ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
--- Results, Rankings, and Records ---
9th Annual Holiday Invitational & SPMA Championships
12/9/2001-12/9/2001
Long Beach, California USA

Women 19-24 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Tse, Lydia                24 UCI-SP                           30.26    9  
  2 Prichard, Amie            21 UCI-SP                           32.88    7  
  3 Meyer, Julie              20 BGWM-SP                          35.56    6  
  4 Hakan, Sara Anne          22 SCAQ-SP                          36.13    5  
 
Women 25-29 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Petersen, Fiona           28 NOVA-SP                          30.00    9  
  2 Jensen, Alison            26 ROSE-SP                          31.75    7  
  3 Greenwood, Elisa          28 UCLA-SP                          33.08    6  
 
Women 30-34 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Buys, Jeni                32 SDSM-SI                          28.99    9  
  2 Martin, Louise            32 ARIZ-AZ                          29.92    7  
  3 Martinez, Edna            30 SDSM-SI                          31.50    6  
  4 Ghimenti, Lee Anne        31 VENTURA-SP                       31.69    5  
  5 Wagner, Kristina          31 ARIZ-AZ                          31.84    4  
  6 Keenan-Boline, Jill       32 ROSE-SP                          32.05    3  
  7 Taylor, Sandra            33 SCAQ-SP                          33.15    2  
  8 Tong, Connie              30 UCI-SP                           37.33    1  
  9 Hoffman, Signee           33 BGWM-SP                          37.35  
 
Women 35-39 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Welting, Laureen          36 TOC-PC                           27.80    9  
  2 McCue, Marika             38 ARIZ-AZ                          28.26    7  
  3 Davidson, Vicky           37 SDSM-SI                          28.76    6  
  4 Sartori, Lisa             36 ARIZ-AZ                          33.06    5  
  5 Liotta, Brenda Creswell   39 ARIZ-AZ                          34.41    4  
  6 Hedrick, Vicki            36 VENTURA-SP                       35.37    3  
  7 Feld, Stella              37 IMS-SP                           36.21    2  
  8 Leff, Cathryn             39 NOVA-SP                          37.85    1  
  9 Hull, Mary                37 SWM-SP                           40.18  
 
Women 40-44 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Shaffer, Jill             40 VENTURA-SP                       31.59    9  
  2 Nauful, Kerri Lumbert     44 UNAT-SP                          31.82    7  
  3 Melick, Karen             44 SCAQ-SP                          33.51    6  
  4 Canning, Lynn             40 USF-SP                           33.81    5  
  5 Vilander, Barbara         43 OSB-SP                           37.82    4  
  6 Schlund, Jonell           44 NOVA-SP                          42.14    3  
  7 Ball, Jennifer            42 NOVA-SP                          44.06    2  
 
Women 45-49 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Cowley, Janet             45 LAS VEGAS-SP                     33.60    9  
  2 Gregorio, Mary            48 SDSM-SI                          35.29    7  
  3 McLain, Mary              45 HSAM-SI                          51.74    6  
  4 Smith, Alison             45 NOVA-SP                          52.56    5  
 
Women 50-54 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bradbury, Debbie          50 UNAT-SP                          32.65    9  
  2 Granovsky, Lora           51 UCI-SP                           37.36    7  
  3 Hitchens, Linda           52 SAM-SP                           39.34    6  
  4 Trepasso, Sandra          54 BEACH-SP                         48.66    5  
 
Women 55-59 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Marr, Jackie              58 SDSM-SI                          33.19    9  
  2 Flaherty, Diane           56 HSAM-SI                          56.60    7  
 
Women 60-64 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ramey, Marilyn            61 HSAM-SI                          41.91    9  
  2 Bayly, Helen              64 ARIZ-AZ                          44.45    7  
 
Women 65-69 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pollett, Bernie           65 HSAM-SI                          59.15    9  
 
Women 70-74 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Roper, Gail               72 UNAT2-PC                         36.83    9  
  2 MacBeth, Nancy            72 ARIZ-AZ                          41.57    7  
  3 Collins, Gay              71 OSB-SP                           44.01    6  
 
Women 75-79 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Altus, Grace              77 OSB-SP                           54.44    9  
 
Women 80-84 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Simonton, Rita            83 GWSC-SP                          50.45    9  
  2 Kornfeld, Maurine         80 COAST-SP                         53.07    7 

         
 
Women 19-24 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Prichard, Amie            21 UCI-SP                         1:11.29    9  
       34.38  1:11.29                                                      
  2 Hakan, Sara Anne          22 SCAQ-SP                        1:20.27    7  
       38.04  1:20.27                                                      
 
Women 25-29 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Petersen, Fiona           28 NOVA-SP                        1:04.03    9  
       31.15  1:04.03                                                      
  2 Stewart, Terri            25 OSB-SP                         1:13.18    7  
       35.25  1:13.18                                                      
  3 Girton, Jennifer          26 COAST GUARD ISL-PC             1:16.73    6  
       36.14  1:16.73                                                      
 
Women 30-34 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Buys, Jeni                32 SDSM-SI                        1:03.11    9  
       30.84  1:03.11                                                      
  2 Martin, Louise            32 ARIZ-AZ                        1:03.84    7  
       31.29  1:03.84                                                      
  3 Gavigan, Stacey           31 UCI-SP                         1:04.79    6  
       30.72  1:04.79                                                      
  4 Martinez, Edna            30 SDSM-SI                        1:08.33    5  
       32.72  1:08.33                                                      
  5 Ghimenti, Lee Anne        31 VENTURA-SP                     1:09.09    4  
       33.60  1:09.09                                                      
  6 Wagner, Kristina          31 ARIZ-AZ                        1:13.39    3  
       35.85  1:13.39                                                      
  7 Taylor, Sandra            33 SCAQ-SP                        1:15.00    2  
       36.09  1:15.00                                                      
  8 Schneider, Patricia       34 NOVA-SP                        1:16.41    1  
       37.09  1:16.41                                                      
  9 Barry, Robin              34 HENDERSON-SP                   1:16.74  
       37.68  1:16.74                                                      
 10 Tong, Connie              30 UCI-SP                         1:21.33  
       39.17  1:21.33                                                      
 
Women 35-39 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Welting, Laureen          36 TOC-PC                           59.80    9  
       28.75    59.80                                                      
  2 McCue, Marika             38 ARIZ-AZ                        1:02.08    7  
       30.75  1:02.08                                                      
  3 Nicholson, Mandy          35 LAS VEGAS-SP                   1:10.06    6  
       33.54  1:10.06                                                      
  4 Sartori, Lisa             36 ARIZ-AZ                        1:11.80    5  
       34.75  1:11.80                                                      
  5 Liotta, Brenda Creswell   39 ARIZ-AZ                        1:13.57    4  
       35.25  1:13.57                                                      
  6 Foster, Jeri              35 UCI-SP                         1:17.16    3  
       36.76  1:17.16                                                      
  7 Hedrick, Vicki            36 VENTURA-SP                     1:18.43    2  
       37.40  1:18.43                                                      
  8 Feld, Stella              37 IMS-SP                         1:21.37    1  
       38.34  1:21.37                                                      
  9 Hull, Mary                37 SWM-SP                         1:34.52  
       42.86  1:34.52                                                      
 
Women 40-44 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Blaha, Sharon             41 NOVA-SP                        1:11.50    9  
       34.78  1:11.50                                                      
  2 Nauful, Kerri Lumbert     44 UNAT-SP                        1:11.81    7  
       32.81  1:11.81                                                      
  3 Canning, Lynn             40 USF-SP                         1:14.19    6  
       35.75  1:14.19                                                      
  4 Ball, Jennifer            42 NOVA-SP                        1:33.18    5  
       45.43  1:33.18                                                      
  5 Tolone, Michelle          43 BEACH-SP                       1:42.74    4  
       46.12  1:42.74                                                      
 
Women 45-49 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ogier, Danielle           49 UNAT3-NT                       1:04.80    9  
       31.85  1:04.80                                                      
  2 Cowley, Janet             45 LAS VEGAS-SP                   1:16.18    7  
       36.02  1:16.18                                                      
  3 Kalin, Melinda            45 SLUG-SP                        1:32.99    6  
       42.22  1:32.99                                                      
  4 Dessert, Mary             45 BEACH-SP                       1:35.09    5  
       45.61  1:35.09                                                      
  5 McLain, Mary              45 HSAM-SI                        1:52.40    4  
       53.13  1:52.40                                                      
 
Women 50-54 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hitchens, Linda           52 SAM-SP                         1:22.61    9  
       37.96  1:22.61                                                      
  2 Brassy, Sue               54 HSAM-SI                        1:31.93    7  
       45.81  1:31.93                                                      
  3 Granovsky, Lora           51 UCI-SP                         1:32.25    6  
       40.98  1:32.25                                                      
  4 Church, Mary              51 WH2O-SP                        1:39.00    5  
       47.62  1:39.00                                                      
 
Women 55-59 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Marr, Jackie              58 SDSM-SI                        1:12.33    9  
       34.79  1:12.33                                                      
  2 Flaherty, Diane           56 HSAM-SI                        1:47.13    7  
       50.10  1:47.13                                                      
 
Women 60-64 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ramey, Marilyn            61 HSAM-SI                        1:31.53    9  
       43.26  1:31.53                                                      
 
Women 65-69 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pollett, Bernie           65 HSAM-SI                        2:07.90    9  
     1:03.15  2:07.90                                                      
  2 Lehto, Elfriede           68 HSAM-SI                        2:10.31    7  
     1:03.55  2:10.31                                                      
  3 Hunter, Trish             67 HSAM-SI                        2:19.68    6  
     1:05.39  2:19.68                                                      
 
Women 70-74 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Roper, Gail               72 UNAT2-PC                       1:25.39    9  
       40.11  1:25.39                                                      
  2 Collins, Gay              71 OSB-SP                         1:41.43    7  
       46.32  1:41.43                                                      
 
Women 75-79 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Altus, Grace              77 OSB-SP                         1:56.45    9  
       56.43  1:56.45                                                      
 
Women 80-84 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Simonton, Rita            83 GWSC-SP                        1:53.99    9  
       53.99  1:53.99                                                      
  2 Kornfeld, Maurine         80 COAST-SP                       1:56.60    7  
       55.87  1:56.60 

Women 19-24 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Heckman, Dawn             24 SCAQ-SP                        2:06.21    9  
       30.22  1:02.22  1:34.02  2:06.21                                    
  2 Prichard, Amie            21 UCI-SP                         2:31.78    7  
       34.90  1:12.58  1:52.43  2:31.78                                    
 
Women 25-29 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Petersen, Fiona           28 NOVA-SP                        2:18.47    9  
       32.29  1:07.21  1:43.14  2:18.47                                    
  2 Stewart, Terri            25 OSB-SP                         2:38.94    7  
       37.26  1:17.61  1:58.52  2:38.94                                    
  3 McMillen, Jacqueline      26 NOVA-SP                        2:58.44    6  
       41.44  1:25.91  2:12.31  2:58.44                                    
 
Women 30-34 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Easton, Sandie            32 ARIZ-AZ                        2:10.68    9  
       30.93  1:03.79  1:37.44  2:10.68                                    
  2 Cairns, Jane              31 OSB-SP                         2:16.41    7  
       32.87  1:08.20  1:42.80  2:16.41                                    
  3 Buys, Jeni                32 SDSM-SI                        2:17.13    6  
       32.05  1:07.15  1:42.79  2:17.13                                    
  4 Keenan-Boline, Jill       32 ROSE-SP                        2:24.44    5  
       33.36  1:09.29  1:46.52  2:24.44                                    
  5 Ghimenti, Lee Anne        31 VENTURA-SP                     2:26.58    4  
       34.15  1:10.56  1:48.31  2:26.58                                    
  6 Martinez, Edna            30 SDSM-SI                        2:29.56    3  
       33.22  1:10.80  1:50.28  2:29.56                                    
  7 North, Nancy              33 SDSM-SI                        2:33.62    2  
       36.68  1:16.92  1:54.85  2:33.62                                    
  8 Barry, Robin              34 HENDERSON-SP                   2:42.10    1  
       39.38  1:20.17  2:01.18  2:42.10                                    
  9 Taylor, Sandra            33 SCAQ-SP                        2:42.98  
       37.75  1:19.16  2:01.72  2:42.98                                    
 10 Wagner, Kristina          31 ARIZ-AZ                        2:45.69  
       35.93  1:17.33  2:01.81  2:45.69                                    
 11 Tong, Connie              30 UCI-SP                         2:54.29  
       39.33  1:22.36  2:08.35  2:54.29                                    
 
Women 35-39 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Welting, Laureen          36 TOC-PC                         2:08.00    9  
       30.26  1:02.60  1:35.93  2:08.00                                    
  2 Smith, Laura              35 VAIL-CO                        2:20.03    7  
       32.15  1:06.50  1:43.12  2:20.03                                    
  3 Sartori, Lisa             36 ARIZ-AZ                        2:34.04    6  
       34.94  1:13.64  1:53.89  2:34.04                                    
  4 Nicholson, Mandy          35 LAS VEGAS-SP                   2:36.00    5  
       35.61  1:15.45  1:55.23  2:36.00                                    
  5 Kennedy, Sharon           35 HSAM-SI                        2:40.42    4  
       38.31  1:20.23  2:01.47  2:40.42                                    
  6 Hedrick, Vicki            36 VENTURA-SP                     2:46.23    3  
       37.16  1:18.34  2:02.16  2:46.23                                    
  7 Foster, Jeri              35 UCI-SP                         2:53.70    2  
       38.67  1:21.27  2:06.96  2:53.70                                    
 
Women 40-44 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Cook, Jenny               43 UCLA-SP                        2:21.76    9  
       34.45  1:10.29  1:46.08  2:21.76                                    
  2 Blaha, Sharon             41 NOVA-SP                        2:29.93    7  
       35.42  1:13.02  1:51.33  2:29.93                                    
  3 Shaffer, Jill             40 VENTURA-SP                     2:31.66    6  
       35.13  1:13.04  1:52.98  2:31.66                                    
  4 Canning, Lynn             40 USF-SP                         2:42.36    5  
       38.21  1:19.55  2:01.76  2:42.36                                    
  5 Ball, Jennifer            42 NOVA-SP                        3:20.09    4  
       45.91  1:36.18  2:28.58  3:20.09                                    
  6 Schlund, Jonell           44 NOVA-SP                        3:27.78    3  
       46.30  1:38.44  2:32.35  3:27.78                                    
  7 Tolone, Michelle          43 BEACH-SP                       3:47.43    2  
       46.71           2:46.91  3:47.43                                    
 
Women 45-49 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ogier, Danielle           49 UNAT3-NT                       2:19.92    9  
       32.80  1:08.92  1:44.77  2:19.92                                    
  2 Bullock, Kathi            48 ARIZ-AZ                        2:28.10    7  
       34.36  1:11.46  1:49.79  2:28.10                                    
  3 Gregorio, Mary            48 SDSM-SI                        2:51.10    6  
       38.90  1:21.86  2:06.91  2:51.10                                    
  4 Dessert, Mary             45 BEACH-SP                       3:27.34    5  
       45.40  1:39.77  3:27.34                                             
  5 McLain, Mary              45 HSAM-SI                        4:00.12    4  
       57.54  1:58.54  2:59.10  4:00.12                                    
 
Women 50-54 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bradbury, Debbie          50 UNAT-SP                        2:46.24    9  
       39.55  1:21.14  2:03.89  2:46.24                                    
  2 Hitchens, Linda           52 SAM-SP                         3:13.36    7  
       40.87  1:28.89  2:21.25  3:13.36                                    
  3 Kerraghan, Brynn          52 BEACH-SP                       3:22.43    6  
       44.01  1:34.81  2:28.63  3:22.43                                    
  4 Watson, Katherine         54 OSB-SP                         3:30.96    5  
       47.40  1:40.70  2:36.49  3:30.96                                    
  5 Hirakawa, Diane           52 SDSM-SI                        3:33.57    4  
       52.59  1:50.07  2:42.51  3:33.57                                    
  6 Trepasso, Sandra          54 BEACH-SP                       4:02.11    3  
       49.76  1:51.93  3:01.91  4:02.11                                    
 
Women 55-59 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Marr, Jackie              58 SDSM-SI                        2:38.63    9  
       35.30  1:15.01  1:56.74  2:38.63                                    
  2 Flaherty, Diane           56 HSAM-SI                        4:01.88    7  
       52.61  1:53.29  4:01.88                                             
  3 Perilman, Suzanne         56 WCM-PC                         4:28.40    6  
       56.22           3:18.10  4:28.40                                    
 
Women 60-64 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lund, Lynne               61 SDSM-SI                        3:01.53    9  
       40.50  1:26.70  2:15.15  3:01.53                                    
  2 Valderhaug, Marlee        60 HSAM-SI                        3:25.75    7  
       45.69  1:37.66  2:32.16  3:25.75                                    
 
Women 65-69 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lehto, Elfriede           68 HSAM-SI                        4:28.35    9  
     1:02.78  2:13.92  3:21.67  4:28.35                                    
  2 Pollett, Bernie           65 HSAM-SI                        4:47.53    7  
     1:07.08  2:19.32  3:34.27  4:47.53                                    
  3 Hunter, Trish             67 HSAM-SI                        5:00.70    6  
     1:13.39  2:31.51  3:47.47  5:00.70                                    
 
Women 70-74 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Roper, Gail               72 UNAT2-PC                       3:08.18    9  
       43.49  1:31.82  2:21.01  3:08.18                                    
  2 Collins, Gay              71 OSB-SP                         3:53.52    7  
       50.57  1:48.81  2:51.40  3:53.52                                    
 
Women 75-79 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Altus, Grace              77 OSB-SP                         4:09.17    9  
       59.39  2:02.45  3:07.00  4:09.17                                    
 
Women 80-84 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Simonton, Rita            83 GWSC-SP                        3:55.97    9  
       51.53           2:53.31  3:55.97                                    
  2 Kornfeld, Maurine         80 COAST-SP                       4:06.28    7  
       58.85  2:02.90  3:06.44  4:06.28                                    

Women 19-24 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Heckman, Dawn             24 SCAQ-SP                        4:25.13    9  
       30.97  1:03.68  1:36.50  2:09.72  2:43.26  3:17.27  3:51.39  4:25.13
  2 Prichard, Amie            21 UCI-SP                         5:19.65    7  
       37.59  1:17.55  1:58.39  2:39.98  3:21.20  4:02.18  4:41.27  5:19.65
 
Women 25-29 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Petersen, Fiona           28 NOVA-SP                        4:48.77    9  
       32.57  1:08.06  1:44.30  2:21.28  2:58.46  3:35.58  4:12.86  4:48.77
  2 Palmero, Tracy            28 NOVA-SP                        5:21.34    7  
       35.74  1:15.14  1:55.86  2:37.23  3:18.69  4:00.12  4:41.18  5:21.34
  3 Stewart, Terri            25 OSB-SP                         5:37.04    6  
       38.37  1:20.04  2:02.15  2:45.59  3:28.53  4:12.27  4:55.42  5:37.04
  4 Girton, Jennifer          26 COAST GUARD ISL-PC             6:04.64    5  
       37.86  1:21.46  2:07.48  2:55.19  3:42.91  4:30.84  5:18.84  6:04.64
  5 Rees, Karla               29 SAN JOSE-PN                    6:10.24    4  
       41.78  1:27.32  2:14.99  3:01.86  3:50.21  4:37.74  5:25.10  6:10.24
  6 McMillen, Jacqueline      26 NOVA-SP                        6:25.51    3  
       42.16  1:28.28  2:17.45  3:07.68  3:57.45  4:46.67  5:36.95  6:25.51
 
Women 30-34 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Easton, Sandie            32 ARIZ-AZ                        4:34.73    9  
       31.31  1:05.17  1:39.85  2:14.66  2:49.83  3:25.08  4:00.43  4:34.73
  2 Cairns, Jane              31 OSB-SP                         4:43.52    7  
       33.36  1:09.32  1:45.63  2:21.93  2:57.51  3:33.11  4:08.60  4:43.52
  3 Buys, Jeni                32 SDSM-SI                        4:49.40    6  
       33.58  1:09.57  1:46.22  2:22.86  2:59.28  3:35.57  4:12.51  4:49.40
  4 Gavigan, Stacey           31 UCI-SP                         4:57.69    5  
       33.55  1:09.90  1:47.26  2:25.60  3:03.81  3:42.16  4:20.56  4:57.69
  5 Martinez, Edna            30 SDSM-SI                        5:08.07    4  
       34.39  1:12.56  1:51.50  2:31.10  3:10.81  3:50.78  4:30.38  5:08.07
  6 Ghimenti, Lee Anne        31 VENTURA-SP                     5:08.16    3  
       35.37  1:12.88  1:51.03  2:29.57  3:08.67  3:48.91  4:29.22  5:08.16
  7 Taylor, Sandra            33 SCAQ-SP                        5:41.53    2  
       38.28  1:21.18  2:04.96  2:49.09  3:32.95  4:16.77  5:00.12  5:41.53
  8 Barry, Robin              34 HENDERSON-SP                   5:46.19    1  
       40.14  1:23.25  2:07.54  2:51.70  3:35.92  4:19.73  5:03.64  5:46.19
  9 Tong, Connie              30 UCI-SP                         6:01.49  
       41.29  1:25.53  2:11.53  2:57.38  3:42.88  4:29.44  5:16.58  6:01.49
 10 Wagner, Kristina          31 ARIZ-AZ                        6:05.03  
       43.86  1:31.72  2:19.94  3:07.75  3:53.44  4:38.51  5:22.92  6:05.03
 11 Schneider, Patricia       34 NOVA-SP                        6:07.55  
       41.72  1:26.00  2:11.32  2:58.83  3:45.46  4:33.52  5:22.01  6:07.55
 
Women 35-39 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Welting, Laureen          36 TOC-PC                         4:38.68    9  
       31.04  1:04.99  1:41.06  2:16.60  2:52.50  3:28.52  4:03.97  4:38.68
  2 Smith, Laura              35 VAIL-CO                        4:52.11    7  
       33.57  1:09.39  1:46.12  2:22.93  2:59.59  3:36.93  4:14.97  4:52.11
  3 Sartori, Lisa             36 ARIZ-AZ                        5:24.69    6  
       36.53  1:16.34  1:57.37  2:38.89  3:20.36  4:02.00  4:43.53  5:24.69
  4 Kennedy, Sharon           35 HSAM-SI                        5:37.04    5  
       39.07  1:21.09  2:04.07  2:47.74  3:30.63  4:13.71  4:56.16  5:37.04
  5 Colette, Laura            37 UNAT2-PC                       5:49.71    4  
       38.42  1:21.61  2:06.05  2:50.73  3:35.81  4:21.32  5:05.78  5:49.71
 
Women 40-44 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Blaha, Sharon             41 NOVA-SP                        5:16.74    9  
       36.91  1:17.18  1:57.61  2:38.01  3:18.56  3:59.14  4:38.60  5:16.74
  2 Tolone, Michelle          43 BEACH-SP                       8:00.50    7  
       48.06  1:46.87  2:49.21  4:54.73  5:57.12  7:00.21  8:00.50  8:00.50
 
Women 45-49 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ogier, Danielle           49 UNAT3-NT                       4:58.33    9  
       34.39  1:12.24  1:50.41  2:29.04  3:06.73  3:44.10  4:21.79  4:58.33
  2 Bullock, Kathi            48 ARIZ-AZ                        5:10.44    7  
       35.63  1:14.21  1:53.54  2:33.05  3:12.39  3:52.24  4:31.62  5:10.44
  3 Ciraulo, Christie         48 UCLA-SP                        5:23.44    6  
       37.50  1:17.85  1:58.17  2:38.78  3:19.83  4:01.22  4:42.94  5:23.44
  4 McLain, Mary              45 HSAM-SI                        8:00.37    5  
       56.56  1:57.28  2:57.74  3:58.27  4:58.48  5:58.85  7:00.25  8:00.37
 
Women 50-54 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Watson, Katherine         54 OSB-SP                         7:09.40    9  
       47.50  1:40.90  2:36.34  3:32.48  4:27.61  5:22.05  6:15.91  7:09.40
 
Women 55-59 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Marr, Jackie              58 SDSM-SI                        5:37.50    9  
       38.03  1:20.75  2:04.41  2:47.91  3:30.89  4:13.61  4:56.49  5:37.50
  2 Perilman, Suzanne         56 WCM-PC                         9:47.43    7  
                       3:29.46  9:47.43                                    
 
Women 60-64 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ramey, Marilyn            61 HSAM-SI                        7:07.25    9  
       49.87  1:43.85  2:38.78  3:33.98  4:28.60  5:22.46  6:14.52  7:07.25
  2 Geoffrion, Helen          62 UCLA-SP                        7:21.78    7  
       47.68  1:43.54  2:39.09  3:35.79  4:33.79  5:31.39  6:28.67  7:21.78
  3 Bayly, Helen              64 ARIZ-AZ                        9:01.31    6  
       57.43  2:06.58  3:19.02  4:31.64  5:41.85  6:51.97  8:01.88  9:01.31
 
Women 65-69 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lehto, Elfriede           68 HSAM-SI                        9:18.42    9  
     1:06.38  2:16.28  3:27.45  4:38.41  5:49.07  6:59.93  8:10.54  9:18.42
  2 Hunter, Trish             67 HSAM-SI                       10:17.21    7  
     1:14.10  2:31.90  3:49.33  5:06.99  6:24.69  7:45.15  9:03.08 10:17.21
 
Women 75-79 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Altus, Grace              77 OSB-SP                         9:20.02    9  
     1:04.72  2:12.05  3:21.11  4:30.05  5:40.69  6:57.26  8:10.74  9:20.02
 
Women 80-84 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Simonton, Rita            83 GWSC-SP                        7:58.29    9  
       55.26  1:55.73  2:56.28  3:57.63  4:58.33  5:58.88  6:59.75  7:58.29
  2 Kornfeld, Maurine         80 COAST-SP                       8:46.80    7  
       56.41  2:02.80  3:10.87  4:19.16  5:28.12  6:35.08  7:41.50  8:46.80

Women 19-24 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Heckman, Dawn             24 SCAQ-SP                        8:58.71    9  
       31.72  1:05.37  1:38.47  2:12.05  2:45.41  3:18.98  3:52.47  4:26.10
     4:59.61  5:33.20  6:07.20  6:41.26  7:49.91  7:49.91  8:24.36  8:58.71
 
Women 25-29 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Petersen, Fiona           28 NOVA-SP                        9:56.11    9  
       21.00  1:51.10  2:50.37  3:30.18                             4:46.11
     5:25.98  6:10.82  6:48.61  7:26.51  8:41.81  8:41.81  9:19.53  9:56.11
  2 Rees, Karla               29 SAN JOSE-PN                   12:40.91    7  
     4:41.03  5:27.92  6:16.06  7:03.94  7:52.78                           
                       8:40.47  9:28.78 11:05.63 11:05.63 11:54.23 12:40.91
  3 Girton, Jennifer          26 COAST GUARD ISL-PC            12:52.61    6  
       39.16  1:23.64  2:10.94  2:59.21  3:48.40  4:37.31  5:26.71  6:16.19
     7:05.76  7:55.04  8:45.22  9:35.38 11:15.06 11:15.06 12:04.58 12:52.61
 
Women 30-34 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Easton, Sandie            32 ARIZ-AZ                        9:37.49    9  
       21.21  1:51.10  2:50.37                                      4:46.11
              6:00.70  6:37.13  7:13.62  8:26.82  8:26.82  9:02.99  9:37.49
  2 Buys, Jeni                32 SDSM-SI                        9:54.89    7  
       33.59  1:09.49  1:46.50  2:23.57  3:01.01  3:38.22  4:15.92  4:53.44
     5:30.82  6:08.14  6:45.66  7:23.37  8:39.62  8:39.62  9:17.65  9:54.89
  3 Martinez, Edna            30 SDSM-SI                       10:34.51    6  
       34.81  1:12.90  1:51.63  2:31.10  3:11.30  3:51.47  4:31.83  5:12.62
     5:52.93  6:33.22  7:13.38  7:53.86  9:14.81  9:14.81  9:55.44 10:34.51
  4 Tong, Connie              30 UCI-SP                        12:24.73    5  
     5:18.28                                               6:05.57         
     6:53.31  7:40.52  8:28.19  9:15.40 10:50.93 10:50.93 11:38.80 12:24.73
  5 Wagner, Kristina          31 ARIZ-AZ                       12:25.66    4  
     4:39.95  5:27.24  6:14.61  7:01.66                                    
              7:48.81  8:36.06  9:22.83 10:56.49 10:56.49 11:42.08 12:25.66
 
Women 35-39 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Colette, Laura            37 UNAT2-PC                      12:05.30    9  
       37.92  1:20.24  2:04.06  2:49.09  3:35.10  4:20.99  5:07.83  5:55.07
     6:41.44  7:27.95  8:16.52  9:02.44 10:35.70 10:35.70 11:21.21 12:05.30
  2 Commons, Trisha           37 SWM-SP                        13:27.14    7  
       44.28  1:30.47  2:18.14  3:05.63  3:55.25  4:45.23  5:37.27  6:30.33
     7:22.80  8:15.09  9:07.15  9:59.41 11:43.14 11:43.14 12:35.07 13:27.14
 
Women 40-44 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Blaha, Sharon             41 NOVA-SP                       10:58.23    9  
       37.27  1:18.30  1:59.85  2:41.50  3:22.93  4:04.88  4:46.54  5:28.04
     6:09.66  6:50.85  7:32.42  8:14.23  9:36.17  9:36.17 10:17.23 10:58.23
  2 Shaffer, Jill             40 VENTURA-SP                    11:18.72    7  
       36.94  1:17.07  1:58.56  2:40.30  3:22.54  4:05.01  4:48.00  5:30.96
     6:13.94  6:57.47  7:40.64  8:24.69  9:53.09  9:53.09 10:36.60 11:18.72
  3 Tolone, Michelle          43 BEACH-SP                      16:25.13    6  
       48.32  1:45.99  2:47.25           4:51.17  5:54.12  6:57.82  8:00.81
     9:04.53 10:07.33 11:10.63 12:14.66 14:20.80 14:20.80 15:24.82 16:25.13
 
Women 45-49 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ciraulo, Christie         48 UCLA-SP                       11:11.29    9  
       38.58  1:20.50  2:03.25  2:45.79  3:28.20  4:10.64  4:53.17  5:35.46
     6:17.40  6:59.38  7:41.53  8:23.74  9:48.70  9:48.70 10:31.23 11:11.29
  2 Kalin, Melinda            45 SLUG-SP                       16:42.65    7  
       50.86  1:51.05  2:53.56  3:56.89  5:00.76  6:04.25  7:09.02  8:13.62
     9:18.75 10:23.82 11:26.06 12:30.55 14:37.50 14:37.50 15:37.65 16:42.65
 
Women 50-54 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Jarmakani, Brenda         54 UCLA-SP                       13:23.85    9  
       45.52  1:35.69  2:26.68  3:18.13  4:09.23  5:00.32  5:50.68  6:41.13
     7:31.14  8:21.36  9:12.17 10:02.34 11:43.59 11:43.59 12:33.85 13:23.85
 
Women 55-59 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Perilman, Suzanne         56 WCM-PC                        20:32.01    9  
       59.88  2:11.79  3:28.31  4:43.14           7:20.51  8:40.32         
    11:18.11 12:34.34 13:52.87 15:13.57 19:10.77 19:10.77 20:32.01 20:32.01
 
Women 60-64 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Geoffrion, Helen          62 UCLA-SP                       14:23.14    9  
       48.84  1:45.50  2:42.73  3:40.15  4:37.62  4:56.19  5:36.15  6:34.58
     7:33.15  8:32.17  9:31.43 10:30.18 12:26.77 12:26.77 13:25.56 14:23.14
  2 Valderhaug, Marlee        60 HSAM-SI                       14:40.18    7  
       50.16  1:45.04  2:39.61  3:33.73  4:28.08  5:23.39  6:19.30  7:17.50
     8:13.22  9:09.34 10:05.20 11:01.56 12:52.06 12:52.06 13:47.89 14:40.18
  3 Bayly, Helen              64 ARIZ-AZ                       17:58.39    6  
       53.36  2:00.34  3:09.60  4:19.47  5:28.88  6:39.64  7:51.18  9:00.73
    10:10.97 11:19.10 12:27.90 13:36.09 15:52.43 15:52.43 16:58.47 17:58.39
 
Men 25-29 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Menzel, Todd              29 UNAT-SP                        9:33.37    9  
       32.70  1:07.87  1:43.38  2:19.72  2:55.61  3:32.21  4:08.41  4:44.87
     5:21.61  5:57.87  6:34.36  7:10.73  8:23.16  8:23.16  8:58.88  9:33.37
  2 Murphy, Liam              29 NOVA-SP                       11:56.49    7  
       40.07  1:23.44  2:07.76  2:54.19  3:40.65  4:27.33  5:14.18  6:00.45
     6:46.61  7:32.65  8:18.63  9:03.25 10:28.28 10:28.28 11:12.49 11:56.49
 
Men 30-34 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Fernandez, Dickie         30 ARIZ-AZ                       10:07.57    9  
     5:00.10  5:32.14  6:16.90                                             
              6:55.41           7:33.82  8:51.00  8:51.00  9:30.04 10:07.57
 
Men 35-39 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Collins, Michael          35 NOVA-SP                        9:13.51    9  
       32.12  1:05.94  1:40.11  2:14.47  2:49.32  3:24.44  3:59.52  4:34.64
     5:09.95  5:45.03  6:20.38  6:55.35  8:05.24  8:05.24  8:39.78  9:13.51
 
Men 40-44 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Nalli, Lyle               41 SAM-SP                         9:14.21    9  
     1:43.69                    2:18.63  2:53.81  3:29.15  4:04.50  4:39.81
     5:14.47  5:49.35  6:23.98  6:58.93                    8:41.85  9:14.21
  2 Stites, Jim               44 ARIZ-AZ                        9:22.59    7  
       32.59  1:07.45  1:43.03  2:18.37  2:53.97  3:29.34  4:04.99  4:40.63
     5:16.02  5:51.75  6:27.33  7:03.03  8:14.31  8:14.31  8:49.88  9:22.59
  3 Crosson, Jeffrey          40 NOVA-SP                        9:35.81    6  
       33.44  1:09.66  1:45.83  2:22.12  2:58.48  3:35.07  4:11.71  4:48.11
     5:24.44  6:00.74  6:37.04  7:13.09  8:24.85  8:24.85  9:01.18  9:35.81
  4 Caron, Louis              44 ROSE-SP                        9:50.79    5  
       33.27  1:09.66  1:46.78  2:23.82  3:00.79  3:37.61  4:14.68  4:51.58
     5:28.36  6:05.56  6:42.79  7:20.27  8:35.52  8:35.52  9:13.52  9:50.79
  5 Eisenhaur, Steve          40 NOVA-SP                        9:50.84    4  
       32.29  1:07.83  1:43.65  2:21.96  2:58.96  3:35.23  4:11.90  4:48.85
     5:25.95  6:03.34  6:40.99  7:19.24  8:35.64  8:35.64  9:13.64  9:50.84
  6 Shumate, Tim              40 NOVA-SP                       10:48.37    3  
       33.72  1:11.49  1:50.66  2:31.22  3:11.60  3:52.31  4:33.76  5:15.25
     5:56.68  6:38.25  7:19.53  8:01.24  9:24.66  9:24.66 10:06.37 10:48.37
  7 Schumacher, Steve         44 NOVA-SP                       11:41.57    2  
       38.76  1:22.28  2:07.02  2:51.83  3:36.79  4:21.39  5:06.24  5:50.93
     6:35.36  7:20.10  8:04.62  8:48.91 10:16.82 10:16.82 11:00.16 11:41.57
  8 Tongate, Terry            41 NOVA-SP                       11:55.17    1  
     5:12.76  5:55.97  6:43.92  7:27.44  8:14.23                           
                       8:57.71  9:44.82 11:14.13 11:14.13 11:55.17 11:55.17
  9 Hayward, David            41 NOVA-SP                       12:20.91  
       38.70  1:22.43  2:07.59  2:53.74  4:27.90  5:14.80  6:01.41  6:48.07
     7:36.26  8:24.95  9:13.10 10:01.24 11:35.94 11:35.94 12:20.91 12:20.91
 
Men 45-49 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Van Boer, Eric            47 RHMS-PC                       10:33.92    9  
       34.57  1:15.02  1:54.88  2:34.77  3:14.50  3:55.10  4:35.88  5:16.96
     5:57.34  6:37.89  7:18.42  7:58.51  9:18.26  9:18.26  9:57.02 10:33.92
  2 Heather, Michael          47 SLUG-SP                       11:01.83    7  
       36.43  1:15.65  1:57.15  2:38.60  3:19.63  4:01.47  4:42.81  5:24.41
     6:06.60  6:49.31  7:32.04  8:15.53  9:38.28  9:38.28 10:19.81 11:01.83
  3 Wilson, Tom               47 WH2O-SP                       11:48.98    6  
     5:05.77  5:50.81                                                      
     6:35.39  7:21.10  8:06.19  8:51.14 10:20.62 10:20.62 11:05.34 11:48.98
 
