12/21/2002 - 12/21/2002
Oklahoma City, Oklahoma,, USA
KERR-MCGEE CORPORATION PRO-AM ELITE MEET
Oklahoma City, Oklahoma
December 19-22, 2002
25 yard pool
DAY THREE: December 21, 2002
RESULTS
Event 17 Women 200 Yard IM
===============================================================================
Sponsor: HOLIDAY INN AIRPORT
AR: & 1:53.91 2002 Maggie Bowen
PR: % 1:58.62 1998 Jenny Thompson
MR: # 1:58.62 1998 Jenny Thompson
2:03.69 NAT
Meet Qualifying: 2:18.79
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Bruce, Caroline C 16 Wichita-MV 2:01.43 2:00.58 NAT 20
2 Axtell, Andrea L 16 CCS-ST 2:04.67 2:02.75 NAT 17
3 Voyles, Lindsay A 17 CCS-ST 2:06.18 2:03.81 16
4 Williams, Monica J 24 CCS-ST 2:06.74 2:04.43 15
5 Marshal, Dallas L 20 UN-NT-NT 2:07.04 2:05.07 14
6 Stupp, Julie A 16 Csp-OZ 2:06.97 2:05.95 13
7 Pipes-Neilsen, Kar 40 CNSA-SI 2:05.83 2:06.46 12
8 McLeod, Alison L 17 CCS-ST 2:06.77 2:07.65 11
B - Final
9 Hoisington, Abby E 15 KCB-MV 2:07.66 2:06.28 9
10 Goodson, Angela M 17 Dolphins-AR 2:07.47 2:07.12 7
11 Waller, Rachael C 16 KCB-MV 2:09.22 2:08.40 6
12 Schluntz, Justine 15 Duke-NM 2:07.28 2:08.92 5
13 Blackman, Candace 16 DM-NT 2:09.67 2:09.07 4
14 Spann, Alexi C 16 CCS-ST 2:08.95 2:09.70 3
15 Smith, Katie A 16 DM-NT 2:09.75 2:10.34 2
16 Hall, Whitney N 14 LAC-NT 2:08.41 2:10.52 1
C - Final
17 Barwegen, Brittany 15 LAC-NT 2:10.51 2:05.14
18 Soelter, Alison J 15 Wichita-MV 2:11.15 2:09.40
19 Case, Shandra N 16 CCS-ST 2:12.11 2:10.09
20 Brown, Jessica L 17 Lobo-NM 2:10.60 2:10.15
21 Schwalb, Jennifer 17 IWV-CC 2:11.72 2:11.14
22 Angle, Allyson E 14 Csp-OZ 2:10.09 2:11.38
23 Givens, Victoria B 15 BAYOU-LA 2:10.85 2:11.71
24 Sharpe, Kimberly L 17 WMSC-AR 2:12.71 2:12.68
Event 18 Men 200 Yard IM
===============================================================================
Sponsor: HOLIDAY INN AIRPORT
AR: & 1:42.85 2001 Nate Dusing
PR: % 1:44.43 1998 Josh Davis
MR: # 1:44.43 1998 Josh Davis
1:50.49 NAT
Meet Qualifying: 2:06.69
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Dusing, Nate J 24 CCS-ST 1:52.41 1:46.30 NAT 20
2 Hannan, Tommy G 22 Unattached 1:54.64 1:46.37 NAT 17
3 Karnaugh, Ron D 36 UN-NJ-NJ 1:51.69 1:48.74 NAT 16
4 Liechti, Lorenz A 27 TL-KY 1:51.55 1:48.99 NAT 15
5 Smalley, Maverick 15 CCS-ST 1:55.74 1:54.17 14
6 Osborne, Sean M 18 BLST-IA 1:55.55 1:54.25 13
7 Allred, Cameron E 16 Fast-NT 1:54.84 1:55.44 12
8 Plummer, David E 17 KMSC-OK 1:56.25 1:55.53 11
B - Final
9 Bockus, Andy B 18 KMSC-OK 1:56.25 1:54.64 9
10 Jennings, Eric F 19 UNRUT-NJ 1:57.67 1:57.33 7
11 Kornfeld, Paul G 15 BTA-NT 1:58.25 1:57.71 6
