ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
--- Results, Rankings, and Records ---
2002 Southwest Zone Long Course Championships - Day 2
8/11/2002-8/11/2002
Irvine, CA USA


                        2002 SW Zone LCM Championships                         
                     UC Irvine, Irvine, CA Aug. 9-11, 2002                     
                                    Results                                    
 
Event 2  Men 19-24 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Adnan, Kareem             20 Uci-33                         4:33.57  
       30.29  1:03.65  1:37.91  2:12.34  2:47.10  3:22.52  3:58.46  4:33.57
  2 Flores, Enrique           21 Uci-33                         5:05.35  
       34.34  1:11.52  1:50.08  2:29.37  3:08.66  3:47.97  4:27.14  5:05.35
 
Event 2  Men 25-29 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Roddy, Michael            25 Nova-33                        4:37.51  
       29.76  1:03.03  1:38.55  2:14.53  2:50.62  3:27.20  4:02.71  4:37.51
  2 Yotter, Ethan             25 Uci-33                         4:55.20  
       31.76  1:06.61  1:43.38  2:20.48  2:58.65  3:37.20  4:16.77  4:55.20
  3 Benson, Jeff              26 Uci-33                         5:03.75  
       33.18  1:09.99  1:47.54  2:25.42  3:04.07  3:43.46  4:23.52  5:03.75
 
Event 2  Men 30-34 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hochstein, Erik           34 Scaq-33                        4:05.61  
       27.79    58.27  1:29.30  2:00.54  2:31.74  3:03.35  3:34.97  4:05.61
  2 Menzel, Todd              30 Team Tyr-30                    4:33.26  
       31.14  1:05.03  1:39.40  2:14.29  2:49.16  3:24.35  3:59.68  4:33.26
  3 Murphy, Liam              30 Nova-33                        4:57.61  
       33.38  1:09.61  1:46.83  2:25.50  3:04.01  3:43.78  4:20.64  4:57.61
  4 Turbow, David             33 Uci-33                         5:00.83  
       34.22  1:11.71  1:50.51  2:29.04  3:08.62  3:46.92  4:24.35  5:00.83
 
Event 2  Men 35-39 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bergen, Bert              35 Uci-33                         4:32.59  
       30.74  1:05.05  1:39.93  2:15.20  2:49.95  3:24.85  3:59.01  4:32.59
  2 Collins, Michael          36 Nova-33                        4:38.50  
       31.83  1:06.05  1:41.36  2:17.20  2:52.81  3:28.51  4:04.04  4:38.50
  3 Johnson, Bowen            36 Arizona-48                     5:14.94  
              1:12.21  1:51.36  2:31.80  3:13.09  3:54.29  4:34.94  5:14.94
  4 Terselic, Robert          37 Unat-PV-10                     5:21.59  
       34.24  1:11.09  1:51.02  2:32.28  3:14.33  3:56.96  4:40.00  5:21.59
  5 Carlson, Eric             35 Uci-33                         5:29.40  
       35.87  1:15.07  1:56.62  2:38.83  3:21.43  4:03.95  4:47.06  5:29.40
 
Event 2  Men 40-44 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Steinbrinck, Scott        42 Unat-SPMA-33                   4:58.48  
       33.67  1:10.72  1:48.55  2:26.96  3:05.20  3:43.26  4:20.94  4:58.48
  2 Grecco, Paul              41 Nova-33                        5:20.13  
       36.60  1:15.42  1:55.28  2:36.34  3:17.48  3:59.58  4:41.28  5:20.13
  3 Tongate, Terry            42 Nova-33                        5:45.82  
       38.23  1:21.13  2:05.84  2:49.97  3:33.82  4:18.52  5:03.89  5:45.82
  4 Bahamon, Luis E           41 WH2O-33                        7:02.47  
       43.81  1:37.15  2:30.70  3:24.10                    6:08.75  7:02.47
  5 Staffan, Gregory W        44 Nova-33                        8:25.96  
       44.72  1:39.50  2:41.34  3:47.87  4:55.83           7:15.92  8:25.96
 
Event 2  Men 45-49 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bias, Philip H            48 Nova-33                        5:18.95  
       36.12  1:15.56  1:56.51  2:37.74  3:18.70  3:59.43  4:40.47  5:18.95
  2 Rabinowitz, Ilan          47 Mission-33                     5:45.84  
       36.51  1:18.95  2:02.97  2:48.48  3:33.46  4:19.07  5:03.45  5:45.84
  3 Schnakenburg, Mark        45 Uci-33                         5:53.05  
       39.68  1:22.80  2:07.66  2:53.39  3:39.28  4:25.57  5:10.92  5:53.05
  4 Schumacher, Steve         45 Unat-SPMA-33                   5:58.24  
       39.53  1:25.04  2:11.61  2:58.14  3:44.87  4:30.92  5:16.27  5:58.24
 
Event 2  Men 50-54 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Burns, Howard             51 Uci-33                         5:00.32  
       32.39  1:08.28  1:46.04  2:24.33  3:03.19  3:41.58  4:21.63  5:00.32
  2 Gruber, Glenn             53 Caltech-33                     5:13.20  
       35.63  1:14.33  1:52.74  2:32.02  3:11.26  3:53.07  4:33.33  5:13.20
  3 Larson, Charles A         50 WH2O-33                        5:48.40  
       38.07  1:20.52  2:05.45  2:51.04  3:35.88  4:21.48  5:06.39  5:48.40
  4 Olson, Jay                53 WH2O-33                        5:55.91  
       40.24  1:24.73  2:10.20  2:56.39  3:42.06  4:27.76  5:12.79  5:55.91
 
Event 2  Men 55-59 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Watson, George A          55 Team Tyr-30                    4:41.12  
       31.71  1:05.84  1:41.35  2:17.57  2:53.78  3:30.06  4:06.00  4:41.12
  2 Darby, Bill               55 Unat-SPMA-33                   4:56.79  
       33.18  1:09.39  1:46.48  2:24.77  3:03.14  3:42.41  4:20.73  4:56.79
  3 Davis, Don M              58 Mud Sharks-38                  5:12.16  
       33.45  1:10.83  1:50.30  2:30.94  3:11.25  3:52.40  4:33.18  5:12.16
  4 Huszcz, M.J.              55 Nova-33                        7:09.89  
       48.54  1:44.20  2:40.22  3:37.74  4:30.95           6:19.38  7:09.89
 
Event 2  Men 60-64 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Schlup, Pat L             62 Uci-33                         5:51.26  
       40.64  1:23.96  2:08.72  2:53.88  3:38.52  4:23.46  5:07.95  5:51.26
  2 Bailey, Douglas           60 RIOGR-53                       5:56.94  
       40.81  1:25.83  2:12.74  2:58.77  3:44.86  4:30.51  5:15.57  5:56.94
  3 Dyck, Mel                 61 Arizona-48                     6:23.56  
       41.56  1:27.44  2:16.41  3:06.33  3:56.38  4:46.07  5:35.07  6:23.56
 
Event 2  Men 65-69 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Mitchell, Tom             69 Unat-SPMA-33                   7:05.84  
       45.82  1:40.59  2:35.65  3:31.90  4:26.67  5:21.74  6:15.80  7:05.84
 
Event 2  Men 70-74 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bartle, Barry             70 Unat-SPMA-33                   6:31.54  
       42.24  1:27.68  2:16.69           3:58.06           5:42.42  6:31.54
  2 Schumacher, Bud           72 San Diego-44                   7:44.45  
       46.37  1:42.89  2:45.68  3:49.16  4:50.02  5:49.10  6:49.08  7:44.45
  3 Rolph, Robert             71 Mission-33                     8:04.05  
       51.77  1:50.40  2:51.99  3:55.67  4:59.08  6:02.15  7:04.78  8:04.05
 
Event 2  Men 75-79 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Piemme, Frank             77 Ojai-33                        6:20.11  
       39.55  1:24.89  2:12.98  3:02.46  3:52.61  4:42.73  5:32.56  6:20.11
  2 Arth, sign entry card     77 Unat-SPMA-33                   7:25.10  
       49.39  1:45.76  2:42.86  3:40.59  4:37.82  5:34.46  6:29.97  7:25.10
 
Event 3  Women 76-99 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 UC Irvine Masters-33  'A'                                   2:20.67  
     1) Kozowyk, Stephanie 33           2) Showalter, Sara M 21           
     3) Buhagiar, Kristen 20            4) Larsson, Kristin 21            
       40.58  1:17.03  1:50.97  2:20.67                                    
  2 Irvine Novaquatics-33  'A'                                  2:24.99  
     1) Newell, Christina 23            2) Flahive, Shannon 21            
     3) Lydell, Marianne 23             4) Huszcz, Nicole 21              
       41.12  1:18.97  1:53.32  2:24.99                                    
 
Event 3  Women 100-119 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Irvine Novaquatics-33  'A'                                  2:30.10  
     1) Schneider, Patricia 35          2)                                
     3) Sugden, Marni 26                4) Hickman, Gabriela 29           
       44.10  1:22.13  1:53.95  2:30.10                                    
 
Event 3  Women 120-159 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Irvine Novaquatics-33  'A'                                  2:31.63  
     1) Clark, Helen 33                 2) Zawistoski, Lisa Welke 33      
     3) Petersen, Fiona 29              4) Gaza, Michele 27               
       41.54  1:25.40  1:58.71  2:31.63                                    
  3 UC Irvine Masters-33  'A'                                   2:40.98  
     1) Alvarez, Phyllis 43             2) Bruder, Ingrid 32              
     3) Ginter, Dolly 39                4) Nellen, Valerie 32             
       39.10  1:35.07  2:00.41  2:40.98                                    
  4 Irvine Novaquatics-33  'B'                                  3:01.55  
     1) Garland, Allison 30             2) McMillen, Jacqueline 27        
     3) Lastelic, Barbara 36            4) Cooper, Lee 34                 
       47.63           1:07.46  3:01.55                                    
 
Event 3  Women 160-199 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Irvine Novaquatics-33  'A'                                  2:44.82  
     1)                                 2) Jordan, Nina P 46              
     3) Jessup, Lee A 41                4) Deschenes, Elizabeth 49        
       41.14  1:25.85  2:06.77  2:44.82                                    
  2 West Hollywood Aquatics-33  'A'                             2:37.13  
       41.77           2:03.84  2:37.13                                    
  2 UC Irvine Masters-33  'B'                                   2:52.61  
     1) Foster, Jeri 36                 2) Tong, Connie 31                
     3) Johnson, Lucy 55                4) Miles, Margie 50               
       43.86  1:36.24  2:10.53  2:52.61                                    
 
Event 3  Women 200-239 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Irvine Novaquatics-33  'A'                                  3:36.85  
     1) Murray, Sandra 51               2) Peterson, Ellena 53            
     3) Leff, Cathryn 40                4) Caldwell, Dionne 70            
       54.40  1:49.66  3:36.85                                             
 
Event 4  Men 76-99 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 UC Irvine Masters-33  'A'                                   2:09.25  
     1) Flores, Enrique 21              2) Dober, Tory 28                 
     3) Yotter, Ethan 25                4) Adnan, Kareem 20               
       38.20  1:11.39  1:41.90  2:09.25                                    
 
Event 4  Men 100-119 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Irvine Novaquatics-33  'A'                                  1:59.37  
     1) Roddy, Michael 25               2) Kopp, Jim 28                   
     3) Mercier, Steve 30               4) Phalan, Jim 27                 
       31.61  1:06.98  1:35.26  1:59.37                                    
  2 UC Irvine Masters-33  'A'                                   2:07.29  
     1) Benson, Jeff 26                 2) Jackson, Scott 27              
     3) R/O Keenan, Patrick 30          4) R/O Wingender, John 23         
       34.58  1:12.19  1:39.98  2:07.29                                    
 
