ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
--- Results, Rankings, and Records ---
North Blatimore AC Christmas Meet
12/15/2002-12/15/2002
Baltimore, Maryland, USA


         2002 NBAC CHRISTMAS INVITATIONAL MEET - 12/13/02 to 12/15/02          
                                   
Results 

Friday, December 13 
            
 
Event 1  Girls Open 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 HUTCHINSON, CLAIRE        16 NORTH BALTIMORE      9:55.10    9:59.26  
  2 BROOKS, ELLEN             16 NORTH BALTIMORE     10:03.37   10:00.86  
  3 KALISZ, COURTNEY          12 NORTH BALTIMORE     10:42.05   10:33.70  
  4 GONZALEZ, JACKIE          13 NORTH BALTIMORE     10:41.52   10:33.90  
  5 LANPHIER, KATELYN         13 NORTH BALTIMORE     10:41.95   10:35.58  
  6 BRAY, NATASHA             15 NORTH BALTIMORE     10:39.28   10:40.93  
  7 BARNES, ALLISON           13 NORTH BALTIMORE     11:05.55   10:41.65  
  8 LAW, MEREDITH             17 ODAC                10:31.72   10:46.88  
  9 HUBBARD, KATRINA          16 MONOCACY            10:53.88   10:48.27  
 10 SCHNEEHAGEN, JILL         15 NORTH BALTIMORE     10:48.70   10:55.00  
 11 BERKOWITZ, MORGAN         15 NORTH BALTIMORE     10:57.24   10:58.33  
 12 ROBERTSON-PHILLIPS, ZEA   15 NORTH BALTIMORE     10:50.39   10:59.54  
 13 LUKENS, ELISABETH         15 NORTH BALTIMORE     11:08.65   11:06.34  
 14 REYNOLDS, LAUREN          15 COAST GUARD         11:34.22   11:20.70  
 15 RICHARDSON, KIMMY         14 CCA                 11:31.87   11:25.60  
 16 BROWN, ALLIE              11 NORTH BALTIMORE     11:54.00   11:32.22  
 17 TALKINGTON, ERIN          14 ODAC                11:25.04   11:34.92  
 18 HUGHES, JILLIAN           13 NORTH BALTIMORE     12:16.83   11:38.64  
 19 HUNEYCUTT, KIRSTEN        15 COAST GUARD         12:00.12   11:54.12  
 20 SINKO, MOLLY              13 NORTH BALTIMORE     12:06.93   11:55.34  
 21 JOHNSON, MARISSA          13 ODAC                12:08.01   12:03.83  
 22 WOODY, NANCY              16 CCA                 12:23.65   12:09.40  
 23 WANNAMAKER, MILLIE        14 ODAC                12:09.10   12:10.30  
 24 SCHISA, MICHELLE          13 COAST GUARD         12:14.52   12:18.45  
 
Event 2  Boys Open 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 THOMAS, ROSS              15 ACAC                 9:46.30    9:36.26  
  2 ZEBLEY, NICO              15 NORTH BALTIMORE      9:43.53    9:36.40  
  3 COLLIER, JEFFERY          15 CCA                  9:50.62    9:47.67  
  4 KING JR., RODNEY          15 NORTH BALTIMORE      9:56.39   10:05.36  
  5 MORROW, CHRIS             15 NORTH BALTIMORE     10:05.68   10:07.91  
  6 GROTH, TIMOTHY            16 NORTH BALTIMORE     10:22.68   10:14.23  
  7 KOBB, JORDAN              14 NORTH BALTIMORE     13:30.37   10:21.84  
  8 WILLS, CONNOR             14 NORTH BALTIMORE           NT   10:24.87  
  9 TSCHOHL, JARED            16 ODAC                10:23.87   10:25.83  
 10 HOGAN, JOHN               14 MONOCACY            10:35.41   10:26.53  
 11 WEINBERG, SHAUN           14 NORTH BALTIMORE           NT   10:31.43  
 12 ROBERTSON-PHILLIPS, ZACH  13 NORTH BALTIMORE     10:34.92   10:34.52  
 13 SAKELL, NICK              13 NORTH BALTIMORE     10:56.31   10:41.45  
 14 MIHALKO, PRESTON          15 ODAC                11:08.09   10:44.43  
 15 SIEVERS, QUINN            15 NORTH BALTIMORE     11:46.50   10:56.91  
 16 KRAMER, CHRISTOPHER       11 NORTH BALTIMORE     11:05.50   11:18.09  
 
Event 3  Girls 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 KUCHERICH, JULIA          10 NORTH BALTIMORE        36.89      35.66  
  2 LYNCH, MEGAN              10 MONOCACY               40.43      40.89  
  3 CARTER, CAITLIN           10 NORTH BALTIMORE        40.56      41.19  
  4 JENKINS, ALLYN            10 NORTH BALTIMORE        40.58      42.06  
  5 VAN-DERPOEL, BROOKE       10 MONOCACY               41.78      42.16  
  6 HONDROS, JULIA            10 TNT                    42.48      42.91  
  7 MOLNAR, MORGAN            10 MONOCACY               42.53      42.94  
  8 GALLAGHER, ERIN           10 UNATTACHED NBAC        43.01      43.37  
 
Event 4  Boys 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
  1 GUZIK, ELI                10 ODAC                   40.14      40.61  
  2 STEPHENS, JES              9 NORTH BALTIMORE        40.47      41.26  
  3 YATES, DYLAN              10 NORTH BALTIMORE        42.95      42.81  
  4 ADAMS, MARK                9 CCA                    45.40      43.47  
  5 LEARY, PATRICK            10 ODAC                   43.81      43.75  
  6 BOXLEY, FRANK             10 CCA                    44.08      44.15  
  7 LEE, JOHN                 10 MONOCACY               45.41      44.16  
  8 KIM, MICHAEL               9 MONOCACY               45.24      46.48  
 
Event 5  Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
  1 SCHAEFER, DANIELLE        11 NORTH BALTIMORE        34.04      33.65  
  2 BLACK, ELIZABETH          12 CCA                    35.89      34.89  
  3 SWIDER, KALEY             12 ACAC                   35.50      35.04  
  4 PERREAULT, TAMARA         12 NORTH BALTIMORE        35.85      35.37  
  5 HAMMOND, MORGAN           12 NORTH BALTIMORE        36.35      35.38  
  6 AUSTIN, MEGGIE            12 CCA                    35.61      35.47  
  7 ADAMS, BETHANY            11 MONOCACY               35.02      35.49  
 -- SMITH, CARTER             12 CCA                    35.24         DQ  
 
Event 6  Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
  1 WILCOX, MASON             12 COAST GUARD            32.17      32.92  
  2 SURHOFF, AUSTIN           12 NORTH BALTIMORE        34.04      34.76  
  3 RODDY, SEAN               11 NORTH BALTIMORE        36.09      35.54  
  4 SHIELDS, BEN              11 NORTH BALTIMORE        36.63      35.82  
  5 MANNING, CHRISTOPHER      12 NORTH BALTIMORE        36.23      36.01  
  6 MARSTELLER, KEVIN         11 NORTH BALTIMORE        36.28      36.24  
  7 THOMAS, WILLIE            12 NORTH BALTIMORE        36.48      36.53  
 -- FANNING, ZACHARY          12 TNT                    33.21         DQ  
 
Event 7  Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
  1 KNAPIK, ASHLEY            14 NORTH BALTIMORE      1:08.38    1:08.81  
  2 MEYER, ABBY               14 MONOCACY             1:10.46    1:10.62  
  3 DOBRZANSKI, CASSIE        13 MONOCACY             1:13.87    1:12.11  
  4 HOESING, HILARY           14 MONOCACY             1:12.64    1:12.26  
  5 HOCK, STEPHANIE           13 NORTH BALTIMORE      1:13.02    1:12.81  
  6 COOK, DANA                14 COAST GUARD          1:13.47    1:13.19  
  7 GUNTNER, LAUREN           13 NORTH BALTIMORE      1:13.20    1:13.42  
 -- SEDBERRY, BRITTANY        14 ACAC                 1:13.46         DQ  
 
Event 8  Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
  1 KOBB, JORDAN              14 NORTH BALTIMORE      1:05.95    1:04.20  
  2 HENNESSY, KEVIN           14 COAST GUARD          1:07.98    1:06.78  
  3 BRABSON, ANDY             14 MONOCACY             1:07.50    1:07.22  
  4 SPATH, KEVIN              13 NORTH BALTIMORE      1:08.90    1:07.26  
  5 ZOLTANI, KEVE             14 NORTH BALTIMORE      1:08.40    1:07.31  
  6 LEE, MICHAEL              14 MONOCACY             1:08.88    1:08.13  
  7 HAISLIP, SEAN             14 COAST GUARD          1:08.92    1:08.14  
  8 STAFFORD, JON             14 COAST GUARD          1:09.63    1:08.75  
 
Event 9  Girls Open 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 PELOQUIN, KELLY           14 NORTH BALTIMORE      1:04.89    1:04.74  
  2 DUNNIGAN, AMANDA          15 NORTH BALTIMORE      1:06.29    1:05.48  
  3 HOPKINS, KATIE            15 NORTH BALTIMORE      1:08.67    1:07.52  
  4 GOTTSCHALK, LINDSEY       15 NORTH BALTIMORE      1:08.58    1:08.45  
  5 REITZ, KELLY              17 ODAC                 1:08.37    1:08.84  
  6 THACKSTON, JENNIFER       16 MONOCACY             1:10.02    1:09.30  
  7 DICKEY, CLAIRE            15 CCA                  1:10.63    1:09.97  
  8 JARVIS, AMBER             17 ODAC                 1:10.71    1:10.41  
B - Final
  9 YOUNG-HYMAN, CHLOE        17 NORTH BALTIMORE      1:11.56    1:10.78  
 10 LANPHIER, SARAH           15 NORTH BALTIMORE      1:11.54    1:11.41  
 11 KING, KELLI               18 ODAC                 1:11.79    1:12.23  
 12 RHOADS, MEGAN             16 NORTH BALTIMORE      1:13.26    1:12.93  
 13 RAWLICK, PATTY            17 NORTH BALTIMORE      1:13.69    1:12.94  
 14 LEBHERZ, ELIZABETH        17 MONOCACY             1:13.63    1:13.06  
 15 LUKENS, ELISABETH         15 NORTH BALTIMORE      1:14.06    1:13.31  
 16 BOLGER, SHAUNA            16 COAST GUARD          1:15.01    1:13.42  
 
Event 10  Boys Open 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 PHELPS, MICHAEL           17 NORTH BALTIMORE        57.97      55.92  
  2 BARONE, JAMES             22 NORTH BALTIMORE        58.00      56.05  
  3 HOLLOMAN, JUSTIN          17 ODAC                 1:02.09    1:02.44  
  4 SHANEBROOK, DEREK         16 CCA                  1:02.92    1:02.52  
  5 BOVA, JAKE                16 CCA                  1:02.95    1:03.04  
  6 BULKLEY, ADAM             15 NORTH BALTIMORE      1:04.75    1:03.57  
  7 KOBB, HARRISON            17 NORTH BALTIMORE      1:04.72    1:04.38  
  8 SWEIGART, JED             18 ODAC                 1:04.02    1:04.66  
B - Final
  9 BAUWENS, MATT             17 ODAC                 1:06.09    1:05.55  
 10 SHIELDS, JOHN             15 NORTH BALTIMORE      1:07.49    1:06.59  
 11 GROTH, TIMOTHY            16 NORTH BALTIMORE      1:06.30    1:06.85  
 12 ADAMS, JUSTIN             15 CCA                  1:08.43    1:07.72  
 13 SMILLIE, ADAM             15 NORTH BALTIMORE      1:11.13    1:10.07  
 14 BROADWATER, ADAM          16 NORTH BALTIMORE      1:12.71    1:11.03  
 15 NIEBUHR, KYLE             14 NORTH BALTIMORE      1:13.34    1:13.53  
 
Event 11  Girls 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 STAUB, ANDREA             10 NORTH BALTIMORE        59.76      59.41  
  2 KUCHERICH, JULIA          10 NORTH BALTIMORE      1:00.24      59.78  
  3 HARRIS, LAURA             10 NORTH BALTIMORE      1:01.37    1:00.59  
  4 BASSFORD, JULIE           10 ACAC                 1:02.07    1:00.87  
  5 MOTT, SARAH               10 MONOCACY             1:06.77    1:06.44  
  6 CARTER, CAITLIN           10 NORTH BALTIMORE      1:06.53    1:08.40  
  7 JENKINS, ALLYN            10 NORTH BALTIMORE      1:08.79    1:09.10  
  8 MARTIN, CAYMAN            10 NORTH BALTIMORE      1:08.97    1:10.25  
 
Event 12  Boys 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
  1 COSGAREA, ANDREW          10 NORTH BALTIMORE      1:03.03    1:03.51  
  2 BISSELL, LOGAN             9 COAST GUARD          1:09.31    1:08.90  
  3 LEARY, PATRICK            10 ODAC                 1:14.16    1:12.72  
  4 ADAMS, MARK                9 CCA                  1:10.21    1:13.29  
  5 OJARD, DANIEL             10 NORTH BALTIMORE      1:15.22    1:13.57  
  6 GUZIK, ELI                10 ODAC                 1:14.79    1:14.79  
  7 O'KEEFE, NICHOLAS         10 CCA                  1:15.94    1:15.04  
  8 JOSEPH, KEVIN             10 ODAC                 1:16.52    1:15.65  
 
Event 13  Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
  1 KALISZ, COURTNEY          12 NORTH BALTIMORE        56.30      56.95  
  2 AHERON, GRACE             11 CCA                    58.21      58.15  
  3 HAMMOND, MORGAN           12 NORTH BALTIMORE        59.37      58.74  
  4 TOMASKY, ALEX             12 MONOCACY             1:00.79    1:00.14  
  5 O'DONNELL, ERIN           12 NORTH BALTIMORE        59.52    1:00.16  
  6 SMITH, CARTER             12 CCA                  1:00.43    1:00.68  
  7 BRABSON, LAUREL           12 MONOCACY             1:00.40    1:00.89  
  8 BOYER, KELSEY             12 NORTH BALTIMORE      1:00.60    1:01.21  
 
Event 14  Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
  1 SURHOFF, AUSTIN           12 NORTH BALTIMORE        57.75      58.03  
  2 MARSTELLER, KEVIN         11 NORTH BALTIMORE        59.24      58.51  
  3 CAREY JR., DAVID          12 NORTH BALTIMORE        59.24      59.52  
  4 TOMECHKO, NICK            12 NORTH BALTIMORE        59.90    1:00.01  
  5 KRAMER, CHRISTOPHER       11 NORTH BALTIMORE        59.28    1:00.02  
  6 FANNING, ZACHARY          12 TNT                  1:01.04    1:00.39  
  7 HUTCHINSON, NEIL          12 NORTH BALTIMORE      1:01.19    1:01.21  
  8 LIVSEY, DAVID             12 ODAC                 1:01.13    1:02.20  
 
Event 15  Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
  1 BARNES, ALLISON           13 NORTH BALTIMORE      1:58.09    1:57.58  
  2 DELP, KRISTINA            14 NORTH BALTIMORE      2:00.51    1:59.18  
  3 TOMLIN, RENEE             14 ACAC                 2:00.73    2:00.18  
  4 MANKUS, CHRISTINE         13 MONOCACY             2:00.51    2:00.92  
  5 LANPHIER, KATELYN         13 NORTH BALTIMORE      2:00.35    2:01.07  
  6 GONZALEZ, JACKIE          13 NORTH BALTIMORE      1:58.99    2:01.61  
  7 MORLOCK, AMY              14 NORTH BALTIMORE      2:02.22    2:03.17  
  8 RICHARDSON, KIMMY         14 CCA                  2:01.85    2:04.99  
 
Event 16  Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
  1 KOBB, JORDAN              14 NORTH BALTIMORE      1:53.56    1:50.33  
  2 STOWERS, JARED            14 CCA                  1:56.21    1:51.23  
  3 HOGAN, JOHN               14 MONOCACY             1:56.52    1:54.21  
  4 CLARK, ANDREW             14 NORTH BALTIMORE      1:56.54    1:55.16  
  5 WILMOT, TIMMY             14 MONOCACY             1:57.60    1:55.75  
  6 LEE, MICHAEL              14 MONOCACY             1:56.85    1:56.16  
  7 GANGWER, CHAD             14 ODAC                 1:58.10    1:58.52  
  8 BRABSON, ANDY             14 MONOCACY             1:57.67    1:58.77  
 
Event 17  Girls Open 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 SACKETT, MEGHAN           16 NORTH BALTIMORE      1:51.21    1:50.44  
  2 GOETSCH, EMILY            17 NORTH BALTIMORE      1:53.07    1:50.88  
  3 FRANCIK, COURTNEY         15 NORTH BALTIMORE      1:52.55    1:50.99  
  4 WILLIAMS, LIZ             17 NORTH BALTIMORE      1:56.99    1:54.21  
  5 ARCHER, KRISSY            17 ODAC                 1:56.29    1:54.57  
  6 RILEY, MEGAN              17 NORTH BALTIMORE      1:55.92    1:55.36  
  7 THACKSTON, JENNIFER       16 MONOCACY             1:58.67    1:58.11  
  8 LAW, MEREDITH             17 ODAC                 1:58.40    2:05.20  
B - Final
  9 KING, MEGHAN              16 ODAC                 1:58.69    1:57.59  
 10 PEREGINO, ELISHA          15 NORTH BALTIMORE      1:59.79    1:58.49  
 11 RAWLICK, PATTY            17 NORTH BALTIMORE      2:02.30    1:59.88  
 12 WALDORF, HEATHER          15 ODAC                 2:01.64    2:00.51  
 13 SCHNEEHAGEN, JILL         15 NORTH BALTIMORE      1:59.18    2:01.04  
 14 BERKOWITZ, MORGAN         15 NORTH BALTIMORE      2:01.02    2:01.08  
 15 ROBERTSON-PHILLIPS, ZEA   15 NORTH BALTIMORE      1:58.95    2:01.65  
 16 BRAY, NATASHA             15 NORTH BALTIMORE      2:02.55    2:04.72  
 
Event 18  Boys Open 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 KNOPP, CORY               16 NORTH BALTIMORE      1:46.57    1:44.94  
  2 BOVA, JAKE                16 CCA                  1:47.90    1:47.29  
  3 BALDERSTON, MATTHEW       16 ODAC                 1:48.26    1:47.36  
  4 COLLIER, JEFFERY          15 CCA                  1:49.41    1:49.16  
  5 MCCLOSKEY, DENNEN         15 ACAC                 1:50.01    1:49.57  
  6 SHOULDERS, MATTHEW        16 CCA                  1:49.84    1:49.62  
  7 HOLLOMAN, JUSTIN          17 ODAC                 1:48.36    1:50.40  
  8 THOMAS, ROSS              15 ACAC                 1:48.89    1:53.25  
B - Final
  9 PALLACE, DREW             15 NORTH BALTIMORE      1:51.19    1:50.00  
 10 FUHRMAN, NATHAN           17 NORTH BALTIMORE      1:50.93    1:50.84  
 11 MIHALKO, PRESTON          15 ODAC                 1:51.50    1:51.27  
 12 DEPPE, RUSSELL            17 ODAC                 1:51.60    1:51.89  
 13 KING JR., RODNEY          15 NORTH BALTIMORE      1:50.07    1:51.92  
 14 LYNCH, KEVIN              15 CCA                  1:50.94    1:52.47  
 15 SLOWIKOWSKI, JACK         17 CCA                  1:51.41    1:52.78  
 16 GROTH, TIMOTHY            16 NORTH BALTIMORE      1:52.59    1:55.34  
 
Event 19  Girls 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 HARRIS, LAURA             10 NORTH BALTIMORE        31.25      30.67  
  2 STAUB, ANDREA             10 NORTH BALTIMORE        31.36      30.91  
  3 DOTZEL, SARAH             10 NORTH BALTIMORE        32.46      31.84  
  4 BASSFORD, JULIE           10 ACAC                   32.68      32.36  
  5 LYNCH, MEGAN              10 MONOCACY               33.95      34.27  
  6 SURHOFF, KENDALL           9 NORTH BALTIMORE        35.14      34.55  
  7 BIXLER, CAROLINE           8 NORTH BALTIMORE        36.39      35.84  
  8 MARTIN, CAYMAN            10 NORTH BALTIMORE        36.08      36.19  
 
Event 20  Boys 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
  1 COSGAREA, ANDREW          10 NORTH BALTIMORE        31.88      31.68  
  2 BISSELL, LOGAN             9 COAST GUARD            35.00      33.89  
  3 STEPHENS, JES              9 NORTH BALTIMORE        38.69      36.43  
  4 JOSEPH, KEVIN             10 ODAC                   37.97      37.04  
  5 O'KEEFE, NICHOLAS         10 CCA                    38.63      38.23  
  6 ADAMS, MARK                9 CCA                    41.19      39.42  
  7 LEE, JOHN                 10 MONOCACY               39.59      39.82  
  8 GUZIK, ELI                10 ODAC                   41.64      40.43  
 
Event 21  Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
  1 AHERON, GRACE             11 CCA                    30.20      29.78  
  2 O'DONNELL, ERIN           12 NORTH BALTIMORE        29.01      29.80  
  3 LISTER, EMMA              12 TNT                    30.51      29.91  
  4 BRABSON, LAUREL           12 MONOCACY               30.59      29.93  
  4 BOYER, KELSEY             12 NORTH BALTIMORE        30.22      29.93  
  6 WENTZEL, ASHLEY           11 COAST GUARD            30.72      30.24  
  7 SHERRER, SARA             11 NORTH BALTIMORE        30.92      30.72  
  8 BROWN, ALLIE              11 NORTH BALTIMORE        30.90      31.27  
 
Event 22  Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
  1 WILCOX, MASON             12 COAST GUARD            26.44      26.77  
  2 MARSTELLER, KEVIN         11 NORTH BALTIMORE        30.40      29.47  
  3 TOMECHKO, NICK            12 NORTH BALTIMORE        30.80      30.84  
  4 CAREY JR., DAVID          12 NORTH BALTIMORE        30.92      31.16  
  5 SIMARD, PHILIPPE          12 NORTH BALTIMORE        31.89      31.24  
  6 HUTCHINSON, NEIL          12 NORTH BALTIMORE        31.17      31.50  
  7 SHIELDS, BEN              11 NORTH BALTIMORE        32.03      31.77  
  8 FANNING, ZACHARY          12 TNT                    31.92      32.66  
 
Event 23  Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
  1 KNAPIK, ASHLEY            14 NORTH BALTIMORE        57.20      57.12  
  2 BOTEK, ANNE MARIE         14 NORTH BALTIMORE        58.69      57.78  
  3 HARPOLE, NICOLE           13 NORTH BALTIMORE      1:00.34      59.92  
  4 DELP, KRISTINA            14 NORTH BALTIMORE      1:00.79    1:01.28  
  5 O'DONNELL, KERRY          14 NORTH BALTIMORE      1:03.30    1:03.06  
  6 WILCOX, SARAH             14 COAST GUARD          1:01.54    1:03.09  
  7 TOMLIN, RENEE             14 ACAC                 1:02.34    1:03.11  
  8 MORLOCK, AMY              14 NORTH BALTIMORE      1:02.93    1:03.12  
 
Event 24  Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
  1 WILLS, CONNOR             14 NORTH BALTIMORE        56.40      54.39  
  2 MARTIN, KENNY             14 NORTH BALTIMORE        56.18      54.70  
  3 WILMOT, TIMMY             14 MONOCACY               58.73      57.12  
  4 HOGAN, JOHN               14 MONOCACY               57.74      57.94  
  5 WEINBERG, SHAUN           14 NORTH BALTIMORE        59.04      58.03  
  6 GANGWER, CHAD             14 ODAC                 1:00.68      59.27  
  7 WILDER, BRANDON           13 COAST GUARD          1:02.26    1:00.42  
  8 WAKELEY, JOSHUA           13 ACAC                 1:01.97    1:00.46  
 
Event 25  Girls Open 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 FRANCIK, COURTNEY         15 NORTH BALTIMORE        57.43      57.51  
  2 SABLIK, JULIE             15 CCA                    58.63      57.79  
  3 KIMMEL, BRIDGET           18 NORTH BALTIMORE        59.20      58.05  
  4 ARCHER, KRISSY            17 ODAC                   59.49      59.13  
  5 WILLIAMS, LIZ             17 NORTH BALTIMORE        59.42      59.61  
  6 MCCLOSKEY, MOIRA          17 ACAC                 1:00.05      59.99  
  7 HOPKINS, KATIE            15 NORTH BALTIMORE      1:00.54    1:00.26  
 -- GOETSCH, EMILY            17 NORTH BALTIMORE        55.21         DQ  
B - Final
  9 NEWMAN, KRISTIN           17 NORTH BALTIMORE      1:03.00    1:01.37  
 10 REITZ, KELLY              17 ODAC                 1:01.45    1:01.74  
 11 SCHNEEHAGEN, JILL         15 NORTH BALTIMORE      1:02.24    1:01.88  
 12 HUBBARD, KATRINA          16 MONOCACY             1:04.12    1:02.81  
 13 WILLIAMS, KATELIN         15 ODAC                 1:03.60    1:03.66  
 14 BUSCH, SHAFER             15 ODAC                 1:04.02    1:04.45  
 15 WHARTON, AMY              15 ODAC                 1:05.19    1:04.56  
 16 LANPHIER, SARAH           15 NORTH BALTIMORE      1:05.89    1:05.56  
 
Event 26  Boys Open 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 PHELPS, MICHAEL           17 NORTH BALTIMORE        49.47      46.98  
  2 ANDERSON, JORDAN          15 CCA                    52.25      51.86  
  3 LOLLAR, MAX               15 MONOCACY               55.23      52.90  
  4 SLOWIKOWSKI, JACK         17 CCA                    55.39      55.68  
  5 AINSWORTH, MATT           17 MONOCACY               56.67      56.59  
  6 MIHALKO, PRESTON          15 ODAC                   56.67      56.82  
  7 FUHRMAN, NATHAN           17 NORTH BALTIMORE        57.13      56.97  
  8 PALLACE, DREW             15 NORTH BALTIMORE        56.59      57.36  
B - Final
  9 BULKLEY, ADAM             15 NORTH BALTIMORE        57.67      56.61  
 10 SHOULDERS, MATTHEW        16 CCA                    57.38      57.29  
 11 THOMAS, JOSH              15 NORTH BALTIMORE        58.38      57.62  
 12 SERAIVA, ROBERT           15 COAST GUARD            58.93      57.74  
 13 LYNCH, KEVIN              15 CCA                    57.48      58.05  
 14 SHANEBROOK, DEREK         16 CCA                    58.01      58.33  
 15 BAUWENS, MATT             17 ODAC                   58.87      58.45  
 16 CALDERALA, JASON          15 ODAC                   58.30      58.86  
 
Event 27  Girls 10 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 KUCHERICH, JULIA          10 NORTH BALTIMORE      2:27.85    2:23.07  
  2 STAUB, ANDREA             10 NORTH BALTIMORE      2:25.48    2:23.10  
  3 HARRIS, LAURA             10 NORTH BALTIMORE      2:33.19    2:30.22  
  4 CARTER, CAITLIN           10 NORTH BALTIMORE      2:41.71    2:40.98  
  5 DOTZEL, SARAH             10 NORTH BALTIMORE      2:49.14    2:45.68  
  6 MOTT, SARAH               10 MONOCACY             2:46.13    2:46.31  
  7 JENKINS, ALLYN            10 NORTH BALTIMORE      2:49.00    2:49.63  
  8 LYNCH, MEGAN              10 MONOCACY             2:53.57    2:52.99  
 
Event 28  Boys 10 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
  1 COSGAREA, ANDREW          10 NORTH BALTIMORE      2:33.77    2:34.20  
  2 STEPHENS, JES              9 NORTH BALTIMORE      2:50.25    2:45.19  
  3 BISSELL, LOGAN             9 COAST GUARD          2:51.24    2:50.57  
  4 LEE, JOHN                 10 MONOCACY             3:10.19    3:08.88  
  5 VANCE, ALEX                9 CCA                  3:10.59    3:12.35  
  6 ELIFF, CONNOR             10 MONOCACY             3:16.82    3:18.81  
  7 WILLIAMS, CHASE            8 CCA                  3:27.60    3:28.22  
  8 KIM, MICHAEL               9 MONOCACY             3:32.09    3:32.50  
 
Event 29  Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
  1 KALISZ, COURTNEY          12 NORTH BALTIMORE      2:13.39    2:13.44  
  2 HAMMOND, MORGAN           12 NORTH BALTIMORE      2:20.43    2:20.22  
  3 AHERON, GRACE             11 CCA                  2:20.95    2:22.30  
  4 BROWN, ALLIE              11 NORTH BALTIMORE      2:22.91    2:25.11  
  5 SCHAEFER, DANIELLE        11 NORTH BALTIMORE      2:27.84    2:25.42  
  6 SMITH, CARTER             12 CCA                  2:27.38    2:25.79  
  7 BOYER, KELSEY             12 NORTH BALTIMORE      2:27.48    2:27.39  
  8 O'DONNELL, ERIN           12 NORTH BALTIMORE      2:27.98    2:29.57  
 
Event 30  Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
  1 WILCOX, MASON             12 COAST GUARD          2:18.71    2:15.73  
  2 SURHOFF, AUSTIN           12 NORTH BALTIMORE      2:20.19    2:19.41  
  3 KRAMER, CHRISTOPHER       11 NORTH BALTIMORE      2:23.44    2:22.62  
  4 TOMECHKO, NICK            12 NORTH BALTIMORE      2:25.02    2:22.83  
  5 MANNING, CHRISTOPHER      12 NORTH BALTIMORE      2:29.32    2:28.21  
  6 CAREY JR., DAVID          12 NORTH BALTIMORE      2:28.39    2:28.66  
  7 HUTCHINSON, NEIL          12 NORTH BALTIMORE      2:30.86    2:29.64  
  8 JENKINS III, EDWARD       12 NORTH BALTIMORE      2:29.86    2:29.99  
 
Event 31  Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
  1 PELOQUIN, KELLY           14 NORTH BALTIMORE      2:08.28    2:07.58  
  2 KNAPIK, ASHLEY            14 NORTH BALTIMORE      2:11.64    2:10.47  
  3 BOTEK, ANNE MARIE         14 NORTH BALTIMORE      2:10.53    2:11.35  
  4 DELP, KRISTINA            14 NORTH BALTIMORE      2:13.83    2:14.77  
  5 GUNTNER, LAUREN           13 NORTH BALTIMORE      2:18.62    2:16.28  
  6 SEDBERRY, BRITTANY        14 ACAC                 2:16.92    2:16.30  
  7 GONZALEZ, JACKIE          13 NORTH BALTIMORE      2:14.14    2:16.79  
  8 BARNES, ALLISON           13 NORTH BALTIMORE      2:18.01    2:20.24  
 
Event 32  Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
  1 WEINBERG, SHAUN           14 NORTH BALTIMORE      2:09.64    2:06.34  
  2 MARTIN, KENNY             14 NORTH BALTIMORE      2:08.65    2:08.98  
  3 SPATH, KEVIN              13 NORTH BALTIMORE      2:10.69    2:09.91  
  4 CLARK, ANDREW             14 NORTH BALTIMORE      2:11.04    2:10.68  
  5 BRABSON, ANDY             14 MONOCACY             2:10.95    2:11.40  
  6 HENNESSY, KEVIN           14 COAST GUARD          2:13.79    2:11.75  
  7 WILMOT, TIMMY             14 MONOCACY             2:14.08    2:11.77  
  8 ROBERTSON-PHILLIPS, ZACH  13 NORTH BALTIMORE      2:13.64    2:16.67  
 
Event 33  Girls Open 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 DUNNIGAN, AMANDA          15 NORTH BALTIMORE      2:07.15    2:05.44  
  2 GOETSCH, EMILY            17 NORTH BALTIMORE      2:07.98    2:07.91  
  3 SACKETT, MEGHAN           16 NORTH BALTIMORE      2:08.46    2:09.06  
  4 RILEY, MEGAN              17 NORTH BALTIMORE      2:09.17    2:09.07  
  5 MCCLOSKEY, MOIRA          17 ACAC                 2:08.92    2:09.56  
  6 ARCHER, KRISSY            17 ODAC                 2:12.94    2:12.72  
  7 SABLIK, JULIE             15 CCA                  2:11.77    2:12.92  
  8 DICKEY, CLAIRE            15 CCA                  2:11.21    2:12.96  
B - Final
  9 THACKSTON, JENNIFER       16 MONOCACY             2:13.45    2:13.22  
 10 KING, MEGHAN              16 ODAC                 2:13.31    2:13.23  
 11 KING, KELLI               18 ODAC                 2:15.51    2:14.51  
 12 LEBHERZ, ELIZABETH        17 MONOCACY             2:18.71    2:18.17  
 13 JARVIS, AMBER             17 ODAC                 2:17.44    2:18.34  
 14 GOTTSCHALK, LINDSEY       15 NORTH BALTIMORE      2:17.97    2:18.60  
 15 LANPHIER, SARAH           15 NORTH BALTIMORE      2:18.87    2:20.09  
 16 BRAY, NATASHA             15 NORTH BALTIMORE      2:19.07    2:21.77  
 
Event 34  Boys Open 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 PHELPS, MICHAEL           17 NORTH BALTIMORE      1:50.04    1:47.05  
  2 BARONE, JAMES             22 NORTH BALTIMORE      1:57.09    1:54.86  
  3 KNOPP, CORY               16 NORTH BALTIMORE      2:01.70    2:01.03  
  4 HOLLOMAN, JUSTIN          17 ODAC                 2:02.43    2:02.83  
  5 COLLIER, JEFFERY          15 CCA                  2:02.91    2:02.93  
  6 BALDERSTON, MATTHEW       16 ODAC                 2:02.15    2:03.05  
  7 BOVA, JAKE                16 CCA                  2:04.03    2:04.67  
  8 THOMAS, ROSS              15 ACAC                 2:03.12    2:06.51  
B - Final
  9 MCCLOSKEY, DENNEN         15 ACAC                 2:04.96    2:04.41  
 10 FUHRMAN, NATHAN           17 NORTH BALTIMORE      2:04.71    2:04.96  
 11 ANDERSON, JORDAN          15 CCA                  2:06.09    2:05.59  
 12 SHANEBROOK, DEREK         16 CCA                  2:08.85    2:06.57  
 13 BULKLEY, ADAM             15 NORTH BALTIMORE      2:07.15    2:06.81  
 14 AINSWORTH, MATT           17 MONOCACY             2:07.61    2:06.99  
 15 SHOULDERS, MATTHEW        16 CCA                  2:06.35    2:09.86  
 16 SWEIGART, JED             18 ODAC                 2:09.31    2:10.25  
 
Event 35  Girls 10 & Under 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 NORTH BALTIMORE AQUATIC CLUB  'A'                 4:17.04    4:11.16  
     1) KUCHERICH, JULIA 10             2) STAUB, ANDREA 10               
     3) HARRIS, LAURA 10                4) CARTER, CAITLIN 10             
  2 MONOCACY AQUATIC CLUB  'A'                        4:43.76    4:39.75  
  3 NORTH BALTIMORE AQUATIC CLUB  'B'                      NT    4:39.78  
  4 ATLANTIC CITY AQUATIC CLUB  'A'                   4:56.94    4:53.28  
     1) BASSFORD, JULIE 10              2) MORRISON, LAURA 10             
     3) CHRISTIAN, ROSEMARY 10          4) CASTELLI, CLAUDIA 10           
  5 NBACB  'A'                                             NT    5:05.53  
     1) MARTIN, CAYMAN 10               2) BIXLER, CAROLINE 8             
     3) SURHOFF, KENDALL 9              4) HAMMOND, CHRISTINE 9           
 
Event 36  Boys 10 & Under 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 NORTH BALTIMORE AQUATIC CLUB  'A'                 4:22.67    4:51.08  
  2 CARTER CENTER AQUATICS  'A'                       5:32.92    5:24.83  
     1) ADAMS, MARK 9                   2) VANCE, ALEX 9                  
     3) WILLIAMS, CHASE 8               4) KITE, JAKE 8                   
  3 MONOCACY AQUATIC CLUB  'A'                        5:39.56    5:33.65  
 
Event 37  Girls 11-12 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 NORTH BALTIMORE AQUATIC CLUB  'A'                 3:49.91    4:00.57  
     1) KALISZ, COURTNEY 12             2) HAMMOND, MORGAN 12             
     3) O'DONNELL, ERIN 12              4) BOYER, KELSEY 12               
  2 CARTER CENTER AQUATICS  'A'                       4:06.66    4:07.59  
     1) AHERON, GRACE 11                2) SMITH, CARTER 12               
     3) PALMER, CARTER 12               4) AUSTIN, MEGGIE 12              
  3 ATLANTIC CITY AQUATIC CLUB  'A'                   3:59.16    4:17.94  
     1) WAKELEY, BETHANY 11             2) SWIDER, KALEY 12               
     3) CASTELLO, LAURA 11              4) VARVARO, LEAH 12               
  4 NBACB  'A'                                             NT    4:19.12  
     1) FOWLER, JAMIE 12                2) SIEGEL, BRITTANY 12            
     3) OBUCHOWSKI, MARISA 12           4) MUNCHEL, CARLY 11              
  5 OLD DOMINION AQUATIC CLUB  'A'                    4:24.93    4:21.54  
     1) ARCHER, KELLIE 12               2) BOONE, KELLY 12                
     3) FLANNERY, CHRISTINA 11          4) SYDNOR, LANIER 12              
  6 NBACB  'B'                                             NT    4:29.18  
  7 CARTER CENTER AQUATICS  'B'                       4:36.39    4:29.95  
     1) BLACK, ELIZABETH 12             2) HART, MARY ANNE 12             
     3) KELLEHER, MOLLY 12              4) NAKANO, THAISA 11              
  8 TITAN SWIMMING  'A'                               4:46.25    4:50.59  
     1) BRADLEY, CAILYN 12              2) FRANKLIN, KATIE 12             
     3) MULHERN-RANDOLPH, COLLEEN 11    4) LISTER, EMMA 12                
 -- NORTH BALTIMORE AQUATIC CLUB  'B'                      NT   X4:11.75  
     1) SCHAEFER, DANIELLE 11           2) BROWN, ALLIE 11                
     3) PERREAULT, TAMARA 12            4) SHERRER, SARA 11               
 -- MONOCACY AQUATIC CLUB  'A'                        4:09.68         DQ  
 
Event 38  Boys 11-12 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 NORTH BALTIMORE AQUATIC CLUB  'A'                 3:52.14    4:01.28  
     1) SURHOFF, AUSTIN 12              2) MARSTELLER, KEVIN 11           
     3) KRAMER, CHRISTOPHER 11          4) CAREY JR., DAVID 12            
  2 NORTH BALTIMORE AQUATIC CLUB  'B'                      NT    4:14.66  
     1) TOMECHKO, NICK 12               2) HUTCHINSON, NEIL 12            
     3) RODDY, SEAN 11                  4) MANNING, CHRISTOPHER 12        
  3 NBACB  'A'                                             NT    4:16.95  
     1) SAKELL, WILLIE 12               2) MORLOCK, KEVIN 11              
     3) JENKINS III, EDWARD 12          4) SINKO, PATRICK 12              
  4 OLD DOMINION AQUATIC CLUB  'A'                    4:11.77    4:20.76  
     1) WILLIAMS, ANDREW 12             2) LACY, REX 11                   
     3) GUZIK, CALEB 12                 4) LIVSEY, DAVID 12               
  5 TITAN SWIMMING  'A'                               4:21.56    4:20.85  
     1) LAIST, JIM 12                   2) MIDDEL, PARKER 11              
     3) FISHER, ANDREW 11               4) FANNING, ZACHARY 12            
 -- NBACB  'B'                                             NT         DQ  
 
Event 39  Girls 13-14 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 NORTH BALTIMORE AQUATIC CLUB  'A'                 3:36.42    3:40.32  
     1) BOTEK, ANNE MARIE 14            2) KNAPIK, ASHLEY 14              
     3) DELP, KRISTINA 14               4) PELOQUIN, KELLY 14             
  2 OLD DOMINION AQUATIC CLUB  'A'                    3:51.88    3:48.78  
     1) HOLLOMAN, KRISTIN 13            2) BITTNER, MEGAN 14              
     3) WANNAMAKER, MILLIE 14           4) GOSS, LAUREN 14                
  3 MONOCACY AQUATIC CLUB  'A'                        3:51.97    3:50.98  
  4 NORTH BALTIMORE AQUATIC CLUB  'B'                      NT    3:53.69  
  5 COAST GUARD BLUE DOLPHINS  'A'                    3:52.39    3:58.22  
  6 ATLANTIC CITY AQUATIC CLUB  'A'                   4:11.55    4:00.01  
     1) BASSFORD, LAURA 14              2) SEDBERRY, BRITTANY 14          
     3) FILLMORE, ASHLEY 13             4) TOMLIN, RENEE 14               
  7 OLD DOMINION AQUATIC CLUB  'B'                    4:00.75    4:01.13  
     1) KESPER, JESSICA 14              2) JOHNSON, MARISSA 13            
     3) BIALORUCKI, KRISSY 14           4) TALKINGTON, ERIN 14            
  8 CARTER CENTER AQUATICS  'A'                       4:01.74    4:03.22  
     1) MELESCO, SUSAN 13               2) CRAWFORD, CHRISTINA 13         
     3) BLEASDALE, JESSICA 14           4) WEBB, KELSEY 13                
  9 COAST GUARD BLUE DOLPHINS  'B'                    3:54.76    4:04.03  
 10 CARTER CENTER AQUATICS  'B'                       4:27.22    4:29.07  
     1) FLESHMAN, WHITNEY 13            2) BLEASDALE, DEBORAH 13          
     3) FLYNN, MEGAN 14                 4) MUNCY, BRIDGET 13              
 
Event 40  Boys 13-14 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 NORTH BALTIMORE AQUATIC CLUB  'A'                 3:28.03    3:30.69  
     1) WILLS, CONNOR 14                2) KOBB, JORDAN 14                
     3) WEINBERG, SHAUN 14              4) MARTIN, KENNY 14               
  2 MONOCACY AQUATIC CLUB  'A'                        3:35.83    3:31.72  
     1) WILMOT, TIMMY 14                2) HOGAN, JOHN 14                 
     3) BRABSON, ANDY 14                4) LEE, MICHAEL 14                
  3 COAST GUARD BLUE DOLPHINS  'A'                    3:44.16    3:41.55  
  4 OLD DOMINION AQUATIC CLUB  'A'                    3:41.97    3:43.43  
     1) LAW, JORDY 13                   2) MILTNER, CHARLES 14            
     3) MEYER, MARK 13                  4) GANGWER, CHAD 14               
  5 CARTER CENTER AQUATICS  'A'                       3:53.49    3:46.13  
     1) STOWERS, JARED 14               2) HARRIS, ANDREW 14              
     3) LYSTASH, J.R. 13                4) ADAMS, DREW 13                 
 
Event 41  Girls Open 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 NORTH BALTIMORE AQUATIC CLUB  'A'                 3:30.18    3:32.58  
     1) GOETSCH, EMILY 17               2) WILLIAMS, LIZ 17               
     3) FRANCIK, COURTNEY 15            4) SACKETT, MEGHAN 16             
  2 OLD DOMINION AQUATIC CLUB  'A'                    3:36.29    3:39.57  
     1) ARCHER, KRISSY 17               2) KING, MEGHAN 16                
     3) WALDORF, HEATHER 15             4) KING, KELLI 18                 
  3 NORTH BALTIMORE AQUATIC CLUB  'B'                      NT    3:41.68  
  4 NBACB  'A'                                             NT    3:45.85  
  5 OLD DOMINION AQUATIC CLUB  'B'                    3:47.34    3:50.50  
     1) LAW, MEREDITH 17                2) JARVIS, AMBER 17               
     3) REITZ, KELLY 17                 4) WILLIAMS, KATELIN 15           
  6 CARTER CENTER AQUATICS  'A'                       3:43.09    3:52.17  
     1) SABLIK, JULIE 15                2) DICKEY, CLAIRE 15              
     3) RICHARDSON, KIMMY 14            4) VAUGHN, STEPHANIE 17           
  7 MONOCACY AQUATIC CLUB  'A'                        3:44.06    3:52.28  
  8 NBACB  'B'                                             NT    3:56.82  
  9 COAST GUARD BLUE DOLPHINS  'A'                    3:59.59    4:03.54  
 10 CARTER CENTER AQUATICS  'B'                       4:04.56    4:27.27  
     1) BEAZLEY, JOAN 15                2) NAKANO, PRISCILA 15            
     3) VANOSTRAND, SARAH 16            4) WOODY, NANCY 16                
 
Event 42  Boys Open 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 NORTH BALTIMORE AQUATIC CLUB  'A'                 3:11.44    3:13.44  
     1) PHELPS, MICHAEL 17              2) KING JR., RODNEY 15            
     3) BARONE, JAMES 22                4) KNOPP, CORY 16                 
  2 OLD DOMINION AQUATIC CLUB  'A'                    3:17.55    3:18.60  
     1) BALDERSTON, MATTHEW 16          2) HOLLOMAN, JUSTIN 17            
     3) MIHALKO, PRESTON 15             4) BAUWENS, MATT 17               
  3 CARTER CENTER AQUATICS  'A'                       3:23.76    3:24.85  
     1) BOVA, JAKE 16                   2) KRELL, BEN 16                  
     3) LYNCH, KEVIN 15                 4) ANDERSON, JORDAN 15            
  4 CARTER CENTER AQUATICS  'B'                       3:31.87    3:29.41  
     1) COLLIER, JEFFERY 15             2) SLOWIKOWSKI, JACK 17           
     3) SHANEBROOK, DEREK 16            4) SHOULDERS, MATTHEW 16          
  5 OLD DOMINION AQUATIC CLUB  'B'                    3:27.65    3:32.36  
     1) SWEIGART, JED 18                2) MEYER, ADAM 15                 
     3) TSCHOHL, JARED 16               4) DEPPE, RUSSELL 17              
  6 NORTH BALTIMORE AQUATIC CLUB  'B'                      NT    3:38.38  
  7 ATLANTIC CITY AQUATIC CLUB  'A'                   3:41.42    3:43.58  
     1) MCCLOSKEY, DENNEN 15            2) THOMAS, ROSS 15                
     3) WAKELEY, JOSHUA 13              4) WAKELEY, JONATHAN 14           



SATURDAY, DECEMBER 14, 2002

Licensed to NBAC                        Hy-Tek's Meet Manager 12/14/02 09:16 PM
         2002 NBAC CHRISTMAS INVITATIONAL MEET - 12/13/02 to 12/15/02          
                                    Results                                    
 
Event 43  Girls 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 KNAPIK, ASHLEY            14 NORTH BALTIMORE      4:37.49    4:31.54  
  2 GONZALEZ, JACKIE          13 NORTH BALTIMORE      4:32.71    4:39.72  
  3 LANPHIER, KATELYN         13 NORTH BALTIMORE      4:45.31    4:44.25  
  4 MORLOCK, AMY              14 NORTH BALTIMORE      4:41.45    4:45.58  
  5 BARNES, ALLISON           13 NORTH BALTIMORE      5:05.60    4:46.80  
  6 TIPTON, EMILY             13 NORTH BALTIMORE      5:00.73    4:48.34  
  7 SEDBERRY, BRITTANY        14 ACAC                 4:53.66    4:50.14  
  8 GOSS, LAUREN              14 ODAC                 4:57.11    4:57.61  
  9 AICHELE, ALLISON          14 MONOCACY             4:55.92    4:58.00  
 10 PAYNE, JENNIFER           14 NORTH BALTIMORE      4:58.22    4:59.19  
 11 LONG, AMANDA              14 NORTH BALTIMORE      4:55.61    5:00.07  
 12 HOESING, HILARY           14 MONOCACY             5:01.81    5:02.53  
 13 BITTNER, MEGAN            14 ODAC                 5:00.46    5:04.85  
 14 COOK, JACKIE              13 NORTH BALTIMORE      5:13.94    5:06.49  
 15 KESPER, JESSICA           14 ODAC                 5:07.57    5:07.83  
 16 DOBRZANSKI, CASSIE        13 MONOCACY             5:12.82    5:10.00  
 17 COOK, DANA                14 COAST GUARD          5:07.53    5:10.11  
 18 HOLLOMAN, KRISTIN         13 ODAC                 5:14.24    5:10.14  
 19 BASSFORD, LAURA           14 ACAC                 5:14.27    5:12.02  
 20 FILLMORE, ASHLEY          13 ACAC                 5:25.38    5:12.42  
 21 RISPER, MEGHAN            13 NORTH BALTIMORE           NT    5:12.90  
 22 BIALORUCKI, KRISSY        14 ODAC                 5:05.75    5:13.09  
 23 MORROW, PATRICIA          13 NORTH BALTIMORE      5:15.73    5:13.21  
 24 MASON, CHELSEA            13 COAST GUARD          5:14.37    5:14.08  
 25 BROWN, TAYLOR             13 NORTH BALTIMORE      5:15.97    5:17.50  
 26 WANNAMAKER, MILLIE        14 ODAC                 5:13.85    5:18.46  
 27 BRANSCOME, TYLER          13 COAST GUARD          5:20.69    5:18.69  
 28 LUKENS, KATHRYN           13 NORTH BALTIMORE      6:02.08    5:22.06  
 29 REYES, CHRISTINA          14 COAST GUARD          5:27.51    5:23.96  
 30 GALLA, AUBREY             13 MONOCACY             5:37.05    5:30.65  
 31 PHELAN, MEREDITH          14 MONOCACY             5:17.53    5:32.34  
 
