ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
--- Results, Rankings, and Records ---
2004 US Masters SW Zone & SPMA LC Championships
8/1/2004-8/1/2004
Mission Viejo, California, USA

      2004 SW Zone & SPMA LC Championships 
                 7/30/2004 to 8/1/2004          
                      Results                                    
(/b>

 
Event 1  Women 19-24 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bounds, Brandy S          23 Nova-CA             23:00.00   21:39.35  
                1:20.49   2:46.71 (1:26.22)   4:13.87 (1:27.16)   5:41.44 (1:27.57)
      7:08.73 (1:27.29)   8:34.27 (1:25.54)  10:01.25 (1:26.98)  11:28.12 (1:26.87)
     12:57.02 (1:28.90)  14:24.89 (1:27.87)  15:52.70 (1:27.81)  17:19.85 (1:27.15)
     18:47.60 (1:27.75)  20:14.97 (1:27.37)  21:39.35 (1:24.38)                    
 
Event 1  Women 25-29 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brown, Michele R          29 Nova-CA             23:00.00   21:53.33  
                1:22.29   2:49.87 (1:27.58)   4:18.88 (1:29.01)   5:47.79 (1:28.91)
      7:16.25 (1:28.46)   8:44.04 (1:27.79)  10:12.38 (1:28.34)  11:40.25 (1:27.87)
     13:08.39 (1:28.14)  14:36.57 (1:28.18)  16:04.36 (1:27.79)  17:32.41 (1:28.05)
     18:59.89 (1:27.48)  20:27.37 (1:27.48)  21:53.33 (1:25.96)                    
 
Event 1  Women 30-34 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Petersen, Fiona           31 Nova-CA             20:15.00   21:54.42  
                1:21.93   2:50.90 (1:28.97)   4:20.61 (1:29.71)   5:49.09 (1:28.48)
      7:18.30 (1:29.21)   8:45.81 (1:27.51)  10:15.95 (1:30.14)  11:44.48 (1:28.53)
     13:13.62 (1:29.14)  14:41.18 (1:27.56)  16:08.62 (1:27.44)  17:35.88 (1:27.26)
     19:04.22 (1:28.34)  20:31.12 (1:26.90)  21:54.42 (1:23.30)                    
  2 May, Meredith E           30 Mission Viejo-CA    25:00.00   22:04.80  
                1:26.47   2:56.03 (1:29.56)   4:26.94 (1:30.91)   5:57.98 (1:31.04)
      7:28.94 (1:30.96)   8:57.65 (1:28.71)  10:28.59 (1:30.94)  11:57.65 (1:29.06)
     13:26.99 (1:29.34)  14:55.48 (1:28.49)  16:22.93 (1:27.45)  17:48.99 (1:26.06)
     19:15.77 (1:26.78)  20:42.17 (1:26.40)  22:04.80 (1:22.63)                    
  3 Garland, Alison L         32 Nova-CA             24:00.20   24:03.69  
                1:30.23   3:06.25 (1:36.02)   4:43.35 (1:37.10)   6:21.09 (1:37.74)
      7:59.12 (1:38.03)   9:35.62 (1:36.50)  11:13.52 (1:37.90)  12:51.54 (1:38.02)
     14:28.65 (1:37.11)  16:05.64 (1:36.99)  17:43.94 (1:38.30)  19:18.69 (1:34.75)
     20:53.78 (1:35.09)  22:29.64 (1:35.86)  24:03.69 (1:34.05)                    
  4 Tong, Connie C            33 UC Irvine-CA        26:00.00   24:22.62  
                1:29.73   3:05.85 (1:36.12)   4:42.29 (1:36.44)   6:19.71 (1:37.42)
      7:57.00 (1:37.29)   9:35.10 (1:38.10)  11:12.49 (1:37.39)  12:50.08 (1:37.59)
     14:27.93 (1:37.85)  16:06.63 (1:38.70)  17:45.39 (1:38.76)  19:25.02 (1:39.63)
     21:04.70 (1:39.68)  22:44.77 (1:40.07)  24:22.62 (1:37.85)                    
  5 Thorkelson, Kristen       33 Nova-CA             23:00.00   25:47.59  
                1:34.55   3:16.29 (1:41.74)   4:59.35 (1:43.06)   6:41.02 (1:41.67)
      8:24.73 (1:43.71)  10:08.01 (1:43.28)  11:50.94 (1:42.93)  13:34.24 (1:43.30)
     15:18.17 (1:43.93)  17:03.28 (1:45.11)  18:49.38 (1:46.10)  20:33.77 (1:44.39)
     22:19.85 (1:46.08)  24:04.99 (1:45.14)  25:47.59 (1:42.60)                    
 
Event 1  Women 35-39 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hagadorn, Heather L       39 Rmm                 19:06.47   19:32.16  
                1:12.02   2:29.16 (1:17.14)   3:47.44 (1:18.28)   5:05.30 (1:17.86)
      6:24.05 (1:18.75)   7:43.31 (1:19.26)   9:02.40 (1:19.09)  10:20.58 (1:18.18)
     11:39.16 (1:18.58)  12:58.09 (1:18.93)  14:17.03 (1:18.94)  15:36.17 (1:19.14)
     16:55.52 (1:19.35)  18:14.55 (1:19.03)  19:32.16 (1:17.61)                    
  2 Reilly, Margaret          35 Nova-CA             20:22.88   19:58.58  
                1:15.87   2:34.12 (1:18.25)   3:53.62 (1:19.50)   5:13.43 (1:19.81)
      6:33.20 (1:19.77)   7:54.30 (1:21.10)   9:15.07 (1:20.77)  10:36.13 (1:21.06)
     11:57.11 (1:20.98)  13:19.53 (1:22.42)  14:41.27 (1:21.74)  16:01.80 (1:20.53)
     17:22.04 (1:20.24)  18:42.00 (1:19.96)  19:58.58 (1:16.58)                    
  3 Richter, Jennifer L       36 Mission Viejo-CA    25:17.03   25:37.45  
                1:33.93   3:15.32 (1:41.39)   4:57.90 (1:42.58)   6:39.29 (1:41.39)
      8:22.48 (1:43.19)  10:05.15 (1:42.67)  11:47.73 (1:42.58)  13:31.19 (1:43.46)
     15:14.64 (1:43.45)  16:59.00 (1:44.36)  18:40.72 (1:41.72)  20:24.17 (1:43.45)
     22:07.97 (1:43.80)  23:52.44 (1:44.47)  25:37.45 (1:45.01)                    
 
Event 1  Women 40-44 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Commons, Trisha           40 Daland-CA           25:25.25   26:01.76  
                1:34.22   3:13.86 (1:39.64)   4:54.70 (1:40.84)   6:37.63 (1:42.93)
      8:20.54 (1:42.91)  10:04.98 (1:44.44)  11:49.59 (1:44.61)  13:36.08 (1:46.49)
     15:21.11 (1:45.03)  17:07.89 (1:46.78)  18:54.32 (1:46.43)  20:41.07 (1:46.75)
     22:28.13 (1:47.06)  24:15.62 (1:47.49)  26:01.76 (1:46.14)                    
  2 Cahill, Ellyn M           42 Mission Viejo-CA    35:00.00   28:45.78  
                1:45.55   3:39.98 (1:54.43)   5:37.86 (1:57.88)   7:36.31 (1:58.45)
      9:34.09 (1:57.78)  11:32.16 (1:58.07)  13:29.78 (1:57.62)  15:28.85 (1:59.07)
     17:25.25 (1:56.40)  19:22.55 (1:57.30)  21:19.46 (1:56.91)  23:13.53 (1:54.07)
     25:06.86 (1:53.33)  26:58.81 (1:51.95)  28:45.78 (1:46.97)                    
 
Event 1  Women 45-49 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Leutner, Joy M            46 Mission Viejo-CA    44:30.00   21:26.73  
                1:20.10   2:44.33 (1:24.23)   4:09.46 (1:25.13)   5:35.75 (1:26.29)
      7:01.93 (1:26.18)   8:27.89 (1:25.96)   9:54.43 (1:26.54)  11:21.41 (1:26.98)
     12:48.46 (1:27.05)  14:15.65 (1:27.19)  15:41.44 (1:25.79)  17:08.20 (1:26.76)
     18:34.71 (1:26.51)  20:00.90 (1:26.19)  21:26.73 (1:25.83)                    
  2 Cook, Lucy A              46 Ucla-CA             22:30.00   22:47.23  
                1:28.24   3:00.13 (1:31.89)   4:31.81 (1:31.68)   6:03.66 (1:31.85)
      7:35.37 (1:31.71)   9:06.86 (1:31.49)  10:37.66 (1:30.80)  12:08.53 (1:30.87)
     13:40.66 (1:32.13)  15:12.56 (1:31.90)  16:44.20 (1:31.64)  18:15.68 (1:31.48)
     19:46.80 (1:31.12)  21:18.37 (1:31.57)  22:47.23 (1:28.86)                    
 
Event 1  Women 50-54 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Uthus, Gwen L             50 Mission Viejo-CA    26:00.00   24:59.36  
                1:34.77   3:14.25 (1:39.48)   4:54.65 (1:40.40)   6:34.56 (1:39.91)
      8:14.89 (1:40.33)   9:55.30 (1:40.41)  11:36.54 (1:41.24)  13:17.21 (1:40.67)
     14:57.44 (1:40.23)  16:39.47 (1:42.03)  18:21.69 (1:42.22)  20:03.01 (1:41.32)
     21:44.74 (1:41.73)  23:25.26 (1:40.52)  24:59.36 (1:34.10)                    
 
Event 1  Women 55-59 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gillies, Judy L           56 Ariz-AZ             26:00.00   25:49.26  
                1:36.86   3:18.43 (1:41.57)   5:01.60 (1:43.17)   6:44.84 (1:43.24)
      8:29.71 (1:44.87)  10:14.40 (1:44.69)  11:59.01 (1:44.61)  13:43.39 (1:44.38)
     15:27.67 (1:44.28)  17:12.18 (1:44.51)  18:55.83 (1:43.65)  20:40.02 (1:44.19)
     22:24.38 (1:44.36)  24:08.07 (1:43.69)  25:49.26 (1:41.19)                    
 
Event 1  Women 60-64 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kotzbach, Bonnie K        60 Mission Viejo-CA    26:52.24   26:08.43  
                1:38.53   3:22.60 (1:44.07)   5:06.57 (1:43.97)   6:49.59 (1:43.02)
      8:33.45 (1:43.86)  10:18.46 (1:45.01)  12:03.03 (1:44.57)  13:48.62 (1:45.59)
     15:33.64 (1:45.02)  17:18.72 (1:45.08)  19:04.10 (1:45.38)  20:49.47 (1:45.37)
     22:36.43 (1:46.96)  24:23.75 (1:47.32)  26:08.43 (1:44.68)                    
  2 Ramey, Marilyn A          64 Hsam                29:06.82   29:14.54  
                1:53.03   3:49.25 (1:56.22)   5:48.11 (1:58.86)   7:44.40 (1:56.29)
      9:40.89 (1:56.49)  11:38.89 (1:58.00)  13:35.46 (1:56.57)  15:32.24 (1:56.78)
     17:29.09 (1:56.85)  19:26.67 (1:57.58)  21:23.59 (1:56.92)  23:22.95 (1:59.36)
     25:21.10 (1:58.15)  27:19.50 (1:58.40)  29:14.54 (1:55.04)                    
  3 Shockro, Ellen K          62 UC Irvine-CA        30:00.00   30:40.30  
                1:54.01   3:54.20 (2:00.19)   5:55.46 (2:01.26)   7:57.94 (2:02.48)
     10:00.69 (2:02.75)  12:04.32 (2:03.63)  14:08.81 (2:04.49)  16:11.94 (2:03.13)
     18:17.92 (2:05.98)  20:23.13 (2:05.21)  22:27.58 (2:04.45)  24:32.00 (2:04.42)
     26:36.18 (2:04.18)  28:39.81 (2:03.63)  30:40.30 (2:00.49)                    
 
Event 1  Women 65-69 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jordan, Betsy T           67 Sdsm-SI             27:00.00   25:57.33  
                1:36.48   3:19.26 (1:42.78)   5:02.72 (1:43.46)   6:46.14 (1:43.42)
      8:30.26 (1:44.12)  10:15.14 (1:44.88)  12:00.24 (1:45.10)  13:45.10 (1:44.86)
     15:30.24 (1:45.14)  17:15.49 (1:45.25)  19:01.42 (1:45.93)  20:45.98 (1:44.56)
     22:30.46 (1:44.48)  24:15.29 (1:44.83)  25:57.33 (1:42.04)                    
 
Event 1  Women 70-74 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pipes, Adrienne S         70 Sdsm-SI             26:56.99   28:03.78  
                1:44.93   3:39.08 (1:54.15)   5:31.11 (1:52.03)   7:23.13 (1:52.02)
      9:16.52 (1:53.39)  11:09.44 (1:52.92)  13:02.49 (1:53.05)  14:55.72 (1:53.23)
     16:49.06 (1:53.34)  18:42.03 (1:52.97)  20:34.87 (1:52.84)  22:29.17 (1:54.30)
     24:21.74 (1:52.57)  26:15.86 (1:54.12)  28:03.78 (1:47.92)                    
 
Event 1  Men 25-29 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Elder, Richard E          29 Mission Viejo-CA    21:00.00   20:01.00  
                1:17.40   2:40.75 (1:23.35)   4:04.85 (1:24.10)   5:29.07 (1:24.22)
      6:53.45 (1:24.38)   8:16.58 (1:23.13)   9:37.60 (1:21.02)  10:58.28 (1:20.68)
     12:18.46 (1:20.18)  13:39.57 (1:21.11)  14:58.18 (1:18.61)  16:17.02 (1:18.84)
     17:34.52 (1:17.50)  18:48.72 (1:14.20)  20:01.00 (1:12.28)                    
 
Event 1  Men 30-34 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Campbell, Cub             30 Nova-CA             18:45.05   19:25.99  
                1:10.66   2:26.25 (1:15.59)   3:42.05 (1:15.80)   4:58.95 (1:16.90)
      6:16.80 (1:17.85)   7:35.83 (1:19.03)   8:54.27 (1:18.44)  10:12.85 (1:18.58)
     11:32.23 (1:19.38)  12:52.50 (1:20.27)  14:12.51 (1:20.01)  15:32.46 (1:19.95)
     16:51.76 (1:19.30)  18:09.26 (1:17.50)  19:25.99 (1:16.73)                    
  2 Kolarov, Michael C        32 Mission Viejo-CA    28:00.01   20:26.48  
                1:15.56   2:37.20 (1:21.64)   3:58.88 (1:21.68)   5:20.66 (1:21.78)
      6:43.12 (1:22.46)   8:05.27 (1:22.15)   9:28.15 (1:22.88)  10:50.69 (1:22.54)
     12:13.27 (1:22.58)  13:36.45 (1:23.18)  14:58.81 (1:22.36)  16:21.33 (1:22.52)
     17:43.56 (1:22.23)  19:05.44 (1:21.88)  20:26.48 (1:21.04)                    
  3 Ahmadi, Magid             32 UC Irvine-CA        20:50.00   21:07.34  
                1:15.44   2:37.99 (1:22.55)   4:01.72 (1:23.73)   5:25.24 (1:23.52)
      6:49.79 (1:24.55)   8:15.62 (1:25.83)   9:41.79 (1:26.17)  11:08.68 (1:26.89)
     12:34.38 (1:25.70)  14:00.70 (1:26.32)  15:26.47 (1:25.77)  16:52.20 (1:25.73)
     18:18.35 (1:26.15)  19:43.45 (1:25.10)  21:07.34 (1:23.89)                    
 -- Murphy, Liam N            32 UC Irvine-CA        20:30.00         DQ  
                1:13.72   2:34.97 (1:21.25)   3:57.88 (1:22.91)   5:21.50 (1:23.62)
      6:46.04 (1:24.54)   8:10.06 (1:24.02)   9:35.70 (1:25.64)  11:01.12 (1:25.42)
     12:27.86 (1:26.74)  13:54.59 (1:26.73)  15:21.93 (1:27.34)  16:47.42 (1:25.49)
     18:11.43 (1:24.01)  19:31.07 (1:19.64)                                        
 
Event 1  Men 35-39 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Collins, Michael          38 Nova-CA             35:00.00   19:17.75  
                1:12.97   2:31.76 (1:18.79)   3:50.62 (1:18.86)   5:09.50 (1:18.88)
      6:27.61 (1:18.11)   7:45.97 (1:18.36)   9:03.98 (1:18.01)  10:21.50 (1:17.52)
     11:39.14 (1:17.64)  12:55.99 (1:16.85)  14:13.27 (1:17.28)  15:30.73 (1:17.46)
     16:46.96 (1:16.23)  18:03.63 (1:16.67)  19:17.75 (1:14.12)                    
  2 Mcgeady, Mark R           38 Nova-CA             25:00.00   27:08.85  
                1:34.03   3:19.50 (1:45.47)   5:08.30 (1:48.80)   6:57.80 (1:49.50)
      8:46.98 (1:49.18)  10:36.36 (1:49.38)  12:25.56 (1:49.20)  14:16.76 (1:51.20)
     16:09.43 (1:52.67)  18:00.60 (1:51.17)  19:51.18 (1:50.58)  21:41.93 (1:50.75)
     23:33.57 (1:51.64)  25:22.43 (1:48.86)  27:08.85 (1:46.42)                    
 
Event 1  Men 40-44 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mackle, Rob J             40 Sbsm-CA             19:00.00   18:36.01  
                1:09.62   2:23.36 (1:13.74)   3:37.16 (1:13.80)   4:50.66 (1:13.50)
      6:04.41 (1:13.75)   7:18.57 (1:14.16)   8:33.11 (1:14.54)   9:48.16 (1:15.05)
     11:03.44 (1:15.28)  12:19.14 (1:15.70)  13:35.02 (1:15.88)  14:51.28 (1:16.26)
     16:06.93 (1:15.65)  17:22.56 (1:15.63)  18:36.01 (1:13.45)                    
  2 Leutner, Jerry P          40 Mission Viejo-CA    19:46.00   19:41.00  
                1:09.45   2:25.63 (1:16.18)   3:43.57 (1:17.94)   5:02.68 (1:19.11)
      6:22.88 (1:20.20)   7:42.90 (1:20.02)   9:02.71 (1:19.81)  10:22.48 (1:19.77)
     11:42.35 (1:19.87)  13:02.14 (1:19.79)  14:22.59 (1:20.45)  15:42.90 (1:20.31)
     17:03.33 (1:20.43)  18:24.53 (1:21.20)  19:41.00 (1:16.47)                    
  3 Zamora, Anthony N         43 Unat-CA             21:06.03   21:15.96  
                1:16.63   2:38.11 (1:21.48)   4:01.28 (1:23.17)   5:26.16 (1:24.88)
      6:51.87 (1:25.71)   8:17.96 (1:26.09)   9:44.91 (1:26.95)  11:11.86 (1:26.95)
     12:39.35 (1:27.49)  14:07.29 (1:27.94)  15:34.00 (1:26.71)  17:01.62 (1:27.62)
     18:29.36 (1:27.74)  19:55.52 (1:26.16)  21:15.96 (1:20.44)                    
  4 Tong, Abel S              40 Mission Viejo-CA    25:30.00   22:04.76  
                1:22.48   2:52.32 (1:29.84)   4:22.57 (1:30.25)   5:52.90 (1:30.33)
      7:22.86 (1:29.96)   8:51.97 (1:29.11)  10:20.89 (1:28.92)  11:49.93 (1:29.04)
     13:18.99 (1:29.06)  14:47.06 (1:28.07)  16:16.11 (1:29.05)  17:45.05 (1:28.94)
     19:14.67 (1:29.62)  20:42.95 (1:28.28)  22:04.76 (1:21.81)                    
  5 Shaughnessy, Jim          44 Grunions-CA         30:00.00   24:16.23  
                1:30.90   3:10.69 (1:39.79)   4:50.90 (1:40.21)   6:31.46 (1:40.56)
      8:11.40 (1:39.94)   9:48.76 (1:37.36)  11:26.99 (1:38.23)  13:05.00 (1:38.01)
     14:43.15 (1:38.15)  16:20.62 (1:37.47)  17:56.87 (1:36.25)  19:33.13 (1:36.26)
     21:08.54 (1:35.41)  22:44.26 (1:35.72)  24:16.23 (1:31.97)                    
  6 Richards, Steven W        40 Grunions-CA         33:00.00   29:07.32  
                1:42.71   3:33.41 (1:50.70)   5:28.10 (1:54.69)   7:25.65 (1:57.55)
      9:24.13 (1:58.48)  11:21.93 (1:57.80)  13:20.30 (1:58.37)  15:19.18 (1:58.88)
     17:18.01 (1:58.83)  19:18.13 (2:00.12)  21:16.89 (1:58.76)  23:15.70 (1:58.81)
     25:15.06 (1:59.36)  27:12.80 (1:57.74)  29:07.32 (1:54.52)                    
 
Event 1  Men 45-49 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stites, Jim S             47 Ariz-AZ             19:50.99   19:01.84  
                1:13.17   2:30.02 (1:16.85)   3:47.04 (1:17.02)   5:04.28 (1:17.24)
      6:21.10 (1:16.82)   7:36.83 (1:15.73)   8:52.71 (1:15.88)  10:08.58 (1:15.87)
     11:25.70 (1:17.12)  12:42.87 (1:17.17)  13:59.99 (1:17.12)  15:16.71 (1:16.72)
     16:33.68 (1:16.97)  17:49.32 (1:15.64)  19:01.84 (1:12.52)                    
  2 Capps, Kelly B            47 Mission Viejo-CA    23:25.00   23:33.20  
                1:27.01   3:00.02 (1:33.01)   4:34.95 (1:34.93)   6:10.16 (1:35.21)
      7:44.23 (1:34.07)   9:19.14 (1:34.91)  10:53.99 (1:34.85)  12:30.95 (1:36.96)
     14:06.36 (1:35.41)  15:41.53 (1:35.17)  17:18.26 (1:36.73)  18:55.06 (1:36.80)
     20:30.35 (1:35.29)  22:05.24 (1:34.89)  23:33.20 (1:27.96)                    
  3 Demauro, William S        45 Mission Viejo-CA    27:30.00   28:03.64  
                1:40.51   3:31.05 (1:50.54)   5:23.47 (1:52.42)   7:16.15 (1:52.68)
      9:08.81 (1:52.66)  11:01.76 (1:52.95)  12:55.69 (1:53.93)  14:47.16 (1:51.47)
     16:40.35 (1:53.19)  18:32.33 (1:51.98)  20:28.31 (1:55.98)  22:25.14 (1:56.83)
     24:19.63 (1:54.49)  26:12.59 (1:52.96)  28:03.64 (1:51.05)                    
 
Event 1  Men 50-54 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Di Tolla, Robert          50 Ariz-AZ             20:38.88   20:24.37  
                1:14.42   2:34.29 (1:19.87)   3:54.32 (1:20.03)   5:14.39 (1:20.07)
      6:35.37 (1:20.98)   7:56.76 (1:21.39)   9:18.80 (1:22.04)  10:41.97 (1:23.17)
     12:05.41 (1:23.44)  13:28.94 (1:23.53)  14:52.87 (1:23.93)  16:18.05 (1:25.18)
     17:41.20 (1:23.15)  19:04.52 (1:23.32)  20:24.37 (1:19.85)                    
  2 Foote, David E            54 Unat-CA             21:15.00   21:28.65  
                1:19.93   2:46.62 (1:26.69)   4:14.35 (1:27.73)   5:41.58 (1:27.23)
      7:08.28 (1:26.70)   8:35.14 (1:26.86)  10:01.82 (1:26.68)  11:28.91 (1:27.09)
     12:55.60 (1:26.69)  14:22.25 (1:26.65)  15:50.10 (1:27.85)  17:16.98 (1:26.88)
     18:43.61 (1:26.63)  20:09.68 (1:26.07)  21:28.65 (1:18.97)                    
  3 Hoffman, Paul             52 Unat-CA             21:30.00   22:05.56  
                1:22.30   2:49.67 (1:27.37)   4:18.09 (1:28.42)   5:46.78 (1:28.69)
      7:15.29 (1:28.51)   8:44.76 (1:29.47)  10:14.88 (1:30.12)  11:44.03 (1:29.15)
     13:13.37 (1:29.34)  14:43.40 (1:30.03)  16:12.72 (1:29.32)  17:42.84 (1:30.12)
     19:12.44 (1:29.60)  20:40.28 (1:27.84)  22:05.56 (1:25.28)                    
  4 Larsen, Charles A         52 Wh2o-CA             28:00.00   22:25.11  
                1:22.17   2:51.13 (1:28.96)   4:21.11 (1:29.98)   5:52.25 (1:31.14)
      7:23.54 (1:31.29)   8:54.51 (1:30.97)  10:25.28 (1:30.77)  11:55.98 (1:30.70)
     13:25.86 (1:29.88)  14:56.52 (1:30.66)  16:26.85 (1:30.33)  17:56.73 (1:29.88)
     19:26.90 (1:30.17)  20:58.10 (1:31.20)  22:25.11 (1:27.01)                    
  5 Trowbridge, Val K         50 Mission Viejo-CA    27:10.80   27:24.16  
                1:34.63   3:17.77 (1:43.14)   5:05.29 (1:47.52)   6:54.84 (1:49.55)
      8:45.12 (1:50.28)  10:36.56 (1:51.44)  12:30.63 (1:54.07)  14:23.81 (1:53.18)
     16:17.95 (1:54.14)  18:10.22 (1:52.27)  20:01.80 (1:51.58)  21:54.91 (1:53.11)
     23:46.31 (1:51.40)  25:35.92 (1:49.61)  27:24.16 (1:48.24)                    
 
Event 1  Men 55-59 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sovero, Emilio A          56 Daland-CA           26:45.00   26:59.30  
                1:34.78   3:16.49 (1:41.71)   5:01.77 (1:45.28)   6:49.34 (1:47.57)
      8:37.11 (1:47.77)  10:26.40 (1:49.29)  12:15.69 (1:49.29)  14:05.25 (1:49.56)
     15:54.59 (1:49.34)  17:46.14 (1:51.55)  19:36.48 (1:50.34)  21:28.00 (1:51.52)
     23:19.28 (1:51.28)  25:10.84 (1:51.56)  26:59.30 (1:48.46)                    
 
Event 1  Men 60-64 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Neyenhuis, Dan E          60 Nova-CA             26:00.00   24:19.54  
                1:32.80   3:13.11 (1:40.31)   4:52.57 (1:39.46)   6:30.65 (1:38.08)
      8:08.00 (1:37.35)   9:46.14 (1:38.14)  11:24.96 (1:38.82)  13:03.09 (1:38.13)
     14:40.64 (1:37.55)  16:18.70 (1:38.06)  17:56.19 (1:37.49)  19:34.94 (1:38.75)
     21:12.34 (1:37.40)  22:48.56 (1:36.22)  24:19.54 (1:30.98)                    
 
Event 1  Men 65-69 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smethurst, Everett W      69 Nova-CA             28:00.00   29:25.10  
                1:40.60   3:28.64 (1:48.04)   5:20.63 (1:51.99)   7:11.95 (1:51.32)
      9:22.35 (2:10.40)  11:31.31 (2:08.96)  13:24.79 (1:53.48)  15:19.44 (1:54.65)
     17:33.80 (2:14.36)  19:42.99 (2:09.19)  21:36.31 (1:53.32)  23:41.84 (2:05.53)
     25:33.87 (1:52.03)  27:39.02 (2:05.15)  29:25.10 (1:46.08)                    
  2 Martin, Keith B           68 Santa Barbara-CA    31:25.00   31:07.71  
                2:02.15   4:06.41 (2:04.26)   6:08.89 (2:02.48)   8:12.64 (2:03.75)
     10:15.27 (2:02.63)  12:18.86 (2:03.59)  14:24.36 (2:05.50)  16:30.63 (2:06.27)
     18:35.07 (2:04.44)  20:41.93 (2:06.86)  22:42.70 (2:00.77)  24:47.12 (2:04.42)
     26:53.73 (2:06.61)  29:02.15 (2:08.42)  31:07.71 (2:05.56)                    
 
Event 1  Men 70-74 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rolph, Robert W           73 Mission Viejo-CA    31:51.70   31:00.52  
                1:56.41   4:01.55 (2:05.14)   6:06.62 (2:05.07)   8:10.18 (2:03.56)
     10:13.74 (2:03.56)  12:18.39 (2:04.65)  14:23.89 (2:05.50)  16:29.89 (2:06.00)
     18:35.22 (2:05.33)  20:42.49 (2:07.27)  22:46.88 (2:04.39)  24:52.24 (2:05.36)
     26:58.89 (2:06.65)  29:04.85 (2:05.96)  31:00.52 (1:55.67)                    
  2 Schofield, Steven E       72 South West-CA       32:30.75   31:37.79  
                2:01.56   4:07.58 (2:06.02)   6:13.66 (2:06.08)   8:20.33 (2:06.67)
     10:27.40 (2:07.07)  12:35.86 (2:08.46)  14:42.73 (2:06.87)  16:51.49 (2:08.76)
     18:59.25 (2:07.76)  21:07.01 (2:07.76)  23:14.98 (2:07.97)  25:23.00 (2:08.02)
     27:29.62 (2:06.62)  29:35.29 (2:05.67)  31:37.79 (2:02.50)                    
  3 Reynolds, Frank G         72 Huntington Beach-CA 34:00.00   33:58.06  
                2:05.66   4:24.86 (2:19.20)   6:40.35 (2:15.49)   8:55.12 (2:14.77)
     11:14.02 (2:18.90)  13:31.13 (2:17.11)  15:47.04 (2:15.91)  18:03.49 (2:16.45)
     20:20.05 (2:16.56)  22:38.18 (2:18.13)  24:55.39 (2:17.21)  27:12.13 (2:16.74)
     29:31.09 (2:18.96)  31:47.43 (2:16.34)  33:58.06 (2:10.63)                    
 
Event 1  Men 75-79 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Silverstein, Lou          78 Ariz-AZ             33:29.00   36:28.48  
                2:12.37   4:37.84 (2:25.47)   7:02.42 (2:24.58)   9:29.47 (2:27.05)
     11:54.51 (2:25.04)  14:22.00 (2:27.49)  16:47.31 (2:25.31)  19:13.03 (2:25.72)
     21:40.81 (2:27.78)  24:07.81 (2:27.00)  26:35.50 (2:27.69)  29:04.22 (2:28.72)
     31:34.16 (2:29.94)  34:02.42 (2:28.26)  36:28.48 (2:26.06)                    
 
Event 1  Men 90-94 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pfeiffer, Walter R        91 Coast-33            36:47.02   39:36.67  
                2:14.94   4:45.71 (2:30.77)   7:20.65 (2:34.94)  10:00.08 (2:39.43)
     12:41.12 (2:41.04)  15:19.63 (2:38.51)  18:02.14 (2:42.51)  20:41.54 (2:39.40)
     23:21.16 (2:39.62)  26:02.08 (2:40.92)  28:43.87 (2:41.79)  31:27.24 (2:43.37)
     34:13.37 (2:46.13)  36:56.76 (2:43.39)  39:36.67 (2:39.91)                    
 
Event 2  Women 19-24 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kramer, Lisa S            19 Mission Viejo-CA     6:00.00    6:22.19  
                  37.13     1:22.95 (45.82)     2:13.35 (50.40)     3:00.94 (47.59)
        3:56.26 (55.32)     4:52.68 (56.42)     5:39.18 (46.50)     6:22.19 (43.01)
 
Event 2  Women 30-34 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fant, Jennifer            30 Mission Viejo-CA     6:45.50    6:24.27  
                  39.23     1:27.74 (48.51)     2:16.53 (48.79)     3:05.13 (48.60)
        4:00.53 (55.40)     4:55.80 (55.27)     5:40.32 (44.52)     6:24.27 (43.95)
 
Event 2  Women 35-39 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pursell, Kirsten          37 Carl                 5:49.40    5:57.81  
                  35.62     1:16.71 (41.09)     2:04.15 (47.44)     2:51.20 (47.05)
        3:42.61 (51.41)     4:35.41 (52.80)     5:16.80 (41.39)     5:57.81 (41.01)
  2 Reilly, Margaret          35 Nova-CA              6:12.00    6:19.75  
                  42.38     1:34.85 (52.47)     2:27.36 (52.51)     3:16.67 (49.31)
        4:08.79 (52.12)     5:00.10 (51.31)     5:42.09 (41.99)     6:19.75 (37.66)
  3 Rietz, Heather M          36 Excl                 6:17.40    6:23.48  
                  35.68     1:19.21 (43.53)     2:10.98 (51.77)     3:02.17 (51.19)
        4:00.72 (58.55)   5:00.88 (1:00.16)     5:42.63 (41.75)     6:23.48 (40.85)
  4 Richter, Jennifer L       36 Mission Viejo-CA     7:10.28    8:05.35  
                  51.35     1:50.03 (58.68)   2:55.16 (1:05.13)   3:59.74 (1:04.58)
      5:07.68 (1:07.94)   6:15.75 (1:08.07)     7:10.94 (55.19)     8:05.35 (54.41)
 
Event 2  Women 40-44 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pipes-neilson, Karlyn     42 Sdsm-SI              5:12.58    5:09.83  
                  32.30     1:09.15 (36.85)     1:49.45 (40.30)     2:29.05 (39.60)
        3:14.36 (45.31)     4:00.62 (46.26)     4:35.56 (34.94)     5:09.83 (34.27)
  2 Bailey, Monica M          43 Ariz-AZ              6:10.00    6:04.91  
                  37.16     1:20.83 (43.67)     2:07.41 (46.58)     2:54.22 (46.81)
        3:49.70 (55.48)     4:44.52 (54.82)     5:25.17 (40.65)     6:04.91 (39.74)
  3 Engel, Tami J             41 Mission Viejo-CA     8:00.00    6:12.09  
                  36.30     1:18.40 (42.10)     2:08.50 (50.10)     2:58.10 (49.60)
        3:53.29 (55.19)     4:50.07 (56.78)     5:32.45 (42.38)     6:12.09 (39.64)
 
Event 2  Women 45-49 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Leutner, Joy M            46 Mission Viejo-CA     6:14.90    6:09.43  
                  37.90     1:22.38 (44.48)     2:08.49 (46.11)     2:55.88 (47.39)
        3:50.88 (55.00)     4:46.75 (55.87)     5:28.22 (41.47)     6:09.43 (41.21)
 
Event 2  Women 55-59 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gettling, Janet           56 Oreg-OR              7:25.00    7:12.01  
                  47.26     1:42.05 (54.79)   2:43.03 (1:00.98)   3:43.57 (1:00.54)
        4:42.27 (58.70)     5:40.63 (58.36)     6:26.13 (45.50)     7:12.01 (45.88)
 
Event 2  Women 60-64 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lund, Lynne               64 Sdsm-SI              7:30.00    7:26.93  
                  45.16     1:44.26 (59.10)     2:43.94 (59.68)     3:43.06 (59.12)
      4:47.88 (1:04.82)   5:53.64 (1:05.76)     6:41.45 (47.81)     7:26.93 (45.48)
 
Event 2  Women 70-74 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pipes, Adrienne S         70 Sdsm-SI              8:45.84    9:49.76  
                1:07.32   2:24.78 (1:17.46)   3:50.49 (1:25.71)   5:14.30 (1:23.81)
      6:36.00 (1:21.70)   8:00.97 (1:24.97)     8:55.51 (54.54)     9:49.76 (54.25)
 
Event 2  Men 19-24 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Crowell, Andrew J         20 Nova-CA              6:00.00    5:29.12  
                  32.42     1:09.51 (37.09)     1:53.42 (43.91)     2:35.89 (42.47)
        3:25.11 (49.22)     4:13.27 (48.16)     4:52.14 (38.87)     5:29.12 (36.98)
 
Event 2  Men 30-34 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Campbell, Cub             30 Nova-CA              5:29.09    5:31.41  
                  32.05     1:10.69 (38.64)     1:55.93 (45.24)     2:40.14 (44.21)
        3:28.35 (48.21)     4:18.37 (50.02)     4:55.73 (37.36)     5:31.41 (35.68)
  2 Kremers, Brian J          31 Grunions-CA          5:43.09    5:48.51  
                  34.06     1:13.19 (39.13)     1:59.02 (45.83)     2:43.97 (44.95)
        3:33.75 (49.78)     4:24.01 (50.26)     5:06.50 (42.49)     5:48.51 (42.01)
  3 Giacobe, Drew H           30 Grunions-CA          6:15.00    6:16.62  
                  35.78     1:17.31 (41.53)     2:11.33 (54.02)     3:02.71 (51.38)
        3:57.11 (54.40)     4:52.22 (55.11)     5:36.11 (43.89)     6:16.62 (40.51)
  4 Barrera, Paul J           34 Mission Viejo-CA     6:00.02    6:23.14  
                  33.20     1:13.58 (40.38)     2:06.48 (52.90)     3:00.91 (54.43)
        3:56.99 (56.08)     4:52.86 (55.87)     5:38.19 (45.33)     6:23.14 (44.95)
 -- Kolarov, Michael C        32 Mission Viejo-CA     5:45.02         DQ  
                  36.67     1:21.25 (44.58)     2:06.16 (44.91)     2:50.00 (43.84)
        3:36.67 (46.67)     4:24.36 (47.69)     5:03.58 (39.22)          DQ (39.47)
 
Event 2  Men 35-39 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Collins, Michael          38 Nova-CA              5:28.00    5:32.23  
                  35.67     1:16.76 (41.09)     2:01.96 (45.20)     2:44.81 (42.85)
        3:33.86 (49.05)     4:20.05 (46.19)     4:56.92 (36.87)     5:32.23 (35.31)
  2 Jones, Kenton R           37 Sdsm-SI              5:26.99    5:35.49  
                  33.62     1:14.52 (40.90)     2:00.95 (46.43)     2:45.57 (44.62)
        3:32.52 (46.95)     4:21.42 (48.90)     4:59.49 (38.07)     5:35.49 (36.00)
 
Event 2  Men 40-44 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Leutner, Jerry P          40 Mission Viejo-CA     5:39.00    5:32.08  
                  32.70     1:11.68 (38.98)     1:56.32 (44.64)     2:38.15 (41.83)
        3:30.66 (52.51)     4:22.65 (51.99)     4:58.15 (35.50)     5:32.08 (33.93)
  2 Wagner, Thomas            42 Nova-CA              5:35.00    5:33.13  
                  34.46     1:14.61 (40.15)     2:01.38 (46.77)     2:45.96 (44.58)
        3:32.54 (46.58)     4:18.69 (46.15)     4:57.40 (38.71)     5:33.13 (35.73)
  3 Tong, Abel S              40 Mission Viejo-CA     5:55.00    5:54.64  
                  37.26     1:19.43 (42.17)     2:09.60 (50.17)     2:57.13 (47.53)
        3:49.24 (52.11)     4:40.64 (51.40)     5:18.88 (38.24)     5:54.64 (35.76)
  4 Shaughnessy, Jim          44 Grunions-CA          7:00.00    6:49.28  
                  47.04     1:40.91 (53.87)     2:36.82 (55.91)     3:31.25 (54.43)
        4:28.68 (57.43)     5:25.03 (56.35)     6:07.49 (42.46)     6:49.28 (41.79)
  5 Richards, Steven W        40 Grunions-CA          8:18.00    8:08.58  
                  54.35   2:02.90 (1:08.55)   3:11.21 (1:08.31)   4:16.97 (1:05.76)
        5:16.08 (59.11)     6:14.59 (58.51)     7:12.10 (57.51)     8:08.58 (56.48)
 -- Tongate, Terry            44 Mission Viejo-CA     7:30.00         DQ  
                  40.67     1:30.52 (49.85)   2:38.25 (1:07.73)   3:45.42 (1:07.17)
        4:43.17 (57.75)     5:40.52 (57.35)     6:31.56 (51.04)          DQ (47.41)
 
