ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
--- Results, Rankings, and Records ---
2004 British Short Course Championships
8/12/2004-8/12/2004
Manchester, England
http://www.britishswimming.org/ Actual form copied from SwimNews.com
British Short Course Swimming Championships Results
Sep 5, 2004        

 Event 1  Men 50 SC Metre Freestyle
==================================================================
    Name                  Age Team                Semis     Finals        
==================================================================
                          === Finals ===                          
 
  1 Mark Foster            34 Bath Univ           22.65      21.35  
        10.29     21.35                    
  2 Matthew Kidd           24 Leatherhead         22.63      22.40  
        10.85     22.40                    
  3 Owen Morgan            20 Kingston Roy        22.82      22.54  
        10.87     22.54                    
  4 Christopher Cozens     22 Loughboro UN        22.73      22.67  
        11.16     22.67                    
  5 Craig Houston          19 Stirlingswim        22.79      22.69  
        11.04     22.69                    
  6 David Leith            24 CO Edinburgh        22.80      22.75  
        11.11     22.75                    
  7 Alexander Scotcher     24 Loughboro UN        22.89      22.87  
        11.35     22.87                    
  8 Craig Gibbons          18 Maxwell             22.94      22.93  
        11.19     22.93                    
 
                       === Semi-Finals ===                        
 
  9 Gavin Meadows          26 CO Leeds            22.99             
 10 Ryan Tancock           21 Exeter City         23.05             
 11 Joseph Bartoch         21 Canada              23.15             
 12 Richard Hutton         20 Loughboro UN        23.33             
 13 Ian Edmond             26 CO Edinburgh        23.49             
 14 Richard Salt           21 Bath Univ           23.61             
 15 Andrew Manley          27 Swindon Dolp        23.66             
 16 Ranald Falconer        17 Co Aberdeen         23.72      

 Event 29  Men 100 SC Metre Freestyle
==================================================================
    Name                  Age Team                Semis     Finals        
==================================================================
                          === Finals ===                          
 
  1 Christopher Cozens     22 Loughboro UN        48.96      49.03  
        11.40     23.70     36.37     49.03
  2 Craig Gibbons          18 Maxwell             49.43      49.25  
        11.46     23.88     36.61     49.25
  3 Craig Houston          19 Stirlingswim        49.48      49.37  
        11.20     23.62     36.37     49.37
  3 Alexander Scotcher     24 Loughboro UN        49.30      49.37  
        11.53     24.27     36.89     49.37
  5 Richard Salt           21 Bath Univ           50.65      50.15  
        11.56     24.05     36.94     50.15
  6 Richard Hutton         20 Loughboro UN        50.71      50.70  
        11.75     24.69     37.89     50.70
  7 Edward Sinclair        23 Millfield           50.47      50.93  
        11.72     24.28     37.44     50.93
  8 Andrew Hodgson         17 CO Manch AQ         50.88      51.76  
        12.14     25.10     38.61     51.76
 
                       === Semi-Finals ===                        
 
  5 Gavin Meadows          26 CO Leeds            49.85             
  6 Matthew Kidd           24 Leatherhead         50.06             
 11 Ranald Falconer        17 Co Aberdeen         51.03             
 12 David Waslin           16 Kingstonhull        51.12             
 13 Ross Davenport         20 Bath Univ           51.21             
 14 Andrew Manley          27 Swindon Dolp        51.22             
 15 Quentin Lahana         22 Loughboro UN        51.29             
 16 Andrew Thirlwell       18 CO Newcastle        51.47       

Event 61  Men 200 SC Metre Freestyle
==================================================================
    Name                  Age Team                Heats     Finals        
==================================================================
                          === Finals ===                          
 
  1 Craig Gibbons          18 Maxwell           1:50.19    1:47.23  
        12.23     25.63     39.70     53.33
      1:06.77   1:20.23   1:33.99   1:47.23
  2 Alexander Scotcher     24 Loughboro UN      1:49.31    1:47.38  
        12.06     25.33     38.86     52.48
      1:06.17   1:19.97   1:34.03   1:47.38
  3 Tobias Oriwol          19 Canada            1:49.65    1:47.66  
        11.86     24.82     38.29     51.80
      1:05.64   1:19.78   1:34.12   1:47.66
  4 Lee Forster            21 Bath Univ         1:50.70    1:49.63  
        12.45     25.95     39.50     53.53
      1:07.51   1:21.87   1:35.93   1:49.63
  4 Paul Webster           20 Nova Cent'n       1:49.73    1:49.63  
        12.39     25.70     39.43     53.18
      1:07.26   1:21.41   1:35.76   1:49.63
  6 Robert Lang            20 CO Edinburgh      1:50.31    1:49.88  
        12.67     26.11     40.17     54.17
      1:08.45   1:22.62   1:36.69   1:49.88
  7 Andrew Thirlwell       18 CO Newcastle      1:50.48    1:51.08  
        12.10     25.54     39.30     53.52
      1:07.78   1:22.04   1:36.78   1:51.08
  8 Robbie Renwick         16 Co Aberdeen       1:50.65    1:51.20  
        12.37     26.00     40.21     54.32
      1:08.55   1:22.73   1:37.21   1:51.20
 
                          === Heats ===                           
 
  4 Andy Hunter            18 Millfield         1:49.97             
 10 James Clarke           16 Millfield         1:50.71             
 11 Matthew Edwards        18 Loughboro UN      1:50.74             
 12 John Owen              20 Heart Of Mid      1:50.96             
 13 David Waslin           16 Kingstonhull      1:51.01             
 14 Jamie Smithers         19 T5 Ldn West       1:51.09             
 15 Raymond Beyuzzi        16 Canada            1:51.13             
 15 Quentin Lahana         22 Loughboro UN      1:51.13             
 17 Thomas Willdridge      20 Nova Cent'n       1:51.14             
 18 Joel Greenshields      16 Canada            1:51.34             
 19 Richard Salt           21 Bath Univ         1:51.76             
 20 Ben Higson             18 Stirlingswim      1:52.44             
 21 Iain MACMILLAN         18 CO Edinburgh      1:53.10             
 22 Martin Handley         16 Bo  Burnley       1:53.97             
 23 James Tebbett          16 Portsmouth N      1:54.04             
 24 Adam Brown             15 Hatfield          1:54.08             
 25 Andrew Hodgson         17 CO Manch AQ       1:54.23             
 26 Craig Houston          19 Stirlingswim      1:55.40             
 27 Lewis Smith            16 Warrender         1:55.65             
 28 Mark Harrington        16 Crawley           1:55.82             
 29 Richard Charlesworth   15 Hatfield          1:55.96             
 30 Steven Beckerleg       14 Plymouth Lea      1:56.10             
 31 James Crawford         15 Wycombe Dist      1:56.16             
 32 Nigel LI               18 CO Newcastle      1:56.22             
 33 Christopher Chasser    15 South Aberde      1:57.28             
 34 Craig Vormawah         15 CO Liverpool      1:58.64             
 35 Jeffery Hill           15 CO Peterboro      1:58.91             
 36 Kyle O'Neill           16 Co Aberdeen       1:59.61             
 37 Joseph Bill            15 Kingstonhull      1:59.71             
 38 Andrew Curtin          14 Hatfield          2:00.14             
 39 Jonathan Quinn         14 Hatfield          2:01.93             
 40 Adrian O'Neill         14 Co Aberdeen       2:02.92             
 -- Stephen Parry          27 Stockport MO           NS             
 -- Edward Sinclair        23 Millfield              NS             

Event 14  Men 400 SC Metre Freestyle
==================================================================
    Name                  Age Team                Heats     Finals        
==================================================================
                          === Finals ===                          
 
  1 Graeme Smith           28 Stockport MO      3:51.05    3:44.91  
        12.49     26.12     40.17     54.32
      1:08.52   1:22.99   1:37.34   1:51.89
      2:05.90   2:20.00   2:33.99   2:48.23
      3:02.42   3:16.56   3:30.84   3:44.91
  2 David Carry            22 Co Aberdeen       3:51.34    3:46.28  
        12.46     26.51     40.80     54.96
      1:09.29   1:23.81   1:37.90   1:52.13
      2:06.46   2:20.72   2:34.94   2:49.16
      3:03.51   3:17.91   3:32.43   3:46.28
  3 David Davies           19 Co Cardiff        3:50.35    3:46.83  
        12.44     26.03     40.08     54.18
      1:08.58   1:22.96   1:37.49   1:52.07
      2:06.53   2:20.93   2:35.43   2:49.86
      3:03.98   3:18.37   3:32.87   3:46.83
  4 Adam Faulkner          22 Nova Cent'n       3:54.34    3:47.46  
        12.72     26.73     40.94     55.07
      1:09.47   1:23.91   1:38.38   1:52.81
      2:07.25   2:21.73   2:36.01   2:50.55
      3:04.86   3:19.35   3:33.83   3:47.46
  5 Andy Hunter            18 Millfield         3:51.72    3:49.05  
        12.94     26.83     41.27     55.97
      1:10.46   1:24.82   1:39.39   1:53.93
      2:08.25   2:22.47   2:37.00   2:51.67
      3:06.12   3:20.59   3:35.11   3:49.05
  6 Ross Hughes            20 Stirlingswim      3:51.82    3:49.98  
        12.49     26.46     40.81     55.32
      1:09.72   1:24.28   1:38.92   1:53.59
      2:08.11   2:22.36   2:36.91   2:51.52
      3:06.33   3:21.16   3:36.03   3:49.98
  7 James Clarke           16 Millfield         3:52.35    3:51.19  
        12.85     26.82     41.36     56.24
      1:10.80   1:25.57   1:39.99   1:54.63
      2:09.07   2:23.73   2:38.20   2:53.07
      3:07.52   3:22.14   3:36.79   3:51.19
  8 Jamie Smithers         19 T5 Ldn West       3:52.92    3:51.50  
        12.87     26.63     41.01     55.58
      1:10.29   1:24.82   1:39.54   1:54.12
      2:08.82   2:23.48   2:38.10   2:52.80
      3:07.63   3:22.42   3:37.23   3:51.50
 
                          === Heats ===                           
 
  7 Tobias Oriwol          19 Canada            3:52.48             
 10 John Owen              20 Heart Of Mid      3:54.38             
 11 David O'Brien          21 Stirlingswim      3:54.65             
 11 Raymond Beyuzzi        16 Canada            3:54.65             
 13 Richard Charlesworth   15 Hatfield          3:56.00             
 14 David Proud            18 Durham Aqua       3:56.52             
 15 Paul Webster           20 Nova Cent'n       3:57.22             
 16 Lee Forster            21 Bath Univ         3:57.25             
 17 Liam Smith             17 CO Leeds          3:58.72             
 18 Ben Higson             18 Stirlingswim      3:59.00             
 19 Ross Davenport         20 Bath Univ         3:59.88             
 20 James Batley           17 Millfield         4:00.33             
 21 Adam Brown             15 Hatfield          4:00.47             
 22 Thomas Willdridge      20 Nova Cent'n       4:00.48             
 23 Jonathan Andrews       23 CO Leeds          4:01.37             
 24 Robert Doran           19 CO Manch AQ       4:01.51             
 25 Joel Greenshields      16 Canada            4:01.71             
 26 Steven Beckerleg       14 Plymouth Lea      4:01.84             
 27 Lewis Smith            16 Warrender         4:02.02             
 28 Neil Gilson            18 Exeter City       4:02.08             
 29 Peter Hall             16 Co Chester        4:03.69             
 30 Iain MACMILLAN         18 CO Edinburgh      4:03.72             
 31 David Jones            21 Co Cardiff        4:04.80             
 32 James Graves           19 Lincoln Vulc      4:05.61             
 33 Robbie Renwick         16 Co Aberdeen       4:05.76             
 34 Mark Harrington        16 Crawley           4:06.49             
 35 James Tebbett          16 Portsmouth N      4:06.53             
 36 James Kirton           19 CO Sheffield      4:08.76             
 37 James Crawford         15 Wycombe Dist      4:09.53             
 38 Kyle O'Neill           16 Co Aberdeen       4:10.87             
 39 Jonathan Quinn         14 Hatfield          4:12.01             
 40 Michael Adams          15 Co Aberdeen       4:13.74             
 41 Jeffery Hill           15 CO Peterboro      4:14.08             
 42 Simon Hall             16 Newburn           4:19.56             
 43 Michael Jamieson       16 CO Glasgow        4:36.19             
 -- Gavin Meadows          26 CO Leeds               NS             

 Event 49  Men 1500 SC Metre Freestyle
==================================================================
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
                           === HDW ===                            
 
