ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
--- Results, Rankings, and Records ---
NCSA Juniors Summer 2003 Day 2
8/16/2003-8/16/2003
Houston,, USA

2003 NCSA Junior Long Course Championship - 8/12/2003 to 8/16/2003       
                         Hosted By Woodlands Swimming                          
                            Sanction # GULC 03-018                             
                                    Results                                    
 
Event 5  Girls 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                   Semis     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 McLaughlin, Ashley        17 Wolverine Aq.-MI       33.96      33.78   22  
  2 Denby, Kara               17 CSA-SC                 34.54      33.95   19  
  3 Defiori, Kim              17 BTA-GU                 34.81      34.24   18  
  4 Flynn, Kelly              13 The Woodlands-GU       34.76      34.26   17  
  5 Pangilinan, Jackie        17 Middies-MR             34.10      34.43   16  
  6 Jackson, Summer           16 Unat Highlander-FL     35.20      34.90   15  
  7 Embick, Jessica           16 Portland Aquatic-OR    34.76      34.96   14  
  8 Stockwell, Sarah          16 Valley Aquatics-PN     35.22      35.43   13  
  9 Allard, Chelsea           14 Aquabears-PC           35.26      35.57   12  
B - Final
 10 Boosalis, Maryann         16 Industry Hills-CA      35.28      35.02   10  
 11 Jaeger, Melissa           17 Wolverine Aq.-MI       35.43      35.54    8  
 12 Blakeley, Hannah          16 Bakersfield Swim-CC    35.76      35.60    7  
 13 Muck, Molly               18 BTA-GU                 35.56      35.79    6  
 14 O'Donnell, Tarin          17 Jersey Wahoos-MA       35.54      35.99    5  
 15 Maguire, Caitlin          16 Squids-NE              35.84      36.13    4  
 16 Degolig, Hailey           16 Terrapins-PC           35.81      36.42    3  
 17 Wikholm, Lauren           16 Santa Maria Swim-CA    36.04      36.70    2  
 18 Beck, Christie            15 Unat Cyclone Sw.-SC    36.05      37.04    1  
 
Event 6  Boys 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                   Semis     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Bartell, Kevin            18 Bakersfield Swim-CC    30.25      30.04   22  
  2 Donohue, Kevin            17 Squids-NE              30.70      30.21   19  
  3 Nilsson, Blake            17 Ccat Swimming-CA       31.32      30.45   18  
  4 Kornfeld, Paul            16 BTA-GU                 31.03      30.51   17  
  5 Miranda, Kyle             17 Boulder Swimming-CO    30.71      30.66   15.5
  5 Fiske, Brian              17 Squids-NE              30.89      30.66   15.5
  7 Angelo, Tyler             15 Aquabears-PC           30.88      31.05   14  
  8 Merritt, Jerr             15 Cicrcle C-ST           30.77      31.09   13  
  9 Nelson, Michael           18 Aquabears-PC           31.18      31.58   12  
B - Final
 10 Dong, Jacob               18 Fast-Ca-CA             31.52      31.81   10  
 11 Mahoney, Sean             15 Terrapins-PC           31.87      31.94    8  
 12 Chen, Easton              16 Aquabears-PC           32.33      32.12    7  
 13 White, Chris              16 Team Greenville-SC     31.76      32.14    6  
 14 Beaman, Tyson             18 BTA-GU                 32.08      32.31    5  
 15 Knoff, Kyle               18 Fast-Ca-CA             32.13      32.44    4  
 16 Burdine-Ortega, Justin    17 CSA-SC                 33.71      32.50    3  
 17 Bullock, Carroll          17 Fort Lauderdale-FG     32.24      32.77    2  
 
Event 7  Girls 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims      Semis        
===============================================================================
Semi-Finals
  1 Carter, Austen            16 Team Greenville-SC     59.26      58.37  
                  28.29       58.37 (30.08)                                                                                                                        
  2 Denby, Kara               17 CSA-SC                 59.47      58.41  
                  28.15       58.41 (30.26)                                                                                                                        
  3 Stratton, Jenni           17 David Douglas SC-OR    59.99      58.44  
                  28.63       58.44 (29.81)                                                                                                                        
  4 McCarthy, Meredith        16 The Woodlands-GU       59.40      58.48  
                  28.43       58.48 (30.05)                                                                                                                        
  5 Elbert, Skye              15 Afox-AZ              1:00.21      58.90  
                  28.64       58.90 (30.26)                                                                                                                        
  6 Laffee, Nikki             17 Cuda-Ne-NE           1:00.39      59.22  
                  28.29       59.22 (30.93)                                                                                                                        
  7 Dunphy, Ashley            17 Psa-SC               1:00.22      59.35  
                  28.73       59.35 (30.62)                                                                                                                        
  8 McClurg, Hannah           16 Pacific Swim-SI      1:00.24      59.39  
                  28.57       59.39 (30.82)                                                                                                                        
  8 Jasmer, Kimberly          16 Scat-Or-OR             59.71      59.39  
                  28.71       59.39 (30.68)                                                                                                                        
-------------------------------------------------------------------------
 10 Scroggy, Morgan           15 Losc-OR              1:00.40      59.56  
                  29.14       59.56 (30.42)                                                                                                                        
 11 Johnson, Caroline         17 Springfield Aq.-MV   1:00.27      59.68  
                  28.93       59.68 (30.75)                                                                                                                        
 12 Bialas, Amber             17 Tac-Va-VA            1:00.21      59.71  
                  28.79       59.71 (30.92)                                                                                                                        
 13 Gyuris, Vanda             15 CSA-SC               1:00.06      59.78  
                  28.64       59.78 (31.14)                                                                                                                        
 14 Braun, Megan              13 Team FoxJet-MN       1:00.40    1:00.00  
                  29.06     1:00.00 (30.94)                                                                                                                        
 15 Gausche, Brigette         14 Swim Macon-GA        1:00.20    1:00.06  
                  29.14     1:00.06 (30.92)                                                                                                                        
 16 Fayssoux, Lauren          18 Atom-Mechlenburg-NC  1:00.84    1:00.09  
                  29.39     1:00.09 (30.70)                                                                                                                        
 17 Jackson, Summer           16 Unat Highlander-FL   1:00.18    1:00.16  
                  29.19     1:00.16 (30.97)                                                                                                                        
 18 Boosalis, Maryann         16 Industry Hills-CA    1:00.44    1:00.17  
                  29.72     1:00.17 (30.45)                                                                                                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Raatz, Katherine          14 Afox-AZ                59.84    1:00.18  
                  28.94     1:00.18 (31.24)                                                                                                                        
 20 Colson, Stephanie         18 Cuda-Ne-NE           1:00.43    1:00.32  
                  28.80     1:00.32 (31.52)                                                                                                                        
-------------------------------------------------------------------------
 21 Haron, Katie              14 Squids-NE            1:00.34    1:00.51  
                  29.50     1:00.51 (31.01)                                                                                                                        
 22 Pangilinan, Jackie        17 Middies-MR           1:00.96    1:00.60  
                  29.38     1:00.60 (31.22)                                                                                                                        
 23 Kinsella, Eve             16 Fort Lauderdale-FG   1:00.62    1:00.61  
                  29.84     1:00.61 (30.77)                                                                                                                        
 24 Brown, Tiffany            17 Pacific Swim-SI      1:00.69    1:00.79  
                  29.36     1:00.79 (31.43)                                                                                                                        
 25 Congdon, Stacy            15 Highlander Aq.-FL    1:01.11    1:01.08  
                  30.05     1:01.08 (31.03)                                                                                                                        
 26 Lockhart, Jill            15 Yorktown Swim Cl-IN  1:01.07    1:01.15  
                  29.85     1:01.15 (31.30)                                                                                                                        
 27 Bard, Presley             15 Terrapins-PC         1:00.72    1:01.92  
                  29.98     1:01.92 (31.94)                                                                                                                        
 