Event 44  Boys 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 WEINBERG, SHAUN           14 NORTH BALTIMORE      4:31.59    4:25.25  
  2 CLARK, ANDREW             14 NORTH BALTIMORE      4:40.53    4:31.27  
  3 WAKELEY, JOSHUA           13 ACAC                 4:34.72    4:33.78  
  4 HOGAN, JOHN               14 MONOCACY             4:36.34    4:39.82  
  5 HENNESSY, KEVIN           14 COAST GUARD          4:48.33    4:42.00  
  6 SAKELL, NICK              13 NORTH BALTIMORE      4:59.14    4:45.48  
  7 MEYER, MARK               13 ODAC                 4:50.29    4:48.42  
  8 SIEVERS, BO               13 NORTH BALTIMORE      4:57.06    4:52.42  
  9 MILTNER, CHARLES          14 ODAC                 5:07.36    4:57.34  
 10 LYSTASH, J.R.             13 CCA                  5:03.04    5:04.92  
 -- ROBERTSON-PHILLIPS, ZACH  13 NORTH BALTIMORE      4:39.40         DQ  
 
Event 45  Girls Open 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 FRANCIK, COURTNEY         15 NORTH BALTIMORE      4:41.46    4:22.46  
  2 DUNNIGAN, AMANDA          15 NORTH BALTIMORE      4:29.16    4:22.97  
  3 SACKETT, MEGHAN           16 NORTH BALTIMORE      4:19.51    4:25.56  
  4 RILEY, MEGAN              17 NORTH BALTIMORE      4:27.92    4:26.55  
  5 HUTCHINSON, CLAIRE        16 NORTH BALTIMORE      4:33.70    4:30.74  
  6 SABLIK, JULIE             15 CCA                  4:46.13    4:36.36  
  7 THACKSTON, JENNIFER       16 MONOCACY             4:57.55    4:41.42  
  8 LUKENS, ELISABETH         15 NORTH BALTIMORE      4:48.74    4:44.54  
  9 SCHNEEHAGEN, JILL         15 NORTH BALTIMORE      4:43.45    4:46.96  
 10 GOTTSCHALK, LINDSEY       15 NORTH BALTIMORE      4:51.40    4:48.81  
 10 BRAY, NATASHA             15 NORTH BALTIMORE      4:48.16    4:48.81  
 12 BERKOWITZ, MORGAN         15 NORTH BALTIMORE      4:50.18    4:53.31  
 13 HUBBARD, KATRINA          16 MONOCACY             4:53.24    4:54.37  
 14 JARVIS, AMBER             17 ODAC                 4:53.24    4:57.60  
 15 REYNOLDS, LAUREN          15 COAST GUARD          5:11.76    5:00.97  
 16 WILCOX, SARAH             14 COAST GUARD          5:04.19    5:01.30  
 17 DUNNIGAN, SHANNON         16 NORTH BALTIMORE      5:08.03    5:09.23  
 18 BUSCH, SHAFER             15 ODAC                 5:05.98    5:10.39  
 19 RHOADS, MEGAN             16 NORTH BALTIMORE      5:17.31    5:12.40  
 20 BOLGER, SHAUNA            16 COAST GUARD          5:06.50    5:14.43  
 21 HARTMAN, JACKIE           13 COAST GUARD          4:59.96    5:20.39  
 -- BROOKS, ELLEN             16 NORTH BALTIMORE      4:32.79         DQ  
 -- LANPHIER, SARAH           15 NORTH BALTIMORE      4:35.04         DQ  
 
Event 46  Boys Open 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 PHELPS, MICHAEL           17 NORTH BALTIMORE      3:42.08    3:45.94  
  2 ZEBLEY, NICO              15 NORTH BALTIMORE      4:18.18    4:09.40  
  3 KNOPP, CORY               16 NORTH BALTIMORE      4:10.71    4:12.60  
  4 COLLIER, JEFFERY          15 CCA                  4:17.83    4:14.83  
  5 THOMAS, ROSS              15 ACAC                 4:14.95    4:15.11  
  6 PALLACE, DREW             15 NORTH BALTIMORE      4:30.55    4:19.58  
  7 HOLLOMAN, JUSTIN          17 ODAC                 4:19.31    4:20.15  
  8 GROTH, TIMOTHY            16 NORTH BALTIMORE      4:21.72    4:22.62  
  9 SHOULDERS, MATTHEW        16 CCA                  4:32.00    4:24.09  
 10 BULKLEY, ADAM             15 NORTH BALTIMORE      4:27.75    4:26.23  
 11 FUHRMAN, NATHAN           17 NORTH BALTIMORE      5:26.50    4:31.17  
 12 KOBB, HARRISON            17 NORTH BALTIMORE      4:36.84    4:32.70  
 13 KING JR., RODNEY          15 NORTH BALTIMORE      4:29.38    4:34.67  
 14 MEYER, ADAM               15 ODAC                 4:36.09    4:37.31  
 15 SIEVERS, QUINN            15 NORTH BALTIMORE      4:42.60    4:39.66  
 16 MOORE, PATRICK            15 NORTH BALTIMORE      4:46.70    4:43.56  
 17 CALDERALA, JASON          15 ODAC                 4:46.42    4:45.48  
 18 SMILLIE, ADAM             15 NORTH BALTIMORE      4:45.94    4:50.04  
 
Event 47  Girls 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 STAUB, ANDREA             10 NORTH BALTIMORE      1:11.25    1:06.76  
  2 KUCHERICH, JULIA          10 NORTH BALTIMORE      1:10.77    1:08.05  
  3 HARRIS, LAURA             10 NORTH BALTIMORE      1:10.08    1:09.26  
  4 BASSFORD, JULIE           10 ACAC                 1:12.25    1:12.62  
  5 CARTER, CAITLIN           10 NORTH BALTIMORE      1:15.46    1:16.41  
  6 MOTT, SARAH               10 MONOCACY             1:19.17    1:18.64  
  7 LYNCH, MEGAN              10 MONOCACY             1:19.09    1:20.12  
  8 SINGER, JESSICA           10 ODAC                 1:20.35    1:20.41  
 
Event 48  Boys 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
  1 COSGAREA, ANDREW          10 NORTH BALTIMORE      1:13.24    1:11.80  
  2 STEPHENS, JES              9 NORTH BALTIMORE      1:16.81    1:17.00  
  3 BISSELL, LOGAN             9 COAST GUARD          1:19.84    1:18.34  
  4 GUZIK, ELI                10 ODAC                 1:21.72    1:20.40  
  5 LEARY, PATRICK            10 ODAC                 1:21.82    1:20.54  
  6 ADAMS, MARK                9 CCA                  1:24.84    1:21.01  
  7 LEE, JOHN                 10 MONOCACY             1:27.48    1:25.64  
  8 JOSEPH, KEVIN             10 ODAC                 1:27.54    1:27.17  
 
Event 49  Girls 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
  1 KALISZ, COURTNEY          12 NORTH BALTIMORE      1:03.86    1:02.99  
  2 THOMAS, JOANNA            12 ACAC                 1:05.23    1:03.88  
  3 HAMMOND, MORGAN           12 NORTH BALTIMORE      1:06.17    1:05.85  
  4 AHERON, GRACE             11 CCA                  1:07.24    1:06.03  
  5 SMITH, CARTER             12 CCA                  1:08.47    1:07.71  
  6 SCHAEFER, DANIELLE        11 NORTH BALTIMORE      1:06.66    1:07.83  
  7 O'DONNELL, ERIN           12 NORTH BALTIMORE      1:07.73    1:08.37  
  8 BROWN, ALLIE              11 NORTH BALTIMORE      1:08.46    1:09.22  
 
Event 50  Boys 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
  1 WILCOX, MASON             12 COAST GUARD          1:01.54    1:01.53  
  2 KRAMER, CHRISTOPHER       11 NORTH BALTIMORE      1:07.47    1:06.57  
  3 MARSTELLER, KEVIN         11 NORTH BALTIMORE      1:06.68    1:06.73  
  4 TOMECHKO, NICK            12 NORTH BALTIMORE      1:07.73    1:07.09  
  5 RODDY, SEAN               11 NORTH BALTIMORE      1:08.20    1:08.58  
  6 HUTCHINSON, NEIL          12 NORTH BALTIMORE      1:10.01    1:09.00  
  7 MANNING, CHRISTOPHER      12 NORTH BALTIMORE      1:09.55    1:09.10  
  8 CAREY JR., DAVID          12 NORTH BALTIMORE      1:09.61    1:10.23  
 
Event 51  Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
  1 BOTEK, ANNE MARIE         14 NORTH BALTIMORE        24.73      24.68  
  2 DELP, KRISTINA            14 NORTH BALTIMORE        25.51      25.36  
  3 TOMLIN, RENEE             14 ACAC                   26.08      25.54  
  4 O'DONNELL, KERRY          14 NORTH BALTIMORE        25.74      25.75  
  5 RICHARDSON, KIMMY         14 CCA                    26.37      25.80  
  6 BROWN, WHITNEY            14 NORTH BALTIMORE        26.01      25.84  
  7 HOLLOMAN, KRISTIN         13 ODAC                   26.25      25.89  
  8 MANKUS, CHRISTINE         13 MONOCACY               26.33      26.23  
 
Event 52  Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
  1 STOWERS, JARED            14 CCA                    23.34      23.09  
  2 MARTIN, KENNY             14 NORTH BALTIMORE        24.23      24.00  
  3 GANGWER, CHAD             14 ODAC                   24.68      24.01  
  4 WILMOT, TIMMY             14 MONOCACY               24.14      24.06  
  5 WILLS, CONNOR             14 NORTH BALTIMORE        24.29      24.19  
  6 HAISLIP, SEAN             14 COAST GUARD            24.70      24.40  
  7 LAW, JORDY                13 ODAC                   24.86      24.67  
  8 SCARLETT, BRIAN           13 NORTH BALTIMORE        24.79      25.24  
 
Event 53  Girls Open 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 ARCHER, KRISSY            17 ODAC                   24.50      24.54  
  2 MCCLOSKEY, MOIRA          17 ACAC                   24.80      24.83  
  3 SABLIK, JULIE             15 CCA                    25.32      25.00  
  4 WILLIAMS, LIZ             17 NORTH BALTIMORE        25.64      25.29  
  5 WALDORF, HEATHER          15 ODAC                   25.83      25.49  
  6 RAWLICK, PATTY            17 NORTH BALTIMORE        25.84      25.54  
  7 KIMMEL, BRIDGET           18 NORTH BALTIMORE        25.54      25.56  
  8 THACKSTON, JENNIFER       16 MONOCACY               25.74      25.92  
B - Final
  9 KING, KELLI               18 ODAC                   25.88      25.69  
 10 LEBHERZ, ELIZABETH        17 MONOCACY               26.07      26.00  
 11 NEWMAN, KRISTIN           17 NORTH BALTIMORE        26.53      26.07  
 12 ROBERTSON-PHILLIPS, ZEA   15 NORTH BALTIMORE        26.62      26.37  
 13 YOUNG-HYMAN, CHLOE        17 NORTH BALTIMORE        26.39      26.42  
 14 WILLIAMS, KATELIN         15 ODAC                   26.25      26.43  
 15 BUSCH, SHAFER             15 ODAC                   26.79      26.60  
 16 DOTZEL, JENNIFER          16 NORTH BALTIMORE        26.68      26.69  
 
Event 54  Boys Open 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 BOVA, JAKE                16 CCA                    22.34      21.75  
  2 BALDERSTON, MATTHEW       16 ODAC                   22.41      22.31  
  3 LOLLAR, MAX               15 MONOCACY               22.37      22.33  
  4 HORTON, ROB               17 ACAC                   22.59      22.56  
  5 BAUWENS, MATT             17 ODAC                   22.48      22.75  
  6 HOLLOMAN, JUSTIN          17 ODAC                   22.88      23.06  
  7 MIHALKO, PRESTON          15 ODAC                   22.86      23.30  
  8 KRELL, BEN                16 CCA                    23.14      23.35  
B - Final
  9 LYNCH, KEVIN              15 CCA                    23.85      23.41  
 10 FUHRMAN, NATHAN           17 NORTH BALTIMORE        23.88      23.43  
 11 SLOWIKOWSKI, JACK         17 CCA                    23.72      23.55  
 12 KING JR., RODNEY          15 NORTH BALTIMORE        23.86      23.63  
 13 AINSWORTH, MATT           17 MONOCACY               23.45      23.68  
 14 SHANEBROOK, DEREK         16 CCA                    24.14      23.89  
 15 DEPPE, RUSSELL            17 ODAC                   24.28      24.02  
 16 SWEIGART, JED             18 ODAC                   24.09      24.18  
 
Event 55  Girls 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 KUCHERICH, JULIA          10 NORTH BALTIMORE      1:19.66    1:15.56  
  2 STAUB, ANDREA             10 NORTH BALTIMORE      1:23.50    1:16.04  
  3 GERLAK, ANNEKE            10 NORTH BALTIMORE      1:28.56    1:26.85  
  4 JENKINS, ALLYN            10 NORTH BALTIMORE      1:30.13    1:30.48  
  5 LYNCH, MEGAN              10 MONOCACY             1:30.64    1:31.03  
  6 KASOFF, LAUREN            10 NORTH BALTIMORE      1:31.03    1:31.50  
  7 MOTT, SARAH               10 MONOCACY             1:34.02    1:31.52  
  8 VAN-DERPOEL, BROOKE       10 MONOCACY             1:34.09    1:33.87  
 
Event 56  Boys 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
  1 COSGAREA, ANDREW          10 NORTH BALTIMORE      1:28.33    1:28.11  
  2 GUZIK, ELI                10 ODAC                 1:32.17    1:29.39  
  3 YATES, DYLAN              10 NORTH BALTIMORE      1:39.48    1:35.52  
  4 BISSELL, LOGAN             9 COAST GUARD          1:37.54    1:35.56  
  5 LEE, JOHN                 10 MONOCACY             1:37.85    1:35.76  
  6 BOXLEY, FRANK             10 CCA                  1:40.20    1:35.88  
  7 LEARY, PATRICK            10 ODAC                 1:34.27    1:36.23  
  8 ADAMS, MARK                9 CCA                  1:37.16    1:36.40  
 
Event 57  Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
  1 HAMMOND, MORGAN           12 NORTH BALTIMORE      1:14.01    1:13.51  
  2 SCHAEFER, DANIELLE        11 NORTH BALTIMORE      1:14.60    1:13.97  
  3 SMITH, CARTER             12 CCA                  1:15.61    1:14.68  
  4 SWIDER, KALEY             12 ACAC                 1:15.43    1:15.15  
  5 ADAMS, BETHANY            11 MONOCACY             1:16.84    1:15.98  
  6 AUSTIN, MEGGIE            12 CCA                  1:15.77    1:16.26  
  7 BLACK, ELIZABETH          12 CCA                  1:17.63    1:17.53  
  8 SIEGEL, BRITTANY          12 NORTH BALTIMORE      1:19.70    1:17.96  
 
Event 58  Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
  1 WILCOX, MASON             12 COAST GUARD          1:10.20    1:09.51  
  2 SURHOFF, AUSTIN           12 NORTH BALTIMORE      1:15.04    1:13.75  
  3 FANNING, ZACHARY          12 TNT                  1:16.52    1:14.15  
  4 KRAMER, CHRISTOPHER       11 NORTH BALTIMORE      1:16.44    1:15.16  
  5 RODDY, SEAN               11 NORTH BALTIMORE      1:16.69    1:15.97  
  6 MANNING, CHRISTOPHER      12 NORTH BALTIMORE      1:18.07    1:16.63  
  7 SHIELDS, BEN              11 NORTH BALTIMORE      1:19.55    1:17.42  
  8 MARSTELLER, KEVIN         11 NORTH BALTIMORE      1:18.65    1:17.75  
 
Event 59  Girls 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
  1 PELOQUIN, KELLY           14 NORTH BALTIMORE      2:20.79    2:18.25  
  2 KNAPIK, ASHLEY            14 NORTH BALTIMORE      2:28.53    2:30.35  
  3 COOK, DANA                14 COAST GUARD          2:36.72    2:35.10  
  4 GASS, KAITLIN             14 NORTH BALTIMORE      2:37.41    2:36.66  
  5 HOESING, HILARY           14 MONOCACY             2:39.50    2:36.75  
  6 HOCK, STEPHANIE           13 NORTH BALTIMORE      2:39.00    2:38.17  
  7 COOK, JACKIE              13 NORTH BALTIMORE      2:38.41    2:38.22  
  8 SEDBERRY, BRITTANY        14 ACAC                 2:38.39    2:40.70  
 
Event 60  Boys 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
  1 KOBB, JORDAN              14 NORTH BALTIMORE      2:21.37    2:18.34  
  2 HENNESSY, KEVIN           14 COAST GUARD          2:29.32    2:25.40  
  3 WILLS, CONNOR             14 NORTH BALTIMORE      2:28.52    2:25.51  
  4 BRABSON, ANDY             14 MONOCACY             2:28.86    2:27.38  
  5 ZOLTANI, KEVE             14 NORTH BALTIMORE      2:27.00    2:28.81  
  6 STAFFORD, JON             14 COAST GUARD          2:30.16    2:29.68  
  7 HAISLIP, SEAN             14 COAST GUARD          2:33.15    2:31.03  
  8 CLARK, ANDREW             14 NORTH BALTIMORE      2:34.00    2:33.68  
 
Event 61  Girls Open 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 DUNNIGAN, AMANDA          15 NORTH BALTIMORE      2:22.38    2:17.76  
  2 HOPKINS, KATIE            15 NORTH BALTIMORE      2:24.40    2:22.81  
  3 RILEY, MEGAN              17 NORTH BALTIMORE      2:28.25    2:25.83  
  4 GOTTSCHALK, LINDSEY       15 NORTH BALTIMORE      2:28.11    2:27.91  
  5 DICKEY, CLAIRE            15 CCA                  2:34.73    2:31.88  
  6 BERKOWITZ, MORGAN         15 NORTH BALTIMORE      2:34.68    2:36.73  
  7 LUKENS, ELISABETH         15 NORTH BALTIMORE      2:35.02    2:36.78  
 -- JARVIS, AMBER             17 ODAC                 2:33.51         DQ  
B - Final
  9 ARCHER, KRISSY            17 ODAC                 2:35.94    2:32.51  
 10 RAWLICK, PATTY            17 NORTH BALTIMORE      2:38.39    2:34.85  
 11 BOLGER, SHAUNA            16 COAST GUARD          2:38.10    2:35.19  
 12 REITZ, KELLY              17 ODAC                 2:41.70    2:36.50  
 13 RHOADS, MEGAN             16 NORTH BALTIMORE      2:40.47    2:39.44  
 14 LEBHERZ, ELIZABETH        17 MONOCACY             2:42.80    2:39.60  
 15 BRAY, NATASHA             15 NORTH BALTIMORE      2:38.63    2:40.96  
 -- YOUNG-HYMAN, CHLOE        17 NORTH BALTIMORE      2:36.60         DQ  
 
Event 62  Boys Open 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 PHELPS, MICHAEL           17 NORTH BALTIMORE      2:07.68    1:59.98  
  2 BARONE, JAMES             22 NORTH BALTIMORE      2:08.77    2:01.59  
  3 SHANEBROOK, DEREK         16 CCA                  2:19.48    2:17.91  
  4 HOLLOMAN, JUSTIN          17 ODAC                 2:20.65    2:18.38  
  5 KOBB, HARRISON            17 NORTH BALTIMORE      2:21.66    2:19.03  
  6 BULKLEY, ADAM             15 NORTH BALTIMORE      2:21.57    2:21.29  
  7 SHIELDS, JOHN             15 NORTH BALTIMORE      2:25.15    2:22.27  
  8 SWEIGART, JED             18 ODAC                 2:23.52    2:23.53  
B - Final
  9 TSCHOHL, JARED            16 ODAC                 2:26.49    2:26.84  
 10 BAUWENS, MATT             17 ODAC                 2:32.06    2:29.35  
 11 ADAMS, JUSTIN             15 CCA                  2:32.82    2:31.49  
 12 SMILLIE, ADAM             15 NORTH BALTIMORE      2:35.87    2:31.79  
 13 BROADWATER, ADAM          16 NORTH BALTIMORE      2:35.27    2:34.48  
 14 MOORE, PATRICK            15 NORTH BALTIMORE      2:44.39    2:43.55  
 
Event 63  Girls 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 KUCHERICH, JULIA          10 NORTH BALTIMORE        31.30      30.74  
  2 HARRIS, LAURA             10 NORTH BALTIMORE        31.99      31.79  
  3 DOTZEL, SARAH             10 NORTH BALTIMORE        34.24      33.84  
  4 BASSFORD, JULIE           10 ACAC                   34.24      34.44  
  5 CARTER, CAITLIN           10 NORTH BALTIMORE        34.67      35.21  
  6 MOLNAR, MORGAN            10 MONOCACY               36.81      35.73  
  7 JENKINS, ALLYN            10 NORTH BALTIMORE        35.66      36.47  
  8 GALLAGHER, ERIN           10 UNATTACHED NBAC        36.73      36.64  
 
Event 64  Boys 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
  1 STEPHENS, JES              9 NORTH BALTIMORE        36.73      36.43  
  2 BISSELL, LOGAN             9 COAST GUARD            37.10      36.52  
  3 OJARD, DANIEL             10 NORTH BALTIMORE        38.68      37.14  
  4 LEARY, PATRICK            10 ODAC                   38.34      37.48  
  5 GUZIK, ELI                10 ODAC                   39.67      38.34  
  6 JOSEPH, KEVIN             10 ODAC                   40.65      39.41  
  7 VANCE, ALEX                9 CCA                    39.68      39.65  
 -- ADAMS, MARK                9 CCA                    36.86         DQ  
 
Event 65  Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
  1 KALISZ, COURTNEY          12 NORTH BALTIMORE        29.37      29.18  
  2 AHERON, GRACE             11 CCA                    30.67      30.38  
  3 SCHAEFER, DANIELLE        11 NORTH BALTIMORE        32.37      32.09  
  4 BRABSON, LAUREL           12 MONOCACY               32.58      32.12  
  5 O'DONNELL, ERIN           12 NORTH BALTIMORE        32.12      32.19  
  6 PALMER, CARTER            12 CCA                    32.24      32.21  
  7 BROWN, ALLIE              11 NORTH BALTIMORE        33.25      32.42  
 -- THOMAS, JOANNA            12 ACAC                   31.42         DQ  
 
Event 66  Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
  1 SURHOFF, AUSTIN           12 NORTH BALTIMORE        30.44      29.91  
  2 CAREY JR., DAVID          12 NORTH BALTIMORE        30.51      30.43  
  3 MARSTELLER, KEVIN         11 NORTH BALTIMORE        31.07      30.89  
  4 LIVSEY, DAVID             12 ODAC                   32.23      31.26  
  5 WILLIAMS, ANDREW          12 ODAC                   33.96      32.67  
  6 FISHER, HARRISON          12 MONOCACY               32.84      32.68  
  7 LISTER, COLM              11 TNT                    33.76      33.19  
  8 MANNING, CHRISTOPHER      12 NORTH BALTIMORE        33.93      33.92  
 
Event 67  Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
  1 BOTEK, ANNE MARIE         14 NORTH BALTIMORE        59.99      56.75  
  2 GONZALEZ, JACKIE          13 NORTH BALTIMORE      1:01.43    1:01.08  
  3 RICHARDSON, KIMMY         14 CCA                  1:03.32    1:01.37  
  4 CARROLL, KATIE            14 MONOCACY             1:03.81    1:03.26  
  5 BARNES, ALLISON           13 NORTH BALTIMORE      1:04.03    1:03.46  
  6 HARPOLE, NICOLE           13 NORTH BALTIMORE      1:04.10    1:03.56  
  7 DELP, KRISTINA            14 NORTH BALTIMORE      1:04.38    1:03.94  
  8 MOORES, KRISTEN           13 TNT                  1:04.89    1:04.83  
 
Event 68  Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
  1 MARTIN, KENNY             14 NORTH BALTIMORE        58.12      56.73  
  2 WEINBERG, SHAUN           14 NORTH BALTIMORE        59.42      57.31  
  3 STOWERS, JARED            14 CCA                    58.19      58.22  
  4 KOBB, JORDAN              14 NORTH BALTIMORE        59.91      59.85  
  4 SCARLETT, BRIAN           13 NORTH BALTIMORE      1:00.49      59.85  
  6 LAW, JORDY                13 ODAC                 1:00.94    1:00.35  
  7 HOGAN, JOHN               14 MONOCACY             1:01.24    1:00.55  
  8 ROBERTSON-PHILLIPS, ZACH  13 NORTH BALTIMORE      1:00.86    1:01.69  
 
Event 69  Girls Open 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 GOETSCH, EMILY            17 NORTH BALTIMORE        59.60      57.57  
  2 MCCLOSKEY, MOIRA          17 ACAC                   58.59      58.87  
  3 KIMMEL, BRIDGET           18 NORTH BALTIMORE        59.16      59.68  
  4 DICKEY, CLAIRE            15 CCA                  1:00.94      59.88  
  5 THACKSTON, JENNIFER       16 MONOCACY             1:00.67    1:00.56  
  6 WILLIAMS, LIZ             17 NORTH BALTIMORE      1:01.22    1:00.62  
  7 KING, KELLI               18 ODAC                 1:01.09    1:01.23  
  8 KING, MEGHAN              16 ODAC                 1:01.44    1:01.40  
B - Final
  9 ROBERTSON-PHILLIPS, ZEA   15 NORTH BALTIMORE      1:01.92    1:01.41  
 10 NEWMAN, KRISTIN           17 NORTH BALTIMORE      1:02.36    1:02.66  
 11 VAN PELT-DILLER, LISA     44 TNT                  1:03.39    1:02.82  
 12 DOTZEL, JENNIFER          16 NORTH BALTIMORE      1:04.85    1:04.20  
 13 YOUNG-HYMAN, CHLOE        17 NORTH BALTIMORE      1:04.96    1:04.55  
 14 REYNOLDS, LAUREN          15 COAST GUARD          1:08.04    1:06.58  
 15 WALDORF, HEATHER          15 ODAC                 1:08.07    1:06.75  
 16 SIMLICK, DANIELLE         17 ODAC                 1:08.00    1:07.28  
 
Event 70  Boys Open 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 PHELPS, MICHAEL           17 NORTH BALTIMORE        50.33      48.10  
  2 BARONE, JAMES             22 NORTH BALTIMORE        55.71      53.05  
  3 BOVA, JAKE                16 CCA                    55.92      55.57  
  4 MCCLOSKEY, DENNEN         15 ACAC                   55.74      55.66  
  5 MIHALKO, PRESTON          15 ODAC                   56.03      55.96  
  6 KRELL, BEN                16 CCA                    55.98      56.18  
  7 COLLIER, JEFFERY          15 CCA                    56.53      56.27  
  8 AINSWORTH, MATT           17 MONOCACY               56.55      57.38  
B - Final
  9 ANDERSON, JORDAN          15 CCA                    56.97      56.35  
 10 GROTH, TIMOTHY            16 NORTH BALTIMORE        58.67      57.56  
 11 BALDERSTON, MATTHEW       16 ODAC                   58.06      57.73  
 12 MORROW, CHRIS             15 NORTH BALTIMORE        58.65      58.13  
 13 DEPPE, RUSSELL            17 ODAC                   58.54      58.24  
 14 SLOWIKOWSKI, JACK         17 CCA                    59.25      59.35  
 15 LOLLAR, MAX               15 MONOCACY               59.08      59.52  
 16 HORTON, ROB               17 ACAC                   59.18    1:00.05  
 
Event 71  Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 STAUB, ANDREA             10 NORTH BALTIMORE      2:14.18    2:09.32  
  2 BASSFORD, JULIE           10 ACAC                 2:13.41    2:11.45  
  3 HARRIS, LAURA             10 NORTH BALTIMORE      2:21.13    2:18.79  
  4 MOTT, SARAH               10 MONOCACY             2:21.86    2:22.59  
  5 CARTER, CAITLIN           10 NORTH BALTIMORE      2:21.46    2:22.84  
  6 JENKINS, ALLYN            10 NORTH BALTIMORE      2:28.24    2:26.90  
  7 MARTIN, CAYMAN            10 NORTH BALTIMORE      2:31.18    2:28.77  
  8 DOTZEL, SARAH             10 NORTH BALTIMORE      2:29.35    2:29.60  
 
Event 72  Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
  1 COSGAREA, ANDREW          10 NORTH BALTIMORE      2:15.91    2:16.31  
  2 STEPHENS, JES              9 NORTH BALTIMORE      2:30.72    2:25.62  
  3 OJARD, DANIEL             10 NORTH BALTIMORE      2:43.53    2:40.49  
  4 VANCE, ALEX                9 CCA                  2:51.42    2:46.44  
  5 LEE, JOHN                 10 MONOCACY             2:46.48    2:46.81  
  6 RODDY, BRENDAN             9 NORTH BALTIMORE      2:46.80    2:48.91  
  7 FLYNN, JEFFREY             9 ACAC                 2:53.33    2:53.14  
  8 CASSIDY, QUINN             7 ACAC                 2:53.18    3:07.41  
 
Event 73  Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
  1 THOMAS, JOANNA            12 ACAC                 1:55.86    1:54.88  
  2 KALISZ, COURTNEY          12 NORTH BALTIMORE      1:59.89    1:57.94  
  3 HAMMOND, MORGAN           12 NORTH BALTIMORE      2:06.51    2:05.94  
  4 AHERON, GRACE             11 CCA                  2:07.93    2:06.45  
  5 TOMASKY, ALEX             12 MONOCACY             2:10.51    2:08.84  
  6 BROWN, ALLIE              11 NORTH BALTIMORE      2:09.04    2:09.33  
  7 O'DONNELL, ERIN           12 NORTH BALTIMORE      2:08.88    2:09.37  
  8 BRABSON, LAUREL           12 MONOCACY             2:12.03    2:11.60  
 
Event 74  Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
  1 WILCOX, MASON             12 COAST GUARD          2:02.29    2:01.38  
  2 SURHOFF, AUSTIN           12 NORTH BALTIMORE      2:05.43    2:01.39  
  3 KRAMER, CHRISTOPHER       11 NORTH BALTIMORE      2:07.98    2:06.56  
  4 TOMECHKO, NICK            12 NORTH BALTIMORE      2:09.57    2:07.70  
  5 CAREY JR., DAVID          12 NORTH BALTIMORE      2:10.21    2:07.87  
  6 HUTCHINSON, NEIL          12 NORTH BALTIMORE      2:09.87    2:08.59  
  7 SINKO, PATRICK            12 NORTH BALTIMORE      2:13.61    2:13.13  
  8 JENKINS III, EDWARD       12 NORTH BALTIMORE      2:14.08    2:13.16  
 
Event 75  Girls 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 PELOQUIN, KELLY           14 NORTH BALTIMORE      5:05.91    5:00.96  
  2 KNAPIK, ASHLEY            14 NORTH BALTIMORE      5:11.29    5:06.74  
  3 LANPHIER, KATELYN         13 NORTH BALTIMORE      5:14.93    5:09.42  
  4 GONZALEZ, JACKIE          13 NORTH BALTIMORE      5:14.27    5:13.76  
  5 BARNES, ALLISON           13 NORTH BALTIMORE      5:30.57    5:15.83  
  6 TIPTON, EMILY             13 NORTH BALTIMORE      5:41.40    5:17.70  
  7 MORLOCK, AMY              14 NORTH BALTIMORE      5:16.28    5:19.08  
  8 DELP, KRISTINA            14 NORTH BALTIMORE      5:20.23    5:21.38  
  9 TOMLIN, RENEE             14 ACAC                 5:26.53    5:23.39  
 10 MANKUS, CHRISTINE         13 MONOCACY             5:25.98    5:23.87  
 11 HARPOLE, NICOLE           13 NORTH BALTIMORE      5:25.72    5:24.50  
 12 NORTH, KELLI              14 COAST GUARD          5:29.05    5:30.04  
 13 CARROLL, KATIE            14 MONOCACY             5:32.91    5:30.96  
 14 TALKINGTON, ERIN          14 ODAC                 5:34.42    5:31.20  
 15 FRIEDRICH, KILEY          13 NORTH BALTIMORE      5:40.20    5:34.42  
 16 RICHARDSON, KIMMY         14 CCA                  5:27.33    5:35.06  
 17 HOCK, STEPHANIE           13 NORTH BALTIMORE      5:31.86    5:36.40  
 18 GOSS, LAUREN              14 ODAC                 5:30.00    5:36.81  
 19 DOBRZANSKI, CASSIE        13 MONOCACY             5:42.48    5:40.09  
 20 WILCOX, SARAH             14 COAST GUARD          5:32.33    5:40.93  
 21 COOK, JACKIE              13 NORTH BALTIMORE      5:50.16    5:41.16  
 22 NOONAN, SARAH             14 MONOCACY             5:44.26    5:46.32  
 23 BASSFORD, LAURA           14 ACAC                 5:44.35    5:47.70  
 24 BROWN, TAYLOR             13 NORTH BALTIMORE      5:40.24    5:48.54  
 25 WAITE, TAGE               14 ODAC                 5:47.62    5:48.64  
 26 DAVIS, HANNAH             13 COAST GUARD          5:34.42    5:48.94  
 27 MOORES, KRISTEN           13 TNT                  6:05.34    5:49.08  
 28 WALTEMYER, LEIGH          14 NORTH BALTIMORE      5:28.50    5:49.37  
 29 JOHNSON, MARISSA          13 ODAC                 5:49.49    5:50.16  
 30 DINENNA, MAIRID           13 TNT                  5:45.73    5:51.10  
 31 BUCK, LAUREN              14 NORTH BALTIMORE      5:59.99    5:52.87  
 32 LESNIK, COURTNEY          13 TNT                  5:52.22    5:53.01  
 33 PHELAN, MEREDITH          14 MONOCACY             5:56.02    5:53.43  
 34 KURTZMAN, HEATHER         13 NORTH BALTIMORE      5:53.85    5:54.31  
 35 SCHISA, MICHELLE          13 COAST GUARD          5:56.49    5:56.53  
 36 BLEASDALE, DEBORAH        13 CCA                  5:57.90    5:58.94  
 37 ANTHES, NATALIE           13 COAST GUARD          5:51.44    6:06.60  
 38 GALLA, AUBREY             13 MONOCACY             6:10.92    6:10.94  
 39 ROHRBAUGH, MONICA         13 NORTH BALTIMORE      5:55.05    6:15.63  
 40 BLEASDALE, JESSICA        14 CCA                  6:35.71    6:19.17  
 41 POPE, ALLISON             14 COAST GUARD          6:04.98    6:25.75  
 42 FLESHMAN, WHITNEY         13 CCA                  6:21.36    6:27.62  
 43 MORRISON, SAMANTHA        14 ACAC                 6:49.67    6:36.10  
 44 FLYNN, MEGAN              14 CCA                  7:02.23    6:42.34  
 45 BRANDON, LAURA            13 NORTH BALTIMORE      7:05.98    6:42.74  
 
Event 76  Boys 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 MARTIN, KENNY             14 NORTH BALTIMORE      5:09.71    4:55.81  
  2 KOBB, JORDAN              14 NORTH BALTIMORE      5:04.76    4:56.33  
  3 STOWERS, JARED            14 CCA                  5:04.65    5:03.08  
  4 HOGAN, JOHN               14 MONOCACY             5:08.42    5:04.89  
  5 WILLS, CONNOR             14 NORTH BALTIMORE      5:34.16    5:06.40  
  6 ROBERTSON-PHILLIPS, ZACH  13 NORTH BALTIMORE      5:12.52    5:11.64  
  7 SAKELL, NICK              13 NORTH BALTIMORE      5:20.39    5:12.26  
  8 WAKELEY, JOSHUA           13 ACAC                 5:13.26    5:16.63  
  9 WILMOT, TIMMY             14 MONOCACY             5:30.42    5:20.53  
 10 LEE, MICHAEL              14 MONOCACY             5:26.43    5:22.95  
 11 MEYER, MARK               13 ODAC                 5:25.61    5:25.00  
 12 HAISLIP, SEAN             14 COAST GUARD          5:43.56    5:28.34  
 13 STEPHENS, REILLY          14 NORTH BALTIMORE      5:27.70    5:29.44  
 14 VAN PELT-DILLER, BENNET   13 TNT                  5:39.34    5:32.23  
 15 NIEBUHR, KYLE             14 NORTH BALTIMORE      5:40.70    5:33.71  
 16 STAFFORD, JON             14 COAST GUARD          5:33.01    5:33.81  
 17 ZOLTANI, KEVE             14 NORTH BALTIMORE      5:32.10    5:34.66  
 18 WILDER, BRANDON           13 COAST GUARD          5:27.48    5:34.97  
 19 LYSTASH, J.R.             13 CCA                  5:10.69    5:39.37  
 20 WAKELEY, JONATHAN         14 ACAC                 5:34.89    5:39.79  
 21 HARRIS, ANDREW            14 CCA                  5:42.91    5:39.95  
 22 SIEVERS, BO               13 NORTH BALTIMORE      5:56.59    5:42.43  
 23 FRIDDELL, BO              13 ODAC                 6:02.02    5:49.43  
 24 LAW, JORDY                13 ODAC                 5:34.46    5:50.81  
 25 FOSTER, HARRY             13 NORTH BALTIMORE      5:42.00    5:55.45  
 26 MARSTELLER, DANIEL        13 NORTH BALTIMORE      5:44.05    5:56.28  
 27 BEATOVICH, JW             13 COAST GUARD          6:18.34    6:05.61  
 
Event 77  Girls Open 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 SACKETT, MEGHAN           16 NORTH BALTIMORE      4:45.67    4:50.44  
  2 FRANCIK, COURTNEY         15 NORTH BALTIMORE      4:59.99    4:53.90  
  3 HUTCHINSON, CLAIRE        16 NORTH BALTIMORE      4:50.48    4:57.80  
  4 BROOKS, ELLEN             16 NORTH BALTIMORE      4:55.76    4:58.16  
  5 GOETSCH, EMILY            17 NORTH BALTIMORE      4:57.59    4:58.69  
  6 DUNNIGAN, AMANDA          15 NORTH BALTIMORE      5:05.11    4:59.53  
  7 RILEY, MEGAN              17 NORTH BALTIMORE      5:03.67    5:01.89  
  8 WILLIAMS, LIZ             17 NORTH BALTIMORE      4:59.39    5:07.75  
  9 LAW, MEREDITH             17 ODAC                 5:08.65    5:12.01  
 10 PEREGINO, ELISHA          15 NORTH BALTIMORE      5:12.06    5:15.41  
 11 DICKEY, CLAIRE            15 CCA                  5:18.91    5:16.01  
 12 WILES, HOPE               16 NORTH BALTIMORE      5:16.27    5:17.38  
 13 SCHNEEHAGEN, JILL         15 NORTH BALTIMORE      5:14.10    5:17.43  
 14 KING, MEGHAN              16 ODAC                 5:14.90    5:17.99  
 15 BERKOWITZ, MORGAN         15 NORTH BALTIMORE      5:19.59    5:18.97  
 16 BRAY, NATASHA             15 NORTH BALTIMORE      5:15.58    5:20.03  
 17 ROBERTSON-PHILLIPS, ZEA   15 NORTH BALTIMORE      5:15.53    5:23.70  
 18 REYNOLDS, LAUREN          15 COAST GUARD          5:35.79    5:29.91  
 19 WEINBERG, JESSICA         16 NORTH BALTIMORE      5:26.38    5:31.50  
 20 DUNNIGAN, SHANNON         16 NORTH BALTIMORE      5:37.95    5:41.79  
 21 BEAZLEY, JOAN             15 CCA                  5:57.65    5:43.40  
 22 DOTZEL, JENNIFER          16 NORTH BALTIMORE      5:54.68    5:43.61  
 23 GALLA, LAUREN             15 MONOCACY             5:47.03    5:45.18  
 24 HUNEYCUTT, KIRSTEN        15 COAST GUARD          5:47.17    5:50.24  
 25 WOODY, NANCY              16 CCA                  5:56.87    5:52.64  
 26 RHOADS, MEGAN             16 NORTH BALTIMORE      6:05.07    5:52.97  
 27 CAHN, JENN                15 NORTH BALTIMORE      5:31.14    5:55.66  
 28 KLETZ, GENNA              18 ODAC                 5:50.39    5:57.96  
 29 SMILLIE, ANDREA           16 NORTH BALTIMORE      5:54.09    6:02.05  
 30 VAUGHN, STEPHANIE         17 CCA                  5:58.92    6:02.13  
 31 VANOSTRAND, SARAH         16 CCA                  6:16.58    6:13.38  
 -- HUBBARD, KATRINA          16 MONOCACY             5:22.57         DQ  
 
Event 78  Boys Open 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 KNOPP, CORY               16 NORTH BALTIMORE      4:35.56    4:37.91  
  2 ZEBLEY, NICO              15 NORTH BALTIMORE      4:44.60    4:39.95  
  3 THOMAS, ROSS              15 ACAC                 4:45.95    4:47.18  
  4 COLLIER, JEFFERY          15 CCA                  4:47.10    4:50.52  
  5 KING JR., RODNEY          15 NORTH BALTIMORE      4:48.21    4:51.49  
  6 PALLACE, DREW             15 NORTH BALTIMORE      4:54.84    4:56.22  
  7 BOVA, JAKE                16 CCA                  4:56.59    4:58.46  
  8 MCCLOSKEY, DENNEN         15 ACAC                 4:53.99    4:58.91  
  9 MORROW, CHRIS             15 NORTH BALTIMORE      4:53.04    4:58.94  
 10 TSCHOHL, JARED            16 ODAC                 5:05.14    5:00.32  
 11 GROTH, TIMOTHY            16 NORTH BALTIMORE      5:00.48    5:00.34  
 12 ANDERSON, JORDAN          15 CCA                  5:08.31    5:02.03  
 12 SHOULDERS, MATTHEW        16 CCA                  5:01.07    5:02.03  
 14 LYNCH, KEVIN              15 CCA                  5:08.95    5:02.84  
 15 MIHALKO, PRESTON          15 ODAC                 5:16.87    5:02.99  
 16 SLOWIKOWSKI, JACK         17 CCA                  5:20.38    5:08.76  
 17 SHIELDS, JOHN             15 NORTH BALTIMORE      5:18.70    5:13.22  
 18 COLLY, MATT               15 NORTH BALTIMORE      5:22.06    5:15.48  
 19 SCHMALZER, ZACH           17 NORTH BALTIMORE      5:32.02    5:20.60  
 20 BROADWATER, ADAM          16 NORTH BALTIMORE      5:30.27    5:22.22  
 21 CALDERALA, JASON          15 ODAC                 5:31.55    5:24.23  
 22 SMILLIE, ADAM             15 NORTH BALTIMORE      5:31.51    5:26.74  
 23 THOMAS, JOSH              15 NORTH BALTIMORE      5:26.01    5:32.95  
 24 ADAMS, JUSTIN             15 CCA                  5:26.13    5:33.72  
 25 SERAIVA, ROBERT           15 COAST GUARD          5:29.61    5:49.78  
 
Event 79  Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 NORTH BALTIMORE AQUATIC CLUB  'A'                 1:57.40    1:54.98  
     1) HARRIS, LAURA 10                2) KUCHERICH, JULIA 10            
     3) CARTER, CAITLIN 10              4) STAUB, ANDREA 10               
  2 NORTH BALTIMORE AQUATIC CLUB  'B'                      NT    2:10.68  
  3 NBACB  'A'                                             NT    2:11.91  
  4 ATLANTIC CITY AQUATIC CLUB  'A'                   2:13.82    2:26.12  
     1) MORRISON, LAURA 10              2) BASSFORD, JULIE 10             
     3) WAKELEY, HANNAH 9               4) COX, AYANA 7                   
  5 CARTER CENTER AQUATICS  'A'                       2:32.25    2:26.73  
     1) MOIR, ANNA 10                   2) SHOWALTER, JAMIE 10            
     3) CRAWFORD, JACKIE 8              4) OBENCHAIN, KRISTEN 8           
 -- MONOCACY AQUATIC CLUB  'A'                        2:08.56         DQ  
 
Event 80  Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 NORTH BALTIMORE AQUATIC CLUB  'A'                 1:59.85    2:14.08  
  2 CARTER CENTER AQUATICS  'A'                       2:21.70    2:19.86  
     1) ADAMS, MARK 9                   2) O'KEEFE, NICHOLAS 10           
     3) VANCE, ALEX 9                   4) KITE, JAKE 8                   
  3 ATLANTIC CITY AQUATIC CLUB  'A'                   2:35.72    2:20.47  
     1) GOLDBERG, SAM 10                2) COX, ANTHONY 9                 
     3) CASSIDY, QUINN 7                4) FLYNN, JEFFREY 9               
  4 MONOCACY AQUATIC CLUB  'A'                        2:25.31    2:24.72  
 
Event 81  Girls 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 NORTH BALTIMORE AQUATIC CLUB  'A'                 1:55.37    1:59.59  
  2 MONOCACY AQUATIC CLUB  'A'                        2:07.69    2:05.26  
  3 CARTER CENTER AQUATICS  'A'                       2:07.16    2:07.03  
     1) PALMER, CARTER 12               2) AUSTIN, MEGGIE 12              
     3) AHERON, GRACE 11                4) SMITH, CARTER 12               
  4 NORTH BALTIMORE AQUATIC CLUB  'B'                      NT    2:07.92  
  5 ATLANTIC CITY AQUATIC CLUB  'A'                   2:06.28    2:08.33  
     1) CASTELLO, LAURA 11              2) SWIDER, KALEY 12               
     3) WAKELEY, BETHANY 11             4) THOMAS, JOANNA 12              
  6 NBACB  'A'                                             NT    2:10.15  
  7 OLD DOMINION AQUATIC CLUB  'A'                    2:12.82    2:10.60  
     1) SYDNOR, LANIER 12               2) ARCHER, KELLIE 12              
     3) OPGRAND, MELINDA 12             4) BOONE, KELLY 12                
  8 CARTER CENTER AQUATICS  'B'                       2:19.85    2:19.41  
     1) KELLEHER, MOLLY 12              2) BLACK, ELIZABETH 12            
     3) HART, MARY ANNE 12              4) SCHMIDT, LAUREN 12             
  9 TITAN SWIMMING  'A'                               2:21.30    2:24.09  
     1) MULHERN-RANDOLPH, COLLEEN 11    2) ALTON, ALEXANDRA 11            
     3) LISTER, EMMA 12                 4) CASEY, MADELINE 11             
 
Event 82  Boys 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 NORTH BALTIMORE AQUATIC CLUB  'A'                 1:56.71    2:03.64  
  2 NORTH BALTIMORE AQUATIC CLUB  'B'                      NT    2:06.62  
  3 TITAN SWIMMING  'A'                               2:08.38    2:09.45  
     1) FISHER, ANDREW 11               2) FANNING, ZACHARY 12            
     3) LISTER, COLM 11                 4) LAIST, JIM 12                  
  4 OLD DOMINION AQUATIC CLUB  'A'                    2:08.43    2:09.78  
     1) LIVSEY, DAVID 12                2) GUZIK, CALEB 12                
     3) WILLIAMS, ANDREW 12             4) TAYLOR, ALEX 11                
  5 NBACB  'A'                                             NT    2:12.45  
 
