ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
--- Results, Rankings, and Records ---
ConocoPhillips U.S. Spring National Championships 2004 Day 3
2/14/2004-2/14/2004
Orlando, Florida, USA

ConocoPhillips U.S. Spring National Championships 2004
Orlando, Florida

Feb. 10-14, 2004

RESULTS: 
Day Three: February 12, 2004


Women’s 200m Freestyle

WR 1:56.64 VAN ALMSICK Franziska Berlin (GER) 3 AUG 2002 GER
AR 1:57.41 BENKO Lindsay Barcelona (ESP) 24 JUL 2003 USA
US 1:58.02 POLL Claudia Los Angeles (USA) 15 JUL 2000 CRC
CR 1:58.20 COUGHLIN Natalie 14 AUG 2002 USA

Rank Name YB Club Result Points R.T. LN 150m 100m 50m
1. BENKO Lindsay 76 TROJCA 0.86 27.76 57.58 1:28.26 1:58.62 984 4
2. HILL Mary 85 DYNAGA 0.82 28.38 59.11 1:30.18 2:00.96 956 3
3. KOMISARZ Rachel 76 LAK-KY 0.75 28.96 59.77 1:30.70 2:01.08 954 5
4. YAMADA Sachiko 82 JPN 0.87 29.44 1:00.27 1:31.27 2:01.62 948 8
5. MORAVCOVA Martina 76 SMU-NT 0.89 28.49 59.23 1:30.68 2:01.76 946 1
6. MUNZ Diana 82 LESDLE 0.80 29.16 1:00.18 1:31.53 2:02.40 938 6
7. FRIIS Lotte DEN 0.98 29.20 1:00.18 1:31.98 2:02.96 931 7
8. VOLLMER Dana 87 FASTNT 0.79 28.37 59.17 1:31.06 2:03.01 931 2

B-FINAL:
1. NYMEYER Lacey 85 FORDAZ 0.81 28.93 59.84 1:31.55 2:01.79 946 7
2. LANNE Colleen 79 NOVACA 0.77 28.51 59.50 1:31.24 2:01.85 945 6
3. LEMMEN Celina 85 SMU-NT 0.78 28.80 59.69 1:31.09 2:02.37 939 3
4. HJORTH-HANSEN Julie DEN 0.81 29.07 1:00.12 1:31.46 2:02.50 937 5
5. FOSCHI Jessica 80 LIACMR 0.76 28.61 59.89 1:31.01 2:02.65 935 4
6. ROSE Gabrielle 77 MTACSE 0.79 29.31 1:00.06 1:31.63 2:03.41 926 2
7. KIEL Alyssa 87 LESDLE 0.81 29.52 1:00.72 1:32.33 2:03.67 923 1
8. REYNOLDS Caitlin 87 DYNAGA 0.83 29.76 1:01.14 1:32.87 2:03.92 920 8

C-FINAL:
1. PORENTA Jennifer CAN 0.88 29.24 1:00.23 1:31.69 2:03.13 929 6
2. LIMPERT Marianne 72 NBACMD 0.85 29.46 1:01.37 1:32.66 2:03.88 920 3
3. COOLE Bethan GB 0.88 29.82 1:01.22 1:33.09 2:03.93 920 7
4. JANSEN Louise DEN 0.85 29.19 1:00.94 1:32.77 2:04.14 917 2
5. UHLE Marietta 82 UF-FL 0.84 29.51 1:00.69 1:32.47 2:04.20 916 1
6. WANBERG Lotta 79 SMU-NT 0.79 29.57 1:01.07 1:33.02 2:04.24 916 8
7. DWELLEY Kate 89 TERAPC 0.78 29.73 1:01.38 1:33.33 2:04.27 915 5
8. MCLARTY Sara 83 UF-FL 0.70 29.88 1:01.54 1:32.72 2:04.80 909 4



Women’s 400m Individual Medley

WR 4:33.59 KLOCHKOVA Yana Sydney (AUS) 16 SEP 2000 UKR
AR 4:37.58 SANDERS Summer Barcelona (ESP) 26 JUL 1992 USA
US 4:38.58 EVANS Janet Austin (USA) 8 AUG 1988 USA
CR 4:38.58 EVANS Janet Austin (USA) 8 AUG 1988 USA

Rank Name YB Club Result Points R.T. LN
A-FINAL:
1. HOFF Katie 89 NBACMD 0.84 4:42.32 966 2
50m: 29.68 100m: 1:03.64 150m: 1:40.33 200m: 2:16.45 250m: 2:56.60 300m: 3:36.99 350m: 4:10.07 400m: 4:42.32
2. MCLARTY Sara 83 UF-FL 0.71 4:44.59 954 4
50m: 30.64 100m: 1:04.68 150m: 1:41.50 200m: 2:17.47 250m: 2:58.17 300m: 3:40.12 350m: 4:12.73 400m: 4:44.59
3. WARDEN Elizabeth TO* 0.83 4:45.69 949 5
50m: 30.76 100m: 1:05.27 150m: 1:42.11 200m: 2:18.11 250m: 2:59.36 300m: 3:41.04 350m: 4:13.82 400m: 4:45.69
4. CRIPPEN Madeleine 80 GAACMA 0.88 4:49.27 930 7
50m: 31.84 100m: 1:06.89 150m: 1:44.53 200m: 2:20.97 250m: 3:01.89 300m: 3:43.47 350m: 4:16.71 400m: 4:49.27
5. SMIT Julia 87 TVSCMR 0.90 4:49.31 930 3
50m: 31.00 100m: 1:06.81 150m: 1:44.30 200m: 2:19.84 250m: 3:01.41 300m: 3:43.46 350m: 4:16.63 400m: 4:49.31
6. AEMISEGGER Alicia 87 GAACMA 0.82 4:51.48 919 8
50m: 31.85 100m: 1:08.98 150m: 1:46.53 200m: 2:23.39 250m: 3:04.21 300m: 3:45.85 350m: 4:19.22 400m: 4:51.48
7. CASSIDY Andrea 82 SMU-NT 0.78 4:53.23 910 1
50m: 31.35 100m: 1:06.09 150m: 1:43.85 200m: 2:20.29 250m: 3:02.95 300m: 3:46.10 350m: 4:20.05 400m: 4:53.23
8. KIEL Alyssa 87 LESDLE 0.82 4:53.78 907 6
50m: 31.97 100m: 1:07.98 150m: 1:46.89 200m: 2:24.27 250m: 3:06.46 300m: 3:49.53 350m: 4:21.84 400m: 4:53.78