Men 50-54 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Spieker, R. Tod           53 TOC-PC                         9:24.55    9  
       21.00  1:51.10  2:50.37                    3:30.18           4:46.11
              5:51.84  6:27.82  7:03.66  8:14.85  8:14.85  8:50.06  9:24.55
  2 Burns, Howard             50 UCI-SP                        10:21.97    7  
       33.87  1:11.62  1:50.35  2:29.79  3:09.25  3:48.27  4:27.29  5:06.12
     5:44.73  6:23.57  7:03.25  7:43.15  9:02.40  9:02.40  9:41.63 10:21.97
  3 Pyle, Edwin               52 HENDERSON-SP                  10:49.44    6  
       35.18  1:14.09  1:55.26  2:35.81  3:16.38  3:57.19  4:38.18  5:19.43
     6:01.21  6:43.26  7:24.83  8:06.31  9:29.35  9:29.35 10:10.03 10:49.44
  4 Sparr, Patrick            54 ARIZ-AZ                       11:26.04    5  
       38.57  1:20.72  2:03.95  2:46.72  3:29.12  4:12.15  4:55.41  5:39.47
     6:22.70  7:06.09  7:49.01  8:32.71 10:00.93 10:00.93 10:44.77 11:26.04
  5 Huszcz, M.J.              54 NOVA-SP                       13:48.10    4  
       48.32  1:40.84  2:33.34  3:25.53  4:17.68  5:09.96  6:01.74  6:53.77
     7:45.19  8:37.11  9:28.99 10:20.54 12:04.10 12:04.10 12:55.91 13:48.10
 
Men 55-59 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Raffaelli, Larry          58 VENTURA-SP                    10:21.79    9  
       36.63  1:16.46  1:57.31  2:37.71  3:17.53  3:57.00  4:36.20  5:15.56
     5:54.88  6:33.83  7:12.93  7:52.03  9:09.02  9:09.02  9:46.36 10:21.79
  2 Davis, Don                57 RHMS-PC                       10:59.02    7  
  3 Selby, Douglas            56 HSAM-SI                       11:13.54    6  
       37.47  1:18.31  2:00.16  2:42.83  3:25.49  4:08.01  4:51.14  5:34.23
     6:16.91  6:59.91  7:42.74  8:25.90  9:51.38  9:51.38 10:33.09 11:13.54
  4 Anderson, Fred            59 NOVA-SP                       13:43.24    5  
       44.67  1:35.52  2:28.67  3:20.03  4:11.63  5:03.10  5:54.23  6:46.54
     7:38.87  8:30.43  9:22.42 10:14.17 11:58.74 11:58.74 12:48.45 13:43.24
 
Men 60-64 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Haraszti, Tex             60 HBSC-SP                       10:39.71    9  
       35.34  1:12.88  1:51.53  2:30.93  3:10.66  3:51.23  4:31.93  5:13.39
     5:54.63  6:35.94  7:17.83  7:59.57  9:21.61  9:21.61 10:01.78 10:39.71
 
Men 65-69 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Earley, Bill              65 SDSM-SI                       12:12.44    9  
                                         5:15.04                    6:01.18
     6:47.62  7:34.19  8:20.86  9:07.53 10:41.02 10:41.02 11:27.37 12:12.44
  2 Rauch, Will               67 LAS VEGAS-SP                  12:22.43    7  
     6:06.92  6:55.09  7:43.10                                             
                       9:17.37          10:50.76 10:50.76 11:37.53 12:22.43
  3 Mitchell, Tom             68 UNAT-SP                       13:58.72    6  
       42.60  1:33.30  2:27.30  3:20.61  4:14.51  5:08.90  6:02.62  6:55.75
     7:49.13  8:42.84  9:35.60 10:29.15 12:16.22 12:16.22 13:07.71 13:58.72
 
Men 70-74 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Baker, Donald             70 SDSM-SI                       13:19.04    9  
       42.88  1:28.85  2:17.42  3:07.48  3:57.03  4:47.04  5:37.22  6:28.09
     7:18.90  8:10.22  9:01.89  9:53.02 11:36.03 11:36.03 12:27.68 13:19.04
 
Men 75-79 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnson, T.R.             79 TTSC-SP                       27:07.85    9  
     1:23.94  3:04.52  4:45.16  6:25.03  8:08.27  9:53.04 11:33.92 13:15.58
    14:57.92 16:43.44 18:28.48 20:13.48 23:43.56 23:43.56 25:26.42 27:07.85


Women 25-29 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Petersen, Fiona           28 NOVA-SP                       19:22.30    9  
       35.87  1:14.23  1:53.51  2:32.69  3:12.31  3:51.77  4:30.81  5:09.72
     5:48.83  6:27.50  7:06.58  7:45.07  9:02.99  9:02.99  9:41.46 10:20.15
    10:58.24 11:36.56 12:15.25 12:53.98 13:33.08 14:11.95 14:51.76 15:30.57
    16:10.57 16:50.20 17:29.30 18:07.29 18:45.22 19:22.30                  
  2 Rees, Karla               29 SAN JOSE-PN                   24:05.98    7  
       42.46  1:30.27  2:17.90  3:05.93  3:54.81  4:43.08  5:31.56  6:20.18
     7:08.78  7:57.10  8:45.10  9:32.93 11:09.81 11:09.81 11:58.51 12:46.87
    13:35.96 14:25.20 15:14.59 16:03.28 16:51.95 17:41.32 18:30.06 19:18.93
    20:06.75 20:55.53 21:43.77 22:31.42 23:20.48 24:05.98                  
 
Women 30-34 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 North, Nancy              33 SDSM-SI                       20:06.16    9  
       39.95  1:21.94  2:03.43  2:44.60  3:25.26  4:05.50  4:45.86  5:26.65
     6:06.73  6:46.93  7:26.81  8:07.18  9:27.13  9:27.13 10:07.25 10:47.45
    11:27.53 12:07.90 12:47.75 13:28.06 14:08.53 14:49.16 15:29.26 16:09.04
    16:48.97 17:28.81 18:08.66 18:48.81 19:28.32 20:06.16                  
 
Women 35-39 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Colette, Laura            37 UNAT2-PC                      22:49.65    9  
       38.00  1:19.93  2:04.03  2:49.15  3:35.04  4:20.84  5:06.84  5:52.64
     6:38.59  7:25.01  8:10.83  8:57.67 10:29.90 10:29.90 11:15.78 12:01.37
    12:48.63 13:34.54 14:20.98 15:08.10 15:54.76 16:41.41 17:27.48 18:13.67
    18:59.72 19:46.00 20:32.39 21:19.98 22:05.31 22:49.65                  
  2 Leff, Cathryn             39 NOVA-SP                       28:45.72    7  
       47.51  1:42.29  2:42.24  3:41.22  4:39.50  5:37.24  6:36.79  7:36.68
     8:35.31  9:34.21 10:33.54 11:31.66 13:31.66 13:31.66 14:31.21 15:30.42
    16:26.89 17:24.94 18:21.44 19:18.84 20:14.77 21:12.19 22:09.24 23:06.86
    24:03.34 24:59.88 25:58.26 26:56.99 27:53.58 28:45.72                  
 
Women 40-44 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Blaha, Sharon             41 NOVA-SP                       20:39.73    9  
       37.72  1:18.19  1:59.60  2:41.13  3:22.41  4:03.59  4:45.23  5:26.75
     6:08.21  6:49.70  7:31.25  8:12.44  9:35.59  9:35.59 10:17.26 10:58.59
    11:40.30 12:21.99 13:03.57 13:45.51 14:27.41 15:09.12 15:50.83 16:32.67
    17:14.12 17:55.44 18:36.97 19:18.29 19:59.26 20:39.73                  
 
Women 45-49 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bullock, Kathi            48 ARIZ-AZ                       20:13.09    9  
       35.89  1:14.70  1:54.01  2:33.41  3:12.96  3:53.31  4:33.13  5:13.03
     5:53.26  6:33.50  7:13.59  7:54.02  9:15.80  9:15.80  9:56.19 10:36.92
    11:18.06 11:59.04 12:40.09 13:20.75 14:02.02 14:43.73 15:25.56 16:06.91
    16:47.83 17:28.90 18:09.69 18:51.67 19:32.36 20:13.09                  
  2 Ciraulo, Christie         48 UCLA-SP                       21:03.35    7  
       37.84  1:18.80  2:00.64  2:42.61  3:24.24  4:06.00  4:47.58  5:29.45
     6:11.45  6:53.21  7:35.29  8:17.12  9:40.22  9:40.22 10:22.31 11:04.95
    11:47.51 12:29.98 13:12.19 13:54.38 14:36.59 15:19.29 16:02.41 16:45.25
    17:28.60 18:12.09 18:55.44 19:38.60 20:21.86 21:03.35                  
  3 West, Linda               49 LAPS-SP                       29:06.32    6  
       53.15  1:50.90  2:50.28  3:53.55  4:51.64  5:49.92  6:48.17  7:46.35
     8:44.47  9:43.28 10:41.08 11:39.30 13:34.82 13:34.82 14:32.42 15:30.50
    16:29.43 17:28.17 18:26.15 19:24.42 20:23.05 21:21.97 22:20.72 23:19.66
    24:18.57 25:17.56 26:16.23 27:14.51 28:11.66 29:06.32                  
 
Women 50-54 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Jarmakani, Brenda         54 UCLA-SP                       25:18.58    9  
       46.24  1:36.25  2:27.41  3:18.97  4:10.84  5:03.03  5:54.25  6:45.51
     7:36.43  8:27.17  9:18.01 10:08.96 11:50.18 11:50.18 12:40.28 13:30.75
    14:21.58 15:13.46 16:04.47 16:55.10 17:45.55 18:36.09 19:26.88 20:17.33
    21:07.76 21:58.24 22:48.24 23:38.81 24:29.02 25:18.58                  
 
Women 60-64 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Valderhaug, Marlee        60 HSAM-SI                       27:35.95    9  
       48.45  1:40.41  2:32.80  3:26.57  4:20.06  5:14.17  6:08.90  7:03.97
     7:59.13  8:54.90  9:49.88 10:45.22 12:37.07 12:37.07 13:32.28 14:28.26
    15:24.08 16:20.19 17:17.83 18:14.04 19:10.40 20:06.41 21:04.02 22:00.39
    22:56.64 23:54.36 24:50.08 25:47.02 26:43.34 27:35.95                  
  2 Ramey, Marilyn            61 HSAM-SI                       28:06.91    7  
       55.57  1:50.81  2:46.04  3:41.48  4:36.91  5:33.10  6:29.02  7:25.57
     8:21.12  9:17.02 10:12.32 11:07.65 12:58.47 12:58.47 13:53.53 14:49.95
    15:45.25 16:40.16 17:35.82 18:32.78 19:28.57 20:24.92 21:21.22 22:17.94
    23:14.16 24:11.53 25:08.59 26:05.29 27:01.63 28:06.91                  
  3 Geoffrion, Helen          62 UCLA-SP                       29:50.49    6  
       49.53  1:22.00  1:44.30  2:35.51  3:02.32  3:42.73  4:08.04  4:25.00
     4:42.18  9:42.26 10:43.61 12:47.69 14:35.01 14:35.01 15:50.84 16:51.94
             17:53.69 18:55.68 19:56.48 20:57.33 21:58.27 22:58.70 23:59.59
    24:59.07 25:58.77 26:58.36 27:57.19 28:56.66 29:50.49                  
 
Women 65-69 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lehto, Elfriede           68 HSAM-SI                       35:16.39    9  
       19.93  1:05.47  1:22.00  1:40.80  1:57.48  2:14.51  2:35.51  3:02.27
     9:10.56 10:21.69 11:30.37 12:41.41 14:34.75 14:34.75 17:24.67 18:36.46
    19:47.46                   23:21.91 24:33.40 25:45.03 26:56.43 28:08.40
    29:20.45 30:32.62 31:44.39 32:54.48 34:06.12 35:16.39                  
 
Men 25-29 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Menzel, Todd              29 UNAT-SP                       18:08.62    9  
       33.11  1:08.44  1:44.37  2:20.33  2:56.21  3:32.80  4:08.94  4:45.15
     5:21.23  5:57.21  6:33.35  7:09.52  8:22.30  8:22.30  8:58.93  9:35.52
    10:12.30 10:48.80 11:25.28 12:01.75 12:38.06 13:14.87 13:51.70 14:28.95
    15:05.72 15:42.37 16:18.98 16:56.11 17:33.25 18:08.62                  
 
Men 35-39 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Shaffer, Mike             36 VENTURA-SP                    16:04.13    9  
       28.39    59.24  1:30.84  2:02.74  2:34.87  3:07.17  3:39.59  4:12.03
     4:44.44  5:17.04  5:49.59  6:22.18  7:27.26  7:27.26  7:59.87  8:32.18
     9:04.57  9:37.17 10:09.82 10:42.38 11:14.91 11:47.47 12:19.80 12:52.46
    13:24.83 13:56.99 14:29.34 15:01.61 15:33.24 16:04.13                  
  2 Collins, Michael          35 NOVA-SP                       17:59.36    7  
       33.54  1:10.01  1:46.58  2:23.15  2:59.95  3:36.34  4:12.85  4:49.38
     5:25.91  6:02.07  6:38.16  7:14.57  8:27.25  8:27.25  9:03.50  9:40.09
    10:16.36 10:52.74 11:28.84 12:05.35 12:41.19 13:17.07 13:53.01 14:29.06
    15:04.59 15:40.51 16:16.02 16:51.15 17:25.88 17:59.36                  
  3 Sheperd, Peter            35 MENLO-PC                      22:58.50    6  
       39.49  1:21.56  2:04.27  2:47.57  3:31.46  4:15.41  5:00.52  5:45.81
     6:31.37  7:17.17  8:03.58  8:49.63 10:20.99 10:20.99 11:06.31 11:52.06
    12:39.10 13:26.04 14:14.71 15:02.13 15:50.48 16:38.44 17:27.75 18:16.45
    19:03.80 19:50.18 20:36.05 21:21.87 22:09.61 22:58.50                  
 
Men 40-44 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Tidmarsh, George          41 MENLO-PC                      17:09.34    9  
       30.45  1:03.19  1:36.63  2:10.24  2:44.43  3:18.96  3:53.53  4:28.21
     5:03.15  5:37.94  6:12.75  6:47.53  7:57.13  7:57.13  8:31.88  9:06.59
     9:41.48 10:16.04 10:50.74 11:25.59 12:00.49 12:35.23 13:10.08 13:44.81
    14:19.43 14:54.04 15:28.19 16:02.18 16:36.27 17:09.34                  
  2 Stites, Jim               44 ARIZ-AZ                       18:00.33    7  
       33.49  1:09.47  1:45.59  2:22.10  2:58.57  3:35.17  4:11.62  4:47.82
     5:23.91  6:00.26  6:35.64  7:11.38  8:23.27  8:23.27  8:59.60  9:35.83
    10:12.59 10:49.18 11:25.44 12:01.78 12:37.69 13:13.90 13:50.47 14:26.26
    15:02.58 15:38.59 16:14.63 16:50.64 17:26.17 18:00.33                  
  3 Crosson, Jeffrey          40 NOVA-SP                       18:05.92    6  
       34.20  1:10.67  1:47.16  2:23.71  2:59.98  3:36.58  4:13.03  4:49.73
     5:26.31  6:02.66  6:39.29  7:15.90  8:29.00  8:29.00  9:05.54  9:41.96
    10:18.41 10:54.83 11:31.14 12:07.63 12:43.77 13:19.83 13:56.09 14:32.42
    15:08.53 15:44.81 16:20.57 16:56.79 17:32.31 18:05.92                  
  4 Eisenhaur, Steve          40 NOVA-SP                       18:44.90    5  
       35.66  1:14.60  1:53.68  2:32.72  3:11.63  3:50.11  4:28.35  5:06.13
     5:44.02  6:21.90  6:58.56  7:35.31  8:51.53  8:51.53  9:29.06 10:06.47
    10:43.88 11:21.52 11:59.15 12:36.77 13:14.20 13:51.13 14:27.73 15:04.33
    15:40.46 16:16.89 16:53.71 17:30.61 18:08.46 18:44.90                  
  5 Schumacher, Steve         44 NOVA-SP                       22:07.26    4  
       39.17  1:22.62  2:07.01  2:51.78  3:36.57  4:21.74  5:07.32  5:52.23
     6:37.25  7:22.27  8:07.34  8:52.23 10:21.33 10:21.33 11:06.14 11:50.46
    12:34.88 13:19.36 14:03.66 14:48.22 15:32.81 16:17.24 17:01.38 17:45.74
    18:30.29 19:14.02 19:58.29 20:42.44 21:25.86 22:07.26                  
  6 Tongate, Terry            41 NOVA-SP                       22:12.48    3  
       39.15  1:22.22  2:05.37  2:50.13  3:34.48  4:19.45  5:04.21  5:49.33
     6:34.25  7:19.54  8:04.80  8:49.81 10:19.70 10:19.70 11:04.88 11:49.64
    12:34.39 13:19.57 14:04.36 14:49.12 15:34.42 16:18.97 17:03.56 17:48.87
    18:34.30 19:19.14 20:04.67 20:49.17 21:31.53 22:12.48                  
  7 Hayward, David            41 NOVA-SP                       23:41.34    2  
       39.75  1:24.18  3:43.25  4:30.50  5:17.28  6:04.47  6:51.78  7:38.42
     8:25.46  9:13.33 10:01.51 10:48.48 12:23.52 12:23.52 13:11.47 14:00.16
    14:48.81 15:37.29 16:26.01 17:14.31 18:03.19 18:51.62 19:39.55 20:28.33
    22:03.84 22:52.85 23:41.34                                             
 
Men 45-49 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Van Boer, Eric            47 RHMS-PC                       22:04.42    9  
       39.76  1:23.20  2:07.44  2:51.68  3:37.11  4:22.09  5:07.75  5:52.59
     6:38.01  7:22.67  8:07.55  8:52.14 10:21.08 10:21.08 11:05.02 11:48.49
    12:32.71 13:17.00 14:01.23 14:45.82 15:30.66 16:14.80 16:59.25 17:43.72
    18:27.49 19:12.06 19:55.87 20:38.82 21:22.51 22:04.42                  
 
Men 50-54 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Van Nort, Steven          50 LAPS-SP                       20:26.52    9  
       34.75  1:13.31  1:52.67  2:32.88  3:12.77  3:53.29  4:33.37  5:13.67
     5:53.96  6:34.28  7:15.81  7:57.59  9:20.50  9:20.50 10:01.89 10:43.80
    11:25.43 12:07.61 12:49.54 13:30.80 14:12.70 14:54.59 15:36.72 16:17.44
    16:58.81 17:40.57 18:21.91 19:03.77 19:45.90 20:26.52                  
  2 Foote, David              51 VENTURA-SP                    21:47.48    7  
       35.99  1:16.63  1:58.59  2:40.92  3:23.27  4:06.03  4:48.61  5:31.87
     6:16.01  6:59.62  7:43.25  8:26.76  9:55.66  9:55.66 10:40.25 11:24.60
    12:09.99 12:54.52 13:39.73 14:24.35 15:09.19 15:54.06 16:38.97 17:23.63
    18:08.95 18:52.95 19:38.80 20:22.72 21:05.64 21:47.48                  
  3 Huszcz, M.J.              54 NOVA-SP                       25:53.30    6  
       48.13  1:40.44  2:33.75  3:27.31  4:19.52  5:12.09  6:04.47  6:56.47
     7:48.01  8:39.97  9:31.23 10:23.16 12:06.24 12:06.24 12:57.93 13:49.56
    14:41.17 15:33.49 16:25.34 17:17.07 18:08.79 19:01.46 19:53.75 20:45.67
    21:36.98 22:28.52 23:19.90 24:11.96 25:03.28 25:53.30                  
 
Men 55-59 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Raffaelli, Larry          58 VENTURA-SP                    20:11.51    9  
       39.04  1:21.37  2:03.07  2:44.94  3:25.90  4:07.02  4:47.62  5:28.23
     6:09.22  6:49.62  7:30.19  8:10.51  9:31.44  9:31.44 10:11.59 10:52.20
    11:32.14 12:12.70 12:55.21 13:35.20 14:15.34 14:55.63 15:36.22 16:16.79
    16:57.29 17:37.34 18:16.81 18:56.61 19:35.39 20:11.51                  
  2 Selby, Douglas            56 HSAM-SI                       21:10.06    7  
       37.78  1:18.49  2:01.34  2:44.33  3:26.29  4:08.43  4:50.59  5:33.39
     6:15.70  6:58.46  7:41.17  8:23.62  9:48.61  9:48.61 10:31.24 11:13.99
    11:56.45 12:38.98 13:21.91 14:04.62 14:47.19 15:29.79 16:12.53 16:55.21
    17:38.57 18:22.30 19:05.54 19:48.24 20:30.32 21:10.06                  
  3 Neyenhuis, Dan            57 NOVA-SP                       23:30.77    6  
       43.41  1:30.49  2:19.13  3:07.12  3:54.89  4:42.95  5:30.88  6:18.63
     7:06.34  7:53.56  8:40.62  9:27.79 11:02.32 11:02.32 11:50.56 12:38.77
    13:27.68 14:14.64 15:02.30 15:49.81 16:36.67 17:22.96 18:09.48 18:55.49
    19:41.77 20:27.65 21:13.99 22:00.05 22:45.99 23:30.77                  
 
Men 60-64 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Wickens, Patrick          60 SLUG-SP                       21:08.26    9  
     1:15.22  1:56.24           2:36.23  3:17.85  3:58.66           5:22.86
              6:47.85  7:30.99                            11:03.32         
             12:28.79          13:55.16 14:38.81 15:21.23 16:04.92 16:47.92
             18:14.53          19:41.62 21:08.26                           
  2 Kovary, Steven            60 SOUTH BAY-SP                  22:42.99    7  
       41.12  1:24.69  2:09.49  2:55.12  3:40.76  4:26.32  5:12.17  5:57.80
     6:43.33  7:28.96  8:14.16  9:00.03 10:30.90 10:30.90 11:16.79 12:02.49
    12:48.46 13:34.38 14:20.29 15:06.35 15:52.16 16:38.09 17:24.12 18:09.81
    18:55.87 19:41.62 20:27.12 21:12.57 21:59.51 22:42.99                  
  3 Fasbender, Barry          64 STAN-PC                       23:44.59    6  
       41.34  1:28.95  2:16.87  3:04.66  3:53.06  4:40.99  5:30.40  6:19.06
     7:06.66  7:54.34  8:42.51  9:30.49 11:06.31 11:06.31 11:52.60 12:39.89
    13:26.73 14:14.32 15:01.80 15:49.72 16:38.09 17:26.58 18:14.03 19:01.63
    19:50.78 20:37.92 21:25.27 22:15.02 22:59.92 23:44.59                  
 
Men 65-69 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Belshe, Buddy             67 HBSC-SP                       23:07.55    9  
     1:22.00  1:40.80  1:57.48  2:35.51  3:02.27  3:42.73  4:06.84  4:23.23
     4:44.47                                                               
                      14:34.76 15:24.74 16:10.84 16:57.52 17:43.94 18:30.52
    19:17.17 20:03.31 20:49.55 21:35.93 22:23.95 23:07.55                  
 
Men 70-74 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kimball, Ken              71 SDSM-SI                       25:06.86    9  
       42.15  1:31.15  2:22.42  3:13.89  4:05.05  4:56.41  5:48.03  6:39.19
     7:30.30  8:21.55  9:12.80 10:03.35 11:46.94 11:46.94 12:37.89 13:28.59
    14:19.94 15:10.29 16:01.04 16:51.24 17:41.76 18:32.70 19:23.11 20:12.95
    21:02.48 21:51.92 22:41.66 23:31.78 24:20.97 25:06.86                  
  2 Wolle, Jordan             73 SDSM-SI                       27:24.79    7  
       44.55  1:33.48  2:26.47  3:20.37  4:14.98  5:10.26  6:06.23  7:00.44
     7:55.68  8:51.38  9:46.39 10:42.48 12:34.06 12:34.06 13:29.82 14:25.20
    15:20.80 16:16.82 17:12.90 18:08.53 19:04.35 19:59.47 20:55.33 21:51.94
    22:48.12 23:44.44 24:41.36 25:36.77 26:31.80 27:24.79                  
 
Men 75-79 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Piemme, Frank             76 OSB-SP                        24:27.63    9  
       39.43  1:24.52  2:10.92  2:57.72  3:45.18  4:32.53  5:20.87  6:09.18
     6:57.67  7:45.45  8:33.50  9:22.20 11:00.62 11:00.62 11:49.96 12:40.09
    13:29.94 14:20.18 15:10.82 16:01.55 16:52.36 17:43.62 18:34.24 19:25.34
    20:16.05 21:06.40 21:56.63 22:47.67 23:38.72 24:27.63                  
  2 Silverstein, Lou          75 ARIZ-AZ                       32:26.50    7  
       53.57  1:54.05  2:57.23  4:00.72  5:05.42  6:10.62  7:15.33  8:20.75
     9:25.93 10:30.92 11:35.55 12:39.99 14:48.66 14:48.66 15:52.29 16:57.52
    18:03.34 19:09.61 20:15.28 21:20.03 22:26.17 23:32.33 24:38.85 25:44.72
    26:50.64 27:56.21 29:04.16 30:12.30 31:19.35 32:26.50                  
  3 Johnson, T.R.             79 TTSC-SP                       49:50.08    6  
     1:24.20  2:59.40  4:38.40  6:18.25  7:55.78  9:35.44 11:14.67 12:53.70
    14:33.33 16:12.76 17:52.68 19:34.47 22:56.76 22:56.76 24:37.93 26:18.58
    27:59.90 29:40.28 31:21.88 33:04.05 34:44.57 36:28.47 38:11.61 39:55.73
    41:36.31 43:17.73 44:57.96 46:35.37 48:15.07 49:50.08                  

Women 19-24 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Prichard, Amie            21 UCI-SP                           37.59    9  
  2 Hakan, Sara Anne          22 SCAQ-SP                          41.79    7  
 
Women 25-29 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Greenwood, Elisa          28 UCLA-SP                          37.89    9  
  2 Stewart, Terri            25 OSB-SP                           40.38    7  
  3 Girton, Jennifer          26 COAST GUARD ISL-PC               41.33    6  
  4 Rees, Karla               29 SAN JOSE-PN                      42.66    5  
 
Women 30-34 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Cairns, Jane              31 OSB-SP                           33.10    9  
  2 Schneider, Patricia       34 NOVA-SP                          44.78    7  
  3 Taylor, Sandra            33 SCAQ-SP                          45.09    6  
 
Women 35-39 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 McCue, Marika             38 ARIZ-AZ                          31.05    9  
  2 Welting, Laureen          36 TOC-PC                           32.11    7  
  3 Krattli, Caroline         39 SDSM-SI                          32.90    6  
  4 Smith, Laura              35 VAIL-CO                          33.98    5  
  5 Kennedy, Sharon           35 HSAM-SI                          38.85    4  
  6 Colette, Laura            37 UNAT2-PC                         41.60    3  
  7 Liotta, Brenda Creswell   39 ARIZ-AZ                          43.27    2  
  8 Faulkner, Erika           38 UNAT-SP                          44.00    1  
  9 Feld, Stella              37 IMS-SP                           45.70  
 
Women 40-44 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Blaha, Sharon             41 NOVA-SP                          38.85    9  
  2 Canning, Lynn             40 USF-SP                           41.78    7  
 
Women 45-49 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ogier, Danielle           49 UNAT3-NT                         35.57    9  
  2 Cowley, Janet             45 LAS VEGAS-SP                     41.03    7  
 
Women 50-54 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hitchens, Linda           52 SAM-SP                           49.73    9  
 
Women 55-59 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Flaherty, Diane           56 HSAM-SI                        1:05.13    9  
 
Women 60-64 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lund, Lynne               61 SDSM-SI                          43.85    9  
  2 Ramey, Marilyn            61 HSAM-SI                          49.09    7  
  3 Bayly, Helen              64 ARIZ-AZ                          56.14    6  
 
Women 70-74 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 MacBeth, Nancy            72 ARIZ-AZ                          50.89    9  
  2 Collins, Gay              71 OSB-SP                           54.68    7  

Women 19-24 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Prichard, Amie            21 UCI-SP                         1:19.60    9  
       39.00  1:19.60                                                      
  2 Hakan, Sara Anne          22 SCAQ-SP                        1:29.05    7  
       44.30  1:29.05                                                      
 
Women 25-29 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Palmero, Tracy            28 NOVA-SP                        1:12.85    9  
       35.17  1:12.85                                                      
  2 Greenwood, Elisa          28 UCLA-SP                        1:22.39    7  
       40.02  1:22.39                                                      
  3 Stewart, Terri            25 OSB-SP                         1:25.97    6  
       42.46  1:25.97                                                      
 
Women 30-34 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Takuwa, Hiroko            34 MAZCAL                         1:11.15    9  
       34.66  1:11.15                                                      
  2 Cairns, Jane              31 OSB-SP                         1:11.25    7  
       35.05  1:11.25                                                      
  3 North, Nancy              33 SDSM-SI                        1:19.96    6  
       40.54  1:19.96                                                      
  4 Feld, Karen               34 IMS-SP                         1:25.84    5  
       41.62  1:25.84                                                      
  5 Hoffman, Signee           33 BGWM-SP                        1:42.85    4  
       49.35  1:42.85                                                      
 
Women 35-39 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 McCue, Marika             38 ARIZ-AZ                        1:08.14    9  
       33.19  1:08.14                                                      
  2 Davidson, Vicky           37 SDSM-SI                        1:09.88    7  
       33.78  1:09.88                                                      
  3 Smith, Laura              35 VAIL-CO                        1:11.03    6  
       34.55  1:11.03                                                      
  4 Kennedy, Sharon           35 HSAM-SI                        1:24.22    5  
       42.75  1:24.22                                                      
  5 Faulkner, Erika           38 UNAT-SP                        1:34.94    4  
       45.89  1:34.94                                                      
 
Women 40-44 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Blaha, Sharon             41 NOVA-SP                        1:25.20    9  
       42.22  1:25.20                                                      
  2 Schlund, Jonell           44 NOVA-SP                        1:46.28    7  
       49.35  1:46.28                                                      
  3 Tolone, Michelle          43 BEACH-SP                       2:04.65    6  
 
Women 45-49 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Cowley, Janet             45 LAS VEGAS-SP                   1:30.77    9  
       43.49  1:30.77                                                      
  2 Dessert, Mary             45 BEACH-SP                       1:57.74    7  
       55.28  1:57.74                                                      
 
Women 50-54 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hitchens, Linda           52 SAM-SP                         1:51.35    9  
       53.77  1:51.35                                                      
 
Women 55-59 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Perilman, Suzanne         56 WCM-PC                         2:34.92    9  
     1:09.51  2:34.92                                                      
 
Women 60-64 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lund, Lynne               61 SDSM-SI                        1:36.13    9  
       46.51  1:36.13                                                      
  2 Bayly, Helen              64 ARIZ-AZ                        2:10.80    7  
     1:04.37  2:10.80                                                      
 
Women 65-69 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hunter, Trish             67 HSAM-SI                        3:09.29    9  
     1:30.15  3:09.29                                                      
 
Women 70-74 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 MacBeth, Nancy            72 ARIZ-AZ                        1:44.63    9  
       49.69  1:44.63                                                      
  2 Collins, Gay              71 OSB-SP                         2:01.72    7  
       59.37  2:01.72                                                      
 
Women 80-84 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kornfeld, Maurine         80 COAST-SP                       2:21.79    9  
     1:08.68  2:21.79                                                      

Women 25-29 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Palmero, Tracy            28 NOVA-SP                        2:39.65    9  
       37.02  1:17.00  1:58.24  2:39.65                                    
 
Women 30-34 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Easton, Sandie            32 ARIZ-AZ                        2:30.11    9  
       36.81  1:14.90  1:53.38  2:30.11                                    
  2 Cairns, Jane              31 OSB-SP                         2:30.36    7  
       36.37  1:14.43  1:52.87  2:30.36                                    
  3 Feld, Karen               34 IMS-SP                         3:09.66    6  
       44.05  1:32.00  2:21.92  3:09.66                                    
 
Women 35-39 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Laura              35 VAIL-CO                        2:28.86    9  
       35.46  1:12.68  1:50.21  2:28.86                                    
  2 Kennedy, Sharon           35 HSAM-SI                        2:57.66    7  
       43.04  1:28.00  2:13.12  2:57.66                                    
  3 Faulkner, Erika           38 UNAT-SP                        3:20.43    6  
       46.93  1:36.80  2:28.63  3:20.43                                    
 
Women 45-49 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bullock, Kathi            48 ARIZ-AZ                        2:56.89    9  
     1:25.86  2:11.42  2:56.89  2:56.89                                    
 
Women 55-59 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Marr, Jackie              58 SDSM-SI                        3:02.36    9  
       43.31  1:29.84  2:17.13  3:02.36                                    
 
Women 60-64 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lund, Lynne               61 SDSM-SI                        3:30.66    9  
       48.71           2:38.46  3:30.66                                    
  2 Ramey, Marilyn            61 HSAM-SI                        3:55.46    7  
       55.32  1:55.04  2:56.25  3:55.46                                    
 
Women 70-74 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 MacBeth, Nancy            72 ARIZ-AZ                        3:44.75    9  
       52.57  1:49.94  2:47.72  3:44.75                                    
  2 Collins, Gay              71 OSB-SP                         4:18.95    7  
       59.85  2:05.34  3:12.94  4:18.95                                    
  3 Wolle, Marian             73 SDSM-SI                        4:37.70    6  
     1:13.17  2:31.74  3:47.33  4:37.70                                    
 
Women 75-79 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Altus, Grace              77 OSB-SP                         5:29.45    9  
     1:15.07  2:40.16  4:05.06  5:29.45                                    
 
Women 80-84 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kornfeld, Maurine         80 COAST-SP                       4:57.51    9  
     1:10.86  2:26.37  3:43.93  4:57.51                                    

Women 19-24 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hakan, Sara Anne          22 SCAQ-SP                          49.64    9  
 
Women 25-29 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Greenwood, Elisa          28 UCLA-SP                          42.21    9  
  2 Rees, Karla               29 SAN JOSE-PN                      43.55    7  
  3 Girton, Jennifer          26 COAST GUARD ISL-PC               50.38    6  
 
Women 30-34 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hansen, Wenke             32 OSB-SP                           33.02    9  
  2 Martin, Louise            32 ARIZ-AZ                          35.52    7  
  3 Buys, Jeni                32 SDSM-SI                          39.87    6  
  4 Wagner, Kristina          31 ARIZ-AZ                          41.60    5  
  5 Taylor, Sandra            33 SCAQ-SP                          47.94    4  
 
Women 35-39 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Krattli, Caroline         39 SDSM-SI                          33.77    9  
  2 Nicholson, Mandy          35 LAS VEGAS-SP                     41.48    7  
  3 Liotta, Brenda Creswell   39 ARIZ-AZ                          43.23    6  
  4 Hedrick, Vicki            36 VENTURA-SP                       45.04    5  
  5 Hull, Mary                37 SWM-SP                           45.76    4  
  6 Feld, Stella              37 IMS-SP                           49.21    3  
 
Women 40-44 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Melick, Karen             44 SCAQ-SP                          37.65    9  
  2 Ball, Jennifer            42 NOVA-SP                          55.59    7  
 
Women 45-49 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ogier, Danielle           49 UNAT3-NT                         38.86    9  
  2 Seaton, Jessica           48 WH2O-SP                          44.64    7  
  3 Dessert, Mary             45 BEACH-SP                         49.08    6  
  4 Smith, Alison             45 NOVA-SP                          59.25    5  
 
Women 50-54 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Roy, Susan Jones          53 TAM-PC                           37.94    9  
  2 Granovsky, Lora           51 UCI-SP                           44.12    7  
  3 Brassy, Sue               54 HSAM-SI                          49.13    6  
  4 Church, Mary              51 WH2O-SP                          58.42    5  
 
Women 55-59 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pierson, Ginger           55 MACO-OR                          41.65    9  
  2 Flaherty, Diane           56 HSAM-SI                          58.99    7  
 
Women 60-64 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Geoffrion, Helen          62 UCLA-SP                          53.73    9  
 
Women 65-69 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pollett, Bernie           65 HSAM-SI                        1:02.33    9  
 
Women 70-74 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 MacBeth, Nancy            72 ARIZ-AZ                          55.55    9  
 
