8/7/2002 - 8/7/2002
Boca Raton, Florida,, USA
2002 NCSA Junior National Championships
Florida Atlantic University
Boca Raton, Florida
August 5 - 9, 2002
50 meter pool
Day Three: August 7, 2002
Results
Event 7 Women 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Semis Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Kugler, Kassy A 15 Rockville-Montgo-PV 58.43 58.21 20
27.72 58.21 (30.49)
2 Raleigh, Christine N 15 Pine Crest-FG 59.21 58.47 17
28.45 58.47 (30.02)
3 McCarthy, Meredith F 14 The Woodlands ST-GU 58.75 58.50 16
28.06 58.50 (30.44)
4 Vaziri, Leila 17 Coral Springs-FG 59.46 58.53 15
28.18 58.53 (30.35)
5 Ewing, Emile C 14 Pennyrile A.C.-KY 58.79 58.58 14
28.05 58.58 (30.53)
6 Sullivan, Tara R 17 Southeast TX Aqu-GU 59.30 59.45 13
28.59 59.45 (30.86)
7 Aiello, Jessica M 16 Bernal's Gators-NE 59.68 59.60 12
28.49 59.60 (31.11)
8 Duerringer, Emily K 16 BlueTideAquatics-GU 59.72 1:00.59 11
29.60 1:00.59 (30.99)
B - Final
9 Cole, Jessica S 15 Parkway SwimClub-OZ 59.95 59.02 9
28.13 59.02 (30.89)
10 Hackett, Ryann S 17 Pine Crest-FG 59.87 59.60 7
28.88 59.60 (30.72)
11 Gately, Karen E 17 Bernal's Gators-NE 59.94 59.74 6
28.76 59.74 (30.98)
12 Finegan, Katherine M 14 Curl-Burke-PV 59.75 59.95 5
28.75 59.95 (31.20)
13 Dunphy, Ashley M 16 Piranna SwimTeam-CA 1:00.22 59.99 4
29.07 59.99 (30.92)
14 Richards, Julie D 14 Brunswick Ywca-GA 1:00.26 1:00.18 3
29.24 1:00.18 (30.94)
15 West, Dana L 16 Rockville-Montgo-PV 1:00.46 1:00.49 2
29.53 1:00.49 (30.96)
16 Johnson, Caroline S 16 Springfield Aq.-MV 1:00.45 1:00.59 1
29.19 1:00.59 (31.40)
Event 8 Men 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Semis Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Clough, Bryce M 17 Fort Lauderdale-FG 52.45 52.13 20
25.23 52.13 (26.90)
2 Pritchett, Poston E 17 Bull City-NC 53.57 53.06 17
24.93 53.06 (28.13)
3 Marcum, William A 18 Suburban Swim-MA 53.76 53.24 16
25.45 53.24 (27.79)
4 Flemming, Patrick J 17 NapervilleRiptid-IL 53.94 53.46 14.5
25.33 53.46 (28.13)
4 Doyle, Joseph G 17 New Albany SC-OH 53.38 53.46 14.5
25.66 53.46 (27.80)
6 Sands, John T 16 New Albany SC-OH 54.13 53.99 13
25.44 53.99 (28.55)
7 Voith, John F 17 Miami Swimming-FG 53.64 54.03 12
25.86 54.03 (28.17)
8 Coan, Matt R 17 Fort Lauderdale-FG 53.05 54.29 11
25.54 54.29 (28.75)
B - Final
9 Woodson, Michael J 16 Parkway SwimClub-OZ 54.22 53.99 9
26.07 53.99 (27.92)
10 Meleski, Chris J 17 Curl-Burke-PV 54.59 54.45 7
26.43 54.45 (28.02)
11 Bullock, Perry W 16 West Point S.C.-MR 54.62 54.54 6
26.86 54.54 (27.68)
12 McCabe, Ryan R 17 Rockville-Montgo-PV 54.73 54.57 5
26.53 54.57 (28.04)
13 Smalley, Maverick R 14 CircleC Swimming-ST 54.65 54.61 4
26.25 54.61 (28.36)
14 Browning, Brian W 18 BlueTideAquatics-GU 54.29 54.64 3
25.92 54.64 (28.72)
15 Tappis, Chris J 17 Rockville-Montgo-PV 54.55 54.66 2
26.80 54.66 (27.86)
16 John, Raatz M 18 AZ Desert Fox-AZ 54.62 55.41 1
26.53 55.41 (28.88)
Event 21 Women 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Rinaldi, Jenna L 16 Bull City-NC 2:41.77 2:38.16 20
36.51 1:16.64 (40.13) 1:57.08 (40.44) 2:38.16 (41.08)
2 Smith, Liz A 13 Parkway SwimClub-OZ 2:40.29 2:39.32 17
