ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
--- Results, Rankings, and Records ---
2004 Arizona 4A Championships
10/31/2004-10/31/2004
Tempe, Arizona USA

Licensed to Arizona Marlins Swim Club Hy-Tek's Meet Manager 10/30/2004 05:36 PM
           Arizona 4A H.S. Championships - 10/29/2004 to 10/30/2004            
                                    Results                                    
 
Event 1  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
National Pub: ! 1:31.25  1999      Woodlands TX.                               
National Ind: # 1:31.10  1992      Mercersberg PA                              
   AZ. State: * 1:34.35  2003      Brophy Prep                                 
AZ. 4A State: + 1:37.95  2002      Cactus                                      
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Catalina Foothills High School  'A'               1:40.29    1:38.63  
     1) O'Connor, Bryan JR              2) Jepperson, Sam SR              
     3) D'Arrigo, Stephen SR            4) Miniat, Scott JR               
       25.16                                                               
  2 Shadow Mountain High School  'A'                  1:44.24    1:43.22  
     1) Connealy, Dan SO                2) Pishotta, Brandon SR           
     3) Good, Sam SR                    4) Simms, Stephen SR              
       26.24                                                               
  3 Thunderbird High School  'A'                      1:45.61    1:43.57  
     1) Rutherford, Evan SR             2) Barlow, Brian SR               
     3) Lewis, Connor SR                4) Cambell, James JR              
       28.01                                                               
  4 Desert Christian High School  'A'                 1:45.51    1:43.79  
     1) Notheis, Byrce JR               2) Adam, Ben JR                   
     3) Edwards, Shane JR               4) Lovrien, Kyle SR               
       28.56                                                               
  5 Sunnyslope High School  'A'                       1:45.74    1:45.55  
     1) Darnell, Seth JR                2) Daniels, John JR               
     3) Frome, Derek JR                 4) Kennedy, Joseph JR             
       27.07                                                               
  6 Chaparral High School  'A'                        1:46.99    1:46.45  
     1) Wood, Rob FR                    2) Adams, Grant JR                
     3) Shiau, Kevin SR                 4) Roe, Spencer SO                
       28.32                                                               
  7 Rincon University High School  'A'                1:48.32    1:48.57  
     1) Ressequie, Derek FR             2) Koubratoff, Bobby FR           
     3) Dunlop, Chris SO                4) Clark, Nathan JR               
       29.88                                                               
  8 Millennium High School  'A'                       1:50.86    1:50.20  
     1) Kenkiel, Sam SO                 2) Bolin, Matt SO                 
     3) Hier, Alex SO                   4) Rosztoczy, Ryan FR             
B - Final
  9 Flagstaff High School  'A'                        1:50.92    1:50.14  
     1) Geib, Nick SR                   2) Seubert, Hayes SO              
     3) Lemons, Zach SO                 4) Winiecki, Cody                 
       27.95                                                               
 10 Phoenix Christian High School  'A'                1:51.61    1:50.21  
     1) Smyers, Mike JR                 2) Werhanowicz, Casey SR          
     3) Bodine, Jeremy SO               4) Kreisman, Josh JR              
       25.97                                                               
 11 McClintock High School  'A'                       1:51.73    1:51.09  
     1) Spector, Jordan SR              2) Hull, Justin JR                
     3) Lundin, Jan FR                  4) Borman, Brandon SO             
       25.98                                                               
 12 Cortez High School  'A'                           1:52.51    1:51.23  
     1) Fine, Timothy SR                2) Selin, Isaac                   
     3) Wainscott, Jeffrey              4) Botsko, George SR              
       28.52                                                               
 13 Ironwood Ridge High School  'A'                   1:52.61    1:51.68  
     1) Anderson, Brian JR              2) Pugh, Garrett JR               
     3) Bantock, John-Mark SO           4) Shipley, Eric JR               
       27.43                                                               
 14 St. Gregory College Prep  'A'                     1:52.17    1:52.24  
     1) Farmer, Joe JR                  2) Wagner, Eric SR                
     3) Schlievert, Cullen SO           4) Jones, Michael JR              
       29.12                                                               
 15 Saguaro High School  'A'                          1:53.02    1:52.36  
     1) Davis, BJ                       2) Thompson, Greg                 
     3) McNerney, Jeff FR               4) Miller, Kris                   
       28.61                                                               
 16 Sabino High School  'A'                           1:52.90    1:52.56  
     1) Hadinger, Nicholas FR           2) Tucker, Alex FR                
     3) Kybartas, Tyler FR              4) Dooley, Edward FR              
       28.26                                                               
 
Event 1  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
National Pub: ! 1:31.25  1999      Woodlands TX.                               
National Ind: # 1:31.10  1992      Mercersberg PA                              
   AZ. State: * 1:34.35  2003      Brophy Prep                                 
AZ. 4A State: + 1:37.95  2002      Cactus                                      
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Catalina Foothills High School  'A'               1:43.63    1:40.29  
     1) O'Connor, Bryan JR              2) Jepperson, Sam SR              
     3) D'Arrigo, Stephen SR            4) Miniat, Scott JR               
       25.64                                                               
  2 Shadow Mountain High School  'A'                  1:47.21    1:44.24  
     1) Connealy, Dan SO                2) Pishotta, Brandon SR           
     3) Good, Sam SR                    4) Simms, Stephen SR              
       26.12                                                               
  3 Desert Christian High School  'A'                 1:47.38    1:45.51  
     1) Notheis, Byrce JR               2) Adam, Ben JR                   
     3) Edwards, Shane JR               4) Lovrien, Kyle SR               
  4 Thunderbird High School  'A'                      1:47.16    1:45.61  
     1) Barlow, Brian SR                2) Rutherford, Evan SR            
     3) Lewis, Connor SR                4) Cambell, James JR              
  5 Sunnyslope High School  'A'                       1:47.94    1:45.74  
     1) Darnell, Seth JR                2) Daniels, John JR               
     3) Frome, Derek JR                 4) Kennedy, Joseph JR             
       26.89                                                               
  6 Chaparral High School  'A'                        1:47.20    1:46.99  
     1) Wood, Rob FR                    2) Adams, Grant JR                
     3) Shiau, Kevin SR                 4) Roe, Spencer SO                
       28.21                                                               
  7 Rincon University High School  'A'                1:50.19    1:48.32  
     1) Ressequie, Derek FR             2) Koubratoff, Bobby FR           
     3) Dunlop, Chris SO                4) Clark, Nathan JR               
       29.30                                                               
  8 Millennium High School  'A'                       1:52.26    1:50.86  
     1) Kenkiel, Sam SO                 2) Bolin, Matt SO                 
     3) Hier, Alex SO                   4) Rosztoczy, Ryan FR             
-------------------------------------------------------------------------
  9 Flagstaff High School  'A'                        1:50.54    1:50.92  
     1) Geib, Nick SR                   2) Seubert, Hayes SO              
     3) Lemons, Zach SO                 4) Winiecki, Cody                 
 10 Phoenix Christian High School  'A'                1:53.90    1:51.61  
     1) Smyers, Mike JR                 2) Werhanowicz, Casey SR          
     3) Bodine, Jeremy SO               4) Kreisman, Josh JR              
 11 McClintock High School  'A'                       1:54.99    1:51.73  
     1) Spector, Jordan SR              2) Hull, Justin JR                
     3) Lundin, Jan FR                  4) Borman, Brandon SO             
       26.29                                                               
 12 St. Gregory College Prep  'A'                     1:51.25    1:52.17  
     1) Farmer, Joe JR                  2) Wagner, Eric SR                
     3) Schlievert, Cullen SO           4) Jones, Michael JR              
       29.04                                                               
 13 Cortez High School  'A'                           1:51.84    1:52.51  
     1) Fine, Timothy SR                2) Botsko, George SR              
     3) Selin, Isaac                    4) Wainscott, Jeffrey             
 14 Ironwood Ridge High School  'A'                   1:52.60    1:52.61  
     1) Anderson, Brian JR              2) Pugh, Garrett JR               
     3) Bantock, John-Mark SO           4) Shipley, Eric JR               
       27.35                                                               
 15 Sabino High School  'A'                           1:53.72    1:52.90  
     1) Hadinger, Nicholas FR           2) Tucker, Alex FR                
     3) Kybartas, Tyler FR              4) Dooley, Edward FR              
       28.27                                                               
 16 Saguaro High School  'A'                          1:54.22    1:53.02  
     1) Davis, BJ                       2) Miller, Kris                   
     3) Thompson, Greg                  4) McNerney, Jeff FR              
       29.25                                                               
-------------------------------------------------------------------------
 17 Greenway High School  'A'                         1:51.08    1:53.43  
     1) Fox, Bradley                    2) Nieland, Tony                  
     3) Brubaker, Daren SR              4) Holland, Shane                 
       28.76                                                               
 18 Basha High School  'A'                            1:53.53    1:53.81  
     1) Schifferer, Josh SO             2) Huish, Kory                    
     3) Schifferer, Zach JR             4) Fuhrmann, Bryant J             
-------------------------------------------------------------------------
 19 Moon Valley High School  'A'                      1:53.89    1:54.08  
     1) Huddleston, Taylor              2) Workman, David                 
     3) Ieronimo, Tom                   4) Ieronimo, Matt SR              
       26.79                                                               
 20 Marana High School  'A'                           1:53.37    1:54.58  
     1) Funk, Derek SR                  2) Bowman, Jason JR               
     3) Dimmick, Trevor JR              4) Baker, Mitch JR                
       29.78                                                               
 21 Apache Junction High School  'A'                  1:55.63    1:54.90  
     1) Finn, Ryan SR                   2) Ellington, Jake                
     3) Wilson, Tim                     4) Lyon, Jesse                    
 22 Prescott High School  'A'                         1:56.97    1:55.54  
     1) Haynes, Kurtis FR               2) Boyd, MACKENZIE SO             
     3) Joshu, Corbin SO                4) Knox, Kevin SO                 
       30.64                                                               
 23 Lake Havasu High School  'A'                      1:52.18    1:56.11  
     1) Oxley, Andrew SR                2) Myers, ED                      
     3) Pomenich, Jeremy                4) Eide, Jason                    
       30.87                                                               
 -- Phoenix Country Day School  'A'                   1:52.24         DQ  
     1) Cook, Ben D SO                  2) Roysden, Andru SO              
     3) Lewkowitz, Blake SO             4) Teer, Drew JR                  
 
Event 2  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
National Pub: ! 1:44.20  2003      Arrowhead H.S. WI                           
National Ind: # 1:45.03  2004      Peddie School  NJ                           
   AZ. State: * 1:45.18  1996      Shadow Mountain                             
AZ. 4A State: + 1:48.92            Arcadia                                     
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Chaparral High School  'A'                        1:50.37    1:48.55+ 
     1) Cox, Sarah FR                   2) Forrester, Kelly SO            
     3) Lelli, Tamara FR                4) Cox, Lauren SR                 
       27.88                                                               
  2 Millennium High School  'A'                       1:52.78    1:50.06  
     1) Elbert, Skye JR                 2) Ferro, Michelle SO             
     3) Hier, Hannah FR                 4) Ferro, Claire JR               
       26.21                                                               
  3 Catalina Foothills High School  'A'               1:54.48    1:52.58  
     1) Corcoran, Abby FR               2) Pierini, Christi FR            
     3) Elias, Vanessa SR               4) Schwanenberger, Brittani FR    
       29.27                                                               
  4 Rincon University High School  'A'                1:54.78    1:53.50  
     1) Judy, Frankie SR                2) Zeigler, Claire SR             
     3) Miesfeld, Noelle SO             4) White, Patricia JR             
       30.02                                                               
  5 Sunnyslope High School  'A'                       1:55.26    1:53.63  
     1) Taylor, Whitney SO              2) Deforest, Megan SR             
     3) Clarke, Alexandera JR           4) Riggins, Christa SR            
       30.87                                                               
  6 Pinnacle High School  'A'                         1:58.68    1:57.15  
     1) Gratton, Emilie SO              2) Milligan, Danielle SO          
     3) Laporte, Paige FR               4) Barr, Brittany SR              
       30.63                                                               
  7 Sabino High School  'A'                           2:01.29    1:59.34  
     1) Dangermond, Shauna SO           2) Hnyda, Amanda SO               
     3) Cox, Sarah FR                   4) Tuel, Amanda SR                
       31.14                                                               
  8 Ironwood Ridge High School  'A'                   2:00.46    2:00.79  
     1) Miller, Lindsey JR              2) McHale, Emily SO               
     3) Kloenne, Brittany FR            4) Stanley, Kate SO               
       30.53                                                               
B - Final
  9 McClintock High School  'A'                       2:02.60    1:59.60  
     1) Drevenak, Leigha SO             2) Mortenson, Rachelle JR         
     3) Lundin, Laura SR                4) Cox, Sarah JR                  
       30.74                                                               
 10 Centennial High School  'A'                       2:02.18    2:00.98  
     1) Flint, Gen FR                   2) Boon, Miranda SR               
     3) Jones, Jessi JR                 4) Luciani, Nicole SR             
       38.43                                                               
 11 Lake Havasu High School  'A'                      2:03.23    2:03.16  
     1) Gifford, Meghann                2) Powell, Marli                  
     3) Darr, Christa JR                4) Parada, Nicole SR              
       32.04                                                               
 12 Cactus High School  'A'                           2:03.60    2:03.37  
     1) Paschke, Melissa SR             2) Goebel, Ashliegh SR            
     3) Fernandez, Lili FR              4) Delprincipe, Desiree SR        
       37.81                                                               
 13 Thunderbird High School  'A'                      2:04.69    2:04.19  
     1) Jaruvangsanti, Jennifer SR      2) Fok, Joanna SO                 
     3) Harrington, Heather FR          4) Holland, Heather JR            
       31.98                                                               
 14 Santa Rita High School  'A'                       2:05.71    2:06.49  
     1) Lowery, Megan JR                2) Beeston, Shelly JR             
     3) Bravo, Kayla FR                 4) Bravo, Brittany JR             
       32.38                                                               
 15 Valley Christian High School  'A'                 2:08.60    2:07.65  
     1) Graham, Mallory JR              2) Van Pelt, Chrissy JR           
     3) Olinger, Sarah SO               4) Olinger, Emily SR              
       30.26                                                               
 16 Shadow Mountain High School  'A'                  2:08.27    2:07.80  
     1) Waldrom, Alison FR              2) Benson, Michelle SO            
     3) Feetterer, Rachel FR            4) Schock, Ashley SR              
       33.48                                                               
 
Event 2  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
National Pub: ! 1:44.20  2003      Arrowhead H.S. WI                           
National Ind: # 1:45.03  2004      Peddie School  NJ                           
   AZ. State: * 1:45.18  1996      Shadow Mountain                             
AZ. 4A State: + 1:48.92            Arcadia                                     
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Chaparral High School  'A'                        1:52.92    1:50.37  
     1) Cox, Sarah FR                   2) Forrester, Kelly SO            
     3) Lelli, Tamara FR                4) Cox, Lauren SR                 
       28.50                                                               
  2 Millennium High School  'A'                       1:54.97    1:52.78  
     1) Elbert, Skye JR                 2) Ferro, Michelle SO             
     3) Hier, Hannah FR                 4) Ferro, Claire JR               
       26.66                                                               
  3 Catalina Foothills High School  'A'               1:55.85    1:54.48  
     1) Corcoran, Abby FR               2) Pierini, Christi FR            
     3) Elias, Vanessa SR               4) Schwanenberger, Brittani FR    
       29.48                                                               
  4 Rincon University High School  'A'                1:56.49    1:54.78  
     1) Judy, Frankie SR                2) Zeigler, Claire SR             
     3) Miesfeld, Noelle SO             4) White, Patricia JR             
       28.63                                                               
  5 Sunnyslope High School  'A'                       1:57.04    1:55.26  
     1) Taylor, Whitney SO              2) Deforest, Megan SR             
     3) Clarke, Alexandera JR           4) Riggins, Christa SR            
       30.20                                                               
  6 Pinnacle High School  'A'                         1:59.38    1:58.68  
     1) Gratton, Emilie SO              2) Milligan, Danielle SO          
     3) Laporte, Paige FR               4) Barr, Brittany SR              
       30.74                                                               
  7 Ironwood Ridge High School  'A'                   1:59.12    2:00.46  
     1) Miller, Lindsey JR              2) McHale, Emily SO               
     3) Kloenne, Brittany FR            4) Stanley, Kate SO               
       30.54                                                               
  8 Sabino High School  'A'                           2:01.07    2:01.29  
     1) Dangermond, Shauna SO           2) Hnyda, Amanda SO               
     3) Cox, Sarah FR                   4) Tuel, Amanda SR                
       31.67                                                               
-------------------------------------------------------------------------
  9 Centennial High School  'A'                       2:01.12    2:02.18  
     1) Flint, Gen FR                   2) Boon, Miranda SR               
     3) Jones, Jessi JR                 4) Luciani, Nicole SR             
       35.56                                                               
 10 McClintock High School  'A'                       2:05.63    2:02.60  
     1) Drevenak, Leigha SO             2) Mortenson, Rachelle JR         
     3) Lundin, Laura SR                4) Cox, Sarah JR                  
       31.76                                                               
 11 Lake Havasu High School  'A'                      2:02.55    2:03.23  
     1) Gifford, Meghann                2) Powell, Marli                  
     3) Darr, Christa JR                4) Parada, Nicole SR              
       32.56                                                               
 12 Cactus High School  'A'                           2:04.53    2:03.60  
     1) Paschke, Melissa SR             2) Goebel, Ashliegh SR            
     3) Fernandez, Lili FR              4) Delprincipe, Desiree SR        
       34.02                                                               
 13 Thunderbird High School  'A'                      1:57.31    2:04.69  
     1) Jaruvangsanti, Jennifer SR      2) Fok, Joanna SO                 
     3) Harrington, Heather FR          4) Holland, Heather JR            
       31.70                                                               
 14 Santa Rita High School  'A'                       2:07.25    2:05.71  
     1) Lowery, Megan JR                2) Beeston, Shelly JR             
     3) Bravo, Kayla FR                 4) Bravo, Brittany JR             
       32.10                                                               
 15 Shadow Mountain High School  'A'                  2:08.24    2:08.27  
     1) Waldrom, Alison FR              2) Benson, Michelle SO            
     3) Feetterer, Rachel FR            4) Schock, Ashley SR              
       34.05                                                               
 16 Valley Christian High School  'A'                 2:09.29    2:08.60  
     1) Graham, Mallory JR              2) Olinger, Sarah SO              
     3) Olinger, Emily SR               4) Van Pelt, Chrissy JR           
       30.77                                                               
-------------------------------------------------------------------------
 17 Prescott High School  'A'                         2:11.29    2:10.59  
     1) Muchna, Amy SO                  2) Arriola, Rebecca FR            
     3) Schleicher, Amanda SO           4) Oliver, Casey JR               
       34.08                                                               
 18 Cactus Shadows High School  'A'                   2:07.17    2:10.88  
     1) Hedden, Chloe FR                2) Lauterbach, Erin               
     3) Haak, Hallie                    4) Millward, Veronica             
       31.80                                                               
-------------------------------------------------------------------------
 19 Phoenix Country Day School  'A'                   2:08.11    2:11.24  
     1) Concepcion, Quinn Dela FR       2) Bodell, Laura FR               
     3) Bodell, Abby SR                 4) Thompson, Callie SR            
       31.85                                                               
 20 Marana High School  'A'                           2:09.35    2:11.85  
     1) Hill, Madison FR                2) Harvey, Mara SO                
     3) Eckhoff, Ali SO                 4) Welch, Sabrina SO              
       32.26                                                               
 21 Apollo High School  'A'                           2:10.36    2:12.53  
     1) Abrahams, Rachel                2) Solano, Carmella               
     3) Payne, Shasta                   4) Solano, Jovani                 
       34.05                                                               
 22 Basha High School  'A'                            2:09.73    2:13.67  
     1) Courtney, Chelsea               2) Fellows, Staci L               
     3) Keiper, Brittany                4) Reid, Trenna                   
       34.13                                                               
 -- Washington High School  'A'                       2:04.28         DQ  
     1) Fitch, Vanessa SR               2) Majkrzak, Ava JR               
     3) Hammann, Amy FR                 4) Kennon, Breanna SO             
       32.69                                                               
 -- Flagstaff High School  'A'                        2:10.53         DQ  
     1) Keim, Erika                     2) Friend, Mercedes               
     3) Kristensen, Jodie               4) Horowitz, Kara                 
       34.13                                                               
 
