ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
--- Results, Rankings, and Records ---
Swedish Long Course National Championships Day 5
7/7/2002-7/7/2002
Landskrona, Sweden

Swedish Long Course National Championships            
Landskrona, Sweden

DAY FIVE: July 7, 2002

Outdoor 50m pool

Results  
 

 MEN'S 200m BUTTERFLY

PLAC NAMN                       FÖDD KOD      50 m    100 m    150 m    200 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Tero Välimaa                 78 3347    26.75    57.53  1:29.45  2:01.22
      Simklubben Neptun
  2. Jonatan Dahlberg             80 1074    28.13    59.76  1:31.89  2:03.53
      Simklubben Neptun
  3. Johannes Nordenstam          80 0617    28.13    59.57  1:32.31  2:04.09
      Väsby Simsällskap
  4. Johan Wilén                  83 2949    28.68  1:00.89  1:34.54  2:08.73
      Väsby Simsällskap
  5. Tobias Lindström             79 0861    29.26  1:01.34  1:34.97  2:09.83
      Karlstads Simsällskap
  6. Daniel Halldén               83 0623    28.72  1:01.63  1:35.65  2:10.64
      Skäret Simsällskap
  7. Axel Hellström               81 1155    29.85  1:02.70  1:36.69  2:11.69
      Jönköpings Simsällskap
  8. Per Rantzén                  85 0031    30.18  1:03.74  1:39.19  2:14.11
      Malmö Kappsimningsklubb


WOMEN'S 100m FREESTYLE

PLAC NAMN                       FÖDD KOD      50 m                      100 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Therese Alshammar            77 7955    26.78                      55.51
      Simklubben Neptun
  2. Johanna Sjöberg              78 6618    26.64                      55.66
      Södertälje Simsällskap
  3. Josefin Lillhage             80 5135    27.42                      56.18
      Väsby Simsällskap
  4. Anna-Karin Kammerling        80 7249    27.23                      56.90
      Sundsvalls Simsällskap
  5. Cathrin Carlzon              83 5228    27.49                      57.12
      Södertörns Simsällskap
  6. Lisa Wänberg                 79 5025    27.89                      57.35
      Malmö Kappsimningsklubb
  7. Lotta Wänberg                79 5026    28.40                      57.94
      Malmö Kappsimningsklubb
  8. Claire Hedenskog             80 5138    28.05                      58.80
      Göteborgs Sim


MEN'S 100m BACKSTROKE

PLAC NAMN                       FÖDD KOD      50 m                      100 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Jens Petersson               83 1837    28.15                      58.18
      Stockholms Kappsimningsklubb
  2. Peter Segerlund              82 1847    28.57                      59.30
      Simklubben Neptun
  3. Nicklas Peterson             81 0807    28.65                      59.72
      Simklubben Elfsborg
  4. Stefano Prestinoni           77 2590    29.16                    1:00.09
      Simklubben Neptun
  5. Johan Sunrydh                83 3287    29.40                    1:00.10
      Simavdelningen 1902
  6. Gregor Brunmar               82 2770    29.89                    1:00.73
      Simklubben Lödde
  7. Michael Berndtsson           85 0836    29.46                    1:01.28
      Simklubben Elfsborg
  8. Calle Brodén                 84 0487    30.39                    1:01.34
      Örebro Simallians


WOMEN'S 100m BREASTSTROKE 

PLAC NAMN                       FÖDD KOD      50 m                      100 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Emma Igelström               80 8081    31.61                    1:07.27 Euro. Rec.
      Spårvägens Simförening
      EUROPA SR REKORD
  2. Sara Larsson                 83 6839    34.10                    1:11.94
      Ludvika Simsällskap
  3. Hanna Eriksson               84 5481    34.21                    1:13.29
      Södertälje Simsällskap
  4. Caroline Drab                85 5089    34.51                    1:13.39
      Simklubben Ran
  5. Emma Gustafsson              83 5352    35.44                    1:13.81
      Växjö Simsällskap
  6. Stina Lindman                81 7217    34.98                    1:15.30
      Simklubben Poseidon
  7. Marianne Lionell             83 5480    35.02                    1:15.72
      Södertälje Simsällskap
  8. Michaela Lind                81 6092    35.17                    1:16.16
      Danderyds Simklubb


MEN'S 100m BREASTSTROKE 

PLAC NAMN                       FÖDD KOD      50 m                      100 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Martin Gustavsson            80 2336    29.71                    1:03.47
      Malmö Kappsimningsklubb
  2. Filip Lundeholm              82 0133    30.39                    1:04.53
      Jönköpings Simsällskap
  3. Jakob Dorch                  85 4617    30.86                    1:05.86
      Linköpings Allmänna SS
  4. Joakim Bjärmark              82 0481    31.05                    1:06.00
      Örebro Simallians
  5. Andreas Holmskov             84 1636    31.86                    1:07.01
      Simklubben Lödde
  6. Gabriel Linton               82 0488    32.09                    1:07.75
      Örebro Simallians
  7. Erik Brannestål              80 1695    31.93                    1:08.07
      Väsby Simsällskap
  8. Johan Brehmer                75 1273    30.53                    1:08.41
      Tyresö Simsällskap