37.98 1:19.16 (41.18) 1:59.86 (40.70) 2:39.32 (39.46)
3 Hochard, Melinda Z 16 Greenwood S.C.-NE 2:41.27 2:39.83 16
37.37 1:17.89 (40.52) 1:59.13 (41.24) 2:39.83 (40.70)
4 Bennett, Elaine M 18 Nova VA-VA 2:41.52 2:40.38 15
36.90 1:17.72 (40.82) 1:58.41 (40.69) 2:40.38 (41.97)
5 Yoshimura, Stephanie D 16 Suburban Swim-MA 2:41.45 2:40.42 14
37.56 1:18.55 (40.99) 1:59.28 (40.73) 2:40.42 (41.14)
6 McCoy, Bridget E 18 Star Swim Team-MN 2:41.93 2:41.14 13
36.72 1:18.04 (41.32) 1:59.16 (41.12) 2:41.14 (41.98)
7 Lentz, Brittany N 16 BlueTideAquatics-GU 2:41.57 2:41.39 12
37.30 1:17.50 (40.20) 1:59.05 (41.55) 2:41.39 (42.34)
8 Hamilton, Cassie E 14 Channel Cats-IE 2:41.38 2:42.12 11
37.01 1:17.72 (40.71) 1:59.62 (41.90) 2:42.12 (42.50)
B - Final
9 Keathley, McCall L 14 City Of Midland-WT 2:45.04 2:41.50 9
36.76 1:19.01 (42.25) 1:59.79 (40.78) 2:41.50 (41.71)
10 Smith, Amilee A 13 Rockville-Montgo-PV 2:44.03 2:41.75 7
39.11 1:19.94 (40.83) 2:00.92 (40.98) 2:41.75 (40.83)
11 Morgan, Summer L 15 Spokane Area-IE 2:43.52 2:42.89 6
37.67 1:19.06 (41.39) 2:01.31 (42.25) 2:42.89 (41.58)
12 Leake, Blair E 17 Springfield Aq.-MV 2:43.84 2:44.44 5
36.74 1:18.30 (41.56) 2:01.33 (43.03) 2:44.44 (43.11)
13 Palera, Megan E 16 Santa Maria Swim-CA 2:44.60 2:44.45 4
38.57 1:20.63 (42.06) 2:02.66 (42.03) 2:44.45 (41.79)
14 Davidson, Heather L 16 Suburban Swim-MA 2:44.00 2:45.63 3
37.88 1:20.01 (42.13) 2:02.76 (42.75) 2:45.63 (42.87)
15 Bastien, Jill E 16 Parkway SwimClub-OZ 2:45.21 2:47.53 2
38.62 1:21.57 (42.95) 2:04.46 (42.89) 2:47.53 (43.07)
16 Petak, Ashley L 17 Rockville-Montgo-PV 2:45.23 2:47.62 1
37.82 1:20.53 (42.71) 2:03.96 (43.43) 2:47.62 (43.66)
Event 22 Men 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Polyakov, Vladislav V 18 Coral Springs-FG 2:19.24 2:15.88 20
31.01 1:04.89 (33.88) 1:39.44 (34.55) 2:15.88 (36.44)
2 Velez, Dan N 18 Rockville-Montgo-PV 2:26.13 2:22.24 17
32.42 1:08.95 (36.53) 1:45.58 (36.63) 2:22.24 (36.66)
3 Fischetti, Robbie F 17 PoseidonSwimming-VA 2:27.76 2:24.99 16
33.91 1:10.85 (36.94) 1:48.19 (37.34) 2:24.99 (36.80)
4 Donohue, Kevin P 16 Squids-NE 2:26.73 2:26.01 15
32.96 1:09.88 (36.92) 1:47.40 (37.52) 2:26.01 (38.61)
5 MacLennan, Brett H 17 OccoquanSwimming-PV 2:27.96 2:26.16 14
33.37 1:10.21 (36.84) 1:47.64 (37.43) 2:26.16 (38.52)
6 Deputy, Brent E 17 DelawareSwimTeam-MA 2:28.58 2:27.70 13
33.46 1:11.42 (37.96) 1:49.10 (37.68) 2:27.70 (38.60)
7 Hill, Brian L 17 Southeast TX Aqu-GU 2:28.41 2:27.87 12
33.54 1:10.94 (37.40) 1:49.35 (38.41) 2:27.87 (38.52)
8 Ott, J. Mike M 17 Curl-Burke-PV 2:29.47 2:28.94 11
33.76 1:11.66 (37.90) 1:49.85 (38.19) 2:28.94 (39.09)
B - Final
9 Nuess, C.J. J 16 Spokane Area-IE 2:29.88 2:27.47 9
32.57 1:09.79 (37.22) 1:49.36 (39.57) 2:27.47 (38.11)
10 Stewart, Kyle A 16 Pine Crest-FG 2:33.80 2:27.86 7
33.25 1:11.01 (37.76) 1:49.14 (38.13) 2:27.86 (38.72)
11 Trabona, Trohn J 17 The Woodlands ST-GU 2:33.77 2:28.19 6
33.23 1:10.38 (37.15) 1:48.96 (38.58) 2:28.19 (39.23)
12 Slingerland, David G 16 Southeast TX Aqu-GU 2:29.65 2:29.20 5
33.75 1:11.38 (37.63) 1:50.56 (39.18) 2:29.20 (38.64)
