ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
--- Results, Rankings, and Records ---
NCSA Junior Nationals Day 2
8/6/2002-8/6/2002
Boca Raton, Florida, USA


        2002 NCSA Junior National Championships
              Florida Atlantic University
                  Boca Raton, Florida  
                   August 5 - 9, 2002

                        50 meter pool

                   Day Two: August 6, 2002 

                         Results                                    
 

 
Event 5  Women 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                   Semis     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 McCoy, Bridget E          19 Star Swim Team-MN      34.43      34.40   20  
  2 Bastien, Jill E           16 Parkway SwimClub-OZ    34.87      34.44   17  
  3 Sieper, Kristina K        16 Swim Placentia-CA      34.35      34.51   16  
  4 Tolbert, Rachel E         16 Rockville-Montgo-PV    34.92      34.73   15  
  5 Perry, Jessica L          13 Bernal's Gators-NE     34.98      34.90   14  
  6 Rogers, Lindsay M         16 Rockville-Montgo-PV    35.11      35.08   13  
  7 Davidson, Heather L       16 Suburban Swim-MA       34.90      35.24   12  
  8 Keathley, McCall L        14 City Of Midland-WT     35.09      35.26   11  
B - Final
  9 Lentz, Brittany N         16 BlueTideAquatics-GU    35.30     J59.09    9  
 10 Leake, Blair E            17 Springfield Aq.-MV     35.29     J59.10    7  
 11 Muck, Molly O             17 BlueTideAquatics-GU    35.24     J59.11    6  
 12 Wikholm, Lauren I         15 Santa Maria Swim-CA    35.35     J59.12    5  
 13 Smith, Amilee A           13 Rockville-Montgo-PV    35.76     J59.13    4  
 14 Campbell, Millie C        16 Nova VA-VA             35.26     J59.14    3  
 15 Lord, Meghan M            13 LodiCitySwimClub-SN    35.47     J59.15    2  
 16 Bennett, Elaine M         18 Nova VA-VA             35.73     J59.16    1  
 
Event 6  Men 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                   Semis     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Velez, Dan N              18 Rockville-Montgo-PV    29.97      29.87   20  
  2 Jamerson, Billy W         16 Georgia Coastal-GA     30.13      29.88   17  
  3 Donohue, Kevin P          16 Squids-NE              29.75      30.05   16  
  4 Fiske, Brian Z            16 Merrimack Valley-NE    30.49      30.33   15  
  5 Deputy, Brent E           17 DelawareSwimTeam-MA    29.90      30.66   14  
  6 Ally, Bradley K           15 Fort Lauderdale-FG     30.75      31.14   13  
  7 Nelson, Michael W         17 Walnut Creek-PC        30.73      31.36   12  
 -- Polyakov, Vladislav V     18 Coral Springs-FG       29.11         DQ  
B - Final
  9 Harris, Tyler H           18 New Albany SC-OH       30.89      31.15    9  
 10 Flemming, Patrick J       17 NapervilleRiptid-IL    31.60      31.20    7  
 11 Stewart, Kyle A           16 Pine Crest-FG          31.19      31.27    6  
 12 Scott, Rick W             18 Bull City-NC           30.98      31.32    5  
 13 Bergman, Andrew B         17 Bellingham Bay-PN      30.90      31.34    4  
 14 Trabona, Trohn J          17 The Woodlands ST-GU    32.32      31.89    3  
 15 Brown, zack Z             17 PoseidonSwimming-VA    31.26      32.06    2  
 16 Abrams, David M           18 AZ Desert Fox-AZ       32.18      32.82    1  
 
Event 7  Women 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims      Semis        
===============================================================================
Semi-Finals
  1 Kugler, Kassy A           15 Rockville-Montgo-PV    58.56      58.43  
                  28.04       58.43 (30.39)                                                                                                                        
  2 McCarthy, Meredith F      14 The Woodlands ST-GU    58.49      58.75  
                  28.55       58.75 (30.20)                                                                                                                        
  3 Ewing, Emile C            14 Pennyrile A.C.-KY    1:00.25      58.79  
                  28.43       58.79 (30.36)                                                                                                                        
  4 Raleigh, Christine N      15 Pine Crest-FG          59.44      59.21  
                  28.87       59.21 (30.34)                                                                                                                        
  5 Sullivan, Tara R          17 Southeast TX Aqu-GU  1:00.31      59.30  
                  28.92       59.30 (30.38)                                                                                                                        
  6 Vaziri, Leila             17 Coral Springs-FG     1:00.17      59.46  
                  28.73       59.46 (30.73)                                                                                                                        
  7 Aiello, Jessica M         16 Bernal's Gators-NE   1:00.07      59.68  
                  28.41       59.68 (31.27)                                                                                                                        
  8 Duerringer, Emily K       16 BlueTideAquatics-GU  1:00.30      59.72  
                  29.61       59.72 (30.11)                                                                                                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Finegan, Katherine M      14 Curl-Burke-PV        1:00.18      59.75  
                  28.41       59.75 (31.34)                                                                                                                        
 10 Hackett, Ryann S          17 Pine Crest-FG          59.68      59.87  
                  29.39       59.87 (30.48)                                                                                                                        
 11 Gately, Karen E           17 Bernal's Gators-NE     59.73      59.94  
                  29.21       59.94 (30.73)                                                                                                                        
 12 Cole, Jessica S           15 Parkway SwimClub-OZ    59.73      59.95  
                  29.12       59.95 (30.83)                                                                                                                        
 13 Dunphy, Ashley M          16 Piranna SwimTeam-CA  1:00.72    1:00.22  
                  29.05     1:00.22 (31.17)                                                                                                                        
 14 Richards, Julie D         14 Brunswick Ywca-GA    1:01.26    1:00.26  
                  29.20     1:00.26 (31.06)                                                                                                                        
 15 Johnson, Caroline S       16 Springfield Aq.-MV   1:00.46    1:00.45  
                  29.13     1:00.45 (31.32)                                                                                                                        
 16 West, Dana L              16 Rockville-Montgo-PV  1:00.26    1:00.46  
                  29.23     1:00.46 (31.23)                                                                                                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Rogers, Rebecca C         16 Walnut Creek-PC      1:00.77    1:00.60  
                  29.29     1:00.60 (31.31)                                                                                                                        
 18 Johnson, Melissa D        17 AZ Desert Fox-AZ     1:00.07    1:00.63  
                  29.05     1:00.63 (31.58)                                                                                                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Karel, Emily R            15 Rockville-Montgo-PV  1:00.80    1:00.81  
                  29.46     1:00.81 (31.35)                                                                                                                        
 20 Shaw, Elizabeth N         13 Nova VA-VA           1:01.09    1:00.83  
                  30.00     1:00.83 (30.83)                                                                                                                        
 20 Cheffers, Mary L          15 Greenwood S.C.-NE    1:01.47    1:00.83  
                  29.36     1:00.83 (31.47)                                                                                                                        
 22 Craig, Skylar C           15 Reno AquaticClub-PC  1:01.40    1:00.87  
                  30.06     1:00.87 (30.81)                                                                                                                        
 23 Haron, Kathryn E          13 Squids-NE            1:00.73    1:01.00  
                  29.75     1:01.00 (31.25)                                                                                                                        
 24 Davidson, Danna A         16 CircleC Swimming-ST  1:01.31    1:01.40  
                  29.92     1:01.40 (31.48)                                                                                                                        
 
