8/4/2002 - 8/4/2002
Manchester, England,, U.K.
COMMONWEALTH GAMES
Manchester Aquatics Centre
Manchester, England
DAY SIX: August 4, 2002
RESULTS: FINALS
Men's 50m Freestyle
WR: 21.64 - POPOV Alexander (RUS) - RUS (Mos) - 16 Jun 2000
GR: 22.29 - HAWKE Brett (AUS) - Manchester (ENG) - 3 Aug 2002
1 3 SCHOEMAN Roland
South Africa (RSA) 0.67 22.33
2 4 HAWKE Brett
Australia (AUS) 0.70 22.34
3 5 FOSTER Mark
England (ENG) 0.80 22.47
4 6 NEETHLING Ryk
South Africa (RSA) 0.68 22.49
5 2 CALLUS Ashley
Australia (AUS) 0.71 22.67
6 1 KIDD Matt
England (ENG) 0.69 22.93
7 7 HUTCHISON Craig
Canada (CAN) 0.80 23.03
8 8 FOLKER Nicholas
South Africa (RSA) 0.69 23.40
Women's 200m Butterfly
WR: 2:05.81 - O'NEILL Susan (AUS) - Sydney (AUS) - 17 May 2000
GR: 2:06.60 - O'NEILL Susan (AUS) - Kuala Lumpur (MAS) - 17 Sep 1998
1 4 THOMAS Petria
Australia (AUS) 0.77 2:08.40 Splits
50 m 28.50(1)
28.50 100 m 1:00.86(1)
32.36 150 m 1:34.37(1)
33.51
2 3 LEE Georgie
England (ENG) 0.81 2:10.73 Splits
50 m 29.39(2)
29.39 100 m 1:02.36(2)
32.97 150 m 1:36.03(2)
33.67
3 6 PEDDER Margaretha
England (ENG) 0.77 2:11.60 Splits
50 m 30.02(6)
30.02 100 m 1:03.10(4)
33.08 150 m 1:37.14(4)
34.04
4 5 BUTTON Jennifer
Canada (CAN) 0.85 2:11.77 Splits
50 m 29.49(3)
29.49 100 m 1:02.43(3)
32.94 150 m 1:36.81(3)
34.38
5 7 DEGLAU Jessica
Canada (CAN) 0.81 2:12.71 Splits
50 m 30.52(8)
30.52 100 m 1:04.23(7)
33.71 150 m 1:38.19(6)
33.96
6 2 van WELIE Elizabeth
New Zealand (NZL) 0.85 2:13.24 Splits
50 m 30.04(7)
30.04 100 m 1:03.17(5)
33.13 150 m 1:37.61(5)
34.44
7 1 LACROIX Audrey
Canada (CAN) 0.79 2:15.21 Splits
50 m 29.54(5)
29.54 100 m 1:03.45(6)
33.91 150 m 1:38.67(7)
35.22
8 8 COFFEE Rachel
Australia (AUS) 0.80 2:16.95 Splits
50 m 29.49(3)
29.49 100 m 1:04.24(8)
34.75 150 m 1:39.96(8)
35.72
Men's 200m Breaststroke
WR: 2:10.16 - BARROWMAN Mike (USA) - Barcelona (ESP) - 29 Jul 1992
GR: 2:12.54 - GILLINGHAM Nick (ENG) - Victoria (CAN) - 22 Aug 1994
1 4 PIPER Jim
Australia (AUS) 0.79 2:13.10 Splits
50 m 30.07(1)
30.07 100 m 1:03.51(1)
33.44 150 m 1:37.75(1)
34.24
2 2 PARKIN Terence
South Africa (RSA) 0.75 2:13.34 Splits
50 m 30.72(4)
30.72 100 m 1:04.85(4)
34.13 150 m 1:39.30(4)
34.45
3 5 BROWN Michael
Canada (CAN) 0.80 2:13.82 Splits
50 m 31.10(8)
31.10 100 m 1:05.07(6)
33.97 150 m 1:39.26(3)
34.19
4 7 WHITEHEAD Adam
England (ENG) 0.74 2:14.40 Splits
50 m 30.69(3)
30.69 100 m 1:05.42(8)
34.73 150 m 1:39.43(6)
34.01
5 3 BREE Andrew
Northern Ireland (NIR) 0.79 2:14.48 Splits
50 m 30.72(4)