B-FINAL:
1. LEE Eun Hae CG 0.81 4:49.60 928 4
50m: 30.14 100m: 1:04.55 150m: 1:42.28 200m: 2:18.97 250m: 3:00.91 300m: 3:43.57 350m: 4:16.86 400m: 4:49.60
2. BRUCE Caroline 86 WSC-MV 0.77 4:52.85 912 5
50m: 31.67 100m: 1:07.99 150m: 1:45.91 200m: 2:23.36 250m: 3:03.82 300m: 3:44.73 350m: 4:19.39 400m: 4:52.85
3. JONES Kirsten 85 GAACMA 0.77 4:57.07 890 8
50m: 31.59 100m: 1:06.71 150m: 1:44.86 200m: 2:22.32 250m: 3:06.61 300m: 3:51.45 350m: 4:24.66 400m: 4:57.07
4. REID Jamie 83 HIGHFL 0.77 4:57.15 889 7
50m: 30.90 100m: 1:05.79 150m: 1:42.36 200m: 2:18.95 250m: 3:03.58 300m: 3:49.27 350m: 4:23.79 400m: 4:57.15
5. BASSI Noelle 83 BAC-NJ 0.74 4:57.39 888 3
50m: 30.58 100m: 1:04.10 150m: 1:44.27 200m: 2:23.13 250m: 3:06.49 300m: 3:50.23 350m: 4:24.51 400m: 4:57.39
6. JONES Ashley 88 JETSIL 0.81 4:57.54 887 1
50m: 31.59 100m: 1:08.09 150m: 1:44.71 200m: 2:21.24 250m: 3:06.00 300m: 3:50.24 350m: 4:24.43 400m: 4:57.54
7. STUPP Julie 86 CSP-OZ 0.75 4:58.53 882 6
50m: 31.07 100m: 1:06.93 150m: 1:46.17 200m: 2:24.77 250m: 3:07.07 300m: 3:49.94 350m: 4:25.00 400m: 4:58.53
8. BREEDEN Elaine 88 WA-KY 0.66 5:08.41 832 2
50m: 30.82 100m: 1:08.19 150m: 1:48.88 200m: 2:28.46 250m: 3:12.58 300m: 3:57.69 350m: 4:33.47 400m: 5:08.41

C-FINAL:
1. SIOW Yi-ting 85 BSS-FL 0.84 4:53.74 907 7
50m: 32.22 100m: 1:09.36 150m: 1:47.99 200m: 2:26.36 250m: 3:06.74 300m: 3:47.42 350m: 4:21.48 400m: 4:53.74
2. KALISZ Courtney 90 NBACMD 0.89 4:53.79 907 5
50m: 31.54 100m: 1:07.49 150m: 1:44.37 200m: 2:20.34 250m: 3:02.90 300m: 3:46.82 350m: 4:21.33 400m: 4:53.79
3. MCCANN Kathleen 83 UF-FL 0.76 4:55.59 897 4
50m: 31.19 100m: 1:06.78 150m: 1:44.90 200m: 2:21.93 250m: 3:05.77 300m: 3:49.35 350m: 4:22.97 400m: 4:55.59
4. MUELLER Justine 86 SMACMI 0.79 4:56.59 892 8
50m: 31.77 100m: 1:08.63 150m: 1:48.06 200m: 2:26.64 250m: 3:07.18 300m: 3:49.03 350m: 4:23.30 400m: 4:56.59
5. CLEMENS Clare 85 AGUAMR 0.82 4:59.27 878 6
50m: 32.59 100m: 1:09.24 150m: 1:47.60 200m: 2:26.35 250m: 3:08.17 300m: 3:49.84 350m: 4:25.61 400m: 4:59.27
6. MORGAN Summer 87 SAS-IE 0.80 4:59.78 876 1
50m: 31.74 100m: 1:08.74 150m: 1:47.59 200m: 2:25.83 250m: 3:08.37 300m: 3:51.72 350m: 4:26.31 400m: 4:59.78
7. HOULTON Molly 88 FORDAZ 0.83 5:00.12 874 3
50m: 31.03 100m: 1:06.64 150m: 1:45.14 200m: 2:23.19 250m: 3:07.49 300m: 3:51.97 350m: 4:26.46 400m: 5:00.12
8. STRICKLAND Kaitlin 87 CUDANE 0.75 5:03.16 859 2
50m: 32.25 100m: 1:09.33 150m: 1:49.53 200m: 2:28.51 250m: 3:11.40 300m: 3:54.67 350m: 4:29.23 400m: 5:03.16


Women’s 4 x 100m Freestyle

WR 3:36.00 Germany Berlin (GER) 29 JUL 2002 GER
AR 3:36.61 UNITED STATES Sydney (AUS) 16 SEP 2000 USA
US 3:38.95 United States 6 APR 2003 USA
CR 3:43.49 United States 16 AUG 2001 USA

Rank Name Club Result Points R.T. HT LN 100m 50m
CANADA A CAN 3:45.38 1. 955 6 3
BUTTON Jennifer 0.77 27.30 56.07 56.07
PORENTA Jennifer 0.30 27.09 56.36 1:52.43
LYDALL Anna 0.36 26.68 56.98 2:49.41
NICHOLLS Laura 0.60 26.73 55.97 3:45.38

IRVINE NOVAQUATICS A NOVACA 3:47.90 2. 939 6 4
LANNE Colleen 79 0.75 26.71 55.64 55.64
GOODWIN Bethany 79 0.23 27.30 57.25 1:52.89
THOMAS Tara 89 0.19 27.30 58.07 2:50.96
SILVER Emily 85 0.41 27.09 56.94 3:47.90

LONGHORN AQUATICS A TXLAST 3:48.13 3. 937 6 5
WOESSNER Susan 80 0.76 27.66 57.08 57.08
JAMISON Tanica 81 0.36 27.49 56.15 1:53.23
PHENIX Erin 81 0.19 27.36 57.23 2:50.46
AXTELL Andrea 86 0.45 28.01 57.67 3:48.13