Event 8  Men 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims      Semis        
===============================================================================
  1 Clough, Bryce M           17 Fort Lauderdale-FG     53.74      52.45  
                  25.56       52.45 (26.89)                                                                                                                        
  2 Coan, Matt R              17 Fort Lauderdale-FG     54.75      53.05  
                  25.32       53.05 (27.73)                                                                                                                        
  3 Doyle, Joseph G           17 New Albany SC-OH       53.71      53.38  
                  25.80       53.38 (27.58)                                                                                                                        
  4 Pritchett, Poston E       17 Bull City-NC           54.67      53.57  
                  25.62       53.57 (27.95)                                                                                                                        
  5 Voith, John F             17 Miami Swimming-FG      53.93      53.64  
                  25.89       53.64 (27.75)                                                                                                                        
  6 Marcum, William A         18 Suburban Swim-MA       54.01      53.76  
                  25.97       53.76 (27.79)                                                                                                                        
  7 Flemming, Patrick J       17 NapervilleRiptid-IL    53.76      53.94  
                  25.81       53.94 (28.13)                                                                                                                        
  8 Sands, John T             16 New Albany SC-OH       54.53      54.13  
                  25.78       54.13 (28.35)                                                                                                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Woodson, Michael J        16 Parkway SwimClub-OZ    54.22      54.22  
                  26.09       54.22 (28.13)                                                                                                                        
 10 Browning, Brian W         18 BlueTideAquatics-GU    54.28      54.29  
                  26.39       54.29 (27.90)                                                                                                                        
 11 Tappis, Chris J           17 Rockville-Montgo-PV    55.13      54.55  
                  26.44       54.55 (28.11)                                                                                                                        
 12 Meleski, Chris J          17 Curl-Burke-PV          55.25      54.59  
                  26.60       54.59 (27.99)                                                                                                                        
 13 John, Raatz M             18 AZ Desert Fox-AZ       54.37      54.62  
                  26.68       54.62 (27.94)                                                                                                                        
 13 Bullock, Perry W          16 West Point S.C.-MR     55.30      54.62  
                  26.52       54.62 (28.10)                                                                                                                        
 15 Smalley, Maverick R       14 CircleC Swimming-ST    54.75      54.65  
                  26.63       54.65 (28.02)                                                                                                                        
 16 McCabe, Ryan R            17 Rockville-Montgo-PV    54.43      54.73  
                  26.56       54.73 (28.17)                                                                                                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Castro, Andrew            18 Fort Lauderdale-FG     55.54      54.77  
                  26.48       54.77 (28.29)                                                                                                                        
 18 Ott, J. Mike M            17 Curl-Burke-PV          54.72      54.85  
                  26.18       54.85 (28.67)                                                                                                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Belew, Micah Y            16 BlueTideAquatics-GU    55.26      54.94  
                  26.44       54.94 (28.50)                                                                                                                        
 20 Porteous, Garrett C       18 Walnut Creek-PC        55.03      54.98  
                  26.37       54.98 (28.61)                                                                                                                        
 21 Dufek, Chris J            17 Curl-Burke-PV          55.18      55.08  
                  26.17       55.08 (28.91)                                                                                                                        
 22 Benedick, Matt F          18 Rockville-Montgo-PV    55.34      55.74  
                  27.04       55.74 (28.70)                                                                                                                        
 23 Donohue, Kevin P          16 Squids-NE              55.41      55.86  
                  27.29       55.86 (28.57)                                                                                                                        
 24 Beard, Scott A            15 Unat - Psdn-VA         55.58      55.90  
                  26.77       55.90 (29.13)                                                                                                                        
 