  1 David Davies           19 Co Cardiff       14:41.85   14:51.57  
        13.09     27.32     42.01     56.64
      1:11.36   1:26.17   1:40.92   1:55.76
      2:10.51   2:25.27   2:40.09   2:54.81
      3:09.59   3:24.48   3:39.42   3:54.25
      4:09.20   4:24.21   4:39.16   4:54.08
      5:08.95   5:23.84   5:38.78   5:53.60
      6:08.56   6:23.60   6:38.68   6:53.81
      7:09.00   7:24.20   7:39.36   7:54.43  14:51.57
  2 Ross Hughes            20 Stirlingswim     15:25.93   15:07.17  
        13.18     27.86     43.03     58.07
      1:13.11   1:28.34   1:43.25   1:58.38
      2:13.70   2:28.83   2:44.07   2:59.32
      3:14.47   3:29.39   3:44.54   3:59.72
      4:14.61   4:29.68   4:44.81   4:59.89
      5:15.01   5:29.99   5:45.00   6:00.16
      6:15.03   6:30.14   6:45.15   7:00.23
      7:15.44   7:30.60   7:45.73   8:00.97  15:07.17
  3 Alan Bircher           22 Bath Univ        15:14.95   15:20.75  
        13.34     27.69     42.46     57.17
      1:12.06   1:26.81   1:41.63   1:56.49
      2:11.63   2:26.70   2:41.75   2:56.95
      3:12.20   3:27.45   3:42.61   3:57.85
      4:13.19   4:28.52   4:44.03   4:59.34
      5:14.97   5:30.22   5:45.68   6:00.99
      6:16.32   6:31.64   6:47.21   7:02.83
      7:18.31   7:33.79   7:49.36   8:04.85  15:20.75
  4 James Clarke           16 Millfield        15:41.41   15:32.36  
        13.41     28.37     43.92     59.32
      1:14.94   1:30.04   1:45.56   2:00.71
      2:16.50   2:32.16   2:47.64   3:02.88
      3:18.25   3:33.74   3:49.29   4:04.83
      4:20.13   4:35.70   4:51.31   5:06.72
      5:22.20   5:37.75   5:53.40   6:08.92
      6:24.53   6:39.94   6:55.54   7:11.10
      7:26.52   7:42.05   7:57.75   8:13.34  15:32.36
  5 Raymond Beyuzzi        16 Canada           15:55.25   15:33.77  
        13.38     28.31     43.46     59.02
      1:14.56   1:30.11   1:45.61   2:01.28
      2:16.78   2:32.45   2:48.02   3:04.02
      3:19.59   3:35.35   3:50.81   4:06.62
      4:21.83   4:37.48   4:53.10   5:08.98
      5:24.49   5:40.38   5:56.01   6:11.73
      6:27.35   6:42.90   6:58.55   7:14.31
      7:29.85   7:45.71   8:01.49   8:17.47  15:33.77
  6 John Owen              20 Heart Of Mid     15:39.88   15:34.73  
        12.99     28.03     43.46     58.91
      1:14.43   1:29.92   1:45.41   2:00.86
      2:16.33   2:31.64   2:46.99   3:02.48
      3:17.94   3:33.39   3:49.07   4:04.57
      4:20.14   4:35.77   4:51.34   5:06.95
      5:22.51   5:37.97   5:53.51   6:09.23
      6:24.82   6:40.54   6:56.21   7:11.97
      7:27.66   7:43.52   7:59.37   8:15.24  15:34.73
  7 David Proud            18 Durham Aqua      15:31.32   15:36.48  
        13.22     28.01     43.15     58.24
      1:13.57   1:28.69   1:43.92   1:59.13
      2:14.36   2:29.48   2:44.81   3:00.14
      3:15.53   3:30.96   3:46.31   4:01.74
      4:17.19   4:32.67   4:48.21   5:03.83
      5:19.31   5:35.12   5:50.86   6:06.39
      6:21.96   6:37.73   6:53.36   7:09.22
      7:25.07   7:40.96   7:56.84   8:12.70  15:36.48
  8 Liam Smith             17 CO Leeds         15:57.70   15:43.51  
        13.34     28.30     43.99     59.55
      1:15.46   1:31.06   1:46.97   2:02.86
      2:18.83   2:34.61   2:50.62   3:06.38
      3:22.34   3:38.44   3:54.55   4:10.36
      4:26.43   4:42.31   4:58.55   5:14.52
      5:30.52   5:46.26   6:02.46   6:18.14
      6:34.30   6:50.07   7:05.89   7:21.68
      7:37.73   7:53.70   8:09.25   8:24.85  15:43.51
  9 Jonathan Andrews       23 CO Leeds         15:37.70   15:47.13  
        13.63     28.48     43.81     59.14
      1:14.43   1:29.66   1:45.01   2:00.28
      2:15.68   2:31.15   2:46.75   3:02.29
      3:17.69   3:33.16   3:48.69   4:04.31
      4:20.03   4:35.72   4:51.33   5:06.91
      5:22.65   5:38.40   5:54.12   6:09.85
      6:25.55   6:41.25   6:56.88   7:12.60
      7:28.61   7:44.37   8:00.33   8:16.36  15:47.13
 10 Neil Gilson            18 Exeter City      15:54.11   15:51.88  
        13.62     28.44     43.66     58.98
      1:14.69   1:30.40   1:46.27   2:02.03
      2:17.79   2:33.30   2:49.02   3:04.81
      3:20.44   3:36.14   3:51.94   4:07.79
      4:23.48   4:39.11   4:55.09   5:10.99
      5:26.74   5:42.71   5:58.56   6:14.66
      6:30.55   6:46.61   7:02.63   7:18.89
      7:34.50   7:50.42   8:06.46   8:22.61  15:51.88
 11 Lewis Smith            16 Warrender        15:48.06   15:52.64  
        13.56     28.55     44.22   1:00.01
      1:15.73   1:31.69   1:47.39   2:03.20
      2:18.89   2:34.80   2:50.42   3:06.19
      3:22.00   3:37.97   3:53.86   4:09.74
      4:25.41   4:41.60   4:57.56   5:13.54
      5:29.30   5:45.27   6:01.25   6:17.25
      6:33.10   6:49.31   7:05.06   7:20.96
      7:37.03   7:53.18   8:09.05   8:25.04  15:52.64
 12 Peter Hall             16 Co Chester       15:50.66   15:54.77  
        13.91     29.01     44.11     59.58
      1:15.44   1:31.01   1:46.92   2:02.39
      2:18.32   2:33.91   2:49.61   3:05.40
      3:21.16   3:36.70   3:52.53   4:08.32
      4:24.00   4:39.56   4:55.35   5:11.36
      5:27.37   5:43.14   5:59.04   6:15.04
      6:30.87   6:46.78   7:02.76   7:18.79
      7:34.63   7:50.71   8:06.54   8:22.76  15:54.77
 13 Steven Beckerleg       14 Plymouth Lea     16:23.26   16:04.40  
        14.04     29.65     45.21   1:01.12
      1:17.28   1:33.24   1:49.25   2:05.09
      2:21.38   2:37.39   2:53.37   3:09.42
      3:25.73   3:42.07   3:58.29   4:14.34
      4:30.17   4:46.52   5:02.98   5:19.30
      5:35.67   5:52.14   6:08.80   6:25.27
      6:41.53   6:57.73   7:14.13   7:30.67
      7:47.03   8:03.35   8:19.83   8:36.20  16:04.40
 14 Nicholas Harris        20 Nova Cent'n      15:59.07   16:05.09  
        13.85     28.88     44.49   1:00.24
      1:16.33   1:32.23   1:48.33   2:04.44
      2:20.78   2:36.78   2:52.90   3:09.00
      3:25.34   3:41.57   3:57.48   4:13.38
      4:29.47   4:45.44   5:01.70   5:17.80
      5:33.93   5:50.04   6:06.31   6:22.56
      6:38.59   6:54.92   7:11.34   7:27.38
      7:43.65   7:59.57   8:15.93   8:31.89  16:05.09
 15 Kyle O'Neill           16 Co Aberdeen      16:11.54   16:11.18  
        13.76     28.79     44.26     59.61
      1:15.16   1:30.70   1:46.35   2:02.00
      2:17.73   2:33.58   2:49.53   3:05.54
      3:21.67   3:37.60   3:53.72   4:09.76
      4:26.10   4:42.29   4:58.60   5:14.89
      5:31.25   5:47.44   6:03.96   6:20.15
      6:36.75   6:52.98   7:09.45   7:25.86
      7:42.35   7:58.77   8:15.50   8:31.94  16:11.18
 16 Oliver Jarvis          19 Portsmouth N     16:00.30   16:13.08  
        14.19     29.64     45.81   1:01.96
      1:18.04   1:34.31   1:50.37   2:06.60
      2:22.92   2:39.04   2:55.02   3:11.08
      3:27.24   3:43.36   3:59.60   4:15.70
      4:31.78   4:47.89   5:04.01   5:20.19
      5:36.32   5:52.50   6:08.73   6:24.99
      6:41.08   6:57.30   7:13.83   7:30.18
      7:46.45   8:02.69   8:18.90   8:35.12  16:13.08
 17 Robbie Renwick         16 Co Aberdeen      16:00.26   16:20.70  
        13.49     28.42     43.62     59.41
      1:15.33   1:30.83   1:46.57   2:02.35
      2:18.21   2:34.09   2:50.04   3:06.21
      3:22.49   3:38.54   3:54.58   4:10.67
      4:26.76   4:43.09   4:59.23   5:15.52
      5:31.68   5:47.99   6:04.38   6:20.70
      6:37.23   6:53.88   7:10.29   7:26.76
      7:43.48   8:00.18   8:16.94   8:33.52  16:20.70
 18 Michael Adams          15 Co Aberdeen      16:01.98   16:54.53  
        14.44     29.97     45.67   1:01.79
      1:17.93   1:34.17   1:50.71   2:07.24
      2:24.07   2:40.91   2:57.89   3:14.89
      3:31.91   3:48.76   4:06.20   4:23.38
      4:39.99   4:56.88   5:13.53   5:30.70
      5:47.66   6:05.01   6:21.88   6:39.02
      6:55.96   7:13.39   7:30.53   7:47.84
      8:05.02   8:22.41   8:39.62   8:57.18  16:54.53
 -- Richard Charlesworth   15 Hatfield         15:58.87         DQ  
        13.15     27.80     43.04     58.59
      1:14.24   1:29.91   1:45.64   2:01.10
      2:16.66   2:32.23   2:48.01   3:03.65
      3:19.39   3:34.99   3:50.80   4:06.41
      4:21.95   4:37.34   4:52.96   5:08.58
      5:24.25   5:40.03   5:55.51   6:11.15
      6:26.45   6:41.40   6:57.03   7:12.66
      7:28.52   7:44.28   8:00.02   8:15.77  15:33.13

Event 22  Men 50 SC Metre Backstroke
==================================================================
    Name                  Age Team                Semis     Finals        
==================================================================
                          === Finals ===                          
 
  1 Gregor Tait            25 CO Edinburgh        25.00      24.82  
        12.46     24.82                    
  2 Simon Burnett          21 Wycombe Dist        25.11      24.88  
        12.47     24.88                    
  3 Matthew Clay           21 Bath Univ           25.06      25.02  
        12.28     25.02                    
  4 Owen Morgan            20 Kingston Roy        25.83      25.53  
        12.52     25.53                    
  5 Donal O'Neill          24 Loughboro UN        25.82      25.67  
        12.60     25.67                    
  6 Liam Tancock           19 Loughboro UN        25.80      25.92  
        12.83     25.92                    
  7 James Graves           19 Lincoln Vulc        26.28      26.26  
        13.04     26.26                    
  8 Scott Houston          17 Ren 96              26.44      26.51  
        13.24     26.51                    
 
                       === Semi-Finals ===                        
 
  9 Lee Warcup             22 Kingstonhull        26.63             
 10 Simon Porter           21 Loughboro UN        26.86             
 11 Chris Hutchinson       17 Crawley             26.93             
 12 Marco Loughran         15 Guildford CT        27.09             
 13 Alex Thurston          23 Nova Cent'n         27.11             
 14 Desmond Strelzow       19 Canada              27.14             
 15 Ben Hutchinson         17 Crawley             27.22             
 16 Paul Robson            19 CO Newcastle        27.51             

 Event 40  Men 100 SC Metre Backstroke
==================================================================
    Name                  Age Team                Semis     Finals        
==================================================================
                          === Finals ===                          
 
  1 Matthew Clay           21 Bath Univ           54.36      54.39  
        12.40     25.80     39.86     54.39
  2 Donal O'Neill          24 Loughboro UN        55.16      55.13  
        12.85     26.44     40.82     55.13
  3 Desmond Strelzow       19 Canada              56.34      55.54  
        13.36     27.19     41.49     55.54
  4 Scott Houston          17 Ren 96              56.57      55.91  
        13.40     27.30     41.75     55.91
  5 Lee Warcup             22 Kingstonhull        56.22      56.22  
        13.10     26.86     41.46     56.22
  6 Joel Roberts           19 CO Edinburgh        57.29      57.34  
        13.47     27.95     42.59     57.34
  7 James Graves           19 Lincoln Vulc        57.15      57.45  
        13.40     27.57     42.53     57.45
  8 Andrew Hodgson         17 CO Manch AQ         57.20      57.49  
        13.98     28.13     42.97     57.49
 
                       === Semi-Finals ===                        
 
  6 Jamie Smithers         19 T5 Ldn West         57.13             
  9 David Waslin           16 Kingstonhull        57.29             
 11 Liam Tancock           19 Loughboro UN        57.75             
 12 James Crawford         15 Wycombe Dist        58.18             
 13 Robert Lang            20 CO Edinburgh        58.32             
 14 Simon Porter           21 Loughboro UN        58.35             
 15 Marco Loughran         15 Guildford CT        58.37             
 16 John Sargent           18 Ipswich             58.68             

 Event 7  Men 200 SC Metre Backstroke
==================================================================
    Name                  Age Team                Heats     Finals        
==================================================================
                          === Finals ===                          
 
  1 Gregor Tait            25 CO Edinburgh      1:58.54    1:53.42  
        12.82     26.30     40.44     54.87
      1:09.29   1:23.93   1:38.99   1:53.42
  2 James Goddard          21 Stockport MO      1:58.26    1:53.93  
        12.55     26.12     40.24     54.61
      1:09.00   1:23.96   1:39.20   1:53.93
  3 Desmond Strelzow       19 Canada            1:59.85    1:57.86  
        13.76     28.08     42.71     57.43
      1:12.41   1:27.72   1:43.24   1:57.86
  4 Donal O'Neill          24 Loughboro UN      2:01.89    2:00.51  
        13.14     27.39     42.41     57.77
      1:13.50   1:29.30   1:45.20   2:00.51
  5 Stephen Mellor         19 Stockport MO      2:00.88    2:01.16  
        13.69     28.04     43.03     58.26
      1:13.69   1:29.24   1:45.46   2:01.16
  6 Andrew Hodgson         17 CO Manch AQ       2:02.28    2:02.37  
        13.85     28.55     43.98     59.67
      1:15.23   1:31.14   1:46.91   2:02.37
  7 Robert Lang            20 CO Edinburgh      2:02.16    2:03.30  
        14.09     28.89     44.46   1:00.30
      1:16.03   1:32.12   1:48.13   2:03.30
  8 Ross Hughes            20 Stirlingswim      2:01.49    2:06.63  
        13.88     29.22     45.10   1:01.11
      1:17.59   1:34.13   1:50.61   2:06.63
 
                          === Heats ===                           
 
  4 Stephen Parry          27 Stockport MO      2:00.07             
 10 Jamie Smithers         19 T5 Ldn West       2:02.81             
 11 Joel Roberts           19 CO Edinburgh      2:03.81             
 12 Scott Houston          17 Ren 96            2:04.11             
 13 Ben Ward               19 Loughboro UN      2:04.41             
 14 Liam Tancock           19 Loughboro UN      2:04.45             
 15 John Sargent           18 Ipswich           2:05.05             
 16 Lee Warcup             22 Kingstonhull      2:05.92             
 17 David Waslin           16 Kingstonhull      2:06.27             
 18 Marco Loughran         15 Guildford CT      2:06.46             
 19 Joel Greenshields      16 Canada            2:07.36             
 20 Mark Harrington        16 Crawley           2:07.53             
 21 Thomas Haffield        16 Co Cardiff        2:07.63             
 22 Lewis Smith            16 Warrender         2:08.01             
 23 Alex Thurston          23 Nova Cent'n       2:09.26             
 24 Christopher Chasser    15 South Aberde      2:10.27             
 25 Thomas Hollingsworth   16 Beau Sejour       2:12.53             
 26 James Crawford         15 Wycombe Dist      2:12.74             
 -- Simon Birch            19 Stockport MO           NS             
 -- Samuel Steel           16 T5 Ldn West            NS             

Event 36  Men 50 SC Metre Breaststroke
==================================================================
    Name                  Age Team                Semis     Finals        
==================================================================
                          === Finals ===                          
 
  1 Darren Mew             24 Bath Univ           27.86      27.26  
        12.53     27.26                    
  2 Christopher Cook       25 CO Newcastle        27.59      27.61  
        12.86     27.61                    
  3 Adam Whitehead         24 CO Coventry         28.30      28.05  
        12.80     28.05                    
  4 Robert Lee             21 Stirlingswim        28.50      28.19  
        13.01     28.19                    
  5 Michel Boulianne       26 Canada              28.61      28.45  
        13.11     28.45                    
  6 David Bartlett         20 Bath Univ           29.15      28.81  
        13.29     28.81                    
  7 Jonathan Nixon         20 Loughboro UN        28.71      28.86  
        13.15     28.86                    
  8 Mark Wolfarth          21 Bath Univ           28.79      28.90  
        13.24     28.90                    
 
                       === Semi-Finals ===                        
 
  9 Stuart Manford         20 Loughboro UN        29.20             
 10 Matthew Mains          23 Canada              29.33             
 10 Chris Jones            22 CO South'Ton        29.33             
 12 Martin Handley         16 Bo  Burnley         29.68             
 13 Jack Bates             16 Nova Cent'n         29.76             
 14 Karl Batorski          16 Harlow Pen          30.32             
 15 Matthew Shead          15 Beckenham           30.55             
 16 Steven Sutherland      15 Co Aberdeen         31.02             

 Event 12  Men 100 SC Metre Breaststroke
==================================================================
    Name                  Age Team                Semis     Finals        
==================================================================
                          === Finals ===                          
 
  1 Darren Mew             24 Bath Univ           59.52      59.03  
        12.65     27.51     42.99     59.03
  2 James Gibson           24 Loughboro UN      1:01.94      59.28  
        12.57     27.43     43.05     59.28
  3 Christopher Cook       25 CO Newcastle        59.79      59.58  
        13.12     27.89     43.43     59.58
  4 Adam Whitehead         24 CO Coventry       1:01.63    1:00.45  
        12.92     28.12     44.06   1:00.45
  5 Robert Lee             21 Stirlingswim      1:01.16    1:00.58  
        13.02     28.21     44.13   1:00.58
  6 Michel Boulianne       26 Canada            1:01.28    1:01.28  
        13.36     28.53     44.65   1:01.28
  7 Matthew Mains          23 Canada            1:02.22    1:01.30  
        13.70     29.11     44.87   1:01.30
  8 Neil Van Den Broek     25 Swim Swansea      1:02.76    1:02.84  
        13.68     29.46     45.96   1:02.84
 
                       === Semi-Finals ===                        
 
  9 Jonathan Nixon         20 Loughboro UN      1:03.18             
 10 Joe Gannon             20 CO Salford        1:03.42             
 11 Mark Branch            17 N Aryshire        1:03.68             
 12 Stuart Manford         20 Loughboro UN      1:03.89             
 13 Craig Elliot           17 Cockermouth       1:04.01             
 14 James Fackrell         19 Bath Univ         1:04.60             
 15 Chris Jones            22 CO South'Ton      1:05.25             
 -- Lee Wightwick          19 Loughboro UN           DQ       

 Event 57  Men 200 SC Metre Breaststroke
==================================================================
    Name                  Age Team                Heats     Finals        
==================================================================
                          === Finals ===                          
 
  1 Kristopher Gilchrist   20 CO Edinburgh      2:11.73    2:11.40  
        13.90     30.29     46.94   1:04.06
      1:20.86   1:37.67   1:54.29   2:11.40
  2 Michel Boulianne       26 Canada            2:14.36    2:11.83  
        13.74     30.02     46.77   1:03.78
      1:20.90   1:37.96   1:55.00   2:11.83
  3 Matthew Mains          23 Canada            2:15.19    2:12.43  
        14.23     30.69     47.46   1:04.19
      1:21.05   1:38.10   1:54.86   2:12.43
  4 Mark Branch            17 N Aryshire        2:16.16    2:14.66  
        14.51     30.70     47.72   1:04.99
      1:22.35   1:39.98   1:57.40   2:14.66
  5 Neil Van Den Broek     25 Swim Swansea      2:15.02    2:15.10  
        14.04     30.33     47.29   1:04.54
      1:21.80   1:39.40   1:57.20   2:15.10
  6 David Bartlett         20 Bath Univ         2:16.88    2:16.20  
        14.35     30.85     47.83   1:04.92
      1:22.45   1:40.03   1:58.04   2:16.20
  7 Joe Gannon             20 CO Salford        2:17.75    2:17.62  
        13.93     30.38     47.35   1:04.98
      1:22.56   1:40.44   1:58.60   2:17.62
  8 Simon Smith            19 Bath Univ         2:16.57    2:20.37  
        14.46     31.53     49.14   1:06.71
      1:24.73   1:42.90   2:01.15   2:20.37
 