THE DANISH SWIMMING FEDERATION A DEN 3:49.39 4. 929 6 8
OTTESEN Jeanette 0.85 27.47 56.46 56.46
JANSEN Louise 0.41 27.61 57.71 1:54.17
JOHANNSEN Charlotte 0.09 27.65 57.69 2:51.86
HJORTH-HANSEN Julie 0.13 27.80 57.53 3:49.39

DYNAMO SWIM CLUB A DYNAGA 3:52.13 5. 911 5 3
HILL Mary 85 0.80 28.05 57.57 57.57
DUROT Elizabeth 86 0.50 27.86 58.18 1:55.75
BELL Katherine 85 0.13 27.97 58.58 2:54.33
REYNOLDS Caitlin 87 0.36 27.94 57.80 3:52.13

DE ANZA CUPERTINO AQUATICS A DACAPC 3:52.67 6. 908 6 6
MEHDIZADEH Roshan 82 0.67 27.91 58.65 58.65
LIU Erica 86 0.08 27.64 57.23 1:55.88
SCHMIDT Heidi 82 0.29 28.93 1:00.15 2:56.03
MARSMAN Marie 82 0.20 27.02 56.64 3:52.67

TACOMA SWIM CLUB A TSC-PN 3:53.76 7. 901 5 7
FORELLI Kristine 88 0.89 28.43 58.23 58.23
RAINS Megan 85 0.23 27.82 58.34 1:56.57
JACKSON Summer 87 0.18 28.31 58.97 2:55.54
MCINTYRE Melissa 87 0.42 27.41 58.22 3:53.76

LONGHORN AQUATICS B TXLAST 3:54.01 8. 899 6 1
STONE Tammie 76 0.81 27.90 58.81 58.81
MCGREGORY Hayley 86 0.12 27.21 57.59 1:56.40
VOYLES Lindsay 85 0.39 28.23 58.70 2:55.10
DITTO Kelsey 89 0.44 28.30 58.91 3:54.01

TUCSON FORD DEALERS AQUATICS A FORDAZ 3:54.46 9. 896 6 7
NYMEYER Lacey 85 0.82 27.73 56.55 56.55
HOULTON Molly 88 0.48 29.19 1:00.14 1:56.69
RUSSENBERGER Lindsey 86 0.29 29.27 1:00.54 2:57.23
BEARD Amanda 81 0.12 27.57 57.23 3:54.46

SWIM ATLANTA A SA-GA 3:55.13 10. 892 5 5
HUPMAN Andrea 85 0.69 27.96 57.84 57.84
WEIR Amanda 86 0.36 26.92 56.41 1:54.25
HAGLUND Karie 87 0.36 29.19 1:00.09 2:54.34
RAMES Kelly 87 0.41 29.16 1:00.79 3:55.13

PILOT AQUATIC CLUB - KNOXVILLE A PACKSE 3:55.15 11. 892 5 6
MILLER Anna 86 0.71 28.38 58.14 58.14
AYRES Meredith 88 0.07 27.39 58.07 1:56.21
HILL Jennifer 86 0.35 28.42 1:00.10 2:56.31
STOWERS Julia 82 0.23 28.09 58.84 3:55.15

CURL-BURKE SWIM CLUB A CUBUPV 3:55.15 11. 892 5 8
KEMP Elizabeth 88 0.79 28.25 57.87 57.87
NICHOLS Christine 87 0.43 28.66 58.99 1:56.86
NEWELL Megan 87 0.40 28.57 59.85 2:56.71
LAW Colleen 88 0.38 27.74 58.44 3:55.15

IRVINE NOVAQUATICS B NOVACA 3:55.64 13. 889 6 2
NIELSEN Tanya 86 0.80 28.32 59.30 59.30
STITTS Staciana 81 0.29 27.09 58.50 1:57.80
FRANCIS Paige 78 0.31 28.05 59.61 2:57.41
HARDY Jessica 87 0.20 27.52 58.23 3:55.64

LAKESIDE SWIM TEAM A LAK-KY 3:56.02 14. 886 3 5
KOMISARZ Rachel 76 0.85 28.24 57.92 57.92
BURCKLE Caroline 86 0.46 28.33 58.84 1:56.76
MENEFEE Sarah 86 0.35 28.35 1:00.07 2:56.83
CALLAGHAN Devon 89 0.53 28.11 59.19 3:56.02

GATOR SWIM CLUB A GSC-FL 3:56.66 15. 882 5 2
CHUCK Dawn 81 0.74 28.30 59.00 59.00
DUPLESSIS Renate 81 0.16 26.65 56.52 1:55.52
SHANATA Zeina 87 0.47 28.83 1:00.21 2:55.73
BALLATORE Jenne 88 0.35 29.15 1:00.93 3:56.66

UNIVERSITY OF FLORIDA A UF-FL 3:56.69 16. 882 5 1
UHLE Marietta 82 0.86 28.48 58.47 58.47
MCCANN Kathleen 83 0.33 28.86 1:00.20 1:58.67
JOHNSON Brittany 84 0.26 28.33 58.78 2:57.45

MCLARTY Sara 83 0.10 28.67 59.24 3:56.69
FORT WORTH AREA SWIM TEAM A FASTNT 3:57.47 17. 877 2 5
VOLLMER Dana 87 0.77 27.11 56.24 56.24
LOWRY Katie 86 0.30 29.25 1:01.10 1:57.34
BROWNING Amy 86 0.68 28.75 59.58 2:56.92
HALL Erica 88 0.18 28.82 1:00.55 3:57.47

DE ANZA CUPERTINO AQUATICS B DACAPC 3:57.94 18. 874 3 8
LIU Michelle 88 0.78 29.27 59.62 59.62
MARTINEZ Jamie 88 0.44 29.29 1:00.02 1:59.64
GHOSH Nilasha 88 0.29 28.37 58.83 2:58.47
HOVEY Amber 87 0.35 28.64 59.47 3:57.94