30.72 100 m 1:04.82(3)
34.10 150 m 1:39.31(5)
34.49
6 8 EDMOND Ian
Scotland (SCO) 0.87 2:14.56 Splits
50 m 30.84(6)
30.84 100 m 1:04.55(2)
33.71 150 m 1:39.12(2)
34.57
7 6 HARRISON Regan
Australia (AUS) 0.73 2:15.86 Splits
50 m 30.88(7)
30.88 100 m 1:05.35(7)
34.47 150 m 1:40.30(8)
34.95
8 1 KNABE Morgan
Canada (CAN) 0.81 2:16.73 Splits
50 m 30.37(2)
30.37 100 m 1:04.89(5)
34.52 150 m 1:40.28(7)
35.39
Women's 400m Individual Medley
WR: 4:33.59 - KLOCHKOVA Yana (UKR) - Sydney (AUS) - 16 Sep 2000
GR: 4:42.65 - LEWIS Hayley (AUS) - Auckland (NZL) - 25 Jan 1990
1 4 REILLY Jennifer
Australia (AUS) 0.88 4:43.59 Splits
50 m 30.78(3)
30.78 100 m 1:05.02(2)
34.24 150 m 1:40.97(1)
35.95 200 m 2:16.22(1)
35.25 250 m 2:57.90(1)
41.68
300 m 3:39.35(1)
41.45 350 m 4:12.31(1)
32.96
2 5 van WELIE Elizabeth
New Zealand (NZL) 0.85 4:44.56 Splits
50 m 30.33(1)
30.33 100 m 1:03.94(1)
33.61 150 m 1:41.46(2)
37.52 200 m 2:17.94(3)
36.48 250 m 2:58.73(3)
40.79
300 m 3:40.30(2)
41.57 350 m 4:12.62(2)
32.32
3 7 ABBOTT Jessica
Australia (AUS) 0.83 4:47.11 Splits
50 m 30.45(2)
30.45 100 m 1:05.34(3)
34.89 150 m 1:42.89(4)
37.55 200 m 2:20.28(5)
37.39 250 m 3:00.91(4)
40.63
300 m 3:42.26(4)
41.35 350 m 4:15.42(4)
33.16
4 2 WARDEN Elizabeth
Canada (CAN) 0.91 4:47.23 Splits
50 m 30.99(4)
30.99 100 m 1:05.72(4)
34.73 150 m 1:41.87(3)
36.15 200 m 2:17.42(2)
35.55 250 m 2:58.48(2)
41.06
300 m 3:40.61(3)
42.13 350 m 4:14.25(3)
33.64
4 6 COOKE Rebecca
England (ENG) 0.92 4:47.23 Splits
50 m 31.43(7)
31.43 100 m 1:06.33(8)
34.90 150 m 1:44.45(8)
38.12 200 m 2:21.47(7)
37.02 250 m 3:03.20(7)
41.73
300 m 3:45.33(7)
42.13 350 m 4:17.36(5)
32.03
6 3 RODIER Yvette
Australia (AUS) 0.88 4:52.29 Splits
50 m 31.19(6)
31.19 100 m 1:06.25(6)
35.06 150 m 1:43.43(5)
37.18 200 m 2:20.09(4)
36.66 250 m 3:02.23(5)
42.14
300 m 3:45.01(6)
42.78 350 m 4:19.16(6)
34.15
7 8 FOX Holly
England (ENG) 0.86 4:54.06 Splits
50 m 31.53(8)
31.53 100 m 1:06.02(5)
34.49 150 m 1:44.07(7)
38.05 200 m 2:21.47(7)
37.40 250 m 3:04.26(8)
42.79
300 m 3:47.57(8)
43.31 350 m 4:21.14(8)
33.57
8 1 DURAND Dena
Canada (CAN) 0.87 4:54.22 Splits
50 m 31.12(5)
31.12 100 m 1:06.26(7)
35.14 150 m 1:43.97(6)
37.71 200 m 2:20.91(6)
36.94 250 m 3:02.37(6)
41.46
300 m 3:44.24(5)
41.87 350 m 4:19.76(7)
35.52
Men's 1500m Freestyle
WR: 14:34.56 - HACKETT Grant (AUS) - Fukuoka (JPN) - 29 Jul 2001
GR: 14:41.66 - PERKINS Kieren (AUS) - Victoria (CAN) - 24 Aug 1994
1 4 HACKETT Grant
Australia (AUS) 0.78 14:54.29 Splits
