ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
--- Results, Rankings, and Records ---
Santa Clara Invitational Day 3
6/26/2005-6/26/2005
Santa Clara, California USA

Event 13  Women 400 LC Meter IM
=========================================================================
        World:   4:33.59  9/16/2000 Yana Klochkova, UKR
     American:   4:34.95  8/14/2004 Katilin Sandeno, USA
    U.S. Open:   4:37.67  7/7/2004  Katie Hoff, N. Baltimore
         Meet: M 4:39.82  5/22/2004 Katie Hoff/N. Baltimore
    Name                  Age Team              Prelims     Finals Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Coventry, Kirsty L     21 Auburn Aquatics-  4:55.65    4:43.29   22  
        30.90   1:05.28   1:41.24   2:15.94
      2:56.83   3:38.37   4:11.38   4:43.29
  2 Maranhao, Johanna      18 Unattached-FL/U   4:50.28    4:47.31   19  
        32.12   1:06.71   1:43.86   2:20.12
      3:01.49   3:43.17   4:15.50   4:47.31
  3 Klochkova, Yana A      22 Mission Viejo Na  4:57.88    4:51.87   18  
        31.62   1:05.38   1:43.13   2:20.52
      3:01.62   3:44.39   4:18.66   4:51.87
  4 Schmitt, Jessica P     14 North Coast Aqua  4:56.31    4:54.08   17  
        32.23   1:08.24   1:48.53   2:27.17
      3:06.88   3:46.84   4:21.11   4:54.08
  5 Irita, Tsukushi        18 Japan             5:00.58    4:55.58   16  
        32.09   1:08.14   1:46.99   2:24.54
      3:07.13   3:48.83   4:23.01   4:55.58
  6 van Welie, Liz         25 Harlequin         4:58.75    4:55.71   15  
        31.97   1:06.85   1:46.54   2:24.35
      3:07.23   3:49.72   4:23.26   4:55.71
  7 Groome, Kirsten A      14 Longhorn Aquatic  4:59.06    4:55.77   14  
        31.18   1:06.56   1:45.67   2:23.47
      3:06.56   3:49.61   4:23.44   4:55.77
  8 Swart, Ashley A        20 North Coast Aqua  5:01.54    4:58.49   13  
                1:07.45             2:26.35
      3:07.28   3:49.43   4:24.71   4:58.49
  9 Dwelley, Kate E        16 Terrapins Swim T  5:00.95    4:59.02   12  
        30.55   1:05.76   1:45.59   2:23.41
      3:07.31   3:51.90   4:25.69   4:59.02
 
                            === B - Final ===                            
 
 10 Bragg, Ja-neil         19 Tiger Aquatics-P  5:02.72    4:56.96   10  
        31.77   1:07.70   1:46.50   2:24.85
      3:08.25   3:52.03   4:24.89   4:56.96
 11 Ghosh, Nilasha K       16 De Anza Cupertin  5:03.25    4:57.29    8  
        30.97   1:06.86   1:46.38   2:24.60
      3:07.50   3:50.97   4:25.13   4:57.29
 12 Chura, Haley A         19 Athens Bulldog S  5:03.04    4:58.60    7  
        33.01   1:09.65   1:46.61   2:21.78
      3:07.25   3:51.97   4:26.09   4:58.60
 13 Davis, Laura M         21 Terrapins Swim T  5:01.97    4:58.83    6  
        32.68   1:08.47   1:48.22   2:26.43
      3:08.32   3:50.69   4:25.34   4:58.83
 14 Yamamoto, Chiemi       19 Ucla Swimming-CA  5:02.66    4:58.98    5  
        33.48   1:10.03   1:50.32   2:29.75
      3:11.16   3:52.57   4:27.01   4:58.98
 15 Commander, Shantel L   20 PCS-FG            5:02.31    5:01.47    4  
        32.91   1:08.96   1:50.28   2:29.90
      3:11.32   3:52.09   4:27.64   5:01.47
 16 Conway, Laura E        20 Swim Macon-GA/Un  5:05.57    5:05.11    3  
        33.69   1:09.32   1:49.81   2:28.18
      3:13.83   3:59.32   4:32.94   5:05.11
 17 Ferritto, Elaine M     20 Longhorn Aquatic  5:03.34    5:05.26    2  
        32.70   1:09.01   1:48.77   2:27.23
      3:12.20   3:56.97   4:32.31   5:05.26
 18 Kirk, Dana J           21 Palo Alto Stanfo  5:04.53    5:05.32    1  
        30.45   1:04.79   1:45.28   2:26.58
      3:09.85   3:53.50   4:30.18   5:05.32
 
                            === C - Final ===                            
 
 19 Strickland, Kaitlin Z  18 New England Barr  5:06.51    5:03.37  
        32.72   1:08.71   1:49.26   2:28.88
      3:11.54   3:54.99   4:29.76   5:03.37
 20 Hall, Lauren A         15 Salmon Bay-PN     5:07.34    5:04.44  
        33.23   1:11.03   1:49.75   2:27.84
      3:12.71   3:56.98   4:31.50   5:04.44
 21 Rigterink, Kristina M  16 Longhorn Aquatic  5:07.80    5:05.90  
        32.53   1:08.63   1:50.09   2:30.11
      3:13.72   3:58.05   4:33.09   5:05.90
 22 Chura, Hannah K        15 Bozeman Barracud  5:06.80    5:06.00  
        33.95   1:12.72   1:51.78   2:29.56
      3:13.53   3:58.07   4:33.24   5:06.00
 23 Stratton, Jennifer M   19 David Douglas Sw  5:07.21    5:06.49  
        32.60   1:09.27   1:49.05   2:27.52
      3:13.23   3:58.97   4:33.76   5:06.49
 24 Clemens, Clare A       19 Asphalt Green Un  5:06.73    5:06.62  
        33.61   1:11.33   1:51.13   2:30.66
      3:12.75   3:55.87   4:32.11   5:06.62
 25 Costella, Lauren D     20 Carson Tigershar  5:10.38    5:06.85  
        33.11   1:09.33   1:50.17   2:29.64
      3:13.94   3:58.50   4:33.32   5:06.85
 26 Brix, Katelyn A        16 Terrapins Swim T  5:07.04    5:08.39  
        32.81   1:09.97   1:51.71   2:32.56
      3:15.09   3:58.80   4:34.49   5:08.39
 27 White, Heather C       17 Orinda Aquatics-  5:09.03    5:13.20  
        34.44   1:14.32   1:53.97   2:33.61
      3:17.59   4:02.91   4:41.07   5:13.20