Event 2  Men 45-49 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Djang, Lincoln P          45 Mission Viejo-CA     5:05.99    5:04.67  
                  33.00     1:10.27 (37.27)     1:48.60 (38.33)     2:26.19 (37.59)
        3:10.29 (44.10)     3:54.23 (43.94)     4:29.33 (35.10)     5:04.67 (35.34)
  2 Shake, Scott D            46 Ariz-AZ              5:08.79    5:11.37  
                  33.23     1:11.21 (37.98)     1:52.19 (40.98)     2:32.21 (40.02)
        3:17.92 (45.71)     4:03.46 (45.54)     4:38.48 (35.02)     5:11.37 (32.89)
  3 Morales, Vincent          47 Carl                 6:10.00    5:32.09  
                  35.27     1:14.20 (38.93)     1:57.79 (43.59)     2:39.91 (42.12)
        3:27.86 (47.95)     4:15.67 (47.81)     4:53.98 (38.31)     5:32.09 (38.11)
  4 Goodell, Brian S          45 Mission Viejo-CA     6:30.00    5:42.04  
                  33.22     1:13.81 (40.59)     1:58.67 (44.86)     2:44.83 (46.16)
        3:38.10 (53.27)     4:28.95 (50.85)     5:05.86 (36.91)     5:42.04 (36.18)
  5 Benner, Tord              45 Nova-CA              6:40.00    6:36.65  
                  37.88     1:24.24 (46.36)     2:17.67 (53.43)     3:10.27 (52.60)
        4:05.39 (55.12)     5:01.48 (56.09)     5:49.57 (48.09)     6:36.65 (47.08)
 
Event 2  Men 50-54 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Templin, John P           50 UC Irvine-CA         5:50.00    5:38.07  
                  34.08     1:18.29 (44.21)     2:03.43 (45.14)     2:47.19 (43.76)
        3:33.60 (46.41)     4:20.33 (46.73)     4:59.73 (39.40)     5:38.07 (38.34)
  2 Burns, Howard W           53 UC Irvine-CA         5:58.00    5:52.16  
                  33.59     1:14.72 (41.13)     2:02.62 (47.90)     2:50.28 (47.66)
        3:41.50 (51.22)     4:33.17 (51.67)     5:12.17 (39.00)     5:52.16 (39.99)
  3 Mccartin, Mark J          50 Nova-CA              6:37.20    6:19.39  
                  37.36     1:22.39 (45.03)     2:13.19 (50.80)     3:02.53 (49.34)
        3:59.99 (57.46)     4:56.47 (56.48)     5:39.51 (43.04)     6:19.39 (39.88)
  4 Suttle, Michael           51 Nova-CA              6:17.00    6:42.92  
                  40.65     1:27.71 (47.06)     2:23.00 (55.29)     3:17.63 (54.63)
        4:15.28 (57.65)     5:12.74 (57.46)     5:58.40 (45.66)     6:42.92 (44.52)
 
Event 2  Men 55-59 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bailey, Hop               57 Ariz-AZ              6:20.00    6:18.05  
                  39.11     1:24.45 (45.34)     2:17.05 (52.60)     3:07.83 (50.78)
        4:03.19 (55.36)     4:56.71 (53.52)     5:37.78 (41.07)     6:18.05 (40.27)
  2 Figueiredo, Paulo         58 Wh2o-CA              6:45.00    6:26.41  
                  42.22     1:29.28 (47.06)     2:22.29 (53.01)     3:12.44 (50.15)
        4:08.10 (55.66)     5:04.70 (56.60)     5:46.31 (41.61)     6:26.41 (40.10)
  3 Denio, Galen D            57 Las Vegas-CA         6:30.00    6:30.79  
                  39.27     1:30.96 (51.69)     2:23.74 (52.78)     3:16.84 (53.10)
        4:07.37 (50.53)     4:58.01 (50.64)     5:44.06 (46.05)     6:30.79 (46.73)
  4 Greenberg, Henry          56 Nova-CA              7:00.00    6:57.77  
                  41.47     1:29.63 (48.16)     2:29.06 (59.43)     3:27.65 (58.59)
        4:27.58 (59.93)     5:26.89 (59.31)     6:14.07 (47.18)     6:57.77 (43.70)
 
Event 2  Men 60-64 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Freshley, Mike R          63 Sdsm-SI              6:40.00    6:36.64  
                  41.69     1:32.36 (50.67)     2:25.92 (53.56)     3:18.75 (52.83)
        4:11.41 (52.66)     5:04.54 (53.13)     5:50.04 (45.50)     6:36.64 (46.60)
 
Event 2  Men 70-74 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mcconnell, Stan           73 Huntington Beach-CA  8:30.00    7:54.79  
                  53.91   2:00.10 (1:06.19)     2:58.23 (58.13)     3:57.16 (58.93)
      5:03.46 (1:06.30)   6:09.66 (1:06.20)     7:02.48 (52.82)     7:54.79 (52.31)
  2 Mitchell, Tom             71 Unat-CA              8:23.62    8:19.15  
                  54.40   2:02.26 (1:07.86)   3:10.21 (1:07.95)   4:19.24 (1:09.03)
      5:25.48 (1:06.24)   6:33.58 (1:08.10)     7:28.15 (54.57)     8:19.15 (51.00)
 
Event 2  Men 75-79 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Piemme, Frank M           79 Santa Barbara-CA     7:50.00    8:07.33  
                  48.96   1:51.45 (1:02.49)   3:05.07 (1:13.62)   4:12.84 (1:07.77)
      5:18.97 (1:06.13)   6:26.82 (1:07.85)     7:17.63 (50.81)     8:07.33 (49.70)
  2 Silverstein, Lou          78 Ariz-AZ             10:30.00   10:55.16  
                                3:14.60 ( )                             5:30.57 ( )
                                8:36.77 ( )  10:55.16 (2:18.39)                    
 
Event 2  Men 80-84 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Johnson, T R              82 Typical-CA          15:11.09   18:34.98  
                                4:42.98 ( )                             9:40.34 ( )
                               14:54.05 ( )  18:34.98 (3:40.93)                    
 
Event 3  Women 19-24 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rogers, Xan               21 Santa Clarita-CA     5:25.00    5:25.61  
                  37.34     1:17.87 (40.53)     1:59.75 (41.88)     2:41.43 (41.68)
        3:22.98 (41.55)     4:04.45 (41.47)     4:45.87 (41.42)     5:25.61 (39.74)
  2 Bounds, Brandy S          23 Nova-CA              6:00.00    5:29.46  
                  37.50     1:18.12 (40.62)     2:00.09 (41.97)     2:41.86 (41.77)
        3:23.92 (42.06)     4:06.31 (42.39)     4:48.44 (42.13)     5:29.46 (41.02)
  3 Harless, Tiffany M        20 Mission Viejo-CA     5:52.00    5:43.99  
                  36.75     1:18.39 (41.64)     2:01.79 (43.40)     2:46.29 (44.50)
        3:31.90 (45.61)     4:16.57 (44.67)     5:01.08 (44.51)     5:43.99 (42.91)
 
Event 3  Women 25-29 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brown, Michele R          29 Nova-CA              6:00.00    5:32.59  
                  37.67     1:18.76 (41.09)     2:01.10 (42.34)     2:43.73 (42.63)
        3:26.59 (42.86)     4:09.33 (42.74)     4:51.51 (42.18)     5:32.59 (41.08)
 
Event 3  Women 30-34 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Day, Nadine K             34 IM-IL                4:40.94    4:43.65  
                  31.85     1:06.48 (34.63)     1:42.07 (35.59)     2:18.00 (35.93)
        2:54.67 (36.67)     3:31.29 (36.62)     4:07.92 (36.63)     4:43.65 (35.73)
  2 Petersen, Fiona           31 Nova-CA              5:05.20    5:15.08  
                  35.65     1:14.90 (39.25)     1:55.19 (40.29)     2:35.12 (39.93)
        3:15.33 (40.21)     3:55.59 (40.26)     4:36.39 (40.80)     5:15.08 (38.69)
  3 Fox, Monica M             30 UC Irvine-CA         5:30.00    5:16.99  
                  37.38     1:18.02 (40.64)     1:59.05 (41.03)     2:40.35 (41.30)
        3:20.79 (40.44)     4:01.08 (40.29)     4:40.08 (39.00)     5:16.99 (36.91)
  4 May, Meredith E           30 Mission Viejo-CA     7:20.30    5:33.23  
                  38.90     1:21.18 (42.28)     2:04.07 (42.89)     2:46.88 (42.81)
        3:29.83 (42.95)     4:12.06 (42.23)     4:53.56 (41.50)     5:33.23 (39.67)
  5 Coe, Alyssa B             31 Hsam                 6:00.00    6:01.20  
                  39.86     1:23.82 (43.96)     2:09.97 (46.15)     2:55.81 (45.84)
        3:42.67 (46.86)     4:29.82 (47.15)     5:16.75 (46.93)     6:01.20 (44.45)
  6 Cramer, Rebecca J         31 Nova-CA              6:15.00    6:03.04  
                  39.23     1:22.79 (43.56)     2:08.57 (45.78)     2:54.59 (46.02)
        3:40.88 (46.29)     4:28.64 (47.76)     5:17.45 (48.81)     6:03.04 (45.59)
  7 Tong, Connie C            33 UC Irvine-CA         6:10.00    6:09.04  
                  40.63     1:25.66 (45.03)     2:11.28 (45.62)     2:58.33 (47.05)
        3:45.82 (47.49)     4:33.04 (47.22)     5:21.90 (48.86)     6:09.04 (47.14)
  8 Garland, Alison L         32 Nova-CA              6:15.00    6:13.26  
                  41.06     1:26.74 (45.68)     2:15.12 (48.38)     3:02.55 (47.43)
        3:50.28 (47.73)     4:37.86 (47.58)     5:25.83 (47.97)     6:13.26 (47.43)
 
Event 3  Women 35-39 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reilly, Margaret          35 Nova-CA              5:16.19    5:07.44  
                  35.67     1:14.69 (39.02)     1:54.76 (40.07)     2:33.87 (39.11)
        3:12.92 (39.05)     3:52.03 (39.11)     4:30.20 (38.17)     5:07.44 (37.24)
  2 Pursell, Kirsten          37 Carl                 5:12.00    5:12.69  
                  35.28     1:13.19 (37.91)     1:52.22 (39.03)     2:32.26 (40.04)
        3:12.25 (39.99)     3:52.66 (40.41)     4:32.89 (40.23)     5:12.69 (39.80)
  3 Rietz, Heather M          36 Excl                 5:20.13    5:13.74  
                  36.21     1:15.27 (39.06)     1:55.01 (39.74)     2:35.18 (40.17)
        3:15.44 (40.26)     3:55.61 (40.17)     4:35.46 (39.85)     5:13.74 (38.28)
  4 Lovell-hampton, Surrena   38 Hsam                 5:40.00    5:19.21  
                  36.03     1:16.51 (40.48)     1:58.11 (41.60)     2:39.87 (41.76)
        3:20.55 (40.68)     4:01.18 (40.63)     4:41.11 (39.93)     5:19.21 (38.10)
  5 Richter, Jennifer L       36 Mission Viejo-CA     6:02.39    6:00.97  
                  40.87     1:24.26 (43.39)     2:09.46 (45.20)     2:56.13 (46.67)
        3:42.50 (46.37)     4:29.48 (46.98)     5:15.36 (45.88)     6:00.97 (45.61)
  6 Lutzker, Kerry E          38 Unat-CA              6:10.50    6:05.02  
                  41.88     1:27.05 (45.17)     2:13.39 (46.34)     2:59.52 (46.13)
        3:46.45 (46.93)     4:32.92 (46.47)     5:19.86 (46.94)     6:05.02 (45.16)
  7 Barrad, Natalie           39 Nova-CA              6:10.00    6:14.26  
                  41.94     1:27.78 (45.84)     2:15.07 (47.29)     3:03.28 (48.21)
        3:51.67 (48.39)     4:40.39 (48.72)     5:28.98 (48.59)     6:14.26 (45.28)
  8 Williams-dalgart, Margar  37 Mission Viejo-CA     6:20.00    6:14.36  
                  38.97     1:23.00 (44.03)     2:09.45 (46.45)     2:57.63 (48.18)
        3:46.43 (48.80)     4:35.98 (49.55)     5:25.98 (50.00)     6:14.36 (48.38)
  9 Gage, Susan L             39 Mission Viejo-CA     8:00.00    6:51.40  
                  42.77     1:32.16 (49.39)     2:24.31 (52.15)     3:17.00 (52.69)
        4:10.88 (53.88)     5:04.36 (53.48)     5:58.37 (54.01)     6:51.40 (53.03)
 10 Barrett, Connie           35 Mission Viejo-CA     7:46.33    7:01.17  
                  44.64     1:35.76 (51.12)     2:29.45 (53.69)     3:24.47 (55.02)
        4:19.19 (54.72)     5:14.55 (55.36)     6:08.68 (54.13)     7:01.17 (52.49)
 11 Pedron, Annie             39 Nova-CA              7:20.00    7:27.10  
                  44.29     1:35.34 (51.05)     2:29.92 (54.58)     3:25.05 (55.13)
        4:20.83 (55.78)     5:15.49 (54.66)   6:29.04 (1:13.55)     7:27.10 (58.06)
 
Event 3  Women 40-44 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Winslow, Laura            44 Ariz-AZ              5:12.10    5:22.87  
                  36.95     1:16.92 (39.97)     1:57.60 (40.68)     2:38.89 (41.29)
        3:19.77 (40.88)     4:01.07 (41.30)     4:42.41 (41.34)     5:22.87 (40.46)
  2 White, Tracy L            40 Nova-CA              6:50.00    6:05.08  
                  40.60     1:24.07 (43.47)     2:09.94 (45.87)     2:56.87 (46.93)
        3:44.84 (47.97)     4:32.81 (47.97)     5:19.11 (46.30)     6:05.08 (45.97)
  3 Hawkinson, Cindy S        43 Rmm                  6:50.00    6:39.93  
                  44.20     1:33.54 (49.34)     2:25.17 (51.63)     3:16.91 (51.74)
        4:08.79 (51.88)     5:00.60 (51.81)     5:51.33 (50.73)     6:39.93 (48.60)
  4 Commons, Trisha           40 Daland-CA            6:00.00    6:43.13  
                  43.93     1:32.30 (48.37)     2:23.18 (50.88)     3:15.05 (51.87)
        4:06.95 (51.90)     4:59.31 (52.36)     5:52.10 (52.79)     6:43.13 (51.03)
 
Event 3  Women 45-49 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Leutner, Joy M            46 Mission Viejo-CA    12:00.00    5:11.98  
                  35.33     1:13.86 (38.53)     1:53.34 (39.48)     2:33.21 (39.87)
        3:13.24 (40.03)     3:53.33 (40.09)     4:33.23 (39.90)     5:11.98 (38.75)
  2 Muter, Heather J          45 Unat-CA              5:42.59    5:42.94  
                  38.73     1:21.25 (42.52)     2:04.72 (43.47)     2:48.23 (43.51)
        3:32.12 (43.89)     4:16.56 (44.44)     5:00.78 (44.22)     5:42.94 (42.16)
  3 Lumbert Nauful, Kerri     47 Unat-CA              6:21.20    5:54.42  
                  38.85     1:22.29 (43.44)     2:06.76 (44.47)     2:52.61 (45.85)
        3:38.67 (46.06)     4:24.95 (46.28)     5:10.84 (45.89)     5:54.42 (43.58)
  4 Burch, Caron L            45 Ucla-CA              6:25.00    6:29.20  
                  40.98     1:27.37 (46.39)     2:16.78 (49.41)     3:06.01 (49.23)
        3:56.35 (50.34)     4:47.46 (51.11)     5:39.77 (52.31)     6:29.20 (49.43)
  5 Ball, Jennifer J          45 Nova-CA              7:15.00    7:21.70  
                  50.77     1:44.29 (53.52)     2:39.78 (55.49)     3:36.68 (56.90)
        4:32.69 (56.01)     5:29.85 (57.16)     6:25.62 (55.77)     7:21.70 (56.08)
  6 Staffan, Michelle R       46 Nova-CA              7:20.00    8:04.37  
                  52.74     1:50.95 (58.21)   2:53.60 (1:02.65)   3:57.64 (1:04.04)
      5:00.89 (1:03.25)   6:03.52 (1:02.63)   7:04.37 (1:00.85)   8:04.37 (1:00.00)
 
Event 3  Women 50-54 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sullivan, Shannon C       50 Santa Barbara-CA     6:25.00    5:53.63  
                  40.91     1:24.78 (43.87)     2:09.60 (44.82)     2:54.34 (44.74)
        3:39.27 (44.93)     4:24.97 (45.70)     5:10.72 (45.75)     5:53.63 (42.91)
  2 Uthus, Gwen L             50 Mission Viejo-CA     6:14.19    6:17.86  
                  42.81     1:30.00 (47.19)     2:18.37 (48.37)     3:06.51 (48.14)
        3:55.34 (48.83)     4:44.16 (48.82)     5:32.71 (48.55)     6:17.86 (45.15)
  3 Mastro, Karen M           51 Nova-CA             10:30.00    8:57.66  
                  58.70   2:05.36 (1:06.66)   3:11.96 (1:06.60)   4:20.31 (1:08.35)
      5:28.35 (1:08.04)   6:37.44 (1:09.09)   7:47.10 (1:09.66)   8:57.66 (1:10.56)
 
Event 3  Women 55-59 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dunbar, Barbara G         55 Sdsm-SI              5:10.74    5:08.91  
                  35.69     1:14.65 (38.96)     1:54.24 (39.59)     2:34.14 (39.90)
        3:13.54 (39.40)     3:52.87 (39.33)     4:31.51 (38.64)     5:08.91 (37.40)
  2 Menard, Joanne C          56 Ariz-AZ              6:14.00    6:02.05  
                  40.21     1:26.37 (46.16)     2:13.36 (46.99)     3:00.61 (47.25)
        3:46.43 (45.82)     4:32.59 (46.16)     5:18.05 (45.46)     6:02.05 (44.00)
  3 Gillies, Judy L           56 Ariz-AZ              6:50.00    6:42.31  
                  47.00     1:36.90 (49.90)     2:27.98 (51.08)     3:19.30 (51.32)
        4:10.49 (51.19)     5:01.83 (51.34)     5:53.28 (51.45)     6:42.31 (49.03)
 
Event 3  Women 60-64 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kotzbach, Bonnie K        60 Mission Viejo-CA     6:38.40    6:41.75  
                  46.13     1:36.20 (50.07)     2:27.24 (51.04)     3:18.40 (51.16)
        4:09.26 (50.86)     5:01.27 (52.01)     5:52.81 (51.54)     6:41.75 (48.94)
 
Event 3  Women 65-69 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jordan, Betsy T           67 Sdsm-SI              6:40.00    6:40.80  
                  45.24     1:36.46 (51.22)     2:28.50 (52.04)     3:20.43 (51.93)
        4:12.00 (51.57)     5:02.70 (50.70)     5:53.29 (50.59)     6:40.80 (47.51)
  2 Little, Jeanne            67 Sdsm-SI              6:46.85    7:00.80  
                  46.93     1:40.96 (54.03)     2:36.73 (55.77)     3:31.51 (54.78)
        4:25.73 (54.22)     5:19.97 (54.24)     6:14.04 (54.07)     7:00.80 (46.76)
 
Event 3  Women 80-84 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kornfeld, Maurine E       83 Coast-33             9:14.34    9:06.35  
                1:00.17   2:10.66 (1:10.49)   3:21.72 (1:11.06)   4:31.55 (1:09.83)
      5:42.17 (1:10.62)   6:53.06 (1:10.89)   8:01.87 (1:08.81)   9:06.35 (1:04.48)
  2 Altus, Grace T            80 Santa Barbara-CA    11:26.00   10:12.49  
                1:11.25   2:28.83 (1:17.58)   3:45.73 (1:16.90)   5:04.48 (1:18.75)
      6:21.69 (1:17.21)   7:39.42 (1:17.73)   8:57.26 (1:17.84)  10:12.49 (1:15.23)
 
Event 3  Women 85-89 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Simonton, Rita            86 Golden West-CA       8:39.00    8:32.60  
                  55.79   2:00.50 (1:04.71)   3:07.51 (1:07.01)   4:12.96 (1:05.45)
      5:19.35 (1:06.39)   6:24.14 (1:04.79)   7:29.38 (1:05.24)   8:32.60 (1:03.22)
 
Event 4  Men 19-24 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ryan, Keith J             20 Nova-CA              4:23.00    4:31.39  
                  31.23     1:04.93 (33.70)     1:38.75 (33.82)     2:13.24 (34.49)
        2:48.02 (34.78)     3:22.98 (34.96)     3:57.84 (34.86)     4:31.39 (33.55)
  2 Crowell, Andrew J         20 Nova-CA              4:40.00    4:49.87  
                  34.24     1:11.79 (37.55)     1:47.59 (35.80)     2:24.30 (36.71)
        3:01.28 (36.98)     3:39.48 (38.20)     4:15.35 (35.87)     4:49.87 (34.52)
 
Event 4  Men 25-29 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Elder, Richard E          29 Mission Viejo-CA     4:00.00    4:49.99  
                  33.37     1:09.72 (36.35)     1:47.29 (37.57)     2:24.70 (37.41)
        3:01.83 (37.13)     3:38.37 (36.54)     4:15.08 (36.71)     4:49.99 (34.91)
 
Event 4  Men 30-34 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Campbell, Cub             30 Nova-CA              4:44.05    4:34.65  
                  30.78     1:03.72 (32.94)     1:37.96 (34.24)     2:12.64 (34.68)
        2:48.23 (35.59)     3:23.82 (35.59)     3:59.91 (36.09)     4:34.65 (34.74)
  2 Ahmadi, Magid             32 UC Irvine-CA         5:20.00    5:06.19  
                  34.96     1:13.97 (39.01)     1:52.74 (38.77)     2:31.46 (38.72)
        3:09.57 (38.11)     3:48.96 (39.39)     4:28.25 (39.29)     5:06.19 (37.94)
  3 Murphy, Liam N            32 UC Irvine-CA         4:52.00    5:06.94  
                  33.54     1:10.57 (37.03)     1:49.76 (39.19)     2:29.79 (40.03)
        3:10.22 (40.43)     3:50.51 (40.29)     4:29.76 (39.25)     5:06.94 (37.18)
  4 Kolarov, Michael C        32 Mission Viejo-CA     5:18.97    5:08.39  
                  35.02     1:13.47 (38.45)     1:52.49 (39.02)     2:32.19 (39.70)
        3:11.73 (39.54)     3:51.84 (40.11)     4:30.96 (39.12)     5:08.39 (37.43)
  5 Kremers, Brian J          31 Grunions-CA          5:20.00    5:08.96  
                  35.82     1:14.45 (38.63)     1:53.87 (39.42)     2:33.66 (39.79)
        3:13.18 (39.52)     3:53.55 (40.37)     4:31.52 (37.97)     5:08.96 (37.44)
  6 Dunham, Jason             34 Nova-CA              5:20.00    5:15.41  
                  34.19     1:12.11 (37.92)     1:51.83 (39.72)     2:32.56 (40.73)
        3:13.56 (41.00)     3:55.07 (41.51)     4:36.85 (41.78)     5:15.41 (38.56)
  7 Larsen, Peder O           34 Grunions-CA          5:00.00    5:18.65  
                  33.77     1:11.52 (37.75)     1:51.66 (40.14)     2:32.34 (40.68)
        3:13.47 (41.13)     3:54.80 (41.33)     4:36.67 (41.87)     5:18.65 (41.98)
 
Event 4  Men 35-39 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nasser, Rob               35 Rmm                  4:40.00    4:35.88  
                  30.95     1:05.16 (34.21)     1:39.64 (34.48)     2:14.64 (35.00)
        2:49.77 (35.13)     3:25.13 (35.36)     4:00.10 (34.97)     4:35.88 (35.78)
  2 Collins, Michael          38 Nova-CA             10:00.00    4:48.44  
                  33.07     1:08.70 (35.63)     1:45.55 (36.85)     2:22.73 (37.18)
        2:59.06 (36.33)     3:35.78 (36.72)     4:12.58 (36.80)     4:48.44 (35.86)
  3 Litchfield, Steven        35 Mission Viejo-CA     4:55.00    5:06.87  
                  33.26     1:09.58 (36.32)     1:48.60 (39.02)     2:28.26 (39.66)
        3:08.22 (39.96)     3:48.96 (40.74)     4:29.50 (40.54)     5:06.87 (37.37)
  4 Wherritt, Wiliam C        38 Nova-CA              5:28.00    5:38.85  
                  35.05     1:15.98 (40.93)     1:59.40 (43.42)     2:43.25 (43.85)
        3:27.70 (44.45)     4:12.50 (44.80)     4:56.94 (44.44)     5:38.85 (41.91)
  5 Lalley, Christopher P     35 Grunions-CA          6:06.54    5:48.94  
                  37.55     1:19.21 (41.66)     2:02.41 (43.20)     2:47.84 (45.43)
        3:34.02 (46.18)     4:20.08 (46.06)     5:06.22 (46.14)     5:48.94 (42.72)
  6 Noyes, David S            37 Grunions-CA          6:30.00    6:20.43  
                  40.40     1:25.07 (44.67)                             3:03.51 ( )
                                4:44.59 ( )   6:20.43 (1:35.84)                    
  7 Mcgeady, Mark R           38 Nova-CA              6:00.00    6:49.02  
                  43.10     1:31.30 (48.20)     2:23.59 (52.29)     3:17.34 (53.75)
        4:11.87 (54.53)     5:05.10 (53.23)     5:58.22 (53.12)     6:49.02 (50.80)
  8 Dillon, Matthew C         35 Grunions-CA          7:00.00    6:50.87  
                  43.96     1:34.11 (50.15)     2:26.92 (52.81)     3:19.22 (52.30)
        4:14.04 (54.82)     5:07.96 (53.92)     6:02.92 (54.96)     6:50.87 (47.95)
 
Event 4  Men 40-44 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mackle, Rob J             40 Sbsm-CA              4:40.00    4:33.62  
                  31.99     1:06.10 (34.11)     1:40.63 (34.53)     2:15.32 (34.69)
        2:49.91 (34.59)     3:25.03 (35.12)     4:00.02 (34.99)     4:33.62 (33.60)
  2 Leutner, Jerry P          40 Mission Viejo-CA     5:04.00    4:46.28  
                  31.66     1:06.40 (34.74)     1:42.34 (35.94)     2:19.23 (36.89)
        2:55.76 (36.53)     3:33.42 (37.66)     4:10.73 (37.31)     4:46.28 (35.55)
  3 Weissman, Kevin C         42 Mission Viejo-CA     5:20.00    5:12.80  
                  36.32     1:16.01 (39.69)     1:57.17 (41.16)     2:37.38 (40.21)
        3:17.78 (40.40)     3:56.76 (38.98)     4:35.21 (38.45)     5:12.80 (37.59)
  4 Campbell, Chris           43 Mvm-PC               5:34.00    5:30.10  
                  36.34     1:16.79 (40.45)     1:58.31 (41.52)     2:40.60 (42.29)
        3:23.28 (42.68)     4:05.97 (42.69)     4:49.03 (43.06)     5:30.10 (41.07)
  5 Shaughnessy, Jim          44 Grunions-CA          5:48.00    5:40.89  
                  39.91     1:22.68 (42.77)     2:06.93 (44.25)     2:51.15 (44.22)
        3:34.12 (42.97)     4:17.01 (42.89)     4:59.73 (42.72)     5:40.89 (41.16)
  6 Hayward, David S          44 Nova-CA              6:30.00    6:09.00  
                  41.53     1:27.12 (45.59)     2:13.54 (46.42)     3:00.76 (47.22)
        3:48.56 (47.80)     4:35.73 (47.17)     5:23.48 (47.75)     6:09.00 (45.52)
  7 Lange, David F            41 Socal-CA             5:25.00    6:27.17  
                  35.97     1:16.86 (40.89)     2:02.20 (45.34)     2:50.76 (48.56)
        3:43.38 (52.62)     4:37.54 (54.16)     5:33.79 (56.25)     6:27.17 (53.38)
  8 Grubb, Eric W             40 Grunions-CA          8:00.00    7:31.53  
                  43.37     1:35.83 (52.46)     2:31.73 (55.90)     3:29.68 (57.95)
      4:30.58 (1:00.90)   5:30.86 (1:00.28)   6:32.70 (1:01.84)     7:31.53 (58.83)
 
Event 4  Men 45-49 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Djang, Lincoln P          45 Mission Viejo-CA     4:49.05    4:37.35  
                  32.63     1:07.60 (34.97)     1:42.77 (35.17)     2:17.70 (34.93)
        2:53.03 (35.33)     3:28.52 (35.49)     4:03.96 (35.44)     4:37.35 (33.39)
  2 Carter, Paul V            47 Nova-CA              4:20.00    4:41.67  
                  33.60     1:10.11 (36.51)     1:47.05 (36.94)     2:23.28 (36.23)
        2:58.76 (35.48)     3:33.81 (35.05)     4:08.72 (34.91)     4:41.67 (32.95)
  3 Stites, Jim S             47 Ariz-AZ              6:55.25    4:46.65  
                  33.71     1:09.87 (36.16)     1:46.99 (37.12)     2:23.90 (36.91)
        3:00.81 (36.91)     3:36.93 (36.12)     4:13.04 (36.11)     4:46.65 (33.61)
  4 Goodell, Brian S          45 Mission Viejo-CA     5:30.00    4:53.13  
                  32.74     1:09.53 (36.79)     1:47.40 (37.87)     2:25.40 (38.00)
        3:02.91 (37.51)     3:40.30 (37.39)     4:17.43 (37.13)     4:53.13 (35.70)
  5 Wussler, Mark             49 Sdsm-SI              5:07.00    4:57.28  
                  33.97     1:10.94 (36.97)     1:48.41 (37.47)     2:25.79 (37.38)
        3:03.45 (37.66)     3:41.47 (38.02)     4:19.51 (38.04)     4:57.28 (37.77)
  6 Livingston, Gerald        46 Sdsm-SI              5:09.38    5:00.13  
                  33.85     1:11.24 (37.39)     1:48.98 (37.74)     2:27.27 (38.29)
        3:06.08 (38.81)     3:45.19 (39.11)     4:24.07 (38.88)     5:00.13 (36.06)
  7 Boyd, Thomas C            48 Grunions-CA          5:20.50    5:07.99  
                  35.38     1:13.18 (37.80)     1:51.67 (38.49)     2:30.37 (38.70)
        3:09.48 (39.11)     3:48.98 (39.50)     4:28.70 (39.72)     5:07.99 (39.29)
  8 Ney, James                46 Sdsm-SI              4:58.00    5:09.97  
                  34.21     1:11.73 (37.52)     1:49.99 (38.26)     2:28.98 (38.99)
        3:08.89 (39.91)     3:49.35 (40.46)     4:30.07 (40.72)     5:09.97 (39.90)
  9 Adams, Daniel P           48 Wh2o-CA              5:20.00    5:19.79  
                  36.15     1:15.14 (38.99)     1:55.44 (40.30)     2:36.49 (41.05)
        3:17.76 (41.27)     3:59.17 (41.41)     4:39.87 (40.70)     5:19.79 (39.92)
 10 Benner, Tord              45 Nova-CA              5:45.00    5:48.33  
                  37.98     1:23.16 (45.18)     2:10.08 (46.92)     2:55.71 (45.63)
        3:41.64 (45.93)     4:24.77 (43.13)     5:07.70 (42.93)     5:48.33 (40.63)
 11 Putman, Benjamin          46 Mission Viejo-CA     5:30.00    5:57.67  
                  37.70     1:20.21 (42.51)     2:05.02 (44.81)     2:50.50 (45.48)
        3:37.24 (46.74)     4:23.78 (46.54)     5:11.24 (47.46)     5:57.67 (46.43)
 
Event 4  Men 50-54 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mench, Lee E              52 Hsam                 4:55.00    4:42.01  
                  32.65     1:07.59 (34.94)     1:43.33 (35.74)     2:19.27 (35.94)
        2:55.69 (36.42)     3:32.04 (36.35)     4:08.54 (36.50)     4:42.01 (33.47)
  2 Hughes, John S            51 Rmm                  4:45.00    4:42.75  
                  31.94     1:06.67 (34.73)     1:41.79 (35.12)     2:17.64 (35.85)
        2:53.52 (35.88)     3:29.66 (36.14)     4:06.38 (36.72)     4:42.75 (36.37)
  3 Di Tolla, Robert          50 Ariz-AZ             15:00.00    4:59.22  
                  35.29     1:12.61 (37.32)     1:50.85 (38.24)     2:28.78 (37.93)
        3:07.35 (38.57)     3:45.35 (38.00)     4:23.17 (37.82)     4:59.22 (36.05)
  4 Burns, Howard W           53 UC Irvine-CA         5:01.00    5:00.44  
                  33.07     1:08.96 (35.89)     1:46.05 (37.09)     2:24.01 (37.96)
        3:02.76 (38.75)     3:41.80 (39.04)     4:21.32 (39.52)     5:00.44 (39.12)
  5 Schmitt, Eric J           54 Nova-CA              5:19.00    5:35.57  
                  37.96     1:18.89 (40.93)     2:01.16 (42.27)     2:44.27 (43.11)
        3:27.22 (42.95)     4:10.57 (43.35)     4:53.25 (42.68)     5:35.57 (42.32)
  6 Millstone, Joe M          53 Ariz-AZ              6:00.00    5:43.30  
                  40.48     1:24.95 (44.47)     2:09.47 (44.52)     2:54.06 (44.59)
        3:37.60 (43.54)     4:21.11 (43.51)     5:03.73 (42.62)     5:43.30 (39.57)
  7 Downey, Chris A           53 Mission Viejo-CA     5:15.00    5:47.02  
                  35.82     1:15.40 (39.58)     1:58.28 (42.88)     2:44.62 (46.34)
        3:29.87 (45.25)     4:16.24 (46.37)     5:02.11 (45.87)     5:47.02 (44.91)
  8 Moore, Michael W          54 Fog                  6:25.00    6:25.57  
                  43.69     1:29.33 (45.64)     2:17.21 (47.88)     3:05.99 (48.78)
        3:54.92 (48.93)     4:44.99 (50.07)     5:35.49 (50.50)     6:25.57 (50.08)
 
Event 4  Men 55-59 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gruber, Glenn A           55 Cal Tech Masters-CA  5:28.50    5:03.50  
                  34.61     1:11.84 (37.23)     1:50.37 (38.53)     2:29.42 (39.05)
        3:08.70 (39.28)     3:47.53 (38.83)     4:26.23 (38.70)     5:03.50 (37.27)
  2 Bailey, Hop               57 Ariz-AZ              5:30.00    5:30.96  
                  37.62     1:19.43 (41.81)     2:02.02 (42.59)     2:44.28 (42.26)
        3:26.26 (41.98)     4:08.29 (42.03)     4:50.00 (41.71)     5:30.96 (40.96)
  3 Olsen, Jay R              55 Wh2o-CA              5:45.00    6:01.21  
                  40.61     1:24.63 (44.02)     2:10.25 (45.62)     2:56.22 (45.97)
        3:42.56 (46.34)     4:29.39 (46.83)     5:15.76 (46.37)     6:01.21 (45.45)
 
Event 4  Men 60-64 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Muter, C W                62 Unat-CA              5:20.56    5:14.66  
                  35.23     1:15.19 (39.96)     1:55.28 (40.09)     2:35.42 (40.14)
        3:16.32 (40.90)     3:56.78 (40.46)     4:36.64 (39.86)     5:14.66 (38.02)
 
Event 4  Men 65-69 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Martin, Keith B           68 Santa Barbara-CA     8:05.00    7:44.42  
                  56.01     1:55.32 (59.31)     2:53.83 (58.51)     3:52.95 (59.12)
      4:53.00 (1:00.05)     5:51.63 (58.63)     6:50.59 (58.96)     7:44.42 (53.83)
 
Event 4  Men 70-74 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mitchell, Tom             71 Unat-CA              7:04.57    7:16.38  
                  46.94     1:41.44 (54.50)     2:38.59 (57.15)     3:34.68 (56.09)
        4:30.99 (56.31)     5:27.26 (56.27)     6:22.99 (55.73)     7:16.38 (53.39)
  2 Rolph, Robert W           73 Mission Viejo-CA     7:35.80    7:53.70  
                  47.93     1:44.24 (56.31)   2:46.12 (1:01.88)   3:48.79 (1:02.67)
      4:51.90 (1:03.11)   5:53.91 (1:02.01)   6:55.20 (1:01.29)     7:53.70 (58.50)
  3 Schofield, Steven E       72 South West-CA        8:13.08    8:00.96  
                  55.76     1:55.64 (59.88)   2:56.98 (1:01.34)   3:58.79 (1:01.81)
      5:00.38 (1:01.59)   6:01.54 (1:01.16)   7:02.87 (1:01.33)     8:00.96 (58.09)
 
Event 4  Men 75-79 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Arth, Lee C               79 Unat-CA              7:36.53    7:44.78  
                  52.64     1:51.56 (58.92)     2:51.08 (59.52)   3:51.22 (1:00.14)
        4:50.32 (59.10)     5:49.59 (59.27)     6:48.16 (58.57)     7:44.78 (56.62)
  2 Silverstein, Lou          78 Ariz-AZ              9:00.00    9:17.88  
                1:03.87   2:16.15 (1:12.28)   3:27.84 (1:11.69)   4:38.73 (1:10.89)
      5:48.89 (1:10.16)   7:00.41 (1:11.52)   8:09.61 (1:09.20)   9:17.88 (1:08.27)
 
Event 4  Men 80-84 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schmidt, Jurgen B         81 Santa Barbara-CA     7:22.00    7:18.42  
                  48.43     1:43.46 (55.03)     2:39.90 (56.44)     3:36.12 (56.22)
        4:32.58 (56.46)     5:29.26 (56.68)     6:25.73 (56.47)     7:18.42 (52.69)
 
Event 5  Women 19-24 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kramer, Lisa S            19 Mission Viejo-CA     2:45.00    3:06.24  
                  38.38     1:25.44 (47.06)     2:16.30 (50.86)     3:06.24 (49.94)
 
Event 5  Women 35-39 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pursell, Kirsten          37 Carl                 3:00.00    2:51.95  
                  38.77     1:22.84 (44.07)     2:08.19 (45.35)     2:51.95 (43.76)
  2 Richter, Jennifer L       36 Mission Viejo-CA     3:29.34    3:45.92  
                  49.86     1:48.30 (58.44)     2:47.18 (58.88)     3:45.92 (58.74)
 
Event 5  Women 40-44 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pipes-neilson, Karlyn     42 Sdsm-SI              2:25.69    2:27.00  
                  32.79     1:10.56 (37.77)     1:48.92 (38.36)     2:27.00 (38.08)
  2 Engel, Tami J             41 Mission Viejo-CA     3:00.00    2:56.88  
                  40.29     1:24.28 (43.99)     2:10.39 (46.11)     2:56.88 (46.49)
 
Event 5  Women 45-49 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Leutner, Joy M            46 Mission Viejo-CA     2:57.58    2:58.59  
                  38.49     1:22.44 (43.95)     2:09.18 (46.74)     2:58.59 (49.41)
  2 Cook, Lucy A              46 Ucla-CA              3:12.00    3:21.91  
                  40.15     1:31.79 (51.64)     2:28.15 (56.36)     3:21.91 (53.76)
 