Event 9  Women 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Genova, Victoria M        18 Coral Springs-FG     2:20.20    2:16.27   20  
                  30.91     1:05.84 (34.93)     1:40.77 (34.93)     2:16.27 (35.50)                                                                                
  2 Shaw, Elizabeth N         13 Nova VA-VA           2:21.16    2:18.61   17  
                  32.22     1:07.52 (35.30)     1:43.34 (35.82)     2:18.61 (35.27)                                                                                
  3 Suguiyama, Erica L        17 Curl-Burke-PV        2:20.62    2:19.14   16  
                  32.95     1:07.25 (34.30)     1:43.65 (36.40)     2:19.14 (35.49)                                                                                
  4 Weber, Taylor E           14 The Woodlands ST-GU  2:20.51    2:19.64   15  
                  31.43     1:07.09 (35.66)     1:43.32 (36.23)     2:19.64 (36.32)                                                                                
  5 Leclair, Danielle D       15 Nova VA-VA           2:20.63    2:21.21   14  
                  31.41     1:07.26 (35.85)     1:43.57 (36.31)     2:21.21 (37.64)                                                                                
  6 Degenstein, Ann B         18 The Woodlands ST-GU  2:20.90    2:21.65   13  
                  31.78     1:07.58 (35.80)     1:44.15 (36.57)     2:21.65 (37.50)                                                                                
  7 Wentworth, Keleigh S      16 City Of Midland-WT   2:22.78    2:21.68   12  
                  31.95     1:08.02 (36.07)     1:44.46 (36.44)     2:21.68 (37.22)                                                                                
  8 Sherfey, Casey M          18 Channel Cats-IE      2:23.25    2:23.98   11  
                  31.91     1:08.03 (36.12)     1:44.59 (36.56)     2:23.98 (39.39)                                                                                
B - Final
  9 Nascimento, Amanda C      18 Walnut Creek-PC      2:24.36    2:21.39    9  
                  32.52     1:08.66 (36.14)     1:45.34 (36.68)     2:21.39 (36.05)                                                                                
 10 Devinney, Katie M         15 Phoenix SwimClub-AZ  2:24.59    2:21.82    7  
                  32.81     1:09.24 (36.43)     1:45.82 (36.58)     2:21.82 (36.00)                                                                                
 11 Venturacci, Christina A   16 Reno AquaticClub-PC  2:24.92    2:22.14    6  
                  33.72     1:09.72 (36.00)     1:45.58 (35.86)     2:22.14 (36.56)                                                                                
 12 Brush, Emily B            17 Bernal's Gators-NE   2:24.23    2:23.89    5  
                  31.66     1:07.94 (36.28)     1:45.26 (37.32)     2:23.89 (38.63)                                                                                
 13 Gill, Meg B               17 PoseidonSwimming-VA  2:25.24    2:24.12    4  
                  32.98     1:09.79 (36.81)     1:46.91 (37.12)     2:24.12 (37.21)                                                                                
 14 Smock, Becky L            17 Nova VA-VA           2:24.15    2:24.47    3  
                  32.28     1:08.47 (36.19)     1:46.08 (37.61)     2:24.47 (38.39)                                                                                
 15 Bennett, Elaine M         18 Nova VA-VA           2:25.95    2:25.59    2  
                  34.12     1:11.80 (37.68)     1:48.69 (36.89)     2:25.59 (36.90)                                                                                
 16 Morelli, Kimberly R       14 Phoenix SwimClub-AZ  2:25.85    2:25.93    1  
                  33.34     1:10.41 (37.07)     1:47.45 (37.04)     2:25.93 (38.48)                                                                                
 
Event 10  Men 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Shue, Brian                  Swim Florida-FL      2:06.34    2:04.88   20  
                  28.21       59.51 (31.30)     1:31.30 (31.79)     2:04.88 (33.58)                                                                                
  2 Ally, Bradley K           15 Fort Lauderdale-FG   2:08.06    2:05.25   17  
                  28.49     1:00.40 (31.91)     1:32.11 (31.71)     2:05.25 (33.14)                                                                                
  3 Fischetti, Robbie F       17 PoseidonSwimming-VA  2:08.57    2:06.96   16  
                  29.05     1:01.19 (32.14)     1:33.45 (32.26)     2:06.96 (33.51)                                                                                
  4 Kanoy, Ben R              18 Bull City-NC         2:08.79    2:07.32   15  
                  28.83     1:01.06 (32.23)     1:34.15 (33.09)     2:07.32 (33.17)                                                                                
  5 Solomon, Mark R           18 AZ Desert Fox-AZ     2:10.69    2:07.77   14  
                  28.83     1:01.17 (32.34)     1:34.28 (33.11)     2:07.77 (33.49)                                                                                
  6 Southmayd, T.J. K         15 Suburban Swim-MA     2:08.97    2:08.17   13  
                  29.02     1:02.23 (33.21)     1:35.27 (33.04)     2:08.17 (32.90)                                                                                
  7 Edens, Kyle D             16 City Of Midland-WT   2:09.74    2:08.97   12  
                  28.92     1:01.02 (32.10)     1:34.85 (33.83)     2:08.97 (34.12)                                                                                
  8 Castellana, Derek P       18 Bernal's Gators-NE   2:10.04    2:09.91   11  
                  28.70     1:01.46 (32.76)     1:35.60 (34.14)     2:09.91 (34.31)                                                                                
B - Final
  9 Atkinson, James T         15 Pine Crest-FG        2:13.23    2:09.96    9  
                  28.28     1:00.73 (32.45)     1:35.26 (34.53)     2:09.96 (34.70)                                                                                
 10 Smith, Peter T            18 Southeast TX Aqu-GU  2:12.36    2:10.49    7  
                  29.63     1:02.49 (32.86)     1:35.78 (33.29)     2:10.49 (34.71)                                                                                
 11 Bedaw, Sebastien G        17 The Woodlands ST-GU  2:11.75    2:10.59    6  
                  28.76     1:01.29 (32.53)     1:35.70 (34.41)     2:10.59 (34.89)                                                                                
 12 Deweese, Ryan R           16 PoseidonSwimming-VA  2:13.21    2:11.07    5  
                  29.49     1:03.33 (33.84)     1:37.29 (33.96)     2:11.07 (33.78)                                                                                
 13 Denise, Micheal B         18 PoseidonSwimming-VA  2:16.29    2:16.70    4  
                  30.46     1:05.44 (34.98)     1:40.81 (35.37)     2:16.70 (35.89)                                                                                
 
