.65		55:14.95		15
	5	   94	Beck, Anita	 16	ABLY-OH  4:34.13		55:21.40		14
	6	   127	Dickmann, Claire 	 15	CLPR-OH  4:36.87		55:56.95		13
	7	   97	Chute, Katie	 17	ABLY-OH  4:43.15		56:00.30		12
	8	   102	Smith, Sarah	 15	ABLY-OH  4:32.20		56:23.20		11
	9	   34	Taylor, Celeste	 16	CAC-OH	4:35.86		56:30.70		9
	10	   245	Reynolds, Ryan	 16	WAC-OH	4:58.06		57:34.35		7
	11	   104	Terhar, Alex	 16	ABLY-OH  4:53.61		59:29.45		6
	12	   241	Mathews, Katie	 16	WAC-OH	 5:02.53		59:31.40		5
	13	   201	Miller, Kate	 16	SFF-OH	4:59.32		59:45.10		4
	14	   195	Keefe, Paige	 15	SFF-OH	4:52.90		59:56.10		3
	15	   93	Beary, Nina	 17	ABLY-OH  4:49.82		1:00:20.65	2
	16	   69	Biser, Brandi	 15	RAYS-OH  5:32.99		1:00:32.65	1
	17	   21	Lennon, Cara	 15	CAC-OH	4:55.47		1:01:02.40
	18	   10	Sanders, Kayley	 16	COPS-OH  5:06.14		1:01:05.90
	19	   96	Carpenter, Kasey 	 16	ABLY-OH  4:45.90		1:02:43.20
	20	   235	DeSalle, Renee	 15	WAC-OH	5:09.94		1:05:53.35
	21	   174	Winhusen, Jill	 17	PCY-OH	5:10.35		1:06:09.40
	22	   146	Buckner, Gaby	 17	PCY-OH	5:04.13		1:06:29.35
	23	   213	Tufts, Laura	 15	SFF-OH	5:38.19		1:06:29.65
	24	   134	Isaacs, Ali	 17	CLPR-OH  5:16.49		1:07:23.30
	25	   99	Doyle, Alex	 17	ABLY-OH  4:51.78		1:07:58.15
	26	   168	Schmidt, Holly	 16	PCY-OH	5:21.79		1:09:03.25
	27	   167	Savitt, Heather	 15	PCY-OH	5:10.01		1:09:10.80
	28	   120	Shinsato, Caroly 	 18	MAST-OH  5:29.14		1:09:35.85
	29	   149	Crawford, Ellen	 15	PCY-OH	5:25.43		1:11:08.85
	30	   116	Craycraft, Abib	 15	MAST-OH  5:37.02		1:22:58.05
	---	   251	Lukens, Chelsey	 16	RAYS-OH  NT		DQ

Event 14  Boys 15 & Over   4 Kilometer Open Water
		Comp#	Name		Age	Team	Seed Time	Finals Time	Points
	1	   126	Chitwood, Cory	 16	CLPR-OH  4:15.60		50:10.30		20     Meet Record
	2	   51	Douville, Chris	 15	DR-OH	4:27.44		50:53.85		17
	3	   103	Sparks, Charlie	 18	ABLY-OH  4:18.39		52:49.65		16
	4	   132	Iemmola, Marco	 16	CLPR-OH  4:16.99		53:33.95		15
	5	   243	Peterfish, Justin	 18	WAC-OH	 4:22.36		53:36.45		14
	6	   139	Morris, Jeff	 15	CLPR-OH  4:14.67		53:36.60		13
	7	   59	Goecke, Ryan	 17	KCST-OH  4:59.60		55:00.30		12
	8	   133	Isaacs, Adam	 16	CLPR-OH  4:31.25		55:12.20		11
	9	   110	Fellers, Sean	 15	MCY-OH	4:31.36		55:14.45		9
	10	   124	Collins, Tim	 15	NAAC-OH  4:40.51		56:19.65		7
	11	   239	Kelley, Michael	 17	WAC-OH	4:32.01		56:31.25		6
	12	   106	Wright, Matt	 17	ABLY-OH  4:31.83		56:52.30		5
	13	   77	Dupre, Wren	 17	RAYS-OH  4:31.12		57:26.30		4
	14	   227	Paddock, Drew	 17	WTRC-OH  4:32.40		57:53.75		3
	15	   224	Grubb, Matt	 17	WTRC-OH  4:36.29		58:10.95		2
	16	   18	Jaroszewicz, Mat 	 15	CAC-OH	4:59.02		59:21.10		1
	17	   222	Dibenedetto, Vin 	 17	WTRC-OH  4:56.15		59:36.90
	18	   233	Brooker, David	 17	WAC-OH	4:50.18		59:54.80
	19	   211	Su, Jon	 	 16	SFF-OH	5:05.88		1:00:18.50
	20	   153	Henkel, David	 17	PCY-OH	4:52.33		1:00:39.75
	21	   249	Wolverton, Andy	 18	WAC-OH	4:37.37		1:01:37.35
	22	   75	Doppler, Kyle	 16	RAYS-OH  5:00.57		1:02:50.05
	23	   148	Carey, James	 18	PCY-OH	4:53.63		1:03:02.45
	24	   221	Davis, Morgan	 16	WTRC-OH  4:46.01		1:03:09.00
	25	   85	Meline, Derek	 17	RAYS-OH  4:58.57		1:05:06.35
	26	   183	Elder, Michael	 15	SFF-OH	5:11.25		1:05:55.45
	27	   158	Kohler, Steven	 17	PCY-OH	5:17.79		1:08:30.00
	28	   182	Dowdall, James	 15	SFF-OH	5:00.84		1:09:00.05
	29	   70	Bland, Kevin	 15	RAYS-OH  5:17.79		1:10:27.95
	30	   119	Rendell, George	 43	MAST-OH  5:10.02		1:14:16.35
	---	   78	Evans, Brandon	 15	RAYS-OH  5:08.05		DQ

