ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
--- Results, Rankings, and Records ---
FINIS Counsilman Classic Day 2
6/13/2005-6/13/2005
Indianapolis, Indiana USA

Event 11  Women 200 LC Meter Butterfly
=========================================================================
      Classic: C 2:11.31  2004      Elaine Breeden
    Name                  Age Team              Prelims     Finals Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Breeden, Elaine S      16 WA-KY             2:18.40    2:13.45   26  
  2 Schieman, Ellis L      18 Silver Dolphins-  2:19.31    2:14.97   23  
  3 Bassi, Noelle          21 BAC-NJ            2:18.62    2:16.61   22  
  4 Ridgeway, Rachel E     19 CAL-PC            2:22.04    2:18.85   21  
  5 Franklin, Chelsea L    14 Gcst-FL           2:20.91    2:19.55   20  
  6 Van Welie, Liz J       25 HAR               2:21.86    2:20.36   19  
  7 Gaither, Marisa T      16 Lake Forest-IL    2:23.05    2:21.76   18  
  8 Gingrich, Leah N       15 Wsy Swimming-MA   2:23.21    2:23.97   17  
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Carroll, Katie M       20 CW-MI             2:23.25    2:18.51   15  
 10 Degenstein, Ann B      21 TWST-GU           2:23.76    2:19.62   13  
 11 Young, Alex E          15 CSC-IN            2:24.97    2:22.02   12  
 12 Beck, Anita K          16 ABLY-OH           2:23.36    2:22.24   11  
 13 Chamberlin, Marjorie   17 UN-1-FL           2:24.99    2:23.41   10  
 14 Letendre, Claire A     19 PKWY-OZ           2:24.48    2:25.50    9  
 15 Ness, Katie D          21 WOR-OH            2:24.55    2:25.91    8  
 16 Gliga, Louise A        15 Silver Dolphins-  2:23.94    2:26.35    7  
 
                            === C - Final ===                            
 
 17 Weaner, Tricia E       16 Wsy Swimming-MA   2:25.31    2:22.98    5  
 18 Congdon, Stacy X       17 HIGH-FL           2:25.50    2:23.22    3  
 19 Mueller, Justine L     18 CW-MI             2:26.11    2:23.75    2  
 20 Lockhart, Jill E       17 Ysc-IN            2:27.38    2:24.43    1  
 21 Lehtonen, Eva J        14 Oly-MI            2:25.53    2:25.14  
 22 Golden, Brooke M       15 GTAC-MD           2:27.32    2:27.62  
 23 Helman, Rachael N      19 SWAC-IN           2:25.44    2:27.68  
 24 Keating, Caroline M    20 BGSC-OH           2:27.03    2:27.83  

Event 12  Men 200 LC Meter Butterfly
=========================================================================
      Classic: C 1:57.16  2004      Tom Malchow
    Name                  Age Team              Prelims     Finals Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Phelps, Michael F      19 CW-MI             2:01.13    1:56.28C  26  
  2 Tarwater, Davis E      21 CW-MI             2:06.00    1:59.32   23  
  3 Vanderkaay, Alex R     18 CW-MI             2:07.16    2:05.28   22  
  4 Mcneill, Ryan A        20 FAST!-CA          2:07.60    2:06.29   21  
  5 Szabo, Geza            22 Rac-MD            2:06.11    2:06.99   20  
  6 Sease, Drew B          17 Wash. Twp. Wave-  2:08.58    2:08.36   19  
  7 Colley, Joseph E       19 SWAC-IN           2:08.45    2:09.48   18  
  8 Jensen, Matt R         20 CANY-CA           2:09.15    2:14.29   17  
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Smith, Justin R        20 BAC-NJ            2:09.61    2:07.00   15  
 10 Juarez, Raul L         17 DM                2:09.48    2:07.03   13  
 11 Robson, Scott A        19 RedHawks-OH       2:09.36    2:08.79   12  
 12 Haley, Alec W          20 IST-IN            2:10.18    2:09.21   11  
 13 Wilcher, Sam R         16 AA-IL             2:09.65    2:09.44   10  
 14 Grunert, Brice K       17 NSSC-WI           2:11.49    2:11.08    9  
 15 Lennox, Doug C         18 Lake Forest-IL    2:11.21    2:12.32    8  
 -- Langenfeld, Andrew J   18 Saluki-OZ         2:10.52         DQ  
 
