9/2/2002 - 9/2/2002
Melbourne, Australia
2002 Telstra Australian Short Course Championships
Melbourne, Australia.
September 2-5, 2002
25 meter pool
DAY ONE: September 2
Women's 200m Butterfly - Final
1 THOMAS, Petria
Ginninderra SC
NSW, AUS
2:06.90
2 GALVEZ, Felicity
Wilkinson SC
NSW, AUS
2:08.07
3 DAVENPORT, Lara
Campbelltown ASC Inc.
NSW, AUS
2:09.09
4 CROSSINGHAM, Charnelle
Vikings Swim Team
NSW, AUS
2:10.85
5 CRAWFORD, Heidi
Hunter SC Inc.
NSW, AUS
2:11.65
6 CORKRAN, Kate
Yeronga Park SC Inc
QLD, AUS
2:12.78
7 HUNTER, Nicole
Tattersalls Aquatic
TAS, AUS
2:12.84
8 SCHIPPER, Jessicah
Redcliffe Leagues Lawnton SC Inc
QLD, AUS
2:13.13
Men's 200m Freestyle - Final
1 KLIM, Michael
Miami SC Inc
QLD, AUS
1:45.71
2 CRAM, Jason
S.L.C. Aquadot
NSW, AUS
1:45.99
3 PENFOLD, Stephen
Miami SC Inc
QLD, AUS
1:46.48
4 MATKOVICH, Antony
City of Perth
WA, AUS
1:46.86
5 WILLIAMS, Nic
Telopea ASC
NSW, AUS
1:48.34
6 KROGH, Joshua
Redcliffe Leagues Lawnton SC Inc
QLD, AUS
1:48.62
6 MEWING, Andrew
Yeronga Park SC Inc
QLD, AUS
1:48.62
8 FLOUCH, Casey
Commercial SC Inc
QLD, AUS
1:50.13
Men's 400m Individual Medley - Final
1 BACON, Mitchell
Norwood
SA, AUS
4:14.36
2
LUCAS, Adam
West Coast
WA, AUS
4:15.37
3 STEED, Trent
Campbelltown ASC Inc.
NSW, AUS
4:15.55
4 HIGGINS, Michael
Carlile ASC Inc.
NSW, AUS
4:18.03
5 RICHARDS, Andrew
Smithfield ASC
NSW, AUS
4:20.13
6 NEDERPELT, Travis
City of Perth
WA, AUS
4:21.38
7 MONTGOMERIE, Peter
Campbelltown ASC Inc.
NSW, AUS
4:23.00
8 TAYLOR, Nathan
Nunawading
VIC, AUS
4:27.99
Women's 400m Individual Medley - Final
1 REILLY, Jennifer
Victoria Park
WA, AUS
4:38.72
2 ABBOTT, Jessica
Hurstville Aquatic SC Inc.
NSW, AUS
4:42.97
3 LEANE, Tammy
Unley
SA, AUS
4:44.27
4 CROSSINGHAM, Charnelle
Vikings Swim Team
NSW, AUS
4:44.33
5 CARROLL, Lara
Fremantle Port
WA, AUS
4:45.94
6 RODIER, Yvette
Nu Swim
NSW, AUS
4:48.16
7 MUNZ, Lori
Carey Aquatic
VIC, AUS
4:48.21
8 BATES, Lisa
Aqua Attack
WA, AUS
4:54.66
Men's 50m Breaststroke - Final
1 ROGERS, Phil
Sydney University
NSW, AUS
27.75
2 PIPER, Jim
Campbelltown ASC Inc.
