ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
--- Results, Rankings, and Records ---
YMCA Masters National Short Course Championships Day 2
4/18/2004-4/18/2004
Fort Lauderdale, Florida, USA

YMCA Masters National Short Course Championships
Fort Lauderdale, Florida

April 15 - 18, 2004

25 yard pool pool

RESULTS
Day Two: April 16, 2004         
  
Event 5 Women 19-24 500 Yard Freestyle
19+ NAT 5:25.56 R Sue Brennan 1991
Erie, PA 22 1 5:39.50 Nelson, Cindy
30.71 1:04.08 1:38.59 2:12.79
2:47.31 3:21.90 3:57.10 4:31.67
5:07.23 5:39.50
Jordan, IN 24 2 6:02.87 Picek, Lisa
32.31 1:07.92 1:44.09 2:20.61
2:57.43 3:34.50 4:11.80 4:49.08
5:26.22 6:02.87
South Hills, PA 23 3 6:02.89 Pizzo, Michelle
30.94 1:05.39 1:41.48 2:18.69
2:55.80 3:33.33 4:11.04 4:48.64
5:26.07 6:02.89
Suncoast, FL 24 4 6:11.95 Carey, Suzanne
31.82 1:06.11 1:41.79 2:19.06
2:57.56 3:36.25 4:15.42 4:54.68
5:33.48 6:11.95
Anne Arundel, MD 24 5 6:17.76 O'Brien, Erin
34.29 1:11.21 1:49.30 2:27.53
3:05.95 3:43.87 4:21.92 5:00.37
5:39.73 6:17.76
Event 5 Women 25-29 500 Yard Freestyle
25+ NAT 5:16.59 R Magdelana Strovickova 2000
Jordan, IN 25 1 5:50.95 Asmus, Glenna
31.78 1:06.55 1:42.33 2:18.06
2:53.72 3:29.39 4:04.91 4:40.38
5:15.90 5:50.95
Anne Arundel, MD 26 2 6:07.47 O'Brien, Caitlin
33.00 1:09.11 1:45.62 2:22.37
2:59.79 3:37.44 4:15.04 4:52.91
5:30.59 6:07.47
Powel Crosley,OH 25 3 6:29.11 Rutherford, Erin
33.87 1:11.65 1:50.19 2:30.00
3:10.13 3:50.24 4:30.87 5:11.03
5:50.70 6:29.11
Orlando Ac, FL 26 4 7:02.84 Sarisky, Laura
36.55 1:16.16 1:57.77 2:40.78
3:24.24 4:07.59 4:51.85 5:36.19
6:20.49 7:02.84
Event 5 Women 30-34 500 Yard Freestyle
30+ NAT 5:07.60 R Susan Pamelia 1986
Schroeder, WI 33 1 5:12.41 Day, Nadine
27.55 57.79 1:29.19 2:00.91
2:33.26 3:05.41 3:37.70 4:09.96
4:41.66 5:12.41
Andover, MA 34 2 5:42.33 Fox, Michele
30.76 1:04.40 1:39.25 2:14.28
2:49.34 3:24.24 3:58.70 4:33.25
5:07.74 5:42.33
Andover, MA 34 3 6:29.54 Young, Julie
33.89 1:11.17 1:49.60 2:29.28
3:09.15 3:49.31 4:29.70 5:10.11
5:51.07 6:29.54
Jordan, IN 34 4 6:59.54 Bailie, Bridget
35.66 1:15.30 1:57.32 2:40.33
3:23.57 4:07.20 4:50.76 5:34.08
6:17.06 6:59.54
Andover, MA 34 5 7:14.62 Sarro, Deb
38.75 1:21.43 2:05.88 2:50.72
3:34.99 4:19.47 5:03.62 5:48.61
6:32.20 7:14.62
Orlando Dt, FL 33 6 7:18.16 Duttweiler, Debbie
40.27 1:23.15 2:07.29 2:51.76
3:35.96 4:20.45 5:05.16 5:49.74
6:34.79 7:18.16
Anne Arundel, MD 31 7 8:04.47 Muehe, Tara
40.87 1:27.40 2:15.75 3:04.90
3:55.24 4:45.27 5:36.22 6:27.30
7:17.67 8:04.47
Event 5 Women 35-39 500 Yard Freestyle
35+ NAT 5:05.76 R Susan Halfacre 1988
Sussex, DE 38 1 5:40.19 Jarecki, Kristine
30.77 1:04.39 1:38.70 2:13.70
2:48.44 3:23.22 3:57.94 4:32.63
5:07.31 5:40.19
Towson, MD 35 2 5:41.59 Gedney, Suzanne
31.42 1:04.83 1:39.44 2:14.70
2:49.56 3:24.20 3:59.14 4:33.99
5:08.42 5:41.59
Jordan, IN 37 3 5:47.66 Rian, Victoria
31.67 1:05.87 1:40.94 2:16.67
2:52.06 3:27.42 4:02.61 4:38.04
5:13.12 5:47.66
Anne Arundel, MD 36 4 5:49.46 Yager, Hilary
31.88 1:06.26 1:41.60 2:17.10
2:52.42 3:27.98 4:03.92 4:39.40
5:15.01 5:49.46
Green Hills, TN 36 5 5:50.66 Rietz, Heather
31.06 1:05.95 1:41.87 2:18.03
2:54.21 3:30.39 4:06.25 4:41.52
5:16.74 5:50.66
Greensboro, NC 39 6 5:59.07 Rogers, Christina
31.63 1:07.16 1:43.54 2:20.49
2:57.36 3:34.24 4:10.99 4:47.71
5:24.11 5:59.07
Jordan, IN 39 7 6:00.98 Kerker, Melissa
33.32 1:09.05 1:45.65 2:22.47
2:59.53 3:36.54 4:13.29 4:49.57
5:25.62 6:00.98
South Hills, PA 37 8 6:02.97 Ide, Carol
32.76 1:07.81 1:43.96 2:21.61
2:58.66 3:36.56 4:13.71 4:50.76
5:27.48 6:02.97
Orlando Ac, FL 37 9 6:05.65 Marques, Kathy
30.73 1:03.63 1:39.09 2:15.64
2:52.72 3:30.82 4:08.65 4:47.19
5:26.42 6:05.65
Jordan, IN 38 10 6:11.33 O'Dea, Anne
31.11 1:05.73 1:42.37 2:20.59
2:59.22 3:38.06 4:16.66 4:55.41
5:34.18 6:11.33
Sarasota, FL 37 11 6:27.53 Howle, Stacey
35.58 1:13.72 1:52.37 2:31.11
3:10.10 3:49.59 4:29.40 5:09.37
5:49.37 6:27.53
Orlando Dt, FL 38 12 6:27.61 Hermanson, Robin
33.12 1:09.28 1:48.02 2:27.89
3:08.42 3:48.72 4:29.26 5:09.57
5:50.04 6:27.61
Andover, MA 36 13 6:32.61 Swartz, Linda
34.90 1:13.34 1:52.99 2:33.82
3:13.61 3:53.69 4:33.93 5:14.33
5:54.57 6:32.61
West Broward, FL 36 14 7:01.31 Magnussen, Jennifer
38.23 1:19.56 2:02.10 2:45.11
3:28.42 4:11.73 4:54.88 5:37.85
6:20.09 7:01.31
Westport, CT 35 15 7:14.11 Russo, Kimberly
37.66 1:20.07 2:03.72 2:47.79
3:32.34 4:17.50 5:01.43 5:46.90
6:31.40 7:14.11
Anne Arundel, MD 38 16 7:58.43 Tucker, Karen
42.94 1:29.46 2:18.07 3:06.83
3:55.34 4:44.35 5:34.09 6:23.43
7:12.16 7:58.43
Anne Arundel, MD 38 17 11:20.42 Kinney, Cheryl
49.93 1:54.78 3:05.77 4:17.56
5:30.63 6:44.04 7:54.83 9:07.09
10:20.39 11:20.42
Event 5 Women 40-44 500 Yard Freestyle
40+ NAT 5:30.24 R Susan Halfacre 1996
West Broward, FL 41 1 5:40.05 Milanese, Barbara
30.89 1:04.32 1:39.02 2:14.26
2:48.98 3:24.00 3:58.73 4:33.47
5:08.00 5:40.05
Orlando Ac, FL 43 2 5:48.46 Shonkwiler, Cathy
29.56 1:02.82 1:38.20 2:14.01
2:49.83 3:25.72 4:01.67 4:37.96
5:13.78 5:48.46
Suncoast, FL 44 3 5:51.88 Winslow, Laura
31.57 1:05.71 1:40.53 2:16.05
2:51.92 3:28.08 4:04.24 4:40.55
5:16.80 5:51.88
Jordan, IN 42 4 5:57.92 O'Connor, Alice
32.13 1:07.19 1:43.46 2:20.19
2:56.97 3:33.56 4:10.65 4:46.81
5:22.81 5:57.92
Anne Arundel, MD 43 5 5:59.28 McKay, Gladney
32.08 1:07.10 1:42.74 2:18.40
2:54.18 3:30.94 4:08.51 4:45.71
5:23.09 5:59.28
Andover, MA 42 6 6:14.87 Dik, Jan
32.44 1:08.31 1:45.13 2:22.85
3:00.77 3:39.22 4:17.97 4:57.35
5:36.46 6:14.87
Anne Arundel, MD 43 7 6:15.24 Williamson, Kay
32.57 1:09.65 1:47.78 2:26.23
3:04.65 3:43.12 4:21.62 4:59.92
5:39.39 6:15.24
Jordan, IN 44 8 6:32.24 Hormann, Nancy
33.07 1:09.80 1:48.41 2:27.89
3:08.40 3:48.99 4:30.28 5:11.49
5:52.43 6:32.24
Jordan, IN 41 9 6:58.46 Tamer-Maschmeyer,
37.31 1:18.47 2:00.99 2:43.50
3:26.03 4:09.12 4:52.57 5:36.02
6:18.46 6:58.46
Andover, MA 40 10 7:06.18 Ziel, Nancy
34.85 1:14.98 1:57.84 2:41.87
3:26.78 4:10.73 4:55.28 5:39.72
6:24.63 7:06.18
Anne Arundel, MD 41 11 7:50.87 Ruseski, Jane
42.39 1:28.49 2:16.46 3:05.00
3:53.57 4:41.74 5:30.00 6:18.72
7:06.28 7:50.87
Anne Arundel, MD 43 12 7:53.53 Mazyck, Carla
40.87 1:25.80 2:13.37 3:02.24
3:51.59 4:39.85 5:29.80 6:18.74
7:06.45 7:53.53
Jordan, IN 43 13 7:59.68 Corkins, Lindy
42.78 1:30.55 2:18.60 3:06.80
3:55.86 4:45.15 5:34.44 6:23.03
7:13.26 7:59.68
Event 5 Women 45-49 500 Yard Freestyle
45+ NAT 5:38.93 R Nancy Leig Fisher 1999
Andover, MA 45 1 6:01.43 Sirois, Nanci
32.41 1:07.85 1:44.14 2:21.09
2:58.24 3:35.16 4:12.13 4:49.03
5:25.78 6:01.43
West Broward, FL 46 2 6:05.18 Devanney, Celia
32.81 1:09.04 1:45.97 2:23.67
3:01.08 3:38.82 4:16.46 4:53.73
5:30.64 6:05.18
South Hills, PA 48 3 6:18.22 Sikora, Rosanna
33.53 1:12.32 1:51.81 2:31.12
3:10.48 3:48.46 4:26.53 5:04.84
5:42.15 6:18.22
Jordan, IN 49 4 6:19.35 Byrne, Joan
33.49 1:10.07 1:48.04 2:26.15
3:04.47 3:43.50 4:22.48 5:01.34
5:40.77 6:19.35
Jordan, IN 45 5 6:19.87 Pedersen, Christine
34.56 1:12.48 1:51.21 2:30.22
3:09.24 3:48.08 4:26.44 5:05.26
5:43.46 6:19.87
Greensboro, NC 46 6 6:25.50 Kammer, Maryellen
34.52 1:12.16 1:50.70
3:10.77 3:50.40 4:29.97 5:09.48
5:48.85 6:25.50
Jordan, IN 45 7 6:37.12 Meyer, Paula
34.50 1:13.23 1:53.36 2:33.63
3:14.19 3:54.94 4:35.88 5:16.93
5:58.11 6:37.12
Anne Arundel, MD 49 8 6:47.71 Protzman, Barbara
35.24 1:14.78 1:55.99 2:37.09
3:18.71 4:00.46 4:42.30 5:24.48
6:06.21 6:47.71
Schroeder, WI 48 9 6:56.03 Delanois, Barbara
34.73 1:14.12 1:55.26 2:37.50
3:19.85 4:02.78 4:48.06 5:31.60
6:14.76 6:56.03
Anne Arundel, MD 46 10 7:08.77 Taylor, Susan
39.55 1:21.72 2:05.25 2:50.17
3:34.13 4:18.75 5:02.78 5:46.16
6:29.03 7:08.77
Jordan, IN 49 11 7:12.61 Johnson, Jan
40.24 1:22.42 2:05.75 2:50.09
3:34.42 4:19.15 5:03.35 5:46.98
6:30.27 7:12.61
Andover, MA 46 12 7:29.54 Misiorski, Marcia
40.49 1:23.49 2:08.84 2:54.38
3:39.85 4:25.78 5:11.41 5:56.73
6:42.96 7:29.54
West Broward, FL 45 13 7:43.80 Pyron, Ellen
42.10 1:27.03 2:14.02 3:01.13
4:37.27 6:12.77
7:00.34 7:43.80
Anne Arundel, MD 45 14 8:00.28 Devanny, Patty
41.60 1:28.13 2:15.48 3:04.01
3:53.43 4:42.99 5:32.56 6:21.73
7:11.96 8:00.28
Anne Arundel, MD 45 15 9:59.00 Grahek, Iva
49.42 1:49.85 2:54.14 3:56.41
4:56.96 6:01.44 7:02.90 8:02.55
9:02.53 9:59.00
Brandon, FL 46 16 11:00.83 Moucha, Sue
59.47 2:05.25 3:12.64 4:21.75
5:31.55 6:36.94 7:45.20 8:50.50
9:58.76 11:00.83
Event 5 Women 50-54 500 Yard Freestyle
50+ NAT 5:56.70 R Susan Halfacre 2003
Plymouth, MI 54 1 6:26.38 Guthrie, Sally
32.71 1:09.60 1:47.92 2:26.32
3:06.61 3:46.57 4:27.25 5:07.85
5:48.37 6:26.38
Jordan, IN 50 2 6:39.94 Brooks, JO Ann
36.07 1:15.13 1:55.23 2:35.98
3:16.81 3:57.69 4:38.90 5:19.94
6:00.74 6:39.94
West Broward, FL 54 3 7:04.99 Mancino, Cathy
36.91 1:17.20 1:59.15 2:44.14
3:29.71 4:14.56 4:58.24 5:41.08
6:23.72 7:04.99
Powel Crosley,OH 51 4 7:31.05 Smith, Melinda
36.84 1:18.82 2:02.16 2:46.87
3:32.11 4:18.56 5:06.44 5:54.94
6:43.57 7:31.05
Anne Arundel, MD 51 5 8:21.48 Lindsey, Connie
43.02 1:30.71 2:20.74 3:11.32
4:03.46 4:55.57 5:47.87 6:39.81
7:32.06 8:21.48
Anne Arundel, MD 52 6 8:30.34 Schultz, Susan
40.17 1:28.39 2:19.79 3:12.74
4:05.68 5:00.27 5:54.66 6:49.33
7:43.34 8:30.34
Event 5 Women 55-59 500 Yard Freestyle
55+ NAT 6:38.54 R Nancy Brown 1991
Jordan, IN 56 1 6:52.35 Diercks, Joan
37.78 1:18.27 1:59.83 2:41.75
3:23.56 4:05.41 4:47.35 5:29.81
6:11.52 6:52.35
South Hills, PA 58 2 7:09.26 Svenson, Ann
39.61 1:22.20 2:06.36 2:50.64
3:34.87 4:18.73 5:01.92 5:45.14
6:28.02 7:09.26
Anne Arundel, MD 58 3 7:12.78 Burley, Marge
38.57 1:21.10 2:05.22 2:49.69
3:33.97 4:18.01 5:02.46 5:46.39
6:30.10 7:12.78
Anne Arundel, MD 56 4 7:19.32 Levickas, Susan
39.62 1:22.74 2:07.40 2:52.60
3:37.79 4:22.97 5:07.72 5:52.60
6:36.43 7:19.32
South Hills, PA 57 5 7:24.48 Barnes, Tingle
38.83 1:21.14 2:06.13 2:52.81
3:38.20 4:25.13 5:10.38 5:56.47
6:41.94 7:24.48
Anne Arundel, MD 58 6 7:40.49 Iliff, Sally
40.27 1:24.15 2:09.98 2:56.77
3:44.16 4:31.07 5:18.08 6:06.02
6:54.48 7:40.49
Jordan, IN 57 7 7:44.46 Beeler, Kirsten
42.01 1:28.17 2:14.78 3:02.69
3:49.95 4:38.42 5:25.95 6:12.64
6:59.33 7:44.46
Andover, MA 57 8 7:48.59 Yunker, Carol
39.11 1:24.50 2:13.67 3:02.46
3:50.71 4:39.58 5:27.71 6:16.07
7:03.49 7:48.59
South Hills, PA 57 9 7:50.20 Michel, Judy
41.57 1:26.92 2:14.08 3:01.55
3:49.85 4:38.34 5:26.88 6:15.58
7:03.95 7:50.20
Jordan, IN 56 10 9:28.13 Rockafellow, Susan
49.45 1:46.57 2:44.90 3:43.63
4:42.09 5:38.97 6:36.80 7:35.21
8:33.39 9:28.13
Anne Arundel, MD 59 11 9:39.30 Wandel, Barbara
50.18 1:45.49 2:45.10 3:44.98
4:44.62 5:45.30 6:43.52 7:41.56
8:41.12 9:39.30
Jordan, IN 55 12 10:50.31 Cosper, Sue
53.87 2:04.41 3:10.89 4:15.84
5:21.70 6:27.60 7:33.81 8:41.15
9:47.21 10:50.31
Milwaukee Ws, WI 57 13 12:53.65 Seidler, Jeanne
1:10.82 2:29.08 5:05.38
6:24.31 7:43.73 9:02.72 10:20.89
11:38.14 12:53.65
Event 5 Women 60-64 500 Yard Freestyle
60+ NAT 6:55.10 R Nancy Brown 1997
South Hills, PA 61 1 7:40.43 Hlavacek, Ida
39.54 1:23.12 2:08.52 2:55.03
3:42.22 4:30.94 5:19.23 6:07.42
6:55.11 7:40.43
Jordan, IN 62 2 8:18.95 Etnyre, Sandy
41.97 1:30.02 2:20.19 3:10.94
4:02.57 4:54.16 5:45.53 6:37.85
7:29.42 8:18.95
Anne Arundel, MD 62 3 8:57.25 Libby, Joan
43.88 1:36.66 2:33.70 3:30.04
4:25.20 5:20.66 6:16.23 7:11.04
8:05.48 8:57.25
Anne Arundel, MD 64 4 9:04.09 Weston, Frances
47.67 1:40.90 2:36.40 3:31.51
4:27.97 5:24.57 6:20.26 7:15.69
8:10.38 9:04.09
Lower Bucks, PA 62 5 9:12.98 McClain, Mary Ann
46.81 1:40.35 2:36.70 3:34.11
4:32.17 5:28.29 6:24.78 7:21.90
8:19.59 9:12.98
Orlando Ac, FL 64 6 9:26.18 Steer, Sandy
51.43 1:46.84 2:44.27 3:41.68
4:39.13 5:36.53 6:34.25 7:32.63
8:30.31 9:26.18
Northern Neck,VA 63 7 9:29.59 Helne, Mary
50.06 1:46.75 2:45.25 3:42.90
4:40.04 5:39.26 6:36.87 7:36.57
8:33.29 9:29.59
Collier Co, FL 61 8 11:00.88 Trevison, Ellie
54.50 1:56.99 3:03.18 4:08.64
5:17.32 6:28.46 7:37.95 8:46.08
9:54.74 11:00.88
West Broward, FL 64 9 11:06.40 Hutinger, Margie
1:01.39 2:06.08 3:13.74 4:20.98
5:29.13 6:36.99 7:46.14 8:55.76
10:03.41 11:06.40
Event 5 Women 65-69 500 Yard Freestyle
65+ NAT 7:14.92 R June Krauser 1992
Anne Arundel, MD 68 1 7:29.52 Brown, Nancy
38.77 1:22.86 2:08.05 2:54.21
3:39.94 4:25.64 5:11.63 5:58.12
6:44.81 7:29.52
West Broward, FL 67 2 7:42.44 Tullman, Patricia
41.61 1:26.22 2:13.14 3:00.46
3:47.81 4:33.90 5:21.00 6:08.35
6:55.61 7:42.44
South Hills, PA 66 3 7:59.41 Zaremski, Barbara
42.79 1:27.47 2:14.77 3:02.52
3:52.05 4:41.56 5:31.56 6:21.81
7:11.36 7:59.41
Orlando Ac, FL 67 4 9:42.76 Henderson, Martha
52.70 1:50.13 2:48.17 3:46.22
4:45.68 5:42.05 6:39.65 7:38.19
8:32.58 9:42.76
Anne Arundel, MD 65 5 10:22.51 Platt, Daryl
52.74 1:54.40 2:58.43 4:01.99
5:05.98 6:09.61 7:14.12 8:18.34
9:21.26 10:22.51
Anne Arundel, MD 65 6 10:39.63 Pearsall, Marjorie
52.06 1:53.71 2:59.82 4:06.65
5:14.41 6:22.47 7:29.47 8:35.22
9:39.62 10:39.63
Bayside, RI 69 7 10:40.98 Puleston, Judy
59.18 2:03.26 3:08.28 4:13.35
5:18.29 6:23.68 7:28.81 8:33.35
9:38.04 10:40.98
Northern Neck,VA 67 8 12:26.08 Dillard, Pauli
1:05.70 2:20.53 3:37.75 4:53.98
6:10.70 7:25.10 8:44.21 9:59.99
11:15.80 12:26.08
Anne Arundel, MD 65 9 16:31.96 Rudie, Margery
1:37.69 3:21.10 5:02.74 6:42.87
8:23.62 10:04.36 11:42.46 13:22.90
Event 5 Women 70-74 500 Yard Freestyle
70+ NAT 7:35.73 R June Krauser 1998
Suncoast, FL 73 1 8:37.12 Campbell, Joan
47.81 1:40.22 2:33.42 3:26.18
4:19.07 5:11.82 6:04.38 6:56.34
7:47.57 8:37.12
West Broward, FL 71 2 8:47.07 Homans, Margaret
44.31 1:37.05 2:29.67 3:22.45
4:16.37 5:11.12 6:05.62 7:00.24
7:56.12 8:47.07
Sandusky, OH 70 3 11:58.79 Moore, Johanna
1:05.28 2:16.56 3:29.63 4:42.70
5:56.62 7:08.70 8:20.66 9:33.69
10:46.52 11:58.79
Event 5 Women 75-79 500 Yard Freestyle
75+ NAT 8:19.24 R June Krauser 2002
West Broward, FL 76 1 8:03.66R Troy, Jean
42.53 1:29.93 2:18.35 3:07.89
3:57.37 4:46.89 5:36.64 6:26.17
7:15.90 8:03.66
Geneva Lakes, WI 76 2 8:23.45 Lorenzi, Betty
45.63 1:34.62 2:25.16 3:17.09
4:08.68 5:00.55 5:51.67 6:43.21
7:34.23 8:23.45
West Broward, FL 76 3 12:07.90 Young, Claire
1:07.31 2:18.03 3:31.58 4:45.09
5:59.63 7:14.32 8:27.54 9:41.84
10:56.04 12:07.90
Event 5 Women 80-84 500 Yard Freestyle
80+ NAT 9:32.15 R Bunny Cederlund 2003
Orlando Ac, FL 82 1 9:33.51 Cederlund, Bunny
49.04 2:42.95 3:41.93
5:40.64 6:39.46 9:33.51
Anne Arundel, MD 83 2 12:16.62 Russell, Doris
1:06.40 2:20.92 3:39.06 4:55.28
7:29.01 8:43.66 9:57.48
11:10.40 12:16.62



