ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
--- Results, Rankings, and Records ---
LOng Island Open Invitational Day 3
7/20/2002-7/20/2002
Long Island, New York, USA

2002 Long Island Open Swimming Invitational 
          July 18-21, 2002

             50-meter pool

        DAY THREE: July 20, 2002

                 RESULTS

                                    
 
Event 13  Women 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Pool Record: * 1:58.97  7/1998    Claudia Poll, Costa Rica                     
 Meet Record: ! 2:00.73  7/2000    Cristina Teuscher, BSC                      
                2:03.39  OLYT
                2:04.89  NATL
                2:06.99  OPEN
                2:12.09  SECT
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Wick, Casmera E     21 RU                   2:08.61    2:04.66 NATL   
                  30.02     1:01.25 (31.23)     1:33.06 (31.81)     2:04.66 (31.60)                                                                                
  2 Chapman, Anna L     21 GSC-FL               2:06.65    2:04.91 OPEN   
                  29.98     1:01.67 (31.69)     1:33.24 (31.57)     2:04.91 (31.67)                                                                                
  3 Thompson, Jenny     29 SSA-NC               2:08.38    2:05.46 OPEN   
                  29.19     1:01.01 (31.82)     1:33.14 (32.13)     2:05.46 (32.32)                                                                                
  4 Gordon, Katie A     18 Tpa-FL               2:07.26    2:06.53 OPEN   
                  30.49     1:02.53 (32.04)     1:34.61 (32.08)     2:06.53 (31.92)                                                                                
  5 Dykehouse, Carlie   19 Tpa-FL               2:07.31    2:07.01 SECT   
                  30.39     1:03.19 (32.80)     1:35.40 (32.21)     2:07.01 (31.61)                                                                                
  6 de Lima, Tatiana L  23 ECP-ZZ               2:08.17    2:07.65 SECT   
                  29.86     1:02.43 (32.57)     1:35.52 (33.09)     2:07.65 (32.13)                                                                                
  7 Anderson, Sally S   20 BCAT-MA              2:09.00    2:08.24 SECT   
                  30.64     1:02.69 (32.05)     1:36.01 (33.32)     2:08.24 (32.23)                                                                                
  8 Nelson, Kelly L     15 Suburban-MA          2:08.34    2:08.74 SECT   
                  30.37     1:02.60 (32.23)     1:35.86 (33.26)     2:08.74 (32.88)                                                                                
  9 Harris, Kristen C   17 SAC-NJ               2:08.70    2:09.20 SECT   
                  29.89     1:02.96 (33.07)     1:36.30 (33.34)     2:09.20 (32.90)                                                                                
 10 Harm, Tricia A      18 SPIR-MA              2:07.94    2:09.33 SECT   
                  30.18     1:02.51 (32.33)     1:36.19 (33.68)     2:09.33 (33.14)                                                                                
B - Final
 11 Gilliam, Kristin B  17 GSC-FL               2:09.26    2:07.96 SECT   
                                1:03.37 ( )     1:35.76 (32.39)     2:07.96 (32.20)                                                                                
 12 Theilemann, Tara K  16 CARS-PC              2:10.19    2:07.99 SECT   
                                1:03.10 ( )     1:35.97 (32.87)     2:07.99 (32.02)                                                                                
 13 Daly, Sarah Z       16 LIAC-MR              2:09.67    2:08.05 SECT   
                                1:02.93 ( )     1:35.57 (32.64)     2:08.05 (32.48)                                                                                
 14 Keefe, Margy L      17 ABLY-OH              2:09.15    2:08.59 SECT   
                                1:03.70 ( )     1:36.42 (32.72)     2:08.59 (32.17)                                                                                
 15 Boland, Kara M      17 Gaac-MA              2:10.57    2:08.92 SECT   
                                1:03.59 ( )     1:36.62 (33.03)     2:08.92 (32.30)                                                                                
 16 Stahley, Desiree L  17 Tpa-FL               2:09.61    2:09.44 SECT   
                                1:03.80 ( )     1:36.65 (32.85)     2:09.44 (32.79)                                                                                
 17 Jones, Kirsten A    16 Gaac-MA              2:09.90    2:09.51 SECT   
                                1:03.35 ( )     1:36.78 (33.43)     2:09.51 (32.73)                                                                                
 18 Telfer, Katharine   17 ESWIM                2:09.24    2:10.41 SECT   
                                1:03.72 ( )     1:37.19 (33.47)     2:10.41 (33.22)                                                                                
 19 Tennison, Diane E   21 GSC-FL               2:10.81    2:11.30 SECT   
                                1:04.66 ( )     1:38.32 (33.66)     2:11.30 (32.98)                                                                                
 20 Vanassen, Jenn L    20 SAC-NJ               2:09.95    2:11.86 SECT   
                                1:03.93 ( )     1:38.01 (34.08)     2:11.86 (33.85)                                                                                

                                    
 
Event 14  Men 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Pool Record: * 1:47.34  7/1998    Pieter vandenHogenband, Netherlands         
 Meet Record: ! 1:51.51  7/2000    Scott Goldblatt, BAC                        
                1:52.49  OLYT
                1:53.69  NATL
                1:55.69  OPEN
                2:01.49  SECT
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Borges, GustavoFra  29 ECP-ZZ               1:55.46    1:53.25 NATL   
                  27.19       56.26 (29.07)     1:25.87 (29.61)     1:53.25 (27.38)                                                                                
  2 Cramer, Jayme O     19 ABLY-OH              1:56.06    1:53.39 NATL   
                  27.28       55.84 (28.56)     1:24.86 (29.02)     1:53.39 (28.53)                                                                                
  3 Montesterio, Ricar  23 GSC-FL               1:53.20    1:53.58 NATL   
                  27.56       56.35 (28.79)     1:25.17 (28.82)     1:53.58 (28.41)                                                                                
  4 Vanderkaay, Peter   18 Oly-MI               1:55.46    1:54.29 OPEN   
                  27.74       56.47 (28.73)     1:25.57 (29.10)     1:54.29 (28.72)                                                                                
  5 Warkentin, Mark     22 Tpa-FL               1:54.40    1:54.61 OPEN   
                  26.67       55.54 (28.87)     1:25.16 (29.62)     1:54.61 (29.45)                                                                                
  6 Waters, John K      20 GYWD-CT              1:54.43    1:54.64 OPEN   
                  27.24       56.11 (28.87)     1:25.35 (29.24)     1:54.64 (29.29)                                                                                
  7 Crippen, Fran M     18 Gaac-MA              1:56.60    1:55.18 OPEN   
                  27.43       56.45 (29.02)     1:25.82 (29.37)     1:55.18 (29.36)                                                                                
  8 Jayme, Carlos A     22 UN-GS-FL             1:56.75    1:55.55 OPEN   
                  26.75       56.30 (29.55)     1:25.97 (29.67)     1:55.55 (29.58)                                                                                
  9 Jacome, Fernando Z  22 SoCo Swim Club-CT    1:56.29    1:56.16 SECT   
                  27.36       57.10 (29.74)     1:27.02 (29.92)     1:56.16 (29.14)                                                                                
 10 Mahaney, Andrew P   20 Atac-MA              1:55.42    1:57.69 SECT   
                  27.82       57.52 (29.70)     1:27.74 (30.22)     1:57.69 (29.95)                                                                                
B - Final
 11 Neligan, Brendan Z  19 LIAC-MR              1:57.40    1:54.57 OPEN   
                  27.63       56.83 (29.20)     1:25.94 (29.11)     1:54.57 (28.63)                                                                                
 12 Mortimer, Justin B  20 MINN-MN              1:57.08    1:55.07 OPEN   
                  28.22       57.38 (29.16)     1:26.67 (29.29)     1:55.07 (28.40)                                                                                
 13 Lam, Randy D        19 Oly-MI               1:57.76    1:56.22 SECT   
                  28.07       57.30 (29.23)     1:27.05 (29.75)     1:56.22 (29.17)                                                                                
 14 Haupt, Matt R       22 BCAT-MA              1:57.84    1:56.57 SECT   
                  27.25       56.69 (29.44)     1:26.55 (29.86)     1:56.57 (30.02)                                                                                
 15 Hughes, Tim H       16 Tpa-FL               1:57.29    1:56.75 SECT   
                  28.08       58.01 (29.93)     1:27.63 (29.62)     1:56.75 (29.12)                                                                                
 16 Cole, John B        20 GSC-FL               1:58.62    1:57.25 SECT   
                  28.28       58.33 (30.05)     1:28.51 (30.18)     1:57.25 (28.74)                                                                                
 17 Roycik, Joel C      18 Tpa-FL               1:57.48    1:57.34 SECT   
                  27.29       57.12 (29.83)     1:27.29 (30.17)     1:57.34 (30.05)                                                                                
 18 Daplyn, Bobby J     17 GCIT-MA              1:57.95    1:57.98 SECT   
                  27.25       56.72 (29.47)     1:27.59 (30.87)     1:57.98 (30.39)                                                                                
 19 Gordon, Erik J      21 BCAT-MA              1:57.42    1:57.99 SECT   
                  28.12       57.97 (29.85)     1:27.94 (29.97)     1:57.99 (30.05)                                                                                
 20 Washington, Darryl  18 PDR-MA               1:58.08    1:58.09 SECT   
                  27.28       57.15 (29.87)     1:27.46 (30.31)     1:58.09 (30.63)                                                                                