50 m 25.98(1)
25.98 100 m 54.58(1)
28.60 150 m 1:23.92(1)
29.34 200 m 1:53.29(1)
29.37 250 m 2:22.79(1)
29.50
300 m 2:52.34(1)
29.55 350 m 3:22.19(1)
29.85 400 m 3:52.07(1)
29.88 450 m 4:21.97(1)
29.90 500 m 4:52.09(1)
30.12 550 m 5:22.17(1)
30.08
600 m 5:52.19(1)
30.02 650 m 6:22.40(1)
30.21 700 m 6:52.59(1)
30.19 750 m 7:22.76(1)
30.17 800 m 7:53.23(1)
30.47 850 m 8:23.51(1)
30.28
900 m 8:53.83(1)
30.32 950 m 9:24.25(1)
30.42 1000 m 9:54.53(1)
30.28 1050 m 10:24.47(1)
29.94 1100 m 10:54.69(1)
30.22 1150 m 11:24.88(1)
30.19
1200 m 11:55.16(1)
30.28 1250 m 12:25.55(1)
30.39 1300 m 12:55.93(1)
30.38 1350 m 13:26.25(1)
30.32 1400 m 13:56.57(1)
30.32 1450 m 14:25.75(1)
29.18
2 5 SMITH Graeme
Scotland (SCO) 0.87 15:07.19 Splits
50 m 27.51(2)
27.51 100 m 57.29(3)
29.78 150 m 1:27.44(3)
30.15 200 m 1:57.60(3)
30.16 250 m 2:27.72(3)
30.12
300 m 2:58.10(3)
30.38 350 m 3:28.48(3)
30.38 400 m 3:59.07(3)
30.59 450 m 4:29.55(3)
30.48 500 m 5:00.11(2)
30.56 550 m 5:30.45(2)
30.34
600 m 6:00.99(2)
30.54 650 m 6:31.50(2)
30.51 700 m 7:02.19(2)
30.69 750 m 7:32.64(2)
30.45 800 m 8:03.23(2)
30.59 850 m 8:33.83(2)
30.60
900 m 9:04.57(2)
30.74 950 m 9:35.11(2)
30.54 1000 m 10:05.69(2)
30.58 1050 m 10:36.28(2)
30.59 1100 m 11:06.93(2)
30.65 1150 m 11:37.40(2)
30.47
1200 m 12:08.12(2)
30.72 1250 m 12:38.42(2)
30.30 1300 m 13:09.16(2)
30.74 1350 m 13:39.58(2)
30.42 1400 m 14:09.98(2)
30.40 1450 m 14:38.95(2)
28.97
3 3 STEVENS Craig
Australia (AUS) 0.87 15:09.24 Splits
50 m 27.74(4)
27.74 100 m 57.24(2)
29.50 150 m 1:27.28(2)
30.04 200 m 1:57.23(2)
29.95 250 m 2:27.28(2)
30.05
300 m 2:57.61(2)
30.33 350 m 3:28.03(2)
30.42 400 m 3:58.80(2)
30.77 450 m 4:29.48(2)
30.68 500 m 5:00.34(3)
30.86 550 m 5:30.85(3)
30.51
600 m 6:01.84(3)
30.99 650 m 6:31.92(3)
30.08 700 m 7:02.44(3)
30.52 750 m 7:32.94(3)
30.50 800 m 8:03.79(3)
30.85 850 m 8:34.11(3)
30.32
900 m 9:04.74(3)
30.63 950 m 9:35.17(3)
30.43 1000 m 10:05.95(3)
30.78 1050 m 10:36.65(3)
30.70 1100 m 11:07.36(3)
30.71 1150 m 11:37.81(3)
30.45
1200 m 12:08.74(3)
30.93 1250 m 12:39.08(3)
30.34 1300 m 13:09.77(3)
30.69 1350 m 13:40.16(3)
30.39 1400 m 14:10.69(3)
30.53 1450 m 14:40.26(3)
29.57
4 1 FAULKNER Adam
England (ENG) 0.86 15:13.34 Splits
50 m 27.66(3)
27.66 100 m 57.81(4)
30.15 150 m 1:28.39(4)
30.58 200 m 1:58.46(4)
30.07 250 m 2:28.63(4)
30.17
300 m 2:58.91(4)
30.28 350 m 3:29.32(4)
30.41 400 m 3:59.91(4)
30.59 450 m 4:30.50(4)
30.59 500 m 5:01.25(4)
30.75 550 m 5:31.76(4)
30.51
600 m 6:02.78(4)
