ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
--- Results, Rankings, and Records ---
Gay Games
11/8/2002-11/8/2002
Sydney, NSW, Australia

Sydney 2002 Gay Games Swimming Meet
Sydney, Australia
November 3-8, 2002


RESULTS


DAY ONE: Sun, 3 November 2002

Event 1 Women 25-29 200 LC Metre Freestyle
25-29 GG: 2:16.37 G 1990 Tsun Maria Pease
25-29 IGLA: 2:16.37 I 1990 Tsun Maria Pease
Age Name Team Finals Time Points
Glamourhead Sharks 28 Lara Burkhardt 2:25.41 1
2:25.41 (37.50) 1:47.91 (37.44) 1:10.47 (37.03) 33.44
Downtown Swim Club 29 Cheryl Woodman 2:31.20 2
2:31.20 (41.19) 1:50.01 (39.10) 1:10.91 (37.17) 33.74
Out To Swim 25 Tara Robertson 2:40.09 3
2:40.09 (42.04) 1:58.05 (41.43) 1:16.62 (40.50) 36.12
AUSSI Masters (Independent) 28 Stephanie Taylor 2:56.44 4
2:56.44 (45.85) 2:10.59 (48.21) 1:22.38 (44.87) 37.51
Glamourhead Sharks 26 Olivia Kozar 2:59.40 5
2:59.40 (45.00) 2:14.40 (46.96) 1:27.44 (46.49) 40.95
Glamourhead Sharks 27 Emily Walsh 3:06.15 6
3:06.15 (49.39) 2:16.76 ( ) 40.73
Glamourhead Sharks 28 Kathryn O'Connor 3:27.98 7
3:27.98 (55.30) 2:32.68 (55.41) 1:37.27 (51.42) 45.85

Event 1 Women 30-34 200 LC Metre Freestyle
30-34 GG: 2:24.59 G 1998 Unatt Barbara Moosmann
30-34 IGLA: 2:24.59 I 1998 Unatt Barbara Moosmann
Wett Ones Swimming Club 30 Lou Lou Stanley 2:30.50 1
2:30.50 (36.29) 1:54.21 (38.95) 1:15.26 (39.02) 36.24
Out To Swim 31 Melissa Schramm 2:31.05 2
2:31.05 (39.32) 1:51.73 (39.84) 1:11.89 (37.81) 34.08
Team Dallas Aquatics 30 Jennifer Hinkle 2:32.05 3
2:32.05 (40.64) 1:51.41 (39.98) 1:11.43 (37.86) 33.57
Fins Aquatics Club 30 Elke Hofmann 2:36.04 4
2:36.04 (39.75) 1:56.29 ( ) 36.17
Team New York Aquatics ? Metro 33 Jennifer Quaid 2:42.92 5
2:42.92 (45.35) 1:57.57 (43.71) 1:13.86 (39.02) 34.84
Ohio Splash 32 Sophie Dryer 2:56.73 6
2:56.73 (45.52) 2:11.21 (45.73) 1:25.48 (45.71) 39.77
Active Company Belgium 33 Nicole Pouliart 3:02.99 7
3:02.99 (48.08) 2:14.91 (48.15) 1:26.76 (45.64) 41.12

Event 1 Women 35-39 200 LC Metre Freestyle
35-39 GG: 2:20.35 G 3/11/2002 TNYA Karen James
35-39 IGLA: 2:20.35 I 3/11/2002 TNYA Karen James
Team Berkeley ? Team Fuego 37 Barbara Moosmann 2:24.21 1
2:24.21 (35.88) 1:48.33 (37.67) 1:10.66 (37.16) 33.50
Gay Sport Z?rich ? AMT 37 Henriette Schneider 2:43.96 2
2:43.96 (41.71) 2:02.25 (42.42) 1:19.83 (41.39) 38.44
Out To Swim 38 Dawn Wakeling 2:55.61 3
2:55.61 (47.55) 2:08.06 (46.79) 1:21.27 (43.40) 37.87
Tamworth AUSSI Masters 36 Sharon Taylor 2:56.02 4
2:56.02 (45.90) 2:10.12 (46.21) 1:23.91 (44.20) 39.71
Vorspiel SSL 35 Fe Hentschke 2:56.30 5
2:56.30 (47.08) 2:09.22 ( ) 38.11
Wett Ones Swimming Club 37 Megan McLachlan 3:08.36 6
3:08.36 (47.87) 2:20.49 (49.83) 1:30.66 (47.45) 43.21
Fins Aquatics Club 38 Carolyn Placke 3:30.67 7
3:30.67 (53.07) 2:37.60 (56.57) 1:41.03 (54.06) 46.97
Glamourhead Sharks 38 Melanie Young 3:35.33 8
3:35.33 (51.50) 2:43.83 (57.06) 1:46.77 (55.83) 50.94

Event 1 Women 40-44 200 LC Metre Freestyle
40-44 GG: 2:31.05 G 1998 NWO Janet Bolton
40-44 IGLA: 2:31.05 I 1998 NWO Janet Bolton
Fins Aquatics Club 40 Joan Buehler 2:34.08 1
2:34.08 (39.83) 1:54.25 (39.60) 1:14.65 (39.55) 35.10
Downtown Swim Club 41 Karen Hoyland 2:38.51 2
2:38.51 (40.54) 1:57.97 (40.46) 1:17.51 (40.57) 36.94
English Bay Swim Club 40 Gwen Bird 2:40.35 3
2:40.35 (41.81) 1:58.54 (41.98) 1:16.56 (39.89) 36.67
Team Auckland 41 Cynthia Borne 2:50.32 4
2:50.32 (45.39) 2:04.93 ( ) 37.33
Fins Aquatics Club 42 Merrill Hilf 3:16.70 5
3:16.70 (49.30) 2:27.40 (50.59) 1:36.81 (49.69) 47.12
Canberra North Masters 40 Brenda Donges 3:25.04 6
3:25.04 (53.41) 2:31.63 (52.94) 1:38.69 (52.52) 46.17
Out To Swim 43 Kerry McConnell 3:25.64 7
3:25.64 (54.02) 2:31.62 (55.34) 1:36.28 (50.91) 45.37
Team Berkeley ? Team Fuego 40 Megan Hope 3:36.44 8
3:36.44 (58.08) 2:38.36 (57.94) 1:40.42 (53.49) 46.93

Event 1 Women 45-49 200 LC Metre Freestyle
45-49 GG: 2:35.40 G 3/11/2002 NWO Janet Bolton
45-49 IGLA: 2:35.40 I 3/11/2002 NWO Janet Bolton
Wett Ones Swimming Club 46 Janet Bolton 2:35.40G 1
2:35.40 (39.22) 1:56.18 (40.32) 1:15.86 (39.87) 35.99
District of Columbia Aquatics 47 Vivian Young 2:51.58 2
2:51.58 (39.40) 2:12.18 (46.55) 1:25.63 (44.08) 41.55
West Hollywood Aquatics 46 Lindy Kleine Spang 2:52.72 3
2:52.72 (42.62) 2:10.10 (45.45) 1:24.65 (44.21) 40.44
AUSSI Masters (Independent) 45 Jeanette Webb 3:16.61 4
3:16.61 (53.12) 2:23.49 (53.08) 1:30.41 (47.95) 42.46
Harbour Capital Masters 46 Vicki Wilde 3:18.25 5
3:18.25 (52.97) 2:25.28 ( ) 42.26
PNA ? Orca Swim Team 46 Ann Butler 3:25.52 6
3:25.52 (53.32) 2:32.20 (54.00) 1:38.20 (51.68) 46.52
San Francisco Tsunami Masters 45 Trina Slabiak 3:26.26 7
3:26.26 (53.55) 2:32.71 (54.51) 1:38.20 (52.27) 45.93
Team Berkeley ? Team Fuego 48 Kit Mariah 3:39.73 8
3:39.73 (54.85) 2:44.88 (1:01.11) 1:43.77 (57.31) 46.46

Event 1 Women 50-54 200 LC Metre Freestyle
50-54 GG: 2:36.21 G 3/11/2002 Utah Priscilla Kawakami
50-54 IGLA: 2:36.21 I 3/11/2002 Utah Priscilla Kawakami
Utah Masters Swimming 52 Priscilla Kawakami 2:36.21G 1
Wett Ones Swimming Club 50 Catherine Rogers 2:52.45 2
2:52.45 (43.37) 2:09.08 (45.26) 1:23.82 (44.67) 39.15
West Hollywood Aquatics 52 Mary Church 3:35.47 3
3:35.47 (55.60) 2:39.87 ( ) 46.18
Downtown Swim Club 50 Jane E.G. Walker 4:17.13 4
4:17.13 (1:08.18) 3:08.95 (1:10.69) 1:58.26 (1:04.68) 53.58

Event 1 Women 55-59 200 LC Metre Freestyle
55-59 GG: 3:01.76 G 3/11/2002 HC4 Robyn East
55-59 IGLA: 3:01.76 I 3/11/2002 HC4 Robyn East
Harbour Capital Masters 57 Robyn East 3:01.76G 1
3:01.76 (47.57) 2:14.19 (46.90) 1:27.29 (46.82) 40.47

Event 1 Women 60-64 200 LC Metre Freestyle
60-64 GG: 3:36.32 G 1998 TNYA Barbara Love
60-64 IGLA: 3:36.32 I 1998 TNYA Barbara Love
AUSSI Masters (Independent) 64 Antoinette Person 3:46.20 1


Event 2 Men 19-24 200 LC Metre Freestyle
19-24 GG: 2:09.60 G 1990 DSST Nolan Steiner
19-24 IGLA: 2:09.60 I 1990 DSST Nolan Steiner
Age Name Team Finals Time Points
San Francisco Tsunami Masters 24 Steven Aronowitz 2:09.62 1
2:09.62 (32.36) 1:37.26 (34.62) 1:02.64 (32.79) 29.85
West Hollywood Aquatics 23 Michael Crosby 2:12.21 2
2:12.21 (35.39) 1:36.82 (34.93) 1:01.89 (32.40) 29.49
Making Waves Swim Club 24 Mike Stansberry 2:25.38 3
2:25.38 (39.80) 1:45.58 ( ) 31.25
San Francisco Tsunami Masters 24 Andrew Harper 2:37.32 4
2:37.32 (40.70) 1:56.62 (40.41) 1:16.21 (39.59) 36.62

Event 2 Men 25-29 200 LC Metre Freestyle
25-29 GG: 1:58.59 G 1990 TNYA Bruce Hayes
25-29 IGLA: 1:58.30 I 1992 TNYA Bruce Hayes
Wett Ones Swimming Club 28 Corey Buckman 2:05.21 1
2:05.21 (32.87) 1:32.34 (32.40) 59.94 (31.38) 28.56
Brisbane Northside MS 26 Todd Buttery 2:11.08 2
2:11.08 (35.68) 1:35.40 (35.13) 1:00.27 (31.92) 28.35
Out To Swim 27 Matt Edge 2:18.80 3
2:18.80 (37.51) 1:41.29 (36.91) 1:04.38 (34.67) 29.71
Team New York Aquatics ? Metro 29 Steve Milankov 2:19.79 4
2:19.79 (36.78) 1:43.01 (37.57) 1:05.44 (34.63) 30.81
AUSSI Masters (Independent) 26 Scott Gustetter 2:20.68 5
2:20.68 (38.12) 1:42.56 ( ) 31.30
Out To Swim 25 Paul Bishop 2:26.31 6
2:26.31 (42.01) 1:44.30 (39.14) 1:05.16 (34.39) 30.77
Wett Ones Swimming Club 28 Graham Barber 2:32.59 7
2:32.59 (42.88) 1:49.71 (41.73) 1:07.98 (36.86) 31.12
Downtown Swim Club 28 Jason S. White 2:45.51 8
2:45.51 (51.64) 1:53.87 (45.48) 1:08.39 (36.94) 31.45
San Francisco Tsunami Masters 28 Scott Willoughby 2:46.06 9
2:46.06 (47.85) 1:58.21 (45.23) 1:12.98 (39.26) 33.72
Glamourhead Sharks 28 Marcus Ingleby 2:47.62 10
2:47.62 (41.35) 2:06.27 ( ) 37.34
Team Dallas Aquatics 28 Jed Hastings 2:53.39 11
2:53.39 (50.91) 2:02.48 (49.07) 1:13.41 (39.68) 33.73
Glamourhead Sharks 28 Dermuid McCabe 3:06.61 12
3:06.61 (45.01) 2:21.60 (48.94) 1:32.66 (48.75) 43.91
FVV Aqualibido 28 Rafael Narvaez 3:16.51 13
3:16.51 (55.17) 2:21.34 (57.75) 1:23.59 (47.06) 36.53

Event 2 Men 30-34 200 LC Metre Freestyle
30-34 GG: 2:02.62 G 3/11/2002 EBSC Mark Oldham
30-34 IGLA: 2:02.62 I 3/11/2002 EBSC Mark Oldham
English Bay Swim Club 33 Mark Oldham 2:02.62G 1
2:02.62 (31.46) 1:31.16 (31.74) 59.42 (31.06) 28.36
Gay Sport Z?rich ? AMT 31 Andr? Nussbaumer 2:04.58 2
2:04.58 (30.59) 1:33.99 ( ) 29.38
West Hollywood Aquatics 33 Bram Tester 2:04.74 3
2:04.74 (33.11) 1:31.63 (31.99) 59.64 (31.08) 28.56
San Francisco Tsunami Masters 32 Stephen Martel 2:06.64 4
2:06.64 (34.01) 1:32.63 (32.45) 1:00.18 (31.17) 29.01
Phoenix Masters Swimming Club 32 Gary Coetzee 2:12.19 5
2:12.19 (34.20) 1:37.99 (33.95) 1:04.04 (33.01) 31.03
Swimming Queers Utd in Denver 30 Corey Parker 2:14.33 6
2:14.33 (36.68) 1:37.65 (34.66) 1:02.99 (32.84) 30.15
Wett Ones Swimming Club 33 Trevor Kemper 2:14.43 7
2:14.43 (37.47) 1:36.96 (35.32) 1:01.64 (32.30) 29.34
Wett Ones Swimming Club 34 Vassili Efimov 2:20.89 8
2:20.89 (36.60) 1:44.29 ( ) 32.33
Fins Aquatics Club 31 Jason Klugman 2:20.89 8
2:20.89 (34.52) 1:46.37 (36.72) 1:09.65 (36.83) 32.82
Glamourhead Sharks 32 Andrew Witchard 2:21.78 10
2:21.78 (36.02) 1:45.76 (36.00) 1:09.76 (35.63) 34.13
Wett Ones Swimming Club 33 Peter Moxham 2:22.01 11
2:22.01 (35.64) 1:46.37 (37.98) 1:08.39 (35.94) 32.45
Wett Ones Swimming Club 30 Simon Lillis 2:26.03 12
2:26.03 (38.18) 1:47.85 (38.29) 1:09.56 (36.75) 32.81
Glamourhead Sharks 32 Edward Jardine 2:26.40 13
2:26.40 (38.99) 1:47.41 (38.78) 1:08.63 (36.18) 32.45
Team New York Aquatics ? Metro 32 Andrew Willett 2:26.93 14
2:26.93 (37.28) 1:49.65 (38.50) 1:11.15 (37.43) 33.72
? Contre-Courant 30 Ryan Bennett 2:27.08 15
2:27.08 (38.95) 1:48.13 (39.95) 1:08.18 (36.82) 31.36
Paris Aquatique 33 Yann Fraval 2:29.62 16
2:29.62 (41.07) 1:48.55 (39.52) 1:09.03 (36.40) 32.63
Team New York Aquatics ? Metro 34 Rob Volpe 2:32.30 17
2:32.30 (39.61) 1:52.69 (39.88) 1:12.81 (38.31) 34.50
English Bay Swim Club 32 John Wallace 2:32.37 18
2:32.37 (41.43) 1:50.94 (39.74) 1:11.20 (37.18) 34.02
Ohio Splash 33 David Spawn 2:37.40 19
2:37.40 (42.43) 1:54.97 (41.86) 1:13.11 (38.69) 34.42
Northern Wave Swimming Club 32 Stephen Tomkins 2:37.78 20
2:37.78 ( ) 2:37.85 (2:03.20) 34.65
Northern Wave Swimming Club 31 Graeme Semple 2:37.82 21
2:37.82 (41.80) 1:56.02 (42.01) 1:14.01 (38.72) 35.29
Fins Aquatics Club 32 Drew Helmer 2:42.61 22
2:42.61 (39.21) 2:03.40 (42.89) 1:20.51 (42.07) 38.44
Glamourhead Sharks 30 Craig Beale 2:43.56 23
2:43.56 (49.72) 1:53.84 (42.30) 1:11.54 (37.46) 34.08
Chicago Smelts 32 Patrick Tibbs 2:45.11 24
2:45.11 (44.46) 2:00.65 (44.38) 1:16.27 (41.05) 35.22
Glamourhead Sharks 30 Jason Thomas 2:46.68 25
2:46.68 (41.50) 2:05.18 (44.84) 1:20.34 (42.67) 37.67
Wett Ones Swimming Club 33 Stephen Summerhayes 2:47.19 26
2:47.19 (44.10) 2:03.09 ( ) 34.68
Out To Swim 31 Johann Schnaus 2:47.63 27
2:47.63 (49.55) 1:58.08 ( ) 33.70
Zwem Goud 31 Joost Veldman 2:51.29 28
2:51.29 (47.21) 2:04.08 (45.89) 1:18.19 (41.50) 36.69
AUSSI Masters (Independent) 30 Matthew Young 2:53.78 29
2:53.78 (51.48) 2:02.30 (49.38) 1:12.92 (39.93) 32.99
Glamourhead Sharks 31 Michael Emslie 2:56.47 30
2:56.47 (46.08) 2:10.39 (46.96) 1:23.43 (42.96) 40.47
Metro Masters Swim Club 34 Felipe I. Pantoja 3:07.13 31
3:07.13 (51.41) 2:15.72 (52.30) 1:23.42 (46.13) 37.29
Powerpoints Masters Swim Club 33 Michael Barnett 3:16.30 32
3:16.30 (1:02.96) 2:13.34 (54.21) 1:19.13 (41.89) 37.24
Ohio Splash 33 Steve Trendel 3:24.76 33
3:24.76 (55.80) 2:28.96 (56.69) 1:32.27 (50.48) 41.79
San Francisco Tsunami Masters 33 Peter Chou 3:33.25 34
3:33.25 (58.29) 2:34.96 (1:01.44) 1:33.52 (52.66) 40.86

Event 2 Men 35-39 200 LC Metre Freestyle
35-39 GG: 2:01.08 G 3/11/2002 Tsun Daniel Veatch
35-39 IGLA: 2:01.08 I 3/11/2002 Tsun Daniel Veatch
San Francisco Tsunami Masters 37 Daniel Veatch 2:01.08G 1
2:01.08 (31.15) 1:29.93 (31.42) 58.51 (30.35) 28.16
San Francisco Tsunami Masters 37 Scott Robinson 2:03.17 2
2:03.17 (32.18) 1:30.99 (31.44) 59.55 (30.86) 28.69
Sacramento Masters 36 Stephen Smith 2:04.51 3
2:04.51 (31.97) 1:32.54 (31.90) 1:00.64 (31.45) 29.19
Nadadores of South Florida 39 Jonathan Olsen 2:07.84 4
2:07.84 (33.40) 1:34.44 (33.13) 1:01.31 (31.81) 29.50
Wett Ones Swimming Club 36 David McGrath 2:10.52 5
2:10.52 (35.43) 1:35.09 (33.74) 1:01.35 (32.23) 29.12
Isarhechte M?nchen 37 J?rg B?ll 2:11.49 6
2:11.49 (35.33) 1:36.16 (33.60) 1:02.56 (33.20) 29.36
Israeli Swimming Association 35 Barak Attar 2:14.02 7
2:14.02 (34.09) 1:39.93 ( ) 31.06
Ohio Splash 36 Grant Wilson 2:14.18 8
2:14.18 (35.27) 1:38.91 ( ) 30.89
Wett Ones Swimming Club 38 Bradford Johnson 2:14.79 9
2:14.79 (36.77) 1:38.02 (35.50) 1:02.52 (32.63) 29.89
Team New York Aquatics ? Metro 35 Mark Johnson 2:14.90 10
2:14.90 (36.15) 1:38.75 (35.67) 1:03.08 (33.34) 29.74
Atlanta Rainbow Trout 39 Jim Ebert 2:17.65 11
2:17.65 (36.14) 1:41.51 (35.34) 1:06.17 (34.71) 31.46
Out To Swim 39 Aaron Murphy 2:20.91 12
2:20.91 (37.07) 1:43.84 (37.64) 1:06.20 (35.15) 31.05
San Francisco Tsunami Masters 38 Matthew Chappell 2:21.95 13
2:21.95 (37.25) 1:44.70 (37.00) 1:07.70 (35.26) 32.44
Wett Ones Swimming Club 35 Steven Sexton 2:23.27 14
2:23.27 (36.81) 1:46.46 (38.31) 1:08.15 (36.09) 32.06
San Francisco Tsunami Masters 35 Anthony Critchlow 2:24.50 15
2:24.50 (37.91) 1:46.59 (38.65) 1:07.94 (36.04) 31.90
Perth City AUSSI 38 Jonathan Haines 2:25.11 16
2:25.11 (36.00) 1:49.11 (37.53) 1:11.58 (36.93) 34.65
Paris Aquatique 37 Roberto Mantaci 2:25.67 17
2:25.67 (39.27) 1:46.40 (37.99) 1:08.41 (36.18) 32.23
Team New York Aquatics ? Metro 39 Mark Larson 2:28.00 18
2:28.00 (39.68) 1:48.32 (39.31) 1:09.01 (36.56) 32.45
San Francisco Tsunami Masters 37 Wes Miyazaki 2:28.08 19
2:28.08 (38.83) 1:49.25 (39.11) 1:10.14 (37.40) 32.74
Oregon Masters 37 Chris Gaarder 2:28.28 20
2:28.28 (40.58) 1:47.70 (39.31) 1:08.39 (35.89) 32.50
Team New York Aquatics ? Metro 39 Kozo Suzuki 2:30.01 21
2:30.01 (39.67) 1:50.34 (38.28) 1:12.06 (37.83) 34.23
Team Auckland 37 Brian Beveridge 2:30.13 22
2:30.13 (40.23) 1:49.90 (39.31) 1:10.59 (37.40) 33.19
Glamourhead Sharks 38 Nicholas Ward 2:32.22 23
2:32.22 (36.72) 1:55.50 (38.50) 1:17.00 (39.56) 37.44
Paris Aquatique 37 Alain P?ri? 2:33.14 24
2:33.14 (40.75) 1:52.39 (41.28) 1:11.11 (38.13) 32.98
FVV Aqualibido 35 Axel Kuch 2:33.62 25
2:33.62 (41.08) 1:52.54 (41.08) 1:11.46 (37.77) 33.69
English Bay Swim Club 38 Chris Stitt 2:34.34 26
2:34.34 (40.00) 1:54.34 ( ) 34.57
Glamourhead Sharks 38 Warrick Glynn 2:34.39 27
2:34.39 (37.43) 1:56.96 (39.64) 1:17.32 (40.55) 36.77
West Hollywood Aquatics 39 Jeffery Rykhus 2:37.81 28
2:37.81 (45.53) 1:52.28 (41.59) 1:10.69 (37.02) 33.67
Gay Swim Amsterdam 38 Aan T. Pander 2:39.61 29
2:39.61 (40.67) 1:58.94 (42.18) 1:16.76 (40.39) 36.37
AUSSI Masters (Independent) 38 Kevin Kane 2:40.34 30
2:40.34 (41.60) 1:58.74 (41.11) 1:17.63 (40.27) 37.36
Team New York Aquatics ? Metro 39 Ricardo Hinkle 2:40.66 31
2:40.66 (43.05) 1:57.61 ( ) 36.24
Upstream Amsterdam 35 Bas van der Geest 2:41.39 32
2:41.39 (42.69) 1:58.70 (42.74) 1:15.96 (40.77) 35.19
Out To Swim 36 Michael Morris 2:42.14 33
2:42.14 (42.14) 2:00.00 (43.49) 1:16.51 (41.23) 35.28
Southern California Aquatics 39 Alan Smart 2:42.86 34
2:42.86 (44.39) 1:58.47 (43.63) 1:14.84 (40.03) 34.81
FVV Aqualibido 39 Frank Rittershaussen 2:42.88 35
2:42.88 (43.32) 1:59.56 (42.25) 1:17.31 (41.13) 36.18
District of Columbia Aquatics 37 Steven Dickens 2:43.78 36
2:43.78 (43.21) 2:00.57 (43.29) 1:17.28 (40.40) 36.88
Wett Ones Swimming Club 36 Mark Dalgiranis 2:44.85 37
2:44.85 (42.79) 2:02.06 (44.76) 1:17.30 (40.43) 36.87
AUSSI Masters (Independent) 35 Tom Baker 2:45.00 38
2:45.00 (46.02) 1:58.98 (43.61) 1:15.37 (40.65) 34.72
Swimming Queers Utd in Denver 39 David Jensen 2:48.09 39
2:48.09 (45.55) 2:02.54 ( ) 36.15
Out To Swim 39 Colin Lindsay 2:50.25 40
2:50.25 (45.32) 2:04.93 (45.61) 1:19.32 (42.53) 36.79
Out To Swim 36 Michael Reid 2:51.64 41
2:51.64 (43.86) 2:07.78 (46.04) 1:21.74 (43.81) 37.93
Fins Aquatics Club 39 Rick Hausch 2:52.44 42
2:52.44 (44.73) 2:07.71 (46.63) 1:21.08 (44.37) 36.71
Different Strokes Calgary 38 Sheldon Warren 2:52.86 43
2:52.86 (47.78) 2:05.08 (46.87) 1:18.21 (42.02) 36.19
Stockholm Dolphins Swim Club 38 Jonas Winnerl?v 2:53.14 44
2:53.14 (47.84) 2:05.30 (44.55) 1:20.75 (41.63) 39.12
FVV Aqualibido 35 Andreas Riepe 2:55.45 45
2:55.45 (43.10) 2:12.35 (49.13) 1:23.22 (44.70) 38.52
GSA Spetters 39 Coen Metze 2:55.89 46
2:55.89 (47.82) 2:08.07 (46.51) 1:21.56 (44.12) 37.44
Paris Aquatique 39 Richard Guinaudeau 2:56.85 47
2:56.85 (47.10) 2:09.75 (47.60) 1:22.15 (43.34) 38.81
Out To Swim 35 William Griffin 2:58.16 48
2:58.16 (47.01) 2:11.15 (48.70) 1:22.45 (43.92) 38.53
Team New York Aquatics ? Metro 38 John Rivett 2:59.80 49
2:59.80 (46.04) 2:13.76 (47.03) 1:26.73 (46.26) 40.47
Team Dallas Aquatics 39 Timothy Kessler 3:02.28 50
3:02.28 (46.30) 2:15.98 (48.88) 1:27.10 (45.56) 41.54
Active Company Belgium 37 Sim?on Moutaftchieff 3:02.80 51
3:02.80 (50.04) 2:12.76 (50.63) 1:22.13 (44.57) 37.56
HHZV Plons 36 Nicholas Barker-Pendree 3:03.48 52
3:03.48 (52.26) 2:11.22 (50.99) 1:20.23 (43.38) 36.85
Isarhechte M?nchen 35 Christopher Achenbach 3:04.47 53
3:04.47 (51.54) 2:12.93 (50.12) 1:22.81 (45.97) 36.84
Glamourhead Sharks 38 Bruce Main 3:08.70 54
3:08.70 (48.96) 2:19.74 (49.71) 1:30.03 (47.09) 42.94
PNA ? Orca Swim Team 39 Jack Hilovsky 3:11.61 55
3:11.61 (52.28) 2:19.33 ( ) 39.22
Wett Ones Swimming Club 37 Brett Hearnden 3:14.60 56
3:14.60 (53.77) 2:20.83 (52.77) 1:28.06 (45.66) 42.40
GSA Kouros 38 Johan van de Ven 3:54.78 57
3:54.78 (59.25) 2:55.53 (1:04.44) 1:51.09 (1:00.61) 50.48
West Hollywood Aquatics 38 Ryan Tu 4:58.20 58
4:58.20 (1:26.97) 3:31.23 (1:26.52) 2:04.71 (1:15.06) 49.65

Event 2 Men 40-44 200 LC Metre Freestyle
40-44 GG: 2:09.72 G 1998 WH2O Gary Quinn
40-44 IGLA: 2:09.72 I 1998 WH2O Gary Quinn
West Hollywood Aquatics 41 Philip Hayman 2:16.09 1
2:16.09 (36.41) 1:39.68 (35.14) 1:04.54 (33.86) 30.68
Wett Ones Swimming Club 44 Andrew Church 2:16.58 2
2:16.58 (36.32) 1:40.26 (34.63) 1:05.63 (34.04) 31.59
West Hollywood Aquatics 42 Kurt Smith 2:17.09 3
2:17.09 (36.58) 1:40.51 (35.10) 1:05.41 (34.56) 30.85
Out To Swim 42 Terrence Paul Wilson 2:17.91 4
2:17.91 (36.13) 1:41.78 ( ) 31.65
Wett Ones Swimming Club 40 Wayne Sherson 2:18.21 5
2:18.21 (37.13) 1:41.08 (35.33) 1:05.75 (34.17) 31.58
West Hollywood Aquatics 44 Mike Mere 2:18.59 6
2:18.59 (36.96) 1:41.63 (35.81) 1:05.82 (34.46) 31.36
Ohio Splash 43 Michael Mizenko 2:19.29 7
2:19.29 (39.17) 1:40.12 (37.39) 1:02.73 (33.16) 29.57
Het Y-Mere 40 Eric Langhorst 2:20.14 8
2:20.14 (35.50) 1:44.64 (36.44) 1:08.20 (35.90) 32.30
Missouri Valley Masters 43 Francis McCormick 2:20.19 9
2:20.19 (37.60) 1:42.59 (36.65) 1:05.94 (34.86) 31.08
Swimming Queers Utd in Denver 43 Matt Fisher 2:20.72 10
2:20.72 (38.61) 1:42.11 (37.14) 1:04.97 (33.85) 31.12
Gay Sport Z?rich ? AMT 43 Huub Faas 2:22.55 11
2:22.55 (35.83) 1:46.72 (37.00) 1:09.72 (36.76) 32.96
Ohio Splash 41 Douglas Evans 2:23.10 12
2:23.10 (36.68) 1:46.42 (36.96) 1:09.46 (36.31) 33.15
Wisconsin Masters Aquatic Club 42 Steve Scragg 2:23.17 13
2:23.17 (38.76) 1:44.41 (36.38) 1:08.03 (35.90) 32.13
Upstream Amsterdam 42 Peter van Vuuren 2:24.65 14
2:24.65 (38.66) 1:45.99 (38.67) 1:07.32 (36.16) 31.16
West Hollywood Aquatics 44 Kelly King 2:24.66 15
2:24.66 (36.90) 1:47.76 ( ) 33.07
Wett Ones Swimming Club 40 Michael Simpson 2:25.59 16
2:25.59 (36.68) 1:48.91 (37.16) 1:11.75 (37.12) 34.63
San Francisco Tsunami Masters 40 Jeff Gustavson 2:26.41 17
2:26.41 (39.48) 1:46.93 (38.05) 1:08.88 (36.00) 32.88
Nadadores of South Florida 40 Manuel Bello 2:26.56 18
2:26.56 (38.49) 1:48.07 ( ) 33.61
Team New York Aquatics ? Metro 44 Mark Quigley 2:27.87 19
2:27.87 (37.37) 1:50.50 (37.72) 1:12.78 (37.84) 34.94
Team New York Aquatics ? Metro 41 Craig McElroy 2:29.25 20
2:29.25 (39.60) 1:49.65 (39.30) 1:10.35 (37.22) 33.13
Wett Ones Swimming Club 42 Paul Daniel 2:29.73 21
2:29.73 (39.73) 1:50.00 (39.52) 1:10.48 (36.77) 33.71
North Carolina Masters Swim 42 Franklin King 2:30.15 22
2:30.15 (40.01) 1:50.14 (40.65) 1:09.49 (37.45) 32.04
Ottawa Rideau Speedeaus 44 Daniel Kinsella 2:33.72 23
2:33.72 (40.48) 1:53.24 (39.58) 1:13.66 (38.13) 35.53
Fins Aquatics Club 44 Blake Marshall 2:34.58 24
2:34.58 (40.69) 1:53.89 (41.43) 1:12.46 (38.99) 33.47
Upstream Amsterdam 40 Richard Van de Steeg 2:37.88 25
2:37.88 (42.08) 1:55.80 (41.73) 1:14.07 (39.70) 34.37
New England Masters Swim Club 44 Lee Hughes 2:38.59 26
2:38.59 (41.24) 1:57.35 (42.03) 1:15.32 (39.42) 35.90
CPH Mermates 42 Lars Byron 2:40.72 27
2:40.72 (42.54) 1:58.18 ( ) 35.34
CPH Mermates 42 Henning Elkj?r Nielsen 2:41.95 28
2:41.95 (43.10) 1:58.85 (44.31) 1:14.54 (40.43) 34.11
Nadadores of South Florida 42 Cookie Augusto Ramos Jr 2:42.27 29
2:42.27 (44.98) 1:57.29 (42.80) 1:14.49 (39.17) 35.32
GSA Spetters 43 Tim Zwanikken 2:43.44 30
2:43.44 (44.42) 1:59.02 (44.33) 1:14.69 (40.41) 34.28
Nat Utrecht 44 Gerrit Mooy 2:43.98 31
2:43.98 (41.99) 2:01.99 (43.35) 1:18.64 (41.79) 36.85
Team New York Aquatics ? Metro 40 Philip Hess 2:44.46 32
2:44.46 (40.20) 2:04.26 (43.87) 1:20.39 (42.39) 38.00
Glamourhead Sharks 43 Charles Williams 2:45.54 33
2:45.54 (42.10) 2:03.44 (46.31) 1:17.13 (40.73) 36.40
San Diego Swim Masters 43 Jonathan Koelle 2:46.86 34
2:46.86 (46.38) 2:00.48 (45.50) 1:14.98 (41.34) 33.64
Wett Ones Swimming Club 40 Wayne Borg 2:47.12 35
2:47.12 (43.88) 2:03.24 (44.74) 1:18.50 (42.12) 36.38
Out To Swim 44 Julian Meldrum 2:47.46 36
2:47.46 (43.33) 2:04.13 (44.77) 1:19.36 (42.99) 36.37
West Hollywood Aquatics 43 Rafael Arias 2:50.82 37
2:50.82 (45.43) 2:05.39 (46.56) 1:18.83 (42.50) 36.33
HHZV Plons 43 Hans Looijen 2:51.43 38
2:51.43 (48.11) 2:03.32 (47.75) 1:15.57 (41.48) 34.09
Gay Sport Z?rich ? AMT 42 Torsten Krebs 2:51.86 39
2:51.86 (45.28) 2:06.58 (47.04) 1:19.54 (42.19) 37.35
Gay Swim Amsterdam 41 Thomas Kniesmeijer 2:52.21 40
2:52.21 (47.38) 2:04.83 (47.59) 1:17.24 (42.81) 34.43
Out To Swim 43 Phillip Lee 2:52.24 41
2:52.24 (47.79) 2:04.45 (45.58) 1:18.87 (42.32) 36.55
Wett Ones Swimming Club 44 Mark Collins 2:54.97 42
2:54.97 (47.33) 2:07.64 ( ) 37.68
New England Masters Swim Club 43 Jesse White 2:56.40 43
2:56.40 (46.11) 2:10.29 (48.36) 1:21.93 (44.12) 37.81
New England Masters Swim Club 41 Christopher Hartley 2:56.99 44
2:56.99 (46.67) 2:10.32 ( ) 37.62
Wett Ones Swimming Club 40 Brendan Gaudry 2:57.31 45
2:57.31 (47.77) 2:09.54 (47.18) 1:22.36 (43.43) 38.93
English Bay Swim Club 41 Leandro Lucente 2:57.65 46
2:57.65 (44.45) 2:13.20 (47.70) 1:25.50 (46.67) 38.83
San Francisco Tsunami Masters 42 Rodney Kerr 2:59.98 47
2:59.98 (47.74) 2:12.24 (46.07) 1:26.17 (44.44) 41.73
District of Columbia Aquatics 41 Scott Barrows 3:02.06 48
3:02.06 (48.64) 2:13.42 (46.42) 1:27.00 (46.97) 40.03
West Hollywood Aquatics 41 Luis Eduardo Bahamon 3:07.07 49
3:07.07 (49.58) 2:17.49 (52.99) 1:24.50 (46.32) 38.18
Glamourhead Sharks 44 Andrew Rogers 3:08.52 50
3:08.52 (54.94) 2:13.58 (51.05) 1:22.53 (45.23) 37.30
Active Company Belgium 40 Luc Lamberigts 3:16.42 51
3:16.42 (54.20) 2:22.22 (52.60) 1:29.62 (48.70) 40.92
Team New York Aquatics ? Metro 44 Patrick Howe 3:17.76 52
3:17.76 (50.23) 2:27.53 (53.74) 1:33.79 (49.44) 44.35
Gay Swim Amsterdam 41 Rudy Kiel 3:28.05 53
3:28.05 (1:00.55) 2:27.50 (57.08) 1:30.42 (49.30) 41.12
AUSSI Masters (Independent) 41 Gavin MacDonell 3:54.81 54
3:54.81 (1:12.73) 2:42.08 (1:09.21) 1:32.87 (53.78) 39.09
Paris Aquatique 44 Ziad Gholam 4:16.32 55
4:16.32 (1:09.60) 3:06.72 (1:10.34) 1:56.38 (1:03.61) 52.77
AUSSI Masters (Independent) 42 Otto van den Thoorn 4:36.25 56
4:36.25 (1:07.59) 3:28.66 (1:15.94) 2:12.72 (1:19.23) 53.49