Women 80-84 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Simonton, Rita            83 GWSC-SP                        1:12.04    9  


Women 25-29 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Rees, Karla               29 SAN JOSE-PN                    1:34.22    9  
       44.88  1:34.22                                                      
 
Women 30-34 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hansen, Wenke             32 OSB-SP                         1:11.04    9  
       34.11  1:11.04                                                      
  2 Martin, Louise            32 ARIZ-AZ                        1:16.44    7  
       36.45  1:16.44                                                      
  3 Buys, Jeni                32 SDSM-SI                        1:26.76    6  
       40.79  1:26.76                                                      
  4 Wagner, Kristina          31 ARIZ-AZ                        1:33.98    5  
       44.62  1:33.98                                                      
 
Women 35-39 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Krattli, Caroline         39 SDSM-SI                        1:13.68    9  
       35.26  1:13.68                                                      
  2 Nicholson, Mandy          35 LAS VEGAS-SP                   1:28.92    7  
       41.34  1:28.92                                                      
  3 Liotta, Brenda Creswell   39 ARIZ-AZ                        1:33.99    6  
       44.89  1:33.99                                                      
  4 Sartori, Lisa             36 ARIZ-AZ                        1:36.64    5  
       45.71  1:36.64                                                      
  5 Hedrick, Vicki            36 VENTURA-SP                     1:37.43    4  
       46.99  1:37.43                                                      
  6 Hull, Mary                37 SWM-SP                         1:46.30    3  
       49.23  1:46.30                                                      
  7 Feld, Stella              37 IMS-SP                         1:48.60    2  
       50.38  1:48.60                                                      
 
Women 40-44 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Melick, Karen             44 SCAQ-SP                        1:24.16    9  
       40.28  1:24.16                                                      
 
Women 45-49 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ogier, Danielle           49 UNAT3-NT                       1:25.45    9  
       40.71  1:25.45                                                      
  2 Seaton, Jessica           48 WH2O-SP                        1:38.70    7  
       46.64  1:38.70                                                      
  3 Kalin, Melinda            45 SLUG-SP                        1:58.73    6  
       55.81  1:58.73                                                      
  4 Smith, Alison             45 NOVA-SP                        2:07.28    5  
       59.14  2:07.28                                                      
 
Women 50-54 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Roy, Susan Jones          53 TAM-PC                         1:22.53    9  
       38.49  1:22.53                                                      
  2 Granovsky, Lora           51 UCI-SP                         1:40.22    7  
       47.53  1:40.22                                                      
  3 Brassy, Sue               54 HSAM-SI                        1:51.10    6  
       51.80  1:51.10                                                      
 
Women 55-59 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pierson, Ginger           55 MACO-OR                        1:31.73    9  
       44.07  1:31.73                                                      
  2 Flaherty, Diane           56 HSAM-SI                        2:06.75    7  
       59.92  2:06.75                                                      
 
Women 65-69 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pollett, Bernie           65 HSAM-SI                        2:16.98    9  
     1:08.13  2:16.98                                                      
  2 Lehto, Elfriede           68 HSAM-SI                        2:31.42    7  
     1:13.84  2:31.42                                                      
  3 Hunter, Trish             67 HSAM-SI                        2:52.32    6  
     1:21.91  2:52.32                                                      

Women 19-24 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Olivadoti, Shelly         24 SCAQ-SP                        2:54.29    9  
       41.19  1:24.45  2:08.68  2:54.29                                    
 
Women 30-34 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hansen, Wenke             32 OSB-SP                         2:33.39    9  
       35.30  1:14.12  1:53.59  2:33.39                                    
  2 Martin, Louise            32 ARIZ-AZ                        2:48.38    7  
       38.28  1:20.89  2:04.25  2:48.38                                    
  3 Keenan-Boline, Jill       32 ROSE-SP                        3:01.60    6  
       41.78  1:27.01  2:13.76  3:01.60                                    
  4 Wagner, Kristina          31 ARIZ-AZ                        3:23.62    5  
       48.01  1:40.17  2:33.15  3:23.62                                    
 
Women 35-39 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Nicholson, Mandy          35 LAS VEGAS-SP                   3:13.10    9  
       43.01  1:30.71  2:20.06  3:13.10                                    
  2 Liotta, Brenda Creswell   39 ARIZ-AZ                        3:24.48    7  
       45.22  1:35.86  2:29.11  3:24.48                                    
  3 Hedrick, Vicki            36 VENTURA-SP                     3:24.53    6  
       47.62  1:39.36  2:32.41  3:24.53                                    
  4 Hull, Mary                37 SWM-SP                         3:48.57    5  
       48.42  1:44.32  2:46.16  3:48.57                                    
 
Women 40-44 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Melick, Karen             44 SCAQ-SP                        2:57.72    9  
       41.10  1:26.04  2:11.99  2:57.72                                    
 
Women 45-49 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bullock, Kathi            48 ARIZ-AZ                        3:14.57    9  
       44.55  1:33.46  2:23.71  3:14.57                                    
 
Women 50-54 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Roy, Susan Jones          53 TAM-PC                         3:03.98    9  
       41.82  1:28.91  2:17.32  3:03.98                                    
  2 Hirakawa, Diane           52 SDSM-SI                        3:54.20    7  
       57.17  1:57.49  2:56.61  3:54.20                                    
  3 Brassy, Sue               54 HSAM-SI                        3:58.44    6  
       51.56  1:50.56  2:54.66  3:58.44                                    
  4 Watson, Katherine         54 OSB-SP                         4:28.12    5  
     1:02.01  2:10.14  3:18.62  4:28.12                                    
 
Women 55-59 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pierson, Ginger           55 MACO-OR                        3:18.82    9  
       44.22  1:33.92  2:26.34  3:18.82                                    
  2 Flaherty, Diane           56 HSAM-SI                        4:32.07    7  
     1:00.87  2:09.78  3:22.02  4:32.07                                    
 
Women 60-64 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ramey, Marilyn            61 HSAM-SI                        3:57.62    9  
       56.59  1:57.19  2:58.18  3:57.62                                    
  2 Valderhaug, Marlee        60 HSAM-SI                        4:19.90    7  
       57.29  2:04.65  3:13.67  4:19.90                                    
 
Women 65-69 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pollett, Bernie           65 HSAM-SI                        4:51.17    9  
     1:09.88  2:23.16  3:38.33  4:51.17                                    
  2 Lehto, Elfriede           68 HSAM-SI                        5:13.80    7  
     1:13.64  2:33.97  3:54.86  5:13.80                                    
 
Women 70-74 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Wolle, Marian             73 SDSM-SI                        6:05.84    9  
     1:26.48  3:01.26  4:36.54  6:05.84                                    
 
Women 80-84 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Simonton, Rita            83 GWSC-SP                        5:38.62    9  
     1:15.26  2:42.19  4:10.57  5:38.62                                    

Women 19-24 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Olivadoti, Shelly         24 SCAQ-SP                        2:54.29    9  
       41.19  1:24.45  2:08.68  2:54.29                                    
 
Women 30-34 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hansen, Wenke             32 OSB-SP                         2:33.39    9  
       35.30  1:14.12  1:53.59  2:33.39                                    
  2 Martin, Louise            32 ARIZ-AZ                        2:48.38    7  
       38.28  1:20.89  2:04.25  2:48.38                                    
  3 Keenan-Boline, Jill       32 ROSE-SP                        3:01.60    6  
       41.78  1:27.01  2:13.76  3:01.60                                    
  4 Wagner, Kristina          31 ARIZ-AZ                        3:23.62    5  
       48.01  1:40.17  2:33.15  3:23.62                                    
 
Women 35-39 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Nicholson, Mandy          35 LAS VEGAS-SP                   3:13.10    9  
       43.01  1:30.71  2:20.06  3:13.10                                    
  2 Liotta, Brenda Creswell   39 ARIZ-AZ                        3:24.48    7  
       45.22  1:35.86  2:29.11  3:24.48                                    
  3 Hedrick, Vicki            36 VENTURA-SP                     3:24.53    6  
       47.62  1:39.36  2:32.41  3:24.53                                    
  4 Hull, Mary                37 SWM-SP                         3:48.57    5  
       48.42  1:44.32  2:46.16  3:48.57                                    
 
Women 40-44 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Melick, Karen             44 SCAQ-SP                        2:57.72    9  
       41.10  1:26.04  2:11.99  2:57.72                                    
 
Women 45-49 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bullock, Kathi            48 ARIZ-AZ                        3:14.57    9  
       44.55  1:33.46  2:23.71  3:14.57                                    
 
Women 50-54 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Roy, Susan Jones          53 TAM-PC                         3:03.98    9  
       41.82  1:28.91  2:17.32  3:03.98                                    
  2 Hirakawa, Diane           52 SDSM-SI                        3:54.20    7  
       57.17  1:57.49  2:56.61  3:54.20                                    
  3 Brassy, Sue               54 HSAM-SI                        3:58.44    6  
       51.56  1:50.56  2:54.66  3:58.44                                    
  4 Watson, Katherine         54 OSB-SP                         4:28.12    5  
     1:02.01  2:10.14  3:18.62  4:28.12                                    
 
Women 55-59 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pierson, Ginger           55 MACO-OR                        3:18.82    9  
       44.22  1:33.92  2:26.34  3:18.82                                    
  2 Flaherty, Diane           56 HSAM-SI                        4:32.07    7  
     1:00.87  2:09.78  3:22.02  4:32.07                                    
 
Women 60-64 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ramey, Marilyn            61 HSAM-SI                        3:57.62    9  
       56.59  1:57.19  2:58.18  3:57.62                                    
  2 Valderhaug, Marlee        60 HSAM-SI                        4:19.90    7  
       57.29  2:04.65  3:13.67  4:19.90                                    
 
Women 65-69 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pollett, Bernie           65 HSAM-SI                        4:51.17    9  
     1:09.88  2:23.16  3:38.33  4:51.17                                    
  2 Lehto, Elfriede           68 HSAM-SI                        5:13.80    7  
     1:13.64  2:33.97  3:54.86  5:13.80                                    
 
Women 70-74 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Wolle, Marian             73 SDSM-SI                        6:05.84    9  
     1:26.48  3:01.26  4:36.54  6:05.84                                    
 
Women 80-84 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Simonton, Rita            83 GWSC-SP                        5:38.62    9  
     1:15.26  2:42.19  4:10.57  5:38.62                                    

Women 19-24 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Tse, Lydia                24 UCI-SP                         1:24.87    9  
       40.21  1:24.87                                                      
 
Women 25-29 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Palmero, Tracy            28 NOVA-SP                        1:13.86    9  
       34.37  1:13.86                                                      
  2 Petersen, Fiona           28 NOVA-SP                        1:15.45    7  
       35.13  1:15.45                                                      
 
Women 30-34 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hansen, Wenke             32 OSB-SP                         1:04.48    9  
       30.36  1:04.48                                                      
  2 Easton, Sandie            32 ARIZ-AZ                        1:05.27    7  
       31.23  1:05.27                                                      
  3 Cairns, Jane              31 OSB-SP                         1:10.98    6  
       33.74  1:10.98                                                      
  4 Martinez, Edna            30 SDSM-SI                        1:17.98    5  
       36.07  1:17.98                                                      
  5 Barry, Robin              34 HENDERSON-SP                   1:27.93    4  
       40.87  1:27.93                                                      
 
Women 35-39 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Welting, Laureen          36 TOC-PC                         1:07.83    9  
       32.51  1:07.83                                                      
  2 Sartori, Lisa             36 ARIZ-AZ                        1:19.74    7  
       36.86  1:19.74                                                      
 
Women 40-44 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Cook, Jenny               43 UCLA-SP                        1:11.45    9  
       34.69  1:11.45                                                      
 
Women 45-49 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ciraulo, Christie         48 UCLA-SP                        1:25.39    9  
       40.24  1:25.39                                                      
 
Women 50-54 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bradbury, Debbie          50 UNAT-SP                        1:38.83    9  
       44.63  1:38.83                                                      
  2 Watson, Katherine         54 OSB-SP                         2:06.96    7  
     1:00.09  2:06.96                                                      
 
Women 55-59 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pierson, Ginger           55 MACO-OR                        1:30.99    9  
       42.97  1:30.99                                                      
 
Women 60-64 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lund, Lynne               61 SDSM-SI                        1:39.98    9  
       46.41  1:39.98                                                      
  2 Bayly, Helen              64 ARIZ-AZ                        2:37.51    7  
     1:08.67  2:37.51                                                      
 
Women 70-74 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Wolle, Marian             73 SDSM-SI                        2:56.44    9  
     1:23.39  2:56.44                                                      

Women 19-24 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Heckman, Dawn             24 SCAQ-SP                        2:23.78    9  
       33.87  1:10.37  1:46.83  2:23.78                                    
 
Women 25-29 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Rees, Karla               29 SAN JOSE-PN                    3:45.08    9  
       48.86  1:46.98  2:47.34  3:45.08                                    
 
Women 30-34 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Easton, Sandie            32 ARIZ-AZ                        2:24.75    9  
       32.24  1:08.62  1:45.72  2:24.75                                    
  2 Gavigan, Stacey           31 UCI-SP                         2:33.23    7  
       34.19  1:12.34  1:52.32  2:33.23                                    
  3 Cairns, Jane              31 OSB-SP                         2:38.19    6  
       36.23  1:17.04  1:57.17  2:38.19                                    
 
Women 35-39 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Welting, Laureen          36 TOC-PC                         2:30.76    9  
       33.54  1:12.09  1:51.71  2:30.76                                    
  2 Colette, Laura            37 UNAT2-PC                       3:24.34    7  
       43.87  1:35.15  2:29.65  3:24.34                                    
  3 Faulkner, Erika           38 UNAT-SP                        3:39.58    6  
       47.14  1:43.81  2:42.05  3:39.58                                    
 
Women 45-49 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bullock, Kathi            48 ARIZ-AZ                        3:03.02    9  
       40.23  1:26.21  2:13.68  3:03.02                                    
  2 Ciraulo, Christie         48 UCLA-SP                        3:05.34    7  
       42.03  1:29.31  2:17.04  3:05.34                                    
  3 Seaton, Jessica           48 WH2O-SP                        3:49.71    6  
       49.01  1:45.98  2:46.85  3:49.71                                    
 
Women 55-59 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pierson, Ginger           55 MACO-OR                        3:17.26    9  
       42.97  1:32.68  2:24.97  3:17.26                                    
 
Women 60-64 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lund, Lynne               61 SDSM-SI                        3:38.11    9  
       47.09  1:43.00  2:41.77  3:38.11                                    
 
Women 70-74 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Wolle, Marian             73 SDSM-SI                        6:15.74    9  
     1:24.65  3:01.83  4:39.44  6:15.74             

Women 19-24 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Prichard, Amie            21 UCI-SP                         1:21.73    9  
       38.92  1:21.73                                                      
  2 Tse, Lydia                24 UCI-SP                         1:22.81    7  
       40.49  1:22.81                                                      
  3 Hakan, Sara Anne          22 SCAQ-SP                        1:32.26    6  
       42.81  1:32.26                                                      
 
Women 25-29 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Jensen, Alison            26 ROSE-SP                        1:17.54    9  
       37.35  1:17.54                                                      
  2 Greenwood, Elisa          28 UCLA-SP                        1:19.64    7  
       36.94  1:19.64                                                      
  3 Stewart, Terri            25 OSB-SP                         1:26.14    6  
       41.35  1:26.14                                                      
 
Women 30-34 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hansen, Wenke             32 OSB-SP                         1:06.98    9  
       31.27  1:06.98                                                      
  2 Martin, Louise            32 ARIZ-AZ                        1:13.02    7  
       35.84  1:13.02                                                      
  3 Keenan-Boline, Jill       32 ROSE-SP                        1:16.84    6  
       36.77  1:16.84                                                      
  4 Ghimenti, Lee Anne        31 VENTURA-SP                     1:20.28    5  
       37.44  1:20.28                                                      
  5 Martinez, Edna            30 SDSM-SI                        1:20.94    4  
       38.09  1:20.94                                                      
  6 Barry, Robin              34 HENDERSON-SP                   1:24.76    3  
       40.74  1:24.76                                                      
  7 Taylor, Sandra            33 SCAQ-SP                        1:27.67    2  
       42.41  1:27.67                                                      
  8 Feld, Karen               34 IMS-SP                         1:30.04    1  
       41.74  1:30.04                                                      
  9 Hoffman, Signee           33 BGWM-SP                        1:42.94  
       46.28  1:42.94                                                      
 
Women 35-39 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 McCue, Marika             38 ARIZ-AZ                        1:10.64    9  
       31.89  1:10.64                                                      
  2 Davidson, Vicky           37 SDSM-SI                        1:11.32    7  
       32.91  1:11.32                                                      
  3 Nicholson, Mandy          35 LAS VEGAS-SP                   1:20.56    6  
       38.41  1:20.56                                                      
  4 Sartori, Lisa             36 ARIZ-AZ                        1:22.55    5  
       37.83  1:22.55                                                      
  5 Kennedy, Sharon           35 HSAM-SI                        1:24.14    4  
       38.23  1:24.14                                                      
  6 Liotta, Brenda Creswell   39 ARIZ-AZ                        1:26.09    3  
       41.08  1:26.09                                                      
  7 Hedrick, Vicki            36 VENTURA-SP                     1:27.01    2  
       42.14  1:27.01                                                      
  8 Faulkner, Erika           38 UNAT-SP                        1:34.58    1  
       42.39  1:34.58                                                      
  9 Feld, Stella              37 IMS-SP                         1:35.78  
       45.16  1:35.78                                                      
 10 Hull, Mary                37 SWM-SP                         1:38.48  
       45.69  1:38.48                                                      
 11 Leff, Cathryn             39 NOVA-SP                        1:56.76  
       55.89  1:56.76                                                      
 
Women 40-44 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Cook, Jenny               43 UCLA-SP                        1:13.47    9  
       35.02  1:13.47                                                      
  2 Nauful, Kerri Lumbert     44 UNAT-SP                        1:28.62    7  
       41.40  1:28.62                                                      
  3 Vilander, Barbara         43 OSB-SP                         1:36.67    6  
       43.67  1:36.67                                                      
 
Women 45-49 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ogier, Danielle           49 UNAT3-NT                       1:13.63    9  
       34.79  1:13.63                                                      
  2 Cowley, Janet             45 LAS VEGAS-SP                   1:31.80    7  
       41.84  1:31.80                                                      
  3 Gregorio, Mary            48 SDSM-SI                        1:40.28    6  
       44.98  1:40.28                                                      
 
Women 50-54 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Roy, Susan Jones          53 TAM-PC                         1:18.14    9  
       37.82  1:18.14                                                      
  2 Brassy, Sue               54 HSAM-SI                        1:41.86    7  
       49.62  1:41.86                                                      
  3 Granovsky, Lora           51 UCI-SP                         1:41.99    6  
       46.26  1:41.99                                                      
  4 Kerraghan, Brynn          52 BEACH-SP                       1:44.22    5  
       51.86  1:44.22                                                      
 
Women 55-59 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Marr, Jackie              58 SDSM-SI                        1:24.62    9  
       40.40  1:24.62                                                      
  2 Pierson, Ginger           55 MACO-OR                        1:26.49    7  
       41.40  1:26.49                                                      
 
Women 60-64 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lund, Lynne               61 SDSM-SI                        1:34.72    9  
       43.63  1:34.72                                                      
 
Women 65-69 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lehto, Elfriede           68 HSAM-SI                        2:32.23    9  
     1:20.05  2:32.23                                                      
  2 Hunter, Trish             67 HSAM-SI                        2:57.36    7  
     1:34.85  2:57.36                                                      
 
Women 70-74 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Roper, Gail               72 UNAT2-PC                       1:39.09    9  
       46.54  1:39.09                                                      
  2 MacBeth, Nancy            72 ARIZ-AZ                        1:44.85    7  
       50.31  1:44.85                                                      
  3 Collins, Gay              71 OSB-SP                         2:05.56    6  
       58.18  2:05.56                                                      
  4 Wolle, Marian             73 SDSM-SI                        2:40.05    5  
     1:18.05  2:40.05                                                      
 
Women 75-79 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Altus, Grace              77 OSB-SP                         2:40.99    9  
     1:16.33  2:40.99                                                      

Women 19-24 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Heckman, Dawn             24 SCAQ-SP                        2:25.87    9  
       31.61  1:09.17  1:52.84  2:25.87                                    
  2 Hakan, Sara Anne          22 SCAQ-SP                        3:16.94    7  
       45.90  1:35.52  2:32.20  3:16.94                                    
 
Women 25-29 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Greenwood, Elisa          28 UCLA-SP                        2:49.58    9  
       36.03  1:19.97  2:10.11  2:49.58                                    
  2 Girton, Jennifer          26 COAST GUARD ISL-PC             3:22.82    7  
       43.07  1:33.54  2:36.28  3:22.82                                    
 
Women 30-34 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hansen, Wenke             32 OSB-SP                         2:21.66    9  
       30.91  1:07.85  1:47.86  2:21.66                                    
  2 Easton, Sandie            32 ARIZ-AZ                        2:29.47    7  
       31.95  1:11.26  1:55.94  2:29.47                                    
  3 Martin, Louise            32 ARIZ-AZ                        2:37.61    6  
       35.12  1:16.92  2:00.58  2:37.61                                    
  4 Gavigan, Stacey           31 UCI-SP                         2:38.19    5  
       34.25  1:15.10  2:02.02  2:38.19                                    
 
Women 35-39 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Krattli, Caroline         39 SDSM-SI                        2:30.37    9  
       33.67  1:13.73  1:55.16  2:30.37                                    
  2 McCue, Marika             38 ARIZ-AZ                        2:34.63    7  
       33.46  1:12.98  1:58.24  2:34.63                                    
  3 Smith, Laura              35 VAIL-CO                        2:37.48    6  
       34.03  1:11.77  2:00.40  2:37.48                                    
  4 Sartori, Lisa             36 ARIZ-AZ                        2:55.91    5  
       36.48  1:21.78  2:14.64  2:55.91                                    
  5 Colette, Laura            37 UNAT2-PC                       3:10.74    4  
       39.59  1:29.78  2:28.11  3:10.74                                    
  6 Faulkner, Erika           38 UNAT-SP                        3:21.54    3  
       45.03  1:35.93  2:33.16  3:21.54                                    
  7 Hull, Mary                37 SWM-SP                         3:51.43    2  
       50.44  1:53.50  2:54.37  3:51.43                                    
 
Women 40-44 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Nauful, Kerri Lumbert     44 UNAT-SP                        3:09.15    9  
       38.52  1:30.23  2:25.34  3:09.15                                    
 
Women 45-49 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bullock, Kathi            48 ARIZ-AZ                        2:51.62    9  
       37.40  1:21.19  2:13.43  2:51.62                                    
  2 Ciraulo, Christie         48 UCLA-SP                        3:10.60    7  
       38.70  1:28.14  2:28.37  3:10.60                                    
  3 Seaton, Jessica           48 WH2O-SP                        3:29.02    6  
       45.62  1:44.10  2:38.85  3:29.02                                    
 
Women 50-54 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Church, Mary              51 WH2O-SP                        4:16.56    9  
     1:00.69  2:11.97  3:21.31  4:16.56                                    
 
Women 55-59 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Marr, Jackie              58 SDSM-SI                        3:03.86    9  
       42.25  1:29.41  2:23.68  3:03.86                                    
  2 Pierson, Ginger           55 MACO-OR                        3:14.99    7  
       44.75  1:36.47  2:29.91  3:14.99                                    
 
Women 60-64 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lund, Lynne               61 SDSM-SI                        3:22.65    9  
       44.23  1:36.87  2:38.26  3:22.65                                    
  2 Bayly, Helen              64 ARIZ-AZ                        5:19.65    7  
     1:00.09  2:21.93  4:07.63  5:19.65                                    
 
Women 65-69 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lehto, Elfriede           68 HSAM-SI                        5:30.55    9  
     1:31.80  3:01.55  4:22.48  5:30.55                                    
  2 Hunter, Trish             67 HSAM-SI                        6:18.11    7  
     1:46.56  3:31.03  5:06.21  6:18.11                                    
 
Women 70-74 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 MacBeth, Nancy            72 ARIZ-AZ                        3:54.29    9  
       54.35  1:53.85  2:58.97  3:54.29                                    
  2 Collins, Gay              71 OSB-SP                         4:27.01    7  
     1:02.56  2:08.42  3:28.79  4:27.01                                    
  3 Wolle, Marian             73 SDSM-SI                        5:37.84    6  
     1:24.19  2:41.41  5:37.84                                             

Women 19-24 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Heckman, Dawn             24 SCAQ-SP                        4:58.55    9  
       32.50  1:07.66  1:45.65  2:23.33  3:06.38  3:50.22  4:24.80  4:58.55
 
Women 25-29 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Rees, Karla               29 SAN JOSE-PN                    7:05.00    9  
       50.83  1:51.24  2:46.86  3:42.39  4:36.12  5:32.05  6:18.86  7:05.00
 
Women 30-34 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Easton, Sandie            32 ARIZ-AZ                        5:13.15    9  
       32.70  1:09.17  1:50.30  2:30.94  3:16.56  4:02.53  4:38.71  5:13.15
  2 Cairns, Jane              31 OSB-SP                         5:28.75    7  
       35.20  1:15.63  1:57.86  2:39.24  3:26.61  4:14.04  4:52.40  5:28.75
  3 Martin, Louise            32 ARIZ-AZ                        5:37.47    6  
       37.97  1:23.26  2:08.51  2:52.55  3:36.85  4:21.57  4:59.82  5:37.47
  4 North, Nancy              33 SDSM-SI                        6:04.26    5  
       40.66  1:27.39  2:13.45  2:57.14  3:51.86  4:47.00  5:25.48  6:04.26
 
Women 35-39 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Welting, Laureen          36 TOC-PC                         5:11.38    9  
       32.77  1:09.28  1:49.71  2:29.58  3:13.78  4:00.59  4:36.29  5:11.38
  2 Smith, Laura              35 VAIL-CO                        5:43.60    7  
       34.10  1:14.09  1:55.90  2:37.56  3:29.76  4:23.37  5:03.79  5:43.60
  3 McCue, Marika             38 ARIZ-AZ                        5:44.58    6  
       36.94  1:19.95  2:03.79  2:46.41  3:33.94  4:21.70  5:03.41  5:44.58
  4 Kennedy, Sharon           35 HSAM-SI                        6:24.40    5  
       39.82  1:26.85  2:15.13  3:01.34  3:59.46  4:57.01  5:41.42  6:24.40
  5 Colette, Laura            37 UNAT2-PC                       7:08.15    4  
       43.14  1:37.62  2:35.68  3:32.64  4:32.99  5:34.31  6:21.16  7:08.15
  6 Faulkner, Erika           38 UNAT-SP                        7:09.82    3  
       45.11  1:39.05  2:33.50  4:26.76           5:26.79  6:18.75  7:09.82
 
Women 45-49 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ogier, Danielle           49 UNAT3-NT                       5:46.79    9  
       36.84  1:18.98  2:03.57  2:47.82  3:38.45  4:29.80  5:09.04  5:46.79
  2 Bullock, Kathi            48 ARIZ-AZ                        6:09.78    7  
       40.60  1:27.69  2:14.70  3:00.76  3:54.55  4:48.30  5:29.50  6:09.78
  3 Ciraulo, Christie         48 UCLA-SP                        6:42.55    6  
       43.89  1:34.04  2:26.27  3:15.45  4:16.09  5:17.98  6:00.83  6:42.55
 
Women 50-54 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hirakawa, Diane           52 SDSM-SI                        8:27.67    9  
       57.27  2:02.24  3:13.41           5:25.84  6:30.83  7:29.96  8:27.67
 
Women 55-59 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Marr, Jackie              58 SDSM-SI                        6:38.13    9  
       43.49  1:35.74  2:27.66  3:17.20  4:13.95  5:11.06  5:55.41  6:38.13
 
Women 60-64 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ramey, Marilyn            61 HSAM-SI                        8:15.96    9  
       59.31  2:04.49  3:06.78  4:09.35  5:09.69  6:12.67  7:15.79  8:15.96
 
Women 70-74 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 MacBeth, Nancy            72 ARIZ-AZ                        8:23.77    9  
       56.39  2:01.85  3:04.71  4:07.20  5:11.78  6:16.92  7:13.66  8:23.77
  2 Wolle, Marian             73 SDSM-SI                       11:20.90    7  
     1:22.99  3:03.22  4:22.46  5:42.71  7:19.11  8:54.17 10:08.85 11:20.90


Women 120-159 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 ARIZONA MASTERS-AZ  'A'                                     2:01.09   18  
     1) Martin, Louise 32               2) McCue, Marika 38               
     3) Wagner, Kristina 31             4) Easton, Sandie 32              
       29.68  1:01.28  1:32.45  2:01.09                                    
  2 IRVINE NOVAQUATICS-SP  'A'                                  2:09.82   14  
     1) Palmero, Tracy 28               2) Blaha, Sharon 41               
     3) McMillen, Jacqueline 26         4) Petersen, Fiona 28             
       29.33  1:00.67  1:33.04  2:09.82                                    
  3 UC -  IRVINE MASTERS-SP  'A'                                2:19.70   12  
     1) Gavigan, Stacey 31              2) Prichard, Amie 21              
     3) Foster, Jeri 35                 4) R/O Berger, Maura 25           
       30.10  1:03.64  1:37.74  2:19.70                                    
 
Women 160-199 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 SAN DIEGO SWIM MASTERS-SI  'A'                              2:13.19   18  
     1) Krattli, Caroline 39            2) Martinez, Edna 30              
     3) Buys, Jeni 32                   4) Lund, Lynne 61                 
       32.50  1:03.54  1:34.11  2:13.19                                    
 
Women 200-239 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 ARIZONA MASTERS-AZ  'A'                                     2:36.88   18  
     1) Liotta, Brenda Creswell 39      2) MacBeth, Nancy 72              
     3) Bayly, Helen 64                 4) Bullock, Kathi 48              
       33.75  1:18.06  2:02.89  2:36.88                                    
  2 HEARTLAND MASTERS-SI  'A'                                   3:16.26   14  
     1) Kennedy, Sharon 35              2) McLain, Mary 45                
     3) Flaherty, Diane 56              4) Hunter, Trish 67               
       34.58  1:26.48  2:13.44  3:16.26                                    
 
Women 240-279 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 HEARTLAND MASTERS-SI  'A'                                   3:20.41   18  
     1) Brassy, Sue 54                  2) Ramey, Marilyn 61              
     3) Lehto, Elfriede 68              4) Pollett, Bernie 65             
       40.43  1:24.02  2:23.70  3:20.41                    

Women 120-159 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 ARIZONA MASTERS-AZ  'A'                                     2:08.74   18  
     1) McCue, Marika 38                2) Martin, Louise 32              
     3) Easton, Sandie 32               4) Wagner, Kristina 31            
       30.77  1:06.02  1:37.40  2:08.74                                    
  2 SAN DIEGO SWIM MASTERS-SI  'A'                              2:21.95   14  
     1) Davidson, Vicky 37              2) Gregorio, Mary 48              
     3) Martinez, Edna 30               4) Buys, Jeni 32                  
       32.83  1:16.70  1:51.96  2:21.95                                    
  3 IRVINE NOVAQUATICS-SP  'A'                                  2:25.78   12  
     1) Palmero, Tracy 28               2) McMillen, Jacqueline 26        
     3) Petersen, Fiona 28              4) Blaha, Sharon 41               
       34.28  1:17.85  1:50.59  2:25.78                                    
 
Women 160-199 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 ARIZONA MASTERS-AZ  'A'                                     2:43.79   18  
     1) MacBeth, Nancy 72               2) Liotta, Brenda Creswell 39     
     3) Sartori, Lisa 36                4) Bullock, Kathi 48              
       51.30  1:34.59  2:10.36  2:43.79                                    
  2 IRVINE NOVAQUATICS-SP  'A'                                  3:20.01   14  
     1) Schlund, Jonell 44              2) Smith, Alison 45               
     3) Leff, Cathryn 39                4) Ball, Jennifer 42              
       46.90  1:46.59  2:37.26  3:20.01                                    
 
Women 200-239 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 HEARTLAND MASTERS-SI  'A'                                   3:52.47   18  
     1) Lehto, Elfriede 68              2) Brassy, Sue 54                 
     3) McLain, Mary 45                 4) Flaherty, Diane 56             
     1:15.80  2:06.06  3:04.59  3:52.47                                    

Women 120-159 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 IRVINE NOVAQUATICS-SP  'A'                                  4:48.29   18  
     1) Palmero, Tracy 28               2) Blaha, Sharon 41               
     3) McMillen, Jacqueline 26         4) Petersen, Fiona 28             
       33.12  1:10.39  1:48.26  2:30.27  3:04.67  3:42.51  4:14.30  4:48.29
 
Women 200-239 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 HEARTLAND MASTERS-SI  'A'                                   7:01.50   18  
     1) Kennedy, Sharon 35              2) Brassy, Sue 54                 
     3) McLain, Mary 45                 4) Hunter, Trish 67               
       36.64  1:15.56  1:58.60  2:46.70  3:41.05  4:43.05  5:47.71  7:01.50
 
Women 240-279 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 HEARTLAND MASTERS-SI  'A'                                   7:55.61   18  
     1) Ramey, Marilyn 61               2) Flaherty, Diane 56             
     3) Lehto, Elfriede 68              4) Pollett, Bernie 65             
       51.70  1:47.21  2:35.17  3:33.49  4:35.67  5:44.65  6:46.78  7:55.61
 
Men 100-119 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 IRVINE NOVAQUATICS-SP  'A'                                  3:55.50   18  
     1) Yarborough, Jack 19             2) Craun, Adam 27                 
     3) Mercier, Steve 29               4) Collins, Michael 35            
       27.84    59.20  1:27.48  1:58.79  2:25.79  2:55.46  3:24.38  3:55.50
 
Men 160-199 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 IRVINE NOVAQUATICS-SP  'A'                                  4:09.64   18  
     1) Eisenhaur, Steve 40             2) Sullivan, Dan 41               
     3) Shumate, Tim 40                 4) Tongate, Terry 41              
       29.86  1:02.98  1:31.05  2:01.60  2:30.30  3:02.30  3:34.46  4:09.64
 
Men 200-239 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 UC -  IRVINE MASTERS-SP  'A'                                4:35.87   18  
     1) Schlup, Patrick 61              2) Templin, John 47               
     3) Bluell, Craig 54                4) Burns, Howard 50               
       37.34  1:17.11  1:37.16  2:29.91  3:00.63  3:34.17  4:03.44  4:35.87
  2 IRVINE NOVAQUATICS-SP  'A'                                  5:14.89   14  
     1) Schumacher, Steve 44            2) Neyenhuis, Dan 57              
     3) Huszcz, M.J. 54                 4) Anderson, Fred 59              
       32.59  1:07.71  1:44.05  2:21.68  3:03.99  3:50.98  4:31.14  5:14.89
 
Men 280-319 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 SAN DIEGO SWIM MASTERS-SI  'A'                              5:33.83   18  
     1) Baker, Donald 70                2) Wadsworth, Fred 73             
     3) Wolle, Jordan 73                4) Kimball, Ken 71                
       35.90  1:14.60  2:00.59  2:49.29  3:28.98  4:14.54  4:52.02  5:33.83
 
Mixed 120-159 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 ROSE BOWL AQUATIC CENTER-SP  'A'                            4:22.27   18  
     1) Nelson, Forrest 36              2) Jensen, Alison 26              
     3) Caron, Louis 44                 4) Keenan-Boline, Jill 32         
       28.53    57.79  1:31.58  2:09.42  2:39.28  3:12.04  3:45.24  4:22.27
 
Mixed 240-279 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 SAN DIEGO SWIM MASTERS-SI  'A'                              5:21.10   18  
     1) Earley, Bill 65                 2) Freshley, Mike 60              
     3) Lund, Lynne 61                  4) Marr, Jackie 58                
       41.06  1:27.13  2:06.26  2:50.23  3:25.86  4:04.58  4:41.44  5:21.10
  2 SAN DIEGO SWIM MASTERS-SI  'B'                              6:22.01   14  
     1) Draves, Duane 75                2) Hirakawa, Diane 52             
     3) Wolle, Marian 73                4) Hubbard, Donald 74             
       38.39  1:21.68  2:29.20  3:44.92  4:28.04  5:12.68  5:46.37  6:22.01

Women 240-279 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 HEARTLAND MASTERS-SI  'A'                                  18:21.45   18  
     1) Flaherty, Diane 56              2) Lehto, Elfriede 68             
     3) Pollett, Bernie 65              4) Hunter, Trish 67               
       54.03  1:55.34  2:59.12  4:04.28  5:07.30  6:18.00  7:31.11  8:41.34
     9:46.80 10:59.37 12:12.91 13:25.30 15:52.00 15:52.00 17:07.78 18:21.45
 
