ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
--- Results, Rankings, and Records ---
KERR-McGEE PRO-AM ELITE SWIM MEET Day 2
12/14/2001-12/14/2001
Oklahoma City, Oklahoma, USA

KERR-MCGEE CORPORATION PRO-AM ELITE MEET
DECEMBER 13-16, 2001
OCCC
OKLAHOMA CITY, OK                 

Day TWO: Dec. 14, 2001

                                    Results                                    
 
Event 7  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
American Rec: $ 1:43.98  3/1992      Nicole Halslett                     
 Pool Record: % 1:45.20  12/1998     Jenny Thompson                      
 Meet Qualifying:  2:01.49
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Lanne, Colleen A          22 TXA-ST               1:52.49    1:47.07   20  
       24.71    51.96  1:19.41  1:47.07                                    
  2 Stone, Tammie L           25 TXA-ST               1:52.67    1:47.35   17  
       24.37    51.33  1:19.02  1:47.35                                    
  3 Hansen, Codie M           15 DM-NT                1:51.58    1:49.07   16  
       26.01    53.89  1:22.11  1:49.07                                    
  4 Williams, Monica J        23 CCS-ST               1:52.52    1:49.28   15  
       26.32    54.14  1:21.87  1:49.28                                    
  5 Blackman, Candace C       15 DM-NT                1:51.33    1:49.32   14  
       25.85    53.77  1:22.11  1:49.32                                    
  6 Blevins, Mandy S          14 Fast-NT              1:53.31    1:51.05   13  
       25.44    53.83  1:23.00  1:51.05                                    
  7 Blackman, Jennifer N      15 DM-NT                1:53.16    1:51.08   12  
       25.93    54.18  1:22.99  1:51.08                                    
  8 Pipes-Neilsen, Karlyn     39 Unattached           1:52.74    1:51.58   11  
       25.82    53.98  1:22.61  1:51.58                                    
B - Final
  9 Halvorson, Lori M         14 SwimTulsa-OK         1:53.64    1:52.44    9  
       26.00    54.68  1:23.81  1:52.44                                    
 10 Wehrmann, Erin N          17 Fast-NT              1:54.25    1:52.49    7  
       26.24    55.10  1:24.09  1:52.49                                    
 11 Carpenter, Emily E        18 Dolphins-AR          1:53.77    1:52.80    6  
       26.18    54.97  1:23.93  1:52.80                                    
 12 Petric, Sara K            17 SSTY-WI              1:54.08    1:53.11    5  
       26.04    54.77  1:23.71  1:53.11                                    
 13 Smith, Kelsy A            14 KCB-MV               1:54.62    1:53.31    4  
       26.49    55.06  1:24.39  1:53.31                                    
 14 Massengale, Brittany D    16 Tideriders-AR        1:54.67    1:53.40    3  
       26.87    55.67  1:24.85  1:53.40                                    
 15 Hennessy, Kathryn A       18 KCB-MV               1:54.66    1:54.54    2  
       26.71    55.67  1:25.35  1:54.54                                    
 16 Cobourn, Kelly A          17 DM-NT                1:55.14    1:55.74    1  
       27.00    56.08  1:25.40  1:55.74                                    
C - Final
 17 Criss, Karen M            14 SO-MW                1:56.83    1:53.56  
       26.79    56.10  1:25.76  1:53.56                                    
 18 Wheeler, Jenna V          16 Tideriders-AR        1:57.14    1:54.47  
       26.47    55.70  1:25.16  1:54.47                                    
 19 McGowan, Elizabeth A      17 Fast-NT              1:57.05    1:55.58  
       26.75    56.21  1:26.29  1:55.58                                    
 20 Babicz, Amanda E          15 Duke-NM              1:55.78    1:55.90  
       26.69    55.92  1:26.11  1:55.90                                    
 21 Waller, Rachael C         14 KCB-MV               1:55.51    1:55.92  
       26.79    56.36  1:26.89  1:55.92                                    
 22 Herre, Lindsay N          16 KCB-MV               1:56.71    1:56.00  
       27.17    56.64  1:26.63  1:56.00                                    
 23 Brammer, Molly E          14 Dolphins-AR          1:55.85    1:56.36  
       26.67    55.92  1:25.74  1:56.36                                    
 24 Noah, Erica J             18 BLST-IA              1:57.04    1:56.70  
       27.08    56.62  1:26.88  1:56.70                                    
 
Event 8  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
American Rec: $ 1:33.03  4/1987      Matt Biondi                         
 Pool Record: % 1:33.97  12/1998     Josh Davis                          
 Meet Qualifying:  1:50.59
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Davis, Josh               29 CCS-ST               1:41.06    1:35.58   20  
       21.82    46.15  1:11.30  1:35.58                                    
  2 Tucker, Scott E           26 NOVA-CA              1:41.38    1:36.28   17  
       21.98    46.54  1:11.46  1:36.28                                    
  3 Lonergan, John F          22 BETT-IA              1:43.07    1:39.60   16  
       23.37    48.35  1:13.95  1:39.60                                    
  4 Jaben, Max G              15 KCB-MV               1:41.13    1:40.27   15  
       22.87    48.16  1:14.02  1:40.27                                    
  5 Cowen, Ronald L           21 Fast-NT              1:42.75    1:41.41   14  