Event 2 Men 45-49 200 LC Metre Freestyle
45-49 GG: 2:10.58 G 1998 USF Richard Garrett
45-49 IGLA: 2:10.58 I 1998 USF Richard Garrett
District of Columbia Aquatics 45 Alan Godfrey 2:13.84 1
2:13.84 (34.55) 1:39.29 (34.41) 1:04.88 (33.78) 31.10
Team New York Aquatics ? Metro 48 Charles Carson 2:19.17 2
2:19.17 (36.66) 1:42.51 (36.31) 1:06.20 (34.82) 31.38
Team New York Aquatics ? Metro 48 Glenn Wharton 2:21.47 3
2:21.47 (36.66) 1:44.81 ( ) 32.35
San Diego Swim Masters 49 Adrian Kalil 2:22.56 4
2:22.56 (38.26) 1:44.30 (36.94) 1:07.36 (35.29) 32.07
Gay Sport Z?rich ? AMT 47 Emil Eichenberger 2:22.92 5
2:22.92 (37.17) 1:45.75 (36.78) 1:08.97 (36.38) 32.59
Team New York Aquatics ? Metro 46 Buck Broker 2:25.01 6
2:25.01 (37.37) 1:47.64 (38.12) 1:09.52 (37.02) 32.50
Fins Aquatics Club 48 Mark McCandless 2:25.33 7
2:25.33 (39.75) 1:45.58 (37.56) 1:08.02 (35.39) 32.63
Minnesota Ice Swim Team 49 Chris Andersen 2:26.52 8
2:26.52 (37.59) 1:48.93 (38.81) 1:10.12 (36.41) 33.71
San Diego Swim Masters 49 Dan McCullar 2:32.43 9
2:32.43 (38.49) 1:53.94 (41.01) 1:12.93 (38.44) 34.49
? Contre-Courant 46 Ronald DuRocher 2:34.43 10
2:34.43 (41.29) 1:53.14 (40.51) 1:12.63 (37.35) 35.28
New England Masters Swim Club 46 David O'Brien 2:34.92 11
2:34.92 (39.89) 1:55.03 ( ) 35.76
Team Auckland 47 Kevin Airey 2:35.02 12
2:35.02 (40.78) 1:54.24 (40.71) 1:13.53 (38.21) 35.32
Upstream Amsterdam 45 Hans Vugts 2:36.48 13
2:36.48 (41.68) 1:54.80 (41.36) 1:13.44 (38.56) 34.88
San Francisco Tsunami Masters 45 Richard Sinkoff 2:37.38 14
2:37.38 (40.37) 1:57.01 (42.39) 1:14.62 (39.55) 35.07
Nadadores of South Florida 48 Ed Suarez 2:37.88 15
2:37.88 (41.78) 1:56.10 (43.05) 1:13.05 (38.93) 34.12
Ottawa Rideau Speedeaus 45 Gary Tucker 2:39.03 16
2:39.03 (42.01) 1:57.02 (42.81) 1:14.21 (39.83) 34.38
Wett Ones Swimming Club 45 Clive Miller 2:43.47 17
2:43.47 (45.13) 1:58.34 (44.11) 1:14.23 (40.35) 33.88
Wett Ones Swimming Club 47 Neil Ewart 2:45.17 18
2:45.17 (42.63) 2:02.54 (44.23) 1:18.31 (41.78) 36.53
Downtown Swim Club 47 Dean Smith 2:45.50 19
2:45.50 (44.15) 2:01.35 (42.50) 1:18.85 (42.05) 36.80
Fins Aquatics Club 46 Patrick Rooney 2:47.92 20
2:47.92 (45.00) 2:02.92 (46.20) 1:16.72 (40.50) 36.22
District of Columbia Aquatics 45 Jeffrey Kenney 2:48.82 21
2:48.82 (44.60) 2:04.22 (45.17) 1:19.05 (42.36) 36.69
Upstream Amsterdam 46 Karel Br?hl 2:50.55 22
2:50.55 (43.09) 2:07.46 (45.06) 1:22.40 (43.11) 39.29
Wett Ones Swimming Club 48 Paul Nicholson 2:51.28 23
2:51.28 (45.77) 2:05.51 ( ) 37.63
English Bay Swim Club 47 Larry Munn 2:53.00 24
2:53.00 (43.65) 2:09.35 (45.50) 1:23.85 (44.33) 39.52
English Bay Swim Club 46 Paul Altilia 2:56.97 25
2:56.97 (49.33) 2:07.64 (47.79) 1:19.85 (43.47) 36.38
Wett Ones Swimming Club 48 Kevin Ryan 2:57.05 26
2:57.05 (47.36) 2:09.69 (47.91) 1:21.78 (45.46) 36.32
Wett Ones Swimming Club 47 Brian Osterio 2:59.70 27
2:59.70 (48.48) 2:11.22 (48.27) 1:22.95 (44.69) 38.26
Cairns Legends AUSSI MS 49 Larry Jenkin 3:06.72 28
3:06.72 (52.60) 2:14.12 (50.90) 1:23.22 (44.36) 38.86
Wett Ones Swimming Club 47 Selwyn Segall 3:13.84 29
3:13.84 (54.28) 2:19.56 (53.63) 1:25.93 (47.28) 38.65
Gay Swim Amsterdam 47 Johannes Post 3:16.75 30
3:16.75 (55.25) 2:21.50 (53.46) 1:28.04 (49.08) 38.96
Wett Ones Swimming Club 46 Ian Kavanagh 3:19.64 31
3:19.64 (55.54) 2:24.10 (55.72) 1:28.38 (49.24) 39.14
English Bay Swim Club 48 Bruce Read 3:27.65 32
3:27.65 (1:01.20) 2:26.45 (58.66) 1:27.79 (49.91) 37.88
United States Masters Swimming 46 Peter Rowland 3:34.91 33
3:34.91 (1:07.46) 2:27.45 (1:01.76) 1:25.69 (47.28) 38.41
West Hollywood Aquatics 46 Mike Wallace DQ ---

Event 2 Men 50-54 200 LC Metre Freestyle
50-54 GG: 2:15.01 G 1998 Out Peter Prijdekker
50-54 IGLA: 2:15.01 I 1998 Out Peter Prijdekker
Out To Swim 54 Peter Prijdekker 2:15.66 1
2:15.66 (34.97) 1:40.69 (35.35) 1:05.34 (34.42) 30.92
San Francisco Tsunami Masters 51 David Ahlman 2:25.83 2
2:25.83 (38.66) 1:47.17 (37.65) 1:09.52 (35.34) 34.18
Upstream Amsterdam 50 Bram de Vries 2:27.36 3
2:27.36 (38.99) 1:48.37 (39.04) 1:09.33 (36.34) 32.99
S.W.I.M. Florida Masters 50 Robert Davie 2:28.22 4
2:28.22 (38.28) 1:49.94 ( ) 34.31
West Hollywood Aquatics 50 Neil Fenn 2:30.98 5
2:30.98 (38.01) 1:52.97 (39.45) 1:13.52 (38.32) 35.20
San Francisco Tsunami Masters 50 Ralph Thomas 2:41.48 6
2:41.48 (41.94) 1:59.54 (41.62) 1:17.92 (40.89) 37.03
Atlanta Rainbow Trout 51 John Ladky 2:43.03 7
2:43.03 (44.87) 1:58.16 (43.30) 1:14.86 (39.50) 35.36
Wett Ones Swimming Club 52 Peter McGee 2:49.40 8
2:49.40 (41.86) 2:07.54 (43.46) 1:24.08 (43.65) 40.43
English Bay Swim Club 54 John Hallett 2:56.23 9
2:56.23 (46.50) 2:09.73 (46.95) 1:22.78 (45.44) 37.34
Wett Ones Swimming Club 53 John Fisher 3:01.90 10
3:01.90 (48.07) 2:13.83 (47.05) 1:26.78 (47.00) 39.78
Wett Ones Swimming Club 54 John Holmes 3:05.09 11
3:05.09 (50.29) 2:14.80 (49.48) 1:25.32 (45.43) 39.89
Swimming Queers Utd in Denver 52 Donald Steward 3:09.34 12
3:09.34 (49.59) 2:19.75 ( ) 40.67
HHZV Plons 52 Dieter Kleinjan 3:25.69 13
3:25.69 (52.40) 2:33.29 (54.13) 1:39.16 (52.95) 46.21
AUSSI Masters (Independent) 52 Louis Ceci 3:51.95 14
3:51.95 (2:16.87) 1:35.08 (53.69) 41.39
Event 2 Men 55-59 200 LC Metre Freestyle
55-59 GG: 2:22.26 G 3/11/2002 SDSM Michael Ahern
55-59 IGLA: 2:22.26 I 3/11/2002 SDSM Michael Ahern
San Diego Swim Masters 57 Michael Ahern 2:22.26G 1
2:22.26 (36.87) 1:45.39 (37.48) 1:07.91 (36.05) 31.86
Team New York Aquatics ? Metro 55 Richard Merritt 2:28.64 2
2:28.64 (38.00) 1:50.64 (39.29) 1:11.35 (36.61) 34.74
West Hollywood Aquatics 57 Edward Evans 2:47.33 3
2:47.33 (46.80) 2:00.53 (45.83) 1:14.70 (40.75) 33.95
Team Auckland 57 Ron Judd 2:54.21 4
2:54.21 (44.77) 2:09.44 (47.33) 1:22.11 (44.04) 38.07
Team New York Aquatics ? Metro 55 Jack Alexander 2:55.60 5
2:55.60 (48.20) 2:07.40 (47.14) 1:20.26 (42.25) 38.01
District of Columbia Aquatics 59 Bill Donovan 4:08.27 6
4:08.27 (1:03.48) 3:04.79 (1:07.28) 1:57.51 (1:04.42) 53.09

Event 2 Men 60-64 200 LC Metre Freestyle
60-64 GG: 2:59.66 G 1998 Nads Michael Dively
60-64 IGLA: 2:59.66 I 1998 Nads Michael Dively
Nadadores of South Florida 64 Michael Dively 2:59.80 1
2:59.80 (47.85) 2:11.95 (48.48) 1:23.47 (44.81) 38.66
Downtown Swim Club 64 Ken Heard 4:01.86 2
4:01.86 (1:05.39) 2:56.47 (1:06.06) 1:50.41 (1:01.54) 48.87
Swimming Queers Utd in Denver 61 Calvin Riley 6:09.09 3
6:09.09 (4:54.53) 1:14.56

Event 2 Men 65-69 200 LC Metre Freestyle
65-69 GG: 3:06.66 G 3/11/2002 DSC Hugh Clarkson
65-69 IGLA: 3:06.66 I 3/11/2002 DSC Hugh Clarkson
Downtown Swim Club 65 Hugh Clarkson 3:06.66G 1
3:06.66 (47.39) 2:19.27 (49.61) 1:29.66 (48.77) 40.89


Event 3 Women 19-24 50 LC Metre Backstroke
19-24 GG: 37.42 G 1990 WH2O Maggie Parr
19-24 IGLA: 37.42 I 1990 WH2O Maggie Parr
Age Name Team Finals Time Points
Ohio Splash 24 Christine Lynn Visintine 38.76 1

Event 3 Women 25-29 50 LC Metre Backstroke
25-29 GG: 32.96 G 1990 WH2O Andrea DeVuono
25-29 IGLA: 32.96 I 1990 WH2O Andrea DeVuono
Team Berkeley ? Team Fuego 28 Catherine Liang 35.30 1
AWV Hamburg 28 Cornelia Koltz 50.59 2
Glamourhead Sharks 28 Kathryn O'Connor 51.98 3

Event 3 Women 30-34 50 LC Metre Backstroke
30-34 GG: 36.05 G 3/11/2002 Out Carrie Spinks
30-34 IGLA: 36.05 I 3/11/2002 Out Carrie Spinks
Out To Swim 31 Carrie Spinks 36.05G 1
Team Dallas Aquatics 30 Jennifer Hinkle 40.28 2
Minnesota Ice Swim Team 32 Delina Brassard 40.98 3
Ohio Splash 32 Sophie Dryer 42.03 4
Isarhechte M?nchen 34 Cornelia K?hnel 48.71 5

Event 3 Women 35-39 50 LC Metre Backstroke
35-39 GG: 35.36 G 3/11/2002 Out Jinny Gunston
35-39 IGLA: 35.36 I 3/11/2002 Out Jinny Gunston
Out To Swim 35 Jinny Gunston 35.36G 1
Gay Swim Amsterdam 35 AnneMarie Smit 36.75 2
AUSSI Masters (Independent) 36 Shireace Johnson 38.31 3
Out To Swim 38 Dawn Wakeling 39.57 4
San Francisco Tsunami Masters 39 Felicia Ferlin 39.77 5
SC AufRuhr 39 Martina Rohr 40.36 6
Out To Swim 36 Janice Lawton 40.71 7
Cork Masters Swimming Club 36 R?is?n Nolan 41.09 8
Glamourhead Sharks 36 Alison Asche 41.47 9
Out To Swim 37 Erika Bell 43.07 10
Abseitz Stuttgart 39 Ulrike Drosihn 44.90 11
San Francisco Tsunami Masters 35 Joanne Desmond 46.62 12
Fins Aquatics Club 38 Carolyn Placke 51.79 13
Paris Aquatique 35 Ga?lle Fle?tour 57.88 14

Event 3 Women 40-44 50 LC Metre Backstroke
40-44 GG: 34.05 G 3/11/2002 DSC Kate Moore
40-44 IGLA: 34.05 I 3/11/2002 DSC Kate Moore
Downtown Swim Club 40 S. Kate Moore 34.05G 1
Downtown Swim Club 41 Karen Hoyland 41.07 2
Wett Ones Swimming Club 43 Nerida Gill 41.41 3
Glamourhead Sharks 44 Anke Kohfahl 43.07 4
Rosa Panther SLSV 41 Heike H?hme 44.75 5
Mackay Sinkers Masters SC 44 Rymer Tabulo 45.38 6
Ohio Splash 44 Monic Cunningham 51.61 7
Zwem Goud 44 Simonet Schroot 1:01.27 8

Event 3 Women 45-49 50 LC Metre Backstroke
45-49 GG: 37.64 G 3/11/2002 WH2O Morri Kleine Spang
45-49 IGLA: 37.64 I 3/11/2002 WH2O Morri Kleine Spang
West Hollywood Aquatics 46 Morri Kleine Spang 37.64G 1
District of Columbia Aquatics 47 Vivian Young 40.11 2
West Hollywood Aquatics 47 Carole Shigaki 41.30 3
Harbour Capital Masters 46 Vicki Wilde 47.56 4
GLS Ketelbinkie 47 Vera van der Horst 52.30 5
Team Berkeley ? Team Fuego 48 Kit Mariah 55.67 6
Team New York Aquatics ? Metro 46 Yelitza Valle 1:00.88 7
Team Auckland 46 Louise Beumelburg 1:03.94 8
San Francisco Tsunami Masters 48 Leslie Adams 1:07.15 9
Active Company Belgium 47 Inge Wallaert 1:29.93 10

Event 3 Women 50-54 50 LC Metre Backstroke
50-54 GG: 42.78 G 1998 WH2O Jan Levinrad
50-54 IGLA: 42.78 I 1998 WH2O Jan Levinrad
Wett Ones Swimming Club 53 Cecily Black 52.87 1
Sacramento Masters 51 Nancy Rylett 54.48 2
Team Auckland 51 Caroline Bree 55.24 3

Event 3 Women 55-59 50 LC Metre Backstroke
55-59 GG: 43.67 G 3/11/2002 WH2O Jan Levinrad
55-59 IGLA: 43.67 I 3/11/2002 WH2O Jan Levinrad
West Hollywood Aquatics 55 Jan Levinrad 43.67G 1
District of Columbia Aquatics 56 Suzanne Bolton 56.66 2
West Hollywood Aquatics 57 Carmen Berger 1:09.82 3

Event 3 Women 60-64 50 LC Metre Backstroke
60-64 GG: 1:18.92 G 3/11/2002 Sac Virginia E. Maulfair
60-64 IGLA: 1:18.92 I 3/11/2002 Sac Virginia E. Maulfair
Sacramento Masters 63 Virginia E. Maulfair 1:18.92G 1


Event 4 Men 19-24 50 LC Metre Backstroke
19-24 GG: 27.54 G 3/11/2002 AUSSI Paul Nicholson
19-24 IGLA: 27.54 I 3/11/2002 AUSSI Paul Nicholson
Age Name Team Finals Time Points
AUSSI Masters (Independent) 22 Paul Nicholson 27.54G 1
SSG Saar Max Ritter 22 Oliver Culo 42.37 2

Event 4 Men 25-29 50 LC Metre Backstroke
25-29 GG: 27.84 G 3/11/2002 SQUID Jeff Commings
25-29 IGLA: 27.84 I 3/11/2002 SQUID Jeff Commings
Swimming Queers Utd in Denver 28 Jeff Commings 27.84G 1
Out To Swim 29 Kevin Steele 30.25 2
Brisbane Northside MS 26 Todd Buttery 31.25 3
AUSSI Masters (Independent) 27 Israel Begue-Yoldi 32.25 4
Glamourhead Sharks 26 Robert Pearce 35.05 5
Downtown Swim Club 28 Jason S. White 36.19 6
Wett Ones Swimming Club 28 Graham Barber 37.36 7
Glamourhead Sharks 26 Simon Pollock 38.16 8
Glamourhead Sharks 28 Skott Stark 39.25 9
Isarhechte M?nchen 29 Andreas Schmid 39.99 10
Different Strokes Calgary 28 Brendan Green 42.39 11
Ohio Splash 29 Dorian Amaya 45.44 12
Ramble Fish 29 Oh Torita 48.59 13
Team Auckland 27 John Fenaughty 53.60 14

Event 4 Men 30-34 50 LC Metre Backstroke
30-34 GG: 28.68 G 1998 MIST Thomas Senn
30-34 IGLA: 28.68 I 1998 MIST Thomas Senn
Santa Barbara Masters 32 Scott Reed 29.47 1
San Francisco Tsunami Masters 31 Corey Carlisle 30.00 2
West Hollywood Aquatics 32 Jeffrey Sekido 31.33 3
Wett Ones Swimming Club 30 Daniel Beltrami 32.47 4
San Francisco Tsunami Masters 32 Stuart Towns 32.70 5
Paris Aquatique 30 Ca? Unger 33.02 6
Swimming Queers Utd in Denver 30 Corey Parker 33.43 7
Wett Ones Swimming Club 33 Peter Moxham 34.12 8
Out To Swim 34 David Anning 34.61 9
Wett Ones Swimming Club 34 Sean Coulson 34.84 10
? Contre-Courant 30 Ryan Bennett 35.08 11
West Hollywood Aquatics 32 Che Johnson 35.16 12
L & G Regio Basel 34 Daniel Henzi 35.44 13
HHZV Plons 32 Marco Hogervorst 35.59 14
Sea Dragon SC 33 Norihito Miyagawa 35.65 15
Upstream Amsterdam 33 Barry Brockman 36.94 16
Glamourhead Sharks 30 Corey Connell 37.13 17
Glamourhead Sharks 30 Craig Beale 37.22 18
Gay Sport Z?rich ? AMT 34 Reto G. Furrer 37.61 19
Upstream Amsterdam 33 Dirk Driessen 38.32 20
Gay Sport Z?rich ? AMT 34 Beat Hostettler 38.39 21
Ohio Splash 33 David Spawn 38.89 22
Western Athletic Club 34 Andrew MacBride 39.30 23
Isarhechte M?nchen 31 Uwe Sperlich 39.95 24
CPH Mermates 33 Carsten Poulsen 40.89 25
Vorspiel SSL 30 Stefan Mann 42.77 26
CPH Mermates 33 Torben Gleesborg 44.35 27
Team Auckland 32 Brett Ryan 44.57 28
Wett Ones Swimming Club 34 Wayne Brown 45.86 29
Out To Swim 31 Sion O'Connor 46.28 30
Different Strokes Calgary 32 Denis Dallaire 50.23 31
AS Bergamo Nuoto 33 Sven Wilkens 52.10 32
AUSSI Masters (Independent) 31 Michael Leon 55.60 33
Out To Swim 33 Alastair Munro 56.87 34
Brisbane Northside MS 34 Malcolm Heard 1:02.98 35
Event 4 Men 35-39 50 LC Metre Backstroke

35-39 GG: 30.82 G 3/11/2002 Fins Jim Jordan
35-39 IGLA: 29.95 I 1995 WH2O James Ballard
Fins Aquatics Club 37 Jim Jordan 30.82G 1
Wett Ones Swimming Club 36 Haydn Wood 31.83 2
Wett Ones Swimming Club 35 Jamie Cole 32.64 3
Upstream Amsterdam 35 Paul Kakerissa 32.77 4
GLS Ketelbinkie 36 Evert Staal 33.27 5
Swimming Queers Utd in Denver 35 Mark Kowalak 33.42 6
Ohio Splash 36 Grant Wilson 33.91 7
District of Columbia Aquatics 38 Stan Young 33.95 8
San Francisco Tsunami Masters 37 Charles Shannon 34.72 9
Ohio Splash 36 Rick Edwards 34.84 10
Manatee Aquatic Masters 37 Rob Craven 35.30 11
Oregon Masters 35 Eric Brown 35.34 12
District of Columbia Aquatics 37 Michael Shea 36.01 13
Out To Swim 37 Michael Coltman 36.09 14
Mannemer Volley Dolls 36 Thomas Hantke 36.28 15
English Bay Swim Club 38 Chris Stitt 36.63 16
Ohio Splash 38 Todd Turner 36.75 17
San Francisco Tsunami Masters 38 Timothy Sinclair 36.91 18
San Diego Swim Masters 37 Timothy Brouillette 37.04 19
Wett Ones Swimming Club 35 Steven Sexton 37.47 20
San Francisco Tsunami Masters 38 Steven Glomstad 37.75 21
FVV Aqualibido 35 Kay Bierfreund 37.84 22
Glamourhead Sharks 35 Alan Shepherd 38.65 23
United States Masters Swimming 38 Ken Lindquist 39.02 24
Vorspiel SSL 39 J?rg Siebel 39.52 25
Upstream Amsterdam 37 J.J. Heilbron 41.46 26
Upstream Amsterdam 37 Riks Emmen 41.95 27
Out To Swim 39 Anthony Bewley 41.98 28
Zwem Goud 36 Meino Draaistra 42.48 29
HHZV Plons 36 Stephan Ruitenbeek 42.78 30
Glamourhead Sharks 36 Ian Fenwick 43.08 31
SK B?deli Interlaken 37 Roger Salvisberg 43.22 32
Gay Swim Amsterdam 37 Charles Lucker 43.31 33
FVV Aqualibido 37 Norbert Peters 43.34 34
Out To Swim 35 William Griffin 43.35 35
Team New York Aquatics ? Metro 38 John Rivett 45.05 36
Team Auckland 37 Michael Kingston 45.47 37
AUSSI Masters (Independent) 38 Thomas Moder 45.71 38
CPH Mermates 35 Thomas Tronier 46.43 39
Isarhechte M?nchen 35 Gerhard Hummel 47.58 40
Paris Aquatique 39 Richard Guinaudeau 48.97 41
Team New York Aquatics ? Metro 39 David Harper 49.49 42
Nat Utrecht 39 Bastiaan Plantinga 50.95 43
Atlanta Rainbow Trout 37 Joseph Carlton 52.91 44
Newport & Maindee Olympic SC 39 Andy Owens 1:13.30 45
Active Company Belgium 35 Khalil S'Rifi DQ ---

Event 4 Men 40-44 50 LC Metre Backstroke
40-44 GG: 29.66 G 3/11/2002 WH2O; OhSp J Ballard(98) J Reinhardt(02)
40-44 IGLA: 29.66 I 3/11/2002 WH2O; OhSp J Ballard(98) J Reinhardt(02)
Ohio Splash 41 Joseph Reinhardt 29.66G 1
Gay Swim Amsterdam 44 Ferdy Blum 31.94 2
Wett Ones Swimming Club 42 Rick Sawicki 31.94 3
Gay Sport Z?rich ? AMT 43 Huub Faas 31.95 4
BSC-Robben 42 Detlef-Alexander Meyer 32.47 5
Missouri Valley Masters 43 Francis McCormick 33.06 6
Nadadores of South Florida 44 Marty Hendrick 33.40 7
Wett Ones Swimming Club 44 Danny Crowe 34.31 8
West Hollywood Aquatics 44 Mike Mere 34.64 9
Isarhechte M?nchen 40 Sven Ricklefs 35.49 10
Paris Aquatique 44 John Fay 36.17 11
Nat Utrecht 43 Hans de Groot 36.80 12
Upstream Amsterdam 42 Lou Theunissen 36.96 13
English Bay Swim Club 40 Daniel Charette 36.98 14
Oregon Masters 42 Jon Palanuk 37.46 15
Wett Ones Swimming Club 43 Lawrence Powderly 37.56 16
Zwem Goud 43 Alfred Thiescheffer 38.39 17
SC AufRuhr 41 Claus Krapp 38.52 18
Gay Sport Z?rich ? AMT 42 Torsten Krebs 39.21 19
San Francisco Tsunami Masters 42 Christopher Hall 40.05 20
Wett Ones Swimming Club 40 Wayne Borg 40.27 21
New England Masters Swim Club 41 Christopher Hartley 40.53 22
GLS Ketelbinkie 41 Norbert Stolwijk 40.95 23
Active Company Belgium 42 Henri Van Meines 41.29 24
Out To Swim 43 Phillip Lee 41.48 25
SC Janus 43 Bruce William McLeod 41.76 26
San Francisco Tsunami Masters 42 Rodney Kerr 42.44 27
GSA Spetters 41 Jeen van Beek 43.20 28
Glamourhead Sharks 41 David Pope 43.96 29
Out To Swim 42 Ivan Bussens 44.57 30
Out To Swim 40 David Linton 44.60 31
Rari Nantes Reggio Calabria 40 Antonio Carrai 46.27 32
West Hollywood Aquatics 41 Luis Eduardo Bahamon 46.49 33
L & G Regio Basel 42 Jochen Schiegg 46.89 34
San Francisco Tsunami Masters 41 Peter Waterloo 47.40 35
AUSSI Masters (Independent) 43 Victor Gutierrez 48.17 36
Team Auckland 43 Steph Madenholt-Titley 48.52 37
AUSSI Masters (Independent) 41 Mario Fonovic 49.74 38
H2O Geneva 41 Patrick Bourgeois 50.61 39
Atlanta Rainbow Trout 43 Glenn Herrera 53.49 40
Paris Aquatique 40 Thierry Gertsch 57.87 41
AUSSI Masters (Independent) 42 Otto van den Thoorn 1:11.73 42
Nat Utrecht 43 George Terberg DQ ---

Event 4 Men 45-49 50 LC Metre Backstroke
45-49 GG: 29.75 G 3/11/2002 WH2O James Ballard
45-49 IGLA: 29.75 I 3/11/2002 WH2O James Ballard
West Hollywood Aquatics 45 James Ballard 29.75G 1
San Francisco Tsunami Masters 46 Brian Fitzgibbons 33.10 2
Team Dallas Aquatics 46 Brad Levinson 34.15 3
New England Masters Swim Club 47 Frank Mockler 34.16 4
San Francisco Tsunami Masters 46 Arthur Mantey 34.28 5
District of Columbia Aquatics 46 Jeffrey Mead 34.44 6
Upstream Amsterdam 48 Tjaak Broek 34.82 7
Minnesota Ice Swim Team 49 Chris Andersen 36.43 8
San Diego Swim Masters 49 Adrian Kalil 37.35 9
Team Auckland 47 Kevin Airey 38.05 10
PNA ? Orca Swim Team 47 Paul Clements 38.79 11
Fins Aquatics Club 47 John Roman 38.83 12
New England Masters Swim Club 46 David O'Brien 39.79 13
Upstream Amsterdam 45 Tomas Bruijnesteijn 40.30 14
English Bay Swim Club 46 Paul Altilia 40.32 15
Nadadores of South Florida 48 Ed Suarez 40.48 16
Zwem Goud 46 Leo Veltman 41.41 17
San Francisco Tsunami Masters 45 Richard Sinkoff 41.47 18
Paris Aquatique 45 Philippe Paquotte 42.06 19
Team New York Aquatics ? Metro 48 Tom Malcolm 42.42 20
Out To Swim 46 Luc Perrin-Pelletier 42.73 21
San Francisco Tsunami Masters 49 Rick Nevitt-LaMantia 43.67 22
West Hollywood Aquatics 48 Thomas J. Wilson 45.16 23
Rari Nantes Reggio Calabria 48 Fortunato Speziale 46.09 24
GLS Ketelbinkie 45 Wilbert Willems 48.29 25
San Francisco Tsunami Masters 48 Franklin Albro 48.56 26
HHZV Plons 45 Bart de Jong 48.69 27
HHZV Plons 45 Jeffrey Claassen 48.76 28
Isarhechte M?nchen 45 Andreas M?ller 49.64 29
English Bay Swim Club 48 Bruce Read 50.04 30
Atlanta Rainbow Trout 45 David Faulkner 50.45 31
Wett Ones Swimming Club 46 Ian Kavanagh 52.06 32
Gay Swim Amsterdam 46 Peter Veer 58.05 33

Event 4 Men 50-54 50 LC Metre Backstroke
50-54 GG: 32.38 G 1990 WH2O Michael Mealiffe
50-54 IGLA: 32.38 I 1990 WH2O Michael Mealiffe
English Bay Swim Club 50 Frank Morgan 33.87 1
Fins Aquatics Club 50 Luke Tigue 36.17 2
San Francisco Tsunami Masters 51 David Ahlman 36.52 3
AUSSI Masters (Independent) 50 Bruce Morgan 38.71 4
English Bay Swim Club 51 Kevin Simpson 39.87 5
District of Columbia Aquatics 50 Jack Markey 42.20 6
Downtown Swim Club 54 Jim Moore 42.24 7
Wett Ones Swimming Club 51 Ken Ryan 42.32 8
Wett Ones Swimming Club 53 John Fisher 43.07 9
Team New York Aquatics ? Metro 52 C. Hutton 44.75 10
Swimming Queers Utd in Denver 52 Glenn Pflum 45.48 11
Wett Ones Swimming Club 54 John Holmes 46.29 12
Michigan Masters 50 Alan Sibinic 47.81 13
ZV Eemsrobben 52 Peter Godlieb 1:02.53 14
HHZV Plons 54 Gerard van Reijsen 1:06.31 15
Vorspiel SSL 53 J?rg-R?diger Schirmer 1:19.15 16
SC Regenbogenforellen 52 Karl-Heinz Utecht DQ ---

Event 4 Men 55-59 50 LC Metre Backstroke
55-59 GG: 39.92 G 3/11/2002 TA1 Berend Westera
55-59 IGLA: 39.92 I 3/11/2002 TA1 Berend Westera
Team Auckland 57 Berend Westera 39.92G 1
AUSSI Masters (Independent) 56 Hubert de Groot 42.56 2
Team New York Aquatics ? Metro 59 Edward Dunne 42.58 3
San Diego Swim Masters 56 Mike Greenberg 45.30 4
D?sseldorf Dolphins 59 Detlef Neidhardt 47.07 5
San Francisco Tsunami Masters 57 Neil Hart 50.57 6
Team St Louis 59 Jay Pulford 52.16 7

Event 4 Men 60-64 50 LC Metre Backstroke
60-64 GG: 35.92 G 3/11/2002 WH2O Michael Mealiffe
60-64 IGLA: 35.92 I 3/11/2002 WH2O Michael Mealiffe
West Hollywood Aquatics 62 Michael Mealiffe 35.92G 1
Gay Swim Amsterdam 61 Dick Visser 41.02 2
Team Orange County 62 Richard Ammon 41.88 3
Team New York Aquatics ? Metro 60 Thomas Cracovia 50.66 4
GLS Ketelbinkie 63 Rob Nouwen 54.66 5

Event 4 Men 70-74 50 LC Metre Backstroke
70-74 GG: 53.68 G 1998 TDA Philip Johnson
70-74 IGLA: 53.68 I 1998 TDA Philip Johnson
Team New York Aquatics ? Metro 73 John Kiley 1:00.32 1

Event 4 Men 85-89 50 LC Metre Backstroke
85-89 GG: 58.40 G 1998 TStL William Grant
85-89 IGLA: 58.40 I 1998 TStL William Grant
Team St Louis 89 William Grant 1:05.85 1


Event 5 Women 120-159 400 LC Metre Freestyle Relay
120-159 GG: 4:30.97 G 3/11/2002 Out Out To Swim
D Parker, C Spinks, M Schramm, J Gunston
120-159 IGLA: 4:30.97 I 3/11/2002 Out Out To Swim
D Parker, C Spinks, M Schramm, J Gunston
Team Relay Finals Time Points
A Out To Swim 4:30.97G 1
1) Daz Parker 34 2) Carrie Spinks 31 3) Melissa Schramm 31 4) Jinny Gunston 35
2:18.54 (1:08.33) 1:43.47 (33.26) 1:10.21 (1:10.21) 33.42
4:30.97 (1:02.95) 3:57.45 (29.43) 3:28.02 (1:09.48) 2:51.32 (32.78)
A Wett Ones Swimming Club 4:41.35 2
1) Lou Lou Stanley 30 2) Nerida Gill 43 3) Vanessa Smith 33 4) Deborah Collins 43
1:43.73 ( ) 33.90
4:41.35 ( ) 4:06.06 ( ) 2:56.55 ( )
A Ohio Splash 5:11.52 3
1) Sophie Dryer 32 2) Monic Cunningham 44 3) Christine Lynn Visintine 24 4) Julia Applegate 32
2:47.14 (1:30.56) 2:00.02 (43.44) 1:16.58 (1:16.58) 36.77
5:11.52 (1:08.35) 4:35.18 (32.01) 4:03.17 (1:16.03) 3:22.78 (35.64)
A Glamourhead Sharks 5:11.53 4
1) Alison Asche 36 2) Emily Walsh 27 3) Kim McLauchlan 43 4) Olivia Kozar 26
2:34.02 (1:18.30) 1:52.67 (36.95) 1:15.72 (1:15.72) 35.33
5:11.53 (1:17.83) 4:31.58 (37.88) 3:53.70 (1:19.68) 3:11.01 (36.99)
B Out To Swim 5:16.29 5
1) Tara Robertson 25 2) Lucille Thirlby 38 3) Janice Lawton 36 4) Dawn Wakeling 38
2:40.37 (1:25.15) 1:54.10 (38.88) 1:15.22 (1:15.22) 35.41
5:16.29 (1:16.40) 4:35.49 (35.60) 3:59.89 (1:19.52) 3:18.26 (37.89)
A Fins Aquatics Club 5:30.70 6
1) Elke Hofmann 30 2) Merrill Hilf 42 3) Carolyn Placke 38 4) Joan Buehler 40
2:43.96 (1:31.97) 1:56.13 (44.14) 1:11.99 (1:11.99) 34.82
5:30.70 (1:10.93) 4:52.72 (32.95) 4:19.77 (1:35.81) 3:29.33 (45.37)
B Glamourhead Sharks 5:40.74 7
1) Robbie Leslie 38 2) Roberta Armitage 30 3) Anke Kohfahl 44 4) Lara Burkhardt 28
3:04.92 (1:36.59) 2:11.17 (42.84) 1:28.33 (1:28.33) 37.56
5:40.74 (1:08.71) 5:04.08 (32.05) 4:32.03 (1:27.11) 3:46.12 (41.20)

Event 5 Women 160-199 400 LC Metre Freestyle Relay
160-199 GG: 4:49.56 G 3/11/2002 WH2O West Hollywood
M Kleine Spang,L Kleine Spang,C Shigaki,L Potter
160-199 IGLA: 4:49.56 I 3/11/2002 WH2O West Hollywood
M Kleine Spang,L Kleine Spang,C Shigaki,L Potter
A West Hollywood Aquatics 4:49.56G 1
1) Morri Kleine Spang 46 2) Lindy Kleine Spang 46 3) Carole Shigaki 47 4) Lara Potter 27
2:21.93 (1:13.38) 1:43.44 (34.89) 1:08.55 (1:08.55) 33.14
4:49.56 (1:07.42) 4:14.07 (31.93) 3:42.14 (1:20.21) 2:59.02 (37.09)
A San Francisco Tsunami Masters 5:38.65 2
1) Barbara Byrnes 46 2) Trina Slabiak 45 3) Felicia Ferlin 39 4) Joanne Desmond 35
2:56.01 (1:31.94) 2:07.86 (43.79) 1:24.07 (1:24.07) 39.98
5:38.65 (1:21.29) 4:56.28 (38.92) 4:17.36 (1:21.35) 3:34.74 (38.73)
A Team New York Aquatics ? Metro 5:58.23 3
1) Mary Carter 48 2) Yelitza Valle 46 3) Kathleen Romano 56 4) Jennifer Quaid 33
2:15.62 ( ) 39.70
5:58.23 ( ) 5:19.72 ( ) 3:59.94 ( )
A Out To Swim 6:18.44 4
3:11.65 (1:42.71) 2:17.38 (48.44) 1:28.94 (1:28.94) 40.23
6:18.44 (1:33.77) 5:28.83 (44.16) 4:44.67 (1:33.02) 3:54.66 (43.01)
A District of Columbia Aquatics 7:00.17 5
1) Suzanne Bolton 56 2) Marilyn Redman 46 3) Rebecca Halbe 43 4) Vivian Young 47
3:53.95 (2:17.37) 2:38.86 (1:02.28) 1:36.58 (1:36.58) 44.21
7:00.17 (1:15.30) 6:21.00 (36.13) 5:44.87 (1:50.92) 4:46.61 (52.66)

Event 5 Women 200-239 400 LC Metre Freestyle Relay
200-239 GG: 5:36.16 G 3/11/2002 NWO Wett Ones Swimming Club
C Rogers, C Black, B Hurdis, J Bolton
200-239 IGLA: 5:36.16 I 3/11/2002 NWO Wett Ones Swimming Club
C Rogers, C Black, B Hurdis, J Bolton
A Wett Ones Swimming Club 5:36.16G 1
1) Catherine Rogers 50 2) Cecily Black 53 3) Belinda Hurdis 52 4) Janet Bolton 46
3:02.02 (1:39.74) 2:10.47 (48.19) 1:22.28 (1:22.28) 39.51
5:36.16 (1:10.70) 4:59.14 (33.68) 4:25.46 (1:23.44) 3:41.44 (39.42)
A West Hollywood Aquatics 6:25.60 2
1) Carmen Berger 57 2) Mary Church 52 3) Jan Levinrad 55 4) Jessica Seaton 49
2:59.49 (1:38.02) 2:08.05 (46.58) 1:21.47 (1:21.47) 38.55
6:25.60 (1:25.69) 5:40.09 (40.18) 4:59.91 (2:00.42) 3:57.65 (58.16)



