ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
--- Results, Rankings, and Records ---
Victoria Age & Open Championship Day 1
1/6/2004-1/6/2004
Melbourne, Victoria, Australia


Victoria Age & Open Championship
Melbourne, Vic., Australia

25 meter pool

January 2 - 6, 2004

RESULTS

Day One: January 2, 2004

                            
 
Women 11 & Under 100 LC Metre Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                 Prelims       Time Points 
===============================================================================
Time
  1 Kato, Yui (V)             11 ITO                  1:08.57    1:07.00   22  
       32.00                                                               
  2 Whitelaw, Kaitlyn         11 HAILEYBURY           1:13.26    1:12.33   18  
       35.10                                                               
  3 Rihm, Kiani               11 MELTON               1:13.47    1:13.51   16  
       35.12                                                               
  4 Schnyder, Kaitlyn         10 GEELONG              1:17.45    1:17.68   14  
       36.67                                                               
  5 Arundale, Alexzandra      11 WERRIBEE             1:19.78    1:18.85   12  
       37.71                                                               
  6 Cutting, Leah (V)         11  NORWOOD             1:18.51    1:19.52   10  
       38.14                                                               
  7 Kerridge, Laura           11 SURREY PARK          1:19.59    1:19.89    8  
       38.62                                                               
  8 Anderson, Nikketa         11 UNB                  1:20.27    1:19.93    6  
       38.52                                                               
  9 Lau, Sarah                11 KEW                  1:21.96    1:21.66    4  
       39.40                                                               
 10 Dunne, Kristie            10 WERRIBEE             1:22.12    1:23.50    2  
       40.67                                                               
 
Women 12 Year Olds 100 LC Metre Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Club                 Prelims       Time Points 
===============================================================================
  1 Saito, Ami (V)            12 ITO                  1:07.62    1:07.37   22  
       31.67                                                               
  2 Hamill, Samantha          12 SUNBURY              1:08.94    1:07.83   18  
       33.24                                                               
  3 Haymes, Lauren            12   VICENTRE           1:10.61    1:10.15   16  
       33.80                                                               
  4 Zalewski, Ellese          12   VICENTRE           1:11.87    1:10.25   14  
       34.40                                                               
  5 Loh, Grace                12  CAREY               1:09.31    1:11.13   12  
       34.36                                                               
  6 Clarke, Charlotte (V)     12  NORWOOD             1:12.70    1:12.33   10  
       35.47                                                               
  7 Read, Kristiahne          12  CASEY               1:15.97    1:13.44    8  
       36.00                                                               
  8 Sunderland, Kate          12 MTE                  1:15.50    1:14.69    6  
       35.90                                                               
  9 Taylor, Stephanie         12 GEELONG              1:15.87    1:15.80    4  
       36.37                                                               
 10 McConchie, Teegan         12 BALLARAT GCO         1:15.79    1:16.07    2  
       36.61                                                               
 
Women 12 & Under 200 LC Metre Medley Relay
===============================================================================
    Club                                              Prelims       Time Points 
===============================================================================
  1 MELBOURNE VICENTRE  'A'                           2:16.42    2:13.39   22  
       33.17                                                               
  2 GEELONG  'A'                                      2:15.46    2:14.55   18  
       34.87                                                               
  3 CAREY AQUATIC  'A'                                2:17.20    2:16.21   16  
       33.22                                                               
  4 SURREY PARK  'A'                                  2:17.94    2:17.52   14  
       34.24                                                               
  5 KINGS MORNINGTON  'A'                             2:21.00    2:21.27   12  
       37.41                                                               
  6 RINGWOOD  'A'                                     2:22.14    2:23.57   10  
       37.07                                                               
  7 HAILEYBURY WATERLIONS  'A'                        2:23.57    2:23.81    8  
       36.32                                                               
  8 WERRIBEE  'A'                                     2:25.75    2:24.06    6  
       36.48                                                               
  9 NORWOOD, SA  'A'                                  2:25.04    2:24.56    4  
       37.52                                                               
 10 MELTON  'A'                                       2:27.38    2:25.69    2  
       40.82                                                               
 