31.02 650 m 6:33.87(4)
31.09 700 m 7:04.67(4)
30.80 750 m 7:35.31(4)
30.64 800 m 8:06.42(4)
31.11 850 m 8:37.05(4)
30.63
900 m 9:08.14(4)
31.09 950 m 9:38.83(4)
30.69 1000 m 10:09.85(4)
31.02 1050 m 10:40.59(4)
30.74 1100 m 11:11.52(4)
30.93 1150 m 11:42.30(4)
30.78
1200 m 12:13.24(4)
30.94 1250 m 12:43.74(4)
30.50 1300 m 13:14.18(4)
30.44 1350 m 13:44.98(4)
30.80 1400 m 14:15.51(4)
30.53 1450 m 14:44.67(4)
29.16
5 2 HURD Andrew
Canada (CAN) 0.91 15:14.37 Splits
50 m 27.98(5)
27.98 100 m 58.26(6)
30.28 150 m 1:28.86(5)
30.60 200 m 1:59.52(6)
30.66 250 m 2:30.48(7)
30.96
300 m 3:01.23(6)
30.75 350 m 3:32.42(6)
31.19 400 m 4:03.28(6)
30.86 450 m 4:34.21(6)
30.93 500 m 5:05.52(7)
31.31 550 m 5:36.31(7)
30.79
600 m 6:06.78(6)
30.47 650 m 6:37.49(6)
30.71 700 m 7:07.89(6)
30.40 750 m 7:38.31(6)
30.42 800 m 8:08.51(5)
30.20 850 m 8:39.15(5)
30.64
900 m 9:09.48(5)
30.33 950 m 9:40.42(5)
30.94 1000 m 10:11.12(5)
30.70 1050 m 10:41.99(5)
30.87 1100 m 11:12.73(5)
30.74 1150 m 11:43.48(5)
30.75
1200 m 12:14.15(5)
30.67 1250 m 12:45.06(5)
30.91 1300 m 13:15.93(5)
30.87 1350 m 13:46.68(5)
30.75 1400 m 14:16.40(5)
29.72 1450 m 14:46.46(5)
30.06
6 6 DAVIES David
Wales (WAL) 0.85 15:17.87 Splits
50 m 28.23(6)
28.23 100 m 58.34(7)
30.11 150 m 1:28.93(6)
30.59 200 m 1:59.60(7)
30.67 250 m 2:30.23(5)
30.63
300 m 3:01.19(5)
30.96 350 m 3:32.01(5)
30.82 400 m 4:03.00(5)
30.99 450 m 4:33.67(5)
30.67 500 m 5:04.46(5)
30.79 550 m 5:35.08(5)
30.62
600 m 6:05.95(5)
30.87 650 m 6:36.72(5)
30.77 700 m 7:07.49(5)
30.77 750 m 7:38.03(5)
30.54 800 m 8:08.87(6)
30.84 850 m 8:39.25(6)
30.38
900 m 9:10.26(6)
31.01 950 m 9:40.60(6)
30.34 1000 m 10:11.45(6)
30.85 1050 m 10:42.37(6)
30.92 1100 m 11:13.22(6)
30.85 1150 m 11:43.88(6)
30.66
1200 m 12:14.98(6)
31.10 1250 m 12:45.79(6)
30.81 1300 m 13:16.73(6)
30.94 1350 m 13:46.83(6)
30.10 1400 m 14:17.77(6)
30.94 1450 m 14:48.10(6)
30.33
7 7 JAMESON Andrew
Scotland (SCO) 0.86 15:31.78 Splits
50 m 28.28(7)
28.28 100 m 58.24(5)
29.96 150 m 1:28.93(6)
30.69 200 m 1:59.44(5)
30.51 250 m 2:30.39(6)
30.95
300 m 3:01.43(7)
31.04 350 m 3:32.48(7)
31.05 400 m 4:03.38(7)
30.90 450 m 4:34.21(6)
30.83 500 m 5:05.07(6)
30.86 550 m 5:36.06(6)
30.99
600 m 6:07.07(7)
31.01 650 m 6:38.22(7)
31.15 700 m 7:09.50(7)
31.28 750 m 7:40.89(7)
31.39 800 m 8:12.41(7)
31.52 850 m 8:43.98(7)
31.57
900 m 9:15.51(7)
31.53 950 m 9:47.25(7)
31.74 1000 m 10:19.18(8)
31.93 1050 m 10:50.77(8)
31.59 1100 m 11:22.40(8)
31.63 1150 m 11:54.06(8)
31.66
1200 m 12:25.75(8)
