ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
--- Results, Rankings, and Records ---
Janet Evans Invitational Day 4
7/21/2002-7/21/2002
Los Angeles, California, USA

SPEEDO 2002 JANET EVANS INVITATIONAL                    
  HOST: UNIVERSITY OF SOUTHERN CALIFORNIA AND SOUTHERN CALIFORNIA SWIMMING    
                     HELD AT: MC DONALD'S SWIM STADIUM 
                            LOS ANGELES, CA  
                           JULY 18-21, 2002 

			DAY FOUR: JULY  21, 2002



EVENT:  23  WOMEN's   100  METERS  BUTTERFLY               

WORLD                :56.61   INGE DE BRUIJN    NED               9/17/00 
AMERICAN             :57.58   DARA TORRES       STANFORD          8/9/00  
MEET                 :58.48   JENNY THOMPSON    STANFORD          2000    
QUALIFYING FOR OLYMPIC TRIALS      1:02.39
QUALIFYING FOR NATIONALS           1:03.09
QUALIFYING FOR THIS MEET           1:07.16

FINAL RESULTS     
  PLACE      NAME           YEAR    TEAM             TRIALS          FINALS

CHAMPIONSHIP FINAL  

    1)  DESCENZA, MARY       17  ACADEMY       IL   1:02.81         1:00.48   
           :29.03  1:00.48 
    2)  GOODWIN, BETHANY     22  NOVA               1:01.13         1:00.50   
           :28.31  1:00.50 
    3)  SHALD, MIRANDA       20  SUN DEVILS    AZ   1:02.34         1:02.59   
           :29.49  1:02.59 
    4)  KOZAK, MARISA        19  BEND          OR   1:03.31         1:02.72   
           :29.60  1:02.72 
    5)  ERRECART, ROBIN      20  TIGER         PC   1:02.84         1:02.85   
           :29.82  1:02.85 
    6)  DORR, MC CALL        21  ORINDA        PC   1:03.18         1:03.04   
           :29.74  1:03.04 
    7)  MESKILL, ELIZABETH   24  NO COAST      SI   1:03.32         1:03.08   
           :28.97  1:03.08 
    8)  SZEKELY, ILIDIKO     23  CAPITAL AREA  MI   1:03.19         1:03.16   
           :30.49  1:03.16 

CONSOLATION FINAL   

    9)  WEILBACHER, ANNE     20  C WOLVERINE   MI   1:03.48         1:03.08   
           :29.93  1:03.08 
   10)  GOETSCH, EMILY       16  NO BALTIMORE  MD   1:03.45         1:03.49   
           :30.46  1:03.49 
   11)  GALLOWAY, JULIE      16  FLEET         GU   1:03.95         1:03.51   
           :30.30  1:03.51 
   12)  GRIFFITH, NATALIE    20  CAL           PC   1:04.07         1:03.72   
           :30.41  1:03.72 
   13)  DE PAUL, ASHLEY      17  AZOT               1:04.20         1:03.73   
           :30.02  1:03.73 
   14)  REILLY, ERIN         17  SIERRA MARLIN SN   1:04.08         1:03.98   
           :30.48  1:03.98 
   15)  COLLINS, ELIZABETH   19  REGINA             1:03.90         1:04.00   
           :30.42  1:04.00 
   16)  LAWLESS, ALESSANDRA  19  AUBURN        SE   1:04.01         1:04.50   
           :30.45  1:04.50 

BONUS FINAL         

   17)  KONG, FLORA          17  NOVA               1:04.57         1:03.26   
           :29.78  1:03.26 
   18)  STURDY, REBECCA      17  THUNDERBIRD   PN   1:04.49         1:03.89   
           :30.54  1:03.89 
   19)  DAPHNIS, ARTEMIS     18  FORD          AZ   1:05.00         1:03.98   
           :30.55  1:03.98 
   20)  NYMEYER, LACEY       16  FORD          AZ   1:04.59         1:04.26   
           :30.12  1:04.26 
   21)  VAN WELIE, LIZ       22  NEW ZEALAND        1:04.95         1:04.48   
           :31.17  1:04.48 
   22)  MAURO, FLORENCE      19  SUN DEVILS    AZ   1:04.82         1:04.74   
           :30.11  1:04.74 
   23)  BOTSFORD, BETH       21  FORD          AZ   1:04.28         1:04.90   
           :30.95  1:04.90 
   24)  DALEY, KRISTA        18  SIERRA MARLIN SN   1:04.67         1:05.76   
           :31.19  1:05.76 





EVENT:  24    MEN's   100  METERS  BUTTERFLY               

WORLD                :51.81   MICHAEL KLIM      AUS               12/12/99
AMERICAN             :52.25   IAN CROCKER       USA               7/26/01 
MEET                 :53.52   MIKE MINTENKO     PALO ALTO         2000    
QUALIFYING FOR OLYMPIC TRIALS       :55.39
QUALIFYING FOR NATIONALS            :55.99
QUALIFYING FOR THIS MEET           1:00.50

FINAL RESULTS     
  PLACE      NAME           YEAR    TEAM             TRIALS          FINALS

CHAMPIONSHIP FINAL  

    1)  PHELPS, MICHAEL      17  NO BALTIMORE  MD    :54.49          :53.44 **
           :25.67   :53.44 
   ** MEET                                                                    
    2)  LEE, JEFF            21  TROJAN              :55.11          :55.06   
           :26.34   :55.06 
    3)  SHEERAN, NICK        24  NEW ZEALAND         :55.46          :55.31   
           :25.91   :55.31 
    4)  MARSHALL, MATT       20  WISCONSIN     WI    :56.03          :55.61   
           :25.99   :55.61 
    5)  ABERCROMBIE, JOHN    20  TROJAN              :55.71          :55.62   
           :25.88   :55.62 
    6)  VELOZ, JUAN          19  FORD          AZ    :55.47          :55.74   
           :26.30   :55.74 
    7)  BURMESTER, MOSS      21  NEW ZEALAND         :55.84          :55.77   
           :26.35   :55.77 
    8)  RINGE, DAVID         20  TROJAN              :56.50          :55.92   
           :26.16   :55.92 

CONSOLATION FINAL   

    9)  RANSENBERG, SCOTT    20  STANFORD      PC    :56.80          :55.77   
           :26.09   :55.77 
   10)  TRUPIN, DAN          19  CHAMPAIGN     IL    :56.85          :55.91   
           :26.84   :55.91 
   11)  HESSLER, CARL        21  SANTA CLARA   PC    :57.22          :55.92   
           :26.43   :55.92 
   12)  MC DONALD, MATT      19  STANFORD      PC    :56.50          :56.54   
           :26.50   :56.54 
   13)  TOLMACHOFF, ERIK     21  TROJAN              :57.24          :56.64   
           :26.74   :56.64 
   14)  TATE, ACE            22  SUN DEVILS    AZ    :56.65          :57.09   
           :26.57   :57.09 
   15)  KARLSON, RYAN        18  NO COAST      SI    :57.18          :57.21   
           :26.61   :57.21 
   16)  CROWDER, BOBBY       19  SUN DEVILS    AZ    :56.99          :57.61   
           :26.57   :57.61 

