ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
--- Results, Rankings, and Records ---
Victoria Age & Open Championship Day 4
1/6/2004-1/6/2004
Melbourne, Victoria, Australia


Victoria Age & Open Championship
Melbourne, Vic., Australia

25 meter pool

January 2 - 6, 2004

RESULTS

Day Four: January 5, 2004



Women 11 & Under 200 LC Metre Freestyle
===============================================================================
   Victorian: # 2:16.29  1/2003    Samantha Hamill, SUNBURY                    
   Allcomers: * 2:10.86  1/1992    Sachiyo Tsuji, ITOMAN, JAPAN                
Title Holder: + 2:16.29  1/2003    Samantha Hamill, SUNBURY                    
 National QT: ! 2:16.00                                                        
 Meet Qualifying:  2:51.00
    Name                     Age Club                 Prelims       Time Points 
===============================================================================
Time
  1 Whitelaw, Kaitlyn         11 HAILEYBURY           2:23.90    2:17.86   22  
       31.89  1:06.85  1:42.66  2:17.86                                    
  2 Rihm, Kiani               11 MELTON               2:23.89    2:20.23   18  
       31.37  1:06.64  1:43.23  2:20.23                                    
  3 Kerridge, Laura           11 SURREY PARK          2:25.14    2:20.94   16  
       32.80  1:09.04  1:45.62  2:20.94                                    
  4 Stevens, Tess             11 SURREY PARK          2:25.77    2:22.67   14  
       33.66  1:09.38  1:46.69  2:22.67                                    
  5 Cutting, Leah (V)         11  NORWOOD             2:29.25    2:28.05   12  
       33.89  1:12.29  1:50.91  2:28.05                                    
  6 Schnyder, Kaitlyn         10 GEELONG              2:26.12    2:28.81   10  
       32.62  1:10.24  1:49.91  2:28.81                                    
  7 Anderson, Nikketa         11 UNB                  2:29.15    2:29.88    8  
       34.07  1:12.35  1:51.98  2:29.88                                    
  8 Lee, Jaclyn               11 NUNAWADING           2:34.62    2:30.90    6  
       34.73  1:13.76  1:53.79  2:30.90                                    
  9 Ireland, Whitney (V)      10  NORWOOD             2:35.88    2:33.90    4  
       36.02  1:15.86  1:55.86  2:33.90                                    
 -- Arundale, Alexzandra      11 WERRIBEE             2:33.14         DQ  
       34.53  1:13.30  1:53.00       DQ                                    
 
Women 11 & Under 100 LC Metre Butterfly
===============================================================================
   Victorian: # 1:08.14  1/1981    Joy Celotti, CHELTENHAM                     
   Allcomers: * 1:03.86  1/1995    Ai Ohta, ITOMAN, JAPAN                      
Title Holder: + 1:08.58  1/2003    Samantha Hamill, SUNBURY                    
 National QT: ! 1:09.80                                                        
 Meet Qualifying:  1:38.00
    Name                     Age Club                 Prelims       Time Points 
===============================================================================
  1 Fujita, Kona (V)          11 ITO                  1:08.12    1:06.91#  22  
       30.47  1:06.91                                                      
  2 Rihm, Kiani               11 MELTON               1:09.87    1:08.49+  18  
       31.91  1:08.49                                                      
  3 Whitelaw, Kaitlyn         11 HAILEYBURY           1:13.54    1:11.69   16  
       33.57  1:11.69                                                      
  4 Arundale, Alexzandra      11 WERRIBEE             1:21.52    1:18.71   14  
       37.42  1:18.71                                                      
  5 Song, Martina             11 FIRBANK              1:22.05    1:19.47   12  
       36.10  1:19.47                                                      
  6 Nunan, Brittany           11 GACS                 1:23.12    1:19.85   10  
       36.87  1:19.85                                                      
  7 Anderson, Nikketa         11 UNB                  1:19.64    1:20.37    8  
       36.55  1:20.37                                                      
  8 Inder, Gabrielle          11 SURREY PARK          1:21.47    1:21.36    6  
       37.09  1:21.36                                                      
  9 Kerridge, Laura           11 SURREY PARK          1:22.30    1:21.38    4  
       37.54  1:21.38                                                      
 10 Schnyder, Kaitlyn         10 GEELONG              1:22.20    1:22.21    2  
       37.03  1:22.21                                                      
 
Women 12 Year Olds 100 LC Metre Butterfly
===============================================================================
   Victorian: # 1:06.84  1/1982    Joy Celotti, CHELTENHAM                     
   Allcomers: * 1:03.61  1/1996    Ai Ohta, ITOMAN, JAPAN                      
Title Holder: + 1:05.33  1/2003    Haruka  Minamizono, ITOMAN, JAPAN           
 National QT: ! 1:09.80                                                        
 Meet Qualifying:  1:32.00
    Name                     Age Club                 Prelims       Time Points 
===============================================================================
  1 Hamill, Samantha          12 SUNBURY              1:06.59    1:05.76#  22  
       30.47  1:05.76                                                      
  2 Clarke, Charlotte (V)     12  NORWOOD             1:10.68    1:08.37!  18  
       31.49  1:08.37                                                      
  3 Caligiore, Izabel         12 KLIM SWIM TROJAN     1:12.18    1:09.53!  16  
       32.03  1:09.53                                                      
  4 Zalewski, Ellese          12   VICENTRE           1:11.74    1:11.64   14  
       32.38  1:11.64                                                      
  5 Kelly, Alexandra          12 KINGS MORNINGTON     1:14.70    1:13.03   12  
       33.54  1:13.03                                                      
  6 Ip, Chloe                 12  CAREY               1:14.88    1:14.13   10  
       33.04  1:14.13                                                      
  7 Crofts, Kylie             12 WODONGA              1:14.37    1:14.66    8  
       34.21  1:14.66                                                      
  8 McConchie, Teegan         12 BALLARAT GCO         1:15.55    1:15.11    6  
       34.81  1:15.11                                                      
  9 Wheaton, Nikita           12  WARRNAMBOOL         1:15.06    1:15.19    4  
       34.74  1:15.19                                                      
 10 Hochuli, Kayla (V)        12  CLOVERCREST         1:15.94    1:15.39    2  
       35.10  1:15.39                                                      
 