Event 6 Men 19-24 500 Yard Freestyle
19+ NAT 4:44.50 R Gustavo Marone 2001
Fairfield, CT 23 1 5:35.81 McGowan, Sean
29.09 1:02.01 1:35.49 2:09.40
2:43.62 3:18.27 3:52.71 4:27.33
5:01.93 5:35.81
Event 6 Men 25-29 500 Yard Freestyle
25+ NAT 4:41.92 R Bernie Zeruhn 1998
Jordan, IN 28 1 4:43.75 Dawkins, Adam
26.34 55.17 1:24.37 1:53.26
2:21.99 2:50.66 3:19.45 3:48.16
4:16.63 4:43.75
Westport, CT 27 2 5:19.99 Usdavin, Joshua
29.22 1:01.05 1:33.62 2:06.46
2:39.26 3:12.27 3:45.22 4:18.15
4:50.55 5:19.99
Boise, ID 27 3 5:22.03 Everett, Travis
29.38 1:01.00 1:33.39 2:05.69
2:38.28 3:11.04 3:44.20 4:17.27
4:50.25 5:22.03
Andover, MA 29 4 6:07.83 Krueger, Christopher
32.88 1:08.91 1:45.36 2:22.03
2:59.81 3:37.69 4:15.31 4:53.29
5:31.47 6:07.83
Event 6 Men 30-34 500 Yard Freestyle
30+ NAT 4:29.90 R Ronald Karnaugh 1997
Orlando Ac, FL 33 1 4:57.37 Farrell, Andrew
26.32 54.81 1:24.11 1:53.81
2:24.20 2:54.86 3:25.43 3:56.13
4:26.92 4:57.37
South Hills, PA 34 2 5:05.93 Jotz, Jeffrey
27.87 58.08 1:28.34 1:58.96
2:29.53 3:00.28 3:31.07 4:02.50
4:34.38 5:05.93
Jordan, IN 30 3 5:20.49 Dawkins, Todd
28.31 1:00.26 1:32.99 2:06.11
2:39.39 3:12.60 3:45.51 4:18.10
4:50.03 5:20.49
Andover, MA 33 4 6:08.75 O'Horo, John
32.13 1:06.59 1:42.56 2:19.67
2:57.26 3:35.75 4:13.87 4:52.58
6:08.75
Tri-Community,MA 33 5 6:55.53 Barbedette, Loic
33.65 1:11.93 2:33.97
6:13.60 6:55.53
Event 6 Men 35-39 500 Yard Freestyle
35+ NAT 4:50.98 R Richard Kramer 2002
Boise, ID 39 1 4:43.54R Erwin, Jeff
27.00 55.52 1:24.34 1:53.00
2:21.77 2:50.42 3:18.99 3:47.60
4:16.12 4:43.54
South Hills, PA 37 2 5:29.02 Hahn, Darek
29.64 1:01.69 1:34.45 2:07.33
2:40.94 3:15.24 3:49.40 4:23.51
4:56.63 5:29.02
Erie, PA 35 3 5:32.83 Solan, Christopher
29.42 1:34.15
4:58.46 5:32.83
Schroeder, WI 35 4 5:44.89 Lanza, Larry
30.76 1:05.10 1:40.34 2:15.59
2:50.72 3:25.98 4:01.21 4:36.21
5:10.90 5:44.89
Andover, MA 39 5 5:45.29 Jacobson, James
30.86 1:04.02 1:38.11 2:13.22
2:48.58 3:23.86 3:59.66 4:35.19
5:10.85 5:45.29
Suncoast, FL 37 6 5:55.12 O'Connor, Roderick
31.35 1:07.28 1:42.24 2:17.13
2:53.43 3:29.87 4:05.86 4:42.32
5:20.34 5:55.12
Suncoast, FL 38 7 6:37.73 Leonard, Tom
32.89 1:08.24 1:45.93 2:24.47
3:04.14 3:44.64 4:26.22 5:08.81
5:51.23 6:37.73
Anne Arundel, MD 38 8 6:48.96 Rudie, Ted
35.50 1:13.91 1:53.84 2:35.31
3:17.25 3:58.33 4:41.08 5:24.98
6:07.32 6:48.96
Andover, MA 35 9 8:52.36 Sarro, Stephen
39.29 1:24.47 2:15.04 3:08.95
4:03.64 5:00.52 5:58.57 6:56.63
7:54.74 8:52.36
Event 6 Men 40-44 500 Yard Freestyle
40+ NAT 4:48.92 R William Specht 2002
Geneva, NY 43 1 4:58.64 Brophy, Neil
27.77 57.13 1:26.86 1:56.94
2:26.95 2:56.96 3:27.32 3:58.11
4:29.03 4:58.64
West Broward, FL 41 2 5:02.42 Olsen, Jonathan
27.46 57.03 1:26.79 1:57.03
2:27.99 2:58.71 3:29.54 4:00.59
4:31.94 5:02.42
Jordan, IN 42 3 5:07.22 Roby, Brad
27.99 57.68 1:28.62 1:59.73
2:31.11 3:02.28 3:33.45 4:04.44
4:35.80 5:07.22
Schroeder, WI 43 4 5:10.97 Dittus, Barry
27.91 58.09 1:29.11 2:00.66
2:32.49 3:04.46 3:36.52 4:08.55
4:40.41 5:10.97
Sarasota, FL 44 5 5:29.01 Schwartz, Thomas
29.17 1:01.39 1:33.63 2:06.66
2:40.39 3:14.17 3:47.91 4:22.29
4:56.48 5:29.01
West Broward, FL 40 6 5:31.36 Korey, Bill
29.79 1:02.62 1:36.28 2:09.97
2:44.33 3:18.41 3:52.29 4:26.07
4:59.68 5:31.36
Orlando Ac, FL 40 7 5:36.19 Keen, John
29.23 1:01.77 1:35.78 2:10.80
2:45.98 3:20.76 3:55.55 4:30.69
5:04.77 5:36.19
Suncoast, FL 41 8 5:37.57 Wallace, Kenneth
28.93 1:01.03 1:34.33 2:08.34
2:43.16 3:17.63 3:52.42 4:27.63
5:03.26 5:37.57
Jordan, IN 43 9 5:55.60 Catellier, Ken
29.75 1:03.57 1:39.58 2:16.13
2:53.53 3:30.94 4:07.92 4:44.49
5:20.76 5:55.60
West Broward, FL 43 10 5:55.78 Kolb, Karl
32.15 1:07.49 1:42.47 2:18.92
2:55.72 3:32.09 4:08.86 4:45.90
5:22.18 5:55.78
Andover, MA 41 11 5:56.60 Tocman, Howard
31.05 1:05.80 1:41.95 2:18.92
2:55.60 3:32.26 4:09.00 4:45.69
5:21.72 5:56.60
S Palm Beach, FL 40 12 7:33.74 Cooper, Ross
33.48 1:13.63 1:58.77 2:45.85
3:33.35 4:21.70 5:10.45 5:59.68
6:48.11 7:33.74
Orlando Dt, FL 42 13 8:12.23 Knoblauch, Frank
43.00 1:32.39 2:24.44 2:49.54
4:06.18 4:56.43 5:46.59 6:36.94
7:27.39 8:12.23
Event 6 Men 45-49 500 Yard Freestyle
45+ NAT 4:57.85 R Jerry DeMuro 2003
Orlando Ac, FL 45 1 4:55.58R Specht, William
27.49 57.39 1:27.26 1:57.05
2:26.72 2:56.59 3:26.52 3:56.87
4:26.71 4:55.58
Sarasota, FL 47 2 4:58.37 Drennen, Mark
27.55 56.64 1:26.33 1:56.50
2:27.06 2:57.46 3:28.37 3:59.05
4:29.38 4:58.37
West Broward, FL 47 3 5:13.93 Erickson, Tim
27.58 57.91 1:29.10 2:00.56
2:32.27 3:04.15 3:36.11 4:08.65
4:41.52 5:13.93
Pittsburgh Dt,Pa 47 4 5:20.50 Wallace, Neal
29.03 1:00.68 1:33.08 2:05.95
2:39.05 3:12.06 3:45.03 4:17.73
4:49.81 5:20.50
Suncoast, FL 48 5 5:20.63 Kussatz, Uwe
30.51 1:03.03 1:35.62 2:08.73
2:41.10 3:13.36 3:45.34 4:17.35
4:49.28 5:20.63
Westport, CT 45 6 5:23.68 Gulick, Jake
29.33 1:01.57 1:34.59 2:07.85
2:41.18 3:14.27 3:47.13 4:20.02
4:52.68 5:23.68
West Broward, FL 45 7 5:32.91 Andrews, John
30.17 1:02.35 1:35.67 2:09.32
2:42.98 3:17.15 3:51.37 4:25.76
4:59.63 5:32.91
Andover, MA 47 8 5:33.86 Welch, David
30.79 1:04.90 1:39.07 2:12.95
2:46.55 3:19.59 3:52.43 4:25.48
4:59.70 5:33.86
Andover, MA 47 9 5:46.72 Meltz, Joel
31.84 1:06.01 1:40.96 2:16.01
2:51.30 3:26.58 4:02.06 4:37.45
5:12.59 5:46.72
West Broward, FL 47 10 6:06.55 Victoria, Tomas
32.41 1:07.07 1:42.13 2:17.83
2:54.75 3:31.45 4:08.98 4:48.68
5:28.47 6:06.55
Anne Arundel, MD 48 11 6:16.57 Gruber, Alan
32.61 1:08.74 1:46.46 2:25.42
3:04.58 3:43.72 4:22.77 5:01.55
5:40.05 6:16.57
Palisades, CA 47 12 6:29.74 Varnas, Harry
35.27 1:13.74 1:52.43 2:31.45
3:11.25 3:51.47 4:31.59 5:11.48
5:51.18 6:29.74
Andover, MA 45 13 9:03.39 Wichmann, Richard
46.43 1:40.07 2:33.75 3:29.45
4:23.91 5:19.40 6:17.22 7:14.52
8:10.16 9:03.39
Anne Arundel, MD 48 14 11:41.55 McPherson, Bruce
48.95 1:54.08 3:07.86 4:22.29
5:36.95 6:49.12 8:01.50 9:15.87
10:28.69 11:41.55
Anne Arundel, MD 48 15 12:09.54 Threadgill, Peter
47.23 1:51.83 3:10.59 4:28.73
5:45.79 7:03.18 8:20.79 9:38.07
10:54.61 12:09.54
Event 6 Men 50-54 500 Yard Freestyle
50+ NAT 5:08.94 R Phil Dodson 2003
Sarasota, FL 53 1 5:20.85 Walker, Rick
28.74 1:00.72 1:33.08 2:06.21
2:39.14 3:12.60 3:45.61 4:17.97
4:50.04 5:20.85
Tri-Community,MA 52 2 5:26.28 Sullivan, Gerald
28.71 1:01.25 1:34.32 2:07.95
2:41.56 3:15.08 3:47.87 4:20.87
4:53.83 5:26.28
Plymouth, MI 52 3 5:34.75 Thompson, Frank
30.39 1:03.21 1:37.35 2:11.38
2:45.83 3:19.83 3:53.93 4:28.15
5:02.02 5:34.75
Jefferson Co, MO 52 4 5:44.51 Freerks, Stanley
30.91 1:04.68 1:39.35 2:14.51
2:49.43 3:24.82 4:00.43 4:36.31
5:11.40 5:44.51
Sarasota, FL 52 5 5:45.74 Davie, Robert
30.95 1:05.21 1:39.99 2:15.50
2:50.59 3:25.91 4:00.71 4:36.01
5:11.05 5:45.74
West Broward, FL 50 6 5:49.42 McMillen, Scott
32.24 1:07.57 1:43.25 2:19.39
2:55.29 3:31.35 4:06.17 4:41.06
5:16.09 5:49.42
West Broward, FL 53 7 5:52.75 Brandecker, William
31.48 1:05.59 1:40.78 2:16.62
2:53.00 3:29.49 4:05.99 4:41.83
5:17.79 5:52.75
Sarasota, FL 52 8 5:57.37 Howle, Gary
32.37 1:07.37 1:43.27 2:19.65
2:56.69 3:33.62 4:10.76 4:48.25
5:24.37 5:57.37
Palisades, CA 53 9 6:08.62 Siegel, Steven
34.52 1:10.96 1:48.59 2:25.68
3:03.25 3:41.23 4:18.95 4:56.76
5:33.73 6:08.62
South Hills, PA 52 10 6:12.91 Shields, Barry
33.23 1:09.81 1:47.45 2:25.84
3:03.85 3:41.72 4:19.89 4:57.79
5:36.02 6:12.91
Sarasota, FL 52 11 6:20.75 Beachler, Michael
32.93 1:09.32 1:47.08 2:25.33
3:04.14 3:43.17 4:22.81 5:02.72
5:42.43 6:20.75
Suncoast, FL 52 12 6:34.50 Rutigliano, Jerry
34.04 1:10.96 1:48.91 2:27.73
3:08.10 3:49.59 4:31.50 5:13.81
5:55.90 6:34.50
Jordan, IN 52 13 6:35.63 Lewis, David
32.50 1:09.75 1:48.69 2:29.24
3:10.45 3:52.30 4:33.73 5:15.77
5:56.89 6:35.63
Event 6 Men 55-59 500 Yard Freestyle
55+ NAT 5:22.70 R Jack Geoghegan 1997
South Hills, PA 58 1 5:49.73 Zakim, Jack
30.77 1:04.43 1:39.05 2:15.05
2:50.56 3:26.55 4:02.51 4:38.83
5:15.32 5:49.73
Bayside, RI 55 2 5:56.68 McQuiggan, Frank
31.17 1:05.61 1:42.49 2:19.72
2:56.97 3:34.21 4:11.07 4:47.65
5:23.99 5:56.68
Anne Arundel, MD 56 3 6:38.16 Jackins, Joseph
33.03 1:10.80 1:50.08 2:31.22
3:12.39 3:53.64 4:35.07 5:16.40
5:57.93 6:38.16
Anne Arundel, MD 55 4 7:20.00 Shannon, Toby
34.36 1:16.09 2:00.35 2:46.06
3:31.71 4:18.40 5:04.76 5:51.25
6:37.08 7:20.00
Andover, MA 59 5 8:15.93 Mahoney, J Barry
45.59 1:34.55 2:24.70 3:15.07
4:05.60 4:55.82 5:46.52 6:36.45
7:27.18 8:15.93
Schroeder, WI 55 6 8:36.83 Lopez, Franko
45.83 1:36.28 2:29.83 3:23.33
4:17.52 5:11.25 6:04.69 6:57.33
7:50.66 8:36.83
Michiana, IN 58 7 8:38.92 Brasseur, Al
40.85 1:28.69 2:22.36 3:15.63
4:10.47 5:03.55 5:57.96 6:53.37
7:46.75 8:38.92
Anne Arundel, MD 58 8 9:06.53 Meyer, Jack
48.53 1:40.71 2:35.17 3:30.77
4:27.75 5:25.09 6:22.96 7:19.56
8:15.41 9:06.53
Event 6 Men 60-64 500 Yard Freestyle
60+ NAT 5:44.43 R David Harrison 1998
Ambler, PA 61 1 6:16.49 Tulenko, Thomas
33.17 1:10.41 1:48.34 2:27.06
3:05.66 3:44.59 4:23.36 5:02.01
5:40.03 6:16.49
Powel Crosley,OH 64 2 7:01.02 Mulliken, Bill
36.71 1:17.18 1:59.09 2:41.72
3:25.04 4:08.33 4:51.43 5:34.83
6:18.90 7:01.02
E Hampton, NY 62 3 7:04.37 Monahan, Richard
37.97 1:19.97 2:02.48 2:45.94
3:29.26 4:12.65 4:55.71 5:39.34
6:22.70 7:04.37
South Hills, PA 60 4 7:36.05 Schachner, Stephen
37.72 1:22.24 2:07.73 2:55.23
3:41.99 4:29.07 5:15.72 6:02.79
6:50.42 7:36.05
Collier Co, FL 61 5 7:36.53 Trevison, Rick
40.01 1:25.22 2:11.02 2:57.66
3:44.60 4:33.13 5:20.88 6:08.75
6:53.36 7:36.53
Suncoast, FL 63 6 7:42.68 Gifford, David
37.19 1:18.78 2:02.69 2:48.00
3:35.76 4:25.21 5:15.77 6:05.74
6:55.15 7:42.68
Anne Arundel, MD 60 7 7:48.89 Levickas, Tom
42.36 1:27.63 2:14.74 3:02.21
3:50.44 6:15.49
7:03.38 7:48.89
Suncoast, FL 63 8 8:40.94 Reed, Francis
48.20 1:40.66 2:35.70 3:30.96
4:25.43 5:18.70 6:11.49 7:03.73
7:54.60 8:40.94
Anne Arundel, MD 62 9 12:04.17 Kelbaugh, Cliff
50.81 1:59.81 3:17.93 4:37.86
5:55.37 7:11.24 8:30.55 9:45.94
10:58.09 12:04.17
West Broward, FL 60 --- DQ Lustig, Philip
42.57 1:35.37 2:33.66 3:12.66
11:29.81
West Broward, FL 64 --- DQ Criche, Richard
54.48 1:56.54 3:04.32 4:15.23
5:28.93 6:42.03 7:57.94 9:00.21
Event 6 Men 65-69 500 Yard Freestyle
65+ NAT 5:53.52 R David Harrison 2003
Central Bucks,PA 66 1 5:58.75 Harrison, David
33.33 1:11.24 1:49.91 2:28.77
3:08.20 3:48.97 4:28.56 5:09.96
5:49.49 5:58.75
Suncoast, FL 65 2 6:27.21 Puchalski, Donald
33.33 1:11.24 1:49.91 2:28.77
3:08.20 3:48.97 4:28.56 5:09.96
5:49.49 6:27.21
Jordan, IN 67 3 6:33.70 Mennen, Marty
34.21 1:14.70 1:55.47 2:37.19
3:18.09 3:59.83 4:39.24 5:18.67
5:56.84 6:33.70
Orlando Ac, FL 69 4 6:37.95 Zurcher, James
34.80 1:12.89 1:51.82 2:32.58
3:13.74 3:54.74 4:35.80 5:24.65
5:57.14 6:37.95
Collier Co, FL 66 5 6:53.82 Stollmeyer, Michael
34.02 1:13.04 1:54.62 2:37.93
3:21.31 4:04.37 4:47.85 5:31.14
6:13.24 6:53.82
Anne Arundel, MD 69 6 7:15.11 Kerr, Philip
37.90 1:21.63 2:05.83 2:50.64
3:35.55 4:20.58 5:05.53 5:49.95
6:33.97 7:15.11
Anne Arundel, MD 65 7 7:40.08 Harries, Keith
42.54 1:28.76 2:17.03 3:03.62
3:50.15 4:39.82 5:27.35 6:13.54
6:58.71 7:40.08
Event 6 Men 70-74 500 Yard Freestyle
70+ NAT 5:59.81 R Burwell Jones 2003
Sarasota, FL 70 1 6:39.22 Geer, Dren
35.52 1:14.94 1:55.52 2:36.85
3:17.89 3:59.51 4:40.08 5:20.79
6:00.75 6:39.22
Schroeder, WI 71 2 7:25.88 Mullins, Steve
38.46 1:21.32 2:07.39 2:54.03
3:40.30 4:26.01 5:11.92 5:57.16
6:42.56 7:25.88
Outer Banks, NC 72 3 7:52.25 Erwin, Charles
41.85 1:27.60 2:15.46 3:03.54
3:51.74 4:40.17 5:28.38 6:16.32
7:05.67 7:52.25
West Broward, FL 73 4 7:54.87 Pitts, James
44.17 1:32.56 2:22.73 3:12.72
4:02.19 4:51.12 5:39.64 6:26.42
7:12.59 7:54.87
Marco Island, FL 70 5 8:35.74 White, Glenn
45.43 1:35.91 2:28.76 3:22.67
4:15.54 5:07.95 6:01.51 6:53.88
7:46.32 8:35.74
West Broward, FL 74 6 9:40.35 Tebbens, Art
53.98 2:50.75 3:49.59
4:46.52 5:47.21 7:44.40
8:43.56 9:40.35
Event 6 Men 75-79 500 Yard Freestyle
75+ NAT 7:20.24 R Dexter Woodford 1989
Battle Creek, MI 77 1 8:20.82 Korten, Don
39.30 1:27.09 2:15.80 3:07.94
4:01.33 4:53.68 5:44.82 6:37.66
7:30.34 8:20.82
Sarasota, FL 75 2 9:03.61 Randall, Charlie
52.89 1:48.07 2:46.05 3:44.15
4:40.88 5:36.64 6:31.03 7:23.57
8:15.30 9:03.61
West Broward, FL 77 3 9:26.37 Silverio, Joaquin
45.85 1:41.17 2:39.84 3:39.33
4:40.46 5:40.72 6:39.87 7:36.56
8:32.68 9:26.37
Anne Arundel, MD 76 4 9:49.22 Collings, John
48.74 1:45.12 2:45.30 3:45.68
4:47.28 5:48.59 6:49.53 7:50.32
8:51.10 9:49.22
Plymouth, MI 79 5 11:43.61 Evans, Richard
1:01.17 2:08.91 3:20.82 4:33.80
5:45.53 6:58.80 8:11.15 9:22.68
10:35.04 11:43.61
Jordan, IN 77 6 11:46.07 Cross, Arthur
1:01.23 2:09.24 3:21.38 4:33.04
5:44.16 6:56.33 8:09.10 9:21.82
10:34.16 11:46.07
Event 6 Men 80-84 500 Yard Freestyle
80+ NAT 8:12.40 R Austin Newman 1996
Battle Creek, MI 80 1 11:09.35 Doud, Bob
53.09 1:57.50 3:05.91 4:16.84
5:27.17 6:36.97 7:45.67
10:04.62 11:09.35
Suncoast, FL 81 2 13:58.42 Schofield, Elliott
1:04.88 2:28.82 3:57.93 5:23.28
6:48.24 8:11.11 9:36.47 11:08.27
12:41.29 13:58.42