BONUS FINAL         

   17)  DASH, JEFF           21  SWM ATLANTA   GA    :57.59          :55.91   
           :26.54   :55.91 
   18)  O'BRYAN, BOBBY       20  STANFORD      PC    :57.73          :56.64   
           :26.09   :56.64 
   19)  CARTER, PAUL         44  TROJAN              :57.29          :57.16   
           :26.81   :57.16 
   20)  KWOK, MARK           25  TROJAN              :57.53          :57.20   
           :27.37   :57.20 
   21)  TORPEY, PAT          20  WISCONSIN     WI    :57.62          :57.27   
           :27.39   :57.27 
   22)  RUDOLF, DARRYL       18  UBC DOLPHINS        :57.78          :57.81   
           :27.33   :57.81 
   23)  URIBE, CESAR             MEXICO              :57.70          :58.31   
           :27.39   :58.31 
   24)  BEAL, DANNY          16  SANTA BARBARA       :57.89          :58.41   
           :27.74   :58.41 





EVENT:  25  WOMEN's   100  METERS  BACKSTROKE              

WORLD               1:00.16   CIHONG HE         CHINA             9/10/94 
AMERICAN            1:00.18   NATALIE COUGHLIN  USA               7/29/01 
MEET                1:01.69   B.J. BEDFORD      COLORADO SPRINGS  1998    
QUALIFYING FOR OLYMPIC TRIALS      1:04.59
QUALIFYING FOR NATIONALS           1:05.59
QUALIFYING FOR THIS MEET           1:09.99

FINAL RESULTS     
  PLACE      NAME           YEAR    TEAM             TRIALS          FINALS

CHAMPIONSHIP FINAL  

    1)  COUGHLIN, NATALIE    19  CAL           PC   1:03.28         1:00.52 **
           :29.74  1:00.52 
   ** MEET                                                                    
    2)  MC LEAN, HANNAH      21  NEW ZEALAND        1:03.17         1:02.69   
           :30.16  1:02.69 
    3)  COPE, HALEY          23  CAL           PC   1:03.86         1:02.85   
           :30.77  1:02.85 
    4)  FARRELL, MAUREEN     19  CANYONS            1:04.28         1:03.25   
           :30.91  1:03.25 
    5)  MAC MANUS, DIANA     16  NOVA               1:04.34         1:03.42   
           :31.28  1:03.42 
    6)  VOLCAN, ERIN         18  NOVA               1:04.44         1:04.01   
           :31.19  1:04.01 
    7)  BOTSFORD, BETH       21  FORD          AZ   1:04.28         1:04.23   
           :31.75  1:04.23 
    8)  MC CAULEY, SARAH     21  WISCONSIN     WI   1:04.90         1:05.10   
           :32.07  1:05.10 

CONSOLATION FINAL   

    9)  MOSS, JERI           17  NOVA               1:05.58         1:04.26   
           :31.52  1:04.26 
   10)  HAYES, JESSICA       19  NOVA               1:05.30         1:04.55   
           :31.73  1:04.55 
   11)  TSAI, HUI WAI        18  NOVA               1:04.93         1:04.96   
           :31.93  1:04.96 
   12)  INGRAM, MELISSA      17  NEW ZEALAND        1:05.37         1:05.06   
           :32.02  1:05.06 
   13)  CRUZAT, JESSICA      16  NOVA               1:06.32         1:05.50   
           :32.02  1:05.50 
   14)  SPIVEY, TAYLOR       20  UCLA               1:05.43         1:05.93   
           :32.07  1:05.93 
   15)  KIKUCHI, YUUKA       16  AZOT               1:06.14         1:06.39   
           :32.33  1:06.39 
   16)  SHALD, MIRANDA       20  SUN DEVILS    AZ   1:06.30         1:07.33   
           :32.38  1:07.33 

BONUS FINAL         

   17)  BOUTWELL, LACEY      19  METWEST       PC   1:06.58         1:05.72   
           :32.86  1:05.72 
   18)  HASSEBROEK, BETSY    20  WISCONSIN     WI   1:06.36         1:05.74   
           :32.34  1:05.74 
   19)  FRANCIS, PAIGE       24  TEXAS AQUA    ST   1:07.04         1:06.96   
           :32.42  1:06.96 
   20)  SCHNEIDER, KRISTEN   21  REGINA             1:07.09         1:07.09   
           :32.68  1:07.09 
   21)  DALONZO, LINDSAY     19  TIGER         PC   1:06.75         1:07.13   
           :32.58  1:07.13 
   22)  MOLINA, FABIOLA          BRAZIL             1:07.09         1:07.14   
           :32.82  1:07.14 
   23)  HASTINGS, CHELSE     18  CAL           PC   1:07.00         1:07.69   
           :32.89  1:07.69 
   24)  PEASE, LARA          15  AZOT               1:06.58         1:07.98   
           :32.80  1:07.98 






EVENT:  26    MEN's   100  METERS  BACKSTROKE              

WORLD                :53.60   LENNY KRAZELBURG  USA               8/24/99 
AMERICAN             :53.60   LENNY KRAZELBURG  USA               8/24/99 
MEET                 :54.60   LENNY KRAZELBURG  TROJAN            2000    
QUALIFYING FOR OLYMPIC TRIALS       :57.79
QUALIFYING FOR NATIONALS            :58.49
QUALIFYING FOR THIS MEET           1:04.67

FINAL RESULTS     
  PLACE      NAME           YEAR    TEAM             TRIALS          FINALS

CHAMPIONSHIP FINAL  

    1)  KRAYZELBURG, LENNY   26  TROJAN              :56.03          :55.00   
           :26.97   :55.00 
    2)  PEIRSOL, AARON       18  NOVA                :57.11          :55.18   
           :27.16   :55.18 
    3)  BAL, RANDALL         21  STANFORD      PC    :57.34          :55.98   
           :26.79   :55.98 
    4)  MARSHALL, PETER      20  STANFORD      PC    :56.75          :56.13   
           :27.35   :56.13 
    5)  SMOLINSKI, TODD      21  MINNESOTA     MN    :57.26          :56.85   
           :27.66   :56.85 
    6)  HUSSEIN, AHMED       19  FAST                :57.59          :57.38   
           :28.04   :57.38 
    7)  DE JONG, CHRISTIAN   18  WEST MICHIGAN MI    :58.17          :57.90   
           :28.23   :57.90 
    8)  STALEY, TRENT        20  TROJAN              :58.68          :58.39   
           :28.69   :58.39 

CONSOLATION FINAL   

    9)  ROLLINS, DAVE        17  FORD          AZ    :59.99          :58.72   
           :28.77   :58.72 
   10)  KRAUSE, AARON        20  NO BALTIMORE  MD    :58.97          :58.73   
           :28.51   :58.73 
   11)  GIBSON, CAMERON      19  NEW ZEALAND         :59.29          :58.92   
           :28.74   :58.92 
   12)  EARHART, RYAN        21  CINCINNATI    OH    :59.32          :59.63   
           :29.16   :59.63 
   13)  BAUHART, ROLAND      22  UBC DOLPHINS        :59.78          :59.76   
           :29.57   :59.76 
   14)  MALFATT, JOHN        22  NOVA               1:00.14         1:00.39   
           :28.96  1:00.39 
   15)  HACK, ANDY           19  C WOLVERINE   MI   1:00.36         1:00.76   
           :29.61  1:00.76 
   16)  GIBB, DEREK          21  AUBURN        SE   1:00.38         1:01.11   
           :29.27  1:01.11 

