ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
--- Results, Rankings, and Records ---
USA Swimming National Disability Championships Day 2
6/23/2001-6/23/2001
Phoenix, AZ US



Phoenix Swim Foundation 
                     USA Swimming Disability Championships                     
                  June 22-24, 2001   Phoenix, AZ    #AZ1SW14                   
                                    Results                                    
 
Event 15  Women 200 LC Meter IM S11
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Barrett, Elaine           24 GBR                  3:16.66    3:12.51  
       39.09  1:35.19  2:26.69  3:12.51                                    
  2 Tuomela, Jessica          17 CAN                  3:26.11    3:22.10  
       44.93  1:37.41  2:33.56  3:22.10                                    
  3 Harrison, Elaine          14 Brantford            4:12.12    4:08.76  
     1:01.68  2:06.90  3:13.93  4:08.76                                    
 
Event 15  Women 200 LC Meter IM S13
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Gotell, Chelsey           15 CAN                  2:51.10    2:45.22  
       36.11  1:18.83  2:09.68  2:45.22                                    
  2 Butcher, Jennifer         28 Columbia Y-OR        2:52.39    2:46.31  
       35.24  1:16.17  2:06.60  2:46.31                                    
 
Event 15  Women 200 LC Meter IM S14
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Paton, Siobhan            17 AUS                  2:42.03    2:36.85  
       33.14  1:13.86  2:01.64  2:36.85                                    
  2 Wiscombe, Tracy           21 GBR                  2:45.37    2:38.04  
       33.60  1:16.16  2:02.68  2:38.04                                    
  3 Clark, Andrea             19 RACE-NI              3:29.23    3:29.64  
       46.12  1:41.22  2:38.08  3:29.64                                    
 
Event 15  Women 200 LC Meter IM SM6
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Van Anne, Brandi          14 Fort Collins-CO      3:59.50    3:55.59  
       55.02  1:56.84  3:01.28  3:55.59                                    
 
Event 15  Women 200 LC Meter IM SM7
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Crisp, Julie              35 UNA-OR               3:50.24    3:45.65  
       52.72  1:46.50  2:54.19  3:45.65                                    
  2 Williams, Stacey          20 AUS                  3:55.00    3:49.26  
       54.78  2:00.46  2:58.87  3:49.26                                    
  3 Staeffler, Alissa         14 SHAD-PN              4:43.95    4:48.57  
              2:05.74  3:46.69  4:48.57                                    
 
Event 15  Women 200 LC Meter IM SM8
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Stockham, Brooke          19 AUS                  3:18.17    3:13.71  
       42.05  1:33.48  2:27.47  3:13.71                                    
  2 Castle, Sarah             17 STARS-CO             3:36.90    3:36.05  
       51.69  1:46.48  2:49.75  3:36.05                                    
  3 Davis, Toni               19 Team Elite-PV        3:44.88    3:40.79  
       42.14  1:36.53  2:47.65  3:40.79                                    
  4 Shannon, Christy          27 Peninsula-SI         4:39.49    4:46.33  
     1:10.18  2:21.33  3:50.66  4:46.33                                    
 
Event 15  Women 200 LC Meter IM SM9
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Bailey, Kate              19 AUS                  2:55.76    2:51.50  
       36.99  1:20.90  2:12.33  2:51.50                                    
  2 Guarascio, Alexandra      17 CAN                  3:09.64    3:00.39  
       38.78  1:25.70  2:20.14  3:00.39                                    
  3 Smith, Jessica            16 AUS                  3:14.15    3:14.30  
       39.36  1:29.34  2:28.48  3:14.30                                    
  4 Durrant, Jen              15 Oak Forest-IL        3:28.82    3:26.54  
       45.95  1:36.59  2:41.96  3:26.54                                    
  5 Gibbs, Kate               11 Poseidon-VA          3:50.61    3:46.96  
       46.90  1:46.36  2:53.69  3:46.96                                    
 