Women 16 & Under 250 LC Metre Freestyle Relay
===============================================================================
Title Holder: + 2:19.16  1/2003    , MELBOURNE VICENT                          
                         A Cockerton, M Greeves, J Chandler, F Craig       
    Club                                              Prelims       Time Points 
===============================================================================
  1 MELBOURNE VICENTRE  'A'                           2:22.74    2:16.14+  22  
     1) Ng, Florence 13                 2) Greeves, Melissa 15            
     3) Cockerton, Amy (Vis) 16         4) Neely, Emma 14                 
     5) Craig, Lucille 15               6)                                
       27.91    55.06  1:21.65  1:49.01  2:16.14                           
  2 NUNAWADING  'A'                                   2:20.63    2:18.73+  18  
     1) Parslow, Belinda (Vis) 15       2) Woff, Katelyn 16               
     3) Jones, Nadine 14                4) Locking, Becky 16              
     5) Synon, Larissa 16               6)                                
       27.33    54.91  1:23.20  1:51.15  2:18.73                           
  3 CAREY AQUATIC  'A'                                2:22.90    2:19.27   16  
     1) Miatke, Danni (Vis) 16          2) Heathcote, Melissa 16          
     3) Kay, Jakki 16                   4) Heathcote, Amanda 13           
     5) Goddard, Talia 15               6)                                
       26.49    54.82  1:23.27  1:51.98  2:19.27                           
  4 TRARALGON  'A'                                    2:24.90    2:21.89   14  
       29.22    57.15  1:26.07  1:54.30  2:21.89                           
  5 HAILEYBURY WATERLIONS  'A'                        2:24.43    2:22.73   12  
       29.50    57.77  1:26.67  1:55.93  2:22.73                           
  6 FIRBANK AQUASTARS  'A'                            2:25.60    2:23.21   10  
       28.88    57.84  1:26.14  1:54.99  2:23.21                           
  7 MELBOURNE VICENTRE  'B'                           2:25.47    2:24.65    8  
       29.52    59.28  1:28.24  1:56.77  2:24.65                           
  8 MLC AQUATIC  'A'                                  2:27.73    2:25.11    6  
       29.06    58.05  1:26.19  1:55.19  2:25.11                           
  9 WERRIBEE  'A'                                     2:29.38    2:29.53    4  
       30.30    59.97  1:30.43  1:59.94  2:29.53                           
 10 PLC AQUATIC  'A'                                  2:29.52    2:30.27    2  
       30.11  1:00.79  1:31.85  2:01.64  2:30.27                           
 
Women Open 50 LC Metre Freestyle
===============================================================================
   Victorian: # 25.76  3/2001    Michelle Engelsman, CAREY AQUATIC             
   Allcomers: * 25.87  8/2000    Alison Sheppard, GREAT BRITAIN                
Title Holder: + 26.54  1/2003    Jordana  Webb, CAREY AQUATIC                  
 National QT: ! 27.90                                                          
 Meet Qualifying:  29.80
    Name                     Age Club                 Prelims      Semis        
===============================================================================
Semi-Finals
  1 Graham, Elka (Nswis)      22 SYDU                   26.98      26.43+ 
  2 Miatke, Danni (Vis)       16  CAREY                 27.15      26.98! 
  3 Goh, Rachel (Vis)         17   VICENTRE             28.60      27.01! 
  4 Cockerton, Amy (Vis)      16   VICENTRE             27.39      27.15! 
  5 Parslow, Belinda (Vis)    15 NUNAWADING             27.80      27.29! 
  6 Rosenberg, Ella           21 NSSAK                  27.58      27.31! 
  7 Reese, Shayne (Vis)       21  CAREY                 27.16      27.33! 
  8 Lutz, Amelia (Vis)        17 KLIM SWIM TROJAN       27.82      27.36! 
  9 Van Lint, Jacinta (Nswis  24 SYDU                   28.44      27.38! 
 10 Tang, Hillary (V)         16 HK                     27.68      27.39! 
-------------------------------------------------------------------------
 11 Kasoulis, Sarah (Vis)     19  CAREY                 27.70      27.43! 
 12 Seah, Nicole (V)          17 RAC                    27.90      27.55! 
-------------------------------------------------------------------------
 13 Stubbins, Kelly (Vis)     19 HAILEYBURY             28.57      27.61! 
 13 Morris, Henrietta (Tis)   17 CL                     27.99      27.61! 
 15 Williams, Alicia          21 MLC AQUATIC            27.81      27.75! 
 15 Hutt, Tara                24   VICENTRE             28.23      27.75! 
 17 Ng, Florence              13   VICENTRE             28.14      27.79! 
 18 Craig, Lucille            15   VICENTRE             28.02      27.97  
 19 Goudie, Cindy             21   VICENTRE             28.19      28.28  
 20 Jones, Nadine             14 NUNAWADING             28.50      28.77  
 