BONUS FINAL         

   17)  COLE, ANDREW         17  NOVA               1:00.59          :59.32   
           :28.59   :59.32 
   18)  CUNNINGHAM, TUCKER   18  STANFORD      PC   1:00.38         1:00.10   
           :29.28  1:00.10 
   19)  NASH, ALEX           20  TROJAN             1:00.92         1:00.24   
           :29.69  1:00.24 
   20)  BEZERRA, DIOGO       21  MISSION VIEJO      1:00.62         1:00.68   
           :29.86  1:00.68 
   21)  WARM, MICHAEL        17  SIERRA MARLIN SN   1:01.51         1:00.83   
           :29.59  1:00.83 
   22)  DAGGETT, JAMES       20  STANFORD      PC   1:01.29         1:00.88   
           :29.40  1:00.88 
   23)  RINGE, DAVID         20  TROJAN             1:01.39         1:01.15   
           :29.86  1:01.15 
        ANDERSON, CHRISTOPHE 20  WISCONSIN     WI   1:00.52         DISQUAL
           :28.94  DISQUAL 





EVENT:  27  WOMEN's   100  METERS  BREASTSTROKE            

WORLD               1:06.52   PENNY HEYNS       RSA               8/23/99 
AMERICAN            1:07.05   MEGAN QUANN       PUYALLUP          9/18/00 
MEET                1:06.95   PENNY HEYNS       UNIV CALGARY      1999    
QUALIFYING FOR OLYMPIC TRIALS      1:12.59
QUALIFYING FOR NATIONALS           1:13.29
QUALIFYING FOR THIS MEET           1:19.99

FINAL RESULTS     
  PLACE      NAME           YEAR    TEAM             TRIALS          FINALS

CHAMPIONSHIP FINAL  

    1)  KIRK, TARA           20  METWEST       PC   1:12.11         1:08.51   
           :32.44  1:08.51 
    2)  STITTS, STACIANA     20  CAL           PC   1:11.20         1:09.86   
           :33.35  1:09.86 
    3)  BEARD, AMANDA        20  FORD          AZ   1:11.08         1:10.11   
           :33.33  1:10.11 
    4)  SIEPER, ERIN         18  STOP               1:13.30         1:12.26   
           :33.76  1:12.26 
    5)  CAVERLY, KRISTEN     17  NGSV               1:12.56         1:13.08   
           :35.03  1:13.08 
    6)  TEO, NICOLETTE       16  MISSION VIEJO      1:13.53         1:13.30   
           :34.77  1:13.30 
    7)  ORR, ALICE           19  TROJAN             1:14.08         1:13.81   
           :34.40  1:13.81 
    8)  REICHARDT, BRITTANY  20  STARBUCKS     PN   1:14.10         1:14.30   
           :34.60  1:14.30 

CONSOLATION FINAL   

    9)  MILLER, KAMMY        18  TROJAN             1:14.31         1:12.44   
           :34.24  1:12.44 
   10)  FIELD, AMY           24  TYR           IL   1:14.59         1:13.22   
           :34.87  1:13.22 
   11)  KILKUTS, COURTNEY    14  AZOT               1:14.23         1:13.59   
           :34.62  1:13.59 
   12)  STEIN, KELLI         20  C WOLVERINE   MI   1:14.74         1:14.63   
           :35.72  1:14.63 
   13)  BOWEN, MAGGIE        22  AUBURN        SE   1:15.42         1:14.69   
           :35.28  1:14.69 
   14)  DOTSON, TIFFANY      14  NO BALTIMORE  MD   1:14.90         1:14.73   
           :35.23  1:14.73 
   15)  MC GETTRICK, GREER   19  SANTA CLARA   PC   1:14.57         1:14.95   
           :35.70  1:14.95 
   16)  PARMENTER, JENNY     21  TROJAN             1:15.18         1:15.37   
           :35.53  1:15.37 

BONUS FINAL         

   17)  SIEPER, KRISTINA     16  STOP               1:15.48         1:13.87   
           :34.87  1:13.87 
   18)  JEDICK, JOSIE        21  SUN DEVILS    AZ   1:16.41         1:15.28   
           :35.44  1:15.28 
   19)  PISULA, EMILY        20  WISCONSIN     WI   1:15.98         1:15.94   
           :35.73  1:15.94 
   20)  CAPLES, COURTNEY     20  SUN DEVILS    AZ   1:16.54         1:16.48   
           :35.64  1:16.48 
   21)  BARTLETT, MELISSA    20  SUN DEVILS    AZ   1:17.36         1:16.74   
           :36.87  1:16.74 
   22)  RODRIGUEZ, JACLYN    17  CINCINNATI    OH   1:16.06         1:16.94   
           :36.37  1:16.94 
   23)  MARMOLEJO, ADRIANA       MEXICO             1:16.93         1:17.44   
           :36.85  1:17.44 
   24)  SCHLATTER, RACHEL    18  WISCONSIN     WI   1:17.06         1:17.75   
           :36.74  1:17.75 






EVENT:  28    MEN's   100  METERS  BREASTSTROKE            

WORLD                :59.94   ROMAN SLOUDNOV    RUS               7/23/01 
AMERICAN            1:00.29   ED MOSES          CURL-BURKE        3/28/01 
MEET                1:02.83   PHILIP ROGERS     AUSTRALIA IN. SP  1991    
QUALIFYING FOR OLYMPIC TRIALS      1:04.29
QUALIFYING FOR NATIONALS           1:05.39
QUALIFYING FOR THIS MEET           1:12.49

FINAL RESULTS     
  PLACE      NAME           YEAR    TEAM             TRIALS          FINALS

CHAMPIONSHIP FINAL  

    1)  IMAI, RYOSUKE        24  TROJAN             1:03.49         1:03.15   
           :29.70  1:03.15 
    2)  DENNISTON, DAVID     23  NOVA               1:05.44         1:03.91   
           :30.04  1:03.91 
    3)  ZAKRZEWSKI, KEVIN    20  WISCONSIN     WI   1:05.54         1:04.87   
           :30.50  1:04.87 
    4)  MARSHALL, GARY           METWEST       PC   1:05.65         1:04.96   
           :31.15  1:04.96 
    5)  CASTRO, EVAN         20  REDLANDS           1:04.73         1:05.07   
           :30.39  1:05.07 
    5)  BRUCE, GEORGE        20  STANFORD      PC   1:05.47         1:05.07   
           :30.57  1:05.07 
    7)  FOWLER, PATRICK      21  SANTA CLARA   PC   1:05.97         1:05.79   
           :30.82  1:05.79 
    8)  HACK, JOSH           20  C WOLVERINE   MI   1:06.22         1:06.55   
           :31.13  1:06.55 

CONSOLATION FINAL   

    9)  HUANG, MATTHEW       18  UBC DOLPHINS       1:06.66         1:05.86   
           :31.00  1:05.86 
   10)  KIEPFER, DANIEL      21  NOVA               1:06.52         1:06.26   
           :31.17  1:06.26 
   11)  CUKER, AARON         20  SANTA BARBARA      1:06.56         1:06.55   
           :31.45  1:06.55 
   12)  FEALEY, GARTH        20  NOVA               1:06.62         1:06.62   
           :30.97  1:06.62 
   13)  BARONE, JAMES        22  NO BALTIMORE  MD   1:06.43         1:06.85   
           :31.67  1:06.85 
   14)  LOWE, MATT           16  MINOT         ND   1:06.40         1:06.91   
           :31.57  1:06.91 
   15)  GONZALEZ, MARCO      24  NOVA               1:06.89         1:07.00   
           :31.12  1:07.00 
   16)  BYMA, QUENTIN        21  NO COAST      SI   1:06.81         1:08.17   
           :31.01  1:08.17 

