ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
--- Results, Rankings, and Records ---
Eastern Zone Championships
7/28/2002-7/28/2002
Fairfax, Virginia, USA

The Eastern Zone Championships
Section II of the Speedo Champions Series 
July 25-28, 2002
George Mason University - Aquatic and Fitness Center
Fairfax, VA



 
Event 3  Women 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        Meet: @ 2:02.64  7/25/2001 Jessi Perrquet, BAY-MA                      
      WorldR: # 1:56.78  9/6/1994  Franziska van Almsick, Germany              
  American R: $ 1:57.90  7/27/1992 Nicole Haislett, USA                        
    PVS Open: * 2:04.17  2000      Rania Elwani, WVU                           
    GMU Pool: ! 2:04.17  2000      Rania Elwani, MAC-WV                        
                2:03.39  OT04
                2:04.31  N-JR
                2:04.89  NATQ
                2:06.99  US O
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Perruquet, Jessi E  20 BAY-MA               2:05.75    2:04.06*N-JR   
                  28.89     1:00.10 (31.21)     1:32.21 (32.11)     2:04.06 (31.85)                                                                                
  2 Burke, Rachael M    18 CUBU-PV              2:06.99    2:05.51 US O   
                  29.75     1:01.41 (31.66)     1:33.41 (32.00)     2:05.51 (32.10)                                                                                
  3 Wagner, Casey K     15 Tpit-AM              2:07.30    2:06.30 US O   
                  29.39     1:01.31 (31.92)     1:34.08 (32.77)     2:06.30 (32.22)                                                                                
  4 Cutrell, Erin P     17 Tpit-AM              2:08.11    2:06.59 US O   
                  30.07     1:02.03 (31.96)     1:34.79 (32.76)     2:06.59 (31.80)                                                                                
  5 Swinley, Leslie A   14 CUBU-PV              2:07.74    2:06.75 US O   
                  30.00     1:01.67 (31.67)     1:33.92 (32.25)     2:06.75 (32.83)                                                                                
  6 Haser, Chelsea A    15 GTAC-MD              2:08.32    2:08.05        
                  30.50     1:03.06 (32.56)     1:35.63 (32.57)     2:08.05 (32.42)                                                                                
  7 Smith, Whitney L    20 Nova-VA              2:07.22    2:08.12        
                  30.44     1:02.85 (32.41)     1:35.37 (32.52)     2:08.12 (32.75)                                                                                
  8 Spradlin, Jamie L   20 GATR-VA              2:08.11    2:08.73        
                  30.06     1:02.48 (32.42)     1:35.54 (33.06)     2:08.73 (33.19)                                                                                
B - Final
  9 Wallace, Jordan J   18 Tpit-AM              2:08.71    2:05.14 US O   
                  29.69     1:01.75 (32.06)     1:33.23 (31.48)     2:05.14 (31.91)                                                                                
 10 O'Brien, Julie D    15 CUBU-PV              2:09.38    2:08.01        
                  30.38     1:02.77 (32.39)     1:35.43 (32.66)     2:08.01 (32.58)                                                                                
 11 Boland, Christina   18 CUBU-PV              2:09.71    2:08.46        
                  30.24     1:02.57 (32.33)     1:35.48 (32.91)     2:08.46 (32.98)                                                                                
 12 Crispell, Molly     15 Big Cat-MA           2:09.91    2:08.74        
                  30.37     1:03.30 (32.93)     1:36.27 (32.97)     2:08.74 (32.47)                                                                                
 13 LA Russa, Cassy A   15 EMAC-MA              2:09.71    2:09.06        
                  30.11     1:02.99 (32.88)     1:36.26 (33.27)     2:09.06 (32.80)                                                                                
 14 Williams, Christy   16 DST-MA               2:09.58    2:09.10        
                  30.27     1:03.04 (32.77)     1:36.23 (33.19)     2:09.10 (32.87)                                                                                
 15 Smith, Sara M       15 VAST-VA              2:09.15    2:09.29        
                  30.03     1:02.83 (32.80)     1:36.17 (33.34)     2:09.29 (33.12)                                                                                
 16 Nichols, Christine  14 CUBU-PV              2:09.45    2:09.48        
                  30.91     1:03.70 (32.79)     1:37.01 (33.31)     2:09.48 (32.47)                                                                                
C - Final
 17 Morris, Kailey B    14 BAY-MA               2:10.40    2:08.56        
                  30.33     1:03.21 (32.88)     1:36.54 (33.33)     2:08.56 (32.02)                                                                                
 18 West, Dana L        16 Rmsc-PV              2:10.32    2:09.40        
                  30.56     1:03.58 (33.02)     1:36.55 (32.97)     2:09.40 (32.85)                                                                                
 19 MACCHEROLA, Sam A   15 GTAC-MD              2:09.94    2:09.94        
                  30.43     1:03.54 (33.11)     1:37.24 (33.70)     2:09.94 (32.70)                                                                                
 20 Law, Colleen M      14 CUBU-PV              2:10.14    2:10.01        
                  31.06     1:03.51 (32.45)     1:37.06 (33.55)     2:10.01 (32.95)                                                                                
 21 Rowland, Leanne M   17 LAC-MA               2:10.61    2:10.04        
                  30.88     1:04.40 (33.52)     1:38.28 (33.88)     2:10.04 (31.76)                                                                                
 22 Murphy, Patty L     18 Jersey Wahoos-MA     2:10.40    2:10.29        
                  31.13     1:04.26 (33.13)     1:37.58 (33.32)     2:10.29 (32.71)                                                                                
 23 Kochanek, Ashley M  16 MLAC-AM              2:10.78    2:11.33        
                  30.24     1:03.18 (32.94)     1:37.25 (34.07)     2:11.33 (34.08)                                                                                
 24 Cook, Elizabeth M   21 Nova-VA              2:10.37    2:11.42        
                  30.63     1:03.59 (32.96)     1:37.38 (33.79)     2:11.42 (34.04)                                                                                
 
Event 4  Men 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        Meet: @ 1:53.94  7/26/2002 Nate P Boyle, AVST -PV                      
      WorldR: # 1:44.06  7/25/2001 Ian Thorpe, Australia                       
  American R: $ 1:46.73  9/18/2000 Josh Davis, USA                             
    PVS Open: * 1:51.89  1991      Mike Ross, Peddie                           
    GMU Pool: ! 1:53.94  7/26/2002 Nate P Boyle, AVST -PV                      
                1:52.49  OT04
                1:53.55  N-JR
                1:53.69  NATQ
                1:55.69  US O
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Dolan, Tom F        26 CUBU-PV              1:54.92    1:53.65@NATQ   
                  26.77       56.01 (29.24)     1:25.43 (29.42)     1:53.65 (28.22)                                                                                
  2 Mellors, Pat W      16 JCCS-AM              1:54.18    1:54.20 US O   
                  26.59       55.57 (28.98)     1:25.22 (29.65)     1:54.20 (28.98)                                                                                
  3 Boyle, Nate P       24 AVST-PV              1:53.94    1:54.32 US O   
                  26.59       55.50 (28.91)     1:24.94 (29.44)     1:54.32 (29.38)                                                                                
  4 Liscinsky, Mark M   20 CUBU-PV              1:55.79    1:54.35 US O   
                  26.84       55.90 (29.06)     1:25.36 (29.46)     1:54.35 (28.99)                                                                                
  5 Suguiyama, Yuri F   19 CUBU-PV              1:55.39    1:54.99 US O   
                  26.81       56.19 (29.38)     1:25.78 (29.59)     1:54.99 (29.21)                                                                                
  6 Valdivieso, Juan P  21 CUBU-PV              1:56.37    1:55.30 US O   
                  27.16       56.22 (29.06)     1:25.66 (29.44)     1:55.30 (29.64)                                                                                
  7 Hollinger, Cameron  17 LAC-MA               1:55.25    1:55.44 US O   
                  26.82       56.04 (29.22)     1:25.78 (29.74)     1:55.44 (29.66)                                                                                
  8 Patrizzi, Andrew J  18 Jersey Wahoos-MA     1:56.46    1:58.53        
                  27.30       57.12 (29.82)     1:27.66 (30.54)     1:58.53 (30.87)                                                                                
B - Final
  9 Swanson, Michael J  16 LAC-MA               1:56.59    1:54.85 US O   
                  27.01       55.65 (28.64)     1:25.66 (30.01)     1:54.85 (29.19)                                                                                
 10 Gibson, Chris R     18 CUBU-PV              1:58.20    1:56.14        
                  27.29       56.52 (29.23)     1:26.54 (30.02)     1:56.14 (29.60)                                                                                
 11 Grimes, Jamie M     23 Rmsc-PV              1:57.67    1:56.44        
                  28.22       58.18 (29.96)     1:27.94 (29.76)     1:56.44 (28.50)                                                                                
 12 Lutz, John T        19 UNMA-MA              1:57.60    1:56.57        
                  27.17       56.52 (29.35)     1:26.78 (30.26)     1:56.57 (29.79)                                                                                
 13 Pearson, Chris A    19 Clippers-MD          1:58.12    1:57.06        
                  27.95       57.62 (29.67)     1:27.58 (29.96)     1:57.06 (29.48)                                                                                
 14 Hartmann, John S    19 Typhoon Aquatics-VA  1:57.78    1:57.86        
                  27.65       57.44 (29.79)     1:27.63 (30.19)     1:57.86 (30.23)                                                                                
 15 Cowling, TJ J       17 Coast Guard-VA       1:57.98    1:58.53        
                  27.27       57.14 (29.87)     1:27.67 (30.53)     1:58.53 (30.86)                                                                                
 16 Webber, Adam L      21 LAC-MA               1:58.36    1:59.05        
                  27.64       57.66 (30.02)     1:28.59 (30.93)     1:59.05 (30.46)                                                                                
C - Final
 17 Meleski, Chris J    17 CUBU-PV              1:58.94    1:57.59        
                  27.72       57.62 (29.90)     1:28.09 (30.47)     1:57.59 (29.50)                                                                                
 18 Foss, Andrew A      17 CUBU-PV              1:58.37    1:57.76        
                  27.97       58.07 (30.10)     1:28.34 (30.27)     1:57.76 (29.42)                                                                                
 19 Tappis, Chris J     17 Rmsc-PV              1:58.39    1:57.85        
                  28.04       58.32 (30.28)     1:28.25 (29.93)     1:57.85 (29.60)                                                                                
 20 Binz, Robert A      20 Jersey Wahoos-MA     1:58.70    1:58.16        
                  28.17       58.09 (29.92)     1:28.35 (30.26)     1:58.16 (29.81)                                                                                
 21 Sisk, Mark W        17 Nova-VA              1:58.44    1:58.68        
                  28.13       58.02 (29.89)     1:28.39 (30.37)     1:58.68 (30.29)                                                                                
 22 Taylor, Cole        17 Nova-VA              1:58.37    1:58.98        
                  28.00       57.92 (29.92)     1:28.48 (30.56)     1:58.98 (30.50)                                                                                
 23 Mengering, Jonatha  18 Rmsc-PV              1:58.84    1:59.31        
                  27.84       57.59 (29.75)     1:28.83 (31.24)     1:59.31 (30.48)                                                                                
 24 Thorn, Andrew C     16 LAC-MA               1:58.54    1:59.37        
                  27.94       57.89 (29.95)     1:28.68 (30.79)     1:59.37 (30.69)                                                                                
 
Event 5  Women 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        Meet: @ 1:09.20  7/26/2002 Masami Tanaka, CUBU-PV                      
      WorldR: # 1:06.52  8/23/1999 Penny Heyns, South Africa                   
  American R: $ 1:07.05  9/18/2000 Megan Quann, USA                            
    PVS Open: * 1:09.20  7/26/2002 Masami Tanaka, CUBU-PV                      
    GMU Pool: ! 1:09.20  7/26/2002 Masami Tanaka, CUBU-PV                      
                1:11.99  N-JR
                1:12.59  OT04
                1:13.29  NATQ
                1:14.99  US O
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Tanaka, Masami      23 CUBU-PV              1:09.20    1:08.90@N-JR   
                  32.52     1:08.90 (36.38)                                                                                                                        
  2 Ertter, Lindsey R   19 CUBU-PV              1:13.38    1:12.33 OT04   
                  33.59     1:12.33 (38.74)                                                                                                                        
  3 Orstein, Kaitlyn E  16 MLAC-AM              1:13.75    1:13.16 NATQ   
                  34.24     1:13.16 (38.92)                                                                                                                        
  4 Stanchock, Courtne  19 BAY-MA               1:14.40    1:13.77 US O   
                  34.45     1:13.77 (39.32)                                                                                                                        
  5 Marks, Jamie L      13 APEX-MA              1:14.44    1:13.81 US O   
                  34.98     1:13.81 (38.83)                                                                                                                        
  6 Martin, Jillian A   21 UMD-PV               1:14.91    1:14.17 US O   
                  35.00     1:14.17 (39.17)                                                                                                                        
  7 Basel, Jenny E      14 AVST-PV              1:13.75    1:14.32 US O   
                  34.68     1:14.32 (39.64)                                                                                                                        
  8 McLaughlin, Julie   16 BAY-MA               1:14.67    1:14.38 US O   
                  35.18     1:14.38 (39.20)                                                                                                                        
B - Final
  9 Prather, Lindsey M  19 RAC-MD               1:15.20    1:14.09 US O   
                  35.36     1:14.09 (38.73)                                                                                                                        
 10 Stephens, Jessica   17 BAY-MA               1:15.05    1:14.56 US O   
                  35.57     1:14.56 (38.99)                                                                                                                        
 11 Burke, Kelly A      18 CUBU-PV              1:15.71    1:15.00        
                  35.36     1:15.00 (39.64)                                                                                                                        
 11 Thomas, Aubra L     17 MLAC-AM              1:14.93    1:15.00        
                  35.43     1:15.00 (39.57)                                                                                                                        
 13 Heiser, Laura H     17 Trident-MA           1:15.45    1:15.06        
                  35.94     1:15.06 (39.12)                                                                                                                        
 14 Peloquin, Kelly R   14 North Baltimore-MD   1:15.18    1:16.18        
                  35.55     1:16.18 (40.63)                                                                                                                        
 14 Ouzts, Liz C        17 Coast Guard-VA       1:15.36    1:16.18        
                  35.88     1:16.18 (40.30)                                                                                                                        
 16 Raptosh, Jenna M    14 Trident-MA           1:15.65    1:16.19        
                  36.10     1:16.19 (40.09)                                                                                                                        
C - Final
 17 Miller, Ruth Anne   21 WAC-VA               1:15.75    1:14.39 US O   
                  34.87     1:14.39 (39.52)                                                                                                                        
 18 Aemisegger, Alicia  14 Gaac-MA              1:15.75    1:15.25        
                  35.29     1:15.25 (39.96)                                                                                                                        
 19 Rogers, Lindsay M   16 Rmsc-PV              1:15.86    1:15.70        
                  35.73     1:15.70 (39.97)                                                                                                                        
 20 O'Donnell, Tarin P  16 Jersey Wahoos-MA     1:16.03    1:15.73        
                  35.32     1:15.73 (40.41)                                                                                                                        
 21 Chang, Leeann T     16 Rmsc-PV              1:16.04    1:16.08        
                  36.13     1:16.08 (39.95)                                                                                                                        
 22 McMenamin, Kourtne  17 SPIR-MA              1:16.14    1:16.60        
                  36.14     1:16.60 (40.46)                                                                                                                        
 23 Kuczmarski, Katie   18 Team Delaware-MA     1:16.29    1:16.79        
                  35.38     1:16.79 (41.41)                                                                                                                        
 24 Buck, Coco S        20 Nova-VA              1:16.44    1:17.88        
                  36.33     1:17.88 (41.55)                                                                                                                        
 
Event 6  Men 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        Meet: @ 1:04.35  7/26/2002 ED E Moses, CUBU-PV                         
      WorldR: #   59.94  7/23/2001 Roman Sloudov, Russia                       
  American R: $ 1:00.29  3/28/2001 Ed Moses, CUBU                              
    PVS Open: * 1:02.31  2001      Ed Moses, Wilmington AC                     
    GMU Pool: ! 1:04.22  2000      Scott Werner, CUBU                          
                1:04.29  OT04
                1:04.99  N-JR
                1:05.39  NATQ
                1:06.79  US O
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Moses, ED E         22 CUBU-PV              1:04.35    1:01.91*OT04   
                  29.12     1:01.91 (32.79)                                                                                                                        
  2 Marrs, Jarrod T     27 CUBU-PV              1:05.55    1:03.23!OT04   
                  29.24     1:03.23 (33.99)                                                                                                                        
  3 Suriano, Fransisco  24 CUBU-PV              1:06.16    1:04.84 N-JR   
                  30.79     1:04.84 (34.05)                                                                                                                        
  4 Furlong, Kevin J    19 CUBU-PV              1:05.31    1:05.25 NATQ   
                  30.15     1:05.25 (35.10)                                                                                                                        
  5 Eddy, Rick W        17 CUBU-PV              1:06.80    1:06.44 US O   
                  31.24     1:06.44 (35.20)                                                                                                                        
  6 Betts, Justin M     21 CUBU-PV              1:06.84    1:06.71 US O   
                  30.79     1:06.71 (35.92)                                                                                                                        
  7 Brush, Raymond E    21 Tpit-AM              1:06.92    1:06.95        
                  31.07     1:06.95 (35.88)                                                                                                                        
  8 Szabo, David Z      20 GATR-VA              1:06.56    1:07.12        
                  31.01     1:07.12 (36.11)                                                                                                                        
B - Final
  9 Szabo, Dominick Z   20 CUBU-PV              1:07.25    1:05.90 US O   
                  31.10     1:05.90 (34.80)                                                                                                                        
 10 Baird, Jonathan Y   21 CUBU-PV              1:08.19    1:06.21 US O   
                  31.02     1:06.21 (35.19)                                                                                                                        
 11 Kegelman, Tim P     17 Coast Guard-VA       1:07.44    1:07.31        
                  31.18     1:07.31 (36.13)                                                                                                                        
 12 Burns, Aaron H      17 Trident-MA           1:07.33    1:07.42        
                  31.37     1:07.42 (36.05)                                                                                                                        
 13 Bassett, Ethan C    21 CUBU-PV              1:08.22    1:07.65        
                  32.23     1:07.65 (35.42)                                                                                                                        
 14 Velez, Daniel N     18 Rmsc-PV              1:07.59    1:07.85        
                  32.37     1:07.85 (35.48)                                                                                                                        
 15 Peterson, Craig W   24 JCCS-AM              1:08.09    1:08.10        
                  31.35     1:08.10 (36.75)                                                                                                                        
 16 Stinson, Jon E      20 LAC-MA               1:08.22    1:08.82        
                  31.99     1:08.82 (36.83)                                                                                                                        
C - Final
 17 Emilio, Luis B      23 Rmsc-PV              1:08.33    1:07.34        
                  31.23     1:07.34 (36.11)                                                                                                                        
 18 Hurley, Ryan P      16 CUBU-PV              1:08.27    1:07.42        
                  32.44     1:07.42 (34.98)                                                                                                                        
 19 Royce, Danny M      21 PSDN-VA              1:08.31    1:07.51        
                  32.07     1:07.51 (35.44)                                                                                                                        
 20 Deputy, Brent E     17 DST-MA               1:09.05    1:07.59        
                  31.48     1:07.59 (36.11)                                                                                                                        
 21 Brown, Zack Z       17 PSDN-VA              1:08.80    1:07.78        
                  31.73     1:07.78 (36.05)                                                                                                                        
 22 Smith, Phillip A    18 PSDN-VA              1:08.83    1:08.50        
                  32.30     1:08.50 (36.20)                                                                                                                        
 23 Parker, Graham A    16 Jersey Wahoos-MA     1:09.14    1:09.10        
                  33.31     1:09.10 (35.79)                                                                                                                        
 24 Brisson, Jason L    15 Nova-VA              1:09.22    1:11.38        
                  33.91     1:11.38 (37.47)                                                                                                                        
 
Event 7  Women 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
        Meet: @ 1:02.77  7/26/2002 Ashley B Razo, OCCS -PV                     
      WorldR: #   56.61  9/17/2000 Inge de Bruijn, Netherlands                 
  American R: $   57.58  8/9/2000  Dara Torres, Stanford                       
    PVS Open: * 1:01.35  1992      Michelle Griglione, CUBU                    
    GMU Pool: ! 1:02.50  2000      Rebecca Harper, NOVA                        
                1:02.21  N-JR
                1:02.39  OT04
                1:03.09  NATQ
                1:04.39  US O
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Beller, Yeng Lan E  14 CUBU-PV              1:04.26    1:02.60@NATQ   
                  29.39     1:02.60 (33.21)                                                                                                                        
  2 Razo, Ashley B      18 OCCS-PV              1:02.77    1:02.78 NATQ   
                  29.81     1:02.78 (32.97)                                                                                                                        
  3 Whitbeck, Margaret  20 MYST-AM              1:04.15    1:03.65 US O   
                  30.50     1:03.65 (33.15)                                                                                                                        
  4 Brosch, Jessica E   19 Rmsc-PV              1:03.81    1:03.69 US O   
                  30.00     1:03.69 (33.69)                                                                                                                        
  5 Williams, Christy   16 DST-MA               1:04.55    1:03.86 US O   
                  29.76     1:03.86 (34.10)                                                                                                                        
  6 Roller, Cynthia X   20 Nova-VA              1:04.22    1:03.94 US O   
                  30.00     1:03.94 (33.94)                                                                                                                        
  7 Gold, Kathryn M     17 Rmsc-PV              1:04.60    1:04.45        
                  30.40     1:04.45 (34.05)                                                                                                                        
  8 LeClair, Danielle   15 Nova-VA              1:04.73    1:05.53        
                  30.66     1:05.53 (34.87)                                                                                                                        
B - Final
  9 Iler, Abi E         15 Naval Academy-MD     1:04.89    1:04.33 US O   
                  30.39     1:04.33 (33.94)                                                                                                                        
 10 Carroll, Emily E    18 Monocacy-MD          1:05.21    1:04.34 US O   
                  29.92     1:04.34 (34.42)                                                                                                                        
 11 Newell, Megan M     14 CUBU-PV              1:05.08    1:04.74        
                  29.36     1:04.74 (35.38)                                                                                                                        
 12 Toth, Colleen M     15 BPR-AM               1:05.37    1:04.77        
                  30.69     1:04.77 (34.08)                                                                                                                        
 13 Ullrich, Laura C    18 CUBU-PV              1:04.94    1:04.84        
                  30.39     1:04.84 (34.45)                                                                                                                        
 14 Wrenshall, Kate M   20 Nova-VA              1:05.37    1:05.02        
                  31.27     1:05.02 (33.75)                                                                                                                        
 15 Suguiyama, Erica L  16 CUBU-PV              1:05.49    1:05.29        
                  31.03     1:05.29 (34.26)                                                                                                                        
 16 Horning, Becky C    16 AVST-PV              1:05.40    1:05.68        
                  30.61     1:05.68 (35.07)                                                                                                                        
C - Final
 17 Kimmel, Bridget G   17 North Baltimore-MD   1:05.74    1:04.82        
                  30.38     1:04.82 (34.44)                                                                                                                        
 18 Stephens, Jessica   17 BAY-MA               1:05.73    1:05.34        
                  30.92     1:05.34 (34.42)                                                                                                                        
 19 West, Dana L        16 Rmsc-PV              1:05.72    1:05.45        
                  30.80     1:05.45 (34.65)                                                                                                                        
 20 Brady, Kaitlyn M    16 Team Delaware-MA     1:05.82    1:05.65        
                  29.56     1:05.65 (36.09)                                                                                                                        
 21 Dietrich, Mallory   14 Gpac-AM              1:05.98    1:05.68        
                  30.64     1:05.68 (35.04)                                                                                                                        
 22 Hughes, Andrea R    18 Nova-VA              1:05.49    1:05.72        
                  30.42     1:05.72 (35.30)                                                                                                                        
 23 Skros, Susan C      17 Jersey Wahoos-MA     1:05.77    1:05.76        
                  31.48     1:05.76 (34.28)                                                                                                                        
 24 Morris, Kailey B    14 BAY-MA               1:05.76    1:05.79        
                  31.07     1:05.79 (34.72)                                                                                                                        
 
