ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
--- Results, Rankings, and Records ---
USA Swimming National Disability Championships Day 3
6/24/2001-6/24/2001
Phoenix, Arizona USA

Phoenix Swim Foundation 
                     USA Swimming Disability Championships                     
                  June 22-24, 2001   Phoenix, AZ    #AZ1SW14                   
                                    Results                                    
 
Event 32  Men 400 LC Meter IM S14
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Hanson, Austin            28 Wilmington Waves-NC  8:23.74    8:24.77  
       55.49  2:05.67  3:08.55  4:09.13  5:29.58  6:42.13  7:36.78  8:24.77
 
Event 32  Men 400 LC Meter IM SM9
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Perry, Jarrett            14 Wichita-MV           5:51.87    5:42.08  
       35.62  1:21.75  2:03.08  2:43.27  3:34.67  4:25.39  5:04.44  5:42.08
  2 McLemore, Allen           39 Lakeshore-SE         7:41.71    7:30.85  
       50.20  1:49.22  2:49.44  3:46.86  4:53.41  5:59.14  6:45.90  7:30.85
 
Event 33  Women 50 LC Meter Breaststroke SB1
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Hernandez, Virginia       33 MEX                  2:01.11    1:58.75  
 
Event 33  Women 50 LC Meter Breaststroke SB3
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Valle, Patricia           32 MEX                  1:04.66    1:03.36  
  2 Jonkers, Marayke          19 AUS                  1:05.19    1:03.58  
  3 Duran, Consuelo           31 MEX                  1:14.15    1:10.85  
  4 Callies, Lynsay           17 UNA-CO               1:23.17    1:23.73  
 
Event 34  Men 50 LC Meter Breaststroke SB1
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Tronco, Cristopher        15 MEX                  1:14.50    1:17.63  
  2 Lovejoy, Curtis           44 CAD-GA               1:37.70    1:43.61  
  3 Cantinho, Albere          28 Unattached           2:18.48    2:23.52  
 
Event 34  Men 50 LC Meter Breaststroke SB2
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Castorena, Arnulfo        32 MEX                  1:02.61      58.89  
  2 DeMarco, Michael          32 SDB-SI               1:18.32    1:15.83  
 
Event 34  Men 50 LC Meter Breaststroke SB3
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Torres, Xavier            27 Unattached             56.32      55.67  
  2 Montiel, Emilio           35 MEX                    59.96    1:00.65  
 
Event 35  Women 100 LC Meter Butterfly S6
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Van Anne, Brandi          14 Fort Collins-CO      1:55.94    1:54.98  
       53.78  1:54.98                                                      
 
Event 35  Women 100 LC Meter Butterfly S7
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Gruen, Deborah            13 Hamden-CT            1:57.89    1:57.33  
       56.03  1:57.33                                                      
 
Event 35  Women 100 LC Meter Butterfly S8
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Cole, Andrea              17 CAN                  1:30.82    1:28.37  
       42.40  1:28.37                                                      
  2 Stockham, Brooke          19 AUS                  1:34.35    1:28.89  
       41.50  1:28.89                                                      
  3 Davis, Toni               19 Team Elite-PV        1:39.97    1:40.32  
       44.48  1:40.32                                                      
 
Event 35  Women 100 LC Meter Butterfly S9
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Bailey, Kate              19 AUS                  1:19.26    1:19.18  
       37.46  1:19.18                                                      
  2 Guarascio, Alexandra      17 CAN                  1:29.79    1:24.49  
       39.44  1:24.49                                                      
  3 Smith, Jessica            16 AUS                  1:28.86    1:26.06  
       39.08  1:26.06                                                      
  4 Durrant, Jen              15 Oak Forest-IL        1:49.48    1:43.66  
       45.33  1:43.66                                                      
  5 Lee, Sandy                25 RIC-IL               1:53.82    1:51.04  
       48.25  1:51.04                                                      
  6 Galbrecht, Sarah          12 UNA-MN               2:13.15    2:05.28  
       56.16  2:05.28                                                      
 