BONUS FINAL         

   17)  AL-KUDMANI, AHMAD    22  TROJAN             1:07.99         1:06.71   
           :31.17  1:06.71 
   18)  STEVENS, NATE        20  FORD          AZ   1:07.21         1:06.90   
           :31.75  1:06.90 
   19)  WARD, EMERSON        19  SUN DEVILS    AZ   1:07.23         1:07.01   
           :31.43  1:07.01 
   20)  HOWARD, TRAVIS       20  FLA ATLANTIC  FG   1:07.35         1:07.29   
           :31.47  1:07.29 
   21)  NEUMAN, BRIAN        21  WISCONSIN     WI   1:07.06         1:07.47   
           :32.12  1:07.47 
   22)  WARE, ADAM           22  NOVA               1:07.44         1:07.69   
           :31.72  1:07.69 
   23)  MAC DONALD, RUSSELL  19  LAKESIDE      KY   1:07.37         1:07.99   
           :31.04  1:07.99 
   24)  LOPEZ, JOSE              MEXICO             1:08.25         1:08.38   
           :31.88  1:08.38 




EVENT:  29  WOMEN's   200  METERS  INDIVIDUAL MEDLEY       

WORLD               2:09.72   YANYAN WU         CHINA             10/17/97
AMERICAN            2:11.91   SUMMER SANDERS    USA               7/30/92 
MEET                2:15.14   GABRIELLE ROSE    NOVAQUATICS       2001    
QUALIFYING FOR OLYMPIC TRIALS      2:20.49
QUALIFYING FOR NATIONALS           2:21.49
QUALIFYING FOR THIS MEET           2:29.49

FINAL RESULTS     
  PLACE      NAME           YEAR    TEAM             TRIALS          FINALS

CHAMPIONSHIP FINAL  

    1)  BOWEN, MAGGIE        22  AUBURN        SE   2:20.34         2:15.33   
           :30.54  1:04.97  1:43.98  2:15.33 
    2)  ROSE, GABRIELLE      24  NOVA               2:18.32         2:15.43   
           :28.78  1:03.28  1:42.73  2:15.43 
    3)  BEARD, AMANDA        20  FORD          AZ   2:20.31         2:19.03   
           :30.15  1:07.72  1:46.26  2:19.03 
    4)  CAVERLY, KRISTEN     17  NGSV               2:19.09         2:21.04   
           :31.41  1:07.06  1:47.68  2:21.04 
    5)  MACKEY, NICOLE       17  UNAT               2:20.94         2:21.72   
           :30.53  1:06.94  1:48.00  2:21.72 
    6)  BINDER, ADRIENNE     17  SANTA BARBARA      2:21.66         2:21.91   
           :31.27  1:08.01  1:49.78  2:21.91 
    7)  VAN WELIE, LIZ       22  NEW ZEALAND        2:22.09         2:22.31   
           :31.16  1:08.95  1:50.63  2:22.31 
    8)  MC CAULEY, SARAH     21  WISCONSIN     WI   2:21.74         2:24.23   
           :30.94  1:08.14  1:51.93  2:24.23 

CONSOLATION FINAL   

    9)  NG, AMY              18  CAL           PC   2:24.48         2:21.02   
           :31.58  1:06.85  1:48.86  2:21.02 
   10)  DAPHNIS, ARTEMIS     18  FORD          AZ   2:22.27         2:21.40   
           :30.24  1:07.49  1:49.26  2:21.40 
   11)  GRIFFITH, NATALIE    20  CAL           PC   2:22.57         2:22.26   
           :30.62  1:08.06  1:49.58  2:22.26 
   12)  PISULA, EMILY        20  WISCONSIN     WI   2:24.26         2:22.76   
           :30.58  1:07.89  1:49.72  2:22.76 
   13)  KREUTZJANS, BECKY    17  BLUE FINS     SI   2:24.71         2:23.81   
           :31.04  1:07.45  1:51.56  2:23.81 
   14)  HAYES, JESSICA       19  NOVA               2:24.55         2:23.92   
           :31.23  1:07.02  1:51.61  2:23.92 
   15)  KEARNEY, STACY       20  UCLA               2:24.56         2:24.28   
           :31.55  1:08.55  1:51.05  2:24.28 
   16)  GALLOWAY, JULIE      16  FLEET         GU   2:25.11         2:26.44   
           :31.26  1:09.80  1:53.32  2:26.44 

BONUS FINAL         

   17)  HOULTON, MOLLY       14  UNAT          AZ   2:25.92         2:23.93   
           :31.58  1:08.47  1:51.00  2:23.93 
   18)  JOHNSON, SARA        20  C WOLVERINE   MI   2:25.16         2:24.15   
           :31.86  1:08.85  1:51.50  2:24.15 
   19)  KIKUCHI, YUUKA       16  AZOT               2:26.15         2:24.91   
           :31.57  1:07.48  1:51.07  2:24.91 
   20)  TURSICK, EMLYNN      16  SANTA BARBARA      2:26.60         2:25.13   
           :30.75  1:07.55  1:52.55  2:25.13 
   21)  HWANG, JANE          15  NOVA               2:25.90         2:25.56   
           :31.45  1:09.73  1:53.18  2:25.56 
   22)  HARDT, KATE          18  RENO          PC   2:25.75         2:25.86   
           :32.60  1:09.97  1:52.59  2:25.86 
   23)  DE PAUL, ASHLEY      17  AZOT               2:25.37         2:26.64   
           :30.47  1:08.33  1:53.03  2:26.64 
   24)  CHIN, ALYSSA         18  ROSE BOWL          2:26.76         2:26.78   
           :31.91  1:09.36  1:53.67  2:26.78 




EVENT:  30    MEN's   200  METERS  INDIVIDUAL MEDLEY       

WORLD               1:58.16   JANI SIEVINEN     FIN               9/11/94 
AMERICAN            1:59.77   TOM DOLAN         USA               9/21/00 
MEET                2:02.54   ATTILA CZENE      SUN DEVIL         2000    
QUALIFYING FOR OLYMPIC TRIALS      2:06.99
QUALIFYING FOR NATIONALS           2:08.39
QUALIFYING FOR THIS MEET           2:18.04