Event 4  Men 120-159 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Team Tyr-30  'A'                                            2:02.39  
     1) McGuire, Rex 32                 2) Ruffner, Michael 37            
     3) Ruffner, Steve 41               4) Menzel, Todd 30                
       32.67  1:04.30  1:35.00  2:02.39                                    
  2 Mission Viejo Nadadores-33  'A'                             2:09.48  
     1) Herlihy, Brendan 26             2) Alexander, Jason 33            
     3) ** Conk, sign Spma reg form 24  4) Rabinowitz, Ilan 47            
       31.70  1:12.52  1:40.60  2:09.48                                    
  3 Irvine Novaquatics-33  'A'                                  2:13.03  
     1) Martin, Johnny 32               2) Barbrick, Peter K 39           
     3)                                 4) Murphy, Liam 30                
       35.81  1:14.72  1:44.84  2:13.03                                    
  4 Irvine Novaquatics-33  'B'                                  2:33.46  
     1) Schow, Blake 44                 2) Staffan, Gregory W 44          
     3) Hayward, David 42               4) Collins, Michael 36            
       48.58  1:33.13  2:05.26  2:33.46                                    
 
Event 4  Men 160-199 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Irvine Novaquatics-33  'A'                                  2:02.94  
     1) Benner, Tord 43                 2) Tongate, Terry 42              
     3) Wasko, Frank A 42               4) Shumate, Tim 41                
       33.73  1:08.79  1:36.90  2:02.94                                    
  2 UC Irvine Masters-33  'A'                                   2:04.70  
     1) Bergen, Bert 35                 2) Templin, John 48               
     3) Sullivan, Daniel 42             4) Burns, Howard 51               
       31.38  1:06.30  1:35.85  2:04.70                                    
  3 Irvine Novaquatics-33  'B'                                  2:34.25  
     1)                                 2) Grecco, Paul 41                
     3) Schumacher, Dan 42              4) Huszcz, M.J. 55                
       54.92  1:31.18  2:02.64  2:34.25                                    
  4 UC Irvine Masters-33  'B'                                   2:39.33  
     1) Darby, Rich 41                  2) Harvey, Phil 51                
     3) Carlson, Eric 35                4) Clarke, David C 33             
       36.05  1:29.19  2:06.61  2:39.33                                    
 
Event 4  Men 200-239 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 UC Irvine Masters-33  'B'                                   2:22.14  
     1) Singer, Gary 50                 2) Schnakenburg, Mark 45          
     3) Bruder, Al 51                   4) Amr, Med 60                    
       36.34  1:16.82  2:22.14                                             
  2 Irvine Novaquatics-33  'A'                                  2:30.55  
     1) Bias, Philip H 48               2) Neyenhuis, Dan 58              
     3) Greenberg, Henry 54             4) Bonano, Greg 45                
       38.69  1:21.48  1:59.21  2:30.55                                    
  3 UC Irvine Masters-33  'A'                                   2:30.88  
     1) Hoops, Alan L 49                2) Murray, Allen K 58             
     3) Schlup, Pat L 62                4) Fink, Greg 53                  
       40.07  1:20.42  2:00.75  2:30.88                                    
 
Event 4  Men 240-279 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Irvine Novaquatics-33  'A'                                  3:28.25  
     1) Paul, Eugene A 29               2) Cross, Brook 52                
     3) Anderson, Fred W 60             4) ** Bilodeau, Need payment $22.0
     1:13.07  1:55.35  2:35.68  3:28.25                                    
 
Event 5  Women 25-29 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Brown, Emma               26 San Diego-44                   2:51.60  
       36.16  1:20.20  2:05.23  2:51.60                                    
 
Event 5  Women 30-34 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Easton, Sandie            33 Arizona-48                     2:27.26  
       32.46  1:09.15  1:47.32  2:27.26                                    
 
Event 5  Women 40-44 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pipes-Neilsen, scratch 1  40 San Diego-44                   2:26.47  
       31.78  1:08.81  1:46.26  2:26.47                                    
 
Event 5  Women 55-59 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pierson, Ginger           56 Multnomah-37                   3:28.59  
       45.23  1:38.03  2:33.86  3:28.59                                    
  2 Watson, Katherine A       55 Ojai-33                        4:36.28  
     1:03.90  2:14.78  3:26.74  4:36.28                                    
 
Event 5  Women 70-74 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Roper, Gail               73 Quik-33                        3:58.81  
       53.70  1:54.52  2:57.14  3:58.81                                    
 
Event 6  Men 25-29 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Yotter, Ethan             25 Uci-33                         2:28.06  
       32.83  1:10.65  1:49.63  2:28.06                                    
 
Event 6  Men 30-34 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Wen, Brendon              33 Strawberrry Cany-24            2:32.48  
       34.04  1:12.53  1:51.61  2:32.48                                    
 
Event 6  Men 35-39 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Shaffer, Mike             37 Ventura-33                     2:08.65  
       29.50  1:02.11  1:34.85  2:08.65                                    
  2 Pease, Richard            37 TeamVortex - Rmm-32            2:14.73  
       30.79  1:05.15  1:39.20  2:14.73                                    
 
Event 6  Men 40-44 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Sullivan, Daniel          42 Uci-33                         2:25.48  
       31.76  1:07.73  1:45.84  2:25.48                                    
 
Event 6  Men 45-49 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Carter, Paul V            45 Scaq-33                        2:10.97  
       29.72  1:01.99  1:35.69  2:10.97                                    
  2 Belardi, Jim              45 Scaq-33                        2:14.96  
       30.32  1:04.40  1:39.53  2:14.96                                    
  3 Kanzler, Matthew          45 Santa Clara-38                 2:27.70  
       33.56  1:12.30  1:50.04  2:27.70                                    
  4 Boyer, Duane              46 WH2O-33                        2:58.35  
       37.91  1:19.92  2:04.07  2:58.35                                    
 
Event 6  Men 50-54 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Yost, Hunter              51 Arizona-48                     2:46.47  
       35.62  1:15.88  1:57.77  2:46.47                                    
  2 Greenberg, Henry          54 Nova-33                        3:15.67  
  3 Larson, Charles A         50 WH2O-33                        3:18.62  
       43.86  1:33.40  2:25.25  3:18.62                                    
 
Event 6  Men 55-59 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Figueiredo, Paulo         56 WH2O-33                        3:04.35  
       41.98  1:30.11  2:16.68  3:04.35                                    
 
Event 7  Women 19-24 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Haff, Aletta              21 San Diego-44                     32.13  
  2 Flahive, Shannon          21 Nova-33                          37.42  
  3 Henne, Lauren             24 Uci-33                           37.52  
  4 Huszcz, Nicole            21 Nova-33                          38.35  
  5 Newell, Christina         23 Nova-33                          41.14  
  6 O'Donnell, Meghan         22 Uci-33                           42.29  
 
Event 7  Women 25-29 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hickman, Gabriela         29 Nova-33                          34.84  
  2 Greenfield, Jennifer      28 Mission-33                       36.98  
  3 McMillen, Jacqueline      27 Nova-33                          52.75  
 
Event 7  Women 30-34 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Reilly, Margaret          33 Mission-33                       37.51  
  2 Bruder, Ingrid            32 Uci-33                           38.39  
  3 Clark, Helen              33 Nova-33                          42.37  
  4 Garland, Allison          30 Nova-33                          46.79  
  5 Jones, Danah M            31 Mission-33                       50.61  
 
Event 7  Women 35-39 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Coover, Janet             39 San Diego-44                     37.41  
  2 Lastelic, Barbara         36 Nova-33                          39.84  
  3 Foster, Jeri              36 Uci-33                           44.77  
  4 Schneider, Patricia       35 Nova-33                          44.93  
  5 Estelle, Leclerc          35 San Diego-44                     46.72  
  6 Hodges, Jill              37 Nova-33                          46.77  
 
Event 7  Women 40-44 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Alvarez, Phyllis          43 Uci-33                           42.66  
  2 Jessup, Lee A             41 Nova-33                          46.20  
  3 Leff, Cathryn             40 Nova-33                          54.81  
  4 McQuaid, Doris            40 Nova-33                        1:05.40  
 
Event 7  Women 45-49 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kleine-Spang, Morri       46 WH2O-33                          39.12  
  2 Shigaki, Carol            47 WH2O-33                          41.78  
  3 Lumbert Nauful, Kerri     45 Unat-SPMA-33                     43.95  
  4 Deschenes, Elizabeth      49 Nova-33                          50.87  
 
Event 7  Women 50-54 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Swagerty-Hill, Jane       51 Arizona-48                       33.12  
  2 Bloore, Judy A            50 Henderson-33                     45.83  
  3 Murray, Sandra            51 Nova-33                          54.95  
 
Event 7  Women 55-59 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnson, Lucy             55 Uci-33                           47.55  
  2 Goodman, Lois             55 Ojai-33                          52.52  
 
Event 7  Women 60-64 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lund, Lynne               62 San Diego-44                     46.24  
  2 Valderhaug, Marlee        61 HSAM-44                          56.83  
 
Event 7  Women 70-74 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Roper, Gail               73 Quik-33                          46.94  
  2 Caldwell, Dionne          70 Nova-33                        1:03.91  
 
Event 7  Women 75-79 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Altus, Grace              78 Ojai-33                        1:13.71  
 
Event 7  Women 80-84 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kornfeld, Maurine         81 Coast-33                       1:08.41  
 
Event 8  Men 19-24 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Sweeney, Kyle             19 San Diego-44                     30.47  
  2 ** Conk, sign Spma reg f  24 Mission-33                       30.51  
  3 Trowbridge, Jesse         21 Uci-33                           35.04  
  4 Flores, Enrique           21 Uci-33                           37.36  
 
Event 8  Men 25-29 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pentland, Matt            26 San Diego-44                     29.59  
  2 Phalan, Jim               27 Nova-33                          30.33  
  3 Roddy, Michael            25 Nova-33                          31.26  
  4 Herlihy, Brendan          26 Mission-33                       31.49  
  5 Benson, Jeff              26 Uci-33                           33.56  
  6 Yotter, Ethan             25 Uci-33                           33.89  
  7 Jackson, Scott            27 Uci-33                           35.46  
  8 Kopp, Jim                 28 Nova-33                          35.72  
 
Event 8  Men 30-34 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Wegner, Dan               31 Scaq-33                          30.04  
  2 Sekido, Jeff              32 WH2O-33                          32.97  
  3 Mercier, Steve            30 Nova-33                          33.58  
  4 Martin, Johnny            32 Nova-33                          34.19  
  5 Wen, Brendon              33 Strawberrry Cany-24              34.57  
  6 Alexander, Jason          33 Mission-33                       39.10  
  7 Clarke, David C           33 Uci-33                           41.37  
 
Event 8  Men 35-39 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Shaffer, Mike             37 Ventura-33                       30.36  
  2 Bergen, Bert              35 Uci-33                           31.09  
  3 Golden, Spencer J         38 ORCA-33                          34.67  
  4 Barbrick, Peter K         39 Nova-33                          40.71  
 
Event 8  Men 40-44 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Wasko, Frank A            42 Nova-33                          32.38  
  2 Shumate, Tim              41 Nova-33                          32.72  
  3 Benner, Tord              43 Nova-33                          33.46  
  4 Darby, Rich               41 Uci-33                           36.15  
  5 Schumacher, Dan           42 Nova-33                          36.63  
  6 Graham, Errol             43 WH2O-33                          42.58  
  7 Bahamon, Luis E           41 WH2O-33                          46.05  
  8 Schow, Blake              44 Nova-33                          47.58  
 
Event 8  Men 45-49 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Djang, Philipp A          48 RIOGR-53                         32.04  
  2 Bonano, Greg              45 Nova-33                          37.33  
  3 Bias, Philip H            48 Nova-33                          38.33  
  4 Rabinowitz, Ilan          47 Mission-33                       39.47  
 