Event 83  Girls 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 NORTH BALTIMORE AQUATIC CLUB  'A'                 1:51.21    1:49.71  
     1) BOTEK, ANNE MARIE 14            2) PELOQUIN, KELLY 14             
     3) KNAPIK, ASHLEY 14               4) DELP, KRISTINA 14              
  2 MONOCACY AQUATIC CLUB  'A'                        2:01.76    1:56.80  
  3 NORTH BALTIMORE AQUATIC CLUB  'B'                      NT    1:57.69  
  4 COAST GUARD BLUE DOLPHINS  'A'                    2:00.70    2:00.68  
  5 OLD DOMINION AQUATIC CLUB  'A'                    1:55.32    2:00.78  
     1) BIALORUCKI, KRISSY 14           2) BITTNER, MEGAN 14              
     3) GOSS, LAUREN 14                 4) HOLLOMAN, KRISTIN 13           
  6 CARTER CENTER AQUATICS  'A'                       2:12.64    2:01.82  
     1) CRAWFORD, CHRISTINA 13          2) MUNCY, BRIDGET 13              
     3) WEBB, KELSEY 13                 4) MELESCO, SUSAN 13              
  7 COAST GUARD BLUE DOLPHINS  'B'                    2:04.71    2:02.16  
  8 ATLANTIC CITY AQUATIC CLUB  'A'                   2:16.96    2:03.28  
     1) BASSFORD, LAURA 14              2) SEDBERRY, BRITTANY 14          
     3) TOMLIN, RENEE 14                4) FILLMORE, ASHLEY 13            
  9 OLD DOMINION AQUATIC CLUB  'B'                    2:00.87    2:03.43  
     1) JOHNSON, MARISSA 13             2) KESPER, JESSICA 14             
     3) WAITE, TAGE 14                  4) WANNAMAKER, MILLIE 14          
 10 CARTER CENTER AQUATICS  'B'                       2:33.08    2:19.31  
     1) FLESHMAN, WHITNEY 13            2) BLEASDALE, JESSICA 14          
     3) BLEASDALE, DEBORAH 13           4) FLYNN, MEGAN 14                
 
Event 84  Boys 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 NORTH BALTIMORE AQUATIC CLUB  'A'                 1:48.26    1:46.85  
     1) WEINBERG, SHAUN 14              2) KOBB, JORDAN 14                
     3) WILLS, CONNOR 14                4) MARTIN, KENNY 14               
  2 MONOCACY AQUATIC CLUB  'A'                        1:56.27    1:50.40  
     1) WILMOT, TIMMY 14                2) LEE, MICHAEL 14                
     3) HOGAN, JOHN 14                  4) BRABSON, ANDY 14               
  3 COAST GUARD BLUE DOLPHINS  'A'                    1:55.90    1:53.07  
  4 NBACB  'A'                                             NT    1:54.20  
  5 OLD DOMINION AQUATIC CLUB  'A'                    1:55.43    1:54.91  
     1) FRIDDELL, BO 13                 2) LAW, JORDY 13                  
     3) MEYER, MARK 13                  4) GANGWER, CHAD 14               
  6 CARTER CENTER AQUATICS  'A'                       2:13.15    1:59.02  
     1) AMMEN, THOMAS 13                2) BAIR, ADAM 13                  
     3) ADAMS, DREW 13                  4) STOWERS, JARED 14              
 
Event 85  Girls Open 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 NORTH BALTIMORE AQUATIC CLUB  'A'                 1:49.50    1:50.23  
     1) FRANCIK, COURTNEY 15            2) DUNNIGAN, AMANDA 15            
     3) GOETSCH, EMILY 17               4) SACKETT, MEGHAN 16             
  2 OLD DOMINION AQUATIC CLUB  'A'                    1:49.21    1:51.29  
     1) KING, KELLI 18                  2) REITZ, KELLY 17                
     3) ARCHER, KRISSY 17               4) WALDORF, HEATHER 15            
  3 NORTH BALTIMORE AQUATIC CLUB  'B'                      NT    1:54.23  
  4 OLD DOMINION AQUATIC CLUB  'B'                    1:54.21    1:56.30  
     1) KING, MEGHAN 16                 2) JARVIS, AMBER 17               
     3) WILLIAMS, KATELIN 15            4) BUSCH, SHAFER 15               
  5 CARTER CENTER AQUATICS  'A'                       2:10.93    1:57.51  
     1) RICHARDSON, KIMMY 14            2) DICKEY, CLAIRE 15              
     3) SABLIK, JULIE 15                4) VAUGHN, STEPHANIE 17           
  5 NBACB  'A'                                             NT    1:57.51  
  7 MONOCACY AQUATIC CLUB  'A'                        1:59.75    1:57.62  
  8 COAST GUARD BLUE DOLPHINS  'A'                    2:04.90    2:04.92  
  9 COAST GUARD BLUE DOLPHINS  'B'                    2:11.02    2:09.91  
 10 CARTER CENTER AQUATICS  'B'                            NT    2:13.60  
     1) BEAZLEY, JOAN 15                2) NAKANO, PRISCILA 15            
     3) VANOSTRAND, SARAH 16            4) WOODY, NANCY 16                
 
Event 86  Boys Open 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 NORTH BALTIMORE AQUATIC CLUB  'A'                 1:39.01    1:38.70  
     1) ZEBLEY, NICO 15                 2) BARONE, JAMES 22               
     3) PHELPS, MICHAEL 17              4) KNOPP, CORY 16                 
  2 CARTER CENTER AQUATICS  'A'                       1:40.32    1:41.28  
     1) COLLIER, JEFFERY 15             2) ADAMS, JUSTIN 15               
     3) ANDERSON, JORDAN 15             4) BOVA, JAKE 16                  
  3 OLD DOMINION AQUATIC CLUB  'A'                    1:42.65    1:42.08  
     1) MIHALKO, PRESTON 15             2) HOLLOMAN, JUSTIN 17            
     3) BALDERSTON, MATTHEW 16          4) BAUWENS, MATT 17               
  4 NBACB  'A'                                             NT    1:46.23  
  5 OLD DOMINION AQUATIC CLUB  'B'                    1:46.32    1:46.84  
     1) DEPPE, RUSSELL 17               2) SWEIGART, JED 18               
     3) CALDERALA, JASON 15             4) FOX, COLLIN 16                 
  6 CARTER CENTER AQUATICS  'B'                       1:46.95    1:47.32  
     1) KRELL, BEN 16                   2) SHANEBROOK, DEREK 16           
     3) SLOWIKOWSKI, JACK 17            4) LYNCH, KEVIN 15                
 -- ATLANTIC CITY AQUATIC CLUB  'A'                   2:04.94         DQ  
     1) MCCLOSKEY, DENNEN 15            2) THOMAS, ROSS 15                
     3) WAKELEY, JOSHUA 13              4) HORTON, ROB 17                 


Sunday, December 15

Licensed to NBAC                        Hy-Tek's Meet Manager 12/15/02 09:00 PM
         2002 NBAC CHRISTMAS INVITATIONAL MEET - 12/13/02 to 12/15/02          
                                    Results                                    
 
Event 87  Girls Open 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 SACKETT, MEGHAN           16 NORTH BALTIMORE     16:26.11   16:25.88  
       27.55    57.05  1:26.69  1:56.29  2:25.76  2:55.26  3:24.83  3:54.52
     4:24.20  4:53.88  5:23.61  5:53.59  6:23.43  6:53.42  7:23.21  7:53.13
     8:23.20  8:53.20  9:23.43  9:53.41 10:23.71 10:53.87 11:24.11 11:54.42
    12:24.67 12:54.91 13:25.28 13:55.63 14:25.92 14:56.27 15:26.72 15:56.82
    16:25.88
  2 HUTCHINSON, CLAIRE        16 NORTH BALTIMORE     16:35.57   16:41.96  
       28.79    59.14  1:29.83  2:00.22  2:30.64  3:01.09  3:31.50  4:01.79
     4:32.20  5:02.57  5:32.75  6:03.05  6:33.49  7:03.64  7:34.05  8:04.65
     8:35.05  9:05.53  9:36.01 10:06.53 10:37.07 11:07.58 11:38.17 12:08.43
    12:38.71 13:09.33 13:39.84 14:10.23 14:40.99 15:11.66 15:42.02 16:12.32
    16:41.96
  3 BROOKS, ELLEN             16 NORTH BALTIMORE     16:51.58   16:47.65  
       28.86    59.57  1:30.59  2:01.44  2:32.00  3:02.24  3:32.89  4:03.33
     4:33.73  5:03.86  5:34.25  6:04.61  6:34.92  7:05.14  7:35.55  8:06.00
     8:36.47  9:07.08  9:37.80 10:08.57 10:39.23 11:09.81 11:40.45 12:11.17
    12:42.01 13:12.96 13:43.75 14:14.67 14:45.22 15:15.69 15:46.67 16:17.60
    16:47.65
  4 DUNNIGAN, AMANDA          15 NORTH BALTIMORE     17:05.68   16:54.76  
       28.93    59.44  1:30.11  2:01.02  2:31.71  3:02.47  3:33.27  4:04.03
     4:34.93  5:05.66  5:36.10  6:06.75  6:37.35  7:07.82  7:38.52  8:09.04
     8:39.82  9:10.44  9:41.35 10:12.10 10:42.77 11:13.68 11:44.70 12:15.58
    12:46.59 13:17.59 13:48.84 14:19.97 14:51.13 15:22.29 15:53.51 16:24.40
    16:54.76
  5 THOMAS, JOANNA            12 ACAC                17:38.42   17:02.64  
       27.89    57.85  1:28.51  1:59.04  2:29.84  3:00.98  3:31.88  4:02.68
     4:33.63  5:04.55  5:35.50  6:06.45  6:37.25  7:07.88  7:38.76  8:09.72
     8:40.72  9:11.77  9:42.86 10:13.76 10:44.82 11:16.24 11:47.41 12:18.97
    12:50.18 13:21.88 13:53.61 14:25.10 14:56.71 15:28.34 16:00.15 16:31.65
    17:02.64
  6 RILEY, MEGAN              17 NORTH BALTIMORE     17:25.85   17:06.78  
       28.82    59.91  1:31.11  2:01.97  2:32.99  3:03.79  3:34.43  4:05.19
     4:36.24  5:07.37  5:38.32  6:09.40  6:40.61  7:11.67  7:42.90  8:14.20
     8:45.16  9:16.34  9:47.35 10:18.65 10:50.06 11:21.27 11:52.59 12:23.88
    12:55.32 13:26.89 13:58.31 14:29.78 15:01.43 15:32.96 16:04.62 16:36.09
    17:06.78
  7 LANPHIER, KATELYN         13 NORTH BALTIMORE     17:52.00   17:29.66  
       29.20  1:01.02  1:32.89  2:04.36  2:36.13  3:08.09  3:40.26  4:12.19
     4:44.80  5:17.38  5:49.42  6:21.64  6:54.26  7:26.62  7:58.55  8:31.22
     9:03.62  9:36.04 10:07.73 10:39.90 11:12.09 11:43.70 12:15.73 12:47.62
    13:19.53 13:51.54 14:22.94 14:54.56 15:26.25 15:57.68 16:28.97 17:00.04
    17:29.66
  8 BRAY, NATASHA             15 NORTH BALTIMORE     17:59.54   17:53.25  
       29.98  1:01.61  1:33.89  2:06.27  2:38.86  3:11.60  3:44.15  4:16.71
     4:49.22  5:21.77  5:54.42  6:26.91  6:59.52  7:32.04  8:04.79  8:37.60
     9:10.31  9:42.85 10:15.59 10:48.40 11:21.31 11:54.07 12:26.76 12:59.60
    13:32.25 14:05.07 14:37.73 15:10.48 15:43.14 16:16.00 16:48.76 17:21.38
    17:53.25
  9 BARNES, ALLISON           13 NORTH BALTIMORE     18:17.77   17:55.74  
       29.72  1:02.65  1:35.39  2:08.10  2:40.85  3:13.61  3:46.37  4:19.37
     4:52.03  5:24.60  5:57.00  6:29.87  7:02.91  7:35.71  8:08.52  8:41.18
     9:13.89  9:46.58 10:19.54 10:52.31 11:24.92 11:57.94 12:30.65 13:03.54
    13:36.05 14:08.68 14:41.44 15:14.44 15:47.34 16:19.98 16:52.95 17:25.21
    17:55.74
 10 LAW, MEREDITH             17 ODAC                17:39.52   18:02.27  
       29.26  1:00.80  1:32.62  2:04.97  2:37.25  3:09.42  3:42.03  4:14.85
     4:47.66  5:20.66  5:53.64  6:26.62  6:59.49  7:32.63  8:05.97  8:39.22
     9:12.28  9:45.66 10:18.69 10:51.39 11:23.54 11:56.74 12:30.15 13:03.43
    13:36.81 14:10.57 14:43.76 15:17.03 15:50.68 16:23.76 16:57.20 17:30.26
    18:02.27
 11 MORLOCK, AMY              14 NORTH BALTIMORE     17:53.71   18:04.82  
       29.77  1:02.80  1:35.68  2:08.55  2:41.02  3:13.76  3:46.21  4:19.07
     4:51.66  5:24.35  5:57.34  6:30.31  7:03.41  7:36.45  8:09.33  8:42.24
     9:15.59  9:48.96 10:21.95 10:54.89 11:28.37 12:01.77 12:35.11 13:08.40
    13:41.77 14:15.14 14:48.67 15:21.84 15:55.02 16:27.83 17:01.05 17:33.64
    18:04.82
 12 PEREGINO, ELISHA          15 NORTH BALTIMORE     18:13.50   18:08.38  
       29.14  1:01.38  1:34.38  2:07.72  2:40.36  3:13.32  3:46.11  4:19.12
     4:52.06  5:24.82  5:57.67  6:30.69  7:03.76  7:36.79  8:09.77  8:42.87
     9:16.01  9:49.17 10:22.48 10:55.79 11:29.10 12:02.32 12:35.65 13:08.93
    13:42.49 14:16.09 14:49.25 15:22.68 15:56.31 16:29.58 17:03.20 17:36.94
    18:08.38
 13 HUBBARD, KATRINA          16 MONOCACY            18:14.70   18:26.44  
       31.01  1:03.89  1:37.01  2:10.25  2:43.80  3:17.17  3:50.48  4:23.82
     4:57.18  5:30.75  6:04.32  6:38.06  7:11.41  7:44.83  8:18.25  8:51.98
     9:25.61  9:59.09 10:32.70 11:06.20 11:39.77 12:13.52 12:47.34 13:21.49
    13:55.39 14:29.44 15:03.74 15:37.83 16:11.82 16:45.83 17:19.75 17:53.24
    18:26.44
 14 GOTTSCHALK, LINDSEY       15 NORTH BALTIMORE           NT   18:32.76  
       29.75  1:02.81  1:36.60  2:10.74  2:44.97  3:19.42  3:53.99  4:28.71
     5:03.14  5:37.09  6:10.71  6:44.48  7:17.89  7:51.61  8:25.38  8:58.98
     9:32.95 10:06.67 10:40.18 11:13.83 11:47.46 12:21.26 12:54.59 13:28.23
    14:01.86 14:35.71 15:09.69 15:43.55 16:17.61 16:51.67 17:25.69 17:59.69
    18:32.76
 15 BERKOWITZ, MORGAN         15 NORTH BALTIMORE     18:15.50   18:34.98  
       29.93  1:02.56  1:35.98  2:09.47  2:43.32  3:16.70  3:50.33  4:23.98
     4:57.83  5:31.45  6:05.34  6:39.25  7:12.91  7:46.19  8:20.13  8:53.71
     9:27.80 10:01.49 10:35.65 11:09.33 11:43.35 12:17.54 12:51.91 13:26.48
    14:00.78 14:35.40 15:09.83 15:44.07 16:18.52 16:53.05 17:27.68 18:01.63
    18:34.98
 16 GUNTNER, LAUREN           13 NORTH BALTIMORE           NT   18:46.50  
       30.28  1:03.96  1:38.20  2:11.89  2:45.75  3:20.04  3:54.46  4:28.79
     5:03.06  5:37.09  6:11.47  6:45.71  7:19.88  7:54.05  8:28.20  9:02.53
     9:36.67 10:10.84 10:45.24 11:19.71 11:54.06 12:28.82 13:03.13 13:37.64
    14:12.29 14:46.43 15:20.99 15:55.28 16:30.12 17:04.72 17:39.25 18:13.53
    18:46.50
 17 PAYNE, JENNIFER           14 NORTH BALTIMORE     19:46.17   18:51.63  
       30.55  1:03.49  1:37.38  2:11.16  2:45.32  3:19.56  3:54.08  4:28.25
     5:02.63  5:37.13  6:11.63  6:46.26  7:20.84  7:55.28  8:30.08  9:04.80
     9:39.74 10:14.54 10:49.33 11:24.09 11:58.61 12:33.32 13:08.00 13:42.70
    14:17.26 14:51.87 15:26.60 16:01.46 16:36.24 17:11.06 17:44.85 18:19.23
    18:51.63
 18 DUNNIGAN, SHANNON         16 NORTH BALTIMORE     19:39.84   19:23.44  
       31.34  1:05.81  1:40.56  2:15.45  2:50.12  3:24.56  3:59.41  4:34.27
     5:09.02  5:44.20  6:19.45  6:54.90  7:30.17  8:05.66  8:41.24  9:16.74
     9:52.11 10:27.59 11:02.85 11:38.48 12:13.99 12:49.71 13:25.70 14:01.68
    14:37.76 15:13.55 15:49.26 16:25.32 17:01.14 17:36.97 18:12.50 18:48.74
    19:23.44
 19 HUGHES, JILLIAN           13 NORTH BALTIMORE     19:45.00   19:27.97  
       32.94  1:07.17  1:42.13  2:16.66  2:51.51  3:26.97  4:02.31  4:37.50
     5:13.05  5:48.57  6:24.12  7:00.38  7:35.67  8:11.27  8:47.20  9:22.79
     9:58.48 10:34.58 11:10.11 11:46.39 12:21.66 12:57.25 13:33.60 14:09.40
    14:45.13 15:20.68 15:56.83 16:32.55 17:08.32 17:43.84 18:19.27 18:54.00
    19:27.97
 20 DOBRZANSKI, CASSIE        13 MONOCACY            19:36.57   19:29.72  
       31.57  1:06.27  1:41.59  2:16.80  2:52.57  3:27.92  4:03.56  4:38.76
     5:14.68  5:50.31  6:25.84  7:01.79  7:37.80  8:13.52  8:49.37  9:25.29
    10:00.86 10:36.54 11:12.20 11:47.97 12:23.68 12:59.75 13:35.50 14:11.58
    14:47.79 15:23.72 15:59.29 16:35.12 17:10.69 17:46.45 18:21.59 18:56.24
    19:29.72
 21 TALKINGTON, ERIN          14 ODAC                19:13.08   19:40.36  
       30.72  1:05.03  1:40.59  2:15.69  2:51.24  3:26.83  4:02.07  4:37.79
     5:13.36  5:48.78  6:23.92  6:59.52  7:34.84  8:10.65  8:46.65  9:22.67
     9:58.40 10:35.18 11:09.77 11:45.78 12:21.99 12:58.64 13:35.22 14:12.94
    14:50.35 15:27.80 16:04.76 16:41.06 17:16.96 17:53.06 18:29.71 19:05.29
    19:40.36
 22 SINKO, MOLLY              13 NORTH BALTIMORE     19:55.50   19:44.21  
       32.63  1:07.64  1:43.04  2:18.88  2:54.13  3:29.54  4:05.23  4:41.44
     5:17.83  5:53.64  6:29.91  7:06.01  7:41.50  8:18.07  8:54.39  9:30.59
    10:07.06 10:43.60 11:19.06 11:55.33 12:31.82 13:08.60 13:44.44 14:20.46
    14:56.49 15:33.11 16:09.40 16:45.35 17:21.23 17:56.95 18:33.10 19:08.95
    19:44.21
 23 BROWN, TAYLOR             13 NORTH BALTIMORE     20:13.43   19:44.29  
       32.27  1:06.95  1:42.18  2:17.33  2:52.43  3:27.94  4:03.56  4:39.71
     5:16.01  5:51.73  6:28.01  7:03.67  7:39.87  8:16.11  8:52.62  9:29.02
    10:05.37 10:41.82 11:18.58 11:54.79 12:31.64 13:08.03 13:43.92 14:19.92
    14:55.93 15:32.46 16:08.72 16:44.90 17:20.88 17:57.31 18:33.53 19:10.08
    19:44.29
 24 BLEASDALE, DEBORAH        13 CCA                 21:05.02   20:29.22  
       34.17  1:10.32  1:47.56  2:25.06  3:02.45  3:38.93  4:16.06  4:53.43
     5:30.83  6:08.68  6:45.87  7:23.61  8:00.21  8:38.33  9:16.51  9:52.74
    10:30.23 11:08.26 11:45.56 12:22.96 13:00.35 13:38.11 14:16.50 14:54.68
    15:33.20 16:11.16 16:49.72 17:27.33 18:05.65 18:43.55 19:18.68 19:55.50
    20:29.22
 25 SCHISA, MICHELLE          13 COAST GUARD         20:45.74   20:30.95  
       33.67  1:10.27  1:47.54  2:25.16  3:02.31  3:39.67  4:16.77  4:54.11
     5:31.64  6:08.80  6:46.20  7:24.12  8:01.30  8:38.93  9:17.21  9:54.73
    10:32.10 11:09.97 11:47.69 12:25.56 13:03.11 13:40.86 14:19.23 14:56.76
    15:34.57 16:12.50 16:50.53 17:28.01 18:06.01 18:43.46 19:19.58 19:56.19
    20:30.95
 26 WOODY, NANCY              16 CCA                 20:51.63   20:32.47  
       32.98  1:08.63  1:43.83  2:19.63  2:56.31  3:33.11  4:10.14  4:47.94
     5:25.12  6:03.25  6:40.87  7:17.96  7:56.14  8:33.74  9:11.76  9:49.86
    10:28.14 11:06.68 11:45.51 12:23.96 13:02.12 13:40.54 14:18.53 14:56.14
    15:33.28 16:10.39 16:47.71 17:25.17 18:02.84 18:40.48 19:18.13 19:56.02
    20:32.47
 27 VANOSTRAND, SARAH         16 CCA                 21:53.27   21:28.69  
       33.17  1:10.03  1:48.89  2:27.82  3:07.01  3:45.42  4:24.35  5:03.68
     5:42.56  6:21.83  7:02.02  7:40.49  8:20.37  8:58.89  9:38.55 10:18.66
    10:57.53 11:36.65 12:16.14 12:55.72 13:35.86 14:16.72 14:56.17 15:35.19
    16:16.00 16:55.84 17:34.93 18:15.49 18:55.59 19:34.59 20:12.96 20:51.35
    21:28.69
 
Event 88  Boys Open 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 PHELPS, MICHAEL           17 NORTH BALTIMORE     15:49.19   15:01.51  
       25.32    52.93  1:20.55  1:48.30  2:16.04  2:44.04  3:11.85  3:39.83
     4:07.51  4:35.00  5:02.42  5:29.83  5:57.24  6:24.77  6:51.92  7:18.70
     7:46.15  8:13.50  8:40.96  9:08.51  9:36.11 10:03.52 10:31.13 10:58.66
    11:25.69 11:52.84 12:20.11 12:47.64 13:14.98 13:42.63 14:09.54 14:36.26
    15:01.51
  2 ZEBLEY, NICO              15 NORTH BALTIMORE     16:10.74   15:51.73  
       27.33    55.94  1:24.52  1:53.43  2:22.28  2:51.32  3:19.99  3:49.06
     4:18.22  4:47.63  5:16.80  5:45.87  6:14.70  6:43.70  7:12.69  7:41.90
     8:10.59  8:39.55  9:08.34  9:37.02 10:05.65 10:34.50 11:03.60 11:32.31
    12:01.65 12:30.88 12:59.86 13:28.96 13:57.71 14:26.84 14:55.71 15:24.82
    15:51.73
  3 KNOPP, CORY               16 NORTH BALTIMORE     15:43.29   15:51.79  
       26.85    55.20  1:24.18  1:53.22  2:22.41  2:51.43  3:20.55  3:49.16
     4:18.25  4:47.41  5:16.50  5:45.48  6:14.67  6:43.80  7:12.87  7:42.08
     8:11.16  8:40.06  9:09.06  9:38.06 10:06.73 10:35.33 11:04.23 11:32.92
    12:01.76 12:30.95 12:59.96 13:29.01 13:57.97 14:26.69 14:55.77 15:24.41
    15:51.79
  4 THOMAS, ROSS              15 ACAC                16:19.06   16:14.47  
       26.33    55.18  1:24.15  1:53.62  2:22.77  2:52.17  3:21.45  3:50.82
     4:20.54  4:50.26  5:19.86  5:49.41  6:19.34  6:48.87  7:18.61  7:48.34
     8:17.75  8:47.40  9:17.23  9:47.03 10:16.95 10:47.23 11:16.93 11:46.54
    12:16.46 12:46.33 13:16.20 13:46.32 14:16.36 14:46.13 15:16.17 15:45.81
    16:14.47
  5 COLLIER, JEFFERY          15 CCA                 16:43.02   16:41.63  
       27.29    56.65  1:26.40  1:56.32  2:26.31  2:56.59  3:26.81  3:57.34
     4:27.97  4:58.87  5:29.28  5:59.32  6:30.06  7:00.87  7:31.46  8:02.34
     8:32.90  9:03.77  9:34.35 10:04.58 10:34.01 11:04.73 11:35.52 12:06.67
    12:37.56 13:08.55 13:39.53 14:10.42 14:41.17 15:11.87 15:42.17 16:12.49
    16:41.63
  6 TSCHOHL, JARED            16 ODAC                17:44.53   17:23.91  
       28.26    59.86  1:32.17  2:04.17  2:36.49  3:08.47  3:40.80  4:13.24
     4:45.33  5:17.47  5:49.67  6:21.70  6:53.59  7:25.38  7:56.89  8:28.51
     9:00.19  9:31.80 10:03.35 10:34.89 11:06.51 11:38.28 12:10.13 12:42.03
    13:13.86 13:45.79 14:17.60 14:49.40 15:21.03 15:52.43 16:23.58 16:54.61
    17:23.91
  7 ROBERTSON-PHILLIPS, ZACH  13 NORTH BALTIMORE     17:45.64   17:24.21  
       28.40    59.62  1:31.64  2:03.67  2:35.73  3:07.80  3:39.68  4:11.55
     4:43.30  5:15.44  5:47.40  6:19.10  6:51.34  7:23.46  7:55.46  8:27.22
     8:58.95  9:30.69 10:02.78 10:34.42 11:06.34 11:38.25 12:10.18 12:41.43
    13:13.14 13:44.77 14:16.38 14:48.14 15:19.97 15:51.85 16:23.55 16:54.60
    17:24.21
  8 MARTIN, KENNY             14 NORTH BALTIMORE           NT   17:33.98  
       29.82  1:01.12  1:33.57  2:05.72  2:38.25  3:10.63  3:42.50  4:14.37
     4:46.42  5:18.49  5:50.36  6:22.26  6:53.87  7:26.20  7:58.37  8:30.33
     9:02.35  9:34.64 10:06.47 10:38.64 11:10.85 11:43.38 12:15.22 12:46.69
    13:18.89 13:51.08 14:23.43 14:56.02 15:28.34 15:59.94 16:31.65 17:03.41
    17:33.98
  9 SAKELL, NICK              13 NORTH BALTIMORE     17:55.58   17:45.54  
       28.23    59.86  1:31.82  2:04.37  2:36.49  3:08.84  3:41.07  4:13.20
     4:45.07  5:17.42  5:49.68  6:21.86  6:53.94  7:26.33  7:58.70  8:30.83
     9:02.98  9:35.51 10:08.30 10:42.23 11:17.30 11:49.28 12:21.47 12:53.83
    13:26.27 13:58.67 14:31.14 15:03.64 15:36.21 16:08.61 16:41.02 17:13.29
    17:45.54
 10 CLARK, ANDREW             14 NORTH BALTIMORE     21:05.10   17:46.99  
       29.36  1:00.93  1:33.25  2:05.57  2:37.95  3:10.52  3:42.88  4:15.33
     4:47.75  5:20.48  5:53.36  6:26.35  6:59.12  7:31.91  8:04.68  8:37.48
     9:10.22  9:42.86 10:15.29 10:48.19 11:20.74 11:52.96 12:25.61 12:57.99
    13:30.44 14:02.81 14:35.26 15:07.33 15:39.83 16:12.57 16:44.96 17:16.98
    17:46.99
 11 MOORE, PATRICK            15 NORTH BALTIMORE     21:42.68   18:13.07  
       30.09  1:02.94  1:36.22  2:09.31  2:43.07  3:16.79  3:50.52  4:24.22
     4:58.11  5:31.62  6:04.55  6:37.73  7:11.40  7:44.76  8:18.24  8:51.40
     9:24.67  9:58.49 10:31.96 11:05.33 11:38.64 12:11.86 12:45.08 13:18.09
    13:51.38 14:24.51 14:57.27 15:30.06 16:03.20 16:36.46 17:09.45 17:41.34
    18:13.07
 12 BROADWATER, ADAM          16 NORTH BALTIMORE     19:42.54   18:19.58  
       30.28  1:02.84  1:36.27  2:09.89  2:42.88  3:16.02  3:49.50  4:22.48
     4:55.87  5:29.62  6:02.75  6:36.14  7:09.51  7:42.97  8:16.72  8:50.51
     9:23.50  9:57.17 10:31.01 11:04.09 11:37.96 12:11.93 12:44.90 13:18.73
    13:52.19 14:26.12 14:59.98 15:33.92 16:07.66 16:40.94 17:14.24 17:47.12
    18:19.58
 13 KOBB, HARRISON            17 NORTH BALTIMORE     20:04.50   18:32.01  
       30.20  1:02.39  1:35.64  2:09.19  2:43.09  3:16.89  3:50.86  4:24.94
     4:59.14  5:33.62  6:07.88  6:42.17  7:16.35  7:50.50  8:25.00  8:59.29
     9:33.46 10:07.72 10:41.91 11:15.69 11:49.68 12:23.64 12:58.01 13:31.72
    14:05.72 14:39.72 15:13.58 15:47.24 16:21.08 16:54.66 17:27.62 18:00.45
    18:32.01
 14 NIEBUHR, KYLE             14 NORTH BALTIMORE           NT   18:44.84  
       30.26  1:03.52  1:37.20  2:11.27  2:45.65  3:19.40  3:54.01  4:28.24
     5:02.62  5:36.72  6:11.62  6:45.83  7:20.57  7:55.33  8:29.96  9:03.59
     9:37.99 10:12.37 10:47.22 11:21.25 11:54.72 12:28.93 13:03.06 13:37.75
    14:11.72 14:45.59 15:19.92 15:54.24 16:29.01 17:03.81 17:38.10 18:12.54
    18:44.84
 
Event 89  Girls 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 KUCHERICH, JULIA          10 NORTH BALTIMORE      1:04.27    1:04.65  
       32.12  1:04.65                                                      
  2 STAUB, ANDREA             10 NORTH BALTIMORE      1:10.46    1:08.17  
       33.37  1:08.17                                                      
  3 HARRIS, LAURA             10 NORTH BALTIMORE      1:09.80    1:08.94  
       33.09  1:08.94                                                      
  4 BASSFORD, JULIE           10 ACAC                 1:10.97    1:11.20  
       34.73  1:11.20                                                      
  5 CARTER, CAITLIN           10 NORTH BALTIMORE      1:12.99    1:14.53  
       36.03  1:14.53                                                      
  6 DOTZEL, SARAH             10 NORTH BALTIMORE      1:12.25    1:15.12  
       36.21  1:15.12                                                      
  7 JENKINS, ALLYN            10 NORTH BALTIMORE      1:16.16    1:16.62  
       37.43  1:16.62                                                      
  8 GALLAGHER, ERIN           10 UNATTACHED NBAC      1:18.37    1:18.92  
       38.58  1:18.92                                                      
 
Event 90  Boys 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
  1 COSGAREA, ANDREW          10 NORTH BALTIMORE      1:12.86    1:10.95  
       34.15  1:10.95                                                      
  2 STEPHENS, JES              9 NORTH BALTIMORE      1:20.23    1:17.46  
       38.17  1:17.46                                                      
  3 BISSELL, LOGAN             9 COAST GUARD          1:18.76    1:18.00  
       37.90  1:18.00                                                      
  4 ADAMS, MARK                9 CCA                  1:19.62    1:19.14  
       39.16  1:19.14                                                      
  5 OJARD, DANIEL             10 NORTH BALTIMORE      1:22.81    1:20.42  
       40.31  1:20.42                                                      
  6 LEARY, PATRICK            10 ODAC                 1:21.20    1:23.40  
       39.79  1:23.40                                                      
  7 ELIFF, CONNOR             10 MONOCACY             1:24.79    1:24.08  
       40.52  1:24.08                                                      
  8 GUZIK, ELI                10 ODAC                 1:22.37    1:26.62  
       42.14  1:26.62                                                      
 
Event 91  Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
  1 KALISZ, COURTNEY          12 NORTH BALTIMORE      1:00.08    1:00.74  
       29.86  1:00.74                                                      
  2 AHERON, GRACE             11 CCA                  1:06.16    1:05.90  
       32.14  1:05.90                                                      
  3 HAMMOND, MORGAN           12 NORTH BALTIMORE      1:06.34    1:06.13  
       32.38  1:06.13                                                      
  4 SCHAEFER, DANIELLE        11 NORTH BALTIMORE      1:08.60    1:08.01  
       33.05  1:08.01                                                      
  5 O'DONNELL, ERIN           12 NORTH BALTIMORE      1:07.73    1:08.05  
       33.26  1:08.05                                                      
  6 PALMER, CARTER            12 CCA                  1:08.79    1:08.49  
       32.68  1:08.49                                                      
  7 BROWN, ALLIE              11 NORTH BALTIMORE      1:08.23    1:08.80  
       34.07  1:08.80                                                      
  8 BRABSON, LAUREL           12 MONOCACY             1:08.81    1:10.18  
       34.81  1:10.18                                                      
 
Event 92  Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
  1 SURHOFF, AUSTIN           12 NORTH BALTIMORE      1:04.75    1:04.04  
       30.81  1:04.04                                                      
  2 MARSTELLER, KEVIN         11 NORTH BALTIMORE      1:04.80    1:04.87  
       31.08  1:04.87                                                      
  3 LIVSEY, DAVID             12 ODAC                 1:07.44    1:08.19  
       33.76  1:08.19                                                      
  4 TOMECHKO, NICK            12 NORTH BALTIMORE      1:07.29    1:08.29  
       34.06  1:08.29                                                      
  5 KRAMER, CHRISTOPHER       11 NORTH BALTIMORE      1:09.23    1:08.83  
       33.86  1:08.83                                                      
  6 MANNING, CHRISTOPHER      12 NORTH BALTIMORE      1:10.03    1:09.84  
       34.26  1:09.84                                                      
  7 JENKINS III, EDWARD       12 NORTH BALTIMORE      1:11.39    1:11.38  
       34.67  1:11.38                                                      
  8 FISHER, HARRISON          12 MONOCACY             1:11.22    1:11.93  
       34.93  1:11.93                                                      
 
Event 93  Girls 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
  1 BOTEK, ANNE MARIE         14 NORTH BALTIMORE      2:08.11    2:05.76  
       28.76  1:00.38  1:33.42  2:05.76                                    
  2 GONZALEZ, JACKIE          13 NORTH BALTIMORE      2:09.83    2:09.70  
       30.16  1:02.26  1:35.77  2:09.70                                    
  3 RICHARDSON, KIMMY         14 CCA                  2:13.58    2:10.60  
       30.62  1:03.32  1:37.34  2:10.60                                    
  4 BARNES, ALLISON           13 NORTH BALTIMORE      2:14.83    2:15.55  
       31.28  1:04.98  1:40.40  2:15.55                                    
  5 LANPHIER, KATELYN         13 NORTH BALTIMORE      2:17.65    2:15.93  
       32.85  1:07.01  1:41.86  2:15.93                                    
  6 TIPTON, EMILY             13 NORTH BALTIMORE      2:17.17    2:16.07  
       32.18  1:06.20  1:41.33  2:16.07                                    
  7 HARPOLE, NICOLE           13 NORTH BALTIMORE      2:16.85    2:16.84  
       32.15  1:06.61  1:41.97  2:16.84                                    
  8 MANKUS, CHRISTINE         13 MONOCACY             2:16.89    2:17.33  
       32.80  1:07.16  1:42.51  2:17.33                                    
 
Event 94  Boys 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
  1 WILLS, CONNOR             14 NORTH BALTIMORE      2:04.24    1:59.65  
       28.19    58.40  1:28.91  1:59.65                                    
  2 WEINBERG, SHAUN           14 NORTH BALTIMORE      2:04.99    2:04.05  
       28.90    59.90  1:32.67  2:04.05                                    
  3 KOBB, JORDAN              14 NORTH BALTIMORE      2:08.26    2:05.01  
       29.27  1:00.77  1:33.19  2:05.01                                    
  4 MARTIN, KENNY             14 NORTH BALTIMORE      2:04.44    2:05.09  
       29.03  1:00.07  1:33.57  2:05.09                                    
  5 SPATH, KEVIN              13 NORTH BALTIMORE      2:08.65    2:07.30  
       30.58  1:02.71  1:35.42  2:07.30                                    
  6 CLARK, ANDREW             14 NORTH BALTIMORE      2:07.92    2:07.67  
       30.80  1:02.97  1:36.13  2:07.67                                    
  7 STOWERS, JARED            14 CCA                  2:07.37    2:08.40  
       30.33  1:02.85  1:35.55  2:08.40                                    
  8 SCARLETT, BRIAN           13 NORTH BALTIMORE      2:11.37    2:11.17  
       30.67  1:03.85  1:37.38  2:11.17                                    
 
Event 95  Girls Open 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 FRANCIK, COURTNEY         15 NORTH BALTIMORE      2:03.80    2:02.72  
       29.41  1:00.08  1:31.42  2:02.72                                    
  2 MCCLOSKEY, MOIRA          17 ACAC                 2:06.57    2:06.45  
       29.43  1:01.40  1:34.05  2:06.45                                    
  3 KIMMEL, BRIDGET           18 NORTH BALTIMORE      2:10.64    2:08.08  
       29.72  1:01.60  1:34.95  2:08.08                                    
  4 DICKEY, CLAIRE            15 CCA                  2:10.04    2:09.10  
       30.34  1:02.40  1:35.57  2:09.10                                    
  5 THACKSTON, JENNIFER       16 MONOCACY             2:12.12    2:10.95  
       30.75  1:03.86  1:37.76  2:10.95                                    
  6 ROBERTSON-PHILLIPS, ZEA   15 NORTH BALTIMORE      2:11.34    2:12.49  
       31.38  1:04.42  1:38.36  2:12.49                                    
  7 KING, MEGHAN              16 ODAC                 2:13.67    2:13.15  
       31.53  1:04.48  1:38.71  2:13.15                                    
  8 KING, KELLI               18 ODAC                 2:14.78    2:13.28  
       31.52  1:05.08  1:39.65  2:13.28                                    
B - Final
  9 CARROLL, KATIE            14 MONOCACY             2:18.10    2:16.88  
       32.98  1:07.33  1:41.73  2:16.88                                    
 10 DOTZEL, JENNIFER          16 NORTH BALTIMORE      2:19.08    2:17.33  
       33.93  1:08.32  1:43.09  2:17.33                                    
 11 BRAY, NATASHA             15 NORTH BALTIMORE      2:20.89    2:19.63  
       33.38  1:08.39  1:44.53  2:19.63                                    
 12 REYNOLDS, LAUREN          15 COAST GUARD          2:23.22    2:20.78  
       33.49  1:08.85  1:45.15  2:20.78                                    
 13 WEINBERG, JESSICA         16 NORTH BALTIMORE      2:21.73    2:21.64  
       33.54  1:09.25  1:45.67  2:21.64                                    
 14 WILLARD, CHRISTY          16 COAST GUARD          2:24.47    2:21.90  
       33.02  1:08.15  1:44.69  2:21.90                                    
 15 BEAZLEY, JOAN             15 CCA                  2:26.35    2:24.29  
       33.25  1:09.62  1:47.47  2:24.29                                    
 16 SIMLICK, DANIELLE         17 ODAC                 2:25.79    2:25.32  
       34.04  1:10.36  1:47.87  2:25.32                                    
 
Event 96  Boys Open 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 BARONE, JAMES             22 NORTH BALTIMORE      1:59.15    1:54.39  
       28.12    57.01  1:25.62  1:54.39                                    
  2 MCCLOSKEY, DENNEN         15 ACAC                 1:57.68    1:57.57  
       27.82    57.31  1:27.23  1:57.57                                    
  3 PALLACE, DREW             15 NORTH BALTIMORE      2:02.19    1:59.56  
       28.27    58.52  1:29.13  1:59.56                                    
  4 MIHALKO, PRESTON          15 ODAC                 2:03.10    2:00.29  
       27.96    58.69  1:29.71  2:00.29                                    
  5 COLLIER, JEFFERY          15 CCA                  1:58.04    2:01.68  
       29.00    59.60  1:31.10  2:01.68                                    
  6 MORROW, CHRIS             15 NORTH BALTIMORE      2:03.00    2:03.29  
       29.58  1:00.69  1:32.34  2:03.29                                    
  7 THOMAS, ROSS              15 ACAC                 2:01.63    2:04.40  
       29.38  1:00.71  1:33.33  2:04.40                                    
  8 KRELL, BEN                16 CCA                  2:03.13    2:04.45  
       29.40  1:00.93  1:33.01  2:04.45                                    
B - Final
  9 GROTH, TIMOTHY            16 NORTH BALTIMORE      2:04.82    2:01.01  
       28.52    58.77  1:29.40  2:01.01                                    
 10 ANDERSON, JORDAN          15 CCA                  2:04.78    2:03.73  
       29.13  1:00.30  1:32.02  2:03.73                                    
 11 BULKLEY, ADAM             15 NORTH BALTIMORE      2:09.90    2:06.50  
       29.55  1:01.35  1:34.56  2:06.50                                    
 12 SHANEBROOK, DEREK         16 CCA                  2:09.59    2:08.10  
       31.07  1:04.15  1:37.02  2:08.10                                    
 13 SLOWIKOWSKI, JACK         17 CCA                  2:11.70    2:08.95  
       29.90  1:02.55  1:35.91  2:08.95                                    
 14 DEPPE, RUSSELL            17 ODAC                 2:10.10    2:09.72  
       30.84  1:03.98  1:37.13  2:09.72                                    
 15 COLLY, MATT               15 NORTH BALTIMORE      2:10.69    2:10.18  
       30.57  1:03.50  1:37.09  2:10.18                                    
 16 LYNCH, KEVIN              15 CCA                  2:11.71    2:15.90  
       32.73  1:06.88  1:41.69  2:15.90                                    
 
Event 97  Girls 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 STAUB, ANDREA             10 NORTH BALTIMORE        28.17      27.72  
  2 KUCHERICH, JULIA          10 NORTH BALTIMORE        28.77      27.88  
  3 HARRIS, LAURA             10 NORTH BALTIMORE        28.19      28.04  
  4 BASSFORD, JULIE           10 ACAC                   29.06      29.03  
  5 CARTER, CAITLIN           10 NORTH BALTIMORE        30.19      30.19  
  6 MOTT, SARAH               10 MONOCACY               31.27      30.60  
  7 LARSON, KATHRYN           10 MONOCACY               31.42      31.34  
  8 DOTZEL, SARAH             10 NORTH BALTIMORE        31.24      32.49  
 
Event 98  Boys 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
  1 COSGAREA, ANDREW          10 NORTH BALTIMORE        29.99      29.35  
  2 STEPHENS, JES              9 NORTH BALTIMORE        31.49      30.65  
  3 BISSELL, LOGAN             9 COAST GUARD            32.00      31.20  
  4 ADAMS, MARK                9 CCA                    32.31      31.48  
  5 LEARY, PATRICK            10 ODAC                   32.10      32.52  
  6 ELIFF, CONNOR             10 MONOCACY               33.57      33.23  
  7 MANKUS, NICK               9 MONOCACY               33.29      34.51  
  8 GUZIK, ELI                10 ODAC                   33.84      34.86  
 
Event 99  Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
  1 THOMAS, JOANNA            12 ACAC                   26.19      26.25  
  2 SCHAEFER, DANIELLE        11 NORTH BALTIMORE        27.60      27.38  
  3 BOYER, KELSEY             12 NORTH BALTIMORE        27.75      27.56  
  4 SMITH, CARTER             12 CCA                    28.24      27.72  
  5 SWIDER, KALEY             12 ACAC                   28.46      27.92  
  6 OBUCHOWSKI, MARISA        12 NORTH BALTIMORE        28.39      28.23  
  7 FOWLER, JAMIE             12 NORTH BALTIMORE        27.93      28.51  
  8 ADAMS, BETHANY            11 MONOCACY               28.40      28.64  
 
Event 100  Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
  1 WILCOX, MASON             12 COAST GUARD            25.03      25.36  
  2 FANNING, ZACHARY          12 TNT                    27.46      26.53  
  3 SURHOFF, AUSTIN           12 NORTH BALTIMORE        26.47      26.54  
  4 MARSTELLER, KEVIN         11 NORTH BALTIMORE        27.28      26.74  
  5 HUTCHINSON, NEIL          12 NORTH BALTIMORE        27.95      27.50  
  6 KRAMER, CHRISTOPHER       11 NORTH BALTIMORE        28.45      27.95  
  7 LIVSEY, DAVID             12 ODAC                   28.29      27.96  
  8 WILLIAMS, ANDREW          12 ODAC                   28.37      28.02  
 
Event 101  Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
  1 PELOQUIN, KELLY           14 NORTH BALTIMORE        53.10      52.74  
       25.80    52.74                                                      
  2 DELP, KRISTINA            14 NORTH BALTIMORE        55.27      54.89  
       26.42    54.89                                                      
  3 BROWN, WHITNEY            14 NORTH BALTIMORE        55.60      55.46  
       26.80    55.46                                                      
  4 BOTEK, ANNE MARIE         14 NORTH BALTIMORE        55.75      55.54  
       27.04    55.54                                                      
  5 TOMLIN, RENEE             14 ACAC                   56.02      55.65  
       26.63    55.65                                                      
  6 MANKUS, CHRISTINE         13 MONOCACY               56.00      55.70  
       27.16    55.70                                                      
  7 MORLOCK, AMY              14 NORTH BALTIMORE        56.16      56.58  
       27.36    56.58                                                      
  8 O'DONNELL, KERRY          14 NORTH BALTIMORE        56.59      56.66  
       26.94    56.66                                                      
 
Event 102  Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
  1 KOBB, JORDAN              14 NORTH BALTIMORE        52.40      50.90  
       24.84    50.90                                                      
  2 STOWERS, JARED            14 CCA                    52.15      51.53  
       25.03    51.53                                                      
  3 WILMOT, TIMMY             14 MONOCACY               51.90      51.72  
       24.73    51.72                                                      
  4 MARTIN, KENNY             14 NORTH BALTIMORE        53.16      52.84  
       25.51    52.84                                                      
  5 GANGWER, CHAD             14 ODAC                   53.40      52.97  
       25.78    52.97                                                      
  6 HOGAN, JOHN               14 MONOCACY               53.73      53.09  
       25.51    53.09                                                      
  7 SPATH, KEVIN              13 NORTH BALTIMORE        53.93      53.38  
       25.61    53.38                                                      
  8 HAISLIP, SEAN             14 COAST GUARD            53.62      53.46  
       25.40    53.46                                                      
 
Event 103  Girls Open 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 ARCHER, KRISSY            17 ODAC                   53.36      52.10  
       25.17    52.10                                                      
  2 WILLIAMS, LIZ             17 NORTH BALTIMORE        54.03      52.33  
       25.58    52.33                                                      
  3 SABLIK, JULIE             15 CCA                    53.41      53.30  
       25.86    53.30                                                      
  4 THACKSTON, JENNIFER       16 MONOCACY               55.28      54.39  
       26.33    54.39                                                      
  5 RAWLICK, PATTY            17 NORTH BALTIMORE        54.26      54.58  
       26.28    54.58                                                      
  6 KING, MEGHAN              16 ODAC                   55.48      54.69  
       26.75    54.69                                                      
  7 MCCLOSKEY, MOIRA          17 ACAC                   54.41      54.99  
       26.28    54.99                                                      
  8 WALDORF, HEATHER          15 ODAC                   55.33      55.45  
       26.35    55.45                                                      
B - Final
  9 DICKEY, CLAIRE            15 CCA                    56.98      55.74  
       27.21    55.74                                                      
 10 KIMMEL, BRIDGET           18 NORTH BALTIMORE        56.19      55.83  
       26.81    55.83                                                      
 11 KING, KELLI               18 ODAC                   56.66      56.23  
       27.26    56.23                                                      
 12 LEBHERZ, ELIZABETH        17 MONOCACY               56.48      56.24  
       27.21    56.24                                                      
 13 LAW, MEREDITH             17 ODAC                   56.49      56.38  
       27.00    56.38                                                      
 14 SCHNEEHAGEN, JILL         15 NORTH BALTIMORE        56.87      56.46  
       27.57    56.46                                                      
 15 WHARTON, AMY              15 ODAC                   57.68      56.81  
       27.43    56.81                                                      
 16 ROBERTSON-PHILLIPS, ZEA   15 NORTH BALTIMORE        57.06      57.16  
       27.66    57.16                                                      
 