FINAL RESULTS     
  PLACE      NAME           YEAR    TEAM             TRIALS          FINALS

CHAMPIONSHIP FINAL  

    1)  PHELPS, MICHAEL      17  NO BALTIMORE  MD   2:03.95         2:02.60   
           :26.34   :57.08  1:34.35  2:02.60 
    2)  TRUPIN, DAN          19  CHAMPAIGN     IL   2:05.41         2:04.25   
           :26.76   :59.05  1:35.67  2:04.25 
    3)  KENT, DEAN           23  NEW ZEALAND        2:07.40         2:04.97   
           :26.88   :58.67  1:35.12  2:04.97 
    4)  JEFFERS, BYRON       19  FORD          AZ   2:05.64         2:05.40   
           :26.58   :58.81  1:35.63  2:05.40 
    5)  GALLOWAY, JAMES      21  AUBURN        SE   2:06.63         2:06.49   
           :27.77  1:01.02  1:37.39  2:06.49 
    6)  VELOZ, JUAN          19  FORD          AZ   2:06.48         2:06.62   
           :26.40   :58.69  1:37.08  2:06.62 
    7)  SIRISANONT, RATAPONG 26  OAKLAND       PC   2:05.89         2:07.10   
           :28.20  1:00.73  1:36.25  2:07.10 
    8)  CROWDER, BOBBY       19  SUN DEVILS    AZ   2:07.07         2:12.21   
           :27.28  1:00.30  1:40.33  2:12.21 

CONSOLATION FINAL   

    9)  KETCHUM, DANIEL      20  CINCINNATI    OH   2:07.66         2:08.16   
           :27.87  1:00.60  1:39.59  2:08.16 
   10)  LEE, JEFF            21  TROJAN             2:10.80         2:08.89   
           :26.55   :58.94  1:39.32  2:08.89 
   11)  DORR, JOHN           18  SAN RAMON VLY PC   2:09.24         2:09.00   
           :28.40  1:01.89  1:39.32  2:09.00 
   12)  RAHAEUSER, EVAN      19  SUN DEVILS    AZ   2:09.42         2:09.70   
           :27.61  1:00.70  1:40.09  2:09.70 
   13)  RANSOM, KYLE         17  CINCINNATI    OH   2:09.11         2:09.83   
           :27.91  1:00.54  1:39.61  2:09.83 
   14)  SCALISE, ERIK        24  RENO          PC   2:08.87         2:09.89   
           :28.50  1:01.04  1:39.99  2:09.89 
   15)  ABERCROMBIE, JOHN    20  TROJAN             2:11.19         2:10.43   
           :27.26  1:02.34  1:40.58  2:10.43 
   16)  CARVER, KRIS         19  C WOLVERINE   MI   2:09.44         2:10.67   
           :28.25  1:02.34  1:40.35  2:10.67 

BONUS FINAL         

   17)  KWOK, MARK           25  TROJAN             2:11.68         2:09.18   
           :27.42  1:01.67  1:40.04  2:09.18 
   18)  DIIULIO, ERIC        19  PALO ALTO     PC   2:11.72         2:09.77   
           :28.81  1:02.72  1:40.33  2:09.77 
   19)  STALEY, TRENT        20  TROJAN             2:12.23         2:10.00   
           :28.18   :59.95  1:39.96  2:10.00 
   20)  BROWN, THOMAS        19  STANFORD      PC   2:12.23         2:10.79   
           :28.91  1:03.83  1:41.20  2:10.79 
   21)  JACOBS, RICH         20  STARBUCKS     PN   2:12.09         2:11.46   
           :28.29  1:02.41  1:41.69  2:11.46 
   22)  ZUIDERHOF, MATTHEW   21  WISCONSIN     WI   2:11.52         2:11.67   
           :27.98  1:02.62  1:42.44  2:11.67 
   23)  WHEELER, MATT        21  SANTA BARBARA      2:11.68         2:12.73   
           :28.49  1:02.99  1:42.46  2:12.73 
   24)  NEUMAN, BRIAN        21  WISCONSIN     WI   2:11.25         2:16.44   
           :29.35  1:04.66  1:43.83  2:16.44 





EVENT:  31  WOMEN's  1500  METERS  FREESTYLE               

WORLD              15:52.10   JANET EVANS       USA/FULLERTON     3/26/88 
AMERICAN           15:52.10   JANET EVANS       USA/FULLERTON     3/26/88 
MEET               16:28.53   KAITLIN SANDENO   NGSV              1999    
QUALIFYING FOR NATIONALS          17:06.69
QUALIFYING FOR THIS MEET          18:15.39
FINAL RESULTS     TIMED FINALS     