WOMEN'S 200m BACKSTROKE 

PLAC NAMN                       FÖDD KOD      50 m    100 m    150 m    200 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Carin Möller                 83 8039    33.39  1:08.13  1:43.81  2:19.25
      Kalmar Simsällskap
  2. Martina Svensson             81 5140    33.45  1:08.67  1:44.94  2:20.58
      Göteborgs Sim
  3. Emilia Nilsson               88 5272    33.83  1:09.21  1:45.78  2:21.06
      Linköpings Allmänna SS
  4. Emma Wallin                  85 6246    33.45  1:08.72  1:45.54  2:21.26
      Sundsvalls Simsällskap
  5. Kim Ödin                     85 7078    33.52  1:08.97  1:46.49  2:23.15
      Trelleborgs Simsällskap
  6. Erika Hegestig               85 5107    34.10  1:10.04  1:47.89  2:24.64
      Jönköpings Simsällskap
  7. Terese Larsson               80 6835    33.88  1:10.25  1:47.93  2:25.64
      Ludvika Simsällskap
  8. Elin Harnebrandt             88 7052    35.25  1:12.91  1:51.37  2:29.01
      Simavdelningen 1902



WOMEN'S 100m BUTTERFLY

PLAC NAMN                       FÖDD KOD      50 m                      100 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Anna-Karin Kammerling        80 7249    27.30                      59.17
      Sundsvalls Simsällskap
  2. Johanna Sjöberg              78 6618    27.90                      59.51
      Södertälje Simsällskap
  3. Lena Hallander               82 5678    28.63                    1:01.26
      Malmö Kappsimningsklubb
  4. Gabriella Fagundez           85 6310    28.89                    1:01.58
      Väsby Simsällskap
  5. Mia Brodén                   83 5665    28.88                    1:02.66
      Falu Simsällskap
  6. Jenny Lindström              84 6141    29.55                    1:02.91
      Sundsvalls Simsällskap
  7. Destiny Laurén               76 5374    30.65                    1:03.68
      Simklubben Neptun
  8. Annica Löfstedt              82 5457    29.33                    1:04.47
      Örebro Simallians



WOMEN'S 400m MEDLEY 

PLAC NAMN                       FÖDD KOD     100 m    200 m    300 m    400 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Sara Nordenstam              83 5570  1:05.19  2:21.45  3:43.58  4:51.70
      Väsby Simsällskap
  2. Emilia Nilsson               88 5272  1:07.37  2:22.06  3:51.65  4:59.34
      Linköpings Allmänna SS
  3. Teresia Gimholt              83 6302  1:08.40  2:26.74  3:53.17  5:01.08
      S 77 Stenungsund
  4. Lovisa Romelsjö              84 5198  1:08.52  2:27.19  3:54.60  5:02.76
      Göteborgs Sim
  5. Linda Jönsson                85 6150  1:08.15  2:29.40  3:55.42  5:03.43
      Ystads Simsällskap
  6. Eva Berglund                 84 5116  1:10.42  2:29.91  3:56.29  5:04.79
      Jönköpings Simsällskap
  7. Ida Börjesson                85 6581  1:09.74  2:28.87  3:59.11  5:08.51
      Simklubben Laxen
  8. Emma Bengtsson               86 5014  1:09.62  2:28.38  3:59.04  5:08.83
      Malmö Kappsimningsklubb



MEN'S 50m FREESTYLE

PLAC NAMN                       FÖDD KOD                                 50 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Stefan Nystrand              81 0253                               23.09
      Södertörns Simsällskap
  2. Claes Andersson              80 0802                               23.31
      Simklubben Elfsborg
  3. Per Nylin                    82 3122                               23.34
      Norrköpings Kappsimningsklubb
  4. Petter Stymne                83 0297                               23.70
      Skövde Simsällskap
  5. David Andréasson             81 3285                               23.76
      Mölndals Allmänna Simsällskap
  6. Fredrik Weng                 80 0496                               23.88
      Västerås Simsällskap
  7. Johan Norling                82 2594                               24.27
      Simklubben Neptun
  8. Dennis Hedö                  85 1339                               24.41
      Turebergs Simklubb


