ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
--- Results, Rankings, and Records ---
01-28-05 UofA, SMU@TX, M-W, Day One Day 1
1/28/2005-1/28/2005
Austin, Texas USA


                                                     
U. of Texas/Longhorn Aquatics Hy-Tek's MEET MANAGER 9:22 PM 1/28/2005 Page 1 


 Texas vs U. of Arizona vs. SMU - 1/28/2005 to 1/29/2005 
 
 
  
 Results - Friday 
 
 
 
Event 1 Women 200 Yard Freestyle Relay 


 Team   Relay  Finals Time 
   
   
  
1  UA-AZ  A 1:32.58 
  
  
 23.46  46.84  1:09.90  1:32.58 
    
    
2  Texas-ST  A 1:32.63 
  
  
 1) Wanezek, Sarah K SR  2) Siminski, Kristy E JR 
  
  
 3) Humphries, Kaela N SR  4) Brown, Connie M SO 
  
  
 23.02  46.25  1:09.62  1:32.63 
    
    
3  SMU-NT  A 1:33.59 
  
  
 1) Pomeroy, Laura  2) Darling, Leane 
  
  
 3) Alradi, Roxanne  4) Lemmen, Celina 
  
  
 23.45  46.58  1:10.38  1:33.59 
    
    
4  UA-AZ  B 1:35.46 
  
  
 24.09  47.63  1:11.53  1:35.46 
    
    
5  Texas-ST  B 1:36.05 
  
  
 1) Robinson, Katie A SO  2) Faulkner, Jaclyn F JR 
  
  
 3) Wycliffe, Elizabeth C JR  4) Robbins, Jennifer S JR 
  
  
 24.42  48.49  1:12.11  1:36.05 
    
    
6  SMU-NT  B 1:36.62 
  
  
 1) Blackman, Candace  2) Blackman, Jennifer 
  
  
 3) Vlasakova, Michelle  4) Roberts, Katie 
  
  
 23.93  48.10  1:12.35  1:36.62 
    
    
---  Texas-ST  C X1:38.40 
  
  
 1) Nath, Paige N SR  2) Molina, Michelle C SR 
  
  
 3) Razo, Ashley B JR  4) Wehrmann, Erin N JR 
  
  
 24.87  49.32  1:14.40  1:38.40 
    
    
---  Texas-ST  D X1:41.12 
  
  
 1) Tinnon, Elizabeth O SO  2) Avilla, Leah K SO 
  
  
 3) Rogers, Celeste SO  4) Hoffman, Lizzy A SR 
  
  
 25.37  50.26  1:15.24  1:41.12 
    
    
                                                     
 
Event 2 Men 200 Yard Freestyle Relay 


 Team   Relay  Finals Time 
   
   
  
1  Texas-ST  A 1:21.34 
  
  
 1) O'Halloran, Tyler SO  2) McGinnis, Matt FR 
  
  
 3) DiTorro, Daniel SR  4) Weber_Gale, Garrett SO 
  
  
 20.57  41.03  1:01.51  1:21.34 
    
    
2  UA-AZ  A 1:21.38 
  
  
 20.07  40.43  1:00.98  1:21.38 
    
    
3  Texas-ST  B 1:23.23 
  
  
 1) Lowe, Matt FR  2) McAnally, Austin SR 
  
  
 3) Pritchett, Poston SO  4) Harris, Jeremy FR 
  
  
 21.04  41.54  1:02.49  1:23.23 
    
    
4  UA-AZ  B 1:23.40 
  
  
 21.20  41.95  1:02.39  1:23.40 
    
    
5  Texas-ST  D 1:23.64 
  
  
 1) Molnar, Matt JR  2) Sacco, Thomas SO 
  
  
 3) Kendrick, Rainer SR  4) SeItz, Christopher FR 
  
  
 21.57  42.18  1:02.81  1:23.64 
    
    
6  Texas-ST  C x1:24.72 
  
  
 1) Rohleder, Daniel FR  2) McDermott, Caleb FR 
  
  
 3) Davidson, Andrew SR  4) Schurr, Christian JR 
  
  
 21.05  41.63  1:03.28  1:24.72 
    
    
  
7  SMU-NT  B 1:25.49 
  
  
 1) Postma, Ferdi  2) White, J D 
  
  
 3) Wolther, Travis  4) Hadley, Eric 
  
  
 21.31  42.30  1:04.29  1:25.49 
    
    
8  SMU-NT  C 1:27.52 
  
  
 1) Ingraham, Chase  2) Brackett, Jani 
  
  
 3) Milu, Shane  4) Denham, Brett 
  
  
 21.95  43.95  1:05.97  1:27.52 
    
    
9  UA-AZ  C 1:29.66 
  
  
 22.05  45.17  1:07.89  1:29.66 
    
    
10  SMU-NT  D 1:31.52 
  
  
 1) Morton, Michael  2) Hampson, Richard 
  
  
 3) Cohen, Josh  4) Hock, Matthew 
  
  
 22.81  44.88  1:08.26  1:31.52 
    
    
                                                     
---  SMU-NT  A DQ 
  
  
 1) Becerra, Camilo  2) Garmendia, Emilio 
  
  
 3) Nylin, Per  4) Stephenson, Justin 
  
  
 20.80  41.76  1:01.69  DQ 
    
    
 
Event 3 Women 400 Yard IM 


 Name  Yr School  Finals Time 
   
   
  