                            === C - Final ===                            
 
 17 Juarez, Ramiro R       14 DM                2:12.26    2:10.84    5  
 18 Dukatz, Chris E        16 Oly-MI            2:12.24    2:11.39    3  
 19 Edens, Kyle D          19 COM-WT            2:11.89    2:11.92    2  
 20 Wieczorek, Grant M     19 Wash. Twp. Wave-  2:13.17    2:12.32    1  
 21 Moore, Ross E          16 Storm-IL          2:15.31    2:12.38  
 22 Toomey, Ray Q          16 Jcc Sailfish-AM   2:14.25    2:14.16  
 23 Peterson, Kyle W       19 LRS-KY            2:15.60    2:14.67  
 24 Lullo, Brett R         16 MAVS-IL           2:14.34    2:18.93  
 
Event 13  Women 50 LC Meter Freestyle
=========================================================================
      Classic: C 25.32  2004      Jenny Thompson
    Name                  Age Team              Prelims     Finals Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Smith, Lindsey B       20 CW-MI               27.16      26.49   26  
  2 Romano, Megan R        14 SPA-FL              27.03      26.61   23  
  3 Silver, Emily S        19 CAL-PC              26.84      26.62   22  
  4 Babicz, Annie M        19 CAL-PC              27.18      26.63   21  
  5 Hentschel, Susan E     20 Wash. Twp. Wave-    27.43      26.80   20  
  6 Vaziri, Leila          20 Coral Springs-FG    27.14      26.93   19  
  7 Powers, Brie C         16 GLA-MI              27.39      27.13   18  
  8 Lofstedt, Annica       23 IST-IN              27.35      27.17   17  
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Reilly, Erin P         20 CAL-PC              27.51      26.65   15  
 10 Breeden, Elaine S      16 WA-KY               27.63      27.32   13  
 11 Nauta, Chelsea B       16 TBAY-FL             27.54      27.48   12  
 12 Tsai, Sherry H         21 CAL-PC              27.60      27.50   11  
 13 McCawley, Margo F      18 Memphis Thunder-    27.51      27.55   10  
 14 Martin, Katie L        21 Central Iowa-IA     27.64      27.69    9  
 15 Dorenkott, Sarah D     17 Silver Dolphins-    27.65      27.82    8  
 16 O'Donnell-McCarthy, F  18 Silver Dolphins-    27.66      28.14    7  
 
                            === C - Final ===                            
 
 17 Rosinko, Alyssa A      17 Wash. Twp. Wave-    27.85      27.46    5  
 18 Hernandez, Sarah M     20 Wisconsin Aquati    27.76      27.66    3  
 19 Flederbach, Kait R     13 Cia-IN              27.72      27.67    2  
 20 Marion, Ashley         17 LAC-1               27.83      27.76    1  
 21 Sindall, Lauren K      17 LAC-MA              27.84      27.82  
 22 Geary, Caitlin M       15 HIGH-FL             27.70      27.89  
 23 Vogel, Kimbre L        20 BA-IN               27.77      27.93  
 24 Wentworth, Clarissa L  19 IST-IN              27.76      28.22  
 
Event 14  Men 50 LC Meter Freestyle
=========================================================================
      Classic: C 22.69  2004      Nick Brunelli
    Name                  Age Team              Prelims     Finals Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Grevers, Matt C        20 NU-IL               23.89      23.04   26  
  2 Patrick, Tim C         22 WA-KY               23.09      23.20   23  
  3 Busquets, Ricardo      31 PUR                 24.08      23.39   22  
  4 Farnham, Daniel W      21 WA-KY               23.79      23.48   21  
  5 Dejong, Chris H        21 CW-MI               23.95      23.75   20  
  6 Hollinger, Cameron S   20 LAC-MA              23.99      23.88   18.5
  6 Payne, Mike A          23 Sey-IN              23.85      23.88   18.5
  8 Patrick, Todd W        19 IST-IN              24.24      24.02   17  
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Michaelson, Ben H      23 CW-MI               24.61      23.89   15  
 10 Martinez, Raul         17 PUR                 24.34      24.33   13  
 11 Etherington, Chris D   18 PA-IN               24.33      24.35   12  
 12 Dolgov, Alex V         20 UN-OH               24.45      24.49   11  
 13 Houchin, Lee A         20 NAC-SE              24.61      24.54   10  
 14 Doyle, Joe G           20 Ohio State-OH       24.51      24.67    9  
 15 Walkotten, Nick J      19 EGRA-MI             24.74      24.97    8  
 16 Kleiner, Marcel        22 BearCats-OH         24.72      25.10    7  
 