Event 15  Women 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Pool Record: * 2:26.73  7/1998    Penny Heyns, Rep.S.Afr.                     
 Meet Record: ! 2:33.56  7/2000    Maddy Crippen, FOX                          
                2:35.99  OLYT
                2:38.09  NATL
                2:41.59  OPEN
                2:47.99  SECT
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Clark, Corrie L     20 Umly-MA              2:40.39    2:38.33 OPEN   
                  35.81     1:16.64 (40.83)     1:57.54 (40.90)     2:38.33 (40.79)                                                                                
  2 McIlvain, Kerri A   15 Gaac-MA              2:40.47    2:38.82 OPEN   
                  36.72     1:16.61 (39.89)     1:57.88 (41.27)     2:38.82 (40.94)                                                                                
  2 Ryan, Whitney W     18 Marlins-NE           2:40.36    2:38.82 OPEN   
                  36.01     1:15.38 (39.37)     1:56.13 (40.75)     2:38.82 (42.69)                                                                                
  4 Soni, Rebecca I     15 SAC-NJ               2:40.83    2:39.84 OPEN   
                  37.07     1:17.87 (40.80)     1:59.13 (41.26)     2:39.84 (40.71)                                                                                
  5 Meng, Heather M     17 GCIT-MA              2:40.32    2:40.84 OPEN   
                  35.87     1:16.87 (41.00)     1:58.51 (41.64)     2:40.84 (42.33)                                                                                
  6 Yoshimura, Stephan  16 Suburban-MA          2:41.31    2:41.57 OPEN   
                  37.44     1:18.63 (41.19)     2:00.02 (41.39)     2:41.57 (41.55)                                                                                
  7 Healey, Georgia O   19 AGUA-MR              2:42.05    2:42.86 SECT   
                  37.50     1:19.21 (41.71)     2:01.51 (42.30)     2:42.86 (41.35)                                                                                
  8 Fiorentino, Kendel  16 LIAC-MR              2:42.40    2:43.62 SECT   
                  37.77     1:19.52 (41.75)     2:01.99 (42.47)     2:43.62 (41.63)                                                                                
  9 Regan, Caitlin I    15 Gaac-MA              2:42.18    2:45.04 SECT   
                  37.56     1:18.83 (41.27)     2:01.70 (42.87)     2:45.04 (43.34)                                                                                
 10 Carlin, Megan L     16 GCIT-MA              2:40.79    2:47.44 SECT   
                  37.13     1:19.03 (41.90)     2:02.61 (43.58)     2:47.44 (44.83)                                                                                
B - Final
 11 Crippen, Maddy M    22 Gaac-MA              2:45.44    2:38.77 OPEN   
                  36.12     1:16.25 (40.13)     1:57.07 (40.82)     2:38.77 (41.70)                                                                                
 12 Clemens, Clare A    16 SAC-NJ               2:42.97    2:42.11 SECT   
                  37.90     1:18.24 (40.34)     2:00.44 (42.20)     2:42.11 (41.67)                                                                                
 13 Davidson, Heather   16 Suburban-MA          2:47.60    2:42.65 SECT   
                  37.86     1:18.35 (40.49)     2:01.26 (42.91)     2:42.65 (41.39)                                                                                
 14 Gibbes, Cerian      19 GSC-FL               2:42.93    2:43.04 SECT   
                  37.39     1:18.75 (41.36)     2:01.91 (43.16)     2:43.04 (41.13)                                                                                
 15 Aemisegger, Alicia  14 Gaac-MA              2:43.66    2:43.19 SECT   
                  37.58     1:18.84 (41.26)     2:00.87 (42.03)     2:43.19 (42.32)                                                                                
 16 Milov, Joelle A     15 Tpa-FL               2:44.96    2:44.82 SECT   
                  37.88     1:19.39 (41.51)     2:02.20 (42.81)     2:44.82 (42.62)                                                                                
 17 Cregar, Mandy L     16 GCIT-MA              2:47.65    2:45.22 SECT   
                  36.86     1:18.34 (41.48)     2:01.35 (43.01)     2:45.22 (43.87)                                                                                
 18 Lepore, Angela L    15 SIA-MR               2:47.70    2:45.71 SECT   
                  38.05     1:19.93 (41.88)     2:03.29 (43.36)     2:45.71 (42.42)                                                                                
 19 Brockman, Betsy J   18 ABLY-OH              2:48.51    2:49.34        
                  39.14     1:21.53 (42.39)     2:05.10 (43.57)     2:49.34 (44.24)                                                                                
 20 Johnston, Charysse  18 SoCo Swim Club-CT    2:50.20    2:50.79        
                  38.15     1:20.31 (42.16)     2:04.91 (44.60)     2:50.79 (45.88)                                                                                



Event 16  Men 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Pool Record: * 2:13.16  7/1998    Kurt Grote, USA                             
 Meet Record: ! 2:16.16  7/2001    Ian Chadsey, GSC                            
                2:19.99  OLYT
                2:21.99  NATL
                2:25.29  OPEN
                2:32.99  SECT
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Chadsey, Ian H      21 GSC-FL               2:23.00    2:22.27 OPEN   
                  32.84     1:08.51 (35.67)     1:45.18 (36.67)     2:22.27 (37.09)                                                                                
  2 Norris, Philip F    21 GSC-FL               2:27.82    2:24.90 OPEN   
                  34.45     1:10.43 (35.98)     1:47.30 (36.87)     2:24.90 (37.60)                                                                                
  3 Welch, Corey L      19 Fast-MA              2:28.42    2:27.07 SECT   
                  33.37     1:10.43 (37.06)     1:48.03 (37.60)     2:27.07 (39.04)                                                                                
  4 Cassella, Ryan G    20 SoCo Swim Club-CT    2:29.92    2:28.30 SECT   
                  33.45     1:10.44 (36.99)     1:49.21 (38.77)     2:28.30 (39.09)                                                                                
  5 Montgomery, Dave F  17 Suburban-MA          2:30.09    2:28.56 SECT   
                  33.31     1:11.29 (37.98)     1:50.42 (39.13)     2:28.56 (38.14)                                                                                
  6 Treat, Ethan K      18 Marlins-NE           2:30.28    2:29.15 SECT   
                  34.80     1:12.75 (37.95)     1:51.37 (38.62)     2:29.15 (37.78)                                                                                
  7 Rathgeber, Geoff C  16 SoCo Swim Club-CT    2:29.95    2:29.99 SECT   
                  34.82     1:13.24 (38.42)     1:51.67 (38.43)     2:29.99 (38.32)                                                                                
  8 Rook, Dane P        16 Oly-MI               2:28.34    2:30.43 SECT   
                  34.13     1:11.86 (37.73)     1:51.01 (39.15)     2:30.43 (39.42)                                                                                
  9 Prichard, Ian       21 Tpa-FL               2:29.53    2:30.46 SECT   
                  35.19     1:13.02 (37.83)     1:52.43 (39.41)     2:30.46 (38.03)                                                                                
 10 Zucca, Mark S       19 FAST!-LE             2:28.99    2:31.09 SECT   
                  33.05     1:10.27 (37.22)     1:50.28 (40.01)     2:31.09 (40.81)                                                                                
B - Final
 11 Grant, Rassano I    19 GSC-FL               2:30.41    2:28.75 SECT   
                  34.88     1:11.87 (36.99)     1:50.08 (38.21)     2:28.75 (38.67)                                                                                
 12 Mulervey, Scott W   18 GSC-FL               2:34.32    2:30.75 SECT   
                  34.83     1:12.87 (38.04)     1:52.03 (39.16)     2:30.75 (38.72)                                                                                
 13 Pohorylo, Michael   20 Marlins-NE           2:31.99    2:31.57 SECT   
                  33.79     1:13.01 (39.22)     1:51.65 (38.64)     2:31.57 (39.92)                                                                                
 14 Husty, Todd D       18 Tpa-FL               2:32.88    2:32.42 SECT   
                  35.86     1:15.23 (39.37)     1:54.19 (38.96)     2:32.42 (38.23)                                                                                
 15 Berg, Ryan C        18 BGSC-NE              2:34.60    2:32.47 SECT   
                  34.05     1:11.63 (37.58)     1:52.05 (40.42)     2:32.47 (40.42)                                                                                
 16 Raffile, Sean M     22 SoCo Swim Club-CT    2:32.29    2:32.91 SECT   
                  35.19     1:13.45 (38.26)     1:52.56 (39.11)     2:32.91 (40.35)                                                                                
 17 Marcucio, Steve M   18 Omni-CT              2:32.71    2:33.60        
                  33.95     1:13.35 (39.40)     1:53.35 (40.00)     2:33.60 (40.25)                                                                                
 18 Rubin, Neal Z       19 LIAC-MR              2:34.88    2:33.95        
                  35.75     1:14.55 (38.80)     1:54.32 (39.77)     2:33.95 (39.63)                                                                                
 19 Vandenberg, Jay W   16 Oly-MI               2:34.48    2:34.87        
                  35.54     1:14.58 (39.04)     1:54.67 (40.09)     2:34.87 (40.20)                                                                                
 20 Ko, Steven S        15 Gaac-MA              2:35.29    2:37.77        
                  35.91     1:14.86 (38.95)     1:56.18 (41.32)     2:37.77 (41.59)                                                                                