Event 6 Men 100-119 400 LC Metre Freestyle Relay
100-119 GG: 3:50.31 G 1998 Janus SC Janus
A Naujok, C Klein, C Becker, R Schaffgans
100-119 IGLA: 3:50.31 I 1998 Janus SC Janus
A Naujok, C Klein, C Becker, R Schaffgans
Team Relay Finals Time Points
A San Francisco Tsunami Masters 3:57.59 1
1) Steven Aronowitz 24 2) Bj?rn Holtan 27 3) Anthony Critchlow 35 4) Mark Harlow 31
1:56.64 (58.30) 1:25.87 (27.53) 58.34 (58.34) 27.80
3:57.59 (57.85) 3:27.09 (27.35) 2:59.74 (1:03.10) 2:26.27 (29.63)
A Out To Swim 4:01.36 2
1) Kevin Steele 29 2) Luciano Martins 32 3) Matt Edge 27 4) Paul Williams 31
1:59.15 (1:03.55) 1:25.00 (29.40) 55.60 (55.60) 26.85
4:01.36 (1:01.49) 3:28.56 (28.69) 2:59.87 (1:00.72) 2:28.27 (29.12)
A Wett Ones Swimming Club 4:09.48 3
1) Jonathan Hendl 23 2) Graham Barber 28 3) Vassili Efimov 34 4) Peter Moxham 33
2:05.40 (1:01.89) 1:32.87 (29.36) 1:03.51 (1:03.51) 29.28
4:09.48 (1:00.46) 3:39.11 (30.09) 3:09.02 (1:03.62) 2:34.90 (29.50)
E Team New York Aquatics ? Metro 4:13.79 4
1) Steve Milankov 29 2) Hugh McGowan 25 3) Peter McGrane 28 4) Andrew Willett 32
2:07.84 (1:06.21) 1:31.83 (30.20) 1:01.63 (1:01.63) 29.45
4:13.79 (1:05.09) 3:39.58 (30.88) 3:08.70 (1:00.86) 2:37.14 (29.30)
B San Francisco Tsunami Masters 4:19.50 5
1) Casey Cheung 29 2) Andrew Harper 24 3) Richard Herling 31 4) Rudy Guadron 28
2:13.72 (1:05.86) 1:38.81 (30.95) 1:07.86 (1:07.86) 32.13
4:19.50 (1:00.94) 3:45.70 (27.14) 3:18.56 (1:04.84) 2:44.27 (30.55)
C Glamourhead Sharks 4:33.40 6
1) Corey Connell 30 2) Christopher Sherman 26 3) Ryan van Laar 26 4) Dane McManus 28
2:20.28 (1:10.05) 1:43.29 (33.06) 1:10.23 (1:10.23) 31.02
4:33.40 (1:08.29) 3:57.09 (31.98) 3:25.11 (1:04.83) 2:50.94 (30.66)

Event 6 Men 120-159 400 LC Metre Freestyle Relay
120-159 GG: 3:42.74 G 1998 SCAQ Southern California
R Drewelow, K Kaplan, J Shandrew, B Tester
120-159 IGLA: 3:42.74 I 1998 SCAQ Southern California
R Drewelow, K Kaplan, J Shandrew, B Tester
A San Francisco Tsunami Masters 3:46.03 1
1) Scott Robinson 37 2) Stephen Martel 32 3) Corey Carlisle 31 4) Daniel Veatch 37
1:53.42 (57.00) 1:23.81 (27.39) 56.42 (56.42) 27.23
3:46.03 (56.06) 3:16.90 (26.93) 2:49.97 (56.55) 2:20.02 (26.60)
B Fins Aquatics Club 3:53.43 2
1) Scott Campea 27 2) Jim Jordan 37 3) Jason Klugman 31 4) James Harper 35
1:56.31 (58.65) 1:25.55 (27.89) 57.66 (57.66) 27.55
3:53.43 (56.88) 3:23.87 (27.32) 2:56.55 (1:00.24) 2:25.63 (29.32)
A Wett Ones Swimming Club 3:57.54 3
1) Trevor Kemper 33 2) Rick Sawicki 42 3) Jamie Cole 35 4) David McGrath 36
2:00.45 (1:00.59) 1:28.31 (28.45) 59.86 (59.86) 28.47
3:57.54 (56.67) 3:27.55 (26.68) 3:00.87 (1:00.42) 2:29.54 (29.09)
A Swimming Queers Utd in Denver 3:57.81 4
1) Patt Chaiyaroj 39 2) Keith Pryor 32 3) Corey Parker 30 4) Jeff Commings 28
2:03.09 (1:04.57) 1:28.43 (29.91) 58.52 (58.52) 27.43
3:57.81 (54.99) 3:28.90 (26.08) 3:02.82 (59.73) 2:31.35 (28.26)
A Nadadores of South Florida 4:05.42 5
1) Jonathan Olsen 39 2) Sean Frampton 36 3) Manuel Bello 40 4) Bill Korey 39
1:57.34 (58.05) 1:26.78 (27.49) 59.29 (59.29) 28.46
4:05.42 (1:05.96) 3:30.72 (31.26) 2:59.46 (1:02.12) 2:26.46 (29.12)
A Ohio Splash 4:09.96 6
1) Grant Wilson 36 2) Kenneth Griffiths 33 3) Rick Edwards 36 4) Michael Mizenko 43
2:03.26 (1:03.84) 2:32.68 (1:33.26) 59.42 (59.42) 28.12
4:09.96 (1:01.42) 3:08.54 (1:05.28) 3:37.54 (1:34.28)
A English Bay Swim Club 4:12.68 7
1) Mark Mackie 33 2) Chris Stitt 38 3) John Wallace 32 4) Mark Oldham 33
2:12.79 (1:07.56) 1:36.96 (31.73) 1:05.23 (1:05.23) 30.29
4:12.68 (1:04.14) 3:44.61 (36.07) 3:08.54 (55.75) 2:43.52 (30.73)
B San Francisco Tsunami Masters 4:15.40 8
1) Todd Aghazadeh 28 2) Stuart Towns 32 3) Steven Glomstad 38 4) Andrew Early 36
2:03.55 (1:00.04) 1:30.95 (27.44) 1:03.51 (1:03.51) 29.01
4:15.40 (1:05.32) 3:10.08 (1:06.53) 3:40.16 (1:36.61)
A Out To Swim 4:15.94 9
1) Daniel Santacruz 32 2) Mario Benetti 34 3) Michael Morris 36 4) David Anning 34
2:10.32 (1:08.58) 1:31.93 (30.19) 1:01.74 (1:01.74) 31.08
4:15.94 (1:01.66) 3:43.83 (29.55) 3:14.28 (1:03.96) 2:40.56 (30.24)
A Glamourhead Sharks 4:16.94 10
1) Simon Caskey 39 2) Edward Jardine 32 3) Nicholas Ward 38 4) Robert Thomas 32
2:08.86 (1:05.29) 1:35.37 (31.80) 1:03.57 (1:03.57) 30.47
4:16.94 (1:05.50) 3:42.33 (30.89) 3:11.44 (1:02.58) 2:38.62 (29.76)
B Wett Ones Swimming Club 4:17.44 11
1) Steven Sexton 35 2) Simon Lillis 30 3) Daniel Beltrami 30 4) Sean Coulson 34
2:08.69 (1:04.36) 1:34.35 (30.02) 1:04.33 (1:04.33) 30.82
4:17.44 (1:02.72) 3:43.94 (29.22) 3:14.72 (1:06.03) 2:39.79 (31.10)
A Paris Aquatique 4:20.54 12
1) Alain P?ri? 37 2) Paul Unger 33 3) Yann Fraval 33 4) John Fay 44
2:11.93 (1:06.36) 1:36.24 (30.67) 1:05.57 (1:05.57) 30.20
4:20.54 (1:02.62) 3:47.98 (30.06) 3:17.92 (1:05.99) 2:43.13 (31.20)
A Different Strokes Calgary 4:20.77 13
1) David Cowan 30 2) Neal Maher 33 3) Sheldon Warren 38 4) James Ansell 36
2:09.40 (1:07.85) 1:34.15 (32.60) 1:01.55 (1:01.55) 28.64
4:20.77 (1:00.96) 3:48.64 (28.83) 3:19.81 (1:10.41) 2:42.34 (32.94)
D San Francisco Tsunami Masters 4:27.95 14
1) Wes Miyazaki 37 2) Manop Gulchutisin 34 3) Jeff McKinney 39 4) Andrew Zivic 32
2:14.86 (1:12.02) 1:35.95 (33.11) 1:02.84 (1:02.84) 28.98
4:27.95 (1:04.20) 3:53.83 (30.08) 3:23.75 (1:08.89) 2:47.74 (32.88)
A Vorspiel SSL 4:30.64 15
1) Philipp Berief 37 2) Peter Knieling 36 3) Christian Sameit 40 4) Holger Schmidt 37
2:14.73 (1:07.54) 1:39.36 (32.17) 1:07.19 (1:07.19) 31.05
4:30.64 (1:07.54) 3:55.54 (32.44) 3:23.10 (1:08.37) 2:48.03 (33.30)
C San Francisco Tsunami Masters 4:34.25 16
1) John Wright 37 2) Timothy Sinclair 38 3) Rodney Kerr 42 4) Charles Shannon 37
2:17.95 (1:07.79) 1:41.18 (31.02) 1:10.16 (1:10.16) 32.88
4:34.25 (1:02.73) 4:00.32 (28.80) 3:31.52 (1:13.57) 2:52.94 (34.99)
A District of Columbia Aquatics 4:34.52 17
1) Steven Dickens 37 2) Michael Shea 37 3) John Napoli 32 4) Wilson Rumble 41
2:20.13 (1:07.62) 1:42.74 (30.23) 1:12.51 (1:12.51) 34.54
4:34.52 (1:06.57) 3:59.62 (31.67) 3:27.95 (1:07.82) 2:52.12 (31.99)
A FVV Aqualibido 4:41.45 18
1) Axel Kuch 35 2) Frank Rittershaussen 39 3) Andreas Riepe 35 4) Kay Bierfreund 35
2:22.57 (1:15.98) 1:43.27 (36.68) 1:06.59 (1:06.59) 30.70
4:41.45 (1:07.88) 4:05.76 (32.19) 3:33.57 (1:11.00) 2:54.72 (32.15)
D Fins Aquatics Club 4:47.96 19
1) Drew Helmer 32 2) Michael Baccoli 36 3) Rick Hausch 39 4) James Robles 37
2:25.44 (1:10.97) 1:49.13 (34.66) 1:14.47 (1:14.47) 34.63
4:47.96 (1:11.90) 4:10.61 (34.55) 3:36.06 (1:10.62) 2:58.57 (33.13)
B Out To Swim 4:48.51 20
1) Johann Schnaus 31 2) Paul Bishop 25 3) Daniel Riordan 35 4) Colin Lindsay 39
2:19.75 (1:09.40) 1:42.22 (31.87) 1:10.35 (1:10.35) 31.62
4:48.51 (1:14.42) 4:08.63 (34.54) 3:34.09 (1:14.34) 2:54.20 (34.45)
B Glamourhead Sharks 4:52.32 21
1) Charles Williams 43 2) Michael Emslie 31 3) Christian Rantzau 42 4) Craig Beale 30
2:26.27 (1:15.45) 1:48.69 (37.87) 1:10.82 (1:10.82) 34.15
4:52.32 (1:09.29) 4:15.81 (32.78) 3:43.03 (1:16.76) 3:02.75 (36.48)
C Wett Ones Swimming Club 4:52.33 22
1) Mark Dalgiranis 36 2) Wayne Brown 34 3) Ian Davis 44 4) Wayne Borg 40
2:26.33 (1:12.58) 1:48.02 (34.27) 1:13.75 (1:13.75) 36.04
4:52.33 (1:13.51) 4:12.43 (33.61) 3:38.82 (1:12.49) 2:59.18 (32.85)
A L & G Regio Basel 4:53.19 23
1) Daniel Henzi 34 2) Urs Warthmann 36 3) Peter Oesch 41 4) Roger Salvisberg 37
2:29.99 (1:24.82) 1:45.96 (40.79) 1:05.17 (1:05.17) 30.78
4:53.19 (1:16.51) 4:12.75 (36.07) 3:36.68 (1:06.69) 3:01.26 (31.27)
A Gay Swim Amsterdam 4:57.01 24
1) Thomas Kniesmeijer 41 2) Charles Lucker 37 3) Patrick Paul Moonen 37 4) Jaap Hinten 42
2:30.64 (1:20.60) 1:45.57 (35.53) 1:10.04 (1:10.04) 32.00
4:57.01 (1:09.75) 4:19.61 (32.35) 3:47.26 (1:16.62) 3:05.79 (35.15)
A Team Dallas Aquatics 4:59.34 25
1) Timothy Kessler 39 2) Page Nance 37 3) Jed Hastings 28 4) Brad Levinson 46
2:42.88 (1:23.11) 1:58.40 (38.63) 1:19.77 (1:19.77) 40.29
4:59.34 (1:04.13) 4:26.33 (31.12) 3:55.21 (1:12.33) 3:16.20 (33.32)
A GSA Spetters 4:59.67 26
1) Tim Zwanikken 43 2) Jeen van Beek 41 3) Coen Metze 39 4) Maurice Adriaansens 36
2:29.98 (1:15.95) 1:49.02 (34.99) 1:14.03 (1:14.03) 33.45
4:59.67 (1:10.42) 4:21.64 (32.39) 3:49.25 (1:19.27) 3:07.26 (37.28)
D Glamourhead Sharks 5:00.95 27
1) Tim Renouf 46 2) Dermuid McCabe 28 3) Ralf Heine 44 4) Jason Thomas 30
2:32.24 (1:17.70) 1:50.96 (36.42) 1:14.54 (1:14.54) 34.71
5:00.95 (1:09.88) 4:23.49 (32.42) 3:51.07 (1:18.83) 3:09.89 (37.65)
F Team New York Aquatics ? Metro 5:04.24 28
1) John Rivett 38 2) Craig McElroy 41 3) William Carr 33 4) Philip Hess 40
2:27.41 (1:05.46) 1:52.27 (30.32) 1:21.95 (1:21.95) 38.38
5:04.24 (1:10.40) 4:26.52 (32.68) 3:53.84 (1:26.43) 3:09.24 (41.83)
A Isarhechte M?nchen 5:12.61 29
1) Andreas Schmid 29 2) Thomas Barkley 32 3) Markus Terschluse 34 4) Christopher Achenbach 35
2:35.35 (1:20.29) 1:50.68 (35.62) 1:15.06 (1:15.06) 34.93
5:12.61 (1:18.29) 4:29.59 (35.27) 3:54.32 (1:18.97) 3:12.69 (37.34)
B Vorspiel SSL 5:12.96 30
1) Eckhard Heuer 41 2) Udo Kilian 45 3) Christian Holtorf 34 4) Axel Huhn 36
2:36.52 (1:22.40) 1:52.96 (38.84) 1:14.12 (1:14.12) 35.30
5:12.96 (1:07.95) 4:36.71 (31.70) 4:05.01 (1:28.49) 3:14.55 (38.03)
A CPH Mermates 5:14.09 31
1) Thomas Tronier 35 2) Henrik Jacobsen 38 3) Torben Gleesborg 33 4) Patrick Andres?n 33
2:42.52 (1:25.40) 1:57.04 (39.92) 1:17.12 (1:17.12) 35.52
5:14.09 (1:11.33) 4:36.62 (33.86) 4:02.76 (1:20.24) 3:21.26 (38.74)
B Ohio Splash 5:18.36 32
1) Todd Turner 38 2) Dorian Amaya 29 3) Paul Hinders 52 4) Steve Trendel 33
2:35.85 (1:27.11) 1:48.94 (40.20) 1:08.74 (1:08.74) 33.38
5:18.36 (1:20.67) 4:35.91 (38.22) 3:57.69 (1:21.84) 3:14.66 (38.81)
A Team Auckland DQ ---
1) Brian Beveridge 37 2) Mark John Entwistle 42 3) Brett Ryan 32 4) Paul Neveldsen 32
2:49.19 (1:18.89) 2:03.95 (33.65) 1:30.30 (1:30.30) 41.04
4:25.83 (29.28) 3:56.55 (1:07.36) 3:20.61 (31.42)

Event 6 Men 160-199 400 LC Metre Freestyle Relay
160-199 GG: 3:52.36 G 3/11/2002 Tsun San Francisco Tsunami
G Glaser, B Fitzgibbons, B McDermott, T Oakes
160-199 IGLA: 3:52.36 I 3/11/2002 Tsun San Francisco Tsunami
G Glaser, B Fitzgibbons, B McDermott, T Oakes
A San Francisco Tsunami Masters 3:52.36G 1
1) Geoffrey Glaser 38 2) Brian Fitzgibbons 46 3) Bart McDermott 46 4) Todd Oakes 34
1:56.58 (59.85) 1:24.67 (27.94) 56.73 (56.73) 26.21
3:52.36 (55.08) 3:23.44 (26.16) 2:57.28 (1:00.70) 2:25.39 (28.81)
A West Hollywood Aquatics 3:58.60 2
1) Kurt Smith 42 2) Philip Hayman 41 3) Mike Mere 44 4) Bram Tester 33
2:00.37 (1:00.46) 1:28.83 (28.92) 59.91 (59.91) 28.68
3:58.60 (56.49) 3:28.57 (26.46) 3:02.11 (1:01.74) 2:30.12 (29.75)
C Team New York Aquatics ? Metro 3:59.74 3
1) Charles Carson 48 2) Jim Massey 41 3) Jack Mackenroth 33 4) Todd Cooper 40
2:02.94 (1:00.86) 1:30.40 (28.32) 1:02.08 (1:02.08) 29.55
3:59.74 (57.15) 3:29.17 (26.58) 3:02.59 (59.65) 2:31.46 (28.52)
A District of Columbia Aquatics 4:02.88 4
1) Jos? Cunningham 46 2) Jeffrey Mead 46 3) Stan Young 38 4) Alan Godfrey 45
2:03.28 (1:00.56) 1:31.10 (28.38) 1:02.72 (1:02.72) 29.68
4:02.88 (59.56) 3:31.57 (28.25) 3:03.32 (1:00.04) 2:31.61 (28.33)
A Wett Ones Swimming Club 4:06.83 5
1) Haydn Wood 36 2) Andrew Church 44 3) Danny Crowe 44 4) Wayne Sherson 40
2:02.15 (1:02.73) 1:29.79 (30.37) 59.42 (59.42) 28.62
4:06.83 (1:02.49) 3:34.03 (29.69) 3:04.34 (1:02.19) 2:30.87 (28.72)
D Team New York Aquatics ? Metro 4:11.16 6
1) Mark Johnson 35 2) Mark Quigley 44 3) Mark Larson 39 4) Paul Fallot 44
2:05.47 (1:05.00) 1:30.74 (30.27) 1:00.47 (1:00.47) 28.63
4:11.16 (1:00.84) 3:39.13 (28.81) 3:10.32 (1:04.85) 2:35.83 (30.36)
A Sacramento Masters 4:12.33 7
1) Markus Boedtker 38 2) Andrew Brenan 42 3) Julius Young 56 4) Stephen Smith 36
2:09.09 (1:05.03) 1:35.17 (31.11) 1:04.06 (1:04.06) 30.04
4:12.33 (57.81) 3:41.81 (27.29) 3:14.52 (1:05.43) 2:39.42 (30.33)
A Upstream Amsterdam 4:13.32 8
1) Paul Kakerissa 35 2) Peter van Vuuren 42 3) Bram de Vries 50 4) Martin Smit 35
2:07.50 (1:03.63) 1:34.41 (30.54) 1:03.87 (1:03.87) 30.58
4:13.32 (1:00.07) 3:42.22 (28.97) 3:13.25 (1:05.75) 2:38.94 (31.44)
B West Hollywood Aquatics 4:17.64 9
1) Jeffrey Sekido 32 2) Errol Graham 43 3) Matt Knight 41 4) Kelly King 44
2:09.22 (1:09.19) 1:32.29 (32.26) 1:00.03 (1:00.03) 29.00
4:17.64 (1:02.83) 3:44.46 (29.65) 3:14.81 (1:05.59) 2:40.69 (31.47)
A Atlanta Rainbow Trout 4:18.24 10
1) Jim Ebert 39 2) David Eng 44 3) John Ladky 51 4) Sean Fitzgerald 39
2:07.49 (1:06.93) 1:32.84 (32.28) 1:00.56 (1:00.56) 28.68
4:18.24 (1:00.92) 3:45.75 (28.43) 3:17.32 (1:09.83) 2:40.14 (32.65)
C Fins Aquatics Club 4:18.24 10
1) Patrick Lee Loy 38 2) Blake Marshall 44 3) John Roman 47 4) Mark McCandless 48
2:09.74 (1:06.75) 1:33.79 (30.80) 1:02.99 (1:02.99) 29.83
4:18.24 (1:02.24) 3:45.87 (29.87) 3:16.00 (1:06.26) 2:40.98 (31.24)
B San Francisco Tsunami Masters 4:19.70 12
1) Wayne Rogers 43 2) Matthew Chappell 38 3) Laurence Fry 41 4) Jeff Gustavson 40
2:08.70 (1:03.09) 1:35.66 (30.05) 1:05.61 (1:05.61) 31.06
4:19.70 (1:05.30) 3:44.36 (29.96) 3:14.40 (1:05.70) 2:39.69 (30.99)
A New England Masters Swim Club 4:21.40 13
1) Gregory Miller 38 2) Lee Hughes 44 3) David O'Brien 46 4) James Duvall 39
2:11.90 (1:04.79) 1:37.34 (30.23) 1:07.11 (1:07.11) 31.90
4:21.40 (1:03.72) 3:45.55 (27.87) 3:17.68 (1:05.78) 2:42.74 (30.84)
A Out To Swim 4:22.98 14
1) Aaron Murphy 39 2) Michel Bellavance 40 3) Peppe Orru 40 4) Charlie Stewart 42
2:10.76 (1:08.77) 1:34.16 (32.17) 1:01.99 (1:01.99) 29.63
4:22.98 (1:06.36) 3:46.69 (30.07) 3:16.62 (1:05.86) 2:42.39 (31.63)
B Wett Ones Swimming Club 4:26.97 15
1) Lawrence Powderly 43 2) Clive Miller 45 3) David Coyne 33 4) Paul Daniel 42
2:20.16 (1:08.97) 1:43.70 (32.51) 1:11.19 (1:11.19) 33.39
4:26.97 (1:05.47) 3:52.18 (30.68) 3:21.50 (1:01.34) 2:49.80 (29.64)
A Gay Swim Amsterdam 4:28.63 16
1) Geert Jan Loos 39 2) Laurent Westdorp 40 3) Aan T. Pander 38 4) Ferdy Blum 44
2:19.56 (1:11.50) 1:40.85 (32.79) 1:08.06 (1:08.06) 32.14
4:28.63 (1:01.93) 3:55.71 (29.01) 3:26.70 (1:07.14) 2:51.91 (32.35)
C San Francisco Tsunami Masters 4:30.61 17
1) Andres Wydler 37 2) Walter Hellmuth 42 3) Richard Sinkoff 45 4) Thomas Shoemaker 41
2:13.21 (1:02.43) 1:39.51 (28.73) 1:10.78 (1:10.78) 33.13
4:30.61 (1:10.58) 3:53.08 (33.05) 3:20.03 (1:06.82) 2:44.97 (31.76)
A PNA ? Orca Swim Team 4:33.75 18
1) James McNamara 35 2) Brad Palmer 42 3) Leonardo Espinosa 42 4) Richard Peterson 51
2:14.16 (1:04.80) 1:40.02 (30.66) 1:09.36 (1:09.36) 31.95
4:33.75 (1:04.97) 3:59.30 (30.52) 3:28.78 (1:14.62) 2:48.44 (34.28)
B Upstream Amsterdam 4:38.88 19
1) Hans Vugts 45 2) Derk van der Stege 40 3) Bas van der Geest 35 4) Karel Br?hl 46
2:17.63 (1:10.16) 1:40.70 (33.23) 1:07.47 (1:07.47) 33.01
4:38.88 (1:12.70) 4:01.32 (35.14) 3:26.18 (1:08.55) 2:51.12 (33.49)
A English Bay Swim Club 4:40.15 20
1) Patrick McGowan 45 2) Paul Altilia 46 3) Gregory Head 41 4) Daniel Charette 40
2:22.11 (1:15.07) 1:41.02 (33.98) 1:07.04 (1:07.04) 31.40
4:40.15 (1:05.90) 4:05.32 (31.07) 3:34.25 (1:12.14) 2:55.99 (33.88)
C Upstream Amsterdam 4:43.01 21
1) Barry Brockman 33 2) Martien M?ller 46 3) Tomas Bruijnesteijn 45 4) Guido van der Heijden 38
2:19.13 (1:13.92) 1:39.45 (34.24) 1:05.21 (1:05.21) 30.03
4:43.01 (1:12.21) 4:03.64 (32.84) 3:30.80 (1:11.67) 2:52.50 (33.37)
C West Hollywood Aquatics 4:47.97 22
1) Jeffery Rykhus 39 2) Rafael Arias 43 3) Tom Grosvenor 43 4) Scott Ward 37
2:25.12 (1:14.33) 1:45.66 (34.87) 1:10.79 (1:10.79) 33.59
4:47.97 (1:07.85) 4:12.46 (32.34) 3:40.12 (1:15.00) 3:00.96 (35.84)
A Downtown Swim Club 4:50.03 23
1) Hugo H. Cadena 40 2) Jim Moore 54 3) Hugh Clarkson 65 4) Jason S. White 28
2:27.74 (1:15.30) 1:48.41 (35.97) 1:12.44 (1:12.44) 33.18
4:50.03 (1:05.38) 4:15.09 (30.44) 3:44.65 (1:16.91) 3:04.02 (36.28)
B Out To Swim 4:57.48 24
1) Julian Meldrum 44 2) Michel Nussbaumer 39 3) William Holmes 40 4) Luc Perrin-Pelletier 46
2:30.67 (1:16.73) 1:48.96 (35.02) 1:13.94 (1:13.94) 34.76
4:57.48 (1:14.59) 4:19.13 (36.24) 3:42.89 (1:12.22) 3:04.18 (33.51)
A San Diego Swim Masters 5:03.85 25
1) Ruben Villegas 39 2) Robert Bowsher 38 3) Bill Butler 46 4) Dan McCullar 49
2:43.65 (1:28.12) 1:57.01 (41.48) 1:15.53 (1:15.53) 34.83
5:03.85 (1:07.11) 4:29.05 (32.31) 3:56.74 (1:13.09) 3:17.61 (33.96)
H Team New York Aquatics ? Metro 5:16.38 26
1) Kile Ozier 50 2) Patrick Howe 44 3) Jeffrey Cougler 46 4) Paul Philpy 42
2:48.72 (1:23.64) 2:04.87 (39.79) 1:25.08 (1:25.08) 39.49
5:16.38 (1:09.16) 4:38.70 (31.48) 4:07.22 (1:18.50) 3:26.33 (37.61)
E Glamourhead Sharks 5:20.81 27
1) David Brown 40 2) Anthony Muir 40 3) Russell Knee 40 4) Andrew Rogers 44
2:38.44 (1:16.79) 1:57.33 (35.68) 1:21.65 (1:21.65) 36.52
5:20.81 (1:12.99) 4:40.35 (32.53) 4:07.82 (1:29.38) 3:18.38 (39.94)
A Nat Utrecht 5:21.84 28
1) Hans de Groot 43 2) Hans Volkers 51 3) Gerrit Mooy 44 4) Lou Manders 36
2:53.14 (1:35.27) 2:01.46 (43.59) 1:17.87 (1:17.87) 36.21
5:21.84 (1:14.62) 4:41.13 (33.91) 4:07.22 (1:14.08) 3:27.73 (34.59)
D San Francisco Tsunami Masters 5:25.17 29
1) Peter Chou 33 2) Neil Hart 57 3) Christopher Neal 43 4) Christopher Hall 42
2:54.36 (1:25.01) 2:10.62 (41.27) 1:29.35 (1:29.35) 39.49
5:25.17 (1:16.73) 4:44.02 (35.58) 4:08.44 (1:14.08) 3:30.49 (36.13)
A Paris Aquatique 5:32.09 30
1) Thierry Arena 40 2) Richard Guinaudeau 39 3) Thierry Gertsch 40 4) Philippe Paquotte 45
2:28.91 (1:16.85) 1:47.28 (35.22) 1:12.06 (1:12.06) 34.14
5:32.09 (1:26.15) 4:46.90 (40.96) 4:05.94 (1:37.03) 3:11.17 (42.26)
A GLS Ketelbinkie 5:42.19 31
1) Norbert Stolwijk 41 2) Rob Nouwen 63 3) Wilbert Willems 45 4) Evert Staal 36
2:56.30 (1:39.55) 2:03.25 (46.50) 1:16.75 (1:16.75) 35.42
5:42.19 (1:11.69) 5:03.35 (32.85) 4:30.50 (1:34.20) 3:34.35 (38.05)
A Team New York Aquatics ? Metro DQ ---
1) Keith Devine 41 2) Wiley Kidd 42 3) Tom Malcolm 48 4) Perry Turcotte 37
2:29.02 (1:20.17) 1:46.64 (37.79) 1:08.85 (1:08.85) 32.55
4:10.13 (30.13) 3:40.00 (1:10.98) 3:01.76 (32.74)
B New England Masters Swim Club DQ ---
1) Garrison Corben 40 2) Christopher Hartley 41 3) Jesse White 43 4) John Nixon 47
2:35.52 (1:19.76) 1:51.60 (35.84) 1:15.76 (1:15.76) 34.96
4:23.64 (32.18) 3:51.46 (1:15.94) 3:10.98 (35.46)

Event 6 Men 200-239 400 LC Metre Freestyle Relay
200-239 GG: 4:07.29 G 3/11/2002 SDSM San Diego Swim Masters
M Spratt, A Kalil, M Ahern, M Wussler
200-239 IGLA: 4:07.29 I 3/11/2002 SDSM San Diego Swim Masters
M Spratt, A Kalil, M Ahern, M Wussler
A San Diego Swim Masters 4:07.29G 1
1) Mark Spratt 47 2) Adrian Kalil 49 3) Michael Ahern 57 4) Mark Wussler 47
2:03.25 (1:02.76) 1:29.94 (29.45) 1:00.49 (1:00.49) 28.47
4:07.29 (59.51) 3:36.08 (28.30) 3:07.78 (1:04.53) 2:33.86 (30.61)
A West Hollywood Aquatics 4:16.59 2
1) Michael Mealiffe 62 2) Charles Larson 50 3) Bruce R. Hatton 45 4) James Ballard 45
2:18.01 (1:08.47) 1:42.75 (33.21) 1:09.54 (1:09.54) 31.89
4:16.59 (56.79) 3:46.60 (26.80) 3:19.80 (1:01.79) 2:47.59 (29.58)
A Out To Swim 4:16.89 3
1) Terrence Paul Wilson 42 2) Michael MacManus 56 3) Steve Bratt 52 4) Peter Prijdekker 54
2:08.54 (1:07.01) 1:33.06 (31.53) 1:01.53 (1:01.53) 29.11
4:16.89 (58.77) 3:45.62 (27.50) 3:18.12 (1:09.58) 2:41.65 (33.11)
A Nadadores of South Florida 4:26.98 4
1) Ed Suarez 48 2) Michael Dively 64 3) Barry Gollop 47 4) Marty Hendrick 44
2:22.40 (1:15.23) 1:41.96 (34.79) 1:07.17 (1:07.17) 32.00
4:26.98 (1:01.85) 3:54.39 (29.26) 3:25.13 (1:02.73) 2:52.19 (29.79)
G Team New York Aquatics ? Metro 4:28.61 5
1) Glenn Wharton 48 2) Jack Alexander 55 3) Richard Merritt 55 4) Buck Broker 46
2:20.03 (1:14.84) 1:40.39 (35.20) 1:05.19 (1:05.19) 30.28
4:28.61 (1:03.88) 3:54.86 (30.13) 3:24.73 (1:04.70) 2:50.96 (30.93)
A English Bay Swim Club 4:32.81 6
1) Frank Morgan 50 2) John Hallett 54 3) Kevin Simpson 51 4) Gilles Beaudin 48
2:18.04 (1:11.13) 1:40.54 (33.63) 1:06.91 (1:06.91) 30.22
4:32.81 (1:04.49) 3:59.51 (31.19) 3:28.32 (1:10.28) 2:51.54 (33.50)
B West Hollywood Aquatics 4:32.82 7
1) Paulo Figueiredo 56 2) Mike Wallace 46 3) Neil Fenn 50 4) Jon Bauer 50
2:17.59 (1:10.22) 1:40.97 (33.60) 1:07.37 (1:07.37) 31.75
4:32.82 (1:10.03) 3:55.78 (32.99) 3:22.79 (1:05.20) 2:49.22 (31.63)
A San Francisco Tsunami Masters 4:35.69 8
1) Ralph Thomas 50 2) Steve Murray 47 3) Richard Atondo 52 4) David Ahlman 51
2:19.65 (1:08.43) 1:44.19 (32.97) 1:11.22 (1:11.22) 33.14
4:35.69 (1:05.62) 4:02.64 (32.57) 3:30.07 (1:10.42) 2:53.37 (33.72)
A Wett Ones Swimming Club 4:57.73 9
1) Peter McGee 52 2) John Fisher 53 3) Paul Nicholson 48 4) Neil Ewart 47
2:26.99 (1:11.00) 1:49.15 (33.16) 1:15.99 (1:15.99) 35.83
4:57.73 (1:09.89) 4:21.12 (33.28) 3:47.84 (1:20.85) 3:04.61 (37.62)
A Team Auckland 5:01.27 10
1) Berend Westera 57 2) Paul Heard 42 3) Ron Judd 57 4) Kevin Airey 47
2:38.98 (1:24.05) 1:54.46 (39.53) 1:14.93 (1:14.93) 35.76
5:01.27 (1:07.45) 4:25.03 (31.21) 3:53.82 (1:14.84) 3:15.68 (36.70)
B Wett Ones Swimming Club 5:02.12 11
1) Kevin Ryan 48 2) Brian Osterio 47 3) John Holmes 54 4) Ken Ryan 51
2:30.50 (1:18.47) 1:48.78 (36.75) 1:12.03 (1:12.03) 32.06
5:02.12 (1:10.26) 4:25.21 (33.35) 3:51.86 (1:21.36) 3:08.28 (37.78)
E Fins Aquatics Club 5:04.85 12
1) Luke Tigue 50 2) Daniel C. MacGregor 52 3) Joe Sharlip 52 4) Patrick Rooney 46
2:33.73 (1:25.14) 1:46.89 (38.30) 1:08.59 (1:08.59) 32.03
5:04.85 (1:11.72) 4:26.98 (33.85) 3:53.13 (1:19.40) 3:10.88 (37.15)
B English Bay Swim Club 5:37.02 13
1) Michael Grogan 53 2) Bruce Read 48 3) Harry Leonard 53 4) Larry Munn 47
2:48.02 (1:29.68) 1:57.91 (39.57) 1:18.34 (1:18.34) 37.56
5:37.02 (1:18.23) 4:55.25 (36.46) 4:18.79 (1:30.77) 3:31.51 (43.49)
A District of Columbia Aquatics 5:40.31 14
1) Jack Markey 50 2) Bill Donovan 59 3) David Hill 51 4) Peter Beard 43
3:05.44 (1:48.18) 2:05.26 (48.00) 1:17.26 (1:17.26) 36.20
5:40.31 (1:13.61) 5:01.78 (35.08) 4:26.70 (1:21.26) 3:42.66 (37.22)
C West Hollywood Aquatics 5:51.75 15
1) Luis Eduardo Bahamon 41 2) John Bleck 69 3) Thomas J. Wilson 48 4) Edward Evans 57
2:59.96 (1:32.42) 2:11.34 (43.80) 1:27.54 (1:27.54) 38.96
5:51.75 (1:19.00) 5:08.95 (36.20) 4:32.75 (1:32.79) 3:41.87 (41.91)



Event 7 Women 25-29 200 LC Metre IM
25-29 GG: 2:32.53 G 1990 WH2O Andrea DeVuono
25-29 IGLA: 2:32.53 I 1990 WH2O Andrea DeVuono
Age Name Team Finals Time Points
West Hollywood Aquatics 27 Lara Potter 2:42.80 1
2:42.80 (39.57) 2:03.23 (46.66) 1:16.57 (42.44) 34.13
Glamourhead Sharks 28 Lara Burkhardt 2:52.38 2
2:52.38 (40.35) 2:12.03 (49.99) 1:22.04 (45.80) 36.24
Out To Swim 25 Tara Robertson 3:12.68 3
3:12.68 (40.97) 2:31.71 (58.57) 1:33.14 (53.80) 39.34
AUSSI Masters (Independent) 29 Rachel Cheesman 3:13.23 4
3:13.23 (47.74) 2:25.49 (55.39) 1:30.10 (52.42) 37.68

Event 7 Women 30-34 200 LC Metre IM
30-34 GG: 2:45.79 G 3/11/2002 Out Carrie Spinks
30-34 IGLA: 2:45.79 I 3/11/2002 Out Carrie Spinks
Out To Swim 31 Carrie Spinks 2:45.79G 1
2:45.79 (37.83) 2:07.96 (49.58) 1:18.38 (42.59) 35.79
Wett Ones Swimming Club 30 Lou Lou Stanley 2:53.36 2
2:53.36 (37.01) 2:16.35 (52.11) 1:24.24 (47.74) 36.50
Wett Ones Swimming Club 33 Vanessa Smith 2:55.51 3
2:55.51 (40.21) 2:15.30 (50.90) 1:24.40 (47.77) 36.63
Ohio Splash 32 Julia Applegate 2:55.69 4
2:55.69 (39.55) 2:16.14 (51.73) 1:24.41 (47.03) 37.38
Out To Swim 31 Melissa Schramm 2:57.83 5
2:57.83 (38.26) 2:19.57 (57.13) 1:22.44 (45.84) 36.60
Out To Swim 34 Daz Parker 3:07.59 6
3:07.59 (38.83) 2:28.76 (54.68) 1:34.08 (57.10) 36.98
Team New York Aquatics ? Metro 33 Jennifer Quaid 3:10.13 7
3:10.13 (44.06) 2:26.07 (59.64) 1:26.43 (49.15) 37.28
Minnesota Ice Swim Team 32 Delina Brassard 3:23.64 8
3:23.64 (47.05) 2:36.59 (1:03.89) 1:32.70 (50.49) 42.21
AUSSI Masters (Independent) 33 Rhyl Jones McCoy 3:24.84 9
3:24.84 (49.77) 2:35.07 (1:01.63) 1:33.44 (52.36) 41.08