Event 8  Men 50-54 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Burns, Howard             51 Uci-33                           36.27  
  2 Singer, Gary              50 Uci-33                           36.32  
  3 Greenberg, Henry          54 Nova-33                          47.52  
 
Event 8  Men 55-59 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Neyenhuis, Dan            58 Nova-33                          44.21  
 
Event 8  Men 60-64 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Freshley, Mike            61 San Diego-44                     38.06  
  2 Anderson, Fred W          60 Nova-33                          43.56  
 
Event 8  Men 70-74 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Vetter, Stefan            70 Unat-SDI-44                      36.98  
 
Event 8  Men 75-79 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lowry, Biff               75 CLVM-33                          49.84  
  2 Arth, sign entry card     77 Unat-SPMA-33                     54.16  
 
Event 8  Men 80-84 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Merrick, Bob              82 Coast-33                         55.18  
 
Event 8  Men 85-89 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bowerstock, Woody         89 Coast-33                         57.03  
 
Event 9  Women 19-24 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 DeFelice, Heather         23 San Diego-44                   1:18.30  
       36.93  1:18.30                                                      
  2 Showalter, Sara M         21 Uci-33                         1:20.41  
       37.60  1:20.41                                                      
  3 Flahive, Shannon          21 Nova-33                        1:22.58  
       39.48  1:22.58                                                      
  4 Larsson, Kristin          21 Uci-33                         1:28.84  
       41.57  1:28.84                                                      
  5 Buhagiar, Kristen         20 Uci-33                         1:30.52  
       42.61  1:30.52                                                      
  6 O'Donnell, Meghan         22 Uci-33                         1:37.18  
       46.73  1:37.18                                                      
 
Event 9  Women 25-29 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hickman, Gabriela         29 Nova-33                        1:27.88  
       41.97  1:27.88                                                      
  2 Wang, Regina              29 Nova-33                        2:00.21  
       56.94  2:00.21                                                      
 
Event 9  Women 30-34 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Buys, Jeni                33 Team Tyr-30                    1:28.86  
       41.75  1:28.86                                                      
  2 Reilly, Margaret          33 Mission-33                     1:31.10  
       42.49  1:31.10                                                      
  3 Zawistoski, Lisa Welke    33 Nova-33                        1:40.42  
       46.49  1:40.42                                                      
 
Event 9  Women 35-39 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Coover, Janet             39 San Diego-44                   1:25.07  
       39.77  1:25.07                                                      
 
Event 9  Women 40-44 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 ** Levine, Kathy          42 Unat-AZ-48                     1:40.25  
       45.27  1:40.25                                                      
  2 McQuaid, Doris            40 Nova-33                        2:16.10  
     1:04.02  2:16.10                                                      
 
Event 9  Women 45-49 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Melick, Karen             45 Scaq-33                        1:26.35  
       41.59  1:26.35                                                      
  2 Jordan, Nina P            46 Nova-33                        1:37.23  
       46.05  1:37.23                                                      
  3 Seaton, Jessica           49 WH2O-33                        1:38.11  
       46.86  1:38.11                                                      
  4 Moore, Edna               47 Daland-33                      1:40.78  
       47.77  1:40.78                                                      
  5 Smith, Alison D           46 Nova-33                        2:13.28  
     1:02.33  2:13.28                                                      
 
Event 9  Women 50-54 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Peterson, Ellena          53 Nova-33                        2:00.26  
       56.88  2:00.26                                                      
 
Event 9  Women 55-59 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pierson, Ginger           56 Multnomah-37                   1:37.45  
       45.66  1:37.45                                                      
 
Event 9  Women 60-64 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ramey, Marilyn A          62 HSAM-44                        1:51.65  
       53.22  1:51.65                                                      
  2 Valderhaug, Marlee        61 HSAM-44                        1:58.60  
       56.94  1:58.60                                                      
 
Event 9  Women 80-84 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Simonton, Rita            84 Golden West-33                 2:48.61  
     1:18.53  2:48.61                                                      
 
Event 10  Men 25-29 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dober, Tory               28 Uci-33                         1:15.36  
       34.76  1:15.36                                                      
  2 Kopp, Jim                 28 Nova-33                        1:18.12  
       36.21  1:18.12                                                      
 
Event 10  Men 30-34 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 McGuire, Rex              32 Team Tyr-30                    1:13.15  
       34.48  1:13.15                                                      
  2 Menzel, Todd              30 Team Tyr-30                    1:19.07  
       37.12  1:19.07                                                      
  3 Clarke, David C           33 Uci-33                         1:34.26  
       42.89  1:34.26                                                      
 
Event 10  Men 35-39 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ruffner, Michael          37 Team Tyr-30                    1:09.13  
       32.53  1:09.13                                                      
  2 Fitzgerald, Mike          37 Scaq-33                        1:19.79  
       36.72  1:19.79                                                      
  3 Collins, Michael          36 Nova-33                        1:20.43  
       39.47  1:20.43                                                      
  4 Johnson, Bowen            36 Arizona-48                     1:20.64  
       38.02  1:20.64                                                      
  5 Barbrick, Peter K         39 Nova-33                        1:27.88  
       42.34  1:27.88                                                      
  6 Neilsen, Eric             37 San Diego-44                   1:30.99  
       43.75  1:30.99                                                      
 
Event 10  Men 40-44 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ruffner, Steve            41 Team Tyr-30                    1:16.73  
       36.11  1:16.73                                                      
  2 Tongate, Terry            42 Nova-33                        1:17.81  
       36.49  1:17.81                                                      
  3 Wagner, Thomas            40 Nova-33                        1:20.82  
       36.79  1:20.82                                                      
  4 Staffan, Gregory W        44 Nova-33                        1:42.95  
       48.87  1:42.95                                                      
  5 Schow, Blake              44 Nova-33                        1:46.49  
       49.47  1:46.49                                                      
 
Event 10  Men 45-49 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dozer, Gregory J          45 Arizona-48                     1:16.36  
       35.24  1:16.36                                                      
  2 Templin, John             48 Uci-33                         1:17.67  
       35.88  1:17.67                                                      
  3 Wussler, Mark             47 San Diego-44                   1:18.55  
       36.64  1:18.55                                                      
  4 Bordovsky, Mauro          46 WH2O-33                        1:19.52  
       37.21  1:19.52                                                      
  5 Kraetsch, John            45 Bakersfield Swim-33            1:20.40  
       38.28  1:20.40                                                      
  6 Jackson, Wayne            46 WH2O-33                        1:26.22  
       38.56  1:26.22                                                      
  7 Butler, Bill              46 San Diego-44                   1:32.42  
       44.16  1:32.42                                                      
  8 Schumacher, Steve         45 Unat-SPMA-33                   1:41.73  
       47.86  1:41.73                                                      
 
Event 10  Men 50-54 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Derr, John M              53 Ventura-33                     1:18.03  
       36.83  1:18.03                                                      
  2 Liotta, Robert            51 Arizona-48                     1:19.44  
       37.32  1:19.44                                                      
  3 Cross, Brook              52 Nova-33                        1:29.75  
       43.05  1:29.75                                                      
  4 Bauer, Jon                50 WH2O-33                        1:33.82  
       44.11  1:33.82                                                      
  5 Olson, Jay                53 WH2O-33                        1:36.74  
       45.39  1:36.74                                                      
  6 Dahlen, Ed                51 Mission-33                     1:38.31  
       46.26  1:38.31                                                      
  7 Harvey, Phil              51 Uci-33                         1:57.91  
       58.09  1:57.91                                                      
 
Event 10  Men 55-59 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Murray, Allen K           58 Uci-33                         1:26.61  
       40.31  1:26.61                                                      
  2 Robie, Ed                 57 Team Tyr-30                    1:35.15  
       46.95  1:35.15                                                      
  3 Neyenhuis, Dan            58 Nova-33                        1:47.62  
       51.88  1:47.62                                                      
 
Event 10  Men 60-64 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Haraszti, Tegze P         61 HBSC-33                        1:28.28  
       41.97  1:28.28                                                      
  2 Freshley, Mike            61 San Diego-44                   1:28.72  
       41.01  1:28.72                                                      
  3 Dyck, Mel                 61 Arizona-48                     1:29.22  
       41.59  1:29.22                                                      
  4 Schlup, Pat L             62 Uci-33                         1:30.80  
       43.28  1:30.80                                                      
 
Event 10  Men 65-69 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Mitchell, Tom             69 Unat-SPMA-33                   1:57.32  
       54.64  1:57.32                                                      
 
Event 10  Men 70-74 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Best, Bob                 70 San Diego-44                   1:33.74  
       42.86  1:33.74                                                      
  2 Schumacher, Bud           72 San Diego-44                   1:59.59  
       55.80  1:59.59                                                      
  3 Judson, Graham            74 HSAM-44                        2:23.97  
     1:07.93  2:23.97                                                      
 
Event 10  Men 75-79 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lowry, Biff               75 CLVM-33                        1:50.09  
       53.03  1:50.09                                                      
  2 Arth, sign entry card     77 Unat-SPMA-33                   2:07.36  
     1:02.07  2:07.36                                                      
 
Event 11  Women 19-24 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Huszcz, Nicole            21 Nova-33                        2:30.45  
       34.78  1:12.74  1:52.48  2:30.45                                    
  2 Lydell, Marianne          23 Nova-33                        2:38.79  
       35.04  1:14.17  1:55.96  2:38.79                                    
  3 O'Donnell, Meghan         22 Uci-33                         2:39.27  
       36.04  1:16.08  1:58.11  2:39.27                                    
 
Event 11  Women 25-29 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Petersen, Fiona           29 Nova-33                        2:21.09  
       32.30  1:07.80  1:44.57  2:21.09                                    
  2 Brown, Emma               26 San Diego-44                   2:31.65  
       35.65  1:14.90  1:54.46  2:31.65                                    
  3 Greenfield, Jennifer      28 Mission-33                     2:37.32  
       37.24  1:17.85  1:57.35  2:37.32                                    
  4 Gaza, Michele             27 Nova-33                        2:38.72  
       37.31  1:17.35  1:58.20  2:38.72                                    
  5 McMillen, Jacqueline      27 Nova-33                        3:07.12  
       42.98  1:30.39  2:19.56  3:07.12                                    
  6 Wang, Regina              29 Nova-33                        4:27.21  
       52.80  2:02.08  3:15.11  4:27.21                                    
 
Event 11  Women 30-34 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Easton, Sandie            33 Arizona-48                     2:16.15  
       31.82  1:06.53  1:41.70  2:16.15                                    
  2 Buys, Jeni                33 Team Tyr-30                    2:21.09  
       31.65  1:06.66  1:43.38  2:21.09                                    
  3 Kozowyk, Stephanie        33 Uci-33                         2:28.42  
       33.97  1:11.19  1:49.70  2:28.42                                    
  4 Nellen, Valerie           32 Uci-33                         2:30.52  
       35.01  1:12.79  1:51.96  2:30.52                                    
  5 Bruder, Ingrid            32 Uci-33                         2:37.84  
       35.85  1:17.31  1:58.47  2:37.84                                    
  6 Clark, Helen              33 Nova-33                        2:43.65  
       38.56  1:20.24  2:03.86  2:43.65                                    
  7 Zawistoski, Lisa Welke    33 Nova-33                        2:49.89  
       38.55  1:20.70  2:05.18  2:49.89                                    
  8 Tong, Connie              31 Uci-33                         2:54.62  
       39.90  1:23.61  2:09.25  2:54.62                                    
  9 Jones, Danah M            31 Mission-33                     3:15.52  
       44.38  1:33.57  2:25.64  3:15.52                                    
 10 Cooper, Lee               34 Nova-33                        3:15.89  
       44.55  1:34.95  2:26.82  3:15.89                                    
 11 Fujimoto, Takako          34 Beach-33                       3:20.39  
       44.51  1:34.94  2:28.24  3:20.39                                    
 