Event 11  Women 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims      Semis        
===============================================================================
Semi-Finals
  1 Stanton, Madeline D       15 BlueTideAquatics-GU  1:07.07    1:05.66  
                  31.97     1:05.66 (33.69)                                                                                                                        
  2 Bargman, Sarah H          16 Bernal's Gators-NE   1:06.72    1:06.50  
                  32.65     1:06.50 (33.85)                                                                                                                        
  3 Beller, Yen Lan E         14 Curl-Burke-PV        1:07.96    1:06.94  
                  32.91     1:06.94 (34.03)                                                                                                                        
  4 Marik, Melissa A          14 NapervilleRiptid-IL  1:07.67    1:07.03  
                  32.47     1:07.03 (34.56)                                                                                                                        
  5 Ewing, Emile C            14 Pennyrile A.C.-KY    1:08.87    1:07.07  
                  32.92     1:07.07 (34.15)                                                                                                                        
  6 Urso, Kelly M             18 OccoquanSwimming-PV  1:07.33    1:07.23  
                  33.19     1:07.23 (34.04)                                                                                                                        
  7 Tamkun, Kase M            16 Memphis Tigers-SE    1:07.84    1:07.39  
                  32.94     1:07.39 (34.45)                                                                                                                        
  8 Martin, Marissa           17 Rockville-Montgo-PV  1:07.70    1:07.48  
                  33.39     1:07.48 (34.09)                                                                                                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Wind, Katie L             17 Star Swim Team-MN    1:07.57    1:07.56  
                  32.88     1:07.56 (34.68)                                                                                                                        
 10 Wheeler, Megan            15 Yakima-PN            1:09.14    1:07.62  
                  33.15     1:07.62 (34.47)                                                                                                                        
 11 Vaziri, Leila             17 Coral Springs-FG     1:08.49    1:07.67  
                  33.29     1:07.67 (34.38)                                                                                                                        
 12 Miller, Jennie C          17 Bernal's Gators-NE   1:08.31    1:08.27  
                  33.24     1:08.27 (35.03)                                                                                                                        
 13 Gately, Karen E           17 Bernal's Gators-NE   1:07.94    1:08.36  
                  33.40     1:08.36 (34.96)                                                                                                                        
 14 Zarin, Jordan A           15 Rockville-Montgo-PV  1:11.03    1:08.63  
                  33.63     1:08.63 (35.00)                                                                                                                        
 15 Johnson, Caroline S       16 Springfield Aq.-MV   1:08.85    1:08.64  
 16 West, Dana L              16 Rockville-Montgo-PV  1:12.27    1:08.79  
                  33.88     1:08.79 (34.91)                                                                                                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Fraley, Laura C           15 PoseidonSwimming-VA  1:08.93    1:08.83  
                  33.22     1:08.83 (35.61)                                                                                                                        
 18 Brush, Emily B            17 Bernal's Gators-NE   1:08.41    1:09.75  
                  33.51     1:09.75 (36.24)                                                                                                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Letendre, Denise M        13 Parkway SwimClub-OZ  1:09.89    1:10.25  
                  34.40     1:10.25 (35.85)                                                                                                                        
 20 Parker, Rachel H          17 Rockville-Montgo-PV  1:09.69    1:10.39  
                  34.17     1:10.39 (36.22)                                                                                                                        
 21 Defiori, Kim M            16 BlueTideAquatics-GU  1:10.46    1:10.46  
                  34.81     1:10.46 (35.65)                                                                                                                        
 22 Cole, Jessica S           15 Parkway SwimClub-OZ  1:11.28    1:11.25  
                  34.75     1:11.25 (36.50)                                                                                                                        
 23 Fritsch, Katie L          15 Bernal's Gators-NE   1:14.65    1:16.47  
                  37.64     1:16.47 (38.83)                                                                                                                        
 
Event 12  Men 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims      Semis        
===============================================================================
  1 Bugby, Eric C             18 Atlantis-MA          1:02.63      58.95  
                  29.35       58.95 (29.60)                                                                                                                        
  2 Mukri, Kevin S            16 Rockville-Montgo-PV  1:00.50    1:00.39  
                  29.37     1:00.39 (31.02)                                                                                                                        
  3 Fiske, Brian Z            16 Merrimack Valley-NE  1:02.09    1:00.79  
                  29.41     1:00.79 (31.38)                                                                                                                        
  4 Ally, Bradley K           15 Fort Lauderdale-FG   1:01.50    1:00.87  
                  30.24     1:00.87 (30.63)                                                                                                                        
  5 Woodson, Michael J        16 Parkway SwimClub-OZ  1:02.09    1:01.03  
                  29.83     1:01.03 (31.20)                                                                                                                        
  6 Leath, Jeff K             16 Unat - Psdn-VA       1:02.02    1:01.22  
                  30.01     1:01.22 (31.21)                                                                                                                        
  7 Persico, Rob W            18 Rockville-Montgo-PV  1:03.02    1:01.39  
                  29.98     1:01.39 (31.41)                                                                                                                        
  8 Floyd, Travis B           16 City Of Midland-WT   1:02.03    1:01.47  
                  29.63     1:01.47 (31.84)                                                                                                                        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Clough, Bryce M           17 Fort Lauderdale-FG   1:13.07    1:01.55  
                  30.07     1:01.55 (31.48)                                                                                                                        
 10 Castro, Andrew            18 Fort Lauderdale-FG   1:07.29    1:01.68  
                  29.77     1:01.68 (31.91)                                                                                                                        
 11 Brenneman, Adam L         17 Curl-Burke-PV        1:01.40    1:01.75  
                  29.23     1:01.75 (32.52)                                                                                                                        
 12 Voith, John F             17 Miami Swimming-FG    1:02.62    1:01.90  
                  30.09     1:01.90 (31.81)                                                                                                                        
 12 Zann, Geof J              17 Pine Crest-FG        1:04.45    1:01.90  
                  29.81     1:01.90 (32.09)                                                                                                                        
 14 Dufek, Chris J            17 Curl-Burke-PV        1:02.40    1:01.91  
                  30.07     1:01.91 (31.84)                                                                                                                        
 15 Deweese, Ryan R           16 PoseidonSwimming-VA  1:03.60    1:02.05  
                  30.70     1:02.05 (31.35)                                                                                                                        
 16 Prater, Benjamin B        16 New Albany SC-OH     1:03.11    1:02.19  
                  29.67     1:02.19 (32.52)                                                                                                                        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Soniak, Chris R           17 OccoquanSwimming-PV  1:03.76    1:02.58  
                  30.64     1:02.58 (31.94)                                                                                                                        
 18 Pinto, Jonathan C         17 Fort Lauderdale-FG   1:03.27    1:02.76  
                  30.76     1:02.76 (32.00)                                                                                                                        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Nguyen, Thuy T            16 Walnut Creek-PC      1:02.91    1:03.18  
                  30.34     1:03.18 (32.84)                                                                                                                        
 20 Koehler, John K           16 Dayton Raiders-OH    1:03.87    1:03.23  
                  30.81     1:03.23 (32.42)                                                                                                                        
 21 Elerding, Patrick J       15 Channel Cats-IE      1:02.80    1:03.54  
                  30.92     1:03.54 (32.62)                                                                                                                        
 22 Browning, Brian W         18 BlueTideAquatics-GU  1:03.44    1:03.83  
                  30.94     1:03.83 (32.89)                                                                                                                        
 23 Dingledine, Erik M        17 Dayton Raiders-OH    1:05.06    1:05.22  
                  31.73     1:05.22 (33.49)                                                                                                                        
 