       23.20    48.78  1:14.88  1:41.41                                    
  6 Norberg, Stephen T        17 Dolphins-AR          1:42.94    1:42.65   13  
       23.70    49.87  1:15.98  1:42.65                                    
  7 Hurt, Nic L               17 KMSC-OK              1:42.81    1:43.72   12  
       23.40    48.96  1:15.90  1:43.72                                    
  8 Lebeau, Charles E         18 JTSC-OK              1:43.84    1:44.47   11  
       23.89    50.54  1:17.15  1:44.47                                    
B - Final
  9 Schelling, Bobby W        17 Lobo-NM              1:44.21    1:43.15    9  
       23.74    49.99  1:16.54  1:43.15                                    
 10 Hansen, Andrew A          17 DM-NT                1:44.07    1:44.53    7  
       24.03    50.80  1:17.70  1:44.53                                    
 11 Tietze, David C           19 UNSPA-MV             1:45.85    1:44.82    6  
       24.03    50.07  1:17.16  1:44.82                                    
 12 Kemp, Ryan S              17 Gold-ST              1:46.10    1:45.26    5  
       24.16    51.01  1:17.96  1:45.26                                    
 13 Smith, Tyler A            17 KMSC-OK              1:45.94    1:45.55    4  
       24.79    51.93  1:19.02  1:45.55                                    
 14 Nath, Luke M              16 Wichita-MV           1:46.37    1:45.97    3  
       24.33    51.41  1:18.53  1:45.97                                    
 15 Gusa, Eric M              18 DM-NT                1:44.60    1:46.63    2  
       23.84    50.30  1:18.07  1:46.63                                    
 16 DeMenno, Damien L         18 Duke-NM              1:46.24    1:48.95    1  
       25.07    52.65  1:20.99  1:48.95                                    
C - Final
 17 Bullock, Ryan D           17 Tideriders-AR        1:48.12    1:45.64  
       24.72    51.93  1:19.26  1:45.64                                    
 18 Sigler, Jason D           18 SSC-IL               1:46.39    1:45.88  
       24.24    50.74  1:18.45  1:45.88                                    
 19 Standerfer, John A        21 Fast-NT              1:46.43    1:46.87  
       24.39    51.48  1:19.40  1:46.87                                    
 20 Murphy, Rick                 Spa-MV               1:47.49    1:47.45  
       25.00    52.53  1:20.86  1:47.45                                    
 21 Sidelnik, Alex S          16 KCB-MV               1:46.99    1:47.61  
       24.34    51.52  1:19.84  1:47.61                                    
 22 Wolfe, Michael A          15 P 66 Splash Club-OK  1:48.22    1:47.62  
       24.72    52.06  1:20.07  1:47.62                                    
 23 Ferrell, Ryan S           15 SwimTulsa-OK         1:47.05    1:47.69  
       24.37    51.82  1:20.11  1:47.69                                    
 24 Lewis, Brad R             16 KCB-MV               1:48.11    1:49.56  
       25.31    52.90  1:21.42  1:49.56                                    
 
Event 9  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
American Rec: $   59.05  3/1998      Kristy Kowal                        
 Pool Record: % 1:01.20  12/1998     Penny Heyns                         
 Meet Qualifying:  1:13.19
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Beard, Amanda R           20 NOVA-CA              1:04.68    1:01.18%  20  
       29.10  1:01.18                                                      
  2 Bruce, Caroline C         15 Wichita-MV           1:03.51    1:01.75   17  
       29.24  1:01.75                                                      
  3 Stupp, Julie A            15 Rockwood-OZ          1:04.12    1:04.18   15.5
       30.66  1:04.18                                                      
  3 Duncan, Danielle A        17 KCB-MV               1:04.52    1:04.18   15.5
       30.11  1:04.18                                                      
  5 Bruce, Elizabeth F        17 Wichita-MV           1:05.44    1:05.52   14  
       31.33  1:05.52                                                      
  6 Bakke, Hannah I           17 Dolphins-AR          1:04.94    1:06.16   13  
       30.86  1:06.16                                                      
  7 Petric, Sara K            17 SSTY-WI              1:06.81    1:06.20   12  
       31.07  1:06.20                                                      
  8 Munson, Stephanie J       17 KMSC-OK              1:07.11    1:07.68   11  
       31.45  1:07.68                                                      
B - Final
  9 Blevins, Mandy S          14 Fast-NT              1:07.58    1:06.14    9  
       30.65  1:06.14                                                      
 10 Hoisington, Abby E        14 KCB-MV               1:07.60    1:06.41    7  
       31.25  1:06.41                                                      
 11 Gersper, Kaileen E        16 DM-NT                1:07.52    1:07.22    6  
       32.23  1:07.22                                                      
 12 Leake, Blair E            16 Spa-MV               1:07.49    1:08.06    5  
       32.25  1:08.06                                                      
 13 Watson, Rachel L          13 Fast-NT              1:07.77    1:08.42    4  
       31.84  1:08.42                                                      
 14 Criss, Colleen E          14 SO-MW                1:08.56    1:08.93    3  