 
WOMEN'S 400m FREESTYLE

PLAC NAMN                       FÖDD KOD     100 m    200 m    300 m    400 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Ida Mattsson                 85 8093  1:01.14  2:05.77  3:11.55  4:17.22
      Trelleborgs Simsällskap
      SVENSKT JR REKORD
  2. Åsa Sandlund                 79 5152  1:02.96  2:07.59  3:12.63  4:17.47
      Linköpings Allmänna SS
  3. Ann Berglund                 84 5117  1:02.89  2:08.61  3:15.06  4:21.08
      Jönköpings Simsällskap
  4. Sandra Steffensen            82 7074  1:01.87  2:07.71  3:14.38  4:21.41
      Trelleborgs Simsällskap
  5. Maria Öberg                  79 8602  1:02.74  2:09.46  3:16.56  4:22.86
      Simklubben Poseidon
  6. Lotta Wänberg                79 5026  1:04.00  2:12.04  3:20.29  4:26.17
      Malmö Kappsimningsklubb
  7. Mia Ydfors                   84 7066  1:03.82  2:11.83  3:20.35  4:26.90
      Simklubben Neptun
  8. Helen Svensson               78 5039  1:04.09  2:12.86  3:23.37  4:32.90
      Malmö Kappsimningsklubb


 
  MEN'S 4x100m MEDLEY RELAY

PLAC NAMN                       FÖDD KOD      50 m    100 m             400 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Malmö KK Lag 1                  9999                             3:50.16
      Malmö Kappsimningsklubb
      Fredrik Engdahl             77 0018    29.16  1:00.67           1:00.67
      Martin Gustavsson           80 2336    28.76  1:01.99           2:02.66
      Andreas Lentonsson          80 0752    25.43    56.97           2:59.63
      Eric la Fleur               79 0107    23.54    50.53           3:50.16

  2. SK Neptun Lag 1                 9999                             3:51.89
      Simklubben Neptun
      Peter Segerlund             82 1847    29.23  1:00.40           1:00.40
      Peter Hjers                 74 1976    30.47  1:06.88           2:07.28
      Tero Välimaa                78 3347    24.58    53.60           3:00.88
      Peter Edvardsson            81 3500    24.53    51.01           3:51.89

  3. SK Elfsborg                     9999                             3:56.08
      Simklubben Elfsborg
      Nicklas Peterson            81 0807    29.07  1:00.11           1:00.11
      Per Friberg                 80 5724    31.18  1:07.61           2:07.72
      Anders Privér               77 0968    26.46    57.69           3:05.41
      Claes Andersson             80 0802    23.86    50.67           3:56.08

  4. SK Lödde                        9999                             3:56.30
      Simklubben Lödde
      Gregor Brunmar              82 2770    30.11  1:01.67           1:01.67
      Andreas Holmskov            84 1636    31.92  1:07.29           2:08.96
      Björn Lundin                82 2255    24.85    54.68           3:03.64
      Mattias Olshed              78 2978    25.30    52.66           3:56.30

  5. Jönköpings SS                   9999                             3:56.83
      Jönköpings Simsällskap
      Gustaf Bergström            82 1194    29.62  1:00.99           1:00.99
      Filip Lundeholm             82 0133    30.18  1:04.98           2:05.97
      Daniel Hult                 83 0128    26.58    57.89           3:03.86
      Tobias Lindbom              79 0139    24.99    52.97           3:56.83

  6. Väsby SS Herrar Lag 1           9999                             3:58.60
      Väsby Simsällskap
      Anders Jönsson              79 3102    29.95  1:03.19           1:03.19
      Erik Brannestål             80 1695    31.14  1:08.12           2:11.31
      Daniel Carlsson             76 3104    24.76    54.50           3:05.81
      Johannes Nordenstam         80 0617    25.21    52.79           3:58.60

  7. Ösa                             9999                             4:00.75
      Örebro Simallians
      Calle Brodén                84 0487    30.44  1:01.57           1:01.57
      Joakim Bjärmark             82 0481    31.46  1:08.10           2:09.67
      Nikola Kördel               78 0473    26.22    58.64           3:08.31
      Erik Jörstad                82 0482    24.31    52.44           4:00.75

  8. SK Poseidon                     9999                             4:01.40
      Simklubben Poseidon
      Martin Harlenbäck           83 2756    30.59  1:02.25           1:02.25
      David Hyddmark              86 0106    32.09  1:08.51           2:10.76
      Patrik Johansson            82 3268    25.55    56.60           3:07.36
      Harald Svensson             83 0115    25.02    54.04           4:01.40




WOMEN'S 4x100m MEDLEY RELAY 

PLAC NAMN                       FÖDD KOD      50 m    100 m             400 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Väsby SS Damer Lag 1            9999                             4:15.52
      Väsby Simsällskap
      SVENSKT SR REKORD
      Malin Svahnström            80 6594    32.58  1:07.37           1:07.37
      Sara Nordenstam             83 5570    33.01  1:10.69           2:18.06
      Gabriella Fagundez          85 6310    27.98  1:01.39           3:19.45
      Josefin Lillhage            80 5135    27.03    56.07           4:15.52