Women Open 100 LC Metre Freestyle Multi-Disability
===============================================================================
    Name                     Age Club                 Prelims       Time Points 
===============================================================================
  1 Clarke, Lichelle (Vis)    17 WARRAGUL             1:18.49   J1:17.56   22  
       37.91                                                               
  2 Drennan, Amanda           15   VICENTRE           1:16.74   J1:12.80   18  
       35.61                                                               
  3 Steele, Ellen             20   VICENTRE           1:22.50   J1:21.55   16  
       39.44                                                               
  4 Macdougall, Hannah (Vis)  16 FIRBANK              1:14.69   J1:13.85   14  
       35.33                                                               
  5 Waitzer, Sara             12   VICENTRE           1:15.02   J1:15.41   12  
       35.84                                                               
  6 Bowen, Sarah              19 GACS                 1:42.55   J1:41.00   10  
       47.90                                                               
  7 Noble, Christine (V)      15  NORWOOD             1:19.71   J1:19.76    8  
       37.97                                                               
  8 McGaw, Tarryn             14 KMN                  1:23.81   J1:21.64    6  
       38.81                                                               
  9 Mulcahy, Elise            15 SHN                  1:22.69   J1:22.82    4  
       38.89                                                               
 10 Rogers, Shelley (V)       15  NORWOOD             1:32.94   J1:33.69    2  
       43.29                                                               
 
Women Open 1500 LC Metre Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                               Time Points 
===============================================================================
  1 Robertson, Simone         14 SURREY PARK                   19:21.12  
       36.19  1:14.86  2:32.33  5:07.29 10:20.23                           
  2 Cook, Jenny (V)           19 JASI                          19:45.01  
       35.45  1:13.75  2:30.69  5:06.65 10:20.11                           
  3 Mitchell, Lucie           15  WARRNAMBOOL                  20:41.86  
       36.20  1:15.80  2:35.95  5:21.30 10:53.96                           
 
Women Open 50 LC Metre Backstroke Multi-Disability
===============================================================================
    Name                     Age Club                 Prelims       Time Points 
===============================================================================
Time
  1 Macdougall, Hannah (Vis)  16 FIRBANK                37.59     J37.36   22  
  2 Drennan, Amanda           15   VICENTRE             38.12     J37.88   18  
  3 Scott, Kobie              15 WERRIBEE               43.68     J42.79   16  
  4 Bowen, Sarah              19 GACS                   49.71     J49.09   14  
  5 McGaw, Tarryn             14 KMN                    42.77     J41.76   12  
  6 Steele, Ellen             20   VICENTRE             46.56     J44.94   10  
  7 Clarke, Lichelle (Vis)    17 WARRAGUL               44.50     J45.23    8  
  8 Rogers, Shelley (V)       15  NORWOOD               45.53     J45.91    6  
  9 Mulcahy, Elise            15 SHN                    43.59     J43.48    4  
 10 Saville, Charlotte        13 KMN                    54.82     J55.40    2  
 
Women Open 200 LC Metre Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Club                 Prelims       Time Points 
===============================================================================
  1 Galvez, Felicity (Nswis)  18  CAMPBELLTOWN        2:16.27    2:13.55   22  
       30.17  1:04.12                                                      
  2 Coffee, Rachel (Vis)      20  CAREY               2:18.77    2:15.19   18  
       30.10  1:04.16                                                      
  3 Stubbins, Kelly (Vis)     19 HAILEYBURY           2:21.28    2:18.56   16  
       31.38  1:06.75                                                      
  4 Goddard, Talia            15  CAREY               2:23.44    2:19.89   14  
       31.71  1:07.51                                                      
  5 Carroll, Lara (V)         17 RAC                  2:22.88    2:21.29   12  
       32.32  1:08.96                                                      
  6 Osterloh, Zoe (V)         20 TA                   2:24.38    2:21.43   10  
       31.54  1:08.26                                                      
  7 Ware, Catherine (Sasi)    22  BURNSIDE            2:24.55    2:22.84    8  
       32.51  1:08.73                                                      
  8 Allan, Megan (V)          21 AQUAGYM              2:22.12    2:23.78    6  
       31.28  1:06.63                                                      
  9 McClymont, Lauren         15 SBA                  2:25.78    2:24.72    4  
       32.03  1:08.87                                                      
 10 Terzis, Lauren            15   VICENTRE           2:25.15    2:27.30    2  
       32.81  1:10.31                                                      
 