                          === Heats ===                           
 
  2 Euan Dale              18 Millfield         2:13.40             
 10 Adam Whitehead         24 CO Coventry       2:18.68             
 11 Mathew Trodden         19 CO Edinburgh      2:19.44             
 12 Christopher Wilson     19 CO Edinburgh      2:19.95             
 13 James Fackrell         19 Bath Univ         2:19.96             
 14 Craig Elliot           17 Cockermouth       2:20.49             
 15 James Kirton           19 CO Sheffield      2:21.93             
 16 Stuart Manford         20 Loughboro UN      2:22.63             
 17 Francois Castonguay    21 Canada            2:22.75             
 18 Lewis Smith            16 Warrender         2:23.16             
 19 Alex Vine              19 Wycombe Dist      2:23.19             
 20 Max Partridge          14 CO Sheffield      2:23.63             
 21 Robert Saunders        16 Bexley            2:24.84             
 22 Mark McKENNA           16 CO Manch AQ       2:25.21             
 23 James Frost            16 Kingstonhull      2:25.31             
 24 Thomas Haffield        16 Co Cardiff        2:25.82             
 25 Matthew Shead          15 Beckenham         2:26.13             
 26 Daniel Haigh           17 Co Cardiff        2:26.23             
 27 Mark Strachan          16 CO Coventry       2:29.32             
 28 Matthew Storr          15 Lincoln Vulc      2:29.54             
 29 Jonathan Quinn         14 Hatfield          2:30.34             
 30 Steven Sutherland      15 Co Aberdeen       2:30.57             
 31 David Jacobs           15 Romford Town      2:31.28             
 32 Michael Jamieson       16 CO Glasgow        2:31.92             
 33 Jack Bates             16 Nova Cent'n       2:35.88             
 -- Christopher Cook       25 CO Newcastle           DQ             
 -- Adrian Turner          27 Stockport MO           NS             
 -- Darren Mew             24 Bath Univ              NS             

 Event 53  Men 50 SC Metre Butterfly
==================================================================
    Name                  Age Team                Semis     Finals        
==================================================================
                          === Finals ===                          
 
  1 David Leith            24 CO Edinburgh        24.62      24.11  
        11.14     24.11                    
  2 Martin Leel            19 Co Aberdeen         24.33      24.33  
        11.35     24.33                    
  3 Owen Morgan            20 Kingston Roy        24.69      24.63  
        11.37     24.63                    
  4 Joseph Bartoch         21 Canada              24.93      24.80  
        11.50     24.80                    
  5 Christopher Cozens     22 Loughboro UN        24.90      24.83  
        11.73     24.83                    
  6 Craig Houston          19 Stirlingswim        25.08      24.99  
        11.45     24.99                    
  7 Craig Gibbons          18 Maxwell             25.20      25.07  
        11.57     25.07                    
  8 Ashley Jones           19 Nova Cent'n         25.33      25.25  
        11.57     25.25                    
 
                       === Semi-Finals ===                        
 
  9 James Graves           19 Lincoln Vulc        25.37             
 10 Ian Hulme              20 Loughboro UN        25.40             
 11 Malcolm Kerr           16 Warrender           25.50             
 12 Tom Harnett            22 Beckenham           25.60             
 13 Richard Salt           21 Bath Univ           25.93             
 14 Stuart Houston         15 Ren 96              26.29             
 15 James Clarke           16 Millfield           26.46             
 16 Karl Batorski          16 Harlow Pen          26.48     

 Event 8  Men 100 SC Metre Butterfly
==================================================================
    Name                  Age Team                Semis     Finals        
==================================================================
                          === Finals ===                          
 
  1 James Hickman          28 CO Manch AQ         51.57      50.93  
        11.21     23.87     37.33     50.93
  2 Todd Cooper            21 Stirlingswim        53.51      52.01  
        11.16     24.17     37.85     52.01
  3 Matthew Bowe           21 Bath Univ           53.55      52.83  
        11.31     24.60     38.52     52.83
  4 Matthew Edwards        18 Loughboro UN        53.41      53.86  
        11.45     24.76     38.82     53.86
  5 David Leith            24 CO Edinburgh        53.90      54.00  
        11.28     24.64     38.99     54.00
  6 Ryan Tancock           21 Exeter City         54.34      54.26  
        11.68     25.61     39.78     54.26
  7 Joseph Bartoch         21 Canada              54.28      54.37  
        11.51     25.03     39.61     54.37
  8 Mark Lewis             21 Stirlingswim        54.16      54.61  
        12.15     25.87     39.92     54.61
 
                       === Semi-Finals ===                        
 
  6 Matthew Clay           21 Bath Univ           54.00             
 10 Martin Leel            19 Co Aberdeen         54.58             
 11 James Graves           19 Lincoln Vulc        54.93             
 12 Andrew Thirlwell       18 CO Newcastle        55.26             
 13 Simon Burnett          21 Wycombe Dist        55.48             
 14 Ian Hulme              20 Loughboro UN        55.54             
 15 Josh Ker               19 Loughboro UN        55.59             
 16 Antony James           14 Plymouth Lea        56.98             

Event 46  Men 200 SC Metre Butterfly
==================================================================
    Name                  Age Team                Heats     Finals        
==================================================================
                          === Finals ===                          
 
  1 James Hickman          28 CO Manch AQ       1:53.99    1:52.50  
        11.68     25.20     39.27     53.39
      1:07.74   1:22.16   1:37.24   1:52.50
  2 Stephen Parry          27 Stockport MO      1:58.18    1:52.73  
        11.45     25.14     39.59     53.82
      1:08.39   1:22.97   1:37.95   1:52.73
  3 Matthew Edwards        18 Loughboro UN      1:59.03    1:56.45  
        11.94     26.48     41.27     56.16
      1:10.96   1:26.06   1:41.29   1:56.45
  4 Mark Lewis             21 Stirlingswim      1:58.62    1:56.55  
        12.22     26.37     40.84     55.66
      1:10.54   1:25.64   1:41.07   1:56.55
  5 Matthew Bowe           21 Bath Univ         1:58.35    1:58.44  
        11.89     26.12     40.98     55.86
      1:11.00   1:26.38   1:42.37   1:58.44
  6 Richard Savage         17 CO Newcastle      2:00.53    2:00.61  
        12.29     26.57     41.86     57.27
      1:12.67   1:28.43   1:44.42   2:00.61
  7 Josh Ker               19 Loughboro UN      2:01.88    2:01.05  
        12.15     27.28     42.52     57.81
      1:13.33   1:29.26   1:45.21   2:01.05
  8 Ryan Tancock           21 Exeter City       2:00.47    2:01.12  
        12.35     27.25     42.11     57.32
      1:12.59   1:28.41   1:44.75   2:01.12
 
                          === Heats ===                           
 
  9 Andy Hunter            18 Millfield         2:02.12             
 10 Stuart Bloor           20 Stirlingswim      2:03.22             
 11 Ben Higson             18 Stirlingswim      2:03.86             
 12 James Graves           19 Lincoln Vulc      2:03.96             
 13 Lewis Smith            16 Warrender         2:04.16             
 14 Martin Leel            19 Co Aberdeen       2:04.28             
 15 Christopher Chasser    15 South Aberde      2:05.53             
 16 Nigel LI               18 CO Newcastle      2:06.12             
 17 Paul Webster           20 Nova Cent'n       2:06.61             
 18 Stuart Houston         15 Ren 96            2:06.74             
 19 Oliver Jarvis          19 Portsmouth N      2:08.22             
 20 Antony James           14 Plymouth Lea      2:08.50             
 21 Darren Chappell        20 Bexley            2:08.60             
 22 David Shewan           15 CO Glasgow        2:08.93             
 23 Martin Cox             15 Portsmouth N      2:09.42             
 24 Mark Branch            17 N Aryshire        2:09.67             
 25 Adam Brown             15 Hatfield          2:10.31             
 26 Billy Purnell          15 Warrender         2:10.63             
 27 Ian Perrell            15 BO Kirklees       2:10.69             
 28 Thomas Hollingsworth   16 Beau Sejour       2:10.88             
 29 Chris Smith            16 Warrender         2:11.06             
 30 Martyn Stott           16 Bo Barnsley       2:11.33             
 31 Craig Vormawah         15 CO Liverpool      2:11.51             
 32 James Crawford         15 Wycombe Dist      2:11.56             
 33 Ronnie Lee             15 Exeter City       2:17.83             
 34 Adrian O'Neill         14 Co Aberdeen       2:21.72             
 35 Michael Adams          15 Co Aberdeen       2:22.64             

Event 44  Men 100 SC Metre IM
==================================================================
    Name                  Age Team                Semis     Finals        
==================================================================
                          === Finals ===                          
 
  1 Tobias Oriwol          19 Canada              56.42      55.88  
        11.67     25.72     42.38     55.88
  2 David Leith            24 CO Edinburgh        55.75      55.89  
        11.39     25.61     42.37     55.89
  3 Francois Castonguay    21 Canada              57.16      56.75  
        11.80     26.01     42.71     56.75
  4 David Waslin           16 Kingstonhull        57.63      57.66  
        12.23     26.63     44.11     57.66
  5 Matthew Mains          23 Canada              56.92      57.98  
        12.41     27.37     43.68     57.98
  6 Andrew Manley          27 Swindon Dolp        58.44      58.68  
        12.26     26.93     44.91     58.68
  7 Alex Vine              19 Wycombe Dist        58.22      58.69  
        12.19     27.21     44.38     58.69
  8 Karl Batorski          16 Harlow Pen          58.63      58.76  
        12.29     27.15     44.03     58.76
 
                       === Semi-Finals ===                        
 
  2 Ian Edmond             26 CO Edinburgh        55.82             
  4 Euan Dale              18 Millfield           56.79             
 11 Quentin Lahana         22 Loughboro UN        58.80             
 12 William Felgate        22 Portsmouth N        59.15             
 13 Christopher Surtees    19 Loughboro UN        59.28             
 14 Lewis Smith            16 Warrender           59.71             
 15 Tom Harnett            22 Beckenham           59.75             
 16 Matthew Shead          15 Beckenham         1:01.56      

Event 5  Men 200 SC Metre IM
==================================================================
    Name                  Age Team                Heats     Finals        
==================================================================
                          === Finals ===                          
 
  1 Tobias Oriwol          19 Canada            1:58.93    1:57.11  
        11.61     25.37     40.66     54.97
      1:11.90   1:28.94   1:43.78   1:57.11
  2 Robin Francis          22 Bath Univ         2:01.26    1:58.08  
        12.30     26.37     42.16     56.95
      1:13.58   1:30.54   1:44.96   1:58.08
  3 Euan Dale              18 Millfield         2:01.61    1:59.95  
        12.17     26.28     41.73     56.46
      1:13.60   1:31.16   1:46.08   1:59.95
  4 Francois Castonguay    21 Canada            2:03.63    2:01.56  
        12.26     26.61     42.16     56.91
      1:14.55   1:32.59   1:47.72   2:01.56
  5 Neil Ashcroft          21 CO Coventry       2:03.76    2:01.78  
        12.45     27.38     43.35     58.56
      1:15.82   1:33.00   1:47.98   2:01.78
  6 Richard Salt           21 Bath Univ         2:03.15    2:03.15  
        12.14     26.28     42.54     57.94
      1:15.80   1:33.86   1:49.18   2:03.15
  7 Ben Ward               19 Loughboro UN      2:04.19    2:04.86  
        12.54     27.66     43.76     59.01
      1:16.49   1:34.87   1:50.44   2:04.86
  8 Simon Birch            19 Stockport MO      2:03.92    2:05.78  
        12.55     27.21     43.79     58.65
      1:16.90   1:35.51   1:51.20   2:05.78
 
                          === Heats ===                           
 
  9 Adrian Turner          27 Stockport MO      2:04.37             
 10 David Leith            24 CO Edinburgh      2:04.54             
 11 David Waslin           16 Kingstonhull      2:05.14             
 12 Stuart Bloor           20 Stirlingswim      2:05.21             
 13 Matthew Mains          23 Canada            2:05.47             
 14 Alex Vine              19 Wycombe Dist      2:05.80             
 15 Edward Downes          17 Maxwell           2:05.84             
 16 David Bartlett         20 Bath Univ         2:06.26             
 17 Lewis Smith            16 Warrender         2:07.24             
 18 Gregor Tait            25 CO Edinburgh      2:08.52             
 19 Alex Thurston          23 Nova Cent'n       2:08.99             
 20 Jonathan Cook          15 Nova Cent'n       2:09.35             
 21 Christopher Surtees    19 Loughboro UN      2:09.83             
 22 James Crawford         15 Wycombe Dist      2:09.94             
 23 Adam Brown             15 Hatfield          2:10.46             
 24 Karl Batorski          16 Harlow Pen        2:10.63             
 25 Xavier Mohammed        14 Bexley            2:11.20             
 26 Martin Cox             15 Portsmouth N      2:12.04             
 27 Michael Jamieson       16 CO Glasgow        2:12.22             
 28 James Frost            16 Kingstonhull      2:13.22             
 29 Robert Saunders        16 Bexley            2:13.23             
 30 Billy Purnell          15 Warrender         2:13.64             
 31 Thomas Haffield        16 Co Cardiff        2:14.03             
 32 Jonathan Quinn         14 Hatfield          2:15.11             
 33 Thomas Hollingsworth   16 Beau Sejour       2:15.69             
 34 Craig Vormawah         15 CO Liverpool      2:15.75             
 35 David Shewan           15 CO Glasgow        2:16.67             
 36 Thomas White           16 Haslemere         2:16.87             
 37 Alexander Reeves       15 CO South'Ton      2:17.01             

Event 24  Men 400 SC Metre IM
==================================================================
    Name                  Age Team                Heats     Finals        
==================================================================
                          === Finals ===                          
 
  1 Robin Francis          22 Bath Univ         4:21.61    4:07.71  
        12.38     26.76     41.78     57.10
      1:13.46   1:29.15   1:45.20   2:01.14
      2:18.21   2:35.18   2:52.30   3:09.61
      3:24.91   3:39.43   3:53.82   4:07.71
  2 Tobias Oriwol          19 Canada            4:19.09    4:11.75  
        12.17     26.39     41.36     56.77
      1:13.18   1:28.93   1:44.82   2:00.35
      2:18.01   2:35.65   2:53.92   3:12.24
      3:28.03   3:42.57   3:57.76   4:11.75
  3 Euan Dale              18 Millfield         4:21.79    4:11.98  
        12.51     27.27     42.96     58.91
      1:15.51   1:31.43   1:47.65   2:03.78
      2:21.32   2:38.55   2:55.98   3:13.99
      3:28.97   3:43.37   3:57.91   4:11.98
  4 Neil Ashcroft          21 CO Coventry       4:19.72    4:16.65  
        12.77     27.92     43.64     59.62
      1:16.86   1:33.29   1:49.80   2:05.96
      2:23.81   2:41.31   2:59.05   3:16.85
      3:32.38   3:47.19   4:02.17   4:16.65
  5 Ross Hughes            20 Stirlingswim      4:20.19    4:18.81  
        12.68     27.89     43.77     59.78
      1:16.17   1:31.95   1:47.95   2:03.63
      2:23.33   2:42.37   3:01.71   3:21.15
      3:36.28   3:50.62   4:05.06   4:18.81
  6 Stuart Bloor           20 Stirlingswim      4:23.73    4:19.23  
        12.71     27.90     43.70     59.68
      1:15.92   1:31.87   1:47.91   2:03.94
      2:22.49   2:41.17   3:00.18   3:19.48
      3:34.81   3:49.59   4:04.41   4:19.23
  7 Jamie Smithers         19 T5 Ldn West       4:21.97    4:20.70  
        13.10     28.57     44.83   1:01.04
      1:18.16   1:34.52   1:50.77   2:06.80
      2:25.60   2:44.34   3:03.45   3:22.40
      3:37.73   3:52.26   4:06.92   4:20.70
  8 Simon Birch            19 Stockport MO      4:21.94    4:21.17  
        12.71     28.09     43.92   1:00.11
      1:16.47   1:32.29   1:48.36   2:04.08
      2:22.86   2:41.72   3:00.81   3:20.25
      3:35.82   3:50.79   4:06.20   4:21.17
 