1  Mason, Emily  UA-AZ 4:19.97 
  
  
 27.80  59.28  1:32.66  2:05.92 
    
    
 2:43.60  3:21.54  3:50.93  4:19.97 
    
    
2  Schuknecht, Alisa L SR  Texas-ST 4:21.30 
  
  
 28.60  1:00.11  1:33.54  2:07.34 
    
    
 2:43.88  3:20.84  3:51.10  4:21.30 
    
    
3  Myers, Whitney  UA-AZ 4:21.55 
  
  
 27.52  58.82  1:31.87  2:04.07 
    
    
 2:42.15  3:20.46  3:51.76  4:21.55 
    
    
4  Garrett, Macie L FR  Texas-ST 4:23.51 
  
  
 28.90  1:00.50  1:33.41  2:06.58 
    
    
 2:45.20  3:24.93  3:54.61  4:23.51 
    
    
5  Ferritto, Elaine M SO  Texas-ST 4:23.54 
  
  
 27.86  59.25  1:31.74  2:04.39 
    
    
 2:42.68  3:22.28  3:53.69  4:23.54 
    
    
6  Nordenstam, Sara  SMU-NT 4:24.33 
  
  
 28.81  1:00.84  1:35.79  2:09.90 
    
    
 2:46.11  3:22.19  3:53.85  4:24.33 
    
    
7  Larence, Mandy V JR  Texas-ST x4:24.40 
  
  
 29.00  1:00.95  1:35.68  2:09.92 
    
    
 2:46.99  3:24.34  3:55.06  4:24.40 
    
    
8  Grundlingh, Marizanne  SMU-NT 4:26.41 
  
  
 29.20  1:01.66  1:36.50  2:09.63 
    
    
 2:47.53  3:26.00  3:56.83  4:26.41 
    
    
9  Willis, Katie  UA-AZ 4:34.14 
  
  
 29.21  1:02.28  1:38.06  2:12.79 
    
    
 2:51.50  3:30.71  4:02.97  4:34.14 
    
    
                                                     
---  Voyles, Lindsey A FR  Texas-ST X4:24.65 
  
  
 27.92  59.64  1:32.98  2:05.88 
    
    
 2:44.38  3:23.01  3:54.32  4:24.65 
    
    
---  Galloway, Julie A FR  Texas-ST X4:26.78 
  
  
 27.72  59.43  1:34.00  2:07.35 
    
    
 2:44.53  3:23.53  3:55.47  4:26.78 
    
    
---  Anderson, Stephanie Jo J SO  Texas-ST X4:28.83 
  
  
 28.66  1:01.01  1:35.50  2:09.78 
    
    
 2:47.59  3:26.96  3:58.19  4:28.83 
    
    
  
 
Event 4 Men 400 Yard IM 


 Name  Yr School  Finals Time 
   
   
  
1  Kelley, Wade JR  Texas-ST 3:57.23 
  
  
 24.76  53.44  1:23.69  1:54.06 
    
    
 2:27.98  3:01.86  3:30.05  3:57.23 
    
    
2  DeBerry, Tyler  UA-AZ 3:58.14 
  
  
 24.59  53.01  1:24.50  1:55.38 
    
    
 2:29.88  3:04.54  3:32.22  3:58.14 
    
    
3  Rollins, Dave  UA-AZ 3:58.57 
  
  
 25.59  54.53  1:25.46  1:56.20 
    
    
 2:29.38  3:02.30  3:30.32  3:58.57 
    
    
4  Riley, Sean SO  Texas-ST 4:00.20 
  
  
 24.35  52.19  1:23.13  1:52.96 
    
    
 2:27.53  3:02.24  3:32.18  4:00.20 
    
    
5  O'Brien, Nate SR  Texas-ST 4:02.14 
  
  
 25.33  54.26  1:23.91  1:52.10 
    
    
 2:28.60  3:06.18  3:34.72  4:02.14 
    
    
6  Nabors, John SR  Texas-ST x4:04.53 
  
  
 25.17  53.81  1:25.74  1:57.10 
    
    
 2:32.98  3:09.00  3:37.04  4:04.53 
    
    
7  Donaldson, Dave SO  Texas-ST x4:04.60 
  
  
 25.26  54.20  1:25.85  1:57.34 
    
    
 2:32.90  3:09.12  3:37.72  4:04.60 
    
    
8  Smith, Justin  SMU-NT 4:04.89 
  
  
 25.70  54.94  1:26.08  1:57.11 
    
    
 2:32.14  3:07.77  3:36.89  4:04.89 
    
    
                                                     
9  Rothman, Nate  UA-AZ 4:06.08 
  
  
 26.22  55.35  1:25.70  1:55.62 
    
    
 2:31.80  3:08.94  3:37.74  4:06.08 
    
    
10  Kahn, David JR  Texas-ST x4:08.51 
  
  
 25.15  53.68  1:25.21  1:56.58 
    
    
 2:31.86  3:08.16  3:38.70  4:08.51 
    
    
11  Maxwell, Darren  UA-AZ x4:14.57 
  
  
 25.49  55.24  1:28.66  2:01.04 
    
    
 2:38.52  3:16.39  3:46.01  4:14.57 
    
    
12  Walbeke, Jessen  SMU-NT 4:16.90 
  
  
 26.85  56.89  1:28.98  2:00.65 
    
    
 2:40.33  3:19.36  3:48.61  4:16.90 
    
    
13  Balderamos, William  SMU-NT 4:20.77 
  
  
 27.13  58.67  1:32.80  2:05.95 
    
    
 2:43.85  3:21.71  3:51.28  4:20.77 
    
    
---  Kevorkian, Aram  Texas-ST X4:02.45 
  
  
 25.18  54.04  1:24.71  1:55.44 
    
    
 2:30.02  3:06.45  3:34.91  4:02.45 
    
    
---  Patterson, John JR  Texas-ST X4:10.26 
  
  
 26.06  55.82  1:25.81  1:55.76 
    
    
 2:33.76  3:11.57  3:41.11  4:10.26 
    
    
---  Copple, Blake SO  Texas-ST X4:14.28 
  
  
 25.28  54.41  1:26.71  1:58.17 
    
    
 2:37.30  3:17.82  3:46.72  4:14.28 
    
    
 
Event 5 Women 100 Yard Freestyle 


 Name  Yr School  Finals Time 
   
   
  