Men 160-199 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 VENTURA COUNTY MASTERS-SP  'A'                              8:05.09   18  
     1) McConica, Jim 51                2) Smith, Don 40                  
     3) Hedrick, Tim 38                 4) Shaffer, Mike 36               
       29.01    59.89  1:30.17  2:00.01  2:28.51  2:59.75  3:31.34  4:03.11
     4:31.88  5:03.51  5:35.70  6:07.56  7:04.87  7:04.87  7:35.39  8:05.09
 
Men 280-319 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 SAN DIEGO SWIM MASTERS-SI  'A'                             13:31.54   18  
     1) Draves, Duane 75                2) Webster, Dale 75               
     3) Wadsworth, Fred 73              4) Wolle, Jordan 73               
       43.38  1:34.22  2:28.57  3:20.66  5:00.89  5:55.06  6:43.42  7:29.50
     8:21.03  9:11.45 10:00.05 10:47.55 12:38.89 12:38.89 13:31.54 13:31.54
 
Mixed 160-199 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 HEARTLAND MASTERS-SI  'A'                                  11:36.03   18  
     1) Krueger, Robert 32              2) Schafer, Ron 44                
     3) Brassy, Sue 54                  4) Ramey, Marilyn 61              
       30.85  1:04.34  1:37.85  2:10.21  2:44.65  3:22.65  4:01.14  4:38.32
     5:25.53  6:16.92  7:11.89  8:07.63  9:48.62  9:48.62 10:42.77 11:36.03
 
Mixed 240-279 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 SAN DIEGO SWIM MASTERS-SI  'A'                             12:12.23   18  
     1) Baker, Donald 70                2) Lund, Lynne 61                 
     3) Marr, Jackie 58                 4) Earley, Bill 65                
       44.24  1:34.45  2:25.71  3:14.97  3:56.15  4:43.04  5:31.68  6:18.91
     7:00.57  7:48.30  8:35.67  9:20.98 10:45.46 10:45.46 11:30.14 12:12.23

Women 120-159 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 UC -  IRVINE MASTERS-SP  'A'                                5:26.62   18  
     1) Prichard, Amie 21               2) R/O Berger, Maura 25           
     3) Gavigan, Stacey 31              4) Tong, Connie 30                
       39.32  1:19.71  2:05.45  3:00.31  3:29.21  4:06.70  4:44.60  5:26.62
 
Men 160-199 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 UC -  IRVINE MASTERS-SP  'A'                                4:56.87   18  
     1) Clarke, David 32                2) Templin, John 47               
     3) Jacobsen, Todd 37               4) Burns, Howard 50               
       41.11  1:26.23  2:03.23  2:45.50  3:16.47  3:52.46  4:22.95  4:56.87
 
Men 200-239 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 UC -  IRVINE MASTERS-SP  'A'                                5:28.91   18  
     1) Schlup, Patrick 61              2) Murray, Allen 57               
     3) Bluell, Craig 54                4) Singer, Gary 49                
       39.04  1:20.60  1:59.94  2:45.56  3:20.43  4:14.33  4:39.98  5:28.91
 
Mixed 160-199 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 SAN DIEGO SWIM MASTERS-SI  'A'                              5:06.23   18  
     1) Krattli, Caroline 39            2) Wussler, Mark 46               
     3) Evans, Ricky 60                 4) Buys, Jeni 32                  
       40.89  1:23.07  2:01.76  2:44.98  3:19.67  3:58.92  4:30.80  5:06.23
  2 HEARTLAND MASTERS-SI  'A'                                   5:44.93   14  
     1) Ramey, Marilyn 61               2) Schafer, Ron 44                
     3) Krueger, Robert 32              4) Brassy, Sue 54                 
       51.03  1:47.64  2:24.93  3:05.40  3:35.27  4:08.80  4:54.92  5:44.93
  3 WEST HOLLYWOOD AQUATICS-SP  'A'                             6:13.69   12  
     1) Figueierdo, Paulo 55            2) Seaton, Jessica 48             
     3) Graham, Errol 42                4) Church, Mary 51                
       40.23  1:24.24  2:11.63  3:04.36  3:42.48  4:29.64  5:19.87  6:13.69
 
Mixed 240-279 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 SAN DIEGO SWIM MASTERS-SI  'A'                              6:29.94   18  
     1) Earley, Bill 65                 2) Baker, Donald 70               
     3) Lund, Lynne 61                  4) Marr, Jackie 58                
       44.67  1:32.66  2:22.17  3:19.20  4:07.88  5:04.89  5:44.97  6:29.94


Women 240-279 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 HEARTLAND MASTERS-SI  'A'                                  18:21.45   18  
     1) Flaherty, Diane 56              2) Lehto, Elfriede 68             
     3) Pollett, Bernie 65              4) Hunter, Trish 67               
       54.03  1:55.34  2:59.12  4:04.28  5:07.30  6:18.00  7:31.11  8:41.34
     9:46.80 10:59.37 12:12.91 13:25.30 15:52.00 15:52.00 17:07.78 18:21.45
 
Men 160-199 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 VENTURA COUNTY MASTERS-SP  'A'                              8:05.09   18  
     1) McConica, Jim 51                2) Smith, Don 40                  
     3) Hedrick, Tim 38                 4) Shaffer, Mike 36               
       29.01    59.89  1:30.17  2:00.01  2:28.51  2:59.75  3:31.34  4:03.11
     4:31.88  5:03.51  5:35.70  6:07.56  7:04.87  7:04.87  7:35.39  8:05.09
 
Men 280-319 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 SAN DIEGO SWIM MASTERS-SI  'A'                             13:31.54   18  
     1) Draves, Duane 75                2) Webster, Dale 75               
     3) Wadsworth, Fred 73              4) Wolle, Jordan 73               
       43.38  1:34.22  2:28.57  3:20.66  5:00.89  5:55.06  6:43.42  7:29.50
     8:21.03  9:11.45 10:00.05 10:47.55 12:38.89 12:38.89 13:31.54 13:31.54
 
Mixed 160-199 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 HEARTLAND MASTERS-SI  'A'                                  11:36.03   18  
     1) Krueger, Robert 32              2) Schafer, Ron 44                
     3) Brassy, Sue 54                  4) Ramey, Marilyn 61              
       30.85  1:04.34  1:37.85  2:10.21  2:44.65  3:22.65  4:01.14  4:38.32
     5:25.53  6:16.92  7:11.89  8:07.63  9:48.62  9:48.62 10:42.77 11:36.03
 
Mixed 240-279 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 SAN DIEGO SWIM MASTERS-SI  'A'                             12:12.23   18  
     1) Baker, Donald 70                2) Lund, Lynne 61                 
     3) Marr, Jackie 58                 4) Earley, Bill 65                
       44.24  1:34.45  2:25.71  3:14.97  3:56.15  4:43.04  5:31.68  6:18.91
     7:00.57  7:48.30  8:35.67  9:20.98 10:45.46 10:45.46 11:30.14 12:12.23




Men 19-24 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Yarborough, Jack          19 NOVA-SP                          25.38    9  
  2 Dervishian, Brandon       22 HENDERSON-SP                     25.94    7  
 
Men 25-29 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Craun, Adam               27 NOVA-SP                          25.38    9  
  2 Garcia, Andrew            29 UNAT-SP                          25.63    7  
  3 So, Stephen               27 ARIZ-AZ                          25.64    6  
  4 Mercier, Steve            29 NOVA-SP                          25.79    5  
  5 Manley, Michael           25 OSB-SP                           27.10    4  
  6 Menzel, Todd              29 UNAT-SP                          28.07    3  
  7 Murphy, Liam              29 NOVA-SP                          28.37    2  
 
Men 30-34 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Wegner, Dan               30 SCAQ-SP                          23.79    9  
  2 Krueger, Robert           32 HSAM-SI                          24.86    7  
  3 Hockstein, Erik           33 SCAQ-SP                          25.53    6  
  4 Fernandez, Dickie         30 ARIZ-AZ                          26.35    5  
  5 Chang, Mike               34 SLUG-SP                          29.45    4  
  6 Feld, Daniel              32 IMS-SP                           29.99    3  
 
Men 35-39 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dory, Ken                 36 NOVA-SP                          28.38    9  
  2 Wubbena, Doug             39 UCI-SP                           28.71    7  
  3 Thompson, Gary            36 HENDERSON-SP                     28.87    6  
  4 Sheperd, Peter            35 MENLO-PC                         32.91    5  
 
Men 40-44 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Paul               42 VAIL-CO                          24.00    9  
  2 Smith, Don                40 VENTURA-SP                       24.55    7  
  3 Fujimoto, Stanley         41 UNAT-SP                          24.74    6  
  4 Carter, Paul              44 SCAQ-SP                          24.90    5  
  5 Shumate, Tim              40 NOVA-SP                          25.92    4  
  6 Dixon, Chris              44 SDSM-SI                          26.14    3  
  7 Sullivan, Dan             41 NOVA-SP                          26.78    2  
  8 Osborn, John              44 UNAT-SP                          27.57    1  
  9 Darby, Richard            40 UCI-SP                           28.86  
 10 Ervin, Roy                44 VENTURA-SP                       28.93  
 11 Hayward, David            41 NOVA-SP                          30.22  
 12 Gauthier, Tony            40 NOVA-SP                          32.37  
 13 Chapman, Michael          41 UNAT2-PC                         35.42  
 
Men 45-49 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Van Boer, Eric            47 RHMS-PC                          25.51    9  
  2 Adkison, Bill             46 RHMS-PC                          26.44    7  
  3 Williams, Scott           46 TOC-PC                           26.52    6  
  4 Wussler, Mark             46 SDSM-SI                          27.54    5  
  5 Heather, Michael          47 SLUG-SP                          28.80    4  
  6 West, Pat                 47 BEACH-SP                         30.67    3  
  7 Ferguson, Howard          47 WH2O-SP                          31.49    2  
  8 Ferrassoli, Orlando       49 UNAT-SP                          31.93    1  
  9 Singer, Gary              49 UCI-SP                           32.27  
 10 Purgason, Lee             45 UNAT-SP                          32.70  
 11 Butler, Bill              45 SAM-SP                           35.55  
 12 Lipstate, Michael         48 LAS VEGAS-SP                     36.65  
 
Men 50-54 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Keeffe, Peter           51 SCAQ-SP                          26.47    9  
  2 Gruber, Glenn             52 CPM-SP                           27.33    7  
  3 Meyer, Jan                54 BGWM-SP                          28.22    6  
  4 Sparr, Patrick            54 ARIZ-AZ                          30.35    5  
  5 Bluell, Craig             54 UCI-SP                           31.12    4  
  6 Bailey, Hop               54 ARIZ-AZ                          31.54    3  
  7 Wiseman, Geoffrey         50 SCAQ-SP                          33.17    2  
  8 McCAULEY, Wayne           53 SLUG-SP                          37.92    1  
  9 Huszcz, M.J.              54 NOVA-SP                          39.00  
 
Men 55-59 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Abrahams, Rich            56 RMM-CO                           25.00    9  
  2 Ahern, Michael            56 SDSM-SI                          26.88    7  
  3 Bly, James                55 ARIZ-AZ                          29.10    6  
  4 Viguie, George            57 RHMS-PC                          29.31    5  
  5 Press, James              55 UNAT-SP                          32.96    4  
  6 Neyenhuis, Dan            57 NOVA-SP                          33.37    3  
  7 Anderson, Fred            59 NOVA-SP                          33.94    2  
  8 Spencer, William          55 OSB-SP                           38.09    1  
 
Men 60-64 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Farrell, Jeff             64 OSB-SP                           26.92    9  
  2 Krueger, James            63 TOC-PC                           29.40    7  
  3 Evans, Ricky              60 SDSM-SI                          31.89    6  
  4 Perilman, Jim             62 WCM-PC                           34.78    5  
  5 Stewart, Jim              60 INDUSTRY HILLS-SP                36.09    4  
 
Men 65-69 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Earley, Bill              65 SDSM-SI                          30.81    9  
  2 Best, Bob                 69 IMS-SP                           31.97    7  
  3 Rauch, Will               67 LAS VEGAS-SP                     33.23    6  
  4 Mitchell, Tom             68 UNAT-SP                          35.58    5  
  5 Schofield, Steven         69 SWM-SP                           41.59    4  
 
Men 70-74 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kimball, Ken              71 SDSM-SI                          33.57    9  
  2 Hubbard, Donald           74 SDSM-SI                          36.97    7  
  3 Wolle, Jordan             73 SDSM-SI                          37.64    6  
 
Men 75-79 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Piemme, Frank             76 OSB-SP                           31.63    9  
  2 Draves, Duane             75 SDSM-SI                          34.53    7  
  3 Schmidt, Jurgen           78 OSB-SP                           39.17    6  
  4 Brinton, George           77 SCAQ-SP                          41.59    5  


Men 19-24 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Yarborough, Jack          19 NOVA-SP                          55.54    9  
       26.59    55.54                                                      
  2 Dervishian, Brandon       22 HENDERSON-SP                     58.25    7  
       27.69    58.25                                                      
  3 Olivieri, Diego           23 UCI-SP                         1:04.35    6  
       31.00  1:04.35                                                      
 
Men 25-29 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 So, Stephen               27 ARIZ-AZ                          57.26    9  
       26.97    57.26                                                      
  2 Marlow, Jarvis            25 HENDERSON-SP                     57.51    7  
       27.58    57.51                                                      
  3 Garcia, Andrew            29 UNAT-SP                          58.09    6  
       27.07    58.09                                                      
  4 Craun, Adam               27 NOVA-SP                          58.47    5  
       28.12    58.47                                                      
  5 Manley, Michael           25 OSB-SP                           59.70    4  
       28.72    59.70                                                      
  6 Menzel, Todd              29 UNAT-SP                        1:01.56    3  
       29.57  1:01.56                                                      
  7 Murphy, Liam              29 NOVA-SP                        1:07.43    2  
       32.78  1:07.43                                                      
  8 Dupere, Ira               27 SCAQ-SP                        1:11.67    1  
       32.97  1:11.67                                                      
 
Men 30-34 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Wegner, Dan               30 SCAQ-SP                          52.02    9  
       25.35    52.02                                                      
  2 Hockstein, Erik           33 SCAQ-SP                          54.67    7  
       26.67    54.67                                                      
  3 Krueger, Robert           32 HSAM-SI                          55.30    6  
       26.39    55.30                                                      
  4 Fernandez, Dickie         30 ARIZ-AZ                          57.96    5  
       28.11    57.96                                                      
  5 Clarke, David             32 UCI-SP                         1:05.80    4  
       30.93  1:05.80                                                      
  6 Chang, Mike               34 SLUG-SP                        1:08.21    3  
       32.56  1:08.21                                                      
  7 Gavigan, Tim              30 UCI-SP                         1:14.27    2  
       34.00  1:14.27                                                      
 
Men 35-39 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ozun, Sabri               38 HENDERSON-SP                   1:03.32    9  
       30.25  1:03.32                                                      
 
Men 40-44 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Paul               42 VAIL-CO                          52.44    9  
       25.79    52.44                                                      
  2 Smith, Don                40 VENTURA-SP                       54.48    7  
       25.55    54.48                                                      
  3 Stites, Jim               44 ARIZ-AZ                          57.73    6  
       28.44    57.73                                                      
  4 Sullivan, Dan             41 NOVA-SP                          58.95    5  
       28.35    58.95                                                      
  5 Osborn, John              44 UNAT-SP                        1:01.21    4  
       29.16  1:01.21                                                      
  6 Graham, Errol             42 WH2O-SP                        1:09.13    3  
       32.63  1:09.13                                                      
  7 Schumacher, Steve         44 NOVA-SP                        1:12.17    2  
       34.53  1:12.17                                                      
  8 Gauthier, Tony            40 NOVA-SP                        1:15.88    1  
       35.73  1:15.88                                                      
  9 Chapman, Michael          41 UNAT2-PC                       1:20.85  
       39.12  1:20.85                                                      
 
Men 45-49 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Williams, Scott           46 TOC-PC                           57.99    9  
       27.52    57.99                                                      
  2 Adkison, Bill             46 RHMS-PC                          58.66    7  
       28.22    58.66                                                      
  3 Wussler, Mark             46 SDSM-SI                          59.20    6  
       28.71    59.20                                                      
  4 Heather, Michael          47 SLUG-SP                        1:04.04    5  
       31.20  1:04.04                                                      
  5 Singer, Gary              49 UCI-SP                         1:13.12    4  
       33.22  1:13.12                                                      
  6 Butler, Bill              45 SAM-SP                         1:15.94    3  
       36.93  1:15.94                                                      
  7 Purgason, Lee             45 UNAT-SP                        1:16.22    2  
       36.44  1:16.22                                                      
  8 Lipstate, Michael         48 LAS VEGAS-SP                   1:22.06    1  
       38.13  1:22.06                                                      
 
Men 50-54 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 McConica, Jim             51 VENTURA-SP                       55.81    9  
       27.28    55.81                                                      
  2 O'Keeffe, Peter           51 SCAQ-SP                          58.09    7  
       27.66    58.09                                                      
  3 Gruber, Glenn             52 CPM-SP                         1:01.28    6  
       29.23  1:01.28                                                      
  4 Sparr, Patrick            54 ARIZ-AZ                        1:08.38    4.5
       32.82  1:08.38                                                      
  4 Bailey, Hop               54 ARIZ-AZ                        1:08.38    4.5
       33.53  1:08.38                                                      
  6 Bluell, Craig             54 UCI-SP                         1:12.15    3  
       33.55  1:12.15                                                      
  7 Wiseman, Geoffrey         50 SCAQ-SP                        1:13.77    2  
       36.20  1:13.77                                                      
  8 Huszcz, M.J.              54 NOVA-SP                        1:28.37    1  
 
Men 55-59 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Abrahams, Rich            56 RMM-CO                           56.51    9  
       26.71    56.51                                                      
  2 Davis, Don                57 RHMS-PC                        1:02.99    7  
       30.29  1:02.99                                                      
  3 Viguie, George            57 RHMS-PC                        1:04.12    6  
       30.69  1:04.12                                                      
  4 Bly, James                55 ARIZ-AZ                        1:05.62    5  
       31.93  1:05.62                                                      
  5 Press, James              55 UNAT-SP                        1:15.85    4  
       37.78  1:15.85                                                      
  6 Anderson, Fred            59 NOVA-SP                        1:20.18    3  
       36.89  1:20.18                                                      
  7 Spencer, William          55 OSB-SP                         1:32.57    2  
 
Men 60-64 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Farrell, Jeff             64 OSB-SP                         1:00.58    9  
       29.01  1:00.58                                                      
  2 Freshley, Mike            60 SDSM-SI                        1:03.97    7  
       30.43  1:03.97                                                      
  3 Wickens, Patrick          60 SLUG-SP                        1:06.53    6  
       31.96  1:06.53                                                      
  4 Krueger, James            63 TOC-PC                         1:08.26    5  
       32.72  1:08.26                                                      
  5 Stewart, Jim              60 INDUSTRY HILLS-SP              1:19.14    4  
       37.80  1:19.14                                                      
 
Men 65-69 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Earley, Bill              65 SDSM-SI                        1:09.12    9  
       33.21  1:09.12                                                      
  2 Belshe, Buddy             67 HBSC-SP                        1:13.45    7  
       35.05  1:13.45                                                      
  3 Rauch, Will               67 LAS VEGAS-SP                   1:13.67    6  
       35.34  1:13.67                                                      
  4 Mitchell, Tom             68 UNAT-SP                        1:23.94    5  
       40.16  1:23.94                                                      
  5 Schofield, Steven         69 SWM-SP                         1:41.21    4  
       47.60  1:41.21                                                      
 
Men 70-74 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Baker, Donald             70 SDSM-SI                        1:10.92    9  
       35.06  1:10.92                                                      
  2 Wadsworth, Fred           73 SDSM-SI                        1:20.11    7  
       38.61  1:20.11                                                      
  3 Wolle, Jordan             73 SDSM-SI                        1:24.86    6  
       39.39  1:24.86                                                      
 
Men 75-79 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Webster, Dale             75 SDSM-SI                        1:20.65    9  
       37.31  1:20.65                                                      
  2 Schmidt, Jurgen           78 OSB-SP                         1:29.89    7  
       43.85  1:29.89                                                      


Men 19-24 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dervishian, Brandon       22 HENDERSON-SP                   2:06.23    9  
       30.78  1:03.12  1:34.48  2:06.23                                    
  2 Yarborough, Jack          19 NOVA-SP                        2:10.86    7  
       29.14  1:01.53  1:34.96  2:10.86                                    
 
Men 25-29 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Mercier, Steve            29 NOVA-SP                        2:04.92    9  
       29.40  1:00.58  1:32.09  2:04.92                                    
  2 Marlow, Jarvis            25 HENDERSON-SP                   2:06.92    7  
       29.50  1:01.73  1:34.43  2:06.92                                    
  3 Menzel, Todd              29 UNAT-SP                        2:11.75    6  
       31.15  1:04.42  1:38.09  2:11.75                                    
  4 Herlihy, Christian        25 HENDERSON-SP                   2:15.07    5  
       31.97  1:06.43  1:40.77  2:15.07                                    
  5 Murphy, Liam              29 NOVA-SP                        2:31.45    4  
       37.02  1:13.84  1:52.15  2:31.45                                    
  6 Dupere, Ira               27 SCAQ-SP                        2:42.22    3  
       34.84  1:14.29  1:57.56  2:42.22                                    
 
Men 30-34 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Wegner, Dan               30 SCAQ-SP                        1:54.18    9  
       26.00    55.23  1:25.01  1:54.18                                    
  2 Magee, Mark               33 LAS VEGAS-SP                   1:59.81    7  
       27.70    57.54  1:28.33  1:59.81                                    
  3 Hockstein, Erik           33 SCAQ-SP                        2:01.28    6  
       27.67    57.25  1:28.33  2:01.28                                    
  4 Fernandez, Dickie         30 ARIZ-AZ                        2:17.82    5  
       31.87  1:07.09  1:42.75  2:17.82                                    
  5 Clarke, David             32 UCI-SP                         2:27.50    4  
       31.62  1:07.25  1:46.83  2:27.50                                    
  6 Feld, scratch 1 event     33 IMS-SP                         2:34.24    3  
       36.31  1:15.22  1:54.31  2:34.24                                    
 
Men 35-39 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Shaffer, Mike             36 VENTURA-SP                     1:55.54    9  
       26.68    56.07  1:25.69  1:55.54                                    
  2 Eickhoff, Randy           36 UCLA-SP                        2:01.91    7  
       28.63    59.19  1:30.64  2:01.91                                    
  3 Hedrick, Tim              38 VENTURA-SP                     2:03.51    6  
       29.13  1:00.57  1:32.22  2:03.51                                    
  4 Nelson, Forrest           36 ROSE-SP                        2:06.97    5  
       30.09  1:01.87  1:33.84  2:06.97                                    
 
Men 40-44 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Paul               42 VAIL-CO                        1:56.44    9  
       27.61    56.53  1:25.91  1:56.44                                    
  2 Tidmarsh, George          41 MENLO-PC                       2:03.30    7  
       29.17  1:00.05  1:31.48  2:03.30                                    
  3 Stites, Jim               44 ARIZ-AZ                        2:07.15    6  
       30.31  1:02.92  1:35.34  2:07.15                                    
  4 Sullivan, Dan             41 NOVA-SP                        2:09.86    5  
       30.22  1:03.22  1:36.86  2:09.86                                    
  5 Eisenhaur, Steve          40 NOVA-SP                        2:10.29    4  
       30.83  1:03.84  1:36.16  2:10.29                                    
  6 Shumate, Tim              40 NOVA-SP                        2:11.96    3  
       29.74  1:02.44  1:36.77  2:11.96                                    
  7 Caron, Louis              44 ROSE-SP                        2:15.44    2  
       31.19  1:05.15  1:40.03  2:15.44                                    
  8 Schafer, Ron              44 HSAM-SI                        2:22.72    1  
       33.28  1:09.42  1:46.28  2:22.72                                    
  9 Ervin, Roy                44 VENTURA-SP                     2:27.25  
       32.51  1:08.70  1:47.00  2:27.25                                    
 10 Chapman, Michael          41 UNAT2-PC                       2:56.48  
       38.38  1:23.61  2:10.65  2:56.48                                    
 
Men 45-49 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Van Boer, Eric            47 RHMS-PC                        2:11.19    9  
       30.41  1:03.58  1:37.64  2:11.19                                    
  2 Matthies, Dan             48 SCAQ-SP                        2:12.96    7  
       30.07  1:02.71  1:37.68  2:12.96                                    
  3 Adkison, Bill             46 RHMS-PC                        2:13.08    6  
       30.60  1:04.19  1:38.57  2:13.08                                    
  4 Wussler, Mark             46 SDSM-SI                        2:16.55    5  
       32.33  1:06.13  1:40.63  2:16.55                                    
  5 Heather, Michael          47 SLUG-SP                        2:22.66    4  
       32.03  1:07.51  1:45.05  2:22.66                                    
  6 West, Pat                 47 BEACH-SP                       2:36.36    3  
       34.21  1:11.97  1:54.06  2:36.36                                    
  7 Purgason, Lee             45 UNAT-SP                        2:55.72    2  
       39.37  1:23.20  2:10.18  2:55.72                                    
 
Men 50-54 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gruber, Glenn             52 CPM-SP                         2:17.54    9  
       31.72  1:05.81  1:42.34  2:17.54                                    
  2 Van Nort, Steven          50 LAPS-SP                        2:20.06    7  
       31.55  1:06.88  1:43.52  2:20.06                                    
  3 Burns, Howard             50 UCI-SP                         2:20.14    6  
       31.71  1:06.25  1:42.93  2:20.14                                    
  4 Bailey, Hop               54 ARIZ-AZ                        2:26.88    5  
       35.10  1:12.63  1:49.86  2:26.88                                    
  5 Sparr, Patrick            54 ARIZ-AZ                        2:32.87    4  
       34.78  1:13.22  1:53.21  2:32.87                                    
  6 Wiseman, Geoffrey         50 SCAQ-SP                        2:41.89    3  
       37.84  1:18.97  2:01.46  2:41.89                                    
  7 Huszcz, M.J.              54 NOVA-SP                        3:10.17    2  
       42.35  1:30.63  2:19.88  3:10.17                                    
 
Men 55-59 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Davis, Don                57 RHMS-PC                        2:17.48    9  
       30.70  1:04.79  1:40.95  2:17.48                                    
  2 Raffaelli, Larry          58 VENTURA-SP                     2:22.26    7  
       34.21  1:10.12  1:46.91  2:22.26                                    
  3 Bly, James                55 ARIZ-AZ                        2:25.28    6  
       34.03  1:11.17  1:48.88  2:25.28                                    
  4 Viguie, George            57 RHMS-PC                        2:28.05    5  
       33.03  1:09.81  1:48.75  2:28.05                                    
  5 Murray, Allen             57 UCI-SP                         2:36.81    4  
       34.24  1:13.22  1:54.74  2:36.81                                    
  6 Neyenhuis, Dan            57 NOVA-SP                        2:45.09    3  
       38.67  1:20.08  2:03.08  2:45.09                                    
  7 Press, James              55 UNAT-SP                        3:08.75    2  
       41.71  1:29.51  2:20.25  3:08.75                                    
 
Men 60-64 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Farrell, Jeff             64 OSB-SP                         2:18.58    9  
       31.14  1:06.04  1:42.66  2:18.58                                    
  2 Freshley, Mike            60 SDSM-SI                        2:31.21    7  
       33.47  1:12.39  1:51.93  2:31.21                                    
  3 Schlup, Patrick           61 UCI-SP                         2:41.84    6  
       37.78  1:18.79  2:00.83  2:41.84                                    
 
Men 65-69 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Earley, Bill              65 SDSM-SI                        2:37.35    9  
       36.42  1:16.29  1:57.48  2:37.35                                    
  2 Rauch, Will               67 LAS VEGAS-SP                   2:50.61    7  
       38.15  1:22.06  2:06.79  2:50.61                                    
  3 Mitchell, Tom             68 UNAT-SP                        3:07.81    6  
       40.60  1:28.21  2:17.75  3:07.81                                    
  4 Schofield, Steven         69 SWM-SP                         4:00.04    5  
       57.72  1:59.44  3:01.92  4:00.04                                    
 
Men 70-74 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnston, Graham          70 TTEX-ST                        2:24.31    9  
       33.25  1:10.09  1:47.72  2:24.31                                    
  2 Baker, Donald             70 SDSM-SI                        2:45.17    7  
       37.50  1:18.91  2:02.59  2:45.17                                    
  3 Kimball, Ken              71 SDSM-SI                        3:00.01    6  
       38.36  1:24.12  2:12.56  3:00.01                                    
 
Men 75-79 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Piemme, Frank             76 OSB-SP                         2:51.37    9  
       36.64  1:19.07  2:05.16  2:51.37                                    
  2 Schmidt, Jurgen           78 OSB-SP                         3:21.66    7  
       44.53  1:34.87  2:27.85  3:21.66                                    
  3 Strong, Doug              76 DOC INDIANA-IN                 3:27.10    6  
       48.69  1:40.89  2:33.41  3:27.10                                    
  4 Silverstein, Lou          75 ARIZ-AZ                        3:50.16    5  
       50.29  1:48.86  2:49.31  3:50.16                                    


Men 19-24 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dervishian, Brandon       22 HENDERSON-SP                   4:40.10    9  
       32.62  1:07.25  1:42.61  2:18.38  2:53.88  3:29.43  4:05.41  4:40.10
 
Men 25-29 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Marlow, Jarvis            25 HENDERSON-SP                   4:29.72    9  
       30.44  1:03.25  1:37.24  2:12.11  2:45.93  3:20.64  3:55.44  4:29.72
  2 Menzel, Todd              29 UNAT-SP                        4:37.64    7  
       32.36  1:06.55  1:41.21  2:16.24  2:51.37  3:26.85  4:02.91  4:37.64
  3 Herlihy, Christian        25 HENDERSON-SP                   4:57.50    6  
       33.61  1:10.50  1:48.08  2:25.67  3:03.29  3:41.64  4:20.26  4:57.50
  4 Dupere, Ira               27 SCAQ-SP                        5:49.20    5  
       37.98  1:20.11  2:02.51  2:46.26  3:30.59  4:16.28  5:03.71  5:49.20
 
Men 30-34 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Wegner, Dan               30 SCAQ-SP                        4:08.13    9  
       27.39    57.57  1:28.25  1:59.86  2:31.86  3:03.86  3:35.84  4:08.13
  2 Magee, Mark               33 LAS VEGAS-SP                   4:13.92    7  
       29.18  1:00.71  1:32.90  2:05.25  2:37.57  3:09.69  3:42.19  4:13.92
  3 Reed, Scott               31 OSB-SP                         4:15.20    6  
       28.94  1:00.37  1:32.69  2:05.04  2:37.61  3:10.75  3:43.91  4:15.20
  4 Hockstein, Erik           33 SCAQ-SP                        4:16.74    5  
       29.65  1:01.62  1:33.99  2:06.52  2:38.24  3:10.87  3:43.59  4:16.74
  5 Fernandez, Dickie         30 ARIZ-AZ                        5:01.15    4  
       33.67  1:10.84  1:48.67  2:26.64  3:05.34  3:43.94  4:22.91  5:01.15
 
Men 35-39 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Shaffer, Mike             36 VENTURA-SP                     4:04.83    9  
       28.38    58.85  1:29.83  2:01.35  2:32.74  3:04.27  3:34.62  4:04.83
  2 Eickhoff, Randy           36 UCLA-SP                        4:12.17    7  
       29.58  1:01.14  1:33.05  2:05.01  2:37.05  3:08.89  3:40.73  4:12.17
  3 Hedrick, Tim              38 VENTURA-SP                     4:21.51    6  
       30.17  1:02.42  1:35.44  2:09.01  2:42.39  3:15.89  3:49.20  4:21.51
  4 Collins, Michael          35 NOVA-SP                        4:27.10    5  
       31.28  1:04.86  1:39.34  2:13.42  2:47.42  3:21.39  3:55.06  4:27.10
  5 Nelson, Forrest           36 ROSE-SP                        4:39.81    4  
       32.31  1:07.71  1:43.58  2:19.53  2:55.11  3:30.59  4:05.52  4:39.81
  6 Ozun, Sabri               38 HENDERSON-SP                   4:58.91    3  
       33.57  1:09.58  1:47.22  2:25.09  3:03.09  3:41.82  4:20.54  4:58.91
 
Men 40-44 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Tidmarsh, George          41 MENLO-PC                       4:19.86    9  
       29.61  1:00.90  1:33.62  2:06.81  2:40.00  3:13.24  3:46.50  4:19.86
  2 Stites, Jim               44 ARIZ-AZ                        4:27.27    7  
       31.66  1:05.40  1:39.62  2:13.99  2:47.73  3:21.78  3:55.24  4:27.27
  3 Schafer, Ron              44 HSAM-SI                        5:07.93    6  
       35.07  1:13.55  1:52.88  2:32.55  3:12.26  3:51.70  4:30.54  5:07.93
  4 Sato, Stuart              44 OSB-SP                         5:15.60    5  
       35.54  1:14.80  1:55.59  2:36.81  3:17.14  3:57.31  4:37.75  5:15.60
  5 Schumacher, Steve         44 NOVA-SP                        5:36.88    4  
       37.41  1:18.99  2:02.30  2:45.97  3:29.59  4:13.11  4:56.57  5:36.88
  6 Wiltgen, Michael          43 HENDERSON-SP                   5:59.91    3  
       37.58  1:19.15  2:02.01  2:46.46  3:32.21  4:20.26  5:10.12  5:59.91
  7 Chapman, Michael          41 UNAT2-PC                       6:19.12    2  
       39.00  1:24.34  2:13.08  3:02.69  3:52.61  4:42.15  5:32.27  6:19.12
 
Men 45-49 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Larson, Chuck             49 WH2O-SP                        5:30.35    9  
       36.07  1:15.91  1:56.78  2:38.97  3:21.87  4:04.98  4:47.81  5:30.35
  2 Purgason, Lee             45 UNAT-SP                        6:23.46    7  
       41.45  1:28.02  2:17.22  3:06.58  3:55.84  4:45.81  5:36.23  6:23.46
 
Men 50-54 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Spieker, R. Tod           53 TOC-PC                         4:33.55    9  
       31.03  1:04.55  1:39.13  2:14.11  2:49.46  3:24.52  3:59.56  4:33.55
  2 Bailey, Hop               54 ARIZ-AZ                        5:11.93    7  
       37.97  1:17.91  1:57.79  2:37.31  3:16.42  3:55.29  4:34.09  5:11.93
  3 Pyle, Edwin               52 HENDERSON-SP                   5:15.75    6  
       35.40  1:14.83  1:55.50  2:36.68  3:18.38  3:58.92  4:38.59  5:15.75
  4 Sparr, Patrick            54 ARIZ-AZ                        5:28.11    5  
       38.15  1:19.82  2:01.58  2:43.58  3:24.80  4:05.80  4:47.42  5:28.11
  5 Wiseman, Geoffrey         50 SCAQ-SP                        5:39.23    4  
       38.27  1:19.89  2:02.68  2:45.49  3:29.00  4:13.28  4:56.98  5:39.23
  6 Huszcz, M.J.              54 NOVA-SP                        6:38.94    3  
       46.24  1:37.23  2:27.97  3:19.11  4:10.15  5:00.69  5:50.66  6:38.94
 
Men 55-59 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Davis, Don                57 RHMS-PC                        5:01.85    9  
       33.97  1:11.62  1:50.66  2:29.75  3:08.77  3:47.80  4:25.66  5:01.85
  2 Raffaelli, Larry          58 VENTURA-SP                     5:03.14    7  
       35.13  1:14.43  1:54.36  2:34.39  3:12.07  3:50.05  4:27.36  5:03.14
  3 Figueierdo, Paulo         55 WH2O-SP                        5:14.84    6  
       36.98  1:16.72  1:56.62  2:36.93  3:16.49  3:56.86  4:36.26  5:14.84
  4 Bly, James                55 ARIZ-AZ                        5:21.31    5  
       36.81  1:17.35  1:58.67  2:39.98  3:21.59  4:02.96  4:43.28  5:21.31
 
Men 60-64 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Schlup, Patrick           61 UCI-SP                         5:40.17    9  
       40.42  1:23.85  2:07.61  2:50.90  3:34.11  4:16.96  4:59.33  5:40.17
  2 Kovary, Steven            60 SOUTH BAY-SP                   5:48.47    7  
       39.52  1:21.09  2:04.01  2:47.93  3:32.87  4:17.98  5:03.65  5:48.47
  3 Fasbender, Barry          64 STAN-PC                        6:06.95    6  
       41.91  1:28.85  2:16.34  3:03.18  3:50.83  4:38.32  5:24.12  6:06.95
 