Event 13  Women 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Lesneski, Stacie J        16 Greenwood S.C.-NE    4:57.98    4:55.03   20  
                  31.43     1:06.63 (35.20)     1:45.77 (39.14)     2:24.41 (38.64)     3:06.48 (42.07)     3:48.58 (42.10)     4:21.83 (33.25)     4:55.03 (33.20)
  2 Morgan, Summer L          15 Spokane Area-IE      5:04.64    4:56.14   17  
                  31.24     1:07.39 (36.15)     1:46.41 (39.02)     2:24.31 (37.90)     3:05.55 (41.24)     3:48.13 (42.58)     4:22.14 (34.01)     4:56.14 (34.00)
  3 Palera, Megan E           16 Santa Maria Swim-CA  5:01.77    4:57.99   16  
                  32.50     1:09.45 (36.95)     1:48.47 (39.02)     2:27.22 (38.75)     3:09.53 (42.31)     3:52.23 (42.70)     4:25.27 (33.04)     4:57.99 (32.72)
  4 Lentz, Brittany N         16 BlueTideAquatics-GU  5:03.20    5:02.64   15  
                  32.19     1:09.68 (37.49)     1:48.24 (38.56)     2:27.92 (39.68)     3:09.15 (41.23)     3:52.07 (42.92)     4:27.16 (35.09)     5:02.64 (35.48)
  5 Foley, Kathleen E         14 Greenwood S.C.-NE    5:06.46    5:02.89   14  
                  33.99     1:12.04 (38.05)     1:50.27 (38.23)     2:27.41 (37.14)     3:10.19 (42.78)     3:53.68 (43.49)     4:28.76 (35.08)     5:02.89 (34.13)
  6 Ruka, Merideth M          17 Brunswick Ywca-GA    5:05.12    5:03.20   13  
                  31.93     1:08.56 (36.63)     1:48.08 (39.52)     2:27.41 (39.33)     3:10.99 (43.58)     3:55.41 (44.42)     4:30.07 (34.66)     5:03.20 (33.13)
  7 Nye, Emily K              15 Nova VA-VA           5:05.45    5:06.20   12  
                  33.28     1:10.49 (37.21)     1:50.05 (39.56)     2:28.53 (38.48)     3:12.60 (44.07)     3:56.70 (44.10)     4:31.79 (35.09)     5:06.20 (34.41)
  8 O'Brien, Julie D          16 Curl-Burke-PV        5:06.31    5:07.62   11  
                  32.45     1:08.80 (36.35)     1:48.21 (39.41)     2:27.33 (39.12)     3:13.52 (46.19)     3:59.91 (46.39)     4:33.89 (33.98)     5:07.62 (33.73)
B - Final
  9 Roach, Kaitlin M          16 Dayton Raiders-OH    5:08.72    5:04.70    9  
                  32.77     1:09.82 (37.05)     1:49.86 (40.04)     2:29.94 (40.08)     3:12.29 (42.35)     3:56.97 (44.68)     4:31.50 (34.53)     5:04.70 (33.20)
 10 Beller, Yen Lan E         14 Curl-Burke-PV        5:12.10    5:04.98    7  
                  31.61     1:07.26 (35.65)     1:45.39 (38.13)     2:23.94 (38.55)     3:08.04 (44.10)     3:54.12 (46.08)     4:29.83 (35.71)     5:04.98 (35.15)
 11 Siggins, Cydney A         15 Phoenix SwimClub-AZ  5:11.46    5:07.13    6  
                  33.09     1:10.91 (37.82)     1:50.94 (40.03)     2:29.61 (38.67)     3:13.49 (43.88)     3:58.47 (44.98)     4:33.20 (34.73)     5:07.13 (33.93)
 12 Wentworth, Keleigh S      16 City Of Midland-WT   5:07.64    5:07.39    5  
                  32.76     1:09.50 (36.74)     1:51.24 (41.74)     2:32.67 (41.43)     3:15.38 (42.71)     3:59.58 (44.20)     4:34.01 (34.43)     5:07.39 (33.38)
 13 Bennett, Elaine M         18 Nova VA-VA           5:06.69    5:08.18    4  
                  32.82     1:10.05 (37.23)     1:50.23 (40.18)     2:29.35 (39.12)     3:11.70 (42.35)     3:55.65 (43.95)     4:32.10 (36.45)     5:08.18 (36.08)
 14 Smith, Courtney J         17 Nova VA-VA           5:11.97    5:10.56    3  
                  33.65     1:12.28 (38.63)     1:52.53 (40.25)     2:32.13 (39.60)     3:16.53 (44.40)     4:02.08 (45.55)     4:36.78 (34.70)     5:10.56 (33.78)
 15 Ewing, Emile C            14 Pennyrile A.C.-KY    5:11.57    5:17.69    2  
                  33.92     1:13.73 (39.81)     1:55.08 (41.35)     2:35.70 (40.62)     3:21.63 (45.93)     4:07.71 (46.08)     4:42.89 (35.18)     5:17.69 (34.80)
 -- Leclair, Danielle D       15 Nova VA-VA           5:10.50         DQ  
                  32.86     1:10.57 (37.71)     1:50.54 (39.97)     2:30.33 (39.79)     3:15.93 (45.60)     4:01.86 (45.93)     4:37.65 (35.79)          DQ (35.53)
 