Event 8  Boys 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims      Semis        
===============================================================================
  1 Coan, Matt                18 Fort Lauderdale-FG     54.15      53.37  
                  25.41       53.37 (27.96)                                                                                                                        
  2 McDermott, Caleb          17 Cicrcle C-ST           54.23      53.38  
                  26.33       53.38 (27.05)                                                                                                                        
  3 Meyers, Ronald            17 Fort Lauderdale-FG     54.29      53.60  
                  26.27       53.60 (27.33)                                                                                                                        
  4 Cowling, TJ               18 Coast Guard-VA         53.91      53.86  
                  26.07       53.86 (27.79)                                                                                                                        
  5 Dwelley, John             17 Terrapins-PC           54.37      53.93  
                  25.81       53.93 (28.12)                                                                                                                        
  6 Bailey, James             18 Squids-NE              54.52      54.07  
                  25.84       54.07 (28.23)                                                                                                                        
  7 Whittington, Mark         17 Bakersfield Swim-CC    55.33      54.11  
                  25.80       54.11 (28.31)                                                                                                                        
  8 Belew, Micah              17 BTA-GU                 54.49      54.14  
                  26.05       54.14 (28.09)                                                                                                                        
  9 Brown, Zachery            16 Harris County-GU       55.00      54.19  
                  25.85       54.19 (28.34)                                                                                                                        
-------------------------------------------------------------------------
 10 Ehret, Jonathan           17 Afox-AZ                54.76      54.24  
                  26.28       54.24 (27.96)                                                                                                                        
 11 Madson, Logan             16 Bend-OR                55.60      54.27  
                  26.30       54.27 (27.97)                                                                                                                        
 12 Scheren, Stephen          16 Potomac Marlins-PV     55.15      54.29  
                  26.05       54.29 (28.24)                                                                                                                        
 13 Copple, Blake             18 Boise YMCA-SR          55.25      54.34  
                  26.51       54.34 (27.83)                                                                                                                        
 14 Beard, Scott              16 Poseidon-VA            55.22      54.41  
                  26.27       54.41 (28.14)                                                                                                                        
 15 Cox, Andrew               17 Bakersfield Swim-CC    54.72      54.43  
                  26.80       54.43 (27.63)                                                                                                                        
 16 Copeland, William         17 Rstc-Va-VA             54.70      54.45  
                  25.77       54.45 (28.68)                                                                                                                        
 17 Allen, Isaiah             16 Coog-Gu-GU             55.59      54.49  
                  25.67       54.49 (28.82)                                                                                                                        
 18 Vivo, Jeffery             17 Metro Miami-FG         54.74      54.51  
                  26.79       54.51 (27.72)                                                                                                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Keenan, James             13 Terrapins-PC           54.67      54.83  
                  26.47       54.83 (28.36)                                                                                                                        
 20 Heinz, Jeff               18 Fast-Ca-CA             55.36      54.88  
                  26.68       54.88 (28.20)                                                                                                                        
-------------------------------------------------------------------------
 21 Raiford, Brad             18 BTA-GU                 55.76      55.16  
                  26.74       55.16 (28.42)                                                                                                                        
 22 Kearbey, Kyle             17 Killer Whales-MV       55.38      55.25  
                  26.10       55.25 (29.15)                                                                                                                        
 22 Kreitler, John            17 Potomac Marlins-PV     55.98      55.25  
                  26.32       55.25 (28.93)                                                                                                                        
 24 Hardy, Jason              17 Terrapins-PC           55.99      55.31  
                  26.80       55.31 (28.51)                                                                                                                        
 25 Chamberlain, Mark         17 Star-Gu-GU             55.77      55.53  
                  26.41       55.53 (29.12)                                                                                                                        
 26 Evans, Ryan               17 Reno Aquatics-PC       55.87      55.69  
                  26.80       55.69 (28.89)                                                                                                                        
 27 Thompson, Taylor          17 Team Greenville-SC     56.12      56.22  
                  27.18       56.22 (29.04)                                                                                                                        
 