1  Wanezek, Sarah K SR  Texas-ST 50.14 
  
  
 24.16  50.14 
  
  
  
2  Cashion, Courtney  UA-AZ 50.66 
  
  
 24.69  50.66 
  
  
3  Nymeyer, Lacey  UA-AZ 50.67 
  
  
 24.66  50.67 
  
  
4  Darling, Leane  SMU-NT 50.73 
  
  
 24.35  50.73 
  
  
                                                     
5  Siminski, Kristy E JR  Texas-ST 50.75 
  
  
 24.72  50.75 
  
  
6  Lemmen, Celina  SMU-NT 50.87 
  
  
 24.78  50.87 
  
  
7  Hayes, Jessica  UA-AZ 50.92 
  
  
 24.72  50.92 
  
  
8  Humphries, Kaela N SR  Texas-ST 51.25 
  
  
 25.11  51.25 
  
  
9  Blackman, Candace  SMU-NT 51.42 
  
  
 24.90  51.42 
  
  
10  Brown, Connie M SO  Texas-ST x51.50 
  
  
 24.94  51.50 
  
  
11  Pomeroy, Laura  SMU-NT x51.71 
  
  
 24.75  51.71 
  
  
12  Gresdal, Jenna  UA-AZ x51.95 
  
  
 25.00  51.95 
  
  
13  Blackman, Jennifer  SMU-NT x51.97 
  
  
 25.56  51.97 
  
  
14  Alradi, Roxanne  SMU-NT x52.16 
  
  
 25.20  52.16 
  
  
15  Hackett, Ryann  UA-AZ x52.45 
  
  
 25.31  52.45 
  
  
16  Robinson, Katie A SO  Texas-ST x52.54 
  
  
 25.31  52.54 
  
  
17  Elofson, Kathryn  UA-AZ x53.08 
  
  
 25.51  53.08 
  
  
18  Faulkner, Jaclyn F JR  Texas-ST x53.53 
  
  
 25.57  53.53 
  
  
19  Vlasakova, Michelle  SMU-NT x53.73 
  
  
 25.63  53.73 
  
  
---  Robbins, Jennifer S JR  Texas-ST X53.40 
  
  
 25.34  53.40 
  
  
---  Wehrmann, Erin N JR  Texas-ST X53.52 
  
  
 25.86  53.52 
  
  
                                                     
---  Nath, Paige N SR  Texas-ST X53.85 
  
  
 25.80  53.85 
  
  
---  Rogers, Celeste SO  Texas-ST X53.91 
  
  
 26.31  53.91 
  
  
---  Molina, Michelle C SR  Texas-ST X53.91 
  
  
 25.61  53.91 
  
  
---  Huang, Delia P FR  Texas-ST X54.12 
  
  
 26.60  54.12 
  
  
---  MacLeish, Kristina E SO  Texas-ST X54.56 
  
  
 26.86  54.56 
  
  
---  Sammis, Tiffany  SMU-NT X55.09 
  
  
 26.66  55.09 
  
  
---  Hoffman, Lizzy A SR  Texas-ST X55.12 
  
  
 27.17  55.12 
  
  
  
 
Event 6 Men 100 Yard Freestyle 


 Name  Yr School  Finals Time 
   
   
  
1  Ferns, Lyndon  UA-AZ 43.87 
  
  
 20.95  43.87 
  
  
2  Weber_Gale, Garrett SO  Texas-ST 44.46 
  
  
 21.26  44.46 
  
  
3  McGinnis, Matt FR  Texas-ST 44.99 
  
  
 21.95  44.99 
  
  
4  Persson, Jonas  UA-AZ 45.40 
  
  
 21.95  45.40 
  
  
5  Ritter, Adam  UA-AZ 45.67 
  
  
 22.05  45.67 
  
  
6  McAnally, Austin SR  Texas-ST 45.93 
  
  
 22.16  45.93 
  
  
7  O'Halloran, Tyler SO  Texas-ST x45.95 
  
  
 22.26  45.95 
  
  
8  Kendrick, Rainer SR  Texas-ST x46.26 
  
  
 22.15  46.26 
  
  
9  Postma, Ferdi  SMU-NT 46.37 
  
  
 22.28  46.37 
  
  
                                                     
10  White, J D  SMU-NT 46.45 
  
  
 22.32  46.45 
  
  
11  Subirats, Albert  UA-AZ x46.51 
  
  
 22.53  46.51 
  
  
12  Jeffers, Byron  UA-AZ x46.56 
  
  
 22.33  46.56 
  
  
13  Nylin, Per  SMU-NT 46.66 
  
  
 22.10  46.66 
  
  
14  Burnett, Simon  UA-AZ x47.05 
  
  
 22.10  47.05 
  
  
15  Ingraham, Chase  SMU-NT x47.58 
  
  
 22.96  47.58 
  
  
16  Milu, Shane  SMU-NT x48.25 
  
  
 23.31  48.25 
  
  
17  Brackett, Jani  SMU-NT x49.20 
  
  
 23.41  49.20 
  
  
---  Sacco, Thomas SO  Texas-ST X45.91 
  
  
 22.22  45.91 
  
  
---  Pritchett, Poston SO  Texas-ST X46.74 
  
  
 22.43  46.74 
  
  
---  Harris, Jeremy FR  Texas-ST X46.80 
  
  
 22.28  46.80 
  
  
---  Steninger, Bart  UA-AZ X48.50 
  
  
 23.39  48.50 
  
  
---  Howard, Andrew  UA-AZ X49.49 
  
  
 23.82  49.49 
  
  
 
Event 7 Women 200 Yard Backstroke 


 Name  Yr School  Finals Time 
   
   
  
