ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
--- Results, Rankings, and Records ---
2003 Maryland All-Star Meet
3/10/2003-3/10/2003
Baltimore, Maryland, USA

NBAC 
            2003 MD SWIMMING ALL-STAR MEET - 3/7/2003 to 3/10/2003             
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kalisz, Courtney          12 Nbac                10:33.70   10:17.70   20  
  2 Dantone, Courtney         17 Asc                 10:32.70   10:31.60   17  
  3 Smith, Kristin            17 Caa                 10:25.35   10:34.22   16  
  4 Stevenson, Emily          16 Naac                10:40.06   10:34.55   15  
  5 Hubbard, Katrina          17 MAC                 10:48.27   10:34.78   14  
  6 DeClue, Megan             16 Rac                 10:40.60   10:37.40   13  
  7 Berkowitz, Morgan         15 Nbac                10:57.24   10:39.09   12  
  8 Brosi, Meghan             15 Caa                 11:15.05   10:40.22   11  
  9 Bray, Natasha             15 Nbac                10:39.28   10:47.64    9  
 10 Wiles, Hope               16 Nbac                10:44.03   10:52.83    7  
 11 Daly, Christina           16 Caa                 11:01.50   10:59.12    6  
 12 Hadley, Meg               17 Naac                10:52.54   11:00.19    5  
 13 Carroll, Katie            15 MAC                 11:04.43   11:00.28    4  
 14 Lukens, Elisabeth         15 Nbac                11:06.34   11:02.79    3  
 15 Edwards, Deanna           15 Est                 11:12.77   11:03.37    2  
 16 Gibbs, Jordan             12 Asc                 11:17.52   11:03.67    1  
 17 Dael, MaryFrancis         18 Lba                 11:16.18   11:03.73  
 18 Kaufman, Amy              16 Gbsa                10:56.23   11:04.21  
 19 Pearson, Erica            17 Caa                 10:47.39   11:05.89  
 20 Weinberg, Jessica         16 Nbac                11:20.40   11:08.19  
 21 Shrader, Meghan           17 Naac                10:58.24   11:08.77  
 22 McLaughlin, Becky         15 Rac                 11:06.10   11:10.18  
 23 Zohorsky, Jennie          17 Rac                 11:07.49   11:11.08  
 24 Prosen, Jenny             17 Caa                 10:59.08   11:28.80  
 25 McGraw, Katie             17 Naac                11:25.02   11:53.19  
 
Event 2  Boys 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Collins, Bryan            15 Gtac                 9:55.97    9:52.63   20  
  2 Wisthoff, Matt            17 Rac                  9:59.28   10:03.49   17  
  3 Kelsey, Shane             15 Lba                 10:29.91   10:09.66   16  
  4 Newton, Matt              15 Est                 10:23.36   10:11.27   15  
  5 Hogan, John               15 MAC                 10:26.53   10:13.74   14  
  6 Clark, Andrew             15 Nbac                10:36.47   10:19.61   13  
  7 Groth, Timothy            16 Nbac                10:14.23   10:25.78   12  
  8 Osborn, Joey              16 Rac                 10:35.89   10:30.72   11  
  9 Murphy, Seth              16 Caa                 10:37.73   10:36.53    9  
 
Event 3  Girls 14 & Under 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morlock, Amy              14 Nbac                10:39.86   10:35.55   20  
  2 Tipton, Emily             13 Nbac                10:47.74   10:37.95   17  
  3 Miller, Ann               13 Caa                 10:49.15   10:43.42   16  
  4 Tomasky, Alex             12 MAC                 11:12.52   11:00.29   15  
  5 Marshburn, Hannah         14 Asc                 11:15.63   11:00.30   14  
  6 Branch, Lauren            14 Caa                 11:01.79   11:03.71   13  
  7 Brown, Allie              11 Nbac                11:32.22   11:11.49   12  
  8 Dobrzanski, Cassie        13 MAC                 11:29.75   11:12.42   11  
  9 Dell, Christine           14 Caa                 11:06.28   11:21.49    9  
 10 Segasser, Kristen         14 Caa                 11:33.15   11:30.94    7  
 
Event 4  Boys 14 & Under 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Weinberg, Shaun           14 Nbac                10:20.06   10:12.62   20  
  2 Robertson-Phillips, Zach  14 Nbac                10:34.52   10:12.85   17  
  3 Galan, Peter              13 Mps                 10:32.78   10:22.37   16  
  4 Sakell, Nick              13 Nbac                10:32.31   10:36.60   15  
  5 English, Scott            14 Naac                10:48.67   10:53.95   14  
  6 Stephens, Reilly          14 Nbac                11:06.66   10:54.85   13  
 
Event 5  Girls 12 & Under 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Dean, Emily               12 Caa                  2:14.37    2:12.48   20  
  2 Turner, Emily             12 Unattached           2:16.80    2:15.27   17  
  3 D'Ambrogi, Monica         12 Asc                  2:16.82    2:15.49   16  
  4 Kucherich, Julia          11 Nbac                 2:19.19    2:16.39   15  
  5 Hammond, Morgan           12 Nbac                 2:18.97    2:18.55   14  
  6 Brown, Allie              11 Nbac                 2:17.26    2:18.72   13  
  7 Brabson, Laurel           12 MAC                  2:18.10    2:19.26   12  
  8 King, Blair               12 Est                  2:20.00    2:19.79   11  
 
Event 5  Girls 12 & Under 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Dean, Emily               12 Caa                  2:15.96    2:14.37  
  2 Turner, Emily             12 Unattached           2:17.19    2:16.80  
  3 D'Ambrogi, Monica         12 Asc                  2:17.92    2:16.82  
  4 Brown, Allie              11 Nbac                 2:18.82    2:17.26  
  5 Brabson, Laurel           12 MAC                  2:24.37    2:18.10  
  6 Hammond, Morgan           12 Nbac                 2:21.44    2:18.97  
  7 Kucherich, Julia          11 Nbac                 2:19.68    2:19.19  
  8 King, Blair               12 Est                  2:32.01    2:20.00  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Scott, Kelly              12 Rac                  2:23.12    2:22.63  
 10 Long, Ally                11 MAC                  2:31.34    2:22.72  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Cooper, Emily             12 Raid                 2:29.23    2:22.99  
 12 Munchel, Carly            11 Nbac                 2:27.55    2:23.26  
 13 Tomasky, Alex             12 MAC                  2:29.65    2:24.37  
 14 Harris, Laura             10 Nbac                 2:25.50    2:24.41  
 15 Mansbach, Claire          12 Rac                  2:29.59    2:25.76  
 16 McBrien, Kristen          12 Baac                 2:28.94    2:26.73  
 17 Johannes, Sara            12 Kco                  2:30.52    2:28.30  
 18 Healey, Cori              12 Caa                  2:33.16    2:28.80  
 19 Dotzel, Sarah             11 Nbac                 2:29.61    2:29.02  
 20 Siegel, Brittany          12 Nbac                 2:34.34    2:29.35  
 21 Magaw, Lindsey            12 Bac                  2:32.44    2:29.41  
 22 Osborn, Alicia            12 Rac                  2:31.79    2:30.07  
 23 Carpenter, Colleen        11 Bay                  2:34.21    2:31.06  
 24 Stephens, Kerry           12 Nbac                 2:35.66    2:34.29  
 25 Chen, Christine           12 Tac                  2:30.95    2:34.68  
 26 Mason, Molly              12 Naac                 2:35.62    2:35.21  
 
Event 6  Boys 12 & Under 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Surhoff, Austin           12 Nbac                 2:13.51    2:11.80   20  
  2 Carey Jr., David          12 Nbac                 2:13.78    2:11.88   17  
  3 Tomechko, Nick            12 Nbac                 2:15.94    2:16.26   16  
  4 Offutt, Bryan             11 Gtac                 2:18.32    2:17.69   15  
  5 Kramer, Christopher       11 Nbac                 2:19.62    2:18.29   14  
  6 Manning, Christopher      12 Nbac                 2:24.77    2:22.77   13  
  7 Jenkins III, Edward       12 Nbac                 2:23.51    2:23.93   12  
  8 Warren, Arnie             12 Kco                  2:23.25    2:25.68   11  
 
Event 6  Boys 12 & Under 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Surhoff, Austin           12 Nbac                 2:19.60    2:13.51  
  2 Carey Jr., David          12 Nbac                 2:19.21    2:13.78  
  3 Tomechko, Nick            12 Nbac                 2:22.94    2:15.94  
  4 Offutt, Bryan             11 Gtac                 2:24.71    2:18.32  
  5 Kramer, Christopher       11 Nbac                 2:22.88    2:19.62  
  6 Warren, Arnie             12 Kco                  2:26.87    2:23.25  
  7 Jenkins III, Edward       12 Nbac                 2:25.22    2:23.51  
  8 Manning, Christopher      12 Nbac                 2:24.97    2:24.77  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Gannett, Matthew          12 Bac                  2:33.24    2:26.19  
 10 Hutchinson, Neil          12 Nbac                 2:24.09    2:26.66  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Sakell, Willie            12 Nbac                 2:31.54    2:27.46  
 12 Sinko, Patrick            12 Nbac                 2:32.97    2:27.72  
 13 Henderson, Stephen        12 Caa                  2:28.03    2:29.51  
 
Event 7  Girls 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Glaros, Beth              10 Rac                  1:00.98      59.99   20  
  2 Considine, Nora            9 Rac                  1:02.15    1:01.57   17  
  3 Halligan, Amy             10 Tac                  1:05.09    1:04.66   16  
  4 Carter, Caitlin           10 Nbac                 1:04.03    1:04.75   15  
  5 Uddin, Olivia             10 Bac                  1:06.04    1:05.50   14  
  6 Mutolo, Jamie             10 Est                  1:06.36    1:05.86   13  
  7 Halligan, Caelin          10 Tac                  1:07.49    1:07.85   12  
  8 Burke, Kaitlin            10 Tac                  1:07.66    1:08.30   11  
 
Event 7  Girls 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Glaros, Beth              10 Rac                  1:03.88    1:00.98  
  2 Considine, Nora            9 Rac                  1:03.08    1:02.15  
  3 Carter, Caitlin           10 Nbac                 1:04.98    1:04.03  
  4 Halligan, Amy             10 Tac                  1:06.08    1:05.09  
  5 Uddin, Olivia             10 Bac                  1:06.97    1:06.04  
  6 Mutolo, Jamie             10 Est                  1:08.17    1:06.36  
  7 Halligan, Caelin          10 Tac                  1:12.40    1:07.49  
  8 Burke, Kaitlin            10 Tac                  1:10.94    1:07.66  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Dwyer, Shannon            10 Gbsa                 1:09.39    1:07.81  
 10 Martin, Cayman            10 Nbac                 1:08.97    1:07.85  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Gouger, Meredith          10 Tac                  1:08.74    1:08.04  
 12 Offutt, Kelly              9 Gtac                 1:09.26    1:08.37  
 13 Larson, Kathryn           10 MAC                  1:10.29    1:08.44  
 14 Butt, Molly               10 Kco                  1:10.46    1:08.53  
 15 Gallagher, Erin           10 Nbac                 1:12.14    1:08.60  
 16 Martin, Selena             9 Rac                  1:09.59    1:08.66  
 17 Lieu, Jamie               10 Tac                  1:11.03    1:08.74  
 18 Gary, Cori                10 Mpsc                 1:09.56    1:08.84  
 19 Omelchenko, Monica        10 MAC                  1:10.42    1:08.92  
 20 Franciscovich, Sara       10 Fast                 1:10.65    1:09.48  
 21 Fuller, Caitlyn           10 Rac                  1:09.72    1:09.64  
 22 Collins, Nanci            10 Rac                  1:09.76    1:09.65  
 23 Dunn, Danielle            10 Gbsa                 1:10.94    1:10.00  
 24 Kasoff, Lauren            10 Nbac                 1:10.84    1:10.40  
 25 Danelle, Larissa           9 Nbac                 1:09.22    1:10.90  
 26 Mahoney, Cara             10 Baac                 1:13.34    1:11.79  
 27 Molnar, Morgan            10 MAC                  1:10.63    1:12.09  
 28 Claude, Alex               9 Mpsc                 1:12.10    1:12.31  
 29 Parrish, Gracie           10 Tac                  1:10.22    1:12.66  
 30 Reiter, Megan             10 Naac                 1:11.17    1:14.11  
 31 Gentile, Tarin             9 Caa                  1:11.36    1:16.33  
 
Event 8  Boys 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Cosgarea, Andrew          10 Nbac                 1:08.68    1:08.69   20  
  2 Foong, Andrew             10 Rac                  1:10.50    1:09.95   17  
  3 Elfert, Tyler             10 Lba                  1:10.74    1:10.01   16  
  4 Fitzenreiter, Matthew     10 Caa                  1:10.48    1:10.23   15  
  5 Antoniak, Joshua          10 Tac                  1:10.70    1:10.26   14  
  6 Knipshild, Chad           10 Asc                  1:14.04    1:13.27   13  
  7 Porter, Alexander          9 Lba                  1:14.04    1:14.03   12  
  8 Cranford, Chris           10 Asc                  1:14.83    1:16.04   11  
 
Event 8  Boys 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Cosgarea, Andrew          10 Nbac                 1:11.80    1:08.68  
  2 Fitzenreiter, Matthew     10 Caa                  1:11.15    1:10.48  
  3 Foong, Andrew             10 Rac                  1:13.41    1:10.50  
  4 Antoniak, Joshua          10 Tac                  1:11.85    1:10.70  
  5 Elfert, Tyler             10 Lba                  1:11.56    1:10.74  
  6 Porter, Alexander          9 Lba                  1:16.21    1:14.04  
  6 Knipshild, Chad           10 Asc                  1:14.37    1:14.04  
  8 Cranford, Chris           10 Asc                  1:17.23    1:14.83  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Stephens, Jes             10 Nbac                 1:16.81    1:15.41  
 10 Melesh, Charles           10 Naac                 1:21.40    1:16.81  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Forest, James             10 Caa                  1:18.30    1:17.49  
 12 Sohl, Luke                10 Sprc                 1:20.43    1:17.83  
 13 Laufer, Brian             10 Bac                  1:21.38    1:20.72  
 14 Mead, Brian               10 Rac                  1:21.80    1:20.91  
 15 Delcher, Jeffrey          10 Lba                  1:22.96    1:21.66  
 -- Holland, Tommy            10 Lba                  1:17.43         DQ  
 
Event 9  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Peloquin, Kelly           15 Nbac                 1:05.84    1:04.42   20  
  2 Mason, Julia              25 Naac                 1:07.37    1:06.16   17  
  3 Hopkins, Katie            16 Nbac                 1:07.75    1:06.90   16  
  4 Gottschalk, Lindsey       16 Nbac                 1:07.65    1:06.97   15  
  5 Dawson, Annie             15 Naac                 1:07.84    1:08.65   14  
  6 Young-Hyman, Chloe        18 Nbac                 1:08.84    1:09.10   13  
  7 Rawlick, Patty            17 Nbac                 1:10.68    1:10.25   12  
  8 Rhoads, Megan             16 Nbac                 1:10.54    1:11.02   11  
B - Final
  9 Leverton, Sarah           16 Msc                  1:10.80    1:08.92    9  
 10 Lanphier, Sarah           16 Nbac                 1:12.48    1:10.01    7  
 11 Lieu, Kim                 15 Tac                  1:12.30    1:11.55    6  
 12 Pride, Mikey              15 Raid                 1:12.88    1:11.64    5  
 13 Mummaugh, Lindsey         15 CBAC                 1:11.30    1:11.92    4  
 14 Puppa, Mel                17 Gbsa                 1:11.40    1:12.32    3  
 15 Galan, Julie              19 Mps                  1:12.92    1:12.36    2  
 16 Allen, Laura              17 Caa                  1:13.39    1:13.22    1  
 
Event 9  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Peloquin, Kelly           15 Nbac                 1:04.39    1:05.84  
  2 Thackston, Jennifer       16 MAC                  1:07.20    1:06.80  
  3 Mason, Julia              25 Naac                 1:07.18    1:07.37  
  4 Gottschalk, Lindsey       16 Nbac                 1:08.33    1:07.65  
  5 Hopkins, Katie            16 Nbac                 1:05.85    1:07.75  
  6 Dawson, Annie             15 Naac                 1:09.06    1:07.84  
  7 Young-Hyman, Chloe        18 Nbac                 1:08.89    1:08.84  
  8 Rhoads, Megan             16 Nbac                 1:11.17    1:10.54  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Rawlick, Patty            17 Nbac                 1:08.98    1:10.68  
 10 Leverton, Sarah           16 Msc                  1:10.38    1:10.80  
 11 Mummaugh, Lindsey         15 CBAC                 1:09.56    1:11.30  
 12 Lebherz, Elizabeth        17 MAC                  1:13.06    1:11.33  
 13 Puppa, Mel                17 Gbsa                 1:11.02    1:11.40  
 14 Lieu, Kim                 15 Tac                  1:11.04    1:12.30  
 15 Lanphier, Sarah           16 Nbac                 1:08.82    1:12.48  
 16 Pride, Mikey              15 Raid                 1:12.49    1:12.88  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Galan, Julie              19 Mps                  1:13.37    1:12.92  
 18 Allen, Laura              17 Caa                  1:12.82    1:13.39  
-------------------------------------------------------------------------
 19 Parrott, Meagan           17 Naac                 1:11.86    1:13.41  
 20 Berkowitz, Morgan         15 Nbac                 1:13.51    1:13.51  
 21 Bellamy, Beth             18 Lba                  1:13.21    1:14.17  
 
Event 10  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Barone, James             23 Nbac                   57.77      55.92   20  
  2 Fedderly, Matt            16 Est                  1:02.68    1:01.59   17  
  3 Bulkley, Adam             15 Nbac                 1:03.06    1:01.88   16  
  4 Newton, Tim               17 Est                  1:02.58    1:02.15   15  
  5 Ruefle, Trey              19 CBAC                 1:02.78    1:02.72   14  
  6 Federle, Alex             18 Raid                 1:04.79    1:03.37   13  
  7 Kobb, Harrison            17 Nbac                 1:03.74    1:04.01   12  
  8 Carpenter, Adam           16 Naac                 1:04.91    1:04.67   11  
B - Final
  9 Dempsey, Robert           16 Nbac                 1:05.51    1:06.73    9  
 
Event 10  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Barone, James             23 Nbac                   56.05      57.77  
  2 Newton, Tim               17 Est                  1:02.54    1:02.58  
  3 Fedderly, Matt            16 Est                  1:02.09    1:02.68  
  4 Ruefle, Trey              19 CBAC                 1:03.06    1:02.78  
  5 Bulkley, Adam             15 Nbac                 1:03.57    1:03.06  
  6 Kobb, Harrison            17 Nbac                 1:03.94    1:03.74  
  7 Federle, Alex             18 Raid                 1:01.62    1:04.79  
  8 Carpenter, Adam           16 Naac                 1:05.67    1:04.91  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Dempsey, Robert           16 Nbac                 1:04.31    1:05.51  
 10 Wuenschel, Greg           15 Kco                  1:04.58    1:06.42  
 
Event 11  Girls 14 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Meyer, Abby               14 MAC                  1:08.37    1:07.34   20  
  2 Baust, Kate               13 Rac                  1:08.26    1:08.00   17  
  3 Cruz, Danielle            13 Rac                  1:10.80    1:09.51   16  
  4 Aichele, Allison          14 MAC                  1:10.04    1:10.27   15  
  5 Dobrzanski, Cassie        13 MAC                  1:10.81    1:10.60   14  
  6 Speidel, Allie            13 Caa                  1:11.96    1:11.30   13  
  7 Spearman, Caroline        14 Est                  1:11.18    1:11.55   12  
  8 Hock, Stephanie           13 Nbac                 1:12.06    1:12.34   11  
 
Event 11  Girls 14 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Baust, Kate               13 Rac                  1:09.33    1:08.26  
  2 Meyer, Abby               14 MAC                  1:10.46    1:08.37  
  3 Aichele, Allison          14 MAC                  1:13.40    1:10.04  
  4 Cruz, Danielle            13 Rac                  1:11.97    1:10.80  
  5 Dobrzanski, Cassie        13 MAC                  1:12.11    1:10.81  
  6 Spearman, Caroline        14 Est                  1:13.39    1:11.18  
  7 Speidel, Allie            13 Caa                  1:14.71    1:11.96  
  8 Hock, Stephanie           13 Nbac                 1:12.46    1:12.06  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Radcliffe, Brittany       13 Caa                  1:14.10    1:12.90  
 10 Guntner, Lauren           13 Nbac                 1:13.20    1:13.30  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Cook, Jackie              13 Nbac                 1:13.34    1:13.93  
 12 Krauss, Jessica           14 Caa                  1:13.83    1:14.60  
 
Event 12  Boys 14 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Kobb, Jordan              14 Nbac                 1:03.16    1:02.75   20  
  2 Richards, Will            14 CBAC                 1:04.13    1:03.59   17  
  3 Brabson, Andy             14 MAC                  1:04.40    1:03.99   16  
  4 Spath, Kevin              14 Nbac                 1:05.37    1:04.83   15  
  5 Lee, Michael              14 MAC                  1:06.21    1:05.43   14  
  6 Wollman, Evan             12 Asc                  1:05.88    1:05.44   13  
  7 Ziegler, Trevor           14 Caa                  1:07.46    1:06.10   12  
  8 Schlegel, Max             14 Naac                 1:08.13    1:07.94   11  
 
Event 12  Boys 14 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Kobb, Jordan              14 Nbac                 1:03.09    1:03.16  
  2 Richards, Will            14 CBAC                 1:04.90    1:04.13  
  3 Brabson, Andy             14 MAC                  1:06.55    1:04.40  
  4 Spath, Kevin              14 Nbac                 1:07.26    1:05.37  
  5 Wollman, Evan             12 Asc                  1:05.87    1:05.88  
  6 Lee, Michael              14 MAC                  1:07.41    1:06.21  
  7 Ziegler, Trevor           14 Caa                  1:08.12    1:07.46  
  8 Schlegel, Max             14 Naac                 1:10.25    1:08.13  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Hein, Chris               14 Lba                  1:10.29    1:08.26  
 
Event 13  Girls 12 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Gelb, Sam                 12 Rac                    31.06      31.06   20  
  2 Schaefer, Danielle        12 Nbac                   33.68      33.03   17  
  3 Adams, Bethany            11 MAC                    34.32      34.34   16  
  4 Kucherich, Julia          11 Nbac                   34.98      34.82   15  
  5 Staub, Andrea             11 Nbac                   35.22      34.87   14  
  6 Stiens, Nina              12 Gtac                   35.13      35.47   13  
  7 Rogers, Laura             12 Rac                    35.42      35.59   12  
  8 Nabors, Shannon           12 Caa                    35.22      35.80   11  
 
Event 13  Girls 12 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Gelb, Sam                 12 Rac                    32.24      31.06  
  2 Schaefer, Danielle        12 Nbac                   33.64      33.68  
  3 Adams, Bethany            11 MAC                    34.68      34.32  
  4 Kucherich, Julia          11 Nbac                   35.66      34.98  
  5 Stiens, Nina              12 Gtac                   36.05      35.13  
  6 Staub, Andrea             11 Nbac                   36.22      35.22  
  6 Nabors, Shannon           12 Caa                    36.73      35.22  
  8 Rogers, Laura             12 Rac                    36.32      35.42  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Fitzenreiter, Katie       12 Caa                    34.17      35.48  
 10 Puzinauskas, Kat          12 Naac                   35.60      35.67  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Avers, Whitney            12 Naac                   36.94      36.22  
 12 Culpepper, Brittany       11 CBAC                   36.06      36.36  
 13 Siegel, Brittany          12 Nbac                   36.59      36.61  
 14 Jardine, Erica            12 MAC                    36.50      36.89  
 
Event 14  Boys 12 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Considine, Aidan          12 Rac                    32.23      32.32   20  
  2 Roddy, Sean               11 Nbac                   34.27      33.59   17  
  3 Surhoff, Austin           12 Nbac                   33.84      33.68   16  
  4 Newton, David             12 Est                    34.70      34.10   15  
  5 Sharp, Nicholas           11 Gtac                   35.15      34.59   14  
  6 Manning, Christopher      12 Nbac                   35.27      35.22   13  
  7 Shields, Ben              11 Nbac                   35.91      35.42   12  
  8 Thein, Tyler              11 Lba                    35.66      35.84   11  
 
Event 14  Boys 12 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Wollman, Evan             12 Asc                    31.35      31.31  
  2 Considine, Aidan          12 Rac                    33.34      32.23  
  3 Surhoff, Austin           12 Nbac                   33.95      33.84  
  4 Roddy, Sean               11 Nbac                   34.36      34.27  
  5 Newton, David             12 Est                    36.35      34.70  
  6 Sharp, Nicholas           11 Gtac                   36.11      35.15  
  7 Manning, Christopher      12 Nbac                   35.52      35.27  
  8 Thein, Tyler              11 Lba                    36.42      35.66  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Shields, Ben              11 Nbac                   35.82      35.91  
 10 Hornberger, Zack          12 Naac                   36.52      36.30  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Dayton, Kelly             12 Nbac                   36.89      36.34  
 12 Simard, Philippe          12 Nbac                   37.01      36.39  
 13 Thomas, Willie            12 Nbac                   36.26      36.71  
 14 LaGow, Steven             11 Rac                    37.06      37.03  
 
Event 15  Girls 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Griffin, Brooke           10 Naac                   36.03      35.35   20  
  2 Griffin, Brianna          10 Naac                   36.12      35.79   17  
  3 Mutolo, Jamie             10 Est                    38.67      36.76   16  
  4 Kirby, Alyssa             10 Kco                    37.64      37.25   15  
  5 Considine, Nora            9 Rac                    37.66      37.47   14  
  6 Butt, Molly               10 Kco                    39.87      38.49   13  
  7 Lieu, Jamie               10 Tac                    38.92      38.50   12  
  8 Gerlak, Anneke            10 Nbac                   39.85      39.72   11  
 
Event 15  Girls 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Griffin, Brooke           10 Naac                   37.16      36.03  
  2 Griffin, Brianna          10 Naac                   38.02      36.12  
  3 Kirby, Alyssa             10 Kco                    39.02      37.64  
  4 Considine, Nora            9 Rac                    38.80      37.66  
  5 Mutolo, Jamie             10 Est                    38.91      38.67  
  6 Lieu, Jamie               10 Tac                    39.15      38.92  
  7 Gerlak, Anneke            10 Nbac                   41.58      39.85  
  8 Butt, Molly               10 Kco                    40.42      39.87  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Dunn, Danielle            10 Gbsa                   41.30      40.45  
 10 Hammond, Christine         9 Nbac                   42.98      40.88  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Schuster, Anna            10 Est                    41.79      41.11  
 12 Schaffer, Rachael         10 Nbac                   42.00      41.34  
 13 Surhoff, Kendall           9 Nbac                   42.15      41.39  
 14 Molnar, Morgan            10 MAC                    42.53      42.33  
 15 Parr, Jenna               10 Tac                    42.79      42.83  
 16 Gouger, Meredith          10 Tac                    42.56      43.14  
 
Event 16  Boys 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Antoniak, Joshua          10 Tac                  1:18.98    1:19.28   20  
  2 Foong, Andrew             10 Rac                  1:20.33    1:20.33   17  
  3 Laufer, Brian             10 Bac                  1:31.24    1:27.18   16  
  4 Forest, James             10 Caa                  1:31.66    1:27.95   15  
  5 Sohl, Luke                10 Sprc                 1:28.36    1:28.45   14  
 
Event 16  Boys 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Antoniak, Joshua          10 Tac                  1:20.58    1:18.98  
  2 Foong, Andrew             10 Rac                  1:23.58    1:20.33  
  3 Sohl, Luke                10 Sprc                 1:32.07    1:28.36  
  4 Cranford, Chris           10 Asc                  1:30.64    1:31.12  
  5 Laufer, Brian             10 Bac                  1:33.03    1:31.24  
  6 Forest, James             10 Caa                  1:29.44    1:31.66  
 -- Elfert, Tyler             10 Lba                  1:21.32         DQ  
 
Event 17  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Goetsch, Emily            17 Nbac                 1:51.41    1:49.67   20  
  2 Brooks, Ellen             16 Nbac                 1:50.63    1:50.38   17  
  3 Sackett, Meghan           16 Nbac                 1:50.14    1:50.54   16  
  4 Francik, Courtney         15 Nbac                 1:52.64    1:52.01   15  
  5 Dunnigan, Amanda          15 Nbac                 1:53.68    1:52.33   14  
  6 Peloquin, Kelly           15 Nbac                 1:54.33    1:52.51   13  
  7 Spearman, Danielle        17 Est                  1:53.91    1:53.45   12  
  8 Hutchinson, Claire        16 Nbac                 1:54.56    1:53.89   11  
B - Final
  9 Williams, Liz             17 Nbac                 1:54.66    1:54.40    9  
 10 Brosi, Meghan             15 Caa                  1:57.00    1:55.11    7  
 11 Guven, Aylin              16 Naac                 1:56.76    1:56.02    6  
 12 Rawlick, Patty            17 Nbac                 1:58.75    1:57.22    5  
 13 Schneehagen, Jill         16 Nbac                 1:56.46    1:57.50    4  
 14 Freeman, Kimberly         17 Est                  1:57.48    1:59.25    3  
 15 Robertson-Phillips, Zea   15 Nbac                 1:58.63    1:59.44    2  
 16 Fong, Emily               16 Caa                  2:00.00    1:59.63    1  
 
Event 17  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Sackett, Meghan           16 Nbac                 1:49.19    1:50.14  
  2 Brooks, Ellen             16 Nbac                 1:55.91    1:50.63  
  3 Goetsch, Emily            17 Nbac                 1:50.85    1:51.41  
  4 Francik, Courtney         15 Nbac                 1:50.99    1:52.64  
  5 Dunnigan, Amanda          15 Nbac                 1:55.74    1:53.68  
  6 Spearman, Danielle        17 Est                  1:55.61    1:53.91  
  7 Peloquin, Kelly           15 Nbac                 1:53.32    1:54.33  
  8 Hutchinson, Claire        16 Nbac                 1:55.26    1:54.56  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Williams, Liz             17 Nbac                 1:53.22    1:54.66  
 10 Schneehagen, Jill         16 Nbac                 1:58.59    1:56.46  
 11 Guven, Aylin              16 Naac                 1:53.25    1:56.76  
 12 Brosi, Meghan             15 Caa                  1:59.54    1:57.00  
 13 Freeman, Kimberly         17 Est                  1:58.98    1:57.48  
 14 Robertson-Phillips, Zea   15 Nbac                 1:58.95    1:58.63  
 15 Rawlick, Patty            17 Nbac                 1:56.64    1:58.75  
 16 Lebherz, Elizabeth        17 MAC                  2:01.15    1:59.23  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Fong, Emily               16 Caa                  2:00.66    2:00.00  
 18 Hubbard, Katrina          17 MAC                  2:03.63    2:00.01  
-------------------------------------------------------------------------
 19 Bray, Natasha             15 Nbac                 2:02.55    2:00.09  
 20 Carroll, Katie            15 MAC                  2:02.41    2:00.15  
 21 Berkowitz, Morgan         15 Nbac                 2:01.02    2:00.24  
 22 Hadley, Meg               17 Naac                 1:59.82    2:00.42  
 23 Brown, Whitney            15 Nbac                 1:56.65    2:00.49  
 24 Stevenson, Emily          16 Naac                 1:59.35    2:00.99  
 25 Wiles, Hope               16 Nbac                 2:02.68    2:01.08  
 26 Dantone, Courtney         17 Asc                  2:00.08    2:01.16  
 27 Galan, Julie              19 Mps                  1:58.93    2:01.53  
 28 Pearson, Erica            17 Caa                  1:58.75    2:01.72  
 29 Secoges, Mary             17 Fast                 2:03.05    2:01.93  
 30 Tokar, Kelsey             15 MAC                  2:02.93    2:02.88  
 31 Colgan, Elyse             18 Naac                 1:59.87    2:03.17  
 32 Scheffter, Becca          17 Fast                 2:02.52    2:03.20  
 33 Zohorsky, Jennie          17 Rac                  1:59.15    2:03.34  
 34 O'Donnell, Kerry          15 Nbac                 1:58.74    2:04.13  
 35 Gunzelman, Ashley         17 Asc                  2:02.87    2:04.39  
 36 Bushong, Cassie           18 Asc                  2:02.13    2:04.41  
 37 Knox, Alexandra           16 Asc                  1:59.52    2:04.55  
 38 Shrader, Meghan           17 Naac                 2:03.80    2:05.23  
 39 Dobson, Beth              19 CBAC                 2:03.29    2:05.28  
 40 Prosen, Jenny             17 Caa                  2:01.92    2:06.24  
 41 McLaughlin, Becky         15 Rac                  2:01.32    2:06.70  
 42 Newman, Kristin           17 Nbac                 2:03.88    2:08.45  
 43 McGraw, Katie             17 Naac                 2:02.79    2:11.76  
 
