ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
--- Results, Rankings, and Records ---
FINIS Counsilman Classic Day 3
6/12/2005-6/12/2005
Indianapolis, Indiana USA

Event 23  Women 800 LC Meter Freestyle
=========================================================================
      Classic: C 8:36.21  2004      Diana Munz
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
                          === Timed Finals ===                           
 
  1 Komisarz, Rachel E     28 LAK-KY            8:37.47    8:44.01   26  
  2 Kiel, Alyssa M         18 Silver Dolphins-  8:33.08    8:45.92   23  
  3 Chandler, Ashley       21 CAL-PC            8:50.45    8:48.14   22  
  4 Munz, Diana M          22 Silver Dolphins-  8:42.19    8:49.77   21  
  5 Drake, Monica J        14 Waves-IL          8:55.44    9:00.45   20  
  6 Hamilton, Caitlin G    14 Waves-IL          8:58.58    9:01.85   19  
  7 Franklin, Chelsea L    14 Gcst-FL           8:58.62    9:03.68   18  
  8 Hanson, Emily A        17 Waves-IL          8:54.69    9:05.69   17  
  9 Brunemann, Emily A     18 ABLY-OH           8:56.55    9:08.15   15  
 10 Gingrich, Leah N       15 Wsy Swimming-MA   8:50.48    9:08.16   13  
 11 Eytalis, Lauren E      14 Waves-IL          9:15.99    9:09.60   12  
 12 Ortega, Gabrielle M    13 Gcst-FL           9:15.99    9:09.68   11  
 13 Brackens, Lindsey N    15 Memphis Thunder-  9:11.59    9:10.26   10  
 14 Clayton, Shannon J     19 HAR               8:57.14    9:10.27    9  
 15 Legal, Brittany A      16 Silver Dolphins-  9:02.81    9:13.09    8  
 16 Van Welie, Liz J       25 HAR               9:08.23    9:13.96    7  
 17 Torpey, Lauren M       21 IST-IN            9:05.85    9:15.15    5  
 18 Fayhee, Kally P        14 Academy Bullets-  9:14.44    9:19.34    3  
 19 Smith, Sarah K         15 ABLY-OH           9:15.99    9:19.70    2  
 20 Schieman, Ellis L      18 Silver Dolphins-  9:01.11    9:19.87    1  

Event 24  Men 1500 LC Meter Freestyle
=========================================================================
      Classic: C 15:37.57  2004      Ricardo Monsterio
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
                          === Timed Finals ===                           
 
  1 Margalis, Robert J     23 SPA-FL           15:13.59   15:36.48C  26  
  2 Vanderkaay, Alex R     18 CW-MI            16:03.89   16:04.78   23  
  3 Kinderwater, Josef H   16 Trident-MA       16:29.95   16:06.88   22  
  4 Koucheravy, Thomas M   20 SDS-PV           16:17.12   16:11.47   21  
  5 Galbreath, Justin M    17 Kettering-OH     16:14.54   16:15.78   20  
  6 Mcneill, Ryan A        20 FAST!-CA         16:17.10   16:17.86   19  
  7 Keller, Klete D        23 CW-MI            15:27.83   16:22.78   18  
  8 Karrer, Ryan T         20 UN-RA-MD         15:59.44   16:23.94   17  
  9 Austermann, Johnny F   18 CW-MI            15:59.75   16:24.30   15  
 10 Koehler, JK K          19 DR-OH            16:17.08   16:30.82   13  
 11 Robertson-Phillips, Z  16 GTAC-MD          16:37.13   16:32.97   12  
 12 Ward, Colby C          16 Oly-MI           16:29.04   16:35.17   11  
 13 Snyder, Mitchell W     18 SPA-FL           16:17.06   16:37.89   10  
 14 Offutt, Bryan T        13 GTAC-MD          16:26.77   16:44.97    9  
 15 Swanson, Mike J        19 Wisconsin Aquati 16:17.14   16:46.07    8  
 16 Considine, Aidan F     14 Rac-MD           16:18.96   16:49.73    7  
 17 Graves, Nick B         17 WA-KY            16:36.49   16:49.83    5  
 18 Sigler, Jason D        21 Saluki-OZ        16:17.16   16:49.93    3  
 19 Dubrasky, Tayler K     15 Gcst-FL          16:40.00   16:51.45    2  
 20 Alland, Kevin D        17 Lake Forest-IL   16:26.54   16:56.20    1  