13 Holdridge, Alex S 18 Fort Lauderdale-FG 2:30.07 2:29.52 4
34.23 1:12.03 (37.80) 1:50.87 (38.84) 2:29.52 (38.65)
14 Nelson, Michael W 17 Walnut Creek-PC 2:30.29 2:31.30 3
32.84 1:11.05 (38.21) 1:50.49 (39.44) 2:31.30 (40.81)
15 Brown, zack Z 17 PoseidonSwimming-VA 2:29.66 2:32.32 2
35.25 1:14.16 (38.91) 1:53.54 (39.38) 2:32.32 (38.78)
16 Hammond, Matthew D 17 AZ Desert Fox-AZ 2:31.18 2:33.20 1
34.30 1:13.72 (39.42) 1:53.42 (39.70) 2:33.20 (39.78)
Event 17 Women 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Semis Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Raleigh, Christine N 15 Pine Crest-FG 28.50 28.25 20
2 Newell, Megan M 13 Curl-Burke-PV 29.26 28.83 17
3 Guilkey, Karen E 16 Bull City-NC 29.19 28.96 16
4 Johnson, Caroline S 16 Springfield Aq.-MV 29.78 29.45 15
5 Stanton, Madeline D 15 BlueTideAquatics-GU 29.45 29.61 13.5
5 Raatz, Katherine A 13 AZ Desert Fox-AZ 29.27 29.61 13.5
7 Mozdzen, Laura Rio Salado-AZ 29.61 30.10 12
8 Vancleave, Lauren A 14 BlueTideAquatics-GU 29.80 30.42 11
B - Final
9 Nascimento, Amanda C 18 Walnut Creek-PC 30.09 29.40 9
10 Degenstein, Ann B 18 The Woodlands ST-GU 30.02 29.58 7
11 Weber, Taylor E 14 The Woodlands ST-GU 30.10 29.69 6
12 Gill, Meg B 17 PoseidonSwimming-VA 30.04 29.86 5
13 West, Dana L 16 Rockville-Montgo-PV 29.90 30.06 4
14 Leclair, Danielle D 15 Nova VA-VA 29.86 30.12 3
15 Wall, Katie L 16 New Albany SC-OH 30.06 30.17 2
16 Siggins, Cydney A 15 Phoenix SwimClub-AZ 30.28 30.48 1
Event 18 Men 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Semis Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Soniak, Chris R 17 OccoquanSwimming-PV 25.69 25.57 20
2 Clough, Bryce M 17 Fort Lauderdale-FG 25.78 25.59 17
3 Smith, Peter T 18 Southeast TX Aqu-GU 26.21 25.70 15.5
3 Ally, Bradley K 15 Fort Lauderdale-FG 26.40 25.70 15.5
5 Doyle, Joseph G 17 New Albany SC-OH 26.29 26.13 14
6 Beran, Kegan R 18 New Albany SC-OH 26.34 26.25 13
7 Marcum, William A 18 Suburban Swim-MA 26.36 26.32 12
8 Bugby, Eric C 18 Atlantis-MA 25.94 28.05 11
B - Final
9 Ruth, Kyle J 17 YorktownSwimClub-IN 26.40 26.53 9
10 Kanoy, Ben R 18 Bull City-NC 26.67 26.56 7
11 Sands, John T 16 New Albany SC-OH 26.62 26.67 6
12 Beard, Scott A 15 Unat - Psdn-VA 26.78 26.77 5
13 Castro, Andrew 18 Fort Lauderdale-FG 26.79 27.00 4
14 Jamerson, Billy W 16 Georgia Coastal-GA 26.51 27.10 3
15 Thompson, Terry R 18 BlueTideAquatics-GU 26.83 27.15 2
16 Browning, Brian W 18 BlueTideAquatics-GU 26.82 27.95 1
Event 11 Women 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Semis Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Stanton, Madeline D 15 BlueTideAquatics-GU 1:05.66 1:05.38 20
32.01 1:05.38 (33.37)
2 Ewing, Emile C 14 Pennyrile A.C.-KY 1:07.07 1:06.03 17
32.41 1:06.03 (33.62)
3 Marik, Melissa A 14 NapervilleRiptid-IL 1:07.03 1:06.74 16
32.69 1:06.74 (34.05)
4 Beller, Yen Lan E 14 Curl-Burke-PV 1:06.94 1:07.11 15
32.72 1:07.11 (34.39)
5 Urso, Kelly M 18 OccoquanSwimming-PV 1:07.23 1:07.82 14
32.89 1:07.82 (34.93)
6 Martin, Marissa 17 Rockville-Montgo-PV 1:07.48 1:08.22 13
33.88 1:08.22 (34.34)
7 Tamkun, Kase M 16 Memphis Tigers-SE 1:07.39 1:08.87 12
33.13 1:08.87 (35.74)