Event 7 Mixed 19+ 200 Yard Medley Relay
19+ NAT 1:46.14 R Stevens Point, WI 1999
Paplham, Owens, Miller, Willoughby
A 1 1:53.34 Westport, CT
1) Stolarski, Sheila 42 2) Walkenhorst, Jared 29
3) Gulick, Jake 45 4) Usdavin, JoAnne 22
30.72 57.30 1:24.32 1:53.34
A 2 1:54.27 Jordan, IN
1) Schilke, Matt 23 2) Dawkins, Zachary 24
3) Garman, Jennifer 23 4) Fernandez, Gerri 38
28.81 59.08 1:27.35 1:54.27
A 3 1:56.00 Suncoast, FL
1) Carey, Suzanne 24 2) Winslow, Laura 44
3) Kussatz, Uwe 48 4) Allbritton, Steve 46
32.89 1:07.47 1:34.29 1:56.00
A 4 1:58.01 South Hills, PA
1) Roy, Gita 31 2) Powers, Bill 39
3) Pizzo, Michelle 23 4) Edenbaum, Thomas 37
31.89 1:01.81 1:34.44 1:58.01
A 5 1:58.27 Powel Crosley,OH
1) Rutherford, Erin 25 2) Keith, Jason 27
3) Wiethorn, Molly 24 4) Landon, Eric 27
34.38 1:05.16 1:34.69 1:58.27
B 6 1:59.41 Westport, CT
1) Usdavin, Joshua 27 2) Davis, James 46
3) Barany, Cheryl 39 4) Usdavin, Julie 22
29.02 1:00.59 1:30.11 1:59.41
A 7 2:01.68 Orlando Ac, FL
1) Nettles, Jason 33 2) Downs, Niki 27
3) McKee, Chris 24 4) Sarisky, Laura 26
26.49 1:00.97 1:29.46 2:01.68
B 8 2:04.05 Jordan, IN
1) Roberts, Richard 47 2) Picek, Lisa 24
3) Davidson, Joni 22 4) Simmons, Will 28
38.90 1:14.20 1:41.87 2:04.05
A 9 2:04.20 Anne Arundel, MD
1) O'Brien, Erin 24 2) Riley, Carol 39
3) Shaalan, Sherif 45 4) McKay, Gladney 43
32.86 1:09.14 1:37.28 2:04.20
C 10 2:17.17 Jordan, IN
1) Longest, Lindsey 22 2) Quigley, George 63
3) O'Connor, Alice 42 4) Forsee, David 35
36.32 1:17.08 1:48.35 2:17.17
Event 7 Mixed 25+ 200 Yard Medley Relay
25+ NAT 1:44.54 R Broward Co, FL 1993
Herrington, Deichert, Breedy, Lilley
A 1 1:49.55 Jordan, IN
1) Warren, Ryan 29 2) Ellis, Nicole 25
3) Dawkins, Adam 28 4) Kerns, Laura 27
27.20 59.70 1:24.51 1:49.55
A 2 1:51.58 Schroeder, WI
1) Zeruhn, Bernie 33 2) Hanney, Mary 33
3) Day, Nadine 33 4) Dittus, Barry 43
25.00 1:01.53 1:27.66 1:51.58
B 3 1:53.91 Jordan, IN
1) Chop, Dahnya 29 2) Dawkins, Todd 30
3) Talyor, RJ 25 4) Renie, Theresa 33
29.82 59.92 1:25.75 1:53.91
B 4 1:57.24 South Hills, PA
1) Weisbrod, Andre 54 2) Kuhn, Lauren 30
3) Romano, Greg 48 4) Ide, Carol 37
30.77 1:03.54 1:30.39 1:57.24
A 5 1:58.06 Andover, MA
1) Fox, Michele 34 2) Swan, Katina 29
3) O'Horo, John 33 4) Rogacki, Daniel 56
32.45 1:06.50 1:34.42 1:58.06
A 6 1:59.20 Anne Arundel, MD
1) Fisch, Suzie 35 2) O'Brien, Caitlin 26
3) Bistrack, Jennifer 31 4) Kvetkas, Bill 42
32.16 1:05.98 1:34.85 1:59.20
A 7 2:01.56 Orlando Ac, FL
1) Farrell, Andrew 33 2) Gatto, Caroline 43
3) Fry, Thomas 47 4) Heid, Patty 35
26.57 1:07.84 1:34.99 2:01.56
B 8 2:15.96 Anne Arundel, MD
1) Sonberg, Joanne 29 2) Lasley, Elizabeth 38
3) Williamson, Kay 43 4) Rudie, Ted 38
36.63 1:14.53 1:49.12 2:15.96
A 9 2:16.47 West Broward, FL
1) Korey, Bill 40 2) Sawyer, Shannon 32
3) Burt, Chris 48 4) Casey, Kathleen 44
31.80 1:13.32 1:45.81 2:16.47
A 10 2:19.47 Orlando Dt, FL
1) Duttweiler, Debbie 33 2) Hermanson, Brad 39
3) Hermanson, Robin 38 4) Knoblauch, Frank 42
44.50 1:13.05 1:45.44 2:19.47
Event 7 Mixed 35+ 200 Yard Medley Relay
35+ NAT 1:47.20 R Orlando Ac, FL 2002
C Shonkwiler, C Miltenberger, W Specht, C Peterson
A 1 1:52.40 West Broward, FL
1) Milanese, Barbara 41 2) Frampton, Sean 37
3) Olsen, Jonathan 41 4) Woodburn, Andrea 40
31.93 59.77 1:24.38 1:52.40
A 2 1:52.53 Andover, MA
1) Case, Charles 38 2) Landry, Rich 40
3) Roy, Michele 40 4) Bankes, Missie 38
28.04 56.22 1:25.75 1:52.53
A 3 1:53.99 Orlando Ac, FL
1) Shonkwiler, Cathy 43 2) Miltenberger, Chester 52
3) Specht, William 45 4) Marques, Kathy 37
31.87 1:04.02 1:28.00 1:53.99
A 4 1:54.85 Sarasota, FL
1) Buxton, Sylvia 38 2) Dinenberg, Arthur 40
3) Atkins, Tillie 39 4) Schwartz, Thomas 44
30.49 1:02.03 1:30.12 1:54.85
A 5 1:56.02 Anne Arundel, MD
1) Burley, Nick 49 2) Damico, Frank 37
3) Voorhees, Carolyn 42 4) Yager, Hilary 36
29.52 1:01.28 1:29.20 1:56.02
A 6 1:56.62 Jordan, IN
1) Roby, Brad 42 2) Shope, Jon 38
3) Schnieders, Ann 43 4) Norwood, Roberta 44
28.58 1:00.11 1:28.52 1:56.62
B 7 2:01.33 Orlando Ac, FL
1) Bliss, Thomas 49 2) Ostertag-Newsome, Liliana
3) McCall, John 52 4) Moses, Tricia 44
30.73 1:09.04 1:35.02 2:01.33
B 8 2:06.85 Sarasota, FL
1) De Boer, Claire 43 2) Bennett, Bob 41
3) Mancuso, Steve 49 4) Howle, Stacey 37
34.33 1:06.89 1:34.23 2:06.85
A 9 2:13.94 Westport, CT
1) Davis, Andy 41 2) McKenna, Ausra 37
3) Laux, Michael 62 4) Russo, Kimberly 35
31.10 1:07.43 1:38.30 2:13.94
B 10 2:19.49 Jordan, IN
1) Catellier, Ken 43 2) Shuck, Susie 38
3) Tamer-Maschmeyer, Maria 4) Harrill, Mike 44
33.29 1:11.23 1:48.71 2:19.49
A 11 2:22.80 Greensboro, NC
1) McEachran, Frances 42 2) Leach, Deborah 49
3) Rogers, Christina 39 4) Davis, Rodney 38
31.28 1:15.00 1:47.63 2:22.80
Event 7 Mixed 45+ 200 Yard Medley Relay
45+ NAT 1:52.75 R Powel Crosley, OH 2003
A Guins, J Groselle, S Franklin, D Rothenberg
A 1 1:53.18 West Broward, FL
1) Cavanaugh, Debbie 46 2) Shead, Timothy 51
3) Burns, Craig 51 4) LaBorwit, Anne 53
31.68 59.66 1:24.94 1:53.18
A 2 1:56.65 Sarasota, FL
1) Hefner, David 49 2) Walker, Deb 52
3) McCormack, Kevin 51 4) Halfacre, Susan 51
27.77 1:02.52 1:27.98 1:56.65
B 3 1:58.94 Sarasota, FL
1) Perout, Jeff 51 2) Mattson, Skippy 50
3) Vazmina, Rudy 53 4) Doyle-Vallery, Deanna 46
27.70 1:05.70 1:32.13 1:58.94
A 4 1:59.12 Andover, MA
1) Goodwin, Kim 46 2) Battistini, Rick 50
3) Mitsch, Mark 46 4) Taylor, Karen 49
31.83 1:03.01 1:29.80 1:59.12
A 5 2:02.81 Jordan, IN
1) Perrin, Tom 53 2) Bauer, Craig 51
3) Gettelfinger, Cheryl 46 4) Francis, Susan 51
28.50 1:01.31 1:35.07 2:02.81
A 6 2:05.10 Anne Arundel, MD
1) Iliff, Jack 59 2) Jones, Steven 45
3) Springer, Jill 45 4) Remaley-Marinzel, Susan
31.73 1:06.37 1:36.43 2:05.10
A 7 2:11.91 South Hills, PA
1) Sikora, Rosanna 48 2) Rollins, Bruce 54
3) Wein, Arthur 53 4) Metzger, Carol 47
37.25 1:10.34 1:39.32 2:11.91
B 8 2:12.56 Anne Arundel, MD
1) Betz, Marti 54 2) Gruber, Alan 48
3) Protzman, Barbara 49 4) Jackins, Joseph 56
34.91 1:12.36 1:45.56 2:12.56
(Event 7 Mixed 45+ 200 Yard Medley Relay)
C 9 2:14.72 Jordan, IN
1) Lewis, David 52 2) Schenkel, Patricia 49
3) Pedersen, Christine 45 4) Peck, Jim 46
32.51 1:15.05 1:49.24 2:14.72
B 10 2:16.25 Jordan, IN
1) Meyer, Paula 45 2) O'Dea, John 45
3) Olds, William 54 4) Byrne, Joan 49
36.43 1:09.69 1:46.56 2:16.25
B 11 2:18.01 West Broward, FL
1) McMillen, Scott 50 2) Brandecker, William 53
3) Mancino, Cathy 54 4) Pyron, Ellen 45
29.50 1:06.62 1:42.37 2:18.01
D 12 2:27.01 Jordan, IN
1) Brooks, JO Ann 50 2) Johnson, Jan 49
3) Ferreira, Carlos 46 4) Bernstein, Mike 47
37.42 1:24.61 1:56.56 2:27.01
C 13 2:47.81 Anne Arundel, MD
1) Schultz, Susan 52 2) Taylor, Susan 46
3) Devanny, Patty 45 4) McPherson, Bruce 48
40.92 1:21.20 2:02.91 2:47.81
B 14 2:48.24 South Hills, PA
1) Shields, Barry 52 2) Michel, Judy 57
3) Schachner, Stephen 60 4) Koski, Linda 53
38.86 1:33.37 2:11.53 2:48.24
D 15 3:36.22 Anne Arundel, MD
1) Threadgill, Peter 48 2) Zee-Cheng, Barbara 51
3) Lindsey, Connie 51 4) Grahek, Iva 45
1:12.79 2:10.63 2:52.67 3:36.22
A --- DQ Powel Crosley,OH
1) Guins, Ann 50 2) Mulliken, Bill 64
3) Lammert, Joseph 64 4) Uible, Barbara 52
32.86 1:08.81 1:37.64
Event 7 Mixed 55+ 200 Yard Medley Relay
55+ NAT 2:11.67 R South Hills, PA 1998
Robinson, Frid, Rose, Bruner
A 1 2:10.55R South Hills, PA
1) Frid, Barbara 61 2) Deffaa, Arthur 55
3) Svenson, Ann 58 4) Seidman, Larry 56
37.40 1:09.39 1:45.75 2:10.55
A 2 2:12.39 Anne Arundel, MD
1) Breza, Pamela 59 2) Trimble, Gary 61
3) Ostrom, Chris 58 4) Burley, Marge 58
40.03 1:13.18 1:40.76 2:12.39
A 3 2:16.94 Jordan, IN
1) Mennen, Marty 67 2) Hasbrook, Sally 55
3) Goldstein, Mel 65 4) Diercks, Joan 56
34.54 1:12.67 1:43.51 2:16.94
B 4 2:21.02 Palisades, CA
1) Henne, Paul 57 2) Crosby, Stephanie 58
3) Cassidy, Ilene 59 4) Walker, Russell 57
31.38 1:15.22 1:54.76 2:21.02
B 5 2:29.34 Anne Arundel, MD
1) Harries, Keith 65 2) Levickas, Susan 56
3) Shannon, Toby 55 4) Iliff, Sally 58
36.32 1:19.73 1:53.92 2:29.34
A 6 2:38.01 West Broward, FL
1) Parsons, Roger 56 2) Woodburn, Scott 60
3) Larsen, Millie 64 4) Hutinger, Margie 64
34.27 1:07.36 1:45.71 2:38.01
A 7 2:44.30 Orlando Ac, FL
1) Hickey, Ken 58 2) Steer, Sandy 64
3) Peek, Thomas 56 4) Henderson, Martha 67
36.97 1:31.00 1:57.43 2:44.30
C 8 2:52.09 Anne Arundel, MD
1) Libby, Joan 62 2) Levickas, Tom 60
3) Jorgensen, Christine 59 4) Gruber, Elizabeth 55
46.39 1:30.19 2:16.08 2:52.09
B 9 3:02.00 Jordan, IN
1) Yaw, Peter 66 2) McAree, Fran 73
3) Etnyre, Sandy 62 4) Beeler, Kirsten 57
44.83 1:32.65 2:24.86 3:02.00
C 10 3:05.45 Jordan, IN
1) Judd, Russell 71 2) Desserich, Russ 60
3) Kirk, Barbara 62 4) Rockafellow, Susan 56
42.63 1:37.34 2:19.72 3:05.45
D 11 3:11.35 Anne Arundel, MD
1) Shiflett, Ida 64 2) Shaffer, Nancy 56
3) Weston, Frances 64 4) Meyer, Jack 58
47.08 1:36.15 1:57.87 3:11.35
B 12 3:20.06 West Broward, FL
1) Kenner, Regan 80 2) Schmidt, Jay 62
3) Lustig, Philip 60 4) Allen, Jean 63
1:33.36 2:29.85 3:20.06
D 13 4:04.14 Jordan, IN
1) Chalfie, Ivan 72 2) Cosper, Sue 55
3) Hall, Carol 56 4) Cross, Arthur 77
1:06.25 2:04.84 3:06.80 4:04.14
E 14 4:13.58 Anne Arundel, MD
1) Kelbaugh, Cliff 62 2) Winkler, Gertraude 61
3) Rudie, Margery 65 4) Wandel, Barbara 59
50.97 1:48.62 3:26.47 4:13.58
Event 7 Mixed 65+ 200 Yard Medley Relay
65+ NAT 2:28.09 R Anne Arundel, MD 2003
N Brown, B Johnston, C Christensen, F Haywood
A 1 J2:43.42 Anne Arundel, MD
1) Brown, Nancy 68 2) Little, Beverley 65
3) Rice, Don 70 4) Lee, Yu-Jin 70
40.05 1:34.84 2:11.34 2:43.42
A 2 J2:42.67 West Broward, FL
1) Rapperport, Alan 70 2) Snyder, Hannelore 73
3) Browne, James 65 4) Tullman, Patricia 67
36.87 1:30.61 2:09.06 2:42.67
A 3 2:54.18 Orlando Ac, FL
1) Cederlund, Bunny 82 2) Vogel, Alyce 71
3) Zurcher, James 69 4) Sirbu, Victor 66
49.51 1:44.70 2:21.10 2:54.18
A 4 3:04.05 Suncoast, FL
1) Schofield, Elliott 81 2) Puchalski, Donald 65
3) Durstein, Nancy 74 4) Campbell, Joan 73
55.24 1:29.64 2:21.64 3:04.05
B 5 3:08.34 Anne Arundel, MD
1) Pearsall, Marjorie 65 2) Rodgers, Bill 71
3) Platt, Daryl 65 4) Kerr, Philip 69
52.73 1:40.17 2:35.25 3:08.34
C 6 3:54.33 Anne Arundel, MD
1) Nohinek, Vanda 72 2) Revett, Geoffrey 80
3) Russell, Doris 83 4) Edelhoff, Raymond 91
53.96 1:52.69 2:55.66 3:54.33
Event 7 Mixed 75+ 200 Yard Medley Relay
75+ NAT 2:56.69 R South Broward, FL 2002
J Silverio, A De La Vega, J Krauser, F Carr
A 1 2:50.36R West Broward, FL
1) Hutinger, Paul 79 2) MacDonald, Robert 75
3) Troy, Jean 76 4) Krauser, June 77
37.38 1:17.15 2:07.25 2:50.36
A 2 3:27.89 Anne Arundel, MD
1) Allnutt, Sarah 80 2) Eremchuk, Alexader 78
3) Collings, John 76 4) Williams, Catherine 79
51.12 1:40.71 2:37.49 3:27.89