                          === Heats ===                           
 
  9 Lewis Smith            16 Warrender         4:24.38             
 10 Alex Vine              19 Wycombe Dist      4:25.11             
 11 Adam Faulkner          22 Nova Cent'n       4:25.16             
 12 Ben Ward               19 Loughboro UN      4:26.91             
 13 Francois Castonguay    21 Canada            4:27.03             
 14 Thomas Haffield        16 Co Cardiff        4:27.73             
 15 Mark Branch            17 N Aryshire        4:29.80             
 16 David Bartlett         20 Bath Univ         4:30.02             
 17 Jonathan Cook          15 Nova Cent'n       4:31.76             
 18 Adam Brown             15 Hatfield          4:32.66             
 19 Ben Higson             18 Stirlingswim      4:34.02             
 20 Oliver Jarvis          19 Portsmouth N      4:38.20             
 21 Stuart Houston         15 Ren 96            4:38.33             
 22 Xavier Mohammed        14 Bexley            4:38.82             
 23 Peter Hall             16 Co Chester        4:41.49             
 24 Christopher Chasser    15 South Aberde      4:41.52             
 25 Martin Cox             15 Portsmouth N      4:41.60             
 26 Robert Saunders        16 Bexley            4:41.66             
 27 Michael Jamieson       16 CO Glasgow        4:41.97             
 28 James Crawford         15 Wycombe Dist      4:42.25             
 29 Matthew Shead          15 Beckenham         4:42.51             
 30 Steven Beckerleg       14 Plymouth Lea      4:43.04             
 31 James Frost            16 Kingstonhull      4:44.38             
 32 David Shewan           15 CO Glasgow        4:44.41             
 33 Craig Vormawah         15 CO Liverpool      4:45.78             
 34 Matthew Storr          15 Lincoln Vulc      4:45.88             
 35 Jonathan Quinn         14 Hatfield          4:46.05             
 36 Kyle O'Neill           16 Co Aberdeen       4:47.07             
 37 Billy Purnell          15 Warrender         4:47.50             
 38 Alexander Reeves       15 CO South'Ton      4:48.64             
 39 Thomas Hollingsworth   16 Beau Sejour       4:49.15             
 40 Adrian O'Neill         14 Co Aberdeen       4:52.44             
 41 Joe Canlan-Shaw        16 CO Oxford         4:53.34             

Event 34  Men 400 SC Metre Freestyle Relay
==================================================================
    Team                                   Seed     Finals        
==================================================================
                           === HDW ===                            
 
  1 Stirlingswim  'A'                   3:26.81    3:18.58  
     1) David O'Brien 21             2) Craig Houston 19            
     3) Todd Cooper 21               4) Robert Lee 21               
        11.59     24.14     37.38     50.32
      1:00.93   1:13.39   1:26.36   1:39.37
      1:50.11   2:02.26   2:15.18   2:27.97
      2:39.02   2:51.75   3:05.23   3:18.58
  2 Stockport MO  'A'                   3:20.40    3:19.28  
     1) Adrian Turner 27             2) James Goddard 21            
     3) Simon Birch 19               4) Stephen Parry 27            
        11.63     24.26     37.49     50.63
      1:01.61   1:14.07   1:27.11   1:40.03
      1:51.09   2:03.61   2:16.93   2:30.36
      2:40.88   2:53.35   3:06.33   3:19.28
  3 Bath Univ  'A'                      3:19.50    3:19.72  
     1) Matthew Bowe 21              2) Richard Salt 21             
     3) Matthew Clay 21              4) Ross Davenport 20           
        11.70     24.56     37.79     50.44
      1:01.80   1:14.39   1:27.48   1:40.49
      1:51.63   2:04.06   2:16.82   2:29.81
      2:41.21   2:53.92   3:06.92   3:19.72
  4 Loughboro UN  'A'                   3:21.40    3:19.82  
     1) Alexander Scotcher 24        2) Richard Hutton 20           
     3) Quentin Lahana 22            4) Christopher Cozens 22       
        11.67     24.36     37.12     49.62
      1:00.90   1:13.73   1:27.35   1:40.65
      1:52.37   2:05.07   2:18.45   2:31.80
      2:42.88   2:55.12   3:07.48   3:19.82
  5 CO Edinburgh  'A'                   3:25.00    3:20.60  
     1) Ian Edmond 26                2) David Leith 24              
     3) Kristopher Gilchrist 20      4) Robert Lang 20              
        11.59     23.79     37.06     50.20
      1:01.35   1:14.00   1:26.96   1:39.80
      1:51.07   2:03.94   2:17.13   2:30.28
      2:41.54   2:54.25   3:07.57   3:20.60
  6 Canada  'A'                         3:26.50    3:23.11  
     1) Joseph Bartoch 21            2) Raymond Beyuzzi 16          
     3) Joel Greenshields 16         4) Tobias Oriwol 19            
        11.76     24.45     37.95     51.38
      1:02.69   1:15.59   1:28.88   1:42.27
      1:53.30   2:06.14   2:19.39   2:32.40
      2:43.49   2:56.41   3:09.90   3:23.11
  7 CO Manch AQ  'A'                    3:33.50    3:26.64  
     1) Andrew Hodgson 17            2) Robert Doran 19             
     3) Mark McKENNA 16              4) James Hickman 28            
        12.33     25.29     38.71     51.99
      1:03.38   1:16.61   1:30.73   1:44.72
      1:56.42   2:09.89   2:24.11   2:38.03
      2:48.58   3:00.98   3:14.06   3:26.64
  8 CO Newcastle  'A'                   3:25.00    3:27.54  
     1) Paul Robson 19               2) Christopher Cook 25         
     3) Richard Savage 17            4) Andrew Thirlwell 18         
        11.82     24.58     38.46     52.46
      1:03.78   1:16.65   1:30.25   1:43.79
      1:55.28   2:08.27   2:22.28   2:36.19
      2:47.75   3:00.84   3:14.36   3:27.54
  9 Nova Cent'n  'A'                    3:30.70    3:29.62  
     1) Paul Webster 20              2) Adam Faulkner 22            
     3) Alex Thurston 23             4) Thomas Willdridge 20        
        12.18     25.81     39.57     53.34
      1:05.02   1:18.38   1:32.02   1:45.68
      1:57.34   2:10.45   2:24.18   2:38.31
      2:49.69   3:02.69   3:16.17   3:29.62
 10 Co Cardiff  'A'                     3:32.50    3:29.65  
     1) David Davies 19              2) Ross Brodie 17              
     3) Owen Williams 15             4) Liam Turner 17              
        12.06     25.05     38.78     52.14
      1:03.73   1:16.86   1:30.68   1:44.55
      1:56.68   2:09.93   2:24.07   2:38.12
      2:50.12   3:02.91   3:16.36   3:29.65
 11 Swindon Dolp  'A'                   3:39.23    3:35.16  
     1) Mark Tanner 15               2) Jon Audis 23                
     3) Andrew Manley 27             4) Christopher Harber 14       
        12.36     26.04     40.40     54.74
      1:06.79   1:20.53   1:34.38   1:48.73
      1:59.94   2:12.77   2:25.92   2:39.11
      2:51.80   3:06.04   3:20.71   3:35.16
 12 Warrender  'A'                      3:38.00    3:35.21  
     1) Malcolm Kerr 16              2) Chris Smith 16              
     3) Billy Purnell 15             4) Lewis Smith 16              
        11.91     24.89     39.01     53.35
      1:05.28   1:18.66   1:32.74   1:46.77
      1:59.11   2:13.28   2:27.89   2:42.33
      2:54.07   3:07.51   3:21.52   3:35.21
 13 Hatfield  'A'                       3:36.70    3:35.22  
     1) Adam Brown 15                2) Richard Charlesworth 15     
     3) Jonathan Quinn 14            4) Andrew Curtin 14            
        12.22     25.23     39.13     52.46
      1:04.35   1:17.99   1:32.20   1:46.16
      1:58.74   2:12.47   2:26.88   2:41.10
      2:53.30   3:07.02   3:21.20   3:35.22
 14 Exeter City  'A'                    3:35.44    3:36.34  
     1) Ryan Tancock 21              2) Neil Gilson 18              
     3) Patrick Friel                4) Ronnie Lee 15               
        11.52     24.14     37.43     50.55
      1:02.68   1:16.33   1:30.45   1:44.44
      1:56.89   2:10.75   2:25.30   2:39.53
      2:52.09   3:06.02   3:20.91   3:36.34

Event 18  Men 800 SC Metre Freestyle Relay
==================================================================
    Team                                   Seed     Finals        
==================================================================
                           === HDW ===                            
 
  1 Stockport MO  'A'                   7:14.00    7:10.62  
     1) James Goddard 21             2) Graeme Smith 28             
     3) Adrian Turner 27             4) Stephen Parry 27            
        12.07     25.05     38.74     52.44
      1:06.25   1:20.45   1:34.71   1:48.55
      2:00.03   2:13.11   2:26.79   2:40.50
      2:54.15   3:08.20   3:22.37   3:36.17
      3:47.17   4:00.24   4:13.97   4:27.66
      4:41.54   4:55.69   5:10.12   5:24.00
      5:35.41   5:48.69   6:02.18   6:15.88
      6:29.06   6:42.61   6:56.80   7:10.62          
  2 Bath Univ  'A'                      7:17.50    7:14.49  
     1) Ross Davenport 20            2) Robin Francis 22            
     3) Richard Salt 21              4) Lee Forster 21              
        12.13     25.22     38.45     51.78
      1:05.17   1:18.92   1:33.02   1:46.71
      1:58.56   2:11.73   2:25.25   2:38.89
      2:52.39   3:06.31   3:20.19   3:33.49
      3:45.45   3:58.91   4:12.90   4:26.99
      4:41.18   4:55.43   5:10.18   5:24.46
      5:35.78   5:48.85   6:02.45   6:16.47
      6:31.02   6:45.48   7:00.34   7:14.49          
  3 Stirlingswim  'A'                   7:30.28    7:17.95  
     1) David O'Brien 21             2) Craig Houston 19            
     3) Mark Lewis 21                4) Todd Cooper 21              
        11.88     25.41     39.14     52.69
      1:06.35   1:20.03   1:34.00   1:47.63
      1:59.32   2:12.93   2:26.79   2:41.04
      2:55.36   3:09.96   3:24.71   3:38.71
      3:50.52   4:03.87   4:17.30   4:31.18
      4:45.28   4:59.98   5:14.81   5:29.39
      5:40.22   5:53.00   6:06.40   6:20.48
      6:34.81   6:49.34   7:03.93   7:17.95          
  4 Canada  'A'                         7:28.00    7:21.17  
     1) Raymond Beyuzzi 16           2) Joel Greenshields 16        
     3) Francois Castonguay 21       4) Tobias Oriwol 19            
        12.58     25.93     39.62     53.52
      1:07.53   1:21.90   1:36.74   1:51.03
      2:02.51   2:15.73   2:29.72   2:44.06
      2:58.38   3:12.86   3:27.53   3:41.47
      3:53.91   4:07.87   4:21.82   4:35.74
      4:49.86   5:04.43   5:19.11   5:33.30
      5:44.64   5:57.80   6:11.38   6:25.02
      6:39.09   6:52.94   7:07.38   7:21.17          
  5 CO Edinburgh  'A'                   7:40.00    7:22.81  
     1) Kristopher Gilchrist 20      2) Robert Lang 20              
     3) Gregor Tait 25               4) David Leith 24              
        12.27     26.06     39.91     53.97
      1:08.05   1:22.34   1:36.67   1:50.65
      2:02.22   2:15.53   2:29.33   2:43.63
      2:58.18   3:12.83   3:27.69   3:41.92
      3:53.50   4:06.89   4:20.66   4:34.88
      4:49.11   5:03.82   5:18.47   5:32.75
      5:44.54   5:58.11   6:11.79   6:26.03
      6:40.13   6:54.48   7:08.85   7:22.81          
  6 Loughboro UN  'A'                   7:22.50    7:24.43  
     1) Quentin Lahana 22            2) Donal O'Neill 24            
     3) Matthew Edwards 18           4) Ian Hulme 20                
        12.42     25.70     39.64     53.48
      1:07.72   1:22.47   1:37.74   1:52.08
      2:03.93   2:17.47   2:31.58   2:45.62
      2:59.91   3:14.37   3:28.79   3:42.86
      3:54.10   4:07.11   4:20.64   4:34.52
      4:48.53   5:02.92   5:17.70   5:32.44
      5:44.15   5:57.80   6:11.67   6:25.89
      6:40.40   6:55.13   7:10.12   7:24.43          
  7 Nova Cent'n  'A'                    7:26.50    7:31.15  
     1) Paul Webster 20              2) Thomas Willdridge 20        
     3) Alex Thurston 23             4) Adam Faulkner 22            
        12.36     25.70     39.38     53.68
      1:08.06   1:22.69   1:37.83   1:52.29
      2:04.20   2:17.48   2:31.26   2:45.58
      3:00.23   3:15.36   3:30.68   3:45.42
      3:57.69   4:11.69   4:26.47   4:41.38
      4:56.19   5:11.31   5:26.54   5:41.08
      5:52.49   6:05.95   6:19.91   6:34.47
      6:49.00   7:03.45   7:17.67   7:31.15          
  8 CO Manch AQ  'A'                    7:33.50    7:33.63  
     1) Andrew Hodgson 17            2) Robert Doran 19             
     3) Mark McKENNA 16              4) James Hickman 28            
        12.23     25.90     40.12     54.36
      1:08.81   1:23.47   1:38.30   1:52.65
      2:04.35   2:17.68   2:32.03   2:46.63
      3:01.29   3:16.13   3:31.43   3:46.21
      3:58.44   4:12.50   4:27.15   4:42.27
      4:57.69   5:13.34   5:28.87   5:43.72
      5:55.52   6:09.41   6:23.49   6:37.54
      6:51.67   7:05.79   7:20.00   7:33.63          
  9 Co Cardiff  'A'                     7:44.50    7:36.68  
     1) Liam Turner 17               2) Paul Senter 18              
     3) David Jones 21               4) David Davies 19             
        13.09     26.91     41.49     56.21
      1:11.11   1:25.79   1:40.69   1:54.86
      2:07.53   2:21.73   2:36.59   2:51.72
      3:06.73   3:21.80   3:37.18   3:51.96
      4:04.44   4:18.30   4:32.54   4:47.02
      5:01.19   5:15.75   5:30.76   5:45.83
      5:57.92   6:11.24   6:25.22   6:39.38
      6:53.60   7:08.03   7:22.71   7:36.68          
 10 Hatfield  'A'                       7:47.10    7:44.99  
     1) Richard Charlesworth 15      2) Adam Brown 15               
     3) Jonathan Quinn 14            4) Andrew Curtin 14            
        12.65     26.35     40.82     55.41
      1:10.40   1:25.51   1:40.57   1:54.78
      2:06.54   2:19.85   2:33.78   2:48.36
      3:03.23   3:18.42   3:33.64   3:47.90
      4:00.68   4:14.70   4:29.36   4:44.18
      4:59.45   5:14.84   5:30.48   5:45.32
      5:58.04   6:12.41   6:27.35   6:42.50
      6:58.03   7:13.78   7:29.88   7:44.99          
 11 Exeter City  'A'                    7:55.91    7:54.34  
     1) Neil Gilson 18               2) Ryan Tancock 21             
     3) Patrick Friel                4) Lee Ward                    
        12.91     27.21     41.94     56.73
      1:11.60   1:26.55   1:41.38   1:55.47
      2:07.97   2:22.02   2:36.87   2:51.99
      3:06.85   3:21.65   3:35.92   3:50.23
      4:02.54   4:16.78   4:31.88   4:47.49
      5:03.41   5:19.55   5:35.65   5:51.17
      6:04.10   6:18.64   6:33.74   6:49.50
      7:05.40   7:21.61   7:38.19   7:54.34          
 12 Warrender  'A'                      7:55.00    7:58.52  
     1) Chris Smith 16               2) Lewis Smith 16              
     3) Billy Purnell 15             4) Ewan Johnson                
        13.08     27.45     42.23     57.34
      1:12.64   1:28.26   1:44.19   1:59.59
      2:11.60   2:25.33   2:39.83   2:54.78
      3:09.59   3:24.26   3:39.26   3:53.74
      4:06.11   4:20.49   4:35.55   4:50.76
      5:06.34   5:22.40   5:38.86   5:54.62
      6:07.76   6:22.65   6:38.30   6:54.14
      7:10.18   7:26.22   7:42.50   7:58.52          
 13 Swindon Dolp  'A'                   8:05.55    8:02.76  
     1) Mark Tanner 15               2) Jon Audis 23                
     3) Andrew Manley 27             4) Christopher Harber 14       
        12.82     27.05     42.39     57.84
      1:13.77   1:29.79   1:45.45   2:00.08
      2:12.79   2:26.73   2:41.52   2:56.57
      3:12.56   3:28.74   3:45.87   4:02.45
      4:14.28   4:28.05   4:42.44   4:56.90
      5:11.38   5:26.04   5:40.55   5:54.73
      6:07.76   6:22.75   6:39.05   6:55.70
      7:12.66   7:29.63   7:47.12   8:02.76

Event 51  Men 400 SC Metre Medley Relay
==================================================================
    Team                                   Seed     Finals        
==================================================================
                           === HDW ===                            
 