Event 8  Men 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
        Meet: @ 56.38  7/25/2001 Michael Raab, RMSC-PV                         
      WorldR: # 51.81  12/19/1999Michael Klim, Australia                       
  American R: $ 52.25  7/26/2001 Ian Crocker, USA                              
    PVS Open: * 55.89  1982      Andrew Wren, STAR                             
    GMU Pool: ! 55.22  2001      Peter Verhoef, CGBD                           
                55.37  OT04
                55.99  NATQ
                56.31  N-JR
                57.19  US O
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Raab, Michael F     19 Rmsc-PV                57.08      55.41*NATQ   
                  26.06       55.41 (29.35)                                                                                                                        
  2 Valdivieso, Juan P  21 CUBU-PV                56.79      56.27@N-JR   
                  26.87       56.27 (29.40)                                                                                                                        
  3 Halasz, Murph M     19 PSDN-VA                57.10      56.67 US O   
                  26.59       56.67 (30.08)                                                                                                                        
  4 Kegelman, Tim P     17 Coast Guard-VA         57.23      56.77 US O   
                  26.73       56.77 (30.04)                                                                                                                        
  5 Quevedo, Oswaldo J  25 UNCUB-PV               57.21      56.81 US O   
                  26.14       56.81 (30.67)                                                                                                                        
  6 Verhoef, Peter J    18 Coast Guard-VA         57.21      56.86 US O   
                  25.99       56.86 (30.87)                                                                                                                        
  7 Connell, Rory E     16 Team Delaware-MA       57.93      56.96 US O   
                  26.52       56.96 (30.44)                                                                                                                        
  8 Babcock, Lyle W     18 Seva-VA                57.37      57.19 US O   
                  26.67       57.19 (30.52)                                                                                                                        
B - Final
  9 Lindberg, Christia  20 OCCS-PV                58.67      57.84        
                  26.77       57.84 (31.07)                                                                                                                        
 10 Bauman, Andy S      18 CCA-VA                 59.01      58.17        
                  27.31       58.17 (30.86)                                                                                                                        
 11 Zurowski, Daniel G  21 Nova-VA                59.28      58.34        
                  27.72       58.34 (30.62)                                                                                                                        
 12 Byskov, Frank       26 UNPVS-PV               59.66      58.39        
                  27.57       58.39 (30.82)                                                                                                                        
 13 Anstrom, Mike C     19 VSC-PV                 58.96      58.81        
                  27.41       58.81 (31.40)                                                                                                                        
 14 Bonczek, Brian R    19 Tpit-AM                59.66      59.03        
                  27.62       59.03 (31.41)                                                                                                                        
 15 Connors, Sean P     17 Gaac-MA                59.82      59.60        
                  27.47       59.60 (32.13)                                                                                                                        
 16 Ammons, Nnamnse I   21 CUBU-PV                59.55      59.80        
                  27.58       59.80 (32.22)                                                                                                                        
C - Final
 17 Soniak, Chris R     17 OCCS-PV              1:00.02      58.27        
                  27.48       58.27 (30.79)                                                                                                                        
 18 Remaly, Mark D      17 BAY-MA                 59.84      58.72        
                  27.91       58.72 (30.81)                                                                                                                        
 19 Shomberger, Stephe  17 CUBU-PV                59.82      59.10        
                  27.63       59.10 (31.47)                                                                                                                        
 20 Leath, Jeff K       16 UNPSD-VA             1:00.70      59.33        
                  26.86       59.33 (32.47)                                                                                                                        
 21 Nixon, Chris E      19 PSDN-VA              1:00.05      59.87        
                  27.93       59.87 (31.94)                                                                                                                        
 22 Gallagher, Chris J  14 Trident-MA           1:00.64    1:00.17        
                  28.13     1:00.17 (32.04)                                                                                                                        
 23 Bergman, Jeremy A   21 NPAC-MA              1:00.37    1:00.42        
                  27.25     1:00.42 (33.17)                                                                                                                        
 24 Cowling, TJ J       17 Coast Guard-VA       1:00.49    1:01.68        
                  28.80     1:01.68 (32.88)                                                                                                                        
 
Event 9  Women 400 LC Meter IM
===============================================================================
        Meet: @ 4:59.01  7/25/2001 Elizabeth Lavell, NAAC-MD                   
      WorldR: # 4:33.59  9/16/2000 Yana Klochkova, Ukraine                     
  American R: $ 4:37.58  7/26/1992 Summer Sanders, USA                         
    PVS Open: * 4:54.69  2000      Lauren Silva, CUBU                          
    GMU Pool: ! 4:54.69  2000      Lauren Silva, CUBU                          
                4:54.46  N-JR
                4:55.87  OT04
                4:57.79  NATQ
                5:03.39  US O
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Swift, Kara H       17 Jersey Wahoos-MA     5:02.45    5:00.17 US O   
                  32.60     1:08.81 (36.21)     1:47.77 (38.96)     2:25.86 (38.09)     3:09.50 (43.64)     3:52.95 (43.45)     4:26.84 (33.89)     5:00.17 (33.33)
  2 Mumper, Laura C     19 Nova-VA              5:05.63    5:01.70 US O   
                  32.49     1:09.04 (36.55)     1:47.54 (38.50)     2:24.76 (37.22)     3:09.07 (44.31)     3:53.63 (44.56)     4:28.14 (34.51)     5:01.70 (33.56)
  3 Nye, Emily K        15 Nova-VA              5:04.37    5:02.55 US O   
                  32.87     1:09.89 (37.02)     1:48.74 (38.85)     2:27.06 (38.32)     3:10.66 (43.60)     3:54.11 (43.45)     4:28.83 (34.72)     5:02.55 (33.72)
  4 Smith, Whitney L    20 Nova-VA              5:02.33    5:02.73 US O   
                  33.16     1:10.35 (37.19)     1:50.37 (40.02)     2:28.96 (38.59)     3:13.38 (44.42)     3:57.82 (44.44)     4:30.51 (32.69)     5:02.73 (32.22)
  5 Cahill, Bridgette   18 Jersey Wahoos-MA     5:04.46    5:05.70        
                  31.93     1:07.80 (35.87)     1:47.45 (39.65)     2:26.16 (38.71)     3:11.34 (45.18)     3:56.72 (45.38)     4:31.56 (34.84)     5:05.70 (34.14)
  6 Iler, Abi E         15 Naval Academy-MD     5:06.52    5:07.79        
                  31.23     1:07.57 (36.34)     1:47.21 (39.64)     2:26.67 (39.46)     3:12.03 (45.36)     3:58.25 (46.22)     4:33.50 (35.25)     5:07.79 (34.29)
  7 Orstein, Kaitlyn E  16 MLAC-AM              5:07.51    5:08.17        
                  32.05     1:10.17 (38.12)     1:51.28 (41.11)     2:32.13 (40.85)     3:15.62 (43.49)     3:59.90 (44.28)     4:34.32 (34.42)     5:08.17 (33.85)
  8 LeClair, Danielle   15 Nova-VA              5:04.05    5:09.53        
                  31.39     1:07.45 (36.06)     1:47.43 (39.98)     2:26.51 (39.08)     3:11.69 (45.18)     3:58.46 (46.77)     4:33.88 (35.42)     5:09.53 (35.65)
B - Final
  9 Wrenshall, Kate M   20 Nova-VA              5:07.75    5:03.94        
                  31.75     1:07.29 (35.54)     1:47.61 (40.32)     2:26.45 (38.84)     3:11.62 (45.17)     3:57.37 (45.75)     4:31.36 (33.99)     5:03.94 (32.58)
 10 Jones, Kirsten A    16 Gaac-MA              5:07.97    5:05.41        
                  31.67     1:07.84 (36.17)     1:47.21 (39.37)     2:26.13 (38.92)     3:11.97 (45.84)     3:58.32 (46.35)     4:32.34 (34.02)     5:05.41 (33.07)
 11 O'Brien, Julie D    15 CUBU-PV              5:11.07    5:06.23        
                  32.58     1:09.29 (36.71)     1:49.26 (39.97)     2:28.59 (39.33)     3:13.83 (45.24)     3:59.72 (45.89)     4:33.20 (33.48)     5:06.23 (33.03)
 12 Jeffers, Sarah A    17 SPIR-MA              5:11.04    5:13.14        
                  32.57     1:08.80 (36.23)     1:49.27 (40.47)     2:29.00 (39.73)     3:15.73 (46.73)     4:02.25 (46.52)     4:37.59 (35.34)     5:13.14 (35.55)
 13 Cook, Elizabeth M   21 Nova-VA              5:09.65    5:13.68        
                  31.69     1:07.80 (36.11)     1:48.54 (40.74)     2:28.19 (39.65)     3:13.56 (45.37)     4:01.16 (47.60)     4:37.43 (36.27)     5:13.68 (36.25)
 14 Marks, Jamie L      13 APEX-MA              5:10.40    5:15.89        
                  33.75     1:12.65 (38.90)     1:53.84 (41.19)     2:36.05 (42.21)     3:18.41 (42.36)     4:03.37 (44.96)     4:39.91 (36.54)     5:15.89 (35.98)
 -- Smith, Lyndsey M    14 GTAC-MD              5:09.34         DQ        
                  32.41     1:10.11 (37.70)     1:50.83 (40.72)     2:31.63 (40.80)     3:15.31 (43.68)     4:00.57 (45.26)     4:35.93 (35.36)          DQ (34.99)
 -- Rolish, Melanie A   16 Jersey Wahoos-MA     5:11.23         DQ        
                  33.65     1:12.81 (39.16)     1:53.73 (40.92)     2:33.51 (39.78)     3:17.20 (43.69)     4:01.24 (44.04)     4:37.17 (35.93)          DQ (34.18)
C - Final
 17 Regan, Bridget C    18 Gaac-MA              5:14.55    5:07.64        
                  32.53     1:08.94 (36.41)     1:49.55 (40.61)     2:28.95 (39.40)     3:12.82 (43.87)     3:57.68 (44.86)     4:33.36 (35.68)     5:07.64 (34.28)
 18 Regan, Caitlin I    15 Gaac-MA              5:11.35    5:08.73        
                  33.68     1:11.47 (37.79)     1:51.94 (40.47)     2:33.15 (41.21)     3:15.49 (42.34)     3:59.88 (44.39)     4:35.07 (35.19)     5:08.73 (33.66)
 19 Rowland, Leanne M   17 LAC-MA               5:12.84    5:10.03        
                  33.23     1:12.58 (39.35)     1:52.38 (39.80)     2:31.70 (39.32)     3:17.10 (45.40)     4:03.54 (46.44)     4:37.72 (34.18)     5:10.03 (32.31)
 20 Riley, Megan E      16 North Baltimore-MD   5:12.65    5:10.60        
                  32.53     1:09.60 (37.07)     1:49.13 (39.53)     2:28.20 (39.07)     3:12.78 (44.58)     3:58.73 (45.95)     4:35.08 (36.35)     5:10.60 (35.52)
 21 Raptosh, Jenna M    14 Trident-MA           5:13.64    5:12.00        
                  33.84     1:13.16 (39.32)     1:55.39 (42.23)     2:36.36 (40.97)     3:17.62 (41.26)     4:01.48 (43.86)     4:37.07 (35.59)     5:12.00 (34.93)
 22 Homewood, Erin H    16 Coast Guard-VA       5:11.63    5:14.28        
                  33.42     1:11.09 (37.67)     1:52.03 (40.94)     2:31.88 (39.85)     3:17.85 (45.97)     4:04.35 (46.50)     4:39.66 (35.31)     5:14.28 (34.62)
 23 Hyde, Caitlin A     17 SPIR-MA              5:14.54    5:15.37        
                  33.30     1:10.79 (37.49)     1:51.45 (40.66)     2:32.46 (41.01)     3:18.28 (45.82)     4:04.61 (46.33)     4:40.23 (35.62)     5:15.37 (35.14)
 24 Smith, Courtney J   17 Nova-VA              5:14.57    5:28.28        
                  33.80     1:14.13 (40.33)     1:55.70 (41.57)     2:37.20 (41.50)     3:25.89 (48.69)     4:14.89 (49.00)     4:52.09 (37.20)     5:28.28 (36.19)
 
Event 10  Men 400 LC Meter IM
===============================================================================
        Meet: @ 4:29.58  7/26/2002 Pat W Mellors, JCCS -AM                     
      WorldR: # 4:11.76  9/17/2000 Tom Dolan, USA                              
  American R: $ 4:11.76  9/17/2000 Tom Dolan, USA                              
    PVS Open: * 4:19.08  2000      Tom Dolan, CUBU                             
    GMU Pool: ! 4:19.08  2000      Tom Dolan, CUBU                             
                4:28.01  N-JR
                4:28.89  OT04
                4:32.69  NATQ
                4:37.39  US O
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Greenwood, Bo G     19 Nova-VA              4:36.15    4:28.01@N-JR   
                  27.81       59.54 (31.73)     1:33.91 (34.37)     2:07.88 (33.97)     2:45.37 (37.49)     3:24.59 (39.22)     3:56.52 (31.93)     4:28.01 (31.49)
  2 Mellors, Pat W      16 JCCS-AM              4:29.58    4:30.11 NATQ   
                  28.00     1:00.38 (32.38)     1:35.36 (34.98)     2:09.99 (34.63)     2:49.11 (39.12)     3:29.19 (40.08)     4:00.08 (30.89)     4:30.11 (30.03)
  3 Coble, Casey C      20 LAC-MA               4:33.16    4:31.47 NATQ   
                  28.53     1:00.80 (32.27)     1:36.34 (35.54)     2:11.39 (35.05)     2:49.88 (38.49)     3:29.89 (40.01)     4:00.87 (30.98)     4:31.47 (30.60)
  4 Stinson, Jon E      20 LAC-MA               4:40.91    4:39.37        
                  28.39     1:01.66 (33.27)     1:36.29 (34.63)     2:11.88 (35.59)     2:52.55 (40.67)     3:32.89 (40.34)     4:06.55 (33.66)     4:39.37 (32.82)
  5 Newton, Tim C       17 Eagles-MD            4:39.71    4:39.60        
                  30.42     1:04.46 (34.04)     1:42.10 (37.64)     2:19.27 (37.17)     2:57.74 (38.47)     3:37.33 (39.59)     4:09.40 (32.07)     4:39.60 (30.20)
  6 Weiner, Kevin S     20 Jersey Wahoos-MA     4:40.12    4:41.27        
                  28.72     1:01.30 (32.58)     1:37.08 (35.78)     2:11.65 (34.57)     2:54.37 (42.72)     3:38.06 (43.69)     4:09.99 (31.93)     4:41.27 (31.28)
  7 Bassett, Ethan C    21 CUBU-PV              4:41.27    4:42.07        
                  30.05     1:04.10 (34.05)     1:40.91 (36.81)     2:17.76 (36.85)     2:58.00 (40.24)     3:37.87 (39.87)     4:10.89 (33.02)     4:42.07 (31.18)
  8 Royce, Danny M      21 PSDN-VA              4:41.87    4:43.44        
                  29.09     1:02.54 (33.45)     1:39.82 (37.28)     2:16.70 (36.88)     2:57.26 (40.56)     3:38.36 (41.10)     4:11.05 (32.69)     4:43.44 (32.39)
B - Final
  9 Fiehler, Austin E   16 WAC-VA               4:46.41    4:42.12        
                  29.03     1:01.63 (32.60)     1:38.17 (36.54)     2:14.76 (36.59)     2:56.26 (41.50)     3:38.04 (41.78)     4:10.62 (32.58)     4:42.12 (31.50)
 10 Smith, Phillip A    18 PSDN-VA              4:43.98    4:42.28        
                  29.83     1:04.34 (34.51)     1:41.64 (37.30)     2:17.67 (36.03)     2:57.37 (39.70)     3:38.89 (41.52)     4:11.11 (32.22)     4:42.28 (31.17)
 11 Wheeler, Mike J     21 Nova-VA              4:44.33    4:43.20        
                  28.86     1:02.11 (33.25)     1:38.37 (36.26)     2:13.50 (35.13)     2:56.39 (42.89)     3:40.04 (43.65)     4:11.85 (31.81)     4:43.20 (31.35)
 12 Chung, Anthony L    16 Typhoon Aquatics-VA  4:46.39    4:43.77        
                  29.48     1:03.61 (34.13)     1:40.38 (36.77)     2:17.00 (36.62)     2:57.74 (40.74)     3:39.09 (41.35)     4:12.00 (32.91)     4:43.77 (31.77)
 13 Eckel, Daniel E     15 MLAC-AM              4:48.07    4:45.86        
                  29.93     1:03.90 (33.97)     1:41.54 (37.64)     2:18.42 (36.88)     3:00.38 (41.96)     3:42.38 (42.00)     4:15.03 (32.65)     4:45.86 (30.83)
 14 Hartmann, John S    19 Typhoon Aquatics-VA  4:45.25    4:46.22        
                  29.68     1:04.66 (34.98)     1:41.35 (36.69)     2:18.14 (36.79)     2:59.84 (41.70)     3:42.13 (42.29)     4:14.47 (32.34)     4:46.22 (31.75)
 15 Pearson, Chris A    19 Clippers-MD          4:45.61    4:47.50        
                  29.84     1:03.44 (33.60)     1:42.41 (38.97)     2:20.37 (37.96)     3:02.91 (42.54)     3:45.33 (42.42)     4:17.33 (32.00)     4:47.50 (30.17)
 16 Stepp, David N      17 Eagles-MD            4:48.67    4:48.85        
                  30.70     1:05.76 (35.06)     1:42.85 (37.09)     2:18.73 (35.88)     3:01.39 (42.66)     3:45.09 (43.70)     4:17.67 (32.58)     4:48.85 (31.18)
C - Final
 17 Weldon, Kirk J      18 CUBU-PV              4:51.76    4:46.84        
                  30.59     1:04.91 (34.32)     1:42.45 (37.54)     2:18.73 (36.28)     2:58.87 (40.14)     3:40.51 (41.64)     4:14.49 (33.98)     4:46.84 (32.35)
 18 Ferretti, Bryan S   19 SPIR-MA              4:49.53    4:48.57        
                  30.69     1:05.31 (34.62)     1:43.80 (38.49)     2:21.28 (37.48)     3:01.96 (40.68)     3:43.79 (41.83)     4:16.78 (32.99)     4:48.57 (31.79)
 19 Todes, Jamie        20 RAC-MD               4:51.49    4:48.68        
                  28.39     1:01.89 (33.50)     1:39.95 (38.06)     2:17.43 (37.48)     2:59.50 (42.07)     3:43.05 (43.55)     4:16.52 (33.47)     4:48.68 (32.16)
 20 Carroll, Mike P     16 Gaac-MA              4:51.66    4:49.73        
                  28.72     1:03.22 (34.50)     1:39.44 (36.22)     2:15.27 (35.83)     2:58.50 (43.23)     3:43.16 (44.66)     4:16.95 (33.79)     4:49.73 (32.78)
 21 Collier, Robert W   17 RAC-MD               4:50.31    4:50.10        
                  29.82     1:04.40 (34.58)     1:40.43 (36.03)     2:16.80 (36.37)     2:59.37 (42.57)     3:42.46 (43.09)     4:16.65 (34.19)     4:50.10 (33.45)
 22 Millen, Chris D     16 SPIR-MA              4:51.51    4:50.50        
                  30.81     1:04.86 (34.05)     1:41.41 (36.55)     2:17.36 (35.95)     3:00.81 (43.45)     3:44.53 (43.72)     4:18.30 (33.77)     4:50.50 (32.20)
 23 Hutchison, John K   16 CUBU-PV              4:51.00    4:51.11        
                  29.37     1:03.18 (33.81)     1:42.29 (39.11)     2:20.35 (38.06)     3:02.23 (41.88)     3:45.13 (42.90)     4:18.78 (33.65)     4:51.11 (32.33)
 -- Parker, Graham A    16 Jersey Wahoos-MA     4:49.50         DQ        
                  31.81     1:06.14 (34.33)     1:45.61 (39.47)     2:23.70 (38.09)     3:01.95 (38.25)     3:40.71 (38.76)     4:13.54 (32.83)          DQ (31.16)
 