       32.50  1:08.93                                                      
 15 O'Neil, Marcy L           17 PKWY-OZ              1:08.36    1:09.59    2  
       33.05  1:09.59                                                      
 16 Velarde, Lauren L         17 Duke-NM              1:08.64    1:10.05    1  
       33.28  1:10.05                                                      
C - Final
 17 Soelter, Alison J         14 WAS-MV               1:09.38    1:08.52  
       32.27  1:08.52                                                      
 18 Sandlin, Brandy J         14 WMSC-AR              1:08.84    1:09.05  
       32.30  1:09.05                                                      
 19 Hester, Maria N           15 PSST-OK              1:09.70    1:09.25  
       32.80  1:09.25                                                      
 20 Curley, Lauren            17 KMSC-OK              1:08.75    1:09.49  
       32.12  1:09.49                                                      
 21 Carpenter, Emily E        18 Dolphins-AR          1:09.76    1:09.57  
       32.80  1:09.57                                                      
 22 Hilliard, Marsha M        28 SSTY-WI              1:09.72    1:10.02  
       32.55  1:10.02                                                      
 23 O'Neal, Catherine         16 Gold-ST              1:08.76    1:10.15  
       33.01  1:10.15                                                      
 24 Billips, Randee D         17 HSC-GU               1:09.86    1:10.24  
       33.43  1:10.24                                                      
 
Event 10  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
American Rec: $ 51.86  2/1997      Jeremy Linn                         
 Pool Record: % 53.88  12/1998     Jeremy Linn                         
 Meet Qualifying:  1:05.89
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Karnaugh, Ron D           35 Unattached             57.73      55.26   20  
       25.85    55.26                                                      
  2 Kalmikovs, Val               VALP-CA                57.52      56.01   17  
       26.20    56.01                                                      
  3 Jennings, Eric F          18 KMSC-OK                57.09      57.12   16  
       27.13    57.12                                                      
  4 Osborne, Sean M           17 BLST-IA                57.95      57.73   15  
       27.47    57.73                                                      
  5 Glastetter, Matt K        18 GATR-OZ                59.25      59.64   14  
       27.76    59.64                                                      
  6 Mendoza, David P          16 Fast-NT                59.48      59.77   13  
       28.38    59.77                                                      
  7 Marshall, Griffin H       17 DM-NT                1:00.47    1:00.58   12  
       28.09  1:00.58                                                      
  8 Allred, Cameron E         15 Fast-NT              1:00.62    1:01.43   11  
       28.81  1:01.43                                                      
B - Final
  9 Plummer, David E          16 OAA-OK               1:02.09    1:00.16    9  
       28.20  1:00.16                                                      
 10 Reed, Calvin J            17 WMSC-AR              1:01.32    1:00.90    7  
       28.19  1:00.90                                                      
 11 Verdeyen, Stephan H       17 Fast-NT              1:00.92    1:01.17    6  
       28.86  1:01.17                                                      
 12 Kemp, Ryan S              17 Gold-ST              1:02.53    1:02.06    5  
       28.74  1:02.06                                                      
 13 Bowsher, Dennis C         18 DM-NT                1:02.26    1:02.13    4  
       29.44  1:02.13                                                      
 14 Culberson, Eric J         17 Aquakids-AR          1:02.87    1:02.27    3  
       28.63  1:02.27                                                      
 15 Burke, Jason A            16 SO-MW                1:02.87    1:02.49    2  
       29.68  1:02.49                                                      
 16 Combs, Kyle K             17 JTSC-OK              1:02.82    1:03.66    1  
       29.59  1:03.66                                                      
C - Final
 17 Lobaugh, Kurt A           17 Wichita-MV           1:03.03    1:02.36  
       29.40  1:02.36                                                      
 18 Verdeyen, Mike J          15 Fast-NT              1:04.39    1:02.59  
       29.41  1:02.59                                                      
 19 Adams, Matt H             17 RAC-AR               1:03.54    1:03.04  
       29.53  1:03.04                                                      
 20 Degeus, David C           16 KMSC-OK              1:03.66    1:03.46  
       29.46  1:03.46                                                      
 21 Williamson, Ryan R        17 Fast-NT              1:04.10    1:03.53  
       29.42  1:03.53                                                      
 22 Bradburn, Ed D            19 Fast-NT              1:04.10    1:03.67  
       29.22  1:03.67                                                      
 23 Goertzen, A.J. J          15 Swim Newton-MV       1:04.30    1:04.55  