LAKE ERIE SILVER DOLPHINS ALESDLE 3:57.97 19. 873 4 2
MUNZ Diana 82 0.81 28.69 59.03 59.03
BROOKS Margot 88 0.26 28.91 1:00.90 1:59.93
DORENKOTT Sarah 88 0.25 28.08 58.92 2:58.85
KIEL Alyssa 87 0.50 28.45 59.12 3:57.97

TERRAPINS SWIM TEAM A TERAPC 3:58.49 20. 870 4 4
BARD Presley 88 0.81 29.51 1:01.64 1:01.64
DWELLEY Kate 89 0.56 28.03 57.99 1:59.63
ROGERS Lauren 87 0.68 28.57 58.54 2:58.17
MCLANE Julianne 87 0.74 29.22 1:00.32 3:58.49

CYPRESS FAIRBANKS SWIM CLUB A CFSCGU 3:59.14 21. 866 2 8
MCLAURIN Rachel 86 0.73 28.13 58.18 58.18
HYDE Keri 87 0.42 28.54 1:00.35 1:58.53
KEILY Jaime 87 0.13 29.39 1:00.91 2:59.44
BASSO Alexandra 87 0.27 28.26 59.70 3:59.14

CURL-BURKE SWIM CLUB B CUBUPV 4:00.55 22. 857 4 8
JACOBY Lauren 88 0.94 29.78 59.58 59.58
PAYNE Lindsay 82 0.23 28.74 1:00.24 1:59.82
THIEL Meghan 85 0.34 29.67 1:00.94 3:00.76
HENRIQUES Alice 80 0.27 29.09 59.79 4:00.55

CLOVIS SWIM CLUB A CLOVCC 4:00.58 23. 857 3 1
DWIDAR Nadia 87 0.74 28.89 59.94 59.94
HASTRUP Kristen 86 0.36 28.05 58.42 1:58.36
DEBUSK Alexandra 89 0.40 29.21 1:01.52 2:59.88
CARTER Leslie 87 0.27 28.67 1:00.70 4:00.58

PEDDIE AQUATIC ASSOCIATION A PAA-NJ 4:01.26 24. 852 2 2
KINSELLA Eve 86 0.62 29.29 1:00.17 1:00.17
MILLER Amywren 89 0.37 28.69 1:00.90 2:01.07
ARONSSON Laura 85 0.41 29.21 1:00.86 3:01.93
FITTIN Annie 89 0.43 27.92 59.33 4:01.26

KANSAS CITY BLAZERS A KCB-MV 4:01.74 25. 849 4 6
WALLER Rachael 86 0.74 28.67 58.79 58.79
GROVER Elizabeth 86 0.55 29.34 1:01.93 2:00.72
AUBRY Ashton 88 0.34 28.94 1:00.44 3:01.16
HOISINGTON Abby 87 0.28 28.77 1:00.58 4:01.74

PINE CREST SCHOOL A PCS-FG 4:01.84 26. 848 5 4
RALEIGH Christie 87 0.76 28.24 58.84 58.84
ATKINSON Brooke 89 0.29 28.83 1:00.38 1:59.22
SOUTAR Lauren 89 0.26 28.59 1:00.97 3:00.19
DEVENUTO Capria 85 0.14 29.45 1:01.65 4:01.84

SYRACUSE CHARGERS A SYCHNI 4:02.10 27. 847 3 3
WEYGAND Rachel 87 0.81 29.55 1:00.94 1:00.94
TWICHELL Ashley 89 0.33 28.81 1:01.32 2:02.26
MANNING Sarah 87 0.14 28.60 1:00.03 3:02.29
MURPHY Emily 87 0.14 28.19 59.81 4:02.10

PATRIOT AQUATICS A PA-FL 4:02.29 28. 846 2 6
GU Diane 87 0.71 29.18 59.35 59.35
LARSON Kimberly 85 0.41 28.51 59.72 1:59.07
MORGAN Christina 88 0.31 29.12 1:02.23 3:01.30
MARINO Martha 88 0.42 29.22 1:00.99 4:02.29

RALEIGH SWIMMING ASSOCIATION A RSA-NC 4:02.81 29. 842 1 7
SMITH Julianne 89 0.68 28.04 58.30 58.30
SHISHKOFF Kassia 88 0.43 29.29 1:00.71 1:59.01
DUNCAN Amanda 87 0.55 29.11 1:01.48 3:00.49
CURRAN Bryttany 88 0.52 30.09 1:02.32 4:02.81

BOLLES SCHOOL SHARKS A BSS-FL 4:03.09 30. 840 2 3
SKAGGS Kathryn 86 0.81 29.21 1:00.32 1:00.32
CRADDOCK Cassandra 89 0.71 29.88 1:01.37 2:01.69
CARMAN Anja 85 0.69 29.61 1:00.53 3:02.22
CARR Stephanie 86 0.46 29.73 1:00.87 4:03.09

UNIVERSITY OF FLORIDA B UF-FL 4:03.18 31. 840 4 5
GILLIAM Kristin 85 0.73 29.48 1:00.45 1:00.45
BEARD Blair 82 0.20 29.82 1:02.29 2:02.74
KENNEDY Katherine 82 0.18 29.21 1:00.40 3:03.14
HARRIS Kristen 84 0.34 28.86 1:00.04 4:03.18

MECKLENBURG AQUATIC CLUB A MAC-NC 4:03.30 32. 839 3 2
OXFORD Kristin 85 0.75 29.57 1:00.25 1:00.25
MCJUNKIN Monica 87 0.41 29.19 1:01.55 2:01.80
O’DONNELL Nicole 87 0.52 29.46 1:01.31 3:03.11
GOMES Kaleigh 88 0.47 28.34 1:00.19 4:03.30

WEST FLORIDA LIGHTNING AQUATIC A WFLAFL 4:03.80 33. 836 2 7
GORMAN Ashley 86 0.76 29.24 59.85 59.85
THOMPSON Claire 89 0.70 29.61 1:01.00 2:00.85
TESSIER Teresa 86 0.35 29.51 1:02.35 3:03.20
LAING Leeann 85 0.52 29.66 1:00.60 4:03.80

HIGHLANDER AQUATIC CLUB AHIGHFL 4:03.80 33. 836 3 6
CONGDON Stacy 88 0.71 28.97 1:00.01 1:00.01
MCINTOSH Kristan 87 0.13 29.16 1:01.20 2:01.21
GEARY Caitlin 89 0.43 29.63 1:01.54 3:02.75
STEWART Jenna 89 0.40 29.17 1:01.05 4:03.80