                            === C - Final ===                            
 
 17 Joyce, Kevin P         21 CW-MI               24.88      24.65    5  
 18 Mullen, John G         19 BA-IN               24.92      24.94    3  
 19 Ossakow, Drew M        20 IST-IN              25.18      24.98    2  
 20 Kenney, Eddie E        19 Cia-IN              25.06      25.02    1  
 21 King, Adam S           22 BA-IN               25.15      25.04  
 22 Ackermann, Stephan R   22 Saluki-OZ           24.81      25.05  
 23 Smith, Trey T          20 BA-IN               25.14      25.20  
 24 Langenfeld, Andrew J   18 Saluki-OZ           24.92      25.46  

Event 15  Women 100 LC Meter Backstroke
=========================================================================
      Classic: C 1:02.16  2004      Courtney Shealy
    Name                  Age Team              Prelims     Finals Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Coughlin, Natalie A    22 CAL-PC            1:05.41    1:01.12C  26  
  2 McCawley, Margo F      18 Memphis Thunder-  1:05.34    1:03.77   23  
  3 Romano, Megan R        14 SPA-FL            1:05.09    1:03.79   22  
  4 Tsai, Sherry H         21 CAL-PC            1:04.84    1:03.92   21  
  5 Silver, Hellen E       21 CAL-PC            1:05.44    1:04.08   20  
  6 Weaner, Tricia E       16 Wsy Swimming-MA   1:04.83    1:04.55   19  
  7 Andrews, Lauren D      20 CAL-PC            1:06.20    1:04.98   18  
  8 Marik, Melissa A       16 UN-IL             1:05.70    1:06.20   17  
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Vaziri, Leila          20 Coral Springs-FG  1:06.24    1:04.93   15  
 10 Marshall, Penelope M   15 HAR               1:06.30    1:06.47   13  
 11 Rosinko, Alyssa A      17 Wash. Twp. Wave-  1:07.01    1:07.03   12  
 12 Moss, Maggie L         21 Wash. Twp. Wave-  1:06.30    1:07.59   11  
 13 Johnson, Susan E       20 Unat - Wisconsin  1:07.19    1:07.83   10  
 14 Clayton, Shannon J     19 HAR               1:06.41    1:07.88    9  
 15 Rogers, Lindsay K      15 SSC-IN            1:07.66    1:08.56    8  
 16 Gschwend, Alison L     18 Aquachiefs-IL     1:07.25    1:08.65    7  
 
                            === C - Final ===                            
 
 17 Beck, Katie M          16 USC-LE            1:07.78    1:06.20    5  
 18 Fisher, Stephanie E    16 Phoenix-WI        1:08.23    1:07.17    3  
 19 O'Donnell-McCarthy, F  18 Silver Dolphins-  1:07.75    1:07.18    2  
 20 Johnson, Payton C      17 Aquachiefs-IL     1:08.39    1:07.67    1  
 21 Meyer, Maggie J        16 Nsac-MN           1:08.33    1:08.23  
 22 Hammes, Jessie L       14 CSC-IN            1:09.02    1:08.30  
 23 Strumbel, Brittany L   15 Silver Dolphins-  1:08.20    1:08.83  
 24 Eschenburg, Katie J    15 Phoenix-WI        1:08.53    1:09.15  
 
Event 16  Men 100 LC Meter Backstroke
=========================================================================
      Classic: C 55.10  2004      Lenny Krayzelburg
    Name                  Age Team              Prelims     Finals Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Grevers, Matt C        20 NU-IL               58.31      55.32   26  
  2 Dejong, Chris H        21 CW-MI               56.93      55.47   23  
  3 Walkotten, Nick J      19 EGRA-MI             58.93      57.18   22  
  4 Patrick, Todd W        19 IST-IN              59.60      58.97   21  
  5 Stovall, Brooks B      17 Memphis Thunder-    58.99      59.16   20  
  6 Oliver, Jorge          24 PUR                 59.42      59.64   19  
  7 Jones, Mike D          21 IST-IN            1:00.00      59.85   18  
  8 Grenda, Dane R         18 CW-MI             1:00.06    1:00.07   17  
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Tarwater, Davis E      21 CW-MI             1:00.35      59.29   15  
 10 Evans, Sean D          15 USC-LE            1:00.32    1:00.12   13  
 11 Christy, Michael S     17 Wash. Twp. Wave-  1:01.74    1:00.67   12  
 12 Colley, Joseph E       19 SWAC-IN           1:00.63    1:01.06   11  
 13 Miller, Art J          18 NASA-IN           1:01.55    1:01.20   10  
 14 Stacy, Pete K          14 Great Wolf-MN     1:02.14    1:01.67    9  
 15 Houchin, Lee A         20 NAC-SE            1:01.18    1:02.42    8  
 16 Moody, Adam A          18 SPA-FL            1:01.97    1:02.68    7  
 