Event 14  Men 100 LC Meter Butterfly
=========================================================================
        World:   50.76  7/13/2004 Ian Crocker, Longhorn Aq.
     American:   50.76  7/13/2004 Ian Crocker, Longhorn Aq.
    U.S. Open:   50.76  7/13/2004 Ian Crocker, Longhorn Aq.
         Meet: M 52.39  5/22/2004 Michael Phelps/N. Baltimore
    Name                  Age Team              Prelims     Finals Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Phelps, Michael F      19 Club Wolverine-M    53.40      52.74   22  
        25.25     52.74                    
  2 Mangabeira, Gabriel    23 Gator Swim Club-    54.80      53.79   19  
        25.31     53.79                    
  3 Schoeman, Roland M     24 Tucson Ford Deal    55.10      53.93   18  
        24.88     53.93                    
  4 Mintenko, Mike         29 U B C  Dolphins     55.99      54.04   17  
        25.46     54.04                    
  5 Cavic, Mike            21 Serbia/Montenegr    54.88      54.11   16  
        25.06     54.11                    
  6 Tarwater, Davis E      21 Club Wolverine-M    55.25      54.50   15  
        26.22     54.50                    
  7 Cramer, Jayme O        22 Southeastern Swi    55.56      54.59   14  
        25.93     54.59                    
  8 Rohleder, Daniel S     18 Longhorn Aquatic    55.32      55.78   13  
        25.95     55.78                    
  9 Gimbutis, Rolandas     24 California Aquat    55.76      55.90   12  
        25.64     55.90                    
 
                            === B - Final ===                            
 
 10 Asano, Tomohiro        17 Japan               56.26      56.28   10  
        26.61     56.28                    
 11 Marshall, Matthew t    22 Irvine Novaquati    56.75      56.29    8  
        26.06     56.29                    
 12 Uribe, Cesar           25 Chivas              56.78      56.32    7  
        26.41     56.32                    
 13 Wildman-Tobriner, Ben  20 STAN-PC             57.04      56.33    6  
        26.33     56.33                    
 14 Stephens, Mark C       21 UN-GA               56.90      56.36    5  
        26.73     56.36                    
 15 Dusing, Nathaniel J    26 Longhorn Aquatic    56.47      56.55    4  
        26.32     56.55                    
 16 Krompier, Jesse S      17 Orinda Aquatics-    56.92      57.00    3  
        27.13     57.00                    
 17 Townsend, Darian R     20 Gator Swim Club-    57.00      57.02    2  
        26.59     57.02                    
 18 Ally, Bradley K        18 PCS-FG              57.04      57.36    1  
        27.27     57.36                    
 
                            === C - Final ===                            
 
 19 Chudleigh, Jerram D    21 PCS-FG              57.48      56.31  
        26.10     56.31                    
 20 Yamamoto, Hiroaki      17 Japan               57.75      56.53  
        26.66     56.53                    
 21 Maxwell, Darren J      18 Unattached-AZ       57.61      57.49  
        27.10     57.49                    
 22 Dorr, John W           21 California Aquat    57.82      57.57  
        27.34     57.57                    
 23 Zaferes, Tom G         19 Cabrillo Threshe    57.25      57.76  
        27.42     57.76                    
 24 O'Neil, Patrick Q      21 Unattached-OR       57.67      57.88  
        27.04     57.88                    
 25 Russell, David P       18 New England Barr    57.23      57.90  
        27.34     57.90                    
 26 Cruz, Stephen D        22 Daytona Beach Sw    57.42      57.91  
        27.30     57.91                    
 27 Adrian, Nathan G       16 Tacoma Swim Club    57.77      58.61  
        27.57     58.61


Event 15  Women 100 LC Meter Breaststroke
=========================================================================
        World:   1:06.37  7/21/2003 Leisel Jones, AUS
     American:   1:07.05  9/18/2000 Megan Quann, USA
    U.S. Open:   1:06.95  7/18/1999 Penny Heyns, RSA
         Meet: M 1:08.40  5/22/2004 Tara Kirk/Unattached
    Name                  Age Team              Prelims     Finals Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Hardy, Jessica A       18 Irvine Novaquati  1:09.78    1:08.25M  22  
        31.71   1:08.25                    
  2 Kirk, Tara J           22 Palo Alto Stanfo  1:10.72    1:08.50   19  
        33.02   1:08.50                    
  3 Winfield, Staciana     23 Irvine Novaquati  1:12.63    1:09.68   18  
        33.00   1:09.68                    
  4 Kitagawa, Asami        17 Japan             1:11.54    1:10.42   17  
        33.55   1:10.42                    
  5 Tajitsu, Marisa        14 Japan             1:13.47    1:13.48   16  
        35.39   1:13.48                    
  6 Petelski, Christin        U of Victoria     1:14.64    1:13.75   15  
        34.82   1:13.75                    
  7 Chandler, Ann C        17 UN-ST/WILD        1:14.59    1:13.83   14  
        34.63   1:13.83                    
  8 Ellis, Alexandra G     16 Blue Fins Swim T  1:14.38    1:13.94   13  
        35.29   1:13.94                    
  9 Clemens, Alison P      16 Asphalt Green Un  1:14.58    1:14.25   12  
        35.05   1:14.25                    
 