Event 7 Women 35-39 200 LC Metre IM
35-39 GG: 2:46.64 G 1990 Berk Melon Dash
35-39 IGLA: 2:46.64 I 1990 Berk Melon Dash
Tamworth AUSSI Masters 36 Sharon Taylor 3:20.55 1
3:20.55 (45.02) 2:35.53 (59.13) 1:36.40 (55.68) 40.72
Gay Swim Amsterdam 36 Yolanda Mante 3:21.23 2
3:21.23 (51.39) 2:29.84 (54.71) 1:35.13 (54.85) 40.28
Out To Swim 36 Janice Lawton 3:28.38 3
3:28.38 (50.16) 2:38.22 (1:02.67) 1:35.55 (52.00) 43.55
Out To Swim 38 Lucille Thirlby 3:41.25 4
3:41.25 (49.98) 2:51.27 (1:04.09) 1:47.18 (56.59) 50.59
Wett Ones Swimming Club 37 Megan McLachlan 3:43.62 5
3:43.62 (50.51) 2:53.11 (58.51) 1:54.60 (1:04.25) 50.35
Fins Aquatics Club 38 Carolyn Placke 3:54.77 6
3:54.77 (54.82) 2:59.95 (1:06.52) 1:53.43 (1:02.70) 50.73
Paris Aquatique 35 Ga?lle Fle?tour DQ ---
3:16.52 (1:04.20) 2:12.32 (1:12.00) 1:00.32

Event 7 Women 40-44 200 LC Metre IM
40-44 GG: 2:57.39 G 1998 Berk Melon Dash
40-44 IGLA: 2:57.39 I 1998 Berk Melon Dash
SC Janus 43 Gudrun J?hrig 3:01.79 1
3:01.79 (42.30) 2:19.49 (53.09) 1:26.40 (46.45) 39.95
Isarhechte M?nchen 41 Patricia Schuldey 3:05.39 2
3:05.39 (46.02) 2:19.37 (53.69) 1:25.68 (47.75) 37.93
Wett Ones Swimming Club 40 Trisha Daly 3:17.46 3
3:17.46 (42.82) 2:34.64 (56.70) 1:37.94 (54.85) 43.09
Abseitz Stuttgart 42 Ute K?hner 3:18.70 4
3:18.70 (46.36) 2:32.34 (52.36) 1:39.98 (53.89) 46.09
Isarhechte M?nchen 42 Silke Vlecken 3:39.34 5
3:39.34 (53.45) 2:45.89 (1:01.76) 1:44.13 (54.61) 49.52
District of Columbia Aquatics 43 Rebecca Halbe 3:47.38 6
3:47.38 (52.91) 2:54.47 (1:05.10) 1:49.37 (1:01.00) 48.37
Fins Aquatics Club 42 Merrill Hilf 4:05.98 7
4:05.98 (53.62) 3:12.36 (1:05.38) 2:06.98 (1:09.98) 57.00
Canberra North Masters 40 Brenda Donges DQ ---
Downtown Swim Club 40 S. Kate Moore DQ ---
Vorspiel SSL 41 Ulrike Folkerts DQ ---

Event 7 Women 45-49 200 LC Metre IM
45-49 GG: 2:46.68 G 3/11/2002 Berk Linda Buchanan
45-49 IGLA: 2:46.68 I 3/11/2002 Berk Linda Buchanan
Team Berkeley ? Team Fuego 45 Linda Buchanan 2:46.68G 1
2:46.68 (38.82) 2:07.86 (48.37) 1:19.49 (43.92) 35.57
Team Berkeley ? Team Fuego 47 Melon Dash 3:02.72 2
3:02.72 (44.90) 2:17.82 (51.81) 1:26.01 (48.97) 37.04
Gosford City Seagulls MSC 49 Kay Graham 3:07.97 3
3:07.97 (45.34) 2:22.63 (52.98) 1:29.65 (52.43) 37.22
West Hollywood Aquatics 49 Jessica Seaton 3:27.19 4
3:27.19 (46.97) 2:40.22 (55.11) 1:45.11 (59.12) 45.99
San Francisco Tsunami Masters 46 Barbara Byrnes 3:39.01 5
3:39.01 (47.47) 2:51.54 (1:04.56) 1:46.98 (59.95) 47.03
Team New York Aquatics ? Metro 48 Mary Carter 3:49.83 6
3:49.83 (49.08) 3:00.75 (1:07.18) 1:53.57 (1:00.91) 52.66

Event 7 Women 50-54 200 LC Metre IM
50-54 GG: 3:24.54 G 3/11/2002 NWO Belinda Hurdis
50-54 IGLA: 3:24.54 I 3/11/2002 NWO Belinda Hurdis
Wett Ones Swimming Club 52 Belinda Hurdis 3:24.54G 1
3:24.54 (47.64) 2:36.90 (1:00.71) 1:36.19 (53.84) 42.35
West Hollywood Aquatics 52 Mary Church 4:15.01 2
4:15.01 (53.92) 3:21.09 (1:13.16) 2:07.93 (1:10.36) 57.57
Atlanta Rainbow Trout 53 Michelle Martin DQ ---
3:10.74 (1:08.46) 2:02.28 (1:04.13) 58.15

Event 7 Women 55-59 200 LC Metre IM
55-59 GG: 3:59.48 G 3/11/2002 TNYA Kathleen Romano
55-59 IGLA: 3:59.48 I 3/11/2002 TNYA Kathleen Romano
Team New York Aquatics ? Metro 56 Kathleen Romano 3:59.48G 1
3:59.48 (49.70) 3:09.78 (1:07.95) 2:01.83 (1:06.11) 55.72

Event 7 Women 65-69 200 LC Metre IM
65-69 GG: 3:58.22 G 3/11/2002 TNYA Barbara Love
65-69 IGLA: 3:58.22 I 3/11/2002 TNYA Barbara Love
Team New York Aquatics ? Metro 65 Barbara Love 3:58.22G 1
3:58.22 (46.67) 3:11.55 (1:09.88) 2:01.67 (1:06.85) 54.82


Event 8 Men 19-24 200 LC Metre IM
19-24 GG: 2:14.80 G 3/11/2002 AUSSI Paul Nicholson
19-24 IGLA: 2:14.80 I 3/11/2002 AUSSI Paul Nicholson
Age Name Team Finals Time Points
AUSSI Masters (Independent) 22 Paul Nicholson 2:14.80G 1
2:14.80 (33.12) 1:41.68 (40.03) 1:01.65 (33.54) 28.11
West Hollywood Aquatics 23 Michael Crosby 2:26.49 2
2:26.49 (34.79) 1:51.70 (43.34) 1:08.36 (39.35) 29.01
San Francisco Tsunami Masters 24 Steven Aronowitz 2:30.53 3
2:30.53 (32.68) 1:57.85 (46.33) 1:11.52 (40.12) 31.40
Making Waves Swim Club 24 Mike Stansberry 2:40.53 4
2:40.53 (37.55) 2:02.98 (46.78) 1:16.20 (41.89) 34.31
Wett Ones Swimming Club 23 Jonathan Hendl 2:41.84 5
2:41.84 (40.82) 2:01.02 (44.58) 1:16.44 (42.23) 34.21

Event 8 Men 25-29 200 LC Metre IM
25-29 GG: 2:16.59 G 3/11/2002 SQUID Jeff Commings
25-29 IGLA: 2:16.59 I 3/11/2002 SQUID Jeff Commings
Swimming Queers Utd in Denver 28 Jeff Commings 2:16.59G 1
2:16.59 (34.40) 1:42.19 (39.11) 1:03.08 (34.28) 28.80
Fins Aquatics Club 27 Scott Campea 2:18.62 2
2:18.62 (32.32) 1:46.30 (38.75) 1:07.55 (37.90) 29.65
Minnesota Ice Swim Team 29 Brian Jacobson 2:19.21 3
2:19.21 (33.84) 1:45.37 (41.54) 1:03.83 (35.33) 28.50
Wett Ones Swimming Club 28 Corey Buckman 2:20.58 4
2:20.58 (32.55) 1:48.03 (42.28) 1:05.75 (36.30) 29.45
Team New York Aquatics ? Metro 25 Hugh McGowan 2:37.27 5
2:37.27 (36.67) 2:00.60 (46.01) 1:14.59 (42.05) 32.54
Out To Swim 27 Matt Edge 2:39.30 6
2:39.30 (36.17) 2:03.13 (48.45) 1:14.68 (42.54) 32.14
AUSSI Masters (Independent) 29 Grant McIntyre 2:43.36 7
2:43.36 (42.66) 2:00.70 (49.06) 1:11.64 (41.95) 29.69
Glamourhead Sharks 26 Simon Pollock 3:02.30 8
3:02.30 (42.28) 2:20.02 (54.56) 1:25.46 (47.45) 38.01
Club Aquatique de Montr?al 25 C?dric Poulin 3:02.38 9
3:02.38 (48.01) 2:14.37 (52.45) 1:21.92 (49.91) 32.01
Glamourhead Sharks 28 Dane McManus 3:06.85 10
3:06.85 (43.83) 2:23.02 (51.92) 1:31.10 (52.20) 38.90
Michigan Masters 29 Todd Alan Blankenship 3:07.03 11
3:07.03 (46.42) 2:20.61 (56.26) 1:24.35 (48.40) 35.95
Missouri Valley Masters 29 Andy Schmitz 3:13.12 12
3:13.12 (45.04) 2:28.08 (52.34) 1:35.74 (55.92) 39.82
Glamourhead Sharks 28 Dermuid McCabe 3:24.94 13
3:24.94 (50.42) 2:34.52 (57.33) 1:37.19 (56.58) 40.61
Moreland Maulers 28 Raymond Lee 3:34.75 14
3:34.75 (56.06) 2:38.69 (1:01.55) 1:37.14 (56.46) 40.68

Event 8 Men 30-34 200 LC Metre IM
30-34 GG: 2:14.19 G 1998 TOC Daniel Veatch
30-34 IGLA: 2:14.19 I 1998 TOC Daniel Veatch
Santa Barbara Masters 32 Scott Reed 2:16.73 1
2:16.73 (32.89) 1:43.84 (40.97) 1:02.87 (34.05) 28.82
West Hollywood Aquatics 33 Bram Tester 2:26.39 2
2:26.39 (33.08) 1:53.31 (45.69) 1:07.62 (38.77) 28.85
San Francisco Tsunami Masters 30 James Ruggiero 2:30.40 3
2:30.40 (35.24) 1:55.16 (47.79) 1:07.37 (37.18) 30.19
Wett Ones Swimming Club 33 Marc Brown 2:31.39 4
2:31.39 (36.83) 1:54.56 (43.88) 1:10.68 (39.29) 31.39
Ohio Splash 33 Richard Leyshon 2:31.78 5
2:31.78 (36.92) 1:54.86 (42.74) 1:12.12 (40.17) 31.95
Wett Ones Swimming Club 33 David Coyne 2:32.01 6
2:32.01 (36.22) 1:55.79 (41.59) 1:14.20 (44.29) 29.91
HOT Helsinki 32 Mika Ruusunen 2:32.06 7
2:32.06 (36.13) 1:55.93 (44.47) 1:11.46 (40.53) 30.93
Associa??o Brasileira Masters 32 Jean Paul De Oliveira 2:33.29 8
2:33.29 (38.01) 1:55.28 (43.15) 1:12.13 (41.59) 30.54
San Francisco Tsunami Masters 32 Stuart Towns 2:34.54 9
2:34.54 (37.38) 1:57.16 (45.64) 1:11.52 (39.01) 32.51
Different Strokes Calgary 30 David Cowan 2:37.02 10
2:37.02 (40.14) 1:56.88 (42.74) 1:14.14 (43.07) 31.07
Team New York Aquatics ? Metro 33 Jack Mackenroth 2:37.94 11
2:37.94 (37.71) 2:00.23 (45.65) 1:14.58 (42.37) 32.21
Wett Ones Swimming Club 34 Vassili Efimov 2:38.39 12
2:38.39 (37.24) 2:01.15 (45.73) 1:15.42 (41.79) 33.63
AUSSI Masters (Independent) 34 Mark Elkins 2:44.57 13
2:44.57 (40.24) 2:04.33 (48.21) 1:16.12 (43.08) 33.04
Sea Dragon SC 33 Norihito Miyagawa 2:47.01 14
2:47.01 (39.97) 2:07.04 (51.11) 1:15.93 (43.49) 32.44
Paris Aquatique 30 Ca? Unger 2:47.28 15
2:47.28 (34.73) 2:12.55 (51.33) 1:21.22 (44.14) 37.08
Team New York Aquatics ? Metro 32 Andrew Willett 2:47.31 16
2:47.31 (39.29) 2:08.02 (49.38) 1:18.64 (44.69) 33.95
Swimming Queers Utd in Denver 32 Keith Pryor 2:48.53 17
2:48.53 (37.94) 2:10.59 (51.50) 1:19.09 (44.24) 34.85
Team Auckland 32 Paul Neveldsen 2:52.63 18
2:52.63 (39.24) 2:13.39 (51.32) 1:22.07 (46.99) 35.08
HHZV Plons 32 Marco Hogervorst 2:56.49 19
2:56.49 (42.19) 2:14.30 (53.21) 1:21.09 (44.80) 36.29
Different Strokes Calgary 33 Neal Maher 2:56.77 20
2:56.77 (41.73) 2:15.04 (53.03) 1:22.01 (46.81) 35.20
Ramble Fish 30 Sohei Takeshima 2:58.15 21
2:58.15 (47.90) 2:10.25 (48.60) 1:21.65 (49.67) 31.98
Glamourhead Sharks 32 Edward Jardine 2:59.89 22
2:59.89 (40.01) 2:19.88 (55.79) 1:24.09 (48.31) 35.78
Upstream Amsterdam 33 Barry Brockman 3:01.67 23
3:01.67 (46.86) 2:14.81 (55.50) 1:19.31 (46.28) 33.03
Paris Aquatique 34 Laurent Audouy 3:10.22 24
3:10.22 (42.11) 2:28.11 (55.89) 1:32.22 (50.75) 41.47
Swimming Queers Utd in Denver 30 John Hayden 3:18.55 25
3:18.55 (43.11) 2:35.44 (54.50) 1:40.94 (56.21) 44.73
Isarhechte M?nchen 31 Uwe Sperlich 3:20.59 26
3:20.59 (51.91) 2:28.68 (56.25) 1:32.43 (48.21) 44.22
FVV Aqualibido 33 Sascha Strupp 3:24.12 27
3:24.12 (50.41) 2:33.71 (57.51) 1:36.20 (54.58) 41.62
Ohio Splash 33 Steve Trendel 3:31.25 28
3:31.25 (53.08) 2:38.17 (59.52) 1:38.65 (55.74) 42.91
Team New York Aquatics ? Metro 33 William Carr 3:34.79 29
3:34.79 (48.08) 2:46.71 (59.22) 1:47.49 (58.94) 48.55
Out To Swim 34 Colin Nicholson 3:36.81 30
3:36.81 (54.61) 2:42.20 (54.65) 1:47.55 (56.00) 51.55
United States Masters Swimming 30 Alexis Lopez 4:23.02 31
4:23.02 (1:08.55) 3:14.47 (1:22.96) 1:51.51 (1:09.23) 42.28

Event 8 Men 35-39 200 LC Metre IM
35-39 GG: 2:16.49 G 3/11/2002 Tsun Daniel Veatch
35-39 IGLA: 2:16.49 I 3/11/2002 Tsun Daniel Veatch
San Francisco Tsunami Masters 37 Daniel Veatch 2:16.49G 1
2:16.49 (31.67) 1:44.82 (40.95) 1:03.87 (35.07) 28.80
Sacramento Masters 36 Stephen Smith 2:19.10 2
2:19.10 (31.99) 1:47.11 (41.61) 1:05.50 (35.81) 29.69
Fins Aquatics Club 35 James Harper 2:22.75 3
2:22.75 (33.55) 1:49.20 (40.44) 1:08.76 (37.87) 30.89
San Francisco Tsunami Masters 37 Scott Robinson 2:25.95 4
2:25.95 (32.69) 1:53.26 (44.97) 1:08.29 (37.48) 30.81
Southern California Aquatics 36 Roland Hartzell 2:30.16 5
2:30.16 (34.43) 1:55.73 (44.11) 1:11.62 (39.28) 32.34
Different Strokes Calgary 36 James Ansell 2:31.98 6
2:31.98 (34.36) 1:57.62 (43.27) 1:14.35 (40.77) 33.58
San Mateo Masters Marlins 37 John Schwenger 2:32.14 7
2:32.14 (36.35) 1:55.79 (45.34) 1:10.45 (39.89) 30.56
Swimming Queers Utd in Denver 39 Patt Chaiyaroj 2:34.31 8
2:34.31 (34.54) 1:59.77 (47.02) 1:12.75 (40.23) 32.52
AS Bergamo Nuoto 35 Carsten Mohr 2:35.19 9
2:35.19 (37.13) 1:58.06 (43.19) 1:14.87 (42.29) 32.58
Wett Ones Swimming Club 36 Haydn Wood 2:36.50 10
2:36.50 (37.28) 1:59.22 (48.46) 1:10.76 (39.16) 31.60
Fins Aquatics Club 38 Patrick Lee Loy 2:38.81 11
2:38.81 (37.61) 2:01.20 (48.05) 1:13.15 (42.53) 30.62
Sacramento Masters 38 Markus Boedtker 2:39.77 12
2:39.77 (40.41) 1:59.36 (45.54) 1:13.82 (42.00) 31.82
San Francisco Tsunami Masters 35 Anthony Critchlow 2:40.90 13
2:40.90 (37.40) 2:03.50 (48.67) 1:14.83 (41.82) 33.01
District of Columbia Aquatics 38 Stan Young 2:42.83 14
2:42.83 (37.97) 2:04.86 (49.72) 1:15.14 (42.61) 32.53
CPH Mermates 38 Lars Vestergaard 2:43.74 15
2:43.74 (42.13) 2:01.61 (48.48) 1:13.13 (41.62) 31.51
New England Masters Swim Club 38 Gregory Miller 2:45.07 16
2:45.07 (39.42) 2:05.65 (46.72) 1:18.93 (45.34) 33.59
Manatee Aquatic Masters 37 Rob Craven 2:46.91 17
2:46.91 (39.26) 2:07.65 (49.66) 1:17.99 (43.43) 34.56
Atlanta Rainbow Trout 39 Sean Fitzgerald 2:48.33 18
2:48.33 (41.15) 2:07.18 (52.48) 1:14.70 (43.08) 31.62
Out To Swim 37 Michael Coltman 2:50.09 19
2:50.09 (38.66) 2:11.43 (51.98) 1:19.45 (44.10) 35.35
New England Masters Swim Club 39 James Duvall 2:50.91 20
2:50.91 (44.99) 2:05.92 (48.73) 1:17.19 (45.62) 31.57
San Francisco Tsunami Masters 36 Andrew Early 2:51.38 21
2:51.38 (39.34) 2:12.04 (50.34) 1:21.70 (44.26) 37.44
Gay Swim Amsterdam 39 Geert Jan Loos 2:53.18 22
2:53.18 (41.46) 2:11.72 (53.84) 1:17.88 (43.92) 33.96
Mannemer Volley Dolls 36 Thomas Hantke 2:53.67 23
2:53.67 (43.09) 2:10.58 (49.99) 1:20.59 (45.24) 35.35
Paris Aquatique 37 Alain P?ri? 2:54.13 24
2:54.13 (39.38) 2:14.75 (54.51) 1:20.24 (45.21) 35.03
San Francisco Tsunami Masters 39 Jeff McKinney 2:54.61 25
2:54.61 (39.72) 2:14.89 (50.39) 1:24.50 (49.68) 34.82
Glamourhead Sharks 38 Warrick Glynn 2:55.42 26
2:55.42 (38.30) 2:17.12 (52.97) 1:24.15 (48.88) 35.27
Nadadores of South Florida 39 Christopher Di Gilio 2:55.93 27
2:55.93 (41.58) 2:14.35 (49.46) 1:24.89 (49.91) 34.98
Vorspiel SSL 36 Axel Huhn 2:56.15 28
2:56.15 (41.87) 2:14.28 (53.13) 1:21.15 (45.50) 35.65
O*H*I*O Masters Swim Club 39 Gary Fahey 2:58.03 29
2:58.03 (43.39) 2:14.64 (48.67) 1:25.97 (49.80) 36.17
FVV Aqualibido 35 Axel Kuch 2:58.11 30
2:58.11 (39.03) 2:19.08 (55.03) 1:24.05 (46.81) 37.24
Glamourhead Sharks 38 Nicholas Ward 2:58.12 31
2:58.12 (37.21) 2:20.91 (53.88) 1:27.03 (47.54) 39.49
West Hollywood Aquatics 37 Scott Ward 2:58.68 32
2:58.68 (41.65) 2:17.03 (53.59) 1:23.44 (49.06) 34.38
Vorspiel SSL 37 Philipp Berief 2:59.65 33
2:59.65 (43.48) 2:16.17 (51.85) 1:24.32 (48.93) 35.39
Vorspiel SSL 37 Holger Schmidt 3:02.59 34
3:02.59 (42.04) 2:20.55 (53.25) 1:27.30 (48.56) 38.74
Team New York Aquatics ? Metro 37 Calvin Wood 3:06.88 35
3:06.88 (46.19) 2:20.69 (56.10) 1:24.59 (48.72) 35.87
District of Columbia Aquatics 37 Steven Dickens 3:07.81 36
3:07.81 (41.93) 2:25.88 (57.42) 1:28.46 (50.61) 37.85
SK B?deli Interlaken 35 Thomas Amsler 3:08.18 37
3:08.18 (41.29) 2:26.89 (57.72) 1:29.17 (48.94) 40.23
San Diego Swim Masters 37 Robert Ryan 3:08.38 38
3:08.38 (52.79) 2:15.59 (52.36) 1:23.23 (47.65) 35.58
Fremantle Fins Masters SC 39 Mike Codde 3:12.75 39
3:12.75 (42.18) 2:30.57 (55.82) 1:34.75 (56.05) 38.70
Out To Swim 39 Michel Nussbaumer 3:15.16 40
3:15.16 (46.88) 2:28.28 (54.48) 1:33.80 (55.66) 38.14
Team New York Aquatics ? Metro 39 Ricardo Hinkle 3:16.75 41
3:16.75 (45.92) 2:30.83 (57.71) 1:33.12 (52.85) 40.27
United States Masters Swimming 38 Ken Lindquist 3:17.56 42
3:17.56 (43.00) 2:34.56 (1:05.86) 1:28.70 (52.79) 35.91
Stockholm Dolphins Swim Club 36 Mats Grindal 3:17.96 43
3:17.96 (44.54) 2:33.42 (53.80) 1:39.62 (55.12) 44.50
Team New York Aquatics ? Metro 37 Eiichi Shimada 3:19.60 44
3:19.60 (49.86) 2:29.74 (1:01.07) 1:28.67 (50.97) 37.70
Upstream Amsterdam 37 Marcel van Soest 3:25.45 45
3:25.45 (53.72) 2:31.73 (1:02.92) 1:28.81 (52.39) 36.42
AUSSI Masters (Independent) 35 Tom Baker 3:25.71 46
3:25.71 (46.72) 2:38.99 (1:05.11) 1:33.88 (49.90) 43.98
GSA Spetters 36 Maurice Adriaansens 3:29.47 47
3:29.47 (49.17) 2:40.30 (1:00.17) 1:40.13 (58.26) 41.87
English Bay Swim Club 37 John McDougall-Goulet 3:33.58 48
3:33.58 (47.03) 2:46.55 (1:08.82) 1:37.73 (56.30) 41.43
Paris Aquatique 39 Richard Guinaudeau 3:38.86 49
3:38.86 (49.27) 2:49.59 (1:01.03) 1:48.56 (1:04.23) 44.33
Out To Swim 35 William Griffin 3:42.85 50
3:42.85 (52.05) 2:50.80 (1:06.22) 1:44.58 (1:00.82) 43.76
PNA ? Orca Swim Team 39 Jack Hilovsky 3:42.99 51
3:42.99 (48.61) 2:54.38 (1:05.53) 1:48.85 (1:03.08) 45.77
Nadadores of South Florida 36 Sean Frampton DQ ---
1:48.65 (40.13) 1:08.52 (40.27) 28.25
Glamourhead Sharks 37 Colin Last DQ ---
2:01.07 (47.92) 1:13.15 (42.98) 30.17

Event 8 Men 40-44 200 LC Metre IM
40-44 GG: 2:21.52 G 3/11/2002 OhSp Joseph Reinhardt
40-44 IGLA: 2:21.52 I 3/11/2002 OhSp Joseph Reinhardt
Ohio Splash 41 Joseph Reinhardt 2:21.52G 1
2:21.52 (34.67) 1:46.85 (42.61) 1:04.24 (35.84) 28.40
Team New York Aquatics ? Metro 40 Todd Cooper 2:22.66 2
2:22.66 (34.28) 1:48.38 (42.71) 1:05.67 (36.90) 28.77
Perth City AUSSI 42 Stephen Junk 2:27.19 3
2:27.19 (35.52) 1:51.67 (42.05) 1:09.62 (39.61) 30.01
Utah Masters Swimming 42 R. Kyle Treadway 2:31.91 4
Nadadores of South Florida 44 Marty Hendrick 2:33.56 5
2:33.56 (34.70) 1:58.86 (46.27) 1:12.59 (40.67) 31.92
Sacramento Masters 42 Andrew Brenan 2:35.01 6
2:35.01 (37.09) 1:57.92 (43.78) 1:14.14 (41.79) 32.35
Gay Swim Amsterdam 44 Ferdy Blum 2:35.62 7
2:35.62 (35.28) 2:00.34 (49.16) 1:11.18 (39.39) 31.79
West Hollywood Aquatics 44 Kelly King 2:35.84 8
2:35.84 (37.76) 1:58.08 (44.61) 1:13.47 (40.94) 32.53
BSC-Robben 42 Detlef-Alexander Meyer 2:36.50 9
2:36.50 (35.31) 2:01.19 (48.39) 1:12.80 (41.58) 31.22
Team New York Aquatics ? Metro 41 Jim Massey 2:38.33 10
2:38.33 (36.41) 2:01.92 (47.02) 1:14.90 (42.59) 32.31
Team New York Aquatics ? Metro 44 Paul Fallot 2:38.35 11
2:38.35 (37.32) 2:01.03 (48.51) 1:12.52 (41.16) 31.36
Gay Sport Z?rich ? AMT 43 Huub Faas 2:38.42 12
2:38.42 (37.83) 2:00.59 (48.79) 1:11.80 (39.58) 32.22
PNA ? Orca Swim Team 42 Leonardo Espinosa 2:39.63 13
2:39.63 (38.00) 2:01.63 (45.96) 1:15.67 (41.69) 33.98
Swimming Queers Utd in Denver 43 Matt Fisher 2:41.39 14
2:41.39 (35.66) 2:05.73 (47.42) 1:18.31 (44.06) 34.25
San Francisco Tsunami Masters 43 Wayne Rogers 2:46.07 15
2:46.07 (38.28) 2:07.79 (48.01) 1:19.78 (45.83) 33.95
L & G Regio Basel 41 Peter Oesch 2:48.02 16
2:48.02 (39.00) 2:09.02 (48.40) 1:20.62 (46.88) 33.74
Nadadores of South Florida 40 Manuel Bello 2:48.11 17
2:48.11 (36.37) 2:11.74 (46.93) 1:24.81 (50.23) 34.58
Wisconsin Masters Aquatic Club 42 Steve Scragg 2:48.54 18
2:48.54 (36.18) 2:12.36 (52.18) 1:20.18 (45.55) 34.63
Sacramento Masters 41 Scott Reuss 2:48.86 19
2:48.86 (40.73) 2:08.13 (47.76) 1:20.37 (46.75) 33.62
Team New York Aquatics ? Metro 41 Keith Devine 2:49.40 20
2:49.40 (38.49) 2:10.91 (52.32) 1:18.59 (42.53) 36.06
AUSSI Masters (Independent) 40 Michael M?ller 2:49.48 21
2:49.48 (38.64) 2:10.84 (52.70) 1:18.14 (45.21) 32.93
San Francisco Tsunami Masters 42 Walter Hellmuth 2:50.28 22
2:50.28 (38.69) 2:11.59 (52.15) 1:19.44 (41.08) 38.36
HHZV Plons 41 Mark Kas 2:51.46 23
2:51.46 (38.43) 2:13.03 (49.13) 1:23.90 (49.58) 34.32
Out To Swim 40 Philip Collins 2:51.73 24
2:51.73 (41.54) 2:10.19 (46.45) 1:23.74 (44.70) 39.04
Gay Swim Amsterdam 42 Jaap Hinten 2:52.31 25
2:52.31 (40.24) 2:12.07 (51.63) 1:20.44 (44.29) 36.15
Ottawa Rideau Speedeaus 44 Daniel Kinsella 2:53.07 26
2:53.07 (40.10) 2:12.97 (49.76) 1:23.21 (49.51) 33.70
Team New York Aquatics ? Metro 42 Wiley Kidd 2:55.55 27
2:55.55 (43.02) 2:12.53 (49.55) 1:22.98 (45.89) 37.09
Vorspiel SSL 40 Christian Sameit 2:55.60 28
2:55.60 (39.71) 2:15.89 (52.51) 1:23.38 (47.63) 35.75
Gay Swim Amsterdam 40 Laurent Westdorp 2:57.74 29
2:57.74 (38.71) 2:19.03 (53.91) 1:25.12 (49.43) 35.69
Out To Swim 42 Charlie Stewart 3:00.37 30
3:00.37 (41.90) 2:18.47 (49.90) 1:28.57 (50.14) 38.43
Nadadores of South Florida 42 Cookie Augusto Ramos Jr 3:00.74 31
3:00.74 (43.34) 2:17.40 (55.56) 1:21.84 (47.43) 34.41
GSA Spetters 43 Tim Zwanikken 3:05.21 32
3:05.21 (43.95) 2:21.26 (50.90) 1:30.36 (51.29) 39.07
West Hollywood Aquatics 43 Tom Grosvenor 3:05.29 33
3:05.29 (45.18) 2:20.11 (54.32) 1:25.79 (48.42) 37.37
Paris Aquatique 40 Thierry Arena 3:06.50 34
3:06.50 (45.10) 2:21.40 (53.30) 1:28.10 (51.20) 36.90
Team New York Aquatics ? Metro 42 Paul Philpy 3:09.34 35
3:09.34 (43.21) 2:26.13 (53.15) 1:32.98 (52.03) 40.95
Active Company Belgium 42 Henri Van Meines 3:10.18 36
3:10.18 (43.79) 2:26.39 (55.98) 1:30.41 (48.90) 41.51
CPH Mermates 43 Lars H?jfeldt 3:10.48 37
3:10.48 (45.43) 2:25.05 (52.26) 1:32.79 (50.18) 42.61
Out To Swim 44 Julian Meldrum 3:12.85 38
3:12.85 (44.49) 2:28.36 (59.54) 1:28.82 (50.75) 38.07
Team New York Aquatics ? Metro 40 Philip Hess 3:14.51 39
3:14.51 (44.72) 2:29.79 (1:02.57) 1:27.22 (48.89) 38.33
Wett Ones Swimming Club 42 William Dunk 3:15.63 40
3:15.63 (47.32) 2:28.31 (58.42) 1:29.89 (51.75) 38.14
San Francisco Tsunami Masters 42 Christopher Hall 3:16.52 41
3:16.52 (46.20) 2:30.32 (1:00.37) 1:29.95 (49.01) 40.94
San Diego Swim Masters 43 Jonathan Koelle 3:21.46 42
3:21.46 (46.62) 2:34.84 (1:00.49) 1:34.35 (56.27) 38.08
Downtown Swim Club 40 Zak Bailey 3:22.20 43
3:22.20 (48.10) 2:34.10 (56.87) 1:37.23 (57.29) 39.94
English Bay Swim Club 41 Leandro Lucente 3:23.34 44
3:23.34 (43.15) 2:40.19 (59.03) 1:41.16 (58.79) 42.37
San Francisco Tsunami Masters 43 Christopher Neal 3:24.12 45
3:24.12 (47.05) 2:37.07 (1:00.95) 1:36.12 (55.36) 40.76
HOT Helsinki 42 Juho Massinen 3:24.44 46
3:24.44 (49.92) 2:34.52 (1:02.57) 1:31.95 (50.48) 41.47
Adirondack District MS 42 Michael Schaff 3:27.70 47
3:27.70 (48.75) 2:38.95 (55.57) 1:43.38 (1:00.40) 42.98
Downtown Swim Club 40 Hugo H. Cadena 3:33.24 48
3:33.24 (43.63) 2:49.61 (1:09.62) 1:39.99 (1:00.24) 39.75
AUSSI Masters (Independent) 42 Otto van den Thoorn 5:22.73 49
5:22.73 (1:02.92) 4:19.81 ( ) 1:26.97
West Hollywood Aquatics 40 Bernard La Fianza DNF ---
38.49

Event 8 Men 45-49 200 LC Metre IM
45-49 GG: 2:30.29 G 3/11/2002 DCAC Alan Godfrey
45-49 IGLA: 2:30.29 I 3/11/2002 DCAC Alan Godfrey
District of Columbia Aquatics 45 Alan Godfrey 2:30.29G 1
2:30.29 (36.18) 1:54.11 (44.58) 1:09.53 (38.68) 30.85
West Hollywood Aquatics 46 Mauro Bordovsky 2:34.65 2
2:34.65 (39.55) 1:55.10 (42.69) 1:12.41 (40.82) 31.59
Fins Aquatics Club 46 John G. Culhane 2:38.38 3
2:38.38 (35.80) 2:02.58 (46.79) 1:15.79 (43.30) 32.49
West Hollywood Aquatics 46 Duane Boyer 2:40.56 4
2:40.56 (39.17) 2:01.39 (50.82) 1:10.57 (39.58) 30.99
New England Masters Swim Club 47 John Nixon 2:42.39 5
2:42.39 (38.21) 2:04.18 (47.62) 1:16.56 (42.07) 34.49
English Bay Swim Club 48 Gilles Beaudin 2:42.76 6
2:42.76 (37.31) 2:05.45 (43.78) 1:21.67 (46.47) 35.20
San Diego Swim Masters 45 Abel Menchaca 2:45.92 7
2:45.92 (39.21) 2:06.71 (46.21) 1:20.50 (44.99) 35.51
Fins Aquatics Club 48 Mark McCandless 2:47.61 8
2:47.61 (37.85) 2:09.76 (51.62) 1:18.14 (44.24) 33.90
Upstream Amsterdam 48 Tjaak Broek 2:49.00 9
2:49.00 (41.52) 2:07.48 (50.47) 1:17.01 (43.93) 33.08
Minnesota Ice Swim Team 49 Chris Andersen 2:52.06 10
2:52.06 (39.69) 2:12.37 (53.40) 1:18.97 (45.32) 33.65
English Bay Swim Club 45 Patrick McGowan 2:53.26 11
2:53.26 (38.92) 2:14.34 (50.21) 1:24.13 (46.60) 37.53
Team New York Aquatics ? Metro 48 Charles Riley 2:54.68 12
2:54.68 (40.35) 2:14.33 (53.23) 1:21.10 (46.80) 34.30
Ottawa Rideau Speedeaus 45 Gary Tucker 2:54.80 13
2:54.80 (40.31) 2:14.49 (50.08) 1:24.41 (48.34) 36.07
Downtown Swim Club 47 Dean Smith 2:59.00 14
2:59.00 (43.79) 2:15.21 (52.36) 1:22.85 (47.27) 35.58
Fins Aquatics Club 47 John Roman 2:59.52 15
2:59.52 (41.66) 2:17.86 (52.51) 1:25.35 (48.54) 36.81
SC Diana Wien 45 Paul Molecz 3:00.76 16
3:00.76 (40.57) 2:20.19 (53.15) 1:27.04 (46.92) 40.12
Upstream Amsterdam 45 Hans Vugts 3:00.97 17
3:00.97 (39.82) 2:21.15 (55.26) 1:25.89 (46.70) 39.19
Upstream Amsterdam 45 Tomas Bruijnesteijn 3:01.93 18
3:01.93 (43.93) 2:18.00 (55.04) 1:22.96 (48.51) 34.45
West Hollywood Aquatics 46 Mike Wallace 3:05.27 19
3:05.27 (42.92) 2:22.35 (54.58) 1:27.77 (51.60) 36.17
San Francisco Tsunami Masters 47 Steve Murray 3:06.03 20
3:06.03 (43.88) 2:22.15 (53.20) 1:28.95 (50.18) 38.77
Upstream Amsterdam 46 Martien M?ller 3:06.26 21
3:06.26 (44.01) 2:22.25 (57.97) 1:24.28 (49.04) 35.24
Fins Aquatics Club 46 Patrick Rooney 3:09.89 22
3:09.89 (43.54) 2:26.35 (54.30) 1:32.05 (54.01) 38.04
Glamourhead Sharks 46 Tim Renouf 3:10.96 23
3:10.96 (44.33) 2:26.63 (56.67) 1:29.96 (53.00) 36.96
Team New York Aquatics ? Metro 48 Tom Malcolm 3:12.18 24
3:12.18 (46.85) 2:25.33 (53.96) 1:31.37 (50.08) 41.29
PNA ? Orca Swim Team 47 Paul Clements 3:14.60 25
3:14.60 (47.17) 2:27.43 (59.01) 1:28.42 (49.98) 38.44
Chicago Smelts 45 John Murphy 3:14.85 26
3:14.85 (42.30) 2:32.55 (51.43) 1:41.12 (57.87) 43.25
Fins Aquatics Club 46 George Walker 3:18.76 27
3:18.76 (47.56) 2:31.20 (1:05.02) 1:26.18 (50.29) 35.89
Out To Swim 46 Luc Perrin-Pelletier 3:19.53 28
3:19.53 (44.88) 2:34.65 (59.63) 1:35.02 (52.11) 42.91
Out To Swim 45 Phil Griffiths 3:24.38 29
3:24.38 (47.43) 2:36.95 (55.57) 1:41.38 (54.24) 47.14
Rari Nantes Reggio Calabria 48 Fortunato Speziale 3:36.01 30
3:36.01 (47.89) 2:48.12 (1:05.45) 1:42.67 (57.91) 44.76
San Francisco Tsunami Masters 45 Ralph Doore 4:00.87 31
4:00.87 (56.76) 3:04.11 (1:06.23) 1:57.88 (1:13.16) 44.72
FVV Aqualibido 48 Josef Schatz 4:08.49 32
4:08.49 (1:00.57) 3:07.92 (1:03.80) 2:04.12 (1:02.76) 1:01.36
Gay Swim Amsterdam 46 Peter Veer 4:20.82 33
4:20.82 (1:04.87) 3:15.95 (1:04.56) 2:11.39 (1:14.09) 57.30