-- Bargman, Sarah H 16 Bernal's Gators-NE 1:06.50 DQ
32.92 DQ (34.21)
B - Final
9 Vaziri, Leila 17 Coral Springs-FG 1:07.67 1:05.68 9
32.17 1:05.68 (33.51)
10 Wind, Katie L 17 Star Swim Team-MN 1:07.56 1:06.96 7
33.30 1:06.96 (33.66)
11 Johnson, Caroline S 16 Springfield Aq.-MV 1:08.64 1:08.03 6
33.44 1:08.03 (34.59)
12 Wheeler, Megan 15 Yakima-PN 1:07.62 1:08.65 5
33.68 1:08.65 (34.97)
13 Gately, Karen E 17 Bernal's Gators-NE 1:08.36 1:08.96 4
33.45 1:08.96 (35.51)
14 Miller, Jennie C 17 Bernal's Gators-NE 1:08.27 1:09.03 3
33.57 1:09.03 (35.46)
15 Zarin, Jordan A 15 Rockville-Montgo-PV 1:08.63 1:09.17 2
33.87 1:09.17 (35.30)
16 West, Dana L 16 Rockville-Montgo-PV 1:08.79 1:10.12 1
34.62 1:10.12 (35.50)
Event 12 Men 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Semis Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Bugby, Eric C 18 Atlantis-MA 58.95 58.68 20
28.91 58.68 (29.77)
2 Ally, Bradley K 15 Fort Lauderdale-FG 1:00.87 59.74 17
28.71 59.74 (31.03)
3 Mukri, Kevin S 16 Rockville-Montgo-PV 1:00.39 1:00.21 16
29.32 1:00.21 (30.89)
4 Woodson, Michael J 16 Parkway SwimClub-OZ 1:01.03 1:00.34 15
29.50 1:00.34 (30.84)
5 Leath, Jeff K 16 Unat - Psdn-VA 1:01.22 1:00.46 14
29.82 1:00.46 (30.64)
6 Floyd, Travis B 16 City Of Midland-WT 1:01.47 1:00.66 13
29.52 1:00.66 (31.14)
7 Persico, Rob W 18 Rockville-Montgo-PV 1:01.39 1:01.30 12
29.92 1:01.30 (31.38)
8 Fiske, Brian Z 16 Merrimack Valley-NE 1:00.79 1:01.63 11
29.62 1:01.63 (32.01)
B - Final
9 Brenneman, Adam L 17 Curl-Burke-PV 1:01.75 1:01.63 9
29.32 1:01.63 (32.31)
10 Dufek, Chris J 17 Curl-Burke-PV 1:01.91 1:02.01 7
29.92 1:02.01 (32.09)
11 Voith, John F 17 Miami Swimming-FG 1:01.90 1:02.25 6
30.32 1:02.25 (31.93)
12 Clough, Bryce M 17 Fort Lauderdale-FG 1:01.55 1:02.28 5
30.51 1:02.28 (31.77)
13 Deweese, Ryan R 16 PoseidonSwimming-VA 1:02.05 1:02.29 4
30.29 1:02.29 (32.00)
14 Castro, Andrew 18 Fort Lauderdale-FG 1:01.68 1:02.33 3
29.91 1:02.33 (32.42)
15 Prater, Benjamin B 16 New Albany SC-OH 1:02.19 1:02.46 2
29.90 1:02.46 (32.56)
16 Zann, Geof J 17 Pine Crest-FG 1:01.90 1:03.31 1
30.60 1:03.31 (32.71)
Event 19 Women 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Johnson, Melissa D 17 AZ Desert Fox-AZ 4:24.23 4:24.07 20
30.62 1:04.13 (33.51) 1:37.84 (33.71) 2:12.04 (34.20) 2:44.90 (32.86) 3:17.99 (33.09) 3:51.37 (33.38) 4:24.07 (32.70)
2 Lesneski, Stacie J 16 Greenwood S.C.-NE 4:26.47 4:27.20 17
30.79 1:04.33 (33.54) 1:38.39 (34.06) 2:12.39 (34.00) 2:46.60 (34.21) 3:20.27 (33.67) 3:53.94 (33.67) 4:27.20 (33.26)
3 Palera, Megan E 16 Santa Maria Swim-CA 4:27.89 4:27.46 16
31.35 1:04.83 (33.48) 1:38.99 (34.16) 2:12.99 (34.00) 2:47.27 (34.28) 3:21.20 (33.93) 3:54.89 (33.69) 4:27.46 (32.57)
4 Covey, Rikki J 17 Spokane Area-IE 4:29.98 4:29.46 15
31.00 1:04.20 (33.20) 1:38.31 (34.11) 2:12.67 (34.36) 2:47.00 (34.33) 3:21.81 (34.81) 3:55.93 (34.12) 4:29.46 (33.53)
5 O'Brien, Julie D 16 Curl-Burke-PV 4:29.64 4:29.62 14
31.16 1:04.35 (33.19) 1:38.35 (34.00) 2:12.47 (34.12) 2:46.91 (34.44) 3:21.43 (34.52) 3:56.08 (34.65) 4:29.62 (33.54)
6 Cheffers, Mary L 15 Greenwood S.C.-NE 4:29.98 4:29.69 12.5
