ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
--- Results, Rankings, and Records ---
2004 Olympic Games Day 5
8/20/2004-8/20/2004
Athens, Greece

2004 Olympic Games

Athens, Greece
Olympic Aquatic Centre

August 14-21, 2004

50 meter pool

RESULTS
DAY FIVE, Semifinals and FINALS: August 18, 2004                      


Men 200m Breaststroke Finals

 Record Splits Name NOC Location Date 
WR 2:09.04 29.22 1:01.88 1:35.38 HANSEN Brendan USA Long Beach  (USA) 11  JUL  2004 
OR 2:10.16 30.43 1:03.91 1:37.12 BARROWMAN Mike USA Barcelona  (ESP) 29  JUL  1992 
 
  
Event No:  18 
 
Rank Lane Name NOC R.T. 50m 100m 150m Time Time
Behind  
1 3 KITAJIMA   Kosuke  JPN 0.72 (1)  29.10 (1)  1:02.12
33.02 (1)  1:35.96
33.84 2:09.44 
33.48  OR 
2 4 GYURTA   Daniel  HUN 0.84 (7)  30.40 (6)  1:04.06
33.66 (3)  1:36.88
32.82 2:10.80 
33.92 1.36  
3 5 HANSEN   Brendan  USA 0.72 (2)  29.40 (2)  1:02.39
32.99 (2)  1:36.08
33.69 2:10.87 
34.79 1.43  
4 6 BOSSINI   Paolo  ITA 0.87 (4)  30.07 (3)  1:03.31
33.24 (4)  1:37.08
33.77 2:11.20 
34.12 1.76  
5 1 POLYAKOV   Vladislav  KAZ 0.80 (3)  29.88 (5)  1:03.78
33.90 (5)  1:37.10
33.32 2:11.76 
34.66 2.32  
6 7 BROWN   Mike  CAN 0.77 (6)  30.22 (4)  1:03.43
33.21 (6)  1:37.56
34.13 2:11.94 
34.38 2.50  
7 2 USHER   Scott  USA 0.75 (5)  30.13 (7)  1:04.08
33.95 (7)  1:37.60
33.52 2:11.95 
34.35 2.51  
 8 PIPER   Jim  AUS 0.82  
 
 DSQ     
 
 


Women 100m Freestyle Semifinals 

 Record Split Name NOC Location Date 
WR 53.66 25.81
 LENTON Lisbeth AUS Sydney  (AUS) 31  MAR  2004 
OR 53.77 25.81
 de BRUIJN Inge NED Sydney  (AUS) 20  SEP  2000 
 
  
Event No:  20 
 
Rank Heat Lane Name NOC R.T. 50m Time Time
Behind  
1 2 6 HENRY   Jodie  AUS 0.80 26.24 53.52 
27.28  WR 
2 2 4 de BRUIJN   Inge  NED 0.72 26.12 54.06 
27.94 0.54  
3 2 5 COUGHLIN   Natalie  USA 0.69 26.31 54.37 
28.06 0.85  
4 2 3 METELLA   Malia  FRA 0.77 26.76 54.57 
27.81 1.05  
5 1 4 JOYCE Kara   Lynn  USA 0.71 26.61 54.81 
28.20 1.29  
6 1 2 POPCHANKA   Alena  BLR 0.72 26.48 54.97 
28.49 1.45  
7 1 3 NIANGKOUARA Nery   Mantey  GRE 0.74 26.20 55.02 
28.82 1.50  
8 1 6 MORAVCOVA   Martina  SVK 0.74 26.74 55.08 
28.34 1.56  

9 1 5 LENTON   Lisbeth  AUS 0.77 26.73 55.17 
28.44 1.65  
10 2 2 PELLEGRINI   Federica  ITA 0.82 26.91 55.30 
28.39 1.78  
11 1 7 VELDHUIS   Marleen  NED 0.84 26.87 55.32 
28.45 1.80  
12 2 8 SEPPALA   Hanna-Maria  FIN 0.75 26.69 55.59 
28.90 2.07  
13 1 1 SHCHERBA   Hanna  BLR 0.78 26.53 55.67 
29.14 2.15  
14 2 1 LILLHAGE   Josefin  SWE 0.79 27.01 55.76 
28.75 2.24  
15 1 8 RYU   Yoon-Ji  KOR 0.80 27.16 55.85 
28.69 2.33  
16 2 7 NAGAI   Tomoko  JPN 0.77 27.04 56.03 
28.99 2.51  
 