Event 9 Women 19-24 100 Yard IM
19+ NAT 1:01.17 R Corrin Convis 1988
Jordan, IN 22 1 1:01.90 Davidson, Joni
28.91 1:01.90
Jordan, IN 23 2 1:05.16 Garman, Jennifer
29.64 1:05.16
Powel Crosley,OH 24 3 1:06.73 Wiethorn, Molly
31.11 1:06.73
Erie, PA 22 4 1:10.35 Nelson, Cindy
32.38 1:10.35
Anne Arundel, MD 24 5 1:11.92 O'Brien, Erin
33.58 1:11.92
South Hills, PA 23 6 1:12.11 Pizzo, Michelle
33.26 1:12.11
Westport, CT 22 7 1:14.38 Usdavin, JoAnne
35.92 1:14.38
Westport, CT 22 8 1:15.27 Usdavin, Julie
35.19 1:15.27
Event 9 Women 25-29 100 Yard IM
25+ NAT 1:01.24 R Tish Bucher 1987
Jordan, IN 25 1 1:04.01 Ellis, Nicole
29.99 1:04.01
Pittsfield, MA 29 2 1:04.60 Kleiner, Kriste
29.29 1:04.60
Jordan, IN 29 3 1:05.88 Chop, Dahnya
30.42 1:05.88
Andover, MA 29 4 1:07.71 Swan, Katina
31.57 1:07.71
Orlando Ac, FL 27 5 1:08.69 Downs, Niki
32.47 1:08.69
Anne Arundel, MD 26 6 1:10.63 O'Brien, Caitlin
34.08 1:10.63
Jordan, IN 27 7 1:10.87 Talyor, Elizabeth
31.99 1:10.87
Powel Crosley,OH 26 8 1:12.69 Feichtner, Megan
33.38 1:12.69
Andover, MA 27 9 1:12.75 Grant, Tracie
32.53 1:12.75
Powel Crosley,OH 25 10 1:15.25 Rutherford, Erin
34.70 1:15.25
Andover, MA 28 11 1:18.53 Breglia, Caroline
34.53 1:18.53
Houston Dt, TX 29 12 1:20.58 Traher, Michelle
34.44 1:20.58
Event 9 Women 30-34 100 Yard IM
30+ NAT 1:00.51 R Nadine Day 2002
Anne Arundel, MD 31 1 1:06.23 Bistrack, Jennifer
30.66 1:06.23
South Hills, PA 31 2 1:06.39 Roy, Gita
30.68 1:06.39
Jordan, IN 33 3 1:12.87 Wieser, Karen
32.32 1:12.87
Schroeder, WI 33 4 1:13.98 Hanney, Mary
36.06 1:13.98
Andover, MA 34 5 1:21.61 Young, Julie
38.49 1:21.61
Andover, MA 34 6 1:31.74 Sarro, Deb
42.68 1:31.74
Event 9 Women 35-39 100 Yard IM
35+ NAT 1:01.94 R Rosemarie Seaman 1996
Sarasota, FL 38 1 1:05.22 Buxton, Sylvia
29.01 1:05.22
Sarasota, FL 39 2 1:06.29 Atkins, Tillie
29.88 1:06.29
Orlando Ac, FL 37 3 1:07.36 Marques, Kathy
31.94 1:07.36
Westport, CT 39 4 1:07.73 Barany, Cheryl
31.61 1:07.73
Anne Arundel, MD 36 5 1:08.07 Yager, Hilary
31.69 1:08.07
Green Hills, TN 36 6 1:08.19 Rietz, Heather
31.51 1:08.19
Anne Arundel, MD 35 7 1:08.38 Fisch, Suzie
31.49 1:08.38
Orlando Ac, FL 35 8 1:08.74 Heid, Patty
31.85 1:08.74
Jordan, IN 38 9 1:09.97 Fernandez, Gerri
31.98 1:09.97
Andover, MA 38 10 1:10.23 Bankes, Missie
31.93 1:10.23
Greensboro, NC 39 11 1:13.55 Rogers, Christina
34.85 1:13.55
Westport, CT 37 12 1:14.16 McKenna, Ausra
35.41 1:14.16
Anne Arundel, MD 39 13 1:14.21 Riley, Carol
35.34 1:14.21
Andover, MA 36 14 1:16.56 Swartz, Linda
33.95 1:16.56
Orlando Dt, FL 38 15 1:16.68 Hermanson, Robin
35.82 1:16.68
Jordan, IN 36 16 1:17.50 Hildebrand, Ilyse
35.60 1:17.50
Anne Arundel, MD 38 17 1:21.40 Lasley, Elizabeth
38.57 1:21.40
Tri-Community,MA 37 18 1:23.24 Reever, Jocelyn
38.28 1:23.24
Towson, MD 35 19 1:24.35 Gedney, Suzanne
40.81 1:24.35
Anne Arundel, MD 38 20 2:11.16 Kinney, Cheryl
59.62 2:11.16
South Hills, PA 37 --- DQ Ide, Carol
36.32 DQ
Event 9 Women 40-44 100 Yard IM
40+ NAT 1:04.51 R Rosemarie Seaman 1998
Anne Arundel, MD 42 1 1:06.31 Voorhees, Carolyn
29.81 1:06.31
Andover, MA 40 2 1:07.45 Roy, Michele
33.25 1:07.45
Westport, CT 42 3 1:08.03 Stolarski, Sheila
31.03 1:08.03
Jordan, IN 44 4 1:08.70 Norwood, Roberta
31.79 1:08.70
Greensboro, NC 42 5 1:09.28 McEachran, Frances
31.30 1:09.28
Suncoast, FL 44 6 1:09.73 Winslow, Laura
33.19 1:09.73
West Broward, FL 42 7 1:10.28 Vaughn, Holly
32.32 1:10.28
Orlando Ac, FL 44 8 1:10.43 Moses, Tricia
33.87 1:10.43
Northern Neck,VA 41 9 1:10.72 Dameron, Kelley
31.87 1:10.72
West Broward, FL 40 10 1:10.79 Woodburn, Andrea
32.61 1:10.79
Schroeder, WI 40 11 1:14.22 Smar, Susan
34.21 1:14.22
Anne Arundel, MD 44 12 1:25.00 DiBlasi, Julie
39.91 1:25.00
Andover, MA 41 13 1:29.61 Deveaux, Louise
41.44 1:29.61
Anne Arundel, MD 43 14 1:31.36 Mazyck, Carla
43.03 1:31.36
Anne Arundel, MD 41 15 1:36.96 Ruseski, Jane
47.17 1:36.96
Anne Arundel, MD 40 --- DQ Voelkening-Behegan,
48.57
Event 9 Women 45-49 100 Yard IM
45+ NAT 1:06.92 R Danielle Ogier 2001
Andover, MA 46 1 1:08.83 Goodwin, Kim
31.85 1:08.83
West Broward, FL 46 2 1:09.37 Cavanaugh, Debbie
31.82 1:09.37
West Broward, FL 48 3 1:09.44 McDonnell, Peggy
31.60 1:09.44
Sarasota, FL 46 4 1:09.58 Doyle-Vallery, Deanna
31.32 1:09.58
Anne Arundel, MD 45 5 1:12.60 Springer, Jill
33.00 1:12.60
Greensboro, NC 46 6 1:14.45 Kammer, Maryellen
35.35 1:14.45
Bayside, RI 45 7 1:16.59 Farrington, Kathryn
35.19 1:16.59
Jordan, IN 49 8 1:17.11 Byrne, Joan
35.74 1:17.11
Andover, MA 49 9 1:18.70 Taylor, Karen
36.41 1:18.70
Anne Arundel, MD 49 10 1:19.06 Protzman, Barbara
36.34 1:19.06
Orlando Ac, FL 48 11 1:21.73 Ostertag-Newsome,
38.38 1:21.73
Jordan, IN 49 12 1:21.91 Schenkel, Patricia
38.78 1:21.91
Schroeder, WI 48 13 1:22.69 Delanois, Barbara
37.34 1:22.69
Powel Crosley,OH 47 14 1:28.41 Heidel, Susan
42.49 1:28.41
Jordan, IN 49 15 1:35.31 Johnson, Jan
49.22 1:35.31
Greensboro, NC 49 16 1:39.57 Leach, Deborah
50.14 1:39.57
Event 9 Women 50-54 100 Yard IM
50+ NAT 1:06.06 R Danielle Ogier 2003
Jefferson Co, MO 50 1 1:09.51 Freerks, Terry Varney
32.20 1:09.51
Schroeder, WI 51 2 1:17.01 Vittone, Leslee
34.29 1:17.01
Anne Arundel, MD 51 3 1:17.58 Remaley-Marinzel, Susan
36.93 1:17.58
Anne Arundel, MD 54 4 1:19.95 Betz, Marti
36.02 1:19.95
Powel Crosley,OH 52 5 1:24.70 Uible, Barbara
38.34 1:24.70
Anne Arundel, MD 52 6 1:33.14 Schultz, Susan
42.78 1:33.14
Anne Arundel, MD 51 7 2:14.29 Zee-Cheng, Barbara
1:09.27 2:14.29
Event 9 Women 55-59 100 Yard IM
55+ NAT 1:13.61 R Jayne Bruner 1991
Anne Arundel, MD 58 1 1:21.46 Burley, Marge
38.91 1:21.46
South Hills, PA 58 2 1:26.56 Svenson, Ann
40.67 1:26.56
Andover, MA 57 3 1:28.70 Yunker, Carol
39.91 1:28.70
Northern Neck,VA 58 4 1:35.31 Gregory, Kathryn
46.58 1:35.31
Palisades, CA 59 5 1:39.92 Cassidy, Ilene
43.55 1:39.92
Event 9 Women 60-64 100 Yard IM
60+ NAT 1:16.75 R Jayne Bruner 1997
South Hills, PA 61 1 1:20.59 Frid, Barbara
37.95 1:20.59
West Broward, FL 64 2 1:32.17 Larsen, Millie
41.25 1:32.17
Lower Bucks, PA 62 3 1:51.09 McClain, Mary Ann
53.51 1:51.09
Anne Arundel, MD 64 4 1:52.30 Shiflett, Ida
53.02 1:52.30
West Broward, FL 63 5 1:56.65 Allen, Jean
56.04 1:56.65
Event 9 Women 65-69 100 Yard IM
65+ NAT 1:21.54 R Clara Walker 1993
South Hills, PA 66 1 1:38.95 Zaremski, Barbara
46.06 1:38.95
Anne Arundel, MD 65 2 1:49.32 Little, Beverley
52.50 1:49.32
Anne Arundel, MD 65 3 1:58.99 Platt, Daryl
55.87 1:58.99
Anne Arundel, MD 65 4 2:02.32 Pearsall, Marjorie
56.76 2:02.32
Northern Neck,VA 65 5 2:08.25 Broderick, Kathleen
55.80 2:08.25
Anne Arundel, MD 65 6 3:33.35 Rudie, Margery
1:42.25 3:33.35
Orlando Ac, FL 67 --- DQ Henderson, Martha
55.77 DQ
Event 9 Women 70-74 100 Yard IM
70+ NAT 1:30.98 R Florence Carr 1996
Suncoast, FL 74 1 1:50.86 Durstein, Nancy
54.52 1:50.86
Up Main Line, PA 73 2 1:56.60 Waldbaum, Joan
59.15 1:56.60
Orlando Ac, FL 71 3 2:15.74 Vogel, Alyce
1:03.81 2:15.74
Event 9 Women 75-79 100 Yard IM
75+ NAT 1:34.37 R Florence Carr 2002
West Broward, FL 76 1 1:43.78 Troy, Jean
49.33 1:43.78
West Broward, FL 77 2 1:50.92 Krauser, June
54.88 1:50.92
Anne Arundel, MD 79 3 2:22.66 Williams, Catherine
1:09.17 2:22.66
Jordan, IN 77 4 2:43.57 Dykema, Muriel
1:18.97 2:43.57
Event 9 Women 80-84 100 Yard IM
80+ NAT 2:12.74 R Rita Evans 2000
Anne Arundel, MD 80 1 2:08.28R Allnutt, Sarah
59.82 2:08.28
Up Main Line, PA 81 2 2:22.14 Merryman, Jeanne
1:01.00 2:22.14



Event 10 Men 19-24 100 Yard IM
19+ NAT 52.54 R Douglas Dickinson 1996
Palisades, CA 24 1 57.93 Crosby, Michael
27.30 57.93
Jordan, IN 24 2 1:04.38 Dawkins, Zachary
30.28 1:04.38
Milwaukee Ws, WI 22 3 1:05.99 Smith, Douglas
30.40 1:05.99
Event 10 Men 25-29 100 Yard IM
25+ NAT 52.49 R John Tudor 1987
Westport, CT 29 1 57.06 Walkenhorst, Jared
27.50 57.06
Jordan, IN 29 2 58.72 Warren, Ryan
26.57 58.72
Jordan, IN 25 3 59.41 Talyor, RJ
27.58 59.41
Westport, CT 27 4 59.90 Usdavin, Joshua
28.11 59.90
Powel Crosley,OH 27 5 1:00.21 Landon, Eric
26.87 1:00.21
Powel Crosley,OH 27 6 1:00.58 Keith, Jason
28.71 1:00.58
Andover, MA 29 7 1:10.84 Krueger, Christopher
33.77 1:10.84
Event 10 Men 30-34 100 Yard IM
30+ NAT 51.03 R Ronald Karnaugh 1997
Schroeder, WI 33 1 53.52 Zeruhn, Bernie
24.41 53.52
Orlando Ac, FL 33 2 58.25 Nettles, Jason
26.22 58.25
Andover, MA 33 3 1:05.21 O'Horo, John
29.64 1:05.21
Tri-Community,MA 33 4 1:16.05 Barbedette, Loic
35.77 1:16.05
Event 10 Men 35-39 100 Yard IM
35+ NAT 54.92 R Matt Wood 1998
West Broward, FL 37 1 57.66 Frampton, Sean
27.73 57.66
Jordan, IN 38 2 1:00.25 Shope, Jon
27.77 1:00.25
Orlando Dt, FL 39 3 1:00.85 Hermanson, Brad
28.24 1:00.85
Andover, MA 38 4 1:01.18 Case, Charles
28.57 1:01.18
South Hills, PA 37 5 1:01.79 Hahn, Darek
28.55 1:01.79
Schroeder, WI 39 6 1:04.24 Wells, David
29.56 1:04.24
Anne Arundel, MD 37 7 1:04.46 Damico, Frank
30.50 1:04.46
Schroeder, WI 35 8 1:05.94 Lanza, Larry
31.10 1:05.94
Erie, PA 35 9 1:10.34 Solan, Christopher
32.28 1:10.34
Event 10 Men 40-44 100 Yard IM
40+ NAT 55.93 R Clay Evans 1996
West Broward, FL 40 1 54.46R Berndt, Peter
25.76 54.46
Houston Dt, TX 41 2 56.45 Marshall, Dirk
25.68 56.45
Northwest, CT 44 3 1:01.42 Beneke, Roland
27.88 1:01.42
Parkside, NY 44 4 1:03.29 Ahern, Kevin
30.28 1:03.29
Westport, CT 41 5 1:04.39 Davis, Andy
29.73 1:04.39
Jordan, IN 43 6 1:05.44 Catellier, Ken
29.81 1:05.44
Tri-Community,MA 44 7 1:09.63 Mooney, John
33.32 1:09.63
Andover, MA 43 8 1:10.01 Wright, Will
33.87 1:10.01
Andover, MA 43 9 1:12.90 Swan, Robert
34.93 1:12.90
Tri-Community,MA 42 10 1:15.38 Aguillon, Arturo
35.66 1:15.38
Event 10 Men 45-49 100 Yard IM
45+ NAT 56.58 R Jack Groselle 2001
Sarasota, FL 49 1 59.68 Hefner, David
27.35 59.68
West Broward, FL 45 2 59.76 Grzeszczak, John
27.83 59.76
Erie, PA 48 3 59.81 Morosky, William
28.24 59.81
Suncoast, FL 48 4 59.86 Kussatz, Uwe
29.37 59.86
Harrisburg Ws,Pa 48 5 1:00.83 Stewart, Jay
27.89 1:00.83
Orlando Ac, FL 49 6 1:01.08 Bliss, Thomas
28.04 1:01.08
Suncoast, FL 49 7 1:01.56 Frazier, Russell
28.03 1:01.56
Andover, MA 46 8 1:02.05 Mitsch, Mark
28.38 1:02.05
West Broward, FL 47 9 1:03.09 Erickson, Tim
28.99 1:03.09
Phoenixville, PA 47 10 1:03.76 Fisher, Warren
28.81 1:03.76
Westport, CT 46 11 1:04.11 Davis, James
30.90 1:04.11
West Broward, FL 47 12 1:04.19 Victoria, Tomas
28.21 1:04.19
Anne Arundel, MD 49 13 1:04.21 Burley, Nick
29.78 1:04.21
Sarasota, FL 49 14 1:06.32 Mancuso, Steve
30.64 1:06.32
West Broward, FL 46 15 1:06.57 Shipman, John
31.08 1:06.57
Anne Arundel, MD 45 16 1:07.39 Shaalan, Sherif
32.07 1:07.39
Tri-Community,MA 48 17 1:07.49 Schonholz, Steven
32.95 1:07.49
Orlando Ac, FL 47 18 1:09.16 Fry, Thomas
31.60 1:09.16
West Broward, FL 49 19 1:09.95 Rex, Albert
32.30 1:09.95
Andover, MA 47 20 1:12.07 Welch, David
32.31 1:12.07
Jordan, IN 46 21 1:12.25 Peck, Jim
33.20 1:12.25
Jordan, IN 47 22 1:18.80 Roberts, Richard
35.90 1:18.80
Anne Arundel, MD 48 23 1:19.54 Gruber, Alan
39.07 1:19.54
Event 10 Men 50-54 100 Yard IM
50+ NAT 59.14 R Daniel Rogacki 1998
West Broward, FL 51 1 56.85R Shead, Timothy
27.02 56.85
West Broward, FL 51 2 1:00.08 Burns, Craig
27.36 1:00.08
Sarasota, FL 51 3 1:00.17 Perout, Jeff
27.37 1:00.17
West Broward, FL 54 4 1:00.31 Schmidt, George
29.15 1:00.31
Jordan, IN 53 5 1:01.56 Perrin, Tom
27.63 1:01.56
Palisades, CA 54 6 1:01.82 Kerns, Hubie
29.26 1:01.82
Tri-Community,MA 52 7 1:02.08 Sullivan, Gerald
28.30 1:02.08
Schroeder, WI 51 8 1:02.36 Mykleby, Geoff
27.86 1:02.36
Sarasota, FL 51 9 1:03.52 McCormack, Kevin
29.74 1:03.52
Andover, MA 52 10 1:06.41 Myers, Fred
31.32 1:06.41
South Hills, PA 53 11 1:08.75 Wein, Arthur
32.24 1:08.75
West Broward, FL 53 12 1:17.47 Saltzman, Edward
37.27 1:17.47
Event 10 Men 55-59 100 Yard IM
55+ NAT 1:00.46 R Daniel Rogacki 2003
Andover, MA 56 1 1:01.16 Rogacki, Daniel
28.55 1:01.16
South Hills, PA 55 2 1:07.12 Deffaa, Arthur
32.56 1:07.12
Anne Arundel, MD 59 3 1:07.16 Iliff, Jack
30.99 1:07.16
Anne Arundel, MD 58 4 1:08.45 Ostrom, Chris
32.49 1:08.45
Orlando Ac, FL 55 5 1:10.82 Griffin, Dane
33.94 1:10.82
West Broward, FL 59 6 1:15.16 Bergquist, Kenneth
34.85 1:15.16
West Broward, FL 56 7 1:15.18 Parsons, Roger
35.11 1:15.18
Palisades, CA 57 8 1:15.59 Walker, Russell
37.30 1:15.59
Lower Bucks, PA 58 9 1:16.53 Kremzier, James
36.23 1:16.53
Orlando Ac, FL 58 10 1:26.96 Hickey, Ken
38.80 1:26.96
Event 10 Men 60-64 100 Yard IM
60+ NAT 1:06.39 R Paul Hutinger 1986
West Broward, FL 60 1 1:07.76 Woodburn, Scott
31.81 1:07.76
Anne Arundel, MD 61 2 1:08.60 Trimble, Gary
Westport, CT 62 3 1:10.22 Laux, Michael
33.87 1:10.22
West Broward, FL 60 4 1:10.69 Delong, Gerry
33.27 1:10.69
Orlando Ac, FL 60 5 1:12.83 Iselin, Christian
34.38 1:12.83
Ambler, PA 61 6 1:16.00 Tulenko, Thomas
35.06 1:16.00
Andover, MA 63 7 1:17.08 Coupe, George
35.11 1:17.08
Jordan, IN 60 8 1:30.40 Desserich, Russ
43.05 1:30.40
Anne Arundel, MD 60 9 1:32.63 Levickas, Tom
45.80 1:32.63
Event 10 Men 65-69 100 Yard IM
65+ NAT 1:06.37 R Dave Costill 2001
Suncoast, FL 65 1 1:12.40 Puchalski, Donald
34.72 1:12.40
Powel Crosley,OH 65 2 1:14.73 Morrow, Andrew
35.15 1:14.73
Marco Island, FL 65 3 1:20.95 Boyce, Tom
36.37 1:20.95
Orlando Ac, FL 66 4 1:31.93 Sirbu, Victor
45.07 1:31.93
West Broward, FL 65 5 1:39.86 Browne, James
48.17 1:39.86
Orlando Ac, FL 69 --- DQ Zurcher, James
36.29 DQ
Event 10 Men 70-74 100 Yard IM
70+ NAT 1:08.83 R Burwell Jones 2003
Oak Park, MI 70 1 1:13.56 Dobler, Wally
33.97 1:13.56
West Broward, FL 70 2 1:17.13 Rapperport, Alan
35.48 1:17.13
Anne Arundel, MD 70 3 1:26.14 Rice, Don
37.98 1:26.14
Jordan, IN 73 4 1:29.28 McAree, Fran
43.19 1:29.28
Anne Arundel, MD 70 5 1:29.56 Lee, Yu-Jin
39.68 1:29.56
West Broward, FL 74 6 2:28.67 Tebbens, Art
1:15.97 2:28.67
Event 10 Men 75-79 100 Yard IM
75+ NAT 1:20.52 R Paul Hutinger 2000
West Broward, FL 75 1 1:29.82 MacDonald, Robert
44.21 1:29.82
West Broward, FL 79 2 1:31.37 Hutinger, Paul
42.88 1:31.37
West Broward, FL 75 3 1:40.21 Holmes, Snag
47.55 1:40.21
West Broward, FL 77 4 1:48.91 Silverio, Joaquin
49.17 1:48.91
Andover, MA 77 5 2:24.82 Chirstopher, James
1:10.84 2:24.82
Event 10 Men 80-84 100 Yard IM
80+ NAT 1:35.01 R Bob Merrick 2001
Battle Creek, MI 80 1 2:29.08 Doud, Bob
1:12.76 2:29.08
Event 10 Men 85-89 100 Yard IM
85+ NAT 2:01.72 R Thomas Cureton 1987
West Broward, FL 88 --- DQ McCullough, Don



