ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
--- Results, Rankings, and Records ---
2002 USMS SC Nationals - Day 2 Day 2
5/15/2002-5/15/2002
Honolulu, HI USA


Event 5  Women 19-24 400 Yard IM
	19-24 NATL:	4:18.37	4/30/2000	SARA SCHWEITZER
	Name	Age	Team	Seed Time	Finals Time	Points

	1	Pizzo, Michelle	 21	COLONIALS 1776	5:01.29	5:05.51	11

	31.34	1:07.63	1:48.75	2:28.96	3:13.61	3:58.05	4:32.22	5:05.51
	2	Reynolds, Cate	 22	UNATTACHED	5:10.00	5:30.91	9

	35.15	1:16.87	1:58.78	2:40.51	3:28.02	4:16.94	4:52.21	5:30.91
	3	Neill, Meaghan	 20	ARIZONA MASTERS	5:35.10	5:53.20	8

	33.66	1:18.04	2:00.73	2:43.13	3:34.09	4:27.20	5:09.84	5:53.20

Event 5  Women 25-29 400 Yard IM
	25-29 NATL:	4:28.40	4/14/1991	SARA SHAND
	1	Quan, Sara	 29	OREGON	4:45.46	4:39.73	11

	30.48	1:04.53	1:41.44	2:18.08	2:56.27	3:35.19	4:07.90	4:39.73
	2	Carlson, Miriam	 25	MICHIGAN MASTERS	5:01.37	4:55.11	9

	31.79	1:06.44	1:44.56	2:22.46	3:06.32	3:50.41	4:24.08	4:55.11
	3	Bakker, Heather	 25	CHICO MASTERS SWIMMING	6:25.05	5:49.83	8

	37.42	1:20.97	2:05.92	2:49.60	3:41.57	4:32.17	5:12.09	5:49.83
	4	Karunungan, Maria	 28	DYNAMO SWIM CLUB MASTE	5:54.63	5:59.64	7

	41.48	1:32.51	2:18.21	3:03.42	3:52.03	4:41.28	5:21.44	5:59.64
	---	Osborn, Amy	 28	UTAH MASTERS	6:15.00	DQ

	36.85	1:20.56	2:06.19	2:51.12	3:39.82	4:30.74	5:08.86	DQ

Event 5  Women 30-34 400 Yard IM
	30-34 NATL:	4:25.68	5/21/1995	KARLYN PIPES
	1	Day, Nadine	 31	ILLINOIS MASTERS	4:44.51	4:37.30	11

	28.26	1:00.37	1:36.46	2:12.69	2:52.60	3:32.93	4:06.19	4:37.30
	2	Gellatly, Jill	 34	HEART OF TEXAS SDWIMMIN	4:58.00	4:50.13	9

	32.33	1:08.61	1:44.98	2:20.21	3:03.13	3:45.08	4:17.73	4:50.13
	3	Schultz-Santos, Debbie	 33	WALNUT CREEK MASTERS	4:54.89	4:50.96	8

	30.22	1:05.58	1:43.17	2:20.81	3:01.25	3:42.62	4:17.90	4:50.96
	4	Weiss, Amy	 30	MONTGOMERY ANCIENT MAR	4:56.10	4:54.50	7

	31.84	1:09.05	1:47.15	2:25.30	3:06.08	3:48.23	4:21.68	4:54.50
	5	Rusch, April	 31	NEW MEXICO MASTERS	5:29.57	5:50.85	6

	37.02	1:20.74	2:07.58	2:53.96	3:43.32	4:32.61	5:12.85	5:50.85

Event 5  Women 35-39 400 Yard IM
	35-39 NATL:	4:24.18	3/14/1998	K PIPES-NEILSEN
	1	Welting, Laureen	 36	THE OLYMPIC CLUB	4:34.64	4:35.80	11

	28.77	1:01.37	1:37.59	2:13.55	2:53.17	3:33.61	4:04.91	4:35.80
	2	Dillmann, Liz	 37	ILLINOIS MASTERS	4:52.23	4:45.46	9

	29.28	1:02.42	1:39.66	2:16.39	2:57.89	3:39.62	4:12.93	4:45.46
	3	Ward, Cheryl	 36	PATRIOT MASTERS SWIM TE	4:54.85	4:49.16	8

	30.25	1:04.29	1:40.43	2:16.27	2:59.15	3:42.95	4:16.27	4:49.16
	4	Smith, Laura	 36	ROCKY MOUNTAIN MASTERS	4:52.00	5:04.92	7

	31.12	1:06.45	1:44.19	2:21.34	3:07.79	3:54.59	4:30.89	5:04.92
	5	Roy, Michele	 38	NEW ENGLAND MASTERS SW	5:15.10	5:09.40	6

	31.18	1:06.49	1:48.61	2:30.34	3:13.58	3:57.91	4:33.79	5:09.40
	6	Kolitsch, Barbara	 35	WISCONSIN MASTERS AQUAT	5:23.90	5:20.90	5

	34.03	1:12.93	1:58.52	2:41.98	3:26.83	4:11.40	4:47.55	5:20.90
	7	Elsbach, Kimberly	 39	DAVIS ATHLETIC CLUB	5:02.00	5:22.05	4

	34.39	1:14.20	1:55.26	2:36.04	3:24.33	4:12.47	4:47.87	5:22.05
	8	Klein, Jennifer	 36	TEAM MASTERS	5:16.00	5:23.76	3

	33.78	1:13.54	1:56.87	2:38.96	3:23.79	4:09.06	4:46.71	5:23.76
	9	Barry, Robin B.	 35	HENDERSON SOUTHERN NEV	5:26.32	5:49.09	2

	37.90	1:20.19	2:07.80	2:53.62	3:42.07	4:29.78	5:10.62	5:49.09
(Event 5  Women 35-39 400 Yard IM)
	10	Winn, Christine	 36	HAWAII MASTERS	5:36.00	5:52.42	1

	36.87	1:21.53	2:08.71	2:55.33	3:43.58	4:32.04	5:13.26	5:52.42

Event 5  Women 40-44 400 Yard IM
	40-44 NATL:	4:37.83	5/20/2001	JILL HERNANDEZ
	1	Ford, June	 40	HAWAII MASTERS	4:55.00	4:55.57	11

	30.88	1:06.36	1:44.44	2:22.40	3:05.70	3:48.84	4:23.02	4:55.57
	2	Wilson, Lisa	 40	PACIFIC NORTHWEST AQUAT	5:07.00	5:03.82	9

	32.52	1:08.57	1:47.28	2:26.42	3:10.36	3:55.39	4:29.09	5:03.82
	3	Meyer, Marguerite	 43	THE OLYMPIC CLUB	5:14.00	5:07.30	8

	33.40	1:10.84	1:51.49	2:30.87	3:16.14	4:01.62	4:35.44	5:07.30
	4	Brown, Denise	 42	NAPOLEON AQUATIC CLUB M	5:30.60	5:09.05	7

	31.95	1:08.59	1:50.51	2:30.31	3:15.31	4:00.75	4:35.99	5:09.05
	5	Lee, Cindy	 44	SAN MATEO MASTERS MARLI	5:24.00	5:19.59	6

	35.74	1:17.03	1:58.99	2:39.64	3:25.85	4:11.54	4:46.57	5:19.59
	6	Soso, Catherine	 44	WALNUT CREEK MASTERS	5:32.75	5:29.55	5

	33.61	1:12.89	1:58.11	2:43.70	3:29.45	4:15.62	4:52.51	5:29.55
	7	Blaha, Sharon	 41	UCI MASTERS	5:45.00	5:37.28	4

	37.29	1:18.88	2:01.32	2:43.60	3:34.89	4:25.14	5:01.57	5:37.28
	8	Hudson, Carol-Ann	 44	LAKE COUNTY AQUATICS MA	5:52.34	5:54.04	3

	31.80	1:11.06	1:59.35	2:46.32	3:37.92	4:32.31	5:14.36	5:54.04
	9	Nolte, Susan	 41	ROCKY MOUNTAIN MASTERS	6:05.29	6:03.05	2

	39.37	1:25.64	2:14.08	3:01.83	3:52.03	4:43.13	5:23.21	6:03.05
	10	Waters, Beth	 44	VIRGINIA MASTERS SWIM TE	6:27.00	6:24.26	1

	42.63	1:32.12	2:24.01	3:14.20	4:08.96	5:01.28	5:43.04	6:24.26
	11	Misiorski, Marcia	 44	NEW ENGLAND MASTERS SW	6:52.00	6:36.60

	48.69	1:47.75	2:36.35	3:24.46	4:18.66	5:12.12	5:54.91	6:36.60

Event 5  Women 45-49 400 Yard IM
	45-49 NATL:	5:00.85	4/18/1999	DANIELLE OGIER
	1	Crabbe, Colette	 45	OREGON	5:02.00	4:54.46	11

	30.87	1:05.62	1:43.57	2:22.02	3:03.55	3:45.44	4:20.47	4:54.46
	2	Parisi, Robin	 47	MULTNOMAH ATHLETIC CLU	5:05.45	4:59.60	9

	30.09	1:04.80	1:43.29	2:21.20	3:04.77	3:49.57	4:24.91	4:59.60
	3	Swigert, Debbie	 46	WALNUT CREEK MASTERS	5:20.00	5:21.20	8

	30.88	1:06.56	1:50.08	2:32.26	3:20.58	4:09.63	4:45.57	5:21.20
	4	Bullock, Kathi	 48	ARIZONA MASTERS	5:30.00	5:21.55	7

	33.68	1:12.90	1:54.32	2:35.13	3:22.09	4:09.23	4:45.14	5:21.55
	5	Steadman-Martin, Nancy	 47	GARDEN STATE MASTERS	5:32.55	5:27.49	6

	33.01	1:10.91	1:52.09	2:32.60	3:23.65	4:13.14	4:51.34	5:27.49
	6	Ciraulo, Christie	 48	UCLA Bruin Masters	6:10.00	5:44.10	5

	34.85	1:17.24	2:02.43	2:45.49	3:39.34	4:31.32	5:08.23	5:44.10
	7	Hendryx, Teri	 48	MULTNOMAH ATHLETIC CLU	5:45.00	5:49.44	4

	39.96	1:23.07	2:05.59	2:46.52	3:37.53	4:29.00	5:10.21	5:49.44
	8	Beinke, Luanne	 48	IOWA MASTERS	6:00.00	5:52.35	3

	38.28	1:24.07	2:06.57	2:48.45	3:41.40	4:35.17	5:52.35
	9	Haan, Mary Wohl	 48	ROCKY MOUNTAIN MASTERS	6:04.83	5:55.13	2

	36.93	1:21.72	2:09.81	2:55.35	3:43.59	4:31.96	5:15.42	5:55.13
	10	Quinn, Phyllis	 46	THE OLYMPIC CLUB	5:46.40	5:55.32	1

	38.15	1:22.52	2:06.72	2:50.30	3:42.16	4:35.45	5:16.50	5:55.32
	11	James, Katryn	 46	ARIZONA MASTERS	6:08.00	6:11.91

	40.45	1:28.65	2:14.09	2:58.48	3:51.93	4:44.76	5:28.89	6:11.91
(Event 5  Women 45-49 400 Yard IM)
	12	Kaguni, Laurie	 49	MICHIGAN MASTERS	6:12.05	6:36.17

	38.99	1:27.29	2:19.63	3:11.29	4:08.30	5:05.78	5:51.66	6:36.17
	13	Welborn, Jody	 47	OREGON	8:00.00	6:47.27

	47.64	1:42.02	2:34.79	3:27.42	4:22.67	5:19.00	6:04.44	6:47.27
	14	Kregor, Janice	 45	WILDCAT MASTERS	7:07.42	7:00.65

	44.37	1:37.37	2:35.10	3:34.65	4:33.77	5:31.91	6:17.56	7:00.65

Event 5  Women 50-54 400 Yard IM
	50-54 NATL:	5:18.46	3/21/1999	BARBARA DUNBAR
	1	Kittrell, Sherry	 50	PACIFIC COAST AQUATICS	5:49.84	5:58.39	11

	36.61	1:18.17	2:07.52	2:56.40	3:49.97	4:43.21	5:21.25	5:58.39
	2	Shaps, Ruth	 54	MANATEE AQUATICS	6:30.00	6:04.58	9

	38.27	1:22.74	2:09.47	2:55.13	3:46.17	4:39.68	5:22.82	6:04.58
	3	Young, Lydia	 53	ROCKY MOUNTAIN MASTERS	6:55.54	6:23.09	8

	43.47	1:32.94	2:24.86	3:14.58	4:05.75	4:56.83	5:41.43	6:23.09
	4	Asleson, Elke	 50	OREGON	6:36.35	6:28.05	7

	38.64	1:24.87	2:14.63	3:03.13	3:59.14	4:55.05	5:43.09	6:28.05
	5	Mariz, Linda	 53	PACIFIC NORTHWEST AQUAT	7:15.00	6:45.46	6

	41.76	1:34.81	2:25.87	3:17.31	4:14.49	5:10.57	5:58.21	6:45.46
	6	Wright, Jill	 51	SAWTOOTH MASTERS	7:30.00	6:56.51	5

	44.85	1:41.36	2:32.83	3:24.28	4:21.00	5:21.26	6:09.79	6:56.51
	7	Davies, Liz	 52	LEVIN MASTERS	8:20.00	7:32.38	4

	57.58	1:58.65	2:58.02	3:56.91	4:53.85	5:51.83	6:41.65	7:32.38
	8	Sutherland, Kate	 54	PACIFIC NORTHWEST AQUAT	7:45.00	7:51.70	3

	52.34	1:54.61	3:00.79	4:04.94	5:04.92	6:03.42	6:57.86	7:51.70

Event 5  Women 55-59 400 Yard IM
	55-59 NATL:	5:39.55	4/19/1998	ARDETH MUELLER
	1	Marr, Jackie	 58	SAN DIEGO SWIM MASTERS	5:48.88	6:03.52	11

	39.49	1:28.99	2:15.86	3:02.00	3:53.21	4:45.05	5:24.78	6:03.52
	2	Welch, Sarah	 55	PACIFIC NORTHWEST AQUAT	6:32.50	6:28.81	9

	39.72	1:28.49	2:21.62	3:15.47	4:09.73	5:03.33	5:46.97	6:28.81
	3	Carroll, Jerilyn	 56	PIRATE SWIMMERS	7:52.00	7:24.95	8

	50.41	1:52.81	2:54.29	3:52.76	4:51.08	5:50.39	6:39.99	7:24.95
	4	Shockro, Ellen	 59	UCI MASTERS	8:15.00	8:03.25	7

	47.94	1:53.44	2:59.80	4:02.63	5:09.46	6:16.92	7:11.93	8:03.25
	5	Goodman, Lois	 55	OJAI-SANTA BARBARA	8:13.00	8:10.41	6

	55.46	1:56.41	2:58.77	4:01.73	5:14.02	6:24.92	7:18.70	8:10.41

Event 5  Women 60-64 400 Yard IM
	60-64 NATL:	6:12.27	5/18/1997	BETSY JORDAN
	1	Lund, Lynne	 61	SAN DIEGO SWIM MASTERS	6:20.00	6:28.18	11

	41.51	1:30.03	2:20.67	3:09.91	4:07.72	5:03.27	5:46.78	6:28.18
	2	Munn, Susan	 63	DAVIS AQUATIC MASTERS	6:50.00	6:53.22	9

	47.43	1:40.36	2:34.43	3:28.50	4:26.08	5:24.30	6:09.35	6:53.22
	3	Arnold, Tita	 60	WILDCAT MASTERS	6:47.00	6:55.00	8

	50.68	1:48.09	2:42.41	3:36.23	4:29.97	5:23.65	6:10.44	6:55.00
	4	McDowell-Cramer, Peggy	 61	SOUTHERN CAL AQUATICS M	7:27.00	7:19.46	7

	50.14	1:48.18	2:43.87	3:41.48	4:37.53	5:34.10	6:27.98	7:19.46

Event 5  Women 65-69 400 Yard IM
	65-69 NATL:	6:24.09	4/25/1993	CLARA WALKER
	1	Jordan, Betsy	 65	SAN DIEGO SWIM MASTERS	6:35.00	6:41.63	11

	46.77	1:39.98	2:30.50	3:20.97	4:18.44	5:15.38	5:59.63	6:41.63
(Event 5  Women 65-69 400 Yard IM)
	2	Parrish, Judy	 69	HAWAII MASTERS	11:25.85	8:31.40	9

	56.06	1:59.36	3:09.80	4:20.88	5:27.52	6:34.10	7:33.99	8:31.40

Event 5  Women 70-74 400 Yard IM
	70-74 NATL:	6:41.58	3/15/1998	JUNE KRAUSER
	1	Hirsch, Ann	 71	WALNUT CREEK MASTERS	7:26.00	7:17.00	11

	48.13	1:42.35	2:39.98	3:39.51	4:38.71	5:36.02	6:26.15	7:17.00

Event 5  Women 75-79 400 Yard IM
	75-79 NATL:	7:44.85	4/30/2000	LOIS KIVI NOCHMAN
	1	Krauser, June	 75	GOLD COAST MASTERS	7:24.50	7:27.88	11

	51.31	1:48.64	2:46.54	3:45.40	4:48.16	5:50.29	6:39.54	7:27.88
	2	Stupfel, Gloria	 75	SAN MATEO MASTERS MARLI	12:01.00	11:58.91	9

	1:42.20	3:33.54	4:54.34	6:15.93	7:55.54	9:33.10	10:47.31	11:58.91

 

Event 6  Men 25-29 400 Yard IM
	25-29 NATL:	3:59.05	2/18/2001	LIONEL MOREAU
	Name	Age	Team	Seed Time	Finals Time	Points

	1	Thorum, Thomas	 29	UTAH MASTERS	4:33.03	4:16.55	11

	26.90	56.43	1:29.92	2:02.69	2:40.13	3:17.38	3:47.55	4:16.55
	2	Comer, Grant	 27	YMCA INDY SWIMFIT	4:16.99	4:17.44	9

	25.94	56.69	1:29.64	2:02.82	2:39.93	3:17.19	3:47.56	4:17.44
	3	Welting, Evan	 27	DYNAMO SWIM CLUB MASTE	4:28.91	4:20.47	8

	27.55	58.60	1:32.60	2:05.50	2:44.64	3:23.46	3:52.45	4:20.47
	4	Renko, John	 28	UNIVERSITY OF SAN FRANCI	4:25.00	4:21.25	7

	27.28	58.89	1:33.74	2:08.24	2:45.14	3:21.54	3:51.60	4:21.25
	5	Craun, Adam	 27	IRVINE NOVAQUATICS	4:30.00	4:30.78	6

	26.22	56.76	1:31.71	2:07.99	2:46.99	3:26.60	4:00.04	4:30.78
	6	Liu, Allan	 29	MOUNTAINVIEW	4:37.08	4:35.41	5

	29.16	1:01.33	1:37.95	2:13.26	2:51.48	3:30.21	4:03.32	4:35.41
	7	Ricks, Jeffrey	 29	NATIONAL NAVAL MEDICAL 	5:17.64	5:03.83	4

	30.24	1:06.54	1:45.46	2:21.96	3:08.63	3:54.09	4:29.54	5:03.83

Event 6  Men 30-34 400 Yard IM
	30-34 NATL:	3:53.81	5/4/1997	RONALD KARNAUGH
	1	Santos, Roque	 34	WALNUT CREEK MASTERS	4:02.25	4:02.78	11

	26.52	56.10	1:27.99	1:59.21	2:31.49	3:04.49	3:34.02	4:02.78
	2	Roestenberg, Andreas	 30	CITY OF LAS VEGAS MASTER	4:08.31	4:07.32	9

	25.77	55.10	1:26.73	1:57.70	2:34.91	3:11.98	3:40.20	4:07.32
	3	Porch, Blake	 30	ALAMEDA AQUATIC MASTER	4:15.90	4:13.02	8

	25.73	55.61	1:28.24	1:59.93	2:37.50	3:15.33	3:45.34	4:13.02
	4	Magee, Mark	 34	CITY OF LAS VEGAS MASTER	4:15.68	4:13.52	7

	26.90	56.93	1:29.91	2:02.27	2:39.75	3:17.08	3:45.54	4:13.52
	5	Zolna, William	 32	MULTNOMAH ATHLETIC CLU	4:17.15	4:14.76	6

	26.36	55.68	1:29.61	2:02.74	2:39.32	3:15.86	3:46.22	4:14.76
	6	Crankshaw, Erik	 30	NORTH CAROLINA MASTERS	4:28.28	4:16.52	5

	25.99	55.64	1:29.21	2:01.97	2:38.97	3:17.46	3:47.38	4:16.52
	7	Finney, Peter	 34	MANATEE AQUATICS	4:34.75	4:32.26	4

	28.60	1:00.28	1:37.82	2:13.93	2:52.38	3:30.48	4:02.46	4:32.26
	8	Hopkins, Kevin	 33	GARDEN STATE MASTERS	4:40.00	4:34.08	3

	27.97	1:00.19	1:36.69	2:13.28	2:52.58	3:32.00	4:04.33	4:34.08
	9	Hale, William	 31	MANATEE AQUATICS	4:42.30	4:34.73	2

	28.18	1:00.21	1:34.70	2:08.18	2:48.55	3:29.83	4:02.59	4:34.73
	10	Fordyce, Paul	 32	MANATEE AQUATICS	4:39.70	4:35.07	1

	27.89	59.79	1:37.44	2:13.84	2:53.80	3:33.94	4:05.48	4:35.07
	11	Wolfle, James	 33	VIRGINIA MASTERS SWIM TE	4:36.24	4:35.95

	26.57	58.09	1:32.96	2:07.71	2:46.75	3:26.67	4:01.73	4:35.95
	12	Ellis, Andrew	 33	COLONIALS 1776	4:55.00	4:39.13

	27.53	59.74	1:38.38	2:16.41	2:57.49	3:38.00	4:09.21	4:39.13
	13	Robling, Steve	 32	PALMETTO MASTERS	4:56.10	4:41.98

	26.73	58.97	1:37.41	2:14.76	2:56.07	3:38.06	4:10.91	4:41.98
	14	Koppenhaver, Ken	 33	NIAGARA DISTRICT MASTERS	5:10.00	4:58.74

	31.74	1:08.25	1:46.30	2:23.35	3:08.88	3:54.25	4:27.30	4:58.74
	15	Prescott, AL	 33	NEW ENGLAND MASTERS SW	7:00.00	6:23.00

	41.42	1:31.88	2:25.47	3:23.17	4:11.74	5:01.38	5:43.67	6:23.00

Event 6  Men 35-39 400 Yard IM
	35-39 NATL:	4:09.15	5/16/1999	CAMERON REID
	1	Erwin, Jeff	 37	SAWTOOTH MASTERS	4:29.50	4:20.21	11

	28.61	1:00.63	1:34.37	2:06.97	2:45.53	3:23.24	3:52.44	4:20.21
(Event 6  Men 35-39 400 Yard IM)
	2	Eickhoff, Randall	 36	UCLA Bruin Masters	4:20.00	4:20.78	9

	26.72	56.90	1:32.77	2:06.60	2:44.70	3:22.54	3:52.34	4:20.78
	3	Brundage, Patrick	 35	ARIZONA MASTERS	4:25.56	4:22.20	8

	28.16	59.05	1:33.02	2:05.37	2:43.80	3:21.98	3:52.69	4:22.20
	4	Winters, Bill	 35	ILLINOIS MASTERS	4:25.00	4:24.34	7

	27.57	59.08	1:33.69	2:07.62	2:45.39	3:23.24	3:54.25	4:24.34
	5	Lawrence, Dietrich	 36	HAWAII MASTERS	5:10.00	4:28.40	6

	26.07	56.89	1:31.98	2:06.01	2:43.19	3:20.94	3:55.09	4:28.40
	6	Chestnut, Doug	 37	PATRIOT MASTERS SWIM TE	4:26.28	4:28.69	5

	28.40	1:00.35	1:33.90	2:07.02	2:46.56	3:27.08	3:58.02	4:28.69
	7	Collins, Michael	 36	IRVINE NOVAQUATICS	4:32.00	4:29.94	4

	28.63	1:01.90	1:38.26	2:13.38	2:52.90	3:30.65	4:01.29	4:29.94
	8	Chao, Hector	 38	WALNUT CREEK MASTERS	4:35.00	4:30.51	3

	27.76	58.96	1:32.40	2:05.66	2:43.85	3:23.41	3:57.71	4:30.51
	9	Rodrigues, Gerry	 39	UCLA Bruin Masters	4:27.50	4:31.57	2

	28.18	1:00.28	1:36.37	2:11.93	2:51.57	3:31.96	4:02.81	4:31.57
	10	Nelson, Timothy	 36	OREGON	4:36.00	4:32.45	1

	29.70	1:02.65	1:39.01	2:13.81	2:53.32	3:33.51	4:04.21	4:32.45
	11	Hedrick, Tim	 38	VENTURA COUNTY MASTERS	4:28.50	4:36.03

	28.13	1:00.96	1:36.45	2:11.34	2:51.81	3:33.71	4:05.66	4:36.03
	12	Reierson, Lars	 36	SOUTHERN CAL AQUATICS M	4:30.00	4:36.75

	28.37	1:00.38	1:34.79	2:08.53	2:47.79	3:28.59	4:03.44	4:36.75
	13	Nelson, Forrest	 36	ROSE BOWL MASTERS	4:35.27	4:43.40

	28.44	1:02.18	1:38.59	2:14.53	2:56.45	3:37.70	4:11.19	4:43.40
	14	Hartzell, Roland	 36	SOUTHERN CAL AQUATICS M	4:45.00	4:52.28

	30.79	1:06.69	1:44.62	2:21.77	3:03.92	3:45.95	4:19.53	4:52.28
	15	Knight, Roger	 38	ROCKY MOUNTAIN MASTERS	5:00.15	4:53.25

	29.19	1:04.10	1:43.54	2:22.50	3:03.19	3:45.15	4:19.63	4:53.25
	16	Thompson, Anthony	 38	MISSOURI VALLEY	5:00.33	4:56.22

	27.43	1:00.51	1:42.00	2:21.57	3:01.74	3:42.65	4:20.02	4:56.22
	17	Huggins, Thomas	 38	SAN MATEO MASTERS MARLI	4:50.00	4:58.69

	31.14	1:07.57	1:47.33	2:26.58	3:10.54	3:54.14	4:26.63	4:58.69
	18	Volckening, Bill	 36	NEW ENGLAND MASTERS SW	5:09.84	5:00.86

	29.38	1:04.07	1:41.38	2:18.84	3:01.73	3:47.88	4:25.55	5:00.86

Event 6  Men 40-44 400 Yard IM
	40-44 NATL:	4:09.16	5/20/2001	CAMERON REID
	1	Tidmarsh, George	 42	MENLO PARK MASTERS	4:24.80	4:25.42	11

	27.19	57.67	1:32.94	2:07.59	2:44.86	3:24.19	3:55.28	4:25.42
	2	Czekala, Steven	 42	TEAM FUEGO	5:00.00	4:35.35	9

	28.31	1:00.41	1:37.82	2:14.60	2:53.00	3:33.06	4:05.06	4:35.35
	3	Callahan, Jim	 44	GREATER COLUMBUS MASTE	4:45.00	4:36.18	8

	28.71	1:01.15	1:37.17	2:12.89	2:53.58	3:34.36	4:05.83	4:36.18
	4	Matysek, Jim	 42	NIAGARA DISTRICT MASTERS	4:48.50	4:43.83	7

	29.59	1:04.16	1:41.75	2:19.15	2:58.33	3:38.18	4:11.57	4:43.83
	5	Crean, Denis	 41	THE CAPITOL SEA DEVILS	4:41.60	4:46.51	6

	29.54	1:02.89	1:40.99	2:18.32	2:59.10	3:40.27	4:14.09	4:46.51
	6	Hamm, Michael	 44	LOS ANGELES PENINSULA S	4:55.12	4:48.69	5

	28.61	1:03.90	1:42.60	2:21.20	3:01.09	3:40.46	4:14.72	4:48.69
	7	Virjee, Fram	 41	LOS ANGELES PENINSULA S	5:20.00	5:06.19	4

	31.37	1:08.47	1:48.58	2:27.34	3:11.55	3:56.03	4:31.71	5:06.19
	8	Raine, Charlie	 42	LOS ANGELES PENINSULA S	5:03.00	5:08.96	3

	31.56	1:09.51	1:52.41	2:34.14	3:15.10	3:56.31	4:33.16	5:08.96
(Event 6  Men 40-44 400 Yard IM)
	9	Dybdahl, Eric	 42	PACIFIC NORTHWEST AQUAT	5:08.00	5:21.21	2

	29.58	1:03.99	1:43.54	2:23.32	3:15.30	4:06.01	4:44.43	5:21.21
	---	Kangas, John	 43	GREAT OHIO SWIM TEAM	5:24.00	DQ

	34.83	1:15.55	1:58.50	2:41.02	3:28.37	4:15.65	4:52.88	DQ

Event 6  Men 45-49 400 Yard IM
	45-49 NATL:	4:23.69	4/30/2000	TOM REUDY
	1	Drake, Kevin	 45	ILLINOIS MASTERS	4:37.30	4:27.73	11

	28.81	1:00.94	1:37.05	2:12.35	2:51.18	3:29.38	3:59.14	4:27.73
	2	Reudy, Tom	 47	WEST HOLLYWOOD AQUATIC	4:44.40	4:28.11	9

	27.69	59.96	1:34.71	2:08.98	2:46.85	3:25.20	3:56.75	4:28.11
	3	Hansen, Robert	 47	PATRIOT MASTERS SWIM TE	4:53.10	4:33.48	8

	27.42	58.64	1:36.33	2:12.91	2:52.18	3:31.39	4:03.04	4:33.48
	4	Hughes, John	 48	ROCKY MOUNTAIN MASTERS	4:45.00	4:38.74	7

	28.94	1:01.45	1:37.23	2:12.20	2:54.77	3:37.33	4:08.51	4:38.74
	5	Russell, Brian	 45	PACIFIC NORTHWEST AQUAT	5:15.45	4:45.63	6

	29.35	1:02.19	1:38.41	2:14.85	2:56.42	3:38.75	4:12.79	4:45.63
	6	Burleson, David	 45	MULTNOMAH ATHLETIC CLU	4:38.10	4:46.92	5

	29.02	1:04.03	1:40.26	2:15.70	2:58.74	3:42.52	4:15.11	4:46.92
	7	Nolte, Christopher	 45	ROCKY MOUNTAIN MASTERS	4:55.00	4:52.91	4

	29.11	1:04.39	1:42.60	2:20.98	3:03.95	3:48.46	4:21.26	4:52.91
	8	Ghaffari, Manu	 45	ROCKY MOUNTAIN MASTERS	5:37.50	5:07.12	3

	31.52	1:06.92	1:50.40	2:31.59	3:16.66	4:00.21	4:34.68	5:07.12
	9	Devins, Jeff	 49	HAWAII MASTERS	5:30.90	5:08.06	2

	33.41	1:12.07	1:52.76	2:32.81	3:16.76	3:59.99	4:35.84	5:08.06
	10	Wagoner, Victor	 46	LOS ANGELES PENINSULA S	5:11.82	5:08.51	1

	31.72	1:09.88	1:52.03	2:32.46	3:14.90	3:56.62	4:32.63	5:08.51
	11	Heyes, Greg	 47	LOS ANGELES PENINSULA S	5:15.00	5:17.62

	30.67	1:05.82	1:49.10	2:31.56	3:15.47	4:00.17	4:39.79	5:17.62
	12	Mills, Mark	 48	ROCKLIN AQUATICS	5:50.00	5:45.87

	35.22	1:17.15	2:04.29	2:51.75	3:40.49	4:29.31	5:09.01	5:45.87
	---	Freeborn, Stephen	 46	PACIFIC NORTHWEST AQUAT	5:04.00	DQ

	27.50	1:01.04	1:42.45	2:23.47
	---	Meltz, Joel	 45	NEW ENGLAND MASTERS SW	4:51.19	DQ