Event 9  Girls 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Benedict, Dana            16 Sandpipers - Nv-CA   2:22.16    2:18.93   22  
                  32.00     1:07.53 (35.53)     1:43.20 (35.67)     2:18.93 (35.73)                                                                                
  2 Raatz, Katherine          14 Afox-AZ              2:22.44    2:19.84   19  
                  32.35     1:08.49 (36.14)     1:44.70 (36.21)     2:19.84 (35.14)                                                                                
  3 Jaeger, Melissa           17 Wolverine Aq.-MI     2:22.07    2:20.87   18  
                  31.62     1:07.18 (35.56)     1:43.43 (36.25)     2:20.87 (37.44)                                                                                
  4 Miller, Abby              16 Industry Hills-CA    2:23.35    2:20.93   17  
                  32.33     1:08.38 (36.05)     1:45.16 (36.78)     2:20.93 (35.77)                                                                                
  5 Jensen, Alicia            16 Team FoxJet-MN       2:21.82    2:21.33   16  
                  31.61     1:07.65 (36.04)     1:44.23 (36.58)     2:21.33 (37.10)                                                                                
  6 Weber, Taylor             15 The Woodlands-GU     2:24.31    2:21.38   15  
                  31.07     1:05.99 (34.92)     1:42.83 (36.84)     2:21.38 (38.55)                                                                                
  7 Gyuris, Vanda             15 CSA-SC               2:24.14    2:21.89   14  
                  32.52     1:08.54 (36.02)     1:45.84 (37.30)     2:21.89 (36.05)                                                                                
  8 Krisman, Tanya            13 Mesa Aquatics-CA     2:24.31    2:22.73   13  
                  32.27     1:08.23 (35.96)     1:45.55 (37.32)     2:22.73 (37.18)                                                                                
  9 Freeman, Chelsey          17 Valley Aquatics-PN   2:23.78    2:23.04   12  
                  31.53     1:07.72 (36.19)     1:45.11 (37.39)     2:23.04 (37.93)                                                                                
B - Final
 10 Dean, Olivia              15 Mission Aurora-CO    2:25.66    2:22.76   10  
                  32.67     1:08.43 (35.76)     1:45.32 (36.89)     2:22.76 (37.44)                                                                                
 11 Blair, Michelle           18 Highlander Aq.-FL    2:24.95    2:23.55    8  
                  32.29     1:07.91 (35.62)     1:46.58 (38.67)     2:23.55 (36.97)                                                                                
 12 Lautzenheiser, Natalie    17 Fort Wayne-IN        2:24.65    2:23.82    7  
                  32.41     1:08.39 (35.98)     1:46.21 (37.82)     2:23.82 (37.61)                                                                                
 13 Congdon, Stacy            15 Highlander Aq.-FL    2:25.75    2:24.18    6  
                  32.80     1:09.35 (36.55)     1:46.70 (37.35)     2:24.18 (37.48)                                                                                
 14 Freeman, Corie Beth       17 Valley Aquatics-PN   2:25.66    2:24.39    5  
                  32.37     1:08.53 (36.16)     1:46.29 (37.76)     2:24.39 (38.10)                                                                                
 15 Swanson, Nuffy            13 Cats-GU              2:26.10    2:24.49    4  
                  32.94     1:09.39 (36.45)     1:46.81 (37.42)     2:24.49 (37.68)                                                                                
 16 Gart, Laura               17 NTSC-IL              2:24.98    2:25.54    3  
                  31.95     1:08.67 (36.72)     1:46.91 (38.24)     2:25.54 (38.63)                                                                                
 17 Greene, Chelsea           14 Industry Hills-CA    2:25.10    2:26.31    2  
                  31.52     1:08.25 (36.73)     1:47.16 (38.91)     2:26.31 (39.15)                                                                                
 18 Smith, Kristin            17 Columbia Clipper-MD  2:25.99    2:27.46    1  
                  33.16     1:10.25 (37.09)     1:48.72 (38.47)     2:27.46 (38.74)                                                                                
 
Event 10  Boys 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Dylla, Mark               14 Aces Swim Club-CO    2:08.99    2:06.48   22  
                  27.89       59.46 (31.57)     1:32.25 (32.79)     2:06.48 (34.23)                                                                                
  2 Walsh, J.B.               16 Tac-Va-VA            2:07.50    2:07.21   19  
                  28.97     1:00.89 (31.92)     1:34.38 (33.49)     2:07.21 (32.83)                                                                                
  3 Lundgaard, Bret           17 Desert Storm-CA      2:06.38    2:07.35   18  
                  28.46     1:00.65 (32.19)     1:33.67 (33.02)     2:07.35 (33.68)                                                                                
  4 Broadbent, Dougie         17 Bch Heatwave-CA      2:08.48    2:08.61   17  
                  28.76     1:01.47 (32.71)     1:34.66 (33.19)     2:08.61 (33.95)                                                                                
  5 Work, Tobias              17 Ccsc-NE              2:08.99    2:08.74   16  
                  28.92     1:00.98 (32.06)     1:34.72 (33.74)     2:08.74 (34.02)                                                                                
  6 Pinkston, Bryan           16 Poseidon-VA          2:09.08    2:08.92   15  
                  29.47     1:02.21 (32.74)     1:35.81 (33.60)     2:08.92 (33.11)                                                                                
  7 Carranza, Travis          18 Santa Rosa-PC        2:08.96    2:09.08   14  
                  28.93     1:01.19 (32.26)     1:34.70 (33.51)     2:09.08 (34.38)                                                                                
  8 Edens, Kyle               17 City of Midland-WT   2:09.99    2:09.50   13  
                  29.24     1:02.03 (32.79)     1:35.55 (33.52)     2:09.50 (33.95)                                                                                
  9 Bullock, Perry            17 Fort Lauderdale-FG   2:09.43    2:10.09   12  
                  28.86     1:01.24 (32.38)     1:35.01 (33.77)     2:10.09 (35.08)                                                                                
B - Final
 10 Amick, Mason              17 Vsc-OR               2:10.25    2:09.49   10  
                  28.45     1:01.82 (33.37)     1:35.58 (33.76)     2:09.49 (33.91)                                                                                
 11 Angelo, Tyler             15 Aquabears-PC         2:10.72    2:09.84    8  
                  29.10     1:02.06 (32.96)     1:36.26 (34.20)     2:09.84 (33.58)                                                                                
 12 Deweese, Ryan             17 Poseidon-VA          2:10.90    2:09.98    7  
                  29.26     1:02.30 (33.04)     1:36.45 (34.15)     2:09.98 (33.53)                                                                                
 13 Dawley, Keith             16 Metro-NT             2:10.56    2:10.16    6  
                  29.43     1:02.59 (33.16)     1:36.56 (33.97)     2:10.16 (33.60)                                                                                
 14 Nilsson, Eric             16 Cuda-Ne-NE           2:11.32    2:10.76    5  
                  29.67     1:02.15 (32.48)     1:35.90 (33.75)     2:10.76 (34.86)                                                                                
 15 Madson, Logan             16 Bend-OR              2:11.12    2:11.32    4  
                  29.83     1:03.01 (33.18)     1:37.07 (34.06)     2:11.32 (34.25)                                                                                
 16 Thula, Luis               17 Fort Lauderdale-FG   2:11.13    2:11.68    3  
                  29.10     1:02.00 (32.90)     1:35.87 (33.87)     2:11.68 (35.81)                                                                                
 17 Rice, Michael             18 Fort Lauderdale-FG   2:10.77    2:12.03    2  
                  28.49     1:00.93 (32.44)     1:35.54 (34.61)     2:12.03 (36.49)                                                                                
 18 Meyers, Ronald            17 Fort Lauderdale-FG   2:11.27    2:13.04    1  
                  29.06     1:02.40 (33.34)     1:37.54 (35.14)     2:13.04 (35.50)                                                                                
 