       30.70  1:04.55                                                      
 24 Dunn, Chris D             19 Fast-NT              1:04.50    1:06.09  
       30.72  1:06.09                                                      
 
Event 11  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
American Rec: $ 51.07  12/1998     Jenny Thompson                      
 Pool Record: % 51.07  12/1998     Jenny Thompson                      
 Meet Qualifying:  1:03.19
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Vollmer, Dana W           14 Fast-NT                53.88      53.72   20  
       24.65    53.72                                                      
  2 Goodwin, Bethany A        22 Unattached             55.29      53.77   17  
       25.30    53.77                                                      
  3 Beard, Amanda R           20 NOVA-CA                56.87      54.53   16  
       25.58    54.53                                                      
  4 Blackman, Candace C       15 DM-NT                  56.05      55.80   15  
       26.05    55.80                                                      
  5 Wehrmann, Erin N          17 Fast-NT                56.41      55.99   14  
       26.13    55.99                                                      
  6 Rodriguez, Caroline L     16 Rockwood-OZ            56.24      56.71   13  
       25.90    56.71                                                      
  7 Wheeler, Jenna V          16 Tideriders-AR          57.48      57.52   12  
       26.93    57.52                                                      
  8 Blackman, Jennifer N      15 DM-NT                  58.89      58.16   11  
       27.31    58.16                                                      
B - Final
  9 Murphy, Shannon L         15 Dolphins-AR            59.43      58.26    9  
       27.09    58.26                                                      
 10 Cobourn, Kelly A          17 DM-NT                  58.96      58.53    7  
       27.32    58.53                                                      
 11 Bigger, Katie S           16 KCB-MV                 58.92      58.89    6  
       27.57    58.89                                                      
 12 O'Neil, Marcy L           17 PKWY-OZ                59.56      59.21    5  
       27.70    59.21                                                      
 13 Hyde, Keri A              14 DADS-GU              1:00.04      59.58    4  
       28.25    59.58                                                      
 14 Letendre, Claire A        16 PKWY-OZ                59.89      59.94    3  
       28.28    59.94                                                      
 15 Rogers, Kim K             18 BLST-IA                59.49    1:00.31    2  
       27.95  1:00.31                                                      
 16 Letendre, Denise M        13 PKWY-OZ                59.73    1:00.74    1  
       28.62  1:00.74                                                      
C - Final
 17 Schlesinger, Katie M      16 DADS-GU              1:01.08      59.38  
       28.09    59.38                                                      
 18 Jones, Lindsey C          16 KMSC-OK              1:00.94      59.82  
       28.05    59.82                                                      
 19 Johnson, Caroline S       15 Spa-MV               1:00.72      59.96  
       27.86    59.96                                                      
 20 Bruckert, Tiffany M       15 PKWY-OZ              1:00.19    1:00.22  
       28.11  1:00.22                                                      
 21 Mobley, Danielle U        19 Unattached           1:00.63    1:00.50  
       28.31  1:00.50                                                      
 22 Klinkenborg, Katie L      15 KCB-MV               1:00.83    1:00.88  
       28.75  1:00.88                                                      
 23 Saito, Erika              15 DM-NT                1:01.03    1:01.02  
       28.15  1:01.02                                                      
 24 Gansen, Elizabeth L       17 BLST-IA              1:00.97    1:01.51  
       28.40  1:01.51                                                      
 
Event 12  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
American Rec: $ 45.89  3/1999      Dod Wales                           
 Pool Record: % 46.92  12/1998     Sabir Muhammad                      
 Meet Qualifying:  56.09
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Walker, Neil              22 UN-ST                  50.03      46.44%  20  
       21.33    46.44                                                      
  2 Schroeder, Jarod          28 Unattached             49.60      47.62   17  
       22.06    47.62                                                      
  3 Lezak, Jason E            26 NOVA-CA                51.89      47.80   16  
       21.96    47.80                                                      
  4 Serafimov, Val B          27 UNSPA-MV               49.64      49.37   15  
       22.89    49.37                                                      
  5 Lonergan, John F          22 BETT-IA                50.81      50.14   14  
       23.40    50.14                                                      
  6 Norberg, Stephen T        17 Dolphins-AR            50.62      51.44   13  