	31.67	1:06.95	1:47.15	2:27.39	3:09.60	3:51.59	4:27.31	DQ

Event 6  Men 50-54 400 Yard IM
	50-54 NATL:	4:30.10	5/20/2001	JIM MCCONICA
	1	Mc Conica, Jim	 51	VENTURA COUNTY MASTERS	4:30.10	4:30.52	11

	29.07	1:02.91	1:37.14	2:10.17	2:51.60	3:33.55	4:02.99	4:30.52
	2	Clemmons, Jim	 52	MANATEE AQUATICS	4:45.50	4:32.85	9

	28.66	1:01.05	1:37.76	2:13.72	2:53.42	3:32.96	4:03.89	4:32.85
	3	Mac Donald, Lee	 50	ROCKY MOUNTAIN MASTERS	4:48.00	4:41.23	8

	29.53	1:02.62	1:39.65	2:15.77	2:55.18	3:35.19	4:08.79	4:41.23
	4	Pyle, Edwin	 52	HENDERSON SOUTHERN NEV	5:04.00	4:57.56	7

	30.54	1:07.19	1:46.65	2:24.99	3:06.86	3:48.65	4:23.63	4:57.56
	5	Inman, Grant	 50	TAMPA BAY AQUATIC CLUB	5:18.90	4:58.03	6

	31.36	1:07.02	1:47.33	2:26.97	3:07.99	3:50.08	4:24.49	4:58.03
	6	Levinson, David	 52	RINCONADA	4:56.00	5:00.39	5

	30.59	1:06.46	1:48.61	2:29.03	3:11.40	3:53.08	4:27.60	5:00.39
	7	Gmuender, Felix	 51	HAWAII MASTERS	5:30.00	5:23.05	4

	34.46	1:15.20	2:01.14	2:45.86	3:30.21	4:15.77	4:50.40	5:23.05
(Event 6  Men 50-54 400 Yard IM)
	8	Bruce, Robert	 54	OREGON	5:30.87	5:33.31	3

	33.89	1:14.04	1:57.76	2:42.80	3:30.25	4:18.53	4:56.77	5:33.31
	9	Foote, David	 52	VENTURA COUNTY MASTERS	5:41.00	5:45.24	2

	35.79	1:23.54	2:11.54	2:58.27	3:45.98	4:34.53	5:11.48	5:45.24

Event 6  Men 55-59 400 Yard IM
	55-59 NATL:	4:56.23	5/18/1997	DRURY GALLAGHER
	1	Cazalet, Edward	 59	TAMALPAIS	5:20.00	4:59.62	11

	32.36	1:08.94	1:47.01	2:24.81	3:07.62	3:51.27	4:26.79	4:59.62
	2	Momsen, Bob	 55	HAWAII MASTERS	5:10.00	5:00.51	9

	30.51	1:06.20	1:48.46	2:30.68	3:12.23	3:54.19	4:28.64	5:00.51
	3	Couch, Bob	 55	ALABAMA AQUATICS ASSOC.	5:15.00	5:08.18	8

	31.64	1:08.24	1:48.89	2:28.38	3:13.38	3:58.98	4:34.12	5:08.18
	4	Smith, Richard	 56	YMCA INDY SWIMFIT	5:13.20	5:11.77	7

	31.57	1:09.58	1:51.13	2:32.85	3:18.94	4:03.76	4:39.22	5:11.77
	5	Galletly, Sandy	 59	SOUTHERN CAL AQUATICS M	5:12.55	5:13.22	6

	34.30	1:12.96	1:54.41	2:36.21	3:20.42	4:04.54	4:39.63	5:13.22
	6	Mc Colly, Michael	 56	PACIFIC NORTHWEST AQUAT	5:27.00	5:13.77	5

	31.82	1:11.88	1:53.16	2:33.03	3:19.70	4:05.71	4:41.12	5:13.77
	7	Bailey, Hop	 55	ARIZONA MASTERS	5:27.00	5:14.62	4

	33.33	1:11.20	1:53.98	2:34.92	3:19.80	4:04.46	4:40.28	5:14.62
	8	Lawrie, Jim	 55	SIERRA NEVADA MASTERS	5:10.00	5:15.57	3

	33.70	1:11.89	1:53.09	2:32.80	3:17.46	4:01.46	4:39.30	5:15.57
	9	Brundage, Warner	 59	VIRGINIA MASTERS SWIM TE	5:20.83	5:21.92	2

	32.69	1:12.05	1:55.23	2:37.52	3:21.86	4:07.95	4:45.70	5:21.92
	10	Kutsenko, Vadim	 57	SAN MATEO MASTERS MARLI	6:05.00	5:26.55	1

	37.74	1:19.64	2:02.58	2:45.81	3:31.60	4:18.36	4:53.84	5:26.55
	11	Raffaelli, Larry	 59	VENTURA COUNTY MASTERS	5:35.60	5:30.25

	36.82	1:20.21	2:03.62	2:44.48	3:35.79	4:24.12	4:59.05	5:30.25
	12	Juhala, Richard	 58	OREGON	7:00.00	6:57.53

	45.44	1:38.47	2:33.63	3:25.82	4:24.52	5:22.60	6:11.67	6:57.53

Event 6  Men 60-64 400 Yard IM
	60-64 NATL:	5:09.07	3/21/1999	DRURY GALLAGHER
	1	Sheeley, Cappy	 60	HAWAII MASTERS	5:47.20	5:28.22	11

	34.14	1:14.91	2:00.29	2:45.98	3:31.63	4:18.33	4:55.42	5:28.22
	2	Roddin, Hugh	 60	MONTGOMERY ANCIENT MAR	5:50.00	5:28.42	9

	33.64	1:11.30	1:54.67	2:36.94	3:24.84	4:12.79	4:51.46	5:28.42
	3	Evans, Ricky	 60	SAN DIEGO SWIM MASTERS	5:40.00	5:38.59	8

	34.15	1:17.94	2:02.28	2:46.17	3:33.30	4:21.32	5:00.00	5:38.59
	4	Goldstein, Mel	 63	YMCA INDY SWIMFIT	6:20.00	5:59.53	7

	35.22	1:17.23	2:06.76	2:55.16	3:47.63	4:39.81	5:19.51	5:59.53
	5	Hopkins, Bob	 60	GARDEN STATE MASTERS	6:30.00	6:01.38	6

	39.95	1:28.52	2:14.91	3:00.43	3:52.41	4:42.84	5:23.26	6:01.38
	6	Fasbender, Barry	 64	STANFORD MASTERS	6:13.48	6:21.49	5

	42.69	1:31.27	2:21.70	3:10.36	4:05.62	4:58.23	5:41.36	6:21.49
	7	Doffing, Lawrence	 62	UNATTACHED	5:47.70	6:30.75	4

	39.42	1:30.09	2:25.34	3:16.79	4:09.30	5:01.01	5:45.96	6:30.75

Event 6  Men 65-69 400 Yard IM
	65-69 NATL:	5:25.51	4/29/2001	DAVID COSTILL
	1	O'Brien, Dennis	 66	ROCKY MOUNTAIN MASTERS	5:45.00	5:43.46	11

	37.50	1:21.60	2:08.50	2:54.06	3:40.13	4:27.50	5:05.98	5:43.46
(Event 6  Men 65-69 400 Yard IM)
	2	Best, Bob W.	 69	SAN DIEGO SWIM MASTERS	7:00.00	6:08.95	9

	40.40	1:26.84	2:15.06	3:02.20	3:53.28	4:45.94	5:27.53	6:08.95
	3	Haworth, Emory	 66	WALNUT CREEK MASTERS	6:10.00	6:19.58	8

	36.22	1:22.82	2:15.63	3:07.10	3:57.14	4:49.20	5:35.41	6:19.58
	4	Fox, Robert	 65	THE OLYMPIC CLUB	6:41.90	6:43.20	7

	39.74	1:26.61	2:19.58	3:10.58	4:08.10	5:05.34	5:55.24	6:43.20
	5	Lincoln, Walter	 68	O*H*I*O* MASTERS SWIM CL	6:48.90	6:43.74	6

	47.13	1:39.25	2:33.52	3:27.09	4:20.86	5:14.42	6:00.47	6:43.74

Event 6  Men 70-74 400 Yard IM
	70-74 NATL:	5:47.48	5/20/2001	GRAHAM JOHNSTON
	1	Johnston, Graham	 71	MASTERS OF SOUTH TEXAS	5:47.48	6:10.76	11

	41.08	1:31.09	2:19.77	3:09.21	4:01.29	4:52.97	5:33.68	6:10.76
	2	Knowlton, Horace	 72	UTAH MASTERS	7:00.00	6:40.68	9

	45.66	1:37.69	2:27.74	3:16.21	4:11.57	5:08.68	5:55.57	6:40.68
	3	Gillin, Gordon	 71	ARIZONA MASTERS	6:59.00	6:41.77	8

	41.03	1:33.31	2:25.65	3:21.02	4:18.44	5:16.03	6:00.77	6:41.77

Event 6  Men 75-79 400 Yard IM
	75-79 NATL:	6:16.17	5/20/2001	FRANK PIEMME
	1	Korten, Don	 75	MICHIGAN MASTERS	7:25.50	7:37.93	11

	49.70	1:47.94	2:47.95	3:49.39	4:53.54	5:58.81	6:48.94	7:37.93
	2	Foster, Warren	 77	O*H*I*O* MASTERS SWIM CL	8:50.50	8:53.31	9

	1:00.32	2:08.87	3:10.98	4:11.42	5:37.86	6:56.78	7:56.73	8:53.31
	---	Jones, Glynn	 77	THE OLYMPIC CLUB	9:52.00	DQ

	1:13.85	2:35.08	3:48.00	5:05.29	6:29.43	7:54.28	8:51.26	DQ

Event 6  Men 80-84 400 Yard IM
	80-84 NATL:	7:03.09	4/19/1998	ALDO DA ROSA
	1	Smith, Richard	 82	WALNUT CREEK MASTERS	8:45.00	8:52.76	11

	1:01.69	2:13.75	3:23.75	4:37.64	5:50.86	7:04.90	7:59.41	8:52.76

 
Event 7  Women 19-24 50 Yard Backstroke
	19-24 NATL:	26.47	4/19/1998	JESSICA TONG
	Name	Age	Team	Seed Time	Finals Time	Points

	1	Neill, Meaghan	 20	ARIZONA MASTERS	30.05	33.08	11
	2	Malsom, Erin	 24	CITY OF LAS VEGAS MASTER	32.74	33.43	9
	3	Miller, Rebecca	 22	VIRGINIA MASTERS SWIM TE	32.03	35.90	8


Event 7  Women 25-29 50 Yard Backstroke
	25-29 NATL:	25.98	5/16/1999	MARY EDWARDS
	1	Zou, Li	 25	ST. LOUIS MASTERS	27.99	28.51	11
	2	Gorman, Maura	 25	METRO MASTERS SWIM CLUB	29.88	29.38	9
	3	Klotz, Jessica	 25	MONTGOMERY ANCIENT MAR	30.15	29.94	8
	4	Larson, Julia	 26	SAN DIEGO SWIM MASTERS	32.19	30.17	7
	5	Bouwhuis, Andee	 26	UTAH MASTERS	32.02	30.77	6
	6	Palmero, Tracy	 28	IRVINE NOVAQUATICS	32.04	31.26	5
	7	Roy, Gita	 29	GARDEN STATE MASTERS	32.34	32.26	4
	8	Karunungan, Maria	 28	DYNAMO SWIM CLUB MASTE	32.34	35.04	3
	9	Stewart, Terri	 26	OJAI-SANTA BARBARA	32.48	35.65	2

Event 7  Women 30-34 50 Yard Backstroke
	30-34 NATL:	25.73	4/15/2000	ANGEL MARTINO
	1	Coulson-Moore, Heather	 32	PATRIOT MASTERS SWIM TE	30.02	29.09	11
	2	Dixon, Michele	 32	SANTA CLARA SWIM CLUB M	27.84	29.15	9
	3	Ramsbottom, Jeri	 30	MONTGOMERY ANCIENT MAR	29.50	29.98	8
	4	Johnston, Diane	 34	TEXAS AQUATICS MASTERS	31.17	30.37	7
	5	Becker, Karen	 34	CARROLLWOOD VILLAGE SW	29.06	30.89	6
	6	Fox, Michele	 32	NEW ENGLAND MASTERS SW	31.93	31.73	5
	7	Elletson, Amy	 33	CITY OF LAS VEGAS MASTER	32.11	31.77	4
	8	Soapes, Sarah	 31	PALMETTO MASTERS	31.50	34.76	3
	9	Topp, Suzanne	 34	OREGON	35.00	37.74	2

Event 7  Women 35-39 50 Yard Backstroke
	35-39 NATL:	27.02	5/3/1997	K PIPES-NEILSEN
	1	Jenkins, Valerie	 38	OREGON	29.13	28.10	11
	2	Luallen, Andrea	 36	GARDEN STATE MASTERS	28.46	28.68	9
	3	Willeboordse, H. C. Fall	 36	METRO MASTERS SWIM CLUB	28.65	28.93	8
	4	Sappey, Collette	 37	ROCKY MOUNTAIN MASTERS	29.00	29.16	7
	5	Smith, Tori	 36	TEAM TYR	29.50	29.19	6
	6	Lee, Sarah	 35	ROCKY MOUNTAIN MASTERS	29.90	29.69	5
	7	Mathews, Carolyn	 39	PACIFIC NORTHWEST AQUAT	29.53	29.80	4
	8	Clifford-Dicks, Barbara	 35	PATRIOT MASTERS SWIM TE	30.30	30.09	3
	9	Coleman, Cecelia	 35	METRO MASTERS SWIM CLUB	30.10	30.99	2
	10	Stenfjord, Tani	 36	ALASKA MASTERS SWMG	35.20	31.92	1
	11	Meek, Debbie	 39	HENDERSON SOUTHERN NEV	38.00	32.03
	12	Glassman, Lucille	 39	LOS ALTOS MASTERS	31.50	32.51
	13	Corner, Holly	 35	PACIFIC NORTHWEST AQUAT	32.80	32.72
	14	Levis, Debora	 39	UNATTACHED	34.00	32.93
	15	Funk, Andrea	 38	MICHIGAN MASTERS	32.70	33.39
	16	Rocke, Jennifer	 36	ROCKY MOUNTAIN MASTERS	34.25	33.95
	17	James, Rene	 38	LAKE COUNTY AQUATICS MA	33.96	34.19
	18	Delgrosso, Patti	 36	NEW ENGLAND MASTERS SW	32.30	34.22
	19	Adams, Kari	 36	CITY OF LAS VEGAS MASTER	36.10	34.31
	20	Winn, Christine	 36	HAWAII MASTERS	34.00	34.88
	21	Fischer, Chris	 37	ARIZONA MASTERS	36.02	35.94
	22	Commons, Trish	 38	SOUTH WEST AQUATIC MAST	35.00	36.64
	23	Bachman, Kari	 35	RIO GRANDE SWIM CLUB	40.00	38.36
	24	Cook, Colleen	 36	WALNUT CREEK MASTERS	53.00	46.96
	25	Mc Namee, Mary	 35	ST. LOUIS MASTERS	1:00.00	49.38

Event 7  Women 40-44 50 Yard Backstroke
	40-44 NATL:	27.91	4/26/1992	LAURA VAL
	1	Hobbs, Liz	 40	ARIZONA MASTERS	30.00	29.65	11
	2	Courtney, Zena	 42	PACIFIC NORTHWEST AQUAT	29.02	29.82	9
	3	Donahue, Susan	 41	MOUNTAINVIEW	32.61	31.85	8
	4	Dewey, Vicky	 40	WESTSIDE HOUSTON SWIM C	31.00	31.86	7
	5	Chovanes, Betsy	 42	WALNUT CREEK MASTERS	35.13	33.88	6
	6	Garnier, Kathy	 41	ROCKY MOUNTAIN MASTERS	34.50	34.99	5
	7	Edwards, Kris	 40	GOLD WAVES MASTERS	35.38	36.36	4
	8	Canning, Lynn	 40	UNIVERSITY OF SAN FRANCI	36.75	36.49	3
	9	Welling, Karol	 41	GEORGIA	37.02	36.91	2

Event 7  Women 45-49 50 Yard Backstroke
	45-49 NATL:	28.26	5/18/1997	LAURA VAL
	1	Landers, Patty	 45	WALNUT CREEK MASTERS	30.20	30.78	11
	2	Rollins, Stephanie	 47	ARIZONA MASTERS	32.53	31.19	9
	3	Grilli, Tracy	 45	NEW ENGLAND MASTERS SW	32.68	32.60	8
	4	James, Katryn	 46	ARIZONA MASTERS	34.30	35.39	7
	5	Clark, Elizabeth	 48	UNATTACHED	38.00	35.42	6
	6	Aiu, Mavis	 46	HAWAII MASTERS	40.00	36.23	5
	7	Semonsen, Tina	 49	TRISLO ROADRUNNERS	34.45	37.14	4
	8	Koonings, Marianne	 45	SAN DIEGO SWIM MASTERS	35.60	37.19	3
	9	Kaguni, Laurie	 49	MICHIGAN MASTERS	39.00	37.50	2
	10	Nakagaki, Jeanne	 48	WALNUT CREEK MASTERS	38.50	37.61	1
	11	Kregor, Janice	 45	WILDCAT MASTERS	49.58	48.92

Event 7  Women 50-54 50 Yard Backstroke
	50-54 NATL:	32.63	5/20/2001	SHIRLEY CAZALET
	1	Feldmann, Joel	 50	NEW ENGLAND MASTERS SW	30.72	30.52	11
	2	Halfacre, Susan	 50	GATOR SWIM CLUB	31.31	30.62	9
	3	Gundred, Barb	 50	PACIFIC NORTHWEST AQUAT	32.00	31.09	8
	4	Johnston, Bonnie	 50	MARYLAND MASTERS	34.50	32.73	7
	5	Davis, Charlotte	 52	PACIFIC NORTHWEST AQUAT	34.00	32.92	6
	6	Hardt, Leslie	 50	GOLD WAVES MASTERS	34.00	33.20	5
	7	Kahn, Sally	 51	WALNUT CREEK MASTERS	36.83	34.68	4
	8	Lee, Jane	 52	ROCKLIN AQUATICS	37.00	36.42	3
	9	Mariz, Linda	 53	PACIFIC NORTHWEST AQUAT	41.00	37.18	2
	10	MacMurray, Holly	 51	NIAGARA DISTRICT MASTERS	36.52	37.29	1
	11	Call, Kathy	 50	OREGON	37.56	38.42

Event 7  Women 55-59 50 Yard Backstroke
	55-59 NATL:	32.32	5/20/2001	BETTY ANN BARNETT
	1	Barnett-Sallee, Bettyann	 56	HAWAII MASTERS	32.30	31.63	11
	2	Frank, Mimi	 55	EL SEGUNDO MASTERS	33.00	34.02	9
	3	Parks, Jennifer	 58	MICHIGAN MASTERS	41.37	40.43	8
	4	Watson, Jessie	 56	PIRATE SWIMMERS	42.16	43.19	7
	5	Bradburn, Paulette	 55	FORT WORTH AREA SWIM TE	48.08	48.51	6
	6	Clarke, Katherine	 57	PIRATE SWIMMERS	1:11.75	1:14.09	5

Event 7  Women 60-64 50 Yard Backstroke
	60-64 NATL:	34.16	5/10/1998	BETSY JORDAN
	1	Durrant, Betsy	 60	VIRGINIA MASTERS SWIM TE	41.50	40.07	11
	2	Mauri, Carla	 63	HAWAII MASTERS	46.16	40.14	9
	3	Kraetzer, Midge	 63	WALNUT CREEK MASTERS	40.02	40.68	8
	4	Hlavacek, Ida	 60	DC MASTERS	44.45	42.94	7
	5	Stretch, Nancy	 62	THE OLYMPIC CLUB	47.00	46.89	6
	6	Whitlock, Shelly	 62	PLANO WETCATS	55.00	48.46	5
	7	Windress, Kathleen M.	 61	HENDERSON SOUTHERN NEV	59.85	1:22.63	4

Event 7  Women 65-69 50 Yard Backstroke
	65-69 NATL:	36.03	4/5/1992	CLARA WALKER
	1	Jordan, Betsy	 65	SAN DIEGO SWIM MASTERS	37.00	37.20	11
	2	McCubbin, Miek	 66	SAN MATEO MASTERS MARLI	47.00	43.10	9
	3	Lyons, Valerie	 66	O*H*I*O* MASTERS SWIM CL	51.00	46.18	8
	4	Baxter, Cindy	 69	RINCONADA	48.00	47.91	7
	5	Caldwell, Dionne	 69	IRVINE NOVAQUATICS	52.69	49.88	6
	6	Schroder, Kaleo	 66	OREGON	50.01	50.21	5
	7	Enos, Virginia	 69	UNATTACHED	50.23	51.09	4
	8	Fox, Jean	 67	GREATER kNOXVILLE MASTE	49.25	51.43	3
	9	Bayly, Helen	 65	ARIZONA MASTERS	54.33	53.38	2

Event 7  Women 70-74 50 Yard Backstroke
	70-74 NATL:	38.00	5/21/1995	DORIS STEADMAN
	1	Lambertson, Ann	 71	SAN MATEO MASTERS MARLI	1:05.00	58.63	11
	2	Whitcomb, Dotty	 73	PIRATE SWIMMERS	59.80	59.37	9
	3	L'Esperance, Beverly	 70	OREGON	1:10.00	1:01.63	8
	4	Morgan, Caroline	 70	UTAH MASTERS	1:08.00	1:06.27	7

Event 7  Women 75-79 50 Yard Backstroke
	75-79 NATL:	40.25	4/30/2000	DORIS STEADMAN
	1	Steadman, Doris	 77	GARDEN STATE MASTERS	43.00	42.67	11
	2	Meyer, Margery	 79	THE OLYMPIC CLUB	51.54	45.17	9
	3	Hamner, Minna	 79	DC MASTERS	56.59	1:00.66	8
	4	Green, Loys	 75	METRO MASTERS SWIM CLUB	1:07.73	1:04.65	7

Event 7  Women 80-84 50 Yard Backstroke
	80-84 NATL:	50.24	4/9/2000	MARJORIE SHARPE
	1	Cederlund, Bunny	 80	SPACE COAST MASTERS	46.79	43.81	11
	2	Evans, Rita	 82	ADIRONDACK MASTERS	55.01	57.17	9
	3	Thorsen, Ruth	 81	DC MASTERS	1:10.91	1:37.82	8
	4	Melick, Florence	 80	GARDEN STATE MASTERS	1:36.66	1:38.33	7

Event 7  Women 85-89 50 Yard Backstroke
	85-89 NATL:	49.59	5/19/1991	AILEEN SOULE
	1	Walker, Anne	 86	DC MASTERS	54.48	56.63	11
	2	Etienne, Audrey	 85	SAN MATEO MASTERS MARLI	1:30.00	59.84	9
	3	Wiencke, Yvonne	 86	HAWAII MASTERS	1:32.02	1:05.64	8
	4	Lathram, Mary	 86	DC MASTERS	1:05.00	1:07.97	7
	5	Brown, Mardie	 85	NEW ENGLAND MASTERS SW	1:12.50	1:19.57	6
	6	Sugden, Roberta	 85	VIRGINIA MASTERS SWIM TE	1:21.76	1:24.76	5
	7	Buel, Hilda	 88	SAN MATEO MASTERS MARLI	1:32.00	1:38.35	4

 

Event 8  Men 19-24 50 Yard Backstroke
	19-24 NATL:	23.44	5/21/1995	JEFF THIBAULT
	Name	Age	Team	Seed Time	Finals Time	Points

	1	Peden, Trent	 24	NEPEAN MASTERS SWIM CLU	26.84	26.53	11
	2	Youngman, Leon	 24	MINNESOTA MASTERS SWIM 	29.00	28.54	9
	3	Levan, Steven	 24	NEW ENGLAND MASTERS SW	28.50	29.97	8

Event 8  Men 25-29 50 Yard Backstroke
	25-29 NATL:	23.09	4/30/2000	LANCE BOHLMAN
	1	Wanie, Lee	 28	THE OLYMPIC CLUB	24.10	24.22	11
	2	Marlow, Jarvis	 26	HENDERSON SOUTHERN NEV	25.09	25.09	9
	3	Soza, Walter	 29	UNATTACHED	27.99	25.28	8
	4	Turk, Donald	 26	HENDERSON SOUTHERN NEV	26.49	28.07	7
	5	McCann, Patrick	 27	HENDERSON SOUTHERN NEV	28.27	28.58	6
	6	Ricks, Jeffrey	 29	NATIONAL NAVAL MEDICAL 	30.05	29.25	5

Event 8  Men 30-34 50 Yard Backstroke
	30-34 NATL:	23.39	5/24/1992	CLAY BRITT
	1	Wegner, Dan	 30	SOUTHERN CAL AQUATICS M	26.08	25.95	11
	2	Reed, Scott	 31	OJAI-SANTA BARBARA	25.70	26.11	9
	3	Hale, William	 31	MANATEE AQUATICS	26.10	26.89	8
	4	Wee, James	 31	HAWAII MASTERS	26.90	27.45	7
	5	Engstrom, Leif	 32	ADIRONDACK MASTERS	27.47	27.68	6
	6	White, Tobin	 30	STANFORD MASTERS	28.50	28.38	5
	7	Christie, James	 34	FLORIDA MAVERICK MASTER	27.74	28.83	4
	8	Van Brunt, Richard	 34	NIAGARA DISTRICT MASTERS	28.20	28.87	3
	9	Johnson, Charlie	 32	SAN DIEGO SWIM MASTERS	30.00	30.26	2
	10	Picon, Juan	 30	UNIVERSITY MASTERS NEBR	28.00	30.74	1
	11	Koppenhaver, Ken	 33	NIAGARA DISTRICT MASTERS	30.40	31.31

Event 8  Men 35-39 50 Yard Backstroke
	35-39 NATL:	23.75	5/12/1996	CLAY BRITT
	1	Gonzales, Mike	 35	ROCKY MOUNTAIN MASTERS	25.25	25.29	11
	2	Kuck, John	 35	WESTSIDE HOUSTON SWIM C	24.80	25.77	9
	3	Rodriguez, Rick	 39	OREGON	27.99	26.07	8
	4	Winters, Bill	 35	ILLINOIS MASTERS	26.00	26.30	7
	5	Brisbane, Roger	 37	UNATTACHED	26.95	26.60	6
	6	Chao, Hector	 38	WALNUT CREEK MASTERS	27.00	26.96	5
	7	Martin, Andrew N.	 39	MARYLAND MASTERS	28.26	27.25	4
	8	Wise, James	 37	ROCKY MOUNTAIN MASTERS	28.50	27.36	3
	9	Reed, Colin	 39	BURLINGAME MASTERS WAT	28.50	29.39	2
	10	Volckening, Bill	 36	NEW ENGLAND MASTERS SW	28.68	30.75	1

Event 8  Men 40-44 50 Yard Backstroke
	40-44 NATL:	24.11	4/22/2001	CLAY BRITT
	1	Smith, John	 40	TEAM TYR	25.14	25.25	11
	2	Gibson, David	 41	ILLINOIS MASTERS	25.80	25.76	9
	3	Smith, Paul	 42	ROCKY MOUNTAIN MASTERS	25.80	25.79	8
	4	Fell, Michael	 40	MONTGOMERY ANCIENT MAR	25.76	26.01	7
	5	Buresh, Bob	 43	ST. PETESBURG MASTERS	26.90	26.28	5	.	50
	5	Johnson, Eric	 42	STRAWBERRY CANYON AQM	26.11	26.28	5	.	50
	7	Reinhardt, Joe	 40	O*H*I*O* MASTERS SWIM CL	25.30	26.34	4
	8	Arcuni, Philip	 43	MENLO PARK MASTERS	27.24	27.18	3
	9	Phillips, Brett	 44	HAWAII MASTERS	27.00	27.27	2
	10	Davis, Thomas W.	 44	ROSE BOWL MASTERS	29.40	27.43	1
	11	Lewis, Rory	 40	MONTGOMERY ANCIENT MAR	27.14	27.65
	12	Mitsch, Mark	 44	NEW ENGLAND MASTERS SW	28.40	28.14
	13	Otto, Douglas	 43	MULTNOMAH ATHLETIC CLU	29.19	28.51
	14	Blichfeldt, Peer	 41	HAWAII MASTERS	28.27	28.80
	15	Virjee, Fram	 41	LOS ANGELES PENINSULA S	29.17	30.41
	16	White, Steve	 41	H2OUSTON SWIMS	29.01	30.59
	17	Walker, Paul	 41	RINCONADA	29.48	30.70
	18	Hayward, David	 41	IRVINE NOVAQUATICS	39.00	34.92

Event 8  Men 45-49 50 Yard Backstroke
	45-49 NATL:	25.63	4/9/2000	CASEY CLAFLIN
	1	Cooper, Malcolm	 45	HAWAII MASTERS	26.90	25.64	11
	2	Djang, Philipp	 47	RIO GRANDE SWIM CLUB	28.00	26.03	9
	3	Metzger, Peter R.	 46	OREGON	27.20	26.76	8
	4	Perout, Jeff	 49	GATOR SWIM CLUB	27.50	27.43	7
	5	Burleson, David	 45	MULTNOMAH ATHLETIC CLU	27.50	27.53	6
	6	Williams, Scott	 47	THE OLYMPIC CLUB	29.50	27.88	5
	7	Graham, Donald	 47	PACIFIC NORTHWEST AQUAT	27.97	28.24	4
	8	Welday, Kirk	 46	HENDERSON SOUTHERN NEV	29.05	28.83	3
	9	Stickney, Michael	 45	GREATER COLUMBUS MASTE	28.50	28.87	2
	10	Hercher, Heinz	 45	ROSE BOWL MASTERS	31.58	30.50	1
	11	Devins, Jeff	 49	HAWAII MASTERS	31.50	31.00
	12	Sylvester, John	 45	PACIFIC NORTHWEST AQUAT	30.50	31.59

Event 8  Men 50-54 50 Yard Backstroke
	50-54 NATL:	26.24	5/23/1993	ROBERT SMITH
	1	O'Keefee, Peter	 51	SOUTHERN CAL AQUATICS M	26.90	27.02	11
	2	Mader, Mark	 54	HAWAII MASTERS	28.00	27.60	9
	3	Mehl, Donald	 51	RIO GRANDE SWIM CLUB	28.30	28.24	8
	4	Leech, J Nathan	 53	ILLINOIS MASTERS	28.60	28.26	7
	5	Wickham, Robert	 51	STAR MASTERS	30.10	28.34	6
	6	Green, Richard	 50	INLAND NORTHWEST MASTE	30.80	28.61	5
	7	Jacobs, Ronald	 50	PACIFIC NORTHWEST AQUAT	28.50	28.70	4
	8	Warner, Frank	 53	PACIFIC NORTHWEST AQUAT	30.00	29.37	3
	9	Trevisan, Paul	 50	COLONIALS 1776	30.00	29.91	2
	10	Hawkins, Carl	 50	TAMPA BAY AQUATIC CLUB	30.22	30.08	1
	11	Pence, Brad	 50	UNIVERSITY OF SAN FRANCI	31.00	30.43
	12	Brown, Michael	 53	HAWAII MASTERS	33.70	30.96
	13	Miller, Jim	 51	VIRGINIA MASTERS SWIM TE	31.20	31.76
	14	Call, Tom	 51	OREGON	37.90	38.27

Event 8  Men 55-59 50 Yard Backstroke
	55-59 NATL:	26.86	2/6/1999	ROBERT SMITH
	1	Burns, Richard	 58	TAMALPAIS	28.30	28.75	11
	2	King, James	 55	WALNUT CREEK MASTERS	29.83	30.77	9
	3	Abrahams, Richard	 57	ROCKY MOUNTAIN MASTERS	29.00	31.45	8
	4	Hapai III, Archie	 55	HAWAII MASTERS	34.00	31.95	7
	5	Smith, Richard	 56	YMCA INDY SWIMFIT	31.30	32.10	6
	6	Wilson, David	 55	HAWAII MASTERS	33.36	32.17	5
	7	Gessling, Richard	 56	MONTANA MASTERS	35.10	33.88	4
	8	Whitten, Phillip	 58	ARIZONA MASTERS	37.66	34.92	3
	9	Boscovich, Harold	 59	WALNUT CREEK MASTERS	42.00	40.37	2
	10	Carroll, Richard	 59	PIRATE SWIMMERS	58.00	43.99	1