Men 65-69 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Belshe, Buddy             67 HBSC-SP                        5:49.18    9  
       39.82  1:23.05  2:07.02  2:51.34  3:35.59  4:20.37  5:04.97  5:49.18
  2 Rauch, Will               67 LAS VEGAS-SP                   5:53.55    7  
       40.61  1:24.22  2:08.69  2:53.43  3:38.59  4:24.08  5:10.11  5:53.55
  3 Mitchell, Tom             68 UNAT-SP                        6:39.10    6  
       42.49  1:30.93  2:23.19  3:15.01  4:07.61  5:00.00  5:50.75  6:39.10
  4 O'Brien, Parry            69 SDSM-SI                        6:55.77    5  
       44.89  1:35.13  2:27.41  3:20.44  4:14.24  5:08.52  6:03.39  6:55.77
  5 Schofield, Steven         69 SWM-SP                         8:36.68    4  
       58.54  2:03.10  3:08.96  4:14.36  5:20.19  6:26.27  7:32.25  8:36.68
 
Men 70-74 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnston, Graham          70 TTEX-ST                        5:11.98    9  
       35.83  1:15.44  1:55.72  2:36.19  3:16.05  3:55.90  4:35.32  5:11.98
  2 Baker, Donald             70 SDSM-SI                        6:09.53    7  
       38.81  1:21.64  2:08.01  2:55.41  3:43.86  4:33.89  5:22.88  6:09.53
  3 Wadsworth, Fred           73 SDSM-SI                        6:41.48    6  
       46.11  1:37.61  2:28.87  3:20.16  4:11.93  5:04.28  5:54.71  6:41.48
  4 Wolle, Jordan             73 SDSM-SI                        6:56.01    5  
       44.25  1:35.41  2:28.24  3:22.40  4:16.37  5:11.54  6:05.42  6:56.01
 
Men 75-79 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Piemme, Frank             76 OSB-SP                         6:06.30    9  
       38.96  1:23.61  2:10.79  2:57.88  3:45.18  4:32.81  5:20.32  6:06.30
  2 Draves, Duane             75 SDSM-SI                        6:39.26    7  
       45.08  1:34.85  2:26.99  3:19.24  4:11.77  5:02.91  5:53.12  6:39.26
  3 Schmidt, Jurgen           78 OSB-SP                         6:57.72    6  
       45.74  1:37.95  2:32.44  3:25.73  4:20.24  5:13.17  6:05.67  6:57.72
  4 Strong, Doug              76 DOC INDIANA-IN                 7:30.87    5  
       52.71  1:52.15  2:52.89  3:50.53  4:48.18  5:45.04  6:39.17  7:30.87

Women 19-24 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Heckman, Dawn             24 SCAQ-SP                        8:58.71    9  
       31.72  1:05.37  1:38.47  2:12.05  2:45.41  3:18.98  3:52.47  4:26.10
     4:59.61  5:33.20  6:07.20  6:41.26  7:49.91  7:49.91  8:24.36  8:58.71
 
Women 25-29 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Petersen, Fiona           28 NOVA-SP                        9:56.11    9  
       21.00  1:51.10  2:50.37  3:30.18                             4:46.11
     5:25.98  6:10.82  6:48.61  7:26.51  8:41.81  8:41.81  9:19.53  9:56.11
  2 Rees, Karla               29 SAN JOSE-PN                   12:40.91    7  
     4:41.03  5:27.92  6:16.06  7:03.94  7:52.78                           
                       8:40.47  9:28.78 11:05.63 11:05.63 11:54.23 12:40.91
  3 Girton, Jennifer          26 COAST GUARD ISL-PC            12:52.61    6  
       39.16  1:23.64  2:10.94  2:59.21  3:48.40  4:37.31  5:26.71  6:16.19
     7:05.76  7:55.04  8:45.22  9:35.38 11:15.06 11:15.06 12:04.58 12:52.61
 
Women 30-34 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Easton, Sandie            32 ARIZ-AZ                        9:37.49    9  
       21.21  1:51.10  2:50.37                                      4:46.11
              6:00.70  6:37.13  7:13.62  8:26.82  8:26.82  9:02.99  9:37.49
  2 Buys, Jeni                32 SDSM-SI                        9:54.89    7  
       33.59  1:09.49  1:46.50  2:23.57  3:01.01  3:38.22  4:15.92  4:53.44
     5:30.82  6:08.14  6:45.66  7:23.37  8:39.62  8:39.62  9:17.65  9:54.89
  3 Martinez, Edna            30 SDSM-SI                       10:34.51    6  
       34.81  1:12.90  1:51.63  2:31.10  3:11.30  3:51.47  4:31.83  5:12.62
     5:52.93  6:33.22  7:13.38  7:53.86  9:14.81  9:14.81  9:55.44 10:34.51
  4 Tong, Connie              30 UCI-SP                        12:24.73    5  
     5:18.28                                               6:05.57         
     6:53.31  7:40.52  8:28.19  9:15.40 10:50.93 10:50.93 11:38.80 12:24.73
  5 Wagner, Kristina          31 ARIZ-AZ                       12:25.66    4  
     4:39.95  5:27.24  6:14.61  7:01.66                                    
              7:48.81  8:36.06  9:22.83 10:56.49 10:56.49 11:42.08 12:25.66
 
Women 35-39 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Colette, Laura            37 UNAT2-PC                      12:05.30    9  
       37.92  1:20.24  2:04.06  2:49.09  3:35.10  4:20.99  5:07.83  5:55.07
     6:41.44  7:27.95  8:16.52  9:02.44 10:35.70 10:35.70 11:21.21 12:05.30
  2 Commons, Trisha           37 SWM-SP                        13:27.14    7  
       44.28  1:30.47  2:18.14  3:05.63  3:55.25  4:45.23  5:37.27  6:30.33
     7:22.80  8:15.09  9:07.15  9:59.41 11:43.14 11:43.14 12:35.07 13:27.14
 
Women 40-44 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Blaha, Sharon             41 NOVA-SP                       10:58.23    9  
       37.27  1:18.30  1:59.85  2:41.50  3:22.93  4:04.88  4:46.54  5:28.04
     6:09.66  6:50.85  7:32.42  8:14.23  9:36.17  9:36.17 10:17.23 10:58.23
  2 Shaffer, Jill             40 VENTURA-SP                    11:18.72    7  
       36.94  1:17.07  1:58.56  2:40.30  3:22.54  4:05.01  4:48.00  5:30.96
     6:13.94  6:57.47  7:40.64  8:24.69  9:53.09  9:53.09 10:36.60 11:18.72
  3 Tolone, Michelle          43 BEACH-SP                      16:25.13    6  
       48.32  1:45.99  2:47.25           4:51.17  5:54.12  6:57.82  8:00.81
     9:04.53 10:07.33 11:10.63 12:14.66 14:20.80 14:20.80 15:24.82 16:25.13
 
Women 45-49 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ciraulo, Christie         48 UCLA-SP                       11:11.29    9  
       38.58  1:20.50  2:03.25  2:45.79  3:28.20  4:10.64  4:53.17  5:35.46
     6:17.40  6:59.38  7:41.53  8:23.74  9:48.70  9:48.70 10:31.23 11:11.29
  2 Kalin, Melinda            45 SLUG-SP                       16:42.65    7  
       50.86  1:51.05  2:53.56  3:56.89  5:00.76  6:04.25  7:09.02  8:13.62
     9:18.75 10:23.82 11:26.06 12:30.55 14:37.50 14:37.50 15:37.65 16:42.65
 
Women 50-54 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Jarmakani, Brenda         54 UCLA-SP                       13:23.85    9  
       45.52  1:35.69  2:26.68  3:18.13  4:09.23  5:00.32  5:50.68  6:41.13
     7:31.14  8:21.36  9:12.17 10:02.34 11:43.59 11:43.59 12:33.85 13:23.85
 
Women 55-59 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Perilman, Suzanne         56 WCM-PC                        20:32.01    9  
       59.88  2:11.79  3:28.31  4:43.14           7:20.51  8:40.32         
    11:18.11 12:34.34 13:52.87 15:13.57 19:10.77 19:10.77 20:32.01 20:32.01
 
Women 60-64 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Geoffrion, Helen          62 UCLA-SP                       14:23.14    9  
       48.84  1:45.50  2:42.73  3:40.15  4:37.62  4:56.19  5:36.15  6:34.58
     7:33.15  8:32.17  9:31.43 10:30.18 12:26.77 12:26.77 13:25.56 14:23.14
  2 Valderhaug, Marlee        60 HSAM-SI                       14:40.18    7  
       50.16  1:45.04  2:39.61  3:33.73  4:28.08  5:23.39  6:19.30  7:17.50
     8:13.22  9:09.34 10:05.20 11:01.56 12:52.06 12:52.06 13:47.89 14:40.18
  3 Bayly, Helen              64 ARIZ-AZ                       17:58.39    6  
       53.36  2:00.34  3:09.60  4:19.47  5:28.88  6:39.64  7:51.18  9:00.73
    10:10.97 11:19.10 12:27.90 13:36.09 15:52.43 15:52.43 16:58.47 17:58.39
 
Men 25-29 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Menzel, Todd              29 UNAT-SP                        9:33.37    9  
       32.70  1:07.87  1:43.38  2:19.72  2:55.61  3:32.21  4:08.41  4:44.87
     5:21.61  5:57.87  6:34.36  7:10.73  8:23.16  8:23.16  8:58.88  9:33.37
  2 Murphy, Liam              29 NOVA-SP                       11:56.49    7  
       40.07  1:23.44  2:07.76  2:54.19  3:40.65  4:27.33  5:14.18  6:00.45
     6:46.61  7:32.65  8:18.63  9:03.25 10:28.28 10:28.28 11:12.49 11:56.49
 
Men 30-34 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Fernandez, Dickie         30 ARIZ-AZ                       10:07.57    9  
     5:00.10  5:32.14  6:16.90                                             
              6:55.41           7:33.82  8:51.00  8:51.00  9:30.04 10:07.57
 
Men 35-39 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Collins, Michael          35 NOVA-SP                        9:13.51    9  
       32.12  1:05.94  1:40.11  2:14.47  2:49.32  3:24.44  3:59.52  4:34.64
     5:09.95  5:45.03  6:20.38  6:55.35  8:05.24  8:05.24  8:39.78  9:13.51
 
Men 40-44 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Nalli, Lyle               41 SAM-SP                         9:14.21    9  
     1:43.69                    2:18.63  2:53.81  3:29.15  4:04.50  4:39.81
     5:14.47  5:49.35  6:23.98  6:58.93                    8:41.85  9:14.21
  2 Stites, Jim               44 ARIZ-AZ                        9:22.59    7  
       32.59  1:07.45  1:43.03  2:18.37  2:53.97  3:29.34  4:04.99  4:40.63
     5:16.02  5:51.75  6:27.33  7:03.03  8:14.31  8:14.31  8:49.88  9:22.59
  3 Crosson, Jeffrey          40 NOVA-SP                        9:35.81    6  
       33.44  1:09.66  1:45.83  2:22.12  2:58.48  3:35.07  4:11.71  4:48.11
     5:24.44  6:00.74  6:37.04  7:13.09  8:24.85  8:24.85  9:01.18  9:35.81
  4 Caron, Louis              44 ROSE-SP                        9:50.79    5  
       33.27  1:09.66  1:46.78  2:23.82  3:00.79  3:37.61  4:14.68  4:51.58
     5:28.36  6:05.56  6:42.79  7:20.27  8:35.52  8:35.52  9:13.52  9:50.79
  5 Eisenhaur, Steve          40 NOVA-SP                        9:50.84    4  
       32.29  1:07.83  1:43.65  2:21.96  2:58.96  3:35.23  4:11.90  4:48.85
     5:25.95  6:03.34  6:40.99  7:19.24  8:35.64  8:35.64  9:13.64  9:50.84
  6 Shumate, Tim              40 NOVA-SP                       10:48.37    3  
       33.72  1:11.49  1:50.66  2:31.22  3:11.60  3:52.31  4:33.76  5:15.25
     5:56.68  6:38.25  7:19.53  8:01.24  9:24.66  9:24.66 10:06.37 10:48.37
  7 Schumacher, Steve         44 NOVA-SP                       11:41.57    2  
       38.76  1:22.28  2:07.02  2:51.83  3:36.79  4:21.39  5:06.24  5:50.93
     6:35.36  7:20.10  8:04.62  8:48.91 10:16.82 10:16.82 11:00.16 11:41.57
  8 Tongate, Terry            41 NOVA-SP                       11:55.17    1  
     5:12.76  5:55.97  6:43.92  7:27.44  8:14.23                           
                       8:57.71  9:44.82 11:14.13 11:14.13 11:55.17 11:55.17
  9 Hayward, David            41 NOVA-SP                       12:20.91  
       38.70  1:22.43  2:07.59  2:53.74  4:27.90  5:14.80  6:01.41  6:48.07
     7:36.26  8:24.95  9:13.10 10:01.24 11:35.94 11:35.94 12:20.91 12:20.91
 
Men 45-49 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Van Boer, Eric            47 RHMS-PC                       10:33.92    9  
       34.57  1:15.02  1:54.88  2:34.77  3:14.50  3:55.10  4:35.88  5:16.96
     5:57.34  6:37.89  7:18.42  7:58.51  9:18.26  9:18.26  9:57.02 10:33.92
  2 Heather, Michael          47 SLUG-SP                       11:01.83    7  
       36.43  1:15.65  1:57.15  2:38.60  3:19.63  4:01.47  4:42.81  5:24.41
     6:06.60  6:49.31  7:32.04  8:15.53  9:38.28  9:38.28 10:19.81 11:01.83
  3 Wilson, Tom               47 WH2O-SP                       11:48.98    6  
     5:05.77  5:50.81                                                      
     6:35.39  7:21.10  8:06.19  8:51.14 10:20.62 10:20.62 11:05.34 11:48.98
 
Men 50-54 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Spieker, R. Tod           53 TOC-PC                         9:24.55    9  
       21.00  1:51.10  2:50.37                    3:30.18           4:46.11
              5:51.84  6:27.82  7:03.66  8:14.85  8:14.85  8:50.06  9:24.55
  2 Burns, Howard             50 UCI-SP                        10:21.97    7  
       33.87  1:11.62  1:50.35  2:29.79  3:09.25  3:48.27  4:27.29  5:06.12
     5:44.73  6:23.57  7:03.25  7:43.15  9:02.40  9:02.40  9:41.63 10:21.97
  3 Pyle, Edwin               52 HENDERSON-SP                  10:49.44    6  
       35.18  1:14.09  1:55.26  2:35.81  3:16.38  3:57.19  4:38.18  5:19.43
     6:01.21  6:43.26  7:24.83  8:06.31  9:29.35  9:29.35 10:10.03 10:49.44
  4 Sparr, Patrick            54 ARIZ-AZ                       11:26.04    5  
       38.57  1:20.72  2:03.95  2:46.72  3:29.12  4:12.15  4:55.41  5:39.47
     6:22.70  7:06.09  7:49.01  8:32.71 10:00.93 10:00.93 10:44.77 11:26.04
  5 Huszcz, M.J.              54 NOVA-SP                       13:48.10    4  
       48.32  1:40.84  2:33.34  3:25.53  4:17.68  5:09.96  6:01.74  6:53.77
     7:45.19  8:37.11  9:28.99 10:20.54 12:04.10 12:04.10 12:55.91 13:48.10
 
Men 55-59 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Raffaelli, Larry          58 VENTURA-SP                    10:21.79    9  
       36.63  1:16.46  1:57.31  2:37.71  3:17.53  3:57.00  4:36.20  5:15.56
     5:54.88  6:33.83  7:12.93  7:52.03  9:09.02  9:09.02  9:46.36 10:21.79
  2 Davis, Don                57 RHMS-PC                       10:59.02    7  
  3 Selby, Douglas            56 HSAM-SI                       11:13.54    6  
       37.47  1:18.31  2:00.16  2:42.83  3:25.49  4:08.01  4:51.14  5:34.23
     6:16.91  6:59.91  7:42.74  8:25.90  9:51.38  9:51.38 10:33.09 11:13.54
  4 Anderson, Fred            59 NOVA-SP                       13:43.24    5  
       44.67  1:35.52  2:28.67  3:20.03  4:11.63  5:03.10  5:54.23  6:46.54
     7:38.87  8:30.43  9:22.42 10:14.17 11:58.74 11:58.74 12:48.45 13:43.24
 
Men 60-64 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Haraszti, Tex             60 HBSC-SP                       10:39.71    9  
       35.34  1:12.88  1:51.53  2:30.93  3:10.66  3:51.23  4:31.93  5:13.39
     5:54.63  6:35.94  7:17.83  7:59.57  9:21.61  9:21.61 10:01.78 10:39.71
 
Men 65-69 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Earley, Bill              65 SDSM-SI                       12:12.44    9  
                                         5:15.04                    6:01.18
     6:47.62  7:34.19  8:20.86  9:07.53 10:41.02 10:41.02 11:27.37 12:12.44
  2 Rauch, Will               67 LAS VEGAS-SP                  12:22.43    7  
     6:06.92  6:55.09  7:43.10                                             
                       9:17.37          10:50.76 10:50.76 11:37.53 12:22.43
  3 Mitchell, Tom             68 UNAT-SP                       13:58.72    6  
       42.60  1:33.30  2:27.30  3:20.61  4:14.51  5:08.90  6:02.62  6:55.75
     7:49.13  8:42.84  9:35.60 10:29.15 12:16.22 12:16.22 13:07.71 13:58.72
 
Men 70-74 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Baker, Donald             70 SDSM-SI                       13:19.04    9  
       42.88  1:28.85  2:17.42  3:07.48  3:57.03  4:47.04  5:37.22  6:28.09
     7:18.90  8:10.22  9:01.89  9:53.02 11:36.03 11:36.03 12:27.68 13:19.04
 
Men 75-79 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnson, T.R.             79 TTSC-SP                       27:07.85    9  
     1:23.94  3:04.52  4:45.16  6:25.03  8:08.27  9:53.04 11:33.92 13:15.58
    14:57.92 16:43.44 18:28.48 20:13.48 23:43.56 23:43.56 25:26.42 27:07.85

Women 25-29 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Petersen, Fiona           28 NOVA-SP                       19:22.30    9  
       35.87  1:14.23  1:53.51  2:32.69  3:12.31  3:51.77  4:30.81  5:09.72
     5:48.83  6:27.50  7:06.58  7:45.07  9:02.99  9:02.99  9:41.46 10:20.15
    10:58.24 11:36.56 12:15.25 12:53.98 13:33.08 14:11.95 14:51.76 15:30.57
    16:10.57 16:50.20 17:29.30 18:07.29 18:45.22 19:22.30                  
  2 Rees, Karla               29 SAN JOSE-PN                   24:05.98    7  
       42.46  1:30.27  2:17.90  3:05.93  3:54.81  4:43.08  5:31.56  6:20.18
     7:08.78  7:57.10  8:45.10  9:32.93 11:09.81 11:09.81 11:58.51 12:46.87
    13:35.96 14:25.20 15:14.59 16:03.28 16:51.95 17:41.32 18:30.06 19:18.93
    20:06.75 20:55.53 21:43.77 22:31.42 23:20.48 24:05.98                  
 
Women 30-34 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 North, Nancy              33 SDSM-SI                       20:06.16    9  
       39.95  1:21.94  2:03.43  2:44.60  3:25.26  4:05.50  4:45.86  5:26.65
     6:06.73  6:46.93  7:26.81  8:07.18  9:27.13  9:27.13 10:07.25 10:47.45
    11:27.53 12:07.90 12:47.75 13:28.06 14:08.53 14:49.16 15:29.26 16:09.04
    16:48.97 17:28.81 18:08.66 18:48.81 19:28.32 20:06.16                  
 
Women 35-39 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Colette, Laura            37 UNAT2-PC                      22:49.65    9  
       38.00  1:19.93  2:04.03  2:49.15  3:35.04  4:20.84  5:06.84  5:52.64
     6:38.59  7:25.01  8:10.83  8:57.67 10:29.90 10:29.90 11:15.78 12:01.37
    12:48.63 13:34.54 14:20.98 15:08.10 15:54.76 16:41.41 17:27.48 18:13.67
    18:59.72 19:46.00 20:32.39 21:19.98 22:05.31 22:49.65                  
  2 Leff, Cathryn             39 NOVA-SP                       28:45.72    7  
       47.51  1:42.29  2:42.24  3:41.22  4:39.50  5:37.24  6:36.79  7:36.68
     8:35.31  9:34.21 10:33.54 11:31.66 13:31.66 13:31.66 14:31.21 15:30.42
    16:26.89 17:24.94 18:21.44 19:18.84 20:14.77 21:12.19 22:09.24 23:06.86
    24:03.34 24:59.88 25:58.26 26:56.99 27:53.58 28:45.72                  
 
Women 40-44 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Blaha, Sharon             41 NOVA-SP                       20:39.73    9  
       37.72  1:18.19  1:59.60  2:41.13  3:22.41  4:03.59  4:45.23  5:26.75
     6:08.21  6:49.70  7:31.25  8:12.44  9:35.59  9:35.59 10:17.26 10:58.59
    11:40.30 12:21.99 13:03.57 13:45.51 14:27.41 15:09.12 15:50.83 16:32.67
    17:14.12 17:55.44 18:36.97 19:18.29 19:59.26 20:39.73                  
 
Women 45-49 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bullock, Kathi            48 ARIZ-AZ                       20:13.09    9  
       35.89  1:14.70  1:54.01  2:33.41  3:12.96  3:53.31  4:33.13  5:13.03
     5:53.26  6:33.50  7:13.59  7:54.02  9:15.80  9:15.80  9:56.19 10:36.92
    11:18.06 11:59.04 12:40.09 13:20.75 14:02.02 14:43.73 15:25.56 16:06.91
    16:47.83 17:28.90 18:09.69 18:51.67 19:32.36 20:13.09                  
  2 Ciraulo, Christie         48 UCLA-SP                       21:03.35    7  
       37.84  1:18.80  2:00.64  2:42.61  3:24.24  4:06.00  4:47.58  5:29.45
     6:11.45  6:53.21  7:35.29  8:17.12  9:40.22  9:40.22 10:22.31 11:04.95
    11:47.51 12:29.98 13:12.19 13:54.38 14:36.59 15:19.29 16:02.41 16:45.25
    17:28.60 18:12.09 18:55.44 19:38.60 20:21.86 21:03.35                  
  3 West, Linda               49 LAPS-SP                       29:06.32    6  
       53.15  1:50.90  2:50.28  3:53.55  4:51.64  5:49.92  6:48.17  7:46.35
     8:44.47  9:43.28 10:41.08 11:39.30 13:34.82 13:34.82 14:32.42 15:30.50
    16:29.43 17:28.17 18:26.15 19:24.42 20:23.05 21:21.97 22:20.72 23:19.66
    24:18.57 25:17.56 26:16.23 27:14.51 28:11.66 29:06.32                  
 
Women 50-54 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Jarmakani, Brenda         54 UCLA-SP                       25:18.58    9  
       46.24  1:36.25  2:27.41  3:18.97  4:10.84  5:03.03  5:54.25  6:45.51
     7:36.43  8:27.17  9:18.01 10:08.96 11:50.18 11:50.18 12:40.28 13:30.75
    14:21.58 15:13.46 16:04.47 16:55.10 17:45.55 18:36.09 19:26.88 20:17.33
    21:07.76 21:58.24 22:48.24 23:38.81 24:29.02 25:18.58                  
 
Women 60-64 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Valderhaug, Marlee        60 HSAM-SI                       27:35.95    9  
       48.45  1:40.41  2:32.80  3:26.57  4:20.06  5:14.17  6:08.90  7:03.97
     7:59.13  8:54.90  9:49.88 10:45.22 12:37.07 12:37.07 13:32.28 14:28.26
    15:24.08 16:20.19 17:17.83 18:14.04 19:10.40 20:06.41 21:04.02 22:00.39
    22:56.64 23:54.36 24:50.08 25:47.02 26:43.34 27:35.95                  
  2 Ramey, Marilyn            61 HSAM-SI                       28:06.91    7  
       55.57  1:50.81  2:46.04  3:41.48  4:36.91  5:33.10  6:29.02  7:25.57
     8:21.12  9:17.02 10:12.32 11:07.65 12:58.47 12:58.47 13:53.53 14:49.95
    15:45.25 16:40.16 17:35.82 18:32.78 19:28.57 20:24.92 21:21.22 22:17.94
    23:14.16 24:11.53 25:08.59 26:05.29 27:01.63 28:06.91                  
  3 Geoffrion, Helen          62 UCLA-SP                       29:50.49    6  
       49.53  1:22.00  1:44.30  2:35.51  3:02.32  3:42.73  4:08.04  4:25.00
     4:42.18  9:42.26 10:43.61 12:47.69 14:35.01 14:35.01 15:50.84 16:51.94
             17:53.69 18:55.68 19:56.48 20:57.33 21:58.27 22:58.70 23:59.59
    24:59.07 25:58.77 26:58.36 27:57.19 28:56.66 29:50.49                  
 
Women 65-69 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lehto, Elfriede           68 HSAM-SI                       35:16.39    9  
       19.93  1:05.47  1:22.00  1:40.80  1:57.48  2:14.51  2:35.51  3:02.27
     9:10.56 10:21.69 11:30.37 12:41.41 14:34.75 14:34.75 17:24.67 18:36.46
    19:47.46                   23:21.91 24:33.40 25:45.03 26:56.43 28:08.40
    29:20.45 30:32.62 31:44.39 32:54.48 34:06.12 35:16.39                  
 
Men 25-29 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Menzel, Todd              29 UNAT-SP                       18:08.62    9  
       33.11  1:08.44  1:44.37  2:20.33  2:56.21  3:32.80  4:08.94  4:45.15
     5:21.23  5:57.21  6:33.35  7:09.52  8:22.30  8:22.30  8:58.93  9:35.52
    10:12.30 10:48.80 11:25.28 12:01.75 12:38.06 13:14.87 13:51.70 14:28.95
    15:05.72 15:42.37 16:18.98 16:56.11 17:33.25 18:08.62                  
 
Men 35-39 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Shaffer, Mike             36 VENTURA-SP                    16:04.13    9  
       28.39    59.24  1:30.84  2:02.74  2:34.87  3:07.17  3:39.59  4:12.03
     4:44.44  5:17.04  5:49.59  6:22.18  7:27.26  7:27.26  7:59.87  8:32.18
     9:04.57  9:37.17 10:09.82 10:42.38 11:14.91 11:47.47 12:19.80 12:52.46
    13:24.83 13:56.99 14:29.34 15:01.61 15:33.24 16:04.13                  
  2 Collins, Michael          35 NOVA-SP                       17:59.36    7  
       33.54  1:10.01  1:46.58  2:23.15  2:59.95  3:36.34  4:12.85  4:49.38
     5:25.91  6:02.07  6:38.16  7:14.57  8:27.25  8:27.25  9:03.50  9:40.09
    10:16.36 10:52.74 11:28.84 12:05.35 12:41.19 13:17.07 13:53.01 14:29.06
    15:04.59 15:40.51 16:16.02 16:51.15 17:25.88 17:59.36                  
  3 Sheperd, Peter            35 MENLO-PC                      22:58.50    6  
       39.49  1:21.56  2:04.27  2:47.57  3:31.46  4:15.41  5:00.52  5:45.81
     6:31.37  7:17.17  8:03.58  8:49.63 10:20.99 10:20.99 11:06.31 11:52.06
    12:39.10 13:26.04 14:14.71 15:02.13 15:50.48 16:38.44 17:27.75 18:16.45
    19:03.80 19:50.18 20:36.05 21:21.87 22:09.61 22:58.50                  
 
Men 40-44 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Tidmarsh, George          41 MENLO-PC                      17:09.34    9  
       30.45  1:03.19  1:36.63  2:10.24  2:44.43  3:18.96  3:53.53  4:28.21
     5:03.15  5:37.94  6:12.75  6:47.53  7:57.13  7:57.13  8:31.88  9:06.59
     9:41.48 10:16.04 10:50.74 11:25.59 12:00.49 12:35.23 13:10.08 13:44.81
    14:19.43 14:54.04 15:28.19 16:02.18 16:36.27 17:09.34                  
  2 Stites, Jim               44 ARIZ-AZ                       18:00.33    7  
       33.49  1:09.47  1:45.59  2:22.10  2:58.57  3:35.17  4:11.62  4:47.82
     5:23.91  6:00.26  6:35.64  7:11.38  8:23.27  8:23.27  8:59.60  9:35.83
    10:12.59 10:49.18 11:25.44 12:01.78 12:37.69 13:13.90 13:50.47 14:26.26
    15:02.58 15:38.59 16:14.63 16:50.64 17:26.17 18:00.33                  
  3 Crosson, Jeffrey          40 NOVA-SP                       18:05.92    6  
       34.20  1:10.67  1:47.16  2:23.71  2:59.98  3:36.58  4:13.03  4:49.73
     5:26.31  6:02.66  6:39.29  7:15.90  8:29.00  8:29.00  9:05.54  9:41.96
    10:18.41 10:54.83 11:31.14 12:07.63 12:43.77 13:19.83 13:56.09 14:32.42
    15:08.53 15:44.81 16:20.57 16:56.79 17:32.31 18:05.92                  
  4 Eisenhaur, Steve          40 NOVA-SP                       18:44.90    5  
       35.66  1:14.60  1:53.68  2:32.72  3:11.63  3:50.11  4:28.35  5:06.13
     5:44.02  6:21.90  6:58.56  7:35.31  8:51.53  8:51.53  9:29.06 10:06.47
    10:43.88 11:21.52 11:59.15 12:36.77 13:14.20 13:51.13 14:27.73 15:04.33
    15:40.46 16:16.89 16:53.71 17:30.61 18:08.46 18:44.90                  
  5 Schumacher, Steve         44 NOVA-SP                       22:07.26    4  
       39.17  1:22.62  2:07.01  2:51.78  3:36.57  4:21.74  5:07.32  5:52.23
     6:37.25  7:22.27  8:07.34  8:52.23 10:21.33 10:21.33 11:06.14 11:50.46
    12:34.88 13:19.36 14:03.66 14:48.22 15:32.81 16:17.24 17:01.38 17:45.74
    18:30.29 19:14.02 19:58.29 20:42.44 21:25.86 22:07.26                  
  6 Tongate, Terry            41 NOVA-SP                       22:12.48    3  
       39.15  1:22.22  2:05.37  2:50.13  3:34.48  4:19.45  5:04.21  5:49.33
     6:34.25  7:19.54  8:04.80  8:49.81 10:19.70 10:19.70 11:04.88 11:49.64
    12:34.39 13:19.57 14:04.36 14:49.12 15:34.42 16:18.97 17:03.56 17:48.87
    18:34.30 19:19.14 20:04.67 20:49.17 21:31.53 22:12.48                  
  7 Hayward, David            41 NOVA-SP                       23:41.34    2  
       39.75  1:24.18  3:43.25  4:30.50  5:17.28  6:04.47  6:51.78  7:38.42
     8:25.46  9:13.33 10:01.51 10:48.48 12:23.52 12:23.52 13:11.47 14:00.16
    14:48.81 15:37.29 16:26.01 17:14.31 18:03.19 18:51.62 19:39.55 20:28.33
    22:03.84 22:52.85 23:41.34                                             
 
Men 45-49 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Van Boer, Eric            47 RHMS-PC                       22:04.42    9  
       39.76  1:23.20  2:07.44  2:51.68  3:37.11  4:22.09  5:07.75  5:52.59
     6:38.01  7:22.67  8:07.55  8:52.14 10:21.08 10:21.08 11:05.02 11:48.49
    12:32.71 13:17.00 14:01.23 14:45.82 15:30.66 16:14.80 16:59.25 17:43.72
    18:27.49 19:12.06 19:55.87 20:38.82 21:22.51 22:04.42                  
 
Men 50-54 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Van Nort, Steven          50 LAPS-SP                       20:26.52    9  
       34.75  1:13.31  1:52.67  2:32.88  3:12.77  3:53.29  4:33.37  5:13.67
     5:53.96  6:34.28  7:15.81  7:57.59  9:20.50  9:20.50 10:01.89 10:43.80
    11:25.43 12:07.61 12:49.54 13:30.80 14:12.70 14:54.59 15:36.72 16:17.44
    16:58.81 17:40.57 18:21.91 19:03.77 19:45.90 20:26.52                  
  2 Foote, David              51 VENTURA-SP                    21:47.48    7  
       35.99  1:16.63  1:58.59  2:40.92  3:23.27  4:06.03  4:48.61  5:31.87
     6:16.01  6:59.62  7:43.25  8:26.76  9:55.66  9:55.66 10:40.25 11:24.60
    12:09.99 12:54.52 13:39.73 14:24.35 15:09.19 15:54.06 16:38.97 17:23.63
    18:08.95 18:52.95 19:38.80 20:22.72 21:05.64 21:47.48                  
  3 Huszcz, M.J.              54 NOVA-SP                       25:53.30    6  
       48.13  1:40.44  2:33.75  3:27.31  4:19.52  5:12.09  6:04.47  6:56.47
     7:48.01  8:39.97  9:31.23 10:23.16 12:06.24 12:06.24 12:57.93 13:49.56
    14:41.17 15:33.49 16:25.34 17:17.07 18:08.79 19:01.46 19:53.75 20:45.67
    21:36.98 22:28.52 23:19.90 24:11.96 25:03.28 25:53.30                  
 
Men 55-59 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Raffaelli, Larry          58 VENTURA-SP                    20:11.51    9  
       39.04  1:21.37  2:03.07  2:44.94  3:25.90  4:07.02  4:47.62  5:28.23
     6:09.22  6:49.62  7:30.19  8:10.51  9:31.44  9:31.44 10:11.59 10:52.20
    11:32.14 12:12.70 12:55.21 13:35.20 14:15.34 14:55.63 15:36.22 16:16.79
    16:57.29 17:37.34 18:16.81 18:56.61 19:35.39 20:11.51                  
  2 Selby, Douglas            56 HSAM-SI                       21:10.06    7  
       37.78  1:18.49  2:01.34  2:44.33  3:26.29  4:08.43  4:50.59  5:33.39
     6:15.70  6:58.46  7:41.17  8:23.62  9:48.61  9:48.61 10:31.24 11:13.99
    11:56.45 12:38.98 13:21.91 14:04.62 14:47.19 15:29.79 16:12.53 16:55.21
    17:38.57 18:22.30 19:05.54 19:48.24 20:30.32 21:10.06                  
  3 Neyenhuis, Dan            57 NOVA-SP                       23:30.77    6  
       43.41  1:30.49  2:19.13  3:07.12  3:54.89  4:42.95  5:30.88  6:18.63
     7:06.34  7:53.56  8:40.62  9:27.79 11:02.32 11:02.32 11:50.56 12:38.77
    13:27.68 14:14.64 15:02.30 15:49.81 16:36.67 17:22.96 18:09.48 18:55.49
    19:41.77 20:27.65 21:13.99 22:00.05 22:45.99 23:30.77                  
 
Men 60-64 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Wickens, Patrick          60 SLUG-SP                       21:08.26    9  
     1:15.22  1:56.24           2:36.23  3:17.85  3:58.66           5:22.86
              6:47.85  7:30.99                            11:03.32         
             12:28.79          13:55.16 14:38.81 15:21.23 16:04.92 16:47.92
             18:14.53          19:41.62 21:08.26                           
  2 Kovary, Steven            60 SOUTH BAY-SP                  22:42.99    7  
       41.12  1:24.69  2:09.49  2:55.12  3:40.76  4:26.32  5:12.17  5:57.80
     6:43.33  7:28.96  8:14.16  9:00.03 10:30.90 10:30.90 11:16.79 12:02.49
    12:48.46 13:34.38 14:20.29 15:06.35 15:52.16 16:38.09 17:24.12 18:09.81
    18:55.87 19:41.62 20:27.12 21:12.57 21:59.51 22:42.99                  
  3 Fasbender, Barry          64 STAN-PC                       23:44.59    6  
       41.34  1:28.95  2:16.87  3:04.66  3:53.06  4:40.99  5:30.40  6:19.06
     7:06.66  7:54.34  8:42.51  9:30.49 11:06.31 11:06.31 11:52.60 12:39.89
    13:26.73 14:14.32 15:01.80 15:49.72 16:38.09 17:26.58 18:14.03 19:01.63
    19:50.78 20:37.92 21:25.27 22:15.02 22:59.92 23:44.59                  
 
Men 65-69 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Belshe, Buddy             67 HBSC-SP                       23:07.55    9  
     1:22.00  1:40.80  1:57.48  2:35.51  3:02.27  3:42.73  4:06.84  4:23.23
     4:44.47                                                               
                      14:34.76 15:24.74 16:10.84 16:57.52 17:43.94 18:30.52
    19:17.17 20:03.31 20:49.55 21:35.93 22:23.95 23:07.55                  
 