 
Men 200m Backstroke Semifinals

 Record Splits Name NOC Location Date 
WR 1:54.74 27.18 55.98 1:25.29 PEIRSOL Aaron USA Long Beach  (USA) 12  JUL  2004 
OR 1:56.76 27.37 56.59 1:26.05 KRAYZELBURG Lenny USA Sydney  (AUS) 21  SEP  2000 
 
  
Event No:  21 
 
Rank Heat Lane Name NOC R.T. 50m 100m 150m Time Time
Behind  
1 2 4 PEIRSOL   Aaron  USA 0.70 27.27 55.95
28.68 1:25.43
29.48 1:55.14 
29.71  OR 
2 1 4 GODDARD   James  GBR 0.66 27.24 56.58
29.34 1:27.10
30.52 1:57.25 
30.15 2.11  
3 2 5 ROGAN   Markus  AUT 0.74 27.64 57.03
29.39 1:27.20
30.17 1:57.50 
30.30 2.36  
4 1 5 FLOREA   Razvan  ROM 0.62 27.58 57.43
29.85 1:28.07
30.64 1:58.20 
30.13 3.06  
5 2 3 TAIT   Gregor  GBR 0.68 27.83 57.48
29.65 1:28.11
30.63 1:58.75 
30.64 3.61  
6 1 3 DUFOUR   Simon  FRA 0.69 28.15 57.77
29.62 1:28.27
30.50 1:58.96 
30.69 3.82  
7 2 8 MEDVESEK   Blaz  SLO 0.71 28.22 58.12
29.90 1:29.00
30.88 1:59.37 
30.37 4.23  
8 1 8 MORITA   Tomomi  JPN 0.55 28.10 57.89
29.79 1:29.11
31.22 1:59.52 
30.41 4.38  

9 1 7 KOZULJ   Gordan  CRO 0.82 27.87 57.87
30.00 1:28.79
30.92 1:59.61 
30.82 4.47  
10 2 6 HUNT   Bryce  USA 0.69 28.93 58.99
30.06 1:29.43
30.44 1:59.74 
30.31 4.60  
11 1 1 VYATCHANIN   Arkady  RUS 0.87 28.35 57.95
29.60 1:28.38
30.43 1:59.80 
31.42 4.66  
12 2 1 BEAVERS   Keith  CAN 0.73 28.80 59.14
30.34 1:29.38
30.24 1:59.98 
30.60 4.84  
13 1 6 SANCHEZ   Jorge  ESP 0.69 27.95 58.06
30.11 1:28.89
30.83 2:00.12 
31.23 4.98  
14 1 2 O BRIEN   Nathaniel  CAN 0.75 28.86 59.33
30.47 1:30.20
30.87 2:00.13 
29.93 4.99  
15 2 7 ROMERO   Rogerio  BRA 0.63 28.90 59.46
30.56 1:30.58
31.12 2:00.48 
29.90 5.34  
16 2 2 MERISI   Emanuele  ITA 0.66 28.91 59.43
30.52 1:30.23
30.80 2:00.83 
30.60 5.69 
 


Women 200m Butterfly Finals
 Final 

 Record Splits Name NOC Location Date 
WR 2:05.78 28.79 1:00.79 1:33.14 JEDRZEJCZAK Otylia POL Berlin  (GER) 04  AUG  2002 
OR 2:05.88 28.38 59.91 1:32.44 HYMAN Misty USA Sydney  (AUS) 20  SEP  2000 
 
Event No:  17 
 
Rank Lane Name NOC R.T. 50m 100m 150m Time Time
Behind  
1 3 JEDRZEJCZAK   Otylia  POL 0.80 (2)  28.76 (2)  1:01.09
32.33 (2)  1:33.17
32.08 2:06.05 
32.88   
2 6 THOMAS   Petria  AUS 0.74 (1)  28.19 (1)  1:00.18
31.99 (1)  1:33.05
32.87 2:06.36 
33.31 0.31  
3 5 NAKANISHI   Yuko  JPN 0.72 (4)  29.14 (4)  1:01.79
32.65 (3)  1:35.10
33.31 2:08.04 
32.94 1.99  
4 4 SANDENO   Kaitlin  USA 0.78 (5)  29.32 (3)  1:01.72
32.40 (5)  1:35.36
33.64 2:08.18 
32.82 2.13  
5 2 GALVEZ   Felicity  AUS 0.90 (3)  29.09 (5)  1:01.88
32.79 (4)  1:35.20
33.32 2:09.28 
34.08 3.23  
6 8 JACOBSEN   Mette  DEN 0.91 (6)  29.50 (7)  1:02.16
32.66 (6)  1:35.97
33.81 2:10.01 
34.04 3.96  
7 1 CAVALLINO   Paola  ITA 0.85 (8)  29.90 (8)  1:02.64
32.74 (8)  1:36.24
33.60 2:10.14 
33.90 4.09  
8 7 RISZTOV   Eva  HUN 0.82 (7)  29.59 (6)  1:02.13
32.54 (7)  1:36.07
33.94 2:10.58 
34.51 4.53 
 