Event 11  Women 35-39 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lastelic, Barbara         36 Nova-33                        2:44.29  
       38.42  1:19.79  2:01.79  2:44.29                                    
  2 Foster, Jeri              36 Uci-33                         2:48.52  
       38.12  1:19.79  2:03.97  2:48.52                                    
  3 Ginter, Dolly             39 Uci-33                         2:54.07  
       40.75  1:25.63  2:10.73  2:54.07                                    
  4 Schneider, Patricia       35 Nova-33                        2:58.30  
       39.84  1:23.85  2:10.91  2:58.30                                    
  5 Estelle, Leclerc          35 San Diego-44                   3:00.07  
       42.27  1:27.82  2:14.18  3:00.07                                    
 
Event 11  Women 40-44 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pipes-Neilsen, scratch 1  40 San Diego-44                   2:09.73  
       30.11  1:02.80  1:36.13  2:09.73                                    
  2 Alvarez, Phyllis          43 Uci-33                         2:50.01  
       38.04  1:21.37  2:06.55  2:50.01                                    
  3 ** Levine, Kathy          42 Unat-AZ-48                     2:50.93  
       34.82  1:16.52  2:03.81  2:50.93                                    
  4 Jessup, Lee A             41 Nova-33                        3:08.24  
       43.21  1:30.82  2:19.78  3:08.24                                    
  5 Ball, Jennifer            43 Nova-33                        3:24.19  
       46.00  1:37.14  2:31.39  3:24.19                                    
  6 McQuaid, Doris            40 Nova-33                        4:38.28  
       58.67  2:12.47  3:28.01  4:38.28                                    
 
Event 11  Women 45-49 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kleine-Spang, Lindy       46 WH2O-33                        2:53.59  
       41.17  1:27.08  2:11.49  2:53.59                                    
  2 Jordan, Nina P            46 Nova-33                        2:53.74  
       40.28  1:24.84  2:09.83  2:53.74                                    
  3 Deschenes, Elizabeth      49 Nova-33                        3:00.94  
       41.95  1:26.95  2:14.33  3:00.94                                    
 
Event 11  Women 50-54 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bradbury, Debbie          51 Unat-SPMA-33                   2:45.10  
       39.01  1:20.19  2:02.53  2:45.10                                    
  2 Bloore, Judy A            50 Henderson-33                   3:08.16  
       41.55  1:30.46  2:19.85  3:08.16                                    
  3 Peterson, Ellena          53 Nova-33                        3:24.63  
       43.79  1:35.35  2:29.58  3:24.63                                    
  4 Miles, Margie             50 Uci-33                         3:38.76  
       45.35  1:42.39  2:42.05  3:38.76                                    
  5 Murray, Sandra            51 Nova-33                        3:48.71  
       48.45  1:46.29  2:46.88  3:48.71                                    
 
Event 11  Women 55-59 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnson, Lucy             55 Uci-33                         3:23.54  
       45.75  1:36.85  2:30.37  3:23.54                                    
  2 Watson, Katherine A       55 Ojai-33                        3:34.45  
       48.03  1:42.65  2:38.09  3:34.45                                    
  3 Goodman, Lois             55 Ojai-33                        3:45.26  
       50.69  1:48.22  2:47.78  3:45.26                                    
 
Event 11  Women 60-64 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lund, Lynne               62 San Diego-44                   3:07.27  
       42.03  1:30.12  2:19.77  3:07.27                                    
  2 Valderhaug, Marlee        61 HSAM-44                        3:28.25  
       50.05  1:42.99  2:35.60  3:28.25                                    
  3 Ramey, Marilyn A          62 HSAM-44                        3:33.67  
       51.37  1:45.20  2:38.92  3:33.67                                    
  4 Dyck, Grace               61 Arizona-48                     3:39.98  
       48.66  1:45.54  2:43.82  3:39.98                                    
 
Event 11  Women 70-74 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Caldwell, Dionne          70 Nova-33                        3:55.43  
       54.05  1:55.94  2:57.80  3:55.43                                    
 
Event 11  Women 75-79 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Altus, Grace              78 Ojai-33                        4:27.77  
     1:05.54  2:14.26  3:21.69  4:27.77                                    
 
Event 11  Women 80-84 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Simonton, Rita            84 Golden West-33                 4:08.55  
       54.41  1:58.05  3:03.58  4:08.55                                    
  2 Kornfeld, Maurine         81 Coast-33                       4:21.20  
       59.86  2:07.87  3:17.38  4:21.20                                    
  3 Bowersock, Lousie         80 Coast-33                       4:24.94  
     1:01.86  2:11.37  3:18.70  4:24.94                                    
 
Event 12  Men 19-24 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Sweeney, Kyle             19 San Diego-44                   2:10.05  
       30.29  1:03.61  1:36.98  2:10.05                                    
  2 Flores, Enrique           21 Uci-33                         2:21.95  
       33.68  1:09.66  1:46.52  2:21.95                                    
  3 Trowbridge, Jesse         21 Uci-33                         2:25.61  
       32.10  1:07.26  1:45.48  2:25.61                                    
 
Event 12  Men 25-29 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Roddy, Michael            25 Nova-33                        2:10.99  
       28.66  1:01.36  1:36.59  2:10.99                                    
  2 Herlihy, Brendan          26 Mission-33                     2:13.20  
       30.49  1:04.34  1:39.86  2:13.20                                    
  3 Benson, Jeff              26 Uci-33                         2:18.15  
       31.36  1:07.14  1:43.64  2:18.15                                    
 
Event 12  Men 30-34 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hochstein, Erik           34 Scaq-33                        1:57.30  
       26.95    56.13  1:26.67  1:57.30                                    
  2 Wegner, Dan               31 Scaq-33                        2:02.67  
       28.07    58.96  1:30.58  2:02.67                                    
  3 Menzel, Todd              30 Team Tyr-30                    2:12.38  
       30.93  1:04.38  1:38.88  2:12.38                                    
  4 Mercier, Steve            30 Nova-33                        2:13.00  
       30.36  1:03.10  1:37.74  2:13.00                                    
  5 Murphy, Liam              30 Nova-33                        2:19.99  
       31.89  1:06.66  1:43.18  2:19.99                                    
  6 Turbow, David             33 Uci-33                         2:21.65  
       32.20  1:08.35  1:46.27  2:21.65                                    
  7 Martin, Johnny            32 Nova-33                        2:29.48  
                       1:51.19  2:29.48                                    
  8 Clarke, David C           33 Uci-33                         2:43.30  
       34.83  1:14.34  1:58.47  2:43.30                                    
 
Event 12  Men 35-39 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bergen, Bert              35 Uci-33                         2:06.09  
       28.90  1:00.85  1:33.44  2:06.09                                    
  2 Fitzgerald, Mike          37 Scaq-33                        2:24.13  
       33.87  1:10.60  1:46.40  2:24.13                                    
  3 Terselic, Robert          37 Unat-PV-10                     2:30.76  
       31.39  1:07.88  1:49.00  2:30.76                                    
 
Event 12  Men 40-44 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Sullivan, Daniel          42 Uci-33                         2:14.59  
       30.73  1:05.28  1:40.39  2:14.59                                    
  2 Steinbrinck, Scott        42 Unat-SPMA-33                   2:16.90  
       30.70  1:05.20  1:40.74  2:16.90                                    
  3 Englehart, Chris          40 Team Masters-33                2:22.13  
       32.84  1:08.76  1:46.28  2:22.13                                    
  4 Darby, Rich               41 Uci-33                         2:38.37  
       33.54  1:14.38  1:58.16  2:38.37                                    
  5 Schow, Blake              44 Nova-33                        3:22.80  
       41.77  1:32.20  2:27.85  3:22.80                                    
 
Event 12  Men 45-49 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kraetsch, John            45 Bakersfield Swim-33            2:17.89  
       31.75  1:07.66  1:43.53  2:17.89                                    
  2 Bias, Philip H            48 Nova-33                        2:32.40  
       34.17  1:13.40  1:53.62  2:32.40                                    
  3 Bonano, Greg              45 Nova-33                        2:35.37  
       34.89  1:13.62  1:54.34  2:35.37                                    
  4 Rabinowitz, Ilan          47 Mission-33                     2:41.96  
       33.64  1:13.84  1:58.38  2:41.96                                    
  5 Schnakenburg, Mark        45 Uci-33                         2:44.57  
                       2:03.59  2:44.57                                    
 
Event 12  Men 50-54 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gruber, Glenn             53 Caltech-33                     2:24.57  
       33.26  1:08.94  1:46.24  2:24.57                                    
  2 Cross, Brook              52 Nova-33                        2:31.77  
       35.75  1:15.48  1:55.18  2:31.77                                    
  3 Bruder, Al                51 Uci-33                         2:36.07  
       35.33  1:14.65  1:56.10  2:36.07                                    
  4 Fink, Greg                53 Uci-33                         2:42.33  
       37.95  1:18.76  2:00.16  2:42.33                                    
  5 Singer, Gary              50 Uci-33                         2:53.12  
       37.15  1:20.66  2:07.76  2:53.12                                    
 
Event 12  Men 55-59 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Watson, George A          55 Team Tyr-30                    2:13.76  
       30.57  1:04.06  1:39.09  2:13.76                                    
  2 Darby, Bill               55 Unat-SPMA-33                   2:18.56  
       32.14  1:06.53  1:43.22  2:18.56                                    
  3 Davis, Don M              58 Mud Sharks-38                  2:24.85  
       31.66  1:07.56  1:46.30  2:24.85                                    
  4 Murray, Allen K           58 Uci-33                         2:45.45  
                       2:03.55  2:45.45                                    
  5 Huszcz, M.J.              55 Nova-33                        3:25.83  
       45.54  1:38.43  2:32.84  3:25.83                                    
 
Event 12  Men 60-64 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Schlup, Pat L             62 Uci-33                         2:44.31  
                       2:04.14  2:44.31                                    
 -- Amr, Med                  60 Uci-33                              DQ  
                       2:15.34       DQ                                    
 
Event 12  Men 65-69 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Mitchell, Tom             69 Unat-SPMA-33                   3:16.96  
       43.56  1:35.13  2:27.62  3:16.96                                    
 
Event 12  Men 70-74 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Vetter, Stefan            70 Unat-SDI-44                    2:23.12  
       31.12  1:06.22  1:44.13  2:23.12                                    
  2 Hill, Don                 70 Olympic Club-38                2:36.33  
       36.84  1:18.04  1:59.17  2:36.33                                    
  3 Bartle, Barry             70 Unat-SPMA-33                   3:01.86  
       39.42  1:22.72  2:11.88  3:01.86                                    
  4 Rolph, Robert             71 Mission-33                     3:46.59  
       51.16  1:48.36  2:49.89  3:46.59                                    
 
Event 12  Men 75-79 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Piemme, Frank             77 Ojai-33                        2:59.42  
                       2:13.22  2:59.42                                    
  2 Arth, sign entry card     77 Unat-SPMA-33                   3:41.61  
       50.54  1:47.20  2:44.83  3:41.61                                    
  3 Achée, Emile              75 Coast-33                       4:00.74  
              1:51.67  2:56.71  4:00.74                                    
 
Event 12  Men 80-84 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Merrick, Bob              82 Coast-33                       3:58.12  
       50.83  1:51.51  2:55.72  3:58.12                                    
 
Event 12  Men 85-89 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bowerstock, Woody         89 Coast-33                       4:21.93  
     1:00.46  2:09.99  3:21.02  4:21.93                                    
 