                                   
 
Event 17  Women 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Pool Record: * 25.09  7/1998    Inge deBruijn, Netherlands                    
 Meet Record: ! 25.89  7/1999    Amy VanDyken, UNAT-ResT.                      
                26.39  OLYT
                26.79  NATL
                27.79  OPEN
                28.59  SECT
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Thompson, Jenny     29 SSA-NC                 27.20      25.96 OLYT   
  2 Cazziolato, Flavia  18 ECP-ZZ                 26.57      26.58 NATL   
  3 Georoff, Andrea     19 Tpa-FL                 27.49      27.12 OPEN   
  4 Peart, Meghan E     18 Gaac-MA                27.93      27.45 OPEN   
  5 Ohara, Kelly E      16 GCIT-MA                28.14      27.48 OPEN   
  6 Kavchok, Larissa H  19 Atac-MA                28.01      27.75 OPEN   
  7 de Lima, Tatiana L  23 ECP-ZZ                 28.20      27.76 OPEN   
  8 Wick, Casmera E     21 RU                     28.05      27.82 SECT   
  9 Gately, Karen E     16 BGSC-NE                28.14      27.89 SECT   
 10 Ribeiro, Talita Li  16 ECP-ZZ                 27.95      27.92 SECT   
B - Final
 11 Drueckhammer, Mari  38 TVSC-MR                28.25      27.91 SECT   
 12 Nichols, Ruth A     19 RU                     28.52      27.98 SECT   
 13 Reponen, Megan L    17 Tpa-FL                 28.44      28.11 SECT   
 14 Tennison, Diane E   21 GSC-FL                 28.27      28.12 SECT   
 15 Harm, Tricia A      18 SPIR-MA                28.35      28.16 SECT   
 16 Claflin, Jessica L  14 Tpa-FL                 28.47      28.24 SECT   
 17 McLeod, Mari E      15 PAC-MI                 28.37      28.33 SECT   
 18 Marck, Lindsey C    16 SPIR-MA                28.37      28.34 SECT   
 19 Vanassen, Jenn L    20 SAC-NJ                 28.47      28.44 SECT   
 20 Swartwout, Liz A    20 Omni-CT                28.36      28.51 SECT   



                                 
 
Event 18  Men 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Pool Record: * 22.18  7/1998    Fernando Scherer, Brazil                      
 Meet Record: ! 23.24  7/1999    Bill Pilczuk, Auburn                          
                23.39  OLYT
                23.69  NATL
                24.69  OPEN
                25.59  SECT
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Borges, GustavoFra  29 ECP-ZZ                 24.27      23.54 NATL   
  2 Jayme, Carlos A     22 UN-GS-FL               24.05      23.91 OPEN   
  3 Hinds, Howard G     24 LIAC-MR                24.78      24.32 OPEN   
  4 Roycik, Joel C      18 Tpa-FL                 24.63      24.38 OPEN   
  5 Quentais, Cesar     24 UN-GS-FL               24.58      24.41 OPEN   
  6 Washington, Darryl  18 PDR-MA                 24.68      24.59 OPEN   
  6 Cramer, Jayme O     19 ABLY-OH                24.93      24.59 OPEN   
  8 Marcum, William A   18 Suburban-MA            24.83      24.66 OPEN   
  9 Waters, John K      20 GYWD-CT                24.94      24.95 SECT   
 10 Taylor, Andrew J    17 Oly-MI                 24.95      25.04 SECT   
B - Final
 11 Mangaberra, Gabrie  20 GSC-FL                 25.18      24.39 OPEN   
 12 Summers, Nathan W   22 GSC-FL                 24.96      24.96 SECT   
 13 O'Halloran, Tyler   17 PS-LE                  24.99      25.20 SECT   
 14 Jacome, Fernando Z  22 SoCo Swim Club-CT      25.08      25.22 SECT   
 15 Lawler, James W     19 Marlins-NE             25.58      25.24 SECT   
 15 Salerno, Mike M     19 GSC-FL                 25.37      25.24 SECT   
 17 Budris, Kevin P     20 SoCo Swim Club-CT      25.49      25.25 SECT   
 18 Cancila, Pete H     16 Suburban-MA            25.22      25.27 SECT   
 19 Bernardi, Michael   18 SAC-NJ                 25.51      25.29 SECT   
 20 Laracy, Brendan J   22 RU                     25.39      25.47 SECT   


                                   
 