BERNAL’S GATOR SWIM CLUB ABGSCNE 4:03.93 35. 835 4 7
GATELY Karen 85 0.69 28.64 1:00.01 1:00.01
FRITSCH Katharine 87 0.30 29.05 1:01.51 2:01.52
BARGMANN Sarah 85 0.13 29.21 1:01.05 3:02.57
DOWD Caroline 85 0.54 29.39 1:01.36 4:03.93

WICHITA SWIM CLUB A WSC-MV 4:03.95 36. 835 3 7
MATTHIES Meredith 89 0.74 29.08 1:00.56 1:00.56
BRUCE Caroline 86 0.26 29.11 1:01.03 2:01.59
HESSEL Jessica 86 0.26 29.44 1:02.22 3:03.81
SOELTER Alison 87 0.10 28.14 1:00.14 4:03.95

DELAWARE SWIM TEAM A DST-MA 4:03.98 37. 835 1 3
STEEVES Megan 88 0.72 28.52 59.64 59.64
WILLIAMS Christina 86 0.25 29.11 1:00.10 1:59.74
CHAMPAGNE Sarah 89 0.42 30.52 1:03.39 3:03.13
LA RUE Deborah 88 0.12 29.71 1:00.85 4:03.98

NORTH BALTIMORE AQUATIC CLUB A NBACMD 4:04.31 38. 833 4 3
KING Michele 88 0.69 28.10 58.81 58.81
BOTEK Anne 88 0.31 28.38 1:00.98 1:59.79
GONZALEZ Jacqueline 88 0.46 30.49 1:03.15 3:02.94
PELOQUIN Kelly 88 0.44 29.43 1:01.37 4:04.31

SCARLET AQUATIC CLUB A SAC-NJ 4:04.77 39. 830 1 5
CAPPARELL Meghan 87 0.66 29.55 1:01.32 1:01.32
DELLAVALLE Paige 87 0.40 29.37 1:01.06 2:02.38
HELMERS Kristina 88 0.36 28.88 1:01.34 3:03.72
HELMERS Melissa 86 0.03 29.11 1:01.05 4:04.77

NEW TRIER SWIM CLUB A NTSCIL 4:04.90 40. 829 2 1
KUCZEK Christine 88 0.80 29.07 1:01.16 1:01.16
FOLEY Mairen 86 0.21 29.16 1:02.87 2:04.03
ZATORSKI Lauren 86 0.15 28.92 1:01.58 3:05.61
DOMINSKI Emily 89 0.19 28.56 59.29 4:04.90

THE WOODLANDS SWIM TEAM ATWSTGU 4:04.98 41. 828 4 1
MCCARTHY Meredith 87 0.78 28.45 59.02 59.02
WEBER Taylor 88 0.50 29.22 1:00.71 1:59.73
GATES Kathleen 85 0.30 28.38 1:01.98 3:01.71
MADDALENA Gabrielle 88 0.17 30.51 1:03.27 4:04.98

YMCA TEAM ORLANDO A YTO-FL 4:05.47 42. 825 1 4
MILLER Allison 86 0.76 29.14 1:01.55 1:01.55
ADAMS Sarah 88 0.31 29.00 1:01.08 2:02.63
ORNDORFF Sara 87 0.61 29.16 1:00.88 3:03.51
NICKSON Naomi 87 0.24 29.40 1:01.96 4:05.47

NORTH COAST AQUATICS A NCA-SI 4:05.90 43. 822 3 4
WESLEY Jenna 87 0.71 29.28 59.81 59.81
FRANCIS Mary 88 0.48 30.00 1:02.77 2:02.58
SCHMITT Jessica 91 0.38 29.81 1:02.47 3:05.05
ALLEN Brittany 86 0.37 29.67 1:00.85 4:05.90

ETOBICOKE SWIM CLUB A ESC 4:06.40 44. 819 2 4
LEE-HA Catherine 1.00 28.87 1:00.85 1:00.85
STITSKI Monika 0.42 29.24 1:00.58 2:01.43
KOMARNYCKY Alexa 0.71 30.16 1:02.04 3:03.47
MCTEAGUE Amanda 0.41 29.68 1:02.93 4:06.40

BOLLES SCHOOL SHARKS B BSS-FL 4:09.27 45. 801 1 6
SYKES Sarah 88 0.76 29.41 1:00.37 1:00.37
MAASKE Katherine 86 0.33 30.40 1:02.76 2:03.13
MCGRAW Kathleen 86 0.33 29.94 1:03.07 3:06.20
MCREYNOLDS Colleen 89 0.74 30.97 1:03.07 4:09.27

CANYONS AQUATIC CLUB A CANYCA 4:10.37 46. 794 1 2
KIM Hanna 87 0.77 29.88 1:02.01 1:02.01
VIVEROS Renee 86 0.31 29.82 1:03.54 2:05.55
PATTERSON Lizette 87 0.35 29.90 1:02.58 3:08.13
COLVIN Sarah 87 0.58 29.46 1:02.24 4:10.37

CANADA A UNCA DNS

THE DANISH SWIMMING FEDERATION A UNDE DNS




Men’s 200m Freestyle

WR 1:44.06 THORPE Ian Fukuoka (JPN) 25 JUL 2001 AUS
AR 1:45.99 PHELPS Michael Maryland (USA) 7 AUG 2003 NBA
US 1:45.99 PHELPS Michael Maryland (USA) 7 AUG 2003 NBA
CR 1:45.99 PHELPS Michael Maryland (USA) 7 AUG 2003 NBA

Rank Name YB Club Result Points R.T. LN 150m 100m 50m
A-FINAL:
1. PHELPS Michael 85 NBACMD 0.79 25.21 52.13 1:19.63 1:46.47 994 4
2. CARVIN Chad 74 MVN-CA 0.78 25.78 53.26 1:21.25 1:49.03 960 3
3. BARNIER Romain 76 AUB-SE 0.72 25.36 53.29 1:21.71 1:49.84 949 5
4. MORTIMER Justin 82 MVN-CA 0.72 25.87 53.60 1:22.00 1:49.95 947 7
5. KELLER Klete 82 CW-MI 0.89 26.21 53.86 1:22.12 1:50.37 942 8
6. NEETHLING Ryk 77 UOFAAZ 0.76 25.48 53.23 1:22.03 1:50.61 938 6
7. GOLDBLATT Scott 79 BAC-NJ 0.73 25.81 53.57 1:22.26 1:51.64 924 1
8. DUSING Nathaniel 78 TXLAST 0.80 25.22 52.98 1:21.83 1:51.65 924 2

