ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
--- Results, Rankings, and Records ---
2001 North Baltimore Long Course Invitational Day 2
6/16/2001-6/16/2001
Mt. Washington, Maryland USA

NBAC 
         NBAC June Long Course Invitational - 06/15/2001 to 06/18/2001         
                  NBAC Invitational Long Course Championships                  
                                    Results                                    
 
Event 5  Men Open 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 PDR SWIM TEAM-MA  'A'                             1:40.00    1:47.17   40  
     1) WASHINGTON, DARRYL 17           2) BAGLEY, MARK 18                
     3) GALLAGHER, PATRICK 15           4) FIELD, ELI 15                  
  2 TRIDENT SWIM CLUB-MA  'A'                         1:52.03    1:49.86   34  
     1) GALLAGHER, CHRIS 13             2) ROSEBERRY, EVAN 13             
     3) RYBICKI, KEVIN 13               4) WALLEY, DAN 15                 
  3 PDR SWIM TEAM-MA  'B'                             1:45.79    1:53.35   32  
     1) DIMENNA, ADAM 15                2) GIORDANO, VINCENT 14           
     3) INGRAM, MALCOLM 13              4) CAPERS, ANWAR 13               
 
Event 6  Women Open 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 PDR SWIM TEAM-MA  'A'                             2:01.42    2:05.40   40  
 
Event 7  Men 12 & Under 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 NORTH BALTIMORE AQUATIC CLUB-MD  'A'              2:04.01    2:00.84   40  
     1) DEGROSS, EVAN 12                2) ROBERTSON-PHILLIPS, ZACHARY 12 
     3) ROWE, IAN 11                    4) LANSER, CHIP 12                
  2 PDR SWIM TEAM-MA  'A'                             2:02.59    2:10.27   34  
     1) DIFRANCO, BEN 12                2) BROWN, JUSTIN 11               
     3) GALLAS, MILES 12                4) ELLERSON, PHILLIP 11           
  3 NORTH BALTIMORE AQUATIC CLUB-MD  'B'                   NT    2:21.24   32  
     1) KRAMER, CHRISTOPHER 10          2) RODDY, SEAN 10                 
     3) SIMARD, PHILIPPE 10             4) HUTCHINSON, NEIL 10            
 
Event 8  Women 12 & Under 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 NORTH BALTIMORE AQUATIC CLUB-MD  'A'              2:00.68    2:03.18   40  
     1) DELP, KRISTINA 12               2) KNAPIK, ASHLEY 12              
     3) HOCK, STEPHANIE 12              4) MORLOCK, AMY 12                
  2 NORTH BALTIMORE AQUATIC CLUB-MD  'B'                   NT    2:09.83   34  
     1) HARPOLE, NICOLE 12              2) KARABELAS, GEORGIA 11          
     3) LONG, AMANDA 12                 4) NEWMAN, AMANDA 11              
  3 PDR SWIM TEAM-MA  'A'                             2:02.59    2:10.78   32  
     1) FREELAND, JESSICA 11            2) JOHNSON, PORSCHE 11            
     3) HAYES, YASMIN 11                4) ANDREWS, CHELSEA 10            
  4 NORTH BALTIMORE AQUATIC CLUB-MD  'C'                   NT    2:21.93   30  
     1) SHERRER, SARA 10                2) HAMMOND, MORGAN 10             
     3) SCHAEFER, DANIELLE 10           4) MCADOREY, MEGHAN 10            
 
Event 9  Men Open 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 BARONE, JAMES             21 NBAC-MD              1:10.11    1:08.16   20  
  2 STINSON, JON              19 LAC-MA               1:12.59    1:09.02   17  
  3 WASHINGTON, DARRYL        17 PDR-MA               1:12.23    1:11.93   16  
  4 CULLEN, ERIC              14 CATY-MD              1:13.74    1:12.80   15  
  5 FISHMAN, ALAN             17 AAC-PV               1:15.87    1:14.51   14  
  6 FARLEY, JOSHUA            19 RAC-MD               1:15.55    1:14.75   13  
  7 MAYDEN, JOHN              18 EAGLES-MD            1:13.02    1:14.87   12  
  8 HOPKINS, JAMIE            16 NBAC-MD              1:16.44    1:15.28   11  
  9 EMORY, MICHAEL            18 CUBU-PV              1:14.08    1:15.30    9  
 10 BELLES, JAY               19 LAC-MA               1:15.57    1:15.64    7  
B - Final
 11 KOBB, HARRISON            15 NBAC-MD              1:17.35    1:15.52    6  
 12 FEDERLE, ALEX             16 CBAC-MD              1:18.22    1:16.47    5  
 13 THORN, ANDREW             15 LAC-MA               1:17.35    1:16.53    4  
 14 SHEPARD, TIM              15 CATY-MD              1:16.62    1:16.57    3  
 15 SWANN, EVAN               16 RAC-MD               1:18.29    1:17.86    2  
 16 BRADY, MICHAEL            16 BAAC-MD              1:18.05    1:18.29    1  
 17 DEMPSEY, ROBERT           15 NBAC-MD              1:20.32    1:19.43  
 18 FEDDERLY, MATT            15 EAGLES-MD            1:21.52    1:21.56  
 19 FARLEY, MATTHEW           16 NBAC-MD              1:24.21    1:22.08  
 20 WILKINS, JULIAN           19 BCSC-MD              1:21.68    1:23.26  
 
Event 10  Women Open 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 HEISER, LAURA             16 TRIDENT-MA           1:17.26    1:16.04   20  
  2 PRATHER, LINDSEY          18 RAC-MD               1:16.37    1:16.64   17  
  3 SMOAK, EMILY              15 MDY-MD               1:19.76    1:19.05   16  
  4 ALIZADEH, MINA            16 NBAC-MD              1:19.18    1:19.28   15  
  5 HINKLE, MICHELLE          16 GREEN TERROR-MD      1:19.80    1:20.11   14  
  6 STINE, ALLISON            15 WSY-MA               1:20.77    1:20.59   13  
  7 RIESENFELD, KARIN         19 EAGLES-MD            1:21.45    1:21.00   12  
  8 RILEY, MEGAN              15 NBAC-MD              1:20.51    1:21.24   10  
  8 VERDIN, EMILY             15 SHARKS-PV            1:20.89    1:21.24   10  
 10 MCINTYRE, DANIELLE        16 LAC-MA               1:23.19    1:24.17    7  
B - Final
 11 GILROY, ERIN              18 CBAC-MD              1:24.40    1:22.35    6  
 12 SAPPEY, LISA              17 MAC-MD               1:23.48    1:23.52    5  
 13 THACKSTON, JENNIFER       15 MAC-MD               1:24.53    1:24.16    4  
 14 SURKOVICH, BRITTANY       15 RAC-MD               1:25.08    1:24.19    3  
 15 GLASGOW, EMILY            16 GREEN TERROR-MD      1:25.99    1:25.42    2  
 16 ALLEN, LAURA              15 CLIPPERS-MD          1:25.77    1:25.48    1  
 17 SRINATH, PATTY            16 NBAC-MD              1:25.36    1:25.85  
 18 WALKER, ASHLEIGH          16 CUBU-PV              1:25.17    1:26.17  
 19 WRIGHT, JEWEL             15 NBAC-MD              1:25.74    1:26.58  
 20 KIGHT, ALLYSON            15 CUBU-PV              1:25.42    1:29.58  
 