Event 18  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Phelps, Michael           17 Nbac                 1:38.45    1:33.91   20  
  2 Zebley, Nico              15 Nbac                 1:46.01    1:44.62   17  
  3 Knopp, Cory               16 Nbac                 1:46.60    1:44.80   16  
  4 Newton, Tim               17 Est                  1:45.53    1:45.18   15  
  5 Collins, Bryan            15 Gtac                 1:47.29    1:45.84   14  
  6 Chen, Alex                15 Bac                  1:47.57    1:46.34   13  
  7 Pallace, Drew             15 Nbac                 1:48.03    1:47.96   12  
  8 Calderon, Dito            15 Bac                  1:47.45    1:49.93   11  
B - Final
  9 Will, Chris               17 Caa                  1:48.39    1:46.55    9  
 10 Rose, Bobby               15 Raid                 1:49.73    1:47.71    7  
 11 Starry, Kevin             18 Naac                 1:48.97    1:47.85    6  
 12 Morrow, Chris             16 Nbac                 1:48.12    1:48.58    5  
 13 Ainsworth, Matt           17 MAC                  1:49.37    1:49.41    4  
 14 Vagts, Bryan              17 Naac                 1:49.66    1:49.70    3  
 15 Fedderly, Matt            16 Est                  1:49.47    1:51.22    2  
 16 Osborn, Joey              16 Rac                  1:51.49    1:52.29    1  
 
Event 18  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Phelps, Michael           17 Nbac                 1:36.42    1:38.45  
  2 Newton, Tim               17 Est                  1:44.83    1:45.53  
  3 Zebley, Nico              15 Nbac                 1:47.41    1:46.01  
  4 Knopp, Cory               16 Nbac                 1:44.94    1:46.60  
  5 Collins, Bryan            15 Gtac                 1:47.85    1:47.29  
  6 Calderon, Dito            15 Bac                  1:52.10    1:47.45  
  7 Chen, Alex                15 Bac                  1:49.89    1:47.57  
  8 Pallace, Drew             15 Nbac                 1:48.17    1:48.03  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Morrow, Chris             16 Nbac                 1:50.43    1:48.12  
 10 Will, Chris               17 Caa                  1:47.17    1:48.39  
 11 Starry, Kevin             18 Naac                 1:52.83    1:48.97  
 12 Ainsworth, Matt           17 MAC                  1:47.86    1:49.37  
 13 Fedderly, Matt            16 Est                  1:49.09    1:49.47  
 14 Vagts, Bryan              17 Naac                 1:49.63    1:49.66  
 15 Rose, Bobby               15 Raid                 1:48.25    1:49.73  
 16 Osborn, Joey              16 Rac                  1:55.11    1:51.49  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Michela, Jonathan         17 Raid                 1:48.92    1:51.72  
 18 Newton, Matt              15 Est                  1:55.39    1:52.59  
-------------------------------------------------------------------------
 19 Groth, Timothy            16 Nbac                 1:52.59   J1:52.60  
 20 Garcia, Mike              17 Naac                 1:49.98   J1:52.60  
 21 Kelsey, Shane             15 Lba                  1:52.24    1:52.85  
 22 Hogan, John               15 MAC                  1:53.81    1:52.91  
 23 Ericson, Andy             17 Raid                 1:50.50    1:53.51  
 24 Colly, Matt               16 Nbac                 1:55.68    1:53.62  
 25 Kimball, Everett          17 Msc                  1:54.31    1:54.25  
 26 Conley, Nick              15 Lba                  1:51.24    1:54.29  
 27 Lombardi, Nicholas        16 Lba                  1:51.77    1:54.51  
 28 Colgan, Brendan           16 Naac                 1:52.07    1:54.59  
 29 Clark, Andrew             15 Nbac                 1:55.16    1:54.90  
 30 Severn, Chip              16 Lba                  1:52.61    1:55.53  
 31 Turner, Josh              17 Raid                 1:55.07    1:56.38  
 
Event 19  Girls 14 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Delp, Kristina            14 Nbac                 1:57.24    1:54.58   20  
  2 Barnes, Allison           13 Nbac                 1:55.75    1:54.76   17  
  3 Mankus, Christine         13 MAC                  1:55.59    1:55.20   16  
  4 Lanphier, Katelyn         13 Nbac                 1:57.77    1:58.08   15  
  5 Baust, Kate               13 Rac                  1:59.02    1:58.76   14  
  6 Tipton, Emily             13 Nbac                 1:59.47    1:58.91   13  
  7 Marshburn, Hannah         14 Asc                  2:00.07    1:59.47   12  
  8 Chinni, Laura             14 Caa                  2:00.52    2:00.50   11  
 
Event 19  Girls 14 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Mankus, Christine         13 MAC                  1:59.44    1:55.59  
  2 Barnes, Allison           13 Nbac                 1:57.53    1:55.75  
  3 Delp, Kristina            14 Nbac                 1:57.56    1:57.24  
  4 Lanphier, Katelyn         13 Nbac                 2:00.35    1:57.77  
  5 Baust, Kate               13 Rac                  2:01.87    1:59.02  
  6 Tipton, Emily             13 Nbac                 2:01.76    1:59.47  
  7 Marshburn, Hannah         14 Asc                  2:01.11    2:00.07  
  8 Chinni, Laura             14 Caa                  2:02.37    2:00.52  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Harpole, Nicole           14 Nbac                 2:03.17    2:00.98  
 10 Cruz, Danielle            13 Rac                  2:03.34    2:01.14  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Griffith, Brooke          13 Gtac                 2:04.31    2:02.71  
 12 Bernstein, Danielle       14 MAC                  2:02.56    2:02.78  
 13 Flora, Bridgette          13 Est                  2:06.77    2:03.66  
 14 Meyer, Abby               14 MAC                  2:04.03    2:04.04  
 15 Long, Amanda              14 Nbac                 2:03.81    2:04.96  
 16 Branch, Lauren            14 Caa                  2:04.82    2:05.36  
 17 Dell, Christine           14 Caa                  2:05.66    2:05.51  
 18 Radcliffe, Brittany       13 Caa                  2:03.03    2:05.57  
 19 Williams, Stephanie       14 Asc                  2:05.31    2:08.13  
 
Event 20  Boys 14 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Rose, Billy               14 Raid                 1:48.17    1:47.75   20  
  2 Martin, Kenny             14 Nbac                 1:53.57    1:49.54   17  
  3 Kobb, Jordan              14 Nbac                 1:50.58    1:49.72   16  
  4 Spath, Kevin              14 Nbac                 1:51.15    1:50.78   15  
  5 Wills, Connor             14 Nbac                 1:51.08    1:51.02   14  
  6 Weinberg, Shaun           14 Nbac                 1:52.04    1:51.82   13  
  7 Galan, Peter              13 Mps                  1:53.69    1:53.25   12  
  8 Richards, Will            14 CBAC                 1:53.51    1:53.96   11  
 
Event 20  Boys 14 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Rose, Billy               14 Raid                 1:48.15    1:48.17  
  2 Kobb, Jordan              14 Nbac                 1:49.36    1:50.58  
  3 Wills, Connor             14 Nbac                 1:51.59    1:51.08  
  4 Spath, Kevin              14 Nbac                 1:54.74    1:51.15  
  5 Weinberg, Shaun           14 Nbac                 1:51.42    1:52.04  
  6 Brabson, Andy             14 MAC                  1:56.13    1:52.75  
  7 Richards, Will            14 CBAC                 1:56.33    1:53.51  
  8 Martin, Kenny             14 Nbac                 1:51.36    1:53.57  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Galan, Peter              13 Mps                  1:55.68    1:53.69  
 10 Gannett, Paul             14 Bac                  1:55.27    1:53.76  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Wilmot, Timmy             14 MAC                  1:55.75    1:53.77  
 12 Ziegler, Trevor           14 Caa                  1:57.55    1:54.86  
 13 Lee, Michael              14 MAC                  1:56.16    1:56.30  
 14 Smith, Alex               13 Bac                  1:59.75    1:57.71  
 15 Robertson-Phillips, Zach  14 Nbac                 1:58.03    1:58.07  
 16 Sakell, Nick              13 Nbac                 1:58.42    1:58.73  
 17 English, Scott            14 Naac                 1:59.52    1:59.93  
 18 Wheeler, Keenan           14 Lba                  1:59.48    1:59.94  
 19 Scarlett, Brian           14 Nbac                 2:01.33    2:00.85  
 20 Schlegel, Max             14 Naac                 2:01.43    2:01.00  
 21 Furno, Sean               13 Lba                  1:59.40    2:05.86  
 
Event 21  Girls 12 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Kalisz, Courtney          12 Nbac                   55.28      54.60   20  
  2 King, Blair               12 Est                    56.84      56.43   17  
  3 Turner, Emily             12 Unattached             57.63      56.88   16  
  4 Gibbs, Jordan             12 Asc                    57.36      57.67   15  
  5 O'Donnell, Erin           12 Nbac                   57.63      58.67   14  
  6 Staub, Andrea             11 Nbac                   57.94      58.96   13  
  7 Adams, Bethany            11 MAC                    58.57      59.30   12  
  8 Brabson, Laurel           12 MAC                    58.72      59.50   11  
 
Event 21  Girls 12 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Kalisz, Courtney          12 Nbac                   56.30      55.28  
  2 Gelb, Sam                 12 Rac                    56.49      55.53  
  3 King, Blair               12 Est                    57.49      56.84  
  4 Gibbs, Jordan             12 Asc                    59.11      57.36  
  5 O'Donnell, Erin           12 Nbac                   59.52      57.63  
  5 Turner, Emily             12 Unattached             58.95      57.63  
  7 Staub, Andrea             11 Nbac                   59.41      57.94  
  8 Adams, Bethany            11 MAC                  1:01.10      58.57  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Brabson, Laurel           12 MAC                  1:00.40      58.72  
 10 Hammond, Morgan           12 Nbac                   58.41      58.97  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Mangus, Kim               12 Caa                    59.94      59.31  
 12 Tomasky, Alex             12 MAC                  1:00.14      59.69  
 13 D'Ambrogi, Monica         12 Asc                    59.91      59.80  
 14 Stiens, Nina              12 Gtac                 1:01.32      59.88  
 15 Boyer, Kelsey             12 Nbac                   59.48    1:00.08  
 16 Osborn, Alicia            12 Rac                    59.67    1:00.34  
 17 Ault, Sarah               11 Gbsa                 1:01.73    1:00.40  
 18 Long, Ally                11 MAC                  1:02.46    1:00.52  
 19 Fowler, Jamie             12 Nbac                 1:01.27    1:00.60  
 20 Puzinauskas, Kat          12 Naac                   59.76    1:00.62  
 21 Mansbach, Claire          12 Rac                  1:01.32    1:00.89  
 22 Cooper, Emily             12 Raid                 1:00.70    1:00.90  
 23 Dean, Emily               12 Caa                  1:01.61    1:00.93  
 24 Munchel, Carly            11 Nbac                 1:01.20    1:01.19  
 25 Sherrer, Sara             11 Nbac                 1:03.52    1:01.41  
 26 Magaw, Lindsey            12 Bac                  1:03.49    1:01.57  
 27 McBrien, Kristen          12 Baac                 1:01.17    1:01.58  
 28 Fitzenreiter, Katie       12 Caa                  1:01.38    1:02.21  
 29 Rogers, Laura             12 Rac                  1:03.98    1:02.22  
 30 McAdorey, Meghan          12 Nbac                 1:04.26    1:02.25  
 31 Jardine, Erica            12 MAC                  1:02.80    1:02.45  
 32 Chen, Christine           12 Tac                  1:02.68    1:02.52  
 33 Nabors, Shannon           12 Caa                  1:02.90    1:02.57  
 34 Griffith, Courtney        11 Gtac                 1:02.62    1:03.09  
 35 Smith, Kelsey             11 Caa                  1:03.78    1:03.48  
 36 Culpepper, Brittany       11 CBAC                 1:03.50    1:04.10  
 
Event 22  Boys 12 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Shea, Ryan                12 Gbsa                   53.85      54.31   20  
  2 Jones, Cort               12 Naac                   56.40      56.35   17  
  3 Marsteller, Kevin         11 Nbac                   56.82      56.37   16  
  4 Smith, Giles              11 Est                    57.17      56.77   15  
  5 Offutt, Bryan             11 Gtac                   57.64      57.26   14  
  6 Tomechko, Nick            12 Nbac                   58.65      58.17   13  
  7 Kramer, Christopher       11 Nbac                   58.68      58.18   12  
  8 Carey Jr., David          12 Nbac                   58.84      58.41   11  
 
Event 22  Boys 12 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Shea, Ryan                12 Gbsa                   56.28      53.85  
  2 Jones, Cort               12 Naac                   57.83      56.40  
  3 Marsteller, Kevin         11 Nbac                   57.57      56.82  
  4 Smith, Giles              11 Est                    58.79      57.17  
  5 Offutt, Bryan             11 Gtac                   58.86      57.64  
  6 Tomechko, Nick            12 Nbac                   59.90      58.65  
  7 Kramer, Christopher       11 Nbac                   59.28      58.68  
  8 Carey Jr., David          12 Nbac                   59.24      58.84  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Lorton, Brendan           11 Rac                  1:00.39      58.97  
 10 Newton, David             12 Est                    59.53      59.09  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Smith, Mark               11 Gtac                 1:00.42      59.11  
 12 Thomas, Michael           11 Lba                  1:01.59      59.15  
 13 Henderson, Stephen        12 Caa                    59.81      59.39  
 14 Vita, Frank               12 Naac                 1:02.07    1:00.21  
 15 Jenkins III, Edward       12 Nbac                 1:02.06    1:00.80  
 16 Hornberger, Zack          12 Naac                 1:02.39    1:01.01  
 17 Roddy, Sean               11 Nbac                 1:02.12    1:01.34  
 18 Warren, Arnie             12 Kco                  1:00.01    1:01.42  
 19 Fuller, Alex              12 Lba                  1:02.47    1:01.46  
 20 Cooper, KC                12 Gtac                 1:02.64    1:01.85  
 21 Simard, Philippe          12 Nbac                 1:02.31    1:02.03  
 22 Sakell, Willie            12 Nbac                 1:03.11    1:02.05  
 23 Singer, Grant             11 Lba                  1:03.65    1:02.15  
 24 Sinko, Patrick            12 Nbac                 1:02.71    1:02.19  
 25 McClurg, Ross             12 Naac                 1:04.06    1:02.62  
 26 Gabel, Brooks             11 Rac                  1:02.74    1:03.02  
 27 Morlock, Kevin            12 Nbac                 1:03.18    1:03.51  
 
Event 23  Girls 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Harris, Laura             10 Nbac                   30.67      29.74   20  
  2 Glaros, Beth              10 Rac                    31.18      30.98   17  
  3 Krebs, Jessie             10 Tac                    32.05      31.70   16  
  4 Surhoff, Kendall           9 Nbac                   32.94      32.56   15  
  5 Halligan, Amy             10 Tac                    32.94      32.59   14  
  6 Martin, Cayman            10 Nbac                   33.32      32.68   13  
  7 Griffin, Brianna          10 Naac                   33.95      33.30   12  
  8 Martin, Emily             10 Nbac                   33.28      33.80   11  
 
Event 23  Girls 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Harris, Laura             10 Nbac                   30.10      30.67  
  2 Glaros, Beth              10 Rac                    33.51      31.18  
  3 Krebs, Jessie             10 Tac                    33.56      32.05  
  4 Halligan, Amy             10 Tac                    33.61      32.94  
  4 Surhoff, Kendall           9 Nbac                   34.20      32.94  
  6 Martin, Emily             10 Nbac                   34.54      33.28  
  7 Martin, Cayman            10 Nbac                   36.08      33.32  
  8 Griffin, Brianna          10 Naac                   35.81      33.95  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Kylliainen, Tanja         10 Lba                    36.62      34.02  
 10 Griffin, Brooke           10 Naac                   33.97      34.26  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Martin, Selena             9 Rac                    35.19      34.37  
 12 Hill, Lindsay             10 Asc                    34.43      34.41  
 13 Donald, Elena             10 Caa                    35.08      34.43  
 14 Offutt, Kelly              9 Gtac                   35.93      34.53  
 15 Bixler, Caroline           8 Nbac                   35.84      34.60  
 16 Shea, Erin                10 Gbsa                   36.57      34.61  
 17 Gibbs, Kara                9 Asc                    34.07      35.26  
 18 Halligan, Caelin          10 Tac                    36.36      35.51  
 19 Broderick, Emily          10 Lba                    37.00      35.63  
 20 Fuller, Caitlyn           10 Rac                    35.74      35.67  
 21 Schuster, Anna            10 Est                    36.12      35.68  
 22 Kasoff, Lauren            10 Nbac                   36.81      35.76  
 23 Hammond, Jordan           10 Baac                   36.92      35.80  
 24 Larson, Kathryn           10 MAC                    37.94      35.95  
 25 Danelle, Larissa           9 Nbac                   35.72      36.11  
 26 Omelchenko, Monica        10 MAC                    36.81      36.25  
 27 Dunn, Danielle            10 Gbsa                   36.93      36.67  
 28 Lieu, Jamie               10 Tac                    37.18      36.80  
 28 Mahoney, Cara             10 Baac                   36.76      36.80  
 30 Mealer, Ranita            10 Mpsc                   36.53      38.77  
 
Event 24  Boys 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Fitzenreiter, Matthew     10 Caa                    32.41      31.97   20  
  2 Antoniak, Joshua          10 Tac                    33.98      33.23   17  
  3 Forest, James             10 Caa                    35.56      34.04   16  
  4 Knipshild, Chad           10 Asc                    34.64      34.40   15  
  5 Haufler, Alex              9 Gtac                   35.56      34.63   14  
  6 Porter, Alexander          9 Lba                    34.13      34.87   13  
  7 Stephens, Jes             10 Nbac                   34.70      35.07   12  
  8 Gannett, Mark             10 Bac                    35.23      35.57   11  
 
Event 24  Boys 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Fitzenreiter, Matthew     10 Caa                    32.58      32.41  
  2 Antoniak, Joshua          10 Tac                    34.09      33.98  
  3 Porter, Alexander          9 Lba                    35.52      34.13  
  4 Knipshild, Chad           10 Asc                    35.21      34.64  
  5 Stephens, Jes             10 Nbac                   36.43      34.70  
  6 Gannett, Mark             10 Bac                    36.90      35.23  
  7 Forest, James             10 Caa                    35.66      35.56  
  7 Haufler, Alex              9 Gtac                   36.15      35.56  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Melesh, Charles           10 Naac                   35.56      36.32  
 10 Holland, Tommy            10 Lba                    39.01      36.74  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Issermoyer, Thomas        10 Est                    37.97      36.75  
 12 Wolfgang, Zeke             8 Gbsa                   39.21      37.00  
 13 Delcher, Jeffrey          10 Lba                    37.79      37.03  
 14 Mead, Brian               10 Rac                    37.85      37.38  
 15 Blumhard, Matthew         10 Nbac                   37.06      37.62  
 16 Reitz, Todd               10 Rac                    38.66      37.94  
 17 Ojard, Daniel             10 Nbac                   37.14      38.41  
 
Event 25  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Goetsch, Emily            17 Nbac                   55.58      54.00   20  
  2 Knapik, Ashley            14 Nbac                   57.05      56.54   17  
  3 Botek, Anne Marie         15 Nbac                   57.17      56.94   16  
  4 Williams, Liz             17 Nbac                 1:00.30      59.28   15  
  5 Hopkins, Katie            16 Nbac                 1:00.53      59.38   14  
  6 Smith, Kristin            17 Caa                    59.46      59.62   13  
  7 Dunnigan, Amanda          15 Nbac                   59.76    1:00.02   12  
  8 Dobson, Emily             17 CBAC                 1:00.71    1:00.36   11  
B - Final
  9 Schneehagen, Jill         16 Nbac                 1:00.90    1:00.36    9  
 10 McLaughlin, Cindy         17 Rac                  1:01.20    1:00.70    7  
 11 Guven, Aylin              16 Naac                 1:02.00    1:01.38    6  
 12 Graham, Jennifer          15 Asc                  1:01.31    1:01.52    5  
 13 Glasgow, Adrianne         18 Rac                  1:02.06    1:01.66    4  
 14 Hubbard, Katrina          17 MAC                  1:01.71    1:01.97    3  
 15 Lukens, Elisabeth         15 Nbac                 1:02.16    1:02.39    2  
 16 Fong, Emily               16 Caa                  1:02.17    1:06.16    1  
 
Event 25  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Goetsch, Emily            17 Nbac                   53.92      55.58  
  2 Knapik, Ashley            14 Nbac                   57.12      57.05  
  3 Botek, Anne Marie         15 Nbac                   57.78      57.17  
  4 Kimmel, Bridget           18 Nbac                   56.44      58.74  
  5 Smith, Kristin            17 Caa                    58.76      59.46  
  6 Dunnigan, Amanda          15 Nbac                 1:00.45      59.76  
  7 Williams, Liz             17 Nbac                   59.42    1:00.30  
  8 Hopkins, Katie            16 Nbac                 1:00.26    1:00.53  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Thackston, Jennifer       16 MAC                  1:02.03    1:00.66  
 10 Dobson, Emily             17 CBAC                 1:00.13    1:00.71  
 11 Schneehagen, Jill         16 Nbac                 1:01.38    1:00.90  
 12 McLaughlin, Cindy         17 Rac                  1:00.55    1:01.20  
 13 Graham, Jennifer          15 Asc                  1:01.10    1:01.31  
 14 Hubbard, Katrina          17 MAC                  1:02.81    1:01.71  
 15 Guven, Aylin              16 Naac                   59.88    1:02.00  
 16 Glasgow, Adrianne         18 Rac                  1:00.72    1:02.06  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Lukens, Elisabeth         15 Nbac                 1:01.56    1:02.16  
 18 Fong, Emily               16 Caa                  1:04.47    1:02.17  
-------------------------------------------------------------------------
 19 Newman, Kristin           17 Nbac                   59.74    1:02.37  
 20 Brosi, Meghan             15 Caa                  1:02.72    1:02.56  
 21 Brown, Whitney            15 Nbac                 1:04.47    1:02.57  
 22 Robertson-Phillips, Zea   15 Nbac                 1:02.23    1:02.66  
 23 DeClue, Megan             16 Rac                  1:04.28    1:02.85  
 24 Secoges, Mary             17 Fast                 1:03.62    1:02.94  
 25 Carroll, Katie            15 MAC                  1:04.35    1:03.10  
 25 Whiteford, Brittany       15 Est                  1:03.93    1:03.10  
 27 Gass, Kaitlin             15 Nbac                 1:04.15    1:03.42  
 28 Morris, Natalie           18 CBAC                 1:02.88    1:03.57  
 29 Dobson, Beth              19 CBAC                 1:01.27    1:03.61  
 30 Halsey, Laura             16 Raid                 1:04.32    1:03.97  
 31 Rawlick, Patty            17 Nbac                 1:02.63    1:04.04  
 32 Spedden, Elise            15 Caa                  1:03.84    1:04.20  
 33 Hadley, Meg               17 Naac                 1:02.66    1:04.26  
 34 Lanphier, Sarah           16 Nbac                 1:03.51    1:04.40  
 35 O'Donnell, Kerry          15 Nbac                 1:03.06    1:04.62  
 36 Murphy, Kaitlyn           15 Asc                  1:04.21    1:07.61  
 
Event 26  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Skrabacz, Eric            17 CBAC                   53.52      52.85   20  
  2 Rose, Bobby               15 Raid                   53.83      54.21   17  
  3 Hoffman, Kevin            18 Asc                    55.47      54.66   16  
  4 Happel, Chris             15 Lba                    55.29      54.75   15  
  5 Bulkley, Adam             15 Nbac                   56.47      54.87   14  
  6 Hogan, John               15 MAC                    56.73      54.99   13  
  7 Ainsworth, Matt           17 MAC                    55.03      55.37   12  
  8 Pinno, Eric               15 CBAC                   56.74      55.86   11  
B - Final
  9 Garcia, Mike              17 Naac                   57.12      56.57    9  
 10 Kelsey, Shane             15 Lba                    57.92      56.94    7  
 11 Franciscovich, Rob        16 Fast                   57.75      56.97    6  
 12 Thomas, Josh              15 Nbac                   56.95      57.41    5  
 13 Amato, Gordon             16 Gbsa                   57.60      57.51    4  
 14 Osborn, Joey              16 Rac                    58.70      58.68    3  
 15 Vagts, Bryan              17 Naac                   57.38      59.59    2  
 
Event 26  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Skrabacz, Eric            17 CBAC                   54.02      53.52  
  2 Rose, Bobby               15 Raid                   53.82      53.83  
  3 Zhang, Yuyu               17 Caa                    54.01      54.56  
  4 Ainsworth, Matt           17 MAC                    55.47      55.03  
  5 Happel, Chris             15 Lba                    55.13      55.29  
  6 Hoffman, Kevin            18 Asc                    55.71      55.47  
  7 Bulkley, Adam             15 Nbac                   56.31      56.47  
  8 Hogan, John               15 MAC                    57.06      56.73  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Pinno, Eric               15 CBAC                   57.96      56.74  
 10 Thomas, Josh              15 Nbac                   57.62      56.95  
 11 Garcia, Mike              17 Naac                   56.54      57.12  
 12 Vagts, Bryan              17 Naac                   56.64      57.38  
 13 Amato, Gordon             16 Gbsa                   57.21      57.60  
 14 Franciscovich, Rob        16 Fast                   57.51      57.75  
 15 Kelsey, Shane             15 Lba                    57.37      57.92  
 16 Osborn, Joey              16 Rac                    58.13      58.70  
 
Event 27  Girls 14 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Delp, Kristina            14 Nbac                 1:00.83      58.86   20  
  2 Harpole, Nicole           14 Nbac                   59.73      58.94   17  
  3 McIntosh, Kat             13 Msc                    59.04      59.34   16  
  4 Chinni, Laura             14 Caa                  1:02.04    1:01.44   15  
  5 Bernstein, Danielle       14 MAC                  1:01.87    1:01.57   14  
  6 Morlock, Amy              14 Nbac                 1:01.92    1:01.73   13  
  7 Aichele, Allison          14 MAC                  1:01.94    1:01.98   12  
  8 Friedrich, Kiley          13 Nbac                 1:02.95    1:02.45   11  
 
Event 27  Girls 14 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 McIntosh, Kat             13 Msc                    58.85      59.04  
  2 Harpole, Nicole           14 Nbac                   59.08      59.73  
  3 Delp, Kristina            14 Nbac                   59.20    1:00.83  
  4 Bernstein, Danielle       14 MAC                  1:02.72    1:01.87  
  5 Morlock, Amy              14 Nbac                 1:02.80    1:01.92  
  6 Aichele, Allison          14 MAC                  1:03.29    1:01.94  
  7 Chinni, Laura             14 Caa                  1:03.60    1:02.04  
  8 Friedrich, Kiley          13 Nbac                 1:03.40    1:02.95  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Long, Amanda              14 Nbac                 1:03.69    1:03.61  
 10 Williams, Stephanie       14 Asc                  1:03.32    1:03.77  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Newman, Amanda            13 Nbac                 1:03.91    1:03.81  
 12 Godwin, Rebecca           13 Rac                  1:03.80    1:03.92  
 13 Leung, Jennifer           14 Rac                  1:05.21    1:04.69  
 14 Dell, Christine           14 Caa                  1:04.81    1:04.81  
 15 Johnston, Jennifer        13 Caa                  1:04.67    1:05.01  
 16 Lanphier, Katelyn         13 Nbac                 1:04.94    1:05.37  
 17 Meyer, Stacey             14 Caa                  1:05.57    1:06.13  
 
Event 28  Boys 14 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Wills, Connor             14 Nbac                   54.08      53.58   20  
  2 Martin, Kenny             14 Nbac                   55.55      54.49   17  
  3 Wilmot, Timmy             14 MAC                    55.84      55.03   16  
  4 Gannett, Paul             14 Bac                    57.44      56.54   15  
  5 Rose, Billy               14 Raid                   57.97      57.71   14  
  6 Richards, Will            14 CBAC                   59.28      58.92   13  
  7 Kitner, John              14 CBAC                   59.23      59.18   12  
  8 Rowe, Ian                 13 Nbac                 1:00.14      59.66   11  
 
Event 28  Boys 14 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Wills, Connor             14 Nbac                   54.39      54.08  
  2 Martin, Kenny             14 Nbac                   54.70      55.55  
  3 Wilmot, Timmy             14 MAC                    57.04      55.84  
  4 Gannett, Paul             14 Bac                    59.17      57.44  
  5 Rose, Billy               14 Raid                   56.24      57.97  
  6 Kitner, John              14 CBAC                 1:00.19      59.23  
  7 Richards, Will            14 CBAC                 1:01.00      59.28  
  8 Rowe, Ian                 13 Nbac                 1:00.50    1:00.14  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Schlegel, Max             14 Naac                 1:00.75    1:00.46  
 10 Reitz, Bradley            13 Rac                  1:02.56    1:03.07  
 
Event 29  Girls 12 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 O'Donnell, Erin           12 Nbac                   28.27      28.13   20  
  2 Dean, Emily               12 Caa                    28.93      28.26   17  
  3 Boyer, Kelsey             12 Nbac                   29.26      28.61   16  
  4 Turner, Emily             12 Unattached             29.06      29.00   15  
  5 Sherrer, Sara             11 Nbac                   29.80      29.25   14  
  6 Scott, Kelly              12 Rac                    29.35      29.62   13  
  7 Brabson, Laurel           12 MAC                    29.49      30.04   12  
  8 Forest, Erin              12 Caa                    29.58      30.48   11  
 
Event 29  Girls 12 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 O'Donnell, Erin           12 Nbac                   29.01      28.27  
  2 Dean, Emily               12 Caa                    28.24      28.93  
  3 Turner, Emily             12 Unattached             30.87      29.06  
  4 Boyer, Kelsey             12 Nbac                   28.72      29.26  
  5 Scott, Kelly              12 Rac                    29.60      29.35  
  6 Brabson, Laurel           12 MAC                    29.93      29.49  
  7 Forest, Erin              12 Caa                    30.53      29.58  
  8 Sherrer, Sara             11 Nbac                   30.16      29.80  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Mangus, Kim               12 Caa                    31.06      30.37  
 10 Magaw, Lindsey            12 Bac                    29.86      30.43  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Griffith, Courtney        11 Gtac                   30.41      30.60  
 12 Schaefer, Danielle        12 Nbac                   31.06      31.00  
 13 Tostanoski, Lisa          12 Rac                    32.13      31.01  
 14 Mansbach, Claire          12 Rac                    30.54      31.04  
 15 Ault, Sarah               11 Gbsa                   31.49      31.16  
 16 Dotzel, Sarah             11 Nbac                   31.84      31.20  
 17 Chen, Christine           12 Tac                    31.88      31.31  
 18 McAdorey, Meghan          12 Nbac                   31.84      31.34  
 19 Fowler, Jamie             12 Nbac                   32.49      32.31  
 20 Cooper, Emily             12 Raid                   32.19      32.62  
 21 Avers, Whitney            12 Naac                   32.37      32.75  
 22 Fitzenreiter, Katie       12 Caa                    32.83      33.61  
 