  1 Bath Univ  'A'                      3:43.00    3:35.44  
     1) Matthew Clay 21              2) Darren Mew 24               
     3) Matthew Bowe 21              4) Richard Salt 21             
        12.72     26.15     40.35     54.69
      1:06.72   1:21.64   1:37.13   1:53.10
      2:04.10   2:17.43   2:31.34   2:45.95
      2:57.14   3:09.69   3:22.52   3:35.44
  2 Stockport MO  'A'                   3:35.00    3:35.50  
     1) James Goddard 21             2) Adrian Turner 27            
     3) Stephen Parry 27             4) Simon Birch 19              
        12.60     25.91     39.73     53.43
      1:05.78   1:21.04   1:36.91   1:53.46
      2:04.21   2:17.32   2:31.02   2:45.36
      2:56.42   3:08.93   3:22.14   3:35.50
  3 CO Edinburgh  'A'                   3:45.00    3:36.96  
     1) Gregor Tait 25               2) Ian Edmond 26               
     3) David Leith 24               4) Robert Lang 20              
        12.50     25.76     39.65     53.50
      1:06.10   1:21.40   1:37.08   1:52.89
      2:03.87   2:17.58   2:31.89   2:46.90
      2:58.19   3:10.80   3:24.07   3:36.96
  4 Canada  'A'                         3:44.31    3:40.23  
     1) Tobias Oriwol 19             2) Michel Boulianne 26         
     3) Joseph Bartoch 21            4) Joel Greenshields 16        
        13.07     26.65     40.67     54.40
      1:06.94   1:22.49   1:38.60   1:55.10
      2:05.78   2:19.45   2:34.37   2:49.87
      3:01.08   3:13.84   3:27.16   3:40.23
  5 CO Newcastle  'A'                   3:45.00    3:42.92  
     1) Andrew Thirlwell 18          2) Christopher Cook 25         
     3) Richard Savage 17            4) Paul Robson 19              
        13.35     27.38     41.96     56.31
      1:09.21   1:24.34   1:39.87   1:55.66
      2:07.53   2:21.65   2:36.66   2:51.87
      3:03.30   3:16.32   3:29.90   3:42.92
  6 Loughboro UN  'A'                   3:43.60    3:43.05  
     1) Donal O'Neill 24             2) Jonathan Nixon 20           
     3) Ian Hulme 20                 4) Christopher Cozens 22       
        13.03     26.75     41.34     55.86
      1:09.01   1:24.97   1:41.63   1:58.96
      2:10.53   2:24.42   2:39.35   2:54.58
      3:05.54   3:18.18   3:30.89   3:43.05
  7 CO Manch AQ  'A'                    3:47.00    3:47.15  
     1) Andrew Hodgson 17            2) Mark McKENNA 16             
     3) James Hickman 28             4) Robert Doran 19             
        14.14     28.43     43.69     58.58
      1:12.32   1:28.91   1:46.15   2:03.56
      2:14.36   2:27.27   2:40.91   2:54.73
      3:06.12   3:19.44   3:33.47   3:47.15
  8 Co Cardiff  'A'                     3:57.50    3:54.15  
     1) Gareth Redfern 24            2) Daniel Haigh 17             
     3) Liam Turner 17               4) Ross Brodie 17              
        13.76     28.25     43.44     58.66
      1:12.09   1:28.49   1:45.68   2:03.45
      2:15.71   2:30.50   2:45.74   3:01.63
      3:13.24   3:26.27   3:40.04   3:54.15
  9 Warrender  'A'                      3:56.00    3:55.26  
     1) Billy Purnell 15             2) Lewis Smith 16              
     3) Malcolm Kerr 16              4) Chris Smith 16              
        14.37     29.42     45.31   1:00.81
      1:14.68   1:31.14   1:48.25   2:05.88
      2:17.41   2:31.16   2:46.27   3:02.01
      3:14.07   3:27.29   3:41.27   3:55.26
 10 Nova Cent'n  'A'                    3:48.70    3:56.93  
     1) Alex Thurston 23             2) Jack Bates 16               
     3) Paul Webster 20              4) Thomas Willdridge 20        
        13.33     27.66     43.13     59.20
      1:12.86   1:29.46   1:47.63   2:06.50
      2:18.74   2:33.71   2:49.38   3:05.37
      3:16.94   3:29.96   3:43.53   3:56.93
 11 Exeter City  'A'                    4:01.17    4:06.22  
     1) Neil Gilson 18               2) David Franks 17             
     3) Ryan Tancock 21              4) Ronnie Lee 15               
        14.45     29.63     45.42   1:00.65
      1:15.90   1:33.79   1:52.70   2:12.35
      2:23.70   2:37.69   2:52.71   3:08.50
      3:21.38   3:35.97   3:51.12   4:06.22

Event 52  Women 50 SC Metre Freestyle
==================================================================
    Name                  Age Team                Semis     Finals        
==================================================================
                          === Finals ===                          
 
  1 Alison Sheppard        31 Milngavie &B        25.06      24.33  
        11.73     24.33                    
  2 Lisa Chapman           20 Loughboro UN        25.44      24.98  
        12.17     24.98                    
  3 Julie Douglas          24 Loughboro UN        25.92      25.79  
        12.62     25.79                    
  4 Jenni Kilgallon        18 Co Dundee           25.97      25.81  
        12.70     25.81                    
  5 Julia Martin           23 CO Salford          25.81      26.00  
        12.76     26.00                    
  6 Francesca Halsall      14 CO Liverpool        26.05      26.13  
        12.85     26.13                    
  7 Erica Morningstar      15 Canada              26.26      26.31  
        12.85     26.31                    
  8 Lorna Tonks            15 Bath Univ           26.25      26.54  
        12.96     26.54                    
 
                       === Semi-Finals ===                        
 
  7 Zoe Cray               30 Ipswich             26.13             
 10 Genevieve Saumur       17 Canada              26.27             
 11 Jenny Lyles            25 Bath Univ           26.34             
 12 Amy Smith              17 Wyre Forest         26.39             
 13 Nadine Rolland         29 Canada              26.44             
 14 Lee Kelleher           22 Loughboro UN        26.68             
 15 Stephanie Hill         18 Nova Cent'n         26.69             
 16 Julia Beckett          18 Winchester          26.87             

Event 15  Women 100 SC Metre Freestyle
==================================================================
    Name                  Age Team                Semis     Finals        
==================================================================
                          === Finals ===                          
 
  1 Alison Sheppard        31 Milngavie &B        54.34      54.25  
        12.44     26.22     40.21     54.25
  2 Karen Pickering        32 Ipswich             54.97      54.52  
        12.91     26.45     40.56     54.52
  3 Rosalind Brett         25 Loughboro UN        55.23      55.06  
        12.63     26.37     40.60     55.06
  4 Claire Windeatt        18 Kingstonhull        55.31      55.37  
        12.84     26.73     41.13     55.37
  5 Lisa Chapman           20 Loughboro UN        54.65      55.47  
        12.74     26.65     41.12     55.47
  6 Francesca Halsall      14 CO Liverpool        55.39      55.66  
        12.83     26.78     41.19     55.66
  7 Jenni Kilgallon        18 Co Dundee           56.11      55.76  
        12.84     26.88     41.24     55.76
  8 Julie Douglas          24 Loughboro UN        56.07      55.84  
        12.97     27.14     41.56     55.84
 
                       === Semi-Finals ===                        
 
  9 Genevieve Saumur       17 Canada              56.39             
 10 Julia Martin           23 CO Salford          56.58             
 11 Julia Beckett          18 Winchester          56.63             
 12 Rose Morahan           16 Millfield           56.75             
 13 Zoe Cray               30 Ipswich             56.78             
 14 Erica Morningstar      15 Canada              56.92             
 15 Kate Richardson        16 Kingstonhull        57.07             
 16 Karen Legg             26 Ferndown            57.23             

Event 60  Women 200 SC Metre Freestyle
==================================================================
    Name                  Age Team                Heats     Finals        
==================================================================
                          === Finals ===                          
 
  1 Melanie Marshall       22 Loughboro UN      1:59.61    1:57.21  
        13.18     27.59     42.21     57.00
      1:11.96   1:26.93   1:42.16   1:57.21
  2 Claire Windeatt        18 Kingstonhull      2:01.19    1:59.46  
        13.51     28.23     43.45     58.67
      1:13.70   1:28.96   1:44.37   1:59.46
  3 Caitlan McCLATCHEY     18 CO Newcastle      2:00.57    2:00.09  
        13.77     28.62     44.05     59.35
      1:14.71   1:29.97   1:45.50   2:00.09
  4 Cassandra Patten       17 Plymouth Lea      2:02.63    2:00.74  
        13.73     28.62     43.83     59.19
      1:14.87   1:30.50   1:46.21   2:00.74
  5 Kate Richardson        16 Kingstonhull      2:01.56    2:00.92  
        13.79     28.71     44.06     59.53
      1:14.95   1:30.44   1:45.80   2:00.92
  6 Lorna Tonks            15 Bath Univ         2:02.94    2:02.13  
        14.15     29.49     45.05   1:00.51
      1:16.13   1:31.77   1:47.26   2:02.13
  7 Danielle Berry         16 Durham Aqua       2:02.55    2:03.10  
        13.99     29.15     44.71   1:00.33
      1:15.93   1:31.66   1:47.61   2:03.10
  8 Julia Beckett          18 Winchester        2:03.28    2:03.20  
        13.90     29.36     44.89   1:00.36
      1:16.08   1:31.86   1:47.76   2:03.20
 
                          === Heats ===                           
 
  4 Tanya Hunks            24 Canada            2:01.33             
 10 Bethan Coole           19 Nofio Cymru       2:03.61             
 11 Jenni Kilgallon        18 Co Dundee         2:03.62             
 12 Laura Chase            16 Portsmouth N      2:04.08             
 13 Rachael George         14 Hatfield          2:04.34             
 14 Stephanie Hill         18 Nova Cent'n       2:05.25             
 15 Katie Henderson        22 Loughboro UN      2:05.40             
 16 Francesca Halsall      14 CO Liverpool      2:05.42             
 17 Claire Mead            16 CO Newcastle      2:06.00             
 18 Mairi Stewart          17 Co Dundee         2:06.06             
 19 Stephanie Johnson      15 Durham Aqua       2:06.15             
 20 Charlotte Wright       15 Guildford CT      2:06.17             
 21 Jordon Tomlinson       13 Lincoln Vulc      2:06.58             
 21 Julie Gould            15 Guildford CT      2:06.58             
 23 Hannah Miley           15 South Aberde      2:06.64             
 24 Amy Park               15 Kingstonhull      2:06.82             
 25 Jemma Lowe             14 BO Stockton       2:06.83             
 26 Claudia Coleman        15 Plymouth Lea      2:07.00             
 27 Gemma Spofforth        16 Portsmouth N      2:07.12             
 28 Dawn Jason             17 West Suffolk      2:07.71             
 29 Victoria Robinson      15 Amersham          2:07.72             
 30 Gemma Booth            16 CO Manch AQ       2:08.01             
 31 Ceri Unwin             12 Hatfield          2:08.62             
 32 Emma Harrison          14 Warrender         2:09.01             
 33 Lorna Smith            16 Ren 96            2:09.84             
 -- Clare Baranowski       15 Haslemere              DQ             

Event 39  Women 400 SC Metre Freestyle
==================================================================
    Name                  Age Team                Heats     Finals        
==================================================================
                          === Finals ===                          
 
  1 Rebecca Cooke          21 CO Glasgow        4:10.10    4:03.32  
        13.57     28.07     42.98     58.08
      1:13.20   1:28.35   1:43.83   1:59.29
      2:14.93   2:30.59   2:46.45   3:02.22
      3:17.69   3:33.08   3:48.61   4:03.32
  2 Cassandra Patten       17 Plymouth Lea      4:12.84    4:07.83  
        13.78     28.38     43.51     58.95
      1:14.69   1:30.47   1:46.43   2:02.39
      2:18.28   2:34.18   2:50.09   3:06.05
      3:22.07   3:37.82   3:53.33   4:07.83
  3 Tanya Hunks            24 Canada            4:12.32    4:08.73  
        14.25     29.38     44.83   1:00.39
      1:15.92   1:31.55   1:47.30   2:03.14
      2:18.94   2:34.74   2:50.60   3:06.51
      3:22.28   3:38.00   3:53.67   4:08.73
  4 Keri-Anne Payne        16 Stockport MO      4:14.55    4:09.91  
        13.86     29.09     44.71   1:00.41
      1:16.13   1:31.99   1:47.90   2:03.73
      2:19.71   2:35.58   2:51.49   3:07.48
      3:23.36   3:39.10   3:54.67   4:09.91
  5 Sarah Heyes            21 CO Manch AQ       4:17.37    4:14.07  
        13.88     29.31     44.79   1:00.64
      1:16.54   1:32.73   1:48.73   2:04.87
      2:20.91   2:37.23   2:53.43   3:09.66
      3:25.95   3:42.24   3:58.38   4:14.07
  6 Carrie Burgoyne        23 Canada            4:15.59    4:14.24  
        14.40     29.62     45.30   1:01.02
      1:16.88   1:32.70   1:48.52   2:04.51
      2:20.62   2:36.82   2:53.22   3:09.63
      3:26.03   3:42.38   3:58.73   4:14.24
  7 Laura Chase            16 Portsmouth N      4:15.93    4:15.22  
        14.28     29.84     45.74   1:01.72
      1:17.55   1:33.76   1:50.00   2:06.44
      2:22.33   2:38.35   2:54.49   3:10.75
      3:27.03   3:43.30   3:59.46   4:15.22
  8 Bethan Coole           19 Nofio Cymru       4:16.44    4:16.61  
        14.10     29.14     44.97   1:00.82
      1:17.00   1:33.16   1:49.57   2:05.82
      2:22.02   2:38.25   2:54.71   3:10.99
      3:27.80   3:44.26   4:01.14   4:16.61
 
                          === Heats ===                           
 
  8 Joanne Jackson         17 Durham Aqua       4:16.76             
 10 Caitlan McCLATCHEY     18 CO Newcastle      4:17.79             
 11 Danielle Berry         16 Durham Aqua       4:18.62             
 12 Rebecca Adlington      15 Nova Cent'n       4:20.24             
 13 Katherine Wyld         18 Leatherhead       4:20.75             
 14 Natalie Durant         13 T5 Ldn West       4:21.65             
 15 Jordon Tomlinson       13 Lincoln Vulc      4:21.96             
 16 Rachael George         14 Hatfield          4:22.71             
 17 Julie Gould            15 Guildford CT      4:23.34             
 18 Philippa Davies        20 Nofio Cymru       4:23.68             
 19 Hannah Miley           15 South Aberde      4:23.78             
 20 Amy Park               15 Kingstonhull      4:24.65             
 21 Gemma Booth            16 CO Manch AQ       4:24.96             
 22 Paula Barlow           15 CO Manch AQ       4:25.38             
 23 Ceri Unwin             12 Hatfield          4:26.04             

 Event 30  Women 800 SC Metre Freestyle
==================================================================
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
                           === HDW ===                            
 