Event 11  Men 13-14 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 RYBICKI, KEVIN            13 TRIDENT-MA           1:17.91    1:16.69   20  
  2 WALTERS, RICKY            14 LAC-MA               1:18.10    1:16.71   17  
  3 MOLINA, ARI               14 CUBU-PV              1:17.03    1:16.86   16  
  4 INGRAM, MALCOLM           13 PDR-MA               1:16.86    1:16.92   15  
  5 ROSEBERRY, EVAN           13 TRIDENT-MA           1:17.69    1:17.24   14  
  6 KAUFFMAN, CODY            13 TRIDENT-MA           1:19.49    1:18.50   13  
  7 KOBB, JORDAN              13 NBAC-MD              1:19.51    1:18.83   12  
  8 ELLERSON, DAVID           14 PDR-MA               1:22.68    1:21.63   11  
  9 KILLEEN, MICHAEL          14 BAAC-MD              1:22.59    1:22.43    9  
 10 SHIELDS, JOHN             13 NBAC-MD              1:22.74    1:23.36    7  
 
Event 12  Women 13-14 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
  1 DOTSON, TIFFANY           13 NBAC-MD              1:16.46    1:15.03   20  
  2 HOPKINS, KATIE            14 NBAC-MD              1:18.62    1:17.25   17  
  3 LANPHIER, SARAH           14 NBAC-MD              1:19.39    1:18.83   16  
  4 DUNNIGAN, AMANDA          13 UNBAC-MD             1:20.40    1:19.24   15  
  5 PELOQUIN, KELLY           13 NBAC-MD              1:21.19    1:20.33   14  
  6 SMITH, LYNDSEY            13 GREEN TERROR-MD      1:20.51    1:21.30   13  
  7 MCINTYRE, COURTNEY        13 LAC-MA               1:22.94    1:22.28   12  
  8 BOTEK, ANNE MARIE         13 NBAC-MD              1:23.36    1:22.73   11  
  9 DAWSON, ANNIE             14 NAAC-MD              1:23.28    1:23.17    9  
 10 KOEHLER, CAITLIN          13 SPY-MD               1:23.97    1:24.82    7  
 
Event 13  Men 11-12 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
  1 MILLER, HAYWOOD           12 CUBU-PV              1:20.53    1:19.42   20  
  2 LANSER, CHIP              12 NBAC-MD              1:21.88    1:21.77   17  
  3 HINRICHSEN, PHILLIP       12 CUBU-PV              1:23.82    1:23.14   16  
  4 RICHARDS, WILL            12 CBAC-MD              1:21.47    1:23.40   15  
  5 MCDONALD, ADAM            12 CUBU-PV              1:22.60    1:23.45   14  
  6 GOLDSMITH, SAM            12 WSY-MA               1:25.98    1:24.40   13  
  7 MCADOREY, HUGH            12 NBAC-MD              1:23.83    1:24.53   12  
  8 MELILLO, SIMONE           12 MAC-MD               1:24.10    1:24.69   11  
  9 RAY, ALEX                 12 CUBU-PV              1:27.22    1:25.45    9  
 10 LEE, MICHAEL              12 MAC-MD               1:27.31    1:26.24    7  
 
Event 14  Women 11-12 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
  1 MERRITT, SARAH            12 CATY-MD              1:22.41    1:20.35   20  
  2 GONZALEZ, JACKIE          12 UNBAC-MD             1:23.84    1:23.82   17  
  3 MATYAS, RACHEL            12 TRIDENT-MA           1:26.37    1:23.83   16  
  4 CRUZ, DANIELLE            11 GBSA-MD              1:25.21    1:24.12   15  
  5 MINNEY, MERCEDES          12 LAC-MA               1:28.25    1:24.43   14  
  6 KNAPIK, ASHLEY            12 NBAC-MD              1:29.23    1:24.63   13  
  7 MCADOO, AMANDA            12 LAC-MA               1:25.69    1:25.46   12  
  8 THOMAS, LIZ               12 DONS-MD              1:27.71    1:25.84   11  
  9 HOESING, HILARY           12 MAC-MD               1:28.68    1:26.59    9  
 10 MORLOCK, AMY              12 NBAC-MD              1:28.94    1:27.98    7  
 
Event 15  Men 10 & Under 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
  1 SIEMASKO, BRANDON         10 LAC-MA               1:38.15    1:34.29   20  
  2 GALLAGHER, STEPHEN        10 TRIDENT-MA           1:36.05    1:34.84   17  
  3 SHIELDS, BEN              10 NBAC-MD              1:39.37    1:37.00   16  
  4 FLACH, MICHAEL            10 FISH-PV              1:41.86    1:40.20   15  
  5 DAYTON, KELLY             10 NBAC-MD              1:40.60    1:40.81   14  
  6 KRAMER, CHRISTOPHER       10 NBAC-MD              1:40.76    1:41.01   13  
  7 RODDY, SEAN               10 NBAC-MD              1:42.28    1:41.86   12  
  8 FEURER, AJ                 9 NBAC-MD              1:41.25    1:42.47   11  
  9 SINKO, PATRICK            10 NBAC-MD              1:43.75    1:42.77    7  
 10 KIM, JOSHUA               10 MAC-MD               1:44.62    1:45.07    9  
 