Women Open 800 LC Metre Freestyle
===============================================================================
   Victorian: # 8:43.20  5/2000    Sarah-Jane D'Arcy, MELBOURNE VINCEN         
   Allcomers: * 8:32.09  4/1990    Hayley Lewis, MLC LEANDER, QLD              
Title Holder: + 8:44.28  1/2003    Amanda  Pascoe, CAMPBELLTOWN                
 National QT: ! 9:04.00                                                        
 Meet Qualifying:  9:55.00
    Name                     Age Club                               Time Points 
===============================================================================
  1 Reddaway, Haylee (Vis)    16 HAILEYBURY                     8:52.86!  22  
       29.82  1:02.78  1:36.19  2:09.61  2:42.95  3:16.21  3:49.40  4:22.58
     4:55.85  5:29.60  6:03.59  6:37.67  7:11.58  7:45.41  8:19.25  8:52.86
  2 Ware, Catherine (Sasi)    22  BURNSIDE                      9:01.42!  18  
       31.29  1:05.08  1:38.95  2:13.16  2:47.14  3:21.42  3:55.56  4:30.02
     5:04.06  5:38.50  6:12.73  6:47.02  7:21.04  7:55.24  8:28.87  9:01.42
  3 Wilson, Kristen           14 SURREY PARK                    9:06.07   16  
       31.35  1:05.53  1:40.16  2:14.78  2:48.80  3:23.63  3:58.18  4:33.16
     5:07.65  5:42.56  6:17.07  6:52.14  7:26.57  8:00.51  8:33.88  9:06.07
  4 George, Katherine (V)     16  BURNSIDE                      9:08.17   14  
       31.53  1:06.37  1:40.26  2:14.99  2:49.63  3:24.81  3:59.99  4:35.08
     5:09.66  5:44.47  6:19.09  6:53.64  7:27.84  8:02.11  8:35.98  9:08.17
  5 Cosgrove, Fiona (V)       18   PERTH                        9:10.64   12  
       31.89  1:06.43  1:41.22  2:15.69  2:50.49  3:25.38  4:00.25  4:34.94
     5:09.54  5:44.14  6:18.84  6:53.33  7:27.66  8:02.04  8:36.54  9:10.64
  6 Osterloh, Zoe (V)         20 TA                             9:14.00   10  
       32.20  1:06.47  1:41.54  2:16.19  2:50.99  3:25.83  4:01.04  4:35.69
     5:10.57  5:45.61  6:20.46  6:55.62  7:30.39  8:05.43  8:39.88  9:14.00
  7 Terzis, Lauren            15   VICENTRE                     9:45.53    8  
       31.60  1:06.71  1:42.89  2:19.48  2:55.89  3:32.67  4:09.48  4:46.54
     5:23.85  6:01.66  6:39.39  7:17.21  7:54.82  8:32.50  9:08.80  9:45.53
  8 Barker, Lucy              14 FIRBANK                       10:09.48    6  
       33.44  1:10.53  1:48.30  2:26.87  3:05.57  3:44.08  4:22.91  5:01.90
     5:40.59  6:19.11  6:57.96  7:36.76  8:15.62  8:53.98  9:32.93 10:09.48
  9 Cook, Jenny (V)           19 JASI                          10:22.65    4  
       32.29  1:09.00  1:48.23  2:27.99  3:08.08  3:48.26  4:27.65  5:06.80
     5:46.70  6:26.22  7:05.17  7:44.91  8:23.92  9:03.90  9:43.07 10:22.65
 10 Mitchell, Lucie           15  WARRNAMBOOL                  10:30.42    2  
       33.87  1:11.36  1:49.98  2:29.10  3:08.43  3:47.90  4:27.52  5:06.92
     5:47.37  6:27.44  7:08.12  7:48.49  8:29.40  9:09.69  9:50.41 10:30.42
 
Women Open 50 LC Metre Backstroke
===============================================================================
   Victorian: # 29.04  3/2003    Giaan Rooney, MELBOURNE VICENT                
   Allcomers: * 29.55  1/2000    Dyanna Calub, KINGSCLIFF, NSW                 
Title Holder: + 30.12  1/2003    Mika Ikeda, ITOMAN, JAPAN                     
 National QT: ! 32.80                                                          
 Meet Qualifying:  36.00
    Name                     Age Club                 Prelims      Semis        
===============================================================================
Semi-Finals
  1 Rooney, Giaan (Vis)       21   VICENTRE             30.50      29.61+ 
  2 Ikeda, Mika (V)           13 ITO                    30.35      30.25! 
  3 Goh, Rachel (Vis)         17   VICENTRE             30.82      30.49! 
  4 Slattery, Janelle (V)     18 WAI                    30.96      30.50! 
  5 Cockerton, Amy (Vis)      16   VICENTRE             30.55      30.56! 
  6 Miatke, Danni (Vis)       16  CAREY                 30.58      30.73! 
  7 Morgan, Melissa (V)       19  BURNSIDE              31.08      30.77! 
  8 Saito, Ami (V)            12 ITO                    31.15      30.78! 
  9 Heathcote, Melissa        16  CAREY                 31.37      30.91! 
 10 Stubbins, Kelly (Vis)     19 HAILEYBURY             31.49      30.92! 
-------------------------------------------------------------------------
 11 Allen, Sarah              19 NUNAWADING             31.55      31.24! 
 12 Maddock, Chelsea          14  WARRNAMBOOL           31.51      31.29! 
 12 Greeves, Melissa          15   VICENTRE             31.70      31.29! 
Swim-Off Required -------------------------------------------------------
 14 Stockdale, Abbie          17 TRARALGON              32.06      31.44! 
 15 Carroll, Lara (V)         17 RAC                    31.62      31.64! 
 16 Kato, Yui (V)             11 ITO                    31.57      31.74! 
 17 Neely, Emma               14   VICENTRE             32.07      31.83! 
 18 Walsh, Caitlin            15 BAYSIDE                32.32      31.94! 
 19 Lennon, Stephanie         17  CAREY                 31.98      32.69! 
 