12 Reed, Calvin J 18 WMSC-AR 2:00.57 1:58.04 5
13 Sellers, Justin L 16 Wichita-MV 1:59.58 1:58.50 4
14 Merritt, Jerr 15 CCS-ST 1:59.69 1:58.60 3
15 Wessels, Seth D 14 BLST-IA 2:00.69 1:59.86 2
16 Yates, Emmons E 17 Lobo-NM 2:00.54 2:03.56 1
C - Final
17 Lebeau, Charles E 19 UNA-OK 2:01.67 1:58.76
18 Sidelnik, Alex A 17 KCB-MV 2:01.08 1:58.89
19 Bowie, Nathan T 17 Central Iowa-IA 2:02.27 1:59.86
20 Wolfe, Michael A 16 Splash Club-OK 2:01.86 2:00.19
21 Lynch, Jed E 17 Dads-GU 2:02.38 2:00.75
22 Spann, Austin R 17 CCS-ST 2:02.40 2:01.86
23 Jones, Jimmy A 17 LAC-NT 2:01.32 2:01.92
24 Goertzen, AJ 16 Wichita-MV 2:01.56 2:03.16
Event 19 Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Sponsor: D & J SPORTS INC
AR: & 21.69 2002 Maritza Correia
PR: % 21.86 1998 Jenny Thompson
MR: # 21.86 1998 Jenny Thompson
23.49 NAT
Meet Qualifying: 26.19
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Stone, Tammie I 26 TXA-ST 22.91 22.24 NAT 20
2 Lanne, Colleen A 23 TXA-ST 23.21 22.30 NAT 17
3 Vollmer, Dana W 15 Fast-NT 22.83 22.67 NAT 16
4 Bryarly, Meredith NOVA-CA 22.80 22.77 NAT 15
5 Diezi, Dominique L 25 TL-KY 22.96 22.92 NAT 14
6 Williams, Monica J 24 CCS-ST 23.61 23.45 NAT 13
7 Blevins, Mandy S 15 Fast-NT 23.68 23.65 12
8 Haferbier, Jamie 22 SO-MW 23.68 24.08 11
B - Final
9 Marshal, Dallas L 20 UN-NT-NT 23.86 23.67 9
10 Holtmeyer, Erin K 15 SO-MW 23.73 23.80 7
11 Goodwin, Bethany NOVA-CA 23.89 23.85 6
12 Blackman, Jennifer 16 DM-NT 23.86 23.86 5
13 Blackman, Candace 16 DM-NT 23.87 23.91 4
14 Watson, Sarah E 16 Fast-NT 24.10 23.94 2.5
14 Johnson, Caroline 16 Spa-MV 23.82 23.94 2.5
16 Lemmen, Celina J 17 CCS-ST 24.15 24.15 1
C - Final
17 McLaurin, Rachel L 16 HSC-GU 24.28 23.74
18 Kezbers, Krista M 17 KMSC-OK 24.26 23.85
19 Riefenstahl, Kate 12 TSC-ZZ 24.27 24.04
20 Will, Jenny C 16 SSTY-WI 24.31 24.24
21 Flanagan, Meghan P 17 CCS-ST 24.44 24.25
22 Davidson, Danna A 16 CCS-ST 24.19 24.33
23 Harris, Jenna E 15 Csp-OZ 24.37 24.43
24 Rodriguez, Marisa 14 Rockwood-OZ 24.40 24.62
Event 20 Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Sponsor: D & J SPORTS INC
AR: & 19.05 Jager.90/ Ervin,02
PR: % 19.11 2001 Jason Lezak
MR: # 19.11 2001 Jason Lezak
20.49 NAT
Meet Qualifying: 23.99
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Walker, Neil S 26 CCS-ST 19.96 19.21 NAT 20
2 Vencill, Kicker NOVA-CA 20.22 19.81 NAT 17
3 Sanchez, Francisco NOVA-CA 20.37 19.88 NAT 16
4 Davis, Josh C 30 CCS-ST 20.04 19.94 NAT 15
5 Weber-Gale, Garret 17 CCS-ST 20.44 20.21 NAT 14
6 Kafer, Ryan D 25 CCS-ST 20.12 20.25 NAT 13