RANK       NAME          YEAR    TEAM             TIME

  1)  PEIRSOL, HAYLEY      16  NOVA              16:27.78 **      
        1:02.29  2:07.23  3:13.03  4:18.69  5:24.46               
        6:30.62  7:36.65  8:42.83  9:49.37 10:55.85               
       12:02.72 13:09.65 14:16.67 15:23.22 16:27.78               
   ** MEET                                                                    
  2)  SACKETT, MEGHAN      15  NO BALTIMORE  MD  16:40.10         
        1:03.66  2:09.42  3:15.82  4:22.33  5:28.82               
        6:35.14  7:41.55  8:48.42  9:55.28 11:02.70               
       12:10.00 13:17.97 14:25.82 15:33.46 16:40.10               
  3)  HUTCHINSON, CLAIRE   15  NO BALTIMORE  MD  16:54.79         
        1:06.25  2:14.83  3:23.38  4:31.55  5:39.68               
        6:47.83  7:56.01  9:03.78 10:11.47 11:19.22               
       12:26.81 13:33.94 14:41.51 15:48.64 16:54.79               
  4)  PIPER, CARLY         18  WISCONSIN     WI  16:55.98         
        1:04.19  2:11.43  3:18.90  4:26.14  5:33.95               
        6:41.84  7:50.03  8:58.14 10:06.65 11:15.08               
       12:23.44 13:31.61 14:40.00 15:48.53 16:55.98               
  5)  BROOKS, ELLEN        15  NO BALTIMORE  MD  17:00.80         
        1:05.93  2:14.60  3:23.19  4:31.38  5:39.90               
        6:48.15  7:55.75  9:03.44 10:11.53 11:19.65               
       12:27.91 13:36.44 14:44.61 15:52.68 17:00.80               
  6)  EBERWEIN, LORI       20  C WOLVERINE   MI  17:01.20         
        1:05.13  2:13.24  3:21.31  4:29.17  5:37.21               
        6:45.40  7:53.44  9:01.78 10:10.09 11:18.73               
       12:27.63 13:36.38 14:45.28 15:54.08 17:01.20               
  7)  COTA, STEPHANIE      14  SIERRA MARLIN SN  17:03.39         
        1:07.08  2:16.83  3:26.47  4:35.32  5:43.98               
        6:51.93  8:00.01  9:07.53 10:15.47 11:23.95               
       12:32.15 13:40.28 14:48.37 15:56.39 17:03.39               
  8)  MC DONALD, LAURA     18  NOVA              17:10.59         
        1:05.96  2:14.28  3:23.04  4:31.92  5:40.67               
        6:50.04  7:59.90  9:09.23 10:18.69 11:28.00               
       12:37.70 13:46.89 14:55.97 16:04.43 17:10.59               
  9)  FRANCIS, MARY BETH   14  PACIFIC SWIM  SI  17:16.80         
        1:05.25  2:14.10  3:22.84  4:32.25  5:42.04               
        6:50.85  8:00.12  9:09.56 10:19.27 11:28.92               
       12:38.98 13:48.88 14:59.01 16:08.59 17:16.80               
 10)  COTTON, JESSICA      15  TIGER         PC  17:17.10         
        1:05.72  2:14.54  3:23.34  4:31.99  5:41.40               
        6:50.43  7:59.55  9:08.78 10:18.04 11:27.66               
       12:37.30 13:47.20 14:57.38 16:07.64 17:17.10               
 11)  STANFORD, MANDY      22  SUN DEVILS    AZ  17:19.38         
        1:07.15  2:17.03  3:26.64  4:36.17  5:45.56               
        6:55.06  8:04.51  9:14.34 10:24.03 11:33.91               
       12:43.53 13:53.15 15:02.69 16:11.69 17:19.38               
 12)  MC WILLIAMS, KATIE   19  ACADEMY       IL  17:20.52         
        1:05.73  2:14.96  3:24.20  4:33.42  5:42.34               
        6:51.68  8:01.50  9:11.24 10:20.56 11:30.67               
       12:40.58 13:51.02 15:01.60 16:11.68 17:20.52               
 13)  CARTY, TAMARA        20  C WOLVERINE   MI  17:22.08         
        1:09.36  2:18.92  3:27.85  4:36.77  5:45.91               
        6:55.29  8:04.70  9:14.43 10:24.28 11:34.32               
       12:43.88 13:53.81 15:03.65 16:13.38 17:22.08               
 14)  KELLER, KALYN        17  SUN DEVILS    AZ  17:22.62         
        1:04.51  2:12.44  3:21.44  4:31.05  5:40.95               
        6:51.06  8:01.03  9:11.28 10:21.71 11:32.04               
       12:42.87 13:53.58 15:04.03 16:14.13 17:22.62               
 15)  KEATING, LIZ         18  CINCINNATI    OH  17:26.63         
        1:08.11  2:18.25  3:28.40  4:38.56  5:49.02               
        6:58.37  8:07.96  9:17.84 10:27.78 11:38.19               
       12:48.03 13:58.09 15:08.31 16:18.44 17:26.63               
 16)  REILLY, ERIN         17  SIERRA MARLIN SN  17:29.09         
        1:08.18  2:18.64  3:27.37  4:36.58  5:46.01               
        6:55.52  8:05.03  9:15.26 10:25.84 11:36.54               
       12:47.01 13:57.78 15:08.59 16:19.61 17:29.09               
 17)  MC CULLOUGH, AMY     19  C WOLVERINE   MI  17:35.02         
        1:06.65  2:15.93  3:25.33  4:35.13  5:44.78               
        6:54.42  8:05.00  9:16.02 10:27.50 11:38.56               
       12:49.70 14:01.03 15:12.85 16:24.73 17:35.02               
 18)  LEES, JEN            19  PLEASANTON    PC  17:36.48         
        1:04.92  2:14.23  3:24.14  4:34.58  5:45.72               
        6:57.17  8:08.89  9:20.11 10:31.55 11:42.43               
       12:53.21 14:03.94 15:15.77 16:26.43 17:36.48               
 19)  WEISENTHAL, LAURIN   18  AZOT              17:38.71         
        1:09.07  2:20.51  3:31.64  4:42.61  5:53.80               
        7:05.14  8:16.26  9:27.58 10:38.91 11:49.93               
       13:00.34 14:10.97 15:21.31 16:31.06 17:38.71               
 20)  SHERIDAN, ALEXIS     19  SW PASADENA       17:41.79         
        1:09.78  2:21.47  3:33.16  4:44.16  5:54.74               
        7:05.00  8:15.31  9:25.72 10:36.67 11:47.39               
       12:58.22 14:09.23 15:20.82 16:31.77 17:41.79               
 21)  GLENN, ERIN          19  METWEST       PC  17:44.50         
        1:09.54  2:21.08  3:31.28  4:42.23  5:52.72               
        7:03.08  8:13.14  9:23.84 10:35.17 11:46.12               
       12:57.78 14:09.44 15:21.65 16:33.30 17:44.50               
 22)  KERN, JULIE          21  C WOLVERINE   MI  17:47.18         
        1:07.64  2:17.67  3:27.50  4:37.34  5:47.65               
        6:58.47  8:09.34  9:20.62 10:32.84 11:45.30               
       12:58.04 14:11.24 15:24.68 16:36.27 17:47.18               
 23)  TINNEY, KRISSY       20  C WOLVERINE   MI  17:49.38         
        1:06.70  2:16.97  3:27.78  4:39.02  5:49.91               
        7:00.79  8:11.75  9:23.19 10:34.62 11:46.65               
       12:58.86 14:11.65 15:24.16 16:37.34 17:49.38               
 24)  RODRIGUEZ, JACLYN    17  CINCINNATI    OH  17:55.09         
        1:08.69  2:19.49  3:30.04  4:40.58  5:51.55               
        7:02.43  8:13.84  9:25.55 10:38.12 11:50.76               
       13:03.61 14:16.72 15:30.10 16:43.18 17:55.09               




EVENT:  32    MEN's  1500  METERS  FREESTYLE               

WORLD              14:34.56   GRANT HACKETT     AUS               7/29/01 
AMERICAN           14:56.81   CHRIS THOMPSON    USA               9/23/00 
MEET               15:19.12   RYK NEETHLING     HILLENBRAND       1999    
QUALIFYING FOR OLYMPIC TRIALS     15:47.49
QUALIFYING FOR NATIONALS          16:03.49
QUALIFYING FOR THIS MEET          17:15.09
FINAL RESULTS     TIMED FINALS     

