ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
--- Results, Rankings, and Records ---
2004 Olympic Games Day 1 Prelims
8/21/2004-8/21/2004
Athens, Greece

2004 Olympic Games

Athens, Greece
Olympic Aquatic Centre

August 14-21, 2004

50 meter pool

RESULTS
DAY ONE Prelims: August 14, 2004


Men 400m Individual Medley Heats  
                                        
    
Record Splits Name NOC Location Date 

WR 4:08.41 55.66 1:57.85 3:10.75 PHELPS Michael USA Long Beach  (USA) 07  JUL  2004 
OR 4:11.76 58.02 2:01.12 3:13.06 DOLAN Tom USA Sydney  (AUS) 17  SEP  2000 
 
  
  
Event No:  1 
 
Rank Heat Lane Name NOC R.T. Time Time
Behind  
1 5 4 PHELPS   Michael  USA 0.78 4:13.29 
29.48   
50m 26.41
 100m 55.88
29.47 150m 1:27.24
31.36 200m 1:58.35
31.11 250m 2:35.16
36.81 300m 3:12.52
37.36 350m 3:43.81
31.29  
2 4 4 CSEH   Laszlo  HUN 0.84 4:14.26 
29.48 0.97  
50m 27.37
 100m 58.26
30.89 150m 1:30.55
32.29 200m 2:01.66
31.11 250m 2:37.75
36.09 300m 3:13.60
35.85 350m 3:44.78
31.18  
3 3 4 BOGGIATTO   Alessio  ITA 0.84 4:15.78 
29.30 2.49  
50m 27.86
 100m 58.40
30.54 150m 1:31.44
33.04 200m 2:03.29
31.85 250m 2:39.52
36.23 300m 3:15.48
35.96 350m 3:46.48
31.00  
4 3 5 MIKI   Jiro  JPN 0.67 4:16.32 
29.17 3.03  
50m 27.07
 100m 57.80
30.73 150m 1:31.00
33.20 200m 2:03.48
32.48 250m 2:39.66
36.18 300m 3:16.50
36.84 350m 3:47.15
30.65  
5 3 7 KOKKODIS   Ioannis  GRE 0.94 4:16.56 
29.51 3.27  
50m 27.60
 100m 59.05
31.45 150m 1:32.37
33.32 200m 2:04.93
32.56 250m 2:40.32
35.39 300m 3:16.39
36.07 350m 3:47.05
30.66  
6 4 3 MELLOULI   Oussama  TUN 0.77 4:16.68 
28.86 3.39  
50m 27.44
 100m 58.26
30.82 150m 1:31.82
33.56 200m 2:04.17
32.35 250m 2:41.22
37.05 300m 3:18.05
36.83 350m 3:47.82
29.77  
6 5 5 VENDT   Erik  USA 0.63 4:16.68 
29.49 3.39  
50m 27.23
 100m 57.85
30.62 150m 1:30.74
32.89 200m 2:02.52
31.78 250m 2:39.16
36.64 300m 3:16.04
36.88 350m 3:47.19
31.15  
8 5 6 NEDERPELT   Travis  AUS 0.80 4:16.77 
28.76 3.48  
50m 26.73
 100m 57.28
30.55 150m 1:32.01
34.73 200m 2:06.56
34.55 250m 2:42.24
35.68 300m 3:17.66
35.42 350m 3:48.01
30.35  