Women Open 50 LC Metre Breaststroke Multi-Disability
===============================================================================
 Meet Qualifying:  40.00
    Name                     Age Club                 Prelims       Time Points 
===============================================================================
Time
  1 Bowen, Sarah              19 GACS                   49.97     J49.71   22  
  2 Grant, Megan              26   VICENTRE             44.54     J44.15   18  
  3 Saville, Charlotte        13 KINGS MORNINGTON       59.83     J57.59   16  
  4 Drennan, Amanda           15   VICENTRE             51.95     J50.44   14  
  5 Scott, Kobie              15 WERRIBEE               53.37     J52.20   12  
  6 Rogers, Shelley (V)       15  NORWOOD               52.95     J52.48   10  
  7 Macdougall, Hannah (Vis)  16 FIRBANK                49.96     J49.35    8  
  8 McGaw, Tarryn             14 KINGS MORNINGTON       53.02     J53.72    6  
  9 Blows, Jocelyn            22 CRO                    52.09     J52.94    4  
 10 Sayers, Olivia            17 BAYSIDE              1:08.86   J1:07.85    2  
 
Women Open 100 LC Metre Breaststroke
===============================================================================
   Victorian: # 1:08.62  4/2003    Brooke Hanson, AUSTRALIA                    
   Allcomers: * 1:08.89  8/2000    Leisel Jones, MELBOURNE VICENT              
Title Holder: + 1:09.79  1/2003    Brooke  Hanson, NUNAWADING                  
 National QT: ! 1:17.40                                                        
 Meet Qualifying:  1:26.00
    Name                     Age Club                   Semis       Time Points 
===============================================================================
  1 Kasoulis, Sarah (Vis)     19  CAREY               1:11.83    1:08.22#  22  
       32.80  1:08.22                                                      
  2 Hanson, Brooke (Vis)      25 NUNAWADING           1:08.15    1:08.28#  18  
       32.26  1:08.28                                                      
  3 Edmistone, Jade (Ais)     21 STNCR                1:10.49    1:10.54!  16  
       33.45  1:10.54                                                      
  4 Reese, Shayne (Vis)       21  CAREY               1:12.19    1:11.49!  14  
       33.80  1:11.49                                                      
  5 Waitzer, Natasha          16   VICENTRE           1:13.35    1:12.83!  12  
       34.16  1:12.83                                                      
  6 Archer, Jacqui (Vis)      17 KLIM SWIM TROJAN     1:13.95    1:13.65!  10  
       35.04  1:13.65                                                      
  7 Young, Kate               19   VICENTRE           1:13.45    1:14.47!   8  
       34.73  1:14.47                                                      
  8 Cutts, Stephanie          22   VICENTRE           1:13.58    1:14.85!   6  
       34.60  1:14.85                                                      
  9 Fukuoka, Akane (V)        13 ITO                  1:14.40    1:14.92!   4  
       35.77  1:14.92                                                      
 10 Swanson, Lara (V)         16  CLOVERCREST         1:14.23    1:15.37!   2  
       35.56  1:15.37                                                      
 
Women Open 100 LC Metre Butterfly Multi-Disability
===============================================================================
 Meet Qualifying:  1:17.00
    Name                     Age Club                               Time Points 
===============================================================================
  1 Scott, Kobie              15 WERRIBEE                      J1:28.42   22  
       41.17  1:28.42                                                      
  2 Drennan, Amanda           15   VICENTRE                    J1:23.17   18  
       38.91  1:23.17                                                      
  3 Noble, Christine (V)      15  NORWOOD                      J1:26.79   16  
       38.85  1:26.79                                                      
  4 Rogers, Shelley (V)       15  NORWOOD                      J1:43.31   14  
       47.19  1:43.31                                                      
  5 Waitzer, Sara             12   VICENTRE                    J1:25.24   12  
       38.58  1:25.24                                                      
  6 Macdougall, Hannah (Vis)  16 FIRBANK                       J1:29.53   10  
       38.69  1:29.53                                                      
  7 Sayers, Olivia            17 BAYSIDE                       J2:09.46    8  
       56.30  2:09.46                                                      
 