Event 13  Mixed 76-99 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 San Diego Swim Masters-44  'A'                              1:57.94  
       32.02  1:07.22  1:33.10  1:57.94                                    
  2 Irvine Novaquatics-33  'A'                                  2:05.38  
     1) Roddy, Michael 25               2) Flahive, Shannon 21            
     3) Phalan, Jim 27                  4) Huszcz, Nicole 21              
       31.46  1:08.36  1:35.10  2:05.38                                    
  3 UC Irvine Masters-33  'A'                                   2:15.19  
     1) Flores, Enrique 21              2) Showalter, Sara M 21           
     3) Adnan, Kareem 20                4) Larsson, Kristin 21            
       38.37  1:15.51  1:44.81  2:15.19                                    
 
Event 13  Mixed 100-119 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Irvine Novaquatics-33  'A'                                  2:16.17  
     1) Gaza, Michele 27                2) Kopp, Jim 28                   
     3) Petersen, Fiona 29              4) Martin, Johnny 32              
       36.35  1:10.05  1:42.94  2:16.17                                    
  2 UC Irvine Masters-33  'A'                                   2:22.71  
     1) Benson, Jeff 26                 2) Jackson, Scott 27              
     3) Buhagiar, Kristen 20            4) Tong, Connie 31                
       34.50  1:11.15  1:44.59  2:22.71                                    
  3 Irvine Novaquatics-33  'B'                                  2:31.58  
     1) Barbrick, Peter K 39            2)                                
     3) Murphy, Liam 30                 4) McMillen, Jacqueline 27        
       41.86  1:21.28  1:55.14  2:31.58                                    
 
Event 13  Mixed 120-159 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Team Tyr-30  'A'                                            2:05.86  
       31.66  1:05.44  1:37.00  2:05.86                                    
  2 Irvine Novaquatics-33  'A'                                  2:08.73  
     1) Hickman, Gabriela 29            2) Tongate, Terry 42              
     3) Mercier, Steve 30               4) Sugden, Marni 26               
       35.62  1:09.53  1:38.23  2:08.73                                    
  3 UC Irvine Masters-33  'A'                                   2:09.47  
     1) Bergen, Bert 35                 2) Dober, Tory 28                 
     3) Nellen, Valerie 32              4) Kozowyk, Stephanie 33          
       31.86  1:05.08  1:38.91  2:09.47                                    
  4 Mission Viejo Nadadores-33  'A'                             2:11.79  
     1) Herlihy, Brendan 26             2) Reilly, Margaret 33            
     3) ** Conk, sign Spma reg form 24  4) Greenfield, Jennifer 28        
       31.26  1:11.57  1:39.96  2:11.79                                    
  5 Irvine Novaquatics-33  'B'                                  2:23.87  
     1) Clark, Helen 33                 2) Collins, Michael 36            
     3) Schumacher, Dan 42              4) Zawistoski, Lisa Welke 33      
       41.92  1:18.41  1:49.18  2:23.87                                    
  6 UC Irvine Masters-33  'B'                                   2:31.64  
     1) Bruder, Ingrid 32               2) Clarke, David C 33             
     3) Carlson, Eric 35                4) Foster, Jeri 36                
       39.27  1:21.81  1:56.98  2:31.64                                    
  7 Irvine Novaquatics-33  'C'                                  2:44.80  
     1) Garland, Allison 30             2) Hayward, David 42              
     3) Schneider, Patricia 35          4) Schow, Blake 44                
       46.41           1:08.05  2:44.80                                    
 
Event 13  Mixed 160-199 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 West Hollywood Aquatics-33  'A'                             2:16.88  
     1) Sekido, Jeff 32                 2) Jackson, Wayne 46              
     3) Kleine-Spang, Morri 46          4) Kleine-Spang, Lindy 46         
       32.41  1:07.80  1:43.29  2:16.88                                    
  2 Irvine Novaquatics-33  'A'                                  2:22.98  
     3) Wasko, Frank A 42               4) Deschenes, Elizabeth 49        
       41.44  1:16.57  1:45.47  2:22.98                                    
  3 UC Irvine Masters-33  'A'                                   2:27.59  
     1) Ginter, Dolly 39                2) Templin, John 48               
     3) Sullivan, Daniel 42             4) Alvarez, Phyllis 43            
       48.25  1:23.34  1:52.57  2:27.59                                    
  4 Irvine Novaquatics-33  'B'                                  2:29.04  
     1) Benner, Tord 43                 2) Lastelic, Barbara 36           
     3) Jessup, Lee A 41                4) Shumate, Tim 41                
       35.40  1:20.27  1:48.91  2:29.04                                    
  5 West Hollywood Aquatics-33  'B'                             2:30.00  
     1) Shigaki, Carol 47               2) Seaton, Jessica 49             
     3) Boyer, Duane 46                 4) Bauer, Jon 50                  
       41.71  1:27.82  1:58.79  2:30.00                                    
  6 Irvine Novaquatics-33  'C'                                  2:56.18  
     1) Bias, Philip H 48               2) Staffan, Gregory W 44          
     3) Leff, Cathryn 40                4) McQuaid, Doris 40              
       48.57  1:31.94  2:24.67  2:56.18                                    
 
Event 13  Mixed 200-239 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 UC Irvine Masters-33  'A'                                   2:47.18  
     1) Hoops, Alan L 49                2) Burns, Howard 51               
     3) Johnson, Lucy 55                4) Miles, Margie 50               
       48.58  1:28.13  2:47.18                                             
  2 Irvine Novaquatics-33  'B'                                  3:10.15  
       55.11  1:49.65  2:28.54  3:10.15                                    
  3 Irvine Novaquatics-33  'A'                                  3:11.99  
     1) Cross, Brook 52                 2) Neyenhuis, Dan 58              
     3) Smith, Alison D 46              4) Murray, Sandra 51              
       38.88  1:23.09  2:26.84  3:11.99                                    
 
Event 13  Mixed 240-279 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Irvine Novaquatics-33  'A'                                  3:20.00  
     1) Caldwell, Dionne 70             2) Jordan, Nina P 46              
     3) Anderson, Fred W 60             4) Paul, Eugene A 29              
     1:03.06  1:48.73  2:30.28  3:20.00                                    
 
Event 14  Mixed 76-99 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 UC Irvine Masters-33  'A'                                   1:16.98  
     1) Adnan, Kareem 20                2) Trowbridge, Jesse 21           
     3) Showalter, Sara M 21            4) Larsson, Kristin 21            
       27.09    54.73  1:16.98                                             
  2 Irvine Novaquatics-33  'A'                                  1:52.42  
     1) Roddy, Michael 25               2) Flahive, Shannon 21            
     3) Phalan, Jim 27                  4) Huszcz, Nicole 21              
       27.24    57.61  1:22.63  1:52.42                                    
 
Event 14  Mixed 100-119 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Irvine Novaquatics-33  'A'                                  1:56.14  
     1) Gaza, Michele 27                2) Kopp, Jim 28                   
     3) Petersen, Fiona 29              4) Murphy, Liam 30                
       27.82    59.30  1:28.77  1:56.14                                    
  2 UC Irvine Masters-33  'A'                                   2:01.50  
     1) Turbow, David 33                2) Henne, Lauren 24               
     3) Buhagiar, Kristen 20            4) Yotter, Ethan 25               
       28.49  1:00.33  1:33.11  2:01.50                                    
  3 Irvine Novaquatics-33  'B'                                  2:08.71  
     3) Lydell, Marianne 23             4) Martin, Johnny 32              
       35.18  1:08.76  1:39.86  2:08.71                                    
 
Event 14  Mixed 120-159 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Irvine Novaquatics-33  'A'                                  1:53.89  
     1) Hickman, Gabriela 29            2) Sugden, Marni 26               
     3) Mercier, Steve 30               4) Collins, Michael 36            
       29.29    59.48  1:26.06  1:53.89                                    
  2 UC Irvine Masters-33  'A'                                   1:54.63  
     1) Bergen, Bert 35                 2) Benson, Jeff 26                
     3) Nellen, Valerie 32              4) Kozowyk, Stephanie 33          
       25.55    52.23  1:24.40  1:54.63                                    
  3 Mission Viejo Nadadores-33  'A'                             2:05.31  
     1) ** Conk, sign Spma reg form 24  2) Reilly, Margaret 33            
     3) Jones, Danah M 31               4) Rabinowitz, Ilan 47            
       26.29    57.34  1:36.49  2:05.31                                    
  4 UC Irvine Masters-33  'B'                                   2:15.27  
     1) Darby, Rich 41                  2) Foster, Jeri 36                
     3) Tong, Connie 31                 4) Clarke, David C 33             
       31.19  1:04.90  1:42.52  2:15.27                                    
  5 Irvine Novaquatics-33  'C'                                  2:21.85  
     1) McMillen, Jacqueline 27         2) Staffan, Gregory W 44          
     3) Garland, Allison 30             4) Hayward, David 42              
       37.21  1:12.30  1:51.09  2:21.85                                    
 
Event 14  Mixed 160-199 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 UC Irvine Masters-33  'A'                                   2:09.41  
     1) Templin, John 48                2) Ginter, Dolly 39               
     3) Alvarez, Phyllis 43             4) Sullivan, Daniel 42            
       27.80  1:05.15  1:41.07  2:09.41                                    
  2 Irvine Novaquatics-33  'A'                                  2:11.98  
     3) Wasko, Frank A 42               4) Deschenes, Elizabeth 49        
       38.55           1:00.32  2:11.98                                    
  3 Irvine Novaquatics-33  'B'                                  2:13.71  
     1) Benner, Tord 43                 2) Lastelic, Barbara 36           
     3) Jessup, Lee A 41                4) Shumate, Tim 41                
       32.49  1:07.44  1:46.78  2:13.71                                    
 
Event 14  Mixed 200-239 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 UC Irvine Masters-33  'A'                                   2:23.71  
     1) Burns, Howard 51                2) Singer, Gary 50                
     3) Miles, Margie 50                4) Johnson, Lucy 55               
       30.29             50.31  2:23.71                                    
  2 Irvine Novaquatics-33  'B'                                  2:39.62  
     1) Ball, Jennifer 43               2) Peterson, Ellena 53            
     3) Greenberg, Henry 54             4) Huszcz, M.J. 55                
       42.32  1:22.67  1:57.37  2:39.62                                    
  3 Irvine Novaquatics-33  'A'                                  2:47.03  
     1) Cross, Brook 52                 2) Neyenhuis, Dan 58              
     3) Smith, Alison D 46              4) Murray, Sandra 51              
       31.76  1:05.78  2:02.65  2:47.03                                    
 
Event 14  Mixed 240-279 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Irvine Novaquatics-33  'A'                                  2:56.31  
     1) Jordan, Nina P 46               2) Caldwell, Dionne 70            
     3) Anderson, Fred W 60             4) Paul, Eugene A 29              
       36.99  1:26.51  2:02.12  2:56.31                                    
 
Event 14  Mixed 320-359 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Coast Masters-33  'A'                                       3:20.31  
     1) Bowerstock, Woody 89            2) Bowersock, Lousie 80           
     3) Kornfeld, Maurine 81            4) Merrick, Bob 82                
       54.41  1:52.09  2:36.70  3:20.31                                    
 
Event 15  Women 19-24 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Flahive, Shannon          21 Nova-33                          34.19  
  2 Lydell, Marianne          23 Nova-33                          34.26  
  3 Buhagiar, Kristen         20 Uci-33                           34.44  
  4 Henne, Lauren             24 Uci-33                           34.50  
  5 Huszcz, Nicole            21 Nova-33                          36.71  
 
Event 15  Women 25-29 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 McGookin, Alison          27 Team Tyr-30                      31.36  
  2 Sugden, Marni             26 Nova-33                          31.98  
  3 Petersen, Fiona           29 Nova-33                          32.59  
  4 Hickman, Gabriela         29 Nova-33                          32.71  
  5 Greenfield, Jennifer      28 Mission-33                       34.15  
 