9 4 2 DRYMONAKOS   Ioannis  GRE 0.74 4:16.83 
29.17 3.54  
50m 27.03
 100m 57.66
30.63 150m 1:31.38
33.72 200m 2:04.62
33.24 250m 2:41.08
36.46 300m 3:17.76
36.68 350m 3:47.66
29.90  
10 4 5 MARIN   Luca  ITA 0.96 4:16.85 
28.66 3.56  
50m 27.95
 100m 58.96
31.01 150m 1:32.11
33.15 200m 2:04.30
32.19 250m 2:41.16
36.86 300m 3:17.69
36.53 350m 3:48.19
30.50  
11 5 3 NORRIS   Justin  AUS 0.81 4:16.90 
28.90 3.61  
50m 26.97
 100m 56.92
29.95 150m 1:31.41
34.49 200m 2:04.89
33.48 250m 2:40.75
35.86 300m 3:16.71
35.96 350m 3:48.00
31.29  
12 4 7 FRANCIS   Robin  GBR 0.91 4:18.34 
30.72 5.05  
50m 27.49
 100m 58.60
31.11 150m 1:31.71
33.11 200m 2:04.67
32.96 250m 2:39.60
34.93 300m 3:16.36
36.76 350m 3:47.62
31.26  
13 2 2 KENT   Dean  NZL 0.74 4:18.55 
30.15 5.26  
50m 27.40
 100m 58.64
31.24 150m 1:32.56
33.92 200m 2:05.75
33.19 250m 2:41.34
35.59 300m 3:17.42
36.08 350m 3:48.40
30.98  
14 3 6 WU   Peng  CHN 0.80 4:19.32 
29.44 6.03  
50m 27.04
 100m 57.61
30.57 150m 1:31.01
33.40 200m 2:03.66
32.65 250m 2:41.08
37.42 300m 3:19.52
38.44 350m 3:49.88
30.36  
15 5 2 JOHNS   Brian  CAN 0.80 4:21.10 
31.00 7.81  
50m 27.57
 100m 58.72
31.15 150m 1:32.20
33.48 200m 2:05.15
32.95 250m 2:41.76
36.61 300m 3:18.95
37.19 350m 3:50.10
31.15  
16 5 7 BEAVERS   Keith  CAN 0.72 4:21.47 
30.19 8.18  
50m 28.01
 100m 59.18
31.17 150m 1:32.32
33.14 200m 2:04.69
32.37 250m 2:42.23
37.54 300m 3:20.15
37.92 350m 3:51.28
31.13  
17 3 2 PEREIRA   Thiago  BRA 0.81 4:22.06 
31.61 8.77  
50m 26.72
 100m 57.80
31.08 150m 1:30.53
32.73 200m 2:03.27
32.74 250m 2:40.43
37.16 300m 3:18.32
37.89 350m 3:50.45
32.13  
18 3 3 TABUCHI   Susumu  JPN 0.85 4:22.46 
31.12 9.17  
50m 27.50
 100m 57.85
30.35 150m 1:30.77
32.92 200m 2:03.75
32.98 250m 2:40.82
37.07 300m 3:19.72
38.90 350m 3:51.34
31.62  
19 3 1 SALATTA   Lucas  BRA 0.76 4:23.01 
30.65 9.72  
50m 26.67
 100m 57.50
30.83 150m 1:30.66
33.16 200m 2:03.25
32.59 250m 2:41.88
38.63 300m 3:21.43
39.55 350m 3:52.36
30.93  
20 2 1 KIM   Bang-Hyun  KOR 0.86 4:23.05 
30.52 9.76  
50m 28.46
 100m 1:00.01
31.55 150m 1:34.16
34.15 200m 2:07.82
33.66 250m 2:44.75
36.93 300m 3:22.23
37.48 350m 3:52.53
30.30  
21 5 1 BEREZUTSKIY   Igor  RUS 0.85 4:23.20 
30.35 9.91  
50m 27.47
 100m 58.84
31.37 150m 1:33.16
34.32 200m 2:06.21
33.05 250m 2:43.67
37.46 300m 3:21.69
38.02 350m 3:52.85
31.16  
22 2 4 KNOWLES Jeremy   Daniel  BAH 0.75 4:23.29 
30.21 10.00  
50m 27.90
 100m 59.32
31.42 150m 1:34.39
35.07 200m 2:08.20
33.81 250m 2:44.55
36.35 300m 3:21.95
37.40 350m 3:53.08
31.13  
23 4 6 TURNER   Adrian  GBR 0.83 4:23.53 
30.64 10.24  
50m 27.58
 100m 58.80
31.22 150m 1:33.47
34.67 200m 2:06.89
33.42 250m 2:43.82
36.93 300m 3:21.30
37.48 350m 3:52.89
31.59  
24 5 8 KOVRIGIN   Alexey  RUS 0.87 4:23.77 
30.05 10.48  
50m 27.68
 100m 59.22
31.54 150m 1:32.84
33.62 200m 2:05.34
32.50 250m 2:43.88
38.54 300m 3:22.66
38.78 350m 3:53.72
31.06  
25 2 6 ALLY   Bradley  BAR 0.88 4:24.70 
31.02 11.41  
50m 27.82
 100m 58.65
30.83 150m 1:32.09
33.44 200m 2:05.22
33.13 250m 2:42.52
37.30 300m 3:20.85
38.33 350m 3:53.68
32.83  
26 4 1 NAZARENKO   Dmytro  UKR 0.88 4:26.15 
31.38 12.86  
50m 28.16
 100m 1:00.41
32.25 150m 1:34.49
34.08 200m 2:07.94
33.45 250m 2:44.76
36.82 300m 3:22.34
37.58 350m 3:54.77
32.43  
27 2 7 JANUSAITIS   Vytautas  LTU 0.85 4:26.30 
31.18 13.01  
50m 28.27
 100m 1:01.63
33.36 150m 1:35.84
34.21 200m 2:09.38
33.54 250m 2:46.32
36.94 300m 3:23.91
37.59 350m 3:55.12
31.21  
28 4 8 LIU   Weijia  CHN 0.77 4:27.02 
30.38 13.73  
50m 27.74
 100m 59.87
32.13 150m 1:34.68
34.81 200m 2:09.73
35.05 250m 2:46.80
37.07 300m 3:25.13
38.33 350m 3:56.64
31.51  
29 2 5 PLATEL   Yves  SUI 0.78 4:28.94 
31.58 15.65  
50m 28.08
 100m 59.86
31.78 150m 1:34.49
34.63 200m 2:08.64
34.15 250m 2:46.29
37.65 300m 3:24.79
38.50 350m 3:57.36
32.57  
30 2 8 DEICMANS   Guntars  LAT 0.87 4:29.17 
31.50 15.88  
50m 28.21
 100m 1:00.63
32.42 150m 1:35.48
34.85 200m 2:09.60
34.12 250m 2:47.29
37.69 300m 3:25.45
38.16 350m 3:57.67
32.22  
31 3 8 MILENKOVIC   Marko  SLO 0.81 4:30.99 
31.01 17.70  
50m 28.26
 100m 1:00.68
32.42 150m 1:34.60
33.92 200m 2:08.39
33.79 250m 2:47.94
39.55 300m 3:27.73
39.79 350m 3:59.98
32.25  
32 1 4 IMPRIC   Sasa  CRO 0.76 4:32.02 
31.84 18.73  
50m 28.62
 100m 1:00.73
32.11 150m 1:35.72
34.99 200m 2:09.76
34.04 250m 2:48.22
38.46 300m 3:28.02
39.80 350m 4:00.18
32.16  
33 1 5 MACKAY   Andrew  CAY 0.66 4:32.38 
29.84 19.09  
50m 28.84
 100m 1:01.79
32.95 150m 1:37.31
35.52 200m 2:12.28
34.97 250m 2:51.08
38.80 300m 3:30.92
39.84 350m 4:02.54
31.62  
34 2 3 MOLINA   Miguel  PHI 0.70 4:33.25 
34.89 19.96  
50m 27.64
 100m 58.75
31.11 150m 1:33.31
34.56 200m 2:07.52
34.21 250m 2:44.77
37.25 300m 3:23.33
38.56 350m 3:58.36
35.03  
35 1 6 LIN   Yu-An  TPE 0.66 4:41.76 
32.45 28.47  
50m 28.49
 100m 1:01.72
33.23 150m 1:38.66
36.94 200m 2:14.98
36.32 250m 2:55.28
40.30 300m 3:36.28
41.00 350m 4:09.31
33.03  
36 1 3 POLYAKOV   Nikita  UZB 0.87 5:09.66 
34.11 56.37  
50m 29.78
 100m 1:04.70
34.92 150m 1:45.82
41.12 200m 2:26.39
40.57 250m 3:13.96
47.57 300m 4:00.36
46.40 350m 4:35.55
35.19  
 


 
Women 100m Butterfly Heats 

  
Record Split Name NOC Location Date 
WR 56.61 26.67
 de BRUIJN Inge NED Sydney  (AUS) 17  SEP  2000 
OR 56.61 26.67
 de BRUIJN Inge NED Sydney  (AUS) 17  SEP  2000 
 
  
Event No:  2 
 
Rank Heat Lane Name NOC R.T. 50m Time Time
Behind  
1 5 4 THOMAS   Petria  AUS 0.71 27.13 57.47 
30.34   
2 4 5 JEDRZEJCZAK   Otylia  POL 0.78 27.20 57.84 
30.64 0.37  
3 5 5 de BRUIJN   Inge  NED 0.71 27.36 58.47 
31.11 1.00  
4 3 4 MORAVCOVA   Martina  SVK 0.74 27.30 58.48 
31.18 1.01  
5 5 7 SCHIPPER   Jess  AUS 0.76 27.77 58.57 
30.80 1.10  
6 4 4 THOMPSON   Jenny  USA 0.78 27.25 58.77 
31.52 1.30  
7 5 3 ONISHI   Junko  JPN 0.76 28.28 59.22 
30.94 1.75  
8 3 3 KOMISARZ   Rachel  USA 0.80 28.22 59.38 
31.16 1.91  
8 5 6 METELLA   Malia  FRA 0.80 27.61 59.38 
31.77 1.91  