 

Men 100m Freestyle Finals

 Record Split Name NOC Location Date 
WR 47.84 23.16
 V.D. HOOGENBAND Pieter NED Sydney  (AUS) 19  SEP  2000 
OR 47.84 23.16
 V.D. HOOGENBAND Pieter NED Sydney  (AUS) 19  SEP  2000 
 
  
Event No:  16 
 
Rank Lane Name NOC R.T. 50m Time Time
Behind  
1 5 van den HOOGENBAND   Pieter  NED 0.79 (5)  23.27 48.17 
24.90   
2 4 SCHOEMAN Roland   Mark  RSA 0.64 (1)  22.60 48.23 
25.63 0.06  
3 8 THORPE   Ian  AUS 0.81 (6)  23.57 48.56 
24.99 0.39  
4 1 NEETHLING   Ryk  RSA 0.72 (2)  23.05 48.63 
25.58 0.46  
5 3 MAGNINI   Filippo  ITA 0.73 (8)  23.84 48.99 
25.15 0.82  
6 7 DRAGANJA   Duje  CRO 0.72 (4)  23.21 49.23 
26.02 1.06  
7 2 ILES   Salim  ALG 0.72 (3)  23.18 49.30 
26.12 1.13  
7 6 KAPRALOV   Andrey  RUS 0.79 (7)  23.60 49.30 
25.70 1.13  
 


Women 200m Breaststroke Semifinals 

 Record Splits Name NOC Location Date 
WR 2:22.44 33.25 1:09.60 1:46.24 BEARD Amanda USA Long Beach  (USA) 12  JUL  2004 
OR 2:24.03 33.36 1:10.72 1:47.71 KOVACS Agnes HUN Sydney  (AUS) 20  SEP  2000 
 
  
Event No:  22 
 
Rank Heat Lane Name NOC R.T. 50m 100m 150m Time Time
Behind  
1 2 5 BEARD   Amanda  USA 0.74 33.66 1:11.04
37.38 1:48.39
37.35 2:25.62 
37.23   
2 2 3 TANAKA   Masami  JPN 0.78 34.07 1:11.65
37.58 1:49.43
37.78 2:26.38 
36.95 0.76  
3 1 3 HANSON   Brooke  AUS 0.78 33.31 1:10.28
36.97 1:48.15
37.87 2:26.43 
38.28 0.81  
4 1 4 POLESKA   Anne  GER 0.80 33.81 1:11.32
37.51 1:48.80
37.48 2:26.59 
37.79 0.97  
5 1 5 KOVACS   Agnes  HUN 0.87 33.88 1:11.28
37.40 1:49.07
37.79 2:26.63 
37.56 1.01  
6 2 4 JONES   Leisel  AUS 0.74 33.36 1:11.12
37.76 1:48.92
37.80 2:26.71 
37.79 1.09  
7 1 2 QI   Hui  CHN 0.80 33.27 1:10.42
37.15 1:48.44
38.02 2:26.75 
38.31 1.13  
8 2 2 JUKIC   Mirna  AUT 0.78 33.84 1:10.95
37.11 1:48.70
37.75 2:26.95 
38.25 1.33  

9 1 6 BRUCE   Caroline  USA 0.76 34.02 1:11.59
37.57 1:49.83
38.24 2:27.60 
37.77 1.98  
10 2 7 BALFOUR   Kirsty  GBR 0.82 33.68 1:10.62
36.94 1:48.82
38.20 2:28.92 
40.10 3.30  
11 2 6 STEVEN   Birte  GER 0.80 33.34 1:10.58
37.24 1:48.66
38.08 2:29.22 
40.56 3.60  
12 1 8 BOGOMAZOVA   Elena  RUS 0.82 34.71 1:12.76
38.05 1:51.46
38.70 2:30.35 
38.89 4.73  
13 1 1 van OOSTEN   Lauren  CAN 0.80 34.61 1:13.06
38.45 1:51.90
38.84 2:30.39 
38.49 4.77  
14 1 7 BOGGIATTO   Chiara  ITA 0.81 34.75 1:12.45
37.70 1:51.10
38.65 2:30.76 
39.66 5.14  
15 2 1 KUC   Marina  SCG 0.92 34.60 1:13.26
38.66 1:52.40
39.14 2:31.77 
39.37 6.15  
 2 8 KAPISHINA   Ina  BLR 0.79  
 