Event 15  Women 30-34 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Easton, Sandie            33 Arizona-48                       30.85  
  2 Nellen, Valerie           32 Uci-33                           33.43  
  3 Kozowyk, Stephanie        33 Uci-33                           35.15  
  4 Buys, Jeni                33 Team Tyr-30                      35.20  
  5 Zawistoski, Lisa Welke    33 Nova-33                          37.58  
  6 Reilly, Margaret          33 Mission-33                       38.26  
  7 Jones, Danah M            31 Mission-33                       46.04  
 
Event 15  Women 35-39 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Coover, Janet             39 San Diego-44                     34.75  
  2 Lastelic, Barbara         36 Nova-33                          37.31  
  3 Foster, Jeri              36 Uci-33                           43.83  
  4 Estelle, Leclerc          35 San Diego-44                     44.76  
  5 Hodges, Jill              37 Nova-33                        1:03.78  
 
Event 15  Women 40-44 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pipes-Neilsen, scratch 1  40 San Diego-44                     29.92  
  2 ** Levine, Kathy          42 Unat-AZ-48                       38.97  
  3 Leff, Cathryn             40 Nova-33                          53.15  
 
Event 15  Women 45-49 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kleine-Spang, Morri       46 WH2O-33                          35.00  
  2 Lumbert Nauful, Kerri     45 Unat-SPMA-33                     37.45  
  3 Kleine-Spang, Lindy       46 WH2O-33                          40.78  
 
Event 15  Women 50-54 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bradbury, Debbie          51 Unat-SPMA-33                     39.13  
 
Event 15  Women 55-59 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pierson, Ginger           56 Multnomah-37                     43.23  
  2 Watson, Katherine A       55 Ojai-33                        1:01.47  
 
Event 15  Women 60-64 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ramey, Marilyn A          62 HSAM-44                          53.76  
 
Event 15  Women 80-84 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kornfeld, Maurine         81 Coast-33                       1:37.88  
 
Event 16  Men 19-24 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 ** Conk, sign Spma reg f  24 Mission-33                       28.54  
  2 Adnan, Kareem             20 Uci-33                           29.28  
  3 Flores, Enrique           21 Uci-33                           31.72  
 
Event 16  Men 25-29 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hughes, David R           28 San Diego-44                     26.02  
  2 Phalan, Jim               27 Nova-33                          27.92  
  3 Yotter, Ethan             25 Uci-33                           30.98  
  4 Kopp, Jim                 28 Nova-33                          31.58  
  5 Jackson, Scott            27 Uci-33                           31.86  
 
Event 16  Men 30-34 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Mercier, Steve            30 Nova-33                          28.53  
  2 Wen, Brendon              33 Strawberrry Cany-24              30.35  
  3 Menzel, Todd              30 Team Tyr-30                      31.61  
  4 Sekido, Jeff              32 WH2O-33                          31.79  
  5 Murphy, Liam              30 Nova-33                          32.58  
  6 Alexander, Jason          33 Mission-33                       32.94  
  7 Wen, Patrick              30 Ucla-33                          34.10  
  8 Clarke, David C           33 Uci-33                           37.09  
 -- Wegner, Dan               31 Scaq-33                             DQ  
 
Event 16  Men 35-39 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bergen, Bert              35 Uci-33                           28.54  
  2 Hedrick, Tim              39 Ventura-33                       29.94  
  3 Golden, Spencer J         38 ORCA-33                          30.44  
  4 Johnson, Bowen            36 Arizona-48                       31.73  
  5 Neilsen, Eric             37 San Diego-44                     32.74  
  6 Barbrick, Peter K         39 Nova-33                          33.63  
 
Event 16  Men 40-44 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Fujimoto, Stanley         42 Unat-SPMA-33                     27.18  
  2 Wasko, Frank A            42 Nova-33                          28.19  
  3 Shumate, Tim              41 Nova-33                          28.92  
  4 Sullivan, Daniel          42 Uci-33                           29.43  
  5 Ruffner, Steve            41 Team Tyr-30                      30.48  
  6 Englehart, Chris          40 Team Masters-33                  30.87  
  7 Schumacher, Dan           42 Nova-33                          30.90  
  8 Graham, Errol             43 WH2O-33                          32.51  
 
Event 16  Men 45-49 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Carter, Paul V            45 Scaq-33                          26.12  
  2 Graham, Donald            48 Pna-36                           29.53  
  3 Kraetsch, John            45 Bakersfield Swim-33              30.45  
  4 Wussler, Mark             47 San Diego-44                     31.22  
  5 Boyer, Duane              46 WH2O-33                          31.47  
  6 Buckley, Tim              47 Scaq-33                          31.79  
  7 Bordovsky, Mauro          46 WH2O-33                          33.57  
  8 Jackson, Wayne            46 WH2O-33                          34.74  
  9 Hoops, Alan L             49 Uci-33                           36.41  
 
Event 16  Men 50-54 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Derr, John M              53 Ventura-33                       30.10  
  2 Bauer, Jon                50 WH2O-33                          34.54  
  3 Ehrlich, Scott            50 San Diego-44                     37.00  
  4 Harvey, Phil              51 Uci-33                           49.12  
 
Event 16  Men 55-59 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Figueiredo, Paulo         56 WH2O-33                          33.00  
  2 Robie, Ed                 57 Team Tyr-30                      39.61  
 
Event 16  Men 60-64 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Freshley, Mike            61 San Diego-44                     32.84  
  2 Anderson, Fred W          60 Nova-33                          35.63  
  3 Bailey, Douglas           60 RIOGR-53                         37.12  
 
Event 16  Men 65-69 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Mitchell, Tom             69 Unat-SPMA-33                     52.08  
 
Event 16  Men 70-74 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Vetter, Stefan            70 Unat-SDI-44                      32.84  
  2 Best, Bob                 70 San Diego-44                     38.63  
  3 Judson, Graham            74 HSAM-44                        1:02.52  
 
Event 16  Men 75-79 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Piemme, Frank             77 Ojai-33                          41.08  
 
Event 17  Women 19-24 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Haff, Aletta              21 San Diego-44                   1:11.34  
       36.23  1:11.34                                                      
 
Event 17  Women 25-29 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hickman, Gabriela         29 Nova-33                        1:24.73  
       40.32  1:24.73                                                      
 
Event 17  Women 30-34 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Clark, Helen              33 Nova-33                        1:35.14  
       46.21  1:35.14                                                      
 -- Garland, Allison          30 Nova-33                             DQ  
       51.01       DQ                                                      
 
Event 17  Women 35-39 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Coover, Janet             39 San Diego-44                   1:20.12  
       39.63  1:20.12                                                      
  2 Lastelic, Barbara         36 Nova-33                        1:29.59  
       43.38  1:29.59                                                      
  3 Schneider, Patricia       35 Nova-33                        1:46.96  
       52.80  1:46.96                                                      
  4 Hodges, Jill              37 Nova-33                        1:49.13  
       54.40  1:49.13                                                      
 
Event 17  Women 40-44 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 McQuaid, Doris            40 Nova-33                        2:34.48  
     1:08.66  2:34.48                                                      
 
Event 17  Women 45-49 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kleine-Spang, Morri       46 WH2O-33                        1:31.33  
       46.41  1:31.33                                                      
  2 Deschenes, Elizabeth      49 Nova-33                        1:48.87  
       55.06  1:48.87                                                      
 
Event 17  Women 50-54 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Swagerty-Hill, Jane       51 Arizona-48                     1:14.83  
       34.89  1:14.83                                                      
  2 Bloore, Judy A            50 Henderson-33                   1:45.34  
       52.21  1:45.34                                                      
  3 Murray, Sandra            51 Nova-33                        2:06.68  
     1:00.59  2:06.68                                                      
 
Event 17  Women 55-59 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnson, Lucy             55 Uci-33                         1:51.08  
       53.20  1:51.08                                                      
  2 Goodman, Lois             55 Ojai-33                        2:04.70  
     1:00.71  2:04.70                                                      
 
Event 17  Women 60-64 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ramey, Marilyn A          62 HSAM-44                        1:51.91  
       55.05  1:51.91                                                      
  2 Dyck, Grace               61 Arizona-48                     2:08.76  
     1:04.01  2:08.76                                                      
 
Event 17  Women 75-79 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Altus, Grace              78 Ojai-33                        2:44.85  
     1:19.29  2:44.85                                                      
 
Event 17  Women 80-84 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kornfeld, Maurine         81 Coast-33                       2:34.54  
     1:14.04  2:34.54                                                      
 
Event 18  Men 19-24 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Sweeney, Kyle             19 San Diego-44                   1:06.17  
       33.04  1:06.17                                                      
  2 Trowbridge, Jesse         21 Uci-33                         1:22.45  
       40.27  1:22.45                                                      
 
Event 18  Men 25-29 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pentland, Matt            26 San Diego-44                   1:05.43  
       32.94  1:05.43                                                      
  2 Dober, Tory               28 Uci-33                         1:08.55  
       33.21  1:08.55                                                      
  3 Herlihy, Brendan          26 Mission-33                     1:08.84  
       34.54  1:08.84                                                      
  4 Roddy, Michael            25 Nova-33                        1:08.89  
       33.01  1:08.89                                                      
  5 Yotter, Ethan             25 Uci-33                         1:12.72  
       35.58  1:12.72                                                      
  6 Benson, Jeff              26 Uci-33                         1:14.15  
       36.23  1:14.15                                                      
 
Event 18  Men 30-34 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Wegner, Dan               31 Scaq-33                        1:04.24  
       32.48  1:04.24                                                      
  2 Sekido, Jeff              32 WH2O-33                        1:12.70  
       36.14  1:12.70                                                      
  3 Wen, Brendon              33 Strawberrry Cany-24            1:13.52  
       35.51  1:13.52                                                      
 
Event 18  Men 35-39 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Collins, Michael          36 Nova-33                        1:21.19  
       39.37  1:21.19                                                      
 
Event 18  Men 40-44 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Shumate, Tim              41 Nova-33                        1:12.34  
       34.92  1:12.34                                                      
  2 Eisenhaur, Steve          41 Uci-33                         1:14.46  
       36.36  1:14.46                                                      
  3 Benner, Tord              43 Nova-33                        1:20.48  
       38.44  1:20.48                                                      
  4 Darby, Rich               41 Uci-33                         1:22.25  
       39.75  1:22.25                                                      
  5 Graham, Errol             43 WH2O-33                        1:34.25  
       47.03  1:34.25                                                      
  6 Bahamon, Luis E           41 WH2O-33                        1:44.67  
       48.73  1:44.67                                                      
 
Event 18  Men 45-49 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Djang, Philipp A          48 RIOGR-53                       1:09.62  
       34.32  1:09.62                                                      
  2 Wussler, Mark             47 San Diego-44                   1:19.61  
       39.10  1:19.61                                                      
  3 Bonano, Greg              45 Nova-33                        1:25.63  
       41.39  1:25.63                                                      
  4 Bias, Philip H            48 Nova-33                        1:28.29  
       42.28  1:28.29                                                      
 -- Hoops, Alan L             49 Uci-33                              DQ  
       45.18       DQ                                                      
 
Event 18  Men 50-54 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Burns, Howard             51 Uci-33                         1:20.78  
       39.72  1:20.78                                                      
  2 Singer, Gary              50 Uci-33                         1:24.12  
       40.76  1:24.12                                                      
 -- Greenberg, Henry          54 Nova-33                             DQ  
       50.59       DQ                                                      
 
Event 18  Men 55-59 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Watson, George A          55 Team Tyr-30                    1:15.02  
       36.44  1:15.02                                                      
  2 Neyenhuis, Dan            58 Nova-33                        1:40.07  
       48.45  1:40.07                                                      
 