       23.96    51.44                                                      
  7 Wiltgen, Steve M          19 SSD-MW                 51.40      51.73   12  
       23.99    51.73                                                      
  8 Stensby, Travis D         17 SO-MW                  51.87      52.76   11  
       24.28    52.76                                                      
B - Final
  9 Weber-Gale, Garrett       16 SSTY-WI                52.50      51.47    9  
       24.22    51.47                                                      
 10 Gusa, Eric M              18 DM-NT                  51.92      51.61    7  
       24.16    51.61                                                      
 11 Lebeau, Charles E         18 JTSC-OK                52.21      51.89    6  
       23.92    51.89                                                      
 12 Schelling, Bobby W        17 Lobo-NM                52.11      52.08    5  
       24.38    52.08                                                      
 13 Jennings, Eric F          18 KMSC-OK                52.07      52.46    4  
       24.16    52.46                                                      
 14 Hasty, Preston E          16 Fast-NT                52.94      52.57    3  
       24.47    52.57                                                      
 15 Sellers, Justin L         15 Wichita-MV             52.31      52.81    2  
       24.59    52.81                                                      
 16 Darmitael, David M        18 CSF-NM                 53.03      53.02    1  
       24.89    53.02                                                      
C - Final
 17 Barham, Mark A            17 Dolphins-AR            54.12      52.09  
       24.54    52.09                                                      
 18 Sarosdy, Will R           16 Gold-ST                53.84      52.45  
       23.86    52.45                                                      
 19 Cyr, Greg N               16 DADS-GU                53.62      53.13  
       25.01    53.13                                                      
 20 Cipra, Eric R             17 KCB-MV                 54.30      54.85  
       25.42    54.85                                                      
 21 McCord, Josh A            16 SO-MW                  55.17      54.88  
       25.78    54.88                                                      
 22 Byars, Bradley 5          15 SSC-IL                 54.69      54.91  
       24.87    54.91                                                      
 23 Ellison, Matt E           16 Fast-NT                55.98      55.57  
       26.25    55.57                                                      
 24 Yip, Matthew H            16 Wichita-MV             55.97      55.90  
       26.12    55.90                                                      
 
Event 13  Women 400 Yard IM
===============================================================================
American Rec: $ 4:02.28  3/1992      Summer Sanders                      
 Pool Record: % 4:10.56  12/1997     Natalie Coughlin                    
 Meet Qualifying:  4:43.69
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Bruce, Caroline C         15 Wichita-MV           4:28.15    4:20.80   20  
       27.58    59.34  1:32.52  2:06.88  2:42.19  3:19.41  3:51.00  4:20.80
  2 Schluntz, Justine O       14 Duke-NM              4:33.18    4:24.24   17  
       28.00  1:00.19  1:34.70  2:08.89  2:46.95  3:25.65  3:55.43  4:24.24
  3 Houlton, Molly A          13 Duke-NM              4:29.60    4:24.27   16  
       28.39  1:00.13  1:33.11  2:05.75  2:44.95  3:23.53  3:54.50  4:24.27
  4 Ferguson, Adrien A        18 KMSC-OK              4:34.38    4:27.18   15  
       27.78    59.41  1:34.41  2:08.74  2:47.31  3:26.28  3:57.14  4:27.18
  5 Stupp, Julie A            15 Rockwood-OZ          4:29.95    4:29.69   14  
       27.64    59.98  1:35.38  2:09.77  2:47.81  3:25.68  3:58.45  4:29.69
  6 Duncan, Danielle A        17 KCB-MV               4:30.16    4:31.32   13  
       28.70  1:02.18  1:37.14  2:11.17  2:48.79  3:27.47  4:00.13  4:31.32
  7 Waller, Rachael C         14 KCB-MV               4:35.87    4:34.99   12  
       29.23  1:02.82  1:38.23  2:13.96  2:54.09  3:34.79  4:05.39  4:34.99
  8 Halvorson, Lori M         14 SwimTulsa-OK         4:32.00    4:35.06   11  
       28.70  1:01.95  1:36.45  2:10.43  2:51.72  3:33.06  4:04.44  4:35.06
B - Final
  9 Bruce, Elizabeth F        17 Wichita-MV           4:36.44    4:34.81    9  
       28.92  1:02.16  1:38.15  2:14.11  2:51.12  3:29.01  4:02.92  4:34.81
 10 Hoisington, Abby E        14 KCB-MV               4:40.48    4:36.88    7  
       30.09  1:05.34  1:40.34  2:15.04  2:53.74  3:33.51  4:05.69  4:36.88
 11 Criss, Karen M            14 SO-MW                4:38.64    4:37.76    6  
       29.75  1:04.77  1:40.25  2:14.69  2:55.18  3:35.75  4:07.67  4:37.76
 12 Rogers, Kim K             18 BLST-IA              4:38.71    4:37.82    5  
       28.46  1:01.46  1:36.53  2:10.84  2:53.01  3:34.96  4:06.93  4:37.82
 13 Wodstrchill, Whitney N    16 CRAA-IA              4:41.39    4:39.57    4  
       29.12  1:03.11  1:36.66  2:10.74  2:53.41  3:37.03  4:08.73  4:39.57
 14 Herre, Lindsay N          16 KCB-MV               4:42.56    4:41.44    3  
       29.87  1:04.25  1:40.25  2:15.75  2:57.45  3:39.75  4:10.96  4:41.44
 15 Hohnstein, Lauren S       15 BLST-IA              4:41.26    4:47.63    2  