1  Carman, Anja  SMU-NT 1:56.87 
  
  
 28.38  57.94  1:27.49  1:56.87 
    
    
2  McGregory, Hayley F FR  Texas-ST 1:58.20 
  
  
 27.76  57.59  1:27.82  1:58.20 
    
    
3  Wycliffe, Elizabeth C JR  Texas-ST 1:58.51 
  
  
 28.64  58.60  1:28.89  1:58.51 
    
    
  
                                                     
4  Hayes, Jessica  UA-AZ 1:59.75 
  
  
 28.79  59.08  1:29.41  1:59.75 
    
    
5  Lemmen, Celina  SMU-NT 2:00.67 
  
  
 29.04  59.35  1:29.95  2:00.67 
    
    
6  Smith, Marshi  UA-AZ 2:02.83 
  
  
 29.29  1:00.90  1:31.69  2:02.83 
    
    
7  MacManus, Diana R FR  Texas-ST 2:04.11 
  
  
 29.81  1:01.22  1:32.96  2:04.11 
    
    
8  Gresdal, Jenna  UA-AZ 2:04.79 
  
  
 29.52  1:01.31  1:33.35  2:04.79 
    
    
9  Voyles, Lindsey A FR  Texas-ST x2:05.76 
  
  
 29.87  1:01.65  1:33.73  2:05.76 
    
    
10  Flanagan, Meg  UA-AZ x2:07.17 
  
  
 30.91  1:03.07  1:35.37  2:07.17 
    
    
11  Miciul, Alexandra  SMU-NT 2:11.89 
  
  
 31.18  1:04.18  1:37.68  2:11.89 
    
    
---  Pursley, Lisa  UA-AZ X2:08.14 
  
  
 29.58  1:01.70  1:34.57  2:08.14 
    
    
---  Erickson, Danielle  UA-AZ X2:13.14 
  
  
 31.62  1:05.48  1:39.29  2:13.14 
    
    
 
Event 8 Men 200 Yard Backstroke 


 Name  Yr School  Finals Time 
   
   
  
1  Thoman, Nick  UA-AZ 1:45.48 
  
  
 24.97  51.53  1:18.56  1:45.48 
    
    
2  O'Brien, Nate SR  Texas-ST 1:46.00 
  
  
 25.79  52.91  1:20.23  1:46.00 
    
    
3  McDermott, Caleb FR  Texas-ST 1:47.33 
  
  
 25.56  52.84  1:20.06  1:47.33 
    
    
4  Clark, Ian  SMU-NT 1:47.73 
  
  
 25.82  53.32  1:20.34  1:47.73 
    
    
5  Rohleder, Daniel FR  Texas-ST 1:49.93 
  
  
 26.24  54.33  1:22.37  1:49.93 
    
    
6  SeItz, Christopher FR  Texas-ST x1:52.02 
  
  
 26.71  55.10  1:24.00  1:52.02 
    
    
                                                     
7  Patterson, John JR  Texas-ST x1:52.41 
  
  
 26.37  54.63  1:23.80  1:52.41 
    
    
8  Rothman, Nate  UA-AZ 1:52.51 
  
  
 26.94  55.21  1:24.04  1:52.51 
    
    
9  Burnett, Simon  UA-AZ 1:52.67 
  
  
 25.33  53.51  1:23.03  1:52.67 
    
    
10  Taylor, Denton  UA-AZ x1:53.43 
  
  
 26.43  54.91  1:24.17  1:53.43 
    
    
11  Hadley, Eric  SMU-NT 1:55.39 
  
  
 26.26  54.73  1:24.46  1:55.39 
    
    
12  Weiderman, Alex  SMU-NT 1:55.62 
  
  
 27.15  56.41  1:26.23  1:55.62 
    
    
13  Maxwell, Darren  UA-AZ x1:58.75 
  
  
 27.46  57.47  1:27.81  1:58.75 
    
    
 
Event 9 Women 200 Yard Breaststroke 


 Name  Yr School  Finals Time 
   
   
  
1  Tinnon, Elizabeth O SO  Texas-ST 2:13.12 
  
  
 30.78  1:05.09  1:38.50  2:13.12 
    
    
2  Avilla, Leah K SO  Texas-ST 2:15.40 
  
  
 31.38  1:05.92  1:40.75  2:15.40 
    
    
  
(Event 9 Women 200 Yard Breaststroke) 


 Name  Yr School  Finals Time 
   
   
  
3  Sambrailo, Tamara  SMU-NT 2:16.73 
  
  
 31.36  1:05.56  1:40.26  2:16.73 
    
    
4  Clark, Corrie  SMU-NT 2:17.52 
  
  
 31.26  1:06.59  1:42.15  2:17.52 
    
    
5  Nordenstam, Sara  SMU-NT 2:17.76 
  
  
 32.00  1:07.40  1:43.21  2:17.76 
    
    
6  Hemmerle, Tracey L JR  Texas-ST 2:18.81 
  
  
 31.64  1:06.77  1:42.67  2:18.81 
    
    
7  Sieper, Erin  UA-AZ 2:18.84 
  
  
 32.12  1:07.23  1:42.59  2:18.84 
    
    
8  Schuknecht, Alisa L SR  Texas-ST x2:21.15 
  
  
 33.05  1:08.64  1:44.85  2:21.15 
    
    
                                                     
9  Willis, Katie  UA-AZ 2:24.17 
  
  
 32.89  1:09.08  1:46.27  2:24.17 
    
    
 
Event 10 Men 200 Yard Breaststroke 


 Name  Yr School  Finals Time 
   
   
  