 DSQ     
 

Men 200m Individual Medley Semifinals 

 Record Splits Name NOC Location Date 
WR 1:55.94 25.15 54.03 1:28.35 PHELPS Michael USA College Park  (USA) 09  AUG  2003 
OR 1:58.98 26.59 57.36 1:30.88 ROSOLINO Massimiliano ITA Sydney  (AUS) 21  SEP  2000 
 
  
Event No:  23 
 
Rank Heat Lane Name NOC R.T. 50m 100m 150m Time Time
Behind  
1 1 4 PHELPS   Michael  USA 0.73 25.24 54.57
29.33 1:30.40
35.83 1:58.52 
28.12  OR 
2 1 2 LOCHTE   Ryan  USA 0.72 26.50 56.38
29.88 1:30.75
34.37 1:59.58 
28.83 1.06  
3 2 4 CSEH   Laszlo  HUN 0.83 25.65 55.46
29.81 1:30.73
35.27 1:59.65 
28.92 1.13  
4 2 3 PEREIRA   Thiago  BRA 0.69 25.94 56.26
30.32 1:31.17
34.91 2:00.07 
28.90 1.55  
5 2 5 BOVELL   George  TRI 0.83 26.52 57.29
30.77 1:31.46
34.17 2:00.31 
28.85 1.79  
6 1 6 JANUSAITIS   Vytautas  LTU 0.83 26.39 55.97
29.58 1:31.29
35.32 2:00.57 
29.28 2.05  
6 2 2 MORI   Takahiro  JPN 0.73 26.16 57.43
31.27 1:32.27
34.84 2:00.57 
28.30 2.05  
8 1 5 MIKI   Jiro  JPN 0.65 26.74 57.60
30.86 1:32.45
34.85 2:01.09 
28.64 2.57  

9 2 8 MELLOULI   Oussama  TUN 0.73 26.52 57.51
30.99 1:32.61
35.10 2:01.11 
28.50 2.59 AF 
10 1 3 BOGGIATTO   Alessio  ITA 0.77 26.95 58.33
31.38 1:33.07
34.74 2:01.27 
28.20 2.75  
11 2 7 ROSOLINO   Massimiliano  ITA 0.86 26.85 58.96
32.11 1:32.69
33.73 2:01.29 
28.60 2.77  
12 1 8 KOKKODIS   Ioannis  GRE 0.86 26.63 57.49
30.86 1:32.68
35.19 2:01.57 
28.89 3.05  
13 1 1 KEREKJARTO   Tamas  HUN 0.67 26.05 57.37
31.32 1:32.48
35.11 2:01.89 
29.41 3.37  
14 2 6 KENT   Dean  NZL 0.74 27.01 57.63
30.62 1:32.34
34.71 2:01.94 
29.60 3.42  
15 2 1 TURNER   Adrian  GBR 0.82 26.70 58.87
32.17 1:33.25
34.38 2:02.06 
28.81 3.54  
16 1 7 FRANCIS   Robin  GBR 0.84 27.08 58.80
31.72 1:33.86
35.06 2:03.85 
29.99 


Women 4 x 200m Freestyle Relay Finals

   Record Splits NOC Location Date 
WR 7:55.47 
 59.02
4:57.76 
 2:00.23
5:57.86 
 2:58.42
6:55.43 
 3:59.13
 GDR Strasbourg  (FRA) 18  AUG  1987 
OR 7:57.80 28.21
4:27.09 58.78
4:56.86 1:29.65
5:27.72 1:59.92
5:58.45 2:27.61
6:25.63 2:57.98
6:55.76 3:29.12
7:26.87 3:59.11
 USA Sydney  (AUS) 20  SEP  2000 
 
  
Final   Event No:  24 
 
Rank Lane NOC Name R.T. 50m 100m 150m 200m Time Time
Behind  
1 4  USA   7:53.42  WR 
  COUGHLIN   Natalie 0.69 27.93 58.49 1:28.11 1:57.74 (1)  1:57.74   
  PIPER   Carly 0.52 27.98 57.99 1:28.81 1:59.39 (1)  3:57.13   
  VOLLMER   Dana 0.29 27.73 57.67 1:28.20 1:58.12 (1)  5:55.25   
  SANDENO   Kaitlin 0.43 27.72 57.31 1:27.62 1:58.17 (1)  7:53.42   