Event 11 Women 19-24 200 Yard Breaststroke
19+ NAT 2:27.24 R Keryn Kyrnauw 2003
Jordan, IN 24 1 2:47.67 Picek, Lisa
37.50 1:19.61 2:03.43 2:47.67
Event 11 Women 25-29 200 Yard Breaststroke
25+ NAT 2:17.94 R Andrea Packard 2002
Orlando Ac, FL 27 1 2:38.59 Downs, Niki
36.27 1:16.31 1:57.63 2:38.59
Anne Arundel, MD 26 2 2:39.16 O'Brien, Caitlin
36.72 1:17.63 1:58.77 2:39.16
Andover, MA 29 3 2:41.01 Swan, Katina
35.79 1:16.37 1:58.38 2:41.01
Orlando Ac, FL 26 4 3:07.49 Sarisky, Laura
42.64 1:29.64 2:17.58 3:07.49
Event 11 Women 30-34 200 Yard Breaststroke
30+ NAT 2:26.11 R Nadine Day 2003
South Hills, PA 30 1 2:33.79 Kuhn, Lauren
35.51 1:14.85 1:54.38 2:33.79
Anne Arundel, MD 31 2 2:43.48 Bistrack, Jennifer
37.24 1:18.42 2:00.73 2:43.48
Jordan, IN 34 3 3:01.42 Bailie, Bridget
40.37 1:25.97 2:13.43 3:01.42
Event 11 Women 35-39 200 Yard Breaststroke
35+ NAT 2:33.16 R Beverly Lense 2001
Westport, CT 39 1 2:46.04 Barany, Cheryl
38.38 1:20.09 2:03.74 2:46.04
Jordan, IN 39 2 2:46.46 Kerker, Melissa
37.61 1:19.24 2:02.84 2:46.46
Anne Arundel, MD 36 3 2:47.92 Yager, Hilary
37.95 1:19.86 2:03.18 2:47.92
Anne Arundel, MD 39 4 2:50.42 Riley, Carol
38.74 1:22.02 2:05.73 2:50.42
Jordan, IN 37 5 2:52.40 Rian, Victoria
40.24 1:24.68 2:09.04 2:52.40
Jordan, IN 38 6 2:55.54 Shuck, Susie
39.69 1:23.51 2:09.04 2:55.54
Anne Arundel, MD 38 7 2:55.89 Lasley, Elizabeth
39.64 1:24.21 2:09.98 2:55.89
Event 11 Women 40-44 200 Yard Breaststroke
40+ NAT 2:39.46 R Melinda Mann 1999
Andover, MA 40 1 2:48.24 Roy, Michele
35.94 1:18.54 2:02.97 2:48.24
Anne Arundel, MD 43 2 3:02.41 Winans, Colleen
41.72 1:27.51 2:15.08 3:02.41
Andover, MA 42 3 3:05.21 Dik, Jan
41.78 1:28.61 2:17.15 3:05.21
Anne Arundel, MD 43 4 3:09.31 Williamson, Kay
43.24 1:31.93 2:21.76 3:09.31
Andover, MA 40 5 3:18.49 Ziel, Nancy
44.05 1:33.91 2:26.72 3:18.49
Orlando Ac, FL 43 6 3:18.57 Gatto, Caroline
42.90 1:33.14 2:25.94 3:18.57
Palisades, CA 41 7 3:21.51 Greenberg, Nina
45.53 1:35.86 2:28.49 3:21.51
Anne Arundel, MD 40 8 3:22.09 Swoboda, Sandy
45.32 1:36.62 2:29.51 3:22.09
Anne Arundel, MD 40 9 3:34.37 Elliott, Karen
47.13 1:39.54 2:36.98 3:34.37
Event 11 Women 45-49 200 Yard Breaststroke
45+ NAT 2:44.62 R Debbie Cavanaugh 2003
West Broward, FL 46 1 2:50.69 Cavanaugh, Debbie
38.17 1:21.29 2:05.52 2:50.69
Andover, MA 46 2 2:54.35 Goodwin, Kim
39.41 1:24.93 2:09.93 2:54.35
Jordan, IN 46 3 2:54.42 Gettelfinger, Cheryl
39.09 1:22.90 2:09.16 2:54.42
Andover, MA 45 4 2:59.65 Sirois, Nanci
41.41 1:26.71 2:13.26 2:59.65
Anne Arundel, MD 48 5 3:09.92 Sterling, Nancy
42.97 1:30.47 2:19.91 3:09.92
Orlando Ac, FL 48 6 3:13.47 Ostertag-Newsome,
42.29 1:32.45 2:23.95 3:13.47
Anne Arundel, MD 46 7 3:18.36 Taylor, Susan
44.40 1:34.09 2:26.39 3:18.36
South Hills, PA 47 8 3:34.55 Metzger, Carol
47.31 1:42.76 2:41.27 3:34.55
Greensboro, NC 49 9 3:35.78 Leach, Deborah
51.11 1:46.43 2:41.69 3:35.78
Andover, MA 46 10 3:41.18 Misiorski, Marcia
49.92 1:44.86 2:43.10 3:41.18
Brandon, FL 46 11 4:46.39 Moucha, Sue
1:04.70 2:18.47 3:32.74 4:46.39
Event 11 Women 50-54 200 Yard Breaststroke
50+ NAT 2:45.07 R Deb Walker 2003
Sarasota, FL 52 1 2:49.42 Walker, Deb
38.48 1:21.25 2:04.53 2:49.42
Sarasota, FL 50 2 2:55.66 Mattson, Skippy
40.00 1:24.76 2:09.79 2:55.66
Powel Crosley,OH 51 3 3:14.38 Smith, Melinda
43.32 1:31.65 2:22.70 3:14.38
Anne Arundel, MD 51 4 3:24.74 Lindsey, Connie
47.86 1:39.00 2:31.85 3:24.74
Event 11 Women 55-59 200 Yard Breaststroke
55+ NAT 2:58.13 R Joann Leilich 1997
Jordan, IN 55 1 3:04.96 Hasbrook, Sally
41.63 1:28.64 2:17.16 3:04.96
Anne Arundel, MD 56 2 3:18.65 Levickas, Susan
46.02 1:36.30 2:27.24 3:18.65
Anne Arundel, MD 59 3 3:32.19 Breza, Pamela
49.26 1:43.17 2:38.76 3:32.19
Anne Arundel, MD 59 4 3:39.18 Jorgensen, Christine
48.44 1:45.00 2:43.21 3:39.18
Palisades, CA 58 5 3:41.46 Crosby, Stephanie
48.98 1:44.45 2:42.37 3:41.46
Anne Arundel, MD 56 6 4:13.02 Shaffer, Nancy
51.04 3:03.14 4:13.02
Jordan, IN 56 7 4:14.66 Rockafellow, Susan
56.38 1:59.90 3:08.67 4:14.66
Anne Arundel, MD 59 8 4:21.67 Wandel, Barbara
59.40 2:06.07 3:15.27 4:21.67
Jordan, IN 55 9 4:28.09 Cosper, Sue
1:03.62 2:17.14 3:21.67 4:28.09
Jordan, IN 56 10 4:32.23 Hall, Carol
1:02.62 2:13.97 3:23.63 4:32.23
Event 11 Women 60-64 200 Yard Breaststroke
60+ NAT 3:00.72 R Joann Leilich 2003
Jordan, IN 62 1 3:32.30 Etnyre, Sandy
47.97 1:41.22 2:36.36 3:32.30
West Broward, FL 63 2 4:06.47 Allen, Jean
56.19 1:58.02 3:02.24 4:06.47
Orlando Ac, FL 64 3 4:06.78 Steer, Sandy
56.36 1:58.70 3:02.91 4:06.78
Anne Arundel, MD 61 4 4:12.39 Winkler, Gertraude
1:00.03 2:05.04 3:09.98 4:12.39
Anne Arundel, MD 64 5 4:13.43 Shiflett, Ida
58.80 2:04.02 3:09.21 4:13.43
Glendale, AZ 64 6 4:36.39 Harden, Gaile
1:02.71 2:13.36 3:26.41 4:36.39
Event 11 Women 65-69 200 Yard Breaststroke
65+ NAT 3:21.72 R Lilly Kron 1998
Gr Green Bay, WI 67 1 3:44.39 Reinke, Carol
49.50 1:46.47 2:45.06 3:44.39
Event 11 Women 70-74 200 Yard Breaststroke
70+ NAT 3:50.78 R M J Amsbary 1997
Suncoast, FL 73 1 4:18.30 Campbell, Joan
59.78 2:06.34 3:13.38 4:18.30
Up Main Line, PA 73 2 4:19.42 Waldbaum, Joan
59.11 2:04.19 3:13.58 4:19.42
West Broward, FL 73 3 4:24.74 Snyder, Hannelore
58.79 2:06.61 3:16.61 4:24.74
Orlando Ac, FL 71 4 4:37.69 Vogel, Alyce
58.24 3:23.07 4:37.69
Anne Arundel, MD 72 5 5:15.01 Nohinek, Vanda
1:11.03 2:31.81 3:53.43 5:15.01
Sandusky, OH 70 6 5:15.24 Moore, Johanna
1:16.55 2:38.49 3:58.64 5:15.24
Event 11 Women 75-79 200 Yard Breaststroke
75+ NAT 4:13.07 R Regan Kenner 2001
West Broward, FL 77 1 4:22.42 Krauser, June
1:01.72 2:07.53 3:16.04 4:22.42
Andover, MA 79 2 4:57.71 Pelletier, Esther
1:03.52 2:23.25 3:43.44 4:57.71
Event 11 Women 80-84 200 Yard Breaststroke
80+ NAT 6:21.03 R Mary Wentworth 1996
West Broward, FL 80 1 4:55.92R Kenner, Regan
1:12.57 2:29.77 3:45.75 4:55.92



Event 12 Men 19-24 200 Yard Breaststroke
19+ NAT 2:09.72 R Todd Radel 1997
Fairfield, CT 23 1 2:15.32 Howard, Jeremy
30.41 1:04.85 1:39.48 2:15.32
Fairfield, CT 23 2 2:25.50 McGowan, Sean
32.79 1:10.26 1:48.09 2:25.50
Event 12 Men 25-29 200 Yard Breaststroke
25+ NAT 2:09.70 R Bob Jennings 1994
Westport, CT 29 1 2:10.37 Walkenhorst, Jared
29.20 1:02.24 1:35.45 2:10.37
Event 12 Men 30-34 200 Yard Breaststroke
30+ NAT 2:01.01 R Ronald Karnaugh 1997
South Hills, PA 34 1 2:20.59 Jotz, Jeffrey
31.62 1:06.77 1:43.09 2:20.59
Schroeder, WI 33 2 2:29.50 Askew, Mark
31.73 1:08.02 1:47.11 2:29.50
Event 12 Men 35-39 200 Yard Breaststroke
35+ NAT 2:14.95 R Benn Doyle 1995
Leaning Tower,IL 38 1 2:13.40R Paller, Craig
29.84 1:02.87 1:37.14 2:13.40
South Hills, PA 39 2 2:28.19 Powers, Bill
31.55 1:08.31 1:47.46 2:28.19
Orlando Ac, FL 37 3 2:35.22 Boney, Steve
33.83 1:12.27 1:52.79 2:35.22
S Palm Beach, FL 39 4 2:42.04 Sparks, Michael
35.91 1:16.06 1:58.32 2:42.04
Suncoast, FL 37 5 2:42.40 O'Connor, Roderick
36.24 1:17.23 1:59.67 2:42.40
Event 12 Men 40-44 200 Yard Breaststroke
40+ NAT 2:18.90 R Richard Hofstetter 1997
Andover, MA 40 1 2:18.47R Landry, Rich
30.78 1:04.65 1:41.07 2:18.47
Prattville, AL 41 2 2:32.22 Rice, Creig
33.39 1:10.70 1:50.98 2:32.22
Sarasota, FL 41 3 2:40.66 Bennett, Bob
37.19 1:17.81 1:59.94 2:40.66
Andover, MA 41 4 2:42.35 Borroff, Rich
36.00 1:16.71 1:59.05 2:42.35
Event 12 Men 45-49 200 Yard Breaststroke
45+ NAT 2:21.86 R Dale Korner 1998
Sarasota, FL 47 1 2:22.45 Drennen, Mark
32.25 1:08.15 1:45.16 2:22.45
Suncoast, FL 48 2 2:25.85 Kussatz, Uwe
34.76 1:12.41 1:49.13 2:25.85
Orlando Ac, FL 49 3 2:34.53 Bliss, Thomas
36.49 1:15.70 1:54.98 2:34.53
Tri-Community,MA 48 4 2:35.45 Schonholz, Steven
34.11 1:12.95 1:55.24 2:35.45
Andover, MA 47 5 2:35.92 Meltz, Joel
34.98 1:13.83 1:54.28 2:35.92
Anne Arundel, MD 45 6 2:39.79 Jones, Steven
35.60 1:15.62 1:57.38 2:39.79
Jordan, IN 45 7 2:46.46 O'Dea, John
37.36 1:19.38 2:02.77 2:46.46
Anne Arundel, MD 48 8 2:59.28 Gruber, Alan
40.42 1:25.71 2:12.30 2:59.28
West Broward, FL 48 9 3:03.70 Burt, Chris
40.77 1:26.82 2:15.04 3:03.70
Event 12 Men 50-54 200 Yard Breaststroke
50+ NAT 2:24.95 R Richard Bohan 2001
West Broward, FL 51 1 2:21.72R Shead, Timothy
32.07 1:08.99 1:45.46 2:21.72
Orlando Ac, FL 52 2 2:29.30 McCall, John
34.07 1:11.71 1:50.41 2:29.30
Palisades, CA 54 3 2:33.78 Kerns, Hubie
34.66 1:12.90 1:53.05 2:33.78
Sarasota, FL 53 4 2:34.58 Walker, Rick
35.60 1:15.46 1:55.71 2:34.58
West Broward, FL 50 5 2:35.26 McMillen, Scott
35.21 1:14.89 1:55.38 2:35.26
Andover, MA 50 6 2:37.08 Battistini, Rick
35.62 1:15.11 1:55.27 2:37.08
Sarasota, FL 53 7 2:37.10 Vazmina, Rudy
36.30 1:16.70 1:57.50 2:37.10
Jordan, IN 51 8 2:40.60 Bauer, Craig
35.72 1:16.04 1:58.26 2:40.60
South Hills, PA 54 9 2:48.95 Rollins, Bruce
38.50 1:22.11 2:06.66 2:48.95
Andover, MA 50 10 2:55.39 Keil, Mark
38.16 1:22.22 2:08.13 2:55.39
West Broward, FL 53 11 2:58.12 Brandecker, William
38.96 1:24.49 2:11.32 2:58.12
Event 12 Men 55-59 200 Yard Breaststroke
55+ NAT 2:32.69 R Mike Laux 1997
Andover, MA 56 1 2:32.72 Rogacki, Daniel
33.58 1:11.91 1:52.40 2:32.72
South Hills, PA 58 2 2:40.09 Nessel, Edward
35.79 1:15.62 1:57.52 2:40.09
Collier Co, FL 57 3 2:44.84 Redic, James
34.79 1:14.66 1:59.74 2:44.84
Sarasota, FL 55 4 2:45.65 Donnelly, James
36.13 1:17.05 2:00.85 2:45.65
Anne Arundel, MD 59 5 2:50.47 Iliff, Jack
37.65 1:19.75 2:04.54 2:50.47
Anne Arundel, MD 58 6 2:56.17 Ostrom, Chris
39.29 1:25.19 2:11.90 2:56.17
West Broward, FL 56 7 2:57.56 Parsons, Roger
41.66 1:26.04 2:12.09 2:57.56
Westport, CT 59 8 3:03.73 Riker, Tony
40.39 1:26.21 2:13.60 3:03.73
Bayside, RI 55 9 3:04.51 McQuiggan, Frank
42.23 1:29.25 2:17.98 3:04.51
Lower Bucks, PA 58 10 3:06.22 Kremzier, James
42.02 1:29.37 2:17.42 3:06.22
Orlando Ac, FL 58 11 3:31.22 Hickey, Ken
46.06 1:39.05 2:34.99 3:31.22
Michiana, IN 58 12 3:51.93 Brasseur, Al
50.04 1:47.35 2:49.96 3:51.93
Andover, MA 59 13 4:04.22 Mahoney, J Barry
59.24 2:02.58 3:04.31 4:04.22
Event 12 Men 60-64 200 Yard Breaststroke
60+ NAT 2:41.92 R Mike Freshley 2001
Westport, CT 62 1 2:45.68 Laux, Michael
37.22 1:18.87 2:01.96 2:45.68
Anne Arundel, MD 61 2 2:48.50 Trimble, Gary
37.59 1:19.67 2:03.67 2:48.50
Powel Crosley,OH 64 3 3:05.46 Mulliken, Bill
41.40 1:28.21 2:16.52 3:05.46
Suncoast, FL 63 4 3:19.41 Gifford, David
44.56 1:34.88 2:27.14 3:19.41
Anne Arundel, MD 60 5 3:39.86 Levickas, Tom
48.73 1:44.22 2:42.19 3:39.86
Jordan, IN 60 6 3:43.80 Desserich, Russ
45.16 1:41.68 2:43.10 3:43.80
West Broward, FL 64 7 4:59.84 Criche, Richard
56.96 2:08.64 3:32.58 4:59.84
Event 12 Men 65-69 200 Yard Breaststroke
65+ NAT 2:53.52 R Joel Jacobs 2002
West Broward, FL 69 1 3:32.97 Silverstein, Leonard
49.66 1:44.54 2:39.24 3:32.97
Jordan, IN 66 --- DQ Yaw, Peter
1:02.16 2:06.10 3:12.35 DQ
Event 12 Men 70-74 200 Yard Breaststroke
70+ NAT 3:03.62 R Robert MacDonald 1999
Jordan, IN 71 1 3:35.31 Judd, Russell
47.97 1:43.11 2:40.52 3:35.31
Schroeder, WI 72 2 3:44.21 Michelson, Tom
50.32 1:46.75 2:45.79 3:44.21
Schroeder, WI 71 3 4:05.74 Mullins, Steve
52.66 1:56.88 3:03.00 4:05.74
Marco Island, FL 70 4 4:42.58 White, Glenn
58.46 2:11.33 3:29.00 4:42.58
Event 12 Men 75-79 200 Yard Breaststroke
75+ NAT 3:24.56 R Paul Krup 1994
West Broward, FL 75 1 3:14.66R MacDonald, Robert
43.05 1:31.70 2:23.13 3:14.66
Anne Arundel, MD 76 2 4:52.06 Collings, John
59.31 2:13.29 3:32.77 4:52.06
Event 12 Men 80-84 200 Yard Breaststroke
80+ NAT 3:50.61 R Bob Merrick 2001
Lower Bucks, PA 80 1 4:08.27 Garsoe, Norman
56.87 2:01.64 3:06.78 4:08.27
Event 12 Men 85-89 200 Yard Breaststroke
85+ NAT 4:43.07 R Brud Cleaveland 2003
West Broward, FL 86 1 4:51.20 Cleaveland, Brud
1:00.75 2:16.27 3:36.45 4:51.20
West Broward, FL 88 2 6:53.09 McCullough, Don
1:34.83 3:20.95 5:09.40 6:53.09