Event 104  Boys Open 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 BOVA, JAKE                16 CCA                    48.55      47.71  
       23.04    47.71                                                      
  2 LOLLAR, MAX               15 MONOCACY               49.31      48.74  
       23.27    48.74                                                      
  3 BARONE, JAMES             22 NORTH BALTIMORE        50.26      48.79  
       22.95    48.79                                                      
  4 BALDERSTON, MATTHEW       16 ODAC                   48.78      48.96  
       23.12    48.96                                                      
  5 MIHALKO, PRESTON          15 ODAC                   50.18      50.20  
       24.11    50.20                                                      
  6 HOLLOMAN, JUSTIN          17 ODAC                   50.14      50.26  
       23.83    50.26                                                      
  7 LYNCH, KEVIN              15 CCA                    50.85      50.35  
       24.33    50.35                                                      
  8 BAUWENS, MATT             17 ODAC                   50.88      50.84  
       24.07    50.84                                                      
B - Final
  9 KING JR., RODNEY          15 NORTH BALTIMORE        52.09      51.06  
       24.77    51.06                                                      
 10 COLLIER, JEFFERY          15 CCA                    51.45      51.20  
       24.76    51.20                                                      
 11 SLOWIKOWSKI, JACK         17 CCA                    52.23      51.31  
       24.84    51.31                                                      
 12 KRELL, BEN                16 CCA                    52.23      51.73  
       24.87    51.73                                                      
 13 SHOULDERS, MATTHEW        16 CCA                    52.32      51.74  
       25.31    51.74                                                      
 14 SHANEBROOK, DEREK         16 CCA                    52.75      51.87  
       25.72    51.87                                                      
 15 DEPPE, RUSSELL            17 ODAC                   52.32      52.02  
       25.33    52.02                                                      
 16 ANDERSON, JORDAN          15 CCA                    51.70      52.08  
       25.14    52.08                                                      
 
Event 105  Girls 10 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 STAUB, ANDREA             10 NORTH BALTIMORE      1:08.92    1:07.82  
       32.26  1:07.82                                                      
  2 HARRIS, LAURA             10 NORTH BALTIMORE      1:11.65    1:10.29  
       32.87  1:10.29                                                      
  3 KUCHERICH, JULIA          10 NORTH BALTIMORE      1:13.33    1:11.56  
       34.67  1:11.56                                                      
  4 BASSFORD, JULIE           10 ACAC                 1:12.21    1:12.38  
       34.37  1:12.38                                                      
  5 DOTZEL, SARAH             10 NORTH BALTIMORE      1:12.52    1:13.71  
       34.19  1:13.71                                                      
  6 LYNCH, MEGAN              10 MONOCACY             1:20.90    1:20.66  
       36.18  1:20.66                                                      
  7 MORRISON, LAURA           10 ACAC                 1:21.80    1:20.69  
       37.75  1:20.69                                                      
  8 MARTIN, CAYMAN            10 NORTH BALTIMORE      1:22.46    1:20.79  
       37.26  1:20.79                                                      
 
Event 106  Boys 10 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
  1 COSGAREA, ANDREW          10 NORTH BALTIMORE      1:11.61    1:09.55  
       32.03  1:09.55                                                      
  2 BISSELL, LOGAN             9 COAST GUARD          1:21.55    1:20.13  
       38.16  1:20.13                                                      
  3 O'KEEFE, NICHOLAS         10 CCA                  1:30.55    1:25.83  
       38.34  1:25.83                                                      
  4 JOSEPH, KEVIN             10 ODAC                 1:37.87    1:30.16  
       38.86  1:30.16                                                      
  5 LEE, JOHN                 10 MONOCACY             1:31.12    1:31.70  
       41.98  1:31.70                                                      
  6 ELIFF, CONNOR             10 MONOCACY             1:38.09    1:35.37  
       42.94  1:35.37                                                      
  7 MANKUS, NICK               9 MONOCACY             1:46.20    1:45.86  
       45.42  1:45.86                                                      
 -- STEPHENS, JES              9 NORTH BALTIMORE      1:24.65         DQ  
       39.95       DQ                                                      
 
Event 107  Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
  1 KALISZ, COURTNEY          12 NORTH BALTIMORE      1:01.73    1:00.60  
       28.66  1:00.60                                                      
  2 O'DONNELL, ERIN           12 NORTH BALTIMORE      1:04.21    1:03.97  
       29.67  1:03.97                                                      
  3 AHERON, GRACE             11 CCA                  1:05.57    1:05.17  
       30.91  1:05.17                                                      
  4 SHERRER, SARA             11 NORTH BALTIMORE      1:07.48    1:06.45  
       30.75  1:06.45                                                      
  5 BROWN, ALLIE              11 NORTH BALTIMORE      1:06.25    1:06.65  
       31.36  1:06.65                                                      
  6 BRABSON, LAUREL           12 MONOCACY             1:06.89    1:07.43  
       31.71  1:07.43                                                      
  7 BOYER, KELSEY             12 NORTH BALTIMORE      1:08.21    1:07.64  
       31.31  1:07.64                                                      
  8 MCADOREY, MEGHAN          12 NORTH BALTIMORE      1:09.75    1:09.93  
       32.56  1:09.93                                                      
 
Event 108  Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
  1 WILCOX, MASON             12 COAST GUARD            57.97      58.65  
       27.53    58.65                                                      
  2 TOMECHKO, NICK            12 NORTH BALTIMORE      1:06.32    1:05.84  
       31.55  1:05.84                                                      
  3 HUTCHINSON, NEIL          12 NORTH BALTIMORE      1:06.19    1:06.23  
       31.31  1:06.23                                                      
  4 MARSTELLER, KEVIN         11 NORTH BALTIMORE      1:08.06    1:07.45  
       32.05  1:07.45                                                      
  5 CAREY JR., DAVID          12 NORTH BALTIMORE      1:10.61    1:09.40  
       32.99  1:09.40                                                      
  6 WILLIAMS, ANDREW          12 ODAC                 1:10.30    1:09.57  
       33.12  1:09.57                                                      
  7 MORLOCK, KEVIN            11 NORTH BALTIMORE      1:11.05    1:10.27  
       33.78  1:10.27                                                      
  8 SIMARD, PHILIPPE          12 NORTH BALTIMORE      1:10.35    1:11.25  
       33.98  1:11.25                                                      
 
Event 109  Girls 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
  1 HARPOLE, NICOLE           13 NORTH BALTIMORE      2:12.30    2:09.72  
       29.58  1:01.89  1:35.42  2:09.72                                    
  2 PELOQUIN, KELLY           14 NORTH BALTIMORE      2:13.35    2:10.70  
       29.30  1:03.11  1:36.83  2:10.70                                    
  3 DELP, KRISTINA            14 NORTH BALTIMORE      2:17.97    2:15.02  
       29.32  1:02.75  1:38.13  2:15.02                                    
  4 FRIEDRICH, KILEY          13 NORTH BALTIMORE      2:17.28    2:16.08  
       29.75  1:04.75  1:41.30  2:16.08                                    
  5 MORLOCK, AMY              14 NORTH BALTIMORE      2:14.79    2:16.54  
       29.88  1:03.84  1:40.23  2:16.54                                    
  6 GONZALEZ, JACKIE          13 NORTH BALTIMORE      2:19.63    2:16.90  
       30.80  1:05.84  1:41.54  2:16.90                                    
  7 GASS, KAITLIN             14 NORTH BALTIMORE      2:18.73    2:17.73  
       30.51  1:05.45  1:40.68  2:17.73                                    
  8 TIPTON, EMILY             13 NORTH BALTIMORE      2:19.67    2:17.83  
       30.35  1:05.09  1:41.06  2:17.83                                    
 
Event 110  Boys 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
  1 WILLS, CONNOR             14 NORTH BALTIMORE      2:07.01    2:00.87  
       26.69    57.92  1:29.02  2:00.87                                    
  2 KOBB, JORDAN              14 NORTH BALTIMORE      2:12.58    2:05.53  
       28.31  1:00.11  1:32.77  2:05.53                                    
  3 WAKELEY, JOSHUA           13 ACAC                 2:09.70    2:07.94  
       28.69  1:00.55  1:34.23  2:07.94                                    
  4 HOGAN, JOHN               14 MONOCACY             2:16.51    2:09.92  
       28.65  1:01.28  1:35.59  2:09.92                                    
  5 CLARK, ANDREW             14 NORTH BALTIMORE      2:11.24    2:10.27  
       29.64  1:02.75  1:36.63  2:10.27                                    
  6 WEINBERG, SHAUN           14 NORTH BALTIMORE      2:09.82    2:10.93  
       28.18  1:01.19  1:35.56  2:10.93                                    
  7 ROWE, IAN                 13 NORTH BALTIMORE      2:12.34    2:11.72  
       29.06  1:02.59  1:37.54  2:11.72                                    
 -- MEYER, MARK               13 ODAC                 2:17.88         DQ  
       29.13  1:04.03  1:40.87       DQ                                    
 
Event 111  Girls Open 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 GOETSCH, EMILY            17 NORTH BALTIMORE      2:01.10    1:58.81  
       27.08    56.35  1:26.90  1:58.81                                    
  2 KNAPIK, ASHLEY            14 NORTH BALTIMORE      2:03.62    2:02.31  
       27.81    58.40  1:29.94  2:02.31                                    
  3 FRANCIK, COURTNEY         15 NORTH BALTIMORE      2:03.26    2:02.67  
       27.61    57.88  1:29.34  2:02.67                                    
  4 HOPKINS, KATIE            15 NORTH BALTIMORE      2:07.17    2:04.51  
       28.23    59.75  1:31.95  2:04.51                                    
  5 ARCHER, KRISSY            17 ODAC                 2:13.36    2:11.81  
       29.04  1:02.07  1:36.65  2:11.81                                    
  6 WILLIAMS, LIZ             17 NORTH BALTIMORE      2:16.19    2:13.81  
       29.38  1:04.07  1:39.96  2:13.81                                    
  7 SABLIK, JULIE             15 CCA                  2:13.35    2:14.59  
       30.11  1:04.00  1:39.15  2:14.59                                    
  8 ROBERTSON-PHILLIPS, ZEA   15 NORTH BALTIMORE      2:16.27    2:15.19  
       30.29  1:04.53  1:40.11  2:15.19                                    
B - Final
  9 SCHNEEHAGEN, JILL         15 NORTH BALTIMORE      2:16.44    2:13.32  
       30.10  1:03.42  1:38.72  2:13.32                                    
 10 LUKENS, ELISABETH         15 NORTH BALTIMORE      2:19.87    2:13.79  
       29.36  1:03.94  1:38.45  2:13.79                                    
 11 GOTTSCHALK, LINDSEY       15 NORTH BALTIMORE      2:23.08    2:22.44  
       30.88  1:05.97  1:43.63  2:22.44                                    
 12 JARVIS, AMBER             17 ODAC                 2:21.78    2:22.72  
       30.81  1:06.54  1:43.62  2:22.72                                    
 13 DUNNIGAN, SHANNON         16 NORTH BALTIMORE      2:26.66    2:23.70  
       31.97  1:08.89  1:46.24  2:23.70                                    
 14 WHARTON, AMY              15 ODAC                 2:25.55    2:24.08  
       32.45  1:08.77  1:46.37  2:24.08                                    
 15 BERKOWITZ, MORGAN         15 NORTH BALTIMORE      2:26.25    2:24.91  
       31.78  1:08.25  1:46.79  2:24.91                                    
 16 KLETZ, GENNA              18 ODAC                 2:25.38    2:26.18  
       31.96  1:08.19  1:47.05  2:26.18                                    
 
Event 112  Boys Open 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 ANDERSON, JORDAN          15 CCA                  2:00.57    1:59.97  
       26.31    56.73  1:27.66  1:59.97                                    
  2 BULKLEY, ADAM             15 NORTH BALTIMORE      2:06.77    2:02.47  
       27.29    58.20  1:30.74  2:02.47                                    
  3 SHOULDERS, MATTHEW        16 CCA                  2:07.63    2:05.52  
       28.25    59.41  1:31.84  2:05.52                                    
  4 PALLACE, DREW             15 NORTH BALTIMORE      2:11.34    2:05.64  
       27.65    59.70  1:33.32  2:05.64                                    
  5 SHIELDS, JOHN             15 NORTH BALTIMORE      2:10.25    2:08.60  
       28.10    59.98  1:33.89  2:08.60                                    
  6 CALDERALA, JASON          15 ODAC                 2:13.24    2:08.77  
       28.90  1:00.70  1:34.12  2:08.77                                    
  7 THOMAS, ROSS              15 ACAC                 2:05.28    2:11.22  
       28.71  1:02.30  1:36.91  2:11.22                                    
  8 SIEVERS, QUINN            15 NORTH BALTIMORE      2:12.74    2:12.02  
       29.10  1:01.45  1:36.26  2:12.02                                    
B - Final
  9 THOMAS, JOSH              15 NORTH BALTIMORE      2:14.82    2:13.73  
       28.11  1:01.57  1:37.57  2:13.73                                    
 10 SERAIVA, ROBERT           15 COAST GUARD          2:24.44    2:16.04  
       27.43  1:00.24  1:36.08  2:16.04                                    
 
Event 115  Girls 10 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 NORTH BALTIMORE AQUATIC CLUB  'A'                 2:08.52    2:11.46  
     1) KUCHERICH, JULIA 10             2) STAUB, ANDREA 10               
     3) DOTZEL, SARAH 10                4) HARRIS, LAURA 10               
       31.27  1:10.06  1:42.85  2:11.46                                    
  2 MONOCACY AQUATIC CLUB  'A'                        2:26.16    2:24.02  
       35.51  1:18.16  1:53.15  2:24.02                                    
  3 NORTH BALTIMORE AQUATIC CLUB  'B'                      NT    2:24.61  
     1) JENKINS, ALLYN 10               2) GERLAK, ANNEKE 10              
     3) CARTER, CAITLIN 10              4) DANELLE, LARISSA 9             
       37.28  1:17.30  1:53.35  2:24.61                                    
  4 NBACB  'A'                                             NT    2:30.35  
     1) HAMMOND, CHRISTINE 9            2) KASOFF, LAUREN 10              
     3) SURHOFF, KENDALL 9              4) MARTIN, EMILY 10               
       37.53  1:20.91  1:57.14  2:30.35                                    
 
Event 116  Boys 10 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 NORTH BALTIMORE AQUATIC CLUB  'A'                 2:00.42    2:28.77  
       41.65  1:23.79  1:55.30  2:28.77                                    
  2 CARTER CENTER AQUATICS  'A'                       2:39.75    2:32.43  
     1) VANCE, ALEX 9                   2) BOXLEY, FRANK 10               
     3) ADAMS, MARK 9                   4) O'KEEFE, NICHOLAS 10           
       36.65  1:20.77  1:58.26  2:32.43                                    
  3 MONOCACY AQUATIC CLUB  'A'                        2:47.25    2:39.22  
       40.13  1:24.06  2:03.32  2:39.22                                    
 
Event 117  Girls 11-12 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 NORTH BALTIMORE AQUATIC CLUB  'A'                 4:08.20    4:21.64  
     1) KALISZ, COURTNEY 12             2) SCHAEFER, DANIELLE 11          
     3) O'DONNELL, ERIN 12              4) HAMMOND, MORGAN 12             
       29.70  1:00.61  1:36.31  2:17.54  2:47.01  3:22.32  3:50.82  4:21.64
  2 MONOCACY AQUATIC CLUB  'A'                        4:38.88    4:32.80  
       33.64  1:09.65  1:45.28  2:25.01  2:55.85  3:30.62  4:00.04  4:32.80
  3 CARTER CENTER AQUATICS  'A'                       4:35.21    4:36.32  
     1) PALMER, CARTER 12               2) AUSTIN, MEGGIE 12              
     3) AHERON, GRACE 11                4) SMITH, CARTER 12               
       34.21  1:09.35  1:46.02  2:28.25  2:59.57  3:34.31  4:03.03  4:36.32
  4 ATLANTIC CITY AQUATIC CLUB  'A'                   4:27.91    4:40.95  
     1) KRAUS, KORI 12                  2) SWIDER, KALEY 12               
     3) WAKELEY, BETHANY 11             4) THOMAS, JOANNA 12              
       35.91  1:13.88  1:49.98  2:30.19  3:00.60  3:36.19  4:06.40  4:40.95
  5 NORTH BALTIMORE AQUATIC CLUB  'B'                      NT    4:41.02  
       34.79  1:10.21  2:30.89           3:02.35  3:40.01  4:09.03  4:41.02
  6 NBACB  'A'                                             NT    4:43.33  
     1) MUNCHEL, CARLY 11               2) SIEGEL, BRITTANY 12            
     3) MCADOREY, MEGHAN 12             4) FOWLER, JAMIE 12               
       34.76  1:11.14  2:30.69           3:03.51  3:40.42  4:10.03  4:43.33
  7 OLD DOMINION AQUATIC CLUB  'A'                    5:00.88    5:04.21  
     1) SYDNOR, LANIER 12               2) ARCHER, KELLIE 12              
     3) FLANNERY, CHRISTINA 11          4) BOONE, KELLY 12                
       35.17  1:12.76  1:50.96  2:35.36  3:12.77  3:57.08  4:27.71  5:04.21
  8 CARTER CENTER AQUATICS  'B'                       5:20.54    5:14.57  
     1) KELLEHER, MOLLY 12              2) BLACK, ELIZABETH 12            
     3) CRAWFORD, STEPHANIE 12          4) HART, MARY ANNE 12             
       37.45  1:17.18  1:57.79  2:42.84  3:18.82  4:03.08  4:36.54  5:14.57
 
Event 118  Boys 11-12 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 NORTH BALTIMORE AQUATIC CLUB  'A'                 4:17.50    4:31.81  
     1) CAREY JR., DAVID 12             2) SURHOFF, AUSTIN 12             
     3) TOMECHKO, NICK 12               4) MARSTELLER, KEVIN 11           
       31.98  1:05.89  1:40.97  2:20.72  2:53.30  3:31.24  3:59.60  4:31.81
  2 NORTH BALTIMORE AQUATIC CLUB  'B'                      NT    4:42.59  
     1) MANNING, CHRISTOPHER 12         2) RODDY, SEAN 11                 
     3) HUTCHINSON, NEIL 12             4) KRAMER, CHRISTOPHER 11         
       34.77  1:10.62  1:48.86  2:32.05  3:03.89  3:40.82  4:10.32  4:42.59
  3 NBACB  'A'                                             NT    4:55.50  
     1) SAKELL, WILLIE 12               2) SIMARD, PHILIPPE 12            
     3) MORLOCK, KEVIN 11               4) SINKO, PATRICK 12              
       34.86  1:12.51  1:52.29  2:37.27  3:12.91  3:51.51  4:22.10  4:55.50
 -- OLD DOMINION AQUATIC CLUB  'A'                    4:42.33         DQ  
     1) LIVSEY, DAVID 12                2) GUZIK, CALEB 12                
     3) WILLIAMS, ANDREW 12             4) LACY, REX 11                   
       33.88  1:09.86  1:48.40  2:31.05  3:03.97  3:40.90  4:12.60       DQ
 
Event 119  Girls 13-14 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 NORTH BALTIMORE AQUATIC CLUB  'A'                 3:56.59    3:51.24  
     1) BOTEK, ANNE MARIE 14            2) PELOQUIN, KELLY 14             
     3) KNAPIK, ASHLEY 14               4) DELP, KRISTINA 14              
       27.28    56.68  1:27.15  2:01.53  2:27.86  2:57.94  3:23.10  3:51.24
  2 MONOCACY AQUATIC CLUB  'A'                        4:17.62    4:14.20  
       30.56  1:04.01  1:37.75  2:15.36  2:44.19  3:18.71  4:14.20         
  3 COAST GUARD BLUE DOLPHINS  'A'                    4:18.63    4:20.00  
       31.51  1:04.95  1:40.15  2:19.45  2:49.43  3:23.35  3:50.51  4:20.00
  4 NORTH BALTIMORE AQUATIC CLUB  'B'                      NT    4:20.54  
       31.33  1:04.00  1:39.47  2:19.22  2:48.41  3:22.27  3:50.26  4:20.54
  5 OLD DOMINION AQUATIC CLUB  'A'                    4:21.57    4:20.95  
     1) BIALORUCKI, KRISSY 14           2) BITTNER, MEGAN 14              
     3) GOSS, LAUREN 14                 4) HOLLOMAN, KRISTIN 13           
       31.92  1:06.37  1:41.53  2:21.28  2:50.56  3:25.09  3:51.59  4:20.95
  6 OLD DOMINION AQUATIC CLUB  'B'                    4:29.74    4:27.71  
     1) JOHNSON, MARISSA 13             2) KESPER, JESSICA 14             
     3) WAITE, TAGE 14                  4) WANNAMAKER, MILLIE 14          
       32.30  1:05.49  1:40.25  2:20.83  2:52.54  3:30.58  3:57.06  4:27.71
  7 CARTER CENTER AQUATICS  'A'                       4:39.74    4:27.99  
     1) RICHARDSON, KIMMY 14            2) FLYNN, MEGAN 14                
     3) WEBB, KELSEY 13                 4) CRAWFORD, CHRISTINA 13         
       30.35  1:02.28  1:18.37  2:23.29  2:53.97  3:29.64  3:56.51  4:27.99
  8 COAST GUARD BLUE DOLPHINS  'B'                    4:26.51    4:37.11  
       33.28  1:07.72  1:45.52  2:27.28  2:57.87  3:35.07  4:04.18  4:37.11
 
Event 120  Boys 13-14 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 NORTH BALTIMORE AQUATIC CLUB  'A'                 3:49.28    3:56.80  
     1) WEINBERG, SHAUN 14              2) KOBB, JORDAN 14                
     3) WILLS, CONNOR 14                4) MARTIN, KENNY 14               
       28.47    59.22  1:29.80  2:04.77  2:30.64  3:02.31  3:28.41  3:56.80
  2 MONOCACY AQUATIC CLUB  'A'                        3:59.45    3:58.68  
       29.66  1:01.09  1:32.97  2:09.12  2:35.13  3:07.15  3:32.04  3:58.68
  3 COAST GUARD BLUE DOLPHINS  'A'                    4:11.04    4:11.44  
       30.36  1:02.90  1:34.81  2:11.72  2:40.82  3:15.34  3:42.16  4:11.44
  4 OLD DOMINION AQUATIC CLUB  'A'                    4:11.45    4:13.03  
     1) GANGWER, CHAD 14                2) LAW, JORDY 13                  
     3) MEYER, MARK 13                  4) MILTNER, CHARLES 14            
       30.81  1:03.33  1:36.10  2:14.62  2:43.56  3:17.37  3:43.84  4:13.03
 
Event 121  Girls Open 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 NORTH BALTIMORE AQUATIC CLUB  'A'                 3:48.21    3:54.12  
     1) FRANCIK, COURTNEY 15            2) DUNNIGAN, AMANDA 15            
     3) GOETSCH, EMILY 17               4) SACKETT, MEGHAN 16             
       29.21    59.01  1:30.74  2:05.53  2:32.10  3:01.21  3:26.63  3:54.12
  2 NORTH BALTIMORE AQUATIC CLUB  'B'                      NT    4:04.81  
     1) KIMMEL, BRIDGET 18              2) HOPKINS, KATIE 15              
     3) HUTCHINSON, CLAIRE 16           4) BROOKS, ELLEN 16               
       28.83    59.52  1:32.00  2:07.85  2:36.85  3:09.48  3:35.84  4:04.81
  3 OLD DOMINION AQUATIC CLUB  'A'                    3:58.99    4:05.74  
     1) KING, KELLI 18                  2) REITZ, KELLY 17                
     3) ARCHER, KRISSY 17               4) WALDORF, HEATHER 15            
       30.17  1:02.27  1:33.31  2:10.04  2:37.86  3:09.99  3:36.33  4:05.74
  4 OLD DOMINION AQUATIC CLUB  'B'                    4:07.61    4:12.71  
     1) KING, MEGHAN 16                 2) JARVIS, AMBER 17               
     3) WILLIAMS, KATELIN 15            4) LAW, MEREDITH 17               
       30.33  1:02.22  1:35.57  2:13.59  2:42.49  3:16.42  3:43.03  4:12.71
  5 MONOCACY AQUATIC CLUB  'A'                        4:09.37    4:14.76  
       29.76  1:00.70  1:34.91  2:14.83  2:32.95  3:18.07  3:45.10  4:14.76
  6 CARTER CENTER AQUATICS  'A'                       4:10.84    4:18.42  
     1) RICHARDSON, KIMMY 14            2) DICKEY, CLAIRE 15              
     3) SABLIK, JULIE 15                4) VAUGHN, STEPHANIE 17           
       30.44  1:03.05  1:37.67  2:17.60  2:47.85  3:23.06  3:48.99  4:18.42
  7 COAST GUARD BLUE DOLPHINS  'A'                    4:18.63    4:34.22  
       33.76  1:09.20  1:44.11  2:22.73  2:53.97  3:31.60  4:01.32  4:34.22
  8 CARTER CENTER AQUATICS  'B'                       4:30.35    4:52.89  
     1) BEAZLEY, JOAN 15                2) NAKANO, PRISCILA 15            
     3) VANOSTRAND, SARAH 16            4) WOODY, NANCY 16                
       35.09  1:11.20  1:48.01  2:29.21  3:04.61  3:48.60  4:18.80  4:52.89
  9 COAST GUARD BLUE DOLPHINS  'B'                    4:22.49    4:55.87  
       34.30  1:10.40  1:49.54  2:34.16  3:06.90  3:46.70  4:19.21  4:55.87
 
Event 122  Boys Open 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 NORTH BALTIMORE AQUATIC CLUB  'A'                 3:32.87    3:29.89  
     1) ZEBLEY, NICO 15                 2) BARONE, JAMES 22               
     3) PHELPS, MICHAEL 17              4) KNOPP, CORY 16                 
       27.48    55.97  1:22.53  1:53.08  2:14.83  2:39.95  3:03.92  3:29.89
  2 CARTER CENTER AQUATICS  'A'                       3:41.38    3:42.85  
     1) COLLIER, JEFFERY 15             2) SHANEBROOK, DEREK 16           
     3) ANDERSON, JORDAN 15             4) BOVA, JAKE 16                  
       28.37    57.92  1:27.90  2:01.25  2:26.08  2:55.21  3:18.27  3:42.85
  3 OLD DOMINION AQUATIC CLUB  'A'                    3:42.53    3:43.49  
     1) MIHALKO, PRESTON 15             2) HOLLOMAN, JUSTIN 17            
     3) BALDERSTON, MATTHEW 16          4) BAUWENS, MATT 17               
       27.15    55.52  1:24.25  1:57.69  2:22.61  2:53.14  3:16.48  3:43.49
  4 OLD DOMINION AQUATIC CLUB  'B'                    3:51.50    3:58.66  
     1) DEPPE, RUSSELL 17               2) SWEIGART, JED 18               
     3) CALDERALA, JASON 15             4) TSCHOHL, JARED 16              
       29.22    59.49  1:28.94  2:03.85  2:32.13  3:04.89  3:30.48  3:58.66
  5 CARTER CENTER AQUATICS  'B'                       4:03.06    4:04.38  
     1) KRELL, BEN 16                   2) SHOULDERS, MATTHEW 16          
     3) SLOWIKOWSKI, JACK 17            4) LYNCH, KEVIN 15                
       28.63    59.01  1:33.02  2:12.87  2:38.81  3:10.26  3:35.42  4:04.38

 


                      Arizona Interscholastic Association                      
                     5A Swimming and Diving Championships 
                               November 8-9, 2002                     
                                    Results 


   

Arizona Interscholastic Association 
5A Swimming and Diving Championships 
November 8-9, 2002


Male Team Scores
Place School Points

1 Brophy BCP 407
2 Mountain Ridge MTRDG 199 .50
3 Salpointe SALPT 197
4 North NORTH 179
5 Dobson DOBSN 171 .50
6 Sabino SABNO 169
7 Sahuaro SAHRO 117
8 Red Mountain REDMT 109
9 Desert Vista DVSTA 103
10 Mesa Mountain View MTVW 96
11 Corona del Sol CDS 82
12 Highland HIGHL 70
13 Horizon HORZN 65
13 Canyon Del Oro CDO 65
15 Shadow Mountain SHDMT 53
16 Mountain Pointe MTPT 50
17 Deer Valley DVLLY 35
18 Mesquite MSQTE 20
18 Mesa MESA 20
20 Gilbert GLBRT 17
20 Flowing Wells FLOW 17
22 Hamilton HMLTN 15
22 Westwood WW 15
24 Kofa KOFA 12
25 Buena BUENA 11
26 Desert Mountain DSRMT 8
27 Sandra Day O'Connor SDO'C 7
27 Skyline SKYLN 7
29 Chandler CHAND 5
30 Westview WSTVW 2
31 North Canyon NCNYN 1
              
          
 
Event 1  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
Nat'l Public: ! 1:31.25  3/1/1999  The Woodlands, TX                           
  Nat'l Ind.: @ 1:31.10  2/1/1992  Mercersberg Academy, PA                     
       State: # 1:34.93  11/1/1992 Brophy                                      
    5A State: $ 1:34.93  11/1/1992 Brophy                                      
                1:37.77  AA-A
                1:40.21  AA-C
    School                                      Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Championship Final
  1 Brophy                                      1:36.56    1:36.37 AA-A    40  
     1) Righi, Alex SO                  2) Key, Ryan SO                   
     3) Ehret, Jon JR                   4) Hall, Braiden JR               
                  24.66       52.07 (27.41)     1:15.22 (23.15)     1:36.37 (21.15)                                                                                
  2 Mountain Ridge                              1:40.10    1:38.80 AA-C    34  
     1) Goodrich, Scott JR              2) Criddle, Nate SR               
     3) Johnson, Dan JR                 4) Klokkenga, Matt SR             
                  23.40       52.01 (28.61)     1:16.94 (24.93)     1:38.80 (21.86)                                                                                
  3 Sabino                                      1:41.84    1:40.57         32  
     1) Walls, Daniel JR                2) Adam, Ben FR                   
     3) Sparks, Nick JR                 4) Renno, Markus SR               
                  26.71       55.54 (28.83)     1:19.14 (23.60)     1:40.57 (21.43)                                                                                
  4 Dobson                                      1:40.27    1:40.99         30  
     1) Benson, Dan SO                  2) Kiley, Ryan JR                 
     3) Nelson, Spencer JR              4) Barona, Dax                    
                  26.38       53.54 (27.16)     1:18.52 (24.98)     1:40.99 (22.47)                                                                                
  5 North                                       1:42.09    1:42.04         28  
     1) Curran, Tim JR                  2) Yockey, Nathan SO              
     3) Yockey, Levi SR                 4) Miller, Mitch SO               
                  25.88       55.79 (29.91)     1:20.10 (24.31)     1:42.04 (21.94)                                                                                
  6 Red Mountain                                1:42.29    1:42.11         26  
     1) Johnson, Drew JR                2) Heim, Travis SR                
     3) Thurber, Aaron SR               4) Adkins, Kurt SO                
                  25.80       53.91 (28.11)     1:18.47 (24.56)     1:42.11 (23.64)                                                                                
  7 Desert Vista                                1:42.45    1:42.22         24  
     1) Geranen, Brian SR               2) Parker, Troy SR                
     3) Curtis, Kevin JR                4) Richardson, Ryan SO            
                  26.96       55.61 (28.65)     1:20.02 (24.41)     1:42.22 (22.20)                                                                                
  8 Salpointe                                   1:42.90    1:43.14         22  
     1) Zeches, Chris SR                2) Keefe, Danny FR                
     3) Rebarchek, Pat SR               4) Van Arsdel, Andy               
                  25.33       54.76 (29.43)     1:20.26 (25.50)     1:43.14 (22.88)                                                                                
Consolation Final
  9 Sahuaro                                     1:43.06    1:44.23         18  
     1) Aaberg, Derrick SO              2) Tucker, Jesse SR               
     3) Martinez, Ricky JR              4) Notheis, Brian SR              
                  26.72       57.53 (30.81)     1:22.74 (25.21)     1:44.23 (21.49)                                                                                
 10 Mountain Pointe                             1:45.82    1:44.36         14  
     1) Baldry, David FR                2) Meyer, Brian SR                
     3) Pelton, Jeff SR                 4) Caferio, Nick SR               
                  27.41       58.68 (31.27)     1:21.88 (23.20)     1:44.36 (22.48)                                                                                
 11 Canyon Del Oro                              1:46.01    1:45.92         12  
     1) Thames, Travis SO               2) Romanowski, Michal SR          
     3) Mathern, Doug SR                4) McNutt, Logan SO               
                  26.61       57.96 (31.35)     1:22.95 (24.99)     1:45.92 (22.97)                                                                                
 12 Buena                                       1:47.46    1:46.10         10  
     1) O'Malley, Casey JR              2) Cerami, Phil                   
     3) Rogers, Ben                     4) Rogers, Josh                   
                  27.20       56.60 (29.40)     1:22.76 (26.16)     1:46.10 (23.34)                                                                                
 13 Corona del Sol                              1:47.76    1:46.68          8  
     1) Telep, Nate FR                  2) Hsiao, Timothy JR              
     3) He, Jason                       4) Gundry, Eric                   
                  27.42       55.98 (28.56)     1:22.09 (26.11)     1:46.68 (24.59)                                                                                
 14 Mesa Mountain View                          1:47.14    1:47.51          6  
     1) Crimmins, Will                  2) Harris, Clifton SO             
     3) Bock, George JR                 4) Turner, Beau                   
                  29.31       58.73 (29.42)     1:24.24 (25.51)     1:47.51 (23.27)                                                                                
 15 Hamilton                                    1:47.13    1:48.49          4  
     1) Hanke, Ryan FR                  2) Ogden, Daniel SR               
     3) Celaya, Eddie                   4) Dull, Julian                   
                  26.71       57.98 (31.27)     1:24.16 (26.18)     1:48.49 (24.33)                                                                                
 16 Flowing Wells                               1:48.79    1:50.29          2  
     1) Rahn, Christopher               2) Titus, Marcus SO               
     3) Aragon, Michael SO              4) Orach, Robert                  
                  27.57       57.38 (29.81)     1:24.03 (26.65)     1:50.29 (26.26)                                                                                
 
Event 1  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
Nat'l Public: ! 1:31.25  3/1/1999  The Woodlands, TX                           
  Nat'l Ind.: @ 1:31.10  2/1/1992  Mercersberg Academy, PA                     
       State: # 1:34.93  11/1/1992 Brophy                                      
    5A State: $ 1:34.93  11/1/1992 Brophy                                      
                1:37.77  AA-A
                1:40.21  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Brophy                                                       1:36.56 AA-A   
     1) Righi, Alex SO                  2) Key, Ryan SO                   
     3) Ehret, Jon JR                   4) Hall, Braiden JR               
                  24.87       52.30 (27.43)     1:15.41 (23.11)     1:36.56 (21.15)                                                                                
  2 Mountain Ridge                                               1:40.10 AA-C   
     1) Goodrich, Scott JR              2) Criddle, Nate SR               
     3) Johnson, Dan JR                 4) Klokkenga, Matt SR             
                  23.75       53.09 (29.34)     1:18.02 (24.93)     1:40.10 (22.08)                                                                                
  3 Dobson                                                       1:40.27        
     1) Benson, Dan SO                  2) Kiley, Ryan JR                 
     3) Nelson, Spencer JR              4) Barona, Dax                    
                  26.26       53.71 (27.45)     1:18.03 (24.32)     1:40.27 (22.24)                                                                                
  4 Sabino                                                       1:41.84        
     1) Walls, Daniel JR                2) Adam, Ben FR                   
     3) Sparks, Nick JR                 4) Renno, Markus SR               
                  27.28       57.29 (30.01)     1:20.43 (23.14)     1:41.84 (21.41)                                                                                
  5 North                                                        1:42.09        
     1) Curran, Tim JR                  2) Yockey, Nathan SO              
     3) Yockey, Levi SR                 4) Miller, Mitch SO               
                  25.84       55.28 (29.44)     1:19.95 (24.67)     1:42.09 (22.14)                                                                                
  6 Red Mountain                                                 1:42.29        
     1) Johnson, Drew JR                2) Heim, Travis SR                
     3) Thurber, Aaron SR               4) Adkins, Kurt SO                
                  26.06       53.97 (27.91)     1:18.66 (24.69)     1:42.29 (23.63)                                                                                
  7 Desert Vista                                                 1:42.45        
     1) Geranen, Brian SR               2) Parker, Troy SR                
     3) Curtis, Kevin JR                4) Richardson, Ryan SO            
                  26.61       55.18 (28.57)     1:19.88 (24.70)     1:42.45 (22.57)                                                                                
  8 Salpointe                                                    1:42.90        
     1) Zeches, Chris SR                2) Keefe, Danny FR                
     3) Rebarchek, Pat SR               4) Van Arsdel, Andy               
                  25.43       55.04 (29.61)     1:20.02 (24.98)     1:42.90 (22.88)                                                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Sahuaro                                                      1:43.06        
     1) Aaberg, Derrick SO              2) Tucker, Jesse SR               
     3) Martinez, Ricky JR              4) Notheis, Brian SR              
                  25.97       56.15 (30.18)     1:21.11 (24.96)     1:43.06 (21.95)                                                                                
 10 Mountain Pointe                                              1:45.82        
     1) Baldry, David FR                2) Meyer, Brian SR                
     3) Pelton, Jeff SR                 4) Caferio, Nick SR               
                  27.75       59.44 (31.69)     1:23.00 (23.56)     1:45.82 (22.82)                                                                                
 11 Canyon Del Oro                                               1:46.01        
     1) Thames, Travis SO               2) Romanowski, Michal SR          
     3) Mathern, Doug SR                4) McNutt, Logan SO               
                  26.81       58.41 (31.60)     1:23.73 (25.32)     1:46.01 (22.28)                                                                                
 12 Hamilton                                                     1:47.13        
     1) Hanke, Ryan FR                  2) Ogden, Daniel SR               
     3) Celaya, Eddie                   4) Dull, Julian                   
                  26.69       57.52 (30.83)     1:23.31 (25.79)     1:47.13 (23.82)                                                                                
 13 Mesa Mountain View                                           1:47.14        
     1) Crimmins, Will                  2) Harris, Clifton SO             
     3) Bock, George JR                 4) Turner, Beau                   
                  29.06       58.31 (29.25)     1:23.53 (25.22)     1:47.14 (23.61)                                                                                
 14 Buena                                                        1:47.46        
     1) O'Malley, Casey JR              2) Cerami, Phil                   
     3) Rogers, Ben                     4) Rogers, Josh                   
                  27.46       57.41 (29.95)     1:23.50 (26.09)     1:47.46 (23.96)                                                                                
 15 Corona del Sol                                               1:47.76        
     1) Telep, Nate FR                  2) Hsiao, Timothy JR              
     3) He, Jason                       4) Gundry, Eric                   
                  27.34       56.79 (29.45)     1:23.15 (26.36)     1:47.76 (24.61)                                                                                
 16 Flowing Wells                                                1:48.79        
     1) Rahn, Christopher               2) Titus, Marcus SO               
     3) Aragon, Michael SO              4) Orach, Robert                  
                  27.16       56.84 (29.68)     1:23.21 (26.37)     1:48.79 (25.58)                                                                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 Gilbert                                                      1:48.92        
     1) Fuhrmann, B.J. SR               2) Bentley, Blair SR              
     3) Bates, James                    4) Young, Max                     
                  29.70       58.69 (28.99)     1:24.45 (25.76)     1:48.92 (24.47)                                                                                
 18 Highland                                                     1:49.04        
     1) Danielson, Drew                 2) Bryan, Greg                    
     3) Laney, Jarod SR                 4) Hobbs, Kyle                    
                  27.97       59.67 (31.70)     1:25.43 (25.76)     1:49.04 (23.61)                                                                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 Deer Valley                                                  1:50.56        
     1) Varner, James SR                2) Layton, Justin                 
     3) Kohn, Daniel SR                 4) Townsend, Taylor JR            
                  27.74     1:01.01 (33.27)     1:28.43 (27.42)     1:50.56 (22.13)                                                                                
 20 Saint Mary's                                                 1:51.01        
     1) Balsassarre, Joe                2) Pascente, Nick                 
     3) Sanchez, Derek                  4) Cahill, Brendan                
                  28.55     1:00.25 (31.70)     1:27.36 (27.11)     1:51.01 (23.65)                                                                                
 21 Desert Mountain                                              1:51.49        
     1) Gaddie, Daniel                  2) Russell, Steve SR              
     3) Zimmerman, Zack                 4) Henry, Adam                    
                  29.80     1:00.01 (30.21)     1:27.76 (27.75)     1:51.49 (23.73)                                                                                
 22 Shadow Mountain                                              1:51.89        
     1) Good, Sam                       2) Bierbaum, Bryan                
     3) Shearer, Peter SR               4) Pishotta, Brandon JR           
                  28.40       59.68 (31.28)     1:27.03 (27.35)     1:51.89 (24.86)                                                                                
 23 Mesquite                                                     1:52.51        
     1) Brough, Jordan                  2) Rogers, Seth                   
     3) Bloomquist, John-Michael        4) Boddy, Sam SR                  
                  30.14     1:03.23 (33.09)     1:30.37 (27.14)     1:52.51 (22.14)                                                                                
 -- Westwood                                                          DQ        
     1) Neil, Matthew                   2) Shoemaker, Eric                
     3) Montalvo, Orlando               4) Heywood, Josh                  
                  28.80     1:01.27 (32.47)     1:29.83 (28.56)          DQ (24.54)                                                                                
 
Event 3  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Nat'l Public: ! 1:35.55  5/1/1991  Eric Diehl                                  
  Nat'l Ind.: @ 1:34.96  3/1/1991  Joe Hudepohl                                
       State: # 1:38.26  11/3/2001 Tyler DeBerry - Sabino                      
    5A State: $ 1:38.26  11/3/2001 Tyler DeBerry - Sabino                      
                1:42.23  AA-A
                1:44.16  AA-C
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Championship Final
  1 Goodrich, Kyle      SR MTRDG                1:42.93    1:41.30 AA-A    20  
                  23.54       49.19 (25.65)     1:15.69 (26.50)     1:41.30 (25.61)                                                                                
  2 Mason, David        SR MTVW                 1:43.19    1:41.44 AA-A    17  
                  23.22       49.47 (26.25)     1:15.40 (25.93)     1:41.44 (26.04)                                                                                
  3 Shores, Kyle        JR BCP                  1:44.77    1:44.04 AA-C    16  
                  23.55       49.45 (25.90)     1:16.38 (26.93)     1:44.04 (27.66)                                                                                
  4 Trimble, Pat        SR SALPT                1:45.52    1:44.32         15  
                  23.95       49.95 (26.00)     1:17.02 (27.07)     1:44.32 (27.30)                                                                                
  5 Voigt, Chris        SO BCP                  1:45.99    1:45.65         14  
                  24.66       51.19 (26.53)     1:18.32 (27.13)     1:45.65 (27.33)                                                                                
  6 Goehring, Christia  SO HIGHL                1:47.16    1:45.83         13  
                  24.05       50.55 (26.50)     1:18.49 (27.94)     1:45.83 (27.34)                                                                                
  7 Harvey, Kyle        SO SAHRO                1:46.10    1:45.96         12  
                  24.56       51.31 (26.75)     1:18.59 (27.28)     1:45.96 (27.37)                                                                                
  8 Yockey, Levi        SR NORTH                1:46.26    1:46.47         11  
                  25.16       51.75 (26.59)     1:18.99 (27.24)     1:46.47 (27.48)                                                                                
Consolation Final
  9 Walls, Daniel       JR SABNO                1:50.02    1:47.10          8  
                  25.04       52.55 (27.51)     1:20.64 (28.09)     1:47.10 (26.46)                                                                                
  9 Beardsley, Ro       JR BCP                  1:50.10    1:47.10          8  
                  25.24       52.08 (26.84)     1:19.57 (27.49)     1:47.10 (27.53)                                                                                
 11 Freeman, Nathan     SO BCP                  1:48.44    1:47.26          6  
                  25.63       53.05 (27.42)     1:20.64 (27.59)     1:47.26 (26.62)                                                                                
 12 Meddings, Nathanie  JR DOBSN                1:47.60    1:48.50          5  
                  25.46       52.91 (27.45)     1:20.50 (27.59)     1:48.50 (28.00)                                                                                
 13 Thurber, Aaron      SR REDMT                1:52.06    1:50.00          4  
                  25.47       53.16 (27.69)     1:21.34 (28.18)     1:50.00 (28.66)                                                                                
 14 Johnson, Dan        JR MTRDG                1:50.41    1:50.58          3  
                  25.69       53.71 (28.02)     1:22.34 (28.63)     1:50.58 (28.24)                                                                                
 15 Pelton, Jeff        SR MTPT                 1:52.46    1:51.21          2  
                  25.89       54.95 (29.06)     1:24.41 (29.46)     1:51.21 (26.80)                                                                                
 16 Ramirez, Josue      SR REDMT                1:52.56    1:52.11          1  
                  25.17       52.95 (27.78)     1:21.98 (29.03)     1:52.11 (30.13)                                                                                
 
Event 3  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Nat'l Public: ! 1:35.55  5/1/1991  Eric Diehl                                  
  Nat'l Ind.: @ 1:34.96  3/1/1991  Joe Hudepohl                                
       State: # 1:38.26  11/3/2001 Tyler DeBerry - Sabino                      
    5A State: $ 1:38.26  11/3/2001 Tyler DeBerry - Sabino                      
                1:42.23  AA-A
                1:44.16  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Goodrich, Kyle            SR MTRDG                           1:42.93 AA-C   
                  23.69       49.52 (25.83)     1:16.26 (26.74)     1:42.93 (26.67)                                                                                
  2 Mason, David              SR MTVW                            1:43.19 AA-C   
                  23.82       50.30 (26.48)     1:16.65 (26.35)     1:43.19 (26.54)                                                                                
  3 Shores, Kyle              JR BCP                             1:44.77        
                  23.54       49.47 (25.93)     1:17.11 (27.64)     1:44.77 (27.66)                                                                                
  4 Trimble, Pat              SR SALPT                           1:45.52        
                  24.74       51.35 (26.61)     1:18.39 (27.04)     1:45.52 (27.13)                                                                                
  5 Voigt, Chris              SO BCP                             1:45.99        
                  24.83       51.32 (26.49)     1:18.41 (27.09)     1:45.99 (27.58)                                                                                
  6 Harvey, Kyle              SO SAHRO                           1:46.10        
                  24.46       51.52 (27.06)     1:18.81 (27.29)     1:46.10 (27.29)                                                                                
  7 Yockey, Levi              SR NORTH                           1:46.26        
                  24.61       51.17 (26.56)     1:18.73 (27.56)     1:46.26 (27.53)                                                                                
  8 Goehring, Christian       SO HIGHL                           1:47.16        
                  24.08       50.77 (26.69)     1:19.20 (28.43)     1:47.16 (27.96)                                                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Meddings, Nathaniel       JR DOBSN                           1:47.60        
                  24.75       51.75 (27.00)     1:20.05 (28.30)     1:47.60 (27.55)                                                                                
 10 Freeman, Nathan           SO BCP                             1:48.44        
                  25.13       52.14 (27.01)     1:20.05 (27.91)     1:48.44 (28.39)                                                                                
 11 Walls, Daniel             JR SABNO                           1:50.02        
                  24.94       52.59 (27.65)     1:21.47 (28.88)     1:50.02 (28.55)                                                                                
 12 Beardsley, Ro             JR BCP                             1:50.10        
                  25.15       52.09 (26.94)     1:20.79 (28.70)     1:50.10 (29.31)                                                                                
 13 Johnson, Dan              JR MTRDG                           1:50.41        
                  25.75       53.46 (27.71)     1:22.20 (28.74)     1:50.41 (28.21)                                                                                
 14 Thurber, Aaron            SR REDMT                           1:52.06        
                  25.81       54.35 (28.54)     1:23.12 (28.77)     1:52.06 (28.94)                                                                                
 15 Pelton, Jeff              SR MTPT                            1:52.46        
                  25.13       53.18 (28.05)     1:23.16 (29.98)     1:52.46 (29.30)                                                                                
 16 Ramirez, Josue            SR REDMT                           1:52.56        
                  25.37       53.28 (27.91)     1:22.16 (28.88)     1:52.56 (30.40)                                                                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 McDivitt, Darren          SO CDO                             1:53.01        
                  26.06       53.51 (27.45)     1:22.94 (29.43)     1:53.01 (30.07)                                                                                
 18 Gers, Ryan                JR HORZN                           1:53.56        
                  25.76       54.07 (28.31)     1:23.68 (29.61)     1:53.56 (29.88)                                                                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 Hoffman, Kyle             SO DOBSN                           1:54.47        
                  26.58       54.61 (28.03)     1:24.15 (29.54)     1:54.47 (30.32)                                                                                
 20 Ziegler, Peter            SR SALPT                           1:55.38        
                  25.46       53.66 (28.20)     1:23.79 (30.13)     1:55.38 (31.59)                                                                                
 21 Christensen, Josh         SO MTVW                            1:55.63        
                  26.57       55.81 (29.24)     1:25.96 (30.15)     1:55.63 (29.67)                                                                                
 22 DeFilippo, Makko          SO CDO                             1:56.67        
                  26.33       54.88 (28.55)     1:25.44 (30.56)     1:56.67 (31.23)                                                                                
 23 Carter, Bryce             FR DOBSN                           1:57.20        
                  27.31       56.92 (29.61)     1:26.99 (30.07)     1:57.20 (30.21)                                                                                
 24 Moreno, Andres            JR SABNO                           1:58.08        
                  26.08       54.70 (28.62)     1:25.74 (31.04)     1:58.08 (32.34)                                                                                
 