Event 30  Boys 12 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Marsteller, Kevin         11 Nbac                   27.87      27.88   20  
  2 Smith, Giles              11 Est                    28.40      27.95   17  
  3 Shea, Ryan                12 Gbsa                   28.11      28.51   16  
  4 Newton, David             12 Est                    28.97      29.51   15  
  5 Warren, Arnie             12 Kco                    29.76      29.59   13.5
  5 Smith, Mark               11 Gtac                   30.36      29.59   13.5
  7 Hutchinson, Neil          12 Nbac                   29.56      29.75   12  
  8 Thomas, Michael           11 Lba                    30.77      30.70   11  
 
Event 30  Boys 12 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Marsteller, Kevin         11 Nbac                   29.47      27.87  
  2 Shea, Ryan                12 Gbsa                   28.92      28.11  
  3 Smith, Giles              11 Est                    29.15      28.40  
  4 Newton, David             12 Est                    29.94      28.97  
  5 Hutchinson, Neil          12 Nbac                   31.17      29.56  
  6 Warren, Arnie             12 Kco                    32.32      29.76  
  7 Smith, Mark               11 Gtac                   29.90      30.36  
  8 Thomas, Michael           11 Lba                    31.09      30.77  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Jones, Cort               12 Naac                   31.68      30.79  
 10 Singer, Grant             11 Lba                    30.93      31.02  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Shields, Ben              11 Nbac                   31.66      31.12  
 12 Simard, Philippe          12 Nbac                   30.86      31.14  
 13 Cooper, KC                12 Gtac                   32.31      31.72  
 14 Wills, James              11 Naac                   31.62      31.78  
 15 Lorton, Brendan           11 Rac                    32.27      32.06  
 16 Dayton, Kelly             12 Nbac                   32.55      32.11  
 
Event 31  Girls 10 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Harris, Laura             10 Nbac                 2:26.79    2:26.01   20  
  2 Considine, Nora            9 Rac                  2:34.69    2:33.02   17  
  3 Griffin, Brianna          10 Naac                 2:37.54    2:33.87   16  
  4 Carter, Caitlin           10 Nbac                 2:36.15    2:34.28   15  
  5 Griffin, Brooke           10 Naac                 2:38.74    2:36.55   14  
  6 Halligan, Amy             10 Tac                  2:45.14    2:41.96   13  
  7 Hammond, Christine         9 Nbac                 2:43.53    2:43.05   12  
  8 Martin, Cayman            10 Nbac                 2:42.15    2:43.66   11  
 
Event 31  Girls 10 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Harris, Laura             10 Nbac                 2:24.58    2:26.79  
  2 Considine, Nora            9 Rac                  2:35.44    2:34.69  
  3 Carter, Caitlin           10 Nbac                 2:39.48    2:36.15  
  4 Griffin, Brianna          10 Naac                 2:39.55    2:37.54  
  5 Griffin, Brooke           10 Naac                 2:41.28    2:38.74  
  6 Martin, Cayman            10 Nbac                 2:48.35    2:42.15  
  7 Hammond, Christine         9 Nbac                 2:44.87    2:43.53  
  8 Halligan, Amy             10 Tac                  2:48.67    2:45.14  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Martin, Selena             9 Rac                  2:47.07    2:45.61  
 10 Offutt, Kelly              9 Gtac                 2:51.83    2:45.83  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Collins, Nanci            10 Rac                  2:52.48    2:46.25  
 12 Shea, Erin                10 Gbsa                 2:54.90    2:47.19  
 13 Gerlak, Anneke            10 Nbac                 2:53.09    2:48.03  
 14 Kasoff, Lauren            10 Nbac                 2:54.07    2:48.28  
 15 Gallagher, Erin           10 Nbac                 2:54.44    2:48.49  
 16 Martin, Emily             10 Nbac                 2:50.60    2:48.75  
 17 Broderick, Emily          10 Lba                  2:54.44    2:50.99  
 18 Gouger, Meredith          10 Tac                  2:55.54    2:51.06  
 19 Danelle, Larissa           9 Nbac                 2:47.96    2:51.44  
 20 Omelchenko, Monica        10 MAC                  2:52.97    2:51.56  
 21 O'Leary, Erin             10 Asc                  2:52.59    2:52.54  
 22 Mutolo, Jamie             10 Est                  2:52.92    2:53.59  
 23 Schuster, Anna            10 Est                  2:52.68    2:54.32  
 24 Molnar, Morgan            10 MAC                  2:55.02    2:54.82  
 25 Schaffer, Rachael         10 Nbac                 2:55.21    2:57.37  
 -- Krebs, Jessie             10 Tac                  2:43.51         DQ  
 
Event 32  Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Cosgarea, Andrew          10 Nbac                 2:09.27    2:09.80   20  
  2 Cranford, Chris           10 Asc                  2:16.48    2:14.04   17  
  3 Foong, Andrew             10 Rac                  2:16.77    2:15.42   16  
  4 Stephens, Jes             10 Nbac                 2:18.91    2:19.55   15  
  5 Elfert, Tyler             10 Lba                  2:20.34    2:21.55   14  
  6 Holland, Tommy            10 Lba                  2:24.80    2:24.68   13  
  7 Reitz, Todd               10 Rac                  2:35.79    2:32.48   12  
 
Event 32  Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Cosgarea, Andrew          10 Nbac                 2:14.92    2:09.27  
  2 Cranford, Chris           10 Asc                  2:20.88    2:16.48  
  3 Foong, Andrew             10 Rac                  2:21.50    2:16.77  
  4 Stephens, Jes             10 Nbac                 2:24.75    2:18.91  
  5 Elfert, Tyler             10 Lba                  2:21.37    2:20.34  
  6 Holland, Tommy            10 Lba                  2:27.18    2:24.80  
  7 Reitz, Todd               10 Rac                  2:29.99    2:35.79  
 
Event 33  Girls 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Brooks, Ellen             16 Nbac                 4:23.57    4:22.02   20  
  2 Kalisz, Courtney          12 Nbac                 4:27.46    4:23.42   17  
  3 Riley, Megan              17 Nbac                 4:22.33    4:24.81   16  
  4 Hutchinson, Claire        16 Nbac                 4:26.96    4:25.10   15  
  5 Sackett, Meghan           16 Nbac                 4:23.08    4:26.81   14  
  6 Knapik, Ashley            14 Nbac                 4:31.58    4:27.24   13  
  7 Spearman, Danielle        17 Est                  4:35.88    4:33.10   12  
  8 Schneehagen, Jill         16 Nbac                 4:38.46    4:41.84   11  
B - Final
  9 Galan, Julie              19 Mps                  4:47.13    4:38.76    9  
 10 Guven, Aylin              16 Naac                 4:43.12    4:39.33    7  
 11 Fong, Emily               16 Caa                  4:39.24    4:41.71    6  
 12 Gottschalk, Lindsey       16 Nbac                 4:40.88    4:41.72    5  
 13 Dawson, Annie             15 Naac                 4:41.94    4:41.94    4  
 14 Bray, Natasha             15 Nbac                 4:43.25    4:42.23    3  
 15 Stevenson, Emily          16 Naac                 4:45.62    4:42.93    2  
 16 DeClue, Megan             16 Rac                  4:46.10    4:43.77    1  
 
Event 33  Girls 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Riley, Megan              17 Nbac                 4:26.55    4:22.33  
  2 Sackett, Meghan           16 Nbac                 4:19.51    4:23.08  
  3 Brooks, Ellen             16 Nbac                 4:30.97    4:23.57  
  4 Hutchinson, Claire        16 Nbac                 4:30.07    4:26.96  
  5 Kalisz, Courtney          12 Nbac                 4:32.01    4:27.46  
  6 Knapik, Ashley            14 Nbac                 4:31.03    4:31.58  
  7 Thackston, Jennifer       16 MAC                  4:40.67    4:34.69  
  8 Spearman, Danielle        17 Est                  4:38.61    4:35.88  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Schneehagen, Jill         16 Nbac                 4:39.53    4:38.46  
 10 Fong, Emily               16 Caa                  4:44.30    4:39.24  
 11 Gottschalk, Lindsey       16 Nbac                 4:48.81    4:40.88  
 12 Dawson, Annie             15 Naac                 4:39.02    4:41.94  
 13 Guven, Aylin              16 Naac                 4:39.22    4:43.12  
 14 Bray, Natasha             15 Nbac                 4:47.98    4:43.25  
 15 Stevenson, Emily          16 Naac                 4:44.20    4:45.62  
 16 DeClue, Megan             16 Rac                  4:49.14    4:46.10  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Galan, Julie              19 Mps                  4:38.16    4:47.13  
 18 Dantone, Courtney         17 Asc                  4:39.54    4:47.50  
-------------------------------------------------------------------------
 19 Lukens, Elisabeth         15 Nbac                 4:44.54    4:49.06  
 20 Glasgow, Adrianne         18 Rac                  4:48.12    4:50.59  
 21 Bellamy, Beth             18 Lba                  4:53.88    4:51.72  
 22 Robertson-Phillips, Zea   15 Nbac                 4:43.45    4:51.85  
 23 Gass, Kaitlin             15 Nbac                 4:55.73    4:52.15  
 24 Colgan, Elyse             18 Naac                 5:00.81    4:52.46  
 25 Dobson, Emily             17 CBAC                 4:48.23    4:53.92  
 26 Lanphier, Sarah           16 Nbac                 4:42.79    4:54.48  
 27 Weinberg, Jessica         16 Nbac                 4:58.58    4:54.50  
 28 Kaufman, Amy              16 Gbsa                 4:57.11    4:56.97  
 29 McNeil, Molly             15 Gbsa                 4:50.41    4:56.99  
 30 Shrader, Meghan           17 Naac                 4:53.96    4:57.42  
 31 Gunzelman, Ashley         17 Asc                  4:59.66    4:57.50  
 32 Daly, Christina           16 Caa                  4:52.17    4:59.82  
 33 Allen, Laura              17 Caa                  5:00.88    4:59.84  
 34 Oswald, Michelle          17 Lba                  4:51.83    4:59.88  
 35 McLaughlin, Cindy         17 Rac                  4:55.87    4:59.97  
 36 Wittsack, Hayley          17 Rac                  4:49.50    5:00.14  
 37 Graham, Jennifer          15 Asc                  4:53.07    5:00.21  
 38 Bushong, Cassie           18 Asc                  4:59.63    5:03.28  
 39 Siburt, Brittany          15 Naac                 5:00.58    5:06.95  
 40 McGraw, Katie             17 Naac                 4:58.97    5:08.72  
 
Event 34  Boys 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Knopp, Cory               16 Nbac                 4:09.42    4:05.49   20  
  2 Newton, Tim               17 Est                  4:10.17    4:06.08   17  
  3 Zebley, Nico              15 Nbac                 4:08.47    4:09.08   16  
  4 Fedderly, Matt            16 Est                  4:18.50    4:12.86   15  
  5 Calderon, Dito            15 Bac                  4:10.46    4:13.90   14  
  6 Pallace, Drew             15 Nbac                 4:21.34    4:14.00   13  
  7 Vagts, Bryan              17 Naac                 4:18.60    4:21.04   12  
  8 Chen, Alex                15 Bac                  4:19.16    4:21.33   11  
B - Final
  9 Hopkins, Jamie            17 Lba                  4:22.34    4:20.03    9  
 10 Groth, Timothy            16 Nbac                 4:24.42    4:23.25    7  
 11 Clark, Andrew             15 Nbac                 4:28.54    4:26.66    6  
 12 Skrabacz, Eric            17 CBAC                 4:37.00    4:27.01    5  
 13 Newton, Matt              15 Est                  4:26.52    4:29.18    4  
 14 Kobb, Harrison            17 Nbac                 4:30.35    4:30.33    3  
 15 Dempsey, Robert           16 Nbac                 4:41.62    4:38.93    2  
 
Event 34  Boys 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Zebley, Nico              15 Nbac                 4:09.40    4:08.47  
  2 Knopp, Cory               16 Nbac                 4:05.90    4:09.42  
  3 Newton, Tim               17 Est                  4:11.24    4:10.17  
  4 Calderon, Dito            15 Bac                  4:21.40    4:10.46  
  5 Fedderly, Matt            16 Est                  4:13.80    4:18.50  
  6 Vagts, Bryan              17 Naac                 4:18.67    4:18.60  
  7 Chen, Alex                15 Bac                  4:28.25    4:19.16  
  8 Pallace, Drew             15 Nbac                 4:19.58    4:21.34  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Hopkins, Jamie            17 Lba                  4:32.94    4:22.34  
 10 Groth, Timothy            16 Nbac                 4:21.72    4:24.42  
 11 Newton, Matt              15 Est                  4:33.10    4:26.52  
 12 Clark, Andrew             15 Nbac                 4:31.27    4:28.54  
 13 Kobb, Harrison            17 Nbac                 4:32.70    4:30.35  
 14 Happel, Chris             15 Lba                  4:29.43    4:36.34  
 15 Skrabacz, Eric            17 CBAC                 4:27.98    4:37.00  
 16 Broadwater, Adam          16 Nbac                 4:35.01    4:37.86  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Dempsey, Robert           16 Nbac                 4:28.96    4:41.62  
 18 Klement, Shawn            16 Caa                  4:30.59    4:42.99  
 
Event 35  Girls 14 & Under 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Gonzalez, Jackie          14 Nbac                 4:30.18    4:27.41   20  
  2 Miller, Ann               13 Caa                  4:36.67    4:31.15   17  
  3 Lanphier, Katelyn         13 Nbac                 4:39.34    4:37.18   16  
  4 Tipton, Emily             13 Nbac                 4:39.00    4:41.00   15  
  5 Cruz, Danielle            13 Rac                  4:45.11    4:44.13   14  
  6 Friedrich, Kiley          13 Nbac                 4:46.34    4:45.73   13  
  7 Morlock, Amy              14 Nbac                 4:41.88    4:46.25   12  
  8 Guntner, Lauren           13 Nbac                 4:44.28    4:47.02   11  
 
Event 35  Girls 14 & Under 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Gonzalez, Jackie          14 Nbac                 4:32.71    4:30.18  
  2 Miller, Ann               13 Caa                  4:33.36    4:36.67  
  3 Tipton, Emily             13 Nbac                 4:46.47    4:39.00  
  4 Lanphier, Katelyn         13 Nbac                 4:41.31    4:39.34  
  5 Morlock, Amy              14 Nbac                 4:41.45    4:41.88  
  6 Guntner, Lauren           13 Nbac                 4:46.14    4:44.28  
  7 Cruz, Danielle            13 Rac                  4:50.69    4:45.11  
  8 Barnes, Allison           13 Nbac                 4:41.45    4:45.29  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Friedrich, Kiley          13 Nbac                 4:45.81    4:46.34  
 10 Aichele, Allison          14 MAC                  4:55.92    4:47.23  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Chinni, Laura             14 Caa                  4:54.17    4:49.71  
 12 Mankus, Christine         13 MAC                  4:55.91    4:49.84  
 13 Radcliffe, Brittany       13 Caa                  5:02.41    4:49.97  
 14 Long, Amanda              14 Nbac                 4:55.61    4:54.89  
 15 Hock, Stephanie           13 Nbac                 4:58.32    4:55.52  
 16 Marshburn, Hannah         14 Asc                  4:57.04    4:55.92  
 17 Cranford, Tori            14 Asc                  5:04.56    4:57.38  
 18 McIntosh, Kat             13 Msc                  5:06.51    4:57.88  
 19 Branch, Lauren            14 Caa                  5:01.24    4:58.00  
 20 Godwin, Rebecca           13 Rac                  4:59.33    5:00.12  
 21 Griffith, Brooke          13 Gtac                 5:00.17    5:00.98  
 22 Noonan, Sarah             14 MAC                  5:05.39    5:04.13  
 23 Leung, Jennifer           14 Rac                  5:03.67    5:05.12  
 24 Cook, Jackie              13 Nbac                 5:02.16    5:05.27  
 25 Sinko, Molly              13 Nbac                 5:04.95    5:05.38  
 26 Jojic, Laura              13 Naac                 5:03.66    5:07.94  
 27 Wolfgang, Kim             13 Gbsa                 5:03.24    5:10.78  
 
Event 36  Boys 14 & Under 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Wills, Connor             14 Nbac                 4:14.91    4:12.87   20  
  2 Kobb, Jordan              14 Nbac                 4:19.37    4:16.68   17  
  3 Brabson, Andy             14 MAC                  4:19.73    4:18.91   16  
  4 Weinberg, Shaun           14 Nbac                 4:22.67    4:20.92   15  
  5 Galan, Peter              13 Mps                  4:28.38    4:28.24   14  
  6 Ziegler, Trevor           14 Caa                  4:33.57    4:30.53   13  
  7 Robertson-Phillips, Zach  14 Nbac                 4:36.88    4:39.95   12  
  8 Smith, Alex               13 Bac                  4:40.46    4:41.24   11  
 
Event 36  Boys 14 & Under 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Wills, Connor             14 Nbac                 4:15.16    4:14.91  
  2 Kobb, Jordan              14 Nbac                 4:21.32    4:19.37  
  3 Brabson, Andy             14 MAC                  4:32.45    4:19.73  
  4 Weinberg, Shaun           14 Nbac                 4:24.49    4:22.67  
  5 Galan, Peter              13 Mps                  4:42.23    4:28.38  
  6 Ziegler, Trevor           14 Caa                  4:37.55    4:33.57  
  7 Robertson-Phillips, Zach  14 Nbac                 4:39.40    4:36.88  
  8 Wilmot, Timmy             14 MAC                  4:39.67    4:38.43  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Smith, Alex               13 Bac                  4:44.55    4:40.46  
 10 Rowe, Ian                 13 Nbac                 4:40.34    4:40.67  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Sakell, Nick              13 Nbac                 4:40.65    4:43.01  
 12 Weston-Dawkes, Dan        13 Rac                  4:46.95    4:44.05  
 13 Lee, Michael              14 MAC                  4:54.28    4:48.93  
 14 Sievers, BO               13 Nbac                 4:52.42    4:50.28  
 15 English, Scott            14 Naac                 4:52.73    4:51.66  
 16 Conroy, Thomas            14 Naac                 4:43.21    4:52.00  
 17 McAdorey, Hugh            14 Nbac                 4:56.18    4:52.29  
 
Event 37  Girls 12 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Gelb, Sam                 12 Rac                  2:12.08    2:11.12   20  
  2 Hammond, Morgan           12 Nbac                 2:16.48    2:15.60   17  
  3 D'Ambrogi, Monica         12 Asc                  2:19.51    2:19.04   16  
  4 Brown, Allie              11 Nbac                 2:18.92    2:19.07   15  
  5 Staub, Andrea             11 Nbac                 2:22.10    2:21.91   14  
  6 Scott, Kelly              12 Rac                  2:22.14    2:24.07   13  
  7 O'Donnell, Erin           12 Nbac                 2:22.26    2:26.12   12  
  8 Rogers, Laura             12 Rac                  2:23.74    2:26.13   11  
 
Event 37  Girls 12 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Gelb, Sam                 12 Rac                  2:15.31    2:12.08  
  2 Hammond, Morgan           12 Nbac                 2:17.30    2:16.48  
  3 Brown, Allie              11 Nbac                 2:20.52    2:18.92  
  4 D'Ambrogi, Monica         12 Asc                  2:21.97    2:19.51  
  5 Staub, Andrea             11 Nbac                 2:23.10    2:22.10  
  6 Scott, Kelly              12 Rac                  2:23.36    2:22.14  
  7 O'Donnell, Erin           12 Nbac                 2:25.24    2:22.26  
  8 Rogers, Laura             12 Rac                  2:29.37    2:23.74  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Boyer, Kelsey             12 Nbac                 2:27.39    2:24.46  
 10 Munchel, Carly            11 Nbac                 2:29.16    2:25.13  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Gibbs, Jordan             12 Asc                  2:26.12    2:25.52  
 12 Mangus, Kim               12 Caa                  2:30.74    2:26.02  
 13 Adams, Bethany            11 MAC                  2:28.95    2:26.61  
 14 Stiens, Nina              12 Gtac                 2:33.52    2:27.54  
 15 Puzinauskas, Kat          12 Naac                 2:32.01    2:27.72  
 16 McAdorey, Meghan          12 Nbac                 2:31.96    2:28.88  
 17 Siegel, Brittany          12 Nbac                 2:32.35    2:29.05  
 18 Fowler, Jamie             12 Nbac                 2:31.39    2:29.26  
 19 Avers, Whitney            12 Naac                 2:32.97    2:30.22  
 20 Stephens, Kerry           12 Nbac                 2:33.09    2:30.55  
 21 Thackston, Julie          12 MAC                  2:33.89    2:31.33  
 22 Mason, Molly              12 Naac                 2:31.91    2:31.79  
 23 Johannes, Sara            12 Kco                  2:33.11    2:31.95  
 24 McBrien, Kristen          12 Baac                 2:32.05    2:32.44  
 25 Carpenter, Colleen        11 Bay                  2:34.38    2:33.61  
 26 Ault, Sarah               11 Gbsa                 2:33.57    2:35.77  
 -- Kucherich, Julia          11 Nbac                 2:23.07         DQ  
 
Event 38  Boys 12 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Surhoff, Austin           12 Nbac                 2:16.45    2:13.92   20  
  2 Considine, Aidan          12 Rac                  2:13.32    2:13.99   17  
  3 Shea, Ryan                12 Gbsa                 2:15.41    2:15.04   16  
  4 Wollman, Evan             12 Asc                  2:16.67    2:15.17   15  
  5 Tomechko, Nick            12 Nbac                 2:19.02    2:18.02   14  
  6 Marsteller, Kevin         11 Nbac                 2:18.58    2:18.16   13  
  7 Kramer, Christopher       11 Nbac                 2:18.67    2:18.99   12  
  8 Offutt, Bryan             11 Gtac                 2:22.98    2:24.68   11  
 
Event 38  Boys 12 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Considine, Aidan          12 Rac                  2:18.49    2:13.32  
  2 Shea, Ryan                12 Gbsa                 2:22.68    2:15.41  
  3 Surhoff, Austin           12 Nbac                 2:14.64    2:16.45  
  4 Wollman, Evan             12 Asc                  2:19.75    2:16.67  
  5 Marsteller, Kevin         11 Nbac                 2:19.69    2:18.58  
  6 Kramer, Christopher       11 Nbac                 2:20.14    2:18.67  
  7 Tomechko, Nick            12 Nbac                 2:22.14    2:19.02  
  8 Offutt, Bryan             11 Gtac                 2:24.77    2:22.98  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Roddy, Sean               11 Nbac                 2:28.45    2:25.37  
 10 Manning, Christopher      12 Nbac                 2:27.84    2:25.76  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Jones, Cort               12 Naac                 2:30.63    2:26.00  
 12 Jenkins III, Edward       12 Nbac                 2:29.86    2:27.51  
 13 Thomas, Michael           11 Lba                  2:32.57    2:27.54  
 14 Hutchinson, Neil          12 Nbac                 2:28.39    2:27.69  
 15 Sinko, Patrick            12 Nbac                 2:31.86    2:28.45  
 16 Shields, Ben              11 Nbac                 2:32.23    2:29.70  
 17 Dayton, Kelly             12 Nbac                 2:34.14    2:32.80  
 18 Vita, Frank               12 Naac                 2:34.06    2:32.84  
 -- Carey Jr., David          12 Nbac                 2:24.98         DQ  
 
Event 39  Girls 10 & Under 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Glaros, Beth              10 Rac                  5:57.70    5:51.76   20  
  2 Carter, Caitlin           10 Nbac                 6:03.87    6:04.24   17  
  3 Krebs, Jessie             10 Tac                  6:19.91    6:07.37   16  
  4 Butt, Molly               10 Kco                  6:31.50    6:20.09   15  
  5 Uddin, Olivia             10 Bac                  6:33.43    6:20.74   14  
  6 Fuller, Caitlyn           10 Rac                  6:34.99    6:30.73   13  
  7 Mahoney, Cara             10 Baac                 6:35.83    6:33.28   12  
  8 Collins, Nanci            10 Rac                  6:38.57    6:33.74   11  
 
Event 41  Girls 12 & Under 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 O'Donnell, Erin           12 Nbac                 2:17.51    2:17.08   20  
  2 Brown, Allie              11 Nbac                 2:19.63    2:18.48   17  
  3 Scott, Kelly              12 Rac                  2:23.41    2:23.35   16  
  4 Brabson, Laurel           12 MAC                  2:27.00    2:27.88   15  
  5 Munchel, Carly            11 Nbac                 2:26.75    2:27.95   14  
  6 McAdorey, Meghan          12 Nbac                 2:35.21    2:29.21   13  
  7 Mansbach, Claire          12 Rac                  2:34.95    2:32.53   12  
 
Event 41  Girls 12 & Under 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 O'Donnell, Erin           12 Nbac                 2:18.97    2:17.51  
  2 Brown, Allie              11 Nbac                 2:27.06    2:19.63  
  3 Scott, Kelly              12 Rac                  2:27.33    2:23.41  
  4 Munchel, Carly            11 Nbac                 2:30.56    2:26.75  
  5 Brabson, Laurel           12 MAC                  2:29.11    2:27.00  
  6 Mansbach, Claire          12 Rac                  2:36.34    2:34.95  
  7 McAdorey, Meghan          12 Nbac                 2:36.06    2:35.21  
 
Event 42  Boys 12 & Under 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Considine, Aidan          12 Rac                  2:15.21    2:14.71   20  
  2 Tomechko, Nick            12 Nbac                 2:19.99    2:16.38   17  
  3 Hutchinson, Neil          12 Nbac                 2:21.52    2:17.38   16  
  4 Kramer, Christopher       11 Nbac                 2:24.78    2:23.80   15  
  5 Thomas, Michael           11 Lba                  2:30.09    2:27.50   14  
  6 Morlock, Kevin            12 Nbac                 2:34.57    2:28.20   13  
  7 Sinko, Patrick            12 Nbac                 2:30.16    2:29.38   12  
 
Event 42  Boys 12 & Under 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Considine, Aidan          12 Rac                  2:19.12    2:15.21  
  2 Tomechko, Nick            12 Nbac                 2:22.36    2:19.99  
  3 Hutchinson, Neil          12 Nbac                 2:21.25    2:21.52  
  4 Kramer, Christopher       11 Nbac                 2:29.08    2:24.78  
  5 Thomas, Michael           11 Lba                  2:35.08    2:30.09  
  6 Sinko, Patrick            12 Nbac                 2:34.22    2:30.16  
  7 Morlock, Kevin            12 Nbac                 2:30.33    2:34.57  
 
Event 43  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Dunnigan, Amanda          15 Nbac                 2:05.20    2:04.55   20  
  2 Francik, Courtney         15 Nbac                 2:07.81    2:06.57   17  
  3 Knapik, Ashley            14 Nbac                 2:09.15    2:08.14   16  
  4 Riley, Megan              17 Nbac                 2:10.14    2:08.26   15  
  5 Spearman, Danielle        17 Est                  2:12.70    2:08.47   14  
  6 Kalisz, Courtney          12 Nbac                 2:08.71    2:08.82   13  
  7 Rawlick, Patty            17 Nbac                 2:13.48    2:11.01   12  
  8 Galan, Julie              19 Mps                  2:13.67    2:15.15   11  
B - Final
  9 Fong, Emily               16 Caa                  2:15.24    2:13.14    9  
 10 Dawson, Annie             15 Naac                 2:14.69    2:13.53    7  
 11 Morris, Natalie           18 CBAC                 2:18.20    2:16.57    6  
 12 Lanphier, Sarah           16 Nbac                 2:18.06    2:16.86    5  
 13 Berkowitz, Morgan         15 Nbac                 2:17.74    2:16.96    4  
 14 Freeman, Kimberly         17 Est                  2:15.37    2:16.98    3  
 15 Dantone, Courtney         17 Asc                  2:17.63    2:18.32    2  
 16 O'Donnell, Kerry          15 Nbac                 2:18.11    2:19.15    1  
 
Event 43  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Dunnigan, Amanda          15 Nbac                 2:05.44    2:05.20  
  2 Francik, Courtney         15 Nbac                 2:06.64    2:07.81  
  3 Kalisz, Courtney          12 Nbac                 2:09.38    2:08.71  
  4 Knapik, Ashley            14 Nbac                 2:07.93    2:09.15  
  5 Riley, Megan              17 Nbac                 2:08.77    2:10.14  
  6 Spearman, Danielle        17 Est                  2:11.25    2:12.70  
  7 Rawlick, Patty            17 Nbac                 2:11.72    2:13.48  
  8 Galan, Julie              19 Mps                  2:13.08    2:13.67  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Dawson, Annie             15 Naac                 2:13.55    2:14.69  
 10 Fong, Emily               16 Caa                  2:14.28    2:15.24  
 11 Freeman, Kimberly         17 Est                  2:13.58    2:15.37  
 12 Gottschalk, Lindsey       16 Nbac                 2:17.97    2:15.94  
 13 Hubbard, Katrina          17 MAC                  2:20.80    2:17.61  
 14 Dantone, Courtney         17 Asc                  2:12.87    2:17.63  
 15 Berkowitz, Morgan         15 Nbac                 2:19.82    2:17.74  
 16 Lanphier, Sarah           16 Nbac                 2:11.69    2:18.06  
-------------------------------------------------------------------------
 17 O'Donnell, Kerry          15 Nbac                 2:16.05    2:18.11  
 18 Morris, Natalie           18 CBAC                 2:21.10    2:18.20  
-------------------------------------------------------------------------
 19 Stevenson, Emily          16 Naac                 2:17.52    2:19.02  
 20 Oswald, Michelle          17 Lba                  2:18.82    2:19.33  
 21 Gass, Kaitlin             15 Nbac                 2:19.89    2:19.58  
 22 Zohorsky, Jennie          17 Rac                  2:19.31    2:19.65  
 23 Colgan, Elyse             18 Naac                 2:20.00    2:19.73  
 24 Hadley, Meg               17 Naac                 2:19.93    2:20.04  
 25 McNeil, Molly             15 Gbsa                 2:20.78    2:20.39  
 26 Bellamy, Beth             18 Lba                  2:18.15    2:20.56  
 27 Kamauff, Victoria         16 Nbac                 2:22.25    2:20.65  
 28 Dobson, Emily             17 CBAC                 2:15.82    2:20.92  
 29 Spedden, Elise            15 Caa                  2:21.36    2:21.09  
 30 Wittsack, Hayley          17 Rac                  2:19.07    2:21.35  
 31 Rhoads, Megan             16 Nbac                 2:22.34    2:21.51  
 32 Lukens, Elisabeth         15 Nbac                 2:17.72    2:21.62  
 33 Gunzelman, Ashley         17 Asc                  2:20.40    2:21.75  
 34 Newman, Kristin           17 Nbac                 2:16.10    2:21.88  
 35 Daly, Christina           16 Caa                  2:20.77    2:22.23  
 36 Graham, Jennifer          15 Asc                  2:20.35    2:22.53  
 37 McLaughlin, Cindy         17 Rac                  2:19.94    2:23.14  
 38 Prosen, Jenny             17 Caa                  2:21.79    2:23.88  
 39 Shrader, Meghan           17 Naac                 2:22.39    2:24.42  
 
