ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
--- Results, Rankings, and Records ---
Kerr-McGee Pro-Am Elite Meet Day 4
12/22/2002-12/22/2002
Oklahoma City, Oklahoma, USA


        KERR-MCGEE CORPORATION PRO-AM ELITE MEET
                 Oklahoma City, Oklahoma
                  December 19-22, 2002

                     25 yard pool

               DAY FOUR: December 22, 2002

                      RESULTS

 
                                   
 
Event 29  Women 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
 Sponsor: USA SWIMMING
          AR: & 15:39.14  1990      Janet Evans                                
          PR: % 16:17.80  1994      Janet Evans                                
          MR: # 16:17.80  1994      Janet Evans                                
                16:46.89  NAT
 Meet Qualifying:  18:57.19
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Schluntz, Justine   15 Duke-NM             16:49.53   16:32.80 NAT     20  
  2 Massengale, Britta  17 Tideriders-AR       16:41.49   16:43.84 NAT     17  
  3 Barwegen, Lindsay   17 LAC-NT              16:58.69   17:00.11         16  
  4 Ditto, Kelsey E     13 CCS-ST              17:18.73   17:07.82         15  
  5 Orr, Rebecca J      15 CCS-ST              17:29.34   17:08.72         14  
  6 Robinson, Ashley R  15 Aquahawks-MV        16:55.75   17:11.18         13  
  7 Kocsis, Jenn A      14 SO-MW               17:21.12   17:11.31         12  
  8 Brosseau, Katie E   15 Spa-MV              17:40.54   17:14.34         11  
  9 Sandison, Whitney   16 KCB-MV              17:32.84   17:21.23          9  
 10 Brammer, Molly E    15 Dolphins-AR         17:21.41   17:24.89          7  
 11 Howard, Ashley B    14 SC-NC               17:39.93   17:42.79          6  
 12 Fuchs, Christie L   16 KCB-MV              17:47.90   17:47.85          5  
 13 Thompson, Elizabet  14 OAA-OK              18:02.87   17:51.76          4  
 14 Jackson, Ashley D   15 Aquahawks-MV        17:35.33   17:54.71          3  
 15 Apfel, Erin C       17 LAC-NT              18:20.00   17:55.27          2  
 16 Robinson, Stephani  16 LAC-NT              17:39.16   17:58.52          1  
 17 Zabler, Katy M      18 KCB-MV              18:34.74   18:01.94        
 18 Letendre, Claire A  17 PKWY-OZ             18:18.85   18:04.00        
 19 Marlow, Sarah E     18 Aquahawks-MV        17:42.23   18:06.59        
 20 Solari, Betsy A     15 Heat-OZ             18:45.00   18:15.73        
 21 Adnan, Amina N      17 Duke-NM             18:34.59   18:16.12        
 22 Trybus, Brittany P  17 Duke-NM             18:45.19   18:16.36        
 23 Herubin, Christina  15 LAC-NT              17:59.05   18:16.74        
 24 Schleicher, Kayla   17 KCB-MV              18:52.10   18:20.53        
 25 Nennig, Bailey M    14 SSTY-WI             18:45.00   18:21.80        
 26 Schwalb, Jessica A  14 IWV-CC              18:28.49   18:26.98        
 27 Harris, Shannon L   17 KCB-MV              18:21.28   18:27.68        
 28 Munch, Katie M      16 Nadadores-NT        18:29.50   18:47.00        
 29 Whinery, Michelle   15 KMSC-OK             18:43.15   18:50.04        
 30 Crawford, Madeline  15 KCB-MV              17:46.12   18:50.63        
 31 Kessler, Erin R     18 Aquahawks-MV        18:21.55   18:53.03        
 -- Halpenny, Katie E   17 Fast-NT             18:38.22        SCR        
 -- Hancock, Kerry M    17 Csp-OZ              18:10.53        SCR        
 -- Buckmaster, Jennay  14 OAA-OK              18:53.52        SCR        
 -- Cooke, Allison L    15 LAC-NT              18:15.97        SCR        
 -- Cindric, Nicole C   14 WMSC-AR             18:56.63        SCR        
 -- Kochenower, Katie   15 NWSC-MV             18:54.55        SCR        
 -- Tang, Mindy L       16 SC-NC               17:54.57        SCR        
 -- Cindric, Brittany   16 WMSC-AR             18:56.63        SCR        
 -- Herre, Lindsay N    17 KCB-MV              17:29.93        SCR        
 -- Robinson, Alyssa B  14 LAC-NT              17:57.74        SCR        
 -- Davidson, Lane L    15 Dads-GU             18:57.11        SCR        
 -- Fedors, Jaclyn N    14 LAC-NT              18:50.62        SCR        
 -- Zastrow, Ashley E   17 UNLRD-AR            17:56.23        SCR        
 -- Wubbena, Johanna R  13 Central Iowa-IA     18:54.80        SCR        
 -- Green, Sara E       16 Spa-MV              18:06.28        SCR        
 -- Mendenhall, Calle   16 HSC-GU              18:46.71        SCR        
 -- Marshall, Reagan L  15 DM-NT               18:57.19        SCR        
 