       29.68  1:04.56  1:42.57  2:20.23  3:01.53  3:42.41  4:15.50  4:47.63
 16 Brammer, Molly E          14 Dolphins-AR          4:42.91    4:48.24    1  
       29.81  1:05.87  1:41.57  2:17.08  3:00.24  3:44.03  4:17.04  4:48.24
C - Final
 17 Jones, Lindsey C          16 KMSC-OK              4:47.41    4:37.63  
       29.05  1:01.80  1:37.27  2:13.29  2:53.38  3:34.13  4:06.58  4:37.63
 18 Letendre, Denise M        13 PKWY-OZ              4:43.05    4:39.03  
       29.47  1:03.59  1:39.07  2:14.26  2:54.43  3:35.40  4:07.87  4:39.03
 19 Zastrow, Ashley E         16 KCB-MV               4:44.17    4:42.24  
       30.12  1:04.99  1:41.56  2:17.15  2:57.71  3:38.84  4:10.99  4:42.24
 20 Crawford, Emilee L        16 KCB-MV               4:47.12    4:44.10  
       30.60  1:06.09  1:41.61  2:16.44  2:58.37  3:40.03  4:12.76  4:44.10
 21 Bueter, Chelsea L         16 CRAA-IA              4:48.81    4:45.77  
       29.56  1:04.52  1:41.84  2:18.70  2:57.99  3:38.31  4:13.26  4:45.77
 22 Sewell, Lauren D          16 DADS-GU              4:47.59    4:46.55  
       30.87  1:05.95  1:41.13  2:16.26  2:57.45  3:39.69  4:13.81  4:46.55
 23 Lindsey, Daria A          15 Duke-NM              4:45.58    4:46.80  
       30.46  1:05.33  1:42.49  2:19.39  2:59.34  3:39.82  4:14.01  4:46.80
 24 Howell, Megan M           17 KMSC-OK              4:44.10    4:48.46  
       30.11  1:04.49  1:40.89  2:17.29  2:58.74  3:40.93  4:15.02  4:48.46
 
Event 14  Men 400 Yard IM
===============================================================================
American Rec: $ 3:38.18  3/1995      Tom Dolan                           
 Pool Record: % 3:48.28  12/1998     Ron Karnaugh                        
 Meet Qualifying:  4:22.19
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Carvin, Chad              27 Unattached           4:00.31    3:49.27   20  
       24.46    52.49  1:21.49  1:49.66  2:23.52  2:57.84  3:24.14  3:49.27
  2 Karnaugh, Ron D           35 Unattached           4:04.23    3:56.76   17  
       24.59    54.02  1:24.73  1:54.52  2:27.63  3:01.19  3:29.80  3:56.76
  3 Mendoza, David P          16 Fast-NT              4:05.42    4:03.33   16  
       25.68    55.37  1:27.82  1:58.99  2:32.32  3:06.72  3:35.61  4:03.33
  4 Osborne, Sean M           17 BLST-IA              4:12.50    4:05.99   15  
       26.10    57.01  1:28.82  2:00.87  2:34.83  3:09.42  3:37.94  4:05.99
  5 Bockus, Andrew B          17 KMSC-OK              4:06.47    4:08.23   14  
       25.51    54.80  1:26.37  1:57.56  2:33.32  3:10.22  3:39.24  4:08.23
  6 Verdeyen, Stephan H       17 Fast-NT              4:13.19    4:12.44   13  
       25.82    56.40  1:29.09  2:01.96  2:37.03  3:13.00  3:42.97  4:12.44
  7 Darmitael, David M        18 CSF-NM               4:11.99    4:14.17   12  
       25.69    55.90  1:28.62  2:01.04  2:37.99  3:15.03  3:44.62  4:14.17
  8 Dobelbower, Tyler P       18 KCB-MV               4:13.72    4:19.67   11  
       26.71    58.51  1:29.89  2:00.93  2:38.60  3:17.97  3:49.23  4:19.67
B - Final
  9 Sellers, Justin L         15 Wichita-MV           4:13.91    4:10.60    9  
       26.40    56.61  1:29.05  2:01.65  2:37.99  3:14.67  3:43.08  4:10.60
 10 Plummer, David E          16 OAA-OK               4:23.80    4:11.86    7  
       26.30    57.91  1:29.46  2:01.02  2:37.23  3:14.45  3:43.87  4:11.86
 11 Smith, Tyler A            17 KMSC-OK              4:14.64    4:12.36    6  
       26.44    57.16  1:29.64  2:01.21  2:37.94  3:15.29  3:44.75  4:12.36
 12 Toman, Ryan S             19 UNSPA-MV             4:13.74    4:13.09    5  
       26.92    58.06  1:30.64  2:02.83  2:39.47  3:16.38  3:45.50  4:13.09
 13 Allred, Cameron E         15 Fast-NT              4:20.42    4:19.46    4  
       27.52  1:00.30  1:34.22  2:06.76  2:42.64  3:19.03  3:49.72  4:19.46
 14 Sidelnik, Alex S          16 KCB-MV               4:19.84    4:20.25    3  
       25.77    57.62  1:30.40  2:02.19  2:41.42  3:21.70  3:51.65  4:20.25
 15 Goertzen, A.J. J          15 Swim Newton-MV       4:22.24    4:20.80    2  
       28.16  1:00.63  1:35.63  2:09.51  2:45.91  3:22.88  3:52.64  4:20.80
 16 Lee, Brandon J            16 KCB-MV               4:19.37    4:21.58    1  
       27.63  1:00.23  1:35.08  2:10.00  2:47.12  3:24.79  3:53.96  4:21.58
C - Final
 17 Cipra, Eric R             17 KCB-MV               4:25.29    4:21.25  
       26.54    57.84  1:32.73  2:06.82  2:44.18  3:22.38  3:52.30  4:21.25
 18 Bowsher, Dennis C         18 DM-NT                4:24.77    4:22.91  
       27.61    59.25  1:33.96  2:08.07  2:45.93  3:23.92  3:53.87  4:22.91
 19 Koop, Andre L             15 Wichita-MV           4:25.03    4:28.26  
       27.61  1:01.38  1:33.89  2:07.94  2:46.88  3:26.87  3:57.67  4:28.26
 20 Stensby, Travis D         17 SO-MW                4:26.83    4:29.00  
       25.58    56.81  1:31.36  2:05.81  2:46.26  3:26.50  3:58.53  4:29.00
 21 Schafer, Kirk K           17 HSC-GU               4:32.57    4:30.07  
       27.28    58.90  1:33.57  2:08.03  2:48.79  3:29.57  4:00.02  4:30.07
 22 Babicz, Phil J            13 Duke-NM              4:34.82    4:33.49  
       30.99  1:05.33  1:41.04  2:17.23  2:54.69  3:32.66  4:02.62  4:33.49
 23 Deal, Ryan A              17 DADS-GU              4:35.46    4:33.58  
       27.69    59.97  1:33.79  2:07.32  2:47.12  3:27.41  4:00.52  4:33.58
 