                            === B - Final ===                            
 
 10 Graham, Laura          21 PCS-FG            1:15.33    1:13.55   10  
        35.19   1:13.55                    
 11 Schmidt, Heidi K       22 De Anza Cupertin  1:15.32    1:13.94    8  
        35.05   1:13.94                    
 12 Avilla, Leah k         19 San Ramon Vly/Li  1:15.67    1:13.99    7  
        34.61   1:13.99                    
 13 Patterson, Genevieve   19 California Aquat  1:15.45    1:14.00    6  
        34.74   1:14.00                    
 14 Schmitt, Jessica P     14 North Coast Aqua  1:14.91    1:14.66    5  
        35.99   1:14.66                    
 15 Freeman, Katlin N      18 Walnut Creek Aqu  1:15.46    1:14.80    4  
        35.59   1:14.80                    
 16 Larson, Anna S         17 Hillsboro Swim T  1:14.79    1:14.92    3  
        35.33   1:14.92                    
 17 Hiller, Maryann K      18 Palo Alto Stanfo  1:15.57    1:15.82    2  
        35.41   1:15.82                    
 18 Swart, Ashley A        20 North Coast Aqua  1:15.49    1:16.71    1  
        36.04   1:16.71                    
 
                            === C - Final ===                            
 
 19 Commander, Shantel L   20 PCS-FG            1:16.34    1:14.26  
        35.80   1:14.26                    
 20 Davis, Laura M         21 Terrapins Swim T  1:16.38    1:15.09  
        36.76   1:15.09                    
 21 Babicz, Anne M         19 California Aquat  1:15.68    1:15.29  
        35.64   1:15.29                    
 22 McIntyre, Melissa G    17 Tacoma Swim Club  1:16.44    1:15.89  
        35.56   1:15.89                    
 23 Barnes, Laura             Scarborough       1:16.71    1:16.88  
        37.21   1:16.88                    
 24 Seissen, Eileen E      20 Ucla Swimming-CA  1:15.94    1:17.32  
        37.23   1:17.32                    
 24 Boosalis, Maryann K    18 Industry Hills A  1:17.65    1:17.32  
        36.69   1:17.32                    
 26 Brix, Katelyn A        16 Terrapins Swim T  1:17.94    1:17.77  
        37.22   1:17.77                    
 27 Butts, Eliza L         16 New England Barr  1:17.06    1:18.01  
        35.78   1:18.01


Event 16  Men 400 LC Meter Freestyle
=========================================================================
        World:   3:40.08  7/30/2002 Ian Thorpe, AUS
     American:   3:44.11  8/14/2004 Klete Keller, USA
    U.S. Open:   3:44.19  7/7/2004  Klete Keller, Club Wolverine
         Meet: M 3:51.40  5/22/2004 Klete Keller/CW
    Name                  Age Team              Prelims     Finals Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Vanderkaay, Peter W    21 Club Wolverine-M  3:55.45    3:51.56   22  
        27.17     56.40   1:25.72   1:55.15
      2:24.42   2:53.86   3:23.08   3:51.56
  2 Keller, Klete D        23 Club Wolverine-M  3:57.39    3:53.93   19  
        27.90     57.12   1:26.45   1:55.77
      2:25.55   2:55.26   3:25.19   3:53.93
  3 Mortimer, Justin B     23 Mission Viejo Na  3:56.70    3:54.82   18  
        27.68     57.02   1:26.79   1:56.25
      2:26.23   2:55.87   3:25.90   3:54.82
  4 Lochte, Ryan S         20 Daytona Beach Sw  3:57.06    3:57.40   17  
        27.41     57.01   1:26.37   1:56.14
      2:26.25   2:56.87   3:27.35   3:57.40
  5 Klueh, Michael P       18 Longhorn Aquatic  3:59.29    3:57.42   16  
        28.26     57.92   1:28.26   1:58.48
      2:28.36   2:58.54   3:28.88   3:57.42
  6 Monasterio, Ricardo A  26 Gator Swim Club-  3:57.03    3:59.26   15  
        28.22     58.09   1:28.45   1:58.62
      2:29.20   2:59.59   3:29.98   3:59.26
  7 Margalis, Robert J     23 Saint Petersburg  3:58.67    3:59.29   14  
        28.08     57.96   1:28.20   1:58.67
      2:29.14   2:59.69   3:30.20   3:59.29
  8 Thompson, Christopher  26 Club Wolverine-M  4:00.80    4:00.50   13  
        28.64     58.70   1:29.23   2:00.03
      2:30.88   3:01.44   3:31.99   4:00.50
  9 Kaufmann, Scott J      22 Reno Aquatic Clu  4:00.83    4:01.51   12  
        28.27     58.03   1:28.41   1:58.67
      2:29.09   2:59.69   3:30.97   4:01.51
 
                            === B - Final ===                            
 
 10 Wolfgarten, Jan P      23 PCS-FG            4:01.62    3:58.11   10  
        28.20     58.27   1:28.70   1:59.08
      2:29.34   2:59.55   3:29.65   3:58.11
 11 Biel, Matthew B        18 Terrapins Swim T  4:03.96    3:58.97    8  
        28.39     58.85   1:29.44   1:59.95
      2:29.73   2:59.74   3:29.64   3:58.97
 12 Sprang, Christian B    18 Gcit Swimming-MA  4:06.98    4:03.23    7  
        28.95     59.71   1:30.68   2:01.47
      2:32.41   3:03.28   3:33.90   4:03.23
 13 Wollner, Samuel B      19 Asphalt Green Un  4:03.82    4:03.28    6  
        29.19     59.85   1:31.48   2:02.45
      2:33.25   3:03.87   3:34.16   4:03.28
 14 McGinnis, Matthew W    19 Longhorn Aquatic  4:01.66    4:04.26    5  
        28.15     58.38   1:29.17   2:00.23
      2:30.78   3:01.86   3:33.24   4:04.26
 15 Rose, Brian C          17 Santa Clara Swim  4:01.30    4:05.88    4  
        28.40     58.70   1:29.93   2:01.00
      2:32.20   3:03.43   3:35.02   4:05.88
 16 Phillips, Shaun C      20 Nashville Aquat.  4:06.96    4:06.30    3  
        28.80     59.78   1:30.92   2:02.21
      2:33.23   3:04.50   3:35.82   4:06.30
 17 Nilsson, Eric T        17 New England Barr  4:05.40    4:06.84    2  
        28.87     59.60   1:30.77   2:01.99
      2:33.14   3:04.63   3:36.44   4:06.84
 18 Smith, Taylor B        16 Santa Clara Swim  4:07.49    4:08.61    1  
        28.65     59.59   1:31.10   2:02.48
      2:34.29   3:05.97   3:37.96   4:08.61
 