RANK       NAME          YEAR    TEAM             TIME

  1)  VENDT, ERIK          21  TROJAN            15:06.70 **      
         :57.68  1:58.37  2:59.32  4:00.37  5:01.51               
        6:01.94  7:02.70  8:03.68  9:04.44 10:05.29               
       11:05.98 12:06.98 13:07.78 14:08.41 15:06.70               
   ** MEET                                                                    
  2)  THOMPSON, CHRIS      23  C WOLVERINE   MI  15:15.90         
         :58.87  2:00.09  3:01.59  4:02.86  5:03.81               
        6:04.59  7:05.63  8:07.21  9:08.75 10:10.40               
       11:11.98 12:13.68 13:15.41 14:16.67 15:15.90               
  3)  JENSEN, LARSEN       16  BAKERSFIELD   CC  15:17.16         
         :59.87  2:01.32  3:02.48  4:04.29  5:05.67               
        6:06.81  7:08.18  8:09.34  9:11.05 10:12.67               
       11:14.30 12:15.38 13:16.34 14:17.49 15:17.16               
  4)  CHO, SUNG MO         17  KOREA             15:22.92         
         :58.28  1:58.85  2:59.71  4:00.74  5:01.74               
        6:02.47  7:03.42  8:05.01  9:07.52 10:10.04               
       11:12.37 12:15.15 13:17.99 14:21.32 15:22.92               
  5)  HAN, KYUCHUL         20  KOREA             15:27.04         
         :59.39  2:00.91  3:02.45  4:04.46  5:07.00               
        6:09.35  7:11.23  8:13.13  9:15.25 10:17.15               
       11:19.67 12:22.05 13:24.33 14:26.58 15:27.04               
  6)  HEWKO, ADAM          16  NOVA              15:57.10         
        1:00.99  2:05.50  3:09.74  4:13.74  5:18.10               
        6:22.56  7:26.61  8:30.86  9:35.24 10:39.37               
       11:43.22 12:47.23 13:50.94 14:54.75 15:57.10               
  7)  MURAD, MICHAEL       21  NO COAST      SI  15:59.99         
        1:00.74  2:04.74  3:09.19  4:12.96  5:16.80               
        6:20.92  7:25.17  8:29.65  9:34.48 10:39.09               
       11:44.15 12:48.86 13:53.51 14:57.80 15:59.99               
  8)  DEBERRY, TYLER       18  FORD          AZ  16:01.62         
        1:00.21  2:04.22  3:08.67  4:12.77  5:17.15               
        6:21.15  7:25.55  8:29.74  9:34.26 10:38.69               
       11:43.20 12:48.09 13:53.04 14:57.99 16:01.62               
  9)  KAUFMANN, SCOTT      19  RENO          PC  16:05.13         
        1:02.27  2:07.75  3:12.75  4:17.72  5:22.90               
        6:27.91  7:32.26  8:36.70  9:41.03 10:45.67               
       11:50.17 12:54.46 13:58.99 15:03.01 16:05.13               
 10)  KNOPP, CORY          15  NO BALTIMORE  MD  16:10.38         
        1:02.10  2:07.46  3:12.06  4:16.87  5:21.52               
        6:26.57  7:31.42  8:36.04  9:41.10 10:45.70               
       11:50.42 12:55.65 14:00.81 15:06.18 16:10.38               
 11)  LEAN, RYAN           18  NOVA              16:11.60         
        1:00.71  2:04.81  3:08.76  4:13.02  5:17.07               
        6:21.34  7:25.99  8:30.90  9:36.54 10:42.53               
       11:48.38 12:54.67 14:00.95 15:07.37 16:11.60               
 12)  HILL, STEVEN         17  C WOLVERINE   MI  16:13.65         
        1:03.40  2:09.13  3:13.91  4:18.46  5:23.86               
        6:27.63  7:32.62  8:37.80  9:42.51 10:48.66               
       11:54.50 13:00.84 14:06.91 15:12.04 16:13.65               
 13)  ARMSTRONG, SCOTT     22  NO BALTIMORE  MD  16:14.03         
        1:03.45  2:09.23  3:14.37  4:19.43  5:24.19               
        6:29.22  7:33.96  8:38.70  9:43.69 10:48.90               
       11:53.61 12:58.19 14:03.36 15:08.69 16:14.03               
 14)  BAER, PETER          15  NOVA              16:14.04         
        1:02.30  2:07.82  3:13.56  4:19.41  5:25.14               
        6:30.62  7:36.19  8:41.34  9:46.88 10:52.21               
       11:57.34 13:02.30 14:07.15 15:11.77 16:14.04               
 15)  JOYCE, SEAN          20  C WOLVERINE   MI  16:18.08         
        1:01.97  2:07.05  3:11.83  4:16.85  5:22.16               
        6:27.16  7:32.88  8:38.31  9:43.80 10:49.80               
       11:56.07 13:02.07 14:07.61 15:13.17 16:18.08               
 16)  MA, ZAYD             19  C WOLVERINE   MI  16:20.48         
        1:02.37  2:07.72  3:13.73  4:20.60  5:26.97               
        6:32.54  7:37.61  8:43.00  9:49.00 10:54.65               
       11:59.97 13:05.61 14:11.32 15:16.87 16:20.48               
 17)  ANDERSON, ZACH       18  SUN DEVILS    AZ  16:21.04         
        1:00.78  2:04.66  3:09.12  4:14.13  5:18.66               
        6:24.05  7:29.28  8:35.29  9:41.32 10:47.80               
       11:54.41 13:01.41 14:08.30 15:15.47 16:21.04               
 18)  KOCH, ERIC           21  SANTA BARBARA     16:22.14         
        1:02.96  2:08.30  3:13.99  4:20.10  5:26.90               
        6:32.78  7:38.64  8:44.29  9:50.53 10:56.17               
       12:01.56 13:07.59 14:13.56 15:18.94 16:22.14               
 19)  SPANSAIL, SCOTT      15  AZOT              16:28.21         
        1:01.82  2:07.03  3:11.85  4:16.86  5:22.34               
        6:28.48  7:34.65  8:40.97  9:48.01 10:55.05               
       12:02.26 13:09.06 14:16.16 15:23.10 16:28.21               
 20)  ACKLEY, ANDREW       19  WISCONSIN     WI  16:30.38         
        1:03.14  2:09.97  3:16.50  4:23.06  5:29.74               
        6:35.25  7:41.24  8:47.05  9:53.22 11:00.12               
       12:06.37 13:12.80 14:19.29 15:25.68 16:30.38               
 21)  DOUVILLE, NICHOLAS   18  DAYTON        OH  16:36.70         
        1:02.75  2:08.04  3:13.95  4:20.02  5:26.71               
        6:33.28  7:39.84  8:46.63  9:53.87 11:01.74               
       12:09.64 13:17.62 14:25.39 15:32.18 16:36.70               
 22)  MONSEES, ZAC         16  SANTA CLARA   PC  16:38.87         
        1:02.15  2:07.90  3:14.00  4:19.98  5:25.85               
        6:31.91  7:38.19  8:44.60  9:50.58 10:57.70               
       12:06.13 13:14.55 14:23.38 15:31.62 16:38.87               
 23)  KEVORKIAN, ARAM      19  NO COAST      SI  16:40.68         
        1:00.05  2:04.90  3:10.13  4:15.96  5:22.03               
        6:28.91  7:35.96  8:43.40  9:51.08 10:59.01               
       12:07.51 13:16.05 14:24.90 15:33.28 16:40.68               
 24)  BRENNAN, JOSEPH      21  TROJAN            16:41.86         
        1:04.19  2:12.23   :00.00  4:27.49  5:34.32               
        6:40.72  7:47.43  8:54.65 10:00.90 11:07.88               
       12:14.81 13:21.83 14:29.34   :00.00 16:41.86               
 



EVENT:  33  WOMEN's   400  METERS  MEDLEY RELAY            

WORLD               3:58.30   USA OLYMPIC TEAM  USA OLYMPIC TEAM  9/23/00 
AMERICAN            3:58.30   USA OLYMPIC TEAM  USA OLYMPIC TEAM  9/23/00 
QUALIFYING FOR NATIONALS           4:25.89
FINAL RESULTS     TIMED FINALS     

RANK      TEAM                                    TIME

  1)  CAL           PC                            4:12.33         
   1) COPE, HALEY     23  1:03.55   3) COUGHLIN, NATALI19  3:14.44
   2) STITTS, STACIANA20  2:13.88   4) BECKS, DANIELLE 20  4:12.33

  2)  NO BALTIMORE  MD                            4:25.49         
   1) FRANCIK, COURTNE14  1:07.88   3) GOETSCH, EMILY  16  3:26.35
   2) DOTSON, TIFFANY 14  2:22.86   4) SACKETT, MEGHAN 15  4:25.49

  3)  SUN DEVILS    AZ                            4:27.17         
   1) SHALD, MIRANDA  20  1:08.72   3) MAURO, FLORENCE 19  3:29.43
   2) JEDICK, JOSIE   21  2:24.43   4) SZIGETI, FLORENC21  4:27.17

  4)  SANTA BARBARA                               4:27.80         
   1) TURSICK, EMLYNN 16  1:07.99   3) RYS, RACHEL     14  3:29.51
   2) BINDER, ADRIENNE17  2:25.43   4) FALZONE, LISA   17  4:27.80