Event 11  Girls 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims      Semis        
===============================================================================
Semi-Finals
  1 Elbert, Skye              15 Afox-AZ              1:05.92    1:04.49  
                  31.64     1:04.49 (32.85)                                                                                                                        
  2 Parkhurst, Michelle       15 Machine Aquatics     1:06.97    1:05.83  
                  32.16     1:05.83 (33.67)                                                                                                                        
  3 Johnson, Caroline         17 Springfield Aq.-MV   1:07.75    1:06.52  
                  32.56     1:06.52 (33.96)                                                                                                                        
  4 Stanton, Madeleine        16 BTA-GU               1:06.70    1:06.55  
                  32.24     1:06.55 (34.31)                                                                                                                        
  5 Abe, Carissa              18 Fast-Ca-CA           1:06.93    1:06.97  
                  32.91     1:06.97 (34.06)                                                                                                                        
  6 Wheeler, Megan            16 Yac Swimming-IE      1:07.33    1:07.10  
                  32.95     1:07.10 (34.15)                                                                                                                        
  7 Ferguson, Kaitlyn         16 Middies-MR           1:06.94    1:07.31  
                  32.78     1:07.31 (34.53)                                                                                                                        
  8 Heyrman, Melissa          15 Orcas-ROC-MN         1:08.32    1:07.44  
                  33.30     1:07.44 (34.14)                                                                                                                        
  9 McLane, Julianne          15 Terrapins-PC         1:07.72    1:08.26  
                  33.16     1:08.26 (35.10)                                                                                                                        
-------------------------------------------------------------------------
 10 Spence, Whitney           15 Pacific Swim-SI      1:09.07    1:08.59  
                  33.41     1:08.59 (35.18)                                                                                                                        
 11 Marizu, Cecilia           15 Reno Aquatics-PC     1:08.21    1:08.60  
                  33.32     1:08.60 (35.28)                                                                                                                        
 12 Dagg, Erica               14 Nu Wave-LA           1:09.51    1:08.62  
                  33.28     1:08.62 (35.34)                                                                                                                        
 13 Groblewski, Lauren        17 Team Greenville-SC   1:10.04    1:08.65  
                  33.07     1:08.65 (35.58)                                                                                                                        
 14 Holmes, Erin              14 Channel Cats-IE      1:09.97    1:08.72  
 15 Craig, Skylar             16 Reno Aquatics-PC     1:09.73    1:08.76  
                  34.41     1:08.76 (34.35)                                                                                                                        
 16 Terrell, Stephanie        15 Metro-NT             1:09.08    1:08.77  
                  33.31     1:08.77 (35.46)                                                                                                                        
 17 Brown, Tiffany            17 Pacific Swim-SI      1:09.47    1:08.81  
 18 Abrams, Amy               17 Wasp-CO              1:08.97    1:09.05  
                  33.61     1:09.05 (35.44)                                                                                                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Meador, Alyce             14 Delata Aquatic-MS    1:09.49    1:09.08  
                  33.62     1:09.08 (35.46)                                                                                                                        
 20 Bard, Presley             15 Terrapins-PC         1:08.27    1:09.22  
                  33.31     1:09.22 (35.91)                                                                                                                        
-------------------------------------------------------------------------
 21 Walsh, Ginny              17 Wfly-St-ST           1:10.16    1:09.49  
                  33.93     1:09.49 (35.56)                                                                                                                        
 22 Scott, Stephanie          18 Dolphins-CA          1:09.27    1:09.84  
                  34.17     1:09.84 (35.67)                                                                                                                        
 22 Kim, Jane                 15 Fast-Ca-CA           1:10.24    1:09.84  
                  34.47     1:09.84 (35.37)                                                                                                                        
 24 Fraley, Lauren            16 Poseidon-VA          1:09.74    1:09.94  
                  34.20     1:09.94 (35.74)                                                                                                                        
 25 Parent, Michelle          18 Highlander Aq.-FL    1:09.72    1:10.14  
                  34.12     1:10.14 (36.02)                                                                                                                        
 26 Buchanan, McKenzie        14 Terrapins-PC         1:10.21    1:10.17  
                  33.86     1:10.17 (36.31)                                                                                                                        
 27 Carter, Leslie            16 Unat Clovis Swim-CA  1:09.91    1:10.95  
                  34.53     1:10.95 (36.42)                                                                                                                        
 