Event 25  Women 200 LC Meter IM
=========================================================================
      Classic: C 2:15.74  2004      Agnes Kovacs
    Name                  Age Team              Prelims     Finals Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Breeden, Elaine S      16 WA-KY             2:23.60    2:18.61   26  
  2 Carroll, Katie M       20 CW-MI             2:23.20    2:20.14   23  
  3 Silver, Emily S        19 CAL-PC            2:22.27    2:20.20   22  
  4 Tsai, Sherry H         21 CAL-PC            2:25.96    2:23.78   21  
  5 Marion, Ashley         17 LAC-1             2:23.87    2:24.14   20  
  6 Kiel, Alyssa M         18 Silver Dolphins-  2:24.09    2:24.36   19  
  7 Gingrich, Leah N       15 Wsy Swimming-MA   2:24.20    2:26.35   18  
  8 Geary, Caitlin M       15 HIGH-FL           2:25.55    2:26.80   17  
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Mueller, Justine L     18 CW-MI             2:25.97    2:22.21   15  
 10 Babicz, Annie M        19 CAL-PC            2:26.19    2:22.82   13  
 11 Finn, Alisa M          14 NTSC-IL           2:26.62    2:23.98   12  
 12 Mathes, Carly A        18 Kettering-OH      2:26.52    2:24.63   11  
 13 Prestinario, Amy N     15 Naperville-IL     2:26.25    2:25.96   10  
 14 Weaner, Tricia E       16 Wsy Swimming-MA   2:26.48    2:27.02    9  
 15 Rosinko, Alyssa A      17 Wash. Twp. Wave-  2:26.99    2:27.26    8  
 16 Strumbel, Brittany L   15 Silver Dolphins-  2:26.78    2:28.41    7  
 
                            === C - Final ===                            
 
 17 Ness, Katie D          21 WOR-OH            2:28.17    2:24.83    5  
 18 Gelb, Sam R            14 Rac-MD            2:27.45    2:26.35    3  
 19 Mankus, Christine L    15 GTAC-MD           2:28.44    2:27.20    1.5
 19 Rich, Whitney          17 LAC-1             2:29.04    2:27.20    1.5
 21 Brands, Daniela R      17 SPA-FL            2:28.40    2:27.48  
 22 McNICHOLS, Kelly N     17 MAVS-IL           2:28.77    2:27.50  
 23 Krone, Sarah E         17 BASH--OH          2:28.82    2:28.70  
 24 Degenstein, Ann B      21 TWST-GU           2:28.95    2:30.07 

Event 26  Men 200 LC Meter IM
=========================================================================
      Classic: C 2:03.17  2004      Keith Beavers
    Name                  Age Team              Prelims     Finals Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Phelps, Michael F      19 CW-MI             2:05.91    2:00.65C  26  
  2 Vanderkaay, Peter W    21 CW-MI             2:06.62    2:06.89   23  
  3 Oliver, Jorge          24 PUR               2:09.36    2:09.24   22  
  4 Tarwater, Davis E      21 CW-MI             2:09.93    2:09.58   21  
  5 Christy, Michael S     17 Wash. Twp. Wave-  2:11.93    2:10.60   20  
  6 Pogioli, Giordan S     21 BA-IN             2:12.16    2:10.96   19  
  7 Dolgov, Alex V         20 UN-OH             2:10.84    2:12.94   18  
  8 Grenda, Dane R         18 CW-MI             2:11.82    2:15.21   17  
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Miller, Art J          18 NASA-IN           2:14.09    2:12.82   15  
 10 Inwood, Tommy W        15 USC-LE            2:13.99    2:13.10   13  
 11 Varanda, Brenno R      19 SPA-FL            2:14.41    2:13.50   12  
 12 Lennox, Doug C         18 Lake Forest-IL    2:14.63    2:14.60   11  
 13 Lee, Dominic N         19 Rac-MD            2:15.40    2:14.70   10  
 14 McGill, Tyler T        17 Storm-IL          2:14.56    2:14.93    9  
 15 Robertson-Phillips, Z  16 GTAC-MD           2:15.02    2:16.61    8  
 16 Wilcher, Sam R         16 AA-IL             2:16.32    2:16.85    7  
 
                            === C - Final ===                            
 
 17 Haley, Alec W          20 IST-IN            2:16.97    2:13.36    5  
 18 Juarez, Raul L         17 DM                2:16.73    2:13.39    3  
 19 Peterson, Kyle W       19 LRS-KY            2:18.04    2:15.60    2  
 20 Moore, Ross E          16 Storm-IL          2:18.24    2:15.63    1  
 21 Jones, Bryn            18 LAC-1             2:16.84    2:15.93  
 22 Graves, Nick B         17 WA-KY             2:17.32    2:16.93  
 23 Graft, Harold R        16 LRS-KY            2:18.60    2:17.67  
 24 Joyce, Kevin P         21 CW-MI             2:17.42    2:19.57  