Event 13 Women 19-24 50 Yard Freestyle
19+ NAT 24.53 R Sue Brennan 1991
Suncoast, FL 24 1 27.89 Carey, Suzanne
Jordan, IN 22 2 28.76 Longest, Lindsey
Westport, CT 22 3 29.78 Usdavin, Julie
Westport, CT 22 4 29.99 Usdavin, JoAnne
25+ NAT 23.62 R Peggy Gross 1998
Jordan, IN 27 1 25.31 Kerns, Laura
Pittsfield, MA 29 2 26.29 Kleiner, Kriste
Powel Crosley,OH 26 3 28.41 Feichtner, Megan
Andover, MA 27 4 28.94 Grant, Tracie
Powel Crosley,OH 25 5 29.81 Rutherford, Erin
Houston Dt, TX 29 6 29.91 Traher, Michelle
Event 13 Women 30-34 50 Yard Freestyle
30+ NAT 23.65 R Sandy Neilson 1986
Schroeder, WI 33 1 24.39 Day, Nadine
South Hills, PA 31 2 26.28 Roy, Gita
Anne Arundel, MD 31 3 26.68 Bistrack, Jennifer
Andover, MA 34 4 27.52 Fox, Michele
Jordan, IN 33 5 28.45 Renie, Theresa
Jordan, IN 33 6 28.89 Wieser, Karen
Schroeder, WI 33 7 29.02 Hanney, Mary
Orlando Dt, FL 33 8 35.02 Duttweiler, Debbie
Event 13 Women 35-39 50 Yard Freestyle
35+ NAT 25.04 R Charlotte Peterson 2002
Sarasota, FL 38 1 26.09 Buxton, Sylvia
Orlando Ac, FL 35 2 26.47 Heid, Patty
Sarasota, FL 39 3 26.51 Atkins, Tillie
Green Hills, TN 36 4 26.54 Rietz, Heather
Orlando Ac, FL 37 5 26.60 Marques, Kathy
Jordan, IN 38 6 26.99 Fernandez, Gerri
Andover, MA 38 7 27.12 Bankes, Missie
South Hills, PA 37 8 27.36 Ide, Carol
Greensboro, NC 39 9 27.84 Rogers, Christina
Anne Arundel, MD 35 10 27.90 Fisch, Suzie
Westport, CT 37 11 28.43 McKenna, Ausra
Jordan, IN 38 12 28.50 O'Dea, Anne
Orlando Dt, FL 38 13 28.69 Hermanson, Robin
Tri-Community,MA 37 14 30.50 Reever, Jocelyn
South Hills, PA 36 15 32.13 Thiel, Susan
Jordan, IN 35 16 33.54 Burton, Laura
Westport, CT 35 17 34.77 Russo, Kimberly
Anne Arundel, MD 38 18 48.47 Kinney, Cheryl
Event 13 Women 40-44 50 Yard Freestyle
40+ NAT 24.54 R Ruth Battle 2003
Jordan, IN 44 1 26.12 Norwood, Roberta
Orlando Ac, FL 43 2 26.64 Shonkwiler, Cathy
West Broward, FL 41 3 26.76 Milanese, Barbara
Westport, CT 42 4 26.83 Stolarski, Sheila
Orlando Ac, FL 44 5 26.88 Moses, Tricia
West Broward, FL 42 6 27.33 Vaughn, Holly
Andover, MA 40 7 27.44 Roy, Michele
Schroeder, WI 40 8 29.03 Smar, Susan
Anne Arundel, MD 44 9 30.19 DiBlasi, Julie
Anne Arundel, MD 43 10 30.31 Winans, Colleen
Suncoast, FL 43 11 30.79 Sinclair, Lisa
West Broward, FL 44 12 31.13 Casey, Kathleen
Andover, MA 41 13 34.35 Deveaux, Louise
Anne Arundel, MD 40 14 38.26 Voelkening-Behegan,
Anne Arundel, MD 40 15 40.29 Elliott, Karen
Anne Arundel, MD 42 --- DQ Voorhees, Carolyn
Event 13 Women 45-49 50 Yard Freestyle
45+ NAT 26.16 R Nancy Leig Fisher 1999
Sarasota, FL 46 1 27.39 Doyle-Vallery, Deanna
West Broward, FL 48 2 27.68 McDonnell, Peggy
Bayside, RI 45 3 28.76 Farrington, Kathryn
Anne Arundel, MD 45 4 28.82 Springer, Jill
Greensboro, NC 46 5 29.12 Kammer, Maryellen
Jordan, IN 46 6 29.44 Gettelfinger, Cheryl
Jordan, IN 49 7 29.46 Byrne, Joan
Andover, MA 49 8 29.70 Taylor, Karen
Anne Arundel, MD 49 9 30.13 Protzman, Barbara
Jordan, IN 49 10 30.14 Schenkel, Patricia
Powel Crosley,OH 47 11 30.93 Heidel, Susan
Anne Arundel, MD 46 12 32.81 Taylor, Susan
Anne Arundel, MD 45 13 42.03 Grahek, Iva
Event 13 Women 50-54 50 Yard Freestyle
50+ NAT 26.65 R Diana Todd 1997
Jordan, IN 51 1 27.35 Francis, Susan
West Broward, FL 53 2 28.57 LaBorwit, Anne
Anne Arundel, MD 51 3 28.61 Remaley-Marinzel, Susan
Powel Crosley,OH 50 4 28.73 Guins, Ann
Sarasota, FL 51 5 29.09 Halfacre, Susan
Powel Crosley,OH 52 6 30.55 Uible, Barbara
Schroeder, WI 51 7 30.71 Vittone, Leslee
Anne Arundel, MD 54 8 30.98 Betz, Marti
South Hills, PA 53 9 37.29 Koski, Linda
Anne Arundel, MD 51 10 49.93 Zee-Cheng, Barbara
Event 13 Women 55-59 50 Yard Freestyle
55+ NAT 28.39 R Jayne Bruner 1991
Jordan, IN 55 1 29.66 Hasbrook, Sally
Anne Arundel, MD 58 2 31.76 Burley, Marge
Anne Arundel, MD 59 3 33.64 Breza, Pamela
South Hills, PA 57 4 34.17 Barnes, Tingle
Palisades, CA 58 5 35.66 Crosby, Stephanie
Anne Arundel, MD 55 6 36.29 Gruber, Elizabeth
Anne Arundel, MD 59 7 36.80 Jorgensen, Christine
Palisades, CA 59 8 39.18 Cassidy, Ilene
South Hills, PA 55 9 42.80 Dzvonik, Michelle
Jordan, IN 55 10 51.33 Cosper, Sue
Milwaukee Ws, WI 57 11 58.07 Seidler, Jeanne
Event 13 Women 60-64 50 Yard Freestyle
60+ NAT 29.31 R Jayne Bruner 1997
South Hills, PA 61 1 31.80 Frid, Barbara
South Hills, PA 61 2 34.29 Hlavacek, Ida
Anne Arundel, MD 62 3 41.47 Libby, Joan
Jordan, IN 62 4 43.03 Kirk, Barbara
Anne Arundel, MD 64 5 43.71 Weston, Frances
Orlando Ac, FL 64 6 47.97 Steer, Sandy
West Broward, FL 64 7 50.26 Hutinger, Margie
Glendale, AZ 64 8 58.20 Harden, Gaile
Anne Arundel, MD 61 9 1:01.00 Winkler, Gertraude
65+ NAT 31.44 R Jayne Bruner 2001
South Hills, PA 66 1 33.35 Zaremski, Barbara
West Broward, FL 67 2 35.59 Tullman, Patricia
Anne Arundel, MD 65 3 41.42 Little, Beverley
Northern Neck,VA 65 4 44.85 Broderick, Kathleen
Anne Arundel, MD 65 5 45.05 Pearsall, Marjorie
Anne Arundel, MD 65 6 45.59 Platt, Daryl
Orlando Ac, FL 67 7 46.23 Henderson, Martha
Bayside, RI 69 8 57.79 Puleston, Judy
Event 13 Women 70-74 50 Yard Freestyle
70+ NAT 33.67 R Florence Carr 1996
West Broward, FL 71 1 37.96 Homans, Margaret
Up Main Line, PA 73 2 42.60 Waldbaum, Joan
Anne Arundel, MD 72 3 51.15 Nohinek, Vanda
Sandusky, OH 70 4 1:01.26 Moore, Johanna
Event 13 Women 75-79 50 Yard Freestyle
75+ NAT 34.47 R Florence Carr 2003
West Broward, FL 76 1 37.62 Troy, Jean
Andover, MA 79 2 39.90 Pelletier, Esther
West Broward, FL 77 3 43.73 Krauser, June
Anne Arundel, MD 79 4 47.73 Williams, Catherine
Palisades, CA 76 5 48.19 Ryan, Helen
Palisades, CA 78 6 54.66 Chun, Marie
West Broward, FL 76 7 56.93 Young, Claire
Event 13 Women 80-84 50 Yard Freestyle
80+ NAT 40.10 R Bunny Cederlund 2003
Orlando Ac, FL 82 1 43.32 Cederlund, Bunny
Up Main Line, PA 81 2 46.07 Merryman, Jeanne
Anne Arundel, MD 80 3 48.30 Allnutt, Sarah
Anne Arundel, MD 83 4 50.97 Russell, Doris
Event 13 Women 85-89 50 Yard Freestyle
85+ NAT 47.79 R Julia Dolce 1997
Sarasota, FL 85 1 1:15.33 Dodson, Nancy Ann
Event 14 Men 19-24 50 Yard Freestyle



19+ NAT 21.07 R Ben Christoffel 1999
Jordan, IN 23 1 22.74 Schilke, Matt
Palisades, CA 24 2 22.87 Crosby, Michael
Jordan, IN 24 3 24.80 Dawkins, Zachary
Milwaukee Ws, WI 22 4 25.50 Smith, Douglas
Event 14 Men 25-29 50 Yard Freestyle
25+ NAT 20.47 R Robert Peel 1991
Jordan, IN 28 1 22.79 Simmons, Will
Westport, CT 27 2 22.99 Usdavin, Joshua
Westport, CT 29 3 23.15 Walkenhorst, Jared
Powel Crosley,OH 27 4 23.96 Keith, Jason
Andover, MA 29 5 26.75 Krueger, Christopher
Event 14 Men 30-34 50 Yard Freestyle
30+ NAT 21.14 R John Tudor 1988
West Broward, FL 34 1 22.36 Frengut, Viktor
Orlando Ac, FL 33 2 22.53 Farrell, Andrew
Orlando Ac, FL 33 3 22.66 Nettles, Jason
Andover, MA 33 4 24.86 O'Horo, John
Tri-Community,MA 33 5 28.56 Barbedette, Loic
Event 14 Men 35-39 50 Yard Freestyle
35+ NAT 21.59 R Stu Marvin 1992
Jordan, IN 38 1 23.23 Shope, Jon
South Hills, PA 37 2 23.77 Edenbaum, Thomas
Leaning Tower,IL 38 3 24.25 Paller, Craig
Anne Arundel, MD 37 4 24.45 Damico, Frank
Andover, MA 39 5 25.41 Jacobson, James
Erie, PA 35 6 25.66 Solan, Christopher
Schroeder, WI 38 7 26.38 Romano, Peter
S Palm Beach, FL 39 8 27.60 Sparks, Michael
Suncoast, FL 38 9 29.26 Leonard, Tom
Greensboro, NC 38 10 34.50 Davis, Rodney
Orlando Dt, FL 39 --- DQ Hermanson, Brad
Event 14 Men 40-44 50 Yard Freestyle
40+ NAT 21.95 R Jack Groselle 1995
Houston Dt, TX 41 1 22.29 Marshall, Dirk
Andover, MA 40 2 22.59 Landry, Rich
Schroeder, WI 43 3 23.92 Dittus, Barry
Prattville, AL 41 4 24.03 Rice, Creig
Parkside, NY 44 5 24.16 Ahern, Kevin
Sarasota, FL 44 6 24.55 Schwartz, Thomas
Northwest, CT 44 6 24.55 Beneke, Roland
Sarasota, FL 40 8 24.79 Dinenberg, Arthur
Orlando Ac, FL 40 9 24.93 Keen, John
Tri-Community,MA 44 10 25.06 Mooney, John
Jordan, IN 43 11 25.15 Catellier, Ken
S Palm Beach, FL 42 12 25.28 Cavedoni, Paolo
Anne Arundel, MD 42 13 25.41 Kvetkas, Bill
Westport, CT 41 13 25.41 Davis, Andy
Andover, MA 41 15 25.87 Tocman, Howard
West Broward, FL 43 16 27.84 Kolb, Karl
Tri-Community,MA 42 17 27.89 Aguillon, Arturo
Orlando Dt, FL 42 18 33.83 Knoblauch, Frank
Event 14 Men 45-49 50 Yard Freestyle
45+ NAT 22.06 R Jack Groselle 2002
Suncoast, FL 46 1 22.43 Allbritton, Steve
Harrisburg Ws,Pa 48 2 23.10 Stewart, Jay
Sarasota, FL 49 3 23.17 Hefner, David
Erie, PA 47 4 23.87 Dailey, Charlie
Orlando Ac, FL 47 5 24.18 Fry, Thomas
Andover, MA 46 6 24.48 Mitsch, Mark
Phoenixville, PA 47 7 24.52 Fisher, Warren
Anne Arundel, MD 45 8 24.81 Shaalan, Sherif
Erie, PA 48 9 25.03 Morosky, William
Sarasota, FL 49 10 25.38 Mancuso, Steve
West Broward, FL 46 11 25.42 Ermer, Charles
Westport, CT 46 12 25.43 Davis, James
Jordan, IN 46 13 25.84 Peck, Jim
West Broward, FL 46 14 26.02 Shipman, John
Jordan, IN 45 15 26.21 O'Dea, John
West Broward, FL 49 16 27.06 Rex, Albert
Jordan, IN 46 17 28.69 Ferreira, Carlos
Andover, MA 45 18 33.30 Wichmann, Richard
Anne Arundel, MD 48 19 42.36 Threadgill, Peter
Anne Arundel, MD 48 20 43.14 McPherson, Bruce
Event 14 Men 50-54 50 Yard Freestyle
50+ NAT 23.16 R Jeff Perout 2003
Sarasota, FL 51 1 23.41 Perout, Jeff
West Broward, FL 51 2 23.57 Burns, Craig
Schroeder, WI 51 3 23.94 Forrer, Steve
West Broward, FL 54 4 24.39 Schmidt, George
Sarasota, FL 51 5 24.40 McCormack, Kevin
Tri-Community,MA 52 6 24.59 Sullivan, Gerald
Orlando Ac, FL 52 7 24.66 Miltenberger, Chester
Andover, MA 52 8 25.08 Myers, Fred
Schroeder, WI 51 9 25.12 Mykleby, Geoff
South Hills, PA 53 10 25.28 Wein, Arthur
Sarasota, FL 52 11 25.63 Davie, Robert
Sarasota, FL 53 12 26.19 Vazmina, Rudy
Orlando Ac, FL 52 12 26.19 Carroll, Timothy
Palisades, CA 50 14 27.47 White, David
South Hills, PA 52 15 28.86 Shields, Barry
West Broward, FL 53 16 28.90 Saltzman, Edward
Sarasota, FL 52 17 29.00 Beachler, Michael
Suncoast, FL 52 18 29.66 Rutigliano, Jerry
Palisades, CA 53 --- X25.19 Siegel, Steven
Event 14 Men 55-59 50 Yard Freestyle
55+ NAT 23.93 R Daniel Rogacki 2003
Orlando Ac, FL 56 1 24.09 Peek, Thomas
Andover, MA 56 2 24.48 Rogacki, Daniel
South Hills, PA 56 3 25.59 Seidman, Larry
Palisades, CA 57 4 25.75 Henne, Paul
Palisades, CA 57 5 26.49 Walker, Russell
South Hills, PA 58 6 27.02 Zakim, Jack
Anne Arundel, MD 56 7 27.29 Jackins, Joseph
West Broward, FL 59 8 27.39 Bergquist, Kenneth
Palisades, CA 57 9 37.38 Shurtleff, Bruce
Anne Arundel, MD 58 10 38.60 Meyer, Jack
Schroeder, WI 55 11 39.83 Lopez, Franko
Event 14 Men 60-64 50 Yard Freestyle
60+ NAT 24.92 R Cav Cavanough 1998
Sarasota, FL 62 1 27.34 Dye, Dean
Powel Crosley,OH 64 2 27.36 Lammert, Joseph
Andover, MA 63 3 28.03 Coupe, George
South Hills, PA 60 4 30.95 Schachner, Stephen
West Broward, FL 62 5 31.14 Schmidt, Jay
Suncoast, FL 63 6 33.52 Reed, Francis
Anne Arundel, MD 62 7 39.71 Kelbaugh, Cliff
Milwaukee Ws, WI 61 8 51.59 Diederich, Raymond
Event 14 Men 65-69 50 Yard Freestyle
65+ NAT 25.33 R Cav Cavanaugh 2001
West Broward, FL 68 1 25.63 Cavanaugh, Cav
Sarasota, FL 66 2 26.58 McIntyre, David
Central Bucks,PA 66 3 28.15 Harrison, David
Powel Crosley,OH 65 4 28.36 Morrow, Andrew
Orlando Ac, FL 69 5 28.61 Zurcher, James
Collier Co, FL 66 6 29.83 Stollmeyer, Michael
MetroWest, MA 68 7 31.65 Machin, Ricardo
West Broward, FL 65 8 31.89 Ward, James
Anne Arundel, MD 65 9 32.07 Harries, Keith
Anne Arundel, MD 69 10 33.04 Kerr, Philip
Event 14 Men 70-74 50 Yard Freestyle
70+ NAT 27.85 R Dick Webber 2000
Powel Crosley,OH 70 1 27.29R Oyakawa, Yoshi
Sarasota, FL 70 2 28.20 Geer, Dren
Oak Park, MI 70 3 28.70 Dobler, Wally
West Broward, FL 70 4 29.29 Rapperport, Alan
Jordan, IN 73 5 31.21 McAree, Fran
West Broward, FL 73 6 31.83 Pitts, James
Anne Arundel, MD 70 7 32.16 Rice, Don
Outer Banks, NC 72 8 32.46 Erwin, Charles
Anne Arundel, MD 70 9 33.38 Lee, Yu-Jin
Jordan, IN 71 10 36.03 Judd, Russell
Event 14 Men 75-79 50 Yard Freestyle
75+ NAT 31.16 R Paul Hutinger 2001
Powel Crosley,OH 75 1 29.11R Van Dijk, Peter
West Broward, FL 79 2 33.59 Hutinger, Paul
Palisades, CA 78 3 38.18 Newman, Michael
Sarasota, FL 75 4 38.69 Randall, Charlie
Anne Arundel, MD 78 5 40.93 Eremchuk, Alexader
West Broward, FL 76 6 42.25 Homans, Harrison
Andover, MA 77 7 44.06 Chirstopher, James
West Broward, FL 78 8 49.34 DeLaVega, Agustin
Event 14 Men 80-84 50 Yard Freestyle
80+ NAT 35.72 R Clarence Ross 1982
S Palm Beach, FL 82 1 44.80 DeGroot, Jan
Anne Arundel, MD 80 2 51.67 Revett, Geoffrey
Event 14 Men 85-89 50 Yard Freestyle
85+ NAT 37.16 R Brud Cleaveland 2003
West Broward, FL 86 1 44.16 Cleaveland, Brud
Event 14 Men 90-94 50 Yard Freestyle
90+ NAT 51.73 R Gus Langer 1998
Anne Arundel, MD 91 1 59.95 Edelhoff, Raymond



Event 15 Women 19-24 200 Yard Butterfly
19+ NAT 2:12.87 R Martha Clohisy 1986
Jordan, IN 22 1 2:11.81R Davidson, Joni
28.95 1:01.79 1:36.30 2:11.81
Jordan, IN 23 2 2:13.98 Garman, Jennifer
30.25 1:04.07 1:38.69 2:13.98
Event 15 Women 25-29 200 Yard Butterfly
25+ NAT 2:09.66 R Patricia Huey 1988
Jordan, IN 25 1 2:27.02 Asmus, Glenna
33.13 1:10.41 1:48.99 2:27.02
Andover, MA 28 2 3:07.26 Breglia, Caroline
41.71 1:29.13 2:19.61 3:07.26
Event 15 Women 30-34 200 Yard Butterfly
30+ NAT 2:07.95 R Nadine Day 2003
Jordan, IN 32 1 2:44.64 Double, Jennifer
36.33 1:17.31 2:00.61 2:44.64
West Broward, FL 32 2 3:14.72 Sawyer, Shannon
43.15 1:32.23 2:23.52 3:14.72
Andover, MA 34 3 3:28.16 Sarro, Deb
45.84 1:39.42 2:33.71 3:28.16
Event 15 Women 35-39 200 Yard Butterfly
35+ NAT 2:13.81 R Birgit Lohberg 2003
Sarasota, FL 38 1 2:27.59 Buxton, Sylvia
30.82 1:07.82 1:47.40 2:27.59
Jordan, IN 38 2 2:43.36 Shuck, Susie
34.51 1:14.16 1:57.10 2:43.36
Jordan, IN 36 3 2:47.21 Hildebrand, Ilyse
36.95 1:18.36 2:02.78 2:47.21
Jordan, IN 36 4 2:58.30 Houchens, Kris
38.08 1:24.39 2:12.21 2:58.30
Event 15 Women 40-44 200 Yard Butterfly
40+ NAT 2:20.60 R Mary Ann Stevens 1994
Jordan, IN 44 1 2:31.02 Norwood, Roberta
32.38 1:08.98 1:49.12 2:31.02
Sarasota, FL 43 2 2:32.32 De Boer, Claire
33.12 1:10.62 1:50.21 2:32.32
Jordan, IN 42 3 2:37.49 O'Connor, Alice
33.35 1:12.32 1:53.06 2:37.49
Greensboro, NC 42 4 2:40.03 McEachran, Frances
34.39 1:14.53 1:57.93 2:40.03
West Broward, FL 40 5 2:40.89 Woodburn, Andrea
33.73 1:12.60 1:55.41 2:40.89
Andover, MA 42 6 2:47.71 Dik, Jan
36.80 1:19.10 2:02.42 2:47.71
Anne Arundel, MD 43 7 2:56.57 Williamson, Kay
36.30 1:20.58 2:09.16 2:56.57
Jordan, IN 43 8 2:57.42 Schnieders, Ann
37.25 1:23.10 2:10.62 2:57.42
Anne Arundel, MD 42 9 3:16.77 Rudie, Linda
42.31 1:31.62 2:23.60 3:16.77
Anne Arundel, MD 40 10 3:25.47 Swoboda, Sandy
45.89 1:38.61 2:35.05 3:25.47
Anne Arundel, MD 43 11 3:55.76 Mazyck, Carla
48.58 1:49.46 2:55.22 3:55.76
Event 15 Women 45-49 200 Yard Butterfly
45+ NAT 2:25.21 R Mary Ann Stevens 2001
West Broward, FL 46 1 2:41.70 Devanney, Celia
34.00 1:14.58 1:57.87 2:41.70
Andover, MA 45 2 2:47.93 Sirois, Nanci
38.41 1:20.03 2:02.82 2:47.93
Jordan, IN 45 3 3:03.05 Pedersen, Christine
37.76 1:22.42 2:12.26 3:03.05
Anne Arundel, MD 48 4 3:11.85 Sterling, Nancy
39.68 1:26.52 2:18.40 3:11.85
Anne Arundel, MD 45 5 3:35.13 Devanny, Patty
44.42 1:36.71 2:33.87 3:35.13
South Hills, PA 47 6 3:42.29 Metzger, Carol
47.54 1:45.53 2:45.86 3:42.29
Event 15 Women 50-54 200 Yard Butterfly
50+ NAT 2:58.50 R Susan Marinzel 2003
West Broward, FL 54 1 2:50.41R Mancino, Cathy
37.07 1:19.10 2:02.94 2:50.41
Plymouth, MI 54 2 3:01.79 Guthrie, Sally
37.95 1:23.03 2:12.48 3:01.79
Anne Arundel, MD 51 3 3:28.42 Lindsey, Connie
47.34 1:38.08 2:32.39 3:28.42
Event 15 Women 55-59 200 Yard Butterfly
55+ NAT 2:57.38 R Nancy Brown 1991
Anne Arundel, MD 58 1 3:20.82 Iliff, Sally
47.47 1:37.97 2:30.03 3:20.82
Andover, MA 57 2 3:38.06 Yunker, Carol
47.62 1:42.69 2:41.04 3:38.06
Jordan, IN 56 3 4:40.34 Hall, Carol
1:03.29 2:15.90 3:30.97 4:40.34
Event 15 Women 60-64 200 Yard Butterfly
60+ NAT 3:06.99 R Nancy Brown 1996
West Broward, FL 64 1 3:25.32 Larsen, Millie
44.82 1:36.77 2:32.25 3:25.32
Anne Arundel, MD 64 2 4:49.36 Weston, Frances
1:03.63 2:19.29 3:36.60 4:49.36
Event 15 Women 65-69 200 Yard Butterfly
65+ NAT 3:14.79 R June Krauser 1992
Anne Arundel, MD 68 1 3:33.86 Brown, Nancy
47.01 1:41.66 2:39.00 3:33.86
West Broward, FL 67 2 3:55.73 Tullman, Patricia
50.12 1:48.29 2:51.18 3:55.73
Anne Arundel, MD 65 3 8:05.63 Rudie, Margery
1:51.10 4:00.70 6:06.11 8:05.63
Event 15 Women 70-74 200 Yard Butterfly
70+ NAT 3:25.89 R June Krauser 1998
Suncoast, FL 74 1 4:34.34 Durstein, Nancy
1:01.60 2:15.79 3:28.75 4:34.34
Suncoast, FL 73 2 4:55.45 Campbell, Joan
1:07.07 2:24.14 3:42.12 4:55.45