Event 11  Women 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        Meet: @ 8:36.06  7/25/2001 North Baltimore AC, NBAC-MD                 
                         Brooks, Hutchinson, Dotson, Sackett               
      WorldR: # 7:55.47  8/18/1987 East Germany                                
  American R: $ 8:07.44  8/14/1981 Mission Viejo                               
    PVS Open: * 8:34.22  1982      STAR                                        
    GMU Pool: ! 8:41.53  2000      CUBU, Curl-Burke                            
                         Shipp, Knepper, Amesbury, Ertter                  
                8:40.99  NATQ
                8:45.29  US O
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Team Pittsburgh-AM  'A'                     8:35.38    8:32.05*NATQ   
     1) Cutrell, Erin P 17              2) Wagner, Casey K 15             
     3) Donley, Carlyn D 17             4) Wallace, Jordan J 18           
                  29.63   1:01.62 (1:01.62)   1:34.47 (1:34.47)   2:07.02 (2:07.02)                         2:27.59 (20.57)   3:41.07 (1:34.05)   4:14.02 (2:07.00)
        4:44.03 (30.01)   5:16.93 (1:02.91)   5:51.10 (1:37.08)   6:25.11 (2:11.09)     6:53.91 (28.80)   7:26.11 (1:01.00)   7:59.33 (1:34.22)   8:32.05 (2:06.94)
  2 Curl-Burke Swim Club-PV  'A'                8:28.25    8:32.76*NATQ   
     1) Ertter, Lindsey R 19            2) Suguiyama, Erica L 16          
     3) Boland, Christina M 18          4) Burke, Rachael M 18            
                  29.62   1:01.58 (1:01.58)   1:34.27 (1:34.27)   2:06.74 (2:06.74)     2:37.22 (30.48)   3:10.14 (1:03.40)   3:44.08 (1:37.34)   4:17.33 (2:10.59)
        4:47.04 (29.71)   5:19.35 (1:02.02)   5:53.01 (1:35.68)   6:26.93 (2:09.60)     6:56.50 (29.57)   7:27.96 (1:01.03)   8:00.44 (1:33.51)   8:32.76 (2:05.83)
  3 Nova of VA Aquatics-VA  'A'                 8:36.54    8:38.64!NATQ   
     1) Lane, Cara M 21                 2) Cook, Elizabeth M 21           
     3) Wrenshall, Kate M 20            4) Smith, Whitney L 20            
                  30.48   1:02.91 (1:02.91)   2:39.00 (2:39.00)   3:12.33 (3:12.33)                                             3:46.49 (34.16)   4:20.39 (1:08.06)
        4:51.03 (30.64)   5:23.87 (1:03.48)   5:57.40 (1:37.01)   6:29.87 (2:09.48)     7:00.45 (30.58)   7:32.84 (1:02.97)   8:06.02 (1:36.15)   8:38.64 (2:08.77)
  4 Curl-Burke Swim Club-PV  'B'                8:38.67    8:38.88!NATQ   
     1) Swinley, Leslie A 14            2) Law, Colleen M 14              
     3) Beller, Yeng Lan E 14           4) Nichols, Christine E 14        
                  30.11   1:02.42 (1:02.42)   1:34.93 (1:34.93)   2:07.05 (2:07.05)     2:36.42 (29.37)   3:08.73 (1:01.68)   3:42.92 (1:35.87)   4:17.64 (2:10.59)
        4:47.48 (29.84)   5:20.57 (1:02.93)   5:54.56 (1:36.92)   6:29.51 (2:11.87)     6:59.17 (29.66)   7:32.05 (1:02.54)   8:05.73 (1:36.22)   8:38.88 (2:09.37)
  5 Rockville-Montgomery Swim Club-PV  'A'      8:44.63    8:40.05!NATQ   
     1) Kugler, Kassy A 15              2) West, Dana L 16                
     3) Papa, Johanna E 16              4) Brosch, Jessica E 19           
                  29.24   1:01.36 (1:01.36)   1:33.03 (1:33.03)   2:05.21 (2:05.21)     2:36.02 (30.81)   3:09.90 (1:04.69)   3:43.73 (1:38.52)   4:16.80 (2:11.59)
        4:46.72 (29.92)   5:20.43 (1:03.63)   5:55.67 (1:38.87)   6:31.28 (2:14.48)                       7:33.99 (1:02.71)   8:07.41 (1:36.13)   8:40.05 (2:08.77)
  6 Bay Barracudas-MA  'A'                      8:35.26    8:41.51!US O   
     1) Stephens, Jessica A 17          2) Stanchock, Courtney L 19       
     3) Morris, Kailey B 14             4) Perruquet, Jessi E 20          
                  29.82   1:02.35 (1:02.35)   1:35.95 (1:35.95)   2:08.62 (2:08.62)     2:40.33 (31.71)   3:15.35 (1:06.73)   3:50.67 (1:42.05)   4:25.51 (2:16.89)
        4:54.12 (28.61)   5:25.59 (1:00.08)   5:58.14 (1:32.63)   6:29.91 (2:04.40)     6:59.70 (29.79)   7:33.11 (1:03.20)   8:07.58 (1:37.67)   8:41.51 (2:11.60)
  7 Mt. Lebanon AC-AM  'A'                      8:51.68    8:44.63 US O   
     1) Engelmeier, Libby A 18          2) Cunningham, Ashley L 16        
     3) Kochanek, Ashley M 16           4) Rosenberg, Kiersten R 18       
                  30.39   1:03.75 (1:03.75)   1:37.84 (1:37.84)   2:12.45 (2:12.45)     2:42.75 (30.30)   3:15.79 (1:03.34)   3:50.04 (1:37.59)   4:23.78 (2:11.33)
        4:53.97 (30.19)   5:27.11 (1:03.33)   6:01.52 (1:37.74)   6:35.86 (2:12.08)     7:04.06 (28.20)   7:36.10 (1:00.24)   8:09.97 (1:34.11)   8:44.63 (2:08.77)
  8 Nova of VA Aquatics-VA  'B'                 8:49.25    8:47.86        
     1) Amesbury, Quinn Q 20            2) Hughes, Andrea R 18            
     3) Stanton, Katie A 20             4) Mumper, Laura C 19             
                  30.89   1:04.51 (1:04.51)   1:37.49 (1:37.49)   2:10.33 (2:10.33)     2:40.73 (30.40)   3:14.88 (1:04.55)   3:49.60 (1:39.27)   4:23.68 (2:13.35)
        4:53.61 (29.93)   5:27.14 (1:03.46)   6:01.51 (1:37.83)   6:35.74 (2:12.06)     7:05.68 (29.94)   7:39.20 (1:03.46)   8:13.41 (1:37.67)   8:47.86 (2:12.12)
  9 Green Terror Aquatic Club-MD  'A'           8:48.77    8:48.87        
     1) Haser, Chelsea A 15             2) Sochurek, Tiffany J 17         
     3) Tabor, Lauren C 13              4) MACCHEROLA, Sam A 15           
                  31.28   1:04.27 (1:04.27)   1:38.01 (1:38.01)   2:10.88 (2:10.88)     2:41.59 (30.71)   3:15.32 (1:04.44)   3:50.00 (1:39.12)   4:24.65 (2:13.77)
        4:54.97 (30.32)   5:29.03 (1:04.38)   6:04.19 (1:39.54)   6:38.67 (2:14.02)     7:08.59 (29.92)   7:41.83 (1:03.16)   8:15.62 (1:36.95)   8:48.87 (2:10.20)
 10 Curl-Burke Swim Club-PV  'C'                8:45.95    8:51.00        
     1) Ullrich, Laura C 18             2) Newell, Megan M 14             
     3) Kemp, Liz A 14                  4) Jacoby, Lauren N 13            
                  31.11   1:04.45 (1:04.45)   1:37.74 (1:37.74)   2:11.11 (2:11.11)     2:41.36 (30.25)   3:15.22 (1:04.11)   3:50.07 (1:38.96)   4:25.81 (2:14.70)
        4:55.74 (29.93)   5:29.37 (1:03.56)   6:03.71 (1:37.90)   6:37.51 (2:11.70)     7:08.05 (30.54)   7:41.93 (1:04.42)   8:16.45 (1:38.94)   8:51.00 (2:13.49)
 11 Spirit Swimming-MA  'A'                     8:42.89    8:51.76        
     1) Leary, Sharon M 16              2) Helmers, Missy E 16            
     3) Hyde, Caitlin A 17              4) Henriques, Alice M 21          
                  30.87   1:03.66 (1:03.66)   1:37.32 (1:37.32)   2:10.74 (2:10.74)     2:41.06 (30.32)   3:14.67 (1:03.93)   3:49.33 (1:38.59)   4:23.77 (2:13.03)
        4:54.72 (30.95)   5:28.92 (1:05.15)   6:04.36 (1:40.59)   6:40.12 (2:16.35)     7:09.64 (29.52)   7:43.09 (1:02.97)   8:18.29 (1:38.17)   8:51.76 (2:11.64)
 12 Mt. Lebanon AC-AM  'B'                      8:57.03    8:53.94        
     1) Starr, Nicole L 17              2) Choura, Courtney A 18          
     3) DiNardo, Sara M 16              4) Thomas, Aubra L 17             
                  30.55   1:04.40 (1:04.40)   1:39.32 (1:39.32)   2:14.63 (2:14.63)     2:45.17 (30.54)   3:18.81 (1:04.18)   3:53.93 (1:39.30)   4:28.95 (2:14.32)
        4:59.43 (30.48)   5:33.62 (1:04.67)   6:08.21 (1:39.26)   6:42.13 (2:13.18)                       7:45.53 (1:03.40)   8:19.95 (1:37.82)   8:53.94 (2:11.81)
 13 Jersey Wahoos Swim Club-MA  'A'             8:49.85    8:54.91        
     1) Murphy, Patty L 18              2) Hoey, Caitlin M 17             
     3) Swift, Kara H 17                4) Rolish, Melanie A 16           
                  31.12   1:04.03 (1:04.03)   1:37.18 (1:37.18)   2:10.05 (2:10.05)     2:40.77 (30.72)   3:14.77 (1:04.72)   3:49.79 (1:39.74)   4:24.54 (2:14.49)
        4:55.31 (30.77)   5:29.19 (1:04.65)   6:03.43 (1:38.89)   6:36.72 (2:12.18)     7:08.86 (32.14)   7:44.32 (1:07.60)   8:20.23 (1:43.51)   8:54.91 (2:18.19)
 14 Poseidon Swimming-VA  'A'                   8:44.44    8:56.96        
     1) Hopkins, Callie A 17            2) Royce, Jackie L 17             
     3) Gill, Meg B 17                  4) Fraley, Lauren C 15            
                  31.25   1:05.48 (1:05.48)   1:40.12 (1:40.12)   2:14.22 (2:14.22)     2:45.79 (31.57)   3:19.90 (1:05.68)   3:54.67 (1:40.45)   4:29.39 (2:15.17)
        5:00.30 (30.91)   5:34.52 (1:05.13)   6:09.49 (1:40.10)   6:44.36 (2:14.97)     7:14.46 (30.10)   7:47.59 (1:03.23)   8:22.05 (1:37.69)   8:56.96 (2:12.60)
 15 Rockville-Montgomery Swim Club-PV  'B'      8:53.09    8:58.08        
     1) Karel, Emily R 15               2) Rogers, Lindsay M 16           
     3) Gold, Kathryn M 17              4) Chang, Leeann T 16             
                  30.70   1:03.60 (1:03.60)   1:37.54 (1:37.54)   2:10.73 (2:10.73)     2:42.16 (31.43)   3:16.88 (1:06.15)   3:52.66 (1:41.93)   4:27.72 (2:16.99)
        4:59.65 (31.93)   5:34.76 (1:07.04)   6:09.76 (1:42.04)   6:44.17 (2:16.45)     7:14.41 (30.24)   7:47.96 (1:03.79)   8:22.97 (1:38.80)   8:58.08 (2:13.91)
 16 Team Delaware-MA  'A'                       8:54.58    8:58.84        
     1) Seiffert, Ruth Z 15             2) Brady, Kaitlyn M 16            
     3) Connell, Cecily V 14            4) McConnell, Kelly E 17          
                  30.78   1:04.17 (1:04.17)   1:38.13 (1:38.13)   2:11.13 (2:11.13)     2:41.81 (30.68)   3:16.06 (1:04.93)   3:51.51 (1:40.38)   4:26.80 (2:15.67)
        4:57.89 (31.09)   5:31.49 (1:04.69)   6:06.37 (1:39.57)   6:41.36 (2:14.56)     7:13.01 (31.65)   7:47.81 (1:06.45)   8:23.26 (1:41.90)   8:58.84 (2:17.48)
 17 Apex-MA  'A'                                9:01.47    8:59.32        
     1) McCloskey, Moira C 16           2) Thomas, Joanna N 12            
     3) Marks, Jamie L 13               4) Smaniotto, Cara D 15           
                  30.33   1:03.34 (1:03.34)   1:37.21 (1:37.21)   2:11.84 (2:11.84)     2:41.74 (29.90)   3:15.79 (1:03.95)   3:50.36 (1:38.52)   4:24.50 (2:12.66)
        4:54.93 (30.43)   5:28.91 (1:04.41)   6:03.74 (1:39.24)   6:38.30 (2:13.80)     7:09.15 (30.85)   7:44.48 (1:06.18)   8:21.67 (1:43.37)   8:59.32 (2:21.02)
 18 Lancaster Aquatic Club-MA  'A'              8:55.20    9:01.17        
     1) Smith, Ryan M 18                2) Rowland, Leanne M 17           
     3) Yeager, Ashley J 17             4) Luttermoser, Allison K 15      
                  30.89   1:04.79 (1:04.79)   1:40.75 (1:40.75)   2:16.88 (2:16.88)     2:47.44 (30.56)   3:21.13 (1:04.25)   3:55.04 (1:38.16)   4:27.48 (2:10.60)
        4:57.41 (29.93)   5:31.75 (1:04.27)   6:08.66 (1:41.18)   6:44.56 (2:17.08)     7:14.86 (30.30)   7:49.35 (1:04.79)   8:25.52 (1:40.96)   9:01.17 (2:16.61)
 19 Naval Academy Aquatic Club-MD  'A'          9:02.67    9:02.19        
     1) Iler, Abi E 15                  2) Hadley, Meg C 16               
     3) Dawson, Annie E 15              4) Stevenson, Emily K 15          
                  30.84   1:04.34 (1:04.34)   1:38.93 (1:38.93)   2:12.36 (2:12.36)     2:43.53 (31.17)   3:18.17 (1:05.81)   3:54.03 (1:41.67)   4:29.19 (2:16.83)
        5:00.07 (30.88)   5:34.09 (1:04.90)   6:10.83 (1:41.64)   6:46.05 (2:16.86)     7:17.11 (31.06)   7:51.91 (1:05.86)   8:27.80 (1:41.75)   9:02.19 (2:16.14)
 20 Retriever Aquatic Club-MD  'A'              8:54.99    9:02.36        
     1) Godwin, Katherine E 16          2) Hunter, Kelsey E 16            
     3) Wittsack, Holly M 20            4) Polek, Jamie L 17              
                  30.63   1:04.99 (1:04.99)   1:41.30 (1:41.30)   2:17.43 (2:17.43)     2:48.03 (30.60)   3:21.91 (1:04.48)   3:56.79 (1:39.36)   4:31.11 (2:13.68)
        5:02.01 (30.90)   5:36.12 (1:05.01)   6:11.81 (1:40.70)   6:47.34 (2:16.23)     7:17.70 (30.36)   7:51.70 (1:04.36)   8:26.84 (1:39.50)   9:02.36 (2:15.02)
 21 Nrg Swimming-MA  'A'                        8:03.70Y   9:07.83        
     1) Nowicke, Jackee M 15            2) Harrington, Caitlyn A 16       
     3) Wagner, Sarah A 16              4) Gribbin, Jackie M 16           
                  31.41   1:05.64 (1:05.64)   1:41.97 (1:41.97)   2:18.64 (2:18.64)     2:50.40 (31.76)   3:25.32 (1:06.68)   4:01.07 (1:42.43)   4:36.92 (2:18.28)
        5:07.87 (30.95)   5:42.19 (1:05.27)   6:17.67 (1:40.75)   6:52.83 (2:15.91)     7:22.47 (29.64)   7:56.56 (1:03.73)   8:32.57 (1:39.74)   9:07.83 (2:15.00)
 22 Lancaster Aquatic Club-MA  'B'              9:03.27    9:08.05        
     1) White, Lauren E 17              2) Ricedorf, Kayla R 14           
     3) Vranesic, Marsena L 18          4) Sanbower, Becky A 15           
                  31.10   1:04.73 (1:04.73)   1:38.72 (1:38.72)   2:11.89 (2:11.89)     2:43.83 (31.94)   3:19.91 (1:08.02)   3:57.35 (1:45.46)   4:34.02 (2:22.13)
        5:05.36 (31.34)   5:41.22 (1:07.20)   6:17.57 (1:43.55)   6:52.00 (2:17.98)     7:22.37 (30.37)   7:56.76 (1:04.76)   8:32.62 (1:40.62)   9:08.05 (2:16.05)
 23 South Eastern Virginia Aquatic-VA  'A'      9:00.14    9:10.20        
     1) Finch, Chelsea K 17             2) Adams, Mary T 18               
     3) Squires, Jill M 19              4) Wallace, Kelly A 17            
                  31.52   1:06.35 (1:06.35)   1:43.29 (1:43.29)   2:18.75 (2:18.75)     2:48.73 (29.98)   3:22.15 (1:03.40)   3:57.56 (1:38.81)   4:32.83 (2:14.08)
        5:04.70 (31.87)   5:39.72 (1:06.89)   6:15.75 (1:42.92)   6:50.75 (2:17.92)     7:22.12 (31.37)   7:57.44 (1:06.69)   8:33.48 (1:42.73)   9:10.20 (2:19.45)
 24 Fox Chapel Killer Whales-AM  'A'            7:55.65Y   9:10.52        
     1) Weinstein, Lauren B 18          2) VanderVeer, Barbara C 17       
     3) Clark-Polner, Liz P 15          4) Salerno, Christa B 16          
                  31.05   1:04.61 (1:04.61)   1:39.38 (1:39.38)   2:13.88 (2:13.88)     2:45.17 (31.29)   3:21.04 (1:07.16)   3:57.78 (1:43.90)   4:32.49 (2:18.61)
        5:04.18 (31.69)   5:40.31 (1:07.82)   6:17.06 (1:44.57)   6:53.06 (2:20.57)     7:24.09 (31.03)   7:59.20 (1:06.14)   8:35.77 (1:42.71)   9:10.52 (2:17.46)


 
Event 12  Men 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        Meet: @ 7:55.47  7/25/2001 Jersey Wahoos, JW-MA                        
                         Weiner, Cantwell, Patrizzi, Fisher                
      WorldR: # 7:04.66  7/27/2001 Australia                                   
  American R: $ 7:25.89  8/4/1995  Curl-Burke                                  
    PVS Open: * 7:52.56  1991      Peddie                                      
    GMU Pool: ! 7:51.79  2000      CUBU, Curl-Burke                            
                         Brado, Suguiyama, Stephens, Long                  
                7:53.79  NATQ
                7:59.89  US O
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Curl-Burke Swim Club-PV  'A'                7:38.15    7:44.76!NATQ   
     1) Brado, Matt J 22                2) Liscinsky, Mark M 20           
     3) Valdivieso, Juan P 21           4) Suguiyama, Yuri F 19           
                  27.82       57.64 (57.64)   1:27.67 (1:27.67)   1:56.99 (1:56.99)     2:22.77 (25.78)     2:51.70 (54.71)   3:21.64 (1:24.65)   3:51.54 (1:54.55)
        4:18.52 (26.98)     4:48.03 (56.49)   5:18.38 (1:26.84)   5:48.99 (1:57.45)     6:15.13 (26.14)     6:44.31 (55.32)   7:14.60 (1:25.61)   7:44.76 (1:55.77)
  2 Lancaster Aquatic Club-MA  'A'              7:45.21    7:52.45*NATQ   
     1) Swanson, Michael J 16           2) Hollinger, Cameron S 17        
     3) Webber, Adam L 21               4) Coble, Casey C 20              
                  26.82       55.67 (55.67)   1:25.81 (1:25.81)   1:55.11 (1:55.11)     2:21.87 (26.76)     2:52.76 (57.65)   3:24.71 (1:29.60)   3:56.91 (2:01.80)
        4:23.90 (26.99)     4:54.23 (57.32)   5:25.33 (1:28.42)   5:55.05 (1:58.14)     6:22.52 (27.47)     6:52.68 (57.63)   7:23.08 (1:28.03)   7:52.45 (1:57.40)
  3 Curl-Burke Swim Club-PV  'B'                7:50.83    7:52.56*NATQ   
     1) Szabo, Dominick Z 20            2) Foss, Andrew A 17              
     3) Martens, Steuart S 19           4) Gibson, Chris R 18             
                  26.78       56.73 (56.73)   1:27.64 (1:27.64)   1:59.17 (1:59.17)     2:25.49 (26.32)     2:55.19 (56.02)   3:26.21 (1:27.04)   3:56.77 (1:57.60)
        4:24.02 (27.25)     4:54.07 (57.30)   5:24.76 (1:27.99)   5:54.98 (1:58.21)     6:21.82 (26.84)     6:51.90 (56.92)   7:23.07 (1:28.09)   7:52.56 (1:57.58)
  4 Nova of VA Aquatics-VA  'A'                 7:48.91    7:54.88@US O   
     1) Sisk, Mark W 17                 2) Wagner, Luke E 20              
     3) Taylor, Cole 17                 4) Greenwood, Bo G 19             
                  27.50       57.75 (57.75)   1:28.56 (1:28.56)   1:59.22 (1:59.22)     2:25.77 (26.55)     2:55.44 (56.22)   3:25.70 (1:26.48)   3:56.65 (1:57.43)
        4:23.80 (27.15)     4:54.32 (57.67)   5:25.37 (1:28.72)   5:56.47 (1:59.82)     6:24.01 (27.54)     6:54.49 (58.02)   7:24.76 (1:28.29)   7:54.88 (1:58.41)
  5 Jcc Sailfish-AM  'A'                        7:55.98    7:57.35 US O   
     1) Peterson, Craig W 24            2) Mellors, Pat W 16              
     3) Murphy, Brett J 16              4) Bronowski, Stephen M 17        
                  26.63       55.63 (55.63)   1:25.57 (1:25.57)   1:55.93 (1:55.93)     2:22.64 (26.71)     2:52.64 (56.71)   3:24.43 (1:28.50)   3:55.33 (1:59.40)
        4:22.13 (26.80)     4:52.44 (57.11)   5:23.89 (1:28.56)   5:55.45 (2:00.12)     6:22.90 (27.45)     6:53.63 (58.18)   7:25.48 (1:30.03)   7:57.35 (2:01.90)
  6 Rockville-Montgomery Swim Club-PV  'A'      7:59.51    7:59.23 US O   
     1) Tappis, Chris J 17              2) Mengering, Jonathan E 18       
     3) Raab, Michael F 19              4) Grimes, Jamie M 23             
                  27.53       57.35 (57.35)   1:27.98 (1:27.98)   1:58.26 (1:58.26)     2:26.01 (27.75)     2:57.82 (59.56)   3:30.62 (1:32.36)   4:03.09 (2:04.83)
        4:30.18 (27.09)     5:01.04 (57.95)   5:32.42 (1:29.33)   6:02.65 (1:59.56)     6:30.25 (27.60)     7:00.39 (57.74)   7:30.22 (1:27.57)   7:59.23 (1:56.58)
  7 Coast Guard Blue Dolphins-VA  'A'           8:06.79    8:02.39        
     1) Kegelman, Tim P 17              2) Verhoef, Peter J 18            
     3) Layser, Robby B 18              4) Cowling, TJ J 17               
                  28.09       58.24 (58.24)   1:28.77 (1:28.77)   1:59.77 (1:59.77)     2:27.15 (27.38)     2:58.29 (58.52)   3:30.24 (1:30.47)   4:01.42 (2:01.65)
        4:28.93 (27.51)     4:59.56 (58.14)   5:31.89 (1:30.47)   6:04.36 (2:02.94)     6:31.30 (26.94)     7:00.76 (56.40)   7:31.58 (1:27.22)   8:02.39 (1:58.03)
  8 Poseidon Swimming-VA  'A'                   8:01.75    8:03.03        
     1) Fraley, Kevin C 18              2) Deweese, Ryan R 16             
     3) Nixon, Chris E 19               4) Royce, Danny M 21              
                  28.20       58.93 (58.93)   1:29.93 (1:29.93)   2:00.36 (2:00.36)     2:27.77 (27.41)     2:58.17 (57.81)   3:30.13 (1:29.77)   4:01.14 (2:00.78)
        4:29.01 (27.87)     4:59.65 (58.51)   5:31.29 (1:30.15)   6:02.32 (2:01.18)     6:29.29 (26.97)     6:59.24 (56.92)   7:30.68 (1:28.36)   8:03.03 (2:00.71)
  9 Nova of VA Aquatics-VA  'B'                 7:57.05    8:04.19        
     1) Yimsomruay, Guy G 23            2) Zurowski, Daniel G 21          
     3) Wheeler, Mike J 21              4) Mizelle, Danny P 16            
                  28.25       59.52 (59.52)   1:29.51 (1:29.51)   1:59.12 (1:59.12)     2:26.63 (27.51)     2:57.24 (58.12)   3:28.40 (1:29.28)   3:58.29 (1:59.17)
        4:26.38 (28.09)     4:57.64 (59.35)   5:29.77 (1:31.48)   6:01.56 (2:03.27)     6:29.70 (28.14)     7:00.91 (59.35)   7:32.41 (1:30.85)   8:04.19 (2:02.63)
 10 Curl-Burke Swim Club-PV  'C'                8:02.01    8:06.87        
     1) Meleski, Chris J 17             2) Shomberger, Stephen J 17       
     3) Dufek, Chris J 17               4) Mendelsohn, Andrew M 17        
                  28.08       58.18 (58.18)   1:28.40 (1:28.40)   1:58.11 (1:58.11)     2:26.29 (28.18)   2:58.37 (1:00.26)   3:31.31 (1:33.20)   4:04.95 (2:06.84)
        4:32.78 (27.83)     5:03.76 (58.81)   5:35.25 (1:30.30)   6:06.98 (2:02.03)     6:34.18 (27.20)     7:04.59 (57.61)   7:35.75 (1:28.77)   8:06.87 (1:59.89)
 11 Jersey Wahoos Swim Club-MA  'A'             7:51.70    8:07.39        
     1) Weiner, Kevin S 20              2) Binz, Robert A 20              
     3) Patrizzi, Andrew J 18           4) Fisher, Ryan J 16              
                  28.08       58.51 (58.51)   1:29.62 (1:29.62)   2:00.61 (2:00.61)     2:28.80 (28.19)     2:59.98 (59.37)   3:31.71 (1:31.10)   4:02.82 (2:02.21)
        4:29.68 (26.86)     4:59.87 (57.05)   5:30.90 (1:28.08)   6:01.18 (1:58.36)     6:30.50 (29.32)   7:02.69 (1:01.51)   7:34.94 (1:33.76)   8:07.39 (2:06.21)
 12 North Penn AC-MA  'A'                       7:08.20Y   8:10.09        
     1) Bergman, Jeremy A 21            2) Fanslau, Nick A 17             
     3) Hayes, Carter D 17              4) Kratz, Brett A 17              
                  27.26       57.28 (57.28)   1:28.81 (1:28.81)   2:01.37 (2:01.37)     2:28.17 (26.80)     2:58.94 (57.57)   3:31.07 (1:29.70)   4:03.09 (2:01.72)
        4:30.26 (27.17)     5:02.12 (59.03)   5:34.10 (1:31.01)   6:06.19 (2:03.10)     6:32.91 (26.72)     7:03.96 (57.77)   7:36.52 (1:30.33)   8:10.09 (2:03.90)
 13 Poseidon Swimming-VA  'B'                   8:13.24    8:16.00        
     1) Steadman, Brooks B 19           2) Moore, Joseph S 17             
     3) Smith, Phillip A 18             4) Halasz, Murph M 19             
                  29.00   1:00.85 (1:00.85)   1:33.24 (1:33.24)   2:04.15 (2:04.15)     2:32.67 (28.52)   3:04.54 (1:00.39)   3:37.38 (1:33.23)   4:09.90 (2:05.75)
        4:38.72 (28.82)   5:10.59 (1:00.69)   5:42.89 (1:32.99)   6:15.27 (2:05.37)                         6:40.80 (25.53)   7:45.49 (1:30.22)   8:16.00 (2:00.73)
 14 Retriever Aquatic Club-MD  'A'              8:06.83    8:17.31        
     1) Collier, Robert W 17            2) Todes, Jamie 20                
     3) Wisthoff, Matt P 16             4) Erb, Ben A 21                  
                  29.51   1:02.27 (1:02.27)   1:34.53 (1:34.53)   2:05.84 (2:05.84)     2:33.64 (27.80)     3:04.14 (58.30)   3:36.87 (1:31.03)   4:09.81 (2:03.97)
        4:37.80 (27.99)     5:09.29 (59.48)   5:41.29 (1:31.48)   6:13.31 (2:03.50)     6:39.91 (26.60)     7:10.80 (57.49)   7:43.83 (1:30.52)   8:17.31 (2:04.00)
 15 South Eastern Virginia Aquatic-VA  'A'      8:14.49    8:25.80        
     1) Amer, Nader M 15                2) Babcock, Lyle W 18             
     3) Douglas, Kevin J 17             4) Rosso, Justin P 16             
                  29.22   1:00.24 (1:00.24)   1:32.17 (1:32.17)   2:04.07 (2:04.07)     2:32.63 (28.56)   3:04.61 (1:00.54)   3:37.41 (1:33.34)   4:09.63 (2:05.56)
        4:39.09 (29.46)   5:11.88 (1:02.25)   5:45.40 (1:35.77)   6:19.02 (2:09.39)     6:46.48 (27.46)     7:17.99 (58.97)   7:51.43 (1:32.41)   8:25.80 (2:06.78)
 16 Retriever Aquatic Club-MD  'B'              8:13.25    8:27.26        
                  29.27   1:01.57 (1:01.57)   1:35.26 (1:35.26)   2:06.89 (2:06.89)     2:35.36 (28.47)     3:06.60 (59.71)   3:39.48 (1:32.59)   4:12.11 (2:05.22)
        4:39.79 (27.68)     5:11.58 (59.47)   5:44.74 (1:32.63)   6:18.04 (2:05.93)     6:46.10 (28.06)   7:18.84 (1:00.80)   7:53.49 (1:35.45)   8:27.26 (2:09.22)



The Eastern Zone - Section II of the Speedo Champions Series 
July 25-28, 2002
George Mason University - Aquatic and Fitness Center
Fairfax, VA