B-FINAL:
1. TUCKER Scott 75 NOVACA 0.79 25.92 54.15 1:22.75 1:51.36 928 4
2. VAYO Louis 85 FASTCA 0.67 26.76 55.39 1:24.03 1:51.76 923 5
3. WARKENTIN Mark 79 UOFAAZ 0.75 25.98 53.90 1:22.80 1:51.77 923 2
4. BECK Anders DEN 0.90 26.98 55.68 1:24.32 1:52.54 912 6
5. JENSEN Larsen 85 MVN-CA 0.79 26.85 55.68 1:24.45 1:52.89 908 3
6. MULL Cameron 76 SCCAPC 0.82 26.03 54.70 1:24.10 1:53.42 901 8
7. BINEVICIUS Saulius 79 UN-2IL 0.91 26.80 55.53 1:24.64 1:53.55 899 7
8. BEAL Daniel 85 SBSCCA 0.75 26.38 55.31 1:24.73 1:54.18 890 1

C-FINAL:
1. KLUEH Michael 87 TXLAST 0.69 26.92 55.56 1:24.29 1:52.05 919 5
2. FESENKO Sergiy 82 UKR 1.00 27.19 56.56 1:25.36 1:53.25 903 3
3. DAVIES David GB 0.81 27.13 56.38 1:24.89 1:53.46 900 4
4. CHO Sung Mo CG 0.86 27.14 55.89 1:25.01 1:53.61 898 7
5. SEISTRUP Fredrik DEN 0.78 26.48 55.00 1:24.15 1:53.87 895 6
6. DALL-NIELSEN Emil DEN 0.81 26.93 56.15 1:25.78 1:53.98 893 1
7. WAGNER Garrett 85 SMSTSN 0.89 27.40 57.05 1:26.62 1:54.25 889 2
8. KINTZ Nicholas 77 ABSCGA 0.76 27.30 56.33 1:25.65 1:54.28 889 8



Men’s 400m Individual Medley

WR 4:09.09 PHELPS Michael Barcelona (ESP) 27 JUL 2003 USA
AR 4:09.09 PHELPS Michael Barcelona (ESP) 27 JUL 2003 USA
US 4:10.73 PHELPS Michael 6 APR 2003 USA
CR 4:11.09 PHELPS Michael Fort Lauderdale (USA) 15 AUG 2002 USA

Rank Name YB Club Result Points R.T. LN
A-FINAL:
1. CLEMENTS Kevin 80 NBACMD 0.83 4:18.91 964 4
50m: 28.09 100m: 1:00.17 150m: 1:34.02 200m: 2:07.23 250m: 2:43.19 300m: 3:19.73 350m: 3:50.26 400m: 4:18.91
2. VENDT Erik 81 TROJCA 0.63 4:20.35 956 6
50m: 27.53 100m: 59.34 150m: 1:33.09 200m: 2:05.94 250m: 2:42.93 300m: 3:20.40 350m: 3:51.34 400m: 4:20.35
3. BEAVERS Keith ROW 0.72 4:21.21 951 5
50m: 28.14 100m: 1:00.31 150m: 1:33.95 200m: 2:07.30 250m: 2:43.75 300m: 3:20.98 350m: 3:51.53 400m: 4:21.21
4. BATHAZI Istvan 78 GAMESC 0.89 4:23.69 937 1
50m: 28.41 100m: 1:00.47 150m: 1:35.69 200m: 2:09.50 250m: 2:46.03 300m: 3:23.32 350m: 3:54.49 400m: 4:23.69
5. CARSTENSEN Jacob DEN 0.79 4:23.87 936 3
50m: 28.09 100m: 1:00.13 150m: 1:35.98 200m: 2:11.22 250m: 2:47.78 300m: 3:25.13 350m: 3:55.71 400m: 4:23.87
6. MELLORS Patrick 85 JCCSAM 0.79 4:24.47 933 2
50m: 27.85 100m: 1:00.27 150m: 1:35.37 200m: 2:09.30 250m: 2:47.06 300m: 3:24.50 350m: 3:55.08 400m: 4:24.47
7. ALLY Bradley 86 FLSTFG 0.77 4:25.08 929 8
50m: 27.95 100m: 1:00.40 150m: 1:34.03 200m: 2:07.36 250m: 2:44.77 300m: 3:23.06 350m: 3:55.30 400m: 4:25.08
8. KIM Bang 79 GSC-FL 0.90 4:25.92 924 7
50m: 28.31 100m: 59.98 150m: 1:33.72 200m: 2:07.65 250m: 2:45.77 300m: 3:24.34 350m: 3:55.84 400m: 4:25.92