  1 Rebecca Cooke          21 CO Glasgow        8:19.06    8:18.68  
        13.60     28.36     43.56     58.95
      1:14.25   1:29.61   1:45.22   2:00.82
      2:16.56   2:32.25   2:48.08   3:03.82
      3:19.81   3:35.49   3:51.41   4:07.15
      4:22.85   4:38.67   4:54.36   5:10.11
      5:25.95   5:41.81   5:57.87   6:13.80
      6:29.66   6:45.30   7:01.19   7:17.00
      7:32.88   7:48.68   8:04.11   8:18.68          
  2 Cassandra Patten       17 Plymouth Lea      8:45.58    8:21.71  
        14.13     29.23     44.52   1:00.28
      1:15.76   1:31.63   1:47.14   2:02.95
      2:18.49   2:34.33   2:49.89   3:05.73
      3:21.43   3:37.37   3:53.27   4:09.01
      4:24.77   4:40.53   4:56.43   5:12.23
      5:28.14   5:44.18   5:59.89   6:15.65
      6:31.46   6:47.55   7:03.24   7:19.52
      7:35.29   7:51.35   8:06.63   8:21.71          
  3 Tanya Hunks            24 Canada            8:42.98    8:31.33  
        14.42     29.59     45.30   1:01.02
      1:16.76   1:32.72   1:48.70   2:04.67
      2:20.71   2:36.69   2:52.91   3:09.08
      3:25.31   3:41.37   3:57.52   4:13.69
      4:29.79   4:45.91   5:02.04   5:18.18
      5:34.26   5:50.34   6:06.60   6:22.85
      6:39.02   6:55.21   7:11.36   7:27.54
      7:43.63   7:59.89   8:15.93   8:31.33          
  4 Rebecca Adlington      15 Nova Cent'n       8:40.80    8:32.42  
        14.48     29.59     45.33   1:01.05
      1:17.14   1:33.20   1:49.42   2:05.50
      2:21.72   2:37.96   2:54.13   3:10.32
      3:26.42   3:42.42   3:58.66   4:14.90
      4:31.14   4:47.27   5:03.62   5:19.86
      5:36.33   5:52.70   6:08.94   6:25.06
      6:41.17   6:57.36   7:13.43   7:29.36
      7:45.57   8:01.51   8:17.19   8:32.42          
  5 Keri-Anne Payne        16 Stockport MO      8:23.50    8:34.39  
        14.15     29.47     45.14   1:00.86
      1:16.82   1:32.60   1:48.61   2:04.51
      2:20.68   2:36.58   2:52.70   3:08.76
      3:25.03   3:41.32   3:57.41   4:13.61
      4:29.90   4:46.09   5:02.25   5:18.51
      5:34.88   5:51.17   6:07.50   6:23.80
      6:40.07   6:56.34   7:12.63   7:28.92
      7:45.36   8:01.88   8:18.34   8:34.39          
  6 Laura Chase            16 Portsmouth N      8:40.31    8:42.69  
        14.28     29.68     45.38   1:01.32
      1:17.48   1:33.40   1:49.56   2:05.71
      2:21.99   2:38.37   2:54.92   3:11.30
      3:27.97   3:44.14   4:00.62   4:16.88
      4:33.32   4:49.96   5:06.55   5:23.26
      5:40.19   5:56.72   6:13.35   6:30.19
      6:47.14   7:03.89   7:20.60   7:37.23
      7:53.80   8:10.55   8:26.90   8:42.69          
  7 Stephanie Johnson      15 Durham Aqua       9:06.45    8:47.74  
        14.58     30.70     47.42   1:03.95
      1:20.34   1:36.90   1:53.41   2:09.82
      2:26.42   2:42.76   2:59.31   3:15.86
      3:32.36   3:48.84   4:05.55   4:22.06
      4:38.44   4:55.13   5:11.82   5:28.57
      5:45.38   6:02.32   6:19.25   6:36.21
      6:52.92   7:09.55   7:26.40   7:43.11
      7:59.58   8:16.32   8:32.49   8:47.74          
  8 Hannah Miley           15 South Aberde      9:06.57    8:50.56  
        14.32     29.94     45.80   1:02.06
      1:18.49   1:35.19   1:51.64   2:08.61
      2:25.14   2:41.75   2:58.48   3:15.10
      3:31.80   3:48.59   4:05.31   4:22.43
      4:39.22   4:56.01   5:12.87   5:29.62
      5:46.46   6:03.34   6:20.21   6:37.23
      6:54.04   7:11.14   7:27.84   7:44.73
      8:01.64   8:18.58   8:34.70   8:50.56          
  9 Jordon Tomlinson       13 Lincoln Vulc      9:01.13    8:51.34  
        14.87     30.74     47.08   1:03.55
      1:20.34   1:37.24   1:53.91   2:10.61
      2:27.35   2:44.25   3:00.97   3:17.73
      3:34.46   3:51.20   4:07.96   4:24.79
      4:41.46   4:58.35   5:15.16   5:31.94
      5:48.67   6:05.45   6:22.11   6:38.99
      6:55.71   7:12.41   7:29.39   7:46.23
      8:03.10   8:19.88   8:35.81   8:51.34          
 10 Ceri Unwin             12 Hatfield          8:57.51    8:53.42  
        14.73     30.73     47.27   1:03.83
      1:20.55   1:37.54   1:54.26   2:11.31
      2:27.74   2:44.51   3:01.59   3:18.27
      3:35.35   3:52.18   4:09.26   4:26.19
      4:43.00   5:00.17   5:16.94   5:33.71
      5:50.78   6:07.77   6:24.67   6:41.68
      6:58.32   7:14.80   7:31.62   7:48.49
      8:05.21   8:21.93   8:37.97   8:53.42          
 11 Amy Park               15 Kingstonhull      9:02.92    8:53.62  
        14.87     30.63     46.93   1:03.30
      1:20.03   1:36.58   1:53.34   2:10.08
      2:26.86   2:43.63   3:00.39   3:17.07
      3:34.01   3:50.77   4:07.43   4:24.38
      4:41.10   4:58.06   5:14.84   5:31.67
      5:48.59   6:05.57   6:22.43   6:39.31
      6:56.35   7:13.31   7:30.35   7:47.22
      8:04.25   8:21.13   8:37.88   8:53.62          
 12 Natalie Durant         13 T5 Ldn West       9:12.09    8:56.80  
        14.10     30.02     46.77   1:03.59
      1:20.65   1:37.69   1:54.68   2:11.61
      2:28.74   2:45.87   3:03.00   3:19.98
      3:37.18   3:54.15   4:11.27   4:28.23
      4:45.33   5:02.09   5:19.07   5:36.03
      5:53.10   6:10.40   6:27.58   6:44.65
      7:01.46   7:18.50   7:35.47   7:52.49
      8:09.31   8:26.37   8:41.95   8:56.80          
 13 Emma Gage              15 Stockport MO      9:11.58    8:57.86  
        15.00     30.78     47.27   1:03.98
      1:20.84   1:37.77   1:54.83   2:11.68
      2:28.71   2:45.70   3:02.95   3:19.94
      3:37.09   3:53.90   4:10.98   4:27.97
      4:44.76   5:01.74   5:18.80   5:35.80
      5:52.96   6:10.09   6:27.24   6:44.35
      7:01.07   7:17.80   7:34.71   7:51.37
      8:08.23   8:25.09   8:41.99   8:57.86          
 14 Danielle Berry         16 Durham Aqua       8:52.30    8:58.59  
        14.11     29.62     45.42   1:01.51
      1:17.65   1:33.95   1:50.36   2:07.12
      2:23.62   2:40.19   2:56.83   3:13.67
      3:30.59   3:47.77   4:04.78   4:22.11
      4:39.01   4:55.85   5:12.77   5:30.05
      5:47.11   6:04.16   6:21.21   6:38.71
      6:56.17   7:13.58   7:31.10   7:48.75
      8:06.28   8:24.23   8:41.53   8:58.59          
 15 Katy Whitfield         15 Stockport MO      9:07.09    9:03.72  
        14.90     31.07     47.73   1:04.60
      1:21.30   1:38.23   1:55.05   2:11.93
      2:28.66   2:45.52   3:02.51   3:19.63
      3:36.45   3:53.41   4:10.59   4:27.72
      4:44.69   5:01.89   5:19.10   5:36.35
      5:53.64   6:11.00   6:28.26   6:45.66
      7:02.95   7:20.30   7:37.72   7:55.22
      8:12.53   8:29.84   8:47.10   9:03.72          
 16 Paula Barlow           15 CO Manch AQ       8:51.30    9:06.93  
        14.71     30.60     47.06   1:03.52
      1:20.20   1:37.26   1:54.07   2:11.28
      2:28.31   2:45.61   3:02.74   3:20.08
      3:37.57   3:55.09   4:12.44   4:29.91
      4:46.94   5:04.41   5:21.74   5:39.12
      5:56.63   6:14.21   6:31.58   6:49.34
      7:06.75   7:24.28   7:41.88   7:59.51
      8:16.99   8:34.37   8:51.16   9:06.93          
 17 Siobhain Sincock       15 Plymouth Lea      9:09.09    9:07.40  
        15.05     31.69     48.18   1:05.08
      1:21.96   1:38.83   1:55.50   2:12.46
      2:29.38   2:46.56   3:03.66   3:21.14
      3:38.27   3:55.40   4:12.64   4:29.79
      4:46.58   5:04.01   5:21.21   5:38.99
      5:56.53   6:14.33   6:31.13   6:48.75
      7:06.04   7:23.40   7:40.83   7:58.23
      8:15.68   8:33.22   8:50.29   9:07.40          
 18 Emma Harrison          14 Warrender         9:10.54    9:14.66  
        15.00     31.03     47.73   1:04.56
      1:21.65   1:38.94   1:56.28   2:13.60
      2:30.95   2:48.35   3:05.69   3:22.96
      3:40.32   3:57.80   4:15.28   4:32.85
      4:50.45   5:07.61   5:25.18   5:42.78
      6:00.33   6:17.98   6:35.65   6:53.44
      7:11.34   7:29.15   7:47.13   8:04.79
      8:22.57   8:40.33   8:57.92   9:14.66          
 19 Samantha Rose          15 Portsmouth N      9:13.18    9:15.47  
        14.82     30.86     47.98   1:05.31
      1:22.55   1:39.94   1:57.40   2:14.91
      2:32.32   2:49.71   3:07.23   3:24.51
      3:42.20   3:59.85   4:17.60   4:35.36
      4:53.04   5:10.75   5:28.13   5:45.73
      6:03.33   6:21.04   6:38.77   6:56.75
      7:14.46   7:32.27   7:49.98   8:07.49
      8:24.78   8:42.26   8:59.22   9:15.47          
 20 Lynn Duncan            16 CO Edinburgh      9:12.63    9:15.60  
        15.17     31.37     48.03   1:04.88
      1:22.22   1:39.46   1:56.92   2:14.26
      2:31.61   2:49.11   3:06.63   3:24.12
      3:41.89   3:59.45   4:17.22   4:34.99
      4:52.72   5:10.38   5:28.21   5:45.88
      6:03.62   6:21.33   6:38.94   6:56.65
      7:14.48   7:32.19   7:49.85   8:07.40
      8:24.60   8:42.17   8:59.24   9:15.60          
 21 Gemma Booth            16 CO Manch AQ       9:11.98    9:19.98  
        14.84     30.85     47.75   1:04.73
      1:22.11   1:39.56   1:57.03   2:14.54
      2:32.24   2:49.53   3:07.14   3:24.54
      3:42.08   3:59.66   4:17.40   4:34.98
      4:52.53   5:10.30   5:28.28   5:46.22
      6:04.27   6:22.28   6:40.19   6:57.97
      7:15.94   7:33.88   7:51.83   8:09.66
      8:27.58   8:45.41   9:02.97   9:19.98          
 22 Gemma Albrighton       15 CO Coventry       9:12.67    9:23.67  
        14.69     31.19     48.22   1:05.21
      1:22.58   1:40.11   1:57.37   2:14.88
      2:32.56   2:50.06   3:07.68   3:25.40
      3:43.25   4:01.09   4:18.76   4:36.65
      4:54.45   5:12.48   5:30.34   5:48.39
      6:06.47   6:24.48   6:42.44   7:00.53
      7:18.45   7:36.55   7:54.48   8:12.67
      8:30.91   8:48.73   9:06.65   9:23.67          
 -- Katy Whitehead         15 Stockport MO      9:07.09         NS  

Event 35  Women 50 SC Metre Backstroke
==================================================================
    Name                  Age Team                Semis     Finals        
==================================================================
                          === Finals ===                          
 
  1 Zoe Cray               30 Ipswich             28.55      28.39  
        14.26     28.39                    
  2 Genevieve Saumur       17 Canada              28.50      28.52  
        14.10     28.52                    
  3 Laura Beechey          19 Loughboro UN        29.27      29.10  
        14.61     29.10                    
  4 Elizabeth Simmonds     13 Lincoln Vulc        29.45      29.18  
        14.62     29.18                    
  5 Stephanie Proud        16 Durham Aqua         29.77      29.61  
        14.73     29.61                    
  6 Katherine Wyld         18 Leatherhead         29.77      29.86  
        14.77     29.86                    
  7 Sarah Rickwood         20 Loughboro UN        29.95      29.94  
        14.58     29.94                    
  8 Michelle Kiff          20 Loughboro UN        29.89      30.13  
        14.94     30.13                    
 
                       === Semi-Finals ===                        
 
  2 Sarah Price            25 Loughboro UN        28.52             
 10 Samantha Williams      18 CO Coventry         30.04             
 11 Sophie Casson          19 Carnforth Otters    30.05             
 12 Amy Smith              17 Wyre Forest         30.07             
 13 Hollie O'Connor        15 Kingstonhull        30.10             
 14 Gemma Spofforth        16 Portsmouth N        30.13             
 15 Jenny Lyles            25 Bath Univ           30.14             
 -- Julia Beckett          18 Winchester             DQ          

Event 6  Women 100 SC Metre Backstroke
==================================================================
    Name                  Age Team                Semis     Finals        
==================================================================
                          === Finals ===                          
 
  1 Sarah Price            25 Loughboro UN      1:00.80    1:00.60  
        14.36     29.31     44.96   1:00.60
  2 Zoe Cray               30 Ipswich           1:01.11    1:00.86  
        14.40     29.13     44.82   1:00.86
  3 Stephanie Proud        16 Durham Aqua       1:02.32    1:01.25  
        14.80     30.19     45.93   1:01.25
  4 Elizabeth Simmonds     13 Lincoln Vulc      1:01.28    1:01.47  
        14.95     30.18     45.84   1:01.47
  5 Gemma Spofforth        16 Portsmouth N      1:02.77    1:02.73  
        14.87     30.40     46.86   1:02.73
  6 Hollie O'Connor        15 Kingstonhull      1:03.18    1:02.91  
        14.88     30.60     46.62   1:02.91
  7 Laura Beechey          19 Loughboro UN      1:02.76    1:03.09  
        14.86     30.50     46.91   1:03.09
  8 Genevieve Saumur       17 Canada            1:02.19    1:03.28  
        14.91     30.46     46.76   1:03.28
 
                       === Semi-Finals ===                        
 
  9 Jessica Sylvester      17 Nova Cent'n       1:03.29             
 10 Michelle Kiff          20 Loughboro UN      1:03.72             
 11 Katherine Wyld         18 Leatherhead       1:03.93             
 12 Sarah Rickwood         20 Loughboro UN      1:04.28             
 13 Jenny Lyles            25 Bath Univ         1:04.30             
 14 Lorna Smith            16 Ren 96            1:04.50             
 15 Natalie Durant         13 T5 Ldn West       1:04.94             
 16 Laura Howell           16 City Norwich      1:06.18    

Event 62  Women 200 SC Metre Backstroke
==================================================================
    Name                  Age Team                Heats     Finals        
==================================================================
                          === Finals ===                          
 
  1 Stephanie Proud        16 Durham Aqua       2:12.63    2:09.27  
        15.07     30.82     47.14   1:03.49
      1:19.99   1:36.59   1:53.24   2:09.27
  2 Elizabeth Simmonds     13 Lincoln Vulc      2:12.85    2:10.60  
        15.28     31.11     47.45   1:03.87
      1:20.39   1:37.25   1:54.33   2:10.60
  3 Gemma Spofforth        16 Portsmouth N      2:15.43    2:11.24  
        14.97     30.95     47.97   1:04.53
      1:21.04   1:37.91   1:54.90   2:11.24
  4 Hollie O'Connor        15 Kingstonhull      2:13.72    2:13.53  
        15.33     31.28     47.92   1:04.81
      1:22.06   1:39.22   1:56.59   2:13.53
  5 Kayleigh Boyall        18 Nova Cent'n       2:14.14    2:13.72  
        15.79     32.31     49.06   1:06.06
      1:23.29   1:40.43   1:57.52   2:13.72
  6 Jessica Sylvester      17 Nova Cent'n       2:16.56    2:13.85  
        15.09     31.42     48.13   1:05.37
      1:22.52   1:39.90   1:57.19   2:13.85
  7 Sophie Casson          19 Carnforth Otters  2:15.65    2:17.00  
        15.43     31.72     48.70   1:06.23
      1:24.01   1:41.91   1:59.98   2:17.00
  8 Katherine Wyld         18 Leatherhead       2:16.51    2:17.05  
        15.83     32.63     50.16   1:07.66
      1:24.99   1:42.65   2:00.07   2:17.05
 
                          === Heats ===                           
 
  5 Lorna Smith            16 Ren 96            2:14.92             
 10 Sarah Thomas           17 Plymouth Lea      2:17.04             
 11 Laura Beechey          19 Loughboro UN      2:18.65             
 12 Sarah Westwood         16 CO Liverpool      2:20.94             
 13 Dawn Jason             17 West Suffolk      2:20.99             
 14 Genevieve Saumur       17 Canada            2:21.01             
 15 Samantha Williams      18 CO Coventry       2:21.72             
 16 Natalie Durant         13 T5 Ldn West       2:22.17             
 17 Katie Towers           15 Amersham          2:22.44             
 18 Kerry Buchan           17 South Aberde      2:23.83             
 19 Kirsty Aitken          16 Ren 96            2:23.86             
 20 Jeni Howard            15 Wycombe Dist      2:25.10             
 21 Emma Harrison          14 Warrender         2:28.28             

Event 2  Women 50 SC Metre Breaststroke
==================================================================
    Name                  Age Team                Semis     Finals        
==================================================================
                          === Finals ===                          
 
  1 Janne Schaefer         23 Germany             31.75      30.36  
        14.04     30.36                    
  2 Kate Haywood           17 Loughboro UN        31.75      31.35  
        14.57     31.35                    
  3 Lisa Blackburn         32 Canada              31.76      31.60  
        14.73     31.60                    
  4 Kirsty Balfour         20 CO Edinburgh        32.67      32.06  
        15.03     32.06                    
  5 Rose Morahan           16 Millfield           32.31      32.15  
        15.03     32.15                    
  6 Jillian Tyler          15 Canada              32.78      32.82  
        15.29     32.82                    
  7 Lorna Tonks            15 Bath Univ           32.97      32.99  
        15.11     32.99                    
  8 Rachael Wilson         15 Durham Aqua         32.81      33.06  
        15.72     33.06                    
 