Event 18  Men 60-64 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Haraszti, Tegze P         61 HBSC-33                        1:22.78  
       41.32  1:22.78                                                      
 
Event 18  Men 75-79 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lowry, Biff               75 CLVM-33                        1:50.27  
       51.70  1:50.27                                                      
  2 Arth, sign entry card     77 Unat-SPMA-33                   1:53.46  
       53.99  1:53.46                                                      
 
Event 18  Men 80-84 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Merrick, Bob              82 Coast-33                            DQ  
 
Event 18  Men 85-89 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bowerstock, Woody         89 Coast-33                       2:10.96  
     1:03.39  2:10.96                                                      
 
Event 19  Women 19-24 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 DeFelice, Heather         23 San Diego-44                   2:39.56  
       34.78  1:17.73  2:01.29  2:39.56                                    
  2 Flahive, Shannon          21 Nova-33                        2:47.55  
       35.03  1:20.57  2:08.04  2:47.55                                    
  3 Showalter, Sara M         21 Uci-33                         2:49.19  
       36.29  1:24.01  2:09.68  2:49.19                                    
  4 Newell, Christina         23 Nova-33                        3:13.30  
       40.82  1:30.78  2:29.53  3:13.30                                    
 
Event 19  Women 25-29 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Brown, Emma               26 San Diego-44                   2:48.39  
       35.53  1:21.65  2:10.41  2:48.39                                    
  2 Greenfield, Jennifer      28 Mission-33                     2:56.15  
       37.50  1:25.22  2:14.73  2:56.15                                    
 
Event 19  Women 30-34 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Easton, Sandie            33 Arizona-48                     2:31.52  
       32.99  1:11.66  1:57.02  2:31.52                                    
  2 Kozowyk, Stephanie        33 Uci-33                         2:58.08  
       35.34  1:23.48  2:17.06  2:58.08                                    
  3 Zawistoski, Lisa Welke    33 Nova-33                        3:12.22  
       39.07  1:35.63  2:31.13  3:12.22                                    
  4 Clark, Helen              33 Nova-33                        3:13.17  
       42.37  1:33.35  2:30.74  3:13.17                                    
 
Event 19  Women 35-39 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lastelic, Barbara         36 Nova-33                        3:08.59  
       40.57  1:30.77  2:24.88  3:08.59                                    
 
Event 19  Women 40-44 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pipes-Neilsen, scratch 1  40 San Diego-44                   2:28.19  
       31.12  1:09.73  1:53.99  2:28.19                                    
 
Event 19  Women 45-49 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lumbert Nauful, Kerri     45 Unat-SPMA-33                   3:08.81  
       38.19  1:31.00  2:25.90  3:08.81                                    
  2 Seaton, Jessica           49 WH2O-33                        3:25.54  
       44.82  1:44.49  2:37.83  3:25.54                                    
  3 Jordan, Nina P            46 Nova-33                        3:34.01  
       49.58  1:48.77  2:45.38  3:34.01                                    
 
Event 19  Women 50-54 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bradbury, Debbie          51 Unat-SPMA-33                   3:29.61  
       41.78  1:41.07  2:44.82  3:29.61                                    
 
Event 19  Women 55-59 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pierson, Ginger           56 Multnomah-37                   3:26.11  
       45.20  1:40.03  2:37.43  3:26.11                                    
  2 Goodman, Lois             55 Ojai-33                        4:33.04  
              2:14.66  3:36.33  4:33.04                                    
 
Event 19  Women 60-64 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lund, Lynne               62 San Diego-44                   3:33.11  
       47.15  1:44.12  2:48.18  3:33.11                                    
 
Event 20  Men 25-29 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Roddy, Michael            25 Nova-33                        2:26.82  
       30.24  1:07.95  1:52.93  2:26.82                                    
  2 Dober, Tory               28 Uci-33                         2:28.03  
       32.05  1:11.59  1:54.45  2:28.03                                    
 
Event 20  Men 30-34 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Wegner, Dan               31 Scaq-33                        2:25.96  
       30.27  1:07.80  1:52.66  2:25.96                                    
  2 McGuire, Rex              32 Team Tyr-30                    2:28.32  
       30.19  1:10.30  1:51.70  2:28.32                                    
  3 Menzel, Todd              30 Team Tyr-30                    2:40.86  
       33.05  1:19.38  2:05.44  2:40.86                                    
  4 Turbow, David             33 Uci-33                         2:47.47  
       35.02  1:21.94  2:11.89  2:47.47                                    
 
Event 20  Men 35-39 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pease, Richard            37 TeamVortex - Rmm-32            2:22.67  
       29.65  1:06.18  1:49.81  2:22.67                                    
  2 Bergen, Bert              35 Uci-33                         2:24.83  
       29.64  1:07.99  1:51.13  2:24.83                                    
  3 Johnson, Bowen            36 Arizona-48                     2:46.40  
       34.24  1:20.12  2:08.02  2:46.40                                    
  4 Neilsen, Eric             37 San Diego-44                   3:00.56  
       36.21  1:30.09  2:23.85  3:00.56                                    
  5 Barbrick, Peter K         39 Nova-33                        3:08.66  
       38.84  1:30.66  2:26.68  3:08.66                                    
 
Event 20  Men 40-44 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Shumate, Tim              41 Nova-33                        2:39.49  
       32.37  1:15.26  2:03.67  2:39.49                                    
  2 Wagner, Thomas            40 Nova-33                        2:40.75  
       33.67  1:17.92  2:03.04  2:40.75                                    
  3 Eisenhaur, Steve          41 Uci-33                         2:40.94  
       33.47  1:18.25  2:04.55  2:40.94                                    
  4 Schumacher, Dan           42 Nova-33                        2:50.11  
       33.06  1:18.17  2:10.62  2:50.11                                    
  5 Benner, Tord              43 Nova-33                        2:59.37  
       36.93  1:25.70  2:17.03  2:59.37                                    
  6 Tongate, Terry            42 Nova-33                        3:04.70  
       35.42  1:30.54  2:19.87  3:04.70                                    
  7 Darby, Rich               41 Uci-33                         3:04.73  
       37.01  1:25.47  2:23.23  3:04.73                                    
 
Event 20  Men 45-49 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Carter, Paul V            45 Scaq-33                        2:19.69  
       28.10  1:06.93  1:48.71  2:19.69                                    
  2 Dozer, Gregory J          45 Arizona-48                     2:22.90  
       29.85  1:07.23  1:49.76  2:22.90                                    
  3 Kanzler, Matthew          45 Santa Clara-38                 2:33.22  
       31.65  1:14.98  1:59.17  2:33.22                                    
  4 Templin, John             48 Uci-33                         2:34.00  
       31.60           1:59.04  2:34.00                                    
  5 Kraetsch, John            45 Bakersfield Swim-33            2:38.22  
       32.76  1:19.37  2:04.15  2:38.22                                    
  6 Bordovsky, Mauro          46 WH2O-33                        2:40.25  
       34.10  1:17.40  2:01.49  2:40.25                                    
  7 Boyer, Duane              46 WH2O-33                        2:43.97  
       33.02  1:16.22  2:05.04  2:43.97                                    
  8 Bonano, Greg              45 Nova-33                        3:03.29  
       38.10  1:26.76  2:20.76  3:03.29                                    
  9 Jackson, Wayne            46 WH2O-33                        3:15.93  
       38.24  1:31.49  2:26.45  3:15.93                                    
 
Event 20  Men 50-54 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Yost, Hunter              51 Arizona-48                     2:39.10  
       33.19  1:15.12  2:03.54  2:39.10                                    
  2 Derr, John M              53 Ventura-33                     2:44.32  
       33.53  1:17.98  2:06.63  2:44.32                                    
  3 Burns, Howard             51 Uci-33                         2:46.08  
       32.77  1:17.91  2:08.51  2:46.08                                    
  4 Cross, Brook              52 Nova-33                        2:55.13  
       37.26  1:25.18  2:15.92  2:55.13                                    
  5 Bauer, Jon                50 WH2O-33                        3:10.44  
       39.36  1:31.53  2:24.81  3:10.44                                    
  6 Ehrlich, Scott            50 San Diego-44                   3:11.14  
       37.59  1:27.14  2:24.98  3:11.14                                    
  7 Dahlen, Ed                51 Mission-33                     3:15.14  
       36.50  1:28.47  2:28.84  3:15.14                                    
 
Event 20  Men 55-59 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Watson, George A          55 Team Tyr-30                    2:41.57  
       32.46  1:14.23  2:07.01  2:41.57                                    
  2 Figueiredo, Paulo         56 WH2O-33                        3:01.08  
       37.34  1:28.42  2:24.29  3:01.08                                    
  3 Darby, Bill               55 Unat-SPMA-33                   3:05.41  
       38.32  1:28.56  2:22.21  3:05.41                                    
  4 Murray, Allen K           58 Uci-33                         3:19.66  
       44.61  1:37.98  2:32.97  3:19.66                                    
 
Event 20  Men 60-64 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Freshley, Mike            61 San Diego-44                   2:59.26  
       35.70  1:28.17  2:19.24  2:59.26                                    
  2 Schlup, Pat L             62 Uci-33                         3:09.75  
       41.28  1:34.82  2:25.16  3:09.75                                    
  3 Anderson, Fred W          60 Nova-33                        3:39.44  
       42.60  1:38.82  2:52.01  3:39.44                                    
 
Event 20  Men 65-69 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Mitchell, Tom             69 Unat-SPMA-33                   3:55.61  
       53.63  2:00.57  3:06.37  3:55.61                                    
 
Event 20  Men 70-74 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Vetter, Stefan            70 Unat-SDI-44                    2:49.07  
       33.94  1:20.37  2:11.61  2:49.07                                    
  2 Best, Bob                 70 San Diego-44                   3:23.69  
       47.60  1:41.36  2:36.70  3:23.69                                    
  3 Bartle, Barry             70 Unat-SPMA-33                   3:58.66  
     1:00.64  2:02.19  3:13.88  3:58.66                                    
  4 Judson, Graham            74 HSAM-44                        5:03.83  
     1:11.41  2:36.09  4:00.29  5:03.83                                    
 
Event 20  Men 75-79 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Piemme, Frank             77 Ojai-33                        3:34.47  
       43.32  1:46.32  2:49.29  3:34.47                                    
 
Event 21  Women 76-99 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 UC Irvine Masters-33  'A'                                  10:32.30  
     1) Larsson, Kristin 21             2) Buhagiar, Kristen 20           
     3) Kozowyk, Stephanie 33           4) Showalter, Sara M 21           
       37.27  1:18.45  2:00.72  2:42.59  3:18.34  3:59.90  4:42.50  5:24.64
     5:59.93  6:40.08  7:22.12  8:02.30  9:14.91  9:14.91  9:54.12 10:32.30
  2 Irvine Novaquatics-33  'A'                                 10:56.21  
     1) Newell, Christina 23            2) Flahive, Shannon 21            
     3) Lydell, Marianne 23             4) Huszcz, Nicole 21              
       35.13  1:14.81  1:55.94  2:35.83  3:15.67  4:00.70  4:47.33  5:35.29
     6:11.23  6:52.08  7:34.70  8:16.92  9:34.24  9:34.24 10:15.53 10:56.21
 
Event 21  Women 100-119 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Irvine Novaquatics-33  'A'                                 10:44.43  
     1) Petersen, Fiona 29              2) Gaza, Michele 27               
     3) Lastelic, Barbara 36            4) Hickman, Gabriela 29           
       35.54  1:16.16  1:57.16  2:36.84  3:11.49  3:51.21  4:31.74  5:11.94
     5:49.22  6:30.64  7:13.17  7:54.63  9:16.33  9:16.33 10:00.22 10:44.43
 