Event 3  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
National Pub: ! 1:35.55  1991      Eric Diehl, Mission Viejo CA                
National Ind: # 1:34.96  1991      Joe Hudepohl, St. Xavier OH                 
   AZ. State: * 1:38.26  2001      Tyler Deberry, Sabino                       
AZ. 4A State: + 1:38.81  2001      Matthew Owen, Scotts. Saguaro               
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Barnard, Matt             SR SAB                  1:41.09    1:40.07  
       23.44    48.72                                                      
  2 Kirkpatrick, Adrian       SO CFHS                 1:44.75    1:41.85  
       23.56    49.09                                                      
  3 Schmidt, Gunnar           SR ARC                  1:47.03    1:43.38  
       24.12    49.99                                                      
  4 Newman, Kyle              JR CHAP                 1:46.25    1:45.18  
       24.60    51.11                                                      
  5 Grinney, Jared            SR CFHS                 1:46.42    1:46.35  
       24.26    50.45                                                      
  6 Zamcul, Filipe            SR LAKE                 1:48.88    1:47.41  
       25.13    52.53                                                      
  7 Adler, Kyle               SO ND                   1:49.61    1:50.54  
       25.39    52.81                                                      
  8 Zoldos, Michael           FR ARC                  1:50.62    1:51.92  
       25.78    54.05                                                      
B - Final
  9 Simms, Stephen            SR Smhs                 1:50.88    1:49.47  
       24.62    52.14                                                      
 10 Schifferer, Josh          SO BASHA                1:54.27    1:50.81  
       24.74    53.32                                                      
 11 Seanez, Fili              JR ND                   1:54.70    1:52.09  
       26.17    55.19                                                      
 11 Southworth, Mike          SO SAB                  1:55.43    1:52.09  
       25.96    54.27                                                      
 13 Taylor, Dylan             SR SUNNY                1:55.33    1:54.01  
       25.26    53.70                                                      
 14 Groat, Matt               JR SUNNY                1:57.81    1:56.74  
       26.52    55.53                                                      
 15 Ross, Kyle                JR R/UHS                1:56.32    1:56.80  
       25.51    54.74                                                      
 16 Wagner, Zach              SR CFHS                 1:57.64    1:59.50  
       27.60    57.76                                                      
 
Event 3  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
National Pub: ! 1:35.55  1991      Eric Diehl, Mission Viejo CA                
National Ind: # 1:34.96  1991      Joe Hudepohl, St. Xavier OH                 
   AZ. State: * 1:38.26  2001      Tyler Deberry, Sabino                       
AZ. 4A State: + 1:38.81  2001      Matthew Owen, Scotts. Saguaro               
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Barnard, Matt             SR SAB                  1:42.55    1:41.09  
       23.03    48.30                                                      
  2 Kirkpatrick, Adrian       SO CFHS                 1:48.25    1:44.75  
       23.63    49.55                                                      
  3 Newman, Kyle              JR CHAP                 1:47.30    1:46.25  
       24.92    52.24                                                      
  4 Grinney, Jared            SR CFHS                 1:50.33    1:46.42  
       24.85    51.93                                                      
  5 Schmidt, Gunnar           SR ARC                  1:46.40    1:47.03  
       25.18    52.26                                                      
  6 Zamcul, Filipe            SR LAKE                 1:52.71    1:48.88  
       25.98    53.79                                                      
  7 Adler, Kyle               SO ND                   1:49.33    1:49.61  
       25.58    53.58                                                      
  8 Zoldos, Michael           FR ARC                  1:51.00    1:50.62  
       25.51    53.57                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Simms, Stephen            SR Smhs                 1:52.57    1:50.88  
       24.81    52.80                                                      
 10 Schifferer, Josh          SO BASHA                1:50.92    1:54.27  
       25.46    54.04                                                      
 11 Seanez, Fili              JR ND                   1:52.10    1:54.70  
       26.44    55.84                                                      
 12 Taylor, Dylan             SR SUNNY                1:54.03    1:55.33  
       25.51    54.45                                                      
 13 Southworth, Mike          SO SAB                  1:56.37    1:55.43  
       26.02    55.46                                                      
 14 Ross, Kyle                JR R/UHS                1:58.83    1:56.32  
       25.55    55.14                                                      
 15 Wagner, Zach              SR CFHS                 2:01.51    1:57.64  
       27.43    57.17                                                      
 16 Groat, Matt               JR SUNNY                1:58.45    1:57.81  
       27.06    56.72                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Sheridan, Blaise          SR R/UHS                1:58.96    1:59.16  
       26.27    56.19                                                      
 18 Perkins, Mark             SR DC                   2:00.44    1:59.60  
       27.68    57.64                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 19 Nelson, Aaron             JR ARC                  2:02.36    2:00.79  
       26.19    56.08                                                      
 20 Bostick, Cory             JR MOONV                2:03.16    2:02.09  
       27.02    57.21                                                      
 21 Burgess, Josh             JR AFHS                 2:00.46    2:03.05  
       27.37    58.30                                                      
 22 Hagberg, Nate             SO MINGU                2:02.46    2:05.10  
       28.36  1:00.08                                                      
 23 Kestner, David            SO Greenway             2:02.86    2:05.33  
       27.48    58.76                                                      
 24 Darr, Craig               JR FLAG                 1:59.83    2:07.65  
       28.14  1:00.61                                                      
 
Event 4  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
National Pub: ! 1:45.98  1979      Cynthia Woodhead, Mission Viejo CA          
National Ind: # 1:46.32  2004      Elizabeth Hill, Westminster GA              
   AZ. State: * 1:47.06  2002      Cait Coneally, North Canyon                 
AZ. 4A State: + 1:48.70            Paige Francis, Arcadia                      
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Clarke, Alexandera        JR SUNNY                1:55.40    1:50.82  
       25.90    53.67                                                      
  2 Ricard, Alissa            SR CFHS                 1:56.02    1:52.84  
       26.02    54.28                                                      
  3 Gamble, Jenna             SR SAB                  1:54.07    1:54.34  
       26.49    54.52                                                      
  4 Puschak, Jaclyn           SO CSHS                 1:57.75    1:56.67  
       27.14    56.90                                                      
  5 Stevens, Lindsey          FR ARC                  1:59.07    1:57.03  
       27.26    56.89                                                      
  6 Tayrien, Nika             JR CHAP                 1:59.54    1:57.42  
       27.69    57.47                                                      
  7 Gratton, Emilie           SO PINN                 1:57.82    1:57.81  
       26.69    56.15                                                      
  8 Barr, Brittany            SR PINN                 1:59.26    1:58.08  
       27.95    57.68                                                      
B - Final
  9 Pirie, Sarah              SR TBIRD                1:59.83    1:58.29  
       26.76    56.46                                                      
 10 Ferro, Claire             JR MILLE                2:02.01    1:58.88  
       27.43    57.06                                                      
 11 Newman, Camille           SO CHAP                 2:01.71    2:00.25  
       27.90    58.41                                                      
 12 Chuk, Tabina              SO CFHS                 2:02.14    2:00.44  
       28.42    59.01                                                      
 13 Lazarus, Hilary           SO CFHS                 2:03.15    2:02.03  
       28.39    59.01                                                      
 14 Rogers, Amy               FR CFHS                 2:04.74    2:02.81  
       27.93    59.43                                                      
 15 Kristensen, Amy           FR FLAG                 2:04.46    2:04.76  
       29.03  1:00.21                                                      
 16 Lundin, Laura             SR MCCLI                2:03.33    2:05.04  
       27.92    59.33                                                      
 
Event 4  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
National Pub: ! 1:45.98  1979      Cynthia Woodhead, Mission Viejo CA          
National Ind: # 1:46.32  2004      Elizabeth Hill, Westminster GA              
   AZ. State: * 1:47.06  2002      Cait Coneally, North Canyon                 
AZ. 4A State: + 1:48.70            Paige Francis, Arcadia                      
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Gamble, Jenna             SR SAB                  1:56.72    1:54.07  
       27.08    55.87                                                      
  2 Clarke, Alexandera        JR SUNNY                1:56.69    1:55.40  
       26.46    55.18                                                      
  3 Ricard, Alissa            SR CFHS                 1:56.39    1:56.02  
       27.18    56.67                                                      
  4 Puschak, Jaclyn           SO CSHS                 1:58.75    1:57.75  
       27.67    57.30                                                      
  5 Gratton, Emilie           SO PINN                 2:01.28    1:57.82  
       26.94    56.49                                                      
  6 Stevens, Lindsey          FR ARC                  2:01.11    1:59.07  
       27.79    58.03                                                      
  7 Barr, Brittany            SR PINN                 1:59.27    1:59.26  
       27.72    57.87                                                      
  8 Tayrien, Nika             JR CHAP                 1:59.98    1:59.54  
       28.47    58.70                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Pirie, Sarah              SR TBIRD                2:04.39    1:59.83  
       27.52    57.84                                                      
 10 Newman, Camille           SO CHAP                 2:02.10    2:01.71  
       28.97    59.71                                                      
 11 Ferro, Claire             JR MILLE                2:02.51    2:02.01  
       27.84    58.18                                                      
 12 Chuk, Tabina              SO CFHS                 2:04.53    2:02.14  
       28.87    59.76                                                      
 13 Lazarus, Hilary           SO CFHS                 2:04.44    2:03.15  
       28.14    59.24                                                      
 14 Lundin, Laura             SR MCCLI                2:03.99    2:03.33  
       27.89                                                               
 15 Kristensen, Amy           FR FLAG                 2:03.94    2:04.46  
       28.87  1:00.46                                                      
 16 Rogers, Amy               FR CFHS                 2:08.09    2:04.74  
       27.82  1:00.20                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Morales, Davina           JR R/UHS                2:03.67    2:06.38  
       27.79    58.65                                                      
 18 Kloenne, Brittany         FR IRHS                 2:08.19    2:07.72  
       29.11  1:01.21                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 19 Bisgard, Stephanie        SR COR                  2:09.46    2:08.34  
       28.83  1:01.02                                                      
 20 Jaruvangsanti, Jennifer   SR TBIRD                2:09.06    2:08.86  
       30.25  1:03.09                                                      
 21 Tellez, Anna-Alyse        SO CHO                  2:07.10    2:09.01  
       29.84  1:02.75                                                      
 22 Walls, Caroline           SO SAB                  2:10.98    2:09.18  
       29.14  1:01.67                                                      
 23 Atwill, Sarah             SO TBIRD                2:09.61    2:09.88  
       29.65  1:02.40                                                      
 23 Ledvina, Tessi            SO FLAG                 2:10.44    2:09.88  
       30.50  1:03.43                                                      
 
Event 5  Men 200 Yard IM
===============================================================================
National Pub: ! 1:46.90  1994      Jason Lancaster, Carmel IN                  
National Ind: # 1:47.13  1996      Alex Lopez, Bolles School FL                
   AZ. State: * 1:49.41  2001      Dave Rollins, Sabino                        
AZ. 4A State: + 1:51.22  2002      Paul Oman, Rincon                           
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Arreguin, Josh            SR CFHS                 1:56.31    1:56.06  
       25.10                                                               
  2 Newman, Mitch             SR CHAP                 2:02.04    1:56.62  
       25.07                                                               
  3 O'Connor, Bryan           JR CFHS                 2:00.71    1:58.59  
       25.61                                                               
  4 Lewkowitz, Blake          SO PCDS                 2:00.06    1:59.38  
       25.68                                                               
  5 Smyers, Mike              JR PCHS                 2:04.37    2:01.99  
       27.02                                                               
  6 Schifferer, Zach          JR BASHA                2:05.17    2:03.87  
       26.07                                                               
  7 Edwards, Shane            JR DC                   2:04.46    2:04.14  
       26.37                                                               
  8 Bolin, Matt               SO MILLE                2:04.77    2:05.29  
       25.80                                                               
B - Final
  9 Joshu, Corbin             SO PRES                 2:08.32    2:04.64  
       27.74                                                               
 10 Rozen, Andrew             SR CHAP                 2:08.04    2:04.73  
       25.63                                                               
 11 Koubratoff, Bobby         FR R/UHS                2:06.17    2:05.82  
       27.00                                                               
 12 Shiau, Kevin              SR CHAP                 2:07.45    2:07.83  
       27.03                                                               
 12 Lemons, Zach              SO FLAG                 2:08.62    2:07.83  
       27.34                                                               
 14 Gelety, Tim               SO CFHS                 2:10.77    2:09.98  
       27.38                                                               
 15 Goldberg, Chris           SR LAKE                 2:09.52    2:10.06  
       27.04                                                               
 16 Cambell, James            JR TBIRD                2:09.79    2:10.41  
       26.49                                                               
 
Event 5  Men 200 Yard IM
===============================================================================
National Pub: ! 1:46.90  1994      Jason Lancaster, Carmel IN                  
National Ind: # 1:47.13  1996      Alex Lopez, Bolles School FL                
   AZ. State: * 1:49.41  2001      Dave Rollins, Sabino                        
AZ. 4A State: + 1:51.22  2002      Paul Oman, Rincon                           
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Arreguin, Josh            SR CFHS                 2:02.30    1:56.31  
       25.35                                                               
  2 Lewkowitz, Blake          SO PCDS                 2:01.11    2:00.06  
       26.02                                                               
  3 O'Connor, Bryan           JR CFHS                 2:02.44    2:00.71  
       25.86                                                               
  4 Newman, Mitch             SR CHAP                 2:01.63    2:02.04  
       26.28                                                               
  5 Smyers, Mike              JR PCHS                 2:04.74    2:04.37  
       27.12                                                               
  6 Edwards, Shane            JR DC                   2:03.19    2:04.46  
       26.37                                                               
  7 Bolin, Matt               SO MILLE                2:07.68    2:04.77  
       25.96                                                               
  8 Schifferer, Zach          JR BASHA                2:04.91    2:05.17  
       26.32                                                               
-------------------------------------------------------------------------
  9 Koubratoff, Bobby         FR R/UHS                2:09.40    2:06.17  
       27.12                                                               
 10 Shiau, Kevin              SR CHAP                 2:11.20    2:07.45  
       26.97                                                               
 11 Rozen, Andrew             SR CHAP                 2:07.75    2:08.04  
       25.62                                                               
 12 Joshu, Corbin             SO PRES                 2:06.36    2:08.32  
       28.23                                                               
 13 Lemons, Zach              SO FLAG                 2:05.97    2:08.62  
       27.12                                                               
 14 Goldberg, Chris           SR LAKE                 2:08.28    2:09.52  
       26.75                                                               
 15 Cambell, James            JR TBIRD                2:10.04    2:09.79  
       26.88                                                               
 16 Gelety, Tim               SO CFHS                 2:13.33    2:10.77  
       27.27                                                               
-------------------------------------------------------------------------
 17 Anderson, Ian             JR DESRG                2:11.33    2:12.13  
       28.38                                                               
 18 Darnell, Seth             JR SUNNY                2:14.91    2:13.47  
       27.36                                                               
-------------------------------------------------------------------------
 19 Ressequie, Derek          FR R/UHS                2:11.41    2:13.68  
       28.28                                                               
 20 Farmer, Joe               JR STGRG                2:10.54    2:13.80  
       28.84                                                               
 21 Stanton, Charles          SR SAB                  2:14.23    2:14.57  
       27.30                                                               
 22 Scali, Joe                SO ND                   2:16.96    2:17.32  
       28.06                                                               
 23 Raber, Cody               SO MINGU                2:16.16    2:18.16  
       29.26                                                               
 24 Steveson, Zach            JR PINN                 2:12.16    2:20.90  
       29.74                                                               
 