 
Event 13  Women 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        Meet: @ 2:29.05  7/27/2002 Masami Tanaka, CUBU-PV                      
      WorldR: # 2:22.99  4/13/2001 Hui Qi, China                               
  American R: $ 2:24.56  9/21/2000 Kristy Kowal, USA                           
    PVS Open: * 2:27.94  2002      Masami Tanaka, CUBU                         
    GMU Pool: ! 2:29.05  7/27/2002 Masami Tanaka, CUBU-PV                      
                2:34.56  N-JR
                2:35.99  OT04
                2:38.09  NATQ
                2:41.59  US O
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Tanaka, Masami      23 CUBU-PV              2:29.05    2:27.06*N-JR   
       33.37  1:11.02  1:48.59  2:27.06                                    
  2 McLaughlin, Julie   16 BAY-MA               2:40.14    2:37.40 NATQ   
       35.62  1:15.29  1:56.55  2:37.40                                    
  3 Marks, Jamie L      13 APEX-MA              2:40.55    2:37.89 NATQ   
       35.02  1:14.64  1:55.90  2:37.89                                    
  4 Beales, Kristen E   14 CUBU-PV              2:42.12    2:39.08 US O   
       36.94  1:17.34  1:57.78  2:39.08                                    
  5 Prather, Lindsey M  19 RAC-MD               2:41.46    2:39.85 US O   
       36.47  1:16.52  1:58.20  2:39.85                                    
  6 McMenamin, Kourtne  17 SPIR-MA              2:42.19    2:42.00        
       36.51  1:17.15  1:59.49  2:42.00                                    
  7 Orstein, Kaitlyn E  16 MLAC-AM              2:42.57    2:42.76        
       36.25  1:17.02  1:59.73  2:42.76                                    
  8 Basel, Jenny E      14 AVST-PV              2:42.53    2:43.00        
       35.77  1:16.92  1:59.17  2:43.00                                    
B - Final
  9 Martin, Jillian A   21 UMD-PV               2:44.20    2:39.50 US O   
       36.36  1:16.54  1:57.65  2:39.50                                    
 10 Aemisegger, Alicia  14 Gaac-MA              2:42.93    2:40.19 US O   
       37.95  1:18.62  1:59.45  2:40.19                                    
 11 McIlvain, Kerri A   15 Gaac-MA              2:42.67    2:40.70 US O   
       36.49  1:16.94  1:58.61  2:40.70                                    
 12 Regan, Caitlin I    15 Gaac-MA              2:43.74    2:41.08 US O   
       37.29  1:17.92  1:59.15  2:41.08                                    
 13 Stanchock, Courtne  19 BAY-MA               2:44.56    2:41.30 US O   
       35.97  1:16.81  1:58.77  2:41.30                                    
 14 Stephens, Jessica   17 BAY-MA               2:43.74    2:41.53 US O   
       37.06  1:18.23  2:00.38  2:41.53                                    
 15 Raptosh, Jenna M    14 Trident-MA           2:43.43    2:41.61        
       36.43  1:17.79  1:59.32  2:41.61                                    
 16 Schaffner, Rachael  19 PM-PV                2:44.75    2:46.89        
       37.76  1:19.19  2:02.30  2:46.89                                    
C - Final
 17 Miller, Ruth Anne   21 WAC-VA               2:46.84    2:42.43        
       36.60  1:17.14  1:58.78  2:42.43                                    
 18 Bennett, Elaine M   18 Nova-VA              2:45.55    2:43.56        
       37.42  1:19.94  2:01.87  2:43.56                                    
 19 Burke, Kelly A      18 CUBU-PV              2:44.98    2:43.72        
       37.97  1:18.51  2:00.46  2:43.72                                    
 20 Hock, Lindsay L     17 CCA-VA               2:45.26    2:43.78        
       37.52  1:19.28  2:01.64  2:43.78                                    
 21 Smith, Amilee A     13 Rmsc-PV              2:45.87    2:44.69        
       37.79  1:19.84  2:01.90  2:44.69                                    
 22 Choura, Courtney A  18 MLAC-AM              2:46.83    2:45.87        
       36.10  1:18.06  2:01.32  2:45.87                                    
 23 O'Donnell, Tarin P  16 Jersey Wahoos-MA     2:46.43    2:46.23        
       37.70  1:19.59  2:03.51  2:46.23                                    
 24 Kowalchuk, Morgan   15 PSDN-VA              2:45.61    2:46.68        
       38.25  1:19.97  2:03.21  2:46.68                                    
 
Event 14  Men 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        Meet: @ 2:23.31  7/27/2002 ED E Moses, CUBU-PV                         
      WorldR: # 2:10.16  7/29/1992 Mike Barrowman, USA                         
  American R: $ 2:10.16  7/29/1992 Mike Barrowman, USA                         
    PVS Open: * 2:16.37  2002      Ed Moses, CUBU                              
    GMU Pool: ! 2:23.31  7/27/2002 ED E Moses, CUBU-PV                         
                2:19.01  N-JR
                2:19.99  OT04
                2:21.99  NATQ
                2:25.29  US O
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Hurley, Ryan P      16 CUBU-PV              2:23.74    2:21.11@NATQ   
       32.63  1:08.63  1:44.83  2:21.11                                    
  2 Suriano, Fransisco  24 CUBU-PV              2:26.28    2:22.32@US O   
       32.16  1:08.31  1:44.89  2:22.32                                    
  3 Bassett, Ethan C    21 CUBU-PV              2:26.49    2:24.13 US O   
       33.08  1:09.89  1:47.24  2:24.13                                    
  4 Szabo, Dominick Z   20 CUBU-PV              2:26.67    2:24.32 US O   
       32.65  1:10.27  1:47.54  2:24.32                                    
  5 Peterson, Craig W   24 JCCS-AM              2:25.79    2:26.76        
       33.15  1:10.38  1:47.99  2:26.76                                    
  6 Szabo, David Z      20 GATR-VA              2:26.91    2:26.79        
       32.82  1:10.01  1:48.13  2:26.79                                    
  7 Royce, Danny M      21 PSDN-VA              2:28.25    2:27.21        
       33.18  1:10.44  1:48.35  2:27.21                                    
  8 Storm, Andy C       17 BAY-MA               2:27.74    2:29.42        
       32.90  1:11.35  1:49.94  2:29.42                                    
B - Final
  9 Yimsomruay, Guy G   23 Nova-VA              2:29.80    2:26.06        
       34.30  1:10.88  1:48.41  2:26.06                                    
 10 Parker, Graham A    16 Jersey Wahoos-MA     2:29.93    2:27.38        
       33.89  1:11.83  1:49.94  2:27.38                                    
 11 Coble, Casey C      20 LAC-MA               2:28.95    2:27.45        
       33.34  1:11.28  1:49.48  2:27.45                                    
 12 Deputy, Brent E     17 DST-MA               2:29.32    2:27.50        
       33.60  1:12.13  1:50.98  2:27.50                                    
 13 Smith, Phillip A    18 PSDN-VA              2:28.66    2:29.05        
       33.83  1:11.38  1:49.61  2:29.05                                    
 14 Brown, Zack Z       17 PSDN-VA              2:29.75    2:29.45        
       34.45  1:12.27  1:50.70  2:29.45                                    
 15 Burns, Aaron H      17 Trident-MA           2:30.51    2:30.52        
       33.40  1:11.18  1:51.00  2:30.52                                    
 16 Furlong, Kevin J    19 CUBU-PV              2:29.76    2:31.49        
       35.01  1:12.66  1:52.86  2:31.49                                    
C - Final
 17 Adam, Mark E        18 RAC-MD               2:32.68    2:30.11        
       34.16  1:13.18  1:52.64  2:30.11                                    
 18 Johnson, Hallett    19 CUBU-PV              2:33.11    2:30.19        
       34.14  1:12.52  1:51.09  2:30.19                                    
 19 Newton, Tim C       17 Eagles-MD            2:32.51    2:30.86        
       35.10  1:13.65  1:52.31  2:30.86                                    
 20 Kauffman, Cody L    15 Trident-MA           2:33.25    2:31.21        
       34.68  1:13.83  1:53.01  2:31.21                                    
 21 Brisson, Jason L    15 Nova-VA              2:33.68    2:31.48        
       33.62  1:11.56  1:50.76  2:31.48                                    
 22 Kegelman, John C    15 Coast Guard-VA       2:33.47    2:31.83        
       35.89  1:13.88  1:52.59  2:31.83                                    
 23 Bonczek, Brian R    19 Tpit-AM              2:32.53    2:32.88        
       35.20  1:13.73  1:52.91  2:32.88                                    
 24 Hartbauer, Kevin J  16 MLAC-AM              2:34.12    2:35.07        
       35.61  1:14.63  1:54.74  2:35.07                                    
 
Event 15  Women 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        Meet: @ 26.37  7/26/2001 Jordan Wallace, TPIT-MA                       
      WorldR: # 24.13  9/22/2000 Inge de Bruijn, Netherlands                   
  American R: $ 24.63  9/23/2000 Dara Torres, USA                              
    PVS Open: * 25.06  1998      Inge de Bruijn, Unattached                    
    GMU Pool: ! 26.46  2000      Rania Elwani, MAC-WV                          
                26.39  OT04
                26.79  NATQ
                27.29  US O
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Perruquet, Jessi E  20 BAY-MA                 27.20      26.40!NATQ   
  2 Wallace, Jordan J   18 Tpit-AM                27.11      26.73 NATQ   
  3 Tanaka, Masami      23 CUBU-PV                27.15      26.96 US O   
  4 Adamkova, Petra     24 UMD-PV                 27.01      27.04 US O   
  5 Brady, Kaitlyn M    16 Team Delaware-MA       27.40      27.10 US O   
  6 Law, Colleen M      14 CUBU-PV                27.57      27.20 US O   
  7 Orstein, Kaitlyn E  16 MLAC-AM                27.49      27.38        
  8 Botek, Anne Marie   14 North Baltimore-MD     27.28      27.57        
B - Final
  9 Nichols, Christine  14 CUBU-PV                27.92      27.29 US O   
 10 Ullrich, Laura C    18 CUBU-PV                27.72      27.52        
 11 Smith, Sara M       15 VAST-VA                27.83      27.63        
 12 Cameron, Allison P  17 PM-PV                  27.79      27.72        
 13 Hurd, Megan A       17 CUBU-PV                28.04      27.88        
 14 Carroll, Emily E    18 Monocacy-MD            27.95      28.03        
 15 Gill, Meg B         17 PSDN-VA                28.05      28.17        
 16 Schaffner, Rachael  19 PM-PV                  28.02      28.27        
C - Final
 17 Thomas, Aubra L     17 MLAC-AM                28.14      27.43        
 18 Rosenberg, Kierste  18 MLAC-AM                28.11      27.56        
 19 Stephens, Jessica   17 BAY-MA                 28.11      27.60        
 20 Nilon, Marissa L    17 DST-MA                 28.17      27.87        
 21 Williams, Christy   16 DST-MA                 28.16      27.89        
 22 Kemp, Liz A         14 CUBU-PV                28.18      27.94        
 23 Roller, Cynthia X   20 Nova-VA                28.14      28.05        
 24 Luttermoser, Allis  15 LAC-MA                 28.19      28.14        
 
Event 16  Men 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        Meet: @ 23.39  7/26/2001 Luke Anderson, NOVA-VA                        
      WorldR: # 21.64  6/25/2000 Alexander Popov, Russia                       
  American R: $ 21.76  8/15/2000 Gary Hall, Phoenix                            
    PVS Open: * 23.76  1997      Nate Boyle, AVST                              
    GMU Pool: ! 23.78  7/27/2002 Cameron S Hollinger, LAC  -MA                 
                23.39  OT04
                23.69  NATQ
                24.19  US O
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Hollinger, Cameron  17 LAC-MA                 23.78      23.48*NATQ   
  2 Campbell, Matthew   21 Jersey Wahoos-MA       23.85      23.59*NATQ   
  3 Hill, Mark          20 UMD-PV                 23.92      23.92 US O   
  4 Quevedo, Oswaldo J  25 UNCUB-PV               24.12      23.93 US O   
  5 Lutz, John T        19 UNMA-MA                24.36      24.23        
  6 Luoma, Brian J      21 UMD-PV                 24.52      24.52        
  7 Lindberg, Christia  20 OCCS-PV                24.41      24.53        
  8 Patrizzi, Andrew J  18 Jersey Wahoos-MA       24.65      24.61        
B - Final
  9 Beard, Scott A      15 UNPSD-VA               24.78      24.74        
 10 Anstrom, Mike C     19 VSC-PV                 24.74      24.81        
 11 Levan, Jared M      18 Trident-MA             24.92      24.83        
 12 Bergman, Jeremy A   21 NPAC-MA                24.86      24.94        
 13 Kegelman, Tim P     17 Coast Guard-VA         24.80      24.97        
 14 Brush, Raymond E    21 Tpit-AM                24.82      24.98        
 15 Verhoef, Peter J    18 Coast Guard-VA         25.02      25.10        
 16 Cowling, TJ J       17 Coast Guard-VA         24.90      25.31        
C - Final
 17 Bair, James D       20 Tpit-AM                25.21      24.69        
 18 Kratz, Brett A      17 NPAC-MA                25.10      24.78        
 19 Webber, Adam L      21 LAC-MA                 25.21      24.84        
 20 Hazzard, Greg D     18 Rmsc-PV                25.27      24.97        
 21 Wellington, Eric B  19 CUBU-PV                25.20      25.02        
 22 Steadman, Grant G   16 PSDN-VA                25.38      25.15        
 23 Peterman, J.B. B    17 Trident-MA             25.26      25.44        
 24 Furlong, Kevin J    19 CUBU-PV                25.29      29.54        
 
Event 17  Women 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        Meet: @ 1:04.59  7/26/2001 Jordan Wallace, TPIT-MA                     
      WorldR: # 1:00.16  9/10/1994 Cihong He, China                            
  American R: $ 1:00.18  7/29/2001 Natalie Coughlin, USA                       
    PVS Open: * 1:05.16  1995      Lauren Stinnett, CUBU                       
    GMU Pool: ! 1:05.19  2000      Bethany Lindberg, OCCS                      
                1:04.39  N-JR
                1:04.59  OT04
                1:05.59  NATQ
                1:06.69  US O
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Wallace, Jordan J   18 Tpit-AM              1:05.61    1:03.61@N-JR   
       31.43  1:03.61                                                      
  2 Henriques, Alice M  21 SPIR-MA              1:06.14    1:05.23 NATQ   
       32.48  1:05.23                                                      
  3 Yeager, Ashley J    17 LAC-MA               1:07.42    1:06.85        
       32.91  1:06.85                                                      
  4 Rowland, Leanne M   17 LAC-MA               1:07.05    1:07.10        
       32.84  1:07.10                                                      
  5 Filak, Christine A  19 CUBU-PV              1:07.68    1:07.21        
       33.43  1:07.21                                                      
  6 McCloskey, Moira C  16 APEX-MA              1:06.98    1:07.34        
       32.44  1:07.34                                                      
  7 Christensen, Mei L  13 CUBU-PV              1:07.77    1:08.07        
       32.71  1:08.07                                                      
  8 Fraley, Lauren C    15 PSDN-VA              1:07.77    1:08.22        
       32.93  1:08.22                                                      
B - Final
  9 Thomas, Aubra L     17 MLAC-AM              1:07.91    1:07.11        
       32.65  1:07.11                                                      
 10 Kimmel, Bridget G   17 North Baltimore-MD   1:07.93    1:07.26        
       33.05  1:07.26                                                      
 11 Courtney, Erin C    17 DST-MA               1:07.88    1:07.42        
       32.88  1:07.42                                                      
 12 Smith, Ryan M       18 LAC-MA               1:08.09    1:07.61        
       32.70  1:07.61                                                      
 13 Thackston, Jennife  16 Monocacy-MD          1:07.89    1:07.81        
       33.05  1:07.81                                                      
 14 Urso, Kelly M       18 OCCS-PV              1:08.21    1:07.86        
       32.94  1:07.86                                                      
 15 Uhlig, Michelle A   16 Big Cat-MA           1:08.45    1:08.48        
       33.43  1:08.48                                                      
 16 Zarin, Jordan A     15 Rmsc-PV              1:08.42    1:08.97        
       33.90  1:08.97                                                      
C - Final
 17 Hnat, Keli L        15 MLAC-AM              1:08.49    1:07.19        
       32.45  1:07.19                                                      
 18 Gannon, Caitlin R   19 Tpit-AM              1:08.46    1:07.83        
       32.83  1:07.83                                                      
 19 Riefenstahl, Katie  12 Trident-MA           1:08.91    1:08.01        
       32.98  1:08.01                                                      
 20 Wallace, Kelly A    17 Seva-VA              1:08.78    1:08.06        
       32.76  1:08.06                                                      
 21 Riesbeck, Colleen   17 Coast Guard-VA       1:08.98    1:08.09        
       32.79  1:08.09                                                      
 22 Jimenez, Rebecca A  17 CUBU-PV              1:08.55    1:08.85        
       33.32  1:08.85                                                      
 23 Platt, Beth Ann A   14 SPIR-MA              1:08.80    1:08.94        
       33.47  1:08.94                                                      
 24 Carroll, Emily E    18 Monocacy-MD          1:09.04    1:09.22        
       33.41  1:09.22                                                      
 
Event 18  Men 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        Meet: @ 58.03  7/26/2001 Mark Liscinsky, RMSC-PV                       
      WorldR: # 53.60  8/27/1999 Lenny Krayzelburg, USA                        
  American R: $ 53.60  8/27/1999 Lenny Krayzelburg, USA                        
    PVS Open: * 56.99  2000      Brian Walters, CUBU                           
    GMU Pool: ! 56.99  2000      Brian Walters, CUBU                           
                57.19  N-JR
                57.79  OT04
                58.49  NATQ
                59.79  US O
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Wagner, Luke E      20 Nova-VA                58.81      58.03@NATQ   
       28.34    58.03                                                      
  2 Stinson, Jon E      20 LAC-MA                 58.76      58.35 NATQ   
       28.43    58.35                                                      
  3 Liscinsky, Mark M   20 CUBU-PV                58.86      58.37 NATQ   
       28.53    58.37                                                      
  4 Dolan, Tom F        26 CUBU-PV                59.43      58.54 US O   
       28.99    58.54                                                      
  5 Gibson, Chris R     18 CUBU-PV                59.31      58.78 US O   
       28.82    58.78                                                      
  6 Hartmann, John S    19 Typhoon Aquatics-VA    59.28      59.22 US O   
       28.93    59.22                                                      
  7 Fleming, Steve N    20 NPAC-MA                59.58      59.27 US O   
       28.87    59.27                                                      
  8 Lutz, John T        19 UNMA-MA                59.16      59.39 US O   
       29.04    59.39                                                      
B - Final
  9 Shomberger, Stephe  17 CUBU-PV              1:00.23      59.07 US O   
       29.05    59.07                                                      
 10 Leath, Jeff K       16 UNPSD-VA               59.65      59.82        
       29.33    59.82                                                      
 11 Carter, Alan G      17 BPR-AM               1:00.02      59.92        
       28.91    59.92                                                      
 12 Taylor, Cole        17 Nova-VA              1:00.50    1:00.14        
       29.42  1:00.14                                                      
 13 Nixon, Chris E      19 PSDN-VA              1:00.27    1:00.20        
       29.42  1:00.20                                                      
 14 Bermudez, Alejandr  27 CUBU-PV              1:00.63    1:00.31        
       29.74  1:00.31                                                      
 15 Yimsomruay, Guy G   23 Nova-VA              1:00.67    1:00.51        
       29.85  1:00.51                                                      
 16 Lindberg, Christia  20 OCCS-PV              1:01.12    1:01.09        
       29.70  1:01.09                                                      
C - Final
 17 Hicks, Jeff N       20 CUBU-PV              1:01.27    1:00.87        
       30.07  1:00.87                                                      
 18 Bauman, Andy S      18 CCA-VA               1:01.47    1:01.08        
       29.61  1:01.08                                                      
 19 Dufek, Chris J      17 CUBU-PV              1:02.23    1:01.31        
       29.77  1:01.31                                                      
 20 Mizelle, Danny P    16 Nova-VA              1:02.05    1:01.36        
       30.22  1:01.36                                                      
 21 Layser, Robby B     18 Coast Guard-VA       1:01.38    1:01.59        
       29.69  1:01.59                                                      
 22 Deweese, Ryan R     16 PSDN-VA              1:01.24    1:01.90        
       30.51  1:01.90                                                      
 23 Hafkin, Josh V      14 Rmsc-PV              1:02.45    1:02.09        
       30.00  1:02.09                                                      
 24 Collier, Robert W   17 RAC-MD               1:02.29    1:02.30        
       30.69  1:02.30                                                      
 
Event 19  Women 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        Meet: @ 4:22.53  7/26/2001 Rachael Burke, CUBU-PV                      
      WorldR: # 4:03.85  9/22/1988 Janet Evans, USA                            
  American R: $ 4:03.85  9/22/1988 Janet Evans, USA                            
    PVS Open: * 4:17.21  1990      Pamela Minthorn, CUBU                       
    GMU Pool: ! 4:19.05  2000      Rachel Scibek, RMSC                         
                4:19.35  N-JR
                4:19.37  OT04
                4:21.69  NATQ
                4:25.59  US O
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Burke, Rachael M    18 CUBU-PV              4:23.89    4:17.86!N-JR   
       30.06  1:02.18  1:34.52  2:07.04  2:39.79  3:12.71  3:45.43  4:17.86
  2 Swinley, Leslie A   14 CUBU-PV              4:26.33    4:21.01@NATQ   
       30.56  1:02.93  1:36.03  2:08.62  2:41.59  3:14.86  3:48.37  4:21.01
  3 Cutrell, Erin P     17 Tpit-AM              4:26.05    4:24.75 US O   
       30.46  1:03.11  1:36.25  2:09.66  2:43.47  3:17.55  3:51.61  4:24.75
  4 Jones, Kirsten A    16 Gaac-MA              4:26.72    4:25.45 US O   
       30.56  1:03.19  1:36.55  2:10.14  2:43.94  3:18.12  3:52.43  4:25.45
  5 Smith, Whitney L    20 Nova-VA              4:24.81    4:25.65        
       30.65  1:03.02  1:35.97  2:09.45  2:43.63  3:18.01  3:52.31  4:25.65
  6 Kugler, Kassy A     15 Rmsc-PV              4:25.50    4:25.66        
       30.10  1:02.52  1:35.81  2:09.90  2:43.60  3:18.74  3:52.78  4:25.66
  7 Spradlin, Jamie L   20 GATR-VA              4:26.82    4:28.59        
       30.38  1:03.35  1:36.98  2:10.99  2:45.12  3:19.80  3:54.50  4:28.59
  8 LA Russa, Cassy A   15 EMAC-MA              4:26.74    4:28.70        
       30.57  1:03.70  1:37.10  2:11.25  2:45.60  3:20.25  3:54.66  4:28.70
B - Final
  9 Wagner, Casey K     15 Tpit-AM              4:28.13    4:24.91 US O   
       30.13  1:03.11  1:36.51  2:10.34  2:43.98  3:18.09  3:52.10  4:24.91
 10 Haser, Chelsea A    15 GTAC-MD              4:30.23    4:25.05 US O   
       31.55  1:05.27  1:39.05  2:12.69  2:46.17  3:19.73  3:53.09  4:25.05
 11 Wrenshall, Kate M   20 Nova-VA              4:29.11    4:26.60        
       31.89  1:06.14  1:39.96  2:14.33  2:48.10  3:22.31  3:55.17  4:26.60
 12 Burke, Amanda C     17 CUBU-PV              4:28.97    4:27.79        
       31.46  1:04.91  1:38.59  2:12.39  2:46.15  3:20.11  3:53.99  4:27.79
 13 White, Lauren E     17 LAC-MA               4:29.09    4:28.37        
       31.15  1:04.43  1:38.13  2:12.02  2:46.32  3:20.62  3:54.92  4:28.37
 14 Swift, Kara H       17 Jersey Wahoos-MA     4:30.30    4:29.87        
       31.41  1:05.34  1:39.37  2:14.20  2:48.16  3:22.72  3:56.66  4:29.87
 15 Lane, Cara M        21 Nova-VA              4:27.36    4:30.00        
       31.23  1:04.84  1:38.92  2:13.29  2:47.67  3:21.97  3:56.72  4:30.00
 16 White, Samantha L   18 Rmsc-PV              4:30.24    4:38.02        
       31.62  1:05.64  1:40.21  2:15.20  2:50.37  3:26.05  4:02.26  4:38.02
C - Final
 17 Ziegler, Kate M     14 FISH-PV              4:31.31    4:26.04        
       30.80  1:03.72  1:37.29  2:11.14  2:44.96  3:18.96  3:53.01  4:26.04
 18 Murphy, Patty L     18 Jersey Wahoos-MA     4:33.08    4:29.23        
       31.97  1:06.05  1:40.30  2:14.78  2:48.70  3:22.84  3:56.55  4:29.23
 19 Cahill, Bridgette   18 Jersey Wahoos-MA     4:33.34    4:30.58        
       31.91  1:05.75  1:39.59  2:13.86  2:47.90  3:22.20  3:56.43  4:30.58
 20 Roop, Stephanie C   14 Malvern Swimming-MA  4:34.12    4:32.93        
       32.07  1:05.53  1:39.64  2:13.94  2:47.63  3:22.60  3:58.19  4:32.93
 21 Royce, Jackie L     17 PSDN-VA              4:33.57    4:36.70        
       32.38  1:06.22  1:40.68  2:15.16  2:50.07  3:25.22  4:01.11  4:36.70
 22 Rowland, Leanne M   17 LAC-MA               4:32.41    4:37.61        
       32.15  1:07.19  1:42.80  2:18.38  2:54.18  3:29.39  4:04.23  4:37.61
 23 Mumper, Laura C     19 Nova-VA              4:34.16    4:38.31        
       31.84  1:06.13  1:40.90  2:16.14  2:51.62  3:27.58  4:03.32  4:38.31
 24 Smith, Lyndsey M    14 GTAC-MD              4:33.01    4:39.23        
       31.25  1:05.35  1:39.79  2:16.30  2:52.72  3:29.35  4:04.27  4:39.23
 