Event 35  Women 100 LC Meter Butterfly S10
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Chandler, Katy            15 NOVA-CA              1:19.78    1:18.10  
       36.22  1:18.10                                                      
  2 Polinario, Anne           21 CAN                  1:26.49    1:23.56  
       38.47  1:23.56                                                      
  3 Garrison, Ivy             12 Rocket City-SE       1:33.96    1:36.31  
       45.83  1:36.31                                                      
  4 MacDougall, Hannah        13 AUS                  1:41.77    1:38.15  
       43.13  1:38.15                                                      
  5 McDonald, Nicole          15 UNA-MI               1:47.45    1:47.25  
       48.35  1:47.25                                                      
 
Event 35  Women 100 LC Meter Butterfly S11
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Barrett, Elaine           24 GBR                  1:22.18    1:22.95  
       38.19  1:22.95                                                      
 
Event 35  Women 100 LC Meter Butterfly S12
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Jolliff, Tiffany          14 Bloomington-IL       1:32.23    1:30.07  
       41.47  1:30.07                                                      
 
Event 35  Women 100 LC Meter Butterfly S14
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Paton, Siobhan            17 AUS                  1:14.28    1:10.30  
       33.57  1:10.30                                                      
  2 Elsener, Lisa             32 Blazers-MV           1:28.93    1:30.00  
       41.25  1:30.00                                                      
  3 Clark, Andrea             19 RACE-NI              1:46.79    1:42.12  
       44.88  1:42.12                                                      
 -- Garrett, Lia              27 XCEL-SE              2:18.82         DQ  
       59.51       DQ                                                      
 
Event 36  Men 100 LC Meter Butterfly S6
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Purdy, Adam               20 CAN                  1:35.00    1:32.30  
       42.81  1:32.30                                                      
 
Event 36  Men 100 LC Meter Butterfly S7
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Barber, Ritchie           20 GBR                  1:21.52    1:22.15  
       36.77  1:22.15                                                      
  2 Kamber, Daniel            19 Lakeshore-SE         1:36.72    1:31.50  
       41.15  1:31.50                                                      
  3 Hosea, Kevin              16 Blue Ash-OH          1:47.25    1:48.32  
       42.31  1:48.32                                                      
 
Event 36  Men 100 LC Meter Butterfly S8
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Long, Giles               24 GBR                  1:14.87    1:09.17  
       32.50  1:09.17                                                      
  2 Mohr, Travis              20 KIDS-MA              1:24.63    1:19.87  
       36.60  1:19.87                                                      
  3 Ramirez, Onel             15 UNA-MA               1:48.99    1:40.72  
       46.16  1:40.72                                                      
  4 Blaylock, Jodie           17 Cascade-PN           1:44.81    1:41.03  
       46.83  1:41.03                                                      
  5 Davies, Jim               17 Harford Y-MD         1:48.11    1:42.43  
       44.40  1:42.43                                                      
 
Event 36  Men 100 LC Meter Butterfly S9
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Crisp, James              18 GBR                  1:13.51    1:09.07  
       32.34  1:09.07                                                      
  2 Sales, Brad               19 CAN                  1:14.72    1:13.29  
       34.04  1:13.29                                                      
  3 Concha, Alejandro         17 MEX                  1:39.30    1:30.74  
       40.97  1:30.74                                                      
 -- Haley, Andrew             27 CAN                  1:08.37         DQ  
       30.82       DQ                                                      
 
Event 36  Men 100 LC Meter Butterfly S10
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Gagnon, Philippe          21 CAN                  1:01.60    1:01.20  
       28.91  1:01.20                                                      
  2 Bell, Daniel              16 AUS                  1:05.22    1:04.91  
       29.80  1:04.91                                                      
  3 Palfery, Michael          18 AUS                  1:11.77    1:11.78  
       33.45  1:11.78                                                      
 
Event 36  Men 100 LC Meter Butterfly S12
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Sharpe, Ian               30 GBR                  1:09.93    1:05.24  
       30.35  1:05.24                                                      
 
Event 36  Men 100 LC Meter Butterfly S13
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 May, Jeff                 29 UNA-AZ               1:27.11    1:20.00  
       34.96  1:20.00                                                      
 