Event 6  Women 200 Yard IM
===============================================================================
National Pub: ! 1:58.86  2001      Kristin Caverly, San Clemente CA            
National Ind: # 1:58.84  1998      Natalie Coughlin, Carondelet CA             
   AZ. State: * 1:59.82  1995      Emily Mastin, Xavier                        
AZ. 4A State: + 2:03.80  2000      Emily Mason, Chaparral                      
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Milligan, Danielle        SO PINN                 2:07.98    2:05.44  
       28.08                                                               
  2 Doran, Ellie              SO CFHS                 2:08.17    2:05.78  
       27.61                                                               
  3 Cox, Sarah                FR CHAP                 2:11.92    2:09.62  
       27.77                                                               
  4 Zimmerman, Joni           JR TBIRD                2:13.68    2:11.19  
       29.05                                                               
  5 Judy, Frankie             SR R/UHS                2:13.13    2:12.58  
       29.95                                                               
  6 Pierini, Christi          FR CFHS                 2:15.71    2:13.24  
       28.67                                                               
  7 Rosania, Brittney         FR SUNNY                2:16.87    2:15.97  
       29.19                                                               
  8 Laporte, Paige            FR PINN                 2:16.63    2:16.79  
       29.87                                                               
B - Final
  9 Jones, Jessi              JR CENT                 2:18.71    2:15.82  
       30.17                                                               
 10 Taylor, Whitney           SO SUNNY                2:18.55    2:16.64  
       29.62                                                               
 11 Behnke, Dana              JR CFHS                 2:19.10    2:16.79  
       29.86                                                               
 12 Zeigler, Claire           SR R/UHS                2:22.00    2:19.26  
       30.86                                                               
 13 Cox, Sarah                FR SAB                  2:21.08    2:19.88  
       29.41                                                               
 14 Elias, Vanessa            SR CFHS                 2:21.67    2:20.92  
       29.37                                                               
 15 Henessey, Jen             SO CHAP                 2:21.45    2:21.26  
       30.81                                                               
 16 Kay, Stephanie            SR CHAP                 2:24.76    2:26.62  
       32.33                                                               
 
Event 6  Women 200 Yard IM
===============================================================================
National Pub: ! 1:58.86  2001      Kristin Caverly, San Clemente CA            
National Ind: # 1:58.84  1998      Natalie Coughlin, Carondelet CA             
   AZ. State: * 1:59.82  1995      Emily Mastin, Xavier                        
AZ. 4A State: + 2:03.80  2000      Emily Mason, Chaparral                      
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Milligan, Danielle        SO PINN                 2:10.28    2:07.98  
       28.65                                                               
  2 Doran, Ellie              SO CFHS                 2:11.67    2:08.17  
       27.76                                                               
  3 Cox, Sarah                FR CHAP                 2:12.76    2:11.92  
       28.04                                                               
  4 Judy, Frankie             SR R/UHS                2:18.40    2:13.13  
       29.67                                                               
  5 Zimmerman, Joni           JR TBIRD                2:15.26    2:13.68  
       29.88                                                               
  6 Pierini, Christi          FR CFHS                 2:18.87    2:15.71  
       28.75                                                               
  7 Laporte, Paige            FR PINN                 2:18.48    2:16.63  
       30.08                                                               
  8 Rosania, Brittney         FR SUNNY                2:20.84    2:16.87  
       29.06                                                               
-------------------------------------------------------------------------
  9 Taylor, Whitney           SO SUNNY                2:19.67    2:18.55  
       30.04                                                               
 10 Jones, Jessi              JR CENT                 2:18.62    2:18.71  
       31.12                                                               
 11 Behnke, Dana              JR CFHS                 2:22.33    2:19.10  
       30.46                                                               
 12 Cox, Sarah                FR SAB                  2:24.33    2:21.08  
       29.03                                                               
 13 Henessey, Jen             SO CHAP                 2:23.52    2:21.45  
       30.53                                                               
 14 Elias, Vanessa            SR CFHS                 2:27.22    2:21.67  
       29.60                                                               
 15 Zeigler, Claire           SR R/UHS                2:25.32    2:22.00  
       31.07                                                               
 16 Kay, Stephanie            SR CHAP                 2:26.58    2:24.76  
       32.18                                                               
-------------------------------------------------------------------------
 17 Darr, Christa             JR LAKE                 2:22.73    2:25.87  
       31.12                                                               
 18 Kucharski, Melissa        SR SUNNY                2:28.81    2:27.90  
       33.48                                                               
-------------------------------------------------------------------------
 19 Smith, Amanda             JR CSHS                 2:22.95    2:28.46  
       30.64                                                               
 20 Hnyda, Amanda             SO SAB                  2:28.96    2:28.48  
       34.25                                                               
 21 Fernandez, Lili           FR CACT                 2:27.64    2:29.35  
       31.53                                                               
 22 Bigler, Lisa              SO FLAG                 2:28.67    2:29.86  
       31.98                                                               
 23 Martin, Candace           JR LAKE                 2:28.24    2:31.37  
       32.38                                                               
 24 Beckwith, Sara            SO SRRHS                2:29.19    2:33.35  
       34.01                                                               
 
Event 7  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
National Pub: ! 19.91  1997      Anthony Robinson, Memorial TX                 
National Ind: # 20.01  1991      Joe Hudepohl, St. Xavier OH                   
   AZ. State: * 20.30  1994      Gary Hall Jr., Brophy Prep                    
AZ. 4A State: + 20.75            Justin Ewers, Arcadia                         
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Stombaugh, Keegan         SR CFHS                   21.48      21.36  
  2 Spector, Jordan           SR MCCLI                  22.04      21.69  
  3 Komadina, Frank           JR Vchs                   22.00      22.06  
  4 Clark, Nathan             JR R/UHS                  22.16      22.10  
  5 Barlow, Brian             SR TBIRD                  22.57      22.24  
  6 Lovrien, Kyle             SR DC                     22.47      22.40  
  7 Preston, Cliff            JR CSHS                   22.66      22.81  
  8 Schumacher, Mitch         JR MINGU                  22.73      22.83  
B - Final
  9 Connealy, Dan             SO Smhs                   22.74      22.58  
 10 Hier, Alex                SO MILLE                  22.90      22.59  
 11 Kennedy, Joseph           JR SUNNY                  22.80      22.69  
 12 Miniat, Scott             JR CFHS                   23.03      22.71  
 13 Anderson, Brian           JR IRHS                   22.82      22.82  
 14 Adam, Ben                 JR DC                     22.91      23.18  
 15 Jeffery, Kiel             SR ARC                    23.09      23.22  
 16 Sterling, Seth            SO TBIRD                  23.19      23.38  
 
Event 7  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
National Pub: ! 19.91  1997      Anthony Robinson, Memorial TX                 
National Ind: # 20.01  1991      Joe Hudepohl, St. Xavier OH                   
   AZ. State: * 20.30  1994      Gary Hall Jr., Brophy Prep                    
AZ. 4A State: + 20.75            Justin Ewers, Arcadia                         
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Stombaugh, Keegan         SR CFHS                   21.81      21.48  
  2 Komadina, Frank           JR Vchs                   22.66      22.00  
  3 Spector, Jordan           SR MCCLI                  22.85      22.04  
  4 Clark, Nathan             JR R/UHS                  22.76      22.16  
  5 Lovrien, Kyle             SR DC                     23.04      22.47  
  6 Barlow, Brian             SR TBIRD                  23.59      22.57  
  7 Preston, Cliff            JR CSHS                   23.61      22.66  
  8 Schumacher, Mitch         JR MINGU                  23.03      22.73  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Connealy, Dan             SO Smhs                   23.15      22.74  
 10 Kennedy, Joseph           JR SUNNY                  23.49      22.80  
 11 Anderson, Brian           JR IRHS                   22.99      22.82  
 12 Hier, Alex                SO MILLE                  22.95      22.90  
 13 Adam, Ben                 JR DC                     23.24      22.91  
 14 Miniat, Scott             JR CFHS                   22.95      23.03  
 15 Jeffery, Kiel             SR ARC                    23.31      23.09  
 16 Sterling, Seth            SO TBIRD                  23.19      23.19  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Finn, Ryan                SR AJ                     23.32      23.28  
 18 Botsko, George            SR CORTE                  23.57      23.36  
-------------------------------------------------------------------------
 19 Genrich, Geoff            JR SUNNY                  23.73      23.39  
 20 Lunsford, Issac           FR AMPHI                  23.88      23.71  
 21 Slont, Colton             SR COR                    23.80      23.86  
 22 Ferrari, Michael          SR PINN                   23.80      23.92  
 23 Roe, Spencer              SO CHAP                   24.11      24.30  
 24 Oxley, Andrew             SR LAKE                   24.02      24.37  
 
Event 8  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
National Pub: ! 22.04  2002      Kara Lynn Joyce, Pioneer MI                   
National Ind: # 22.69  1985      Dara Torres, West Lake CA                     
   AZ. State: * 23.23  1993      Jill Jenkins, Scotts Saguaro                  
AZ. 4A State: + 23.46  2003      Skye Elbert, Millenium                        
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Elbert, Skye              JR MILLE                  23.85      23.30+ 
  2 Raatz, Katherine          SO TBIRD                  23.88      23.50  
  3 Cox, Lauren               SR CHAP                   24.11      23.94  
  4 Riggins, Christa          SR SUNNY                  24.20      24.08  
  5 Pickard, Katherine        SO ARC                    24.34      24.34  
  6 Luciani, Nicole           SR CENT                   25.04      24.99  
  7 Place, Cortney            SR CHO                    25.03      25.30  
  7 Miller, Lindsey           JR IRHS                   25.21      25.30  
B - Final
  9 Schwanenberger, Brittani  FR CFHS                   25.49      25.09  
 10 Olinger, Sarah            SO Vchs                   25.42      25.31  
 11 Forrester, Kelly          SO CHAP                   25.59      25.32  
 12 Corcoran, Abby            FR CFHS                   25.27      25.33  
 13 Graham, Mallory           JR Vchs                   25.50      25.34  
 14 Brown, Breann             SR CFHS                   25.92      25.94  
 15 Gilbank, Caysandra        SO LAKE                   25.92      26.03  
 16 Hier, Hannah              FR MILLE                  25.85      26.20  
 
Event 8  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
National Pub: ! 22.04  2002      Kara Lynn Joyce, Pioneer MI                   
National Ind: # 22.69  1985      Dara Torres, West Lake CA                     
   AZ. State: * 23.23  1993      Jill Jenkins, Scotts Saguaro                  
AZ. 4A State: + 23.46  2003      Skye Elbert, Millenium                        
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Elbert, Skye              JR MILLE                  23.87      23.85  
  2 Raatz, Katherine          SO TBIRD                  24.49      23.88  
  3 Cox, Lauren               SR CHAP                   24.66      24.11  
  4 Riggins, Christa          SR SUNNY                  24.76      24.20  
  5 Pickard, Katherine        SO ARC                    24.72      24.34  
  6 Place, Cortney            SR CHO                    26.10      25.03  
  7 Luciani, Nicole           SR CENT                   25.79      25.04  
  8 Miller, Lindsey           JR IRHS                   25.60      25.21  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Corcoran, Abby            FR CFHS                   25.69      25.27  
 10 Olinger, Sarah            SO Vchs                   25.71      25.42  
 11 Schwanenberger, Brittani  FR CFHS                   25.59      25.49  
 12 Graham, Mallory           JR Vchs                   25.84      25.50  
 13 Forrester, Kelly          SO CHAP                   25.63      25.59  
 14 Hier, Hannah              FR MILLE                  25.58      25.85  
 15 Brown, Breann             SR CFHS                   26.55      25.92  
 15 Gilbank, Caysandra        SO LAKE                   25.79      25.92  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Parada, Nicole            SR LAKE                   26.24      26.07  
 18 Schmidt, D'Arcy           FR ARC                    26.24      26.09  
-------------------------------------------------------------------------
 19 Radcliffe, Amy            SO CHAP                   26.55      26.15  
 20 Bellah, Brooke            FR PCHS                   26.27      26.18  
 21 Rogers, Amy               FR CFHS                   26.34      26.19  
 22 Lowery, Megan             JR SR                     26.40      26.71  
 23 Scott, Winslow            JR MINGU                  26.40      26.73  
 24 Tuel, Amanda              SR SAB                    26.56      26.90  
 
Event 9  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Teer, Drew                JR PCDS                  387.45     387.45  
  2 Walker, Jerome            JR DESRG                 347.90     347.90  
  3 Henderson, Aaron             WASH                  335.00     335.00  
  4 Fogelsong, Tom            SR PCDS                  327.25     327.25  
  5 Vanvalkenburg, Kyle       JR STGRG                 316.95     316.95  
  6 Thiem, Steven             JR MILLE                 295.80     295.80  
  7 Hamilton, Mike            FR ND                    290.60     290.60  
  8 Valencia, Victor             MCCLI                 270.50     270.50  
  9 Edgar, Richard            SO SETON                 267.60     267.60  
 10 Markham, Brock               BASHA                 263.80     263.80  
 11 Angle, Matt                  CFHS                  257.85     257.85  
 12 Caruso, Alec              SR Smhs                  249.70     249.70  
 13 Sedig, Justin             JR BUHS                  235.90     235.90  
 14 Madrid, Jonathon             BASHA                 235.05     235.05  
 15 Martinez, Juan            SO Smhs                  218.50     218.50  
 16 Burdell, Kyle             SO BC                    211.65     211.65  
 
Event 9  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Teer, Drew                JR PCDS                      NT     387.45  
  2 Walker, Jerome            JR DESRG                -438.15     347.90  
  3 Henderson, Aaron             WASH                      NT     335.00  
  4 Fogelsong, Tom            SR PCDS                 -351.20     327.25  
  5 Vanvalkenburg, Kyle       JR STGRG                -322.30     316.95  
  6 Thiem, Steven             JR MILLE                -307.80     295.80  
  7 Hamilton, Mike            FR ND                   -303.60     290.60  
  8 Valencia, Victor             MCCLI                     NT     270.50  
  9 Edgar, Richard            SO SETON                     NT     267.60  
 10 Markham, Brock               BASHA                -291.20     263.80  
 11 Angle, Matt                  CFHS                      NT     257.85  
 12 Caruso, Alec              SR Smhs                 -277.60     249.70  
 13 Sedig, Justin             JR BUHS                 -229.80     235.90  
 14 Madrid, Jonathon             BASHA                -322.60     235.05  
 15 Martinez, Juan            SO Smhs                 -260.35     218.50  
 16 Burdell, Kyle             SO BC                   -304.05     211.65  
 17 Ericson, Kelton              SUNNY                     NT     158.05  
 18 Moulton, Chris               Smhs                 -255.50     151.35  
 19 Calenti, Nick             JR R/UHS                -211.55     148.45  
 20 Draper, Justin            JR WCHS                 -185.70     144.45  
 21 Petersen, Justin          SR BUHS                 -185.50      94.20  
 22 Jackson, Aaron            SO CHO                  -203.10      90.65  
 23 Brennan, Brad                BASHA                     NT      87.05  
 24 Falk, Ben                    CFHS                 -234.85      86.10  
 25 Culton, Levi                 CACT                 -232.90      79.25  
 26 Jackson, Brian            SR CHO                  -184.25      70.05  
 
Event 10  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Schmidt, D'Arcy           FR ARC                   413.90     413.90  
  2 Scaife, Allison           SR CACT                  402.25     402.25  
  3 Poverman, Marisa          JR R/UHS                 394.60     394.60  
  4 Zepeda, Abigail           SO PINN                  386.20     386.20  
  5 McMaken, Lauren              SUNNY                 379.90     379.90  
  6 Kunk, Sammy               FR CMHS                  375.00     375.00  
  7 Johnson-Clague, Michaela  JR PCDS                  366.35     366.35  
  8 Sullivan, Keely           SR ARC                   343.60     343.60  
  9 Collier, Megan               SUNNY                 335.75     335.75  
 10 Woods, Sarah              SR CFHS                  322.00     322.00  
 11 McClelland, Kera          JR PCDS                  303.85     303.85  
 12 Baker, Sarah              JR Smhs                  300.35     300.35  
 13 Lancaro, Katya            SR STGRG                 296.45     296.45  
 14 Telemaque, Natasha           MOONV                 281.40     281.40  
 15 Wheeler, Kayce            FR MILLE                 276.05     276.05  
 16 Ries, Casey               JR Greenway              272.55     272.55  
 
Event 10  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Schmidt, D'Arcy           FR ARC                  -433.05     413.90  
  2 Scaife, Allison           SR CACT                 -398.55     402.25  
  3 Poverman, Marisa          JR R/UHS                -354.40     394.60  
  4 Zepeda, Abigail           SO PINN                 -370.15     386.20  
  5 McMaken, Lauren              SUNNY                     NT     379.90  
  6 Kunk, Sammy               FR CMHS                 -341.60     375.00  
  7 Johnson-Clague, Michaela  JR PCDS                 -361.85     366.35  
  8 Sullivan, Keely           SR ARC                  -382.35     343.60  
  9 Collier, Megan               SUNNY                     NT     335.75  
 10 Woods, Sarah              SR CFHS                 -322.45     322.00  
 11 McClelland, Kera          JR PCDS                 -335.45     303.85  
 12 Baker, Sarah              JR Smhs                 -290.50     300.35  
 13 Lancaro, Katya            SR STGRG                -272.10     296.45  
 14 Telemaque, Natasha           MOONV                     NT     281.40  
 15 Wheeler, Kayce            FR MILLE                     NT     276.05  
 16 Ries, Casey               JR Greenway             -284.65     272.55  
 17 Minton, Courtney          SR CHAP                 -318.00     191.95  
 18 Chase, Elizabeth          JR CACT                 -284.30     190.80  
 19 Cullinan, Ryan            JR CHAP                 -306.10     185.10  
 20 Kunk, Katja               JR CMHS                 -273.45     182.65  
 21 Buck, Jennifer            SO MINGU                -235.05     108.30  
 22 Davis, Kim                SO WCHS                 -240.45     102.95  
 23 Odell, Kasey              SR CSHS                 -308.50     102.10  
 24 Campbell, Kaille             WASH                      NT      97.25  
 25 Holmes, Christie          SR SAB                  -232.25      96.20  
 26 Patty, Heather            SO DEHS                 -233.90      93.50  
 27 Ortega, Leila             FR CFHS                 -193.35      80.30  
 28 Polson, Celeste           FR CFHS                 -203.50      67.80  
 
