ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
--- Results, Rankings, and Records ---
ConocoPhillips USA National Championships Day 3
8/7/2003-8/7/2003
College Park, Maryland, USA


                 ConocoPhillips USA National Swimming Championship
                          College Park, Maryland 
                             August 5-9, 2003

                                RESULTS
                       Day Three: August 6, 2003


Womenís 200m Freestyle

WR 1:56.64 VAN ALMSICK Franziska Berlin (GER) 3 AUG 2002 GER
MR 1:58.20 COUGHLIN Natalie 14 AUG 2002 USA
AR 1:57.41 BENKO Lindsay Barcelona (ESP) 24 JUL 2003 USA
US 1:58.02 POLL Claudia Los Angeles (USA) 15 JUL 2000 CRC

Rank Name YB Club Result Points R.T. LN 150m 100m 50m
A-FINAL:
1. REIMER Brittany 85 CAN 0.88 28.76 59.53 1:30.50 2:00.62 960 3
2. KUKORS Emily 85 KINGPN 0.73 28.65 59.64 1:30.98 2:01.12 954 7
3. KOMISARZ Rachel 76 LAK-KY 0.73 28.52 59.13 1:30.19 2:01.13 954 4
4. MUNZ Diana 82 LESDLE 0.82 28.60 59.53 1:30.93 2:01.30 952 2
5. KELLER Kalyn 85 TROJCA 0.74 29.01 59.86 1:30.92 2:01.42 950 1
6. HARDT Julie 81 RENOPC 0.73 28.43 58.96 1:30.29 2:02.27 940 6
7. MILLER Anna 86 PACKSE 0.68 28.63 59.65 1:31.42 2:02.49 937 8
8. JAMISON Tanica 81 TXA-ST 0.66 28.51 59.73 1:31.52 2:02.76 934 5

B-FINAL:
1. ARSENAULT Samantha 81 ABSCGA 0.72 28.69 59.61 1:30.95 2:02.21 940 2
2. STOWERS Julia 82 PACKSE 0.83 28.84 1:00.01 1:31.33 2:02.45 938 1
2. BURCKLE Caroline 86 LAK-KY 0.81 28.59 59.34 1:30.80 2:02.45 938 5
4. CONNEALY Caitlin 85 AFOXAZ 0.75 28.10 59.04 1:31.16 2:02.51 937 6
5. AXTELL Andrea 86 CCS-ST 0.70 28.73 59.86 1:31.54 2:02.64 935 7
6. DUROT Elizabeth 86 DYNAGA 0.92 28.82 1:00.02 1:31.53 2:02.74 934 8
7. BENNETT Brooke 80 BA-FG 0.88 29.22 1:00.19 1:31.70 2:03.13 929 3
8. KOCH Rebecca 82 VU-MA 0.87 28.49 59.80 1:31.52 2:03.24 928 4

C-FINAL:
1. KROHN Jana 81 TROJCA 0.83 29.27 1:00.34 1:31.77 2:02.88 932 5
2. NYMEYER Lacey 85 FORDAZ 0.82 28.58 59.80 1:31.35 2:03.00 931 4
3. OXFORD Kristin 85 MAC-NC 0.71 29.47 1:00.67 1:32.28 2:03.12 929 7
4. ANDERSON Stephanie 84 AFOXAZ 0.78 29.13 1:00.45 1:32.24 2:03.39 926 1
5. GORLESKY Erin 82 INIUIN 0.79 30.06 1:01.04 1:32.48 2:03.40 926 8
6. PEDDER Margaretha 80 TROJCA 0.78 29.65 1:00.93 1:32.71 2:04.08 918 3
7. CHARRON-WATSON Chanelle 85 UL 0.88 29.70 1:01.17 1:32.84 2:04.24 916 2
8. GILLIAM Susan 85 IHACCA 0.84 30.07 1:02.16 1:33.53 2:04.29 915 6



Menís 200m Freestyle

WR 1:44.06 THORPE Ian Fukuoka (JPN) 25 JUL 2001 AUS
MR 1:47.08 DUSING Nate Fort Lauderdale (USA) 13 AUG 2002 USA
AR 1:46.60 PHELPS Michael Barcelona (ESP) 23 JUL 2003 USA
US 1:46.64 HACKETT Grant 6 APR 2003 USA

Rank Name YB Club Result Points R.T. LN 150m 100m 50m
A-FINAL:
1. PHELPS Michael 85 NBACMD 0.81 25.22 52.00 1:19.20 1:45.99 MR 1001 4
2. GOLDBLATT Scott 79 BAC-NJ 0.76 25.56 53.11 1:20.85 1:48.58 966 3
3. HAYDEN Brent 85 CAN 0.85 25.75 53.68 1:21.73 1:49.02 960 7
4. CARVIN Chad 74 MVN-CA 0.78 25.83 53.59 1:21.66 1:49.19 957 5
5. MORTIMER Justin 82 MVN-CA 0.81 26.32 53.88 1:21.58 1:49.57 952 2
6. VANDERKAAY Peter 84 CW-MI 0.83 26.08 53.96 1:22.37 1:50.68 937 1
7. MULL Cameron 76 SCCAPC 0.79 26.20 54.44 1:23.09 1:50.98 933 6
8. OWEN Matthew 84 AFOXAZ 0.83 26.13 54.09 1:22.82 1:51.21 930 8