Event 12  Boys 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims      Semis        
===============================================================================
  1 Beard, Scott              16 Poseidon-VA          1:01.84    1:00.05  
                  29.11     1:00.05 (30.94)                                                                                                                        
  2 McCallen, John            16 Bellingham Bay-PN    1:01.44    1:00.06  
                  29.17     1:00.06 (30.89)                                                                                                                        
  3 Sarosdy, Will             18 Cicrcle C-ST         1:03.05    1:00.44  
                  29.02     1:00.44 (31.42)                                                                                                                        
  4 Russell, David            16 Cuda-Ne-NE           1:00.47    1:00.46  
                  29.26     1:00.46 (31.20)                                                                                                                        
  5 Floyd, Travis             17 City of Midland-WT   1:01.28    1:00.47  
                  29.60     1:00.47 (30.87)                                                                                                                        
  6 Simpson, Eric             17 Cuda-Ne-NE           1:02.58    1:00.83  
                  29.74     1:00.83 (31.09)                                                                                                                        
  7 Rothberg, Dash            16 Aquabears-PC         1:03.59    1:01.27  
                  29.60     1:01.27 (31.67)                                                                                                                        
  8 Casey, Aaron              14 Santa Monica-CA      1:02.31    1:01.44  
                  29.98     1:01.44 (31.46)                                                                                                                        
  9 Deweese, Ryan             17 Poseidon-VA          1:02.81    1:01.55  
                  30.17     1:01.55 (31.38)                                                                                                                        
-------------------------------------------------------------------------
 10 Stahl, Bryan              17 The Woodlands-GU     1:01.86    1:01.59  
                  30.08     1:01.59 (31.51)                                                                                                                        
 11 Mai, Eric                 16 BTA-GU               1:05.00    1:01.72  
                  30.28     1:01.72 (31.44)                                                                                                                        
 12 Morrell, Nolan            16 Bend-OR              1:03.49    1:01.88  
                  29.59     1:01.88 (32.29)                                                                                                                        
 13 Nitto, Robert             17 Team Greenville-SC   1:04.51    1:02.12  
                  30.45     1:02.12 (31.67)                                                                                                                        
 14 Miranda, Kyle             17 Boulder Swimming-CO  1:02.69    1:02.29  
                  30.15     1:02.29 (32.14)                                                                                                                        
 15 Pinto, Jonathan           18 Fort Lauderdale-FG   1:02.69    1:02.38  
                  30.10     1:02.38 (32.28)                                                                                                                        
 16 Broadbent, Dougie         17 Bch Heatwave-CA      1:03.27    1:02.40  
                  30.76     1:02.40 (31.64)                                                                                                                        
 17 Fiske, Brian              17 Squids-NE            1:03.01    1:02.76  
                  30.53     1:02.76 (32.23)                                                                                                                        
 18 Kreitler, John            17 Potomac Marlins-PV   1:04.76    1:02.78  
                  30.22     1:02.78 (32.56)                                                                                                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Parent, Tim               17 Highlander Aq.-FL    1:03.50    1:02.84  
                  30.45     1:02.84 (32.39)                                                                                                                        
 20 Bailey, James             18 Squids-NE            1:04.26   J1:02.84  
                  30.69     1:02.84 (32.15)                                                                                                                        
-------------------------------------------------------------------------
 21 Dylla, Mark               14 Aces Swim Club-CO    1:03.21    1:02.97  
                  30.56     1:02.97 (32.41)                                                                                                                        
 22 Thompson, Taylor          17 Team Greenville-SC   1:03.77    1:03.07  
                  30.74     1:03.07 (32.33)                                                                                                                        
 23 Eden, Tony                18 Afox-AZ              1:03.80    1:03.24  
                  30.60     1:03.24 (32.64)                                                                                                                        
 24 Hopper, Jace              16 Desert Storm-CA      1:04.69    1:03.40  
                  31.03     1:03.40 (32.37)                                                                                                                        
 25 Biel, Matt                16 Terrapins-PC         1:04.71    1:04.00  
                  31.09     1:04.00 (32.91)                                                                                                                        
 26 Abrahamson, Dan           18 Star-MN              1:04.17    1:04.09  
                  30.77     1:04.09 (33.32)                                                                                                                        
 27 Beckman, Adam             16 Bakersfield Swim-CC  1:04.68    1:04.61  
                  30.92     1:04.61 (33.69)                                                                                                                        
 
Event 13  Girls 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Groome, Kirsten           13 Cmsa-SE              5:04.29    4:56.74   22  
                  31.15     1:06.99 (35.84)     1:45.37 (38.38)     2:22.84 (37.47)     3:06.49 (43.65)     3:49.33 (42.84)     4:23.66 (34.33)     4:56.74 (33.08)
  2 Rodriquez, Jessica        13 Mission Aurora-CO    5:03.83    4:58.28   19  
                  32.66     1:08.59 (35.93)     1:46.79 (38.20)     2:24.76 (37.97)     3:07.65 (42.89)     3:52.41 (44.76)     4:26.37 (33.96)     4:58.28 (31.91)
  3 Brosseau, Katie           16 Springfield Aq.-MV   5:05.45    5:01.60   18  
                  32.73     1:09.22 (36.49)     1:49.28 (40.06)     2:27.07 (37.79)     3:10.33 (43.26)     3:53.11 (42.78)     4:27.90 (34.79)     5:01.60 (33.70)
  4 Hawley, Claire            18 Ccsc-NE              5:05.91    5:01.63   17  
                  32.65     1:10.01 (37.36)     1:50.38 (40.37)     2:28.72 (38.34)     3:11.87 (43.15)     3:55.25 (43.38)     4:29.59 (34.34)     5:01.63 (32.04)
  5 Bunch, Blakely            16 Bch Heatwave-CA      5:03.88    5:01.91   16  
                  31.87     1:07.85 (35.98)     1:46.29 (38.44)     2:23.21 (36.92)     3:08.80 (45.59)     3:55.17 (46.37)     4:29.38 (34.21)     5:01.91 (32.53)
  6 Miller, Abby              16 Industry Hills-CA    5:05.00    5:04.90   15  
                  32.74     1:09.60 (36.86)     1:50.76 (41.16)     2:29.89 (39.13)     3:14.07 (44.18)     3:57.33 (43.26)     4:31.45 (34.12)     5:04.90 (33.45)
  7 Reiter, McKenzie          17 Afox-AZ              5:08.32    5:11.22   14  
                  32.53     1:10.82 (38.29)     1:51.08 (40.26)     2:30.61 (39.53)     3:14.91 (44.30)     4:00.37 (45.46)     4:35.96 (35.59)     5:11.22 (35.26)
  8 Jensen, Alicia            16 Team FoxJet-MN       5:06.35    5:14.91   13  
                  33.76     1:11.28 (37.52)     1:53.76 (42.48)     2:35.57 (41.81)     3:18.54 (42.97)     4:02.42 (43.88)     4:39.16 (36.74)     5:14.91 (35.75)
 -- Witt, Jessica             16 Fast-Ca-CA           5:08.84         DQ  
                  32.53     1:09.45 (36.92)     1:48.45 (39.00)     2:27.21 (38.76)     3:11.69 (44.48)     3:56.81 (45.12)     4:31.70 (34.89)          DQ (32.86)
B - Final
 10 Wong, Melissa             18 Industry Hills-CA    5:09.54    5:05.63   10  
                  33.36     1:10.13 (36.77)     1:49.36 (39.23)     2:28.01 (38.65)     3:13.64 (45.63)     3:58.99 (45.35)     4:33.86 (34.87)     5:05.63 (31.77)
 11 Jennings, Christine       16 Team Greenville-SC   5:10.10    5:06.17    8  
                  32.60     1:09.91 (37.31)     1:51.82 (41.91)     2:32.64 (40.82)     3:16.15 (43.51)     4:00.87 (44.72)     4:34.47 (33.60)     5:06.17 (31.70)
 12 Akerfelds, Aleksa         14 Middies-MR           5:09.79    5:06.29    7  
                  31.52     1:07.95 (36.43)     1:47.05 (39.10)     2:25.73 (38.68)     3:12.00 (46.27)     3:58.15 (46.15)     4:33.02 (34.87)     5:06.29 (33.27)
 13 Keily, Jaime              15 Cfsc-Gu-GU           5:10.97    5:06.32    6  
                  32.90     1:10.49 (37.59)     1:49.64 (39.15)     2:28.65 (39.01)     3:13.81 (45.16)     4:00.11 (46.30)     4:33.86 (33.75)     5:06.32 (32.46)
 14 Homewood, Erin            17 Coast Guard-VA       5:10.07    5:08.30    4.5
                  32.96     1:09.79 (36.83)     1:49.60 (39.81)     2:29.19 (39.59)     3:15.08 (45.89)     4:00.96 (45.88)     4:35.06 (34.10)     5:08.30 (33.24)
 14 Lentz, Brittany           17 BTA-GU               5:11.39    5:08.30    4.5
                  33.41     1:11.04 (37.63)     1:51.80 (40.76)     2:32.60 (40.80)     3:15.04 (42.44)     3:57.91 (42.87)     4:33.59 (35.68)     5:08.30 (34.71)
 16 Carter, Austen            16 Team Greenville-SC   5:10.24    5:08.41    3  
                  32.97     1:10.79 (37.82)     1:50.42 (39.63)     2:29.06 (38.64)     3:15.48 (46.42)     4:02.25 (46.77)     4:36.03 (33.78)     5:08.41 (32.38)
 17 Gordon, Colleen           16 Fcst-GU              5:12.43    5:10.07    2  
                  31.44     1:08.55 (37.11)     1:50.26 (41.71)     2:31.08 (40.82)     3:16.87 (45.79)     4:02.35 (45.48)     4:36.91 (34.56)     5:10.07 (33.16)
 18 Zimmerman, Joni           15 Afox-AZ              5:11.57    5:13.25    1  
                  33.70     1:11.59 (37.89)     1:51.33 (39.74)     2:30.35 (39.02)     3:16.94 (46.59)     4:04.17 (47.23)     4:38.72 (34.55)     5:13.25 (34.53)
 