10 4 2 MIGLIORI   Ambra  ITA 0.85 27.75 59.47 
31.72 2.00  
11 5 1 van ALMSICK   Franziska  GER 0.86 28.01 59.53 
31.52 2.06  
12 4 6 ZHOU   Yafei  CHN 0.72 27.90 59.62 
31.72 2.15  
13 3 2 SOUTIAGUINA   Natalia  RUS 0.85 28.06 59.76 
31.70 2.29  
14 3 5 POPCHANKA   Alena  BLR 0.76 27.96 59.77 
31.81 2.30  
15 2 4 JACOBSEN   Mette  DEN 0.86 28.32 59.81 
31.49 2.34  
16 4 3 KAMMERLING   Anna-Karin  SWE 0.83 27.33 59.84 
32.51 2.37  

17 3 1 NAKANISHI   Yuko  JPN 0.75 28.29 1:00.16 
31.87 2.69  
18 3 8 BOULSEVICZ   Beatrix  HUN 0.74 28.43 1:00.18 
31.75 2.71  
19 2 3 KAVARNOU   Eirini  GRE 0.78 28.45 1:00.43 
31.98 2.96  
20 4 1 LEE   Georgina  GBR 0.75 28.48 1:00.45 
31.97 2.98  
21 4 8 GROOT   Chantal  NED 0.80 28.16 1:00.49 
32.33 3.02  
22 5 8 SEGAT   Francesca  ITA 0.74 28.57 1:00.56 
31.99 3.09  
23 2 5 COSTER   Elizabeth  NZL 0.76 28.50 1:00.61 
32.11 3.14  
23 3 6 SJOBERG   Johanna  SWE 0.93 28.05 1:00.61 
32.56 3.14  
25 4 7 MONGEL   Aurore  FRA 0.78 28.48 1:00.65 
32.17 3.18  
26 3 7 BOROCHOVSKI   Vered  ISR 0.89 28.12 1:00.69 
32.57 3.22  
27 2 6 YEO   Joscelin  SIN 0.75 28.93 1:00.81 
31.88 3.34  
28 5 2 XU   Yanwei  CHN 0.73 28.18 1:01.53 
33.35 4.06  
29 2 2 PAPADOPOULOU   Maria  CYP 0.76 28.91 1:02.01 
33.10 4.54  
30 1 6 ZUBKOVA   Kateryna  UKR 0.93 28.86 1:02.22 
33.36 4.75  
31 2 1 KRISTJANSDOTTIR Kolbrun   Yr  ISL 0.82 28.56 1:02.33 
33.77 4.86  
32 2 8 SZE Hang   Yu  HKG 0.79 28.63 1:02.42 
33.79 4.95  
33 2 7 PARK   Kyung-Hwa  KOR 0.78 29.04 1:02.52 
33.48 5.05  
34 1 4 CHENG Wan   Jung  TPE 0.94 29.53 1:02.94 
33.41 5.47  
35 1 5 GONENC   Gulsah  TUR 0.85 30.40 1:04.30 
33.90 6.83  
36 1 2 GALEA   Angela  MLT 0.87 31.74 1:05.47 
33.73 8.00  
37 1 3 BUGAKOVA   Mariya  UZB 0.94 30.81 1:07.08 
36.27 9.61  
38 1 7 GEORGEOS Natasha   Sara  LCA 0.74 31.38 1:07.94 
36.56 10.47  
 

 
Men 400m Freestyle Heats 
  
Record Splits Name NOC Location Date 
WR 3:40.08 53.02 1:49.57 2:45.43 THORPE Ian AUS Manchester  (GBR) 30  JUL  2002 
OR 3:40.59 52.64 1:48.86 2:45.09 THORPE Ian AUS Sydney  (AUS) 16  SEP  2000 
 
  
Event No:  3 
 
Rank Heat Lane Name NOC R.T. Time Time
Behind  
1 5 4 HACKETT   Grant  AUS 0.72 3:46.36 
28.63   
50m 26.02
 100m 53.78
27.76 150m 1:22.35
28.57 200m 1:50.57
28.22 250m 2:19.44
28.87 300m 2:48.42
28.98 350m 3:17.73
29.31  
2 6 4 THORPE   Ian  AUS 0.89 3:46.55 
27.98 0.19  
50m 25.86
 100m 54.51
28.65 150m 1:23.94
29.43 200m 1:52.59
28.65 250m 2:21.26
28.67 300m 2:50.20
28.94 350m 3:18.57
28.37  
3 6 5 JENSEN   Larsen  USA 0.70 3:46.90 
27.66 0.54  
50m 26.68
 100m 55.49
28.81 150m 1:24.35
28.86 200m 1:53.09
28.74 250m 2:21.83
28.74 300m 2:50.65
28.82 350m 3:19.24
28.59  
4 4 5 ROSOLINO   Massimiliano  ITA 0.84 3:47.72 
27.91 1.36  
50m 27.02
 100m 55.31
28.29 150m 1:24.12
28.81 200m 1:52.74
28.62 250m 2:21.80
29.06 300m 2:50.72
28.92 350m 3:19.81
29.09  
5 4 4 KELLER   Klete  USA 0.86 3:47.77 
27.77 1.41  
50m 27.06
 100m 55.23
28.17 150m 1:24.08
28.85 200m 1:53.18
29.10 250m 2:22.51
29.33 300m 2:51.10
28.59 350m 3:20.00
28.90  
6 5 3 PRILUKOV   Yuri  RUS 0.83 3:48.71 
28.24 2.35  
50m 26.77
 100m 55.21
28.44 150m 1:24.44
29.23 200m 1:53.45
29.01 250m 2:22.52
29.07 300m 2:51.32
28.80 350m 3:20.47
29.15  
7 6 6 GIANNIOTIS   Spyridon  GRE 0.92 3:48.77 
29.04 2.41  
50m 26.71
 100m 55.32
28.61 150m 1:23.72
28.40 200m 1:52.26
28.54 250m 2:21.35
29.09 300m 2:50.23
28.88 350m 3:19.73
29.50  
8 5 7 MATSUDA   Takeshi  JPN 0.88 3:49.05 
28.26 2.69 AS 
50m 26.99
 100m 55.49
28.50 150m 1:24.41
28.92 200m 1:53.61
29.20 250m 2:22.64
29.03 300m 2:52.05
29.41 350m 3:20.79
28.74  