Event 44  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Phelps, Michael           17 Nbac                 1:48.94    1:44.37   20  
  2 Rose, Bobby               15 Raid                 2:01.45    1:59.55   17  
  3 Zebley, Nico              15 Nbac                 2:00.35    1:59.81   16  
  4 Ainsworth, Matt           17 MAC                  1:59.88    1:59.99   15  
  5 Collier, David            15 Rac                  1:59.99    2:00.03   14  
  6 Zhang, Yuyu               17 Caa                  2:01.29    2:00.10   13  
  7 Calderon, Dito            15 Bac                  2:00.91    2:02.00   12  
  8 Will, Chris               17 Caa                  2:01.21    2:02.60   11  
B - Final
  9 Vagts, Bryan              17 Naac                 2:02.97    2:02.13    9  
 10 Groth, Timothy            16 Nbac                 2:06.13    2:04.48    7  
 11 Skrabacz, Eric            17 CBAC                 2:05.40    2:05.43    6  
 12 Ericson, Andy             17 Raid                 2:08.17    2:06.62    5  
 13 Wolz, Brian               16 Gtac                 2:09.39    2:07.95    4  
 14 Carpenter, Adam           16 Naac                 2:08.29    2:08.12    3  
 15 Amato, Gordon             16 Gbsa                 2:08.35    2:08.96    2  
 16 Hopkins, Jamie            17 Lba                  2:02.18    2:21.68    1  
 
Event 44  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Phelps, Michael           17 Nbac                 1:45.21    1:48.94  
  2 Ainsworth, Matt           17 MAC                  2:00.51    1:59.88  
  3 Collier, David            15 Rac                  2:00.70    1:59.99  
  4 Zebley, Nico              15 Nbac                 2:00.62    2:00.35  
  5 Calderon, Dito            15 Bac                  2:06.25    2:00.91  
  6 Will, Chris               17 Caa                  2:01.22    2:01.21  
  7 Zhang, Yuyu               17 Caa                  2:00.42    2:01.29  
  8 Rose, Bobby               15 Raid                 2:00.48    2:01.45  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Hopkins, Jamie            17 Lba                  2:02.38    2:02.18  
 10 Vagts, Bryan              17 Naac                 2:01.64    2:02.97  
 11 Bulkley, Adam             15 Nbac                 2:04.58    2:05.24  
 12 Skrabacz, Eric            17 CBAC                 2:04.37    2:05.40  
 13 Groth, Timothy            16 Nbac                 2:05.21    2:06.13  
 14 Happel, Chris             15 Lba                  2:07.45    2:06.32  
 15 Ericson, Andy             17 Raid                 2:08.90    2:08.17  
 16 Carpenter, Adam           16 Naac                 2:08.12    2:08.29  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Amato, Gordon             16 Gbsa                 2:07.72    2:08.35  
 18 Wolz, Brian               16 Gtac                 2:09.45    2:09.39  
-------------------------------------------------------------------------
 19 Dempsey, Robert           16 Nbac                 2:06.16    2:09.75  
 20 Colgan, Brendan           16 Naac                 2:06.45    2:09.87  
 21 Kobb, Harrison            17 Nbac                 2:08.47    2:10.02  
 22 Federle, Alex             18 Raid                 2:04.64    2:13.28  
 
Event 45  Girls 14 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Gonzalez, Jackie          14 Nbac                 2:11.28    2:10.87   20  
  2 Delp, Kristina            14 Nbac                 2:14.70    2:11.59   17  
  3 Tipton, Emily             13 Nbac                 2:16.01    2:15.02   16  
  4 Aichele, Allison          14 MAC                  2:16.09    2:15.42   15  
  5 Morlock, Amy              14 Nbac                 2:17.22    2:16.14   14  
  6 Mankus, Christine         13 MAC                  2:15.23    2:17.27   13  
  7 Chinni, Laura             14 Caa                  2:16.84    2:17.33   12  
  8 Guntner, Lauren           13 Nbac                 2:16.71    2:17.35   11  
 
Event 45  Girls 14 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Gonzalez, Jackie          14 Nbac                 2:10.97    2:11.28  
  2 Baust, Kate               13 Rac                  2:19.06    2:14.04  
  3 Delp, Kristina            14 Nbac                 2:11.99    2:14.70  
  4 Mankus, Christine         13 MAC                  2:18.06    2:15.23  
  5 Cruz, Danielle            13 Rac                  2:16.63    2:16.01  
  5 Tipton, Emily             13 Nbac                 2:17.99    2:16.01  
  7 Aichele, Allison          14 MAC                  2:16.73    2:16.09  
  8 Guntner, Lauren           13 Nbac                 2:16.28    2:16.71  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Chinni, Laura             14 Caa                  2:18.49    2:16.84  
 10 Morlock, Amy              14 Nbac                 2:16.83    2:17.22  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Bernstein, Danielle       14 MAC                  2:21.45    2:18.03  
 12 Barnes, Allison           13 Nbac                 2:16.90    2:18.75  
 13 Friedrich, Kiley          13 Nbac                 2:17.93    2:19.17  
 14 Radcliffe, Brittany       13 Caa                  2:20.98    2:19.80  
 15 Marshburn, Hannah         14 Asc                  2:22.06    2:19.87  
 16 Godwin, Rebecca           13 Rac                  2:23.79    2:20.79  
 17 Griffith, Brooke          13 Gtac                 2:23.23    2:21.39  
 18 Long, Amanda              14 Nbac                 2:21.93    2:21.56  
 19 Karabelas, Georgia        13 Nbac                 2:24.63    2:21.61  
 20 Leung, Jennifer           14 Rac                  2:25.08    2:22.86  
 21 Speidel, Allie            13 Caa                  2:23.78    2:23.06  
 21 Flora, Bridgette          13 Est                  2:23.77    2:23.06  
 23 Meyer, Stacey             14 Caa                  2:24.39    2:26.98  
 24 Wolfgang, Kim             13 Gbsa                 2:24.47    2:27.06  
 25 Cook, Jackie              13 Nbac                 2:23.68    2:29.31  
 
Event 46  Boys 14 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Wills, Connor             14 Nbac                 2:03.88    2:00.31   20  
  2 Kobb, Jordan              14 Nbac                 2:04.17    2:01.31   17  
  3 Brabson, Andy             14 MAC                  2:02.32    2:02.04   16  
  4 Martin, Kenny             14 Nbac                 2:09.39    2:02.36   15  
  5 Weinberg, Shaun           14 Nbac                 2:07.23    2:02.37   14  
  6 Ziegler, Trevor           14 Caa                  2:05.56    2:04.82   13  
  7 Wilmot, Timmy             14 MAC                  2:10.66    2:06.79   12  
  8 Richards, Will            14 CBAC                 2:07.67    2:07.16   11  
 
Event 46  Boys 14 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Brabson, Andy             14 MAC                  2:07.47    2:02.32  
  2 Wills, Connor             14 Nbac                 2:01.14    2:03.88  
  3 Kobb, Jordan              14 Nbac                 2:02.05    2:04.17  
  4 Ziegler, Trevor           14 Caa                  2:14.29    2:05.56  
  5 Weinberg, Shaun           14 Nbac                 2:04.35    2:07.23  
  6 Richards, Will            14 CBAC                 2:07.56    2:07.67  
  7 Martin, Kenny             14 Nbac                 2:03.90    2:09.39  
  8 Wilmot, Timmy             14 MAC                  2:11.77    2:10.66  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Galan, Peter              13 Mps                  2:11.62    2:10.96  
 10 Robertson-Phillips, Zach  14 Nbac                 2:13.64    2:13.21  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Rowe, Ian                 13 Nbac                 2:15.75    2:13.47  
 12 Schlegel, Max             14 Naac                 2:13.04    2:13.50  
 13 Ackerman, Colin           13 Caa                  2:19.09    2:14.02  
 14 Weston-Dawkes, Dan        13 Rac                  2:18.69    2:15.28  
 15 Roth, Brian               14 Rac                  2:17.38    2:16.46  
 16 Sievers, BO               13 Nbac                 2:18.94    2:17.84  
 17 Scarlett, Brian           14 Nbac                 2:18.02    2:18.68  
 18 Mormann, Nathan           13 Caa                  2:18.13    2:21.89  
 19 Conroy, Thomas            14 Naac                 2:19.16    2:22.62  
 20 Furno, Sean               13 Lba                  2:17.70    2:22.63  
 
Event 47  Girls 12 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Gelb, Sam                 12 Rac                  1:02.80    1:02.03   20  
  2 D'Ambrogi, Monica         12 Asc                  1:06.02    1:04.71   17  
  3 Hammond, Morgan           12 Nbac                 1:06.67    1:05.33   16  
  4 Staub, Andrea             11 Nbac                 1:07.53    1:06.34   15  
  5 Boyer, Kelsey             12 Nbac                 1:07.60    1:07.33   14  
  6 Schaefer, Danielle        12 Nbac                 1:06.43    1:07.96   13  
  7 O'Donnell, Erin           12 Nbac                 1:08.07    1:08.07   12  
  8 Puzinauskas, Kat          12 Naac                 1:08.21    1:08.47   11  
 
Event 47  Girls 12 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Gelb, Sam                 12 Rac                  1:03.19    1:02.80  
  2 D'Ambrogi, Monica         12 Asc                  1:06.45    1:06.02  
  3 Schaefer, Danielle        12 Nbac                 1:06.40    1:06.43  
  4 King, Blair               12 Est                  1:06.05    1:06.47  
  5 Hammond, Morgan           12 Nbac                 1:05.85    1:06.67  
  6 Staub, Andrea             11 Nbac                 1:06.76    1:07.53  
  7 Boyer, Kelsey             12 Nbac                 1:08.89    1:07.60  
  8 O'Donnell, Erin           12 Nbac                 1:07.53    1:08.07  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Puzinauskas, Kat          12 Naac                 1:12.54    1:08.21  
 10 Adams, Bethany            11 MAC                  1:08.39    1:08.23  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Stiens, Nina              12 Gtac                 1:11.43    1:08.51  
 12 Mangus, Kim               12 Caa                  1:09.41    1:08.65  
 13 Gibbs, Jordan             12 Asc                  1:11.25    1:08.74  
 14 Dean, Emily               12 Caa                  1:08.75    1:08.76  
 15 Sherrer, Sara             11 Nbac                 1:09.83    1:09.18  
 16 Rogers, Laura             12 Rac                  1:10.28    1:09.19  
 17 Fowler, Jamie             12 Nbac                 1:12.16    1:09.94  
 18 Long, Ally                11 MAC                  1:11.21    1:10.20  
 19 Avers, Whitney            12 Naac                 1:11.62    1:10.21  
 20 Tomasky, Alex             12 MAC                  1:10.97    1:10.24  
 21 Siegel, Brittany          12 Nbac                 1:11.73    1:10.45  
 22 McBrien, Kristen          12 Baac                 1:10.67    1:10.57  
 23 Forest, Erin              12 Caa                  1:13.81    1:11.09  
 24 Mason, Molly              12 Naac                 1:11.89    1:11.18  
 25 Ault, Sarah               11 Gbsa                 1:11.94    1:11.48  
 26 Jardine, Erica            12 MAC                  1:11.52    1:11.86  
 27 Dover, Brittany           12 Asc                  1:12.09    1:11.95  
 28 Fitzenreiter, Katie       12 Caa                  1:11.27    1:11.96  
 29 Griffith, Courtney        11 Gtac                 1:12.35    1:11.98  
 30 Stephens, Kerry           12 Nbac                 1:12.69    1:12.10  
 31 Johannes, Sara            12 Kco                  1:12.20    1:12.22  
 32 Cooper, Emily             12 Raid                 1:11.28    1:12.52  
 33 McAdorey, Meghan          12 Nbac                 1:11.72    1:12.76  
 34 Chen, Christine           12 Tac                  1:12.89    1:13.35  
 35 Thackston, Julie          12 MAC                  1:12.83    1:13.80  
 
Event 48  Boys 12 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Marsteller, Kevin         11 Nbac                 1:04.55    1:04.19   20  
  2 Newton, David             12 Est                  1:06.19    1:05.87   17  
  3 Offutt, Bryan             11 Gtac                 1:07.93    1:06.53   16  
  4 Carey Jr., David          12 Nbac                 1:07.34    1:06.84   15  
  5 Jones, Cort               12 Naac                 1:07.14    1:07.00   14  
  6 Roddy, Sean               11 Nbac                 1:07.33    1:07.83   13  
  7 Thomas, Michael           11 Lba                  1:09.58    1:08.96   12  
  8 Shields, Ben              11 Nbac                 1:09.44    1:09.12   11  
 
Event 48  Boys 12 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Marsteller, Kevin         11 Nbac                 1:04.42    1:04.55  
  2 Newton, David             12 Est                  1:09.67    1:06.19  
  3 Jones, Cort               12 Naac                 1:10.50    1:07.14  
  4 Roddy, Sean               11 Nbac                 1:08.20    1:07.33  
  5 Carey Jr., David          12 Nbac                 1:09.61    1:07.34  
  6 Offutt, Bryan             11 Gtac                 1:09.35    1:07.93  
  7 Shields, Ben              11 Nbac                 1:10.64    1:09.44  
  8 Thomas, Michael           11 Lba                  1:11.13    1:09.58  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Smith, Mark               11 Gtac                 1:09.87    1:10.40  
 10 Lorton, Brendan           11 Rac                  1:10.03    1:10.50  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Hornberger, Zack          12 Naac                 1:11.70    1:10.60  
 12 Simard, Philippe          12 Nbac                 1:11.71    1:10.85  
 13 Dayton, Kelly             12 Nbac                 1:11.58    1:10.96  
 14 Jenkins III, Edward       12 Nbac                 1:11.77    1:11.15  
 15 Gabel, Brooks             11 Rac                  1:12.88    1:11.37  
 16 Sinko, Patrick            12 Nbac                 1:11.85    1:11.41  
 17 Henderson, Stephen        12 Caa                  1:11.65    1:11.42  
 18 Vita, Frank               12 Naac                 1:14.05    1:11.67  
 19 Saad, Nour                12 Caa                  1:13.77    1:12.16  
 20 Sharp, Nicholas           11 Gtac                 1:12.04    1:12.22  
 
Event 49  Girls 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Harris, Laura             10 Nbac                 1:08.62    1:07.30   20  
  2 Glaros, Beth              10 Rac                  1:10.36    1:10.45   17  
  3 Carter, Caitlin           10 Nbac                 1:12.56    1:11.02   16  
  4 Considine, Nora            9 Rac                  1:10.98    1:11.25   15  
  5 Griffin, Brooke           10 Naac                 1:13.72    1:13.46   14  
  6 Halligan, Amy             10 Tac                  1:13.78    1:13.94   13  
  7 Griffin, Brianna          10 Naac                 1:12.10    1:14.42   12  
  8 Offutt, Kelly              9 Gtac                 1:16.23    1:16.01   11  
 
Event 49  Girls 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Harris, Laura             10 Nbac                 1:09.19    1:08.62  
  2 Glaros, Beth              10 Rac                  1:16.31    1:10.36  
  3 Considine, Nora            9 Rac                  1:12.63    1:10.98  
  4 Griffin, Brianna          10 Naac                 1:13.79    1:12.10  
  5 Carter, Caitlin           10 Nbac                 1:14.51    1:12.56  
  6 Griffin, Brooke           10 Naac                 1:15.53    1:13.72  
  7 Halligan, Amy             10 Tac                  1:16.04    1:13.78  
  8 Krebs, Jessie             10 Tac                  1:15.01    1:14.28  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Offutt, Kelly              9 Gtac                 1:21.40    1:16.23  
 10 Hammond, Christine         9 Nbac                 1:21.86    1:16.36  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Martin, Selena             9 Rac                  1:16.99    1:17.30  
 12 Butt, Molly               10 Kco                  1:18.74    1:17.99  
 13 Gouger, Meredith          10 Tac                  1:21.95    1:18.07  
 14 Franciscovich, Sara       10 Fast                 1:17.67    1:18.08  
 15 Martin, Emily             10 Nbac                 1:24.13    1:18.48  
 16 Martin, Cayman            10 Nbac                 1:19.63    1:18.54  
 17 Kasoff, Lauren            10 Nbac                 1:18.65    1:18.56  
 18 Stiens, Shelby            10 Gtac                 1:23.36    1:18.66  
 19 Larson, Kathryn           10 MAC                  1:21.44    1:18.81  
 19 Shea, Erin                10 Gbsa                 1:21.20    1:18.81  
 21 Donald, Elena             10 Caa                  1:22.69    1:18.85  
 22 Omelchenko, Monica        10 MAC                  1:21.26    1:18.92  
 23 Schuster, Anna            10 Est                  1:20.37    1:19.01  
 24 Gallagher, Erin           10 Nbac                 1:20.99    1:19.03  
 24 Molnar, Morgan            10 MAC                  1:20.56    1:19.03  
 26 Dunn, Danielle            10 Gbsa                 1:21.95    1:19.21  
 27 Collins, Nanci            10 Rac                  1:21.09    1:19.38  
 28 Lieu, Jamie               10 Tac                  1:19.13    1:19.49  
 29 Broderick, Emily          10 Lba                  1:19.93    1:19.69  
 30 Burke, Kaitlin            10 Tac                  1:22.53    1:19.74  
 31 Surhoff, Kendall           9 Nbac                 1:22.16    1:20.01  
 32 Gerlak, Anneke            10 Nbac                 1:20.75    1:20.15  
 33 Danelle, Larissa           9 Nbac                 1:20.05    1:20.54  
 34 Schaffer, Rachael         10 Nbac                 1:22.72    1:20.65  
 35 Dwyer, Shannon            10 Gbsa                 1:22.15    1:20.98  
 36 Kylliainen, Tanja         10 Lba                  1:23.28    1:20.99  
 37 O'Leary, Erin             10 Asc                  1:19.63    1:21.60  
 38 Fuller, Caitlyn           10 Rac                  1:21.44    1:21.75  
 39 Reiter, Megan             10 Naac                 1:23.39    1:22.17  
 40 Mahoney, Cara             10 Baac                 1:21.21    1:22.72  
 41 Boughton, Melissa          9 CBAC                 1:23.90    1:25.22  
 
Event 50  Boys 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Fitzenreiter, Matthew     10 Caa                  1:01.53    1:00.64   20  
  2 Cosgarea, Andrew          10 Nbac                 1:01.15    1:00.67   17  
  3 Elfert, Tyler             10 Lba                  1:01.89    1:02.39   16  
  4 Cranford, Chris           10 Asc                  1:03.75    1:02.86   15  
  5 Porter, Alexander          9 Lba                  1:06.47    1:05.64   14  
  6 Stephens, Jes             10 Nbac                 1:05.43    1:05.96   13  
  7 Holland, Tommy            10 Lba                  1:06.66    1:07.06   12  
  8 Reitz, Todd               10 Rac                  1:06.75    1:08.14   11  
 
Event 50  Boys 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Cosgarea, Andrew          10 Nbac                 1:02.01    1:01.15  
  2 Fitzenreiter, Matthew     10 Caa                  1:02.74    1:01.53  
  3 Elfert, Tyler             10 Lba                  1:02.90    1:01.89  
  4 Cranford, Chris           10 Asc                  1:05.45    1:03.75  
  5 Antoniak, Joshua          10 Tac                  1:03.80    1:04.48  
  6 Stephens, Jes             10 Nbac                 1:07.71    1:05.43  
  7 Porter, Alexander          9 Lba                  1:07.46    1:06.47  
  8 Holland, Tommy            10 Lba                  1:08.15    1:06.66  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Reitz, Todd               10 Rac                  1:09.38    1:06.75  
 10 Melesh, Charles           10 Naac                 1:09.86    1:07.76  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Jones, Aaron              10 Msc                  1:08.90    1:07.93  
 12 Gannett, Mark             10 Bac                  1:11.86    1:09.28  
 13 Forest, James             10 Caa                  1:10.90    1:10.25  
 14 Haufler, Alex              9 Gtac                 1:11.09    1:10.29  
 15 Eliff, Connor             10 MAC                  1:12.56    1:10.87  
 16 Ojard, Daniel             10 Nbac                 1:11.56    1:13.25  
 17 Delcher, Jeffrey          10 Lba                  1:13.10    1:13.77  
 
Event 51  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Botek, Anne Marie         15 Nbac                   24.72      24.14   18.5
  1 Goetsch, Emily            17 Nbac                   25.06      24.14   18.5
  3 Peloquin, Kelly           15 Nbac                   24.59      24.43   16  
  4 Mason, Julia              25 Naac                   24.72      24.66   15  
  5 Sackett, Meghan           16 Nbac                   24.78      24.69   14  
  6 Williams, Liz             17 Nbac                   24.96      25.10   13  
  7 Kimmel, Bridget           18 Nbac                   25.50      25.21   12  
  8 Brown, Whitney            15 Nbac                   25.43      25.40   11  
B - Final
  9 Rawlick, Patty            17 Nbac                   25.56      25.05    9  
 10 Guven, Aylin              16 Naac                   25.60      25.31    7  
 11 Scheffter, Becca          17 Fast                   25.57      25.48    6  
 12 Dobson, Beth              19 CBAC                   25.64      25.98    5  
 13 O'Donnell, Kerry          15 Nbac                   25.88      26.04    4  
 14 Campbell, Daniela         16 Raid                   26.04      26.08    3  
 15 Freeman, Kimberly         17 Est                    25.90      26.18    2  
 16 Colgan, Elyse             18 Naac                   26.00      26.28    1  
 
Event 51  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Peloquin, Kelly           15 Nbac                   24.43      24.59  
  2 Mason, Julia              25 Naac                   25.11      24.72  
  2 Botek, Anne Marie         15 Nbac                   23.99      24.72  
  4 Sackett, Meghan           16 Nbac                   25.13      24.78  
  5 Williams, Liz             17 Nbac                   24.49      24.96  
  6 Goetsch, Emily            17 Nbac                   24.77      25.06  
  7 Brown, Whitney            15 Nbac                   24.85      25.43  
  8 Kimmel, Bridget           18 Nbac                   24.31      25.50  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Rawlick, Patty            17 Nbac                   24.80      25.56  
 10 Scheffter, Becca          17 Fast                   25.18      25.57  
 11 Guven, Aylin              16 Naac                   24.81      25.60  
 12 Dobson, Beth              19 CBAC                   25.16      25.64  
 13 O'Donnell, Kerry          15 Nbac                   25.67      25.88  
 14 Freeman, Kimberly         17 Est                    25.69      25.90  
 15 Colgan, Elyse             18 Naac                   25.61      26.00  
 16 Campbell, Daniela         16 Raid                   25.70      26.04  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Donahue, Kelly            15 Naac                   25.74      26.06  
 18 Braun, Jeannette          16 Caa                    25.86      26.15  
-------------------------------------------------------------------------
 19 Lee, Brittany             15 Asc                    26.20     J26.16  
 20 Gunzelman, Ashley         17 Asc                    26.17     J26.16  
 21 Younkins, Karen           16 Fast                   26.15      26.18  
 22 Secoges, Mary             17 Fast                   26.59      26.19  
 23 Carroll, Katie            15 MAC                    26.40      26.34  
 24 Parrott, Meagan           17 Naac                   25.80      26.45  
 25 Wright, Jewel             17 Nbac                   26.68      26.54  
 26 Schneehagen, Jill         16 Nbac                   26.22      26.58  
 27 Dotzel, Jennifer          16 Nbac                   26.55      26.61  
 28 Newman, Kristin           17 Nbac                   25.95      26.68  
 29 Zohorsky, Jennie          17 Rac                    26.16      26.73  
 29 Mummaugh, Lindsey         15 CBAC                   26.02      26.73  
 31 Bellamy, Beth             18 Lba                    26.61      26.80  
 32 Stevenson, Emily          16 Naac                   26.50      26.81  
 33 Prosen, Jenny             17 Caa                    26.54      26.92  
 34 Dixon, Bridget            16 Fast                   26.64      27.06  
 35 Bushong, Cassie           18 Asc                    26.68      27.09  
 36 Hamor, Heather            18 Raid                   26.31      27.10  
 37 Vance, Heather            17 Raid                   26.03      27.19  
 
Event 51S  Women 50 Yard Freestyle Swim-off
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Swim-off
  1 Lee, Brittany             15 Asc                       NT      25.83  
  2 Gunzelman, Ashley         17 Asc                       NT      26.03  
 
Event 52  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Rose, Bobby               15 Raid                   22.57      22.11   20  
  2 Osborn, Joey              16 Rac                    23.02      22.76   16.5
  2 Pinno, Eric               15 CBAC                   22.96      22.76   16.5
  4 Garcia, Mike              17 Naac                   22.88      22.83   15  
  5 King Jr., Rodney          15 Nbac                   22.80      22.85   14  
  6 Kelsey, Shane             15 Lba                    23.25      22.89   13  
  7 Hoffman, Kevin            18 Asc                    23.13      22.96   12  
  8 Smith-Jones, Alex         17 Naac                   23.00      23.02   11  
B - Final
  9 Ericson, Andy             17 Raid                   23.33      23.15    9  
 10 Kimball, Everett          17 Msc                    23.34      23.41    7  
 11 Starry, Kevin             18 Naac                   23.29      23.47    6  
 12 Franciscovich, Rob        16 Fast                   23.66      23.57    5  
 13 Conley, Nick              15 Lba                    23.57      23.67    4  
 14 Verin, Sasha              15 Gbsa                   23.95      23.79    3  
 15 Demayo, Eric              15 Caa                    23.75      23.87    2  
 16 Carpenter, Adam           16 Naac                   23.90      24.07    1  
 
Event 52  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Rose, Bobby               15 Raid                   22.40      22.57  
  2 King Jr., Rodney          15 Nbac                   23.27      22.80  
  3 Garcia, Mike              17 Naac                   22.53      22.88  
  4 Pinno, Eric               15 CBAC                   23.68      22.96  
  5 Smith-Jones, Alex         17 Naac                   23.08      23.00  
  6 Osborn, Joey              16 Rac                    23.67      23.02  
  7 Hoffman, Kevin            18 Asc                    23.10      23.13  
  8 Ruefle, Trey              19 CBAC                   22.90      23.18  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Kelsey, Shane             15 Lba                    24.07      23.25  
 10 Starry, Kevin             18 Naac                   24.14      23.29  
 11 Happel, Chris             15 Lba                    23.97      23.30  
 12 Ericson, Andy             17 Raid                   22.61      23.33  
 13 Kimball, Everett          17 Msc                    23.21      23.34  
 14 Conley, Nick              15 Lba                    24.11      23.57  
 15 Franciscovich, Rob        16 Fast                   23.89      23.66  
 16 Popp, Chris               18 Kco                    22.89      23.72  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Demayo, Eric              15 Caa                    23.85      23.75  
 18 Carpenter, Adam           16 Naac                   23.81      23.90  
-------------------------------------------------------------------------
 19 Verin, Sasha              15 Gbsa                   23.78      23.95  
 20 Vetter, John              17 Naac                   24.16      23.96  
 21 Turner, Josh              17 Raid                   24.17      23.99  
 22 Colgan, Brendan           16 Naac                   22.83      24.01  
 23 Scrivener, Richard        16 Asc                    23.79      24.06  
 24 Federle, Alex             18 Raid                   23.22      24.08  
 25 Kram, Stephen             16 CBAC                   24.01      24.23  
 26 Avers, Nate               15 Naac                   24.09      24.44  
 27 Bourassa, Christopher     16 Raid                   23.84      24.46  
 
Event 53  Girls 14 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 McIntosh, Kat             13 Msc                    24.85      24.82   20  
  2 Delp, Kristina            14 Nbac                   25.57      25.09   17  
  3 Cruz, Danielle            13 Rac                    25.47      25.27   16  
  4 Baust, Kate               13 Rac                    25.31      25.37   15  
  5 Griffith, Brooke          13 Gtac                   25.93      25.86   14  
  6 Esman, Rachael            13 Msc                    26.29      25.99   13  
  7 Meyer, Abby               14 MAC                    26.42      26.38   12  
  8 Radcliffe, Brittany       13 Caa                    26.35      26.47   11  
 
Event 53  Girls 14 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 McIntosh, Kat             13 Msc                    24.70      24.85  
  2 Baust, Kate               13 Rac                    26.15      25.31  
  3 Cruz, Danielle            13 Rac                    26.00      25.47  
  4 Delp, Kristina            14 Nbac                   24.84      25.57  
  5 Griffith, Brooke          13 Gtac                   26.19      25.93  
  6 Esman, Rachael            13 Msc                    26.55      26.29  
  7 Radcliffe, Brittany       13 Caa                    26.49      26.35  
  8 Meyer, Abby               14 MAC                    26.82      26.42  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Aichele, Allison          14 MAC                    26.71     J26.52  
 10 Hock, Stephanie           13 Nbac                   26.78     J26.52  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Morlock, Amy              14 Nbac                   26.76      26.55  
 12 Bowman, Karly             14 Fast                   26.19     J26.57  
 13 Spearman, Caroline        14 Est                    27.12     J26.57  
 14 Waltemyer, Leigh          14 Nbac                   27.01      26.60  
 15 Tawney, Isabel            13 Msc                    26.91      26.66  
 16 Davis, Allison            14 CBAC                   27.24      26.68  
 17 Johnston, Jennifer        13 Caa                    27.20      26.72  
 18 Kimball, Margaret         14 Msc                    27.28      26.74  
 19 Healy, Donna              14 Asc                    27.18      26.85  
 20 Williams, Stephanie       14 Asc                    26.71      26.88  
 21 Acchione, Laura           14 Lba                    26.89      26.98  
 22 Marshburn, Hannah         14 Asc                    27.37      27.13  
 23 Wilson, Barbie            13 Raid                   27.33      27.18  
 24 Meyer, Stacey             14 Caa                    27.19      27.22  
 25 Karabelas, Georgia        13 Nbac                   27.28      27.41  
 26 Hamor, Erica              14 Raid                   27.26      27.52  
 27 Bernstein, Danielle       14 MAC                    27.34      27.59  
 28 Wolfgang, Kim             13 Gbsa                   26.82      28.06  
 
Event 53S  Women 14 & Under 50 Yard Freestyle Swim-off
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Swim-off
  1 Bowman, Karly             14 Fast                      NT      26.20  
  2 Aichele, Allison          14 MAC                       NT      26.23  
  3 Spearman, Caroline        14 Est                       NT      26.50  
  4 Hock, Stephanie           13 Nbac                      NT      26.82  
 
Event 54  Boys 14 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Kobb, Jordan              14 Nbac                   23.54      23.00   20  
  2 Rose, Billy               14 Raid                   23.36      23.10   17  
  3 Wilmot, Timmy             14 MAC                    23.59      23.40   16  
  4 Ziegler, Trevor           14 Caa                    24.22      23.58   15  
  5 Kitner, John              14 CBAC                   23.66      23.78   13.5
  5 Martin, Kenny             14 Nbac                   23.88      23.78   13.5
  7 Richards, Will            14 CBAC                   24.39      24.44   12  
  8 Shea, Ryan                12 Gbsa                   24.61      24.66   11  
 
Event 54  Boys 14 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Rose, Billy               14 Raid                   23.29      23.36  
  2 Kobb, Jordan              14 Nbac                   23.20      23.54  
  3 Wilmot, Timmy             14 MAC                    24.06      23.59  
  4 Kitner, John              14 CBAC                   24.72      23.66  
  5 Martin, Kenny             14 Nbac                   23.66      23.88  
  6 Ziegler, Trevor           14 Caa                    24.32      24.22  
  7 Richards, Will            14 CBAC                   24.20      24.39  
  8 Shea, Ryan                12 Gbsa                   24.96      24.61  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Mayden, Adam              14 Rac                    25.05      24.64  
 10 Ackerman, Colin           13 Caa                    25.03      24.66  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Huger, Josh               13 Raid                   25.10      24.79  
 12 Schlegel, Max             14 Naac                   25.13      24.81  
 13 Furno, Sean               13 Lba                    25.08      24.88  
 14 Seniz, John               14 Asc                    25.12      24.91  
 15 Lee, Michael              14 MAC                    25.34      24.94  
 16 Scarlett, Brian           14 Nbac                   24.79      25.00  
 17 English, Scott            14 Naac                   25.54      25.06  
 18 Roth, Brian               14 Rac                    25.92      25.30  
 19 Mormann, Nathan           13 Caa                    25.47      25.32  
 20 Wheeler, Keenan           14 Lba                    25.39      25.65  
 21 Gray, Simon               14 Lba                    25.69      25.88  
 