Event 8  Men 60-64 50 Yard Backstroke
	60-64 NATL:	29.50	5/4/1997	YOSHI OYAKAWA
	1	Chase, Gary	 62	PACIFIC NORTHWEST AQUAT	29.68	30.23	11
	2	Bledsoe, Dennis	 63	WALNUT CREEK MASTERS	33.50	32.24	9
	3	Bassi, Richard	 61	THE OLYMPIC CLUB	29.77	32.55	8
	4	Lammert, Joseph	 62	O*H*I*O* MASTERS SWIM CL	33.00	33.03	7
	5	Puchalski, Donald	 63	CLEARWATER AQUATIC TEA	34.94	33.66	6
	6	Evans, Ricky	 60	SAN DIEGO SWIM MASTERS	31.00	33.89	5
	7	Shaw, James	 61	RINCONADA	34.00	34.30	4
	8	Adams, Robert	 63	OWENSBORO MARLIN MASTE	36.19	36.44	3
	9	Stephenson, Ted	 64	ARKANSAS MASTERS	36.28	37.76	2
	10	Shoemaker, Ross	 60	SAN MATEO MASTERS MARLI	45.00	43.65	1
	11	McNamee, Michael	 60	ST. LOUIS MASTERS	1:00.00	45.10
	12	Reynolds, Bing	 61	ROCKY MOUNTAIN MASTERS	51.57	50.30
	13	Molyneux Jr., Robert	 64	HAWAII MASTERS	59.00	52.68

Event 8  Men 65-69 50 Yard Backstroke
	65-69 NATL:	29.55	5/16/1999	YOSHI OYAKAWA
	1	Oyakawa, Yoshi	 68	O*H*I*O* MASTERS SWIM CL	31.00	29.87	11
	2	Earley, Bill	 65	SAN DIEGO SWIM MASTERS	33.65	31.71	9
	3	Brown, Don	 68	WALNUT CREEK MASTERS	30.90	32.03	8
	4	Powell, William	 65	WESTERN KY GREEN GATORS	38.71	34.77	7
	5	Hodgson, John	 68	NIAGARA DISTRICT MASTERS	36.39	36.29	6
	6	Taylor, Ron	 69	ALASKA MASTERS SWMG	38.00	39.26	5
	7	Grohe, William	 68	UNIVERSITY OF SAN FRANCI	38.51	39.84	4
	8	Knight, Vernon	 67	UNIV HAWAII MASTERS	40.00	42.09	3
	9	Welch, Arthur	 69	OREGON	45.00	46.71	2

Event 8  Men 70-74 50 Yard Backstroke
	70-74 NATL:	31.84	5/21/1995	PAUL HUTINGER
	1	Hill, Donald	 70	THE OLYMPIC CLUB	34.00	34.12	11
	2	Knowlton, Horace	 72	UTAH MASTERS	36.50	35.83	9
	3	Inglis, Arhur	 70	TECHNOSPORT	35.02	35.89	8
	4	Mc Connell, Stan	 70	HUNTINGTON BEACH SWIM C	36.00	36.26	7
	5	Stupfel, Don	 74	SAN MATEO MASTERS MARLI	47.00	45.65	6
	6	Butler, Walter	 70	CITY OF LAS VEGAS MASTER	50.00	46.46	5
	---	Straube, Win	 73	HAWAII MASTERS	45.00	DQ

Event 8  Men 75-79 50 Yard Backstroke
	75-79 NATL:	33.76	4/9/2000	PAUL HUTINGER
	1	Melick, George	 77	GARDEN STATE MASTERS	46.45	45.14	11

Event 8  Men 80-84 50 Yard Backstroke
	80-84 NATL:	37.39	8/14/1999	RAY TAFT
	1	Young, Gilbert	 80	OREGON	42.25	50.59	11

 

Event 9  Women 19-24 200 Yard Freestyle
	19-24 NATL:	1:50.98	3/4/2001	RACHEL KOMISARZ
	Name	Age	Team	Seed Time	Finals Time	Points

	1	Felton, Tanya	 23	LAKE COUNTY AQUATICS MA	1:59.57	2:01.58	11

	28.55	59.19	1:30.15	2:01.58
	2	Berger, Carola	 23	UNATTACHED	2:10.00	2:03.97	9

	27.73	58.26	1:30.81	2:03.97
	3	Frisch, Alexandria	 23	VIRGINIA MASTERS SWIM TE	2:03.45	2:05.43	8

	28.75	59.99	1:32.34	2:05.43
	4	Crandell, Kelly	 21	INLAND NORTHWEST MASTE	2:17.00	2:11.94	7

	31.17	1:03.48	1:37.42	2:11.94
	5	Powell, Ashley	 23	PENINSULA COVENANT AQUA	2:08.71	2:12.00	6

	29.33	1:02.03	1:36.56	2:12.00
	6	Rieke, Elizabeth	 21	UNIVERSITY MASTERS NEBR	2:06.04	2:14.08	5

	29.01	1:01.59	1:37.02	2:14.08
	7	Gearke, Molly	 22	ROCKY MOUNTAIN MASTERS	2:19.00	2:15.46	4

	31.08	1:04.79	1:40.29	2:15.46
	8	Jensen, Erin	 20	UTAH MASTERS	2:15.36	2:16.55	3

	31.80	1:06.42	1:41.89	2:16.55
	9	Roper, Maggie	 20	ALAMEDA AQUATIC MASTER	2:14.27	2:19.87	2

	31.82	1:06.36	1:42.95	2:19.87
	10	Carson, Erin	 23	ADIRONDACK MASTERS	2:28.55	2:37.52	1

	34.49	1:14.01	1:56.00	2:37.52

Event 9  Women 25-29 200 Yard Freestyle
	25-29 NATL:	1:48.80	5/20/2001	LIMIN LIU
	1	Liu, Limin	 26	SIERRA NEVADA MASTERS	1:58.50	1:56.55	11

	26.97	56.88	1:27.11	1:56.55
	2	Quan, Sara	 29	OREGON	1:59.60	1:59.45	9

	28.46	58.32	1:28.82	1:59.45
	3	Barker, Kathy	 25	SANTA CLARA SWIM CLUB M	2:01.00	2:00.40	8

	28.79	59.46	1:29.80	2:00.40
	4	Carlson, Miriam	 25	MICHIGAN MASTERS	2:00.69	2:00.85	7

	28.60	59.31	1:30.55	2:00.85
	5	Kendig, Stephanie	 29	UNATTACHED	2:02.50	2:01.29	6

	28.64	59.20	1:30.52	2:01.29
	6	Petersen, Fiona	 28	IRVINE NOVAQUATICS	2:04.00	2:03.03	5

	29.06	1:00.24	1:31.73	2:03.03
	7	Gorman, Maura	 25	METRO MASTERS SWIM CLUB	2:06.00	2:06.94	4

	29.13	1:00.39	1:33.01	2:06.94
	8	McDonald, Jeni	 28	WALNUT CREEK MASTERS	2:08.00	2:10.05	3

	29.70	1:01.55	1:35.37	2:10.05
	9	Valle, Valerie	 25	ST. PETESBURG MASTERS	2:13.54	2:10.07	2

	30.00	1:03.00	1:36.70	2:10.07
	10	Lawrie, Dawn	 26	SIERRA NEVADA MASTERS	2:13.14	2:13.21	1

	30.91	1:05.76	1:40.17	2:13.21
	11	Bubaloni, Karen	 27	IRVING MASTERS SWIM CLUB	2:18.27	2:13.70

	29.93	1:03.09	1:38.21	2:13.70
	12	Hinkle, Jennifer	 29	DALLAS AQUATIC MASTERS	2:18.00	2:18.25

	31.09	1:05.43	1:41.32	2:18.25
	13	Martin, Stephanie	 25	VIRGINIA MASTERS SWIM TE	2:10.25	2:19.49

	31.97	1:05.62	1:41.53	2:19.49
	14	Stewart, Terri	 26	OJAI-SANTA BARBARA	2:13.50	2:21.15

	32.21	1:07.53	1:44.29	2:21.15
(Event 9  Women 25-29 200 Yard Freestyle)
	15	Bakker, Heather	 25	CHICO MASTERS SWIMMING	2:13.54	2:22.19

	33.11	1:08.90	1:45.80	2:22.19
	16	Loyd, Cara	 27	LOS ANGELES PENINSULA S	2:10.64	2:25.39

	31.96	1:05.75	1:45.70	2:25.39
	17	Barnhill, Heather	 28	HAWAII MASTERS	2:41.28	2:33.68

	33.02	1:10.58	1:52.09	2:33.68

Event 9  Women 30-34 200 Yard Freestyle
	30-34 NATL:	1:51.99	4/27/1996	K PIPES-NEILSEN
	1	Johnston, Diane	 34	TEXAS AQUATICS MASTERS	2:03.88	1:55.57	11

	27.00	56.18	1:26.27	1:55.57
	2	Buys, Jeni	 33	TEAM TYR	2:02.62	2:00.60	9

	27.52	57.60	1:28.86	2:00.60
	3	Kjoller, Marcie	 34	OJAI-SANTA BARBARA	2:01.40	2:02.26	8

	26.94	57.13	1:28.90	2:02.26
	4	Weiss, Amy	 30	MONTGOMERY ANCIENT MAR	2:03.10	2:03.37	7

	28.44	59.25	1:31.23	2:03.37
	5	Lehmer, Sheri	 34	HAWAII MASTERS	2:05.00	2:03.54	6

	28.43	58.96	1:31.35	2:03.54
	6	Ghimenti, Lee Ann	 31	VENTURA COUNTY MASTERS	2:12.67	2:05.03	5

	28.89	59.94	1:31.99	2:05.03
	7	Geil, Kimberly	 32	ROCKY MOUNTAIN MASTERS	2:10.00	2:08.65	4

	29.14	1:00.78	1:34.22	2:08.65
	8	Fox, Michele	 32	NEW ENGLAND MASTERS SW	2:07.69	2:09.28	3

	30.04	1:02.50	1:35.92	2:09.28
	9	Strong, Susan	 30	WALNUT CREEK MASTERS	2:09.77	2:11.86	2

	29.91	1:02.52	1:36.86	2:11.86
	10	Wilkerson, Felicia	 30	MANATEE AQUATICS	2:12.65	2:16.34	1

	30.97	1:05.44	1:40.60	2:16.34
	11	Keaten, Heather	 32	ROCKY MOUNTAIN MASTERS	2:27.54	2:21.30

	31.74	1:06.53	1:44.43	2:21.30
	12	Faucci, Anuschka	 30	HAWAII MASTERS	2:35.50	2:21.38

	31.45	1:06.44	1:43.80	2:21.38
	13	Bussart, Megan	 31	PACIFIC NORTHWEST AQUAT	2:20.00	2:21.93

	31.22	1:06.47	1:44.07	2:21.93
	14	Fahey, Lisa	 32	METRO MASTERS SWIM CLUB	2:26.30	2:25.52

	31.44	1:06.85	1:45.59	2:25.52
	15	Bowie, Janet	 31	BURLINGAME MASTERS WAT	2:42.33	2:29.66

	33.93	1:11.43	1:50.90	2:29.66
	16	Nefczyk, Julia	 33	ILLINOIS MASTERS	2:29.00	2:30.22

	32.51	1:10.08	1:50.05	2:30.22
	17	Eickhoff, Lelani	 34	UCLA Bruin Masters	2:35.00	2:37.32

	34.89	1:14.93	1:57.53	2:37.32

Event 9  Women 35-39 200 Yard Freestyle
	35-39 NATL:	1:51.55	5/3/1997	K PIPES-NEILSEN
	1	Drueckhammer, Maria	 38	METRO MASTERS SWIM CLUB	1:57.09	1:53.29	11

	26.76	55.86	1:25.04	1:53.29
	2	Welting, Laureen	 36	THE OLYMPIC CLUB	1:52.42	1:53.33	9

	26.79	55.42	1:24.51	1:53.33
	3	Petersen, Charlotte	 37	ST. PETESBURG MASTERS	1:56.45	1:54.87	8

	26.98	55.77	1:25.27	1:54.87
(Event 9  Women 35-39 200 Yard Freestyle)
	4	Hennessey, Lynnette	 37	HILTON HEAD AQUATIC CLU	1:57.40	1:57.95	7

	26.75	56.15	1:27.11	1:57.95
	5	Hagadorn, Heather	 37	ROCKY MOUNTAIN MASTERS	1:59.08	1:58.82	6

	27.28	55.73	1:26.21	1:58.82
	6	Cook, Mimi	 37	ALASKA MASTERS SWMG	2:00.10	1:59.21	5

	27.22	57.22	1:28.34	1:59.21
	7	Phillips, Alice	 36	VIRGINIA MASTERS SWIM TE	2:01.00	2:02.77	4

	27.75	57.57	1:29.33	2:02.77
	8	Stenfjord, Tani	 36	ALASKA MASTERS SWMG	2:08.32	2:04.63	3

	28.56	59.37	1:31.50	2:04.63
	9	Smith, Laura	 36	ROCKY MOUNTAIN MASTERS	2:02.00	2:04.92	2

	28.84	1:00.17	1:32.58	2:04.92
	10	Jarecki, Kristine	 36	COLONIALS 1776	2:09.69	2:05.71	1

	28.78	1:00.14	1:32.62	2:05.71
	11	Bittner, Molly Dean	 36	VIRGINIA MASTERS SWIM TE	2:08.55	2:06.55

	29.22	1:01.20	1:33.97	2:06.55
	12	Capen, Tasha CH	 35	MENLO PARK MASTERS	2:10.62	2:06.73

	29.66	1:01.86	1:34.85	2:06.73
	13	Stoutenborough, Ann	 37	MONTEREY BAY MASTERS SE	2:09.26	2:07.05

	29.97	1:01.71	1:34.00	2:07.05
	14	Coleman, Cecelia	 35	METRO MASTERS SWIM CLUB	2:11.70	2:08.26

	29.72	1:01.70	1:34.82	2:08.26
	15	Corner, Holly	 35	PACIFIC NORTHWEST AQUAT	2:18.00	2:09.84

	30.10	1:02.53	1:35.85	2:09.84
	16	Benediet, Anita	 38	WALNUT CREEK MASTERS	2:15.00	2:18.55

	32.71	1:07.26	1:43.03	2:18.55
	17	Kaufmann, Karen	 37	VIRGINIA MASTERS SWIM TE	2:32.38	2:35.30

	36.02	1:15.06	1:55.80	2:35.30
	18	Maestre, Laura	 35	SAN MATEO MASTERS MARLI	2:50.00	2:35.74

	34.61	1:13.13	1:55.02	2:35.74
	19	Bachman, Kari	 35	RIO GRANDE SWIM CLUB	2:35.00	2:36.26

	35.26	1:13.95	1:55.21	2:36.26
	20	Donald, Fiona	 37	BURLINGAME MASTERS WAT	2:40.00	2:37.44

	36.39	1:17.35	1:58.50	2:37.44

Event 9  Women 40-44 200 Yard Freestyle
	40-44 NATL:	1:56.45	5/20/2001	JILL HERNANDEZ
	1	Pipes-Neilsen, Karlyn	 40	SAN DIEGO SWIM MASTERS	1:51.58	1:51.93	11

	26.22	54.37	1:23.15	1:51.93
	2	Simpson, Susanne	 42	INLAND NORTHWEST MASTE	1:56.94	1:56.14	9

	27.51	56.81	1:26.45	1:56.14
	3	Rainer, Anna	 40	STRAWBERRY CANYON AQM	2:00.00	1:58.11	8

	27.91	57.61	1:27.62	1:58.11
	4	Garnier, Kathy	 41	ROCKY MOUNTAIN MASTERS	2:02.69	2:03.46	7

	29.61	1:00.69	1:32.35	2:03.46
	5	Winslow, Laura	 42	ARIZONA MASTERS	2:06.20	2:06.14	6

	30.06	1:02.13	1:34.23	2:06.14
	6	Meyer, Marguerite	 43	THE OLYMPIC CLUB	2:06.00	2:06.36	5

	30.12	1:01.89	1:34.27	2:06.36
	7	Lee, Cindy	 44	SAN MATEO MASTERS MARLI	2:10.00	2:08.26	4

	30.30	1:02.20	1:35.10	2:08.26
	8	Dewey, Vicky	 40	WESTSIDE HOUSTON SWIM C	2:11.00	2:10.86	3

	31.32	1:04.75	1:37.58	2:10.86
(Event 9  Women 40-44 200 Yard Freestyle)
	9	Blaha, Sharon	 41	UCI MASTERS	2:15.00	2:13.13	2

	31.95	1:06.19	1:40.25	2:13.13
	10	Wiseman, Jennifer	 41	HAWAII MASTERS	2:10.00	2:15.25	1

	30.14	1:02.92	1:38.72	2:15.25
	11	Hoagland, Sarah	 40	MULTNOMAH ATHLETIC CLU	2:10.79	2:15.68

	31.03	1:04.64	1:39.67	2:15.68
	12	Faust, Candace	 42	HAWAII MASTERS	2:16.00	2:17.84

	31.75	1:06.31	1:42.10	2:17.84
	13	Heldt, Jeaneen	 40	HAWAII MASTERS	2:20.00	2:22.20

	31.89	1:06.97	1:45.15	2:22.20
	14	Driscoll, Colleen	 43	METRO MASTERS SWIM CLUB	2:19.89	2:22.42

	32.65	1:08.32	1:45.04	2:22.42
	15	Edwards, Kris	 40	GOLD WAVES MASTERS	2:18.35	2:24.39

	33.52	1:09.57	1:47.37	2:24.39
	16	Uzpurvis, Karen	 44	GEORGIA	2:22.16	2:36.25

	32.69	1:10.98	1:53.23	2:36.25
	17	Hawkinson, Cindy	 41	ROCKY MOUNTAIN MASTERS	2:51.59	2:45.40

	36.08	1:18.15	2:01.82	2:45.40

Event 9  Women 45-49 200 Yard Freestyle
	45-49 NATL:	1:58.53	5/20/2001	LAURA VAL
	1	Moore, Jo	 47	PACIFIC NORTHWEST AQUAT	2:16.50	2:07.37	11

	28.80	1:01.16	1:34.57	2:07.37
	2	Grilli, Tracy	 45	NEW ENGLAND MASTERS SW	2:11.99	2:11.41	9

	30.72	1:03.83	1:38.04	2:11.41
	3	Wainwright, Joanne	 46	ALASKA MASTERS SWMG	2:15.33	2:11.68	8

	30.15	1:03.33	1:37.81	2:11.68
	4	Battin, Carolyn	 48	HENDERSON SOUTHERN NEV	2:12.12	2:13.57	7

	29.63	1:03.62	1:39.00	2:13.57
	5	Glassman, Debbie	 48	PACIFIC NORTHWEST AQUAT	2:18.50	2:17.61	6

	30.63	1:05.38	1:41.31	2:17.61
	6	Kimball, Patti	 46	HAWAII MASTERS	2:18.30	2:23.70	5

	30.51	1:06.06	1:44.43	2:23.70
	7	Braaten, Kitten	 46	VIRGINIA MASTERS SWIM TE	2:25.80	2:24.53	4

	33.60	1:10.03	1:47.33	2:24.53
	8	Koonings, Marianne	 45	SAN DIEGO SWIM MASTERS	2:26.50	2:29.68	3

	34.77	1:12.59	1:52.05	2:29.68
	9	Woodrow, Marcie	 49	PLANO WETCATS	2:39.27	2:36.42	2

	34.71	1:13.68	1:55.32	2:36.42
	10	Nakagaki, Jeanne	 48	WALNUT CREEK MASTERS	2:45.00	2:40.88	1

	35.41	1:13.80	1:56.22	2:40.88
	11	Emory, Susan	 45	ARIZONA MASTERS	3:05.00	2:42.62

	35.11	1:16.00	1:59.80	2:42.62
	12	Marini, Lynne	 49	WALNUT CREEK MASTERS	3:00.00	2:56.32

	42.23	1:26.51	2:11.62	2:56.32
	13	Di Capua, Toni	 49	SAN MATEO MASTERS MARLI	5:00.00	5:00.61

	1:05.80	2:23.60	3:42.69	5:00.61
	---	Finch, Merry	 47	YUBA CITY RACQUETCLUB	2:19.85	DQ


Event 9  Women 50-54 200 Yard Freestyle
	50-54 NATL:	2:08.15	4/30/2000	CELESTE MILLER
	1	Val, Laura	 50	TAMALPAIS	2:02.00	1:59.55	11

	27.65	58.40	1:29.02	1:59.55
(Event 9  Women 50-54 200 Yard Freestyle)
	2	Halfacre, Susan	 50	GATOR SWIM CLUB	2:06.69	2:06.29	9

	28.84	1:00.05	1:33.18	2:06.29
	3	Roche, Carolyn	 51	ROCKY MOUNTAIN MASTERS	2:19.50	2:15.11	8

	29.31	1:02.77	1:38.71	2:15.11
	4	Johnston, Bonnie	 50	MARYLAND MASTERS	2:26.50	2:20.69	7

	31.33	1:05.96	1:43.69	2:20.69
	5	Guthrie, Sally	 52	MICHIGAN MASTERS	2:28.00	2:21.08	6

	31.79	1:06.92	1:43.48	2:21.08
	6	Bradbury, Debbie	 50	UNATTACHED	2:27.50	2:23.77	5

	34.48	1:11.10	1:47.24	2:23.77
	7	Miller, Nancy	 52	VIRGINIA MASTERS SWIM TE	2:35.00	2:26.83	4

	34.75	1:11.71	1:49.33	2:26.83
	8	Buck, Kathleen	 51	OREGON	2:30.28	2:26.84	3

	34.29	1:11.58	1:49.06	2:26.84
	9	Finch, Dale	 51	SAN MATEO MASTERS MARLI	2:45.00	2:38.68	2

	35.59	1:16.00	1:57.99	2:38.68
	10	Rousseau, Sandi	 54	OREGON	2:41.50	2:38.96	1

	36.29	1:16.54	1:57.90	2:38.96
	11	Apple, Kate	 53	WALNUT CREEK MASTERS	2:39.00	2:41.02

	34.24	1:13.80	1:56.29	2:41.02
	12	Herner, Susan	 53	GREATER INDIANA	2:52.75	2:42.82

	36.40	1:17.89	2:00.36	2:42.82
	13	Daniel, Maureen	 54	WALNUT CREEK MASTERS	2:23.00	3:07.35

	40.32	1:28.12	2:19.19	3:07.35
	14	Rapoport, Jena	 51	THE OLYMPIC CLUB	3:30.00	3:17.75

	42.92	1:33.14	2:26.33	3:17.75

Event 9  Women 55-59 200 Yard Freestyle
	55-59 NATL:	2:15.35	5/16/1999	ARDETH MUELLER
	1	Barnett-Sallee, Bettyann	 56	HAWAII MASTERS	2:16.00	2:14.32	11

	30.81	1:04.01	1:39.65	2:14.32
	2	Dillon, Sally	 55	PACIFIC NORTHWEST AQUAT	2:25.69	2:22.85	9

	33.26	1:10.09	1:46.98	2:22.85
	3	Marr, Jackie	 58	SAN DIEGO SWIM MASTERS	2:22.80	2:27.71	8

	33.09	1:10.13	1:49.35	2:27.71
	4	Ecker, Kaeti	 55	SAN LUIS AQUATIC MASTERS	2:45.05	2:37.67	7

	37.17	1:17.62	1:58.36	2:37.67
	5	Hill, Marcia	 57	METRO MASTERS SWIM CLUB	2:44.70	2:40.62	6

	36.73	1:17.09	1:59.32	2:40.62
	6	Anziano, Marcia	 57	ROCKY MOUNTAIN MASTERS	2:43.57	2:41.38	5

	38.26	1:19.42	2:00.43	2:41.38
	7	Michel, Judy	 55	COLONIALS 1776	2:55.00	2:52.36	4

	39.62	1:23.53	2:08.67	2:52.36
	8	Jarmakani, Brenda	 55	UCLA Bruin Masters	2:58.00	2:53.10	3

	39.67	1:23.02	2:08.17	2:53.10
	9	Goodman, Lois	 55	OJAI-SANTA BARBARA	3:11.95	3:15.68	2

	44.00	1:33.85	2:24.70	3:15.68
	10	Trevison, Ellie	 59	S.W.I.M. FLORIDA MASTERS, I	3:51.00	4:01.07	1

	48.54	1:50.50	2:55.13	4:01.07

Event 9  Women 60-64 200 Yard Freestyle
	60-64 NATL:	2:25.85	4/30/1995	LAVELLE STOINOFF
	1	Munn, Susan	 63	DAVIS AQUATIC MASTERS	2:45.00	2:35.78	11

	37.79	1:17.19	1:57.49	2:35.78
	2	Mac Pherson, Carol	 63	RINCONADA	3:00.00	2:38.21	9

	36.88	1:17.48	1:58.67	2:38.21
	3	Ridout, Nancy	 60	TAMALPAIS	3:00.00	2:46.08	8

	39.56	1:21.04	2:03.80	2:46.08
	4	Stretch, Nancy	 62	THE OLYMPIC CLUB	3:03.50	3:01.37	7

	41.00	1:26.46	2:13.69	3:01.37
	5	Menk, Sally	 63	PIRATE SWIMMERS	3:18.59	3:19.77	6

	45.59	1:35.77	2:28.17	3:19.77
	6	Haworth, Joyce	 64	WALNUT CREEK MASTERS	3:35.00	3:38.31	5

	50.29	1:44.90	2:42.00	3:38.31

Event 9  Women 65-69 200 Yard Freestyle
	65-69 NATL:	2:32.93	4/19/1998	LAVELLE STOINOFF
	1	Stowell, Diane	 68	HAWAII MASTERS	2:58.00	2:41.86	11

	38.30	1:18.64	2:00.61	2:41.86
	2	Detrick, Johnnie	 66	VIRGINIA MASTERS SWIM TE	2:54.23	2:50.12	9

	38.95	1:21.99	2:05.76	2:50.12
	3	McCubbin, Miek	 66	SAN MATEO MASTERS MARLI	3:17.00	3:02.55	8

	38.99	1:25.61	2:15.48	3:02.55
	4	Niblett, Patricia	 69	TECHNOSPORT	3:06.90	3:02.68	7

	41.30	1:27.02	2:16.29	3:02.68
	5	Lyons, Valerie	 66	O*H*I*O* MASTERS SWIM CL	3:15.52	3:05.69	6

	43.81	1:31.79	2:20.62	3:05.69
	6	Monroe, Donna	 68	WALNUT CREEK MASTERS	3:11.00	3:07.02	5

	43.58	1:30.78	2:20.00	3:07.02
	7	Kremer, Sandra	 66	NORTH CAROLINA MASTERS	3:16.85	3:10.46	4

	43.78	1:31.78	2:22.19	3:10.46
	8	Branscomb, Tessie	 66	MENDOCINO COAST MASTER	3:11.03	3:11.16	3

	42.22	1:30.80	2:21.47	3:11.16
	9	Caldwell, Dionne	 69	IRVINE NOVAQUATICS	3:46.00	3:17.62	2

	44.49	1:34.15	2:26.74	3:17.62
	10	Buchannan, Peggy	 69	ROCKY MOUNTAIN MASTERS	3:28.42	3:23.53	1

	44.14	1:35.87	2:30.25	3:23.53
	11	Fox, Jean	 67	GREATER kNOXVILLE MASTE	3:18.63	3:28.47

	47.23	1:39.88	2:34.20	3:28.47
	12	Duncan, Jean	 69	WALNUT CREEK MASTERS	3:28.30	3:34.85

	49.04	1:44.31	2:40.47	3:34.85

Event 9  Women 70-74 200 Yard Freestyle
	70-74 NATL:	2:35.85	4/30/2000	GAIL ROPER
	1	Roper, Gail	 72	PIRANHA MASTERS	2:50.00	2:45.17	11

	36.49	1:17.65	2:00.84	2:45.17
	2	Gaschke, Lida	 70	METRO MASTERS SWIM CLUB	3:01.97	3:00.01	9

	39.78	1:25.13	2:12.31	3:00.01
	3	Campbell, Joan	 72	CLEARWATER AQUATIC TEA	3:10.00	3:13.62	8

	44.09	1:33.29	2:24.10	3:13.62
	4	Dallam, Ann	 71	SAN DIEGO SWIM MASTERS	3:25.29	3:33.30	7

	49.45	1:43.82	2:38.17	3:33.30
	5	L'Esperance, Beverly	 70	OREGON	4:23.00	3:51.79	6

	54.28	1:54.13	2:56.83	3:51.79
(Event 9  Women 70-74 200 Yard Freestyle)
	6	Lambertson, Ann	 71	SAN MATEO MASTERS MARLI	3:30.00	4:05.20	5

	53.36	1:57.08	3:02.04	4:05.20
	7	Morgan, Caroline	 70	UTAH MASTERS	4:05.00	4:06.67	4

	58.17	2:00.43	3:03.94	4:06.67
	8	Engstrom-Heg, Verna	 72	ADIRONDACK MASTERS	4:31.70	4:40.09	3

	1:08.43	2:20.51	3:31.85	4:40.09
	9	Holmes, Frances	 74	ROCKY MOUNTAIN MASTERS	4:52.00	4:57.75	2

	1:02.47	2:20.99	3:41.35	4:57.75

Event 9  Women 75-79 200 Yard Freestyle
	75-79 NATL:	2:58.74	5/16/1999	MARGERY MEYER
	1	Carr, Florence	 76	FLORIDA MAVERICK MASTER	3:01.22	3:02.21	11

	40.97	1:26.53	2:13.86	3:02.21
	2	Meyer, Margery	 79	THE OLYMPIC CLUB	3:21.00	3:09.48	9

	40.72	1:26.96	2:17.49	3:09.48
	3	Stone, Marjorie	 78	PIRATE SWIMMERS	3:44.54	3:43.07	8

	49.98	1:46.07	2:45.01	3:43.07

Event 9  Women 80-84 200 Yard Freestyle
	80-84 NATL:	3:14.68	5/16/1999	RITA SIMONTON
	1	Cederlund, Bunny	 80	SPACE COAST MASTERS	3:46.00	3:23.44	11

	45.01	1:35.93	2:29.72	3:23.44
	2	Simonton, Rita	 83	GOLDEN WEST SWIM CLUB	3:28.20	3:24.69	9

	47.14	1:39.14	2:32.75	3:24.69
	3	Thorsen, Ruth	 81	DC MASTERS	5:15.35	5:06.18	8

	1:14.69	2:34.17	3:52.11	5:06.18
	4	Chadwick, Marion	 80	PACIFIC NORTHWEST AQUAT	5:18.12	5:12.89	7

	1:14.80	2:36.63	3:56.75	5:12.89

Event 9  Women 85-89 200 Yard Freestyle
	85-89 NATL:	4:08.61	5/7/1995	JULIA DOLCE
	1	Etienne, Audrey	 85	SAN MATEO MASTERS MARLI	4:00.00	4:05.11	11

	53.88	1:56.93	3:03.85	4:05.11
	2	Walker, Anne	 86	DC MASTERS	4:18.53	4:31.16	9

	1:03.33	2:14.42	3:25.86	4:31.16
	3	O'Connell, Nate	 85	SPACE COAST MASTERS	4:58.00	4:50.26	8

	1:02.12	2:12.62	3:28.50	4:50.26
	4	Lathram, Mary	 86	DC MASTERS	5:22.00	5:13.87	7

	1:16.08	2:35.51	3:54.37	5:13.87

Event 9  Women 90-94 200 Yard Freestyle
	90-94 NATL:	4:56.80	5/12/1996	AILEEN SOULE
	1	Dolce, Julia	 92	GARDEN STATE MASTERS	4:56.80	4:56.62	11