7 Wagner, ED W 31 DM-NT 20.52 20.28 NAT 12
8 McDonnell, Jeremy 22 CCS-ST 20.03 20.64 11
B - Final
9 Tucker, Scott NOVA-CA 20.66 19.97 NAT 9
10 Blanchard, Daniel 20 Unattached 20.79 20.65 7
11 Serafimov, Val 28 Spa-MV 20.78 20.70 6
12 Rose, William T 27 Spa-MV 20.70 20.79 5
13 Sarosdy, Will R 17 CCS-ST 20.87 20.89 4
14 Culberson, Eric J 18 HAK-AR 21.16 20.91 3
15 Pupkowski, Daniel 17 Dolphins-AR 21.23 21.30 2
16 Phalan, Jim NOVA-CA 21.19 21.39 1
C - Final
17 Rohleder, Daniel S 16 CCS-ST 21.25 21.07
18 Cowen, Ronald L 22 Fast-NT 21.26 21.10
19 Tietze, David C 20 UN-NT-NT 21.29 21.15
20 Black, Cameron A 25 Spa-MV 21.51 21.20
21 Gusa, Eric M 19 DM-NT 21.56 21.37
22 Hurt, Nic L 18 KMSC-OK 21.53 21.62
23 Kapchinske, Andrew 22 UN-LV-SN 21.58 21.70
24 Hansen, Andrew A 18 DM-NT 21.58 21.83
Event 21 Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
Sponsor: KERR-McGEE SWIM CLUB
AR: & 2:07.36 2002 Tara Kirk
PR: % 2:08.90 1996 Penny Heyns
MR: # 2:08.90 1996 Penny Heyns
2:18.29 NAT
Meet Qualifying: 2:40.09
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Bruce, Caroline C 16 Wichita-MV 2:12.26 2:11.14 NAT 20
2 Spann, Alexi C 16 CCS-ST 2:17.05 2:13.66 NAT 17
3 Stupp, Julie A 16 Csp-OZ 2:18.19 2:16.38 NAT 16
4 Hall, Whitney N 14 LAC-NT 2:22.51 2:17.16 NAT 15
5 Hoisington, Abby E 15 KCB-MV 2:22.00 2:19.61 14
6 Watson, Rachel L 14 Fast-NT 2:22.83 2:21.01 13
7 Soelter, Alison J 15 Wichita-MV 2:23.39 2:23.11 12
8 Lowry, Katie L 16 Fast-NT 2:24.22 2:24.31 11
B - Final
9 Givens, Victoria B 15 BAYOU-LA 2:25.52 2:23.94 9
10 Haferbier, Jamie 22 SO-MW 2:25.84 2:24.14 7
11 Leake, Blair E 17 Spa-MV 2:26.82 2:24.63 6
12 Rourke, Gwendolyn 17 LAC-NT 2:28.84 2:25.62 5
13 Beck, Spin S 12 DM-NT 2:27.46 2:26.47 4
14 Vaughan, Lindsay S 18 KCB-MV 2:27.41 2:26.55 3
15 Schwalb, Jennifer 17 IWV-CC 2:28.13 2:28.86 2
16 Brown, Jessica L 17 Lobo-NM 2:27.53 2:28.97 1
C - Final
17 McCullough, Beth L 16 CCS-ST 2:30.58 2:27.16
18 Brosseau, Katie E 15 Spa-MV 2:29.90 2:28.27
19 Wallach, Caitlin E 16 SSTY-WI 2:29.69 2:28.53
20 Gersper, Kaileen E 17 DM-NT 2:29.88 2:28.63
21 Criss, Colleen E 15 SO-MW 2:30.06 2:29.04
22 Moody, Fran L 15 Csp-OZ 2:29.66 2:29.70
23 Goodman, Adrienne 16 UN-OZ-OZ 2:29.12 2:30.58
24 Curley, Lauren L 18 KMSC-OK 2:30.67 2:31.76
Event 22 Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
Sponsor: KERR-McGEE SWIM CLUB
AR: & 1:52.88 2002 Brendan Hansen
PR: % 1:57.74 1994 Seth Van Neerden
MR: # 1:57.74 1994 Seth Van Neerden
2:02.59 NAT
Meet Qualifying: 2:28.29
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Denniston, David NOVA-CA 2:00.22 1:54.34%NAT 20