Event 5  Women 55-59 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dunbar, Barbara G         55 Sdsm-SI              2:58.89    2:53.74  
                  38.27     1:21.87 (43.60)     2:07.79 (45.92)     2:53.74 (45.95)
  2 Pierson, Ginger L         58 MACO                 3:40.00    3:26.78  
                  45.02     1:36.92 (51.90)     2:32.16 (55.24)     3:26.78 (54.62)
  3 Gettling, Janet           56 Oreg-OR              3:39.00    3:35.72  
                  46.80     1:41.56 (54.76)     2:38.28 (56.72)     3:35.72 (57.44)
 
Event 5  Women 60-64 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lund, Lynne               64 Sdsm-SI              3:45.00    3:50.51  
                  47.80     1:47.18 (59.38)   2:50.83 (1:03.65)     3:50.51 (59.68)
 
Event 5  Women 70-74 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Pipes, Adrienne S         70 Sdsm-SI              4:21.30         DQ  
                1:03.57                                                            
 
Event 5  Women 75-79 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Roper, Gail               75 Ariz-AZ              4:20.00    4:17.87  
                  57.20   2:02.90 (1:05.70)   3:10.38 (1:07.48)   4:17.87 (1:07.49)
 
Event 6  Men 30-34 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zayac, John M             30 Ucsb-CA              2:44.79    2:46.26  
                  37.22     1:18.60 (41.38)     2:01.97 (43.37)     2:46.26 (44.29)
 -- Kienitz, Michael          34 Grunions-CA          3:15.00         DQ  
                  40.95     1:28.54 (47.59)     2:19.53 (50.99)                    
 
Event 6  Men 35-39 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hochstein, Erik           36 Unat-CA              2:15.00    2:25.33  
                  30.78     1:05.45 (34.67)     1:43.80 (38.35)     2:25.33 (41.53)
  2 Wen, Brendon Y            37 Wcm                  2:37.77    2:30.34  
                  32.87     1:09.65 (36.78)     1:48.38 (38.73)     2:30.34 (41.96)
  3 Litchfield, Steven        35 Mission Viejo-CA     2:40.00    2:44.74  
                  33.64     1:12.38 (38.74)     1:56.68 (44.30)     2:44.74 (48.06)
  4 Collins, Michael          38 Nova-CA              2:50.00    2:49.84  
                  37.62     1:20.48 (42.86)     2:05.00 (44.52)     2:49.84 (44.84)
 
Event 6  Men 40-44 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mackle, Rob J             40 Sbsm-CA              2:40.00    2:33.50  
                  34.57     1:12.90 (38.33)     1:53.31 (40.41)     2:33.50 (40.19)
 
Event 6  Men 45-49 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Djang, Lincoln P          45 Mission Viejo-CA     2:28.18    2:30.19  
                  34.53     1:13.25 (38.72)     1:51.26 (38.01)     2:30.19 (38.93)
  2 Stites, Jim S             47 Ariz-AZ              2:49.99    2:30.59  
                  34.92     1:13.03 (38.11)     1:52.11 (39.08)     2:30.59 (38.48)
 
Event 6  Men 50-54 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Di Tolla, Robert          50 Ariz-AZ              2:38.88    2:39.42  
                  35.33     1:14.99 (39.66)     1:57.20 (42.21)     2:39.42 (42.22)
  2 Larsen, Charles A         52 Wh2o-CA              3:10.00    3:04.73  
                  41.23     1:26.36 (45.13)     2:14.28 (47.92)     3:04.73 (50.45)
  3 Mccartin, Mark J          50 Nova-CA              3:30.00    3:19.70  
                  42.30     1:32.66 (50.36)     2:25.82 (53.16)     3:19.70 (53.88)
 
Event 6  Men 55-59 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Baird, Fred C             56 Utah-UT              3:05.79    3:08.21  
                  37.17     1:23.64 (46.47)     2:15.91 (52.27)     3:08.21 (52.30)
  2 Figueiredo, Paulo         58 Wh2o-CA              3:10.00    3:08.52  
                  40.56     1:25.62 (45.06)     2:13.98 (48.36)     3:08.52 (54.54)
  3 Greenberg, Henry          56 Nova-CA              3:10.00    3:12.26  
                  41.25     1:28.80 (47.55)     2:17.22 (48.42)     3:12.26 (55.04)
 
Event 6  Men 65-69 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Perilman, Jim E           65 Wcm                  3:44.00    3:39.24  
                  46.96     1:42.41 (55.45)     2:39.74 (57.33)     3:39.24 (59.50)
 
Event 6  Men 80-84 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Johnson, T R              82 Typical-CA           8:21.06    9:37.58  
                2:13.41   4:41.21 (2:27.80)   7:10.66 (2:29.45)   9:37.58 (2:26.92)
 
Event 6  Men 85-89 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Johnston, William H       86 Wcm                  5:04.03    6:56.71  
                1:36.18   3:24.98 (1:48.80)   5:17.58 (1:52.60)   6:56.71 (1:39.13)
 
Event 7  Women 76-99 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Mission Viejo Masters-CA  'A'                     2:55.00         DQ  
     1) Harless, Tiffany M 20           2) Alvarado, Holli R 24           
     3) May, Meredith E 30              4) Dolan, Courtney E 22           
                  41.42     1:36.81 (55.39)     2:14.03 (37.22)          DQ (36.08)
 
Event 7  Women 100-119 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mission Viejo Masters-CA  'A'                     2:30.00    2:25.59  
     1) Fant, Jennifer 30               2) Wang, Jiajia 25                
     3) Kramer, Lisa S 19               4) Guerrero, Tanya M 28           
                  38.63     1:14.92 (36.29)     1:51.37 (36.45)     2:25.59 (34.22)
  2 Irvine Novaquatics-CA  'A'                        2:28.96    2:38.71  
     1) Andrews, Jenn A 25              2) Bounds, Brandy S 23            
     3) Brown, Michele R 29             4) Garland, Alison L 32           
                  38.32     1:22.70 (44.38)     2:01.07 (38.37)     2:38.71 (37.64)
 
Event 7  Women 120-159 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Irvine Novaquatics-CA  'A'                        2:31.63    2:31.91  
     1) Barrad, Natalie 39              2) Reilly, Margaret 35            
     3) Petersen, Fiona 31              4) Cramer, Rebecca J 31           
                  45.32     1:27.16 (41.84)     1:58.25 (31.09)     2:31.91 (33.66)
  2 Mission Viejo Masters-CA  'A'                     3:15.00    3:00.59  
     1) Snyder, Stephanie 34            2) Gage, Susan L 39               
     3) Richter, Jennifer L 36          4) Packard, Shannon 21            
                  53.08     1:42.77 (49.69)     2:31.45 (48.68)     3:00.59 (29.14)
 
Event 7  Women 160-199 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mission Viejo Masters-CA  'A'                     2:40.00    2:35.21  
     1) Leutner, Joy M 46               2) Augerson, Lisa 41              
     3) Vellarde, Stacy 34              4) Engel, Tami J 41               
                  39.76     1:20.44 (40.68)     2:04.54 (44.10)     2:35.21 (30.67)
  2 Irvine Novaquatics-CA  'A'                        2:42.52    2:38.92  
     1) White, Tracy L 40               2) Hager, Kathryn A 48            
     3) Ryan, Dana D 46                 4) Frechette, Sara 36             
                  40.91     1:25.53 (44.62)     2:05.15 (39.62)     2:38.92 (33.77)
  3 Irvine Novaquatics-CA  'B'                        3:00.00    3:44.32  
     1) Ball, Jennifer J 45             2) Pedron, Annie 39               
     3) Smith, Alison D 48              4) Staffan, Michelle R 46         
                1:01.70     1:52.86 (51.16)   2:57.85 (1:04.99)     3:44.32 (46.47)
 -- Long Beach Grunions-CA  'A'                       4:01.00         DQ  
     1) Marthell, Yvette J 28           2) Schuldt, Jana 27               
     3) Hayes, Patrica C 51             4) Hayes, Penny S 54              
                1:07.94     2:05.78 (57.84)     2:46.64 (40.86)          DQ (47.82)
 
Event 7  Women 200-239 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mission Viejo Masters-CA  'A'                     3:00.00    3:08.20  
     1) Uthus, Gwen L 50                2) Williams-dalgart, Margaret E 37
     3) Kotzbach, Bonnie K 60           4) Jensen, Merci 53               
                  45.74     1:34.34 (48.60)     2:24.24 (49.90)     3:08.20 (43.96)
 
Event 8  Men 76-99 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Irvine Novaquatics-CA  'A'                        2:00.00    2:05.02  
     1) Crowell, Andrew J 20            2) Priest, Andrew P 26            
     3) Ryan, Keith J 20                4) Campbell, Cub 30               
                  35.03     1:07.15 (32.12)     1:36.62 (29.47)     2:05.02 (28.40)
 
Event 8  Men 100-119 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mission Viejo Masters-CA  'B'                     2:20.00    2:24.78  
     1) Kolarov, Michael C 32           2) Alvarado, Alex 22              
     3) O Hare, Nicholas C 27           4) Garcia, Andrew M 32            
                  35.51     1:27.86 (52.35)     1:57.52 (29.66)     2:24.78 (27.26)
 -- Mission Viejo Masters-CA  'A'                     2:25.00         DQ  
     1) Raddatz, Dustin 25              2) Tong, Abel S 40                
     3) Grace, Dane K 25                4)                                
 
Event 8  Men 120-159 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 UC Irvine-CA  'A'                                 2:05.00    2:07.64  
     1) Jacobsen, Todd W 40             2) Ahmadi, Magid 32               
     3) Murphy, Liam N 32               4) Wingender, John 25             
                  32.38     1:09.94 (37.56)     1:41.04 (31.10)     2:07.64 (26.60)
  2 Long Beach Grunions-CA  'A'                       2:11.00    2:11.53  
     1) Kremers, Brian J 31             2) Larsen, Peder O 34             
     3) Giacobe, Drew H 30              4) Kienitz, Michael 34            
                  32.69     1:14.19 (41.50)     1:43.81 (29.62)     2:11.53 (27.72)
  3 Irvine Novaquatics-CA  'A'                        2:05.00    2:14.30  
     1) Dunham, Jason 34                2) Barbrick, Pete 41              
     3) Collins, Michael 38             4) Wherritt, Wiliam C 38          
                  36.19     1:15.51 (39.32)     1:46.88 (31.37)     2:14.30 (27.42)
  4 Mission Viejo Masters-CA  'B'                     2:25.00    2:17.02  
     1) Weissman, Kevin C 42            2) Carlsen, Richard L 45          
     3) Litchfield, Steven 35           4) Elder, Richard E 29            
                  35.88     1:20.84 (44.96)     1:49.49 (28.65)     2:17.02 (27.53)
  5 Long Beach Grunions-CA  'B'                       2:40.00    2:32.93  
     1) English, Colvin A 35            2) Iacoponi, Joe 39               
     3) Noyes, David S 37               4) Lalley, Christopher P 35       
                  46.23     1:26.79 (40.56)     2:02.88 (36.09)     2:32.93 (30.05)
 
Event 8  Men 160-199 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Irvine Novaquatics-CA  'A'                        2:01.40    2:00.38  
     1) Benner, Tord 45                 2) Wagner, Thomas 42              
     3) Carter, Paul V 47               4) Shumate, Tim P 43              
                  32.93     1:07.30 (34.37)     1:33.96 (26.66)     2:00.38 (26.42)
  2 Long Beach Grunions-CA  'A'                       2:15.00    2:10.82  
     1) Murdoch, Kurt L 38              2) Utsumi, Yuji 45                
     3) Boyd, Thomas C 48               4) Thomaidis, Steve 37            
                  31.47     1:12.95 (41.48)     1:43.33 (30.38)     2:10.82 (27.49)
  3 Mission Viejo Masters-CA  'A'                     2:10.00    2:12.08  
     1) Goodell, Brian S 45             2) Putman, Benjamin 46            
     3) Djang, Lincoln P 45             4) Leutner, Jerry P 40            
                  32.25     1:15.55 (43.30)     1:45.18 (29.63)     2:12.08 (26.90)
  4 Long Beach Grunions-CA  'B'                       2:41.00    2:34.10  
     1) Shaughnessy, Jim 44             2) Butler, Bill J 48              
     3) Junk, Scott 43                  4) Dillon, Matthew C 35           
                  41.25     1:22.05 (40.80)     2:00.23 (38.18)     2:34.10 (33.87)
 -- Irvine Novaquatics-CA  'B'                        2:40.00         DQ  
     1) Mcgeady, Mark R 38              2) Ryan, John R 45                
     3) Hayward, David S 44             4) Todd, Allen C 55               
                  47.84     1:33.75 (45.91)     2:11.33 (37.58)          DQ (49.35)
 
Event 8  Men 200-239 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 San Diego Swim Masters-SI  'A'                    2:12.80    2:09.29  
     1) Livingston, Gerald 46           2) Dixon, Chris A 47              
     3) Freshley, Mike R 63             4) Ney, James 46                  
                  34.38     1:10.01 (35.63)     1:41.28 (31.27)     2:09.29 (28.01)
  2 Arizona Masters-AZ  'A'                           2:14.16    2:13.38  
     1) Shake, Scott D 46               2) Stites, Jim S 47               
     3) Di Tolla, Robert 50             4) Bailey, Hop 57                 
                  30.89                             1:07.15 ( )   2:13.38 (1:06.23)
  3 Irvine Novaquatics-CA  'A'                        2:24.69    2:17.15  
     1) Mccartin, Mark J 50             2) Von Huffman, Gerald 48         
     3) Suttle, Michael 51              4) Schmitt, Eric J 54             
                  36.74     1:11.27 (34.53)     1:45.78 (34.51)     2:17.15 (31.37)
  4 Mission Viejo Masters-CA  'A'                     2:30.00    2:32.21  
     1) Dwyer, Patrick A 54             2) Hopp, Brian K 46               
     3) Willment, Steve 46              4) Standish, Jay 58               
                  39.62     1:23.75 (44.13)     1:57.63 (33.88)     2:32.21 (34.58)
 -- Mission Viejo Masters-CA  'B'                     2:40.00         DQ  
     1) Downey, Chris A 53              2)                                
     3) Rapp, Dieter K 51               4) Trowbridge, Val K 50           
 -- Mission Viejo Masters-CA  'C'                     3:15.00         DQ  
 
Event 8  Men 240-279 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Irvine Novaquatics-CA  'A'                        3:28.25    2:40.78  
     1) Smethurst, Everett W 69         2) Neyenhuis, Dan E 60            
     3) Greenberg, Henry 56             4) Anderson, Fred W 62            
                  46.54     1:31.48 (44.94)     2:07.05 (35.57)     2:40.78 (33.73)
  2 Mission Viejo Masters-CA  'A'                     3:00.00    2:58.67  
     1) Rolph, Robert W 73              2) Tong, Pin 67                   
     3) Capps, Kelly B 47               4) Balt, Randall C 54             
                1:00.33                             1:28.45 ( )   2:58.67 (1:30.22)
 
Event 9  Women 19-24 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harless, Tiffany M        20 Mission Viejo-CA       32.52      32.07  
  2 Rogers, Xan               21 Santa Clarita-CA       33.27      32.43  
  3 Bounds, Brandy S          23 Nova-CA                31.50      33.45  
  4 Dolan, Courtney E         22 Mission Viejo-CA       36.00      37.41  
  5 Alvarado, Holli R         24 Mission Viejo-CA     3:00.00      44.37  
 
Event 9  Women 25-29 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Andrews, Jenn A           25 Nova-CA                34.22      32.47  
  2 Ralles, Jessica A         26 Unat-CA                33.39      32.81  
  3 Guerrero, Tanya M         28 Mission Viejo-CA       31.82      34.46  
  4 White, Melanie L          26 Unat-CA                35.98      34.77  
  5 Marthell, Yvette J        28 Grunions-CA            49.00      44.30  
  6 So, Naemi I               29 Nova-CA              1:10.00      47.43  
 
Event 9  Women 30-34 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Day, Nadine K             34 IM-IL                  27.97      27.76  
  2 Leigh-wood, Caroline      31 Nvm                    29.00      30.56  
  3 Fant, Jennifer            30 Mission Viejo-CA       32.50      32.01  
  4 Coe, Alyssa B             31 Hsam                   31.50      33.11  
  5 Tong, Connie C            33 UC Irvine-CA           38.00      37.00  
  6 Snyder, Stephanie         34 Mission Viejo-CA       45.00      40.37  
 
Event 9  Women 35-39 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gross, Peggy              36 UC Irvine-CA           26.51      26.85  
  2 Lovell-hampton, Surrena   38 Hsam                   29.99      29.92  
  2 Hagadorn, Heather L       39 Rmm                    29.20      29.92  
  4 Rietz, Heather M          36 Excl                   30.39      31.13  
  5 Williams-dalgart, Margar  37 Mission Viejo-CA       34.00      33.26  
  6 Barrad, Natalie           39 Nova-CA                45.00      34.43  
  7 Gage, Susan L             39 Mission Viejo-CA       45.00      38.34  
 
Event 9  Women 40-44 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Engel, Tami J             41 Mission Viejo-CA       32.00      30.30  
  2 Major, Rebecca P          41 Ariz-AZ                31.03      30.31  
  3 Bailey, Monica M          43 Ariz-AZ                30.50      30.66  
  4 Winslow, Laura            44 Ariz-AZ                30.70      31.38  
  5 White, Tracy L            40 Nova-CA                35.00      32.75  
  6 Hull, Mary                40 South West-CA          42.00      38.35  
  7 Grenier, Marisa S         44 Out of District        39.60      40.09  
 
Event 9  Women 45-49 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Crittenden, Leianne S     48 Wcm                    29.44      29.28  
  2 Granger, Traci S          46 Laps-CA                31.00      29.56  
  3 Mccall, Jane E            45 Laps-CA                34.03      32.07  
  4 Lumbert Nauful, Kerri     47 Unat-CA                32.56      33.20  
  5 Cook, Lucy A              46 Ucla-CA                35.00      35.31  
  6 Muter, Heather J          45 Unat-CA                34.56      35.54  
  7 Burch, Caron L            45 Ucla-CA                38.00      36.23  
  8 Ryan, Dana D              46 Nova-CA                35.47      36.80  
  9 Hager, Kathryn A          48 Nova-CA                37.31      37.12  
 10 Staffan, Michelle R       46 Nova-CA                50.00      47.83  
 11 Smith, Alison D           48 Nova-CA              1:50.00    1:00.05  
 
Event 9  Women 50-54 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hayes, Patrica C          51 Grunions-CA            34.69      33.70  
  2 Kay, Maty-chris           51 Unat-CA                34.35      34.92  
  3 Jensen, Merci             53 Mission Viejo-CA       43.99      46.25  
  4 Mastro, Karen M           51 Nova-CA              1:00.00      56.82  
  5 Hayes, Penny S            54 Grunions-CA          1:12.00      58.88  
 
Event 9  Women 55-59 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gettling, Janet           56 Oreg-OR                36.00      34.14  
  2 Menard, Joanne C          56 Ariz-AZ                34.60      34.90  
 
Event 9  Women 60-64 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kotzbach, Bonnie K        60 Mission Viejo-CA       38.25      37.67  
 
Event 9  Women 65-69 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Little, Jeanne            67 Sdsm-SI                36.12      36.44  
 
Event 9  Women 75-79 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Roper, Gail               75 Ariz-AZ                39.00      37.90  
 
Event 9  Women 80-84 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Baar, Ruth H              82 Santa Barbara-CA       51.76      47.91  
  2 Kornfeld, Maurine E       83 Coast-33               58.75      54.14  
  3 Altus, Grace T            80 Santa Barbara-CA       56.99      54.61  
  4 Silva, Diana M            82 Sdsm-SI                59.00      55.57  
 
Event 9  Women 85-89 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Simonton, Rita            86 Golden West-CA         52.61      53.43  
 
Event 10  Men 19-24 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Maczka, Evan C            21 Santa Barbara-CA       26.52      25.76  
  2 Ryan, Keith J             20 Nova-CA                26.42      27.43  
  3 Crowell, Andrew J         20 Nova-CA                29.00      27.59  
 
Event 10  Men 25-29 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wingender, John           25 UC Irvine-CA           24.50      26.72  
  2 Chapman, Michael C        27 Unat-CA                27.01      27.00  
  3 Priest, Andrew P          26 Nova-CA                27.69      27.41  
  4 Elder, Richard E          29 Mission Viejo-CA       28.85      27.89  
  5 O Hare, Nicholas C        27 Mission Viejo-CA       31.75      28.23  
  6 Grace, Dane K             25 Mission Viejo-CA       30.00      31.04  
  7 Raddatz, Dustin           25 Mission Viejo-CA       30.00      31.38  
  8 Touchton, Christopher J   26 Wh2o-CA                35.00      35.53  
 
Event 10  Men 30-34 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Campbell, Cub             30 Nova-CA                27.48      26.61  
  2 Garcia, Andrew M          32 Mission Viejo-CA       26.40      26.89  
  3 Giacobe, Drew H           30 Grunions-CA            27.10      27.01  
  4 Ahmadi, Magid             32 UC Irvine-CA           28.00      27.32  
  5 Steed, Steve M            33 Mission Viejo-CA       29.55      27.45  
  6 Dunham, Jason             34 Nova-CA                30.00      27.91  
  7 Murphy, Liam N            32 UC Irvine-CA           27.00      28.20  
  8 Larsen, Peder O           34 Grunions-CA            28.00      29.17  
  9 Wen, Patrick J            32 Ucla-CA                35.00      29.32  
 10 Armijo, Steven            34 Grunions-CA            40.00      34.84  
 
Event 10  Men 35-39 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nasser, Rob               35 Rmm                    26.90      25.52  
  2 Emeka, Amon S             36 Unat-CA                26.23      25.65  
  3 Wherritt, Wiliam C        38 Nova-CA                27.00      27.55  
  4 Litchfield, Steven        35 Mission Viejo-CA       27.00      27.91  
  5 Thomaidis, Steve          37 Grunions-CA            29.18      27.98  
  6 Gonzalez, Andrew          38 Wh2o-CA                31.17      30.37  
  7 Britel, Amine             35 Nova-CA                32.08      31.32  
  8 Noyes, David S            37 Grunions-CA            31.00      31.55  
  9 Hollenbeck, Jeff A        39 Mission Viejo-CA       45.00      34.53  
 10 English, Colvin A         35 Grunions-CA            31.75      35.19  
 11 Mcgeady, Mark R           38 Nova-CA                35.00      37.52  
 12 Khatabi, Hamid R          39 Ariz-AZ                37.00      38.95  
 
Event 10  Men 40-44 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fujimoto, Stanley         44 Unat-CA                25.42      25.27  
  2 Mcdonald, Emeric          42 Mvm-PC                 25.80      25.66  
  3 Jacobsen, Todd W          40 UC Irvine-CA           30.52      26.75  
  4 Mackle, Rob J             40 Sbsm-CA                32.00      27.19  
  5 Shumate, Tim P            43 Nova-CA                27.50      27.21  
  6 Allen, Charles J          40 Out of District        31.92      27.83  
  7 Weissman, Kevin C         42 Mission Viejo-CA       29.00      28.24  
  8 Barbrick, Pete            41 Nova-CA                28.81      28.79  
  9 Junk, Scott               43 Grunions-CA            32.00      30.69  
 10 Hollingsworth, Mark P     41 Unat-CA                30.80      31.23  
 11 Lange, David F            41 Socal-CA               29.00      32.55  
 
Event 10  Men 45-49 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carter, Paul V            47 Nova-CA                25.00      26.28  
  2 Dixon, Chris A            47 Sdsm-SI                26.84      26.92  
  3 Goodell, Brian S          45 Mission Viejo-CA       29.00      27.80  
  4 Wussler, Mark             49 Sdsm-SI                28.00      27.95  
  5 Willment, Steve           46 Mission Viejo-CA       29.00      28.11  
  6 Boyd, Thomas C            48 Grunions-CA            28.50      28.54  
  7 Livingston, Gerald        46 Sdsm-SI                28.91      28.83  
  8 Ney, James                46 Sdsm-SI                28.00      29.19  
  9 Stier, Geoff              45 Wh2o-CA                30.00      29.63  
 10 Carlsen, Richard L        45 Mission Viejo-CA       29.86      29.71  
 11 Benner, Tord              45 Nova-CA                30.00      30.31  
 12 Hopp, Brian K             46 Mission Viejo-CA       30.00      30.78  
 13 Demauro, William S        45 Mission Viejo-CA       49.00      35.57  
 14 Ryan, John R              45 Nova-CA                32.96      35.82  
 15 Wichman, Michael W        45 Nova-CA              1:05.00      39.03  
 
Event 10  Men 50-54 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mccartin, Mark J          50 Nova-CA                29.11      29.56  
  2 Balt, Randall C           54 Mission Viejo-CA       29.00      30.17  
  3 Downey, Chris A           53 Mission Viejo-CA       31.36      30.26  
  4 Schmitt, Eric J           54 Nova-CA                38.00      31.09  
  5 Dwyer, Patrick A          54 Mission Viejo-CA       33.00      31.87  
  6 Trowbridge, Val K         50 Mission Viejo-CA       32.38      33.98  
 
Event 10  Men 55-59 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cargill, Rod              58 Tyr                    29.00      28.21  
  2 Gruber, Glenn A           55 Cal Tech Masters-CA    28.86      29.20  
  3 Bailey, Hop               57 Ariz-AZ                34.00      32.62  
  4 Todd, Allen C             55 Nova-CA                32.50      32.73  
  5 Kilz, Raymond J           57 Unat-CA                38.00      38.89  
  6 Roth, Arthur A            55 Nova-CA                43.79      44.89  
 
Event 10  Men 60-64 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Freshley, Mike R          63 Sdsm-SI                30.00      30.23  
  2 Amr, Medhat               62 UC Irvine-CA           32.20      32.67  
  3 Neyenhuis, Dan E          60 Nova-CA                33.00      34.57  
  4 Anderson, Fred W          62 Nova-CA                34.52      35.37  
  5 Clyne, James L            63 Mission Viejo-CA       38.00      36.81  
 
Event 10  Men 65-69 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smethurst, Everett W      69 Nova-CA                36.00      36.40  
  2 Tong, Pin                 67 Mission Viejo-CA       51.20      52.02  
 
Event 10  Men 70-74 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rolph, Robert W           73 Mission Viejo-CA       39.03      40.22  
  2 O Brien, Perry            72 South West-CA          39.40      41.44  
  3 Schofield, Steven E       72 South West-CA          42.08      42.43  
  4 Mc Meekin, Robert         70 Santa Clarita-CA       46.22      46.39  
 
Event 10  Men 75-79 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Piemme, Frank M           79 Santa Barbara-CA       33.50      33.74  
  2 Mondor, Christian R       79 Coast-33             1:36.20      58.82  
 
Event 10  Men 80-84 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schmidt, Jurgen B         81 Santa Barbara-CA       41.00      39.67  
 
Event 10  Men 85-89 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Haver, Tom T              86 Sdsm-SI                57.10    1:01.25  
 
Event 11  Women 19-24 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Frasca, Haley L           24 Sdsm-SI              2:52.31    3:04.30  
                  42.89     1:30.41 (47.52)     2:18.02 (47.61)     3:04.30 (46.28)
  2 Kramer, Lisa S            19 Mission Viejo-CA     3:00.00    3:15.51  
                  44.50     1:33.48 (48.98)     2:24.26 (50.78)     3:15.51 (51.25)
 
Event 11  Women 25-29 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wang, Jiajia              25 Mission Viejo-CA     2:50.00    3:03.77  
                  40.85     1:26.95 (46.10)     2:15.31 (48.36)     3:03.77 (48.46)
  2 White, Melanie L          26 Unat-CA              3:25.50    3:33.66  
                  48.10     1:41.43 (53.33)     2:37.13 (55.70)     3:33.66 (56.53)
  3 So, Naemi I               29 Nova-CA              4:25.00    3:57.84  
                  54.62   1:55.19 (1:00.57)   2:57.38 (1:02.19)   3:57.84 (1:00.46)
  4 Marthell, Yvette J        28 Grunions-CA          7:50.00    4:32.07  
                1:03.68   2:11.13 (1:07.45)   3:21.32 (1:10.19)   4:32.07 (1:10.75)
  5 Schuldt, Jana             27 Grunions-CA          6:00.00    4:47.22  
                1:02.99   2:14.05 (1:11.06)   3:29.38 (1:15.33)   4:47.22 (1:17.84)
 
Event 11  Women 30-34 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Day, Nadine K             34 IM-IL                2:48.25    2:50.67  
                  38.97     1:21.77 (42.80)     2:06.10 (44.33)     2:50.67 (44.57)
  2 Fox, Monica M             30 UC Irvine-CA         3:30.00    3:08.28  
                  46.43     1:35.20 (48.77)     2:24.00 (48.80)     3:08.28 (44.28)
  3 Petersen, Fiona           31 Nova-CA              3:15.00    3:32.31  
                  48.12     1:42.84 (54.72)     2:37.42 (54.58)     3:32.31 (54.89)
 
Event 11  Women 35-39 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reilly, Margaret          35 Nova-CA              3:12.99    3:13.40  
                  45.38     1:34.29 (48.91)     2:23.83 (49.54)     3:13.40 (49.57)
  2 Lovell-hampton, Surrena   38 Hsam                 3:21.00    3:17.68  
                  45.54     1:36.14 (50.60)     2:27.45 (51.31)     3:17.68 (50.23)
  3 Lutzker, Kerry E          38 Unat-CA              3:25.20    3:28.13  
                  47.91     1:40.76 (52.85)     2:35.01 (54.25)     3:28.13 (53.12)
  4 Pedron, Annie             39 Nova-CA              3:40.00    4:00.15  
                  53.30   1:54.47 (1:01.17)   2:57.93 (1:03.46)   4:00.15 (1:02.22)
 
Event 11  Women 40-44 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Augerson, Lisa            41 Mission Viejo-CA     3:15.02    3:19.56  
                  45.96     1:36.18 (50.22)     2:27.77 (51.59)     3:19.56 (51.79)
  2 Grenier, Marisa S         44 Out of District      3:58.64    3:55.64  
                  52.83     1:50.64 (57.81)   2:51.99 (1:01.35)   3:55.64 (1:03.65)
  3 Hull, Mary                40 South West-CA        4:00.00    3:59.69  
                  52.25     1:51.98 (59.73)   2:56.20 (1:04.22)   3:59.69 (1:03.49)
 
Event 11  Women 45-49 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burch, Caron L            45 Ucla-CA              3:42.00    3:46.99  
                  49.76     1:47.04 (57.28)   2:47.11 (1:00.07)     3:46.99 (59.88)
  2 Staffan, Michelle R       46 Nova-CA              3:50.00    3:55.66  
                  54.59     1:54.27 (59.68)   2:55.60 (1:01.33)   3:55.66 (1:00.06)
 
Event 11  Women 50-54 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Seaton, Jessica W         51 Wh2o-CA              3:36.00    3:38.65  
                  49.79     1:45.38 (55.59)     2:42.70 (57.32)     3:38.65 (55.95)
  2 Sullivan, Shannon C       50 Santa Barbara-CA     3:54.00    3:47.21  
                  51.76     1:48.20 (56.44)     2:46.69 (58.49)   3:47.21 (1:00.52)
 
Event 11  Women 55-59 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pierson, Ginger L         58 MACO                 3:40.00    3:29.91  
                  47.17     1:41.31 (54.14)     2:36.60 (55.29)     3:29.91 (53.31)
 
Event 11  Women 60-64 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lund, Lynne               64 Sdsm-SI              4:09.00    4:12.78  
                  58.39   2:03.11 (1:04.72)   3:09.85 (1:06.74)   4:12.78 (1:02.93)
  2 Ramey, Marilyn A          64 Hsam                 4:14.88    4:19.15  
                1:01.03   2:07.03 (1:06.00)   3:14.00 (1:06.97)   4:19.15 (1:05.15)
 
Event 11  Women 70-74 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pipes, Adrienne S         70 Sdsm-SI              4:28.16    5:05.78  
                1:07.78   2:27.27 (1:19.49)   3:48.78 (1:21.51)   5:05.78 (1:17.00)
 
Event 11  Women 85-89 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Simonton, Rita            86 Golden West-CA       6:15.00    6:35.93  
                1:30.99   3:10.82 (1:39.83)   4:54.02 (1:43.20)   6:35.93 (1:41.91)
 
Event 12  Men 30-34 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kolarov, Michael C        32 Mission Viejo-CA     2:55.97    2:57.74  
                  40.56     1:26.73 (46.17)     2:12.40 (45.67)     2:57.74 (45.34)
 
Event 12  Men 35-39 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Kenton R           37 Sdsm-SI              2:48.99    2:52.80  
                  38.82     1:23.47 (44.65)     2:08.68 (45.21)     2:52.80 (44.12)
  2 Hochstein, Erik           36 Unat-CA              2:50.00    2:56.61  
                  40.23     1:24.84 (44.61)     2:11.32 (46.48)     2:56.61 (45.29)
  3 Collins, Michael          38 Nova-CA              2:54.46    2:57.09  
                  41.94     1:27.64 (45.70)     2:12.74 (45.10)     2:57.09 (44.35)
  4 Iacoponi, Joe             39 Grunions-CA          3:59.00    3:35.17  
                  49.85     1:45.58 (55.73)     2:42.10 (56.52)     3:35.17 (53.07)
  5 Lalley, Christopher P     35 Grunions-CA          3:30.14    3:36.44  
                  51.57     1:48.42 (56.85)     2:44.92 (56.50)     3:36.44 (51.52)
  6 Khatabi, Hamid R          39 Ariz-AZ              3:50.00    3:59.57  
                  52.69   1:53.13 (1:00.44)   2:58.16 (1:05.03)   3:59.57 (1:01.41)
 
Event 12  Men 40-44 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wagner, Thomas            42 Nova-CA              2:50.00    2:50.98  
                  39.18     1:23.18 (44.00)     2:07.48 (44.30)     2:50.98 (43.50)
  2 Tongate, Terry            44 Mission Viejo-CA     2:57.00    3:01.47  
                  42.32     1:28.12 (45.80)     2:16.14 (48.02)     3:01.47 (45.33)
  3 Hollingsworth, Mark P     41 Unat-CA              3:09.00    3:08.68  
                  45.37     1:33.28 (47.91)     2:21.86 (48.58)     3:08.68 (46.82)
  4 Barbrick, Pete            41 Nova-CA              2:39.90    3:20.92  
                  45.04     1:36.35 (51.31)     2:30.18 (53.83)     3:20.92 (50.74)
  5 Shaughnessy, Jim          44 Grunions-CA          3:25.00    3:31.04  
                  50.09     1:45.04 (54.95)     2:38.11 (53.07)     3:31.04 (52.93)
  6 Campbell, Chris           43 Mvm-PC               3:37.00    3:35.78  
                  50.66     1:45.24 (54.58)     2:40.45 (55.21)     3:35.78 (55.33)
 
Event 12  Men 45-49 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Djang, Lincoln P          45 Mission Viejo-CA     3:09.38    2:52.08  
                  41.00     1:25.79 (44.79)     2:09.20 (43.41)     2:52.08 (42.88)
  2 Morales, Vincent          47 Carl                 3:40.00    2:56.27  
                  40.41     1:25.55 (45.14)     2:10.78 (45.23)     2:56.27 (45.49)
  3 Wussler, Mark             49 Sdsm-SI              3:00.05    2:57.19  
                  40.20     1:25.49 (45.29)     2:11.01 (45.52)     2:57.19 (46.18)
  4 Adams, Daniel P           48 Wh2o-CA              3:09.71    3:10.60  
                  42.83     1:30.33 (47.50)     2:20.71 (50.38)     3:10.60 (49.89)
  5 Butler, Bill J            48 Grunions-CA          3:20.00    3:19.44  
                  45.91     1:36.08 (50.17)     2:28.24 (52.16)     3:19.44 (51.20)
  6 Utsumi, Yuji              45 Grunions-CA          3:40.00    3:41.67  
                  51.16     1:49.09 (57.93)     2:48.39 (59.30)     3:41.67 (53.28)
  7 Carlsen, Richard L        45 Mission Viejo-CA     3:10.10    3:42.35  
                  51.98     1:47.63 (55.65)     2:45.79 (58.16)     3:42.35 (56.56)
  8 Ryan, John R              45 Nova-CA              3:59.00    3:47.01  
                  51.86     1:49.05 (57.19)     2:48.37 (59.32)     3:47.01 (58.64)
 
Event 12  Men 50-54 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Templin, John P           50 UC Irvine-CA         2:53.00    2:52.76  
                  40.30     1:24.79 (44.49)     2:09.24 (44.45)     2:52.76 (43.52)
  2 Ryerson, Douglas L        51 Srlm                 2:48.00    2:55.93  
                  39.77     1:24.47 (44.70)     2:10.11 (45.64)     2:55.93 (45.82)
  3 Burns, Howard W           53 UC Irvine-CA         2:58.00    3:04.90  
                  41.24     1:28.39 (47.15)     2:16.94 (48.55)     3:04.90 (47.96)
  4 Schmitt, Eric J           54 Nova-CA              3:30.00    3:19.59  
                  46.82     1:37.96 (51.14)     2:29.94 (51.98)     3:19.59 (49.65)
  5 Bauer, Jon F              52 Wh2o-CA              3:30.00    3:22.67  
                  46.48     1:37.37 (50.89)     2:29.66 (52.29)     3:22.67 (53.01)
  6 Trowbridge, Val K         50 Mission Viejo-CA     3:27.27    3:43.90  
                  48.08     1:44.97 (56.89)   2:47.44 (1:02.47)     3:43.90 (56.46)
 
Event 12  Men 55-59 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Derr, John M              55 Ventura-CA           2:53.00    2:54.08  
                  41.29     1:26.59 (45.30)     2:11.53 (44.94)     2:54.08 (42.55)
  2 Denio, Galen D            57 Las Vegas-CA         3:08.00    3:02.78  
                  42.27     1:28.87 (46.60)     2:16.54 (47.67)     3:02.78 (46.24)
  3 Kerns, Hubie              55 Unat-CA              3:07.00    3:05.99  
                  40.36     1:26.47 (46.11)     2:15.46 (48.99)     3:05.99 (50.53)
  4 Olsen, Jay R              55 Wh2o-CA              3:35.00    3:40.17  
                  51.36     1:47.40 (56.04)     2:44.56 (57.16)     3:40.17 (55.61)
 -- Cargill, Rod              58 Tyr                  3:07.00         DQ  
 
Event 12  Men 60-64 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Murray, Allen K           60 UC Irvine-CA         3:02.50    3:10.02  
                  44.50     1:33.26 (48.76)     2:20.71 (47.45)     3:10.02 (49.31)
  2 Freshley, Mike R          63 Sdsm-SI              3:15.00    3:13.74  
                  43.96     1:32.74 (48.78)     2:23.19 (50.45)     3:13.74 (50.55)
  3 Haraszti, Tegze P         63 Huntington Beach-CA  2:58.91    3:15.17  
                  44.42     1:34.05 (49.63)     2:23.34 (49.29)     3:15.17 (51.83)
 
Event 12  Men 65-69 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Perilman, Jim E           65 Wcm                  3:37.00    3:32.63  
                  48.78     1:43.35 (54.57)     2:39.27 (55.92)     3:32.63 (53.36)
  2 Tong, Pin                 67 Mission Viejo-CA     4:40.30    4:16.68  
                  56.73   2:00.73 (1:04.00)   3:10.46 (1:09.73)   4:16.68 (1:06.22)
 
Event 12  Men 70-74 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mitchell, Tom             71 Unat-CA              4:10.58    4:11.36  
                  56.54   2:00.68 (1:04.14)   3:07.40 (1:06.72)   4:11.36 (1:03.96)
 