B-FINAL:
1. MCGINNIS Matthew 85 RSA-NC 0.77 26.43 54.93 1:23.27 1:51.38 928 6
2. SIOUI Adam 82 GSC-FL 0.78 26.65 55.38 1:23.86 1:51.82 922 5
3. WARKENTIN Mark 79 TROJCA 0.75 26.20 54.66 1:23.16 1:52.15 918 4
4. NABORS John 82 TWSTGU 0.79 26.34 54.92 1:23.68 1:52.43 914 3
5. JENSEN Larsen 85 MVN-CA 0.80 26.92 55.55 1:24.51 1:52.45 914 2
6. SUGUIYAMA Yuri 82 CUBUPV 0.78 26.64 55.06 1:24.00 1:52.52 913 8
7. PHILLIPS Shaun 84 NAC-SE 0.78 26.99 55.74 1:24.46 1:53.20 903 7
8. SAKAMOTO Noa 86 KSC-HI 0.65 26.49 55.66 1:26.31 1:56.36 861 1

C-FINAL:
1. PRICHARD Ian 82 LIACMR 0.70 26.73 55.33 1:23.43 1:51.38 928 5
2. KENDRICK Rainer 82 CCS-ST 0.75 26.55 54.92 1:23.74 1:52.12 918 8
3. VAYO Louis 85 FASTCA 0.73 26.95 55.78 1:24.52 1:52.17 917 7
4. VON SCHOFF Scott 79 SDA-AZ 0.77 26.85 55.56 1:24.22 1:52.37 915 3
5. CONNELL Roderick 85 TD-MA 0.74 26.89 55.51 1:24.18 1:52.54 912 2
6. KEVORKIAN Aram 82 NCA-SI 0.80 26.34 54.47 1:23.32 1:52.79 909 4
7. DEBERRY Tyler 84 FORDAZ 0.75 26.39 54.88 1:24.17 1:52.94 907 1
8. MELLORS Patrick 85 JCCSAM 0.72 26.80 55.37 1:24.26 1:53.24 903 6



Womenís 400m Individual Medley

WR 4:33.59 KLOCHKOVA Yana Sydney (AUS) 16 SEP 2000 UKR
MR 4:38.58 EVANS Janet Austin (USA) 8 AUG 1988 USA
AR 4:37.58 SANDERS Summer Barcelona (ESP) 26 JUL 1992 USA
US 4:38.58 EVANS Janet Austin (USA) 8 AUG 1988 USA

Rank Name YB Club Result Points R.T. LN
A-FINAL:
1. SANDENO Kaitlin 83 TROJCA 0.75 4:40.82 974 4
50m: 29.17 100m: 1:02.62 150m: 1:39.25 200m: 2:14.91 250m: 2:55.17 300m: 3:36.21 350m: 4:09.59 400m: 4:40.82
2. MCLARTY Sara 83 DBS-FL 0.68 4:46.36 945 6
50m: 30.17 100m: 1:04.20 150m: 1:41.38 200m: 2:17.72 250m: 2:59.15 300m: 3:41.85 350m: 4:14.63 400m: 4:46.36
3. SMIT Julia 87 TVSCMR 0.88 4:48.21 936 2
50m: 31.15 100m: 1:07.08 150m: 1:43.87 200m: 2:19.60 250m: 3:01.16 300m: 3:42.99 350m: 4:15.92 400m: 4:48.21
4. TAFLINGER Brooke 81 INIUIN 0.75 4:49.95 927 3
50m: 31.05 100m: 1:06.11 150m: 1:43.08 200m: 2:19.88 250m: 3:01.17 300m: 3:43.50 350m: 4:17.05 400m: 4:49.95
5. KWASNY Michela 80 NOVACA 0.92 4:50.31 925 5
50m: 29.38 100m: 1:03.26 150m: 1:40.96 200m: 2:18.13 250m: 2:59.21 300m: 3:41.75 350m: 4:16.23 400m: 4:50.31
6. CARUSONE Ashley 85 UN01FL 0.88 4:50.82 922 7
50m: 30.56 100m: 1:04.85 150m: 1:42.89 200m: 2:20.61 250m: 3:03.24 300m: 3:46.36 350m: 4:18.96 400m: 4:50.82
7. GREEN Meredith 83 GSC-FL 0.83 4:52.57 913 1
50m: 30.77 100m: 1:05.14 150m: 1:42.35 200m: 2:19.70 250m: 3:03.05 300m: 3:46.58 350m: 4:19.68 400m: 4:52.57
8. PENDLETON Bethany 82 WA-WI 0.92 4:52.90 911 8
50m: 30.59 100m: 1:06.18 150m: 1:43.48 200m: 2:20.85 250m: 3:03.56 300m: 3:47.08 350m: 4:20.10 400m: 4:52.90