Event 14  Boys 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Nuess, C.J.               17 Spokane Area-IE      4:39.75    4:32.96   22  
                  27.79       59.79 (32.00)     1:34.70 (34.91)     2:09.52 (34.82)     2:49.48 (39.96)     3:29.67 (40.19)     4:01.69 (32.02)     4:32.96 (31.27)
  2 Work, Tobias              17 Ccsc-NE              4:38.17    4:37.08   19  
                  28.84     1:00.39 (31.55)     1:35.30 (34.91)     2:10.28 (34.98)     2:52.47 (42.19)     3:34.92 (42.45)     4:06.38 (31.46)     4:37.08 (30.70)
  3 Leelachati, Dan           18 Fast-Ca-CA           4:41.03    4:38.12   18  
                  30.27     1:03.29 (33.02)     1:41.99 (38.70)     2:19.11 (37.12)     2:56.88 (37.77)     3:35.19 (38.31)     4:07.35 (32.16)     4:38.12 (30.77)
  4 Floyd, Travis             17 City of Midland-WT   4:42.52    4:39.47   17  
                  28.88     1:01.81 (32.93)     1:38.05 (36.24)     2:13.83 (35.78)     2:54.63 (40.80)     3:35.98 (41.35)     4:08.24 (32.26)     4:39.47 (31.23)
  5 Mahoney, Sean             15 Terrapins-PC         4:41.30    4:39.52   16  
                  30.20     1:04.71 (34.51)     1:41.32 (36.61)     2:17.70 (36.38)     2:55.47 (37.77)     3:33.36 (37.89)     4:06.65 (33.29)     4:39.52 (32.87)
  6 Kornfeld, Paul            16 BTA-GU               4:43.30    4:40.31   15  
                  30.03     1:04.58 (34.55)     1:43.43 (38.85)     2:22.36 (38.93)     3:00.27 (37.91)     3:37.44 (37.17)     4:10.11 (32.67)     4:40.31 (30.20)
  7 Olinger, Chris            15 Greater Tampa-FL     4:42.54    4:43.32   14  
                  29.56     1:02.87 (33.31)     1:39.27 (36.40)     2:14.88 (35.61)     2:56.41 (41.53)     3:38.69 (42.28)     4:11.52 (32.83)     4:43.32 (31.80)
  8 Smiddy, Matthew           16 Metro Miami-FG       4:42.97    4:43.79   13  
                  29.74     1:03.76 (34.02)     1:40.93 (37.17)     2:17.22 (36.29)     2:58.60 (41.38)     3:39.74 (41.14)     4:12.01 (32.27)     4:43.79 (31.78)
  9 Volsen, Ryan              16 Spokane Area-IE      4:43.61    4:48.50   12  
                  28.48     1:02.39 (33.91)     1:39.23 (36.84)     2:14.15 (34.92)     2:58.12 (43.97)     3:42.23 (44.11)     4:15.53 (33.30)     4:48.50 (32.97)
B - Final
 10 Hard, James               17 The Woodlands-GU     4:43.86    4:41.86   10  
                  29.16     1:01.45 (32.29)     1:39.01 (37.56)     2:15.96 (36.95)     2:56.53 (40.57)     3:38.15 (41.62)     4:10.53 (32.38)     4:41.86 (31.33)
 11 Parent, Tim               17 Highlander Aq.-FL    4:44.03    4:43.44    8  
                  30.86     1:04.82 (33.96)     1:40.37 (35.55)     2:15.73 (35.36)     2:57.73 (42.00)     3:39.20 (41.47)     4:11.45 (32.25)     4:43.44 (31.99)
 12 Good, Chris               16 DU Hilltoppers-CO    4:47.37    4:45.06    7  
                  28.71     1:00.99 (32.28)     1:37.78 (36.79)     2:13.52 (35.74)     2:55.95 (42.43)     3:39.47 (43.52)     4:12.13 (32.66)     4:45.06 (32.93)
 13 Cormier, Kyle             17 Club Makos-SE        4:48.23    4:45.68    6  
                  30.40     1:04.59 (34.19)     1:42.04 (37.45)     2:18.82 (36.78)     2:59.95 (41.13)     3:41.59 (41.64)     4:14.43 (32.84)     4:45.68 (31.25)
 14 Nilsson, Eric             16 Cuda-Ne-NE           4:47.77    4:46.51    5  
                  30.38     1:03.75 (33.37)     1:39.81 (36.06)     2:14.88 (35.07)     3:00.06 (45.18)     3:43.97 (43.91)     4:15.80 (31.83)     4:46.51 (30.71)
 15 Lake, Nick                17 Providence Aq.-NE    4:47.49    4:46.67    4  
                  30.64     1:04.25 (33.61)     1:41.21 (36.96)     2:16.84 (35.63)     3:00.24 (43.40)     3:43.23 (42.99)     4:15.91 (32.68)     4:46.67 (30.76)
 16 Kim, Edward               15 Industry Hills-CA    4:48.20    4:46.85    3  
                  30.74     1:05.36 (34.62)     1:42.92 (37.56)     2:19.31 (36.39)     3:01.81 (42.50)     3:44.27 (42.46)     4:16.51 (32.24)     4:46.85 (30.34)
 17 Jafari, Michael           17 Industry Hills-CA    4:45.81    4:48.50    2  
                  30.22     1:03.79 (33.57)     1:41.13 (37.34)     2:17.36 (36.23)     3:01.68 (44.32)     3:46.25 (44.57)     4:17.94 (31.69)     4:48.50 (30.56)
 18 Bullock, Perry            17 Fort Lauderdale-FG   4:43.90    4:51.56    1  
                  30.86     1:05.13 (34.27)     1:44.66 (39.53)     2:23.47 (38.81)     3:03.47 (40.00)     3:44.88 (41.41)     4:18.85 (33.97)     4:51.56 (32.71)
 