Event 16  Women 10 & Under 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
  1 HAMMOND, MORGAN           10 NBAC-MD              1:25.58    1:23.33   20  
  2 RIEFENSTAHL, KATE         10 TRIDENT-MA           1:27.33    1:25.08   17  
  3 SCHAEFER, DANIELLE        10 NBAC-MD              1:33.47    1:34.42   16  
  4 KURTZMAN, MEGAN            9 NBAC-MD              1:42.08    1:38.77   15  
  5 AVERS, WHITNEY            10 NAAC-MD              1:38.34    1:39.26   14  
  6 STOOKSBURY, ANDREA        10 NAAC-MD              1:43.02    1:39.45   13  
  7 MASON, MOLLY              10 NAAC-MD              1:42.30    1:39.95   12  
  8 FERRARO, ALEXANDRA        10 FISH-PV              1:43.10    1:41.60   11  
  9 KING, BLAIR               10 EAGLES-MD            1:43.90    1:41.98    9  
 10 SHERRER, SARA             10 NBAC-MD              1:43.36    1:47.19    7  
 
Event 17  Men Open 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 KERPELMAN, ADAM           19 NBAC-MD              2:00.57    1:57.39   20  
  2 HOLLINGER, CAMERON        16 LAC-MA               1:59.97    1:57.49   17  
  3 WEBBER, ADAM              20 LAC-MA               2:03.37    1:58.97   16  
  4 THORN, ANDREW             15 LAC-MA               2:03.56    2:02.08   15  
  5 COBLE, CASEY              19 LAC-MA               2:02.85    2:02.16   14  
  6 MELESKI, CHRIS            16 CUBU-PV              2:02.90    2:02.61   13  
  7 LEVAN, JARED              17 UNTSC-MA             2:01.71    2:03.39   12  
  8 SALYARDS, KYLE            20 LAC-MA               2:03.92    2:05.77   11  
  9 FARLEY, JOSHUA            19 RAC-MD               2:02.40    2:06.09    9  
 10 WASHINGTON, DARRYL        17 PDR-MA               2:02.95    2:08.03    7  
B - Final
 11 FIELD, ELI                15 PDR-MA               2:05.12    2:03.58    6  
 12 KISTLER, WILL             16 GREEN TERROR-MD      2:04.11    2:04.15    5  
 13 JOHNSON, TJ               17 LAC-MA               2:06.53    2:04.65    4  
 14 WALLEY, DAN               15 TRIDENT-MA           2:07.26    2:05.17    3  
 15 ADLER, JASON              15 CUBU-PV              2:08.21    2:06.43    2  
 16 NEWTON, TIM               16 EAGLES-MD            2:05.39    2:06.88    1  
 17 GALLAGHER, PATRICK        15 PDR-MA               2:05.36    2:07.88  
 18 WISTHOFF, MATT            15 RAC-MD               2:07.96    2:08.50  
 19 ROBINSON, BEN             18 LAC-MA               2:06.73    2:08.66  
 20 BAGLEY, MARK              18 PDR-MA               2:07.46    2:08.68  
 
Event 18  Women Open 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 WILLIAMS, LIZ             15 NBAC-MD              2:12.26    2:09.75   20  
  2 WINDSTEIN, JENNIFER       18 LAC-MA               2:11.12    2:10.65   17  
  3 FRANCIK, COURTNEY         13 NBAC-MD              2:13.91    2:11.42   16  
  4 LEARS, ERIN               18 NBAC-MD              2:13.50    2:12.07   15  
  5 KENWORTHY, CATHY          17 FISH-PV              2:12.64    2:12.96   14  
  6 POLEK, JAMIE              16 RAC-MD               2:15.38    2:14.31   13  
  7 WHITE, LAUREN             16 LAC-MA               2:14.04    2:14.58   12  
  8 PEREZ, MEGAN              17 NBAC-MD              2:15.42    2:15.15   11  
  9 DANOWSKI, ASHLEY          18 LAC-MA               2:15.08    2:15.52    9  
 10 ROSS, BLYTHE              16 NBAC-MD              2:16.21    2:17.50    7  
B - Final
 11 WHITE, JULIENNE           18 LAC-MA               2:18.18    2:15.98    6  
 12 CARROLL, EMILY            17 MAC-MD               2:17.31    2:16.03    5  
 13 SPEARMAN, DANIELLE        15 EAGLES-MD            2:17.90    2:16.06    4  
 14 BETZING, LAUREN           16 NBAC-MD              2:18.50    2:16.10    3  
 15 MCDERMOTT, ELANA          17 CUBU-PV              2:17.20    2:16.37    2  
 16 SAPPEY, LISA              17 MAC-MD               2:16.28    2:16.45    1  
 17 PROSEN, JESSICA           18 RAC-MD               2:16.35    2:16.70  
 18 BALAGUER, BETSY           16 CATY-MD              2:16.73    2:16.90  
 19 CRUDUP, TIFFANY           17 CUBU-PV              2:17.65    2:17.73  
 20 HUNTER, KELSEY            15 RAC-MD               2:17.91    2:18.07  
 
Event 19  Men 13-14 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 KNOPP, CORY               14 NBAC-MD              2:02.78    2:00.30   20  
  2 ZEBLEY, NICO              14 NBAC-MD              2:08.06    2:06.91   17  
  3 MILLER, BEN               14 CUBU-PV              2:10.64    2:07.43   16  
  4 ROSEBERRY, EVAN           13 TRIDENT-MA           2:10.24    2:07.52   15  
  5 PALLACE, DREW             13 NBAC-MD              2:11.07    2:09.03   14  
  6 GALLAGHER, CHRIS          13 TRIDENT-MA           2:10.64    2:09.29   13  
  7 LOLLAR, MAX               14 MAC-MD               2:12.72    2:10.56   12  
  8 DUGAN, MATT               14 CUBU-PV              2:09.45    2:11.20   11  
  9 RYBICKI, KEVIN            13 TRIDENT-MA           2:12.55    2:12.31    9  
 10 ROSE, BOBBY               13 CBAC-MD              2:12.37    2:13.35    7  
 
Event 20  Women 13-14 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
  1 SACKETT, MEGHAN           14 NBAC-MD              2:05.25    2:04.81   20  
  2 BROOKS, ELLEN             14 NBAC-MD              2:10.66    2:08.73   17  
  3 HUTCHINSON, CLAIRE        14 NBAC-MD              2:10.20    2:09.27   16  
  4 SWINLEY, LESLIE           13 CUBU-PV              2:11.27    2:09.88   15  
  5 HASER, CHELSEA            14 GREEN TERROR-MD      2:12.96    2:10.45   14  
  6 DOTSON, TIFFANY           13 NBAC-MD              2:12.06    2:11.13   13  
  7 LUTTERMOSER, ALLISON      14 LAC-MA               2:16.58    2:13.64   12  
  8 KEMP, LIZ                 13 CUBU-PV              2:16.83    2:14.17   11  
  9 BROWN, WHITNEY            13 NBAC-MD              2:15.03    2:14.49    9  
 10 BELLIS, CAROLINE          14 CUBU-PV              2:14.99    2:15.95    7  
 