	1:07.46	2:27.34	3:45.84	4:56.62

 

Event 10  Men 19-24 200 Yard Freestyle
	19-24 NATL:	1:37.60	2/18/2001	ROMAIN BARNIER
	Name	Age	Team	Seed Time	Finals Time	Points

	1	Wynn, Ryan	 23	CITY OF LAS VEGAS MASTER	1:47.00	1:43.65	11

	23.71	49.70	1:16.40	1:43.65
	2	Kaya, Reece	 19	HAWAII MASTERS	1:47.99	1:45.02	9

	24.02	50.66	1:18.02	1:45.02
	3	Conway, Adam	 23	SAN DIEGO SWIM MASTERS	1:44.56	1:45.75	8

	22.90	49.20	1:16.68	1:45.75
	4	Padua, Francisco	 23	WESTSIDE HOUSTON SWIM C	1:50.02	1:47.06	7

	24.68	51.41	1:18.98	1:47.06
	5	Bate, Andrew	 24	GEORGIA	1:52.52	1:52.52	6

	26.34	54.56	1:23.71	1:52.52
	6	Dixon, Keith	 24	SHORE AQUATICS	1:51.23	1:56.38	5

	25.58	54.22	1:25.02	1:56.38
	7	Hardcastle, Holden	 24	UNIVERSITY OF SAN FRANCI	1:53.08	1:58.88	4

	27.26	57.02	1:27.99	1:58.88
	8	Speer, Jasen	 20	PACIFIC NORTHWEST AQUAT	2:01.00	1:59.55	3

	27.73	58.43	1:59.55
	9	Youngman, Leon	 24	MINNESOTA MASTERS SWIM 	2:05.00	2:00.71	2

	27.79	58.09	1:29.42	2:00.71

Event 10  Men 25-29 200 Yard Freestyle
	25-29 NATL:	1:38.14	2/3/1996	JOHN KEPPELER
	1	Kittredge, Brad	 25	THE OLYMPIC CLUB	1:45.29	1:42.90	11

	23.08	48.46	1:15.01	1:42.90
	2	Wanie, Lee	 28	THE OLYMPIC CLUB	1:42.00	1:44.14	9

	23.73	50.08	1:16.96	1:44.14
	3	Paul, Darcy	 26	NEW ENGLAND MASTERS SW	1:48.00	1:47.42	8

	25.15	52.58	1:19.91	1:47.42
	4	Thorum, Thomas	 29	UTAH MASTERS	1:54.00	1:47.86	7

	24.74	52.02	1:19.72	1:47.86
	5	Liggett, Michael	 27	DYNAMO SWIM CLUB MASTE	1:45.90	1:48.57	6

	25.14	53.68	1:21.64	1:48.57
	6	Frohlich, Jon	 29	UTAH MASTERS	1:51.35	1:48.97	5

	24.94	52.34	1:20.27	1:48.97
	7	Marlow, Jarvis	 26	HENDERSON SOUTHERN NEV	1:51.69	1:49.48	4

	25.67	53.55	1:22.00	1:49.48
	8	Welting, Evan	 27	DYNAMO SWIM CLUB MASTE	1:52.90	1:52.05	3

	25.75	53.97	1:22.94	1:52.05
	9	Mundelius, Matthew	 29	WALNUT CREEK MASTERS	1:52.00	1:55.50	2

	26.20	54.67	1:24.66	1:55.50
	10	Linderman, Ross	 25	PACIFIC NORTHWEST AQUAT	2:05.01	1:55.64	1

	26.77	55.76	1:25.83	1:55.64
	11	Gutenberg, Peter	 27	SAN DIEGO SWIM MASTERS	1:57.02	1:58.78

	27.05	56.79	1:27.72	1:58.78
	12	Davis, Justin	 27	ROSE BOWL MASTERS	1:56.83	1:59.04

	26.24	55.68	1:26.76	1:59.04
	13	Baker, Chase	 29	PATRIOT MASTERS SWIM TE	2:07.54	2:08.56

	28.06	59.18	1:32.36	2:08.56

Event 10  Men 30-34 200 Yard Freestyle
	30-34 NATL:	1:38.03	5/16/1999	JON OLSEN
	1	Roestenberg, Andreas	 30	CITY OF LAS VEGAS MASTER	1:38.23	1:41.55	11

	24.37	50.31	1:16.44	1:41.55
(Event 10  Men 30-34 200 Yard Freestyle)
	2	Wegner, Dan	 30	SOUTHERN CAL AQUATICS M	1:41.80	1:42.21	9

	23.81	49.11	1:15.34	1:42.21
	3	Crankshaw, Erik	 30	NORTH CAROLINA MASTERS	1:50.96	1:45.76	8

	25.01	52.01	1:18.95	1:45.76
	4	Smit, Robbert-Paul	 33	ROCKY MOUNTAIN MASTERS	1:48.00	1:45.98	7

	24.20	50.89	1:18.48	1:45.98
	5	Farrell, Andrew	 31	TEAM ORLANDO MASTERS	1:46.24	1:46.57	6

	24.18	50.38	1:17.91	1:46.57
	6	McCary, Michael	 31	HAWAII MASTERS	1:52.80	1:49.95	5

	25.85	53.81	1:21.94	1:49.95
	7	Bordron, Patrice	 34	GREATER COLUMBUS MASTE	1:50.00	1:50.32	4

	25.86	53.48	1:21.72	1:50.32
	8	Fordyce, Paul	 32	MANATEE AQUATICS	1:55.10	1:50.79	3

	25.60	53.51	1:22.14	1:50.79
	9	Fredrick, Derron	 34	UNIVERSITY MASTERS NEBR	1:55.60	1:50.84	2

	25.42	53.90	1:22.51	1:50.84
	10	Fernandez, Dickie	 30	ARIZONA MASTERS	1:57.25	1:51.93	1

	25.92	54.14	1:23.12	1:51.93
	11	Robling, Steve	 32	PALMETTO MASTERS	1:56.96	1:52.09

	25.04	53.04	1:22.15	1:52.09
	12	Frost, Kenneth	 30	TAMALPAIS	1:59.56	1:52.23

	25.88	54.09	1:23.25	1:52.23
	13	Ellis, Andrew	 33	COLONIALS 1776	1:52.00	1:54.41

	25.56	54.46	1:24.83	1:54.41
	14	Fitzhugh, Will	 34	VIRGINIA MASTERS SWIM TE	1:52.00	1:55.47

	26.28	54.51	1:24.56	1:55.47
	15	Egg, Victor	 31	GARDEN STATE MASTERS	1:55.50	1:57.25

	25.87	54.73	1:24.63	1:57.25
	16	Van Brunt, Michael	 33	NIAGARA DISTRICT MASTERS	2:05.00	1:59.62

	27.72	58.56	1:29.57	1:59.62
	17	Rost, Shawn	 34	ALASKA MASTERS SWMG	2:03.88	2:00.20

	26.89	57.05	1:28.27	2:00.20
	18	Johnson, Charlie	 32	SAN DIEGO SWIM MASTERS	1:58.50	2:05.47

	29.46	1:01.96	1:34.38	2:05.47
	19	Camelio, Matthew	 31	NEW ENGLAND MASTERS SW	2:06.50	2:05.75

	29.68	1:01.30	1:33.21	2:05.75
	20	White, Tobin	 30	STANFORD MASTERS	2:12.12	2:06.22

	29.52	1:02.54	1:35.21	2:06.22

Event 10  Men 35-39 200 Yard Freestyle
	35-39 NATL:	1:41.20	5/16/1999	FRANZ MORTENSEN
	1	Karnaugh, Ronald	 35	ARIZONA MASTERS	1:41.20	1:40.16	11

	23.10	48.21	1:14.26	1:40.16
	2	Shaffer, Mike	 36	VENTURA COUNTY MASTERS	1:45.00	1:43.79	9

	24.56	50.67	1:17.02	1:43.79
	3	Keppeler, John	 35	THE OLYMPIC CLUB	1:44.00	1:43.84	8

	24.31	50.28	1:17.00	1:43.84
	4	Kuck, John	 35	WESTSIDE HOUSTON SWIM C	1:47.00	1:46.07	7

	25.61	52.46	1:19.36	1:46.07
	5	Laurie, Rob	 35	SIERRA NEVADA MASTERS	1:49.90	1:47.40	6

	25.57	52.93	1:20.67	1:47.40
	6	Lileikis, Tom	 35	HAWAII MASTERS	1:53.00	1:48.43	5

	26.31	54.36	1:22.05	1:48.43
(Event 10  Men 35-39 200 Yard Freestyle)
	7	Erwin, Jeff	 37	SAWTOOTH MASTERS	1:52.95	1:48.69	4

	25.71	53.29	1:21.32	1:48.69
	8	Landry, Richard	 38	NEW ENGLAND MASTERS SW	1:46.62	1:48.76	3

	25.36	52.60	1:20.41	1:48.76
	9	Coughlin, Sean	 36	AUBURN MASTERS SWIMMER	1:51.65	1:48.93	2

	25.79	53.34	1:21.21	1:48.93
	10	Glaser, Geoffrey	 37	UNIVERSITY OF SAN FRANCI	1:49.00	1:49.15	1

	24.15	51.19	1:20.21	1:49.15
	11	Lileikis, Joseph	 39	HAWAII MASTERS	1:51.75	1:49.36

	26.06	54.19	1:22.18	1:49.36
	12	Wise, James	 37	ROCKY MOUNTAIN MASTERS	1:54.00	1:50.37

	26.48	54.08	1:21.92	1:50.37
	13	Remmert, Greg	 39	WALNUT CREEK MASTERS	1:53.50	1:50.42

	25.32	53.16	1:21.75	1:50.42
	14	Chestnut, Doug	 37	PATRIOT MASTERS SWIM TE	1:51.38	1:50.85

	26.40	54.57	1:22.65	1:50.85
	15	Nelson, Timothy	 36	OREGON	1:52.25	1:51.08

	26.70	54.83	1:22.96	1:51.08
	16	McCormack, Bryan	 36	UNATTACHED	1:58.00	1:51.19

	25.20	52.82	1:21.64	1:51.19
	17	Collins, Michael	 36	IRVINE NOVAQUATICS	1:52.00	1:51.43

	26.21	54.26	1:22.93	1:51.43
	18	Nelson, Forrest	 36	ROSE BOWL MASTERS	1:53.77	1:53.79

	26.73	55.74	1:25.00	1:53.79
	19	Rodriguez, Rick	 39	OREGON	2:00.02	1:53.86

	25.81	54.16	1:23.69	1:53.86
	20	Bohm, Eric	 35	WALNUT CREEK MASTERS	1:55.00	1:56.18

	26.11	55.16	1:25.45	1:56.18
	21	Holmes, Robert	 39	CRESCENT HILL MASTERS	1:57.70	1:56.75

	26.45	56.08	1:26.06	1:56.75
	22	Martin, Andrew N.	 39	MARYLAND MASTERS	1:58.66	1:57.93

	26.28	56.24	1:27.59	1:57.93
	23	Heaney, Michael	 35	WALNUT CREEK MASTERS	1:57.89	1:58.50

	27.29	56.14	1:26.49	1:58.50
	24	Gaberino, Geoffrey	 39	TEAM TYR	1:58.00	2:01.58

	23.87	56.37	1:28.87	2:01.58
	25	Dromsky, Joseph	 39	GREATER AUGUSTA SWIMMI	1:56.50	2:03.00

	28.17	59.03	1:30.70	2:03.00
	26	Curd, James	 35	GARDEN STATE MASTERS	2:40.00	2:31.06

	33.88	1:11.14	1:51.10	2:31.06

Event 10  Men 40-44 200 Yard Freestyle
	40-44 NATL:	1:43.37	5/20/2001	PAUL SMITH
	1	Smith, Paul	 42	ROCKY MOUNTAIN MASTERS	1:43.30	1:43.05	11

	24.56	50.86	1:17.27	1:43.05
	2	Smith, John	 40	TEAM TYR	1:46.50	1:44.17	9

	24.01	50.26	1:17.54	1:44.17
	3	Fell, Michael	 40	MONTGOMERY ANCIENT MAR	1:45.92	1:48.14	8

	25.19	52.20	1:19.40	1:48.14
	4	Brophy, Neil	 41	NIAGARA DISTRICT MASTERS	1:56.45	1:48.88	7

	26.15	53.30	1:21.23	1:48.88
	5	Hughes, Keith	 40	CITY OF LAS VEGAS MASTER	1:51.20	1:49.03	6

	24.99	52.28	1:20.70	1:49.03
(Event 10  Men 40-44 200 Yard Freestyle)
	6	Colbeck, Pete	 40	PACIFIC NORTHWEST AQUAT	1:52.60	1:49.90	5

	26.14	53.43	1:21.26	1:49.90
	7	Johnson, Eric	 42	STRAWBERRY CANYON AQM	1:52.50	1:50.53	4

	25.77	54.03	1:22.32	1:50.53
	8	Tidmarsh, George	 42	MENLO PARK MASTERS	1:52.00	1:50.74	3

	25.71	52.90	1:21.11	1:50.74
	9	Callahan, Jim	 44	GREATER COLUMBUS MASTE	1:53.50	1:51.90	2

	26.84	55.67	1:24.20	1:51.90
	10	Gothberg, Brad	 40	WALNUT CREEK MASTERS	1:52.00	1:52.80	1

	25.75	53.49	1:22.37	1:52.80
	11	Reid, Mike	 41	GEORGIA	1:54.50	1:53.48

	26.66	55.25	1:24.38	1:53.48
	12	Johnson, Keith	 44	HAWAII MASTERS	1:59.00	1:54.35

	26.43	54.81	1:24.01	1:54.35
	13	Rowland, Jim	 41	ILLINOIS MASTERS	1:58.26	1:55.12

	26.41	55.13	1:24.60	1:55.12
	14	Angell, Clayton	 44	ALABAMA AQUATICS ASSOC.	1:54.10	1:56.50

	26.30	55.23	1:25.54	1:56.50
	15	Khodko, Dmitri	 42	NEPEAN MASTERS SWIM CLU	1:58.00	1:56.63

	26.32	55.30	1:25.37	1:56.63
	16	Mitsch, Mark	 44	NEW ENGLAND MASTERS SW	2:01.91	1:58.11

	27.82	58.00	1:28.77	1:58.11
	17	Caron, Louis	 44	ROSE BOWL MASTERS	2:00.52	1:58.39

	26.75	56.55	1:27.48	1:58.39
	18	Geary, Bill	 44	NEW ENGLAND MASTERS SW	1:59.45	1:58.48

	27.69	57.21	1:27.77	1:58.48
	19	McIntosh, Douglas	 42	NORTH CAROLINA MASTERS	2:10.00	2:05.55

	27.61	58.17	1:31.49	2:05.55
	20	Hislop, Scott	 43	ROLLING HILLS MUD SHARKS	1:58.00	2:07.68

	27.68	57.77	1:31.78	2:07.68
	21	Fasth, Gerry	 42	UNATTACHED	2:07.92	2:09.35

	28.42	1:00.29	1:34.43	2:09.35
	22	Beza, Ion	 43	SAN DIEGO SWIM MASTERS	2:10.78	2:13.66

	30.41	1:04.19	1:39.17	2:13.66
	23	Douglas, Michael	 44	OREGON	2:05.10	2:14.03

	29.05	1:02.75	1:38.17	2:14.03
	24	Raful, Mitchell	 40	VIRGINIA MASTERS SWIM TE	2:40.00	2:46.62

	36.12	1:17.06	2:01.87	2:46.62
	25	Oppenheim, Robert	 42	RIO GRANDE SWIM CLUB	2:55.00	2:46.78

	36.54	1:19.01	2:04.81	2:46.78

Event 10  Men 45-49 200 Yard Freestyle
	45-49 NATL:	1:46.64	4/30/2000	JACK GROSELLE
	1	Cooper, Malcolm	 45	HAWAII MASTERS	1:51.50	1:49.07	11

	24.69	52.04	1:20.53	1:49.07
	2	Hudson, John	 46	PATRIOT MASTERS SWIM TE	1:54.00	1:51.34	9

	26.59	54.57	1:23.08	1:51.34
	3	Perout, Jeff	 49	GATOR SWIM CLUB	1:53.30	1:51.45	8

	26.33	54.43	1:22.67	1:51.45
	4	Eldred, Spencer	 45	HAWAII MASTERS	1:48.00	1:51.58	7

	24.97	52.36	1:21.00	1:51.58
	5	Drake, Kevin	 45	ILLINOIS MASTERS	1:55.30	1:52.36	6

	26.77	55.14	1:23.76	1:52.36
(Event 10  Men 45-49 200 Yard Freestyle)
	6	Hughes, John	 48	ROCKY MOUNTAIN MASTERS	1:53.50	1:52.61	5

	26.02	53.88	1:22.65	1:52.61
	7	Djang, Philipp	 47	RIO GRANDE SWIM CLUB	1:56.00	1:56.10	4

	27.48	55.26	1:24.93	1:56.10
	8	Keeney, Mike	 47	SAN DIEGO SWIM MASTERS	1:59.80	1:57.31	3

	26.89	56.43	1:26.93	1:57.31
	9	Williams, Scott	 47	THE OLYMPIC CLUB	1:59.50	1:57.36	2

	25.77	54.54	1:25.65	1:57.36
	10	Long, Steve	 46	FIRST COLONY MASTERS	1:59.50	1:59.11	1

	27.82	57.77	1:28.30	1:59.11
	11	Nolte, Christopher	 45	ROCKY MOUNTAIN MASTERS	1:58.00	1:59.16

	27.90	58.58	1:29.45	1:59.16
	12	Sidenberg, Phil	 45	DALAND SWIM SCHOOL MAS	2:00.01	1:59.52

	27.87	57.51	1:28.73	1:59.52
	13	Goding, Bill	 48	HAWAII MASTERS	1:58.00	2:00.38

	26.63	55.94	1:27.17	2:00.38
	14	Grilli, David	 47	NEW ENGLAND MASTERS SW	2:08.00	2:12.39

	29.28	1:02.68	1:37.40	2:12.39
	15	Johnson, David	 45	MICHIGAN MASTERS	2:30.00	2:30.24

	31.74	1:09.26	1:50.01	2:30.24
	---	Smith, Dan	 47	RINCONADA	2:40.00	DQ

	33.89	1:15.46	2:00.53	DQ

Event 10  Men 50-54 200 Yard Freestyle
	50-54 NATL:	1:47.69	5/20/2001	JIM MCCONICA
	1	Mc Conica, Jim	 51	VENTURA COUNTY MASTERS	1:47.69	1:48.82	11

	25.65	53.19	1:20.80	1:48.82
	2	Oates, David	 51	PATRIOT MASTERS SWIM TE	1:54.70	1:54.75	9

	26.39	54.40	1:23.76	1:54.75
	3	O'Keefee, Peter	 51	SOUTHERN CAL AQUATICS M	1:54.70	1:56.78	8

	26.45	54.87	1:25.28	1:56.78
	4	Jacobs, Ronald	 50	PACIFIC NORTHWEST AQUAT	1:59.99	1:57.06	7

	26.36	56.14	1:27.13	1:57.06
	5	Paxton, Norman	 53	ROCKY MOUNTAIN MASTERS	1:58.00	1:57.61	6

	26.26	55.22	1:25.94	1:57.61
	6	Leech, J Nathan	 53	ILLINOIS MASTERS	2:03.33	1:58.21	5

	27.58	57.93	1:28.63	1:58.21
	7	Myers, Greg	 50	THE OLYMPIC CLUB	1:59.62	1:58.29	4

	26.41	55.89	1:27.08	1:58.29
	8	Sloan, Larry	 54	PATRIOT MASTERS SWIM TE	2:01.00	1:58.50	3

	27.02	56.08	1:26.98	1:58.50
	9	Quinn, John	 51	SOUTHERN CAL AQUATICS M	1:58.11	2:00.42	2

	27.08	56.73	1:27.71	2:00.42
	10	Warner, Frank	 53	PACIFIC NORTHWEST AQUAT	2:02.00	2:00.49	1

	27.35	57.61	1:28.92	2:00.49
	11	Green, Richard	 50	INLAND NORTHWEST MASTE	2:06.30	2:01.27

	28.43	59.18	1:30.09	2:01.27
	12	Inman, Grant	 50	TAMPA BAY AQUATIC CLUB	2:07.70	2:01.71

	28.92	1:00.56	1:32.03	2:01.71
	13	Kent, Cary	 50	WALNUT CREEK MASTERS	2:03.00	2:02.34

	26.93	57.35	1:29.32	2:02.34
	14	Martin, Jack	 50	COLONIALS 1776	2:05.13	2:02.35

	27.81	58.58	1:30.94	2:02.35
(Event 10  Men 50-54 200 Yard Freestyle)
	15	Lintz, Steven	 51	SIERRA NEVADA MASTERS	2:03.52	2:05.43

	27.98	59.01	1:31.90	2:05.43
	16	Sloan, Bruce	 53	HAWAII MASTERS	2:08.00	2:06.29

	29.12	1:00.29	1:32.98	2:06.29
	17	Walters, Robert	 51	HAWAII MASTERS	2:14.00	2:06.39

	29.10	1:00.84	1:33.15	2:06.39
	18	Harmon, David	 52	MONTGOMERY ANCIENT MAR	2:18.00	2:09.69

	30.05	1:02.52	1:35.44	2:09.69
	19	Gross, Jeff	 51	SAN DIEGO SWIM MASTERS	2:12.00	2:10.86

	31.50	1:05.61	1:39.23	2:10.86
	20	Foote, David	 52	VENTURA COUNTY MASTERS	2:08.00	2:11.24

	31.13	1:04.94	1:38.99	2:11.24
	21	Saltzman, Edward	 51	DYNAMO SWIM CLUB MASTE	2:15.39	2:14.86

	30.78	1:04.68	1:39.85	2:14.86
	22	Norris, James	 54	PACIFIC NORTHWEST AQUAT	2:18.00	2:16.18

	31.67	1:06.57	1:41.96	2:16.18
	23	Steiner, Jonathan	 51	TAMALPAIS	2:11.00	2:23.86

	32.55	1:09.04	1:46.81	2:23.86
	24	Mc Cowan, Edwin	 54	VIRGINIA MASTERS SWIM TE	2:45.25	2:28.55

	33.92	1:11.64	1:50.29	2:28.55
	25	Kilz, Raymond	 54	UNATTACHED	2:40.00	2:55.97

	38.36	1:22.46	2:10.36	2:55.97

Event 10  Men 55-59 200 Yard Freestyle
	55-59 NATL:	1:52.90	5/10/1998	TIMOTHY GARTON
	1	De Lacy, James	 55	WALNUT CREEK MASTERS	2:03.00	1:56.95	11

	26.83	56.58	1:26.30	1:56.95
	2	Abrahams, Richard	 57	ROCKY MOUNTAIN MASTERS	1:58.00	1:57.78	9

	26.17	55.40	1:26.60	1:57.78
	3	McCormick, Paul	 55	ROCKY MOUNTAIN MASTERS	1:54.10	1:57.90	8

	27.64	56.97	1:27.18	1:57.90
	4	Selles, Carl	 55	ROCKY MOUNTAIN MASTERS	2:05.00	1:59.54	7

	27.27	57.10	1:28.21	1:59.54
	5	Momsen, Bob	 55	HAWAII MASTERS	1:57.00	2:01.67	6

	28.63	59.28	1:30.44	2:01.67
	6	Ackerman, Milton	 55	HAWAII MASTERS	2:10.00	2:02.29	5

	29.40	1:00.20	1:31.80	2:02.29
	7	Burns, Richard	 58	TAMALPAIS	2:06.50	2:02.53	4

	28.27	59.16	1:31.17	2:02.53
	8	Cazalet, Edward	 59	TAMALPAIS	2:03.00	2:03.41	3

	28.57	59.66	1:31.47	2:03.41
	9	Couch, Bob	 55	ALABAMA AQUATICS ASSOC.	2:04.00	2:05.04	2

	28.76	1:00.50	1:32.78	2:05.04
	10	Dick, Bill M.	 55	WALNUT CREEK MASTERS	2:07.00	2:07.61	1

	26.65	58.25	1:32.74	2:07.61
	11	Bailey, Hop	 55	ARIZONA MASTERS	2:14.00	2:09.16

	30.69	1:03.05	1:36.14	2:09.16
	12	Kutsenko, Vadim	 57	SAN MATEO MASTERS MARLI	2:13.00	2:09.58

	30.39	1:02.87	1:36.65	2:09.58
	13	Dowd, Arnie	 56	ROCKY MOUNTAIN MASTERS	2:17.00	2:10.88

	28.92	1:00.97	1:35.60	2:10.88
	14	Fuller, Vern	 55	ARIZONA MASTERS	2:15.50	2:12.63

	30.81	1:04.23	1:38.32	2:12.63
(Event 10  Men 55-59 200 Yard Freestyle)
	15	Sparr, Patrick	 55	ARIZONA MASTERS	2:12.20	2:13.53

	30.29	1:03.66	1:38.28	2:13.53
	16	May, Robert	 55	POHUE BAY SWIMMING	2:15.00	2:15.90

	28.26	1:00.85	1:37.12	2:15.90
	17	Rahill, Jeff	 56	HAWAII MASTERS	2:36.00	2:17.72

	30.01	1:04.51	1:41.12	2:17.72
	18	Chaffee, Paul	 59	MICHIGAN MASTERS	2:20.00	2:17.92

	29.43	1:03.43	1:41.78	2:17.92
	19	Burr, Ken	 57	WALNUT CREEK MASTERS	2:19.00	2:19.56

	29.95	1:04.31	1:42.34	2:19.56
	20	O'Connell, Jerry	 57	S.W.I.M. FLORIDA MASTERS, I	2:25.00	2:21.88

	31.37	1:06.05	1:43.66	2:21.88
	21	Gray, Daniel	 57	OREGON	2:30.00	2:31.25

	34.52	1:12.28	1:50.89	2:31.25
	22	Woods, Tom	 59	VIRGINIA MASTERS SWIM TE	2:35.00	2:33.43

	35.91	1:14.55	1:54.40	2:33.43
	23	Trevison, Rick	 59	S.W.I.M. FLORIDA MASTERS, I	2:37.00	2:37.23

	36.65	1:17.30	1:57.84	2:37.23
	24	Farnham, Stote	 55	HAWAII MASTERS	2:50.00	2:42.19

	38.31	1:18.34	2:00.16	2:42.19
	---	Cundall, Roger	 56	HAWAII MASTERS	2:05.00	DQ


Event 10  Men 60-64 200 Yard Freestyle
	60-64 NATL:	1:59.62	5/18/1997	JEFF FARRELL
	1	Landis, Tom	 60	OREGON	2:02.79	2:01.52	11

	26.92	57.28	1:29.43	2:01.52
	2	Harrison, David	 64	COLONIALS 1776	2:09.00	2:07.94	9

	29.43	1:02.15	1:35.23	2:07.94
	3	Clark, Bruce	 60	HAWAII MASTERS	2:12.00	2:09.75	8

	30.05	1:02.77	1:36.60	2:09.75
	4	Raven, Charles	 63	THE OLYMPIC CLUB	2:12.00	2:13.92	7

	30.76	1:04.14	1:39.05	2:13.92
	5	Stephenson, Ted	 64	ARKANSAS MASTERS	2:44.16	2:44.79	6

	37.72	1:19.95	2:03.45	2:44.79
	6	Zeller, Max	 63	HAWAII MASTERS	2:30.00	2:46.50	5

	38.02	1:20.04	2:03.62	2:46.50
	7	Pitts, Sonny	 61	RIO GRANDE SWIM CLUB	2:45.00	2:59.42	4

	36.75	1:20.17	2:08.93	2:59.42

Event 10  Men 65-69 200 Yard Freestyle
	65-69 NATL:	2:06.55	5/20/2001	CAV CANANAUGH
	1	Farrell, Jeff	 65	OJAI-SANTA BARBARA	2:04.00	2:01.22	11

	27.50	57.42	1:28.93	2:01.22
	2	Jones, Sam	 66	NEW MEXICO MASTERS	2:22.10	2:19.98	9

	32.16	1:07.21	1:43.04	2:19.98
	3	Mayo, Robert	 68	WALNUT CREEK MASTERS	2:24.00	2:24.89	8

	32.65	1:09.47	1:48.49	2:24.89
	4	Rauch, Will	 67	CITY OF LAS VEGAS MASTER	2:30.68	2:27.94	7

	32.24	1:09.14	1:48.61	2:27.94
	5	Chisholm, Dick	 67	O*H*I*O* MASTERS SWIM CL	2:34.26	2:36.53	6

	35.84	1:15.63	1:56.88	2:36.53
	6	Nagi, Joseph	 67	HAWAII MASTERS	2:25.00	2:42.45	5

	34.91	1:16.54	2:00.62	2:42.45
(Event 10  Men 65-69 200 Yard Freestyle)
	7	Plummer, Mark	 65	ROCKY MOUNTAIN MASTERS	2:48.55	2:46.77	4

	37.34	1:18.77	2:02.67	2:46.77
	8	Daniel, Jack	 69	WALNUT CREEK MASTERS	2:21.00	3:04.89	3

	40.65	1:27.76	2:16.77	3:04.89

Event 10  Men 70-74 200 Yard Freestyle
	70-74 NATL:	2:09.57	5/20/2001	GRAHAM JOHNSTON
	1	Johnston, Graham	 71	MASTERS OF SOUTH TEXAS	2:09.57	2:12.19	11

	30.80	1:04.64	1:39.19	2:12.19
	2	Trask, Fred	 74	WALNUT CREEK MASTERS	2:53.00	2:51.81	9

	39.83	1:22.81	2:08.08	2:51.81
	3	Butler, Walter	 70	CITY OF LAS VEGAS MASTER	3:25.00	3:21.86	8

	42.74	1:34.33	2:30.36	3:21.86
	4	Stupfel, Don	 74	SAN MATEO MASTERS MARLI	3:15.00	3:24.37	7

	41.00	1:29.53	2:26.57	3:24.37
	5	Moretto, Bob	 70	THE OLYMPIC CLUB	3:40.00	3:26.56	6

	43.58	1:36.03	2:32.02	3:26.56
	6	Johnson, Howard	 74	HAWAII MASTERS	3:25.00	3:54.33	5

	52.34	1:48.19	2:47.25	3:54.33

Event 10  Men 75-79 200 Yard Freestyle
	75-79 NATL:	2:24.54	4/30/2000	FRANK PIEMME
	1	Piemme, Frank	 77	OJAI-SANTA BARBARA	2:29.00	2:36.55	11

	34.43	1:13.08	1:54.14	2:36.55
	2	Schmidt, Jurgen	 79	OJAI-SANTA BARBARA	2:55.00	2:47.37	9

	38.13	1:20.89	2:04.17	2:47.37
	3	Shannon, Baker	 77	WESTSIDE HOUSTON SWIM C	4:18.64	4:04.95	8

	48.83	1:49.14	2:56.27	4:04.95

Event 10  Men 80-84 200 Yard Freestyle
	80-84 NATL:	2:42.10	3/25/2000	RAY TAFT
	1	Young, Gilbert	 80	OREGON	2:56.12	2:57.16	11

	40.58	1:25.63	2:12.88	2:57.16
	2	Welch, Jim	 84	HAWAII MASTERS	3:58.00	3:34.12	9

	50.00	1:43.59	2:39.03	3:34.12

 

Event 11  Women 19-24 100 Yard Breaststroke
	19-24 NATL:	1:06.69	4/30/2000	SARA SCHWEITZER
	Name	Age	Team	Seed Time	Finals Time	Points