Event 30  Men 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
 Sponsor: USA SWIMMING
          AR: & 14:26.62  2001      Chris Thompson                             
          PR: % 15:07.58  1998      Matt Hooper                                
          MR: # 15:07.58  1998      Matt Hooper                                
                15:34.99  NAT
 Meet Qualifying:  17:45.49
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Carvin, Chad           UNUSA-CC            15:15.00   15:07.24%NAT     20  
  2 Klueh, Michael P    15 CSC-IN              15:29.56   15:27.97 NAT     17  
  3 Jaben, Max G        17 KCB-MV              15:31.01   15:30.02 NAT     16  
  4 Lee, Brandon J      17 KCB-MV              15:59.23   16:10.59         15  
  5 Smith, Tyler A      18 KMSC-OK             16:19.09   16:11.43         14  
  6 Kaufman, Cody L     15 TSC-ZZ              16:24.85   16:20.45         13  
  7 Brunfeldt, Alex T   17 Aquahawks-MV        16:52.73   16:26.36         12  
  8 Ginder, Chris C     16 Nadadores-NT        16:56.37   16:33.75         11  
  9 Gilbert, Ross C     16 LAC-NT              17:23.83   16:48.38          9  
 10 Riddle, James K     17 Splash Club-OK      17:00.86   16:51.65          7  
 11 Dierberg, Ryan K    15 Csp-OZ              17:13.02   16:55.48          6  
 12 McGee, Cole W       15 Lobo-NM             17:05.89   16:58.39          5  
 13 Goertzen, AJ        16 Wichita-MV          16:55.73   17:00.00          4  
 14 Toth, Fabian A      18 DM-NT               16:13.52   17:02.02          3  
 15 Sellers, Cameron M  14 Wichita-MV          17:21.26   17:08.89          2  
 16 Ellison, Matt E     17 Fast-NT             16:46.33   17:11.21          1  
 17 Brungardt, BJ J     18 KCB-MV              16:37.99   17:11.83        
 18 Bares, Jesse H      16 LAC-NT              17:44.26   17:18.00        
 19 Jordan, Ramon D     14 KMSC-OK             17:45.00   17:35.92        
 20 Phillips, Paul C    14 Nadadores-NT        17:40.39   17:36.77        
 21 Sellon, Chris A     15 Aquahawks-MV        17:40.49   17:45.92        
 22 Whitbeck, Douglas   14 KMSC-OK             17:45.00   17:57.72        
 23 Nagy, Tom R         14 Csp-OZ              17:43.17   18:00.26        
 -- Wolfe, Michael A    16 Splash Club-OK      16:17.05        SCR        
 -- McDermott, Caleb J  17 CCS-ST              16:02.06        SCR        
 -- Bigham, Kevin T     13 Dolphins-AR         17:02.05        SCR        
 -- Zabler, Dan R       16 KCB-MV              16:57.27        SCR        
 -- Bullock, Ryan D     18 Tideriders-AR       15:43.06        SCR        
 -- Wegrzyn, Josh C     23 CCS-ST              16:00.00        SCR        
 