1  Lowe, Matt FR  Texas-ST 2:01.31 
  
  
 27.45  57.94  1:29.31  2:01.31 
    
    
2  Schurr, Christian JR  Texas-ST 2:01.98 
  
  
 27.58  58.49  1:30.22  2:01.98 
    
    
2  Barnes, Ivan  UA-AZ 2:01.98 
  
  
 28.01  59.11  1:30.69  2:01.98 
    
    
4  Rollins, Dave  UA-AZ 2:03.13 
  
  
 28.14  59.47  1:31.00  2:03.13 
    
    
5  Stevens, Nate  UA-AZ 2:04.44 
  
  
 28.42  59.82  1:31.90  2:04.44 
    
    
6  Molnar, Matt JR  Texas-ST 2:09.79 
  
  
 28.30  1:00.61  1:34.55  2:09.79 
    
    
7  Robbins, Cliff JR  Texas-ST x2:10.17 
  
  
 28.91  1:01.58  1:35.44  2:10.17 
    
    
8  Kiley, Ryan  UA-AZ x2:11.90 
  
  
 30.32  1:04.06  1:37.85  2:11.90 
    
    
9  Stinson, Bob  UA-AZ x2:13.83 
  
  
 30.09  1:04.01  1:39.04  2:13.83 
    
    
10  Raschle, Patrick  SMU-NT 2:14.00 
  
  
 30.54  1:04.83  1:39.11  2:14.00 
    
    
11  Wolther, Travis  SMU-NT 2:18.55 
  
  
 29.25  1:03.66  1:40.35  2:18.55 
    
    
12  Hock, Matthew  SMU-NT 2:21.65 
  
  
 30.81  1:06.14  1:43.15  2:21.65 
    
    
 
Event 11 Women 100 Yard Butterfly 


 Name  Yr School  Finals Time 
   
   
  
1  Wanezek, Sarah K SR  Texas-ST 54.66 
  
  
 25.60  54.66 
  
  
2  Myers, Whitney  UA-AZ 56.02 
  
  
 26.36  56.02 
  
  
                                                     
3  Robinson, Katie A SO  Texas-ST 56.19 
  
  
 26.28  56.19 
  
  
4  Brown, Connie M SO  Texas-ST 56.25 
  
  
 26.59  56.25 
  
  
5  Pursley, Lisa  UA-AZ 56.42 
  
  
 26.67  56.42 
  
  
  
6  Ferritto, Elaine M SO  Texas-ST x56.88 
  
  
 26.77  56.88 
  
  
7  Cashion, Courtney  UA-AZ 57.00 
  
  
 26.89  57.00 
  
  
8  Darling, Leane  SMU-NT 57.03 
  
  
 26.64  57.03 
  
  
9  Wehrmann, Erin N JR  Texas-ST x57.19 
  
  
 26.44  57.19 
  
  
10  Blackman, Jennifer  SMU-NT 57.56 
  
  
 27.10  57.56 
  
  
11  Clark, Corrie  SMU-NT 57.64 
  
  
 27.20  57.64 
  
  
12  Robbins, Jennifer S JR  Texas-ST x59.37 
  
  
 27.27  59.37 
  
  
13  Hackett, Ryann  UA-AZ x59.57 
  
  
 27.81  59.57 
  
  
14  Smith, Marshi  UA-AZ x1:00.73 
  
  
 28.54  1:00.73 
  
  
15  Erickson, Danielle  UA-AZ x1:02.62 
  
  
 29.10  1:02.62 
  
  
---  Siminski, Kristy E JR  Texas-ST X58.12 
  
  
 27.69  58.12 
  
  
---  Galloway, Julie A FR  Texas-ST X58.37 
  
  
 27.11  58.37 
  
  
---  Tinnon, Elizabeth O SO  Texas-ST X58.63 
  
  
 27.69  58.63 
  
  
---  Schuknecht, Alisa L SR  Texas-ST X59.02 
  
  
 28.06  59.02 
  
  
                                                     
---  Nath, Paige N SR  Texas-ST X59.16 
  
  
 27.55  59.16 
  
  
---  Hemmerle, Tracey L JR  Texas-ST X59.24 
  
  
 28.38  59.24 
  
  
---  Razo, Ashley B JR  Texas-ST X1:00.47 
  
  
 28.44  1:00.47 
  
  
---  Avilla, Leah K SO  Texas-ST X1:00.50 
  
  
 28.39  1:00.50 
  
  
---  MacManus, Diana R FR  Texas-ST X1:01.53 
  
  
 28.67  1:01.53 
  
  
---  Elofson, Kathryn  UA-AZ X1:02.59 
  
  
 28.83  1:02.59 
  
  
 
Event 12 Men 100 Yard Butterfly 


 Name  Yr School  Finals Time 
   
   
  
1  Ferns, Lyndon  UA-AZ 47.21 
  
  
 21.67  47.21 
  
  
2  DiTorro, Daniel SR  Texas-ST 48.03 
  
  
 22.03  48.03 
  
  
3  Becerra, Camilo  SMU-NT 48.81 
  
  
 22.70  48.81 
  
  
4  Rohleder, Daniel FR  Texas-ST 48.95 
  
  
 22.73  48.95 
  
  
5  Sacco, Thomas SO  Texas-ST 48.97 
  
  
 22.97  48.97 
  
  
6  Davidson, Andrew SR  Texas-ST x49.93 
  
  
 23.29  49.93 
  
  
7  Subirats, Albert  UA-AZ 49.99 
  
  
 23.08  49.99 
  
  
  
(Event 12 Men 100 Yard Butterfly) 


 Name  Yr School  Finals Time 
   
   
  
8  Donaldson, Dave SO  Texas-ST x50.07 
  
  
 23.35  50.07 
  
  
9  McAnally, Austin SR  Texas-ST x50.17 
  
  
 23.23  50.17 
  
  
                                                     