Event 20  Men 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        Meet: @ 3:59.30  7/27/2002 Jamie M Grimes, RMSC                        
      WorldR: # 3:40.17  7/22/2001 Ian Thorpe, Australia                       
  American R: $ 3:47.00  9/16/2000 Klete Keller, USA                           
    PVS Open: * 3:49.86  1995      Tom Dolan, CUBU                             
    GMU Pool: ! 3:52.72  2000      Tom Dolan, CUBU                             
                3:58.69  OT04
                3:59.79  N-JR
                4:02.19  NATQ
                4:05.89  US O
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Suguiyama, Yuri F   19 CUBU-PV              4:06.48    4:01.29 NATQ   
       27.28    57.15  1:27.35  1:58.05  2:28.99  3:00.26  3:31.19  4:01.29
  2 Mellors, Pat W      16 JCCS-AM              4:06.52    4:02.78 US O   
       27.84    58.24  1:28.71  1:59.87  2:31.04  3:02.18  3:32.77  4:02.78
  3 Greenwood, Bo G     19 Nova-VA              4:06.87    4:03.17 US O   
       28.36    59.12  1:30.04  2:00.86  2:31.59  3:02.47  3:33.34  4:03.17
  4 Swanson, Michael J  16 LAC-MA               4:06.55    4:04.57 US O   
       27.78    57.84  1:28.39  1:59.57  2:30.71  3:02.28  3:34.14  4:04.57
  5 Valdivieso, Juan P  21 CUBU-PV              4:08.83    4:05.04 US O   
       28.74    58.96  1:29.78  2:00.80  2:32.02  3:03.25  3:34.19  4:05.04
  6 Newton, Tim C       17 Eagles-MD            4:07.70    4:09.04        
       28.76    59.92  1:31.35  2:02.62  2:34.03  3:05.73  3:37.75  4:09.04
  7 Pearson, Chris A    19 Clippers-MD          4:06.95    4:10.13        
       28.46    59.65  1:31.12  2:03.47  2:35.71  3:07.91  3:39.75  4:10.13
  8 Taylor, Cole        17 Nova-VA              4:07.81    4:10.76        
       28.93    59.85  1:31.60  2:03.64  2:35.65  3:07.92  3:39.94  4:10.76
B - Final
  9 Martens, Steuart S  19 CUBU-PV              4:11.04    4:08.81        
       29.03  1:00.15  1:31.35  2:02.86  2:34.43  3:06.35  3:37.96  4:08.81
 10 Dugan, Jon M        18 CUBU-PV              4:12.79    4:09.87        
       29.61  1:01.29  1:33.01  2:04.42  2:36.02  3:07.71  3:39.37  4:09.87
 11 Fraley, Kevin C     18 PSDN-VA              4:12.04    4:10.06        
       28.81  1:00.41  1:31.87  2:03.76  2:35.38  3:07.43  3:39.14  4:10.06
 12 Sisk, Mark W        17 Nova-VA              4:13.26    4:10.69        
       29.95  1:01.81  1:33.41  2:04.60  2:35.86  3:07.74  3:39.90  4:10.69
 13 Foss, Andrew A      17 CUBU-PV              4:12.45    4:11.92        
       28.64    59.71  1:31.71  2:03.91  2:36.14  3:08.50  3:40.76  4:11.92
 14 Boyle, Matt W       20 AVST-PV              4:13.06    4:13.66        
       29.80  1:01.56  1:33.93  2:06.23  2:38.39  3:10.63  3:43.09  4:13.66
 15 Deweese, Ryan R     16 PSDN-VA              4:13.49    4:14.21        
       29.19  1:01.22  1:33.75  2:06.27  2:38.70  3:11.24  3:43.38  4:14.21
 16 Bassett, Ethan C    21 CUBU-PV              4:11.71    4:15.40        
       29.87  1:01.98  1:34.20  2:06.54  2:38.78  3:11.22  3:43.82  4:15.40
C - Final
 17 Adler, Jason S      16 CUBU-PV              4:14.60    4:09.57        
       29.18  1:00.58  1:32.04  2:03.76  2:35.32  3:07.23  3:38.87  4:09.57
 18 Eckel, Daniel E     15 MLAC-AM              4:14.97    4:11.05        
       28.90  1:00.68  1:32.12  2:04.38  2:35.89  3:08.59  3:40.35  4:11.05
 19 Zurowski, Daniel G  21 Nova-VA              4:13.53    4:11.37        
       28.56  1:00.13  1:32.21  2:04.91  2:37.32  3:09.72  3:41.51  4:11.37
 20 Healy, Patrick J    17 UNMA-MA              4:13.59    4:11.45        
       29.33  1:00.55  1:32.39  2:04.29  2:36.43  3:08.28  3:40.46  4:11.45
 21 Binz, Robert A      20 Jersey Wahoos-MA     4:14.65    4:11.52        
       28.94  1:00.13  1:32.01  2:04.02  2:36.08  3:08.33  3:40.62  4:11.52
 22 Zebley, Nico A      15 North Baltimore-MD   4:14.30    4:12.14        
       29.20  1:00.76  1:32.28  2:04.13  2:36.15  3:08.41  3:40.70  4:12.14
 23 Remaly, Mark D      17 BAY-MA               4:13.50    4:12.78        
       29.25  1:00.47  1:32.24  2:04.60  2:36.88  3:09.32  3:41.48  4:12.78
 24 Mendelsohn, Andrew  17 CUBU-PV              4:13.50    4:17.38        
       29.22  1:00.99  1:33.59  2:06.29  2:38.82  3:11.51  3:44.79  4:17.38
 
Event 21  Women 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
        Meet: @ 4:26.93  7/26/2001 North Baltimore AC, NBAC-MD                 
                         Francik, Dotson, Goetsch, Sackett                 
      WorldR: # 3:58.30  9/23/2000 United States                               
  American R: $ 4:10.03  8/15/1998 Hillenbrand                                 
    PVS Open: * 4:26.60  1982      STAR                                        
    GMU Pool: ! 4:25.82  2000      CUBU, Curl-Burke                            
                         Knepper, Ceballos, Roller, Ertter                 
                4:25.89  NATQ
                4:30.49  US O
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Curl-Burke Swim Club-PV  'A'                4:19.65    4:20.08!NATQ   
     1) Filak, Christine A 19           2) Tanaka, Masami 23              
     3) Ullrich, Laura C 18             4) Ertter, Lindsey R 19           
       33.31  1:07.35  1:39.74  2:17.01  2:46.71  3:21.74  3:49.49  4:20.08
  2 Mt. Lebanon AC-AM  'A'                      4:28.48    4:26.81@US O   
     1) Thomas, Aubra L 17              2) Orstein, Kaitlyn E 16          
     3) Cunningham, Ashley L 16         4) Rosenberg, Kiersten R 18       
       33.24  1:08.18  1:42.40  2:22.83  2:53.43  3:28.15  3:55.49  4:26.81
  3 Bay Barracudas-MA  'A'                      4:24.78    4:27.61 US O   
     1) Stephens, Jessica A 17          2) McLaughlin, Julie M 16         
     3) Morris, Kailey B 14             4) Perruquet, Jessi E 20          
       33.53  1:09.75  1:44.81  2:23.98  2:54.48  3:29.72  3:57.22  4:27.61
  4 Team Pittsburgh-AM  'A'                     4:31.68    4:29.14 US O   
     1) Wallace, Jordan J 18            2) Grant, Sarah G 19              
     3) Wagner, Casey K 15              4) Hunter, Katie A 22             
       32.32  1:05.37           3:28.15  3:56.84  4:29.14                  
  5 Curl-Burke Swim Club-PV  'B'                4:27.84    4:29.99 US O   
     1) Beller, Yeng Lan E 14           2) Beales, Kristen E 14           
     3) Newell, Megan M 14              4) Law, Colleen M 14              
       32.80  1:08.35  1:43.99  2:24.84  2:54.21  3:30.79  3:59.18  4:29.99
  6 Team Delaware-MA  'A'                       4:30.17    4:30.40 US O   
     1) Brady, Kaitlyn M 16             2) Kuczmarski, Katie A 18         
     3) McConnell, Kelly E 17           4) Goeller, Laura T 17            
       33.15  1:07.97  1:42.14  2:23.27  2:53.81  3:28.81  3:57.43  4:30.40
  7 Curl-Burke Swim Club-PV  'C'                4:32.04    4:31.24        
     1) Christensen, Mei L 13           2) Burke, Kelly A 18              
     3) Suguiyama, Erica L 16           4) Kemp, Liz A 14                 
       33.87  1:09.91  1:44.92  2:25.02  2:56.05  3:30.72  3:59.42  4:31.24
  8 Spirit Swimming-MA  'A'                     4:29.54    4:31.55        
     1) Henriques, Alice M 21           2) McMenamin, Kourtney B 17       
     3) Jeffers, Sarah A 17             4) Leary, Sharon M 16             
       32.85  1:06.83  1:43.07  2:23.47  2:54.99  3:30.44  3:59.50  4:31.55
  9 Nova of VA Aquatics-VA  'A'                 4:28.75    4:31.69        
     1) Cook, Elizabeth M 21            2) Bennett, Elaine M 18           
     3) Roller, Cynthia X 20            4) Smith, Whitney L 20            
       33.10  1:09.03  1:45.44  2:26.12  2:55.51  3:30.61  4:00.42  4:31.69
 10 Potomac Marlins-PV  'A'                     4:31.65    4:33.25        
     1) Cameron, Allison P 17           2) Schaffner, Rachael A 19        
     3) McLaughlin, Jen L 21            4) Stark, Amy L 15                
       32.96  1:09.58  1:45.40  2:27.86  2:56.99  3:31.15  4:00.86  4:33.25
 11 Apex-MA  'A'                                4:42.41    4:34.08        
     1) Smaniotto, Cara D 15            2) Marks, Jamie L 13              
     3) McCloskey, Moira C 16           4) Thomas, Joanna N 12            
       33.94  1:09.55  1:44.89  2:25.40  2:56.46  3:33.12  4:02.11  4:34.08
 12 Poseidon Swimming-VA  'A'                   4:31.52    4:34.10        
     1) Fraley, Lauren C 15             2) Kowalchuk, Morgan L 15         
     3) Gill, Meg B 17                  4) Hopkins, Callie A 17           
       33.47  1:08.87  1:45.38  2:26.67  2:57.53  3:33.04  4:02.09  4:34.10
 13 Jersey Wahoos Swim Club-MA  'A'             4:27.12    4:34.22        
     1) Swift, Kara H 17                2) O'Donnell, Tarin P 16          
     3) Skros, Susan C 17               4) Murphy, Patty L 18             
       33.51  1:07.87  1:43.77  2:25.37  2:56.17  3:32.14  4:01.95  4:34.22
 14 Retriever Aquatic Club-MD  'A'              4:32.54    4:34.41        
     1) Disque, Stephanie L 18          2) Prather, Lindsey M 19          
     3) Wittsack, Holly M 20            4) Polek, Jamie L 17              
       34.17  1:11.44  1:46.75  2:26.65  2:57.76  3:33.10  4:02.50  4:34.41
 15 Trident Swim Club-MA  'A'                   4:42.55    4:35.03        
     1) Cantwell, Christina E 15        2) Raptosh, Jenna M 14            
     3) Riefenstahl, Katie S 12         4) Heiser, Laura H 17             
       34.21  1:09.64  1:45.21  2:25.22  2:56.62  3:33.41  4:02.91  4:35.03
 16 Mt. Lebanon AC-AM  'B'                      4:33.17    4:36.40        
     1) Engelmeier, Libby A 18          2) DiNardo, Sara M 16             
     3) Choura, Courtney A 18           4) Starr, Nicole L 17             
       33.68  1:09.31  1:46.18  2:28.19           2:45.52  4:03.99  4:36.40
 17 Nova of VA Aquatics-VA  'B'                 4:33.43    4:36.98        
     1) Amesbury, Quinn Q 20            2) Buck, Coco S 20                
     3) Wrenshall, Kate M 20            4) Lane, Cara M 21                
       34.29  1:11.16  1:48.04  2:29.88  3:01.43  3:36.75  4:05.77  4:36.98
 18 Lancaster Aquatic Club-MA  'A'              4:34.72    4:37.36        
     1) Rowland, Leanne M 17            2) Ricedorf, Kayla R 14           
     3) Yeager, Ashley J 17             4) Luttermoser, Allison K 15      
       33.28  1:07.90  1:45.86  2:28.18  2:58.72  3:35.40  4:05.30  4:37.36
 19 Coast Guard Blue Dolphins-VA  'A'           4:32.99    4:40.66        
     1) Riesbeck, Colleen P 17          2) Ouzts, Liz C 17                
     3) Homewood, Erin H 16             4) Blount, Anna S 16              
       33.89  1:10.38  1:46.49  2:29.34  3:01.00  3:37.48  4:06.76  4:40.66
 20 South Eastern Virginia Aquatic-VA  'A'      4:41.03    4:41.40        
     1) Finch, Chelsea K 17             2) Babcock, Laura A 16            
     3) Johnston, Emily R 20            4) Adams, Mary T 18               
       34.16  1:10.05  1:47.51  2:30.11  3:03.61  3:40.84  4:09.63  4:41.40
 21 Delaware Swim Team-MA  'A'                  3:55.46Y   4:41.85        
     1) Courtney, Erin C 17             2) Zomchick, Sarah M 16           
     3) Williams, Christy E 16          4) Nilon, Marissa L 17            
       33.63  1:09.02  1:47.37  2:31.78  3:01.79  3:38.48  4:07.48  4:41.85
 22 Nrg Swimming-MA  'A'                        4:07.08Y   4:41.86        
     1) Rosenberg, Laura A 15           2) Nowicke, Jackee M 15           
     3) Wagner, Sarah A 16              4) Gribbin, Jackie M 16           
       34.16  1:09.36  1:48.48  2:33.00  3:04.32  3:39.98  4:09.61  4:41.86
 23 Retriever Aquatic Club-MD  'B'              4:42.16    4:42.61        
     1) Godwin, Katherine E 16          2) Surkovich, Brittany T 16       
     3) Glasgow, Adrianne E 17          4) Surkovich, Daniele M 14        
       33.75  1:10.29  1:48.92  2:33.27  3:04.55  3:40.43  4:09.99  4:42.61
 24 Fox Chapel Killer Whales-AM  'A'            4:06.99Y   4:44.22        
     1) Clark-Polner, Liz P 15          2) Salerno, Christa B 16          
     3) Weinstein, Lauren B 18          4) VanderVeer, Barbara C 17       
       35.73  1:13.80  1:51.74  2:36.17  3:06.77  3:42.14  4:11.90  4:44.22


 
Event 22  Men 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
        Meet: @ 3:58.01  7/26/2001 Rockville Montgomery SC, RMSC-PV            
                         Liscinsky, Velez, Raab, McCabe                    
      WorldR: # 3:33.73  9/23/2000 United States                               
  American R: $ 3:39.26  7/1993    Stanford                                    
    PVS Open: * 3:53.52  1991      Peddie                                      
    GMU Pool: ! 3:54.01  2000      CUBU, Curl-Burke                            
                         Walters, Moses, Stephens, Brado                   
                3:55.69  NATQ
                4:01.19  US O
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Curl-Burke Swim Club-PV  'A'                3:48.52    3:49.19*NATQ   
     1) Liscinsky, Mark M 20            2) Moses, ED E 22                 
     3) Valdivieso, Juan P 21           4) Brado, Matt J 22               
       28.78    58.69  1:27.42  2:00.63  2:26.92  2:56.96  3:21.86  3:49.19
  2 Nova of VA Aquatics-VA  'A'                 3:57.82    3:56.82@US O   
     1) Wagner, Luke E 20               2) Yimsomruay, Guy G 23           
     3) Greenwood, Bo G 19              4) Sisk, Mark W 17                
       28.46    58.05  1:29.98  2:05.10  2:32.32  3:03.13  3:29.11  3:56.82
  3 Lancaster Aquatic Club-MA  'A'              3:58.70    3:57.88@US O   
     1) Stinson, Jon E 20               2) Coble, Casey C 20              
     3) Hollinger, Cameron S 17         4) Webber, Adam L 21              
       29.05    59.28  1:30.24  2:06.31  2:32.93  3:04.80  3:29.68  3:57.88
  4 Curl-Burke Swim Club-PV  'B'                3:54.98    3:58.58 US O   
     1) Gibson, Chris R 18              2) Suriano, Fransisco 24          
     3) Shomberger, Stephen J 17        4) Szabo, Dominick Z 20           
       28.93    59.53  1:30.09  2:04.85  2:32.45  3:04.64  3:30.61  3:58.58
  5 Trident Swim Club-MA  'A'                   4:08.99    4:00.03 US O   
     1) Rawhauser, Ian A 17             2) Burns, Aaron H 17              
     3) Gallagher, Chris J 14           4) Levan, Jared M 18              
       29.77  1:00.69  1:31.80  2:07.87  2:34.98  3:06.76  3:31.40  4:00.03
  6 Coast Guard Blue Dolphins-VA  'A'           3:57.36    4:00.53 US O   
     1) Layser, Robby B 18              2) Kegelman, John C 15            
     3) Kegelman, Tim P 17              4) Cowling, TJ J 17               
       29.91  1:00.53  1:33.26  2:10.86  2:36.88  3:07.46  3:32.21  4:00.53
  7 Poseidon Swimming-VA  'A'                   4:02.60    4:03.33        
     1) Deweese, Ryan R 16              2) Smith, Phillip A 18            
     3) Halasz, Murph M 19              4) Royce, Danny M 21              
       30.74  1:02.99  1:35.04  2:11.81  2:38.24  3:08.98  3:34.68  4:03.33
  8 Jersey Wahoos Swim Club-MA  'A'             4:04.78    4:03.70        
     1) Weiner, Kevin S 20              2) Parker, Graham A 16            
     3) Patrizzi, Andrew J 18           4) Campbell, Matthew P 21         
       30.68  1:01.79  1:33.75  2:09.92  2:37.41  3:09.49  3:35.37  4:03.70
  9 Curl-Burke Swim Club-PV  'C'                3:59.33    4:04.68        
     1) Hicks, Jeff N 20                2) Furlong, Kevin J 19            
     3) Mendelsohn, Andrew M 17         4) Meleski, Chris J 17            
       30.58  1:02.12  1:31.98  2:07.74  2:36.48  3:09.60  3:35.98  4:04.68
 10 Nova of VA Aquatics-VA  'B'                 4:05.47    4:05.27        
     1) Taylor, Cole 17                 2) Brisson, Jason L 15            
     3) Zurowski, Daniel G 21           4) Wheeler, Mike J 21             
       30.04  1:01.22  1:34.25  2:11.41  2:39.07  3:09.69  3:35.83  4:05.27
 11 Retriever Aquatic Club-MD  'A'              4:04.02    4:09.57        
     1) Collier, Robert W 17            2) Adam, Mark E 18                
     3) Todes, Jamie 20                 4) Erb, Ben A 21                  
       31.35  1:03.59  1:35.47  2:13.28  2:40.48  3:14.16  3:39.74  4:09.57
 12 Poseidon Swimming-VA  'B'                   4:10.10    4:09.90        
     1) Fraley, Kevin C 18              2) Fischetti, Robbie F 17         
     3) Nixon, Chris E 19               4) Steadman, Grant G 16           
       31.35  1:04.60  1:37.60  2:14.47  2:42.08  3:14.47  3:40.18  4:09.90
 13 Coast Guard Blue Dolphins-VA  'B'           4:11.18    4:11.19        
     1) Lesnick, Tom 99                 2) Pollard, Corey R 16            
     3) Verhoef, Peter J 18             4) Walsh, Paul D 17               
       31.71  1:04.62  1:37.57  2:16.63  2:42.43  3:13.51  3:40.48  4:11.19
 14 South Eastern Virginia Aquatic-VA  'A'      4:09.10    4:11.93        
     1) Rosso, Justin P 16              2) Greco, Drew M 16               
     3) Babcock, Lyle W 18              4) Amer, Nader M 15               
       30.99  1:04.01  1:38.14  2:17.04  2:44.23  3:15.68  3:42.93  4:11.93
 15 Retriever Aquatic Club-MD  'B'              4:11.02    4:12.47        
     1) Lombo, Nicolas 21               2) Strauss, Karl E 21             
     3) Nachman, Josh R 14              4) Wisthoff, Matt P 16            
       31.29  1:03.55  1:36.23  2:14.04  2:42.58  3:16.07  3:43.13  4:12.47
 16 North Penn AC-MA  'A'                       3:33.40Y   4:12.80        
     1) Fleming, Steve N 20             2) Fanslau, Nick A 17             
     3) Bergman, Jeremy A 21            4) Kratz, Brett A 17              
       29.84  1:02.40  1:34.92  2:13.75  2:42.14  3:15.82  3:42.40  4:12.80
 17 Team Pittsburgh-AM  'A'                     4:12.40    4:15.41        
     1) Bair, James D 20                2) Brush, Raymond E 21            
     3) Bonczek, Brian R 19             4) Viverette, Matt J 16           
       32.26  1:06.26  1:39.53  2:16.19  2:44.00  3:16.99  3:44.43  4:15.41
 18 North Penn AC-MA  'B'                       3:41.65Y   4:19.09        
     1) Kerr, Mike M 16                 2) Bauer, Matt C 17               
     3) Grieco, Steve F 17              4) Pasquale, Steve A 20           
       31.35  1:03.82  1:37.71  2:18.54           2:34.27  3:49.17  4:19.09
 19 Williamsburg Aquatic Club-VA  'A'           3:46.85Y   4:20.34        
     1) Sherman, Aaron D 19             2) Peterson, Joey M 16            
     3) Fiehler, Austin E 16            4) Emmett, Quinn M 19             
       31.30  1:05.42  1:39.92  2:19.44  2:48.28  3:22.50  3:49.13  4:20.34



!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 3.2//EN"> 
The Eastern Zone - Section II of the Speedo Champions Series 
July 25-28, 2002
George Mason University - Aquatic and Fitness Center
Fairfax, VA
Meet Results 

 