Event 21  Men 11-12 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
  1 HINRICHSEN, PHILLIP       12 CUBU-PV              2:15.62    2:12.33   20  
  2 RAY, ALEX                 12 CUBU-PV              2:14.78    2:13.24   17  
  3 LANSER, CHIP              12 NBAC-MD              2:16.81    2:16.44   16  
  4 ROSE, BILLY               12 CBAC-MD              2:18.39    2:19.49   15  
  5 ROBERTSON-PHILLIPS, ZACH  12 NBAC-MD              2:25.02    2:22.22   14  
  6 ROWE, IAN                 11 NBAC-MD              2:25.71    2:22.79   13  
  7 MELILLO, SIMONE           12 MAC-MD               2:25.18    2:23.84   12  
  8 RICHARDS, WILL            12 CBAC-MD              2:22.65    2:24.23   11  
  9 MCDONALD, ADAM            12 CUBU-PV              2:26.01    2:25.13    9  
 10 GALAN, PETER              11 MPS-MA               2:26.28    2:26.70    7  
 
Event 22  Women 11-12 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
  1 ZIEGLER, KATE             12 FISH-PV              2:18.69    2:17.14   20  
  2 TABOR, LAUREN             12 GREEN TERROR-MD      2:20.78    2:18.88   17  
  3 DELP, KRISTINA            12 NBAC-MD              2:20.88    2:20.31   16  
  4 KNAPIK, ASHLEY            12 NBAC-MD              2:25.90    2:21.03   15  
  5 GONZALEZ, JACKIE          12 UNBAC-MD             2:21.44    2:21.78   13.5
  5 MATYAS, RACHEL            12 TRIDENT-MA           2:22.97    2:21.78   13.5
  7 MORLOCK, AMY              12 NBAC-MD              2:21.77    2:23.50   12  
  8 HOCK, STEPHANIE           12 NBAC-MD              2:25.81    2:24.67   11  
  9 MERRITT, SARAH            12 CATY-MD              2:26.51    2:26.34    9  
 10 GRIFFITH, BROOKE          12 GREEN TERROR-MD      2:27.52    2:26.61    7  
 
Event 23  Men 10 & Under 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
  1 KRAMER, CHRISTOPHER       10 NBAC-MD              2:33.48    2:33.28   20  
  2 HUTCHINSON, NEIL          10 NBAC-MD              2:39.55    2:37.92   17  
  3 SIEMASKO, BRANDON         10 LAC-MA               2:35.40    2:38.13   16  
  4 FLACH, MICHAEL            10 FISH-PV              2:49.22    2:41.32   15  
  5 LORTON, BRENDAN            9 RAC-MD               2:45.95    2:43.55   14  
  6 SMITH, MARK               10 GREEN TERROR-MD      2:43.63    2:44.11   13  
  7 SINKO, PATRICK            10 NBAC-MD              2:43.46    2:44.47   12  
  8 SAKELL, WILLIE            10 UNBAC-MD             2:51.36    2:47.85   11  
  9 SIMARD, PHILIPPE          10 NBAC-MD              2:52.25    2:54.40    9  
 -- OFFUTT, BRYAN              9 GREEN TERROR-MD      2:38.38         DQ  
 
Event 24  Women 10 & Under 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
  1 RIEFENSTAHL, KATE         10 TRIDENT-MA           2:24.91    2:23.29   20  
  2 HAMMOND, MORGAN           10 NBAC-MD              2:37.53    2:35.98   17  
  3 TABOR, ELIZABETH          10 UNMDY-MD             2:41.43    2:40.09   16  
  4 MCADOREY, MEGHAN          10 NBAC-MD              2:42.65    2:41.87   15  
  5 KING, BLAIR               10 EAGLES-MD            2:42.12    2:42.03   14  
  6 FRITZ, HILLARY            10 FISH-PV              2:44.35    2:43.00   13  
  7 BROWN, ALLIE              10 UNBAC-MD             2:45.83    2:46.35   12  
  8 BELL, JULIE               10 FISH-PV              2:46.38    2:47.24   11  
  9 FERRARO, ALEXANDRA        10 FISH-PV              2:45.91    2:47.26    9  
 10 GRIFFITH, COURTNEY         9 GREEN TERROR-MD      2:47.87    2:48.56    7  
 
Event 25  Men Open 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 PHELPS, MICHAEL           15 NBAC-MD                53.58      53.82   20  
  2 KERPELMAN, ADAM           19 NBAC-MD                58.12      58.71   17  
  3 COBLE, CASEY              19 LAC-MA               1:01.12    1:00.48   16  
  4 KISTLER, WILL             16 GREEN TERROR-MD      1:01.13    1:01.67   15  
  5 WASHINGTON, DARRYL        17 PDR-MA               1:01.12    1:01.71   14  
  6 HOLLINGER, CAMERON        16 LAC-MA               1:02.25    1:02.03   13  
  7 JOHNSON, TJ               17 LAC-MA               1:03.52    1:02.53   12  
  8 BAGLEY, MARK              18 PDR-MA               1:03.39    1:02.69   11  
  9 FISHER, TODD              18 CATY-MD              1:03.21    1:02.78    9  
 10 BRUGH, PATRICK            17 DONS-MD              1:03.39    1:04.04    7  
B - Final
 11 LEVAN, JARED              17 UNTSC-MA             1:03.54    1:03.51    6  
 12 FIELD, ELI                15 PDR-MA               1:04.96    1:03.55    5  
 13 HOPKINS, JAMIE            16 NBAC-MD              1:06.61    1:05.21    4  
 14 FARLEY, MATTHEW           16 NBAC-MD              1:06.55    1:05.69    3  
 15 SKRABACZ, ERIC            15 CBAC-MD              1:06.88    1:06.99    2  
 16 FUHRMAN, NATHAN           16 NBAC-MD              1:07.00    1:07.06    1  
 17 FISHMAN, ALAN             17 AAC-PV               1:06.24    1:07.35  
 18 GALLAGHER, PATRICK        15 PDR-MA               1:08.72    1:08.11  
 19 AINSWORTH, MATT           15 MAC-MD               1:08.34    1:08.68  
 20 VAGTS, BRYAN              15 NAAC-MD              1:08.27    1:09.05  
 