Event 31  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
 Sponsor: BOB MOORE AUTO GROUP
          AR: & 1:49.52  2002      Natalie Coughoin                            
          PR: % 1:55.71  1997      Barbara Bedford                             
          MR: # 1:55.71  1997      Barbara Bedford                             
                2:01.79  NAT
 Meet Qualifying:  2:18.79
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 McGregory, Hayley   16 CCS-ST               2:01.20    1:55.74 NAT     20  
  2 Axtell, Andrea L    16 CCS-ST               1:58.27    1:58.66 NAT     17  
  3 Voyles, Lindsay A   17 CCS-ST               2:04.16    2:01.74 NAT     16  
  4 Smith, Katie A      16 DM-NT                2:05.76    2:02.93         15  
  5 Rodriguez, Carolin  17 Rockwood-OZ          2:05.32    2:03.43         14  
  6 Francis, Paige         NOVA-CA              2:05.53    2:04.75         13  
  7 Goodson, Angela M   17 Dolphins-AR          2:05.79    2:04.85         12  
  8 Angle, Allyson E    14 Csp-OZ               2:05.64    2:05.11         11  
B - Final
  9 Watson, Sarah E     16 Fast-NT              2:06.03    2:04.11          9  
 10 Lemmen, Celina J    17 CCS-ST               2:08.43    2:04.75          7  
 11 Hoisington, Abby E  15 KCB-MV               2:08.08    2:06.33          6  
 12 Orr, Rebecca J      15 CCS-ST               2:06.65    2:06.59          5  
 13 Soelter, Alison J   15 Wichita-MV           2:08.23    2:06.95          4  
 14 Halvorson, Lori M   15 UNA-OK               2:06.14    2:07.39          3  
 15 Newcomer, Margot K  18 Swim Academy-MV      2:07.57    2:07.74          2  
 16 Johnson, Caroline   16 Spa-MV               2:08.41    2:08.10          1  
C - Final
 17 Tang, Mindy L       16 SC-NC                2:10.79    2:08.67        
 18 Rogers, Becca M     17 CCS-ST               2:09.69    2:09.01        
 19 Harris, Jenna E     15 Csp-OZ               2:10.97    2:09.91        
 20 Babicz, Amanda E    16 Duke-NM              2:11.56    2:10.40        
 21 Monroe, Meredith A  14 DM-NT                2:12.04    2:10.70        
 22 Stephens, Sasha N   13 LAC-NT               2:11.36    2:10.74        
 23 Walsh, Ginny L      16 WFLY-ST              2:11.96    2:11.40        
 24 Mortensen, Savanna  16 Lobo-NM              2:11.99    2:11.89        
 
Event 32  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
 Sponsor: BOB MOORE AUTO GROUP
          AR: & 1:40.06  1995      Brian Retterer                              
          PR: % 1:42.13  1998      Jpsh Davos                                  
          MR: # 1:42.13  1998      Josh Davis                                  
                1:48.79  NAT
 Meet Qualifying:  2:09.49
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Davis, Josh C       30 CCS-ST               1:49.57    1:43.31 NAT     20  
  2 Costa, Leonardo S   25 CCS-ST               1:50.31    1:47.87 NAT     17  
  3 McDermott, Caleb J  17 CCS-ST               1:50.29    1:48.10 NAT     16  
  4 Plummer, David E    17 KMSC-OK              1:53.30    1:51.52         15  
  5 Wolfe, Michael A    16 Splash Club-OK       1:54.72    1:52.69         14  
  6 Rohleder, Daniel S  16 CCS-ST               1:53.37    1:53.58         13  
  7 Berrettini, Jonath  17 LAC-NT               1:53.63    1:54.44         12  
  8 Allred, Cameron E   16 Fast-NT              1:56.13    1:54.52         11  
B - Final
  9 McFarland, Rob B    16 CCS-ST               1:56.19    1:53.61          9  
 10 Sidelnik, Alex A    17 KCB-MV               1:58.44    1:55.43          7  
 11 Duncan, Cullen M    17 HSC-GU               1:56.79    1:55.84          6  
 12 Bockus, Andy B      18 KMSC-OK              1:58.32    1:57.01          5  
 13 Carlysle, Cameron   14 LAC-NT               1:58.07    1:58.86          4  
 14 Lynch, Jed E        17 Dads-GU              1:57.31    1:59.69          3  
 15 Yates, Emmons E     17 Lobo-NM              1:57.44    1:59.99          2  
 16 Powers, Patrick S   16 PSST-OK              1:59.47    2:01.56          1  
C - Final
 17 Fletcher, Robert J  17 ST-OK                2:02.10    1:59.57        
 18 Nath, Luke M        17 Wichita-MV           2:00.55    1:59.80        
 19 Sellers, Cameron M  14 Wichita-MV           2:02.30    1:59.88        
 20 Murphy, Max M       12 LAC-NT               2:02.67    2:02.67        
 21 Lynch, Robert C     15 Dads-GU              2:03.58    2:03.78        
 22 Schultz, Nick J     17 KMSC-OK              2:03.44    2:03.79        
 23 Yip, Matthew H      17 Wichita-MV           2:02.82    2:03.83        
 24 Nagy, Tom R         14 Csp-OZ               2:04.26    2:05.21        
 