NSW, AUS
27.78
3 CROOK, Nathan
Carey Aquatic
VIC, AUS
28.12
4 RICKARD, Brenton
Brothers SC Inc
QLD, AUS
28.14
5 VAN DER ZANT, Rob
Yeronga Park SC Inc
QLD, AUS
28.22
6 MCBRIEN, Steven
The Hills SC
NSW, AUS
28.23
7 RILEY, Mark
Commercial SC Inc
QLD, AUS
28.25
8 BEASLEY, James
Knox Pymble SC
NSW, AUS
28.33
Women's 50m Breaststroke - Final
1 HANSON, Brooke
Nunawading
VIC, AUS
30.93
2 EDMISTONE, Jade
Southern Crawl
QLD, AUS
31.38
3 WHITE, Tarnee
Redcliffe Leagues Lawnton SC Inc
QLD, AUS
31.65
4 KASOULIS, Sarah
Carey Aquatic
VIC, AUS
31.72
5 JONES, Leisel
Redcliffe Leagues Lawnton SC Inc
QLD, AUS
31.73
6 FOSTER, Sally
Central Aquatic
WA, AUS
32.57
7 COLLINS, Lauren
Melton
VIC, AUS
32.88
8 TOMLINSON, Louise
Swan Hills
WA, AUS
33.23
Men's 50m Backstroke - Final
1 WELSH, Matt
Melbourne Vicentre
VIC, AUS
23.31 WORLD RECORD
2 ANDERSON, Ashley
CQ Aquajets SC Inc
QLD, AUS
24.77
3 ROLFF, Ethan
Kingscliff ASC
NSW, AUS
25.42
4 TAYLOR, Joshua
Forresters Beach Indoor SC Inc.
NSW, AUS
25.44
5 WATSON, Josh
Kingscliff ASC
NSW, AUS
25.60
5 SPICER, Matthew
Victoria Park
WA, AUS
25.60
7 DE KRETSER, Rahmin
Haileybury Waterlions
VIC, AUS
25.69
8 SHORT, Liam
Norwood
SA, AUS
25.87
Men's 4 x 100m Freestyle Relay - Final
1 NUNAWADING, VIC A
--
3:15.80 AUSTRALIAN CLUB RECORD
splits
CLARKE, Jared
49.45
TAYLOR, Nathan
49.64
COHEN, Jason
49.18
DYSON, Andrew
47.53
2 YERONGA PARK QLD A
--
3:15.84
3 WEST COAST WA A
--
3:19.85
4 CITY OF PERTH WA A
--
3:22.03
5 COMMERCIAL QLD A
--
3:22.09
6. HAILEYBURY WATERLIONS, VIC A
--
3:27.82
7 MELBOURNE VICENTRE, VIC A
--
3:29.00
8 NORWOOD, SA A
--
3:29.05
Women's 4 x 200m Freestyle Relay - Final
1 CHANDLER QLD A
--
8:01.32 AUSTRALIAN CLUB RECORD
splits
MILLS, Alice
1:59.57
HUNT, Cassie
2:01.69
LOOF, Nadine
2:01.20
HENRY, Jodie
1:58.86
2 CAREY AQUATIC, VIC A
--
8:08.39
3 CHANDLER QLD B
--
8:16.21
4 REDCLIFFE LEAGUES LAWNTON QLD A
--
8:22.94
5 SLC AQUADOT, NSW A
--
8:28.26
6 SWAN HILLS WA A
--
8:28.45
7 WEST COAST WA A
--
8:30.67
8 BURNSIDE, SA A
--
8:32.90
Women's 1500m Freestyle - Timed Final
1 PASCOE, Amanda
Campbelltown ASC Inc.
NSW, AUS
16:18.35
2 WILSON, Belinda
Toongabbie SC Inc.
NSW, AUS
16:38.56
3 WARE, Catherine
Burnside
SA, AUS
16:38.80
4 KALLU, Sarah
Smithfield ASC
NSW, AUS
16:47.64
5 AFFLECK, Jessica
Gardens SC Inc
QLD, AUS
16:48.49
6 GEORGE, Katherine
Burnside
SA, AUS
17:03.77
7 GORMAN, Melissa
Redcliffe Leagues Lawnton SC Inc
QLD, AUS
17:04.95
8 MORGAN, Melissa
Burnside
SA, AUS
17:07.24