B-FINAL:
1. YEVAK Kathryn 82 ABSCGA 0.75 4:49.87 927 5
50m: 30.46 100m: 1:05.22 150m: 1:43.14 200m: 2:20.32 250m: 3:01.04 300m: 3:42.04 350m: 4:16.37 400m: 4:49.87
2. BINDER Adrienne 85 SBSCCA 0.86 4:50.71 923 4
50m: 30.82 100m: 1:06.57 150m: 1:44.76 200m: 2:21.65 250m: 3:03.74 300m: 3:46.23 350m: 4:19.11 400m: 4:50.71
3. KELLER Kalyn 85 TROJCA 0.71 4:51.08 921 6
50m: 30.76 100m: 1:05.58 150m: 1:43.37 200m: 2:20.71 250m: 3:04.38 300m: 3:48.02 350m: 4:20.47 400m: 4:51.08
4. BRUCE Caroline 86 WSC-MV 0.80 4:52.75 912 1
50m: 31.96 100m: 1:08.61 150m: 1:46.00 200m: 2:23.67 250m: 3:03.09 300m: 3:44.15 350m: 4:19.25 400m: 4:52.75
5. JONES Kirsten 85 GAACMA 0.72 4:54.27 904 8
50m: 30.99 100m: 1:06.11 150m: 1:43.79 200m: 2:20.77 250m: 3:04.54 300m: 3:48.78 350m: 4:21.83 400m: 4:54.27
6. KUKORS Ariana 89 KINGPN 0.77 4:54.70 902 7
50m: 31.69 100m: 1:07.66 150m: 1:46.18 200m: 2:24.26 250m: 3:05.40 300m: 3:47.50 350m: 4:21.49 400m: 4:54.70
7. CARTIAUX Celine 85 FRA 0.88 4:55.48 898 3
50m: 30.98 100m: 1:06.02 150m: 1:44.34 200m: 2:21.79 250m: 3:05.54 300m: 3:49.33 350m: 4:23.28 400m: 4:55.48
8. GORLESKY Erin 82 INIUIN 0.78 4:56.00 895 2
50m: 32.19 100m: 1:08.02 150m: 1:46.24 200m: 2:24.12 250m: 3:07.08 300m: 3:51.03 350m: 4:23.62 400m: 4:56.00



Womenís 400m Individual Medley

WR 4:33.59 KLOCHKOVA Yana Sydney (AUS) 16 SEP 2000 UKR
MR 4:38.58 EVANS Janet Austin (USA) 8 AUG 1988 USA
AR 4:37.58 SANDERS Summer Barcelona (ESP) 26 JUL 1992 USA
US 4:38.58 EVANS Janet Austin (USA) 8 AUG 1988 USA

Rank Name YB Club Result Points R.T. LN
C-FINAL:
1. HOFF Kathryn 89 TPHNVA 0.86 4:50.82 922 6
50m: 29.88 100m: 1:04.01 150m: 1:42.20 200m: 2:20.20 250m: 3:01.40 300m: 3:43.03 350m: 4:17.49 400m: 4:50.82
2. LABOSKY Marie 82 GAACMA 0.80 4:51.77 917 3
50m: 31.89 100m: 1:08.74 150m: 1:45.30 200m: 2:21.42 250m: 3:03.11 300m: 3:45.58 350m: 4:19.54 400m: 4:51.77
3. KIEL Alyssa 87 LESDLE 0.78 4:52.51 913 4
50m: 31.62 100m: 1:08.07 150m: 1:46.82 200m: 2:24.04 250m: 3:05.45 300m: 3:48.11 350m: 4:20.68 400m: 4:52.51
4. JOHNSON Brittany 84 WSY-NC 0.74 4:52.96 911 8
50m: 31.23 100m: 1:06.05 150m: 1:43.74 200m: 2:20.32 250m: 3:02.92 300m: 3:46.51 350m: 4:20.56 400m: 4:52.96
5. BALY Amy 82 DYNAGA 0.73 4:54.78 902 5
50m: 32.64 100m: 1:08.95 150m: 1:47.56 200m: 2:26.15 250m: 3:07.43 300m: 3:49.66 350m: 4:22.25 400m: 4:54.78
6. STEENROD Anna 86 MAC-NC 0.73 4:55.74 897 7
50m: 31.17 100m: 1:07.35 150m: 1:45.00 200m: 2:22.14 250m: 3:04.33 300m: 3:47.70 350m: 4:22.12 400m: 4:55.74
7. SHORTT Caitlyn 86 MHSTOR 0.79 4:57.73 886 2
50m: 31.46 100m: 1:08.05 150m: 1:47.53 200m: 2:25.73 250m: 3:07.13 300m: 3:48.99 350m: 4:23.93 400m: 4:57.73
8. OHLGREN Ava 88 BAC-MI 0.75 4:59.41 878 1
50m: 31.15 100m: 1:07.23 150m: 1:46.86 200m: 2:25.29 250m: 3:08.81 300m: 3:52.06 350m: 4:26.13 400m: 4:59.41



Menís 400m Individual Medley

WR 4:09.09 PHELPS Michael Barcelona (ESP) 27 JUL 2003 USA
MR 4:11.09 PHELPS Michael Fort Lauderdale (USA) 15 AUG 2002 USA
AR 4:09.09 PHELPS Michael Barcelona (ESP) 27 JUL 2003 USA
US 4:10.73 PHELPS Michael 6 APR 2003 USA