Event 11  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
National Pub: ! 47.13  2003      Michael Cavic, Nicolet WI                     
National Ind: # 47.10  1998      Nate Dusing, Covington Cathol                 
   AZ. State: * 49.37  2000      Dan Ditoro, Chaparral                         
AZ. 4A State: + 49.37  2000      Dan Ditoro, Chaparral                         
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Newman, Mitch             SR CHAP                   54.63      52.66  
       24.77                                                               
  2 Zamcul, Filipe            SR LAKE                   54.72      53.35  
       25.30                                                               
  3 Kirkpatrick, Adrian       SO CFHS                   53.51      53.52  
       24.67                                                               
  4 Good, Sam                 SR Smhs                   53.76      53.77  
       25.11                                                               
  5 Wanamaker, Paul           SO CACT                   54.43      53.82  
       24.95                                                               
  6 Hier, Alex                SO MILLE                  53.93      53.85  
       25.08                                                               
  7 Rozen, Andrew             SR CHAP                   54.46      53.93  
       25.12                                                               
  8 D'Arrigo, Stephen         SR CFHS                   54.95      54.42  
       24.89                                                               
B - Final
  9 Cambell, James            JR TBIRD                  55.66      55.62  
       26.04                                                               
 10 Ennis, Michael            SO AFHS                   57.47      56.15  
       26.38                                                               
 11 Schifferer, Zach          JR BASHA                  56.18      56.43  
       26.69                                                               
 12 Lubinski, JJ              FR CFHS                   57.04      56.80  
       26.33                                                               
 13 Kybartas, Tyler           FR SAB                    56.88      57.47  
       26.35                                                               
 14 Lemons, Zach              SO FLAG                   57.85      57.69  
       27.45                                                               
 15 Frome, Derek              JR SUNNY                  58.31      57.99  
       26.66                                                               
 16 Dunlop, Chris             SO R/UHS                  57.73      58.56  
       26.58                                                               
 
Event 11  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
National Pub: ! 47.13  2003      Michael Cavic, Nicolet WI                     
National Ind: # 47.10  1998      Nate Dusing, Covington Cathol                 
   AZ. State: * 49.37  2000      Dan Ditoro, Chaparral                         
AZ. 4A State: + 49.37  2000      Dan Ditoro, Chaparral                         
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Kirkpatrick, Adrian       SO CFHS                   55.10      53.51  
       24.76                                                               
  2 Good, Sam                 SR Smhs                   55.09      53.76  
       24.86                                                               
  3 Hier, Alex                SO MILLE                  54.81      53.93  
       25.00                                                               
  4 Wanamaker, Paul           SO CACT                   55.48      54.43  
       25.39                                                               
  5 Rozen, Andrew             SR CHAP                   55.34      54.46  
       25.47                                                               
  6 Newman, Mitch             SR CHAP                   54.94      54.63  
       25.54                                                               
  7 Zamcul, Filipe            SR LAKE                   55.25      54.72  
       26.45                                                               
  8 D'Arrigo, Stephen         SR CFHS                   57.78      54.95  
       24.88                                                               
-------------------------------------------------------------------------
  9 Cambell, James            JR TBIRD                  56.48      55.66  
       25.97                                                               
 10 Schifferer, Zach          JR BASHA                  55.45      56.18  
       26.41                                                               
 11 Kybartas, Tyler           FR SAB                    58.30      56.88  
       26.21                                                               
 12 Lubinski, JJ              FR CFHS                   59.64      57.04  
       27.16                                                               
 13 Ennis, Michael            SO AFHS                   56.53      57.47  
       26.76                                                               
 14 Dunlop, Chris             SO R/UHS                  58.87      57.73  
       26.18                                                               
 15 Lemons, Zach              SO FLAG                   58.08      57.85  
       26.79                                                               
 16 Frome, Derek              JR SUNNY                  58.90      58.31  
       26.44                                                               
-------------------------------------------------------------------------
 17 Brubaker, Daren           SR Greenway               57.39      58.63  
       27.02                                                               
 18 Roysden, Andru            SO PCDS                   58.29      58.96  
       27.16                                                               
-------------------------------------------------------------------------
 19 Nelson, Aaron             JR ARC                    59.61      58.99  
       27.37                                                               
 20 Ferrero, Adam             SO Smhs                   59.97      59.03  
       28.06                                                               
 21 Richards, Garrett         SO R/UHS                  58.68      59.50  
       27.65                                                               
 22 Burgess, Josh             JR AFHS                 1:00.15      59.62  
       27.64                                                               
 23 Struthers, Kyle           JR CHAP                 1:00.23      59.69  
       28.04                                                               
 24 Adler, Kyle               SO ND                     58.06      59.95  
       28.02                                                               
 
Event 12  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
National Pub: ! 52.41  1996      Misty Hyman, Shadow Mtn. AZ                   
National Ind: # 53.11  2001      Mary Descenza, Rosary IL                      
   AZ. State: * 52.41  1996      Misty Hyman, Shadow Mountain                  
AZ. 4A State: + 55.78  2003      Katherine Raatz, Thunderbird                  
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Raatz, Katherine          SO TBIRD                  58.05      56.47  
       27.02                                                               
  2 Lelli, Tamara             FR CHAP                   57.92      57.27  
       26.85                                                               
  3 Pickard, Katherine        SO ARC                    58.20      57.71  
       26.86                                                               
  4 Miesfeld, Noelle          SO R/UHS                  59.19      59.43  
       28.16                                                               
  5 Cox, Sarah                FR SAB                  1:02.27    1:00.35  
       28.41                                                               
  6 Hier, Hannah              FR MILLE                1:01.86    1:01.79  
       28.52                                                               
  7 Rosania, Brittney         FR SUNNY                1:01.95    1:01.99  
       29.02                                                               
  8 Laporte, Paige            FR PINN                 1:01.80    1:02.34  
       29.30                                                               
B - Final
  9 Billings, Kristine        JR CMHS                 1:03.87    1:02.30  
       29.89                                                               
 10 Bellah, Brooke            FR PCHS                 1:04.31    1:02.53  
       29.09                                                               
 11 Taylor, Whitney           SO SUNNY                1:03.14    1:02.87  
       29.73                                                               
 12 Morales, Davina           JR R/UHS                1:05.07    1:03.20  
       29.66                                                               
 13 Elias, Vanessa            SR CFHS                 1:03.28    1:03.25  
       30.04                                                               
 14 Wilson, Joey              SO CFHS                 1:04.74    1:03.84  
       29.41                                                               
 15 Kloenne, Brittany         FR IRHS                 1:03.17    1:04.59  
       29.88                                                               
 16 Lynn, Amy                 SR AMPHI                1:04.77    1:06.40  
       29.83                                                               
 
Event 12  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
National Pub: ! 52.41  1996      Misty Hyman, Shadow Mtn. AZ                   
National Ind: # 53.11  2001      Mary Descenza, Rosary IL                      
   AZ. State: * 52.41  1996      Misty Hyman, Shadow Mountain                  
AZ. 4A State: + 55.78  2003      Katherine Raatz, Thunderbird                  
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Lelli, Tamara             FR CHAP                   59.11      57.92  
       26.97                                                               
  2 Raatz, Katherine          SO TBIRD                  59.46      58.05  
       27.57                                                               
  3 Pickard, Katherine        SO ARC                    58.85      58.20  
       27.38                                                               
  4 Miesfeld, Noelle          SO R/UHS                  59.55      59.19  
       28.12                                                               
  5 Laporte, Paige            FR PINN                 1:03.58    1:01.80  
       29.31                                                               
  6 Hier, Hannah              FR MILLE                1:01.06    1:01.86  
       28.04                                                               
  7 Rosania, Brittney         FR SUNNY                1:04.05    1:01.95  
       28.85                                                               
  8 Cox, Sarah                FR SAB                  1:02.39    1:02.27  
       29.26                                                               
-------------------------------------------------------------------------
  9 Taylor, Whitney           SO SUNNY                1:04.12    1:03.14  
       29.68                                                               
 10 Kloenne, Brittany         FR IRHS                 1:05.61    1:03.17  
       29.31                                                               
 11 Elias, Vanessa            SR CFHS                 1:04.72    1:03.28  
       29.53                                                               
 12 Billings, Kristine        JR CMHS                 1:04.42    1:03.87  
       29.76                                                               
 13 Bellah, Brooke            FR PCHS                 1:05.16    1:04.31  
       29.31                                                               
 14 Wilson, Joey              SO CFHS                 1:04.70    1:04.74  
       29.72                                                               
 15 Lynn, Amy                 SR AMPHI                1:05.58    1:04.77  
       29.43                                                               
 16 Morales, Davina           JR R/UHS                1:03.95    1:05.07  
       29.65                                                               
-------------------------------------------------------------------------
 17 Hill, Madison             FR MAR                  1:07.51    1:05.85  
       29.17                                                               
 18 Filmore, Ashley           JR WCHS                 1:05.73    1:06.18  
       30.54                                                               
-------------------------------------------------------------------------
 19 Byxbee, Karlyn            SR CHAP                 1:07.72    1:06.27  
       30.28                                                               
 20 Dangermond, Shauna        SO SAB                  1:06.36    1:06.48  
       30.41                                                               
 21 D'Aniello, Laura          SO CFHS                 1:06.97    1:06.51  
       30.32                                                               
 22 Hervey, Laura             FR PINN                 1:07.22    1:07.18  
       31.55                                                               
 23 Demilto, Alex             FR MILLE                1:07.69    1:07.96  
       31.93                                                               
 24 Smith, Amanda             JR CSHS                 1:08.07    1:09.54  
       31.75                                                               
 
Event 13  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
National Pub: ! 43.49  2003      Garrett Weber-Gale, Nicolet WI                
National Ind: # 43.43  1992      Joe Hudepohl, St. Xavier OH                   
   AZ. State: * 43.85  1994      Gary Hall Jr., Brophy Prep                    
AZ. 4A State: + 45.80            Justin Ewers, Arcadia                         
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Barnard, Matt             SR SAB                    45.58      45.43+ 
       21.89                                                               
  2 Stombaugh, Keegan         SR CFHS                   48.72      47.66  
       22.79                                                               
  3 Grinney, Jared            SR CFHS                   48.20      48.26  
       23.54                                                               
  4 Komadina, Frank           JR Vchs                   48.85      48.30  
       23.34                                                               
  5 Clark, Nathan             JR R/UHS                  49.03      48.99  
       23.41                                                               
  6 Connealy, Dan             SO Smhs                   50.11      49.20  
       23.85                                                               
  7 Barlow, Brian             SR TBIRD                  49.80      49.60  
       23.76                                                               
  8 Simms, Stephen            SR Smhs                   49.93      49.62  
       23.96                                                               
B - Final
  9 Jeffery, Kiel             SR ARC                    51.49      49.69  
       23.89                                                               
 10 Ieronimo, Matt            SR MOONV                  51.11      50.31  
       24.15                                                               
 11 Lovrien, Kyle             SR DC                     50.43      50.33  
       23.79                                                               
 12 Preston, Cliff            JR CSHS                   51.07      50.51  
       24.16                                                               
 13 Schumacher, Mitch         JR MINGU                  51.49      50.86  
       24.21                                                               
 14 Taylor, Dylan             SR SUNNY                  51.39      50.91  
       24.50                                                               
 15 Kennedy, Joseph           JR SUNNY                  51.43      51.65  
       24.47                                                               
 16 Notheis, Byrce            JR DC                     51.79      52.57  
       25.39                                                               
 
Event 13  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
National Pub: ! 43.49  2003      Garrett Weber-Gale, Nicolet WI                
National Ind: # 43.43  1992      Joe Hudepohl, St. Xavier OH                   
   AZ. State: * 43.85  1994      Gary Hall Jr., Brophy Prep                    
AZ. 4A State: + 45.80            Justin Ewers, Arcadia                         
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Barnard, Matt             SR SAB                    46.55      45.58+ 
       22.15                                                               
  2 Grinney, Jared            SR CFHS                   49.90      48.20  
       23.23                                                               
  3 Stombaugh, Keegan         SR CFHS                   49.26      48.72  
       23.22                                                               
  4 Komadina, Frank           JR Vchs                   49.53      48.85  
       23.19                                                               
  5 Clark, Nathan             JR R/UHS                  50.36      49.03  
       23.62                                                               
  6 Barlow, Brian             SR TBIRD                  51.08      49.80  
       23.74                                                               
  7 Simms, Stephen            SR Smhs                   51.12      49.93  
       24.21                                                               
  8 Connealy, Dan             SO Smhs                   50.76      50.11  
       24.20                                                               
-------------------------------------------------------------------------
  9 Lovrien, Kyle             SR DC                     50.68      50.43  
       24.06                                                               
 10 Preston, Cliff            JR CSHS                   51.53      51.07  
       24.69                                                               
 11 Ieronimo, Matt            SR MOONV                  50.60      51.11  
       24.39                                                               
 12 Taylor, Dylan             SR SUNNY                  50.99      51.39  
       24.72                                                               
 13 Kennedy, Joseph           JR SUNNY                  51.13      51.43  
       24.32                                                               
 14 Schumacher, Mitch         JR MINGU                  51.93      51.49  
       24.43                                                               
 14 Jeffery, Kiel             SR ARC                    51.37      51.49  
       54.51                                                               
 16 Notheis, Byrce            JR DC                     52.59      51.79  
       24.91                                                               
-------------------------------------------------------------------------
 17 Genrich, Geoff            JR SUNNY                  52.48      52.04  
       24.75                                                               
 18 Roe, Spencer              SO CHAP                   52.12      52.30  
       25.09                                                               
-------------------------------------------------------------------------
 19 Botsko, George            SR CORTE                  53.23      52.35  
       25.54                                                               
 20 Stanton, Charles          SR SAB                    52.61      53.11  
       25.13                                                               
 21 Fine, Timothy             SR CORTE                  52.73      53.21  
       24.86                                                               
 22 Ferrari, Michael          SR PINN                   52.77      53.40  
       25.44                                                               
 23 Juda, Daniel              SO SRRHS                  53.18      53.67  
       25.29                                                               
 24 Solano, Jaun              SO APOLL                  52.76      54.41  
       24.94                                                               
 
Event 14  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
National Pub: ! 48.59  2002      Kara Lynn Joyce, Pioneer MI                   
National Ind: # 49.33  2000      Christina Swindle, Gulliver FL                
   AZ. State: * 49.72  1995      Emily Mastin, Xavier                          
AZ. 4A State: + 50.94            Paige Francis, Arcadia                        
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Cox, Lauren               SR CHAP                   51.98      50.97  
       24.93                                                               
  2 Riggins, Christa          SR SUNNY                  52.87      52.15  
       25.27                                                               
  3 Ricard, Alissa            SR CFHS                   54.77      53.24  
       25.65                                                               
  4 Sakurai, Mikyla           SR ARC                    54.95      53.46  
       25.78                                                               
  5 Smith, Stephanie          SR CSHS                   54.13      53.61  
       25.86                                                               
  6 White, Patricia           JR R/UHS                  54.87      54.12  
       26.06                                                               
  7 Pirie, Sarah              SR TBIRD                  55.19      54.52  
       26.14                                                               
  8 Luciani, Nicole           SR CENT                   54.97      55.27  
       26.87                                                               
B - Final
  9 Stevens, Lindsey          FR ARC                    56.00      54.96  
       26.61                                                               
 10 Miller, Lindsey           JR IRHS                   55.30      55.49  
       26.43                                                               
 11 Corcoran, Abby            FR CFHS                   55.45      55.53  
       26.79                                                               
 11 Place, Cortney            SR CHO                    55.92      55.53  
       26.81                                                               
 13 Graham, Mallory           JR Vchs                   55.70      55.54  
       26.80                                                               
 14 Barr, Brittany            SR PINN                   55.97      55.71  
       27.30                                                               
 15 Brown, Breann             SR CFHS                   56.29      56.13  
       27.18                                                               
 16 Lundin, Laura             SR MCCLI                  56.13      56.44  
       26.96                                                               
 
Event 14  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
National Pub: ! 48.59  2002      Kara Lynn Joyce, Pioneer MI                   
National Ind: # 49.33  2000      Christina Swindle, Gulliver FL                
   AZ. State: * 49.72  1995      Emily Mastin, Xavier                          
AZ. 4A State: + 50.94            Paige Francis, Arcadia                        
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Cox, Lauren               SR CHAP                   52.93      51.98  
       25.27                                                               
  2 Riggins, Christa          SR SUNNY                  53.80      52.87  
       25.50                                                               
  3 Smith, Stephanie          SR CSHS                   54.73      54.13  
       26.19                                                               
  4 Ricard, Alissa            SR CFHS                   55.23      54.77  
       26.40                                                               
  5 White, Patricia           JR R/UHS                  55.30      54.87  
       26.79                                                               
  6 Sakurai, Mikyla           SR ARC                    54.36      54.95  
       26.50                                                               
  7 Luciani, Nicole           SR CENT                   56.06      54.97  
       26.71                                                               
  8 Pirie, Sarah              SR TBIRD                  57.18      55.19  
       26.41                                                               
-------------------------------------------------------------------------
  9 Miller, Lindsey           JR IRHS                   55.90      55.30  
       26.33                                                               
 10 Corcoran, Abby            FR CFHS                   57.12      55.45  
       26.37                                                               
 11 Graham, Mallory           JR Vchs                   56.59      55.70  
       26.72                                                               
 12 Place, Cortney            SR CHO                    57.44      55.92  
       26.87                                                               
 13 Barr, Brittany            SR PINN                   55.68      55.97  
       26.94                                                               
 14 Stevens, Lindsey          FR ARC                    57.18      56.00  
       27.08                                                               
 15 Lundin, Laura             SR MCCLI                  56.28      56.13  
       26.88                                                               
 16 Brown, Breann             SR CFHS                   56.97      56.29  
       27.47                                                               
-------------------------------------------------------------------------
 17 Parada, Nicole            SR LAKE                   57.94      56.77  
       27.39                                                               
 18 Billings, Keri            FR CMHS                   58.31      57.04  
       27.79                                                               
-------------------------------------------------------------------------
 19 Lazarus, Hilary           SO CFHS                   58.38      57.13  
       27.62                                                               
 20 Olinger, Sarah            SO Vchs                   57.39      57.44  
       27.56                                                               
 21 O'Leary, Katie            FR CHAP                   58.25      57.49  
       27.52                                                               
 22 Hedden, Chloe             FR CSHS                   57.72      58.00  
       28.23                                                               
 23 Nied, Ashleigh            JR DC                     58.09      58.26  
       27.89                                                               
 24 Young, Debra              JR BUHS                   59.33      59.97  
       28.57                                                               
 
