ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
--- Results, Rankings, and Records ---
02-05-05 Richmond W @ Navy
2/5/2005-2/5/2005
Annapolis, Maryland USA

U. S. Naval Academy 
                Navy v. Richmond (Women) - 2/5/2005 to 5/5/2005                
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 University of Richmond  'A'                      NT    2:01.66         11  
  2 United States Naval Academy  'A'                 NT    2:02.35          4  
  3 United States Naval Academy  'B'                 NT    2:05.44          2  
  4 University of Richmond  'B'                      NT    2:08.28        
  5 United States Naval Academy  'C'                 NT   x2:11.86        
  6 United States Naval Academy  'D'                 NT   x2:13.09        
 
Event 2  Women 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Geary, Caitlin         Richmond                  NT    9:10.15          9  
       32.96  1:08.71  1:44.86  2:20.42  2:55.74  3:30.72  4:04.97  4:39.30
     5:13.25  5:46.70  6:20.78  6:54.61  7:28.62  8:02.96  8:37.01  9:10.15
  2 Lears, Erin            Richmond                  NT    9:12.77          4  
       33.08  1:08.29  1:43.47  2:18.45  2:53.56  3:28.76  4:03.76  4:38.56
     5:13.45  5:47.88  6:22.38  6:57.03  7:31.37  8:05.84  8:39.90  9:12.77
  3 Windstein, Jenn     22 Navy                      NT    9:14.02          3  
       32.35  1:07.49  1:42.36  2:17.14  2:52.26  3:27.16  4:01.99  4:36.77
     5:11.31  5:46.21  6:21.15  6:56.07  7:30.86  8:05.79  8:39.91  9:14.02
  4 Poor, Meakin        21 Navy                      NT    9:14.48          2  
       32.55  1:07.01  1:42.20  2:17.27  2:52.12  3:26.81  4:01.01  4:35.42
     5:09.98  5:44.86  6:19.88  6:54.97  7:30.23  8:05.31  8:40.45  9:14.48
  5 Swift, Kara            Richmond                  NT    9:25.91          1  
       32.78  1:08.31  1:44.68  2:20.72  2:56.23  3:31.88  4:07.53  4:43.42
     5:19.59  5:55.55  6:31.32  7:07.22  7:42.53  8:17.64  8:51.73  9:25.91
  6 Hough, Melisa       19 Navy                      NT    9:29.35        
       33.73  1:09.16  1:44.70  2:20.27  2:55.90  3:31.47  4:06.80  4:42.16
     5:17.97  5:53.76  6:29.66  7:05.30  7:41.34  8:17.23  8:53.24  9:29.35
  7 Benner, Megan          Richmond                  NT   x9:42.69        
       34.37  1:10.73  1:47.71  2:24.33  3:01.05  3:37.69  4:14.51  4:51.43
     5:28.24  6:05.04  6:41.84  7:18.53  7:54.82  8:31.16  9:07.21  9:42.69
 
Event 3  Women 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bateman, Emily         Richmond                  NT    2:08.45          9  
       30.76  1:03.52  1:35.72  2:08.45                                    
  2 Lowd, Kristin       18 Navy                      NT    2:09.95          4  
  3 Holland, Julie      20 Navy                      NT    2:11.45          3  
       31.12  1:04.36  1:38.05  2:11.45                                    
  4 Gray, Rachel        19 Navy                      NT    2:11.48          2  
       31.27  1:04.73  1:38.53  2:11.48                                    
  5 Moschner, Erica        Richmond                  NT    2:11.64          1  
       31.60  1:05.42  1:39.31  2:11.64                                    
  6 Lorenz, Amanda      19 Navy                      NT   x2:16.34        
       31.70  1:06.06  1:41.20  2:16.34                                    
 
Event 4  Women 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Boncher, Brook         Richmond                  NT    1:05.33          9  
       31.35  1:05.33                                                      
  2 Throckmorton, Tori  21 Navy                      NT    1:05.92          4  
       31.84  1:05.92                                                      
  3 Call, Jamie         19 Navy                      NT    1:09.51          3  
       33.72  1:09.51                                                      
  4 Saptoro, Shallia    20 Navy                      NT    1:10.40          2  
       34.57  1:10.40                                                      
  5 Jones, Jenny        22 Navy                      NT   x1:11.38        
       34.38  1:11.38                                                      
  6 Moatz, Leslie          Richmond                  NT    1:12.55          1  
       35.77  1:12.55                                                      
 
Event 5  Women 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Thomas, Aubra       20 Navy                      NT    1:12.97          9  
       34.31  1:12.97                                                      
  2 Lau, Anastasia         Richmond                  NT    1:14.40          4  
       34.94  1:14.40                                                      
  3 Denney, Andrea         Richmond                  NT    1:16.40          3  
       36.27  1:16.40                                                      
  4 Adamovich, Brielle  21 Navy                      NT    1:16.70          2  
       36.38  1:16.70                                                      
  5 Crossman, Alysia       Richmond                  NT    1:17.13          1  
       36.93  1:17.13                                                      
  6 Cuttita, Erin          Richmond                  NT   x1:17.21        
       36.89  1:17.21                                                      
  7 Wong, Kristine      18 Navy                      NT    1:23.24        
       38.64  1:23.24                                                      
  8 Mulliken, Hollace   19 Navy                      NT   x1:34.86        
     1:18.00  1:34.86                                                      
 