Event 14  Men 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Nuess, C.J. J             16 Spokane Area-IE      4:35.74    4:33.29   20  
                  28.24     1:01.42 (33.18)     1:36.45 (35.03)     2:10.97 (34.52)     2:50.03 (39.06)     3:29.25 (39.22)     4:01.70 (32.45)     4:33.29 (31.59)
  2 Ally, Bradley K           15 Fort Lauderdale-FG   4:39.18    4:36.08   17  
                  29.98     1:04.37 (34.39)     1:39.15 (34.78)     2:14.19 (35.04)     2:52.62 (38.43)     3:33.35 (40.73)     4:05.41 (32.06)     4:36.08 (30.67)
  3 Holdridge, Alex S         18 Fort Lauderdale-FG   4:37.16    4:36.24   16  
                  29.48     1:03.29 (33.81)     1:39.85 (36.56)     2:15.63 (35.78)     2:53.63 (38.00)     3:32.69 (39.06)     4:04.75 (32.06)     4:36.24 (31.49)
  4 Smalley, Maverick R       14 CircleC Swimming-ST  4:41.29    4:36.78   15  
                  28.80     1:02.07 (33.27)     1:38.02 (35.95)     2:13.65 (35.63)     2:53.94 (40.29)     3:34.76 (40.82)     4:06.35 (31.59)     4:36.78 (30.43)
  5 Persico, Rob W            18 Rockville-Montgo-PV  4:44.22    4:39.67   14  
                  29.48     1:02.16 (32.68)     1:37.57 (35.41)     2:12.52 (34.95)     2:54.66 (42.14)     3:36.90 (42.24)     4:09.20 (32.30)     4:39.67 (30.47)
  6 Hard, James W             16 The Woodlands ST-GU  4:39.59    4:39.94   13  
                  29.50     1:02.92 (33.42)     1:40.83 (37.91)     2:17.73 (36.90)     2:57.35 (39.62)     3:38.14 (40.79)     4:09.58 (31.44)     4:39.94 (30.36)
  7 Lundgaard, Bret E         16 Desert Storm-CA      4:42.54    4:41.83   12  
                  28.52     1:01.51 (32.99)     1:37.85 (36.34)     2:13.57 (35.72)     2:54.89 (41.32)     3:37.52 (42.63)     4:10.18 (32.66)     4:41.83 (31.65)
  8 Southmayd, T.J. K         15 Suburban Swim-MA     4:44.29    4:46.73   11  
                  29.44     1:03.66 (34.22)     1:40.97 (37.31)     2:17.36 (36.39)     3:00.51 (43.15)     3:43.19 (42.68)     4:15.11 (31.92)     4:46.73 (31.62)
B - Final
  9 MacLennan, Brett H        17 OccoquanSwimming-PV  4:46.26    4:44.58    9  
                  30.73     1:05.74 (35.01)     1:42.55 (36.81)     2:18.85 (36.30)     2:57.88 (39.03)     3:37.76 (39.88)     4:11.73 (33.97)     4:44.58 (32.85)
 10 Slingerland, David G      16 Southeast TX Aqu-GU  4:50.73    4:44.97    7  
                  31.70     1:08.83 (37.13)     1:45.33 (36.50)     2:21.80 (36.47)     3:00.93 (39.13)     3:40.90 (39.97)     4:13.62 (32.72)     4:44.97 (31.35)
 11 Fiske, Brian Z            16 Merrimack Valley-NE  4:50.24    4:48.73    6  
                  29.49     1:06.64 (37.15)     1:42.44 (35.80)     2:19.64 (37.20)     3:00.95 (41.31)     3:43.35 (42.40)     4:16.06 (32.71)     4:48.73 (32.67)
 12 Hammond, Matthew D        17 AZ Desert Fox-AZ     4:56.15    4:51.07    5  
                  31.83     1:09.71 (37.88)     1:48.95 (39.24)     2:26.89 (37.94)     3:06.45 (39.56)     3:46.41 (39.96)     4:19.09 (32.68)     4:51.07 (31.98)
 13 Rehrig, Clay S            17 The Woodlands ST-GU  4:55.74    4:52.85    4  
                  29.02     1:02.48 (33.46)     1:39.74 (37.26)     2:17.12 (37.38)     3:02.13 (45.01)     3:46.87 (44.74)     4:20.44 (33.57)     4:52.85 (32.41)
 14 Dingledine, Erik M        17 Dayton Raiders-OH    5:11.73    4:53.84    3  
                  30.05     1:05.65 (35.60)     1:42.02 (36.37)     2:18.25 (36.23)     3:01.82 (43.57)     3:45.71 (43.89)     4:20.14 (34.43)     4:53.84 (33.70)
 