Event 15  Women 200 LC Meter IM SM10
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Bailey, Sarah             23 GBR                  2:53.79    2:48.07  
       36.92  1:20.16  2:09.75  2:48.07                                    
  2 Polinario, Anne           21 CAN                  3:05.62    2:56.81  
       37.76  1:22.30  2:16.97  2:56.81                                    
  3 MacDougall, Hannah        13 AUS                  3:23.07    3:21.07  
       42.75  1:29.55  2:37.69  3:21.07                                    
 
Event 16  Men 200 LC Meter IM S11
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Tildesley, Donovan        16 CAN                  2:44.32    2:39.93  
       34.84  1:16.75  2:04.38  2:39.93                                    
  2 Kelly, Dan                24 UNA-MN               2:50.42    2:45.64  
       34.87  1:18.37  2:07.53  2:45.64                                    
 
Event 16  Men 200 LC Meter IM S12
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Leach, Darren             25 GBR                  2:35.62    2:32.56  
       30.79  1:14.77  1:59.34  2:32.56                                    
 
Event 16  Men 200 LC Meter IM S13
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Emmett, Tyler             20 CAN                  2:33.15    2:28.48  
       30.27  1:11.65  1:55.83  2:28.48                                    
 
Event 16  Men 200 LC Meter IM S14
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Pike, Stewart             19 AUS                  2:30.19    2:26.76  
       30.62  1:09.51  1:52.62  2:26.76                                    
  2 Pugh, Chris               17 GBR                  2:33.01    2:27.08  
       30.64  1:10.58  1:54.88  2:27.08                                    
  3 Cross, Paul               22 AUS                  2:32.47    2:31.84  
       31.06  1:12.65  1:58.99  2:31.84                                    
  4 Donachie, Patrick         18 AUS                  2:33.09    2:31.99  
       32.00  1:13.01  1:57.62  2:31.99                                    
  5 Perry, Nicholas           20 Metro of Miami-FG    3:17.93    3:18.99  
       42.63  1:37.12  2:31.44  3:18.99                                    
  6 Hanson, Austin            28 Wilmington Waves-NC  4:01.95    3:49.16  
       50.32  1:46.51  3:01.70  3:49.16                                    
 
Event 16  Men 200 LC Meter IM SM4
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Torres, Xavier            27 Unattached           3:39.41    3:34.66  
       45.01  1:39.18  2:43.55  3:34.66                                    
 
Event 16  Men 200 LC Meter IM SM5
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Kong, Seung-Kyu           18 CUBU-PV              4:06.48    4:26.23  
     1:06.58  2:13.81  3:27.20  4:26.23                                    
 
Event 16  Men 200 LC Meter IM SM6
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Kindred, Sascha           23 GBR                  3:09.61    2:56.88  
       38.26  1:25.57  2:15.67  2:56.88                                    
  2 Delgado, Mateo            22 UNA-NM               4:17.04    4:18.80  
       58.09  2:01.04  3:23.79  4:18.80                                    
 
Event 16  Men 200 LC Meter IM SM7
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Barber, Ritchie           20 GBR                  3:08.37    3:05.33  
       36.30  1:25.30  2:23.91  3:05.33                                    
  2 Penner, Bob               24 CAN                  3:09.63    3:06.26  
       46.45  1:34.92  2:27.80  3:06.26                                    
  3 Kamber, Daniel            19 Lakeshore-SE         3:20.55    3:13.07  
       39.22  1:28.15  2:28.03  3:13.07                                    
  4 Garcia-Tolson, Rudy       12 Riverside Aquati-CA  3:31.63    3:22.63  
       44.10  1:34.82  2:36.57  3:22.63                                    
 
Event 16  Men 200 LC Meter IM SM8
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Long, Giles               24 GBR                  2:49.76    2:40.18  
       32.87  1:14.60  2:03.30  2:40.18                                    
  2 Austin, Ben               20 AUS                  2:41.34    2:46.98  
       33.83  1:18.48  2:07.33  2:46.98                                    
  3 Mohr, Travis              20 KIDS-MA              2:59.47    2:47.88  
       35.34  1:16.33  2:08.86  2:47.88                                    
  4 Blaylock, Jodie           17 Cascade-PN           3:56.74    3:43.86  
       44.83  1:43.86  2:57.14  3:43.86                                    
  5 Davies, Jim               17 Harford Y-MD         3:54.34    3:51.17  
       45.05  1:38.55  3:03.56  3:51.17                                    
 