2 Kalmikovs, Val VALU-IN 2:03.72 1:59.61 NAT 17
3 Karnaugh, Ron D 36 UN-NJ-NJ 2:06.05 1:59.74 NAT 16
4 Liechti, Lorenz A 27 TL-KY 2:04.21 2:01.67 NAT 15
5 Montague, Joe R 24 FLEET-GU 2:04.70 2:01.89 NAT 14
6 McDonnell, Jeremy 22 CCS-ST 2:05.79 2:04.78 13
7 Kornfeld, Paul G 15 BTA-NT 2:07.53 2:04.84 12
8 Allred, Cameron E 16 Fast-NT 2:07.58 2:07.24 11
B - Final
9 Osborne, Sean M 18 BLST-IA 2:08.01 2:06.70 9
10 Priest, Andrew P 24 CATS-IL 2:10.07 2:09.49 7
11 Marshall, Griffin 18 DM-NT 2:13.14 2:09.89 6
12 MC Lean III, John 17 Dads-GU 2:11.76 2:10.53 5
13 Merritt, Jerr 15 CCS-ST 2:10.49 2:10.78 4
14 Kaufman, Cody L 15 TSC-ZZ 2:14.20 2:11.35 3
15 Spann, Scott W 14 CCS-ST 2:14.00 2:12.12 2
16 Hopkins, Sam L 17 Lobo-NM 2:14.25 2:12.73 1
C - Final
17 Reed, Calvin J 18 WMSC-AR 2:14.68 2:11.97
18 Spann, Austin R 17 CCS-ST 2:16.85 2:13.62
19 Capps, Kevin R 15 Csp-OZ 2:15.16 2:15.19
20 Lynn, Dylan P 15 ST-OK 2:20.15 2:16.36
21 Hohnstein, Nathan 13 BLST-IA 2:18.04 2:17.01
22 Babicz, Phil J 14 Duke-NM 2:19.31 2:17.98
23 Schlitter, Wil C 16 Fast-NT 2:19.71 2:19.79
24 Goertzen, AJ 16 Wichita-MV 2:20.19 2:19.93
Event 23 Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Sponsor: PEPSI COLA INC
AR: & 49.97 2002 Natalie Coughlin
PR: % 52.87 1993 Angel Martino
MR: # 52.87 1993 Angel Martino
56.49 NAT
Meet Qualifying: 1:04.39
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 McGregory, Hayley 16 CCS-ST 54.65 54.30 NAT 20
2 Diezi, Dominique L 25 TL-KY 55.87 54.78 NAT 17
3 Stone, Tammie I 26 TXA-ST 55.95 55.41 NAT 15.5
3 Axtell, Andrea L 16 CCS-ST 56.34 55.41 NAT 15.5
5 Rodriguez, Carolin 17 Rockwood-OZ 55.77 56.17 NAT 14
6 Criss, Karen M 15 SO-MW 57.72 56.91 13
7 Goodson, Angela M 17 Dolphins-AR 56.27 57.26 12
8 Watson, Sarah E 16 Fast-NT 57.83 57.39 11
B - Final
9 Voyles, Lindsay A 17 CCS-ST 58.07 56.72 9
10 Smith, Katie A 16 DM-NT 58.25 57.41 7
11 Vollmer, Dana W 15 Fast-NT 58.66 57.45 6
12 Marshal, Dallas L 20 UN-NT-NT 58.37 57.59 5
13 Francis, Paige NOVA-CA 57.84 57.75 4
14 Johnson, Caroline 16 Spa-MV 58.18 58.07 3
15 Angle, Allyson E 14 Csp-OZ 58.79 58.83 2
16 Pipes-Neilsen, Kar 40 CNSA-SI 57.83 1:09.90 1
C - Final
17 Orr, Rebecca J 15 CCS-ST 58.84 58.11
18 Riefenstahl, Kate 12 TSC-ZZ 59.32 58.73
19 Tang, Mindy L 16 SC-NC 59.40 59.37
20 Flanagan, Meghan P 17 CCS-ST 59.57 59.60
21 Rogers, Becca M 17 CCS-ST 59.85 59.99
22 Sharpe, Kimberly L 17 WMSC-AR 58.98 1:00.01
23 Cindric, Nicole C 14 WMSC-AR 59.74 1:00.05
24 Newcomer, Margot K 18 Swim Academy-MV 59.81 1:00.44