Event 15  Women 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pine Crest School-FG  'A'                         4:26.54    2:02.26   40  
     1) Pike, Natalie N 16              2) Slaight, Amanda C 16           
     3) Raleigh, Christine N 15         4) Darling, Leane E 16            
                  41.52     1:07.15 (25.63)     1:35.38 (28.23)     2:02.26 (26.88)                                                                                
  2 Bernal's Gator Swim Club-NE  'A'                  4:25.20    2:02.35   34  
     1) Bargman, Sarah H 16             2) Perry, Jessica L 13            
     3) Kelley, Annie 16                4) Aiello, Jessica M 16           
                  32.14     1:06.57 (34.43)     1:35.60 (29.03)     2:02.35 (26.75)                                                                                
  3 Rockville-Montgomery Swim Club-PV  'A'            4:27.08    2:04.01   32  
     1) Martin, Marissa 17              2) Tolbert, Rachel E 16           
     3) West, Dana L 16                 4) Kugler, Kassy A 15             
                  32.68     1:07.31 (34.63)     1:37.35 (30.04)     2:04.01 (26.66)                                                                                
  4 Bull City Aquatics-NC  'A'                        3:56.40Y   2:04.59   30  
     1) Skinner, Sloan C 14             2) Rinaldi, Jenna L 16            
     3) Guilkey, Karen E 16             4) Robins, Kenzie M 17            
                  32.32     1:07.52 (35.20)     1:36.66 (29.14)     2:04.59 (27.93)                                                                                
  5 Blue Tide Aquatics-GU  'A'                        4:29.08    2:05.40   28  
     1) Stanton, Madeline D 15          2) Muck, Molly O 17               
     3) Vancleave, Lauren A 14          4) Duerringer, Emily K 16         
                  31.78     1:07.01 (35.23)     1:37.71 (30.70)     2:05.40 (27.69)                                                                                
  6 Star Swim Team-MN  'A'                            4:31.74    2:06.23   26  
     1) Turpin, Kelly M 16              2) McCoy, Bridget E 19            
     3) St. Martin, Lindsey M 17        4) Wind, Katie L 17               
                  33.44     1:07.17 (33.73)     1:37.92 (30.75)     2:06.23 (28.31)                                                                                
  7 Parkway Swim Club-OZ  'A'                         4:28.24    2:06.48   24  
     1) Letendre, Denise M 13           2) Bastien, Jill E 16             
     3) Letendre, Claire A 17           4) Cole, Jessica S 15             
                  33.04     1:08.64 (35.60)     1:39.79 (31.15)     2:06.48 (26.69)                                                                                
  8 Bernal's Gator Swim Club-NE  'B'                  4:29.82    2:06.51   22  
     1) Gately, Karen E 17              2) Miller, Jennie C 17            
     3) Brush, Emily B 17               4) Butler, Chase H 16             
                  32.71     1:09.08 (36.37)     1:38.68 (29.60)     2:06.51 (27.83)                                                                                
  9 Nova of Virgina Aquatics-VA  'A'                  4:18.10    2:06.74   18  
     1) Florek, Rachel R 15             2) Campbell, Millie C 16          
     3) Leclair, Danielle D 15          4) Shaw, Elizabeth N 13           
                  33.22     1:08.36 (35.14)     1:38.58 (30.22)     2:06.74 (28.16)                                                                                
 10 Poseidon Swimming Inc.-VA  'A'                    4:34.10    2:06.90   14  
     1) Fraley, Laura C 15              2) Kowalchuk, Morgan L 15         
     3) Gill, Meg B 17                  4) Thrash, Christine M 15         
                  48.30     1:09.08 (20.78)     1:39.30 (30.22)     2:06.90 (27.60)                                                                                
 11 Rockville-Montgomery Swim Club-PV  'B'            4:30.98    2:07.25   12  
     1) Parker, Rachel H 17             2) Rogers, Lindsay M 16           
     3) Zarin, Jordan A 15              4) Karel, Emily R 15              
                  33.68     1:08.53 (34.85)     1:39.16 (30.63)     2:07.25 (28.09)                                                                                
 12 Miami Swimming-FG  'A'                            3:55.99Y   2:07.91   10  
                  31.29     1:07.36 (36.07)     1:55.14 (47.78)     2:07.91 (12.77)                                                                                
 13 Curl-Burke Swim Club-PV  'A'                      4:29.99    2:08.26    8  
     1) Beller, Yen Lan E 14            2) O'Brien, Julie D 16            
     3) Newell, Megan M 13              4) Finegan, Katherine M 14        
                  32.50     1:10.94 (38.44)     1:40.83 (29.89)     2:08.26 (27.43)                                                                                
 14 City Of Midland Aquatics-WT  'A'                  3:58.72Y   2:08.34    6  
     1) Keathley, Mallory J 17          2) Keathley, McCall L 14          
     3) Carson, Caroline L 16           4) Wentworth, Keleigh S 16        
                  33.99     1:09.52 (35.53)     1:39.76 (30.24)     2:08.34 (28.58)                                                                                
 15 The Woodlands Swim Team-GU  'A'                   4:30.32    2:08.80    4  
     1) McCarthy, Meredith F 14         2) Degenstein, Ann B 18           
     3) Weber, Taylor E 14              4) Maddalena, Gabrielle L 14      
                  32.54     1:09.39 (36.85)     1:39.41 (30.02)     2:08.80 (29.39)                                                                                
 16 Anderson Community AquaticClub-IN  'A'            4:34.98    2:08.92    2  
     1) Bird, Maggie C 14               2) Clem, Chris L 17               
     3) Kowalski, Sarah E 13            4) Shearen, Alli H 15             
                  33.49     1:09.58 (36.09)     1:40.51 (30.93)     2:08.92 (28.41)                                                                                
 17 Pine Crest School-FG  'B'                         4:30.92    2:09.18  
     1) Hackett, Ryann S 17             2) Atkinson, Brooke E 13          
     3) Smith, Sune A 14                4) Walker, kalei L 17             
                  31.98     1:10.50 (38.52)     1:40.86 (30.36)     2:09.18 (28.32)                                                                                
 18 Ocean State Squids-NE  'A'                        3:56.64Y   2:09.20  
     1) Goldstein, Annie J 17           2) Obrien, Kate G 17              
     3) Oconnor, Emily M 18             4) Woodward, Lindsay A 16         
                  33.94     1:09.63 (35.69)     1:40.72 (31.09)     2:09.20 (28.48)                                                                                
 19 Nova of Virgina Aquatics-VA  'B'                  4:33.18    2:10.62  
     1) Bennett, Elaine M 18            2) Nye, Emily K 15                
     3) Smock, Becky L 17               4) Heintz, Katie L 15             
                  33.81     1:10.96 (37.15)     1:41.42 (30.46)     2:10.62 (29.20)                                                                                
 20 Walnut Creek Aquabears-PC  'A'                    3:59.29Y   2:10.99  
     1) Mooney, Kelly L 15              2) Harper, Kirsten A 15           
     3) McGowan, Christina A 14         4) Rogers, Rebecca C 16           
                  33.75     1:10.72 (36.97)     1:42.58 (31.86)     2:10.99 (28.41)                                                                                
 21 Arizona Desert Fox-AZ  'A'                        4:34.70    2:12.91  
     1) Johnson, Melissa D 17           2) Puschak, Jackie C 13           
     3) Raatz, Katherine A 13           4) Gratton, Emilie L 13           
                  50.40     1:12.92 (22.52)     1:42.76 (29.84)     2:12.91 (30.15)                                                                                
 22 Blue Tide Aquatics-GU  'B'                        4:34.99    2:13.95  
     1) Defiori, Kim M 16               2) Hollar, Breanna J 14           
     3) Fletcher, Emily A 16            4) Hain, Carey L 16               
                  34.38     1:12.80 (38.42)     1:44.40 (31.60)     2:13.95 (29.55)                                                                                
 