Women Open 400 LC Metre IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                 Prelims       Time Points 
===============================================================================
  1 Carroll, Lara (V)         17 RAC                  4:51.70    4:49.96   22  
       32.10  1:08.07                                                      
  2 Sakaue, Yuri (V)          15 ITO                  5:02.55    4:55.64   18  
       31.44  1:07.25                                                      
  3 Sproal, Penny (V)         15 SE                   4:58.80    4:58.98   16  
       31.57  1:07.94                                                      
  4 Shoda, Chitose (V)        13 ITO                  5:03.35    4:59.60   14  
       30.83  1:05.95                                                      
  5 Wilson, Kristen           14 SURREY PARK          5:08.86    4:59.90   12  
       31.18  1:07.42                                                      
  6 Leane, Tamara (V)         21 UN                   5:07.57    5:03.54   10  
       32.72  1:10.14                                                      
  7 Munz, Lori                24   VICENTRE           5:06.06    5:05.77    8  
       30.52  1:06.67                                                      
  8 Locking, Becky            16 NUNAWADING           5:10.53    5:07.62    6  
       31.82  1:08.38                                                      
  9 Archer, Jacqui (Vis)      17 SBA                  5:11.28    5:12.20    4  
       32.50  1:10.33                                                      
 10 George, Katherine (V)     16  BURNSIDE            5:14.09    5:13.19    2  
       34.09  1:12.48                                                      
 
Women Open 800 LC Metre Freestyle Relay
===============================================================================
    Club                                              Prelims       Time Points 
===============================================================================
  1 CAREY AQUATIC  'A'                                8:36.31    8:25.56   22  
       28.94  1:00.25  2:02.09                                             
  2 MELBOURNE VICENTRE  'A'                           8:52.79    8:30.52   18  
       28.63    59.91  2:02.00                                             
  3 NUNAWADING  'A'                                   8:53.87    8:47.46   16  
       29.47  1:01.97  2:08.01                                             
  4 CAREY AQUATIC  'B'                                9:04.98    8:51.88   14  
       30.79  1:04.74  2:11.43                                             
  5 KLIM SWIM TROJANS  'A'                            8:55.03    8:55.55   12  
       30.56  1:04.46  2:14.67                                             
  6 MELBOURNE VICENTRE  'B'                           9:01.44    8:58.09   10  
       31.35  1:05.02  2:13.39                                             
  7 MLC AQUATIC  'A'                                  9:17.33    9:01.37    8  
       30.14  1:02.85  2:09.67                                             
  8 HAILEYBURY WATERLIONS  'B'                        9:14.17    9:12.28    6  
       31.02  1:05.69  2:16.32                                             
  9 CAREY AQUATIC  'C'                                9:11.81    9:15.49    4  
       32.19  1:07.87  2:18.41                                             
 -- HAILEYBURY WATERLIONS  'A'                        8:47.13         DQ  
       29.64  1:01.99  2:08.37                                             
 
Men 11 & Under 200 LC Metre IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                 Prelims       Time Points 
===============================================================================
  1 Little, Llewellyn         11 BENDIGO              2:47.88    2:45.11   20  
       36.30                                                               
  1 Morton, David             11 BAYSIDE              2:48.02    2:45.11   20  
       34.34                                                               
  3 Coates, Thomas            11   VICENTRE           2:49.12    2:45.94   16  
       34.88                                                               
  4 Wilkinson, Jadyn          11  WARRNAMBOOL         2:48.69    2:47.66   14  
       37.42                                                               
  5 Edwards, Blake            11   VICENTRE           2:49.82    2:49.47   12  
       36.02                                                               
  6 Waltham, Brayden          11 MORWELL              2:51.77    2:52.12   10  
       37.37                                                               
  7 Linsell, Timothy          10   VICENTRE           2:53.83    2:52.90    8  
       37.43                                                               
  8 Harriss, Alex             11 NUNAWADING           2:53.96    2:54.98    6  
       36.18                                                               
  9 Joncevski, Daniel         11   VICENTRE           2:57.56    2:58.11    4  
       38.03                                                               
 10 Heideman, Ross            11 AJA                  2:57.58    2:58.99    2  
       39.17                                                               
 