Event 24 Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Sponsor: PEPSI COLA INC
AR: & 44.92 1997 Neil Walker
PR: % 46.69 1999 Neil Walker
MR: # 46.69 1999 Neil Walker
49.99 NAT
Meet Qualifying: 58.79
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Walker, Neil S 26 CCS-ST 48.97 45.89%NAT 20
2 Dusing, Nate J 24 CCS-ST 49.40 46.71 NAT 17
3 Hannan, Tommy G 22 Unattached 49.63 47.63 NAT 16
4 Costa, Leonardo S 25 CCS-ST 49.30 48.93 NAT 15
5 Wegrzyn, Josh C 23 CCS-ST 49.97 49.27 NAT 14
6 Weber-Gale, Garret 17 CCS-ST 50.61 49.62 NAT 13
7 Rose, William T 27 Spa-MV 50.10 49.73 NAT 12
8 Rohleder, Daniel S 16 CCS-ST 50.26 49.86 NAT 11
B - Final
9 McDermott, Caleb J 17 CCS-ST 51.29 50.10 9
10 Blanchard, Daniel 20 Unattached 51.92 50.44 7
11 Sarosdy, Will R 17 CCS-ST 51.08 50.66 6
12 Plummer, David E 17 KMSC-OK 50.90 50.67 5
13 Cowen, Ronald L 22 Fast-NT 53.01 52.57 4
14 McFarland, Rob B 16 CCS-ST 53.53 52.88 3
15 Wolfe, Michael A 16 Splash Club-OK 53.16 52.95 2
16 Berrettini, Jonath 17 LAC-NT 53.01 53.07 1
C - Final
17 Lebeau, Charles E 19 UNA-OK 54.19 53.08
18 Sidelnik, Alex A 17 KCB-MV 53.64 53.14
19 Fletcher, Robert J 17 ST-OK 54.11 53.74
20 Osborne, Jared R 18 JCKW-MV 55.26 54.14
21 Powers, Patrick S 16 PSST-OK 55.18 54.59
22 Orr, Terry 33 KMSC-OK 55.14 55.20
23 Weidemann, Alex J 19 Unattached 54.95 55.41
24 Koop, Andre L 16 Wichita-MV 55.24 55.77
Event 25 Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Sponsor: KERR-McGEE CORPORATION
AR: & 4:34.39 1990 Janet Evans
PR: % 4:45.90 1997 Natalie Coughlin
MR: # 4:45.90 1997 Natalie Coughlin
4:51.49 NAT
Meet Qualifying: 5:18.59
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Lanne, Colleen A 23 TXA-ST 4:59.37 4:50.01 NAT 20
2 Schluntz, Justine 15 Duke-NM 4:53.54 4:51.64 17
3 Massengale, Britta 17 Tideriders-AR 4:53.72 4:53.79 16
4 Blevins, Mandy S 15 Fast-NT 4:58.26 4:53.89 15
5 Hansen, Codie M 16 DM-NT 4:55.55 4:54.40 14
6 Hyde, Keri A 15 Dads-GU 5:01.51 4:58.50 13
7 Barwegen, Lindsay 17 LAC-NT 4:56.21 4:59.17 12
8 Lowry, Katie L 16 Fast-NT 5:01.02 4:59.69 11
B - Final
9 Robinson, Ashley R 15 Aquahawks-MV 5:02.67 4:54.51 9
10 Ditto, Kelsey E 13 CCS-ST 5:02.47 4:58.33 7
11 Kocsis, Jenn A 14 SO-MW 5:04.86 5:01.66 6
12 Orr, Rebecca J 15 CCS-ST 5:04.93 5:02.33 5
13 Brammer, Molly E 15 Dolphins-AR 5:02.07 5:05.66 4
14 Sandison, Whitney 16 KCB-MV 5:02.75 5:06.16 3
15 Sammis, Tiffany H 17 CCS-ST 5:06.10 5:06.91 2
16 Miller, Carlyann V 15 ST-OK 5:06.18 5:10.16 1
C - Final
17 Howard, Ashley B 14 SC-NC 5:06.59 5:00.38
18 Babicz, Amanda E 16 Duke-NM 5:08.55 5:04.67
19 Barwegen, Brittany 15 LAC-NT 5:07.76 5:06.01