Event 16  Men 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fort Lauderdale Swim Team-FG  'A'                 4:00.53    1:48.19   40  
     1) Ally, Bradley K 15              2) Holdridge, Alex S 18           
     3) Clough, Bryce M 17              4) Coan, Matt R 17                
                  27.72       58.55 (30.83)     1:23.94 (25.39)     1:48.19 (24.25)                                                                                
  2 New Albany Swim Club-OH  'A'                      3:32.17Y   1:48.31   34  
     1) Prater, Benjamin B 16           2) Harris, Tyler H 18             
     3) Beran, Kegan R 18               4) Sands, John T 16               
                  28.49       59.07 (30.58)     1:24.78 (25.71)     1:48.31 (23.53)                                                                                
  3 Rockville-Montgomery Swim Club-PV  'A'            4:01.86    1:48.79   32  
     1) Mukri, Kevin S 16               2) Velez, Dan N 18                
     3) Persico, Rob W 18               4) McCabe, Ryan R 17              
                  28.66       58.07 (29.41)     1:24.38 (26.31)     1:48.79 (24.41)                                                                                
  4 Bull City Aquatics-NC  'A'                        3:31.18Y   1:49.90   30  
     1) Aitken, James S 15              2) Scott, Rick W 18               
     3) Kanoy, Ben R 18                 4) Pritchett, Poston E 17         
                  29.16       59.91 (30.75)     1:26.45 (26.54)     1:49.90 (23.45)                                                                                
  5 Suburban Swim Center-MA  'A'                      4:06.51    1:52.22   28  
     1) Southmayd, T.J. K 15            2) Marcum, William A 18           
     3) Kaiserian, Dan E 17             4) Cancila, Pete H 16             
                  29.29     1:00.78 (31.49)     1:27.82 (27.04)     1:52.22 (24.40)                                                                                
  6 Curl-Burke Swim Club-PV  'A'                      4:00.66    1:52.52   26  
     1) Brenneman, Adam L 17            2) Ott, J. Mike M 17              
     3) Miller, Ben S 15                4) Dufek, Chris J 17              
                  28.36     1:00.22 (31.86)     1:27.65 (27.43)     1:52.52 (24.87)                                                                                
  7 Blue Tide Aquatics-GU  'A'                        4:02.33    1:52.56   24  
     1) Browning, Brian W 18            2) Belew, Micah Y 16              
     3) Brown, Andrew B 16              4) Raiford, Brad M 17             
                  29.16     1:01.39 (32.23)     1:28.09 (26.70)     1:52.56 (24.47)                                                                                
  8 Walnut Creek Aquabears-PC  'A'                    3:29.47Y   1:52.72   22  
     1) Nguyen, Thuy T 16               2) Nelson, Michael W 17           
     3) Porteous, Garrett C 18          4) Campbell, Jared T 15           
                  28.93       59.51 (30.58)     1:27.36 (27.85)     1:52.72 (25.36)                                                                                
  9 Pine Crest School-FG  'A'                         4:04.52    1:52.96   18  
     1) Zann, Geof J 17                 2) Stewart, Kyle A 16             
     3) Atkinson, James T 15            4) Doek, Andrew S 17              
                  29.64     1:00.97 (31.33)     1:27.76 (26.79)     1:52.96 (25.20)                                                                                
 10 Southeast Texas Aqua Racers-GU  'A'               3:34.79Y   1:53.61   14  
     1) Slingerland, David G 16         2) Hill, Brian L 17               
     3) Smith, Peter T 18               4) Chamberlain, Mark T 16         
                  30.24     1:02.57 (32.33)     1:28.09 (25.52)     1:53.61 (25.52)                                                                                
 11 Poseidon Swimming Inc.-VA  'A'                    4:03.33    1:53.76   12  
     1) Deweese, Ryan R 16              2) Brown, zack Z 17               
     3) Fischetti, Robbie F 17          4) Frawley, Kevin C 18            
                  29.57     1:01.71 (32.14)     1:27.83 (26.12)     1:53.76 (25.93)                                                                                
 12 Arizona Desert Fox-AZ  'A'                        4:05.52    1:53.97   10  
     1) Solomon, Mark R 18              2) Hammond, Matthew D 17          
     3) Abrams, David M 18              4) John, Raatz M 18               
                  29.96     1:01.98 (32.02)     1:29.06 (27.08)     1:53.97 (24.91)                                                                                
 13 The Woodlands Swim Team-GU  'A'                   4:04.45    1:54.07    8  
     1) Rehrig, Clay S 17               2) Trabona, Trohn J 17            
     3) Bedaw, Sebastien G 17           4) Stahl, Greg M 16               
                  30.50     1:02.01 (31.51)     1:28.67 (26.66)     1:54.07 (25.40)                                                                                
 14 Fort Lauderdale Swim Team-FG  'B'                 4:05.71    1:55.03    6  
     1) Pinto, Jonathan C 17            2) Solley, Michael A 18           
     3) Morales, Brian E 17             4) Castro, Andrew 18              
                  30.18     1:02.96 (32.78)     1:30.72 (27.76)     1:55.03 (24.31)                                                                                
ADVERTISEMENT


ADVERTISEMENT