Men 12 Year Olds 100 LC Metre Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                 Prelims       Time Points 
===============================================================================
  1 Sheppard, Sam             12 NUNAWADING           1:03.82    1:01.21   22  
       29.25                                                               
  2 Donato, Nicholas          12 HAILEYBURY           1:04.05    1:02.83   18  
       29.84                                                               
  3 Pryor, Mitchell           12 NUNAWADING           1:03.11    1:02.87   16  
       29.55                                                               
  4 Alati, Joshua             12  CAREY               1:04.33    1:03.98   14  
       30.11                                                               
  5 Moreton, Thomas           12 SBA                  1:04.34    1:04.35   12  
       31.13                                                               
  6 Kennedy, Trent            12 MELTON               1:04.30    1:04.61   10  
       31.45                                                               
  7 Clark, Jacob              12 M1                   1:05.52    1:04.92    8  
       31.03                                                               
  8 Kong, Daniel              12   VICENTRE           1:06.32    1:05.17    6  
       31.33                                                               
  9 Harrison, Korie           12 MELTON               1:05.62    1:05.80    4  
       32.51                                                               
 10 Stephens, Reuben          12 KMN                  1:06.46    1:06.87    2  
       32.46                                                               
 
Men 12 Year Olds 200 LC Metre IM
===============================================================================
    Name                     Age Club                 Prelims       Time Points 
===============================================================================
  1 Sheppard, Sam             12 NUNAWADING           2:34.60    2:29.13   22  
       30.82                                                               
  2 Moreton, Thomas           12 SBA                  2:37.62    2:35.35   18  
       33.92                                                               
  3 Kennedy, Trent            12 MELTON               2:38.48    2:36.99   16  
       34.32                                                               
  4 Ashby, Scott              12 TRARALGON            2:41.97    2:39.51   14  
       35.32                                                               
  5 Pryor, Mitchell           12 NUNAWADING           2:42.56    2:39.75   12  
       32.67                                                               
  6 Curtis, Luke (V)          12  NORWOOD             2:41.33    2:40.86   10  
       36.09                                                               
  7 Frenkel, Matthew          12 SBA                  2:43.26    2:41.61    8  
       37.05                                                               
  8 Alati, Joshua             12  CAREY               2:41.53    2:42.53    6  
       33.38                                                               
  9 Kong, Daniel              12   VICENTRE           2:44.05    2:43.97    4  
       34.76                                                               
 10 Brumley, Callum           12  WARRNAMBOOL         2:44.42    2:45.32    2  
       35.75                                                               
 
Men Open 200 LC Metre Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Club                 Prelims       Time Points 
===============================================================================
  1 Matkovich, Antony (Ais)   26   PERTH              1:53.92    1:51.77   22  
       26.37    54.72                                                      
  2 Murphy, Patrick (Vis)     19 MLC AQUATIC          1:57.30    1:52.01   18  
       25.46    54.03                                                      
  3 Nederpelt, Travis (V)     18   PERTH              1:56.58    1:52.97   16  
       27.25    56.32                                                      
  4 Hass, Raymond (Vis)       26   VICENTRE           1:55.89    1:53.33   14  
       26.41    55.06                                                      
  5 Clarke, Jared (Vis)       26 NUNAWADING           1:56.73    1:55.54   12  
                55.22                                                      
  6 Dyson, Andrew (Vis)       21 NUNAWADING           1:55.71    1:55.99   10  
       26.74    56.11                                                      
  7 Araujo, Felipe            19   VICENTRE           1:57.46    1:56.76    8  
       26.78    55.57                                                      
  8 MacDonald, Tom            21 AQUAGYM              1:57.34    1:56.77    6  
       27.45    56.97                                                      
  9 Parslow, Adam             19 NUNAWADING           1:57.26    1:57.41    4  
       27.10    56.59                                                      
 10 Jeffers, Matt (Vis)       22  CAREY               1:57.72    1:58.29    2  
       27.97    57.75                                                      
 