                            === C - Final ===                            
 
 19 Owen, Matthew A        21 Athens Bulldog S  4:09.22    4:02.59  
        28.13     59.01   1:29.62   2:00.71
      2:31.50   3:02.26   3:33.49   4:02.59
 20 Knight, Titus A        16 Longhorn Aquatic  4:10.96    4:08.70  
        28.59     59.31   1:30.84   2:02.22
      2:33.72   3:05.40   3:37.77   4:08.70
 21 Anderson, Hugh A       17 The Fish-PV       4:07.72    4:08.85  
        28.28     59.36   1:30.80   2:02.90
      2:34.53   3:06.36   3:38.58   4:08.85
 22 Verlatti, Ryan J       18 Tacoma Swim Club  4:11.34    4:09.09  
        28.69   1:00.15   1:32.05   2:04.02
      2:36.19   3:08.13   3:39.80   4:09.09
 23 Mendoza, Miguel T      23 Athens Bulldog S  4:12.89    4:09.17  
        29.67   1:00.83   1:32.49   2:04.03
      2:35.87   3:07.34   3:39.09   4:09.17
 24 Lynch, Eric A          17 Santa Clara Swim  4:10.84    4:09.21  
        28.89   1:00.38   1:32.16   2:04.19
      2:35.99   3:07.62   3:39.33   4:09.21
 25 Cruz, Stephen D        22 Daytona Beach Sw  4:11.85    4:12.91  
        28.10     58.70   1:30.62   2:02.70
      2:35.33   3:08.03   3:40.94   4:12.91
 26 MacDonald, Tom         22 AQUA              4:12.43    4:15.51  
        29.30   1:01.13   1:33.61   2:06.46
      2:39.16   3:11.82   3:44.19   4:15.51
 27 Weltz, Scott W         18 Silicon Valley A  4:12.10    4:17.59  
        29.07   1:00.55   1:32.62   2:04.73
      2:37.44   3:10.29   3:44.25   4:17.59


Event 17  Women 200 LC Meter Freestyle
=========================================================================
        World:   1:56.64  8/3/2002  Franziska van Almsick, GER
     American:   1:57.41  7/24/2003 Lindsay Benko, USA
    U.S. Open:   1:58.02  7/15/2000 Claudia Poll, CRC
         Meet: M 1:59.99  5/22/2004 Natalie Coughlin/Cal
    Name                  Age Team              Prelims     Finals Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Coughlin, Natalie A    22 California Aquat  1:59.83    1:59.97M  22  
        28.36     59.26   1:29.61   1:59.97
  2 Descenza, Mary E       20 Athens Bulldog S  2:02.79    2:02.08   19  
        29.37     59.94   1:30.94   2:02.08
  3 Myers, Whitney B       20 Tucson Ford Deal  2:03.06    2:02.39   18  
        29.62   1:00.62   1:31.87   2:02.39
  4 Chandler, Ashley N     21 California Aquat  2:02.65    2:02.55   17  
        29.21     59.31   1:30.96   2:02.55
  5 Ziegler, Kate M        16 The Fish-PV       2:03.29    2:02.57   16  
        29.77   1:00.71   1:32.57   2:02.57
  6 Reimer, Brittany       17 Surrey Knights    2:03.19    2:02.71   14.5
        29.51   1:00.42   1:31.85   2:02.71
  6 Joyce, Kara Lynn P     19 Athens Bulldog S  2:03.50    2:02.71   14.5
        28.99   1:00.19   1:31.94   2:02.71
  8 Hill, Mary E           19 Dynamo Swim Club  2:03.55    2:03.56   13  
        29.84   1:01.12   1:32.74   2:03.56
  9 Scroggy, Morgan L      16 Tualatin Hills S  2:03.74    2:05.37   12  
        29.29   1:00.64   1:32.89   2:05.37
 
                            === B - Final ===                            
 
 10 Hoelzer, Margaret J    22 Auburn Aquatics-  2:04.38    2:01.89   10  
        28.48     59.01   1:30.72   2:01.89
 11 Coventry, Kirsty L     21 Auburn Aquatics-  2:04.80    2:03.02    8  
        29.21   1:00.26   1:32.24   2:03.02
 12 Reilly, Erin P         20 California Aquat  2:05.74    2:03.32    7  
        29.40   1:00.78   1:32.51   2:03.32
 13 Ditto, Kelsey E        16 Longhorn Aquatic  2:04.41    2:03.80    6  
        30.16   1:01.75   1:33.57   2:03.80
 14 Medina, Lauren E       22 California Aquat  2:04.20    2:04.09    5  
        29.15     59.94   1:32.06   2:04.09
 15 Nymeyer, Lacey P       19 Tucson Ford Deal  2:04.66    2:04.97    4  
        29.76   1:01.39   1:33.59   2:04.97
 16 Mason, Emily A         22 Tucson Ford Deal  2:04.34    2:05.05    3  
        29.74   1:01.08   1:33.17   2:05.05
 17 Yamada, Sachiko        22 Mission Viejo Na  2:05.35    2:05.47    2  
        30.48   1:01.95   1:34.15   2:05.47
 18 Dwelley, Kate E        16 Terrapins Swim T  2:04.30    2:06.77    1  
        29.66   1:01.38   1:34.15   2:06.77
 