Event 15  Girls 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Blue Tide Aquatics-GU  'A'                        4:26.22    2:03.31   44  
     1) Stanton, Madeleine 16           2) Defiori, Kim 17                
     3) Duerringer, Emily 17            4) Grandy, Lauren 14              
                  30.99     1:05.39 (34.40)     1:53.56 (48.17)      2:03.31 (9.75)                                                                                
  2 Conejo Simi Aquatics-SC  'A'                      4:26.37    2:03.35   38  
     1) Cheng, Genie 17                 2) Denby, Kara 17                 
     3) Gyuris, Vanda 15                4) Tourtellotte, Leah 17          
                  32.10     1:06.30 (34.20)     1:36.15 (29.85)     2:03.35 (27.20)                                                                                
  3 The Woodlands Swim Team-GU  'A'                   4:27.75    2:03.52   36  
     1) McClelland, Ashley 16           2) Flynn, Kelly 13                
     3) Weber, Taylor 15                4) McCarthy, Meredith 16          
                  32.83     1:07.71 (34.88)     1:36.84 (29.13)     2:03.52 (26.68)                                                                                
  4 Ywca Middies-MR  'A'                              4:31.41    2:04.50   34  
     1) Ferguson, Kaitlyn 16            2) Pangilinan, Jackie 17          
     3) Braun, Jenny 17                 4) Haley, Crissy 17               
                  32.01     1:05.29 (33.28)     1:36.52 (31.23)     2:04.50 (27.98)                                                                                
  5 Industry Hills Aquatics-CA  'A'                   4:26.10    2:04.90   30  
                  32.51     1:07.55 (35.04)     1:36.33 (28.78)     2:04.90 (28.57)                                                                                
  6 Valley Aquatics Swim Team-PN  'A'                 4:26.97    2:05.09   28  
     1) Freeman, Corie Beth 17          2) Stockwell, Sarah 16            
     3) Freeman, Chelsey 17             4) Friedhoff, Caitlin 18          
                  32.94     1:08.37 (35.43)     2:05.09 (56.72)                                                                                                    
  7 Arizona Desert Fox-AZ  'A'                        4:31.23    2:05.16   26  
     1) Elbert, Skye 15                 2) Reiter, McKenzie 17            
     3) Raatz, Katherine 14             4) Swaney, Nicole 15              
                                1:07.73 ( )     2:05.16 (57.43)                                                                                                    
  8 New England Barracudas-NE  'A'                    4:33.92    2:05.17   24  
     1) Colson, Stephanie 18            2) Chu, Monica 17                 
     3) Krems, Kate 17                  4) Laffee, Nikki 17               
                  32.10     1:09.30 (37.20)     1:38.14 (28.84)     2:05.17 (27.03)                                                                                
  9 Fullerton Aquatic Sports-CA  'A'                  3:56.89Y   2:06.46   20  
     1) Abe, Carissa 18                 2) Galaz, Natalie 18              
     3) Kim, Jane 15                    4) Dinh, Thuy-mi 15               
                  31.49     1:08.16 (36.67)     1:38.86 (30.70)     2:06.46 (27.60)                                                                                
 10 Walnut Creek Aquabears-PC  'A'                    4:35.77    2:07.32   16  
     1) Mooney, Kelly 16                2) Allard, Chelsea 14             
     3) Lewis, Kelsey 14                4) Holmam, Amanda 13              
                  33.55     1:09.70 (36.15)     1:40.02 (30.32)     2:07.32 (27.30)                                                                                
 11 Bay & Ocean State Squids-NE  'A'                  4:31.52    2:07.61   14  
     1) Haron, Katie 14                 2) Maguire, Caitlin 16            
     3) Dunn, Mariele 15                4) Woodward, Lindsay 17           
                  33.01     1:08.90 (35.89)     1:40.04 (31.14)     2:07.61 (27.57)                                                                                
 12 Highlander Aquatics-FL  'A'                       4:35.66    2:07.84   12  
     1) Parent, Michelle 18             2) Stewart, Jenna 14              
     3) Congdon, Stacy 15               4) Blair, Michelle 18             
                  32.67     1:10.43 (37.76)     1:39.70 (29.27)     2:07.84 (28.14)                                                                                
 13 Blue Tide Aquatics-GU  'B'                        4:36.09    2:07.98   10  
     1) Lentz, Brittany 17              2) Muck, Molly 18                 
     3) Fletcher, Emily 17              4) Hain, Melissa 15               
                  33.75     1:08.84 (35.09)     1:39.95 (31.11)     2:07.98 (28.03)                                                                                
 14 Poseidon Swimming Inc.-VA  'A'                    3:57.92Y   2:08.38    8  
     1) Fraley, Lauren 16               2) Kowalchuk, Morgan 16           
     3) Black, Sara 17                  4) Neely, Laura 17                
                  53.89     1:09.19 (15.30)     1:51.87 (42.68)     2:08.38 (16.51)                                                                                
 15 The Woodlands Swim Team-GU  'B'                   4:33.92    2:11.48    6  
     1) Purtell, Shaunna 14             2) Maddalena, Gabrielle 15        
     3) Smidlein, Alyssa 17             4) Gates, Katie 17                
                  33.28     1:13.83 (40.55)     2:08.07 (54.24)      2:11.48 (3.41)                                                                                
 16 Club Makos-SE  'A'                                4:36.21    2:11.96    4  
     1) Yeager, Marie 18                2) Lozier, Sarah 16               
     3) Taylor, Amanda 18               4) Carr, Jessica 16               
                  34.83     1:12.28 (37.45)     1:43.64 (31.36)     2:11.96 (28.32)                                                                                
 17 Terrapins Swim Team-PC  'B'                       4:26.12    2:12.15    2  
     1) Deyorco, Sarah 15               2) Langner, Bailey 15             
     3) Brix, Katelyn 14                4) Buchanan, McKenzie 14          
                  33.62     1:11.02 (37.40)     1:42.03 (31.01)     2:12.15 (30.12)                                                                                
 18 Bay & Ocean State Squids-NE  'B'                  3:58.61Y   2:13.18  
     1) Kaufmann, Christine 14          2) Healey, Meghan 16              
     3) Curley, Katherine 17            4) Olerio, Brittany 14            
                  35.37     1:12.71 (37.34)     1:43.52 (30.81)     2:13.18 (29.66)                                                                                
 19 Arizona Desert Fox-AZ  'B'                        4:35.55    2:13.86  
     1) Zimmerman, Joni 15              2) Puschak, Jaclyn 14             
     3) Li, Jing 15                     4) Gratton, Emilie 14             
                  34.78     1:12.90 (38.12)     1:44.48 (31.58)     2:13.86 (29.38)                                                                                
 -- Terrapins Swim Team-PC  'A'                       4:20.12         DQ   32  
     1) McLane, Julianne 15             2) Degolig, Hailey 16             
     3) Bradord, Jackie 17              4) Bard, Presley 15               
                1:07.88      1:08.11 (0.23)          DQ (56.69)                                                                                                    
 