Event 36  Men 100 LC Meter Butterfly S14
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Pugh, Chris               17 GBR                  1:08.48    1:03.23  
       29.77  1:03.23                                                      
  2 Cross, Paul               22 AUS                  1:04.91    1:04.33  
       30.51  1:04.33                                                      
  3 Donachie, Patrick         18 AUS                  1:11.88    1:12.24  
       31.25  1:12.24                                                      
  4 Mazur, Richard            14 Mission Viejo-CA     1:22.90    1:22.24  
       36.88  1:22.24                                                      
  5 Miyares, Andres           18 Metro of Miami-FG    1:27.59    1:27.87  
       40.05  1:27.87                                                      
 
Event 37  Women 200 LC Meter Breaststroke S11
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Harrison, Elaine          14 Brantford            4:26.97    4:26.77  
       59.46  2:06.93  3:17.43  4:26.77                                    
  2 Mielke, Judy              21 FSC-MN               5:30.56    5:12.77  
     1:08.66  2:29.68  3:54.42  5:12.77                                    
 
Event 37  Women 200 LC Meter Breaststroke S13
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Cote, Kirby               16 CAN                  2:54.08    2:52.41  
       39.53  1:23.15  2:07.67  2:52.41                                    
 
Event 37  Women 200 LC Meter Breaststroke S14
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Aberley, Alicia           17 AUS                  2:56.24    2:54.16  
       40.70  1:24.79  2:09.84  2:54.16                                    
  2 Elsener, Lisa             32 Blazers-MV           3:40.85    3:40.50  
       47.99  1:43.12  2:41.19  3:40.50                                    
 
Event 37  Women 200 LC Meter Breaststroke SB4
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Sheridan, Kara            21 UNA-OH               6:49.94    6:39.26  
     1:28.81  3:14.75  5:00.29  6:39.26                                    
 
Event 37  Women 200 LC Meter Breaststroke SB6
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Green, Judith             34 AUS                  3:58.23    3:58.66  
       55.04  1:56.58  2:59.23  3:58.66                                    
  2 Beeler, Barbara           37 SDB-SI               6:31.96    6:38.18  
     1:34.48  3:12.65  4:57.71  6:38.18                                    
 
Event 37  Women 200 LC Meter Breaststroke SB7
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Williams, Stacey          20 AUS                  4:04.96    3:57.29  
       53.58  1:53.04  2:56.25  3:57.29                                    
 
Event 37  Women 200 LC Meter Breaststroke SB8
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Rost, Michele             44 Duke City-NM         5:09.74    5:07.66  
     1:09.25  2:26.89  3:48.92  5:07.66                                    
 
Event 37  Women 200 LC Meter Breaststroke SB9
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Wymelenberg, Lynn         45 UNA-MD               4:35.09    4:30.51  
     1:02.10  2:10.74  3:22.00  4:30.51                                    
 
Event 38  Men 200 LC Meter Breaststroke S13
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Hornyak, Adam             19 Brantford            3:16.10    3:14.21  
       42.82  1:32.09  2:23.28  3:14.21                                    
 
Event 38  Men 200 LC Meter Breaststroke S14
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Perry, Nicholas           20 Metro of Miami-FG    3:39.41    3:39.09  
       50.79  1:46.27  2:45.41  3:39.09                                    
  2 Chai, Phillip             20 Metro of Miami-FG    4:18.38    4:18.39  
       58.83  2:04.72  3:15.08  4:18.39                                    
 
Event 38  Men 200 LC Meter Breaststroke SB7
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Garcia-Tolson, Rudy       12 Riverside Aquati-CA  4:10.92    4:13.53  
       58.28  2:03.91  3:10.52  4:13.53                                    
 
Event 39  Women 100 LC Meter Freestyle S1
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Johnson, Jennifer         29 Peninsula-SI         4:59.99    4:42.13  
     2:20.34  4:42.13                                                      
 
Event 39  Women 100 LC Meter Freestyle S2
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Hernandez, Virginia       33 MEX                  3:21.11    3:23.26  
     1:38.35  3:23.26                                                      
 
Event 39  Women 100 LC Meter Freestyle S3
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Valle, Patricia           32 MEX                  2:16.06    2:15.10  
     1:05.84  2:15.10                                                      
  2 Gonzalez, Marina          27 FAD                  3:47.15    3:49.70  
     1:54.02  3:49.70                                                      
 