10  O'Halloran, Tyler SO  Texas-ST x50.25 
  
  
 23.27  50.25 
  
  
11  Thoman, Nick  UA-AZ 50.58 
  
  
 23.63  50.58 
  
  
12  Hampson, Richard  SMU-NT 51.72 
  
  
 24.12  51.72 
  
  
13  Maxwell, Darren  UA-AZ x51.75 
  
  
 24.04  51.75 
  
  
14  Garmendia, Emilio  SMU-NT 51.96 
  
  
 24.00  51.96 
  
  
15  Denham, Brett  SMU-NT x52.20 
  
  
 23.80  52.20 
  
  
16  Harris, Jeremy FR  Texas-ST x53.20 
  
  
 24.41  53.20 
  
  
17  Pritchett, Poston SO  Texas-ST x53.21 
  
  
 24.78  53.21 
  
  
18  Patterson, John JR  Texas-ST x53.42 
  
  
 25.04  53.42 
  
  
19  Steninger, Bart  UA-AZ x53.83 
  
  
 24.95  53.83 
  
  
20  Cohen, Josh  SMU-NT x54.37 
  
  
 25.29  54.37 
  
  
---  Riley, Sean SO  Texas-ST X50.14 
  
  
 23.55  50.14 
  
  
---  Robbins, Cliff JR  Texas-ST X51.73 
  
  
 23.77  51.73 
  
  
 
Event 13 Women 500 Yard Freestyle 


 Name  Yr School  Finals Time 
   
   
  
1  Carman, Anja  SMU-NT 4:45.17 
  
  
 27.21  56.08  1:24.81  1:53.60 
    
    
 2:22.43  2:51.31  3:20.13  3:48.68 
    
    
 4:17.28  4:45.17 
  
  
2  Rigamonti, Flavia  SMU-NT 4:47.03 
  
  
 26.95  55.48  1:24.48  1:53.65 
    
    
 2:22.83  2:51.87  3:21.07  3:50.27 
    
    
 4:19.28  4:47.03 
  
  
                                                     
3  Mason, Emily  UA-AZ 4:47.20 
  
  
 27.15  55.88  1:24.58  1:53.52 
    
    
 2:22.51  2:51.45  3:20.52  3:49.62 
    
    
 4:18.84  4:47.20 
  
  
4  Blackman, Candace  SMU-NT 4:52.62 
  
  
 26.54  55.39  1:24.72  1:54.24 
    
    
 2:24.12  2:53.69  3:23.44  3:53.17 
    
    
 4:23.02  4:52.62 
  
  
5  Garrett, Macie L FR  Texas-ST 4:54.18 
  
  
 27.48  56.55  1:25.89  1:55.77 
    
    
 2:25.54  2:55.40  3:25.36  3:55.38 
    
    
 4:25.22  4:54.18 
  
  
  
6  Daly, Sarah  SMU-NT x4:55.29 
  
  
 27.65  56.93  1:26.64  1:56.20 
    
    
 2:25.71  2:55.45  3:25.08  3:54.83 
    
    
 4:24.96  4:55.29 
  
  
7  Roberts, Katie  SMU-NT x4:57.48 
  
  
 27.71  57.76  1:27.98  1:58.41 
    
    
 2:28.67  2:58.77  3:28.98  3:58.94 
    
    
 4:28.76  4:57.48 
  
  
8  Larence, Mandy V JR  Texas-ST 4:57.84 
  
  
 27.62  57.20  1:27.19  1:57.35 
    
    
 2:27.39  2:57.70  3:27.87  3:58.08 
    
    
 4:28.12  4:57.84 
  
  
9  Hoffman, Lizzy A SR  Texas-ST 4:57.95 
  
  
 28.25  58.12  1:28.54  1:58.88 
    
    
 2:29.28  2:59.82  3:29.90  3:59.89 
    
    
 4:29.40  4:57.95 
  
  
9  Nymeyer, Lacey  UA-AZ 4:57.95 
  
  
 27.41  57.33  1:27.80  1:58.62 
    
    
 2:28.89  2:59.57  3:29.94  3:59.71 
    
    
 4:29.16  4:57.95 
  
  
11  Anderson, Stephanie Jo J SO  Texas-ST x5:01.64 
  
  
 27.37  57.30  1:27.80  1:58.41 
    
    
 2:28.89  2:59.50  3:30.11  4:00.94 
    
    
 4:31.34  5:01.64 
  
  
                                                     
12  Huang, Delia P FR  Texas-ST x5:01.88 
  
  
 27.82  57.88  1:28.72  1:59.40 
    
    
 2:29.80  3:00.14  3:30.83  4:01.19 
    
    
 4:31.87  5:01.88 
  
  
13  Grundlingh, Marizanne  SMU-NT x5:02.24 
  
  
 28.50  59.11  1:29.44  1:59.90 
    
    
 2:30.40  3:01.05  3:31.48  4:01.96 
    
    
 4:32.10  5:02.24 
  
  
14  Willis, Katie  UA-AZ 5:02.83 
  
  
 27.98  58.22  1:28.79  1:59.15 
    
    
 2:29.59  3:00.22  3:30.84  4:01.76 
    
    
 4:32.49  5:02.83 
  
  
15  MacLeish, Kristina E SO  Texas-ST x5:04.19 
  
  
 28.53  58.76  1:29.22  1:59.80 
    
    
 2:30.52  3:01.18  3:32.12  4:02.90 
    
    
 4:33.81  5:04.19 
  
  
---  Rogers, Celeste SO  Texas-ST X5:04.49 
  
  
 28.53  59.26  1:30.44  2:01.49 
    
    
 2:32.27  3:03.18  3:34.40  4:05.16 
    
    
 4:35.58  5:04.49 
  
  
---  Sammis, Tiffany  SMU-NT X5:09.61 
  
  
 28.62  59.39  1:30.65  2:02.33 
    
    
 2:33.91  3:05.78  3:37.06  4:08.46 
    
    
 4:39.39  5:09.61 
  
  
 
Event 14 Men 500 Yard Freestyle 


 Name  Yr School  Finals Time 
   
   
  
1  DeBerry, Tyler  UA-AZ 4:23.62 
  
  
 24.04  50.40  1:17.09  1:43.78 
    
    
 2:10.53  2:37.69  3:04.71  3:31.56 
    
    
 3:58.27  4:23.62 
  
  
  