31.27 1:04.86 (33.59) 1:38.79 (33.93) 2:13.08 (34.29) 2:47.61 (34.53) 3:22.21 (34.60) 3:56.52 (34.31) 4:29.69 (33.17)
6 Rogers, Rebecca C 16 Walnut Creek-PC 4:28.24 4:29.69 12.5
30.59 1:04.05 (33.46) 1:38.38 (34.33) 2:12.64 (34.26) 2:47.08 (34.44) 3:21.71 (34.63) 3:56.46 (34.75) 4:29.69 (33.23)
8 Roach, Kaitlin M 16 Dayton Raiders-OH 4:29.17 4:29.86 11
31.86 1:05.60 (33.74) 1:39.84 (34.24) 2:14.14 (34.30) 2:48.57 (34.43) 3:23.04 (34.47) 3:57.15 (34.11) 4:29.86 (32.71)
B - Final
9 Wentworth, Keleigh S 16 City Of Midland-WT 4:30.80 4:27.28 9
30.81 1:03.76 (32.95) 1:37.26 (33.50) 2:11.19 (33.93) 2:45.45 (34.26) 3:19.55 (34.10) 3:53.67 (34.12) 4:27.28 (33.61)
10 Geary, Caitlin M 17 Merrimack Valley-NE 4:33.15 4:31.33 7
31.19 1:05.15 (33.96) 1:39.18 (34.03) 2:13.48 (34.30) 2:47.83 (34.35) 3:22.76 (34.93) 3:57.50 (34.74) 4:31.33 (33.83)
11 Maddalena, Gabrielle L 14 The Woodlands ST-GU 4:32.47 4:33.83 6
31.65 1:05.83 (34.18) 1:40.44 (34.61) 2:14.86 (34.42) 2:49.76 (34.90) 3:24.57 (34.81) 3:59.78 (35.21) 4:33.83 (34.05)
12 Ruka, Merideth M 17 Brunswick Ywca-GA 4:37.13 4:33.92 5
32.01 1:06.14 (34.13) 1:40.76 (34.62) 2:15.59 (34.83) 2:50.49 (34.90) 3:25.33 (34.84) 4:00.05 (34.72) 4:33.92 (33.87)
13 Morgan, Summer L 15 Spokane Area-IE 4:33.90 4:34.74 4
31.68 1:05.86 (34.18) 1:40.73 (34.87) 2:15.53 (34.80) 2:50.51 (34.98) 3:25.48 (34.97) 4:00.62 (35.14) 4:34.74 (34.12)
14 McCarthy, Meredith F 14 The Woodlands ST-GU 4:32.09 4:34.81 3
30.85 1:04.44 (33.59) 1:38.61 (34.17) 2:13.33 (34.72) 2:48.56 (35.23) 3:24.15 (35.59) 3:59.64 (35.49) 4:34.81 (35.17)
15 Puschak, Jackie C 13 AZ Desert Fox-AZ 4:33.39 4:37.43 2
31.80 1:06.31 (34.51) 1:41.29 (34.98) 2:16.69 (35.40) 2:52.50 (35.81) 3:28.11 (35.61) 4:04.09 (35.98) 4:37.43 (33.34)
16 Marik, Melissa A 14 NapervilleRiptid-IL 4:36.85 4:43.06 1
31.98 1:07.07 (35.09) 1:42.78 (35.71) 2:19.01 (36.23) 2:55.15 (36.14) 3:31.87 (36.72) 4:08.15 (36.28) 4:43.06 (34.91)
Event 20 Men 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
A - Final
1 Koehler, John K 16 Dayton Raiders-OH 4:06.59 4:05.30 20
28.08 58.70 (30.62) 1:29.70 (31.00) 2:01.27 (31.57) 2:32.88 (31.61) 3:04.25 (31.37) 3:35.50 (31.25) 4:05.30 (29.80)
2 Hard, James W 16 The Woodlands ST-GU 4:07.29 4:05.41 17
28.77 59.25 (30.48) 1:30.28 (31.03) 2:01.60 (31.32) 2:32.17 (30.57) 3:03.50 (31.33) 3:35.04 (31.54) 4:05.41 (30.37)
3 Copple, Blake R 17 Boise YMCA-SR 4:10.54 4:07.56 16
29.12 1:00.27 (31.15) 1:31.40 (31.13) 2:02.80 (31.40) 2:34.28 (31.48) 3:05.67 (31.39) 3:36.91 (31.24) 4:07.56 (30.65)
4 John, Raatz M 18 AZ Desert Fox-AZ 4:08.06 4:08.55 15
28.17 58.32 (30.15) 1:29.68 (31.36) 2:01.63 (31.95) 2:33.61 (31.98) 3:05.56 (31.95) 3:37.50 (31.94) 4:08.55 (31.05)
5 Solomon, Mark R 18 AZ Desert Fox-AZ 4:09.45 4:10.64 14
28.39 59.08 (30.69) 1:31.03 (31.95) 2:02.60 (31.57) 2:34.41 (31.81) 3:06.68 (32.27) 3:38.96 (32.28) 4:10.64 (31.68)
6 Stahl, Greg M 16 The Woodlands ST-GU 4:08.28 4:10.72 13
29.14 1:00.04 (30.90) 1:32.24 (32.20) 2:04.49 (32.25) 2:36.31 (31.82) 3:08.31 (32.00) 3:40.36 (32.05) 4:10.72 (30.36)
7 Piercey, Jason D 17 Dayton Raiders-OH 4:10.13 4:11.06 12