B-FINAL:
1. NUESS Christopher 86 SAS-IE 0.75 4:29.52 904 4
50m: 28.66 100m: 1:02.41 150m: 1:36.76 200m: 2:10.16 250m: 2:47.88 300m: 3:26.85 350m: 3:59.02 400m: 4:29.52
2. SMITH Sean 82 KMSCOK 0.81 4:30.15 901 1
50m: 27.74 100m: 59.26 150m: 1:34.55 200m: 2:09.21 250m: 2:48.41 300m: 3:29.14 350m: 4:00.39 400m: 4:30.15
3. CLARK Jaffrey 80 SSC-MA 0.82 4:30.80 897 5
50m: 29.20 100m: 1:02.95 150m: 1:38.63 200m: 2:12.81 250m: 2:51.07 300m: 3:29.71 350m: 4:01.13 400m: 4:30.80
4. PAYNE Russell 86 NJ-CO 0.77 4:31.98 890 2
50m: 28.29 100m: 1:01.12 150m: 1:35.55 200m: 2:09.64 250m: 2:48.27 300m: 3:27.80 350m: 4:00.37 400m: 4:31.98
5. WOLLNER Samuel 85 AGUAMR 0.72 4:32.17 889 8
50m: 28.91 100m: 1:01.21 150m: 1:37.37 200m: 2:11.55 250m: 2:52.54 300m: 3:32.37 350m: 4:02.97 400m: 4:32.17
6. DONNELLY Eric 80 GSC-FL 0.80 4:32.72 886 6
50m: 28.33 100m: 1:01.27 150m: 1:36.07 200m: 2:10.67 250m: 2:49.92 300m: 3:29.91 350m: 4:02.57 400m: 4:32.72
7. SOUTHMAYD Thomas 87 SSC-MA 0.72 4:34.00 879 7
50m: 28.72 100m: 1:01.24 150m: 1:36.37 200m: 2:10.81 250m: 2:51.26 300m: 3:32.48 350m: 4:03.62 400m: 4:34.00
MARCHAND Xavier 73 UN01SE 0.85 DSQ 3
50m: 28.10 100m: 1:00.98 150m: 1:36.81 200m: 2:11.22 250m: 2:48.21 300m: 350m: 400m:

C-FINAL:
1. FLEMING William 87 COSSLA 0.73 4:30.33 900 4
50m: 28.16 100m: 1:00.50 150m: 1:35.68 200m: 2:09.97 250m: 2:50.06 300m: 3:29.72 350m: 4:01.01 400m: 4:30.33
2. SMALLEY Maverick 87 TXLAST 0.74 4:31.88 891 5
50m: 28.38 100m: 1:00.74 150m: 1:36.44 200m: 2:10.90 250m: 2:49.97 300m: 3:30.10 350m: 4:01.98 400m: 4:31.88
3. MOREAU Lionel 74 AUB-SE 0.83 4:33.11 884 6
50m: 28.66 100m: 1:02.46 150m: 1:39.81 200m: 2:14.94 250m: 2:53.11 300m: 3:31.04 350m: 4:03.10 400m: 4:33.11
4. GREGORY Jeremy 88 TSC-PN 0.76 4:34.07 879 3
50m: 29.45 100m: 1:02.71 150m: 1:38.52 200m: 2:12.84 250m: 2:52.08 300m: 3:32.18 350m: 4:04.24 400m: 4:34.07
5. ECKERT Mark 86 IOL-HI 0.77 4:34.17 878 2
50m: 29.45 100m: 1:02.90 150m: 1:37.55 200m: 2:11.55 250m: 2:52.00 300m: 3:32.33 350m: 4:03.72 400m: 4:34.17
6. CALLAHAN Andrew 86 DYNAGA 0.80 4:35.10 873 7
50m: 30.06 100m: 1:03.73 150m: 1:41.60 200m: 2:17.85 250m: 2:54.45 300m: 3:31.11 350m: 4:04.34 400m: 4:35.10
7. HOOPER Matthew 73 AAAAST 0.99 4:35.49 871 8
50m: 28.47 100m: 1:00.29 150m: 1:37.42 200m: 2:12.48 250m: 2:53.03 300m: 3:33.95 350m: 4:05.96 400m: 4:35.49
MCLARTY Dustin 86 DBS-FL 0.76 DSQ 1
50m: 29.50 100m: 1:03.22 150m: 1:38.78 200m: 2:13.06 250m: 2:53.26 300m: 350m: 400m:


Men’s 4 x 100m Freestyle

WR 3:13.67 Australia Sydney (AUS) 16 SEP 2000 AUS
AR 3:13.86 UNITED STATES Sydney (USA) 16 SEP 2000 USA
US 3:14.20 United States 6 APR 2003 USA
CR 3:17.65 United States 8 AUG 1999 USA

Rank Name Club Result Points R.T. HT LN 100m 50m
IRVINE NOVAQUATICS A NOVACA 3:19.74 1. 964 3 5
LEZAK Jason 75 0.75 23.60 49.34 49.34
TUCKER Scott 75 0.25 23.39 49.74 1:39.08
WOODWARD Gabriel 79 0.22 23.39 49.99 2:29.07
BUSSE Gregory 79 0.26 23.63 50.67 3:19.74

AUBURN AQUATICS A AUB-SE 3:21.82 2. 948 3 1
KIDD Matthew 79 0.73 24.41 50.89 50.89
MUHAMMAD Sabir 76 0.55 23.46 49.99 1:40.88
QUEVEDO Oswaldo 76 0.39 24.32 51.65 2:32.53
BARNIER Romain 76 0.30 23.66 49.29 3:21.82

LONGHORN AQUATICS A TXLAST 3:22.57 3. 943 3 4
HANNAN Thomas 80 0.73 24.48 51.23 51.23
DUSING Nathaniel 78 0.22 24.07 50.70 1:41.93
JONES Bryan 78 0.36 24.63 51.38 2:33.31
WALKER Neil 76 0.19 23.18 49.26 3:22.57

UNIVERSITY OF ARIZONA A UOFAAZ 3:24.10 4. 932 3 2
WARKENTIN Mark 79 0.70 25.01 52.36 52.36
NEETHLING Ryk 77 0.28 23.79 49.76 1:42.12
SCHOEMAN Roland 80 0.35 23.13 49.32 2:31.44
TARDIN Alain 84 0.34 25.12 52.66 3:24.10

LONGHORN AQUATICS B TXLAST 3:28.20 5. 902 3 6
KAFER Ryan 77 0.83 25.06 52.17 52.17
MCDERMOTT Caleb 85 0.37 24.28 51.58 1:43.75
KLUEH Michael 87 0.31 24.71 51.49 2:35.24
SMALLEY Maverick 87 0.27 25.12 52.96 3:28.20

IRVINE NOVAQUATICS B NOVACA 3:29.52 6. 892 3 3
SCHUMACHER Bradley 74 0.81 24.74 52.15 52.15
NOVAK Joseph 77 0.21 24.30 52.58 1:44.73
ANDERSON Luke 82 0.22 23.76 51.14 2:35.87
SHEVCHIK Daniel 80 0.24 25.38 53.65 3:29.52