Event 16 Men 19-24 200 Yard Butterfly
19+ NAT 1:56.19 R Rob Kinnear 2001
Fairfield, CT 23 1 2:09.69 Howard, Jeremy
28.86 1:01.54 1:35.18 2:09.69
Event 16 Men 25-29 200 Yard Butterfly
25+ NAT 1:52.20 R Berniie Zeruhn 1998
Jordan, IN 25 1 2:10.11 Talyor, RJ
28.09 1:01.03 1:35.61 2:10.11
Boise, ID 27 2 2:11.45 Everett, Travis
28.20 1:00.80 1:35.42 2:11.45
Event 16 Men 30-34 200 Yard Butterfly
30+ NAT 1:54.22 R Bernie Zeruhn 2002
Schroeder, WI 33 1 1:54.46 Zeruhn, Bernie
25.35 54.38 1:24.34 1:54.46
35+ NAT 2:01.99 R John Lindley 1986
Boise, ID 39 1 2:05.95 Erwin, Jeff
28.45 1:00.34 1:33.03 2:05.95
South Hills, PA 39 2 2:11.26 Powers, Bill
28.07 1:00.92 1:35.33 2:11.26
Schroeder, WI 39 3 2:22.90 Wells, David
31.91 1:07.87 1:45.14 2:22.90
Event 16 Men 40-44 200 Yard Butterfly
40+ NAT 1:54.32 R William Specht 2002
West Broward, FL 41 1 2:06.08 Olsen, Jonathan
27.70 1:00.68 1:33.51 2:06.08
Schroeder, WI 43 2 2:06.68 Dittus, Barry
28.84 1:01.30 1:33.80 2:06.68
Westport, CT 41 3 2:36.40 Davis, Andy
34.09 1:12.69 1:54.40 2:36.40
West Broward, FL 43 4 2:44.39 Kolb, Karl
36.07 1:17.84 2:00.76 2:44.39
Andover, MA 43 5 3:12.98 Swan, Robert
36.61 1:22.89 2:14.05 3:12.98
Andover, MA 43 6 3:16.46 Wright, Will
41.80 1:31.86 2:23.40 3:16.46
Event 16 Men 45-49 200 Yard Butterfly
45+ NAT 2:06.59 R David Natali 2001
West Broward, FL 47 1 2:10.10 Erickson, Tim
28.66 1:01.03 1:34.83 2:10.10
Orlando Ac, FL 49 2 2:13.44 Bliss, Thomas
29.85 1:03.56 1:38.28 2:13.44
Orlando Ac, FL 47 3 2:22.50 Fry, Thomas
31.34 1:07.67 1:45.01 2:22.50
South Hills, PA 48 4 2:30.25 Romano, Greg
33.50 1:10.71 1:51.05 2:30.25
Anne Arundel, MD 45 5 2:31.89 Jones, Steven
32.05 1:09.95 1:50.75 2:31.89
Palisades, CA 47 6 3:00.81 Varnas, Harry
40.77 1:26.22 2:13.97 3:00.81
Event 16 Men 50-54 200 Yard Butterfly
50+ NAT 2:12.91 R John McCall 2003
Orlando Ac, FL 52 1 2:10.39R McCall, John
28.63 1:02.59 1:38.89 2:10.39
Schroeder, WI 51 2 2:14.54 Dodson, Phil
30.52 1:04.15 1:39.06 2:14.54
Jordan, IN 53 3 2:16.67 Perrin, Tom
29.20 1:03.71 1:39.81 2:16.67
Jefferson Co, MO 52 4 2:37.11 Freerks, Stanley
35.03 1:14.67 1:55.09 2:37.11
Andover, MA 52 5 2:45.30 Myers, Fred
36.86 1:20.16 2:02.87 2:45.30
Andover, MA 50 6 2:54.13 Keil, Mark
34.40 1:20.79 2:09.03 2:54.13
South Hills, PA 54 7 3:02.91 Rollins, Bruce
40.05 1:27.80 2:17.06 3:02.91
Suncoast, FL 52 8 3:10.42 Rutigliano, Jerry
39.43 1:26.02 2:15.99 3:10.42
Palisades, CA 53 --- DQ Hintz, Leonard
40.61 1:28.35 DQ
Event 16 Men 55-59 200 Yard Butterfly
55+ NAT 2:16.48 R Jack Geoghegan 1997
West Broward, FL 57 1 2:20.13 Burns, Joel
30.24 1:06.33 1:43.04 2:20.13
South Hills, PA 55 2 2:41.86 Deffaa, Arthur
37.64 1:19.76 2:01.27 2:41.86
South Hills, PA 56 3 2:44.19 Seidman, Larry
34.94 1:17.35 1:59.92 2:44.19
Michiana, IN 58 4 3:50.42 Brasseur, Al
49.32 1:45.62 2:48.45 3:50.42
Anne Arundel, MD 55 5 3:54.96 Shannon, Toby
41.93 1:41.07 2:46.68 3:54.96
Event 16 Men 60-64 200 Yard Butterfly
60+ NAT 2:41.23 R Manuel Sanguily 1993
West Broward, FL 60 1 2:51.44 Delong, Gerry
35.91 1:17.80 2:03.05 2:51.44
Westport, CT 62 2 2:55.76 Laux, Michael
39.40 1:24.98 2:11.29 2:55.76
Orlando Ac, FL 60 3 2:55.98 Iselin, Christian
36.60 1:21.27 2:07.54 2:55.98
Suncoast, FL 63 4 3:36.70 Gifford, David
49.44 1:44.67 2:42.38 3:36.70
South Hills, PA 60 5 3:40.41 Schachner, Stephen
45.71 1:40.73 2:39.83 3:40.41
Event 16 Men 65-69 200 Yard Butterfly
65+ NAT 2:36.82 R Dave Costill 2001
Jordan, IN 65 1 2:56.10 Goldstein, Mel
38.77 1:23.74 2:09.77 2:56.10
Marco Island, FL 65 2 3:01.57 Boyce, Tom
36.92 1:20.10 2:06.50 3:01.57
West Broward, FL 69 3 3:47.40 Silverstein, Leonard
47.29 1:44.47 2:44.79 3:47.40
West Broward, FL 65 4 3:50.59 Browne, James
53.28 1:53.94 2:51.49 3:50.59
Jordan, IN 66 5 4:39.81 Yaw, Peter
1:00.29 2:09.41 3:27.12 4:39.81
Event 16 Men 70-74 200 Yard Butterfly
70+ NAT 3:04.87 R Joseph Kurtzman 1996
Sarasota, FL 70 1 3:05.70 Geer, Dren
42.00 1:29.89 2:17.97 3:05.70
Anne Arundel, MD 71 2 4:07.61 Rodgers, Bill
50.58 1:50.75 2:56.16 4:07.61
Schroeder, WI 72 3 4:18.40 Michelson, Tom
53.63 2:00.44 3:10.54 4:18.40
Event 16 Men 75-79 200 Yard Butterfly
75+ NAT 3:31.48 R Paul Krup 1993
Battle Creek, MI 77 1 4:23.92 Korten, Don
53.38 1:56.09 3:07.20 4:23.92
West Broward, FL 75 2 4:53.35 Holmes, Snag
57.13 2:06.51 3:27.17 4:53.35
Plymouth, MI 79 --- DQ Evans, Richard
1:17.62 2:53.89 4:31.00 DQ
Event 16 Men 80-84 200 Yard Butterfly
80+ NAT 5:04.92 R Bob Doud 2003
Battle Creek, MI 80 1 5:15.71 Doud, Bob
1:09.74 2:36.09 3:58.35 5:15.71



Event 17 Women 19-24 50 Yard Backstroke
19+ NAT 27.49 R Nicole Paplham 1999
Anne Arundel, MD 24 1 32.34 O'Brien, Erin
Suncoast, FL 24 2 33.06 Carey, Suzanne
Jordan, IN 22 3 35.15 Longest, Lindsey
Westport, CT 22 4 36.49 Usdavin, JoAnne
Westport, CT 22 5 36.84 Usdavin, Julie
Event 17 Women 25-29 50 Yard Backstroke
25+ NAT 28.53 R Elizabeth MacDonald 1996
Pittsfield, MA 29 1 29.49 Kleiner, Kriste
Jordan, IN 27 2 29.87 Kerns, Laura
Jordan, IN 29 3 29.97 Chop, Dahnya
Jordan, IN 27 4 31.65 Talyor, Elizabeth
Andover, MA 29 5 32.29 Swan, Katina
Andover, MA 27 6 32.31 Grant, Tracie
Anne Arundel, MD 29 7 35.55 Sonberg, Joanne
Andover, MA 28 8 35.68 Breglia, Caroline
Houston Dt, TX 29 9 37.13 Traher, Michelle
Event 17 Women 30-34 50 Yard Backstroke
30+ NAT 28.35 R Chris Breedy 1993
Schroeder, WI 33 1 28.74 Day, Nadine
South Hills, PA 31 2 30.77 Roy, Gita
Andover, MA 34 3 32.16 Fox, Michele
Jordan, IN 33 4 34.33 Renie, Theresa
West Broward, FL 32 5 39.21 Sawyer, Shannon
Anne Arundel, MD 31 6 45.16 Muehe, Tara
Event 17 Women 35-39 50 Yard Backstroke
35+ NAT 28.43 R Andrea Luallen 2000
Andover, MA 38 1 31.18 Bankes, Missie
Anne Arundel, MD 35 2 31.43 Fisch, Suzie
Andover, MA 36 3 34.96 Swartz, Linda
South Hills, PA 36 4 35.38 Thiel, Susan
Jordan, IN 36 5 37.54 Houchens, Kris
Anne Arundel, MD 38 6 40.77 Lasley, Elizabeth
Anne Arundel, MD 38 7 41.64 Tucker, Karen
Orlando Ac, FL 37 8 43.77 Marques, Kathy
Event 17 Women 40-44 50 Yard Backstroke
40+ NAT 30.14 R Cathy Shonkwiler 2002
Westport, CT 42 1 30.63 Stolarski, Sheila
Greensboro, NC 42 2 31.08 McEachran, Frances
Orlando Ac, FL 43 3 32.13 Shonkwiler, Cathy
Anne Arundel, MD 43 4 32.96 McKay, Gladney
Anne Arundel, MD 43 5 38.81 Winans, Colleen
Anne Arundel, MD 40 6 41.42 Swoboda, Sandy
Anne Arundel, MD 44 7 41.65 DiBlasi, Julie
Anne Arundel, MD 40 8 43.35 Voelkening-Behegan,
Anne Arundel, MD 40 9 48.45 Elliott, Karen
Event 17 Women 45-49 50 Yard Backstroke
45+ NAT 29.40 R Nancy Leig Fisher 1999
Sarasota, FL 46 1 31.44 Doyle-Vallery, Deanna
Andover, MA 46 2 31.57 Goodwin, Kim
West Broward, FL 46 3 31.74 Cavanaugh, Debbie
West Broward, FL 48 4 32.35 McDonnell, Peggy
Anne Arundel, MD 45 5 33.77 Springer, Jill
Bayside, RI 45 6 36.18 Farrington, Kathryn
Anne Arundel, MD 48 7 36.90 Sterling, Nancy
Andover, MA 49 8 37.11 Taylor, Karen
Schroeder, WI 48 9 37.42 Delanois, Barbara
Andover, MA 46 10 43.09 Misiorski, Marcia
Powel Crosley,OH 47 11 44.92 Heidel, Susan
Anne Arundel, MD 45 12 53.04 Grahek, Iva
Event 17 Women 50-54 50 Yard Backstroke
50+ NAT 32.22 R Susan Halfacre 2003
Jefferson Co, MO 50 1 31.62R Freerks, Terry Varney
Powel Crosley,OH 50 2 32.11R Guins, Ann
West Broward, FL 53 3 34.57 LaBorwit, Anne
Anne Arundel, MD 54 4 34.74 Betz, Marti
Sarasota, FL 52 5 34.93 Walker, Deb
Schroeder, WI 51 6 34.99 Vittone, Leslee
Jordan, IN 50 7 37.22 Brooks, JO Ann
Powel Crosley,OH 52 8 39.13 Uible, Barbara
Anne Arundel, MD 52 9 40.30 Schultz, Susan
South Hills, PA 53 10 44.54 Koski, Linda
Anne Arundel, MD 51 11 1:09.14 Zee-Cheng, Barbara
Event 17 Women 55-59 50 Yard Backstroke
55+ NAT 35.99 R Nancy Brown 1991
Anne Arundel, MD 59 1 39.33 Breza, Pamela
South Hills, PA 57 2 42.14 Barnes, Tingle
Northern Neck,VA 58 3 43.99 Gregory, Kathryn
Anne Arundel, MD 59 4 45.11 Jorgensen, Christine
Palisades, CA 59 5 46.13 Cassidy, Ilene
Anne Arundel, MD 55 6 47.08 Gruber, Elizabeth
Anne Arundel, MD 56 7 47.55 Shaffer, Nancy
South Hills, PA 55 8 52.08 Dzvonik, Michelle
Milwaukee Ws, WI 57 9 1:01.00 Seidler, Jeanne
Jordan, IN 56 10 1:02.91 Rockafellow, Susan
Event 17 Women 60-64 50 Yard Backstroke
60+ NAT 36.14 R Barbara Frid 2002
South Hills, PA 61 1 38.17 Frid, Barbara
South Hills, PA 61 2 41.47 Hlavacek, Ida
West Broward, FL 64 3 41.92 Larsen, Millie
Anne Arundel, MD 62 4 47.43 Libby, Joan
Anne Arundel, MD 64 5 47.80 Shiflett, Ida
Lower Bucks, PA 62 6 50.14 McClain, Mary Ann
Northern Neck,VA 63 7 56.20 Helne, Mary
West Broward, FL 63 8 58.38 Allen, Jean
Anne Arundel, MD 61 9 58.57 Winkler, Gertraude
Glendale, AZ 64 10 58.58 Harden, Gaile
West Broward, FL 64 11 1:00.51 Hutinger, Margie
Jordan, IN 62 12 1:06.27 Kirk, Barbara
Event 17 Women 65-69 50 Yard Backstroke
65+ NAT 38.20 R Doris Steadman 1992
Anne Arundel, MD 68 1 39.13 Brown, Nancy
Anne Arundel, MD 65 2 49.87 Little, Beverley
Northern Neck,VA 67 3 1:03.23 Dillard, Pauli
Event 17 Women 70-74 50 Yard Backstroke
70+ NAT 38.36 R Doris Steadman 1996
West Broward, FL 71 1 50.08 Homans, Margaret
Anne Arundel, MD 72 2 56.23 Nohinek, Vanda
Orlando Ac, FL 71 3 1:00.37 Vogel, Alyce
Event 17 Women 75-79 50 Yard Backstroke
75+ NAT 41.78 R Doris Steadman 2001
Geneva Lakes, WI 76 1 43.43 Lorenzi, Betty
Andover, MA 79 2 51.73 Pelletier, Esther
Anne Arundel, MD 79 3 56.45 Williams, Catherine
Palisades, CA 76 4 59.96 Ryan, Helen
West Broward, FL 76 5 1:05.50 Young, Claire
South Hills, PA 78 6 1:09.33 Menges, Peg
Event 17 Women 80-84 50 Yard Backstroke
80+ NAT 46.67 R Bunny Cederlund 2003
Orlando Ac, FL 82 1 49.01 Cederlund, Bunny
West Broward, FL 80 2 52.49 Kenner, Regan
Up Main Line, PA 81 3 56.03 Merryman, Jeanne
Anne Arundel, MD 80 4 1:01.89 Allnutt, Sarah



Event 18 Men 19-24 50 Yard Backstroke
19+ NAT 23.84 R Douglas Dickenson 1996
Jordan, IN 23 1 28.82 Schilke, Matt
Milwaukee Ws, WI 22 2 30.59 Smith, Douglas
Event 18 Men 25-29 50 Yard Backstroke
25+ NAT 24.35 R Curtis Sawin 1998
Jordan, IN 29 1 26.66 Warren, Ryan
Event 18 Men 30-34 50 Yard Backstroke
30+ NAT 24.67 R Peter Dardaris 1992
Orlando Ac, FL 33 1 25.79 Nettles, Jason
Orlando Ac, FL 33 2 26.45 Farrell, Andrew
Event 18 Men 35-39 50 Yard Backstroke
35+ NAT 25.59 R Stu Marvin 1992
Orlando Dt, FL 39 1 27.96 Hermanson, Brad
Andover, MA 38 2 28.18 Case, Charles
South Hills, PA 37 3 28.27 Hahn, Darek
South Hills, PA 37 4 29.33 Edenbaum, Thomas
Andover, MA 39 5 30.69 Jacobson, James
Anne Arundel, MD 37 6 32.64 Damico, Frank
Orlando Ac, FL 37 7 34.00 Boney, Steve
Anne Arundel, MD 38 8 35.11 Rudie, Ted
Greensboro, NC 38 9 51.28 Davis, Rodney
Event 18 Men 40-44 50 Yard Backstroke
40+ NAT 25.54 R William Specht 2002
West Broward, FL 40 1 25.97 Berndt, Peter
Jordan, IN 42 2 28.10 Roby, Brad
Andover, MA 40 2 28.10 Landry, Rich
Tri-Community,MA 44 4 34.92 Mooney, John
Event 18 Men 45-49 50 Yard Backstroke
45+ NAT 26.10 R Casey Claflin 2002
West Broward, FL 45 1 27.28 Grzeszczak, John
Sarasota, FL 49 2 27.66 Hefner, David
Erie, PA 48 3 28.59 Morosky, William
Phoenixville, PA 47 4 28.84 Fisher, Warren
Andover, MA 46 5 29.02 Mitsch, Mark
Anne Arundel, MD 49 6 29.50 Burley, Nick
Harrisburg Ws,Pa 48 7 29.79 Stewart, Jay
Erie, PA 47 8 30.25 Dailey, Charlie
West Broward, FL 48 9 32.37 Burt, Chris
Andover, MA 47 10 33.09 Welch, David
Anne Arundel, MD 45 11 33.16 Jones, Steven
Andover, MA 45 12 47.97 Wichmann, Richard
Anne Arundel, MD 48 13 50.08 McPherson, Bruce
Anne Arundel, MD 48 14 1:12.05 Threadgill, Peter
Event 18 Men 50-54 50 Yard Backstroke
50+ NAT 27.16 R Tom Perrin 2002
West Broward, FL 51 1 27.27 Shead, Timothy
Schroeder, WI 51 2 27.44 Mykleby, Geoff
Jordan, IN 53 3 27.46 Perrin, Tom
Sarasota, FL 51 4 27.99 Perout, Jeff
West Broward, FL 52 5 28.09 Spire, John
West Broward, FL 54 6 28.77 Schmidt, George
West Broward, FL 50 7 29.16 McMillen, Scott
Sarasota, FL 51 8 29.25 McCormack, Kevin
Plymouth, MI 52 9 29.71 Thompson, Frank
West Broward, FL 51 10 29.80 Burns, Craig
Palisades, CA 54 11 30.12 Kerns, Hubie
South Hills, PA 54 12 30.17 Weisbrod, Andre
Jordan, IN 52 13 31.99 Lewis, David
Schroeder, WI 51 14 32.02 Forrer, Steve
Andover, MA 50 15 32.04 Keil, Mark
Sarasota, FL 52 16 32.52 Davie, Robert
Palisades, CA 53 17 33.51 Siegel, Steven
South Hills, PA 53 18 33.89 Wein, Arthur
South Hills, PA 52 19 37.82 Shields, Barry
Sarasota, FL 52 20 41.49 Beachler, Michael
Event 18 Men 55-59 50 Yard Backstroke
55+ NAT 27.82 R Jack Geoghegan 1997
Palisades, CA 57 1 30.66 Henne, Paul
Anne Arundel, MD 59 2 31.31 Iliff, Jack
South Hills, PA 58 3 31.65 Zakim, Jack
South Hills, PA 58 4 32.14 Nessel, Edward
West Broward, FL 56 5 34.64 Parsons, Roger
South Hills, PA 55 6 35.52 Deffaa, Arthur
Orlando Ac, FL 58 7 36.13 Hickey, Ken
Lower Bucks, PA 58 8 39.16 Kremzier, James
Anne Arundel, MD 58 9 50.19 Meyer, Jack
Orlando Ac, FL 56 --- DQ Peek, Thomas
Event 18 Men 60-64 50 Yard Backstroke
60+ NAT 29.50 R Yoshi Oyakawa 1997
Sarasota, FL 62 1 32.80 Dye, Dean
Powel Crosley,OH 64 2 32.89 Lammert, Joseph
West Broward, FL 60 3 33.08 Woodburn, Scott
Powel Crosley,OH 64 4 37.95 Mulliken, Bill
Andover, MA 63 5 38.67 Coupe, George
E Hampton, NY 62 6 41.46 Monahan, Richard
Jordan, IN 60 7 46.53 Desserich, Russ
Anne Arundel, MD 62 8 47.43 Kelbaugh, Cliff
West Broward, FL 60 9 49.55 Lustig, Philip
Milwaukee Ws, WI 61 10 1:06.76 Diederich, Raymond
Event 18 Men 65-69 50 Yard Backstroke
65+ NAT 30.45 R Yoshi Oyakawa 1999
Sarasota, FL 65 1 30.28R Smith, John
Sarasota, FL 66 2 33.47 McIntyre, David
Jordan, IN 67 3 33.71 Mennen, Marty
Suncoast, FL 65 4 34.72 Puchalski, Donald
Anne Arundel, MD 65 5 35.00 Harries, Keith
MetroWest, MA 67 6 38.59 Havel, Peter
Collier Co, FL 66 7 41.06 Stollmeyer, Michael
West Broward, FL 65 8 44.37 Browne, James
Anne Arundel, MD 69 9 45.14 Kerr, Philip
Event 18 Men 70-74 50 Yard Backstroke
70+ NAT 34.26 R Paul Hutinger 1998
Powel Crosley,OH 70 1 30.95R Oyakawa, Yoshi
West Broward, FL 70 2 36.87 Rapperport, Alan
Anne Arundel, MD 70 3 38.17 Rice, Don
Jordan, IN 71 4 41.32 Judd, Russell
Anne Arundel, MD 70 5 41.75 Lee, Yu-Jin
Jordan, IN 73 6 42.45 McAree, Fran
Marco Island, FL 70 7 50.70 White, Glenn
Outer Banks, NC 72 8 51.10 Erwin, Charles
Anne Arundel, MD 71 9 53.21 Rodgers, Bill
Jordan, IN 72 10 1:03.30 Chalfie, Ivan
Event 18 Men 75-79 50 Yard Backstroke
75+ NAT 35.21 R Paul Hitinger 2000
West Broward, FL 79 1 36.15 Hutinger, Paul
Powel Crosley,OH 75 2 37.25 Van Dijk, Peter
West Broward, FL 76 3 48.12 Homans, Harrison
West Broward, FL 77 4 50.10 Silverio, Joaquin
West Broward, FL 75 5 50.20 Holmes, Snag
Palisades, CA 78 6 52.34 Newman, Michael
Anne Arundel, MD 76 7 54.83 Collings, John
West Broward, FL 78 8 55.98 DeLaVega, Agustin
Andover, MA 77 9 1:05.23 Chirstopher, James
Event 18 Men 80-84 50 Yard Backstroke
80+ NAT 40.51 R Edward Shea 1997
S Palm Beach, FL 82 1 44.48 DeGroot, Jan
Suncoast, FL 81 2 51.91 Schofield, Elliott
Lower Bucks, PA 80 3 53.30 Garsoe, Norman
Anne Arundel, MD 80 4 1:04.66 Revett, Geoffrey
South Hills, PA 80 5 1:08.10 Woods, John
Event 18 Men 90-94 50 Yard Backstroke
90+ NAT 1:05.18 R Raymond Edelhoff 2003
Anne Arundel, MD 91 1 1:03.35R Edelhoff, Raymond
Event 19 Women 19+ 200 Yard Freestyle Relay