Event 12  Men 75-79 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Piemme, Frank M           79 Santa Barbara-CA     3:50.00    4:01.45  
                  53.05   1:55.29 (1:02.24)   3:00.42 (1:05.13)   4:01.45 (1:01.03)
  2 Lowry, Paul (biff)        77 Las Vegas-CA         4:10.00    4:15.18  
                  58.61   2:04.98 (1:06.37)   3:12.09 (1:07.11)   4:15.18 (1:03.09)
  3 Arth, Lee C               79 Unat-CA              4:29.50    4:31.34  
                1:04.11   2:13.33 (1:09.22)   3:23.65 (1:10.32)   4:31.34 (1:07.69)
  4 Mondor, Christian R       79 Coast-33             6:50.17    6:48.19  
                1:31.32   3:22.00 (1:50.68)   5:07.87 (1:45.87)   6:48.19 (1:40.32)
 
Event 12  Men 80-84 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Johnson, T R              82 Typical-CA           8:32.07   10:31.10  
                2:37.90   5:19.97 (2:42.07)   7:51.97 (2:32.00)  10:31.10 (2:39.13)
 
Event 12  Men 85-89 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Johnston, William H       86 Wcm                  5:57.84    6:40.21  
                1:46.73   3:35.93 (1:49.20)   5:17.34 (1:41.41)   6:40.21 (1:22.87)
 
Event 13  Men 120-159 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 UC Irvine-CA  'A'                                 1:58.00    1:55.72  
     1) Wingender, John 25              2) Murphy, Liam N 32              
     3) Fox, Monica M 30                4) Gross, Peggy 36                
                  26.08       54.15 (28.07)     1:24.87 (30.72)     1:55.72 (30.85)
 
Event 13  Mixed 76-99 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Irvine Novaquatics-CA  'A'                        2:00.00    1:59.36  
     1) Crowell, Andrew J 20            2) Andrews, Jenn A 25             
     3) Bounds, Brandy S 23             4) Ryan, Keith J 20               
                  27.52       58.99 (31.47)     1:32.53 (33.54)     1:59.36 (26.83)
 -- Mission Viejo Masters-CA  'A'                     2:00.00         DQ  
     1) O Hare, Nicholas C 27           2) Harless, Tiffany M 20          
     3) Kramer, Lisa S 19               4) Elder, Richard E 29            
                  33.23     1:00.37 (27.14)     1:27.97 (27.60)          DQ (34.91)
 
Event 13  Mixed 100-119 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Irvine Novaquatics-CA  'A'                        1:52.08    1:58.58  
     1) Priest, Andrew P 26             2) Petersen, Fiona 31             
     3) Brown, Michele R 29             4) Campbell, Cub 30               
                  28.42       59.04 (30.62)     1:30.72 (31.68)     1:58.58 (27.86)
  2 Mission Viejo Masters-CA  'A'                     2:01.00    2:11.13  
     1) Alvarado, Alex 22               2) Wang, Jiajia 25                
     3) Dolan, Courtney E 22            4) Garcia, Andrew M 32            
                  36.26     1:06.76 (30.50)     1:44.93 (38.17)     2:11.13 (26.20)
 
Event 13  Mixed 120-159 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Irvine Novaquatics-CA  'A'                        1:53.89    1:58.81  
     1) Dunham, Jason 34                2) Reilly, Margaret 35            
     3) Barrad, Natalie 39              4) Wherritt, Wiliam C 38          
                  27.68       58.08 (30.40)     1:31.48 (33.40)     1:58.81 (27.33)
  2 Irvine Novaquatics-CA  'B'                        2:20.00    2:10.23  
     1) Britel, Amine 35                2) Cramer, Rebecca J 31           
     3) Garland, Alison L 32            4) Mccartin, Mark J 50            
                  31.33     1:04.34 (33.01)     1:41.95 (37.61)     2:10.23 (28.28)
  2 Mission Viejo Masters-CA  'A'                     2:05.01    2:10.23  
     1) Steed, Steve M 33               2) Alvarado, Holli R 24           
     3) Guerrero, Tanya M 28            4) Litchfield, Steven 35          
                  27.41     1:09.46 (42.05)     1:43.74 (34.28)     2:10.23 (26.49)
  4 Long Beach Grunions-CA  'A'                       3:10.00    2:45.88  
     1) Schuldt, Jana 27                2) Marthell, Yvette J 28          
     3) Grubb, Eric W 40                4) Miranda, Mike R 42             
                  51.82     1:33.76 (41.94)     2:12.41 (38.65)     2:45.88 (33.47)
 
Event 13  Mixed 160-199 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mission Viejo Masters-CA  'A'                     1:50.00    1:55.96  
     1) Engel, Tami J 41                2) May, Meredith E 30             
     3) Goodell, Brian S 45             4) Djang, Lincoln P 45            
                  29.92     1:02.24 (32.32)     1:29.56 (27.32)     1:55.96 (26.40)
  2 Mission Viejo Masters-CA  'B'                     2:04.00    2:01.95  
     1) Leutner, Joy M 46               2) Willment, Steve 46             
     3) Fant, Jennifer 30               4) Leutner, Jerry P 40            
                  31.75     1:00.11 (28.36)     1:33.54 (33.43)     2:01.95 (28.41)
  3 Irvine Novaquatics-CA  'A'                        2:11.70    2:02.42  
     1) Wagner, Thomas 42               2) White, Tracy L 40              
     3) Ryan, Dana D 46                 4) Shumate, Tim P 43              
                  28.04     1:00.61 (32.57)     1:36.30 (35.69)     2:02.42 (26.12)
  4 Irvine Novaquatics-CA  'B'                        2:25.00    2:14.60  
     1) Benner, Tord 45                 2) Barbrick, Pete 41              
     3) Pedron, Annie 39                4) Frechette, Sara 36             
                  31.89     1:02.78 (30.89)     1:39.21 (36.43)     2:14.60 (35.39)
 -- San Diego Swim Masters-SI  'A'                    2:03.00         DQ  
     1) Jordan, Betsy T 67              2) Frasca, Haley L 24             
     3) Jones, Kenton R 37              4) Dixon, Chris A 47              
 
Event 13  Mixed 200-239 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mission Viejo Masters-CA  'A'                          NT    2:19.54  
     1) Balt, Randall C 54              2) Cahill, Ellyn M 42             
     3) Uthus, Gwen L 50                4) Dwyer, Patrick A 54            
                  31.50     1:08.20 (36.70)     1:45.52 (37.32)     2:19.54 (34.02)
  2 Irvine Novaquatics-CA  'A'                        2:27.72    2:26.50  
     1) Neyenhuis, Dan E 60             2) Hager, Kathryn A 48            
     3) Staffan, Michelle R 46          4) Carter, Paul V 47              
                  34.18     1:11.39 (37.21)     1:59.77 (48.38)     2:26.50 (26.73)
  3 Mission Viejo Masters-CA  'B'                          NT    2:31.18  
     1) Jensen, Merci 53                2) Standish, Jay 58               
     3) Gage, Susan L 39                4) Trowbridge, Val K 50           
                  44.98     1:19.46 (34.48)     1:58.40 (38.94)     2:31.18 (32.78)
  4 Long Beach Grunions-CA  'A'                       3:10.00    2:38.10  
     1) Utsumi, Yuji 45                 2) Hayes, Patrica C 51            
     3) Ferguson, Howard A 50           4) Hayes, Penny S 54              
                  34.61                             1:40.54 ( )     2:38.10 (57.56)
  5 Irvine Novaquatics-CA  'B'                        2:30.00    2:46.08  
     1) Todd, Allen C 55                2) Ball, Jennifer J 45            
     3) Schmitt, Eric J 54              4) Smith, Alison D 48             
                  32.51     1:16.76 (44.25)     1:49.91 (33.15)     2:46.08 (56.17)
 
Event 13  Mixed 240-279 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mission Viejo Masters-CA  'A'                          NT    2:49.23  
     1) Kotzbach, Bonnie K 60           2) Tong, Pin 67                   
     3) Rolph, Robert W 73              4) Augerson, Lisa 41              
                  42.28     1:33.56 (51.28)     2:15.66 (42.10)     2:49.23 (33.57)
 
Event 13  Mixed 320-359 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Santa Barbara Masters-CA  'A'                          NT    2:55.56  
     1) Piemme, Frank M 79              2) Altus, Grace T 80              
     3) Baar, Ruth H 82                 4) Schmidt, Jurgen B 81           
                  33.59     1:27.66 (54.07)      1:29.39 (1.73)   2:55.56 (1:26.17)
 
Event 14  Women 19-24 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rogers, Xan               21 Santa Clarita-CA     1:16.31    1:13.81  
                  36.32     1:13.81 (37.49)                                        
  2 Bounds, Brandy S          23 Nova-CA              1:25.00    1:24.84  
                  42.23     1:24.84 (42.61)                                        
 
Event 14  Women 25-29 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Andrews, Jenn A           25 Nova-CA              1:27.04    1:22.10  
                  41.00     1:22.10 (41.10)                                        
  2 Ralles, Jessica A         26 Unat-CA              1:32.03    1:26.82  
                  43.92     1:26.82 (42.90)                                        
 
Event 14  Women 30-34 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cramer, Rebecca J         31 Nova-CA              1:50.00    1:27.32  
                  41.14     1:27.32 (46.18)                                        
  2 Coe, Alyssa B             31 Hsam                 1:25.80    1:33.78  
                  46.49     1:33.78 (47.29)                                        
  3 May, Meredith E           30 Mission Viejo-CA     2:30.00    1:36.59  
                  47.07     1:36.59 (49.52)                                        
 
Event 14  Women 35-39 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hagadorn, Heather L       39 Rmm                  1:28.00    1:22.62  
                  39.66     1:22.62 (42.96)                                        
  2 Gage, Susan L             39 Mission Viejo-CA     2:00.00    1:44.44  
                  48.51     1:44.44 (55.93)                                        
  3 Barrett, Connie           35 Mission Viejo-CA     2:10.12    2:03.56  
                  59.92   2:03.56 (1:03.64)                                        
 
Event 14  Women 40-44 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pipes-neilson, Karlyn     42 Sdsm-SI              1:09.38    1:08.66  
                  33.66     1:08.66 (35.00)                                        
  2 Bailey, Monica M          43 Ariz-AZ              1:17.50    1:15.70  
                  36.37     1:15.70 (39.33)                                        
  3 Cahill, Ellyn M           42 Mission Viejo-CA     2:30.00    1:54.94  
                  56.33     1:54.94 (58.61)                                        
  4 Hull, Mary                40 South West-CA        1:54.00    1:56.70  
                  53.10   1:56.70 (1:03.60)                                        
 
Event 14  Women 45-49 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lumbert Nauful, Kerri     47 Unat-CA              1:45.30    1:31.94  
                  46.04     1:31.94 (45.90)                                        
  2 Cook, Lucy A              46 Ucla-CA              1:40.00    1:43.78  
                  52.41     1:43.78 (51.37)                                        
  3 Ball, Jennifer J          45 Nova-CA              2:05.00    2:13.39  
                1:05.71   2:13.39 (1:07.68)                                        
 
Event 14  Women 50-54 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Serianni, Vicki           53 Ucla-CA              1:30.00    1:25.86  
                  42.63     1:25.86 (43.23)                                        
  2 Uthus, Gwen L             50 Mission Viejo-CA     1:39.69    1:38.00  
  3 Seaton, Jessica W         51 Wh2o-CA              1:50.00    2:00.71  
                1:00.13   2:00.71 (1:00.58)                                        
 
Event 14  Women 55-59 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pierson, Ginger L         58 MACO                 1:45.00    1:42.59  
                  50.05     1:42.59 (52.54)                                        
 
Event 14  Women 60-64 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ramey, Marilyn A          64 Hsam                 1:53.79    1:55.94  
                  57.28     1:55.94 (58.66)                                        
 
Event 14  Women 65-69 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jordan, Betsy T           67 Sdsm-SI              1:36.00    1:35.20  
                  46.95     1:35.20 (48.25)                                        
 
Event 14  Women 80-84 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Silva, Diana M            82 Sdsm-SI              2:20.00    2:21.67  
                1:07.11   2:21.67 (1:14.56)                                        
  2 Kornfeld, Maurine E       83 Coast-33             2:40.20    2:32.23  
                1:12.67   2:32.23 (1:19.56)                                        
  3 Altus, Grace T            80 Santa Barbara-CA     3:07.00    2:40.24  
                1:16.41   2:40.24 (1:23.83)                                        
 
Event 15  Men 19-24 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Crowell, Andrew J         20 Nova-CA              1:20.00    1:15.36  
                  37.41     1:15.36 (37.95)                                        
 
Event 15  Men 25-29 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O Hare, Nicholas C        27 Mission Viejo-CA     1:31.47    1:12.18  
                  35.99     1:12.18 (36.19)                                        
  2 Raddatz, Dustin           25 Mission Viejo-CA     1:20.00    1:18.83  
                  37.80     1:18.83 (41.03)                                        
 
Event 15  Men 30-34 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kremers, Brian J          31 Grunions-CA          1:18.30    1:11.12  
                  34.45     1:11.12 (36.67)                                        
  2 Giacobe, Drew H           30 Grunions-CA          1:12.00    1:15.80  
                  37.90     1:15.80 (37.90)                                        
  3 Kolarov, Michael C        32 Mission Viejo-CA     1:29.03    1:20.37  
                  39.15     1:20.37 (41.22)                                        
  4 Kienitz, Michael          34 Grunions-CA          1:27.00    1:24.11  
                  40.67     1:24.11 (43.44)                                        
  5 Larsen, Peder O           34 Grunions-CA          1:15.00    1:25.98  
  6 Murphy, Liam N            32 UC Irvine-CA         1:25.00    1:29.00  
                  42.85     1:29.00 (46.15)                                        
  7 Armijo, Steven            34 Grunions-CA          2:00.00    1:47.35  
                  52.65     1:47.35 (54.70)                                        
 
Event 15  Men 35-39 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hochstein, Erik           36 Unat-CA              1:06.00    1:05.79  
                  32.70     1:05.79 (33.09)                                        
  2 Emeka, Amon S             36 Unat-CA              1:09.81    1:07.00  
                  33.54     1:07.00 (33.46)                                        
  3 Murdoch, Kurt L           38 Grunions-CA          1:08.00    1:08.03  
                  33.91     1:08.03 (34.12)                                        
  4 Wen, Brendon Y            37 Wcm                  1:09.50    1:11.56  
                  34.39     1:11.56 (37.17)                                        
  5 Thomaidis, Steve          37 Grunions-CA          1:20.05    1:16.22  
                  37.38     1:16.22 (38.84)                                        
  6 Kondo, Ken K              39 Unat-CA              1:20.00    1:16.42  
                  37.46     1:16.42 (38.96)                                        
  7 Hollenbeck, Jeff A        39 Mission Viejo-CA     1:20.00    1:43.48  
                  48.14     1:43.48 (55.34)                                        
 
Event 15  Men 40-44 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Leutner, Jerry P          40 Mission Viejo-CA     1:11.60    1:10.08  
                  34.26     1:10.08 (35.82)                                        
  2 Shumate, Tim P            43 Nova-CA              1:14.00    1:12.97  
                  35.14     1:12.97 (37.83)                                        
  3 Hammer, Mark              44 Mission Viejo-CA     1:21.00    1:17.47  
                  37.71     1:17.47 (39.76)                                        
  4 Weissman, Kevin C         42 Mission Viejo-CA     1:20.00    1:18.67  
                  39.21     1:18.67 (39.46)                                        
  5 Campbell, Chris           43 Mvm-PC               1:30.00    1:30.57  
                  44.39     1:30.57 (46.18)                                        
  6 Junk, Scott               43 Grunions-CA          1:34.00    1:31.79  
                  47.54     1:31.79 (44.25)                                        
  7 Lange, David F            41 Socal-CA             1:12.00    1:35.41  
                  41.17     1:35.41 (54.24)                                        
 
Event 15  Men 45-49 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shake, Scott D            46 Ariz-AZ              1:04.96    1:05.45  
                  32.64     1:05.45 (32.81)                                        
  2 Morales, Vincent          47 Carl                 1:15.00    1:10.58  
                  33.56     1:10.58 (37.02)                                        
  3 Goodell, Brian S          45 Mission Viejo-CA     1:30.00    1:14.50  
                  37.46     1:14.50 (37.04)                                        
  4 Benner, Tord              45 Nova-CA              1:17.00    1:15.93  
                  36.36     1:15.93 (39.57)                                        
  4 Livingston, Gerald        46 Sdsm-SI              1:16.67    1:15.93  
                  36.92     1:15.93 (39.01)                                        
  6 Butler, Bill J            48 Grunions-CA          1:38.00    1:41.18  
  7 Demauro, William S        45 Mission Viejo-CA     2:00.00    1:43.94  
                  50.74     1:43.94 (53.20)                                        
  8 Ryan, John R              45 Nova-CA              1:40.00    1:57.41  
                  55.08   1:57.41 (1:02.33)                                        
 
Event 15  Men 50-54 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burns, Howard W           53 UC Irvine-CA         1:21.10    1:20.26  
                  38.91     1:20.26 (41.35)                                        
  2 Mccartin, Mark J          50 Nova-CA              1:24.41    1:24.46  
                  42.22     1:24.46 (42.24)                                        
  3 Downey, Chris A           53 Mission Viejo-CA     1:30.15    1:27.98  
                  43.53     1:27.98 (44.45)                                        
  4 Larsen, Charles A         52 Wh2o-CA              1:30.00    1:31.64  
                  45.28     1:31.64 (46.36)                                        
 -- Dwyer, Patrick A          54 Mission Viejo-CA     1:30.00         DQ  
                  44.10          DQ (46.09)                                        
 
Event 15  Men 55-59 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kerns, Hubie              55 Unat-CA              1:18.00    1:17.18  
                  37.28     1:17.18 (39.90)                                        
  2 Todd, Allen C             55 Nova-CA              1:37.00    1:39.75  
                  47.50     1:39.75 (52.25)                                        
  3 Greenberg, Henry          56 Nova-CA              1:40.00    1:42.57  
                  51.92     1:42.57 (50.65)                                        
  4 Roth, Arthur A            55 Nova-CA              2:32.00    2:56.64  
                1:20.82   2:56.64 (1:35.82)                                        
 
Event 15  Men 60-64 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Haraszti, Tegze P         63 Huntington Beach-CA  1:19.11    1:25.50  
                  42.22     1:25.50 (43.28)                                        
  2 Neyenhuis, Dan E          60 Nova-CA              1:40.00    1:36.93  
                  47.61     1:36.93 (49.32)                                        
 
Event 15  Men 65-69 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smethurst, Everett W      69 Nova-CA              1:37.00    1:45.04  
                  50.64     1:45.04 (54.40)                                        
 
Event 15  Men 70-74 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mcconnell, Stan           73 Huntington Beach-CA  1:30.00    1:32.53  
                  45.21     1:32.53 (47.32)                                        
 -- Rolph, Robert W           73 Mission Viejo-CA     3:00.00         DQ  
                1:14.52        DQ (1:18.71)                                        
 
Event 15  Men 75-79 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lowry, Paul (biff)        77 Las Vegas-CA         1:52.00    1:55.32  
  2 Arth, Lee C               79 Unat-CA              1:55.89    1:55.45  
                  56.81     1:55.45 (58.64)                                        
  3 Silverstein, Lou          78 Ariz-AZ              1:59.00    2:03.40  
                1:00.35   2:03.40 (1:03.05)                                        
  4 Mondor, Christian R       79 Coast-33             3:30.10    2:53.38  
                1:23.64   2:53.38 (1:29.74)                                        
 
Event 15  Men 85-89 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Haver, Tom T              86 Sdsm-SI              2:24.00    2:26.21  
                1:06.40   2:26.21 (1:19.81)                                        
  2 Johnston, William H       86 Wcm                  2:43.14    3:09.17  
                1:40.96   3:09.17 (1:28.21)                                        
 
Event 16  Women 19-24 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harless, Tiffany M        20 Mission Viejo-CA       34.31      33.30  
  2 Frasca, Haley L           24 Sdsm-SI                34.11      33.61  
  3 Alvarado, Holli R         24 Mission Viejo-CA     3:00.00      52.40  
 
Event 16  Women 25-29 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ralles, Jessica A         26 Unat-CA                37.58      38.85  
  2 White, Melanie L          26 Unat-CA                48.50      41.88  
 
Event 16  Women 30-34 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Day, Nadine K             34 IM-IL                  29.88      29.37  
  2 Petersen, Fiona           31 Nova-CA                33.50      32.58  
  3 Fant, Jennifer            30 Mission Viejo-CA       34.50      35.14  
  4 Fox, Monica M             30 UC Irvine-CA           30.00      35.19  
  5 Coe, Alyssa B             31 Hsam                   36.50      35.26  
  6 May, Meredith E           30 Mission Viejo-CA       35.00      35.98  
 
Event 16  Women 35-39 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gross, Peggy              36 UC Irvine-CA           28.68      29.46  
  2 Hagadorn, Heather L       39 Rmm                    32.70      33.33  
  3 Williams-dalgart, Margar  37 Mission Viejo-CA          NT      36.72  
  4 Richter, Jennifer L       36 Mission Viejo-CA       47.59      48.32  
 
Event 16  Women 40-44 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Engel, Tami J             41 Mission Viejo-CA       34.00      33.38  
  2 Augerson, Lisa            41 Mission Viejo-CA       34.51      34.14  
  3 Major, Rebecca P          41 Ariz-AZ                34.81      34.47  
  4 Hull, Mary                40 South West-CA          52.00      46.41  
 
Event 16  Women 45-49 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Granger, Traci S          46 Laps-CA                32.00      30.80  
  2 Mccall, Jane E            45 Laps-CA                35.14      32.81  
  3 Ryan, Dana D              46 Nova-CA                39.03      39.67  
  4 Burch, Caron L            45 Ucla-CA                40.00      40.97  
  5 Smith, Alison D           48 Nova-CA              2:00.00    1:03.31  
 
Event 16  Women 50-54 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kay, Maty-chris           51 Unat-CA                47.00      40.85  
  2 Hayes, Patrica C          51 Grunions-CA            42.58      41.16  
 
Event 16  Women 55-59 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dunbar, Barbara G         55 Sdsm-SI                36.30      35.56  
  2 Gettling, Janet           56 Oreg-OR                40.00      37.64  
  3 Pierson, Ginger L         58 MACO                   47.00      44.63  
 
Event 16  Women 60-64 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lund, Lynne               64 Sdsm-SI                41.00      41.29  
 
Event 16  Women 65-69 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Little, Jeanne            67 Sdsm-SI                43.42      44.67  
 
Event 16  Women 70-74 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pipes, Adrienne S         70 Sdsm-SI                56.50      49.70  
 
Event 16  Women 75-79 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Roper, Gail               75 Ariz-AZ                47.00      44.95  
 
Event 16  Women 80-84 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Silva, Diana M            82 Sdsm-SI              1:16.00    1:09.96  
 
Event 17  Men 19-24 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Maczka, Evan C            21 Santa Barbara-CA       28.00      27.77  
  2 Ryan, Keith J             20 Nova-CA                27.98      29.13  
 
Event 17  Men 25-29 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O Hare, Nicholas C        27 Mission Viejo-CA       34.97      30.08  
  2 Chapman, Michael C        27 Unat-CA                34.00      30.73  
  3 Grace, Dane K             25 Mission Viejo-CA       34.00      35.37  
  4 Raddatz, Dustin           25 Mission Viejo-CA       35.00      35.61  
  5 Touchton, Christopher J   26 Wh2o-CA                42.00      42.09  
 
Event 17  Men 30-34 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Campbell, Cub             30 Nova-CA                27.78      27.27  
  2 Giacobe, Drew H           30 Grunions-CA            30.01      29.99  
  3 Zayac, John M             30 Ucsb-CA                31.27      30.91  
  4 Dunham, Jason             34 Nova-CA                35.00      31.09  
  5 Ahmadi, Magid             32 UC Irvine-CA           35.00      31.53  
  6 Wen, Patrick J            32 Ucla-CA                38.00      34.31  
 
Event 17  Men 35-39 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Emeka, Amon S             36 Unat-CA                27.54      26.66  
  2 Nasser, Rob               35 Rmm                    28.32      27.81  
  3 Litchfield, Steven        35 Mission Viejo-CA       30.00      29.09  
  4 Murdoch, Kurt L           38 Grunions-CA            30.00      30.07  
  5 Jones, Kenton R           37 Sdsm-SI                29.99      30.13  
  6 Kondo, Ken K              39 Unat-CA                34.00      31.56  
  7 Wherritt, Wiliam C        38 Nova-CA                32.00      32.27  
  8 Noyes, David S            37 Grunions-CA            37.00      34.70  
  9 Hollenbeck, Jeff A        39 Mission Viejo-CA       45.00      37.45  
 10 Dillon, Matthew C         35 Grunions-CA            45.00      44.86  
 11 English, Colvin A         35 Grunions-CA            45.00      48.50  
 
Event 17  Men 40-44 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jacobsen, Todd W          40 UC Irvine-CA           31.27      27.81  
  2 Mcdonald, Emeric          42 Mvm-PC                 29.00      28.68  
  3 Allen, Charles J          40 Out of District        36.59      29.28  
  4 Mackle, Rob J             40 Sbsm-CA                34.00      29.30  
  5 Shumate, Tim P            43 Nova-CA                30.00      29.45  
  6 Hammer, Mark              44 Mission Viejo-CA       38.00      30.70  
  7 Hayward, David S          44 Nova-CA                32.00      34.12  
  8 Tongate, Terry            44 Mission Viejo-CA       33.00      34.40  
  9 Barbrick, Pete            41 Nova-CA                34.50      35.48  
 10 Shaughnessy, Jim          44 Grunions-CA            37.50      35.75  
 11 Grubb, Eric W             40 Grunions-CA            45.00      45.26  
 
Event 17  Men 45-49 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carter, Paul V            47 Nova-CA                26.00      27.16  
  2 Dixon, Chris A            47 Sdsm-SI                28.45      28.46  
  3 Boyd, Thomas C            48 Grunions-CA            31.90      29.92  
  4 Stier, Geoff              45 Wh2o-CA                34.00      32.65  
  5 Carlsen, Richard L        45 Mission Viejo-CA       33.31      33.02  
  6 Capps, Kelly B            47 Mission Viejo-CA       37.00      36.84  
 
Event 17  Men 50-54 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Di Tolla, Robert          50 Ariz-AZ                30.88      30.90  
  2 Mccartin, Mark J          50 Nova-CA                31.58      31.87  
  3 Larsen, Charles A         52 Wh2o-CA                36.00      34.62  
  4 Schmitt, Eric J           54 Nova-CA                43.00      35.20  
  5 Bauer, Jon F              52 Wh2o-CA                38.00      35.39  
  6 Dwyer, Patrick A          54 Mission Viejo-CA       50.00      36.59  
  7 Ferguson, Howard A        50 Grunions-CA            36.00      37.66  
 
Event 17  Men 55-59 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Derr, John M              55 Ventura-CA             31.00      30.01  
  2 Baird, Fred C             56 Utah-UT                31.80      30.56  
  3 Kerns, Hubie              55 Unat-CA                31.00      30.74  
  4 Figueiredo, Paulo         58 Wh2o-CA                33.50      33.63  
  5 Greenberg, Henry          56 Nova-CA                33.46      34.94  
  6 Kilz, Raymond J           57 Unat-CA                40.00      44.95  
 -- Denio, Galen D            57 Las Vegas-CA           34.90         DQ  
 
Event 17  Men 60-64 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Freshley, Mike R          63 Sdsm-SI                34.00      32.03  
  2 Anderson, Fred W          62 Nova-CA                37.65      39.74  
  3 Amr, Medhat               62 UC Irvine-CA           36.50      42.32  
 
Event 17  Men 65-69 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Perilman, Jim E           65 Wcm                    36.40      36.43  
 
Event 17  Men 70-74 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O Brien, Perry            72 South West-CA          39.05      42.16  
  2 Mcconnell, Stan           73 Huntington Beach-CA    44.00      43.30  
  3 Schofield, Steven E       72 South West-CA          59.59      58.65  
 
Event 17  Men 75-79 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Piemme, Frank M           79 Santa Barbara-CA       39.00      39.32  
 
Event 17  Men 80-84 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schmidt, Jurgen B         81 Santa Barbara-CA       55.00      56.64  
  2 Johnson, T R              82 Typical-CA           1:35.50    1:58.85  
 
Event 18  Women 76-99 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mission Viejo Masters-CA  'A'                     6:00.00    5:50.81  
     1) Kramer, Lisa S 19               2) Harless, Tiffany M 20          
     3) Dolan, Courtney E 22            4) Alvarado, Holli R 24           
                  38.24   1:19.08 (1:19.08)     1:56.01 (36.93)   2:36.25 (1:17.17)
        3:19.43 (43.18)   4:06.98 (1:30.73)     4:55.00 (48.02)   5:50.81 (1:43.83)
 
Event 18  Women 100-119 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Irvine Novaquatics-CA  'A'                        4:45.00    5:42.55  
     1) Andrews, Jenn A 25              2) Bounds, Brandy S 23            
     3) Brown, Michele R 29             4) Phalan, Gabriela 31            
                  35.83   1:14.78 (1:14.78)     2:05.00 (50.22)   3:05.00 (1:50.22)
        3:43.34 (38.34)   4:26.28 (1:21.28)     5:02.22 (35.94)   5:42.55 (1:16.27)
 
Event 18  Women 120-159 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Irvine Novaquatics-CA  'A'                        4:45.00    4:51.60  
     1) Barrad, Natalie 39              2) Reilly, Margaret 35            
     3) Cramer, Rebecca J 31            4) Petersen, Fiona 31             
                  36.73   1:17.37 (1:17.37)     1:51.18 (33.81)   2:27.16 (1:09.79)
        3:02.84 (35.68)   3:42.37 (1:15.21)     4:14.71 (32.34)   4:51.60 (1:09.23)
  2 Mission Viejo Masters-CA  'C'                     6:50.00    5:32.15  
     1) Williams-dalgart, Margaret E 37 2) Gage, Susan L 39               
     3) Cahill, Ellyn M 42              4) Augerson, Lisa 41              
                  35.70   1:17.39 (1:17.39)     1:58.17 (40.78)   2:46.80 (1:29.41)
        3:28.52 (41.72)   4:14.92 (1:28.12)     4:51.13 (36.21)   5:32.15 (1:17.23)
  3 Mission Viejo Masters-CA  'A'                     6:40.00    6:01.04  
     1)                                 2) Snyder, Stephanie 34           
     3) Guerrero, Tanya M 28            4) Richter, Jennifer L 36         
                  43.95   1:33.95 (1:33.95)     2:17.36 (43.41)   3:06.05 (1:32.10)
        3:45.91 (39.86)   4:29.41 (1:23.36)     5:13.11 (43.70)   6:01.04 (1:31.63)
 
Event 18  Women 160-199 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Irvine Novaquatics-CA  'A'                        5:15.00    5:24.97  
     1) White, Tracy L 40               2) Hager, Kathryn A 48            
     3) Ryan, Dana D 46                 4) Frechette, Sara 36             
                  37.32   1:17.04 (1:17.04)     1:59.56 (42.52)   2:44.79 (1:27.75)
        3:22.98 (38.19)   4:04.09 (1:19.30)     4:42.33 (38.24)   5:24.97 (1:20.88)
  2 Irvine Novaquatics-CA  'B'                        9:00.00    7:16.99  
     1) Ball, Jennifer J 45             2) Pedron, Annie 39               
     3) Smith, Alison D 48              4) Staffan, Michelle R 46         
                  49.23   1:43.68 (1:43.68)     2:26.56 (42.88)   3:13.43 (1:29.75)
      4:18.93 (1:05.50)   5:33.39 (2:19.96)     6:21.19 (47.80)   7:16.99 (1:43.60)
 
Event 18  Women 200-239 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mission Viejo Masters-CA  'A'                     5:40.00    5:44.83  
     1) Engel, Tami J 41                2) Uthus, Gwen L 50               
     3) Jensen, Merci 53                4) Kotzbach, Bonnie K 60          
                  33.75   1:08.54 (1:08.54)     1:47.73 (39.19)   2:31.22 (1:22.68)
        3:17.17 (45.95)   4:07.31 (1:36.09)     4:54.60 (47.29)   5:44.83 (1:37.52)
 
Event 18  Women 280-319 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 San Diego Swim Masters-SI  'A'                    7:08.07    6:38.60  
     1) Jordan, Betsy T 67              2) Pipes, Adrienne S 70           
     3) Silva, Diana M 82               4) Little, Jeanne 67              
                  43.83   1:29.68 (1:29.68)     2:14.22 (44.54)   3:03.28 (1:33.60)
      4:04.46 (1:01.18)   5:15.11 (2:11.83)     5:54.54 (39.43)   6:38.60 (1:23.49)
 
Event 18  Men 100-119 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Irvine Novaquatics-CA  'A'                        4:00.00    4:03.11  
     1) Crowell, Andrew J 20            2) Dunham, Jason 34               
     3) Campbell, Cub 30                4) Ryan, Keith J 20               
                  29.16       59.26 (59.26)     1:29.23 (29.97)   2:03.80 (1:04.54)
        2:33.02 (29.22)     3:03.74 (59.94)     3:32.18 (28.44)     4:03.11 (59.37)
  2 Mission Viejo Masters-CA  'A'                     4:30.00    4:29.14  
     1) Grace, Dane K 25                2) Raddatz, Dustin 25             
     3) O Hare, Nicholas C 27           4) Elder, Richard E 29            
                  33.81   1:12.53 (1:12.53)     1:46.32 (33.79)   2:25.77 (1:13.24)
        2:55.72 (29.95)   3:28.05 (1:02.28)     3:57.74 (29.69)   4:29.14 (1:01.09)
 
Event 18  Men 120-159 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mission Viejo Masters-CA  'A'                     4:10.00    4:11.99  
     1) Garcia, Andrew M 32             2) Kolarov, Michael C 32          
     3) Steed, Steve M 33               4) Litchfield, Steven 35          
                  28.17   1:01.04 (1:01.04)     1:32.57 (31.53)   2:09.12 (1:08.08)
        2:39.16 (30.04)   3:10.66 (1:01.54)     3:38.98 (28.32)   4:11.99 (1:01.33)
  2 UC Irvine-CA  'A'                                 4:06.00    4:12.90  
     1) Wingender, John 25              2) Jacobsen, Todd W 40            
     3) Murphy, Liam N 32               4) Ahmadi, Magid 32               
                  29.02   1:00.80 (1:00.80)     1:30.45 (29.65)   2:01.65 (1:00.85)
        2:32.59 (30.94)   3:07.53 (1:05.88)   4:12.90 (1:05.37)                    
  3 Long Beach Grunions-CA  'A'                       4:18.00    4:19.35  
     1) Larsen, Peder O 34              2) Kienitz, Michael 34            
     3) Kremers, Brian J 31             4) Giacobe, Drew H 30             
                  31.80   1:06.53 (1:06.53)     1:39.50 (32.97)   2:13.57 (1:07.04)
        2:43.12 (29.55)   3:16.27 (1:02.70)     3:47.72 (31.45)   4:19.35 (1:03.08)
  4 Irvine Novaquatics-CA  'A'                        4:20.00    4:30.59  
     1) Wherritt, Wiliam C 38           2) Barbrick, Pete 41              
     3) Britel, Amine 35                4) Collins, Michael 38            
                  30.99   1:07.04 (1:07.04)     1:40.65 (33.61)   2:16.63 (1:09.59)
        2:50.91 (34.28)   3:29.07 (1:12.44)   4:30.59 (1:01.52)                    
  5 Long Beach Grunions-CA  'B'                       5:00.00    5:10.53  
     1) Lalley, Christopher P 35        2) English, Colvin A 35           
     3) Butler, Bill J 48               4) Iacoponi, Joe 39               
                  36.43   1:16.48 (1:16.48)                       2:41.59 (1:25.11)
        3:18.08 (36.49)   3:59.42 (1:17.83)     4:33.21 (33.79)   5:10.53 (1:11.11)
 
Event 18  Men 160-199 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Irvine Novaquatics-CA  'A'                        4:05.29    4:10.26  
     1) Benner, Tord 45                 2) Wagner, Thomas 42              
     3) Shumate, Tim P 43               4) Carter, Paul V 47              
                  32.54   1:09.11 (1:09.11)     1:37.63 (28.52)   2:11.46 (1:02.35)
        2:39.28 (27.82)   3:11.70 (1:00.24)     3:40.58 (28.88)     4:10.26 (58.56)
  2 Long Beach Grunions-CA  'A'                       4:26.00    4:29.12  
     1) Thomaidis, Steve 37             2) Murdoch, Kurt L 38             
     3) Noyes, David S 37               4) Boyd, Thomas C 48              
                  30.09   1:03.78 (1:03.78)     1:35.80 (32.02)   2:08.85 (1:05.07)
        2:43.51 (34.66)   3:23.05 (1:14.20)     3:55.48 (32.43)   4:29.12 (1:06.07)
  3 Long Beach Grunions-CA  'B'                       5:39.00    4:58.44  
     1) Shaughnessy, Jim 44             2) Junk, Scott 43                 
     3) Dillon, Matthew C 35            4) Ferguson, Howard A 50          
                  33.73   1:10.50 (1:10.50)     1:46.65 (36.15)   2:23.24 (1:12.74)
        3:03.25 (40.01)   3:41.88 (1:18.64)     4:18.22 (36.34)   4:58.44 (1:16.56)
  4 Mission Viejo Masters-CA  'A'                     5:40.00    5:03.01  
     1) Capps, Kelly B 47               2) Hollenbeck, Jeff A 39          
     3) Hopp, Brian K 46                4) Weissman, Kevin C 42           
                  35.24   1:14.47 (1:14.47)     1:53.15 (38.68)   2:36.72 (1:22.25)
        3:11.78 (35.06)   3:50.11 (1:13.39)     4:25.33 (35.22)   5:03.01 (1:12.90)
 
Event 18  Men 200-239 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 UC Irvine-CA  'A'                                      NT    4:42.68  
     1) Burns, Howard W 53              2) Amr, Medhat 62                 
     3) Murray, Allen K 60              4) Templin, John P 50             
                  31.44   1:05.02 (1:05.02)     1:42.52 (37.50)   2:22.97 (1:17.95)
        2:57.82 (34.85)   3:40.09 (1:17.12)     4:09.91 (29.82)   4:42.68 (1:02.59)
  2 Irvine Novaquatics-CA  'A'                        4:50.86    4:47.41  
     1) Mccartin, Mark J 50             2) Todd, Allen C 55               
     3) Schmitt, Eric J 54              4) Hayward, David S 44            
                  32.91   1:07.56 (1:07.56)     1:42.16 (34.60)   2:23.37 (1:15.81)
        2:56.50 (33.13)   3:33.39 (1:10.02)     4:06.25 (32.86)   4:47.41 (1:14.02)
  3 Mission Viejo Masters-CA  'A'                     5:15.00    5:15.21  
     1) Dwyer, Patrick A 54             2) Downey, Chris A 53             
     3) Demauro, William S 45           4) Trowbridge, Val K 50           
                  35.92   1:15.09 (1:15.09)     1:48.67 (33.58)   2:26.87 (1:11.78)
        3:07.93 (41.06)   3:54.90 (1:28.03)   5:15.21 (1:20.31)                    
 