Event 55  Girls 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Griffin, Brooke           10 Naac                 1:18.03    1:17.36   20  
  2 Considine, Nora            9 Rac                  1:22.24    1:21.29   17  
  3 Griffin, Brianna          10 Naac                 1:20.41    1:21.56   16  
  4 Krebs, Jessie             10 Tac                  1:24.90    1:21.86   15  
  5 Mutolo, Jamie             10 Est                  1:23.45    1:22.47   14  
  6 Dunn, Danielle            10 Gbsa                 1:27.56    1:24.76   13  
  7 Butt, Molly               10 Kco                  1:25.33    1:25.19   12  
  8 Gerlak, Anneke            10 Nbac                 1:26.47    1:25.62   11  
 
Event 55  Girls 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Griffin, Brooke           10 Naac                 1:19.66    1:18.03  
  2 Griffin, Brianna          10 Naac                 1:23.06    1:20.41  
  3 Considine, Nora            9 Rac                  1:23.42    1:22.24  
  4 Mutolo, Jamie             10 Est                  1:25.12    1:23.45  
  5 Krebs, Jessie             10 Tac                  1:29.12    1:24.90  
  6 Butt, Molly               10 Kco                  1:28.46    1:25.33  
  7 Lieu, Jamie               10 Tac                  1:27.26    1:26.32  
  8 Gerlak, Anneke            10 Nbac                 1:26.85    1:26.47  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Dunn, Danielle            10 Gbsa                 1:32.31    1:27.56  
 10 Stiens, Shelby            10 Gtac                 1:31.22    1:28.02  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Halligan, Amy             10 Tac                  1:28.79    1:28.28  
 11 Kasoff, Lauren            10 Nbac                 1:31.03    1:28.28  
 13 Kirby, Alyssa             10 Kco                  1:32.22    1:28.48  
 14 Hammond, Christine         9 Nbac                 1:31.66    1:29.65  
 15 Schuster, Anna            10 Est                  1:32.75    1:30.18  
 16 Schaffer, Rachael         10 Nbac                 1:29.75    1:30.40  
 17 Surhoff, Kendall           9 Nbac                 1:32.42    1:31.01  
 18 Molnar, Morgan            10 MAC                  1:33.00    1:31.46  
 19 Omelchenko, Monica        10 MAC                  1:32.27    1:31.96  
 20 Shea, Erin                10 Gbsa                 1:32.68    1:33.36  
 
Event 56  Boys 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Elfert, Tyler             10 Lba                    36.90      35.61   20  
  2 Antoniak, Joshua          10 Tac                    36.79      35.83   17  
  3 Foong, Andrew             10 Rac                    38.14      37.32   16  
  4 Laufer, Brian             10 Bac                    40.85      40.44   15  
  5 Stephens, Jes             10 Nbac                   41.20      41.90   14  
 
Event 56  Boys 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Antoniak, Joshua          10 Tac                    37.27      36.79  
  2 Elfert, Tyler             10 Lba                    37.06      36.90  
  3 Foong, Andrew             10 Rac                    38.81      38.14  
  4 Laufer, Brian             10 Bac                    42.56      40.85  
  5 Stephens, Jes             10 Nbac                   40.47      41.20  
 
Event 57  Girls 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Peloquin, Kelly           15 Nbac                 2:20.00    2:18.40   20  
  2 Hopkins, Katie            16 Nbac                 2:25.10    2:22.69   17  
  3 Riley, Megan              17 Nbac                 2:27.27    2:24.70   16  
  4 Gottschalk, Lindsey       16 Nbac                 2:27.21    2:24.99   15  
  5 Knapik, Ashley            14 Nbac                 2:27.44    2:26.68   14  
  6 Galan, Julie              19 Mps                  2:32.16    2:30.40   13  
  7 Young-Hyman, Chloe        18 Nbac                 2:32.59    2:31.69   12  
  8 Bray, Natasha             15 Nbac                 2:33.71    2:34.04   11  
B - Final
  9 Rawlick, Patty            17 Nbac                 2:35.17    2:32.09    9  
 10 Lanphier, Sarah           16 Nbac                 2:35.78    2:32.34    7  
 11 Allen, Laura              17 Caa                  2:34.59    2:33.77    6  
 12 Berkowitz, Morgan         15 Nbac                 2:36.32    2:33.88    5  
 13 Puppa, Mel                17 Gbsa                 2:34.76    2:36.39    4  
 14 Rhoads, Megan             16 Nbac                 2:34.29    2:36.42    3  
 15 Gass, Kaitlin             15 Nbac                 2:36.82    2:36.57    2  
 16 Schneehagen, Jill         16 Nbac                 2:36.95    2:37.80    1  
 
Event 57  Girls 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Peloquin, Kelly           15 Nbac                 2:17.87    2:20.00  
  2 Hopkins, Katie            16 Nbac                 2:17.33    2:25.10  
  3 Gottschalk, Lindsey       16 Nbac                 2:24.78    2:27.21  
  4 Riley, Megan              17 Nbac                 2:25.83    2:27.27  
  5 Knapik, Ashley            14 Nbac                 2:27.70    2:27.44  
  6 Galan, Julie              19 Mps                  2:31.37    2:32.16  
  7 Young-Hyman, Chloe        18 Nbac                 2:36.60    2:32.59  
  8 Fong, Emily               16 Caa                  2:35.89    2:32.89  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Bray, Natasha             15 Nbac                 2:37.45    2:33.71  
 10 Rhoads, Megan             16 Nbac                 2:34.37    2:34.29  
 11 Allen, Laura              17 Caa                  2:32.23    2:34.59  
 12 Puppa, Mel                17 Gbsa                 2:33.84    2:34.76  
 13 Rawlick, Patty            17 Nbac                 2:34.60    2:35.17  
 14 Lanphier, Sarah           16 Nbac                 2:29.46    2:35.78  
 15 Berkowitz, Morgan         15 Nbac                 2:34.68    2:36.32  
 16 Gass, Kaitlin             15 Nbac                 2:36.66    2:36.82  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Schneehagen, Jill         16 Nbac                 2:36.23    2:36.95  
 18 Lieu, Kim                 15 Tac                  2:33.65    2:39.70  
-------------------------------------------------------------------------
 19 Pearson, Erica            17 Caa                  2:32.75    2:40.64  
 20 Lukens, Elisabeth         15 Nbac                 2:29.54    2:40.79  
 
Event 58  Boys 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Phelps, Michael           17 Nbac                 2:05.96    1:59.50   20  
  2 Barone, James             23 Nbac                 2:06.71    2:05.49   17  
  3 Bulkley, Adam             15 Nbac                 2:15.37    2:12.17   16  
  4 Hopkins, Jamie            17 Lba                  2:18.81    2:13.42   15  
  5 Dempsey, Robert           16 Nbac                 2:24.21    2:18.97   14  
  6 Kobb, Harrison            17 Nbac                 2:22.95    2:19.66   13  
  7 Groth, Timothy            16 Nbac                 2:22.92    2:21.83   12  
  8 Wuenschel, Greg           15 Kco                  2:22.77    2:25.05   11  
B - Final
  9 Amato, Gordon             16 Gbsa                 2:26.77    2:26.27    9  
 
Event 58  Boys 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Phelps, Michael           17 Nbac                 1:59.98    2:05.96  
  2 Barone, James             23 Nbac                 2:01.59    2:06.71  
  3 Bulkley, Adam             15 Nbac                 2:18.16    2:15.37  
  4 Hopkins, Jamie            17 Lba                  2:20.45    2:18.81  
  5 Knopp, Cory               16 Nbac                 2:20.59    2:22.21  
  6 Wuenschel, Greg           15 Kco                  2:19.69    2:22.77  
  7 Groth, Timothy            16 Nbac                 2:21.30    2:22.92  
  8 Kobb, Harrison            17 Nbac                 2:17.89    2:22.95  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Ruefle, Trey              19 CBAC                 2:22.31    2:23.24  
 10 Dempsey, Robert           16 Nbac                 2:18.35    2:24.21  
 11 Amato, Gordon             16 Gbsa                 2:22.55    2:26.77  
 12 Federle, Alex             18 Raid                 2:15.83    2:29.63  
 
Event 59  Girls 14 & Under 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Baust, Kate               13 Rac                  2:29.50    2:28.55   20  
  2 Cruz, Danielle            13 Rac                  2:30.84    2:29.15   17  
  3 Delp, Kristina            14 Nbac                 2:35.26    2:31.04   16  
  4 Dobrzanski, Cassie        13 MAC                  2:36.27    2:33.47   15  
  5 Friedrich, Kiley          13 Nbac                 2:35.30    2:34.67   14  
  6 Hock, Stephanie           13 Nbac                 2:34.85    2:35.40   13  
  7 Guntner, Lauren           13 Nbac                 2:35.32    2:35.96   12  
  8 Speidel, Allie            13 Caa                  2:36.40    2:36.05   11  
 
Event 59  Girls 14 & Under 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Gonzalez, Jackie          14 Nbac                 2:29.20    2:26.31  
  2 Baust, Kate               13 Rac                  2:33.05    2:29.50  
  3 Cruz, Danielle            13 Rac                  2:30.71    2:30.84  
  4 Hock, Stephanie           13 Nbac                 2:36.60    2:34.85  
  5 Delp, Kristina            14 Nbac                 2:33.71    2:35.26  
  6 Friedrich, Kiley          13 Nbac                 2:40.89    2:35.30  
  7 Guntner, Lauren           13 Nbac                 2:33.23    2:35.32  
  8 Dobrzanski, Cassie        13 MAC                  2:38.31    2:36.27  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Speidel, Allie            13 Caa                  2:35.90    2:36.40  
 10 Sinko, Molly              13 Nbac                 2:39.39    2:37.75  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Jojic, Laura              13 Naac                 2:39.49    2:37.76  
 12 Tipton, Emily             13 Nbac                 2:40.03    2:38.40  
 13 Spearman, Caroline        14 Est                  2:39.03    2:39.11  
 14 Cook, Jackie              13 Nbac                 2:35.82    2:39.24  
 -- Meyer, Abby               14 MAC                  2:32.61         DQ  
 
Event 60  Boys 14 & Under 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Kobb, Jordan              14 Nbac                 2:17.66    2:15.53   20  
  2 Spath, Kevin              14 Nbac                 2:19.53    2:16.71   17  
  3 Brabson, Andy             14 MAC                  2:20.75    2:17.05   16  
  4 Richards, Will            14 CBAC                 2:21.44    2:20.44   15  
  5 Wollman, Evan             12 Asc                  2:24.15    2:23.01   14  
  6 Schlegel, Max             14 Naac                 2:33.34    2:28.95   13  
  7 McAdorey, Hugh            14 Nbac                 2:29.96    2:30.18   12  
  8 Lee, Michael              14 MAC                  2:29.15    2:31.87   11  
 
Event 60  Boys 14 & Under 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Kobb, Jordan              14 Nbac                 2:15.76    2:17.66  
  2 Spath, Kevin              14 Nbac                 2:22.65    2:19.53  
  3 Brabson, Andy             14 MAC                  2:21.96    2:20.75  
  4 Richards, Will            14 CBAC                 2:22.68    2:21.44  
  5 Wollman, Evan             12 Asc                  2:20.61    2:24.15  
  6 Lee, Michael              14 MAC                  2:30.95    2:29.15  
  7 McAdorey, Hugh            14 Nbac                 2:31.96    2:29.96  
  8 Schlegel, Max             14 Naac                 2:29.79    2:33.34  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Weston-Dawkes, Dan        13 Rac                  2:30.74    2:35.01  
 
Event 61  Girls 12 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Gelb, Sam                 12 Rac                  1:07.63    1:07.24   20  
  2 Hammond, Morgan           12 Nbac                 1:13.48    1:13.20   17  
  3 Adams, Bethany            11 MAC                  1:14.20    1:13.29   16  
  4 Schaefer, Danielle        12 Nbac                 1:14.46    1:14.83   15  
  5 Kucherich, Julia          11 Nbac                 1:15.93    1:15.79   14  
  6 D'Ambrogi, Monica         12 Asc                  1:15.82    1:16.30   13  
  7 Puzinauskas, Kat          12 Naac                 1:16.14    1:16.48   12  
  8 Fitzenreiter, Katie       12 Caa                  1:16.58    1:18.22   11  
 
Event 61  Girls 12 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Gelb, Sam                 12 Rac                  1:08.58    1:07.63  
  2 Hammond, Morgan           12 Nbac                 1:13.13    1:13.48  
  3 Adams, Bethany            11 MAC                  1:15.29    1:14.20  
  4 Schaefer, Danielle        12 Nbac                 1:13.97    1:14.46  
  5 D'Ambrogi, Monica         12 Asc                  1:18.18    1:15.82  
  6 Kucherich, Julia          11 Nbac                 1:15.56    1:15.93  
  7 Puzinauskas, Kat          12 Naac                 1:17.25    1:16.14  
  8 Fitzenreiter, Katie       12 Caa                  1:12.95    1:16.58  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Dover, Brittany           12 Asc                  1:20.60    1:16.70  
 10 Avers, Whitney            12 Naac                 1:17.91    1:17.03  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Stephens, Kerry           12 Nbac                 1:21.29    1:17.48  
 12 Rogers, Laura             12 Rac                  1:17.42    1:17.65  
 13 Culpepper, Brittany       11 CBAC                 1:18.38    1:17.79  
 14 Stiens, Nina              12 Gtac                 1:20.08    1:17.92  
 15 Staub, Andrea             11 Nbac                 1:16.04    1:18.60  
 16 Siegel, Brittany          12 Nbac                 1:17.96    1:19.29  
 17 Jardine, Erica            12 MAC                  1:19.04    1:19.44  
 18 Sherrer, Sara             11 Nbac                 1:21.83    1:20.39  
 
Event 62  Boys 12 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Considine, Aidan          12 Rac                  1:11.53    1:10.73   20  
  2 Surhoff, Austin           12 Nbac                 1:12.68    1:11.37   17  
  3 Kramer, Christopher       11 Nbac                 1:14.90    1:14.84   16  
  4 Manning, Christopher      12 Nbac                 1:15.26    1:15.27   15  
  5 Roddy, Sean               11 Nbac                 1:15.41    1:16.32   14  
  6 Tomechko, Nick            12 Nbac                 1:15.31    1:16.43   13  
  7 Hornberger, Zack          12 Naac                 1:17.48    1:16.89   12  
  8 Shields, Ben              11 Nbac                 1:17.77    1:17.59   11  
 
Event 62  Boys 12 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Considine, Aidan          12 Rac                  1:12.81    1:11.53  
  2 Surhoff, Austin           12 Nbac                 1:13.37    1:12.68  
  3 Kramer, Christopher       11 Nbac                 1:15.16    1:14.90  
  4 Manning, Christopher      12 Nbac                 1:16.08    1:15.26  
  5 Tomechko, Nick            12 Nbac                 1:18.45    1:15.31  
  6 Roddy, Sean               11 Nbac                 1:15.97    1:15.41  
  7 Hornberger, Zack          12 Naac                 1:20.97    1:17.48  
  8 Shields, Ben              11 Nbac                 1:17.42    1:17.77  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Thein, Tyler              11 Lba                  1:19.51    1:18.22  
 10 Sharp, Nicholas           11 Gtac                 1:18.33    1:18.28  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Dayton, Kelly             12 Nbac                 1:19.05    1:19.22  
 12 Simard, Philippe          12 Nbac                 1:19.76    1:20.44  
 13 Thomas, Willie            12 Nbac                 1:20.46    1:22.63  
 
Event 63  Girls 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Harris, Laura             10 Nbac                   31.58      31.23   20  
  2 Carter, Caitlin           10 Nbac                   33.96      33.35   17  
  3 Glaros, Beth              10 Rac                    34.06      33.46   16  
  4 Larson, Kathryn           10 MAC                    35.10      34.11   15  
  5 Griffin, Brianna          10 Naac                   34.67      34.63   14  
  6 Broderick, Emily          10 Lba                    34.93      34.73   13  
  7 Martin, Selena             9 Rac                    35.39      34.81   12  
  8 Hill, Lindsay             10 Asc                    35.40      34.86   11  
 
Event 63  Girls 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Harris, Laura             10 Nbac                   31.19      31.58  
  2 Carter, Caitlin           10 Nbac                   34.59      33.96  
  3 Glaros, Beth              10 Rac                    36.61      34.06  
  4 Griffin, Brianna          10 Naac                   35.37      34.67  
  5 Broderick, Emily          10 Lba                    35.16      34.93  
  6 Larson, Kathryn           10 MAC                    35.65      35.10  
  7 Martin, Selena             9 Rac                    35.17      35.39  
  8 Hill, Lindsay             10 Asc                    36.68      35.40  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Molnar, Morgan            10 MAC                    35.45      35.48  
 10 Offutt, Kelly              9 Gtac                   36.83      35.57  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Hedrick, Kristi           10 Caa                    37.28      35.62  
 12 Krebs, Jessie             10 Tac                    37.73      35.83  
 13 Gouger, Meredith          10 Tac                    36.79      35.93  
 14 Magaw, Caitlin             9 Bac                    38.00      36.01  
 15 Burke, Kaitlin            10 Tac                    37.91      36.09  
 16 Martin, Cayman            10 Nbac                   36.87      36.25  
 17 Gallagher, Erin           10 Nbac                   36.64      36.31  
 18 Halligan, Amy             10 Tac                    35.57      36.41  
 19 Collins, Nanci            10 Rac                    37.57      36.53  
 20 Claude, Alex               9 Mpsc                   37.64      36.63  
 21 Martin, Emily             10 Nbac                   36.55      36.70  
 21 Uddin, Olivia             10 Bac                    37.83      36.70  
 21 Kylliainen, Tanja         10 Lba                    37.79      36.70  
 24 Keshishian, Sarah          9 Baac                   37.89      36.95  
 25 Hammond, Christine         9 Nbac                   38.54      37.27  
 26 Boughton, Melissa          9 CBAC                   38.14      37.48  
 26 Parrish, Gracie           10 Tac                    37.65      37.48  
 28 Danelle, Larissa           9 Nbac                   37.27      37.76  
 29 Donald, Elena             10 Caa                    38.40      38.17  
 30 Reiter, Megan             10 Naac                   37.38      38.21  
 31 Franciscovich, Sara       10 Fast                   37.23      38.27  
 32 Schuster, Anna            10 Est                    38.14      38.31  
 33 Lieu, Jamie               10 Tac                    38.65      38.48  
 34 Kirby, Alyssa             10 Kco                    38.19      38.58  
 35 Dwyer, Shannon            10 Gbsa                   37.52      38.68  
 36 Shea, Erin                10 Gbsa                   37.42      38.70  
 37 Dunn, Danielle            10 Gbsa                   38.23      38.74  
 38 Gentile, Tarin             9 Caa                    37.51      38.82  
 39 Weston-Dawkes, Victoria    9 Rac                    38.96      38.97  
 40 Halligan, Caelin          10 Tac                    37.76      39.01  
 41 Mattox, Renee             10 Rac                    38.45      39.70  
 42 Parr, Jenna               10 Tac                    38.13      40.00  
 
Event 64  Boys 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Fitzenreiter, Matthew     10 Caa                    30.10      30.41   20  
  2 Foong, Andrew             10 Rac                    30.85      30.76   17  
  3 Knipshild, Chad           10 Asc                    31.41      31.37   16  
  4 Elfert, Tyler             10 Lba                    31.74      31.51   15  
  5 Forest, James             10 Caa                    34.17      33.23   14  
  6 Porter, Alexander          9 Lba                    33.95      33.55   13  
  7 Holland, Tommy            10 Lba                    33.86      33.64   12  
  8 Reitz, Todd               10 Rac                    33.47      33.74   11  
 
Event 64  Boys 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Fitzenreiter, Matthew     10 Caa                    30.46      30.10  
  2 Foong, Andrew             10 Rac                    31.27      30.85  
  3 Knipshild, Chad           10 Asc                    32.13      31.41  
  4 Elfert, Tyler             10 Lba                    31.62      31.74  
  5 Reitz, Todd               10 Rac                    35.25      33.47  
  6 Holland, Tommy            10 Lba                    34.12      33.86  
  7 Porter, Alexander          9 Lba                    34.51      33.95  
  8 Forest, James             10 Caa                    36.55      34.17  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Melesh, Charles           10 Naac                   37.06      34.37  
 10 Gannett, Mark             10 Bac                    36.67      35.47  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Delcher, Jeffrey          10 Lba                    36.61      36.59  
 12 Wolfgang, Zeke             8 Gbsa                   36.96      36.87  
 
Event 65  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Botek, Anne Marie         15 Nbac                   58.17      57.22   20  
  2 Goetsch, Emily            17 Nbac                   58.74      57.71   17  
  3 Kimmel, Bridget           18 Nbac                   59.71      58.75   16  
  4 Francik, Courtney         15 Nbac                   59.10      58.78   15  
  5 Williams, Liz             17 Nbac                   59.55      58.82   14  
  6 Spearman, Danielle        17 Est                  1:00.03      59.13   13  
  7 Robertson-Phillips, Zea   15 Nbac                 1:01.22    1:00.69   12  
  8 Hadley, Meg               17 Naac                 1:02.11    1:02.18   11  
B - Final
  9 Lee, Brittany             15 Asc                  1:03.77    1:02.29    9  
 10 Carroll, Katie            15 MAC                  1:02.61    1:02.32    7  
 11 Donahue, Kelly            15 Naac                 1:02.66    1:02.98    6  
 12 Scheffter, Becca          17 Fast                 1:03.32    1:03.06    5  
 13 Oswald, Michelle          17 Lba                  1:03.57    1:03.28    4  
 14 Guven, Aylin              16 Naac                 1:03.36    1:03.50    3  
 15 Spedden, Elise            15 Caa                  1:03.68    1:03.77    2  
 16 DeClue, Megan             16 Rac                  1:02.21    1:04.00    1  
 
Event 65  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Botek, Anne Marie         15 Nbac                   56.68      58.17  
  2 Goetsch, Emily            17 Nbac                   57.02      58.74  
  3 Francik, Courtney         15 Nbac                   58.17      59.10  
  4 Williams, Liz             17 Nbac                   59.25      59.55  
  5 Kimmel, Bridget           18 Nbac                   56.72      59.71  
  6 Spearman, Danielle        17 Est                    59.05    1:00.03  
  7 Robertson-Phillips, Zea   15 Nbac                   59.81    1:01.22  
  8 Hadley, Meg               17 Naac                 1:02.27    1:02.11  
-------------------------------------------------------------------------
  9 DeClue, Megan             16 Rac                  1:03.12    1:02.21  
 10 Carroll, Katie            15 MAC                  1:03.26    1:02.61  
 11 Donahue, Kelly            15 Naac                 1:01.98    1:02.66  
 12 Scheffter, Becca          17 Fast                 1:03.90    1:03.32  
 13 Guven, Aylin              16 Naac                 1:03.07    1:03.36  
 14 Newman, Kristin           17 Nbac                 1:00.40    1:03.52  
 15 Oswald, Michelle          17 Lba                  1:02.62    1:03.57  
 16 Spedden, Elise            15 Caa                  1:03.48    1:03.68  
 16 Lee, Brittany             15 Asc                  1:03.49   J1:03.77  
Swim-Off Required -------------------------------------------------------
 17 Dawson, Annie             15 Naac                 1:03.24   J1:03.77  
-------------------------------------------------------------------------
 19 Dotzel, Jennifer          16 Nbac                 1:04.20    1:03.79  
 20 Younkins, Karen           16 Fast                 1:03.46    1:03.95  
 21 Young-Hyman, Chloe        18 Nbac                 1:02.68    1:04.03  
 22 Fong, Emily               16 Caa                  1:03.45    1:04.05  
 23 Bellamy, Beth             18 Lba                  1:03.79    1:04.36  
 24 Campbell, Daniela         16 Raid                 1:04.58    1:04.45  
 25 Ritchey, Cassie           16 Raid                 1:05.29    1:04.63  
 26 Dobson, Beth              19 CBAC                 1:04.34    1:05.40  
 27 Galan, Julie              19 Mps                  1:02.13    1:05.75  
 28 Wittsack, Hayley          17 Rac                  1:04.92    1:06.27  
 29 Lanphier, Sarah           16 Nbac                 1:05.19    1:07.89  
 
Event 65S  Women 100 Yard Backstroke Swim-off
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Swim-off
  1 Lee, Brittany             15 Asc                       NT    1:02.15  
  2 Dawson, Annie             15 Naac                      NT    1:03.34  
 
Event 66  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Pallace, Drew             15 Nbac                   55.41      53.80   20  
  2 Ainsworth, Matt           17 MAC                    54.96      55.08   17  
  3 Skrabacz, Eric            17 CBAC                   56.19      55.75   16  
  4 Rose, Bobby               15 Raid                   56.98      56.03   15  
  5 Morrow, Chris             16 Nbac                   56.84      56.60   14  
  6 Starry, Kevin             18 Naac                   56.92      57.06   13  
  7 Will, Chris               17 Caa                    56.84      57.14   12  
  8 Collier, David            15 Rac                    56.43      57.31   11  
B - Final
  9 Groth, Timothy            16 Nbac                   58.40      57.02    9  
 10 Amato, Gordon             16 Gbsa                   58.83      57.29    7  
 11 Kram, Stephen             16 CBAC                   58.55      57.83    6  
 12 Hoffman, Kevin            18 Asc                    58.82      57.96    5  
 13 Kelsey, Shane             15 Lba                    57.96      58.20    4  
 14 Wolz, Brian               16 Gtac                   58.71      58.21    3  
 15 Ericson, Andy             17 Raid                   58.29      58.98    2  
 16 Colly, Matt               16 Nbac                   58.98      59.59    1  
 
Event 66  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Ainsworth, Matt           17 MAC                    55.75      54.96  
  2 Pallace, Drew             15 Nbac                   55.43      55.41  
  3 Skrabacz, Eric            17 CBAC                   56.21      56.19  
  4 Collier, David            15 Rac                    56.07      56.43  
  5 Morrow, Chris             16 Nbac                   57.43      56.84  
  5 Will, Chris               17 Caa                    55.33      56.84  
  7 Starry, Kevin             18 Naac                   58.84      56.92  
  8 Rose, Bobby               15 Raid                   56.17      56.98  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Kelsey, Shane             15 Lba                    56.66      57.96  
 10 Popp, Chris               18 Kco                    56.92      58.22  
 11 Ericson, Andy             17 Raid                   57.61      58.29  
 12 Groth, Timothy            16 Nbac                   57.56      58.40  
 13 Ruefle, Trey              19 CBAC                   57.40      58.41  
 14 Kram, Stephen             16 CBAC                   58.89      58.55  
 15 Wolz, Brian               16 Gtac                   58.98      58.71  
 16 Hoffman, Kevin            18 Asc                    58.10      58.82  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Amato, Gordon             16 Gbsa                   57.22      58.83  
 18 Colly, Matt               16 Nbac                   58.43      58.98  
-------------------------------------------------------------------------
 19 Vagts, Bryan              17 Naac                   58.23      59.84  
 
Event 67  Girls 14 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Harpole, Nicole           14 Nbac                 1:00.87    1:00.20   20  
  2 Gonzalez, Jackie          14 Nbac                 1:01.55    1:01.59   17  
  3 Tawney, Isabel            13 Msc                  1:04.13    1:03.13   16  
  4 Mankus, Christine         13 MAC                  1:02.98    1:03.19   15  
  5 Barnes, Allison           13 Nbac                 1:03.30    1:03.74   14  
  6 McIntosh, Kat             13 Msc                  1:03.70    1:03.99   13  
  7 Speidel, Allie            13 Caa                  1:04.11    1:04.61   12  
  8 Hock, Stephanie           13 Nbac                 1:04.12    1:05.29   11  
 
Event 67  Girls 14 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Harpole, Nicole           14 Nbac                 1:01.08    1:00.87  
  2 Gonzalez, Jackie          14 Nbac                 1:01.08    1:01.55  
  3 Mankus, Christine         13 MAC                  1:02.96    1:02.98  
  4 Barnes, Allison           13 Nbac                 1:03.46    1:03.30  
  5 McIntosh, Kat             13 Msc                  1:04.20    1:03.70  
  6 Speidel, Allie            13 Caa                  1:06.08    1:04.11  
  7 Hock, Stephanie           13 Nbac                 1:03.97    1:04.12  
  8 Tawney, Isabel            13 Msc                  1:04.83    1:04.13  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Leung, Jennifer           14 Rac                  1:05.11    1:04.25  
 10 Dell, Christine           14 Caa                  1:03.41    1:04.54  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Aichele, Allison          14 MAC                  1:04.41    1:04.63  
 12 Waltemyer, Leigh          14 Nbac                 1:05.86    1:04.85  
 13 Meyer, Abby               14 MAC                  1:06.18    1:04.98  
 14 Kimball, Margaret         14 Msc                  1:05.90    1:05.28  
 15 Godwin, Rebecca           13 Rac                  1:05.42    1:05.35  
 16 Meyer, Stacey             14 Caa                  1:05.39    1:06.06  
 17 Wolfgang, Kim             13 Gbsa                 1:06.27    1:07.68  
 
Event 68  Boys 14 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Wills, Connor             14 Nbac                   55.41      54.91   20  
  2 Weinberg, Shaun           14 Nbac                   56.45      55.40   17  
  3 Martin, Kenny             14 Nbac                   57.46      55.53   16  
  4 Ziegler, Trevor           14 Caa                    56.57      56.16   15  
  5 Rose, Billy               14 Raid                   59.67      58.95   14  
  6 Roth, Brian               14 Rac                  1:00.67      59.23   13  
  7 Ackerman, Colin           13 Caa                    59.49      59.37   12  
  8 Kitner, John              14 CBAC                 1:00.92    1:00.21   11  
 
Event 68  Boys 14 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Wills, Connor             14 Nbac                   54.94      55.41  
  2 Weinberg, Shaun           14 Nbac                   56.19      56.45  
  3 Ziegler, Trevor           14 Caa                    57.46      56.57  
  4 Martin, Kenny             14 Nbac                   56.10      57.46  
  5 Ackerman, Colin           13 Caa                  1:00.30      59.49  
  6 Rose, Billy               14 Raid                   59.64      59.67  
  7 Roth, Brian               14 Rac                    59.68    1:00.67  
  8 Kitner, John              14 CBAC                 1:03.10    1:00.92  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Scarlett, Brian           14 Nbac                   59.85    1:01.05  
 10 Wilmot, Timmy             14 MAC                  1:01.94   J1:01.37  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Galan, Peter              13 Mps                  1:02.22   J1:01.37  
 12 Robertson-Phillips, Zach  14 Nbac                 1:00.86    1:01.86  
 13 Sakell, Nick              13 Nbac                 1:02.53    1:02.96  
 
Event 69  Girls 12 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Dean, Emily               12 Caa                    29.09      28.80   20  
  2 Turner, Emily             12 Unattached             30.06      29.64   17  
  3 Kucherich, Julia          11 Nbac                   30.64      30.39   16  
  4 D'Ambrogi, Monica         12 Asc                    30.58      30.56   15  
  5 Cooper, Emily             12 Raid                   32.01      30.81   14  
  6 Flora, Rebecca            11 Est                    31.50      30.87   13  
  7 Culpepper, Brittany       11 CBAC                   31.74      31.24   12  
  8 Scott, Kelly              12 Rac                    31.77      31.49   11  
 