Event 33  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Sponsor: LIGHTHOUSE SPORTS, FITNESS & HEALTH
          AR: & 47.47  2002      Natalie Coughlin                              
          PR: % 48.50  1994      Angel Martino                                 
          MR: # 48.50  1994      Angel Martino                                 
                50.99  NAT
 Meet Qualifying:  56.49
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Lanne, Colleen A    23 TXA-ST                 50.69      48.57 NAT     20  
  2 Stone, Tammie I     26 TXA-ST                 50.30      48.95 NAT     17  
  3 Vollmer, Dana W     15 Fast-NT                50.17      49.67 NAT     16  
  4 Bryarly, Meredith      NOVA-CA                50.00      49.86 NAT     15  
  5 Diezi, Dominique L  25 TL-KY                  50.44      49.88 NAT     14  
  6 Blackman, Candace   16 DM-NT                  50.75      50.64 NAT     13  
  7 Williams, Monica J  24 CCS-ST                 50.83      50.74 NAT     12  
  8 Blackman, Jennifer  16 DM-NT                  51.56      51.19         11  
B - Final
  9 McGregory, Hayley   16 CCS-ST                 51.91      50.28 NAT      9  
 10 Blevins, Mandy S    15 Fast-NT                51.69      51.40          7  
 11 Pipes-Neilsen, Kar  40 CNSA-SI                51.69      51.41          6  
 12 Haferbier, Jamie    22 SO-MW                  51.59      51.56          5  
 13 Holtmeyer, Erin K   15 SO-MW                  52.35      51.73          4  
 14 Hansen, Codie M     16 DM-NT                  52.18      52.32          3  
 15 Waller, Rachael C   16 KCB-MV                 52.17      52.51          2  
 16 Johnson, Caroline   16 Spa-MV                 52.26      53.36          1  
C - Final
 17 Flanagan, Meghan P  17 CCS-ST                 52.72      51.66        
 18 Riefenstahl, Kate   12 TSC-ZZ                 52.57      52.01        
 19 Lemmen, Celina J    17 CCS-ST                 52.87      52.03        
 20 Francis, Paige         NOVA-CA                52.94      52.05        
 21 Goodson, Angela M   17 Dolphins-AR            52.38      52.21        
 22 Watson, Sarah E     16 Fast-NT                52.81      52.34        
 23 Halvorson, Lori M   15 UNA-OK                 52.67      52.70        
 24 Harris, Jenna E     15 Csp-OZ                 53.17      52.97        
 
Event 34  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Sponsor: LIGHTHOUSE SPORTS, FITNESS & HEALATH
          AR: & 41.62  2002      Anthony Ervin                                 
          PR: % 42.22  2001      Jason Lezak                                   
          MR: # 42.22  2001      Jason Lezak                                   
                44.89  NAT
 Meet Qualifying:  51.99
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Walker, Neil S      26 CCS-ST                 44.36      42.35 NAT     20  
  2 Dusing, Nate J      24 CCS-ST                 44.10      43.01 NAT     17  
  3 Weber-Gale, Garret  17 CCS-ST                 44.26      43.65 NAT     16  
  4 Tucker, Scott          NOVA-CA                45.18      43.75 NAT     15  
  5 Vencill, Kicker        NOVA-CA                45.38      43.83 NAT     14  
  6 Kafer, Ryan D       25 CCS-ST                 44.28      44.57 NAT     13  
  7 McDonnell, Jeremy   22 CCS-ST                 45.44      45.19         12  
  8 Preston, Adam S     18 CCS-ST                 45.44      45.30         11  
B - Final
  9 Blanchard, Daniel   20 Unattached             45.58      45.61          9  
 10 Cowen, Ronald L     22 Fast-NT                46.70      45.86          7  
 11 Liechti, Lorenz A   27 TL-KY                  45.61      45.93          6  
 12 Sarosdy, Will R     17 CCS-ST                 46.54      46.52          5  
 13 Hurt, Nic L         18 KMSC-OK                47.18      46.68          3.5
 13 Culberson, Eric J   18 HAK-AR                 47.17      46.68          3.5
 15 Rogers, Nate J      15 Lobo-NM                47.07      46.75          2  
 16 Osborne, Jared R    18 JCKW-MV                47.19      47.76          1  
C - Final
 17 Hansen, Andrew A    18 DM-NT                  48.17      47.36        
 18 Smalley, Maverick   15 CCS-ST                 48.19      47.48        
 19 Rohleder, Daniel S  16 CCS-ST                 47.51      47.96        
 20 Allen, Isaiah D     15 HSC-GU                 48.35      48.05        
 21 Ashby, Justin C     17 CCS-ST                 48.29      48.53        
 22 Prince, Jared H     17 KMSC-OK                48.43      48.72        
 -- Peterman, JB B      17 TSC-ZZ                 48.18         DQ        
 -- Lebeau, Charles E   19 UNA-OK                 48.00         NS        
 