Rank Name YB Club Result Points R.T. LN
A-FINAL:
1. JOHNS Brian 85 CAN 0.83 4:17.04 975 5
50m: 27.54 100m: 58.76 150m: 1:31.73 200m: 2:04.54 250m: 2:41.61 300m: 3:18.57 350m: 3:48.75 400m: 4:17.04
2. CLEMENTS Kevin 80 NBACMD 0.82 4:17.39 973 4
50m: 27.62 100m: 59.62 150m: 1:33.77 200m: 2:07.09 250m: 2:42.69 300m: 3:18.85 350m: 3:49.37 400m: 4:17.39
3. TRUPIN Daniel 83 STANPC 0.85 4:23.53 938 1
50m: 27.41 100m: 59.61 150m: 1:34.24 200m: 2:07.96 250m: 2:45.64 300m: 3:23.96 350m: 3:54.42 400m: 4:23.53
4. GREENWOOD Christopher 82 NOVAVA 0.73 4:24.88 930 2
50m: 28.05 100m: 59.77 150m: 1:33.62 200m: 2:06.44 250m: 2:44.26 300m: 3:23.17 350m: 3:54.50 400m: 4:24.88
5. NEWMAN Keenan 85 STANPC 0.75 4:25.95 924 3
50m: 28.05 100m: 1:00.21 150m: 1:35.61 200m: 2:10.72 250m: 2:48.22 300m: 3:26.07 350m: 3:57.17 400m: 4:25.95
6. PLUMMER Christopher 81 MINNMN 0.71 4:26.87 919 7
50m: 27.14 100m: 58.87 150m: 1:33.56 200m: 2:07.68 250m: 2:46.22 300m: 3:25.12 350m: 3:56.68 400m: 4:26.87
7. FAHEY Paul 83 TROJCA 0.72 4:28.45 910 6
50m: 27.56 100m: 59.35 150m: 1:34.32 200m: 2:08.71 250m: 2:46.25 300m: 3:25.44 350m: 3:57.69 400m: 4:28.45
8. NEAD Kevin 85 ABLYOH 0.81 4:29.64 903 8
50m: 27.91 100m: 1:00.19 150m: 1:34.50 200m: 2:07.79 250m: 2:48.04 300m: 3:28.59 350m: 3:59.56 400m: 4:29.64

B-FINAL:
1. STEPHENS Mark 84 DYNAGA 0.59 4:25.55 926 7
50m: 28.16 100m: 1:01.56 150m: 1:36.47 200m: 2:10.62 250m: 2:47.34 300m: 3:24.94 350m: 3:55.72 400m: 4:25.55
2. BISHOP Ryan 85 GCACSE 0.69 4:26.20 923 5
50m: 28.77 100m: 1:01.54 150m: 1:36.48 200m: 2:10.40 250m: 2:46.70 300m: 3:24.48 350m: 3:55.38 400m: 4:26.20
3. DAVIS Brian 83 IST-PN 0.71 4:27.33 916 3
50m: 28.67 100m: 1:00.94 150m: 1:36.65 200m: 2:11.30 250m: 2:48.41 300m: 3:27.27 350m: 3:58.17 400m: 4:27.33
4. LIEBOLD Timothy 83 WA-WI 0.76 4:28.21 911 2
50m: 28.52 100m: 1:01.15 150m: 1:35.95 200m: 2:09.36 250m: 2:47.97 300m: 3:26.81 350m: 3:58.64 400m: 4:28.21
5. CLARK Jaffrey 80 UMLYMA 0.78 4:28.70 909 6
50m: 28.64 100m: 1:01.53 150m: 1:36.88 200m: 2:11.24 250m: 2:49.02 300m: 3:26.84 350m: 3:58.39 400m: 4:28.70
6. DI IULIO Eric 82 PASCPC 0.79 4:29.49 904 4
50m: 28.74 100m: 1:01.12 150m: 1:36.81 200m: 2:11.49 250m: 2:50.07 300m: 3:28.87 350m: 3:59.57 400m: 4:29.49
7. SMITH Sean 86 RUTGNJ 0.82 4:30.07 901 1
50m: 28.49 100m: 1:00.47 150m: 1:36.59 200m: 2:11.63 250m: 2:50.12 300m: 3:30.11 350m: 4:00.96 400m: 4:30.07
8. KAUFMANN Scott 82 RENOPC 0.69 4:34.83 874 8
50m: 28.38 100m: 1:01.11 150m: 1:36.88 200m: 2:11.97 250m: 2:50.66 300m: 3:30.55 350m: 4:03.19 400m: 4:34.83