Event 6  Women 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Adams, Mary            Richmond                  NT    2:20.94          9  
       32.16  1:07.58  1:43.62  2:20.94                                    
  2 Witt, Jessica          Richmond                  NT    2:24.73          4  
       33.14  1:10.26  1:47.64  2:24.73                                    
  3 Dietrich, Dianna    18 Navy                      NT    2:25.29          3  
       32.26  1:08.64  1:46.61  2:25.29                                    
  4 Riley, Megan           Richmond                  NT    2:26.73          2  
       33.77  1:11.32  1:48.66  2:26.73                                    
  5 Windstein, Jenn     22 Navy                      NT    2:30.09          1  
       33.82  1:12.20  1:51.07  2:30.09                                    
  6 Mooney, Sarah       22 Navy                      NT    2:31.77        
       34.31  1:12.59  1:52.18  2:31.77                                    
  7 Benner, Megan          Richmond                  NT   x2:35.58        
       35.44  1:15.19  1:55.33  2:35.58                                    
 
Event 7  Women 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Boncher, Brook         Richmond                  NT      26.18          9  
  2 Freeburn, Kelly     18 Navy                      NT      27.51          4  
  3 Coombs, Michele        Richmond                  NT      27.56          3  
  4 Bateman, Emily         Richmond                  NT      28.68          2  
  5 Pickett, Sansarae   21 Navy                      NT      29.04          1  
  6 Bushong, Cassie     20 Navy                      NT      29.10        
  7 Went, Allison       20 Navy                      NT     x29.85        
 
Event 9  Women 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Adams, Mary            Richmond                  NT      58.36          9  
  2 Freeburn, Kelly     18 Navy                      NT      59.58          4  
  3 Throckmorton, Tori  21 Navy                      NT    1:00.28          3  
  4 Gray, Rachel        19 Navy                      NT    1:00.60          2  
  5 Moschner, Erica        Richmond                  NT    1:02.11          1  
  6 Gillan, Kristen     22 Navy                      NT   x1:07.64        
 
Event 10  Women 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Witt, Jessica          Richmond                  NT    2:21.98          9  
       34.08  1:10.14  1:46.87  2:21.98                                    
  2 Coombs, Michele        Richmond                  NT    2:23.14          4  
       34.75  1:11.16  1:47.28  2:23.14                                    
  3 D'Epagnier, Kate    22 Navy                      NT    2:30.43          3  
       35.02  1:12.78  1:51.31  2:30.43                                    
  4 Call, Jamie         19 Navy                      NT    2:31.46          2  
       36.09  1:13.60  1:52.47  2:31.46                                    
  5 Mooney, Sarah       22 Navy                      NT    2:32.21          1  
       35.92  1:14.28  1:53.78  2:32.21                                    
  6 Holland, Julie      20 Navy                      NT   x2:35.57        
       35.66  1:13.18  1:51.67  2:35.57                                    
 
Event 11  Women 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Thomas, Aubra       20 Navy                      NT    2:41.66          9  
       36.84  1:17.58  1:59.26  2:41.66                                    
  2 Riley, Megan           Richmond                  NT    2:44.30          4  
       38.76  1:20.77  2:02.58  2:44.30                                    
  3 Adamovich, Brielle  21 Navy                      NT    2:46.57          3  
       38.48  1:21.04  2:03.52  2:46.57                                    
  4 Cuttita, Erin          Richmond                  NT    2:46.80          2  
       37.96  1:19.30  2:01.86  2:46.80                                    
  5 Geary, Caitlin         Richmond                  NT    2:49.29          1  
       40.42  1:23.69  2:06.18  2:49.29                                    
  6 Mulliken, Hollace   19 Navy                      NT    2:50.54        
       38.98  1:21.96  2:06.15  2:50.54                                    
  7 Ring, Elizabeth     23 Navy                      NT   x2:50.79        
       38.63  1:22.29  2:06.86  2:50.79                                    
 
Event 12  Women 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Geary, Caitlin         Richmond                  NT    4:28.64          9  
       31.47  1:04.88  1:38.87  2:12.31  2:46.70  3:20.79  3:54.71  4:28.64
  2 Windstein, Jenn     22 Navy                      NT    4:34.26          4  
       31.65  1:05.22  1:39.58  2:13.98  2:48.54  3:23.14  3:58.45  4:34.26
  3 Poor, Meakin        21 Navy                      NT    4:35.91          3  
       32.01  1:06.46  1:41.23  2:16.09  2:51.33  3:26.16  4:01.13  4:35.91
  4 Welsh, Megan        21 Navy                      NT    4:37.57          2  
       30.69  1:04.40  1:39.22  2:14.19  2:50.57  3:27.05  4:03.50  4:37.57
  5 Bateman, Emily         Richmond                  NT    4:42.03          1  
       32.83  1:08.77  1:45.18  2:21.59  2:57.74  3:33.77  4:09.15  4:42.03
  6 Benner, Megan          Richmond                  NT    4:42.65        
       32.93  1:08.58  1:44.72  2:20.69  2:56.38  3:32.17  4:07.92  4:42.65
  7 Lorenz, Amanda      19 Navy                      NT   x4:46.03        
       33.24  1:09.39  1:45.70  2:22.18  2:58.32  3:34.40  4:10.21  4:46.03
 