Event 15  Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
American Rec: $ 3:14.97  3/1993      Florida                             
 Pool Record: % 3:23.28  2/1995      U of Kansas                         
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dallas Mustangs-NT  'A'                           3:24.00    3:25.90   40  
     1) Hansen, Codie M 15              2) Blackman, Jennifer N 15        
     3) Woods, Kenley R 16              4) Blackman, Candace C 15         
       24.67    50.70  1:15.24  1:41.72  2:07.18  2:35.94  2:59.87  3:25.90
  2 Ft Worth Area Swim Team-NT  'A'                   3:31.05    3:30.12   34  
     1) Blevins, Mandy S 14             2) Conley, Jacqueline M 16        
     3) Wehrmann, Erin N 17             4) Vollmer, Dana W 14             
       25.08    52.95  1:18.80  1:47.50  2:12.71  2:39.86  2:56.93  3:30.12
  3 Kansas City Blazers-MV  'A'                       3:33.09    3:33.69   32  
     1) Duncan, Danielle A 17           2) Waller, Rachael C 14           
     3) Hennessy, Kathryn A 18          4) Smith, Kelsy A 14              
       25.63    53.88  1:19.81  1:47.66  2:12.90  2:40.41  3:06.11  3:33.69
  4 Schroeder Swim Team-WI  'A'                       3:35.00    3:34.85   30  
     1) Petric, Sara K 17               2) Will, Ali M 17                 
     3) Hilliard, Marsha M 28           4) Will, Jenny C 15               
       24.55    51.10  1:16.98  1:44.84  2:11.14  2:39.62  3:05.39  3:34.85
  5 Little Rock Arkansas Dolphins-AR  'A'             3:34.47    3:35.36   28  
     1) Murphy, Shannon L 15            2) Brammer, Molly E 14            
     3) Bakke, Hannah I 17              4) Carpenter, Emily E 18          
       25.40    52.96  1:18.75  1:47.22  2:13.88  2:42.85  3:07.79  3:35.36
  6 Dallas Mustangs-NT  'B'                           3:38.00    3:37.95   26  
     1) Cobourn, Kelly A 17             2) Barnett, Caroline R 13         
     3) Grubb, Meredith E 13            4) Gunning, Kate O 15             
       25.67    53.88  1:19.84  1:48.74  2:14.76  2:43.93  3:09.75  3:37.95
  7 Swim Omaha-MW  'A'                                     NT    3:38.60   24  
     1) Kocsis, Jenn A 13               2) Criss, Colleen E 14            
     3) Arntz, Kaitlin L 13             4) Criss, Karen M 14              
       26.28    55.71  1:22.52  1:51.14  2:17.18  2:45.35  3:10.88  3:38.60
  8 Ft Worth Area Swim Team-NT  'B'                        NT    3:39.48   22  
     1) McGowan, Elizabeth A 17         2) Steenberf, Georgia L 16        
     3) Watson, Sarah E 15              4) Browning, Amy K 15             
       25.90    54.05  1:20.57  1:49.74  2:16.09  2:45.07  3:11.08  3:39.48
  9 Kansas City Blazers-MV  'B'                       3:42.09    3:39.62   18  
     1) Herre, Lindsay N 16             2) Hansen, Kristi M 17            
     3) Bigger, Katie S 16              4) Crawford, Emilee L 16          
       26.34    54.07  1:20.09  1:48.37  2:14.96  2:43.92  3:10.64  3:39.62
 10 Kerr McGee Swim Club-OK  'A'                      3:42.93    3:39.66   14  
     1) Ferguson, Adrien A 18           2) Herndon, Robin E 18            
     3) Curley, Lauren 17               4) Howell, Megan M 17             
       26.02    53.42  1:20.12  1:48.88  2:15.24  2:44.46  3:10.96  3:39.66
 11 Parkway Swim Club-OZ  'A'                         3:39.09    3:40.87   12  
     1) Bruckert, Tiffany M 15          2) Scott, Jenny A 17              
     3) Murphy, Corinne A 17            4) O'Neil, Marcy L 17             
       25.86    54.38  1:20.74  1:49.89  2:16.43  2:46.24  3:12.21  3:40.87
 12 DadsClub Swim Team-GU  'A'                        3:40.00    3:41.16   10  
     1) Schlesinger, Katie M 16         2) Ramsey, Allison L 16           
     3) Wetteraur, Emily J 17           4) Hyde, Keri A 14                
       26.48    54.66  1:21.47  1:50.53  2:17.79  2:46.87  3:12.73  3:41.16
 13 Black Hawk Area Swim Team-IA  'A'                 3:38.99    3:41.57    8  
     1) Noah, Erica J 18                2) Rogers, Kim K 18               
     3) Smith, Rachel I 17              4) Gansen, Elizabeth L 17         
       25.97    54.69  1:21.62  1:51.66  2:18.18  2:46.91  3:12.94  3:41.57
 14 Wichita Swim Club-MV  'A'                         3:43.28    3:44.27    6  
     1) Knopp, Emily J 16               2) Phillips, Tiffany M 18         
     3) Hahn, Megan L 17                4) Bruce, Caroline C 15           
       27.47    57.69  1:24.18  1:53.85  2:21.58  2:51.39  3:16.70  3:44.27
 15 Schroeder Swim Team-WI  'B'                       3:43.00    3:44.33    4  
     1) Hathaway, Clare A 14            2) Koehn, Ashley M 18             
     3) Boehme, Stephanie R 15          4) Wallach, Meghan J 17           
       27.10    56.16  1:22.52  1:51.29  2:18.30  2:47.61  3:14.72  3:44.33
 16 Oklahoma Aquatics Allianc-OK  'A'                 3:42.23    3:44.37    2  
     1) Sutton, Jessica L 17            2) Kezbers, Krista M 16           
     3) Thompson, Elizabeth J 13        4) Albrecht, Rachael L 16         
       26.77    56.38  1:23.15  1:51.50  2:17.94  2:47.52  3:14.83  3:44.37
 17 Houston Swim Club-GU  'A'                         3:49.76    3:45.69  
     1) Tapscott, Emma S 16             2) Billips, Randee D 17           
     3) Doyle-Coney, Kirstin M 16       4) Mendenhall, Leslie A 17        