Event 39  Women 100 LC Meter Freestyle S4
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Angelelli, Cheryl         32 UNA-MI               1:57.42    1:54.21  
       53.54  1:54.21                                                      
  2 Castro, Hilda             15 MEX                  2:39.86    2:39.11  
     1:13.26  2:39.11                                                      
  3 Duran, Consuelo           31 MEX                  2:48.15    2:48.45  
     1:17.06  2:48.45                                                      
 
Event 39  Women 100 LC Meter Freestyle S5
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Dannhaeuser, Marie        21 CAN                  1:42.49    1:38.83  
       48.36  1:38.83                                                      
  2 Hayley, Jeanne            24 RIC-IL               2:00.25    2:02.14  
       59.16  2:02.14                                                      
 
Event 39  Women 100 LC Meter Freestyle S6
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Brooks, Stephanie         19 RIC-IL               1:29.00    1:25.25  
       41.81  1:25.25                                                      
  2 Gonzalez, Doramitzi       18 MEX                  1:30.00    1:25.40  
       41.55  1:25.40                                                      
  3 Lewis, Nyree              20 GBR                  1:38.91    1:35.16  
       46.69  1:35.16                                                      
  4 Van Anne, Brandi          14 Fort Collins-CO      1:48.70    1:45.03  
       51.52  1:45.03                                                      
  5 Langner, Angel            18 Lakeshore-SE         1:53.56    1:48.12  
       52.70  1:48.12                                                      
 
Event 39  Women 100 LC Meter Freestyle S7
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Piergalline, Melissa      20 GRA-MA               1:27.10    1:25.20  
       39.62  1:25.20                                                      
  2 Beck, Mary-Christine      14 UNA-CT               1:47.58    1:40.71  
       47.25  1:40.71                                                      
  3 Gilmore, Lucy             17 Pulaski Y-VA         1:46.30    1:42.37  
       49.92  1:42.37                                                      
  4 Staeffler, Alissa         14 SHAD-PN              1:44.88    1:46.82  
       49.04  1:46.82                                                      
 
Event 39  Women 100 LC Meter Freestyle S8
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Cole, Andrea              17 CAN                  1:21.52    1:19.28  
       38.88  1:19.28                                                      
  2 Davis, Toni               19 Team Elite-PV        1:32.34    1:31.19  
       42.12  1:31.19                                                      
  3 Shannon, Christy          27 Peninsula-SI         1:38.28    1:36.03  
       45.13  1:36.03                                                      
 
Event 39  Women 100 LC Meter Freestyle S9
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Geiger, Darda             18 CAN                  1:11.07    1:10.36  
       34.58  1:10.36                                                      
  2 Guarascio, Alexandra      17 CAN                  1:17.79    1:13.97  
       35.63  1:13.97                                                      
  3 Smith, Jessica            16 AUS                  1:18.32    1:15.31  
       35.79  1:15.31                                                      
  4 Schoenberg, Sharon        17 Lakeshore-SE         1:22.10    1:18.90  
       37.75  1:18.90                                                      
  5 Durrant, Jen              15 Oak Forest-IL        1:24.20    1:22.76  
       39.63  1:22.76                                                      
  6 Lee, Sandy                25 RIC-IL               1:32.59    1:29.50  
       42.65  1:29.50                                                      
  7 Galbrecht, Sarah          12 UNA-MN               1:28.85    1:32.69  
       41.23  1:32.69                                                      
  8 Gibbs, Kate               11 Poseidon-VA          1:36.07    1:35.41  
       45.03  1:35.41                                                      
 
Event 39  Women 100 LC Meter Freestyle S10
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Berner, Kendra            20 Coho-IL              1:06.67    1:05.81  
       32.32  1:05.81                                                      
  2 Bailey, Sarah             23 GBR                  1:08.85    1:07.04  
       32.96  1:07.04                                                      
  3 Chandler, Katy            15 NOVA-CA              1:09.80    1:08.45  
       33.33  1:08.45                                                      
  4 Norris, Karen             36 UNA-CA               1:14.51    1:12.18  
       34.69  1:12.18                                                      
  5 Levy, Emily               18 San Jose-PC          1:16.59    1:15.60  
       35.71  1:15.60                                                      
  6 MacDougall, Hannah        13 AUS                  1:18.26    1:17.36  
       36.52  1:17.36                                                      
  7 Wymelenberg, Lynn         45 UNA-MD               1:23.55    1:25.38  
       41.72  1:25.38                                                      
  8 McDonald, Nicole          15 UNA-MI               1:28.97    1:28.02  
       41.60  1:28.02                                                      
 