29.25 1:00.28 (31.03) 1:32.35 (32.07) 2:04.24 (31.89) 2:36.27 (32.03) 3:08.31 (32.04) 3:40.69 (32.38) 4:11.06 (30.37)
8 Frawley, Kevin C 18 PoseidonSwimming-VA 4:10.44 4:12.16 11
29.14 1:00.65 (31.51) 1:32.43 (31.78) 2:04.25 (31.82) 2:36.07 (31.82) 3:08.36 (32.29) 3:40.50 (32.14) 4:12.16 (31.66)
B - Final
9 Bartl, Stefan J 15 Greenwood S.C.-NE 4:12.51 4:09.19 9
29.18 59.82 (30.64) 1:31.10 (31.28) 2:02.89 (31.79) 2:35.17 (32.28) 3:06.92 (31.75) 3:38.56 (31.64) 4:09.19 (30.63)
10 Southmayd, T.J. K 15 Suburban Swim-MA 4:13.14 4:10.91 7
28.05 59.43 (31.38) 1:31.00 (31.57) 2:03.19 (32.19) 2:35.78 (32.59) 3:08.37 (32.59) 3:40.71 (32.34) 4:10.91 (30.20)
11 Meleski, Chris J 17 Curl-Burke-PV 4:11.63 4:11.11 6
29.04 59.99 (30.95) 1:31.28 (31.29) 2:03.10 (31.82) 2:34.80 (31.70) 3:06.92 (32.12) 3:39.77 (32.85) 4:11.11 (31.34)
12 Geary, Sean W 16 Merrimack Valley-NE 4:15.76 4:12.13 5
29.06 1:00.34 (31.28) 1:32.35 (32.01) 2:04.36 (32.01) 2:36.43 (32.07) 3:08.55 (32.12) 3:40.74 (32.19) 4:12.13 (31.39)
13 Tappis, Chris J 17 Rockville-Montgo-PV 4:12.23 4:13.20 4
28.50 59.35 (30.85) 1:31.24 (31.89) 2:03.47 (32.23) 2:36.20 (32.73) 3:08.94 (32.74) 3:41.63 (32.69) 4:13.20 (31.57)
14 McCabe, Ryan R 17 Rockville-Montgo-PV 4:14.08 4:13.83 3
28.63 59.59 (30.96) 1:31.54 (31.95) 2:03.61 (32.07) 2:36.02 (32.41) 3:08.65 (32.63) 3:41.39 (32.74) 4:13.83 (32.44)
15 Smalley, Maverick R 14 CircleC Swimming-ST 4:14.89 4:15.24 2
28.37 59.47 (31.10) 1:31.32 (31.85) 2:03.85 (32.53) 2:36.27 (32.42) 3:09.16 (32.89) 3:42.56 (33.40) 4:15.24 (32.68)
16 Coan, Matt R 17 Fort Lauderdale-FG 4:12.12 4:18.69 1
28.33 58.73 (30.40) 1:30.02 (31.29) 2:02.72 (32.70) 2:36.20 (33.48) 3:10.40 (34.20) 3:44.57 (34.17) 4:18.69 (34.12)
Event 23 Women 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Pine Crest School-FG 'A' 3:53.74 3:55.65 40
1) Hackett, Ryann S 17 2) Darling, Leane E 16
3) Raleigh, Christine N 15 4) Pike, Natalie N 16
28.66 59.89 (59.89) 1:58.26 (58.37) 2:26.52 (28.26) 2:57.66 (59.40) 3:25.51 (27.85) 3:55.65 (57.99)
2 Bernal's Gator Swim Club-NE 'A' 3:58.18 3:59.87 34
1) Gately, Karen E 17 2) Butler, Chase H 16
3) Bargman, Sarah H 16 4) Aiello, Jessica M 16
29.13 1:00.84 (1:00.84) 1:29.06 (28.22) 2:00.81 (59.97) 2:29.46 (28.65) 3:00.79 (59.98) 3:28.42 (27.63) 3:59.87 (59.08)
3 Rockville-Montgomery Swim Club-PV 'A' 3:59.74 4:00.01 32
1) Karel, Emily R 15 2) Tolbert, Rachel E 16
3) West, Dana L 16 4) Kugler, Kassy A 15
29.34 1:00.66 (1:00.66) 2:01.72 (1:01.06) 2:30.68 (28.96) 3:01.94 (1:00.22) 3:29.34 (27.40) 4:00.01 (58.07)
4 Ocean State Squids-NE 'A' 3:33.91Y 4:05.14 30
1) Goldstein, Annie J 17 2) Woodward, Lindsay A 16
3) Oconnor, Emily M 18 4) Haron, Kathryn E 13
30.70 1:02.18 (1:02.18) 1:31.83 (29.65) 2:04.20 (1:02.02) 2:33.77 (29.57) 3:05.75 (1:01.55) 3:34.50 (28.75) 4:05.14 (59.39)
5 Arizona Desert Fox-AZ 'A' 4:02.29 4:05.75 28
1) Gratton, Emilie L 13 2) Raatz, Katherine A 13
3) Puschak, Jackie C 13 4) Johnson, Melissa D 17
28.53 59.50 (59.50) 1:28.86 (29.36) 2:01.22 (1:01.72) 2:31.20 (29.98) 3:04.94 (1:03.72) 3:33.61 (28.67) 4:05.75 (1:00.81)
6 The Woodlands Swim Team-GU 'A' 4:00.86 4:05.86 26
