ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
--- Results, Rankings, and Records ---
European Short Course Championships Day 4
12/14/2003-12/14/2003
Dublin, Ireland

European Short Course Swimming Championships
Dublin 2003
December 11-14, 2003

25 meter pool

RESULTS

Day Four: December 14, 2003

Finals



Womenís 50m Freestyle

WR 23.59 ALSHAMMAR Therese Athens (GRE) 18 MAR 2000 SWE
ER 23.59 ALSHAMMAR Therese Athens (GRE) 18 MAR 2000 SWE
CR 23.89 DE BRUIJN Inge Antwerp (BEL) 16 DEC 2001 NED

Rank Name YB Nation Result Behind R.T. LN
FINAL 1. VELDHUIS Marleen 79 NED 0.89 24.39 5
2. SHEPPARD Alison 72 GBR 0.80 24.48 0.09 6
3. METELLA Malia 82 FRA 0.80 24.54 0.15 3
4. VOLKER Sandra 74 GER 0.76 24.60 0.21 4
5. SEPPALA Hanna-Maria 84 FIN 0.74 24.79 0.40 1
6. DRAXLER Judith 70 AUT 0.80 24.81 0.42 7
7. SCHREUDER Hinkelien 84 NED 0.84 24.92 0.53 2
8. NIANGKOURA Nery-Mantey 83 GRE 0.81 24.97 0.58 8


Menís 50m Butterfly

WR 22.74 HUEGILL Geoff Berlin (GER) 26 JAN 2002 AUS
ER 22.87 FOSTER Mark Sheffield (GBR) 17 JAN 2001 GBR
CR 23.07 FROELANDER Lars Antwerp (BEL) 16 DEC 2001 SWE

Rank Name YB Nation Result Behind R.T. LN
FINAL 1. FOSTER Mark 70 GBR 0.81 23.22 3
2. PUNINSKI Alexei85 CRO 0.80 23.40 0.18 5
3. SERDINOV Andrii 82 UKR 0.77 23.44 0.22 1
4. COOPER Todd 83 GBR 0.65 23.49 0.27 6
5. FRIEDRICH Fabian 80 GER 0.75 23.50 0.28 4
6. SKVORTSOV Nikolay 84 RUS 0.87 23.62 0.40 2
7. KEIZER Joris 79 NED 0.76 23.66 0.44 8
8. HARD Jere 78 FIN 0.79 23.67 0.45 7


Womenís 100m Breaststroke

WR 1:05.09 JONES Leisel Melbourne (AUS) 28 NOV 2003 ASU
ER 1:05.11 IGELSTROM Emma Stockolm (SWE) 16 MAR 2003 SWE
CR 1:06.04 BOGONAZOVA Elena Dublin (IRL) 13 DEC 2003 RUS

Rank Name YB Nation Result Behind R.T. LN 50m
FINAL 1. POEWE Sarah 83 GER 0.67 30.87 1:06.31 5
2. BOGONAZOVA Elena 82 RUS 0.82 31.37 1:06.63 0.32 4
3. JUKIC Mirna 86 AUT 0.73 31.61 1:06.68 0.37 3
4. IGELSTROM Emma 80 SWE 0.76 31.45 1:06.72 0.41 6
5. GENNER Rachel 82 GBR 0.75 31.54 1:07.14 0.83 2
6. WEILER Simone 78 GER 0.77 32.31 1:07.33 1.02 7
7. THORUP Majken 79 DEN 0.76 31.70 1:07.56 1.25 8
8. BALFOUR Kirsty 84 GBR 0.81 32.37 1:07.61 1.30 1


Womenís 100m Butterfly

WR 56.34 COUGHLIN Natalie New York (USA) 22 NOV 2002 USA
ER 56.55 MORAVCOVA Martina Berlin (GER) 27 JAN 2002 SVK
CR 56.82 MORAVCOVA Martina Riesa (GER) 15 DEC 2002 SVK