Event 16  Boys 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Circle C Swimming-ST  'A'                         4:00.85    1:48.08   44  
     1) McDermott, Caleb 17             2) Merritt, Jerr 15               
     3) Manasseri, Jason 16             4) Sarosdy, Will 18               
                  27.45       57.81 (30.36)     1:24.28 (26.47)     1:48.08 (23.80)                                                                                
  2 Bakersfield Swim Club-CC  'A'                     4:02.17    1:49.65   38  
     1) Beckman, Adam 16                2) Bartell, Kevin 18              
     3) Cox, Andrew 17                  4) Whittington, Mark 17           
                  30.28     1:00.75 (30.47)     1:26.31 (25.56)     1:49.65 (23.34)                                                                                
  3 Bay & Ocean State Squids-NE  'A'                  3:59.83    1:50.21   36  
     1) Fiske, Brian 17                 2) Donohue, Kevin 17              
     3) Riley, Sean 18                  4) Bailey, James 18               
                  29.43       59.40 (29.97)     1:25.82 (26.42)     1:50.21 (24.39)                                                                                
  4 Fort Lauderdale Swim Team-FG  'A'                 3:56.66    1:50.30   34  
     1) Pinto, Jonathan 18              2) Bullock, Perry 17              
     3) Meyers, Ronald 17               4) Coan, Matt 18                  
                  29.82     1:00.96 (31.14)     1:26.41 (25.45)     1:50.30 (23.89)                                                                                
  5 Blue Tide Aquatics-GU  'A'                        4:03.54    1:50.58   32  
     1) Mai, Eric 16                    2) Kornfeld, Paul 16              
     3) Brown, Andrew 17                4) Belew, Micah 17                
                  29.05       59.80 (30.75)     1:25.93 (26.13)     1:50.58 (24.65)                                                                                
  6 Walnut Creek Aquabears-PC  'A'                    4:00.65    1:51.88   30  
     1) Rothberg, Dash 16               2) Angelo, Tyler 15               
     3) Krompier, Jesse 15              4) Bacharach, Kevin 18            
                  48.31     1:00.26 (11.95)     1:46.57 (46.31)      1:51.88 (5.31)                                                                                
  7 Blue Tide Aquatics-GU  'B'                        4:08.24    1:52.83   28  
     1) Leckey, Kevin 16                2) Beaman, Tyson 18               
     3) Gooch, George 18                4) Raiford, Brad 18               
                  29.91     1:01.85 (31.94)     1:28.62 (26.77)     1:52.83 (24.21)                                                                                
  8 The Woodlands Swim Team-GU  'A'                   4:05.45    1:53.82   26  
     1) Stahl, Bryan 17                 2) Hard, James 17                 
     3) VanNatta, John 16               4) Schuber, Michael 16            
                  48.04     1:01.07 (13.03)     1:28.68 (27.61)     1:53.82 (25.14)                                                                                
  9 Terrapins Swim Team-PC  'A'                       4:03.71    1:53.95   24  
     1) Biel, Matt 16                   2) Mahoney, Sean 15               
     3) Dwelley, John 17                4) Ranahan, Kellen 15             
                  30.46     1:02.24 (31.78)     1:28.38 (26.14)     1:53.95 (25.57)                                                                                
 10 Walnut Creek Aquabears-PC  'B'                    3:36.00Y   1:55.09   20  
     1) Campbell, Jared 16              2) Nelson, Michael 18             
     3) Campbell, Nick 14               4) Chen, Easton 16                
                  29.92     1:01.63 (31.71)     1:29.53 (27.90)     1:55.09 (25.56)                                                                                
 11 Fullerton Aquatic Sports-CA  'A'                  4:08.09    1:55.62   16  
     1) McNeill, Ryan 18                2) Knoff, Kyle 18                 
     3) Heinz, Jeff 18                  4) Dong, Jacob 18                 
                  30.52     1:02.99 (32.47)     1:29.92 (26.93)     1:55.62 (25.70)                                                                                
 12 New England Barracudas-NE  'A'                    4:07.58    1:56.60   14  
     1) Russell, David 16               2) Simpson, Eric 17               
     3) Nilsson, Eric 16                4) Rubenstein, Billy 17           
                  29.20     1:03.64 (34.44)     1:31.21 (27.57)     1:56.60 (25.39)                                                                                
 13 Bay & Ocean State Squids-NE  'B'                  4:08.37    1:57.93   12  
     1) Bullitt, Ben 17                 2) Rasin, Arkady 16               
     3) Taylor, Sam 16                  4) Langelier, Mike 15             
                  30.04     1:03.59 (33.55)     1:31.40 (27.81)     1:57.93 (26.53)                                                                                
 14 Industry Hills Aquatics-CA  'A'                   4:08.15    2:01.64   10  
     1) Mendoza, John 15                2) Deters, Andrew 15              
     3) Jafari, Michael 17              4) Kim, Edward 15                 
                  29.96     1:04.88 (34.92)     1:34.04 (29.16)     2:01.64 (27.60)                                                                                

ADVERTISEMENT


ADVERTISEMENT