Event 15  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
National Pub: ! 4:16.39  1983      Jeff Kostoff, Upland CA                     
National Ind: # 4:19.54  2002      Fran Crippen, Germantown PA                 
   AZ. State: * 4:28.59  2001      Tyler Deberry, Sabino                       
AZ. 4A State: + 4:29.13            Jamie Richardson, Thunderbird               
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Schmidt, Gunnar           SR ARC                  4:41.32    4:34.58  
       24.54    51.28  1:45.99                                             
  2 Newman, Kyle              JR CHAP                 4:45.30    4:40.09  
       25.47    52.31  1:47.64                                             
  3 Lewkowitz, Blake          SO PCDS                 4:46.84    4:48.48  
       26.17    54.32  1:50.60                                             
  4 Zoldos, Michael           FR ARC                  4:51.21    4:51.59  
       25.63    54.01  1:52.54                                             
  5 Edwards, Shane            JR DC                   4:54.85    4:51.79  
       26.80    55.50  1:54.10                                             
  6 Seanez, Fili              JR ND                   5:02.27    4:59.76  
       27.52    57.05  1:57.77                                             
  7 Wanamaker, Paul           SO CACT                 5:04.68    5:01.31  
       27.47    57.19  1:58.58                                             
  8 Koubratoff, Bobby         FR R/UHS                5:00.15    5:03.61  
       26.80    56.26  1:57.11                                             
B - Final
  9 Wood, Rob                 FR CHAP                 5:09.46    5:04.61  
       27.25    57.55  1:58.92                                             
 10 Southworth, Mike          SO SAB                  5:11.02    5:06.05  
       27.46    57.91  1:59.56                                             
 11 Komadina, Rob             FR Vchs                 5:18.43    5:11.18  
       27.73    58.48  2:01.14                                             
 12 Sterling, Seth            SO TBIRD                5:20.97    5:18.25  
       27.56    58.38  2:03.37                                             
 13 Scheurich, Willie         JR SUNNY                5:18.39    5:18.69  
       26.78    57.21  2:02.06                                             
 14 Ross, Kyle                JR R/UHS                5:22.53    5:21.77  
       28.46  1:00.51  2:06.39                                             
 15 Wagner, Zach              SR CFHS                 5:17.64    5:22.45  
       28.31    59.98  2:05.32                                             
 16 Farmer, Joe               JR STGRG                5:17.55    5:27.23  
       27.72    59.00  2:04.42                                             
 
Event 15  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
National Pub: ! 4:16.39  1983      Jeff Kostoff, Upland CA                     
National Ind: # 4:19.54  2002      Fran Crippen, Germantown PA                 
   AZ. State: * 4:28.59  2001      Tyler Deberry, Sabino                       
AZ. 4A State: + 4:29.13            Jamie Richardson, Thunderbird               
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Schmidt, Gunnar           SR ARC                  4:39.39    4:41.32  
       25.63    53.16  1:49.47                                             
  2 Newman, Kyle              JR CHAP                 4:40.56    4:45.30  
       26.15    54.89  1:53.40                                             
  3 Lewkowitz, Blake          SO PCDS                 4:50.10    4:46.84  
       26.17    54.01  1:50.95                                             
  4 Zoldos, Michael           FR ARC                  4:49.92    4:51.21  
       25.51    54.27  1:53.46                                             
  5 Edwards, Shane            JR DC                   4:53.20    4:54.85  
       26.27    54.89  1:53.34                                             
  6 Koubratoff, Bobby         FR R/UHS                5:11.39    5:00.15  
       27.10    56.25  1:56.14                                             
  7 Seanez, Fili              JR ND                   5:08.30    5:02.27  
       27.58    57.52  1:59.46                                             
  8 Wanamaker, Paul           SO CACT                 5:05.97    5:04.68  
       26.60    56.64  1:57.95                                             
-------------------------------------------------------------------------
  9 Wood, Rob                 FR CHAP                 5:09.25    5:09.46  
       26.36    55.18  1:57.44                                             
 10 Southworth, Mike          SO SAB                  5:11.49    5:11.02  
       27.08    57.01  1:58.78                                             
 11 Farmer, Joe               JR STGRG                5:17.58    5:17.55  
       27.89    59.70  2:04.87                                             
 12 Wagner, Zach              SR CFHS                 5:30.97    5:17.64  
       28.36    59.70  2:04.42                                             
 13 Scheurich, Willie         JR SUNNY                5:32.50    5:18.39  
       26.47    56.36  2:00.54                                             
 14 Komadina, Rob             FR Vchs                 5:20.39    5:18.43  
       26.63    55.47  1:59.59                                             
 15 Sterling, Seth            SO TBIRD                5:20.37    5:20.97  
       27.26    58.59  2:03.43                                             
 16 Ross, Kyle                JR R/UHS                5:33.14    5:22.53  
       27.35    58.82  2:03.74                                             
-------------------------------------------------------------------------
 17 Groat, Matt               JR SUNNY                5:21.07    5:22.90  
       27.85    58.57  2:04.12                                             
 18 McCullough, Daniel        FR CFHS                 5:31.19    5:23.77  
       28.86  1:00.43  2:04.20                                             
-------------------------------------------------------------------------
 19 Haberkorn, Max            FR CHAP                 5:30.16    5:24.87  
       28.72    59.32  2:03.71                                             
 20 Choitz, Brian             JR BUHS                 5:28.51    5:25.43  
       27.38    59.23  2:05.23                                             
 21 Bronson, AJ               SR SRRHS                5:33.75    5:32.78  
       27.35    58.28  2:04.60                                             
 22 Perkins, Mark             SR DC                   5:34.40    5:37.59  
       29.28  1:01.49  2:09.40                                             
 23 Hagberg, Nate             SO MINGU                5:32.76    5:38.71  
       29.83  1:02.83  2:10.91                                             
 24 Bostick, Cory             JR MOONV                5:38.97    5:40.69  
       28.04  1:00.33  2:08.71                                             
 
Event 16  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
National Pub: ! 4:37.30  1988      Janet Evans, El Dorado CA                   
National Ind: # 4:39.91  1999      Janelle Atkinson, Bolles School FL          
   AZ. State: * 4:45.16  2001      Ashley Chandler, Chandler                   
AZ. 4A State: + 4:49.60  1999      Kalyn Keller, Arcadia                       
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Clarke, Alexandera        JR SUNNY                5:07.02    4:54.20  
       26.45    54.89  1:54.01                                             
  2 Doran, Ellie              SO CFHS                 4:56.27    4:55.59  
       26.68    55.82  1:55.82                                             
  3 Zimmerman, Joni           JR TBIRD                5:03.97    4:58.49  
       26.79    55.70  1:55.59                                             
  4 Milligan, Danielle        SO PINN                 5:04.23    5:02.36  
       27.08    56.49  1:57.39                                             
  5 Puschak, Jaclyn           SO CSHS                 5:06.65    5:04.29  
       27.54    57.43  1:59.40                                             
  6 Gratton, Emilie           SO PINN                 5:09.18    5:08.02  
       27.30    57.20  1:59.49                                             
  7 Gamble, Jenna             SR SAB                  5:04.31    5:08.17  
       27.50    56.73  1:57.82                                             
  8 Tayrien, Nika             JR CHAP                 5:15.75    5:11.88  
       28.60    59.31  2:02.62                                             
B - Final
  9 Miesfeld, Noelle          SO R/UHS                5:19.00    5:11.72  
       29.68  1:00.92  2:04.53                                             
 10 Newman, Camille           SO CHAP                 5:16.87    5:17.54  
       29.48  1:01.07  2:04.61                                             
 11 Rinder, Terry             FR ARC                  5:27.10    5:18.96  
       29.33  1:01.15  2:05.09                                             
 12 Chuk, Tabina              SO CFHS                 5:22.63    5:22.20  
       29.33  1:01.24  2:05.97                                             
 13 Siegel, Molly             JR CFHS                 5:28.85    5:27.95  
       30.33  1:03.11  2:09.92                                             
 14 Henessey, Jen             SO CHAP                 5:29.45    5:28.93  
       30.17  1:02.97  2:09.74                                             
 15 Kristensen, Amy           FR FLAG                 5:37.27    5:32.01  
       29.74  1:02.67  2:10.04                                             
 16 Walls, Caroline           SO SAB                  5:42.14    5:37.86  
       30.32  1:03.72  2:12.99                                             
 
Event 16  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
National Pub: ! 4:37.30  1988      Janet Evans, El Dorado CA                   
National Ind: # 4:39.91  1999      Janelle Atkinson, Bolles School FL          
   AZ. State: * 4:45.16  2001      Ashley Chandler, Chandler                   
AZ. 4A State: + 4:49.60  1999      Kalyn Keller, Arcadia                       
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Doran, Ellie              SO CFHS                 5:09.05    4:56.27  
       27.31    56.68  1:56.03                                             
  2 Zimmerman, Joni           JR TBIRD                5:06.06    5:03.97  
       27.21    56.85  1:58.55                                             
  3 Milligan, Danielle        SO PINN                 5:07.57    5:04.23  
       27.70    57.78  1:58.57                                             
  4 Gamble, Jenna             SR SAB                  5:19.10    5:04.31  
       27.48    56.82  1:57.30                                             
  5 Puschak, Jaclyn           SO CSHS                 5:02.70    5:06.65  
       27.77    57.70  1:59.48                                             
  6 Clarke, Alexandera        JR SUNNY                5:03.01    5:07.02  
       27.20    56.80  1:57.30                                             
  7 Gratton, Emilie           SO PINN                 5:24.08    5:09.18  
       27.71    57.56  1:58.84                                             
  8 Tayrien, Nika             JR CHAP                 5:18.67    5:15.75  
       28.88  1:00.09  2:04.27                                             
-------------------------------------------------------------------------
  9 Newman, Camille           SO CHAP                 5:18.06    5:16.87  
       29.62  1:01.20  2:04.84                                             
 10 Miesfeld, Noelle          SO R/UHS                5:22.98    5:19.00  
       29.55  1:01.41  2:05.91                                             
 11 Chuk, Tabina              SO CFHS                 5:27.76    5:22.63  
       29.68  1:01.63  2:06.62                                             
 12 Rinder, Terry             FR ARC                  5:29.86    5:27.10  
       30.16  1:02.60  2:09.02                                             
 13 Siegel, Molly             JR CFHS                 5:39.51    5:28.85  
       30.36  1:03.29  2:10.40                                             
 14 Henessey, Jen             SO CHAP                 5:36.57    5:29.45  
       30.32  1:03.29  2:10.08                                             
 15 Kristensen, Amy           FR FLAG                 5:34.71    5:37.27  
       30.42  1:04.12  2:13.19                                             
 16 Walls, Caroline           SO SAB                  5:44.39    5:42.14  
       30.98  1:04.85  2:14.20                                             
-------------------------------------------------------------------------
 17 Tellez, Anna-Alyse        SO CHO                  5:43.64    5:44.06  
       31.02  1:04.80  2:14.68                                             
 18 Damore, Hana              JR ARC                  5:50.58    5:46.63  
       30.12  1:03.32  2:12.07                                             
-------------------------------------------------------------------------
 19 Edgerton, Brianna         FR CHAP                 5:53.13    5:47.41  
       31.83  1:06.52  2:17.44                                             
 20 Ledvina, Tessi            SO FLAG                 5:44.97    5:48.35  
       31.03  1:05.65  2:16.27                                             
 21 Darr, Deanna              FR LAKE                 5:48.56    5:49.97  
       31.21  1:05.32  2:15.94                                             
 22 Seely, Amanda             FR MILLE                5:53.60    5:50.65  
       31.32  1:06.57  2:17.63                                             
 23 Atwill, Sarah             SO TBIRD                5:50.36    5:52.82  
       30.81  1:04.72  2:15.52                                             
 24 Demilto, Alex             FR MILLE                5:42.87    5:53.38  
       30.73  1:04.47  2:14.96                                             
 
Event 17  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
National Pub: ! 1:23.15  1993      Kingwood TX.                                
National Ind: # 1:22.70  1997      Mercersberg PA                              
   AZ. State: * 1:24.59  1999      Dobson                                      
AZ. 4A State: + 1:27.58  2003      Catalina Foothills                          
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Catalina Foothills High School  'A'               1:26.11    1:25.12+ 
     1) Arreguin, Josh SR               2) Grinney, Jared SR              
     3) Kirkpatrick, Adrian SO          4) Stombaugh, Keegan SR           
       21.09                                                               
  2 Chaparral High School  'A'                        1:31.68    1:29.71  
     1) Rozen, Andrew SR                2) Roe, Spencer SO                
     3) Newman, Kyle JR                 4) Newman, Mitch SR               
       22.37                                                               
  3 Sabino High School  'A'                           1:32.13    1:30.38  
     1) Barnard, Matt SR                2) Brown, Stephen                 
     3) Stanton, Charles SR             4) Southworth, Mike SO            
       20.69                                                               
  4 Desert Christian High School  'A'                 1:33.03    1:31.23  
     1) Lovrien, Kyle SR                2) Adam, Ben JR                   
     3) Edwards, Shane JR               4) Notheis, Byrce JR              
       22.35                                                               
  5 Thunderbird High School  'A'                      1:31.82    1:31.33  
     1) Sterling, Seth SO               2) Barlow, Brian SR               
     3) Lewis, Connor SR                4) Cambell, James JR              
       23.07                                                               
  6 Arcadia High School  'A'                          1:33.62    1:33.53  
     1) Nelson, Aaron JR                2) Zoldos, Michael FR             
     3) Schmidt, Gunnar SR              4) Jeffery, Kiel SR               
       23.60                                                               
  7 Sunnyslope High School  'A'                       1:34.50    1:33.86  
     1) Genrich, Geoff JR               2) Campbell, Scott SR             
     3) Pavlov, Ivo JR                  4) Taylor, Dylan SR               
       23.37                                                               
  8 Millennium High School  'A'                       1:35.98    1:35.04  
     1) Hier, Alex SO                   2) Rosztoczy, Joey FR             
     3) Rosztoczy, Ryan FR              4) Bolin, Matt SO                 
       22.74                                                               
B - Final
  9 Lake Havasu High School  'A'                      1:36.21    1:34.45  
     1) Oxley, Andrew SR                2) Goldberg, Chris SR             
     3) Eide, Jason                     4) Zamcul, Filipe SR              
       24.03                                                               
 10 Rincon University High School  'A'                1:37.54    1:35.26  
     1) Ross, Kyle JR                   2) Richards, Garrett SO           
     3) Dunlop, Chris SO                4) Sheridan, Blaise SR            
       24.16                                                               
 11 Cortez High School  'A'                           1:38.10    1:37.59  
     1) Fine, Timothy SR                2) Selin, Isaac                   
     3) Scheer, Daniel                  4) Botsko, George SR              
       24.40                                                               
 12 Coronado High School  'A'                         1:38.26    1:37.81  
     1) Slont, Colton SR                2) Taska, Woody                   
     3) Gartrell, Mike                  4) Taska, John                    
       23.17                                                               
 13 Centennial High School  'A'                       1:37.86    1:38.00  
     1) Collins, Josh SR                2) Neuer, Nathan JR               
     3) Einsele, Derek SO               4) Boone, Bryce JR                
       24.67                                                               
 14 Saguaro High School  'A'                          1:37.96    1:38.12  
     1) Davis, BJ                       2) Miller, Kris                   
     3) Thompson, Greg                  4) Mason, Aaron                   
       24.57                                                               
 15 Shadow Mountain High School  'A'                  1:38.19    1:38.18  
     1) Ferrero, Adam SO                2) Pishotta, Brandon SR           
     3) Bush, Chris JR                  4) Hodson, Greg JR                
       25.55                                                               
 16 McClintock High School  'A'                       1:36.34    1:40.57  
     1) Hull, Justin JR                 2) Borman, Brandon SO             
     3) Stone, Taylor SO                4) Schmidgall, Matt SR            
       25.18                                                               
 