Event 26  Women Open 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 GOETSCH, EMILY            15 NBAC-MD              1:04.30    1:03.21   20  
  2 BAKER, BETH               40 CUBU-PV              1:06.58    1:06.18   17  
  3 YEAGER, ASHLEY            16 LAC-MA               1:07.76    1:06.96   16  
  4 COLEMAN, JILL             20 SHARKS-PV            1:07.34    1:07.15   15  
  5 KIMMEL, BRIDGET           16 NBAC-MD              1:06.59    1:07.33   14  
  6 BELLER, YENG LAN E        12 CUBU-PV              1:08.24    1:07.93   13  
  7 SURKOVICH, BRITTANY       15 RAC-MD               1:09.56    1:08.50   12  
  8 PEREZ, MEGAN              17 NBAC-MD              1:08.68    1:08.86   11  
  9 WHITE, BRIELLE            17 PDR-MA               1:09.94    1:09.29    9  
 10 DEGROSS, JASMINE          16 NBAC-MD              1:08.11    1:09.44    7  
B - Final
 11 BETZING, LAUREN           16 NBAC-MD              1:10.18    1:08.42    6  
 12 WILLIAMS, LIZ             15 NBAC-MD              1:10.11    1:09.70    5  
 13 GODWIN, KATHERINE         15 RAC-MD               1:11.08    1:09.84    4  
 14 CARROLL, EMILY            17 MAC-MD               1:11.88    1:09.91    3  
 15 MCINTYRE, DANIELLE        16 LAC-MA               1:10.35    1:10.74    2  
 16 DOBSON, EMILY             15 CBAC-MD              1:12.44    1:11.07    1  
 17 GLASGOW, ADRIANNE         16 RAC-MD               1:10.54    1:11.24  
 18 PRATHER, LINDSEY          18 RAC-MD               1:10.33    1:12.31  
 -- STINE, ALLISON            15 WSY-MA               1:12.38         DQ  
 
Event 27  Men 13-14 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 GALLAGHER, CHRIS          13 TRIDENT-MA           1:04.95    1:03.68   20  
  2 ROSE, BOBBY               13 CBAC-MD              1:05.04    1:05.10   17  
  3 NACHMAN, JOSH             13 RAC-MD               1:06.24    1:05.82   16  
  4 LOLLAR, MAX               14 MAC-MD               1:07.44    1:06.53   15  
  5 DUGAN, MATT               14 CUBU-PV              1:08.96    1:07.86   14  
  6 MARTIN, KENNY             13 NBAC-MD              1:09.76    1:08.86   13  
  7 O'CONNELL, MIKE           13 GREEN TERROR-MD      1:09.63    1:08.87   12  
  8 PALLACE, DREW             13 NBAC-MD              1:09.43    1:09.02   11  
  9 BULKLEY, ADAM             13 NBAC-MD              1:08.85    1:09.19    9  
 10 BREWER, BARRY             13 GREEN TERROR-MD      1:10.00    1:11.52    7  
 
Event 28  Women 13-14 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
  1 ILER, ABIGAIL             14 NAAC-MD              1:06.34    1:05.49   20  
  2 FRANCIK, COURTNEY         13 NBAC-MD              1:08.28    1:07.72   17  
  3 LUTTERMOSER, ALLISON      14 LAC-MA               1:08.46    1:07.77   16  
  4 BELLIS, CAROLINE          14 CUBU-PV              1:09.15    1:08.10   15  
  5 MAULE, COURTNEY           13 LAC-MA               1:08.68    1:08.50   14  
  6 DAWSON, ANNIE             14 NAAC-MD              1:09.41    1:09.16   13  
  7 KEMP, LIZ                 13 CUBU-PV              1:09.77    1:09.44   12  
  8 SANBOWER, BECKY           14 LAC-MA               1:11.53    1:10.51   11  
  9 BRINKS, HANNAH            13 BAC-VA               1:11.06    1:10.84    9  
 10 HASER, CHELSEA            14 GREEN TERROR-MD      1:11.70    1:10.87    7  
 
Event 29  Men 11-12 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
  1 HINRICHSEN, PHILLIP       12 CUBU-PV                31.67      30.73   20  
  2 RAY, ALEX                 12 CUBU-PV                32.56      32.10   17  
  3 MCDONALD, ADAM            12 CUBU-PV                32.92      32.20   16  
  4 ROWE, IAN                 11 NBAC-MD                33.93      32.91   15  
  5 SCHLEGEL, MAX             12 NAAC-MD                33.00      32.97   14  
  6 ROSE, BILLY               12 CBAC-MD                33.13      33.29   13  
  7 ROBERTSON-PHILLIPS, ZACH  12 NBAC-MD                34.14      34.10   12  
  8 RICHARDS, WILL            12 CBAC-MD                34.35      34.40   11  
  9 MELILLO, SIMONE           12 MAC-MD                 34.89      35.02    9  
 10 GALAN, PETER              11 MPS-MA                 35.33      35.50    7  
 
Event 30  Women 11-12 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
  1 ZIEGLER, KATE             12 FISH-PV                32.01      31.41   20  
  2 GREEN, MCKENZIE           12 CUBU-PV                32.04      31.59   17  
  3 KNAPIK, ASHLEY            12 NBAC-MD                32.06      31.65   16  
  4 HARPOLE, NICOLE           12 NBAC-MD                32.80      32.29   15  
  5 DELP, KRISTINA            12 NBAC-MD                33.56      32.94   14  
  6 MATYAS, RACHEL            12 TRIDENT-MA             32.77      33.11   13  
  7 GRAHAM, RACHAEL           12 GREEN TERROR-MD        34.05      33.17   12  
  8 MORLOCK, AMY              12 NBAC-MD                33.58      33.82   11  
  9 NEWMAN, AMANDA            11 NBAC-MD                34.13      34.45    9  
 10 HOCK, STEPHANIE           12 NBAC-MD                34.22      34.96    7  
 
Event 31  Men 10 & Under 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
  1 FLACH, MICHAEL            10 FISH-PV                36.71      35.43   20  
  2 SMITH, MARK               10 GREEN TERROR-MD        37.70      35.74   17  
  3 SIEMASKO, BRANDON         10 LAC-MA                 37.08      36.22   16  
  4 GALLAGHER, STEPHEN        10 TRIDENT-MA             37.64      36.71   15  
  5 KRAMER, CHRISTOPHER       10 NBAC-MD                39.26      38.21   14  
  6 HUTCHINSON, NEIL          10 NBAC-MD                38.25      38.37   13  
  7 CREEVY, T.J.              10 NAAC-MD                39.05      38.41   12  
  8 SIMARD, PHILIPPE          10 NBAC-MD                39.85      38.71   11  
  9 SINKO, PATRICK            10 NBAC-MD                40.01      39.40    9  
 10 COLLINS, CHRIS            10 GREEN TERROR-MD        40.40      40.80    7  
 