Event 13  Women 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Boncher, Brook         Richmond                  NT    1:02.57          9  
       28.98  1:02.57                                                      
  2 Throckmorton, Tori  21 Navy                      NT    1:06.07          4  
       30.07  1:06.07                                                      
  3 Dietrich, Dianna    18 Navy                      NT    1:09.05          3  
       32.68  1:09.05                                                      
  4 Lowd, Kristin       18 Navy                      NT    1:09.06          2  
       32.48  1:09.06                                                      
  5 Crossman, Alysia       Richmond                  NT    1:09.82          1  
       32.79  1:09.82                                                      
  6 Bushong, Cassie     20 Navy                      NT   x1:11.51        
       33.69  1:11.51                                                      
 
Event 15  Women 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Thomas, Aubra       20 Navy                      NT    2:22.42          9  
       31.05  1:07.88  1:49.14  2:22.42                                    
  2 Witt, Jessica          Richmond                  NT    2:22.65          4  
       31.55  1:07.58  1:51.11  2:22.65                                    
  3 Swift, Kara            Richmond                  NT    2:28.39          3  
       32.09  1:09.21  1:53.98  2:28.39                                    
  4 Adamovich, Brielle  21 Navy                      NT    2:31.65          2  
       33.68  1:14.57  1:56.56  2:31.65                                    
  5 D'Epagnier, Kate    22 Navy                      NT    2:32.38          1  
       34.16  1:12.92  1:57.34  2:32.38                                    
  6 Mooney, Sarah       22 Navy                      NT   x2:34.27        
       33.78  1:14.11  1:59.21  2:34.27                                    
  7 Denney, Andrea         Richmond                  NT    2:35.02        
       34.19  1:16.16  1:58.37  2:35.02                                    
 
Event 16  Women 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 University of Richmond  'A'                      NT    3:55.02         11  
     1) Boncher, Brook                  2) Adams, Mary                    
     3) Coombs, Michele                 4) Bateman, Emily                 
       27.51    57.43  1:25.42  1:55.60  2:24.03  2:55.20  3:23.62  3:55.02
  2 United States Naval Academy  'A'                 NT    4:03.04          4  
     1) Freeburn, Kelly FR              2) Gray, Rachel FR                
     3) Lowd, Kristin FR                4) Welsh, Megan SR                
       28.99  1:00.15  1:28.74  2:00.53  2:29.63  3:01.33  3:30.01  4:03.04
  3 University of Richmond  'B'                      NT    4:06.58          2  
     1) Moschner, Erica                 2) Riley, Megan                   
     3) Geary, Caitlin                  4) Crossman, Alysia               
       30.12  1:02.53  1:32.03  2:04.18  2:33.82  3:06.74  3:35.28  4:06.58
  4 United States Naval Academy  'B'                 NT    4:09.50        
     1) Holland, Julie SO               2) Poor, Meakin SR                
     3) Windstein, Jenn JR              4) Mulliken, Hollace SO           
       30.11  1:02.42  1:31.95  2:04.37  2:34.77  3:07.65  3:37.10  4:09.50
  5 United States Naval Academy  'C'                 NT   x4:21.43        
     1) Ring, Elizabeth SO              2) Dietrich, Dianna FR            
     3) Hough, Melisa FR                4) Minikus, Mandy JR              
                                2:13.22  2:44.53  3:18.30  4:21.43         
  6 United States Naval Academy  'D'                 NT   x4:24.77        
     1) Bushong, Cassie SO              2) Wong, Kristine FR              
     3) Pickett, Sansarae JR            4) Gillan, Kristen SR             
       30.80  1:04.17  1:35.45  2:11.27  2:41.59  3:16.82  3:32.18  4:24.77
 
Event 17  Women 300 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Griffin, Katie      21 Navy                      NT       0.01          9  
  2 Barry, Erin            Richmond                  NT       0.02          4  
  3 DeCindio, Arlene    22 Navy                      NT       0.03          3  
  4 Singer, Sheila      21 Navy                      NT       0.04          2  
  5 Maranda, Maggie        Richmond                  NT       0.05          1  
 
Event 18  Women 700 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Griffin, Katie      21 Navy                      NT       0.01          9  
  2 DeCindio, Arlene    22 Navy                      NT       0.02          4  
  3 Barry, Erin            Richmond                  NT       0.03          3  
  4 Singer, Sheila      21 Navy                      NT       0.04          2  
  5 Maranda, Maggie        Richmond                  NT       0.05          1  

ADVERTISEMENT


ADVERTISEMENT