Event 17  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
National Pub: ! 1:23.15  1993      Kingwood TX.                                
National Ind: # 1:22.70  1997      Mercersberg PA                              
   AZ. State: * 1:24.59  1999      Dobson                                      
AZ. 4A State: + 1:27.58  2003      Catalina Foothills                          
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Catalina Foothills High School  'A'               1:29.59    1:26.11+ 
     1) Arreguin, Josh SR               2) Grinney, Jared SR              
     3) Kirkpatrick, Adrian SO          4) D'Arrigo, Stephen SR           
       21.08                                                               
  2 Chaparral High School  'A'                        1:33.93    1:31.68  
     1) Rozen, Andrew SR                2) Roe, Spencer SO                
     3) Newman, Kyle JR                 4) Newman, Mitch SR               
       22.65                                                               
  3 Thunderbird High School  'A'                      1:39.09    1:31.82  
     1) Sterling, Seth SO               2) Barlow, Brian SR               
     3) Lewis, Connor SR                4) Cambell, James JR              
       23.16                                                               
  4 Sabino High School  'A'                           1:35.01    1:32.13  
     1) Barnard, Matt SR                2) Brown, Stephen                 
     3) Stanton, Charles SR             4) Southworth, Mike SO            
       21.01                                                               
  5 Desert Christian High School  'A'                 1:39.12    1:33.03  
     1) Lovrien, Kyle SR                2) Adam, Ben JR                   
     3) Edwards, Shane JR               4) Notheis, Byrce JR              
       22.89                                                               
  6 Arcadia High School  'A'                          1:33.65    1:33.62  
     1) Nelson, Aaron JR                2) Zoldos, Michael FR             
     3) Schmidt, Gunnar SR              4) Jeffery, Kiel SR               
       23.86                                                               
  7 Sunnyslope High School  'A'                       1:35.32    1:34.50  
     1) Genrich, Geoff JR               2) Campbell, Scott SR             
     3) Pavlov, Ivo JR                  4) Taylor, Dylan SR               
       23.95                                                               
  8 Millennium High School  'A'                       1:38.24    1:35.98  
     1) Hier, Alex SO                   2) Rosztoczy, Joey FR             
     3) Rosztoczy, Ryan FR              4) Bolin, Matt SO                 
       22.88                                                               
-------------------------------------------------------------------------
  9 Lake Havasu High School  'A'                      1:35.64    1:36.21  
     1) Oxley, Andrew SR                2) Goldberg, Chris SR             
     3) Eide, Jason                     4) Zamcul, Filipe SR              
       24.35                                                               
 10 McClintock High School  'A'                       1:42.36    1:36.34  
     1) Hull, Justin JR                 2) Borman, Brandon SO             
     3) Stone, Taylor SO                4) Spector, Jordan SR             
       24.67                                                               
 11 Rincon University High School  'A'                1:36.80    1:37.54  
     1) Ross, Kyle JR                   2) Richards, Garrett SO           
     3) Dunlop, Chris SO                4) Sheridan, Blaise SR            
       24.36                                                               
 12 Centennial High School  'A'                       1:39.67    1:37.86  
     1) Collins, Josh SR                2) Neuer, Nathan JR               
     3) Einsele, Derek SO               4) Boone, Bryce JR                
       24.86                                                               
 13 Saguaro High School  'A'                          1:38.29    1:37.96  
     1) Davis, BJ                       2) Miller, Kris                   
     3) Thompson, Greg                  4) Mason, Aaron                   
       24.60                                                               
 14 Cortez High School  'A'                           1:36.76    1:38.10  
     1) Fine, Timothy SR                2) Selin, Isaac                   
     3) Scheer, Daniel                  4) Botsko, George SR              
       24.51                                                               
 15 Shadow Mountain High School  'A'                  1:42.14    1:38.19  
     1) Ferrero, Adam SO                2) Pishotta, Brandon SR           
     3) Bush, Chris JR                  4) Hodson, Greg JR                
       25.08                                                               
 16 Coronado High School  'A'                         1:39.59    1:38.26  
     1) Slont, Colton SR                2) Taska, John                    
     3) Taska, Woody                    4) Gartrell, Mike                 
       23.28                                                               
-------------------------------------------------------------------------
 17 Notre Dame Preparatory  'A'                       1:38.14    1:38.63  
     1) Scali, Joe SO                   2) Seanez, Fili JR                
     3) Adler, Kyle SO                  4) Escarcega, Juan                
       24.30                                                               
 18 Greenway High School  'A'                         1:39.36    1:39.37  
     1) Fox, Bradley                    2) Phelps, Zachary                
     3) Holland, Shane                  4) Kestner, David SO              
       24.84                                                               
-------------------------------------------------------------------------
 19 Apache Junction High School  'A'                  1:38.81    1:39.59  
     1) Wilson, Tim                     2) Ellington, Jake                
     3) Lyon, Jesse                     4) Finn, Ryan SR                  
       25.14                                                               
 20 Marana High School  'A'                           1:40.60    1:41.03  
     1) Matlak, Bryan SR                2) Wengert, Devin JR              
     3) Dimmick, Trevor JR              4) Walker, Keith JR               
       25.10                                                               
 21 Phoenix Christian High School  'A'                1:40.83    1:41.28  
     1) Bodine, Jeremy SO               2) Werhanowicz, Casey SR          
     3) Smyers, Mike JR                 4) Kreisman, Josh JR              
       24.72                                                               
 22 Santa Rita High School  'A'                       1:41.72    1:41.56  
     1) Llamas, Andy SR                 2) Treese, Karl JR                
     3) Anderson, Roger SR              4) Rivera, Tony SR                
       25.59                                                               
 23 Cactus Shadows High School  'A'                   1:41.42    1:42.14  
     1) Petzel, Ben                     2) Proctor, Michael               
     3) Wilkens, Ryan                   4) Preston, Cliff JR              
       25.30                                                               
 24 St. Gregory College Prep  'A'                     1:41.54    1:43.54  
     1) Kammeyer, Ollie FR              2) Wagner, Eric SR                
     3) Farmer, Joe JR                  4) Jones, Michael JR              
       26.87                                                               
 
Event 18  Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
National Pub: ! 1:32.77  2002      Pioneer MI.                                 
National Ind: # 1:34.65  1995      Peddie School NJ                            
   AZ. State: * 1:35.26  1993      Xavier                                      
AZ. 4A State: + 1:37.18  2003      Catalina Foothills                          
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Catalina Foothills High School  'A'               1:41.39    1:39.33  
     1) Ricard, Alissa SR               2) Schwanenberger, Brittani FR    
     3) Brown, Breann SR                4) Doran, Ellie SO                
       24.79                                                               
  2 Arcadia High School  'A'                          1:42.19    1:39.90  
     1) Sakurai, Mikyla SR              2) Rinder, Terry FR               
     3) Stevens, Lindsey FR             4) Pickard, Katherine SO          
       24.59                                                               
  3 Thunderbird High School  'A'                      1:40.87    1:39.92  
     1) Pirie, Sarah SR                 2) Harrington, Heather FR         
     3) Raatz, Katherine SO             4) Zimmerman, Joni JR             
       24.91                                                               
  4 Millennium High School  'A'                       1:42.63    1:42.38  
     1) Ferro, Claire JR                2) Davis, Alicia FR               
     3) Hier, Hannah FR                 4) Elbert, Skye JR                
       25.65                                                               
  5 Chaparral High School  'A'                        1:44.61    1:43.99  
     1) Forrester, Kelly SO             2) Radcliffe, Amy SO              
     3) Tayrien, Nika JR                4) Wallace, Kayla                 
       25.58                                                               
  6 Sunnyslope High School  'A'                       1:44.84    1:45.15  
     1) Rosania, Brittney FR            2) Roth, Tenae SO                 
     3) Oritz, Molly FR                 4) McDaniel, Kayla SR             
       26.21                                                               
  7 Centennial High School  'A'                       1:46.24    1:45.56  
     1) Luciani, Nicole SR              2) Hanson, Alyssa SO              
     3) Kotzera, Monica SO              4) Jones, Jessi JR                
       24.94                                                               
  8 Sabino High School  'A'                           1:45.91    1:46.48  
     1) Gamble, Jenna SR                2) Stoddard, Rachel SO            
     3) Walls, Caroline SO              4) Tuel, Amanda SR                
       25.84                                                               
B - Final
  9 Cactus Shadows High School  'A'                   1:48.26    1:45.81  
     1) Puschak, Jaclyn SO              2) Smith, Amanda JR               
     3) Millward, Veronica              4) Smith, Stephanie SR            
       26.19                                                               
 10 Rincon University High School  'A'                1:46.90    1:46.29  
     1) Morales, Davina JR              2) Unklesbay, Nancy FR            
     3) Gray, Katie SO                  4) Zeigler, Claire SR             
       26.18                                                               
 10 McClintock High School  'A'                       1:46.98    1:46.29  
     1) Cox, Sarah JR                   2) Mortenson, Rachelle JR         
     3) Lundin, Laura SR                4) Drevenak, Leigha SO            
       27.69                                                               
 12 Flagstaff High School  'A'                        1:46.82    1:46.63  
     1) Ledvina, Tessi SO               2) Bigler, Lisa SO                
     3) Lesauski, Emily                 4) Kristensen, Amy FR             
       27.59                                                               
 13 Washington High School  'A'                       1:48.46    1:48.22  
     1) Hammann, Amy FR                 2) Majkrzak, Ava JR               
     3) Fitch, Vanessa SR               4) Kennon, Breanna SO             
       27.70                                                               
 14 Lake Havasu High School  'A'                      1:49.08    1:48.34  
     1) Gilbank, Caysandra SO           2) Martin, Candace JR             
     3) Powell, Marli                   4) Shirley, Brittany              
       26.23                                                               
 15 Cactus High School  'A'                           1:49.18    1:48.96  
     1) Fernandez, Lili FR              2) Ivey, Ashley SR                
     3) Foy, Christine SR               4) Delprincipe, Desiree SR        
       27.83                                                               
 16 Pinnacle High School  'A'                         1:49.13    1:49.64  
     1) English, Andrea SO              2) Jensen, Sarah SR               
     3) Jackson, Taylor SO              4) Chandler, Taylor JR            
       27.69                                                               
 
Event 18  Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
National Pub: ! 1:32.77  2002      Pioneer MI.                                 
National Ind: # 1:34.65  1995      Peddie School NJ                            
   AZ. State: * 1:35.26  1993      Xavier                                      
AZ. 4A State: + 1:37.18  2003      Catalina Foothills                          
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Thunderbird High School  'A'                      1:45.69    1:40.87  
     1) Pirie, Sarah SR                 2) Harrington, Heather FR         
     3) Raatz, Katherine SO             4) Zimmerman, Joni JR             
       25.13                                                               
  2 Catalina Foothills High School  'A'               1:44.80    1:41.39  
     1) Ricard, Alissa SR               2) Schwanenberger, Brittani FR    
     3) Brown, Breann SR                4) Doran, Ellie SO                
       25.75                                                               
  3 Arcadia High School  'A'                          1:43.26    1:42.19  
     1) Sakurai, Mikyla SR              2) Rinder, Terry FR               
     3) Stevens, Lindsey FR             4) Pickard, Katherine SO          
       25.37                                                               
  4 Millennium High School  'A'                       1:48.06    1:42.63  
     1) Hier, Hannah FR                 2) Davis, Alicia FR               
     3) Ferro, Claire JR                4) Elbert, Skye JR                
       26.19                                                               
  5 Chaparral High School  'A'                        1:47.09    1:44.61  
     1) Forrester, Kelly SO             2) Radcliffe, Amy SO              
     3) Tayrien, Nika JR                4) Wallace, Kayla                 
       25.72                                                               
  6 Sunnyslope High School  'A'                       1:47.48    1:44.84  
     1) Rosania, Brittney FR            2) Roth, Tenae SO                 
     3) Oritz, Molly FR                 4) McDaniel, Kayla SR             
       26.06                                                               
  7 Sabino High School  'A'                           1:48.39    1:45.91  
     1) Tuel, Amanda SR                 2) Stoddard, Rachel SO            
     3) Walls, Caroline SO              4) Gamble, Jenna SR               
       26.81                                                               
  8 Centennial High School  'A'                       1:46.14    1:46.24  
     1) Jones, Jessi JR                 2) Hanson, Alyssa SO              
     3) Luciani, Nicole SR              4) Kotzera, Monica SO             
       26.20                                                               
-------------------------------------------------------------------------
  9 Flagstaff High School  'A'                        1:47.68    1:46.82  
     1) Ledvina, Tessi SO               2) Bigler, Lisa SO                
     3) Lesauski, Emily                 4) Kristensen, Amy FR             
       27.83                                                               
 10 Rincon University High School  'A'                1:47.91    1:46.90  
     1) Morales, Davina JR              2) Unklesbay, Nancy FR            
     3) Gray, Katie SO                  4) Zeigler, Claire SR             
       26.49                                                               
 11 McClintock High School  'A'                       1:47.47    1:46.98  
     1) Drevenak, Leigha SO             2) Mortenson, Rachelle JR         
     3) Lundin, Laura SR                4) Cox, Sarah JR                  
       28.09                                                               
 12 Cactus Shadows High School  'A'                   1:47.64    1:48.26  
     1) Puschak, Jaclyn SO              2) Smith, Amanda JR               
     3) Millward, Veronica              4) Smith, Stephanie SR            
       26.90                                                               
 13 Washington High School  'A'                       1:49.33    1:48.46  
     1) Hammann, Amy FR                 2) Majkrzak, Ava JR               
     3) Fitch, Vanessa SR               4) Kennon, Breanna SO             
       27.44                                                               
 14 Lake Havasu High School  'A'                      1:48.51    1:49.08  
     1) Powell, Marli                   2) Martin, Candace JR             
     3) Gilbank, Caysandra SO           4) Shirley, Brittany              
       26.34                                                               
 15 Pinnacle High School  'A'                         1:49.44    1:49.13  
     1) Jensen, Sarah SR                2) English, Andrea SO             
     3) Jackson, Taylor SO              4) Chandler, Taylor JR            
       27.60                                                               
 16 Cactus High School  'A'                           1:54.64    1:49.18  
     1) Fernandez, Lili FR              2) Ivey, Ashley SR                
     3) Foy, Christine SR               4) Delprincipe, Desiree SR        
       28.12                                                               
-------------------------------------------------------------------------
 17 Cholla High School  'A'                           1:52.16    1:49.37  
     1) Tellez, Anna-Alyse SO           2) Galindo-Weeks, Cheyene FR      
     3) Todd, Kate JR                   4) Place, Cortney SR              
       28.60                                                               
 18 Desert Christian High School  'A'                 1:51.19    1:49.69  
     1) Cox, Ashley JR                  2) Duran, Megan SO                
     3) Lavoie, Katie JR                4) Nied, Ashleigh JR              
       28.15                                                               
-------------------------------------------------------------------------
 19 Ironwood Ridge High School  'A'                   1:51.95    1:50.91  
     1) Miller, Courtney FR             2) Crocchi, Heather JR            
     3) Mahnken, Kelsey JR              4) Stanley, Kate SO               
       28.62                                                               
 20 Santa Rita High School  'A'                       1:52.97    1:51.83  
     1) Beeston, Shelly JR              2) Bravo, Kayla FR                
     3) Lowery, Megan JR                4) Bravo, Brittany JR             
       29.16                                                               
 21 Saguaro High School  'A'                          1:53.82    1:52.08  
     1) Sullivan, Delaney               2) Brodie, Kristen                
     3) Jacobs, Marissa                 4) Palencia, Lisa                 
       27.96                                                               
 22 Sedona Red Rock High School  'A'                  1:53.93    1:52.16  
     1) Goldsmith, Hannah JR            2) Ginn, Chelsie FR               
     3) Mendelsohn, Rachel FR           4) Beckwith, Sara SO              
       28.42                                                               
 23 Buckeye Union High School  'A'                    1:52.65    1:52.73  
     1) Brooke, Jessica                 2) Mayfield, Whitney              
     3) McGee, Mariah                   4) Young, Debra JR                
       27.95                                                               
 24 Valley Christian High School  'A'                 1:52.80    1:53.26  
     1) Olinger, Sarah SO               2) Graham, Mallory JR             
     3) Calcutt, Lauren SR              4) Van Pelt, Chrissy JR           
       26.26                                                               
 
Event 19  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
National Pub: ! 47.50  1994      Derya Buyukuneu, Woodridge CA                 
National Ind: # 46.82  1998      Alex Lim, Bolles School FL                    
   AZ. State: * 49.16            Matt Ulrickson, Scotts. Saguaro               
AZ. 4A State: + 49.16            Matt Ulrickson, Scotts. Saguaro               
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 D'Arrigo, Stephen         SR CFHS                   54.53      53.04  
       25.67                                                               
  2 O'Connor, Bryan           JR CFHS                   53.52      53.41  
       25.91                                                               
  3 Smyers, Mike              JR PCHS                   55.98      54.50  
       26.64                                                               
  4 Good, Sam                 SR Smhs                   55.42      55.18  
       26.98                                                               
  5 Brubaker, Daren           SR Greenway               55.50      55.85  
       27.12                                                               
  6 Ieronimo, Matt            SR MOONV                  57.17      56.10  
       26.95                                                               
  7 Frome, Derek              JR SUNNY                  57.82      58.24  
       28.16                                                               
  8 Kybartas, Tyler           FR SAB                    58.02      58.57  
       28.06                                                               
B - Final
  9 Schifferer, Josh          SO BASHA                  58.10      57.44  
       28.09                                                               
 10 Anderson, Brian           JR IRHS                   58.64      57.59  
       27.51                                                               
 11 Geib, Nick                SR FLAG                 1:00.06      58.41  
       28.75                                                               
 12 Darnell, Seth             JR SUNNY                  58.09      58.42  
       27.84                                                               
 13 Finn, Ryan                SR AJ                     59.82      59.20  
       27.96                                                               
 14 Ennis, Michael            SO AFHS                   59.81      59.69  
       29.06                                                               
 15 Hadinger, Nicholas        FR SAB                  1:00.76    1:00.85  
       29.16                                                               
 16 Miniat, Scott             JR CFHS                 1:02.21    1:01.98  
       29.38                                                               
 
Event 19  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
National Pub: ! 47.50  1994      Derya Buyukuneu, Woodridge CA                 
National Ind: # 46.82  1998      Alex Lim, Bolles School FL                    
   AZ. State: * 49.16            Matt Ulrickson, Scotts. Saguaro               
AZ. 4A State: + 49.16            Matt Ulrickson, Scotts. Saguaro               
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 O'Connor, Bryan           JR CFHS                   54.53      53.52  
       26.18                                                               
  2 D'Arrigo, Stephen         SR CFHS                   57.15      54.53  
       27.15                                                               
  3 Good, Sam                 SR Smhs                   57.15      55.42  
       27.08                                                               
  4 Brubaker, Daren           SR Greenway               56.40      55.50  
       26.58                                                               
  5 Smyers, Mike              JR PCHS                   58.23      55.98  
       27.61                                                               
  6 Ieronimo, Matt            SR MOONV                  56.62      57.17  
       27.39                                                               
  7 Frome, Derek              JR SUNNY                  59.06      57.82  
       27.78                                                               
  8 Kybartas, Tyler           FR SAB                  1:00.00      58.02  
       28.09                                                               
-------------------------------------------------------------------------
  9 Darnell, Seth             JR SUNNY                  59.05      58.09  
       28.30                                                               
 10 Schifferer, Josh          SO BASHA                  58.30      58.10  
       27.92                                                               
 11 Anderson, Brian           JR IRHS                   58.99      58.64  
       28.40                                                               
 12 Wood, Rob                 FR CHAP                   59.37      59.71  
       29.24                                                               
 13 Ennis, Michael            SO AFHS                 1:00.50      59.81  
       29.18                                                               
 14 Finn, Ryan                SR AJ                   1:01.99      59.82  
       28.60                                                               
 15 Geib, Nick                SR FLAG                   59.90    1:00.06  
 16 Hadinger, Nicholas        FR SAB                  1:01.45    1:00.76  
       29.22                                                               
-------------------------------------------------------------------------
 17 Shiau, Kevin              SR CHAP                 1:01.78    1:00.95  
       29.71                                                               
 18 Miniat, Scott             JR CFHS                 1:01.78    1:02.21  
       29.67                                                               
-------------------------------------------------------------------------
 19 Rutherford, Evan          SR TBIRD                1:03.74    1:02.41  
       29.75                                                               
 20 Good, Nathan              FR Smhs                 1:02.34    1:02.44  
       30.33                                                               
 21 Clyde, Thomas             SO ARC                  1:02.86    1:02.61  
       30.08                                                               
 22 Sheridan, Blaise          SR R/UHS                1:03.69    1:03.28  
       30.02                                                               
 23 Fine, Timothy             SR CORTE                1:03.58    1:03.40  
       30.64                                                               
 24 Cook, Ben D               SO PCDS                 1:02.64    1:03.70  
       30.38                                                               
 