Event 35  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
 Sponsor: KERR-McGEE CORPORATION
          AR: & 1:52.99  1981      Mary Meagher                                
          PR: % 1:57.79  1992      Summer Sanders                              
          MR: # 1:57.79  1992      Summer Sanders                              
                2:02.69  NAT
 Meet Qualifying:  2:22.19
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Goodwin, Bethany       NOVA-CA              2:04.24    2:01.25 NAT     20  
  2 Stupp, Julie A      16 Csp-OZ               2:04.05    2:01.34 NAT     17  
  3 McLeod, Alison L    17 CCS-ST               2:04.06    2:04.01         16  
  4 Barwegen, Brittany  15 LAC-NT               2:05.07    2:04.39         15  
  5 Wheeler, Jenna V    17 Tideriders-AR        2:04.95    2:05.11         14  
  6 Hancock, Kerry M    17 Csp-OZ               2:06.19    2:05.58         13  
  7 Bigger, Katie S     17 KCB-MV               2:07.39    2:06.84         12  
  8 Schluntz, Justine   15 Duke-NM              2:07.69    2:08.19         11  
B - Final
  9 Fuchs, Christie L   16 KCB-MV               2:08.44    2:06.33          9  
 10 VanCleave, Lauren   14 BTA-NT               2:09.14    2:07.56          7  
 11 Case, Shandra N     16 CCS-ST               2:08.59    2:08.00          6  
 12 Paulsen, Mary M     18 Csp-OZ               2:09.14    2:08.18          5  
 13 Waller, Rachael C   16 KCB-MV               2:10.30    2:08.42          4  
 14 Steenberge, Georgi  17 Fast-NT              2:09.53    2:09.06          3  
 15 Courtney, Jill E    15 Aquahawks-MV         2:09.93    2:09.25          2  
 16 Zabler, Katy M      18 KCB-MV               2:10.26    2:11.19          1  
C - Final
 17 Howell, Megan M     18 KMSC-OK              2:11.97    2:08.72        
 18 Sandison, Whitney   16 KCB-MV               2:11.90    2:09.61        
 19 Smith, Katie A      16 DM-NT                2:12.19    2:09.78        
 20 Aguilar, Regina R   17 Dads-GU              2:12.79    2:11.28        
 21 Klinkenborg, Katie  16 KCB-MV               2:12.66    2:11.52        
 22 Tirabassi, Kristin  17 Wichita-MV           2:11.65    2:11.70        
 23 Vaughan, Lindsay S  18 KCB-MV               2:12.65    2:12.24        
 24 Fernandez, Cristin  18 HSC-GU               2:12.18    2:13.07        
 
Event 36  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
 Sponsor: KERR-McGEE CORPORATION
          AR: & 1:41.78  1991      Melvin Stewart                              
          PR: % 1:46.78  1998      Sabir Muhammed                              
          MR: # 1:46.78  1998      Sabor Muhammed                              
                1:49.69  NAT
 Meet Qualifying:  2:09.89
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Montague, Joe R     24 FLEET-GU             1:50.76    1:46.51%NAT     20  
  2 Hannan, Tommy G     22 Unattached           1:50.32    1:46.96 NAT     17  
  3 Preston, Adam S     18 CCS-ST               1:50.39    1:48.28 NAT     16  
  4 Tucker, Scott          NOVA-CA              1:52.15    1:48.89 NAT     15  
  5 Sellers, Justin L   16 Wichita-MV           1:53.83    1:52.37         14  
  6 Klueh, Michael P    15 CSC-IN               1:54.27    1:53.94         13  
  7 Hasty, Preston E    17 Fast-NT              1:54.92    1:54.20         12  
  8 Peterson, Rory A    21 AFUN-CO              1:53.92    1:54.50         11  
B - Final
  9 Osborne, Sean M     18 BLST-IA              1:57.95    1:55.31          9  
 10 Kalmikovs, Val         VALU-IN              1:56.60    1:55.41          7  
 11 Brown, Andrew B     16 BTA-NT               1:58.16    1:56.44          6  
 12 Smalley, Maverick   15 CCS-ST               1:58.67    1:56.77          5  
 13 Bockus, Andy B      18 KMSC-OK              1:57.93    1:57.17          4  
 14 Manasseri, Jason A  16 CCS-ST               1:59.59    1:57.57          3  
 15 Basinger, Will E    16 Duke-NM              2:00.03    1:58.45          2  
 16 Ellison, Matt E     17 Fast-NT              1:59.95    2:02.27          1  
C - Final
 17 Dierberg, Ryan K    15 Csp-OZ               2:02.21    1:59.02        
 18 Kearbey, Kyle A     17 JCKW-MV              2:05.28    1:59.49        
 19 St. Cyr, Greg H     17 Dads-GU              2:01.65    2:00.16        
 20 Smith, Brian J      16 KMSC-OK              2:02.00    2:00.58        
 21 Schafer, Kirk K     18 HSC-GU               2:02.83    2:01.99        
 22 Lynch, Robert C     15 Dads-GU              2:03.92    2:03.48        
 23 Yip, Matthew H      17 Wichita-MV           2:01.85    2:03.68        
 24 Bigham, Kevin T     13 Dolphins-AR          2:03.07    2:06.65        
 