                            === C - Final ===                            
 
 19 Monsees, Courtney A    16 Santa Clara Swim  2:06.33    2:04.49  
        30.01   1:01.56   1:33.22   2:04.49
 20 Volcan, Erin N         21 Irvine Novaquati  2:05.78    2:05.97  
        29.88   1:01.73   1:34.27   2:05.97
 21 Jasmer, Kimberly J     18 South Coast Aqua  2:06.60    2:06.20  
        29.75   1:01.56   1:33.91   2:06.20
 22 Axtell, Andrea L       18 Longhorn Aquatic  2:06.06    2:06.83  
        29.74   1:01.71   1:34.72   2:06.83
 23 Jamison, Tanica Y      23 Longhorn Aquatic  2:05.74    2:06.91  
        29.53   1:01.25   1:34.41   2:06.91
 24 Burckle, Caroline S    18 Lakeside Swim Te  2:05.79    2:07.14  
        29.54   1:01.44   1:34.55   2:07.14
 25 Maranhao, Johanna      18 Unattached-FL/U   2:05.80    2:07.23  
        30.62   1:03.04   1:36.21   2:07.23
 26 Cochrane, Kendall      16 Harlequin         2:06.27    2:07.25  
        29.84   1:01.89   1:34.66   2:07.25
 27 Retrum, Carmen L       20 DSC-IN            2:06.52    2:07.55  
        30.92   1:03.50   1:35.85   2:07.55
 

Event 18  Men 200 LC Meter Backstroke
=========================================================================
        World:   1:54.74  7/12/2004 Aaron Peirsol, Irvine Nova
     American:   1:54.74  7/12/2004 Aaron Peirsol, Irvine Nova
    U.S. Open:   1:54.74  7/12/2004 Aaron Peirsol, Irvine Nova
         Meet: M 1:56.95  5/22/2004 Aaron Peirsol/TXLA
    Name                  Age Team              Prelims     Finals Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Peirsol, Aaron W       21 Longhorn Aquatic  2:04.53    2:01.29   22  
        28.51     59.06   1:30.36   2:01.29
  2 Hunt, Raymond B        22 Auburn Aquatics-  2:05.15    2:02.50   19  
        29.91   1:00.57   1:31.90   2:02.50
  3 Irie, Ryosuke          15 Japan             2:03.92    2:02.99   18  
        29.50   1:00.47   1:32.19   2:02.99
  4 Sun, Hongzhe           19 STAN-PC           2:04.79    2:03.90   17  
        29.79   1:01.31   1:33.43   2:03.90
  5 Cramer, Jayme O        22 Southeastern Swi  2:05.46    2:04.36   16  
        29.43   1:01.55   1:33.62   2:04.36
  6 Van Wie, Doug P        21 Auburn Aquatics-  2:04.19    2:04.77   15  
        29.50   1:01.11   1:33.57   2:04.77
  7 Takemoto, Takashi      17 Japan             2:04.42    2:05.53   14  
        30.01   1:01.32   1:34.17   2:05.53
  8 Marshall, Peter J      23 Unattached-PC     2:05.10    2:06.26   13  
        29.17   1:01.33   1:34.38   2:06.26
  9 Lim, Alex              24 Malaysia-CO       2:04.42    2:07.43   12  
        29.13   1:00.53   1:33.83   2:07.43
 
                            === B - Final ===                            
 
 10 Kogo, Junya            17 Japan             2:05.65    2:03.97   10  
        28.42     59.54   1:32.44   2:03.97
 11 Bal, Randall M         24 STAN-PC           2:08.27    2:05.91    8  
        29.79   1:01.94   1:34.58   2:05.91
 12 Ally, Bradley K        18 PCS-FG            2:08.26    2:06.11    7  
        29.98   1:01.60   1:34.18   2:06.11
 13 Greener, Andrew J      21 PCS-FG            2:07.07    2:07.77    6  
        30.11   1:02.20   1:35.34   2:07.77
 14 Tullius, Rexford C     18 Daytona Beach Sw  2:10.24    2:08.91    5  
        31.08   1:03.61   1:36.67   2:08.91
 15 Jackson, Scott A       17 Santa Clara Swim  2:10.70    2:09.77    4  
        30.55   1:03.14   1:36.83   2:09.77
 16 Russell, David P       18 New England Barr  2:06.04    2:10.23    3  
        30.30   1:02.64   1:37.40   2:10.23
 17 Simpson, Eric M        19 New England Barr  2:10.53    2:11.32    2  
        30.26   1:02.56   1:36.93   2:11.32
 18 Zann, Geof J           20 PCS-FG            2:10.67    2:11.77    1  
        31.19   1:04.27   1:38.65   2:11.77
 
                            === C - Final ===                            
 
 19 Lathrope, Scott P      19 Orinda Aquatics-  2:12.31    2:09.13  
        31.19   1:03.56   1:36.78   2:09.13
 20 Scanlan, Matthew R     18 Bakersfield Swim  2:11.69    2:10.67  
        32.04   1:04.84   1:38.28   2:10.67
 21 Rubenstein, William J  19 New England Barr  2:10.76    2:10.95  
        31.47   1:04.51   1:38.17   2:10.95
 22 Scoggan, Byron J       16 Arden Hills Swim  2:14.30    2:12.01  
        32.18   1:05.51   1:39.52   2:12.01
 23 Norys, Kohlton J       15 Tule Nation Trit  2:12.20    2:12.63  
        30.84   1:04.81   1:39.28   2:12.63
 24 Tusup, Shane r         17 Terrapins Swim T  2:12.62    2:12.77  
        32.35   1:06.24   1:39.98   2:12.77
 25 Watts, Timothy R       18 Silicon Valley A  2:13.73    2:14.45  
        31.42   1:05.33   1:40.24   2:14.45
 26 Thorburn, Jeffrey W    20 Swim Atlanta-GA/  2:14.50    2:15.20  
        32.41   1:06.33   1:41.16   2:15.20
 27 Plume, Joseph T        17 Palo Alto Stanfo  2:13.87    2:20.33  
        32.45   1:07.58   1:44.49   2:20.33