                            === C - Final ===                            
 
 17 Robles, Miguel         17 Tiburones         1:02.22    1:01.52    5  
 18 McGill, Tyler T        17 Storm-IL          1:02.40    1:02.49    3  
 19 Diggs, Keith E         17 SDS-PV            1:02.31    1:02.54    2  
 20 Wyher, Tommy J         16 TBAY-FL           1:02.38    1:02.55    1  
 21 Browning, Hank J       18 ABLY-OH           1:03.39    1:02.63  
 22 Diekema, Jordan H      16 WMS-MI            1:02.56    1:02.75  
 23 Greene, Kyle A         17 ABLY-OH           1:03.29    1:03.21  
 24 Happ, Kevin R          16 USC-LE            1:03.41    1:04.22  
 
Event 17  Women 200 LC Meter Breaststroke
=========================================================================
      Classic: C 2:27.87  2004      Tara Kirk
    Name                  Age Team              Prelims     Finals Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Finn, Alisa M          14 NTSC-IL           2:39.31    2:34.28   26  
  2 Wanland, Ashley P      15 Patriot Aquatics  2:39.52    2:35.75   23  
  3 Larson, Elsa M         21 CW-MI             2:41.34    2:39.15   22  
  4 Rich, Whitney          17 LAC-1             2:43.08    2:41.36   21  
  5 Gelb, Sam R            14 Rac-MD            2:41.56    2:41.84   20  
  6 McNICHOLS, Kelly N     17 MAVS-IL           2:43.81    2:42.25   19  
  7 Piranian, Lexi M       13 Naperville-IL     2:44.11    2:45.44   18  
  8 Liao, Athena S         15 Aquachiefs-IL     2:44.13    2:47.30   17  
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Doss, Brittany N       16 Academy Bullets-  2:44.90    2:41.98   15  
 10 Porteous, Emily A      17 Wash. Twp. Wave-  2:44.62    2:44.06   13  
 11 Bradley, Kristen A     21 IST-IN            2:44.99    2:44.26   12  
 12 Rorer, Tracy H         14 SPA-FL            2:45.21    2:44.41   11  
 13 McLaughlin, Ashley R   18 CW-MI             2:46.02    2:45.59   10  
 14 Kiel, Alyssa M         18 Silver Dolphins-  2:45.03    2:45.66    9  
 15 Van Allen, Clara R     15 Wash. Twp. Wave-  2:46.01    2:46.88    8  
 16 Smith, Lyndsey M       17 GTAC-MD           2:44.54    2:47.69    7  
 
                            === C - Final ===                            
 
 17 Mueller, Justine L     18 CW-MI             2:46.02    2:41.67    5  
 18 Rogers, Lindsay K      15 SSC-IN            2:50.28    2:42.45    3  
 19 Patterson, Genevieve   19 CAL-PC            2:47.58    2:46.43    2  
 20 McLellan, Whitney E    17 NAAC-OH           2:49.30    2:48.53    1  
 21 Hurst, Emily R         17 Wash. Twp. Wave-  2:49.11    2:49.39  
 22 McDonnell, Katherine   16 SDS-PV            2:47.54    2:50.90  
 -- Milov, Joelle A        18 HIGH-FL           2:48.53         DQ  
 -- Hackman, Whitney L     18 NASA-IN           2:50.08         DQ  
 