Event 69  Girls 12 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Dean, Emily               12 Caa                    29.34      29.09  
  2 Turner, Emily             12 Unattached             29.99      30.06  
  3 D'Ambrogi, Monica         12 Asc                    31.07      30.58  
  4 Kucherich, Julia          11 Nbac                   30.74      30.64  
  5 King, Blair               12 Est                    31.08      31.08  
  6 Flora, Rebecca            11 Est                    33.20      31.50  
  7 Culpepper, Brittany       11 CBAC                   32.14      31.74  
  8 Scott, Kelly              12 Rac                    31.93      31.77  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Cooper, Emily             12 Raid                   30.30      32.01  
 10 Schaefer, Danielle        12 Nbac                   31.78     J32.08  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Puzinauskas, Kat          12 Naac                   32.24     J32.08  
 12 McBrien, Kristen          12 Baac                   32.98      32.11  
 12 Mansbach, Claire          12 Rac                    31.97      32.11  
 14 Mellin, Emily             11 Naac                   33.04      32.23  
 15 Magaw, Lindsey            12 Bac                    32.73      32.26  
 16 Long, Ally                11 MAC                    33.58      32.29  
 17 Hynson, Jackie            12 Raid                   32.61      32.48  
 18 Zink, Darcy               12 Lba                    33.65      32.57  
 19 Chen, Christine           12 Tac                    33.34      32.66  
 20 Dotzel, Sarah             11 Nbac                   33.37      32.68  
 21 Sherrer, Sara             11 Nbac                   32.29      32.79  
 22 Osborn, Alicia            12 Rac                    33.49      32.83  
 23 Forest, Erin              12 Caa                    32.24      32.96  
 24 Boyer, Kelsey             12 Nbac                   33.42      32.97  
 25 Griffith, Courtney        11 Gtac                   33.33      33.04  
 26 Armstrong, Lauren         12 Naac                   34.09      33.77  
 
Event 69S  Women 12 & Under 50 Yard Backstroke Swim-off
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Swim-off
  1 Schaefer, Danielle        12 Nbac                      NT      31.06  
  2 Puzinauskas, Kat          12 Naac                      NT      31.68  
 
Event 70  Boys 12 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Surhoff, Austin           12 Nbac                   29.61      29.08   20  
  2 Marsteller, Kevin         11 Nbac                   29.52      29.36   17  
  3 Shea, Ryan                12 Gbsa                   29.64      29.42   16  
  4 Carey Jr., David          12 Nbac                   29.69      29.66   15  
  5 Newton, David             12 Est                    29.94      29.95   14  
  6 Henderson, Stephen        12 Caa                    32.06      31.56   13  
  7 Hoge, Greg                12 Bac                    31.52      31.64   12  
  8 Jones, Cort               12 Naac                   31.76      32.75   11  
 
Event 70  Boys 12 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Marsteller, Kevin         11 Nbac                   30.25      29.52  
  2 Surhoff, Austin           12 Nbac                   29.91      29.61  
  3 Shea, Ryan                12 Gbsa                   30.81      29.64  
  4 Carey Jr., David          12 Nbac                   30.43      29.69  
  5 Newton, David             12 Est                    32.08      29.94  
  6 Hoge, Greg                12 Bac                    31.59      31.52  
  7 Jones, Cort               12 Naac                   33.25      31.76  
  8 Henderson, Stephen        12 Caa                    31.77      32.06  
-------------------------------------------------------------------------
  9 McClurg, Ross             12 Naac                   33.09      32.14  
 10 Sholander, Matthew        12 Nbac                   32.82      32.52  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Roddy, Sean               11 Nbac                   33.20     J32.53  
 12 Spearman, Patrick         11 Est                    33.36     J32.53  
 13 Hornberger, Zack          12 Naac                   32.82      32.55  
 14 Saad, Nour                12 Caa                    33.28      32.77  
 15 Wills, James              11 Naac                   33.64      32.82  
 16 Gannett, Matthew          12 Bac                    33.51      32.99  
 17 Smith, Mark               11 Gtac                   31.73      33.03  
 18 Jenkins III, Edward       12 Nbac                   33.19      33.22  
 19 Lorton, Brendan           11 Rac                    33.95      33.64  
 20 Thein, Tyler              11 Lba                    34.34      35.00  
 
Event 71  Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Glaros, Beth              10 Rac                  2:12.73    2:12.45   20  
  2 Considine, Nora            9 Rac                  2:23.72    2:17.33   17  
  3 Carter, Caitlin           10 Nbac                 2:24.01    2:19.03   16  
  4 Offutt, Kelly              9 Gtac                 2:20.84    2:19.92   15  
  5 Uddin, Olivia             10 Bac                  2:20.97    2:20.21   14  
  6 Martin, Cayman            10 Nbac                 2:26.33    2:21.00   13  
  7 Mutolo, Jamie             10 Est                  2:26.61    2:22.76   12  
  8 Griffin, Brooke           10 Naac                 2:27.49    2:28.00   11  
 
Event 71  Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Glaros, Beth              10 Rac                  2:18.16    2:12.73  
  2 Offutt, Kelly              9 Gtac                 2:24.04    2:20.84  
  3 Uddin, Olivia             10 Bac                  2:26.90    2:20.97  
  4 Considine, Nora            9 Rac                  2:17.56    2:23.72  
  5 Carter, Caitlin           10 Nbac                 2:18.72    2:24.01  
  6 Martin, Cayman            10 Nbac                 2:28.77    2:26.33  
  7 Mutolo, Jamie             10 Est                  2:25.08    2:26.61  
  8 Griffin, Brooke           10 Naac                 2:30.17    2:27.49  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Omelchenko, Monica        10 MAC                  2:32.21    2:27.57  
 10 Gallagher, Erin           10 Nbac                 2:32.82    2:27.70  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Mahoney, Cara             10 Baac                 2:31.49    2:28.95  
 12 Gouger, Meredith          10 Tac                  2:33.90    2:29.43  
 13 Burke, Kaitlin            10 Tac                  2:34.05    2:33.03  
 14 Danelle, Larissa           9 Nbac                 2:30.76    2:33.57  
 15 Fuller, Caitlyn           10 Rac                  2:31.80    2:34.56  
 
Event 72  Boys 10 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Cosgarea, Andrew          10 Nbac                 2:30.80    2:29.53   20  
  2 Fitzenreiter, Matthew     10 Caa                  2:31.53    2:31.40   17  
  3 Knipshild, Chad           10 Asc                  2:37.32    2:37.33   16  
  4 Porter, Alexander          9 Lba                  2:39.49    2:39.29   15  
  5 Forest, James             10 Caa                  2:46.45    2:44.37   14  
  6 Gannett, Mark             10 Bac                  2:50.11    2:50.64   13  
 -- Antoniak, Joshua          10 Tac                  2:34.45         DQ  
 -- Holland, Tommy            10 Lba                  2:44.64         DQ  
 
Event 72  Boys 10 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Cosgarea, Andrew          10 Nbac                 2:30.88    2:30.80  
  2 Fitzenreiter, Matthew     10 Caa                  2:34.76    2:31.53  
  3 Antoniak, Joshua          10 Tac                  2:36.61    2:34.45  
  4 Knipshild, Chad           10 Asc                  2:41.97    2:37.32  
  5 Porter, Alexander          9 Lba                  2:43.71    2:39.49  
  6 Holland, Tommy            10 Lba                  2:47.72    2:44.64  
  7 Forest, James             10 Caa                  2:53.73    2:46.45  
  8 Gannett, Mark             10 Bac                  2:50.15    2:50.11  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Reitz, Todd               10 Rac                  2:52.04    2:55.87  
 
Event 73  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Brooks, Ellen             16 Nbac                 4:52.10    4:47.51   20  
  2 Sackett, Meghan           16 Nbac                 4:50.19    4:52.14   17  
  3 Hutchinson, Claire        16 Nbac                 4:59.97    4:56.03   16  
  4 Dunnigan, Amanda          15 Nbac                 5:00.34    4:57.07   15  
  5 Spearman, Danielle        17 Est                  5:09.20    5:06.57   14  
  6 Hubbard, Katrina          17 MAC                  5:12.35    5:12.72   13  
  7 Schneehagen, Jill         16 Nbac                 5:12.59    5:16.16   12  
  8 Bray, Natasha             15 Nbac                 5:13.47    5:16.81   11  
B - Final
  9 Guven, Aylin              16 Naac                 5:14.55    5:07.64    9  
 10 Stevenson, Emily          16 Naac                 5:17.35    5:11.29    7  
 11 DeClue, Megan             16 Rac                  5:14.25    5:13.26    6  
 12 Dantone, Courtney         17 Asc                  5:14.40    5:15.73    5  
 13 Robertson-Phillips, Zea   15 Nbac                 5:23.51    5:20.74    4  
 14 Brown, Whitney            15 Nbac                 5:24.06    5:21.31    3  
 15 Berkowitz, Morgan         15 Nbac                 5:22.41    5:21.53    2  
 16 Kamauff, Victoria         16 Nbac                 5:21.52    5:23.05    1  
 
Event 73  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Sackett, Meghan           16 Nbac                 4:49.04    4:50.19  
  2 Brooks, Ellen             16 Nbac                 4:52.96    4:52.10  
  3 Hutchinson, Claire        16 Nbac                 4:50.48    4:59.97  
  4 Dunnigan, Amanda          15 Nbac                 4:57.06    5:00.34  
  5 Spearman, Danielle        17 Est                  5:11.22    5:09.20  
  6 Brosi, Meghan             15 Caa                  5:15.41    5:11.65  
  7 Hubbard, Katrina          17 MAC                  5:20.60    5:12.35  
  8 Schneehagen, Jill         16 Nbac                 5:11.14    5:12.59  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Bray, Natasha             15 Nbac                 5:15.58    5:13.47  
 10 DeClue, Megan             16 Rac                  5:14.55    5:14.25  
 11 Dantone, Courtney         17 Asc                  5:15.51    5:14.40  
 12 Guven, Aylin              16 Naac                 5:08.25    5:14.55  
 13 Stevenson, Emily          16 Naac                 5:17.66    5:17.35  
 14 Wiles, Hope               16 Nbac                 5:16.27    5:18.80  
 15 Kamauff, Victoria         16 Nbac                 5:24.17    5:21.52  
 16 Gottschalk, Lindsey       16 Nbac                 5:27.77    5:22.19  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Berkowitz, Morgan         15 Nbac                 5:17.34    5:22.41  
 18 Robertson-Phillips, Zea   15 Nbac                 5:15.53    5:23.51  
-------------------------------------------------------------------------
 19 Tokar, Kelsey             15 MAC                  5:19.91    5:23.92  
 20 Brown, Whitney            15 Nbac                 5:13.14    5:24.06  
 21 Pearson, Erica            17 Caa                  5:13.68    5:24.27  
 22 Carroll, Katie            15 MAC                  5:30.96    5:24.48  
 23 Kaufman, Amy              16 Gbsa                 5:27.08    5:24.64  
 24 Hadley, Meg               17 Naac                 5:17.76    5:25.17  
 25 Weinberg, Jessica         16 Nbac                 5:31.50    5:25.44  
 26 McLaughlin, Becky         15 Rac                  5:22.13    5:27.13  
 27 McLaughlin, Cindy         17 Rac                  5:30.26    5:27.44  
 28 Zohorsky, Jennie          17 Rac                  5:20.25    5:27.79  
 29 Shrader, Meghan           17 Naac                 5:22.56    5:28.53  
 30 Dael, MaryFrancis         18 Lba                  5:29.19    5:28.69  
 31 Daly, Christina           16 Caa                  5:24.02    5:29.30  
 32 Dunnigan, Shannon         17 Nbac                 5:32.55    5:29.61  
 33 Edwards, Deanna           15 Est                  5:30.03    5:30.23  
 34 Lukens, Elisabeth         15 Nbac                 5:23.83    5:31.02  
 35 Lee, Brittany             15 Asc                  5:27.67    5:32.64  
 36 Gunzelman, Ashley         17 Asc                  5:23.65    5:32.78  
 37 Knox, Alexandra           16 Asc                  5:32.04    5:34.47  
 38 Galla, Lauren             15 MAC                  5:35.20    5:34.95  
 39 Secoges, Mary             17 Fast                 5:31.10    5:35.10  
 40 Prosen, Jenny             17 Caa                  5:20.74    5:35.24  
 41 Graham, Jennifer          15 Asc                  5:29.63    5:35.83  
 42 Cahn, Jenn                15 Nbac                 5:31.14    5:38.49  
 43 McNeil, Molly             15 Gbsa                 5:33.11    5:41.56  
 44 Wittsack, Hayley          17 Rac                  5:33.02    5:44.17  
 45 McGraw, Katie             17 Naac                 5:28.12    5:49.89  
 
Event 74  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Knopp, Cory               16 Nbac                 4:40.28    4:32.31   20  
  2 Zebley, Nico              15 Nbac                 4:36.93    4:34.66   17  
  3 Collins, Bryan            15 Gtac                 4:46.73    4:41.59   16  
  4 Pallace, Drew             15 Nbac                 4:51.43    4:46.04   15  
  5 Calderon, Dito            15 Bac                  4:49.43    4:47.31   14  
  6 Chen, Alex                15 Bac                  4:52.10    4:50.69   13  
  7 Morrow, Chris             16 Nbac                 4:53.81    4:50.88   12  
  8 Vagts, Bryan              17 Naac                 4:56.33    4:56.15   11  
B - Final
  9 Hogan, John               15 MAC                  5:00.59    4:53.05    9  
 10 Starry, Kevin             18 Naac                 4:58.14    4:55.06    7  
 11 Conley, Nick              15 Lba                  5:03.14    4:55.85    6  
 12 Newton, Matt              15 Est                  4:56.94    4:57.69    5  
 13 Clark, Andrew             15 Nbac                 5:04.01    4:59.37    4  
 14 Wolz, Brian               16 Gtac                 5:03.81    5:03.03    3  
 15 Murphy, Seth              16 Caa                  5:05.42    5:04.78    2  
 16 Osborn, Joey              16 Rac                  5:10.30    5:09.96    1  
 
Event 74  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Zebley, Nico              15 Nbac                 4:36.89    4:36.93  
  2 Knopp, Cory               16 Nbac                 4:33.01    4:40.28  
  3 Collins, Bryan            15 Gtac                 4:45.68    4:46.73  
  4 Calderon, Dito            15 Bac                  4:53.46    4:49.43  
  5 Pallace, Drew             15 Nbac                 4:48.45    4:51.43  
  6 Chen, Alex                15 Bac                  4:53.45    4:52.10  
  7 Morrow, Chris             16 Nbac                 4:53.04    4:53.81  
  8 Vagts, Bryan              17 Naac                 4:57.87    4:56.33  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Newton, Matt              15 Est                  5:05.91    4:56.94  
 10 Starry, Kevin             18 Naac                 5:05.73    4:58.14  
 11 Hogan, John               15 MAC                  4:56.11    5:00.59  
 12 Conley, Nick              15 Lba                  5:02.70    5:03.14  
 13 Wolz, Brian               16 Gtac                 5:01.69    5:03.81  
 14 Clark, Andrew             15 Nbac                 5:05.92    5:04.01  
 15 Murphy, Seth              16 Caa                  5:09.17    5:05.42  
 16 Osborn, Joey              16 Rac                  5:11.63    5:10.30  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Moore, Patrick            15 Nbac                 5:07.41    5:11.49  
 18 Garcia, Mike              17 Naac                 5:06.05    5:13.94  
 
Event 75  Girls 14 & Under 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Lanphier, Katelyn         13 Nbac                 5:07.28    4:59.75   20  
  2 Barnes, Allison           13 Nbac                 5:08.61    5:06.50   17  
  3 Morlock, Amy              14 Nbac                 5:12.11    5:11.92   16  
  4 Tipton, Emily             13 Nbac                 5:17.18    5:13.09   15  
  5 Marshburn, Hannah         14 Asc                  5:20.87    5:19.12   14  
  6 Harpole, Nicole           14 Nbac                 5:21.85    5:20.05   13  
  7 Mankus, Christine         13 MAC                  5:08.63    5:20.29   12  
  8 Dobrzanski, Cassie        13 MAC                  5:25.22    5:28.92   11  
 
Event 75  Girls 14 & Under 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Lanphier, Katelyn         13 Nbac                 5:02.35    5:07.28  
  2 Barnes, Allison           13 Nbac                 5:11.59    5:08.61  
  3 Mankus, Christine         13 MAC                  5:21.47    5:08.63  
  4 Morlock, Amy              14 Nbac                 5:16.28    5:12.11  
  5 Tipton, Emily             13 Nbac                 5:17.70    5:17.18  
  6 Marshburn, Hannah         14 Asc                  5:21.68    5:20.87  
  7 Harpole, Nicole           14 Nbac                 5:21.92    5:21.85  
  8 Dobrzanski, Cassie        13 MAC                  5:31.52    5:25.22  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Guntner, Lauren           13 Nbac                 5:23.48    5:26.08  
 10 Long, Amanda              14 Nbac                 5:25.07    5:26.19  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Radcliffe, Brittany       13 Caa                  5:33.69    5:26.95  
 12 Branch, Lauren            14 Caa                  5:24.11    5:27.20  
 13 Bernstein, Danielle       14 MAC                  5:31.36    5:28.28  
 14 Friedrich, Kiley          13 Nbac                 5:23.79    5:30.23  
 15 Griffith, Brooke          13 Gtac                 5:25.43    5:30.54  
 16 Noonan, Sarah             14 MAC                  5:30.51    5:30.84  
 17 Williams, Stephanie       14 Asc                  5:31.23    5:34.79  
 18 Dell, Christine           14 Caa                  5:28.21    5:35.00  
 19 Morrow, Patricia          13 Nbac                 5:35.31    5:35.46  
 20 Segasser, Kristen         14 Caa                  5:37.00    5:38.67  
 21 Cook, Jackie              13 Nbac                 5:36.69    5:45.76  
 
Event 76  Boys 14 & Under 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Wills, Connor             14 Nbac                 5:00.66    4:51.09   20  
  2 Spath, Kevin              14 Nbac                 4:53.36    4:53.50   17  
  3 Weinberg, Shaun           14 Nbac                 5:04.95    4:56.71   16  
  4 Gannett, Paul             14 Bac                  5:00.06    4:56.79   15  
  5 Galan, Peter              13 Mps                  4:59.86    5:02.13   14  
  6 Rose, Billy               14 Raid                 4:56.99    5:02.64   13  
  7 Brabson, Andy             14 MAC                  5:06.16    5:07.41   12  
  8 Robertson-Phillips, Zach  14 Nbac                 5:05.82    5:10.21   11  
 
Event 76  Boys 14 & Under 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Spath, Kevin              14 Nbac                 5:05.13    4:53.36  
  2 Rose, Billy               14 Raid                 4:59.71    4:56.99  
  3 Galan, Peter              13 Mps                  5:08.97    4:59.86  
  4 Gannett, Paul             14 Bac                  5:02.49    5:00.06  
  5 Wills, Connor             14 Nbac                 4:54.76    5:00.66  
  6 Weinberg, Shaun           14 Nbac                 5:00.35    5:04.95  
  7 Robertson-Phillips, Zach  14 Nbac                 5:11.64    5:05.82  
  8 Brabson, Andy             14 MAC                  5:08.32    5:06.16  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Sakell, Nick              13 Nbac                 5:08.20    5:08.23  
 10 Smith, Alex               13 Bac                  5:15.57    5:12.17  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Stephens, Reilly          14 Nbac                 5:22.44    5:12.66  
 12 Rowe, Ian                 13 Nbac                 5:20.59    5:16.42  
 13 English, Scott            14 Naac                 5:19.16    5:20.75  
 14 Lee, Michael              14 MAC                  5:16.16    5:20.89  
 15 Wheeler, Keenan           14 Lba                  5:23.07    5:24.83  
 16 Furno, Sean               13 Lba                  5:26.72    5:27.02  
 17 Weston-Dawkes, Dan        13 Rac                  5:27.05    5:30.46  
 
Event 77  Girls 12 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Kalisz, Courtney          12 Nbac                 1:55.94    1:54.31   20  
  2 Gelb, Sam                 12 Rac                  2:00.01    1:57.86   17  
  3 Gibbs, Jordan             12 Asc                  2:02.80    2:03.48   16  
  4 Staub, Andrea             11 Nbac                 2:07.00    2:03.76   15  
  5 Hammond, Morgan           12 Nbac                 2:03.09    2:03.85   14  
  6 Tomasky, Alex             12 MAC                  2:05.21    2:04.11   13  
  7 Turner, Emily             12 Unattached           2:05.88    2:05.75   12  
  8 Brown, Allie              11 Nbac                 2:05.01    2:07.66   11  
 
Event 77  Girls 12 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Kalisz, Courtney          12 Nbac                 1:56.15    1:55.94  
  2 Gelb, Sam                 12 Rac                  2:01.12    2:00.01  
  3 Gibbs, Jordan             12 Asc                  2:06.43    2:02.80  
  4 Hammond, Morgan           12 Nbac                 2:02.78    2:03.09  
  5 Brown, Allie              11 Nbac                 2:06.95    2:05.01  
  6 Tomasky, Alex             12 MAC                  2:08.00    2:05.21  
  7 King, Blair               12 Est                  2:05.02    2:05.23  
  8 Turner, Emily             12 Unattached           2:04.48    2:05.88  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Staub, Andrea             11 Nbac                 2:07.91    2:07.00  
 10 O'Donnell, Erin           12 Nbac                 2:08.88    2:08.19  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Mangus, Kim               12 Caa                  2:12.89    2:08.56  
 12 Brabson, Laurel           12 MAC                  2:11.43    2:08.70  
 13 Kucherich, Julia          11 Nbac                 2:07.57    2:08.91  
 14 Scott, Kelly              12 Rac                  2:08.89    2:09.77  
 15 Fowler, Jamie             12 Nbac                 2:12.67    2:10.30  
 16 Osborn, Alicia            12 Rac                  2:11.49    2:10.35  
 17 Long, Ally                11 MAC                  2:13.94    2:11.04  
 18 Mansbach, Claire          12 Rac                  2:12.71    2:11.24  
 19 Munchel, Carly            11 Nbac                 2:11.76    2:11.53  
 20 Ault, Sarah               11 Gbsa                 2:15.63    2:12.19  
 21 Magaw, Lindsey            12 Bac                  2:13.95    2:12.21  
 22 Stephens, Kerry           12 Nbac                 2:12.52    2:13.09  
 23 Boyer, Kelsey             12 Nbac                 2:14.23    2:13.32  
 24 McBrien, Kristen          12 Baac                 2:14.44    2:13.50  
 25 Cooper, Emily             12 Raid                 2:13.57    2:14.02  
 26 Johannes, Sara            12 Kco                  2:13.82    2:14.15  
 27 Smith, Kelsey             11 Caa                  2:14.64    2:14.39  
 28 McAdorey, Meghan          12 Nbac                 2:14.40    2:15.83  
 
Event 78  Boys 12 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Considine, Aidan          12 Rac                  1:58.63    1:57.97   20  
  2 Shea, Ryan                12 Gbsa                 2:01.00    1:58.50   17  
  3 Surhoff, Austin           12 Nbac                 2:02.08    1:59.76   16  
  4 Offutt, Bryan             11 Gtac                 2:03.27    2:01.68   15  
  5 Marsteller, Kevin         11 Nbac                 2:02.99    2:04.27   14  
  6 Kramer, Christopher       11 Nbac                 2:05.48    2:04.67   13  
  7 Tomechko, Nick            12 Nbac                 2:05.19    2:06.49   12  
  8 Manning, Christopher      12 Nbac                 2:08.01    2:10.42   11  
 
Event 78  Boys 12 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Considine, Aidan          12 Rac                  2:02.56    1:58.63  
  2 Shea, Ryan                12 Gbsa                 2:02.03    2:01.00  
  3 Surhoff, Austin           12 Nbac                 2:01.39    2:02.08  
  4 Marsteller, Kevin         11 Nbac                 2:06.14    2:02.99  
  5 Offutt, Bryan             11 Gtac                 2:03.80    2:03.27  
  6 Tomechko, Nick            12 Nbac                 2:07.70    2:05.19  
  7 Kramer, Christopher       11 Nbac                 2:06.07    2:05.48  
  8 Manning, Christopher      12 Nbac                 2:12.75    2:08.01  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Jones, Cort               12 Naac                 2:10.42    2:08.07  
 10 Lorton, Brendan           11 Rac                  2:11.82    2:08.61  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Hutchinson, Neil          12 Nbac                 2:08.59    2:08.81  
 12 Vita, Frank               12 Naac                 2:11.92    2:09.34  
 13 Smith, Giles              11 Est                  2:10.92    2:09.91  
 14 Jenkins III, Edward       12 Nbac                 2:11.35    2:10.54  
 15 Thomas, Michael           11 Lba                  2:12.73    2:10.73  
 16 Sinko, Patrick            12 Nbac                 2:13.05    2:11.59  
 17 Henderson, Stephen        12 Caa                  2:14.09    2:14.69  
 18 Cooper, KC                12 Gtac                 2:13.62    2:15.00  
 19 Smith, Mark               11 Gtac                 2:13.81    2:16.21  
 
Event 80  Boys 10 & Under 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cosgarea, Andrew          10 Nbac                 5:53.57    5:46.95  
  2 Knipshild, Chad           10 Asc                  6:28.16    6:03.35  
  3 Foong, Andrew             10 Rac                  6:21.83    6:06.26  
  4 Cranford, Chris           10 Asc                  6:34.25    6:09.14  
  5 Stephens, Jes             10 Nbac                 6:18.36    6:14.09  
  6 Ojard, Daniel             10 Nbac                 6:44.03    6:56.42  
 
Event 81  Girls 12 & Under 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gibbs, Jordan             12 Asc                  5:29.69    5:24.98   20  
  2 Tomasky, Alex             12 MAC                  5:32.22    5:28.13   17  
  3 Brown, Allie              11 Nbac                 5:32.24    5:28.22   16  
  4 Hammond, Morgan           12 Nbac                 5:26.64    5:29.15   15  
  5 Brabson, Laurel           12 MAC                  5:46.19    5:37.77   14  
  6 Munchel, Carly            11 Nbac                 5:42.03    5:45.02   13  
  7 Adams, Bethany            11 MAC                  5:54.24    5:48.90   12  
  8 Fowler, Jamie             12 Nbac                 5:47.58    5:49.54   11  
  9 Stephens, Kerry           12 Nbac                 5:53.32    5:52.13    9  
 10 Smith, Kelsey             11 Caa                  5:56.65    5:52.32    7  
 11 Johannes, Sara            12 Kco                  5:58.88    5:53.33    6  
 12 Long, Ally                11 MAC                  5:58.33    5:54.78    5  
 13 Mangus, Kim               12 Caa                  5:52.94    5:56.08    4  
 14 Rogers, Laura             12 Rac                  5:58.53    5:56.83    3  
 15 Osborn, Alicia            12 Rac                  5:49.06    6:00.81    2  
 
Event 82  Boys 12 & Under 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Considine, Aidan          12 Rac                  5:22.10    5:14.15   20  
  2 Tomechko, Nick            12 Nbac                 5:30.95    5:21.08   17  
  3 Offutt, Bryan             11 Gtac                 5:26.87    5:21.41   16  
  4 Kramer, Christopher       11 Nbac                 5:27.23    5:29.40   15  
  5 Carey Jr., David          12 Nbac                 5:30.76    5:31.19   14  
  6 Sinko, Patrick            12 Nbac                 5:43.15    5:39.01   13  
  7 Hutchinson, Neil          12 Nbac                 5:37.49    5:39.23   12  
  8 Jenkins III, Edward       12 Nbac                 5:44.63    5:41.13   11  
  9 Lorton, Brendan           11 Rac                  5:53.78    5:44.02    9  
 10 Morlock, Kevin            12 Nbac                 5:54.92    5:44.60    7  
 11 Vita, Frank               12 Naac                 5:53.66    5:45.38    6  
 12 Manning, Christopher      12 Nbac                 5:45.49    5:46.49    5  
 13 Thomas, Michael           11 Lba                  5:43.61    5:48.12    4  
 14 Haufler, Kyle             12 Gtac                 5:59.81    5:57.16    3  
 
Event 83  Girls 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Goetsch, Emily            17 Nbac                 2:04.60    2:01.46   20  
  2 Sackett, Meghan           16 Nbac                 2:05.18    2:03.15   17  
  3 Botek, Anne Marie         15 Nbac                 2:05.24    2:03.73   16  
  4 Spearman, Danielle        17 Est                  2:10.68    2:06.78   15  
  5 Kimmel, Bridget           18 Nbac                 2:08.58    2:08.42   14  
  6 Robertson-Phillips, Zea   15 Nbac                 2:09.10    2:10.01   13  
  7 Schneehagen, Jill         16 Nbac                 2:14.73    2:14.21   12  
  8 Galan, Julie              19 Mps                  2:13.16    2:15.76   11  
B - Final
  9 DeClue, Megan             16 Rac                  2:15.74    2:12.45    9  
 10 Lee, Brittany             15 Asc                  2:14.98    2:13.22    7  
 11 Bellamy, Beth             18 Lba                  2:17.41    2:14.59    6  
 12 Dotzel, Jennifer          16 Nbac                 2:15.38    2:16.07    5  
 13 Freeman, Kimberly         17 Est                  2:15.44    2:17.10    4  
 14 Oswald, Michelle          17 Lba                  2:16.92    2:17.53    3  
 15 Lanphier, Sarah           16 Nbac                 2:16.06    2:17.64    2  
 16 Spedden, Elise            15 Caa                  2:18.35    2:20.11    1  
 
Event 83  Girls 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Goetsch, Emily            17 Nbac                 2:04.89    2:04.60  
  2 Sackett, Meghan           16 Nbac                 2:01.73    2:05.18  
  3 Botek, Anne Marie         15 Nbac                 2:05.76    2:05.24  
  4 Kimmel, Bridget           18 Nbac                 2:02.80    2:08.58  
  5 Robertson-Phillips, Zea   15 Nbac                 2:07.86    2:09.10  
  6 Spearman, Danielle        17 Est                  2:10.57    2:10.68  
  7 Galan, Julie              19 Mps                  2:11.86    2:13.16  
  8 Schneehagen, Jill         16 Nbac                 2:17.56    2:14.73  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Lee, Brittany             15 Asc                  2:14.18    2:14.98  
 10 Dotzel, Jennifer          16 Nbac                 2:17.33    2:15.38  
 11 Freeman, Kimberly         17 Est                  2:14.83    2:15.44  
 12 Fong, Emily               16 Caa                  2:16.32    2:15.55  
 13 DeClue, Megan             16 Rac                  2:16.20    2:15.74  
 14 Lanphier, Sarah           16 Nbac                 2:17.79    2:16.06  
 15 Oswald, Michelle          17 Lba                  2:16.98    2:16.92  
 16 Bellamy, Beth             18 Lba                  2:18.14    2:17.41  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Young-Hyman, Chloe        18 Nbac                 2:16.90    2:17.67  
 18 Spedden, Elise            15 Caa                  2:19.90    2:18.35  
-------------------------------------------------------------------------
 19 Wittsack, Hayley          17 Rac                  2:14.31    2:18.41  
 20 Hadley, Meg               17 Naac                 2:18.91    2:18.67  
 21 McNeil, Molly             15 Gbsa                 2:19.15    2:19.83  
 22 Gunzelman, Ashley         17 Asc                  2:19.73    2:19.88  
 23 Carroll, Katie            15 MAC                  2:16.29    2:21.51  
 24 Colgan, Elyse             18 Naac                 2:19.22    2:22.71  
 