Event 19  Women 400 LC Meter IM
===============================================================================
 Pool Record: * 4:43.37  3/1999    Kaitlin Sandeno, Nellie's Hators            
 Meet Record: ! 4:44.85  7/2000    Cristina Teuscher, BSC                      
                4:55.87  OLYT
                4:57.79  NATL
                5:03.39  OPEN
                5:22.19  SECT
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Labosky, Marie R    20 Gaac-MA              5:06.18    4:56.64 NATL   
                  33.32     1:09.80 (36.48)     1:47.98 (38.18)     2:24.88 (36.90)     3:07.21 (42.33)     3:49.81 (42.60)     4:23.38 (33.57)     4:56.64 (33.26)
  2 Stein, Annie A      17 Gaac-MA              5:02.14    4:58.51 OPEN   
                  32.79     1:08.63 (35.84)     1:46.89 (38.26)     2:24.30 (37.41)     3:06.88 (42.58)     3:49.78 (42.90)     4:24.70 (34.92)     4:58.51 (33.81)
  3 Costella, Lauren D  17 CARS-PC              5:04.65    4:59.19 OPEN   
                  31.92     1:07.48 (35.56)     1:46.09 (38.61)     2:24.60 (38.51)     3:08.33 (43.73)     3:52.11 (43.78)     4:25.92 (33.81)     4:59.19 (33.27)
  4 Babin, Julie        19 ESWIM                5:06.70    5:03.15 OPEN   
                  33.39     1:10.31 (36.92)     1:48.86 (38.55)     2:26.58 (37.72)     3:11.60 (45.02)     3:54.84 (43.24)     4:29.25 (34.41)     5:03.15 (33.90)
  5 Gordon, Katie A     18 Tpa-FL               5:05.90    5:04.24 SECT   
                  34.27     1:11.79 (37.52)     1:51.51 (39.72)     2:29.68 (38.17)     3:13.33 (43.65)     3:57.84 (44.51)     4:31.62 (33.78)     5:04.24 (32.62)
  6 Boland, Kara M      17 Gaac-MA              5:07.77    5:05.05 SECT   
                  32.56     1:07.61 (35.05)     1:46.73 (39.12)     2:25.10 (38.37)     3:11.42 (46.32)     3:58.28 (46.86)     4:32.49 (34.21)     5:05.05 (32.56)
  7 Clemens, Clare A    16 SAC-NJ               5:08.34    5:05.20 SECT   
                  33.85     1:11.50 (37.65)     1:51.63 (40.13)     2:31.43 (39.80)                             3:57.06 ( )   5:05.20 (1:08.14)                    
  8 Nelson, Kelly L     15 Suburban-MA          5:08.26    5:06.50 SECT   
                  33.11     1:10.99 (37.88)     1:50.65 (39.66)     2:29.09 (38.44)     3:13.71 (44.62)     3:58.53 (44.82)     4:32.91 (34.38)     5:06.50 (33.59)
  9 Jones, Kirsten A    16 Gaac-MA              5:07.96    5:07.22 SECT   
                  32.96     1:10.20 (37.24)     1:50.07 (39.87)     2:29.13 (39.06)     3:14.17 (45.04)     3:59.95 (45.78)     4:34.12 (34.17)     5:07.22 (33.10)
 10 Ryan, Whitney W     18 Marlins-NE           5:07.88    5:07.27 SECT   
                  33.66     1:12.54 (38.88)     1:52.93 (40.39)     2:32.98 (40.05)     3:14.45 (41.47)     3:57.10 (42.65)     4:32.60 (35.50)     5:07.27 (34.67)
B - Final
 11 Rodakowski, Juleen  19 Marlins-NE           5:09.01    5:04.99 SECT   
                  32.80     1:09.09 (36.29)     1:49.37 (40.28)     2:29.45 (40.08)     3:13.36 (43.91)     3:57.42 (44.06)     4:31.27 (33.85)     5:04.99 (33.72)
 12 Bretherick, Alison  17 GCIT-MA              5:09.36    5:07.78 SECT   
                  31.86     1:08.77 (36.91)     1:47.97 (39.20)     2:27.03 (39.06)     3:12.46 (45.43)     3:59.13 (46.67)     4:33.69 (34.56)     5:07.78 (34.09)
 13 Henderson, Whitney  19 GSC-FL               5:10.20    5:09.53 SECT   
                  32.18     1:08.16 (35.98)     1:48.79 (40.63)     2:28.63 (39.84)     3:13.28 (44.65)     3:59.45 (46.17)     4:35.17 (35.72)     5:09.53 (34.36)
 14 Devenuto, Capria J  16 EEX-NJ               5:13.73    5:09.60 SECT   
                  33.05     1:09.73 (36.68)     1:51.06 (41.33)     2:31.42 (40.36)     3:16.89 (45.47)     4:01.75 (44.86)     4:35.82 (34.07)     5:09.60 (33.78)
 15 Regan, Bridget C    18 Gaac-MA              5:11.71    5:10.83 SECT   
                  33.10     1:09.78 (36.68)     1:50.94 (41.16)     2:31.02 (40.08)     3:14.90 (43.88)     3:59.91 (45.01)     4:35.84 (35.93)     5:10.83 (34.99)
 16 Brockman, Betsy J   18 ABLY-OH              5:08.85    5:10.98 SECT   
                  33.40     1:10.76 (37.36)     1:51.64 (40.88)     2:32.34 (40.70)     3:15.97 (43.63)     4:00.27 (44.30)     4:36.04 (35.77)     5:10.98 (34.94)
 17 Kelley, Annie       16 BGSC-NE              5:12.47    5:12.21 SECT   
                  31.73     1:08.90 (37.17)     1:49.45 (40.55)     2:30.11 (40.66)     3:14.44 (44.33)     4:01.01 (46.57)     4:36.65 (35.64)     5:12.21 (35.56)
 18 Ferguson, Kaitlyn   15 Middies-MR           5:12.90    5:12.87 SECT   
                  34.02     1:13.02 (39.00)     1:51.77 (38.75)     2:30.99 (39.22)     3:16.32 (45.33)     4:01.34 (45.02)     4:38.11 (36.77)     5:12.87 (34.76)
 19 Holt, Kirsten L     21 GSC-FL               5:13.29    5:14.30 SECT   
                  33.85     1:11.06 (37.21)     1:51.31 (40.25)     2:29.77 (38.46)     3:16.56 (46.79)     4:02.37 (45.81)     4:39.31 (36.94)     5:14.30 (34.99)
 20 Meng, Heather M     17 GCIT-MA              5:13.26    5:22.56        
                  33.32     1:12.18 (38.86)     1:55.30 (43.12)     2:37.64 (42.34)     3:22.71 (45.07)     4:08.17 (45.46)     4:45.76 (37.59)     5:22.56 (36.80)


                               
 