Event 16  Men 200 LC Meter IM SM9
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Crisp, James              18 GBR                  2:42.82    2:26.60  
       30.54  1:06.76  1:52.63  2:26.60                                    
  2 Sales, Brad               19 CAN                  2:46.58    2:44.03  
       33.34  1:14.41  2:07.49  2:44.03                                    
  3 McLemore, Allen           39 Lakeshore-SE         3:39.06    3:30.77  
       47.59  1:43.67  2:45.86  3:30.77                                    
 
Event 16  Men 200 LC Meter IM SM10
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Huot, Benoit              17 CAN                  2:28.19    2:21.11  
       31.10  1:06.70  1:50.24  2:21.11                                    
 -- Bell, Daniel              16 AUS                  2:35.41         DQ  
       30.00  1:11.69  1:56.50       DQ                                    
 
Event 17  Women 50 LC Meter Backstroke S1
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Johnson, Jennifer         29 Peninsula-SI         2:22.80    2:19.59  
 
Event 17  Women 50 LC Meter Backstroke S2
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Hernandez, Virginia       33 MEX                  1:37.70    1:39.16  
 
Event 17  Women 50 LC Meter Backstroke S3
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Gonzalez, Marina          27 FAD                  1:47.64    1:44.77  
 
Event 17  Women 50 LC Meter Backstroke S4
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Benn, Melanie             24 UNA-CA               1:02.79      59.36  
  2 Castro, Hilda             15 MEX                  1:21.97    1:16.54  
 
Event 17  Women 50 LC Meter Backstroke S5
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Rice, Mary                24 Unattached           1:05.69    1:08.62  
  2 Callies, Lynsay           17 UNA-CO               1:08.98    1:10.77  
  3 Hayley, Jeanne            24 RIC-IL               1:14.40    1:17.01  
 
Event 18  Men 50 LC Meter Backstroke S1
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Tronco, Cristopher        15 MEX                  1:55.80    2:03.20  
  2 Merheb, Omar              21 UNA-AZ               2:08.66    2:07.17  
 
Event 18  Men 50 LC Meter Backstroke S2
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Ross, Wayne               35 UNA-NE               1:57.96    1:48.68  
 
Event 18  Men 50 LC Meter Backstroke S3
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Eulert, Jimmy             49 SGYM                   58.44      59.49  
  2 DeMarco, Michael          32 SDB-SI               1:17.02    1:15.32  
 
Event 18  Men 50 LC Meter Backstroke S4
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Reyes, Juan               19 MEX                    46.36      46.83  
  2 McCarthy, Joe             21 TST-SI                 56.26      54.02  
 
Event 18  Men 50 LC Meter Backstroke S5
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Kong, Seung-Kyu           18 CUBU-PV                53.23      47.91  
  2 Ramirez, Sebastian        26 FAD                    50.69      51.33  
  3 Vasquez, Augusto          41 PERU                   53.80      55.67  
  4 Monroy, Alejandro         30 MEX                  1:26.54    1:21.83  
 
Event 21  Women 150 LC Meter IM SM3
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Valle, Patricia           32 MEX                  3:42.86    3:49.96  
     1:20.34  3:49.96                                                      
 
Event 21  Women 150 LC Meter IM SM4
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Jonkers, Marayke          19 AUS                  3:51.16    3:30.36  
     1:08.49  3:30.36                                                      
  2 Callies, Lynsay           17 UNA-CO               4:12.74    4:16.67  
  3 Duran, Consuelo           31 MEX                  4:54.52    4:51.89  
     1:30.91  4:51.89                                                      
 
Event 22  Men 150 LC Meter IM SM2
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Lovejoy, Curtis           44 CAD-GA               4:47.86    5:01.47  
     1:33.62  5:01.47                                                      
  2 Cantinho, Albere          28 Unattached           5:26.32    5:28.51  
     1:20.89  5:28.51                                                      
 