(Event 14 Men 500 Yard Freestyle) 


 Name  Yr School  Finals Time 
   
   
  
2  McGinnis, Matt FR  Texas-ST 4:24.47 
  
  
 24.05  50.25  1:16.85  1:43.68 
    
    
 2:10.70  2:37.88  3:04.78  3:31.70 
    
    
 3:58.40  4:24.47 
  
  
                                                     
3  Kevorkian, Aram  Texas-ST 4:29.02 
  
  
 24.23  50.41  1:17.10  1:44.20 
    
    
 2:11.79  2:39.45  3:07.25  3:34.84 
    
    
 4:02.29  4:29.02 
  
  
4  McDermott, Caleb FR  Texas-ST 4:34.57 
  
  
 24.33  51.11  1:18.45  1:45.99 
    
    
 2:13.72  2:41.76  3:10.09  3:38.53 
    
    
 4:06.87  4:34.57 
  
  
5  Kendrick, Rainer SR  Texas-ST x4:35.39 
  
  
 24.29  51.39  1:19.05  1:46.75 
    
    
 2:14.63  2:42.26  3:10.28  3:38.65 
    
    
 4:07.13  4:35.39 
  
  
6  Postma, Ferdi  SMU-NT 4:35.72 
  
  
 25.45  53.24  1:21.28  1:49.23 
    
    
 2:17.20  2:45.16  3:13.34  3:41.17 
    
    
 4:09.19  4:35.72 
  
  
7  Biel, Matt  UA-AZ 4:36.42 
  
  
 25.12  52.22  1:19.69  1:47.33 
    
    
 2:14.94  2:42.92  3:11.31  3:39.86 
    
    
 4:08.38  4:36.42 
  
  
8  Copple, Blake SO  Texas-ST x4:36.79 
  
  
 24.81  51.88  1:19.24  1:47.02 
    
    
 2:15.15  2:43.41  3:11.86  3:40.51 
    
    
 4:09.17  4:36.79 
  
  
9  Walbeke, Jessen  SMU-NT 4:48.75 
  
  
 25.92  53.78  1:22.85  1:51.95 
    
    
 2:21.29  2:50.59  3:20.04  3:49.72 
    
    
 4:19.36  4:48.75 
  
  
10  Kahn, David JR  Texas-ST x4:50.98 
  
  
 25.62  53.98  1:22.59  1:51.80 
    
    
 2:21.18  2:50.87  3:20.52  3:50.67 
    
    
 4:21.06  4:50.98 
  
  
11  Milu, Shane  SMU-NT 4:52.48 
  
  
 25.30  54.19  1:23.85  1:53.96 
    
    
 2:23.55  2:53.27  3:23.43  3:53.51 
    
    
 4:23.67  4:52.48 
  
  
                                                     
12  Balderamos, William  SMU-NT x5:00.79 
  
  
 27.35  57.42  1:27.75  1:58.30 
    
    
 2:28.63  2:59.10  3:29.80  4:00.57 
    
    
 4:31.33  5:00.79 
  
  
---  Nabors, John SR  Texas-ST X4:30.25 
  
  
 24.84  51.75  1:18.65  1:45.33 
    
    
 2:12.37  2:39.89  3:07.74  3:35.46 
    
    
 4:03.09  4:30.25 
  
  
---  SeItz, Christopher FR  Texas-ST X4:36.23 
  
  
 24.45  52.03  1:19.76  1:47.78 
    
    
 2:16.01  2:44.22  3:12.37  3:40.38 
    
    
 4:08.49  4:36.23 
  
  
  
---  Kelley, Wade JR  Texas-ST X4:39.05 
  
  
 25.64  52.89  1:20.72  1:48.78 
    
    
 2:17.05  2:45.24  3:13.45  3:42.25 
    
    
 4:10.85  4:39.05 
  
  
 
Event 15 Women 400 Yard Medley Relay 


 Team   Relay  Finals Time 
   
   
  
1  Texas-ST  A 3:42.49 
  
  
 1) McGregory, Hayley F FR  2) Avilla, Leah K SO 
  
  
 3) Wanezek, Sarah K SR  4) Siminski, Kristy E JR 
  
  
 26.80  55.20  1:24.94  1:58.28 
    
    
 2:22.90  2:51.89  3:15.99  3:42.49 
    
    
2  UA-AZ  A 3:44.00 
  
  
 1) Smith, Marshi  2) Sieper, Erin 
  
  
 3) Myers, Whitney  4) Cashion, Courtney 
  
  
 26.65  55.31  1:24.70  1:58.86 
    
    
 2:24.61  2:54.60  3:18.10  3:44.00 
    
    
3  Texas-ST  B 3:44.77 
  
  
 1) Wycliffe, Elizabeth C JR  2) Tinnon, Elizabeth O SO 
  
  
 3) Robinson, Katie A SO  4) Humphries, Kaela N SR 
  
  
 27.32  55.98  1:24.67  1:57.72 
    
    
 2:23.37  2:53.74  3:17.86  3:44.77 
    
    
                                                     