Event 39  Women 100 LC Meter Freestyle S11
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Barrett, Elaine           24 GBR                  1:22.89    1:21.82  
       39.47  1:21.82                                                      
  2 Tuomela, Jessica          17 CAN                  1:26.08    1:23.26  
       38.50  1:23.26                                                      
  3 Sommer, Mandy             22 Omaha Suburban-MW    1:33.06    1:30.78  
       43.34  1:30.78                                                      
  4 Brown, Donna              42 UNA-WV               1:36.72    1:34.42  
       43.86  1:34.42                                                      
  5 Heist, Kristine           32 UNA-MA               1:34.68    1:34.87  
       43.67  1:34.87                                                      
  6 Harrison, Elaine          14 Brantford            1:36.34    1:38.39  
       47.16  1:38.39                                                      
  7 Nashleanas, Ashley        14 Sioux City-IA        1:42.69    1:44.48  
 
Event 39  Women 100 LC Meter Freestyle S13
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Gotell, Chelsey           15 CAN                  1:05.65    1:05.27  
       30.71  1:05.27                                                      
  2 Butcher, Jennifer         28 Columbia Y-OR        1:08.23    1:06.25  
       31.34  1:06.25                                                      
  3 Burk, Whitney             15 Brantford            1:34.55    1:34.47  
       44.62  1:34.47                                                      
 
Event 39  Women 100 LC Meter Freestyle S14
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Wiscombe, Tracy           21 GBR                  1:10.01    1:04.29  
       31.84  1:04.29                                                      
  2 Paton, Siobhan            17 AUS                  1:05.31    1:04.46  
       31.82  1:04.46                                                      
  3 Aberley, Alicia           17 AUS                  1:08.30    1:07.79  
       33.03  1:07.79                                                      
  4 Garrett, Lia              27 XCEL-SE              1:41.73    1:37.46  
       46.93  1:37.46                                                      
 
Event 40  Men 100 LC Meter Freestyle S1
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Tronco, Cristopher        15 MEX                  2:40.01    2:43.95  
     1:15.19  2:43.95                                                      
  2 Merheb, Omar              21 UNA-AZ               4:20.75    4:26.38  
     2:10.34  4:26.38                                                      
 
Event 40  Men 100 LC Meter Freestyle S2
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Lovejoy, Curtis           44 CAD-GA               2:46.15    2:53.09  
     1:14.05  2:53.09                                                      
  2 Ross, Wayne               35 UNA-NE               4:14.36    4:05.89  
     1:59.90  4:05.89                                                      
 
Event 40  Men 100 LC Meter Freestyle S3
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 DeMarco, Michael          32 SDB-SI               2:48.45    2:40.02  
     1:17.77  2:40.02                                                      
  2 Cantinho, Albere          28 Unattached           2:56.51    2:55.12  
     1:21.31  2:55.12                                                      
 
Event 40  Men 100 LC Meter Freestyle S4
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Reyes, Juan               19 MEX                  1:41.49    1:42.33  
       50.71  1:42.33                                                      
  2 McCarthy, Joe             21 TST-SI               1:44.92    1:42.43  
       49.74  1:42.43                                                      
  3 Castorena, Arnulfo        32 MEX                  1:49.47    1:44.39  
       49.94  1:44.39                                                      
 
Event 40  Men 100 LC Meter Freestyle S5
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Torres, Xavier            27 Unattached           1:33.27    1:29.62  
       43.59  1:29.62                                                      
  2 Dominguez, Vidal          31 MEX                  1:47.94    1:46.92  
       52.68  1:46.92                                                      
  3 Vasquez, Augusto          41 PERU                 1:47.79    1:47.53  
       49.86  1:47.53                                                      
  4 Ramirez, Sebastian        26 FAD                  1:50.41    1:48.66  
       50.53  1:48.66                                                      
  5 McGraw, Ryan              18 Dearborn Rec-MI      2:05.13    2:24.31  
     1:07.45  2:24.31                                                      
 