Event 22  Men 150 LC Meter IM SM3
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Reyes, Juan               19 MEX                  3:21.28    3:10.78  
       48.50  3:10.78                                                      
  2 Castorena, Arnulfo        32 MEX                  3:21.28    3:18.18  
     1:11.30  3:18.18                                                      
  3 DeMarco, Michael          32 SDB-SI               4:42.69    4:45.85  
     1:20.50  4:45.85                                                      
 
Event 22  Men 150 LC Meter IM SM4
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Torres, Xavier            27 Unattached           2:47.65    2:44.10  
       48.48  2:44.10                                                      
  2 Ramirez, Sebastian        26 FAD                  2:59.36    2:57.44  
       53.12  2:57.44                                                      
  3 Montiel, Emilio           35 MEX                  3:19.96    3:20.05  
     1:02.59  3:20.05                                                      
 
Event 23  Women 200 LC Meter Backstroke S6
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Gonzalez, Doramitzi       18 MEX                  3:50.20    3:35.26  
       53.79  1:48.00  3:35.26                                             
  2 Sheridan, Kara            21 UNA-OH               4:37.06    4:48.53  
     1:04.99  2:18.19  3:32.18  4:48.53                                    
 
Event 23  Women 200 LC Meter Backstroke S7
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Piergalline, Melissa      20 GRA-MA               3:44.40    3:43.46  
       52.63  1:46.41  2:46.40  3:43.46                                    
  2 Gilmore, Lucy             17 Pulaski Y-VA         3:49.94    3:43.56  
       55.80  1:51.40  2:48.68  3:43.56                                    
 
Event 23  Women 200 LC Meter Backstroke S8
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Cole, Andrea              17 CAN                  3:39.82    3:31.33  
       51.98  1:45.18  2:39.17  3:31.33                                    
  2 Figueroa, Julie           17 University-LE        4:29.97    4:26.21  
     1:00.21  2:11.36  3:19.78  4:26.21                                    
 
Event 23  Women 200 LC Meter Backstroke S9
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Dixon, Stephanie          16 CAN                  2:40.84    2:31.61  
       37.78  1:15.70  1:54.39  2:31.61                                    
  2 Geiger, Darda             18 CAN                  2:59.41    2:57.19  
       43.11  1:27.86  2:13.81  2:57.19                                    
  3 Durrant, Jen              15 Oak Forest-IL        3:23.26    3:17.80  
       46.51  1:37.00  2:28.56  3:17.80                                    
  4 Gibbs, Kate               11 Poseidon-VA          4:01.05    3:53.66  
       56.13  1:56.41  2:55.57  3:53.66                                    
 
Event 23  Women 200 LC Meter Backstroke S10
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Rutherford, Mikhaila      12 Alameda Island-PC    2:42.21    2:40.88  
       38.86  1:18.72  2:00.49  2:40.88                                    
  2 Norris, Karen             36 UNA-CA               2:59.43    2:47.96  
       39.68  1:21.39  2:04.95  2:47.96                                    
  3 Polinario, Anne           21 CAN                  2:57.02    2:53.08  
       41.67  1:24.68  2:10.22  2:53.08                                    
  4 MacDougall, Hannah        13 AUS                  3:08.26    3:03.93  
       43.80  1:29.98  2:17.84  3:03.93                                    
  5 Levy, Emily               18 San Jose-PC          3:14.59    3:12.23  
       44.09  1:31.49  2:21.21  3:12.23                                    
 
Event 23  Women 200 LC Meter Backstroke S11
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Sommer, Mandy             22 Omaha Suburban-MW    3:23.01    3:20.90  
       47.72  1:38.89  3:20.90                                             
  2 Nashleanas, Ashley        14 Sioux City-IA        4:14.95    4:11.37  
       58.06  2:01.50  3:05.79  4:11.37                                    
 
Event 23  Women 200 LC Meter Backstroke S13
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Butcher, Jennifer         28 Columbia Y-OR        2:44.36    2:40.50  
       36.47  1:15.84  1:57.73  2:40.50                                    
  2 Gotell, Chelsey           15 CAN                  2:45.63    2:43.86  
       38.22  1:18.65  2:00.97  2:43.86                                    
 