2 7  CHN   7:55.97 2.55 AS 
  ZHU   Yingwen 0.79 27.96 58.15 1:29.41 1:59.75 (4)  1:59.75   
  XU   Yanwei 0.28 26.97 57.03 1:27.82 1:58.45 (2)  3:58.20   
  YANG   Yu 0.18 27.11 57.39 1:28.26 1:59.50 (2)  5:57.70   
  PANG   Jiaying 0.26 27.55 57.39 1:27.75 1:58.27 (2)  7:55.97   

3 6  GER   7:57.35 3.93  
  van ALMSICK   Franziska 0.83 27.66 57.63 1:28.70 1:59.61 (3)  1:59.61   
  DALLMANN   Petra 0.34 27.90 58.69 1:29.62 2:00.06 (4)  3:59.67   
  BUSCHSCHULTE   Antje 0.28 26.40 55.70 1:26.71 1:58.46 (3)  5:58.13   
  STOCKBAUER   Hannah 0.22 27.81 58.39 1:29.33 1:59.22 (3)  7:57.35   

4 3  AUS   7:57.40 3.98 OC 
  MILLS   Alice 0.75 27.87 58.19 1:29.52 2:00.38 (7)  2:00.38   
  GRAHAM   Elka 0.45 27.76 58.12 1:28.78 1:59.18 (3)  3:59.56   
  REESE   Shayne 0.33 28.22 59.97 1:30.64 2:00.64 (4)  6:00.20   
  THOMAS   Petria 0.24 27.22 57.03 1:27.36 1:57.20 (4)  7:57.40   

5 5  GBR   7:59.11 5.69  
  MARSHALL   Melanie 0.72 27.81 57.94 1:28.62 1:59.39 (2)  1:59.39   
  LEE   Georgina 0.17 27.92 58.08 1:29.47 2:00.50 (5)  3:59.89   
  McCLATCHEY   Caitlin 0.18 28.52 58.99 1:30.04 2:00.48 (5)  6:00.37   
  PICKERING   Karen 0.18 27.32 57.17 1:27.80 1:58.74 (5)  7:59.11   

6 2  ESP   8:02.11 8.69  
  ROUBA   Tatiana 0.84 28.00 58.29 1:29.38 2:00.18 (6)  2:00.18   
  CABALLERO   Melissa 0.32 28.05 58.55 1:29.64 2:00.57 (6)  4:00.75   
  RAMOS   Arantxa 0.38 28.87 59.65 1:31.09 2:02.32 (6)  6:03.07   
  VILLAECIJA   Erika 0.10 27.54 57.77 1:28.92 1:59.04 (6)  8:02.11   

7 1  BRA   8:05.29 11.87  
  MELO   Joanna 0.73 28.86 59.30 1:30.20 2:01.20 (8)  2:01.20   
  FERREIRA   Monique 0.19 28.11 58.77 1:30.21 2:01.42 (8)  4:02.62   
  BROCHADO   Mariana 0.26 27.97 58.66 1:30.13 2:01.15 (7)  6:03.77   
  RIBEIRO   Paula 0.31 28.32 59.15 1:30.31 2:01.52 (7)  8:05.29   

8 8  SWE   8:08.34 14.92  
  LILLHAGE   Josefin 0.83 28.14 58.34 1:29.29 1:59.86 (5)  1:59.86   
  MATTSSON   Ida 0.26 27.93 58.52 1:30.03 2:01.45 (7)  4:01.31   
  SVAHNSTROM   Malin 0.30 28.21 59.82 1:31.88 2:03.68 (8)  6:04.99   
  WANBERG   Lotta 0.47 28.83 1:00.00 1:31.64 2:03.35 (8)  8:08.34   

------------------------------------------------------------------------------------------- 
  
Legend 
WR - World Record,   =WR - Equalled World Record,   OR - Olympic Record,   =OR - Equalled Olympic Record 
AF - African Record,   =AF - Equalled African Record,   AM - American Record,   =AM - Equalled American Record 
AS - Asian Record,   =AS - Equalled Asian Record,   EU - European Record,   =EU - Equalled European Record 
OC - Oceania Record,   =OC - Equalled Oceania Record   
R.T. - Reaction Time,   DSQ - Disqualified,   DNF - Did Not Finish,   DNS - Did Not Start   
 
ADVERTISEMENT


ADVERTISEMENT