Event 27  Women 200 LC Meter Backstroke
=========================================================================
      Classic: C 2:14.98  2004      Pam Hanson
    Name                  Age Team              Prelims     Finals Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Silver, Hellen E       21 CAL-PC            2:19.18    2:16.55   26  
  2 McCawley, Margo F      18 Memphis Thunder-  2:22.25    2:18.60   23  
  3 Andrews, Lauren D      20 CAL-PC            2:21.89    2:18.68   22  
  4 Weaner, Tricia E       16 Wsy Swimming-MA   2:23.74    2:19.71   21  
  5 Vaziri, Leila          20 Coral Springs-FG  2:23.52    2:21.24   20  
  6 Carpenter, Kasey A     16 ABLY-OH           2:22.39    2:21.29   19  
  7 Marshall, Penelope M   15 HAR               2:22.70    2:21.35   18  
  8 Clayton, Shannon J     19 HAR               2:22.98    2:21.74   17  
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Romano, Megan R        14 SPA-FL            2:24.30    2:17.58   15  
 10 Fisher, Stephanie E    16 Phoenix-WI        2:25.86    2:23.01   13  
 11 Tsai, Sherry H         21 CAL-PC            2:26.26    2:23.81   12  
 12 Munz, Diana M          22 Silver Dolphins-  2:23.94    2:26.15   11  
 13 Rosinko, Alyssa A      17 Wash. Twp. Wave-  2:28.54    2:26.81   10  
 14 Moss, Maggie L         21 Wash. Twp. Wave-  2:28.58    2:28.83    9  
 15 Beck, Katie M          16 USC-LE            2:28.48    2:29.14    8  
 16 Ernst, Susanna S       20 IST-IN            2:27.33    2:30.42    7  
 
                            === C - Final ===                            
 
 17 Mueller, Justine L     18 CW-MI             2:29.66    2:23.72    5  
 18 Shehorn, Christine N   18 Wash. Twp. Wave-  2:30.64    2:26.63    3  
 19 Hammes, Jessie L       14 CSC-IN            2:32.38    2:29.12    2  
 20 Smith, Lyndsey M       17 GTAC-MD           2:30.00    2:30.15    1  
 21 Meyer, Maggie J        16 Nsac-MN           2:28.64    2:30.55  
 22 Letendre, Claire A     19                   2:34.71    2:31.29  
 23 Gelb, Sam R            14 Rac-MD            2:33.01    2:32.42  
 24 Barrett, Jamie R       14 UN-WI             2:33.10    2:34.86  

Event 28  Men 200 LC Meter Backstroke
=========================================================================
      Classic: C 1:57.60  2004      Michael Phelps
    Name                  Age Team              Prelims     Finals Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Dejong, Chris H        21 CW-MI             2:06.68    1:59.71   26  
  2 Stovall, Brooks B      17 Memphis Thunder-  2:09.52    2:06.82   23  
  3 Grenda, Dane R         18 CW-MI             2:10.47    2:09.11   22  
  4 Collins, Bryan R       17 GTAC-MD           2:11.23    2:09.70   21  
  5 Juarez, Raul L         17 DM                2:13.51    2:09.76   20  
  6 Evans, Sean D          15 USC-LE            2:10.62    2:09.83   19  
  7 Robles, Miguel         17 Tiburones         2:11.83    2:10.26   18  
  8 Oliver, Jorge          24 PUR               2:12.33    2:12.19   17  
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Stacy, Pete K          14 Great Wolf-MN     2:13.59    2:11.33   15  
 10 Christy, Michael S     17 Wash. Twp. Wave-  2:16.38    2:13.20   13  
 11 Browning, Hank J       18 ABLY-OH           2:18.30    2:14.19   12  
 12 Moody, Adam A          18 SPA-FL            2:17.00    2:15.50   11  
 13 Greene, Kyle A         17 ABLY-OH           2:16.96    2:15.60   10  
 14 Zamorez, Amauri R      15 DM                2:18.32    2:17.41    9  
 15 Graft, Harold R        16 LRS-KY            2:19.17    2:18.48    8  
 16 Happ, Kevin R          16 USC-LE            2:18.86    2:19.35    7  
 
                            === C - Final ===                            
 
 17 Wyher, Tommy J         16 TBAY-FL           2:21.02    2:16.74    5  
 18 Cousins, Sebastian P   17 CSC-IN            2:21.63    2:19.00    3  
 19 Davis, Sean T          18 ABLY-OH           2:19.96    2:20.67    2  
 20 Fulton, Nick J         18 Nsac-MN           2:21.65    2:22.75    1  
 