Event 23  Women 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        Meet: @ 8:55.35  07/27/2001Rachael Burke, CUBU-PV                      
      WorldR: # 8:16.22  08/20/1989Janet Evans, USA                            
  American R: $ 8:16.22  08/20/1989Janet Evans, USA                            
    PVS Open: * 8:56.42  2002      Leslie Swinley, CUBU                        
    GMU Pool: ! 8:57.44  2001      Cara Lane, NOVA                             
                8:48.51  N-JR
                8:50.49  OT04
                8:56.29  NATQ
                9:04.09  US O
 Meet Qualifying:  9:33.29
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Burke, Rachael M    18 CUBU-PV              8:39.91    8:48.27@N-JR   
       31.06  1:03.79  1:36.80  2:09.92  2:42.98  3:15.90  3:48.91  4:22.11
     4:55.13  5:28.35  6:01.67  6:35.02  7:08.49  7:42.06  8:15.53  8:48.27
  2 Swinley, Leslie A   14 CUBU-PV              8:50.24    9:00.68 US O   
       31.64  1:04.80  1:38.16  2:11.60  2:45.24  3:18.87  3:52.75  4:26.47
     5:00.46  5:34.62  6:09.12  6:43.46  7:18.01  7:52.51  8:26.88  9:00.68
  3 Smith, Whitney L    20 Nova-VA              9:01.10    9:01.86 US O   
       31.81  1:05.51  1:39.54  2:13.55  2:47.66  3:21.82  3:56.37  4:30.60
     5:05.12  5:39.45  6:13.86  6:48.08  7:22.18  7:55.78  8:29.30  9:01.86
  4 Ziegler, Kate M     14 FISH-PV              8:58.76    9:03.20 US O   
       30.96  1:04.13  1:37.62  2:11.59  2:45.37  3:19.53  3:53.77  4:28.18
     4:57.93  5:37.21  6:11.64  6:46.45  7:21.00  7:55.60  8:24.55  9:03.20
  5 Haser, Chelsea A    15 GTAC-MD              9:02.21    9:04.84        
       31.87  1:05.69  1:39.72  2:13.75  2:47.97  3:22.58  3:57.19  4:31.68
     5:05.88  5:40.66  6:15.39  6:50.02  7:17.00  7:58.37  8:32.32  9:04.84
  6 White, Lauren E     17 LAC-MA               9:17.20    9:05.53        
       30.80  1:03.92  1:37.64  2:11.97  2:45.93  3:20.72  3:55.34  4:29.90
     5:04.30  5:39.24  6:13.92  6:48.65  7:23.09  7:57.91  8:32.10  9:05.53
  7 Burke, Amanda C     17 CUBU-PV              9:08.56    9:06.65        
       32.04  1:06.11  1:40.19  2:14.39  2:48.77  3:23.19  3:57.65  4:32.17
     5:06.50  5:40.86  6:15.36  6:49.80  7:24.24  7:58.69  8:24.76  9:06.65
  8 Spradlin, Jamie L   20 GATR-VA              8:59.65    9:09.15        
       30.89  1:04.56  1:38.72  2:13.08  2:47.51  3:22.15  3:56.89  4:31.38
     5:06.05  5:40.94  6:15.76  6:50.80  7:25.90  8:00.75  8:35.45  9:09.15
  9 Wagner, Casey K     15 Tpit-AM              9:07.20    9:10.92        
       31.67  1:05.86  1:39.96  2:14.49  2:48.78  3:23.48  3:58.46  4:33.15
     5:07.84  5:42.12  6:17.17  6:52.32  7:27.40  8:02.62  8:37.32  9:10.92
 10 Murphy, Patty L     18 Jersey Wahoos-MA     9:16.67    9:12.71        
       32.99  1:08.35  1:43.36  2:18.50  2:53.43  3:28.32  4:03.48  4:38.39
     5:13.17  5:47.83  6:22.36  6:56.78  7:31.17  8:05.66  8:39.58  9:12.71
 11 LA Russa, Cassy A   15 EMAC-MA              9:32.99    9:14.27        
       30.93  1:04.44  1:39.27  2:14.08  2:48.75  3:23.57  3:58.48  4:33.38
     5:06.85  5:43.37  6:18.36  6:53.93  7:24.85  8:04.82  8:39.95  9:14.27
 12 Cahill, Bridgette   18 Jersey Wahoos-MA     9:24.54    9:15.63        
       33.39  1:08.49  1:43.34  2:18.29  2:53.42  3:28.66  4:03.73  4:38.80
     5:13.56  5:48.19  6:23.11  6:57.73  7:32.38  8:07.25  8:42.01  9:15.63
 13 Smith, Lyndsey M    14 GTAC-MD             10:21.48Y   9:19.36        
       30.87  1:04.85  1:39.47  2:14.30  2:39.99  3:24.12  3:58.79  4:34.32
     5:00.88  5:45.52  6:13.86  6:57.88  7:33.72  8:09.85  8:39.49  9:19.36
 14 Kenworthy, Cathy A  18 FISH-PV              9:17.75    9:20.81        
       32.24  1:06.94  1:42.06  2:16.83  2:51.94  3:26.87  4:02.08  4:37.13
     5:12.67  5:47.71  6:23.47  6:59.02  7:34.82  8:10.36  8:46.33  9:20.81
 15 Roop, Stephanie C   14 Malvern Swimming-MA  9:25.88    9:21.64        
       32.79  1:08.03  1:42.10  2:17.12  2:51.94  3:27.24  4:02.61  4:38.40
     5:13.75  5:50.00  6:25.59  7:00.99  7:36.66  8:11.82  8:46.73  9:21.64
 16 Homewood, Erin H    16 Coast Guard-VA       9:25.52    9:22.89        
       32.14  1:06.57  1:42.10  2:17.76  2:53.47  3:29.25  4:05.01  4:40.59
     5:05.49  5:51.33  6:16.14  7:02.27  7:30.10  8:13.15  8:39.38  9:22.89
 17 Hopkins, Callie A   17 PSDN-VA              9:24.92    9:22.97        
       32.60  1:07.88  1:43.51  2:19.07  2:50.16  3:30.28  4:05.95  4:41.66
     5:17.37  5:53.21  6:28.84  7:04.48  7:39.60  8:14.49  8:49.15  9:22.97
 18 White, Samantha L   18 Rmsc-PV             10:19.83Y   9:23.29        
       32.67  1:07.65  1:42.98  2:18.15  2:53.69  3:29.19  4:04.73  4:40.03
     5:15.44  5:50.81  6:26.55  7:02.19  7:38.02  8:13.71  8:49.21  9:23.29
 19 Finley, Kelly C     15 SPIR-MA             10:33.57Y   9:24.20        
       33.58  1:08.67  1:44.53  2:19.55  2:55.52  3:30.95  4:06.48  4:41.90
     5:17.50  5:52.95  6:28.29  7:03.69  7:38.86  8:14.37  8:49.49  9:24.20
 20 Gannon, Amanda L    16 Tpit-AM              9:27.02    9:24.43        
       32.47  1:07.28  1:42.81  2:18.47  2:54.36  3:30.29  4:05.97  4:41.69
     5:17.25  5:52.83  6:28.36  7:03.98  7:39.27  8:14.88  8:50.15  9:24.43
 21 McDermott, Elana R  18 CUBU-PV              9:27.30    9:25.69        
       32.93  1:08.01  1:43.53  2:19.46  2:55.35  3:31.22  4:07.05  4:42.52
     5:17.93  5:53.38  6:29.09  7:04.56  7:40.44  8:15.93  8:51.19  9:25.69
 22 Thomas, Joanna N    12 APEX-MA             10:42.93Y   9:26.92        
       32.38  1:07.68  1:43.43  2:18.81  2:54.55  3:29.93  4:05.23  4:41.07
     5:17.19  5:52.61  6:28.36  7:04.34  7:39.98  8:16.37  8:52.26  9:26.92
 23 Coppotelli, Lauren  16 SPIR-MA              9:20.55    9:27.02        
       32.69  1:07.80  1:43.53  2:19.05  2:54.55  3:30.17  3:57.48  4:41.70
     5:17.35  5:52.99  6:22.53  7:04.48  7:40.31  8:15.90  8:51.66  9:27.02
 24 Warwick, Kristen A  15 RAC-MD               9:29.75    9:27.04        
       32.88  1:07.83  1:43.54  2:19.10  2:54.68  3:29.93  4:05.96  4:41.87
     5:17.95  5:53.95  6:29.98  7:06.07  7:41.53  8:17.56  8:52.61  9:27.04
 
       
 
Event 24  Men 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        Meet: @ 15:38.38  07/27/2001Jamie Grimes, NOVA-VA                      
      WorldR: # 14:34.56  07/29/2001Grant Hackett, Australia                   
  American R: $ 14:56.81  09/23/2000Chris Thompson, USA                        
    PVS Open: * 15:45.68  2000      Jamie Grimes, STAR                         
    GMU Pool: ! 15:45.68  2000      Jamie Grimes, RMSC                         
                15:47.49  OT04
                15:49.34  N-JR
                16:03.49  NATQ
                16:18.59  US O
 Meet Qualifying:  17:25.19
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Grimes, Jamie M     23 Rmsc-PV             15:49.35   15:55.07 NATQ   
       29.04    59.73  1:30.79  2:01.82  2:33.03  3:04.16  3:35.47  4:06.72
     4:38.11  5:09.44  5:40.82  6:12.42  6:44.08  7:15.69  7:47.73  8:19.63
     8:51.80  9:23.97  9:56.15 10:28.61 11:01.23 11:34.03 12:06.68 12:39.51
    13:12.40 13:45.48 14:18.66 14:51.77 15:24.12 15:55.07                  
  2 Taylor, Cole        17 Nova-VA             16:17.99   16:13.12 US O   
       29.15  1:00.23  1:32.05  2:03.98  2:36.18  3:08.56  3:40.90  4:13.55
     4:46.26  5:19.33  5:51.89  6:25.08  6:57.83  7:30.65  8:03.59  8:36.30
     9:08.95  9:41.57 10:14.33 10:46.87 11:19.57 11:51.90 12:24.63 12:56.98
    13:29.79 14:02.49 14:35.40 15:08.37 15:41.38 16:13.12                  
  3 Swanson, Michael J  16 LAC-MA              16:22.77   16:17.14 US O   
       29.03  1:01.05  1:33.81  2:06.97  2:39.68  3:12.38  3:44.95  4:17.61
     4:50.24  5:22.91  5:55.81  6:28.39  7:01.02  7:33.71  8:06.41  8:38.78
     9:11.49  9:44.43 10:17.29 10:49.95 11:22.94 11:56.16 12:29.30 13:02.64
    13:36.02 14:09.31 14:42.62 15:14.41 15:46.40 16:17.14                  
  4 Martens, Steuart S  19 CUBU-PV             16:22.79   16:25.37        
       30.47  1:02.99  1:36.10  2:08.58  2:41.71  3:14.60  3:47.70  4:20.52
     4:53.23  5:25.67  5:58.10  6:30.79  7:03.54  7:36.45  8:08.77  8:41.85
     9:14.45  9:47.48 10:20.62 10:53.62 11:26.58 11:59.80 12:32.93 13:06.45
    13:39.66 14:13.17 14:46.69 15:20.18 15:53.01 16:25.37                  
  5 Dugan, Jon M        18 CUBU-PV             16:18.72   16:30.41        
       30.32  1:03.27  1:35.98  2:09.14  2:42.21  3:15.12  3:48.22  4:20.94
     4:54.11  5:26.89  5:59.66  6:32.60  7:05.22  7:38.16  8:10.85  8:43.99
     9:17.40  9:51.05 10:24.31 10:57.62 11:30.89 12:04.48 12:37.74 13:11.42
    13:44.75 14:18.34 14:51.89 15:25.59 15:50.12 16:30.41                  
  6 Adler, Jason S      16 CUBU-PV             16:42.08   16:31.63        
       30.03  1:02.80  1:36.08  2:09.40  2:42.20  3:14.95  3:47.82  4:20.93
     4:53.91  5:27.19  6:00.30  6:33.69  7:06.90  7:40.63  8:14.16  8:47.81
     9:21.28  9:55.00 10:28.26 11:01.75 11:35.02 12:08.35 12:41.89 13:15.72
    13:48.81 14:22.00 14:55.07 15:27.94 16:00.46 16:31.63                  
  7 Fraley, Kevin C     18 PSDN-VA             16:32.86   16:32.12        
       29.93  1:02.40  1:35.14  2:08.28  2:41.10  3:13.74  3:46.59  4:19.75
     4:51.13  5:25.70  5:58.85  6:31.91  7:05.09  7:38.43  8:11.65  8:44.98
     9:18.28  9:51.69 10:24.44 10:58.55 11:27.19 12:05.29 12:38.45 13:12.15
    13:45.37 14:19.11 14:52.60 15:26.36 15:53.52 16:32.12                  
  8 Eckel, Daniel E     15 MLAC-AM             16:46.25   16:32.23        
       30.16  1:03.29  1:36.74  2:10.01  2:42.56  3:15.50  3:48.67  4:21.67
     4:50.38  5:27.66  6:00.52  6:33.65  7:07.20  7:40.70  8:14.14  8:47.85
     9:19.53  9:54.89 10:28.70 11:02.22 11:35.74 12:08.83 12:42.17 13:16.00
    13:45.18 14:22.55 14:56.14 15:29.12 16:01.50 16:32.23                  
  9 Deweese, Ryan R     16 PSDN-VA             16:58.37   16:33.26        
       30.14  1:03.22  1:31.65  2:09.59  2:42.68  3:15.83  3:42.66  4:21.86
     4:54.99  5:28.36  6:01.71  6:35.12  7:02.38  7:42.17  8:08.94  8:48.85
     9:19.60  9:55.83 10:28.25 11:03.15 11:36.72 12:10.14 12:43.77 13:17.37
    13:45.46 14:24.35 14:54.92 15:30.68 15:53.95 16:33.26                  
 10 Hamilton, Ted W     17 CUBU-PV             17:24.53   16:38.57        
       30.19  1:04.02  1:37.62  2:11.40  2:45.04  3:19.04  3:53.04  4:26.90
     4:58.36  5:33.06  5:52.46  6:39.33  7:12.58  7:45.20  8:18.19  8:51.14
     9:24.51  9:57.63 10:31.33 11:04.47 11:38.14 12:11.37 12:45.08 13:18.27
    13:52.09 14:25.27 14:55.91 15:32.43 16:06.32 16:38.57                  
 11 Zebley, Nico A      15 North Baltimore-MD  16:19.77   16:38.60        
       29.85  1:01.55  1:33.41  2:05.97  2:38.50  3:10.94  3:43.35  4:16.16
     4:48.77  5:21.52  5:54.16  6:26.79  6:59.84  7:32.98  8:06.24  8:39.47
     9:12.89  9:46.81 10:21.04 10:55.56 11:30.13 12:04.04 12:38.61 13:13.10
    13:47.46 14:21.83 14:56.78 15:30.67 16:05.53 16:38.60                  
 12 Boyle, Matt W       20 AVST-PV             17:01.23   16:41.05        
       31.03  1:04.99  1:39.08  2:12.94  2:46.44  3:19.97  3:53.23  4:26.81
     5:00.11  5:33.64  6:06.97  6:40.52  7:13.84  7:47.19  8:20.40  8:53.92
     9:27.28 10:00.77 10:34.35 11:07.75 11:41.21 12:15.02 12:43.90 13:22.47
    13:56.32 14:30.02 14:56.26 15:36.85 16:07.52 16:41.05                  
 13 Dugan, Matt J       16 CUBU-PV             16:56.41   16:42.05        
       31.02  1:05.35  1:39.59  2:13.76  2:47.62  3:21.54  3:55.34  4:28.62
     5:02.10  5:35.37  6:08.38  6:41.32  7:14.23  7:47.37  8:20.62  8:53.87
     9:26.99 10:00.23 10:33.40 11:07.00 11:40.29 12:14.02 12:47.82 13:21.71
    13:54.95 14:28.67 15:02.62 15:36.48 16:01.90 16:42.05                  
 14 Carey, Tim J        21 CUBU-PV             16:50.41   16:46.33        
       30.65  1:03.27  1:36.58  2:09.70  2:42.84  3:15.94  3:49.20  4:22.51
     4:56.24  5:29.74  6:03.44  6:37.06  7:00.87  7:44.70  8:18.54  8:52.33
     9:25.96  9:59.64 10:33.59 11:07.44 11:41.44 12:15.47 12:49.63 13:23.57
    13:57.72 14:31.53 15:05.65 15:39.38 16:13.45 16:46.33                  
 15 Thomas, Ross D      15 APEX-MA             16:55.69   16:46.34        
       30.09  1:03.41  1:36.74  2:10.67  2:43.71  3:17.42  3:51.44  4:25.35
     4:59.12  5:33.15  6:06.56  6:40.43  7:13.83  7:47.11  8:20.67  8:53.85
     9:27.37 10:00.26 10:33.79 11:06.95 11:40.75 12:14.63 12:48.56 13:22.36
    13:57.05 14:31.03 15:05.71 15:39.92 16:13.67 16:46.34                  
 16 Healy, Patrick J    17 UNMA-MA             17:13.94   16:47.11        
       31.23  1:05.06  1:39.02  2:13.16  2:46.90  3:20.89  3:54.86  4:28.90
     5:02.29  5:36.20  6:09.85  6:43.33  7:16.73  7:50.72  8:24.16  8:58.19
     9:31.83 10:05.62 10:39.19 11:13.07 11:46.87 12:20.65 12:54.39 13:28.12
    14:01.84 14:35.59 15:08.85 15:42.39 16:15.64 16:47.11                  
 17 Karrer, Ryan T      17 Un-Lac-MA           17:08.27   16:51.28        
       30.66  1:03.60  1:36.87  2:10.26  2:43.65  3:17.43  3:51.25  4:24.73
     4:58.41  5:32.28  6:05.59  6:39.20  7:13.25  7:47.42  8:21.56  8:55.38
     9:29.60 10:03.72 10:37.66 11:11.85 11:45.75 12:19.95 12:53.91 13:27.92
    14:01.97 14:36.46 15:10.65 15:44.83 16:18.90 16:51.28                  
 18 Moore, Joseph S     17 PSDN-VA             17:07.18   16:53.21        
       31.44  1:05.23  1:39.12  2:13.02  2:46.87  3:20.72  3:54.51  4:28.54
     5:02.47  5:35.68  6:09.62  6:43.45  7:17.44  7:51.52  8:25.42  8:59.37
     9:33.27 10:07.17 10:41.24 11:15.38 11:49.53 12:23.49 12:57.16 13:30.85
    14:04.86 14:38.91 15:12.85 15:46.87 16:20.50 16:53.21                  
 19 Kauffman, Cody L    15 Trident-MA          17:18.18   16:54.43        
       31.34  1:05.31  1:39.39  2:13.47  2:47.32  3:21.31  3:55.47  4:29.49
     5:03.51  5:37.39  6:11.51  6:45.40  7:19.45  7:53.44  8:27.46  9:01.54
     9:35.63 10:09.73 10:43.90 11:17.97 11:52.10 12:26.03 12:59.98 13:34.01
    14:07.97 14:42.08 15:13.62 15:49.68 16:23.02 16:54.43                  
 20 Mengering, Jonatha  18 Rmsc-PV             15:52.89Y  16:56.23        
       30.39  1:03.82  1:37.27  2:11.03  2:45.23  3:19.61  3:53.54  4:27.89
     5:01.84  5:36.08  6:09.95  6:44.48  7:18.56  7:53.26  8:27.75  9:02.19
     9:36.43 10:10.42 10:44.11 11:18.50 11:52.69 12:27.11 13:00.94 13:34.82
    14:08.17 14:41.74 15:15.56 15:49.45 16:23.16 16:56.23                  
 21 Kraft, David S      15 PM-PV               17:13.62   16:56.70        
       31.52  1:05.24  1:38.70  2:12.83  2:45.98  3:20.38  3:54.10  4:28.19
     5:02.06  5:36.60  6:10.54  6:45.24  7:18.43  7:52.75  8:26.73  9:01.09
     9:35.37 10:09.38 10:43.12 11:18.12 11:51.26 12:25.11 12:58.62 13:33.40
    14:07.83 14:43.05 15:17.55 15:51.18 16:24.36 16:56.70                  
 22 Bear, Michael D     17 Nova-VA             16:35.55   16:56.77        
       30.98  1:03.90  1:36.87  2:09.84  2:42.90  3:16.24  3:49.59  4:22.94
     4:56.53  5:30.19  6:03.96  6:38.02  7:12.42  7:46.92  8:21.24  8:55.68
     9:30.31 10:04.93 10:39.38 11:13.85 11:48.32 12:22.83 12:57.32 13:31.93
    14:06.56 14:41.23 15:15.91 15:50.34 16:24.43 16:56.77                  
 23 Wisthoff, Matt P    16 RAC-MD              16:55.84   16:56.90        
       30.48  1:03.66  1:37.30  2:11.06  2:44.90  3:19.05  3:53.44  4:27.71
     5:01.98  5:36.19  6:10.58  6:44.71  7:18.92  7:53.03  8:27.27  9:01.61
     9:35.61 10:09.93 10:43.96 11:18.03 11:51.89 12:26.00 13:00.14 13:34.30
    14:08.71 14:42.63 15:16.83 15:50.87 16:24.45 16:56.90                  
 24 Mendelsohn, Andrew  17 CUBU-PV             17:02.27   16:59.76        
       31.42  1:05.72  1:39.83  2:13.94  2:47.99  3:22.18  3:56.28  4:30.28
     5:04.37  5:38.68  6:12.75  6:47.05  7:21.31  7:55.53  8:29.52  9:03.45
     9:37.07 10:10.97 10:44.60 11:18.53 11:52.33 12:26.64 13:00.70 13:34.78
    14:09.00 14:43.55 15:17.72 15:52.01 16:26.00 16:59.76                  
 
   
 
Event 25  Women 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        Meet: @ 2:18.53  07/27/2001Cassie Connell, TD-MA                       
      WorldR: # 2:06.62  08/25/1991Krisztina Egerszegi, Hungary                
  American R: $ 2:08.60  06/27/1986Betsy Mitchell, Longhorn                    
    PVS Open: * 2:18.55  1997      Lauren Stinnett, CUBU                       
    GMU Pool: ! 2:19.81  2000      Bethany Lindberg, OCCS                      
                2:15.41  N-JR
                2:17.99  OT04
                2:19.99  NATQ
                2:22.29  US O
 Meet Qualifying:  2:27.39
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Wallace, Jordan J   18 Tpit-AM              2:22.58    2:19.65!NATQ   
       33.12  1:07.86  1:43.83  2:19.65                                    
  2 Henriques, Alice M  21 SPIR-MA              2:21.80    2:20.19 US O   
       32.91  1:08.44  1:44.73  2:20.19                                    
  3 Swift, Kara H       17 Jersey Wahoos-MA     2:25.66    2:22.63        
       33.64  1:09.27  1:46.47  2:22.63                                    
  4 Beller, Yeng Lan E  14 CUBU-PV              2:24.19    2:22.69        
       33.21  1:08.89  1:45.21  2:22.69                                    
  5 McCloskey, Moira C  16 APEX-MA              2:23.48    2:23.48        
       33.18  1:08.97  1:46.68  2:23.48                                    
  6 Yeager, Ashley J    17 LAC-MA               2:23.25    2:23.98        
       33.70  1:09.90  1:47.25  2:23.98                                    
  7 Rowland, Leanne M   17 LAC-MA               2:24.95    2:26.16        
       34.39  1:11.90  1:49.81  2:26.16                                    
  8 Urso, Kelly M       18 OCCS-PV              2:26.50    2:26.26        
       34.15  1:10.25  1:47.85  2:26.26                                    
B - Final
  9 Platt, Beth Ann A   14 SPIR-MA              2:27.06    2:25.37        
       34.47  1:11.42  1:48.89  2:25.37                                    
 10 McConnell, Kelly E  17 Team Delaware-MA     2:27.31    2:25.43        
       34.66  1:10.91  1:48.22  2:25.43                                    
 11 Kimmel, Bridget G   17 North Baltimore-MD   2:27.00    2:25.48        
       34.42  1:11.02  1:48.57  2:25.48                                    
 12 Rosenberg, Laura A  15 Nrg Swimming-MA      2:27.24    2:25.91        
       34.58  1:11.05  1:48.03  2:25.91                                    
 13 Courtney, Erin C    17 DST-MA               2:27.46    2:26.07        
       34.15  1:10.75  1:48.57  2:26.07                                    
 14 McCabe, Bridgette   15 Gaac-MA              2:27.07    2:26.97        
       34.15  1:10.93  1:49.24  2:26.97                                    
 15 Black, Sara E       16 PSDN-VA              2:26.79    2:28.15        
       34.46  1:11.48  1:49.63  2:28.15                                    
 16 Florek, Rachel R    15 Nova-VA              2:27.76    2:29.31        
       34.97  1:12.20  1:51.08  2:29.31                                    
C - Final
 17 Mumper, Laura C     19 Nova-VA              2:27.79    2:25.86        
       35.03  1:11.82  1:49.29  2:25.86                                    
 18 Engelmeier, Libby   18 MLAC-AM              2:28.41    2:27.48        
       34.35  1:11.23  1:49.28  2:27.48                                    
 18 Smith, Ryan M       18 LAC-MA               2:30.09    2:27.48        
       34.47  1:10.87  1:49.26  2:27.48                                    
 20 Smith, Sara M       15 VAST-VA              2:29.59    2:27.69        
       35.35  1:12.53  1:50.63  2:27.69                                    
 21 Amesbury, Quinn Q   20 Nova-VA              2:29.29    2:28.08        
       34.56  1:12.11  1:49.89  2:28.08                                    
 22 Smaniotto, Cara D   15 APEX-MA              2:29.04    2:29.45        
       34.61  1:11.67  1:50.28  2:29.45                                    
 23 Cantwell, Christin  15 Trident-MA           2:29.68    2:29.72        
       34.75  1:12.24  1:50.87  2:29.72                                    
 24 Walters, Gailey     99 Typhoon Aquatics-VA  2:29.01    2:30.44        
       35.63  1:13.25  1:51.78  2:30.44                                    
 
Event 26  Men 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        Meet: @ 2:06.00  07/27/2001Ian Clark, UMLY-MA                          
      WorldR: # 1:55.15  03/20/2002Aaron Peirsol, USA                          
  American R: $ 1:55.15  03/20/2002Aaron Peirsol, Irvine Novaquati             
    PVS Open: * 2:01.01  2000      Brian Walters, CUBU                         
    GMU Pool: ! 2:01.01  2000      Brian Walters, CUBU                         
                2:04.19  OT04
                2:05.01  N-JR
                2:06.79  NATQ
                2:09.09  US O
 Meet Qualifying:  2:18.59
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Wagner, Luke E      20 Nova-VA              2:06.70    2:05.14@NATQ   
       29.78  1:01.50  1:33.33  2:05.14                                    
  2 Greenwood, Bo G     19 Nova-VA              2:07.85    2:05.76@NATQ   
       30.74  1:02.54  1:34.33  2:05.76                                    
  3 Gibson, Chris R     18 CUBU-PV              2:08.88    2:05.86@NATQ   
       29.94  1:01.55  1:33.86  2:05.86                                    
  4 Stinson, Jon E      20 LAC-MA               2:06.88    2:06.81 US O   
       29.40  1:01.14  1:34.20  2:06.81                                    
  5 Shomberger, Stephe  17 CUBU-PV              2:08.14    2:07.63 US O   
       30.77  1:02.85  1:35.61  2:07.63                                    
  6 Bermudez, Alejandr  27 CUBU-PV              2:08.05    2:07.85 US O   
       30.55  1:03.02  1:35.45  2:07.85                                    
  7 Hartmann, John S    19 Typhoon Aquatics-VA  2:08.62    2:08.78 US O   
       30.36  1:03.21  1:36.17  2:08.78                                    
  8 Taylor, Cole        17 Nova-VA              2:07.77    2:09.57        
       30.80  1:03.31  1:36.49  2:09.57                                    
B - Final
  9 Liscinsky, Mark M   20 CUBU-PV              2:08.93    2:05.15@NATQ   
       29.60  1:01.06  1:33.04  2:05.15                                    
 10 Fleming, Steve N    20 NPAC-MA              2:11.35    2:10.41        
       29.95  1:02.44  1:36.31  2:10.41                                    
 11 Yimsomruay, Guy G   23 Nova-VA              2:13.32    2:10.88        
       31.03  1:04.66  1:37.85  2:10.88                                    
 12 Leath, Jeff K       16 UNPSD-VA             2:11.31    2:11.20        
       31.05  1:04.31  1:38.49  2:11.20                                    
 13 Mizelle, Danny P    16 Nova-VA              2:12.37    2:11.94        
       31.30  1:04.75  1:38.42  2:11.94                                    
 14 Bauman, Andy S      18 CCA-VA               2:12.17    2:12.83        
       30.74  1:04.38  1:38.83  2:12.83                                    
 15 Cartwright, Mike E  17 OCCS-PV              2:12.92    2:13.16        
       33.09  1:06.95  1:40.04  2:13.16                                    
 16 Deweese, Ryan R     16 PSDN-VA              2:12.56    2:15.20        
       31.97  1:05.91  1:41.20  2:15.20                                    
C - Final
 17 Rawhauser, Ian A    17 Trident-MA           2:14.76    2:12.12        
       30.63  1:03.06  1:37.06  2:12.12                                    
 18 Hicks, Jeff N       20 CUBU-PV              2:14.78    2:12.37        
       31.14  1:04.53  1:38.67  2:12.37                                    
 19 Dufek, Chris J      17 CUBU-PV              2:14.11    2:13.48        
       31.39  1:05.24  1:39.53  2:13.48                                    
 20 Wheeler, Mike J     21 Nova-VA              2:14.95    2:13.82        
       31.35  1:05.41  1:39.94  2:13.82                                    
 21 Foss, Andrew A      17 CUBU-PV              2:14.43    2:14.48        
       32.34  1:06.51  1:40.83  2:14.48                                    
 22 Persico, Rob W      18 Rmsc-PV              2:15.01    2:14.53        
       31.68  1:04.78  1:40.06  2:14.53                                    
 23 Layser, Robby B     18 Coast Guard-VA       2:14.92    2:15.61        
       31.71  1:04.58  1:40.31  2:15.61                                    
 24 Rosso, Justin P     16 Seva-VA              2:14.79    2:16.76        
       31.33  1:05.42  1:40.80  2:16.76                                    
 