31.69 1250 m 12:57.29(8)
31.54 1300 m 13:29.05(8)
31.76 1350 m 14:00.33(7)
31.28 1400 m 14:31.58(7)
31.25 1450 m 15:02.14(7)
30.56
8 8 TREES Stuart
England (ENG) 0.95 15:34.83 Splits
50 m 28.46(8)
28.46 100 m 58.93(8)
30.47 150 m 1:29.43(8)
30.50 200 m 1:59.84(8)
30.41 250 m 2:30.80(8)
30.96
300 m 3:01.53(8)
30.73 350 m 3:32.64(8)
31.11 400 m 4:04.05(8)
31.41 450 m 4:34.98(8)
30.93 500 m 5:06.10(8)
31.12 550 m 5:37.07(8)
30.97
600 m 6:08.22(8)
31.15 650 m 6:39.01(8)
30.79 700 m 7:10.40(8)
31.39 750 m 7:41.45(8)
31.05 800 m 8:12.98(8)
31.53 850 m 8:44.51(8)
31.53
900 m 9:16.08(8)
31.57 950 m 9:47.37(8)
31.29 1000 m 10:19.10(7)
31.73 1050 m 10:50.23(7)
31.13 1100 m 11:21.66(7)
31.43 1150 m 11:53.19(7)
31.53
1200 m 12:24.92(7)
31.73 1250 m 12:56.90(7)
31.98 1300 m 13:28.81(7)
31.91 1350 m 14:00.82(8)
32.01 1400 m 14:32.84(8)
32.02 1450 m 15:04.48(8)
31.64
Women's 4x100m Medley Relay
WR: 3:58.30 - United States (USA) - AUS (Syd) - 23 Sep 2000
GR: 4:03.70 - Australia (AUS) - Manchester (ENG) - 4 Aug 2002
1 4 Australia (AUS) CALUB Dyana
4:03.70 (GR)
JONES Leisel
(GR)
THOMAS Petria
(GR)
HENRY Jodie
(GR)
2 7 South Africa (RSA) WITTSTOCK Charlene Lynette
4:05.06
POEWE Sarah
LOOTS Mandy
MULLER Helene
3 5 England (ENG) PRICE Sarah
4:05.65
HAYWOOD Kate
LEE Georgie
LEGG Karen
4 3 Canada (CAN) GAMMEL Erin
4:07.25
LEIER Rhiannon
BUTTON Jennifer
NICHOLLS Laura
5 6 Scotland (SCO) COULL Louise
4:11.40
BALFOUR Kirsty
MARTIN Kerry
SHEPPARD Alison
6 2 Wales (WAL) COOLE Bethan Francis
4:20.62
HOLDERNESS Georgia Elizabeth
HOWELLS Gemma Mary
DAVIES Catrin
7 1 Cyprus (CYP) HADJIANTONIOU Antri
4:41.77
PELENDRITOU Karolina
ROUMBINA Natalia
PAPADOPOULOU Maria
Men's 4x100m Medley Relay
WR: 3:33.73 - United States (USA) - AUS (Syd) - 23 Sep 2000
GR: 3:36.05 - Australia (AUS) - Manchester (ENG) - 4 Aug 2002
1 4 Australia (AUS) WELSH Matt
3:36.05 (GR)
PIPER Jim
(GR)
HUEGILL Geoff
(GR)
THORPE Ian
(GR)
2 3 England (ENG) RUCKWOOD Adam
3:38.37 n
WHITEHEAD Adam
HICKMAN James
KIDD Matt
3 5 Canada (CAN) JANES Riley
3:38.91
KNABE Morgan
MINTENKO Mike
HAYDEN Brent
4 8 South Africa (RSA) ZANDBERG Gerhard
3:39.02 n
PETERSEN Brett
SCHOEMAN Roland
NEETHLING Ryk
5 6 Scotland (SCO) TAIT Gregor
3:43.55
EDMOND Ian
COOPER Todd
LEITH David
6 2 Isle of Man (IOM) HARROP Dane
4:04.54
BATTY Dave
RICHARDS Adam
JONES Alan
7 1 Nigeria (NGR) OLUWOLE Folahan
4:09.28
WILLIAMS Eric
BAKARE Musa
ADELEKE-ADEDOYIN Afolabi
7 Kenya (KEN) WALIA Kabir
NASSIR Hamid
DIAPER Nicholas
VYOMBO Rama