Men Open 100 LC Metre Backstroke Multi-Disability
===============================================================================
    Name                     Age Club                 Prelims       Time Points 
===============================================================================
  1 Welsh, Rod                18 HAILEYBURY           1:09.16   J1:05.93   22  
       31.89                                                               
  2 Harris, Alex (Vis)        28 GACS                 1:27.86   J1:24.88   18  
       40.60                                                               
  3 Reid, Brett (Vis)         27   VICENTRE           1:13.64   J1:13.14   16  
       35.88                                                               
  4 Bramham, Sam              15 IVN                  1:22.63   J1:20.86   14  
       39.53                                                               
  5 Corstorphan, Stuart       14 RINGWOOD             1:20.75   J1:18.78   12  
       38.61                                                               
  6 Mullins, Christopher      17 SUNBURY              1:24.65   J1:23.86   10  
       40.10                                                               
  7 White, Franz              15 YAM                  1:27.98   J1:24.19    8  
       41.10                                                               
  8 Haley, Adam               18 ALTONA               1:31.03   J1:30.43    6  
       42.85                                                               
  9 Janes, Heath              20 SURREY PARK          1:35.65   J1:31.42    4  
       43.27                                                               
 10 Lewis, Rory               13  NORTHCOTE           1:49.48   J1:46.56    2  
       51.49                                                               
 
Men Open 50 LC Metre Breaststroke Multi-Disability
===============================================================================
    Name                     Age Club                 Prelims       Time Points 
===============================================================================
  1 Bell, Daniel              19 GEELONG                33.51     J33.78   22  
  2 Harris, Alex (Vis)        28 GACS                   43.30     J43.49   18  
  3 Welsh, Rod                18 HAILEYBURY             39.72     J38.61   16  
  4 Bramham, Sam              15 IVN                    43.01     J42.76   14  
  5 Moffat, Rohan             14  BAIRNSDALE            37.83     J37.58   12  
  6 Mullins, Christopher      17 SUNBURY                42.83     J42.64   10  
  7 Janes, Heath              20 SURREY PARK            45.75     J44.72    8  
  8 Corstorphan, Stuart       14 RINGWOOD               39.70     J40.53    6  
  9 Haley, Adam               18 ALTONA                 43.10     J44.12    4  
 10 White, Stephen            13 WARRAGUL             1:03.27   J1:02.25    2  
 
Men Open 400 LC Metre Freestyle Relay
===============================================================================
    Club                                              Prelims       Time Points 
===============================================================================
  1 MELBOURNE VICENTRE  'A'                           3:34.94    3:25.44   22  
       23.94    49.88                                                      
  2 NUNAWADING  'A'                                   3:33.81    3:27.20   18  
       24.68    51.30                                                      
  3 MLC AQUATIC  'A'                                  3:38.28    3:31.93   16  
       24.34    52.01                                                      
  4 HAILEYBURY WATERLIONS  'A'                        3:37.49    3:35.33   14  
       25.48    52.32                                                      
  5 NUNAWADING  'B'                                   3:40.03    3:37.28   12  
       25.60    53.67                                                      
  6 CAREY AQUATIC  'A'                                3:40.83    3:38.57   10  
       26.34    54.56                                                      
  7 CAREY AQUATIC  'B'                                3:40.83    3:40.04    8  
       26.64    55.03                                                      
  8 AQUAGYM SWIM TEAM, NZ  'A'                        3:43.11    3:40.57    6  
       26.43    54.56                                                      
  9 MLC AQUATIC  'B'                                  3:48.39    3:44.24    4  
       26.28    55.32                                                      
 10 MLC AQUATIC  'D'                                  3:46.08    3:50.13    2  
       27.18    56.74                                                      

ADVERTISEMENT


ADVERTISEMENT