	1	Olson, Megan	 23	STRAWBERRY CANYON AQM	1:10.50	1:08.02	11

	32.19	1:08.02
	2	Kung, Monica	 23	NEW ENGLAND MASTERS SW	1:15.60	1:14.03	9

	33.87	1:14.03
	3	Felton, Tanya	 23	LAKE COUNTY AQUATICS MA	1:14.99	1:14.12	8

	35.36	1:14.12
	4	LeCompte, Devonee	 22	HAWAII MASTERS	1:16.58	1:14.55	7

	35.51	1:14.55
	5	Zilly, Maureen	 22	UIUC MASTERS	1:17.68	1:19.72	6

	36.35	1:19.72
	6	Roper, Maggie	 20	ALAMEDA AQUATIC MASTER	1:18.50	1:20.00	5

	38.60	1:20.00
	7	Crandell, Kelly	 21	INLAND NORTHWEST MASTE	1:21.25	1:21.13	4

	38.40	1:21.13
	8	Schuler, Jami	 19	UNIVERSITY MASTERS NEBR	1:23.00	1:31.73	3

	43.94	1:31.73

Event 11  Women 25-29 100 Yard Breaststroke
	25-29 NATL:	1:05.51	5/20/2001	ANDREA PACKARD
	1	Salcedo, Helen	 26	STRAWBERRY CANYON AQM	1:07.97	1:06.33	11

	31.27	1:06.33
	2	Larson, Julia	 26	SAN DIEGO SWIM MASTERS	1:10.00	1:11.50	9

	33.16	1:11.50
	3	Morrison, Sage	 27	NEW ENGLAND MASTERS SW	1:13.38	1:13.73	8

	34.59	1:13.73
	4	Kremla, Heather	 27	UNIVERSITY MASTERS NEBR	1:17.00	1:20.60	7

	38.39	1:20.60
	5	McDonald, Jeni	 28	WALNUT CREEK MASTERS	1:15.00	1:20.65	6

	38.11	1:20.65
	6	Barella, Lisa	 27	MOUNTAINVIEW	1:21.30	1:21.24	5

	37.02	1:21.24
	7	Karunungan, Maria	 28	DYNAMO SWIM CLUB MASTE	1:20.13	1:22.11	4

	39.01	1:22.11

Event 11  Women 30-34 100 Yard Breaststroke
	30-34 NATL:	1:03.69	4/30/2000	WENKE HANSEN
	1	Hansen, Wenke	 32	OJAI-SANTA BARBARA	1:03.70	1:03.75	11

	30.08	1:03.75
	2	Day, Nadine	 31	ILLINOIS MASTERS	1:08.69	1:08.66	9

	32.07	1:08.66
	3	Hafner, Cara	 31	OREGON	1:08.24	1:09.10	8

	32.14	1:09.10
	4	Reierson, Joanne	 30	SOUTHERN CAL AQUATICS M	1:13.00	1:09.78	7

	33.60	1:09.78
	5	Schultz-Santos, Debbie	 33	WALNUT CREEK MASTERS	1:08.85	1:10.17	6

	32.86	1:10.17
	6	Conlin, Cheryl	 34	VIRGINIA MASTERS SWIM TE	1:10.90	1:10.76	5

	33.34	1:10.76
	7	Schlesinger, Violetta	 32	VIRGINIA MASTERS SWIM TE	1:11.00	1:11.74	4

	34.28	1:11.74
	8	Buys, Jeni	 33	TEAM TYR	1:15.00	1:15.27	3

	35.55	1:15.27
(Event 11  Women 30-34 100 Yard Breaststroke)
	9	Rublein, Susanne	 31	MANATEE AQUATICS	1:22.42	1:20.15	2

	37.62	1:20.15
	10	Geary, Heather	 30	WALNUT CREEK MASTERS	1:21.00	1:24.89	1

	39.59	1:24.89
	11	Hanifer, Mary Beth	 32	VIRGINIA MASTERS SWIM TE	1:36.00	1:29.39

	41.72	1:29.39
	12	Purdo, Katghleen	 34	AMPHIBIOUS ASSAULT SWIM	1:25.56	1:29.48

	41.44	1:29.48

Event 11  Women 35-39 100 Yard Breaststroke
	35-39 NATL:	1:04.96	4/8/2001	CAROLINE KRATTLI
	1	Lee, Sarah	 35	ROCKY MOUNTAIN MASTERS	1:13.80	1:10.34	11

	33.37	1:10.34
	2	Schroeder, Dawn	 36	OJAI-SANTA BARBARA	1:12.56	1:11.95	9

	34.01	1:11.95
	3	Coover, Janet	 38	SAN DIEGO SWIM MASTERS	1:15.00	1:13.21	8

	34.50	1:13.21
	4	Pollard, Paula	 38	ARIZONA MASTERS	1:11.76	1:13.30	7

	34.24	1:13.30
	5	Campbell, Ellen	 39	ROCKY MOUNTAIN MASTERS	1:13.80	1:13.63	6

	34.90	1:13.63
	6	Roy, Michele	 38	NEW ENGLAND MASTERS SW	1:13.90	1:14.45	5

	34.78	1:14.45
	7	Glassman, Lucille	 39	LOS ALTOS MASTERS	1:13.50	1:14.74	4

	35.34	1:14.74
	8	Washburn, Lynette	 38	ROCKY MOUNTAIN MASTERS	1:16.79	1:15.72	3

	35.02	1:15.72
	9	Waggoner, Kathy	 35	VIRGINIA MASTERS SWIM TE	1:15.00	1:15.98	2

	35.12	1:15.98
	10	Kolitsch, Barbara	 35	WISCONSIN MASTERS AQUAT	1:18.70	1:16.32	1

	36.09	1:16.32
	11	Badger, Alison	 36	MICHIGAN MASTERS	1:19.65	1:16.98

	36.73	1:16.98
	12	Klein, Jennifer	 36	TEAM MASTERS	1:16.00	1:19.62

	37.44	1:19.62
	13	Haeberlin, Pamela	 38	LAKESIDE MASTERS	1:20.30	1:19.89

	38.07	1:19.89
	14	Henry, Cheryl	 36	HAWAII MASTERS	1:19.90	1:20.24

	38.37	1:20.24
	15	Winn, Christine	 36	HAWAII MASTERS	1:18.81	1:20.74

	38.63	1:20.74
	16	Nemet, Gloria	 37	LAKE LYTAL MASTERS	1:20.00	1:20.76

	38.16	1:20.76
	17	Creswell Liotta, Brenda	 39	ARIZONA MASTERS	1:24.86	1:22.60

	38.78	1:22.60
	18	Hedrick, Vicki	 36	VENTURA COUNTY MASTERS	1:21.65	1:22.99

	39.84	1:22.99
	19	Stone, Patricia	 38	AMPHIBIOUS ASSAULT SWIM	1:26.04	1:23.85

	40.31	1:23.85
	20	Delgrosso, Patti	 36	NEW ENGLAND MASTERS SW	1:17.00	1:25.17

	40.04	1:25.17
	21	Maestre, Laura	 35	SAN MATEO MASTERS MARLI	1:40.00	1:29.20

	42.16	1:29.20
(Event 11  Women 35-39 100 Yard Breaststroke)
	22	Mueller, Pamela	 36	WILDCAT MASTERS	1:45.00	1:45.93

	49.10	1:45.93

Event 11  Women 40-44 100 Yard Breaststroke
	40-44 NATL:	1:08.29	4/30/2000	DEA ANN JOSLIN
	1	Joslin, Dea	 43	UNATTACHED	1:08.29	1:10.40	11

	33.60	1:10.40
	2	Crouch, Kim	 40	ROCKY MOUNTAIN MASTERS	1:12.50	1:11.18	9

	33.18	1:11.18
	3	Powis, Patricia	 41	VIRGINIA MASTERS SWIM TE	1:12.05	1:11.85	8

	33.72	1:11.85
	4	Von Evig, Julia	 40	ROCKY MOUNTAIN MASTERS	1:11.91	1:11.88	7

	33.66	1:11.88
	5	Koster, Carolyn	 40	METRO MASTERS SWIM CLUB	1:11.90	1:12.00	6

	33.44	1:12.00
	6	Heuer, Brigitte	 41	UNATTACHED	1:14.21	1:12.23	5

	33.48	1:12.23
	7	Main, Hilary	 42	SANTA ROSA MASTERS	1:12.50	1:12.55	4

	34.13	1:12.55
	8	Obletz, Becky	 42	MULTNOMAH ATHLETIC CLU	1:14.08	1:14.22	3

	35.13	1:14.22
	9	Berg, Tonya	 43	PACIFIC NORTHWEST AQUAT	1:15.00	1:15.39	2

	35.45	1:15.39
	10	Brannon, Peggy	 42	ALASKA MASTERS SWMG	1:17.10	1:16.68	1

	34.31	1:16.68
	11	Demirbag, Jocelyn	 40	HAWAII MASTERS	1:18.50	1:18.48

	36.99	1:18.48
	12	Soso, Catherine	 44	WALNUT CREEK MASTERS	1:20.40	1:20.13

	37.55	1:20.13
	13	Marenger, Joan	 40	ROCKLIN AQUATICS	1:20.01	1:20.32

	37.02	1:20.32
	14	Foley, Sharon	 42	MULTNOMAH ATHLETIC CLU	1:20.54	1:20.99

	38.32	1:20.99
	15	Nolte, Susan	 41	ROCKY MOUNTAIN MASTERS	1:27.50	1:29.51

	42.43	1:29.51
	16	Uzpurvis, Karen	 44	GEORGIA	1:30.05	1:30.36

	42.39	1:30.36
	17	Driscoll, Colleen	 43	METRO MASTERS SWIM CLUB	1:29.93	1:32.38

	43.78	1:32.38
	18	Rambo, Heidimarie	 40	WALNUT CREEK MASTERS	2:06.00	1:53.91

	54.08	1:53.91

Event 11  Women 45-49 100 Yard Breaststroke
	45-49 NATL:	1:11.83	3/12/1994	SUSAN ROY
	1	Melick, Karen	 45	SOUTHERN CAL AQUATICS M	1:12.50	1:11.35	11

	33.62	1:11.35
	2	Crabbe, Colette	 45	OREGON	1:13.00	1:11.61	9

	34.15	1:11.61
	3	Bennett, Lisa	 46	VIRGINIA MASTERS SWIM TE	1:15.70	1:17.50	8

	35.57	1:17.50
	4	Dash, Melon	 47	STRAWBERRY CANYON AQM	1:17.21	1:18.14	7

	36.93	1:18.14
(Event 11  Women 45-49 100 Yard Breaststroke)
	5	Finch, Merry	 47	YUBA CITY RACQUETCLUB	1:18.98	1:18.30	6

	37.04	1:18.30
	6	Woodrow, Marcie	 49	PLANO WETCATS	1:20.95	1:20.23	5

	37.24	1:20.23
	7	Wagner, Marie	 45	HAWAII MASTERS	1:21.11	1:20.51	4

	37.73	1:20.51
	8	Hendryx, Teri	 48	MULTNOMAH ATHLETIC CLU	1:20.50	1:20.66	3

	38.62	1:20.66
	9	Haan, Mary Wohl	 48	ROCKY MOUNTAIN MASTERS	1:25.03	1:24.06	2

	40.63	1:24.06
	10	Clark, Elizabeth	 48	UNATTACHED	1:22.65	1:25.11	1

	40.80	1:25.11
	11	Anderson, Cynthica	 45	ROCKY MOUNTAIN MASTERS	1:25.00	1:25.62

	40.41	1:25.62
	12	Sharpe, Pam	 48	DYNAMO SWIM CLUB MASTE	1:25.50	1:26.39

	40.62	1:26.39
	13	Browning, Jody	 46	LOS ANGELES PENINSULA S	1:33.55	1:27.13

	41.09	1:27.13
	14	Semonsen, Tina	 49	TRISLO ROADRUNNERS	1:27.83	1:29.35

	41.43	1:29.35
	15	Smith, Melinda	 49	O*H*I*O* MASTERS SWIM CL	1:30.00	1:31.25

	41.67	1:31.25
	16	Smath, Meg	 45	WILDCAT MASTERS	1:35.00	1:31.94

	43.79	1:31.94
	17	Buhl, Annette	 45	UCLA Bruin Masters	1:32.00	1:32.41

	43.69	1:32.41
	18	Kalin, Melinda	 45	EL SEGUNDO MASTERS	1:39.00	1:46.14

	50.00	1:46.14
	19	Marini, Lynne	 49	WALNUT CREEK MASTERS	1:45.00	1:47.32

	50.18	1:47.32

Event 11  Women 50-54 100 Yard Breaststroke
	50-54 NATL:	1:14.82	4/30/2000	SUSAN JONES-ROY
	1	Steiger, Regula	 50	HAWAII MASTERS	1:17.00	1:16.43	11

	36.02	1:16.43
	2	MacMurray, Holly	 51	NIAGARA DISTRICT MASTERS	1:20.77	1:22.01	9

	38.52	1:22.01
	3	Call, Kathy	 50	OREGON	1:27.00	1:23.81	8

	39.46	1:23.81
	4	Alexander, Martha	 52	WALNUT CREEK MASTERS	1:20.89	1:24.12	7

	39.39	1:24.12
	5	Felton, Linda	 51	LAKE COUNTY AQUATICS MA	1:30.28	1:26.54	6

	41.61	1:26.54
	6	Miller, Nancy	 52	VIRGINIA MASTERS SWIM TE	1:30.00	1:27.54	5

	41.97	1:27.54
	7	Buck, Kathleen	 51	OREGON	1:31.38	1:30.84	4

	43.90	1:30.84
	8	Ellis, Susan	 54	ALASKA MASTERS SWMG	1:31.10	1:32.27	3

	43.35	1:32.27
	9	Dybdahl, Dempsey	 53	PACIFIC NORTHWEST AQUAT	1:30.00	1:33.70	2

	44.17	1:33.70
	10	Murphy, Bonnie	 52	WALNUT CREEK MASTERS	1:30.46	1:34.02	1

	45.72	1:34.02
(Event 11  Women 50-54 100 Yard Breaststroke)
	11	Finch, Dale	 51	SAN MATEO MASTERS MARLI	1:38.00	1:38.47

	47.98	1:38.47
	12	Rapoport, Jena	 51	THE OLYMPIC CLUB	1:54.00	1:42.19

	48.21	1:42.19
	13	Sutherland, Kate	 54	PACIFIC NORTHWEST AQUAT	1:42.00	1:42.82

	49.19	1:42.82

Event 11  Women 55-59 100 Yard Breaststroke
	55-59 NATL:	1:18.52	5/19/1991	JAYNE BRUNER
	1	Pierson, Ginger	 56	MULTNOMAH ATHLETIC CLU	1:20.00	1:18.30	11

	36.23	1:18.30
	2	Dillon, Sally	 55	PACIFIC NORTHWEST AQUAT	1:28.51	1:26.81	9

	41.28	1:26.81
	3	Scott, Stephanie	 55	WALNUT CREEK MASTERS	1:34.00	1:31.39	8

	43.18	1:31.39
	4	Watson, Jessie	 56	PIRATE SWIMMERS	1:35.64	1:32.11	7

	43.46	1:32.11
	5	Wise, Louise	 59	ROCKY MOUNTAIN MASTERS	1:38.00	1:34.77	6

	45.18	1:34.77
	6	Hill, Marcia	 57	METRO MASTERS SWIM CLUB	1:37.00	1:36.89	5

	46.52	1:36.89
	7	Carroll, Jerilyn	 56	PIRATE SWIMMERS	1:42.56	1:41.79	4

	49.62	1:41.79
	8	Bradburn, Paulette	 55	FORT WORTH AREA SWIM TE	1:42.26	1:42.97	3

	48.23	1:42.97
	9	Vallandigham, Jeanette	 55	PACIFIC NORTHWEST AQUAT	1:55.00	1:53.88	2

	51.32	1:53.88
	10	Clarke, Katherine	 57	PIRATE SWIMMERS	2:20.63	2:19.15	1

	1:07.33	2:19.15

Event 11  Women 60-64 100 Yard Breaststroke
	60-64 NATL:	1:21.55	4/30/2000	JOANN LEILICH
	1	Jebe, Margit	 63	CONNECTICUT MASTERS	1:29.70	1:30.56	11

	42.98	1:30.56
	2	Schumann, Susanne	 64	MULTNOMAH ATHLETIC CLU	1:33.00	1:32.05	9

	44.90	1:32.05
	3	Durrant, Betsy	 60	VIRGINIA MASTERS SWIM TE	1:33.20	1:35.02	8

	45.66	1:35.02
	4	Arnold, Tita	 60	WILDCAT MASTERS	1:39.00	1:35.79	7

	46.48	1:35.79
	5	McDowell-Cramer, Peggy	 61	SOUTHERN CAL AQUATICS M	1:42.37	1:40.03	6

	47.55	1:40.03
	6	Stretch, Nancy	 62	THE OLYMPIC CLUB	1:44.20	1:42.61	5

	49.47	1:42.61
	7	Hodge, Peggie	 62	OREGON	1:38.00	1:43.83	4

	49.63	1:43.83
	8	Whitlock, Shelly	 62	PLANO WETCATS	1:44.86	1:44.45	3

	46.96	1:44.45
	9	Haworth, Joyce	 64	WALNUT CREEK MASTERS	1:49.00	1:52.11	2

	53.42	1:52.11
	10	Menk, Sally	 63	PIRATE SWIMMERS	1:48.43	1:55.59	1

	56.43	1:55.59

Event 11  Women 65-69 100 Yard Breaststroke
	65-69 NATL:	1:26.53	4/30/2000	JAYNE BRUNER
	1	Stowell, Diane	 68	HAWAII MASTERS	1:36.00	1:30.39	11

	44.63	1:30.39
	2	Detrick, Johnnie	 66	VIRGINIA MASTERS SWIM TE	1:39.37	1:34.62	9

	44.66	1:34.62
	3	Callison, Barbara	 69	RINCONADA	1:40.00	1:39.88	8

	47.72	1:39.88
	4	Niblett, Patricia	 69	TECHNOSPORT	1:55.00	1:47.12	7

	53.16	1:47.12
	5	Kremer, Sandra	 66	NORTH CAROLINA MASTERS	1:49.49	1:47.43	6

	52.09	1:47.43
	6	Baxter, Cindy	 69	RINCONADA	1:49.00	1:47.50	5

	49.59	1:47.50
	7	Sharp, Glenda	 66	IOWA MASTERS	1:56.00	2:08.62	4

	1:00.62	2:08.62

Event 11  Women 70-74 100 Yard Breaststroke
	70-74 NATL:	1:32.12	4/9/2000	GAIL ROPER
	1	Hirsch, Ann	 71	WALNUT CREEK MASTERS	1:36.00	1:33.58	11

	43.98	1:33.58
	2	Dallam, Ann	 71	SAN DIEGO SWIM MASTERS	2:02.29	1:58.52	9

	57.49	1:58.52
	3	Kavadas, Janet	 71	PACIFIC NORTHWEST AQUAT	2:15.00	2:16.77	8

	1:06.18	2:16.77
	4	Whitcomb, Dotty	 73	PIRATE SWIMMERS	2:23.40	2:36.06	7

	1:14.51	2:36.06

Event 11  Women 75-79 100 Yard Breaststroke
	75-79 NATL:	1:49.55	9/25/1993	GERTRUD ZINT
	1	Blickfeldt, Beth	 76	HAWAII MASTERS	2:14.00	2:05.05	11

	59.33	2:05.05
	2	Stone, Marjorie	 78	PIRATE SWIMMERS	2:12.29	2:05.32	9

	59.01	2:05.32
	3	Green, Loys	 75	METRO MASTERS SWIM CLUB	2:18.97	2:20.99	8

	1:05.35	2:20.99
	4	Hamner, Minna	 79	DC MASTERS	2:25.03	2:22.04	7

	1:07.23	2:22.04

Event 11  Women 80-84 100 Yard Breaststroke
	80-84 NATL:	2:07.78	4/3/1999	RITA SIMONTON
	1	Simonton, Rita	 83	GOLDEN WEST SWIM CLUB	2:21.19	2:19.83	11

	1:06.76	2:19.83

Event 11  Women 85-89 100 Yard Breaststroke
	85-89 NATL:	2:25.54	8/14/1999	JEAN DURSTON
	1	Buel, Hilda	 88	SAN MATEO MASTERS MARLI	4:25.00	3:50.19	11

	1:49.91	3:50.19
	2	Sugden, Roberta	 85	VIRGINIA MASTERS SWIM TE	4:00.00	4:16.59	9

	1:53.66	4:16.59

 

Event 12  Men 19-24 100 Yard Breaststroke
	19-24 NATL:	55.86	4/9/2000	MICHAEL BURTON
	Name	Age	Team	Seed Time	Finals Time	Points

	1	Allred, Samuel	 23	SIERRA NEVADA MASTERS	1:07.46	1:07.70	11

	32.12	1:07.70
	2	Hardcastle, Holden	 24	UNIVERSITY OF SAN FRANCI	1:07.44	1:07.96	9

	32.19	1:07.96
	3	Sayah, George	 23	UNATTACHED	1:10.50	1:09.96	8

	32.63	1:09.96
	4	Ball, Rory	 20	UIUC MASTERS	1:10.00	1:12.94	7

	32.08	1:12.94
	5	Mitchell, John	 24	NEW ENGLAND MASTERS SW	1:19.42	1:14.14	6

	33.26	1:14.14
	6	Hansen, Caleb	 21	MICHIGAN MASTERS	1:29.30	1:28.45	5

	41.31	1:28.45

Event 12  Men 25-29 100 Yard Breaststroke
	25-29 NATL:	56.21	5/21/1990	DAVID LUNDBERG
	1	Dailey, Alexander	 26	HAWAII MASTERS	59.50	1:00.26	11

	27.82	1:00.26
	2	Turk, Donald	 26	HENDERSON SOUTHERN NEV	58.29	1:01.14	9

	28.75	1:01.14
	3	Fulton, Todd	 26	ROCKLIN AQUATICS	1:02.20	1:01.77	8

	29.51	1:01.77
	4	McCormick, Aaron	 27	ROCKY MOUNTAIN MASTERS	1:00.00	1:02.22	7

	28.63	1:02.22
	5	Davis, Justin	 27	ROSE BOWL MASTERS	1:09.81	1:03.78	6

	29.82	1:03.78
	6	Finney, Scott	 26	SOUTHERN CAL AQUATICS M	1:04.61	1:04.00	5

	30.46	1:04.00
	7	Brassil, Dan	 29	SAN DIEGO SWIM MASTERS	1:01.00	1:04.50	4

	29.77	1:04.50
	8	Frohlich, Jon	 29	UTAH MASTERS	1:06.02	1:05.36	3

	30.54	1:05.36
	9	Liu, Allan	 29	MOUNTAINVIEW	1:05.24	1:06.16	2

	31.17	1:06.16
	10	Lau, Regean	 27	UNATTACHED	1:25.00	1:13.17	1

	33.49	1:13.17
	11	Salmanoff, Jason	 28	MOUNTAINVIEW	1:27.00	1:31.35

	42.16	1:31.35

Event 12  Men 30-34 100 Yard Breaststroke
	30-34 NATL:	56.58	5/19/1991	DAVID LUNDBERG
	1	Santos, Roque	 34	WALNUT CREEK MASTERS	57.25	57.62	11

	27.34	57.62
	2	Williams, Neill	 34	VIRGINIA MASTERS SWIM TE	1:01.08	1:00.14	9

	28.19	1:00.14
	3	Fredrick, Derron	 34	UNIVERSITY MASTERS NEBR	1:00.10	1:00.56	8

	28.55	1:00.56
	4	Engstrom, Leif	 32	ADIRONDACK MASTERS	59.60	1:01.61	7

	28.76	1:01.61
	5	Finney, Peter	 34	MANATEE AQUATICS	1:01.86	1:01.73	6

	29.59	1:01.73
	6	Erickson, Douglas	 30	TAMALPAIS	1:08.26	1:02.35	5

	29.25	1:02.35
(Event 12  Men 30-34 100 Yard Breaststroke)
	7	Beck, Jens	 32	ALASKA MASTERS SWMG	1:02.50	1:02.73	4

	29.88	1:02.73
	8	Boodt, Bradley	 34	CITY OF LAS VEGAS MASTER	1:06.25	1:03.11	3

	30.07	1:03.11
	9	Kohlmeier, Brian	 32	STRAWBERRY CANYON AQM	1:06.88	1:03.61	2

	30.37	1:03.61
	10	Hopkins, Kevin	 33	GARDEN STATE MASTERS	1:03.00	1:04.33	1

	29.59	1:04.33
	11	Luebbe, James	 34	LAKESIDE MASTERS	1:06.50	1:05.09

	30.31	1:05.09
	12	Egg, Victor	 31	GARDEN STATE MASTERS	1:05.20	1:05.39

	30.95	1:05.39
	13	Campbell, Geoff	 32	H2OUSTON SWIMS	1:09.97	1:05.71

	30.60	1:05.71
	14	Reed, Scott	 31	OJAI-SANTA BARBARA	1:05.22	1:07.57

	31.10	1:07.57
	15	Broudy, Marc	 31	NEW ENGLAND MASTERS SW	1:05.77	1:08.13

	31.64	1:08.13
	16	Van Brunt, Richard	 34	NIAGARA DISTRICT MASTERS	1:08.70	1:12.18

	33.91	1:12.18
	17	Camelio, Matthew	 31	NEW ENGLAND MASTERS SW	1:18.00	1:14.49

	36.02	1:14.49
	---	Picon, Juan	 30	UNIVERSITY MASTERS NEBR	1:10.25	DQ

	33.34	DQ

Event 12  Men 35-39 100 Yard Breaststroke
	35-39 NATL:	55.84	4/22/2001	WALLY DICKS
	1	Dicks, Wally	 39	MONTGOMERY ANCIENT MAR	55.84	57.73	11

	27.16	57.73
	2	Lawrence, Dietrich	 36	HAWAII MASTERS	1:10.00	58.73	9

	27.37	58.73
	3	Paller, Craig	 36	ILLINOIS MASTERS	59.95	59.85	8

	27.72	59.85
	4	Ruffner, Michael J.	 36	TEAM TYR	59.03	59.88	7

	28.01	59.88
	5	Coughlin, Sean	 36	AUBURN MASTERS SWIMMER	1:02.95	1:01.14	6

	29.21	1:01.14
	6	Mc Ilory, Paul	 36	TUOLUMNE COUNTY AQM	1:07.50	1:02.49	5

	29.02	1:02.49
	7	Pohlkamp, Mark	 38	GREAT OHIO SWIM TEAM	1:03.60	1:02.98	4

	28.76	1:02.98
	8	Hasegawa, Brian	 38	REGION OF WATERLOO MAST	1:05.50	1:03.79	3

	30.01	1:03.79
	9	Thompson, Anthony	 38	MISSOURI VALLEY	1:05.11	1:04.51	2

	29.73	1:04.51
	10	Miller, George	 37	ROCKY MOUNTAIN MASTERS	1:03.50	1:04.81	1

	30.51	1:04.81
	11	Gould, Thomas	 37	ROCKY MOUNTAIN MASTERS	1:04.95	1:04.91

	30.72	1:04.91
	12	Martin, Chris	 39	ALABAMA AQUATICS ASSOC.	1:08.18	1:05.08

	30.80	1:05.08
	13	Schwenger, John	 36	SAN MATEO MASTERS MARLI	1:06.50	1:06.63

	32.07	1:06.63
(Event 12  Men 35-39 100 Yard Breaststroke)
	14	Knight, Roger	 38	ROCKY MOUNTAIN MASTERS	1:08.75	1:07.77

	31.04	1:07.77
	15	Amuedo, John	 39	UCLA Bruin Masters	1:15.00	1:16.93

	36.20	1:16.93
	16	Curd, James	 35	GARDEN STATE MASTERS	1:35.00	1:17.53

	36.92	1:17.53

Event 12  Men 40-44 100 Yard Breaststroke
	40-44 NATL:	58.09	3/18/2001	SETH BRETSCHER
	1	Alexandrov, Plamen	 41	ILLINOIS MASTERS	58.16	58.27	11

	27.25	58.27
	2	Putterman, Dean E.	 40	TEAM TYR	59.70	1:00.36	9

	28.25	1:00.36
	3	Smith, Don	 40	VENTURA COUNTY MASTERS	1:01.80	1:01.35	8

	28.80	1:01.35
	4	Patton, George	 41	GREATER AUGUSTA SWIMMI	1:02.60	1:03.05	7

	29.34	1:03.05
	5	Ruffner, Steve J.	 41	TEAM TYR	1:01.01	1:03.28	6

	29.40	1:03.28
	6	Hamm, Michael	 44	LOS ANGELES PENINSULA S	1:04.87	1:03.89	5

	29.81	1:03.89
	7	Matysek, Jim	 42	NIAGARA DISTRICT MASTERS	1:05.05	1:04.17	4

	30.07	1:04.17
	8	Woo, Chris	 44	HAWAII MASTERS	1:09.76	1:04.43	3

	30.74	1:04.43
	9	Dewey, Andrew	 43	WESTSIDE HOUSTON SWIM C	1:06.50	1:04.67	2

	30.58	1:04.67
	10	Raine, Charlie	 42	LOS ANGELES PENINSULA S	1:04.50	1:04.87	1

	30.18	1:04.87
	11	MC Leod, Mark	 42	GREATER COLUMBUS MASTE	1:05.50	1:05.23

	30.43	1:05.23
	12	Ewing, Jack	 41	UNIVERSITY OF SAN FRANCI	1:05.00	1:05.52

	30.61	1:05.52
	13	Otto, Douglas	 43	MULTNOMAH ATHLETIC CLU	1:08.85	1:05.76

	31.34	1:05.76
	14	Sihner, Craig	 42	MANATEE AQUATICS	1:06.02	1:05.84

	30.62	1:05.84
	15	Keith, Algernon	 41	NEW ENGLAND MASTERS SW	1:07.00	1:06.07

	30.49	1:06.07
	16	Shepherd, Keith	 43	UNATTACHED	1:06.40	1:06.82

	31.16	1:06.82
	17	Marty, Roger	 43	HAWAII MASTERS	1:03.00	1:06.86

	30.32	1:06.86
	18	Halbrecht, Kenneth	 41	WALNUT CREEK MASTERS	1:08.10	1:08.08

	31.68	1:08.08
	19	Haslach, Timothy	 40	MULTNOMAH ATHLETIC CLU	1:08.89	1:08.26

	32.45	1:08.26
	20	Bihlman, Frank	 44	ALASKA MASTERS SWMG	1:12.80	1:08.56

	31.59	1:08.56
	21	Geary, Bill	 44	NEW ENGLAND MASTERS SW	1:09.21	1:09.23

	32.11	1:09.23
	22	Nelson, David K.	 41	SOUTHERN CAL AQUATICS M	1:08.20	1:10.23

	33.18	1:10.23
(Event 12  Men 40-44 100 Yard Breaststroke)
	23	Mitchell, Todd	 40	SOUTHERN CAL AQUATICS M	1:09.75	1:12.01

	33.92	1:12.01
	24	Vargas, Luis	 41	ROCKY MOUNTAIN MASTERS	1:10.50	1:13.09

	34.71	1:13.09
	25	Meek, Todd	 40	HENDERSON SOUTHERN NEV	1:15.00	1:17.33

	36.99	1:17.33

Event 12  Men 45-49 100 Yard Breaststroke
	45-49 NATL:	1:00.74	5/20/2001	LEE RIDER
	1	Von Hoffmann, Gerard	 46	IRVINE NOVAQUATICS	1:12.00	1:03.44	11

	29.82	1:03.44
	2	Eldred, Spencer	 45	HAWAII MASTERS	1:01.80	1:03.82	9

	30.01	1:03.82
	3	Battistini, Rick	 48	NEW ENGLAND MASTERS SW	1:11.90	1:06.94	8

	31.51	1:06.94
	4	Wagoner, Victor	 46	LOS ANGELES PENINSULA S	1:07.89	1:07.11	7

	31.49	1:07.11
	5	Welday, Kirk	 46	HENDERSON SOUTHERN NEV	1:10.13	1:08.00	6

	31.95	1:08.00
	6	Heyes, Greg	 47	LOS ANGELES PENINSULA S	1:12.00	1:10.22	5

	33.67	1:10.22
	7	Sharpe, Kenneth	 49	DYNAMO SWIM CLUB MASTE	1:15.00	1:11.58	4

	33.11	1:11.58
	8	Edmonds, Michael	 48	NEW MEXICO MASTERS	1:08.00	1:11.63	3

	33.26	1:11.63
	9	Meltz, Joel	 45	NEW ENGLAND MASTERS SW	1:09.25	1:12.29	2

	33.89	1:12.29
	10	Lee, Stanley	 45	YUBA CITY RACQUETCLUB	1:11.50	1:13.51	1

	33.62	1:13.51
	11	Chun, Tom	 46	HAWAII MASTERS	1:15.00	1:15.17

	35.09	1:15.17
	12	Reeder, Bill	 49	PACIFIC NORTHWEST AQUAT	1:15.40	1:18.09

	37.24	1:18.09
	---	Schiffman, Robert	 49	HENDERSON SOUTHERN NEV	1:25.97	DQ

	42.05	DQ

Event 12  Men 50-54 100 Yard Breaststroke
	50-54 NATL:	1:01.02	5/10/1998	DON MCKENZIE
	1	Mac Donald, Lee	 50	ROCKY MOUNTAIN MASTERS	1:06.00	1:04.57	11