Event 20  Men 400 LC Meter IM
===============================================================================
 Pool Record: * 4:17.12  3/1999    Tom Wilkins, Santa Clara                    
 Meet Record: ! 4:23.86  7/2000    Michael Phelps, NBAC                        
                4:28.89  OLYT
                4:32.69  NATL
                4:37.79  OPEN
                4:49.89  SECT
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Neligan, Brendan Z  19 LIAC-MR              4:36.94    4:29.89 NATL   
                  28.77     1:00.98 (32.21)     1:36.05 (35.07)     2:10.40 (34.35)     2:50.17 (39.77)     3:30.05 (39.88)     4:00.50 (30.45)     4:29.89 (29.39)
  2 Mahaney, Andrew P   20 Atac-MA              4:36.13    4:31.59 NATL   
                  28.59     1:00.12 (31.53)     1:35.25 (35.13)     2:09.62 (34.37)     2:50.71 (41.09)     3:32.15 (41.44)     4:02.31 (30.16)     4:31.59 (29.28)
  3 Crippen, Fran M     18 Gaac-MA              4:36.35    4:31.90 NATL   
                  29.09     1:02.10 (33.01)     1:37.75 (35.65)     2:12.02 (34.27)     2:52.27 (40.25)     3:32.70 (40.43)     4:02.89 (30.19)     4:31.90 (29.01)
  4 Lam, Randy D        19 Oly-MI               4:35.52    4:31.91 NATL   
                  28.49       59.88 (31.39)     1:35.59 (35.71)     2:10.67 (35.08)     2:51.28 (40.61)     3:31.54 (40.26)     4:02.92 (31.38)     4:31.91 (28.99)
  5 Barber, Justin W    17 CARS-PC              4:33.94    4:33.78 OPEN   
                  29.68     1:01.94 (32.26)     1:36.82 (34.88)     2:11.65 (34.83)     2:51.66 (40.01)     3:31.82 (40.16)     4:03.49 (31.67)     4:33.78 (30.29)
  6 Donnelly, Eric R    22 GSC-FL               4:37.06    4:34.38 OPEN   
                  29.57     1:02.33 (32.76)     1:37.62 (35.29)     2:12.29 (34.67)     2:51.86 (39.57)     3:32.00 (40.14)     4:03.72 (31.72)     4:34.38 (30.66)
  7 Vanderkaay, Peter   18 Oly-MI               4:35.03    4:36.19 OPEN   
                  30.23     1:02.85 (32.62)     1:39.55 (36.70)     2:14.24 (34.69)     2:54.85 (40.61)     3:35.12 (40.27)     4:06.51 (31.39)     4:36.19 (29.68)
  8 Crossman, Shaun R   21 Tpa-FL               4:38.67    4:37.65 OPEN   
                  29.81     1:02.27 (32.46)     1:38.54 (36.27)     2:14.44 (35.90)     2:53.77 (39.33)     3:33.15 (39.38)     4:05.79 (32.64)     4:37.65 (31.86)
  9 Brumberg, Eric S    17 GCIT-MA              4:39.32    4:38.35 SECT   
                  28.89     1:02.38 (33.49)     1:38.22 (35.84)     2:13.32 (35.10)     2:53.79 (40.47)     3:34.55 (40.76)     4:06.80 (32.25)     4:38.35 (31.55)
 10 Nead, Kevin T       16 ABLY-OH              4:39.49    4:43.27 SECT   
                                1:03.74 ( )                             2:14.90 ( )     3:04.65 (49.75)     3:38.18 (33.53)   4:43.27 (1:05.09)                    
B - Final
 11 Mortimer, Justin B  20 MINN-MN              4:46.53    4:37.11 OPEN   
                  31.17     1:02.87 (31.70)     1:39.80 (36.93)     2:15.31 (35.51)                             3:36.53 ( )   4:37.11 (1:00.58)                    
 12 Haupt, Matt R       22 BCAT-MA              4:40.51    4:37.49 OPEN   
                  29.27     1:02.13 (32.86)     1:38.97 (36.84)     2:15.17 (36.20)     2:56.03 (40.86)     3:36.20 (40.17)     4:07.69 (31.49)     4:37.49 (29.80)
 13 Cole, John B        20 GSC-FL               4:42.02    4:37.71 OPEN   
                  29.13     1:02.13 (33.00)     1:40.53 (38.40)     2:17.42 (36.89)     2:57.61 (40.19)     3:38.01 (40.40)     4:09.02 (31.01)     4:37.71 (28.69)
 14 Rathgeber, Geoff C  16 SoCo Swim Club-CT    4:42.05    4:38.20 SECT   
                  30.17     1:03.61 (33.44)     1:39.15 (35.54)     2:14.96 (35.81)     2:54.40 (39.44)     3:34.33 (39.93)     4:06.96 (32.63)     4:38.20 (31.24)
 15 Yacco, Matthew E    22 WRAT-CT              4:40.43    4:38.58 SECT   
                  29.07     1:01.96 (32.89)     1:38.73 (36.77)     2:14.40 (35.67)     2:54.84 (40.44)     3:35.80 (40.96)     4:07.78 (31.98)     4:38.58 (30.80)
 16 Southmayd, T.J. K   15 Suburban-MA          4:43.53    4:41.27 SECT   
                  29.08     1:02.67 (33.59)     1:38.67 (36.00)     2:14.33 (35.66)     2:57.19 (42.86)     3:39.76 (42.57)     4:10.93 (31.17)     4:41.27 (30.34)
 17 Grabowski, Chris R  20 Atac-MA              4:45.39    4:41.79 SECT   
                  29.17     1:02.56 (33.39)     1:38.10 (35.54)     2:12.17 (34.07)     2:54.89 (42.72)     3:37.27 (42.38)     4:10.23 (32.96)     4:41.79 (31.56)
 18 Treat, Ethan K      18 Marlins-NE           4:44.26    4:43.06 SECT   
                  30.40     1:04.31 (33.91)     1:41.59 (37.28)     2:17.92 (36.33)     2:58.27 (40.35)     3:38.48 (40.21)     4:11.57 (33.09)     4:43.06 (31.49)
 19 Smith, Justin R     17 UNPAC-MI             4:42.53    4:43.86 SECT   
                  30.04     1:04.12 (34.08)     1:41.07 (36.95)     2:17.57 (36.50)     2:58.58 (41.01)     3:40.35 (41.77)     4:13.25 (32.90)     4:43.86 (30.61)
 20 Mammano, Joseph D   19 RU                   4:46.38    4:48.85 SECT   
                  30.44     1:04.62 (34.18)     1:42.52 (37.90)     2:19.15 (36.63)     3:01.25 (42.10)     3:43.89 (42.64)     4:16.72 (32.83)     4:48.85 (32.13)


                                  
 