Men 70-74 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kimball, Ken              71 SDSM-SI                       25:06.86    9  
       42.15  1:31.15  2:22.42  3:13.89  4:05.05  4:56.41  5:48.03  6:39.19
     7:30.30  8:21.55  9:12.80 10:03.35 11:46.94 11:46.94 12:37.89 13:28.59
    14:19.94 15:10.29 16:01.04 16:51.24 17:41.76 18:32.70 19:23.11 20:12.95
    21:02.48 21:51.92 22:41.66 23:31.78 24:20.97 25:06.86                  
  2 Wolle, Jordan             73 SDSM-SI                       27:24.79    7  
       44.55  1:33.48  2:26.47  3:20.37  4:14.98  5:10.26  6:06.23  7:00.44
     7:55.68  8:51.38  9:46.39 10:42.48 12:34.06 12:34.06 13:29.82 14:25.20
    15:20.80 16:16.82 17:12.90 18:08.53 19:04.35 19:59.47 20:55.33 21:51.94
    22:48.12 23:44.44 24:41.36 25:36.77 26:31.80 27:24.79                  
 
Men 75-79 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Piemme, Frank             76 OSB-SP                        24:27.63    9  
       39.43  1:24.52  2:10.92  2:57.72  3:45.18  4:32.53  5:20.87  6:09.18
     6:57.67  7:45.45  8:33.50  9:22.20 11:00.62 11:00.62 11:49.96 12:40.09
    13:29.94 14:20.18 15:10.82 16:01.55 16:52.36 17:43.62 18:34.24 19:25.34
    20:16.05 21:06.40 21:56.63 22:47.67 23:38.72 24:27.63                  
  2 Silverstein, Lou          75 ARIZ-AZ                       32:26.50    7  
       53.57  1:54.05  2:57.23  4:00.72  5:05.42  6:10.62  7:15.33  8:20.75
     9:25.93 10:30.92 11:35.55 12:39.99 14:48.66 14:48.66 15:52.29 16:57.52
    18:03.34 19:09.61 20:15.28 21:20.03 22:26.17 23:32.33 24:38.85 25:44.72
    26:50.64 27:56.21 29:04.16 30:12.30 31:19.35 32:26.50                  
  3 Johnson, T.R.             79 TTSC-SP                       49:50.08    6  
     1:24.20  2:59.40  4:38.40  6:18.25  7:55.78  9:35.44 11:14.67 12:53.70
    14:33.33 16:12.76 17:52.68 19:34.47 22:56.76 22:56.76 24:37.93 26:18.58
    27:59.90 29:40.28 31:21.88 33:04.05 34:44.57 36:28.47 38:11.61 39:55.73
    41:36.31 43:17.73 44:57.96 46:35.37 48:15.07 49:50.08                  


Men 19-24 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dervishian, Brandon       22 HENDERSON-SP                     30.94    9  
  2 Yarborough, Jack          19 NOVA-SP                          30.96    7  
 
Men 25-29 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Marlow, Jarvis            25 HENDERSON-SP                     28.69    9  
  2 So, Stephen               27 ARIZ-AZ                          31.87    7  
 
Men 30-34 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Krueger, Robert           32 HSAM-SI                          29.54    9  
  2 Cox, Bob                  32 LMM-SI                           33.03    7  
 
Men 35-39 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Shaffer, Mike             36 VENTURA-SP                       28.22    9  
  2 Nelson, Forrest           36 ROSE-SP                          31.12    7  
  3 Jacobsen, Todd            37 UCI-SP                           32.59    6  
  4 Collins, Michael          35 NOVA-SP                          33.77    5  
 
Men 40-44 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Paul               42 VAIL-CO                          29.21    9  
  2 Arcuni, Philip            43 MENLO-PC                         30.98    7  
  3 Osborn, John              44 UNAT-SP                          32.01    6  
  4 Graham, Errol             42 WH2O-SP                          38.80    5  
  5 Hayward, David            41 NOVA-SP                          39.09    4  
  6 Gardner, Daniel           42 ARIZ-AZ                          40.29    3  
  7 Lambert, scratch event    43 ARIZ-AZ                          41.05    2  
  8 Gauthier, Tony            40 NOVA-SP                          41.19    1  
 
Men 45-49 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Djang, Philipp            47 RIO GRANDE-BD                    29.98    9  
  2 Williams, Scott           46 TOC-PC                           31.69    7  
  3 Singer, Gary              49 UCI-SP                           35.85    6  
  4 Purgason, Lee             45 UNAT-SP                          40.78    5  
 
Men 50-54 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Keeffe, Peter           51 SCAQ-SP                          30.53    9  
  2 Spieker, R. Tod           53 TOC-PC                           31.82    7  
  3 Bluell, Craig             54 UCI-SP                           40.06    6  
  4 Wiseman, Geoffrey         50 SCAQ-SP                          45.19    5  
 
Men 55-59 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Raffaelli, Larry          58 VENTURA-SP                       37.27    9  
  2 Neyenhuis, Dan            57 NOVA-SP                          41.70    7  
  3 Anderson, Fred            59 NOVA-SP                          43.73    6  
 
Men 60-64 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Farrell, Jeff             64 OSB-SP                           35.03    9  
  2 Evans, Ricky              60 SDSM-SI                          36.00    7  
  3 Stewart, Jim              60 INDUSTRY HILLS-SP                43.51    6  
 
Men 65-69 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Earley, Bill              65 SDSM-SI                          35.97    9  
 
Men 70-74 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lowry, Biff               74 UCI-SP                           51.37    9  
  2 Kun, Michel               71 ATIZAPAN MEXISO                  55.07    7  
 
Men 75-79 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Draves, Duane             75 SDSM-SI                          41.01    9  
  2 Webster, Dale             75 SDSM-SI                          41.68    7  


Men 40-44 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  4 Darby, Richard            40 UCI-SP                         1:19.86    5  
       37.92  1:19.86                                                      
  5 Gauthier, Tony            40 NOVA-SP                        1:32.38    4  
 
Men 45-49 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Djang, Philipp            47 RIO GRANDE-BD                  1:03.36    9  
       30.51  1:03.36                                                      
  2 Van Boer, Eric            47 RHMS-PC                        1:10.24    7  
       33.76  1:10.24                                                      
  3 Singer, Gary              49 UCI-SP                         1:20.08    6  
  4 Purgason, Lee             45 UNAT-SP                        1:30.87    5  
     1:30.87  1:30.87                                                      
 
Men 50-54 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Keeffe, Peter           51 SCAQ-SP                        1:05.92    9  
       32.08  1:05.92                                                      
  2 Spieker, R. Tod           53 TOC-PC                         1:07.03    7  
       32.75  1:07.03                                                      
  3 Pyle, Edwin               52 HENDERSON-SP                   1:16.60    6  
       37.33  1:16.60                                                      
  4 Meyer, Jan                54 BGWM-SP                        1:18.12    5  
       38.52  1:18.12                                                      
  5 Wiseman, Geoffrey         50 SCAQ-SP                        1:35.70    4  
       47.22  1:35.70                                                      
 
Men 55-59 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Raffaelli, Larry          58 VENTURA-SP                     1:19.81    9  
       40.16  1:19.81                                                      
 
Men 60-64 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Evans, Ricky              60 SDSM-SI                        1:19.15    9  
       38.60  1:19.15                                                      
  2 Fasbender, Barry          64 STAN-PC                        1:29.84    7  
       43.10  1:29.84                                                      
  3 Perilman, Jim             62 WCM-PC                         1:38.71    6  
       47.73  1:38.71                                                      
  4 Stewart, Jim              60 INDUSTRY HILLS-SP              1:38.87    5  
       48.07  1:38.87                                                      
  5 Blake, Thomas             62 UNAT-SP                        1:52.25    4  
       54.97  1:52.25                                                      
 
Men 65-69 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Earley, Bill              65 SDSM-SI                        1:20.59    9  
       39.72  1:20.59                                                      
 
Men 70-74 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kimball, Ken              71 SDSM-SI                        1:34.72    9  
       45.04  1:34.72                                                      
  2 Lowry, Biff               74 UCI-SP                         1:50.05    7  
       52.14  1:50.05                                                      
  3 Kun, Michel               71 ATIZAPAN MEXISO                2:19.52    6  
     1:05.99  2:19.52                                                      
 
Men 75-79 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Draves, Duane             75 SDSM-SI                        1:32.07    9  
       43.17  1:32.07                                                      
  2 Webster, Dale             75 SDSM-SI                        1:34.27    7  
       46.92  1:34.27                                                      
  3 Brinton, George           77 SCAQ-SP                        1:44.78    6  
       51.58  1:44.78                                                      
  4 Silverstein, Lou          75 ARIZ-AZ                        1:53.49    5  
       57.12  1:53.49                                                      
 
Men 19-24 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Yotter, Ethan             24 UCI-SP                         1:07.02    9  
       32.51  1:07.02                                                      
 
Men 25-29 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Marlow, Jarvis            25 HENDERSON-SP                   1:02.16    9  
       30.38  1:02.16                                                      
  2 Herlihy, Christian        25 HENDERSON-SP                   1:09.85    7  
       33.83  1:09.85                                                      
  3 So, Stephen               27 ARIZ-AZ                        1:09.90    6  
       33.57  1:09.90                                                      
 
Men 30-34 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Reed, Scott               31 OSB-SP                         1:00.00    9  
       29.00  1:00.00                                                      
  2 Magee, Mark               33 LAS VEGAS-SP                   1:03.14    7  
       30.95  1:03.14                                                      
  3 Wegner, Dan               30 SCAQ-SP                        1:03.90    6  
       31.34  1:03.90                                                      
  4 Feld, Daniel              32 IMS-SP                         1:17.64    5  
       37.49  1:17.64                                                      
  5 Feld, scratch 1 event     33 IMS-SP                         1:20.00    4  
       39.90  1:20.00                                                      
 
Men 35-39 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Shaffer, Mike             36 VENTURA-SP                     1:01.22    9  
       29.91  1:01.22                                                      
  2 Nelson, Forrest           36 ROSE-SP                        1:06.94    7  
       33.29  1:06.94                                                      
  3 Sheperd, Peter            35 MENLO-PC                       1:23.80    6  
       40.88  1:23.80                                                      
 
Men 40-44 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Eisenhaur, Steve          40 NOVA-SP                        1:09.45    9  
       33.95  1:09.45                                                      
  2 Osborn, John              44 UNAT-SP                        1:09.85    7  
       33.31  1:09.85                                                      
  3 Shumate, Tim              40 NOVA-SP                        1:11.66    6  
       34.87  1:11.66                                                      


Men 19-24 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Yotter, Ethan             24 UCI-SP                         2:25.60    9  
       34.31  1:10.97  1:48.38  2:25.60                                    
 
Men 25-29 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Marlow, Jarvis            25 HENDERSON-SP                   2:15.86    9  
       32.70  1:06.51  1:41.22  2:15.86                                    
  2 Herlihy, Christian        25 HENDERSON-SP                   2:28.95    7  
       34.92  1:11.46  1:50.01  2:28.95                                    
 
Men 30-34 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Reed, Scott               31 OSB-SP                         2:11.09    9  
       31.50  1:05.26  1:38.61  2:11.09                                    
  2 Feld, scratch 1 event     33 IMS-SP                         2:53.30    7  
       41.99  1:26.42  2:10.46  2:53.30                                    
 
Men 35-39 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Shaffer, Mike             36 VENTURA-SP                     2:13.36    9  
       31.88  1:06.29  1:40.23  2:13.36                                    
  2 Nelson, Forrest           36 ROSE-SP                        2:30.75    7  
       35.43  1:13.79  1:52.15  2:30.75                                    
  3 Collins, Michael          35 NOVA-SP                        2:37.78    6  
       38.06  1:17.44  1:57.31  2:37.78                                    
 
Men 40-44 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Nalli, Lyle               41 SAM-SP                         2:22.43    9  
       34.40  1:10.35  1:46.88  2:22.43                                    
  2 Gardner, Daniel           42 ARIZ-AZ                        3:07.85    7  
       43.66  1:31.01  2:19.24  3:07.85                                    
  3 Lambert, scratch event    43 ARIZ-AZ                        3:14.87    6  
       49.57  1:38.38  2:27.51  3:14.87                                    
 -- Ireland, Bill             42 SCAQ-SP                             DQ  
       37.54  1:18.61  2:00.01       DQ                                    
 
Men 45-49 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Djang, Philipp            47 RIO GRANDE-BD                  2:22.17    9  
       33.91  1:09.87  1:46.07  2:22.17                                    
  2 Van Boer, Eric            47 RHMS-PC                        3:01.78    7  
       41.20  1:26.54  2:14.97  3:01.78                                    
 
Men 50-54 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Spieker, R. Tod           53 TOC-PC                         2:24.13    9  
       34.22  1:10.55  1:47.44  2:24.13                                    
  2 O'Keeffe, Peter           51 SCAQ-SP                        2:25.66    7  
       33.98  1:11.35  1:48.98  2:25.66                                    
  3 Pyle, Edwin               52 HENDERSON-SP                   2:45.13    6  
       39.73  1:21.87  2:04.69  2:45.13                                    
 
Men 55-59 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Raffaelli, Larry          58 VENTURA-SP                     2:53.67    9  
       41.94  1:27.57  2:11.91  2:53.67                                    
 
Men 60-64 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Schlup, Patrick           61 UCI-SP                         3:11.60    9  
       46.68  1:34.60  3:11.60                                             
  2 Fasbender, Barry          64 STAN-PC                        3:25.15    7  
       50.57  1:44.02  2:36.61  3:25.15                                    
  3 Stewart, Jim              60 INDUSTRY HILLS-SP              3:33.38    6  
       48.71           2:37.44  3:33.38                                    
  4 Kovary, Steven            60 SOUTH BAY-SP                   3:37.94    5  
       54.68  1:49.44  2:44.56  3:37.94                                    
  5 Blake, Thomas             62 UNAT-SP                        4:22.21    4  
     1:00.38  2:08.77  3:19.42  4:22.21                                    
 
Men 65-69 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Chilton, Sam              67 O*H*I*O*-OH                    4:26.34    9  
     1:04.39  2:12.64  3:21.29  4:26.34                                    
 
Men 70-74 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnston, Graham          70 TTEX-ST                        3:10.91    9  
       45.42  1:33.61  2:23.30  3:10.91                                    
  2 Kimball, Ken              71 SDSM-SI                        3:39.73    7  
       50.81  1:46.28  2:44.31  3:39.73                                    
 
Men 75-79 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Draves, Duane             75 SDSM-SI                        3:27.04    9  
       46.18  1:37.73  2:32.61  3:27.04                                    
  2 Webster, Dale             75 SDSM-SI                        3:48.87    7  
       53.89  1:53.81  2:54.93  3:48.87                                    
  3 Silverstein, Lou          75 ARIZ-AZ                        4:08.05    6  
       59.27  2:02.08  3:04.38  4:08.05                                    
  4 Strong, Doug              76 DOC INDIANA-IN                 5:11.48    5  
     1:16.54  2:43.18  3:59.29  5:11.48                                    
  5 Johnson, T.R.             79 TTSC-SP                        9:06.38    4  
     2:06.17  4:25.90  4:44.47  9:06.38                                    

Men 19-24 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Yarborough, Jack          19 NOVA-SP                          34.46    9  
  2 Olivieri, Diego           23 UCI-SP                           37.41    7  
 
Men 25-29 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Craun, Adam               27 NOVA-SP                          32.05    9  
  2 Manley, Michael           25 OSB-SP                           36.83    7  
  3 Murphy, Liam              29 NOVA-SP                          40.18    6  
 
Men 30-34 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gavigan, Tim              30 UCI-SP                           39.12    9  
  2 Chang, Mike               34 SLUG-SP                          39.35    7  
  3 Feld, scratch 1 event     33 IMS-SP                           42.52    6  
 
Men 35-39 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Jacobsen, Todd            37 UCI-SP                           35.32    9  
  2 Nelson, Forrest           36 ROSE-SP                          35.33    7  
 
Men 40-44 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Don                40 VENTURA-SP                       30.31    9  
  2 Tongate, Terry            41 NOVA-SP                          32.92    7  
  3 Tidmarsh, George          41 MENLO-PC                         33.19    6  
  4 Schafer, Ron              44 HSAM-SI                          33.21    5  
  5 Wiltgen, Michael          43 HENDERSON-SP                     39.84    4  
  6 Lambert, scratch event    43 ARIZ-AZ                          42.23    3  
  7 Schumacher, Steve         44 NOVA-SP                          42.84    2  
  8 Gauthier, Tony            40 NOVA-SP                          46.85    1  
  9 Chapman, Michael          41 UNAT2-PC                         48.11  
 
Men 45-49 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Templin, John             47 UCI-SP                           33.50    9  
  2 Wussler, Mark             46 SDSM-SI                          34.99    7  
  3 Butler, Bill              45 SAM-SP                           40.80    6  
 
Men 50-54 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 McCAULEY, Wayne           53 SLUG-SP                          34.30    9  
  2 Derr, John                52 VENTURA-SP                       34.64    7  
  3 Liotta, Bob               50 ARIZ-AZ                          35.06    6  
  4 Burns, Howard             50 UCI-SP                           36.31    5  
  5 Bluell, Craig             54 UCI-SP                           41.53    4  
  6 Wiseman, Geoffrey         50 SCAQ-SP                          48.17    3  
 
Men 55-59 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Strand, Robert            55 TOC-PC                           32.18    9  
  2 Davis, Don                57 RHMS-PC                          37.14    7  
  3 Murray, Allen             57 UCI-SP                           39.33    6  
  4 Neyenhuis, Dan            57 NOVA-SP                          43.89    5  
 
Men 60-64 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Farrell, Jeff             64 OSB-SP                           37.19    9  
  2 Freshley, Mike            60 SDSM-SI                          37.87    7  
  3 Krueger, James            63 TOC-PC                           39.09    6  
  4 Perilman, Jim             62 WCM-PC                           39.23    5  
  5 Schlup, Patrick           61 UCI-SP                           41.50    4  
 
Men 65-69 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Best, Bob                 69 IMS-SP                           39.31    9  
  2 Chilton, Sam              67 O*H*I*O*-OH                      47.46    7  
  3 Mitchell, Tom             68 UNAT-SP                          49.51    6  
  4 Schofield, Steven         69 SWM-SP                         1:02.63    5  
 
Men 70-74 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lowry, Biff               74 UCI-SP                           48.74    9  
  2 Kun, Michel               71 ATIZAPAN MEXISO                  49.31    7  
 
Men 75-79 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Piemme, Frank             76 OSB-SP                           43.79    9  


Men 25-29 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Menzel, Todd              29 UNAT-SP                        1:17.93    9  
       36.85  1:17.93                                                      
  2 So, Stephen               27 ARIZ-AZ                        1:19.25    7  
       37.31  1:19.25                                                      
 
Men 30-34 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Reed, Scott               31 OSB-SP                         1:12.49    9  
       33.96  1:12.49                                                      
  2 Chang, Mike               34 SLUG-SP                        1:28.34    7  
       41.53  1:28.34                                                      
  3 Gavigan, Tim              30 UCI-SP                         1:29.28    6  
       42.14  1:29.28                                                      
  4 Feld, scratch 1 event     33 IMS-SP                         1:31.50    5  
       43.74  1:31.50                                                      
 
Men 40-44 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Don                40 VENTURA-SP                     1:08.56    9  
       32.87  1:08.56                                                      
  2 Tongate, Terry            41 NOVA-SP                        1:12.10    7  
       33.34  1:12.10                                                      
  3 Schafer, Ron              44 HSAM-SI                        1:12.36    6  
       33.93  1:12.36                                                      
  4 Gardner, Daniel           42 ARIZ-AZ                        1:27.91    5  
       41.76  1:27.91                                                      
  5 Lambert, scratch event    43 ARIZ-AZ                        1:31.89    4  
       44.69  1:31.89                                                      
  6 Chapman, Michael          41 UNAT2-PC                       1:40.42    3  
       49.30  1:40.42                                                      
 
Men 45-49 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Templin, John             47 UCI-SP                         1:14.20    9  
       34.91  1:14.20                                                      
  2 Wussler, Mark             46 SDSM-SI                        1:18.38    7  
       36.99  1:18.38                                                      
  3 Butler, Bill              45 SAM-SP                         1:31.42    6  
       43.41  1:31.42                                                      
 
Men 50-54 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Derr, John                52 VENTURA-SP                     1:15.81    9  
       35.99  1:15.81                                                      
  2 Liotta, Bob               50 ARIZ-AZ                        1:16.42    7  
       36.04  1:16.42                                                      
  3 Burns, Howard             50 UCI-SP                         1:21.38    6  
       38.18  1:21.38                                                      
  4 McCAULEY, Wayne           53 SLUG-SP                        1:21.55    5  
       37.93  1:21.55                                                      
  5 Pyle, Edwin               52 HENDERSON-SP                   1:22.97    4  
       38.55  1:22.97                                                      
  6 Bailey, Hop               54 ARIZ-AZ                        1:32.93    3  
       44.75  1:32.93                                                      
 
Men 55-59 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Strand, Robert            55 TOC-PC                         1:11.53    9  
       33.26  1:11.53                                                      
  2 Davis, Don                57 RHMS-PC                        1:24.83    7  
       40.22  1:24.83                                                      
  3 Murray, Allen             57 UCI-SP                         1:24.97    6  
       39.88  1:24.97                                                      
 
Men 60-64 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Haraszti, Tex             60 HBSC-SP                        1:21.99    9  
       39.17  1:21.99                                                      
  2 Freshley, Mike            60 SDSM-SI                        1:24.90    7  
       39.89  1:24.90                                                      
  3 Schlup, Patrick           61 UCI-SP                         1:29.30    6  
       41.86  1:29.30                                                      
  4 Krueger, James            63 TOC-PC                         1:30.22    5  
       42.17  1:30.22                                                      
 
Men 65-69 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Best, Bob                 69 IMS-SP                         1:29.79    9  
       39.91  1:29.79                                                      
  2 Chilton, Sam              67 O*H*I*O*-OH                    1:47.53    7  
       51.00  1:47.53                                                      
  3 Mitchell, Tom             68 UNAT-SP                        1:51.31    6  
       51.77  1:51.31                                                      
 
Men 70-74 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lowry, Biff               74 UCI-SP                         1:49.96    9  
       51.54  1:49.96                                                      
  2 Wadsworth, Fred           73 SDSM-SI                        1:57.06    7  
       56.01  1:57.06                                                      
  3 Kun, Michel               71 ATIZAPAN MEXISO                1:58.80    6  
       58.24  1:58.80                                                      

Men 25-29 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Menzel, Todd              29 UNAT-SP                        2:49.50    9  
       38.54  1:20.73  2:04.68  2:49.50                                    
  2 So, Stephen               27 ARIZ-AZ                        3:02.09    7  
       37.99  1:22.67  2:10.48  3:02.09                                    
 
Men 35-39 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hedrick, Tim              38 VENTURA-SP                     2:41.67    9  
       37.55  1:18.91  2:00.91  2:41.67                                    
 
Men 40-44 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Schafer, Ron              44 HSAM-SI                        2:38.56    9  
       37.27  1:17.84  1:58.25  2:38.56                                    
  2 Nalli, Lyle               41 SAM-SP                         2:48.70    7  
       38.25  1:21.09  2:04.70  2:48.70                                    
  3 Tongate, Terry            41 NOVA-SP                        2:48.76    6  
       37.94  1:20.14  2:03.76  2:48.76                                    
  4 Eisenhaur, Steve          40 NOVA-SP                        2:52.56    5  
       38.99  1:22.17  2:05.96  2:52.56                                    
  5 Gardner, Daniel           42 ARIZ-AZ                        3:13.24    4  
       41.93  1:29.75  2:21.34  3:13.24                                    
  6 Chapman, Michael          41 UNAT2-PC                       3:33.54    3  
       48.50  1:42.61  2:38.88  3:33.54                                    
 
Men 45-49 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Templin, John             47 UCI-SP                         2:40.74    9  
       35.47  1:15.54  1:57.41  2:40.74                                    
  2 Wussler, Mark             46 SDSM-SI                        2:51.70    7  
       38.41  1:21.56  2:07.13  2:51.70                                    
 
Men 50-54 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Derr, John                52 VENTURA-SP                     2:43.67    9  
       38.63  1:20.78  2:02.40  2:43.67                                    
  2 Liotta, Bob               50 ARIZ-AZ                        2:50.21    7  
       38.46  1:21.66  2:05.88  2:50.21                                    
  3 Levinson, David           51 RINC-PC                        2:51.46    6  
       39.51  1:22.81  2:07.40  2:51.46                                    
  4 Burns, Howard             50 UCI-SP                         2:58.79    5  
       40.25  1:25.90  2:13.18  2:58.79                                    
  5 Pyle, Edwin               52 HENDERSON-SP                   2:59.06    4  
       39.06  1:24.27  2:11.62  2:59.06                                    
  6 McCAULEY, Wayne           53 SLUG-SP                        3:04.54    3  
       39.79  1:25.02  2:13.59  3:04.54                                    
 
Men 55-59 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Strand, Robert            55 TOC-PC                         2:38.76    9  
       36.25  1:15.92  1:56.83  2:38.76                                    
  2 Murray, Allen             57 UCI-SP                         3:00.76    7  
       40.64  1:26.80  2:13.95  3:00.76                                    
  3 Davis, Don                57 RHMS-PC                        3:05.05    6  
       39.44  1:25.85  2:15.09  3:05.05                                    
 
Men 60-64 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Haraszti, Tex             60 HBSC-SP                        2:56.97    9  
       40.32  1:24.85  2:10.61  2:56.97                                    
  2 Freshley, Mike            60 SDSM-SI                        3:03.63    7  
       40.92  1:27.64  2:15.46  3:03.63                                    
  3 Schlup, Patrick           61 UCI-SP                         3:11.07    6  
       44.06  1:32.17  2:21.07  3:11.07                                    
  4 Fasbender, Barry          64 STAN-PC                        3:30.98    5  
       48.78  1:43.23  2:39.18  3:30.98                                    
 
Men 65-69 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Best, Bob                 69 IMS-SP                         3:27.86    9  
       44.23  1:36.86  2:31.96  3:27.86                                    
  2 Chilton, Sam              67 O*H*I*O*-OH                    3:56.28    7  
       54.49  1:55.89  2:58.66  3:56.28                                    
  3 Mitchell, Tom             68 UNAT-SP                        3:59.58    6  
       52.78  1:54.43  2:57.65  3:59.58                                    
 
Men 70-74 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnston, Graham          70 TTEX-ST                        3:36.96    9  
       49.08  1:44.15  2:41.30  3:36.96                                    
  2 Lowry, Biff               74 UCI-SP                         3:56.95    7  
       52.90  1:53.97  2:57.27  3:56.95                                    
  3 Kun, Michel               71 ATIZAPAN MEXISO                4:48.86    6  
     1:02.25  2:16.70  3:34.52  4:48.86                                    
 
Men 75-79 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Strong, Doug              76 DOC INDIANA-IN                 5:39.06    9  
     1:19.09  2:47.51  4:17.02  5:39.06                                    

Men 19-24 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dervishian, Brandon       22 HENDERSON-SP                     27.74    9  
  2 Yarborough, Jack          19 NOVA-SP                          29.58    7  
  3 Olivieri, Diego           23 UCI-SP                           31.45    6  
 
Men 25-29 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Craun, Adam               27 NOVA-SP                          27.45    9  
  2 Marlow, Jarvis            25 HENDERSON-SP                     28.26    7  
  3 Mercier, Steve            29 NOVA-SP                          28.38    6  
  4 So, Stephen               27 ARIZ-AZ                          28.76    5  
  5 Manley, Michael           25 OSB-SP                           29.87    4  
  6 Murphy, Liam              29 NOVA-SP                          34.67    3  
 
Men 30-34 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Krueger, Robert           32 HSAM-SI                          27.92    9  
  2 Feld, Daniel              32 IMS-SP                           31.00    7  
  3 Cox, Bob                  32 LMM-SI                           31.05    6  
  4 Feld, scratch 1 event     33 IMS-SP                           34.52    5  
  5 Clarke, David             32 UCI-SP                           34.62    4  
  6 Chang, Mike               34 SLUG-SP                          34.95    3  
 
Men 35-39 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Eickhoff, Randy           36 UCLA-SP                          27.44    9  
  2 Jacobsen, Todd            37 UCI-SP                           28.33    7  
  3 Ozun, Sabri               38 HENDERSON-SP                     28.97    6  
  4 Dory, Ken                 36 NOVA-SP                          29.91    5  
  5 Thompson, Gary            36 HENDERSON-SP                     32.17    4  
  6 Sheperd, Peter            35 MENLO-PC                         38.37    3  
 
Men 40-44 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Carter, Paul              44 SCAQ-SP                          26.32    9  
  2 Fujimoto, Stanley         41 UNAT-SP                          27.94    7  
  3 Nalli, Lyle               41 SAM-SP                           28.29    6  
  4 Shumate, Tim              40 NOVA-SP                          28.87    5  
  5 Sullivan, Dan             41 NOVA-SP                          28.98    4  
  6 Stites, Jim               44 ARIZ-AZ                          29.59    3  
  7 Eisenhaur, Steve          40 NOVA-SP                          30.59    2  
  8 Wiltgen, Michael          43 HENDERSON-SP                     32.03    1  
  9 Ervin, Roy                44 VENTURA-SP                       32.24  
 10 Sato, Stuart              44 OSB-SP                           32.85  
 11 Hayward, David            41 NOVA-SP                          34.10  
 12 Gauthier, Tony            40 NOVA-SP                          35.24  
 13 Lambert, scratch event    43 ARIZ-AZ                          35.51  
 
Men 45-49 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Williams, Scott           46 TOC-PC                           29.37    9  
  2 Adkison, Bill             46 RHMS-PC                          30.07    7  
  3 Heather, Michael          47 SLUG-SP                          31.40    5.5
  3 Wussler, Mark             46 SDSM-SI                          31.40    5.5
  5 West, Pat                 47 BEACH-SP                         33.91    4  
  6 Ferguson, Howard          47 WH2O-SP                          35.92    3  
  7 Ferrassoli, Orlando       49 UNAT-SP                          45.46    2  
  8 Lipstate, Michael         48 LAS VEGAS-SP                     47.74    1  
 
Men 50-54 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Derr, John                52 VENTURA-SP                       29.09    9  
  2 O'Keeffe, Peter           51 SCAQ-SP                          29.66    7  
  3 Bluell, Craig             54 UCI-SP                           34.54    6  
  4 Sparr, Patrick            54 ARIZ-AZ                          40.04    5  
 
Men 55-59 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Abrahams, Rich            56 RMM-CO                           27.74    9  
  2 Ahern, Michael            56 SDSM-SI                          30.14    7  
  3 Figueierdo, Paulo         55 WH2O-SP                          32.35    6  
  4 Bly, James                55 ARIZ-AZ                          32.54    5  
  5 Kennelly, Fred            57 UNAT-SP                          34.84    4  
  6 Bailey, Douglas           59 RIO GRANDE-BD                    34.99    3  
  7 Anderson, Fred            59 NOVA-SP                          36.26    2  
 
Men 60-64 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Farrell, Jeff             64 OSB-SP                           31.14    9  
  2 Krueger, James            63 TOC-PC                           33.86    7  
  3 Perilman, Jim             62 WCM-PC                           36.06    6  
  4 Blake, Thomas             62 UNAT-SP                          48.60    5  
 
Men 65-69 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Brien, Parry            69 SDSM-SI                          39.63    9  
 
Men 70-74 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hubbard, Donald           74 SDSM-SI                          44.95    9  
  2 Kun, Michel               71 ATIZAPAN MEXISO                  59.35    7  
 
Men 75-79 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Piemme, Frank             76 OSB-SP                           37.69    9  
  2 Draves, Duane             75 SDSM-SI                          39.93    7  
  3 Schmidt, Jurgen           78 OSB-SP                           44.93    6  
  4 Webster, Dale             75 SDSM-SI                          48.09    5  
  5 Brinton, George           77 SCAQ-SP                          52.83    4 

Men 19-24 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dervishian, Brandon       22 HENDERSON-SP                   1:03.36    9  
       29.79  1:03.36                                                      
  2 Yotter, Ethan             24 UCI-SP                         1:05.25    7  
       30.65  1:05.25                                                      
 
Men 25-29 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Craun, Adam               27 NOVA-SP                        1:00.78    9  
       27.99  1:00.78                                                      
  2 Mercier, Steve            29 NOVA-SP                        1:04.45    7  
       30.16  1:04.45                                                      
 
Men 30-34 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Magee, Mark               33 LAS VEGAS-SP                     59.54    9  
       27.94    59.54                                                      
  2 Hockstein, Erik           33 SCAQ-SP                        1:01.51    7  
       28.62  1:01.51                                                      
  3 Cox, Bob                  32 LMM-SI                         1:13.05    6  
       32.21  1:13.05                                                      
 
Men 35-39 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Shaffer, Mike             36 VENTURA-SP                       57.75    9  
       27.54    57.75                                                      
  2 Eickhoff, Randy           36 UCLA-SP                          59.63    7  
       28.24    59.63                                                      
  3 Hedrick, Tim              38 VENTURA-SP                     1:03.60    6  
       30.24  1:03.60                                                      
  4 Ozun, Sabri               38 HENDERSON-SP                   1:05.08    5  
       30.63  1:05.08                                                      
  5 Sheperd, Peter            35 MENLO-PC                       1:33.95    4  
       43.84  1:33.95                                                      
 
Men 40-44 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Carter, Paul              44 SCAQ-SP                          57.77    9  
       27.14    57.77                                                      
  2 Sullivan, Dan             41 NOVA-SP                        1:03.25    7  
       30.10  1:03.25                                                      
  3 Tidmarsh, George          41 MENLO-PC                       1:03.62    6  
       30.14  1:03.62                                                      
  4 Stites, Jim               44 ARIZ-AZ                        1:05.04    5  
       31.05  1:05.04                                                      
  5 Ireland, Bill             42 SCAQ-SP                        1:07.45    4  
       31.86  1:07.45                                                      
  6 Caron, Louis              44 ROSE-SP                        1:09.26    3  
       32.71  1:09.26                                                      
  7 Sato, Stuart              44 OSB-SP                         1:12.95    2  
       34.02  1:12.95                                                      
  8 Wiltgen, Michael          43 HENDERSON-SP                   1:23.81    1  
       38.48  1:23.81                                                      
  9 Hayward, David            41 NOVA-SP                        1:29.38  
       39.93  1:29.38                                                      
 
Men 45-49 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Williams, Scott           46 TOC-PC                         1:05.86    9  
       30.36  1:05.86                                                      
  2 Adkison, Bill             46 RHMS-PC                        1:09.68    7  
       32.64  1:09.68                                                      
  3 Heather, Michael          47 SLUG-SP                        1:10.93    6  
       32.78  1:10.93                                                      
  4 West, Pat                 47 BEACH-SP                       1:19.48    5  
       37.01  1:19.48                                                      
 
Men 50-54 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 McConica, Jim             51 VENTURA-SP                     1:03.74    9  
       29.60  1:03.74                                                      
  2 Levinson, David           51 RINC-PC                        1:08.54    7  
       32.52  1:08.54                                                      
  3 Derr, John                52 VENTURA-SP                     1:08.66    6  
       32.05  1:08.66                                                      
  4 Bailey, Hop               54 ARIZ-AZ                        1:18.96    5  
       36.82  1:18.96                                                      
 
Men 55-59 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Abrahams, Rich            56 RMM-CO                         1:03.87    9  
       29.86  1:03.87                                                      
  2 Figueierdo, Paulo         55 WH2O-SP                        1:13.83    7  
       34.59  1:13.83                                                      
  3 Bly, James                55 ARIZ-AZ                        1:18.19    6  
       36.90  1:18.19                                                      
  4 Bailey, Douglas           59 RIO GRANDE-BD                  1:24.57    5  
       36.52  1:24.57                                                      
  5 Anderson, Fred            59 NOVA-SP                        1:44.51    4  
       43.40  1:44.51                                                      
 
Men 60-64 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Fasbender, Barry          64 STAN-PC                        1:32.27    9  
       42.07  1:32.27                                                      
 
Men 65-69 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Brien, Parry            69 SDSM-SI                        1:44.55    9  
       52.39  1:44.55                                                      
  2 Chilton, Sam              67 O*H*I*O*-OH                    1:46.90    7  
       49.68  1:46.90                                                      
 
Men 70-74 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Baker, Donald             70 SDSM-SI                        1:41.88    9  
       45.57  1:41.88                                                      
  2 Hubbard, Donald           74 SDSM-SI                        2:00.42    7  
       55.95  2:00.42                                                      
 