Event 20  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
National Pub: ! 53.68  1996      Misty Hyman, Shadow Mtn. AZ                   
National Ind: # 52.86  1998      Natalie Coughlin, Carondelet CA               
   AZ. State: * 53.68  1996      Misty Hyman, Shadow Mountain                  
AZ. 4A State: + 55.61  2002      Skye Elbert, Millennium                       
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Elbert, Skye              JR MILLE                  56.34      55.63  
       27.06                                                               
  2 Cox, Sarah                FR CHAP                   59.40      58.96  
       29.06                                                               
  3 Judy, Frankie             SR R/UHS                  58.87      59.42  
       29.42                                                               
  4 Lelli, Tamara             FR CHAP                   59.71      59.64  
       29.31                                                               
  5 Ferro, Claire             JR MILLE                1:02.52    1:00.34  
       29.66                                                               
  6 Sakurai, Mikyla           SR ARC                  1:01.68    1:00.86  
       29.71                                                               
  7 White, Patricia           JR R/UHS                1:02.45    1:02.55  
       30.53                                                               
  8 Billings, Keri            FR CMHS                 1:03.49    1:03.01  
       30.90                                                               
B - Final
  9 D'Aniello, Laura          SO CFHS                 1:04.19    1:03.89  
       30.77                                                               
 10 Rinder, Terry             FR ARC                  1:05.55    1:03.96  
       31.40                                                               
 11 Hedden, Chloe             FR CSHS                 1:05.06    1:04.19  
       31.34                                                               
 12 Radcliffe, Amy            SO CHAP                 1:05.59    1:04.80  
       32.41                                                               
 13 O'Leary, Katie            FR CHAP                 1:06.04    1:05.31  
       31.75                                                               
 14 Rogers, Stephanie         SR CFHS                 1:06.45    1:05.88  
       31.65                                                               
 15 Miniat, Dana              SO CFHS                 1:06.71    1:06.77  
       31.76                                                               
 16 Jaruvangsanti, Jennifer   SR TBIRD                1:06.85    1:07.32  
       32.74                                                               
 
Event 20  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
National Pub: ! 53.68  1996      Misty Hyman, Shadow Mtn. AZ                   
National Ind: # 52.86  1998      Natalie Coughlin, Carondelet CA               
   AZ. State: * 53.68  1996      Misty Hyman, Shadow Mountain                  
AZ. 4A State: + 55.61  2002      Skye Elbert, Millennium                       
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Elbert, Skye              JR MILLE                  57.39      56.34  
       27.53                                                               
  2 Judy, Frankie             SR R/UHS                1:01.61      58.87  
       29.06                                                               
  3 Cox, Sarah                FR CHAP                   59.53      59.40  
       29.35                                                               
  4 Lelli, Tamara             FR CHAP                 1:00.67      59.71  
       29.28                                                               
  5 Sakurai, Mikyla           SR ARC                  1:01.84    1:01.68  
       30.18                                                               
  6 White, Patricia           JR R/UHS                1:04.25    1:02.45  
       30.29                                                               
  7 Ferro, Claire             JR MILLE                1:02.33    1:02.52  
       30.90                                                               
  8 Billings, Keri            FR CMHS                 1:04.88    1:03.49  
       30.93                                                               
-------------------------------------------------------------------------
  9 D'Aniello, Laura          SO CFHS                 1:04.70    1:04.19  
       30.87                                                               
 10 Hedden, Chloe             FR CSHS                 1:05.80    1:05.06  
       31.84                                                               
 11 Rinder, Terry             FR ARC                  1:06.06    1:05.55  
       32.28                                                               
 12 Radcliffe, Amy            SO CHAP                 1:05.00    1:05.59  
       32.55                                                               
 13 O'Leary, Katie            FR CHAP                 1:06.39    1:06.04  
       32.41                                                               
 14 Rogers, Stephanie         SR CFHS                 1:07.09    1:06.45  
       31.94                                                               
 15 Miniat, Dana              SO CFHS                 1:06.35    1:06.71  
       31.91                                                               
 16 Jaruvangsanti, Jennifer   SR TBIRD                1:06.67    1:06.85  
       32.51                                                               
-------------------------------------------------------------------------
 17 Drevenak, Leigha          SO MCCLI                1:06.23    1:06.89  
       32.69                                                               
 18 Moran, Madalyn            JR SUNNY                1:08.64    1:07.33  
       31.98                                                               
-------------------------------------------------------------------------
 19 Dangermond, Shauna        SO SAB                  1:08.83    1:07.57  
       32.50                                                               
 20 Bugbee, Cailyn            SO CFHS                 1:08.38    1:08.18  
       34.04                                                               
 21 Filmore, Ashley           JR WCHS                 1:07.27    1:08.79  
       32.91                                                               
 22 Hill, Kelly               JR SETON                1:08.92    1:09.21  
       33.62                                                               
 23 Concepcion, Quinn Dela    FR PCDS                 1:08.71    1:09.30  
       32.70                                                               
 24 Schleicher, Amanda        SO PRES                 1:09.59    1:11.32  
       35.21                                                               
 
Event 21  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
National Pub: ! 53.67  2000      Brendon Hansen, Havervord PA                  
National Ind: # 53.66  1998      Pat Fowler, Seattle Prep WA                   
   AZ. State: * 56.48  1991      Jason Hodder, CDO                             
AZ. 4A State: + 57.26  2002      Paul Oman, Rincon                             
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Arreguin, Josh            SR CFHS                   57.70      57.33  
       27.09                                                               
  2 Spector, Jordan           SR MCCLI                1:00.78      59.34  
       27.72                                                               
  3 Adam, Ben                 JR DC                   1:01.60    1:01.88  
       28.45                                                               
  4 Jepperson, Sam            SR CFHS                 1:03.65    1:02.95  
       29.48                                                               
  5 Bolin, Matt               SO MILLE                1:03.83    1:03.06  
       29.26                                                               
  6 Joshu, Corbin             SO PRES                 1:04.68    1:03.43  
       29.90                                                               
  7 Anderson, Ian             JR DESRG                1:05.13    1:03.66  
       29.65                                                               
  8 Lewis, Connor             SR TBIRD                1:05.05    1:05.22  
       30.36                                                               
B - Final
  9 Adams, Grant              JR CHAP                 1:05.97    1:05.55  
       29.96                                                               
 10 Scali, Joe                SO ND                   1:07.12    1:05.92  
       30.48                                                               
 11 Gelety, Tim               SO CFHS                 1:05.51    1:06.34  
       31.49                                                               
 12 Wagner, Eric              SR STGRG                1:07.00    1:06.35  
       30.47                                                               
 13 Seubert, Hayes            SO FLAG                 1:08.48    1:06.72  
       31.06                                                               
 14 Pishotta, Brandon         SR Smhs                 1:07.87    1:07.40  
       31.61                                                               
 15 Goldberg, Chris           SR LAKE                 1:08.52    1:08.83  
       32.22                                                               
 16 Beeston, Karl             SO SR                   1:08.90    1:09.78  
       33.32                                                               
 
Event 21  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
National Pub: ! 53.67  2000      Brendon Hansen, Havervord PA                  
National Ind: # 53.66  1998      Pat Fowler, Seattle Prep WA                   
   AZ. State: * 56.48  1991      Jason Hodder, CDO                             
AZ. 4A State: + 57.26  2002      Paul Oman, Rincon                             
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Arreguin, Josh            SR CFHS                 1:00.23      57.70  
       27.02                                                               
  2 Spector, Jordan           SR MCCLI                1:04.59    1:00.78  
       28.33                                                               
  3 Adam, Ben                 JR DC                   1:03.08    1:01.60  
       28.61                                                               
  4 Jepperson, Sam            SR CFHS                 1:06.05    1:03.65  
       29.80                                                               
  5 Bolin, Matt               SO MILLE                1:05.48    1:03.83  
       29.66                                                               
  6 Joshu, Corbin             SO PRES                 1:06.39    1:04.68  
       30.25                                                               
  7 Lewis, Connor             SR TBIRD                1:06.64    1:05.05  
       30.66                                                               
  8 Anderson, Ian             JR DESRG                1:04.15    1:05.13  
       30.45                                                               
-------------------------------------------------------------------------
  9 Gelety, Tim               SO CFHS                 1:07.54    1:05.51  
       31.15                                                               
 10 Adams, Grant              JR CHAP                 1:06.47    1:05.97  
       30.16                                                               
 11 Wagner, Eric              SR STGRG                1:08.93    1:07.00  
       31.16                                                               
 12 Scali, Joe                SO ND                   1:06.08    1:07.12  
       30.84                                                               
 13 Pishotta, Brandon         SR Smhs                 1:09.86    1:07.87  
       31.78                                                               
 14 Seubert, Hayes            SO FLAG                 1:08.66    1:08.48  
       31.60                                                               
 15 Goldberg, Chris           SR LAKE                 1:07.23    1:08.52  
       32.67                                                               
 16 Beeston, Karl             SO SR                   1:09.56    1:08.90  
       32.62                                                               
-------------------------------------------------------------------------
 17 Ressequie, Derek          FR R/UHS                1:09.68    1:08.98  
       32.17                                                               
 18 Edgar, Richard            SO SETON                1:09.95    1:09.05  
       32.58                                                               
-------------------------------------------------------------------------
 19 Raber, Cody               SO MINGU                1:10.29    1:09.41  
       32.61                                                               
 20 Bowman, Jason             JR MAR                  1:09.17    1:09.99  
       33.08                                                               
 21 Daniels, John             JR SUNNY                1:10.31    1:10.38  
       32.10                                                               
 22 Bantock, John-Mark        SO IRHS                 1:10.40    1:11.98  
       32.19                                                               
 23 Roysden, Andru            SO PCDS                 1:10.08    1:12.13  
       33.79                                                               
 24 Steveson, Zach            JR PINN                 1:08.05    1:12.66  
       34.17                                                               
 
Event 22  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
National Pub: ! 1:00.41  2004      Jessica Hardy, Woodrow W. CA                
National Ind: # 1:01.03  2004      Caroline Bruce, Trinity KS.                 
   AZ. State: * 1:02.88  1993      Emily Short, Xavier                         
AZ. 4A State: + 1:03.38            Emily Short, Arcadia                        
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Forrester, Kelly          SO CHAP                 1:07.23    1:07.16  
       31.85                                                               
  2 Jones, Jessi              JR CENT                 1:08.21    1:07.93  
       31.88                                                               
  3 Pierini, Christi          FR CFHS                 1:08.66    1:08.97  
       32.02                                                               
  4 Schwanenberger, Brittani  FR CFHS                 1:09.15    1:09.01  
       31.96                                                               
  5 Behnke, Dana              JR CFHS                 1:10.68    1:10.61  
       33.14                                                               
  6 Deforest, Megan           SR SUNNY                1:11.00    1:11.03  
       33.47                                                               
  7 Zeigler, Claire           SR R/UHS                1:11.50    1:11.46  
       33.37                                                               
  8 Siegel, Molly             JR CFHS                 1:11.70    1:12.05  
       34.74                                                               
B - Final
  9 Carr, Charli              SO MILLE                1:13.09    1:12.65  
       33.35                                                               
 10 Gray, Katie               SO R/UHS                1:12.34    1:12.79  
       35.07                                                               
 11 McHale, Emily             SO IRHS                 1:12.09    1:13.22  
       34.87                                                               
 12 Goebel, Ashliegh          SR CACT                 1:13.10    1:13.41  
       34.25                                                               
 13 Beeston, Shelly           JR SR                   1:12.50    1:13.42  
       35.06                                                               
 14 Kay, Stephanie            SR CHAP                 1:14.21    1:14.17  
       34.86                                                               
 15 Boon, Miranda             SR CENT                 1:13.57    1:14.66  
       35.40                                                               
 -- Ferro, Michelle           SO MILLE                1:12.30         DQ  
 
Event 22  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
National Pub: ! 1:00.41  2004      Jessica Hardy, Woodrow W. CA                
National Ind: # 1:01.03  2004      Caroline Bruce, Trinity KS.                 
   AZ. State: * 1:02.88  1993      Emily Short, Xavier                         
AZ. 4A State: + 1:03.38            Emily Short, Arcadia                        
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Forrester, Kelly          SO CHAP                 1:07.83    1:07.23  
       31.68                                                               
  2 Jones, Jessi              JR CENT                 1:08.98    1:08.21  
       31.90                                                               
  3 Pierini, Christi          FR CFHS                 1:10.03    1:08.66  
       32.04                                                               
  4 Schwanenberger, Brittani  FR CFHS                 1:10.61    1:09.15  
       32.09                                                               
  5 Behnke, Dana              JR CFHS                 1:12.02    1:10.68  
       33.32                                                               
  6 Deforest, Megan           SR SUNNY                1:13.80    1:11.00  
       33.62                                                               
  7 Zeigler, Claire           SR R/UHS                1:11.45    1:11.50  
       33.83                                                               
  8 Siegel, Molly             JR CFHS                 1:13.33    1:11.70  
       34.03                                                               
-------------------------------------------------------------------------
  9 McHale, Emily             SO IRHS                 1:12.64    1:12.09  
       34.89                                                               
 10 Ferro, Michelle           SO MILLE                1:13.30    1:12.30  
       33.54                                                               
 11 Gray, Katie               SO R/UHS                1:12.53    1:12.34  
       34.08                                                               
 12 Beeston, Shelly           JR SR                   1:13.84    1:12.50  
       34.21                                                               
 13 Carr, Charli              SO MILLE                1:14.72    1:13.09  
       34.01                                                               
 14 Goebel, Ashliegh          SR CACT                 1:13.71    1:13.10  
       34.40                                                               
 15 Boon, Miranda             SR CENT                 1:14.80    1:13.57  
       35.13                                                               
 16 Kay, Stephanie            SR CHAP                 1:14.99    1:14.21  
       34.77                                                               
-------------------------------------------------------------------------
 17 Majkrzak, Ava             JR WASH                 1:14.54    1:14.28  
       35.13                                                               
 18 Hnyda, Amanda             SO SAB                  1:16.68    1:14.63  
       35.65                                                               
-------------------------------------------------------------------------
 19 Set, Vanessa              FR DEHS                 1:15.28    1:14.90  
       34.94                                                               
 20 Navarro, CJ               SO DESRG                1:14.91    1:14.96  
       35.70                                                               
 21 Mortenson, Rachelle       JR MCCLI                1:14.70    1:14.97  
       34.87                                                               
 22 Crocchi, Heather          JR IRHS                 1:16.31    1:15.26  
       35.83                                                               
 23 Darr, Christa             JR LAKE                 1:14.92    1:15.40  
       35.48                                                               
 24 Robinson, Rebekah         JR AFHS                 1:16.66    1:16.48  
       35.70                                                               
 
Event 23  Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
National Pub: ! 3:02.41  1989      Winston Churchill TX.                       
National Ind: # 3:01.80  1999      St. Francis OH/Bolles FL                    
   AZ. State: * 3:05.57  2003      Brophy Prep                                 
AZ. 4A State: + 3:11.11            Arcadia                                     
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Catalina Foothills High School  'A'               3:11.09    3:10.09+ 
     1) Stombaugh, Keegan SR            2) Grinney, Jared SR              
     3) Kirkpatrick, Adrian SO          4) Arreguin, Josh SR              
       22.89    47.51                                                      
  2 Sabino High School  'A'                           3:24.36    3:21.15  
     1) Barnard, Matt SR                2) Brown, Stephen                 
     3) Stanton, Charles SR             4) Southworth, Mike SO            
       22.23    45.77                                                      
  3 Shadow Mountain High School  'A'                  3:23.73    3:21.50  
     1) Good, Sam SR                    2) Connealy, Dan SO               
     3) Hodson, Greg JR                 4) Simms, Stephen SR              
       24.57    50.45                                                      
  4 Arcadia High School  'A'                          3:25.47    3:22.52  
     1) Schmidt, Gunnar SR              2) Zoldos, Michael FR             
     3) Nelson, Aaron JR                4) Jeffery, Kiel SR               
       24.36    49.94                                                      
  5 Sunnyslope High School  'A'                       3:27.36    3:24.58  
     1) Taylor, Dylan SR                2) Genrich, Geoff JR              
     3) Kennedy, Joseph JR              4) Campbell, Scott SR             
       24.33    51.06                                                      
  6 Rincon University High School  'A'                3:27.09    3:25.02  
     1) Sheridan, Blaise SR             2) Koubratoff, Bobby FR           
     3) Richards, Garrett SO            4) Clark, Nathan JR               
       24.87    52.15                                                      
  7 Lake Havasu High School  'A'                      3:31.15    3:29.45  
     1) Oxley, Andrew SR                2) Goldberg, Chris SR             
     3) Zamcul, Filipe SR               4) Eide, Jason                    
       25.40    53.34                                                      
  8 Ironwood Ridge High School  'A'                   3:31.89    3:31.42  
     1) Bantock, John-Mark SO           2) Tierney, Elliott SO            
     3) Shipley, Eric JR                4) Anderson, Brian JR             
       25.49    54.34                                                      
B - Final
  9 Thunderbird High School  'A'                      3:35.21    3:33.89  
     1) Sterling, Seth SO               2) Rutherford, Evan SR            
     3) Lewis, Connor SR                4) Williams, Blaine SO            
       24.24    51.58                                                      
 10 Notre Dame Preparatory  'A'                       3:36.36    3:34.55  
     1) Adler, Kyle SO                  2) Seanez, Fili JR                
     3) Scali, Joe SO                   4) McWilliams, Brandon            
       24.84    52.14                                                      
 11 Moon Valley High School  'A'                      3:37.70    3:35.91  
     1) Huddleston, Taylor              2) Bostick, Cory JR               
     3) Ieronimo, Tom                   4) Ieronimo, Matt SR              
       25.64    55.28                                                      
 12 Flagstaff High School  'A'                        3:38.70    3:36.13  
     1) Lang, Ben                       2) Geib, Nick SR                  
     3) Darr, Craig JR                  4) Lemons, Zach SO                
       25.65    53.59                                                      
 13 Basha High School  'A'                            3:40.61    3:36.78  
     1) Schifferer, Josh SO             2) Schifferer, Zach JR            
     3) Fuhrmann, Bryant J              4) Huish, Kory                    
       24.43    50.27                                                      
 14 Santa Rita High School  'A'                       3:40.78    3:40.15  
     1) Rivera, Tony SR                 2) Beeston, Karl SO               
     3) Binion, Brandon JR              4) Llamas, Andy SR                
       25.65    54.00                                                      
 15 Centennial High School  'A'                       3:40.38    3:41.47  
     1) Collins, Josh SR                2) Neuer, Nathan JR               
     3) Moncada, Max SO                 4) Boone, Bryce JR                
       26.73    56.41                                                      
 -- Greenway High School  'A'                         3:39.81         DQ  
     1) Kestner, David SO               2) Cagle, Mason                   
     3) Nieland, Tony                   4) Brubaker, Daren SR             
       26.05    54.16                                                      
 