Event 5  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
Nat'l Public: ! 1:46.90  2/1/1994  Jason Lancaster                             
  Nat'l Ind.: @ 1:47.13  11/1/1996 Alex Lopez                                  
       State: # 1:49.41  11/3/2001 Dave Rollins - Sabino                       
    5A State: $ 1:49.41  11/3/2001 Dave Rollins - Sabino                       
                1:54.50  AA-A
                1:57.84  AA-C
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Championship Final
  1 Ehret, Jon          JR BCP                  1:58.49    1:55.69 AA-C    20  
                  23.95       53.38 (29.43)     1:27.81 (34.43)     1:55.69 (27.88)                                                                                
  2 Larsson, Mike       SR DOBSN                2:01.31    1:59.09         17  
                  26.15       59.27 (33.12)     1:31.49 (32.22)     1:59.09 (27.60)                                                                                
  3 Rebarchek, Pat      SR SALPT                2:01.76    2:00.13         16  
                  25.89       56.58 (30.69)     1:31.23 (34.65)     2:00.13 (28.90)                                                                                
  4 Key, Ryan           SO BCP                  2:02.45    2:00.90         15  
                  26.94       58.33 (31.39)     1:31.87 (33.54)     2:00.90 (29.03)                                                                                
  5 Righi, Alex         SO BCP                  2:01.79    2:01.18         13.5
                  26.09       56.09 (30.00)     1:33.43 (37.34)     2:01.18 (27.75)                                                                                
  5 Rees, Pat           FR BCP                  2:02.07    2:01.18         13.5
                  26.01       57.12 (31.11)     1:31.58 (34.46)     2:01.18 (29.60)                                                                                
  7 Telep, Nate         FR CDS                  2:03.83    2:03.29         12  
                  26.39       56.59 (30.20)     1:32.95 (36.36)     2:03.29 (30.34)                                                                                
  8 Heim, Travis        SR REDMT                2:03.83    2:03.58         11  
                  26.92       59.47 (32.55)     1:33.49 (34.02)     2:03.58 (30.09)                                                                                
Consolation Final
  9 Quinlan, Edward     JR NORTH                2:04.72    2:00.34          9  
                  25.88       57.51 (31.63)     1:31.61 (34.10)     2:00.34 (28.73)                                                                                
 10 Roman, Ben          FR NORTH                2:04.50    2:02.61          7  
                  25.56       56.73 (31.17)     1:33.88 (37.15)     2:02.61 (28.73)                                                                                
 11 Kiley, Ryan         JR DOBSN                2:05.55    2:03.70          6  
                  27.23     1:00.91 (33.68)     1:32.87 (31.96)     2:03.70 (30.83)                                                                                
 12 Mathern, Doug       SR CDO                  2:05.13    2:04.03          5  
                  25.79       56.70 (30.91)     1:34.08 (37.38)     2:04.03 (29.95)                                                                                
 13 Santerre, Ben       FR SDO'C                2:08.18    2:04.57          4  
                  26.81       58.02 (31.21)     1:36.90 (38.88)     2:04.57 (27.67)                                                                                
 14 Bock, George        JR MTVW                 2:05.33    2:04.93          3  
                  26.07       57.59 (31.52)     1:34.65 (37.06)     2:04.93 (30.28)                                                                                
 15 Meyer, Brian        SR MTPT                 2:08.80    2:08.34          2  
                  25.84       57.99 (32.15)     1:37.56 (39.57)     2:08.34 (30.78)                                                                                
 16 Bosch, Ben          JR REDMT                2:08.84    2:10.21          1  
                  27.28     1:00.41 (33.13)     1:40.09 (39.68)     2:10.21 (30.12)                                                                                
 
Event 5  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
Nat'l Public: ! 1:46.90  2/1/1994  Jason Lancaster                             
  Nat'l Ind.: @ 1:47.13  11/1/1996 Alex Lopez                                  
       State: # 1:49.41  11/3/2001 Dave Rollins - Sabino                       
    5A State: $ 1:49.41  11/3/2001 Dave Rollins - Sabino                       
                1:54.50  AA-A
                1:57.84  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Ehret, Jon                JR BCP                             1:58.49        
                  24.58       54.47 (29.89)     1:30.24 (35.77)     1:58.49 (28.25)                                                                                
  2 Larsson, Mike             SR DOBSN                           2:01.31        
                  26.30       59.66 (33.36)     1:33.64 (33.98)     2:01.31 (27.67)                                                                                
  3 Rebarchek, Pat            SR SALPT                           2:01.76        
                  26.03       57.38 (31.35)     1:33.07 (35.69)     2:01.76 (28.69)                                                                                
  4 Righi, Alex               SO BCP                             2:01.79        
                  26.08       55.51 (29.43)     1:33.08 (37.57)     2:01.79 (28.71)                                                                                
  5 Rees, Pat                 FR BCP                             2:02.07        
                  25.58       57.69 (32.11)     1:32.34 (34.65)     2:02.07 (29.73)                                                                                
  6 Key, Ryan                 SO BCP                             2:02.45        
                  26.82       59.01 (32.19)     1:32.95 (33.94)     2:02.45 (29.50)                                                                                
  7 Telep, Nate               FR CDS                             2:03.83        
                  26.63       56.78 (30.15)     1:33.32 (36.54)     2:03.83 (30.51)                                                                                
  7 Heim, Travis              SR REDMT                           2:03.83        
                  27.01       59.89 (32.88)     1:33.65 (33.76)     2:03.83 (30.18)                                                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Roman, Ben                FR NORTH                           2:04.50        
                  26.06       58.19 (32.13)     1:36.01 (37.82)     2:04.50 (28.49)                                                                                
 10 Quinlan, Edward           JR NORTH                           2:04.72        
                  27.05       59.86 (32.81)     1:35.56 (35.70)     2:04.72 (29.16)                                                                                
 11 Mathern, Doug             SR CDO                             2:05.13        
                  25.96       57.36 (31.40)     1:35.05 (37.69)     2:05.13 (30.08)                                                                                
 12 Bock, George              JR MTVW                            2:05.33        
                  25.96       57.88 (31.92)     1:34.94 (37.06)     2:05.33 (30.39)                                                                                
 13 Kiley, Ryan               JR DOBSN                           2:05.55        
                  27.63     1:02.11 (34.48)     1:33.93 (31.82)     2:05.55 (31.62)                                                                                
 14 Santerre, Ben             FR SDO'C                           2:08.18        
                  26.96       59.43 (32.47)     1:39.55 (40.12)     2:08.18 (28.63)                                                                                
 15 Meyer, Brian              SR MTPT                            2:08.80        
                  26.70       59.06 (32.36)     1:39.10 (40.04)     2:08.80 (29.70)                                                                                
 16 Bosch, Ben                JR REDMT                           2:08.84        
                  27.41     1:01.06 (33.65)     1:39.32 (38.26)     2:08.84 (29.52)                                                                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 Brauer, Matt              SO SALPT                           2:09.30        
                  28.30       59.45 (31.15)     1:38.74 (39.29)     2:09.30 (30.56)                                                                                
 18 Noelck, Sterling          SR WSTVW                           2:10.81        
                  26.92       59.78 (32.86)     1:41.47 (41.69)     2:10.81 (29.34)                                                                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 Laney, Jarod              SR HIGHL                           2:11.01        
                  27.72     1:01.26 (33.54)     1:41.01 (39.75)     2:11.01 (30.00)                                                                                
 20 Romanowski, Michal        SR CDO                             2:11.03        
                  28.36     1:00.94 (32.58)     1:38.97 (38.03)     2:11.03 (32.06)                                                                                
 21 Shearer, Peter            SR SHDMT                           2:12.69        
                  27.72       59.85 (32.13)     1:40.32 (40.47)     2:12.69 (32.37)                                                                                
 22 Bateman, Jonathan         FR HMLTN                           2:14.85        
                  29.11     1:01.92 (32.81)     1:44.16 (42.24)     2:14.85 (30.69)                                                                                
 23 Ventura, Nick             SO HMLTN                           2:16.80        
                  27.79     1:02.27 (34.48)     1:44.89 (42.62)     2:16.80 (31.91)                                                                                
 24 Fuhrmann, B.J.            SR GLBRT                           2:18.89        
                  28.74     1:04.57 (35.83)     1:47.06 (42.49)     2:18.89 (31.83)                                                                                
 
Event 7  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Nat'l Public: ! 19.91  2/1/1997  Anthony Robinson                              
  Nat'l Ind.: @ 20.01  2/1/1992  Joe Hudepohl                                  
       State: # 20.30  11/1/1994 Gary Hall - Brophy                            
    5A State: $ 20.30  11/1/1994 Gary Hall - Brophy                            
                21.31  AA-A
                21.74  AA-C
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Championship Final
  1 Goodrich, Scott     JR MTRDG                  21.05      20.61 AA-A    20  
  2 Hall, Braiden       JR BCP                    21.63      21.50 AA-C    17  
  3 Howard, Andrew      JR CDS                    21.65      21.63 AA-C    16  
  4 Miller, Mitch       SO NORTH                  22.06      21.82         15  
  5 Townsend, Taylor    JR DVLLY                  21.96      21.96         14  
  6 Renno, Markus       SR SABNO                  22.11      21.99         13  
  7 Keever, Josh        JR HORZN                  21.85      22.01         12  
  8 Miller, Dan         JR SALPT                  22.24      22.42         11  
Consolation Final
  9 Notheis, Brian      SR SAHRO                  22.82      21.97          9  
 10 Patience, Trevor    JR MTVW                   22.57      22.17          7  
 11 Grucky, AJ          JR BCP                    22.37      22.19          6  
 12 Curran, Tim         JR NORTH                  22.55      22.52          5  
 13 Hall, Brian         SR BCP                    22.62      22.68          4  
 14 Boddy, Sam          SR MSQTE                  22.94      22.81          3  
 15 Glenn, Brandon      SR WSTVW                  22.61      23.00          2  
 16 Yee, Craig          SO NCNYN                  22.98      23.02          1  
 
Event 7  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Nat'l Public: ! 19.91  2/1/1997  Anthony Robinson                              
  Nat'l Ind.: @ 20.01  2/1/1992  Joe Hudepohl                                  
       State: # 20.30  11/1/1994 Gary Hall - Brophy                            
    5A State: $ 20.30  11/1/1994 Gary Hall - Brophy                            
                21.31  AA-A
                21.74  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Goodrich, Scott           JR MTRDG                            J21.05 AA-A   
  2 Hall, Braiden             JR BCP                               21.63 AA-C   
  3 Howard, Andrew            JR CDS                               21.65 AA-C   
  4 Keever, Josh              JR HORZN                             21.85        
  5 Townsend, Taylor          JR DVLLY                             21.96        
  6 Miller, Mitch             SO NORTH                             22.06        
  7 Renno, Markus             SR SABNO                             22.11        
  8 Miller, Dan               JR SALPT                             22.24        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Grucky, AJ                JR BCP                               22.37        
 10 Curran, Tim               JR NORTH                             22.55        
 11 Patience, Trevor          JR MTVW                              22.57        
 12 Glenn, Brandon            SR WSTVW                             22.61        
 13 Hall, Brian               SR BCP                               22.62        
 14 Notheis, Brian            SR SAHRO                             22.82        
 15 Boddy, Sam                SR MSQTE                             22.94        
 16 Yee, Craig                SO NCNYN                             22.98        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Pratt, Keith              JR CDO                               23.00        
 18 Lutgendorf, Mike          SR CDO                               23.13        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Titus, Marcus             SO FLOW                              23.18        
 20 Larson, Sean              JR MESA                              23.19        
 21 Kennedy, Ryan             SR DOBSN                             23.20        
 21 Caferio, Nick             SR MTPT                              23.20        
 23 Hutter, TJ                SO BCP                               23.27        
 24 Dick, J.T.                SO SHDMT                             23.32        
 
Event 9  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Nat'l Public: ! 47.81  3/1/1999  Dan Wescott                                   
  Nat'l Ind.: @ 47.10  2/1/1997  Nate Dusing                                   
       State: # 49.37  11/4/2000 Danier Ditoro - Chaparral                     
    5A State: $ 49.62  11/1/1995 Neil Peiffer - Mountain Pointe                
                51.21  AA-A
                52.33  AA-C
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Championship Final
  1 Ehret, Jon          JR BCP                    51.45      50.73 AA-A    20  
                  23.79       50.73 (26.94)                                                                                                                        
  2 Sparks, Nick        JR SABNO                  51.88      51.24 AA-C    17  
                  23.77       51.24 (27.47)                                                                                                                        
  3 Pelton, Jeff        SR MTPT                   52.92      51.58 AA-C    16  
                  23.65       51.58 (27.93)                                                                                                                        
  4 Thurber, Aaron      SR REDMT                  54.48      53.01         15  
                  24.91       53.01 (28.10)                                                                                                                        
  5 Shores, Kyle        JR BCP                    52.25      53.02         14  
                  24.63       53.02 (28.39)                                                                                                                        
  6 Miller, Mitch       SO NORTH                  54.73      54.63         13  
                  26.22       54.63 (28.41)                                                                                                                        
  7 Curtis, Kevin       JR DVSTA                  55.11      54.73         12  
                  25.91       54.73 (28.82)                                                                                                                        
  8 Aaberg, Derrick     SO SAHRO                  54.89      54.85         11  
                  25.89       54.85 (28.96)                                                                                                                        
Consolation Final
  9 Roman, Ben          FR NORTH                  55.91      54.57          9  
                  25.34       54.57 (29.23)                                                                                                                        
 10 Rebarchek, Pat      SR SALPT                  55.30      55.01          7  
                  26.03       55.01 (28.98)                                                                                                                        
 11 Martinez, Ricky     JR SAHRO                  55.81      55.81          6  
                  25.89       55.81 (29.92)                                                                                                                        
 12 Miller, Dan         JR SALPT                  56.21      56.22          5  
                  26.39       56.22 (29.83)                                                                                                                        
 13 Mathern, Doug       SR CDO                    55.92      56.39          4  
                  26.13       56.39 (30.26)                                                                                                                        
 14 Johnson, Dan        JR MTRDG                  56.97      56.68          3  
                  26.57       56.68 (30.11)                                                                                                                        
 15 Gill, Jesse         SR SABNO                  56.44      56.74          2  
                  26.18       56.74 (30.56)                                                                                                                        
 16 Keever, Sean        FR HORZN                  57.03      56.85          1  
                  26.12       56.85 (30.73)                                                                                                                        
 
Event 9  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Nat'l Public: ! 47.81  3/1/1999  Dan Wescott                                   
  Nat'l Ind.: @ 47.10  2/1/1997  Nate Dusing                                   
       State: # 49.37  11/4/2000 Danier Ditoro - Chaparral                     
    5A State: $ 49.62  11/1/1995 Neil Peiffer - Mountain Pointe                
                51.21  AA-A
                52.33  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Ehret, Jon                JR BCP                               51.45 AA-C   
                  23.94       51.45 (27.51)                                                                                                                        
  2 Sparks, Nick              JR SABNO                             51.88 AA-C   
                  24.15       51.88 (27.73)                                                                                                                        
  3 Shores, Kyle              JR BCP                               52.25 AA-C   
                  24.36       52.25 (27.89)                                                                                                                        
  4 Pelton, Jeff              SR MTPT                              52.92        
                  24.43       52.92 (28.49)                                                                                                                        
  5 Thurber, Aaron            SR REDMT                             54.48        
                  25.54       54.48 (28.94)                                                                                                                        
  6 Miller, Mitch             SO NORTH                             54.73        
                  26.26       54.73 (28.47)                                                                                                                        
  7 Aaberg, Derrick           SO SAHRO                             54.89        
                  25.64       54.89 (29.25)                                                                                                                        
  8 Curtis, Kevin             JR DVSTA                             55.11        
                  25.98       55.11 (29.13)                                                                                                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Rebarchek, Pat            SR SALPT                             55.30        
                  26.05       55.30 (29.25)                                                                                                                        
 10 Martinez, Ricky           JR SAHRO                             55.81        
                  26.07       55.81 (29.74)                                                                                                                        
 11 Roman, Ben                FR NORTH                             55.91        
                  25.87       55.91 (30.04)                                                                                                                        
 12 Mathern, Doug             SR CDO                               55.92        
                  25.93       55.92 (29.99)                                                                                                                        
 13 Miller, Dan               JR SALPT                             56.21        
                  25.96       56.21 (30.25)                                                                                                                        
 14 Gill, Jesse               SR SABNO                             56.44        
                  25.67       56.44 (30.77)                                                                                                                        
 15 Johnson, Dan              JR MTRDG                             56.97        
                  26.59       56.97 (30.38)                                                                                                                        
 16 Keever, Sean              FR HORZN                             57.03        
                  26.63       57.03 (30.40)                                                                                                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Nelson, Spencer           JR DOBSN                             57.18        
                  26.53       57.18 (30.65)                                                                                                                        
 18 Thompson, Josh            JR DOBSN                             57.22        
                  26.33       57.22 (30.89)                                                                                                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Hutter, TJ                SO BCP                               57.36        
                  26.73       57.36 (30.63)                                                                                                                        
 20 Quinlan, Edward           JR NORTH                             57.62        
                  27.17       57.62 (30.45)                                                                                                                        
 21 Noelck, Sterling          SR WSTVW                             57.84        
                  27.41       57.84 (30.43)                                                                                                                        
 22 Fah, Kevin                FR SDO'C                             58.01        
                  26.92       58.01 (31.09)                                                                                                                        
 23 Aragon, Michael           SO FLOW                              58.37        
                  27.42       58.37 (30.95)                                                                                                                        
 24 Laney, Jarod              SR HIGHL                             59.37        
                  27.67       59.37 (31.70)                                                                                                                        
 
Event 11  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Nat'l Public: ! 43.73  2/1/1992  Ugur Taner                                    
  Nat'l Ind.: @ 43.43  2/1/1992  Joe Hudepohl                                  
       State: # 43.85  11/1/1994 Gary Hall - Brophy                            
    5A State: $ 43.85  11/1/1994 Gary Hall - Brophy                            
                46.63  AA-A
                47.70  AA-C
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Championship Final
  1 Mason, David        SR MTVW                   46.33      46.82 AA-C    20  
                  22.12       46.82 (24.70)                                                                                                                        
  2 Hall, Braiden       JR BCP                    48.59      47.92         17  
                  22.92       47.92 (25.00)                                                                                                                        
  3 Howard, Andrew      JR CDS                    48.51      48.36         16  
                  23.50       48.36 (24.86)                                                                                                                        
  4 Yockey, Levi        SR NORTH                  48.31      48.42         15  
                  23.40       48.42 (25.02)                                                                                                                        
  5 Meddings, Nathanie  JR DOBSN                  48.50      48.48         13.5
                  23.09       48.48 (25.39)                                                                                                                        
  5 Klokkenga, Matt     SR MTRDG                  48.43      48.48         13.5
                  23.21       48.48 (25.27)                                                                                                                        
  7 Keever, Josh        JR HORZN                  48.65      48.50         12  
                  23.40       48.50 (25.10)                                                                                                                        
  8 Renno, Markus       SR SABNO                  48.53      48.61         11  
                  23.32       48.61 (25.29)                                                                                                                        
Consolation Final
  9 Trimble, Pat        SR SALPT                  48.73      48.67          9  
                  23.57       48.67 (25.10)                                                                                                                        
 10 Taylor, Denton      SR BCP                    48.81      48.87          7  
                  23.17       48.87 (25.70)                                                                                                                        
 11 Richardson, Ryan    SO DVSTA                  49.44      49.21          6  
                  23.21       49.21 (26.00)                                                                                                                        
 12 Collins, Mike       SR BCP                    49.38      49.51          5  
                  23.32       49.51 (26.19)                                                                                                                        
 13 Townsend, Taylor    JR DVLLY                  49.08      49.77          4  
                  23.29       49.77 (26.48)                                                                                                                        
 14 Lutgendorf, Mike    SR CDO                    50.16      50.01          3  
                  23.81       50.01 (26.20)                                                                                                                        
 15 Hall, Brian         SR BCP                    50.16      50.19          2  
                  23.73       50.19 (26.46)                                                                                                                        
 16 O'Malley, Casey     JR BUENA                  50.33      50.33          1  
                  23.91       50.33 (26.42)                                                                                                                        
 
Event 11  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Nat'l Public: ! 43.73  2/1/1992  Ugur Taner                                    
  Nat'l Ind.: @ 43.43  2/1/1992  Joe Hudepohl                                  
       State: # 43.85  11/1/1994 Gary Hall - Brophy                            
    5A State: $ 43.85  11/1/1994 Gary Hall - Brophy                            
                46.63  AA-A
                47.70  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Mason, David              SR MTVW                              46.33 AA-A   
                  22.32       46.33 (24.01)                                                                                                                        
  2 Yockey, Levi              SR NORTH                             48.31        
                  23.30       48.31 (25.01)                                                                                                                        
  3 Klokkenga, Matt           SR MTRDG                             48.43        
                  23.10       48.43 (25.33)                                                                                                                        
  4 Meddings, Nathaniel       JR DOBSN                             48.50        
                  23.48       48.50 (25.02)                                                                                                                        
  5 Howard, Andrew            JR CDS                               48.51        
                  23.48       48.51 (25.03)                                                                                                                        
  6 Renno, Markus             SR SABNO                             48.53        
                  23.55       48.53 (24.98)                                                                                                                        
  7 Hall, Braiden             JR BCP                               48.59        
                  23.61       48.59 (24.98)                                                                                                                        
  8 Keever, Josh              JR HORZN                             48.65        
                  23.70       48.65 (24.95)                                                                                                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Trimble, Pat              SR SALPT                             48.73        
                  23.39       48.73 (25.34)                                                                                                                        
 10 Taylor, Denton            SR BCP                               48.81        
                  23.46       48.81 (25.35)                                                                                                                        
 11 Townsend, Taylor          JR DVLLY                             49.08        
                  23.14       49.08 (25.94)                                                                                                                        
 12 Collins, Mike             SR BCP                               49.38        
                  23.23       49.38 (26.15)                                                                                                                        
 13 Richardson, Ryan          SO DVSTA                             49.44        
                  23.47       49.44 (25.97)                                                                                                                        
 14 Lutgendorf, Mike          SR CDO                               50.16        
                  24.14       50.16 (26.02)                                                                                                                        
 14 Hall, Brian               SR BCP                               50.16        
                  24.39       50.16 (25.77)                                                                                                                        
 16 O'Malley, Casey           JR BUENA                             50.33        
                  23.75       50.33 (26.58)                                                                                                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Patience, Trevor          JR MTVW                              50.47        
                  23.88       50.47 (26.59)                                                                                                                        
 18 Hanke, Ryan               FR HMLTN                             50.59        
                  24.41       50.59 (26.18)                                                                                                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Kennedy, Ryan             SR DOBSN                             50.66        
                  24.26       50.66 (26.40)                                                                                                                        
 20 Geranen, Brian            SR DVSTA                             51.19        
                  24.10       51.19 (27.09)                                                                                                                        
 21 Notheis, Brian            SR SAHRO                             51.27        
                  24.34       51.27 (26.93)                                                                                                                        
 22 Larson, Sean              JR MESA                              51.52        
                  24.66       51.52 (26.86)                                                                                                                        
 23 Yee, Craig                SO NCNYN                             52.24        
                  24.75       52.24 (27.49)                                                                                                                        
 24 Glenn, Brandon            SR WSTVW                             52.65        
                  24.68       52.65 (27.97)                                                                                                                        
 
Event 13  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Nat'l Public: ! 4:16.39  5/1/1983  Jeff Kostoff                                
  Nat'l Ind.: @ 4:20.44  2/1/2000  Fran Crippen                                
       State: # 4:28.59  11/3/2001 Tyler DeBerry - Sabino                      
    5A State: $ 4:28.59  11/3/2001 Tyler DeBerry - Sabino                      
                4:36.17  AA-A
                4:43.43  AA-C
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Championship Final
  1 Goodrich, Kyle      SR MTRDG                4:38.71    4:39.16 AA-C    20  
                  24.91       52.38 (27.47)     1:20.76 (28.38)     1:49.14 (28.38)     2:17.59 (28.45)     2:45.84 (28.25)     3:15.31 (29.47)     3:43.55 (28.24)
        4:11.72 (28.17)     4:39.16 (27.44)                                                                                                                        
  2 Zeches, Chris       SR SALPT                4:44.03    4:39.39 AA-C    17  
                  25.14       52.84 (27.70)     1:20.93 (28.09)     1:49.43 (28.50)     2:17.63 (28.20)     2:46.25 (28.62)     3:15.18 (28.93)     3:43.67 (28.49)
        4:12.08 (28.41)     4:39.39 (27.31)                                                                                                                        
  3 Voigt, Chris        SO BCP                  4:47.46    4:43.16 AA-C    16  
                  25.67       53.11 (27.44)     1:21.03 (27.92)     1:49.18 (28.15)     2:17.58 (28.40)     2:46.31 (28.73)     3:15.33 (29.02)     3:44.60 (29.27)
        4:14.06 (29.46)     4:43.16 (29.10)                                                                                                                        
  4 Johnson, Drew       JR REDMT                4:48.46    4:50.76         15  
                  24.91       53.23 (28.32)     1:22.18 (28.95)     1:51.69 (29.51)     2:21.45 (29.76)     2:51.59 (30.14)     3:21.75 (30.16)     3:51.89 (30.14)
        4:21.93 (30.04)     4:50.76 (28.83)                                                                                                                        
  5 Goehring, Christia  SO HIGHL                4:54.07    4:53.20         14  
                  25.15       52.67 (27.52)     1:21.49 (28.82)     1:51.21 (29.72)     2:21.40 (30.19)     2:52.00 (30.60)     3:22.83 (30.83)     3:53.60 (30.77)
        4:24.26 (30.66)     4:53.20 (28.94)                                                                                                                        
  6 Beardsley, Ro       JR BCP                  4:54.36    4:54.17         13  
                  25.89       53.62 (27.73)     1:22.01 (28.39)     1:51.13 (29.12)     2:20.88 (29.75)     2:51.55 (30.67)     3:22.19 (30.64)     3:53.64 (31.45)
        4:24.60 (30.96)     4:54.17 (29.57)                                                                                                                        
  7 Harvey, Kyle        SO SAHRO                4:56.09    4:55.86         12  
                  25.91       53.95 (28.04)     1:23.08 (29.13)     1:53.13 (30.05)     2:23.07 (29.94)     2:53.69 (30.62)     3:24.52 (30.83)     3:55.54 (31.02)
        4:25.90 (30.36)     4:55.86 (29.96)                                                                                                                        
  8 Freeman, Nathan     SO BCP                  4:51.16    4:56.45         11  
                  26.16       54.28 (28.12)     1:23.10 (28.82)     1:52.60 (29.50)     2:22.79 (30.19)     2:53.65 (30.86)     3:24.52 (30.87)     3:55.47 (30.95)
        4:26.53 (31.06)     4:56.45 (29.92)                                                                                                                        
Consolation Final
  9 Walls, Daniel       JR SABNO                4:57.55    4:47.49          9  
                  25.81       54.63 (28.82)     1:23.73 (29.10)     1:53.10 (29.37)     2:22.24 (29.14)     2:51.28 (29.04)     3:20.51 (29.23)     3:50.06 (29.55)
        4:19.51 (29.45)     4:47.49 (27.98)                                                                                                                        
 10 Telep, Nate         FR CDS                  4:56.67    4:51.31          7  
                  26.47       55.27 (28.80)     1:24.53 (29.26)     1:53.99 (29.46)     2:22.64 (28.65)     2:51.60 (28.96)     3:21.00 (29.40)     3:51.07 (30.07)
        4:21.19 (30.12)     4:51.31 (30.12)                                                                                                                        
 11 Monkelian, Cameron  SO BCP                  4:57.71    4:54.21          6  
                  26.15       55.16 (29.01)     1:24.95 (29.79)     1:55.25 (30.30)     2:25.17 (29.92)     2:55.27 (30.10)     3:25.84 (30.57)     3:56.12 (30.28)
        4:26.32 (30.20)     4:54.21 (27.89)                                                                                                                        
 12 Yockey, Nathan      SO NORTH                5:00.32    4:55.76          5  
                  25.97       54.68 (28.71)     1:23.96 (29.28)     1:53.83 (29.87)     2:23.75 (29.92)     2:53.99 (30.24)     3:24.62 (30.63)     3:55.27 (30.65)
        4:25.62 (30.35)     4:55.76 (30.14)                                                                                                                        
 13 Meyer, Brian        SR MTPT                 5:00.38    4:56.93          4  
                  25.95       55.24 (29.29)     1:25.22 (29.98)     1:55.25 (30.03)     2:25.57 (30.32)     2:56.07 (30.50)     3:26.51 (30.44)     3:56.81 (30.30)
        4:27.47 (30.66)     4:56.93 (29.46)                                                                                                                        
 14 Santerre, Ben       FR SDO'C                4:57.82    4:58.49          3  
                  26.03       55.15 (29.12)     1:24.41 (29.26)     1:54.35 (29.94)     2:24.52 (30.17)     2:55.24 (30.72)     3:26.68 (31.44)     3:57.87 (31.19)
        4:28.97 (31.10)     4:58.49 (29.52)                                                                                                                        
 15 Fischer, Jake       JR DVSTA                5:00.75    4:59.33          2  
                  26.69       56.08 (29.39)     1:25.77 (29.69)     1:56.00 (30.23)     2:26.55 (30.55)     2:57.03 (30.48)     3:27.78 (30.75)     3:58.62 (30.84)
        4:29.66 (31.04)     4:59.33 (29.67)                                                                                                                        
 16 Bosch, Ben          JR REDMT                5:01.12    5:06.78          1  
                  26.38       55.37 (28.99)     1:25.88 (30.51)     1:56.99 (31.11)     2:28.10 (31.11)     2:59.49 (31.39)     3:32.02 (32.53)     4:03.91 (31.89)
        4:35.91 (32.00)     5:06.78 (30.87)                                                                                                                        
 
Event 13  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Nat'l Public: ! 4:16.39  5/1/1983  Jeff Kostoff                                
  Nat'l Ind.: @ 4:20.44  2/1/2000  Fran Crippen                                
       State: # 4:28.59  11/3/2001 Tyler DeBerry - Sabino                      
    5A State: $ 4:28.59  11/3/2001 Tyler DeBerry - Sabino                      
                4:36.17  AA-A
                4:43.43  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Goodrich, Kyle            SR MTRDG                           4:38.71 AA-C   
                  24.45       52.13 (27.68)     1:19.94 (27.81)     1:47.95 (28.01)     2:16.72 (28.77)     2:45.23 (28.51)     3:14.19 (28.96)     3:42.91 (28.72)
        4:11.20 (28.29)     4:38.71 (27.51)                                                                                                                        
  2 Zeches, Chris             SR SALPT                           4:44.03        
                  25.11       52.69 (27.58)     1:20.74 (28.05)     1:49.13 (28.39)     2:17.94 (28.81)     2:47.00 (29.06)     3:16.36 (29.36)     3:45.75 (29.39)
        4:15.29 (29.54)     4:44.03 (28.74)                                                                                                                        
  3 Voigt, Chris              SO BCP                             4:47.46        
                  26.56       54.98 (28.42)     1:23.67 (28.69)     1:52.42 (28.75)     2:21.27 (28.85)     2:50.02 (28.75)     3:19.23 (29.21)     3:48.67 (29.44)
        4:18.22 (29.55)     4:47.46 (29.24)                                                                                                                        
  4 Johnson, Drew             JR REDMT                           4:48.46        
                  25.09       53.03 (27.94)     1:21.88 (28.85)     1:51.12 (29.24)     2:20.78 (29.66)     2:50.49 (29.71)     3:20.40 (29.91)     3:50.07 (29.67)
        4:19.78 (29.71)     4:48.46 (28.68)                                                                                                                        
  5 Freeman, Nathan           SO BCP                             4:51.16        
                  26.79       55.42 (28.63)     1:24.28 (28.86)     1:53.46 (29.18)     2:22.78 (29.32)     2:52.37 (29.59)     3:22.21 (29.84)     3:52.11 (29.90)
        4:22.11 (30.00)     4:51.16 (29.05)                                                                                                                        
  6 Goehring, Christian       SO HIGHL                           4:54.07        
                  25.13       53.52 (28.39)     1:22.45 (28.93)     1:52.21 (29.76)     2:22.30 (30.09)     2:52.84 (30.54)     3:23.48 (30.64)     3:54.32 (30.84)
        4:24.79 (30.47)     4:54.07 (29.28)                                                                                                                        
  7 Beardsley, Ro             JR BCP                             4:54.36        
                  26.50       55.18 (28.68)     1:23.94 (28.76)     1:53.18 (29.24)     2:22.87 (29.69)     2:52.93 (30.06)     3:23.45 (30.52)     3:54.20 (30.75)
        4:24.55 (30.35)     4:54.36 (29.81)                                                                                                                        
  8 Harvey, Kyle              SO SAHRO                           4:56.09        
                  25.88       54.67 (28.79)     1:24.46 (29.79)     1:54.97 (30.51)     2:25.66 (30.69)     2:56.37 (30.71)     3:26.02 (29.65)     3:56.61 (30.59)
        4:26.64 (30.03)     4:56.09 (29.45)                                                                                                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Telep, Nate               FR CDS                             4:56.67        
                  25.95       54.38 (28.43)     1:24.19 (29.81)     1:54.43 (30.24)     2:25.15 (30.72)     2:55.40 (30.25)     3:25.68 (30.28)     3:56.19 (30.51)
        4:26.71 (30.52)     4:56.67 (29.96)                                                                                                                        
 10 Walls, Daniel             JR SABNO                           4:57.55        
                  25.88       54.70 (28.82)     1:24.60 (29.90)     1:54.90 (30.30)     2:25.45 (30.55)     2:56.16 (30.71)     3:26.51 (30.35)     3:57.31 (30.80)
        4:28.04 (30.73)     4:57.55 (29.51)                                                                                                                        
 11 Monkelian, Cameron        SO BCP                             4:57.71        
                  26.59       55.33 (28.74)     1:25.22 (29.89)     1:55.32 (30.10)     2:25.98 (30.66)     2:56.49 (30.51)     3:27.12 (30.63)     3:57.69 (30.57)
        4:28.34 (30.65)     4:57.71 (29.37)                                                                                                                        
 12 Santerre, Ben             FR SDO'C                           4:57.82        
                  26.27       55.30 (29.03)     1:25.02 (29.72)     1:54.34 (29.32)     2:24.21 (29.87)     2:54.86 (30.65)     3:25.70 (30.84)     3:56.80 (31.10)
        4:28.05 (31.25)     4:57.82 (29.77)                                                                                                                        
 13 Yockey, Nathan            SO NORTH                           5:00.32        
                  26.41       55.48 (29.07)     1:25.39 (29.91)     1:55.56 (30.17)     2:26.65 (31.09)     2:57.69 (31.04)     3:29.08 (31.39)     3:59.30 (30.22)
        4:30.15 (30.85)     5:00.32 (30.17)                                                                                                                        
 14 Meyer, Brian              SR MTPT                            5:00.38        
                  26.03       55.43 (29.40)     1:24.74 (29.31)     1:55.17 (30.43)     2:26.25 (31.08)     2:57.05 (30.80)     3:27.93 (30.88)     3:58.93 (31.00)
        4:30.16 (31.23)     5:00.38 (30.22)                                                                                                                        
 15 Fischer, Jake             JR DVSTA                           5:00.75        
                  26.71       56.17 (29.46)     1:26.12 (29.95)     1:56.39 (30.27)     2:26.95 (30.56)     2:57.68 (30.73)     3:28.59 (30.91)     3:59.27 (30.68)
        4:30.45 (31.18)     5:00.75 (30.30)                                                                                                                        
 16 Bosch, Ben                JR REDMT                           5:01.12        
                  26.43       55.34 (28.91)     1:25.12 (29.78)     1:55.55 (30.43)     2:26.31 (30.76)     2:57.25 (30.94)     3:28.32 (31.07)     3:59.44 (31.12)
        4:30.61 (31.17)     5:01.12 (30.51)                                                                                                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Gers, Ryan                JR HORZN                           5:02.04        
                  27.06       56.52 (29.46)     1:26.51 (29.99)     1:57.18 (30.67)     2:27.74 (30.56)     2:58.66 (30.92)     3:29.49 (30.83)     4:00.92 (31.43)
        4:32.05 (31.13)     5:02.04 (29.99)                                                                                                                        
 18 Simms, Stephen            SO SHDMT                           5:02.99        
                  26.19       55.56 (29.37)     1:25.57 (30.01)     1:56.19 (30.62)     2:26.81 (30.62)     2:57.89 (31.08)     3:28.87 (30.98)     4:00.25 (31.38)
        4:31.53 (31.28)     5:02.99 (31.46)                                                                                                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Bateman, Jonathan         FR HMLTN                           5:05.85        
                  26.93       56.37 (29.44)     1:26.79 (30.42)     1:57.92 (31.13)     2:29.17 (31.25)     3:00.40 (31.23)     3:31.88 (31.48)     4:03.33 (31.45)
        4:35.02 (31.69)     5:05.85 (30.83)                                                                                                                        
 20 Christensen, Josh         SO MTVW                            5:05.98        
                  27.34       56.86 (29.52)     1:27.60 (30.74)     1:58.59 (30.99)     2:30.05 (31.46)     3:01.49 (31.44)     3:32.95 (31.46)     4:04.62 (31.67)
        4:36.01 (31.39)     5:05.98 (29.97)                                                                                                                        
 21 McDivitt, Darren          SO CDO                             5:07.55        
                  27.30       56.31 (29.01)     1:27.20 (30.89)     1:57.68 (30.48)     2:29.15 (31.47)     3:00.73 (31.58)     3:31.57 (30.84)     4:03.01 (31.44)
        4:35.12 (32.11)     5:07.55 (32.43)                                                                                                                        
 22 McHugh, Jim               FR MDN                             5:07.80        
                  27.11       57.51 (30.40)     1:28.23 (30.72)     1:59.15 (30.92)     2:30.35 (31.20)     3:01.66 (31.31)     3:33.46 (31.80)     4:05.09 (31.63)
        4:36.69 (31.60)     5:07.80 (31.11)                                                                                                                        
 23 Fah, Kevin                FR SDO'C                           5:15.01        
                  27.63       58.43 (30.80)     1:21.12 (22.69)     2:02.14 (41.02)     2:34.35 (32.21)     3:06.59 (32.24)     3:23.13 (16.54)     3:39.95 (16.82)
      5:15.01 (1:35.06)                                                                                                                                            
 24 Fuhrmann, B.J.            SR GLBRT                           5:23.28        
                  27.52       58.66 (31.14)     1:30.88 (32.22)     2:03.94 (33.06)     2:37.06 (33.12)     3:10.48 (33.42)     3:44.07 (33.59)     4:17.33 (33.26)
        4:50.66 (33.33)     5:23.28 (32.62)                                                                                                                        
 
Event 15  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
Nat'l Public: ! 1:23.15  3/1/1993  Humble Kingwood, TX                         
  Nat'l Ind.: @ 1:22.70  2/1/1992  Mercersburg Academy, PA                     
       State: # 1:24.59  11/1/1999 Dobson                                      
    5A State: $ 1:24.59  11/1/1999 Dobson                                      
                1:27.50  AA-A
                1:29.46  AA-C
    School                                      Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Championship Final
  1 North                                       1:28.29    1:27.54 AA-C    40  
     1) Yockey, Levi SR                 2) Roman, Ben FR                  
     3) Curran, Tim JR                  4) Miller, Mitch SO               
                  22.44       44.45 (22.01)     1:06.14 (21.69)     1:27.54 (21.40)                                                                                
  2 Dobson                                      1:29.61    1:28.49 AA-C    34  
     1) Larsson, Mike SR                2) Barona, Dax                    
     3) Kennedy, Ryan SR                4) Meddings, Nathaniel JR         
                  21.90       44.48 (22.58)     1:06.59 (22.11)     1:28.49 (21.90)                                                                                
  3 Salpointe                                   1:31.01    1:30.29         32  
     1) Trimble, Pat SR                 2) Martin, Ryan SR                
     3) Van Arsdel, Andy                4) Miller, Dan JR                 
                  22.48       45.53 (23.05)     1:08.41 (22.88)     1:30.29 (21.88)                                                                                
  4 Canyon Del Oro                              1:31.04    1:31.40         30  
     1) Tierney, Sean                   2) Pratt, Keith JR                
     3) McNutt, Logan SO                4) Lutgendorf, Mike SR            
                  23.32       45.92 (22.60)     1:08.87 (22.95)     1:31.40 (22.53)                                                                                
  5 Sabino                                      1:32.68    1:32.34         28  
     1) Brown, Dan                      2) Gill, Jesse SR                 
     3) Westrmoreland, Sam              4) Stanton, Charly                
                  22.77       45.98 (23.21)     1:08.97 (22.99)     1:32.34 (23.37)                                                                                
  6 Horizon                                     1:34.16    1:33.36         26  
     1) Tadano, David                   2) Keever, Sean FR                
     3) Gers, Ryan JR                   4) Keever, Josh JR                
                  23.78       47.80 (24.02)     1:11.61 (23.81)     1:33.36 (21.75)                                                                                
  7 Highland                                    1:33.69    1:33.40         24  
     1) Marr, Kyle SR                   2) Hobbs, Kyle                    
     3) Bryan, Greg                     4) Goehring, Christian SO         
                  23.60       46.99 (23.39)     1:11.07 (24.08)     1:33.40 (22.33)                                                                                
  8 Desert Vista                                1:34.43    1:33.79         22  
     1) Parker, Troy SR                 2) Fischer, Jake JR               
     3) Zastrow, Tim JR                 4) Curtis, Kevin JR               
                  23.71       47.79 (24.08)     1:10.77 (22.98)     1:33.79 (23.02)                                                                                
Consolation Final
  9 Shadow Mountain                             1:35.47    1:34.23         18  
     1) Dick, J.T. SO                   2) Bierbaum, Bryan                
     3) Pishotta, Brandon JR            4) Shearer, Peter SR              
                  23.16       47.41 (24.25)     1:11.17 (23.76)     1:34.23 (23.06)                                                                                
 10 Sahuaro                                     1:34.89    1:35.08         14  
     1) Swiss, Tyler SR                 2) Skuse, Eric                    
     3) Wysopal, Adam                   4) Harvey, Kyle SO                
                  24.59       48.99 (24.40)     1:12.36 (23.37)     1:35.08 (22.72)                                                                                
 11 Kofa                                        1:36.02    1:35.38         12  
     1) Higuera, Josh                   2) Watts, Paul SR                 
     3) Laguna, Rocky                   4) Beverly, Bobby                 
                  24.44       48.32 (23.88)     1:12.30 (23.98)     1:35.38 (23.08)                                                                                
 12 Corona del Sol                              1:37.19    1:35.68         10  
     1) Kubany, Mike                    2) Gundry, Eric                   
     3) Fernandes, Tom                  4) Howard, Andrew JR              
                  24.40       48.83 (24.43)     1:14.07 (25.24)     1:35.68 (21.61)                                                                                
 13 Desert Mountain                             1:36.55    1:35.76          8  
     1) Gaddie, Daniel                  2) Weinstein, Harrison            
     3) Russell, Steve SR               4) Henry, Adam                    
                  24.49       49.01 (24.52)     1:12.60 (23.59)     1:35.76 (23.16)                                                                                
 14 Mesa                                        1:37.42    1:36.53          6  
     1) Larson, Sean JR                 2) Belnap, Jakeb                  
     3) Judkins, Cade                   4) Curtis, Calvin                 
                  23.16       47.56 (24.40)     1:11.86 (24.30)     1:36.53 (24.67)                                                                                
 15 Deer Valley                                 1:37.59    1:37.53          4  
     1) Varner, James SR                2) Kohn, Daniel SR                
     3) Johnson, Mike                   4) Townsend, Taylor JR            
                  24.44       49.28 (24.84)     1:15.58 (26.30)     1:37.53 (21.95)                                                                                
 16 Flowing Wells                               1:37.58    1:37.58          2  
     1) Titus, Marcus SO                2) Orach, Robert                  
     3) Aragon, Michael SO              4) Rahn, Christopher              
                  23.56       49.99 (26.43)     1:14.46 (24.47)     1:37.58 (23.12)                                                                                
 