Event 27  Women 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        Meet: @ 57.62  07/27/2001Jessi Perruquet, BAY-MA                       
      WorldR: # 53.77  09/20/2000Inge de Bruijn, Netherlands                   
  American R: $ 54.07  08/14/2000Jenny Thompson, Stanford                      
    PVS Open: * 56.96  7/2000    Rania Elwani, WVU                             
    GMU Pool: ! 56.96  2000      Rania Elwani, MAC-WV                          
                57.19  OT04
                57.89  NATQ
                57.99  N-JR
                58.89  US O
 Meet Qualifying:  1:01.89
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Wallace, Jordan J   18 Tpit-AM                58.99      57.30@NATQ   
       28.30    57.30                                                      
  2 Kugler, Kassy A     15 Rmsc-PV                57.74      57.51@NATQ   
       27.60    57.51                                                      
  3 Law, Colleen M      14 CUBU-PV                59.89      58.63 US O   
       27.71    58.63                                                      
  4 Nichols, Christine  14 CUBU-PV                59.28      58.88 US O   
       28.50    58.88                                                      
  5 Ertter, Lindsey R   19 CUBU-PV                59.31      59.03        
       28.38    59.03                                                      
  6 Smith, Sara M       15 VAST-VA                59.47      59.20        
       28.53    59.20                                                      
  7 Finegan, Katherine  14 CUBU-PV                59.40      59.32        
       28.51    59.32                                                      
  8 Ullrich, Laura C    18 CUBU-PV                59.89      59.35        
       29.21    59.35                                                      
B - Final
  9 Rosenberg, Kierste  18 MLAC-AM              1:00.09      59.18        
       28.06    59.18                                                      
 10 Crispell, Molly     15 Big Cat-MA           1:00.65      59.96        
       29.16    59.96                                                      
 11 Stephens, Jessica   17 BAY-MA               1:00.35      59.97        
       29.34    59.97                                                      
 12 Thomas, Aubra L     17 MLAC-AM              1:00.58    1:00.17        
       28.90  1:00.17                                                      
 13 MACCHEROLA, Sam A   15 GTAC-MD              1:00.31    1:00.74        
       28.87  1:00.74                                                      
 14 Carroll, Emily E    18 Monocacy-MD          1:00.11    1:01.15        
       29.30  1:01.15                                                      
 15 Swinley, Leslie A   14 CUBU-PV              1:00.49    1:01.46        
       29.76  1:01.46                                                      
 16 Adamkova, Petra     24 UMD-PV               1:00.36    1:16.11        
       27.13  1:16.11                                                      
C - Final
 17 Hurd, Megan A       17 CUBU-PV              1:00.94    1:00.36        
       29.34  1:00.36                                                      
 18 Karel, Emily R      15 Rmsc-PV              1:00.66    1:00.38        
       29.30  1:00.38                                                      
 19 Boland, Christina   18 CUBU-PV              1:00.70    1:00.54        
       29.16  1:00.54                                                      
 20 Peloquin, Kelly R   14 North Baltimore-MD   1:01.02    1:00.58        
       29.58  1:00.58                                                      
 21 West, Dana L        16 Rmsc-PV              1:00.66    1:00.69        
       29.45  1:00.69                                                      
 22 Adams, Mary T       18 Seva-VA              1:00.71    1:00.85        
       29.46  1:00.85                                                      
 23 Smith, Whitney L    20 Nova-VA              1:00.95    1:01.09        
       29.85  1:01.09                                                      
 24 Hunter, Katie A     22 Tpit-AM              1:00.89    1:02.19        
       29.33  1:02.19                                                      
 
Event 28  Men 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        Meet: @ 52.07  07/27/2001Luke Anderson, NOVA-VA                        
      WorldR: # 47.84  09/19/2000Pieter van den Hoogenband, Netherlands        
  American R: $ 48.33  07/27/2001Anthony Ervin, USA                            
    PVS Open: * 51.72  1990      Rodney Van Tassell, AYFF                      
    GMU Pool: ! 51.96  2000      Matt Vogt, CUBU                               
                51.19  OT04
                51.84  N-JR
                51.99  NATQ
                52.99  US O
 Meet Qualifying:  55.59
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Brush, Raymond E    21 Tpit-AM                53.50      52.20 US O   
       25.22    52.20                                                      
  2 Hollinger, Cameron  17 LAC-MA                 53.44      52.22 US O   
       25.16    52.22                                                      
  3 Hill, Mark          20 UMD-PV                 53.44      52.75 US O   
       25.25    52.75                                                      
  4 Lutz, John T        19 UNMA-MA                52.75      52.85 US O   
       25.67    52.85                                                      
  5 Patrizzi, Andrew J  18 Jersey Wahoos-MA       53.59      53.04        
       25.69    53.04                                                      
  6 Suguiyama, Yuri F   19 CUBU-PV                53.45      53.13        
       25.44    53.13                                                      
  7 Luoma, Brian J      21 UMD-PV                 53.37      53.18        
       25.79    53.18                                                      
  8 Ammons, Nnamnse I   21 CUBU-PV                53.34      53.26        
       25.37    53.26                                                      
B - Final
  9 Campbell, Matthew   21 Jersey Wahoos-MA       53.85      52.80 US O   
       25.42    52.80                                                      
 10 Lindberg, Christia  20 OCCS-PV                54.14      53.57        
       25.52    53.57                                                      
 11 Verhoef, Peter J    18 Coast Guard-VA         54.27      53.71        
       25.78    53.71                                                      
 12 Graham, Josh H      15 Typhoon Aquatics-VA    53.86      53.77        
       25.84    53.77                                                      
 13 Cowling, TJ J       17 Coast Guard-VA         53.76      54.13        
       25.55    54.13                                                      
 14 Levan, Jared M      18 Trident-MA             54.18      54.32        
       25.59    54.32                                                      
 15 Kegelman, Tim P     17 Coast Guard-VA         54.03      54.54        
       25.77    54.54                                                      
 16 Swanson, Michael J  16 LAC-MA                 54.10      54.60        
       26.59    54.60                                                      
C - Final
 17 White, Ryan R       20 Rmsc-PV                54.46      54.00        
       26.33    54.00                                                      
 18 Tappis, Chris J     17 Rmsc-PV                54.63      54.02        
       26.27    54.02                                                      
 19 Foss, Andrew A      17 CUBU-PV                54.85      54.21        
       26.77    54.21                                                      
 20 Hazzard, Greg D     18 Rmsc-PV                54.97      54.49        
       26.13    54.49                                                      
 21 Peterson, Mike R    20 CUBU-PV                54.62      54.98        
       26.31    54.98                                                      
 22 Webber, Adam L      21 LAC-MA                 54.36      55.21        
       25.90    55.21                                                      
 23 Sisk, Mark W        17 Nova-VA                54.77      55.29        
       26.95    55.29                                                      
 24 Bassler, Christoph  20 TCSD-PV                54.86      55.69        
       26.96    55.69                                                      
 
Event 29  Women 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
        Meet: @ 2:15.43  07/28/2002Jessica E Brosch, RMSC                      
      WorldR: # 2:05.81  05/17/2000Susan O'Neill, Australia                    
  American R: $ 2:05.88  09/20/2000Misty Hyman, USA                            
    PVS Open: * 2:11.28  1992      Michelle Griglione, CUBU                    
    GMU Pool: ! 2:13.42  2000      Jessica Brosch, RMSC                        
                2:15.99  N-JR
                2:16.62  OT04
                2:17.29  NATQ
                2:20.29  US O
 Meet Qualifying:  2:29.49
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Brosch, Jessica E   19 Rmsc-PV              2:15.43    2:15.50 N-JR   
       30.95  1:05.97  1:40.79  2:15.50                                    
  2 LeClair, Danielle   15 Nova-VA              2:18.51    2:17.48 US O   
       30.75  1:06.31  1:41.39  2:17.48                                    
  3 Beller, Yeng Lan E  14 CUBU-PV              2:19.39    2:18.23 US O   
       30.66  1:06.03  1:41.53  2:18.23                                    
  4 Whitbeck, Margaret  20 MYST-AM              2:20.87    2:18.84 US O   
       31.84  1:07.33  1:43.32  2:18.84                                    
  5 Gold, Kathryn M     17 Rmsc-PV              2:20.51    2:18.97 US O   
       31.70  1:06.93  1:42.63  2:18.97                                    
  6 Wrenshall, Kate M   20 Nova-VA              2:20.25    2:19.49 US O   
       31.81  1:07.05  1:42.96  2:19.49                                    
  7 Williams, Christy   16 DST-MA               2:21.60    2:21.45        
       31.23  1:07.07  1:43.56  2:21.45                                    
  8 Suguiyama, Erica L  16 CUBU-PV              2:21.90    2:22.27        
       32.33  1:08.81  1:44.70  2:22.27                                    
B - Final
  9 Cahill, Bridgette   18 Jersey Wahoos-MA     2:23.63    2:20.57        
       32.15  1:07.79  1:44.20  2:20.57                                    
 10 Hughes, Andrea R    18 Nova-VA              2:22.15    2:20.64        
       30.77  1:06.32  1:43.26  2:20.64                                    
 11 Iler, Abi E         15 Naval Academy-MD     2:23.46    2:22.28        
       30.76  1:06.16  1:43.51  2:22.28                                    
 12 Jeffers, Sarah A    17 SPIR-MA              2:23.84    2:22.65        
       32.60  1:09.26  1:45.75  2:22.65                                    
 13 Morris, Kailey B    14 BAY-MA               2:22.93    2:22.78        
       31.73  1:07.97  1:45.17  2:22.78                                    
 14 Smock, Becky L      17 Nova-VA              2:25.03    2:25.96        
       32.36  1:09.04  1:46.80  2:25.96                                    
 15 Ladley, Sarah N     14 Gaac-MA              2:24.17    2:26.22        
       33.12  1:09.86  1:47.84  2:26.22                                    
 16 Roller, Cynthia X   20 Nova-VA              2:25.29    2:26.45        
       32.65  1:10.11  1:48.64  2:26.45                                    
C - Final
 17 McLaughlin, Jen L   21 PM-PV                2:25.99    2:21.09        
       32.80  1:08.85  1:43.96  2:21.09                                    
 18 Knapik, Ashley M    13 North Baltimore-MD   2:26.70    2:21.75        
       31.51  1:07.59  1:45.45  2:21.75                                    
 19 Cunningham, Ashley  16 MLAC-AM              2:25.97    2:23.06        
       31.80  1:07.34  1:45.44  2:23.06                                    
 20 Dietrich, Mallory   14 Gpac-AM              2:25.29    2:23.47        
       31.14  1:07.25  1:45.24  2:23.47                                    
 21 Smith, Kristin A    16 Clippers-MD          2:26.39    2:25.69        
       32.92  1:09.88  1:47.62  2:25.69                                    
 22 Regan, Bridget C    18 Gaac-MA              2:26.07    2:26.57        
       32.40  1:08.73  1:46.97  2:26.57                                    
 23 Gannon, Amanda L    16 Tpit-AM              2:26.74    2:26.70        
       32.43  1:09.77  1:48.56  2:26.70                                    
 24 Surkovich, Brittan  16 RAC-MD               2:25.61    2:27.10        
       32.27  1:09.07  1:48.60  2:27.10                                    
 
Event 30  Men 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
        Meet: @ 2:02.34  07/27/2001Doak Finch, UNNOV-VA                        
      WorldR: # 1:54.58  07/24/2001Michael Phelps, North Baltimore             
  American R: $ 1:54.58  07/24/2001Michael Phelps, North Baltimore             
    PVS Open: * 2:00.92  7/2000    Doak Finch, Cavelier AC                     
    GMU Pool: ! 2:00.92  2000      Doak Finch, CAVS                            
                2:03.19  OT04
                2:03.24  N-JR
                2:04.69  NATQ
                2:06.99  US O
 Meet Qualifying:  2:20.29
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Raab, Michael F     19 Rmsc-PV              2:06.57    2:00.35*OT04   
       27.05    57.64  1:28.86  2:00.35                                    
  2 Valdivieso, Juan P  21 CUBU-PV              2:04.40    2:02.59 OT04   
       27.89    58.43  1:30.01  2:02.59                                    
  3 Greenwood, Bo G     19 Nova-VA              2:06.94    2:05.20 US O   
       27.95    59.59  1:31.54  2:05.20                                    
  4 Zurowski, Daniel G  21 Nova-VA              2:07.14    2:06.71 US O   
       28.37    59.91  1:33.60  2:06.71                                    
  5 Weiner, Kevin S     20 Jersey Wahoos-MA     2:07.69    2:07.78        
       28.79  1:00.90  1:33.77  2:07.78                                    
  6 Coble, Casey C      20 LAC-MA               2:09.02    2:07.93        
       28.39  1:00.71  1:34.10  2:07.93                                    
  7 Fischetti, Robbie   17 PSDN-VA              2:07.94    2:08.36        
       28.35  1:00.46  1:33.76  2:08.36                                    
  8 Babcock, Lyle W     18 Seva-VA              2:09.29    2:08.56        
       29.01  1:01.85  1:34.14  2:08.56                                    
B - Final
  9 Wheeler, Mike J     21 Nova-VA              2:10.68    2:09.26        
       28.75  1:01.67  1:35.55  2:09.26                                    
 10 Fiehler, Austin E   16 WAC-VA               2:11.87    2:09.50        
       28.79  1:01.76  1:35.57  2:09.50                                    
 11 Connors, Sean P     17 Gaac-MA              2:12.04    2:10.94        
       29.31  1:01.86  1:36.17  2:10.94                                    
 12 Gallagher, Chris J  14 Trident-MA           2:12.07    2:11.34        
       28.73  1:01.83  1:35.76  2:11.34                                    
 13 Eckel, Daniel E     15 MLAC-AM              2:11.73    2:11.78        
       29.52  1:02.89  1:37.08  2:11.78                                    
 14 Monaco, James M     16 Tpit-AM              2:12.46    2:12.90        
       29.85  1:03.70  1:38.29  2:12.90                                    
 15 Kay, Coleman C      16 Nova-VA              2:12.30    2:13.31        
       30.06  1:03.66  1:38.67  2:13.31                                    
 16 Deweese, Ryan R     16 PSDN-VA              2:12.45    2:16.96        
       29.95  1:04.64  1:40.93  2:16.96                                    
C - Final
 17 Jensen, Stephen E   17 APEX-MA              2:13.92    2:12.40        
       29.74  1:03.31  1:37.29  2:12.40                                    
 18 Chung, Anthony L    16 Typhoon Aquatics-VA  2:12.90    2:12.52        
       30.04  1:03.62  1:38.09  2:12.52                                    
 19 Carr, Devon A       15 Gaac-MA              2:13.18    2:12.74        
       29.66  1:03.43  1:37.76  2:12.74                                    
 20 Royce, Danny M      21 PSDN-VA              2:13.74    2:12.78        
       29.46  1:02.21  1:36.81  2:12.78                                    
 21 Weldon, Kirk J      18 CUBU-PV              2:13.17    2:13.78        
       30.42  1:04.02  1:38.15  2:13.78                                    
 22 Amer, Nader M       15 Seva-VA              2:16.98    2:16.29        
       30.29  1:03.95  1:39.82  2:16.29                                    
 23 Hinrichsen, Philli  13 CUBU-PV              2:16.38    2:16.52        
       31.55  1:06.30  1:41.37  2:16.52                                    
 24 Millen, Chris D     16 SPIR-MA              2:14.09    2:17.66        
       31.35  1:06.17  1:42.10  2:17.66                                    
 
Event 31  Women 200 LC Meter IM
===============================================================================
        Meet: @ 2:21.39  07/27/2001Elizabeth Lavell, NAAC-MD                   
      WorldR: # 2:09.72  10/17/1997Yanyan Wu, China                            
  American R: $ 2:11.91  07/30/1992Summer Sanders, USA                         
    PVS Open: * 2:19.97  1986      Michelle Griglione, CURL                    
    GMU Pool: ! 2:21.97  2000      Lindsey Ertter, CUBU                        
                2:19.54  N-JR
                2:20.42  OT04
                2:21.49  NATQ
                2:24.29  US O
 Meet Qualifying:  2:28.29
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Orstein, Kaitlyn E  16 MLAC-AM              2:22.90    2:21.15@NATQ   
       30.51  1:07.04  1:47.48  2:21.15                                    
  2 Stephens, Jessica   17 BAY-MA               2:25.21    2:21.66!US O   
       30.48  1:08.75  1:49.16  2:21.66                                    
  3 Thomas, Aubra L     17 MLAC-AM              2:25.67    2:23.71 US O   
       31.09  1:08.64  1:50.50  2:23.71                                    
  4 Chang, Leeann T     16 Rmsc-PV              2:25.66    2:24.17 US O   
       31.32  1:10.09  1:50.86  2:24.17                                    
  5 Basel, Jenny E      14 AVST-PV              2:25.22    2:24.84        
       31.34  1:08.08  1:50.57  2:24.84                                    
  6 Miller, Ruth Anne   21 WAC-VA               2:25.89    2:25.74        
       30.82  1:09.11  1:50.16  2:25.74                                    
  7 Choura, Courtney A  18 MLAC-AM              2:25.75    2:26.56        
       30.80  1:09.80  1:51.78  2:26.56                                    
  8 Ertter, Lindsey R   19 CUBU-PV              2:25.53    2:27.81        
       32.01  1:12.11  1:53.02  2:27.81                                    
B - Final
  9 Tanaka, Masami      23 CUBU-PV              2:26.81    2:18.79*N-JR   
       30.38  1:06.86  1:45.34  2:18.79                                    
 10 Mumper, Laura C     19 Nova-VA              2:26.68    2:25.05        
       31.94  1:09.09  1:51.96  2:25.05                                    
 11 O'Brien, Julie D    15 CUBU-PV              2:27.82    2:25.31        
       31.40  1:07.94  1:52.63  2:25.31                                    
 12 Swift, Kara H       17 Jersey Wahoos-MA     2:26.00    2:25.44        
       31.45  1:07.77  1:52.07  2:25.44                                    
 13 Marks, Jamie L      13 APEX-MA              2:26.43    2:26.06        
       32.93  1:11.49  1:52.59  2:26.06                                    
 14 Morris, Kailey B    14 BAY-MA               2:27.90    2:27.24        
       31.38  1:08.60  1:54.49  2:27.24                                    
 15 DiNardo, Sara M     16 MLAC-AM              2:27.58    2:28.52        
       31.48  1:10.07  1:53.99  2:28.52                                    
 16 Rowland, Leanne M   17 LAC-MA               2:27.30    2:30.26        
       32.77  1:11.14  1:57.13  2:30.26                                    
C - Final
 17 Iler, Abi E         15 Naval Academy-MD     2:28.09    2:24.82        
       30.64  1:07.09  1:51.72  2:24.82                                    
 18 Rosenberg, Laura A  15 Nrg Swimming-MA      2:28.09    2:26.95        
       32.19  1:09.39  1:52.85  2:26.95                                    
 19 Peloquin, Kelly R   14 North Baltimore-MD   2:28.82    2:27.03        
       31.69  1:10.95  1:53.52  2:27.03                                    
 20 Adams, Mary T       18 Seva-VA              2:27.94    2:27.88        
       31.79  1:09.43  1:53.38  2:27.88                                    
 20 Riley, Megan E      16 North Baltimore-MD   2:28.48    2:27.88        
       32.32  1:10.31  1:53.73  2:27.88                                    
 22 Rolish, Melanie A   16 Jersey Wahoos-MA     2:29.79    2:28.27        
       33.10  1:12.45  1:54.34  2:28.27                                    
 23 Homewood, Erin H    16 Coast Guard-VA       2:28.77    2:28.30        
       32.23  1:09.94  1:54.39  2:28.30                                    
 24 Florek, Rachel R    15 Nova-VA              2:29.46    2:31.78        
       33.43  1:12.15  1:56.80  2:31.78                                    
 
Event 32  Men 200 LC Meter IM
===============================================================================
        Meet: @ 2:07.16  07/28/2002Pat W Mellors, JCCS -AM                     
      WorldR: # 1:58.16  09/11/1994Jani Sievinen, Finland                      
  American R: $ 1:59.77  09/21/2000Tom Dolan, USA                              
    PVS Open: * 2:00.20  1995      Tom Dolan, USA                              
    GMU Pool: ! 2:03.30  2000      Tom Dolan, CUBU                             
                2:06.99  OT04
                2:07.59  N-JR
                2:08.39  NATQ
                2:10.59  US O
 Meet Qualifying:  2:18.49
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Greenwood, Bo G     19 Nova-VA              2:10.37    2:06.50@OT04   
       27.98  2:06.50                                                      
  2 Mellors, Pat W      16 JCCS-AM              2:07.16    2:06.82@OT04   
       27.02  2:06.82                                                      
  3 Yimsomruay, Guy G   23 Nova-VA              2:07.98    2:07.02@N-JR   
       27.37  2:07.02                                                      
  4 Stinson, Jon E      20 LAC-MA               2:09.71    2:09.69 US O   
       27.66  2:09.69                                                      
  5 Peterson, Craig W   24 JCCS-AM              2:10.59    2:09.92 US O   
       27.62  2:09.92                                                      
  6 Hartmann, John S    19 Typhoon Aquatics-VA  2:12.04    2:12.06        
       28.97  2:12.06                                                      
  7 Wagner, Luke E      20 Nova-VA              2:12.42    2:13.88        
       27.61  2:13.88                                                      
 -- Dolan, Tom F        26 CUBU-PV              2:07.83         DQ        
B - Final
  9 Coble, Casey C      20 LAC-MA               2:12.80    2:10.91        
       28.53  1:03.34  1:40.65  2:10.91                                    
 10 Smith, Phillip A    18 PSDN-VA              2:13.17    2:12.81        
       28.87  1:03.57  1:41.82  2:12.81                                    
 11 Bassett, Ethan C    21 CUBU-PV              2:15.46    2:13.45        
       29.09  1:04.20  1:42.84  2:13.45                                    
 12 Graham, Josh H      15 Typhoon Aquatics-VA  2:14.17    2:13.66        
       28.67  1:02.69  1:42.81  2:13.66                                    
 13 Hutchison, John K   16 CUBU-PV              2:14.91    2:13.67        
       28.57  1:02.87  1:42.34  2:13.67                                    
 14 Royce, Danny M      21 PSDN-VA              2:14.29    2:14.23        
       29.02  1:04.13  1:43.15  2:14.23                                    
 15 Chung, Anthony L    16 Typhoon Aquatics-VA  2:15.31    2:14.68        
       29.08  1:03.69  1:43.52  2:14.68                                    
 -- Mizelle, Danny P    16 Nova-VA              2:15.36         DQ        
       29.24  1:03.22  1:44.65       DQ                                    
C - Final
 17 Parker, Graham A    16 Jersey Wahoos-MA     2:15.87    2:13.36        
       28.88  1:05.45  1:42.79  2:13.36                                    
 18 Byskov, Frank       26 UNPVS-PV             2:16.29    2:15.32        
       28.40  1:03.93  1:44.51  2:15.32                                    
 19 Bonczek, Brian R    19 Tpit-AM              2:17.12    2:16.16        
       28.42  1:04.42  1:43.94  2:16.16                                    
 20 Murray, Sean M      16 Rmsc-PV              2:15.72    2:16.69        
       28.37  1:02.76  1:44.78  2:16.69                                    
 21 Weldon, Kirk J      18 CUBU-PV              2:16.58    2:16.79        
       29.23  1:04.73  1:44.77  2:16.79                                    
 22 Connors, Sean P     17 Gaac-MA              2:16.24    2:17.44        
       28.50  1:03.64  1:46.01  2:17.44                                    
 23 Fanslau, Nick A     17 NPAC-MA              2:16.24    2:17.72        
       29.15  1:05.79  1:45.68  2:17.72                                    
 24 Fiehler, Austin E   16 WAC-VA               2:15.91    2:18.73        
       28.88  1:08.29  1:46.75  2:18.73                                    
 