Rank Name YB Nation Result Behind R.T. LN 50m
FINAL 1. MORAVCOVA Martina 76 SVK 0.78 26.83 57.25 4
2. SJOBERG Johanna 78 SWE 0.88 27.28 58.23 0.98 3
3. POPCHANKA Alena 79 BLR 0.78 27.36 58.26 1.01 5
4. METELLA Malia 82 FRA 0.80 27.72 58.42 1.17 6
5. JEDRZEJCZAK Otylia 83 POL 0.79 27.55 58.75 1.50 8
6. GROOT Chantal 82 NED 0.83 27.75 59.28 2.03 7
7. URBANCZYK Aleksandra 87 POL 0.85 27.69 59.34 2.09 1
8. DEKKER Inge 85 NED 0.90 27.68 59.50 2.25 2


Menís 100m Individual Medley

WR 52.58 RUPPRATH Thomas Berlin (GER) 25 JAN 2003 GER
ER 52.58 RUPPRATH Thomas Berlin (GER) 25 JAN 2003 GER
CR 52.63 MANKOC Peter Antwerp (BEL) 15 DEC 2001 SLO

Rank Name YB Nation Result Behind R.T. LN 50m
FINAL 1. MANKOC Peter 78 SLO 0.85 23.87 53.35 4
1. SIEVINEN Jani 74 FIN 0.72 24.47 53.35 5
3. DI CARLI Marco 85 GER 0.85 24.76 54.06 0.71 3
4. SILKOU Dzianis 82 BLR 0.86 25.67 54.39 1.04 6
5. ZATSEPIN Alexey 84 RUS 0.84 25.74 54.99 1.64 1
5. CABELLO Brenton 81 ESP 0.80 25.54 54.99 1.64 2
7. ANDERSEN Jakob 77 DEN 0.74 24.84 55.11 1.76 7
8. HETLAND Alexander 82 NOR 0.73 25.28 55.17 1.82 8



Menís 200m Freestyle

WR 1:41.10 THORPE Ian Berlin (GER) 6 FEB 2000 AUS
ER 1:42.45 V. D. HOOGENBAND Pieter Berlin (GER) 26 JAN 2003 NED
CR 1:42.46 V. D. HOOGENBAND Pieter Antwerp (BEL) 16 DEC 2001 NED

Rank Name YB Nation Result Behind R.T. LN 150m 100m 50m
FINAL
1. V.D. HOOGENBAND Pieter 78 NED 0.82 23.63 49.42 1:15.45 1:41.89 ER 5
2. SVOBODA Kvetoslav 82 CZE 0.77 24.67 50.99 1:17.55 1:44.56 2.67 6
3. BINEVICIUS Saulius 79 LTU 0.87 24.75 51.21 1:18.09 1:45.09 3.20 4
4. HERBST Stefan 78 GER 0.89 24.56 51.41 1:18.54 1:45.16 3.27 3
5. PRILUKOV Yuri 84 RUS 0.81 24.98 51.82 1:18.82 1:45.18 3.29 7
6. BURNETT Simon 83 GBR 0.75 24.51 51.22 1:18.33 1:45.24 3.35 8
7. MILOSLAVSKIS Romans 83 LAT 0.91 25.06 51.75 1:18.65 1:45.38 3.49 1
8. MAGNINI Filippo 82 ITA 0.78 24.88 51.82 1:18.84 1:45.58 3.69 2



Womenís 200m Freestyle

WR 1:54.04 BENKO Lindsay Moscow (RUS) 7 APR 2002 USA
ER 1:54.74 MORAVCOVA Martina Antwerp (BEL) 16 DEC 2001 SVK
CR 1:54.74 MORAVCOVA Martina Antwerp (BEL) 16 DEC 2001 SVK