Event 15  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
Nat'l Public: ! 1:23.15  3/1/1993  Humble Kingwood, TX                         
  Nat'l Ind.: @ 1:22.70  2/1/1992  Mercersburg Academy, PA                     
       State: # 1:24.59  11/1/1999 Dobson                                      
    5A State: $ 1:24.59  11/1/1999 Dobson                                      
                1:27.50  AA-A
                1:29.46  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 North                                                        1:28.29 AA-C   
     1) Yockey, Levi SR                 2) Roman, Ben FR                  
     3) Curran, Tim JR                  4) Miller, Mitch SO               
                  22.64       44.65 (22.01)     1:06.55 (21.90)     1:28.29 (21.74)                                                                                
  2 Dobson                                                       1:29.61        
     1) Larsson, Mike SR                2) Barona, Dax                    
     3) Meddings, Nathaniel JR          4) Kennedy, Ryan SR               
                  22.11       44.64 (22.53)     1:06.71 (22.07)     1:29.61 (22.90)                                                                                
  3 Salpointe                                                    1:31.01        
     1) Trimble, Pat SR                 2) Martin, Ryan SR                
     3) Van Arsdel, Andy                4) Miller, Dan JR                 
                  22.85       46.34 (23.49)     1:08.91 (22.57)     1:31.01 (22.10)                                                                                
  4 Canyon Del Oro                                               1:31.04        
     1) Tierney, Sean                   2) Pratt, Keith JR                
     3) McNutt, Logan SO                4) Lutgendorf, Mike SR            
                  23.19       46.00 (22.81)     1:08.42 (22.42)     1:31.04 (22.62)                                                                                
  5 Sabino                                                       1:32.68        
     1) Brown, Dan                      2) Gill, Jesse SR                 
     3) Westrmoreland, Sam              4) Stanton, Charly                
                  23.09       46.01 (22.92)     1:09.54 (23.53)     1:32.68 (23.14)                                                                                
  6 Highland                                                     1:33.69        
     1) Marr, Kyle SR                   2) Hobbs, Kyle                    
     3) Bryan, Greg                     4) Goehring, Christian SO         
                  23.49       46.80 (23.31)     1:11.20 (24.40)     1:33.69 (22.49)                                                                                
  7 Horizon                                                      1:34.16        
     1) Tadano, David                   2) Keever, Sean FR                
     3) Gers, Ryan JR                   4) Keever, Josh JR                
                  23.79       48.36 (24.57)     1:12.16 (23.80)     1:34.16 (22.00)                                                                                
  8 Desert Vista                                                 1:34.43        
     1) Parker, Troy SR                 2) Fischer, Jake JR               
     3) Zastrow, Tim JR                 4) Curtis, Kevin JR               
                  23.56       47.99 (24.43)     1:11.04 (23.05)     1:34.43 (23.39)                                                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Sahuaro                                                      1:34.89        
     1) Minker, Tim SO                  2) Smith, Evan                    
     3) Wysopal, Adam                   4) Harvey, Kyle SO                
                  24.55       48.72 (24.17)     1:12.05 (23.33)     1:34.89 (22.84)                                                                                
 10 Shadow Mountain                                              1:35.47        
     1) Dick, J.T. SO                   2) Bierbaum, Bryan                
     3) Pishotta, Brandon JR            4) Shearer, Peter SR              
                  23.57       47.97 (24.40)     1:12.17 (24.20)     1:35.47 (23.30)                                                                                
 11 Kofa                                                         1:36.02        
     1) Higuera, Josh                   2) Watts, Paul SR                 
     3) Laguna, Rocky                   4) Beverly, Bobby                 
                  25.11       48.85 (23.74)     1:12.83 (23.98)     1:36.02 (23.19)                                                                                
 12 Desert Mountain                                              1:36.55        
     1) Gaddie, Daniel                  2) Weinstein, Harrison            
     3) Russell, Steve SR               4) Henry, Adam                    
                  24.72       49.22 (24.50)     1:12.49 (23.27)     1:36.55 (24.06)                                                                                
 13 Corona del Sol                                               1:37.19        
     1) Kubany, Mike                    2) Gundry, Eric                   
     3) Fernandes, Tom                  4) Howard, Andrew JR              
                  24.70       49.82 (25.12)     1:14.97 (25.15)     1:37.19 (22.22)                                                                                
 14 Mesa                                                         1:37.42        
     1) Judkins, Cade                   2) Overstreet, Michael            
     3) Belnap, Jakeb                   4) Larson, Sean JR                
                  24.44       49.37 (24.93)     1:14.54 (25.17)     1:37.42 (22.88)                                                                                
 15 Flowing Wells                                                1:37.58        
     1) Aragon, Michael SO              2) Orach, Robert                  
     3) Rahn, Christopher               4) Titus, Marcus SO               
                  23.36       49.52 (26.16)     1:14.39 (24.87)     1:37.58 (23.19)                                                                                
 16 Deer Valley                                                  1:37.59        
     1) Varner, James SR                2) Kohn, Daniel SR                
     3) Johnson, Mike                   4) Townsend, Taylor JR            
                  24.07       49.38 (25.31)     1:16.38 (27.00)     1:37.59 (21.21)                                                                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 Barry Goldwater                                              1:37.87        
     1) Szebrak, Alex                   2) Raible, Nate                   
     3) Stan, Ady                       4) Long, Chase                    
                  23.86       49.53 (25.67)     1:14.87 (25.34)     1:37.87 (23.00)                                                                                
 18 Gilbert                                                      1:37.94        
     1) Brandt, David                   2) Clark, Jacob                   
     3) Hansen, Ben                     4) Retford, Jason                 
                  24.66       49.39 (24.73)     1:13.63 (24.24)     1:37.94 (24.31)                                                                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 Saint Mary's                                                 1:38.20        
     1) Balsassarre, Joe                2) Sanchez, Derek                 
     3) Pascente, Nick                  4) Cahill, Brendan                
                  24.83       49.52 (24.69)     1:14.71 (25.19)     1:38.20 (23.49)                                                                                
 20 Marana Mountain View                                         1:38.90        
     1) Rogers, Erin                    2) Wilson, Chris                  
     3) Ogle, Cliff                     4) Stickney, Remington            
                  26.39       51.02 (24.63)     1:14.55 (23.53)     1:38.90 (24.35)                                                                                
 21 Mountain Ridge                                               1:39.12        
     1) Goodrich, Kyle SR               2) Hundley, Sean                  
     3) Woods, Ryan                     4) Criddle, Nate SR               
                  22.56       49.23 (26.67)     1:15.19 (25.96)     1:39.12 (23.93)                                                                                
 -- Mesa Mountain View                                                DQ        
     1) Patience, Trevor JR             2) Bock, George JR                
     3) Troutman, Matt                  4) Mason, David SR                
                  22.82       45.42 (22.60)     1:08.36 (22.94)          DQ (20.72)                                                                                
 -- Mountain Pointe                                                   DQ        
     1) Caferio, Nick SR                2) Green, Bert                    
     3) Kraus, Nate SR                  4) Valente, John                  
                  23.49       47.35 (23.86)     1:10.42 (23.07)          DQ (22.86)                                                                                
 -- Brophy                                                            DQ        
     1) Ehret, Jon JR                   2) Shores, Kyle JR                
     3) Hall, Brian SR                  4) Hall, Braiden JR               
                  21.62       43.39 (21.77)     1:05.57 (22.18)          DQ (21.34)                                                                                
 
Event 17  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Nat'l Public: ! 47.50  5/1/1994  Derya Buyukuncu                               
  Nat'l Ind.: @ 46.97  3/1/1999  Alex Lim                                      
       State: # 49.16  11/1/1996 Matt Ulrickson - Saguaro                      
    5A State: $ 50.07  11/9/2002 Scott Goodrich, MTRDG-                        
                52.10  AA-A
                53.58  AA-C
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Championship Final
  1 Goodrich, Scott     JR MTRDG                  50.35      50.07$AA-A    20  
                  24.17       50.07 (25.90)                                                                                                                        
  2 Zeches, Chris       SR SALPT                  52.57      52.25 AA-C    17  
                  25.65       52.25 (26.60)                                                                                                                        
  3 Righi, Alex         SO BCP                    53.59      53.31 AA-C    16  
                  25.86       53.31 (27.45)                                                                                                                        
  4 Klokkenga, Matt     SR MTRDG                  53.84      53.69         15  
                  26.27       53.69 (27.42)                                                                                                                        
  5 Collins, Mike       SR BCP                    54.39      54.44         14  
                  25.90       54.44 (28.54)                                                                                                                        
  6 Sparks, Nick        JR SABNO                  54.91      54.62         13  
                  26.70       54.62 (27.92)                                                                                                                        
  7 Johnson, Drew       JR REDMT                  54.82      54.85         12  
                  26.65       54.85 (28.20)                                                                                                                        
  8 Taylor, Denton      SR BCP                    53.96      54.87         11  
                  26.74       54.87 (28.13)                                                                                                                        
Consolation Final
  9 Richardson, Ryan    SO DVSTA                  55.29      55.72          9  
                  27.10       55.72 (28.62)                                                                                                                        
 10 Aaberg, Derrick     SO SAHRO                  55.16      55.80          7  
                  27.27       55.80 (28.53)                                                                                                                        
 11 Curran, Tim         JR NORTH                  55.05      55.88          6  
                  26.90       55.88 (28.98)                                                                                                                        
 12 Hanke, Ryan         FR HMLTN                  55.59      55.96          5  
                  26.99       55.96 (28.97)                                                                                                                        
 13 Geranen, Brian      SR DVSTA                  57.10      56.76          4  
                  27.61       56.76 (29.15)                                                                                                                        
 14 Thames, Travis      SO CDO                    56.78      56.98          3  
                  27.92       56.98 (29.06)                                                                                                                        
 15 Benson, Dan         SO DOBSN                  57.01      57.14          2  
                  27.38       57.14 (29.76)                                                                                                                        
 16 Nelson, Spencer     JR DOBSN                  56.72      57.31          1  
                  27.75       57.31 (29.56)                                                                                                                        
 
Event 17  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Nat'l Public: ! 47.50  5/1/1994  Derya Buyukuncu                               
  Nat'l Ind.: @ 46.97  3/1/1999  Alex Lim                                      
       State: # 49.16  11/1/1996 Matt Ulrickson - Saguaro                      
    5A State: $ 50.07  11/9/2002 Scott Goodrich, MTRDG-                        
                52.10  AA-A
                53.58  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Goodrich, Scott           JR MTRDG                             50.35 AA-A   
                  24.22       50.35 (26.13)                                                                                                                        
  2 Zeches, Chris             SR SALPT                             52.57 AA-C   
                  25.78       52.57 (26.79)                                                                                                                        
  3 Righi, Alex               SO BCP                               53.59        
                  26.04       53.59 (27.55)                                                                                                                        
  4 Klokkenga, Matt           SR MTRDG                             53.84        
                  26.60       53.84 (27.24)                                                                                                                        
  5 Taylor, Denton            SR BCP                               53.96        
                  26.13       53.96 (27.83)                                                                                                                        
  6 Collins, Mike             SR BCP                               54.39        
                  25.84       54.39 (28.55)                                                                                                                        
  7 Johnson, Drew             JR REDMT                             54.82        
                  27.00       54.82 (27.82)                                                                                                                        
  8 Sparks, Nick              JR SABNO                             54.91        
                  26.73       54.91 (28.18)                                                                                                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Curran, Tim               JR NORTH                             55.05        
                  26.73       55.05 (28.32)                                                                                                                        
 10 Aaberg, Derrick           SO SAHRO                             55.16        
                  27.25       55.16 (27.91)                                                                                                                        
 11 Richardson, Ryan          SO DVSTA                             55.29        
                  26.60       55.29 (28.69)                                                                                                                        
 12 Hanke, Ryan               FR HMLTN                             55.59        
                  27.03       55.59 (28.56)                                                                                                                        
 13 Nelson, Spencer           JR DOBSN                             56.72        
                  27.76       56.72 (28.96)                                                                                                                        
 14 Thames, Travis            SO CDO                               56.78        
                  27.56       56.78 (29.22)                                                                                                                        
 15 Benson, Dan               SO DOBSN                             57.01        
                  27.52       57.01 (29.49)                                                                                                                        
 16 Geranen, Brian            SR DVSTA                             57.10        
                  27.86       57.10 (29.24)                                                                                                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 McHugh, Jim               FR MDN                               57.40        
                  27.76       57.40 (29.64)                                                                                                                        
 18 Shores, Kevin             SO BCP                               57.43        
                  28.01       57.43 (29.42)                                                                                                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Brauer, Matt              SO SALPT                             58.12        
                  28.81       58.12 (29.31)                                                                                                                        
 20 O'Malley, Casey           JR BUENA                             58.58        
                  28.36       58.58 (30.22)                                                                                                                        
 21 Baldry, David             FR MTPT                              58.73        
                  28.33       58.73 (30.40)                                                                                                                        
 22 Varner, James             SR DVLLY                             58.84        
                  27.80       58.84 (31.04)                                                                                                                        
 23 Thompson, Josh            JR DOBSN                             59.36        
                  29.01       59.36 (30.35)                                                                                                                        
 24 Dick, J.T.                SO SHDMT                             59.55        
                  28.16       59.55 (31.39)                                                                                                                        
 
Event 19  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Nat'l Public: ! 53.93  3/1/1999  Brandan Hansen                                
  Nat'l Ind.: @ 53.66  5/1/1998  Patrick Fowler                                
       State: # 56.48  11/1/1991 Jason Hodder - Canyon del Oro                 
    5A State: $ 56.48  11/1/1991 Jason Hodder - Canyon del Oro                 
                58.84  AA-A
              1:00.45  AA-C
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Championship Final
  1 Larsson, Mike       SR DOBSN                  59.89      58.93 AA-C    20  
                  27.97       58.93 (30.96)                                                                                                                        
  2 Kiley, Ryan         JR DOBSN                  59.90      59.74 AA-C    17  
                  28.29       59.74 (31.45)                                                                                                                        
  3 Key, Ryan           SO BCP                  1:01.64    1:01.18         16  
                  28.53     1:01.18 (32.65)                                                                                                                        
  4 Rees, Pat           FR BCP                  1:03.40    1:02.38         15  
                  29.41     1:02.38 (32.97)                                                                                                                        
  5 Bentley, Blair      SR GLBRT                1:03.17    1:02.68         14  
                  29.53     1:02.68 (33.15)                                                                                                                        
  6 Titus, Marcus       SO FLOW                 1:03.47    1:02.79         13  
                  29.11     1:02.79 (33.68)                                                                                                                        
  7 Grucky, AJ          JR BCP                  1:02.74    1:02.86         12  
                  28.76     1:02.86 (34.10)                                                                                                                        
  8 Criddle, Nate       SR MTRDG                1:03.58    1:03.28         11  
                  29.61     1:03.28 (33.67)                                                                                                                        
Consolation Final
  9 Hsiao, Timothy      JR CDS                  1:05.33    1:02.79          9  
                  28.80     1:02.79 (33.99)                                                                                                                        
 10 Kraft, Travis       FR BCP                  1:04.03    1:04.07          7  
                  29.71     1:04.07 (34.36)                                                                                                                        
 11 Parker, Troy        SR DVSTA                1:05.97    1:04.18          6  
                  29.44     1:04.18 (34.74)                                                                                                                        
 12 Keefe, Danny        FR SALPT                1:04.96    1:04.87          5  
                  30.02     1:04.87 (34.85)                                                                                                                        
 13 Yockey, Nathan      SO NORTH                1:05.62    1:05.11          4  
                  30.58     1:05.11 (34.53)                                                                                                                        
 14 Harris, Clifton     SO MTVW                 1:05.39    1:05.37          3  
                  29.89     1:05.37 (35.48)                                                                                                                        
 15 Adam, Ben           FR SABNO                1:06.37    1:06.33          2  
                  29.86     1:06.33 (36.47)                                                                                                                        
 16 Buckley, Jared      JR MTVW                 1:06.65    1:06.80          1  
                  30.66     1:06.80 (36.14)                                                                                                                        
 
Event 19  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Nat'l Public: ! 53.93  3/1/1999  Brandan Hansen                                
  Nat'l Ind.: @ 53.66  5/1/1998  Patrick Fowler                                
       State: # 56.48  11/1/1991 Jason Hodder - Canyon del Oro                 
    5A State: $ 56.48  11/1/1991 Jason Hodder - Canyon del Oro                 
                58.84  AA-A
              1:00.45  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Larsson, Mike             SR DOBSN                             59.89 AA-C   
                  28.41       59.89 (31.48)                                                                                                                        
  2 Kiley, Ryan               JR DOBSN                             59.90 AA-C   
                  28.37       59.90 (31.53)                                                                                                                        
  3 Key, Ryan                 SO BCP                             1:01.64        
                  28.84     1:01.64 (32.80)                                                                                                                        
  4 Grucky, AJ                JR BCP                             1:02.74        
                  28.91     1:02.74 (33.83)                                                                                                                        
  5 Bentley, Blair            SR GLBRT                           1:03.17        
                  29.51     1:03.17 (33.66)                                                                                                                        
  6 Rees, Pat                 FR BCP                             1:03.40        
                  29.24     1:03.40 (34.16)                                                                                                                        
  7 Titus, Marcus             SO FLOW                            1:03.47        
                  29.76     1:03.47 (33.71)                                                                                                                        
  8 Criddle, Nate             SR MTRDG                           1:03.58        
                  29.82     1:03.58 (33.76)                                                                                                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Kraft, Travis             FR BCP                             1:04.03        
                  29.49     1:04.03 (34.54)                                                                                                                        
 10 Keefe, Danny              FR SALPT                           1:04.96        
                  30.28     1:04.96 (34.68)                                                                                                                        
 11 Hsiao, Timothy            JR CDS                             1:05.33        
                  29.86     1:05.33 (35.47)                                                                                                                        
 12 Harris, Clifton           SO MTVW                            1:05.39        
                  29.60     1:05.39 (35.79)                                                                                                                        
 13 Yockey, Nathan            SO NORTH                           1:05.62        
                  30.76     1:05.62 (34.86)                                                                                                                        
 14 Parker, Troy              SR DVSTA                           1:05.97        
                  30.15     1:05.97 (35.82)                                                                                                                        
 15 Martinez, Ricky           JR SAHRO                           1:06.18        
                  30.13     1:06.18 (36.05)                                                                                                                        
 16 Adam, Ben                 FR SABNO                           1:06.37        
                  30.40     1:06.37 (35.97)                                                                                                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Buckley, Jared            JR MTVW                            1:06.65        
                  31.00     1:06.65 (35.65)                                                                                                                        
 18 Fischer, Jake             JR DVSTA                           1:06.89        
                  31.25     1:06.89 (35.64)                                                                                                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Russell, Steve            SR DSRMT                           1:07.33        
                  30.83     1:07.33 (36.50)                                                                                                                        
 20 Tucker, Jesse             SR SAHRO                           1:07.41        
                  31.26     1:07.41 (36.15)                                                                                                                        
 21 Luthern, Matt             SO CDO                             1:07.79        
                  31.40     1:07.79 (36.39)                                                                                                                        
 22 Pishotta, Brandon         JR SHDMT                           1:08.00        
                  31.89     1:08.00 (36.11)                                                                                                                        
 23 Ogden, Daniel             SR HMLTN                           1:09.58        
                  31.91     1:09.58 (37.67)                                                                                                                        
 24 Weed, Mickey              JR NORTH                           1:09.84        
                  31.54     1:09.84 (38.30)                                                                                                                        
 
Event 21  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
Nat'l Public: ! 3:02.40  3/1/1989  Churchill, TX                               
  Nat'l Ind.: @ 3:01.68  11/1/1996 Bolles School, FL                           
       State: # 3:06.98  11/3/2001 Sabino                                      
    5A State: $ 3:06.98  11/3/2001 Sabino                                      
                3:12.56  AA-A
                3:16.31  AA-C
    School                                      Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Championship Final
  1 Mountain Ridge                              3:13.44    3:11.59 AA-A    40  
     1) Klokkenga, Matt SR              2) Johnson, Dan JR                
     3) Goodrich, Kyle SR               4) Goodrich, Scott JR             
                  23.50       48.90 (48.90)     1:12.61 (23.71)     1:39.06 (50.16)     2:01.19 (22.13)     2:25.42 (46.36)     2:47.14 (21.72)     3:11.59 (46.17)
  2 Sabino                                      3:17.41    3:13.91 AA-C    34  
     1) Renno, Markus SR                2) Walls, Daniel JR               
     3) Sparks, Nick JR                 4) Brown, Dan                     
                  23.09       48.37 (48.37)     1:11.03 (22.66)     1:35.76 (47.39)     1:59.03 (23.27)     2:24.62 (48.86)     2:47.98 (23.36)     3:13.91 (49.29)
  3 Brophy                                      3:15.20    3:15.25 AA-C    32  
     1) Shores, Kyle JR                 2) Voigt, Chris SO                
     3) Taylor, Denton SR               4) Collins, Mike SR               
                  22.60       47.45 (47.45)     1:10.66 (23.21)     1:36.02 (48.57)     1:59.30 (23.28)     2:25.13 (49.11)     2:48.26 (23.13)     3:15.25 (50.12)
  4 Salpointe                                   3:16.85    3:15.53 AA-C    30  
     1) Trimble, Pat SR                 2) Rebarchek, Pat SR              
     3) Miller, Dan JR                  4) Zeches, Chris SR               
                  23.25       48.84 (48.84)     1:12.26 (23.42)     1:38.35 (49.51)     2:01.20 (22.85)     2:26.86 (48.51)     2:50.30 (23.44)     3:15.53 (48.67)
  5 Sahuaro                                     3:18.32    3:16.14 AA-C    28  
     1) Harvey, Kyle SO                 2) Aaberg, Derrick SO             
     3) Martinez, Ricky JR              4) Notheis, Brian SR              
                  23.91       49.21 (49.21)     1:12.60 (23.39)     1:37.49 (48.28)     2:01.36 (23.87)     2:28.10 (50.61)     2:50.30 (22.20)     3:16.14 (48.04)
  6 Dobson                                      3:18.77    3:18.56         26  
     1) Carter, Bryce FR                2) Kennedy, Ryan SR               
     3) Meddings, Nathaniel JR          4) Larsson, Mike SR               
                  24.35       51.23 (51.23)     1:14.66 (23.43)     1:41.35 (50.12)     2:04.50 (23.15)     2:30.10 (48.75)     2:52.78 (22.68)     3:18.56 (48.46)
  7 Mesa Mountain View                          3:21.60    3:20.44         23  
     1) Mason, David SR                 2) Bock, George JR                
     3) McGinnity, Ryan                 4) Patience, Trevor JR            
                  22.47       46.95 (46.95)     1:10.62 (23.67)     1:37.58 (50.63)     2:01.66 (24.08)     2:30.58 (53.00)     2:53.93 (23.35)     3:20.44 (49.86)
  7 Red Mountain                                3:22.11    3:20.44         23  
     1) Heim, Travis SR                 2) Thurber, Aaron SR              
     3) Ramirez, Josue SR               4) Johnson, Drew JR               
                  24.35       50.87 (50.87)     1:14.83 (23.96)     1:41.10 (50.23)     2:04.89 (23.79)     2:31.55 (50.45)     2:54.69 (23.14)     3:20.44 (48.89)
Consolation Final
  9 Desert Vista                                3:24.85    3:20.96         18  
     1) Curtis, Kevin JR                2) Geranen, Brian SR              
     3) Zastrow, Tim JR                 4) Richardson, Ryan SO            
                  24.38       50.99 (50.99)     1:14.51 (23.52)     1:40.79 (49.80)     2:05.25 (24.46)     2:32.08 (51.29)     2:55.04 (22.96)     3:20.96 (48.88)
 10 Horizon                                     3:25.98    3:23.75         14  
     1) Keever, Josh JR                 2) Tadano, David                  
     3) Keever, Sean FR                 4) Gers, Ryan JR                  
                  22.71       47.98 (47.98)     1:12.64 (24.66)     1:40.75 (52.77)     2:05.51 (24.76)     2:32.58 (51.83)     2:57.11 (24.53)     3:23.75 (51.17)
 11 Mountain Pointe                             3:27.23    3:24.35         12  
     1) Pelton, Jeff SR                 2) Baldry, David FR               
     3) Kraus, Nate SR                  4) Meyer, Brian SR                
                  23.56       48.97 (48.97)     1:13.95 (24.98)     1:42.06 (53.09)     2:06.50 (24.44)     2:33.16 (51.10)     2:57.69 (24.53)     3:24.35 (51.19)
 12 Highland                                    3:25.28    3:24.69         10  
     1) Laney, Jarod SR                 2) Danielson, Drew                
     3) Marr, Kyle SR                   4) Goehring, Christian SO         
                  24.73       51.51 (51.51)     1:15.64 (24.13)     1:44.09 (52.58)     2:08.53 (24.44)     2:36.09 (52.00)     2:59.48 (23.39)     3:24.69 (48.60)
 13 Canyon Del Oro                              3:22.50    3:25.03          8  
     1) Tierney, Sean                   2) McNutt, Logan SO               
     3) Pratt, Keith JR                 4) Lutgendorf, Mike SR            
                  23.99       50.90 (50.90)     1:15.12 (24.22)     1:44.18 (53.28)     2:08.28 (24.10)     2:35.55 (51.37)     2:59.07 (23.52)     3:25.03 (49.48)
 14 North                                       3:31.41    3:27.94          6  
     1) Quinlan, Edward JR              2) Fidel, Alexander               
     3) Phelps, Cory                    4) Roman, Ben FR                  
                  25.05       51.84 (51.84)     1:17.35 (25.51)     1:46.37 (54.53)     2:11.53 (25.16)     2:39.35 (52.98)     3:02.57 (23.22)     3:27.94 (48.59)
 15 Hamilton                                    3:33.60    3:29.71          4  
     1) Hanke, Ryan FR                  2) Celaya, Eddie                  
     3) Bateman, Jonathan FR            4) Ogden, Daniel SR               
                  24.83       51.31 (51.31)     1:15.79 (24.48)     1:42.66 (51.35)     2:08.09 (25.43)     2:36.05 (53.39)     3:01.50 (25.45)     3:29.71 (53.66)
 16 Shadow Mountain                             3:31.96    3:29.96          2  
     1) Simms, Stephen SO               2) Dick, J.T. SO                  
     3) Good, Sam                       4) Shearer, Peter SR              
                  24.29       50.61 (50.61)     1:14.98 (24.37)     1:42.81 (52.20)     2:09.10 (26.29)     2:37.99 (55.18)     3:02.25 (24.26)     3:29.96 (51.97)
 
Event 21  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
Nat'l Public: ! 3:02.40  3/1/1989  Churchill, TX                               
  Nat'l Ind.: @ 3:01.68  11/1/1996 Bolles School, FL                           
       State: # 3:06.98  11/3/2001 Sabino                                      
    5A State: $ 3:06.98  11/3/2001 Sabino                                      
                3:12.56  AA-A
                3:16.31  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Mountain Ridge                                               3:13.44 AA-C   
     1) Klokkenga, Matt SR              2) Johnson, Dan JR                
     3) Goodrich, Kyle SR               4) Goodrich, Scott JR             
                  23.20       48.11 (48.11)     1:12.18 (24.07)     1:38.41 (50.30)     1:54.24 (15.83)     2:26.10 (47.69)     2:48.68 (22.58)     3:13.44 (47.34)
  2 Brophy                                                       3:15.20 AA-C   
     1) Shores, Kyle JR                 2) Beardsley, Ro JR               
     3) Voigt, Chris SO                 4) Taylor, Denton SR              
                  22.78       47.39 (47.39)     1:11.14 (23.75)     1:37.51 (50.12)     2:00.95 (23.44)     2:26.53 (49.02)     2:50.10 (23.57)     3:15.20 (48.67)
  3 Salpointe                                                    3:16.85        
     1) Trimble, Pat SR                 2) Rebarchek, Pat SR              
     3) Miller, Dan JR                  4) Zeches, Chris SR               
                  23.72       49.06 (49.06)     1:12.65 (23.59)     1:38.78 (49.72)     2:02.24 (23.46)     2:28.18 (49.40)     2:51.63 (23.45)     3:16.85 (48.67)
  4 Sabino                                                       3:17.41        
     1) Renno, Markus SR                2) Sparks, Nick JR                
     3) Brown, Dan                      4) Walls, Daniel JR               
                  23.47       48.66 (48.66)     1:12.30 (23.64)     1:37.86 (49.20)     2:01.75 (23.89)     2:28.50 (50.64)     2:51.67 (23.17)     3:17.41 (48.91)
  5 Sahuaro                                                      3:18.32        
     1) Harvey, Kyle SO                 2) Aaberg, Derrick SO             
     3) Martinez, Ricky JR              4) Notheis, Brian SR              
                  23.69       49.47 (49.47)     1:13.05 (23.58)     1:38.39 (48.92)     2:02.46 (24.07)     2:29.32 (50.93)     2:52.14 (22.82)     3:18.32 (49.00)
  6 Dobson                                                       3:18.77        
     1) Carter, Bryce FR                2) Kennedy, Ryan SR               
     3) Meddings, Nathaniel JR          4) Larsson, Mike SR               
                  24.46       51.36 (51.36)     1:14.54 (23.18)     1:41.08 (49.72)     2:04.63 (23.55)     2:29.92 (48.84)     2:53.26 (23.34)     3:18.77 (48.85)
  7 Mesa Mountain View                                           3:21.60        
     1) Patience, Trevor JR             2) Bock, George JR                
     3) McGinnity, Ryan                 4) Mason, David SR                
                  23.86       50.81 (50.81)     1:14.28 (23.47)     1:41.35 (50.54)     2:05.90 (24.55)     2:35.06 (53.71)     2:57.01 (21.95)     3:21.60 (46.54)
  8 Red Mountain                                                 3:22.11        
     1) Heim, Travis SR                 2) Thurber, Aaron SR              
     3) Ramirez, Josue SR               4) Johnson, Drew JR               
                  24.44       51.10 (51.10)     1:15.28 (24.18)     1:42.11 (51.01)     2:06.32 (24.21)     2:32.99 (50.88)     2:56.53 (23.54)     3:22.11 (49.12)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Canyon Del Oro                                               3:22.50        
     1) Tierney, Sean                   2) McDivitt, Darren SO            
     3) Pratt, Keith JR                 4) Lutgendorf, Mike SR            
                  24.29       51.19 (51.19)     1:14.81 (23.62)     1:41.32 (50.13)     2:05.57 (24.25)     2:32.81 (51.49)     2:56.37 (23.56)     3:22.50 (49.69)
 10 Desert Vista                                                 3:24.85        
     1) Curtis, Kevin JR                2) Geranen, Brian SR              
     3) Fischer, Jake JR                4) Richardson, Ryan SO            
                  24.56       51.69 (51.69)     1:15.43 (23.74)     1:41.78 (50.09)     2:07.14 (25.36)     2:34.66 (52.88)     2:58.42 (23.76)     3:24.85 (50.19)
 11 Highland                                                     3:25.28        
     1) Laney, Jarod SR                 2) Danielson, Drew                
     3) Marr, Kyle SR                   4) Goehring, Christian SO         
                  25.18       52.40 (52.40)     1:16.68 (24.28)     1:44.98 (52.58)     2:09.19 (24.21)     2:36.42 (51.44)     2:59.95 (23.53)     3:25.28 (48.86)
 12 Horizon                                                      3:25.98        
     1) Keever, Josh JR                 2) Tadano, David                  
     3) Keever, Sean FR                 4) Gers, Ryan JR                  
                  23.10       48.11 (48.11)     1:12.63 (24.52)     1:40.98 (52.87)     2:06.44 (25.46)     2:34.22 (53.24)     2:58.79 (24.57)     3:25.98 (51.76)
 13 Mountain Pointe                                              3:27.23        
     1) Pelton, Jeff SR                 2) Baldry, David FR               
     3) Kraus, Nate SR                  4) Meyer, Brian SR                
                  24.02       50.35 (50.35)     1:15.62 (25.27)     1:43.52 (53.17)     2:07.98 (24.46)     2:35.03 (51.51)     2:59.73 (24.70)     3:27.23 (52.20)
 14 North                                                        3:31.41        
     1) Quinlan, Edward JR              2) Fidel, Alexander               
     3) Phelps, Cory                    4) Roman, Ben FR                  
                  26.18       54.01 (54.01)     1:19.39 (25.38)     1:48.54 (54.53)     2:13.64 (25.10)     2:41.47 (52.93)     3:05.34 (23.87)     3:31.41 (49.94)
 15 Shadow Mountain                                              3:31.96        
     1) Simms, Stephen SO               2) Dick, J.T. SO                  
     3) Good, Sam                       4) Shearer, Peter SR              
                  24.74       51.40 (51.40)     1:16.32 (24.92)     1:44.51 (53.11)     2:10.65 (26.14)     2:39.39 (54.88)     3:04.28 (24.89)     3:31.96 (52.57)
 16 Hamilton                                                     3:33.60        
     1) Hanke, Ryan FR                  2) Celaya, Eddie                  
     3) Bateman, Jonathan FR            4) Ogden, Daniel SR               
                  25.19       52.61 (52.61)     1:17.36 (24.75)     1:44.32 (51.71)     2:09.90 (25.58)     2:37.92 (53.60)     3:04.47 (26.55)     3:33.60 (55.68)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Corona del Sol                                               3:34.52        
     1) Kubany, Mike                    2) Phipps, Joe                    
     3) Telep, Nate FR                  4) Howard, Andrew JR              
                  26.79       55.52 (55.52)     1:22.66 (27.14)     1:51.56 (56.04)     2:16.85 (25.29)     2:44.59 (53.03)     3:08.40 (23.81)     3:34.52 (49.93)
 18 Buena                                                        3:34.63        
     1) Cerami, Phil                    2) Rogers, Ben                    
     3) Rogers, Josh                    4) O'Malley, Casey JR             
                  26.03       56.11 (56.11)     1:21.66 (25.55)     1:49.88 (53.77)     2:14.98 (25.10)     2:43.88 (54.00)     3:07.90 (24.02)     3:34.63 (50.75)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Kingman                                                      3:35.75        
     1) Holmquist, Carson JR            2) Lerma, Bryan                   
     3) Delong, Brandon SO              4) Tomlin, Nate                   
                  25.25       53.10 (53.10)     1:19.05 (25.95)     1:48.66 (55.56)     2:13.75 (25.09)     2:42.37 (53.71)     3:07.59 (25.22)     3:35.75 (53.38)
 20 Gilbert                                                      3:36.55        
     1) Brandt, David                   2) Fuhrmann, B.J. SR              
     3) Young, Max                      4) Bentley, Blair SR              
                  25.63       55.07 (55.07)     1:20.94 (25.87)     1:49.71 (54.64)     2:15.27 (25.56)     2:44.17 (54.46)     3:09.04 (24.87)     3:36.55 (52.38)
 21 Desert Mountain                                              3:37.76        
     1) Gaddie, Daniel                  2) Weinstein, Harrison            
     3) Russell, Steve SR               4) Henry, Adam                    
                  26.57       55.46 (55.46)     1:21.13 (25.67)     1:49.49 (54.03)     2:14.64 (25.15)     2:43.12 (53.63)     3:08.92 (25.80)     3:37.76 (54.64)
 22 Marana Mountain View                                         3:37.82        
     1) Rogers, Erin                    2) Wilson, Chris                  
     3) Ogle, Cliff                     4) Stickney, Remington            
                  26.67       56.39 (56.39)     1:22.95 (26.56)     1:51.76 (55.37)     2:16.80 (25.04)     2:44.52 (52.76)     3:10.10 (25.58)     3:37.82 (53.30)
 23 Mesa                                                         3:37.91        
     1) Gallaugher, Justin              2) Judkins, Cade                  
     3) Belnap, Jakeb                   4) Larson, Sean JR                
                  25.69       54.09 (54.09)     1:20.53 (26.44)     1:50.81 (56.72)     2:17.46 (26.65)     2:47.60 (56.79)     3:11.72 (24.12)     3:37.91 (50.31)
 24 Mesquite                                                     3:41.99        
     1) Rivale, Anthony                 2) Howell, Richard                
     3) Brough, Jordan                  4) Boddy, Sam SR                  
                  26.69       56.79 (56.79)     1:22.74 (25.95)     1:52.69 (55.90)     2:20.06 (27.37)     2:50.95 (58.26)     3:14.67 (23.72)     3:41.99 (51.04)
 
Event 23  Boys 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name              Year School                           Finals       Points 
===============================================================================
  1 Burkhardt, Tony        SHDMT                           466.55         20  
  2 Sullivan, Patrick      MSQTE                           427.85         17  
  3 Heal, Dallas        SR MTVW                            413.85         16  
  4 Walker, Jude        SR WW                              393.95         15  
  5 Bowman, Josh        SR MESA                            352.30         14  
  6 Moore, Trevor          SHDMT                           349.75         13  
  7 Martin, Devin       JR DVLLY                           337.30         12  
  8 Hagedon, Jeff       SO SALPT                           333.30         11  
  9 Leavitt, Trevor        HIGHL                           316.80          9  
 10 Angell, Joey        SR SKYLN                           314.35          7  
 11 Weed, Mickey        JR NORTH                           311.55          6  
 12 Wollschlager, Brad     CHAND                           306.20          5  
 13 Sweeny, Bill           CDS                             295.50          4  
 14 Fanello, Aaron         GLBRT                           292.20          3  
 15 Parsons, Kyle          HMLTN                           286.25          2  
 16 Kohn, Daniel        SR DVLLY                           262.25          1  
 17 Walker, Ronnie      SO WW                              203.20        
 18 Neal, Brett         JR DOBSN                           203.15        
 19 Thompson, Ryan         HIGHL                           196.20        
 20 Oliver, Conrad         HIGHL                           193.05        
 21 Timchek, Daniel     JR MDN                             131.30        
 22 Ingallina, Bart     SR PVLLY                           129.60        
 23 Lima, Casey         SO MTPT                            127.90        
 24 Sauncy, Patrick     SO DSRMT                           122.55        
 25 Thatcher, Kris      SR WSTVW                           118.80        
 26 Adelman, John          BCP                             117.10        
 27 Varga, Sean         SR BUENA                           112.60        
 28 Ray, Mark           JR MTVW                            111.00        
 29 Grosserode, Nate       CDS                             110.90        
 30 Taylor, Corey       FR MTRDG                           102.10        
 31 Robson, Rob            BCP                             100.30        
 32 Mauzy, Sean         JR IRNWD                            99.65        
 33 Wansing, Jason      SO WSTVW                            99.25        
 34 Clemens, Kraig      FR IRNWD                            95.55        
 35 Kumagai, Tom        FR MTRDG                            92.75        
 36 Hodges, Anthony     SO SDO'C                            90.75        
 37 Bergschnieder, Ric  FR AMPHI                            86.95        
 38 Zeman, Tyler        FR SABNO                            81.10        
 39 Chapman, David      SR CG                               80.75        
 40 Giacomelli, Jesse   FR SABNO                            78.55        
 41 Swiss, Tyler        SR SAHRO                            77.20        
 42 Caruso, Alec           SHDMT                            74.50        
 43 Martinez, Juan         SHDMT                            70.90        
 -- Lowry, Michael      JR YUMA                                NS        
 -- Brown, Ted          JR CBOLA                               NS        
 -- Woodward, Jake      SO YUMA                                NS        
 -- Williamson, Wes     SO YUMA                                NS     




                     Arizona Interscholastic Association                      
                     5A Swimming and Diving Championships 
                             November 8-9, 2002                     
                                   Results          




Arizona Interscholastic Association 
5A Swimming and Diving Championships 
November 8-9, 2002

Female Team Scores


Place School Points

1 Xavier XCP 329
2 Mesa Mountain View MTVW 176
3 Red Mountain REDMT 151
4 Sabino SABNO 147
5 Shadow Mountain SHDMT 133
6 North Canyon NCNYN 130
7 Desert Mountain DSRMT 122
8 Horizon HORZN 121
8 Salpointe SALPT 121
10 Desert Vista DVSTA 111
11 Dobson DOBSN 104
12 Canyon Del Oro CDO 98
13 Corona del Sol CDS 85
14 Marana Mountain View MARMV 45
14 Highland HIGHL 45
14 Westview WSTVW 45
17 Mesa MESA 42
18 Mesquite MSQTE 41
19 Ironwood IRNWD 39
20 Mountain Ridge MTRDG 34
21 Paradise Valley PVLLY 33
21 Mountain Pointe MTPT 33
23 Hamilton HMLTN 31
24 Gilbert GLBRT 28
25 Deer Valley DVLLY 16
25 Chandler CHAND 16
27 Flowing Wells FLOW 15
28 Saint Mary's STMRY 7
29 Buena BUENA 2
30 Sahuaro SAHRO 1

                          
 
Event 2  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
Nat'l Public: ! 1:44.74  5/1/2002  Upper Arlington, OH                         
  Nat'l Ind.: @ 1:45.33  2/27/2000 Germantown / Bolles                         
       State: # 1:45.18  11/1/1996 Shadow Mountain                             
    5A State: $ 1:45.18  11/1/1996 Shadow Mountain                             
                1:50.36  AA-A
                1:53.29  AA-C
    School                                      Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Championship Final
  1 Xavier                                      1:51.43    1:50.22 AA-A    40  
     1) Jeter, Kristin SR               2) Rees, Emily SR                 
     3) Siggins, Cydney SO              4) Magura, Liz JR                 
                  28.97       59.80 (30.83)     1:25.67 (25.87)     1:50.22 (24.55)                                                                                
  2 Canyon Del Oro                              1:53.51    1:52.58 AA-C    34  
     1) Hamblen, Leann SR               2) McDivitt, Lauren SR            
     3) Swank, Jenny SR                 4) Johnson, Allison JR            
                  29.27     1:00.88 (31.61)     1:27.74 (26.86)     1:52.58 (24.84)                                                                                
  3 Dobson                                      1:54.59    1:53.55         32  
     1) Pennell, Annie JR               2) Wojtan, Kristin SO             
     3) Lundeen, Emily JR               4) Collins, Corie SR              
                  30.17     1:01.85 (31.68)     1:29.82 (27.97)     1:53.55 (23.73)                                                                                
  4 Mesa Mountain View                          1:54.76    1:53.93         30  
     1) O'Connor, Mallory JR            2) Haney, Courtney JR             
     3) McCoy, Savannah SR              4) Grainger, Sarah SR             
                  36.75     1:02.05 (25.30)     1:29.80 (27.75)     1:53.93 (24.13)                                                                                
  5 Sabino                                      1:55.74    1:54.36         28  
     1) Kybartas, Erika JR              2) Hnyda, Lindsay JR              
     3) Schenck, Jennie JR              4) Bidegain, Tamera SR            
                  28.83     1:01.00 (32.17)     1:28.99 (27.99)     1:54.36 (25.37)                                                                                
  6 Desert Vista                                1:55.79    1:55.18         26  
     1) Cochrane, Megan SO              2) Thomasson, Carissa SR          
     3) Pevler, Elysa JR                4) Finley, Morgan SR              
                  29.78     1:01.01 (31.23)     1:29.24 (28.23)     1:55.18 (25.94)                                                                                
  7 Corona del Sol                              1:55.12    1:55.34         24  
     1) Rollins, Carly Anne SO          2) Brewster, Lauren               
     3) Campbell, Erin FR               4) Ketterer, Briana FR            
                  29.55     1:03.32 (33.77)     1:29.89 (26.57)     1:55.34 (25.45)                                                                                
  8 Desert Mountain                             1:56.28    1:59.95         22  
     1) Barton, Ann SR                  2) Lopus, Chelsea FR              
     3) Judge, Rachel FR                4) Marquart, Mika                 
                  30.63     1:03.23 (32.60)     1:33.04 (29.81)     1:59.95 (26.91)                                                                                
Consolation Final
  9 Salpointe                                   1:57.06    1:56.74         18  
     1) DiGiacomo, Christina SO         2) Addison, Emily SO              
     3) Metzger, Katherine SR           4) Marquez, Analisa FR            
                  30.73     1:03.37 (32.64)     1:31.71 (28.34)     1:56.74 (25.03)                                                                                
 10 Highland                                    1:57.92    1:57.26         14  
     1) Wardrop, Tarryn JR              2) Grubbs, Jillian SR             
     3) Holland, Danielle               4) Wardrop, Whitney               
                  30.15     1:02.01 (31.86)     1:31.24 (29.23)     1:57.26 (26.02)                                                                                
 11 Mesquite                                    1:58.05    1:57.34         12  
     1) Hamel, Heather JR               2) Bezdek, Summer SR              
     3) Curtis, Jenna JR                4) Castro, Stephanie              
                                1:04.13 ( )     1:30.73 (26.60)     1:57.34 (26.61)                                                                                
 12 Mountain Ridge                              2:00.27    1:57.85         10  
     1) Ridolfi, Jennifer JR            2) Hoeffel, Amie                  
     3) Williams, Candice SR            4) Johnson, Katie FR              
                  31.29     1:05.00 (33.71)     1:32.79 (27.79)     1:57.85 (25.06)                                                                                
 13 Mountain Pointe                             1:59.73    1:58.11          8  
     1) Brennan, Erin SR                2) Tungland, Erika JR             
     3) Marotz, Carrie                  4) Tanner, Shay SR                
                  31.07     1:02.45 (31.38)     1:33.02 (30.57)     1:58.11 (25.09)                                                                                
 14 Shadow Mountain                             2:00.20    1:58.24          6  
     1) Hyatt, Jayme SR                 2) Dick, Katie                    
     3) Cosgrove, August SO             4) Johnson, Rachel FR             
                  29.14     1:04.08 (34.94)     1:32.30 (28.22)     1:58.24 (25.94)                                                                                
 15 Flowing Wells                               1:59.96    2:00.00          4  
     1) Roggow, Jessa                   2) Lindsey, Renee                 
     3) Peduchi, Emily SR               4) Peercy, Stacy                  
                  31.39     1:04.30 (32.91)     1:33.47 (29.17)     2:00.00 (26.53)                                                                                
 16 Westview                                    2:01.79    2:01.46          2  
     1) Kucharski, Jackie JR            2) Spiers, Annabel                
     3) DeVinney, Katie SO              4) Robinson, Ashlee               
                  29.82     1:07.67 (37.85)     1:34.22 (26.55)     2:01.46 (27.24)                                                                                
 
Event 2  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
Nat'l Public: ! 1:44.74  5/1/2002  Upper Arlington, OH                         
  Nat'l Ind.: @ 1:45.33  2/27/2000 Germantown / Bolles                         
       State: # 1:45.18  11/1/1996 Shadow Mountain                             
    5A State: $ 1:45.18  11/1/1996 Shadow Mountain                             
                1:50.36  AA-A
                1:53.29  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Xavier                                                       1:51.43 AA-C   
     1) Jeter, Kristin SR               2) Rees, Emily SR                 
     3) Siggins, Cydney SO              4) Magura, Liz JR                 
                  29.65     1:00.91 (31.26)     1:27.06 (26.15)     1:51.43 (24.37)                                                                                
  2 Canyon Del Oro                                               1:53.51        
     1) Hamblen, Leann SR               2) McDivitt, Lauren SR            
     3) Swank, Jenny SR                 4) Johnson, Allison JR            
                  29.60     1:01.77 (32.17)     1:28.76 (26.99)     1:53.51 (24.75)                                                                                
  3 Dobson                                                       1:54.59        
     1) Pennell, Annie JR               2) Wojtan, Kristin SO             
     3) Lundeen, Emily JR               4) Collins, Corie SR              
                  30.42     1:03.36 (32.94)     1:31.05 (27.69)     1:54.59 (23.54)                                                                                
  4 Mesa Mountain View                                           1:54.76        
     1) O'Connor, Mallory JR            2) Haney, Courtney JR             
     3) McCoy, Savannah SR              4) Grainger, Sarah SR             
                  30.74     1:02.57 (31.83)     1:30.64 (28.07)     1:54.76 (24.12)                                                                                
  5 Corona del Sol                                               1:55.12        
     1) Rollins, Carly Anne SO          2) Brewster, Lauren               
     3) Campbell, Erin FR               4) Ketterer, Briana FR            
                  29.49     1:03.36 (33.87)     1:29.82 (26.46)     1:55.12 (25.30)                                                                                
  6 Sabino                                                       1:55.74        
     1) Kybartas, Erika JR              2) Hnyda, Lindsay JR              
     3) Schenck, Jennie JR              4) Bidegain, Tamera SR            
                  29.82     1:01.82 (32.00)     1:29.52 (27.70)     1:55.74 (26.22)                                                                                
  7 Desert Vista                                                 1:55.79        
     1) Cochrane, Megan SO              2) Thomasson, Carissa SR          
     3) Pevler, Elysa JR                4) Finley, Morgan SR              
                  30.56     1:01.97 (31.41)     1:30.39 (28.42)     1:55.79 (25.40)                                                                                
  8 Desert Mountain                                              1:56.28        
     1) Barton, Ann SR                  2) Lopus, Chelsea FR              
     3) Judge, Rachel FR                4) Marquart, Mika                 
                  27.67     1:00.66 (32.99)     1:29.72 (29.06)     1:56.28 (26.56)                                                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Salpointe                                                    1:57.06        
     1) DiGiacomo, Christina SO         2) Addison, Emily SO              
     3) Metzger, Katherine SR           4) Marquez, Analisa FR            
                  42.09     1:03.23 (21.14)     1:31.50 (28.27)     1:57.06 (25.56)                                                                                
 10 Highland                                                     1:57.92        
     1) Wardrop, Tarryn JR              2) Grubbs, Jillian SR             
     3) Holland, Danielle               4) Wardrop, Whitney               
                  30.20     1:02.51 (32.31)     1:31.69 (29.18)     1:57.92 (26.23)                                                                                
 11 Mesquite                                                     1:58.05        
     1) Hamel, Heather JR               2) Bezdek, Summer SR              
     3) Curtis, Jenna JR                4) Castro, Stephanie              
                  29.79     1:03.87 (34.08)     1:30.94 (27.07)     1:58.05 (27.11)                                                                                
 12 Mountain Pointe                                              1:59.73        
     1) Brennan, Erin SR                2) Tungland, Erika JR             
     3) Marotz, Carrie                  4) Tanner, Shay SR                
                  31.69     1:03.45 (31.76)     1:33.79 (30.34)     1:59.73 (25.94)                                                                                
 13 Flowing Wells                                                1:59.96        
     1) Roggow, Jessa                   2) Lindsey, Renee                 
     3) Peduchi, Emily SR               4) Peercy, Stacy                  
                  31.69     1:04.76 (33.07)     1:33.24 (28.48)     1:59.96 (26.72)                                                                                
 14 Shadow Mountain                                              2:00.20        
     1) Hyatt, Jayme SR                 2) Dick, Katie                    
     3) Cosgrove, August SO             4) Johnson, Rachel FR             
                  29.40     1:05.36 (35.96)     1:33.74 (28.38)     2:00.20 (26.46)                                                                                
 15 Mountain Ridge                                               2:00.27        
     1) Ridolfi, Jennifer JR            2) Hoeffel, Amie                  
     3) Williams, Candice SR            4) Johnson, Katie FR              
                  32.46     1:06.86 (34.40)     1:34.72 (27.86)     2:00.27 (25.55)                                                                                
 16 Westview                                                     2:01.79        
     1) Kucharski, Jackie JR            2) Spiers, Annabel                
     3) DeVinney, Katie SO              4) Robinson, Ashlee               
                  29.57     1:11.42 (41.85)     1:34.22 (22.80)     2:01.79 (27.57)                                                                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 Sahuaro                                                      2:02.17        
     1) Tidwell, Katie                  2) Card, Whitney JR               
     3) Bodamer, Rachel FR              4) Lowe, Linsdey SO               
                  32.28     1:06.11 (33.83)     1:35.89 (29.78)     2:02.17 (26.28)                                                                                
 18 Mesa                                                         2:03.17        
     1) Pyburn, Jordan                  2) Burnett, Heather               
     3) Blalock, Courtney               4) Vreiling, Bethanie JR          
                  31.84     1:08.16 (36.32)     1:38.24 (30.08)     2:03.17 (24.93)                                                                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 Deer Valley                                                  2:03.97        
     1) Stoichkov, Selena               2) Aleksa, Debbie FR              
     3) Fallows, Stacey                 4) Hagey, Jessica                 
                  31.99     1:07.86 (35.87)     1:35.05 (27.19)     2:03.97 (28.92)                                                                                
 20 Hamilton                                                     2:04.10        
     1) Krimpotic, Kim                  2) Varner, Stephanie              
     3) Hanke, Abby SR                  4) Donovan, Dianna                
                  33.64     1:09.34 (35.70)     1:36.82 (27.48)     2:04.10 (27.28)                                                                                
 21 Gilbert                                                      2:04.48        
     1) Miller, Langley                 2) Vogel, Laura                   
     3) Farmer, Katie SO                4) Rousseau, Hannah               
                  21.60     1:09.60 (48.00)     1:37.50 (27.90)     2:04.48 (26.98)                                                                                
 22 Ironwood                                                     2:05.38        
     1) Reineke, Ranie SO               2) Durham, Nikita FR              
     3) Reineke, Krina                  4) Schoolman, Tina                
                  33.01     1:07.43 (34.42)     1:37.45 (30.02)     2:05.38 (27.93)                                                                                
 -- Horizon                                                           DQ        
     1) Dunjian, Julie                  2) Knight, Megan JR               
     3) Anderson, Kristen               4) Reynolds, Niki                 
                  33.12     1:07.22 (34.10)     1:37.90 (30.68)          DQ (26.60)                                                                                
 -- Red Mountain                                                      DQ        
     1) Staubitz, Nadia SR              2) Cobb, Kathleen                 
     3) Dyer, Natalie SR                4) Olderog, Kara JR               
                  26.95     1:01.15 (34.20)     1:27.96 (26.81)          DQ (25.61)                                                                                
 