19+ NAT 1:42.67 R Severna Park, MD 1991
Marinzel, Pilgrim, Gorski, Brennan
A 1 1:49.60 Jordan, IN
1) Davidson, Joni 22 2) Garman, Jennifer 23
3) O'Connor, Alice 42 4) Shuck, Susie 38
26.46 52.94 1:21.33 1:49.60
A 2 1:49.77 South Hills, PA
1) Kuhn, Lauren 30 2) Pizzo, Michelle 23
3) Roy, Gita 31 4) Ide, Carol 37
26.33 53.84 1:22.97 1:49.77
A 3 1:51.54 Westport, CT
1) McKenna, Ausra 37 2) Barany, Cheryl 39
3) Usdavin, JoAnne 22 4) Stolarski, Sheila 42
28.96 55.34 1:24.90 1:51.54
A 4 1:52.35 Anne Arundel, MD
1) O'Brien, Erin 24 2) Riley, Carol 39
3) Williamson, Kay 43 4) Bistrack, Jennifer 31
29.05 57.60 1:26.20 1:52.35
C 5 2:08.76 Jordan, IN
29.75 1:02.67 1:39.25 2:08.76
A 6 2:11.30 Suncoast, FL
1) Carey, Suzanne 24 2) Winslow, Laura 44
3) Sinclair, Lisa 43 4) Campbell, Joan 73
28.33 56.53 1:28.02 2:11.30
B 7 2:13.62 Jordan, IN
28.73 57.82 1:30.94 2:13.62
Event 19 Women 25+ 200 Yard Freestyle Relay
25+ NAT 1:41.37 R Westport, CT 1993
Hobbs, M Mortell, Keogh, S Mortell
A 1 1:46.42 Jordan, IN
1) Chop, Dahnya 29 2) Ellis, Nicole 25
3) Kerns, Laura 27 4) Renie, Theresa 33
28.38 55.30 1:21.64 1:46.42
A 2 1:47.62 Andover, MA
1) Bankes, Missie 38 2) Swan, Katina 29
3) Fox, Michele 34 4) Roy, Michele 40
27.62 54.61 1:21.26 1:47.62
B 3 1:56.54 Jordan, IN
1) Double, Jennifer 32 2) Wieser, Karen 33
3) Asmus, Glenna 25 4) Bailie, Bridget 34
30.71 58.73 1:27.41 1:56.54
A 4 1:58.86 Anne Arundel, MD
1) Sonberg, Joanne 29 2) O'Brien, Caitlin 26
3) Winans, Colleen 43 4) DiBlasi, Julie 44
29.97 58.42 1:28.93 1:58.86
YMCA National Meets Hy-Tek's MEET MANAGER 5:57 PM 4/16/2004 Page 28
2004 YMCA Masters National Swimming Meet - 4/15/2004 to 4/18/2004
Recognized by FGC Masters for USMS #503-009R
Results - Friday
(Event 19 Women 25+ 200 Yard Freestyle Relay)
B 5 2:01.57 Andover, MA
1) Grant, Tracie 27 2) Swartz, Linda 36
3) Ziel, Nancy 40 4) Dik, Jan 42
29.93 59.97 1:32.35 2:01.57
A 6 2:08.74 Orlando Ac, FL
32.34 1:06.60 1:40.62 2:08.74
B 7 2:14.24 Anne Arundel, MD
1) Lasley, Elizabeth 38 2) Muehe, Tara 31
3) Rudie, Linda 42 4) Swoboda, Sandy 40
35.06 1:07.43 1:41.67 2:14.24
Event 19 Women 35+ 200 Yard Freestyle Relay
35+ NAT 1:41.72 R Orlando Ac, FL 2003
C Shonkwiler, K Becker, K Marques, C Peterson
A 1 1:45.59 Orlando Ac, FL
1) Heid, Patty 35 2) Shonkwiler, Cathy 43
3) Moses, Tricia 44 4) Marques, Kathy 37
26.69 52.80 1:19.71 1:45.59
A 2 1:46.85 Anne Arundel, MD
1) McKay, Gladney 43 2) Yager, Hilary 36
3) Fisch, Suzie 35 4) Voorhees, Carolyn 42
25.88 52.65 1:19.94 1:46.85
A 3 1:49.03 Jordan, IN
1) O'Dea, Anne 38 2) Schnieders, Ann 43
3) Fernandez, Gerri 38 4) Norwood, Roberta 44
26.79 55.05 1:23.17 1:49.03
A 4 1:52.67 Sarasota, FL
1) Buxton, Sylvia 38 2) De Boer, Claire 43
3) Howle, Stacey 37 4) Atkins, Tillie 39
26.72 54.53 1:26.65 1:52.67
B 5 1:56.50 Jordan, IN
1) Hormann, Nancy 44 2) Kerker, Melissa 39
3) Houchens, Kris 36 4) Rian, Victoria 37
30.49 58.94 1:28.43 1:56.50
A 6 1:58.12 West Broward, FL
1) Mancino, Cathy 54 2) Vaughn, Holly 42
3) Casey, Kathleen 44 4) Woodburn, Andrea 40
27.09 59.42 1:30.38 1:58.12
A 7 1:59.59 Greensboro, NC
1) McEachran, Frances 42 2) Kammer, Maryellen 46
3) Leach, Deborah 49 4) Rogers, Christina 39
27.21 56.15 1:31.77 1:59.59
B 8 2:30.51 Anne Arundel, MD
1) Mazyck, Carla 43 2) Tucker, Karen 38
3) Ruseski, Jane 41 4) Voelkening-Behegan, Karen
37.12 56.96 1:51.79 2:30.51
Event 19 Women 45+ 200 Yard Freestyle Relay
45+ NAT 1:51.70 R W Broward Co, FL 2003
D Cavanaugh, C Devanney, A Laborwit, P McDonnell
A 1 1:53.16 West Broward, FL
1) Cavanaugh, Debbie 46 2) Devanney, Celia 46
3) LaBorwit, Anne 53 4) McDonnell, Peggy 48
28.60 57.58 1:26.18 1:53.16
A 2 1:54.23 Powel Crosley,OH
1) Uible, Barbara 52 2) Heidel, Susan 47
3) Smith, Melinda 51 4) Guins, Ann 50
30.92 1:02.44 1:35.01 1:54.23
A 3 1:54.83 Sarasota, FL
1) Halfacre, Susan 51 2) Walker, Deb 52
3) Mattson, Skippy 50 4) Doyle-Vallery, Deanna 46
28.84 57.67 1:27.96 1:54.83
A 4 1:56.20 Jordan, IN
1) Byrne, Joan 49 2) Francis, Susan 51
3) Gettelfinger, Cheryl 46 4) Meyer, Paula 45
30.01 57.51 1:26.52 1:56.20
A 5 1:58.43 Anne Arundel, MD
1) Remaley-Marinzel, Susan 2) Betz, Marti 54
3) Protzman, Barbara 49 4) Springer, Jill 45
28.96 59.70 1:29.47 1:58.43
B 6 2:08.91 Jordan, IN
1) Pedersen, Christine 45 2) Johnson, Jan 49
3) Brooks, JO Ann 50 4) Schenkel, Patricia 49
30.51 1:06.90 1:38.91 2:08.91
B 7 2:14.64 Anne Arundel, MD
1) Schultz, Susan 52 2) Devanny, Patty 45
3) Sterling, Nancy 48 4) Taylor, Susan 46
34.12 1:11.94 1:43.70 2:14.64
A --- DQ Andover, MA
1) Goodwin, Kim 46 2) Sirois, Nanci 45
3) Yunker, Carol 57 4) Taylor, Karen 49
28.95 58.27 1:33.03 DQ
Event 19 Women 55+ 200 Yard Freestyle Relay
55+ NAT 2:08.06 R South Hills, PA 2002
A Svenson, J Bruner, T Barnes, B Frid
A 1 2:12.73 South Hills, PA
1) Zaremski, Barbara 66 2) Barnes, Tingle 57
3) Frid, Barbara 61 4) Hlavacek, Ida 61
33.97 1:07.56 1:39.42 2:12.73
A 2 2:15.25 Anne Arundel, MD
1) Breza, Pamela 59 2) Levickas, Susan 56
3) Iliff, Sally 58 4) Burley, Marge 58
33.80 1:10.71 1:44.30 2:15.25
A 3 2:20.21 Jordan, IN
1) Beeler, Kirsten 57 2) Etnyre, Sandy 62
3) Hasbrook, Sally 55 4) Diercks, Joan 56
1:17.40 1:50.50 2:20.20 2:20.21
B 4 2:33.60 Anne Arundel, MD
1) Shaffer, Nancy 56 2) Gruber, Elizabeth 55
3) Jorgensen, Christine 59 4) Libby, Joan 62
40.02 1:15.96 1:52.57 2:33.60
A 5 2:56.82 Palisades, CA
35.63 1:15.01 2:03.54 2:56.82
A 6 3:03.39 Northern Neck,VA
1) Dillard, Pauli 67 2) Gregory, Kathryn 58
3) Broderick, Kathleen 65 4) Helne, Mary 63
57.11 1:36.42 2:19.46 3:03.39
A 7 3:08.26 Orlando Ac, FL
1) Steer, Sandy 64 2) Henderson, Martha 67
3) Vogel, Alyce 71 4) Cederlund, Bunny 82
46.32 1:16.56 2:25.23 3:08.26
B 8 3:36.67 Jordan, IN
1) Hall, Carol 56 2) Cosper, Sue 55
3) Dykema, Muriel 77 4) Rockafellow, Susan 56
1:25.20 2:51.40 3:36.67
Event 19 Women 65+ 200 Yard Freestyle Relay
65+ NAT 2:30.26 R South Broward, FL 2002
P Tullman, J Troy, J Krauser, F Carr
A 1 2:44.34 Anne Arundel, MD
1) Little, Beverley 65 2) Platt, Daryl 65
3) Pearsall, Marjorie 65 4) Brown, Nancy 68
41.00 1:28.10 2:11.58 2:44.34
A 2 3:07.20 West Broward, FL
1) Kenner, Regan 80 2) Homans, Margaret 71
3) Tullman, Patricia 67 4) Troy, Jean 76
54.87 1:34.05 2:46.36 3:07.20
B 3 3:44.72 Anne Arundel, MD
1) Nohinek, Vanda 72 2) Rudie, Margery 65
3) Russell, Doris 83 4) Williams, Catherine 79
51.36 2:04.95 3:23.81 3:44.72



Event 20 Men 19+ 200 Yard Freestyle Relay
19+ NAT 1:27.38 R Jersey Shore, PA 1994
Shipp, Garlick, Feinberg, Sheets
A 1 1:35.19 Orlando Ac, FL
22.98 48.50 1:13.45 1:35.19
A 2 1:39.21 Palisades, CA
1) Crosby, Michael 24 2) Douglass, Will 44
3) White, David 50 4) Varnas, Harry 47
23.12 45.92 1:12.83 1:39.21
A 3 1:48.11 Jordan, IN
1) Schilke, Matt 23 2) Talyor, RJ 25
3) Dawkins, Zachary 24 4) Harrill, Mike 44
22.93 47.63 1:18.00 1:48.11
B 4 1:49.35 Jordan, IN
1) Dawkins, Adam 28 2) Roberts, Richard 47
3) Lewis, David 52 4) O'Dea, John 45
24.76 54.05 1:23.44 1:49.35
Event 20 Men 25+ 200 Yard Freestyle Relay
25+ NAT 1:25.73 R Plymouth, MI 1991
Schmitz, Cole, Kowalski, Noetzel
A 1 1:31.04 Jordan, IN
2) Simmons, Will 28
3) Warren, Ryan 29 4) Dawkins, Todd 30
22.88 45.66 1:09.01 1:31.04
A 2 1:33.97 Schroeder, WI
1) Dittus, Barry 43 2) Askew, Mark 33
3) Zeruhn, Bernie 33 4) Powers, Rob 30
24.01 47.16 1:08.74 1:33.97
A 3 1:35.12 Westport, CT
1) Walkenhorst, Jared 29 2) Davis, James 46
3) Davis, Andy 41 4) Usdavin, Joshua 27
23.03 48.62 1:12.81 1:35.12
A 4 1:35.88 South Hills, PA
1) Jotz, Jeffrey 34 2) Edenbaum, Thomas 37
3) Hahn, Darek 37 4) Powers, Bill 39
24.04 47.63 1:11.78 1:35.88
A 5 1:44.81 Tri-Community,MA
1) Schonholz, Steven 48 2) Barbedette, Loic 33
3) Mooney, John 44 4) Sullivan, Gerald 52
26.67 55.07 1:19.77 1:44.81
A 6 1:45.59 Andover, MA
1) O'Horo, John 33 2) Coupe, George 63
3) Krueger, Christopher 29 4) Meltz, Joel 47
24.71 52.06 1:18.71 1:45.59
Event 20 Men 35+ 200 Yard Freestyle Relay
35+ NAT 1:29.91 R Cleveland Ws, OH 1994
Groselle, O'Brien, Hieber, Kazmaier
A 1 1:34.63 Suncoast, FL
1) Frazier, Russell 49 2) Wallace, Kenneth 41
3) Kussatz, Uwe 48 4) Allbritton, Steve 46
24.11 48.34 1:12.53 1:34.63
A 2 1:37.32 Andover, MA
1) Mitsch, Mark 46 2) Tocman, Howard 41
3) Case, Charles 38 4) Landry, Rich 40
24.01 49.65 1:14.70 1:37.32
A 3 1:39.49 Anne Arundel, MD
1) Kvetkas, Bill 42 2) Shaalan, Sherif 45
3) Burley, Nick 49 4) Damico, Frank 37
25.95 50.67 1:15.15 1:39.49
A 4 1:40.47 Jordan, IN
1) Roby, Brad 42 2) Shope, Jon 38
3) Bonifield, Stephen 42 4) Forsee, David 35
23.24 48.20 1:16.06 1:40.47
A 5 1:41.53 Sarasota, FL
1) Schwartz, Thomas 44 2) Bennett, Bob 41
3) Black, Larry 45 4) Dinenberg, Arthur 40
24.55 51.75 1:17.25 1:41.53
B 6 1:53.80 Anne Arundel, MD
1) Gruber, Alan 48 2) Jones, Steven 45
3) Shannon, Toby 55 4) Rudie, Ted 38
28.94 56.09 1:25.69 1:53.80
Event 20 Men 45+ 200 Yard Freestyle Relay
45+ NAT 1:33.11 R Suncoast, FL 2003
R Frazier, T Kennedy, W Hempel, S Allbritton
A 1 1:34.23 Sarasota, FL
1) Hefner, David 49 2) Drennen, Mark 47
3) McCormack, Kevin 51 4) Perout, Jeff 51
23.73 47.54 1:11.39 1:34.23
A 2 1:37.43 Orlando Ac, FL
25.19 49.39 1:13.83 1:37.43
B 3 1:38.09 West Broward, FL
1) McMillen, Scott 50 2) Ermer, Charles 46
3) Andrews, John 45 4) Spire, John 52
25.47 49.66 1:14.81 1:38.09
A 4 1:39.80 Schroeder, WI
1) Mykleby, Geoff 51 2) Bird, Tom 46
3) Hunter, Lee 46 4) Forrer, Steve 51
24.82 56.79 1:14.78 1:39.80
A 5 1:42.68 South Hills, PA
1) Wein, Arthur 53 2) Weisbrod, Andre 54
3) Romano, Greg 48 4) Rollins, Bruce 54
25.88 52.31 1:17.72 1:42.68
A 6 1:42.69 Andover, MA
1) Myers, Fred 52 2) Keil, Mark 50
3) Welch, David 47 4) Rogacki, Daniel 56
25.11 51.21 1:18.37 1:42.69
B 7 1:44.96 Sarasota, FL
1) Mancuso, Steve 49 2) Beachler, Michael 52
3) Howle, Gary 52 4) Davie, Robert 52
25.45 53.27 1:19.74 1:44.96
C 8 1:47.31 West Broward, FL
1) Victoria, Tomas 47 2) Rex, Albert 49
3) Brandecker, William 53 4) Burt, Chris 48
25.43 52.00 1:20.10 1:47.31
A --- DQ Jordan, IN
1) Olds, William 54 2) Peck, Jim 46
3) Bauer, Craig 51 4) Perrin, Tom 53
25.78 55.19 1:20.04 DQ
A --- DQ West Broward, FL
1) Schmidt, George 54 2) Erickson, Tim 47
3) Shead, Timothy 51 4) Burns, Craig 51
23.42 46.97 1:10.54 DQ
Event 20 Men 55+ 200 Yard Freestyle Relay
55+ NAT 1:43.05 R Cincinnati Uc, OH 1997
Morrow, Oyakawa, Lammert, Nordstrom
A 1 1:44.43 South Hills, PA
1) Nessel, Edward 58 2) Zakim, Jack 58
3) Deffaa, Arthur 55 4) Seidman, Larry 56
27.17 53.47 1:19.09 1:44.43
A 2 1:47.99 Anne Arundel, MD
1) Trimble, Gary 61 2) Iliff, Jack 59
3) Ostrom, Chris 58 4) Jackins, Joseph 56
27.61 54.42 1:20.59 1:47.99
A 3 1:48.36 West Broward, FL
1) Bergquist, Kenneth 59 2) Parsons, Roger 56
3) Burns, Joel 57 4) Woodburn, Scott 60
27.77 55.87 1:21.55 1:48.36
A 4 1:48.95 Orlando Ac, FL
1) Iselin, Christian 60 2) Hickey, Ken 58
3) Griffin, Dane 55 4) Peek, Thomas 56
24.18 50.78 1:20.88 1:48.95
A 5 1:49.54 Powel Crosley,OH
1) Morrow, Andrew 65 2) Lammert, Joseph 64
3) Mulliken, Bill 64 4) Oyakawa, Yoshi 70
27.85 54.95 1:23.71 1:49.54
A 6 2:06.90 Palisades, CA
1) Shurtleff, Bruce 57 2) Henne, Paul 57
3) Walker, Russell 57 4) Newman, Michael 78
36.96 1:14.84 1:40.89 2:06.90
A 7 2:24.47 Suncoast, FL
1) Reed, Francis 63 2) Gifford, David 63
3) Puchalski, Donald 65 4) Schofield, Elliott 81
33.18 1:06.49 1:36.14 2:24.47
B 8 2:34.66 Anne Arundel, MD
1) Meyer, Jack 58 2) Levickas, Tom 60
3) Kelbaugh, Cliff 62 4) Rodgers, Bill 71
39.26 1:13.62 1:54.22 2:34.66
B 9 2:38.80 West Broward, FL
1) Schmidt, Jay 62 2) Lustig, Philip 60
3) Criche, Richard 64 4) Silverstein, Leonard 69
1:07.16 1:47.24 2:20.63 2:38.80
A 10 2:59.28 Jordan, IN
1) Cross, Arthur 77 2) Desserich, Russ 60
3) Chalfie, Ivan 72 4) Judd, Russell 71
55.41 1:29.63 2:20.21 2:59.28
Event 20 Men 65+ 200 Yard Freestyle Relay
65+ NAT 1:55.99 R W Broward Co, FL 2003
Cavanaugh, Rapperport, Silverstein, Dykstra
A 1 1:57.99 West Broward, FL
1) Cavanaugh, Cav 68 2) Browne, James 65
3) Pitts, James 73 4) Rapperport, Alan 70
26.16 58.49 1:13.62 1:57.99
A 2 1:59.71 Sarasota, FL
1) Smith, John 65 2) Randall, Charlie 75
3) McIntyre, David 66 4) Geer, Dren 70
26.92 1:05.02 1:33.60 1:59.71
A 3 2:05.19 Jordan, IN
1) Yaw, Peter 66 2) McAree, Fran 73
3) Goldstein, Mel 65 4) Mennen, Marty 67
28.59 58.02 1:29.06 2:05.19
A 4 2:14.28 Anne Arundel, MD
1) Rice, Don 70 2) Harries, Keith 65
3) Lee, Yu-Jin 70 4) Kerr, Philip 69
33.64 1:04.94 1:41.09 2:14.28
Event 20 Men 75+ 200 Yard Freestyle Relay
75+ NAT 2:28.45 R Summerville, SC 2001
P Hutinger, B Cleaveland, A De La Vega, A Utrilla
A 1 2:25.01R West Broward, FL
1) Holmes, Snag 75 2) Cleaveland, Brud 86
3) Hutinger, Paul 79 4) MacDonald, Robert 75
37.00 1:16.55 1:51.06 2:25.01
A 2 3:19.96 Anne Arundel, MD
1) Edelhoff, Raymond 91 2) Collings, John 76
3) Revett, Geoffrey 80 4) Eremchuk, Alexader 78
1:02.71 1:50.21 2:39.48 3:19.96
B 3 3:36.35 West Broward, FL
1) Homans, Harrison 76 2) DeLaVega, Agustin 78
3) Silverio, Joaquin 77 4) McCullough, Don 88
43.49 1:32.32 2:14.36 3:36.35
ADVERTISEMENT


ADVERTISEMENT