Men 75-79 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnson, T.R.             79 TTSC-SP                        3:58.93    9  
     1:49.04  3:58.93                                                      

Men 19-24 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Yotter, Ethan             24 UCI-SP                         2:21.55    9  
       31.32  1:06.57  1:43.69  2:21.55                                    
  2 Dervishian, Brandon       22 HENDERSON-SP                   2:43.08    7  
       35.54  1:15.77  2:00.18  2:43.08                                    
 
Men 30-34 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Magee, Mark               33 LAS VEGAS-SP                   2:12.35    9  
       29.45  1:02.52  1:36.62  2:12.35                                    
 
Men 35-39 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Shaffer, Mike             36 VENTURA-SP                     2:06.80    9  
       28.43  1:00.69  1:33.32  2:06.80                                    
  2 Eickhoff, Randy           36 UCLA-SP                        2:12.44    7  
       29.79  1:04.22  1:38.94  2:12.44                                    
  3 Ozun, Sabri               38 HENDERSON-SP                   2:37.53    6  
       33.41  1:12.49  1:54.38  2:37.53                                    
 
Men 40-44 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Sullivan, Dan             41 NOVA-SP                        2:21.40    9  
       31.79  1:07.00  1:43.46  2:21.40                                    
  2 Stites, Jim               44 ARIZ-AZ                        2:25.64    7  
       33.73  1:10.75  1:48.33  2:25.64                                    
  3 Arcuni, Philip            43 MENLO-PC                       2:27.87    6  
       30.54  1:05.78  1:44.20  2:27.87                                    
 
Men 45-49 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Larson, Chuck             49 WH2O-SP                        3:15.46    9  
       41.98  1:30.03  2:21.40  3:15.46                                    
 
Men 50-54 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Levinson, David           51 RINC-PC                        2:36.53    9  
       33.59  1:12.67  1:54.56  2:36.53                                    
  2 Pyle, Edwin               52 HENDERSON-SP                   3:03.16    7  
       37.31  1:23.11  2:13.23  3:03.16                                    
 
Men 55-59 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Figueierdo, Paulo         55 WH2O-SP                        2:59.41    9  
       40.26  1:26.25  2:12.94  2:59.41                                    
  2 Raffaelli, Larry          58 VENTURA-SP                     3:12.79    7  
       45.57  1:39.54  2:31.21  3:12.79                                    
  3 Bailey, Douglas           59 RIO GRANDE-BD                  3:35.87    6  
       43.06  1:36.33  2:34.14  3:35.87                                    
  4 Hale, Art                 59 UNAT-SP                        4:24.52    5  
     1:01.68  2:10.48  3:19.57  4:24.52                                    
 
Men 60-64 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Perilman, Jim             62 WCM-PC                         3:19.92    9  
       43.88  1:34.55  2:26.82  3:19.92                                    
  2 Fasbender, Barry          64 STAN-PC                        3:24.19    7  
       49.07  1:43.99  2:38.87  3:24.19                                    
  3 Kovary, Steven            60 SOUTH BAY-SP                   4:07.11    6  
       54.41  1:56.81  3:00.36  4:07.11                                    
 
Men 65-69 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Chilton, Sam              67 O*H*I*O*-OH                    3:49.76    9  
       50.65  1:50.44  2:51.04  3:49.76                                    
  2 O'Brien, Parry            69 SDSM-SI                        4:01.79    7  
       56.64  2:01.07  3:07.95  4:01.79                                    
 
Men 70-74 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Baker, Donald             70 SDSM-SI                        4:09.99    9  
       53.42  1:55.87  3:06.28  4:09.99                                    
 
Men 75-79 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Strong, Doug              76 DOC INDIANA-IN                 6:14.97    9  
     1:29.88  3:09.72  4:45.31  6:14.97                                    

Men 19-24 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Yarborough, Jack          19 NOVA-SP                        1:05.54    9  
       30.46  1:05.54                                                      
 
Men 25-29 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Craun, Adam               27 NOVA-SP                        1:03.05    9  
       29.74  1:03.05                                                      
  2 Mercier, Steve            29 NOVA-SP                        1:06.17    7  
       30.33  1:06.17                                                      
  3 Manley, Michael           25 OSB-SP                         1:08.32    6  
       32.01  1:08.32                                                      
  4 Herlihy, Christian        25 HENDERSON-SP                   1:08.72    5  
       31.38  1:08.72                                                      
  5 Garcia, Andrew            29 UNAT-SP                        1:12.30    4  
       31.89  1:12.30                                                      
 
Men 30-34 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Reed, Scott               31 OSB-SP                         1:02.64    9  
       28.08  1:02.64                                                      
  2 Krueger, Robert           32 HSAM-SI                        1:04.58    7  
       29.71  1:04.58                                                      
  3 Fernandez, Dickie         30 ARIZ-AZ                        1:13.01    6  
       34.83  1:13.01                                                      
  4 Feld, Daniel              32 IMS-SP                         1:13.97    5  
       34.26  1:13.97                                                      
  5 Cox, Bob                  32 LMM-SI                         1:14.07    4  
       33.58  1:14.07                                                      
  6 Chang, Mike               34 SLUG-SP                        1:17.92    3  
       38.13  1:17.92                                                      
  7 Feld, scratch 1 event     33 IMS-SP                         1:20.47    2  
       38.16  1:20.47                                                      
 
Men 35-39 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Eickhoff, Randy           36 UCLA-SP                        1:04.49    9  
       30.05  1:04.49                                                      
  2 Hedrick, Tim              38 VENTURA-SP                     1:05.20    7  
       30.51  1:05.20                                                      
  3 Collins, Michael          35 NOVA-SP                        1:07.33    6  
       31.98  1:07.33                                                      
  4 Jacobsen, Todd            37 UCI-SP                         1:08.73    5  
  5 Ozun, Sabri               38 HENDERSON-SP                   1:11.09    4  
       33.41  1:11.09                                                      
  6 Thompson, Gary            36 HENDERSON-SP                   1:14.60    3  
       36.10  1:14.60                                                      
  7 Dory, Ken                 36 NOVA-SP                        1:16.02    2  
       33.95  1:16.02                                                      
  8 Sheperd, Peter            35 MENLO-PC                       1:21.79    1  
       39.17  1:21.79                                                      
 
Men 40-44 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Paul               42 VAIL-CO                        1:01.48    9  
       29.02  1:01.48                                                      
  2 Smith, Don                40 VENTURA-SP                     1:01.76    7  
       29.47  1:01.76                                                      
  3 Carter, Paul              44 SCAQ-SP                        1:03.92    6  
       29.65  1:03.92                                                      
  4 Dixon, Chris              44 SDSM-SI                        1:07.54    5  
       31.68  1:07.54                                                      
  5 Eisenhaur, Steve          40 NOVA-SP                        1:07.62    4  
       31.73  1:07.62                                                      
  6 Shumate, Tim              40 NOVA-SP                        1:08.42    3  
       30.60  1:08.42                                                      
  7 Tongate, Terry            41 NOVA-SP                        1:12.94    2  
       35.20  1:12.94                                                      
  8 Schafer, Ron              44 HSAM-SI                        1:13.62    1  
       36.43  1:13.62                                                      
  9 Darby, Richard            40 UCI-SP                         1:17.39  
       35.49  1:17.39                                                      
 10 Wiltgen, Michael          43 HENDERSON-SP                   1:19.05  
       36.07  1:19.05                                                      
 11 Gardner, Daniel           42 ARIZ-AZ                        1:19.12  
       37.01  1:19.12                                                      
 12 Sato, Stuart              44 OSB-SP                         1:19.88  
       37.34  1:19.88                                                      
 13 Lambert, scratch event    43 ARIZ-AZ                        1:20.27  
       38.71  1:20.27                                                      
 14 Hayward, David            41 NOVA-SP                        1:23.33  
       38.36  1:23.33                                                      
 15 Gauthier, Tony            40 NOVA-SP                        1:28.08  
       37.89  1:28.08                                                      
 
Men 45-49 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Djang, Philipp            47 RIO GRANDE-BD                  1:06.40    9  
       30.73  1:06.40                                                      
  2 Williams, Scott           46 TOC-PC                         1:07.77    7  
       31.48  1:07.77                                                      
  3 Templin, John             47 UCI-SP                         1:08.30    6  
       32.68  1:08.30                                                      
  4 Adkison, Bill             46 RHMS-PC                        1:08.42    5  
       31.17  1:08.42                                                      
  5 Van Boer, Eric            47 RHMS-PC                        1:09.07    4  
       32.35  1:09.07                                                      
  6 Wussler, Mark             46 SDSM-SI                        1:10.42    3  
       34.11  1:10.42                                                      
 -- Lipstate, Michael         48 LAS VEGAS-SP                        DQ  
       52.50       DQ                                                      
 
Men 50-54 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 McConica, Jim             51 VENTURA-SP                     1:06.66    9  
       30.84  1:06.66                                                      
  2 Derr, John                52 VENTURA-SP                     1:08.16    7  
       30.81  1:08.16                                                      
  3 Gruber, Glenn             52 CPM-SP                         1:11.18    6  
       33.42  1:11.18                                                      
  4 Burns, Howard             50 UCI-SP                         1:12.41    5  
       33.73  1:12.41                                                      
  5 Meyer, Jan                54 BGWM-SP                        1:13.54    4  
       34.87  1:13.54                                                      
  6 Liotta, Bob               50 ARIZ-AZ                        1:14.11    3  
       34.81  1:14.11                                                      
  7 Bailey, Hop               54 ARIZ-AZ                        1:21.25    2  
       38.78  1:21.25                                                      
  8 Bluell, Craig             54 UCI-SP                         1:24.71    1  
       38.29  1:24.71                                                      
  9 McCAULEY, Wayne           53 SLUG-SP                        1:26.80  
       43.43  1:26.80                                                      
 10 Wiseman, Geoffrey         50 SCAQ-SP                        1:31.19  
       42.80  1:31.19                                                      
 
Men 55-59 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Strand, Robert            55 TOC-PC                         1:07.15    9  
       32.74  1:07.15                                                      
  2 Ahern, Michael            56 SDSM-SI                        1:11.03    7  
       33.28  1:11.03                                                      
  3 Figueierdo, Paulo         55 WH2O-SP                        1:17.58    6  
       35.45  1:17.58                                                      
  4 Viguie, George            57 RHMS-PC                        1:19.43    5  
       37.30  1:19.43                                                      
  5 Bailey, Douglas           59 RIO GRANDE-BD                  1:24.36    4  
       39.68  1:24.36                                                      
  6 Neyenhuis, Dan            57 NOVA-SP                        1:29.92    3  
       44.46  1:29.92                                                      
  7 Anderson, Fred            59 NOVA-SP                        1:34.94    2  
       41.65  1:34.94                                                      
  8 Hale, Art                 59 UNAT-SP                        1:46.02    1  
       50.29  1:46.02                                                      
 
Men 60-64 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Farrell, Jeff             64 OSB-SP                         1:12.30    9  
       33.52  1:12.30                                                      
  2 Haraszti, Tex             60 HBSC-SP                        1:15.81    7  
       37.36  1:15.81                                                      
  3 Krueger, James            63 TOC-PC                         1:24.09    6  
       40.41  1:24.09                                                      
  4 Schlup, Patrick           61 UCI-SP                         1:24.59    5  
       40.49  1:24.59                                                      
  5 Perilman, Jim             62 WCM-PC                         1:25.16    4  
       39.79  1:25.16                                                      
  6 Blake, Thomas             62 UNAT-SP                        1:44.11    3  
       49.72  1:44.11                                                      
 
Men 65-69 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Earley, Bill              65 SDSM-SI                        1:19.44    9  
       37.08  1:19.44                                                      
  2 Best, Bob                 69 IMS-SP                         1:23.10    7  
       39.56  1:23.10                                                      
  3 O'Brien, Parry            69 SDSM-SI                        1:40.70    6  
       46.14  1:40.70                                                      
  4 Schofield, Steven         69 SWM-SP                         2:06.45    5  
     1:00.64  2:06.45                                                      
 
Men 70-74 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Baker, Donald             70 SDSM-SI                        1:28.43    9  
       42.28  1:28.43                                                      
  2 Hubbard, Donald           74 SDSM-SI                        1:42.88    7  
       49.07  1:42.88                                                      
  3 Kun, Michel               71 ATIZAPAN MEXISO                2:11.62    6  
     1:00.17  2:11.62                                                      
 
Men 75-79 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Piemme, Frank             76 OSB-SP                         1:29.25    9  
       40.92  1:29.25                                                      
  2 Draves, Duane             75 SDSM-SI                        1:30.16    7  
       41.63  1:30.16                                                      
  3 Webster, Dale             75 SDSM-SI                        1:41.57    6  
       47.23  1:41.57                                                      
  4 Schmidt, Jurgen           78 OSB-SP                         1:43.05    5  
       47.56  1:43.05                                                      
  5 Johnson, T.R.             79 TTSC-SP                        3:36.56    4  
     1:43.76  3:36.56                                                      


Men 19-24 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Yotter, Ethan             24 UCI-SP                         2:25.64    9  
       30.88  1:06.53  1:52.78  2:25.64                                    
 
Men 30-34 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Reed, Scott               31 OSB-SP                         2:14.61    9  
       28.90  1:02.73  1:44.04  2:14.61                                    
  2 Magee, Mark               33 LAS VEGAS-SP                   2:14.66    7  
       29.13  1:03.88  1:43.87  2:14.66                                    
  3 Fernandez, Dickie         30 ARIZ-AZ                        2:36.95    6  
       33.12  1:15.23  2:02.45  2:36.95                                    
  4 Feld, scratch 1 event     33 IMS-SP                         2:57.79    5  
       38.08  1:22.56  2:17.26  2:57.79                                    
 -- Clarke, David             32 UCI-SP                              DQ  
       35.20  1:19.95  2:10.66       DQ                                    
 
Men 40-44 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Paul               42 VAIL-CO                        2:16.53    9  
       30.27  1:05.96  1:46.59  2:16.53                                    
  2 Arcuni, Philip            43 MENLO-PC                       2:31.17    7  
       29.62  1:05.15  1:55.73  2:31.17                                    
  3 Lambert, scratch event    43 ARIZ-AZ                        2:55.04    6  
       37.71  1:26.69  2:15.64  2:55.04                                    
  4 Gardner, Daniel           42 ARIZ-AZ                        2:56.91    5  
       37.46  1:24.12  2:14.49  2:56.91                                    
  5 Hayward, David            41 NOVA-SP                        3:10.74    4  
       36.54  1:27.81  2:27.53  3:10.74                                    
  6 Gauthier, Tony            40 NOVA-SP                        3:27.88    3  
       39.98  1:32.97  2:38.10  3:27.88                                    
 
Men 45-49 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Djang, Philipp            47 RIO GRANDE-BD                  2:26.36    9  
       30.71  1:06.56  1:51.70  2:26.36                                    
  2 Templin, John             47 UCI-SP                         2:28.51    7  
       31.79  1:12.01  1:54.33  2:28.51                                    
 
Men 50-54 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Keeffe, Peter           51 SCAQ-SP                        2:28.96    9  
       31.84  1:09.22  1:55.26  2:28.96                                    
  2 Levinson, David           51 RINC-PC                        2:35.04    7  
       33.37  1:15.44  2:00.06  2:35.04                                    
  3 Derr, John                52 VENTURA-SP                     2:38.83    6  
       33.86  1:15.75  2:02.19  2:38.83                                    
  4 Burns, Howard             50 UCI-SP                         2:39.55    5  
       33.25  1:15.32  2:03.17  2:39.55                                    
  5 Liotta, Bob               50 ARIZ-AZ                        2:40.69    4  
       34.49  1:17.25  2:02.15  2:40.69                                    
  6 Bailey, Hop               54 ARIZ-AZ                        2:50.86    3  
       36.58  1:23.56  2:12.96  2:50.86                                    
 
Men 55-59 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Figueierdo, Paulo         55 WH2O-SP                        2:49.95    9  
       35.26  1:21.75  2:13.22  2:49.95                                    
  2 Bailey, Douglas           59 RIO GRANDE-BD                  3:03.88    7  
       35.80  1:28.30  2:23.91  3:03.88                                    
  3 Murray, Allen             57 UCI-SP                         3:09.18    6  
       44.25  1:36.11  2:24.80  3:09.18                                    
 
Men 60-64 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Farrell, Jeff             64 OSB-SP                         2:44.81    9  
       34.02  1:17.97  2:06.79  2:44.81                                    
  2 Haraszti, Tex             60 HBSC-SP                        2:45.89    7  
       37.48  1:21.73  2:08.35  2:45.89                                    
  3 Schlup, Patrick           61 UCI-SP                         3:02.52    6  
       40.85  1:30.07  2:19.64  3:02.52                                    
 
Men 65-69 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Earley, Bill              65 SDSM-SI                        3:05.70    9  
       39.97  1:29.14  2:23.64  3:05.70                                    
  2 Best, Bob                 69 IMS-SP                         3:15.47    7  
       46.70  1:37.39  2:30.50  3:15.47                                    
  3 Chilton, Sam              67 O*H*I*O*-OH                    3:48.97    6  
       50.29  1:54.98  2:56.66  3:48.97                                    
 
Men 70-74 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnston, Graham          70 TTEX-ST                        2:57.78    9  
       40.05  1:26.30  2:21.03  2:57.78                                    
 
Men 75-79 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Piemme, Frank             76 OSB-SP                         3:20.12    9  
       41.43  1:36.10  2:36.37  3:20.12                                    
  2 Draves, Duane             75 SDSM-SI                        3:26.29    7  
       44.16  1:36.77  2:38.54  3:26.29                                    
  3 Webster, Dale             75 SDSM-SI                        3:47.11    6  
       51.43  1:49.46  3:00.17  3:47.11                                    
  4 Strong, Doug              76 DOC INDIANA-IN                 4:40.14    5  
     1:13.62  2:28.79  3:46.34  4:40.14                                    

Men 19-24 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Yotter, Ethan             24 UCI-SP                         5:07.42    9  
       31.48  1:07.63  1:46.24  2:24.01  3:10.24  3:56.00  4:31.51  5:07.42
 
Men 25-29 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Craun, Adam               27 NOVA-SP                        5:15.53    9  
       28.94  1:02.77  1:43.96  2:24.58  3:09.98  3:56.32  4:36.82  5:15.53
 
Men 30-34 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Magee, Mark               33 LAS VEGAS-SP                   4:50.41    9  
       28.91  1:02.30  1:39.47  2:16.41  2:59.09  3:42.84  4:17.36  4:50.41
 
Men 35-39 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hedrick, Tim              38 VENTURA-SP                     4:58.52    9  
       30.90  1:05.61  1:43.90  2:21.50  3:05.13  3:49.98  4:24.82  4:58.52
  2 Nelson, Forrest           36 ROSE-SP                        5:13.81    7  
       33.62  1:11.32  1:52.67  2:32.35  3:17.50  4:02.40  4:38.44  5:13.81
  3 Collins, Michael          35 NOVA-SP                        5:21.23    6  
       33.86  1:12.33  1:56.40  2:39.05  3:25.61  4:10.57  4:46.06  5:21.23
 
Men 40-44 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Nalli, Lyle               41 SAM-SP                         5:04.78    9  
       30.77  1:05.85  1:46.35  2:24.60  3:09.06  3:54.31  4:30.04  5:04.78
  2 Eisenhaur, Steve          40 NOVA-SP                        5:24.53    7  
       35.45  1:15.82  2:02.29  2:45.78  3:29.87  4:13.73  4:49.18  5:24.53
  3 Crosson, Jeffrey          40 NOVA-SP                        5:34.72    6  
       35.74  1:15.44  2:00.83  2:43.96  3:34.17  4:23.68  5:00.38  5:34.72
  4 Schafer, Ron              44 HSAM-SI                        5:42.13    5  
       35.74  1:17.36  2:05.10  2:51.04  3:35.21  4:19.64  5:01.69  5:42.13
  5 Tongate, Terry            41 NOVA-SP                        6:19.77    4  
       36.32  1:17.45  2:19.08  3:15.58  4:03.57  4:51.46  5:36.03  6:19.77
 
Men 45-49 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Adkison, Bill             46 RHMS-PC                        5:29.43    9  
       33.77  1:13.27  1:57.06  2:40.31  3:26.11  4:13.70  4:51.84  5:29.43
  2 Williams, Scott           46 TOC-PC                         6:02.87    7  
       31.02  1:08.07  1:55.85  2:46.72  3:44.95  4:40.97  5:22.62  6:02.87
  3 Van Boer, Eric            47 RHMS-PC                        6:10.74    6  
       42.73  1:33.35  2:22.20  3:10.44  4:01.73  4:53.01  5:32.00  6:10.74
 
Men 50-54 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 McConica, Jim             51 VENTURA-SP                     4:58.93    9  
       31.81  1:08.84  1:46.12  2:22.32  3:07.24  3:53.99  4:27.19  4:58.93
  2 Levinson, David           51 RINC-PC                        5:24.59    7  
       34.23  1:13.35  1:58.57  2:41.84  3:27.48  4:13.52  4:49.91  5:24.59
  3 Burns, Howard             50 UCI-SP                         5:35.28    6  
       33.70  1:13.44  1:59.34  2:42.90  3:31.86  4:20.29  4:58.33  5:35.28
  4 Pyle, Edwin               52 HENDERSON-SP                   5:43.24    5  
       34.74  1:17.01  2:02.34  2:46.69  3:34.50  4:23.33  5:04.17  5:43.24
  5 Foote, David              51 VENTURA-SP                     6:49.29    4  
       46.04  1:46.10  2:42.31  3:33.93  4:28.95  5:25.72  6:08.97  6:49.29
 
Men 55-59 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Figueierdo, Paulo         55 WH2O-SP                        6:12.19    9  
       37.70  1:21.82  2:10.57  2:58.90  3:54.39  4:50.83  5:32.08  6:12.19
  2 Bailey, Douglas           59 RIO GRANDE-BD                  6:46.28    7  
       41.40  1:27.70  2:23.11  3:19.70  4:18.63  5:16.89  6:02.38  6:46.28
  3 Hale, Art                 59 UNAT-SP                        8:31.74    6  
     1:01.86  2:09.85  3:20.15  4:32.27  5:38.93  6:42.29  7:36.48  8:31.74
 
Men 60-64 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Freshley, Mike            60 SDSM-SI                        6:01.92    9  
       38.06  1:23.49  2:57.27           3:46.75  4:38.14  5:19.77  6:01.92
  2 Fasbender, Barry          64 STAN-PC                        7:00.02    7  
       47.98  1:42.73  2:36.74           4:30.36  5:28.45  6:15.68  7:00.02
  3 Perilman, Jim             62 WCM-PC                         7:17.06    6  
       44.86  1:35.77  2:35.31  3:38.02  4:33.20  5:29.32  6:25.12  7:17.06
  4 Kovary, Steven            60 SOUTH BAY-SP                   7:36.07    5  
       54.18  1:57.91  2:55.77  3:50.98  4:58.80  6:05.48  6:52.40  7:36.07
 
Men 65-69 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Chilton, Sam              67 O*H*I*O*-OH                    8:06.33    9  
       51.04  1:48.70  2:55.60  4:00.19  5:04.49  6:09.43  7:08.75  8:06.33
  2 O'Brien, Parry            69 SDSM-SI                        8:25.87    7  
       53.84  1:57.73  2:58.31  4:00.35  5:22.44  6:43.88  7:35.04  8:25.87
 
Men 70-74 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnston, Graham          70 TTEX-ST                        6:26.42    9  
       40.65  1:32.50  2:22.37  3:14.12  4:11.20  5:07.87  5:48.32  6:26.42
  2 Baker, Donald             70 SDSM-SI                        7:24.32    7  
       48.75  1:47.02  2:47.52  3:46.20  4:47.57  5:50.06  6:38.08  7:24.32
 
Men 75-79 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Webster, Dale             75 SDSM-SI                        8:31.41    9  
       57.07  2:05.88  3:16.43           5:37.32  6:47.88  7:44.38  8:31.41
  2 Strong, Doug              76 DOC INDIANA-IN                10:03.14    7  
     1:20.33  2:43.01  4:08.29  5:30.10  6:51.63  8:13.31  9:10.00 10:03.14
  3 Johnson, T.R.             79 TTSC-SP                       16:27.16    6  
     1:50.75  4:00.49  6:20.02  8:45.76 11:01.47 13:17.40 14:50.55 16:27.16


Men 200-239 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 ARIZONA MASTERS-AZ  'A'                                     2:01.92   18  
     1) Sparr, Patrick 54               2) Bailey, Hop 54                 
     3) Lambert, scratch event 43       4) Bly, James 55                  
       30.88  1:02.91  1:33.28  2:01.92                                    
  2 UC -  IRVINE MASTERS-SP  'A'                                2:09.71   14  
     1) Schlup, Patrick 61              2) Murray, Allen 57               
     3) Bluell, Craig 54                4) Singer, Gary 49                
       34.64  1:06.90  1:37.90  2:09.71                                    
 
Men 240-279 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 SAN DIEGO SWIM MASTERS-SI  'A'                              2:05.30   18  
     1) Freshley, Mike 60               2) Evans, Ricky 60                
     3) Earley, Bill 65                 4) Ahern, Michael 56              
       28.82    59.96  1:32.84  2:05.30                                    
 
Men 280-319 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 SAN DIEGO SWIM MASTERS-SI  'A'                              2:28.06   18  
     1) Draves, Duane 75                2) Wadsworth, Fred 73             
     3) Wolle, Jordan 73                4) Webster, Dale 75               
       35.75  1:13.10  1:50.79  2:28.06                                    
 
Men 100-119 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 IRVINE NOVAQUATICS-SP  'A'                                  1:45.84   18  
     1) Yarborough, Jack 19             2) Craun, Adam 27                 
     3) Mercier, Steve 29               4) Collins, Michael 35            
       25.48    52.37  1:20.96  1:45.84                                    
 
Men 120-159 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 HENDERSON SOUTH NEVADA MASTERS-SP  'A'                      1:46.24   18  
     1) Dervishian, Brandon 22          2) Herlihy, Christian 25          
     3) Pyle, Edwin 52                  4) Thompson, Gary 36              
       27.06    55.04  1:21.04  1:46.24                                    
  2 ARIZONA MASTERS-AZ  'A'                                     1:50.52   14  
     1) So, Stephen 27                  2) Stites, Jim 44                 
     3) Gardner, Daniel 42              4) Fernandez, Dickie 30           
       25.93    52.33  1:23.66  1:50.52                                    
 -- HENDERSON SOUTH NEVADA MASTERS-SP  'B'                           DQ  
     1) Marlow, Jarvis 25               2) Ozun, Sabri 38                 
     3) Wiltgen, Michael 43             4) Sparling R/L, Roland 37        
       31.73  1:16.91  1:46.33       DQ                                    
 
Men 160-199 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 UC -  IRVINE MASTERS-SP  'A'                                1:51.43   18  
     1) Templin, John 47                2) Clarke, David 32               
     3) Burns, Howard 50                4) Jacobsen, Todd 37              
       26.82    55.49  1:24.75  1:51.43                                    
  2 IRVINE NOVAQUATICS-SP  'A'                                  2:02.24   14  
     1) Eisenhaur, Steve 40             2) Sullivan, Dan 41               
     3) Shumate, Tim 40                 4) Tongate, Terry 41              
       31.95  1:01.58  1:34.12  2:02.24                                    

Men 100-119 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 IRVINE NOVAQUATICS-SP  'A'                                  1:58.91   18  
     1) Collins, Michael 35             2) Craun, Adam 27                 
     3) Mercier, Steve 29               4) Yarborough, Jack 19            
       33.94  1:06.44  1:33.93  1:58.91                                    
 
Men 120-159 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 UC -  IRVINE MASTERS-SP  'A'                                2:02.75   18  
     1) Yotter, Ethan 24                2) Templin, John 47               
     3) Jacobsen, Todd 37               4) Darby, Richard 40              
       32.18  1:06.35  1:34.42  2:02.75                                    
 
Men 160-199 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 IRVINE NOVAQUATICS-SP  'A'                                  2:00.57   18  
     1) Shumate, Tim 40                 2) Tongate, Terry 41              
     3) Sullivan, Dan 41                4) Eisenhaur, Steve 40            
       33.07  1:05.78  1:34.17  2:00.57                                    
 
Men 200-239 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 ROLLING HILLS MUD SHARKS-PC  'A'                            2:13.25   18  
     1) Van Boer, Eric 47               2) Davis, Don 57                  
     3) Adkison, Bill 46                4) Viguie, George 57              
       33.48  1:10.67  1:44.34  2:13.25                                    
  2 ARIZONA MASTERS-AZ  'A'                                     2:23.50   14  
     1) Liotta, Bob 50                  2) Bailey, Hop 54                 
     3) Bly, James 55                   4) Sparr, Patrick 54              
       36.47  1:21.14  1:53.38  2:23.50                                    
  3 ARIZONA MASTERS-AZ  'B'                                     2:37.65   12  
     1) Gardner, Daniel 42              2) Lambert, scratch event 43      
     3) Stites, Jim 44                  4) Silverstein, Lou 75            
       40.03  1:22.13  1:51.63  2:37.65                                    
  4 IRVINE NOVAQUATICS-SP  'A'                                  2:43.41   10  
     1) Hayward, David 41               2) Neyenhuis, Dan 57              
     3) Anderson, Fred 59               4) Huszcz, M.J. 54                
       42.31  1:27.12  2:04.28  2:43.41                                    
 
Men 240-279 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 SAN DIEGO SWIM MASTERS-SI  'A'                              2:16.48   18  
     1) Evans, Ricky 60                 2) Freshley, Mike 60              
     3) Ahern, Michael 56               4) Earley, Bill 65                
       36.17  1:15.00  1:46.31  2:16.48                                    
 
Men 280-319 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 SAN DIEGO SWIM MASTERS-SI  'A'                              2:46.11   18  
     1) Kimball, Ken 71                 2) Baker, Donald 70               
     3) O'Brien, Parry 69               4) Wolle, Jordan 73               
       43.53  1:26.58  2:09.23  2:46.11                                    

Women 120-159 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 IRVINE NOVAQUATICS-SP  'A'                                  4:48.29   18  
     1) Palmero, Tracy 28               2) Blaha, Sharon 41               
     3) McMillen, Jacqueline 26         4) Petersen, Fiona 28             
       33.12  1:10.39  1:48.26  2:30.27  3:04.67  3:42.51  4:14.30  4:48.29
 
Women 200-239 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 HEARTLAND MASTERS-SI  'A'                                   7:01.50   18  
     1) Kennedy, Sharon 35              2) Brassy, Sue 54                 
     3) McLain, Mary 45                 4) Hunter, Trish 67               
       36.64  1:15.56  1:58.60  2:46.70  3:41.05  4:43.05  5:47.71  7:01.50
 
Women 240-279 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 HEARTLAND MASTERS-SI  'A'                                   7:55.61   18  
     1) Ramey, Marilyn 61               2) Flaherty, Diane 56             
     3) Lehto, Elfriede 68              4) Pollett, Bernie 65             
       51.70  1:47.21  2:35.17  3:33.49  4:35.67  5:44.65  6:46.78  7:55.61
 
Men 100-119 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 IRVINE NOVAQUATICS-SP  'A'                                  3:55.50   18  
     1) Yarborough, Jack 19             2) Craun, Adam 27                 
     3) Mercier, Steve 29               4) Collins, Michael 35            
       27.84    59.20  1:27.48  1:58.79  2:25.79  2:55.46  3:24.38  3:55.50
 
Men 160-199 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 IRVINE NOVAQUATICS-SP  'A'                                  4:09.64   18  
     1) Eisenhaur, Steve 40             2) Sullivan, Dan 41               
     3) Shumate, Tim 40                 4) Tongate, Terry 41              
       29.86  1:02.98  1:31.05  2:01.60  2:30.30  3:02.30  3:34.46  4:09.64
 
Men 200-239 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 UC -  IRVINE MASTERS-SP  'A'                                4:35.87   18  
     1) Schlup, Patrick 61              2) Templin, John 47               
     3) Bluell, Craig 54                4) Burns, Howard 50               
       37.34  1:17.11  1:37.16  2:29.91  3:00.63  3:34.17  4:03.44  4:35.87
  2 IRVINE NOVAQUATICS-SP  'A'                                  5:14.89   14  
     1) Schumacher, Steve 44            2) Neyenhuis, Dan 57              
     3) Huszcz, M.J. 54                 4) Anderson, Fred 59              
       32.59  1:07.71  1:44.05  2:21.68  3:03.99  3:50.98  4:31.14  5:14.89
 
Men 280-319 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 SAN DIEGO SWIM MASTERS-SI  'A'                              5:33.83   18  
     1) Baker, Donald 70                2) Wadsworth, Fred 73             
     3) Wolle, Jordan 73                4) Kimball, Ken 71                
       35.90  1:14.60  2:00.59  2:49.29  3:28.98  4:14.54  4:52.02  5:33.83
 
Mixed 120-159 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 ROSE BOWL AQUATIC CENTER-SP  'A'                            4:22.27   18  
     1) Nelson, Forrest 36              2) Jensen, Alison 26              
     3) Caron, Louis 44                 4) Keenan-Boline, Jill 32         
       28.53    57.79  1:31.58  2:09.42  2:39.28  3:12.04  3:45.24  4:22.27
 
Mixed 240-279 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 SAN DIEGO SWIM MASTERS-SI  'A'                              5:21.10   18  
     1) Earley, Bill 65                 2) Freshley, Mike 60              
     3) Lund, Lynne 61                  4) Marr, Jackie 58                
       41.06  1:27.13  2:06.26  2:50.23  3:25.86  4:04.58  4:41.44  5:21.10
  2 SAN DIEGO SWIM MASTERS-SI  'B'                              6:22.01   14  
     1) Draves, Duane 75                2) Hirakawa, Diane 52             
     3) Wolle, Marian 73                4) Hubbard, Donald 74             
       38.39  1:21.68  2:29.20  3:44.92  4:28.04  5:12.68  5:46.37  6:22.01

Women 120-159 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 UC -  IRVINE MASTERS-SP  'A'                                5:26.62   18  
     1) Prichard, Amie 21               2) R/O Berger, Maura 25           
     3) Gavigan, Stacey 31              4) Tong, Connie 30                
       39.32  1:19.71  2:05.45  3:00.31  3:29.21  4:06.70  4:44.60  5:26.62
 
Men 160-199 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 UC -  IRVINE MASTERS-SP  'A'                                4:56.87   18  
     1) Clarke, David 32                2) Templin, John 47               
     3) Jacobsen, Todd 37               4) Burns, Howard 50               
       41.11  1:26.23  2:03.23  2:45.50  3:16.47  3:52.46  4:22.95  4:56.87
 
Men 200-239 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 UC -  IRVINE MASTERS-SP  'A'                                5:28.91   18  
     1) Schlup, Patrick 61              2) Murray, Allen 57               
     3) Bluell, Craig 54                4) Singer, Gary 49                
       39.04  1:20.60  1:59.94  2:45.56  3:20.43  4:14.33  4:39.98  5:28.91
 
Mixed 160-199 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 SAN DIEGO SWIM MASTERS-SI  'A'                              5:06.23   18  
     1) Krattli, Caroline 39            2) Wussler, Mark 46               
     3) Evans, Ricky 60                 4) Buys, Jeni 32                  
       40.89  1:23.07  2:01.76  2:44.98  3:19.67  3:58.92  4:30.80  5:06.23
  2 HEARTLAND MASTERS-SI  'A'                                   5:44.93   14  
     1) Ramey, Marilyn 61               2) Schafer, Ron 44                
     3) Krueger, Robert 32              4) Brassy, Sue 54                 
       51.03  1:47.64  2:24.93  3:05.40  3:35.27  4:08.80  4:54.92  5:44.93
  3 WEST HOLLYWOOD AQUATICS-SP  'A'                             6:13.69   12  
     1) Figueierdo, Paulo 55            2) Seaton, Jessica 48             
     3) Graham, Errol 42                4) Church, Mary 51                
       40.23  1:24.24  2:11.63  3:04.36  3:42.48  4:29.64  5:19.87  6:13.69
 
Mixed 240-279 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 SAN DIEGO SWIM MASTERS-SI  'A'                              6:29.94   18  
     1) Earley, Bill 65                 2) Baker, Donald 70               
     3) Lund, Lynne 61                  4) Marr, Jackie 58                
       44.67  1:32.66  2:22.17  3:19.20  4:07.88  5:04.89  5:44.97  6:29.94

Women 240-279 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 HEARTLAND MASTERS-SI  'A'                                  18:21.45   18  
     1) Flaherty, Diane 56              2) Lehto, Elfriede 68             
     3) Pollett, Bernie 65              4) Hunter, Trish 67               
       54.03  1:55.34  2:59.12  4:04.28  5:07.30  6:18.00  7:31.11  8:41.34
     9:46.80 10:59.37 12:12.91 13:25.30 15:52.00 15:52.00 17:07.78 18:21.45
 