Event 21  Women 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
 Pool Record: * 8:19.84  3/1999    U.Florida, U.Florida                        
                         D.Heckman,N.Duggan,M.Melgaard,J.Hommert           
 Meet Record: ! 8:28.17  7/2001    GSC, GSC                                    
                         D.Tennison,A.Chapman,A.Bennett,R.Olson            
                8:40.99  NATL
                8:45.29  OPEN
                9:04.19  SECT
    Team                                                    Finals       Points 
===============================================================================
  1 GatorSwim Club-FL  'A'                                8:36.83 NATL   
     1) Tennison, Diane E 21            2) Chapman, Anna L 21             
     3) Gilliam, Kristin B 17           4) Kinsella, Eve M 15             
                  31.18   1:03.59 (1:03.59)   1:36.52 (1:36.52)   2:09.54 (2:09.54)     2:39.89 (30.35)   3:12.88 (1:03.34)   3:46.87 (1:37.33)   4:20.08 (2:10.54)
        4:48.87 (28.79)   5:20.49 (1:00.41)   5:52.80 (1:32.72)   6:25.31 (2:05.23)     6:54.67 (29.36)   7:28.17 (1:02.86)   8:02.51 (1:37.20)   8:36.83 (2:11.52)
  2 Long Island Aquatic Club-MR  'A'                      8:37.33 NATL   
     1) Voels, Coryn Z 16               2) O'Reilly, Kara Z 17            
     3) Ryan, Michelle Z 16             4) Daly, Sarah Z 16               
                  29.93   1:02.50 (1:02.50)   1:35.77 (1:35.77)   2:09.64 (2:09.64)     2:39.94 (30.30)   3:13.21 (1:03.57)   3:47.17 (1:37.53)   4:20.92 (2:11.28)
        4:50.44 (29.52)   5:23.08 (1:02.16)   5:56.77 (1:35.85)   6:30.40 (2:09.48)     6:59.59 (29.19)   7:31.46 (1:01.06)   8:04.70 (1:34.30)   8:37.33 (2:06.93)
  3 Trinity Prep Aquatics-FL  'A'                         8:43.37 OPEN   
     1) Dykehouse, Carlie M 19          2) Reponen, Megan L 17            
     3) Gordon, Katie A 18              4) Georoff, Andrea 19             
                  30.81   1:03.36 (1:03.36)   1:36.12 (1:36.12)   2:08.44 (2:08.44)     2:39.71 (31.27)   3:12.80 (1:04.36)   3:46.50 (1:38.06)   4:21.27 (2:12.83)
        4:51.48 (30.21)   5:24.82 (1:03.55)   5:58.70 (1:37.43)   6:32.47 (2:11.20)                       7:35.95 (1:03.48)   8:09.92 (1:37.45)   8:43.37 (2:10.90)
  4 ME Lyons Y/Anderson Barracudas-OH  'A'                8:45.45 SECT   
     1) Brockman, Betsy J 18            2) Keefe, Margy L 17              
     3) Ball, Katie E 17                4) Tomes, Megan E 16              
                  31.50   1:05.33 (1:05.33)   1:40.25 (1:40.25)   2:14.50 (2:14.50)                       3:17.69 (1:03.19)   3:51.34 (1:36.84)   4:24.90 (2:10.40)
        4:55.44 (30.54)   5:28.12 (1:03.22)   6:01.94 (1:37.04)   6:35.61 (2:10.71)     7:05.78 (30.17)   7:39.52 (1:03.91)   8:12.94 (1:37.33)   8:45.45 (2:09.84)
  5 Long Island Aquatic Club-MR  'B'                      8:46.60 SECT   
     1) Tolan, Meagan A 14              2) Goldson, Liz Z 13              
     3) Saad, Jackie A 14               4) Esposito, Jennifer Z 14        
                  29.46   1:00.95 (1:00.95)   1:33.33 (1:33.33)   2:06.92 (2:06.92)                       3:09.80 (1:02.88)   3:43.94 (1:37.02)   4:18.22 (2:11.30)
        4:48.59 (30.37)   5:22.58 (1:04.36)   5:57.56 (1:39.34)   6:32.04 (2:13.82)     7:01.99 (29.95)   7:36.05 (1:04.01)   8:11.33 (1:39.29)   8:46.60 (2:14.56)
  6 Germantown Academy Aquatic Clu-MA  'A'                8:50.48 SECT   
     1) Jones, Kirsten A 16             2) Cocco, Meredith S 17           
     3) Boland, Kara M 17               4) Crippen, Maddy M 22            
                  31.31   1:04.85 (1:04.85)   1:39.21 (1:39.21)   2:13.15 (2:13.15)     2:43.88 (30.73)   3:18.03 (1:04.88)   3:53.69 (1:40.54)   4:29.04 (2:15.89)
        5:00.06 (31.02)   5:33.34 (1:04.30)   6:06.85 (1:37.81)   6:39.38 (2:10.34)     7:10.28 (30.90)   7:43.14 (1:03.76)   8:16.92 (1:37.54)   8:50.48 (2:11.10)
  7 Scarlet Aquatic Club-NJ  'A'                          8:52.08 SECT   
     1) Vanassen, Jessie L 16           2) Clemens, Clare A 16            
     3) Vanassen, Jenn L 20             4) Harris, Kristen C 17           
                  31.27   1:04.81 (1:04.81)   1:39.22 (1:39.22)   2:13.37 (2:13.37)     2:44.31 (30.94)   3:18.33 (1:04.96)   3:53.26 (1:39.89)   4:27.44 (2:14.07)
        4:57.25 (29.81)   5:30.93 (1:03.49)   6:06.25 (1:38.81)   6:41.23 (2:13.79)     7:10.82 (29.59)   7:44.15 (1:02.92)   8:18.62 (1:37.39)   8:52.08 (2:10.85)
  8 Oakland Live Y'Ers-MI  'A'                            8:52.62 SECT   
     1) Curci, Rachael A 17             2) Aristeo, Michelle K 16         
     3) Tyler, Claire E 14              4) Ohngren, Kara M 17             
                  31.37   1:03.91 (1:03.91)   1:37.11 (1:37.11)   2:09.22 (2:09.22)     2:40.27 (31.05)   3:14.50 (1:05.28)   3:49.29 (1:40.07)   4:22.58 (2:13.36)
        4:53.43 (30.85)   5:27.57 (1:04.99)   6:02.40 (1:39.82)   6:37.15 (2:14.57)     7:07.16 (30.01)   7:41.24 (1:04.09)   8:16.89 (1:39.74)   8:52.62 (2:15.47)
  9 GatorSwim Club-FL  'B'                                8:52.66 SECT   
     1) Forence, Leila R 15             2) Harper, Rebecca E 19           
     3) Teague, Cara E 21               4) Henderson, Whitney L 19        
                  31.51   1:04.19 (1:04.19)   1:38.68 (1:38.68)   2:14.04 (2:14.04)     2:45.11 (31.07)   3:19.77 (1:05.73)   3:54.77 (1:40.73)   4:28.74 (2:14.70)
        4:59.47 (30.73)   5:32.50 (1:03.76)   6:05.96 (1:37.22)   6:39.54 (2:10.80)     7:10.47 (30.93)   7:44.14 (1:04.60)   8:18.36 (1:38.82)   8:52.66 (2:13.12)
 10 Suburban Swim Center-MA  'A'                          8:55.95 SECT   
     1) Meade, Jennie M 17              2) Dunlap, Amanda E 17            
     3) Criner, Kristin E 18            4) Nelson, Kelly L 15             
                  30.78   1:04.00 (1:04.00)   1:38.32 (1:38.32)   2:12.67 (2:12.67)                       3:18.81 (1:06.14)   3:54.71 (1:42.04)   4:30.50 (2:17.83)
        5:01.19 (30.69)   5:35.68 (1:05.18)   6:11.62 (1:41.12)   6:47.15 (2:16.65)                       7:49.69 (1:02.54)   8:23.18 (1:36.03)   8:55.95 (2:08.80)
 11 Massachusetts Bay Marlins-NE  'A'                     8:56.23 SECT   
     1) Ramsey, Margaret W 17           2) Rodakowski, Juleen L 19        
     3) Quirk, Molly E 18               4) White, Emily A 19              
                  31.36   1:04.56 (1:04.56)   1:38.70 (1:38.70)   2:12.88 (2:12.88)     2:43.43 (30.55)   3:17.42 (1:04.54)   3:51.88 (1:39.00)   4:26.22 (2:13.34)
        4:57.63 (31.41)   5:32.15 (1:05.93)   6:08.37 (1:42.15)   6:44.33 (2:18.11)     7:14.53 (30.20)   7:48.17 (1:03.84)   8:23.09 (1:38.76)   8:56.23 (2:11.90)
 12 Trinity Prep Aquatics-FL  'B'                         8:57.70 SECT   
     1) Hughes, Sarah J 15              2) Donohue, Katherine E 16        
     3) Shinn, Annie E 16               4) Bear, Denise E 17              
                  31.77   1:04.79 (1:04.79)   1:39.23 (1:39.23)   2:13.20 (2:13.20)     2:43.91 (30.71)   3:18.21 (1:05.01)   3:53.85 (1:40.65)   4:28.63 (2:15.43)
        5:00.05 (31.42)   5:33.62 (1:04.99)   6:07.78 (1:39.15)   6:41.65 (2:13.02)     7:13.32 (31.67)   7:48.15 (1:06.50)   8:22.81 (1:41.16)   8:57.70 (2:16.05)
 13 Southern Connecticut Swim Club-CT  'A'                9:00.59 SECT   
     1) Repass, Tammie L 21             2) Klink, Elizabeth M 22          
     3) Johnston, Charysse M 18         4) Ducharme, Michelle E 16        
                  31.28   1:04.37 (1:04.37)   1:37.60 (1:37.60)   2:10.32 (2:10.32)     2:41.04 (30.72)   3:14.95 (1:04.63)   3:49.77 (1:39.45)   4:24.46 (2:14.14)
        4:56.73 (32.27)   5:31.94 (1:07.48)   6:08.77 (1:44.31)   6:45.47 (2:21.01)     7:16.51 (31.04)   7:50.31 (1:04.84)   8:25.91 (1:40.44)   9:00.59 (2:15.12)
 14 Bernal's Gator Swim Club-NE  'A'                      9:00.77 SECT   
     1) Gately, Karen E 16              2) Aiello, Jessica M 16           
     3) Kelley, Annie 16                4) Bargmann, Sarah H 16           
                  31.42   1:06.57 (1:06.57)   1:41.61 (1:41.61)   2:17.01 (2:17.01)                       3:20.53 (1:03.52)   3:55.38 (1:38.37)   4:30.41 (2:13.40)
        5:00.40 (29.99)   5:34.33 (1:03.92)   6:10.46 (1:40.05)   6:46.88 (2:16.47)     7:16.74 (29.86)   7:50.20 (1:03.32)   8:25.71 (1:38.83)   9:00.77 (2:13.89)
 15 Gloucester County Swim Team-MA  'A'                   9:05.90        
     1) Edwards, Samantha A 14          2) Leupold, Chris L 19            
     3) Ohara, Kelly E 16               4) Bretherick, Alison J 17        
                  32.17   1:07.37 (1:07.37)   1:43.80 (1:43.80)   2:19.86 (2:19.86)     2:50.24 (30.38)   3:24.77 (1:04.91)   4:00.29 (1:40.43)   4:34.70 (2:14.84)
        5:05.85 (31.15)   5:40.90 (1:06.20)   6:16.82 (1:42.12)   6:51.19 (2:16.49)     7:21.84 (30.65)   7:55.56 (1:04.37)   8:31.47 (1:40.28)   9:05.90 (2:14.71)
 16 Germantown Academy Aquatic Clu-MA  'B'                9:06.64        
     1) Ahrenhold, Rachel M 17          2) Boyle, Laura A 16              
     3) Regan, Bridget C 18             4) Stein, Annie A 17              
                  30.84   1:04.36 (1:04.36)   1:39.49 (1:39.49)   2:14.22 (2:14.22)     2:45.57 (31.35)   3:20.98 (1:06.76)   3:57.48 (1:43.26)   4:33.58 (2:19.36)
        5:04.39 (30.81)   5:39.37 (1:05.79)   6:15.74 (1:42.16)   6:51.40 (2:17.82)     7:23.03 (31.63)   7:57.90 (1:06.50)   8:33.04 (1:41.64)   9:06.64 (2:15.24)
 17 Emmaus Aquatic Club-MA  'A'                           9:09.55        
     1) Roth, Whitney E 17              2) Jackson, Amanda E 18           
     3) Belden, Briana M 16             4) Larussa, Cassy A 15            
                  30.96   1:05.30 (1:05.30)   1:41.91 (1:41.91)                                                 3:24.71 ( )         4:00.92 ( )         4:36.97 ( )
        5:08.63 (31.66)   5:44.08 (1:07.11)   6:20.79 (1:43.82)   6:57.90 (2:20.93)     7:27.59 (29.69)   8:01.13 (1:03.23)   8:35.49 (1:37.59)   9:09.55 (2:11.65)
 -- Big Cat Aquatic Team-MA  'A'                               DQ        