20 Wheeler, Jenna V 17 Tideriders-AR 5:09.36 5:07.02
21 Berry, Emma A 15 KCB-MV 5:09.61 5:07.84
22 Huang, Delia P 16 CCS-ST 5:06.66 5:07.92
23 Davidson, Danna A 16 CCS-ST 5:07.58 5:10.93
24 Courtney, Jill E 15 Aquahawks-MV 5:07.55 5:11.13
Event 26 Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Sponsor: KERR-McGEE CORPORATION
AR: & 4:08.75 1995 Tom Dolan
PR: % 4:17.36 1998 Josh Davis
MR: # 4:17.36 1998
4:27.19 NAT
Meet Qualifying: 4:58.89
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Carvin, Chad UNUSA-CC 4:24.39 4:17.64 NAT 20
2 Davis, Josh C 30 CCS-ST 4:37.50 4:22.55 NAT 17
3 Jaben, Max G 17 KCB-MV 4:33.79 4:27.99 16
4 Klueh, Michael P 15 CSC-IN 4:34.38 4:28.34 15
5 Preston, Adam S 18 CCS-ST 4:30.64 4:29.41 14
6 McDermott, Caleb J 17 CCS-ST 4:38.40 4:36.66 13
7 Bockus, Andy B 18 KMSC-OK 4:38.32 4:38.06 12
8 Smith, Tyler A 18 KMSC-OK 4:38.36 4:38.16 11
B - Final
9 Lee, Brandon J 17 KCB-MV 4:44.20 4:41.30 9
10 Peterson, Rory A 21 AFUN-CO 4:43.58 4:42.56 7
11 Samland, Zac N 16 SO-MW 4:44.98 4:42.68 6
12 Wessels, Seth D 14 BLST-IA 4:43.28 4:44.55 4.5
12 Knight, Titus 14 JTSC-OK 4:47.95 4:44.55 4.5
14 Brunfeldt, Alex T 17 Aquahawks-MV 4:48.01 4:45.37 3
15 St. Cyr, Greg H 17 Dads-GU 4:47.65 4:46.25 2
16 Kaufman, Cody L 15 TSC-ZZ 4:48.09 4:46.98 1
C - Final
17 Lynch, Jed E 17 Dads-GU 4:51.07 4:45.54
18 Sellers, Justin L 16 Wichita-MV 4:50.22 4:46.93
19 Riddle, James K 17 Splash Club-OK 4:52.07 4:51.06
20 Ellison, Matt E 17 Fast-NT 4:54.11 4:51.08
21 Gilbert, Ross C 16 LAC-NT 4:51.19 4:51.13
22 Lambert, Chase S 15 Dolphins-AR 4:53.49 4:53.20
23 Brown, Andrew B 16 BTA-NT 4:54.00 4:55.27
24 Campbell, Grant H 17 SO-MW 4:49.77 4:57.05
Event 27 Women 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
Sponsor: KERR-McGEE SWIM CLUB
AR: & 3:31.74 2002 Stanford
PR: % 3:43.34 1994 U of Nebraska
MR: # 3:48.39 2001 FAST
3:56.89 NAT
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Circle C Swimming-ST 'A' 3:43.89 3:42.62%NAT 40
2 Fort Worth Area Swim Team-NT 'A' 3:54.70 3:49.73 NAT 34
3 Dallas Mustangs-NT 'A' 3:47.69 3:52.15 NAT 32
4 Wichita Swim Club-MV 'A' 3:58.75 3:52.70 NAT 30
5 Kansas City Blazers-MV 'A' 3:59.09 3:53.92 NAT 28
6 Clayton Shaw Park Swim Team-OZ 'A' 3:55.97 3:55.28 NAT 26
7 Lakeside Aquatic Club-NT 'A' 3:58.00 3:57.74 24
8 Kansas City Blazers-MV 'B' 4:05.09 4:01.66 22
9 Fort Worth Area Swim Team-NT 'B' 4:05.71 4:02.82 18
10 Springfield Aquatics-MV 'A' 4:05.22 4:04.16 14
11 New Trier Swim Club-IL 'A' 4:03.00 4:05.73 12
12 Houston Swim Club-GU 'A' 4:08.77 4:06.23 10
13 Kerr McGee Swim Club-OK 'A' 4:05.98 4:07.93 8