	30.73	1:04.57
	2	Derr, John	 53	VENTURA COUNTY MASTERS	1:07.00	1:05.07	9

	31.30	1:05.07
	3	Capers, Jim	 50	DALLAS AQUATIC MASTERS	1:06.00	1:05.65	8

	30.71	1:05.65
	4	Leech, J Nathan	 53	ILLINOIS MASTERS	1:10.10	1:06.96	7

	31.20	1:06.96
	5	Liotta, Robert	 50	ARIZONA MASTERS	1:08.68	1:07.82	6

	31.91	1:07.82
	6	Frisch, David	 53	VIRGINIA MASTERS SWIM TE	1:12.50	1:08.96	5

	32.08	1:08.96
	7	Hansen, Steve	 50	MICHIGAN MASTERS	1:11.24	1:10.14	4

	32.91	1:10.14
(Event 12  Men 50-54 100 Yard Breaststroke)
	8	Brown, Michael	 53	HAWAII MASTERS	1:19.10	1:14.36	3

	35.42	1:14.36
	9	Wright, Junior	 51	ALAMEDA AQUATIC MASTER	1:15.50	1:16.02	2

	35.06	1:16.02
	10	Burke, Thomas	 52	HAWAII MASTERS	1:22.50	1:22.25	1

	38.53	1:22.25
	11	Mc Cowan, Edwin	 54	VIRGINIA MASTERS SWIM TE	1:40.30	1:23.17

	39.41	1:23.17

Event 12  Men 55-59 100 Yard Breaststroke
	55-59 NATL:	1:03.22	5/20/2001	ROBERT STRAND
	1	Strand, Robert	 56	THE OLYMPIC CLUB	1:03.50	1:04.10	11

	30.07	1:04.10
	2	Furlan, Dan	 55	UNATTACHED	1:06.50	1:08.27	9

	32.46	1:08.27
	3	Griffith, Bill	 55	ROCKY MOUNTAIN MASTERS	1:08.50	1:08.90	8

	32.03	1:08.90
	4	Frost, Jr, Kenneth	 57	TAMALPAIS	1:07.50	1:09.15	7

	32.33	1:09.15
	5	Abbott, William	 55	ROCKY MOUNTAIN MASTERS	1:07.40	1:09.25	6

	31.80	1:09.25
	6	Smyers, Jesse	 55	WALNUT CREEK MASTERS	1:10.90	1:10.60	5

	33.74	1:10.60
	7	Peterson, Steven	 55	PACIFIC NORTHWEST AQUAT	1:15.42	1:14.02	4

	34.95	1:14.02
	8	Brewer, Richard	 56	SAN CARLOS MERRY MINNO	1:19.07	1:15.87	3

	35.84	1:15.87
	9	May, Robert	 55	POHUE BAY SWIMMING	1:16.00	1:15.94	2

	36.13	1:15.94
	10	Whitten, Phillip	 58	ARIZONA MASTERS	1:19.14	1:19.00	1

	37.55	1:19.00
	11	Robie, ED	 56	TEAM TYR	1:18.75	1:19.37

	37.84	1:19.37
	---	Carroll, Richard	 59	PIRATE SWIMMERS	2:01.44	DQ

	47.00	DQ

Event 12  Men 60-64 100 Yard Breaststroke
	60-64 NATL:	1:09.35	4/11/1999	DRURY GALLAGHER
	1	Loewe, Raymond	 60	GARDEN STATE MASTERS	1:13.50	1:14.59	11

	35.05	1:14.59
	2	Chase, Gary	 62	PACIFIC NORTHWEST AQUAT	1:16.50	1:14.69	9

	35.96	1:14.69
	3	Sheeley, Cappy	 60	HAWAII MASTERS	1:18.30	1:14.70	8

	35.72	1:14.70
	4	Todd, Richard	 60	TUOLUMNE COUNTY AQM	1:18.00	1:14.71	7

	35.45	1:14.71
	5	Puchalski, Donald	 63	CLEARWATER AQUATIC TEA	1:17.69	1:15.37	6

	34.64	1:15.37
	6	Freshley, Mike	 61	SAN DIEGO SWIM MASTERS	1:14.00	1:15.62	5

	34.74	1:15.62
	7	Perilman, Jim	 63	WALNUT CREEK MASTERS	1:17.26	1:20.38	4

	37.72	1:20.38
(Event 12  Men 60-64 100 Yard Breaststroke)
	8	Mulliken, Bill	 62	ILLINOIS MASTERS	1:16.54	1:21.13	3

	37.97	1:21.13
	9	Panko, Stanley	 64	SAN MATEO MASTERS MARLI	1:24.00	1:28.18	2

	40.70	1:28.18
	10	Riddle, Peter	 64	SAN DIEGO SWIM MASTERS	1:33.00	1:29.65	1

	42.05	1:29.65
	11	Wiencke, Jim	 60	HAWAII MASTERS	1:26.28	1:32.76

	44.27	1:32.76

Event 12  Men 65-69 100 Yard Breaststroke
	65-69 NATL:	1:13.78	5/18/1997	NICK TEMPLEMAN
	1	Patten, Bob	 67	ROCKY MOUNTAIN MASTERS	1:15.00	1:16.48	11

	36.60	1:16.48
	2	Johnston, Bob	 65	MARYLAND MASTERS	1:15.00	1:16.52	9

	36.27	1:16.52
	3	Best, Bob W.	 69	SAN DIEGO SWIM MASTERS	1:21.50	1:20.41	8

	36.31	1:20.41
	4	Taylor, Ron	 69	ALASKA MASTERS SWMG	1:25.03	1:25.06	7

	40.88	1:25.06
	5	Lincoln, Walter	 68	O*H*I*O* MASTERS SWIM CL	1:30.00	1:25.16	6

	39.47	1:25.16
	6	Graff, Jack	 65	PIRATE SWIMMERS	1:32.30	1:27.75	5

	41.91	1:27.75
	7	Hepper, Kenneth	 65	RINCONADA	1:30.00	1:28.07	4

	40.78	1:28.07

Event 12  Men 70-74 100 Yard Breaststroke
	70-74 NATL:	1:15.24	4/22/2001	JOHN KORTHEUER
	1	Haartz, F H Ted	 74	NEW ENGLAND MASTERS SW	1:30.00	1:31.05	11

	44.54	1:31.05
	2	Bond, William	 70	ARIZONA MASTERS	1:38.58	1:33.97	9

	42.64	1:33.97
	3	Mathews, Morris	 74	HAWAII MASTERS	1:38.45	1:34.73	8

	45.27	1:34.73
	4	Blichfeldt, Jan	 72	HAWAII MASTERS	1:57.00	1:49.28	7

	52.71	1:49.28
	5	Straube, Win	 73	HAWAII MASTERS	1:40.00	2:08.07	6

	58.39	2:08.07

Event 12  Men 75-79 100 Yard Breaststroke
	75-79 NATL:	1:23.86	4/23/2000	FRANK PIEMME
	1	Piemme, Frank	 77	OJAI-SANTA BARBARA	1:26.00	1:27.71	11

	41.11	1:27.71
	2	Melick, George	 77	GARDEN STATE MASTERS	1:43.65	1:42.57	9

	51.45	1:42.57
	3	Shannon, Baker	 77	WESTSIDE HOUSTON SWIM C	1:46.19	1:52.42	8

	51.12	1:52.42

Event 12  Men 80-84 100 Yard Breaststroke
	80-84 NATL:	1:31.10	4/18/2001	MAX VON ISSER
	1	Von Isser, Max	 82	ARIZONA MASTERS	1:32.31	1:37.41	11

	46.54	1:37.41
	2	Lynch, Walter	 80	METRO MASTERS SWIM CLUB	1:53.20	2:13.85	9

	1:02.64	2:13.85
(Event 12  Men 80-84 100 Yard Breaststroke)
	3	Keller, Walter	 83	RINCONADA	2:35.00	2:38.31	8

	1:12.86	2:38.31

 

Event 13  Women 19-24 200 Yard Butterfly
	19-24 NATL:	2:02.28	3/4/2001	RACHEL KOMISARZ
	Name	Age	Team	Seed Time	Finals Time	Points

	1	Holmberg, Catherine	 23	UNATTACHED	2:24.00	2:21.21	11

	31.49	1:06.83	1:43.62	2:21.21
	2	Pizzo, Michelle	 21	COLONIALS 1776	2:21.29	2:25.21	9

	32.13	1:08.68	1:46.89	2:25.21
	3	Rieke, Elizabeth	 21	UNIVERSITY MASTERS NEBR	2:40.00	2:34.00	8

	33.68	1:12.08	1:52.17	2:34.00
	4	Jensen, Erin	 20	UTAH MASTERS	2:55.66	2:47.14	7

	35.26	1:17.45	2:02.96	2:47.14

Event 13  Women 25-29 200 Yard Butterfly
	25-29 NATL:	1:57.84	5/20/2001	LIMIN LIU
	1	Carlson, Miriam	 25	MICHIGAN MASTERS	2:14.14	2:15.54	11

	30.95	1:05.72	1:40.96	2:15.54
	2	Salcedo, Helen	 26	STRAWBERRY CANYON AQM	2:20.10	2:15.96	9

	30.36	1:05.52	1:40.88	2:15.96
	3	Lawrie, Dawn	 26	SIERRA NEVADA MASTERS	2:30.84	2:33.45	8

	32.70	1:11.48	1:52.37	2:33.45
	4	Palmero, Tracy	 28	IRVINE NOVAQUATICS	2:35.45	2:34.70	7

	33.40	1:10.82	1:51.12	2:34.70
	5	Bakker, Heather	 25	CHICO MASTERS SWIMMING	2:37.67	2:45.55	6

	37.35	1:20.36	2:03.55	2:45.55
	6	Berryman, Felicia	 25	MICHIGAN MASTERS	3:33.45	3:17.99	5

	40.76	1:29.17	2:22.94	3:17.99

Event 13  Women 30-34 200 Yard Butterfly
	30-34 NATL:	2:03.46	5/12/1996	K PIPES-NEILSEN
	1	Blandford, Kathleen	 33	ALASKA MASTERS SWMG	2:14.89	2:11.64	11

	28.58	1:01.46	1:35.76	2:11.64
	2	Coulson-Moore, Heather	 32	PATRIOT MASTERS SWIM TE	2:24.00	2:15.65	9

	30.11	1:03.79	1:39.17	2:15.65
	3	Becker, Karen	 34	CARROLLWOOD VILLAGE SW	2:14.69	2:16.40	8

	29.70	1:02.56	1:38.19	2:16.40
	4	Ortman, Martha	 32	UNIVERSITY MASTERS NEBR	2:22.22	2:18.30	7

	29.69	1:03.07	1:39.59	2:18.30

Event 13  Women 35-39 200 Yard Butterfly
	35-39 NATL:	2:04.88	5/4/1997	K PIPES-NEILSEN
	1	Dillmann, Liz	 37	ILLINOIS MASTERS	2:19.05	2:14.28	11

	29.33	1:02.10	1:36.84	2:14.28
	2	Coleman, Cecelia	 35	METRO MASTERS SWIM CLUB	2:31.60	2:27.95	9

	31.81	1:08.42	1:47.34	2:27.95
	3	Bittner, Molly Dean	 36	VIRGINIA MASTERS SWIM TE	2:35.10	2:32.30	8

	32.52	1:09.79	1:49.81	2:32.30
	4	Kitchin, Jennifer	 36	UNIVERSITY OF SAN FRANCI	2:35.00	2:32.92	7

	31.27	1:08.45	1:48.95	2:32.92
	5	Noskowiak, Lori	 37	GREAT OHIO SWIM TEAM	2:41.00	2:38.81	6

	33.51	1:12.87	1:55.41	2:38.81
	6	Elsbach, Kimberly	 39	DAVIS ATHLETIC CLUB	2:26.00	2:38.88	5

	34.22	1:13.54	1:56.06	2:38.88
	7	Funk, Andrea	 38	MICHIGAN MASTERS	2:56.00	2:44.68	4

	37.55	1:19.21	2:02.31	2:44.68
	8	Benediet, Anita	 38	WALNUT CREEK MASTERS	2:38.00	2:54.24	3

	39.48	1:23.63	2:08.91	2:54.24
(Event 13  Women 35-39 200 Yard Butterfly)
	9	Henry, Cheryl	 36	HAWAII MASTERS	2:45.10	2:56.05	2

	38.58	1:22.97	2:10.07	2:56.05

Event 13  Women 40-44 200 Yard Butterfly
	40-44 NATL:	2:09.63	5/20/2001	BETH BAKER
	1	Pipes-Neilsen, Karlyn	 40	SAN DIEGO SWIM MASTERS	2:06.39	2:03.93	11

	27.93	59.15	1:30.81	2:03.93
	2	Simpson, Susanne	 42	INLAND NORTHWEST MASTE	2:10.34	2:10.75	9

	29.96	1:03.07	1:37.08	2:10.75
	3	Baker, Beth	 41	VIRGINIA MASTERS SWIM TE	2:11.58	2:10.85	8

	28.62	1:01.20	1:35.27	2:10.85
	4	Ford, June	 40	HAWAII MASTERS	2:15.00	2:17.30	7

	30.44	1:05.35	1:41.16	2:17.30
	5	Brown, Denise	 42	NAPOLEON AQUATIC CLUB M	2:37.10	2:25.45	6

	32.84	1:08.70	1:46.79	2:25.45
	6	Meyer, Marguerite	 43	THE OLYMPIC CLUB	2:35.00	2:31.56	5

	33.85	1:14.55	1:53.93	2:31.56
	7	Iseppi, Esther	 44	HAWAII MASTERS	2:25.00	2:31.80	4

	32.92	1:10.70	1:50.80	2:31.80
	8	Brannon, Peggy	 42	ALASKA MASTERS SWMG	2:38.06	2:33.11	3

	32.67	1:10.53	1:51.92	2:33.11
	9	Callahan, Anita	 44	PATRIOT MASTERS SWIM TE	3:00.00	2:43.47	2

	34.82	1:16.59	1:58.97	2:43.47

Event 13  Women 45-49 200 Yard Butterfly
	45-49 NATL:	2:11.12	5/20/2001	LAURA VAL
	1	Swigert, Debbie	 46	WALNUT CREEK MASTERS	2:20.00	2:20.10	11

	31.36	1:05.97	1:42.98	2:20.10
	2	Crabbe, Colette	 45	OREGON	2:22.00	2:21.48	9

	31.19	1:06.33	1:43.12	2:21.48
	3	Lippold, Mary	 46	PACIFIC NORTHWEST AQUAT	2:32.00	2:25.05	8

	32.39	1:08.34	1:45.90	2:25.05
	4	Wainwright, Joanne	 46	ALASKA MASTERS SWMG	2:33.02	2:30.67	7

	34.26	1:12.14	1:51.12	2:30.67
	5	Steadman-Martin, Nancy	 47	GARDEN STATE MASTERS	2:33.94	2:34.96	6

	32.46	1:09.59	1:50.21	2:34.96
	6	Bullock, Kathi	 48	ARIZONA MASTERS	2:45.00	2:35.94	5

	34.30	1:14.36	1:55.86	2:35.94
	7	Dash, Melon	 47	STRAWBERRY CANYON AQM	2:30.42	2:37.56	4

	33.46	1:12.95	1:55.39	2:37.56
	8	Glassman, Debbie	 48	PACIFIC NORTHWEST AQUAT	2:38.50	2:37.96	3

	33.13	1:12.28	1:54.78	2:37.96
	9	Ciraulo, Christie	 48	UCLA Bruin Masters	2:58.00	2:44.02	2

	37.30	1:19.03	2:01.92	2:44.02
	10	Braaten, Kitten	 46	VIRGINIA MASTERS SWIM TE	2:50.64	2:48.14	1

	36.97	1:18.23	2:02.53	2:48.14
	11	Quinn, Phyllis	 46	THE OLYMPIC CLUB	2:56.00	2:55.41

	38.80	1:23.08	2:09.16	2:55.41

Event 13  Women 50-54 200 Yard Butterfly
	50-54 NATL:	2:25.73	4/12/1992	ARDETH MUELLER
	1	Val, Laura	 50	TAMALPAIS	2:20.00	2:15.18	11

	29.71	1:03.95	1:38.84	2:15.18
(Event 13  Women 50-54 200 Yard Butterfly)
	2	Kittrell, Sherry	 50	PACIFIC COAST AQUATICS	2:54.51	2:54.93	9

	35.72	1:20.84	2:06.16	2:54.93
	3	Guthrie, Sally	 52	MICHIGAN MASTERS	3:17.90	3:05.72	8

	40.59	1:27.67	2:17.65	3:05.72
	4	Asleson, Elke	 50	OREGON	3:15.45	3:15.59	7

	39.34	1:27.03	2:19.76	3:15.59
	5	Kelly, Sue	 54	RINCONADA	3:30.00	3:19.24	6

	44.95	1:35.54	2:28.89	3:19.24
	6	Young, Lydia	 53	ROCKY MOUNTAIN MASTERS	3:34.72	3:19.71	5

	45.22	1:35.44	2:28.42	3:19.71
	7	Davies, Liz	 52	LEVIN MASTERS	4:30.00	4:02.22	4

	56.20	1:58.13	3:00.99	4:02.22

Event 13  Women 55-59 200 Yard Butterfly
	55-59 NATL:	2:37.42	4/30/2000	ARDETH MUELLER
	1	Pierson, Ginger	 56	MULTNOMAH ATHLETIC CLU	3:00.00	2:51.53	11

	37.31	1:20.75	2:06.29	2:51.53
	2	Dills, Suzanne	 57	INLAND NORTHWEST MASTE	3:00.00	3:13.11	9

	42.43	1:34.09	2:25.57	3:13.11
	3	Welch, Sarah	 55	PACIFIC NORTHWEST AQUAT	3:15.50	3:20.25	8

	43.13	1:34.64	2:28.43	3:20.25
	4	Anziano, Marcia	 57	ROCKY MOUNTAIN MASTERS	4:01.23	3:52.42	7

	50.14	1:50.39	2:53.94	3:52.42
	5	Shockro, Ellen	 59	UCI MASTERS	4:01.00	4:21.67	6

	50.78	1:56.84	3:09.55	4:21.67

Event 13  Women 60-64 200 Yard Butterfly
	60-64 NATL:	3:06.99	4/21/1996	NANCY BROWN
	1	Lund, Lynne	 61	SAN DIEGO SWIM MASTERS	3:12.00	3:12.67	11

	43.35	1:33.45	2:25.36	3:12.67
	2	Kraetzer, Midge	 63	WALNUT CREEK MASTERS	3:25.00	3:25.68	9

	44.74	1:37.10	2:32.02	3:25.68
	3	Hlavacek, Ida	 60	DC MASTERS	3:45.94	3:45.18	8

	50.40	1:46.76	2:45.57	3:45.18

Event 13  Women 65-69 200 Yard Butterfly
	65-69 NATL:	3:11.22	5/16/1994	JUNE KRAUSER
	1	Little, Jeanne	 65	SAN DIEGO SWIM MASTERS	3:55.00	3:55.66	11

	48.91	1:46.92	2:52.82	3:55.66
	2	Duncan, Jean	 69	WALNUT CREEK MASTERS	5:14.11	5:44.29	9

	1:15.84	2:47.24	4:17.34	5:44.29

Event 13  Women 70-74 200 Yard Butterfly
	70-74 NATL:	3:16.51	2/16/1997	JUNE KRAUSER
	1	Hirsch, Ann	 71	WALNUT CREEK MASTERS	3:38.00	3:40.58	11

	49.97	1:45.64	2:41.97	3:40.58
	2	Alexander, Joan	 70	WALNUT CREEK MASTERS	3:54.00	3:48.45	9

	51.86	1:48.89	2:49.02	3:48.45
	3	Campbell, Joan	 72	CLEARWATER AQUATIC TEA	4:15.00	4:39.53	8

	1:04.52	2:16.60	3:28.74	4:39.53

Event 13  Women 75-79 200 Yard Butterfly
	75-79 NATL:	3:41.89	4/30/2000	LOIS KIVI NOCHMAN
	1	Krauser, June	 75	GOLD COAST MASTERS	3:59.00	3:53.95	11

	52.56	1:53.34	2:55.03	3:53.95
	2	Stupfel, Gloria	 75	SAN MATEO MASTERS MARLI	6:34.00	7:11.28	9

	1:39.23	3:29.10	5:19.84	7:11.28

 

Event 14  Men 19-24 200 Yard Butterfly
	19-24 NATL:	1:51.04	5/23/1993	STEVEN REED
	Name	Age	Team	Seed Time	Finals Time	Points

	1	Kaya, Reece	 19	HAWAII MASTERS	1:58.99	1:55.75	11

	26.29	56.41	1:25.66	1:55.75
	2	Bate, Andrew	 24	GEORGIA	2:08.36	2:07.24	9

	27.11	58.01	1:31.28	2:07.24

Event 14  Men 25-29 200 Yard Butterfly
	25-29 NATL:	1:48.25	5/20/2001	YANN DEFABRIQUE
	1	Comer, Grant	 27	YMCA INDY SWIMFIT	1:57.99	1:59.09	11

	26.41	56.68	1:27.52	1:59.09
	2	Soza, Walter	 29	UNATTACHED	2:02.00	2:00.16	9

	25.98	55.41	1:26.46	2:00.16
	3	Renko, John	 28	UNIVERSITY OF SAN FRANCI	2:02.00	2:02.00	8

	28.25	59.29	1:30.40	2:02.00
	4	Garza, Alejandro	 29	ALAMO AREA AQUATIC ASSO	2:06.00	2:05.72	7

	28.08	59.75	1:32.46	2:05.72
	5	Liu, Allan	 29	MOUNTAINVIEW	2:11.52	2:13.72	6

	30.34	1:04.12	1:38.95	2:13.72
	6	Gutenberg, Peter	 27	SAN DIEGO SWIM MASTERS	2:14.13	2:17.82	5

	30.95	1:04.63	1:40.31	2:17.82
	7	Cook, Kakwira	 25	HAWAII MASTERS	2:10.00	2:24.91	4

	29.90	1:03.65	1:41.41	2:24.91
	8	Ricks, Jeffrey	 29	NATIONAL NAVAL MEDICAL 	2:40.73	2:28.97	3

	32.10	1:08.87	1:49.14	2:28.97
	9	Wen, Patrick	 29	UCLA Bruin Masters	2:55.00	2:34.31	2

	33.87	1:14.25	1:54.71	2:34.31

Event 14  Men 30-34 200 Yard Butterfly
	30-34 NATL:	1:49.52	5/16/1994	PETER EGAN
	1	Zolna, William	 32	MULTNOMAH ATHLETIC CLU	1:55.95	1:55.18	11

	25.75	55.16	1:24.99	1:55.18
	2	Magee, Mark	 34	CITY OF LAS VEGAS MASTER	1:57.80	1:57.26	9

	26.61	55.95	1:26.54	1:57.26
	3	Goldman, Mark	 30	NEW ENGLAND MASTERS SW	1:57.99	1:59.19	8

	26.83	57.47	1:27.80	1:59.19
	4	Porch, Blake	 30	ALAMEDA AQUATIC MASTER	2:01.00	2:01.05	7

	26.81	57.27	1:28.42	2:01.05
	5	Fordyce, Paul	 32	MANATEE AQUATICS	2:17.10	2:07.86	6

	29.26	1:01.55	1:34.83	2:07.86
	6	Fitzhugh, Will	 34	VIRGINIA MASTERS SWIM TE	2:06.00	2:08.02	5

	27.60	58.55	1:31.98	2:08.02
	7	Finney, Peter	 34	MANATEE AQUATICS	2:05.52	2:08.80	4

	28.35	1:01.09	1:35.34	2:08.80
	8	Bordron, Patrice	 34	GREATER COLUMBUS MASTE	2:10.00	2:09.85	3

	28.33	1:00.62	1:34.10	2:09.85
	9	Wolfle, James	 33	VIRGINIA MASTERS SWIM TE	2:07.88	2:11.84	2

	27.86	1:00.54	1:35.35	2:11.84
	10	Wen, Brendon	 32	STRAWBERRY CANYON AQM	2:15.13	2:12.67	1

	28.80	1:01.78	1:35.87	2:12.67
	11	Broudy, Marc	 31	NEW ENGLAND MASTERS SW	2:09.69	2:15.72

	29.99	1:03.25	1:38.33	2:15.72
	12	Prescott, AL	 33	NEW ENGLAND MASTERS SW	3:30.00	3:06.59

	39.99	1:28.18	2:18.79	3:06.59

Event 14  Men 35-39 200 Yard Butterfly
	35-39 NATL:	1:50.74	5/16/1999	BOBBY PATTEN
	1	Shaffer, Mike	 36	VENTURA COUNTY MASTERS	1:54.00	1:52.09	11

	25.69	54.05	1:22.62	1:52.09
	2	Clark, Henry	 36	ARIZONA MASTERS	1:54.80	1:52.24	9

	25.75	54.20	1:23.26	1:52.24
	3	Patten, Bobby	 39	DALLAS AQUATIC MASTERS	1:56.00	1:53.74	8

	25.91	54.67	1:23.64	1:53.74
	4	Lileikis, Tom	 35	HAWAII MASTERS	1:59.50	1:55.70	7

	26.65	55.84	1:25.61	1:55.70
	5	Hedrick, Tim	 38	VENTURA COUNTY MASTERS	2:08.50	2:07.18	6

	28.17	1:00.38	1:33.47	2:07.18
	6	Thompson, Anthony	 38	MISSOURI VALLEY	2:15.08	2:19.68	5

	29.33	1:03.34	1:40.15	2:19.68
	7	Murphy, Mark	 36	NEW ENGLAND MASTERS SW	3:00.00	2:44.40	4

	31.06	1:08.53	1:52.32	2:44.40

Event 14  Men 40-44 200 Yard Butterfly
	40-44 NATL:	1:51.69	4/30/2000	WILLIAM SPECHT
	1	Stites, Jim	 44	ARIZONA MASTERS	2:19.99	2:09.33	11

	29.14	1:01.42	1:34.61	2:09.33
	2	Kingsly, Bernie	 43	INLAND NORTHWEST MASTE	2:18.00	2:12.15	9

	29.15	1:02.00	1:36.14	2:12.15
	3	Arcuni, Philip	 43	MENLO PARK MASTERS	2:07.98	2:12.96	8

	28.30	1:00.65	1:35.07	2:12.96
	4	MC Leod, Mark	 42	GREATER COLUMBUS MASTE	2:12.90	2:14.20	7

	29.49	1:03.34	1:37.86	2:14.20
	5	Lee, Marshall	 43	ROCKY MOUNTAIN MASTERS	2:23.00	2:15.12	6

	31.12	1:05.59	1:40.69	2:15.12
	6	Crean, Denis	 41	THE CAPITOL SEA DEVILS	2:14.17	2:16.89	5

	30.19	1:04.49	1:39.98	2:16.89
	7	Dybdahl, Eric	 42	PACIFIC NORTHWEST AQUAT	2:18.00	2:19.46	4

	29.96	1:04.26	1:40.34	2:19.46
	8	McGhee, Paul	 40	WALNUT CREEK MASTERS	2:07.00	2:20.37	3

	27.95	59.80	1:34.18	2:20.37

Event 14  Men 45-49 200 Yard Butterfly
	45-49 NATL:	2:00.90	5/20/2001	DAVID VANDAM
	1	Belardi, James	 45	SOUTHERN CAL AQUATICS M	1:57.70	1:58.12	11

	26.18	55.75	1:26.44	1:58.12
	2	O'Brien, Kerry	 45	WALNUT CREEK MASTERS	2:01.00	2:02.10	9

	26.59	57.68	1:29.54	2:02.10
	3	Matthies, Dan	 48	SOUTHERN CAL AQUATICS M	2:11.60	2:07.10	8

	27.37	58.76	1:32.54	2:07.10
	4	Hansen, Robert	 47	PATRIOT MASTERS SWIM TE	2:08.00	2:09.52	7

	27.25	58.76	1:32.84	2:09.52
	5	Russell, Brian	 45	PACIFIC NORTHWEST AQUAT	2:29.00	2:13.75	6

	30.69	1:03.65	1:37.80	2:13.75
	6	Hammond, Ted	 48	ALASKA MASTERS SWMG	2:45.00	2:29.88	5

	32.28	1:09.31	1:47.30	2:29.88
	7	Ghaffari, Manu	 45	ROCKY MOUNTAIN MASTERS	2:30.00	2:32.47	4

	32.42	1:09.15	1:48.95	2:32.47
	8	Peterson, Robert	 48	HAWAII MASTERS	3:00.40	2:50.14	3

	33.57	1:12.81	1:59.09	2:50.14
(Event 14  Men 45-49 200 Yard Butterfly)
	9	Benson, Richard	 49	METRO MASTERS SWIM CLUB	3:13.00	2:58.82	2

	37.40	1:23.15	2:10.06	2:58.82
	---	Heltzel, Rick	 45	HAWAII MASTERS	2:10.00	DQ

	29.04	1:01.17	1:34.54	DQ

Event 14  Men 50-54 200 Yard Butterfly
	50-54 NATL:	2:02.56	4/11/1999	FRED SCHLICHER
	1	Clemmons, Jim	 52	MANATEE AQUATICS	2:15.50	2:10.13	11

	29.82	1:02.56	1:35.89	2:10.13
	2	Oates, David	 51	PATRIOT MASTERS SWIM TE	2:18.00	2:15.22	9

	30.25	1:04.54	1:38.92	2:15.22
	3	Agabashian, Rudolph	 51	GOLD WAVES MASTERS	2:39.00	2:21.34	8

	31.01	1:05.71	1:41.94	2:21.34
	4	Levinson, David	 52	RINCONADA	2:19.50	2:23.43	7

	31.61	1:08.17	1:46.17	2:23.43
	5	Hansen, Steve	 50	MICHIGAN MASTERS	2:25.70	2:27.58	6

	33.82	1:10.86	1:48.58	2:27.58
	6	Pence, Brad	 50	UNIVERSITY OF SAN FRANCI	2:25.00	2:30.92	5

	31.85	1:08.49	1:48.24	2:30.92
	7	Foote, David	 52	VENTURA COUNTY MASTERS	3:05.00	2:56.49	4

	35.65	1:21.12	2:10.33	2:56.49

Event 14  Men 55-59 200 Yard Butterfly
	55-59 NATL:	2:12.29	4/8/2001	ROBERT POILETMAN
	1	De Lacy, James	 55	WALNUT CREEK MASTERS	2:35.00	2:25.99	11

	30.98	1:08.43	1:46.93	2:25.99
	2	Smith, Richard	 56	YMCA INDY SWIMFIT	2:36.40	2:28.00	9

	32.31	1:09.47	1:47.94	2:28.00
	3	Figueiredo, Paulo	 56	WEST HOLLYWOOD AQUATIC	2:30.00	2:32.56	8

	33.27	1:10.85	1:51.06	2:32.56
	4	Raffaelli, Larry	 59	VENTURA COUNTY MASTERS	2:43.34	2:44.98	7

	35.18	1:19.66	2:02.01	2:44.98
	5	Hapai III, Archie	 55	HAWAII MASTERS	3:03.99	2:45.01	6