       26.36    56.47  1:23.70  1:54.18  2:20.30  2:49.43  3:15.95  3:45.69
 18 Tsunami Swim Team-MV  'A'                         3:52.00    3:47.43  
     1) King, Raichelle N 14            2) Reabe, Shannon B 15            
     3) Pallo, Cassy M 20               4) Sanders, Erin E 17             
       27.27    56.28  1:22.91  1:52.16  2:19.08  2:48.68  3:16.57  3:47.43
 19 Black Hawk Area Swim Team-IA  'B'                 3:44.99    3:48.90  
     1) Winterhof, Keaghan K 16         2) Peters, Sarah J 16             
     3) Schminke, Brittany A 16         4) Hohnstein, Lauren S 15         
       27.79    57.15  1:24.04  1:52.98  2:21.50  2:53.23  3:20.08  3:48.90
 20 Kerr McGee Swim Club-OK  'B'                           NT    3:49.49  
     1) Munson, Stephanie J 17          2) Sprinkle, Linzy N 13           
     3) Jones, Lindsey C 16             4) Curley, Jacqueline 16          
       27.48    57.95  1:26.23  1:55.79  2:22.81  2:51.70  3:19.40  3:49.49
 21 Hendrix Aquakids-AR  'A'                          3:47.11    3:50.63  
     1) Magee, Molly D 13               2) Edwards, Sarah E 12            
     3) Silvestri, Chelsea T 14         4) Beard, Elyse M 17              
       27.42    57.79  1:25.01  1:54.35  2:21.73  2:51.64  3:19.39  3:50.63
 22 DadsClub Swim Team-GU  'B'                        3:50.00    3:56.09  
     1) Aguilar, Regina R 16            2) Wilkinson, Lanette R 17        
     3) Tyler, Grace O 17               4) Sewell, Lauren D 16            
       27.81    57.55  1:26.08  1:56.92  2:26.14  2:58.15  3:25.34  3:56.09
 -- Springfield Aquatics-MV  'A'                      3:48.71         DQ  
     1) Johnson, Caroline S 15          2) Green, Sara E 15               
     3) Brosseau, Katie E 14            4) O'Neal, Debb M 16              
       25.75    53.11  1:20.65  1:50.74  2:17.85  2:47.52  3:14.21       DQ
 
Event 16  Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
American Rec: $ 2:49.80  3/2001      Texas                               
 Pool Record: % 2:56.17  3/1993      U of Kansas                         
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ft Worth Area Swim Team-NT  'A'                   3:16.18    3:11.54   40  
     1) Standerfer, John A 21           2) Hasty, Preston E 16            
     3) Mendoza, David P 16             4) Cowen, Ronald L 21             
       23.21    48.31  1:11.70  1:37.00  2:00.09  2:25.15  2:47.17  3:11.54
  2 Kerr McGee Swim Club-OK  'A'                      3:14.52    3:13.24   34  
     1) Jennings, Eric F 18             2) Hurt, Nic L 17                 
     3) Bockus, Andrew B 17             4) Smith, Tyler A 17              
       23.49    49.22  1:12.23  1:37.07  1:59.62  2:24.75  2:47.97  3:13.24
  3 Kansas City Blazers-MV  'A'                       3:14.09    3:14.21   32  
     1) Jaben, Max G 15                 2) Sidelnik, Alex S 16            
     3) Lewis, Brad R 16                4) Lee, Brandon J 16              
       22.27    46.31  1:09.30  1:34.96  1:58.57  2:24.51  2:48.27  3:14.21
  4 Little Rock Arkansas Dolphins-AR  'A'             3:11.27    3:15.71   30  
     1) Norberg, Stephen T 17           2) McAlister, Colin A 17          
     3) Barham, Mark A 17               4) Lambert, Chase S 14            
       22.30    46.59  1:10.13  1:35.58  1:59.09  2:24.92  2:49.20  3:15.71
  5 Dallas Mustangs-NT  'A'                           3:10.00    3:16.15   28  
     1) Hansen, Andrew A 17             2) Gusa, Eric M 18                
     3) Marshall, Griffin H 17          4) Toth, Fabian A 17              
       22.88    48.24  1:10.64  1:35.70  1:59.23  2:26.30  2:50.13  3:16.15
  6 Wichita Swim Club-MV  'A'                         3:20.58    3:18.09   26  
     1) Nath, Luke M 16                 2) Mosier, Drew C 17              
     3) Sellers, Justin L 15            4) Lobaugh, Kurt A 17             
       23.47    48.74  1:04.10  1:38.90  2:02.82  2:29.85  2:52.58  3:18.09
  7 Ft Worth Area Swim Team-NT  'B'                   3:19.99    3:18.87   24  
     1) Weidemann, Alex J 18            2) Vollmer, Nick B 16             
     3) Verdeyen, Mike J 15             4) Verdeyen, Stephan H 17         
       23.95    49.91  1:13.37  1:38.63  2:02.33  2:28.45  2:52.65  3:18.87
  8 Gator Swim Team-OZ  'A'                           3:28.00    3:26.39   22  
     1) Troxel, Steffan J 15            2) Glastetter, Matt K 18          
     3) Kuper, Jameson A 14             4) Statler, Zachary C 14          
       24.57    51.77  1:14.97  1:41.17  2:05.61  2:33.10  2:58.53  3:26.39
  9 Kerr McGee Swim Club-OK  'B'                      3:56.84    3:26.92   18  
     1) Prince, Jared H 16              2) Smith, Brian J 15              
     3) Young, Michael S 17             4) Swisher, Alex A 14             
       23.77    50.16  1:14.58  1:41.13  2:05.92  2:33.30  2:58.68  3:26.92
 10 Swim Omaha-MW  'A'                                     NT    3:32.38   14  
     1) Campbell, Grant H 16            2) Stensby, Travis D 17           
     3) Burke, Jason A 16               4) McCord, Josh A 16              
       24.48    50.82  1:15.15  1:42.99  2:09.57  2:39.13  3:04.50  3:32.38
 -- Texas Gold-ST  'A'                                3:22.56        SCR  
     1) Kemp, Ryan S 17                 2) Sarosdy, Will R 16             
     3) Gower, Justin R 18              4) Eakin, Jeff F 17
ADVERTISEMENT


ADVERTISEMENT