14 Swim Omaha-MW 'A' 3:55.66 4:08.66 6
15 Wal*Mart Swim Club-AR 'A' 4:17.21 4:09.02 4
16 Clayton Shaw Park Swim Team-OZ 'B' 4:07.63 4:10.55 2
17 Lakeside Aquatic Club-NT 'B' 4:04.00 4:10.57
18 Dallas Mustangs-NT 'B' 3:55.00 4:10.78
19 Lawrence Aquahawks-MV 'A' 4:08.66 4:11.62
20 Dads Club Swim Team-GU 'A' 4:02.20 4:12.12
21 Schroeder Swim Team-WI 'A' 4:06.27 4:12.17
22 Lawrence Aquahawks-MV 'B' 4:16.38 4:12.32
23 Swim Omaha-MW 'B' 4:00.97 4:17.07
24 Jenks Trojan Swim Club-OK 'A' 4:18.72 4:17.26
25 Houston Swim Club-GU 'B' 4:19.00 4:18.43
26 Kerr McGee Swim Club-OK 'B' 4:17.77 4:19.48
27 Schroeder Swim Team-WI 'B' 4:14.81 4:19.58
28 Indian Wells Valley-CC 'A' 4:21.13 4:24.46
29 City Of Santa Fe Seals-NM 'A' 4:26.61 4:25.63
-- Wichita Swim Club-MV 'B' 4:12.58 NS
-- Little Rock Arkansas Dolphins-AR 'A' 3:53.96 SCR
-- Circle C Swimming-ST 'B' 3:52.30 SCR
Event 28 Men 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
Sponsor: KERR-McGEE SWIM CLUB
AR: & 3:05.37 2001 U of Texas
PR: % 3:17.00 1995 Iowa State U
MR: # 3:32.67 2001 KMSC
3:27.29 NAT
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Circle C Swimming-ST 'A' 3:20.00 3:26.12#NAT 40
2 Kerr McGee Swim Club-OK 'A' 3:30.02 3:27.59# 34
3 Circle C Swimming-ST 'B' 3:32.00 3:27.85# 32
4 Dallas Mustangs-NT 'A' 3:32.53 3:31.03# 30
5 Fort Worth Area Swim Team-NT 'A' 3:31.89 3:32.03# 28
6 Houston Swim Club-GU 'A' 3:42.58 3:38.96 26
7 Kansas City Blazers-MV 'A' 3:39.09 3:39.39 24
8 Wichita Swim Club-MV 'A' 3:39.98 3:41.44 22
9 Kerr McGee Swim Club-OK 'B' 3:40.88 3:41.85 18
10 Jenks Trojan Swim Club-OK 'A' 3:49.59 3:45.42 14
11 Black Hawk Area Swim Team-IA 'A' 3:45.86 3:45.48 12
12 Fort Worth Area Swim Team-NT 'B' 3:40.28 3:48.17 10
13 ConocoPhillips Splash Club-OK 'A' 3:45.99 3:49.95 8
14 Wichita Swim Club-MV 'B' 3:46.35 3:50.59 6
15 Lawrence Aquahawks-MV 'A' 3:58.80 3:52.02 4
16 Houston Swim Club-GU 'B' 3:52.00 3:52.91 2
17 Dads Club Swim Team-GU 'A' 3:39.54 3:58.40
18 Jenks Trojan Swim Club-OK 'B' 4:09.59 4:00.82
-- Lakeside Aquatic Club-NT 'A' 3:45.00 DQ
-- Little Rock Arkansas Dolphins-AR 'A' 3:38.16 SCR
Event 319A Women 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
23.49 NAT
Meet Qualifying: 26.19
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
- Time Trial
1 Johnson, Alicia L 13 SSTY-WI 25.50 25.27
2 Dlugopolski, Lisa 13 SSTY-WI 25.50 25.54
Event 320 Men 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
20.49 NAT
Meet Qualifying: 23.99
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Raisler, Michael J 17 SSTY-WI 22.86 23.01