Event 40  Men 100 LC Meter Freestyle S6
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Kindred, Sascha           23 GBR                  1:17.32    1:14.37  
       35.67  1:14.37                                                      
  2 Purdy, Adam               20 CAN                  1:28.56    1:25.58  
       41.19  1:25.58                                                      
  3 Pastore, Diego            21 FAD                  1:33.03    1:38.46  
       44.55  1:38.46                                                      
 
Event 40  Men 100 LC Meter Freestyle S7
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Roberts, David            21 GBR                  1:04.07    1:03.26  
       31.00  1:03.26                                                      
  2 Walker, Matthew           23 GBR                  1:09.26    1:06.53  
       32.40  1:06.53                                                      
  3 Harris, Alex              26 AUS                  1:12.12    1:09.09  
       31.76  1:09.09                                                      
  4 Lindsay, Andrew           26 GBR                  1:10.90    1:09.69  
       33.15  1:09.69                                                      
  5 Penner, Bob               24 CAN                  1:14.03    1:11.68  
       35.29  1:11.68                                                      
  6 Noll, Douglas             22 UNA-AZ               1:13.19    1:13.08  
       35.28  1:13.08                                                      
  7 Cossar, Jose              25 FAD                  1:18.84    1:18.25  
       37.30  1:18.25                                                      
  8 Hosea, Kevin              16 Blue Ash-OH          1:24.17    1:23.94  
       39.04  1:23.94                                                      
 
Event 40  Men 100 LC Meter Freestyle S8
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Austin, Ben               20 AUS                  1:03.84    1:04.01  
       30.27  1:04.01                                                      
  2 Mohr, Travis              20 KIDS-MA              1:11.34    1:08.88  
       33.54  1:08.88                                                      
  3 Blaylock, Jodie           17 Cascade-PN           1:24.44    1:17.28  
       36.82  1:17.28                                                      
  4 Ramirez, Onel             15 UNA-MA               1:18.80    1:18.04  
       36.41  1:18.04                                                      
  5 Davies, Jim               17 Harford Y-MD         1:22.34    1:21.69  
       37.61  1:21.69                                                      
 
Event 40  Men 100 LC Meter Freestyle S9
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Crisp, James              18 GBR                  1:08.53    1:01.13  
       29.13  1:01.13                                                      
  2 Haley, Andrew             27 CAN                  1:04.35    1:03.19  
       31.29  1:03.19                                                      
  3 Domotor, Rich             19 UNA-NJ               1:03.74    1:03.39  
       30.15  1:03.39                                                      
  4 Loli, Luis                28 PERU                 1:13.40    1:11.35  
       34.09  1:11.35                                                      
  5 Icard, Dustin             17 UNA-MI               1:20.62    1:20.86  
       37.46  1:20.86                                                      
 
Event 40  Men 100 LC Meter Freestyle S10
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Huot, Benoit              17 CAN                    57.55      57.11  
       27.88    57.11                                                      
  2 Bell, Daniel              16 AUS                  1:03.40      59.99  
       29.89    59.99                                                      
  3 Palfery, Michael          18 AUS                  1:03.24    1:02.10  
       30.86  1:02.10                                                      
  4 Zook, Justin              15 Mach 3 Flyers-MN     1:03.37    1:02.11  
       29.78  1:02.11                                                      
 
Event 40  Men 100 LC Meter Freestyle S11
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Tildesley, Donovan        16 CAN                  1:05.04    1:03.86  
       30.66  1:03.86                                                      
 
Event 40  Men 100 LC Meter Freestyle S12
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Leach, Darren             25 GBR                    58.32      58.45  
       27.96    58.45                                                      
  2 Sharpe, Ian               30 GBR                  1:10.46    1:07.78  
       31.80  1:07.78                                                      
 
Event 40  Men 100 LC Meter Freestyle S13
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Emmett, Tyler             20 CAN                    58.36      57.96  
       27.89    57.96                                                      
  2 Fox, Chris                22 GBR                    59.13      58.26  
       28.55    58.26                                                      
  3 May, Jeff                 29 UNA-AZ               1:06.17    1:04.53  
       31.38  1:04.53                                                      
  4 Karn, Justin              20 Brantford            1:10.57    1:09.51  
       33.55  1:09.51                                                      
  5 Hornyak, Adam             19 Brantford            1:10.38    1:10.65  
       32.83  1:10.65                                                      
  6 Millican, Calvin          15 Brantford            1:21.71    1:20.64  
       37.77  1:20.64                                                      
 