Event 18  Men 240-279 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Irvine Novaquatics-CA  'A'                             NT    5:28.56  
     1) Neyenhuis, Dan E 60             2) Smethurst, Everett W 69        
     3) Greenberg, Henry 56             4) Anderson, Fred W 62            
                  37.56   1:17.06 (1:17.06)     1:59.25 (42.19)   2:46.92 (1:29.86)
        3:24.94 (38.02)   4:05.42 (1:18.50)     4:44.24 (38.82)   5:28.56 (1:23.14)
  2 Mission Viejo Masters-CA  'A'                     6:00.00    6:10.68  
     1) Balt, Randall C 54              2) Rolph, Robert W 73             
     3) Tong, Pin 67                    4) Willment, Steve 46             
                  36.03   1:14.04 (1:14.04)     2:08.18 (54.14)   3:26.05 (2:12.01)
        4:14.62 (48.57)   5:07.56 (1:41.51)     5:38.11 (30.55)   6:10.68 (1:03.12)
 
Event 18  Mixed 120-159 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mission Viejo Masters-CA  'B'                          NT    4:28.42  
     1) Fant, Jennifer 30               2) May, Meredith E 30             
     3) Djang, Lincoln P 45             4) Goodell, Brian S 45            
                  36.18   1:15.28 (1:15.28)     1:50.74 (35.46)   2:28.49 (1:13.21)
        2:56.49 (28.00)     3:27.10 (58.61)     3:56.53 (29.43)   4:28.42 (1:01.32)
  2 Mission Viejo Masters-CA  'A'                          NT    4:34.21  
     1) Leutner, Jerry P 40             2) Packard, Shannon 21            
     3) Wang, Jiajia 25                 4) Hammer, Mark 44                
                  29.24   1:00.49 (1:00.49)     1:38.31 (37.82)   2:21.92 (1:21.43)
        2:53.10 (31.18)   3:27.41 (1:05.49)     3:58.89 (31.48)   4:34.21 (1:06.80)
 
Event 18  Mixed 160-199 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Long Beach Grunions-CA  'C'                       6:33.00    6:10.28  
     1) Grubb, Eric W 40                2) Marthell, Yvette J 28          
     3) Miranda, Mike R 42              4) Hayes, Patrica C 51            
                  37.84   1:27.75 (1:27.75)     2:16.68 (48.93)   3:06.98 (1:39.23)
        3:54.72 (47.74)   4:47.14 (1:40.16)     5:24.79 (37.65)   6:10.28 (1:23.14)
 
Event 18  Mixed 320-359 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Santa Barbara Masters-CA  'A'                          NT    6:56.05  
     1) Piemme, Frank M 79              2) Altus, Grace T 80              
     3) Baar, Ruth H 82                 4) Schmidt, Jurgen B 81           
                  40.51   1:23.06 (1:23.06)     2:22.11 (59.05)   3:27.12 (2:04.06)
        4:19.31 (52.19)   5:21.51 (1:54.39)     6:05.88 (44.37)   6:56.05 (1:34.54)
 
Event 19  Women 19-24 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Frasca, Haley L           24 Sdsm-SI                37.63      37.94  
  2 Kramer, Lisa S            19 Mission Viejo-CA       38.00      42.44  
  3 Harless, Tiffany M        20 Mission Viejo-CA       42.21      45.40  
  4 Alvarado, Holli R         24 Mission Viejo-CA     3:00.00      59.15  
 
Event 19  Women 25-29 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wang, Jiajia              25 Mission Viejo-CA       35.00      36.04  
  2 White, Melanie L          26 Unat-CA                44.23      44.41  
  3 So, Naemi I               29 Nova-CA              1:05.00      50.74  
  4 Schuldt, Jana             27 Grunions-CA          1:15.00    1:00.22  
  5 Marthell, Yvette J        28 Grunions-CA            50.00    1:03.20  
 
Event 19  Women 30-34 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Day, Nadine K             34 IM-IL                  35.72      35.44  
  2 Leigh-wood, Caroline      31 Nvm                    38.00      37.98  
  3 Fox, Monica M             30 UC Irvine-CA           41.00      39.95  
  4 Fant, Jennifer            30 Mission Viejo-CA       41.50      43.94  
 
Event 19  Women 35-39 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reilly, Margaret          35 Nova-CA                41.05      41.24  
  2 Lutzker, Kerry E          38 Unat-CA                45.55      45.84  
  3 Barrad, Natalie           39 Nova-CA                50.00      48.10  
  4 Pedron, Annie             39 Nova-CA                55.00      48.35  
  5 Gage, Susan L             39 Mission Viejo-CA     1:00.00      51.45  
 
Event 19  Women 40-44 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Augerson, Lisa            41 Mission Viejo-CA       40.47      40.55  
  2 White, Tracy L            40 Nova-CA                51.00      44.01  
  3 Cahill, Ellyn M           42 Mission Viejo-CA       49.00      45.74  
  4 Grenier, Marisa S         44 Out of District        48.28      46.97  
  5 Hull, Mary                40 South West-CA          47.00      47.23  
 
Event 19  Women 45-49 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Crittenden, Leianne S     48 Wcm                    38.04      38.64  
  2 Hager, Kathryn A          48 Nova-CA                45.09      45.55  
  3 Burch, Caron L            45 Ucla-CA                46.00      47.30  
  4 Staffan, Michelle R       46 Nova-CA                55.00      52.87  
  5 Smith, Alison D           48 Nova-CA              2:55.00    1:07.73  
 
Event 19  Women 50-54 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hayes, Patrica C          51 Grunions-CA            46.86      47.22  
  2 Seaton, Jessica W         51 Wh2o-CA                46.00      47.81  
  3 Kay, Maty-chris           51 Unat-CA                51.92      51.52  
 
Event 19  Women 55-59 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pierson, Ginger L         58 MACO                   47.00      42.46  
 
Event 19  Women 60-64 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ramey, Marilyn A          64 Hsam                   53.95      55.04  
 
Event 20  Men 25-29 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Priest, Andrew P          26 Nova-CA                36.96      32.66  
  2 Chapman, Michael C        27 Unat-CA                40.00      38.14  
  3 O Hare, Nicholas C        27 Mission Viejo-CA       45.63      39.16  
  4 Touchton, Christopher J   26 Wh2o-CA                46.00      48.52  
 
Event 20  Men 30-34 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kolarov, Michael C        32 Mission Viejo-CA       35.14      35.51  
  2 Ahmadi, Magid             32 UC Irvine-CA           38.00      37.46  
 
Event 20  Men 35-39 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Emeka, Amon S             36 Unat-CA                35.05      33.92  
  2 Gonzalez, Andrew          38 Wh2o-CA                37.20      37.13  
  3 Khatabi, Hamid R          39 Ariz-AZ                45.00      45.96  
  4 Hollenbeck, Jeff A        39 Mission Viejo-CA       50.00      48.63  
 -- Britel, Amine             35 Nova-CA                55.00         DQ  
 
Event 20  Men 40-44 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wagner, Thomas            42 Nova-CA                36.00      33.86  
  2 Tongate, Terry            44 Mission Viejo-CA       33.75      34.69  
  3 Jacobsen, Todd W          40 UC Irvine-CA           35.63      34.78  
  4 Tong, Abel S              40 Mission Viejo-CA       37.50      36.07  
  5 Hollingsworth, Mark P     41 Unat-CA                39.10      39.01  
  6 Barbrick, Pete            41 Nova-CA                35.69      39.55  
  7 Lange, David F            41 Socal-CA               40.00      43.04  
 
Event 20  Men 45-49 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wussler, Mark             49 Sdsm-SI                36.00      35.12  
  2 Shake, Scott D            46 Ariz-AZ                36.20      35.87  
  3 Morales, Vincent          47 Carl                   39.00      37.21  
  4 Benner, Tord              45 Nova-CA                40.00      39.94  
  5 Butler, Bill J            48 Grunions-CA            41.50      40.70  
  6 Utsumi, Yuji              45 Grunions-CA            43.00      40.86  
  7 Hopp, Brian K             46 Mission Viejo-CA       45.00      44.94  
  8 Ryan, John R              45 Nova-CA                44.49      45.22  
  9 Carlsen, Richard L        45 Mission Viejo-CA       42.11      48.55  
 10 Demauro, William S        45 Mission Viejo-CA     1:00.00      52.43  
 11 Wichman, Michael W        45 Nova-CA              1:20.00      52.80  
 
Event 20  Men 50-54 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ryerson, Douglas L        51 Srlm                   34.32      34.27  
  2 Templin, John P           50 UC Irvine-CA           35.00      34.89  
  3 Burns, Howard W           53 UC Irvine-CA           37.40      36.19  
  4 Balt, Randall C           54 Mission Viejo-CA       37.00      40.37  
  5 Dwyer, Patrick A          54 Mission Viejo-CA       50.00      40.88  
  6 Trowbridge, Val K         50 Mission Viejo-CA       41.10      40.95  
  7 Bauer, Jon F              52 Wh2o-CA                45.00      43.14  
  8 Ferguson, Howard A        50 Grunions-CA            44.00      44.22  
 
Event 20  Men 55-59 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Derr, John M              55 Ventura-CA             36.00      35.43  
  2 Cargill, Rod              58 Tyr                    36.00      35.75  
  3 Kerns, Hubie              55 Unat-CA                38.00      37.31  
  4 Mccauley, Wayne           56 El Segundo-CA          36.89      37.78  
  5 Denio, Galen D            57 Las Vegas-CA           39.00      38.13  
  6 Olsen, Jay R              55 Wh2o-CA                44.00      43.59  
  7 Roth, Arthur A            55 Nova-CA              1:19.96    1:06.52  
 
Event 20  Men 60-64 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Freshley, Mike R          63 Sdsm-SI                39.50      40.37  
  2 Murray, Allen K           60 UC Irvine-CA           39.00      41.40  
  3 Neyenhuis, Dan E          60 Nova-CA                46.00      44.43  
  4 Anderson, Fred W          62 Nova-CA                43.55      51.14  
 
Event 20  Men 65-69 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Perilman, Jim E           65 Wcm                    40.45      40.17  
  2 Tong, Pin                 67 Mission Viejo-CA       54.60      53.74  
 
Event 20  Men 75-79 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lowry, Paul (biff)        77 Las Vegas-CA           51.70      50.29  
  2 Mondor, Christian R       79 Coast-33             1:33.29    1:10.85  
 
Event 20  Men 85-89 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Johnston, William H       86 Wcm                  1:02.39    1:05.71  
 
Event 21  Women 19-24 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rogers, Xan               21 Santa Clarita-CA     2:37.76    2:32.21  
                  35.73     1:14.18 (38.45)     1:54.00 (39.82)     2:32.21 (38.21)
  2 Frasca, Haley L           24 Sdsm-SI              2:25.35    2:34.39  
                  36.47     1:16.05 (39.58)     1:55.79 (39.74)     2:34.39 (38.60)
  3 Bounds, Brandy S          23 Nova-CA              2:30.00    2:34.47  
                  36.67     1:16.10 (39.43)     1:55.49 (39.39)     2:34.47 (38.98)
  4 Harless, Tiffany M        20 Mission Viejo-CA     2:35.00    2:44.04  
                  36.62     1:17.67 (41.05)     2:00.59 (42.92)     2:44.04 (43.45)
 
Event 21  Women 25-29 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Andrews, Jenn A           25 Nova-CA              2:36.17    2:32.93  
                  36.06     1:15.38 (39.32)     1:55.36 (39.98)     2:32.93 (37.57)
  2 Brown, Michele R          29 Nova-CA              3:00.00    2:41.03  
                  37.12     1:18.03 (40.91)     2:00.35 (42.32)     2:41.03 (40.68)
  3 Ralles, Jessica A         26 Unat-CA              2:41.38    2:43.06  
                  36.77     1:18.37 (41.60)     2:02.52 (44.15)     2:43.06 (40.54)
  4 Marthell, Yvette J        28 Grunions-CA          7:00.00    3:45.99  
                  54.16     1:52.37 (58.21)     2:51.85 (59.48)     3:45.99 (54.14)
 
Event 21  Women 30-34 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Petersen, Fiona           31 Nova-CA              2:21.50    2:30.78  
                  34.40     1:13.04 (38.64)     1:52.79 (39.75)     2:30.78 (37.99)
  2 Fox, Monica M             30 UC Irvine-CA         2:38.00    2:31.81  
                  36.75     1:16.34 (39.59)     1:55.80 (39.46)     2:31.81 (36.01)
  3 May, Meredith E           30 Mission Viejo-CA     2:40.30    2:38.94  
                  37.87     1:18.23 (40.36)     1:59.33 (41.10)     2:38.94 (39.61)
  4 Shibata, Kayo             30 Mission Viejo-CA     2:46.95    2:41.31  
                  37.58     1:18.41 (40.83)     2:00.61 (42.20)     2:41.31 (40.70)
  5 Cramer, Rebecca J         31 Nova-CA              3:00.00    2:48.46  
                  37.66     1:19.43 (41.77)     2:03.98 (44.55)     2:48.46 (44.48)
  6 Coe, Alyssa B             31 Hsam                 2:54.00    2:50.59  
                  39.34     1:23.08 (43.74)     2:08.48 (45.40)     2:50.59 (42.11)
  7 Tong, Connie C            33 UC Irvine-CA         2:55.00    2:58.17  
                  40.55     1:25.48 (44.93)     2:12.76 (47.28)     2:58.17 (45.41)
  8 Snyder, Stephanie         34 Mission Viejo-CA     3:55.00    3:29.90  
                  46.99     1:40.01 (53.02)     2:36.18 (56.17)     3:29.90 (53.72)
 
Event 21  Women 35-39 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hagadorn, Heather L       39 Rmm                  2:16.57    2:20.20  
                  32.21     1:07.40 (35.19)     1:44.26 (36.86)     2:20.20 (35.94)
  2 Lovell-hampton, Surrena   38 Hsam                 2:20.00    2:27.63  
                  34.24     1:12.09 (37.85)     1:50.96 (38.87)     2:27.63 (36.67)
  3 Barrad, Natalie           39 Nova-CA              3:00.00    2:56.24  
                  39.76     1:24.05 (44.29)     2:11.19 (47.14)     2:56.24 (45.05)
  4 Gage, Susan L             39 Mission Viejo-CA     4:00.00    3:19.93  
                  43.87     1:33.73 (49.86)     2:27.14 (53.41)     3:19.93 (52.79)
  5 Barrett, Connie           35 Mission Viejo-CA     3:30.25    3:21.20  
                  45.73     1:37.47 (51.74)     2:30.11 (52.64)     3:21.20 (51.09)
  6 Pedron, Annie             39 Nova-CA              3:30.00    3:23.22  
                  44.73     1:36.04 (51.31)     2:31.60 (55.56)     3:23.22 (51.62)
 
Event 21  Women 40-44 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pipes-neilson, Karlyn     42 Sdsm-SI              2:09.73    2:09.34  
                  30.94     1:03.99 (33.05)     1:37.10 (33.11)     2:09.34 (32.24)
  2 Engel, Tami J             41 Mission Viejo-CA     2:25.00    2:27.06  
                  35.05     1:12.41 (37.36)     1:50.34 (37.93)     2:27.06 (36.72)
  3 Winslow, Laura            44 Ariz-AZ              2:25.20    2:30.67  
                  35.48     1:13.80 (38.32)     1:52.86 (39.06)     2:30.67 (37.81)
  4 Bailey, Monica M          43 Ariz-AZ              2:30.00    2:31.39  
                  35.02     1:13.79 (38.77)     1:52.65 (38.86)     2:31.39 (38.74)
  5 Major, Rebecca P          41 Ariz-AZ              2:38.75    2:38.24  
                  37.24     1:16.31 (39.07)     1:57.52 (41.21)     2:38.24 (40.72)
  6 Hawkinson, Cindy S        43 Rmm                  3:30.00    3:13.89  
                  44.70     1:35.04 (50.34)     2:25.80 (50.76)     3:13.89 (48.09)
 
Event 21  Women 45-49 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Leutner, Joy M            46 Mission Viejo-CA     2:26.19    2:27.56  
                  35.70     1:12.55 (36.85)     1:49.88 (37.33)     2:27.56 (37.68)
  2 Crittenden, Leianne S     48 Wcm                  2:28.50    2:32.09  
                  35.98     1:13.80 (37.82)     1:52.26 (38.46)     2:32.09 (39.83)
  3 Lumbert Nauful, Kerri     47 Unat-CA              3:02.60    2:43.91  
                  37.86     1:19.19 (41.33)     2:02.20 (43.01)     2:43.91 (41.71)
  4 Cook, Lucy A              46 Ucla-CA              2:52.00    2:49.48  
                  40.70     1:24.84 (44.14)     2:08.02 (43.18)     2:49.48 (41.46)
  5 Ryan, Dana D              46 Nova-CA              2:49.54    2:52.53  
                  40.43     1:23.91 (43.48)     2:09.14 (45.23)     2:52.53 (43.39)
  6 Ball, Jennifer J          45 Nova-CA              3:25.00    3:35.67  
                  49.64     1:44.26 (54.62)     2:40.96 (56.70)     3:35.67 (54.71)
  7 Staffan, Michelle R       46 Nova-CA              3:30.00    3:57.28  
                  52.04   1:52.33 (1:00.29)   2:56.13 (1:03.80)   3:57.28 (1:01.15)
 
Event 21  Women 50-54 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sullivan, Shannon C       50 Santa Barbara-CA     2:53.00    2:49.08  
                  38.81     1:21.80 (42.99)     2:06.69 (44.89)     2:49.08 (42.39)
  2 Uthus, Gwen L             50 Mission Viejo-CA     2:52.02    2:57.12  
                  41.62     1:26.76 (45.14)     2:13.18 (46.42)     2:57.12 (43.94)
  3 Seaton, Jessica W         51 Wh2o-CA              3:02.00    3:00.37  
                  41.91     1:28.37 (46.46)     2:15.71 (47.34)     3:00.37 (44.66)
  4 Hayes, Patrica C          51 Grunions-CA          3:00.00    3:12.85  
                  44.01     1:34.23 (50.22)     2:26.24 (52.01)     3:12.85 (46.61)
  5 Mastro, Karen M           51 Nova-CA              4:30.00    4:32.76  
                  58.43   2:06.62 (1:08.19)   3:18.98 (1:12.36)   4:32.76 (1:13.78)
 
Event 21  Women 55-59 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dunbar, Barbara G         55 Sdsm-SI              2:31.34    2:29.02  
                  34.70     1:12.75 (38.05)     1:51.44 (38.69)     2:29.02 (37.58)
  2 Menard, Joanne C          56 Ariz-AZ              3:00.00    2:52.42  
                  38.81     1:23.33 (44.52)     2:08.70 (45.37)     2:52.42 (43.72)
  3 Gettling, Janet           56 Oreg-OR              2:59.00    2:55.78  
                  40.41     1:26.10 (45.69)     2:11.93 (45.83)     2:55.78 (43.85)
  4 Gillies, Judy L           56 Ariz-AZ              3:10.00    3:09.04  
                  43.14     1:30.96 (47.82)     2:20.45 (49.49)     3:09.04 (48.59)
 
Event 21  Women 60-64 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lund, Lynne               64 Sdsm-SI              3:07.00    3:05.38  
                  42.25     1:30.55 (48.30)     2:20.17 (49.62)     3:05.38 (45.21)
  2 Kotzbach, Bonnie K        60 Mission Viejo-CA     3:09.37    3:22.07  
                  47.39     1:38.55 (51.16)     2:31.36 (52.81)     3:22.07 (50.71)
 
Event 21  Women 65-69 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jordan, Betsy T           67 Sdsm-SI              3:12.00    3:12.08  
                  45.32     1:34.99 (49.67)     2:25.29 (50.30)     3:12.08 (46.79)
 
Event 21  Women 80-84 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Baar, Ruth H              82 Santa Barbara-CA     4:13.51    4:11.33  
                  55.26   1:58.01 (1:02.75)   3:05.50 (1:07.49)   4:11.33 (1:05.83)
  2 Kornfeld, Maurine E       83 Coast-33             5:12.92    4:32.19  
                1:03.33   2:14.16 (1:10.83)   3:26.30 (1:12.14)   4:32.19 (1:05.89)
  3 Altus, Grace T            80 Santa Barbara-CA     5:00.39    4:44.83  
                1:09.08   2:20.42 (1:11.34)   3:33.65 (1:13.23)   4:44.83 (1:11.18)
 
Event 21  Women 85-89 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Simonton, Rita            86 Golden West-CA       4:19.62    4:13.53  
                  55.45   2:00.75 (1:05.30)   3:08.21 (1:07.46)   4:13.53 (1:05.32)
 
Event 22  Men 19-24 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ryan, Keith J             20 Nova-CA              2:03.99    2:10.01  
                  30.93     1:04.11 (33.18)     1:37.18 (33.07)     2:10.01 (32.83)
  2 Crowell, Andrew J         20 Nova-CA              2:15.00    2:14.65  
                  32.82     1:06.05 (33.23)     1:40.76 (34.71)     2:14.65 (33.89)
 
Event 22  Men 25-29 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Elder, Richard E          29 Mission Viejo-CA     2:20.00    2:13.54  
                  32.16     1:06.43 (34.27)     1:40.75 (34.32)     2:13.54 (32.79)
 
Event 22  Men 30-34 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Campbell, Cub             30 Nova-CA              2:09.99    2:05.75  
                  29.38     1:01.08 (31.70)     1:33.77 (32.69)     2:05.75 (31.98)
  2 Ahmadi, Magid             32 UC Irvine-CA         2:30.00    2:20.77  
                  31.64     1:07.08 (35.44)     1:44.23 (37.15)     2:20.77 (36.54)
  3 Kremers, Brian J          31 Grunions-CA          2:33.00    2:22.13  
                  33.91     1:10.62 (36.71)     1:47.03 (36.41)     2:22.13 (35.10)
  4 Giacobe, Drew H           30 Grunions-CA          2:30.00    2:23.25  
                  32.93     1:09.92 (36.99)     1:47.34 (37.42)     2:23.25 (35.91)
  5 Larsen, Peder O           34 Grunions-CA          2:23.50    2:23.56  
                  34.34     1:11.27 (36.93)     1:48.27 (37.00)     2:23.56 (35.29)
  6 Zayac, John M             30 Ucsb-CA              2:28.66    2:23.68  
                  34.26     1:11.03 (36.77)     1:48.23 (37.20)     2:23.68 (35.45)
  7 Dunham, Jason             34 Nova-CA              2:33.00    2:28.06  
                  34.07     1:11.77 (37.70)     1:50.65 (38.88)     2:28.06 (37.41)
  8 Murphy, Liam N            32 UC Irvine-CA         2:13.00    2:29.14  
                  34.60     1:12.28 (37.68)     1:51.47 (39.19)     2:29.14 (37.67)
  9 Kolarov, Michael C        32 Mission Viejo-CA     2:29.04    2:31.48  
                  34.39     1:12.73 (38.34)     1:52.43 (39.70)     2:31.48 (39.05)
 10 Armijo, Steven            34 Grunions-CA          2:50.00    3:12.50  
                  40.10     1:26.84 (46.74)     2:20.43 (53.59)     3:12.50 (52.07)
 
Event 22  Men 35-39 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nasser, Rob               35 Rmm                  2:13.28    2:08.86  
                  29.84     1:02.10 (32.26)     1:35.56 (33.46)     2:08.86 (33.30)
  2 Litchfield, Steven        35 Mission Viejo-CA     2:25.00    2:23.73  
                  33.33     1:08.91 (35.58)     1:46.56 (37.65)     2:23.73 (37.17)
  3 Wherritt, Wiliam C        38 Nova-CA              2:21.00    2:33.90  
                  33.27     1:12.31 (39.04)     1:54.02 (41.71)     2:33.90 (39.88)
  4 Britel, Amine             35 Nova-CA              2:45.67    2:48.53  
                  37.34     1:20.68 (43.34)     2:06.42 (45.74)     2:48.53 (42.11)
  5 Dillon, Matthew C         35 Grunions-CA          3:10.00    3:05.29  
                  42.80     1:30.20 (47.40)     2:20.16 (49.96)     3:05.29 (45.13)
 
Event 22  Men 40-44 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Leutner, Jerry P          40 Mission Viejo-CA     2:11.00    2:07.53  
                  29.33     1:01.19 (31.86)     1:33.97 (32.78)     2:07.53 (33.56)
  2 Mackle, Rob J             40 Sbsm-CA              2:30.00    2:09.18  
                  29.43     1:01.34 (31.91)     1:34.94 (33.60)     2:09.18 (34.24)
  3 Mcdonald, Emeric          42 Mvm-PC               2:12.25    2:12.58  
                  30.45     1:03.85 (33.40)     1:38.43 (34.58)     2:12.58 (34.15)
  4 Weissman, Kevin C         42 Mission Viejo-CA     2:27.00    2:20.12  
                  32.48     1:08.91 (36.43)     1:44.71 (35.80)     2:20.12 (35.41)
  5 Shumate, Tim P            43 Nova-CA              2:20.00    2:22.64  
                  32.18     1:07.61 (35.43)     1:45.40 (37.79)     2:22.64 (37.24)
  6 Tong, Abel S              40 Mission Viejo-CA     2:22.50    2:24.02  
                  34.40     1:11.45 (37.05)     1:48.72 (37.27)     2:24.02 (35.30)
  7 Hammer, Mark              44 Mission Viejo-CA     2:21.00    2:31.89  
                  33.68     1:12.14 (38.46)     1:51.35 (39.21)     2:31.89 (40.54)
  8 Campbell, Chris           43 Mvm-PC               2:36.00    2:36.77  
                  36.71     1:15.59 (38.88)     1:56.21 (40.62)     2:36.77 (40.56)
  9 Junk, Scott               43 Grunions-CA          2:50.00    2:47.32  
                  37.65     1:20.85 (43.20)     2:06.39 (45.54)     2:47.32 (40.93)
 10 Tongate, Terry            44 Mission Viejo-CA     3:00.00    2:50.20  
                  39.38     1:22.13 (42.75)     2:06.56 (44.43)     2:50.20 (43.64)
 
Event 22  Men 45-49 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shake, Scott D            46 Ariz-AZ              2:09.90    2:09.51  
                  31.45     1:05.02 (33.57)     1:38.19 (33.17)     2:09.51 (31.32)
  2 Carter, Paul V            47 Nova-CA              2:05.00    2:10.92  
                  31.29     1:04.81 (33.52)     1:38.61 (33.80)     2:10.92 (32.31)
  3 Stites, Jim S             47 Ariz-AZ              2:19.99    2:13.82  
                  31.91     1:06.18 (34.27)     1:41.13 (34.95)     2:13.82 (32.69)
  4 Goodell, Brian S          45 Mission Viejo-CA     2:27.00    2:14.98  
                  31.05     1:05.65 (34.60)     1:40.18 (34.53)     2:14.98 (34.80)
  5 Livingston, Gerald        46 Sdsm-SI              2:26.91    2:18.97  
                  32.68     1:07.52 (34.84)     1:43.76 (36.24)     2:18.97 (35.21)
  6 Wussler, Mark             49 Sdsm-SI              2:16.24    2:19.38  
                  33.38     1:07.81 (34.43)     1:43.33 (35.52)     2:19.38 (36.05)
  7 Willment, Steve           46 Mission Viejo-CA     2:21.00    2:19.60  
                  32.38     1:07.14 (34.76)     1:43.15 (36.01)     2:19.60 (36.45)
  8 Boyd, Thomas C            48 Grunions-CA          2:30.50    2:24.88  
                  34.65     1:10.64 (35.99)     1:48.41 (37.77)     2:24.88 (36.47)
  9 Stier, Geoff              45 Wh2o-CA              2:55.00    2:30.53  
                  34.07     1:11.70 (37.63)     1:51.25 (39.55)     2:30.53 (39.28)
 10 Adams, Daniel P           48 Wh2o-CA              2:30.00    2:30.69  
                  35.50     1:13.89 (38.39)     1:52.50 (38.61)     2:30.69 (38.19)
 11 Capps, Kelly B            47 Mission Viejo-CA     3:20.00    2:45.62  
                  37.66     1:18.22 (40.56)     2:02.26 (44.04)     2:45.62 (43.36)
 12 Carlsen, Richard L        45 Mission Viejo-CA     2:32.00    2:46.25  
                  37.69     1:21.01 (43.32)     2:04.42 (43.41)     2:46.25 (41.83)
 13 Ryan, John R              45 Nova-CA              2:55.45    3:09.66  
                  40.40     1:29.28 (48.88)     2:20.87 (51.59)     3:09.66 (48.79)
 14 Demauro, William S        45 Mission Viejo-CA     3:10.00    3:20.45  
                  44.63     1:35.81 (51.18)     2:29.10 (53.29)     3:20.45 (51.35)
 15 Wichman, Michael W        45 Nova-CA              4:20.00    3:43.43  
                  50.57     1:48.75 (58.18)     2:48.64 (59.89)     3:43.43 (54.79)
 
Event 22  Men 50-54 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hughes, John S            51 Rmm                  2:09.00    2:11.75  
                  30.54     1:03.08 (32.54)     1:36.64 (33.56)     2:11.75 (35.11)
  2 Mench, Lee E              52 Hsam                 2:15.00    2:12.25  
                  31.42     1:04.92 (33.50)     1:39.44 (34.52)     2:12.25 (32.81)
  3 Di Tolla, Robert          50 Ariz-AZ              2:18.88    2:19.22  
                  33.91     1:09.23 (35.32)     1:45.01 (35.78)     2:19.22 (34.21)
  4 Schmitt, Eric J           54 Nova-CA              2:40.00    2:39.11  
                  36.92     1:17.00 (40.08)     1:58.20 (41.20)     2:39.11 (40.91)
  5 Downey, Chris A           53 Mission Viejo-CA     2:30.00    2:39.64  
                  34.68     1:14.27 (39.59)     1:57.97 (43.70)     2:39.64 (41.67)
  6 Moore, Michael W          54 Fog                  3:06.00    2:59.62  
                  43.64     1:29.02 (45.38)     2:14.36 (45.34)     2:59.62 (45.26)
  7 Trowbridge, Val K         50 Mission Viejo-CA     2:55.70    3:18.52  
                  43.65     1:34.45 (50.80)     2:28.50 (54.05)     3:18.52 (50.02)
 
Event 22  Men 55-59 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gruber, Glenn A           55 Cal Tech Masters-CA  2:28.00    2:23.65  
                  32.60     1:08.95 (36.35)     1:46.23 (37.28)     2:23.65 (37.42)
  2 Bailey, Hop               57 Ariz-AZ              2:34.00    2:36.45  
                  36.77     1:16.08 (39.31)     1:56.50 (40.42)     2:36.45 (39.95)
  3 Greenberg, Henry          56 Nova-CA              3:06.00    2:52.54  
                  42.22     1:26.65 (44.43)     2:11.51 (44.86)     2:52.54 (41.03)
  4 Olsen, Jay R              55 Wh2o-CA              3:00.00    2:55.43  
                  41.62     1:26.51 (44.89)     2:11.70 (45.19)     2:55.43 (43.73)
  5 Todd, Allen C             55 Nova-CA              3:00.00    2:57.47  
                  41.05     1:25.79 (44.74)     2:12.99 (47.20)     2:57.47 (44.48)
  6 Kilz, Raymond J           57 Unat-CA              3:00.00    3:31.88  
                                1:44.55 ( )   3:31.88 (1:47.33)                    
 
Event 22  Men 60-64 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Amr, Medhat               62 UC Irvine-CA         2:59.00    2:56.86  
                  39.94     1:24.72 (44.78)     2:11.88 (47.16)     2:56.86 (44.98)
  2 Murray, Allen K           60 UC Irvine-CA         2:42.00    2:57.61  
                  37.75     1:22.96 (45.21)     2:11.33 (48.37)     2:57.61 (46.28)
  3 Clyne, James L            63 Mission Viejo-CA     3:52.00    3:17.14  
                  43.24     1:32.13 (48.89)     2:23.91 (51.78)     3:17.14 (53.23)
 
Event 22  Men 65-69 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tong, Pin                 67 Mission Viejo-CA     4:34.80    5:18.84  
                1:01.05   2:21.68 (1:20.63)   3:48.61 (1:26.93)   5:18.84 (1:30.23)
 
Event 22  Men 70-74 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mitchell, Tom             71 Unat-CA              3:24.90    3:25.57  
                  46.55     1:40.61 (54.06)     2:35.01 (54.40)     3:25.57 (50.56)
  2 O Brien, Perry            72 South West-CA        3:09.24    3:32.49  
                  48.71     1:42.49 (53.78)     2:38.76 (56.27)     3:32.49 (53.73)
  3 Schofield, Steven E       72 South West-CA        3:47.03    3:47.36  
                  53.51     1:50.41 (56.90)     2:49.65 (59.24)     3:47.36 (57.71)
  4 Rolph, Robert W           73 Mission Viejo-CA     3:31.23    3:48.81  
                  56.24     1:55.65 (59.41)     2:54.75 (59.10)     3:48.81 (54.06)
 
Event 22  Men 75-79 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Piemme, Frank M           79 Santa Barbara-CA     2:10.00    3:11.60  
                  42.83     1:32.11 (49.28)     2:23.66 (51.55)     3:11.60 (47.94)
  2 Arth, Lee C               79 Unat-CA              3:41.87    3:33.11  
                  50.20     1:44.72 (54.52)     2:39.61 (54.89)     3:33.11 (53.50)
  3 Mondor, Christian R       79 Coast-33             6:40.58    5:49.74  
                1:18.49   2:52.42 (1:33.93)   4:24.47 (1:32.05)   5:49.74 (1:25.27)
 
Event 22  Men 80-84 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schmidt, Jurgen B         81 Santa Barbara-CA     3:30.00    3:33.00  
                  49.15     1:44.13 (54.98)     2:40.48 (56.35)     3:33.00 (52.52)
 
Event 22  Men 85-89 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Haver, Tom T              86 Sdsm-SI              5:20.00    5:29.59  
                1:15.28   2:42.24 (1:26.96)   4:06.89 (1:24.65)   5:29.59 (1:22.70)
 
Event 23  Women 19-24 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rogers, Xan               21 Santa Clarita-CA    10:57.20   11:03.90  
                  36.87     1:17.48 (40.61)     1:59.18 (41.70)     2:40.98 (41.80)
        3:22.66 (41.68)     4:04.91 (42.25)     4:46.89 (41.98)     5:29.10 (42.21)
        6:11.07 (41.97)     6:53.42 (42.35)     7:27.30 (33.88)     8:18.13 (50.83)
        9:00.05 (41.92)     9:42.42 (42.37)    10:12.83 (30.41)    11:03.90 (51.07)
  2 Bounds, Brandy S          23 Nova-CA             12:30.00   11:19.57  
                  36.65     1:17.47 (40.82)     2:00.42 (42.95)     2:42.64 (42.22)
        3:25.71 (43.07)     4:08.67 (42.96)     4:51.88 (43.21)     5:35.33 (43.45)
        6:18.21 (42.88)     7:01.95 (43.74)     7:44.59 (42.64)     8:28.44 (43.85)
        9:11.69 (43.25)     9:55.13 (43.44)    10:37.31 (42.18)    11:19.57 (42.26)
 
Event 23  Women 30-34 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Day, Nadine K             34 IM-IL                9:30.00    9:42.24  
                  32.19     1:07.92 (35.73)     1:44.36 (36.44)     2:20.78 (36.42)
        2:57.66 (36.88)     3:34.73 (37.07)     4:11.78 (37.05)     4:48.65 (36.87)
        5:25.52 (36.87)     6:02.80 (37.28)     6:39.78 (36.98)     7:16.72 (36.94)
        7:53.74 (37.02)     8:30.71 (36.97)     9:07.68 (36.97)     9:42.24 (34.56)
  2 Fox, Monica M             30 UC Irvine-CA        11:00.00   10:49.35  
                  37.83     1:19.07 (41.24)     2:01.53 (42.46)     2:43.32 (41.79)
        3:24.73 (41.41)     4:06.28 (41.55)     4:47.78 (41.50)     5:28.41 (40.63)
        6:09.32 (40.91)     6:49.49 (40.17)     7:30.50 (41.01)     8:11.30 (40.80)
        8:52.05 (40.75)     9:32.09 (40.04)    10:11.87 (39.78)    10:49.35 (37.48)
  3 Tong, Connie C            33 UC Irvine-CA        12:30.00   12:41.36  
                  42.94     1:29.51 (46.57)     2:17.06 (47.55)     3:04.31 (47.25)
        3:52.42 (48.11)     4:40.33 (47.91)     5:29.31 (48.98)                    
            6:12.65 ( )      6:17.53 (4.88)     7:05.92 (48.39)     7:54.27 (48.35)
        8:42.58 (48.31)     9:30.47 (47.89)    10:08.00 (37.53)  12:41.36 (2:33.36)
  4 Coe, Alyssa B             31 Hsam                12:00.00   12:44.64  
                  42.41     1:28.28 (45.87)     2:15.91 (47.63)     3:04.27 (48.36)
        3:52.93 (48.66)     4:42.02 (49.09)     5:31.07 (49.05)     6:19.23 (48.16)
        7:07.58 (48.35)     7:56.53 (48.95)     8:44.72 (48.19)     9:34.30 (49.58)
       10:22.43 (48.13)    11:11.24 (48.81)    11:59.31 (48.07)    12:44.64 (45.33)
  5 Garland, Alison L         32 Nova-CA             12:50.00   12:53.26  
                  43.16     1:29.74 (46.58)     2:18.65 (48.91)     3:07.64 (48.99)
        3:56.26 (48.62)     4:46.01 (49.75)     5:35.15 (49.14)     6:25.44 (50.29)
        7:13.59 (48.15)     8:03.70 (50.11)     8:51.79 (48.09)     9:40.61 (48.82)
       10:29.38 (48.77)    11:18.38 (49.00)    12:05.95 (47.57)    12:53.26 (47.31)
  6 Jones, Danah M            33 Mission Viejo-CA    16:00.00   14:26.20  
                  48.26     1:39.79 (51.53)     2:33.70 (53.91)     3:28.15 (54.45)
        4:23.36 (55.21)     5:19.08 (55.72)     6:14.48 (55.40)     7:10.20 (55.72)
        8:05.48 (55.28)     9:00.61 (55.13)     9:55.74 (55.13)    10:50.74 (55.00)
       11:45.36 (54.62)    12:39.38 (54.02)    13:33.62 (54.24)    14:26.20 (52.58)
 
Event 23  Women 35-39 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pursell, Kirsten          37 Carl                13:00.00   11:03.02  
                  37.71     1:18.36 (40.65)     1:59.90 (41.54)     2:41.80 (41.90)
        3:23.90 (42.10)     4:05.94 (42.04)     4:48.11 (42.17)     5:30.09 (41.98)
        6:12.14 (42.05)     6:54.40 (42.26)     7:36.42 (42.02)     8:17.89 (41.47)
        8:59.92 (42.03)     9:41.32 (41.40)    10:22.67 (41.35)    11:03.02 (40.35)
  2 Richter, Jennifer L       36 Mission Viejo-CA    13:17.63   12:55.53  
                  43.00     1:29.15 (46.15)     2:17.45 (48.30)     3:06.66 (49.21)
        3:55.91 (49.25)     4:46.11 (50.20)     5:37.58 (51.47)     6:28.77 (51.19)
        7:17.45 (48.68)     8:07.51 (50.06)     8:55.17 (47.66)     9:43.61 (48.44)
       10:33.26 (49.65)    11:21.79 (48.53)    12:09.20 (47.41)    12:55.53 (46.33)
 