Women Open 100 LC Metre Butterfly
===============================================================================
   Victorian: # 1:00.59  3/2002    Rachel Coffee, CAREY AQUATIC                
   Allcomers: * 1:00.55  4/1998    Suzie O'Neill, STURT FLINDERS               
Title Holder: + 1:00.79  1/2003    Rachel Coffee, CAREY AQUATIC                
 National QT: ! 1:06.30                                                        
 Meet Qualifying:  1:17.00
    Name                     Age Club                 Prelims      Semis        
===============================================================================
Semi-Finals
  1 Galvez, Felicity (Nswis)  18  CAMPBELLTOWN        1:02.55    1:01.29! 
       28.64  1:01.29                                                      
  2 Coster, Elizabeth         21 NSSAK                1:04.77    1:01.50! 
       28.55  1:01.50                                                      
  3 Coffee, Rachel (Vis)      20  CAREY               1:02.76    1:01.64! 
       29.04  1:01.64                                                      
  4 Miatke, Danni (Vis)       16  CAREY               1:03.87    1:02.01! 
       28.85  1:02.01                                                      
  5 Seah, Nicole (V)          17 RAC                  1:04.85    1:03.24! 
       29.32  1:03.24                                                      
  6 Slattery, Janelle (V)     18 WAI                  1:04.10    1:04.01! 
       29.69  1:04.01                                                      
  7 Goddard, Talia            15  CAREY               1:05.71    1:04.14! 
       29.93  1:04.14                                                      
  8 Lynch, Kate               22 NUNAWADING           1:04.87    1:04.59! 
       29.62  1:04.59                                                      
  9 Harbig, Jacqui            19   VICENTRE           1:06.85    1:04.78! 
       30.50  1:04.78                                                      
 10 Morgan, Melissa (V)       19  BURNSIDE            1:06.96    1:05.20! 
       31.32  1:05.20                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 11 Osterloh, Zoe (V)         20 TA                   1:06.23    1:05.31! 
       31.14  1:05.31                                                      
 12 Tanner, Alanna            19  CAREY               1:06.17    1:05.50! 
       30.87  1:05.50                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 13 Allan, Megan (V)          21 AQUAGYM NZ           1:07.31    1:05.71! 
       30.66  1:05.71                                                      
 14 McClymont, Lauren         15 KLIM SWIM TROJAN     1:06.03    1:05.80! 
       29.96  1:05.80                                                      
 15 Woff, Katelyn             16 NUNAWADING           1:06.93    1:06.09! 
       30.71  1:06.09                                                      
 16 Locking, Becky            16 NUNAWADING           1:06.63    1:06.21! 
       30.71  1:06.21                                                      
 17 Lennon, Stephanie         17  CAREY               1:07.14    1:07.15  
       30.73  1:07.15                                                      
 18 Denehy, Laura             17 NUNAWADING           1:07.00    1:07.17  
       30.54  1:07.17                                                      
 19 Williams, Alicia          21 MLC AQUATIC          1:07.82    1:07.20  
       31.35  1:07.20                                                      
 20 Cockerton, Amy (Vis)      16   VICENTRE           1:06.56    1:07.23  
       31.53  1:07.23                                                      
 
Women Open 200 LC Metre IM
===============================================================================
   Victorian: # 2:15.07  7/2001    Lori Munz, AUSTRALIA                        
   Allcomers: * 2:16.73  4/1991    Elli Overton, GALSTON, NSW                  
Title Holder: + 2:19.00  1/2003    Brooke  Hanson, NUNAWADING                  
 National QT: ! 2:28.00                                                        
 Meet Qualifying:  2:46.00
    Name                     Age Club                 Prelims       Time Points 
===============================================================================
Time
  1 Hanson, Brooke (Vis)      25 NUNAWADING           2:21.58    2:16.58*  22  
       29.66  1:06.31  1:44.43  2:16.58                                    
  2 Carroll, Lara (V)         17 RAC                  2:20.65    2:18.26+  18  
       31.52  1:05.99  1:44.94  2:18.26                                    
  3 Reese, Shayne (Vis)       21  CAREY               2:23.75    2:18.30+  16  
       29.62  1:06.11  1:46.58  2:18.30                                    
  4 Sakai, Shiho (V)          13 ITO                  2:22.71    2:20.77!  14  
       30.09  1:05.05  1:47.40  2:20.77                                    
  5 Goddard, Talia            15  CAREY               2:25.22    2:21.18!  12  
       29.93  1:07.06  1:47.95  2:21.18                                    
  6 Shoda, Chitose (V)        13 ITO                  2:22.02    2:21.38!  10  
       29.25  1:06.95  1:47.62  2:21.38                                    
  7 Sakaue, Yuri (V)          15 ITO                  2:23.63    2:22.33!   8  
       30.50  1:08.48  1:48.28  2:22.33                                    
  8 Sproal, Penny (V)         15 SE                   2:23.70    2:23.52!   6  
       31.29  1:07.19  1:49.11  2:23.52                                    
  9 Leane, Tamara (V)         21 UN                   2:25.66    2:23.70!   4  
       30.81  1:06.08  1:49.80  2:23.70                                    
 10 Seah, Nicole (V)          17 RAC                  2:28.02    2:24.11!   2  
              1:07.25  2:24.11                                             
 