Event 21  Women 120-159 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Irvine Novaquatics-33  'A'                                 12:06.41  
     1) Clark, Helen 33                 2) Zawistoski, Lisa Welke 33      
     3) Garland, Allison 30             4) Cooper, Lee 34                 
       39.04  1:22.33  2:06.76  2:49.24  3:27.22  4:10.88  4:55.79  5:40.88
     6:22.36  7:09.21  7:57.77  8:46.10  9:14.00  9:14.00  9:30.71 12:06.41
 
Event 21  Women 160-199 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 UC Irvine Masters-33  'C'                                  12:11.65  
     1) Alvarez, Phyllis 43             2) Ginter, Dolly 39               
     3) Foster, Jeri 36                 4) Johnson, Lucy 55               
       39.04  1:22.48  2:07.08  2:52.36  3:33.82  4:20.42  5:06.75  5:53.42
     6:31.11  7:14.17  7:59.57  8:44.31 10:22.50 10:22.50 11:17.80 12:11.65
  2 Irvine Novaquatics-33  'A'                                 12:47.48  
       41.89  1:27.37  2:15.33  3:03.49  3:43.82  4:29.53  5:17.13  6:02.60
     6:54.28  7:51.30  8:49.95  9:47.27 11:13.62 11:13.62 12:01.34 12:47.48
 
Event 21  Women 200-239 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Irvine Novaquatics-33  'A'                                 14:40.01  
     1) Murray, Sandra 51               2) Peterson, Ellena 53            
     3) Ball, Jennifer 43               4) Caldwell, Dionne 70            
       40.78  1:28.04  2:20.33  3:11.52  3:59.05  4:51.60  5:45.48  6:38.69
     7:30.39  8:33.10  9:36.59 10:39.77 12:38.13 12:38.13 13:40.86 14:40.01
 
Event 21  Men 76-99 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 UC Irvine Masters-33  'A'                                   9:00.32  
     1) Dober, Tory 28                  2) Benson, Jeff 26                
     3) Yotter, Ethan 25                4) Adnan, Kareem 20               
       30.45  1:04.54  1:40.68  2:16.35  2:47.97  3:24.68  4:01.22  4:34.67
     5:05.03  5:40.24  6:17.06  6:53.42  7:55.22  7:55.22  8:27.72  9:00.32
 
Event 21  Men 120-159 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 UC Irvine Masters-33  'A'                                   8:48.63  
     1) Bergen, Bert 35                 2) Sullivan, Daniel 42            
     3) R/O Keenan, Patrick 30          4) Eisenhaur, Steve 41            
       29.04  1:00.53  1:33.35  2:06.90  2:36.32  3:10.01  3:45.09  4:19.49
     4:49.64  5:22.66  5:55.71  6:29.04  7:34.41  7:34.41  8:11.37  8:48.63
  1 Irvine Novaquatics-33  'B'                                  9:00.89  
     1) Roddy, Michael 25               2) Collins, Michael 36            
     3) Mercier, Steve 30               4) Murphy, Liam 30                
       30.60  1:03.95  1:39.27  2:15.12  2:46.83  3:23.61  4:00.56  4:36.94
     5:05.53  5:39.10  6:15.13  6:50.32  7:53.29  7:53.29  8:27.55  9:00.89
  2 Irvine Novaquatics-33  'A'                                 10:20.06  
     1) Bonano, Greg 45                 2) Barbrick, Peter K 39           
     3)                                 4) Martin, Johnny 32              
       36.74  1:17.03  1:58.82  2:40.21  3:13.82  3:51.30  4:29.74  5:07.25
     5:40.62  6:19.32  7:01.61  7:41.74  8:57.12  8:57.12  9:40.09 10:20.06
  3 UC Irvine Masters-33  'B'                                  10:38.22  
     1) Clarke, David C 33              2) Darby, Rich 41                 
     3) Turbow, David 33                4) Hoops, Alan L 49               
       34.30  1:13.99  1:57.45  2:42.14  3:16.67  3:59.27  4:43.48  5:28.00
     6:01.10  6:38.52  7:16.60  7:52.52  9:10.33  9:10.33  9:54.53 10:38.22
 
Event 21  Men 160-199 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Irvine Novaquatics-33  'A'                                 10:21.64  
     1) Benner, Tord 43                 2) Tongate, Terry 42              
     3) Schumacher, Dan 42              4) Shumate, Tim 41                
       35.91  1:19.42  2:04.98  2:45.57  3:18.73  3:56.16  4:36.28  5:15.59
     5:52.40  6:33.41  7:17.13  8:00.23  8:22.96  8:22.96  8:30.81 10:21.64
 
Event 21  Men 200-239 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 UC Irvine Masters-33  'A'                                  11:08.14  
     1) Amr, Med 60                     2) Schnakenburg, Mark 45          
     3) Singer, Gary 50                 4) Burns, Howard 51               
              1:24.60  2:21.63  3:29.21  3:45.47  4:26.57  5:09.57  5:51.56
     6:28.12  7:11.84  7:58.71  8:44.41  9:52.81  9:52.81 10:30.21 11:08.14
  2 Irvine Novaquatics-33  'A'                                 11:12.06  
     1) Bias, Philip H 48               2) Neyenhuis, Dan 58              
     3) Greenberg, Henry 54             4) Cross, Brook 52                
       40.52  1:24.26  2:08.37  2:51.55  3:34.08  4:21.62  5:08.24  5:52.70
     6:28.79  7:09.66  7:51.35  8:30.96  9:50.50  9:50.50 10:32.13 11:12.06
 
Event 21  Mixed 120-159 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Mission Viejo Nadadores-33  'A'                            10:54.32  
     1) Reilly, Margaret 33             2) Alexander, Jason 33            
     3) Greenfield, Jennifer 28         4) Dahlen, Ed 51                  
       35.44  1:14.41  1:55.42  2:36.21  3:11.03  3:49.14  4:28.14  5:05.52
     5:41.95  6:23.52  7:05.45  7:46.80  9:09.67  9:09.67 10:01.25 10:54.32
 
Event 21  Mixed 160-199 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Ventura County Masters-33  'A'                              8:26.24  
     1) Shaffer, Mike 37                2) Hedrick, Tim 39                
     3) R/O Cleavenger, Mark 40         4) R/O McConica, Jim 52           
       28.90    59.55  1:30.12  2:00.92  2:30.64  3:02.92  3:36.35  4:10.35
     4:40.81  5:14.21  5:47.79  6:21.35  7:22.19  7:22.19  7:54.08  8:26.24
  2 UC Irvine Masters-33  'B'                                  12:27.17  
     1) Tong, Connie 31                 2) Miles, Margie 50               
     3) Harvey, Phil 51                 4) Flores, Enrique 21             
       39.22  1:23.40  2:09.50  2:54.54  3:39.91  4:35.85  5:35.57  6:34.12
     7:20.91  8:10.53  9:01.14  9:50.72 11:04.85 11:04.85 11:45.69 12:27.17
 
Event 22  Women 25-29 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Petersen, Fiona           29 Nova-33                       10:42.49  
       34.56  1:13.09  1:48.47  2:32.24  3:06.02  3:52.34  4:32.12  5:12.53
     5:54.52  6:35.85  7:14.77  7:58.41  9:22.57  9:22.57 10:03.40 10:42.49
  2 Hickman, Gabriela         29 Nova-33                       11:00.01  
       35.99  1:16.81  1:59.29  2:41.54  3:18.19  4:06.32  4:40.57  5:31.23
     6:08.23  6:54.42  7:28.13  8:17.78  9:40.75  9:40.75 10:21.53 11:00.01
 
Event 22  Women 30-34 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Zawistoski, Lisa Welke    33 Nova-33                       12:12.96  
       39.46  1:24.10  2:10.10  2:56.35  3:42.85  4:29.28  5:16.52  6:03.06
     6:50.00  7:36.57  8:22.94  9:09.29 10:42.76 10:42.76 11:29.24 12:12.96
  2 Tong, Connie              31 Uci-33                        12:30.83  
       41.01  1:26.86  2:13.11  3:00.44  3:39.89  4:35.67  5:23.62  6:11.36
     6:59.11  7:47.05  8:34.22  9:23.01 10:58.29 10:58.29 11:45.54 12:30.83
 
Event 22  Women 35-39 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Estelle, Leclerc          35 San Diego-44                  12:28.82  
       42.66  1:28.49  2:15.40  3:02.65  3:49.93  4:37.49  5:25.23  6:12.67
     7:00.38  7:47.87  8:35.12  9:22.72 10:57.79 10:57.79 11:43.69 12:28.82
  2 Ginter, Dolly             39 Uci-33                        12:58.16  
       43.02  1:33.24  2:13.27  3:10.16  3:59.24  4:47.88  5:37.05  6:26.30
     7:16.29  8:05.53  8:55.29  9:44.46 11:23.53 11:23.53 12:12.04 12:58.16
  3 Zigrang, Marcia           37 Uci-33                        16:41.05  
       50.88  1:49.32  2:48.05  3:56.40  5:01.08  6:05.36  7:10.91  8:15.59
     9:21.45 10:27.58 11:33.41 12:37.01 14:42.70 14:42.70 15:43.95 16:41.05
 
Event 22  Women 40-44 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Staffan, Michelle         44 Nova-33                       16:43.60  
       52.85  1:53.90  3:00.84  4:07.01  5:13.58  6:18.11  7:21.24  8:24.86
     9:28.59 10:31.56 11:34.95 12:37.60 14:42.52 14:42.52 15:44.26 16:43.60
 
Event 22  Women 45-49 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Deschenes, Elizabeth      49 Nova-33                       12:54.15  
       42.93  1:29.48  2:17.29  3:05.93  3:55.23  4:44.64  5:34.43  6:24.34
     6:53.23           7:13.88  8:03.65  9:41.74  9:41.74 10:30.52 12:54.15
  2 Jordan, Nina P            46 Nova-33                       12:56.50  
       43.53  1:32.44  2:20.25  3:10.70  3:59.39  4:48.71  5:37.31  6:25.50
     7:15.35  8:04.23  8:54.01  9:43.36 11:21.13 11:21.13 12:10.57 12:56.50
  3 Moore, Edna               47 Daland-33                     13:44.43  
       45.78  1:38.28  2:30.42  3:22.64  4:15.10  5:07.25  5:58.75  6:50.47
     7:42.06  8:34.23  9:25.76 10:17.30 12:01.43 12:01.43 12:53.11 13:44.43
 
Event 22  Women 50-54 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bloore, Judy A            50 Henderson-33                  13:21.63  
       46.03  1:36.36  2:28.01  3:17.38  4:07.89  4:58.83  5:50.18  6:40.90
     7:32.03  8:22.66  9:13.61 10:03.81 11:43.76 11:43.76 12:34.50 13:21.63
 
Event 22  Women 55-59 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Goodman, Lois             55 Ojai-33                       15:44.81  
       54.64  1:54.36  2:53.14  3:51.92  4:50.31  5:50.55  6:49.93  7:49.29
     8:48.52  9:47.78 10:47.32 11:47.33 13:46.85 13:46.85 14:47.06 15:44.81
 
Event 22  Women 60-64 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Valderhaug, Marlee        61 HSAM-44                       15:33.01  
       49.13  1:45.47  2:42.02  3:40.23  4:40.04  5:40.80  6:39.70  7:39.39
     8:39.67  9:39.44 10:38.65 11:38.23 13:35.62 13:35.62 14:34.54 15:33.01
 
Event 22  Women 80-84 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Simonton, Rita            84 Golden West-33                17:11.87  
       56.07  2:00.87  3:07.46  4:12.49  5:18.03  6:24.96  7:29.65  8:35.10
     9:40.02 10:44.97 11:50.54 12:55.38 15:04.81 15:04.81 16:08.79 17:11.87
ADVERTISEMENT


ADVERTISEMENT