C-FINAL:
1. STALEY Trent 82 TROJCA 0.82 4:26.00 924 6
50m: 27.52 100m: 59.14 150m: 1:31.88 200m: 2:04.03 250m: 2:44.40 300m: 3:25.93 350m: 3:56.59 400m: 4:26.00
2. SHEVCHIK Daniel 80 NOVACA 0.80 4:26.17 923 5
50m: 27.97 100m: 59.61 150m: 1:32.54 200m: 2:04.96 250m: 2:44.87 300m: 3:25.00 350m: 3:56.14 400m: 4:26.17
3. NUESS Christopher 86 SAS-IE 0.76 4:29.65 903 1
50m: 28.58 100m: 1:02.12 150m: 1:36.21 200m: 2:09.82 250m: 2:47.66 300m: 3:26.55 350m: 3:58.64 400m: 4:29.65
4. VAN WIE Doug 84 AUB-SE 0.80 4:29.85 902 3
50m: 28.50 100m: 1:01.23 150m: 1:35.73 200m: 2:09.75 250m: 2:49.29 300m: 3:29.61 350m: 4:00.44 400m: 4:29.85
5. HEWKO Daniel 85 NOVACA 0.81 4:30.82 897 2
50m: 28.57 100m: 1:01.11 150m: 1:36.87 200m: 2:11.82 250m: 2:50.26 300m: 3:29.04 350m: 4:00.70 400m: 4:30.82
6. DORR John 83 CAL-PC 0.87 4:30.91 896 4
50m: 28.39 100m: 1:00.43 150m: 1:34.98 200m: 2:08.94 250m: 2:47.71 300m: 3:27.55 350m: 3:59.61 400m: 4:30.91
7. COLLINS Benjamin 83 IST-PN 0.80 4:31.67 892 7
50m: 28.93 100m: 1:01.52 150m: 1:36.84 200m: 2:12.24 250m: 2:50.66 300m: 3:30.26 350m: 4:01.29 400m: 4:31.67
8. SMALLEY Maverick 87 CCS-ST 0.74 4:35.32 871 8
50m: 28.05 100m: 1:00.51 150m: 1:35.81 200m: 2:10.25 250m: 2:49.90 300m: 3:30.27 350m: 4:03.56 400m: 4:35.32



Womenís 4 x 100m Freestyle

WR 3:36.00 Germany Berlin (GER) 29 JUL 2002 GER
MR 3:43.49 United States 16 AUG 2001 USA
AR 3:36.61 UNITED STATES Sydney (AUS) 16 SEP 2000 USA
US 3:38.95 United States 6 APR 2003 USA

Rank Name Club Result Points R.T. HT LN 100m 50m
TEXAS AQUATICS A TXA-ST 3:44.97 1. 958 9 4
SIMINSKI Kristin 83 0.73 27.60 57.13 57.13
WANEZEK Sarah 82 0.35 26.43 55.80 1:52.93
PHENIX Erin 81 0.15 26.70 56.39 2:49.32
JAMISON Tanica 81 0.32 26.80 55.65 3:44.97

ATHENS BULLDOG SWIM CLUB A ABSCGA 3:45.77 2. 953 9 6
KEARNS Paige 83 0.77 27.55 57.53 57.53
ARSENAULT Samantha 81 0.12 26.95 56.01 1:53.54
GEOROFF Andrea 83 0.30 26.69 56.86 2:50.40
WILLIAMS Alexandra 82 0.42 26.58 55.37 3:45.77

NOVAQUATICS, INC A NOVACA 3:45.98 3. 952 9 5
MESKILL Elizabeth 77 0.69 27.62 57.49 57.49
ROSE Gabrielle 77 0.20 26.10 55.33 1:52.82
SILVER Emily 85 0.32 26.58 56.14 2:48.96
BRYARLY Meredith 79 0.30 26.82 57.02 3:45.98

TUCSON FORD DEALERS AQUATICS A FORDAZ 3:50.71 4. 921 9 7
SMITH Marshi 84 0.76 27.38 57.71 57.71
NYMEYER Lacey 85 0.40 26.82 56.40 1:54.11
HACKETT Ryann 84 0.32 27.51 58.43 2:52.54
HOULTON Molly 88 0.24 27.69 58.17 3:50.71

TEXAS AQUATICS B TXA-ST 3:50.74 5. 920 9 1
HUMPHRIES Kaela 83 0.74 27.63 58.26 58.26
ELLIOTT Lacey 82 0.18 26.46 57.02 1:55.28
MOLINA Michelle 82 0.35 27.62 57.72 2:53.00
FAULKNER Jaclyn 84 0.19 27.23 57.74 3:50.74

DE ANZA CUPERTINO AQUATICS A DACAPC 3:50.96 6. 919 9 3
MEHDIZADEH Roshan 82 0.66 27.71 58.58 58.58
LIU Erica 86 0.31 27.70 57.54 1:56.12
ARMOUR Abra 85 0.32 27.56 57.90 2:54.02
MARSMAN Marie 82 0.32 27.49 56.94 3:50.96

CIRCLE C SWIMMING A CCS-ST 3:51.04 7. 918 8 4
WOESSNER Susan 80 0.77 27.61 57.03 57.03
AXTELL Andrea 86 0.46 27.67 57.69 1:54.72
MCGREGORY Hayley 86 0.21 27.53 58.29 2:53.01
GALLOWAY Julie 86 0.39 28.33 58.03 3:51.04

TROJAN SWIM CLUB A TROJCA 3:51.14 8. 918 8 5
SANDENO Kaitlin 83 0.72 28.33 56.82 56.82
KROHN Jana 81 0.40 27.78 57.64 1:54.46
GALLOWAY Joy 84 0.52 27.64 58.45 2:52.91
KELLER Kalyn 85 0.42 28.66 58.23 3:51.14

PINE CREST SCHOOL A PCS-FG 3:52.00 9. 912 9 8
DARLING Leane 85 0.73 27.65 57.53 57.53
HANSEN Loren 82 0.18 28.04 59.04 1:56.57
RALEIGH Christie 87 0.36 27.55 58.50 2:55.07
PIKE Natalie 85 0.29 27.09 56.93 3:52.00