Event 23  Women 200 LC Meter Backstroke S14
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Elsener, Lisa             32 Blazers-MV           3:03.34    3:03.64  
       44.30  1:30.35  2:17.47  3:03.64                                    
  2 Garrett, Lia              27 XCEL-SE              4:05.57    4:03.92  
       57.70           3:03.84  4:03.92                                    
 
Event 24  Men 200 LC Meter Backstroke S6
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Purdy, Adam               20 CAN                  2:54.95    2:51.16  
       40.23  1:23.92  2:07.35  2:51.16                                    
 
Event 24  Men 200 LC Meter Backstroke S7
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Lindsay, Andrew           26 GBR                  2:49.91    2:46.95  
       37.83  1:18.80  2:03.24  2:46.95                                    
  2 Delgado, Mateo            22 UNA-NM               3:50.78    3:58.10  
       56.27  1:56.43  2:58.39  3:58.10                                    
 -- Kamber, Daniel            19 Lakeshore-SE         3:12.52         DQ  
     2:24.81       DQ                                                      
 
Event 24  Men 200 LC Meter Backstroke S8
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Mohr, Travis              20 KIDS-MA              2:47.04    2:39.45  
       36.30  1:15.30  1:58.24  2:39.45                                    
  2 Garcia-Tolson, Rudy       12 Riverside Aquati-CA  3:28.57    3:23.12  
       48.94  1:40.68  2:32.20  3:23.12                                    
  3 Davies, Jim               17 Harford Y-MD         3:36.36    3:36.45  
       47.46           2:40.82  3:36.45                                    
 
Event 24  Men 200 LC Meter Backstroke S9
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Crisp, James              18 GBR                  2:32.43    2:23.78  
       33.33  1:10.05  1:47.00  2:23.78                                    
  2 Perry, Jarrett            14 Wichita-MV           2:33.71    2:32.40  
       35.97  1:14.62  1:53.72  2:32.40                                    
 
Event 24  Men 200 LC Meter Backstroke S10
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Huot, Benoit              17 CAN                  2:22.69    2:19.48  
       34.21  1:08.80  1:44.89  2:19.48                                    
  2 Zook, Justin              15 Mach 3 Flyers-MN     2:44.47    2:32.46  
       36.26  1:14.04  1:53.61  2:32.46                                    
 
Event 24  Men 200 LC Meter Backstroke S14
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Miyares, Andres           18 Metro of Miami-FG    3:40.16    3:28.40  
       47.81  1:41.25  2:35.55  3:28.40                                    
  2 Hanson, Austin            28 Wilmington Waves-NC  3:46.28    3:32.48  
       49.05  1:45.45  2:41.22  3:32.48                                    
 
Event 25  Women 100 LC Meter Breaststroke S11
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Barrett, Elaine           24 GBR                  1:32.42    1:32.03  
       44.18  1:32.03                                                      
  2 Tuomela, Jessica          17 CAN                  1:41.41    1:42.98  
       50.47  1:42.98                                                      
  3 Harrison, Elaine          14 Brantford            2:05.87    2:02.05  
       59.09  2:02.05                                                      
  4 Brown, Donna              42 UNA-WV               2:05.81    2:02.77  
     1:01.99  2:02.77                                                      
  5 Mielke, Judy              21 FSC-MN               2:28.26    2:27.02  
     1:06.47  2:27.02                                                      
 
Event 25  Women 100 LC Meter Breaststroke S12
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Jolliff, Tiffany          14 Bloomington-IL       1:42.55    1:44.26  
       48.46  1:44.26                                                      
 
Event 25  Women 100 LC Meter Breaststroke S13
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Cote, Kirby               16 CAN                  1:20.29    1:19.16  
       36.68  1:19.16                                                      
  2 Gotell, Chelsey           15 CAN                  1:32.36    1:29.77  
       43.06  1:29.77                                                      
  3 Butcher, Jennifer         28 Columbia Y-OR        1:33.95    1:34.96  
       44.04  1:34.96                                                      
  4 Burk, Whitney             15 Brantford            2:17.00    2:16.02  
     1:07.04  2:16.02                                                      
 