Event 32  Women 10 & Under 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
  1 RIEFENSTAHL, KATE         10 TRIDENT-MA             32.92      32.09   20  
  2 DEAN, EMILY               10 CLIPPERS-MD            36.13      34.58   17  
  3 GRIFFITH, COURTNEY         9 GREEN TERROR-MD        38.54      37.64   16  
  4 FOREST, ERIN              10 CLIPPERS-MD            39.27      37.67   15  
  5 MCADOREY, MEGHAN          10 NBAC-MD                38.00      38.47   14  
  6 SCHAEFER, DANIELLE        10 NBAC-MD                39.05      38.59   13  
  7 SHERRER, SARA             10 NBAC-MD                37.99      39.83   12  
  8 TURNER, EMILY             10 CATY-MD                39.55      40.15   11  
 -- BELL, JULIE               10 FISH-PV                38.75         DQ  
 
Event 33  Men Open 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 SALYARDS, KYLE            20 LAC-MA               4:30.01    4:44.42   20  
  2 COBLE, CASEY              19 LAC-MA               4:32.59    4:49.09   17  
  3 STINSON, JON              19 LAC-MA               4:33.30    4:52.12   16  
  4 MELESKI, CHRIS            16 CUBU-PV              4:57.67    5:01.11   15  
  5 THORN, ANDREW             15 LAC-MA               4:57.36    5:01.36   14  
  6 FIELD, ELI                15 PDR-MA               4:59.57    5:03.57   13  
  7 STARR, CHRIS              16 DONS-MD              5:04.41    5:06.33   12  
  8 COLLIER, ROBERT           16 RAC-MD               5:05.01    5:07.31   11  
  9 ROBINSON, BEN             18 LAC-MA               4:58.35    5:07.52    9  
 10 FARLEY, JOSHUA            19 RAC-MD               5:15.63    5:14.28    7  
 11 FUHRMAN, NATHAN           16 NBAC-MD              5:12.79    5:15.72    6  
 12 SWANN, EVAN               16 RAC-MD               5:14.47    5:17.35    5  
 13 DEMPSEY, ROBERT           15 NBAC-MD              5:14.90    5:18.26    4  
 14 FARLEY, MATTHEW           16 NBAC-MD              5:37.07    5:19.31    3  
 15 LANSER, CHIP              12 NBAC-MD              5:26.10    5:20.44    2  
 16 BEST, ALEC                18 RAC-MD               5:12.77    5:21.92    1  
 17 JENDZEJEC, ALEX           15 CUBU-PV              5:25.78    5:22.60  
 18 VAGTS, BRYAN              15 NAAC-MD              5:12.24    5:22.65  
 19 WISTHOFF, MATT            15 RAC-MD               5:07.49    5:24.32  
 20 HONIGBERG, MIKE           15 CUBU-PV              5:21.60    5:24.64  
 21 STARRY, KEVIN             16 NAAC-MD              5:18.31    5:24.65  
 22 KRAJEWSKI, JACK           16 DONS-MD              5:16.17    5:25.64  
 23 AINSWORTH, MATT           15 MAC-MD               5:14.91    5:26.26  
 24 SKRABACZ, ERIC            15 CBAC-MD              5:16.15    5:27.60  
 25 OSBORN, JOEY              15 BAC1-MD              5:16.28    5:31.75  
 26 ELLERSON, MICHAEL         16 PDR-MA               5:26.48    5:34.83  
 -- KOBB, HARRISON            15 NBAC-MD              5:26.74         DQ  
 
Event 34  Women Open 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 KENWORTHY, CATHY          17 FISH-PV              5:02.61    5:10.91   20  
  2 LEARS, ERIN               18 NBAC-MD              5:13.21    5:11.54   17  
  3 RILEY, MEGAN              15 NBAC-MD              5:16.42    5:12.51   16  
  4 WINDSTEIN, JENNIFER       18 LAC-MA               5:12.07    5:14.71   15  
  5 YEAGER, ASHLEY            16 LAC-MA               5:11.27    5:15.97   14  
  6 VERDIN, EMILY             15 SHARKS-PV            5:06.87    5:16.18   13  
  7 STINE, ALLISON            15 WSY-MA               5:07.33    5:18.40   12  
  8 GOETSCH, EMILY            15 NBAC-MD              5:38.85    5:20.93   11  
  9 PROSEN, JESSICA           18 RAC-MD               5:15.81    5:20.99    9  
 10 ROSS, BLYTHE              16 NBAC-MD              5:16.34    5:21.42    7  
 11 PRATHER, LINDSEY          18 RAC-MD               5:11.29    5:23.42    6  
 12 WILLIAMS, LIZ             15 NBAC-MD              5:14.67    5:26.71    5  
 13 MCINTYRE, DANIELLE        16 LAC-MA               5:38.23    5:27.68    4  
 14 HEISER, LAURA             16 TRIDENT-MA           5:37.08    5:27.83    3  
 15 GODWIN, KATHERINE         15 RAC-MD               5:20.56    5:28.33    2  
 16 DANOWSKI, ASHLEY          18 LAC-MA               5:25.35    5:28.38    1  
 17 BETZING, LAUREN           16 NBAC-MD              5:28.75    5:28.67  
 18 BALAGUER, BETSY           16 CATY-MD              5:29.09    5:29.59  
 19 GALAN, JULIE              18 MPS-MA               5:19.71    5:31.03  
 20 ALIZADEH, MINA            16 NBAC-MD              5:24.47    5:32.46  
 21 DISQUE, STEPHANIE         17 RAC-MD               5:23.24    5:32.84  
 22 SURKOVICH, BRITTANY       15 RAC-MD               5:21.34    5:32.88  
 23 BAKER, BETH               40 CUBU-PV              5:34.76    5:34.71  
 24 CAROLAN, JULIA            19 MAC-MD               5:25.47    5:35.59  
 25 CARROLL, EMILY            17 MAC-MD               5:41.74    5:37.32  
 26 RAWLICK, PATTY            16 NBAC-MD              5:32.20    5:37.95  
 27 WITTSACK, HAYLEY          16 MAC-MD               5:20.43    5:38.25  
 28 HADLEY, MEG               15 NAAC-MD              5:38.83    5:38.36  
 29 BELLER, YENG LAN E        12 CUBU-PV              5:33.95    5:38.42  
 30 SHRADER, MEGHAN           15 NAAC-MD              5:43.39    5:41.17  
 31 DAEL, MARYFRANCES         16 NBAC-MD              5:54.56    5:41.98  
 32 TU, GIANG                 17 PDR-MA               5:29.45    5:42.08  
 33 GLASGOW, ADRIANNE         16 RAC-MD               5:15.93    5:43.74  
 34 MARSILII, MEGAN           16 FISH-PV              5:30.81    5:44.34  
 35 CLARKE, ALY               15 CBAC-MD              5:52.34    5:44.68  
 36 SRINATH, PATTY            16 NBAC-MD              5:42.89    5:45.15  
 37 O'SULLIVAN, CAROLINE      15 CUBU-PV              5:31.59    5:46.19  
 38 DOBSON, EMILY             15 CBAC-MD              5:42.67    5:46.81  
 39 MCGRAW, KATIE             16 NAAC-MD              5:49.86    5:47.05  
 40 POLEK, JAMIE              16 RAC-MD               5:39.39    5:47.41  
 41 ALLEN, LAURA              15 CLIPPERS-MD          5:43.88    5:47.98  
 42 HUNTER, KELSEY            15 RAC-MD               5:38.24    5:48.09  
 43 RICHMOND, KAREN           17 MAC-MD               5:36.12    5:48.37  
 44 COLEMAN, JILL             20 SHARKS-PV            5:35.85    5:49.04  
 45 BELLAMY, BETH             16 DONS-MD              5:44.95    5:50.34  
 46 ZOHORSKY, JENNIE          16 RAC-MD               5:38.24    5:50.83  
 47 MCTIGHE, MARIA            17 RAC-MD               5:51.57    5:53.68  
 48 SAUER, BETH               17 EAGLES-MD            5:56.07    5:53.80  
 49 GILROY, ERIN              18 CBAC-MD              5:41.34    5:54.33  
 50 HUBBARD, KATRINA          15 MAC-MD               5:47.86    5:54.56  
 51 HYSAN, KRISTI             16 RAC-MD               5:38.51    5:55.65  
 52 CAMPBELL, DANIELA         15 CBAC-MD              5:53.15    5:59.53  
 53 PROSEN, JENNY             16 CLIPPERS-MD          5:52.52    6:00.32  
 54 MCLAUGHLIN, CINDY         15 RAC-MD               5:46.05    6:01.31  
 55 RHOADS, MEGAN             15 NBAC-MD              6:08.41    6:11.95  
 56 DUNNIGAN, SHANNON         15 UNBAC-MD             5:58.01    6:13.06  
 -- SINKO, MOLLY              12 NBAC-MD              6:12.05         DQ  
 