Event 4  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Nat'l Public: ! 1:45.98  5/1/1982  Cynthia Woodhead                            
  Nat'l Ind.: @ 1:46.63  11/1/1987 Nancy Marley                                
       State: # 1:47.06  11/9/2002 Cait Coneally, NCNYN-                       
    5A State: $ 1:47.06  11/9/2002 Cait Coneally, NCNYN-                       
                1:52.51  AA-A
                1:54.83  AA-C
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Championship Final
  1 Coneally, Cait      SR NCNYN                1:51.86    1:47.06#AA-A    20  
                  24.87       52.00 (27.13)     1:19.90 (27.90)     1:47.06 (27.16)                                                                                
  2 Nymeyer, Lacey      JR MARMV                1:51.40    1:48.29 AA-A    17  
                  25.04       52.09 (27.05)     1:19.96 (27.87)     1:48.29 (28.33)                                                                                
  3 Gamble, Jenna       SO SABNO                1:56.36    1:55.10         16  
                  27.25       56.24 (28.99)     1:25.55 (29.31)     1:55.10 (29.55)                                                                                
  4 Fancher, Kristie    SR SALPT                1:57.66    1:55.17         15  
                  27.19       56.31 (29.12)     1:25.98 (29.67)     1:55.17 (29.19)                                                                                
  5 Hanke, Abby         SR HMLTN                1:57.26    1:56.67         14  
                  28.08       57.31 (29.23)     1:26.87 (29.56)     1:56.67 (29.80)                                                                                
  6 Swaney, Nicole      JR NCNYN                1:57.01    1:57.26         13  
                  27.53       56.95 (29.42)     1:27.35 (30.40)     1:57.26 (29.91)                                                                                
  7 Hyatt, Jayme        SR SHDMT                1:58.10    1:57.55         12  
                  27.77       57.26 (29.49)     1:27.13 (29.87)     1:57.55 (30.42)                                                                                
  8 Brophy, Maggie      JR XCP                  1:59.18    1:59.25         11  
                  27.30       57.34 (30.04)     1:28.22 (30.88)     1:59.25 (31.03)                                                                                
Consolation Final
  9 Olderog, Kara       JR REDMT                1:59.22    1:58.70          9  
                  27.60       57.48 (29.88)     1:28.05 (30.57)     1:58.70 (30.65)                                                                                
 10 Jeter, Kristin      SR XCP                  2:00.71    1:59.76          7  
                  26.53       55.89 (29.36)     1:27.59 (31.70)     1:59.76 (32.17)                                                                                
 11 Glessner, Alexis    SO REDMT                2:00.99    1:59.90          6  
                  27.69       57.55 (29.86)     1:28.56 (31.01)     1:59.90 (31.34)                                                                                
 12 Dworschack, Jessic  SO IRNWD                2:01.83    1:59.94          5  
                  27.57       57.88 (30.31)     1:29.00 (31.12)     1:59.94 (30.94)                                                                                
 13 Rollins, Carly Ann  SO CDS                  1:59.96    2:00.24          4  
                  28.22       58.72 (30.50)     1:29.27 (30.55)     2:00.24 (30.97)                                                                                
 14 Ryan, Jill          JR XCP                  2:01.84    2:01.33          3  
                  27.44       57.94 (30.50)     1:29.32 (31.38)     2:01.33 (32.01)                                                                                
 15 Fajardo, Candace    JR REDMT                2:01.14    2:01.71          2  
                  28.07       58.25 (30.18)     1:29.98 (31.73)     2:01.71 (31.73)                                                                                
 16 Kelly, Kristin      JR XCP                  2:02.61    2:02.33          1  
                  27.77       58.24 (30.47)     1:30.04 (31.80)     2:02.33 (32.29)                                                                                
 
Event 4  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Nat'l Public: ! 1:45.98  5/1/1982  Cynthia Woodhead                            
  Nat'l Ind.: @ 1:46.63  11/1/1987 Nancy Marley                                
       State: # 1:47.06  11/9/2002 Cait Coneally, NCNYN-                       
    5A State: $ 1:47.06  11/9/2002 Cait Coneally, NCNYN-                       
                1:52.51  AA-A
                1:54.83  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Nymeyer, Lacey            JR MARMV                           1:51.40 AA-A   
                  26.20       54.85 (28.65)     1:23.41 (28.56)     1:51.40 (27.99)                                                                                
  2 Coneally, Cait            SR NCNYN                           1:51.86 AA-A   
                  25.73       54.22 (28.49)     1:23.48 (29.26)     1:51.86 (28.38)                                                                                
  3 Gamble, Jenna             SO SABNO                           1:56.36        
                  27.39       56.37 (28.98)     1:26.12 (29.75)     1:56.36 (30.24)                                                                                
  4 Swaney, Nicole            JR NCNYN                           1:57.01        
                  27.27       56.76 (29.49)     1:27.19 (30.43)     1:57.01 (29.82)                                                                                
  5 Hanke, Abby               SR HMLTN                           1:57.26        
                  27.32       57.13 (29.81)     1:27.05 (29.92)     1:57.26 (30.21)                                                                                
  6 Fancher, Kristie          SR SALPT                           1:57.66        
                  27.81       57.55 (29.74)     1:27.67 (30.12)     1:57.66 (29.99)                                                                                
  7 Hyatt, Jayme              SR SHDMT                           1:58.10        
                  27.61       57.21 (29.60)     1:27.42 (30.21)     1:58.10 (30.68)                                                                                
  8 Brophy, Maggie            JR XCP                             1:59.18        
                  27.42       57.45 (30.03)     1:28.36 (30.91)     1:59.18 (30.82)                                                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Olderog, Kara             JR REDMT                           1:59.22        
                  27.45       57.26 (29.81)     1:28.07 (30.81)     1:59.22 (31.15)                                                                                
 10 Rollins, Carly Anne       SO CDS                             1:59.96        
                  27.89       58.11 (30.22)     1:28.90 (30.79)     1:59.96 (31.06)                                                                                
 11 Jeter, Kristin            SR XCP                             2:00.71        
                  26.89       56.83 (29.94)     1:28.62 (31.79)     2:00.71 (32.09)                                                                                
 12 Glessner, Alexis          SO REDMT                           2:00.99        
                  28.03       58.31 (30.28)     1:29.55 (31.24)     2:00.99 (31.44)                                                                                
 13 Fajardo, Candace          JR REDMT                           2:01.14        
                  27.66       57.88 (30.22)     1:29.63 (31.75)     2:01.14 (31.51)                                                                                
 14 Dworschack, Jessica       SO IRNWD                           2:01.83        
                  27.98       58.41 (30.43)     1:30.12 (31.71)     2:01.83 (31.71)                                                                                
 15 Ryan, Jill                JR XCP                             2:01.84        
                  27.63       58.08 (30.45)     1:29.73 (31.65)     2:01.84 (32.11)                                                                                
 16 Kelly, Kristin            JR XCP                             2:02.61        
                  27.99       58.42 (30.43)     1:30.25 (31.83)     2:02.61 (32.36)                                                                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 Tanner, Shay              SR MTPT                            2:02.91        
                  28.28       59.72 (31.44)     1:31.35 (31.63)     2:02.91 (31.56)                                                                                
 18 Weinstein, Joanna         FR DSRMT                           2:03.30        
                  28.44       59.40 (30.96)     1:31.32 (31.92)     2:03.30 (31.98)                                                                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 Bodamer, Rachel           FR SAHRO                           2:03.50        
                  27.32       58.10 (30.78)     1:30.48 (32.38)     2:03.50 (33.02)                                                                                
 20 Bezdek, Summer            SR MSQTE                           2:03.54        
                  28.78       59.80 (31.02)     1:31.84 (32.04)     2:03.54 (31.70)                                                                                
 21 Andrews, Jessica          FR REDMT                           2:03.70        
                  28.56       59.94 (31.38)     1:31.90 (31.96)     2:03.70 (31.80)                                                                                
 22 Blackwell, Linsey         SO MTVW                            2:04.39        
                  28.55       59.73 (31.18)     1:31.97 (32.24)     2:04.39 (32.42)                                                                                
 23 Dooley, Moira             JR SALPT                           2:04.58        
                  27.97       59.02 (31.05)     1:31.66 (32.64)     2:04.58 (32.92)                                                                                
 24 Hudgens, Heather          SO CMLBK                           2:09.03        
                  28.88     1:00.89 (32.01)     1:34.84 (33.95)     2:09.03 (34.19)                                                                                
 
Event 6  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
Nat'l Public: ! 1:58.86  5/11/2001 Kristen Caverly                             
  Nat'l Ind.: @ 1:58.45  5/20/2000 Natalie Coughlin                            
       State: # 1:59.82  11/1/1995 Emily Mastin - Xavier                       
    5A State: $ 1:59.82  11/1/1995 Emily Mastin - Xavier                       
                2:06.64  AA-A
                2:09.54  AA-C
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Championship Final
  1 Barton, Ann         SR DSRMT                2:07.08    2:05.28 AA-A    20  
                  27.57       58.17 (30.60)     1:36.38 (38.21)     2:05.28 (28.90)                                                                                
  2 Johnson, Melissa    SR SHDMT                2:10.02    2:06.18 AA-A    17  
                  27.64       59.45 (31.81)     1:37.38 (37.93)     2:06.18 (28.80)                                                                                
  3 Anderson, Stephani  SR PVLLY                2:08.65    2:07.66 AA-C    16  
                  27.58       59.66 (32.08)     1:37.89 (38.23)     2:07.66 (29.77)                                                                                
  4 Siggins, Cydney     SO XCP                  2:10.72    2:08.09 AA-C    15  
                  27.23     1:00.06 (32.83)     1:37.64 (37.58)     2:08.09 (30.45)                                                                                
  5 DeVinney, Katie     SO WSTVW                2:10.08    2:09.20 AA-C    14  
                  27.67     1:01.42 (33.75)     1:39.56 (38.14)     2:09.20 (29.64)                                                                                
  6 Morelli, Kimber     FR HORZN                2:11.86    2:11.73         13  
                  28.16     1:02.44 (34.28)     1:40.79 (38.35)     2:11.73 (30.94)                                                                                
  7 Rees, Emily         SR XCP                  2:12.95    2:13.25         12  
                  29.56     1:07.48 (37.92)     1:42.48 (35.00)     2:13.25 (30.77)                                                                                
  8 Mozdzen, Laura      FR CHAND                2:12.55    2:13.70         11  
                  26.91       59.72 (32.81)     1:41.83 (42.11)     2:13.70 (31.87)                                                                                
Consolation Final
  9 Li, Jing            FR HORZN                2:13.22    2:10.23          9  
                  28.02     1:02.63 (34.61)     1:39.99 (37.36)     2:10.23 (30.24)                                                                                
 10 Haney, Courtney     JR MTVW                 2:14.17    2:12.60          7  
                  28.94     1:03.28 (34.34)     1:40.80 (37.52)     2:12.60 (31.80)                                                                                
 11 Magura, Liz         JR XCP                  2:15.30    2:14.97          6  
                  29.92     1:04.93 (35.01)     1:43.21 (38.28)     2:14.97 (31.76)                                                                                
 12 Gizinski, Alison    SO SALPT                2:15.88    2:15.10          5  
                  29.04     1:04.42 (35.38)     1:42.93 (38.51)     2:15.10 (32.17)                                                                                
 13 Wojtan, Kristin     SO DOBSN                2:18.85    2:15.24          4  
                  28.57     1:02.90 (34.33)     1:42.46 (39.56)     2:15.24 (32.78)                                                                                
 14 Johnson, Allison    JR CDO                  2:17.22    2:15.58          3  
                  29.79     1:05.42 (35.63)     1:43.33 (37.91)     2:15.58 (32.25)                                                                                
 15 Dyer, Natalie       SR REDMT                2:16.86    2:16.36          2  
                  28.74     1:03.00 (34.26)     1:43.83 (40.83)     2:16.36 (32.53)                                                                                
 16 McCoy, Savannah     SR MTVW                 2:19.31    2:18.83          1  
                  29.17     1:03.59 (34.42)     1:46.28 (42.69)     2:18.83 (32.55)                                                                                
 
Event 6  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
Nat'l Public: ! 1:58.86  5/11/2001 Kristen Caverly                             
  Nat'l Ind.: @ 1:58.45  5/20/2000 Natalie Coughlin                            
       State: # 1:59.82  11/1/1995 Emily Mastin - Xavier                       
    5A State: $ 1:59.82  11/1/1995 Emily Mastin - Xavier                       
                2:06.64  AA-A
                2:09.54  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Barton, Ann               SR DSRMT                           2:07.08 AA-C   
                  27.81       59.44 (31.63)     1:38.20 (38.76)     2:07.08 (28.88)                                                                                
  2 Anderson, Stephanie       SR PVLLY                           2:08.65 AA-C   
                  28.78     1:01.27 (32.49)     1:38.90 (37.63)     2:08.65 (29.75)                                                                                
  3 Johnson, Melissa          SR SHDMT                           2:10.02        
                  28.05     1:01.09 (33.04)     1:39.78 (38.69)     2:10.02 (30.24)                                                                                
  4 DeVinney, Katie           SO WSTVW                           2:10.08        
                  27.83     1:01.73 (33.90)     1:40.56 (38.83)     2:10.08 (29.52)                                                                                
  5 Siggins, Cydney           SO XCP                             2:10.72        
                  28.70     1:02.69 (33.99)     1:40.61 (37.92)     2:10.72 (30.11)                                                                                
  6 Morelli, Kimber           FR HORZN                           2:11.86        
                  28.57     1:02.81 (34.24)     1:41.44 (38.63)     2:11.86 (30.42)                                                                                
  7 Mozdzen, Laura            FR CHAND                           2:12.55        
                  27.47       59.88 (32.41)     1:41.71 (41.83)     2:12.55 (30.84)                                                                                
  8 Rees, Emily               SR XCP                             2:12.95        
                  30.14     1:06.13 (35.99)     1:41.58 (35.45)     2:12.95 (31.37)                                                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Li, Jing                  FR HORZN                           2:13.22        
                  28.40     1:03.91 (35.51)     1:42.59 (38.68)     2:13.22 (30.63)                                                                                
 10 Haney, Courtney           JR MTVW                            2:14.17        
                  28.79     1:02.95 (34.16)     1:41.60 (38.65)     2:14.17 (32.57)                                                                                
 11 Magura, Liz               JR XCP                             2:15.30        
                  29.51     1:05.08 (35.57)     1:43.03 (37.95)     2:15.30 (32.27)                                                                                
 12 Gizinski, Alison          SO SALPT                           2:15.88        
                  29.04     1:04.83 (35.79)     1:42.97 (38.14)     2:15.88 (32.91)                                                                                
 13 Dyer, Natalie             SR REDMT                           2:16.86        
                  29.19     1:03.15 (33.96)     1:44.16 (41.01)     2:16.86 (32.70)                                                                                
 14 Johnson, Allison          JR CDO                             2:17.22        
                  29.55     1:05.92 (36.37)     1:44.39 (38.47)     2:17.22 (32.83)                                                                                
 15 Wojtan, Kristin           SO DOBSN                           2:18.85        
                  30.23     1:05.78 (35.55)     1:46.04 (40.26)     2:18.85 (32.81)                                                                                
 16 McCoy, Savannah           SR MTVW                            2:19.31        
                  29.49     1:05.89 (36.40)     1:47.40 (41.51)     2:19.31 (31.91)                                                                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 Finley, Morgan            SR DVSTA                           2:19.35        
                  29.26     1:06.10 (36.84)     1:45.04 (38.94)     2:19.35 (34.31)                                                                                
 18 Lopus, Chelsea            FR DSRMT                           2:19.39        
                  29.55     1:04.82 (35.27)     1:45.77 (40.95)     2:19.39 (33.62)                                                                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 Ketterer, Briana          FR CDS                             2:20.10        
                  30.05     1:06.23 (36.18)     1:47.81 (41.58)     2:20.10 (32.29)                                                                                
 20 McCarville, McKenna       JR XCP                             2:20.26        
                  30.02     1:05.61 (35.59)     1:46.33 (40.72)     2:20.26 (33.93)                                                                                
 21 Olmstead, Kaitlyn         FR DSRMT                           2:20.50        
                  31.02     1:06.39 (35.37)     1:47.32 (40.93)     2:20.50 (33.18)                                                                                
 22 Hassan, Amanda            SR MTVW                            2:20.83        
                  28.84     1:06.19 (37.35)     1:48.01 (41.82)     2:20.83 (32.82)                                                                                
 23 Knox, Anneliese           JR MTVW                            2:21.11        
                  30.41     1:07.60 (37.19)     1:48.35 (40.75)     2:21.11 (32.76)                                                                                
 24 Hechanova, Maria          SO IRNWD                           2:23.30        
                  30.43     1:08.55 (38.12)     1:49.75 (41.20)     2:23.30 (33.55)                                                                                
 
Event 8  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Nat'l Public: ! 22.78  11/1/1996 Alison Wimer                                  
  Nat'l Ind.: @ 22.62  11/18/2000Christina Swindle                             
       State: # 23.03  11/3/2001 Cait Connealy - North Canyon                  
    5A State: $ 23.03  11/3/2001 Cait Connealy - North Canyon                  
                24.13  AA-A
                24.58  AA-C
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Championship Final
  1 Collins, Corie      SR DOBSN                  24.20      24.20 AA-C    20  
  2 Collins, Brandy     JR SABNO                  24.69      24.65         17  
  3 Grainger, Sarah     SR MTVW                   24.75      24.78         16  
  4 Vreiling, Bethanie  JR MESA                   24.75      24.83         15  
  5 Marchi, Lisa        SO XCP                    25.12      25.07         14  
  6 Farmer, Katie       SO GLBRT                  25.21      25.12         13  
  7 Kaufmann, Tricia    FR DVLLY                  25.34      25.25         12  
  8 Kucharski, Jackie   JR WSTVW                  25.42      25.68         11  
Consolation Final
  9 Beckstead, Taye     SO MTVW                   25.54      25.42          9  
 10 Peduchi, Emily      SR FLOW                   25.68     J25.56          7  
 11 Mulhern, Marybeth   FR XCP                    25.87      25.57          6  
 12 Prahl, Sadie        SO MTVW                   25.61      25.63          5  
 13 Marquez, Analisa    FR SALPT                  25.79      25.69          4  
 14 Bidegain, Tamera    SR SABNO                  25.71      25.85          3  
 15 Youngblood, Cara    JR BUENA                  25.75      25.89          2  
 16 Lowe, Linsdey       SO SAHRO                  25.93      25.98          1  
 
Event 8  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Nat'l Public: ! 22.78  11/1/1996 Alison Wimer                                  
  Nat'l Ind.: @ 22.62  11/18/2000Christina Swindle                             
       State: # 23.03  11/3/2001 Cait Connealy - North Canyon                  
    5A State: $ 23.03  11/3/2001 Cait Connealy - North Canyon                  
                24.13  AA-A
                24.58  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Collins, Corie            SR DOBSN                             24.20 AA-C   
  2 Collins, Brandy           JR SABNO                             24.69        
  3 Vreiling, Bethanie        JR MESA                              24.75        
  3 Grainger, Sarah           SR MTVW                              24.75        
  5 Marchi, Lisa              SO XCP                               25.12        
  6 Farmer, Katie             SO GLBRT                             25.21        
  7 Kaufmann, Tricia          FR DVLLY                             25.34        
  8 Kucharski, Jackie         JR WSTVW                             25.42        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Beckstead, Taye           SO MTVW                              25.54        
 10 Prahl, Sadie              SO MTVW                              25.61        
 11 Peduchi, Emily            SR FLOW                              25.68        
 12 Bidegain, Tamera          SR SABNO                             25.71        
 13 Youngblood, Cara          JR BUENA                             25.75        
 14 Marquez, Analisa          FR SALPT                             25.79        
 15 Mulhern, Marybeth         FR XCP                               25.87        
 16 Lowe, Linsdey             SO SAHRO                             25.93        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Williams, Candice         SR MTRDG                             25.99        
 18 Brooks, Teresa            SO MTVW                              26.15        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Curtis, Jenna             JR MSQTE                             26.16        
 20 Bell, Rachel              SO XCP                               26.23        
 21 Reineke, Ranie            SO IRNWD                             26.48        
 22 Johnson, Katie            FR MTRDG                             26.56        
 23 Johnson, Rachel           FR SHDMT                             26.60        
 24 O'Bannion, Mercedes       JR CDS                               26.93        
 
Event 10  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Nat'l Public: ! 52.41  11/1/1996 Misty Hyman                                   
  Nat'l Ind.: @ 53.11  11/17/2001Mary Descenza                                 
       State: # 52.41  11/1/1996 Misty Hyman - Shadow Mountain                 
    5A State: $ 52.41  11/1/1996 Misty Hyman - Shadow Mountain                 
                57.59  AA-A
                58.82  AA-C
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Championship Final
  1 Coneally, Cait      SR NCNYN                  56.59      54.82 AA-A    20  
                  25.56       54.82 (29.26)                                                                                                                        
  2 Staubitz, Nadia     SR REDMT                  57.45      57.43 AA-A    17  
                  26.94       57.43 (30.49)                                                                                                                        
  3 DeVinney, Katie     SO WSTVW                  58.10      57.64 AA-C    16  
                  27.62       57.64 (30.02)                                                                                                                        
  4 Hanke, Abby         SR HMLTN                  58.01      57.65 AA-C    15  
                  27.32       57.65 (30.33)                                                                                                                        
  5 Campbell, Erin      FR CDS                    58.34      58.63 AA-C    14  
                  27.22       58.63 (31.41)                                                                                                                        
  6 Swank, Jenny        SR CDO                    58.76      59.53         13  
                  28.00       59.53 (31.53)                                                                                                                        
  7 Morelli, Kimber     FR HORZN                1:00.00      59.74         12  
                  28.06       59.74 (31.68)                                                                                                                        
  8 Elias, Tiffany      FR XCP                    59.90      59.83         11  
                  27.76       59.83 (32.07)                                                                                                                        
Consolation Final
  9 Hickman, Katie      JR XCP                  1:00.01      59.57          9  
                  27.88       59.57 (31.69)                                                                                                                        
 10 Curtis, Jenna       JR MSQTE                1:01.06    1:00.26          7  
                  28.10     1:00.26 (32.16)                                                                                                                        
 11 Harlan, Lea         SO HORZN                1:01.15    1:00.31          6  
                  28.25     1:00.31 (32.06)                                                                                                                        
 12 Mozdzen, Michelle   SR CHAND                1:01.95    1:01.14          5  
                  27.91     1:01.14 (33.23)                                                                                                                        
 13 Kaufmann, Tricia    FR DVLLY                1:01.10    1:01.16          4  
                  28.41     1:01.16 (32.75)                                                                                                                        
 14 Glessner, Alexis    SO REDMT                1:01.32    1:01.36          3  
                  28.86     1:01.36 (32.50)                                                                                                                        
 15 Feeney, Katie       SO XCP                  1:02.26    1:02.80          2  
                  29.13     1:02.80 (33.67)                                                                                                                        
 16 Cosgrove, August    SO SHDMT                1:02.43    1:03.33          1  
                  29.16     1:03.33 (34.17)                                                                                                                        
 
Event 10  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Nat'l Public: ! 52.41  11/1/1996 Misty Hyman                                   
  Nat'l Ind.: @ 53.11  11/17/2001Mary Descenza                                 
       State: # 52.41  11/1/1996 Misty Hyman - Shadow Mountain                 
    5A State: $ 52.41  11/1/1996 Misty Hyman - Shadow Mountain                 
                57.59  AA-A
                58.82  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Coneally, Cait            SR NCNYN                             56.59 AA-A   
                  26.30       56.59 (30.29)                                                                                                                        
  2 Staubitz, Nadia           SR REDMT                             57.45 AA-A   
                  27.11       57.45 (30.34)                                                                                                                        
  3 Hanke, Abby               SR HMLTN                             58.01 AA-C   
                  27.43       58.01 (30.58)                                                                                                                        
  4 DeVinney, Katie           SO WSTVW                             58.10 AA-C   
                  28.12       58.10 (29.98)                                                                                                                        
  5 Campbell, Erin            FR CDS                               58.34 AA-C   
                  27.42       58.34 (30.92)                                                                                                                        
  6 Swank, Jenny              SR CDO                               58.76 AA-C   
                  28.00       58.76 (30.76)                                                                                                                        
  7 Elias, Tiffany            FR XCP                               59.90        
                  27.87       59.90 (32.03)                                                                                                                        
  8 Morelli, Kimber           FR HORZN                           1:00.00        
                  28.71     1:00.00 (31.29)                                                                                                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Hickman, Katie            JR XCP                             1:00.01        
                  28.55     1:00.01 (31.46)                                                                                                                        
 10 Curtis, Jenna             JR MSQTE                           1:01.06        
                  27.89     1:01.06 (33.17)                                                                                                                        
 11 Kaufmann, Tricia          FR DVLLY                           1:01.10        
                  28.38     1:01.10 (32.72)                                                                                                                        
 12 Harlan, Lea               SO HORZN                           1:01.15        
                  28.53     1:01.15 (32.62)                                                                                                                        
 13 Glessner, Alexis          SO REDMT                           1:01.32        
                  29.16     1:01.32 (32.16)                                                                                                                        
 14 Mozdzen, Michelle         SR CHAND                           1:01.95        
                  28.32     1:01.95 (33.63)                                                                                                                        
 15 Feeney, Katie             SO XCP                             1:02.26        
                  29.35     1:02.26 (32.91)                                                                                                                        
 16 Cosgrove, August          SO SHDMT                           1:02.43        
                  29.26     1:02.43 (33.17)                                                                                                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Seanez, Sophie            SR STMRY                           1:02.72        
                  29.07     1:02.72 (33.65)                                                                                                                        
 18 Williams, Candice         SR MTRDG                           1:03.29        
                  29.21     1:03.29 (34.08)                                                                                                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Hodsen, Laura             JR NCNYN                           1:03.41        
                  29.84     1:03.41 (33.57)                                                                                                                        
 20 Metzger, Katherine        SR SALPT                           1:03.55        
                  29.12     1:03.55 (34.43)                                                                                                                        
 21 Lopus, Chelsea            FR DSRMT                           1:03.56        
                  29.19     1:03.56 (34.37)                                                                                                                        
 22 Weiss, Michelle           JR MTVW                            1:03.69        
                  29.33     1:03.69 (34.36)                                                                                                                        
 23 Hassan, Amanda            SR MTVW                            1:03.98        
                  28.85     1:03.98 (35.13)                                                                                                                        
 24 McCoy, Savannah           SR MTVW                            1:04.24        
                  30.10     1:04.24 (34.14)                                                                                                                        
 
Event 12  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Nat'l Public: ! 49.37  11/1/1998 Cassidy Maxwell                               
  Nat'l Ind.: @ 49.33  11/18/2000Christina Swindle                             
       State: # 49.72  11/1/1995 Emily Mastin - Xavier                         
    5A State: $ 49.72  11/1/1995 Emily Mastin - Xavier                         
                52.31  AA-A
                53.28  AA-C
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Championship Final
  1 Nymeyer, Lacey      JR MARMV                  52.31      50.63 AA-A    20  
                  24.20       50.63 (26.43)                                                                                                                        
  2 Siggins, Cydney     SO XCP                    53.57      52.77 AA-C    17  
                  25.76       52.77 (27.01)                                                                                                                        
  3 Marchi, Lisa        SO XCP                    54.37      53.33         16  
                  25.65       53.33 (27.68)                                                                                                                        
  4 Thomasson, Carissa  SR DVSTA                  54.18      53.95         15  
                  25.97       53.95 (27.98)                                                                                                                        
  5 Collins, Corie      SR DOBSN                  54.58      54.15         14  
                  25.38       54.15 (28.77)                                                                                                                        
  6 Vreiling, Bethanie  JR MESA                   54.11      54.81         13  
                  26.21       54.81 (28.60)                                                                                                                        
  7 Smith, Paige        JR XCP                    54.62      55.11         12  
                  26.13       55.11 (28.98)                                                                                                                        
  8 Collins, Brandy     JR SABNO                  54.23      55.60         11  
                  26.09       55.60 (29.51)                                                                                                                        
Consolation Final
  9 Brophy, Maggie      JR XCP                    55.24      54.66          9  
                  26.47       54.66 (28.19)                                                                                                                        
 10 Farmer, Katie       SO GLBRT                  54.93      54.67          7  
                  26.29       54.67 (28.38)                                                                                                                        
 11 Prahl, Sadie        SO MTVW                   55.69      55.44          6  
                  26.77       55.44 (28.67)                                                                                                                        
 12 Beckstead, Taye     SO MTVW                   55.55      55.49          5  
                  26.85       55.49 (28.64)                                                                                                                        
 13 Peduchi, Emily      SR FLOW                   55.73      55.60          4  
                  26.42       55.60 (29.18)                                                                                                                        
 14 Harlan, Lea         SO HORZN                  55.72      55.82          3  
                  27.47       55.82 (28.35)                                                                                                                        
 15 Kucharski, Jackie   JR WSTVW                  55.61      56.33          2  
                  26.69       56.33 (29.64)                                                                                                                        
 16 Hamblen, Leann      SR CDO                    55.52      56.80          1  
                  26.90       56.80 (29.90)                                                                                                                        
 
Event 12  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Nat'l Public: ! 49.37  11/1/1998 Cassidy Maxwell                               
  Nat'l Ind.: @ 49.33  11/18/2000Christina Swindle                             
       State: # 49.72  11/1/1995 Emily Mastin - Xavier                         
    5A State: $ 49.72  11/1/1995 Emily Mastin - Xavier                         
                52.31  AA-A
                53.28  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Nymeyer, Lacey            JR MARMV                             52.31 AA-A   
                  25.24       52.31 (27.07)                                                                                                                        
  2 Siggins, Cydney           SO XCP                               53.57        
                  26.06       53.57 (27.51)                                                                                                                        
  3 Vreiling, Bethanie        JR MESA                              54.11        
                  26.02       54.11 (28.09)                                                                                                                        
  4 Thomasson, Carissa        SR DVSTA                             54.18        
                  26.24       54.18 (27.94)                                                                                                                        
  5 Collins, Brandy           JR SABNO                             54.23        
                  25.92       54.23 (28.31)                                                                                                                        
  6 Marchi, Lisa              SO XCP                               54.37        
                  26.11       54.37 (28.26)                                                                                                                        
  7 Collins, Corie            SR DOBSN                             54.58        
                  25.77       54.58 (28.81)                                                                                                                        
  8 Smith, Paige              JR XCP                               54.62        
                  26.07       54.62 (28.55)                                                                                                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Farmer, Katie             SO GLBRT                             54.93        
                  26.32       54.93 (28.61)                                                                                                                        
 10 Brophy, Maggie            JR XCP                               55.24        
                  26.74       55.24 (28.50)                                                                                                                        
 11 Hamblen, Leann            SR CDO                               55.52        
                  26.21       55.52 (29.31)                                                                                                                        
 12 Beckstead, Taye           SO MTVW                              55.55        
                  27.12       55.55 (28.43)                                                                                                                        
 13 Kucharski, Jackie         JR WSTVW                             55.61        
                  26.56       55.61 (29.05)                                                                                                                        
 14 Prahl, Sadie              SO MTVW                              55.69        
                  26.84       55.69 (28.85)                                                                                                                        
 15 Harlan, Lea               SO HORZN                             55.72        
                  27.41       55.72 (28.31)                                                                                                                        
 16 Peduchi, Emily            SR FLOW                              55.73        
                  26.67       55.73 (29.06)                                                                                                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Cochrane, Megan           SO DVSTA                             56.06        
                  26.81       56.06 (29.25)                                                                                                                        
 18 Marquez, Analisa          FR SALPT                             56.44        
                  26.72       56.44 (29.72)                                                                                                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Bodamer, Rachel           FR SAHRO                             56.45        
                  26.89       56.45 (29.56)                                                                                                                        
 20 Tanner, Shay              SR MTPT                              56.72        
                  27.20       56.72 (29.52)                                                                                                                        
 21 Johnson, Katie            FR MTRDG                             56.76        
                  26.71       56.76 (30.05)                                                                                                                        
 22 Heaps, Cortney            FR NORTH                             56.97        
                  27.09       56.97 (29.88)                                                                                                                        
 23 Bidegain, Tamera          SR SABNO                             57.42        
                  27.15       57.42 (30.27)                                                                                                                        
 24 Brennan, Erin             SR MTPT                              58.15        
                  27.62       58.15 (30.53)                                                                                                                        
 
Event 14  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Nat'l Public: ! 4:37.30  5/1/1988  Janet Evans                                 
  Nat'l Ind.: @ 4:40.10  3/1/1999  Janelle Atkinson                            
       State: # 4:45.16  11/3/2001 Ashley Chandler - Chandler                  
    5A State: $ 4:45.16  11/3/2001 Ashley Chandler - Chandler                  
                4:58.79  AA-A
                5:05.12  AA-C
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Championship Final
  1 Johnson, Melissa    SR SHDMT                4:59.61    4:55.11 AA-A    20  
                  26.17       54.97 (28.80)     1:24.52 (29.55)     1:54.34 (29.82)     2:24.38 (30.04)     2:53.92 (29.54)     3:23.99 (30.07)     3:54.55 (30.56)
        4:25.04 (30.49)     4:55.11 (30.07)                                                                                                                        
  2 Anderson, Stephani  SR PVLLY                5:01.96    4:58.54 AA-A    17  
                  26.45       55.05 (28.60)     1:24.47 (29.42)     1:54.39 (29.92)     2:24.38 (29.99)     2:54.87 (30.49)     3:25.65 (30.78)     3:56.66 (31.01)
        4:27.88 (31.22)     4:58.54 (30.66)                                                                                                                        
  3 Fancher, Kristie    SR SALPT                5:10.95    5:04.14 AA-C    16  
                  27.73       57.73 (30.00)     1:28.00 (30.27)     1:58.62 (30.62)     2:29.27 (30.65)     3:00.16 (30.89)     3:31.18 (31.02)     4:02.17 (30.99)
        4:33.39 (31.22)     5:04.14 (30.75)                                                                                                                        
  4 Swaney, Nicole      JR NCNYN                5:12.41    5:07.69         15  
                  27.92       57.94 (30.02)     1:28.82 (30.88)     1:59.70 (30.88)     2:30.88 (31.18)     3:02.31 (31.43)     3:33.83 (31.52)     4:05.20 (31.37)
        4:36.63 (31.43)     5:07.69 (31.06)                                                                                                                        
  5 Gamble, Jenna       SO SABNO                5:08.61    5:09.99         14  
                  28.02       58.32 (30.30)     1:28.88 (30.56)     1:59.83 (30.95)     2:31.22 (31.39)     3:02.74 (31.52)     3:34.50 (31.76)     4:06.47 (31.97)
        4:38.50 (32.03)     5:09.99 (31.49)                                                                                                                        
  6 Olderog, Kara       JR REDMT                5:16.93    5:12.37         13  
                  28.22       58.56 (30.34)     1:30.04 (31.48)     2:01.65 (31.61)     2:33.37 (31.72)     3:05.02 (31.65)     3:37.18 (32.16)     4:09.15 (31.97)
        4:40.96 (31.81)     5:12.37 (31.41)                                                                                                                        
  7 Campbell, Erin      FR CDS                  5:14.75    5:17.06         12  
                  27.82       58.86 (31.04)     1:30.53 (31.67)     2:02.64 (32.11)     2:34.75 (32.11)     3:07.01 (32.26)     3:39.31 (32.30)     4:11.76 (32.45)
        4:44.38 (32.62)     5:17.06 (32.68)                                                                                                                        
  8 Lippin, Andrea      SR DSRMT                5:16.52    5:23.60         11  
                  28.87     1:00.18 (31.31)     1:31.88 (31.70)     2:04.78 (32.90)     2:37.39 (32.61)     3:10.61 (33.22)     3:43.98 (33.37)     4:17.46 (33.48)
        4:50.95 (33.49)     5:23.60 (32.65)                                                                                                                        
Consolation Final
  9 Dworschack, Jessic  SO IRNWD                5:22.74    5:17.41          9  
                  29.30     1:01.10 (31.80)     1:33.37 (32.27)     2:05.57 (32.20)     2:37.50 (31.93)     3:09.68 (32.18)     3:41.34 (31.66)     4:13.26 (31.92)
        4:45.46 (32.20)     5:17.41 (31.95)                                                                                                                        
 10 Seanez, Sophie      SR STMRY                5:19.75    5:18.78          7  
                  28.55       59.77 (31.22)     1:31.75 (31.98)     2:03.62 (31.87)     2:35.44 (31.82)     3:07.52 (32.08)     3:40.56 (33.04)     4:13.84 (33.28)
        4:46.70 (32.86)     5:18.78 (32.08)                                                                                                                        
 11 Bezdek, Summer      SR MSQTE                5:21.50    5:20.06          6  
                  28.98       59.90 (30.92)     1:31.64 (31.74)     2:03.59 (31.95)     2:35.84 (32.25)     3:08.37 (32.53)     3:41.14 (32.77)     4:14.03 (32.89)
        4:47.45 (33.42)     5:20.06 (32.61)                                                                                                                        
 12 Fajardo, Candace    JR REDMT                5:19.85    5:21.05          5  
                  28.09       58.98 (30.89)     1:30.89 (31.91)     2:03.36 (32.47)     2:36.08 (32.72)     3:08.78 (32.70)     3:41.97 (33.19)     4:15.36 (33.39)
        4:48.82 (33.46)     5:21.05 (32.23)                                                                                                                        
 13 Weinstein, Joanna   FR DSRMT                5:26.56    5:21.97          4  
                  28.82     1:00.48 (31.66)     1:32.99 (32.51)     2:05.60 (32.61)     2:38.52 (32.92)     3:11.03 (32.51)     3:44.15 (33.12)     4:17.24 (33.09)
        4:50.38 (33.14)     5:21.97 (31.59)                                                                                                                        
 14 Ryan, Jill          JR XCP                  5:19.85    5:23.11          3  
                  29.08     1:00.69 (31.61)     1:32.78 (32.09)     2:05.36 (32.58)     2:38.12 (32.76)     3:11.02 (32.90)     3:44.01 (32.99)     4:17.07 (33.06)
        4:50.66 (33.59)     5:23.11 (32.45)                                                                                                                        
 15 Judge, Rachel       FR DSRMT                5:29.38    5:30.45          2  
                  29.36     1:01.11 (31.75)     1:33.78 (32.67)     2:06.54 (32.76)     2:40.01 (33.47)     3:13.73 (33.72)     3:47.86 (34.13)     4:22.26 (34.40)
        4:56.76 (34.50)     5:30.45 (33.69)                                                                                                                        
 16 Richter, Heather    JR MTVW                 5:29.37    5:36.49          1  
                  30.03     1:02.63 (32.60)     1:36.09 (33.46)     2:10.15 (34.06)     2:44.29 (34.14)     3:18.77 (34.48)     3:53.24 (34.47)     4:28.15 (34.91)
        5:02.86 (34.71)     5:36.49 (33.63)                                                                                                                        
 
Event 14  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Nat'l Public: ! 4:37.30  5/1/1988  Janet Evans                                 
  Nat'l Ind.: @ 4:40.10  3/1/1999  Janelle Atkinson                            
       State: # 4:45.16  11/3/2001 Ashley Chandler - Chandler                  
    5A State: $ 4:45.16  11/3/2001 Ashley Chandler - Chandler                  
                4:58.79  AA-A
                5:05.12  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Johnson, Melissa          SR SHDMT                           4:59.61 AA-C   
                  26.50       55.98 (29.48)     1:25.81 (29.83)     1:56.08 (30.27)     2:26.37 (30.29)     2:57.15 (30.78)     3:27.73 (30.58)     3:58.30 (30.57)
        4:29.21 (30.91)     4:59.61 (30.40)                                                                                                                        
  2 Anderson, Stephanie       SR PVLLY                           5:01.96 AA-C   
                  26.85       56.13 (29.28)     1:26.07 (29.94)     1:56.35 (30.28)     2:26.92 (30.57)     2:57.78 (30.86)     3:28.58 (30.80)     3:59.74 (31.16)
        4:31.15 (31.41)     5:01.96 (30.81)                                                                                                                        
  3 Gamble, Jenna             SO SABNO                           5:08.61        
                  28.05       57.91 (29.86)     1:28.52 (30.61)     1:59.40 (30.88)     2:30.64 (31.24)     3:01.83 (31.19)     3:33.42 (31.59)     4:05.24 (31.82)
        4:37.11 (31.87)     5:08.61 (31.50)                                                                                                                        
  4 Fancher, Kristie          SR SALPT                           5:10.95        
                  28.64       59.21 (30.57)     1:30.20 (30.99)     2:01.60 (31.40)     2:32.80 (31.20)     3:04.22 (31.42)     3:35.88 (31.66)     4:07.82 (31.94)
        4:39.78 (31.96)     5:10.95 (31.17)                                                                                                                        
  5 Swaney, Nicole            JR NCNYN                           5:12.41        
                  28.10       58.45 (30.35)     1:29.84 (31.39)     2:01.51 (31.67)     2:33.08 (31.57)     3:05.04 (31.96)     3:37.04 (32.00)     4:08.93 (31.89)
        4:40.88 (31.95)     5:12.41 (31.53)                                                                                                                        
  6 Campbell, Erin            FR CDS                             5:14.75        
                  28.69     1:00.42 (31.73)     1:32.50 (32.08)     2:04.37 (31.87)     2:36.38 (32.01)     3:08.68 (32.30)     3:40.39 (31.71)     4:11.95 (31.56)
        4:43.39 (31.44)     5:14.75 (31.36)                                                                                                                        
  7 Lippin, Andrea            SR DSRMT                           5:16.52        
                  28.92       59.85 (30.93)     1:31.31 (31.46)     2:03.31 (32.00)     2:35.41 (32.10)     3:07.55 (32.14)     3:39.81 (32.26)     4:12.07 (32.26)
        4:44.42 (32.35)     5:16.52 (32.10)                                                                                                                        
  8 Olderog, Kara             JR REDMT                           5:16.93        
                  28.39       59.06 (30.67)     1:30.69 (31.63)     2:02.99 (32.30)     2:35.41 (32.42)     3:07.87 (32.46)     3:40.47 (32.60)     4:13.15 (32.68)
        4:45.97 (32.82)     5:16.93 (30.96)                                                                                                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Seanez, Sophie            SR STMRY                           5:19.75        
                  29.03     1:00.70 (31.67)     1:32.92 (32.22)     2:05.19 (32.27)     2:37.63 (32.44)     3:10.10 (32.47)     3:42.63 (32.53)     4:15.16 (32.53)
        4:48.10 (32.94)     5:19.75 (31.65)                                                                                                                        
 10 Ryan, Jill                JR XCP                             5:19.85        
                  28.94     1:00.51 (31.57)     1:32.42 (31.91)     2:04.68 (32.26)     2:36.96 (32.28)     3:09.46 (32.50)     3:42.14 (32.68)     4:14.86 (32.72)
        4:48.02 (33.16)     5:19.85 (31.83)                                                                                                                        
 10 Fajardo, Candace          JR REDMT                           5:19.85        
                  28.25       59.32 (31.07)     1:31.28 (31.96)     2:03.84 (32.56)     2:36.45 (32.61)     3:09.21 (32.76)     3:42.60 (33.39)     4:15.46 (32.86)
        4:48.49 (33.03)     5:19.85 (31.36)                                                                                                                        
 12 Bezdek, Summer            SR MSQTE                           5:21.50        
                  29.81     1:01.65 (31.84)     1:34.08 (32.43)     2:07.06 (32.98)     2:39.96 (32.90)     3:12.53 (32.57)     3:45.18 (32.65)     4:17.81 (32.63)
        4:49.93 (32.12)     5:21.50 (31.57)                                                                                                                        
 13 Dworschack, Jessica       SO IRNWD                           5:22.74        
                  29.05     1:00.50 (31.45)     1:32.60 (32.10)     2:05.26 (32.66)     2:38.15 (32.89)     3:10.77 (32.62)     3:43.54 (32.77)     4:16.74 (33.20)
        4:50.05 (33.31)     5:22.74 (32.69)                                                                                                                        
 14 Weinstein, Joanna         FR DSRMT                           5:26.56        
                  29.81     1:01.76 (31.95)     1:34.47 (32.71)     2:07.53 (33.06)     2:40.88 (33.35)     3:14.57 (33.69)     3:47.62 (33.05)     4:20.91 (33.29)
        4:54.11 (33.20)     5:26.56 (32.45)                                                                                                                        
 15 Richter, Heather          JR MTVW                            5:29.37        
                  29.37     1:01.84 (32.47)     1:35.06 (33.22)     2:08.74 (33.68)     2:42.37 (33.63)     3:16.62 (34.25)     3:50.02 (33.40)     4:23.24 (33.22)
        4:56.92 (33.68)     5:29.37 (32.45)                                                                                                                        
 16 Judge, Rachel             FR DSRMT                           5:29.38        
                  28.96     1:00.51 (31.55)     1:33.20 (32.69)     2:06.49 (33.29)     2:40.13 (33.64)     3:14.02 (33.89)     3:48.02 (34.00)     4:21.92 (33.90)
        4:55.97 (34.05)     5:29.38 (33.41)                                                                                                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Shutt-Wood, Deanna        SR YUMA                            5:30.30        
                  29.64     1:01.81 (32.17)     1:34.71 (32.90)     2:07.87 (33.16)     2:41.43 (33.56)     3:15.25 (33.82)     3:48.90 (33.65)     4:23.00 (34.10)
        4:57.00 (34.00)     5:30.30 (33.30)                                                                                                                        
 18 Kelly, Kristin            JR XCP                             5:32.23        
                  29.54     1:01.09 (31.55)     1:33.79 (32.70)     2:07.21 (33.42)     2:41.25 (34.04)     3:15.23 (33.98)     3:49.71 (34.48)     4:23.93 (34.22)
        4:58.63 (34.70)     5:32.23 (33.60)                                                                                                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Aron, Alexia              SO XCP                             5:32.39        
                  29.40     1:01.32 (31.92)     1:34.35 (33.03)     2:08.03 (33.68)     2:42.19 (34.16)     3:16.10 (33.91)     3:50.54 (34.44)     4:25.11 (34.57)
        4:59.46 (34.35)     5:32.39 (32.93)                                                                                                                        
 20 Dooley, Moira             JR SALPT                           5:32.42        
                  29.16     1:01.55 (32.39)     1:34.86 (33.31)     2:08.75 (33.89)     2:42.80 (34.05)     3:17.16 (34.36)     3:51.57 (34.41)     4:26.24 (34.67)
        5:00.69 (34.45)     5:32.42 (31.73)                                                                                                                        
 21 Aleksa, Debbie            FR DVLLY                           5:32.91        
                  30.64     1:03.69 (33.05)     1:37.10 (33.41)     2:10.72 (33.62)     2:44.26 (33.54)     3:17.88 (33.62)     3:51.95 (34.07)     4:25.96 (34.01)
        4:59.91 (33.95)     5:32.91 (33.00)                                                                                                                        
 22 Knox, Anneliese           JR MTVW                            5:34.24        
                  29.19     1:01.58 (32.39)     1:34.76 (33.18)     2:08.64 (33.88)     2:42.76 (34.12)     3:17.25 (34.49)     3:51.90 (34.65)     4:26.60 (34.70)
        5:01.20 (34.60)     5:34.24 (33.04)                                                                                                                        
 23 Feeney, Katie             SO XCP                             5:37.81        
                  30.54     1:03.65 (33.11)     1:37.91 (34.26)     2:12.29 (34.38)     2:46.59 (34.30)     3:21.05 (34.46)     3:55.47 (34.42)     4:29.89 (34.42)
        5:04.42 (34.53)     5:37.81 (33.39)                                                                                                                        
 24 Orendain, Angel           JR SALPT                           5:38.48        
                  30.53     1:02.96 (32.43)     1:36.36 (33.40)     2:10.16 (33.80)     2:44.15 (33.99)     3:18.59 (34.44)     3:53.07 (34.48)     4:28.25 (35.18)
        5:03.83 (35.58)     5:38.48 (34.65)                                                                                                                        
 