Event 23  Women 40-44 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hawkinson, Cindy S        43 Rmm                 14:00.00   13:45.74  
                  47.94     1:39.64 (51.70)     2:33.40 (53.76)     3:25.76 (52.36)
        4:18.88 (53.12)     5:11.49 (52.61)     6:04.70 (53.21)     6:56.87 (52.17)
        7:49.99 (53.12)     8:42.09 (52.10)     9:34.10 (52.01)    10:25.22 (51.12)
       11:17.20 (51.98)    12:08.30 (51.10)    12:58.84 (50.54)    13:45.74 (46.90)
  2 Commons, Trisha           40 Daland-CA           14:00.00   14:08.84  
                  47.30     1:37.01 (49.71)     2:27.95 (50.94)     3:20.56 (52.61)
        4:12.38 (51.82)     5:05.38 (53.00)     5:58.62 (53.24)     6:52.24 (53.62)
        7:45.51 (53.27)     8:39.42 (53.91)     9:33.26 (53.84)    10:32.65 (59.39)
       11:27.11 (54.46)    12:21.36 (54.25)    13:16.37 (55.01)    14:08.84 (52.47)
 
Event 23  Women 45-49 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Leutner, Joy M            46 Mission Viejo-CA    18:46.00   12:52.18  
                  43.38     1:29.77 (46.39)     2:17.35 (47.58)     3:05.19 (47.84)
        3:53.74 (48.55)     4:41.83 (48.09)     5:30.92 (49.09)     6:19.08 (48.16)
        6:56.59 (37.51)     7:56.22 (59.63)     8:45.75 (49.53)     9:34.70 (48.95)
       10:24.52 (49.82)    11:13.97 (49.45)    12:04.44 (50.47)    12:52.18 (47.74)
 
Event 23  Women 55-59 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dunbar, Barbara G         55 Sdsm-SI             10:28.77   10:41.10  
                  36.39     1:16.39 (40.00)     1:57.35 (40.96)     2:38.36 (41.01)
        3:19.57 (41.21)     4:00.85 (41.28)     4:41.87 (41.02)     5:22.74 (40.87)
        6:03.36 (40.62)     6:43.82 (40.46)     7:23.99 (40.17)     8:04.34 (40.35)
        8:44.27 (39.93)     9:23.89 (39.62)    10:03.13 (39.24)    10:41.10 (37.97)
  2 Menard, Joanne C          56 Ariz-AZ             12:17.00   12:28.07  
                  39.70     1:27.13 (47.43)     2:14.89 (47.76)     3:02.39 (47.50)
        3:50.22 (47.83)     4:37.18 (46.96)     5:24.26 (47.08)     6:11.59 (47.33)
        6:59.23 (47.64)     7:46.99 (47.76)     8:34.57 (47.58)     9:22.22 (47.65)
       10:09.24 (47.02)    10:56.79 (47.55)    11:43.11 (46.32)    12:28.07 (44.96)
  3 Gillies, Judy L           56 Ariz-AZ             14:10.00   13:51.28  
                2:30.20                                                 3:22.84 ( )
        4:15.97 (53.13)     5:08.89 (52.92)     6:02.62 (53.73)     6:54.93 (52.31)
        7:48.22 (53.29)     8:40.88 (52.66)     9:34.27 (53.39)    10:26.08 (51.81)
       11:18.91 (52.83)    12:10.68 (51.77)    13:03.12 (52.44)    13:51.28 (48.16)
 
Event 23  Women 65-69 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jordan, Betsy T           67 Sdsm-SI             14:00.00   14:09.36  
                  48.18     1:42.30 (54.12)     2:36.73 (54.43)     3:30.86 (54.13)
        4:24.34 (53.48)     5:18.37 (54.03)     6:11.88 (53.51)     7:05.30 (53.42)
        7:58.25 (52.95)     8:51.79 (53.54)     9:45.70 (53.91)    10:38.91 (53.21)
       11:31.89 (52.98)    12:25.35 (53.46)    13:18.66 (53.31)    14:09.36 (50.70)
 
Event 23  Women 70-74 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pipes, Adrienne S         70 Sdsm-SI             14:07.58   14:53.91  
                  50.04     1:45.61 (55.57)     2:42.43 (56.82)     3:39.59 (57.16)
        4:36.00 (56.41)     5:32.44 (56.44)     6:29.11 (56.67)     7:26.62 (57.51)
        8:23.49 (56.87)     9:21.02 (57.53)    10:03.75 (42.73)  11:14.81 (1:11.06)
       12:11.31 (56.50)    13:07.26 (55.95)    13:35.83 (28.57)  14:53.91 (1:18.08)
 
Event 23  Women 80-84 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kornfeld, Maurine E       83 Coast-33            20:52.40   18:59.29  
                1:03.81   2:16.27 (1:12.46)   3:27.21 (1:10.94)   4:39.69 (1:12.48)
      5:50.33 (1:10.64)                             8:16.68 ( )   9:29.28 (1:12.60)
     10:41.09 (1:11.81)  11:54.14 (1:13.05)  13:06.72 (1:12.58)  14:20.87 (1:14.15)
     15:32.07 (1:11.20)  16:44.70 (1:12.63)  17:56.04 (1:11.34)  18:59.29 (1:03.25)
 
Event 23  Women 85-89 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Simonton, Rita            86 Golden West-CA      18:02.04   17:53.85  
                  58.12   2:04.71 (1:06.59)   3:13.53 (1:08.82)   4:21.59 (1:08.06)
      5:29.75 (1:08.16)   6:37.43 (1:07.68)   7:45.37 (1:07.94)   8:52.81 (1:07.44)
     10:01.76 (1:08.95)  11:09.80 (1:08.04)  12:17.71 (1:07.91)  13:25.15 (1:07.44)
     14:33.41 (1:08.26)  15:41.27 (1:07.86)  16:48.95 (1:07.68)  17:53.85 (1:04.90)
 
Event 23  Men 19-24 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ryan, Keith J             20 Nova-CA              9:30.00    9:31.57  
                  32.56     1:08.07 (35.51)     1:43.87 (35.80)     2:19.58 (35.71)
        2:55.62 (36.04)     3:31.57 (35.95)     4:07.60 (36.03)     4:44.00 (36.40)
        5:20.01 (36.01)     5:56.23 (36.22)     6:32.77 (36.54)     7:09.30 (36.53)
        7:46.09 (36.79)     8:21.72 (35.63)     8:57.50 (35.78)     9:31.57 (34.07)
 
Event 23  Men 25-29 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Elder, Richard E          29 Mission Viejo-CA    11:00.00   10:28.91  
                  35.89     1:15.32 (39.43)     1:56.29 (40.97)     2:37.25 (40.96)
        3:17.47 (40.22)     3:57.76 (40.29)     4:31.83 (34.07)     5:18.29 (46.46)
        5:58.31 (40.02)     6:38.13 (39.82)     7:17.46 (39.33)     7:56.82 (39.36)
        8:35.47 (38.65)     9:14.41 (38.94)     9:51.83 (37.42)    10:28.91 (37.08)
 
Event 23  Men 30-34 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zayac, John M             30 Ucsb-CA              9:58.98   10:19.59  
                  34.61     1:11.55 (36.94)     1:49.90 (38.35)     2:28.53 (38.63)
        3:07.92 (39.39)     3:47.23 (39.31)     4:26.57 (39.34)     5:05.98 (39.41)
        5:45.56 (39.58)     6:24.89 (39.33)     7:04.36 (39.47)     7:44.11 (39.75)
        8:23.12 (39.01)     9:02.26 (39.14)     9:42.05 (39.79)    10:19.59 (37.54)
  2 Ahmadi, Magid             32 UC Irvine-CA        11:00.00   10:48.18  
                  35.91     1:16.19 (40.28)     1:45.19 (29.00)     2:38.70 (53.51)
        3:19.58 (40.88)     4:01.28 (41.70)     4:42.36 (41.08)     5:23.89 (41.53)
        6:04.99 (41.10)     6:46.23 (41.24)     7:27.42 (41.19)     8:08.65 (41.23)
        8:49.75 (41.10)     9:30.40 (40.65)    10:10.33 (39.93)    10:48.18 (37.85)
  3 Murphy, Liam N            32 UC Irvine-CA        11:00.00   12:07.18  
                  37.07     1:18.25 (41.18)     2:01.66 (43.41)     2:45.53 (43.87)
        3:31.09 (45.56)     4:17.39 (46.30)     5:03.74 (46.35)     5:49.28 (45.54)
        6:36.21 (46.93)     7:23.40 (47.19)     8:09.88 (46.48)     8:57.21 (47.33)
        9:44.42 (47.21)    10:32.47 (48.05)    11:20.41 (47.94)    12:07.18 (46.77)
 
Event 23  Men 35-39 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lalley, Christopher P     35 Grunions-CA         12:30.50   12:24.37  
                  39.99     1:24.40 (44.41)     2:09.89 (45.49)     2:57.22 (47.33)
        3:44.92 (47.70)     4:33.48 (48.56)     5:21.82 (48.34)     6:09.85 (48.03)
        6:58.00 (48.15)     7:46.36 (48.36)     8:33.96 (47.60)     9:20.98 (47.02)
       10:08.22 (47.24)    10:56.18 (47.96)    11:42.63 (46.45)    12:24.37 (41.74)
  2 Noyes, David S            37 Grunions-CA         13:40.00   13:25.66  
                  42.43                             2:20.34 ( )     3:10.93 (50.59)
                                                    7:29.04 ( )                    
                                                    9:11.93 ( )                    
           10:56.53 ( )    11:46.90 (50.37)    12:37.73 (50.83)    13:25.66 (47.93)
 
Event 23  Men 40-44 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tong, Abel S              40 Mission Viejo-CA    13:30.20   11:10.64  
                  37.78     1:19.83 (42.05)     2:03.76 (43.93)     2:47.51 (43.75)
        3:25.77 (38.26)     4:14.23 (48.46)     4:56.77 (42.54)     5:38.92 (42.15)
        6:22.51 (43.59)     7:05.22 (42.71)     7:47.54 (42.32)     8:30.09 (42.55)
        9:11.59 (41.50)     9:52.64 (41.05)    10:32.96 (40.32)    11:10.64 (37.68)
 
Event 23  Men 45-49 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Djang, Lincoln P          45 Mission Viejo-CA    10:08.07    9:39.70  
                  34.51     1:11.86 (37.35)     1:44.73 (32.87)     2:25.74 (41.01)
        3:02.30 (36.56)     3:39.22 (36.92)     4:15.69 (36.47)     4:51.74 (36.05)
        5:28.04 (36.30)     6:04.44 (36.40)     6:40.85 (36.41)     7:17.25 (36.40)
        7:53.56 (36.31)     8:29.12 (35.56)     9:04.37 (35.25)     9:39.70 (35.33)
  2 Stites, Jim S             47 Ariz-AZ             10:29.99   10:06.67  
                  36.46     1:14.51 (38.05)     1:53.18 (38.67)     2:32.03 (38.85)
        3:11.19 (39.16)     3:50.05 (38.86)     4:28.55 (38.50)     5:06.79 (38.24)
        5:44.23 (37.44)     6:22.19 (37.96)     6:59.91 (37.72)     7:37.89 (37.98)
        8:15.69 (37.80)     8:53.45 (37.76)     9:31.10 (37.65)    10:06.67 (35.57)
  3 Benner, Tord              45 Nova-CA             11:30.00   11:58.91  
                  39.35     1:25.90 (46.55)     2:12.47 (46.57)     2:56.38 (43.91)
        3:41.80 (45.42)     4:26.39 (44.59)     5:11.56 (45.17)     5:56.79 (45.23)
        6:34.91 (38.12)     7:28.30 (53.39)     8:14.23 (45.93)     9:00.37 (46.14)
        9:36.26 (35.89)    10:32.34 (56.08)    11:17.05 (44.71)    11:58.91 (41.86)
  4 Capps, Kelly B            47 Mission Viejo-CA    12:25.00   12:17.16  
                  38.82     1:21.77 (42.95)     2:07.51 (45.74)     2:54.24 (46.73)
        3:41.64 (47.40)     4:28.94 (47.30)     5:17.09 (48.15)     6:05.09 (48.00)
         6:12.65 (7.56)                             6:51.74 ( )     7:39.58 (47.84)
        8:27.27 (47.69)     9:14.62 (47.35)    10:02.27 (47.65)  12:17.16 (2:14.89)
 
Event 23  Men 50-54 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hughes, John S            51 Rmm                  9:50.00    9:47.47  
                  33.02     1:09.37 (36.35)     1:47.01 (37.64)     2:24.98 (37.97)
        3:02.40 (37.42)     3:39.22 (36.82)     4:16.18 (36.96)     4:53.68 (37.50)
        5:31.18 (37.50)     6:08.35 (37.17)     6:45.50 (37.15)     7:22.58 (37.08)
        7:59.32 (36.74)     8:35.98 (36.66)     9:12.10 (36.12)     9:47.47 (35.37)
  2 Di Tolla, Robert          50 Ariz-AZ             10:26.88   10:27.73  
                  36.34     1:14.19 (37.85)     1:53.91 (39.72)     2:33.16 (39.25)
        3:12.45 (39.29)     3:52.30 (39.85)     4:32.34 (40.04)     5:12.14 (39.80)
        5:51.47 (39.33)     6:31.54 (40.07)     7:11.84 (40.30)     7:51.48 (39.64)
        8:30.65 (39.17)     9:10.63 (39.98)     9:50.93 (40.30)    10:27.73 (36.80)
  3 Burns, Howard W           53 UC Irvine-CA        11:41.10   10:33.88  
                  33.85     1:13.23 (39.38)     1:52.22 (38.99)     2:32.31 (40.09)
        3:12.37 (40.06)     3:52.47 (40.10)     4:32.24 (39.77)     5:12.25 (40.01)
        5:51.72 (39.47)     6:32.54 (40.82)     7:12.55 (40.01)     7:52.73 (40.18)
        8:33.73 (41.00)     9:13.74 (40.01)     9:54.04 (40.30)    10:33.88 (39.84)
  4 Mccartin, Mark J          50 Nova-CA             12:00.00   11:34.01  
                  37.11     1:17.85 (40.74)     2:01.02 (43.17)     2:44.18 (43.16)
        3:28.42 (44.24)     4:12.17 (43.75)     4:56.27 (44.10)     5:39.97 (43.70)
        6:24.49 (44.52)     7:08.76 (44.27)     7:53.57 (44.81)     8:38.18 (44.61)
        9:22.90 (44.72)    10:07.32 (44.42)    10:40.16 (32.84)    11:34.01 (53.85)
  5 Larsen, Charles A         52 Wh2o-CA             15:00.00   11:54.12  
                  40.08     1:24.30 (44.22)     2:09.40 (45.10)     2:55.12 (45.72)
        3:40.44 (45.32)     4:25.60 (45.16)     5:11.64 (46.04)     5:57.46 (45.82)
        6:43.38 (45.92)     7:28.71 (45.33)     8:14.01 (45.30)     8:59.02 (45.01)
        9:44.29 (45.27)    10:29.11 (44.82)    11:13.34 (44.23)    11:54.12 (40.78)
  6 Moore, Michael W          54 Fog                 13:42.00   13:19.25  
                  47.40     1:37.99 (50.59)     2:20.88 (42.89)     3:19.07 (58.19)
        4:09.34 (50.27)     5:00.27 (50.93)     5:44.09 (43.82)     6:41.40 (57.31)
        7:32.12 (50.72)     8:24.00 (51.88)     9:14.83 (50.83)    10:05.48 (50.65)
       10:54.96 (49.48)    11:44.07 (49.11)    12:33.13 (49.06)    13:19.25 (46.12)
 
Event 23  Men 55-59 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gruber, Glenn A           55 Cal Tech Masters-CA 15:00.00   10:50.30  
                  36.79     1:17.50 (40.71)     1:58.85 (41.35)     2:40.31 (41.46)
        3:21.57 (41.26)     4:02.98 (41.41)     4:45.17 (42.19)     5:26.70 (41.53)
        6:08.11 (41.41)     6:48.87 (40.76)     7:29.96 (41.09)     8:10.66 (40.70)
        8:51.68 (41.02)     9:32.76 (41.08)    10:12.81 (40.05)    10:50.30 (37.49)
  2 Bailey, Hop               57 Ariz-AZ             11:35.00   11:17.08  
                  39.43     1:22.72 (43.29)     2:06.06 (43.34)     2:50.00 (43.94)
        3:32.97 (42.97)     4:16.28 (43.31)     4:58.90 (42.62)     5:41.91 (43.01)
        6:24.55 (42.64)     7:07.49 (42.94)     7:49.55 (42.06)     8:31.65 (42.10)
        9:13.52 (41.87)     9:55.34 (41.82)    10:36.86 (41.52)    11:17.08 (40.22)
  3 Selby, Douglas            59 Hsam                12:41.52   12:04.58  
                  41.45     1:25.25 (43.80)     2:09.94 (44.69)     2:54.81 (44.87)
        3:39.90 (45.09)     4:25.21 (45.31)     5:03.15 (37.94)     5:57.86 (54.71)
        6:12.65 (14.79)                             6:45.08 ( )     7:30.35 (45.27)
        8:16.77 (46.42)     9:03.18 (46.41)     9:50.14 (46.96)  12:04.58 (2:14.44)
  4 Olsen, Jay R              55 Wh2o-CA             12:15.00   12:28.41  
                  41.67     1:27.25 (45.58)     2:14.53 (47.28)     3:01.77 (47.24)
        3:49.67 (47.90)     4:37.36 (47.69)     5:24.57 (47.21)     6:12.02 (47.45)
         6:12.68 (0.66)                             6:59.87 ( )     7:47.50 (47.63)
        8:35.40 (47.90)     9:23.09 (47.69)    10:10.48 (47.39)  12:28.41 (2:17.93)
 
Event 23  Men 60-64 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Neyenhuis, Dan E          60 Nova-CA             14:00.00   12:56.77  
                  44.23     1:33.53 (49.30)     2:23.67 (50.14)     3:13.80 (50.13)
        4:04.20 (50.40)     4:53.93 (49.73)     5:43.71 (49.78)     6:33.25 (49.54)
        7:22.00 (48.75)     8:11.33 (49.33)     9:00.36 (49.03)     9:49.16 (48.80)
       10:37.60 (48.44)    11:26.35 (48.75)    12:14.16 (47.81)    12:56.77 (42.61)
 
Event 23  Men 70-74 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mitchell, Tom             71 Unat-CA             15:39.95   15:26.62  
                  48.21     1:44.19 (55.98)     2:42.19 (58.00)     3:41.09 (58.90)
        4:39.37 (58.28)     5:38.39 (59.02)     6:37.67 (59.28)     7:36.82 (59.15)
        8:36.36 (59.54)     9:35.62 (59.26)    10:35.59 (59.97)    11:35.37 (59.78)
       12:34.90 (59.53)    13:33.79 (58.89)    14:31.36 (57.57)    15:26.62 (55.26)
  2 Schofield, Steven E       72 South West-CA       16:51.96   16:42.33  
                  57.89   2:01.20 (1:03.31)   3:05.32 (1:04.12)   4:09.53 (1:04.21)
      5:13.39 (1:03.86)   6:16.89 (1:03.50)   7:20.67 (1:03.78)   8:23.56 (1:02.89)
      9:26.83 (1:03.27)  10:29.71 (1:02.88)  11:33.75 (1:04.04)  12:36.27 (1:02.52)
     13:39.38 (1:03.11)  14:41.32 (1:01.94)  15:42.97 (1:01.65)    16:42.33 (59.36)
 
Event 23  Men 75-79 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Silverstein, Lou          78 Ariz-AZ             18:15.00   18:37.06  
                1:01.70   2:13.17 (1:11.47)   3:23.46 (1:10.29)   4:35.39 (1:11.93)
      5:46.12 (1:10.73)   6:56.67 (1:10.55)   8:07.36 (1:10.69)   9:18.53 (1:11.17)
     10:28.00 (1:09.47)  11:38.43 (1:10.43)  12:48.99 (1:10.56)  14:00.37 (1:11.38)
     15:10.88 (1:10.51)  16:21.72 (1:10.84)  17:31.46 (1:09.74)  18:37.06 (1:05.60)
 
Event 23  Men 80-84 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schmidt, Jurgen B         81 Santa Barbara-CA    15:30.00   15:33.71  
                  50.78     1:48.77 (57.99)   2:49.70 (1:00.93)   3:50.11 (1:00.41)
      4:50.93 (1:00.82)     5:50.58 (59.65)   6:50.81 (1:00.23)   7:51.13 (1:00.32)
        8:50.29 (59.16)     9:49.59 (59.30)    10:49.23 (59.64)    11:47.36 (58.13)
       12:47.12 (59.76)    13:43.53 (56.41)    14:40.96 (57.43)    15:33.71 (52.75)
 
Event 24  Women 19-24 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kramer, Lisa S            19 Mission Viejo-CA     2:30.00    2:53.58  
  2 Bounds, Brandy S          23 Nova-CA              2:58.00    3:04.58  
                  42.04     1:31.19 (49.15)     2:25.48 (54.29)     3:04.58 (39.10)
  3 Harless, Tiffany M        20 Mission Viejo-CA     2:57.00    3:06.45  
                  35.12     1:26.10 (50.98)     2:21.62 (55.52)     3:06.45 (44.83)
 
Event 24  Women 30-34 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fant, Jennifer            30 Mission Viejo-CA     2:56.50    2:57.03  
                  37.80     1:25.06 (47.26)     2:16.49 (51.43)     2:57.03 (40.54)
  2 Cramer, Rebecca J         31 Nova-CA              3:30.00    3:05.24  
                  39.58     1:27.56 (47.98)     2:19.69 (52.13)     3:05.24 (45.55)
  3 May, Meredith E           30 Mission Viejo-CA     3:30.00    3:07.40  
                  40.04     1:30.56 (50.52)     2:26.83 (56.27)     3:07.40 (40.57)
 
Event 24  Women 35-39 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reilly, Margaret          35 Nova-CA              2:48.16    2:49.32  
  2 Pursell, Kirsten          37 Carl                 2:50.00    2:49.33  
  3 Hagadorn, Heather L       39 Rmm                  2:47.67    2:52.99  
  4 Williams-dalgart, Margar  37 Mission Viejo-CA     3:30.00    3:15.07  
                  39.69     1:32.26 (52.57)     2:29.75 (57.49)     3:15.07 (45.32)
  5 Lutzker, Kerry E          38 Unat-CA              3:15.20    3:19.15  
                  44.44     1:39.28 (54.84)     2:35.00 (55.72)     3:19.15 (44.15)
  6 Richter, Jennifer L       36 Mission Viejo-CA     3:26.67    3:43.14  
                  52.00   1:53.61 (1:01.61)   2:56.35 (1:02.74)     3:43.14 (46.79)
  7 Gage, Susan L             39 Mission Viejo-CA     4:00.00    3:51.89  
                  52.32     1:52.13 (59.81)   3:00.72 (1:08.59)     3:51.89 (51.17)
 
Event 24  Women 40-44 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pipes-neilson, Karlyn     42 Sdsm-SI              2:27.28    2:26.83  
  2 Bailey, Monica M          43 Ariz-AZ              2:53.00    2:47.85  
                  35.64     1:19.14 (43.50)     2:10.73 (51.59)     2:47.85 (37.12)
  3 Engel, Tami J             41 Mission Viejo-CA     2:56.00    2:51.93  
                  37.14     1:22.12 (44.98)     2:13.54 (51.42)     2:51.93 (38.39)
  4 Augerson, Lisa            41 Mission Viejo-CA     2:58.80    3:00.52  
                  38.19     1:28.40 (50.21)     2:18.62 (50.22)     3:00.52 (41.90)
 
Event 24  Women 45-49 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mccall, Jane E            45 Laps-CA              2:53.35    2:49.07  
                  34.46     1:19.37 (44.91)     2:09.55 (50.18)     2:49.07 (39.52)
  2 Crittenden, Leianne S     48 Wcm                  2:52.70    2:55.82  
                  37.25     1:23.27 (46.02)     2:13.40 (50.13)     2:55.82 (42.42)
  3 Ellington, Cheri          47 Santa Clarita-CA     3:00.00    3:09.33  
                  38.43     1:33.74 (55.31)     2:26.97 (53.23)     3:09.33 (42.36)
 
Event 24  Women 50-54 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Seaton, Jessica W         51 Wh2o-CA              3:36.00    3:32.52  
                  48.31   1:50.92 (1:02.61)     2:46.81 (55.89)     3:32.52 (45.71)
 
Event 24  Women 55-59 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dunbar, Barbara G         55 Sdsm-SI              2:58.54    2:59.11  
                  38.18     1:28.30 (50.12)     2:22.57 (54.27)     2:59.11 (36.54)
  2 Pierson, Ginger L         58 MACO                 3:40.00    3:24.25  
                  46.07     1:40.78 (54.71)     2:36.62 (55.84)     3:24.25 (47.63)
  3 Gettling, Janet           56 Oreg-OR              3:25.00    3:25.57  
                  43.84     1:39.95 (56.11)   2:40.15 (1:00.20)     3:25.57 (45.42)
 
Event 24  Women 60-64 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lund, Lynne               64 Sdsm-SI              3:30.00    3:30.54  
                  43.60     1:40.92 (57.32)   2:47.40 (1:06.48)     3:30.54 (43.14)
  2 Kotzbach, Bonnie K        60 Mission Viejo-CA     4:10.25    3:52.33  
                  53.07   1:55.67 (1:02.60)   3:03.23 (1:07.56)     3:52.33 (49.10)
  3 Ramey, Marilyn A          64 Hsam                 4:06.58    3:57.35  
                  56.93   1:59.33 (1:02.40)   3:02.08 (1:02.75)     3:57.35 (55.27)
 
Event 24  Women 80-84 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kornfeld, Maurine E       83 Coast-33             6:28.11    6:29.75  
                1:41.15   3:04.61 (1:23.46)   5:22.57 (2:17.96)   6:29.75 (1:07.18)
 
Event 24  Women 85-89 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Simonton, Rita            86 Golden West-CA       5:40.00    5:44.44  
                1:25.58   2:48.00 (1:22.42)   4:38.52 (1:50.52)   5:44.44 (1:05.92)
 
Event 25  Men 19-24 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Crowell, Andrew J         20 Nova-CA              3:00.00    2:35.20  
                  31.85     1:12.48 (40.63)     1:59.83 (47.35)     2:35.20 (35.37)
 
Event 25  Men 25-29 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Raddatz, Dustin           25 Mission Viejo-CA     2:55.00         DQ  
                  37.40     1:26.92 (49.52)   2:29.53 (1:02.61)          DQ (45.07)
 
Event 25  Men 30-34 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kremers, Brian J          31 Grunions-CA          2:50.00    2:34.23  
                  31.87     1:10.95 (39.08)     1:56.70 (45.75)     2:34.23 (37.53)
  2 Kolarov, Michael C        32 Mission Viejo-CA     2:40.96    2:38.37  
                  34.64     1:15.64 (41.00)     2:01.31 (45.67)     2:38.37 (37.06)
  3 Dunham, Jason             34 Nova-CA              3:05.00    2:42.88  
                  33.31     1:16.50 (43.19)     2:05.66 (49.16)     2:42.88 (37.22)
  4 Larsen, Peder O           34 Grunions-CA          2:55.00    2:49.71  
                  33.90     1:21.24 (47.34)     2:11.91 (50.67)     2:49.71 (37.80)
 
Event 25  Men 35-39 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Emeka, Amon S             36 Unat-CA              2:27.08    2:24.14  
                  29.88     1:09.65 (39.77)     1:53.26 (43.61)     2:24.14 (30.88)
  2 Nasser, Rob               35 Rmm                  2:31.86    2:27.28  
                  30.04     1:10.20 (40.16)     1:53.69 (43.49)     2:27.28 (33.59)
  3 Murdoch, Kurt L           38 Grunions-CA          2:35.00    2:32.47  
                  33.26     1:11.76 (38.50)     1:55.77 (44.01)     2:32.47 (36.70)
  4 Jones, Kenton R           37 Sdsm-SI              2:31.99    2:34.30  
                  32.57     1:13.34 (40.77)     1:59.00 (45.66)     2:34.30 (35.30)
  5 Thomaidis, Steve          37 Grunions-CA          2:45.10    2:42.85  
                  33.48     1:16.34 (42.86)     2:06.31 (49.97)     2:42.85 (36.54)
 
Event 25  Men 40-44 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Leutner, Jerry P          40 Mission Viejo-CA     2:37.00    2:29.67  
                  30.30     1:08.31 (38.01)     1:56.17 (47.86)     2:29.67 (33.50)
  2 Weissman, Kevin C         42 Mission Viejo-CA     2:51.00    2:40.48  
                  34.19     1:15.89 (41.70)     2:02.85 (46.96)     2:40.48 (37.63)
  3 Shumate, Tim P            43 Nova-CA              2:40.00    2:40.50  
                  31.41     1:12.68 (41.27)     2:03.79 (51.11)     2:40.50 (36.71)
  4 Hammer, Mark              44 Mission Viejo-CA     2:35.00    2:49.13  
                  32.40     1:15.09 (42.69)     2:09.08 (53.99)     2:49.13 (40.05)
  5 Shaughnessy, Jim          44 Grunions-CA          3:10.00    3:08.69  
                  39.93     1:32.43 (52.50)     2:29.12 (56.69)     3:08.69 (39.57)
  6 Tongate, Terry            44 Mission Viejo-CA     4:00.00    3:09.96  
                  37.75     1:35.46 (57.71)     2:28.29 (52.83)     3:09.96 (41.67)
  7 Hayward, David S          44 Nova-CA              3:30.00    3:11.27  
                  36.33     1:30.78 (54.45)     2:28.70 (57.92)     3:11.27 (42.57)
 
Event 25  Men 45-49 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carter, Paul V            47 Nova-CA              2:25.00    2:24.11  
                  28.78     1:09.09 (40.31)     1:52.93 (43.84)     2:24.11 (31.18)
  2 Djang, Lincoln P          45 Mission Viejo-CA     2:29.44    2:24.67  
                  31.51     1:08.43 (36.92)     1:51.11 (42.68)     2:24.67 (33.56)
  3 Shake, Scott D            46 Ariz-AZ              2:25.06    2:26.46  
                  31.62     1:09.30 (37.68)     1:53.19 (43.89)     2:26.46 (33.27)
  4 Morales, Vincent          47 Carl                 2:35.00    2:31.39  
                  32.39     1:11.26 (38.87)     1:55.45 (44.19)     2:31.39 (35.94)
  5 Goodell, Brian S          45 Mission Viejo-CA     3:30.00    2:38.32  
                  31.08     1:12.52 (41.44)     2:03.85 (51.33)     2:38.32 (34.47)
  6 Boyd, Thomas C            48 Grunions-CA          2:48.50    2:39.92  
                  32.25     1:14.49 (42.24)     2:02.69 (48.20)     2:39.92 (37.23)
  7 Adams, Daniel P           48 Wh2o-CA              2:48.32    2:41.19  
                  36.06     1:19.60 (43.54)     2:02.85 (43.25)     2:41.19 (38.34)
  8 Butler, Bill J            48 Grunions-CA          3:22.00    3:22.50  
                  42.01     1:37.86 (55.85)     2:32.45 (54.59)     3:22.50 (50.05)
 
Event 25  Men 50-54 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Templin, John P           50 UC Irvine-CA         2:34.00    2:37.30  
                  32.06     1:15.49 (43.43)     2:01.19 (45.70)     2:37.30 (36.11)
  2 Burns, Howard W           53 UC Irvine-CA         2:46.60    2:46.04  
                  33.23     1:18.56 (45.33)     2:09.12 (50.56)     2:46.04 (36.92)
 
Event 25  Men 55-59 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Derr, John M              55 Ventura-CA           2:50.00    2:47.46  
                  34.55     1:19.77 (45.22)     2:02.85 (43.08)     2:47.46 (44.61)
  2 Gruber, Glenn A           55 Cal Tech Masters-CA  2:51.00    2:50.57  
                  33.14     1:18.24 (45.10)     2:12.61 (54.37)     2:50.57 (37.96)
  3 Denio, Galen D            57 Las Vegas-CA         3:00.00    2:54.16  
                  37.72     1:26.54 (48.82)     2:15.13 (48.59)     2:54.16 (39.03)
  4 Bailey, Hop               57 Ariz-AZ              3:05.00    2:57.62  
                  37.25     1:25.64 (48.39)     2:18.81 (53.17)     2:57.62 (38.81)
  5 Figueiredo, Paulo         58 Wh2o-CA              3:01.00    2:59.67  
                  35.19     1:22.84 (47.65)     2:19.53 (56.69)     2:59.67 (40.14)
  6 Greenberg, Henry          56 Nova-CA              3:16.17    3:12.00  
                  39.69     1:35.53 (55.84)     2:31.53 (56.00)     3:12.00 (40.47)
 
Event 25  Men 60-64 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Freshley, Mike R          63 Sdsm-SI              3:05.00    2:51.11  
                  34.34     1:22.43 (48.09)     2:12.16 (49.73)     2:51.11 (38.95)
  2 Murray, Allen K           60 UC Irvine-CA         3:15.00    3:25.84  
                  43.78     1:39.86 (56.08)     2:37.20 (57.34)     3:25.84 (48.64)
 
Event 25  Men 70-74 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Best, Bob                 72 Sdsm-SI              3:22.00    3:29.07  
                  43.30     1:38.83 (55.53)   2:39.17 (1:00.34)     3:29.07 (49.90)
  2 Mcconnell, Stan           73 Huntington Beach-CA  3:35.00    3:34.44  
                  46.42     1:41.15 (54.73)   2:44.81 (1:03.66)     3:34.44 (49.63)
 
Event 25  Men 75-79 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Piemme, Frank M           79 Santa Barbara-CA     3:43.00    3:54.30  
                  48.20   1:56.00 (1:07.80)   3:03.24 (1:07.24)     3:54.30 (51.06)
  2 Arth, Lee C               79 Unat-CA              4:01.27    4:11.59  
                1:01.30   2:05.58 (1:04.28)   3:14.95 (1:09.37)     4:11.59 (56.64)
  3 Silverstein, Lou          78 Ariz-AZ              4:35.00    5:03.45  
                1:22.50   2:27.91 (1:05.41)   3:58.66 (1:30.75)   5:03.45 (1:04.79)
 
Event 25  Men 85-89 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Johnston, William H       86 Wcm                  4:56.78    5:21.22  
                1:09.54   2:41.92 (1:32.38)   4:28.00 (1:46.08)     5:21.22 (53.22)
 
Event 26  Women 76-99 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mission Viejo Masters-CA  'A'                          NT    2:21.71  
     1) Kramer, Lisa S 19               2) Harless, Tiffany M 20          
     3) Dolan, Courtney E 22            4) Guerrero, Tanya M 28           
                  35.05     1:09.43 (34.38)     1:47.37 (37.94)     2:21.71 (34.34)
 
Event 26  Women 100-119 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Irvine Novaquatics-CA  'A'                        2:20.00    2:17.33  
     1) Garland, Alison L 32            2) Andrews, Jenn A 25             
     3) Bounds, Brandy S 23             4) Cramer, Rebecca J 31           
                  33.82     1:07.35 (33.53)     1:40.64 (33.29)     2:17.33 (36.69)
 
Event 26  Women 120-159 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mission Viejo Masters-CA  'A'                          NT    2:07.96  
     1) Engel, Tami J 41                2) Fant, Jennifer 30              
     3) May, Meredith E 30              4) Packard, Shannon 21            
                  30.98     1:05.56 (34.58)     1:39.01 (33.45)     2:07.96 (28.95)
  2 Mission Viejo Masters-CA  'B'                          NT    2:25.88  
     1) Jones, Danah M 33               2) Vellarde, Stacy 34             
     3) Sladek, Suzanne 40              4) Wang, Jiajia 25                
                  38.50     1:16.35 (37.85)     1:55.09 (38.74)     2:25.88 (30.79)
 
Event 26  Women 160-199 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mission Viejo Masters-CA  'A'                          NT    2:28.12  
     1) Leutner, Joy M 46               2) Richter, Jennifer L 36         
     3) Williams-dalgart, Margaret E 37 4) Augerson, Lisa 41              
                  34.80     1:13.25 (38.45)     1:44.97 (31.72)     2:28.12 (43.15)
  2 Irvine Novaquatics-CA  'A'                        2:31.77    2:33.00  
     1) Ryan, Dana D 46                 2) Staffan, Michelle R 46         
     3) Hager, Kathryn A 48             4) Reilly, Margaret 35            
                  35.85     1:21.84 (45.99)     2:00.31 (38.47)     2:33.00 (32.69)
  3 Long Beach Grunions-CA  'A'                       3:22.00    3:01.97  
     1) Hayes, Penny S 54               2) Schuldt, Jana 27               
     3) Jacobus, Anne M 54              4) Hayes, Patrica C 51            
                  59.15     1:26.66 (27.51)   3:01.97 (1:35.31)                    
 
Event 26  Women 200-239 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mission Viejo Masters-CA  'A'                          NT    2:45.83  
     1) Gage, Susan L 39                2) Uthus, Gwen L 50               
     3) Jensen, Merci 53                4) Kotzbach, Bonnie K 60          
                  39.71     1:18.30 (38.59)     2:02.85 (44.55)     2:45.83 (42.98)
 
Event 27  Men 100-119 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Irvine Novaquatics-CA  'A'                        1:45.20    1:50.06  
     1) Crowell, Andrew J 20            2) Priest, Andrew P 26            
     3) Ryan, Keith J 20                4) Collins, Michael 38            
                  27.45       55.01 (27.56)     1:22.17 (27.16)     1:50.06 (27.89)
  2 Mission Viejo Masters-CA  'A'                          NT    1:57.31  
     1) Grace, Dane K 25                2) Raddatz, Dustin 25             
     3) O Hare, Nicholas C 27           4) Elder, Richard E 29            
                  31.00     1:02.68 (31.68)     1:30.33 (27.65)     1:57.31 (26.98)
  3 Long Beach Grunions-CA  'A'                       1:59.00    1:58.25  
     1) Ochoa, Enrique A 22             2) Larsen, Peder O 34             
     3) Kremers, Brian J 31             4) Clark, Kevin 26                
                  29.30       57.67 (28.37)     1:25.95 (28.28)     1:58.25 (32.30)
 
Event 27  Men 120-159 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 UC Irvine-CA  'A'                                      NT    1:55.22  
     1) Jacobsen, Todd W 40             2) Murphy, Liam N 32              
     3) Ahmadi, Magid 32                4) Burns, Howard W 53             
                  26.85       56.27 (29.42)     1:26.00 (29.73)     1:55.22 (29.22)
  2 Mission Viejo Masters-CA  'A'                          NT    1:56.05  
     1) Steed, Steve M 33               2) Straehle, Bernd J 35           
     3) Rumsey, Blake 40                4) Tong, Abel S 40                
                  27.04       59.01 (31.97)     1:28.59 (29.58)     1:56.05 (27.46)
  3 Long Beach Grunions-CA  'A'                       2:08.00    2:03.16  
     1) Sandlin, Charles P 21           2) Lalley, Christopher P 35       
     3) Iacoponi, Joe 39                4) Kienitz, Michael 34            
                  32.57     1:03.16 (30.59)     1:35.34 (32.18)     2:03.16 (27.82)
 