Event 18  Men 200 LC Meter Breaststroke
=========================================================================
      Classic: C 2:16.62  2004      Andrew Bree
    Name                  Age Team              Prelims     Finals Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Pogioli, Giordan S     21 BA-IN             2:21.86    2:19.30   26  
  2 Swander, Kevin A       21 IST-IN            2:28.59    2:23.30   23  
  3 Haley, Alec W          20 IST-IN            2:27.31    2:25.92   22  
  4 Jones, Bryn            18 LAC-1             2:28.63    2:27.94   21  
  5 Varanda, Brenno R      19 SPA-FL            2:30.00    2:28.30   20  
  6 Lee, Dominic N         19 Rac-MD            2:30.78    2:30.84   18  
  7 Stalnecker, Colin C    19 Wash. Twp. Wave-  2:30.70    2:31.56   17  
 -- Burtch, Grant M        19 CW-MI             2:29.86         DQ   19  
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Marshall, Griffin H    19 RedHawks-OH       2:32.28    2:30.10   15  
 10 Miller, Art J          18 NASA-IN           2:31.75    2:30.14   13  
 11 Wolfred, Mark B        21 BA-IN             2:32.99    2:31.36   12  
 12 Grunert, Brice K       17 NSSC-WI           2:31.97    2:32.14   11  
 13 O'Connor, Michael B    17 LRS-KY            2:33.90    2:33.72   10  
 14 Tinajero, Christian O  21 Saluki-OZ         2:33.84    2:34.41    9  
 15 Boulden, Tyler P       18 Wash. Twp. Wave-  2:35.33    2:36.50    8  
 16 Rook, Dane P           19 CW-MI             2:34.92    2:37.21    7  
 
                            === C - Final ===                            
 
 17 Ridgeway, James P      16 Lake Forest-IL    2:35.60    2:32.94    5  
 18 Linsley, Kevin D       16 NSSC-WI           2:37.43    2:34.32    3  
 19 Graves, Nick B         17 WA-KY             2:36.35    2:35.46    2  
 20 Moore, Ross E          16 Storm-IL          2:37.25    2:36.63    1  
 21 Chiu, Bryson B         17 CSC-IN            2:38.44    2:36.97  
 22 Graft, Harold R        16 LRS-KY            2:39.52    2:37.29  
 23 Considine, Aidan F     14 Rac-MD            2:39.14    2:38.94  
 24 Brady, Jeremy S        19 Central Iowa-IA   2:38.70    2:41.65  
 
 Event 19  Women 400 LC Meter Freestyle
=========================================================================
      Classic: C 4:12.19  2004      Lindsay Benko
    Name                  Age Team              Prelims     Finals Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Komisarz, Rachel E     28 LAK-KY            4:18.45    4:14.79   26  
  2 Kiel, Alyssa M         18 Silver Dolphins-  4:19.43    4:17.50   23  
  3 Munz, Diana M          22 Silver Dolphins-  4:21.86    4:18.85   22  
  4 Drake, Monica J        14 Waves-IL          4:24.39    4:19.61   21  
  5 Reilly, Erin P         20 CAL-PC            4:24.87    4:22.87   20  
  6 Gingrich, Leah N       15 Wsy Swimming-MA   4:23.60    4:23.94   19  
  7 Piper, Carly N         21 Unat - Wisconsin  4:23.76    4:24.15   18  
  8 Nauta, Chelsea B       16 TBAY-FL           4:24.27    4:27.17   17  
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Chandler, Ashley       21 CAL-PC            4:25.95    4:15.80   15  
 10 Clayton, Shannon J     19 HAR               4:25.86    4:22.50   13  
 11 Franklin, Chelsea L    14 Gcst-FL           4:26.66    4:22.76   12  
 12 Schieman, Ellis L      18 Silver Dolphins-  4:26.49    4:25.35   11  
 13 Hamilton, Caitlin G    14 Waves-IL          4:25.96    4:25.66   10  
 14 Bradley, Kristen A     21 IST-IN            4:26.49    4:25.71    9  
 15 Hanson, Emily A        17 Waves-IL          4:26.94    4:26.17    8  
 16 Case, Kimberly E       17 SDS-PV            4:26.84    4:29.62    7  
 
                            === C - Final ===                            
 
 17 Colgin, Doherty D      20 IST-IN            4:30.87    4:24.81    5  
 18 Brackens, Lindsey N    15 Memphis Thunder-  4:28.86    4:27.22    3  
 19 Legal, Brittany A      16 Silver Dolphins-  4:28.06    4:28.07    2  
 20 Eytalis, Lauren E      14 Waves-IL          4:31.37    4:30.57    1  
 21 Brunemann, Emily A     18 ABLY-OH           4:27.41    4:31.00  
 22 Torpey, Lauren M       21 IST-IN            4:31.30    4:31.86  
 23 Carpenter, Emily E     21 Wisconsin Aquati  4:31.32    4:32.20  
 24 Mankus, Christine L    15 GTAC-MD           4:30.42    4:36.99  