Event 35  Men 13-14 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 KNOPP, CORY               14 NBAC-MD              4:51.93    4:52.59   20  
  2 ROSEBERRY, EVAN           13 TRIDENT-MA           5:08.64    5:09.07   17  
  3 DUGAN, MATT               14 CUBU-PV              5:17.12    5:09.26   16  
  4 ZEBLEY, NICO              14 NBAC-MD              5:28.23    5:09.45   15  
  5 GALLAGHER, CHRIS          13 TRIDENT-MA           5:10.36    5:10.63   14  
  6 CULLEN, ERIC              14 CATY-MD              5:23.09    5:13.24   13  
  7 COLLIER, DAVID            14 RAC-MD               5:11.55    5:15.29   12  
  8 KAUFFMAN, CODY            13 TRIDENT-MA           5:18.56    5:17.68   11  
  9 BULKLEY, ADAM             13 NBAC-MD              5:18.32    5:17.76    9  
 10 GROTH, TIMOTHY            14 NBAC-MD              5:18.56    5:19.45    7  
 11 PALLACE, DREW             13 NBAC-MD              5:38.26    5:21.45    6  
 12 KOBB, JORDAN              13 NBAC-MD              5:21.75    5:22.14    5  
 13 MARTIN, KENNY             13 NBAC-MD              5:39.22    5:22.75    4  
 14 BROADWATER, ADAM          14 NBAC-MD              5:41.88    5:23.74    3  
 15 LOLLAR, MAX               14 MAC-MD               5:44.71    5:31.05    2  
 16 KING JR., RODNEY          14 NBAC-MD              5:45.29    5:32.85    1  
 17 PHILPOTT, JASON           14 CUBU-PV              5:38.90    5:34.19  
 18 CARPENTER, ADAM           14 NAAC-MD              5:25.60    5:37.94  
 19 MORROW, CHRIS             14 NBAC-MD              5:36.39    5:38.06  
 20 DISQUE, MICHAEL           14 RAC-MD               5:34.59    5:38.82  
 21 BENECKI, STEVEN           13 FISH-PV              5:34.44    5:39.77  
 22 MOORE, PATRICK            14 NBAC-MD              5:47.20    5:42.13  
 23 MOLINA, ARI               14 CUBU-PV              5:38.20    5:43.58  
 24 NACHMAN, JOSH             13 RAC-MD               5:29.20    5:44.32  
 25 CLARK, ANDREW             13 NBAC-MD              5:38.12    5:46.68  
 26 SMILLIE, ADAM             13 NBAC-MD              5:37.24    5:46.91  
 27 CHEN, ALEX                13 BAC1-MD              5:45.83    5:49.69  
 28 HOGAN, JOHN               13 MAC-MD               5:44.30    5:51.81  
 -- SHIELDS, JOHN             13 NBAC-MD              5:29.84         DQ  
 