Men 11 & Under 100 LC Metre Breaststroke
===============================================================================
   Victorian: # 1:16.84  4/1996    Jason Li, NUNAWADING                        
   Allcomers: * 1:17.51  1/1996    Jason Li, NUNAWADING                        
Title Holder: + 1:22.66  1/2003    Sam Sheppard, NUNAWADING                    
 National QT: ! 1:19.30                                                        
 Meet Qualifying:  1:43.00
    Name                     Age Club                 Prelims       Time Points 
===============================================================================
  1 Heideman, Ross            11 AJA                  1:30.17    1:27.92   22  
       40.78  1:27.92                                                      
  2 Little, Llewellyn         11 BENDIGO              1:32.94    1:28.97   18  
       43.18  1:28.97                                                      
  3 McHenry, James            11 KINGS MORNINGTON     1:32.43    1:29.55   16  
       42.40  1:29.55                                                      
  4 Watson, Craig             11  CASEY               1:32.23    1:30.54   14  
       42.18  1:30.54                                                      
  5 Joncevski, Daniel         11   VICENTRE           1:35.39    1:32.23   12  
       43.29  1:32.23                                                      
  6 Sonsie, Michael           11 RINGWOOD             1:34.80    1:33.41   10  
       43.63  1:33.41                                                      
  7 Tunchon, James            11 YARRA PLENTY         1:34.96    1:33.64    8  
       45.13  1:33.64                                                      
  8 Harriss, Alex             11 NUNAWADING           1:34.47    1:34.02    5  
       44.12  1:34.02                                                      
  8 Gargano, Alex             11  CAREY               1:34.84    1:34.02    5  
       43.29  1:34.02                                                      
 10 Simpson, Bradley          10 RINGWOOD             1:34.98    1:34.35    2  
       44.44  1:34.35                                                      
 
Men 12 Year Olds 100 LC Metre Breaststroke
===============================================================================
   Victorian: # 1:11.69  9/1997    Jason Li, VICTORIA school                   
   Allcomers: * 1:09.29  1/1994    Takahiro Miyagawa, ITOMAN, JAPAN            
Title Holder: + 1:15.40  1/2003    Stephen Hopkins, BAYSIDE                    
 National QT: ! 1:19.30                                                        
 Meet Qualifying:  1:37.00
    Name                     Age Club                 Prelims       Time Points 
===============================================================================
  1 Konishi, Asuka (V)        12 ITO                  1:10.97    1:10.44#  22  
       33.80  1:10.44                                                      
  2 Kumagai, Koki (V)         12 ITO                  1:12.58    1:12.06+  18  
       33.77  1:12.06                                                      
  3 Sheppard, Sam             12 NUNAWADING           1:21.30    1:19.08!  16  
       36.29  1:19.08                                                      
  4 Ashby, Scott              12 TRARALGON            1:23.16    1:22.18   14  
       38.72  1:22.18                                                      
  5 Frenkel, Matthew          12 KLIM SWIM TROJAN     1:23.60    1:22.31   12  
       39.12  1:22.31                                                      
  6 Mion, Christopher         12  AQUABEARS           1:24.58    1:23.10   10  
       38.75  1:23.10                                                      
  7 Meyer, Jeremy             12 SLE                  1:24.66    1:25.04    8  
       40.29  1:25.04                                                      
  8 Kennedy, Trent            12 MELTON               1:25.21    1:25.12    6  
       40.37  1:25.12                                                      
  9 Harvey, Kit               12  CAREY               1:27.65    1:27.72    4  
       39.60  1:27.72                                                      
 -- Irwin, Clark              12 FIRBANK              1:24.50         DQ  
       39.13       DQ                                                      
 
Men 16 & Under 250 LC Metre Freestyle Relay
===============================================================================
Title Holder: + 2:06.41  1/2003    , SOUTHERN BAY SWI                          
    Club                                              Prelims       Time Points 
===============================================================================
  1 KLIM SWIM TROJANS  'A'                            2:06.46    2:04.91+  22  
     1) Smith, Joel 15                  2) Bardoel, Matt 16               
     3) McNaught, James 16              4) Lauterstein, Andrew (Vis) 16   
     5) Drysdale, Ben 15                6)                                
       25.83    52.09  1:17.31  1:40.39  2:04.91                           
  2 CAREY AQUATIC  'A'                                2:09.64    2:08.69   18  
     1) Vilagosh, Alexander 15          2) Neate, Christopher 15          
     3) Walton-Healey, Ben 14           4) Solomidis, Thanasi 14          
     5) Wood, Tom 14                    6)                                
       25.51    51.50  1:18.19  1:43.50  2:08.69                           
  3 TRARALGON  'A'                                    2:11.02    2:08.95   16  
     1) Laird, Simon 16                 2) O'Connor, Andrew 16            
     3) Ashby, Sam (Gas) 15             4) Ford, Brenton 16               
     5) Raun, Jarrod 13                 6)                                
       26.65    52.46  1:17.28  1:43.01  2:08.95                           
  4 NUNAWADING  'A'                                   2:10.20    2:09.32   14  
       24.89    51.44  1:17.87  1:43.19  2:09.32                           
  5 BAYSIDE  'A'                                      2:10.64    2:09.50   12  
       26.10    50.85  1:17.95  1:43.48  2:09.50                           
  6 HAILEYBURY WATERLIONS  'A'                        2:11.91    2:11.59   10  
       27.44    53.86  1:20.30  1:46.43  2:11.59                           
  7 MLC AQUATIC  'A'                                  2:12.93    2:12.57    8  
       27.59    52.91  1:20.91  1:46.91  2:12.57                           
  8 MELBOURNE VICENTRE  'A'                           2:14.72    2:13.04    6  
       26.94    53.26  1:20.51  1:47.31  2:13.04                           
  9 RINGWOOD  'A'                                     2:13.94    2:13.18    4  
       26.65    54.60  1:20.79  1:48.40  2:13.18                           
 10 FIRBANK AQUASTARS  'A'                            2:14.75    2:14.16    2  
       26.27           1:19.32  2:14.16                                    
 