9 6 7 STANCZYK   Przemyslaw  POL 0.90 3:49.22 
29.51 2.86  
50m 26.87
 100m 55.37
28.50 150m 1:24.00
28.63 200m 1:52.87
28.87 250m 2:21.57
28.70 300m 2:50.83
29.26 350m 3:19.71
28.88  
10 6 8 HEIN   Christian  GER 0.87 3:49.66 
28.20 3.30  
50m 26.85
 100m 55.79
28.94 150m 1:24.82
29.03 200m 1:53.73
28.91 250m 2:23.03
29.30 300m 2:52.34
29.31 350m 3:21.46
29.12  
11 6 3 BREMBILLA   Emiliano  ITA 0.81 3:50.55 
29.15 4.19  
50m 27.31
 100m 55.96
28.65 150m 1:24.89
28.93 200m 1:53.80
28.91 250m 2:22.82
29.02 300m 2:51.93
29.11 350m 3:21.40
29.47  
12 4 7 ROSTOUCHER   Nicolas  FRA 0.88 3:50.73 
28.29 4.37  
50m 27.53
 100m 56.54
29.01 150m 1:25.73
29.19 200m 1:54.89
29.16 250m 2:23.96
29.07 300m 2:53.24
29.28 350m 3:22.44
29.20  
13 4 3 HURD   Andrew  CAN 0.87 3:50.81 
28.23 4.45  
50m 27.23
 100m 56.30
29.07 150m 1:25.84
29.54 200m 1:55.42
29.58 250m 2:24.78
29.36 300m 2:53.71
28.93 350m 3:22.58
28.87  
14 5 1 DRZEWINSKI   Lukasz  POL 0.88 3:50.97 
28.83 4.61  
50m 26.96
 100m 55.66
28.70 150m 1:24.78
29.12 200m 1:54.10
29.32 250m 2:23.28
29.18 300m 2:52.63
29.35 350m 3:22.14
29.51  
15 5 2 CARSTENSEN   Jacob  DEN 0.72 3:51.09 
29.39 4.73  
50m 26.84
 100m 55.41
28.57 150m 1:24.62
29.21 200m 1:53.81
29.19 250m 2:22.84
29.03 300m 2:52.22
29.38 350m 3:21.70
29.48  
16 5 5 COMAN   Dragos  ROM 0.92 3:51.73 
30.49 5.37  
50m 26.17
 100m 54.03
27.86 150m 1:22.60
28.57 200m 1:51.28
28.68 250m 2:20.70
29.42 300m 2:50.58
29.88 350m 3:21.24
30.66  
17 5 6 FAULKNER   Adam  GBR 0.79 3:51.97 
28.32 5.61  
50m 27.06
 100m 55.81
28.75 150m 1:25.18
29.37 200m 1:54.60
29.42 250m 2:24.21
29.61 300m 2:53.87
29.66 350m 3:23.65
29.78  
18 4 1 HELL   Heiko  GER 0.90 3:52.06 
28.78 5.70  
50m 26.80
 100m 55.88
29.08 150m 1:25.04
29.16 200m 1:54.66
29.62 250m 2:24.09
29.43 300m 2:53.94
29.85 350m 3:23.28
29.34  
19 6 1 RIVERA   Marcos  ESP 0.88 3:52.39 
28.14 6.03  
50m 27.34
 100m 56.59
29.25 150m 1:25.90
29.31 200m 1:55.62
29.72 250m 2:25.14
29.52 300m 2:54.89
29.75 350m 3:24.25
29.36  
20 6 2 SMITH   Graeme  GBR 0.73 3:52.41 
29.25 6.05  
50m 27.09
 100m 56.18
29.09 150m 1:25.48
29.30 200m 1:54.66
29.18 250m 2:23.65
28.99 300m 2:53.35
29.70 350m 3:23.16
29.81  
21 4 8 PHYESENKO   Serhii  UKR 0.92 3:53.41 
29.04 7.05  
50m 27.63
 100m 57.01
29.38 150m 1:26.20
29.19 200m 1:55.72
29.52 250m 2:25.10
29.38 300m 2:54.94
29.84 350m 3:24.37
29.43  
22 5 8 JOHNSTON   Mark  CAN 0.85 3:54.27 
30.08 7.91  
50m 26.93
 100m 55.92
28.99 150m 1:25.22
29.30 200m 1:54.52
29.30 250m 2:23.90
29.38 300m 2:53.71
29.81 350m 3:24.19
30.48  
23 4 6 MONASTERIO   Ricardo  VEN 0.76 3:54.41 
29.40 8.05  
50m 27.46
 100m 56.28
28.82 150m 1:25.77
29.49 200m 1:55.59
29.82 250m 2:25.41
29.82 300m 2:55.18
29.77 350m 3:25.01
29.83  
24 4 2 MANGANAS   Dimitrios  GRE 0.85 3:54.78 
29.26 8.42  
50m 27.03
 100m 56.28
29.25 150m 1:25.88
29.60 200m 1:55.00
29.12 250m 2:25.08
30.08 300m 2:55.24
30.16 350m 3:25.52
30.28  
25 2 4 ZOLEZZI   Giancarlo  CHI 0.84 3:56.52 
29.34 10.16  
50m 27.33
 100m 56.74
29.41 150m 1:26.45
29.71 200m 1:56.54
30.09 250m 2:26.69
30.15 300m 2:57.02
30.33 350m 3:27.18
30.16  
26 3 4 ZHANG   Lin  CHN 0.74 3:56.65 
28.76 10.29  
50m 27.04
 100m 56.29
29.25 150m 1:26.50
30.21 200m 1:56.50
30.00 250m 2:26.92
30.42 300m 2:57.63
30.71 350m 3:27.89
30.26  
27 3 1 PEREYRA Juan   Martin  ARG 0.92 3:57.26 
28.90 10.90  
50m 27.82
 100m 57.52
29.70 150m 1:27.82
30.30 200m 1:58.36
30.54 250m 2:28.44
30.08 300m 2:58.50
30.06 350m 3:28.36
29.86  
28 2 5 BURMESTER   Moss  NZL 0.83 3:57.29 
29.68 10.93  
50m 27.12
 100m 56.43
29.31 150m 1:26.12
29.69 200m 1:55.90
29.78 250m 2:26.17
30.27 300m 2:56.35
30.18 350m 3:27.61
31.26  
29 3 7 SALINAS SALDANA   Leonardo  MEX 0.79 3:58.36 
29.15 12.00  
50m 27.96
 100m 57.79
29.83 150m 1:28.09
30.30 200m 1:58.54
30.45 250m 2:29.21
30.67 300m 2:59.43
30.22 350m 3:29.21
29.78  
30 3 6 MEBAREK   Mahrez  ALG 0.88 3:59.10 
30.93 12.74  
50m 27.53
 100m 56.80
29.27 150m 1:26.76
29.96 200m 1:57.00
30.24 250m 2:27.28
30.28 300m 2:57.94
30.66 350m 3:28.17
30.23  
31 3 3 ZDESAR   Bojan  SLO 0.99 3:59.38 
30.52 13.02  
50m 27.35
 100m 56.64
29.29 150m 1:26.18
29.54 200m 1:56.48
30.30 250m 2:26.92
30.44 300m 2:57.84
30.92 350m 3:28.86
31.02  
32 2 2 STOYCHEV   Petar  BUL 0.93 3:59.86 
30.04 13.50  
50m 28.14
 100m 57.73
29.59 150m 1:27.99
30.26 200m 1:58.15
30.16 250m 2:28.56
30.41 300m 2:59.11
30.55 350m 3:29.82
30.71  
33 2 3 SAENGSRI   Charnvudth  THA 0.92 3:59.89 
29.55 13.53  
50m 28.20
 100m 57.98
29.78 150m 1:28.29
30.31 200m 1:58.67
30.38 250m 2:29.25
30.58 300m 2:59.67
30.42 350m 3:30.34
30.67  
34 3 5 BONFIM   Bruno  BRA 0.78 3:59.96 
30.87 13.60  
50m 27.33
 100m 56.45
29.12 150m 1:26.43
29.98 200m 1:56.81
30.38 250m 2:27.28
30.47 300m 2:58.05
30.77 350m 3:29.09
31.04  
35 2 1 ROGUT   Victor  MDA 0.84 4:01.68 
30.42 15.32  
50m 27.54
 100m 57.46
29.92 150m 1:27.43
29.97 200m 1:58.17
30.74 250m 2:29.02
30.85 300m 3:00.24
31.22 350m 3:31.26
31.02  
36 1 2 MENDOZA Juan Carlos   Miguel  PHI 0.81 4:01.99 
30.38 15.63  
50m 28.55
 100m 58.50
29.95 150m 1:29.19
30.69 200m 1:59.61
30.42 250m 2:30.09
30.48 300m 3:00.85
30.76 350m 3:31.61
30.76  
37 2 7 BULJAN   Nenad  CRO 0.85 4:02.76 
29.81 16.40  
50m 28.03
 100m 58.35
30.32 150m 1:29.07
30.72 200m 2:00.14
31.07 250m 2:31.04
30.90 300m 3:02.13
31.09 350m 3:32.95
30.82  
38 3 8 KISS   Boldizsar  HUN 0.88 4:02.87 
31.17 16.51  
50m 27.45
 100m 57.59
30.14 150m 1:28.09
30.50 200m 1:58.50
30.41 250m 2:29.26
30.76 300m 3:00.31
31.05 350m 3:31.70
31.39  
39 2 8 KUTSCHER   Martin  URU 0.84 4:03.21 
29.83 16.85  
50m 27.70
 100m 57.85
30.15 150m 1:28.77
30.92 200m 2:00.25
31.48 250m 2:31.40
31.15 300m 3:02.47
31.07 350m 3:33.38
30.91  
40 1 5 CHEN Te   Tung  TPE 0.93 4:03.71 
29.57 17.35  
50m 28.64
 100m 59.11
30.47 150m 1:30.47
31.36 200m 2:01.98
31.51 250m 2:33.05
31.07 300m 3:03.83
30.78 350m 3:34.14
30.31  
41 2 6 MINDAN   Aytekin  TUR 0.83 4:06.85 
30.12 20.49  
50m 27.98
 100m 58.27
30.29 150m 1:29.76
31.49 200m 2:01.27
31.51 250m 2:32.73
31.46 300m 3:04.99
32.26 350m 3:36.73
31.74  
42 1 3 NICOLINI   Emanuele  SMR 0.94 4:08.28 
31.54 21.92  
50m 28.59
 100m 59.03
30.44 150m 1:30.16
31.13 200m 2:01.78
31.62 250m 2:32.99
31.21 300m 3:04.84
31.85 350m 3:36.74
31.90  
43 1 7 ABUYOUSUF Anas Sameer N   H  QAT 0.84 4:11.99 
31.35 25.63  
50m 29.40
 100m 1:01.24
31.84 150m 1:33.41
32.17 200m 2:05.78
32.37 250m 2:36.91
31.13 300m 3:08.69
31.78 350m 3:40.64
31.95  
44 1 6 DANILOV   Vasily  KGZ 0.98 4:15.32 
32.25 28.96  
50m 29.07
 100m 1:00.23
31.16 150m 1:31.87
31.64 200m 2:04.56
32.69 250m 2:36.55
31.99 300m 3:09.89
33.34 350m 3:43.07
33.18  
45 1 4 TSOY   Sergey  UZB 0.88 4:16.91 
33.73 30.55  
50m 28.01
 100m 58.93
30.92 150m 1:30.80
31.87 200m 2:03.27
32.47 250m 2:36.02
32.75 300m 3:09.53
33.51 350m 3:43.18
33.65  
46 1 1 AGIUS   Neil  MLT 0.77 4:22.14 
32.80 35.78  
50m 30.27
 100m 1:02.94
32.67 150m 1:35.88
32.94 200m 2:09.17
33.29 250m 2:42.25
33.08 300m 3:15.84
33.59 350m 3:49.34
33.50  
 3 2 PARK   Tae-Hwan  KOR  DSQ     
       