Event 8 Men 50-54 200 LC Metre IM
50-54 GG: 2:27.73 G 3/11/2002 UpAm Robert Weyhenke
50-54 IGLA: 2:27.73 I 3/11/2002 UpAm Robert Weyhenke
Upstream Amsterdam 50 Robert Weyhenke 2:27.73G 1
2:27.73 (35.28) 1:52.45 (44.87) 1:07.58 (37.79) 29.79
PNA ? Orca Swim Team 51 Richard Peterson 2:43.65 2
2:43.65 (37.35) 2:06.30 (46.24) 1:20.06 (47.11) 32.95
San Francisco Tsunami Masters 52 Richard Atondo 2:47.54 3
2:47.54 (39.51) 2:08.03 (49.18) 1:18.85 (45.34) 33.51
West Hollywood Aquatics 50 Jon Bauer 3:00.31 4
3:00.31 (45.31) 2:15.00 (53.22) 1:21.78 (47.43) 34.35
West Hollywood Aquatics 51 Dennis Whelan 3:03.62 5
3:03.62 (45.47) 2:18.15 (52.45) 1:25.70 (49.58) 36.12
Southern California Aquatics 53 Eric Marvel 3:05.37 6
3:05.37 (45.58) 2:19.79 (55.51) 1:24.28 (49.49) 34.79
Chicago Smelts 51 Trent A. Shepard 3:12.49 7
3:12.49 (44.25) 2:28.24 (53.05) 1:35.19 (53.33) 41.86
San Juan YMCA Masters 53 Emilio Reyn?s 3:17.53 8
3:17.53 (46.66) 2:30.87 (58.67) 1:32.20 (53.63) 38.57
San Francisco Tsunami Masters 50 Ralph Thomas 3:22.25 9
3:22.25 (46.35) 2:35.90 (1:04.03) 1:31.87 (53.52) 38.35
Swimming Queers Utd in Denver 52 Donald Steward 3:45.69 10
3:45.69 (49.53) 2:56.16 (1:05.73) 1:50.43 (1:01.81) 48.62
Swimming Queers Utd in Denver 52 Glenn Pflum 3:56.97 11
3:56.97 (52.37) 3:04.60 (1:08.61) 1:55.99 (1:00.49) 55.50
English Bay Swim Club 53 Harry Leonard 3:57.46 12
3:57.46 (57.33) 3:00.13 (1:01.86) 1:58.27 (1:06.80) 51.47
Ohio Splash 52 Paul Hinders 4:06.99 13
4:06.99 (52.90) 3:14.09 (1:04.80) 2:09.29 (1:10.50) 58.79

Event 8 Men 55-59 200 LC Metre IM
55-59 GG: 2:41.99 G 3/11/2002 SDSM Michael Ahern
55-59 IGLA: 2:41.99 I 3/11/2002 SDSM Michael Ahern
San Diego Swim Masters 57 Michael Ahern 2:41.99G 1
2:41.99 (36.04) 2:05.95 (49.74) 1:16.21 (43.67) 32.54
West Hollywood Aquatics 56 Paulo Figueiredo 2:55.56 2
2:55.56 (37.23) 2:18.33 (55.25) 1:23.08 (48.03) 35.05
Out To Swim 56 Michael MacManus 2:55.76 3
2:55.76 (38.85) 2:16.91 (52.62) 1:24.29 (47.40) 36.89
West Hollywood Aquatics 57 Edward Evans 3:09.94 4
3:09.94 (43.51) 2:26.43 (56.42) 1:30.01 (52.58) 37.43
Team Auckland 57 Berend Westera 3:19.16 5
3:19.16 (48.63) 2:30.53 (1:00.20) 1:30.33 (51.97) 38.36
Team New York Aquatics ? Metro 59 Edward Dunne 3:52.41 6
3:52.41 (59.06) 2:53.35 (1:10.98) 1:42.37 (54.71) 47.66

Event 8 Men 60-64 200 LC Metre IM
60-64 GG: 3:31.04 G 1998 Nads Michael Dively
60-64 IGLA: 3:31.04 I 1998 Nads Michael Dively
Team Orange County 62 Richard Ammon 3:36.20 1
3:36.20 (45.52) 2:50.68 (1:05.13) 1:45.55 (59.37) 46.18
Gay Swim Amsterdam 61 Dick Visser 3:45.61 2
3:45.61 (52.34) 2:53.27 (1:01.90) 1:51.37 (59.46) 51.91

Event 8 Men 65-69 200 LC Metre IM
65-69 GG: 3:46.93 G 3/11/2002 WH2O John Bleck
65-69 IGLA: 3:46.93 I 3/11/2002 WH2O John Bleck
West Hollywood Aquatics 69 John Bleck 3:46.93G 1
3:46.93 (59.07) 2:47.86 (1:01.53) 1:46.33 (55.17) 51.16



Event 9 Mixed 120-159 800 LC Metre Freestyle Relay
120-159 GG: 9:31.57 G 3/11/2002 NWO Wett Ones Swimming Club
120-159 IGLA: 9:31.57 I 3/11/2002 NWO Wett Ones Swimming Club
Team Relay Finals Time Points
A Wett Ones Swimming Club 9:31.57G 1
1) Trevor Kemper 33 2) Lou Lou Stanley 30 3) Vanessa Smith 33 4) David McGrath 36
2:12.41 (2:12.41) 1:38.96 (1:38.96) 1:05.08 (1:05.08) 31.44
4:46.65 (2:34.24) 4:09.95 (1:57.54) 3:29.03 (1:16.62) 2:49.35 (36.94)
5:22.98 (36.33) 6:03.17 (1:16.52) 6:43.42 (1:56.77) 7:22.73 (2:36.08)
9:31.57 (2:08.84) 8:59.20 (1:36.47) 8:25.76 (1:03.03) 7:52.54 (29.81)
A Fins Aquatics Club 9:34.57 2
1) Jason Klugman 31 2) Elke Hofmann 30 3) Joan Buehler 40 4) Jim Jordan 37
2:14.57 (2:14.57) 1:41.03 (1:41.03) 1:05.96 (1:05.96) 31.76
4:49.77 (2:35.20) 4:09.52 (1:54.95) 3:29.31 (1:14.74) 2:49.79 (35.22)
5:23.13 (33.36) 6:02.91 (1:13.14) 6:42.87 (1:53.10) 7:21.92 (2:32.15)
9:34.57 (2:12.65) 8:59.48 (1:37.56) 8:24.49 (1:02.57) 7:51.37 (29.45)
B Team New York Aquatics ? Metro 9:39.47 3
1) Karen James 36 2) Hugh McGowan 25 3) Jennifer Quaid 33 4) Mark Johnson 35
2:20.35 (2:20.35) 1:44.73 (1:44.73) 1:07.69 (1:07.69) 31.92
5:06.68 (2:46.33) 4:25.20 (2:04.85) 3:41.45 (1:21.10) 2:58.93 (38.58)
5:38.00 (31.32) 6:12.86 (1:06.18) 6:49.42 (1:42.74) 7:24.88 (2:18.20)
9:39.47 (2:14.59) 9:03.19 (1:38.31) 8:28.00 (1:03.12) 7:54.63 (29.75)
A Ohio Splash 9:53.30 4
1) Julia Applegate 32 2) Kenneth Griffiths 33 3) Liv Anne Gjestvang 27 4) William Grant 89
2:31.36 (2:31.36) 1:51.19 (1:51.19) 1:10.46 (1:10.46) 32.99
5:02.35 (2:30.99) 4:23.56 (1:52.20) 3:45.48 (1:14.12) 3:06.85 (35.49)
5:36.19 (33.84) 6:14.28 (1:11.93) 6:54.73 (1:52.38) 7:35.08 (2:32.73)
9:53.30 (2:18.22) 9:17.90 (1:42.82) 8:40.75 (1:05.67) 8:05.94 (30.86)
A West Hollywood Aquatics 10:00.89 5
1) Jeffrey Sekido 32 2) Carole Shigaki 47 3) Lara Potter 27 4) Bram Tester 33
2:18.22 (2:18.22) 1:42.42 (1:42.42) 1:06.96 (1:06.96) 32.08
5:13.87 (2:55.65) 4:25.91 (2:07.69) 3:39.28 (1:21.06) 2:56.59 (38.37)
5:48.99 (35.12) 6:28.42 (1:14.55) 7:09.16 (1:55.29) 7:49.38 (2:35.51)
10:00.89 (2:11.51) 9:25.80 (1:36.42) 8:50.85 (1:01.47) 8:18.19 (28.81)
A San Francisco Tsunami Masters 11:38.55 6
1) Barbara Byrnes 46 2) Trina Slabiak 45 3) Rudy Guadron 28 4) Matthew Chappell 38
3:13.75 (3:13.75) 2:22.33 (2:22.33) 1:30.55 (1:30.55) 42.37
6:42.17 (3:28.42) 5:51.09 (2:37.34) 4:54.85 (1:41.10) 4:00.75 (47.00)
7:16.73 (34.56) 7:57.04 (1:14.87) 8:39.52 (1:57.35) 9:17.48 (2:35.31)
11:38.55 (2:21.07) 11:01.49 (1:44.01) 10:24.35 (1:06.87) 9:48.97 (31.49)
A SC AufRuhr 12:58.11 7
1) J?rgen Lonzynski 43 2) Steffi Gastreich 36 3) Markus Zeiner 39 4) Martina Rohr 39
3:18.27 (3:18.27) 2:23.00 (2:23.00) 1:28.88 (1:28.88) 41.44
6:32.03 (3:13.76) 5:43.24 (2:24.97) 4:51.78 (1:33.51) 4:01.99 (43.72)
7:20.78 (48.75) 8:13.28 (1:41.25) 9:06.83 (2:34.80) 9:57.79 (3:25.76)
12:58.11 (3:00.32) 12:13.25 (2:15.46) 11:24.76 (1:26.97) 10:37.93 (40.14)

Event 9 Mixed 160-199 800 LC Metre Freestyle Relay
160-199 GG: 9:18.48 G 3/11/2002 Berk Team Berkeley
160-199 IGLA: 9:18.48 I 3/11/2002 Berk Team Berkeley
A Team Berkeley ? Team Fuego 9:18.48G 1
1) Barbara Moosmann 37 2) Linda Buchanan 45 3) Johan Steiner 37 4) Steven Czekala 43
2:23.09 (2:23.09) 1:46.24 (1:46.24) 1:08.41 (1:08.41) 32.44
4:50.58 (2:27.49) 4:13.37 (1:50.28) 3:35.58 (1:12.49) 2:58.12 (35.03)
5:21.01 (30.43) 5:54.80 (1:04.22) 6:28.43 (1:37.85) 7:01.18 (2:10.60)
9:18.48 (2:17.30) 8:42.13 (1:40.95) 8:06.01 (1:04.83) 7:32.04 (30.86)
A San Francisco Tsunami Masters 10:38.59 2
1) Felicia Ferlin 39 2) Joanne Desmond 35 3) Laurence Fry 41 4) Brian Fitzgibbons 46
2:52.97 (2:52.97) 2:09.56 (2:09.56) 1:24.14 (1:24.14) 40.76
5:53.90 (3:00.93) 5:08.88 (2:15.91) 4:20.58 (1:27.61) 3:33.89 (40.92)
6:27.86 (33.96) 7:05.14 (1:11.24) 7:43.27 (1:49.37) 8:19.47 (2:25.57)
10:38.59 (2:19.12) 10:03.64 (1:44.17) 9:27.16 (1:07.69) 8:51.13 (31.66)
A Ohio Splash 11:01.51 3
1) Douglas Evans 41 2) Sophie Dryer 32 3) Monic Cunningham 44 4) Michael Mizenko 43
2:20.52 (2:20.52) 1:43.75 (1:43.75) 1:06.78 (1:06.78) 32.01
5:42.62 (3:22.10) 4:53.76 (2:33.24) 4:00.16 (1:39.64) 3:07.74 (47.22)
6:15.32 (32.70) 6:52.32 (1:09.70) 7:30.66 (1:48.04) 8:06.36 (2:23.74)
11:01.51 (2:55.15) 10:18.34 (2:11.98) 9:31.78 (1:25.42) 8:45.34 (38.98)
A Isarhechte M?nchen 11:11.93 4
1) Andre B?hler 39 2) Patricia Schuldey 41 3) Silke Vlecken 42 4) Sven Ricklefs 40
3:23.01 (3:23.01) 2:29.68 (2:29.68) 1:35.63 (1:35.63) 43.93
6:02.93 (2:39.92) 5:18.40 (1:55.39) 4:35.37 (1:12.36) 3:56.36 (33.35)
6:41.58 (38.65) 7:26.05 (1:23.12) 8:13.05 (2:10.12) 8:59.03 (2:56.10)
11:11.93 (2:12.90) 10:35.82 (1:36.79) 10:00.71 (1:01.68) 9:27.67 (28.64)
A Wett Ones Swimming Club 12:09.50 5
1) William Dunk 42 2) Cecily Black 53 3) Megan McLachlan 37 4) Steven Sexton 35
2:48.92 (2:48.92) 2:04.90 (2:04.90) 1:21.16 (1:21.16) 38.27
6:32.14 (3:43.22) 5:35.37 (2:46.45) 4:36.17 (1:47.25) 3:39.02 (50.10)
7:16.04 (43.90) 8:04.69 (1:32.55) 8:54.26 (2:22.12) 9:41.56 (3:09.42)
12:09.50 (2:27.94) 11:31.31 (1:49.75) 10:51.37 (1:09.81) 10:14.05 (32.49)

Event 9 Mixed 200-239 800 LC Metre Freestyle Relay
200-239 GG: 11:46.45 G 3/11/2002 TNYA Team New York Aquatics
200-239 IGLA: 11:46.45 I 3/11/2002 TNYA Team New York Aquatics
A Team New York Aquatics ? Metro 11:46.45G 1
1) Kathleen Romano 56 2) Barbara Love 65 3) Charles Riley 48 4) Glenn Wharton 48
3:22.27 (3:22.27) 2:33.89 (2:33.89) 1:41.24 (1:41.24) 48.22
6:47.12 (3:24.85) 5:54.93 (2:32.66) 4:58.62 (1:36.35) 4:05.81 (43.54)
7:22.30 (35.18) 8:00.89 (1:13.77) 8:41.27 (1:54.15) 9:20.37 (2:33.25)
11:46.45 (2:26.08) 11:10.79 (1:50.42) 10:32.98 (1:12.61) 9:54.67 (34.30)
A Wett Ones Swimming Club 11:51.77 2
1) Brian Osterio 47 2) Belinda Hurdis 52 3) Catherine Rogers 50 4) Peter McGee 52
2:53.47 (2:53.47) 2:07.26 (2:07.26) 1:21.40 (1:21.40) 37.90
5:59.61 (3:06.14) 5:13.28 (2:19.81) 4:24.94 (1:31.47) 3:37.08 (43.61)
6:42.14 (42.53) 7:29.34 (1:29.73) 8:16.47 (2:16.86) 9:02.52 (3:02.91)
11:51.77 (2:49.25) 11:09.89 (2:07.37) 10:25.23 (1:22.71) 9:41.35 (38.83)
A West Hollywood Aquatics 11:52.42 3
1) Mike Wallace 46 2) Mary Church 52 3) Jan Levinrad 55 4) Charles Larson 50
2:34.99 (2:34.99) 1:56.25 (1:56.25) 1:16.25 (1:16.25) 36.58
6:07.80 (3:32.81) 5:16.63 (2:41.64) 4:18.67 (1:43.68) 3:22.40 (47.41)
6:50.31 (42.51) 7:39.00 (1:31.20) 8:28.97 (2:21.17) 9:15.39 (3:07.59)
11:52.42 (2:37.03) 11:14.51 (1:59.12) 10:33.78 (1:18.39) 9:52.95 (37.56)
A District of Columbia Aquatics 13:59.94 4
1) Bill Donovan 59 2) Vivian Young 47 3) Rebecca Halbe 43 4) David Hill 51
3:29.47 (3:29.47) 2:35.15 (2:35.15) 1:40.77 (1:40.77) 47.47
6:56.05 (3:26.58) 6:00.35 (2:30.88) 5:03.51 (1:34.04) 4:13.53 (44.06)
7:51.49 (55.44) 8:56.90 (2:00.85) 10:02.83 (3:06.78) 11:03.93 (4:07.88)
13:59.94 (2:56.01) 13:18.64 (2:14.71) 12:30.51 (1:26.58) 11:43.53 (39.60)





2002 GAY GAMES SWIM RESULTS

DAY 2

SYDNEY, AUSTRALIA,  Nov. 4

50 M Pool

TOP 3 FINISHERS

(Note:  In events where less than three finalists are listed only that number of swimmers competed in the race.)

Event 10  Women 25-29 400 LC Metre IM
===============================================================================
    25-29 GG: G 5:50.56  1990      Kerry Freeman, Sac                          
  25-29 IGLA: I 5:50.56  1990      Kerry Freeman, SAC                          
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Globke, Daniela           27 Hann                           7:28.56  
  2 Klucsor, Michelle         26 Cruz                           7:33.26  
 
Event 10  Women 30-34 400 LC Metre IM
===============================================================================
    30-34 GG: G 6:14.19  1990      Jill Schuldt, TPAC                          
  30-34 IGLA: I 5:29.60  1992      Zena Herrmann, FWM                          
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Vanessa            33 NWO                            6:21.43  
  2 R?ker, Sabine             34 Rosa                           7:01.11  
 
Event 10  Women 35-39 400 LC Metre IM
===============================================================================
    35-39 GG: G 6:16.12  1998      Eileen Fagan, TNYA                          
  35-39 IGLA: I 6:16.12  1998      Eileen Fagan, TNYA                          
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Smit, AnneMarie           35 GSA                            6:44.87  
  2 Ferlin, Felicia           39 Tsun                           6:59.80  
  3 Gastreich, Steffi         36 Auf                            7:58.71  
 
Event 10  Women 40-44 400 LC Metre IM
===============================================================================
    40-44 GG: G 6:04.81  4/11/2002 Kate Moore, DSC                             
  40-44 IGLA: I 6:04.81  4/11/2002 Kate Moore, DSC                             
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Moore, S. Kate            40 DSC                            6:04.81G 
  2 Daly, Trisha              40 NWO                            7:16.28  
  3 Vlecken, Silke            42 Isar                           7:36.59  
 
Event 10  Women 45-49 400 LC Metre IM
===============================================================================
    45-49 GG: G 7:19.32  4/11/2002 Jessica Seaton, WH2O                        
  45-49 IGLA: I 7:19.32  4/11/2002 Jessica Seaton, WH2O                        
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Seaton, Jessica           49 WH2O                           7:19.32G 
  2 Dec, Patricia             46 TNYA                           7:38.48  
  3 Byrnes, Barbara           46 Tsun                           7:47.62  
 
Event 10  Women 50-54 400 LC Metre IM
===============================================================================
    50-54 GG: G 6:29.01  4/11/2002 Priscilla Kawakami, UTAH                    
  50-54 IGLA: I 6:29.01  4/11/2002 Priscilla Kawakami, UTAH                    
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kawakami, Priscilla       52 UTAH                           6:29.01G 
  2 Hurdis, Belinda           52 NWO                            7:45.49  
 
Event 10  Women 65-69 400 LC Metre IM
===============================================================================
    65-69 GG: G 8:35.90  4/11/2002 Barbara Love, TNYA                          
  65-69 IGLA: I 8:35.90  4/11/2002 Barbara Love, TNYA                          
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Love, Barbara             65 TNYA                           8:35.90G 
 
Event 11  Men 19-24 400 LC Metre IM
===============================================================================
    19-24 GG: G 5:20.49  1990      Mark Tonai, DSST                            
  19-24 IGLA: I 4:55.82  1995      Todd Radel, GOST                            
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Crosby, Michael           23 WH2O                           5:24.18  
  2 Hendl, Jonathan           23 NWO                            6:10.62  
 
Event 11  Men 25-29 400 LC Metre IM
===============================================================================
    25-29 GG: G 4:39.97  1998      Alex Kostich, SCAQ                          
  25-29 IGLA: I 4:39.97  1998      Alex Kostich, SCAQ                          
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Buckman, Corey            28 NWO                            5:04.26  
  2 de Mira III, Onesimo      29 TNYA                           5:56.07  
  3 Cheung, Casey             29 Tsun                           6:03.92  
  
Event 11  Men 30-34 400 LC Metre IM
===============================================================================
    30-34 GG: G 4:57.20  1998      Mark Stori, TDA                             
  30-34 IGLA: I 4:49.36  1995      Bruce Hayes, ART                            
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Nussbaumer, Andr?         31 GSZ                            5:00.76  
  2 Brown, Marc               33 NWO                            5:25.46  
  3 Gundersen, Karl           33 TSTL                           5:26.39  
 
Event 11  Men 35-39 400 LC Metre IM
===============================================================================
    35-39 GG: G 5:04.25  4/11/2002 Stephen Smith, SAC                          
  35-39 IGLA: I 5:04.25  4/11/2002 Stephen Smith, SAC                          
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Stephen            36 SAC                            5:04.25G 
  2 Steiner, Johan            37 Berk                           5:10.46  
  3 Harper, James             35 Fins                           5:11.44  
   
Event 11  Men 40-44 400 LC Metre IM
===============================================================================
    40-44 GG: G 5:13.58  4/11/2002 Todd Cooper, TNYA                           
  40-44 IGLA: I 5:13.58  4/11/2002 Todd Cooper, TNYA                           
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Cooper, Todd              40 TNYA                           5:13.58G 
  2 Junk, Stephen             42 WPC                            5:18.83  
  3 Czekala, Steven           43 Berk                           5:26.25  
  
Event 11  Men 45-49 400 LC Metre IM
===============================================================================
    45-49 GG: G 5:27.33  4/11/2002 Bruce Hatton, WH2O                          
  45-49 IGLA: I 5:27.33  4/11/2002 Bruce Hatton, WH2O                          
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hatton, Bruce R.          45 WH2O                           5:27.33G 
  2 Culhane, John G.          46 Fins                           5:35.41  
  3 Boyer, Duane              46 WH2O                           5:47.50  
  
Event 11  Men 50-54 400 LC Metre IM
===============================================================================
    50-54 GG: G 6:09.71  1998      David Ugarkovich, Sac                       
  50-54 IGLA: I 6:09.71  1998      David Ugarkovich, Sac                       
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 McInnes, Robert           50 NWO                            6:49.54  
  2 Steward, Donald           52 SQUID                          8:27.06  
 
Event 11  Men 55-59 400 LC Metre IM
===============================================================================
    55-59 GG: G 6:25.25  4/11/2002 Paulo Figueiredo, WH2O                      
  55-59 IGLA: I 6:25.25  4/11/2002 Paulo Figueriredo, WH2O                     
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Figueiredo, Paulo         56 WH2O                           6:25.25G 
 
Event 12  Women 19-24 100 LC Metre Freestyle
===============================================================================
    19-24 GG: G 1:14.65  1990      Mary Frank, Unatt                           
  19-24 IGLA: I 1:06.39  1989      Linda Finley, Orca                          
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Visintine, Christine Lyn  24 OhSp                           1:15.89  
 
Event 12  Women 25-29 100 LC Metre Freestyle
===============================================================================
    25-29 GG: G 1:04.18  4/11/2002 Catherine Liang, Berk                       
  25-29 IGLA: I 1:04.18  4/11/2002 Catherine Liang, Berk                       
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Liang, Catherine          28 Berk                           1:04.18G 
  2 Woodman, Cheryl           29 DSC                            1:06.38  
  3 Burkhardt, Lara           28 VGS                            1:06.54  
   
Event 12  Women 30-34 100 LC Metre Freestyle
===============================================================================
    30-34 GG: G 1:05.97  1998      Monique Dijkstra, GSA                       
  30-34 IGLA: I 1:03.35  1992      Zena Herrmann, FWM                          
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hinkle, Jennifer          30 TDA                            1:06.51  
  2 Schramm, Melissa          31 Out                            1:08.10  
  3 Applegate, Julia          32 OhSp                           1:08.76  
   
Event 12  Women 35-39 100 LC Metre Freestyle
===============================================================================
    35-39 GG: G 1:01.27  4/11/2002 Karen James, TNYA                           
  35-39 IGLA: I 1:01.27  4/11/2002 Karen James, TNYA                           
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 James, Karen              36 TNYA                           1:01.27G 
  2 Gunston, Jinny            35 Out                            1:02.59  
  3 Moosmann, Barbara         37 Berk                           1:05.28  
  
Event 12  Women 40-44 100 LC Metre Freestyle
===============================================================================
    40-44 GG: G 1:07.14  4/11/2002 Deborah Collins, NWO                        
  40-44 IGLA: I 1:07.14  4/11/2002 Deborah Collins, NWO                        
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Collins, Deborah          43 NWO                            1:07.14G 
  2 Hoyland, Karen            41 DSC                            1:10.26  
  3 Doetsch, Julie            40 ChSm                           1:11.02  

Event 12  Women 45-49 100 LC Metre Freestyle
===============================================================================
    45-49 GG: G 1:06.92  4/11/2002 Morri Kleine-Spang, WH2O                    
  45-49 IGLA: I 1:06.92  4/11/2002 Morri Kleine-Spang, WH2O                    
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kleine Spang, Morri       46 WH2O                           1:06.92G 
  2 Kleine Spang, Lindy       46 WH2O                           1:14.78  
  3 Young, Vivian             47 DCAC                           1:15.05  
  
Event 12  Women 50-54 100 LC Metre Freestyle
===============================================================================
    50-54 GG: G 1:20.90  1998      Jan Levinrad, WH2O                          
  50-54 IGLA: I 1:20.90  1998      Jan Levinrad, WH2O                          
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Mociun, Melanie           50 TAM                            1:24.95  
  2 Rylett, Nancy             51 SAC                            1:39.49  
  3 Church, Mary              52 WH2O                           1:40.74  
 
Event 12  Women 55-59 100 LC Metre Freestyle
===============================================================================
    55-59 GG: G 1:41.24  4/11/2002 Kathleen Romano, TNYA                       
  55-59 IGLA: I 1:41.24  4/11/2002 Kathleen Romano, TNYA                       
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Levinrad, Jan             55 WH2O                           1:19.04G 
  2 East, Robyn               57 HC4                            1:23.25G 
  3 Lightfoot, Carol          55 HC4                            1:55.47  
 
 
Event 12  Women 60-64 100 LC Metre Freestyle
===============================================================================
    60-64 GG: G 1:36.17  1998      Barbara Love, TNYA                          
  60-64 IGLA: I 1:36.17  1998      Barbara Love, TNYA                          
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Person, Antoinette        64 AUSSI                          1:40.70  
 
Event 13  Men 19-24 100 LC Metre Freestyle
===============================================================================
    19-24 GG: G 56.19  1990      Mark Houston, ChSm                            
  19-24 IGLA: I 56.19  1990      Mark Houston, ChSm                            
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kenney, Ryan              21 Unatt                            57.19  
  2 Aronowitz, Steven         24 Tsun                             58.38  
 
Event 13  Men 25-29 100 LC Metre Freestyle
===============================================================================
    25-29 GG: G 53.36  1990      Bruce Hayes, TNYA                             
  25-29 IGLA: I 53.36  1990      Bruce Hayes, TNYA                             
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Jacobson, Brian           29 MIST                             54.30  
  2 Steele, Kevin             29 Out                              55.26  
  3 Buttery, Todd             26 QBN                              57.06  
  
Event 13  Men 30-34 100 LC Metre Freestyle
===============================================================================
    30-34 GG: G 53.96  1998      Keith Kaplan, SCAQ                            
  30-34 IGLA: I 53.96  1998      Keith Kaplan, SCAQ                            
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Oakes, Todd               34 Tsun                             55.11  
  2 Oldham, Mark              33 EBSC                             55.44  
  3 Carlisle, Corey           31 Tsun                             56.88  
  
Event 13  Men 35-39 100 LC Metre Freestyle
===============================================================================
    35-39 GG: G 58.15  1998      Rick Sawicki, NWO                             
  35-39 IGLA: I 57.40  1995      James Calhoun, SCAQ                           
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kaplan, Keith             35 SCAQ                             54.88I 
  2 Glaser, Geoffrey          38 Tsun                             55.95I 
  3 Robinson, Scott           37 Tsun                             56.08I 
   
Event 13  Men 40-44 100 LC Metre Freestyle
===============================================================================
    40-44 GG: G 59.80  1990      Richard Hunter; Mark Wussler, WH2O; DSST      
  40-44 IGLA: I 59.13  1992      Rick Peterson, Orca                           
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Reinhardt, Joseph         41 OhSp                             55.21I 
  2 Cooper, Todd              40 TNYA                             57.71I 
  3 Sawicki, Rick             42 NWO                              59.07I 

Event 13  Men 45-49 100 LC Metre Freestyle
===============================================================================
    45-49 GG: G 57.74  1998      Richard Garrett, USF                          
  45-49 IGLA: I 57.74  1998      Richard Garrett, USF                          
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Wussler, Mark             47 SDSM                             58.51  
  2 Godfrey, Alan             45 DCAC                             59.37  
  3 Mead, Jeffrey             46 DCAC                           1:01.03  
 
Event 13  Men 50-54 100 LC Metre Freestyle
===============================================================================
    50-54 GG: G 59.22  1998      Peter Prijdekker, Out                         
  50-54 IGLA: I 59.22  1998      Peter Prijdekker, Out                         
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Prijdekker, Peter         54 Out                              59.52  
  2 Peterson, Richard         51 Orca                           1:01.06  
  3 Ahlman, David             51 Tsun                           1:02.56  

Event 13  Men 55-59 100 LC Metre Freestyle
===============================================================================
    55-59 GG: G 1:00.49  4/11/2002 Michael Ahern, SDSM                         
  55-59 IGLA: I 1:00.49  4/11/2002 Michael Ahern, SDSN                         
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ahern, Michael            57 SDSM                           1:02.07  
  2 Merritt, Richard          55 TNYA                           1:04.24  
  3 Judd, Ron                 57 TA1                            1:13.73  
   
Event 13  Men 60-64 100 LC Metre Freestyle
===============================================================================
    60-64 GG: G 1:15.44  1998      Michael Dively, Nads                        
  60-64 IGLA: I 1:15.44  1998      Michael Dively, Nads                        
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dively, Michael           64 Nads                           1:15.54  
  2 Fabian, Richard           60 Tsun                           1:16.61  
  3 Cahill, James             60 VGS                            1:23.08  
 
Event 13  Men 65-69 100 LC Metre Freestyle
===============================================================================
    65-69 GG: G 1:17.57  4/11/2002 Hugh Clarkson, DSC                          
  65-69 IGLA: I 1:17.57  4/11/2002 High Clarkson, DSC                          
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Clarkson, Hugh            65 DSC                            1:17.57G 
  2 Moll, Richard             68 NEM                            1:24.53  
 
Event 13  Men 85-89 100 LC Metre Freestyle
===============================================================================
    85-89 GG: G 2:21.00  4/11/2002 William Grant, TStL                         
  85-89 IGLA: I 2:21.00  4/11/2002 William Grant, TStL                         
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Grant, William            89 TSTL                           2:21.00G 
 
Event 14  Women 25-29 50 LC Metre Breaststroke
===============================================================================
    25-29 GG: G 39.43  1990      Granate Sosnoff, Berk                         
  25-29 IGLA: I 38.25  1992      Debbie Falsgraf, GLAD                         
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kozar, Olivia             26 VGS                              49.13  
  2 Harris, Rachael           27 AUSSI                            49.49  
  
Event 14  Women 30-34 50 LC Metre Breaststroke
===============================================================================
    30-34 GG: G 39.00  1990      Terrie Monfore, Tsun                          
  30-34 IGLA: I 39.00  1990      Terrie Monfore, Tsun                          
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Applegate, Julia          32 OhSp                             39.84  
  2 Huyette, Michele          34 Nads                             40.21  
  3 Spinks, Carrie            31 Out                              40.45  
 
Event 14  Women 35-39 50 LC Metre Breaststroke
===============================================================================
    35-39 GG: G 40.71  4/11/2002 Elizabeth Watkins, UTAH                       
  35-39 IGLA: I 40.71  4/11/2002 Elizabeth Watkins, UTAH                       
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Watkins, Elizabeth        37 UTAH                             40.71G 
  2 Mante, Yolanda            36 GSA                              41.31  
  3 Jack, Sam                 39 DSCal                            41.42  
  
 
Event 14  Women 40-44 50 LC Metre Breaststroke
===============================================================================
    40-44 GG: G 38.75  4/11/2002 Deborah Collins, NWO                          
  40-44 IGLA: I 38.75  4/11/2002 Deborah Collins, NWO                          
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Collins, Deborah          43 NWO                              38.75G 
  2 Try, Katy                 43 NWO                              39.86  
  3 Meyer, Petra              41 Ham                              42.20  
 
Event 14  Women 45-49 50 LC Metre Breaststroke
===============================================================================
    45-49 GG: G 41.21  4/11/2002 Melon Dash, Berk                              
  45-49 IGLA: I 41.21  4/11/2002 Melon Dash, Berk                              
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dash, Melon               47 Berk                             41.21G 
  2 Graham, Kay               49 NGS                              42.27  
  3 Seaton, Jessica           49 WH2O                             43.69  
  
Event 14  Women 50-54 50 LC Metre Breaststroke
===============================================================================
    50-54 GG: G 48.69  1998      Robyn East, TA1                               
  50-54 IGLA: I 48.69  1998      Robyn East, Auck                              
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Black, Cecily             53 NWO                              51.77  
  2 Moses, Karen              53 HC4                              53.85  
  3 Martin, Michelle          53 ART                              54.22  

Event 14  Women 55-59 50 LC Metre Breaststroke
===============================================================================
    55-59 GG: G 58.25  4/11/2002 Carol Lightfoot, HC4                          
  55-59 IGLA: I 58.25  4/11/2002 Carol Lightfoot, HC4                          
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lightfoot, Carol          55 HC4                              58.25G 
  2 Berger, Carmen            57 WH2O                           1:02.57  
 
Event 14  Women 60-64 50 LC Metre Breaststroke
===============================================================================
    60-64 GG: G 55.28  4/11/2002 Antoinette Person, Aussi                      
  60-64 IGLA: I 55.28  4/11/2002 Antoinette Person, Aussi                      
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Person, Antoinette        64 AUSSI                            55.28G 
  2 Maulfair, Virginia E.     63 SAC                            1:24.93  
 
Event 15  Men 19-24 50 LC Metre Breaststroke
===============================================================================
    19-24 GG: G 32.82  1990      Mark Tonia, DSST                              
  19-24 IGLA: I 31.04  1995      Todd Radel, GOST                              
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kenney, Ryan              21 Unatt                            33.01  
  2 Hendl, Jonathan           23 NWO                              35.01  
  3 Heath, Ryan               22 AUSSI                            35.42  

Event 15  Men 25-29 50 LC Metre Breaststroke
===============================================================================
    25-29 GG: G 29.52  4/11/2002 Jeff Commings, SQUID                          
  25-29 IGLA: I 29.52  4/11/2002 Jeff Commings, SQUID                          
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Commings, Jeff            28 SQUID                            29.52G 
  2 Jacobson, Brian           29 MIST                             30.64  
  3 Campea, Scott             27 Fins                             30.83  
 
Event 15  Men 30-34 50 LC Metre Breaststroke
===============================================================================
    30-34 GG: G 30.98  1998      Thomas Zetzmann, Berl                         
  30-34 IGLA: I 30.98  1998      Thomas Zetzmann, Berl                         
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Williams, Neill           34 DCAC                             31.89  
  2 Coyne, David              33 NWO                              33.00  
  3 Harlow, Mark              31 Tsun                             33.07  
  
Event 15  Men 35-39 50 LC Metre Breaststroke
===============================================================================
    35-39 GG: G 30.80  1998      Thomas Putterman, Hstn                        
  35-39 IGLA: I 30.80  1998      Dean Putterman, Hstn                          
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Frampton, Sean            36 Nads                             31.77  
  2 Mohr, Carsten             35 Berg                             31.88  
  3 Fitzgerald, Mike          37 SCAQ                             33.96  
   
 
Event 15  Men 40-44 50 LC Metre Breaststroke
===============================================================================
    40-44 GG: G 34.51  1990      Richard Hunter, WH2O                          
  40-44 IGLA: I 34.51  1990      Ricahrd hunter, WH2O                          
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Putterman, Dean           40 HOST                             31.89G 
  2 Knight, Matt              41 WH2O                             34.70  
  3 Collins, Philip           40 Out                              35.02  
   
Event 15  Men 45-49 50 LC Metre Breaststroke
===============================================================================
    45-49 GG: G 34.15  4/11/2002 Jose Cunningham, DCAC                         
  45-49 IGLA: I 34.15  4/11/2002 Jose Cunningham, DCAC                         
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Cunningham, Jos?          46 DCAC                             34.15G 
  2 Wussler, Mark             47 SDSM                             34.39  
  3 Bordovsky, Mauro          46 WH2O                             34.90  
    
 Event 15  Men 50-54 50 LC Metre Breaststroke
===============================================================================
    50-54 GG: G 35.04  4/11/2002 Robert Weyhenke, UpAm                         
  50-54 IGLA: I 35.04  4/11/2002 Robert Weyhenke, UpAm                         
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Weyhenke, Robert          50 UpAm                             35.04G 
  2 Atondo, Richard           52 Tsun                             36.96  
  3 de Vries, Bram            50 UpAm                             38.01  
   
Event 15  Men 55-59 50 LC Metre Breaststroke
===============================================================================
    55-59 GG: G 37.28  4/11/2002 Michael MacManus, OUT                         
  55-59 IGLA: I 37.28  4/11/2002 Michael MacManus, OUT                         
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 MacManus, Michael         56 Out                              37.28G 
  2 Young, Julius             56 SAC                              39.98  
  3 MacGregor, Donald         56 Fins                             43.56  
   
Event 15  Men 60-64 50 LC Metre Breaststroke
===============================================================================
    60-64 GG: G 39.95  4/11/2002 Richard F.Gowers, UTAH                        
  60-64 IGLA: I 39.95  4/11/2002 Richard F.Goers, UTAH                         
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Goers, Richard            61 UTAH                             39.95G 
  2 Ammon, Richard            62 TOC                              45.68  
  3 Nouwen, Rob               63 Ketel                            48.50  
 
Event 15  Men 65-69 50 LC Metre Breaststroke
===============================================================================
    65-69 GG: G 42.93  4/11/2002 Patrick Galvin, VMV                           
  65-69 IGLA: I 42.93  4/11/2002 Patrick Galvin, VMV                           
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Galvin, Patrick           69 VMV                              42.93G 
 