  4)  STARBUCKS     PN                            4:27.80         
   1) JOHNSON, DESIREE19  1:08.22   3) HINGSBERGEN, EVE21  3:30.02
   2) REICHARDT, BRITT20  2:22.57   4) HARADA, KIM     21  4:27.80

  6)  RENO          PC                            4:32.36         
   1) SMITH, MARSHI   18  1:09.93   3) CRAIG, SKYLAR   15  3:32.37
   2) HOUSTON, KATY   15  2:24.71   4) HARDT, KATE     18  4:32.36

  7)  SUN DEVILS "B"                              4:32.44         
   1) TOWNSEND, BROOKE22  1:08.16   3) FISCHER, SARAH  19  3:30.74
   2) CAPLES, COURTNEY20  2:26.31   4) WILCOX, KARI    19  4:32.44

  8)  CINCINNATI    OH                            4:32.94         
   1) LAMB, TRISHA    18  1:09.50   3) VOGEL, RANDI    18  3:33.81
   2) RODRIGUEZ, JACLY17  2:27.48   4) KROEGER, NICOLE 17  4:32.94

  9)  RENO "B"                                    4:33.33         
   1) RIGDON, CHARLENE19  1:06.78   3) WALK, JACKIE    20  3:31.95
   2) HEJNY, BETH     18  2:24.23   4) CLENDENIN, ASHLE21  4:33.33

 10)  ACADEMY       IL                            4:34.40         
   1) O'NEIL, ERIN    16  1:09.73   3) DESCENZA, MARY  17  3:33.28
   2) MC WILLIAMS, KAT19  2:31.45   4) KRZEMIENSKI, KEL14  4:34.40

 11)  CINCINNATI "B"                              4:38.95         
   1) BULLA, MAGGI    18  1:09.62   3) LOECHLE, MEREDIT18  3:38.01
   2) COOPER, ABBY    15  2:28.25   4) KEATING, LIZ    18  4:38.95

 12)  SW PASADENA                                 4:45.75         
   1) HITCH, KIMBERLY 19  1:11.23   3) FISHBACK, TAWNE 19  3:43.47
   2) SIRACUSE, MELISS17  2:32.22   4) WILEY, ALEXANDRA15  4:45.75

 13)  SBSC "B"                                    4:46.13         
   1) ZEMJANIS, SARMA 14  1:10.55   3) MURRAY, CHELSEA 20  3:43.49
   2) ELLER, ALLISON  18  2:35.53   4) MOECKEL, JENNIFE19  4:46.13

 14)  SW PASA "B"                                 4:57.69         
   1) NICHOLAS, RENEE 16  1:13.64   3) TAYLOR, LINDSAY 17  3:53.47
   2) WETZEL, JENNIFER15  2:41.35   4) HURLSTON, MACKEN16  4:57.69





EVENT:  34    MEN's   400  METERS  MEDLEY RELAY            

WORLD               3:33.73   USA OLYMPIC TEAM  USA OLYMPIC TEAM  9/23/00 
AMERICAN            3:33.73   USA OLYMPIC TEAM  USA OLYMPIC TEAM  9/23/00 
QUALIFYING FOR NATIONALS           3:55.69
FINAL RESULTS     TIMED FINALS     

RANK      TEAM                                    TIME

  1)  TROJAN                                      3:45.63         
   1) KRAYZELBURG, LEN26   :27.69   3) ABERCROMBIE, JOH20  2:23.87
                           :55.94                          2:53.50
   2) IMAI, RYOSUKE   24  1:25.21   4) LEE, JEFF       21  3:18.31
                          1:58.66                          3:45.63

  2)  SUN DEVILS    AZ                            3:52.77         
   1) BRUNELLI, NICK  19   :28.21   3) TATE, ACE       22  2:30.24
                           :58.01                          3:01.52
   2) WARD, EMERSON   19  1:28.48   4) VONSCHOFF, SCOTT23  3:25.65
                          2:04.17                          3:52.77

  3)  NO BALTIMORE  MD                            3:55.68         
   1) KRAUSE, AARON   20   :28.75   3) PHELPS, MICHAEL 17  2:35.43
                           :59.77                          3:04.01
   2) BARONE, JAMES   22  1:32.48   4) KERPELMAN, ADAM 20  3:28.55
                          2:10.38                          3:55.68

  4)  SANTA BARBARA                               3:57.71         
   1) WHEELER, MATT   21   :30.26   3) BEAL, DANNY     16  2:34.31
                          1:01.52                          3:05.73
   2) CUKER, AARON    20  1:31.88   4) NELSON, ANDERS  21  3:30.27
                          2:07.47                          3:57.71

  5)  SUN DEVILS "B"                              4:00.50         
   1) CROWDER, BOBBY  19   :29.70   3) HORTON, KYLE    19   :00.00
                          1:01.24                          3:08.94
   2) GEMMELL, JOSHUA 19  1:32.51   4) MEADOWS, GAVIN  24  3:33.75
                          2:09.49                          4:00.50

  6)  STARBUCKS     PN                            4:01.81         
   1) ROSE, DEREK     20   :29.36   3) JACOBS, RICH    20  2:35.34
                          1:00.71                          3:08.02
   2) EKHOFF, LUKE    20  1:31.59   4) WOLFE, JIM      19  3:33.41
                          2:07.84                          4:01.81

  7)  CINCINNATI    OH                            4:08.48         
   1) RANSOM, KYLE    17   :29.90   3) TANNER, SCOTT   17  2:42.53
                          1:01.77                          3:15.04
   2) HINE, DAVID     18  1:35.54   4) KETCHUM, DANIEL 20  3:41.34
                          2:14.26                          4:08.48

  8)  RENO          PC                            4:08.55         
   1) BRAY, BRENDON   20   :31.30   3) SCALISE, ERIK   24  2:41.93
                          1:04.94                          3:12.63
   2) KAUFMANN, SCOTT 19  1:37.88   4) BRAUN, CHRISTOPH20  3:39.65
                          2:14.90                          4:08.55

  9)  SBSC "B"                                    4:11.75         
   1) BOWEN, MICHAEL  15   :31.03   3) ROBINSON, DAVID 21  2:44.44
                          1:03.12                          3:16.65
   2) PRODANAVICH, DAV20  1:38.21   4) CARTLEDGE, JONAT20  3:42.99
                          2:17.51                          4:11.75

 10)  CINCINNATI "B"                              4:15.84         
   1) GOETTKE, RICH   17   :31.46   3) BITTNER, ROSS   16  2:46.82
                          1:04.99                          3:20.92
   2) LINDENSCHMIDT, E16   :00.00   4) THOMPSON, DUSTIN19  3:46.83
                          2:19.37                          4:15.84

 11)  TM SANTA MONICA                             4:28.52         
   1) CASEY, AARON    13   :33.39   3) ROOS, THOMAS    17  2:51.85
                          1:07.79                          3:27.77
   2) SILVESTER, ALEX 17  1:42.53   4) ROOS, ANDREW    17  3:56.13
                          2:22.10                          4:28.29

      TROJAN "B"                                  DISQUAL         
   1) STALEY, TRENT   20   :29.73   3) TOLMACHOFF, ERIK21  2:32.92
                          1:00.45                          3:03.31
   2) AL-KUDMANI, AHMA22  1:31.30   4) HOCHSTEIN, ERIK 33  3:28.73
                          2:06.72                          DISQUAL




ADVERTISEMENT


ADVERTISEMENT