MEXICAN NATIONAL TEAM A MEX 3:30.57 7. 884 3 7
DIAZ Javier 0.74 25.31 53.15 53.15
SIQUEIROS Alejandro 0.34 24.81 51.83 1:44.98
SALINAS Leonardo 0.08 25.89 53.62 2:38.60
ILIKA Josh 0.31 24.66 51.97 3:30.57

UNIVERSITY OF FLORIDA A UF-FL 3:31.96 8. 874 3 8
MANGABEIRA Gabriel 82 0.69 25.18 53.24 53.24
LOCHTE Ryan 84 0.15 25.34 52.10 1:45.34
SIOUI Adam 82 0.33 25.57 53.50 2:38.84
WIEBECK Kristopher 83 0.12 25.23 53.12 3:31.96

FORT LAUDERDALE SWIM TEAM A FLSTFG 3:32.79 9. 868 2 5
ORTIZ Ismael 82 0.77 25.66 53.25 53.25
SUBIRATS Albert 86 0.39 24.91 52.82 1:46.07
LANGSETT Robert 83 0.33 25.76 53.73 2:39.80
ALLY Bradley 86 0.76 25.82 52.99 3:32.79

UNIVERSITY OF FLORIDA B UF-FL 3:32.97 10. 867 2 3
YASINSAC Bryan 84 0.77 25.74 53.58 53.58
SCHULTZ Scott 81 0.22 25.56 53.05 1:46.63
COAN Matthew 85 0.20 26.03 53.62 2:40.25
BORRECA Nicholas 83 0.42 25.06 52.72 3:32.97

SANTA CLARA SWIM CLUB A SCSCPC 3:33.88 11. 860 1 6
TALBOTT Christopher 86 0.71 25.96 53.37 53.37
LAWLER James 82 0.39 25.11 52.87 1:46.24
SMITH Matthew 81 0.39 25.96 54.07 2:40.31
MONSEES Zachary 85 0.39 25.69 53.57 3:33.88

CURL-BURKE SWIM CLUB A CUBUPV 3:34.78 12. 854 2 4
LISCINSKY Mark 81 0.67 25.08 52.35 52.35
FISHER Kevin 83 0.25 25.60 53.85 1:46.20
ADLER Jason 86 0.31 26.33 55.32 2:41.52
BETTS Justin 80 0.11 25.69 53.26 3:34.78

FORT LAUDERDALE SWIM TEAM B FLSTFG 3:35.55 13. 848 2 6
FORDE Martyn 85 0.72 25.65 54.06 54.06
DEHERE Sean 85 0.27 25.25 53.52 1:47.58
BULLOCK Perry 85 0.23 27.09 55.43 2:43.01
CANTWELL Christian 80 0.29 25.36 52.54 3:35.55

AIR FORCE ACADEMY FALFINS A AFAFCO 3:36.04 14. 845 1 7
FINDORFF Kristopher 87 0.78 25.69 53.81 53.81
OLIVER Adam 86 0.25 26.48 54.99 1:48.80
HORNE Gaelen 86 0.35 26.25 54.83 2:43.63
BIEDERMANN Sean 85 0.20 25.06 52.41 3:36.04

GATOR SWIM CLUB A GSC-FL 3:36.16 15. 844 2 8
LOPEZ Arsenio 79 0.75 25.34 52.62 52.62
COUTO Jose 78 0.12 25.31 54.06 1:46.68
DONNELLY Eric 80 0.13 25.91 53.70 2:40.38
BALLATORE Ron 86 0.35 26.30 55.78 3:36.16

BOLLES SCHOOL SHARKS A BSS-FL 3:36.98 16. 838 1 3
OLIVER Jorge 81 0.78 25.30 53.08 53.08
WONG Tuck Kar 85 0.55 25.86 53.58 1:46.66
YIMSOMRUAY Kunakorn 84 0.26 26.31 54.92 2:41.58
SAW Yi-khy 86 0.31 27.05 55.40 3:36.98

BAKERSFIELD SWIM CLUB A BSC-CC 3:37.59 17. 834 1 4
COX Andrew 85 0.79 25.78 53.94 53.94
WHITTINGTON Mark 86 0.41 25.35 53.43 1:47.37
KALMIKOVS Valerijs 73 0.32 26.61 55.27 2:42.64
BARTELL Kevin 85 0.30 25.70 54.95 3:37.59

MECKLENBURG AQUATIC CLUB A MAC-NC 3:40.28 18. 814 2 2
BERENS Richard 88 0.78 25.99 53.48 53.48
PATTON Sean 87 0.47 25.87 54.13 1:47.61
GUTHMANN David 86 0.39 27.08 56.15 2:43.76
DAVIS Boyd 86 0.42 26.58 56.52 3:40.28

DAYTONA BEACH SWIMMING ADBS-FL 3:41.36 19. 807 2 1
MCGIBENY Thomas 74 0.80 26.62 55.11 55.11
MCLARTY Dustin 86 0.48 26.61 54.83 1:49.94
ECKERT Jonathan 86 0.49 26.91 56.36 2:46.30
NORTON Matthew 89 0.32 26.60 55.06 3:41.36

BOLLES SCHOOL SHARKS B BSS-FL 3:43.48 20. 792 1 2
MARTIN Alex 88 0.80 26.25 55.38 55.38
LONG John 88 0.38 26.10 55.19 1:50.57
LARMOYEUX Michael 87 0.40 26.87 57.03 2:47.60
GEORGE Christopher 85 0.30 26.72 55.88 3:43.48

REC PLEX SWIM TEAM A RPLXOZ 3:44.85 21. 782 2 7
MCCRARY Christopher 81 0.69 25.48 53.78 53.78
ALDRICH Seth 81 0.24 25.59 55.74 1:49.52
WEISS Ethan 86 0.17 26.50 56.98 2:46.50
WACKER Kyle 86 0.27 27.40 58.35 3:44.85

UNIVERSITY OF EVANSVILLE AQUAT A UE-IN DSQ 1 5
ZEHR Derek 84 0.74 25.33 54.31 54.31
MORFORD Casey 81 0.15 25.36 53.80 1:48.11
TOMES Michael 83 0.22 25.34 53.76 2:41.87
BURNETT Andrew 82 -0.08

MEXICAN NATIONAL TEAM A UNME DNS
ADVERTISEMENT


ADVERTISEMENT