	36.90	1:20.74	2:05.03	2:45.01
	6	Lawrie, Jim	 55	SIERRA NEVADA MASTERS	2:55.00	2:57.93	5

	40.41	1:25.45	2:14.78	2:57.93

Event 14  Men 60-64 200 Yard Butterfly
	60-64 NATL:	2:29.92	3/17/1996	DAVID COSTILL
	1	Galper, Jeffry	 60	NEW ENGLAND MASTERS SW	2:29.00	2:33.68	11

	33.32	1:11.34	1:51.63	2:33.68
	2	Roddin, Hugh	 60	MONTGOMERY ANCIENT MAR	2:38.00	2:34.18	9

	34.84	1:13.51	1:56.87	2:34.18
	3	Goldstein, Mel	 63	YMCA INDY SWIMFIT	2:57.00	2:47.30	8

	36.95	1:20.90	2:05.18	2:47.30
	4	Walker, Joseph	 60	SIERRA NEVADA MASTERS	2:50.00	2:54.76	7

	38.66	1:23.73	2:10.15	2:54.76
	5	Parsons, Don	 61	ALEXANDRIA MASTERS SWI	2:54.00	2:56.51	6

	33.60	1:14.78	2:02.65	2:56.51
	6	Shaw, James	 61	RINCONADA	2:54.00	2:58.66	5

	37.42	1:23.83	2:13.94	2:58.66
	7	Perilman, Jim	 63	WALNUT CREEK MASTERS	2:56.00	3:02.91	4

	40.90	1:27.10	2:15.50	3:02.91
(Event 14  Men 60-64 200 Yard Butterfly)
	8	Fasbender, Barry	 64	STANFORD MASTERS	3:00.41	3:04.02	3

	43.97	1:34.02	2:24.09	3:04.02
	---	Cartwright, Allan	 60	TRI VALLEY MASTERS	2:45.45	DQ

	31.07	1:05.73	1:42.51	DQ

Event 14  Men 65-69 200 Yard Butterfly
	65-69 NATL:	2:36.32	2/10/2001	DAVID COSTILL
	1	O'Brien, Dennis	 66	ROCKY MOUNTAIN MASTERS	2:45.00	2:49.22	11

	37.49	1:21.46	2:08.84	2:49.22
	2	Haworth, Emory	 66	WALNUT CREEK MASTERS	3:07.00	3:03.59	9

	40.82	1:30.87	2:18.49	3:03.59
	3	Fox, Robert	 65	THE OLYMPIC CLUB	3:09.40	3:05.90	8

	40.29	1:27.50	2:16.60	3:05.90
	4	Grohe, William	 68	UNIVERSITY OF SAN FRANCI	3:53.13	3:56.39	7

	50.06	1:50.62	2:54.82	3:56.39

Event 14  Men 70-74 200 Yard Butterfly
	70-74 NATL:	2:53.57	5/12/1996	JOSEPH KURTZMAN
	1	Johnson, Ronald	 70	ARIZONA MASTERS	2:49.60	2:52.99	11

	34.20	1:16.17	2:03.49	2:52.99
	2	Gillin, Gordon	 71	ARIZONA MASTERS	3:35.00	3:28.09	9

	43.19	1:35.45	2:34.71	3:28.09

Event 14  Men 75-79 200 Yard Butterfly
	75-79 NATL:	3:17.53	3/29/1992	ANTON CERER
	1	Korten, Don	 75	MICHIGAN MASTERS	4:03.80	3:58.30	11

	51.26	1:52.02	2:56.05	3:58.30
	2	Foster, Warren	 77	O*H*I*O* MASTERS SWIM CL	4:55.70	5:07.61	9

	1:04.65	2:24.39	3:48.60	5:07.61
	3	Jones, Glynn	 77	THE OLYMPIC CLUB	6:20.00	5:34.23	8

	1:15.90	2:39.97	4:06.65	5:34.23

Event 14  Men 80-84 200 Yard Butterfly
	80-84 NATL:	3:32.97	3/16/1997	ANTON CERER
	1	Smith, Richard	 82	WALNUT CREEK MASTERS	4:45.00	4:31.83	11

	1:00.34	2:09.54	3:20.54	4:31.83


Event 15  Women 19+ 200 Yard Medley Relay
	19+ NATL:	1:50.50	4/30/2000	N CAROLINA
	E SULLIVAN, R BRUCH, H HAGEMAN, J MANCINI
	Team	Relay	Seed Time	Finals Time	Points

	1	STRAWBERRY CANYON 	    A	1:56.00	1:55.97	22

	1) Rainer, Anna 40	2) Salcedo, Helen 26	3) Dash, Melon 47	4) Olson, Megan 23
	29.63	1:00.39	1:31.71	1:55.97
	2	VIRGINIA MASTERS SWI	    A	1:54.30	2:02.96	18

	1) Schlesinger, Violetta 32	2) Waggoner, Kathy 35	3) Conlin, Cheryl 34	4) Frisch, Alexandria 23
	33.05	1:08.31	1:36.81	2:02.96
	3	HAWAII MASTERS	    A	2:06.00	2:03.66	16

	1) Kubo, Anjanette 31	2) LeCompte, Devonee 22	3) Lehmer, Sheri 34	4) Patz, Amy 31
	31.72	1:06.72	1:35.40	2:03.66
	4	THE OLYMPIC CLUB	    A	1:46.50	2:06.66	14

	1) Quinn, Phyllis 46	2) Welting, Laureen 36	3) Meyer, Marguerite 43	4) Reding, Katie 26
	35.72	1:08.30	1:41.27	2:06.66
	5	LAKE COUNTY AQUATIC	    A	2:06.50	2:07.61	12

	1) James, Rene 38	2) Felton, Linda 51	3) Hudson, Carol-Ann 44	4) Felton, Tanya 23
	34.25	1:12.33	1:41.97	2:07.61
	6	CITY OF LAS VEGAS MAS	    A	2:07.10	2:10.96	10

	1) Elletson, Amy 33	2) Ray, Kimberly 25	3) Adams, Kari 36	4) Malsom, Erin 24
	31.98	1:11.12	1:42.86	2:10.96
	7	ROCKY MOUNTAIN MAST	    A	2:25.00	2:16.23	8

	1) Gearke, Molly 22	2) Nolte, Susan 41	3) Keaten, Heather 32	4) Geil, Kimberly 32
	36.36	1:16.57	1:48.96	2:16.23
	8	NEW ENGLAND MASTERS	    A	2:05.70	2:16.34	6

	1) Fox, Michele 32	2) Kung, Monica 23	3) Misiorski, Marcia 44	4) Morrison, Sage 27
	33.92	1:07.54	1:48.96	2:16.34
	9	VIRGINIA MASTERS SWI	    B	2:06.20	2:22.71	4

	1) Martin, Stephanie 25	2) Hanifer, Mary Beth 32	3) Miller, Rebecca 22	4) Kaufmann, Karen 37
	33.73	1:14.82	1:48.47	2:22.71
	10	ARIZONA MASTERS	    A	2:24.99	2:27.50	2

	1) James, Katryn 46	2) Emory, Susan 45	3) Neill, Meaghan 20	4) Fischer, Chris 37
	35.81	1:24.31	1:56.42	2:27.50

Event 15  Women 25+ 200 Yard Medley Relay
	25+ NATL:	1:47.70	5/16/1999	SLUG
	M EDWARDS, J HARLOW, H KISSEL, D GRANER-GALLAS
	1	OREGON	    A	2:00.50	1:55.42	22

	1) Jenkins, Valerie 38	2) Hafner, Cara 31	3) Quan, Sara 29	4) Topp, Suzanne 34
	28.65	1:00.00	1:28.58	1:55.42
	2	PATRIOT MASTERS SWIM	    A	2:03.70	1:56.89	18

	1) Clifford-Dicks, Barbara 35	2) Coulson-Moore, Heather 32	3) Ward, Cheryl 36	4) Callahan, Anita 44
	30.08	1:02.61	1:29.49	1:56.89
	3	SAN DIEGO SWIM MASTE	    A	2:01.00	1:59.93	16

	1) Larson, Julia 26	2) Coover, Janet 38	3) Pipes-Neilsen, Karlyn 40	4) Koonings, Marianne 45
	30.39	1:03.77	1:29.72	1:59.93
	4	PACIFIC NORTHWEST AQ	    A	2:05.00	2:02.29	14

	1) Corner, Holly 35	2) Dillon, Jean 28	3) Heusted, Karin 33	4) Bussart, Megan 31
	32.91	1:04.94	1:34.03	2:02.29
	5	SIERRA NEVADA MASTER	    A	2:04.50	2:02.77	12

	1) Lawrie, Dawn 26	2) Ooi, May 25	3) Liu, Limin 26	4) Shoenberger, Linda 54
	33.84	1:05.95	1:32.14	2:02.77
	6	ILLINOIS MASTERS	    A	2:05.00	2:06.98	10

	1) Day, Nadine 31	2) Sweeney, Mim 38	3) Dillmann, Liz 37	4) Delanois, Barbara 46
	29.25	1:08.06	1:35.76	2:06.98
(Event 15  Women 25+ 200 Yard Medley Relay)
	7	WALNUT CREEK MASTER	    A	2:08.00	2:08.28	8

	1) Schultz-Santos, Debbie 33	2) McDonald, Jeni 28	3) Strong, Susan 30	4) Geary, Heather 30
	31.71	1:07.57	1:37.45	2:08.28
	---	THE OLYMPIC CLUB	    A	1:51.80	DQ

	1) McLaren, Maureen 28	2) Tong, Jessica 27
	27.98	59.56	1:26.90	DQ

Event 15  Women 35+ 200 Yard Medley Relay
	35+ NATL:	1:56.99	5/12/1996	WALNUT CREEK
	P LANDERS, D HEINSON, C MONAMARA, P ROEMER
	1	ROCKY MOUNTAIN MAST	    A	1:54.50	1:53.58	22

	1) Sappey, Collette 37	2) Lee, Sarah 35	3) Von Evig, Julia 40	4) Garnier, Kathy 41
	29.16	1:00.44	1:29.14	1:53.58
	2	VIRGINIA MASTERS SWI	    A	1:55.80	1:56.54	18

	1) Baker, Beth 41	2) Powis, Patricia 41	3) Phillips, Alice 36	4) Bittner, Molly Dean 36
	29.14	1:01.85	1:32.10	1:56.54
	3	ROCKY MOUNTAIN MAST	    B	2:02.00	1:57.15	16

	1) Smith, Laura 36	2) Campbell, Ellen 39	3) Crouch, Kim 40	4) Hagadorn, Heather 37
	31.35	1:04.31	1:31.78	1:57.15
	4	PACIFIC NORTHWEST AQ	    A	1:59.80	1:59.20	14

	1) Mathews, Carolyn 39	2) Berg, Tonya 43	3) Courtney, Zena 42	4) Wilson, Lisa 40
	30.17	1:05.09	1:33.31	1:59.20
	5	ARIZONA MASTERS	    A	2:02.79	2:00.12	12

	1) Hobbs, Liz 40	2) Pollard, Paula 38	3) Winslow, Laura 42	4) Bullock, Kathi 48
	29.19	1:02.97	1:31.74	2:00.12
	6	NEW ENGLAND MASTERS	    A	2:01.28	2:01.07	10

	1) Grilli, Tracy 45	2) Roy, Michele 38	3) Feldmann, Joel 50	4) Delgrosso, Patti 36
	32.29	1:05.35	1:33.54	2:01.07
	7	HAWAII MASTERS	    A	2:03.00	2:01.83	8

	1) Duran, Nancy 40	2) Ford, June 40	3) Shipman, Kathy 41	4) Wiseman, Jennifer 41
	32.64	1:07.50	1:34.94	2:01.83
	8	ROCKY MOUNTAIN MAST	    C	2:04.00	2:09.56	6

	1) Rocke, Jennifer 36	2) Washburn, Lynette 38	3) Vanderpoel, Nicole 37	4) Shinn, Jennifer 36
	34.33	1:08.18	1:41.43	2:09.56
	9	HAWAII MASTERS	    B	2:15.00	2:11.65	4

	1) Winn, Christine 36	2) Demirbag, Jocelyn 40	3) Iseppi, Esther 44	4) Renner, Janet 40
	35.06	1:11.01	1:42.22	2:11.65
	10	WALNUT CREEK MASTER	    A	2:11.60	2:11.91	2

	1) Chovanes, Betsy 42	2) Alexander, Martha 52	3) Soso, Catherine 44	4) Benediet, Anita 38
	33.85	1:12.04	1:42.29	2:11.91
	11	HAWAII MASTERS	    C	2:22.00	2:16.68

	1) Faust, Candace 42	2) Henry, Cheryl 36	3) White, Jennifer 35	4) Heldt, Jeaneen 40
	35.40	1:12.20	1:47.35	2:16.68
	12	OREGON	    A	2:10.50	2:19.36

	1) Call, Kathy 50	2) Crabbe, Colette 45	3) Harris, Barbara 42	4) Peterson, Connie 47
	36.84	1:10.55	1:40.61	2:19.36
	13	SAN MATEO MASTERS M	    A	2:40.00	2:29.19

	1) McCubbin, Miek 66	2) Finch, Dale 51	3) Lee, Cindy 44	4) Maestre, Laura 35
	43.70	1:26.43	1:57.73	2:29.19

Event 15  Women 45+ 200 Yard Medley Relay
	45+ NATL:	2:00.94	4/30/2000	TAMALPAIS
	D OGIER, S JONES-ROY, L VAL, N RIDOUT
	1	MULTNOMAH ATHLETIC 	    A	2:04.69	2:08.51	22

	1) Hendryx, Teri 48	2) Pierson, Ginger 56	3) Parisi, Robin 47	4) Schumann, Susanne 64
	33.94	1:08.90	1:36.11	2:08.51
	2	ROCKY MOUNTAIN MAST	    A	2:13.50	2:09.84	18

	1) Haan, Mary Wohl 48	2) Anderson, Cynthica 45	3) Rosener, Karen 48	4) Roche, Carolyn 51
	34.42	1:12.95	1:41.70	2:09.84
	3	HAWAII MASTERS	    A	2:08.00	2:11.17	16

	1) Barnett-Sallee, Bettyann 56	2) Steiger, Regula 50	3) Kimball, Patti 46	4) Foster, Laurie 45
	33.18	1:07.20	1:38.58	2:11.17
	4	WALNUT CREEK MASTER	    A	2:07.00	2:12.02	14

	1) Landers, Patty 45	2) Murphy, Bonnie 52	3) Swigert, Debbie 46	4) Kahn, Sally 51
	31.30	1:13.33	1:43.45	2:12.02
	5	PACIFIC NORTHWEST AQ	    B	2:13.00	2:17.47	12

	1) Davis, Charlotte 52	2) Dillon, Sally 55	3) Welch, Sarah 55	4) Lippold, Mary 46
	33.22	1:12.69	1:49.50	2:17.47
	6	VIRGINIA MASTERS SWI	    A	2:19.30	2:21.46	10

	1) Bennett, Lisa 46	2) Miller, Nancy 52	3) Braaten, Kitten 46	4) Detrick, Johnnie 66
	34.30	1:13.31	1:46.77	2:21.46
	7	HAWAII MASTERS	    B	2:25.00	2:28.92	8

	1) Aiu, Mavis 46	2) Wagner, Marie 45	3) Mauri, Carla 63	4) Groth, Lollie 46
	35.80	1:12.78	1:53.46	2:28.92
	8	OREGON	    A	2:31.50	2:33.23	6

	1) Asleson, Elke 50	2) Buck, Kathleen 51	3) Rousseau, Sandi 54	4) Hodge, Peggie 62
	39.60	1:21.06	1:55.17	2:33.23
	9	ROCKY MOUNTAIN MAST	    B	3:05.00	2:39.66	4

	1) Young, Lydia 53	2) Klatt, Trudy 52	3) Anziano, Marcia 57	4) Yoder, Margie 49
	39.52	1:19.09	2:05.65	2:39.66

Event 15  Women 55+ 200 Yard Medley Relay
	55+ NATL:	2:19.50	4/20/1997	D.C.MASTERS
	B FRID, J LEILICH, J BRUNER, B ZAREMSKI
	1	SAN DIEGO SWIM MASTE	    A	2:27.55	2:35.52	22

	1) Jordan, Betsy 65	2) Marr, Jackie 58	3) Lund, Lynne 61	4) Little, Jeanne 65
	37.50	1:23.19	2:01.88	2:35.52
	2	PIRATE SWIMMERS	    A	3:03.10	3:08.13	18

	1) Watson, Jessie 56	2) Stone, Marjorie 78	3) Carroll, Jerilyn 56	4) Menk, Sally 63
	43.98	1:40.20	2:25.95	3:08.13

Event 15  Women 65+ 200 Yard Medley Relay
	65+ NATL:	2:41.79	5/21/1995	GOLD COAST
	B GRAUER, C BRUCE, J KRAUSER, M TIMMONS
	1	WALNUT CREEK MASTER	    A	3:19.60	3:08.61	22

	1) Duncan, Jean 69	2) Hirsch, Ann 71	3) Alexander, Joan 70	4) Monroe, Donna 68
	56.53	2:28.68	3:08.61
	2	HAWAII MASTERS	    A	3:00.00	3:20.01	18

	1) Stowell, Diane 68	2) Blickfeldt, Beth 76	3) Parrish, Judy 69	4) Johnson, Margaret 71
	43.19	1:47.91	2:32.61	3:20.01
	3	SAN MATEO MASTERS M	    A	4:30.00	5:31.97	16

	1) Etienne, Audrey 85	2) Buel, Hilda 88	3) Stupfel, Gloria 75	4) Lambertson, Ann 71
	2:55.66	4:38.12	5:31.97

 

Event 16  Men 19+ 200 Yard Medley Relay
	19+ NATL:	1:33.18	5/21/1995	TEXAS SWIMMING
	J THIBAULT, D PUTTERMAN, M DUNNE, R KILLEEN
	Team	Relay	Seed Time	Finals Time	Points

	1	CITY OF LAS VEGAS MAS	    A	1:38.90	1:39.16	22

	1) Roestenberg, Andreas 30	2) Boodt, Bradley 34	3) Peterson, Eric 31	4) Wynn, Ryan 23
	25.69	54.10	1:17.50	1:39.16
	2	WALNUT CREEK MASTER	    A	1:41.00	1:39.57	18

	1) Chao, Hector 38	2) Santos, Roque 34	3) Berner, Greg 24	4) Bledsoe, Daniel 32
	26.78	53.11	1:16.14	1:39.57
	3	SAN DIEGO SWIM MASTE	    A	1:40.00	1:45.39	16

	1) Johnson, Charlie 32	2) Brassil, Dan 29	3) Conway, Adam 23	4) Keeney, Mike 47
	30.91	59.91	1:22.11	1:45.39
	4	NEW ENGLAND MASTERS	    A	1:46.35	1:55.12	14

	1) Levan, Steven 24	2) Camelio, Matthew 31	3) Meltz, Joel 45	4) Goldman, Mark 30
	29.01	1:02.52	1:32.00	1:55.12
	5	SIERRA NEVADA MASTER	    A	1:55.45	1:55.19	12

	1) Lintz, Steven 51	2) Allred, Samuel 23	3) Laurie, Rob 35	4) Lawrie, Jim 55
	31.35	1:02.97	1:26.80	1:55.19
	6	NEW ENGLAND MASTERS	    B	2:08.11	2:05.55	10

	1) Mitchell, John 24	2) Prescott, AL 33	3) Murphy, Mark 36	4) Grilli, David 47
	30.68	1:07.90	1:38.33	2:05.55
	7	VIRGINIA MASTERS SWI	    A	1:46.50	2:10.83	8

	1) Miller, Jim 51	2) Mc Cowan, Edwin 54	3) Miller, James 20	4) Woods, Tom 59
	33.67	1:09.47	1:38.51	2:10.83
	---	HAWAII MASTERS	    A	1:43.00	DQ

	1) Wee, James 31	2) Dailey, Alexander 26	3) Kaya, Reece 19	4) McCary, Michael 31
	27.02	54.43	1:18.04	DQ

Event 16  Men 25+ 200 Yard Medley Relay
	25+ NATL:	1:31.54	5/19/1991	LONE STAR
	M RHODENBAUGH, G RHODENBAUGH, B PATTEN, T HEDRICK
	1	THE OLYMPIC CLUB	    A	1:40.00	1:36.00	22

	1) Keppeler, John 35	2) Larson, Greg 32	3) Wanie, Lee 28	4) Kittredge, Brad 25
	24.26	52.40	1:15.17	1:36.00
	2	ROCKY MOUNTAIN MAST	    A	1:32.50	1:36.06	18

	1) Gonzales, Mike 35	2) McCormick, Aaron 27	3) Smit, Robbert-Paul 33	4) Smith, Paul 42
	24.97	51.75	1:14.89	1:36.06
	3	MULTNOMAH ATHLETIC 	    A	1:39.69	1:44.15	16

	1) Burleson, David 45	2) Otto, Douglas 43	3) Zolna, William 32	4) Haslach, Timothy 40
	28.37	57.91	1:21.74	1:44.15
	4	VIRGINIA MASTERS SWI	    A	1:45.00	1:45.71	14

	1) Wolfle, James 33	2) Williams, Neill 34	3) Fitzhugh, Will 34	4) Frisch, David 53
	27.71	55.40	1:21.14	1:45.71
	5	MANATEE AQUATICS	    A	1:47.00	1:46.05	12

	1) Hale, William 31	2) Finney, Peter 34	3) Fordyce, Paul 32	4) Kaufman, Seth 33
	26.35	55.47	1:21.26	1:46.05
	6	ROSE BOWL MASTERS	    A	1:52.22	1:47.51	10

	1) Davis, Thomas W. 44	2) Davis, Justin 27	3) Caron, Louis 44	4) Hercher, Heinz 45
	28.61	57.12	1:23.61	1:47.51
	7	IRVINE NOVAQUATICS	    A	1:49.75	1:47.87	8

	1) Collins, Michael 36	2) Von Hoffmann, Gerard 46	3) Craun, Adam 27	4) Hayward, David 41
	29.39	57.95	1:21.91	1:47.87
	8	GREATER COLUMBUS MA	    A	1:45.00	1:48.16	6

	1) Stickney, Michael 45	2) MC Leod, Mark 42	3) Callahan, Jim 44	4) Bordron, Patrice 34
	28.74	58.88	1:25.64	1:48.16
(Event 16  Men 25+ 200 Yard Medley Relay)
	9	NEW ENGLAND MASTERS	    A	1:50.50	1:49.36	4

	1) Mitsch, Mark 44	2) Geary, Bill 44	3) Broudy, Marc 31	4) Paul, Darcy 26
	28.98	59.80	1:26.81	1:49.36
	10	WALNUT CREEK MASTER	    A	1:51.00	1:49.63	2

	1) Bohm, Eric 35	2) Gothberg, Brad 40	3) Mundelius, Matthew 29	4) Tomerlin, Daniel 34
	29.02	59.32	1:25.81	1:49.63
	---	HAWAII MASTERS	    A	1:50.00	DQ

	1) Mullahey, Michael 30	2) Blichfeldt, Jan 72	3) Cook, Kakwira 25	4) Johnson, Howard 74
	30.93	1:21.26	1:50.06	DQ

Event 16  Men 35+ 200 Yard Medley Relay
	35+ NATL:	1:36.23	5/16/1999	BAYLOR/LSTAR
	J YARID, D GUTHRIE, B PATTEN, G HENRY
	1	TEAM TYR	    A	1:36.50	1:35.56	22

	1) Smith, John 40	2) Putterman, Dean E. 40	3) Killeen, Robert 40	4) Cavanaugh, Christopher 39
	24.51	51.06	1:14.26	1:35.56
	2	ILLINOIS MASTERS	    A	1:38.00	1:38.31	18

	1) Gibson, David 41	2) Alexandrov, Plamen 41	3) Winters, Bill 35	4) Paller, Craig 36
	25.46	51.98	1:16.07	1:38.31
	3	ARIZONA MASTERS	    A	1:39.98	1:39.78	16

	1) Brundage, Patrick 35	2) Karnaugh, Ronald 35	3) Clark, Henry 36	4) Stites, Jim 44
	27.65	53.74	1:16.76	1:39.78
	4	HAWAII MASTERS	    A	1:43.00	1:40.63	14

	1) Phillips, Brett 44	2) Lawrence, Dietrich 36	3) Lileikis, Tom 35	4) Johnson, Keith 44
	27.18	53.93	1:17.98	1:40.63
	5	NEW ENGLAND MASTERS	    A	1:45.70	1:46.37	12

	1) Volckening, Bill 36	2) Keith, Algernon 41	3) Landry, Richard 38	4) Battistini, Rick 48
	28.45	57.64	1:22.44	1:46.37
	6	ROCKY MOUNTAIN MAST	    A	1:43.00	1:46.68	10

	1) Wise, James 37	2) Gould, Thomas 37	3) Knight, Roger 38	4) Lee, Marshall 43
	27.26	56.94	1:23.35	1:46.68
	7	HAWAII MASTERS	    B	1:50.00	1:46.86	8

	1) Blichfeldt, Peer 41	2) Woo, Chris 44	3) Heltzel, Rick 45	4) Lileikis, Joseph 39
	28.99	56.80	1:24.21	1:46.86
	8	WALNUT CREEK MASTER	    A	1:46.00	1:51.03	6

	1) O'Brien, Kerry 45	2) Halbrecht, Kenneth 41	3) McGhee, Paul 40	4) Remmert, Greg 39
	29.83	1:00.63	1:27.16	1:51.03
	9	OREGON	    A	1:53.50	1:52.65	4

	1) Rodriguez, Rick 39	2) Metzger, Peter R. 46	3) Nelson, Timothy 36	4) Douglas, Michael 44
	27.32	57.84	1:26.05	1:52.65
	10	PACIFIC NORTHWEST AQ	    A	1:49.00	1:54.25	2

	1) McAlpine, David 41	2) Espinos, Leo 41	3) Colbeck, Pete 40	4) Dybdahl, Eric 42
	30.20	1:02.17	1:28.33	1:54.25
	11	LOS ANGELES PENINSUL	    A	1:56.16	1:56.21

	1) Virjee, Fram 41	2) Raine, Charlie 42	3) Hamm, Michael 44	4) Tofukuji, Wayne 50
	30.94	1:00.86	1:28.63	1:56.21
	12	HAWAII MASTERS	    C	2:00.00	2:03.64

	1) Altura, Aaron 39	2) Peterson, Robert 48	3) Marty, Roger 43	4) Tsuruda, Ken 41
	34.80	1:12.25	1:39.42	2:03.64

Event 16  Men 45+ 200 Yard Medley Relay
	45+ NATL:	1:42.48	5/18/1997	THE OLYMPIC CLB
	T BIRNIE, R STRAND, C YOURD, S CLARK
	1	HAWAII MASTERS	    A	1:46.00	1:42.59	22

	1) Mader, Mark 54	2) Eldred, Spencer 45	3) Borowski, Steve 54	4) Cooper, Malcolm 45
	27.88	56.56	1:20.76	1:42.59
	2	ROCKY MOUNTAIN MAST	    A	1:45.50	1:45.36	18

	1) Hughes, John 48	2) Mac Donald, Lee 50	3) Hess, Richard 47	4) Paxton, Norman 53
	28.43	58.12	1:22.05	1:45.36
	3	LOS ANGELES PENINSUL	    A	1:51.43	1:50.29	16

	1) Willis, Gregory 53	2) Wagoner, Victor 46	3) Mc Bride, Duncan 47	4) Heyes, Greg 47
	28.17	58.37	1:24.71	1:50.29
	4	PATRIOT MASTERS SWIM	    A	1:58.00	1:51.75	14

	1) Oates, David 51	2) Hudson, John 46	3) Hansen, Robert 47	4) Sloan, Larry 54
	32.30	1:02.27	1:27.66	1:51.75
	5	ROCKY MOUNTAIN MAST	    B	1:56.00	1:53.53	12

	1) Nolte, Christopher 45	2) Griffith, Bill 55	3) Ghaffari, Manu 45	4) Dowd, Arnie 56
	29.44	1:00.22	1:28.52	1:53.53
	6	VENTURA COUNTY MAST	    A	1:52.50	1:54.29	10

	1) Mc Conica, Jim 51	2) Derr, John 53	3) Raffaelli, Larry 59	4) Foote, David 52
	28.40	57.91	1:26.69	1:54.29
	7	PACIFIC NORTHWEST AQ	    A	1:50.30	1:54.46	8

	1) Jacobs, Ronald 50	2) Reeder, Bill 49	3) Russell, Brian 45	4) Freeborn, Stephen 46
	28.68	1:04.05	1:30.32	1:54.46
	8	HAWAII MASTERS	    B	1:59.00	1:57.97	6

	1) Goding, Bill 48	2) Devins, Jeff 49	3) Gmuender, Felix 51	4) Walters, Robert 51
	29.91	1:00.90	1:32.63	1:57.97
	9	HAWAII MASTERS	    C	2:08.00	2:02.29	4

	1) Brown, Michael 53	2) Chun, Tom 46	3) Sloan, Bruce 53	4) Burke, Thomas 52
	31.97	1:05.33	1:34.44	2:02.29
	10	OREGON	    A	2:08.50	2:07.15	2

	1) Bruce, Robert 54	2) Juhala, Richard 58	3) Landis, Tom 60	4) Call, Tom 51
	30.67	1:08.94	1:36.58	2:07.15

Event 16  Men 55+ 200 Yard Medley Relay
	55+ NATL:	1:50.52	4/30/2000	TAMALPAIS
	R BURNS, K FROST, R OLSON, C NEUMAN
	1	WALNUT CREEK MASTER	    A	1:51.00	1:50.34	22

	1) King, James 55	2) Smyers, Jesse 55	3) De Lacy, James 55	4) Dick, Bill M. 55
	30.36	1:00.78	1:26.41	1:50.34
	2	ROCKY MOUNTAIN MAST	    A	1:47.50	1:50.82	18

	1) Abrahams, Richard 57	2) Abbott, William 55	3) Selles, Carl 55	4) McCormick, Paul 55
	29.88	1:00.57	1:27.31	1:50.82
	3	THE OLYMPIC CLUB	    A	1:55.50	1:54.36	16

	1) Bassi, Richard 61	2) Strand, Robert 56	3) Krueger, James 63	4) Clark, Steve 58
	31.64	1:00.52	1:30.18	1:54.36
	4	TAMALPAIS	    A	1:55.00	1:56.93	14

	1) Cazalet, Edward 59	2) Frost, Jr, Kenneth 57	3) Burns, Richard 58	4) Neuman, Carl 59
	30.80	1:03.19	1:30.32	1:56.93
	5	HAWAII MASTERS	    A	1:50.00	1:57.28	12

	1) Clark, Bruce 60	2) Momsen, Bob 55	3) Sheeley, Cappy 60	4) Budde, James 56
	32.00	1:04.89	1:32.71	1:57.28
	6	PACIFIC NORTHWEST AQ	    A	1:57.00	1:58.41	10

	1) Chase, Gary 62	2) Peterson, Steven 55	3) Garrett, Sonny 58	4) Mc Colly, Michael 56
	30.30	1:03.52	1:31.56	1:58.41
(Event 16  Men 55+ 200 Yard Medley Relay)
	7	SAN DIEGO SWIM MASTE	    A	2:02.55	2:04.25	8

	1) Evans, Ricky 60	2) Best, Bob W. 69	3) Freshley, Mike 61	4) Earley, Bill 65
	32.89	1:08.60	1:36.63	2:04.25
	8	HAWAII MASTERS	    B	2:06.00	2:05.17	6

	1) Hapai III, Archie 55	2) Cundall, Roger 56	3) Wilson, David 55	4) Leskovitz, Ernie 65
	31.68	1:05.26	1:35.44	2:05.17
	9	WALNUT CREEK MASTER	    B	2:10.00	2:09.60	4

	1) Bledsoe, Dennis 63	2) Perilman, Jim 63	3) Burr, Ken 57	4) Stratton, Neil 60
	32.90	1:07.74	1:39.19	2:09.60
	10	ARIZONA MASTERS	    A	2:17.59	2:15.25	2