Event 40  Men 100 LC Meter Freestyle S14
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Pike, Stewart             19 AUS                  1:00.37      58.13  
       28.29    58.13                                                      
  2 Dart, Franky              22 GBR                  1:02.86      59.78  
       28.66    59.78                                                      
  3 Donachie, Patrick         18 AUS                  1:02.89    1:02.17  
       29.65  1:02.17                                                      
  4 Cross, Paul               22 AUS                  1:03.84    1:02.77  
       30.41  1:02.77                                                      
  5 Gruenke, Jess             15 UD-PC                1:09.17    1:08.44  
       31.97  1:08.44                                                      
  6 Body, Acey                19 Silver Dolphins-LE   1:10.42    1:09.93  
       33.60  1:09.93                                                      
  7 Mazur, Richard            14 Mission Viejo-CA     1:12.34    1:13.54  
       33.61  1:13.54                                                      
  8 Hanson, Austin            28 Wilmington Waves-NC  1:33.16    1:31.48  
       43.74  1:31.48                                                      
 
Event 43  Women 200 LC Meter Medley Relay S20
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 United States  'A'                                          3:54.80  
     1) Angelelli, Cheryl 32            2) Van Anne, Brandi 14            
     3) Brooks, Stephanie 19            4) Hayley, Jeanne 24              
     1:38.09  2:06.49  3:00.58  3:54.80                                    
  2 Team Mexico  'A'                                            4:00.52  
     1) Gonzalez, Doramitzi 18          2) Duran, Consuelo 31             
     3) Flores, Velia 35                4) Valle, Patricia 32             
       48.22  2:06.57  2:50.68  4:00.52                                    
 
Event 44  Men 200 LC Meter Medley Relay S20
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Team Mexico  'A'                                            3:16.96  
     1) Reyes, Juan 19                  2) Castorena, Arnulfo 32          
     3) Dominguez, Vidal 31             4) Concha, Alejandro 17           
       46.81  1:48.37  3:07.50  3:16.96                                    
 
Event 45  Women 800 LC Meter Freestyle Relay S34
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Team Canada  'A'                                           10:51.26  
     1) Dixon, Stephanie 16             2) Polinario, Anne 21             
     3) Geiger, Darda 18                4) Dannhaeuser, Marie 21          
       34.07  1:10.73  1:47.81  2:24.55  2:57.21  3:33.46  4:11.18  4:51.28
     5:26.96  6:06.64  6:46.76  7:25.48  9:06.38  9:06.38  9:59.61 10:51.26
 
Event 45  Women 800 LC Meter Freestyle Relay Blind Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Team Canada  'B'                                           11:44.84  
     1) Cote, Kirby 16                  2) Gotell, Chelsey 15             
     3) Tuomela, Jessica 17             4) Harrison, Elaine 14            
       33.84  1:09.05  1:44.32  2:18.24  2:53.18  3:31.28  4:10.06  4:48.15
     5:31.66  6:21.31           8:03.39  9:49.00  9:49.00 10:47.83 11:44.84
 
Event 46  Men 800 LC Meter Freestyle Relay S14
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 United States  'A'                                         11:29.17  
     1) Body, Acey 19                   2) Miyares, Andres 18             
     3) Perry, Nicholas 20              4) Mazur, Richard 14              
       35.25  1:15.96  1:59.16  2:42.14  3:22.30  4:07.95  4:55.72         
     6:19.86  7:07.10  7:59.54  8:49.96 10:07.32 10:07.32 10:48.97 11:29.17
 
Event 46  Men 800 LC Meter Freestyle Relay S34
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Team Canada  'A'                                            9:33.92  
     1) Huot, Benoit 17                 2) Haley, Andrew 27               
     3) Sales, Brad 19                  4) Purdy, Adam 20                 
       29.71  1:01.26  1:34.52  2:05.68           3:10.93  3:45.59  4:19.10
     4:51.98  5:26.90  6:03.75  6:39.16  8:02.62  8:02.62  8:48.70  9:33.92



ADVERTISEMENT


ADVERTISEMENT