RENO AQUATIC CLUB A RENOPC 3:52.70 10. 908 8 6
HARDT Julie 81 0.74 28.16 58.26 58.26
HOUSTON Kathryn 87 0.44 27.92 58.72 1:56.98
CHIN Alyssa 83 0.20 27.63 57.87 2:54.85
HARDT Kate 84 0.34 28.04 57.85 3:52.70

DALLAS MUSTANGS A DM-NT 3:52.96 11. 906 9 2
BLACKMAN Candace 86 0.74 27.77 57.46 57.46
BLACKMAN Jennifer 86 0.28 27.65 58.43 1:55.89
HANSEN Codie 86 0.28 27.83 58.61 2:54.50
MARSHALL Dallas 82 0.22 27.14 58.46 3:52.96

AGGIE SWIM CLUB A AGS-GU 3:53.85 12. 900 6 4
TOWNSEND Danielle 83 0.68 27.71 57.47 57.47
FANCHER Kathryn 83 0.20 28.05 59.03 1:56.50
MOORE Tiffany 83 0.20 28.35 59.03 2:55.53
MUCHA Casey 82 0.31 28.20 58.32 3:53.85

TUALATIN HILLS SWIM CLUB ATHSCOR 3:53.87 13. 900 5 2
EWING Emile 87 0.73 28.21 57.54 57.54
PATTERSON Genevieve 86 0.36 28.43 59.08 1:56.62
KILROY Kristen 84 0.24 28.18 59.46 2:56.08
LIGGETT Anne 86 0.12 27.17 57.79 3:53.87

PILOT AQUATIC CLUB - KNOXVILLE A PACKSE 3:53.90 14. 900 7 1
MILLER Anna 86 0.67 27.96 57.76 57.76
AYRES Meredith 88 0.30 27.92 58.40 1:56.16
NYSTRAND Meghan 84 0.28 28.27 59.72 2:55.88
STOWERS Julia 82 0.16 27.91 58.02 3:53.90

BIG CAT AQUATICS A BCATMA 3:54.15 15. 898 4 4
DLUGONSKI Deirdre 82 0.74 27.72 57.20 57.20
SEMCHYSHEN Lauren 83 0.55 28.42 59.46 1:56.66
CRISPELL Molly 86 0.61 27.96 58.84 2:55.50
ANDERSON Sally 82 0.36 28.24 58.65 3:54.15

MT HOOD SWIM TEAM A MHSTOR 3:54.31 16. 897 5 1
LIU Liya 84 0.74 28.12 59.01 59.01
STURDY Rebecca 85 0.14 27.10 56.47 1:55.48
KINNEY Danielle 84 0.14 28.48 59.50 2:54.98
SHORTT Caitlyn 86 0.19 28.11 59.33 3:54.31

INDIANA SWIM TEAM A INIUIN 3:54.44 17. 896 7 4
MEDENDORP Meghan 81 0.74 27.33 57.32 57.32
KOSTNER Tamara 82 0.33 27.91 58.56 1:55.88
SCHWARTZ Elaine 81 0.52 28.73 59.85 2:55.73
FIDEN Sarah 81 0.46 28.64 58.71 3:54.44

GATOR SWIM CLUB A GSC-FL 3:54.44 17. 896 8 7
SHANATA Zeina 87 0.85 28.49 58.73 58.73
DU PLESSIS Renate 81 0.29 27.04 57.31 1:56.04
GILLIAM Kristin 85 0.16 27.88 58.40 2:54.44
HARPER Rebecca 83 0.26 29.13 1:00.00 3:54.44

ARIZONA DESERT FOX A AFOXAZ 3:54.76 19. 894 8 8
GALLOWAY Elizabeth 82 0.73 28.19 59.16 59.16
ELBERT Samantha 88 0.33 27.01 57.76 1:56.92
HENAHAN Lindsay 81 0.27 27.99 1:00.50 2:57.42
CONNEALY Caitlin 85 0.45 27.27 57.34 3:54.76

DYNAMO SWIM CLUB A DYNAGA 3:55.11 20. 892 7 3
REYNOLDS Caitlin 87 0.84 28.04 57.70 57.70
DALY Ashley 84 0.22 28.62 59.74 1:57.44
BELL Katherine 85 0.26 28.21 59.21 2:56.65
WALKER Beverly 87 0.58 27.76 58.46 3:55.11

NOVAQUATICS, INC B NOVACA 3:55.35 21. 890 8 2
THOMAS Tara 89 0.75 29.00 59.47 59.47
CRUZAT Jessica 85 0.31 28.31 59.36 1:58.83
HSIAO Stephanie 82 0.03 27.79 58.16 2:56.99
CASHION Courtney 85 0.24 27.87 58.36 3:55.35

TACOMA SWIM CLUB A TSC-PN 3:55.36 22. 890 5 3
FORELLI Kristine 88 0.83 28.36 58.89 58.89
RAINS Megan 85 0.37 27.63 58.09 1:56.98
STROUSE Emily 84 0.31 28.06 59.35 2:56.33
CARLAW Lyndsey 80 0.30 27.63 59.03 3:55.36