Event 36  Women 13-14 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 SACKETT, MEGHAN           14 NBAC-MD              5:06.34    5:03.26   20  
  2 BROOKS, ELLEN             14 NBAC-MD              5:08.77    5:11.34   17  
  3 HUTCHINSON, CLAIRE        14 NBAC-MD              5:15.54    5:12.62   16  
  4 SMITH, LYNDSEY            13 GREEN TERROR-MD      5:20.63    5:18.91   15  
  5 ILER, ABIGAIL             14 NAAC-MD              5:08.06    5:19.81   14  
  6 DUNNIGAN, AMANDA          13 UNBAC-MD             5:39.40    5:20.88   13  
  7 HASER, CHELSEA            14 GREEN TERROR-MD      5:18.77    5:22.54   12  
  8 LANPHIER, SARAH           14 NBAC-MD              5:23.47    5:25.69   11  
  9 KARP, AMANDA              13 NBAC-MD              5:28.10    5:27.90    9  
 10 PELOQUIN, KELLY           13 NBAC-MD              5:55.39    5:30.57    7  
 11 SWINLEY, LESLIE           13 CUBU-PV              5:24.20    5:31.30    6  
 12 STEVENSON, EMILY          14 NAAC-MD              5:22.42    5:31.44    5  
 13 KEMP, LIZ                 13 CUBU-PV              5:38.19    5:32.20    4  
 14 MCINTYRE, COURTNEY        13 LAC-MA               5:40.31    5:32.60    3  
 15 MAULE, COURTNEY           13 LAC-MA               5:32.71    5:33.80    2  
 16 LUKENS, ELISABETH         14 NBAC-MD              5:45.86    5:37.48    1  
 17 DAWSON, ANNIE             14 NAAC-MD              5:24.06    5:38.69  
 18 DECLUE, MEGAN             14 RAC-MD               5:26.94    5:38.92  
 19 BROWN, WHITNEY            13 NBAC-MD              5:39.87    5:39.91  
 20 TOKAR, KELSEY             13 MAC-MD               5:55.24    5:40.87  
 21 ROBERTSON-PHILLIPS, ZEA   13 NBAC-MD              5:47.43    5:41.90  
 22 GASS, KAITLIN             13 NBAC-MD              5:45.17    5:42.61  
 23 BERKOWITZ, MORGAN         14 NBAC-MD              5:41.94    5:44.35  
 24 SURKOVICH, DANIELE        13 RAC-MD               5:34.75    5:47.33  
 25 BRAY, NATASHA             13 NBAC-MD              5:58.68    5:47.57  
 26 YEAGER, JENNA             13 NBAC-MD              6:02.39    5:49.80  
 27 WILES, HOPE               14 NBAC-MD              5:49.51    5:51.40  
 28 KAUFMAN, AMY              14 GBSA-MD              5:47.38    5:57.92  
 29 MCTIGHE, JULIA            14 CLIPPERS-MD          5:52.12    6:01.19  
 30 AUERBACH, KATIE           14 NBAC-MD              6:00.53    6:01.27  
 31 JAKABCIN, ANA             13 FISH-PV              5:57.99    6:01.32  
 32 EDWARDS, DEANNA           13 EAGLES-MD            6:00.91    6:01.37  
 33 BRINKS, HANNAH            13 BAC-VA               5:54.32    6:01.57  
 34 SIBURT, BRITTANY          14 NAAC-MD              5:52.34    6:03.92  
 35 THEUS, ANIKA              13 CLIPPERS-MD          5:49.58    6:09.21  
 36 KEHS, LAUREL              14 FISH-PV              5:59.60    6:09.54  
 37 DROSSNER, JENNIFER        13 NBAC-MD              6:31.33    6:24.44  
 -- CONROY, ANNE              13 CUBU-PV              5:59.31         DQ  
 
Event 37  Men 12 & Under 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 NORTH BALTIMORE AQUATIC CLUB-MD  'A'              4:21.11    4:24.86   40  
     1) LANSER, CHIP 12                 2) DEGROSS, EVAN 12               
     3) ROBERTSON-PHILLIPS, ZACHARY 12  4) ROWE, IAN 11                   
  2 PDR SWIM TEAM-MA  'A'                             4:43.49    4:52.37   34  
  3 NORTH BALTIMORE AQUATIC CLUB-MD  'C'              4:55.00    5:15.78   32  
     1) SIMARD, PHILIPPE 10             2) SINKO, PATRICK 10              
     3) KRAMER, CHRISTOPHER 10          4) HUTCHINSON, NEIL 10            
 
Event 38  Women 12 & Under 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 NORTH BALTIMORE AQUATIC CLUB-MD  'A'              4:24.97    4:33.18   40  
     1) DELP, KRISTINA 12               2) MORLOCK, AMY 12                
     3) KNAPIK, ASHLEY 12               4) LONG, AMANDA 12                
  2 NORTH BALTIMORE AQUATIC CLUB-MD  'B'              4:31.33    4:51.05   34  
     1) KARABELAS, GEORGIA 11           2) HARPOLE, NICOLE 12             
     3) HOCK, STEPHANIE 12              4) NEWMAN, AMANDA 11              
  3 PDR SWIM TEAM-MA  'A'                             4:43.49    4:58.21   32  
  4 NORTH BALTIMORE AQUATIC CLUB-MD  'C'              4:59.99    5:25.99   30  
     1) SCHAEFER, DANIELLE 10           2) SHERRER, SARA 10               
     3) MCADOREY, MEGHAN 10             4) HAMMOND, MORGAN 10             
 
Event 39  Men Open 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 PDR SWIM TEAM-MA  'A'                             3:20.79    3:56.69   40  
     1) WASHINGTON, DARRYL 17           2) DIMENNA, ADAM 15               
     3) GALLAGHER, PATRICK 15           4) BAGLEY, MARK 18                
  2 NORTH BALTIMORE AQUATIC CLUB-MD  'B'              4:05.01    3:59.86   34  
     1) PALLACE, DREW 13                2) ZEBLEY, NICO 14                
     3) GROTH, TIMOTHY 14               4) KNOPP, CORY 14                 
  3 TRIDENT SWIM CLUB-MA  'A'                         4:01.01    4:07.24   32  
     1) KAUFFMAN, CODY 13               2) GALLAGHER, CHRIS 13            
     3) ROSEBERRY, EVAN 13              4) RYBICKI, KEVIN 13              
 -- NORTH BALTIMORE AQUATIC CLUB-MD  'A'              3:47.01         DQ  
     1) PHELPS, MICHAEL 15              2) FUHRMAN, NATHAN 16             
     3) BARONE, JAMES 21                4) KERPELMAN, ADAM 19             
 -- PDR SWIM TEAM-MA  'B'                             3:30.79         DQ  
     1) ELLERSON, MICHAEL 16            2) INGRAM, MALCOLM 13             
     3) GIORDANO, VINCENT 14            4) CAPERS, ANWAR 13               
 
Event 40  Women Open 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 NORTH BALTIMORE AQUATIC CLUB-MD  'B'              4:10.38    4:07.55   40  
     1) SACKETT, MEGHAN 14              2) BROOKS, ELLEN 14               
     3) BROWN, WHITNEY 13               4) FRANCIK, COURTNEY 13           
  2 NORTH BALTIMORE AQUATIC CLUB-MD  'A'              4:06.84    4:16.79   34  
     1) KIMMEL, BRIDGET 16              2) WILLIAMS, LIZ 15               
     3) DEGROSS, JASMINE 16             4) GOETSCH, EMILY 15              

ADVERTISEMENT


ADVERTISEMENT