Event 33  Women 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        Meet: @ 3:58.97  07/27/2001Bay Barracudas, BAY-MA                      
                         Morris, Byron, Stephens, Perruquet                
      WorldR: # 3:36.61  09/16/2000United States                               
  American R: $ 3:44.31  03/25/1988Holmes Lumber                               
    PVS Open: * 3:58.66  1982      STAR                                        
    GMU Pool: ! 4:03.10  2000      CUBU, Curl-Burke                            
                         Amesbury, Shipp, Roller, Ertter                   
                3:58.39  NATQ
                4:01.49  US O
 Meet Qualifying:  4:14.99
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Curl-Burke Swim Club-PV  'A'                3:57.08    3:56.64*NATQ   
     1) Tanaka, Masami 23               2) Ullrich, Laura C 18            
     3) Ertter, Lindsey R 19            4) Burke, Rachael M 18            
       28.60    58.39  1:27.30  1:58.02  2:26.21  2:57.20  3:25.73  3:56.64
  2 Mt. Lebanon AC-AM  'A'                      4:03.93    3:57.83*NATQ   
     1) Cunningham, Ashley L 16         2) Thomas, Aubra L 17             
     3) Orstein, Kaitlyn E 16           4) Rosenberg, Kiersten R 18       
       29.31  1:00.44  1:28.69  1:59.68  2:28.10  2:59.74  3:27.17  3:57.83
  3 Curl-Burke Swim Club-PV  'B'                4:02.64    3:59.12!US O   
     1) Law, Colleen M 14               2) Finegan, Katherine M 14        
     3) Swinley, Leslie A 14            4) Nichols, Christine E 14        
       28.42    59.43  1:27.37  1:59.20  2:28.66  2:59.88  3:28.53  3:59.12
  4 Rockville-Montgomery Swim Club-PV  'A'      4:06.11    4:00.34!US O   
     1) Karel, Emily R 15               2) Kugler, Kassy A 15             
     3) West, Dana L 16                 4) Brosch, Jessica E 19           
       29.36  1:00.81  1:30.20  2:01.61  2:29.29  3:00.32  3:28.80  4:00.34
  5 Team Pittsburgh-AM  'A'                     4:02.35    4:02.06!       
     1) Hunter, Katie A 22              2) Wagner, Casey K 15             
     3) Cutrell, Erin P 17              4) Wallace, Jordan J 18           
       29.00  1:02.09  1:30.33  2:01.84  2:30.92  3:02.77  3:30.78  4:02.06
  6 Nova of VA Aquatics-VA  'A'                 4:08.10    4:04.15        
     1) Smith, Whitney L 20             2) Roller, Cynthia X 20           
     3) Hughes, Andrea R 18             4) Wrenshall, Kate M 20           
       30.11  1:01.09  1:30.51  2:02.44  2:31.73  3:03.65  3:32.98  4:04.15
  7 Curl-Burke Swim Club-PV  'C'                4:04.57    4:05.95        
     1) Jacoby, Lauren N 13             2) Boland, Christina M 18         
     3) Hurd, Megan A 17                4) O'Brien, Julie D 15            
       30.63  1:01.49  1:30.93  2:03.18  2:32.53  3:04.96  3:34.28  4:05.95
  8 Green Terror Aquatic Club-MD  'A'           4:09.81    4:06.35        
     1) MACCHEROLA, Sam A 15            2) Haser, Chelsea A 15            
     3) Sochurek, Tiffany J 17          4) Tabor, Lauren C 13             
       29.24  1:00.62  1:29.98  2:01.96  2:31.69  3:03.86  3:33.87  4:06.35
  9 Spirit Swimming-MA  'A'                     4:08.75    4:07.59        
     1) Dellavalle, Paige 14            2) Helmers, Missy E 16            
     3) Henriques, Alice M 21           4) Leary, Sharon M 16             
       29.95  1:02.55  1:32.36  2:04.40  2:34.04  3:05.89  3:35.36  4:07.59
 10 Mt. Lebanon AC-AM  'B'                      4:09.69    4:07.70        
     1) Hnat, Keli L 15                 2) Kochanek, Ashley M 16          
     3) Choura, Courtney A 18           4) Starr, Nicole L 17             
       29.38  1:02.42  1:31.48  2:04.02  2:33.87  3:06.26  3:35.29  4:07.70
 11 Retriever Aquatic Club-MD  'A'              4:10.84    4:08.25        
     1) Surkovich, Daniele M 14         2) Prather, Lindsey M 19          
     3) Hunter, Kelsey E 16             4) Polek, Jamie L 17              
       29.87  1:02.06  1:31.38  2:04.09  2:34.10  3:05.99  3:35.71  4:08.25
 12 Poseidon Swimming-VA  'A'                   4:04.40    4:08.80        
     1) Fraley, Lauren C 15             2) Gill, Meg B 17                 
     3) Royce, Jackie L 17              4) Hopkins, Callie A 17           
       29.74  1:01.73  1:30.96  2:02.94  2:34.37  3:08.15  3:36.82  4:08.80
 13 Team Pittsburgh-AM  'B'                     4:11.92    4:09.45        
     1) Fisher, Elyse R 16              2) McElroy, Lauren A 17           
     3) Devonshire, Ashley L 17         4) Gannon, Caitlin R 19           
       29.46  1:01.97  1:31.70  2:04.57  2:34.43  3:07.27  3:36.54  4:09.45
 14 Nova of VA Aquatics-VA  'B'                 4:14.46    4:09.69        
     1) Bennett, Elaine M 18            2) Stanton, Katie A 20            
     3) LeClair, Danielle D 15          4) Luscombe, Sara B 15            
       29.88  1:02.34  1:31.04  2:03.14  2:33.50  3:06.51  3:36.90  4:09.69
 15 Lancaster Aquatic Club-MA  'A'              4:04.63    4:10.74        
     1) White, Lauren E 17              2) Smith, Ryan M 18               
     3) Rowland, Leanne M 17            4) Vranesic, Marsena L 18         
       30.37  1:03.50  1:33.37  2:06.62  2:36.71  3:08.64  3:37.91  4:10.74
 16 Apex-MA  'A'                                4:13.84    4:10.78        
     1) McCloskey, Moira C 16           2) Marks, Jamie L 13              
     3) Robinson, Kelly M 17            4) Thomas, Joanna N 12            
       29.30  1:01.37  1:31.91  2:05.63  2:35.56  3:09.32  3:38.76  4:10.78
 17 Naval Academy Aquatic Club-MD  'A'          4:12.72    4:12.07        
     1) Stevenson, Emily K 15           2) Hadley, Meg C 16               
     3) Iler, Abi E 15                  4) Dawson, Annie E 15             
       31.22  1:04.75  1:35.23  2:08.41  2:37.99  3:09.88  3:40.11  4:12.07
 18 Nrg Swimming-MA  'A'                        4:13.72    4:12.17        
     1) Wagner, Sarah A 16              2) Conway, Kris M 17              
     3) Rosenberg, Laura A 15           4) Gribbin, Jackie M 16           
       30.67  1:03.50  1:33.69  2:06.34  2:37.29  3:10.28  3:40.15  4:12.17
 19 Fox Chapel Killer Whales-AM  'A'            3:43.81Y   4:12.76        
     1) Weinstein, Lauren B 18          2) Salerno, Christa B 16          
     3) Clark-Polner, Liz P 15          4) VanderVeer, Barbara C 17       
       30.29  1:02.71  1:33.25  2:07.12  2:37.65  3:10.93  3:40.60  4:12.76
 20 Coast Guard Blue Dolphins-VA  'A'           4:11.87    4:12.96        
     1) Homewood, Erin H 16             2) Verhoef, Anne M 15             
     3) Blount, Anna S 16               4) Clark, Erin E 18               
       30.21  1:01.99  1:32.31  2:05.94  2:36.18  3:09.56  3:40.10  4:12.96
 21 Jersey Wahoos Swim Club-MA  'A'             4:10.60    4:13.08        
     1) Swift, Kara H 17                2) Skros, Susan C 17              
     3) Hoey, Caitlin M 17              4) Murphy, Patty L 18             
       30.36  1:02.58  1:33.82  2:07.12  2:37.43  3:10.67  3:40.80  4:13.08
 22 South Eastern Virginia Aquatic-VA  'A'      4:11.81    4:13.46        
     1) Wallace, Kelly A 17             2) Adams, Mary T 18               
     3) Osborne, Kelsey M 15            4) Finch, Chelsea K 17            
       30.02  1:03.18  1:32.31  2:04.56  2:34.51  3:08.30  3:38.80  4:13.46
 23 Rockville-Montgomery Swim Club-PV  'B'      4:12.83    4:13.72        
     1) Papa, Johanna E 16              2) Zhao, Lindsey L 16             
     3) Carey, Devin C 17               4) Olivos, Maegan E 17            
 24 Hershey Aquatic Club-MA  'A'                3:37.13Y   4:14.16        
     1) Clugh, Jenna E 14               2) Walters, Jenna L 17            
     3) Marshall, Whitney W 17          4) Sarricks, Erin P 16            
       29.87  1:02.57  1:32.86  2:06.36  2:36.12  3:09.58  3:40.69  4:14.16
 
           
 
Event 34  Men 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        Meet: @ 3:37.11  07/27/2001Rockville Montgomery SC, RMSC-PV            
                         Liscinsky, Benedick, McCabe, Raab                 
      WorldR: # 3:13.67  09/16/2000Australia                                   
  American R: $ 3:17.65  08/08/1999Texas Aquatics                              
    PVS Open: * 3:37.97  1982      STAR                                        
    GMU Pool: ! 3:35.50  2001      NOVA, NOVA                                  
                         Mulder, Greenwood, Carrig, Anderson               
                3:33.59  NATQ
                3:37.69  US O
 Meet Qualifying:  3:48.69
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Curl-Burke Swim Club-PV  'A'                3:31.27    3:32.16!NATQ   
     1) Liscinsky, Mark M 20            2) Szabo, Dominick Z 20           
     3) Ammons, Nnamnse I 21            4) Suguiyama, Yuri F 19           
       25.20    52.58           1:45.92  2:11.24  2:39.37  3:04.24  3:32.16
  2 Lancaster Aquatic Club-MA  'A'              3:33.72    3:33.34!NATQ   
     1) Hollinger, Cameron S 17         2) Webber, Adam L 21              
     3) Swanson, Michael J 16           4) Coble, Casey C 20              
       25.13    52.23  1:17.73  1:45.90  2:11.91  2:39.59  3:05.16  3:33.34
  3 Jersey Wahoos Swim Club-MA  'A'             3:40.37    3:35.29!US O   
     1) Patrizzi, Andrew J 18           2) Binz, Robert A 20              
     3) Fisher, Ryan J 16               4) Campbell, Matthew P 21         
       25.79    52.80  1:18.18  1:46.54  2:13.70  2:42.79  3:07.69  3:35.29
  4 Coast Guard Blue Dolphins-VA  'A'           3:39.51    3:35.96@US O   
     1) Cowling, TJ J 17                2) Kegelman, Tim P 17             
     3) Layser, Robby B 18              4) Verhoef, Peter J 18            
       25.93    53.93  1:19.62  1:47.71  2:14.07  2:42.65  3:08.00  3:35.96
  5 Nova of VA Aquatics-VA  'A'                 3:37.05    3:36.02@US O   
     1) Sisk, Mark W 17                 2) Yimsomruay, Guy G 23           
     3) Greenwood, Bo G 19              4) Wagner, Luke E 20              
       26.42    55.29  1:21.03  1:48.64  2:14.58  2:43.47  3:08.71  3:36.02
  6 Curl-Burke Swim Club-PV  'B'                3:37.46    3:36.42@US O   
     1) Valdivieso, Juan P 21           2) Gibson, Chris R 18             
     3) Foss, Andrew A 17               4) Peterson, Mike R 20            
       26.38    54.58  1:20.18  1:48.24  2:13.37  2:41.72  3:07.93  3:36.42
  7 Curl-Burke Swim Club-PV  'C'                3:39.24    3:40.84        
     1) Meleski, Chris J 17             2) Dufek, Chris J 17              
     3) Miller, Ben 99                  4) Ott, Mike M 17                 
       26.24    54.64  1:20.60  1:49.33  2:15.79  2:46.05  3:11.38  3:40.84
  8 Rockville-Montgomery Swim Club-PV  'B'      3:43.11    3:41.22        
     1) Hazzard, Greg D 18              2) Raab, Michael F 19             
     3) Benedick, Matt F 18             4) Emilio, Luis F 19              
       26.24    55.38  1:21.66  1:50.85  2:17.37  2:46.44  3:12.98  3:41.22
  9 North Penn AC-MA  'A'                       3:10.70Y   3:42.64        
     1) Bergman, Jeremy A 21            2) Fleming, Steve N 20            
     3) Fanslau, Nick A 17              4) Kratz, Brett A 17              
       26.66    54.89  1:21.18  1:50.88  2:17.34  2:47.52  3:13.57  3:42.64
 10 Nova of VA Aquatics-VA  'B'                 3:44.15    3:42.68        
     1) Zurowski, Daniel G 21           2) Wheeler, Mike J 21             
     3) Taylor, Cole 17                 4) Mizelle, Danny P 16            
       26.61    54.47  1:21.11  1:50.69  2:17.53  2:46.26  3:13.40  3:42.68
 11 Poseidon Swimming-VA  'A'                   3:43.40    3:43.13        
     1) Steadman, Grant G 16            2) Fischetti, Robbie F 17         
     3) Royce, Danny M 21               4) Nixon, Chris E 19              
       26.02    55.90  1:22.90  1:52.11  2:18.15  2:47.15  3:13.40  3:43.13
 12 Team Pittsburgh-AM  'A'                     3:47.20    3:44.88        
     1) Brush, Raymond E 21             2) Bonczek, Brian R 19            
     3) Monaco, James M 16              4) Bair, James D 20               
       24.61    52.25  1:19.71  1:48.74  2:17.15  2:49.00  3:15.47  3:44.88
 13 Retriever Aquatic Club-MD  'A'              3:38.57    3:47.41        
     1) Wisthoff, Matt P 16             2) Collier, Robert W 17           
     3) Todes, Jamie 20                 4) Erb, Ben A 21                  
       26.97    57.09  1:24.06  1:55.10  2:22.04  2:51.96  3:17.50  3:47.41
 14 Williamsburg Aquatic Club-VA  'A'           3:17.78Y   3:48.16        
     1) Emmett, Quinn M 19              2) Evans, Steven R 17             
     3) Fiehler, Austin E 16            4) Sherman, Aaron D 19            
       27.58    58.29  1:25.48  1:55.20  2:22.13  2:52.04  3:18.34  3:48.16
 15 Poseidon Swimming-VA  'B'                   3:47.43    3:49.06        
     1) Moore, Joseph S 17              2) Steadman, Brooks B 19          
     3) Smith, Phillip A 18             4) Deweese, Ryan R 16             
       27.87    58.17  1:25.72  1:55.63  2:22.54  2:51.81  3:19.26  3:49.06
 16 Retriever Aquatic Club-MD  'B'              3:44.52    3:49.77        
     1) Chartier, John M 16             2) Lombo, Nicolas 21              
     3) Armitage, Jon L 20              4) Adam, Mark E 18                
       27.04    58.04  1:25.35  1:56.54  2:23.00  2:52.54  3:19.72  3:49.77
 17 South Eastern Virginia Aquatic-VA  'A'      3:48.32    3:51.75        
     1) Amer, Nader M 15                2) Babcock, Lyle W 18             
     3) Douglas, Kevin J 17             4) Rosso, Justin P 16             
       27.72    57.62  1:25.39  1:55.65  2:23.09  2:54.66  3:21.44  3:51.75
 18 Hershey Aquatic Club-MA  'A'                3:19.65Y   3:51.84        
     1) Moore, Jesse D 16               2) Felty, Robert W 16             
     3) Weitekamp, Chris W 16           4) Watkins, Matt R 15             
       27.98    58.13  1:24.78  1:55.01  2:22.06  2:52.86  3:20.36  3:51.84
 19 Coast Guard Blue Dolphins-VA  'B'           3:19.71Y   3:52.71        
     1) Kegelman, John C 15             2) Pollard, Corey R 16            
     3) Walsh, Paul D 17                4) Lesnick, Tom 99                
       28.43  1:00.06  1:26.88  1:57.24  2:24.41  2:54.77  3:22.37  3:52.71
 20 North Penn AC-MA  'B'                       3:18.20Y   3:52.84        
     1) Hayes, Carter D 17              2) Grieco, Steve F 17             
     3) Pasquale, Steve A 20            4) Bauer, Matt C 17               
       27.35    56.84  1:24.47  1:56.31  2:24.71  2:56.48  3:22.41  3:52.84
 -- Rockville-Montgomery Swim Club-PV  'A'      3:37.11         DQ        
     1) Tappis, Chris J 17              2) White, Ryan R 20               
     3) Persico, Rob W 18               4) McCabe, Ryan C 17              
       25.97    53.80  1:19.43  1:47.86  2:14.02  2:43.53  3:09.35       DQ
 



The Eastern Zone - Section II of the Speedo Champions Series 
July 25-28, 2002
George Mason University - Aquatic and Fitness Center
Fairfax, VA
                  
                  
 EZ II LC Speedo Champions Series - 07/25/2002 to 07/28/2002 
 Team Rankings - Through Event 34 
 Combined Team Scores 
 Place  Team  Points 
 1  Curl-Burke Swim Club  CUBU-PV  1,649  . 50 
 2  Nova of VA Aquatics  NOVA-VA  721 
 3  Lancaster Aquatic Club  LAC-MA  414  . 50 
 4  Team Pittsburgh  TPIT-AM  329  . 50 
 5  Rockville-Montgomery Swim Club  RMSC-PV  307 
 6  Jersey Wahoos Swim Club  JW-MA  285 
 7  Mt. Lebanon AC  MLAC-AM  271  . 50 
 8  Poseidon Swimming  PSDN-VA  240 
 9  Bay Barracudas  BAY-MA  196 
 10  Coast Guard Blue Dolphins  CGBD-VA  146  . 50 
 11  Jcc Sailfish  JCCS-AM  126 
 12  Spirit Swimming  SPIR-MA  123 
 13  University of Maryland  UMD-PV  95 
 14  Green Terror Aquatic Club  GTAC-MD  91 
 15  Apex  APEX-MA  80 
 16  Retriever Aquatic Club  RAC-MD  75 
 17  Virginia Gators  GATR-VA  71 
 18  Occoquan Swimming  OCCS-PV  62 
 18  Ashburn Village Swim Team  AVST-PV  62 
 20  Team Delaware  TD-MA  61 
 20  Typhoon Aquatics, Inc  TPHN-VA  61 
 22  Trident Swim Club  TSC-MA  60 
 23  North Penn AC  NPAC-MA  54 
 24  Germantown Academy Aquatic Clu  GAAC-MA  53 
 25  Unattached-Middle Atlantic  UNMA-MA  46 
 26  Delaware Swim Team  DST-MA  44 
 27  Eagle Swim Team  EST-MD  39 
 28  Williamsburg Aquatic Club  WAC-VA  35 
 29  North Baltimore Aquatic Club  NBAC-MD  34  . 50 
 30  South Eastern Virginia Aquatic  SEVA-VA  32 
 30  Emmaus Aquatic Club  EMAC-MA  32 
 32  Columbia Aquatics Association  CAA-MD  31 
 32  Meadville YMCA  MYST-AM  31 
 32  the Fish  FISH-PV  31 
 35  Unatached-CUBU  UNCUB-PV  29 
 36  Naval Academy Aquatic Club  NAAC-MD  28 
 37  Valley Area Swim Team  VAST-VA  21 
 37  Potomac Marlins  PM-PV  21 
 37  Unattached-Poseidon  UNPSD-VA  21 
 40  Monocacy Aquatic Club  MAC-MD  17 
 41  Big Cat Aquatics  BCAT-MA  14 
 42  Victor Swim Club  VSC-PV  11 
 42  Bethel Park Recreation  BPR-AM  11 
 44  Carter Center Aquatics  CCA-VA  10 
 45  Nrg Swimming  NRG-MA  5 
 45  Unattached-PVS  UNPVS-PV  5 
 47  Malvern Swimming Association  MSA-MA  2 
  
  
 Female Team Scores 
 Place  Team  Points 
 1  Curl-Burke Swim Club  CUBU-PV  765  . 50 
 2  Nova of VA Aquatics  NOVA-VA  302 
 3  Team Pittsburgh  TPIT-AM  278  . 50 
 4  Mt. Lebanon AC  MLAC-AM  251  . 50 
 5  Bay Barracudas  BAY-MA  185 
 6  Rockville-Montgomery Swim Club  RMSC-PV  170 
 7  Spirit Swimming  SPIR-MA  123 
 7  Jersey Wahoos Swim Club  JW-MA  123 
 9  Lancaster Aquatic Club  LAC-MA  99  . 50 
 10  Green Terror Aquatic Club  GTAC-MD  91 
 11  Apex  APEX-MA  78 
 12  Team Delaware  TD-MA  49 
 13  Virginia Gators  GATR-VA  47 
 14  Germantown Academy Aquatic Clu  GAAC-MA  45 
 15  Retriever Aquatic Club  RAC-MD  41 
 15  Poseidon Swimming  PSDN-VA  41 
 17  Delaware Swim Team  DST-MA  39 
 18  Ashburn Village Swim Team  AVST-PV  38 
 18  University of Maryland  UMD-PV  38 
 20  Emmaus Aquatic Club  EMAC-MA  32 
 21  Meadville YMCA  MYST-AM  31 
 21  the Fish  FISH-PV  31 
 21  Occoquan Swimming  OCCS-PV  31 
 24  Naval Academy Aquatic Club  NAAC-MD  28 
 25  North Baltimore Aquatic Club  NBAC-MD  26  . 50 
 26  Potomac Marlins  PM-PV  21 
 26  Valley Area Swim Team  VAST-VA  21 
 28  Monocacy Aquatic Club  MAC-MD  17 
 29  Big Cat Aquatics  BCAT-MA  14 
 30  Williamsburg Aquatic Club  WAC-VA  13 
 31  Trident Swim Club  TSC-MA  11 
 32  Nrg Swimming  NRG-MA  5 
 32  Bethel Park Recreation  BPR-AM  5 
 34  Coast Guard Blue Dolphins  CGBD-VA  3  . 50 
 35  Malvern Swimming Association  MSA-MA  2 
  
  
 Male Team Scores 
 Place  Team  Points 
 1  Curl-Burke Swim Club  CUBU-PV  884 
 2  Nova of VA Aquatics  NOVA-VA  419 
 3  Lancaster Aquatic Club  LAC-MA  315 
 4  Poseidon Swimming  PSDN-VA  199 
 5  Jersey Wahoos Swim Club  JW-MA  162 
 6  Coast Guard Blue Dolphins  CGBD-VA  143 
 7  Rockville-Montgomery Swim Club  RMSC-PV  137 
 8  Jcc Sailfish  JCCS-AM  126 
 9  Typhoon Aquatics, Inc  TPHN-VA  61 
 10  University of Maryland  UMD-PV  57 
 11  North Penn AC  NPAC-MA  54 
 12  Team Pittsburgh  TPIT-AM  51 
 13  Trident Swim Club  TSC-MA  49 
 14  Unattached-Middle Atlantic  UNMA-MA  46 
 15  Eagle Swim Team  EST-MD  39 
 16  Retriever Aquatic Club  RAC-MD  34 
 17  South Eastern Virginia Aquatic  SEVA-VA  32 
 18  Columbia Aquatics Association  CAA-MD  31 
 18  Occoquan Swimming  OCCS-PV  31 
 20  Unatached-CUBU  UNCUB-PV  29 
 21  Virginia Gators  GATR-VA  24 
 21  Ashburn Village Swim Team  AVST-PV  24 
 23  Williamsburg Aquatic Club  WAC-VA  22 
 24  Unattached-Poseidon  UNPSD-VA  21 
 25  Mt. Lebanon AC  MLAC-AM  20 
 26  Team Delaware  TD-MA  12 
 27  Bay Barracudas  BAY-MA  11 
 27  Victor Swim Club  VSC-PV  11 
 29  Carter Center Aquatics  CCA-VA  10 
 30  Germantown Academy Aquatic Clu  GAAC-MA  8 
 30  North Baltimore Aquatic Club  NBAC-MD  8 
 32  Bethel Park Recreation  BPR-AM  6 
 33  Unattached-PVS  UNPVS-PV  5 
 33  Delaware Swim Team  DST-MA  5 
 35  Apex  APEX-MA  2 
  
  

ADVERTISEMENT


ADVERTISEMENT