CURL-BURKE SWIM CLUB A CUBUPV 3:55.38 23. 890 7 5
LAW Colleen 88 0.74 27.98 58.68 58.68
NICHOLS Christine 87 0.37 27.96 58.45 1:57.13
FINEGAN Katherine 87 0.46 28.03 59.29 2:56.42
KEMP Elizabeth 88 0.49 28.28 58.96 3:55.38

KING AQUATIC CLUB A KINGPN 3:55.56 24. 889 7 8
JENNINGS Emilee 89 0.66 27.96 58.67 58.67
KUKORS Ariana 89 0.24 28.29 59.30 1:57.97
ERONEMO Courtney 87 0.39 28.67 59.87 2:57.84
KUKORS Emily 85 0.39 27.69 57.72 3:55.56



Menís 4 x 100m Freestyle

WR 3:13.67 Australia Sydney (AUS) 16 SEP 2000 AUS
MR 3:17.65 United States 8 AUG 1999 USA
AR 3:13.86 UNITED STATES Sydney (USA) 16 SEP 2000 USA
US 3:14.20 United States 6 APR 2003 USA

Rank Name Club Result Points R.T. HT LN 100m 50m
CIRCLE C SWIMMING A CCS-ST 3:21.25 1. 953 4 5
GREINER Gregor 83 0.82 24.58 51.23 51.23
WALKER Neil 76 0.17 22.97 49.21 1:40.44
LINDBERG Christian 82 0.06 24.41 51.27 2:31.71
WEBER-GALE Garrett 85 0.45 23.44 49.54 3:21.25

NOVAQUATICS, INC A NOVACA 3:25.16 2. 924 4 4
WOODWARD Gabriel 79 0.70 23.84 50.04 50.04
ANDERSON Luke 82 0.15 23.59 50.75 1:40.79
STEPHENS Delonte 80 0.61 24.32 52.38 2:33.17
NOVAK Joseph 77 0.21 23.78 51.99 3:25.16

SUN DEVIL AQUATICS A SDA-AZ 3:27.32 3. 908 4 6
VON SCHOFF Scott 79 0.74 24.49 51.13 51.13
ZAABADICK Robert 80 0.26 23.67 51.55 1:42.68
WALLACE Wiley 82 0.40 25.06 52.56 2:35.24
CROWDER Robert 83 0.23 24.50 52.08 3:27.32

SAN RAMON VLY/LIVERMORE AQ. A SRVLPC 3:27.52 4. 907 4 1
MORSE Ivan 83 0.74 25.11 52.08 52.08
GRANT Andrew 85 0.21 24.79 51.95 1:44.03
VOGELGESANG Keith 82 0.18 24.93 52.59 2:36.62
MILLS Matthew 82 0.25 24.55 50.90 3:27.52

AGGIE SWIM CLUB A AGS-GU 3:27.70 5. 905 4 8
MUELLER Scott 82 0.81 25.18 52.14 52.14
NEWMANN Walter 84 0.28 24.70 52.06 1:44.20
BLANCHARD Daniel 82 0.26 24.07 51.54 2:35.74
KENNEDY Patrick 79 0.28 24.69 51.96 3:27.70

CURL-BURKE SWIM CLUB A CUBUPV 3:28.01 6. 903 3 8
SUGUIYAMA Yuri 82 0.75 25.31 53.18 53.18
AMMONS Nnamnse 81 0.26 23.96 51.85 1:45.03
PASCALE Joseph 83 0.19 23.92 51.67 2:36.70
LISCINSKY Mark 81 0.21 24.05 51.31 3:28.01

PINE CREST SCHOOL A PCS-FG 3:28.13 7. 902 3 4
AVERETT Michael 83 0.75 25.50 52.44 52.44
RIBEIRO Alan 83 0.17 25.36 52.99 1:45.43
SCHULTZ Scott 81 0.31 24.42 51.87 2:37.30
MANLEY Steven 82 0.17 24.21 50.83 3:28.13

TROJAN SWIM CLUB A TROJCA 3:29.26 8. 894 4 2
WARKENTIN Mark 79 0.73 24.81 52.03 52.03
STALEY Trent 82 0.21 24.47 51.74 1:43.77
TOLMACHOFF Erik 81 0.34 25.43 52.65 2:36.42
FAHEY Paul 83 0.47 25.46 52.84 3:29.26

TAR HEEL AQUATIC TEAM A THATNC 3:29.43 9. 893 3 6
PRITCHETT Poston 85 0.76 24.52 53.34 53.34
PIGASSOU Michael 82 0.20 24.03 51.57 1:44.91
DURYEA Bradley 82 0.43 24.99 52.05 2:36.96
PIANTADOSI Brian 81 0.20 24.67 52.47 3:29.43

NASHVILLE AQUATIC CLUB A NAC-SE 3:29.44 10. 893 1 1
SCHNEIDER Joseph 84 0.63 25.06 52.36 52.36
HOUCHIN Lee 84 0.23 24.93 53.07 1:45.43
KELLAM Christopher 82 0.29 25.13 51.95 2:37.38
PHILLIPS Shaun 84 0.31 24.86 52.06 3:29.44

BIG CAT AQUATICS A BCATMA 3:29.56 11. 892 1 3
BOTES Eugene 80 0.65 24.18 50.38 50.38
HAUPT Matthew 80 0.36 24.55 52.16 1:42.54
GORDON William 84 0.28 25.94 53.99 2:36.53
CREAGER Brent 79 0.26 25.28 53.03 3:29.56