Event 25  Women 100 LC Meter Breaststroke S14
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Aberley, Alicia           17 AUS                  1:23.69    1:22.62  
       39.52  1:22.62                                                      
  2 Clark, Andrea             19 RACE-NI              1:38.91    1:40.47  
       46.41  1:40.47                                                      
 
Event 25  Women 100 LC Meter Breaststroke SB3
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Jonkers, Marayke          19 AUS                  2:32.39    2:23.05  
     1:08.83  2:23.05                                                      
 
Event 25  Women 100 LC Meter Breaststroke SB4
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Dannhaeuser, Marie        21 CAN                  2:31.39    2:26.98  
     1:13.09  2:26.98                                                      
  2 Sheridan, Kara            21 UNA-OH               3:24.96    3:02.47  
     1:30.62  3:02.47                                                      
 -- Oropeza, Sylvia           42 SDB-SI               4:32.51         DQ  
     2:24.60       DQ                                                      
 
Event 25  Women 100 LC Meter Breaststroke SB5
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Lewis, Nyree              20 GBR                  1:55.73    1:56.92  
       54.36  1:56.92                                                      
  2 Van Anne, Brandi          14 Fort Collins-CO      2:03.90    1:59.87  
       57.22  1:59.87                                                      
 
Event 25  Women 100 LC Meter Breaststroke SB6
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Green, Judith             34 AUS                  1:52.99    1:52.87  
       53.80  1:52.87                                                      
  2 Castle, Sarah             17 STARS-CO             2:01.09    1:57.86  
       53.30  1:57.86                                                      
  3 Flores, Velia             35 MEX                  2:07.67    2:08.12  
     1:00.63  2:08.12                                                      
  4 Gruen, Deborah            13 Hamden-CT            2:19.54    2:13.08  
     1:04.19  2:13.08                                                      
 
Event 25  Women 100 LC Meter Breaststroke SB7
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Williams, Stacey          20 AUS                  1:56.66    1:55.04  
       53.82  1:55.04                                                      
 
Event 25  Women 100 LC Meter Breaststroke SB8
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Stockham, Brooke          19 AUS                  1:41.28    1:40.33  
       47.46  1:40.33                                                      
  2 Lee, Sandy                25 RIC-IL               2:13.61    2:12.91  
     1:02.41  2:12.91                                                      
  3 Rost, Michele             44 Duke City-NM         2:29.94    2:27.69  
     1:06.42  2:27.69                                                      
 
Event 25  Women 100 LC Meter Breaststroke SB9
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Rutherford, Mikhaila      12 Alameda Island-PC    1:32.55    1:30.59  
       43.32  1:30.59                                                      
  2 Chandler, Katy            15 NOVA-CA              1:32.20    1:30.74  
       44.17  1:30.74                                                      
  3 Wymelenberg, Lynn         45 UNA-MD               2:05.29    2:04.27  
     1:00.41  2:04.27                                                      
  4 Rooney, Kati              39 RIC-IL               2:18.12    2:13.38  
     1:03.07  2:13.38                                                      
 
Event 26  Men 100 LC Meter Breaststroke S11
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Tildesley, Donovan        16 CAN                  1:26.90    1:27.25  
       41.08  1:27.25                                                      
  2 Kelly, Dan                24 UNA-MN               1:28.68    1:30.68  
       43.89  1:30.68                                                      
 
Event 26  Men 100 LC Meter Breaststroke S12
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Leach, Darren             25 GBR                  1:17.26    1:17.41  
       37.64  1:17.41                                                      
 
Event 26  Men 100 LC Meter Breaststroke S13
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Emmett, Tyler             20 CAN                  1:17.78    1:17.53  
       36.39  1:17.53                                                      
  2 Hornyak, Adam             19 Brantford            1:33.20    1:30.18  
       42.23  1:30.18                                                      
  3 May, Jeff                 29 UNA-AZ               1:38.09    1:32.47  
       45.41  1:32.47                                                      
 