Event 37  Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 Sponsor: KERR-McGEE SWIM CLUB
          AR: & 1:28.74  2002      U of Georgia                                
          PR: % 1:33.06  1993      U of Nebraska                               
          MR: # 1:35.00  2001      Dallas Mustangs                             
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fort Worth Area Swim Team-NT  'A'           1:35.56    1:34.82#        40  
     1) Vollmer, Dana W 15              2) Blevins, Mandy S 15            
     3) Watson, Sarah E 16              4) Watson, Rachel L 14            
  2 Circle C Swimming-ST  'B'                   1:43.20    1:37.64         34  
     1) McLeod, Alison L 17             2) McCullough, Beth L 16          
     3) Davidson, Danna A 16            4) Lemmen, Celina J 17            
  3 Dallas Mustangs-NT  'A'                     1:35.00    1:37.84         32  
     1) Blackman, Jennifer N 16         2) Hansen, Codie M 16             
     3) Monroe, Meredith A 14           4) Blackman, Candace C 16         
  4 Kansas City Blazers-MV  'A'                 1:40.09    1:38.22         30  
     1) Waller, Rachael C 16            2) Berry, Emma A 15               
     3) Musser, Rachel L 15             4) Bigger, Katie S 17             
  5 Clayton Shaw Park Swim Team-OZ  'A'         1:40.81    1:38.66         28  
     1) Harris, Jenna E 15              2) Moody, Fran L 15               
     3) Hankins, Kristi M 16            4) Stupp, Julie A 16              
  6 New Trier Swim Club-IL  'A'                 1:46.00    1:39.44         26  
     1) Dominski, Emily E 13            2) Zatorski, Lauren M 16          
     3) Foley, Mairen C 16              4) Kuczek, Christine B 14         
  7 Wichita Swim Club-MV  'A'                   1:41.51    1:40.46         24  
     1) Bruce, Caroline C 16            2) Hessel, Jessica C 16           
     3) Soelter, Alison J 15            4) Knopp, Emily J 17              
  8 Kansas City Blazers-MV  'B'                 1:43.09    1:40.53         22  
     1) Grover, Betsy S 16              2) Hoisington, Abby E 15          
     3) Sandison, Whitney W 16          4) Crawford, Emilee L 17          
  9 Lakeside Aquatic Club-NT  'A'               1:46.00    1:40.89         18  
     1) Hall, Whitney N 14              2) Arrington, Amanda P 15         
     3) Barwegen, Lindsay R 17          4) Barwegen, Brittany A 15        
 10 Fort Worth Area Swim Team-NT  'B'           1:40.79    1:41.19         14  
     1) Lowry, Katie L 16               2) Browning, Amy K 16             
     3) Steenberge, Georgia L 17        4) Hall, Erica M 13               
 11 Schroeder Swim Team-WI  'A'                 1:39.42    1:41.54         12  
     1) Will, Jenny C 16                2) Dlugopolski, Leslie K 14       
     3) Dlugopolski, Lisa K 13          4) Braza, Carolyn A 13            
 12 Swim Omaha-MW  'A'                          1:37.31    1:41.80         10  
     1) Holtmeyer, Erin K 15            2) Roach, Beth L 16               
     3) Criss, Colleen E 15             4) Criss, Karen M 15              
 13 Houston Swim Club-GU  'A'                   1:40.42    1:41.88          8  
     1) Neal, Amanda L 16               2) McLaurin, Rachel L 16          
     3) Tapscott, Emma S 17             4) Doyle-Cooney, Kirstin M 17     
 14 Dallas Mustangs-NT  'B'                     1:40.00    1:42.36          6  