Event 20  Men 400 LC Meter Freestyle
=========================================================================
      Classic: C 3:50.38  2004      Klete Keller
    Name                  Age Team              Prelims     Finals Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Phelps, Michael F      19 CW-MI             4:01.24    3:51.92   26  
  2 Margalis, Robert J     23 SPA-FL            4:02.04    3:55.88   23  
  3 Keller, Klete D        23 CW-MI             4:05.78    4:00.79   22  
  4 Collins, Bryan R       17 GTAC-MD           4:06.71    4:05.42   21  
  5 Mellors, Pat W         19 Jcc Sailfish-AM   4:05.62    4:05.61   20  
  6 Koucheravy, Thomas M   20 SDS-PV            4:06.30    4:08.32   19  
  7 Stovall, Brooks B      17 Memphis Thunder-  4:04.28    4:08.35   18  
  8 Wieczorek, Grant M     19 Wash. Twp. Wave-  4:06.00    4:09.91   17  
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Vanderkaay, Peter W    21 CW-MI             4:07.31    3:55.46   15  
 10 Koehler, JK K          19 DR-OH             4:08.12    4:04.77   13  
 11 Vanderkaay, Alex R     18 CW-MI             4:11.81    4:05.53   12  
 12 Browning, Hank J       18 ABLY-OH           4:09.92    4:06.62   11  
 13 Swanson, Mike J        19 Wisconsin Aquati  4:09.00    4:08.75   10  
 14 Galbreath, Justin M    17 Kettering-OH      4:11.56    4:10.38    9  
 15 Mcneill, Ryan A        20 FAST!-CA          4:08.66    4:10.44    8  
 16 Sease, Drew B          17 Wash. Twp. Wave-  4:12.26    4:14.45    7  
 
                            === C - Final ===                            
 
 17 Austermann, Johnny F   18 CW-MI             4:12.83    4:08.65    5  
 18 Davis, Sean T          18 ABLY-OH           4:13.60    4:10.60    3  
 19 Smith, Justin R        20 BAC-NJ            4:13.57    4:10.86    2  
 20 Robertson-Phillips, Z  16 GTAC-MD           4:14.25    4:11.04    1  
 21 Kinderwater, Josef H   16 Trident-MA        4:13.37    4:11.54  
 22 Ward, Colby C          16 Oly-MI            4:14.12    4:13.16  
 23 Karrer, Ryan T         20 UN-RA-MD          4:13.86    4:13.92  
 24 Stacy, Pete K          14 Great Wolf-MN     4:13.24    4:21.91  
 
Event 21  Women 400 LC Meter Medley Relay
================================================================================
    Team                                   Seed     Finals Points 
================================================================================
                              === Timed Finals ===                              
 