Event 26  Men 100 LC Meter Breaststroke S14
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Pike, Stewart             19 AUS                  1:17.52    1:16.41  
       36.15  1:16.41                                                      
  2 Donachie, Patrick         18 AUS                  1:20.34    1:20.53  
       37.69  1:20.53                                                      
  3 Gruenke, Jess             15 UD-PC                1:39.04    1:34.67  
       42.83  1:34.67                                                      
  4 Perry, Nicholas           20 Metro of Miami-FG    1:40.89    1:42.39  
       48.53  1:42.39                                                      
  5 Chai, Phillip             20 Metro of Miami-FG    1:59.38    2:00.33  
       54.61  2:00.33                                                      
 
Event 26  Men 100 LC Meter Breaststroke SB1
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Tronco, Cristopher        15 MEX                  2:41.88    2:48.80  
     1:17.87  2:48.80                                                      
  2 Lovejoy, Curtis           44 CAD-GA               3:37.05    3:40.57  
     1:44.21  3:40.57                                                      
  3 Cantinho, Albere          28 Unattached           4:56.24    4:57.93  
     2:22.82  4:57.93                                                      
 
Event 26  Men 100 LC Meter Breaststroke SB2
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Castorena, Arnulfo        32 MEX                  2:15.72    2:13.42  
     1:04.10  2:13.42                                                      
 
Event 26  Men 100 LC Meter Breaststroke SB3
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Montiel, Emilio           35 MEX                  2:16.46    2:15.72  
     1:01.52  2:15.72                                                      
  2 Monroy, Alejandro         30 MEX                  2:24.28    2:20.49  
     1:03.42  2:20.49                                                      
 
Event 26  Men 100 LC Meter Breaststroke SB4
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Kong, Seung-Kyu           18 CUBU-PV              2:04.03    1:58.27  
       54.60  1:58.27                                                      
  2 Dominguez, Vidal          31 MEX                  2:16.43    2:04.11  
       59.18  2:04.11                                                      
  3 Ramirez, Sebastian        26 FAD                  2:11.18    2:07.81  
     1:00.74  2:07.81                                                      
  4 McKanna, Jon              20 UNA-PN               2:42.00    2:37.44  
     1:08.04  2:37.44                                                      
 
Event 26  Men 100 LC Meter Breaststroke SB6
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Mohr, Travis              20 KIDS-MA              1:40.13    1:35.71  
       44.79  1:35.71                                                      
  2 Ryding, Wayne             41 GBR                  1:38.10    1:37.56  
       44.77  1:37.56                                                      
  3 Penner, Bob               24 CAN                  1:41.48    1:40.83  
       48.25  1:40.83                                                      
  4 Noll, Douglas             22 UNA-AZ               1:57.89    1:50.15  
       51.11  1:50.15                                                      
  5 Hosea, Kevin              16 Blue Ash-OH          2:04.99    2:05.91  
       55.82  2:05.91                                                      
  6 McGraw, Ryan              18 Dearborn Rec-MI      2:06.08    2:07.50  
     1:00.67  2:07.50                                                      
  7 Perry, Dan                22 UNA-OH               2:27.97    2:25.37  
     1:06.40  2:25.37                                                      
 
Event 26  Men 100 LC Meter Breaststroke SB7
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Kindred, Sascha           23 GBR                  1:29.03    1:26.18  
       41.52  1:26.18                                                      
  2 Walker, Matthew           23 GBR                  1:36.84    1:34.21  
       44.17  1:34.21                                                      
  3 Harris, Alex              26 AUS                  1:38.36    1:43.03  
       46.59  1:43.03                                                      
 
Event 26  Men 100 LC Meter Breaststroke SB8
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Perry, Jarrett            14 Wichita-MV           1:33.51    1:30.84  
       43.29  1:30.84                                                      
 -- Loli, Luis                28 PERU                 1:51.01         DQ  
       50.27       DQ                                                      
 
Event 26  Men 100 LC Meter Breaststroke SB9
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Bell, Daniel              16 AUS                  1:18.68    1:16.75  
       35.30  1:16.75                                                      
 