Rank Name YB Nation Result Behind R.T. LN 150m 100m 50m
FINAL
1. MARSHALL Melanie 82 GBR 0.70 27.36 56.56 1:26.20 1:55.10 4
2. LILLHAGE Josefin 80 SWE 0.84 27.52 56.57 1:26.11 1:55.57 0.47 5
3. POPCHANKA Alena 79 BLR 0.78 26.85 55.92 1:25.75 1:55.66 0.56 6
4. STEFFEN Britta 83 GER 0.85 27.43 56.56 1:26.39 1:56.59 1.49 1
5. RIES Alessa 81 GER 0.86 28.24 58.13 1:28.03 1:57.05 1.95 2
6. VELDHUIS Marleen 79 NED 0.93 27.94 57.44 1:27.24 1:57.11 2.01 3
7. MYSKOVA Jana 77 CZE 0.85 26.97 56.22 1:26.92 1:57.84 2.74 7
8. BARZYCKA Paulina 86 POL 0.87 27.23 57.03 1:27.56 1:57.99 2.89 8



Menís 200m Breaststroke

WR 2:03.17 MOSES Ed Berlin (GER) 26 JAN 2002 USA
ER 2:06.95 PODOPRIGORA Maxim Berlin (GER) 25 JAN 2003 AUT
CR 2:07.38 EDMOND Ian Dublin (IRL) 14 DEC 2003 GBR

Rank Name YB Nation Result Behind R.T. LN 150m 100m 50m
FINAL
1. EDMOND Ian 78 GBR 0.81 28.77 1:00.68 1:32.73 2:05.63 ER 4
2. BREE Andrew IRL 0.77 29.38 1:01.98 1:34.94 2:08.02 2.39 2
3. V. VALKENGOED Thijs 83 NED 0.73 29.38 1:01.73 1:34.82 2:08.30 2.67 3
4. GIBSON James 80 GBR 0.81 28.03 1:00.64 1:33.88 2:08.38 2.75 5
5. IVANOV Andrey 76 RUS 0.85 29.24 1:01.63 1:34.87 2:08.50 2.87 6
6. KOMORNIKOV Dmitry 81 RUS 0.84 29.59 1:02.64 1:36.06 2:08.61 2.98 7
7. ALEXANDROV Mihail 85 BUL 0.73 29.66 1:03.00 1:36.42 2:09.37 3.74 1
8. DUBOSCQ Hugues 81 FRA 0.77 29.24 1:01.92 1:35.37 2:09.83 4.20 8



Womenís 400m Individual Medley

WR 4:27.83 KLOCHKOVA Yana Paris (FRA) 19 JAN 2002 UKR
ER 4:27.83 KLOCHKOVA Yana Paris (FRA) 19 JAN 2002 UKR
CR 4:29.46 HETZER Nicole Antwerp (BEL) 16 DEC 2001 GER

Rank Name YB Nation Result Behind R.T. LN
FINAL
1. RISZTOV Eva 85 HUN 0.85 4:33.57 5
50m: 29.16 100m: 1:02.01 150m: 1:37.38 200m: 2:11.67 250m: 2:51.18 300m: 3:31.18 350m: 4:02.97 400m: 4:33.57
2. TOLKATCHEVA Yana 78 RUS 0.89 4:35.28 1.71 4
50m: 29.28 100m: 1:02.70 150m: 1:37.99 200m: 2:12.77 250m: 2:52.87 300m: 3:32.96 350m: 4:04.50 400m: 4:35.28
3. ROHMANN Teresa 87 GER 0.83 4:35.47 1.90 6
50m: 30.76 100m: 1:05.45 150m: 1:41.28 200m: 2:15.96 250m: 2:55.56 300m: 3:34.57 350m: 4:05.89 400m: 4:35.47
4. KLINAR Anja 88 SLO 0.87 4:35.81 2.24 3
50m: 29.47 100m: 1:03.16 150m: 1:38.76 200m: 2:14.33 250m: 2:53.88 300m: 3:32.90 350m: 4:04.98 400m: 4:35.81
5. ANGELOPOULOU Vasiliki 87 GRE 0.74 4:41.30 7.73 1
50m: 30.20 100m: 1:04.36 150m: 1:42.58 200m: 2:18.92 250m: 2:56.95 300m: 3:35.66 350m: 4:08.86 400m: 4:41.30
6. COOKE Rebecca 83 GBR 0.84 4:42.45 8.88 2
50m: 31.04 100m: 1:05.37 150m: 1:41.68 200m: 2:16.69 250m: 2:58.13 300m: 3:39.63 350m: 4:11.61 400m: 4:42.45
7. BOSEVSKA Mirjana 81 MKD 0.79 4:42.67 9.10 7
50m: 30.90 100m: 1:05.41 150m: 1:42.17 200m: 2:18.42 250m: 2:58.37 300m: 3:39.00 350m: 4:11.57 400m: 4:42.67
8. VIVES Roser 84 ESP 0.93 4:42.92 9.35 8
50m: 29.65 100m: 1:03.23 150m: 1:39.75 200m: 2:15.49 250m: 2:56.38 300m: 3:37.27 350m: 4:10.84 400m: 4:42.92