Event 15  Men 70-74 50 LC Metre Breaststroke
===============================================================================
    70-74 GG: G 58.70  4/11/2002 John Kiley, TNYA                              
  70-74 IGLA: I 58.70  4/11/2002 John Kiley, TNYA                              
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kiley, John               73 TNYA                             58.70G 
 
Event 15  Men 85-89 50 LC Metre Breaststroke
===============================================================================
    85-89 GG: G 1:22.71  4/11/2002 William Grant, TStL                         
  85-89 IGLA: I 1:22.71  4/11/2002 William Grant, TStL                         
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Grant, William            89 TSTL                           1:22.71G 
 
Event 16  Women 120-159 400 LC Metre Medley Relay
===============================================================================
  120-159 GG: G 5:16.42  4/11/2002 Out to Swim A, OUT                          
                         C.Spinks,D.Parker,J.Dunston,M.Schramm             
120-159 IGLA: I 5:16.42  4/11/2002 Out to Swim, OUT                            
                         C.Spinks, D.Parker, J.Dunston, M.Schramm          
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Out To Swim  'A'                                            5:16.42G 
  2 Wett Ones Swimming Club  'A'                                5:25.77  
  3 Ohio Splash  'A'                                            5:41.51  
   
 
Event 16  Women 160-199 400 LC Metre Medley Relay
===============================================================================
  160-199 GG: G 5:54.37  4/11/2002 New York Aquatics, TNYA                     
                         J.Quaid, P.Dec, K.James, M.Carter                 
160-199 IGLA: I 5:54.37  4/11/2002 Team New York Aquatics, TNYA                
                         J.Quaid, P.Dec, K.James, M.Carter                 
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Team New York Aquatics ? Metro  'A'                         5:54.37G 
  2 Wett Ones Swimming Club  'A'                                6:50.60  
  3 San Francisco Tsunami Masters  'A'                          7:24.78  
  
 
Event 16  Women 200-239 400 LC Metre Medley Relay
===============================================================================
  200-239 GG: G 6:17.55  4/11/2002 West Hollywood, WH2O                        
                         J.Levinrad, J.Seaton, M.Kleine-Spang,M.Church     
200-239 IGLA: I 6:17.55  4/11/2002 West Hollywood Aquatics, WH2O               
                         J.Levinrad,J.Seaton,M.Kleine-Spang,M.Church       
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 West Hollywood Aquatics  'A'                                6:17.55G 
 
Event 17  Men 100-119 400 LC Metre Medley Relay
===============================================================================
  100-119 GG: G 4:33.05  4/11/2002 San Francisco, TSUN                         
                         S.Aronowitz,R.Guadron,TJ.Ruggiero,S.Martel        
100-119 IGLA: I 4:13.89  1995      Washington DC AC, DCAC                      
                         T Augspurger, N Williams, D Michaels, D Greer     
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 San Francisco Tsunami Masters  'A'                          4:33.05G 
  2 Team New York Aquatics ? Metro  'C'                         4:44.00  
  3 Wett Ones Swimming Club  'A'                                4:47.57  
  
 
Event 17  Men 120-159 400 LC Metre Medley Relay
===============================================================================
  120-159 GG: G 4:09.12  4/11/2002 San Francisco, TSUN                         
                         D.Veatch,M.Harlow,B.Holton,T.Oakes                
120-159 IGLA: I 4:09.12  4/11/2002 San Francisco, TSUN                         
                         D.Veatch,M.Harlow,B.Holton,T.Oakes                
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 San Francisco Tsunami Masters  'A'                          4:09.12G 
  2 Fins Aquatics Club  'A'                                     4:13.83  
  3 Wett Ones Swimming Club  'A'                                4:28.05  
   
Event 17  Men 160-199 400 LC Metre Medley Relay
===============================================================================
  160-199 GG: G 4:26.81  1998      West Hollywood, WH2O                        
                         J Ballard, M Bordovsky, K Smith, J Bauer          
160-199 IGLA: I 4:26.81  1998      West Hollywood, WH2O                        
                         J Ballard, M Bordovsky, K Smith, J Bauer          
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Gay Sport Z?rich ? AMT  'A'                                 4:31.73  
  2 District of Columbia Aquatics  'A'                          4:34.16  
  3 San Francisco Tsunami Masters  'A'                          4:36.07  
   
Event 17  Men 200-239 400 LC Metre Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 West Hollywood Aquatics  'A'                                4:41.52  
  2 San Diego Swim Masters  'A'                                 4:56.36  
  3 Out To Swim  'A'                                            5:10.89  
   
Event 17  Men 240-279 400 LC Metre Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Team New York Aquatics ? Metro  'A'                         7:42.89  
 
Event 18  Mixed 100-119 400 LC Metre Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Out To Swim  'A'                                            4:27.93  
 
Event 18  Mixed 120-159 400 LC Metre Freestyle Relay
===============================================================================
  120-159 GG: G 4:08.86  4/11/2002 Team Berkeley, Berk                         
                         B.Moosmann,J.Schwenger,C.Liang,S.Czekala          
120-159 IGLA: I 4:08.86  4/11/2002 Team Berkeley, Berk                         
                         B.Moosmann,J.Schwenger,C.Leang,S.Czekala          
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Team Berkeley ? Team Fuego  'A'                             4:08.86G 
  2 Ohio Splash  'A'                                            4:09.93  
  3 Wett Ones Swimming Club  'A'                                4:16.04  
   
Event 18  Mixed 160-199 400 LC Metre Freestyle Relay
===============================================================================
  160-199 GG: G 4:46.07  4/11/2002 Downtown, DSC                               
                         K.Hoyland,D.Gagon,J.Moore,C.Woodman               
160-199 IGLA: I 4:46.07  4/11/2002 Downtown Swim Club, DSC                     
                         K.Hoyland,D.Gagnon,J.Moore,C.Woodman              
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Downtown Swim Club  'A'                                     4:46.07G 
  2 Wett Ones Swimming Club  'A'                                4:53.70  
  3 Vorspiel SSL  'A'                                           4:57.49  
 
 Event 18  Mixed 200-239 400 LC Metre Freestyle Relay
===============================================================================
  200-239 GG: G 5:03.69  4/11/2002 West Hollywood, WH2O                        
                         D.Hay,J.Levinrad,.Shigaki,M.Wallace               
200-239 IGLA: I 5:03.69  4/11/2002 West Hollywood, WH2O                        
                         D.Hay,J.Levinrad,C.Shigaki,M.Wallace              
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 West Hollywood Aquatics  'A'                                5:03.69G 
  2 Wett Ones Swimming Club  'A'                                5:22.55  
  3 Team New York Aquatics ? Metro  'A'                         5:26.83  
 


2002 Gay Games Swimming Results

Sydney, Australia. 

50 M Pool

DAY THREE: November 5, 2002

RESULTS


(Note: in events where there are fewer than three competitors' results shown that is total number of swimmers and/or teams entered for that race.)

 
Event 19  Women 25-29 800 LC Metre Freestyle
===============================================================================
    25-29 GG: G 11:01.11  1990      Amy Stewart, Berk                          
  25-29 IGLA: I 11:01.11  1990      Amy Stewart, Berk                          
    Name                     Age Team                             Finals  
===============================================================================
  1 Globke, Daniela           27 Hann                          13:41.18  
  2 Taylor, Stephanie         28 AUSSI                         14:07.32  
 
Event 19  Women 30-34 800 LC Metre Freestyle
===============================================================================
    30-34 GG: G 11:47.95  1990      Elizabeth Laurenson, TPAC                  
  30-34 IGLA: I 11:42.88  1995      Annette Bernier, DSST                      
    Name                     Age Team                             Finals  
===============================================================================
  1 Hofmann, Elke             30 Fins                          11:37.64I 
              1:19.58           2:46.80           4:15.37           5:45.03
              7:14.02           8:42.85          10:11.34 11:37.64         
 
Event 19  Women 35-39 800 LC Metre Freestyle
===============================================================================
    35-39 GG: G 11:10.40  5/11/2002 Elizabeth Watkins, Utah                    
  35-39 IGLA: I 11:01.21  1995      Nancy Kemper, DSST                         
    Name                     Age Team                             Finals  
===============================================================================
  1 Watkins, Elizabeth        37 UTAH                          11:10.40G 
              1:17.86           2:42.58           4:09.48           5:33.98
              6:59.82           8:24.76           9:50.16 11:10.40         
  2 Ogle, Jennifer            35 Orca                          11:42.94  
              1:17.77           2:42.52           4:09.66           5:39.36
              7:10.47           8:41.37          10:12.00 11:42.94         
  3 Schneider, Henriette      37 GSZ                           11:58.97  
              1:25.11           2:55.26           4:27.00           5:58.51
              7:30.56           8:59.80          10:29.86 11:58.97         
  
Event 19  Women 40-44 800 LC Metre Freestyle
===============================================================================
    40-44 GG: G 11:30.40  1990      Gwen Deely, TNYA                           
  40-44 IGLA: I 11:30.40  1990      Gwen Deely, TNYA                           
    Name                     Age Team                             Finals  
===============================================================================
  1 Bird, Gwen                40 EBSC                          11:31.47  
              1:20.58           2:47.73           4:14.94           5:43.03
              7:10.97           8:39.29          10:06.69 11:31.47         
  2 Borne, Cynthia            41 TA1                           12:08.65  
  3 Vander Bilt, Joni         41 NEM                           12:56.72  
  
 
Event 19  Women 45-49 800 LC Metre Freestyle
===============================================================================
    45-49 GG: G 14:52.43  1990      Diana Duff, TNYA                           
  45-49 IGLA: I 14:52.43  1990      Diana Duff, Tsun                           
    Name                     Age Team                             Finals  
===============================================================================
  1 Slabiak, Trina            45 Tsun                          15:49.70  
 
Event 19  Women 50-54 800 LC Metre Freestyle
===============================================================================
    50-54 GG: G 11:16.89  5/11/2002 Priscilla Kawakami, Utah                   
  50-54 IGLA: I 11:16.89  5/11/2002 Priscilla Kawakami, Utah                   
    Name                     Age Team                             Finals  
===============================================================================
  1 Kawakami, Priscilla       52 UTAH                          11:16.89G 
              1:21.67           2:48.09           4:14.64           5:40.97
              7:05.94           8:30.44           9:55.24 11:16.89         
  2 Rogers, Catherine         50 NWO                           12:38.84  
  3 Schacht, Annette          52 Vor                           14:18.97  
 
 
Event 19  Women 55-59 800 LC Metre Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals  
===============================================================================
  1 East, Robyn               57 HC4                           13:30.59  
  2 Romano, Kathleen          56 TNYA                          14:21.30  
  3 Lightfoot, Carol          55 HC4                           17:23.80  
 
Event 19  Women 60-64 800 LC Metre Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals  
===============================================================================
  1 Coffey, Mary              64 Tsun                          18:31.79  
 
Event 20  Men 19-24 800 LC Metre Freestyle
===============================================================================
    19-24 GG: G 9:44.53  1990      Nolan Steiner, DSST                         
  19-24 IGLA: I 9:44.53  1990      Nolan Steiner, DSST                         
    Name                     Age Team                             Finals  
===============================================================================
  1 Stansberry, Mike          24 MWav                          10:46.83  
              1:10.58           2:28.82           3:49.99                  
              6:37.22           8:00.82           9:24.74 10:46.83         
  2 Iff, Thomas               24 AUSSI                         11:35.74  
  3 Tryon, Shayne             24 EBSC                          12:20.47  
              1:24.58           2:56.59           4:29.62           6:05.25
              7:42.27           9:18.10          10:52.46 12:20.47         
 
Event 20  Men 25-29 800 LC Metre Freestyle
===============================================================================
    25-29 GG: G 9:32.55  1990      Steve Schmidt, Orca                         
  25-29 IGLA: I 9:32.55  1990      Steve Schmidt, Orca                         
    Name                     Age Team                             Finals  
===============================================================================
  1 Cheung, Casey             29 Tsun                          11:18.54  
              1:17.38           2:42.65           4:09.94           5:37.49
              7:05.82           8:32.33           9:58.19 11:18.54         
  2 McGrane, Peter            28 TNYA                          12:36.28  
              1:20.35           2:54.39           4:31.84           6:11.26
              7:50.90           9:29.33          11:06.55 12:36.28         
 
Event 20  Men 30-34 800 LC Metre Freestyle
===============================================================================
    30-34 GG: G 9:29.75  5/11/2002 Mark Oldham, EbSc                           
  30-34 IGLA: I 9:29.75  5/11/2002 Mark Oldham, EBSC                           
    Name                     Age Team                             Finals  
===============================================================================
  1 Oldham, Mark              33 EBSC                           9:29.75G 
     1:06.43           2:17.77           3:29.23           4:41.93         
     5:55.36           7:08.10           8:20.07           9:29.75  9:29.75
  2 Klugman, Jason            31 Fins                          10:03.69  
              1:10.04           2:27.50           3:45.28           5:02.26
              6:19.27           7:36.49           8:51.91 10:03.69         
  3 Gundersen, Karl           33 TSTL                          10:09.97  
              1:09.73           2:23.90           3:39.74           4:56.82
              6:14.75           7:33.49           8:52.22 10:09.97         
  
Event 20  Men 35-39 800 LC Metre Freestyle
===============================================================================
    35-39 GG: G 8:56.10  5/11/2002 Daniel Veatch, TSUN                         
  35-39 IGLA: I 8:56.10  5/11/2002 Daniel Veatch, TSUN                         
    Name                     Age Team                             Finals  
===============================================================================
  1 Veatch, Daniel            37 Tsun                           8:56.10G 
     1:02.57           2:09.56           3:17.41           4:26.48         
     5:34.53           6:42.53           7:50.84           8:56.10  8:56.10
  2 Glaser, Geoffrey          38 Tsun                           9:10.45  
     2:11.64           3:21.11           4:30.99           5:41.10         
     6:51.09           8:02.12           9:10.45  9:10.45                  
  3 Attar, Barak              35 Isr                            9:35.48  
     1:06.37           2:18.35           3:31.00           4:44.73         
     5:58.70           7:11.90           8:24.37           9:35.48  9:35.48
   
Event 20  Men 40-44 800 LC Metre Freestyle
===============================================================================
    40-44 GG: G 9:55.52  5/11/2002 Steven Czekala, Berk                        
  40-44 IGLA: I 9:55.52  5/11/2002 Steven Czekala, Berk                        
    Name                     Age Team                             Finals  
===============================================================================
  1 Czekala, Steven           43 Berk                           9:55.52G 
  2 Fallot, Paul              44 TNYA                           9:58.21  
              1:09.07           2:24.42           3:40.43           4:56.45
              6:11.56           7:28.22           8:44.73  9:58.21         
  3 Mizenko, Michael          43 OhSp                          10:15.44  
              1:09.74           2:27.01           3:45.69           5:04.34
              6:22.45           7:41.26 10:15.44                           
   
Event 20  Men 45-49 800 LC Metre Freestyle
===============================================================================
    45-49 GG: G 10:10.25  5/11/2002 Brad Levinson, TDA                         
  45-49 IGLA: I 10:10.25  5/11/2002 Brad Levinson, TDA                         
    Name                     Age Team                             Finals  
===============================================================================
  1 Levinson, Brad            46 TDA                           10:10.25G 
              1:11.42           2:28.25           3:45.54           5:03.73
              6:21.71           7:38.93 10:10.25                           
  2 Spratt, Mark              47 SDSM                          10:14.79  
              1:10.99           2:28.18           3:46.06           5:04.54
              6:22.50           7:40.55           8:59.16 10:14.79         
  3 Hatton, Bruce R.          45 WH2O                          10:17.06  
              1:14.15           2:33.39           3:52.03           5:09.77
              6:26.94           7:44.60           9:02.06 10:17.06 10:17.06
   
Event 20  Men 50-54 800 LC Metre Freestyle
===============================================================================
    50-54 GG: G 11:02.52  5/11/2002 Robert Davie, SWIM                         
  50-54 IGLA: I 10:56.50  1995      Michael Montgomery, Sac                    
    Name                     Age Team                             Finals  
===============================================================================
  1 Davie, Robert             50 SWIM                          11:02.52G 
              1:18.17           2:41.36           4:05.73           5:30.93
              6:55.28           8:18.08           9:41.48 11:02.52         
  2 Larson, Charles           50 WH2O                          11:31.76  
              1:21.98           2:49.67           4:17.78           5:46.85
              7:15.35           8:42.40          10:09.52 11:31.76 11:31.76
  3 MacGregor, Daniel C.      52 DSCal                         11:45.39  
              1:16.79           2:42.30           4:11.82           5:42.79
              7:14.89           8:46.79          10:18.08 11:45.39         
                9:16.10                                                      
 
Event 20  Men 55-59 800 LC Metre Freestyle
===============================================================================
    55-59 GG: G 12:23.74  5/11/2002 Michael Jarvis, TOC                        
  55-59 IGLA: I 12:23.74  5/11/2002 Michael Jarvis, TOC                        
    Name                     Age Team                             Finals  
===============================================================================
  1 Jarvis, Michael           55 TOC                           12:23.74G 
  2 Alexander, Jack           55 TNYA                          12:58.39  
              1:28.00           3:05.16           4:45.19           6:24.51
              8:05.15           9:45.04 12:58.39                           
  3 Hart, Neil                57 Tsun                          14:28.68  
              1:38.54           3:28.33           5:17.62           7:07.70
              8:58.85          10:49.05          12:38.91 14:28.68         
 





2002 GAY GAMES SWIM RESULTS 

SYDNEY, AUSTRALIA

50 M Pool:

DAY FOUR: November 6, 2002

RESULTS



Event 30  Women 19-24 200 LC Metre Backstroke
===============================================================================
    19-24 GG: G 3:01.22  6/11/2002 Christine Visintine, OhSp                   
  19-24 IGLA: I 3:01.22  6/11/2002 Christine Visintine, OhSp                   
    Name                     Age Team                             Finals  
===============================================================================
  1 Visintine, Christine Lyn  24 OhSp                           3:01.22G 
       44.66  1:30.57  2:16.38  3:01.22                                    
 
Event 30  Women 25-29 200 LC Metre Backstroke
===============================================================================
    25-29 GG: G 2:35.05  1990      Andrea DeVuono, WH2O                        
  25-29 IGLA: I 2:35.05  1990      Andrea DeVuono, WH2O                        
    Name                     Age Team                             Finals  
===============================================================================
  1 O'Connor, Kathryn         28 VGS                            4:24.36  
     1:00.04  4:24.36  3:18.17  4:24.36                                    
 
Event 30  Women 30-34 200 LC Metre Backstroke
===============================================================================
    30-34 GG: G 2:48.07  6/11/2002 Carrie Spinks, OUT                          
  30-34 IGLA: I 2:48.07  6/11/2002 Carrie Spinks, OUT                          
    Name                     Age Team                             Finals  
===============================================================================
  1 Spinks, Carrie            31 Out                            2:48.07G 
       39.48  1:21.62  2:05.42  2:48.07                                    
  2 Brassard, Delina          32 MIST                           3:18.50  
       46.39  1:36.93  2:27.46  3:18.50                                    
 
Event 30  Women 35-39 200 LC Metre Backstroke
===============================================================================
    35-39 GG: G 2:44.71  6/11/2002 Jennifer Ogle, ORCA                         
  35-39 IGLA: I 2:44.71  6/11/2002 Jennifer Ogle, Orca                         
    Name                     Age Team                             Finals  
===============================================================================
  1 Ogle, Jennifer            35 Orca                           2:44.71G 
       37.93  1:18.84  2:01.62  2:44.71                                    
  2 Smit, AnneMarie           35 GSA                            2:58.66  
       43.40  1:29.09  2:15.48  2:58.66                                    
  3 Wakeling, Dawn            38 Out                            3:04.92  
       43.13  1:29.49  2:17.97  3:04.92                                    
 
 
Event 30  Women 40-44 200 LC Metre Backstroke
===============================================================================
    40-44 GG: G 2:40.77  6/11/2002 Kate S.Moore, DSC                           
  40-44 IGLA: I 2:40.77  6/11/2002 Kate S.Moore, DSC                           
    Name                     Age Team                             Finals  
===============================================================================
  1 Moore, S. Kate            40 DSC                            2:40.77G 
       38.68  1:19.52  2:00.90  2:40.77                                    
  2 J?hrig, Gudrun            43 Janus                          3:00.82  
       42.64  1:28.71  2:15.77  3:00.82                                    
  3 Kohfahl, Anke             44 VGS                            3:30.89  
       51.35  1:44.26  2:39.45  3:30.89                                    
 
Event 30  Women 45-49 200 LC Metre Backstroke
===============================================================================
    45-49 GG: G 4:11.99  1998      Jan Powers, Tsun                            
  45-49 IGLA: I 4:11.93  1993      Jan Michaels, Tsun                          
    Name                     Age Team                             Finals  
===============================================================================
  1 Shigaki, Carole           47 WH2O                           3:15.10I 
       45.50  1:33.98  2:25.35  3:15.10                                    
  2 Young, Vivian             47 DCAC                           3:15.56I 
       49.72  1:39.58  2:30.18  3:15.56                                    
  3 Wallaert, Inge            47 ACB                            7:18.87  
     1:37.26  3:32.95  5:24.61  7:18.87                                    
 
Event 30  Women 50-54 200 LC Metre Backstroke
===============================================================================
    50-54 GG: G 4:11.81  6/11/2002 Cecily Black, NWO                           
  50-54 IGLA: I 4:10.32  1992      Chaya Amiad, Orca                           
    Name                     Age Team                             Finals  
===============================================================================
  1 Black, Cecily             53 NWO                            4:11.81G 
       56.81  2:00.82  3:08.53  4:11.81                                    
 
Event 30  Women 55-59 200 LC Metre Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals  
===============================================================================
  1 Bolton, Suzanne           56 DCAC                           4:35.84  
     1:02.83  2:15.34  3:27.35  4:35.84                                    
 
Event 31  Men 19-24 200 LC Metre Backstroke
===============================================================================
    19-24 GG: G 2:31.86  1990      Kurt Murdoch, Unatt                         
  19-24 IGLA: I 2:31.86  1990      Kurt Murdoch, Unat                          
    Name                     Age Team                             Finals  
===============================================================================
  1 Heath, Ryan               22 AUSSI                          2:43.87  
       38.72  1:20.01  2:02.02  2:43.87                                    
 
Event 31  Men 25-29 200 LC Metre Backstroke
===============================================================================
    25-29 GG: G 2:20.98  1990      Rick Reynolds, TNYA                         
  25-29 IGLA: I 2:20.98  1990      Rick Reynolds, TNYA                         
    Name                     Age Team                             Finals  
===============================================================================
  1 Buckman, Corey            28 NWO                            2:21.62  
       31.98  1:07.14  1:43.76  2:21.62                                    
  2 Begue-Yoldi, Israel       27 AUSSI                          2:34.48  
       34.23  1:12.62  1:53.16  2:34.48                                    
  3 Milankov, Steve           29 TNYA                           2:49.23  
       39.40  1:22.07  2:06.22  2:49.23                                    
                                 
Event 31  Men 30-34 200 LC Metre Backstroke
===============================================================================
    30-34 GG: G 2:13.00  1998      Daniel Veatch, TOC                          
  30-34 IGLA: I 2:13.00  1998      Daniel Veatch, TOC                          
    Name                     Age Team                             Finals  
===============================================================================
  1 Reed, Scott               32 SBM                            2:13.49  
       31.90  1:06.00  1:39.85  2:13.49                                    
  2 Pauole, Jon               32 Orca                           2:24.36  
       33.46  1:10.10  1:47.24  2:24.36                                    
  3 Sekido, Jeffrey           32 WH2O                           2:37.28  
       36.20  1:16.24  1:57.17  2:37.28                                    
   
Event 31  Men 35-39 200 LC Metre Backstroke
===============================================================================
    35-39 GG: G 2:14.16  6/11/2002 Daniel Veatch, tSUN                         
  35-39 IGLA: I 2:14.16  6/11/2002 Daniel Veatch, Tsun                         
    Name                     Age Team                             Finals  
===============================================================================
  1 Veatch, Daniel            37 TSUN                           2:14.16G 
       31.86  1:06.22  1:40.50  2:14.16                                    
  2 Notenbomer, Jan Gert      36 GSA                            2:23.54  
       33.85  2:23.54  1:47.29  2:23.54                                    
  3 Attar, Barak              35 Isr                            2:26.90  
       35.23  1:12.28  1:50.10  2:26.90                                    

Event 31  Men 40-44 200 LC Metre Backstroke
===============================================================================
    40-44 GG: G 2:22.78  1998      Gary Quinn, WH2O                            
  40-44 IGLA: I 2:22.78  1998      Gary Quinn, WH2O                            
    Name                     Age Team                             Finals  
===============================================================================
  1 Hendrick, Marty           44 Nads                           2:30.67  
       36.59  1:14.93  1:52.74  2:30.67                                    
  2 Blum, Ferdy               44 GSA                            2:34.33  
       36.48  1:15.11  1:54.68  2:34.33                                    
  3 McCormick, Francis        43 MoVy                           2:36.38  
       34.63  1:13.34  1:54.53  2:36.38                                    
  
Event 31  Men 45-49 200 LC Metre Backstroke
===============================================================================
    45-49 GG: G 2:24.84  6/11/2002 James Ballard, WH2O                         
  45-49 IGLA: I 2:24.84  6/11/2002 James Ballard, WH2O                         
    Name                     Age Team                             Finals  
===============================================================================
  1 Ballard, James            45 WH2O                           2:24.84G 
       33.09  1:09.42  1:46.93  2:24.84                                    
  2 Godfrey, Alan             45 DCAC                           2:27.23  
       35.82  1:11.76  1:49.29  2:27.23                                    
  3 Hatton, Bruce R.          45 WH2O                           2:36.80  
       37.82  1:17.78  1:58.09  2:36.80                                    
  
Event 31  Men 50-54 200 LC Metre Backstroke
===============================================================================
    50-54 GG: G 2:32.65  6/11/2002 Robert Weyhenke, UpAm                       
  50-54 IGLA: I 2:32.65  6/11/2002 Robert Weyhenke, UpAm                       
    Name                     Age Team                             Finals  
===============================================================================
  1 Weyhenke, Robert          50 UpAm                           2:32.65G 
       35.34  1:13.32  1:53.06  2:32.65                                    
  2 MacGregor, Daniel C.      52 DSCal                          2:53.52  
       41.38  1:24.69  2:09.68  2:53.52                                    
  3 Tigue, Luke               50 Fins                           3:00.65  
       43.15  1:28.08  2:14.72  3:00.65                                    
 
Event 31  Men 55-59 200 LC Metre Backstroke
===============================================================================
    55-59 GG: G 3:23.58  1998      Edward Dunne, TNYA                          
  55-59 IGLA: I 3:23.58  1998      Edward Dunne, TNYA                          
    Name                     Age Team                             Finals  
===============================================================================
  1 Van Renen, Owen           55 Coela                          3:28.51  
       49.26  1:43.34  2:37.49  3:28.51                                    
  2 Westera, Berend           57 TA1                            3:28.60  
       47.85  3:28.54  2:37.74  3:28.60                                    
  3 Dunne, Edward             59 TNYA                           3:32.15  
       50.78  1:43.81  2:38.11  3:32.15                                    
  
Event 31  Men 60-64 200 LC Metre Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals  
===============================================================================
  1 Mealiffe, Michael         62 WH2O                           3:03.48  
       41.73  1:28.25  2:16.03  3:03.48                                    
  2 Heard, Ken                64 DSC                            5:48.05  
     1:21.10  2:46.90  4:19.31  5:48.05                                    
 
Event 32  Women 25-29 100 LC Metre Butterfly
===============================================================================
    25-29 GG: G 1:08.59  1990      Maria Pease, Tsun                           
  25-29 IGLA: I 1:08.59  1990      Maria Pease, Tsun                           
    Name                     Age Team                             Finals  
===============================================================================
  1 Gjestvang, Liv Anne       27 OhSp                           1:14.14  
       34.81  1:14.14                                                      
  2 Liang, Catherine          28 Berk                           1:15.38  
       33.45  1:15.38                                                      
  3 Klucsor, Michelle         26 Cruz                           1:42.96  
       49.18  1:42.96                                                      
 
Event 32  Women 30-34 100 LC Metre Butterfly
===============================================================================
    30-34 GG: G 1:06.60  1990      Tamara Bennett, Orca                        
  30-34 IGLA: I 1:06.60  1990      Tamara Bennett, Orca                        
    Name                     Age Team                             Finals  
===============================================================================
  1 Smith, Vanessa            33 NWO                            1:16.89  
       36.39  1:16.89                                                      
  2 Schramm, Melissa          31 Out                            1:17.57  
       36.60  1:17.57                                                      
  3 R?ker, Sabine             34 Rosa                           1:36.70  
       41.69  1:36.70                                                      
  
Event 32  Women 35-39 100 LC Metre Butterfly
===============================================================================
    35-39 GG: G 1:07.92  6/11/2002 Karen James, TNYA                           
  35-39 IGLA: I 1:07.92  6/11/2002 Karen James, TNYA                           
    Name                     Age Team                             Finals  
===============================================================================
  1 James, Karen              36 TNYA                           1:07.92G 
       31.69  1:07.92                                                      
  2 Gunston, Jinny            35 Out                            1:09.19  
       31.81  1:09.19                                                      
  3 Ogle, Jennifer            35 Orca                           1:23.80  
       37.16  1:23.80                                                      
                                          
Event 32  Women 40-44 100 LC Metre Butterfly
===============================================================================
    40-44 GG: G 1:16.74  1998      Melon Dash, Berk                            
  40-44 IGLA: I 1:16.74  1998      Melon Dash, Berk                            
    Name                     Age Team                             Finals  
===============================================================================
  1 Buehler, Joan             40 Fins                           1:17.15  
       35.53  1:17.15                                                      
  2 Schuldey, Patricia        41 Isar                           1:28.23  
       39.40  1:28.23                                                      
  3 Vlecken, Silke            42 Isar                           1:51.27  
       51.71  1:51.27                                                      
 
Event 32  Women 45-49 100 LC Metre Butterfly
===============================================================================
    45-49 GG: G 1:18.49  6/11/2002 Melon Dash, Berk                            
  45-49 IGLA: I 1:18.49  6/11/2002 Melon Dash, Berk                            
    Name                     Age Team                             Finals  
===============================================================================
  1 Dash, Melon               47 Berk                           1:18.49G 
       37.13  1:18.49                                                      
  2 Graham, Kay               49 NGS                            1:19.07  
       37.40  1:19.07                                                      
  3 Bolton, Janet             46 NWO                            1:21.40  
       37.93  1:21.40                                                      
   
Event 32  Women 50-54 100 LC Metre Butterfly
===============================================================================
    50-54 GG: G 1:32.54  1998      Jan Levinrad, WH2O                          
  50-54 IGLA: I 1:32.54  1998      Jan Levinrad, WH2O                          
    Name                     Age Team                             Finals  
===============================================================================
  1 Hurdis, Belinda           52 NWO                            1:44.85  
       47.87  1:44.85                                                      
 
Event 32  Women 65-69 100 LC Metre Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals  
===============================================================================
  1 Love, Barbara             65 TNYA                           1:59.78  
       56.29  1:59.78                                                      
 
Event 33  Men 19-24 100 LC Metre Butterfly
===============================================================================
    19-24 GG: G 56.90  6/11/2002 Paul Nicholson, Aussi                         
  19-24 IGLA: I 56.90  6/11/2002 Paul Nicholson, Aussi                         
    Name                     Age Team                             Finals  
===============================================================================
  1 Nicholson, Paul           22 AUSSI                            56.90G 
       26.33    56.90                                                      
  2 Tryon, Shayne             24 EBSC                           1:24.14  
       39.08  1:24.14                                                      
 
Event 33  Men 25-29 100 LC Metre Butterfly
===============================================================================
    25-29 GG: G 59.11  1990      Chris Waters, Tsun                            
  25-29 IGLA: I 59.11  1990      Chris Waters, Tsun                            
    Name                     Age Team                             Finals  
===============================================================================
  1 Holtan, Bj?rn             27 TSUN                           1:00.61  
       28.58  1:00.61                                                      
  2 Guadron, Rudy             28 TSUN                           1:09.03  
       32.84  1:09.03                                                      
  3 de Mira III, Onesimo      29 TNYA                           1:10.41  
       33.13  1:10.41                                                      
  
Event 33  Men 30-34 100 LC Metre Butterfly
===============================================================================
    30-34 GG: G 1:00.17  1998      Rene Schaffgans, Janus                      
  30-34 IGLA: I 1:00.17  1998      Rene Schaffgans, Janus                      
    Name                     Age Team                             Finals  
===============================================================================
  1 Williams, Neill           34 DCAC                           1:01.08  
       28.69  1:01.08                                                      
  2 Negron, Ivan              31 Nads                           1:01.42  
       28.32  1:01.42                                                      
  3 Martel, Stephen           32 TSUN                           1:02.19  
       29.71  1:02.19                                                      
  
Event 33  Men 35-39 100 LC Metre Butterfly
===============================================================================
    35-39 GG: G 1:01.59  6/11/2002 Jim Jordan, Fins                            
  35-39 IGLA: I 1:01.59  6/11/2002 Jim Jordan, Fins                            
    Name                     Age Team                             Finals  
===============================================================================
  1 Jordan, Jim               37 Fins                           1:01.59G 
       28.94  1:01.59                                                      
  2 Kaplan, Keith             35 SCAQ                           1:01.72  
       28.19  1:01.72                                                      
  3 Olsen, Jonathan           39 Nads                           1:02.48  
       29.12  1:02.48                                                      
   
Event 33  Men 40-44 100 LC Metre Butterfly
===============================================================================
    40-44 GG: G 1:06.01  6/11/2002 Steven Czekala, Berk                        
  40-44 IGLA: I 1:06.01  6/11/2002 Steven Czekala, Berk                        
    Name                     Age Team                             Finals  
===============================================================================
  1 Sawicki, Rick             42 NWO                            1:04.53G 
       29.66  1:04.53                                                      
  2 Treadway, R. Kyle         42 UTAH                           1:05.51G 
       30.13  1:05.51                                                      
  3 Czekala, Steven           43 Berk                           1:06.01G 
       30.51  1:06.01                                                      
  3 Hayman, Philip            41 WH2O                           1:06.01G 
       31.04  1:06.01                                                      
   
Event 33  Men 45-49 100 LC Metre Butterfly
===============================================================================
    45-49 GG: G 1:01.43  6/11/2002 James Ballard, WH2O                         
  45-49 IGLA: I 1:01.43  6/11/2002 James Ballard, WH2O                         
    Name                     Age Team                             Finals  
===============================================================================
  1 Ballard, James            45 WH2O                           1:01.43G 
       28.54  1:01.43                                                      
  2 McDermott, Bart           46 TSUN                           1:06.14  
       31.00  1:06.14                                                      
  3 Boyer, Duane              46 WH2O                           1:07.31  
       31.21  1:07.31                                                      
   
Event 33  Men 50-54 100 LC Metre Butterfly
===============================================================================
    50-54 GG: G 1:07.04  1990      Michael Mealiffe, WH2O                      
  50-54 IGLA: I 1:07.04  1990      Michael Mealiffe, WH2O                      
    Name                     Age Team                             Finals  
===============================================================================
  1 Larson, Charles           50 WH2O                           1:20.35  
       37.79  1:20.35                                                      
  2 d'Almeida, Antonio        51 Coela                          1:22.37  
       39.31  1:22.37                                                      
  3 Fenn, Neil                50 WH2O                           1:24.89  
       38.57  1:24.89                                                      
  
 
Event 33  Men 55-59 100 LC Metre Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals  
===============================================================================
  1 Merritt, Richard          55 TNYA                           1:13.93  
       33.71  1:13.93                                                      
  2 Young, Julius             56 SAC                            1:14.10  
       35.97  1:14.10                                                      
  3 Figueiredo, Paulo         56 WH2O                           1:14.11  
       35.86  1:14.11                                                      
   
Event 34  Women 25-29 200 LC Metre Breaststroke
===============================================================================
    25-29 GG: G 3:15.88  1990      Eileen Seymour, SCAM                        
  25-29 IGLA: I 3:02.95  1992      Debbie Falsgraf, GLAD                       
    Name                     Age Team                             Finals  
===============================================================================
  1 Potter, Lara              27 WH2O                           3:00.29I 
       39.83  1:24.91  2:12.34  3:00.29                                    
 
Event 34  Women 30-34 200 LC Metre Breaststroke
===============================================================================
    30-34 GG: G 3:23.80  1998      Silke Buttgereit, Regen                     
  30-34 IGLA: I 3:23.80  1998      Silke Buttgereit, Regen                     
    Name                     Age Team                             Finals  
===============================================================================
  1 Willems, Pia              32 ACB                            3:53.63  
       52.72  1:51.90  2:53.06  3:53.63                                    
  2 Armitage, Roberta         30 VGS                            3:57.73  
       50.04  1:50.88  2:53.79  3:57.73                                    
 
Event 34  Women 35-39 200 LC Metre Breaststroke
===============================================================================
    35-39 GG: G 3:14.36  6/11/2002 Elizabeth Watkins, Utah                     
  35-39 IGLA: I 3:14.36  6/11/2002 Elizabeth Watkins, Utah                     
    Name                     Age Team                             Finals  
===============================================================================
  1 Watkins, Elizabeth        37 UTAH                           3:14.36G 
       45.80  1:36.24  2:26.53  3:14.36                                    
  2 Mante, Yolanda            36 GSA                            3:18.28  
       44.90  1:35.52  2:28.08  3:18.28                                    
  3 McLachlan, Megan          37 NWO                            3:50.40  
       53.32  1:52.71  2:52.43  3:50.40                                    
  
Event 34  Women 40-44 200 LC Metre Breaststroke
===============================================================================
    40-44 GG: G 3:11.50  1990      Dale Barnhard, DCM                          
  40-44 IGLA: I 3:11.50  1990      Dale Barnhard, DCM                          
    Name                     Age Team                             Finals  
===============================================================================
  1 K?hner, Ute               42 ABS                            3:18.95  
       44.90  1:36.15  2:28.59  3:18.95                                    
  2 Scharff, Gabriele         42 Regen                          3:24.26  
       45.46  1:36.36  2:29.93  3:24.26                                    
  3 Try, Katy                 43 NWO                            3:29.76  
       46.14  1:38.43  2:34.11  3:29.76                                    
   