	1) Bailey, Hop 55	2) Whitten, Phillip 58	3) Sparr, Patrick 55	4) Fuller, Vern 55
	36.87	1:13.86	1:47.16	2:15.25
	---	HAWAII MASTERS	    C	2:20.00	DQ

	1) Rahill, Jeff 56	2) Wiencke, Jim 60	3) Farnham, Stote 55	4) Zeller, Max 63
	38.80	1:20.37	2:03.20	DQ

Event 16  Men 65+ 200 Yard Medley Relay
	65+ NATL:	2:09.02	5/23/1993	S. CAL AQUATIC
	B JOHNSON, D HESTER, F PIEMME, J SCHMIDT
	1	WALNUT CREEK MASTER	    A	2:32.00	2:19.84	22

	1) Mayo, Robert 68	2) Brown, Don 68	3) Haworth, Emory 66	4) Trask, Fred 74
	35.96	1:14.38	1:45.90	2:19.84
	2	ARIZONA MASTERS	    A	2:25.59	2:26.97	18

	1) Gillin, Gordon 71	2) Von Isser, Max 82	3) Johnson, Ronald 70	4) Bond, William 70
	40.84	1:35.80	1:56.78	2:26.97
	3	ROCKY MOUNTAIN MAST	    A	2:43.00	2:40.41	16

	1) Plummer, Mark 65	2) Patten, Bob 67	3) O'Brien, Dennis 66	4) Weber, Bruno 74
	48.83	1:25.01	1:56.78	2:40.41
	4	THE OLYMPIC CLUB	    A	2:05.00	2:48.90	14

	1) Moretto, Bob 70	2) Hill, Donald 70	3) Fox, Robert 65	4) Jones, Glynn 77
	45.44	1:29.26	2:06.46	2:48.90

 

Event 17  Women 19+ 200 Yard Freestyle Relay
	19+ NATL:	1:38.68	5/24/1992	HOLMES LUMBER
	K BEATTIE, M ROEBUCK, L NEARY, S MILLER
	Team	Relay	Seed Time	Finals Time	Points

	1	STRAWBERRY CANYON 	    A	1:45.80	1:46.17	22

	1) Olson, Megan 23	2) Salcedo, Helen 26	3) Dash, Melon 47	4) Rainer, Anna 40
	26.02	54.60	1:20.60	1:46.17
	2	VIRGINIA MASTERS SWI	    A	1:41.80	1:47.18	18

	1) Schlesinger, Violetta 32	2) Frisch, Alexandria 23	3) Phillips, Alice 36	4) Powis, Patricia 41
	27.92	54.00	1:19.50	1:47.18
	3	HAWAII MASTERS	    A	1:53.00	1:47.61	16

	1) Kubo, Anjanette 31	2) LeCompte, Devonee 22	3) Patz, Amy 31	4) Lehmer, Sheri 34
	26.71	54.48	1:22.58	1:47.61
	4	ROCKY MOUNTAIN MAST	    A	1:56.00	1:51.82	14

	1) Geil, Kimberly 32	2) Moen, Teri 33	3) Keaten, Heather 32	4) Gearke, Molly 22
	27.57	54.94	1:23.20	1:51.82
	5	LAKE COUNTY AQUATIC	    A	1:50.00	1:52.13	12

	1) Hudson, Carol-Ann 44	2) Felton, Linda 51	3) James, Rene 38	4) Felton, Tanya 23
	28.01	57.18	1:26.33	1:52.13
	6	NEW ENGLAND MASTERS	    A	1:49.60	1:53.99	10

	1) Morrison, Sage 27	2) Misiorski, Marcia 44	3) Kung, Monica 23	4) Fox, Michele 32
	27.30	59.81	1:27.17	1:53.99
	7	CITY OF LAS VEGAS MAS	    A	1:52.50	1:55.20	8

	1) Elletson, Amy 33	2) Adams, Kari 36	3) Ray, Kimberly 25	4) Malsom, Erin 24
	27.28	56.63	1:26.68	1:55.20
	8	UNIVERSITY MASTERS N	    A	1:52.00	1:56.00	6

	1) Rieke, Elizabeth 21	2) Schuler, Jami 19	3) Kremla, Heather 27	4) Ortman, Martha 32
	27.89	1:02.46	1:30.71	1:56.00
	9	VIRGINIA MASTERS SWI	    B	1:52.20	2:08.86	4

	1) Miller, Rebecca 22	2) Hanifer, Mary Beth 32	3) Kaufmann, Karen 37	4) Waggoner, Kathy 35
	30.97	1:03.47	1:38.19	2:08.86
	10	ARIZONA MASTERS	    A	2:03.99	2:12.99	2

	1) Bullock, Kathi 48	2) James, Katryn 46	3) Neill, Meaghan 20	4) Bayly, Helen 65
	29.55	1:02.61	1:32.82	2:12.99

Event 17  Women 25+ 200 Yard Freestyle Relay
	25+ NATL:	1:37.40	5/7/1989	LONE STAR
	L JACKSON, B HEUER, L, A PLESS
	1	PATRIOT MASTERS SWIM	    A	1:50.10	1:44.03	22

	1) Ward, Cheryl 36	2) Clifford-Dicks, Barbara 35	3) Callahan, Anita 44	4) Coulson-Moore, Heather 32
	25.17	51.20	1:18.60	1:44.03
	2	VIRGINIA MASTERS SWI	    A	1:44.30	1:45.82	18

	1) Conlin, Cheryl 34	2) Bittner, Molly Dean 36	3) Martin, Stephanie 25	4) Baker, Beth 41
	26.45	53.10	1:21.53	1:45.82
	3	OREGON	    A	1:46.50	1:46.54	16

	1) Topp, Suzanne 34	2) Quan, Sara 29	3) Hafner, Cara 31	4) Jenkins, Valerie 38
	27.90	54.93	1:20.96	1:46.54
	4	SAN DIEGO SWIM MASTE	    A	1:49.00	1:48.20	14

	1) Pipes-Neilsen, Karlyn 40	2) Coover, Janet 38	3) Koonings, Marianne 45	4) Larson, Julia 26
	24.45	52.94	1:22.67	1:48.20
	5	SIERRA NEVADA MASTER	    A	1:50.50	1:49.14	12

	1) Ooi, May 25	2) Shoenberger, Linda 54	3) Lawrie, Dawn 26	4) Liu, Limin 26
	25.45	56.26	1:24.08	1:49.14
	6	PACIFIC NORTHWEST AQ	    A	1:54.40	1:50.26	10

	1) Bussart, Megan 31	2) Corner, Holly 35	3) Dillon, Jean 28	4) Heusted, Karin 33
	28.83	56.91	1:23.10	1:50.26
(Event 17  Women 25+ 200 Yard Freestyle Relay)
	7	ILLINOIS MASTERS	    A	1:51.00	1:52.59	8

	1) Day, Nadine 31	2) Delanois, Barbara 46	3) Sweeney, Mim 38	4) Dillmann, Liz 37
	24.52	56.67	1:26.92	1:52.59
	8	WALNUT CREEK MASTER	    A	1:51.00	1:53.55	6

	1) Schultz-Santos, Debbie 33	2) Chovanes, Betsy 42	3) Benediet, Anita 38	4) Soso, Catherine 44
	26.30	56.41	1:25.82	1:53.55

Event 17  Women 35+ 200 Yard Freestyle Relay
	35+ NATL:	1:42.61	5/21/1995	NEW ENGLAND
	J LUKER, J FELDMANN, C HALLETT, G WETTACH
	1	ROCKY MOUNTAIN MAST	    A	1:40.00	1:39.23	22

	1) Von Evig, Julia 40	2) Garnier, Kathy 41	3) Lee, Sarah 35	4) Sappey, Collette 37
	24.91	49.76	1:14.97	1:39.23
	2	ROCKY MOUNTAIN MAST	    B	1:46.50	1:45.56	18

	1) Crouch, Kim 40	2) Campbell, Ellen 39	3) Shinn, Jennifer 36	4) Hagadorn, Heather 37
	25.52	51.86	1:20.26	1:45.56
	3	HAWAII MASTERS	    A	1:48.00	1:46.58	16

	1) Wiseman, Jennifer 41	2) Duran, Nancy 40	3) Ford, June 40	4) Shipman, Kathy 41
	27.90	53.74	1:20.84	1:46.58
	4	NEW ENGLAND MASTERS	    A	1:46.00	1:47.54	14

	1) Grilli, Tracy 45	2) Delgrosso, Patti 36	3) Roy, Michele 38	4) Feldmann, Joel 50
	27.95	55.86	1:22.46	1:47.54
	5	ARIZONA MASTERS	    A	1:47.39	1:48.12	12

	1) Pollard, Paula 38	2) Winslow, Laura 42	3) Fischer, Chris 37	4) Hobbs, Liz 40
	26.79	53.41	1:23.62	1:48.12
	6	PACIFIC NORTHWEST AQ	    A	1:47.00	1:48.17	10

	1) Mathews, Carolyn 39	2) Berg, Tonya 43	3) Wilson, Lisa 40	4) Courtney, Zena 42
	26.37	56.45	1:22.62	1:48.17
	7	ROCKY MOUNTAIN MAST	    C	1:50.00	1:54.17	8

	1) Vanderpoel, Nicole 37	2) Washburn, Lynette 38	3) Rocke, Jennifer 36	4) Smith, Laura 36
	28.22	57.46	1:26.74	1:54.17
	8	HAWAII MASTERS	    B	1:55.00	1:57.26	6

	1) Renner, Janet 40	2) Henry, Cheryl 36	3) Faust, Candace 42	4) Iseppi, Esther 44
	30.02	59.86	1:28.66	1:57.26
	9	HAWAII MASTERS	    C	2:06.00	1:59.07	4

	1) Heldt, Jeaneen 40	2) Demirbag, Jocelyn 40	3) White, Jennifer 35	4) Winn, Christine 36
	29.72	59.18	1:29.74	1:59.07
	10	OREGON	    A	1:52.50	2:04.75	2

	1) Harris, Barbara 42	2) Call, Kathy 50	3) Crabbe, Colette 45	4) Peterson, Connie 47
	28.70	57.84	1:25.09	2:04.75
	11	SAN MATEO MASTERS M	    A	2:20.00	2:05.99

	1) McCubbin, Miek 66	2) Maestre, Laura 35	3) Finch, Dale 51	4) Lee, Cindy 44
	34.90	1:06.22	1:38.42	2:05.99
	12	WALNUT CREEK MASTER	    A	2:57.00	2:31.39

	1) Kraetzer, Midge 63	2) Cook, Colleen 36	3) Rambo, Heidimarie 40	4) Marini, Lynne 49
	32.83	1:10.02	1:54.37	2:31.39

Event 17  Women 45+ 200 Yard Freestyle Relay
	45+ NATL:	1:48.24	4/30/2000	TAMALPAIS
	D OGIER, S JONES-ROY, L VAL, N RIDOUT
	1	PACIFIC NORTHWEST AQ	    A	1:47.00	1:45.48	22

	1) Moore, Jo 47	2) Davis, Charlotte 52	3) Glassman, Debbie 48	4) Lippold, Mary 46
	26.07	52.86	1:19.54	1:45.48
(Event 17  Women 45+ 200 Yard Freestyle Relay)
	2	HAWAII MASTERS	    A	1:52.00	1:55.71	18

	1) Kimball, Patti 46	2) Foster, Laurie 45	3) Barnett-Sallee, Bettyann 56	4) Steiger, Regula 50
	28.63	1:01.25	1:29.01	1:55.71
	3	WALNUT CREEK MASTER	    A	1:58.00	1:55.76	16

	1) Swigert, Debbie 46	2) Kahn, Sally 51	3) Alexander, Martha 52	4) Landers, Patty 45
	29.43	58.09	1:28.00	1:55.76
	4	MULTNOMAH ATHLETIC 	    A	1:56.69	1:58.09	14

	1) Parisi, Robin 47	2) Hendryx, Teri 48	3) Pierson, Ginger 56	4) Schumann, Susanne 64
	25.51	54.51	1:25.63	1:58.09
	5	ROCKY MOUNTAIN MAST	    A	1:57.00	1:59.74	12

	1) Roche, Carolyn 51	2) Haan, Mary Wohl 48	3) Anderson, Cynthica 45	4) Rosener, Karen 48
	30.20	1:00.88	1:32.50	1:59.74
	6	VIRGINIA MASTERS SWI	    A	2:02.30	2:05.53	10

	1) Detrick, Johnnie 66	2) Miller, Nancy 52	3) Braaten, Kitten 46	4) Bennett, Lisa 46
	33.49	1:06.72	1:37.58	2:05.53
	7	PACIFIC NORTHWEST AQ	    B	2:02.60	2:06.81	8

	1) Gundred, Barb 50	2) Welch, Sarah 55	3) Dybdahl, Dempsey 53	4) Dillon, Sally 55
	28.74	1:01.12	1:35.94	2:06.81
	8	WALNUT CREEK MASTER	    B	2:12.00	2:11.53	6

	1) Apple, Kate 53	2) Murphy, Bonnie 52	3) Nakagaki, Jeanne 48	4) Scott, Stephanie 55
	32.18	1:07.21	1:38.28	2:11.53
	9	HAWAII MASTERS	    B	2:10.00	2:12.99	4

	1) Groth, Lollie 46	2) Aiu, Mavis 46	3) Mauri, Carla 63	4) Wagner, Marie 45
	36.14	1:07.47	1:41.45	2:12.99
	10	OREGON	    A	2:13.50	2:14.09	2

	1) Buck, Kathleen 51	2) Rousseau, Sandi 54	3) Asleson, Elke 50	4) Hodge, Peggie 62
	31.91	1:02.73	1:36.27	2:14.09
	11	ROCKY MOUNTAIN MAST	    B	2:12.50	2:18.22

	1) Yoder, Margie 49	2) Young, Lydia 53	3) Anziano, Marcia 57	4) Klatt, Trudy 52
	35.18	1:08.09	1:44.74	2:18.22

Event 17  Women 55+ 200 Yard Freestyle Relay
	55+ NATL:	2:02.97	4/20/1997	D.C. MASTERS
	B FRID, J LEILICH, B ZAREMSKI, J BRUNER
	1	SAN DIEGO SWIM MASTE	    A	2:11.55	2:15.70	22

	1) Little, Jeanne 65	2) Jordan, Betsy 65	3) Lund, Lynne 61	4) Marr, Jackie 58
	33.76	1:08.65	1:43.17	2:15.70
	2	PIRATE SWIMMERS	    A	2:34.70	2:38.03	18

	1) Carroll, Jerilyn 56	2) Stone, Marjorie 78	3) Menk, Sally 63	4) Watson, Jessie 56
	37.48	1:22.27	2:04.20	2:38.03

Event 17  Women 65+ 200 Yard Freestyle Relay
	65+ NATL:	2:17.37	5/21/1995	GOLD COAST
	B GRAVER, J KRAUSER, M TIMMINS, C BRUCE
	1	WALNUT CREEK MASTER	    A	2:32.80	2:49.30	22

	1) Monroe, Donna 68	2) Alexander, Joan 70	3) Duncan, Jean 69	4) Hirsch, Ann 71
	41.82	1:23.14	2:09.99	2:49.30
	2	HAWAII MASTERS	    A	3:00.00	3:04.03	18

	1) Parrish, Judy 69	2) Johnson, Margaret 71	3) Blickfeldt, Beth 76	4) Stowell, Diane 68
	46.04	1:31.41	2:29.43	3:04.03
	3	SAN MATEO MASTERS M	    A	4:00.00	4:16.86	16

	1) Etienne, Audrey 85	2) Stupfel, Gloria 75	3) Buel, Hilda 88	4) Lambertson, Ann 71
	51.07	1:58.53	3:23.42	4:16.86

Event 17  Women 75+ 200 Yard Freestyle Relay
	75+ NATL:	3:17.13	5/2/1999	DC MASTERS
	MINNA HAMNER, RUTH THORSEN, MIMI LEE, ANNE WALKER
	1	DC MASTERS	    A	4:10.00	3:51.87	22

	1) Walker, Anne 86	2) Lathram, Mary 86	3) Thorsen, Ruth 81	4) Hamner, Minna 79
	52.57	1:55.85	2:59.69	3:51.87

 

Event 18  Men 19+ 200 Yard Freestyle Relay
	19+ NATL:	1:24.72	5/21/1995	TEXAS SWIMMING
	J THIBAULT, D PUTTERMAN, R DUNNE, R KILLEEN
	Team	Relay	Seed Time	Finals Time	Points

	1	CITY OF LAS VEGAS MAS	    A	1:28.10	1:27.57	22

	1) Roestenberg, Andreas 30	2) Hughes, Keith 40	3) Peterson, Eric 31	4) Wynn, Ryan 23
	22.00	44.59	1:06.39	1:27.57
	2	HAWAII MASTERS	    A	1:34.00	1:30.62	18

	1) Wee, James 31	2) Dailey, Alexander 26	3) Kaya, Reece 19	4) McCary, Michael 31
	23.26	46.46	1:08.31	1:30.62
	3	WALNUT CREEK MASTER	    A	1:31.80	1:32.57	16

	1) Santos, Roque 34	2) Mundelius, Matthew 29	3) Bledsoe, Daniel 32	4) Berner, Greg 24
	23.50	47.39	1:11.03	1:32.57
	4	SAN DIEGO SWIM MASTE	    A	1:35.00	1:32.84	14

	1) Keeney, Mike 47	2) Brassil, Dan 29	3) Gutenberg, Peter 27	4) Conway, Adam 23
	23.84	47.28	1:11.63	1:32.84
	5	NEW ENGLAND MASTERS	    A	1:33.50	1:34.10	12

	1) Paul, Darcy 26	2) Goldman, Mark 30	3) Broudy, Marc 31	4) Levan, Steven 24
	23.26	45.36	1:11.11	1:34.10
	6	VIRGINIA MASTERS SWI	    A	1:33.90	1:35.47	10

	1) Miller, James 20	2) Wolfle, James 33	3) Fitzhugh, Will 34	4) Williams, Neill 34
	27.25	50.10	1:14.29	1:35.47
	7	SIERRA NEVADA MASTER	    A	1:51.90	1:40.78	8

	1) Allred, Samuel 23	2) Walker, Joseph 60	3) Lintz, Steven 51	4) Laurie, Rob 35
	24.96	54.21	1:18.95	1:40.78
	8	NEW ENGLAND MASTERS	    B	1:39.30	1:41.47	6

	1) Geary, Bill 44	2) Mitchell, John 24	3) Murphy, Mark 36	4) Camelio, Matthew 31
	24.55	49.09	1:16.20	1:41.47

Event 18  Men 25+ 200 Yard Freestyle Relay
	25+ NATL:	1:23.34	5/21/1990	HOUSTONIAN CLUB
	JOHN SMITH, JEFF FREY, CLAY BRITT, SAM SEIPLE
	1	THE OLYMPIC CLUB	    A	1:22.00	1:25.06	22

	1) Keppeler, John 35	2) Larson, Greg 32	3) Wanie, Lee 28	4) Kittredge, Brad 25
	21.15	42.93	1:04.24	1:25.06
	2	ROCKY MOUNTAIN MAST	    A	1:31.50	1:26.85	18

	1) McCormick, Aaron 27	2) Gonzales, Mike 35	3) Smith, Paul 42	4) Smit, Robbert-Paul 33
	21.96	43.13	1:05.81	1:26.85
	3	MULTNOMAH ATHLETIC 	    A	1:31.69	1:32.35	16

	1) Zolna, William 32	2) Otto, Douglas 43	3) Burleson, David 45	4) Haslach, Timothy 40
	22.78	46.14	1:09.92	1:32.35
	4	MANATEE AQUATICS	    A	1:33.84	1:34.27	14

	1) Fordyce, Paul 32	2) Finney, Peter 34	3) Kaufman, Seth 33	4) Hale, William 31
	23.38	46.38	1:11.55	1:34.27
	5	WALNUT CREEK MASTER	    A	1:35.20	1:34.91	12

	1) Gothberg, Brad 40	2) Heaney, Michael 35	3) Chao, Hector 38	4) Tomerlin, Daniel 34
	23.24	46.87	1:10.79	1:34.91
	6	GREATER COLUMBUS MA	    A	1:35.00	1:34.94	10

	1) Bordron, Patrice 34	2) Callahan, Jim 44	3) MC Leod, Mark 42	4) Stickney, Michael 45
	23.04	46.55	1:11.57	1:34.94
	7	IRVINE NOVAQUATICS	    A	1:37.50	1:36.25	8

	1) Von Hoffmann, Gerard 46	2) Hayward, David 41	3) Collins, Michael 36	4) Craun, Adam 27
	23.86	50.27	1:14.27	1:36.25
	8	HAWAII MASTERS	    A	1:38.00	2:21.09	6

	1) Mullahey, Michael 30	2) Blichfeldt, Jan 72	3) Cook, Kakwira 25	4) Johnson, Howard 74
	25.39	1:09.42	1:36.87	2:21.09

Event 18  Men 35+ 200 Yard Freestyle Relay
	35+ NATL:	1:25.72	5/21/1990	LONE STAR
	J MONTGOMERY, R HESS, T HEDRICK, D HAGUE
	1	ARIZONA MASTERS	    A	1:28.99	1:29.26	22

	1) Karnaugh, Ronald 35	2) Brundage, Patrick 35	3) Stites, Jim 44	4) Clark, Henry 36
	21.48	44.44	1:07.80	1:29.26
	2	ILLINOIS MASTERS	    A	1:29.00	1:29.56	18

	1) Winters, Bill 35	2) Paller, Craig 36	3) Alexandrov, Plamen 41	4) Gibson, David 41
	22.89	45.59	1:07.88	1:29.56
	3	VENTURA COUNTY MAST	    A	1:30.40	1:31.09	16

	1) Smith, Don 40	2) Hedrick, Tim 38	3) Shaffer, Mike 36	4) Mc Conica, Jim 51
	21.97	45.51	1:07.53	1:31.09
	4	HAWAII MASTERS	    A	1:36.00	1:31.19	14

	1) Blichfeldt, Peer 41	2) Lileikis, Tom 35	3) Johnson, Keith 44	4) Lileikis, Joseph 39
	23.35	45.62	1:08.42	1:31.19
	5	NEW ENGLAND MASTERS	    A	1:31.80	1:32.00	12

	1) Mitsch, Mark 44	2) Keith, Algernon 41	3) Volckening, Bill 36	4) Landry, Richard 38
	23.95	46.71	1:10.29	1:32.00
	6	HAWAII MASTERS	    B	1:38.00	1:32.92	10

	1) Phillips, Brett 44	2) Woo, Chris 44	3) Tsuruda, Ken 41	4) Lawrence, Dietrich 36
	23.78	47.38	1:10.54	1:32.92
	7	ROSE BOWL MASTERS	    A	1:35.92	1:34.27	8

	1) Nelson, Forrest 36	2) Caron, Louis 44	3) Hercher, Heinz 45	4) Davis, Thomas W. 44
	23.66	47.89	1:11.98	1:34.27
	8	WALNUT CREEK MASTER	    A	1:33.50	1:35.81	6

	1) Remmert, Greg 39	2) McGhee, Paul 40	3) Halbrecht, Kenneth 41	4) O'Brien, Kerry 45
	23.75	48.34	1:12.05	1:35.81
	9	ROCKY MOUNTAIN MAST	    A	1:29.00	1:37.88	4

	1) Knight, Roger 38	2) Wise, James 37	3) Lee, Marshall 43	4) Abbott, William 55
	25.16	49.43	1:12.57	1:37.88
	10	OREGON	    A	1:37.50	1:38.39	2

	1) Rodriguez, Rick 39	2) Nelson, Timothy 36	3) Douglas, Michael 44	4) Metzger, Peter R. 46
	23.53	48.67	1:15.28	1:38.39
	11	LOS ANGELES PENINSUL	    A	1:47.80	1:45.46

	1) Raine, Charlie 42	2) Virjee, Fram 41	3) Tofukuji, Wayne 50	4) Hamm, Michael 44
	28.23	53.41	1:20.58	1:45.46
	12	HAWAII MASTERS	    C	1:50.00	1:46.14

	1) Heltzel, Rick 45	2) Altura, Aaron 39	3) Peterson, Robert 48	4) Marty, Roger 43
	25.20	52.77	1:20.77	1:46.14
	---	TEAM TYR	    A	1:26.00	DQ

	1) Smith, John 40	2) Cavanaugh, Christopher 39	3) Killeen, Robert 40	4) Gaberino, Geoffrey 39
	21.33	42.69	1:04.14	DQ

Event 18  Men 45+ 200 Yard Freestyle Relay
	45+ NATL:	1:30.79	4/30/2000	ROCKY MOUNTAIN
	R ABRAHAMS, P MCCORMICK, L MACDONALD, R HESS
	1	HAWAII MASTERS	    A	1:36.00	1:31.85	22

	1) Eldred, Spencer 45	2) Mader, Mark 54	3) Borowski, Steve 54	4) Cooper, Malcolm 45
	23.39	47.62	1:10.22	1:31.85
	2	ROCKY MOUNTAIN MAST	    A	1:31.00	1:32.95	18

	1) Paxton, Norman 53	2) Nolte, Christopher 45	3) Mac Donald, Lee 50	4) Hess, Richard 47
	23.53	47.85	1:11.10	1:32.95
	3	PATRIOT MASTERS SWIM	    A	1:40.00	1:35.43	16

	1) Sloan, Larry 54	2) Oates, David 51	3) Hudson, John 46	4) Hansen, Robert 47
	24.68	48.88	1:12.56	1:35.43
(Event 18  Men 45+ 200 Yard Freestyle Relay)
	4	PACIFIC NORTHWEST AQ	    A	1:34.70	1:36.41	14

	1) Sylvester, John 45	2) Jacobs, Ronald 50	3) Russell, Brian 45	4) Freeborn, Stephen 46
	24.23	47.72	1:12.40	1:36.41
	5	LOS ANGELES PENINSUL	    A	1:38.12	1:38.84	12

	1) Willis, Gregory 53	2) Heyes, Greg 47	3) Wagoner, Victor 46	4) Mc Bride, Duncan 47
	23.95	49.62	1:14.97	1:38.84
	6	HAWAII MASTERS	    B	1:44.00	1:40.83	10

	1) Goding, Bill 48	2) Sloan, Bruce 53	3) Walters, Robert 51	4) Devins, Jeff 49
	25.26	51.90	1:17.13	1:40.83
	7	ROCKY MOUNTAIN MAST	    B	1:50.00	1:45.01	8

	1) Hughes, John 48	2) Griffith, Bill 55	3) Ghaffari, Manu 45	4) McElhinney, Tom 48
	24.95	50.45	1:17.08	1:45.01
	8	NEW ENGLAND MASTERS	    A	1:43.50	1:48.26	6

	1) Meltz, Joel 45	2) Grilli, David 47	3) Galper, Jeffry 60	4) Battistini, Rick 48
	27.73	55.66	1:23.42	1:48.26
	9	VIRGINIA MASTERS SWI	    A	1:48.50	1:49.61	4

	1) Frisch, David 53	2) Mc Cowan, Edwin 54	3) Woods, Tom 59	4) Miller, Jim 51
	25.25	53.05	1:24.94	1:49.61
	10	HAWAII MASTERS	    C	1:51.00	1:50.49	2

	1) Gmuender, Felix 51	2) Burke, Thomas 52	3) Chun, Tom 46	4) Brown, Michael 53
	28.17	57.01	1:23.22	1:50.49
	11	OREGON	    A	1:56.50	1:53.82

	1) Landis, Tom 60	2) Bruce, Robert 54	3) Call, Tom 51	4) Juhala, Richard 58
	25.45	50.61	1:20.84	1:53.82

Event 18  Men 55+ 200 Yard Freestyle Relay
	55+ NATL:	1:37.31	5/10/1998	OLYMPIC CLUB
	J ELDER, C RAVEN, E CAZALETT, J KRUEGER
	1	ROCKY MOUNTAIN MAST	    A	1:34.50	1:35.55	22

	1) McCormick, Paul 55	2) Dowd, Arnie 56	3) Selles, Carl 55	4) Abrahams, Richard 57
	24.70	40.22	1:13.22	1:35.55
	2	WALNUT CREEK MASTER	    A	1:36.50	1:38.39	18

	1) Bledsoe, Dennis 63	2) Dick, Bill M. 55	3) King, James 55	4) De Lacy, James 55
	23.70	48.24	1:14.24	1:38.39
	3	THE OLYMPIC CLUB	    A	1:35.00	1:39.54	16

	1) Strand, Robert 56	2) Bassi, Richard 61	3) Krueger, James 63	4) Clark, Steve 58
	24.12	50.05	1:15.28	1:39.54
	4	HAWAII MASTERS	    A	1:45.00	1:40.99	14

	1) Budde, James 56	2) Cundall, Roger 56	3) Momsen, Bob 55	4) Clark, Bruce 60
	25.22	50.62	1:16.93	1:40.99
	5	TAMALPAIS	    A	1:42.50	1:44.18	12

	1) Cazalet, Edward 59	2) Frost, Jr, Kenneth 57	3) Neuman, Carl 59	4) Burns, Richard 58
	25.66	41.31	1:01.56	1:44.18
	6	HAWAII MASTERS	    B	1:50.00	1:48.39	10

	1) Sheeley, Cappy 60	2) Rahill, Jeff 56	3) Wilson, David 55	4) Hapai III, Archie 55
	26.69	1:00.00	1:23.26	1:48.39
	7	SAN DIEGO SWIM MASTE	    A	1:49.55	1:48.51	8

	1) Earley, Bill 65	2) Best, Bob W. 69	3) Evans, Ricky 60	4) Freshley, Mike 61
	27.21	54.91	1:22.57	1:48.51
	8	PACIFIC NORTHWEST AQ	    A	1:51.00	1:48.81	6

	1) Mc Colly, Michael 56	2) Chase, Gary 62	3) Peterson, Steven 55	4) Garrett, Sonny 58
	26.92	53.99	1:22.18	1:48.81
(Event 18  Men 55+ 200 Yard Freestyle Relay)
	9	ARIZONA MASTERS	    A	1:56.39	1:54.21	4

	1) Sparr, Patrick 55	2) Fuller, Vern 55	3) Whitten, Phillip 58	4) Bailey, Hop 55
	27.13	55.08	1:25.80	1:54.21
	10	WALNUT CREEK MASTER	    B	1:52.00	2:00.49	2

	1) Perilman, Jim 63	2) Smyers, Jesse 55	3) Burr, Ken 57	4) Daniel, Jack 69
	32.07	57.39	1:24.39	2:00.49
	11	HAWAII MASTERS	    C	2:10.00	2:13.76

	1) Nagi, Joseph 67	2) Farnham, Stote 55	3) Wiencke, Jim 60	4) Zeller, Max 63
	33.33	1:08.46	1:37.69	2:13.76

Event 18  Men 65+ 200 Yard Freestyle Relay
	65+ NATL:	1:52.53	5/12/1996	SAN DIEGO
	D BAKER, J JONES, W PHILLIPS, K KIMBALL
	1	WALNUT CREEK MASTER	    A	2:00.00	2:03.59	22

	1) Mayo, Robert 68	2) Brown, Don 68	3) Trask, Fred 74	4) Haworth, Emory 66
	29.18	58.72	1:33.81	2:03.59
	2	ARIZONA MASTERS	    A	2:03.79	2:10.19	18

	1) Johnson, Ronald 70	2) Bond, William 70	3) Von Isser, Max 82	4) Gillin, Gordon 71
	26.75	57.62	1:29.55	2:10.19
	3	THE OLYMPIC CLUB	    A	2:00.00	2:22.74	16

	1) Hill, Donald 70	2) Moretto, Bob 70	3) Jones, Glynn 77	4) Fox, Robert 65
	26.41	1:05.35	1:47.54	2:22.74
	4	ROCKY MOUNTAIN MAST	    A	2:01.00	2:27.66	14

	1) O'Brien, Dennis 66	2) Weber, Bruno 74	3) Patten, Bob 67	4) Plummer, Mark 65
	31.76	1:19.28	1:54.17	2:27.66


ADVERTISEMENT


ADVERTISEMENT