                       === Semi-Finals ===                        
 
  9 Fiona Booth            17 Warrender           33.09             
 10 Nadine Rolland         29 Canada              33.31             
 11 Amy Konowalik          18 Nova Cent'n         33.32             
 12 Michelle Kiff          20 Loughboro UN        33.51             
 13 Amanda Brown           18 CO Liverpool        33.60             
 14 Erica Morningstar      15 Canada              33.65             
 15 Louise Henley          19 Nofio Cymru         33.71             
 16 Charlotte Maxwell      20 Bath Univ           33.75             

Event 41  Women 100 SC Metre Breaststroke
==================================================================
    Name                  Age Team                Semis     Finals        
==================================================================
                          === Finals ===                          
 
  1 Lisa Blackburn         32 Canada            1:08.13    1:07.95  
        15.16     32.28     50.15   1:07.95
  2 Kate Haywood           17 Loughboro UN      1:08.09    1:08.18  
        14.84     31.87     49.60   1:08.18
  3 Janne Schaefer         23 Germany           1:09.36    1:09.04  
        14.58     32.09     50.48   1:09.04
  4 Rose Morahan           16 Millfield         1:09.22    1:09.59  
        15.42     32.84     50.95   1:09.59
  5 Jillian Tyler          15 Canada            1:10.25    1:09.94  
        15.59     33.36     51.37   1:09.94
  6 Melanie Ten Brink      23 Netherlands       1:10.62    1:10.09  
        15.48     33.29     51.51   1:10.09
  7 Rachael Wilson         15 Durham Aqua       1:10.77    1:10.35  
        15.58     33.19     51.85   1:10.35
  8 Katie Henderson        22 Loughboro UN      1:11.00    1:11.11  
        15.80     34.02     52.29   1:11.11
 
                       === Semi-Finals ===                        
 
  3 Kirsty Balfour         20 CO Edinburgh      1:08.80             
 10 Amy Konowalik          18 Nova Cent'n       1:11.47             
 11 Lorna Tonks            15 Bath Univ         1:11.54             
 12 Erica Morningstar      15 Canada            1:11.71             
 13 Sophie Caul            18 CO Coventry       1:11.73             
 14 Lauren Greenshields    19 CO Edinburgh      1:11.81             
 15 Hayley Preston         18 CO Edinburgh      1:13.24             
 -- Alex Savage            18 Ferndown               DQ             

Event 28  Women 200 SC Metre Breaststroke
==================================================================
    Name                  Age Team                Heats     Finals        
==================================================================
                          === Finals ===                          
 
  1 Kirsty Balfour         20 CO Edinburgh      2:27.90    2:25.84  
        15.59     33.76     51.93   1:10.30
      1:28.88   1:47.58   2:06.79   2:25.84
  2 Lauren Greenshields    19 CO Edinburgh      2:29.54    2:26.06  
        15.98     34.00     52.32   1:10.82
      1:29.64   1:48.32   2:07.08   2:26.06
  3 Amy Konowalik          18 Nova Cent'n       2:29.77    2:27.61  
        15.91     33.95     52.41   1:11.30
      1:30.10   1:48.96   2:08.20   2:27.61
  4 Lisa Blackburn         32 Canada            2:31.63    2:27.67  
        15.60     33.73     52.36   1:11.29
      1:30.24   1:49.51   2:08.63   2:27.67
  5 Alex Savage            18 Ferndown          2:29.91    2:28.63  
        15.43     33.50     52.02   1:11.03
      1:29.97   1:49.48   2:08.92   2:28.63
  6 Katie Henderson        22 Loughboro UN      2:32.72    2:30.52  
        16.11     34.55     53.31   1:12.37
      1:31.58   1:50.94   2:10.62   2:30.52
  7 Rachael Wilson         15 Durham Aqua       2:34.59    2:33.70  
        15.93     34.35     53.16   1:13.22
      1:33.23   1:53.56   2:13.46   2:33.70
  8 Laura Wood             21 Swim Swansea      2:34.53    2:33.84  
        16.18     34.63     53.91   1:13.27
      1:33.38   1:53.42   2:13.60   2:33.84
 
                          === Heats ===                           
 
  9 Michelle Kiff          20 Loughboro UN      2:34.81             
 10 Jillian Tyler          15 Canada            2:35.40             
 11 Kerry Buchan           17 South Aberde      2:35.49             
 12 Sophie Caul            18 CO Coventry       2:35.81             
 13 Hayley Preston         18 CO Edinburgh      2:36.70             
 14 Louise Henley          19 Nofio Cymru       2:37.51             
 15 Gail Strobridge        18 Beau Sejour       2:38.19             
 16 Rebecca Hillis         14 Ren 96            2:38.92             
 17 Elspeth Taylor         15 Bath Univ         2:39.76             
 18 Yasmin Holmes          16 City Norwich      2:40.28             
 19 Katie Gibson           15 CO Coventry       2:40.62             
 20 Sophie Allen           12 Lincoln Vulc      2:41.80             
 21 Amy Spencer            14 CO Sheffield      2:43.95             
 22 Fiona Andrews          15 Ren 96            2:44.36             
Event 23  Women 50 SC Metre Butterfly
==================================================================
    Name                  Age Team                Semis     Finals        
==================================================================
                          === Finals ===                          
 
  1 Lisa Chapman           20 Loughboro UN        26.55      26.68  
        12.45     26.68                    
  2 Rosalind Brett         25 Loughboro UN        26.98      26.77  
        12.36     26.77                    
  3 Audrey Lacroix         20 Canada              27.38      27.18  
        12.96     27.18                    
  4 Julie Douglas          24 Loughboro UN        27.40      27.52  
        12.76     27.52                    
  5 Sarah Healey           22 Loughboro UN        27.42      27.54  
        12.77     27.54                    
  6 Cari-Fflur Davies      20 Nova Cent'n         27.48      27.71  
        12.85     27.71                    
  7 Stephanie Hill         18 Nova Cent'n         27.58      27.78  
        13.21     27.78                    
  8 Nadine Rolland         29 Canada              27.92      29.14  
        13.00     29.14                    
 
                       === Semi-Finals ===                        
 
  9 Terri Dunning          19 Co  Brim'Ham        28.04             
 10 Karen Rigby            20 Co Dundee           28.23             
 11 Jillian Tyler          15 Canada              28.28             
 12 Amy Smith              17 Wyre Forest         28.31             
 13 Genevieve Saumur       17 Canada              28.34             
 14 Alexa White            25 Portobello          28.45             
 15 Aimee Ramm             22 Loughboro UN        28.49             
 16 Lee Kelleher           22 Loughboro UN        28.92             

Event 45  Women 100 SC Metre Butterfly
==================================================================
    Name                  Age Team                Semis     Finals        
==================================================================
                          === Finals ===                          
 
  1 Audrey Lacroix         20 Canada              59.01      58.54  
        12.92     27.44     42.56     58.54
  2 Sarah Healey           22 Loughboro UN        59.90      59.80  
        12.98     28.21     43.87     59.80
  3 Terri Dunning          19 Co  Brim'Ham      1:00.73      59.90  
        13.22     28.16     43.84     59.90
  4 Cassandra Patten       17 Plymouth Lea      1:01.72    1:01.31  
        13.42     29.08     45.31   1:01.31
  5 Cari-Fflur Davies      20 Nova Cent'n       1:01.33    1:01.34  
        13.10     28.57     44.39   1:01.34
  6 Stephanie Hill         18 Nova Cent'n       1:01.36    1:01.91  
        13.59     29.31     45.39   1:01.91
  7 Francesca Halsall      14 CO Liverpool      1:01.22    1:02.06  
        13.43     29.15     45.38   1:02.06
  8 Jemma Lowe             14 BO Stockton       1:02.01    1:02.44  
        13.46     29.22     45.52   1:02.44
 
                       === Semi-Finals ===                        
 
  2 Rosalind Brett         25 Loughboro UN        59.63             
 10 Lee Kelleher           22 Loughboro UN      1:02.15             
 11 Joanie Bernier         19 Canada            1:03.00             
 12 Rebecca Shaw           19 CO Leeds          1:03.15             
 13 Jessica Sylvester      17 Nova Cent'n       1:03.20             
 14 Alex Savage            18 Ferndown          1:03.21             
 15 Stephanie Johnson      15 Durham Aqua       1:03.55             
 -- Georgina Nash          18 T5 Ldn West            DQ             

Event 9  Women 200 SC Metre Butterfly
==================================================================
    Name                  Age Team                Heats     Finals        
==================================================================
                          === Finals ===                          
 
  1 Audrey Lacroix         20 Canada            2:09.74    2:06.90  
        13.48     28.64     44.34   1:00.50
      1:16.95   1:33.52   1:50.07   2:06.90
  2 Cassandra Patten       17 Plymouth Lea      2:11.46    2:09.38  
        13.81     29.73     45.97   1:02.31
      1:18.94   1:35.84   1:52.69   2:09.38
  3 Tanya Hunks            24 Canada            2:12.46    2:11.89  
        14.32     30.55     47.20   1:03.98
      1:20.79   1:37.81   1:54.90   2:11.89
  4 Lee Kelleher           22 Loughboro UN      2:12.87    2:12.65  
        13.66     29.74     46.14   1:02.90
      1:20.02   1:37.19   1:54.61   2:12.65
  5 Terri Dunning          19 Co  Brim'Ham      2:14.68    2:13.10  
        13.68     29.73     46.36   1:03.27
      1:20.02   1:37.13   1:54.72   2:13.10
  6 Sarah Healey           22 Loughboro UN      2:13.97    2:13.20  
        13.66     29.92     46.53   1:03.52
      1:20.55   1:38.12   1:55.57   2:13.20
  7 Carrie Burgoyne        23 Canada            2:13.31    2:14.06  
        14.18     30.65     47.35   1:04.10
      1:21.39   1:38.89   1:56.51   2:14.06
  8 Bethan Coole           19 Nofio Cymru       2:14.31    2:15.14  
        14.08     30.25     46.78   1:04.03
      1:21.22   1:38.96   1:57.14   2:15.14
 
                          === Heats ===                           
 
  9 Stephanie Johnson      15 Durham Aqua       2:14.72             
 10 Georgina Lee           23 Camphill Ed       2:15.63             
 11 Laura Chase            16 Portsmouth N      2:15.83             
 12 Joanie Bernier         19 Canada            2:15.99             
 13 Rebecca Shaw           19 CO Leeds          2:16.23             
 14 Hannah Miley           15 South Aberde      2:16.63             
 15 Joanne Jackson         17 Durham Aqua       2:16.64             
 16 Rebecca Adlington      15 Nova Cent'n       2:16.74             
 17 Julie Gould            15 Guildford CT      2:17.71             
 18 Jemma Lowe             14 BO Stockton       2:18.11             
 19 Georgina Nash          18 T5 Ldn West       2:18.21             
 20 Sarah Thomas           17 Plymouth Lea      2:18.72             
 21 Gail Strobridge        18 Beau Sejour       2:20.14             
 22 Katie Towers           15 Amersham          2:20.41             
 23 Hayley Davis           19 City Norwich      2:21.31             
 24 Sally Hickman          15 CO Salford        2:21.93             
 25 Jade Barclay           15 Beckenham         2:23.40             
 26 Paula Barlow           15 CO Manch AQ       2:23.44             
 27 Philippa Davies        20 Nofio Cymru       2:23.61             
 28 Nicola Robinson        15 Co Cardiff        2:25.22             
 29 Kim Saddler            15 Exeter City       2:25.59             
 30 Emma Harrison          14 Warrender         2:25.74             
 31 Emma MACEY             15 CO South'Ton      2:26.41             
 32 Jodi Worbey            13 Exeter City       2:26.53             
 33 Fern Davies            12 Ludlow            2:27.21             
 34 Louise Pate            15 Heart Of Mid      2:28.60             

Event 25  Women 100 SC Metre IM
==================================================================
    Name                  Age Team                Semis     Finals        
==================================================================
                          === Finals ===                          
 
  1 Lisa Chapman           20 Loughboro UN      1:03.35    1:00.94  
        12.36     27.86     46.18   1:00.94
  2 Alison Sheppard        31 Milngavie &B      1:03.11    1:01.82  
        12.70     28.35     46.48   1:01.82
  3 Claire Windeatt        18 Kingstonhull      1:03.47    1:02.63  
        13.38     28.83     47.87   1:02.63
  4 Alex Savage            18 Ferndown          1:02.73    1:02.86  
        13.13     29.23     47.77   1:02.86
  5 Lorna Tonks            15 Bath Univ         1:02.95    1:03.30  
        13.55     29.84     48.17   1:03.30
  6 Jessica Sylvester      17 Nova Cent'n       1:04.17    1:04.20  
        13.33     29.39     48.97   1:04.20
  7 Elizabeth Simmonds     13 Lincoln Vulc      1:04.26    1:04.87  
        14.09     29.62     49.12   1:04.87
  8 Cari-Fflur Davies      20 Nova Cent'n       1:04.63    1:05.88  
        13.02     30.15     49.86   1:05.88
 
                       === Semi-Finals ===                        
 
  9 Erica Morningstar      15 Canada            1:04.83             
 10 Terri Dunning          19 Co  Brim'Ham      1:04.97             
 11 Sarah Westwood         16 CO Liverpool      1:05.02             
 12 Lee Kelleher           22 Loughboro UN      1:05.12             
 13 Nadine Rolland         29 Canada            1:05.17             
 14 Cassandra Patten       17 Plymouth Lea      1:05.23             
 15 Natalie Effemey        20 Loughboro UN      1:05.30             
 16 Stephanie Proud        16 Durham Aqua       1:05.98             

Event 13  Women 200 SC Metre IM
==================================================================
    Name                  Age Team                Heats     Finals        
==================================================================
                          === Finals ===                          
 
  1 Claire Windeatt        18 Kingstonhull      2:17.32    2:13.78  
        13.35     28.55     45.67   1:02.04
      1:22.50   1:42.44   1:58.92   2:13.78
  2 Alex Savage            18 Ferndown          2:14.36    2:14.47  
        13.22     29.18     46.69   1:03.57
      1:23.04   1:42.51   1:59.30   2:14.47
  3 Lisa Blackburn         32 Canada            2:15.98    2:14.62  
        14.04     30.16     48.48   1:05.71
      1:24.41   1:42.79   1:59.58   2:14.62
  4 Rebecca Cooke          21 CO Glasgow        2:16.89    2:14.79  
        14.05     30.26     47.77   1:04.46
      1:23.91   1:43.84   2:00.09   2:14.79
  5 Sarah Heyes            21 CO Manch AQ       2:16.91    2:14.97  
        13.50     29.90     47.57   1:04.52
      1:24.10   1:44.08   2:00.33   2:14.97
  6 Lorna Tonks            15 Bath Univ         2:16.49    2:15.30  
        13.55     29.77     48.00   1:05.10
      1:24.45   1:43.98   2:00.49   2:15.30
  7 Carrie Burgoyne        23 Canada            2:17.37    2:15.65  
        13.79     29.91     47.57   1:04.31
      1:24.30   1:44.13   2:00.61   2:15.65
  8 Laura Chase            16 Portsmouth N      2:16.45    2:17.49  
        14.30     30.87     48.57   1:05.09
      1:25.51   1:45.93   2:02.47   2:17.49
 
                          === Heats ===                           
 
  9 Jillian Tyler          15 Canada            2:18.19             
 10 Elizabeth Simmonds     13 Lincoln Vulc      2:19.00             
 11 Gemma Spofforth        16 Portsmouth N      2:19.10             
 12 Sophie Caul            18 CO Coventry       2:19.56             
 13 Cassandra Patten       17 Plymouth Lea      2:19.89             
 14 Hannah Miley           15 South Aberde      2:20.10             
 15 Natalie Effemey        20 Loughboro UN      2:20.22             
 16 Jessica Sylvester      17 Nova Cent'n       2:20.81             
 17 Cari-Fflur Davies      20 Nova Cent'n       2:20.98             
 18 Gail Strobridge        18 Beau Sejour       2:21.01             
 18 Mackenzie Howe         18 Co Cardiff        2:21.01             
 20 Julie Gould            15 Guildford CT      2:21.29             
 21 Amy Konowalik          18 Nova Cent'n       2:21.76             
 22 Lorna Smith            16 Ren 96            2:22.60             
 23 Jemma Lowe             14 BO Stockton       2:23.51             
 24 Hayley Davis           19 City Norwich      2:23.68             
 25 Ceri Unwin             12 Hatfield          2:23.81             
 26 Fiona Booth            17 Warrender         2:24.35             
 26 Sophie Allen           12 Lincoln Vulc      2:24.35             
 28 Rachael Wilson         15 Durham Aqua       2:24.68             
 29 Katie Towers           15 Amersham          2:25.51             
 30 Georgia Holderness     16 Millfield         2:26.25             
 31 Katie Gibson           15 CO Coventry       2:26.31             
 32 Emma Harrison          14 Warrender         2:29.04             
 -- Rebecca Hillis         14 Ren 96                 DQ             
 -- Keri-Anne Payne        16 Stockport MO           DQ             