Event 34  Women 45-49 200 LC Metre Breaststroke
===============================================================================
    45-49 GG: G 3:30.04  1998      Jessica Seaton, WH2O                        
  45-49 IGLA: I 3:20.99  1995      Dale Barnhard, DCAC                         
    Name                     Age Team                             Finals  
===============================================================================
  1 Seaton, Jessica           49 WH2O                           3:34.37  
       48.30  1:43.55  2:39.24  3:34.37                                    
  2 Dec, Patricia             46 TNYA                           3:50.01  
       52.91  1:50.75  2:50.51  3:50.01                                    
  3 Corlett, Sarah            45 Out                            3:50.83  
       53.01  1:51.02  2:51.42  3:50.83                                    
 
Event 34  Women 50-54 200 LC Metre Breaststroke
===============================================================================
  50-54 IGLA: I 4:33.55  1992      Chaya Amiad, Orca                           
    Name                     Age Team                             Finals  
===============================================================================
  1 Black, Cecily             53 NWO                            4:06.70I 
       56.86  1:58.56  3:02.56  4:06.70                                    
  2 Moses, Karen              53 HC4                            4:28.77I 
     1:00.15  2:09.21  3:19.64  4:28.77                                    
  3 de Weert, Anna            53 ZG                             4:35.19  
     1:02.54  2:13.13  3:27.00  4:35.19                                    
 
Event 34  Women 55-59 200 LC Metre Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals  
===============================================================================
 -- Kooiman, Greetje          55 AUSSI                               DQ  
     1:04.67  2:22.05  3:43.27                                             
 
Event 35  Men 19-24 200 LC Metre Breaststroke
===============================================================================
    19-24 GG: G 2:41.14  1990      Mark Tonai, DSST                            
  19-24 IGLA: I 2:29.06  1995      Todd Radel, GOST                            
    Name                     Age Team                             Finals  
===============================================================================
  1 Stansberry, Mike          24 MWav                           2:53.07  
       39.74  1:23.79  2:08.76  2:53.07                                    
  2 Heath, Ryan               22 AUSSI                          2:54.53  
       39.18  1:23.26  2:09.23  2:54.53                                    
  3 Hendl, Jonathan           23 NWO                            2:56.33  
       40.82  1:24.67  2:08.77  2:56.33                                    
 
Event 35  Men 25-29 200 LC Metre Breaststroke
===============================================================================
    25-29 GG: G 2:29.48  6/11/2002 Scott Campea, Fins                          
  25-29 IGLA: I 2:29.48  6/11/2002 Scott Campea, Fins                          
    Name                     Age Team                             Finals  
===============================================================================
  1 Campea, Scott             27 Fins                           2:29.48G 
       33.48  1:10.53  1:49.39  2:29.48                                    
  2 Guadron, Rudy             28 TSUN                           3:01.06  
       41.29  1:28.60  2:15.99  3:01.06                                    
  3 van Laar, Ryan            26 VGS                            3:05.58  
       41.84  1:30.04  2:19.10  3:05.58                                    
   
Event 35  Men 30-34 200 LC Metre Breaststroke
===============================================================================
    30-34 GG: G 2:35.56  1998      Mark Stori, TDA                             
  30-34 IGLA: I 2:35.56  1998      Mark Stori, TDA                             
    Name                     Age Team                             Finals  
===============================================================================
  1 Coetzee, Gary             32 Phoen                          2:35.73  
       36.98  1:16.88  1:56.45  2:35.73                                    
  2 Harlow, Mark              31 TSUN                           2:39.93  
       36.20  1:16.56  1:58.01  2:39.93                                    
  3 De Oliveira, Jean Paul    32 ABMN                           2:40.39  
       36.13  1:17.01  1:58.41  2:40.39                                    
   
Event 35  Men 35-39 200 LC Metre Breaststroke
===============================================================================
    35-39 GG: G 2:36.73  6/11/2002 Sean Frampton, NADS                         
  35-39 IGLA: I 2:36.73  6/11/2002 Sean Frampton, Nads                         
    Name                     Age Team                             Finals  
===============================================================================
  1 Frampton, Sean            36 Nads                           2:36.73G 
       34.57  1:14.17  1:55.36  2:36.73                                    
  2 Harper, James             35 Fins                           2:38.43  
       35.88  1:15.71  1:56.76  2:38.43                                    
  3 Notenbomer, Jan Gert      36 GSA                            2:40.67  
       36.96  1:18.68  1:59.20  2:40.67                                    
   
Event 35  Men 40-44 200 LC Metre Breaststroke
===============================================================================
    40-44 GG: G 2:47.85  1998      Mauro Bordovsky, WH2O                       
  40-44 IGLA: I 2:47.85  1998      Mauro Bordovsky, WH2O                       
    Name                     Age Team                             Finals  
===============================================================================
  1 Brenan, Andrew            42 SAC                            2:49.02  
       39.01  1:22.17  2:05.85  2:49.02                                    
  2 Junk, Stephen             42 WPC                            2:50.56  
       37.76  1:21.28  2:05.73  2:50.56                                    
  3 Collins, Philip           40 Out                            2:54.99  
       37.90  1:22.73  2:09.34  2:54.99                                    
   
Event 35  Men 45-49 200 LC Metre Breaststroke
===============================================================================
    45-49 GG: G 2:48.96  6/11/2002 Mauro Bordovsky, WH2O                       
  45-49 IGLA: I 2:48.96  6/11/2002 WH2O, Sac                                   
    Name                     Age Team                             Finals  
===============================================================================
  1 Bordovsky, Mauro          46 WH2O                           2:48.96G 
       38.54  1:20.50  2:04.19  2:48.96                                    
  2 Beaudin, Gilles           48 EBSC                           2:54.76  
       39.45  1:24.06  2:09.69  2:54.76                                    
  3 Murphy, John              45 ChSm                           2:58.73  
       39.88  1:24.68  2:12.47  2:58.73                                    
   
Event 35  Men 50-54 200 LC Metre Breaststroke
===============================================================================
    50-54 GG: G 3:01.69  1998      David Ugarkovich, Sac                       
  50-54 IGLA: I 3:01.69  1998      David Ugarkovich, Sac                       
    Name                     Age Team                             Finals  
===============================================================================
  1 Atondo, Richard           52 TSUN                           3:06.33  
       41.70  1:28.95  2:16.96  3:06.33                                    
  2 McInnes, Robert           50 NWO                            3:18.36  
       43.73  1:35.19  2:27.75  3:18.36                                    
  3 Bauer, Jon                50 WH2O                           3:18.80  
       42.53  1:29.80  2:22.05  3:18.80                                    
  
Event 35  Men 55-59 200 LC Metre Breaststroke
===============================================================================
    55-59 GG: G 3:25.55  6/11/2002 Michael MacManus, OUT                       
  55-59 IGLA: I 3:25.55  6/11/2002 Michael MacManus, OUT                       
    Name                     Age Team                             Finals  
===============================================================================
  1 MacManus, Michael         56 Out                            3:25.55G 
       48.85  1:42.46  2:36.06  3:25.55                                    
  2 MacGregor, Donald         56 Fins                           3:51.87  
       51.66  1:49.05  2:48.93  3:51.87                                    
  3 Van Renen, Owen           55 Coela                          3:57.92  
       55.80  1:55.77  2:58.09  3:57.92                                    
 
Event 35  Men 60-64 200 LC Metre Breaststroke
===============================================================================
    60-64 GG: G 3:48.91  1998      Michael Dively, Nads                        
  60-64 IGLA: I 3:48.91  1998      Michael Dively, Nads                        
    Name                     Age Team                             Finals  
===============================================================================
 -- Heard, Ken                64 DSC                                 DQ  
     1:34.05  3:18.04  5:03.56                                             
 
Event 35  Men 65-69 200 LC Metre Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals  
===============================================================================
  1 Galvin, Patrick           69 VMV                            3:42.18  
       49.13  1:46.07  2:45.72  3:42.18                                    
  2 Bleck, John               69 WH2O                           3:48.59  
       49.04  1:46.17  2:46.41  3:48.59                                    
 
Event 36  Women 120-159 800 LC Metre Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals  
===============================================================================
  1 San Francisco Tsunami Masters  'A'                         12:02.29  
       38.16  1:20.33  2:04.74  2:47.32  3:28.92  4:15.41  5:04.44  5:52.68
     6:34.92  7:22.43  8:10.88  8:55.14  9:38.26 10:26.07 11:15.04 12:02.29
  2 Glamourhead Sharks  'A'                                    13:35.34  
       38.07  1:22.07  2:10.70  2:56.08  3:46.24  4:41.95  5:40.28  6:32.61
     7:19.67  8:13.08  9:09.60 10:00.28 10:50.33 11:46.63 12:42.02 13:35.34
 
Event 36  Women 160-199 800 LC Metre Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals  
===============================================================================
  1 Wett Ones Swimming Club  'A'                               11:12.66  
       41.41  1:26.29  2:11.38  2:53.58  3:36.03  4:22.90  5:10.92  5:57.50
     6:32.33  7:10.66  7:50.66  8:29.98  9:07.79  9:48.60 10:30.58 11:12.66
  2 West Hollywood Aquatics  'A'                               12:13.96  
       39.87  1:23.36  2:09.65  2:53.99  3:43.99  4:40.81  5:40.04  6:31.77
     7:13.69  8:00.88  8:46.70  9:31.67 10:07.88 10:49.05 11:31.70 12:13.96
  3 District of Columbia Aquatics  'A'                         15:24.62  
       47.72  1:41.54  2:37.12  3:31.28  4:25.38  5:28.17  6:33.69  7:37.80
     8:43.80  9:57.76 11:09.47 12:21.33 13:02.03 13:48.94 14:38.95 15:24.62
 
Event 36  Women 200-239 800 LC Metre Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals  
===============================================================================
  1 Team New York Aquatics ? Metro  'A'                        13:05.85  
       43.68  1:33.22  2:25.74  3:17.60  4:04.41  5:00.09  5:58.28  6:54.71
     7:43.34  8:39.35  9:34.15 10:26.12 11:01.17 11:41.77 12:23.73 13:05.85
 
Event 37  Men 100-119 800 LC Metre Freestyle Relay
===============================================================================
  100-119 GG: G 8:51.24  6/11/2002 San Francisco Tsaunami, Tsun                
                         B.Holtan, C.Cheung, S.Martel, M.Harlow            
100-119 IGLA: I 8:44.82  1995      Atlanta Rainbow Trout, ART                  
                         M McKeon, B Hayes, E Czander, R Hermanet          
    Team                                                          Finals  
===============================================================================
  1 San Francisco Tsunami Masters  'A'                          8:51.24G 
       31.84  1:05.91  1:39.87  2:12.78  2:45.59  3:22.53  4:00.49  4:36.55
     5:06.02  5:38.84  6:12.12  6:44.32  7:12.82  7:45.19  8:18.63  8:51.24
  2 Wett Ones Swimming Club  'A'                                9:04.84  
       30.33  1:03.65  1:38.01  2:12.39  2:45.25  3:22.74  4:00.64  4:39.57
     5:10.87  5:46.17  6:22.06  6:57.03           7:56.41  9:04.84         
  3 Out To Swim  'A'                                            9:32.53  
       31.08  1:04.96  1:41.04  2:16.74  2:47.66  3:23.18  4:02.01  4:41.69
     5:14.58  5:52.18  6:34.68  7:22.63  7:52.76  8:25.88  8:59.16  9:32.53
  
Event 37  Men 120-159 800 LC Metre Freestyle Relay
===============================================================================
  120-159 GG: G 8:13.69  6/11/2002 San Francisco Tsaunami, Tsun                
                         C.Carlisle, G.Glasser, S.Robinson, D.Veatch       
120-159 IGLA: I 8:13.69  2/11/2002 San Francisco, Tsun                         
                         C.Carlisle, G.Glasser, S.Robinson, D.Veatch       
    Team                                                          Finals  
===============================================================================
  1 San Francisco Tsunami Masters  'A'                          8:13.69G 
       28.13    59.95  1:33.19  2:06.82  2:34.89  3:06.00  3:38.04  4:09.08
     4:37.21  5:08.93  5:41.31  6:12.83  6:41.19  7:12.55  7:43.94  8:13.69
  2 Nadadores of South Florida  'A'                             8:45.63  
       28.81  1:00.91  1:35.32  2:11.21  2:41.03  3:14.93  3:50.68  4:26.17
     4:56.18  5:29.82  6:05.00  6:37.41  7:06.19  7:38.48  8:12.42  8:45.63
  3 Fins Aquatics Club  'A'                                     9:09.10  
     1:35.55  1:02.07  4:59.62  2:09.41           3:15.71           4:27.36
              5:35.56  6:14.13  6:53.09  7:24.48  7:59.43  8:34.83  9:09.10

Event 37  Men 160-199 800 LC Metre Freestyle Relay
===============================================================================
  160-199 GG: G 9:02.93  6/11/2002 Team New York, TNYA                         
                         B.Cole, C.Carson., P.Fallot, M.Johnson            
160-199 IGLA: I 9:02.93  6/11/2002 Team New York, TYNA                         
                         B.Cole, C.Carson, P.Fallot, M.Johnson             
    Team                                                          Finals  
===============================================================================
  1 Team New York Aquatics ? Metro  'C'                         9:02.93G 
       33.37  1:09.04  1:45.56  2:19.85  2:50.83  3:25.11  4:01.95  4:37.83
     5:07.91  5:41.72  6:16.07  6:50.27  7:19.76  7:52.44  8:27.33  9:02.93
  2 Gay Sport Z?rich ? AMT  'A'                                 9:11.78  
       32.76  1:09.31  1:46.74  2:23.86  2:55.94  3:31.46  4:08.31  4:45.49
     5:17.56  5:53.61  6:30.81  7:07.23  7:35.85  8:07.77  8:39.93  9:11.78
  3 Fins Aquatics Club  'A'                                     9:16.52  
       30.11  1:03.67  1:38.69  2:13.47  2:46.95  3:25.28  4:04.56  4:44.50
     5:17.37  5:53.45  6:29.89  7:05.81  7:34.08  8:06.52  8:40.88  9:16.52
   
Event 37  Men 200-239 800 LC Metre Freestyle Relay
===============================================================================
  200-239 GG: G 9:33.79  6/11/2002 San Diego Masters, SDSM                     
                         D.McCu;llar, M.Wussler, M.Spratt, M.Ahern         
200-239 IGLA: I 9:33.79  6/11/2002 San Deigo Masters, DCAC                     
                         D.McCullar, M.Wussler, M.spratt, M.Ahern          
    Team                                                          Finals  
===============================================================================
  1 San Diego Swim Masters  'A'                                 9:33.79G 
       32.55  1:07.60  1:44.11  2:20.93  2:53.43  3:30.00  4:09.91  4:49.66
     5:20.78  5:55.80  6:33.37  7:11.13  7:43.35  8:19.82  8:57.50  9:33.79
  2 West Hollywood Aquatics  'A'                                9:49.97  
       33.68  1:11.56  1:50.60  2:30.79  3:05.74  3:47.99  4:31.52  5:13.78
     5:46.40  6:22.90  6:59.04  7:33.89  8:04.08  8:37.83  9:13.42  9:49.97
  3 Team New York Aquatics ? Metro  'B'                        10:25.99  
       32.09  1:07.40  1:44.40  2:19.89  3:02.11  3:49.34  4:40.40  5:32.29
     6:07.44  6:46.70  7:27.20  8:06.31  8:37.92  9:13.03  9:49.50 10:25.99
   
Event 38  Mixed 120-159 400 LC Metre Medley Relay
===============================================================================
  120-159 GG: G 4:55.19  1998      Team New York, TNYA                         
                         M Ewalt, M Larson, MH Charlap, M Yeisley          
120-159 IGLA: I 4:43.07  6/11/2002 Fins Aquatics, Fins                         
                         J.Harper, S.Campea, J.Buehler, E.Hofmann          
    Team                                                          Finals  
===============================================================================
  1 Fins Aquatics Club  'A'                                     4:43.07I 
       32.59  1:06.95  1:38.47  2:14.19  2:48.58  3:31.73  4:05.75  4:43.07
  2 Out To Swim  'A'                                            4:49.24G 
       37.81  1:17.63  1:56.31  2:39.70  3:10.93  3:50.10  4:17.36  4:49.24
  3 Gay Swim Amsterdam  'A'                                     4:59.60  
       40.71  1:22.96  2:05.82  2:54.89  3:23.50  3:42.45  4:27.07  4:59.60
 
Event 38  Mixed 160-199 400 LC Metre Medley Relay
===============================================================================
  160-199 GG: G 4:52.24  1998      Team Berkeley, Berk                         
                         R Elder, M Dash, S Czekala, L Buchanan            
160-199 IGLA: I 4:52.24  1998      Team Berkeley, Berk                         
                         R Elder, M Dash, S Czekala, L Buchanan            
    Team                                                          Finals  
===============================================================================
  1 Team New York Aquatics ? Metro  'A'                         5:19.15  
  2 San Francisco Tsunami Masters  'A'                          5:34.73  
       43.27  1:28.15  2:04.83  2:47.85  3:34.31  4:30.83  5:01.34  5:34.73
  3 Wett Ones Swimming Club  'A'                                5:41.12  
       40.65  1:24.26  2:14.86  3:12.63  3:51.71  4:35.76  5:06.39  5:41.12
  
Event 38  Mixed 200-239 400 LC Metre Medley Relay
===============================================================================
  200-239 GG: G 7:39.65  1998      Washington DC AC, DCAC                      
                         E Vail, J Vail, C Meck, R Abramson                
200-239 IGLA: I 5:39.63  6/11/2002 West Hollywood, WH2O                        
                         J.Ballard, J.Seaton, P.Figueredo, M.Church        
    Team                                                          Finals  
===============================================================================
  1 West Hollywood Aquatics  'A'                                5:39.63I 
       31.83  1:05.55  1:51.63  2:45.65  2:41.43  4:01.23  3:21.40  5:39.63
  2 Team New York Aquatics ? Metro  'B'                         6:24.26G 
       57.41  2:01.56  2:44.68  3:35.32  4:11.68  4:53.42  5:34.14  6:24.26
  3 Wett Ones Swimming Club  'A'                                6:34.86G 
       47.69  1:43.16  2:39.17  3:39.73  4:22.75  5:12.20  5:51.39  6:34.86
 



2002 GAY GAMES SWIMMING RESULTS

SYDNEY, AUSTRALIA, Nov. 7

50 M Pool

Event 39  Women 25-29 400 LC Metre Freestyle
===============================================================================
    25-29 GG: G 4:48.27  1990      Maria Pease, Tsun                           
  25-29 IGLA: I 4:48.27  1990      Maria Pease, Tsun                           
    Name                     Age Team                             Finals  
===============================================================================
  1 Taylor, Stephanie         28 AUSSI                          5:50.60  
       39.44  1:23.12  2:07.56  2:52.39  3:37.90  4:22.98  5:07.90  5:50.60
  2 Gilliland, Sara           26 TSUN                           5:50.82  
       38.58  1:21.07  2:06.11  2:51.72  3:37.98  4:24.37  5:09.54  5:50.82
  3 Kozar, Olivia             26 VGS                            6:26.35  
       42.02  1:29.42  2:18.03  3:06.67  3:56.85  4:47.65  5:39.85  6:26.35

Event 39  Women 30-34 400 LC Metre Freestyle
===============================================================================

30-34 GG: G 5:23.05 1990 Jill Schuldt, TPAC 30-34 IGLA: I 5:14.28 1992 Marie-Helene Charlap, TNYA Name Age Team Finals =============================================================================== 1 Smith, Vanessa 33 NWO 5:25.02 37.94 1:18.33 1:59.66 2:41.33 3:23.40 4:04.70 4:46.17 5:25.02   

2 Hofmann, Elke             30 Fins                           5:25.35  
       37.10           1:59.18  4:04.66  3:23.12           4:45.95  5:25.35
  3 Dryer, Sophie             32 OhSp                           6:15.45  
       40.00  1:26.44  2:15.91  3:05.72  3:53.94  4:43.46  5:31.17  6:15.45
 
Event 39  Women 35-39 400 LC Metre Freestyle
===============================================================================
    35-39 GG: G 5:22.01  7/11/2002 Elizabeth Watkins, Utah                     
  35-39 IGLA: I 5:21.80  1995      Nancy Kemper, DSST                          
    Name                     Age Team                             Finals  
===============================================================================
  1 Watkins, Elizabeth        37 UTAH                           5:22.01G 
       36.47  1:16.69  1:57.51  2:38.46  3:19.54  4:00.57  4:42.27  5:22.01
  2 Koski, Jill               37 AUSSI                          5:23.72  
       36.89  1:16.41  1:57.28  2:38.94  3:20.61  4:02.62  4:43.48  5:23.72
  3 Ogle, Jennifer            35 Orca                           5:27.46  
       36.57  1:15.80  1:55.99  2:37.97  3:19.85  4:02.38  4:44.77  5:27.46
 
Event 39  Women 40-44 400 LC Metre Freestyle
===============================================================================
    40-44 GG: G 5:29.60  7/11/2002 Joan Buehler, Fins                          
  40-44 IGLA: I 5:29.60  7/11/2002 Joan Buehler, Fins                          
    Name                     Age Team                             Finals  
===============================================================================
  1 Buehler, Joan             40 Fins                           5:29.60G 
       37.87  1:20.90  2:04.52  2:47.19  3:28.13  4:09.72  4:49.91  5:29.60
  2 Bird, Gwen                40 EBSC                           5:33.25  
       37.34  1:18.57  2:00.73  2:43.74  3:26.36  5:33.13  4:51.16  5:33.25
  3 Borne, Cynthia            41 TA1                            5:54.91  
       38.98  1:22.71  2:07.62  2:53.26  3:38.82  4:24.78  5:10.83  5:54.91
 
Event 39  Women 45-49 400 LC Metre Freestyle
===============================================================================
    45-49 GG: G 5:22.68  7/11/2002 Janet Bolton, NWO                           
  45-49 IGLA: I 5:22.68  7/11/2002 Janet Bolton, NWO                           
    Name                     Age Team                             Finals  
===============================================================================
  1 Bolton, Janet             46 NWO                            5:22.68G 
       36.02  1:16.05  1:56.76  2:38.03  3:19.45  4:01.32  4:42.93  5:22.68
  2 Corlett, Sarah            45 Out                            7:05.25  
       47.53  1:39.86  2:33.36  3:28.31  4:23.23  5:18.56  6:13.09  7:05.25
  3 Slabiak, Trina            45 TSUN                           7:09.90  
       45.45  1:38.84  2:33.91  3:30.29  4:26.09  5:22.04  6:16.49  7:09.90
 
Event 39  Women 50-54 400 LC Metre Freestyle
===============================================================================
    50-54 GG: G 5:26.57  7/11/2002 Priscilla Kawakami, Utah                    
  50-54 IGLA: I 5:26.57  7/11/2002 Priscilla Kawakami, Utah                    
    Name                     Age Team                             Finals  
===============================================================================
  1 Kawakami, Priscilla       52 UTAH                           5:26.57G 
       37.44  1:18.10  1:59.76  2:41.91  3:23.94  4:06.10  4:46.99  5:26.57
  2 Rogers, Catherine         50 NWO                            6:01.61  
       41.04  1:26.47  2:12.61  2:59.29  3:45.21  4:32.03  5:17.64  6:01.61
  3 Rylett, Nancy             51 SAC                            7:26.65  
       49.24  1:45.12  2:44.02  3:41.73  4:37.74  5:35.05  6:31.84  7:26.65
  
Event 39  Women 55-59 400 LC Metre Freestyle
===============================================================================
    55-59 GG: G 6:34.92  7/11/2002 Robyn East, HC4                             
  55-59 IGLA: I 6:34.92  7/11/2002 Robyn East, HC4                             
    Name                     Age Team                             Finals  
===============================================================================
  1 East, Robyn               57 HC4                            6:34.92G 
       42.79  1:33.56  3:15.39  2:24.90  4:05.87  4:56.53  6:34.92  6:34.92
  2 Romano, Kathleen          56 TNYA                           7:03.07  
       48.41  1:42.68  3:31.22  2:36.60  4:25.23  5:19.41  6:12.58  7:03.07
  3 Lightfoot, Carol          55 HC4                            8:14.49  
       56.74  1:59.61  4:07.08  3:03.51  5:10.20  6:13.15  7:15.95  8:14.49

Event 40  Men 19-24 400 LC Metre Freestyle
===============================================================================
    19-24 GG: G 4:40.51  1990      Nolan Steiner, DSST                         
  19-24 IGLA: I 4:40.51  1990      Nolan Steiner, DSST                         
    Name                     Age Team                             Finals  
===============================================================================
  1 Crosby, Michael           23 WH2O                           4:56.06  
       30.90  1:06.94  1:44.53  2:23.46  3:02.00  3:41.40  4:19.80  4:56.06
  2 Iff, Thomas               24 AUSSI                          5:25.38  
       35.07  1:13.05  1:52.83  2:34.37  3:16.75  4:00.50  4:45.54  5:25.38
  3 Tryon, Shayne             24 EBSC                           5:37.19  
       35.98  1:16.51  1:59.47  2:43.78  3:27.68  4:11.48  4:55.96  5:37.19

Event 40  Men 25-29 400 LC Metre Freestyle
===============================================================================
    25-29 GG: G 4:22.31  1990      Bruce Hayes, TNYA                           
  25-29 IGLA: I 4:14.58  1992      Bruce Hayes, TNYA                           
    Name                     Age Team                             Finals  
===============================================================================
  1 Buckman, Corey            28 NWO                            4:24.04  
       29.14  1:00.57  1:33.34  2:06.64  2:40.79  3:14.97  3:49.84  4:24.04
  2 Holtan, Bj?rn             27 TSUN                           4:36.47  
       31.49  1:05.74  1:40.81  2:16.24  2:51.74  3:26.92  4:02.61  4:36.47
  3 de Mira III, Onesimo      29 TNYA                           5:07.82  
       35.63  1:14.96  3:14.53  2:34.61           3:54.01  5:07.82         

Event 40  Men 30-34 400 LC Metre Freestyle
===============================================================================
    30-34 GG: G 4:20.35  7/11/2002 Scott Reed, EBSC                            
  30-34 IGLA: I 4:15.38  1995      Bruce Hayes, ART                            
    Name                     Age Team                             Finals  
===============================================================================
  1 Reed, Scott               32 SBM                            4:20.35G 
       30.00  1:02.20  1:35.08  2:08.22  2:41.30  3:14.34  3:47.74  4:20.35
  2 Nussbaumer, Andr?         31 GSZ                            4:27.75  
       30.65  1:04.20  1:38.53  2:12.59  2:46.38  3:20.80  3:54.68  4:27.75
  3 Oldham, Mark              33 EBSC                           4:29.19  
       31.07  1:04.74  1:38.53  2:12.44  2:46.56  3:21.71  3:56.94  4:29.19
  
Event 40  Men 35-39 400 LC Metre Freestyle
===============================================================================
    35-39 GG: G 4:21.31  7/11/2002 Geoffrey Glasser, Tsun                      
  35-39 IGLA: I 4:21.31  7/11/2002 Geoffrey Glassor, Tsun                      
    Name                     Age Team                             Finals  
===============================================================================
  1 Glaser, Geoffrey          38 TSUN                           4:21.31G 
       28.80  1:01.67  1:34.94  2:08.53  2:42.37  3:15.62  3:49.26  4:21.31
  2 Olsen, Jonathan           39 Nads                           4:29.30  
       30.81           1:36.30           2:44.43  3:19.21  3:54.58  4:29.30
  3 Attar, Barak              35 Isr                            4:33.41  
       30.70  1:03.89  1:38.07  2:12.50  2:47.14  3:22.48  3:58.26  4:33.41
  
Event 40  Men 40-44 400 LC Metre Freestyle
===============================================================================
    40-44 GG: G 4:47.25  7/11/2002 Eric Langhorst, Y                           
  40-44 IGLA: I 4:47.25  7/11/2002 Eric Langhorst, Y                           
    Name                     Age Team                             Finals  
===============================================================================
  1 Langhorst, Eric           40 Y                              4:47.25G 
       32.32  1:07.82  1:44.30  2:21.13  2:57.77  3:34.63  4:11.39  4:47.25
  2 Fallot, Paul              44 TNYA                           4:48.29  
       32.09  1:07.64  1:44.45  2:21.21  2:58.37  3:35.61  4:12.70  4:48.29
  3 Church, Andrew            44 NWO                            4:52.75  
       33.49  1:09.35  1:46.37  2:23.57  3:00.89  3:38.21  4:15.71  4:52.75
 
Event 40  Men 45-49 400 LC Metre Freestyle
===============================================================================
    45-49 GG: G 4:47.86  7/11/2002 Bruce R. Hatton, WH20                       
  45-49 IGLA: I 4:47.86  7/11/2002 Bruce Hatton, WH20                          
    Name                     Age Team                             Finals  
===============================================================================
  1 Hatton, Bruce R.          45 WH2O                           4:47.86G 
       32.96  1:09.59  1:46.39  2:22.91  2:59.36  3:35.46  4:12.28  4:47.86
  2 Spratt, Mark              47 SDSM                           4:56.44  
       32.35  1:08.73  1:46.32  2:24.57  3:02.60  3:40.96  4:19.23  4:56.44
  3 Levinson, Brad            46 TDA                            4:56.46  
       33.64  1:10.23           2:26.18           3:42.17  4:56.46         
  
Event 40  Men 50-54 400 LC Metre Freestyle
===============================================================================
    50-54 GG: G 5:14.38  7/11/2002 Robert Davie, SWIM                          
  50-54 IGLA: I 5:14.38  7/11/2002 Robert Davie, SWIM                          
    Name                     Age Team                             Finals  
===============================================================================
  1 Davie, Robert             50 SWIM                           5:14.38G 
       34.72  1:12.21  1:51.37  2:31.14  3:11.86  3:52.61  4:33.85  5:14.38
  2 Larson, Charles           50 WH2O                           5:30.71  
       37.63  1:17.86  1:59.58  2:42.28  3:25.05  4:07.97  4:50.84  5:30.71
  3 MacGregor, Daniel C.      52 DSCal                          5:36.79  
       35.03  1:14.57  1:55.90  2:39.10  3:23.41  4:08.59  4:53.60  5:36.79
 
Event 40  Men 55-59 400 LC Metre Freestyle
===============================================================================
    55-59 GG: G 5:20.71  7/11/2002 Paulo Figueiredo, WH20                      
  55-59 IGLA: I 5:20.71  7/11/2002 Paulo Figueiredo, WH20                      
    Name                     Age Team                             Finals  
===============================================================================
  1 Figueiredo, Paulo         56 WH2O                           5:20.71G 
       37.62  1:18.80  1:59.67  2:41.99  3:22.34  4:03.27  4:42.99  5:20.71
  2 Merritt, Richard          55 TNYA                           5:21.38  
       36.63  2:39.27  1:57.27           3:20.63           4:43.42  5:21.38
  3 Jarvis, Michael           55 TOC                            5:50.59  
       38.36  1:20.06  2:03.08  2:47.47  3:32.69  4:18.35  5:04.98  5:50.59
 
Event 40  Men 60-64 400 LC Metre Freestyle
===============================================================================
    60-64 GG: G 6:21.72  7/11/2002 Michael Dively, NADS                        
  60-64 IGLA: I 6:21.72  7/11/2002 Michael Dively, NADS                        
    Name                     Age Team                             Finals  
===============================================================================
  1 Dively, Michael           64 Nads                           6:21.72G 
       40.17  1:25.68  2:14.43  3:05.19  3:55.26  4:45.74  5:34.70  6:21.72
  2 Fabian, Richard           60 TSUN                           6:42.10  
       41.59  1:29.36  2:20.91  3:14.72  4:07.21  5:00.45  5:52.49  6:42.10
  3 Johnson, David            60 SQUID                          7:33.22  
       46.12  1:39.16  2:38.05  3:37.09  4:35.51  5:35.65  6:36.43  7:33.22
 
Event 40  Men 65-69 400 LC Metre Freestyle
===============================================================================
    65-69 GG: G 6:37.21  7/11/2002 Hugh Clarkson, DSC                          
  65-69 IGLA: I 6:37.21  7/11/2002 Hugh Clarkson, DSC                          
    Name                     Age Team                             Finals  
===============================================================================
  1 Clarkson, Hugh            65 DSC                            6:37.21G 
       42.64  1:31.95  2:23.36  3:16.55  4:08.91  5:00.45  5:51.34  6:37.21

Event 41  Women 25-29 50 LC Metre Butterfly
===============================================================================
    25-29 GG: G 31.91  7/11/2002 Catherine Liang, Berk                         
  25-29 IGLA: I 31.88  1995      Michelle Huyette, TNYA                        
    Name                     Age Team                             Finals  
===============================================================================
  1 Liang, Catherine          28 Berk                             31.91G 
  2 Gjestvang, Liv Anne       27 OhSp                             32.87  
  3 Woodman, Cheryl           29 DSC                              33.19  
 

Event 41  Women 30-34 50 LC Metre Butterfly
===============================================================================
    30-34 GG: G 30.49  1990      Tamara Bennett, Orca                          
  30-34 IGLA: I 30.49  1990      Tamara Bennett, Orca                          
    Name                     Age Team                             Finals  
===============================================================================
  1 Huyette, Michele          34 Nads                             32.41  
  2 Parker, Daz               34 Out                              33.79  
  3 Applegate, Julia          32 OhSp                             35.05  

Event 41  Women 35-39 50 LC Metre Butterfly
===============================================================================
    35-39 GG: G 30.17  7/11/2002 Karen James, TNYA                             
  35-39 IGLA: I 30.17  7/11/2002 Karen James, TNYA                             
    Name                     Age Team                             Finals  
===============================================================================
  1 James, Karen              36 TNYA                             30.17G 
  2 Gunston, Jinny            35 Out                              30.21  
  3 Jack, Sam                 39 DSCal                            32.67  
  
Event 41  Women 40-44 50 LC Metre Butterfly
===============================================================================
    40-44 GG: G 32.31  7/11/2002 Deborah Collins, NWO                          
  40-44 IGLA: I 32.31  7/11/2002 Deborah Collins, NWO                          
    Name                     Age Team                             Finals  
===============================================================================
  1 Collins, Deborah          43 NWO                              32.31G 
  2 Buehler, Joan             40 Fins                             32.65  
  3 Schuldey, Patricia        41 Isar                             36.67  

Event 41  Women 45-49 50 LC Metre Butterfly
===============================================================================
    45-49 GG: G 33.71  7/11/2002 Morri Kleine-Spang, WH2O                      
  45-49 IGLA: I 33.71  7/11/2002 Morri Kleine-Spang, WH2O                      
    Name                     Age Team                             Finals  
===============================================================================
  1 Kleine Spang, Morri       46 WH2O                             33.71G 
  2 Dash, Melon               47 Berk                             34.19  
  3 Graham, Kay               49 NGS                              34.73  

Event 41  Women 50-54 50 LC Metre Butterfly
===============================================================================
    50-54 GG: G 41.03  1998      Jan Levinrad, WH2O                            
  50-54 IGLA: I 41.03  1998      Jan Levinrad, WH2O                            
    Name                     Age Team                             Finals  
===============================================================================
  1 Hurdis, Belinda           52 NWO                              41.14  
  2 Martin, Michelle          53 ART                            1:01.19  

Event 41  Women 55-59 50 LC Metre Butterfly
===============================================================================
    55-59 GG: G 43.34  7/11/2002 Jan Levinrad, WH2O                            
  55-59 IGLA: I 43.34  7/01/2002 Jan Levinrad, WH20                            
    Name                     Age Team                             Finals  
===============================================================================
  1 Levinrad, Jan             55 WH2O                             43.34G 
  2 Berger, Carmen            57 WH2O                             57.59  
  3 Bolton, Suzanne           56 DCAC                           1:00.01  

Event 41  Women 60-64 50 LC Metre Butterfly
===============================================================================
    60-64 GG: G 59.34  1998      Barbara Love, TNYA                            
  60-64 IGLA: I 59.34  1998      Barbara Love, TNYA                            
    Name                     Age Team                             Finals  
===============================================================================
  1 Coffey, Mary              64 TSUN                           1:04.71  
-- Maulfair, Virginia E.     63 SAC                                 DQ  

Event 42  Men 19-24 50 LC Metre Butterfly
===============================================================================
    19-24 GG: G 25.80  7/11/2002 Paul Nicholson, AUSSI                         
  19-24 IGLA: I 25.80  7/11/2002 Paul Nicholson, AUSSI                         
    Name                     Age Team                             Finals  
===============================================================================
  1 Nicholson, Paul           22 AUSSI                            25.80G 
  2 Kenney, Ryan              21 Unatt                            28.08  
  3 Aronowitz, Steven         24 TSUN                             31.30  

Event 42  Men 25-29 50 LC Metre Butterfly
===============================================================================
    25-29 GG: G 26.52  1990      Chris Waters, Tsun                            
  25-29 IGLA: I 26.31  1995      Neill Williams, DCAC                          
    Name                     Age Team                             Finals  
===============================================================================
  1 Holtan, Bj?rn             27 TSUN                             27.92  
  2 Buttery, Todd             26 QBN                              28.29  
  3 McIntyre, Grant           29 AUSSI                            28.61  
  
Event 42  Men 30-34 50 LC Metre Butterfly
===============================================================================
    30-34 GG: G 26.35  7/11/2002 Neill Williams, DCA                           
  30-34 IGLA: I 26.35  7/11/2002 Neill williams, DCA                           
    Name                     Age Team                             Finals  
===============================================================================
  1 Williams, Neill           34 DCAC                             26.35G 
  2 Pauole, Jon               32 Orca                             27.17  
  3 Coyne, David              33 NWO                              27.74  


Event 42  Men 35-39 50 LC Metre Butterfly
===============================================================================
    35-39 GG: G 26.88  7/11/2002 Keith Kaplan, SCAQ                            
  35-39 IGLA: I 26.88  7/11/2002 Keith Kaplan, SCAQ                            
    Name                     Age Team                             Finals  
===============================================================================
  1 Kaplan, Keith             35 SCAQ                             26.88G 
  2 Jordan, Jim               37 Fins                             27.59  
  3 Frampton, Sean            36 Nads                             27.73  
   
Event 42  Men 40-44 50 LC Metre Butterfly
===============================================================================
    40-44 GG: G 27.04  7/11/2002 Todd Cooper, TNYA                             
  40-44 IGLA: I 27.04  7/11/2002 Todd Cooper, TNYA                             
    Name                     Age Team                             Finals  
===============================================================================
  1 Cooper, Todd              40 TNYA                             27.04G 
  2 Putterman, Dean           40 HOST                             27.96  
  3 Sawicki, Rick             42 NWO                              28.40  
  