Event 15     Girls 15 & Over    12 Kilometer Open Water Relay
		Team	Age	Time	Total			Points

	1	ME Lyons Y/Anderson Barracudas-OH A  2:45:16.40	    40	Meet Record
		Miller, Ellie	W19	 54:48.45
		Miller, Ashley	W16	 55:13.00
		Tomes, Laura	W17	 55:14.95

	2	ME Lyons Y/Anderson Barracudas-OH B  2:47:44.90	     34
		Beck, Anita	W16	 55:21.40
		Chute, Katie	W17	 56:00.30
		Smith, Sarah	W15	 56:23.20

	3	ME Lyons Y/Anderson Barracudas-OH C  3:02:33.30	      Only Top 2 Relays Per Team Score
		Terhar, Alex	W16	 59:29.45
		Beary, Nina	W17	 1:00:20.65
		Carpenter, Kasey	W16	 1:02:43.20

	4	Westerville Aquatic Club-OH A  3:02:59.10    	     	     32
		Reynolds, Ryan	W16	 57:34.35
		Mathews, Katie	W16	 59:31.40
		DeSalle, Renee	W15	 1:05:53.35

	5	Sycamore Flying Fish-OH A	3:06:10.85	  	     30
		Keefe, Paige	W15	 59:56.10
		Miller, Kate	W16	 59:45.10
		Tufts, Laura	W15	 1:06:29.65

	6	Powel Crosley Jr. YMCA-OH A  3:21:42.00		      28
		Winhusen, Jill	W17	 1:06:09.40
		Buckner, Gaby	W17	 1:06:29.35
		Schmidt, Holly	W16	 1:09:03.25


Event 16     Boys 15 & Over   12 Kilometer Open Water Relay
		Team	Age	Time	Total			Points

	1	NO KY Clippers-OH A	2:37:20.85		40	Meet Record
		Chitwood, Cory	M16	 50:10.30
		Iemmola, Marco	M16	 53:33.95
		Morris, Jeff	M15	 53:36.60

	2	Westerville Aquatic Club-OH A  2:50:02.50		34
		Peterfish, Justin	M18	 53:36.45
		Kelley, Michael	M17	 56:31.25
		Brooker, David	M17	 59:54.80

	3	Washington Township-OH A	2:55:41.60		32
		Paddock, Drew	M17	 57:53.75
		Grubb, Matt	M17	 58:10.95
		Dibenedetto, Vinny	M17	 59:36.90

	4	Mason Manta Rays-OH A	3:05:22.70		30
		Dupre, Wren	M17	 57:26.30
		Doppler, Kyle	M16	 1:02:50.05
		Meline, Derek	M17	 1:05:06.35

	5	Powel Crosley Jr. YMCA-OH A  3:12:12.20		28
		Henkel, David	M17	 1:00:39.75
		Carey, James	M18	 1:03:02.45
		Kohler, Steven	M17	 1:08:30.00

	6	Sycamore Flying Fish-OH A	3:15:14.00		26
		Su, Jon		M16	 1:00:18.50
		Elder, Michael	M15	 1:05:55.45
		Dowdall, James	M15	 1:09:00.05
	
		
	JP Morgan Chase Ohio LSC Open Water Championship
			2005 Combined Team Scores
	Place	Team						Points

	1	Cincinnati Aquatic Club		CAC-OH		438
	2	Sycamore Flying Fish		SFF-OH		392
	3	No Ky Clippers			CLPR-OH	247
	4	Powel Crosley Jr. YMCA		PCY-OH		222
	5	ME Lyons Y/Anderson Barracudes	ABLY-OH	208
	6	Westerville Aquatic Club		WAC-OH		205
	7	Mason Manta Rays			RAYS-OH	197
	8	Dayton Raiders Swim Club		DR-OH		122
	9	Cincinnati Marlins			CM-OH		115
	10	Washington Township Rec Center	WTRC-OH	97
	11	Kettering City Swim Team		KCST-OH	78
	12	Miami County YMCA Marlins		MCY-OH		49
	13	Central Ohio Premier Swim Club	COPS-OH	44
	14	Milford Area Swim Team		MAST-OH	23
	15	Mercy HealthPlex Sea Wolves		MHSW-OH	17
	16	New Albany Aquatics Club		NAAC-OH	7
	17	Upper Arlington			UASC-OH	5
		
		Total						2,466
ADVERTISEMENT


ADVERTISEMENT