 Event 56  Women 400 SC Metre IM
==================================================================
    Name                  Age Team                Heats     Finals        
==================================================================
                          === Finals ===                          
 
  1 Stephanie Proud        16 Durham Aqua       4:47.14    4:40.62  
        14.30     31.25     48.52   1:06.10
      1:23.69   1:40.36   1:57.36   2:14.32
      2:35.34   2:56.03   3:17.14   3:38.18
      3:54.43   4:10.21   4:25.74   4:40.62
  2 Carrie Burgoyne        23 Canada            4:46.88    4:41.47  
        14.09     30.58     47.35   1:04.36
      1:22.94   1:40.42   1:58.24   2:15.66
      2:35.85   2:56.04   3:16.71   3:37.52
      3:54.39   4:10.13   4:26.06   4:41.47
  3 Tanya Hunks            24 Canada            4:45.26    4:41.95  
        14.44     31.00     47.89   1:04.89
      1:23.94   1:41.74   1:59.74   2:17.46
      2:37.91   2:58.32   3:18.69   3:39.43
      3:55.73   4:11.36   4:26.94   4:41.95
  4 Cassandra Patten       17 Plymouth Lea      4:51.12    4:45.37  
        13.98     30.02     46.85   1:04.18
      1:23.35   1:41.14   1:59.10   2:16.90
      2:37.48   2:58.48   3:19.33   3:40.76
      3:57.90   4:13.58   4:29.60   4:45.37
  5 Laura Chase            16 Portsmouth N      4:46.62    4:45.74  
        14.56     31.35     48.68   1:06.40
      1:24.86   1:42.52   2:00.27   2:18.49
      2:38.23   2:58.89   3:19.83   3:40.89
      3:57.78   4:13.97   4:30.27   4:45.74
  6 Hannah Miley           15 South Aberde      4:48.59    4:47.33  
        14.39     31.10     48.57   1:06.30
      1:24.87   1:42.52   2:00.43   2:18.13
      2:38.84   2:59.38   3:20.06   3:41.15
      3:58.35   4:15.19   4:31.78   4:47.33
  7 Sophie Caul            18 CO Coventry       4:51.16    4:47.89  
        14.72     31.32     48.26   1:05.61
      1:24.13   1:41.86   1:59.77   2:17.73
      2:38.27   2:58.86   3:19.16   3:40.20
      3:58.04   4:14.91   4:31.82   4:47.89
  8 Julie Gould            15 Guildford CT      4:48.56    4:47.90  
        14.52     31.46     48.92   1:06.68
      1:25.51   1:43.29   2:01.65   2:19.66
      2:40.21   3:00.72   3:21.68   3:42.66
      4:00.00   4:16.20   4:32.63   4:47.90
 
                          === Heats ===                           
 
  9 Sarah Heyes            21 CO Manch AQ       4:51.71             
 10 Jessica Sylvester      17 Nova Cent'n       4:52.78             
 11 Rebecca Shaw           19 CO Leeds          4:53.48             
 12 Sarah Thomas           17 Plymouth Lea      4:54.11             
 13 Gail Strobridge        18 Beau Sejour       4:55.55             
 14 Natalie Effemey        20 Loughboro UN      4:56.93             
 15 Amy Konowalik          18 Nova Cent'n       4:58.21             
 16 Katie Towers           15 Amersham          5:00.75             
 17 Ceri Unwin             12 Hatfield          5:01.70             
 18 Emma Harrison          14 Warrender         5:02.38             
 19 Fiona Booth            17 Warrender         5:03.12             
 20 Elspeth Taylor         15 Bath Univ         5:03.94             
 21 Samantha Williams      18 CO Coventry       5:04.39             
 22 Sophie Allen           12 Lincoln Vulc      5:04.61             
 23 Samantha Rose          15 Portsmouth N      5:06.86             
 24 Hayley Davis           19 City Norwich      5:07.55             
 25 Verity Jason           15 West Suffolk      5:14.84             

Event 33  Women 400 SC Metre Freestyle Relay
==================================================================
    Team                                   Seed     Finals        
==================================================================
                           === HDW ===                            
 
  1 Canada  'A'                         4:02.60    3:46.78  
     1) Genevieve Saumur 17          2) Erica Morningstar 15        
     3) Nadine Rolland 29            4) Audrey Lacroix 20           
        12.87     27.13     41.75     56.38
      1:08.87   1:22.85   1:37.58   1:52.58
      2:05.35   2:19.92   2:34.90   2:50.05
      3:03.21   3:17.66   3:32.36   3:46.78
  2 Loughboro UN  'A'                   3:44.50    3:48.17  
     1) Lee Kelleher 22              2) Aimee Ramm 22               
     3) Natalie Effemey 20           4) Julie Douglas 24            
        13.32     27.66     42.70     57.34
      1:10.22   1:24.55   1:39.39   1:54.62
      2:07.36   2:21.90   2:36.98   2:51.73
      3:04.74   3:18.91   3:33.66   3:48.17
  3 Nova Cent'n  'A'                    3:51.80    3:48.23  
     1) Cari-Fflur Davies 20         2) Jessica Sylvester 17        
     3) Kayleigh Boyall 18           4) Stephanie Hill 18           
        13.43     27.81     42.53     56.84
      1:09.88   1:24.43   1:39.44   1:53.95
      2:07.40   2:21.99   2:37.33   2:52.62
      3:05.25   3:19.35   3:33.81   3:48.23
  4 Bath Univ  'A'                      3:50.50    3:50.03  
     1) Lorna Tonks 15               2) Jenny Lyles 25              
     3) Emma-Kate Tapsell 18         4) Charlotte Maxwell 20        
        13.07     27.48     42.28     57.36
      1:10.17   1:24.62   1:39.29   1:53.97
      2:06.68   2:21.17   2:36.13   2:51.47
      3:04.53   3:19.04   3:34.32   3:50.03
  5 CO Manch AQ  'A'                    3:55.00    3:56.65  
     1) Sarah Heyes 21               2) Claudia Powell 15           
     3) Paula Barlow 15              4) Gemma Booth 16              
        13.49     28.26     43.45     58.00
      1:11.23   1:26.19   1:41.71   1:56.99
      2:10.84   2:26.23   2:41.92   2:57.27
      3:10.60   3:25.53   3:41.03   3:56.65
  6 Plymouth Lea  'A'                   3:56.08    3:56.82  
     1) Sian Boulton 18              2) Sarah Thomas 17             
     3) Cassandra Patten 17          4) Claudia Coleman 15          
        13.91     28.71     44.69   1:00.59
      1:14.15   1:29.22   1:44.95   2:00.34
      2:13.48   2:28.27   2:43.72   2:58.81
      3:12.08   3:26.75   3:41.95   3:56.82
  7 Co Cardiff  'A'                     3:57.00    3:57.22  
     1) Bethan Thomas 14             2) Sian Lloyd 16               
     3) Olivia Smith 17              4) Mackenzie Howe 18           
        13.95     29.08     44.45     59.83
      1:13.36   1:28.47   1:44.15   2:00.04
      2:13.37   2:28.10   2:43.97   3:00.39
      3:12.94   3:27.33   3:42.24   3:57.22
  8 Stockport MO  'A'                   3:59.10    4:03.78  
     1) Keri-Anne Payne 16           2) Emma Gage 15                
     3) Katy Whitfield 15            4) Tara Walsh 14               
        13.61     28.50     43.82     58.89
      1:12.81   1:28.13   1:43.98   1:59.42
      2:13.37   2:28.96   2:45.36   3:01.17
      3:15.46   3:31.29   3:47.85   4:03.78

Event 50  Women 800 SC Metre Freestyle Relay
==================================================================
    Team                                   Seed     Finals        
==================================================================
                           === HDW ===                            
 
  1 Canada  'A'                         8:15.00    8:06.57  
     1) Carrie Burgoyne 23           2) Tanya Hunks 24              
     3) Genevieve Saumur 17          4) Audrey Lacroix 20           
        14.03     28.96     44.10     59.65
      1:15.22   1:30.85   1:46.67   2:02.10
      2:15.42   2:30.04   2:45.07   3:00.50
      3:15.90   3:31.54   3:47.26   4:02.57
      4:15.12   4:30.08   4:45.69   5:01.51
      5:17.48   5:33.44   5:49.33   6:04.45
      6:17.84   6:32.53   6:47.69   7:03.14
      7:18.95   7:35.06   7:51.18   8:06.57          
  2 Nova Cent'n  'A'                    8:21.70    8:11.68  
     1) Cari-Fflur Davies 20         2) Jessica Sylvester 17        
     3) Rebecca Adlington 15         4) Stephanie Hill 18           
        13.96     28.93     44.53   1:00.25
      1:16.21   1:32.48   1:48.96   2:04.84
      2:18.34   2:33.43   2:48.91   3:04.51
      3:20.54   3:36.35   3:52.31   4:07.60
      4:21.13   4:35.98   4:51.48   5:07.22
      5:23.03   5:38.91   5:54.75   6:09.55
      6:22.87   6:37.56   6:52.65   7:07.93
      7:23.66   7:39.19   7:55.36   8:11.68          
  3 Kingstonhull  'A'                   8:17.50    8:14.64  
     1) Claire Windeatt 18           2) Kate Richardson 16          
     3) Hollie O'Connor 15           4) Amy Park 15                 
        13.58     28.28     43.79     59.54
      1:14.94   1:30.46   1:45.84   2:00.63
      2:13.89   2:29.16   2:44.37   2:59.65
      3:14.88   3:30.40   3:46.00   4:01.18
      4:14.89   4:30.08   4:46.06   5:02.14
      5:18.60   5:35.42   5:52.17   6:08.40
      6:21.64   6:36.38   6:51.81   7:07.62
      7:23.97   7:40.71   7:57.85   8:14.64          
  4 Loughboro UN  'A'                   8:04.00    8:18.21  
     1) Julie Douglas 24             2) Lee Kelleher 22             
     3) Natalie Effemey 20           4) Katie Henderson 22          
        13.80     29.11     44.55   1:00.09
      1:15.51   1:31.53   1:47.88   2:04.19
      2:17.74   2:32.82   2:48.63   3:04.68
      3:20.87   3:37.05   3:53.29   4:09.12
      4:22.62   4:37.60   4:53.02   5:08.87
      5:24.99   5:41.53   5:58.31   6:14.35
      6:28.33   6:43.62   6:59.14   7:14.72
      7:30.60   7:46.50   8:02.62   8:18.21          
  5 CO Manch AQ  'A'                    8:21.00    8:26.07  
     1) Sarah Heyes 21               2) Gemma Booth 16              
     3) Claudia Powell 15            4) Paula Barlow 15             
        13.94     29.12     44.70   1:00.35
      1:16.33   1:32.55   1:49.08   2:04.71
      2:18.39   2:33.51   2:49.18   3:05.25
      3:21.47   3:38.16   3:54.87   4:11.04
      4:24.16   4:39.73   4:55.64   5:12.31
      5:29.05   5:46.08   6:03.10   6:19.67
      6:33.55   6:48.79   7:04.80   7:21.11
      7:37.60   7:54.10   8:10.41   8:26.07          
  6 Stockport MO  'A'                   8:24.00    8:27.37  
     1) Keri-Anne Payne 16           2) Emma Gage 15                
     3) Katy Whitfield 15            4) Jenna Paton 16              
        13.56     28.74     44.31     59.95
      1:15.59   1:31.71   1:47.82   2:03.34
      2:17.17   2:32.55   2:48.11   3:04.06
      3:20.42   3:36.96   3:53.69   4:09.78
      4:23.92   4:39.89   4:56.01   5:12.59
      5:29.13   5:46.16   6:02.95   6:18.83
      6:32.86   6:48.27   7:03.92   7:20.34
      7:36.96   7:53.90   8:10.83   8:27.37          
  7 Plymouth Lea  'A'                   8:27.16    8:31.44  
     1) Claudia Coleman 15           2) Siobhain Sincock 15         
     3) Sarah Thomas 17              4) Cassandra Patten 17         
        14.10     29.24     44.78   1:00.46
      1:16.52   1:32.76   1:49.33   2:05.18
      2:19.11   2:34.73   2:50.97   3:07.33
      3:23.79   3:40.66   3:57.95   4:14.29
      4:28.16   4:43.95   5:00.53   5:16.84
      5:33.24   5:50.03   6:06.93   6:23.30
      6:36.81   6:51.88   7:08.33   7:24.80
      7:41.67   7:58.64   8:15.35   8:31.44          
  8 Co Cardiff  'A'                     8:35.00    8:42.80  
     1) Bethan Thomas 14             2) Jessica White 14            
     3) Sarah Pickard 18             4) Mackenzie Howe 18           
        14.19     29.52     45.38   1:01.72
      1:18.09   1:35.00   1:51.77   2:08.32
      2:22.51   2:38.43   2:54.82   3:11.73
      3:28.59   3:46.03   4:03.30   4:20.38
      4:34.91   4:51.48   5:08.24   5:25.49
      5:42.45   6:00.12   6:17.87   6:35.18
      6:48.57   7:03.58   7:19.37   7:35.81
      7:52.47   8:09.24   8:26.20   8:42.80          

 Event 19  Women 400 SC Metre Medley Relay
==================================================================
    Team                                   Seed     Finals        
==================================================================
                           === HDW ===                            
 
  1 Canada  'A'                         4:13.00    4:07.46  
     1) Genevieve Saumur 17          2) Lisa Blackburn 32           
     3) Audrey Lacroix 20            4) Nadine Rolland 29           
        14.71     30.31     46.53   1:02.63
      1:17.27   1:34.58   1:52.56   2:10.79
      2:23.65   2:38.65   2:54.34   3:10.55
      3:23.16   3:37.39   3:52.09   4:07.46
  2 Nova Cent'n  'A'                    4:16.50    4:11.07  
     1) Jessica Sylvester 17         2) Amy Konowalik 18            
     3) Cari-Fflur Davies 20         4) Stephanie Hill 18           
        14.94     30.93     47.12   1:03.25
      1:18.75   1:36.79   1:55.23   2:13.92
      2:26.63   2:42.08   2:58.07   3:14.28
      3:27.26   3:41.33   3:56.31   4:11.07
  3 Loughboro UN  'A'                   4:06.60    4:12.37  
     1) Laura Beechey 19             2) Katie Henderson 22          
     3) Lee Kelleher 22              4) Julie Douglas 24            
        14.94     30.77     47.63   1:03.87
      1:19.63   1:37.70   1:56.46   2:15.45
      2:28.76   2:43.71   2:59.89   3:16.22
      3:29.06   3:43.15   3:57.74   4:12.37
  4 Lincoln Vulc  'A'                   4:21.89    4:18.19  
     1) Elizabeth Simmonds 13        2) Sophie Allen 12             
     3) Susan Ransby 16              4) Jordon Tomlinson 13         
        14.96     30.39     46.18   1:01.81
      1:17.53   1:36.37   1:55.92   2:15.58
      2:28.67   2:44.51   3:01.75   3:19.80
      3:33.31   3:48.19   4:03.59   4:18.19
  5 Bath Univ  'A'                      4:15.00    4:20.50  
     1) Jenny Lyles 25               2) Charlotte Maxwell 20        
     3) Lorna Tonks 15               4) Emma-Kate Tapsell 18        
        15.13     31.25     48.14   1:04.43
      1:20.43   1:39.63   1:59.19   2:19.65
      2:32.52   2:48.48   3:05.20   3:22.74
      3:35.65   3:50.06   4:05.30   4:20.50
  6 Plymouth Lea  'A'                   4:25.12    4:20.64  
     1) Sarah Thomas 17              2) Amber-Leigh Cunningham 14   
     3) Cassandra Patten 17          4) Claudia Coleman 15          
        15.49     31.15     47.67   1:03.94
      1:20.63   1:40.09   2:00.57   2:21.26
      2:34.39   2:50.22   3:06.60   3:22.81
      3:35.89   3:50.46   4:05.76   4:20.64
  7 Co Cardiff  'A'                     4:30.00    4:28.78  
     1) Mackenzie Howe 18            2) Siobhan Smith 14            
     3) Nicola Robinson 15           4) Bethan Thomas 14            
        15.61     32.00     48.75   1:05.42
      1:21.99   1:41.89   2:02.30   2:23.64
      2:37.72   2:54.64   3:11.97   3:29.75
      3:42.71   3:57.39   4:12.90   4:28.78
  8 Stockport MO  'A'                   4:23.51    4:33.85  
     1) Keri-Anne Payne 16           2) Kristina Naughton 13        
     3) Emma Gage 15                 4) Tara Walsh 14               
        15.63     31.69     48.23   1:04.75
      1:22.00   1:42.68   2:03.83   2:25.39
      2:39.74   2:56.70   3:14.09   3:32.04
      3:46.05   4:01.91   4:18.02   4:33.85

ADVERTISEMENT


ADVERTISEMENT