 15 Lawrence Aquahawks-MV  'A'                  1:42.48    1:42.45          4  
     1) Swank, Katie A 13               2) Hansen, Kristi M 18            
     3) Robinson, Ashley R 15           4) Courtney, Jill E 15            
 16 Springfield Aquatics-MV  'A'                1:41.40    1:42.48          2  
     1) Johnson, Caroline S 16          2) Williamson, Kat B 13           
     3) Williamson, Rebecca A 16        4) Green, Sara E 16               
 17 Clayton Shaw Park Swim Team-OZ  'B'         1:46.42    1:43.32        
     1) Angle, Allyson E 14             2) Ward, Colleen A 17             
     3) Hancock, Kerry M 17             4) Paulsen, Mary M 18             
 18 Schroeder Swim Team-WI  'B'                 1:42.70    1:44.32        
     1) Johnson, Alicia L 13            2) Hathaway, Clare A 15           
     3) Myers, Laura M 15               4) Boehme, Stephanie R 16         
 19 Jenks Trojan Swim Club-OK  'A'              1:48.31    1:44.38        
     1) Foster, Keisha A 16             2) Naber, Kristen A 15            
     3) Bussman, Jennifer A 16          4) Ortega, Lara 15                
 20 Swim Omaha-MW  'B'                          1:42.62    1:44.49        
     1) Kocsis, Jenn A 14               2) Criss, Michelle S 18           
     3) Henry, Jensen K 13              4) Pearson, Julia G 13            
 20 Kerr McGee Swim Club-OK  'A'                1:38.79    1:44.49        
     1) Howell, Lauren L 17             2) Curley, Lauren L 18            
     3) Curley, Jacqueline A 17         4) Howell, Megan M 18             
 22 Lakeside Aquatic Club-NT  'B'               1:50.00    1:44.83        
     1) Bueter, Elise N 15              2) Herubin, Christina M 15        
     3) Stephens, Sasha N 13            4) Rourke, Gwendolyn M 17         
 23 Lawrence Aquahawks-MV  'B'                  1:48.12    1:45.66        
     1) Hansen, Lisa C 15               2) Slavin, Sierra B 16            
     3) Klima, Mary K 15                4) Harlow, Megan M 15             
 24 Kerr McGee Swim Club-OK  'B'                1:43.61    1:46.83        
     1) Venzin, Kirby M 17              2) Shade, Brianna L 13            
     3) Zebrowski, Kathryn E 11         4) Sprinkle, Linzy N 14           
 25 Indian Wells Valley-CC  'A'                 1:48.58    1:48.01        
     1) Schwalb, Jennifer M 17          2) Speer, Amy E 15                
     3) Schwalb, Jessica A 14           4) Harkey, Laura R 13             
 26 City Of Santa Fe Seals-NM  'A'              1:50.61    1:50.75        
     1) Bodelson, Danielle A 16         2) Gonzales, Erin T 14            
     3) Winter, Steffi A 15             4) Soldow, Kelly K 17             
 -- Circle C Swimming-ST  'A'                   1:38.50         DQ        
     1) McGregory, Hayley F 16          2) Axtell, Andrea L 16            
     3) Williams, Monica J 24           4) Flanagan, Meghan P 17          
 -- Dads Club Swim Team-GU  'A'                 1:45.50         NS        
 -- Little Rock Arkansas Dolphins-AR  'A'       1:38.31        SCR        
 -- Wal*Mart Swim Club-AR  'A'                  1:47.31        SCR        
     1) Cindric, Brittany J 16          2) Cindric, Nicole C 14           
     3) Herbaugh, Sara E 16             4) Sandlin, Brandy J 15           
 -- Wichita Swim Club-MV  'B'                   1:46.35        SCR        
 