Menís 200m Freestyle Relay

WR 1:25.87 UNITED STATES East Meadow (USA) 20 OCT 2001 USA
ER 1:26.09 UKRAINE Antwerp (BEL) 16 DEC 2001 UKR
CR 1:26.09 UKRAINE Antwerp (BEL) 16 DEC 2001 UKR

Rank Name Nation Result Behind R.T. LN 50m
FINAL1. Netherlands NED 1:25.55 WR 4
21.99 21.99 0.79 78 VEENS Mark
43.04 21.05 0.33 80 KENKHUIS Johan
1:04.82 21.78 0.46 DAMEN Gijs
1:25.55 20.73 0.22 78 V.D. HOOGENBAND Pieter

2. Germany GER 1:26.26 0.71 2
21.71 21.71 0.82 77 DEHMLOW Carsten
43.22 21.51 0.38 83 FRIEDRICH Benjamin
1:04.96 21.74 0.25 80 FRIEDRICH Fabian
1:26.26 21.30 0.30 82 SCHREIBER Jens

3. Ukraine UKR 1:26.30 0.75 3
21.82 21.82 0.80 79 SHYRSHOV Vyacheslav
43.52 21.70 0.33 85 YEGOSHIN Yuriy
1:05.27 21.75 0.25 79 LISOGOR Oleg
1:26.30 21.03 0.12 74 VOLYNETS Oleksandr

4. Sweden SWE 1:26.40 0.85 8
22.05 22.05 0.77 81 NORDENLILJA David
43.15 21.10 0.32 81 NYSTRAND Stefan
1:04.53 21.38 0.13 85 PIEHL Marcus
1:26.40 21.87 0.25 83 DORCH Erik

5. Great Britain GBR 1:26.42 0.87 7
22.16 22.16 0.74 82 COZENS Christopher
43.96 21.80 0.18 79 KIDD Matthew
1:05.61 21.65 0.16 80 SCOTCHER Alexander
1:26.42 20.81 0.26 70 FOSTER Mark

6. Russia RUS 1:26.45 0.90 5
22.24 22.24 0.81 75 PIMANKOV Denis
43.64 21.40 0.21 80 KAPRALOV Andrey
1:05.29 21.65 0.03 80 TALEPOV Dmitry
1:26.45 21.16 0.00 77 USOV Ivan

7. Finland FIN 1:26.68 1.13 1
22.26 22.26 0.72 74 SIEVINEN Jani
43.65 21.39 0.07 78 HARD Jere
1:05.11 21.46 0.33 87 RAJAKYLA Matti
1:26.68 21.57 0.12 85 MANTYMAKI Manu

8. France FRA 1:27.09 1.54 6
21.75 21.75 0.83 78 SICOT Julien
43.65 21.90 0.15 76 BARNIER Romain
1:05.56 21.91 0.31 83 BERNARD Alain
1:27.09 21.53 0.28 80 MAITRE David

ADVERTISEMENT


ADVERTISEMENT