Event 27  Men 160-199 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Irvine Novaquatics-CA  'A'                        1:54.50    1:47.55  
     1) Shumate, Tim P 43               2) Carter, Paul V 47              
     3) Dunham, Jason 34                4) Wherritt, Wiliam C 38          
                  27.29       53.58 (26.29)     1:20.88 (27.30)     1:47.55 (26.67)
  2 Long Beach Grunions-CA  'A'                       1:56.00    1:53.80  
     1) Thomaidis, Steve 37             2) Boyd, Thomas C 48              
     3) Noyes, David S 37               4) Murdoch, Kurt L 38             
                  27.98       55.65 (27.67)     1:26.82 (31.17)     1:53.80 (26.98)
  3 Mission Viejo Masters-CA  'D'                          NT    1:54.70  
     1) Weissman, Kevin C 42            2) Leutner, Jerry P 40            
     3) Goodell, Brian S 45             4) Djang, Lincoln P 45            
                  28.73       56.99 (28.26)     1:25.08 (28.09)     1:54.70 (29.62)
  4 Mission Viejo Masters-CA  'C'                          NT    2:07.69  
     1) Hollenbeck, Jeff A 39           2) Tongate, Terry 44              
     3) Hammer, Mark 44                 4) Carlsen, Richard L 45          
                  35.68     1:08.28 (32.60)     1:37.81 (29.53)     2:07.69 (29.88)
  5 Mission Viejo Masters-CA  'A'                          NT    2:12.25  
     1) Anderson, Jim 45                2) Divan, Paul E 53               
     3) Barton, Jim 49                  4) Carlson, Eric 37               
                  36.53     1:11.23 (34.70)     1:40.28 (29.05)     2:12.25 (31.97)
  6 Long Beach Grunions-CA  'B'                       2:26.00    2:14.11  
     1) Shaughnessy, Jim 44             2) Butler, Bill J 48              
     3) Ferguson, Howard A 50           4) Richards, Steven W 40          
                  31.24     1:09.00 (37.76)     1:41.84 (32.84)     2:14.11 (32.27)
 
Event 27  Men 200-239 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Irvine Novaquatics-CA  'A'                        2:10.00    2:03.42  
     1) Mccartin, Mark J 50             2) Todd, Allen C 55               
     3) Taylor, Craig 51                4) Schmitt, Eric J 54             
                  29.50     1:01.55 (32.05)     1:32.06 (30.51)     2:03.42 (31.36)
  2 Mission Viejo Masters-CA  'A'                          NT    2:06.97  
     1) Dwyer, Patrick A 54             2) Downey, Chris A 53             
     3) Hopp, Brian K 46                4) Capps, Kelly B 47              
                  31.61     1:03.43 (31.82)   2:06.97 (1:03.54)                    
 
Event 27  Men 240-279 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Irvine Novaquatics-CA  'A'                        3:28.25    2:26.92  
     1) Smethurst, Everett W 69         2) Greenberg, Henry 56            
     3) Neyenhuis, Dan E 60             4) Anderson, Fred W 62            
                  42.41     1:17.50 (35.09)     1:52.25 (34.75)     2:26.92 (34.67)
 -- Mission Viejo Masters-CA  'A'                          NT         DQ  
     1) Trowbridge, Val K 50            2) Tong, Pin 67                   
     3) Rolph, Robert W 73              4)                                
                  33.95     1:22.33 (48.38)     2:03.56 (41.23)                    
 
Event 28  Women 19-24 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rogers, Xan               21 Santa Clarita-CA     1:12.65    1:12.29  
                  34.97     1:12.29 (37.32)                                        
  2 Bounds, Brandy S          23 Nova-CA              1:09.00    1:13.15  
                  35.13     1:13.15 (38.02)                                        
  3 Harless, Tiffany M        20 Mission Viejo-CA     1:12.44    1:13.85  
                  35.06     1:13.85 (38.79)                                        
 
Event 28  Women 25-29 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Guerrero, Tanya M         28 Mission Viejo-CA     1:19.55    1:20.66  
                  37.92     1:20.66 (42.74)                                        
  2 Marthell, Yvette J        28 Grunions-CA          1:40.00    1:36.15  
                  47.75     1:36.15 (48.40)                                        
  3 Schuldt, Jana             27 Grunions-CA          2:30.00    2:04.70  
                  57.21   2:04.70 (1:07.49)                                        
 
Event 28  Women 30-34 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Day, Nadine K             34 IM-IL                1:01.04    1:00.32  
                  29.66     1:00.32 (30.66)                                        
  2 Leigh-wood, Caroline      31 Nvm                  1:06.56    1:05.17  
                  31.53     1:05.17 (33.64)                                        
  3 Fox, Monica M             30 UC Irvine-CA         1:10.00    1:07.77  
                  33.08     1:07.77 (34.69)                                        
  4 Santoro, Jennifer         30 UC Irvine-CA         1:12.00    1:10.38  
                  34.00     1:10.38 (36.38)                                        
  5 May, Meredith E           30 Mission Viejo-CA     1:15.00    1:11.32  
                  34.71     1:11.32 (36.61)                                        
  6 Cramer, Rebecca J         31 Nova-CA              1:30.00    1:14.21  
                  35.65     1:14.21 (38.56)                                        
  7 Coe, Alyssa B             31 Hsam                 1:19.00    1:14.93  
                  36.32     1:14.93 (38.61)                                        
  8 Tong, Connie C            33 UC Irvine-CA         1:21.00    1:22.25  
                  39.22     1:22.25 (43.03)                                        
 
Event 28  Women 35-39 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gross, Peggy              36 UC Irvine-CA         1:00.50      59.48  
                  28.59       59.48 (30.89)                                        
  2 Rietz, Heather M          36 Excl                 1:07.68    1:05.46  
                  31.94     1:05.46 (33.52)                                        
  3 Lovell-hampton, Surrena   38 Hsam                 1:03.99    1:05.58  
                  32.05     1:05.58 (33.53)                                        
  4 Hagadorn, Heather L       39 Rmm                  1:03.30    1:07.45  
                  31.99     1:07.45 (35.46)                                        
  5 Williams-dalgart, Margar  37 Mission Viejo-CA     1:21.00    1:16.18  
                  35.76     1:16.18 (40.42)                                        
  6 Gage, Susan L             39 Mission Viejo-CA     1:50.00    1:28.20  
                  41.08     1:28.20 (47.12)                                        
  7 Barrett, Connie           35 Mission Viejo-CA     1:45.15    1:35.37  
                  44.29     1:35.37 (51.08)                                        
 
Event 28  Women 40-44 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pipes-neilson, Karlyn     42 Sdsm-SI              1:00.10      59.59  
                  29.09       59.59 (30.50)                                        
  2 Engel, Tami J             41 Mission Viejo-CA     1:08.00    1:06.06  
                  32.10     1:06.06 (33.96)                                        
  3 Bailey, Monica M          43 Ariz-AZ              1:08.00    1:06.76  
                  32.15     1:06.76 (34.61)                                        
  4 Major, Rebecca P          41 Ariz-AZ              1:11.31    1:08.03  
                  32.54     1:08.03 (35.49)                                        
  5 Winslow, Laura            44 Ariz-AZ              1:07.80    1:08.19  
                  33.00     1:08.19 (35.19)                                        
  6 Grenier, Marisa S         44 Out of District      1:41.29    1:39.19  
                  47.16     1:39.19 (52.03)                                        
 
Event 28  Women 45-49 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Crittenden, Leianne S     48 Wcm                  1:05.50    1:06.37  
                  31.33     1:06.37 (35.04)                                        
  2 Ellington, Cheri          47 Santa Clarita-CA     1:16.70    1:14.34  
                  35.55     1:14.34 (38.79)                                        
  3 Ryan, Dana D              46 Nova-CA              1:16.93    1:18.00  
                  37.71     1:18.00 (40.29)                                        
  4 Ball, Jennifer J          45 Nova-CA              1:35.00    1:38.44  
                  47.21     1:38.44 (51.23)                                        
  5 Staffan, Michelle R       46 Nova-CA              1:40.00    1:43.43  
                  49.07     1:43.43 (54.36)                                        
 
Event 28  Women 50-54 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Uthus, Gwen L             50 Mission Viejo-CA     1:21.68    1:19.53  
                  38.47     1:19.53 (41.06)                                        
  2 Hayes, Patrica C          51 Grunions-CA          1:19.82    1:21.34  
                  37.53     1:21.34 (43.81)                                        
  3 Kay, Maty-chris           51 Unat-CA              1:21.66    1:21.70  
                  39.11     1:21.70 (42.59)                                        
  4 Seaton, Jessica W         51 Wh2o-CA              1:27.00    1:24.81  
                  40.42     1:24.81 (44.39)                                        
  5 Jacobus, Anne M           54 Grunions-CA          1:45.00    1:43.15  
                  49.82     1:43.15 (53.33)                                        
  6 Hayes, Penny S            54 Grunions-CA          2:30.00    2:13.05  
                1:01.05   2:13.05 (1:12.00)                                        
 
Event 28  Women 55-59 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dunbar, Barbara G         55 Sdsm-SI              1:09.55    1:11.86  
                  34.57     1:11.86 (37.29)                                        
 
Event 28  Women 60-64 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kotzbach, Bonnie K        60 Mission Viejo-CA     1:25.37    1:30.52  
                  43.26     1:30.52 (47.26)                                        
 
Event 28  Women 65-69 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Little, Jeanne            67 Sdsm-SI              1:27.22    1:24.71  
                  40.64     1:24.71 (44.07)                                        
 
Event 28  Women 75-79 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Roper, Gail               75 Ariz-AZ              1:30.00    1:26.90  
                  42.35     1:26.90 (44.55)                                        
 
Event 28  Women 80-84 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Baar, Ruth H              82 Santa Barbara-CA     1:51.20    1:50.73  
                  53.43     1:50.73 (57.30)                                        
  2 Altus, Grace T            80 Santa Barbara-CA     2:12.27    2:01.16  
                  56.95   2:01.16 (1:04.21)                                        
  3 Silva, Diana M            82 Sdsm-SI              2:05.00    2:05.80  
                  57.93   2:05.80 (1:07.87)                                        
  4 Kornfeld, Maurine E       83 Coast-33             2:10.29    2:10.87  
                1:03.12   2:10.87 (1:07.75)                                        
 
Event 29  Men 19-24 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Maczka, Evan C            21 Santa Barbara-CA       58.00      57.97  
                  27.63       57.97 (30.34)                                        
  2 Ryan, Keith J             20 Nova-CA                57.40      58.56  
                  28.76       58.56 (29.80)                                        
  3 Crowell, Andrew J         20 Nova-CA              1:00.00      59.83  
                  29.76       59.83 (30.07)                                        
 
Event 29  Men 25-29 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chapman, Michael C        27 Unat-CA              1:08.00    1:00.86  
                  28.41     1:00.86 (32.45)                                        
  2 Elder, Richard E          29 Mission Viejo-CA     1:02.00    1:01.34  
                  29.73     1:01.34 (31.61)                                        
  3 O Hare, Nicholas C        27 Mission Viejo-CA     1:10.77    1:02.42  
                  30.21     1:02.42 (32.21)                                        
  4 Priest, Andrew P          26 Nova-CA              1:05.37    1:02.88  
                  30.88     1:02.88 (32.00)                                        
  5 Raddatz, Dustin           25 Mission Viejo-CA     1:15.00    1:11.07  
                  33.55     1:11.07 (37.52)                                        
  6 Grace, Dane K             25 Mission Viejo-CA     1:10.01    1:13.48  
                  36.09     1:13.48 (37.39)                                        
  7 Touchton, Christopher J   26 Wh2o-CA              1:30.00    1:21.77  
                  40.22     1:21.77 (41.55)                                        
 
Event 29  Men 30-34 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Giacobe, Drew H           30 Grunions-CA          1:02.50    1:00.17  
                  29.16     1:00.17 (31.01)                                        
  2 Steed, Steve M            33 Mission Viejo-CA     1:02.00    1:01.35  
                  30.65     1:01.35 (30.70)                                        
  3 Ahmadi, Magid             32 UC Irvine-CA         1:05.00    1:03.09  
                  29.81     1:03.09 (33.28)                                        
  4 Murphy, Liam N            32 UC Irvine-CA         1:01.00    1:04.04  
                  30.24     1:04.04 (33.80)                                        
  5 Wen, Patrick J            32 Ucla-CA              1:08.00    1:04.16  
                  31.18     1:04.16 (32.98)                                        
  6 Larsen, Peder O           34 Grunions-CA          1:04.50    1:04.39  
                  31.30     1:04.39 (33.09)                                        
  7 Dunham, Jason             34 Nova-CA              1:08.00    1:04.91  
                  31.22     1:04.91 (33.69)                                        
  8 Armijo, Steven            34 Grunions-CA          1:25.34    1:19.92  
                  37.92     1:19.92 (42.00)                                        
 
Event 29  Men 35-39 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Emeka, Amon S             36 Unat-CA              1:00.80      57.13  
                  27.90       57.13 (29.23)                                        
  2 Nasser, Rob               35 Rmm                    58.95      57.87  
                  28.43       57.87 (29.44)                                        
  3 Wherritt, Wiliam C        38 Nova-CA              1:00.00    1:01.31  
                  29.40     1:01.31 (31.91)                                        
  4 Dillon, Matthew C         35 Grunions-CA          1:25.00    1:19.61  
                  39.38     1:19.61 (40.23)                                        
  5 Hollenbeck, Jeff A        39 Mission Viejo-CA     1:20.00    1:21.61  
                  38.82     1:21.61 (42.79)                                        
  6 English, Colvin A         35 Grunions-CA          1:12.00    1:23.87  
                  38.70     1:23.87 (45.17)                                        
  7 Khatabi, Hamid R          39 Ariz-AZ              1:20.00    1:30.47  
                  38.88     1:30.47 (51.59)                                        
 
Event 29  Men 40-44 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Leutner, Jerry P          40 Mission Viejo-CA       59.00      57.40  
                  28.11       57.40 (29.29)                                        
  2 Mcdonald, Emeric          42 Mvm-PC                 57.50      57.92  
                  28.07       57.92 (29.85)                                        
  3 Jacobsen, Todd W          40 UC Irvine-CA         1:03.74    1:00.42  
                  30.04     1:00.42 (30.38)                                        
  4 Shumate, Tim P            43 Nova-CA              1:00.00    1:00.85  
                  28.64     1:00.85 (32.21)                                        
  5 Tong, Abel S              40 Mission Viejo-CA     1:03.70    1:02.62  
                  30.35     1:02.62 (32.27)                                        
  6 Weissman, Kevin C         42 Mission Viejo-CA     1:05.00    1:02.81  
                  30.74     1:02.81 (32.07)                                        
  7 Barbrick, Pete            41 Nova-CA              1:10.20    1:07.36  
                  32.47     1:07.36 (34.89)                                        
  8 Campbell, Chris           43 Mvm-PC               1:11.00    1:08.37  
                  33.19     1:08.37 (35.18)                                        
  9 Junk, Scott               43 Grunions-CA          1:18.00    1:09.92  
                  33.60     1:09.92 (36.32)                                        
 10 Richards, Steven W        40 Grunions-CA          1:35.00    1:32.43  
                  43.76     1:32.43 (48.67)                                        
 
Event 29  Men 45-49 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carter, Paul V            47 Nova-CA                56.00      57.40  
                  28.38       57.40 (29.02)                                        
  2 Stites, Jim S             47 Ariz-AZ              1:02.99    1:01.00  
                  30.51     1:01.00 (30.49)                                        
  3 Goodell, Brian S          45 Mission Viejo-CA     1:05.00    1:01.17  
                  29.63     1:01.17 (31.54)                                        
  4 Livingston, Gerald        46 Sdsm-SI              1:03.25    1:02.96  
                  30.82     1:02.96 (32.14)                                        
  5 Carlsen, Richard L        45 Mission Viejo-CA     1:08.06    1:06.56  
                  31.14     1:06.56 (35.42)                                        
  6 Hopp, Brian K             46 Mission Viejo-CA     1:07.35    1:10.49  
                  32.79     1:10.49 (37.70)                                        
  7 Ryan, John R              45 Nova-CA              1:16.81    1:19.08  
                  35.70     1:19.08 (43.38)                                        
  8 Wichman, Michael W        45 Nova-CA              2:10.00    1:30.42  
                  42.37     1:30.42 (48.05)                                        
 
Event 29  Men 50-54 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mench, Lee E              52 Hsam                   59.50      58.72  
                  28.39       58.72 (30.33)                                        
  2 Hughes, John S            51 Rmm                  1:00.50    1:00.37  
                  28.55     1:00.37 (31.82)                                        
  3 Di Tolla, Robert          50 Ariz-AZ              1:02.88    1:02.56  
                  30.80     1:02.56 (31.76)                                        
  4 Downey, Chris A           53 Mission Viejo-CA     1:06.00    1:09.10  
                  32.55     1:09.10 (36.55)                                        
  5 Schmitt, Eric J           54 Nova-CA              1:12.00    1:10.00  
                  34.36     1:10.00 (35.64)                                        
  6 Bauer, Jon F              52 Wh2o-CA              1:15.00    1:10.61  
                  33.72     1:10.61 (36.89)                                        
  7 Dwyer, Patrick A          54 Mission Viejo-CA     1:06.00    1:12.25  
                  32.92     1:12.25 (39.33)                                        
  8 Ferguson, Howard A        50 Grunions-CA          1:38.00    1:15.93  
                  36.14     1:15.93 (39.79)                                        
  9 Trowbridge, Val K         50 Mission Viejo-CA     1:17.41    1:18.27  
                  36.20     1:18.27 (42.07)                                        
 
Event 29  Men 55-59 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gruber, Glenn A           55 Cal Tech Masters-CA  1:05.29    1:04.96  
                  31.29     1:04.96 (33.67)                                        
  2 Bailey, Hop               57 Ariz-AZ              1:12.00    1:11.00  
                  34.37     1:11.00 (36.63)                                        
  3 Todd, Allen C             55 Nova-CA              1:15.00    1:13.43  
                  35.45     1:13.43 (37.98)                                        
  4 Olsen, Jay R              55 Wh2o-CA              1:15.00    1:19.09  
                  38.37     1:19.09 (40.72)                                        
  5 Kilz, Raymond J           57 Unat-CA              1:20.00    1:25.87  
                  41.03     1:25.87 (44.84)                                        
  6 Roth, Arthur A            55 Nova-CA              1:45.11    1:43.39  
                  50.58     1:43.39 (52.81)                                        
 
Event 29  Men 60-64 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lieberman, Chuck          60 Scaq-CA              1:08.00    1:09.78  
                  33.05     1:09.78 (36.73)                                        
  2 Murray, Allen K           60 UC Irvine-CA         1:15.20    1:15.48  
                  36.21     1:15.48 (39.27)                                        
  3 Neyenhuis, Dan E          60 Nova-CA              1:13.00    1:15.62  
                  37.13     1:15.62 (38.49)                                        
  4 Anderson, Fred W          62 Nova-CA              1:25.45    1:20.69  
                  37.18     1:20.69 (43.51)                                        
  5 Clyne, James L            63 Mission Viejo-CA     1:24.42    1:23.95  
                  38.25     1:23.95 (45.70)                                        
  6 Freshley, Mike R          63 Sdsm-SI              1:09.00    2:03.67  
                  32.70   2:03.67 (1:30.97)                                        
 
Event 29  Men 65-69 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tong, Pin                 67 Mission Viejo-CA     2:02.60    2:07.16  
                  54.87   2:07.16 (1:12.29)                                        
 
Event 29  Men 70-74 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schofield, Steven E       72 South West-CA        1:38.51    1:37.34  
                  45.70     1:37.34 (51.64)                                        
  2 Mc Meekin, Robert         70 Santa Clarita-CA     1:51.11    2:05.80  
                  53.17   2:05.80 (1:12.63)                                        
 
Event 29  Men 75-79 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Piemme, Frank M           79 Santa Barbara-CA     1:19.00    1:22.47  
                  39.26     1:22.47 (43.21)                                        
  2 Arth, Lee C               79 Unat-CA              1:42.43    1:38.46  
                  46.81     1:38.46 (51.65)                                        
 
Event 29  Men 80-84 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schmidt, Jurgen B         81 Santa Barbara-CA     1:34.00    1:29.13  
                  40.77     1:29.13 (48.36)                                        
 
Event 30  Women 19-24 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rogers, Xan               21 Santa Clarita-CA       34.97      34.52  
  2 Kramer, Lisa S            19 Mission Viejo-CA       37.00      39.35  
  3 Dolan, Courtney E         22 Mission Viejo-CA       48.00      53.75  
 
Event 30  Women 25-29 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Andrews, Jenn A           25 Nova-CA                37.80      37.56  
  2 Marthell, Yvette J        28 Grunions-CA            49.00    1:07.15  
 
Event 30  Women 30-34 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Santoro, Jennifer         30 UC Irvine-CA           37.00      37.02  
  2 Fant, Jennifer            30 Mission Viejo-CA       37.50      37.76  
  3 Coe, Alyssa B             31 Hsam                   42.00      42.24  
 
Event 30  Women 35-39 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reilly, Margaret          35 Nova-CA                38.61      38.27  
  2 Gage, Susan L             39 Mission Viejo-CA     1:00.00      47.17  
  3 Barrett, Connie           35 Mission Viejo-CA       51.12      58.57  
 
Event 30  Women 40-44 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bailey, Monica M          43 Ariz-AZ                36.55      34.41  
  2 Major, Rebecca P          41 Ariz-AZ                39.62      38.44  
  3 Augerson, Lisa            41 Mission Viejo-CA       39.00      38.88  
  4 Grenier, Marisa S         44 Out of District        53.40      56.13  
 
Event 30  Women 45-49 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mccall, Jane E            45 Laps-CA                41.74      36.80  
  2 Hager, Kathryn A          48 Nova-CA                48.21      47.36  
  3 Ball, Jennifer J          45 Nova-CA              1:05.00    1:00.01  
  4 Smith, Alison D           48 Nova-CA              2:15.00    1:22.83  
 
Event 30  Women 50-54 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Serianni, Vicki           53 Ucla-CA                40.00      39.38  
  2 Uthus, Gwen L             50 Mission Viejo-CA       44.97      44.20  
  3 Hayes, Patrica C          51 Grunions-CA            46.08      44.25  
  4 Jacobus, Anne M           54 Grunions-CA          1:00.00      56.91  
  5 Hayes, Penny S            54 Grunions-CA          1:20.00    1:26.81  
 
Event 30  Women 55-59 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gettling, Janet           56 Oreg-OR                45.00      42.19  
  2 Pierson, Ginger L         58 MACO                   47.00      45.26  
 
Event 30  Women 60-64 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lund, Lynne               64 Sdsm-SI                46.00      46.41  
 
Event 30  Women 65-69 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jordan, Betsy T           67 Sdsm-SI                43.00      42.81  
 
Event 30  Women 80-84 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Silva, Diana M            82 Sdsm-SI              1:07.00    1:02.54  
  2 Baar, Ruth H              82 Santa Barbara-CA     1:03.31    1:03.81  
  3 Kornfeld, Maurine E       83 Coast-33             1:11.56    1:11.02  
  4 Altus, Grace T            80 Santa Barbara-CA     1:20.31    1:16.08  
 
Event 31  Men 25-29 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O Hare, Nicholas C        27 Mission Viejo-CA       37.67      33.89  
  2 Raddatz, Dustin           25 Mission Viejo-CA       34.00      36.92  
 
Event 31  Men 30-34 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kremers, Brian J          31 Grunions-CA            35.00      32.40  
  2 Steed, Steve M            33 Mission Viejo-CA       35.00      32.90  
  3 Larsen, Peder O           34 Grunions-CA            35.00      38.03  
  4 Armijo, Steven            34 Grunions-CA            55.75      46.91  
 
Event 31  Men 35-39 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Emeka, Amon S             36 Unat-CA                29.57      29.96  
  2 Murdoch, Kurt L           38 Grunions-CA            31.00      31.52  
  3 Wherritt, Wiliam C        38 Nova-CA                36.00      35.97  
  4 Hollenbeck, Jeff A        39 Mission Viejo-CA       45.00      42.59  
  5 English, Colvin A         35 Grunions-CA            45.00      48.30  
 
Event 31  Men 40-44 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jacobsen, Todd W          40 UC Irvine-CA           33.47      32.05  
  2 Shumate, Tim P            43 Nova-CA                32.50      33.61  
  3 Weissman, Kevin C         42 Mission Viejo-CA       36.00      35.15  
  4 Shaughnessy, Jim          44 Grunions-CA            39.50      38.86  
  5 Campbell, Chris           43 Mvm-PC                 41.00      40.40  
  6 Barbrick, Pete            41 Nova-CA                34.20      41.82  
  7 Junk, Scott               43 Grunions-CA            41.00      42.28  
  8 Grubb, Eric W             40 Grunions-CA            55.00      53.10  
 
Event 31  Men 45-49 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shake, Scott D            46 Ariz-AZ                30.21      30.14  
  2 Morales, Vincent          47 Carl                   34.00      32.20  
  3 Carter, Paul V            47 Nova-CA                28.00      32.57  
  4 Goodell, Brian S          45 Mission Viejo-CA       32.00      32.71  
  5 Benner, Tord              45 Nova-CA                33.50      32.83  
  6 Livingston, Gerald        46 Sdsm-SI                35.21      34.41  
  7 Adams, Daniel P           48 Wh2o-CA                38.34      37.76  
  8 Butler, Bill J            48 Grunions-CA            43.00      41.94  
  9 Ryan, John R              45 Nova-CA                49.82      50.51  
 
Event 31  Men 50-54 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mccartin, Mark J          50 Nova-CA                37.22      37.43  
  2 Dwyer, Patrick A          54 Mission Viejo-CA       36.00      40.53  
  3 Downey, Chris A           53 Mission Viejo-CA       39.16      41.15  
 
Event 31  Men 55-59 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gruber, Glenn A           55 Cal Tech Masters-CA    38.55      37.51  
  2 Selby, Douglas            59 Hsam                   45.00      40.63  
  3 Todd, Allen C             55 Nova-CA                43.00      43.43  
  4 Roth, Arthur A            55 Nova-CA              1:14.00    1:17.56  
 
Event 31  Men 60-64 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Neyenhuis, Dan E          60 Nova-CA                43.00      43.55  
  2 Anderson, Fred W          62 Nova-CA                44.63      45.14  
 
Event 31  Men 70-74 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mcconnell, Stan           73 Huntington Beach-CA    42.00      42.33  
  2 Rolph, Robert W           73 Mission Viejo-CA       49.00      58.46  
 
Event 31  Men 75-79 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lowry, Paul (biff)        77 Las Vegas-CA           53.20      49.73  
  2 Mondor, Christian R       79 Coast-33             1:40.26    1:16.71  
 
Event 31  Men 85-89 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Haver, Tom T              86 Sdsm-SI                57.70    1:01.12  
  2 Johnston, William H       86 Wcm                  1:04.70    1:09.64  
 
Event 32  Mixed 76-99 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Irvine Novaquatics-CA  'A'                        2:15.00    2:14.47  
     1) Andrews, Jenn A 25              2) Priest, Andrew P 26            
     3) Ryan, Keith J 20                4) Bounds, Brandy S 23            
                  38.16     1:10.98 (32.82)     1:41.26 (30.28)     2:14.47 (33.21)
  2 Mission Viejo Masters-CA  'A'                          NT    2:21.75  
     1) O Hare, Nicholas C 27           2) Kramer, Lisa S 19              
     3) Harless, Tiffany M 20           4) Raddatz, Dustin 25             
                  33.04     1:16.03 (42.99)     1:50.04 (34.01)     2:21.75 (31.71)
  3 Long Beach Grunions-CA  'A'                       3:17.00    3:01.57  
     1) Sandlin, Charles P 21           2) Marthell, Yvette J 28          
     3) Ochoa, Enrique A 22             4) Schuldt, Jana 27               
                  36.30                               57.16 ( )   3:01.57 (2:04.41)
 
Event 32  Mixed 120-159 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mission Viejo Masters-CA  'C'                          NT    2:07.08  
     1) Packard, Shannon 21             2) Wang, Jiajia 25                
     3) Djang, Lincoln P 45             4) Elder, Richard E 29            
                  33.48     1:10.21 (36.73)     1:39.65 (29.44)     2:07.08 (27.43)
  2 Irvine Novaquatics-CA  'A'                        2:40.00    2:17.95  
     1) Cramer, Rebecca J 31            2) Reilly, Margaret 35            
     3) Crowell, Andrew J 20            4) Dunham, Jason 34               
                  39.20     1:20.15 (40.95)     1:50.63 (30.48)     2:17.95 (27.32)
  3 UC Irvine-CA  'A'                                      NT    2:20.74  
     1) Santoro, Jennifer 30            2) Fox, Monica M 30               
     3) Burns, Howard W 53              4) Murphy, Liam N 32              
                  38.35     1:19.21 (40.86)     1:51.16 (31.95)     2:20.74 (29.58)
  4 Mission Viejo Masters-CA  'A'                          NT    2:32.32  
     1) Steed, Steve M 33               2) Straehle, Bernd J 35           
     3) May, Meredith E 30              4) Dolan, Courtney E 22           
                  34.09     1:14.96 (40.87)     1:54.87 (39.91)     2:32.32 (37.45)
  5 Mission Viejo Masters-CA  'B'                          NT    2:42.13  
     1) Fant, Jennifer 30               2) Hollenbeck, Jeff A 39          
     3) Jones, Danah M 33               4) Tong, Abel S 40                
                  42.55     1:30.11 (47.56)     2:12.59 (42.48)     2:42.13 (29.54)
 
Event 32  Mixed 160-199 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mission Viejo Masters-CA  'A'                          NT    2:17.88  
     1) Weissman, Kevin C 42            2) Augerson, Lisa 41              
     3) Engel, Tami J 41                4) Leutner, Jerry P 40            
                  35.72     1:15.91 (40.19)     1:50.74 (34.83)     2:17.88 (27.14)
  2 Irvine Novaquatics-CA  'A'                        2:40.00    2:30.09  
     1) Benner, Tord 45                 2) Hager, Kathryn A 48            
     3) Mccartin, Mark J 50             4) Ryan, Dana D 46                
                  34.61     1:19.93 (45.32)     1:52.54 (32.61)     2:30.09 (37.55)
  3 Mission Viejo Masters-CA  'D'                          NT    2:47.30  
     1) Sladek, Suzanne 40              2) Uthus, Gwen L 50               
     3) Carlson, Eric 37                4) Barton, Jim 49                 
                  49.98     1:42.15 (52.17)     2:18.22 (36.07)     2:47.30 (29.08)
  4 Mission Viejo Masters-CA  'B'                          NT    2:49.69  
     1) Gage, Susan L 39                2) Tongate, Terry 44              
     3) Richter, Jennifer L 36          4) Hopp, Brian K 46               
                  48.20     1:26.40 (38.20)     2:17.57 (51.17)     2:49.69 (32.12)
 -- Mission Viejo Masters-CA  'C'                          NT         DQ  
     1) Barrett, Connie 35              2) Divan, Paul E 53               
     3) Vellarde, Stacy 34              4) Capps, Kelly B 47              
                  58.45     1:43.81 (45.36)     2:28.86 (45.05)          DQ (34.02)
 
Event 32  Mixed 200-239 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Long Beach Grunions-CA  'A'                       2:55.00    2:42.50  
     1) Jacobus, Anne M 54              2) Butler, Bill J 48              
     3) Ferguson, Howard A 50           4) Hayes, Patrica C 51            
                  44.92     1:25.73 (40.81)     2:02.03 (36.30)     2:42.50 (40.47)
  2 Irvine Novaquatics-CA  'A'                        3:15.00    2:53.53  
     1) Todd, Allen C 55                2) Staffan, Michelle R 46         
     3) Schmitt, Eric J 54              4) Ball, Jennifer J 45            
                  44.55     1:34.82 (50.27)   2:53.53 (1:18.71)                    
 
Event 32  Mixed 320-359 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Santa Barbara Masters-CA  'A'                          NT    3:43.53  
     1) Baar, Ruth H 82                 2) Piemme, Frank M 79             
     3) Schmidt, Jurgen B 81            4) Altus, Grace T 80              
                1:06.23     1:53.87 (47.64)     2:49.25 (55.38)     3:43.53 (54.28)
 
Event 33  Women 19-24 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harless, Tiffany M        20 Mission Viejo-CA     1:14.64    1:18.64  
                  35.63     1:18.64 (43.01)                                        
  2 Kramer, Lisa S            19 Mission Viejo-CA     1:15.00    1:19.56  
                  37.12     1:19.56 (42.44)                                        
 
Event 33  Women 30-34 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Day, Nadine K             34 IM-IL                1:06.20    1:06.82  
                  31.56     1:06.82 (35.26)                                        
  2 May, Meredith E           30 Mission Viejo-CA     1:24.00    1:26.64  
                  40.72     1:26.64 (45.92)                                        
  3 Jones, Danah M            33 Mission Viejo-CA     1:40.57    1:41.29  
                  48.81     1:41.29 (52.48)                                        
 
Event 33  Women 35-39 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gross, Peggy              36 UC Irvine-CA         1:05.31    1:05.02  
                  30.04     1:05.02 (34.98)                                        
  2 Hagadorn, Heather L       39 Rmm                  1:16.78    1:14.90  
                  35.05     1:14.90 (39.85)                                        
  3 Pursell, Kirsten          37 Carl                 1:17.70    1:16.68  
                  35.86     1:16.68 (40.82)                                        
  4 Williams-dalgart, Margar  37 Mission Viejo-CA     1:30.00    1:29.65  
                  41.27     1:29.65 (48.38)                                        
  5 Richter, Jennifer L       36 Mission Viejo-CA     1:36.71    1:46.25  
                  50.08     1:46.25 (56.17)                                        
 
Event 33  Women 40-44 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pipes-neilson, Karlyn     42 Sdsm-SI              1:05.70    1:04.84  
                  30.57     1:04.84 (34.27)                                        
  2 Engel, Tami J             41 Mission Viejo-CA     1:20.00    1:15.61  
                  36.02     1:15.61 (39.59)                                        
  3 Hawkinson, Cindy S        43 Rmm                  1:45.00    1:57.71  
                  53.34   1:57.71 (1:04.37)                                        
 
Event 33  Women 45-49 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mccall, Jane E            45 Laps-CA              1:17.32    1:13.48  
                  33.76     1:13.48 (39.72)                                        
  2 Leutner, Joy M            46 Mission Viejo-CA     1:19.68    1:20.70  
                  35.61     1:20.70 (45.09)                                        
 -- Ryan, Dana D              46 Nova-CA              1:31.59         DQ  
                  41.45          DQ (55.02)                                        
 
Event 33  Women 50-54 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kay, Maty-chris           51 Unat-CA              1:52.23    1:43.71  
                  46.43     1:43.71 (57.28)                                        
 
Event 33  Women 55-59 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dunbar, Barbara G         55 Sdsm-SI              1:21.91    1:18.97  
                  37.42     1:18.97 (41.55)                                        
  2 Gettling, Janet           56 Oreg-OR              1:33.00    1:33.50  
                  43.10     1:33.50 (50.40)                                        
 
Event 33  Women 60-64 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lund, Lynne               64 Sdsm-SI              1:45.00    1:38.54  
                  45.31     1:38.54 (53.23)                                        
  2 Ramey, Marilyn A          64 Hsam                 2:03.60    2:01.08  
                  58.80   2:01.08 (1:02.28)                                        
 
Event 33  Women 65-69 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Little, Jeanne            67 Sdsm-SI              2:00.00    2:00.51  
                  54.78   2:00.51 (1:05.73)                                        
 
Event 33  Women 70-74 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pipes, Adrienne S         70 Sdsm-SI              2:02.69    2:07.87  
                  58.68   2:07.87 (1:09.19)                                        
 
Event 33  Women 75-79 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Roper, Gail               75 Ariz-AZ              2:00.00    1:54.14  
                  54.89     1:54.14 (59.25)                                        
 
Event 33  Women 80-84 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Silva, Diana M            82 Sdsm-SI              3:00.00    2:49.85  
                1:21.06   2:49.85 (1:28.79)                                        
 
Event 34  Men 19-24 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ryan, Keith J             20 Nova-CA              1:00.60    1:04.53  
                  30.29     1:04.53 (34.24)                                        
  2 Maczka, Evan C            21 Santa Barbara-CA     1:05.55    1:05.44  
                  30.62     1:05.44 (34.82)                                        
 
Event 34  Men 25-29 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Raddatz, Dustin           25 Mission Viejo-CA     1:25.00    1:29.07  
                  38.43     1:29.07 (50.64)                                        
  2 Touchton, Christopher J   26 Wh2o-CA              1:45.00    1:34.34  
                  44.10     1:34.34 (50.24)                                        
 
Event 34  Men 30-34 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Giacobe, Drew H           30 Grunions-CA          1:10.00    1:09.42  
                  32.44     1:09.42 (36.98)                                        
  2 Kremers, Brian J          31 Grunions-CA          1:15.00    1:10.22  
                  31.91     1:10.22 (38.31)                                        
  3 Zayac, John M             30 Ucsb-CA              1:10.00    1:10.58  
                  32.72     1:10.58 (37.86)                                        
  4 Larsen, Peder O           34 Grunions-CA          1:14.00    1:16.49  
                  34.48     1:16.49 (42.01)                                        
  5 Kienitz, Michael          34 Grunions-CA          1:20.00    1:18.88  
                  37.18     1:18.88 (41.70)                                        
  6 Wen, Patrick J            32 Ucla-CA              1:12.00    1:20.76  
                  36.38     1:20.76 (44.38)                                        
 
Event 34  Men 35-39 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hochstein, Erik           36 Unat-CA              1:00.00    1:01.67  
                  29.09     1:01.67 (32.58)                                        
  2 Emeka, Amon S             36 Unat-CA              1:03.91    1:02.21  
                  29.28     1:02.21 (32.93)                                        
  3 Wen, Brendon Y            37 Wcm                  1:05.00    1:05.73  
                  30.38     1:05.73 (35.35)                                        
  4 Nasser, Rob               35 Rmm                  1:05.50    1:06.46  
                  30.45     1:06.46 (36.01)                                        
  5 Collins, Michael          38 Nova-CA              1:12.14    1:10.42  
                  33.10     1:10.42 (37.32)                                        
 
Event 34  Men 40-44 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hammer, Mark              44 Mission Viejo-CA     1:15.00    1:10.86  
                  32.36     1:10.86 (38.50)                                        
  2 Tong, Abel S              40 Mission Viejo-CA     1:10.60    1:10.96  
                  33.31     1:10.96 (37.65)                                        
  3 Mcdonald, Emeric          42 Mvm-PC               1:10.00    1:11.91  
                  31.63     1:11.91 (40.28)                                        
  4 Hayward, David S          44 Nova-CA              1:17.00    1:25.78  
                  35.61     1:25.78 (50.17)                                        
 
Event 34  Men 45-49 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carter, Paul V            47 Nova-CA                58.00    1:00.72  
                  29.09     1:00.72 (31.63)                                        
  2 Djang, Lincoln P          45 Mission Viejo-CA     1:08.68    1:04.19  
                  29.94     1:04.19 (34.25)                                        
  3 Stites, Jim S             47 Ariz-AZ              1:08.99    1:06.81  
                  32.17     1:06.81 (34.64)                                        
  4 Boyd, Thomas C            48 Grunions-CA          1:12.50    1:10.43  
                  33.39     1:10.43 (37.04)                                        
 
Event 34  Men 50-54 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Di Tolla, Robert          50 Ariz-AZ              1:08.88    1:09.19  
                  33.35     1:09.19 (35.84)                                        
  2 Burns, Howard W           53 UC Irvine-CA         1:17.50    1:17.39  
                  34.39     1:17.39 (43.00)                                        
  3 Hoffman, Paul             52 Unat-CA              1:18.00    1:18.17  
                  36.09     1:18.17 (42.08)                                        
  4 Mccartin, Mark J          50 Nova-CA              1:19.90    1:18.95  
                  37.55     1:18.95 (41.40)                                        
  5 Schmitt, Eric J           54 Nova-CA              1:25.00    1:20.50  
                  37.75     1:20.50 (42.75)                                        
  6 Larsen, Charles A         52 Wh2o-CA              1:25.00    1:23.98  
                  39.61     1:23.98 (44.37)                                        
  7 Ferguson, Howard A        50 Grunions-CA          1:38.00    1:43.19  
                  49.72     1:43.19 (53.47)                                        
 