Men Open 100 LC Metre Freestyle Multi-Disability
===============================================================================
 Meet Qualifying:  59.50
    Name                     Age Club                 Prelims       Time Points 
===============================================================================
  1 Grant, Dale               25   VICENTRE           1:03.45   J1:02.75   22  
       30.24  1:02.75                                                      
  2 Harris, Alex (Vis)        28 GACS                 1:10.27   J1:07.24   18  
       31.84  1:07.24                                                      
  3 Prosser, Scott            22 MLC AQUATIC            59.82     J57.07   16  
       27.20    57.07                                                      
  4 Welsh, Rod                18 HAILEYBURY           1:01.48     J58.43   14  
       28.18    58.43                                                      
  5 Hadley, Alex (Vis)        30   VICENTRE           1:12.78   J1:09.71   12  
       34.26  1:09.71                                                      
  6 Bramham, Sam              15 IVN                  1:06.25   J1:05.95   10  
       31.30  1:05.95                                                      
  7 Reid, Brett (Vis)         27   VICENTRE           1:02.06   J1:03.21    8  
       30.17  1:03.21                                                      
  8 Moffat, Rohan             14  BAIRNSDALE          1:01.87   J1:03.02    6  
       29.92  1:03.02                                                      
  9 Mullins, Christopher      17 SUNBURY              1:08.47   J1:09.08    4  
       32.52  1:09.08                                                      
 10 Corstorphan, Stuart       14 RINGWOOD             1:08.99   J1:08.91    2  
       32.59  1:08.91                                                      
 
Men Open 100 LC Metre Freestyle
===============================================================================
   Victorian: # 48.18  9/2000    Michael Klim, AUSTRALIA                       
   Allcomers: * 49.41  1/2002    Michael Klim, MIAMI, QLD                      
Title Holder: + 51.42  1/2003    Ben Denner, WESTS ILLAWARRA,                  
 National QT: ! 53.60                                                          
 Meet Qualifying:  59.50
    Name                     Age Club                 Prelims      Semis        
===============================================================================
Semi-Finals
  1 Klim, Michael (Vis)       26   VICENTRE             51.05      50.87+ 
       24.29    50.87                                                      
  2 Hawke, Brett (Vis)        28   VICENTRE             52.33      51.08+ 
       23.71    51.08                                                      
  3 Dyson, Andrew (Vis)       21 NUNAWADING             51.81      51.35+ 
       24.89    51.35                                                      
  4 Murphy, Patrick (Vis)     19 MLC AQUATIC            52.19      51.41+ 
       25.19    51.41                                                      
  5 Matkovich, Antony (Ais)   26   PERTH                51.86      51.58! 
       25.00    51.58                                                      
  6 Clarke, Jared (Vis)       26 NUNAWADING             52.48      52.19! 
       24.67    52.19                                                      
  7 Watson, Josh (Nswis)      26 KNGC                   52.44      52.22! 
       25.29    52.22                                                      
  8 Prosser, Cameron (Vis)    18 MLC AQUATIC            52.92      52.35! 
       24.70    52.35                                                      
  9 Welsh, Ken                21 HAILEYBURY             52.70      52.41! 
       25.22    52.41                                                      
 10 Rolff, Ethan (Nswis)      21 KNGC                   52.36      52.48! 
       25.54    52.48                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 11 Cohen, Jason (Vis)        21 NUNAWADING             52.42      52.50! 
       25.43    52.50                                                      
 12 Dodd, Tim (Ais)           20 PITW                   53.08      52.75! 
       25.15    52.75                                                      
-------------------------------------------------------------------------
 13 Taylor, Josh (Ais)        20 FBI                    53.51      52.97! 
       25.46    52.97                                                      
 14 Richards, Andrew (Ais)    20 SMIF                   52.93      53.05! 
       25.86    53.05                                                      
 15 Pickersgill-Brown, Ben (  17 AQUAGYM NZ             53.74      53.34! 
       25.85    53.34                                                      
 16 Jeffers, Matt (Vis)       22  CAREY                 54.08      53.50! 
       25.74    53.50                                                      
 17 Delaney, Ashley           17 NUNAWADING             54.15      54.01  
       25.73    54.01                                                      
 18 Townsing, Lloyd           18 BAYSIDE                54.14      54.03  
       25.58    54.03                                                      
 19 Nolan, Ryan               21   VICENTRE             54.23      54.30  
       26.43    54.30                                                      
 20 Araujo, Felipe            19   VICENTRE             54.43      54.62  
       26.68    54.62                                                      
 
Men Open 50 LC Metre Backstroke
===============================================================================
   Victorian: # 25.14  3/2003    Matt Welsh, MELBOURNE VICENT                  
   Allcomers: * 25.83  2/2000    Matt Welsh, SURREY PARK                       
Title Holder: + 25.94  1/2003    Matthew  Welsh, MELBOURNE VICEN               
 National QT: ! 29.30                                                          
 Meet Qualifying:  32.00
    Name                     Age Club                   Semis       Time Points 
===============================================================================
Time
  1 Welsh, Matt (Vis)         27   VICENTRE             26.83      25.79*  22  
  2 Watson, Josh (Nswis)      26 KNGC                   26.24      26.11!  18  
  3 Lauterstein, Andrew (Vis  16 KLIM SWIM TROJAN       26.48      26.17!  16  
  4 Rolff, Ethan (Nswis)      21 KNGC                   26.68      26.61!  14  
  5 Burns, Andrew (Nswis)     21 TOON                   27.50      26.90!  12  
  6 Taylor, Josh (Ais)        20 FBI                    27.14      27.16!  10  
  7 Murphy, Patrick (Vis)     19 MLC AQUATIC            27.69      27.46!   8  
  8 Delaney, Ashley           17 NUNAWADING             27.93      27.93!   6  
  9 Richards, Andrew (Ais)    20 SMIF                   27.91      27.96!   4  
 10 Hunwick, Rob              19   VICENTRE             27.92      28.40!   2  
 