Event 84  Boys 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Barone, James             23 Nbac                 1:56.42    1:55.28   20  
  2 Zebley, Nico              15 Nbac                 1:57.43    1:55.54   17  
  3 Pallace, Drew             15 Nbac                 2:02.06    1:55.72   16  
  4 Ainsworth, Matt           17 MAC                  1:57.83    1:56.74   15  
  5 Collins, Bryan            15 Gtac                 2:02.14    1:59.84   14  
  6 Starry, Kevin             18 Naac                 2:01.34    2:02.30   13  
  7 Skrabacz, Eric            17 CBAC                 2:02.71    2:02.90   12  
  8 Groth, Timothy            16 Nbac                 2:03.72    2:03.18   11  
B - Final
  9 Rose, Bobby               15 Raid                 2:04.94    2:00.60    9  
 10 Wolz, Brian               16 Gtac                 2:05.20    2:04.83    7  
 11 Kelsey, Shane             15 Lba                  2:06.84    2:05.61    6  
 12 King Jr., Rodney          15 Nbac                 2:05.06    2:06.66    5  
 13 Colgan, Brendan           16 Naac                 2:08.04    2:09.07    4  
 
Event 84  Boys 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Barone, James             23 Nbac                 1:54.39    1:56.42  
  2 Zebley, Nico              15 Nbac                 1:57.67    1:57.43  
  3 Ainsworth, Matt           17 MAC                  1:59.83    1:57.83  
  4 Starry, Kevin             18 Naac                 2:06.50    2:01.34  
  5 Pallace, Drew             15 Nbac                 1:59.18    2:02.06  
  6 Collins, Bryan            15 Gtac                 2:01.69    2:02.14  
  7 Skrabacz, Eric            17 CBAC                 2:02.93    2:02.71  
  8 Groth, Timothy            16 Nbac                 2:01.01    2:03.72  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Rose, Bobby               15 Raid                 2:03.95    2:04.94  
 10 King Jr., Rodney          15 Nbac                 2:05.93    2:05.06  
 11 Wolz, Brian               16 Gtac                 2:04.63    2:05.20  
 12 Kelsey, Shane             15 Lba                  2:05.17    2:06.84  
 13 Colgan, Brendan           16 Naac                 2:06.92    2:08.04  
 
Event 85  Girls 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Harris, Laura             10 Nbac                 1:07.91    1:08.62   20  
  2 Carter, Caitlin           10 Nbac                 1:10.95    1:10.21   17  
  3 Broderick, Emily          10 Lba                  1:14.11    1:13.31   16  
  4 Griffin, Brianna          10 Naac                 1:14.12    1:13.56   15  
  5 Offutt, Kelly              9 Gtac                 1:15.34    1:14.05   14  
  6 Krebs, Jessie             10 Tac                  1:14.90    1:15.15   13  
  7 Gallagher, Erin           10 Nbac                 1:15.08    1:15.69   12  
  8 Hill, Lindsay             10 Asc                  1:16.89    1:15.90   11  
 
Event 85  Girls 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Harris, Laura             10 Nbac                 1:06.40    1:07.91  
  2 Carter, Caitlin           10 Nbac                 1:11.76    1:10.95  
  3 Broderick, Emily          10 Lba                  1:15.16    1:14.11  
  4 Griffin, Brianna          10 Naac                 1:15.42    1:14.12  
  5 Krebs, Jessie             10 Tac                  1:19.14    1:14.90  
  6 Gallagher, Erin           10 Nbac                 1:17.98    1:15.08  
  7 Offutt, Kelly              9 Gtac                 1:17.18    1:15.34  
  8 Hill, Lindsay             10 Asc                  1:17.78    1:16.89  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Halligan, Amy             10 Tac                  1:17.83    1:16.94  
 10 Molnar, Morgan            10 MAC                  1:18.41    1:17.15  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Martin, Cayman            10 Nbac                 1:17.17    1:17.23  
 12 Danelle, Larissa           9 Nbac                 1:16.50    1:17.39  
 13 Larson, Kathryn           10 MAC                  1:17.97    1:17.43  
 14 Collins, Nanci            10 Rac                  1:18.93    1:17.76  
 15 Uddin, Olivia             10 Bac                  1:20.74    1:17.89  
 16 Reiter, Megan             10 Naac                 1:19.40    1:18.11  
 17 Hammond, Christine         9 Nbac                 1:21.19    1:18.16  
 18 Claude, Alex               9 Mpsc                 1:20.32    1:18.25  
 19 Kylliainen, Tanja         10 Lba                  1:19.75    1:18.34  
 20 Omelchenko, Monica        10 MAC                  1:21.74    1:18.47  
 21 Shea, Erin                10 Gbsa                 1:18.07    1:18.93  
 22 Burke, Kaitlin            10 Tac                  1:23.44    1:19.21  
 23 Gouger, Meredith          10 Tac                  1:20.60    1:19.37  
 24 Bixler, Caroline           8 Nbac                 1:23.57    1:20.10  
 25 Martin, Emily             10 Nbac                 1:19.26    1:20.17  
 26 Dwyer, Shannon            10 Gbsa                 1:21.28    1:21.26  
 27 Halligan, Caelin          10 Tac                  1:21.57    1:22.66  
 28 Donald, Elena             10 Caa                  1:20.58    1:23.91  
 29 Fuller, Caitlyn           10 Rac                  1:21.68    1:24.63  
 -- Martin, Selena             9 Rac                  1:16.91         DQ  
 -- Parrish, Gracie           10 Tac                  1:21.07         DQ  
 
Event 86  Boys 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Cosgarea, Andrew          10 Nbac                 1:10.12    1:08.87   20  
  2 Fitzenreiter, Matthew     10 Caa                  1:10.88    1:10.41   17  
  3 Melesh, Charles           10 Naac                 1:13.25    1:11.62   16  
  4 Antoniak, Joshua          10 Tac                  1:10.87    1:11.64   15  
  5 Forest, James             10 Caa                  1:14.60    1:12.92   14  
  6 Stephens, Jes             10 Nbac                 1:13.72    1:13.37   13  
  7 Knipshild, Chad           10 Asc                  1:14.44    1:14.60   12  
 -- Haufler, Alex              9 Gtac                 1:16.33         DQ  
 
Event 86  Boys 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Cosgarea, Andrew          10 Nbac                 1:09.29    1:10.12  
  2 Antoniak, Joshua          10 Tac                  1:12.24    1:10.87  
  3 Fitzenreiter, Matthew     10 Caa                  1:10.85    1:10.88  
  4 Melesh, Charles           10 Naac                 1:16.57    1:13.25  
  5 Stephens, Jes             10 Nbac                 1:17.46    1:13.72  
  6 Knipshild, Chad           10 Asc                  1:16.71    1:14.44  
  7 Forest, James             10 Caa                  1:16.48    1:14.60  
  8 Haufler, Alex              9 Gtac                 1:19.48    1:16.33  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Porter, Alexander          9 Lba                  1:16.71    1:16.45  
 10 Cranford, Chris           10 Asc                  1:17.05    1:17.64  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Gannett, Mark             10 Bac                  1:17.66    1:18.41  
 12 Mead, Brian               10 Rac                  1:20.28    1:18.96  
 13 Ojard, Daniel             10 Nbac                 1:20.42    1:20.86  
 -- Delcher, Jeffrey          10 Lba                  1:20.46         DQ  
 
Event 87  Girls 12 & Under 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Gelb, Sam                 12 Rac                  2:24.18    2:22.15   20  
  2 Hammond, Morgan           12 Nbac                 2:34.44    2:30.25   17  
  3 Kalisz, Courtney          12 Nbac                 2:34.93    2:33.14   16  
  4 Adams, Bethany            11 MAC                  2:41.29    2:39.92   15  
  5 Kucherich, Julia          11 Nbac                 2:43.50    2:40.19   14  
  6 Rogers, Laura             12 Rac                  2:42.29    2:40.23   13  
  7 Stephens, Kerry           12 Nbac                 2:42.43    2:43.00   12  
  8 Schaefer, Danielle        12 Nbac                 2:43.52    2:44.64   11  
 
Event 87  Girls 12 & Under 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Gelb, Sam                 12 Rac                  2:23.83    2:24.18  
  2 Hammond, Morgan           12 Nbac                 2:30.58    2:34.44  
  3 Kalisz, Courtney          12 Nbac                 2:42.29    2:34.93  
  4 Adams, Bethany            11 MAC                  2:43.82    2:41.29  
  5 Rogers, Laura             12 Rac                  2:47.33    2:42.29  
  6 Stephens, Kerry           12 Nbac                 2:44.90    2:42.43  
  7 Kucherich, Julia          11 Nbac                 2:44.32    2:43.50  
  8 Schaefer, Danielle        12 Nbac                 2:45.68    2:43.52  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Siegel, Brittany          12 Nbac                 2:48.78    2:44.44  
 10 Dover, Brittany           12 Asc                  2:51.12    2:44.89  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Fitzenreiter, Katie       12 Caa                  2:41.20    2:47.86  
 12 Avers, Whitney            12 Naac                 2:49.37    2:48.35  
 13 Munchel, Carly            11 Nbac                 2:52.47    2:48.95  
 14 Stiens, Nina              12 Gtac                 2:52.66    2:49.42  
 15 White, Maggie             11 Msc                  2:54.31    2:49.56  
 16 McAdorey, Meghan          12 Nbac                 2:50.19    2:49.83  
 17 Sherrer, Sara             11 Nbac                 2:55.08    2:51.62  
 18 Mason, Molly              12 Naac                 2:55.86    2:53.87  
 -- Dineen, Shea              12 Rac                  2:55.19         DQ  
 
Event 88  Boys 12 & Under 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Considine, Aidan          12 Rac                  2:35.38    2:33.30   20  
  2 Kramer, Christopher       11 Nbac                 2:38.61    2:33.50   17  
  3 Surhoff, Austin           12 Nbac                 2:36.19    2:33.94   16  
  4 Manning, Christopher      12 Nbac                 2:43.86    2:42.40   15  
  5 Kim, Joshua               12 MAC                  2:45.33    2:42.46   14  
  6 Hornberger, Zack          12 Naac                 2:42.86    2:42.97   13  
  7 Roddy, Sean               11 Nbac                 2:47.23    2:43.16   12  
  8 Shields, Ben              11 Nbac                 2:46.19    2:46.00   11  
 
Event 88  Boys 12 & Under 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Considine, Aidan          12 Rac                  2:34.23    2:35.38  
  2 Surhoff, Austin           12 Nbac                 2:39.19    2:36.19  
  3 Kramer, Christopher       11 Nbac                 2:37.53    2:38.61  
  4 Hornberger, Zack          12 Naac                 2:52.52    2:42.86  
  5 Manning, Christopher      12 Nbac                 2:38.90    2:43.86  
  6 Kim, Joshua               12 MAC                  2:49.64    2:45.33  
  7 Shields, Ben              11 Nbac                 2:48.71    2:46.19  
  8 Roddy, Sean               11 Nbac                 2:49.93    2:47.23  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Dayton, Kelly             12 Nbac                 2:48.16    2:47.28  
 10 LaGow, Steven             11 Rac                  2:48.90    2:52.95  
-------------------------------------------------------------------------
 -- Sharp, Nicholas           11 Gtac                 2:46.01         DQ  
 
Event 89  Girls 14 & Under 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Harpole, Nicole           14 Nbac                 2:11.52    2:08.87   20  
  2 Chinni, Laura             14 Caa                  2:14.52    2:11.86   17  
  3 Barnes, Allison           13 Nbac                 2:14.73    2:14.38   16  
  4 Tipton, Emily             13 Nbac                 2:17.28    2:14.41   15  
  5 Lanphier, Katelyn         13 Nbac                 2:16.79    2:14.95   14  
  6 Speidel, Allie            13 Caa                  2:18.00    2:16.84   13  
  7 Friedrich, Kiley          13 Nbac                 2:17.92    2:17.42   12  
  8 Aichele, Allison          14 MAC                  2:16.06    2:19.81   11  
 
Event 89  Girls 14 & Under 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Harpole, Nicole           14 Nbac                 2:11.51    2:11.52  
  2 Chinni, Laura             14 Caa                  2:16.28    2:14.52  
  3 Barnes, Allison           13 Nbac                 2:14.07    2:14.73  
  4 Aichele, Allison          14 MAC                  2:16.56    2:16.06  
  5 Lanphier, Katelyn         13 Nbac                 2:15.93    2:16.79  
  6 Tipton, Emily             13 Nbac                 2:16.07    2:17.28  
  7 Friedrich, Kiley          13 Nbac                 2:19.47    2:17.92  
  8 Speidel, Allie            13 Caa                  2:17.77    2:18.00  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Hock, Stephanie           13 Nbac                 2:20.39    2:18.04  
 10 Dell, Christine           14 Caa                  2:15.63    2:18.40  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Kimball, Margaret         14 Msc                  2:22.75    2:18.68  
 12 Guntner, Lauren           13 Nbac                 2:17.78    2:19.27  
 13 Leung, Jennifer           14 Rac                  2:21.90    2:19.87  
 14 Godwin, Rebecca           13 Rac                  2:21.30    2:20.60  
 15 Griffith, Brooke          13 Gtac                 2:21.76    2:21.36  
 16 Spearman, Caroline        14 Est                  2:21.57    2:21.86  
 17 Meyer, Stacey             14 Caa                  2:22.62    2:22.61  
 18 Morrow, Patricia          13 Nbac                 2:22.51    2:23.03  
 19 Radcliffe, Brittany       13 Caa                  2:21.61    2:23.83  
 20 Branch, Lauren            14 Caa                  2:22.21    2:24.74  
 -- Mankus, Christine         13 MAC                  2:15.81         DQ  
 -- Gonzalez, Jackie          14 Nbac                 2:07.05         DQ  
 -- Waltemyer, Leigh          14 Nbac                 2:21.69         DQ  
 
Event 90  Boys 14 & Under 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Wills, Connor             14 Nbac                 1:59.95    1:56.28   20  
  2 Weinberg, Shaun           14 Nbac                 2:00.38    1:59.38   17  
  3 Martin, Kenny             14 Nbac                 2:03.13    1:59.88   16  
  4 Ziegler, Trevor           14 Caa                  2:03.79    2:00.89   15  
  5 Spath, Kevin              14 Nbac                 2:03.31    2:03.42   14  
  6 Kobb, Jordan              14 Nbac                 2:06.69    2:03.90   13  
  7 Gannett, Paul             14 Bac                  2:05.25    2:05.35   12  
 -- Brabson, Andy             14 MAC                  2:05.44         DQ  
 
Event 90  Boys 14 & Under 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Wills, Connor             14 Nbac                 1:56.91    1:59.95  
  2 Weinberg, Shaun           14 Nbac                 2:01.30    2:00.38  
  3 Martin, Kenny             14 Nbac                 2:02.22    2:03.13  
  4 Spath, Kevin              14 Nbac                 2:07.02    2:03.31  
  5 Ziegler, Trevor           14 Caa                  2:05.66    2:03.79  
  6 Gannett, Paul             14 Bac                  2:06.19    2:05.25  
  7 Brabson, Andy             14 MAC                  2:11.03    2:05.44  
  8 Kobb, Jordan              14 Nbac                 2:05.01    2:06.69  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Ackerman, Colin           13 Caa                  2:09.24    2:07.04  
 10 Scarlett, Brian           14 Nbac                 2:10.56    2:09.33  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Sakell, Nick              13 Nbac                 2:09.44    2:09.68  
 12 Roth, Brian               14 Rac                  2:08.78    2:10.04  
 13 Lee, Michael              14 MAC                  2:15.03    2:10.51  
 14 Robertson-Phillips, Zach  14 Nbac                 2:10.23    2:11.94  
 15 Richards, Will            14 CBAC                 2:16.56    2:15.80  
 16 Weston-Dawkes, Dan        13 Rac                  2:16.13    2:18.95  
 
Event 91  Girls 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Harris, Laura             10 Nbac                   27.68      27.39   20  
  2 Glaros, Beth              10 Rac                    28.32      27.90   17  
  3 Considine, Nora            9 Rac                    28.68      28.30   16  
  4 Carter, Caitlin           10 Nbac                   29.48      29.51   15  
  5 Burke, Kaitlin            10 Tac                    29.92      29.59   14  
  6 Dunn, Danielle            10 Gbsa                   30.14      30.47   12.5
  6 Griffin, Brooke           10 Naac                   30.62      30.47   12.5
  8 Mutolo, Jamie             10 Est                    30.17      30.72   11  
 
Event 91  Girls 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Harris, Laura             10 Nbac                   27.21      27.68  
  2 Glaros, Beth              10 Rac                    29.59      28.32  
  3 Considine, Nora            9 Rac                    29.01      28.68  
  4 Carter, Caitlin           10 Nbac                   30.09      29.48  
  5 Burke, Kaitlin            10 Tac                    31.14      29.92  
  6 Dunn, Danielle            10 Gbsa                   31.69      30.14  
  7 Mutolo, Jamie             10 Est                    31.70      30.17  
  8 Griffin, Brooke           10 Naac                   30.75      30.62  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Franciscovich, Sara       10 Fast                   31.05      30.77  
 10 Gibbs, Kara                9 Asc                    31.60      30.87  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Gouger, Meredith          10 Tac                    31.36      31.09  
 12 Halligan, Caelin          10 Tac                    32.16      31.10  
 13 Donald, Elena             10 Caa                    31.76      31.15  
 14 Larson, Kathryn           10 MAC                    31.34      31.23  
 15 Offutt, Kelly              9 Gtac                   31.51      31.34  
 16 Molnar, Morgan            10 MAC                    31.56      31.46  
 17 Fuller, Caitlyn           10 Rac                    31.99      31.48  
 18 Auerbach, Amanda          10 Lba                    31.85      31.52  
 19 Gentile, Tarin             9 Caa                    32.09      31.58  
 19 Dwyer, Shannon            10 Gbsa                   31.80      31.58  
 21 Gary, Cori                10 Mpsc                   32.55      31.59  
 22 Kasoff, Lauren            10 Nbac                   32.14      31.91  
 23 Gallagher, Erin           10 Nbac                   32.54      31.94  
 24 Danelle, Larissa           9 Nbac                   31.19      31.95  
 25 Martin, Selena             9 Rac                    32.05      31.96  
 26 Kirby, Alyssa             10 Kco                    32.72      32.21  
 27 Shea, Erin                10 Gbsa                   31.18      32.22  
 28 Kylliainen, Tanja         10 Lba                    32.83      32.29  
 29 Schuster, Anna            10 Est                    32.97      32.49  
 30 Collins, Nanci            10 Rac                    32.13      32.51  
 31 Parrish, Gracie           10 Tac                    32.59      32.75  
 32 Martin, Emily             10 Nbac                   32.38      32.84  
 33 Hammond, Christine         9 Nbac                   32.01      33.05  
 34 Broderick, Emily          10 Lba                    31.49      33.09  
 35 Mattox, Renee             10 Rac                    32.10      33.38  
 36 Gerlak, Anneke            10 Nbac                   30.90      33.52  
 37 Reiter, Megan             10 Naac                   33.12      33.57  
 -- Surhoff, Kendall           9 Nbac                   32.08         DQ  
 
Event 92  Boys 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Cosgarea, Andrew          10 Nbac                   28.39      28.04   20  
  2 Fitzenreiter, Matthew     10 Caa                    28.12      28.24   17  
  3 Foong, Andrew             10 Rac                    28.69      28.33   16  
  4 Elfert, Tyler             10 Lba                    28.66      28.44   15  
  5 Antoniak, Joshua          10 Tac                    29.24      28.75   14  
  6 Cranford, Chris           10 Asc                    28.68      28.80   13  
  7 Jones, Aaron              10 Msc                    29.63      29.86   12  
  8 Stephens, Jes             10 Nbac                   30.01      30.45   11  
 
Event 92  Boys 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Fitzenreiter, Matthew     10 Caa                    28.36      28.12  
  2 Cosgarea, Andrew          10 Nbac                   28.68      28.39  
  3 Elfert, Tyler             10 Lba                    28.06      28.66  
  4 Cranford, Chris           10 Asc                    28.92      28.68  
  5 Foong, Andrew             10 Rac                    29.13      28.69  
  6 Antoniak, Joshua          10 Tac                    29.32      29.24  
  7 Knipshild, Chad           10 Asc                    30.33      29.59  
  8 Jones, Aaron              10 Msc                    32.64      29.63  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Stephens, Jes             10 Nbac                   30.29      30.01  
 10 Porter, Alexander          9 Lba                    30.16      30.03  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Holland, Tommy            10 Lba                    30.85      30.37  
 12 Melesh, Charles           10 Naac                   32.53      30.92  
 13 Haufler, Alex              9 Gtac                   32.41      31.06  
 14 Reitz, Todd               10 Rac                    31.60      31.17  
 15 Mankus, Nick               9 MAC                    31.96      31.36  
 16 Gannett, Mark             10 Bac                    31.64      31.64  
 17 Mead, Brian               10 Rac                    32.93      32.48  
 
Event 93  Girls 12 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Dean, Emily               12 Caa                  1:02.09    1:02.03   20  
  2 Turner, Emily             12 Unattached           1:04.49    1:03.61   17  
  3 Kucherich, Julia          11 Nbac                 1:05.44    1:03.80   16  
  4 D'Ambrogi, Monica         12 Asc                  1:04.61    1:04.11   15  
  5 Scott, Kelly              12 Rac                  1:06.53    1:05.74   14  
  6 Flora, Rebecca            11 Est                  1:06.99    1:07.64   13  
  7 Cooper, Emily             12 Raid                 1:07.75    1:08.00   12  
  8 Long, Ally                11 MAC                  1:08.13    1:08.23   11  
 
Event 93  Girls 12 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Dean, Emily               12 Caa                  1:02.67    1:02.09  
  2 Turner, Emily             12 Unattached           1:05.00    1:04.49  
  3 D'Ambrogi, Monica         12 Asc                  1:04.74    1:04.61  
  4 Kucherich, Julia          11 Nbac                 1:04.27    1:05.44  
  5 Scott, Kelly              12 Rac                  1:07.28    1:06.53  
  6 Flora, Rebecca            11 Est                  1:09.77    1:06.99  
  7 Cooper, Emily             12 Raid                 1:05.69    1:07.75  
  8 Long, Ally                11 MAC                  1:10.53    1:08.13  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Mansbach, Claire          12 Rac                  1:08.37    1:08.38  
 10 McBrien, Kristen          12 Baac                 1:09.06    1:08.46  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Munchel, Carly            11 Nbac                 1:07.94    1:08.55  
 12 Culpepper, Brittany       11 CBAC                 1:09.35    1:08.57  
 13 Puzinauskas, Kat          12 Naac                 1:10.72    1:08.72  
 14 Tomasky, Alex             12 MAC                  1:09.24    1:08.73  
 15 Brown, Allie              11 Nbac                 1:05.79    1:09.26  
 16 Chen, Christine           12 Tac                  1:10.70    1:09.34  
 17 Healey, Cori              12 Caa                  1:13.11    1:09.36  
 18 Rogers, Laura             12 Rac                  1:10.59    1:09.41  
 19 Zink, Darcy               12 Lba                  1:12.13    1:09.75  
 20 Osborn, Alicia            12 Rac                  1:10.37    1:09.77  
 21 Schaefer, Danielle        12 Nbac                 1:08.01    1:09.89  
 22 Hynson, Jackie            12 Raid                 1:10.71    1:10.26  
 23 Forest, Erin              12 Caa                  1:10.25    1:10.63  
 24 Dotzel, Sarah             11 Nbac                 1:12.25    1:10.84  
 25 Magaw, Lindsey            12 Bac                  1:08.94    1:11.37  
 26 Mellin, Emily             11 Naac                 1:12.39    1:11.66  
 27 Hill, Kelsey              12 Asc                  1:12.16    1:11.81  
 28 Armstrong, Lauren         12 Naac                 1:11.35    1:11.93  
 29 Ault, Sarah               11 Gbsa                 1:11.88    1:12.06  
 30 Griffith, Courtney        11 Gtac                 1:11.92    1:12.16  
 31 Johannes, Sara            12 Kco                  1:10.02    1:12.51  
 32 Mason, Molly              12 Naac                 1:12.66    1:13.91  
 33 Stephens, Kerry           12 Nbac                 1:11.75    1:15.80  
 34 Fitzenreiter, Katie       12 Caa                  1:13.37    1:17.32  
 
Event 94  Boys 12 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Surhoff, Austin           12 Nbac                 1:03.28    1:02.36   20  
  2 Marsteller, Kevin         11 Nbac                 1:03.37    1:02.48   17  
  3 Shea, Ryan                12 Gbsa                 1:04.64    1:02.97   16  
  4 Carey Jr., David          12 Nbac                 1:03.72    1:03.61   15  
  5 Newton, David             12 Est                  1:06.37    1:06.46   14  
  6 Hutchinson, Neil          12 Nbac                 1:08.02    1:07.18   13  
  7 Warren, Arnie             12 Kco                  1:07.88    1:08.71   11.5
  7 Henderson, Stephen        12 Caa                  1:08.12    1:08.71   11.5
 
Event 94  Boys 12 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Surhoff, Austin           12 Nbac                 1:03.32    1:03.28  
  2 Marsteller, Kevin         11 Nbac                 1:04.79    1:03.37  
  3 Carey Jr., David          12 Nbac                 1:04.75    1:03.72  
  4 Shea, Ryan                12 Gbsa                 1:04.15    1:04.64  
  5 Newton, David             12 Est                  1:08.33    1:06.37  
  6 Warren, Arnie             12 Kco                  1:14.00    1:07.88  
  7 Hutchinson, Neil          12 Nbac                 1:11.77    1:08.02  
  8 Henderson, Stephen        12 Caa                  1:08.46    1:08.12  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Offutt, Bryan             11 Gtac                 1:06.48    1:08.47  
 10 Jenkins III, Edward       12 Nbac                 1:08.36    1:08.85  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Hornberger, Zack          12 Naac                 1:13.37    1:09.00  
 12 Hoge, Greg                12 Bac                  1:11.77    1:09.08  
 12 Gannett, Matthew          12 Bac                  1:11.47    1:09.08  
 14 Manning, Christopher      12 Nbac                 1:08.98    1:09.87  
 15 Wills, James              11 Naac                 1:11.23    1:09.89  
 16 Roddy, Sean               11 Nbac                 1:09.63    1:10.37  
 17 Sakell, Willie            12 Nbac                 1:11.43    1:11.04  
 18 Lorton, Brendan           11 Rac                  1:10.77    1:11.85  
 19 Shields, Ben              11 Nbac                 1:11.60    1:12.58  
 20 Sholander, Matthew        12 Nbac                 1:12.03    1:13.19  
 21 Dayton, Kelly             12 Nbac                 1:12.79    1:13.66  
 22 Scherger, Tucker          12 Naac                 1:12.87    1:15.83  
 
Event 95  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Goetsch, Emily            17 Nbac                   53.47      52.09   20  
  2 Williams, Liz             17 Nbac                   53.60      52.46   17  
  3 Francik, Courtney         15 Nbac                   52.97      52.78   16  
  4 Peloquin, Kelly           15 Nbac                   53.04      52.99   15  
  5 Rawlick, Patty            17 Nbac                   54.29      53.27   14  
  6 Botek, Anne Marie         15 Nbac                   53.53      53.65   13  
  7 Spearman, Danielle        17 Est                    54.17      53.73   12  
  8 Freeman, Kimberly         17 Est                    55.06      55.17   11  
B - Final
  9 Scheffter, Becca          17 Fast                   55.62      54.81    9  
 10 Kamauff, Victoria         16 Nbac                   56.70      55.73    6.5
 10 Kimmel, Bridget           18 Nbac                   55.91      55.73    6.5
 12 Lee, Brittany             15 Asc                    56.89      56.38    5  
 13 Dobson, Beth              19 CBAC                   56.44      56.63    4  
 14 Morris, Natalie           18 CBAC                   56.79      56.80    3  
 15 Campbell, Daniela         16 Raid                   56.87      57.18    2  
 -- Halsey, Laura             16 Raid                   55.77         DQ  
 
Event 95  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Francik, Courtney         15 Nbac                   53.06      52.97  
  2 Peloquin, Kelly           15 Nbac                   52.51      53.04  
  3 Goetsch, Emily            17 Nbac                   52.50      53.47  
  4 Botek, Anne Marie         15 Nbac                   52.88      53.53  
  5 Williams, Liz             17 Nbac                   52.33      53.60  
  6 Spearman, Danielle        17 Est                    53.38      54.17  
  7 Rawlick, Patty            17 Nbac                   53.20      54.29  
  8 Freeman, Kimberly         17 Est                    55.90      55.06  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Scheffter, Becca          17 Fast                   55.41      55.62  
 10 Halsey, Laura             16 Raid                   57.71      55.77  
 11 Kimmel, Bridget           18 Nbac                   52.97      55.91  
 12 Brown, Whitney            15 Nbac                   54.85      55.99  
 13 Dobson, Beth              19 CBAC                   54.32      56.44  
 14 Kamauff, Victoria         16 Nbac                   57.15      56.70  
 15 Morris, Natalie           18 CBAC                   57.32      56.79  
 16 Campbell, Daniela         16 Raid                   56.04      56.87  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Lee, Brittany             15 Asc                    57.45      56.89  
 18 O'Donnell, Kerry          15 Nbac                   55.40      56.93  
-------------------------------------------------------------------------
 19 Bushong, Cassie           18 Asc                    56.35      56.98  
 20 Secoges, Mary             17 Fast                   56.39      57.02  
 21 Colgan, Elyse             18 Naac                   55.46      57.03  
 22 Zohorsky, Jennie          17 Rac                    56.86      57.04  
 23 Stevenson, Emily          16 Naac                   55.96      57.07  
 24 Berkowitz, Morgan         15 Nbac                   57.40      57.12  
 25 Braun, Jeannette          16 Caa                    56.48      57.27  
 26 Parrott, Meagan           17 Naac                   56.46      57.83  
 27 Dotzel, Jennifer          16 Nbac                   57.59      57.92  
 28 Donahue, Kelly            15 Naac                   57.08      57.93  
 29 Gunzelman, Ashley         17 Asc                    57.33      57.97  
 30 Young-Hyman, Chloe        18 Nbac                   56.73      57.98  
 30 Newman, Kristin           17 Nbac                   57.82      57.98  
 32 Younkins, Karen           16 Fast                   57.45      58.02  
 33 Dixon, Bridget            16 Fast                   57.75      58.04  
 34 Lanphier, Sarah           16 Nbac                   57.82      58.29  
 35 Prosen, Jenny             17 Caa                    56.95      58.58  
 36 Pearson, Erica            17 Caa                    57.02      58.72  
 37 Carroll, Katie            15 MAC                    57.77      58.98  
 38 Knox, Alexandra           16 Asc                    57.77      59.15  
 39 Galan, Julie              19 Mps                    56.44      59.16  
 40 Kaufman, Amy              16 Gbsa                   57.84      59.31  
 41 McGraw, Katie             17 Naac                   57.68    1:01.41  
 
Event 96  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Rose, Bobby               15 Raid                   48.77      48.35   20  
  2 Ericson, Andy             17 Raid                   49.48      49.28   16.5
  2 Garcia, Mike              17 Naac                   49.52      49.28   16.5
  4 King Jr., Rodney          15 Nbac                   49.53      49.37   15  
  5 Chen, Alex                15 Bac                    49.89      49.78   14  
  6 Pinno, Eric               15 CBAC                   49.60      50.06   13  
  7 Starry, Kevin             18 Naac                   49.58      50.30   12  
  8 Ainsworth, Matt           17 MAC                    49.89      50.39   11  
B - Final
  9 Osborn, Joey              16 Rac                    51.25      49.82    9  
 10 Smith-Jones, Alex         17 Naac                   50.29      50.23    7  
 11 Kelsey, Shane             15 Lba                    50.55      50.28    6  
 12 Hoffman, Kevin            18 Asc                    50.44      50.31    5  
 13 Morrow, Chris             16 Nbac                   51.37      50.49    4  
 14 Colgan, Brendan           16 Naac                   51.22      50.51    3  
 15 Kimball, Everett          17 Msc                    50.64      50.73    2  
 16 Michela, Jonathan         17 Raid                   50.15      50.74    1  
 