1) McCarthy, Meredith F 14 2) Maddalena, Gabrielle L 14
3) Weber, Taylor E 14 4) Degenstein, Ann B 18
28.53 59.06 (59.06) 1:30.14 (31.08) 2:03.51 (1:04.45) 2:33.31 (29.80) 3:05.02 (1:01.51) 3:34.12 (29.10) 4:05.86 (1:00.84)
7 Curl-Burke Swim Club-PV 'A' 3:59.12 4:05.96 24
1) Newell, Megan M 13 2) Finegan, Katherine M 14
3) Winings, Diana J 18 4) O'Brien, Julie D 16
29.34 1:01.54 (1:01.54) 1:30.03 (28.49) 2:02.10 (1:00.56) 2:31.64 (29.54) 3:05.02 (1:02.92) 3:34.61 (29.59) 4:05.96 (1:00.94)
8 Anderson Community AquaticClub-IN 'A' 4:04.36 4:06.76 22
1) Shearen, Alli H 15 2) Kowalski, Sarah E 13
3) Dunham, Hillary N 16 4) Bird, Maggie C 14
30.02 1:01.42 (1:01.42) 1:31.00 (29.58) 2:03.25 (1:01.83) 2:33.32 (30.07) 3:05.68 (1:02.43) 3:35.03 (29.35) 4:06.76 (1:01.08)
9 Miami Swimming-FG 'A' 3:31.83Y 4:07.14 18
1) Swindle, Christina M 17 2) Totten, Erica
3) Totten, Jessica 4) Maggiolo, Luci
27.21 57.37 (57.37) 1:59.11 (1:01.74) 2:29.99 (30.88) 3:03.43 (1:04.32) 3:33.49 (30.06) 4:07.14 (1:03.71)
10 Blue Tide Aquatics-GU 'A' 4:03.37 4:08.39 14
1) Stanton, Madeline D 15 2) Wright, Melissa A 17
3) Lentz, Brittany N 16 4) Duerringer, Emily K 16
30.23 1:02.56 (1:02.56) 1:33.58 (31.02) 2:06.12 (1:03.56) 2:35.65 (29.53) 3:08.02 (1:01.90) 3:37.31 (29.29) 4:08.39 (1:00.37)
11 Bull City Aquatics-NC 'A' 3:34.51Y 4:09.30 12
1) Robins, Kenzie M 17 2) Rinaldi, Jenna L 16
3) Skinner, Sloan C 14 4) Guilkey, Karen E 16
29.59 1:01.82 (1:01.82) 1:31.04 (29.22) 2:03.89 (1:02.07) 2:33.91 (30.02) 3:08.10 (1:04.21) 3:37.43 (29.33) 4:09.30 (1:01.20)
12 Parkway Swim Club-OZ 'A' 3:31.81Y 4:09.39 10
1) Bastien, Jill E 16 2) Smith, Liz A 13
3) Murphy, Corinne A 18 4) Cole, Jessica S 15
30.28 1:02.73 (1:02.73) 1:32.55 (29.82) 2:05.36 (1:02.63) 2:35.95 (30.59) 3:10.55 (1:05.19) 3:38.80 (28.25) 4:09.39 (58.84)
13 Bernal's Gator Swim Club-NE 'B' 4:04.45 4:10.66 8
1) Kelley, Annie 16 2) Brush, Emily B 17
3) Miller, Jennie C 17 4) Perry, Jessica L 13
29.89 1:02.87 (1:02.87) 1:31.75 (28.88) 2:04.78 (1:01.91) 2:34.40 (29.62) 3:07.09 (1:02.31) 3:37.17 (30.08) 4:10.66 (1:03.57)
14 Poseidon Swimming Inc.-VA 'A' 3:34.13Y 4:13.33 6
1) Fraley, Laura C 15 2) Gill, Meg B 17
3) Thrash, Christine M 15 4) Kowalchuk, Morgan L 15
29.40 1:01.73 (1:01.73) 2:03.69 (1:01.96) 2:34.04 (30.35) 3:08.24 (1:04.55) 3:39.54 (31.30) 4:13.33 (1:05.09)
15 Walnut Creek Aquabears-PC 'A' 3:34.92Y 4:13.49 4
1) Mooney, Kelly L 15 2) Rogers, Rebecca C 16
3) Harper, Kirsten A 15 4) McGowan, Christina A 14
30.44 1:03.27 (1:03.27) 1:33.06 (29.79) 2:05.43 (1:02.16) 2:36.91 (31.48) 3:10.88 (1:05.45) 3:41.68 (30.80) 4:13.49 (1:02.61)
16 Pine Crest School-FG 'B' 4:03.34 4:14.11 2
1) Mahoney, Meaghan J 18 2) Walker, kalei L 17
3) Atkinson, Brooke E 13 4) Smith, Sune A 14
30.35 1:03.09 (1:03.09) 1:33.31 (30.22) 2:06.29 (1:03.20) 2:36.61 (30.32) 3:10.23 (1:03.94) 3:40.19 (29.96) 4:14.11 (1:03.88)
Event 24 Men 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Fort Lauderdale Swim Team-FG 'A' 3:38.18 3:34.45 40
1) Coan, Matt R 17 2) Ally, Bradley K 15
3) Holdridge, Alex S 18 4) Clough, Bryce M 17
26.37 54.67 (54.67) 1:21.16 (26.49) 1:49.23 (54.56) 2:14.38 (25.15) 2:42.67 (53.44) 3:07.26 (24.59) 3:34.45 (51.78)