Men Open 50 LC Metre Breaststroke
===============================================================================
   Victorian: # 28.40  6/2003    Brenton Rickard, CAREY AQUATIC                
   Allcomers: * 28.40  6/2003    Brenton Rickard, CAREY AQUATIC                
Title Holder: + 29.24  1/2003    Nathan  Crook, CAREY AQUATIC                  
 National QT: ! 32.10                                                          
 Meet Qualifying:  37.00
    Name                     Age Club                 Prelims      Semis        
===============================================================================
Semi-Finals
  1 Rickard, Brenton (Vis)    20  CAREY                 30.65      28.63+ 
  2 Piper, Jim (Nswis)        22  CAMPBELLTOWN          29.68      28.99+ 
  3 Crook, Nathan (Vis)       24  CAREY                 29.69      29.03+ 
  4 Paccagnan, Rene           25   VICENTRE             29.55      29.69! 
  5 Cowley, Simon (V)         23 SLCA                   30.90      30.05! 
  6 Tuckerman, Ben (Vis)      23  CAREY                 30.98      30.10! 
  7 Beasley, James (Nswis)    21 KNXP                   31.10      30.13! 
  8 Pendergast, Sam (Vis)     19  WARRNAMBOOL           30.22      30.19! 
  9 Comerford, Rory (Vis)     18   VICENTRE             30.81      30.52! 
 10 Schwarz, Jarred           17 BALLARAT YMCA          30.73      30.69! 
-------------------------------------------------------------------------
 11 Box, Tim                  19   VICENTRE             31.26      30.92! 
 12 Bailey, Alex (V)          16 EAC                    31.89      31.38! 
-------------------------------------------------------------------------
 13 Shannos, Layton           21 NUNAWADING             31.65      31.47! 
 14 Miller, Joel              17   VICENTRE             31.50      31.51! 
 15 Townsing, Lloyd           18 BAYSIDE                31.71      31.54! 
 16 Dickson, Luke             20 HAILEYBURY             31.79      31.67! 
 17 Minichiello, Joel         23 WARRAGUL               31.43      31.97! 
 18 Price, Nicholas           20  BLUE FIN              32.08      32.13  
 19 Williams, Kane            18   VICENTRE             32.11      32.31  
 -- Nederpelt, Travis (V)     18   PERTH                30.03         DQ  
 
Men Open 50 LC Metre Butterfly
===============================================================================
   Victorian: # 23.88  3/2003    Matt Welsh, MELBOURNE VICENT                  
   Allcomers: * 24.27  4/1998    Geoff Huegill, REDCLIFFE LEAGUE               
Title Holder: + 24.34  1/2003    Matthew  Welsh, MELBOURNE VICENT              
 National QT: ! 26.70                                                          
 Meet Qualifying:  29.50
    Name                     Age Club                   Semis       Time Points 
===============================================================================
Time
  1 Welsh, Matt (Vis)         27   VICENTRE             25.24      24.85!  22  
  2 Taylor, Josh (Ais)        20 FBI                    25.49      24.88!  18  
  3 Lauterstein, Andrew (Vis  16 KLIM SWIM TROJAN       25.35      24.92!  16  
  4 Cohen, Jason (Vis)        21 NUNAWADING             25.25      25.02!  14  
  5 Gosper, Richard (Vis)     19   VICENTRE             25.61      25.22!  12  
  6 Dodd, Tim (Ais)           20 PITW                   25.51      25.28!  10  
  7 Coombes, Alexander (Nswi  20 KNXP                   25.47      25.58!   8  
  8 Jeffers, Matt (Vis)       22  CAREY                 25.57      26.09!   6  
  9 Nolan, Ryan               21   VICENTRE             26.18      26.30!   4  
 10 Richards, Andrew (Ais)    20 SMIF                   26.00      26.42!   2  
 
Men Open 50 LC Metre Butterfly Multi-Disability
===============================================================================
 Meet Qualifying:  29.50
    Name                     Age Club                 Prelims       Time Points 
===============================================================================
  1 Hadley, Alex (Vis)        30   VICENTRE             37.78     J35.88   22  
  2 Harris, Alex (Vis)        28 GACS                   38.11     J35.90   18  
  3 Welsh, Rod                18 HAILEYBURY             31.91     J29.43   16  
  4 Bramham, Sam              15 IVN                    32.37     J32.15   14  
  5 Reid, Brett (Vis)         27   VICENTRE             30.18     J30.01   12  
  6 Moffat, Rohan             14  BAIRNSDALE            31.03     J31.39   10  
  7 Corstorphan, Stuart       14 RINGWOOD               36.46     J36.37    8  
  8 Janes, Heath              20 SURREY PARK            39.56     J38.51    6  
  9 White, Franz              15 YAM                    38.86     J38.83    4  
 10 Mullins, Christopher      17 SUNBURY                38.89     J39.78    2  
ADVERTISEMENT


ADVERTISEMENT