  2. Trelleborgs SS                  9999                             4:22.20
      Trelleborgs Simsällskap
      Camilla Johansson           74 7307    32.22  1:05.65           1:05.65
      Ida Mattsson                85 8093    34.97  1:15.47           2:21.12
      Emma Pålsson                82 6929    28.29  1:03.18           3:24.30
      Sandra Steffensen           82 7074    27.72    57.90           4:22.20

  3. Södertälje SS                   9999                             4:23.35
      Södertälje Simsällskap
      Hanna Eriksson              84 5481    32.88  1:08.76           1:08.76
      Marianne Lionell            83 5480    34.61  1:15.58           2:24.34
      Johanna Sjöberg             78 6618    27.94  1:00.17           3:24.51
      Linnea Tossavainen          81 5478    27.39    58.84           4:23.35

  4. SK Neptun Lag 1                 9999                             4:24.60
      Simklubben Neptun
      Therese Alshammar           77 7955    31.73  1:05.12           1:05.12
      Malin Wiberg                88 5105    36.39  1:17.10           2:22.22
      Destiny Laurén              76 5374    29.73  1:02.94           3:25.16
      Mia Ydfors                  84 7066    28.48    59.44           4:24.60

  5. Lass                                                             4:28.27
      Linköpings Allmänna SS
      Emilia Nilsson              88 5272    33.18  1:07.87           1:07.87
      Therese Bergström           87 7609    34.90  1:15.93           2:23.80
      Linda Knutsson              85 5550    29.35  1:04.11           3:27.91
      Maria Hjärne                86 5273    28.68  1:00.36           4:28.27

  6. Göteborg Sim Lag 1              9999                             4:29.01
      Göteborgs Sim
      Martina Svensson            81 5140    32.96  1:07.66           1:07.66
      Alexandra Göransson         82 5195    35.20  1:16.52           2:24.18
      Lovisa Romelsjö             84 5198    30.88  1:06.56           3:30.74
      Claire Hedenskog            80 5138    27.71    58.27           4:29.01

  7. SK Ran                          9999                             4:29.33
      Simklubben Ran
      Gisela Höpcke               84 5400    33.65  1:09.61           1:09.61
      Caroline Drab               85 5089    33.91  1:13.49           2:23.10
      Pernilla Kullman            78         31.48  1:08.03           3:31.13
      Natalie Andersson           79 8078    27.54    58.20           4:29.33

  8. Västerås SS                     9999                             4:32.94
      Västerås Simsällskap
      Johanna Fahlén              83 5071    33.35  1:09.14           1:09.14
      Frida Hagen                 86 5498    34.82  1:16.63           2:25.77
      Marina Sandback             84 5066    29.92  1:05.65           3:31.42
      Jonna Nybäck                88 6502    29.45  1:01.52           4:32.94



MEN'S 800m FREESTYLE

PLAC NAMN                       FÖDD KOD     100 m    200 m    300 m    400 m
      FÖRENING                       LAND    500 m    600 m    700 m    800 m

  1. Micke Jacobsson              79 1089    59.34  2:02.26  3:05.71  4:09.24
      Täby Sim                             5:12.45  6:15.65  7:18.64  8:20.38

  2. Hannes Kohnke                81 0025  1:00.28  2:03.92  3:07.67  4:11.66
      Malmö Kappsimningsklubb              5:15.20  6:19.03  7:23.31  8:25.12

  3. Mattias Olshed               78 2978  1:01.59  2:06.14  3:10.23  4:14.12
      Simklubben Lödde                     5:17.99  6:21.50  7:25.01  8:26.16

  4. Niklas Persson               85 0024    59.76  2:02.28  3:05.89  4:10.29
      Malmö Kappsimningsklubb              5:15.11  6:20.08  7:24.45  8:26.90

  5. Mikael E Rosén               74 1366    59.68  2:03.16  3:07.83  4:14.25
      Södertörns Simsällskap               5:19.90  6:24.82  7:29.99  8:32.44

  6. Simon Börjeson               86 2399  1:01.51  2:06.09  3:10.72  4:15.56
      Polisens IF                          5:21.24  6:26.97  7:32.45  8:36.16

  7. Magnus Fredriksson           79 0651    59.86  2:03.70  3:08.12  4:12.64
      Norrköpings Kappsimningsklubb        5:19.00  6:26.27  7:33.45  8:38.72

  8. Magnus Egmar                 83 0453  1:00.51  2:04.82  3:10.47  4:16.65
      Spårvägens Simförening               5:22.48  6:29.09  7:35.53  8:38.79

ADVERTISEMENT


ADVERTISEMENT