4  SMU-NT  A 3:46.04 
  
  
 1) Carman, Anja  2) Sambrailo, Tamara 
  
  
 3) Darling, Leane  4) Lemmen, Celina 
  
  
 27.33  55.04  1:24.77  1:58.75 
    
    
 2:25.00  2:55.87  3:19.61  3:46.04 
    
    
5  SMU-NT  B 3:48.70 
  
  
 1) Alradi, Roxanne  2) Clark, Corrie 
  
  
 3) Blackman, Jennifer  4) Blackman, Candace 
  
  
 27.54  56.56  1:25.95  2:00.53 
    
    
 2:27.01  2:57.51  3:22.11  3:48.70 
    
    
6  UA-AZ  B 3:53.41 
  
  
 1) Hayes, Jessica  2) Mason, Emily 
  
  
 3) Pursley, Lisa  4) Nymeyer, Lacey 
  
  
 27.88  57.05  1:28.70  2:05.12 
    
    
 2:31.42  3:01.94  3:26.31  3:53.41 
    
    
---  Texas-ST  C X3:52.62 
  
  
 1) Brown, Connie M SO  2) Hemmerle, Tracey L JR 
  
  
 3) Wehrmann, Erin N JR  4) Ferritto, Elaine M SO 
  
  
 27.17  56.79  1:27.37  2:02.58 
    
    
 2:28.43  2:59.58  3:24.68  3:52.62 
    
    
---  UA-AZ  C X4:01.60 
  
  
 1) Hackett, Ryann  2) Willis, Katie 
  
  
 3) Erickson, Danielle  4) Elofson, Kathryn 
  
  
 28.71  58.95  1:30.06  2:06.06 
    
    
 2:34.74  3:09.74  3:34.13  4:01.60 
    
    
 
Event 16 Men 400 Yard Medley Relay 


 Team   Relay  Finals Time 
   
   
  
1  UA-AZ  A 3:15.69 
  
  
 1) Thoman, Nick  2) Barnes, Ivan 
  
  
 3) Ferns, Lyndon  4) Burnett, Simon 
  
  
 24.15  49.34  1:14.97  1:44.19 
    
    
 2:05.53  2:31.02  2:51.79  3:15.69 
    
    
  
(Event 16 Men 400 Yard Medley Relay) 


 Team   Relay  Finals Time 
   
   
  
2  Texas-ST  B 3:18.31 
  
  
 1) Sacco, Thomas SO  2) Schurr, Christian JR 
  
  
 3) Rohleder, Daniel FR  4) O'Halloran, Tyler SO 
  
  
 24.01  49.13  1:14.74  1:44.26 
    
    
 2:05.96  2:32.56  2:53.92  3:18.31 
    
    
                                                     
3  Texas-ST  A 3:19.65 
  
  
 1) Davidson, Andrew SR  2) Lowe, Matt FR 
  
  
 3) DiTorro, Daniel SR  4) Weber_Gale, Garrett SO 
  
  
 25.10  50.73  1:16.54  1:46.39 
    
    
 2:08.28  2:34.75  2:55.60  3:19.65 
    
    
4  UA-AZ  B 3:20.67 
  
  
 1) Rollins, Dave  2) Stevens, Nate 
  
  
 3) Subirats, Albert  4) Persson, Jonas 
  
  
 23.86  50.19  1:16.43  1:46.28 
    
    
 2:08.79  2:35.80  2:56.92  3:20.67 
    
    
5  SMU-NT  A 3:21.57 
  
  
 1) Clark, Ian  2) Nylin, Per 
  
  
 3) Becerra, Camilo  4) White, J D 
  
  
 24.81  51.14  1:16.87  1:47.34 
    
    
 2:09.61  2:35.68  2:57.52  3:21.57 
    
    
6  SMU-NT  B 3:35.75 
  
  
 1) Hadley, Eric  2) Raschle, Patrick 
  
  
 3) Hampson, Richard  4) Garmendia, Emilio 
  
  
 25.85  53.47  1:22.38  1:56.45 
    
    
 2:20.14  2:47.82  3:10.42  3:35.75 
    
    
---  Texas-ST  C X3:22.96 
  
  
 1) O'Brien, Nate SR  2) Molnar, Matt JR 
  
  
 3) Riley, Sean SO  4) McAnally, Austin SR 
  
  
 24.29  49.62  1:16.15  1:47.64 
    
    
 2:10.63  2:37.35  2:59.45  3:22.96 
    
    
---  UA-AZ  C X3:24.86 
  
  
 1) Rothman, Nate  2) Stinson, Bob 
  
  
 3) Maxwell, Darren  4) Ritter, Adam 
  
  
 24.57  50.78  1:18.21  1:49.92 
    
    
 2:12.87  2:40.29  3:01.35  3:24.86 
    
    
---  UA-AZ  D X3:33.65 
  
  
 1) Taylor, Denton  2) Kiley, Ryan 
  
  
 3) Steninger, Bart  4) Howard, Andrew 
  
  
 25.25  52.15  1:19.24  1:50.82 
    
    
 2:15.60  2:44.67  3:07.84  3:33.65 
    
    
                                                     
---  SMU-NT  C X3:35.98 
  
  
 1) Smith, Justin  2) Morton, Michael 
  
  
 3) Denham, Brett  4) Ingraham, Chase 
  
  
 25.53  52.88  1:22.13  1:56.20 
    
    
 2:20.00  2:48.68  3:11.07  3:35.98 
    
    
---  SMU-NT  D X3:43.47 
  
  
 1) Weiderman, Alex  2) Hock, Matthew 
  
  
 3) Cohen, Josh  4) Brackett, Jani 
  
  
 25.92  54.16  1:23.82  1:58.79 
    
    
 2:23.73  2:53.24  3:17.04  3:43.47 
    
    
 
Event 35 Women 3 mtr Diving 


 Name  Yr School  Finals Score 
   
   
  
1  Pike, Elizabeth  SMU-NT 485.55 
  
  
2  Maxwell, Monica  Texas-ST 472.20 
  
  
  
3  Schild, Kristin  SMU-NT 459.35 
  
  
4  Febvay, Claire  UA-AZ 457.50 
  
  
5  Bemme, Daniela  UA-AZ 444.85 
  
  
6  Chambers, Megan  UA-AZ 405.65 
  
  
7  MacDonald, Megan  UA-AZ x398.35 
  
  
8  Hussong, Christina  SMU-NT 392.55 
  
  
9  Kast, Holly  UA-AZ x370.70 
  
  
ADVERTISEMENT


ADVERTISEMENT