Event 16  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
Nat'l Public: ! 1:34.84  11/1/1994 Carmel, IN                                  
  Nat'l Ind.: @ 1:34.63  3/1/1995  Peddie School, NJ                           
       State: # 1:35.26  11/1/1993 Xavier                                      
    5A State: $ 1:35.26  11/1/1993 Xavier                                      
                1:39.48  AA-A
                1:41.88  AA-C
    School                                      Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Championship Final
  1 Xavier                                      1:40.57    1:39.57 AA-C    40  
     1) Marchi, Lisa SO                 2) Magura, Liz JR                 
     3) Smith, Paige JR                 4) Brophy, Maggie JR              
                  25.20       50.07 (24.87)     1:15.02 (24.95)     1:39.57 (24.55)                                                                                
  2 Mesa Mountain View                          1:40.37    1:40.15 AA-C    34  
     1) Prahl, Sadie SO                 2) Grainger, Sarah SR             
     3) Beckstead, Taye SO              4) Hassan, Amanda SR              
                  25.23       50.35 (25.12)     1:15.41 (25.06)     1:40.15 (24.74)                                                                                
  3 Sabino                                      1:43.89    1:42.49         32  
     1) Collins, Brandy JR              2) Hnyda, Lindsay JR              
     3) Bidegain, Tamera SR             4) Gamble, Jenna SO               
                  24.83       51.38 (26.55)     1:17.01 (25.63)     1:42.49 (25.48)                                                                                
  4 Shadow Mountain                             1:43.82    1:43.67         30  
     1) Johnson, Rachel FR              2) Keeler, Sarah                  
     3) Turpin, Stephanie               4) Johnson, Melissa SR            
                  26.31       52.27 (25.96)     1:19.66 (27.39)     1:43.67 (24.01)                                                                                
  5 North Canyon                                1:44.10    1:43.91         28  
     1) Coneally, Cait SR               2) Vega, Vanessa                  
     3) Roden, Nicole                   4) Swaney, Nicole JR              
                  23.48       50.75 (27.27)     1:19.15 (28.40)     1:43.91 (24.76)                                                                                
  6 Salpointe                                   1:44.12    1:44.17         26  
     1) Marquez, Analisa FR             2) Fox, Caitlin JR                
     3) Gizinski, Alison SO             4) Dooley, Moira JR               
                  26.07       52.60 (26.53)     1:18.01 (25.41)     1:44.17 (26.16)                                                                                
  7 Mountain Ridge                              1:44.19    1:44.62         24  
     1) Williams, Candice SR            2) Johnnson, Alex                 
     3) Szemerei, Nichole               4) Johnson, Katie FR              
                  26.06       52.53 (26.47)     1:19.23 (26.70)     1:44.62 (25.39)                                                                                
  8 Desert Mountain                             1:43.93    1:45.17         22  
     1) Franz, Michelle                 2) Barton, Ann SR                 
     3) Olmstead, Kaitlyn FR            4) Marquart, Mika                 
                  26.95       51.94 (24.99)     1:18.63 (26.69)     1:45.17 (26.54)                                                                                
Consolation Final
  9 Red Mountain                                1:44.32    1:43.66         18  
     1) Dyer, Natalie SR                2) Andrews, Jessica FR            
     3) Fajardo, Candace JR             4) Glassner, Lexis                
                  26.68       52.36 (25.68)     1:18.40 (26.04)     1:43.66 (25.26)                                                                                
 10 Horizon                                     1:44.60    1:45.06         14  
     1) Harlan, Lea SO                  2) Sommer, Becca                  
     3) Morelli, Kimber FR              4) Li, Jing FR                    
                  26.31       53.66 (27.35)     1:19.85 (26.19)     1:45.06 (25.21)                                                                                
 11 Canyon Del Oro                              1:45.04    1:45.43         12  
     1) Hamblen, Leann SR               2) McDivitt, Lauren SR            
     3) Myren, Christina                4) Johnson, Allison JR            
                  26.87       53.09 (26.22)     1:20.40 (27.31)     1:45.43 (25.03)                                                                                
 12 Mesquite                                    1:45.32    1:46.11         10  
     1) Hamel, Heather JR               2) Castro, Stephanie              
     3) Bradley, Angie                  4) Curtis, Jenna JR               
                  26.83       53.74 (26.91)     1:20.40 (26.66)     1:46.11 (25.71)                                                                                
 13 Mesa                                        1:46.82    1:46.13          8  
     1) Vreiling, Bethanie JR           2) Pyburn, Jordan                 
     3) Flores, Tori                    4) Blalock, Courtney              
                  25.37       52.76 (27.39)     1:19.83 (27.07)     1:46.13 (26.30)                                                                                
 14 Dobson                                      1:46.82    1:46.49          6  
     1) Beatty, Kathleen SO             2) Lundeen, Emily JR              
     3) Kiley, Bridget                  4) Pennell, Annie JR              
                  27.39       54.19 (26.80)     1:20.68 (26.49)     1:46.49 (25.81)                                                                                
 15 Marana Mountain View                        1:46.81    1:46.60          4  
     1) Nymeyer, Lacey JR               2) Wolfram, Jasha                 
     3) Kompe, Kelli                    4) Roth, Danielle                 
                  23.62       50.45 (26.83)     1:19.22 (28.77)     1:46.60 (27.38)                                                                                
 16 Hamilton                                    1:46.81    1:47.06          2  
     1) Hanke, Abby SR                  2) Krimpotic, Jill                
     3) Varner, Stephanie               4) Donovan, Dianna                
                  25.60       53.12 (27.52)     1:19.47 (26.35)     1:47.06 (27.59)                                                                                
 
Event 16  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
Nat'l Public: ! 1:34.84  11/1/1994 Carmel, IN                                  
  Nat'l Ind.: @ 1:34.63  3/1/1995  Peddie School, NJ                           
       State: # 1:35.26  11/1/1993 Xavier                                      
    5A State: $ 1:35.26  11/1/1993 Xavier                                      
                1:39.48  AA-A
                1:41.88  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Mesa Mountain View                                           1:40.37 AA-C   
     1) Prahl, Sadie SO                 2) Grainger, Sarah SR             
     3) Beckstead, Taye SO              4) Hassan, Amanda SR              
                  25.57       49.93 (24.36)     1:15.02 (25.09)     1:40.37 (25.35)                                                                                
  2 Xavier                                                       1:40.57 AA-C   
     1) Magura, Liz JR                  2) Elias, Tiffany FR              
     3) Smith, Paige JR                 4) Brophy, Maggie JR              
                  25.22       50.52 (25.30)     1:15.77 (25.25)     1:40.57 (24.80)                                                                                
  3 Shadow Mountain                                              1:43.82        
     1) Johnson, Melissa SR             2) Keeler, Sarah                  
     3) Turpin, Stephanie               4) Johnson, Rachel FR             
                  24.45       50.42 (25.97)     1:17.81 (27.39)     1:43.82 (26.01)                                                                                
  4 Sabino                                                       1:43.89        
     1) Collins, Brandy JR              2) Tuel, Amanda                   
     3) Hnyda, Lindsay JR               4) Gamble, Jenna SO               
                  25.20       51.89 (26.69)     1:18.52 (26.63)     1:43.89 (25.37)                                                                                
  5 Desert Mountain                                              1:43.93        
     1) Franz, Michelle                 2) Barton, Ann SR                 
     3) Marquart, Mika                  4) Olmstead, Kaitlyn FR           
                  26.75       51.22 (24.47)     1:17.84 (26.62)     1:43.93 (26.09)                                                                                
  6 North Canyon                                                 1:44.10        
     1) Coneally, Cait SR               2) Vega, Vanessa                  
     3) Roden, Nicole                   4) Swaney, Nicole JR              
                  23.96       51.28 (27.32)     1:19.22 (27.94)     1:44.10 (24.88)                                                                                
  7 Salpointe                                                    1:44.12        
     1) Marquez, Analisa FR             2) Fox, Caitlin JR                
     3) Dooley, Moira JR                4) Gizinski, Alison SO            
                  25.92       52.55 (26.63)     1:18.56 (26.01)     1:44.12 (25.56)                                                                                
  8 Mountain Ridge                                               1:44.19        
     1) Williams, Candice SR            2) Johnnson, Alex                 
     3) Szemerei, Nichole               4) Johnson, Katie FR              
                  25.80       52.07 (26.27)     1:19.00 (26.93)     1:44.19 (25.19)                                                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Red Mountain                                                 1:44.32        
     1) Dyer, Natalie SR                2) Andrews, Jessica FR            
     3) Fajardo, Candace JR             4) Glassner, Lexis                
                  26.75       52.43 (25.68)     1:18.74 (26.31)     1:44.32 (25.58)                                                                                
 10 Horizon                                                      1:44.60        
     1) Harlan, Lea SO                  2) Negilski, Meridian             
     3) Morelli, Kimber FR              4) Li, Jing FR                    
                  26.17       53.39 (27.22)     1:19.22 (25.83)     1:44.60 (25.38)                                                                                
 11 Canyon Del Oro                                               1:45.04        
     1) Hamblen, Leann SR               2) McDivitt, Lauren SR            
     3) Myren, Christina                4) Johnson, Allison JR            
                  25.85       52.35 (26.50)     1:19.75 (27.40)     1:45.04 (25.29)                                                                                
 12 Mesquite                                                     1:45.32        
     1) Hamel, Heather JR               2) Castro, Stephanie              
     3) Bradley, Angie                  4) Curtis, Jenna JR               
                  26.50       53.51 (27.01)     1:19.94 (26.43)     1:45.32 (25.38)                                                                                
 13 Marana Mountain View                                         1:46.81        
     1) Nymeyer, Lacey JR               2) Wolfram, Jasha                 
     3) Kompe, Kelli                    4) Lucas, Maxine                  
                  23.28       50.77 (27.49)     1:18.67 (27.90)     1:46.81 (28.14)                                                                                
 13 Hamilton                                                     1:46.81        
     1) Hanke, Abby SR                  2) Krimpotic, Jill                
     3) Varner, Stephanie               4) Donovan, Dianna                
                  25.43       53.02 (27.59)     1:19.66 (26.64)     1:46.81 (27.15)                                                                                
 15 Dobson                                                       1:46.82        
     1) Beatty, Kathleen SO             2) Lundeen, Emily JR              
     3) Kiley, Bridget                  4) Pennell, Annie JR              
                  27.58       54.17 (26.59)     1:20.65 (26.48)     1:46.82 (26.17)                                                                                
 15 Mesa                                                         1:46.82        
     1) Pyburn, Jordan                  2) Blalock, Courtney              
     3) Flores, Tori                    4) Vreiling, Bethanie JR          
                  28.06       54.93 (26.87)     1:22.00 (27.07)     1:46.82 (24.82)                                                                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 Westview                                                     1:46.95        
     1) DeVinney, Katie SO              2) Donegan, Lindsey               
     3) Robinson, Ashlee                4) Kucharski, Jackie JR           
                  25.18       53.93 (28.75)     1:21.47 (27.54)     1:46.95 (25.48)                                                                                
 18 Ironwood                                                     1:47.48        
     1) Dworschack, Jessica SO          2) Reineke, Ranie SO              
     3) Reineke, Krina                  4) Hechanova, Maria SO            
                  27.04       54.60 (27.56)     1:21.72 (27.12)     1:47.48 (25.76)                                                                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 Corona del Sol                                               1:47.53        
     1) Schauwacker, Lacey              2) Pancratz, Ashley               
     3) Luttrell, Jenny                 4) O'Bannion, Mercedes JR         
                  27.11       54.24 (27.13)     1:21.04 (26.80)     1:47.53 (26.49)                                                                                
 20 Flowing Wells                                                1:48.19        
     1) Peercy, Stacy                   2) Danton, Jessica                
     3) Lindsey, Renee                  4) Peduchi, Emily SR              
                  27.50       55.36 (27.86)     1:22.72 (27.36)     1:48.19 (25.47)                                                                                
 21 Paradise Valley                                              1:48.58        
     1) Scala, Carlin                   2) Carr, Annie                    
     3) Sandford, Kelly FR              4) Anderson, Stephanie SR         
                  27.19       55.80 (28.61)     1:23.09 (27.29)     1:48.58 (25.49)                                                                                
 22 Desert Vista                                                 1:48.64        
     1) Finuf, Courtney SO              2) Walker, Corrine SR             
     3) Alteman, Karley SO              4) Ellis, Jakki SO                
                  27.30       54.45 (27.15)     1:22.38 (27.93)     1:48.64 (26.26)                                                                                
 23 Deer Valley                                                  1:48.91        
     1) Hagey, Jessica                  2) Keyes, Michelle                
     3) Fallows, Kristen                4) Kaufmann, Tricia FR            
                  27.36       54.82 (27.46)     1:23.41 (28.59)     1:48.91 (25.50)                                                                                
 24 Chandler                                                     1:50.37        
     1) Mikelson, Jennifer              2) Benjamin, Brittany             
     3) Hatch, Jenni                    4) Mozdzen, Michelle SR           
                  27.37       56.11 (28.74)     1:24.47 (28.36)     1:50.37 (25.90)                                                                                
 
Event 16A  Girls 200 Yard Freestyle Relay Swim-off
===============================================================================
Nat'l Public: ! 1:34.84  11/1/1994 Carmel, IN                                  
  Nat'l Ind.: @ 1:34.63  3/1/1995  Peddie School, NJ                           
       State: # 1:35.26  11/1/1993 Xavier                                      
    5A State: $ 1:35.26  11/1/1993 Xavier                                      
                1:39.48  AA-A
                1:41.88  AA-C
    School                                                        Finals        
===============================================================================
  - Swim-off
  1 Buena                                                       1:48.28        
     1) Darrow, Jennifer                2) Johnson, Jackie                
     3) Hermalik, Katie                 4) Youngblood, Cara JR            
                  27.92       55.44 (27.52)     1:22.82 (27.38)     1:48.28 (25.46)                                                                                
  2 North                                                       1:49.80        
     1) Ferguson, Jamie                 2) Spink, Janelle FR              
     3) Umeda, Alyssa                   4) Heaps, Cortney FR              
                  28.47       56.38 (27.91)     1:23.89 (27.51)     1:49.80 (25.91)                                                                                
 
Event 18  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Nat'l Public: ! 53.68  11/1/1996 Misty Hyman                                   
  Nat'l Ind.: @ 52.86  5/1/1998  Natalie Coughlin                              
       State: # 53.68  11/1/1996 Misty Hyman - Shadow Mountain                 
    5A State: $ 53.68  11/1/1996 Misty Hyman - Shadow Mountain                 
                58.28  AA-A
                59.68  AA-C
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Championship Final
  1 Staubitz, Nadia     SR REDMT                  57.01      56.61 AA-A    20  
                  27.44       56.61 (29.17)                                                                                                                        
  2 Barton, Ann         SR DSRMT                  57.83      56.86 AA-A    17  
                  28.19       56.86 (28.67)                                                                                                                        
  3 Swank, Jenny        SR CDO                  1:01.55    1:00.94         16  
                  29.81     1:00.94 (31.13)                                                                                                                        
  4 Elias, Tiffany      FR XCP                  1:00.66    1:01.00         15  
                  29.48     1:01.00 (31.52)                                                                                                                        
  5 Hyatt, Jayme        SR SHDMT                1:01.65    1:01.75         14  
                  29.59     1:01.75 (32.16)                                                                                                                        
  6 Dyer, Natalie       SR REDMT                1:01.57    1:01.88         13  
                  30.46     1:01.88 (31.42)                                                                                                                        
  7 Rollins, Carly Ann  SO CDS                  1:01.68    1:02.88         12  
                  30.65     1:02.88 (32.23)                                                                                                                        
  8 Andrews, Jessica    FR REDMT                1:02.51    1:03.22         11  
                  30.68     1:03.22 (32.54)                                                                                                                        
Consolation Final
  9 Kybartas, Erika     JR SABNO                1:03.00    1:02.66          9  
                  30.18     1:02.66 (32.48)                                                                                                                        
 10 Jeter, Kristin      SR XCP                  1:02.94    1:02.92          7  
                  30.23     1:02.92 (32.69)                                                                                                                        
 11 Hamel, Heather      JR MSQTE                1:02.99    1:02.94          6  
                  30.17     1:02.94 (32.77)                                                                                                                        
 12 Wardrop, Tarryn     JR HIGHL                1:04.24    1:03.78          5  
                  30.94     1:03.78 (32.84)                                                                                                                        
 13 Smith, Paige        JR XCP                  1:02.97    1:03.80          4  
                  30.91     1:03.80 (32.89)                                                                                                                        
 14 Metzger, Katherine  SR SALPT                1:04.51    1:04.24          3  
                  31.65     1:04.24 (32.59)                                                                                                                        
 15 Johnson, Rachel     FR SHDMT                1:04.84    1:04.26          2  
                  31.48     1:04.26 (32.78)                                                                                                                        
 16 Hamblen, Leann      SR CDO                  1:03.93    1:06.05          1  
                  31.88     1:06.05 (34.17)                                                                                                                        
 
Event 18  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Nat'l Public: ! 53.68  11/1/1996 Misty Hyman                                   
  Nat'l Ind.: @ 52.86  5/1/1998  Natalie Coughlin                              
       State: # 53.68  11/1/1996 Misty Hyman - Shadow Mountain                 
    5A State: $ 53.68  11/1/1996 Misty Hyman - Shadow Mountain                 
                58.28  AA-A
                59.68  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Staubitz, Nadia           SR REDMT                             57.01 AA-A   
                  27.71       57.01 (29.30)                                                                                                                        
  2 Barton, Ann               SR DSRMT                             57.83 AA-A   
                  28.58       57.83 (29.25)                                                                                                                        
  3 Elias, Tiffany            FR XCP                             1:00.66        
                  29.44     1:00.66 (31.22)                                                                                                                        
  4 Swank, Jenny              SR CDO                             1:01.55        
                  29.96     1:01.55 (31.59)                                                                                                                        
  5 Dyer, Natalie             SR REDMT                           1:01.57        
                  30.23     1:01.57 (31.34)                                                                                                                        
  6 Hyatt, Jayme              SR SHDMT                           1:01.65        
                  16.73     1:01.65 (44.92)                                                                                                                        
  7 Rollins, Carly Anne       SO CDS                             1:01.68        
                  30.28     1:01.68 (31.40)                                                                                                                        
  8 Andrews, Jessica          FR REDMT                           1:02.51        
                  30.44     1:02.51 (32.07)                                                                                                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Jeter, Kristin            SR XCP                             1:02.94        
                  30.41     1:02.94 (32.53)                                                                                                                        
 10 Smith, Paige              JR XCP                             1:02.97        
                  30.72     1:02.97 (32.25)                                                                                                                        
 11 Hamel, Heather            JR MSQTE                           1:02.99        
                  30.38     1:02.99 (32.61)                                                                                                                        
 12 Kybartas, Erika           JR SABNO                           1:03.00        
                  30.36     1:03.00 (32.64)                                                                                                                        
 13 Hamblen, Leann            SR CDO                             1:03.93        
                  30.19     1:03.93 (33.74)                                                                                                                        
 14 Wardrop, Tarryn           JR HIGHL                           1:04.24        
                  31.28     1:04.24 (32.96)                                                                                                                        
 15 Metzger, Katherine        SR SALPT                           1:04.51        
                  31.49     1:04.51 (33.02)                                                                                                                        
 16 Johnson, Rachel           FR SHDMT                           1:04.84        
                  31.72     1:04.84 (33.12)                                                                                                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 DiGiacomo, Christina      SO SALPT                           1:04.85        
                  31.24     1:04.85 (33.61)                                                                                                                        
 18 Spink, Janelle            FR NORTH                           1:04.91        
                  31.15     1:04.91 (33.76)                                                                                                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Cochrane, Megan           SO DVSTA                           1:04.99        
                  31.27     1:04.99 (33.72)                                                                                                                        
 20 O'Connor, Mallory         JR MTVW                            1:05.31        
                  31.62     1:05.31 (33.69)                                                                                                                        
 21 Brennan, Erin             SR MTPT                            1:05.76        
                  31.93     1:05.76 (33.83)                                                                                                                        
 22 Mozdzen, Michelle         SR CHAND                           1:05.96        
                  31.63     1:05.96 (34.33)                                                                                                                        
 23 Blackwell, Linsey         SO MTVW                            1:06.03        
                  32.16     1:06.03 (33.87)                                                                                                                        
 24 Ridolfi, Jennifer         JR MTRDG                           1:08.51        
                  32.25     1:08.51 (36.26)                                                                                                                        
 
Event 20  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Nat'l Public: ! 1:00.74  3/1/1999  Kristen Woodring                            
  Nat'l Ind.: @ 1:02.35  5/1/1989  Tori DeSilva                                
       State: # 1:02.88  11/1/1993 Emily Short - Xavier                        
    5A State: $ 1:02.88  11/1/1993 Emily Short - Xavier                        
                1:05.91  AA-A
                1:07.78  AA-C
    Name              Year School               Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Championship Final
  1 Thomasson, Carissa  SR DVSTA                1:07.91    1:07.21 AA-C    20  
                  31.27     1:07.21 (35.94)                                                                                                                        
  2 Rees, Emily         SR XCP                  1:06.42    1:07.22 AA-C    17  
                  31.91     1:07.22 (35.31)                                                                                                                        
  3 Johnson, Allison    JR CDO                  1:06.84    1:07.33 AA-C    16  
                  31.85     1:07.33 (35.48)                                                                                                                        
  4 Tungland, Erika     JR MTPT                 1:07.97    1:07.57 AA-C    15  
                  31.80     1:07.57 (35.77)                                                                                                                        
  5 Haney, Courtney     JR MTVW                 1:09.01    1:08.77         14  
                  32.57     1:08.77 (36.20)                                                                                                                        
  6 Hnyda, Lindsay      JR SABNO                1:09.27    1:09.58         13  
                  32.86     1:09.58 (36.72)                                                                                                                        
  7 Finley, Morgan      SR DVSTA                1:07.55    1:09.76         12  
                  31.75     1:09.76 (38.01)                                                                                                                        
  8 Gizinski, Alison    SO SALPT                1:09.07    1:10.80         11  
                  33.16     1:10.80 (37.64)                                                                                                                        
Consolation Final
  9 Magura, Liz         JR XCP                  1:09.64    1:08.55          9  
                  32.48     1:08.55 (36.07)                                                                                                                        
 10 Li, Jing            FR HORZN                1:09.33    1:08.58          7  
                  33.19     1:08.58 (35.39)                                                                                                                        
 11 Grubbs, Jillian     SR HIGHL                1:09.80    1:09.73          6  
                  32.75     1:09.73 (36.98)                                                                                                                        
 12 Hechanova, Maria    SO IRNWD                1:10.10    1:09.82          5  
                  33.06     1:09.82 (36.76)                                                                                                                        
 13 Schenck, Jennie     JR SABNO                1:10.70    1:10.02          4  
                  32.74     1:10.02 (37.28)                                                                                                                        
 14 Mulhern, Marybeth   FR XCP                  1:09.54    1:10.30          3  
                  32.94     1:10.30 (37.36)                                                                                                                        
 15 McDivitt, Lauren    SR CDO                  1:10.82    1:10.84          2  
                  33.14     1:10.84 (37.70)                                                                                                                        
 16 Tribby, Brittnie    FR MTVW                 1:11.02    1:10.93          1  
                  33.40     1:10.93 (37.53)                                                                                                                        
 
Event 20  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Nat'l Public: ! 1:00.74  3/1/1999  Kristen Woodring                            
  Nat'l Ind.: @ 1:02.35  5/1/1989  Tori DeSilva                                
       State: # 1:02.88  11/1/1993 Emily Short - Xavier                        
    5A State: $ 1:02.88  11/1/1993 Emily Short - Xavier                        
                1:05.91  AA-A
                1:07.78  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Rees, Emily               SR XCP                             1:06.42 AA-C   
                  31.53     1:06.42 (34.89)                                                                                                                        
  2 Johnson, Allison          JR CDO                             1:06.84 AA-C   
                  31.64     1:06.84 (35.20)                                                                                                                        
  3 Finley, Morgan            SR DVSTA                           1:07.55 AA-C   
                  31.19     1:07.55 (36.36)                                                                                                                        
  4 Thomasson, Carissa        SR DVSTA                           1:07.91        
                  31.76     1:07.91 (36.15)                                                                                                                        
  5 Tungland, Erika           JR MTPT                            1:07.97        
                  32.01     1:07.97 (35.96)                                                                                                                        
  6 Haney, Courtney           JR MTVW                            1:09.01        
                  32.80     1:09.01 (36.21)                                                                                                                        
  7 Gizinski, Alison          SO SALPT                           1:09.07        
                  32.88     1:09.07 (36.19)                                                                                                                        
  8 Hnyda, Lindsay            JR SABNO                           1:09.27        
                  32.72     1:09.27 (36.55)                                                                                                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Li, Jing                  FR HORZN                           1:09.33        
                  33.25     1:09.33 (36.08)                                                                                                                        
 10 Mulhern, Marybeth         FR XCP                             1:09.54        
                  32.94     1:09.54 (36.60)                                                                                                                        
 11 Magura, Liz               JR XCP                             1:09.64        
                  32.84     1:09.64 (36.80)                                                                                                                        
 12 Grubbs, Jillian           SR HIGHL                           1:09.80        
                  32.41     1:09.80 (37.39)                                                                                                                        
 13 Hechanova, Maria          SO IRNWD                           1:10.10        
                  33.10     1:10.10 (37.00)                                                                                                                        
 14 Schenck, Jennie           JR SABNO                           1:10.70        
                  33.16     1:10.70 (37.54)                                                                                                                        
 15 McDivitt, Lauren          SR CDO                             1:10.82        
                  33.30     1:10.82 (37.52)                                                                                                                        
 16 Tribby, Brittnie          FR MTVW                            1:11.02        
                  33.92     1:11.02 (37.10)                                                                                                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Addison, Emily            SO SALPT                           1:11.37        
                  33.71     1:11.37 (37.66)                                                                                                                        
 18 Wojtan, Kristin           SO DOBSN                           1:11.46        
                  34.17     1:11.46 (37.29)                                                                                                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Finuf, Courtney           SO DVSTA                           1:12.32        
                  34.24     1:12.32 (38.08)                                                                                                                        
 20 White, Courtney           SO MTVW                            1:12.58        
                  34.04     1:12.58 (38.54)                                                                                                                        
 21 Olson, Amy                FR MSQTE                           1:12.60        
                  34.04     1:12.60 (38.56)                                                                                                                        
 22 Knight, Megan             JR HORZN                           1:13.47        
                  34.58     1:13.47 (38.89)                                                                                                                        
 23 Pagnucco, Sarah           SO SALPT                           1:14.84        
                  35.32     1:14.84 (39.52)                                                                                                                        
 24 Overgaard, Ali            FR NORTH                           1:19.48        
                  37.07     1:19.48 (42.41)                                                                                                                        
 
Event 22  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
Nat'l Public: ! 3:26.48  11/1/1982 Fort Lauderdale, FL                         
  Nat'l Ind.: @ 3:24.08  11/1/1996 Bolles School, FL                           
       State: # 3:29.99  11/1/1996 Shadow Mountain                             
    5A State: $ 3:29.99  11/1/1996 Shadow Mountain                             
                3:36.25  AA-A
                3:42.32  AA-C
    School                                      Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Championship Final
  1 Xavier                                      3:39.66    3:36.58 AA-C    40  
     1) Marchi, Lisa SO                 2) Elias, Tiffany FR              
     3) Brophy, Maggie JR               4) Siggins, Cydney SO             
                  25.86       54.37 (54.37)     1:20.68 (26.31)     1:49.05 (54.68)     2:14.45 (25.40)     2:43.36 (54.31)     3:08.67 (25.31)     3:36.58 (53.22)
  2 North Canyon                                3:42.94    3:40.06 AA-C    34  
     1) Coneally, Cait SR               2) Vega, Vanessa                  
     3) Hodsen, Laura JR                4) Swaney, Nicole JR              
                  24.43       50.49 (50.49)     1:18.58 (28.09)     1:49.90 (59.41)     2:05.79 (15.89)     2:45.82 (55.92)     3:12.45 (26.63)     3:40.06 (54.24)
  3 Red Mountain                                3:42.66    3:40.14 AA-C    32  
     1) Glessner, Alexis SO             2) Olderog, Kara JR               
     3) Andrews, Jessica FR             4) Staubitz, Nadia SR             
                  26.94       56.01 (56.01)     1:22.35 (26.34)     1:51.24 (55.23)     2:17.70 (26.46)     2:47.45 (56.21)     3:12.33 (24.88)     3:40.14 (52.69)
  4 Mesa Mountain View                          3:41.62    3:41.69 AA-C    30  
     1) Grainger, Sarah SR              2) Haney, Courtney JR             
     3) Beckstead, Taye SO              4) Hassan, Amanda SR              
                  25.80       55.58 (55.58)     1:22.07 (26.49)     1:51.61 (56.03)     2:17.90 (26.29)     2:47.49 (55.88)     3:13.18 (25.69)     3:41.69 (54.20)
  5 Shadow Mountain                             3:43.03    3:42.12 AA-C    28  
     1) Johnson, Melissa SR             2) Cosgrove, August SO            
     3) Keeler, Sarah                   4) Hyatt, Jayme SR                
                  25.57       52.65 (52.65)     1:09.56 (16.91)     1:50.66 (58.01)     2:17.56 (26.90)     2:47.90 (57.24)     3:13.68 (25.78)     3:42.12 (54.22)
  6 Horizon                                     3:43.59    3:44.02         26  
     1) Harlan, Lea SO                  2) Sommer, Becca                  
     3) Morelli, Kimber FR              4) Li, Jing FR                    
                  26.77       55.04 (55.04)     1:23.95 (28.91)     1:53.92 (58.88)     2:20.63 (26.71)     2:49.86 (55.94)     3:15.84 (25.98)     3:44.02 (54.16)
  7 Desert Vista                                3:47.71    3:49.58         24  
     1) Finley, Morgan SR               2) Finuf, Courtney SO             
     3) Cochrane, Megan SO              4) Thomasson, Carissa SR          
                  27.41       57.96 (57.96)     1:25.64 (27.68)     1:56.35 (58.39)     2:23.25 (26.90)     2:52.98 (56.63)     3:19.79 (26.81)     3:49.58 (56.60)
 -- Sabino                                      3:48.38         DQ        
     1) Collins, Brandy JR              2) Hnyda, Lindsay JR              
     3) Bidegain, Tamera SR             4) Gamble, Jenna SO               
                  25.94       54.89 (54.89)     1:23.07 (28.18)     1:53.45 (58.56)     2:19.91 (26.46)     2:50.03 (56.58)     3:16.26 (26.23)          DQ (55.15)
Consolation Final
  9 Salpointe                                   3:52.03    3:46.43         18  
     1) Gizinski, Lauren JR             2) Dooley, Moira JR               
     3) Marum, Kendra                   4) Fancher, Kristie SR            
                  27.29       57.08 (57.08)     1:23.98 (26.90)     1:53.89 (56.81)     2:21.12 (27.23)     2:51.12 (57.23)     3:17.89 (26.77)     3:46.43 (55.31)
 10 Dobson                                      3:48.57    3:47.38         14  
     1) Hinrichs, Bonnie                2) Pennell, Annie JR              
     3) Wojtan, Kristin SO              4) Collins, Corie SR              
                  29.06       59.94 (59.94)     1:27.15 (27.21)     1:58.70 (58.76)     2:24.47 (25.77)     2:53.06 (54.36)     3:18.20 (25.14)     3:47.38 (54.32)
 11 Corona del Sol                              3:51.75    3:47.88         12  
     1) O'Bannion, Mercedes JR          2) Rollins, Carly Anne SO         
     3) Luttrell, Jenny                 4) Campbell, Erin FR              
                  28.63       58.78 (58.78)     1:25.46 (26.68)     1:54.24 (55.46)     2:22.06 (27.82)     2:52.95 (58.71)     3:08.93 (15.98)     3:47.88 (54.93)
 12 Mountain Pointe                             3:53.88    3:53.09         10  
     1) Tanner, Shay SR                 2) Hardee, Stacy                  
     3) Seddon, Emily                   4) Brennan, Erin SR               
                  26.80       55.53 (55.53)     1:23.50 (27.97)   1:55.99 (1:00.46)     2:11.17 (15.18)     2:55.78 (59.79)     3:22.68 (26.90)     3:53.09 (57.31)
 13 Gilbert                                     3:54.26    3:53.30          8  
     1) Rousseau, Hannah                2) Miller, Langley                
     3) Despain, Randa                  4) Farmer, Katie SO               
                  28.74   1:00.04 (1:00.04)     1:28.38 (28.34)   2:01.03 (1:00.99)     2:28.06 (27.03)     2:58.27 (57.24)     3:24.56 (26.29)     3:53.30 (55.03)
 14 Highland                                    3:53.96    3:54.60          6  
     1) Grubbs, Jillian SR              2) Bevans, Kristina               
     3) Wardrop, Whitney                4) Wardrop, Tarryn JR             
                  28.76       59.78 (59.78)     1:27.93 (28.15)   1:59.86 (1:00.08)     2:15.36 (15.50)     2:58.17 (58.31)     3:25.06 (26.89)     3:54.60 (56.43)
 15 Marana Mountain View                        3:54.79    4:02.62          4  
     1) Nymeyer, Lacey JR               2) Moore, Carrie                  
     3) Lucas, Maxine                   4) Martin, Natalie                
                  24.64       51.41 (51.41)     1:20.74 (29.33)   1:53.43 (1:02.02)     2:22.85 (29.42)   2:56.31 (1:02.88)     3:26.87 (30.56)   4:02.62 (1:06.31)
 -- Desert Mountain                             3:51.01         DQ        
     1) Weinstein, Joanna FR            2) Lippin, Andrea SR              
     3) Olmstead, Kaitlyn FR            4) Barton, Ann SR                 
                  28.20       57.82 (57.82)     1:26.70 (28.88)   1:58.70 (1:00.88)     2:26.36 (27.66)     2:56.89 (58.19)     3:22.22 (25.33)          DQ (52.50)
 
Event 22  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
Nat'l Public: ! 3:26.48  11/1/1982 Fort Lauderdale, FL                         
  Nat'l Ind.: @ 3:24.08  11/1/1996 Bolles School, FL                           
       State: # 3:29.99  11/1/1996 Shadow Mountain                             
    5A State: $ 3:29.99  11/1/1996 Shadow Mountain                             
                3:36.25  AA-A
                3:42.32  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Xavier                                                       3:39.66 AA-C   
     1) Brophy, Maggie JR               2) Elias, Tiffany FR              
     3) Smith, Paige JR                 4) Siggins, Cydney SO             
                  26.61       55.34 (55.34)     1:21.99 (26.65)     1:50.81 (55.47)     2:17.25 (26.44)     2:46.06 (55.25)     3:11.73 (25.67)     3:39.66 (53.60)
  2 Mesa Mountain View                                           3:41.62 AA-C   
     1) Knox, Anneliese JR              2) Grainger, Sarah SR             
     3) Haney, Courtney JR              4) Beckstead, Taye SO             
                  27.33       56.70 (56.70)     1:22.51 (25.81)     1:51.89 (55.19)     2:18.19 (26.30)     2:47.38 (55.49)     3:12.99 (25.61)     3:41.62 (54.24)
  3 Red Mountain                                                 3:42.66        
     1) Olderog, Kara JR                2) Staubitz, Nadia SR             
     3) Fajardo, Candace JR             4) Glessner, Alexis SO            
                  25.59       53.56 (53.56)     1:20.48 (26.92)     1:49.96 (56.40)     2:17.24 (27.28)     2:46.84 (56.88)     3:13.63 (26.79)     3:42.66 (55.82)
  4 North Canyon                                                 3:42.94        
     1) Coneally, Cait SR               2) Vega, Vanessa                  
     3) Hodsen, Laura JR                4) Swaney, Nicole JR              
                  25.26       52.27 (52.27)     1:20.46 (28.19)     1:52.12 (59.85)     2:19.52 (27.40)     2:48.90 (56.78)     3:15.49 (26.59)     3:42.94 (54.04)
  5 Shadow Mountain                                              3:43.03        
     1) Johnson, Melissa SR             2) Cosgrove, August SO            
     3) Keeler, Sarah                   4) Hyatt, Jayme SR                
                  25.66       53.13 (53.13)     1:11.91 (18.78)     1:50.76 (57.63)     2:18.11 (27.35)     2:48.06 (57.30)     3:14.11 (26.05)     3:43.03 (54.97)
  6 Horizon                                                      3:43.59        
     1) Sommer, Becca                   2) Harlan, Lea SO                 
     3) Morelli, Kimber FR              4) Li, Jing FR                    
                  28.09       58.42 (58.42)     1:25.26 (26.84)     1:54.31 (55.89)     2:21.02 (26.71)     2:49.54 (55.23)     3:15.66 (26.12)     3:43.59 (54.05)
  7 Desert Vista                                                 3:47.71        
     1) Finley, Morgan SR               2) Finuf, Courtney SO             
     3) Cochrane, Megan SO              4) Thomasson, Carissa SR          
                  27.07       56.69 (56.69)     1:24.73 (28.04)     1:55.59 (58.90)     2:22.46 (26.87)     2:52.07 (56.48)     3:19.02 (26.95)     3:47.71 (55.64)
  8 Sabino                                                       3:48.38        
     1) Collins, Brandy JR              2) Stiarwalt, Megan               
     3) Bidegain, Tamera SR             4) Gamble, Jenna SO               
                  26.03       54.84 (54.84)     1:23.72 (28.88)   1:56.02 (1:01.18)     2:22.80 (26.78)     2:53.38 (57.36)     3:19.83 (26.45)     3:48.38 (55.00)
-------------------------------------------------------------------------
  9 Dobson                                                       3:48.57        
     1) Beatty, Kathleen SO             2) Pennell, Annie JR              
     3) Wojtan, Kristin SO              4) Collins, Corie SR              
                  28.89   1:01.35 (1:01.35)     1:28.67 (27.32)     1:59.54 (58.19)     2:25.78 (26.24)     2:54.56 (55.02)     3:19.72 (25.16)     3:48.57 (54.01)
 10 Desert Mountain                                              3:51.01        
     1) Weinstein, Joanna FR            2) Lippin, Andrea SR              
     3) Judge, Rachel FR                4) Olmstead, Kaitlyn FR           
                  28.00       57.62 (57.62)     1:25.51 (27.89)     1:55.87 (58.25)     2:23.22 (27.35)     2:53.24 (57.37)     3:20.62 (27.38)     3:51.01 (57.77)
 11 Corona del Sol                                               3:51.75        
     1) O'Bannion, Mercedes JR          2) Rollins, Carly Anne SO         
     3) Luttrell, Jenny                 4) Campbell, Erin FR              
                  28.28   1:01.84 (1:01.84)     1:28.66 (26.82)     1:57.73 (55.89)     2:26.05 (28.32)     2:57.10 (59.37)     3:23.19 (26.09)     3:51.75 (54.65)
 12 Salpointe                                                    3:52.03        
     1) Dooley, Moira JR                2) Gizinski, Lauren JR            
     3) Gizinski, Alison SO             4) Fancher, Kristie SR            
                  27.24       57.61 (57.61)     1:13.63 (16.02)     1:54.98 (57.37)     2:22.56 (27.58)     2:53.72 (58.74)     3:21.54 (27.82)     3:52.03 (58.31)
 13 Mountain Pointe                                              3:53.88        
     1) Seddon, Emily                   2) Hardee, Stacy                  
     3) Brennan, Erin SR                4) Tanner, Shay SR                
                  28.51       59.38 (59.38)     1:27.70 (28.32)   1:59.46 (1:00.08)     2:27.32 (27.86)     2:58.13 (58.67)     3:24.92 (26.79)     3:53.88 (55.75)
 14 Highland                                                     3:53.96        
     1) Grubbs, Jillian SR              2) Bevans, Kristina               
     3) Wardrop, Whitney                4) Wardrop, Tarryn JR             
                  28.12       58.56 (58.56)     1:26.70 (28.14)   1:58.74 (1:00.18)     2:26.37 (27.63)     2:57.01 (58.27)     3:23.90 (26.89)     3:53.96 (56.95)
 15 Gilbert                                                      3:54.26        
     1) Rousseau, Hannah                2) Miller, Langley                
     3) Despain, Randa                  4) Farmer, Katie SO               
                  28.46       58.96 (58.96)     1:27.60 (28.64)   1:59.87 (1:00.91)     2:27.62 (27.75)     2:58.40 (58.53)     3:14.97 (16.57)     3:54.26 (55.86)
 16 Marana Mountain View                                         3:54.79        
     1) Nymeyer, Lacey JR               2) Roth, Danielle                 
     3) Moore, Carrie                   4) Wolfram, Jasha                 
                  25.30       52.11 (52.11)     1:21.82 (29.71)   1:53.26 (1:01.15)     2:22.19 (28.93)   2:54.94 (1:01.68)     3:22.99 (28.05)     3:54.79 (59.85)
-------------------------------------------------------------------------
 17 Paradise Valley                                              3:56.24        
     1) Scala, Carlin                   2) Carr, Annie                    
     3) Sandford, Kelly FR              4) Anderson, Stephanie SR         
                  28.83   1:00.37 (1:00.37)     1:29.66 (29.29)   2:01.91 (1:01.54)     2:30.16 (28.25)     3:01.26 (59.35)     3:27.60 (26.34)     3:56.24 (54.98)
 18 Ironwood                                                     3:56.25        
     1) Dworschack, Jessica SO          2) Reineke, Ranie SO              
     3) Durham, Nikita FR               4) Hechanova, Maria SO            
                  28.34       58.83 (58.83)     1:28.29 (29.46)   2:00.94 (1:02.11)     2:28.53 (27.59)     2:59.17 (58.23)     3:26.37 (27.20)     3:56.25 (57.08)
-------------------------------------------------------------------------
 19 Sahuaro                                                      3:56.96        
     1) Lowe, Linsdey SO                2) Dillon, Haley                  
     3) Tidwell, Katie                  4) Bodamer, Rachel FR             
                  27.61       57.93 (57.93)     1:27.15 (29.22)   1:59.91 (1:01.98)     2:16.01 (16.10)   3:00.51 (1:00.60)     3:16.60 (16.09)     3:56.96 (56.45)
 20 Canyon Del Oro                                               3:58.77        
     1) Swank, Jenny SR                 2) McGann, Megan                  
     3) Wright, Angela                  4) Barron, Kohena                 
                  27.70       57.07 (57.07)     1:25.43 (28.36)     1:56.88 (59.81)     2:26.62 (29.74)   2:58.85 (1:01.97)     3:27.55 (28.70)     3:58.77 (59.92)
 21 North                                                        4:01.30        
     1) Spink, Janelle FR               2) Overgaard, Ali FR              
     3) Umeda, Alyssa                   4) Heaps, Cortney FR              
                  29.22   1:01.17 (1:01.17)     1:31.11 (29.94)   2:02.98 (1:01.81)     2:31.74 (28.76)   3:04.52 (1:01.54)     3:31.74 (27.22)     4:01.30 (56.78)
 22 Chandler                                                     4:01.74        
     1) Mikelson, Jennifer              2) Elsasser, Sarah                
     3) Hatch, Jenni                    4) Mozdzen, Michelle SR           
                  28.71       59.83 (59.83)     1:29.86 (30.03)   2:03.55 (1:03.72)     2:33.56 (30.01)   3:04.90 (1:01.35)     3:21.13 (16.23)     4:01.74 (56.84)
 23 Mesa                                                         4:06.15        
     1) Flores, Tori                    2) Jones, Wendi                   
     3) Armistead, Candice              4) Blalock, Courtney              
                  30.06   1:01.71 (1:01.71)     1:31.64 (29.93)   2:05.09 (1:03.38)     2:34.04 (28.95)   3:06.99 (1:01.90)     3:25.02 (18.03)     4:06.15 (59.16)
 24 Flowing Wells                                                4:11.62        
     1) Danton, Jessica                 2) Lewis, Megan                   
     3) Gardner, Katelyn                4) Lindsey, Renee                 
                  28.79   1:01.22 (1:01.22)     1:32.10 (30.88)   2:07.99 (1:06.77)     2:37.69 (29.70)   3:12.06 (1:04.07)     3:39.77 (27.71)     4:11.62 (59.56)
 
Event 24  Girls 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name              Year School                           Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gitelson, Rachel    SR IRNWD                           421.95         20  
  2 Jones, Tawni        FR MTVW                            418.70         17  
  3 Eisenhower, Emily      HORZN                           392.90         16  
  4 Menard, Chrissy        HORZN                           376.95         15  
  5 Hall, Elyse         JR DOBSN                           356.15         14  
  6 Skinner, Chelsea       HIGHL                           350.85         13  
  7 Miller, Becky       SO DVSTA                           350.25         12  
  8 Arak, Mandi         SO DSRMT                           342.35         11  
  9 Schedeler, Nicole   SR DSRMT                           330.80          9  
 10 Hjerpe, Kelsey         CDS                             330.30          7  
 11 Jones, Tiffany      JR MESA                            325.00          6  
 12 Robinson-Thomas, D  JR SALPT                           319.10          5  
 13 Bloom, Lauren       SR DSRMT                           300.60          4  
 14 Baker, Sarah           SHDMT                           292.95          3  
 15 Krominga, Ashleigh  SO DVSTA                           291.60          2  
 16 Weight, Bethany        HIGHL                           282.55          1  
 17 Mroczek, Rhiannon      CHAND                           208.40        
 18 Minette, Candice    SO MTRDG                           206.60        
 19 Stevens, Kara          MSQTE                           206.40        
 20 Gerasimos, Jennife  SO MESA                            200.80        
 21 Truffin, Emma       SR DVLLY                           125.70        
 22 Clark, Logan           XCP                             125.40        
 23 Walker, Janet       SR MESA                            123.35        
 24 Phoenix, Ashley        GLBRT                           122.55        
 25 Duffin, Amy         SR MTVW                            120.00        
 26 Kirschberger, Holl  SR FLOW                            116.35        
 27 Kofoed, Ramona         XCP                             114.60        
 28 Thurber, Nikki      FR MTRDG                           112.85        
 29 Snyder, Shelby      FR MESA                            112.20        
 30 Burkhardt, Marie       SHDMT                           112.10        
 31 Sullivan, Jamie        GLBRT                           111.60        
 32 Pike, Erin          SR BUENA                           109.50        
 33 McIntosh, Kenna     JR CBOLA                           109.25        
 34 Boggs, Megan        JR CBOLA                           108.50        
 35 Meier, Rachel       FR DSRMT                           105.15        
 36 Pinkerton, Tessa       HMLTN                           101.40        
 37 Weldon, Janna       SR BUENA                            96.55        
 38 Brandt, Temre       JR SALPT                            96.45        
 39 Palecki, Samantha   SR TUCSN                            94.75        
 40 McGillis, Whitney   FR MTRDG                            90.65        
 41 Wooldridge, Sammie     NCNYN                            87.75        
 42 Oen, Tiffany        JR WSTVW                            83.45        
 43 Gaither, Cattin        SABNO                            82.25        
 44 Calhoun, Jennifer   JR YUMA                             81.75        
 45 Austin, Erin        SR IRNWD                            77.25        
 46 Larkman, Ashley     JR WSTVW                            66.30        
 47 Hodges, Tonya       FR SDO'C                            56.80        
 -- Holton, Jamie       SR NORTH                               NS        
ADVERTISEMENT


ADVERTISEMENT