Event 19  Women 100 LC Meter Backstroke
=========================================================================
        World:     59.58  8/13/2002 Natalie A Coughlin, Cal/USA
     American:     59.58  8/13/2002 Natalie A Coughlin, Cal/USA
    U.S. Open:     59.58  8/13/2002 Natalie A Coughlin, Cal/USA
         Meet: M 1:00.19  2002      Natalie Coughlin
    Name                  Age Team              Prelims     Finals Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Terakawa, Aya          20 Irvine Novaquati  1:03.17    1:02.09   22  
        30.88   1:02.09                    
  2 Hoelzer, Margaret J    22 Auburn Aquatics-  1:03.48    1:02.43   19  
        30.78   1:02.43                    
  3 McGregory, Hayley F    19 Longhorn Aquatic  1:02.79    1:03.25   18  
        30.76   1:03.25                    
  4 Fukuda, Tomoyo         16 Japan             1:04.08    1:03.46   17  
        31.30   1:03.46                    
  5 Silver, Helen E        21 California Aquat  1:04.39    1:03.56   16  
        31.07   1:03.56                    
  6 Bishop, Brooke A       18 Palo Alto Stanfo  1:04.28    1:04.02   15  
        31.34   1:04.02                    
  7 Rogers, Lauren M       18 Terrapins Swim T  1:04.40    1:04.50   14  
  8 Morales, Gisela Maria     Guatemala         1:03.92    1:04.55   13  
        32.10   1:04.55                    
  9 Tsai, Sherry H         21 California Aquat  1:04.25    1:04.60   12  
        31.92   1:04.60                    
 
                            === B - Final ===                            
 
 10 Arnold, Katharine g    19 Ucla Swimming-CA  1:04.84    1:04.81   10  
        31.62   1:04.81                    
 11 Axtell, Andrea L       18 Longhorn Aquatic  1:06.14    1:05.33    8  
        32.41   1:05.33                    
 12 Volcan, Erin N         21 Irvine Novaquati  1:06.21    1:05.75    7  
        32.49   1:05.75                    
 13 Ferritto, Elaine M     20 Longhorn Aquatic  1:05.58    1:06.06    6  
        32.66   1:06.06                    
 14 Marshall, Penelope     15 Harlequin         1:06.53    1:06.24    5  
        32.26   1:06.24                    
 15 Sims, Amanda M         16 Santa Rosa Neptu  1:06.41    1:06.60    4  
        32.64   1:06.60                    
 16 Bard, Presley A        17 Terrapins Swim T  1:06.36    1:06.63    3  
        32.73   1:06.63                    
 17 Chura, Haley A         19 Athens Bulldog S  1:06.63    1:06.93    2  
 18 Scroggy, Morgan L      16 Tualatin Hills S  1:05.62    1:07.99    1  
        33.22   1:07.99                    
 
                            === C - Final ===                            
 
 19 McLane, Julianne M     17 Terrapins Swim T  1:07.06    1:05.65  
        32.20   1:05.65                    
 20 Liu, Michelle          17 De Anza Cupertin  1:06.84    1:06.54  
        32.70   1:06.54                    
 21 Shoust, Andrea            Scarborough       1:06.77    1:06.64  
        32.67   1:06.64                    
 22 King, Lindsey R        17 Tualatin Hills S  1:06.95    1:06.93  
        32.99   1:06.93                    
 23 Wagner, Elizabeth W    18 Sierra Marlins S  1:07.06    1:07.01  
        32.39   1:07.01                    
 24 Sutton, Stefanie       16 Tacoma Swim Club  1:07.07    1:07.37  
        32.88   1:07.37                    
 25 Retrum, Carmen L       20 DSC-IN            1:07.12    1:07.54  
        33.07   1:07.54                    
 26 Goates, Samantha L     15 Tule Nation Trit  1:07.06    1:07.71  
        33.78   1:07.71                    
 -- Rodriguez, Caroline L  19 Rockwood Swim Cl  1:07.03         DQ  
        33.44        DQ


Event 20  Men 50 LC Meter Freestyle
=========================================================================
        World:   21.64  6/16/2000 Alexander Popov, RUS
     American:   21.76  8/15/2000 Gary Hall Jr., Phoenix
    U.S. Open:   21.76  8/15/2000 Gary Hall Jr., Phoenix
         Meet: M 22.32  2001      Bart Kizierowski
    Name                  Age Team              Prelims     Finals Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Kizierowski, Bart      28 Poland-CO           22.83      22.36   22  
  2 Schoeman, Roland M     24 Tucson Ford Deal    23.26      22.74   19  
  3 Lezak, Jason E         29 Irvine Novaquati    22.82      22.78   18  
  4 Draganja, Duje         22 Croatia-CO          23.07      22.83   17  
  5 Wildman-Tobriner, Ben  20 STAN-PC             23.31      22.84   16  
  6 Gimbutis, Rolandas     24 California Aquat    22.90      22.91   15  
  7 Hayden, Brent          21 U B C  Dolphins     23.17      22.96   14  
  8 Rose, Matthew J        23 Trent               23.30      23.19   13  
  9 Tilly, Jonas A         20 Unattached-PC       23.14      23.23   12  
 
                            === B - Final ===                            
 
 10 Weber-Gale, Garrett    19 Longhorn Aquatic    23.63      23.30   10  
 11 Brunelli, Nicholas J   23 Sun Devil Aquati    23.32      23.37    8  
 12 Cavic, Mike            21 Serbia/Montenegr    23.70      23.60    7  
 13 Walker, Neil S         28 Longhorn Aquatic    23.52      23.72    6  
 14 Say, Rick              26 Island Swimming     23.93      23.87    5  
 15 Copeland, William f    19 California Aquat    23.75      23.89    4  
 16 Whittington, Mark S    18 Bakersfield Swim    23.75      23.95    3  
 17 Marshall, Matthew t    22 Irvine Novaquati    23.95      24.01    2  
 18 Crowder, Richard J     20 Sun Devil Aquati    23.94      24.02    1  
 