                               
 
Event 22  Men 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
 Pool Record: * 7:32.25  3/1999    Southern Cal, Southern Cal                  
                         B.Awbrey,M.Warkentin,J.Curreri,B.Szabados         
 Meet Record: ! 7:45.82  7/2000    BCAT, BCAT                                  
                         K.Smith,H.Comeau,J.Weaver,J.Retrum                
                7:53.79  NATL
                7:59.89  OPEN
                8:41.59  SECT
    Team                                                    Finals       Points 
===============================================================================
  1 GatorSwim Club-FL  'A'                                7:43.46!NATL   
     1) Montesterio, Ricardo A 23       2) Mangaberra, Gabriel 20         
     3) Wiebeck, Kris A 19              4) Cole, John B 20                
                  27.59       55.99 (55.99)   1:24.78 (1:24.78)   1:53.43 (1:53.43)     2:20.74 (27.31)     2:51.22 (57.79)   3:22.25 (1:28.82)   3:52.17 (1:58.74)
        4:19.66 (27.49)     4:49.75 (57.58)   5:18.26 (1:26.09)   5:47.88 (1:55.71)                         6:44.32 (56.44)   7:14.33 (1:26.45)   7:43.46 (1:55.58)
  2 Trinity Prep Aquatics-FL  'A'                         7:45.98 NATL   
     1) Warkentin, Mark 22              2) Roycik, Joel C 18              
     3) Prichard, Ian 21                4) Hughes, Tim H 16               
                  27.32       56.77 (56.77)   1:26.14 (1:26.14)   1:54.84 (1:54.84)     2:21.79 (26.95)     2:52.05 (57.21)   3:22.32 (1:27.48)   3:52.70 (1:57.86)
        4:19.76 (27.06)     4:49.57 (56.87)   5:19.90 (1:27.20)   5:49.45 (1:56.75)     6:16.13 (26.68)     6:45.94 (56.49)   7:16.27 (1:26.82)   7:45.98 (1:56.53)
  3 Oakland Live Y'Ers-MI  'A'                            7:52.58 NATL   
     1) Taylor, Andrew J 17             2) Lam, Randy D 19                
     3) Zumsteg, Justin W 19            4) Vanderkaay, Peter W 18         
                  28.05       58.75 (58.75)   1:29.61 (1:29.61)   2:00.41 (2:00.41)     2:27.50 (27.09)     2:57.58 (57.17)   3:28.32 (1:27.91)   3:58.01 (1:57.60)
        4:25.59 (27.58)     4:56.38 (58.37)   5:26.98 (1:28.97)   5:56.78 (1:58.77)     6:23.76 (26.98)     6:53.56 (56.78)   7:23.09 (1:26.31)   7:52.58 (1:55.80)
  4 ME Lyons Y/Anderson Barracudas-OH  'A'                7:56.76 OPEN   
     1) Nead, Kevin T 16                2) Carothers, Peter O 16          
     3) Cramer, Jayme O 19              4) Keyes, Bret R 20               
                  28.59       58.50 (58.50)   1:29.04 (1:29.04)   1:59.29 (1:59.29)     2:25.54 (26.25)     2:56.13 (56.84)   3:27.81 (1:28.52)   3:58.79 (1:59.50)
        4:25.02 (26.23)     4:53.73 (54.94)   5:23.22 (1:24.43)   5:53.11 (1:54.32)                         6:52.91 (59.80)   7:24.63 (1:31.52)   7:56.76 (2:03.65)
  5 Germantown Academy Aquatic Clu-MA  'A'                8:00.61 SECT   
     1) Connors, Sean P 17              2) Carr, Devon A 15               
     3) McCutcheon, Nathan A 17         4) Crippen, Fran M 18             
                  27.95       58.63 (58.63)   1:30.08 (1:30.08)   2:01.00 (2:01.00)     2:28.85 (27.85)     3:00.35 (59.35)   3:31.81 (1:30.81)   4:02.63 (2:01.63)
        4:30.27 (27.64)     5:00.93 (58.30)   5:32.74 (1:30.11)   6:02.81 (2:00.18)     6:30.02 (27.21)     6:59.90 (57.09)   7:30.44 (1:27.63)   8:00.61 (1:57.80)
  6 Long Island Aquatic Club-MR  'A'                      8:01.94 SECT   
     1) Robledo, Christian Z 16         2) Demarco, Dan Z 22              
     3) Seery, Rob Z 16                 4) Neligan, Brendan Z 19          
                  28.25       59.14 (59.14)   1:30.86 (1:30.86)   2:02.35 (2:02.35)                         3:00.52 (58.17)   3:31.63 (1:29.28)   4:01.94 (1:59.59)
        4:29.80 (27.86)     5:00.59 (58.65)   5:32.74 (1:30.80)   6:04.43 (2:02.49)     6:31.11 (26.68)     7:00.80 (56.37)   7:31.76 (1:27.33)   8:01.94 (1:57.51)
  7 Pdr Swim Team-MA  'A'                                 8:03.24 SECT   
     1) Gallagher, Patrick H 16         2) Washington, Darryl L 18        
     3) Field, Eli P 16                 4) Dimenna, Adam R 16             
                  27.94       58.17 (58.17)   1:28.73 (1:28.73)   1:58.63 (1:58.63)     2:24.99 (26.36)     2:55.04 (56.41)   3:25.60 (1:26.97)   3:56.51 (1:57.88)
        4:24.17 (27.66)     4:55.10 (58.59)   5:26.77 (1:30.26)   5:58.50 (2:01.99)                         6:57.87 (59.37)   7:30.62 (1:32.12)   8:03.24 (2:04.74)
  8 Southern Connecticut Swim Club-CT  'A'                8:04.14 SECT   
     1) Michaelson, Ben H 20            2) Hammerstrom, Matt D 21         
     3) D'Arcy, Austin T 20             4) Jacome, Fernando Z 22          
                  27.50       57.56 (57.56)   1:28.78 (1:28.78)   2:00.49 (2:00.49)     2:28.36 (27.87)     2:59.62 (59.13)   3:31.75 (1:31.26)   4:03.69 (2:03.20)
        4:32.41 (28.72)   5:03.85 (1:00.16)   5:35.55 (1:31.86)   6:06.58 (2:02.89)     6:33.53 (26.95)     7:03.28 (56.70)   7:34.24 (1:27.66)   8:04.14 (1:57.56)
  9 Oakland Live Y'Ers-MI  'B'                            8:05.20 SECT   
     1) Vandenberg, Jay W 16            2) Erard, Christian R 19          
     3) Lutz, Chris N 18                4) Vanderkaay, Alex R 16          
                  28.86       59.44 (59.44)   1:30.25 (1:30.25)   2:00.43 (2:00.43)     2:28.23 (27.80)     2:59.41 (58.98)   3:31.03 (1:30.60)   4:02.16 (2:01.73)
        4:30.18 (28.02)     5:01.14 (58.98)   5:33.01 (1:30.85)   6:04.97 (2:02.81)     6:32.93 (27.96)     7:03.84 (58.87)   7:35.12 (1:30.15)   8:05.20 (2:00.23)
 10 Big Cat Aquatic Team-MA  'A'                          8:05.32 SECT   
     1) Gordon, Erik J 21               2) Yarger, Jon R 19               
     3) Serencsits, Bill L 19           4) Haupt, Matt R 22               
                  28.28       58.34 (58.34)   1:28.78 (1:28.78)   1:58.56 (1:58.56)     2:25.13 (26.57)     2:55.12 (56.56)   3:26.68 (1:28.12)   3:58.41 (1:59.85)
        4:26.14 (27.73)     4:57.32 (58.91)   5:30.70 (1:32.29)   6:04.40 (2:05.99)     6:31.79 (27.39)     7:02.38 (57.98)   7:34.56 (1:30.16)   8:05.32 (2:00.92)
 11 Trinity Prep Aquatics-FL  'B'                         8:07.47 SECT   
     1) Bibliowicz, Nathan A 16         2) Meena, Elliot P 18             
     3) Michelson, David E 16           4) Crossman, Shaun R 21           
                  27.77       57.93 (57.93)   1:30.26 (1:30.26)   2:02.55 (2:02.55)     2:31.07 (28.52)     3:01.86 (59.31)   3:33.28 (1:30.73)   4:03.19 (2:00.64)
        4:31.58 (28.39)   5:03.22 (1:00.03)   5:35.90 (1:32.71)   6:07.89 (2:04.70)     6:36.35 (28.46)     7:06.67 (58.78)   7:37.47 (1:29.58)   8:07.47 (1:59.58)
 12 Gloucester County Swim Team-MA  'A'                   8:08.15 SECT   
     1) Daplyn, Bobby J 17              2) Brumberg, Eric S 17            
     3) Falkenstein, Kevin A 18         4) Sprang, Christian B 15         
                  28.06       58.56 (58.56)   1:28.96 (1:28.96)   1:58.71 (1:58.71)     2:26.36 (27.65)     2:57.01 (58.30)   3:29.56 (1:30.85)   4:01.84 (2:03.13)
        4:28.96 (27.12)     4:59.81 (57.97)   5:31.75 (1:29.91)   6:03.57 (2:01.73)     6:31.55 (27.98)     7:03.07 (59.50)   7:36.21 (1:32.64)   8:08.15 (2:04.58)
 13 Long Island Aquatic Club-MR  'B'                      8:16.46 SECT   
     1) Hinds, Howard G 24              2) Teta, Paul Z 19                
     3) Salayka, George Z 16            4) Gerlach, Matt Z 15             
                  28.19       58.96 (58.96)   1:30.86 (1:30.86)   2:02.41 (2:02.41)                         3:01.26 (58.85)   3:34.14 (1:31.73)   4:06.77 (2:04.36)
        4:34.29 (27.52)     5:05.15 (58.38)   5:36.86 (1:30.09)   6:08.31 (2:01.54)     6:36.71 (28.40)   7:09.02 (1:00.71)   7:43.05 (1:34.74)   8:16.46 (2:08.15)
 14 Suburban Swim Center-MA  'A'                          8:18.91 SECT   
     1) Southmayd, T.J. K 15            2) Cancila, Pete H 16             
     3) Kaiserian, Dan E 16             4) Marcum, William A 18           
                  27.84       58.78 (58.78)   1:30.27 (1:30.27)   2:00.99 (2:00.99)     2:28.96 (27.97)     3:00.66 (59.67)   3:33.63 (1:32.64)   4:07.94 (2:06.95)
        4:36.84 (28.90)   5:09.71 (1:01.77)   5:43.53 (1:35.59)   6:16.39 (2:08.45)     6:43.84 (27.45)     7:14.84 (58.45)   7:47.51 (1:31.12)   8:18.91 (2:02.52)
 15 Omni-CT  'A'                                          8:19.57 SECT   
     1) Vitagliano, Daniel R 16         2) Lamere, Jamie C 18             
     3) Cohen, David M 20               4) Crowley, Matt E 19             
                  27.80       58.13 (58.13)   1:29.69 (1:29.69)   2:00.43 (2:00.43)     2:28.35 (27.92)     2:59.41 (58.98)   3:31.95 (1:31.52)   4:04.88 (2:04.45)
        4:33.52 (28.64)   5:05.11 (1:00.23)   5:37.85 (1:32.97)   6:11.02 (2:06.14)     6:40.18 (29.16)   7:13.10 (1:02.08)   7:47.07 (1:36.05)   8:19.57 (2:08.55)
 16 Germantown Academy Aquatic Clu-MA  'B'                8:26.30 SECT   
     1) Golebiewski, Kevin F 17         2) Smith, Ryan M 19               
     3) Golebiewski, Matt 15            4) Ko, Steven S 15                
                  28.41       59.57 (59.57)   1:31.69 (1:31.69)   2:03.77 (2:03.77)     2:31.69 (27.92)   3:03.77 (1:00.00)   3:37.79 (1:34.02)   4:12.15 (2:08.38)
        4:39.71 (27.56)     5:11.50 (59.35)   5:44.98 (1:32.83)   6:17.86 (2:05.71)     6:46.83 (28.97)   7:19.42 (1:01.56)   7:53.74 (1:35.88)   8:26.30 (2:08.44)
 17 Southern Connecticut Swim Club-CT  'B'                8:26.94 SECT   
     1) Heyer, Steve W 17               2) Budris, Kevin P 20             
     3) Raffile, Sean M 22              4) Jones, Brett A 16              
                  29.07   1:00.56 (1:00.56)   1:33.64 (1:33.64)   2:06.43 (2:06.43)     2:35.44 (29.01)   3:08.38 (1:01.95)   3:42.22 (1:35.79)   4:14.89 (2:08.46)
        4:44.54 (29.65)   5:16.74 (1:01.85)   5:49.97 (1:35.08)   6:23.61 (2:08.72)     6:51.59 (27.98)     7:22.96 (59.35)   7:55.54 (1:31.93)   8:26.94 (2:03.33)
 -- GatorSwim Club-FL  'B'                                     DQ        
     1) Summers, Nathan W 22            2) Salerno, Mike M 19             
     3) Donnelly, Eric R 22             4) Mulervey, Scott W 18           
                  28.08       59.19 (59.19)   1:30.61 (1:30.61)   2:01.90 (2:01.90)                         2:59.94 (58.04)   3:31.50 (1:29.60)   4:01.72 (1:59.82)
        4:29.15 (27.43)     5:00.40 (58.68)   5:32.17 (1:30.45)   6:04.03 (2:02.31)     6:31.56 (27.53)     7:02.44 (58.41)   7:34.81 (1:30.78)        DQ (2:02.68)