PATRIOT AQUATIC CLUB A PAC-IL 3:29.78 12. 890 2 2
KINTZ Sammy 85 0.75 24.86 51.93 51.93
KAUTZ Theodore 85 0.29 25.53 53.86 1:45.79
INACKER Stephen 86 0.27 25.08 54.11 2:39.90
GREVERS Matthew 85 0.27 23.60 49.88 3:29.78

WAUKESHA EXPRESS SWIM TEAM A WESTWI 3:30.85 13. 882 2 4
STANCZYK Chris 81 0.73 24.93 52.74 52.74
BUBOLZ Kyle 86 0.22 23.72 50.70 1:43.44
HAMM Michael 83 0.34 24.89 52.77 2:36.21
KITTILSTAD Jacob 88 0.37 25.67 54.64 3:30.85

TEAM STARBUCKS AQUATICS ASTARPN 3:30.93 14. 882 2 6
ADRIAN Justin 82 0.75 24.83 52.12 52.12
ROSE Derek 82 0.32 24.65 52.70 1:44.82
WOLFE James 83 0.16 24.89 53.01 2:37.83
EKHOFF Lucas 82 0.34 24.54 53.10 3:30.93

AGGIE SWIM CLUB B AGS-GU 3:31.02 15. 881 3 5
ZIELSDORF Calvin 83 0.69 25.25 53.40 53.40
HILL Josh 81 0.08 24.63 52.21 1:45.61
DIDEUM Patrick 81 0.30 25.17 52.75 2:38.36
NELAN Christopher 80 0.31 24.55 52.66 3:31.02

JERSEY WAHOOS A JW-MA 3:31.09 16. 881 2 3
CAMPBELL Matthew 80 0.68 24.58 52.00 52.00
BINZ Robert 82 -0.07 25.57 53.57 1:45.57
CANTWELL Christian 80 0.16 25.11 52.17 2:37.74
PATRIZZI Andrew 83 0.27 25.25 53.35 3:31.09

LONG ISLAND AQUATIC CLUB ALIACMR 3:32.44 17. 871 3 1
ROBLEDO Christian 86 0.67 25.03 52.80 52.80
PRICHARD Ian 82 0.15 25.26 52.32 1:45.12
NELIGAN Brendan 83 0.07 24.91 53.46 2:38.58
ARRUDA Louis 83 0.38 25.55 53.86 3:32.44

WASHINGTON TOWNSHIP SWIM CLUB A WTSCIN 3:32.54 18. 870 1 5
HARTLEY Brian 83 0.73 25.43 52.80 52.80
HARTLEY Robert 81 0.40 25.61 53.78 1:46.58
CHRISTY Michael 88 0.42 25.56 53.45 2:40.03
PRUGH Eric 83 0.32 25.15 52.51 3:32.54

CINCINNATI MARLINS A CM-OH 3:32.69 19. 869 2 8
RANSOM Kyle 85 0.70 25.33 53.72 53.72
CAROTHERS Peter 85 0.27 24.84 52.65 1:46.37
KEEFE Andrew 82 0.23 24.70 52.46 2:38.83
TANNER Scott 84 0.31 25.47 53.86 3:32.69

TIPPECANOE WHITE SHARKS ATIPPIN 3:32.77 20. 868 3 2
POGIOLI Giordan 83 0.70 25.92 54.28 54.28
SAYCE Edward 80 0.15 24.34 51.93 1:46.21
JACKSON Kyle 81 0.35 25.41 53.24 2:39.45
SCHOLZ Nicholas 83 0.17 25.17 53.32 3:32.77

BELLEVUE CLUB SWIM TEAM ABC-PN 3:32.86 21. 868 2 5
WICKLUND Peter 86 0.71 25.43 53.00 53.00
ANTISDALE William 85 0.45 25.56 53.73 1:46.73
SAWYER Brian 86 0.42 25.91 54.45 2:41.18
SUSSEX Sean 84 0.15 23.89 51.68 3:32.86

METROPLEX AQUATICS A MTRONT 3:32.89 22. 868 1 6
MC ANALLY Austin 82 0.73 24.33 51.73 51.73
COLLINS Ross 82 0.37 25.43 53.41 1:45.14
TERRELL Joshua 83 0.19 25.06 53.64 2:38.78
BENSON Joel 83 0.19 25.52 54.11 3:32.89

FORT LAUDERDALE SWIM TEAM A FLSTFG 3:32.97 23. 867 3 7
MEYERS Ronald 86 0.70 25.43 53.26 53.26
LANGSETT Robert 83 0.32 25.21 53.22 1:46.48
BUSLEPP Brandon 81 0.07 25.30 53.00 2:39.48
CLOUGH Bryce 84 0.31 25.25 53.49 3:32.97

OAKLAND LIVE YíERS A OLY-MI 3:33.03 24. 866 2 7
SULLIVAN Christopher 83 0.82 24.88 52.15 52.15
VANDENBERG Jay 85 0.13 25.77 53.75 1:45.90
VANDERKAAY Alex 86 0.42 25.70 54.04 2:39.94
HASSAN Haitham 78 0.36 25.86 53.09 3:33.03

ADVERTISEMENT


ADVERTISEMENT