                            === C - Final ===                            
 
 19 Silkaitis, Terrence M  21 Mission Viejo Na    24.17      23.99  
 19 Ransom, Kyle           20 STAN-PC             23.97      23.99  
 21 Rothberg, Dashiell I   18 Unattached-PC       24.07      24.13  
 22 Townsend, Darian R     20 Gator Swim Club-    23.96      24.16  
 23 Kelly, Ryan G          29 Valley Splash-PC    24.24      24.34  
 24 Alarcon, Rodrigo Diaz     Guatemala           24.08      24.40  
 25 McGinnis, Matthew W    19 Longhorn Aquatic    24.28      24.61  
 26 Adrian, Nathan G       16 Tacoma Swim Club    24.32      24.70  
 27 Mintenko, Mike         29 U B C  Dolphins     24.20      24.98


Event 21  Women 800 LC Meter Freestyle Relay
================================================================================
        World:   7:53.42  8/18/2004 USA Olympic Team
                          N Coughlin, C Piper, D Vollmer, K Sandeno
     American:   7:53.42  8/18/2004 USA Olympic Team
                          N Coughlin, C Piper, D Vollmer, K Sandeno
    U.S. Open:   7:59.87  7/25/1996 USA Olympic Team
                          T Jackson, C Teuscher, S Taormina, J Thompson
         Meet: M 8:14.04  2000      Pacific Dolphin
    Team                                   Seed     Finals Points 
================================================================================
  1 Palo Alto Stanfo-PC  'A'            8:30.79    8:29.09   44  
     1) Wong, Katherine N 18         2) Stahley, Desiree 20         
     3) Bishop, Brooke A 18          4) Kirk, Dana J 21             
      1:02.08   2:07.60   3:10.55   4:16.08
      5:16.96   6:21.92   7:24.49   8:29.09
  2 The Fish-PV  'A'                    8:35.96    8:32.71   38  
     1) Ziegler, Kate M 16           2) Marsilii, Caitlin T 15      
     3) Sutton, Chloe E 13           4) Ritter, Lauren M 16         
      1:01.31   2:04.41   3:08.92   4:16.55
      5:18.54   6:23.55   7:26.00   8:32.71
  3 North Coast Aqua-SI  'A'            8:27.00    8:34.03   36  
     1) Hayter, Blake M 16           2) Schmitt, Jessica P 14       
     3) Benefield, Gloria M 15       4) Swart, Ashley A 20          
      1:01.35   2:05.00   3:07.44   4:14.07
      5:18.10   6:25.99   7:27.30   8:34.03
  4 Longhorn Aquatic-ST  'B'            8:44.10    8:38.43   34  
     1) Tucker, Samantha M 13        2) Ferritto, Elaine M 20       
     3) Rigterink, Kristina M 16     4) Wycliffe, Elizabeth C 22    
      1:03.93   2:11.03   3:13.94   4:19.03
      5:21.29   6:28.66   7:32.24   8:38.43
  5 PCS-FG  'A'                         8:33.59    8:39.08   32  
     1) Wyld, Katie E 19             2) Atkinson, Brooke E 16       
     3) Gilliam, Kristin B 20        4) Graham, Laura 21            
      1:02.26   2:06.10   3:09.28   4:15.33
      5:16.56   6:23.21   7:28.64   8:39.08
  6 Sierra Marlins S-SN  'A'            8:50.00    8:43.61   30  
     1) Anderson, Alyssa J 14        2) Wagner, Elizabeth W 18      
     3) Frazier, Karen R 16          4) Treleven, Paige E 15        
      1:03.32   2:08.80   3:10.55   4:16.61
      5:21.71   6:31.42   7:35.03   8:43.61
  7 Tacoma Swim Club-PN  'A'            8:33.00    8:44.50   28  
     1) Hougan, Karlyn R 16          2) Rains, Megan E 19           
     3) McIntyre, Melissa G 17       4) Sutton, Stefanie 16         
      1:02.57   2:09.98   3:13.25   4:21.79
      5:23.80   6:34.07   7:05.53   8:44.50
  8 Ucla Swimming-CA  'A'               8:40.30    8:44.59   26  
     1) Imagane, Jane H 19           2) Yamamoto, Chiemi 19         
     3) Vandenberg, Kimberly 21      4) Miesner, Isabel h 20        
      1:05.01   2:11.76   3:16.28   4:22.33
      5:23.62   6:32.25   7:37.42   8:44.59
  9 Santa Clara Swim-PC  'A'            8:38.87    8:44.87   24  
     1) Wei, Stephanie R 14          2) Monsees, Courtney A 16      
     3) Lazarovici, Dominique K 16   4) Cisar, Jamie A 15           
      1:03.34   2:10.18   3:12.97   4:18.23
      5:24.09   6:32.91   7:37.08   8:44.87
 10 Hillsboro Swim T-OR  'A'            8:49.68    8:47.10   20  
     1) Rich, Alexandra S 16         2) Liggett, Anne W 18          
     3) Bieze, Kate L 17             4) Summers, Caitlin L 18       
      1:04.21   2:11.01   3:14.35   4:21.80
      5:25.77   6:34.64   7:38.75   8:47.10
 11 Tualatin Hills S-OR  'A'            8:39.44    8:47.40   16  
     1) King, Jordan G 15            2) Scroggy, Morgan L 16        
     3) King, Lindsey R 17           4) Nelson, Kara S 17           
      1:06.17   2:15.18   3:16.95   4:23.33
      5:27.89   6:38.31   7:14.47   8:47.40
 12 Arden Hills Swim-SN  'A'            8:42.00    8:48.49   14  
     1) Edwards, Katherine B 14      2) Petty, Tomi M 14            
     3) Yamahata, Ashley N 18        4) Hoff, Kelsey D 15           
      1:04.34   2:11.00   3:15.28   4:24.03
      5:28.40   6:35.69   7:40.34   8:48.49
 13 West Coast Aquat-PC  'A'            8:45.00    8:51.57   12  
     1) Cho, China L 18              2) Morgan, Erin L 20           
     3) Covey, Lisa L 22             4) Logan, Melissa A 19         
      1:05.44   2:14.62   3:18.72   4:27.12
      5:31.92   6:41.26   7:43.75   8:51.57
 14 Palo Alto Stanfo-PC  'B'            8:50.92    8:51.65   10  
     1) Jensen, Liv E 15             2) Barnes-Waychus, Casey E 14  
     3) Read, Haley L 14             4) Wenzlau, Rebecca C 17       
      1:03.72   2:10.69   3:14.56   4:22.81
      5:28.90   6:40.21   7:44.23   8:51.65
 15 Asphalt Green Un-MR  'A'            8:43.00    8:55.35    8  
     1) Healey, Vivian O 17          2) Clemens, Alison P 16        
     3) Staskiewicz, Sophie D 16     4) Wollner, Margaret J 17      
      1:05.59   2:14.45   3:18.53   4:27.39
      5:32.16   6:40.28   7:44.92   8:55.35
 16 Hillsboro Swim T-OR  'B'            8:57.62    9:13.74    6  
     1) Gunderson, Elizabeth A 17    2) Ellis, Jodie M 15           
     3) Larson, Anna S 17            4) Wilson, Eleni T 15          
      1:06.38   2:17.38   3:22.27   4:30.99
      5:38.83   6:53.67   8:01.70   9:13.74