Event 38  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 Sponsor: KERR-McGEE SWIM CLUB
          AR: & 1:16.49  2002      Stanford U                                  
          PR: % 1:19.33  1993      U of Kansas                                 
          MR: # 1:27.50  2001                                                  
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Circle C Swimming-ST  'A'                   1:22.70    1:22.89#        40  
     1) Weber-Gale, Garrett 17          2) Sarosdy, Will R 17             
     3) McDermott, Caleb J 17           4) Preston, Adam S 18             
  2 Circle C Swimming-ST  'B'                   1:25.70    1:25.44#        34  
     1) Rohleder, Daniel S 16           2) McFarland, Rob B 16            
     3) Merritt, Jerr 15                4) Smalley, Maverick R 15         
  3 Dallas Mustangs-NT  'A'                     1:29.11    1:26.13#        32  
     1) Wagner, ED W 31                 2) Hansen, Andrew A 18            
     3) Marshall, Griffin H 18          4) Gusa, Eric M 19                
  4 Kerr McGee Swim Club-OK  'A'                1:26.54    1:27.04#        30  
     1) Smith, Tyler A 18               2) Plummer, David E 17            
     3) Hurt, Nic L 18                  4) Bockus, Andy B 18              
  5 Fort Worth Area Swim Team-NT  'A'           1:27.70    1:28.51         28  
     1) Hasty, Preston E 17             2) Vollmer, Nick B 17             
     3) Verdeyen, Michael J 16          4) Cowen, Ronald L 22             
  6 Kansas City Blazers-MV  'A'                 1:28.09    1:29.54         26  
     1) Sidelnik, Alex A 17             2) Jaben, Max G 17                
     3) Lee, Brandon J 17               4) Brungardt, BJ J 18             
  7 Houston Swim Club-GU  'A'                   1:30.55    1:29.80         24  
     1) Strickland, David S 17          2) Duncan, Cullen M 17            
     3) Allen, Isaiah D 15              4) Schafer, Kirk K 18             
  8 Little Rock Arkansas Dolphins-AR  'A'       1:28.31    1:31.15         22  
  9 Jenks Trojan Swim Club-OK  'A'              1:34.35    1:31.26         18  
     1) Thompson, Scott S 18            2) Combs, Kyle K 18               
     3) Russell, Zane D 17              4) Knight, Titus 14               
 10 Black Hawk Area Swim Team-IA  'A'           2:00.99    1:31.42         14  
     1) Wessels, Jordan D 13            2) Wessels, Seth D 14             
     3) Cordes, Nick J 13               4) Hohnstein, Nathan S 13         
 11 Kerr McGee Swim Club-OK  'B'                1:33.51    1:31.57         12  
     1) Grothe, J D D 15                2) Prince, Jared H 17             
     3) Schultz, Nick J 17              4) Smith, Brian J 16              
 12 Fort Worth Area Swim Team-NT  'B'           1:31.35    1:32.36         10  
     1) Allred, Cameron E 16            2) Ellison, Matt E 17             
     3) Booher, Jesse R 16              4) Tucker, Keaton R 18            
 13 Lakeside Aquatic Club-NT  'A'               1:35.00    1:32.60          8  
     1) Berrettini, Jonathon V 17       2) Gilbert, Ross C 16             
     3) Bares, Jesse H 16               4) Jones, Jimmy A 17              
 14 Lawrence Aquahawks-MV  'A'                  1:37.57    1:32.63          6  
     1) Wolff, Chris J 16               2) Portela, Anthony A 15          
     3) Sellon, Chris A 15              4) Brunfeldt, Alex T 17           
 15 ConocoPhillips Splash Club-OK  'A'          1:34.99    1:32.98          4  
     1) Archer, Clint C 16              2) Riddle, James K 17             
     3) Morris, Danny R 17              4) Wolfe, Michael A 16            
 16 Houston Swim Club-GU  'B'                   1:36.23    1:33.30          2  
     1) Horwitz, Jason A 17             2) Cowart, Michael M 18           
     3) Moore, Michael W 17             4) Hopeck, Christopher E 15       
 17 Wichita Swim Club-MV  'B'                   1:36.00    1:36.47        
     1) Goertzen, AJ 16                 2) Sellers, Cameron M 14          
     3) Yip, Matthew H 17               4) Kilgore, Evan E 15             
 -- Wichita Swim Club-MV  'A'                   1:32.40         DQ        
     1) Nath, Luke M 17                 2) Mosier, Drew C 18              
     3) Sellers, Justin L 16            4) Koop, Andre L 16               
 -- Dads Club Swim Team-GU  'A'                 1:35.00         NS        
 
Event 419A  Women 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
                  23.49  NAT
 Meet Qualifying:  26.19
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Pipes-Neilsen, Kar  40 CNSA-SI                   NT      24.03        

ADVERTISEMENT


ADVERTISEMENT