 Team Rankings - Through Event 22 

 Combined Team Scores 

 Place  Team  Points 
 1  GatorSwim Club  GSC-FL  741  . 50 
 2  Trinity Prep Aquatics  TPA-FL  648 
 3  Germantown Academy Aquatic Clu  GAAC-MA  520  . 50 
 4  Long Island Aquatic Club  LIAC-MR  477 
 5  Oakland Live Y'Ers  OLY-MI  398 
 6  ME Lyons Y/Anderson Barracudas  ABLY-OH  341  . 50 
 7  Suburban Swim Center  SSC-MA  242 
 8  Gloucester County Swim Team  GCIT-MA  201 
 9  Atlantis Aquatic Club  ATAC-MA  193 
 10  Brasil  ECP-ZZ  188 
 11  Big Cat Aquatic Team  BCAT-MA  173 
 12  Badger S.C.  BAD-MR  172 
 13  Massachusetts Bay Marlins  MBM-NE  170 
 14  Rutgers  RU  167 
 15  Scarlet Aquatic Club  SAC-NJ  158 
 16  Southern Connecticut Swim Club  SOCO-CT  127 
 17  Carson Tiger Sharks  CARS-PC  114 
 18  Pdr Swim Team  PDR-MA  93  . 50 
 19  Bernal's Gator Swim Club  BGSC-NE  90 
 20  Etobicoke Swimming  ESWIM  71  . 50 
 21  Minnesota Aquatics  MINN-MN  58 
 22  Omni  OMNI-CT  55 
 23  Upper Main Line YMCA  UMLY-MA  53 
 24  Greenwich Ywca Dolphins  GYWD-CT  50 
 25  Spirit Swimming  SPIR-MA  46 
 26  Seacoast Swimming Association  SSA-NC  44 
 27  Three Village Swim Club  TVSC-MR  37 
 28  Ywca Middies  YMID-MR  34 
 29  Westport Water Rats  WRAT-CT  30 
 30  Emmaus Aquatic Club  EMAC-MA  26 
 31  Portage Aquatic Club  PAC-MI  25 
 32  Nashville Aquatic  NAC-SE  21 
 33  Wvw/Fast  FAST-MA  20 
 34  Asphalt Green Unified Aquatics  AGUA-MR  16 
 35  Adirondack Bluefins  BFIN-AD  15  . 50 
 36  Firestone Akron Swim Team  FAST!-LE  13 
 37  Penguin Swimming  PS-LE  11 
 37  Lancaster A.C.  LAC-MA  11 
 39  Lakeland Hills YMCA  LHY-NJ  7 
 39  Eastern Express  EEX-NJ  7 
 41  Portage Aquatic Club Unattach  UNPAC-MI  6 
 42  Staten Island Aquatics  SIA-MR  3 
  
ADVERTISEMENT


ADVERTISEMENT