Men 160-199 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 VENTURA COUNTY MASTERS-SP  'A'                              8:05.09   18  
     1) McConica, Jim 51                2) Smith, Don 40                  
     3) Hedrick, Tim 38                 4) Shaffer, Mike 36               
       29.01    59.89  1:30.17  2:00.01  2:28.51  2:59.75  3:31.34  4:03.11
     4:31.88  5:03.51  5:35.70  6:07.56  7:04.87  7:04.87  7:35.39  8:05.09
 
Men 280-319 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 SAN DIEGO SWIM MASTERS-SI  'A'                             13:31.54   18  
     1) Draves, Duane 75                2) Webster, Dale 75               
     3) Wadsworth, Fred 73              4) Wolle, Jordan 73               
       43.38  1:34.22  2:28.57  3:20.66  5:00.89  5:55.06  6:43.42  7:29.50
     8:21.03  9:11.45 10:00.05 10:47.55 12:38.89 12:38.89 13:31.54 13:31.54
 
Mixed 160-199 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 HEARTLAND MASTERS-SI  'A'                                  11:36.03   18  
     1) Krueger, Robert 32              2) Schafer, Ron 44                
     3) Brassy, Sue 54                  4) Ramey, Marilyn 61              
       30.85  1:04.34  1:37.85  2:10.21  2:44.65  3:22.65  4:01.14  4:38.32
     5:25.53  6:16.92  7:11.89  8:07.63  9:48.62  9:48.62 10:42.77 11:36.03
 
Mixed 240-279 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 SAN DIEGO SWIM MASTERS-SI  'A'                             12:12.23   18  
     1) Baker, Donald 70                2) Lund, Lynne 61                 
     3) Marr, Jackie 58                 4) Earley, Bill 65                
       44.24  1:34.45  2:25.71  3:14.97  3:56.15  4:43.04  5:31.68  6:18.91
     7:00.57  7:48.30  8:35.67  9:20.98 10:45.46 10:45.46 11:30.14 12:12.23


Mixed 76-99 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 UC -  IRVINE MASTERS-SP  'A'                                1:59.38   18  
     1) Prichard, Amie 21               2) Olivieri, Diego 23             
     3) Tse, Lydia 24                   4) Yotter, Ethan 24               
       32.83  1:01.47  1:31.47  1:59.38                                    
 
Mixed 100-119 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 IRVINE NOVAQUATICS-SP  'A'                                  1:52.07   18  
     1) Palmero, Tracy 28               2) Petersen, Fiona 28             
     3) Mercier, Steve 29               4) Yarborough, Jack 19            
       25.94    57.56  1:27.33  1:52.07                                    
 -- SO. CAL. AQUATIC MASTERS-SP  'A'                                 DQ  
     1) Wegner, Lori 29                 2) Hockstein, Erik 33             
     3) Heckman, Dawn 24                4) Olivadoti, Shelly 24           
       24.63    55.29  1:22.79       DQ                                    
 
Mixed 120-159 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 ARIZONA MASTERS-AZ  'A'                                     1:51.52   18  
     1) So, Stephen 27                  2) Easton, Sandie 32              
     3) Martin, Louise 32               4) Fernandez, Dickie 30           
       26.20    55.53  1:24.57  1:51.52                                    
  2 ROSE BOWL AQUATIC CENTER-SP  'A'                            1:57.55   14  
     1) Nelson, Forrest 36              2) R/O Miller, Cynthia 32         
     3) Caron, Louis 44                 4) Jensen, Alison 26              
       26.93    58.19  1:25.69  1:57.55                                    
  3 IRVINE NOVAQUATICS-SP  'A'                                  2:01.78   12  
     1) McMillen, Jacqueline 26         2) Blaha, Sharon 41               
     3) Sullivan, Dan 41                4) Craun, Adam 27                 
       35.98  1:08.68  1:36.02  2:01.78                                    
  4 UC -  IRVINE MASTERS-SP  'A'                                2:09.54   10  
     1) Jacobsen, Todd 37               2) Foster, Jeri 35                
     3) Tong, Connie 30                 4) Wubbena, Doug 39               
       27.52  1:01.27  1:39.88  2:09.54                                    
  5 INLAND MASTERS-SP  'A'                                      2:12.14    8  
     1) Feld, scratch 1 event 33        2) Feld, Stella 37                
     3) Feld, Karen 34                  4) Feld, Daniel 32                
       34.85  1:11.16  1:42.13  2:12.14                                    
 
Mixed 160-199 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 ARIZONA MASTERS-AZ  'A'                                     1:59.17   18  
     1) Stites, Jim 44                  2) McCue, Marika 38               
     3) Bullock, Kathi 48               4) Gardner, Daniel 42             
       26.48    56.33  1:28.90  1:59.17                                    
  2 SAN DIEGO SWIM MASTERS-SI  'A'                              2:00.79   14  
     1) Wussler, Mark 46                2) Martinez, Edna 30              
     3) Evans, Ricky 60                 4) Buys, Jeni 32                  
       29.07  1:00.12  1:31.52  2:00.79                                    
  3 ARIZONA MASTERS-AZ  'B'                                     2:08.14   12  
     1) Sparr, Patrick 54               2) Sartori, Lisa 36               
     3) Liotta, Brenda Creswell 39      4) Bailey, Hop 54                 
       31.02  1:03.99  1:36.69  2:08.14                                    
  4 IRVINE NOVAQUATICS-SP  'A'                                  2:12.98   10  
     1) Gauthier, Tony 40               2) Leff, Cathryn 39               
     3) Schlund, Jonell 44              4) Eisenhaur, Steve 40            
       26.38  1:05.73  1:46.80  2:12.98                                    
  5 LONG BEACH SWIM CLUB-SP  'A'                                2:44.76    8  
     1) Tolone, Michelle 43             2) Dessert, Mary 45               
     3) Trepasso, Sandra 54             4) West, Pat 47                   
       44.25  1:25.91  1:48.73  2:44.76                                    
 
Mixed 200-239 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 IRVINE NOVAQUATICS-SP  'A'                                  2:43.13   18  
     1) Neyenhuis, Dan 57               2) Ball, Jennifer 42              
     3) Smith, Alison 45                4) Anderson, Fred 59              
       33.59  1:15.97  2:09.17  2:43.13                                    
  2 HEARTLAND MASTERS-SI  'A'                                   2:55.75   14  
     1) Krueger, Robert 32              2) Schafer, Ron 44                
     3) Pollett, Bernie 65              4) Hunter, Trish 67               
       25.64    56.89  1:52.28  2:55.75                                    
 
Mixed 240-279 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 SAN DIEGO SWIM MASTERS-SI  'A'                              2:11.24   18  
     1) Marr, Jackie 58                 2) Lund, Lynne 61                 
     3) Earley, Bill 65                 4) Freshley, Mike 60              
       27.08  1:01.85  1:39.28  2:11.24                                    
  2 SAN DIEGO SWIM MASTERS-SI  'B'                              2:33.43   14  
     1) Hubbard, Donald 74              2) Hirakawa, Diane 52             
     3) Wolle, Jordan 73                4) Draves, Duane 75               
       38.08  1:20.75  1:58.61  2:33.43                                    
  3 ARIZONA MASTERS-AZ  'A'                                     2:44.82   12  
     1) Lambert, scratch event 43       2) Bayly, Helen 64                
     3) Silverstein, Lou 75             4) MacBeth, Nancy 72              
       30.91  1:15.15  2:01.68  2:44.82          

Mixed 76-99 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 UC -  IRVINE MASTERS-SP  'A'                                2:22.68   18  
     1) Tse, Lydia 24                   2) Olivieri, Diego 23             
     3) Yotter, Ethan 24                4) Prichard, Amie 21              
       42.59  1:19.84  1:49.53  2:22.68                                    
 
Mixed 100-119 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 IRVINE NOVAQUATICS-SP  'A'                                  2:05.46   18  
     1) Palmero, Tracy 28               2) Craun, Adam 27                 
     3) Petersen, Fiona 28              4) Yarborough, Jack 19            
       34.72  1:06.74  1:35.15  2:05.46                                    
 
Mixed 120-159 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 ARIZONA MASTERS-AZ  'A'                                     2:06.48   18  
     1) So, Stephen 27                  2) Martin, Louise 32              
     3) Easton, Sandie 32               4) Fernandez, Dickie 30           
       32.30  1:08.14  1:39.98  2:06.48                                    
  2 ROSE BOWL AQUATIC CENTER-SP  'A'                            2:14.97   14  
     1) R/O Miller, Cynthia 32          2) Keenan-Boline, Jill 32         
     3) Caron, Louis 44                 4) Nelson, Forrest 36             
       37.68  1:18.29  1:48.62  2:14.97                                    
  3 IRVINE NOVAQUATICS-SP  'A'                                  2:18.36   12  
     1) Blaha, Sharon 41                2) Collins, Michael 35            
     3) Mercier, Steve 29               4) McMillen, Jacqueline 26        
       39.31  1:15.48  1:43.06  2:18.36                                    
  4 INLAND MASTERS-SP  'A'                                      2:31.81   10  
     1) Feld, Karen 34                  2) Feld, Stella 37                
     3) Feld, scratch 1 event 33        4) Feld, Daniel 32                
       39.76  1:23.26  1:55.18  2:31.81                                    
 
Mixed 160-199 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 SO. CAL. AQUATIC MASTERS-SP  'A'                            2:01.50   18  
     1) O'Keeffe, Peter 51              2) Melick, Karen 44               
     3) Carter, Paul 44                 4) Heckman, Dawn 24               
       30.72  1:08.00  1:33.93  2:01.50                                    
  2 ARIZONA MASTERS-AZ  'A'                                     2:13.46   14  
     1) McCue, Marika 38                2) Gardner, Daniel 42             
     3) Stites, Jim 44                  4) Sartori, Lisa 36               
       31.18  1:10.93  1:40.31  2:13.46                                    
  3 ARIZONA MASTERS-AZ  'B'                                     2:27.12   12  
     1) Bullock, Kathi 48               2) Wagner, Kristina 31            
     3) Bailey, Hop 54                  4) Sparr, Patrick 54              
       39.65  1:21.72  1:56.42  2:27.12                                    
  4 IRVINE NOVAQUATICS-SP  'A'                                  2:28.05   10  
     1) Schlund, Jonell 44              2) Tongate, Terry 41              
     3) Sullivan, Dan 41                4) Leff, Cathryn 39               
       48.08  1:21.91  1:50.82  2:28.05                                    
  5 LONG BEACH SWIM CLUB-SP  'A'                                3:00.70    8  
     1) Tolone, Michelle 43             2) Dessert, Mary 45               
     3) West, Pat 47                    4) Trepasso, Sandra 54            
       57.26  1:46.38  2:20.69  3:00.70                                    
 
Mixed 200-239 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 SAN DIEGO SWIM MASTERS-SI  'A'                              2:25.11   18  
     1) Evans, Ricky 60                 2) Davidson, Vicky 37             
     3) Ahern, Michael 56               4) Gregorio, Mary 48              
       38.36  1:18.53  1:49.51  2:25.11                                    
  2 SAN DIEGO SWIM MASTERS-SI  'B'                              2:29.99   14  
     1) Kimball, Ken 71                 2) Buys, Jeni 32                  
     3) Martinez, Edna 30               4) Baker, Donald 70               
       42.31  1:23.09  1:58.09  2:29.99                                    
  3 IRVINE NOVAQUATICS-SP  'A'                                  3:04.39   12  
     1) Neyenhuis, Dan 57               2) Smith, Alison 45               
     3) Anderson, Fred 59               4) Ball, Jennifer 42              
       42.68  1:43.32  2:21.98  3:04.39                                    
  4 HEARTLAND MASTERS-SI  'A'                                   3:21.69   10  
     1) Lehto, Elfriede 68              2) Schafer, Ron 44                
     3) Krueger, Robert 32              4) Hunter, Trish 67               
     1:14.96  1:49.67  2:18.01  3:21.69                                    
 
Mixed 240-279 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 SAN DIEGO SWIM MASTERS-SI  'A'                              2:36.80   18  
     1) Marr, Jackie 58                 2) Freshley, Mike 60              
     3) Lund, Lynne 61                  4) Earley, Bill 65                
       41.61  1:20.11  2:03.40  2:36.80                                    
  2 SAN DIEGO SWIM MASTERS-SI  'B'                              2:49.87   14  
     1) Draves, Duane 75                2) Hirakawa, Diane 52             
     3) Hubbard, Donald 74              4) Wolle, Marian 73               
       42.37  1:25.84  2:07.65  2:49.87                                    
  3 ARIZONA MASTERS-AZ  'A'                                     3:14.23   12  
     1) MacBeth, Nancy 72               2) Lambert, scratch event 43      
     3) Bayly, Helen 64                 4) Silverstein, Lou 75            
       49.55  1:30.86  2:27.26  3:14.23                         

Women 120-159 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 IRVINE NOVAQUATICS-SP  'A'                                  4:48.29   18  
     1) Palmero, Tracy 28               2) Blaha, Sharon 41               
     3) McMillen, Jacqueline 26         4) Petersen, Fiona 28             
       33.12  1:10.39  1:48.26  2:30.27  3:04.67  3:42.51  4:14.30  4:48.29
 
Women 200-239 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 HEARTLAND MASTERS-SI  'A'                                   7:01.50   18  
     1) Kennedy, Sharon 35              2) Brassy, Sue 54                 
     3) McLain, Mary 45                 4) Hunter, Trish 67               
       36.64  1:15.56  1:58.60  2:46.70  3:41.05  4:43.05  5:47.71  7:01.50
 
Women 240-279 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 HEARTLAND MASTERS-SI  'A'                                   7:55.61   18  
     1) Ramey, Marilyn 61               2) Flaherty, Diane 56             
     3) Lehto, Elfriede 68              4) Pollett, Bernie 65             
       51.70  1:47.21  2:35.17  3:33.49  4:35.67  5:44.65  6:46.78  7:55.61
 
Men 100-119 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 IRVINE NOVAQUATICS-SP  'A'                                  3:55.50   18  
     1) Yarborough, Jack 19             2) Craun, Adam 27                 
     3) Mercier, Steve 29               4) Collins, Michael 35            
       27.84    59.20  1:27.48  1:58.79  2:25.79  2:55.46  3:24.38  3:55.50
 
Men 160-199 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 IRVINE NOVAQUATICS-SP  'A'                                  4:09.64   18  
     1) Eisenhaur, Steve 40             2) Sullivan, Dan 41               
     3) Shumate, Tim 40                 4) Tongate, Terry 41              
       29.86  1:02.98  1:31.05  2:01.60  2:30.30  3:02.30  3:34.46  4:09.64
 
Men 200-239 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 UC -  IRVINE MASTERS-SP  'A'                                4:35.87   18  
     1) Schlup, Patrick 61              2) Templin, John 47               
     3) Bluell, Craig 54                4) Burns, Howard 50               
       37.34  1:17.11  1:37.16  2:29.91  3:00.63  3:34.17  4:03.44  4:35.87
  2 IRVINE NOVAQUATICS-SP  'A'                                  5:14.89   14  
     1) Schumacher, Steve 44            2) Neyenhuis, Dan 57              
     3) Huszcz, M.J. 54                 4) Anderson, Fred 59              
       32.59  1:07.71  1:44.05  2:21.68  3:03.99  3:50.98  4:31.14  5:14.89
 
Men 280-319 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 SAN DIEGO SWIM MASTERS-SI  'A'                              5:33.83   18  
     1) Baker, Donald 70                2) Wadsworth, Fred 73             
     3) Wolle, Jordan 73                4) Kimball, Ken 71                
       35.90  1:14.60  2:00.59  2:49.29  3:28.98  4:14.54  4:52.02  5:33.83
 
Mixed 120-159 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 ROSE BOWL AQUATIC CENTER-SP  'A'                            4:22.27   18  
     1) Nelson, Forrest 36              2) Jensen, Alison 26              
     3) Caron, Louis 44                 4) Keenan-Boline, Jill 32         
       28.53    57.79  1:31.58  2:09.42  2:39.28  3:12.04  3:45.24  4:22.27
 
Mixed 240-279 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 SAN DIEGO SWIM MASTERS-SI  'A'                              5:21.10   18  
     1) Earley, Bill 65                 2) Freshley, Mike 60              
     3) Lund, Lynne 61                  4) Marr, Jackie 58                
       41.06  1:27.13  2:06.26  2:50.23  3:25.86  4:04.58  4:41.44  5:21.10
  2 SAN DIEGO SWIM MASTERS-SI  'B'                              6:22.01   14  
     1) Draves, Duane 75                2) Hirakawa, Diane 52             
     3) Wolle, Marian 73                4) Hubbard, Donald 74             
       38.39  1:21.68  2:29.20  3:44.92  4:28.04  5:12.68  5:46.37  6:22.01


Individual Rankings - Through Event 46 
 Female Individual Scores 
 Place  Name  Age  Team  Points 
 1 45-49 Winner Ogier, Danielle  49  UNAT5-GU  72 
 1 55-59 Winner Marr, Jackie  58  SDSM-SI  72 
 1 60-64 Winner Lund, Lynne  61  SDSM-SI  72 
 4 25-29 Winner Petersen, Fiona  28  NOVA-SP  70 
 4 35-39 WInner Welting, Laureen  36  TOC-PC  70 
 6  Pierson, Ginger  55  MACO-OR  68 
 6 40-44 Winner Blaha, Sharon  41  NOVA-SP  68 
 6 30-34 Winner Easton, Sandie  32  ARIZ-AZ  68 
 6 70-74 WInner MacBeth, Nancy  72  ARIZ-AZ  68 
 10  Ramey, Marilyn  61  HSAM-SI  66 
 10  Bullock, Kathi  48  ARIZ-AZ  66 
 10 65-69 Winner Lehto, Elfriede  68  HSAM-SI  66 
 13 19-24 Winner Heckman, Dawn  24  SCAQ-SP  63 
 13 75-79 Winner Altus, Grace  77  OSB-SP  63 
 13  Hansen, Wenke  32  OSB-SP  63 
 16  McCue, Marika  38  ARIZ-AZ  61 
 17  Ciraulo, Christie  48  UCLA-SP  60 
 18  Prichard, Amie  21  UCI-SP  57 
 18  Rees, Karla  29  SJAM-PN  57 
 20  Cairns, Jane  31  OSB-SP  56 
 21  Bayly, Helen  64  ARIZ-AZ  55 
 21 80-84 WInner Kornfeld, Maurine  80  COAST-SP  55 
 23  Martin, Louise  32  ARIZ-AZ  54 
 23  Greenwood, Elisa  28  UCLA-SP  54 
 23  Simonton, Rita  83  GWSC-SP  54 
 23  Collins, Gay  71  OSB-SP  54 
 27  Hakan, Sara Anne  22  SCAQ-SP  53 
 28  Pollett, Bernie  65  HSAM-SI  52 
 29  Wolle, Marian  73  SDSM-SI  51 
 29  Flaherty, Diane  56  HSAM-SI  51 
 31  Buys, Jeni  32  SDSM-SI  49 
 32  Hunter, Trish  67  HSAM-SI  48 
 33  Smith, Laura  35  VAIL-CO  47 
 34  Sartori, Lisa  36  ARIZ-AZ  44 
 35 50-54 Winner Hitchens, Linda  52  SAM-SP  40 
 35  Nicholson, Mandy  35  CLVM-SP  40 
 35  Colette, Laura  37  UNAT2-PC  40 
 38  Cowley, Janet  45  CLVM-SP  39 
 38  Martinez, Edna  30  SDSM-SI  39 
 38  Stewart, Terri  25  OSB-SP  39 
 41  Cook, Jenny  43  UCLA-SP  36 
 41  Roper, Gail  72  UNAT2-PC  36 
 41  Roy, Susan Jones  53  TAM-PC  36 
 41  Girton, Jennifer  26  CGIS-PC  36 
 41  Bradbury, Debbie  50  UNAT-SP  36 
 46  Nauful, Kerri Lumbert  44  UNAT-SP  35 
 47  Palmero, Tracy  28  NOVA-SP  34 
 47  Kennedy, Sharon  35  HSAM-SI  34 
 49  Granovsky, Lora  51  UCI-SP  33 
 49  Krattli, Caroline  39  SDSM-SI  33 
 49  Melick, Karen  44  SCAQ-SP  33 
 52  Tse, Lydia  24  UCI-SP  32 
 52  Liotta, Brenda Creswell  39  ARIZ-AZ  32 
 52  Brassy, Sue  54  HSAM-SI  32 
 55  Perilman, Suzanne  56  WCM-PC  31 
 55  Geoffrion, Helen  62  UCLA-SP  31 
 57  Valderhaug, Marlee  60  HSAM-SI  30 
 57  Faulkner, Erika  38  UNAT-SP  30 
 59  North, Nancy  33  SDSM-SI  29 
 59  Davidson, Vicky  37  SDSM-SI  29 
 61  Shaffer, Jill  40  VCM-SP  28 
 62  Watson, Katherine  54  OSB-SP  26 
 62  Wagner, Kristina  31  ARIZ-AZ  26 
 62  Seaton, Jessica  48  WH2O-SP  26 
 65  Tolone, Michelle  43  LBSC-SP  25 
 65  Hedrick, Vicki  36  VCM-SP  25 
 67  Canning, Lynn  40  USF-SP  23 
 67  Gavigan, Stacey  31  UCI-SP  23 
 67  Dessert, Mary  45  LBSC-SP  23 
 67  Taylor, Sandra  33  SCAQ-SP  23 
 71  Jensen, Alison  26  ROSE-SP  22 
 72  Ghimenti, Lee Anne  31  VCM-SP  21 
 73  Keenan-Boline, Jill  32  ROSE-SP  20 
 73  Hirakawa, Diane  52  SDSM-SI  20 
 75  McLain, Mary  45  HSAM-SI  19 
 75  Hull, Mary  37  SWM-SP  19 
 75  Church, Mary  51  WH2O-SP  19 
 75  Gregorio, Mary  48  SDSM-SI  19 
 75  Kalin, Melinda  45  SLUG-SP  19 
 80  Jarmakani, Brenda  54  UCLA-SP  18 
 80  Ball, Jennifer  42  NOVA-SP  18 
 80  Kerraghan, Brynn  52  LBSC-SP  18 
 83  Olivadoti, Shelly  24  SCAQ-SP  15 
 83  Smith, Alison  45  NOVA-SP  15 
 85  Vilander, Barbara  43  OSB-SP  14 
 86  Schlund, Jonell  44  NOVA-SP  13 
 87  Feld, Karen  34  IMS-SP  12 
 87  Feld, Stella  37  IMS-SP  12 
 89  Meyer, Julie  20  BGWM-SP  10 
 89  Tong, Connie  30  UCI-SP  10 
 91  McMillen, Jacqueline  26  NOVA-SP  9 
 91  Takuwa, Hiroko  34  MAZ  9 
 91  Barry, Robin  34  HSNM-SP  9 
 94  Schneider, Patricia  34  NOVA-SP  8 
 94  Trepasso, Sandra  54  LBSC-SP  8 
 94  Leff, Cathryn  39  NOVA-SP  8 
 97  Commons, Trisha  37  SWM-SP  7 
 98  West, Linda  49  LAPS-SP  6 
 99  Foster, Jeri  35  UCI-SP  5 
 100  Hoffman, Signee  33  BGWM-SP  4 


Rankings - Through Event 46 
 Male Individual Scores 
 Place  Name  Age  Team  Points 
 1 65-69 Winner Earley, Bill   65  SDSM-SI  72 
 1 35-39 Winner Shaffer, Mike  36  VCM-SP  72 
 1 60-64 Winner Farrell, Jeff  64  OSB-SP  72 
 1 75-79 Winner Piemme, Frank  76  OSB-SP  72 
 5 70-74 Winner Baker, Donald  70  SDSM-SI  66 
 5 55-59 Winner Raffaelli, Larry  58  VCM-SP  66 
 5 19-24 Winner Dervishian, Brandon  22  HSNM-SP  66 
 8  Draves, Duane  75  SDSM-SI  62 
 9  Chilton, Sam  67  O*H*-OH  61 
 10 45-49 Winner Van Boer, Eric  47  RHMS-PC  60 
 11 25-29 Winner Craun, Adam  27  NOVA-SP  59 
 12  Yarborough, Jack  19  NOVA-SP  57 
 12 50-54 Winner O'Keeffe, Peter  51  SCAQ-SP  57 
 12  Marlow, Jarvis  25  HSNM-SP  57 
 15  Webster, Dale  75  SDSM-SI  56 
 16 30-34 Winner Magee, Mark  33  CLVM-SP  55 
 16  Menzel, Todd  29  UNAT-SP  55 
 18 40-44 Winner Smith, Paul  42  VAIL-CO  54 
 18  Williams, Scott  46  TOC-PC  54 
 18  Johnston, Graham  70  TTEX-ST  54 
 18  Fasbender, Barry  64  STAN-PC  54 
 22  Derr, John  52  VCM-SP  53 
 23  Yotter, Ethan  24  UCI-SP  52 
 23  Figueierdo, Paulo  55  WH2O-SP  52 
 23  Davis, Don  57  RHMS-PC  52 
 26  Reed, Scott  31  OSB-SP  51 
 26  Schlup, Patrick  61  UCI-SP  51 
 28  Adkison, Bill  46  RHMS-PC  48 
 28  Best, Bob  69  IMS-SP  48 
 28  Stites, Jim  44  ARIZ-AZ  48 
 31  So, Stephen  27  ARIZ-AZ  47 
 32  Mitchell, Tom  68  UNAT-SP  46 
 32  Strong, Doug  76  DOC-IN  46 
 32  Eickhoff, Randy  36  UCLA-SP  46 
 35  Wussler, Mark  46  SDSM-SI  45  50 . 
 36  Burns, Howard  50  UCI-SP  45 
 36  Kun, Michel  71  ATIZ  45 
 36  Djang, Philipp  47  RGSC-BD  45 
 39  Nelson, Forrest  36  ROSE-SP  44 
 39  Pyle, Edwin  52  HSNM-SP  44 
 39  Freshley, Mike  60  SDSM-SI  44 
 39  Collins, Michael  35  NOVA-SP  44 
 43  Hedrick, Tim  38  VCM-SP  43 
 43  O'Brien, Parry  69  SDSM-SI  43 
 45  Wegner, Dan  30  SCAQ-SP  42 
 46  Haraszti, Tex  60  HBSC-SP  41 
 46  Lowry, Biff  74  UCI-SP  41 
 46  Perilman, Jim  62  WCM-PC  41 
 46  Spieker, R. Tod  53  TOC-PC  41 
 50  Kimball, Ken  71  SDSM-SI  40 
 50  Fernandez, Dickie  30  ARIZ-AZ  40 
 50  Eisenhaur, Steve  40  NOVA-SP  40 
 50  Templin, John  47  UCI-SP  40 
 50  Nalli, Lyle  41  SAM-SP  40 
 55  Smith, Don  40  VCM-SP  39 
 56  Johnson, T.R.  79  TTSC-SP  38 
 56  Krueger, Robert  32  HSAM-SI  38 
 58  Schmidt, Jurgen  78  OSB-SP  37 
 58  Feld, Carl  33  IMS-SP  37 
 58  Tidmarsh, George  41  MELO-PC  37 
 61  Abrahams, Rich  56  RMM-CO  36 
 61  Strand, Robert  55  TOC-PC  36 
 61  McConica, Jim  51  VCM-SP  36 
 61  Levinson, David  51  RINC-PC  36 
 61  Krueger, James  63  TOC-PC  36 
 66  Mercier, Steve  29  NOVA-SP  34 
 67  Bly, James  55  ARIZ-AZ  33 
 67  Rauch, Will  67  CLVM-SP  33 
 67  Ozun, Sabri  38  HSNM-SP  33 
 67  Schafer, Ron  44  HSAM-SI  33 
 71  Bailey, Hop  54  ARIZ-AZ  32  50 . 
 72  Sullivan, Dan  41  NOVA-SP  32 
 72  Bailey, Douglas  59  RGSC-BD  32 
 74  Heather, Michael  47  SLUG-SP  31  50 . 
 75  Hockstein, Erik  33  SCAQ-SP  31 
 76  Herlihy, Christian  25  HSNM-SP  30 
 76  Kovary, Steven  60  SOBA-SP  30 
 76  Hubbard, Donald  74  SDSM-SI  30 
 76  Tongate, Terry  41  NOVA-SP  30 
 80  Murray, Allen  57  UCI-SP  29 
 80  Carter, Paul  44  SCAQ-SP  29 
 82  Sparr, Patrick  54  ARIZ-AZ  28  50 . 
 83  Gruber, Glenn  52  CPM-SP  28 
 84  Liotta, Bob  50  ARIZ-AZ  27 
 84  Jacobsen, Todd  37  UCI-SP  27 
 84  Schofield, Steven  69  SWM-SP  27 
 84  Neyenhuis, Dan  57  NOVA-SP  27 
 84  Chang, Mike  34  SLUG-SP  27 
 89  Stewart, Jim  60  IHAC-SP  25 
 89  Belshe, Buddy  67  HBSC-SP  25 
 89  Manley, Michael  25  OSB-SP  25 
 89  Sheperd, Peter  35  MELO-PC  25 
 93  Murphy, Liam  29  NOVA-SP  24 
 93  Bluell, Craig  54  UCI-SP  24 
 93  Wolle, Jordan  73  SDSM-SI  24 
 93  Gardner, Daniel  42  ARIZ-AZ  24 
 93  Anderson, Fred  59  NOVA-SP  24 
 93  Shumate, Tim  40  NOVA-SP  24 
 99  Wiseman, Geoffrey  50  SCAQ-SP  23 
 99  Silverstein, Lou  75  ARIZ-AZ  23 
 99  Cox, Bob  32  LMM-SI  23 
 102  Evans, Ricky  60  SDSM-SI  22 
 103  Ahern, Michael  56  SDSM-SI  21 
 103  Purgason, Lee  45  UNAT-SP  21 
 103  Viguie, George  57  RHMS-PC  21 
 103  Lambert, scratch event  43  ARIZ-AZ  21 
 107  Arcuni, Philip  43  MELO-PC  20 
 107  Wadsworth, Fred  73  SDSM-SI  20 
 107  Feld, Daniel  32  IMS-SP  20 
 110  Olivieri, Diego  23  UCI-SP  19 
 111  Crosson, Jeffrey  40  NOVA-SP  18 
 111  Larson, Chuck  49  WH2O-SP  18 
 111  Osborn, John  44  UNAT-SP  18 
 111  McCAULEY, Wayne  53  SLUG-SP  18 
 115  Garcia, Andrew  29  UNAT-SP  17 
 115  Gavigan, Tim  30  UCI-SP  17 
 117  Van Nort, Steven  50  LAPS-SP  16 
 117  Dory, Ken  36  NOVA-SP  16 
 117  Singer, Gary  49  UCI-SP  16 
 117  Blake, Thomas  62  UNAT-SP  16 
 117  Huszcz, M.J.  54  NOVA-SP  16 
 122  Butler, Bill  45  SAM-SP  15 
 122  Meyer, Jan  54  BGWM-SP  15 
 122  West, Pat  47  LBSC-SP  15 
 122  Brinton, George  77  SCAQ-SP  15 
 122  Wickens, Patrick  60  SLUG-SP  15 
 127  Schumacher, Steve  44  NOVA-SP  14 
 128  Thompson, Gary  36  HSNM-SP  13 
 128  Selby, Douglas  56  HSAM-SI  13 
 128  Fujimoto, Stanley  41  UNAT-SP  13 
 131  Hale, Art  59  UNAT-SP  12 
 131  Clarke, David  32  UCI-SP  12 
 133  Foote, David  51  VCM-SP  11 
 134  Press, James  55  UNAT-SP  10 
 134  Hayward, David  41  NOVA-SP  10 
 134  Caron, Louis  44  ROSE-SP  10 
 134  Gauthier, Tony  40  NOVA-SP  10 
 138  Wiltgen, Michael  43  HSNM-SP  9 
 138  Dupere, Ira  27  SCAQ-SP  9 
 140  Dixon, Chris  44  SDSM-SI  8 
 140  Graham, Errol  42  WH2O-SP  8 
 140  Chapman, Michael  41  UNAT2-PC  8 
 143  Wubbena, Doug  39  UCI-SP  7 
 143  Sato, Stuart  44  OSB-SP  7 
 143  Matthies, Dan  48  SCAQ-SP  7 
                       
 146  Wilson, Tom  47  WH2O-SP  6 
 147  Darby, Richard  40  UCI-SP  5 
 147  Ferguson, Howard  47  WH2O-SP  5 
 149  Kennelly, Fred  57  UNAT-SP  4 
 149  Ireland, Bill  42  SCAQ-SP  4 
 151  Spencer, William  55  OSB-SP  3 
 151  Ferrassoli, Orlando  49  UNAT-SP  3 
 153  Lipstate, Michael  48  CLVM-SP  2 


9th Annual Holiday Invitational & SPMA Champs 
 December 7-9, 2001 Belmont Plaza, LB, CA 
 Team Rankings - Through Event 46 
 Combined Team Scores 
 Place  Team  Points 
 1  SAN DIEGO SWIM MASTERS  SDSM-SI  1,302  . 50 
 2  ARIZONA MASTERS  ARIZ-AZ  1,044 
 3  IRVINE NOVAQUATICS  NOVA-SP  1,018 
 4  UC - IRVINE MASTERS  UCI-SP  725 
 5  HEARTLAND MASTERS  HSAM-SI  642 
 6  OJAI-SANTA BARBARA  OSB-SP  582 
 7  SO. CAL. AQUATIC MASTERS  SCAQ-SP  422 
 8  VENTURA COUNTY MASTERS  VCM-SP  412 
 9  HENDERSON SOUTH NEVADA MASTERS  HSNM-SP  279 
 10  U C L A BRUIN MASTERS  UCLA-SP  245 
 11  THE OLYMPIC CLUB  TOC-PC  237 
 12  ROLLING HILLS MUD SHARKS  RHMS-PC  199 
 13  CITY OF LAS VEGAS  CLVM-SP  169 
 14  INLAND MASTERS  IMS-SP  147 
 15  WEST HOLLYWOOD AQUATICS  WH2O-SP  146 
 16  ROSE BOWL AQUATIC CENTER  ROSE-SP  142 
 17  EL SEGUNDO MASTERS  SLUG-SP  110  . 50 
 18  LONG BEACH SWIM CLUB  LBSC-SP  105 
 19  VAIL SWIM TEAM  VAIL-CO  101 
 20  SHORE AQUATICS  SAM-SP  95 
 21  UNATTACHED - PACIFIC MASTERS  UNAT2-PC  84 
 22  MENLO MASTERS  MELO-PC  82 
 23  RIO GRANDE SWIM CLUB  RGSC-BD  77 
 24  WALNUT CREEK MASTERS  WCM-PC  72 
 24  UNATTACHED - GULF  UNAT5-GU  72 
 26  MUTNOHMAH ATHLETIC CLUB  MACO-OR  68 
 27  HUNTINGTON BEACH SC  HBSC-SP  66 
 28  O*H*I*O* MASTERS  O*H*-OH  61 
 29  SAN JOSE AQUATICS MASTERS  SJAM-PN  57 
 30  COAST MASTERS  COAST-SP  55 
 31  STANFORD MASTERS  STAN-PC  54 
 31  TEAM TEXAS  TTEX-ST  54 
 31  GOLDEN WEST SWIM CLUB  GWSC-SP  54 
 34  SOUTH WEST MASTERS  SWM-SP  53 
 35  DOC IU MASTERS SWIMMING  DOC-IN  46 
 36  ATIZAPAN MEXICO  ATIZ  45 
 37  TYPICAL TROPICAL SC  TTSC-SP  38 
 38  ROCKY MOUNTAIN MASTERS  RMM-CO  36 
 38  TAMALPAIS MASTERS  TAM-PC  36 
 38  RINCONADA MASTERS  RINC-PC  36 
 38  COAST GUARD ISLAND MASTERS  CGIS-PC  36 
 42  SOUTH BAY SWIM TEAM  SOBA-SP  30 
 43  GOLDEN WAVE MASTERS  BGWM-SP  29 
 44  CALTECH-PAC MASTERS  CPM-SP  28 
 45  INDUSTRY HILLS AQUATIC CLUB  IHAC-SP  25 
 46  USF MASTERS  USF-SP  23 
 46  LA MESA MASTERS  LMM-SI  23 
 48  LA PENINSULA SWIMMERS  LAPS-SP  22 
 49  MAZCAL SPORTS CLUB - JAPAN  MAZ  9 




ADVERTISEMENT


ADVERTISEMENT