Event 29  Women 100 LC Meter Freestyle
=========================================================================
      Classic: C 55.80  2004      Martina Moravcova
    Name                  Age Team              Prelims     Finals Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Coughlin, Natalie A    22 CAL-PC              57.81      54.66C  26  
  2 Silver, Emily S        19 CAL-PC              57.40      57.10   23  
  3 Medina, Lauren E       22 CAL-PC              57.83      57.13   21.5
  3 Reilly, Erin P         20 CAL-PC              58.32      57.13   21.5
  5 Komisarz, Rachel E     28 LAK-KY              57.77      57.16   20  
  6 Smith, Lindsey B       20 CW-MI               58.55      57.99   19  
  7 Nauta, Chelsea B       16 TBAY-FL             58.60      58.61   18  
  8 Geary, Caitlin M       15 HIGH-FL             58.24      59.80   17  
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Romano, Megan R        14 SPA-FL              59.26      57.26   15  
 10 Vaziri, Leila          20 Coral Springs-FG    59.13      58.41   13  
 11 Lofstedt, Annica       23 IST-IN              58.63      58.73   12  
 12 Dorenkott, Sarah D     17 Silver Dolphins-    59.43      59.73   11  
 13 McNICHOLS, Kelly N     17 MAVS-IL             59.32      59.74   10  
 14 Marion, Ashley         17 LAC-1               58.85    1:01.13    9  
 
                            === C - Final ===                            
 
 17 Hentschel, Susan E     20 Wash. Twp. Wave-    59.82      57.94    5  
 18 Babicz, Annie M        19 CAL-PC              59.63      58.68    3  
 19 Andrews, Lauren D      20 CAL-PC              59.45      58.74    2  
 20 Carroll, Katie M       20 CW-MI               59.90      58.85    1  
 21 Surkovich, Daniele M   17 Rac-MD              59.53      59.45  
 22 Martin, Katie L        21 Central Iowa-IA     59.84      59.61  
 23 Grimes, Kylsie M       16 Phoenix-WI          59.64    1:00.41  
 24 Strumbel, Brittany L   15 Silver Dolphins-    59.85    1:00.84  

Event 30  Men 100 LC Meter Freestyle
=========================================================================
      Classic: C 49.45  2004      Michael Phelps
    Name                  Age Team              Prelims     Finals Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Phelps, Michael F      19 CW-MI               51.78      50.10   26  
  2 Dejong, Chris H        21 CW-MI               52.59      51.52   23  
  3 Vanderkaay, Peter W    21 CW-MI               52.12      51.65   22  
  4 Farnham, Daniel W      21 WA-KY               52.57      51.89   21  
  5 Hollinger, Cameron S   20 LAC-MA              52.13      51.97   20  
  6 Tarwater, Davis E      21 CW-MI               52.40      52.37   19  
  7 Houchin, Lee A         20 NAC-SE              52.77      52.44   18  
  8 Keller, Klete D        23 CW-MI               52.74      52.52   17  
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Patrick, Tim C         22 WA-KY               53.26      51.64   15  
 10 Michaelson, Ben H      23 CW-MI               53.60      52.43   13  
 11 Martinez, Raul         17 PUR                 53.44      52.96   12  
 12 Kleiner, Marcel        22 UN-UC-OH            53.27      53.34   11  
 13 Dolgov, Alex V         20 UN-OH               53.08      53.54   10  
 14 Browning, Hank J       18 ABLY-OH             54.03      53.56    9  
 15 Doyle, Joe G           20 UN-OH               53.34      53.77    8  
 16 Payne, Mike A          23 Sey-IN              53.83      54.19    7  
 
                            === C - Final ===                            
 
 17 McGill, Tyler T        17 Storm-IL            54.31      53.60    5  
 18 Wieczorek, Grant M     19 Wash. Twp. Wave-    54.76      54.20    3  
 19 Joyce, Kevin P         21 CW-MI               55.20      54.49    2  
 20 Lennox, Doug C         18 Lake Forest-IL      54.83      54.67    1  
 21 Collins, Bryan R       17 GTAC-MD             55.25      54.95  
 22 Mullen, John G         19 BA-IN               54.83      54.97  
 23 Smith, Trey T          20 BA-IN               54.41      55.47  
 24 Sease, Drew B          17 Wash. Twp. Wave-    54.80      55.73  
 
ADVERTISEMENT


ADVERTISEMENT