 
Women 400m Individual Medley Heats 
 
  
Record Splits Name NOC Location Date 
WR 4:33.59 1:01.62 2:11.30 3:30.63 KLOCHKOVA Yana UKR Sydney  (AUS) 16  SEP  2000 
OR 4:33.59 1:01.62 2:11.30 3:30.63 KLOCHKOVA Yana UKR Sydney  (AUS) 16  SEP  2000 
 
  
Event No:  4 
 
Rank Heat Lane Name NOC R.T. Time Time
Behind  
1 4 4 KLOCHKOVA   Yana  UKR 0.83 4:38.36 
31.26   
50m 29.20
 100m 1:02.73
33.53 150m 1:38.61
35.88 200m 2:13.32
34.71 250m 2:53.34
40.02 300m 3:34.36
41.02 350m 4:07.10
32.74  
2 4 5 SANDENO   Kaitlin  USA 0.78 4:40.21 
31.94 1.85  
50m 30.31
 100m 1:03.67
33.36 150m 1:39.84
36.17 200m 2:14.71
34.87 250m 2:55.14
40.43 300m 3:35.55
40.41 350m 4:08.27
32.72  
3 2 5 BARDACH   Georgina  ARG 0.86 4:41.20 
32.20 2.84  
50m 30.15
 100m 1:03.44
33.29 150m 1:39.92
36.48 200m 2:15.73
35.81 250m 2:55.05
39.32 300m 3:34.99
39.94 350m 4:09.00
34.01  
3 3 4 RISZTOV   Eva  HUN 0.87 4:41.20 
31.44 2.84  
50m 29.52
 100m 1:01.97
32.45 150m 1:38.00
36.03 200m 2:13.21
35.21 250m 2:55.19
41.98 300m 3:36.69
41.50 350m 4:09.76
33.07  
5 2 6 HETZER   Nicole  GER 0.92 4:41.74 
31.98 3.38  
50m 30.64
 100m 1:04.50
33.86 150m 1:40.37
35.87 200m 2:15.25
34.88 250m 2:56.44
41.19 300m 3:37.29
40.85 350m 4:09.76
32.47  
6 4 6 MELO   Joanna  BRA 0.72 4:42.01 
31.71 3.65  
50m 30.48
 100m 1:03.97
33.49 150m 1:40.03
36.06 200m 2:15.90
35.87 250m 2:56.91
41.01 300m 3:38.10
41.19 350m 4:10.30
32.20  
7 4 1 ANGELOPOULOU   Vasiliki  GRE 0.74 4:44.90 
32.95 6.54  
50m 29.98
 100m 1:03.99
34.01 150m 1:40.98
36.99 200m 2:18.22
37.24 250m 2:57.71
39.49 300m 3:38.42
40.71 350m 4:11.95
33.53  
8 2 1 NAM   Yoo-Sun  KOR 0.93 4:45.16 
33.28 6.80  
50m 30.99
 100m 1:05.15
34.16 150m 1:41.89
36.74 200m 2:18.32
36.43 250m 2:57.76
39.44 300m 3:38.65
40.89 350m 4:11.88
33.23  