Event 23  Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
National Pub: ! 3:02.41  1989      Winston Churchill TX.                       
National Ind: # 3:01.80  1999      St. Francis OH/Bolles FL                    
   AZ. State: * 3:05.57  2003      Brophy Prep                                 
AZ. 4A State: + 3:11.11            Arcadia                                     
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Catalina Foothills High School  'A'               3:21.15    3:11.09+ 
     1) Stombaugh, Keegan SR            2) Grinney, Jared SR              
     3) Kirkpatrick, Adrian SO          4) Arreguin, Josh SR              
       23.03    47.92                                                      
  2 Shadow Mountain High School  'A'                  3:29.83    3:23.73  
     1) Good, Sam SR                    2) Connealy, Dan SO               
     3) Hodson, Greg JR                 4) Simms, Stephen SR              
       24.62    50.44                                                      
  3 Sabino High School  'A'                           3:30.86    3:24.36  
     1) Barnard, Matt SR                2) Brown, Stephen                 
     3) Stanton, Charles SR             4) Southworth, Mike SO            
       22.16    45.63                                                      
  4 Arcadia High School  'A'                          3:23.54    3:25.47  
     1) Nelson, Aaron JR                2) Zoldos, Michael FR             
     3) Schmidt, Gunnar SR              4) Jeffery, Kiel SR               
       25.05    51.30                                                      
  5 Rincon University High School  'A'                3:33.59    3:27.09  
     1) Ross, Kyle JR                   2) Koubratoff, Bobby FR           
     3) Richards, Garrett SO            4) Clark, Nathan JR               
       25.37    53.35                                                      
  6 Sunnyslope High School  'A'                       3:27.98    3:27.36  
     1) Taylor, Dylan SR                2) Genrich, Geoff JR              
     3) Kennedy, Joseph JR              4) Campbell, Scott SR             
       24.34    50.85                                                      
  7 Lake Havasu High School  'A'                      3:36.78    3:31.15  
     1) Oxley, Andrew SR                2) Goldberg, Chris SR             
     3) Zamcul, Filipe SR               4) Eide, Jason                    
       25.87    54.02                                                      
  8 Ironwood Ridge High School  'A'                   3:34.41    3:31.89  
     1) Bantock, John-Mark SO           2) Tierney, Elliott SO            
     3) Shipley, Eric JR                4) Anderson, Brian JR             
       26.39    55.12                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Thunderbird High School  'A'                      3:30.05    3:35.21  
     1) Sterling, Seth SO               2) Kot, Erik SR                   
     3) Rutherford, Evan SR             4) Lewis, Connor SR               
       24.65    51.55                                                      
 10 Notre Dame Preparatory  'A'                       3:39.06    3:36.36  
     1) Adler, Kyle SO                  2) Seanez, Fili JR                
     3) Scali, Joe SO                   4) McWilliams, Brandon            
       24.79    52.04                                                      
 11 Moon Valley High School  'A'                      3:39.24    3:37.70  
     1) Huddleston, Taylor              2) Bostick, Cory JR               
     3) Ieronimo, Tom                   4) Ieronimo, Matt SR              
       25.97    55.63                                                      
 12 Flagstaff High School  'A'                        3:41.33    3:38.70  
     1) Lang, Ben                       2) Geib, Nick SR                  
     3) Darr, Craig JR                  4) Lemons, Zach SO                
       26.17    54.02                                                      
 13 Greenway High School  'A'                         3:36.17    3:39.81  
     1) Kestner, David SO               2) Cagle, Mason                   
     3) Nieland, Tony                   4) Brubaker, Daren SR             
       26.14    55.07                                                      
 14 Centennial High School  'A'                       3:52.34    3:40.38  
     1) Collins, Josh SR                2) Neuer, Nathan JR               
     3) Moncada, Max SO                 4) Boone, Bryce JR                
       26.58    56.01                                                      
 15 Basha High School  'A'                            3:45.01    3:40.61  
     1) Schifferer, Josh SO             2) Schifferer, Zach JR            
     3) Fuhrmann, Bryant J              4) Huish, Kory                    
       25.19    52.27                                                      
 16 Santa Rita High School  'A'                       3:46.43    3:40.78  
     1) Rivera, Tony SR                 2) Llamas, Andy SR                
     3) Binion, Brandon JR              4) Beeston, Karl SO               
       25.60    54.09                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Phoenix Country Day School  'A'                   3:40.33    3:43.14  
     1) Lewkowitz, Blake SO             2) Cook, Ben D SO                 
     3) Roysden, Andru SO               4) Teer, Drew JR                  
       24.89    51.58                                                      
 18 Coronado High School  'A'                         3:46.22    3:44.35  
     1) Slont, Colton SR                2) Taska, Woody                   
     3) Taska, John                     4) Gartrell, Mike                 
       24.61    52.47                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 19 Marana High School  'A'                           3:46.58    3:44.86  
     1) Matlak, Bryan SR                2) Funk, Derek SR                 
     3) Baker, Mitch JR                 4) Walker, Keith JR               
       26.62    56.65                                                      
 20 Amphi High School  'A'                            3:50.38    3:47.67  
     1) Schickling, Paul SO             2) Lunsford, Micha JR             
     3) Lunsford, Issac FR              4) Kirkpatrick, Morgan SR         
       28.34    59.95                                                      
 21 Desert Christian High School  'A'                 3:26.36    3:48.34  
     1) Coykendall, Ryan JR             2) Perkins, Mark SR               
     3) Rathbun, Ted JR                 4) Notheis, Byrce JR              
       25.10    54.51                                                      
 22 Millennium High School  'A'                       3:51.82    3:50.87  
     1) Kenkiel, Sam SO                 2) Rosztoczy, Ryan FR             
     3) Rosztoczy, Joey FR              4) Feinerman, Sean FR             
       27.51    58.37                                                      
 23 Pinnacle High School  'A'                         3:50.67    3:58.96  
     1) Anderson, Travis JR             2) Johnson, Eldon FR              
     3) Guiterrez, Manny JR             4) Ferrari, Michael SR            
       29.18  1:01.07                                                      
 -- Chaparral High School  'A'                        3:20.92         DQ  
     1) Rozen, Andrew SR                2) Shiau, Kevin SR                
     3) Newman, Kyle JR                 4) Newman, Mitch SR               
       24.31    49.91                                                      
 
Event 24  Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
National Pub: ! 3:24.64  2003      Irvine CA.                                  
National Ind: # 3:24.08  1996      Bolles School FL                            
   AZ. State: * 3:29.99  1996      Shadow Mountain                             
AZ. 4A State: + 3:31.29            Chaparral                                   
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Chaparral High School  'A'                        3:44.23    3:34.33  
     1) Cox, Sarah FR                   2) Lelli, Tamara FR               
     3) O'Leary, Katie FR               4) Cox, Lauren SR                 
       25.61    53.14                                                      
  2 Sunnyslope High School  'A'                       3:38.52    3:36.75  
     1) Riggins, Christa SR             2) Rosania, Brittney FR           
     3) Taylor, Whitney SO              4) Clarke, Alexandera JR          
       25.27    52.48                                                      
  3 Catalina Foothills High School  'A'               3:39.48    3:36.92  
     1) Doran, Ellie SO                 2) Corcoran, Abby FR              
     3) Brown, Breann SR                4) Ricard, Alissa SR              
       25.82    53.14                                                      
  4 Arcadia High School  'A'                          3:40.69    3:37.11  
     1) Pickard, Katherine SO           2) Rinder, Terry FR               
     3) Stevens, Lindsey FR             4) Sakurai, Mikyla SR             
       25.14    52.47                                                      
  5 Pinnacle High School  'A'                         3:39.88    3:39.01  
     1) Milligan, Danielle SO           2) Barr, Brittany SR              
     3) Laporte, Paige FR               4) Gratton, Emilie SO             
       26.39    54.52                                                      
  6 Thunderbird High School  'A'                      3:43.17    3:42.98  
     1) Zimmerman, Joni JR              2) Pirie, Sarah SR                
     3) Jaruvangsanti, Jennifer SR      4) Raatz, Katherine SO            
       26.83    55.68                                                      
  7 Rincon University High School  'A'                3:45.14    3:45.99  
     1) White, Patricia JR              2) Miesfeld, Noelle SO            
     3) Morales, Davina JR              4) Judy, Frankie SR               
       27.37    56.74                                                      
  8 Sabino High School  'A'                           3:48.00    3:51.00  
     1) Gamble, Jenna SR                2) Stoddard, Rachel SO            
     3) Skow, Leann SR                  4) Cox, Sarah FR                  
       26.83    56.17                                                      
B - Final
  9 Cactus Shadows High School  'A'                   3:55.48    3:50.64  
     1) Puschak, Jaclyn SO              2) Hedden, Chloe FR               
     3) Smith, Amanda JR                4) Smith, Stephanie SR            
       27.73    57.28                                                      
 10 Flagstaff High School  'A'                        3:56.05    3:53.05  
     1) Ledvina, Tessi SO               2) Bigler, Lisa SO                
     3) Lesauski, Emily                 4) Kristensen, Amy FR             
       28.76    59.36                                                      
 11 Ironwood Ridge High School  'A'                   3:57.12    3:53.29  
     1) Kloenne, Brittany FR            2) Crocchi, Heather JR            
     3) McHale, Emily SO                4) Miller, Lindsey JR             
       28.32    59.17                                                      
 12 Lake Havasu High School  'A'                      3:56.45    3:55.37  
     1) Gilbank, Caysandra SO           2) Martin, Candace JR             
     3) Darr, Christa JR                4) Parada, Nicole SR              
       28.16    59.92                                                      
 13 Cholla High School  'A'                           4:02.57    3:56.11  
     1) Tellez, Anna-Alyse SO           2) Galindo-Weeks, Cheyene FR      
     3) Todd, Kate JR                   4) Place, Cortney SR              
       28.65    59.74                                                      
 14 Desert Christian High School  'A'                 4:04.04    4:02.25  
     1) Lavoie, Katie JR                2) Johnsen, Katrina JR            
     3) Cox, Ashley JR                  4) Nied, Ashleigh JR              
       29.58  1:01.82                                                      
 15 McClintock High School  'A'                       4:05.01    4:04.58  
     1) Mortenson, Rachelle JR          2) Dohm, Elizabeth FR             
     3) Schalliol, Kristen JR           4) Drevenak, Leigha SO            
       27.99    59.15                                                      
 16 Prescott High School  'A'                         4:07.80    4:07.66  
     1) Regnier, Aleigh JR              2) Lerch, Anna SO                 
     3) Arriola, Rebecca FR             4) Oliver, Casey JR               
       28.73  1:00.22                                                      
 
Event 24  Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
National Pub: ! 3:24.64  2003      Irvine CA.                                  
National Ind: # 3:24.08  1996      Bolles School FL                            
   AZ. State: * 3:29.99  1996      Shadow Mountain                             
AZ. 4A State: + 3:31.29            Chaparral                                   
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Sunnyslope High School  'A'                       3:44.05    3:38.52  
     1) Riggins, Christa SR             2) Rosania, Brittney FR           
     3) Taylor, Whitney SO              4) Clarke, Alexandera JR          
       25.50    52.45                                                      
  2 Catalina Foothills High School  'A'               3:48.80    3:39.48  
     1) Doran, Ellie SO                 2) Corcoran, Abby FR              
     3) Brown, Breann SR                4) Ricard, Alissa SR              
       26.21    53.46                                                      
  3 Pinnacle High School  'A'                         3:49.30    3:39.88  
     1) Milligan, Danielle SO           2) Barr, Brittany SR              
     3) Laporte, Paige FR               4) Gratton, Emilie SO             
       26.37    54.60                                                      
  4 Arcadia High School  'A'                          3:42.44    3:40.69  
     1) Sakurai, Mikyla SR              2) Rinder, Terry FR               
     3) Stevens, Lindsey FR             4) Pickard, Katherine SO          
       26.55    54.30                                                      
  5 Thunderbird High School  'A'                      3:59.71    3:43.17  
     1) Raatz, Katherine SO             2) Pirie, Sarah SR                
     3) Jaruvangsanti, Jennifer SR      4) Zimmerman, Joni JR             
       25.77    53.66                                                      
  6 Chaparral High School  'A'                        3:39.76    3:44.23  
     1) Cox, Sarah FR                   2) Newman, Camille SO             
     3) Tayrien, Nika JR                4) Cox, Lauren SR                 
       26.37    54.85                                                      
  7 Rincon University High School  'A'                3:54.71    3:45.14  
     1) White, Patricia JR              2) Miesfeld, Noelle SO            
     3) Morales, Davina JR              4) Judy, Frankie SR               
       26.82    55.49                                                      
  8 Sabino High School  'A'                           3:54.98    3:48.00  
     1) Cox, Sarah FR                   2) Stoddard, Rachel SO            
     3) Skow, Leann SR                  4) Gamble, Jenna SR               
       27.06    56.74                                                      
-------------------------------------------------------------------------
  9 Cactus Shadows High School  'A'                   3:53.22    3:55.48  
     1) Puschak, Jaclyn SO              2) Hedden, Chloe FR               
     3) Smith, Amanda JR                4) Smith, Stephanie SR            
       27.64    57.67                                                      
 10 Flagstaff High School  'A'                        3:56.97    3:56.05  
     1) Ledvina, Tessi SO               2) Bigler, Lisa SO                
     3) Lesauski, Emily                 4) Kristensen, Amy FR             
       28.86    59.85                                                      
 11 Lake Havasu High School  'A'                      3:54.59    3:56.45  
     1) Gilbank, Caysandra SO           2) Martin, Candace JR             
     3) Darr, Christa JR                4) Parada, Nicole SR              
       28.05    59.28                                                      
 12 Ironwood Ridge High School  'A'                   3:58.80    3:57.12  
     1) Kloenne, Brittany FR            2) Crocchi, Heather JR            
     3) McHale, Emily SO                4) Miller, Lindsey JR             
       28.55    59.74                                                      
 13 Cholla High School  'A'                           4:07.93    4:02.57  
     1) Tellez, Anna-Alyse SO           2) Galindo-Weeks, Cheyene FR      
     3) Todd, Kate JR                   4) Place, Cortney SR              
       29.74  1:01.51                                                      
 14 Desert Christian High School  'A'                 4:07.32    4:04.04  
     1) Lavoie, Katie JR                2) Johnsen, Katrina JR            
     3) Cox, Ashley JR                  4) Nied, Ashleigh JR              
       29.55  1:02.56                                                      
 15 McClintock High School  'A'                       4:00.17    4:05.01  
     1) Dohm, Elizabeth FR              2) Mortenson, Rachelle JR         
     3) Schalliol, Kristen JR           4) Cox, Sarah JR                  
       29.38  1:02.24                                                      
 16 Prescott High School  'A'                         4:14.28    4:07.80  
     1) Regnier, Aleigh JR              2) Lerch, Anna SO                 
     3) Arriola, Rebecca FR             4) Oliver, Casey JR               
       29.09  1:00.30                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 17 Mingus Union High School  'A'                     4:13.87    4:08.59  
     1) Ward, Kim                       2) Langford, Sharon               
     3) Rosenow, Kerry                  4) Scott, Winslow JR              
       29.15  1:01.38                                                      
 18 Moon Valley High School  'A'                      4:16.44    4:09.26  
     1) Brown, Danielle                 2) Courcey, Maria                 
     3) Bostick, Nina                   4) Perry, Lauren                  
       29.02  1:02.03                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 19 Millennium High School  'A'                       4:05.37    4:09.55  
     1) Davis, Alicia FR                2) Demilto, Alex FR               
     3) Ferro, Michelle SO              4) Lynn, Heather SR               
       30.07  1:02.81                                                      
 20 Centennial High School  'A'                       4:12.36    4:11.37  
     1) Boon, Miranda SR                2) Flint, Gen FR                  
     3) Ray, Jessica FR                 4) Kotzera, Monica SO             
       30.70  1:03.87                                                      
 21 Coronado High School  'A'                         4:15.76    4:15.22  
     1) Cimarossa, Valerie              2) Flynn, Brittany                
     3) Maiden, Nicole                  4) Bisgard, Stephanie SR          
       30.35  1:06.63                                                      
 22 Phoenix Country Day School  'A'                   4:16.73    4:15.91  
     1) Concepcion, Quinn Dela FR       2) Bodell, Abby SR                
     3) Bodell, Laura FR                4) Thompson, Callie SR            
       29.20  1:00.98                                                      
 23 Buckeye Union High School  'A'                    4:19.17    4:17.83  
     1) Brooke, Jessica                 2) Carroll, Stormy                
     3) McGee, Mariah                   4) Young, Debra JR                
       30.57  1:12.29                                                      
 -- Basha High School  'A'                            4:19.44         DQ  
     1) Keiper, Brittany                2) Reid, Trenna                   
     3) Courtney, Chelsea               4) Dimaria, Jessica               
       29.77  1:02.30                                                      

ADVERTISEMENT


ADVERTISEMENT