  1 CAL-PC  'A'                         4:18.00    4:22.30   40  
     1) Silver, Hellen E 21          2) Patterson, Genevieve M 19   
     3) Ridgeway, Rachel E 19        4) Silver, Emily S 19          
  2 HAR  'A'                            4:21.60    4:26.24   34  
     1) Marshall, Penelope M 15      2) Van Welie, Liz J 25         
     3) Banks, Emma L 18             4) Cochrane, Kendall K 15      
  3 Wash. Twp. Wave-IN  'A'             4:22.87    4:28.14   32  
     1) Moss, Maggie L 21            2) Porteous, Emily A 17        
     3) Rosinko, Alyssa A 17         4) Hentschel, Susan E 20       
  4 Phoenix-WI  'A'                     4:31.49    4:30.69   30  
     1) Fisher, Stephanie E 16       2) Nahin, Allison M 16         
     3) Landisch, Nicole T 15        4) Grimes, Kylsie M 16         
  5 Silver Dolphins-LE  'A'             4:28.21    4:31.99   28  
     1) O'Donnell-McCarthy, Fiona M  2) Kiel, Alyssa M 18           
     3) Schieman, Ellis L 18         4) Preyss, Lauren B 20         
  6 SSC-IN  'A'                         4:25.77    4:33.19   26  
     1) Paul, Erika J 18             2) Rogers, Lindsay K 15        
     3) Retrum, Becky J 16           4) Kelley, Erin J 14           
  7 Silver Dolphins-LE  'B'             4:34.23    4:34.01   24  
     1) Strumbel, Brittany L 15      2) Aronoff, Jennifer T 15      
     3) Gliga, Louise A 15           4) Dorenkott, Sarah D 17       
  8 ABLY-OH  'A'                        4:31.56    4:34.17   22  
     1) Tomes, Laura L 17            2) Miller, Ashley L 16         
     3) Beck, Anita K 16             4) Brunemann, Emily A 18       
  9 HIGH-FL  'A'                        4:36.00    4:35.79   18  
     1) McIntosh, Kristan L 18       2) Milov, Joelle A 18          
     3) Congdon, Stacy X 17          4) Geary, Caitlin M 15         
 10 EGRA-MI  'A'                        4:27.60    4:39.09   14  
     1) Schlatter, Emily K 17        2) White, Katie M 17           
     3) Foe, Rachael D 17            4) Kosmak, Sarah J 15          
 11 Wash. Twp. Wave-IN  'B'             4:28.93    4:41.43   12  
     1) Osborne, Katie M 17          2) Van Allen, Clara R 15       
     3) Shehorn, Christine N 18      4) Christy, Elizabeth S 20     
 12 BA-IN  'A'                          4:36.39    4:42.41   10  
     1) Vogel, Kimbre L 20           2) Pogioli, Lia E 19           
     3) Hyman, Lauren E 19           4) Lapinskas, Christina L 19   
 13 BAC-NJ  'A'                         4:32.55    4:44.81    8  
     1) Altenburger, Erin M 17       2) Walsh, Blake L 18           
     3) Bassi, Noelle 21             4) Kane, Katelyn E 19          
 
Event 22  Men 400 LC Meter Medley Relay
================================================================================
    Team                                   Seed     Finals Points 
================================================================================
                              === Timed Finals ===                              
 
  1 PUR  'A'                            3:55.86    3:56.31   40  
     1) Oliver, Jorge 24             2) Lopez, Arsenio 26           
     3) Serrano, Juan 16             4) Martinez, Raul 17           
  2 BA-IN  'A'                          4:01.19    4:00.62   34  
     1) Smith, Trey T 20             2) Pogioli, Giordan S 21       
     3) Mullen, John G 19            4) Pereira, Andre C 22         
  3 Wash. Twp. Wave-IN  'A'             3:54.20    4:06.77   32  
     1) Christy, Michael S 17        2) Stalnecker, Colin C 19      
     3) Sease, Drew B 17             4) Wieczorek, Grant M 19       
  4 LRS-KY  'A'                         4:10.90    4:13.70   30  
     1) Graft, Harold R 16           2) O'Connor, Michael B 17      
     3) Peterson, Kyle W 19          4) Kaufman, Jimmy S 17         
  5 Wash. Twp. Wave-IN  'B'             4:02.49    4:15.61   28  
     1) Boulden, Riley W 17          2) Boulden, Tyler P 18         
     3) Minturn, Ken R 18            4) Van Allen, Ross W 14        
 -- USC-LE  'A'                         4:04.37         DQ  
     1) Evans, Sean D 15             2) Inwood, Tommy W 15          
     3) Misich, Andrew J 16          4) Happ, Kevin R 16            
 -- SWAC-IN  'A'                        4:01.25         DQ  
     1) Colley, Joseph E 19          2) Dent, Bob J 17              
     3) Ranochak, Jonathon E 19      4) O'Hara, Brendan C 17        
 -- RedHawks-OH  'A'                    3:59.46         DQ  
     1) Amyot, Andrew G 18           2) Marshall, Griffin H 19      
     3) Ricard, Paul B 19            4) Robson, Scott A 19          
 -- SSC-IN  'A'                         4:04.76         DQ  
     1) Beyerl, Jason E 16           2) Walter, Dan M 20            
     3) Mudd, Austin T 15            4) Robinson, Drew A 17         
 -- SSC-IN  'B'                         3:58.94         DQ  
     1) Valentine, Patrick L 19      2) Paul, Derek S 15            
     3) Hughes, Blake T 17           4) Woods, Chad P 16            
 
ADVERTISEMENT


ADVERTISEMENT