9 2 2 NORFOLK   Helen  NZL 0.73 4:45.21 
32.37 6.85  
50m 30.45
 100m 1:04.42
33.97 150m 1:40.60
36.18 200m 2:16.00
35.40 250m 2:57.17
41.17 300m 3:39.49
42.32 350m 4:12.84
33.35  
10 4 2 AMANO   Misa  JPN 0.83 4:45.61 
32.17 7.25  
50m 31.83
 100m 1:05.77
33.94 150m 1:43.31
37.54 200m 2:20.84
37.53 250m 3:00.27
39.43 300m 3:40.28
40.01 350m 4:13.44
33.16  
11 3 6 WARDEN   Elizabeth  CAN 0.83 4:46.27 
32.53 7.91  
50m 30.49
 100m 1:04.89
34.40 150m 1:41.83
36.94 200m 2:17.89
36.06 250m 2:59.14
41.25 300m 3:40.76
41.62 350m 4:13.74
32.98  
12 2 3 CARROLL   Lara  AUS 0.82 4:46.32 
33.69 7.96  
50m 30.43
 100m 1:04.35
33.92 150m 1:39.74
35.39 200m 2:14.53
34.79 250m 2:55.28
40.75 300m 3:37.71
42.43 350m 4:12.63
34.92  
13 3 3 KLINAR   Anja  SLO 0.84 4:46.66 
32.27 8.30  
50m 29.80
 100m 1:03.69
33.89 150m 1:40.83
37.14 200m 2:18.14
37.31 250m 2:59.04
40.90 300m 3:40.46
41.42 350m 4:14.39
33.93  
14 4 3 CASLARU   Beatrice  ROM 0.87 4:46.94 
32.51 8.58  
50m 31.09
 100m 1:05.67
34.58 150m 1:43.64
37.97 200m 2:21.20
37.56 250m 3:00.61
39.41 300m 3:40.69
40.08 350m 4:14.43
33.74  
15 4 7 JAKABOS   Zsuzsanna  HUN 0.93 4:47.21 
32.69 8.85  
50m 29.95
 100m 1:03.43
33.48 150m 1:39.99
36.56 200m 2:15.83
35.84 250m 2:57.83
42.00 300m 3:39.99
42.16 350m 4:14.52
34.53  
16 3 1 FILIPPI   Alessia  ITA 0.97 4:47.26 
31.92 8.90  
50m 31.28
 100m 1:06.09
34.81 150m 1:42.09
36.00 200m 2:17.26
35.17 250m 3:00.07
42.81 300m 3:42.42
42.35 350m 4:15.34
32.92  
17 2 4 HOFF   Katie  USA 0.81 4:47.49 
35.61 9.13  
50m 30.45
 100m 1:04.13
33.68 150m 1:39.42
35.29 200m 2:14.69
35.27 250m 2:54.81
40.12 300m 3:36.96
42.15 350m 4:11.88
34.92  
18 3 7 ROHMANN   Teresa  GER 0.96 4:48.51 
31.81 10.15  
50m 31.25
 100m 1:06.50
35.25 150m 1:43.64
37.14 200m 2:19.88
36.24 250m 3:01.41
41.53 300m 3:43.34
41.93 350m 4:16.70
33.36  
19 3 5 REILLY   Jennifer  AUS 0.84 4:49.04 
32.25 10.68  
50m 30.92
 100m 1:05.75
34.83 150m 1:42.79
37.04 200m 2:18.73
35.94 250m 3:00.76
42.03 300m 3:42.93
42.17 350m 4:16.79
33.86  
20 4 8 LIN Man   Hsu  TPE 0.81 4:52.22 
34.71 13.86  
50m 30.66
 100m 1:05.48
34.82 150m 1:42.09
36.61 200m 2:17.50
35.41 250m 2:58.70
41.20 300m 3:41.04
42.34 350m 4:17.51
36.47  
21 2 7 MARTYNOVA   Iana  RUS 0.93 4:52.96 
33.12 14.60  
50m 30.25
 100m 1:04.38
34.13 150m 1:41.81
37.43 200m 2:18.45
36.64 250m 3:01.32
42.87 300m 3:45.30
43.98 350m 4:19.84
34.54  
22 1 4 THAVEESUPSOONTHORN   Nimitta  THA 0.82 5:00.06 
32.84 21.70  
50m 32.28
 100m 1:08.16
35.88 150m 1:47.65
39.49 200m 2:26.31
38.66 250m 3:09.41
43.10 300m 3:53.04
43.63 350m 4:27.22
34.18  
23 1 5 DANGALAKOVA   Ana  BUL 0.98 5:01.00 
34.11 22.64  
50m 31.52
 100m 1:07.74
36.22 150m 1:45.98
38.24 200m 2:23.05
37.07 250m 3:06.33
43.28 300m 3:51.07
44.74 350m 4:26.89
35.82  
24 1 3 DAHANE   Sabria  ALG 0.80 5:10.20 
35.00 31.84  
50m 31.60
 100m 1:07.75
36.15 150m 1:49.13
41.38 200m 2:29.57
40.44 250m 3:14.46
44.89 300m 3:58.96
44.50 350m 4:35.20
36.24  
 3 2 ZHANG   Tianyi  CHN 0.87 DSQ     
    
 

 
Men 100m Breaststroke Heats 

 Record Split Name NOC Location Date 
WR 59.30 27.93
 HANSEN Brendan USA Long Beach  (USA) 08  JUL  2004 
OR 1:00.46 28.91
 FIORAVANTI Domenico ITA Sydney  (AUS) 17  SEP  2000 
 