Event 27  Women 200 LC Meter Freestyle Relay S20
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 United States  'A'                                          3:14.81  
     1) Angelelli, Cheryl 32            2) Benn, Melanie 24               
     3) Brooks, Stephanie 19            4) Van Anne, Brandi 14            
       51.57  2:15.96  2:34.44  3:14.81                                    
  2 Team Mexico  'A'                                            3:48.17  
     1) Flores, Velia 35                2) Duran, Consuelo 31             
     3) Valle, Patricia 32              4) Gonzalez, Doramitzi 18         
       49.29  2:03.02  3:31.82  3:48.17                                    
 
Event 28  Men 200 LC Meter Freestyle Relay S20
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Team Mexico  'A'                                            3:38.09  
     1) Concha, Alejandro 17            2) Dominguez, Vidal 31            
     3) Tronco, Cristopher 15           4) Reyes, Juan 19                 
       36.69  1:33.26  2:51.96  3:38.09                                    
 
Event 28  Men 200 LC Meter Freestyle Relay S34
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Great Britain  'A'                                          2:05.39  
     1) Walker, Matthew 23              2) Ryding, Wayne 41               
     3) Lindsay, Andrew 26              4) Roberts, David 21              
       31.16  1:02.37  1:33.93  2:05.39                                    
  2 United States  'B'                                          2:15.78  
     1) Garcia-Tolson, Rudy 12          2) Mohr, Travis 20                
     3) Wening, Jason 26                4) Zook, Justin 15                
       40.40  1:12.98  1:47.12  2:15.78                                    
 
Event 28  Men 200 LC Meter Freestyle Relay S14 Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 United States  'A'                                          2:19.07  
     1) Body, Acey 19                   2) Miyares, Andres 18             
     3) Perry, Nicholas 20              4) Mazur, Richard 14              
       33.43  1:20.91  1:46.43  2:19.07                                    
 
Event 29  Women 400 LC Meter Medley Relay S34
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Team Canada  'A'                                            6:05.08  
     1) Dixon, Stephanie 16             2) Guarascio, Alexandra 17        
     3) Cole, Andrea 17                 4) Dannhaeuser, Marie 21          
       36.02  1:12.61           1:56.42  3:34.84  4:23.79  5:13.18  6:05.08
  2 Team Australia  'A'                                         6:05.97  
     1) Aberley, Alicia 17              2) Stockham, Brooke 19            
     3) Bailey, Kate 19                 4) Green, Judith 34               
       44.24  1:30.63  3:51.11  4:34.15  5:17.15  6:05.97                  
 
Event 29  Women 400 LC Meter Medley Relay Blind Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Team Canada  'B'                                            6:04.26  
     1) Gotell, Chelsey 15              2) Harrison, Elaine 14            
     3) Cote, Kirby 16                  4) Tuomela, Jessica 17            
       38.24  1:18.77           2:08.90  2:18.71  3:27.07  5:19.37  6:04.26
 
Event 30  Men 400 LC Meter Medley Relay S34
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Team Canada  'A'                                            4:45.64  
     1) Purdy, Adam 20                  2) Gagnon, Philippe 21            
     3) Haley, Andrew 27                4) Huot, Benoit 17                
       39.34  1:21.38  1:58.62  2:41.06           2:59.18  4:15.85  4:45.64
  2 Great Britain  'A'                                          4:58.33  
     1) Crisp, James 18                 2) Kindred, Sascha 23             
     3) Long, Giles 24                  4) Roberts, David 21              
       34.33  1:11.25  1:52.73  2:38.73  3:12.58           4:23.67  4:58.33
 
Event 30  Men 400 LC Meter Medley Relay S14 Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 United States  'A'                                          5:58.17  
     1) Body, Acey 19                   2) Perry, Nicholas 20             
     3) Miyares, Andres 18              4) Mazur, Richard 14              
       48.58  1:42.13           1:59.38  2:29.19  3:22.39  5:20.16  5:58.17
ADVERTISEMENT


ADVERTISEMENT