2 New Albany Swim Club-OH 'A' 3:37.74 3:37.91 34
1) Sands, John T 16 2) Beran, Kegan R 18
3) Prater, Benjamin B 16 4) Doyle, Joseph G 17
26.06 54.74 (54.74) 1:20.92 (26.18) 1:50.16 (55.42) 2:16.14 (25.98) 2:45.35 (55.19) 3:10.12 (24.77) 3:37.91 (52.56)
3 Blue Tide Aquatics-GU 'A' 3:40.59 3:38.87 32
1) Browning, Brian W 18 2) Raiford, Brad M 17
3) Belew, Micah Y 16 4) Thompson, Terry R 18
26.74 54.84 (54.84) 1:21.61 (26.77) 1:49.68 (54.84) 2:15.41 (25.73) 2:44.64 (54.96) 3:10.11 (25.47) 3:38.87 (54.23)
4 Rockville-Montgomery Swim Club-PV 'A' 3:39.86 3:39.49 30
1) Tappis, Chris J 17 2) Persico, Rob W 18
3) Benedick, Matt F 18 4) McCabe, Ryan R 17
26.59 54.97 (54.97) 1:20.93 (25.96) 1:49.32 (54.35) 2:15.79 (26.47) 2:44.41 (55.09) 3:10.26 (25.85) 3:39.49 (55.08)
5 Curl-Burke Swim Club-PV 'A' 3:40.84 3:40.00 28
1) Ott, J. Mike M 17 2) Dufek, Chris J 17
3) Miller, Ben S 15 4) Meleski, Chris J 17
26.31 54.90 (54.90) 1:21.11 (26.21) 1:49.49 (54.59) 2:16.36 (26.87) 2:45.99 (56.50) 3:11.69 (25.70) 3:40.00 (54.01)
6 Suburban Swim Center-MA 'A' 3:41.47 3:40.91 26
1) Cancila, Pete H 16 2) Kaiserian, Dan E 17
3) Southmayd, T.J. K 15 4) Marcum, William A 18
26.20 56.09 (56.09) 1:22.72 (26.63) 1:51.95 (55.86) 2:18.71 (26.76) 2:47.83 (55.88) 3:13.06 (25.23) 3:40.91 (53.08)
7 Bull City Aquatics-NC 'A' 3:10.87Y 3:41.08 24
1) Pritchett, Poston E 17 2) Scott, Rick W 18
3) Aitken, James S 15 4) Kanoy, Ben R 18
25.39 53.32 (53.32) 1:20.02 (26.70) 1:49.26 (55.94) 2:15.65 (26.39) 2:45.23 (55.97) 3:12.54 (27.31) 3:41.08 (55.85)
8 Walnut Creek Aquabears-PC 'A' 3:09.41Y 3:43.10 22
1) Nguyen, Thuy T 16 2) Chen, Easton K 15
3) McGowan, Jonathan K 17 4) Bannowski, Shayn J 17
26.62 55.09 (55.09) 1:22.30 (27.21) 1:52.63 (57.54) 2:19.01 (26.38) 2:47.61 (54.98) 3:13.43 (25.82) 3:43.10 (55.49)
9 The Woodlands Swim Team-GU 'A' 3:40.98 3:44.10 18
1) Trabona, Trohn J 17 2) Hard, James W 16
3) Bedaw, Sebastien G 17 4) Stahl, Greg M 16
27.01 56.95 (56.95) 1:24.16 (27.21) 1:53.02 (56.07) 2:19.41 (26.39) 2:48.70 (55.68) 3:15.52 (26.82) 3:44.10 (55.40)
10 Arizona Desert Fox-AZ 'A' 3:40.14 3:44.29 14
1) Abrams, David M 18 2) Hammond, Matthew D 17
3) Solomon, Mark R 18 4) John, Raatz M 18
26.77 55.77 (55.77) 1:23.36 (27.59) 1:53.91 (58.14) 2:20.69 (26.78) 2:49.72 (55.81) 3:16.30 (26.58) 3:44.29 (54.57)
11 Fort Lauderdale Swim Team-FG 'B' 3:41.35 3:45.79 12
1) Castro, Andrew 18 2) Morales, Brian E 17
3) Solley, Michael A 18 4) Fathallah, Omar H 17
26.79 55.68 (55.68) 1:23.30 (27.62) 1:51.95 (56.27) 2:19.03 (27.08) 2:48.58 (56.63) 3:15.04 (26.46) 3:45.79 (57.21)
12 Pine Crest School-FG 'A' 3:40.53 3:46.12 10
1) Zann, Geof J 17 2) Doek, Andrew S 17
3) Mianowski, Stefan R 16 4) Atkinson, James T 15
26.92 56.23 (56.23) 1:21.90 (25.67) 1:51.67 (55.44) 2:18.32 (26.65) 2:48.25 (56.58) 3:15.56 (27.31) 3:46.12 (57.87)
13 Southeast Texas Aqua Racers-GU 'A' 3:41.79 3:48.23 8
1) Chamberlain, Mark T 16 2) Smith, Peter T 18
3) Slingerland, David G 16 4) Hill, Brian L 17
26.96 55.92 (55.92) 1:22.71 (26.79) 1:52.38 (56.46) 2:19.54 (27.16) 2:49.75 (57.37) 3:17.16 (27.41) 3:48.23 (58.48)