Event 42  Men 45-49 50 LC Metre Butterfly
===============================================================================
    45-49 GG: G 27.19  7/11/2002 James Ballard, WH2O                           
  45-49 IGLA: I 27.19  7/11/2002 James Ballard, WH2O                           
    Name                     Age Team                             Finals  
===============================================================================
  1 Ballard, James            45 WH2O                             27.19G 
  2 Cunningham, Jos?          46 DCAC                             29.67  
  3 McDermott, Bart           46 TSUN                             29.68  
  
Event 42  Men 50-54 50 LC Metre Butterfly
===============================================================================
    50-54 GG: G 28.63  1990      Michael Mealiffe, WH2O                        
  50-54 IGLA: I 28.63  1990      Michael Mealiffe, WH2O                        
    Name                     Age Team                             Finals  
===============================================================================
  1 Weyhenke, Robert          50 UpAm                             29.42  
  2 Morgan, Frank             50 EBSC                             30.42  
  3 Prijdekker, Peter         54 Out                              30.48  

Event 42  Men 55-59 50 LC Metre Butterfly
===============================================================================
    55-59 GG: G 30.15  7/11/2002 Michael Ahern, SDSM                           
  55-59 IGLA: I 30.15  7/11/2002 Michael ahern, SDSM                           
    Name                     Age Team                             Finals  
===============================================================================
  1 Ahern, Michael            57 SDSM                             30.15G 
  2 Merritt, Richard          55 TNYA                             31.01  
  3 Evans, Edward             57 WH2O                             34.13  
  
Event 42  Men 60-64 50 LC Metre Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals  
===============================================================================
  1 Mealiffe, Michael         62 WH2O                             31.56  
  2 Ammon, Richard            62 TOC                              37.13  
  3 Demarest, Garret          61 SDSM                             39.43  
  
Event 42  Men 65-69 50 LC Metre Butterfly
===============================================================================
    65-69 GG: G 40.92  7/11/2002 Patrick Galvin, VMV                           
  65-69 IGLA: I 40.92  7/01/2002 Patrick Galvin, VMV                           
    Name                     Age Team                             Finals  
===============================================================================
  1 Galvin, Patrick           69 VMV                              40.92G 
  2 Bleck, John               69 WH2O                             43.16  
  3 Wearing, Joe              66 DSC                            1:03.98  

Event 43  Mixed 100-119 200 LC Metre Freestyle Relay
===============================================================================
          GG: G 1:52.22  1990      Team Berkeley, Berk                         
                         A Stewart, G Sosnoff, R Elder, J Steiner          
        IGLA: I 1:52.22  1990      Team Berkeley, Berk                         
                         A Stewart, G Sosnoff, R Elder, J Steiner          
    Team                                                          Finals  
===============================================================================
  1 Out To Swim  'A'                                            1:56.74  
       25.55    56.58  1:30.23  1:56.74                                    
  2 Glamourhead Sharks  'E'                                     2:03.20  
       30.89  1:01.90  1:33.95  2:03.20                                    
  3 Wett Ones Swimming Club  'A'                                2:03.73  
       31.97  1:05.27  1:35.78  2:03.73                                    

Event 43  Mixed 120-159 200 LC Metre Freestyle Relay
===============================================================================
          GG: G 1:51.67  7/11/2002 Team Berkerly, BERK                         
                         C.Liang, S.Czekala, B.Moosmann, J.Steiner         
        IGLA: I 1:51.67  7/11/2002 Team Berkerly, Berk                         
                         C.Liang, S. Csekala, B.Moosmann, J.Steiner        
    Team                                                          Finals  
===============================================================================
  1 Ohio Splash  'A'                                            1:50.81G 
       26.19    55.60  1:26.65  1:50.81                                    
  2 Team Berkeley ? Team Fuego  'A'                             1:51.67G 
       29.34    56.02  1:25.75  1:51.67                                    
  3 Wett Ones Swimming Club  'A'                                1:57.10  
       27.14  1:01.48  1:31.48  1:57.10                                    
  
Event 43  Mixed 160-199 200 LC Metre Freestyle Relay
===============================================================================
          GG: G 1:54.96  7/11/2002 Out To Swim, OUT                            
                         J.Gunston, M.Schramm, M.MacManus, T.Wilson        
        IGLA: I 1:54.96  7/11/2002 Out to Swim, OUT                            
                         J.Gunston, M.Schramm, M.MacManus, T.Wilson        
    Team                                                          Finals  
===============================================================================
  1 Out To Swim  'A'                                            1:54.96G 
       28.70    59.27  1:28.20  1:54.96                                    
  2 Wett Ones Swimming Club  'A'                                1:55.01  
       29.21  1:01.39  1:29.14  1:55.01                                    
  3 Fins Aquatics Club  'A'                                     2:07.36  
       28.80  1:08.94  1:39.74  2:07.36                                    
   
Event 43  Mixed 200-239 200 LC Metre Freestyle Relay
===============================================================================
          GG: G 2:07.31  7/11/2002 Team New York, TNYA                         
                         J.Alexander, K.Roman, R.Merritt, K.James          
        IGLA: I 2:07.31  7/11/2002 Team New York, TNYA                         
                         .alexander, K.Romano, R.Merritt, C.James          
    Team                                                          Finals  
===============================================================================
  1 Team New York Aquatics ? Metro  'A'                         2:07.31G 
       32.34  1:11.59  1:39.76  2:07.31                                    
  2 West Hollywood Aquatics  'A'                                2:11.51  
       35.11  1:10.78  1:40.76  2:11.51                                    
  3 Harbour Capital Masters  'A'                                2:11.81  
       31.68  1:07.46  1:43.61  2:11.81                                    

Event 44  Women 100-119 200 LC Metre Medley Relay
===============================================================================
          GG: G 2:17.93  1990      SFRP Tsunami, Tsun                          
                         J Myers, T Monfore, M Pease, M Lowe               
        IGLA: I 2:17.93  1990      SFRP Tsunami, Tsun                          
                         J Myers, T Monfore, M Pease, M Lowe               
    Team                                                          Finals  
===============================================================================
  1 Glamourhead Sharks  'A'                                     2:47.02  
              1:38.29  2:14.06  2:47.02                                    

Event 44  Women 120-159 200 LC Metre Medley Relay
===============================================================================
          GG: G 2:19.35  1990      Team Berkeley, Berk                         
                         A Cavanah, M Dash, G Sosnoff, A Stewart           
        IGLA: I 2:19.35  1990      Team Berkeley, Berk                         
                         A Cavanah, M Dash, G Sosnoff, A Stewart           
    Team                                                          Finals  
===============================================================================
  1 Out To Swim  'A'                                            2:23.29  
       36.87  1:22.59  1:53.34  2:23.29                                    
  2 Wett Ones Swimming Club  'A'                                2:26.95  
       40.12  1:20.37  1:55.39  2:26.95                                    
  3 Ohio Splash  'A'                                            2:37.02  
       38.06  1:20.26  1:57.42  2:37.02                                    
   
Event 44  Women 160-199 200 LC Metre Medley Relay
===============================================================================
          GG: G 2:37.42  7/11/2002 West Hollywood, WH2O                        
                         C.Chicola,L.Kleine-Spang M.Kleine-Spang,V.Roberts 
        IGLA: I 2:37.42  7/11/2002 West Hollywood, WH2O                        
                         A Levin,Jj Seaton, M Vela, K Conte                
    Team                                                          Finals  
===============================================================================
  1 West Hollywood Aquatics  'A'                                2:37.42G 
       43.84  1:29.40  2:02.56  2:37.42                                    
  2 Vorspiel SSL  'A'                                           2:39.57  
       42.66  1:25.08  2:02.75  2:39.57                                    
  3 Team New York Aquatics ? Metro  'A'                         2:57.53  
       59.28  1:47.24  2:17.41  2:57.53                                    

Event 44  Women 200-239 200 LC Metre Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals  
===============================================================================
  1 Wett Ones Swimming Club  'A'                                3:03.00  
       53.11  1:46.74  2:29.72  3:03.00                                    

Event 45  Men 100-119 200 LC Metre Medley Relay
===============================================================================
          GG: G 1:56.32  1990      Team New York, TNYA                         
                         B Hayes, R Reynolds, C Packard, D Sumada          
        IGLA: I 1:56.28  1995      Washington DC AC, DCAC                      
                         D Fadel, N Williams, T Augspurger, R Hudson       
    Team                                                          Finals  
===============================================================================
  1 Wett Ones Swimming Club  'A'                                2:03.00  
       31.48  1:07.58  1:36.03  2:03.00                                    
  2 San Francisco Tsunami Masters  'A'                          2:06.20  
       36.82  1:11.80  1:39.83  2:06.20                                    
  3 Team New York Aquatics ? Metro  'E'                         2:10.76  
       33.76  1:13.15  1:13.76  2:10.76                                    


Event 45  Men 120-159 200 LC Metre Medley Relay
===============================================================================
          GG: G 1:58.87  7/11/2002 Wett Ones, NWO                              
                         H.Wood, M.Brown, J.Cole, D.McGrath                
        IGLA: I 1:56.60  1995      West Hollywood, WH2O                        
                         J Rhyne, J Ballard, M Thomson, K Smith            
    Team                                                          Finals  
===============================================================================
  1 San Francisco Tsunami Masters  'A'                          1:58.16G 
       31.46  1:06.23  1:33.34  1:58.16                                    
  2 Wett Ones Swimming Club  'A'                                1:58.87G 
       31.67  1:04.55  1:33.04  1:58.87                                    
  3 Swimming Queers Utd in Denver  'A'                          1:59.24  
       25.21  1:03.47  1:20.98  1:59.24                                    
 
Event 45  Men 160-199 200 LC Metre Medley Relay
===============================================================================
          GG: G 1:56.91  7/11/2002 District of Columbia, DCAC                  
                         A.Godfrey, J.Cunningham, N.Williams, S.Young      
        IGLA: I 1:56.91  7/11/2002 District of Columbia Aquatics, DCAC         
                         A.Godfrey, J.Cunningham, N.Williams, S.Young      
    Team                                                          Finals  
===============================================================================
  1 District of Columbia Aquatics  'A'                          1:56.91G 
       31.22  1:04.33  1:30.40  1:56.91                                    
  2 Nadadores of South Florida  'B'                             1:59.48  
       33.23  1:05.19  1:32.67  1:59.48                                    
  3 Fins Aquatics Club  'A'                                     2:01.65  
       31.29  1:05.75  1:13.15  2:01.65                                    
 
Event 45  Men 200-239 200 LC Metre Medley Relay
===============================================================================
          GG: G 2:14.28  7/11/2002 English Bay, EBSC                           
                         F.Morgan, G.Beaudin, J.Hallett, K.Simpson         
        IGLA: I 2:14.28  7/11/2002 English Bay Swim Club, EBSC                 
                         F.Morgan, G.Beaudin, J.Hallett, K.Simpsn          
    Team                                                          Finals  
===============================================================================
  1 West Hollywood Aquatics  'A'                                2:09.42G 
       35.38  1:09.65  1:41.26  2:09.42                                    
  2 Out To Swim  'A'                                            2:09.76G 
       36.37  1:12.90  1:43.44  2:09.76                                    
  3 English Bay Swim Club  'A'                                  2:14.28G 
       33.96  1:09.01  1:44.26  2:14.28                                    

Event 45  Men 240-279 200 LC Metre Medley Relay
===============================================================================
          GG: G 2:58.84  7/11/2002 Team New York, TNYA                         
                         C.Hutton, J.Kiley, R.Merritt, T.Cracovia          
        IGLA: I 2:58.84  7/11/2002 Team New York, TNYA                         
                         C.Hutton, J.Kiley, R.Merritt, T.Craciovia         
    Team                                                          Finals  
===============================================================================
  1 Team New York Aquatics ? Metro  'A'                         2:58.84G 
       47.32  1:48.33  2:21.28  2:58.84                                    
  2 Downtown Swim Club  'A'                                     3:34.85  
     1:11.86  1:59.01  3:00.49  3:34.85                                    

Event 46  Women 19-24 50 LC Metre Freestyle
===============================================================================
    19-24 GG: G 33.91  1990      Maryann Petersen, TPAC                        
  19-24 IGLA: I 30.41  1989      Linda Finley, Orca                            
    Name                     Age Team                             Finals  
===============================================================================
  1 Visintine, Christine Lyn  24 OhSp                             33.31G 
  2 Pittoors, Martinique      24 ACB                              58.28  

Event 46  Women 25-29 50 LC Metre Freestyle
===============================================================================
    25-29 GG: G 29.44  1990      Granate Sosnoff, Berk                         
  25-29 IGLA: I 29.44  1990      Granate Sosnoff, Berk                         
    Name                     Age Team                             Finals  
===============================================================================
  1 Liang, Catherine          28 Berk                             29.40G 
  2 Woodman, Cheryl           29 DSC                              29.91  
  3 Cheesman, Rachel          29 AUSSI                            31.16  

Event 46  Women 30-34 50 LC Metre Freestyle
===============================================================================
    30-34 GG: G 29.66  1998      Barbara Moosmann, Unatt                       
  30-34 IGLA: I 29.66  1998      Barbara Moosmann, Unat                        
    Name                     Age Team                             Finals  
===============================================================================
  1 Applegate, Julia          32 OhSp                             30.82  
  2 Hinkle, Jennifer          30 TDA                              30.99  
  3 Parker, Daz               34 Out                              31.44  

Event 46  Women 35-39 50 LC Metre Freestyle
===============================================================================
    35-39 GG: G 30.60  6/11/2002 Barbara Moosmann, Berk                        
  35-39 IGLA: I 30.15  1992      Morri Spang, WH2O                             
    Name                     Age Team                             Finals  
===============================================================================
  1 James, Karen              36 TNYA                             28.50I 
  2 Gunston, Jinny            35 Out                              28.73I 
  3 Jack, Sam                 39 DSCal                            30.26G 


Event 46  Women 40-44 50 LC Metre Freestyle
===============================================================================
    40-44 GG: G 30.59  1998      Linda Buchanan, Berk                          
  40-44 IGLA: I 30.59  1998      Linda Buchanan, Berk                          
    Name                     Age Team                             Finals  
===============================================================================
  1 Collins, Deborah          43 NWO                              29.44G 
  2 Try, Katy                 43 NWO                              30.70  
  3 Doetsch, Julie            40 ChSm                             31.23  

Event 46  Women 45-49 50 LC Metre Freestyle
===============================================================================
    45-49 GG: G 34.33  1998      Carol Galbraith, DCAC                         
  45-49 IGLA: I 34.33  1998      Carol Galbraith, DCAC                         
    Name                     Age Team                             Finals  
===============================================================================
  1 Kleine Spang, Morri       46 WH2O                             29.97G 
  2 Buchanan, Linda           45 Berk                             30.42G 
  3 Young, Vivian             47 DCAC                             31.87G 
   
Event 46  Women 50-54 50 LC Metre Freestyle
===============================================================================
    50-54 GG: G 34.84  1998      Jan Levnirad, WH2O                            
  50-54 IGLA: I 34.84  1998      Jan Levinrad, WH2O                            
    Name                     Age Team                             Finals  
===============================================================================
  1 Mociun, Melanie           50 TAM                              36.32  
  2 Schacht, Annette          52 Vor                              38.09  
  3 Martin, Michelle          53 ART                              42.46  
  
Event 46  Women 55-59 50 LC Metre Freestyle
===============================================================================
    55-59 GG: G 1:08.52  1998      Virginia Maulfair, Sac                      
  55-59 IGLA: I 1:08.52  1998      Virginia Maulfair, Sac                      
    Name                     Age Team                             Finals  
===============================================================================
  1 Levinrad, Jan             55 WH2O                             35.58G 
  2 Romano, Kathleen          56 TNYA                             41.25G 
  3 Bolton, Suzanne           56 DCAC                             44.17G 
  
Event 46  Women 60-64 50 LC Metre Freestyle
===============================================================================
    60-64 GG: G 42.47  1998      Barbara Love, TNYA                            
  60-64 IGLA: I 42.47  1998      Barbara Love, TNYA                            
    Name                     Age Team                             Finals  
===============================================================================
  1 Person, Antoinette        64 AUSSI                            42.10G 
  2 Rochedereux, Evelyne      62 Paris                            52.48  
  3 Maulfair, Virginia E.     63 SAC                            1:11.47  

Event 47  Men 19-24 50 LC Metre Freestyle
===============================================================================
    19-24 GG: G 24.73  1990      Mark Houston, ChSm                            
  19-24 IGLA: I 24.73  1990      Mark Houston, ChSm                            
    Name                     Age Team                             Finals  
===============================================================================
  1 Crosby, Michael           23 WH2O                             26.07  
  2 Kenney, Ryan              21 Unatt                            26.14  
  3 Aronowitz, Steven         24 TSUN                             26.66  

Event 47  Men 25-29 50 LC Metre Freestyle
===============================================================================
    25-29 GG: G 24.04  7/11/2002 Brian Jacobson, MIST                          
  25-29 IGLA: I 24.04  7/11/2002 Brian Jacobson, MIST                          
    Name                     Age Team                             Finals  
===============================================================================
  1 Jacobson, Brian           29 MIST                             24.04G 
  2 Steele, Kevin             29 Out                              25.04  
  3 Buttery, Todd             26 QBN                              26.04  
  
Event 47  Men 30-34 50 LC Metre Freestyle
===============================================================================
    30-34 GG: G 24.20  1998      Keith Kaplan, SCAQ                            
  30-34 IGLA: I 24.20  1998      Keith Kaplan, SCAQ                            
    Name                     Age Team                             Finals  
===============================================================================
  1 Oldham, Mark              33 EBSC                             25.23  
  2 Oakes, Todd               34 TSUN                             25.31  
  3 Williams, Neill           34 DCAC                             25.35  
  
Event 47  Men 35-39 50 LC Metre Freestyle
===============================================================================
    35-39 GG: G 24.90  7/11/2002 Keith Kaplan, SCAQ                            
  35-39 IGLA: I 24.90  7/11/2002 Keith Kaplan, SCAQ                            
    Name                     Age Team                             Finals  
===============================================================================
  1 Kaplan, Keith             35 SCAQ                             24.90G 
  2 Glaser, Geoffrey          38 TSUN                             25.20  
  3 Schwenger, John           37 SMMM                             26.32  

Event 47  Men 40-44 50 LC Metre Freestyle
===============================================================================
    40-44 GG: G 25.07  7/11/2002 Joseph Reinhardt, OhSp                        
  40-44 IGLA: I 25.07  7/11/2002 Joseph Reinhardt, OhSp                        
    Name                     Age Team                             Finals  
===============================================================================
  1 Reinhardt, Joseph         41 OhSp                             25.07G 
  2 Cooper, Todd              40 TNYA                             26.25  
  3 Meyer, Detlef-Alexander   42 Robb                             27.19  

Event 47  Men 45-49 50 LC Metre Freestyle
===============================================================================
    45-49 GG: G 26.66  7/11/2002 Jose Cunningham, DCAC                         
  45-49 IGLA: I 26.66  7/11/2002 Jose Cunningham, DCAC                         
    Name                     Age Team                             Finals  
===============================================================================
  1 Cunningham, Jos?          46 DCAC                             26.66G 
  2 Fitzgibbons, Brian        46 TSUN                             27.25  
  

Event 47  Men 50-54 50 LC Metre Freestyle
===============================================================================
    50-54 GG: G 26.76  1998      Peter Prijdekker, Out                         
  50-54 IGLA: I 26.76  1998      Peter Prijdekker, Out                         
    Name                     Age Team                             Finals  
===============================================================================
  1 Prijdekker, Peter         54 Out                              27.07  
  2 Morgan, Frank             50 EBSC                             27.19  
  3 Peterson, Richard         51 Orca                             27.43  

Event 47  Men 55-59 50 LC Metre Freestyle
===============================================================================
    55-59 GG: G 27.44  5/11/2002 Michael Ahern, SDSM                           
  55-59 IGLA: I 27.44  5/11/2002 Michael Ahern, SDSM                           
    Name                     Age Team                             Finals  
===============================================================================
  1 Ahern, Michael            57 SDSM                             27.46  
  2 MacManus, Michael         56 Out                              29.54  
  3 Evans, Edward             57 WH2O                             31.55  
 

Event 47  Men 60-64 50 LC Metre Freestyle
===============================================================================
    60-64 GG: G 29.42  7/11/2002 Michael Mealiffe, WH2O                        
  60-64 IGLA: I 29.42  7/11/2002 Michael Mealiffe, WH2O                        
    Name                     Age Team                             Finals  
===============================================================================
  1 Mealiffe, Michael         62 WH2O                             29.42G 
  2 Dively, Michael           64 Nads                             32.65  
  3 Demarest, Garret          61 SDSM                             32.93  

Event 47  Men 65-69 50 LC Metre Freestyle
===============================================================================
    65-69 GG: G 34.00  7/11/2002 Hugh Clarkeson, DSC                           
  65-69 IGLA: I 34.00  7/11/2002 Hugh Clarkson, DSC                            
    Name                     Age Team                             Finals  
===============================================================================
  1 Clarkson, Hugh            65 DSC                              34.00G 
  2 Moll, Richard             68 NEM                              36.15  

Event 47  Men 70-74 50 LC Metre Freestyle
===============================================================================
    70-74 GG: G 47.81  7/11/2002 John Kiley, TNYA                              
  70-74 IGLA: I 47.81  7/11/2002 John Kiley, TNYA                              
    Name                     Age Team                             Finals  
===============================================================================
  1 Kiley, John               73 TNYA                             47.81G 

Event 47  Men 85-89 50 LC Metre Freestyle
===============================================================================
    85-89 GG: G 44.76  1998      William Grant, TStL                           
  85-89 IGLA: I 44.76  1998      William Grant, TStL                           
    Name                     Age Team                             Finals  
===============================================================================
  1 Grant, William            89 TSTL  








2002 GAY GAMES SWIMMING RESULTS
SYDNEY, AUSTRALIA

50 meter pool

DAY SIX: November 8, 2002

RESULTS


Event 48  Women 25-29 1500 LC Metre Freestyle
===============================================================================
    25-29 GG: G 20:39.63  1990      Marie-Helene Charlap, TNYA                 
  25-29 IGLA: I 20:39.63  1990      Marie-Helene Charlap, TNYA                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Walsh, Emily              27 VGS                           24:36.82  
     1:26.60  3:03.12  4:41.42  6:19.49  7:59.31  9:38.13 11:18.05 12:57.75
    14:37.96 16:18.49 17:58.66 19:38.80 21:19.55 22:58.60 24:36.82         
  2 Klucsor, Michelle         26 Cruz                          26:03.01  
     1:40.69  3:26.00  5:11.75  6:56.28  8:41.22 10:24.86 12:10.05 13:55.52
    15:39.72 17:25.38 19:10.52 20:56.88 22:42.10 24:25.49 26:03.01         
 
Event 48  Women 30-34 1500 LC Metre Freestyle
===============================================================================
    30-34 GG: G 21:55.16  8/11/2002 Gwen Bird, EBSC                            
  30-34 IGLA: I 20:21.06  1992      Marie-Helene Charlap, TNYA                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 R?ker, Sabine             34 Rosa                          25:04.75  
     1:24.95  3:05.21  4:46.71           8:10.46  9:52.93 11:34.70 13:16.75
    14:59.00 16:41.45 18:22.49 20:03.93 21:45.93 23:26.80 25:04.75         
  2 Elliott, Victoria Stagg   33 ChSm                          37:31.69  
     2:01.67  4:19.17  6:38.44  9:00.19 11:21.64 13:40.31 16:00.51 18:23.50
    20:48.49 23:12.91 25:36.21 27:59.60 30:28.73 32:54.72 37:31.69         
 
Event 48  Women 35-39 1500 LC Metre Freestyle
===============================================================================
    35-39 GG: G 21:03.27  8/11/2002 Jill Koski, Aussi                          
  35-39 IGLA: I 21:03.27  8/11/2002 Jill Koski, Aussi                          
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Koski, Jill               37 AUSSI                         21:03.27G 
     1:16.70  2:39.96  4:04.10  5:29.13  6:53.86  8:18.61  9:43.59 11:07.98
    12:32.83 13:57.76 15:22.78 16:48.38 18:14.43 19:40.57 21:03.27         
  2 Rohr, Martina             39 Auf                           24:52.83  
     1:31.44  3:12.28  4:52.19  6:32.70  8:14.36  9:53.45 11:33.38 13:12.76
    14:53.01 16:33.65 18:14.42 19:55.48 21:36.93 23:17.60 24:52.83         
  3 Desmond, Joanne           35 TSUN                          25:27.97  
     1:28.16  3:06.32  4:46.00  6:26.91  8:09.71  9:52.78 11:35.66 13:19.24
    15:03.93 16:48.44 18:32.61 20:17.47 22:02.11 23:47.29 25:27.97         
 
Event 48  Women 40-44 1500 LC Metre Freestyle
===============================================================================
    40-44 GG: G 24:24.65  1990      Pat McGarvey, TCCC                         
  40-44 IGLA: I 21:55.16  8/11/2002 Gwen Bird, EBSC                            
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bird, Gwen                40 EBSC                          21:55.16I 
     1:20.83  2:48.16  4:16.76  5:45.37  7:13.80  8:42.03 10:10.59 11:37.87
    13:05.63 14:35.16 16:03.73 17:32.01 19:00.53 20:29.29 21:55.16         
  2 Borne, Cynthia            41 TA1                           22:53.08G 
     1:26.24  3:00.17  4:33.97  6:07.11  7:40.36  9:13.66 10:45.93 12:18.14
    13:50.27 15:21.48 16:52.93 18:23.66 19:54.37 21:25.30 22:53.08         
  3 Daly, Trisha              40 NWO                           24:18.07G 
     1:33.52  3:12.17  4:50.89  6:28.90  8:07.16  9:45.20 11:23.83 13:00.87
    14:37.80 16:15.46 17:53.13 19:30.11 21:08.80 22:46.25 24:18.07         
  
Event 48  Women 45-49 1500 LC Metre Freestyle
===============================================================================
    45-49 GG: G 20:55.15  8/11/2002 Janet Bolton, NWO                          
  45-49 IGLA: I 20:55.15  8/11/2002 Janet Bolton, NWO                          
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bolton, Janet             46 NWO                           20:55.15G 
     1:18.27  2:41.81  4:06.63  5:31.14  6:55.57  8:19.73  9:44.19 11:07.93
    12:31.54 13:55.91 15:19.83 16:43.85 18:08.76 19:33.41 20:55.15         
  2 Corlett, Sarah            45 Out                           27:57.95  
     1:45.42  3:38.67  5:32.59  7:25.33  9:18.17 11:10.51 13:01.49 14:54.91
    16:47.73 18:40.29 20:33.41 22:25.86 24:17.10 26:09.10 27:57.95         
 
Event 48  Women 50-54 1500 LC Metre Freestyle
===============================================================================
    50-54 GG: G 21:23.35  8/11/2002 Priscilla Kawakami, Utah                   
  50-54 IGLA: I 21:23.35  8/11/2002 Priscilla Kawakami, Utah                   
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kawakami, Priscilla       52 UTAH                          21:23.35G 
     1:21.80  2:49.36  4:16.16  5:42.75  7:09.18  8:35.39 10:00.84 11:26.77
    12:52.96 14:18.95 15:44.74 17:09.64 18:35.11 20:01.42 21:23.35         
  2 Rogers, Catherine         50 NWO                           23:57.12  
     1:16.70  2:39.96  4:04.10  5:29.13  6:53.86  8:18.61  9:43.59 11:08.17
    12:32.83 13:57.76 15:22.78 16:48.38 18:14.43 19:40.57 23:57.12         
  3 Walker, Jane E.G.         50 DSC                           34:10.05  
              2:05.84  4:22.90  6:38.04  8:54.72 13:29.67 15:47.21 18:05.62
    20:23.16 22:40.42 24:58.18 27:16.69 29:35.98 31:56.53 34:10.05         
 
Event 48  Women 55-59 1500 LC Metre Freestyle
===============================================================================
    55-59 GG: G 25:06.18  8/11/2002 Robyn East, HC4                            
  55-59 IGLA: I 25:06.18  8/11/2002 Robyn East, HC4                            
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 East, Robyn               57 HC4                           25:06.18G 
              3:08.63  4:48.49  6:29.87  8:11.54  9:53.35 11:36.33 13:19.92
    15:02.48 16:43.77 18:24.68 20:05.23 21:47.03 23:26.54 25:06.18         
  2 Romano, Kathleen          56 TNYA                          27:09.57  
     1:45.64           5:27.68  7:16.58  9:06.54 10:56.60 12:45.75 14:35.37
    16:24.57 18:12.93 20:02.41 21:50.74 23:38.97 25:26.62 27:09.57         
  3 Lightfoot, Carol          55 HC4                           32:32.64  
     2:02.27  4:12.58  6:23.74  8:33.34 10:42.32 12:53.97 15:05.65 17:17.09
    19:28.79 21:40.02 23:52.20 26:03.44 28:15.40 30:25.70 32:32.64         
 
Event 48  Women 65-69 1500 LC Metre Freestyle
===============================================================================
    65-69 GG: G 28:17.14  8/11/2002 Barbara Love, TNYA                         
  65-69 IGLA: I 28:17.14  8/11/2002 Barbara Love, TNYA                         
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Love, Barbara             65 TNYA                          28:17.14G 
     1:38.03  3:31.30  5:23.75  7:17.83  9:11.86 11:05.50 13:01.48 14:56.86
    16:51.28 18:46.46 20:42.01 22:35.10 24:31.69 26:27.46 28:17.14         
  2 Dods, Jane                67 AUSSI                         43:10.43  
     2:29.41  5:24.08  8:17.99 11:11.30 14:02.12 16:55.44 19:49.69 22:43.92
    25:38.90 28:32.11 31:29.88 34:31.27 37:24.57 40:23.66 43:10.43         
 
Event 49  Men 19-24 1500 LC Metre Freestyle
===============================================================================
    19-24 GG: G 19:25.30  1990      Thorsten Anderson, Tsun                    
  19-24 IGLA: I 19:25.30  1990      Thorsten Anderson, Tsun                    
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Iff, Thomas               24 AUSSI                         22:03.43  
     1:18.58  2:44.83  4:13.18  5:43.38  7:13.76  8:42.55 10:12.97 11:41.99
    13:10.33 14:39.95 16:09.92 17:39.26 19:09.17 20:39.32 22:03.43         
  2 Harper, Andrew            24 TSUN                          23:55.40  
     1:27.89  3:03.08  4:38.15  6:15.30  7:53.09  9:30.57 11:07.32 12:44.03
    14:22.15 15:58.95 17:34.97 19:10.80 20:48.15 22:23.58 23:55.40         
 
Event 49  Men 25-29 1500 LC Metre Freestyle
===============================================================================
    25-29 GG: G 18:08.72  1990      William Wells, DCAC                        
  25-29 IGLA: I 18:08.72  1990      William Wells, DCAC                        
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 McGowan, Hugh             25 TNYA                          19:57.13  
     1:12.72  2:32.30  3:52.36  5:11.75  6:32.38  7:53.85  9:14.79 10:35.50
    11:56.89 13:17.39 14:37.91 15:58.32 17:18.78 18:39.58 19:57.13         
  2 de Mira III, Onesimo      29 TNYA                          21:05.90  
     1:18.60  2:42.59  4:06.27  5:31.33  6:57.02  8:22.23  9:47.58 11:13.13
    12:38.85 14:03.66 15:28.26 16:53.95 18:19.32 19:45.51 21:05.90         
  3 Cheung, Casey             29 TSUN                          21:50.33  
     1:18.81  2:45.39  4:11.90  5:39.22  7:04.95  8:30.71  9:58.10 11:23.63
    12:48.67 14:15.42 15:41.22 17:07.85 18:31.27 19:56.43 21:50.33         
   
Event 49  Men 35-39 1500 LC Metre Freestyle
===============================================================================
    35-39 GG: G 17:36.09  8/11/2002 Jeffrey Glaser, Tsun                       
  35-39 IGLA: I 17:36.09  8/11/2002 Jeffrey Glaser, Tsun                       
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Glaser, Geoffrey          38 TSUN                          17:36.09G 
     1:06.10  2:16.19  3:27.13  4:37.97  5:49.36  7:00.50  8:12.41  9:23.12
    10:33.97 11:45.69 12:56.17 14:06.54 15:16.63 16:27.55 17:36.09         
  2 Attar, Barak              35 Isr                           18:15.65  
     1:08.45  2:22.15  3:37.03  4:49.58  6:03.64  7:18.13  8:31.98  9:46.50
    11:00.14 12:13.05 13:26.50 14:39.02 15:52.30 17:05.03 18:15.65         
  3 Steiner, Johan            37 Berk                          18:22.61  
     1:10.41  2:25.07  3:40.07  4:54.92  6:09.25  7:23.36  8:37.22  9:51.06
    11:04.70 12:18.15 13:31.06 14:44.42 15:57.99 17:11.13 18:22.61         
 
Event 49  Men 40-44 1500 LC Metre Freestyle
===============================================================================
    40-44 GG: G 19:03.06  8/11/2002 Steven Czekala, Berk                       
  40-44 IGLA: I 19:03.06  8/11/2002 Steven Csekala, Berk                       
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Junk, Stephen             42 WPC                           18:46.80G 
     1:08.89  2:22.43  3:36.84  4:51.23  6:05.83  7:20.29  8:35.31  9:51.11
    11:07.02 12:23.68 13:40.47 14:57.59 16:14.81 17:33.33 18:46.80         
  2 Czekala, Steven           43 Berk                          19:03.06G 
     1:07.39  2:18.06  3:28.82  5:04.27  6:22.14  7:39.36  8:56.42 10:13.26
    11:30.29 12:46.70 14:03.18 15:19.59 16:35.26 17:50.93 19:03.06         
  3 Langhorst, Eric           40 Y                             19:50.31  
     1:07.84  2:21.81  3:36.87  4:52.71  6:08.35  7:24.54  8:40.63  9:56.96
    11:13.24 12:29.58 13:45.85 15:53.08 17:13.38 18:33.46 19:50.31         
 
Event 49  Men 45-49 1500 LC Metre Freestyle
===============================================================================
    45-49 GG: G 19:19.82  8/11/2002 Brad Levinson, TDA                         
  45-49 IGLA: I 19:19.82  8/11/2002 Brad Levinson, TDA                         
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Levinson, Brad            46 TDA                           19:19.82G 
     1:08.45  2:22.15  3:37.03  5:04.46  6:22.18  7:39.80  8:57.39 10:15.05
    11:32.69 12:50.68 14:08.80 15:28.13 16:46.87 18:04.92 19:19.82         
  2 Spratt, Mark              47 SDSM                          19:36.46  
     1:10.64  2:24.08  3:38.40  5:02.36  6:21.31  7:41.19  9:00.62 10:20.27
    11:40.16 12:59.44 14:19.93 15:39.88 16:59.25 18:19.05 19:36.46         
  3 Wharton, Glenn            48 TNYA                          19:59.79  
     1:12.78  2:33.11  3:54.77  5:15.72  6:37.55  7:58.08  9:19.61 10:41.11
    12:02.05 13:25.45 14:42.78 16:03.80 17:22.41 18:43.51 19:59.79         
 
Event 49  Men 50-54 1500 LC Metre Freestyle
===============================================================================
    50-54 GG: G 20:55.35  8/11/2002 Robert Davie, SWIM                         
  50-54 IGLA: I 20:55.35  8/11/2002 Robert Davie, SWIM                         
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Davie, Robert             50 SWIM                          20:55.35G 
     1:18.87  2:41.61  4:05.88  5:30.50  6:54.09  8:17.88  9:41.04 11:04.50
    12:29.10 13:54.19 15:19.47 16:45.15 18:09.74 19:34.31 20:55.35         
  2 Larson, Charles           50 WH2O                          21:38.30  
     1:22.23  2:48.36  4:16.45  5:44.01  7:11.91  8:33.82 10:08.15 11:34.96
    13:02.36 14:29.43 15:56.63 17:23.42 18:49.96 20:16.12 21:38.30         
  3 MacGregor, Daniel C.      52 DSCal                         22:36.84  
     1:18.32  2:46.73  4:16.78  5:47.84  7:19.52  8:51.21 10:23.36 11:55.64
    13:28.55 15:01.00 16:33.52 18:05.15 19:37.29 21:09.53 22:36.84         
    
 
Event 49  Men 55-59 1500 LC Metre Freestyle
===============================================================================
    55-59 GG: G 23:32.05  8/11/2002 Michael Jarvis, TOC                        
  55-59 IGLA: I 23:32.05  8/11/2002 Michael Jarvis, TOC                        
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jarvis, Michael           55 TOC                           23:32.05G 
     1:19.39  2:48.15  4:21.20  5:57.14  7:33.90  9:10.40 10:47.64 12:23.58
    13:59.99 15:36.71 17:13.22 18:50.22 20:25.90 21:59.26 23:32.05         
  2 Hart, Neil                57 TSUN                          27:28.62  
     1:35.93  3:24.04  5:15.73  7:07.77  8:59.40 10:52.11 12:44.55 14:36.45
    16:26.69 18:19.23 20:10.25 22:01.22 23:52.90 25:44.01 27:28.62         
  3 Greenberg, Mike           56 SDSM                          27:46.82  
     1:42.78  3:35.01  5:27.86  7:23.47  9:18.46 11:11.25 13:03.56 14:55.49
    16:47.51 18:38.50 20:29.90 22:20.53 24:11.55 26:02.95 27:46.82         
 
Event 49  Men 60-64 1500 LC Metre Freestyle
===============================================================================
    60-64 GG: G 26:22.49  8/11/2002 Richard Fabian, Tsun                       
  60-64 IGLA: I 26:22.49  8/11/2002 Richard Fabian, Tsun                       
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Fabian, Richard           60 TSUN                          26:22.49G 
     1:37.27  3:30.65  5:27.49  7:30.36  9:26.13 11:25.20 13:22.46 15:18.53
    17:13.31 19:08.32 21:01.61 22:51.24 24:40.21 26:19.70 26:22.49         
  2 Visser, Dick              61 GSA                           29:10.71  
     1:35.22  3:26.15  5:19.29  7:20.08  9:20.98 11:21.09 13:22.69 15:22.18
    17:23.55 19:24.69 21:23.73 23:22.81 25:21.91 27:19.89 29:10.71         
  3 Goers, Richard            61 UTAH                          30:27.39  
     1:43.09  3:41.87  5:45.67  7:50.05  9:52.22 11:55.34 13:59.35 16:04.68
    18:07.87 20:11.06 22:12.94 24:17.57 26:24.48 28:28.98 30:27.39         
  









ADVERTISEMENT


ADVERTISEMENT