Event 34  Men 55-59 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Baird, Fred C             56 Utah-UT              1:11.65    1:10.50  
                  33.07     1:10.50 (37.43)                                        
  2 Figueiredo, Paulo         58 Wh2o-CA              1:18.00    1:17.53  
                  36.86     1:17.53 (40.67)                                        
  3 Greenberg, Henry          56 Nova-CA              1:20.21    1:20.55  
                  36.47     1:20.55 (44.08)                                        
 
Event 34  Men 70-74 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O Brien, Perry            72 South West-CA        1:51.05    1:51.90  
                  55.86     1:51.90 (56.04)                                        
  2 Mitchell, Tom             71 Unat-CA              1:53.38    1:52.42  
                  52.15   1:52.42 (1:00.27)                                        
 
Event 34  Men 80-84 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Johnson, T R              82 Typical-CA           3:50.12    4:31.12  
                2:09.79   4:31.12 (2:21.33)                                        
 
Event 35  Women 25-29 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wang, Jiajia              25 Mission Viejo-CA     1:17.00    1:19.95  
                  38.84     1:19.95 (41.11)                                        
  2 Marthell, Yvette J        28 Grunions-CA          1:40.00    2:09.05  
                1:00.74   2:09.05 (1:08.31)                                        
  3 Schuldt, Jana             27 Grunions-CA          2:30.00    2:12.45  
                1:04.08   2:12.45 (1:08.37)                                        
 
Event 35  Women 30-34 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Leigh-wood, Caroline      31 Nvm                  1:20.00    1:23.55  
                  38.98     1:23.55 (44.57)                                        
  2 Fox, Monica M             30 UC Irvine-CA         1:30.00    1:26.18  
                  41.99     1:26.18 (44.19)                                        
  3 Cramer, Rebecca J         31 Nova-CA              2:00.00    1:32.65  
                  42.67     1:32.65 (49.98)                                        
  4 Tong, Connie C            33 UC Irvine-CA         1:40.00    1:54.58  
                  54.53   1:54.58 (1:00.05)                                        
 
Event 35  Women 35-39 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lovell-hampton, Surrena   38 Hsam                 1:30.00    1:31.09  
                  42.90     1:31.09 (48.19)                                        
  2 Lutzker, Kerry E          38 Unat-CA              1:38.80    1:38.69  
                  47.03     1:38.69 (51.66)                                        
  3 Gage, Susan L             39 Mission Viejo-CA     2:30.00    1:57.52  
                  53.78   1:57.52 (1:03.74)                                        
 
Event 35  Women 40-44 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Augerson, Lisa            41 Mission Viejo-CA     1:28.20    1:29.92  
                  42.61     1:29.92 (47.31)                                        
  2 Grenier, Marisa S         44 Out of District      1:46.70    1:49.84  
                  52.25     1:49.84 (57.59)                                        
 
Event 35  Women 45-49 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ellington, Cheri          47 Santa Clarita-CA     1:35.00    1:34.48  
                  44.56     1:34.48 (49.92)                                        
  2 Hager, Kathryn A          48 Nova-CA              1:42.56    1:43.19  
                  47.73     1:43.19 (55.46)                                        
  3 Staffan, Michelle R       46 Nova-CA              1:50.00    1:52.62  
                  53.98     1:52.62 (58.64)                                        
 
Event 35  Women 50-54 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Seaton, Jessica W         51 Wh2o-CA              1:40.00    1:43.55  
                  50.07     1:43.55 (53.48)                                        
  2 Uthus, Gwen L             50 Mission Viejo-CA     2:00.00    1:52.22  
                  54.94     1:52.22 (57.28)                                        
  3 Kay, Maty-chris           51 Unat-CA              1:48.96    1:54.45  
                  53.28   1:54.45 (1:01.17)                                        
 
Event 35  Women 55-59 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pierson, Ginger L         58 MACO                 1:45.00    1:33.75  
                  43.87     1:33.75 (49.88)                                        
  2 Gillies, Judy L           56 Ariz-AZ              1:58.00    1:56.16  
                  54.75   1:56.16 (1:01.41)                                        
 
Event 35  Women 60-64 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ramey, Marilyn A          64 Hsam                 1:54.94    1:56.19  
                  56.34     1:56.19 (59.85)                                        
 
Event 35  Women 70-74 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pipes, Adrienne S         70 Sdsm-SI              2:13.92    2:17.76  
                1:04.41   2:17.76 (1:13.35)                                        
 
Event 36  Men 19-24 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Crowell, Andrew J         20 Nova-CA              1:25.00    1:36.31  
                  38.12     1:36.31 (58.19)                                        
 
Event 36  Men 25-29 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O Hare, Nicholas C        27 Mission Viejo-CA     1:41.17    1:27.51  
                  40.98     1:27.51 (46.53)                                        
 
Event 36  Men 35-39 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Kenton R           37 Sdsm-SI              1:17.99    1:17.28  
                  36.16     1:17.28 (41.12)                                        
  2 Iacoponi, Joe             39 Grunions-CA          1:44.00    1:35.74  
                  46.42     1:35.74 (49.32)                                        
  3 Khatabi, Hamid R          39 Ariz-AZ              1:45.00    1:43.44  
                  48.09     1:43.44 (55.35)                                        
 
Event 36  Men 40-44 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tongate, Terry            44 Mission Viejo-CA     1:15.16    1:18.16  
                  38.20     1:18.16 (39.96)                                        
  2 Tong, Abel S              40 Mission Viejo-CA     1:20.90    1:23.05  
                  40.87     1:23.05 (42.18)                                        
  3 Hollingsworth, Mark P     41 Unat-CA              1:27.76    1:26.11  
                  41.78     1:26.11 (44.33)                                        
  4 Shaughnessy, Jim          44 Grunions-CA          1:29.90    1:33.89  
                  44.80     1:33.89 (49.09)                                        
  5 Campbell, Chris           43 Mvm-PC               1:45.00    1:40.16  
                  48.93     1:40.16 (51.23)                                        
  6 Richards, Steven W        40 Grunions-CA          1:41.00    1:40.60  
                  48.74     1:40.60 (51.86)                                        
 
Event 36  Men 45-49 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Butler, Bill J            48 Grunions-CA          1:32.00    1:31.04  
                  44.20     1:31.04 (46.84)                                        
  2 Utsumi, Yuji              45 Grunions-CA          1:38.00    1:36.68  
                  46.26     1:36.68 (50.42)                                        
  3 Ryan, John R              45 Nova-CA              1:50.00    1:40.48  
                  47.43     1:40.48 (53.05)                                        
  4 Hopp, Brian K             46 Mission Viejo-CA     1:28.50    1:41.80  
                  48.04     1:41.80 (53.76)                                        
  5 Carlsen, Richard L        45 Mission Viejo-CA     1:32.12    1:42.64  
                  50.11     1:42.64 (52.53)                                        
  6 Wichman, Michael W        45 Nova-CA              2:30.00    2:01.15  
                  55.84   2:01.15 (1:05.31)                                        
 
Event 36  Men 50-54 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Templin, John P           50 UC Irvine-CA         1:17.50    1:18.02  
                  36.07     1:18.02 (41.95)                                        
  2 Downey, Chris A           53 Mission Viejo-CA     1:36.20    1:32.16  
                  43.76     1:32.16 (48.40)                                        
  3 Bauer, Jon F              52 Wh2o-CA              1:35.00    1:32.94  
                  44.21     1:32.94 (48.73)                                        
  4 Schmitt, Eric J           54 Nova-CA              1:40.00    1:33.99  
                  45.41     1:33.99 (48.58)                                        
  5 Trowbridge, Val K         50 Mission Viejo-CA     1:29.73    1:38.73  
                  46.59     1:38.73 (52.14)                                        
  6 Ferguson, Howard A        50 Grunions-CA          1:43.00    1:41.93  
                  49.88     1:41.93 (52.05)                                        
 
Event 36  Men 55-59 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Derr, John M              55 Ventura-CA           1:18.00    1:18.37  
                  37.50     1:18.37 (40.87)                                        
  2 Cargill, Rod              58 Tyr                  1:21.00    1:20.17  
                  38.25     1:20.17 (41.92)                                        
  3 Denio, Galen D            57 Las Vegas-CA         1:25.00    1:23.85  
                  39.39     1:23.85 (44.46)                                        
  4 Mccauley, Wayne           56 El Segundo-CA        1:33.99    1:31.82  
                  42.36     1:31.82 (49.46)                                        
  5 Olsen, Jay R              55 Wh2o-CA              1:42.00    1:41.99  
                  47.69     1:41.99 (54.30)                                        
  6 Roth, Arthur A            55 Nova-CA              2:29.43    2:38.90  
                1:17.51   2:38.90 (1:21.39)                                        
 
Event 36  Men 60-64 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Murray, Allen K           60 UC Irvine-CA         1:25.50    1:28.32  
                  41.25     1:28.32 (47.07)                                        
  2 Freshley, Mike R          63 Sdsm-SI              1:36.00    1:28.56  
                  41.66     1:28.56 (46.90)                                        
  3 Neyenhuis, Dan E          60 Nova-CA              1:40.00    1:42.78  
                  50.61     1:42.78 (52.17)                                        
 
Event 36  Men 65-69 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tong, Pin                 67 Mission Viejo-CA     2:11.40    1:57.14  
                  54.70   1:57.14 (1:02.44)                                        
 
Event 36  Men 70-74 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Best, Bob                 72 Sdsm-SI              1:39.00    1:39.43  
                  45.16     1:39.43 (54.27)                                        
  2 Mitchell, Tom             71 Unat-CA              1:57.66    1:57.07  
                  55.17   1:57.07 (1:01.90)                                        
  3 Schofield, Steven E       72 South West-CA        2:31.03    2:39.89  
                1:14.58   2:39.89 (1:25.31)                                        
 
Event 36  Men 75-79 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Piemme, Frank M           79 Santa Barbara-CA     1:46.00    1:49.39  
                  52.07     1:49.39 (57.32)                                        
  2 Lowry, Paul (biff)        77 Las Vegas-CA         1:54.00    1:55.53  
                  52.97   1:55.53 (1:02.56)                                        
  3 Arth, Lee C               79 Unat-CA              2:07.36    2:04.99  
                  59.75   2:04.99 (1:05.24)                                        
  4 Mondor, Christian R       79 Coast-33             3:40.10    2:59.03  
                1:22.51   2:59.03 (1:36.52)                                        
 
Event 36  Men 80-84 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schmidt, Jurgen B         81 Santa Barbara-CA     2:20.00    2:15.39  
                1:02.94   2:15.39 (1:12.45)                                        
 
Event 36  Men 85-89 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Johnston, William H       86 Wcm                  2:20.36    2:48.39  
                1:21.68   2:48.39 (1:26.71)                                        
 
Event 37  Women 76-99 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mission Viejo Masters-CA  'A'                          NT   13:02.26  
     1) Kramer, Lisa S 19               2) Harless, Tiffany M 20          
     3) Dolan, Courtney E 22            4) Alvarado, Holli R 24           
                  39.24   1:22.43 (1:22.43)   2:07.88 (2:07.88)   2:50.64 (2:50.64)
        3:29.60 (38.96)   4:14.54 (1:23.90)   5:00.62 (2:09.98)   5:46.09 (2:55.45)
        6:31.94 (45.85)   7:22.98 (1:36.89)   8:25.28 (2:39.19)   9:15.10 (3:29.01)
       10:05.28 (50.18)  11:03.12 (1:48.02)  11:22.02 (2:06.92)  13:02.26 (3:47.16)
 
Event 37  Women 100-119 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Irvine Novaquatics-CA  'A'                       12:00.00   10:58.56  
     1) Andrews, Jenn A 25              2) Cramer, Rebecca J 31           
     3) Bounds, Brandy S 23             4) Brown, Michele R 29            
                  36.72   1:17.34 (1:17.34)   1:59.80 (1:59.80)   2:40.58 (2:40.58)
        3:18.70 (38.12)   4:00.66 (1:20.08)   4:45.81 (2:05.23)   5:31.48 (2:50.90)
        6:09.20 (37.72)   6:52.56 (1:21.08)   7:36.82 (2:05.34)   8:20.69 (2:49.21)
        8:56.82 (36.13)   9:37.11 (1:16.42)  10:18.19 (1:57.50)  10:58.56 (2:37.87)
 
Event 37  Women 160-199 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mission Viejo Masters-CA  'A'                          NT   12:08.78  
     1) Leutner, Joy M 46               2) Sladek, Suzanne 40             
     3) Engel, Tami J 41                4) Augerson, Lisa 41              
                  38.81   1:19.74 (1:19.74)   2:02.83 (2:02.83)   2:44.92 (2:44.92)
        3:28.82 (43.90)   4:20.24 (1:35.32)   5:17.90 (2:32.98)   6:17.38 (3:32.46)
        6:57.14 (39.76)   7:39.40 (1:22.02)   8:23.04 (2:05.66)   9:05.59 (2:48.21)
        9:47.83 (42.24)  10:35.24 (1:29.65)  11:22.77 (2:17.18)  12:08.78 (3:03.19)
  2 Mission Viejo Masters-CA  'B'                          NT   13:25.03  
     1) Barrett, Connie 35              2) Gage, Susan L 39               
     3) Jensen, Merci 53                4) Williams-dalgart, Margaret E 37
                  45.84   1:38.43 (1:38.43)   2:33.29 (2:33.29)   3:27.27 (3:27.27)
        4:11.96 (44.69)   5:03.80 (1:36.53)   5:58.64 (2:31.37)   6:51.80 (3:24.53)
        7:41.84 (50.04)   8:34.99 (1:43.19)   9:30.10 (2:38.30)  10:22.23 (3:30.43)
       11:03.19 (40.96)  11:49.63 (1:27.40)  12:38.28 (2:16.05)  13:25.03 (3:02.80)
 
Event 37  Women 280-319 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 San Diego Swim Masters-SI  'A'                   16:17.09   14:45.02  
     1) Silva, Diana M 82               2) Jordan, Betsy T 67             
     3) Pipes, Adrienne S 70            4) Little, Jeanne 67              
                1:04.69   2:16.83 (2:16.83)   3:31.27 (3:31.27)   4:41.14 (4:41.14)
        5:26.93 (45.79)   6:19.17 (1:38.03)   7:11.21 (2:30.07)   8:01.34 (3:20.20)
        8:50.27 (48.93)   9:44.70 (1:43.36)  10:37.94 (2:36.60)  11:27.32 (3:25.98)
       12:12.68 (45.36)  13:04.24 (1:36.92)  13:56.60 (2:29.28)  14:45.02 (3:17.70)
 
Event 37  Men 100-119 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Irvine Novaquatics-CA  'A'                       10:00.00    9:17.69  
     1) Crowell, Andrew J 20            2) Priest, Andrew P 26            
     3) Ryan, Keith J 20                4) Collins, Michael 38            
                  33.66   1:07.11 (1:07.11)   1:42.26 (1:42.26)   2:16.25 (2:16.25)
        2:49.90 (33.65)   3:25.81 (1:09.56)   4:02.88 (1:46.63)   4:39.42 (2:23.17)
        5:14.18 (34.76)   5:50.68 (1:11.26)   6:26.29 (1:46.87)   7:00.12 (2:20.70)
        7:31.99 (31.87)   8:06.33 (1:06.21)   8:42.18 (1:42.06)   9:17.69 (2:17.57)
  2 Long Beach Grunions-CA  'A'                      10:30.00    9:38.41  
     1) Larsen, Peder O 34              2) Ochoa, Enrique A 22            
     3) Kremers, Brian J 31             4) Giacobe, Drew H 30             
                  33.92   1:10.22 (1:10.22)   1:47.82 (1:47.82)   2:23.62 (2:23.62)
        2:57.26 (33.64)   3:33.91 (1:10.29)   4:12.54 (1:48.92)   4:51.02 (2:27.40)
        5:24.12 (33.10)   6:01.00 (1:09.98)   6:38.42 (1:47.40)   7:14.63 (2:23.61)
        7:47.38 (32.75)   8:24.25 (1:09.62)   9:02.14 (1:47.51)   9:38.41 (2:23.78)
  3 Long Beach Grunions-CA  'B'                      11:50.00   11:17.64  
     1) Clark, Kevin 26                 2) Sandlin, Charles P 21          
     3) Noyes, David S 37               4) Lalley, Christopher P 35       
                  36.63   1:17.91 (1:17.91)   2:02.44 (2:02.44)   2:47.91 (2:47.91)
        3:26.43 (38.52)   4:07.82 (1:19.91)   4:51.97 (2:04.06)   5:35.60 (2:47.69)
        6:14.54 (38.94)   6:59.71 (1:24.11)   7:47.21 (2:11.61)   8:31.30 (2:55.70)
        9:08.69 (37.39)   9:50.75 (1:19.45)  10:36.20 (2:04.90)  11:17.64 (2:46.34)
 
Event 37  Men 160-199 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mission Viejo Masters-CA  'C'                          NT    9:44.80  
     1) Weissman, Kevin C 42            2) Leutner, Jerry P 40            
     3) Goodell, Brian S 45             4) Djang, Lincoln P 45            
                  33.48   1:10.87 (1:10.87)   1:51.15 (1:51.15)   2:31.13 (2:31.13)
        3:02.97 (31.84)   3:38.62 (1:07.49)   4:17.00 (1:45.87)   4:54.63 (2:23.50)
        5:27.08 (32.45)   6:03.75 (1:09.12)   6:40.80 (1:46.17)                    
            7:04.08 ( )         7:16.90 ( )         7:52.12 ( )         9:44.80 ( )
  2 Long Beach Grunions-CA  'A'                      11:00.00   10:22.07  
     1) Murdoch, Kurt L 38              2) Boyd, Thomas C 48              
     3) Shaughnessy, Jim 44             4) Kienitz, Michael 34            
                  36.56   1:16.34 (1:16.34)   1:58.15 (1:58.15)   2:40.61 (2:40.61)
        3:17.99 (37.38)   3:59.08 (1:18.47)   4:40.55 (1:59.94)   5:17.57 (2:36.96)
        5:52.47 (34.90)   6:29.72 (1:12.15)   7:08.96 (1:51.39)   7:47.67 (2:30.10)
        8:24.49 (36.82)   9:03.74 (1:16.07)   9:43.42 (1:55.75)  10:22.07 (2:34.40)
  3 Mission Viejo Masters-CA  'B'                          NT   10:39.02  
     1) Tong, Abel S 40                 2) Tongate, Terry 44              
     3) Hammer, Mark 44                 4) Carlsen, Richard L 45          
                  35.93   1:14.39 (1:14.39)   1:52.98 (1:52.98)   2:28.52 (2:28.52)
        3:07.18 (38.66)   3:49.26 (1:20.74)   4:31.79 (2:03.27)   5:13.41 (2:44.89)
        5:48.71 (35.30)   6:28.40 (1:14.99)   7:09.90 (1:56.49)   7:49.78 (2:36.37)
        8:28.52 (38.74)   9:12.16 (1:22.38)   9:57.00 (2:07.22)  10:39.02 (2:49.24)
  4 Long Beach Grunions-CA  'B'                      13:00.00   12:59.47  
     1) Grubb, Eric W 40                2) Richards, Steven W 40          
     3) Iacoponi, Joe 39                4) Ferguson, Howard A 50          
                  40.71   1:33.24 (1:33.24)   2:32.63 (2:32.63)   3:29.92 (3:29.92)
        4:17.37 (47.45)   5:09.47 (1:39.55)   6:05.13 (2:35.21)   6:57.99 (3:28.07)
        7:39.37 (41.38)   8:26.49 (1:28.50)   9:14.12 (2:16.13)   9:59.35 (3:01.36)
       10:41.02 (41.67)  11:25.28 (1:25.93)  12:13.44 (2:14.09)  12:59.47 (3:00.12)
 
Event 37  Men 200-239 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Irvine Novaquatics-CA  'A'                       11:06.00    9:17.43  
     1) Taylor, Craig 51                2) Todd, Allen C 55               
     3) Schmitt, Eric J 54              4) Mccartin, Mark J 50            
                  34.45   1:11.40 (1:11.40)   1:48.49 (1:48.49)   2:24.38 (2:24.38)
        3:03.59 (39.21)   3:47.39 (1:23.01)   4:35.38 (2:11.00)   5:22.30 (2:57.92)
                            5:46.31 (24.01)     5:58.18 (35.88)   6:39.11 (1:16.81)
        7:21.65 (42.54)   8:02.93 (1:23.82)   8:38.17 (1:59.06)   9:17.43 (2:38.32)
  2 Mission Viejo Masters-CA  'A'                          NT   11:20.42  
     1) Barton, Jim 49                  2) Downey, Chris A 53             
     3) Hopp, Brian K 46                4) Clyne, James L 63              
                  34.78   1:12.58 (1:12.58)   1:52.59 (1:52.59)   2:31.28 (2:31.28)
        3:06.93 (35.65)   3:47.79 (1:16.51)   4:30.15 (1:58.87)   5:11.56 (2:40.28)
        5:52.10 (40.54)   6:39.36 (1:27.80)   7:31.04 (2:19.48)   8:25.50 (3:13.94)
                            8:48.08 (22.58)  10:36.67 (2:11.17)  11:20.42 (2:54.92)
 
Event 37  Men 240-279 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mission Viejo Masters-CA  'A'                          NT   14:40.00  
     1) Tong, Pin 67                    2) Rolph, Robert W 73             
     3) Trowbridge, Val K 50            4) Divan, Paul E 53               
                  55.85   2:02.90 (2:02.90)   3:15.98 (3:15.98)   4:25.67 (4:25.67)
        5:16.34 (50.67)   6:17.18 (1:51.51)   7:19.78 (2:54.11)   8:19.12 (3:53.45)
        9:02.46 (43.34)   9:52.95 (1:33.83)  10:46.61 (2:27.49)  11:38.00 (3:18.88)
       12:20.36 (42.36)  13:06.30 (1:28.30)  13:53.95 (2:15.95)  14:40.00 (3:02.00)
 
Event 37  Mixed 100-119 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mission Viejo Masters-CA  'B'                          NT    9:55.71  
     1) Fant, Jennifer 30               2) O Hare, Nicholas C 27          
     3) Packard, Shannon 21             4) Elder, Richard E 29            
                  40.49   1:24.53 (1:24.53)   2:08.64 (2:08.64)   2:50.50 (2:50.50)
        3:23.56 (33.06)   4:00.11 (1:09.61)   4:38.32 (1:47.82)   5:16.72 (2:26.22)
        5:49.58 (32.86)   6:26.15 (1:09.43)   7:04.18 (1:47.46)   7:42.39 (2:25.67)
        8:13.27 (30.88)   8:47.03 (1:04.64)   9:21.57 (1:39.18)   9:55.71 (2:13.32)
 
Event 37  Mixed 120-159 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mission Viejo Masters-CA  'A'                          NT   11:37.44  
     1) Steed, Steve M 33               2) Straehle, Bernd J 35           
     3) Wang, Jiajia 25                 4) Jones, Danah M 33              
                  37.21   1:16.58 (1:16.58)   1:55.76 (1:55.76)   2:30.49 (2:30.49)
        3:05.28 (34.79)   3:45.41 (1:14.92)   4:32.09 (2:01.60)   5:22.28 (2:51.79)
                          6:46.54 (1:24.26)   7:36.44 (2:14.16)   8:22.25 (2:59.97)
        9:07.75 (45.50)   9:56.78 (1:34.53)  10:47.92 (2:25.67)  11:37.44 (3:15.19)
 
Event 37  Mixed 160-199 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Irvine Novaquatics-CA  'A'                       13:12.00   11:07.93  
     1) Barbrick, Pete 41               2) Reilly, Margaret 35            
     3) Ball, Jennifer J 45             4) Carter, Paul V 47              
                  37.88   1:19.39 (1:19.39)   2:02.49 (2:02.49)   2:39.96 (2:39.96)
        3:16.19 (36.23)   3:54.73 (1:14.77)   4:34.30 (1:54.34)   5:13.28 (2:33.32)
        6:01.84 (48.56)   6:56.32 (1:43.04)   7:53.24 (2:39.96)   8:48.28 (3:35.00)
        9:21.08 (32.80)   9:56.61 (1:08.33)  10:33.08 (1:44.80)  11:07.93 (2:19.65)
 
Event 37  Mixed 200-239 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Irvine Novaquatics-CA  'A'                       13:49.00   11:53.89  
     1) Neyenhuis, Dan E 60             2) Greenberg, Henry 56            
     3) Ryan, Dana D 46                 4) Hager, Kathryn A 48            
                  42.35   1:27.18 (1:27.18)   2:12.79 (2:12.79)   2:55.76 (2:55.76)
        3:37.44 (41.68)   4:23.00 (1:27.24)   5:08.77 (2:13.01)   5:50.92 (2:55.16)
        6:34.50 (43.58)   7:23.13 (1:32.21)   8:13.11 (2:22.19)   9:01.20 (3:10.28)
        9:40.81 (39.61)  10:24.81 (1:23.61)  11:10.04 (2:08.84)  11:53.89 (2:52.69)
 
Event 38  Women 19-24 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rogers, Xan               21 Santa Clarita-CA     2:44.73    2:41.18  
                  38.41     1:19.25 (40.84)     2:00.93 (41.68)     2:41.18 (40.25)
  2 Kramer, Lisa S            19 Mission Viejo-CA     2:40.00    2:57.85  
                  40.81     1:27.17 (46.36)     2:13.73 (46.56)     2:57.85 (44.12)
 
Event 38  Women 30-34 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fant, Jennifer            30 Mission Viejo-CA     3:00.00    3:02.07  
                  43.17     1:30.44 (47.27)     2:17.15 (46.71)     3:02.07 (44.92)
  2 Shibata, Kayo             30 Mission Viejo-CA          NT    3:04.40  
                  41.70     1:28.48 (46.78)     2:17.11 (48.63)     3:04.40 (47.29)
 
Event 38  Women 35-39 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reilly, Margaret          35 Nova-CA              3:01.89    2:59.55  
                  42.52     1:28.41 (45.89)     2:14.95 (46.54)     2:59.55 (44.60)
  2 Barrett, Connie           35 Mission Viejo-CA     4:10.12    4:38.56  
                1:03.41   2:12.56 (1:09.15)   3:26.94 (1:14.38)   4:38.56 (1:11.62)
 
Event 38  Women 40-44 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pipes-neilson, Karlyn     42 Sdsm-SI              2:25.91    2:27.03  
                  35.46     1:13.07 (37.61)     1:50.62 (37.55)     2:27.03 (36.41)
 
Event 38  Women 45-49 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Leutner, Joy M            46 Mission Viejo-CA     3:15.00    3:24.72  
                  48.27     1:39.97 (51.70)     2:33.13 (53.16)     3:24.72 (51.59)
 
Event 38  Women 50-54 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Serianni, Vicki           53 Ucla-CA              3:15.00    3:01.41  
                  44.10     1:29.93 (45.83)     2:16.62 (46.69)     3:01.41 (44.79)
  2 Uthus, Gwen L             50 Mission Viejo-CA     3:26.02    3:33.41  
                                1:43.56 ( )   3:33.41 (1:49.85)                    
  3 Kay, Maty-chris           51 Unat-CA              4:00.00    4:08.31  
                  59.65   2:04.92 (1:05.27)   3:09.34 (1:04.42)     4:08.31 (58.97)
  4 Seaton, Jessica W         51 Wh2o-CA              3:45.00    4:15.74  
                1:03.81   2:09.37 (1:05.56)   3:13.29 (1:03.92)   4:15.74 (1:02.45)
 
Event 38  Women 60-64 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ramey, Marilyn A          64 Hsam                 4:12.26    4:08.24  
                  58.59   2:02.42 (1:03.83)   3:07.09 (1:04.67)   4:08.24 (1:01.15)
 
Event 38  Women 65-69 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jordan, Betsy T           67 Sdsm-SI              3:25.00    3:36.43  
                  52.40     1:49.01 (56.61)     2:44.55 (55.54)     3:36.43 (51.88)
 
Event 38  Women 80-84 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Silva, Diana M            82 Sdsm-SI              5:05.00    5:05.65  
                1:13.07   2:30.96 (1:17.89)   3:49.99 (1:19.03)   5:05.65 (1:15.66)
 
Event 39  Men 25-29 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O Hare, Nicholas C        27 Mission Viejo-CA     3:20.01    2:49.62  
                  40.98     1:22.94 (41.96)     2:06.74 (43.80)     2:49.62 (42.88)
 
Event 39  Men 30-34 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kremers, Brian J          31 Grunions-CA          2:38.99    2:45.40  
                  37.83     1:19.44 (41.61)     2:02.97 (43.53)     2:45.40 (42.43)
  2 Giacobe, Drew H           30 Grunions-CA          2:45.00    2:46.01  
                  39.44     1:21.21 (41.77)     2:04.24 (43.03)     2:46.01 (41.77)
  3 Zayac, John M             30 Ucsb-CA              2:51.43    2:47.71  
                  41.16     1:24.07 (42.91)     2:07.80 (43.73)     2:47.71 (39.91)
  4 Steed, Steve M            33 Mission Viejo-CA     2:45.00    2:52.22  
                  42.11     1:25.98 (43.87)     2:11.73 (45.75)     2:52.22 (40.49)
  5 Kienitz, Michael          34 Grunions-CA          3:17.00    3:10.21  
                  44.91     1:33.59 (48.68)     2:22.73 (49.14)     3:10.21 (47.48)
 
Event 39  Men 35-39 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Murdoch, Kurt L           38 Grunions-CA          2:37.00    2:33.56  
                  36.78     1:14.81 (38.03)     1:54.98 (40.17)     2:33.56 (38.58)
  2 Jones, Kenton R           37 Sdsm-SI              2:37.99    2:44.00  
                  38.70     1:20.61 (41.91)     2:03.77 (43.16)     2:44.00 (40.23)
 
Event 39  Men 40-44 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Leutner, Jerry P          40 Mission Viejo-CA     2:38.00    2:32.18  
                  36.89     1:15.34 (38.45)     1:54.52 (39.18)     2:32.18 (37.66)
  2 Shumate, Tim P            43 Nova-CA              2:45.00    2:41.68  
                  37.34     1:18.55 (41.21)     2:01.60 (43.05)     2:41.68 (40.08)
  3 Weissman, Kevin C         42 Mission Viejo-CA     3:15.00    2:51.16  
                  41.05     1:25.13 (44.08)     2:09.00 (43.87)     2:51.16 (42.16)
  4 Campbell, Chris           43 Mvm-PC               3:22.00    3:17.88  
                  47.36     1:36.28 (48.92)     2:28.12 (51.84)     3:17.88 (49.76)
  5 Tongate, Terry            44 Mission Viejo-CA     4:00.00    3:44.00  
                  52.50     1:50.64 (58.14)     2:49.87 (59.23)     3:44.00 (54.13)
 
Event 39  Men 45-49 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shake, Scott D            46 Ariz-AZ              2:19.18    2:21.87  
                  34.29     1:10.46 (36.17)     1:46.99 (36.53)     2:21.87 (34.88)
  2 Djang, Lincoln P          45 Mission Viejo-CA     2:38.00    2:25.06  
                  34.43     1:10.11 (35.68)     1:47.32 (37.21)     2:25.06 (37.74)
  3 Benner, Tord              45 Nova-CA              2:40.00    2:44.07  
                  37.67     1:20.62 (42.95)     2:03.36 (42.74)     2:44.07 (40.71)
  4 Livingston, Gerald        46 Sdsm-SI              2:50.15    2:44.65  
                  40.57     1:21.51 (40.94)     2:04.48 (42.97)     2:44.65 (40.17)
  5 Boyd, Thomas C            48 Grunions-CA          2:50.00    2:57.53  
                  44.16     1:29.35 (45.19)     2:14.00 (44.65)     2:57.53 (43.53)
 
Event 39  Men 50-54 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hoffman, Paul             52 Unat-CA              2:48.00    3:00.25  
                  42.07     1:27.58 (45.51)     2:15.61 (48.03)     3:00.25 (44.64)
  2 Larsen, Charles A         52 Wh2o-CA              3:15.00    3:26.12  
                  49.08     1:42.45 (53.37)     2:35.87 (53.42)     3:26.12 (50.25)
 
Event 39  Men 55-59 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Figueiredo, Paulo         58 Wh2o-CA              3:10.00    3:10.05  
                  45.48     1:33.85 (48.37)     2:22.64 (48.79)     3:10.05 (47.41)
  2 Greenberg, Henry          56 Nova-CA              3:40.00    3:58.67  
                  57.06     1:56.67 (59.61)   2:57.57 (1:00.90)   3:58.67 (1:01.10)
 
Event 39  Men 70-74 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Best, Bob                 72 Sdsm-SI              3:30.00    3:25.12  
                  49.73     1:41.62 (51.89)     2:34.85 (53.23)     3:25.12 (50.27)
  2 Mcconnell, Stan           73 Huntington Beach-CA  3:30.00    3:29.55  
                  52.12     1:44.83 (52.71)     2:39.01 (54.18)     3:29.55 (50.54)
  3 Mitchell, Tom             71 Unat-CA              4:05.88    4:27.57  
                  59.65   2:09.19 (1:09.54)   3:22.27 (1:13.08)   4:27.57 (1:05.30)
 
Event 39  Men 75-79 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Arth, Lee C               79 Unat-CA              4:11.96    4:00.26  
                  55.08   1:56.45 (1:01.37)   2:59.25 (1:02.80)   4:00.26 (1:01.01)
  2 Lowry, Paul (biff)        77 Las Vegas-CA         4:07.00    4:02.38  
                  56.00   1:57.70 (1:01.70)   3:00.41 (1:02.71)   4:02.38 (1:01.97)
 
Event 39  Men 85-89 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Haver, Tom T              86 Sdsm-SI              5:16.00    5:45.77  
                1:19.70   2:50.30 (1:30.60)   4:03.07 (1:12.77)   5:45.77 (1:42.70)
  2 Johnston, William H       86 Wcm                  7:23.23    7:25.11  
                1:40.41                             4:03.05 ( )   7:25.11 (3:22.06)
 
Event 40  Women 76-99 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mission Viejo Masters-CA  'A'                          NT    6:49.86  
     1) Dolan, Courtney E 22            2) Kramer, Lisa S 19              
     3) Harless, Tiffany M 20           4) Alvarado, Holli R 24           
                1:01.06   2:04.72 (2:04.72)     2:51.01 (46.29)   3:41.21 (1:36.49)
        4:20.41 (39.20)   5:06.81 (1:25.60)     5:53.80 (46.99)   6:49.86 (1:43.05)
 
Event 40  Women 160-199 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mission Viejo Masters-CA  'B'                          NT    7:01.21  
     1) Sladek, Suzanne 40              2) Uthus, Gwen L 50               
     3) Fant, Jennifer 30               4) Jensen, Merci 53               
                  58.63   2:01.63 (2:01.63)     2:56.33 (54.70)   3:54.43 (1:52.80)
        4:33.97 (39.54)   5:24.63 (1:30.20)     6:10.51 (45.88)   7:01.21 (1:36.58)
 
Event 40  Women 280-319 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 San Diego Swim Masters-SI  'A'                    8:32.38    7:53.74  
     1) Jordan, Betsy T 67              2) Pipes, Adrienne S 70           
     3) Lund, Lynne 64                  4) Silva, Diana M 82              
                  49.30   1:40.24 (1:40.24)   2:48.44 (1:08.20)   4:05.85 (2:25.61)
        4:52.41 (46.56)   5:50.45 (1:44.60)     6:47.96 (57.51)   7:53.74 (2:03.29)
 
Event 40  Men 76-99 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Long Beach Grunions-CA  'A'                       5:20.00    5:19.41  
     1) Giacobe, Drew H 30              2) Sandlin, Charles P 21          
     3) Ochoa, Enrique A 22             4) Clark, Kevin 26                
                  36.04   1:14.65 (1:14.65)     1:57.94 (43.29)   2:48.82 (1:34.17)
        3:23.04 (34.22)   4:06.44 (1:17.62)     4:41.23 (34.79)   5:19.41 (1:12.97)
 
Event 40  Men 120-159 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Long Beach Grunions-CA  'A'                       4:48.00    4:55.30  
     1) Murdoch, Kurt L 38              2) Larsen, Peder O 34             
     3) Kremers, Brian J 31             4) Kienitz, Michael 34            
                  34.75   1:09.07 (1:09.07)     1:52.18 (43.11)   2:38.99 (1:29.92)
        3:11.81 (32.82)   3:49.81 (1:10.82)     4:22.24 (32.43)   4:55.30 (1:05.49)
 
Event 40  Men 160-199 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mission Viejo Masters-CA  'A'                          NT    4:58.73  
     1) Steed, Steve M 33               2) Goodell, Brian S 45            
     3) Djang, Lincoln P 45             4) Leutner, Jerry P 40            
                  37.88   1:16.94 (1:16.94)     1:59.89 (42.95)   2:48.59 (1:31.65)
        3:19.44 (30.85)   3:54.73 (1:06.14)     4:24.77 (30.04)   4:58.73 (1:04.00)
  2 Long Beach Grunions-CA  'B'                       6:06.00    4:59.07  
     1) Junk, Scott 43                  2) Iacoponi, Joe 39               
     3) Ferguson, Howard A 50           4) Noyes, David S 37              
                  48.47   1:35.86 (1:35.86)     2:21.45 (45.59)   3:12.47 (1:36.61)
                            3:36.38 (23.91)     3:59.60 (23.22)   4:59.07 (1:22.69)
  3 Long Beach Grunions-CA  'A'                       5:24.00    5:28.67  
     1) Shaughnessy, Jim 44             2) Butler, Bill J 48              
     3) Boyd, Thomas C 48               4) Lalley, Christopher P 35       
                  42.95   1:27.36 (1:27.36)     2:12.10 (44.74)   3:00.61 (1:33.25)
        3:35.34 (34.73)   4:15.48 (1:14.87)     4:50.28 (34.80)   5:28.67 (1:13.19)
  4 Mission Viejo Masters-CA  'B'                          NT    5:39.80  
     1) Hollenbeck, Jeff A 39           2) Straehle, Bernd J 35           
     3) Hammer, Mark 44                 4) Downey, Chris A 53             
                  47.40   1:41.77 (1:41.77)     2:23.51 (41.74)   3:12.86 (1:31.09)
        3:46.63 (33.77)   4:26.18 (1:13.32)     5:00.62 (34.44)   5:39.80 (1:13.62)
 
Event 40  Mixed 100-119 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mission Viejo Masters-CA  'A'                          NT    4:51.67  
     1) Packard, Shannon 21             2) Wang, Jiajia 25                
     3) O Hare, Nicholas C 27           4) Elder, Richard E 29            
                  35.47   1:11.74 (1:11.74)     1:52.38 (40.64)   2:36.48 (1:24.74)
        3:09.46 (32.98)   3:51.45 (1:14.97)     4:20.02 (28.57)   4:51.67 (1:00.22)
 
Event 40  Mixed 120-159 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Mission Viejo Masters-CA  'A'                          NT         DQ  
     1) Barrett, Connie 35              2) Tong, Abel S 40                
     3) Shibata, Kayo 30                4) Alvarado, Alex 22              
                1:04.48   2:17.33 (2:17.33)     2:58.78 (41.45)   3:43.15 (1:25.82)
        4:21.73 (38.58)   5:07.54 (1:24.39)     5:48.13 (40.59)        DQ (1:32.65)
 
Event 40  Mixed 160-199 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mission Viejo Masters-CA  'C'                          NT    5:11.88  
     1) Weissman, Kevin C 42            2) Tongate, Terry 44              
     3) Engel, Tami J 41                4) Leutner, Joy M 46              
                  37.96   1:18.31 (1:18.31)     1:56.13 (37.82)   2:38.73 (1:20.42)
        3:17.08 (38.35)   4:00.49 (1:21.76)     4:34.91 (34.42)   5:11.88 (1:11.39)
ADVERTISEMENT


ADVERTISEMENT