Event 22  Men 800 LC Meter Freestyle Relay
================================================================================
        World:   7:04.66  7/27/2001 Australia Olympic Team
                          G Hackett, M Klim, W Kirby, I Thorpe
     American:   7:07.33  8/17/2004 USA Olympic Team
                          M Phelps, R Lochte, P Vanderkaay, K Keller
    U.S. Open:   7:14.84  7/21/1996 USA Olympic Team
                          J Davis, J Hudepohl, B Schumacher, R Berube
         Meet: M 7:21.83  5/22/2004 UBC Dolphins
                          B Johns, M Johnston, M Mintenko, B Hayden
    Team                                   Seed     Finals Points 
================================================================================
  1 PCS-FG  'A'                         7:41.50    7:40.54   44  
     1) Wolfgarten, Jan P 23         2) Chudleigh, Jerram D 21      
     3) Ally, Bradley K 18           4) Manley, Steven J 22         
        56.72   1:54.66   2:51.45   3:50.60
      4:47.19   5:47.48   6:42.64   7:40.54
  2 Tacoma Swim Club-PN  'A'            7:45.00    7:56.93   38  
     1) Stipek, Clinton W 14         2) Adrian, Nathan G 16         
     3) Gregory, Jeremy A 17         4) Verlatti, Ryan J 18         
        58.18   2:01.70   2:59.85   4:02.09
      5:00.51   6:01.34   6:58.09   7:56.93
  3 New England Barr-NE  'A'            7:49.00    7:57.19   36  
     1) Nilsson, Eric T 17           2) Ross, Michael S 37          
     3) Hartmann, Jonathan S 17      4) Miller, Stephen D 17        
        56.98   1:56.19   2:53.70   3:55.53
      4:53.18   5:56.77   6:54.39   7:57.19
  4 Santa Clara Swim-PC  'A'            7:49.00    7:59.39   34  
     1) Rose, Brian C 17             2) Smith, Taylor B 16          
     3) Talbott, Christopher J 18    4) Lynch, Eric A 17            
        58.26   1:59.19   2:57.49   3:59.02
      4:56.27   5:59.91   6:58.30   7:59.39
  5 Arden Hills Swim-SN  'A'            7:47.00    7:59.90   32  
     1) Paige, Matthew W 16          2) Woodruff, Andrew H 17       
     3) Natina, Joseph O 18          4) Scoggan, Byron J 16         
        58.58   2:00.82   2:57.80   4:02.30
      4:59.50   6:01.01   6:59.17   7:59.90
  6 Terrapins Swim T-PC  'A'            7:59.62    8:03.89   30  
     1) Tiernan, Robert 21           2) Biel, Matthew B 18          
     3) Dwelley, John A 19           4) Mahoney, Sean R 16          
        58.76   2:01.59   2:59.79   4:01.55
      4:59.35   6:01.77   6:59.72   8:03.89
  7 Arden Hills Swim-SN  'B'            8:11.91    8:11.55   28  
     1) Smith, Daniel S 16           2) Korotkin, Scott D 16        
     3) Nissen, Troy D 17            4) Korotkin, Jason T 18        
        59.61   2:02.40   3:02.09   4:04.52
      5:03.47   6:06.90   7:06.84   8:11.55
  8 Palo Alto Stanfo-PC  'A'            8:04.00    8:14.12   26  
     1) Stahley, Austin C 16         2) Plume, Joseph T 17          
     3) Navarro, Alexander I 15      4) Morrison, Edward B 17       
        59.90   2:03.21   3:03.66   4:10.29
      5:09.65   6:11.92   7:11.22   8:14.12
  9 Bakersfield Swim-CC  'A'            7:48.06    8:16.19   24  
     1) Chaves, Quinlan Z 21         2) Scanlan, Matthew R 18       
     3) Kraetsch, Jonathan S 17      4) Beckman, Adam A 18          
      1:00.03   2:04.14   3:03.08   4:09.24
      5:07.86   6:12.83   7:10.42   8:16.19
 10 Alameda Island A-PC  'A'            8:14.17    8:16.40   20  
     1) Hamilton, Neal A 19          2) Keil, Christian M 17        
     3) Greer, Robert S 18           4) Yu, Yaluen 16               
        58.56   2:00.18   3:01.07   4:04.02
      5:04.15   6:10.90   7:08.75   8:16.40
 11 Tacoma Swim Club-PN  'B'            8:00.96    8:31.36   16  
     1) Scarbrough, Cole R 15        2) Stipek, Jesse M 17          
     3) McKee, Benjamin N 24         4) Baque, John L 17            
      1:00.58   2:04.22   3:06.03   4:10.42
      5:12.83   6:19.82   7:22.56   8:31.36
ADVERTISEMENT


ADVERTISEMENT