  
Event No:  5 
 
Rank Heat Lane Name NOC R.T. 50m Time Time
Behind  
1 7 4 KITAJIMA   Kosuke  JPN 0.70 28.46 1:00.03 
31.57  OR 
2 8 4 HANSEN   Brendan  USA 0.69 28.71 1:00.25 
31.54 0.22  
3 6 5 GANGLOFF   Mark  USA 0.71 28.57 1:00.81 
32.24 0.78  
4 6 4 MEW   Darren  GBR 0.80 28.69 1:00.89 
32.20 0.86  
5 7 3 GIBSON   James  GBR 0.77 28.42 1:00.99 
32.57 0.96  
6 7 5 DUBOSCQ   Hugues  FRA 0.78 28.66 1:01.15 
32.49 1.12  
7 6 1 POLYAKOV   Vladislav  KAZ 0.76 28.81 1:01.16 
32.35 1.13  
8 8 7 KRUPPA   Jens  GER 0.85 28.57 1:01.19 
32.62 1.16  

9 8 3 LISOGOR   Oleg  UKR 0.80 28.67 1:01.21 
32.54 1.18  
10 6 3 SLUDNOV   Roman  RUS 0.83 29.15 1:01.65 
32.50 1.62  
11 8 1 FISCHER   Eduardo  BRA 0.77 28.83 1:01.84 
33.01 1.81  
12 6 6 BODOR   Richard  HUN 0.75 29.48 1:01.91 
32.43 1.88  
13 7 7 PIHLAVA   Jarno  FIN 0.74 29.16 1:01.99 
32.83 1.96  
14 7 6 van VALKENGOED   Thijs  NED 0.78 29.33 1:02.03 
32.70 2.00  
15 6 2 KOMORNIKOV   Dmitry  RUS 0.89 29.57 1:02.05 
32.48 2.02  
16 7 1 KOLONKO   Rene  GER 0.86 28.90 1:02.09 
33.19 2.06  

17 7 2 TAHIROVIC   Emil  SLO 0.78 28.84 1:02.12 
33.28 2.09  
18 8 5 KNABE   Morgan  CAN 0.82 29.14 1:02.13 
32.99 2.10  
19 8 6 PIPER   Jim  AUS 0.80 29.22 1:02.16 
32.94 2.13  
19 8 2 DICKENS   Scott  CAN 0.77 29.50 1:02.16 
32.66 2.13  
21 8 8 OEN   Alexander  NOR 0.81 28.57 1:02.25 
33.68 2.22  
22 6 7 GUSTAFSSON   Martin  SWE 0.78 29.77 1:02.53 
32.76 2.50  
23 4 4 SVEINSSON Jakob   Johann  ISL 0.87 29.70 1:02.97 
33.27 2.94  
24 5 6 PARKIN   Terence  RSA 0.87 30.05 1:03.05 
33.00 3.02  
25 5 2 PODOPRIGORA   Maxim  AUT 0.81 29.94 1:03.08 
33.14 3.05  
26 7 8 ROGULJ   Vanja  CRO 0.72 29.24 1:03.16 
33.92 3.13  
27 5 1 de PRINS   Alwin  LUX 0.92 29.62 1:03.32 
33.70 3.29  
28 5 3 MALEK   Daniel  CZE 0.81 30.02 1:03.35 
33.33 3.32  
29 5 8 TEPAVCEVIC   Mladen  SCG 0.86 29.45 1:03.52 
34.07 3.49  
30 6 8 WANG   Haibo  CHN 0.81 30.13 1:03.54 
33.41 3.51  
31 3 4 YOU   Seung-Hun  KOR 0.65 29.41 1:03.56 
34.15 3.53  
32 5 7 DAID   Sofiane  ALG 0.80 29.46 1:03.63 
34.17 3.60  
33 5 5 COUTO   Jose  POR 0.80 29.61 1:03.72 
34.11 3.69  
34 5 4 LUETOLF   Remo  SUI 0.84 29.65 1:03.82 
34.17 3.79  
35 3 6 CHEN Cho   Yi  TPE 0.66 30.05 1:03.94 
33.89 3.91  
36 3 5 LABOWITCH   Ben  NZL 0.83 29.88 1:03.99 
34.11 3.96  
36 4 7 LOPEZ   Arsenio  PUR 0.75 30.01 1:03.99 
33.98 3.96  
38 3 7 VALAITIS   Aurimas  LTU 0.76 30.23 1:04.11 
33.88 4.08  
39 4 1 PAPADOPOULOS   Christos  GRE 0.83 30.51 1:04.43 
33.92 4.40  
40 4 3 FALL   Malick  SEN 0.83 30.06 1:04.50 
34.44 4.47  
41 4 2 ALLY   Bradley  BAR 0.86 30.39 1:04.71 
34.32 4.68  
42 4 8 NIENABER   Wickus  SWZ 0.74 30.06 1:04.74 
34.68 4.71  
43 4 6 SOLDANO Cristian   Mauro  ARG 0.74 30.34 1:05.05 
34.71 5.02  
44 2 4 TAM Chi   Kin  HKG 0.76 30.55 1:05.11 
34.56 5.08  
45 3 2 FORTUNY   Alvaro  GUA 0.75 29.81 1:05.41 
35.60 5.38  
46 3 1 DIMOSTHENOUS   Kyriakos  CYP 0.79 30.80 1:05.54 
34.74 5.51  
47 2 7 CAPITANCIUC   Andrei  MDA 0.79 30.32 1:05.65 
35.33 5.62  
47 2 1 ALKUDMANI   Ahmed  KSA 0.76 30.94 1:05.65 
34.71 5.62  
49 3 3 BALDIN   Aleksander  EST 0.89 31.02 1:06.04 
35.02 6.01  
50 2 6 CHUA Raphael   Matthew  PHI 0.71 31.39 1:06.37 
34.98 6.34  
51 2 2 MURANS   Pavels  LAT 0.85 30.70 1:06.45 
35.75 6.42  
52 3 8 NGUYEN Huu   Viet  VIE 0.79 32.12 1:06.70 
34.58 6.67  
53 1 5 WILLIAMS   Eric  NGR 0.78 31.64 1:07.69 
36.05 7.66  
54 2 8 RAZAKARIVONY Jean   Luc  MAD 0.86 32.17 1:07.74 
35.57 7.71  
55 2 5 PETRASHOV   Evgeny  KGZ 0.88 31.69 1:07.78 
36.09 7.75  
56 2 3 SIDOROV   Oleg  UZB 0.80 31.97 1:08.30 
36.33 8.27  
57 1 4 KANCHELA   Chisela  ZAM 0.75 32.01 1:09.95 
37.94 9.92  
58 1 3 SHAH   Amar  KEN 0.78 32.50 1:10.17 
37.67 10.14  
59 1 6 SHRESTHA   Alice  NEP 0.68 33.72 1:12.25 
38.53 12.22  
 4 5 SIRISANONT   Ratapong  THA 0.77  DSQ     
 