Event 96  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Rose, Bobby               15 Raid                   49.06      48.77  
  2 Ericson, Andy             17 Raid                   51.07      49.48  
  3 Garcia, Mike              17 Naac                   50.01      49.52  
  4 King Jr., Rodney          15 Nbac                   50.47      49.53  
  5 Starry, Kevin             18 Naac                   51.95      49.58  
  6 Pinno, Eric               15 CBAC                   52.81      49.60  
  7 Chen, Alex                15 Bac                    50.94      49.89  
  7 Ainsworth, Matt           17 MAC                    50.21      49.89  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Michela, Jonathan         17 Raid                   49.91      50.15  
 10 Smith-Jones, Alex         17 Naac                   51.20      50.29  
 11 Hoffman, Kevin            18 Asc                    51.31      50.44  
 12 Kelsey, Shane             15 Lba                    50.88      50.55  
 13 Kimball, Everett          17 Msc                    51.84      50.64  
 14 Colgan, Brendan           16 Naac                   50.00      51.22  
 15 Osborn, Joey              16 Rac                    51.18      51.25  
 16 Morrow, Chris             16 Nbac                   51.75      51.37  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Vagts, Bryan              17 Naac                   53.04      51.89  
 18 Demayo, Eric              15 Caa                    51.37      51.98  
-------------------------------------------------------------------------
 19 Hogan, John               15 MAC                    52.85      52.02  
 20 Amato, Gordon             16 Gbsa                   52.91      52.53  
 21 Carpenter, Adam           16 Naac                   52.37     J52.56  
 22 Groth, Timothy            16 Nbac                   52.94     J52.56  
 23 Turner, Josh              17 Raid                   51.80      52.65  
 24 Stevenson, Josh           17 Lba                    53.09      52.67  
 25 Colly, Matt               16 Nbac                   52.67      52.84  
 26 Verin, Sasha              15 Gbsa                   52.33      53.16  
 27 Avers, Nate               15 Naac                   53.04      53.39  
 
Event 97  Girls 14 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Delp, Kristina            14 Nbac                   54.26      53.20   20  
  2 Mankus, Christine         13 MAC                    54.85      54.06   17  
  3 Baust, Kate               13 Rac                    53.92      54.32   16  
  4 Barnes, Allison           13 Nbac                   55.00      54.37   15  
  5 McIntosh, Kat             13 Msc                    54.31      54.92   14  
  6 Cruz, Danielle            13 Rac                    55.86      55.37   13  
  7 Marshburn, Hannah         14 Asc                    55.76      56.27   12  
  8 Tipton, Emily             13 Nbac                   56.66      56.50   11  
 
Event 97  Girls 14 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Baust, Kate               13 Rac                    55.54      53.92  
  2 Delp, Kristina            14 Nbac                   53.76      54.26  
  3 McIntosh, Kat             13 Msc                    53.34      54.31  
  4 Mankus, Christine         13 MAC                    55.70      54.85  
  5 Barnes, Allison           13 Nbac                   55.17      55.00  
  6 Marshburn, Hannah         14 Asc                    56.77      55.76  
  7 Cruz, Danielle            13 Rac                    56.35      55.86  
  8 Tipton, Emily             13 Nbac                   58.07      56.66  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Griffith, Brooke          13 Gtac                   57.07      57.28  
 10 Noonan, Sarah             14 MAC                    58.72      57.30  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Radcliffe, Brittany       13 Caa                    57.42      57.34  
 12 Flora, Bridgette          13 Est                    59.06      57.70  
 13 Chinni, Laura             14 Caa                    57.23      57.75  
 14 Bowman, Karly             14 Fast                   57.96      57.96  
 15 Hock, Stephanie           13 Nbac                   58.30      58.08  
 16 Waltemyer, Leigh          14 Nbac                   58.23      58.14  
 17 Esman, Rachael            13 Msc                    59.27      58.17  
 18 Acchione, Laura           14 Lba                    58.45      58.58  
 19 Long, Amanda              14 Nbac                   58.27      58.63  
 20 Williams, Stephanie       14 Asc                    58.06      58.67  
 21 Healy, Donna              14 Asc                    58.06      58.83  
 21 Tawney, Isabel            13 Msc                    59.29      58.83  
 23 Guntner, Lauren           13 Nbac                   58.28      58.98  
 24 Friedrich, Kiley          13 Nbac                   58.86      59.04  
 25 Karabelas, Georgia        13 Nbac                   57.81      59.07  
 26 Branch, Lauren            14 Caa                    59.00      59.47  
 27 Hamor, Erica              14 Raid                   58.69      59.51  
 
Event 98  Boys 14 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Rose, Billy               14 Raid                   49.37      49.43   20  
  2 Kobb, Jordan              14 Nbac                   51.41      50.20   17  
  3 Wilmot, Timmy             14 MAC                    50.71      50.74   16  
  4 Ziegler, Trevor           14 Caa                    51.50      50.97   15  
  5 Richards, Will            14 CBAC                   51.58      51.81   14  
  6 Brabson, Andy             14 MAC                    52.12      52.17   13  
  7 Kitner, John              14 CBAC                   52.49      52.22   12  
  8 Martin, Kenny             14 Nbac                   52.46      52.39   11  
 
Event 98  Boys 14 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Rose, Billy               14 Raid                   49.88      49.37  
  2 Wilmot, Timmy             14 MAC                    51.56      50.71  
  3 Kobb, Jordan              14 Nbac                   50.64      51.41  
  4 Ziegler, Trevor           14 Caa                    52.46      51.50  
  5 Richards, Will            14 CBAC                   52.45      51.58  
  6 Brabson, Andy             14 MAC                    53.78      52.12  
  7 Martin, Kenny             14 Nbac                   51.72      52.46  
  8 Kitner, John              14 CBAC                   55.10      52.49  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Spath, Kevin              14 Nbac                   53.38      52.54  
 10 Weinberg, Shaun           14 Nbac                   52.19      52.98  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Galan, Peter              13 Mps                    53.08      53.35  
 12 Furno, Sean               13 Lba                    54.63      53.65  
 13 Ackerman, Colin           13 Caa                    54.52      54.10  
 14 Smith, Alex               13 Bac                    56.07      54.22  
 15 Lee, Michael              14 MAC                    54.27      54.23  
 16 English, Scott            14 Naac                   55.51      54.28  
 17 Seniz, John               14 Asc                    56.33      54.62  
 18 Mormann, Nathan           13 Caa                    55.87      54.74  
 19 Scarlett, Brian           14 Nbac                   52.80      55.01  
 20 Roth, Brian               14 Rac                    56.53      55.10  
 21 Conroy, Thomas            14 Naac                   55.81      55.69  
 
Event 99  Girls 12 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 O'Donnell, Erin           12 Nbac                   26.31      26.07   20  
  2 Turner, Emily             12 Unattached             26.89      26.50   17  
  3 Boyer, Kelsey             12 Nbac                   27.19      26.69   16  
  4 Osborn, Alicia            12 Rac                    27.20      26.81   15  
  5 Mangus, Kim               12 Caa                    27.29      26.83   14  
  6 Schaefer, Danielle        12 Nbac                   27.22      27.28   13  
  7 Staub, Andrea             11 Nbac                   27.47      27.39   12  
  8 Long, Ally                11 MAC                    27.49      27.79   11  
 
Event 99  Girls 12 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 O'Donnell, Erin           12 Nbac                   27.05      26.31  
  2 Turner, Emily             12 Unattached             26.92      26.89  
  3 Boyer, Kelsey             12 Nbac                   27.31      27.19  
  4 Osborn, Alicia            12 Rac                    27.33      27.20  
  5 Schaefer, Danielle        12 Nbac                   27.24      27.22  
  6 Mangus, Kim               12 Caa                    27.89      27.29  
  7 Staub, Andrea             11 Nbac                   27.72      27.47  
  8 Long, Ally                11 MAC                    28.82      27.49  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Brabson, Laurel           12 MAC                    28.20      27.51  
 10 Gibbs, Jordan             12 Asc                    28.02      27.59  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Stiens, Nina              12 Gtac                   28.86      27.86  
 12 Dean, Emily               12 Caa                    27.60      27.88  
 13 Adams, Bethany            11 MAC                    28.40      27.90  
 13 Sherrer, Sara             11 Nbac                   28.11      27.90  
 15 Fowler, Jamie             12 Nbac                   27.93      28.11  
 16 Flora, Rebecca            11 Est                    29.55      28.15  
 17 Mellin, Emily             11 Naac                   28.37      28.20  
 18 Ault, Sarah               11 Gbsa                   28.31      28.26  
 19 McBrien, Kristen          12 Baac                   28.70      28.65  
 20 Chen, Christine           12 Tac                    28.57      28.69  
 21 Magaw, Lindsey            12 Bac                    28.88      28.76  
 22 Cooper, Emily             12 Raid                   28.19      28.87  
 23 Forest, Erin              12 Caa                    29.20      29.01  
 24 Fitzenreiter, Katie       12 Caa                    28.53      29.10  
 25 Hynson, Jackie            12 Raid                   29.13      29.27  
 26 Siegel, Brittany          12 Nbac                   29.09      29.39  
 27 Avers, Whitney            12 Naac                   29.07      29.72  
 28 Culpepper, Brittany       11 CBAC                   28.85      29.91  
 -- Puzinauskas, Kat          12 Naac                   27.46         DQ  
 
Event 100  Boys 12 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Shea, Ryan                12 Gbsa                   24.78      24.64   20  
  2 Marsteller, Kevin         11 Nbac                   26.00      25.53   17  
  3 Smith, Giles              11 Est                    25.47      25.90   16  
  4 Wollman, Evan             12 Asc                    25.99      26.27   15  
  5 Henderson, Stephen        12 Caa                    27.12      26.91   14  
  6 Vita, Frank               12 Naac                   27.31      27.13   13  
  7 Newton, David             12 Est                    26.95      27.18   12  
  8 Lorton, Brendan           11 Rac                    27.41      27.50   11  
 
Event 100  Boys 12 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Shea, Ryan                12 Gbsa                   24.96      24.78  
  2 Smith, Giles              11 Est                    26.30      25.47  
  3 Wollman, Evan             12 Asc                    26.58      25.99  
  4 Marsteller, Kevin         11 Nbac                   26.05      26.00  
  5 Newton, David             12 Est                    27.71      26.95  
  6 Henderson, Stephen        12 Caa                    27.56      27.12  
  7 Vita, Frank               12 Naac                   28.10      27.31  
  8 Lorton, Brendan           11 Rac                    27.84      27.41  
-------------------------------------------------------------------------
  9 McClurg, Ross             12 Naac                   28.44      27.48  
 10 Scherger, Tucker          12 Naac                   28.12      27.54  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Hornberger, Zack          12 Naac                   28.08      27.87  
 12 Saad, Nour                12 Caa                    28.68      28.09  
 13 Fuller, Alex              12 Lba                    28.36      28.19  
 14 Warren, Arnie             12 Kco                    28.40      28.56  
 15 Simard, Philippe          12 Nbac                   28.95      28.91  
 16 Kim, Joshua               12 MAC                    29.09      29.33  
 17 Sholander, Matthew        12 Nbac                   29.65      31.20  
 
Event 101  Girls 10 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Harris, Laura             10 Nbac                 1:07.77    1:09.88   20  
  2 Glaros, Beth              10 Rac                  1:10.52    1:10.13   17  
  3 Considine, Nora            9 Rac                  1:13.67    1:12.11   16  
  4 Krebs, Jessie             10 Tac                  1:13.70    1:14.45   15  
  5 Martin, Cayman            10 Nbac                 1:16.23    1:14.65   14  
  6 Halligan, Amy             10 Tac                  1:15.87    1:16.39   13  
  7 Griffin, Brooke           10 Naac                 1:17.49    1:17.33   12  
  8 Griffin, Brianna          10 Naac                 1:15.78    1:17.39   11  
 
Event 101  Girls 10 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Harris, Laura             10 Nbac                 1:10.14    1:07.77  
  2 Glaros, Beth              10 Rac                  1:13.35    1:10.52  
  3 Considine, Nora            9 Rac                  1:12.27    1:13.67  
  4 Krebs, Jessie             10 Tac                  1:17.58    1:13.70  
  5 Griffin, Brianna          10 Naac                 1:16.70    1:15.78  
  6 Halligan, Amy             10 Tac                  1:18.23    1:15.87  
  7 Martin, Cayman            10 Nbac                 1:20.79    1:16.23  
  8 Griffin, Brooke           10 Naac                 1:14.22    1:17.49  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Surhoff, Kendall           9 Nbac                 1:20.84    1:18.56  
 10 Hill, Lindsay             10 Asc                  1:20.34   J1:18.83  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Uddin, Olivia             10 Bac                  1:25.72   J1:18.83  
 12 Martin, Selena             9 Rac                  1:20.61    1:19.57  
 13 Bixler, Caroline           8 Nbac                 1:21.14    1:19.72  
 14 Schuster, Anna            10 Est                  1:23.74    1:20.82  
 15 Kasoff, Lauren            10 Nbac                 1:21.52    1:21.59  
 16 Hammond, Christine         9 Nbac                 1:22.71    1:22.11  
 17 Weston-Dawkes, Victoria    9 Rac                  1:25.17    1:22.66  
 18 Franciscovich, Sara       10 Fast                 1:27.05    1:22.92  
 19 Omelchenko, Monica        10 MAC                  1:22.49    1:23.09  
 20 Shea, Erin                10 Gbsa                 1:24.97    1:23.18  
 21 Martin, Emily             10 Nbac                 1:25.06    1:23.44  
 22 Dunn, Danielle            10 Gbsa                 1:25.10    1:23.54  
 23 Kylliainen, Tanja         10 Lba                  1:24.70    1:23.58  
 24 Mahoney, Cara             10 Baac                 1:24.35    1:23.70  
 25 O'Leary, Erin             10 Asc                  1:24.64    1:25.42  
 26 Broderick, Emily          10 Lba                  1:25.65    1:26.26  
 27 Reiter, Megan             10 Naac                 1:23.57    1:27.05  
 28 Gibbs, Kara                9 Asc                  1:23.32    1:28.20  
 29 Fuller, Caitlyn           10 Rac                  1:26.78    1:28.36  
 30 Collins, Nanci            10 Rac                  1:25.89    1:30.79  
 31 Larson, Kathryn           10 MAC                  1:27.85    1:31.41  
 
Event 102  Boys 10 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Cosgarea, Andrew          10 Nbac                 1:10.90    1:08.38   20  
  2 Fitzenreiter, Matthew     10 Caa                  1:07.78    1:08.63   17  
  3 Foong, Andrew             10 Rac                  1:09.27    1:08.78   16  
  4 Elfert, Tyler             10 Lba                  1:14.01    1:09.92   15  
  5 Knipshild, Chad           10 Asc                  1:11.22    1:11.12   14  
  6 Reitz, Todd               10 Rac                  1:15.50    1:15.09   13  
  7 Porter, Alexander          9 Lba                  1:17.34    1:17.09   12  
  8 Holland, Tommy            10 Lba                  1:18.79    1:19.23   11  
 
Event 102  Boys 10 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Fitzenreiter, Matthew     10 Caa                  1:08.43    1:07.78  
  2 Foong, Andrew             10 Rac                  1:11.51    1:09.27  
  3 Cosgarea, Andrew          10 Nbac                 1:09.55    1:10.90  
  4 Knipshild, Chad           10 Asc                  1:12.29    1:11.22  
  5 Elfert, Tyler             10 Lba                  1:15.20    1:14.01  
  6 Reitz, Todd               10 Rac                  1:16.80    1:15.50  
  7 Porter, Alexander          9 Lba                  1:17.26    1:17.34  
  8 Holland, Tommy            10 Lba                  1:22.46    1:18.79  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Melesh, Charles           10 Naac                 1:21.79    1:19.92  
 10 Sohl, Luke                10 Sprc                 1:21.42    1:22.14  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Gannett, Mark             10 Bac                  1:25.94    1:23.02  
 12 Delcher, Jeffrey          10 Lba                  1:23.23    1:23.41  
 
Event 103  Girls 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Knapik, Ashley            14 Nbac                 2:03.36    2:01.62   20  
  2 Francik, Courtney         15 Nbac                 2:03.74    2:02.27   17  
  3 Sackett, Meghan           16 Nbac                 2:06.38    2:05.75   16  
  4 Hopkins, Katie            16 Nbac                 2:08.99    2:06.19   15  
  5 Graham, Jennifer          15 Asc                  2:10.49    2:10.37   14  
  6 Robertson-Phillips, Zea   15 Nbac                 2:11.81    2:12.03   13  
  7 Schneehagen, Jill         16 Nbac                 2:12.54    2:14.13   12  
  8 Lukens, Elisabeth         15 Nbac                 2:16.06    2:15.03   11  
B - Final
  9 Stevenson, Emily          16 Naac                 2:17.37    2:13.50    9  
 10 Gass, Kaitlin             15 Nbac                 2:18.09    2:15.62    7  
 11 Hubbard, Katrina          17 MAC                  2:17.47    2:15.63    6  
 12 McLaughlin, Cindy         17 Rac                  2:17.07    2:17.29    5  
 13 DeClue, Megan             16 Rac                  2:17.84    2:18.39    4  
 14 Dobson, Emily             17 CBAC                 2:18.11    2:18.55    3  
 15 Wittsack, Hayley          17 Rac                  2:27.75    2:22.10    2  
 16 Siburt, Brittany          15 Naac                 2:23.53    2:25.41    1  
 
Event 103  Girls 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Knapik, Ashley            14 Nbac                 2:02.31    2:03.36  
  2 Francik, Courtney         15 Nbac                 2:02.67    2:03.74  
  3 Sackett, Meghan           16 Nbac                 2:07.55    2:06.38  
  4 Hopkins, Katie            16 Nbac                 2:04.51    2:08.99  
  5 Graham, Jennifer          15 Asc                  2:10.39    2:10.49  
  6 Robertson-Phillips, Zea   15 Nbac                 2:12.41    2:11.81  
  7 Schneehagen, Jill         16 Nbac                 2:12.86    2:12.54  
  8 Lukens, Elisabeth         15 Nbac                 2:11.93    2:16.06  
-------------------------------------------------------------------------
  9 McLaughlin, Cindy         17 Rac                  2:14.61    2:17.07  
 10 Stevenson, Emily          16 Naac                 2:18.56    2:17.37  
 11 Hubbard, Katrina          17 MAC                  2:16.37    2:17.47  
 12 DeClue, Megan             16 Rac                  2:18.32    2:17.84  
 13 Gass, Kaitlin             15 Nbac                 2:17.73    2:18.09  
 14 Dobson, Emily             17 CBAC                 2:15.95    2:18.11  
 15 Dantone, Courtney         17 Asc                  2:17.58    2:21.17  
 16 Siburt, Brittany          15 Naac                 2:21.08    2:23.53  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Wittsack, Hayley          17 Rac                  2:19.96    2:27.75  
 
Event 104  Boys 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Phelps, Michael           17 Nbac                 1:45.37    1:41.72   20  
  2 Bulkley, Adam             15 Nbac                 2:01.36    1:58.46   17  
  3 Calderon, Dito            15 Bac                  1:59.19    1:59.04   16  
  4 Vagts, Bryan              17 Naac                 2:04.25    2:02.53   15  
  5 Skrabacz, Eric            17 CBAC                 2:03.36    2:02.69   14  
  6 Nachman, Josh             15 Rac                  2:05.72    2:04.83   13  
  7 Chen, Alex                15 Bac                  2:03.74    2:05.36   12  
  8 Newton, Matt              15 Est                  2:05.84    2:05.92   11  
B - Final
  9 Hogan, John               15 MAC                  2:11.16    2:05.25    8  
  9 Clark, Andrew             15 Nbac                 2:07.53    2:05.25    8  
 
Event 104  Boys 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Phelps, Michael           17 Nbac                 1:42.10    1:45.37  
  2 Calderon, Dito            15 Bac                  2:01.49    1:59.19  
  3 Hopkins, Jamie            17 Lba                  2:03.19    2:01.07  
  4 Bulkley, Adam             15 Nbac                 2:01.97    2:01.36  
  5 Skrabacz, Eric            17 CBAC                 2:01.83    2:03.36  
  6 Chen, Alex                15 Bac                  2:04.83    2:03.74  
  7 Vagts, Bryan              17 Naac                 2:02.91    2:04.25  
  8 Nachman, Josh             15 Rac                  2:02.49    2:05.72  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Newton, Matt              15 Est                  2:08.71    2:05.84  
 10 Rose, Bobby               15 Raid                 2:06.81    2:06.44  
 11 Clark, Andrew             15 Nbac                 2:08.02    2:07.53  
 12 Pallace, Drew             15 Nbac                 2:05.64    2:07.56  
 13 Hogan, John               15 MAC                  2:07.49    2:11.16  
 
Event 105  Girls 14 & Under 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Harpole, Nicole           14 Nbac                 2:13.09    2:09.24   20  
  2 Morlock, Amy              14 Nbac                 2:15.17    2:12.06   17  
  3 Friedrich, Kiley          13 Nbac                 2:17.11    2:15.27   16  
  4 Aichele, Allison          14 MAC                  2:17.30    2:17.59   15  
  5 Long, Amanda              14 Nbac                 2:19.62    2:18.68   14  
  6 Dell, Christine           14 Caa                  2:17.76    2:19.05   13  
  7 Chinni, Laura             14 Caa                  2:17.66    2:19.13   12  
  8 Williams, Stephanie       14 Asc                  2:21.82    2:19.41   11  
 
Event 105  Girls 14 & Under 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Harpole, Nicole           14 Nbac                 2:09.72    2:13.09  
  2 Morlock, Amy              14 Nbac                 2:14.26    2:15.17  
  3 Friedrich, Kiley          13 Nbac                 2:15.35    2:17.11  
  4 Aichele, Allison          14 MAC                  2:19.46    2:17.30  
  5 Chinni, Laura             14 Caa                  2:17.50    2:17.66  
  6 Dell, Christine           14 Caa                  2:18.44    2:17.76  
  7 Long, Amanda              14 Nbac                 2:17.97    2:19.62  
  8 Williams, Stephanie       14 Asc                  2:19.14    2:21.82  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Johnston, Jennifer        13 Caa                  2:21.11    2:23.41  
 
Event 106  Boys 14 & Under 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Wills, Connor             14 Nbac                 2:00.15    1:57.19   20  
  2 Gannett, Paul             14 Bac                  2:06.77    2:03.02   17  
  3 Rowe, Ian                 13 Nbac                 2:10.19    2:10.59   16  
  4 Smith, Alex               13 Bac                  2:19.72    2:17.94   15  
 
Event 106  Boys 14 & Under 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Wills, Connor             14 Nbac                 1:57.76    2:00.15  
  2 Rose, Billy               14 Raid                 2:06.85    2:06.36  
  3 Gannett, Paul             14 Bac                  2:05.53    2:06.77  
  4 Rowe, Ian                 13 Nbac                 2:11.30    2:10.19  
  5 Wilmot, Timmy             14 MAC                  2:14.85    2:15.59  
  6 Smith, Alex               13 Bac                  2:18.89    2:19.72  
 
Event 107  Girls 12 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Gelb, Sam                 12 Rac                  1:01.76    1:01.19   20  
  2 O'Donnell, Erin           12 Nbac                 1:02.23    1:01.67   17  
  3 Dean, Emily               12 Caa                  1:03.65    1:01.93   16  
  4 Brabson, Laurel           12 MAC                  1:05.79    1:05.77   15  
  5 D'Ambrogi, Monica         12 Asc                  1:04.92    1:05.81   14  
  6 Scott, Kelly              12 Rac                  1:05.79    1:06.42   13  
  7 Brown, Allie              11 Nbac                 1:05.52    1:06.60   12  
 -- Turner, Emily             12 Unattached           1:06.01         DQ  
 
Event 107  Girls 12 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Gelb, Sam                 12 Rac                  1:02.47    1:01.76  
  2 O'Donnell, Erin           12 Nbac                 1:02.77    1:02.23  
  3 Dean, Emily               12 Caa                  1:01.96    1:03.65  
  4 D'Ambrogi, Monica         12 Asc                  1:06.51    1:04.92  
  5 Brown, Allie              11 Nbac                 1:04.46    1:05.52  
  6 Scott, Kelly              12 Rac                  1:05.24    1:05.79  
  6 Brabson, Laurel           12 MAC                  1:06.07    1:05.79  
  8 Turner, Emily             12 Unattached           1:04.85    1:06.01  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Mangus, Kim               12 Caa                  1:09.01    1:06.73  
 10 Staub, Andrea             11 Nbac                 1:07.82    1:06.91  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Boyer, Kelsey             12 Nbac                 1:06.78    1:06.92  
 12 Sherrer, Sara             11 Nbac                 1:06.45    1:07.60  
 13 McAdorey, Meghan          12 Nbac                 1:08.77    1:07.85  
 14 Mansbach, Claire          12 Rac                  1:09.51    1:08.28  
 15 Tostanoski, Lisa          12 Rac                  1:10.65    1:09.24  
 16 Ault, Sarah               11 Gbsa                 1:11.23    1:09.89  
 17 Magaw, Lindsey            12 Bac                  1:09.50    1:09.91  
 18 Fowler, Jamie             12 Nbac                 1:11.51    1:09.99  
 19 Mason, Molly              12 Naac                 1:12.51    1:11.39  
 20 Siegel, Brittany          12 Nbac                 1:13.09    1:11.84  
 21 Avers, Whitney            12 Naac                 1:10.98    1:11.95  
 22 Forest, Erin              12 Caa                  1:11.05    1:12.14  
 23 Griffith, Courtney        11 Gtac                 1:09.47    1:14.01  
 -- Dotzel, Sarah             11 Nbac                 1:11.77         DQ  
 
Event 108  Boys 12 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Considine, Aidan          12 Rac                  1:02.82    1:02.76   20  
  2 Hutchinson, Neil          12 Nbac                 1:07.46    1:03.42   17  
  3 Smith, Giles              11 Est                  1:03.63    1:04.24   16  
  4 Tomechko, Nick            12 Nbac                 1:06.31    1:04.47   15  
  5 Thomas, Michael           11 Lba                  1:07.26    1:06.97   14  
  6 Newton, David             12 Est                  1:07.09    1:07.87   13  
  7 Shields, Ben              11 Nbac                 1:08.07    1:08.33   12  
  8 Haufler, Kyle             12 Gtac                 1:08.66    1:10.08   11  
 
Event 108  Boys 12 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Considine, Aidan          12 Rac                  1:04.43    1:02.82  
  2 Smith, Giles              11 Est                  1:04.72    1:03.63  
  3 Tomechko, Nick            12 Nbac                 1:05.84    1:06.31  
  4 Newton, David             12 Est                  1:08.14    1:07.09  
  5 Thomas, Michael           11 Lba                  1:08.26    1:07.26  
  6 Hutchinson, Neil          12 Nbac                 1:05.60    1:07.46  
  7 Shields, Ben              11 Nbac                 1:09.92    1:08.07  
  8 Wollman, Evan             12 Asc                  1:08.31    1:08.64  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Haufler, Kyle             12 Gtac                 1:10.69    1:08.66  
 10 Offutt, Bryan             11 Gtac                 1:08.20    1:09.29  
-------------------------------------------------------------------------
 11 Warren, Arnie             12 Kco                  1:11.21    1:09.42  
 12 Carey Jr., David          12 Nbac                 1:09.40    1:09.56  
 13 Cooper, KC                12 Gtac                 1:11.00    1:10.01  
 14 Sinko, Patrick            12 Nbac                 1:10.96    1:10.27  
 15 Simard, Philippe          12 Nbac                 1:10.27    1:11.10  
 16 Morlock, Kevin            12 Nbac                 1:10.27    1:11.75  
 
Event 109  Girls 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brooks, Ellen             16 Nbac                16:47.65   16:32.71   20  
  2 Hutchinson, Claire        16 Nbac                16:35.57   16:38.91   17  
  3 Dunnigan, Amanda          15 Nbac                16:54.76   16:49.03   16  
  4 Lanphier, Katelyn         13 Nbac                17:29.66   17:00.36   15  
  5 Riley, Megan              17 Nbac                17:06.78   17:01.57   14  
  6 Kalisz, Courtney          12 Nbac                17:05.14   17:09.98   13  
  7 Hubbard, Katrina          17 MAC                 18:14.70   17:46.54   12  
  8 DeClue, Megan             16 Rac                 17:56.32   17:47.22   11  
  9 Bray, Natasha             15 Nbac                17:53.25   17:48.75    9  
 10 Dantone, Courtney         17 Asc                 17:49.14   18:02.93    7  
 11 Gottschalk, Lindsey       16 Nbac                18:32.76   18:13.22    6  
 12 Daly, Christina           16 Caa                 18:11.51   18:19.74    5  
 13 Hadley, Meg               17 Naac                18:10.01   18:21.76    4  
 14 Berkowitz, Morgan         15 Nbac                18:34.98   18:29.34    3  
 15 Dael, MaryFrancis         18 Lba                 19:02.62   18:30.53    2  
 16 Edwards, Deanna           15 Est                 18:55.37   18:37.06    1  
 17 Kaufman, Amy              16 Gbsa                18:29.86   18:40.84  
 18 McLaughlin, Becky         15 Rac                 18:25.51   18:43.07  
 19 Shrader, Meghan           17 Naac                18:32.32   18:45.66  
 20 Zohorsky, Jennie          17 Rac                 18:38.21   18:48.27  
 21 Pearson, Erica            17 Caa                 18:02.06   18:48.50  
 22 Weinberg, Jessica         16 Nbac                18:40.71   18:50.68  
 23 Allen, Laura              17 Caa                 18:58.00   18:55.29  
 24 Prosen, Jenny             17 Caa                 18:44.93   19:20.19  
 
Event 110  Boys 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zebley, Nico              15 Nbac                15:51.73   15:40.90   20  
  2 Knopp, Cory               16 Nbac                15:43.29   15:48.34   17  
  3 Calderon, Dito            15 Bac                 16:41.91   16:29.35   16  
  4 Collins, Bryan            15 Gtac                16:38.46   16:35.37   15  
  5 Morrow, Chris             16 Nbac                16:52.06   16:38.99   14  
  6 Chen, Alex                15 Bac                 16:46.38   16:47.93   13  
  7 Newton, Matt              15 Est                 17:24.06   17:03.37   12  
  8 Clark, Andrew             15 Nbac                17:46.99   17:20.25   11  
  9 Hogan, John               15 MAC                 17:21.95   17:22.23    9  
 10 Scott-Kem, Wright         16 Naac                17:43.19   17:24.32    7  
 11 Kelsey, Shane             15 Lba                 17:26.53   17:25.05    6  
 12 Murphy, Seth              16 Caa                 17:55.57   17:39.28    5  
 
Event 111  Girls 14 & Under 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morlock, Amy              14 Nbac                17:53.71   17:53.45   20  
  2 Gibbs, Jordan             12 Asc                 18:47.29   18:25.22   17  
  3 Branch, Lauren            14 Caa                 18:41.84   18:34.92   16  
  4 Dobrzanski, Cassie        13 MAC                 18:42.09   18:52.39   15  
  5 Dell, Christine           14 Caa                 18:39.82   19:06.81   14  
 
Event 112  Boys 14 & Under 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Galan, Peter              13 Mps                 18:05.22   17:02.86   20  
  2 Robertson-Phillips, Zach  14 Nbac                17:24.21   17:04.27   17  
  3 Gannett, Paul             14 Bac                 17:17.11   17:17.32   16  
  4 Smith, Alex               13 Bac                 18:05.08   18:04.37   15  
  5 Stephens, Reilly          14 Nbac                18:16.24   18:06.02   14  

ADVERTISEMENT


ADVERTISEMENT