  
Women 4 x 100m Freestyle Relay Heats 

  
   Record Splits NOC Location Date 
WR 3:36.00 54.82 1:48.77 2:42.36 3:36.00 GER Berlin  (GER) 29  JUL  2002 
OR 3:36.61 55.08 1:48.59 2:42.99 3:36.61 USA Sydney  (AUS) 16  SEP  2000 
 
  
Final   Event No:  6 
 
Rank Heat Lane NOC Name R.T. 50m 100m Time Time
Behind  
f  1 2 5  AUS   3:38.26  OC 
  MILLS   Alice 0.73 26.54 54.77 54.77   
  LENTON   Lisbeth 0.27 26.13 54.48 1:49.25   
  RYAN   Sarah 0.19 26.42 54.97 2:44.22   
  HENRY   Jodie 0.40 26.24 54.04 3:38.26   
f  2 2 4  USA   3:39.46 1.20  
  WEIR   Amanda 0.75 26.86 54.50 54.50   
  LANNE   Colleen 0.39 26.28 55.42 1:49.92   
  BENKO   Lindsay 0.28 26.37 54.80 2:44.72   
  CORREIA   Maritza 0.39 26.30 54.74 3:39.46   
f  3 2 3  NED   3:39.93 1.67  
  DEKKER   Inge 0.99 27.04 55.56 55.56   
  KOSTEN   Annabel 0.13 26.15 55.24 1:50.80   
  VELDHUIS   Marleen 0.18 25.95 54.61 2:45.41   
  GROOT   Chantal 0.23 25.99 54.52 3:39.93   
f  4 1 4  GER   3:41.19 2.93  
  DALLMANN   Petra 0.88 27.07 55.49 55.49   
  STEFFEN   Britta 0.34 26.88 56.31 1:51.80   
  GOTZ   Daniela 0.20 26.65 55.04 2:46.84   
  BUSCHSCHULTE   Antje 0.21 26.22 54.35 3:41.19   
f  5 2 6  SWE   3:41.51 3.25  
  LILLHAGE   Josefin 0.88 27.21 55.72 55.72   
  CARLZON   Cathrin 0.24 26.45 56.05 1:51.77   
  ALSHAMMAR   Therese 0.29 26.06 54.33 2:46.10   
  SJOBERG   Johanna 0.27 26.16 55.41 3:41.51   
f  6 1 3  GBR   3:41.96 3.70  
  SHEPPARD   Alison 0.82 27.38 56.35 56.35   
  EVANS   Kathryn 0.26 26.44 55.21 1:51.56   
  PICKERING   Karen 0.20 27.03 55.57 2:47.13   
  MARSHALL   Melanie 0.16 25.98 54.83 3:41.96   
f  7 1 5  FRA   3:42.42 4.16  
  FIGUES   Solenne 0.86 27.29 55.61 55.61   
  COUDERC   Celine 0.35 26.77 55.84 1:51.45   
  MONGEL   Aurore 0.18 27.37 56.25 2:47.70   
  METELLA   Malia 0.36 26.52 54.72 3:42.42   
f  8 1 6  CHN   3:42.84 4.58  
  CHENG   Jiaru 0.83 27.15 56.14 56.14   
  XU   Yanwei 0.41 26.65 55.43 1:51.57   
  ZHU   Yingwen 0.24 26.68 55.08 2:46.65   
  YANG   Yu 0.26 26.45 56.19 3:42.84   

f  9 1 7  KOR   3:44.84 6.58  
  SUN   So-Eun 0.78 27.26 56.86 56.86   
  RYU   Yoon-Ji 0.26 26.16 55.24 1:52.10   
  SHIM   Min-Ji 0.34 27.56 56.91 2:49.01   
  KIM   Hyun-Ju 0.31 26.89 55.83 3:44.84   
f  10 1 2  ITA   3:44.88 6.62  
  VIANINI   Cecilia 0.83 27.44 56.53 56.53   
  CHIUSO   Cristina 0.26 26.66 56.33 1:52.86   
  PARISE   Sara 0.38 27.26 57.38 2:50.24   
  PELLEGRINI   Federica 0.09 25.98 54.64 3:44.88   
f  11 2 2  BLR   3:45.38 7.12  
  SHCHERBA   Hanna 0.73 26.91 56.10 56.10   
  SHCHERBA   Maryia 0.15 26.98 56.78 1:52.88   
  NIAFEDAVA   Iryna 0.21 26.73 56.46 2:49.34   
  KHAKHLOVA   Sviatlana 0.45 26.58 56.04 3:45.38   
f  11 2 7  BRA   3:45.38 7.12  
  GUSMAO   Rebeca 0.70 27.06 56.56 56.56   
  LIMA   Tatiana 0.22 26.83 56.67 1:53.23   
  BURGOS   Renata 0.37 26.55 56.32 2:49.55   
  CAZZIOLATO   Flavia 0.14 25.76 55.83 3:45.38   
f  13 1 8  CZE   3:46.83 8.57  
  MYSKOVA   Jana 0.89 27.00 56.02 56.02   
  KLOSOVA   Petra 0.40 26.63 56.49 1:52.51   
  HLAVACKOVA   Ilona 0.35 26.95 56.42 2:48.93   
  KAZIKOVA   Sandra 0.29 26.97 57.90 3:46.83   
f  14 1 1  ESP   3:47.47 9.21  
  ROUBA   Tatiana 0.85 27.62 56.41 56.41   
  PALOMO Ana   Belen 0.24 27.02 56.64 1:53.05   
  ROCA   Laura 0.26 27.65 56.83 2:49.88   
  CABALLERO   Melissa 0.51 27.98 57.59 3:47.47   
f  15 2 8  SUI   3:48.61 10.35  
  DIEZI   Dominique 0.80 26.95 56.78 56.78   
  SAGNE   Marjorie 0.13 26.69 57.17 1:53.95   
  PRUENTE   Seraina 0.15 27.34 58.16 2:52.11   
  ZAHND   Nicole 0.16 27.03 56.50 3:48.61   
 2 1  GRE   DSQ   
  NIANGKOUARA Nery   Mantey 0.79 26.74 55.79 55.79   
  DIMOSCHAKI   Zoi 0.10 27.13 56.09 1:51.88   
  MATSA   Martha -0.06      
  KOSTI   Eleni 
 
  
Legend 
WR - World Record,   =WR - Equalled World Record,   OR - Olympic Record,   =OR - Equalled Olympic Record 
AF - African Record,   =AF - Equalled African Record,   AM - American Record,   =AM - Equalled American Record 
AS - Asian Record,   =AS - Equalled Asian Record,   EU - European Record,   =EU - Equalled European Record 
OC - Oceania Record,   =OC - Equalled Oceania Record   
R.T. - Reaction Time,   DSQ - Disqualified,   DNF - Did Not Finish,   DNS - Did Not Start   
 
  
ADVERTISEMENT


ADVERTISEMENT